cuncue re
um: Mn
h 4
lcſele
Aoreti

R
benon

Utunecten
Perriruen
n Gn
inponine
Etenten

Prinnoe

Putelorn
tolonm
Komain
onnnima
Ckum.
lertzr

ten lun 4

t Chren

Kinelti

Ltu. N

e.
D
.

mmunte,
mlalkzei
Onezolet
Vum Ne
A Firm
oiſto
ollt ittn
ſbu, u)
lnings, ¹
mnemumn u
Gilenn
h ſen
zülat,
len,

1 .

3

.uenoel

Mool

„2

Benediclionum. 243
noſtri IEſu Chriſti, ejus que circumciſionem, ap-
paritionem, baptismum, jejunium, & per cru-

cem ejus, per pedes Chriſti perforatos, per Paſ-
ſionem, mortem, reſurrectionem, & aſcenſio-
nem, & Spiritus ſancti miſſionem, & per glo-

rioſam virginem Mariam, & per merita ommum

Apoſtolorum, Martyrum, Confeſſorum, Vir-

ginum & omnium Electorum: ut nunquam am-

plius acceſſum habeatis ad hunc locum in detri-

cunque rerum humanæ utilitati à Deo indulta-

mentum hominum, animalium, & quarum-

rum: in nomine Paftris, & Fiflii, & Spiritus †

ſancti. B. Amen.

Et aſpergens animalia, & locum iterum aqua benedicta,

E adſtantes dicat.
Dmine Deus, Pater omnium rerum, defen-
de nos, & pecora iſta, defende Pomine do-
na tua, defende familiam tuam ab omnibus malis,
dictæ, & per invocationem ſancti nominis tui:
in nomine Paftris, & Fiflii, & Spiritus † ſancti.

Et exterminetur diabolus à terminis juſtorum,

per invocationem ſancti nominis tui, & omnium
Angelorum, Patriarcharum, Prophetarum, Apos-

tolorum, Martyrum, Confeſſorum, Virginum,
& omnium Electorum, & nos, & pecora hæc ab

omni malo liberare, & cuſtodire digneris. Per
Chriſtum Pominum noſtrum. . Buen.
Poterunt prædicta ſepius repeti, vel alie preces & exor-
ciſmi ex ſuprà & infra poſitis, vel ex iis, quæ habentur

contra infeſtationes domorum: his jungi mutatis mutandis.

sSs CAPUY

per virtutem aquæ à te miniſteriò Eccleſiæ bene-

644 Theſaurus . .
— ublbenet

CAPUI WFPTIIUAA
Benedictiones fructuunm, &s eorum,
quæ ad eum vel potum ſpectant.
Benedictio fructuum, omnis generis in com-
muni, mutatis mutandis in particulari.
Verſ. Adjutorium noſtrum &c.
Verſ. Domine exaudi &c.
Verlſ. Dominus vobiſcum. &c.

Oremus.

DOmine JESU Ohriſte, Deus de Deo, qui fa-

mulum tuum S. Blaſium martyrio conſe-
craſti, & ſanctum N.) in gloria tua collocaſti,

bene fdicere, & ſanrficare tua pietate digneris

hos terræ fructus (NB. nominentur in ſpecie V.
g. ficuum, ceraſorum, fragorum, pirorum, po-
morum, nucum, uvarum &c.) quos indigni

detulimus, per tui ſanéti Nominis invocationem,
& per interceſſionem B. M. V. & fancti N. ſervi

tui bene dic, ſicut & ego in tuo nomine benef-
dico & fanctifico hos fructus, & ad profectum
pPræſentis fſamiliæ tuæ, atque omnium fidelium
præſentium, ac abſentium provenire concede,
ximeè à dolore gutturis, & aliorum dolorum effi-
ciantur, & omnes iniquitates, & illuſiones dæmo-
num, ab eorum habitaculis, & infectione abſti-
ncant; & quicunque ex ils guſtaverint, tua gra-

ut in quocunque loco pofiti fuerint, ſalvi. ma-

Cinunnan

enedic

ſertl. Achin
en. Dorm

Pece
holte⸗
Nuleſneet
fonemunß
Unbonnn

Dhen
lerfe
leſvo. N

enefcheo
Steamtu

pititlft

Dn

Den
Cimtn

ncop
uu: n
arbo

Innn zr

Ulz⸗

lnneli
e 1

Nrkinen⸗
Wolg,

Meo, gr
hiocol⸗
1 oloctt.

NCcniene

n

onmnehet

Benedictionum.,r 345

tia & benedictione repleantur. Per eundem po-
minum noſtrum &c.
Aſpergatur aqua benedidta,
Benedictio terræ ſeminatæ ſeu ſementis
in agris.
Verſ. Adjutorium noſtrum &c-
Verſ. Dominus vobiſcum. &c.
Oremus. B
BEne dicat nos Deus, Deus noſter: & terræ
noſtræ ubertatem concedat: in centuplum
multiplicet fructum ejus, ut viventes in exulta-

tione manipulos noſtros colligamus. Per Chris-

tum Dominum noſtrum. Amen.
Oremus.
DIen are Domine benefdicere terram iſtam, ut
det fructum bonum, & ſanctum in tempo-
re ſuo. Nam ego in nomine tuo & S. N. eam
benefdico, & ſanctiffico ut nullus ſpiritus poſ-
ſit eam turbare. In nomine Paftris, & Fiflu, &

Spiritus † ſancti. L

O Domine ſancte, Pater omnipotens, æterne
Deus, ſupplices te deprecamur, ut miſericor-
dià tuâ, jugiter nobis concedas ſufficientem meſ-
ſium copiam, fructuum omnium largitatem tri-

buas: vVinearum quoque ſubſtantiam abundan-

tem, arborum fœtus, proventusque omnium

rerum, atque ab ipſis omnibus peſtiferum ſidus,
tempeſtatis procellam, & grandinis fragorem,

& univerſa mala amovere digneris. Sancte N.

1ogote, ut bene fdicas, & ſanctitfices hanc ter-

X 53— ran

346 Theſaurus
ram, ſegetes, arbores, &c. ne poſſit ullus dæ
mon ſuper hanc terram ſeminatam, & fructus
inde proventuros quidquam habere poteſtatis.
In nomine Paftris, & Fflü, & Spiritus † ſancti.
Amen. ?

Oremus.
NNDomine Deus, multiplica ſuper nos miſeri-

cordiam tuam, ut ſuper hæc ſata, & fruges

veniat ſperatæ benefdictionis tuæ ubertas, &

omnia ad maturitatem fertilitatis perducere dig-
nare, & mitte Spiritum ſanctum cum ſanctis An-

gelis tuis, ut defendat has ſegetes noſtras, à no-

Xiis beſtiis, & inimici inſidiis, & eas bene fdicant,
ſicut & ego eas benedico. In nomine Pattris,
& Fiflü, & Spiritûs ſancti. ꝑ. Amen.
Aſpergantur.

2.

Benedictio ſeminum, olerum, & legumi-

num, &c.
Verl. Adjutorium noſtrum &c.
Reſp. Qui fecit cælum & terram.
Verſ. Dominus vobiſcum &c.
Reſp. Et cum Spiritu tuo.

. Oremus.
TE. Domine, petimus, & rogamus, ut hæc
ſe

—

7

getum, fructuum, olerum, leguminum,

& herbarum ſemina oculis tuis ſerenis aſpicias,
ſicut teſtatus es Moyſi famulo tuo in terra Æ. gyp-

ti dicens: Dic filiie Ifrael, cum ingreſſi fuerint

terram promiſſionis, quam cis Dominus datu-
cus eit, primitias frugum ſuarum offerant ſ. a.
. . er .

1

CLycbin 1
Dooune, 1.

I, l

(Wertit, l
9Cau

AAtun ſun

ckalne
miudh u
Leteclonen
Amen.
ſann
ittian

wwibn

el A
Ver. Don
Vet Don

Phrete

D umm

(ikonen
(eultor 6

lerhi

eut
, AN
ne oit

ln Ahe
urhenr

haceele
mactA

oa in
henefcn.

ine beinu,
en.

. * egr

Verſ. Dominus vobiſcum. &c.

6 R
Benediclionum. 342
dotibus, & erunt benedicti: ita & nos oramus
Domine, auxilium miſericordiæ tuæ ſuper ſemi-
„7 +- 47
na, ex quibus fructus de terra ſuſcipere ſpera-

mus, ut non grando ulla ſuccidat, non turbo

ſubvertat, non tempeſtas detundat non aéris
aut aquarum inundatio exterminet vel abducat:

ſed tua ſancta benefdictione præmunita cum
fruétu largiter pro noſtrorum corporum vel ani-

malium uſu ad pleniſſimam mataritatem perdu-
cere digneris. Per Chriſtum Dominum noſtrum.

Amen.

Apergantu- aqua benedicta. Si unius tantm generis ſo-
mina benedicuntur, cateræ ſpecies omittantur.

1

4.
Benedictio fructus arborum qualiumcunque
in communi.
Verſ. Adjutorium noſtrum. &c.
Verſ. Domine exaudi &c.

Oremus.
Blnetdic „quæſumus Domine, fructus iſta-
rum arborum (poma, vel ficus, &c.) benef-
dictione tua, & præſta, ut quicunque ex iis veſ-
Centur, corporis & animæ ſanitate potiantur.

ber Chriſtum Dominum noſtrum. Amen.

Apergantur aqud benedicta.

Benedictio ipſarum arborum fructiferarum.
Verſ. Adjutorium noſtrum &c.
Verſ. Domine exaudi &c.
Verſ. vominus vobiſcum. &c,

1

Ore.

S4A 8 Theſaurus

ete
us.
Oiem L wenrnan
. LDus: qui hujus arboris plantam (vel harum

arborum) tua viſitatione & providentia per-
fectam eſſe voluiſti: nunc ctiam, ut eandem Cei⸗
bene fdicere, & ſanctifficare tua pietate digneris, Denedh
te ſupplices Reprecarrun ‚ut quicunque ex ejus

1 . . . t
(vel earum) fructibus perceperint ſani & inco- ſer Adn

lIumes eſſe valeant. Per Chriſtum, &c. ſn. Don
Aſpergatur aqua benedictæ. ol on
* . TIn
Benedicto novorum fructuum quorumvis in I nin
. (llinun. ol Mor
Verſ. Achutorium noſtrum in nom. &c. H
Verſ. Dominus vobiſcum &c. henn
Oremus. Mhurn

Dmine ſancte „Pater omnipotens, æternre ſeif
Deus, qui cælum & terram, mare & omnia ieS .
creaſti: Te ſupplices deprecamur: ut hos fruc- “
tus novos (vel hunc fructum novum) benefdi·

cere digneris, & multiplicare abundanter ofle- nibr
rentibus tibi, & replere cellas eorum cum abun- n n⸗
dantia frumenti, vim, & olei: ut lætantes in eis n Nner
ſervi tui referant tibi Deo ommipotenti laudem, n
& gratiarum actiones. Per Chriſtum, &c. an l
uanbon

Oremus.
Ohamus pietatem tuam, omnipotens Deus;
ut has primitias creaturæ tuæ, quas aéris, &
pluviæ temperamento, de terra educere, & nu- ete
trire dignatus es, tuæ bene dictionis imbre per- li⸗
fundas, &populo tuo, de tuis muncribus ſumenti, Den
benigneé tribuas in tua gratia, & gratiarum Mo n

. 7
.„

lne clein

Cikiro.

0nsn

n, Tenn
eKonmm

thorhue,

benetd
19 (
rter

NcNNN.

neind
Utiurn

Oen ,
1 vmN⸗
KXn
R

Alnent
N.

*

Verſ. Adjutoriumn noſtrum &c.

Benedictionum. 232349

ne viventes, tibi ſervire; ut egenus & pauper

laudent nomen gloriæ tuæ. Per Chriſtum, &c.
Aſpergatur aqua lbenedicta.

Benedictio pomorum, vel pirorum, vel fi-

cuum, vel uvæ, &c.

Veri. Domine exaudi &c.
Verſ. Dominus vobiſcum. &c.
G Oremus. =
T ſupplices deprecamur, omnipotens, æterne
Deus, ut benedicas hos fructus pomorum
(vel pirorum, vel ficuum &c.) qui per eſum in-
terdictæ arboris lethali in Protoparente ſumus
vulnere mulctati: Tu propitius noſtris poſtulatio-

nibus placatus, intende: & per virtutem tuum,

& dilectiſſimi fili tui, Domini noſtri Eſu Chris-
ti, & Spiritus ſancti, hos fructus ſancta tua be-
ne dictione ſanctifica, atque tua dignatione pu-
riffica; ut expuls4 Vetuiti nominis ‚ac primi fa-
cinoris incentoris pravitate, ſalubriter ex hac die,
de univerſis terræ edendis germinibus, ad tui
omnipotentis Dei laudem cum gratiarum actio-
ne, alacritate & ſoſpitate ſumamus. Per Chris-
tum Dominum noſtrum. Amen.
Aſpergantur aqua benedicta.
Benedictio vini novi.
Verſ. Adjutorium noſtrum &c.
Verſ. Domine exaudi &c,
Verl. Dominus vobiſcum.
Ore-

350 Theſaurus
Oremus.

DOmine ſancte, Pater omnipotens, æterne
Peus, bonorum omnium dater, & conſer-

vator, qui inter reliquas creaturas tuas, vinum in

hominum ſuſtentationem & Iætitiam ex uvarum

fructu prodire juſſiſti: uigue per unigenitum

tuüum Dominum noſtrum Eſum Chriſtum in
nuptiis Canæ Galilæ, aquam in vinum mirabi-
liter permutaſti, & Sacramentum pretioſiſſim

ſanguinis ejusdem filii tui, in vini materia ſancti-

ſicari juſſiſti: Te ſupplices deprocamuur, ae pe-
timus, ut hanc creaturam vini hujus benefdice-
re, & ſanctificare digneris; ut famußi tui & fa-

mulæ ex eo guſtantes animæ, & corporis reci-
piant ſoſpitatem, & te omnium gratiarum largi-
torem, cum gratiarum actione, ſine fine collau-

dent, Per eundem Pominum, &c.
Aſpergatur aqua bene dicta.

Alia Benedictio vini vel alterius potus.
Verſ. Adjutorium noſtrum &c.
Oremus. JJ”ÿJòM
Omine Deus omnipotens, ſtatutor omnium
* Elementorum & fructuum, qui per JEſum
Ghriſtum Filium tuum, bominum noſtrum ſub-
ſtantiam hanc vini (vel huſus porus) ad refſocil-
lationem ſitis, & corporum Aicken eſſe voluis-
ti, te ſupplices deprecamur, ut exauditis oratio-
nibus noſtris, eam tuæ pietatis aſpectu benedi-
cas, & ſanctifices, atque ita omnium ſpirituum
immundorum, ac maleficorum, ab ea fcccder

eredſcio

ſec Aen
ſen bom

ſetDomn

Dhir
uan
CNnxn
Aoſe
Nes Nele
Mrhomin
Cnecine

necickoorn

latem te⸗
ahyatorn
(dorunn.
Dun
Om
iligt
Pnng can
nlgpo⸗
r ne
irolri
Unmndentn

ent Nn
Nr, Kan
enm
meruynn
Unbeninnn
l C ni
fundnr.
1rintln,

nareraſnc

I AEH

Henefde

ii.

ſois er⸗
lummlur.
einecee

onu⸗

r

e
Ue

chæ comedere le tarb

Benediclionum. 351

incurſio; ut quicunque ex ea ſumpſerit, ei gratia

tuæ benefdictionis adveniat, & mala omnia te
propitiante recedant. Per eundem Dominum

noſtrum JEſum Chriſtum, &c.

Aſpergatur aqua benedicta.

10.

Benedictio carnium, ovorum, & ſimilium

comeſtibilium extra paſcha.
Verſ. Adjutorium noſtrum &c.
Verſ. Pomine exaudi, &c.

Verſ. Dominus vobiſcum. &c.!

Oremus.
DOminc JEſu Chriſte, Fili Dei vivi, quiĩ es ve⸗
rus ac immaculatus agnus: quique imma-
culatus in ara crucis peccata mundi deleſti: &
nos ad ovile propriis humeris reportâſti, has car-

nes, (vel hanc creaturam ovorum &c.) quas ad

uſus hominum creaâſti, benedicere, & ſanctiffi-
care digneris: ut omnes ex eis ſumentes tuis be-
nedictionibus repleti, & animæ & corporis ſani-
tatem, te annuente, ſemper accepiſſe lætentur.
Salvator mundi, qui vivis & regnas in ſæcula ſæ-
culorum. Amen.
DEus univerſæ carnis, qui Noë, & filiis ejus de
—+mundis & immundis animalibus præcepta
dediſti: quique ſicut olera herbarum, humanum

genus carnes manducare permiſiſti: qui agnum

in Ægypto Moyſi, & Populs tuo in vigilia Paſ-
i, in figuram agni Do-
mini noſtri Eſu Chriſti, cujus ſanguine omnia
Primogenita tibi de mundo redemiſti, & Angelo
Jjuvan.

5

352 . Theſaurus

ti præcepiſti, ſervans populum tuum, agni ſan-

guine prænotatum. Pignare, quæſumus Domi-
ne, Deus omnipotens, benedicere, & ſanctiff-
care has carnes (ovium, vel agnorum, velhæ-

dorum, vel avium, vel quascunque alias carnes)
ut quicunque de tuis fidelibus populis ex eis co-
mederint, omni benedictione c& leſti. & tuape-

renni repleti gratia ſatientur. Per eundem &c.

Aſpergantur aqua benedicta.

Benedictio olei pro cibo, velulu Medicinæ.

Verſ. Adjutorium noſtrum &c.
Verſ. Dominus vobilſcum. &c.
Oremus.

PMitte ‚quæſumus DPomine, ſpiritum ſanctum

tuum paraclitum de cœlis, in hanc olivæ pin-
guedinem, quam de vmidi ligno producere dig-
natus es, ad refectionem mentis & corporis; ut
tua ſancta bene dictione ſit omnibus hoc un-
guẽto cæleſtis mèdicinæ perunctis tutamen men-
tis & corporis, & ſi quod illis adverſantium ſpi-
rituum adhæreat nocumentum, ad tactum &
ſumptionem hujus ſanctificati olei abſcedat: nul-

Ius ſpiritualibus nequitiis locus, nulla refugis

Virtutibus ſit facultas: nulla inſidiantibus malis
latendi licentia zelinquatur. Per Chriſtum &c.
Aſpergatur aqua benedicta.
Benedictio olei, lactis, butyri, caſei &c.
mutatis mutandis.
Verſ.

juvante, omne primogenitum in Fgypto percu-

ſel. n

oro
1,
ftt
ocon
ursDet
hotpen
Dentaint
Cugpha
Phoc ol

E to⸗

Onpenen
Cll, urnn
Wnoulont

Dh
Gnun

ſchrtcan

uſei.

eraclcene
6olore,
tr, e

mont

Ds Chr
Oriki
ſumde⸗
lheſen
Wepele
ilnenoe

Moern

Imndon

ni languore & noxia infirmitate ſanetur, & à

Benedictionum. 235 3

Verſ. Adjutorium noſtrum &t.

Exorciſmus.

TXorcizo te creatura olei (vel lactis, vel buty-

ri, vel caſei, vel lardi &c.) in nomine Dei
Paftris, & Fillii, & Spiritus † ſancti: ut per hanc
invocationem individuæ Trinitatis, ac virtutem
unius Deitatis, omnis nequiſſima virtus adver-
ſarii, omnis inveterata malitia diaboli, omnis vi⸗-
olenta incurſio inimici, omne confuſum, & cæ-
cum phantaſma eradicetur, fugetur, & diſcedat
ab hoc oleo (vel lacte, vel buryro, vel caſeo
&c.) ut omnes qui ex eo ſumpſerint, vel devotzö
uſurpaverint, ab omini malencio diaboli ſint ſe-
curi, ut nulla eis nocere poſſit nequitia ſpiritu-
um malignorum.
Oremus.
DIsnare Domine hoc oleum (vel lac, vel bu-
tyrum, vel caſeum &c.) bene fdicere, &
ſanctifficare pro tua pietate, ut quicunque ex eo
ſumpſerit, tactus ſit dolore pœnitentiæ, & ab eo
eradicentur maleficia, incantationes, tumores,
dolores, facturæ, & ligationes quomodohiber
factæ, contra creaturas Dei, ſit deſtructio om-

nium operum diaboli. Idque etiam ego ce⸗

nus Chriſti ſervus in nomine Domini JES

Chrifſti, B. Mariæ Virginis & S. N. benetdico, &

ſanctiffico hoc oleum (vel lac, butyrum, vel ca-
ſeum &c.) ad reſtituendum omnibus ſanitatem,
ad extinguendos venenatos tumores, & dolores:
ad depcllende adveria, comprimenda noxia, &

odia expellenda: ut quicunque eo utetur, ab om-

cun⸗

1

374 LTLyeaurss
cunctis inſidiis ſatanæ liberetur, Multipli —
Deus, ſicut ſtellas cæli beneidictiones tuns O 7
per has creaturas: quas ego N. ſacerdos tuo no- 6
mine per Eſum Chriſtum benefdico, & ſanctif- Henin
fico, ut deſtruantur omnia maleficia & infeſtatio.
nes diaboli: Idque in nomine Paftris, & Fiflii,

& Spiritůs † ſancti, Amen. Ne⸗
Aſpergantur aquà benediéta. al A
Benedictio communis rerum quarumvis „ Doan
tam comeſtibilium, quàm non co-. Cch
meſtibilium. erhmre
Verſ. Adjutorium noſtrum &c. etla
Verſ. Dominus vobiſcum. &c. lauche
Oremus. Per
BEnetdic Domine creaturam iſtam N. ut ſalu ſatnn
D tare remedium ſit creaturæ tuæ, quam in idan
pretioſo ſanguine redemiſti: & præſta per invo- P agt.
cationem tui ſancti nominis, & ſancti N. ſervJi Dnnc
tui, ut quisquis eàâ uſus fuerit, benedictionem re- Unndu
cipiat & ſanitatem: atque contra omnes mor- rtzun
bos, atque univerſas inſidias diaboli, & inimi- Pac
corum tutamen ſit: & cgo N. tuus ſacerdos, in guoe
nomine tuo, & ſancti hanc creaturam, N. uc

benetdico, ac ſanctifico, ut ſit defenſio creaturis
tuis, & ignis ardens de'moniorum, & ſit defen-
ſio, & expulſio, atque annihilatio omnium fac-
turarum, & diabolorum. In nomine Patris, X Pnedii.
Fitflii, & Spiritus † ſancti, Amen. A(Aoco
Aſpergatur aqua beredicta. — in
Benediclio panis, farinæ, yel tritici habetur ſuprà. .“ len
L CAPITI

„
1 1

01 .

Koct

etxr.

CNi

u
⸗

Nuldr
Jun
Aetim
ANbn

onen
ne Ne

1 Kin
ceat
AA
ſoen
Trtr
ule⸗
eMs,

Benediclionum. 35 5

CCANUI OCMAV UAI.
Benedictiones rerum diverſarum.
Benedictio ad quascunque res.
Verſ. Adjutorium noſtrum &e.
Oremus. .
Dmine Deus omnipotens, deſcendat bene-
dictio Pajftris, & Fiflii, & Spiritũs ſancti, ſu-
per hanc creaturam ceræ (vel ſalis) ut quicun-
que ex ca ſumſerint, vel ſuper ſe portaverint, ſint
liberati ab omni factura, ligatura, ſignatura, præ-
ſtigio, incantatione, & illuſione, ab omni tenta-

tione, timore, & puſillanimitate, ab omni diſcor-

dia, animi perturbatione, & ab omnibus artibus
diabolicis, & ſuorum miniſtrorum, & finaliter
ab omnibus periculis animæ & corporis, & ab
omnibus inimicis terribilibus, & inviſibilibus &
accipiant ſanitatem mentis, protectionem corpo-
ris, tutelam ſalutis, integritatem charitatis, con-
ſolationemſpei, roborationem fidei, & præcipuè
in hora mortis virtutem conſtantiæ, & viſitatio-

nem Spirit⁴s ſancti. Per eundem, &c.

Aſpergatur &c.
Benedictio cum Exorciſmo incenſi, ſtoracis,
vel odoramentorum mutatis mutandis, ad
fugandos dæmones, & maleficia.

Verſ. Adjutorium noſtrum, &c.

. 22 EKor

3 56 Theſaurus

Fworciſmus.

Eorcizo te creatura Incenſi (vel ſtoracis, vel
ſulphuris, vel odoramentorum &c.) per
Deum † vivum, per Deum † verum, per Deum

ſanctum, per eum, qui omnia ex nihllo creavit,
& malos angelos de cælo ad iſta inferiora expu-
Iit, & per omnia nomina Dei, & per nomen B.
Mariæ virginis, & ſancti N. te conjuro † & exor-

cizo † O creatura incenſi, (vel ſtoracis, vel ſul-
. — 2 . X½ . .
phuris &c.) per omnia ſuprà dicta; ut ſis in de-

fenſionem noſtram, & efficiaris fumigatio, &
creatura benedicta † & conſecrata † & perpetua
pœna ſis omnibus malignis ſpiritibus infernali-
us; & ſis ſolutio omnium ligaminum, Domi-
ne JEſu bene dicere, & ſanctifficare digneris,
per tuam clementiam, & pietatem hanc crea-
turam incenſi, vel ſtoracis, ut ſit defenſio contra
omnes ſpiritus malignos, & compulſio factura-
rum, in quem locum odor hujus incenſi venerit,

ſive adfuerit, mullus ſpiritus malus, nulla incan-

tatio, & nullum maleficium, vel factura, & nul-
la moleſtia malignorum poſſit durare, neque
ſtare modo aliquo; ſed ſtatim omnia diabolica
fugiant procul per ſignum S. crucis. Amen.
B e dic Dokine hanc creaturam incenſi (vel

ſtoracis) ad effugandos dæmones, & omnia

aſpera ejus per ſervum tuum ſanctum N. cui de-

diſti virtutem ad effugandos demones, nam e.
20 M. ſacerdos benetdico te creatura i ncenſi, vel

ſtoracis, & ſanctiffico per eum, quem cælum &
cæli cælorum capere non poſſunt; & in odore
hujus incenſi (vel ſtoracis benedicatur donus,
6 L HeUs,

ſe bbionn

u: e⸗

(onbu⸗
hs, Acl

rncbla

glerth
oCehcen
1Cite
Velkuphn
benefieo
eitconol
Nonezeun
Mnehmn
lir

enecdin

oüln

Ver AM⸗
Pen. Dor
Talo

entem,
fn ſa
Pherde
funin
Ann!

ori
e Dam
locent,
nionene
tnonen),
rofKero⸗
Neh, Nl
Urleine
Ngttd, 1
Eepen
tem.
n Dom
Cners,
oc ger
nocoon
o lackur⸗
Niveren
Nlainer
Un, A
Ae, leli.
1 Gel
Am
reli
Konm
Nad
1 Me.
nl
aint
Fon:
Co

Benediclionum. 357
locus, cubiculum, iĩta ut nullus ſpiritus poſſit ſta-
re, ubicunque fuerit hic odor; ſed fugiat con-
fuſus: & domum, locum, cubiculum, ubi fue-
rit talis odor, benedico, & ſanctifico, & bene-
dictionibus cæleſtibus repleo: & ſic domus, &

locus, & cubiculum Dei ſit palatium Chriſti, ſit

habitaculum Spiritus ſancti, & quisquis fumiga-
tus fuerit his rebus benedictis, benedicatur, &
ſanctificetur. Te humiliter precor, Domine JE-
ſu Chriſte, ut hanc creaturam incenſi (ſtoracis
vel ſulphuris) quam in nomine tuo puriffico,
bene dico, & ſanctrffico, tua ſancta virtute dig-
neris corroborare, ut odore hujus fugiant dæ-
mones, cum omnibus ſuis facturis & armis in no-
mine Partris, & Filii, & Spiritus † ſancti, Amen.
Apergatur. =

Benedictio herbarum, rutæ, abſinthii, roſæ, &
ſimilium pro fumigatione ad exorciſ⸗
mos dæmonum.

Verſ. Adjutorium noſtrum, &c.
Verſ. Domine exaudi &c. Sèð

Verſ. Dominus vobiſcum &c.
Oremus,
Omine ſancte, Pater omnipotens, æterne
Deus; qui dixiſti, germinet terra herbam

Virentem, & facientem ſemen & lignum pomi-

ferum faciens fructum juxta genus ſuum, ſic
propter nomen ſanctum tuum magnum & glo-
riſicatum in terra, & in cælo, pone dexteram tu-

am plenam larg² benenicion ſuper has herbas

3 (vel

358 Theſaurus

(vel roſas) & reple eas eunctis benedictionibus,
rout ego ſacerdos tuus, in tuo ſancto nomine

Tetragrammaton & ſervi tui, Sancti N. eas exor-

citzo, benefdico, & ſanctiffico: ut ubicunque
collocatæ fuerint ſive in domibus, fweinles
vel eubiculis, vel ſuper ſe habuerit obſeſſus, vel
odoratus fuerit, vel ſi quis fuerit ex his fumiga-
tus, vel in balneo lotus, vel quibuscunque locis

fuerint; per omnipotentiam tuam, & Pafſionem

filii tui Domini noſtri Eſu Chriſti, elongetur ab
eis omine malum, omne periculum, omnes vir-

tutes, & opera ſatanæ, per eum, qui dat herbam

ſervituti hominum, has herbas N. N. benetdico,
& ſanctiffico ad fugandos dæmones, ad deſtru-

endum omne maleficium, & ad annihilandum

incantamentum, ligamen, facturas, & omnia o-
era ſatanæ à corporibus hominum, à quibusvis
oci omne opus diaboli factum vel faciendum,
ita, ut ibi nulla habitatio, nulla virtus diaboli ſit
in his herbis; ſed in nomine JEſu & ſancti N.
quorum nomen & virtutem invoco ſuper has
herbas (vel roſas) recedant confuſi, maledicti,
vadant in barathrum cum omnibus operibus
ſuis hæreticalibus, & inhabitent ſancti Angeli

Dei, ut recipiant ſanctitatem, in nomine Paſtris,

& Fiflii, & Spiritus † ſancti Amen.
Aſpergatur aqua benedicta.

Benedictio ignis ad maleficiorum inſtru-

menta comburendao.
Verſ. Adjutorium noſtrum, &gc.

a

.

e. Don
let⸗

ſumu

coluon
Aum
nielats

lceman
(einpe
um in
mlpno⸗
or ubin
enefcicx
Celtunig
Golumnpe
Enrmunt
Uleibele
inmel
ke an

edal
Kination
Dominn
nuck

Conn
1Meuen
1 boann

koklehue
ahufung
Wenebi
Abilene
tlnen
1 onnperti
ictkepen

Penetcio,
ACektn.

Cörlundun

Konmnin 0

1 glibuo
igenan

4
Cabol

Xlnal!

liien

1

Benecictionum. 3 5⁵ 5

Verſ. Dominus vobiſcum &c.

Oremus.

BEncfdicat te creatura ignis, qui creavit te, qui

famulo ſuo Moyſi in igne flammæ rubi; qui
in columna nubis, per noctis tenebras ſuum po-
pulum anteceſſit in deſerto; qui tres pueros
majeſtatis ſuæ cultores in te ſervavit illæſos, qui
judicaturus orbem terrarum, te ante judicis fa-

ciem præire jubebit: qui te juſtitiæ inſtrumen-

tum in contumaces ſpiritus delegit, & per te
malignos ſpiritus apoſtatas omnesque damna-
. . . . „. .
tos juſtiſſimè excruciabit in æternum. Et ego

benetdico te, & exorfcizo te, & confjuro te,

creatura ignis, per eum, qui venturus eſt judicare
ſæculum per ignem: & qui tremere facit orbem
terrarum, & qui omnia poteſt: ut adversùs infer-
nales beſtias, & prædones ſis mihi adjutorium
in virtute Dei, & Domini noſtri JEſu Chriſti af-
Bigens crucians, & exurens plus centuplo, quam
ke enna ſulphurea, ut ſentiant pænas importabi-
es, quæ per ſingula momenta ſuæ protervæ ob-
ſtinationis ſuſcipiant incrementa. Per eundem
Dominum noſtrum Eſum Chriſtum, qui ven-
turus eſt judicare ſæculum perignem. Amen.
Oremus.

O Adonai magne, & admirabilis, qui univer-

Oſa de nihilo in tua potenti virtute creâſti, &
qui hujusmodi corporeis elementis, tantam a-
deò potes communicare virtutem, ut non ſo-

X . . ⸗- .
lum inviſibiles ſpiritus, pro eorum temeritate

perpetuò excrucient, ſed etiam, ut poſſint re-

rum transmutare naturas: obſecramus humili-

2 4 ter

360 Theſaurus

ter omnipotentem pietatem tuam, ut huie tuz

creaturæ ignis eam virtutem conferre tua pieta-
te digneris, quæ malignis ſpiritibus non ſolum

infernalum pænarum amaram recordationem

efficiat; verùm etiam eos, pro ſua in te, & nos
mũiinſtros tuos, contumacia excruciet, extermi-

net, & expellat. Per Dominum noſtrum JEſum

Chriſtum, &c.
Deinde ignem & maleficia aſpergat aquà benedicta: &
ac in ignem projiciat, dicendo interim (ſi placet) Pfalm.
67. Exurgat Deus & diſfipentur inimici &c. Ex
Matut. fer. 2.

1 5. .
Benedictio Aquæ Ignatianæ.
Verſ. Adjutorium noſtrum &c.

Oremus.
BEne ſdic Domine, creaturam iſtam aquæ, ut
ſit remedium generi humano & præſta per
piiſſimam miſericordiam tuam, per JEſu Chris-
ti ſanguinem, ac interceſſionem S. Ignatii, &
omnium Sanctorum, ut quicumque ex ea ſum-
pſerit, liberationem ab omnibus malis, corporis
ſanitatem, & animæ tutelam percipiat per Domi-
num &c.
Antiph. Hic vir deſpiciens mundum, & terre-
na triumphans, divitias cælo condidit ore,
manu.
Verſ. Juſtum deduxit Dominus per vias rectas.
Reſp. Et oſtendit illi regnum Dei. 1

Oremus.

APeſto Domine ſupplicatiomibus noſtris, quas

in

r Orei

Corun
ele Nop
a cohan
Eu,
opn
Cio mnltant,
Neipamnit
Cropaticun

9 4.
Atemuak.

Deiple dei

(Auun, leen

Olet
Uturn

Nuil re

munpele

Elöcgle i
Anbaft

Dene⸗

=

Beneditctionum. 361
eun in dFarii confeſſoris tui commemoratio-
eid ne ke eneur qui H zatlii Ramejamn non
Nnnn abemus, ejus, Juiti iplacuit, meritis adjuve-
e mur. Qui vivis & regnas cum Deo bPatre &c.
1n Oremus.

R Dus: qui glorificantes té glorificas, & in San-
In ctorum tuorum honoribus honoraris. con-
cede propitius, ut qui ſancti Ignati glorioſa me-
NWEN rita colimus, ejus pla patrocinia ſentiamus.
. i DEus „ qui ad majorem nominis tui gloriamr

propagandam novo per B. Ignatium ſubſi-

dio militantem Eccleſiam roboraſti: concede.
ut ejus auxilio, & imitatione certantes in terris,
coronari cum ipſo mereamur in cælis. Qui vivis
& regnas &᷑t.
Deinde Reliquia, & metallum S. Ignatii mittantur in
aæaquam, dicaturque.

nahtel Onfer, henigniſſime Domine Deus, per con-
Nr O tactum reliquiarum (metalli) ſancti tui Ig-
UuCn natii aquæ huic virtutem ſanandi corpus & ani-
lptiil mam, pellendi quoque omnia mala ab hoc loco,

Aalt⸗ ejusque incolis in nomine Paftris, & Fiflii, &
NE Spiritus † ſancti, Amen.
6ͤ6 ⸗
Benedictio virgarum & flagellorum.
Xorcizo vos creaturas virgarum, Vel flagello-
—rum, per eum, qui creavit herbam wirentem,
utk & facientem ſemen, & lignum pomiterum faci-
Eerns fructum juxta genus ſuum; ut nulla commu-
nicatio ſit vobis cum angelis apoſtatis, impuris,
libidinoſis, luxurioſis, Tornicariis, adultermis 1

Kten.
t N

.
.

2362 Thejaurus

ſodomiticis, inceſtuoſis, invidis, acedioſis, ira.
cundis, avaris, ſuperbis, guloſis, ſed ſitis Virgæ, Ne
& flagella exor cizata, beneſdicta, & conſetcra- To AAu
ta ad conterendum, humilia dum, flagellan- ſthanm
dum & expellendum ſatanam, cum omnibus in.
citamentis & tentationibus ſuis: ita, ut omnis Miyo,
ſpiritus immundus, in aliqua figura, vel in cor- r
bore exiſtens, à vobis flagellatus manifeſtet ſe od funn
kacm, obediat ſacerdoti, & tandem fugiat cum gerh
omni immundnia & malitia ſua confuſus, rece- e

. .. turu
datque à corporibus humanis, per Eſum Chrix- amnif,
tum, qui pro nobis ad columnam acerbiſſimè gdelin
flagellatus fuit, & virgis cæſus, & pendens in cru- Wl
ce percuſſit Luciferum, & omnes ejus ſequaces. .
; ſ;3 e.d. un Kn
In nomine Paftris, & Fiflü, & Spiritus † ſancti, idumm
„ llh
Amen. Etel
Oremus. S”M

O Mnipotens æterne Deus, qui incorporale vir- .
tute tua corporibus ſubdis, & Virtutes natu- lenli⸗
rales tranſmutas, & ſupernaturales creaturis tuis
mirabiliter infundis, ſecundum beneplacitum Md
Majeſtatis tuæ, ut cognoſcamus te ſolum Deum ſe, tl.
omnipotentem; humiliter deprecor Majeſta- Cttatnn
tem tuam, ut has virgas & flagella benefdice-· Mne
re digneris; Benefdic itaque, & ſanctiffiia in
has Virgas & flage la, ſicut benedixiſti virgas & Mon/N⸗
flagella, & lignum ſanctæ crucis pretioſiſſimo. Me,n
ſanguine Filii tui Domini noſtri Eſu Chriſti, ad Larhin
flagellandos, & fugandos dæmones creaturam rkn⸗

tuam vexantes. Per eundem Dbominumnoſtrum. Mhajn
Amen. 1r
. Aſpergantur aqua benelicta. icchinn

Clüin

Lonleeg

n, hurlr

Cnnbuit
1, on
Nin .
uiktket

OCkols, K

une

1 Leriden
Neninen
uſeguee

iduft ln

conoi

Miruefu.

genmnt

Uerelnt

eſomhe
teon u

Nuo

Gfer

ocrm

uu

Benedictionum. 363

Benedictio Cilicii geſtandi.
Verſ. Adjutorium noſtrum &c.
Verſ. Dominus vobiſcum &c.
Oremus.

O Mnipotens & miſericors Deus, benef dicere

mni efficiamur promiſlionibus Chriſti.

digneris hoc cilicium, & indumentúm,
quod famuli tui pro humilitate & pænitudinis
ſuæ devotione induere appetunt: ut ſicut Ni-
nivitarum populô in cinere, & cilicio pœnitenti
peperciſti, ita & hic famulus, humiliationis &
profeſſionis ſuæ hoc indutus veſtimento, à te
creatore ſuo, omnium percipiat incrementa vir-

tutum, & cunctorum indulgentiam conſequatur

delictorum. Per Chriſtum, &c. Amen.
Aſpergatur.
Benedictio S. Antonii de Padua, cum Oratio-
ne ad recuperandas res amiſſas.

Fcce Crucem t Domini, fugite partes adver-

ſæ, vicit Leo de tribu Juda, Radix David, qui mi-
ſereatur, & benedicat nobis. Amen.
Reſponſorium S. Antonii de Padua pro re perdita. Si
quæris miracula, mors, error, calamitas, Dæ-

mon, lepra fugiunt, ægri ſurgunt ſani: cedunt

17 7 .
mare, vincula, membra, resque perditas petunt,
& accipiunt juvenes & cani, pereunt pericula,
ceſſat & neceſſitas: narrent hi, qui ſentiunt, di-

cant Paduani: cedunt: Gloria Patri, &c. cedunt.
Verſ. Ora pro nobis Beate Antoni. Reſp. Ut dig-

Ore-

264 Theſaurus
L Oremus.
E cleſtam tuam Peus, beati Antonii Confeſſo-
ris tui deprecatio votiva lætificet, ut ſpiritua-
libus ſemper muniatur auxiliis, & gaudiis perfrui

mereatur æternis. Per Chriſtum Pominum &c.

9.
Benedictio novæ navis. 7
Pſalm. 2: Afferte Domino. ex Matut fer. 2.

Verſ. Dominus vobiſcum. &c.
Oremus.

REſpice omnipotens Deus, de cælo ſancto tuo,

& cæleſti benedictione benefdic hanc navim,
& S. Angelo comite, navigantes in ea proſperè
dirigere, & ab omni infortunio præſervare digne-
ris: ut ad Patriam & portum ſalutis reverſi te cum

alacritate mentis exultantes collaudent. Per

COhriſtum, & c.
Verl. Dominus vobiſcum &c.

Sequentia ſanctiEvangeli ſecundum Matthæum.
Reſp. Gloria tibi Domine.

IN illo tempore juſſit Eſus diſcipulos ſuos aſ-
cendere in naviculam, donec dimitteret tur-
bam, & dimiſſa turba aſcendit in montem ſolus
orare, Veſpere autem facto ſolus erat ibi: navicu-
la verò in medio mari jactabatur fluctibus; erat
enim contrarius ventus. Quarta autem gne
noctis venit ad eos ambulans iupra mare, viden-

tes autem eum ambulantem fupra mare turbati

ſunt dicentes: quia phantaſma eſt. Et præ timo-
re clamaverunt: ſtatimque Eſus locurus eis di-

cens: habete fiduciam, ego ſum, nolite timere.

„

runteumde

GcbiChuile
DMirh.

ankun
hemeſt
ei E ie
Mtlper ign
Vemveltun
el, Cun⸗

OCIuIDO T

n, K Al
a aenc
Dutelnianan

lunecnte

o Moko

Uentlmmun
Uunſoperhn

Pnctel

Onnerlahaen
luürhemnnn
portumlan
io E.

Ililio

eremre

Nenunimit
nerter,
nhrokum
Uhnalrum

Ue)

hnin dut

et ußinn

Luciigent

Molminunte

R

Mnte.

Zoſndton
chanchure
ne Noſe

„.

Eererlttean
ludent.

InMRrher.

prlosa⸗
Gminaet.
monenti
bume

leungeci

DOmine JEſu Chriſte, qui per corporalem
Præ-

Benedictionum. 365

Reſpondens autem Petrus dixit: Domine, ſi tu
es, jube me venire ad te ſuper aquas. At ipſe ait:

veni. Et aſcendens Petrus de navicula ambula-
bat ſuper aquam, ut veniret ad IEſum; videns
autem ventum validum timuit, & cum cæpiſſet
mergi, clamavit : Domine ſalvum me fac. Et
continuò Eſus extendens manum apprehendit

cum, & ait illi, modicæ fidei, quare dubitaſti? &

cùm aſcendiſſet naviculam, cellavit ventus, qui

autem in navicula erant, venerunt, & adorave-

runt eum dicentes: Verè Filius Dei es. B. Laus
tibi Chriſte.
Oremus.
Dmine Deus noſter, qui gubernaſti & inco-
lumem ſervaſti Noe ſuper undas diluvii, &
Petro Apoſtolo tuo ſuper mare ambulanti &
mergenti manum porrexiſti: extende dexteram
tuam ſuper hanc navim, & ſuper nauclerum, &
omnes in hac navi benedicta navigaturos: isque
ſanitatem animæ & corporis concede, eôsqué ad
portum ſalutis perducere digneris illæſos. Qui
Vivis, &c. 3
Oremus.

BEne fdic Domine, hanc navim, ſicut benedi-

xiſti filios Iſrael de .gypto per manum Moy-
ſis exeuntes, & per mare rubrum tranieuntes.
ic navim iſtam & famulos tuos in ea navigatu-

ros dextera tua ben dicere, & ad deſtinatum lo-

cum incolumes perducere digneris. Per Domi-
num noſtrum, &c.
Oremus.

kK

366 Theſaurus ð

præſentiam tuam naviculam Petri ſanctiſf.

re

caſti, & in captura piſcium miraculoſa benedixis

ti, dignare quoque hanc navim, & famulos tuos

in ea navigantes cum omnibus ſubſtantiis ſuis
er virtutem divinitatis tuæ bene dicere, & a-
edanti: pietatis tuæ ab alliſione & ſubmerſio-
