guſtantem, non diutiùs eſurire permittas, quò
minuùs cibo expleatur cæleſti, quatenus ſit ſemper
ſpiritu fervens, ſpe gaudens, tuo ſemper nomini
ſerviens. Perduc eum (eam) Domine quæſumus,
ad novæ regenerationis lavacrum, ut cum fideli-
bus tuis promiſſionum tuarum æterna præmia
conſequi mereatur. Per Chriſtum Dominum
noſtrum. Reſp. Amen.
Exorcizo te, immunde ſpiritus, in nomine
Patris † & Filii † & Spiritus ſancti † ut exeas, &
recedas ab hoc famulo Dei N. (famula Dei N.)
ipſe enim tibi imperat, maledicte, damnate, qui
pedibus ſuper mare ambulavit, & Petro mergen-
ti dexteram porrexit.
Ergo, maledicte diabole, recognoſce ſenten-
ciam tuam, & da honorem Deo vivo, & vero,
da honorem Eſu Chriſto, Filio, & Spiritui ſan-
cto: & recede ab hoc famulo Dei N. (famula Dei

N.) quia iſtum (iſtam) ſibi Deus, & Dominus

noſter Eſus Chriſtus ad ſuam ſanctam gratiam
& benedictionem, fontémque Baptiſmatis voca-
re dignatus eſt.
Hic pollice in fronte ſignat infantem, dicens:
Et hoc ſignum ſanctæ crucis † quod nos fronti
ejus damus, tu, maledicte diabole, nunquam au-
deas violare. Per eundem Chriſtum Dominum
noſtrum. . Amen. H
Mox impona manum ſuper caput infantis, & dicit:

Ore-

Te
E

ens ,

ſuper
Ut di
gefte
eiſcen
Uimin
conflit
Ohritu
Mlas
hanen,
Xhe
lem cuin
Cun f⸗
A fouren
Gtt:
dei⸗
tore
Hiumen
Cnceptl,

Prone:

Mortuus
Cerelune
Acexter
lrus elt

titom,

m; Sa
enpecca

Kemmanh,

4

6
2

Mhogr
Wr
l

UIn

D

EN
N
n

Benedictionum. 715

Oremus.
Ternam ac juſtiſſimam pietatem tuam de-
precor, Domine ſancte, Pater ommpo-
tens, æterne Deus, auctor luminis, & veritatis,
ſuper hunc famulum tuum N. (Famulam tuam N.)
ut digneris eum (eam) illuminare lumine intelli-
gentiæ tuæ, munda eum, (eam) & ſanctifica: da
ei ſcientiam veram, ut dignus (digna) gratia Bap-
tiſmi tui effectus (effecta) teneat ſrmam ſpem,
conſtlium rectum, doctrinam ſanctam. Per
Chriſtum Dominum noſtrum. . Amen.
Poſtea Sacerdos imponit extremam partem ſtolæ ſuper
infantem, & introducit eum in Templum, dicens:
N. Ingredere in templum Dei, ut habeas par-
tem cum Chriſto in vitam æternam. . Amen.
Cùm fuerint Eccleſiam ingreſi, Sacerdos procedens

4

ad fontem, cum ſuſceptoribus conjunctim clara voce

dicit:

L Redo in Deum Patrem omnipotentem Crea-

torem cæli & terræ. Et in Eſum Chriſtum,
Filium ejus, unicum, Dominum noſtrum. Qui

conceptus eſt de Spiritu ſancto, natus ex Maria

Virgine: Paſius ſub Pontio Pilato, crucifixus,
mortuus & ſepultus. Deſcendit ad inferos, tertia
die reſurrexit à mortuis. Aſcendit ad cælos, ſedet
ad dexteram Dei Patris omnipotentis. Inde ven-
turus eſt judicare vivos & mortuos. Credo in
Spiritum ſanctum: ſanctam Eccleſiam Catholi-
cam; Sanctorum communionem: remiſſio-
nem peccatorum: carnis reſurrectionem: & vitam
æternam, Amen.

7216 Theſaurus
PAter noſter, qui es in cælis: ſanétificetur no-
men tuum: adveniat regnum tuum: fiat
voluntas tua, ſicut in cælo & in terra. Panem
noſtrum quotidianum da nobis hodie: & dimit-
te nobis débita noſtra, ſicut & nos dimittimus
debitoribus noſtris: & ne nos inducas in tenta-
tionem; ſed libera nos à malo, Amen.
Vel germanic dicat: Sprecht mit mir den Chriſtli⸗

chen Catholiſchen Glauben / ſamt dem H. Vat⸗

—

ter unſer ꝛc.

ſum Chriſtum / ſeinen einigen Sohn unſeren
HErrn. Der empfangen iſt von dem heiligen
Geiſt / gebohren aus Maria der Jungfrauen. Ge⸗
litten unter Pontio Pilato/ gecreutziget / geſtor⸗
ben / und begraben. Ahgeſtigen zu der Hoͤllen / am
dritten Tag widerumb auferſtanden von den Tod⸗
ten. Aufgefahren zu den Himmlen / ſitzend zu der
Rechten GOttes deß Allmaͤchtigen Vatters. Von
dannen er kommen wird/ zu richten die Lebendigen

und die Todte. In glaub in den heiligen Geiſt.

Ein heilige allgemeine Chriſtliche Kirchen. Ge⸗

meinſchafft der Heiligen. Ablaß der Suͤnden.

Aluferſtehung deß Fleiſches. Und ein ewiges Leben /
Amen. .
Atter unſer / der du biſt in den Himmlen. Ge⸗
heiliget werde dein Nahm. Zukomme uns

dein Reich. Dein Will geſchehe / wie im Himmel /

alſo auch auf Erden. Gib uns heut unſer taͤgliches
Brod. Und vergib uns unſere Schulden als auch
wir vergeben unſeren Schuldigeren Und fuͤhre rn

Eh glaub in GOtt Vatter / allmaͤchtigen
Schoͤpffer Himmels und der Erden. Und in

Kia
e
heinde
afnitantu
noe

Ghriſi

Und

IFiut

Wercoe
ſyt/
egerett d
Eum
n heilge
ſerurmb
len Ge
Ottes. 1

ſeynd

Benedictionum. 77
icht in Verſuchung. Sondern erloͤſe uns vom
Ubel / Amen.
Deinde ad circumſtantes, qui infantem deferunt, &
tomitantur, obſervata perſonarum conditione & qualita-

—R 2
=
———.— ——

te, modeſtè ſtando ſequentem facit exhortationem.
„Chhriſtliche Ermahnung an die Gevatteren /
4 und andere umbſtehende / vor der heiligen

Tauff.
Ndaͤchtige in Chriſto dem HErrn. Dieweil
E wir bey diſem Chriſtlichen und Gottſeeligen
Werck der heiligen Tauff in dem HErrn verſan⸗e⸗
lert ſeyn / ſo ſollen euer Leb und Andacht ſich wohl
n errinneren deß herrlichen Spruchs unſeres lieben—
DVErrn JEſu Chriſti: es ſey dann (ſpricht er bey
devn heiligen Johannes am 3. Capitel) daß einer
„widerumb gebohren werde aus dem Waſſer und
heiligen Geiſt / ſo kan er nit eingehen in das Reich
SSttes. Urſach / dann nach St. Pauli Gezeug⸗
tmuß ſeynd alle Adams⸗Kinder / wie klein / jung/
unnd unſchuldig ſie ſcheinen / in Suͤnden empfan⸗
gern / und gebohren / ja auch von Natur Kinder deß
6 Goͤttlichen Zorns / dieweil alle in Adam / ihrem

erſten Batter / geſuͤndiget haben / und mit der

Erb⸗SGuͤnd befleckt ſeynd / und zum ewigen
Leben untauglich erfunden werden. Demnach wird
„diſes junge Kind hier fuͤrgeſtellt / und zu der heili⸗
„gen LTauff bereit / damit es aus dem Stand der

Suͤnden und ſuͤndlicher Unſauberkeit / zu dem
Stand der Gnaden und Chriſtlichen Gerechtigkeit
kommen / ja auch fuͤr ein lebendiges Glid Chriſti /
und fuͤr einen rechten Erben deß Himmel Reichs
an⸗-⸗

718 Lyeſaurus

angenommen und gezehlt werde. Dieweil aber di⸗
ſes ſchwache Kind ſolche groſſe angebottene Gnad
GOttes in diſem unvermoͤglichen Alter nit erkenen
noch bekennen kan / ſoll erſtens euer Lieb und An⸗
dacht / und ſonderlich ihr Gevattern / ermahnet
ſeyn / daß ihr an ſtatt diſes Kinds euer Hertz zu dem

allmaͤchtigen GOtt wendet / und mit ungezweiff⸗

letem Glauben betrachtet / daß Chriſtus JEſus /
aller Welt Heyland diß heilige und nothwendige
Sacrament deß Tauffs ſelbſt hat eingeſetzt / und mit
ſeiner Gnadenreichen Verheiſſung gezieret und
verſiglet / als er nemlichen durch Ezechielem ſei⸗
nen Propheten vorgeſagt / er wolle ein rein Waſ⸗
ſer uͤber ſein Volck außgieſſen / und ſie rein machen
von allen ihren Unreinigkeiten. Und / meinen Geiſt /
ſagt er / will ich euch geben / und will machen / daß
ihr in meinen Gebott wandlet / und dieſelbe voll⸗
bringet. .

Zum anderen ſollt ihr andaͤchtig zu Hertzen fuͤh⸗

ren / daß die obgemeldte Gaab und Gnad von di⸗
ſem Kind nichts anders erforderet / dann daß es
mit der Zeit daſſelbige danckbar leiſte / was ihr
Gevattern an ſeiner ſtatt ernſtlichen allhier verſpre⸗
chen und verheiſſen werdet: als nemblich / daß es
dem boͤſen Feind / und aller ſeiner Hoffart und
Wercken widerſage und widerſtrebe. Item / daß
es fuͤr und fuͤr bleibe und verharre bey dem rechten
Chriſtlich⸗Catholiſch und Apoſtoliſchen Glauben/
welchen Glauben es auch ſonderlich uͤben und erzei⸗
gen ſoll / mit dem Gebett in dem H. Vatter unſer /

und mit dem Gehorſamb in den Heil. zehen Ge⸗

botten. Nicht weniger haben ſie guch zuerwegien⸗
und

3
in und

ſung

den zot

fepht /
Ehrberke

ſerend⸗

Puſchhei
Vundvo
nheilige

n ſchen
Uereunuf
lchehen

Benedictionum. 719
und wohl zu behertzigen / daß nit allein der Tauf⸗
fer mit dem Getaufften / ſondern auch der Tauff⸗
Goͤtt / oder Gevatter mit dem Tauff⸗Kind / ſambt
deſſen wahren Eltern / Geiſtlicher Weiß befreun⸗

det werden / alſo daß ſie ſich mit Recht nit zuſam⸗

men verheyrathen moͤgen / ja auch nach geſchehe⸗
nen Heyrath widerumb geſchieden werden muͤſſen.
Inſonderheit aber erforderet euer Ambt und
Pflicht / daß ihr euch diſes Kinds / im fall es nach
empfangnen Tauff uͤber kurtz oder lang aus Zulaſ⸗
ſung GOttes ſeiner natuͤrlichen Elteren durch
den zeitlichen Todt beraubt wurde / getreulich an⸗
nembt / es auf die Forcht GOttes / Zucht / und
Ehrbarkeit anweiſet / und haltet / damit / wann es
zu ſeinen verſtaͤndigen Jahren kommen wird / ſeiner
Keuſchheit wahr nemme / die Gerechtigkeit lieb ha⸗
be / und vor allen Dingen das heilige Vatter unſer/
den heiligen Engliſchen Gruß / Chriſtlichen Glau⸗
ben / und die zehen Gebott fleißig lehrne / und de⸗
ren ſich embſig gebrauche / damit es nach ſeinem und
euerem zuſagen / ſo vor GOtt und der Kirchen hie
geſchehen / wider deß Teuffels Reich ritterlich ſtreit⸗
ten / und ſtandhafftig uͤberwinden / und alſo nach
diſem ſterblichen Leben ſamt allen lieben Außer⸗
waͤhlten die Cron der ewigen Freud und Seelig⸗
keit erlangen moͤge. Damtt aber ſolches geſchehe /
und wir alle neben diſem Kind die gnadenreiche
Krafft / und Wuͤrckung der heiligen Tauff haben /
und in uns empfinden moͤgen / ſo laſſet uns demnach
mit gebognen Knyen und demuͤthigen Hertzen ſam⸗
mentlich ſprechen ein andaͤchtiges Vatter unſer

und Ave Maria.

Eap⸗

720 Theſaurus
Baptizans & circumſtantes genu ectunt, & vecitani
ſecretb, Pater noſter, Ave Maria.

Quibus peractis ſurgunt, O& baptiæans;, antequam ac-

cedat ad baptiſterium dicat:
Exoreiſinus.
FEKorcizo te, omnis ſpiritus immunde, in no-
Emine Dei Patris ommipotentis & in nomine

JEſu Chriſti Filii ejus, Domini & judicis noſtri f

& in virtute Spiritus ſancti † ut diſcedas ab hoc
plaſmate Dei N. quod Dominus noſter ad tem-
plum ſanctum ſuum vocare dignatus eſt, ut fiat
templum Dei vivi, & Spiritus ſanctus habitet in
eo, Per eundem Chriſtum Dominum noſtrum,

qui venturus eſt judicare vivos & mortuos, &

ſæculum per ignem. Reſp. Amen.
Poſtea Stcerdos extremo digito accipiat de ſaliva oris
ſui & tangat aures & nares infantis: tangendo verò au⸗
rem dextram & ſiniſtram dicat: M
Epheta, quod eſt adaperire: Deinde tangat nares

dicens: in odorem ſuavitatis, & ſubdit: tu autem
effugare diabole; appropinquabit enim judici-

um Dei.

Poſtea interrogat baptiandum, nominatim dicens: N.

abrenuntias ſatane?z?
Widerſagſt du dem boͤſen Feind.
Reſpondet Patrinus. Abrenuntio.
Ich widerſrag.
Et omnibus operibus ejus?
Und allen ſeinen Wercken?
Reſp. Ich widerſag.
Et omaibus pompis ejus?
Und aller ſeiner Hoffart? “
. Reſp.

— —

Benetictionum. 721
Reſp. Abrenuntio. Ich widerſag.
Deinde Sacerdos i intingit icre in oleo catechumeno-
rum; & infantem ungit in pectore, S inter ſcapulas in mo-
dum crucis dicens:
Ego te linio † Oleo ſalutis in Chriſto † Domi-
no noſtro, ut habeas vitam æternam. Reſp. A-
men.
Subinde policem, & inuncta loca abſtergit bambacio,
vel re ſimili; deponit ſtolam violaceam, & aſſumit aliam

albi coloris, & interrogat expreſſo nomine baptixandum,

Patrinor ſpondente:
N. Credis in Deum Patrem omnipotentem
Creatorem cælh & terræ?
N. Glaubſt du in GOtt Vatter alnnchtigen.
Schoͤpffer Himmels und der Erden?

Reſp. Credo. Ich glaub.

Oredis in IEſum Chriſtum, Filium ejus uni-
cum Dominumr noſtrum, natum & paſſum?
Glaubſt du in ☛ Eſum Ehriſtum / ſeinen einigen
Sohen⸗ unſern PErrn / der gebohren iſt / und gelit⸗
ten hat
Reſp. Credo. Ich glaub.
Credis in Spiiſtun ſanctum, ſanctam Eccle-
ſiam Catholicam, Sanctorum communionem,
remiſſionem peccatorum, carnis reſurrectio-
nem, vitam æternam
Glaubſt du in den heiligen Geiſt / ein heilige all⸗
gemeine Chriſtliche Catholiſche Kirchen / Gemein⸗
ſchafft der Dellgen Ablaß der Suͤnden / Aufer⸗
ſtehung deß Fleiſches / und uin ewiges Leben.
Kkelt. Credo. Ich glaub.

Zz 7 . Dein.

722 Theſaurus .
Deinde expreſſo nomine haptizandi, ter Sacerdos in-
terrogat.
N. Vis baptizari? .
Wilſt du getaufft werden?
Reſpondet Patrinus. Volo. Ich will.
Quærat deinde Sacerdos: an propter periculum evitan-
dum, ſit circa baptiſmum infantis aliquid attensatum à

gquopiam? & , ſi reſpondeatur, nihil ejusmodi factum;

tunc Patrino, vel Matrina, vel utroque (ſi ambo admittan-
tur) infantem tenente, Sacerdos vaſculo accipit aquam
baptiſmalem, & de ea ter fundit ſupra caput infantis in
modum crucis, & ſimul verha proferens, ſemel tantum dis-
tinctè & attente dicit:
N. Ego te baptizo in nomine Patris † fundat
primò, & Filii † fundat ſecundè, & Spiritus ſancti:
fundat tertiò.
Reſp. Amen.
Si verò dubitatur, av infans fuerit baptiz atus, utatur
bac forma. N. Si non es baptizatus (baptizata) ego
te baptizo in nomine Patris † & Fllii † & Spiritus
andi⸗ Reſp. Amen.
Deingde intingit pollicem in ſacro chriſmate, & ungit
infantem in ſummitate capitis in modum crucis, dicens:
EUS omnipotens, Pater Domini noſtri E-
ſu Chriſti, qui te regeneravit ex aqua &
Spiritu ſancto, quique dedit tibi remiſſionem
omnium peccatorum (Blcinungit) ipſe te liniat
Chriſmate ſalutis † in eodem Chriſto Eſu Do-
mino noſtro, in vitam æternam. Reſp. Amen.
Sacerdos. Pax tibi. Reſp. Et cum Spiritu tuo.
Tum bombacio, aut re ſimili, abſtergit pollicem ſuum,
& locum inunctum; & imponit capiti ejus linteolum,
candidum, locò veſtis albaæ, dicens: Ac-

1¹

c⸗
M
Chei
1
ſum

püils

dat⸗
ſ 0
ac⸗
ſecl
4

Lcelcbl

l
In ea
lerhe
Leytil
Mum
A
wa
Fem
Ant
ſanch
i
ſeul
eiß

4

1
r;
e
ld
ſin
Gnger

4 N

Sd

Benedictionum. 723
Accipe veſtem candidam, quam immacula-
tam perferas ante tribunal Domini noſtri Eſu
Chriſti, ut habeas vitam æternam. Reſp. Amen.
Poſtea dat ei, Patrino (vel Matrinæ) candelam accen-
ſam, dicens: J
Accipe lampadem ardentem, & irreprehenſi-
bilis nto baptiſmmum tuum; ſerva Dei man-
data, ut, cùm Dominus venerit ad nuptias, poſ-
ſis occurrere ei unà cum omnibus Sanctis in au-

la cæleſti, habeasque vitam æternam, & vivas in

ſæcula ſæculorum. Reſp. Amen.
Poſtremò dicit; N. Vade in pace, & Dominus ſit
tecum. Reſp. Amen.

2.
Ordo communicandi & providendi in-
firmum.
Ingrediens Sacerdos locum, ubi jacet inſirmus, dicat:
Pax huic domui, & omnibus habitantibus
in ea. .
Tum depoſitum Sacramentum ſuper menſa, ſuppoſito
corporali, genuflexus adorat, omnibus in géênua procum-
bentibus, & mox accepta aqua benedicta aſpergit infir-
mum: & cubiculum dicens dutiphonam. ,
Aſperges me Domine hyſſopo, & mundabor:
lavabis me, & ſuper nivem dealbabor. Miſere-
re mei Deus, ſecundum magnum miſericordi-
am tuam. Gloria Patri, & Filio, & Spiritui
ſancto.
Sicut erat in principio, & nunc & ſemper, & in
ſæcula ſæculorum, Amen.
Deinde repetitur Antiphona.

KEz 2² Aſper-

724 Theſaurus
Aſperges me &cc.
Verſ. Adjutorium noſtrum &c.
Verſ. Dominus vobiscum.
Oremus.
EXaudi nos Domine ſancte, Pater omnipotens,
DE æterne Deus, & mittere digneris ſanctum
Angelum tuum de cælis, qui cuſtodiat, foveat,
protegat, viſitet, atque defendat omnes habitan-
tes in ſoe habitaculo. Per Chriſtum Dominum
noſtrum. Reſp. Amen. .
His dictis accedat ad infirmum, ut cognoſcat, num ſit
bene diſpoſitus ad ſuſcipiendum ſacrum viaticum, & u-
trum velit aliqua peccata confiteri, illum audiat, atque
abſolvat, quamvis prius deberet eſſe rite confeſus, niſi ne-
ceſſitas aliter urgeat. Poſtea facta de more Confeſſione gene-
gali ſive ab infirmo, ſive ejus nomine ab alio, Sacerdos dicit:
Miſereatur &c. Indulgentiam, &c.
Denique facta genuflexione, accipit Sacramentum de
vaſculo, atque illud elevans oſtendit infirmo dicens: Ecce
Agnus Dei, ecce qui tollit peccata &c. Et more ſo-
liio ter dicat? Domine non ſum dignus, ut intres
ſub tectum meum, ſed tantùm dic verbo, & ſana-
bitur anima mea. Et infirmus ſimul cum Sacerdote di-
cat eadem verba, ſaltem ſemel ſubmiſſa voce, tum Sacerdos
dans infirmo Evchariſtiam dicat:
Arccipe frater (vel ſoror) viaticum Corporis
Domini noſtri Eſu Chriſti: qui te cuſtodiat ab
hoſte maligno, & perducat te in vitam æternam,
Si verò Communio non datur per modum viatici, dicat
more ordinario: Corpus Domini noſtri JEſuChriſ-
ti cuſtodiat, &c.
Qudd ſi mors imminent, & periculum ſit in mora,
dicto

om
t! 0
60s 4
Deing
Verl

D
fran
Cor
on
Vien
M
(ſyen
Co⸗
nofic
Ger
llua
Cxli⸗
m
e, 4

Verl.
de
Verl

1

ſomn
yſtea
hob

cA

Dmni
eib nr
lur ſh
wetkadi
Donnr

6,, ℳ.

,,H.

Nin.
4. inn

rteNO

Benedictlionum. 725
dicto miſereatur, & . prædictis precibus omnibus, vel ex
parte omiſſis, ei ſtatim viaticum prabeatur. Poſteà Sacer-
dos abluat digitos nihil dicens, infirmo detur abſolutio.
Deinde dicat:
Verſ. Dominus vobiſcum. &c.
Oremus.
Dmine ſancte, Pater omnipotens, æterne
Deus, te fideliter deprecamur, ut accipienti
fratri noſtro (vel ſorori noſtræ) ſacroſanctum
Corpus Domini noſtriEſu Chriſti Filii tui, tam
eorpori, quàm animæ proſit ad remedium ſem
piternum. Qui tecum vivit, &c.
His expletis, ſi altera particula Sacramenti ſuperfuerit
(Iupereſſe autem ſemper debet, praterquam in caſu jam
dicto) genuflectit, urgit, & accipiens vas cum Sacramen-
to facit cum eo ſignum Crucis ſuper infirmum, nihil dicens,
&reverenter illud deferens, ordine, quo venerat, revertitur
ad Eccleſiann, dicendopPſalmum: Laudate Dominum de
Cælis, & alios Pſalmos, & Hymnos, prout tempus feret.
Cuùm pervenit ad Eccleſiam, ponit Sacramentum ſuper Al-
tare, adorat, deinde dicit:
Verſ. Panem de cælo præſtitiſti eis. Reſp. Om-
ne delectamentum in ſe habentem.
Verſ. Dominus vobiſcum. &c.
Oremus.

D'U S qui nobis ſub Sacramento mirabiliPaſ-

ſionis tuæ memoriam reliquiſti, tribue, quæ-
ſumus, ita nos Corporis & ſanguinis tui ſacra
myſteria venerari, ut redemptionis tuæ fructum
in nobis jugiter ſentiamus. Qui vivis & regnas,
&c. Amen. 6,

22 3 Dein-

726 Theſaurus

Deinde annuntiat Indulgentias à ſummis Pontificibus
conceſſas ſanctiſſimum Sacramentum comitantibus.
Poſtea cum Sacramento in pixide velo cooperta facit
ſignum Crucis ſuper populum nihil dicens. Poſtremè illud
in loco ſuo reponat.
Qudd ſi ob dificultatem aut longitudinem itineris, vel
quia ea: qua decet, veneratione Sacramentum ad Eccleſiam
commodè reportari non poteſt, ſumpta fuerit una tantum
particula conſecrata, ùt dictum eſt, tunc eè infirmo admi-
niſtrata, Sacerdos prædictis precibus recitatis, eum manu
benedicit, & una cum aliis privato habitu, extinctis lumi-
nihus, umbella demiſſa, latente pixide, ad Eccleſiam, vel
domum quisque ſuam revertatur. L
Ordo adminiſtrandi Sacramentum ex-
tremæ Unctionis.
Ingreſſus.
Pax huic domui, &c. Aſperges me, àùt ſuprà.
Srans versus ægrum dicit:
Verſ. Adjutorium noſtrum, &c.
Verſ. Dominus vobiſcum, &c.
Oremus.
[Mtroeat Domine JEſu Chriſte domum hanc
ſub noſtræ humilitatis ingreſſu æterna felicitas,
divina proſperitas, ſerena lætitia, charitas fructuo-
ſa, ſanitas ſempiterna; effugiat ex hoc loco ac-
ceſſus dæ'monum; adſint Angeli pacis, domum-
que hanc deſerat omnis maligna diſcordia. Mag-
nifica, Domine, ſuper nos Nomen ſanctum tuũ,
& benedic noſtræ converſationi: ſanctifica
noſtræ humilitatis in eliunn, qui ſanctus & pius
2 4 es

elen
teſta
olnbt
ocul
ſaneto
Amen.

Ein
te
Gum.
Veat,
habitin
Tmunun
Oftuttun
iteg
ſerere,

I
ſ.
ltſe

„um

Amp
o me

6 Na⸗
Antie
oopn

ithen

An ne
in, .

.

Eenedictionum. 727
es, & permanes cum Patre & Spiritu ſanto, in
ſæcula ſæculorum. Amen. ,
Remus & deprecemur Dominum noſtrum
JEſum Chriſtum, ut benedicendo benedi-
cat † hoc habitaculum & omnes habitantes in
eo, & det eis Angelum bonum cuſtodem, & fa-
ciat eos ſibi ſervire ad conſiderandum mirabilia
de lege ſua, avertat ab eis omnes contrarias po-
teſtates: eripiat eos ab omni formidine, & ab
omni perturbatione, ac ſanos in hoc tabernacu-
lo cuſtodire dignetur. Qui cum Patre & Spiritu

ſancto vivit, & regnat Deus in ſæcula ſæculorum,

Amen.
Oremus.
EXaudi nos, Domine ſancte, Pater omnipo-
tens, æterne Deus, & mittere digneris ſan-
ctum Angelum tuum de cælis, qui cuſtodiat, fo-

Veat, protegat, viſitet, atque defendat omnes

habitantes in hoc habitaculo. Per Chriſtum Do-
minum noſtrum, Amen.
Quæ Orationes, ſi ſtatim poſt ſacrum viaticum datur,
omittuntur. Flexis verò genibus coram Crucifixo (quem
prius ægroto oſculandum prabet) recitat Pſalmum Mi-
ſerere. .
Pſalmus po. .⸗
MlIerere mei Deus: ſecunduùm magnam mi-
ſericordiam tuam.
Et ſecundùm multitudinem miſerationum tu-
arum dele iniquitatem meam, H—
Ampliùs lava me ab iniquitate mea: & à pec-
cato meo munda me.

Z2 4 Quo⸗

728 Thejaurus
Quoniam iniquitatem meam t5o cognoſco:
& peccatum meum contra me eſt ſemper.
ibi ſoli peccavi, & malum coram te feci:
ut juſtificeris in ſermomibus tuis, & vincas, cum
judicaris.
Ecce enim in iniquitatibus conceptus ſum: &
in Feccuu concepit me mater mea.

cce cnim veritatem dilexiſti:incerta & occul-

ta ſapienliæ tuæ manifeſtâſti mihi.
Aſperges me hyſſopo, & mundabor: lavabis
me, & ſuper nivem dealbabor.
Auditui me dabis gaudium, & lætitiam: & e-
xultabunt oſſa humiliata.
Averte faciem tuam à peccatis meis, & omnes
iniquitates meas dele.
Cor mundum crea in me Deus: & ſpiritum
rectum innova in viſceribus meis.
Ne projicias me à facie tua: & Spiritum ſan-
cKtum tuum ne auferas à me.
Redde mihi lætiam ſalutaris tui: & ſpiritu prin-
cipali confirma me.
Docebo iniquos vias tuas: & impii ad te con-
Vertentur. G

Libera me de ſanguinibus Deus, Deus ſalutis

meæ: & exultabit lingua mea juſtitiam tuam.
Domine labia mea aperies: & os meum an-
nuntiabit laudem tuam.

Quoniam ſi voluiſſes ſacrificium, dediſſem u-

tique: holocauſtis non delectaberis.
Sacrificium Deo ſpiritus contribulatus: cor
contritum, & humiliatum DEUS non deſpi-
cies. .
Benig-

ſ

K
Cr
Paterge

Hihee

ancte
ncte G.
AanceN
Ommnes!
Velen.
Omnes
nes.
dancte
Omnes!
Nuncte

Hon (te P

dncke 4

Benedictionum. 7229

ln Benignè fac Domine in bona voluntate tua
an, Sion: ut ædificentur muri Jeruſalem. HM
diin, Tunc acceptabis ſacrificium Juſtitiæ, oblatio-
u nes, & holocauſta: tunc imponent ſuper altare
tuum vitulos.
n Gloria Patri, & Filio, & Spititui ſancto.
4 Sicut erat in principio, & nunc, & ſemper, &
IH ſæcula ſæculorum, Amen.

.

Litaniæ.
bn h Yrie eleiſon. Chriſte eleiſon.
Kyrie eleiſon. Chriſte audi nos.
nneh Chriſte exaudi nos.
Pater de cælis Deus, Miſerere ei.
teone Fili Redemptor mundi Deus, miſerere ei.
Spiritus ſancte Deus, miſerere ei.
iun S. Trinitas unus Deus, miſerere ei.

4
Sancta Maria. Ora pro eo vel ea.
1 Sancta Deĩ Genitrix. ora.
Sancta Virgo Virginum. ora.
m Sancte Michaéel. ora.
SSancte Gabriel. ora.
Sancte Raphael. ora.

Omnes ſancti Angeli & Archangeli, orate pro eo
Vel ea.
1 Omnes ſanctorum beatorum Spirituum ordi-

4 nes. Orate.
Sancte Joannes Baptiſta. ora.
l Omnes ſancti Patriarchæ & Prophetæ. orate.
Sancte bPetre. Ora.
1 Sancte Paule. ora.
. Sancte Andrea. ODra.
Sancte Joannes. ra.

E ZzZ — Om-

2 % Theſaurim

Oimnes ſancti Diſcipuli Domini.
Omnes ſancti Innocentes.
Sancte Stephane.
Sancte Laurenti.
Sancte Sebaſtiane.
Sancte Emmerane.
Sancte Dionyſi.
Omnes ſancti Martyres.
Sancte Auguſtine.
Sancte Martmne.
Sancte Nicolae.
Sancke Ruperte.
Sancte Erharde.
Sancte Wolfgange.
Omnes ſancti Pontifices & Confeſſores.
Sancte Benedicte.
Sancte Franciſce.
Omnes ſancti Monachi & Eremitæ.
Sancta Maria Magdalena.
Omnes ſanctæ Virgines & Viduæ.
Omnes Sancti & Sanctæ Dei.
Propitius eſto. Parce ei Domine.
Propitius eſto. Exaudi nos Domine.
A peccatis ejus, libera eum, vel eam.
A variis languoribus.
Ahb inſidiis.
A cruciatu & morte perpetua.
Ab ira tua.

Orate.
Orate.
Ora.
Ora.
Ora.
Ora.
Ora.
Orate.
Ora.
Ora.

Ora.

Orda.
Ora.

Ora.

Orate.
Ord.

Oora.

Orate.
Ora.
Oraté.

Orate.

.

libera.
libera.
libera.
libera.

Ab omni immunditia mentis & corporis. libera.

Ab omni malo.
Per adventum tuum.

libera.
libera.

Per incarnationem & Nativitatem tuam. libera.

Per

P1 ſeſun
a tent
ſerPal

Per glo

Vvele
Peradn
vele
Per ad
eumm
In hor
eam.
Peccato
Urprele
zidi⸗
Utpacen
Utlonte
Audin⸗
Urcogit
ler.
Utremifl
Je ro⸗
Ur hparin
Adino
Uſamtar
gatnus⸗
Lgratian
Coner
nprrl
lopapnn⸗
talgaud
oners,
105 eX

1

Benedictionum. 731

Per jejunium tuum. libera.
Per tentationem tuam. libera.
Per Paſſionem & Crucem tuam. libera.

Per glorioſam Reſurrectionem tuam. libera eum
vel eam Domine.
Per admirabilem Aſcenſionem tuam. Libera eum
vel eam Domine.

Per adventum Spiritus ſancti Paracliti. Libera

eum &c.
In hora mortis & die Judicii. Libera eum vel
eam Domine.
Peccatores. Te rogamus, audi nos.

Ut præſentem infirmum (am) viſitare & conſo-

lari digneris. Te rogamus.
Ut pacem tuam ei dones. Te rogamus audi nos.
Ut fontem lachrymarum ei dones. Te rogamus
audi nos.
Ut cogitationes pravas ab eo (ea) auferre dig-

neris. Te rogamus audi nos.

Ut remiſſionem omnium peccatorum ei dones.
Te rogamus audi nos.
Ut ſpatium pænitentiæ ei dones. Te rogamus
* audi nos.
Ut ſanitatem animæ & corporis ei dones. Te ro-
gamus audi nos. .
Ut gratiam & conſolationem ſancti Spiritus ei
dones. Te rogamus audi nos.
Ut in præſenti periculo ſuccurrere ei digneris. Te
rogamus audi nos.
Ut ad gaudia ſempiterna eum (eam) perducere
digneris. Te rogamus audi nos.
Ut nos exaudire digneris. Te rogamus audi nos.
Agnus

†

732 Theſaurus
Agnus Dei, qui tollis peccata mundi: Parce ei
Lomine. .
Agnus Dei, qui tollis peccata mundi, parce ei
Pomine.
Agnus Dei, qui tollis peccata mundi, dona ei
Domine.
Chriſte audi nos. Chriſte exaudi nos.
Kyrie eleiſon.
Ohriſte eleiſon.
Kyrie eleiſon.
Pater noſter.
Verſ. Et ne nos inducas in tentationem. . Sed
libera nos à malo.

Verſ. Domine exaudi orationem meam. Be. Et

clamor meus ad te veniat.
Verſ. Dominus vobiſcum.
Oremus. 4
D Eus. cui proprium eſt miſereri ſemper & par-
cere: ſuſcipe deprecationem noſtram, ut
nos & hunc famulũ tuum hanc famulam tuam)
quos delictorum catena conſtringit, miſeratio
tuæ pietatis clementer abſolvat.
Concede hunc famulum tuum (hanc famu-
lam tuam) quæſumus Domine, perpetuâ men-
tis & corporis ſanitate gaudere, & glorioſa beatæ
Mariæ ſemper Virginis interceſſione à præſenti
liberari triſtitia & æternàâ perfrui lætitià. Per Chris-
tum Dominum noſtrum. ꝑ. Amen. .
His peractis, ad lectum infirmi accedit, & extensa
manu dexterd, facit ter ſignum Crucis ſuper eum dicens:
In nomine Patris † & Filii † & Spiritus † ſancti
extinguatur in te omnis virtus diâboli per o.
ntio⸗

1*

ſönemn
en On
Arum
un,
jmul

Deinde in

rin mn

Perin
mamn
guicgie

18 Eij
l u
Nobonba

Deriſta
ſimamm
lidgic
& F

Periſtu.
ſmnarm mi

Nülguic

lo c.

Periſtan
Iam mitco
Nidquid
Womine

eriſtan
Un mie

Benedictionum. 33
ſitionem manuum noſtrarum, & per invocatio-
nem omnium ſanctorum Angelorum, Patriar-
charum, Prophetarum, Apoſtolorum, Marty-
rum, Qonfeſſorum, Virginum, atque ommium

ſimul Sanctorum, Amen.

Deinde intincto pollice in oleo ſancto, in modum Crucit un-
git infirmum. .
Ad Ooculos.
Per iſtam ſanctam † unctionem, & ſuam piis-
ſimam miſericordiam, indulgeat tibi Dominus,
quidquid per viſum deliquiſti. In nomine Patris
T& Filii † & Spiritus ſancti. Amen.
Poſt quamlibet unctionem tergit loca inuncta, noyo glo-
bulo bombacii.
Ad Aures.
Per iſtam ſanctam † unctionem, & ſuam piis-
ſimam miſericordiam, indulgeat tibi Dominus,
quidquid per auditum deliquiſti, in nomine Pa-
tris † & Filii &c.
Ad Nares.
Per iſtam ſanctam † unctionem, & ſuam piis-
ſimam miſericordiam indulgeat tibi Dominus
quidquid per odoratum deliquiſti, in nomine Pa-
tris &c.
Ad os, compreſſis labiis.
Per iſtam ſanctam unctionem & ſuam piũſſi-
mam miſericordiam, indulgeat tibi Dominus
quidquid per guſtum & locutionem dehiquiſti, in
nomine Patris &Z.
AAgd Pectus.
Per iſtam ſanctam † unctionem, & ſuam piiſſi-
mam miſericordiam indulgeat tibi Doinimus
quid-

734 Tkheſaurus 7
quidquid per cogitationes & affectus cordis deli· l
uiſti, in nomine Patris c.
NB. In pectore ſolos viros inungi.
Ag Manus.
Per iſtam ſanctam unctionem, & ſuam piis- ,
ſimam miſericordiam, indulgeat tibi Dominus, ered
quidquid per tactum deliquiſti, in nomine Pa- ui,
tris &c. itt eun
Ad Pedes. C ir el
Per iſtam ſanctam † unctionem, & ſuam piiſ- gati
ſimam miſericordiam, indulgeat tibi Dominus, (gn
quidquid per greſſum deliquiſti, in nomine Pa- (lor
txis &c. ypell
Deinde dicit. mller,
Sit tibi hæc unctio olei ſan ctificati ad purifica- reſtin
tionem mentis & corporis, & ad munitionem ac bate
defenſionem contra ſæva jacula immundorum ſxcubo
ſpirituum. . Amen.
Bombacio accenſo aut in ignem projecto manibusque Rhi

ſale & aqu ablutis pergit.
Kyrie eleiſon. Chriſte eleiſon. Kyrie eleiſon. Lamm
Pater noſter &c. Ubbusen
Verſ. Et ne nos inducas in tentationem. &c. uum
Verſ.Salvum fac ſervum tuum (ancillam tuam)
B. Deus meus ſperantem in te. ðJYUMẽ Don
Verſ. Mitte ei Domine auxilium de Sancto. De
ꝑꝶ. Et de Sion tuere eum ( enn Ulunder
Verſ.Eſto ei Domine turris fortitudinis. B. A fa- lpiet
cie inimic“ ubel
Verſ. Nihil proficiat ĩnimicus in eo (ea.) tgrit

Reſp. Et filius iniquitatis non apponat nocere ei. Wee
. . – 7 XAt
Verſ. Domine exaudi &c. äs
Verf. Wh

11

— —d — —

— — -—

Benedictionum. 73 5
Verſ. Dominus vobiſcum.
Oremus.
Omine Deus, qui per Apoſtolum tuum Ja-
cobum locutus es: ſi infirmatus quis in vo-
bis, inducat Presbyteros Eccleſiæ, & orent ſu-
per eùm, ungentes eum oleo in nomine Domi-
ni, & oratio fidei ſalvabit infirmum, & allevia-
bit eum Dominus, & ſi in peccatis ſit, remitten-

tur ei. Cura, quæſumus, Redemptor noſter,

gratiâ ſancti Spiritûs languores iſtius infirmi (æ)
ejuùsque ſana vulnera, & dimitte peccata, atque
dolores cunctos mentis & corporis ab eo (ab ea)
expelle: plenamque interiùs & exteriùs ſanitatern
miſericorditer redde, ut, ope miſericordiæ tuæ
reſtitutus ad priſtina reparetur officia. Qui cum
Patre & Spiritu ſancto vivis & regnas in ſæcula
ſæculorum. ꝑꝶ. Amen.
Oremus.

REſpice, quæſumus, Domine famulum tuum

(am) in infirmitare ſui corporis fatiſcentem,
& animam refove, quam creafti, ut caſtigatio-
nibus emendatus (a, ſe tua ſentiat medicina ſal-
vatum (am) Per Chriſtum &c.
Oremus.
Dmine ſancte Pater omnipotens, æterne
Deus, qui benedictionis tuæ gratiam ægris
infundendo corporibus facturam tuam multi-
plici pietate cuſtodis, ad invocationem tui no-
minis benignus aſſiſte; ut famulum tuum (am)
ab ægritudine liberatum (am) ſanitate donatum
(am) dexterà tuâ erigas, Virtute confirmes, potes-
tate tuearis, atque Eccleſiæ tuæ ſanctæ cum omal
deſi-

—

736 Theſaurus

deſideratâà proſperitate reſtituas. Per Chriſtum
Dominum &c. J
Aſumpta imagine ſancteæ Crucis facit ſuper infirmum
ſequentes henedictiones.
DOminus noſter JEſus Chriſtus apud te ſit, ut
te de fendat. Intra te ſit, ut te refrfciat.
Oirca te ſit, ut te conſervet, ſuper te ſit, ut te un-
dique muniat & bene dicat. Spiritus ſanctus deſ-
cendat, & mancat ſuper te. Reſp. Amen. Propi-
cietur Dominus cunctis iniquitatibus tuis. Reſp.
Amen. Et ſanet omnes languores tuos. Reſp. A-
men. Redimatque de interitu vitam tuam. Keſp.

Amen. Et faciat in omnibus bonis deſiderium

tuum, qui ſolus in Trinitate unus Deus vivit &
regnat in ſæcula ſæculorum. Reſp. Amen Pax
tecum.
Extendit verſus infirmum manum dexteram dicendo:
Sanet te Deus Pater, qui te creavit in carne. Sa-
net te Filius, qui pro te paſſus eſt in cruce. Sanet
te Spiritus ſanctus, qui tibi infuſus eſt in Baptiſ-
mate. Sancta & laudabilis Trinitas unus Deus
atiam ſuam ad profectum ſalutis animæ & cor-
oris in te augeat, & ab omni malo te liberet, ac
in bono jugiter conſervet. Qui vivit.
Ad extremum pro perfonæ qualitatt ſalutaria monita
breviter præbere poteſt, quibus inſirmus ad moriendum in
Domino confirmetur, & ad fugandas tentationes robore-
tur hoc modo:
Allocutio.
LLaiach der letzten Gelung.
= Etzt haben wir alle heilige Sacrament empfan⸗
gen / ohne welche vil tauſend dahin ſterhen
= ind

1,
49

7

Al
Ne

lai⸗

Benediclionum. 737
und ewig verderbẽ; ſo iſt derowegen billich / daß wir
unſerm allerguͤtigiſten GOtt Danck ſagen und uns
gantz in ſeinen Goͤttlichen Willen ergeben / das Heil.
Crucifix umfangen / ſelbes hertzlich kuͤſſen hic demũ
dat ipſi Crucem oſculandum deib und Seel in die
heilige Wunden JE S u befehlen / alle unſere
Schmertzen ihm in ſein durchſtochenes Hertz auf⸗
opffern / und unſer Leben / Leyden und Sterben ver⸗
einbaren mit ſeinem allerheiligſtendeben / bitterſten
Leyden und Sterben / das iſt das allgemeine Ge⸗
ſatz. Nun aber / was fuͤr ein beſſere Zeit werden
wir erwaͤhlen koͤnnen / als eben diejemge / welche
uns GOtt ſelbſt beſtimmet und ernennet. Zumah⸗
len er alles anordnet zu unſerm groͤſſern Nutzen /
Heyl und Seeligkeit. Iſt es derohalben ſein Will
und Befelch / daß wir laͤnger leben / oder aber anjetzo
ſterben ſollen / ſo geſchehe ſein allerheiligſter Will /
alles wollen wir thun und leyden / was/ und wie
es GOtt gefaͤllig ſeyn wird / nur diſes bittend / daß
er uns in der Gedult und in ſeiner Gnad und Lieb
erhalte bis. in den Todt.

.
Ordo ſepeliendi Adultos.
Sacerdos indutus ſtola nigra & ſuperpelliceo, præferen-
tibus miniſtris crucem, aquam benedictam, thuribulum,
ad funus in ædibus dicat-
Si iniquitates. Pſalmus. 129.
De profundis clamavi ad te Domine, Domi-

ne exaudi vocem meam.

Fiant aures tuæ intendentes: in vocem depre-
cationis meæ.

Aa a 81

functa) ſæculo tibi vwat, & quæ per fragi

738 Theſaurus

Si iniquitates obſervaveris Domine: Domine
quis ſuſtinebit.
Quia apud te Ponnintio eſt: & propter legem
tuam ſuſtinui te Domine.
Suſtinuit anima mea in verbo ejus: ſperavit a-
anima mea in Domino.
A cuſtodia matutina uſque ad noctem: ſperet
Iſrael in Domino.
