tur nobis: dum non ampliùs in fermento vete-
ri, neque in tritico malitiæ, ac nequitiæ veſtræ
nos epulari permittit, ſed azymis finceritatis, &
Veritatis veſci, atque nutriri decrevit, ut figuraté
dicitur: Impoſuerunt arcdam Dei ſuper blauſtrum no.
, . vum,

Cummn

rulone

ikus: d

icemone

hertlshe

Cbislagl
nis Anze

cxleſtenn

letdoglei

Eer nanſi

Demncohven

ujN

Deumim
Guonnobis,
0n munaue
itce un
Utergotn
emanant

elCni

napox In
1

Drmcula
Mlecrantor
o Eyche

1. Nor. 4

beſumemtt

Ntkt, ir
jlecieche

okun ,4
lin, Nor
url a

lirnce

dlnenn
Uhen

ſ .

rirerti

N

Godonn
Cnmenuun
Dzuliuid
nn ſenin
rile iun
CAnoneif.
numpur.
öherſtol⸗
Decien
e Nrn
eunilnit
Mhm
urſenr.

is Don
edeH
inn eCn
Jettune
Geoe

8

Nlet lt.

ter tranſilire panem, ac vinum in ejus landui⸗
ei

Benedictionum. 53 3

wum, dum nos, dæmonum calicem bibere, aut
veſtras ſpurciſſimas participare menſas, non ſinit
Chriſtus: cum jam vidimus manipulos veſtros, im-
pii dæmones, adorare manipulum noſtrum; dum, ſub
diverſis ſpeciebus, miro modo, ſeipſum totum
nobis largiſſimè Dei Genitus impertitur: dum
panis Angelorum fit pro nobis cibus viatorum
in cæleſtem patriam: dum ipſemet novum præ-
bet dogma ſidelibus in Dei ſubſtantiam veraci-
nem converti: dum denique manducantes
vivaciſſimam carnem, nosmetipſos in Deo, ac
Deum ipſum in nobis manere jubet: quapropter
etiam nobis vitam pollicetur æternam, quoniam
dum manducatur ipſe, reficit, ſed non deſicit,
vivitque manducatus, quia ſurrexit occiſus. O
felix ergò traditio, ex qua talis, ac tanta homini-
bus emanavit largitio! & qualis refectio, ubi da-
pifer eſt Chriſtus, pincerna Spirituús ſanétus! 6
beata nox, in qua credentium animæ, Vvera Dei
tabernacula, carne, ſanginc Altiſſimi Filii
conſecrantur : nox, in qua ſigurarum tenebras
novo Evchariſtiæ Sacramento fugavit Domi-
nus. Nox, quæ in Chriſto credentes, Chriſtum-
que ſumentes, cum ipſomet Chriſto jungit, acd
nectit, ùt prædixit figuratim ſponſa: Faſciculus
myrrhæ dilectus mens mihi, inter ubera mea commorabi-

tur. Nox, in qua homo vitalem ſumens cibum,

ac potum, jam non moritur, mors illi ultra non denomi-
nabitur. Nox, in qua immortale commiſcetur
mortali, ut ad vitam ducat ſempiternam. Nox,
in qua altitudo humilitati, fortitudo imbecillita-
3 1„

534 Tkheſaurus
t, dulcedo amaritudini, lux tenebris atque cali-
gini mirabiliter copulatur. O vere beata nox, de

qua dici poteſt. Nox at dies iluminabitur, & nox il-

luminatio noſtra in epulis noſtris: qula præparatur no-
bis menſa Domini exercituum, & panis fortium
Chriſti fidelibus diſpenſatur; ut & nos tanquam
leones robuſtiſſimi, ignem ſpirantes, inde ſurga-
mus vobis diabolis terribiles, horribiles, ac valde

feroces, & tu occultus hoſtis, videns labia noſ-

tra, Chriſti cruore rubentia, territus perhorreſ-
cas, & mox in tenebrarum tuarum latibula pa-
veſcendo diffugias. Quod enim nos per viſibi-
lem panis & vini ſpeciem ſuſcipimus, tu, velis

ifunpin
8 000 9
nged
AUult nob

e

ferumman
Piſcpient

Pheretal.

nolis, dominici corporis ac ſanguinis intelligis

Veritatem.
Per hujus iĩgitur ſanctiſſimæ noctis virtutem,

contra vos, ⅛ dæmones, iterum inſurgo † per ſa-

cratiſſimam hane menſam, vos ab integro con-

juro per potentiam ſacratiſſimi Chriſti ſaugui-

mis, per ejusdémque carnem ſuaviſſimam, atque
divinam in hac feliciſſima nocte, & in hac cæna
nobis traditam, vos exorcizo † per tanti, tam-
que venerandi myſterii efficaciam pro nobis ef-
fecti vos adjuro f per gratiam, quæ in hoc vene-
rabili Evchariſtiæ Sacramento Eccleſiæ fidelium
diſpenſatur, vobis efficaciſſimè impero, ut meis,
Deique præceptis, jam vobis injunctis, pareatis.

. „ .
Per immenſam charitatem, quâ Chriſtus adeòè

dilexit nos, ut traderet ſeipſum nobis ad mandu-

candum, ac bibendum, compello vos, ut ceda-

tis miniſtro Chriſti per virtutem, quam omnes
Sancti adepti ſunt ob digniſſumam tanti Sacra-
men-

1

thaen,
Pailbern
Nilencondin
i, Gal
ungle, olp
ctadvin
. Acptt
ucmmmxun
ſomtunk
Ahabetunt
Etne durt
MInis, U
Cheran
Cconnmmun
Rlecce i
I KAuin

eun. lr

Nhrurn.
otun 014
Umritt i
etf n⸗

1.
Benedictionum. 33 5
tmea menti ſumptionem, vos ligo † vos compello f
m vos cogo f Vos ad obediendum & molleſcen-
eτ dum urgeo † in nomine Eſu, qui etiam ſe ipſum
obtulit nobis, ut contra vos infernales belluas
Khnnnſeen fortiter pugnaremus.
He Verum attendite vos nequiſſimi, quid amplius
e Dei ſapientia in hac venerabilis refectione myſte-
ntie rii operetur. Cùm gratias egiſſet, ait Apoſtolus: fre-
ilen tun. git panem, & dixit: Accipite, & comelite. O immen-
niuin ſa Dei liberalitas! mare, pelagus, altiſſima
n miſericordiarum abyſſe! Quis loquetur potentias Do-
loprer S mini „ & auditas ſaciet omnes laudes ejus? Animam
, ih namque, corpus, divinamque ipfſius eſſentiam

nu mlig tradidit ad vitam nobis æternam communmican-
daam. Accipit, ut tribuat: modicum ſumit àano-
Nöfuun bis, ut maxima nobis largiatur: recipit materia-
lniee le, ut ſpiritualia dipenſet: temporaneum accep-
emer tum habet umverſorum Dominus, ut concedat L

. . . 4
Om ſine fine duratura: recipit tandem à nobis fruc-
nnm tum panis, ut ſe ipſum, Deum, & hominem, in *

ui* ipſecommunicecee.
nwmet Sedecce jam divinæ Majeſtatis intonat ver-
dum, & Altiffimus dat vocem ſuam, dicens: Hoc eſt cor-
pus meum. Expaveſcite, contremiſcite poteſtates
tenebrarum: etenim vox Dei terribilis, per Sa-
cerdotum ora tonantis, contra vos rotat, ut vos
percutiat † ut vos conſternat † ut vos viriliter
mactet † quia jam tam validis Verbis adhibitis,
panis factus eſt Chriſti caro; mirum in modum
de ſubſtantia in ſubſtantiam tranſiens, ut Chriſti
fideles tali eſca nutriti, per gratiam ipfſius in Deo⸗
D nuI

ENe quo, & per quem exiſtere dicuntur omnia, nobis

536 1kſaurut.

& Deus in eis ſemper maneat; attamen ut ſem-

per adversum vos tartarorum ſpiritus, & contra
veſtram ſuperbiam, atque obſtinatam perfidi-
am efficaciùs pugnaremus. Terrore enim con-
cuteris tu, & omnes adverſarii noſtri, cùm Chriſ-
tiani labia, ac Sacerdotum verba hoc divinum

conſicientia Sacramentum, aſpicitis Chriſti Do-
mini cruore rubentia. Agnoſcitis enim jam præſ-

tò eſſe perditionis veſtræ judicium, & divinæ Vic-
toriæ, quà captivati eſtis & obtriti, non toleratis
inſtrumentum. Hoc namque eſt corpus illius;
qui fuit, & cum Deo Patre eſt coæternus, &in-
coſnprehenlſibilis, immortalis, & indiviſibilis, ſa-

pientiſlimus, atque omnipotens, Creator excel-

ſus, ac Dominus Dominantium; unus Deus in

ſubſtantia: Trinusque in Perſonis, paternæ Dei-

tatis gloriæ indeſiciens ſplendor, atque ad dexte-
ram illius immobiliter ſedens: Verbum Dei Pa-
tris inſeparabile, illique ſemper coæquale; Filius,
.Y S—E— 1
uens forâàs, ſed aut quaſi a ſole ſplendor, aut
quaſi ab igne inſita ſibi caliditas. Hoc eſt corpus
allius, qui poſt temporum curricula, càùm eliſet
Deus, deſcendens de Patre luminum, in Mariæ Virgi-
neo thalamo noſtram ſibi aſlociavit carnem,
duas in ſola copulans perſona naturas; ut homi-
nem peccatis obnoxium Deus homo liberum

dui dicitur Patris in Patre & ex Patre, non pro-

redderet: ex quo proprereà Patre minor ipſe di-

eitur; quia pro nobis hominibus factus eſt ho-
mo, & mortuus eſt, ut nos à mortalitate libe-
raret, & cæleſtis vitæ participes faceret, quam
vos impii perdidiſtis. Hoc eſt corpus illius, cujus

adven-

4

ſetuin o
1 Hoce
le e ntt
,ios cvſa
uncatt
l: Gloi
lote ri
meleth
Sterne, in
neino⸗
occkcomt
Uletri
nilenkr
Uglimn
lutuckhen
elet,
Mretcorpn
Aotan,
hunnitera
I li inte
tois urn
onili

lahazinen
Ilmmmerag
Un aumnen
Een, Nr
bdee
d ſone
Urnleadli

Benedictionum. 527
RR adventus in utero Matris ab Angelo fuit prænun-
lun ng ciatus. Hoc eſt corpus illius, qui abs ue viri ſe⸗
NIH minc ex intacta Virgine naſci voluit. Hoc eſt cor-
ene pus illius, cujus nativitas pacem, & gaudiũ cuncto
Ancn annunciavit terrarum orbi; dicente Angelorum
nrſd cotu: Gloria in altiſſnis DEO, & in terra pax homi-
unCII S„ibus bonæ voluntatis. Hoc eſt corpus illius, qui,
Ham cum eſlet dives in omnibus, ac ſuper omneshc
mi ges terræ, in ſtabulo naſci, cum jumentis repo-
NumI ni, atque inopem traducere vitam non recuſavit.
ukß Hoc eſt corpus illius, qui octavo Natalis ſui die.
E etſi legis effector, legi ſe ſubmiſit, ut circumci-
nlnidi ſionis legem humiliter impleret. Hoc eſt corpus
CGeeE illius, qui jam mundo manifeſtus, JEſus abpeliort
nubeu Voluit,id ceſt Servator; ſicuti jam priusquàm con-
GNe. Cceptus eſſet, ad Angelo fuit divinitùs appellatus.
menm, Hoc eſt corpus illiug, cujus apparitio a cæli ſyde-
hmè re adnotari, cujusque occulta Majeftas à Regi-
UH, bus humiliter adorari decrevit. Hoc eſt corpus
illius, qui in templo præſentatus, & piſfimi Si·.
meonis ulmis arctiſſimèe complexatus fuit. Hoc
eſt corpus illius, qui vix natus, paſſus eſt impii Re-
gis perſecutionem, atque una cum Matre fugann
arripmit. Hoc cit corpus illius, qui cum eſſer
Dei ſapientia ſingularis, ſapientes docere voluit,
& ſcribas interrogare. Hoc eſt corpus illius, cu-
jus innumeras virtutes, & vitam per diuturna ar-
norum curricula mortalibus occultavir Omni-
potens; ut vobis diabolis Dei filius jam munde
ortus abderetur. Hoc eſt CGu- illius, qui à Jo-
anne, ſuo præcurſore digniſſimo, in peccatoris
morem ſe ablui voluit, atque in Jordanis flumine

.

538 TYYeſaurus
humiliter baptizari. Hoc eſt corpus illius, qui glig,
ob pœnitentiæ nobis proponendæ ſpecimen „ amruli
prius ipſe in deſertum ſecedens, jejuna vit, scque Nu, nd

7

4 112
quadraginta dierum ſpatio variè afflixit, ibique 11 elcelt
à Satana conſocio veſtro peſſimo, atque ſallace woumi
tripliciter ſe tentari paſſus fuit, illumque fortiter uae W
debellavit. Hoc eſt corpus illius, qui ob mundi Ppuzilnn,
converſionem & inferni everſionem, milites Is agonil
ſuos convocare voluit piſcatores, pauperes, ſa- emit. H
Pientiæ expertes, atque invalidos, ut fortes, ac od, igni
ſapientia præditos glorioſius vinceret, conſterne- Ahivolnt.
ret, confunderet, ac penitùs ſuperaret. Hoc No Aecn
eſt corpus illius, qui aquam in vini ſubſtantiam oummunen
ſolo nutu mutavit. H eſt corpus illius, qui Aalt,:
ccoOrum oculos ſputo liniens, incunctanter ape- ilisgii
rfuit, claudos erexit, furdis præbuit auditum, lg, Aetd
mutis loquelam reſtituit, ægros reddidit ſanitati, (ine code⸗
roboravit imbecilles, obſeſſos à vobis dæmoni- aiadhns
bus, imperio ſuæ potentiſſimæ vocis, illicò li- U. Hoces
beravit; vitâ functos ad vitam revocavit; tan-

ukert
Qdenrduros, & ertinaces peccatores Sdſe: ſolo in-
verbo, exemplôque convertit. Hoc eſt corpus 0Dlapnlo
ilius, qui mirum in modum cibos multiphicans, vekcorde
innumeras replevit turbas. Hoc eſt corpus illius, enann
cCrli venti, & mare obediunt feſtinanter. Hoc eſt ſobmi
corpus illius, quem fugam in montem arripuiſſe lu⸗
ſcitis; ne à mundi gloria fallacirer caperetur. Hoc Rechhe
ert corpus illius, qui, verbo tantum, panem ac r
vinum, in carnem & ſanguinem mutavit; tra- Amn
dens poteſtatem ſimiliter faciendi nobis Sacer- hilin
dotibus; ut ipſemet nobiſcum in cibum, & ſpi- ulnmmn

. Mlucklen
ridalem potum perpetuò remaneret. Hoc eſt icn⸗
cor- Met

8

1

Benedictionum. 5239

dohr 4 . N 1 . .
e d corus illius, qui prodi à diſcipulo, & ab inimi
h cis je emi viliſſimo permiſit pretio. Hoc eſt cor-

S

pus ilius, qui cùm eſſet Deus, ac Dominus om-
mniIm, excelzüsque ſuper omnes terræ Reges;
uiſcarorum viliumque mortalium pedes proſtra-
in tus lavare voluit, & humiliter tergere. Hoc eſt
u corpus illius, qui in horto attentius orans, ob
mortis agoniam, fanguinis guttas in terram us-
e que miſit. Hoc eſt corpus illius, 1 ſe compre-
in in hendi, ligari, atque à Judæis inferni miniſtris
EnnIm trahi voluit. Hoc eſt corpus illius, qui ante judi-
H ces falso affectus infamià, alapâ percuſſus, ini-
HNin, quorum numero aſſociatus, ſputis ſatellitum fœ-
ulIn, A carus ‚iluſus, atque deſpectus fuit. Hoc eſt
mGE corpus illius, qui ſpineà corona eſt coronatus, acri-
Muin ter cCæſus, aceto potatus, ae felle, utque reus in-
juſtiſſinè condemnatus. Hoc eſt corpus illius.
qui cruci affixus fuit, & unà cum latronibus ap-
lpenſus. Hoc eſt corpus illius, qui pro cruciſxo-
r ribus fervidas ad Patrem preces effudit. Hog eſt
corpus illius, qui Virginem matrem ſuam Vir-
ini Diſcipulo in cruce moriens commendavit.
loc eſt corpus illius, qui pro iniquis Patiens, in
cruce moriens, magnâ voce clamans, intu
Deo Patri reddens, expiraſſe creditur. Hoc eſt
corpus illius, in cujus obitu ſolem obfeurari, ter-
ram contremiſcere, montes ſcindi, ſacrumque
templi velum dividi firmiter confitemur. Ho-
eſt corpus illius, cujus carnem, licet vitali aurà
viduam, nunquam tamen à divinitate ſejunctam⸗
trium dierum ſpatio in alieno voluit humari tu-
A mulo. Hoc eſt corpusillius, cujus animam nam-
. que-

*

5840 echauntis
que à divina diviſam natura, ad inferos deſeendic-
4 e, piosque viros ibi detentos eripuiſſe teſtamur.
Hoc eſt corpus illius, qui propria Virtute, tertio ulen
poſt obitum die à mortuis reſurrexit. Hoc eſt di
corpus illius, qui primum poſt reſurrectionem a
ſuam quadraginta dierum ſpatio, Matri ejus ſan. RM
ctiſſimæ, ac poſtmodum Diſcipulis in terris ap- r dr
parere voluit, unà cum illis cibum capere, & cum el-
eiſdem de cælorum Regno ſuaviter alloqui. Hoc UIIn- e
eſt corpus illius, qui absque alieno adjutorio, ſed eer
Proprià adjutus potentiàâ, ad cælorum veſtigiz in 4
aſcendere viſus eſt, poſt Sacramentorum omni- n
um completam inſtitutionem, Diſcipulorumque Uollit
ſuorum ordinationem. Hoc eſt corpus illius, iihee
quem ad excelſi Dei Patris dexteram, unde vene- Alun
rat, glorioſiſſime poſt tartarorum veſtrorum vic- yn mn
toriam, ſedere pro certo credimus, Hoc eſt unliumt
corpus illius, qui ad cælos reverſus, Spiritum Aponi
ſanctum, Spiritum Divinitatis unum cum Patre,

Cnttick,
& Filio ſubſtantialiter exiſtentem, ſuper Diſcipu- dl ton
los, ſuamque Matrem, in linguarum ignearum Ilicon
forma, atque in Eccleſia ſua perpetuò per- ünucign
manſurum, emiſit. Hoc eſt corpus illius, quem uin hon
poſt peracta ſæcula (quorum finem non eſt nos- ot, 5
trum ſcire, poſitum à Patre in fua poteſtate) n We
venturum eſſe ſcimus, ad judicandum terrarum uaxſen
orbem, cum virtute magnàâ, ac Majeſtate. olorum
Tangden attende, 6 diabole, magnum Sacra- Imnnitpet
mentum: Filius Dei totus & integer eructatus wcomnun
eſt de corde Patris in uterum Virginis; de ven- Mmngee
tre Matris in gremium Eccleſi?. Quantus in unite
Patre, tantus in Virgine; quantus in virgine, tan- Quchn

/

tnden

eKtn
omnkn

Rlcl
..

n .
hlitinten

maperkn

4
0

Felrr
dhee

tergſle 'I
terllonk

3 e .
Uortinene

Aunnn

ronmon
huanmne
l Fin
Wonleden
Nelroranti,
nn, Hrt
umaulm

ule

d

ufod

Benediclionun 541
tus in Eccleſiæ unitate. In Patre ineffabiliter;

in Matre mirabiliter; ſingulariter in Eccleſia.

Cum bPatre ejusdem & æqualis ſubſtantiæ: cum
Matre ejusdem & diviſæ: cum Eccleſia ejusdem

& occultæ, ſub ſpeciebus nimirum Evchariſticis.

Sic, fic, & damnati diſtillaverunt cæli miſeri-
cordiam ſuper nos: ſic & verbum Dei trans-
fuſum eſt, & effuſum ubique totum, ſine quo ni-
hil totum. —
Et vos, 6 defectores, pertinaces, infortu-
natiſſimi deæmones, hoc cæleſti orbati Sacra-
mento, à talique menſa in æternum ſecluſi, tan-
tæ audétis obſiſtere Majeſcati? tot potentias, tot
Virtutes, totque cæleſtia dona vos non paveſci-

tis? fiat igitur menſa iſta divina coram vobis in

laqqueum, in amaram retributionem, in ruinam
& in ſcandalum ſempiternum: quia cibus, qui in
ea nobis apponitur, Deus eit, caro divina eſt,

caro Chriſti eſt, JEſus ipſe eſt, Deique Unige-

genitus, qui totus ab ommibus ſumirtur, totus-
gue àſingulis comeditur; qui virtutum pingue-
ine anim as digne ſumentium ſaginat; qui ſide-
libus ſuis in ſpiritualium tentationum luckami-
ne contra vos, & luciferum Principem veſtrum
peſſimum, vires ſuppeditat; qui comedentium
cordibus cæleſtem auget gratiam; qui virorum

calamitoſorum vulnera mirifice curat; qui de-
bilium munit pectora, ne in malis labantur; qui

viatores comitatur in cælorum ſemita, quò cun-
cti tendimus: per cibum namque à paradiſi ſu-
mus amænitate dejecti; per cibum quoque ad
Paradliſi gaudia reparati. Cibum comedit Eva,

542 . Tbeſaurus òM
er quem nos æterni jejuni fame mulctavit: ci⸗
um Maria edidit Eccleſiæ, qui nobis cæleſtis
convivii aditum patefecit. Hic cibus credentium 6 Hupel
illuminat mentes ad cæleſtia, veraque noſcenda, Cnh,:
hic pio calore noſtra imbuit pectora hic ut ons a
terrena fugiamus, ſublimiaque appetamus, nos gothls
monet; hic cuncta bona ſumentibus parat. Hæc er lt
denique cæleſtis menſa ſublimis, atque mirabi- ſerl. C
lis, contra vos poſita eſt ſemper, & dæmones, ge, A
ut vos terreat: in ejus namque circuitu nunquam Mors, Del
adeſſe ceſſant angelicæ poteſtates, venerantes, 9 Om0
Golentes, atque coram tanta Dei Majeſtate hu- co, amn 6
militer ſe proſternentes, cum canticis, ac laudi. q omeſit
bus Deum ſuum, factorem ſuum, ſuumque n ntil
Creatorem ſub hominis ſpecie indutum extol- ſehorun
lunt, atque inceſſanter canunt: Sanctus, San⸗ a )
ctus, Sanctus, Dominus Deus Sabaoth, Deus ond n
fortis, Deus exercituum, Deus admirabilis, Deus y
magaus „atque terribilis. (BBun.
Cuſus virtute ego ipfe ejus Miniſter, ex offi- mnennn
cio vos denudò ſpiritus tenebrarum exorcizo f ezumnn
per cunctas jam numeratas myſteriorum poten- panälln
tias, vos adjuro † vos inferni cives conjurotImo um
conjuret vos validiſſime corpus iſtud ſacratiſſi- Del .
mum, ac diviniſſimum Redemptoris. Con-
juret vos corpus) Eſu Chriſti Filii Dei vivi: co-
gat vos Sacramentum Altaris: adſtringat vos
mecum memoria Paſſionis Chriſti, quæ in hoc
ipſo recolitur Sacramento. Urgeat vos ad re-
cedendum admirabile Evchariſtiæ myſterium.
Conſternat vos † quotidiana Sacerdotum con-
ſecratio, in Dei Eccleſia celebrantium. Com-

peß-

metals,

. 2 4
Sððð Benedictionnum. 543
dellat Vos fugere communicatio fidelium, tam
facramentalis, quam fpiritualis hujus divini cor-
poris. Expellat vos † poteſtas conſecrandi eor-

hu
eunn ⸗A . —— ⸗ 8 . 2 21.
Ar pus Ohriſti, ab ipſomet Domino ſuis primam

t Apoſtolis, ac per ipſos omnibus Eccleſiæ elargita
NM Sacerdotibus. Cædant vos † adepta fidelibus me-

enthunt
In, Mdtenn
er
echciinmm

rita per ſacroſanctam hujus conſecrationem
myſteriũ. Coarctent vos obedire, miteſcere
cedere, ac deprimi ſub manu, & voluntate Sa-
cerdotis, Deique miniſtri, omnis Chriſti opera-
iO, omnis Chriſti nutus, cuncta Chriſti cogi-
1 Hin tatio, omnmis Chriſti motus, omne Chriſti Ver-
i bum, omne vitæ mortisque Chriſti)Eſu myſte-
m, Him num, cunctaque Chriſti Eſu Redemptoris nos-
endnme tri, & veſtrorum deſtructoris acerrimi excelſa
den merita: Qui JEſus, in pænam tantæ proterviæ,
nGh defectionis, atque obſtinatiſſimæ conditionis
HaImN veſtræ in virtute eorundem exorciſmatum, &
myfſteriorum, quæ audiſtis, augeat de momen-
Min anu to in nomentum veſtros cruciatus, dolores ves-
mmen tros, ærumnas veſtras, omniumque vobiscum
participantium; ita ut nullus ſpirituum damna.
daHα torum vos ſuperet in tormentis. In nomine
DuiIdH Dei Patris † Dei Filii † Deique
rmrm Spiritus ſancti † Amen.

4 ruln
mufferituI aar
Uyltenorun)

444 gaurus

= Exorciſmus Vv. . .
In Feſto Annuntiationis beatæ Ma-

riæ Virginis. Item in Sabbatis, ejusdém-

que Deiparæ feſtivitatibus, cum earum-
dem OKavis.
Preparatio àùt in primo Exorciſmo prater ea, quæ hic
ſfſWſunt propria. S=ð
† Sequentia ſancti Evangeli ſecundùm Lu-
cam t. B. Gloria tibi Domine †
IN illo tempore, miſſus eſt Angelus Gabriel à
Deo in civitatem Gahleæ, cui nomen Naza-
reth, ad Virginem diſponſatam viro, cui nomen

erat Joſeph, de domo David; & nomen Virgi-

nis Maria. Et ingreſſus Angelus ad eam, dixit:

Ave, gratià plena: Dominus tecum, benedicta

tu in mulieribus. Quæ, cùm audiſſét, turbata eſt
in ſermone ejus, & cogitabat, qualis eſſet iſta ſa-

lutatio: & ait Angelus ei: ne timeas Maria, in-

veniſti enim gratiam apud Deum ecce concipies
In utero, & paries FPilium, & vocabis nomene-
jus Eſum. Hic erit magnus, & Filius Altiſſi-
mi vocabitur. Et dabit illi Dominus Deus ſedem
David Patris ejus, & regnabit in domo Jacob in
Xternum, & regni ejus non erit finis. Dixit au-

tem Maria ad Angelum: Qupmodo fiet iſtud,

quomianm virum non cognoſco? Et reſpon-
dens Angelus, dixit ei: Spiritus ſanctus ſuperve-
niet in te & virtus Altiſſimi obumbrabit tibi:

ideoque & quod naſcetur ex te ſanctum, vocabi-

7

tur Filius Dei. Et ecce Eliſabeth cognata tua, &

. weft
eitosell!

,Alemn M
Eecuncunn
Ule.
Peroan⸗

(ekruudn
GVonde ba

Den.
Mwel

Ehmnr
Cenitirzn
Neceſſtatibn
hrſenpet
. Mierere
Ooorin

(Mierere

,Quiamn
IMlerere⸗

Encllcavic

llmenet
brippe

4

„

Ellteinin

Bened'ctionum. 54

Ipſa concepit filium in ſenectute ſua. Et hic men-

is iextus et illi, quæ vocatur ſterilis: quia non
Rberch erit impoſlibile apud Deum omne verbum. Di-
⸗ * vit autem Maria :Ecce Ancilla Domini, fiat mi-
EI nhi ſecundum verbum tuum. Relp. Laus tibi
Per Evangelica dicta extinguatur † diſſipeturf
uH & deſtruatur † in e omnis dæmonum virtus. In
noymine Patris † & Filn † & Spiritus ſancti A-
4 . Recitentur Litaniæz Beatæ Virginie.
elnnt Antiphona.
nonendn. Sbtuum præſidium contugimus, ſancta Dei
aine W Genitrix; noſtras deprecationes ne deſpicias
unmmg in neceſſitatibus: ſed à ſpiritibus immundis libe-
AN ra nos ſemper, Virgo glorioſa, & benedhicta.
Cun hi Verſ. Miſerere noſtri, Domina, miſerere noſtri.
Reſp. Quoniam in te confidit anima noſtra.
thl Verſ. Miſerere noſtri, Domina, miſerere noſtri.
ImIHNE Reſp. Quia multum repleti ſumus deſpectione.

Cctd ta

inu utd

Verſ. Ora pro nobis ſancta Dei Genitrix.

Verſ. Miſerere noſtri Domina. Reſp. Quomam
conculcavit nos ſatanas.
Verſ. Præcinge nos, Domina, virtute ad bellum.
Reſp. Et ſupplanta inſurgentes in nos ſubtus nos.
Verſ. In te inimicorum noſtrorum ventilabimus
cornu. Reſp. Et in nomnne ſancto tuo ſperne-
mus inſurgentes in nobis. =
Verſ. Eſto nobis, Virgo, turris fortitudinis.

Reſp. A facie inimicorum omnium. — 8
t

Verſ. Nihil proficiant immici in nobis. Reſp.

Hilii iniquitatis non apponant nocere nobis.

Reſp.

I

546 Theſaurus l
Reſp. Ut digni efficiamur promiſſionibus
Chriſti. Sðò
Verſ. Domine exaudi &.
Verſ. Dominus vobiscum.
Oremus.
Dfende, quæſumus Domine, beatâ Mariâ
ſemper Virgine intercedente, iſtam ab om-
ni adverſitate fahüliam, & toto corde tibi proſ-

tratam, ab hoſtium propitius tuère clementer in-
ſidiis: qui vivis, & regnas cum Deo Patre in u-

nivate Spiritus ſancti Deus, per omnia ſæcula ſæ-
culorum, Amen. =«
Canticum Beatæ Virginis.
XAgnißcar anima mea Dominum. Et exulta-
vit ſpiritus meus in Deo, ſalutari meo. Quia
reſpexit humilitatem ancillæ ſuæ: ecce enim ex
hoc beatam me dicent omnes generatio-
nes. Quia fecit mihi magna, qui potens eſt,
& ſanctum nomen ejus. Et miſericordia ejus à
progenie in progenies timentibus eum. Fecit po-
tentiam in brachio ſuo, diſperſit ſuperbos mente
cordis ſui. Depoſuit potentes de ſede, & exalta-

vit humiles. Eſurientes implevit bonis, & divi-

tes dimiſit inanes. Suſcepit Hrael puerum ſuum,
recordatus miſericordiæ ſuæ. Sicut locutus eſt ad
patres noſtros: Abraham, & ſemini ejus in ſæcu-
k. Gloria Patri &ꝛc. “
Lectio Iaiæ Prophetæ.
IN diebus illis, loquutus eſt Dominus ad Achaz,
1 dicens: Pete tibi ſignum à Domino Deo tuo,
in profundum inferni ſive in excelſum ſuprà. Et.
dixit Achaz: Non petam, & non tentabo Domi-

K Ci

guam

bnorn

hedd Ei

,Ulclatte
Deo gran⸗

vebum

ſeyneyoll

ccun enit

czivteroi n
euncemD.
ITlium tuun

1 arie

Ul miter
ne ſenpe
rcal po
Inilud
Gitior.
UWCrnodin
lum He

. .
Ge incha re

erhenen

n herte

Vo nol

7

Benedictionum. 47

Duülei, num. Et dixit: audite ergo domus David.

in beng

4
4
8

ente ſtamihn

Nootktin
eteckenen:
n Dobri

1

ronnna ſralr

i.
un Kent
Umioro C
e gin
nne gemet
güi emt
ſeimtcnen
Mwen kiſ
Btlrbonn

1
W
tte, u⸗

Numquid parùm vobis eſt moleſtos eſſe homi-
nibus, quia moleſti eſtis & Deo meo? hrobter

hoc dabit Dominus ipſe vobis ſignum. Ecce Vir-

go concipiet, & pariet Filium, & vocabitur no-
men ejus, Emmanuel. Butyrum, & mel come-
det, ut ſciat reprobare malum, & eligere bonum.

g. Deo gratias.

EUS, qui de Beatæ Mariæ Virginis utero,
Lverbum tuum, Angelo nunciante, carnem
ſuſcipere voluiſti: præſta ſupplicibus tuis, ut, qui
verè eam Genitricem Dei credimus, ejus apud te
contra inferni nequitias interceſtione juvemur.
Per eundem Dominum noſtrum JEſum Chriſ-
tum Filium tuum &c. E.
Hlymnus.
à Ve, maris ſtella,
DEI mater alma, 4.
Atque ſemper Virgo.
Felix cæli porta.
Sumens illud ave,
Gabrielis orc.
Funda nos in pate,
Mutans Evæ nomen.

„ Solve vincla reis:

Profer lumen cæcis;
Hoſtes nosſtros pelle:

Bona cuncta baler.

Monſtra te eſſe Matrem:
Sumat per te preces
Qui pro nobis nattus

548
Tulit eſſe tuus.
Virgo ſingularis,
Inter omnes mitis,
Nos culpis ſolutos,
Mites fac, & caſtos.
Vitam præſta puram,
Iter para tutum, .
Ut videntes Eſum
Semper collætemur. 8
Sit laus Deo Patri, ⸗ 4.
Summo Chriſto decus,
Spfritui ſancto;
Tbus honor unus, Amen. =
Verxrſ. Dignare me laudare te, Virgo ſacrata.
Reſp. Da mihi virtutem contra hoſtes tuos.
Verſ. Dominus vobiſcum, &c. 1

Theſaurus

¼ Sequentia ſancti Evangelii ſecundum Lu-

cam † Eꝶ. Gloria tibi PDomine. .-

1

—

N enge

eusturn

dimus,

IN illo tempore, dixit Eſus turbis Judæorum .

cùm immundus ſpiritus exierit de homine, per-

ambulans per loca inaquoſa, quærens requiem, &

non inveniens, dicit: revertar in domum meam,
unde exivi; & cùm venerit, invenit eam ſcopis
mundatam & ornatam. Tunc vadit, & aſſumit
ſeptem alios ſpiritus ſecum, nequiores ſe, & in-
greſſi habitant ibi. Et fiunt noviſſima hominis
illius pej'ora prioribus. Factum eſt autem, cùm
hæc diceret, extollens vocem quædam mulier de
turba, dixit illi: Beatus venter, qui te portavit,
& ubera, quæ ſuxiſti: at ille dixit: quinimò, bea-
ti, qui audiunt verbum Dei, & cuſtodiunt illud.
Be. Laus tibi Chriſte. .

Per

Ualmtlenit

iurante.
n Kc.

Avebere
Dnmun demo
loco e
Uehhman
Temmanen
Nelunlen
cluſarune
t, cridien

ut Kklͤ

Minim

(ente be⸗

Pehoſtlin
N & ke,n

..
ſonir n

5.

Penedictionum. 549
Per Evangelica dicta extinguatur †diſſipetur t
S& deſtruatur in te †T omnis &c. 1
Oremus.
PReſta quæſumus, omnipotens Deus, ut qui in
beatæ Mariæ ſemper Virginis protectione
confidimus, cunctos nobis inferni adverſarios,
te adjuvante, vincamus. Per Dominum noſ-
trum &c.
H Aſperſio creaturæ.
Arcqua benedicta extinguat, & ſejungat à te N.
omnia dæmonum fta. In nomine Parris † &
Pilii † & Spiritus ſancti † Amen.
Exorcixatio demoniaci. 4
Plant EXorcĩzo te N. creaturam Dei infirmam: &
Ing L per iſtam ſanctam Crucem † & benedictio-
nenm, reſtituat te Dominus in ſtatum priſtinum,
uin ur permancas in ſanctificatione: ac fortitudo
Dei, veluti ſignum, ſuper te ſcriptum ſit; ut om-
mium ne opus ſatanicum, ipsumque dæmonem oppri-
e mere, eradicare, ac fugare valeat. In nomine
unin Patris † & Filii † & Spiritus ſancti † Amen.

7

ntommne Oremus.
ent e A quæſumus Domine, ſervo tuo N. interce-
udt lin dente beata Virgine Dei Genitrice Maria,

uueeiut à malignis ſpiritibus miſericorditer liberetur,
Gmims atque hoſtili nullatenus incurſione turbetur. Qui
s Vivis, & regnas cum Deo Patre in unitate Spiri-
utmuré tus ſancti Deus, &c.
rinſ.. Exorciſinus.
Gnir IN nomine puriſſimæ, ac præclariſſimæ Virgi-
dun, 1 nis, Dei Genitricis Mariæ, ego indignus Chriſ-
nSacerdos, ejusdemque Deiparæ famulus, auc-

350 Theſauris
toritate mihĩ conceſſa à ſancta Romana Eccleſia
Catholica, in ſanguine Eſu Dei verbi, ac Matris

cjus innixa meritis, ſupra inferni regnum, eibehu

cultores, audeo vos de'mones, qui hanc Dei
creaturam (ſive mediatè, ſive immediatè) obfſi⸗
detis, exorcizare † conjurare † & compeſcere †
ſicuti jam vos exorcizo conjuro † adjuro † in
rimis per potentiam Altiſſimi t qui Angelum

uum Gabriélem de cælorum miſiſſe dicitur ha-

bitaculo ad Mariam Virginem, deſponſatam
viro juſtiſſimo, atque piſſimo, Joſeph, de fami-
lia David, homini ſecunduùm cor Dei; ut ſine
ullo temporis intervallo, fraude, atque fallaciâ,
vos ipſos voluntati, nutui, atque obedientiæ ſa-
cerdotali prorſus ſubjiciatis, in omnibus, & per
omnia, quæ vobis, prædictarum potentiarum
nomine, ſum præcepturus; ſint juxta DEl
beneplacitum, honorem, & gloriam; quæque in
veſtram confuſionem, damnationem, & pœnam
cedant; nec non ædificationem, atque proximo-
rum ſalutem ſint ſpectantia. Impero igitur tibi†
præcipuè, qui netandiſlumam ac viliſſimum hu-
jus inlermal cohortis ducatum obtines; ſimul-
que præcipio cunctis aliis ſociis tuis teterrimis,
cujuscumque ordinis ſint; qui, ſive intus, ſive ex-
tra, huic Dei creaturæ noiclii eſtis: ſive ligati
aliquo ſigno, verbo, nutu, pacto, incantatione, ac
maleſicio; ſive absque ulla retentione extrinſeca,
ſed ſimpliciter illam obſidetis; ut ſpondeatis, vel
ſimul omnes, vel ut unus, omnium nomine, vos

præſtaturos mihi Dei miniſtro, & Ohriſti inſtru-

mento omnimodam obſequentiam, in hocine
2 4 „ W m-

ental un

,r etan

nces en

enles,v0s

ite getiment
pummentun,
etn, acuite

Geltvereco

cllmn tun

ne l

Puncve con
Drchartae
gbe cohtu.
0 Ague con

Unati mex

Emaluumget
Eedlend n
n ucicim
nns: Kn
Ulem krore

6 kautunn

Kincunctant
Et ln
Te lanom

iamen.

laimco

1

Benedictionum. 551

Amahte Omnipotentis dandam, juxta idem Saceréotis
Gile arbitrium. Præcipio fortius † vobis ſpurcimis
Nmt, ſpiritibus ſub eadem intentione, ac per eandem
, potentiam ſummi Dei, ut præcepta vobis injun-
nmei genda etiam ligare, atque obſtringerc valeant
te cunctas inferni, humanasque porentias Vobis fa-
Upfm Ventes, Vos juvantes, vôsque mediate, vel imme-
igi diatè detinentes. Ideoque etiam ut Chriſti in-
ned ſtrumentum, per eandem virtutem, ac poteſta-
E tem, actualiter abſolvere † diſſolvere t delere †
A deſtruere cogito f omne veneſicium, omne vin-
NUEE culum, pactum, ſignum, dictum, ſcriptum à quo-
mea cumque, quandocumque, quomodocunque, ac
lecbedetieg ubicunque conſtructa exiſtant. Item in umver-
GNbu ſo hoc arktatis opere obligare decerno quos-
et cumque contumaces ſpiritus; prout actu ſubji-
uHA ciO, atque condemno vos, cunctôsque Dei, ac
u. Voluntati meæ rebelles, ad cunta ſuppliciorum
uentre infernalium genera, quæ mens Angelica cxcogi-
uEi tare valeat, ac numerare; angcnda due uſque in
G“ diem judicii magnum, ſingulis quibusque mo-

Nioneen,
MNNN,

1 a iee
ACrv,

m.N

mentis: & proptereà etiam dupplicare intendo
eosdem Exorciſmos, eadémque præcepta, & pœ-

nas; ita ut unumquodque pro mille valeat: qui-

bus incunctanter obedire debeatis, illisque om-
nes vos, ſemper & ad ſemper humiliter ſubja-
cere. In nomine Patris † & Filii † & Spiritus ſan-
ti †1 Amen.
Iterùm conjuro vos, nefandiſſimos Dei rebel-
les t per potentiam illius Majeſtatis, quæ tales, ac
tantos mittere valet ſpiritus, & nuncios conſti-
tuere, ſive Angelos, atque cælicas poteſtates,
Mm 4 , quæ-

—

„

752 —Sð Theſaurus

omni cum exercitu veſtro conculcantes, de bea-
ta illa Jeruſalem fortiter dejecère; in qua eſt pax
ſumma, atque ſempiterna tranquillitas: ligantes
ecum duris, & aſperis vinculis, atque in profun-

dum abyſſi detrudentes, æternis afficiendum
ſuppliciis. Conjuro vos, æthiopes nigerrimos †
per potentiam Gabrielis, qui tam ſublimis myſte-

rii ſingularis nuncius fuit deſignatus, atque inef-
fabins Dei pronubus incarnationis. Exorcize

Vos teterrimos inferni ſpiritus per ejusdem Ar-

changeli nomen digniſſimum: etenim ob Incar-
nationis Dei myſterii diſpenſationem, nominis
iſtius nuncupationem accepit. Gabriel namque

interpretatur, Deus homo; quia, cùm immutabilis

Dei Majeſtas, humana inter homines apparere

co miniſterio glorioſum ſui ipſius adventum
Præſignavit, quo ab infidelibus quidem exiſtima-
retur uùt homo, à fidelibus autem declararetur ut

Deus. Hæc quondam ſe vidiſſe teſtatur Prophe-
ta Daniel, lineis veſtitum candidiſfunæ purita-
tis, ac veritatis (qua ſtola vos miſeri in æternum

orbati eſtis ob veſtram ſuperbiam) & accinctum
renibus auro obryzo fortitudinis, atque decoris.
Cujus corpus erat, quaſi chryſolitus: & vultus

veluti ſpecies fulguris: oculique ejus ut lampa-
des accenſæ; amoris videlicet in Deum Condi-
torem ſuum: brachia autem, & quæ deorſum
ſunt, uſque ad pedes, quaſi ſpecies riscandentis:

4 . x. ,„ . 2 4
quæque contra vos validiſſumè in ſublime bel-
lntes, ac Dei ſummi tuentes gloriam, extiterunt
victores; ac Principem veſtrum ſuperbiſſumum,
dlDomm

Grun, A

Pendeln

ſnonen

vercolend
Uuhlier ven

tante Ni
(Inenn cuiun

Cale ſchiei

cpluntemn

ao ſieliz
etlenifui
nrrbent,
Mematſomn
Thomununn.

urgoNn
voluuſet forma, prævertens tempus, in Angeh-

Uinti, fon
ſtne Iuni
nn Illen

cklennam

nlgan

Maln Lenin

Peyeterenne
l aſacro

Veneribn

Gorumcr

i

Uein

cernienn

n,
Cont

Nreiulen 4

eninohhhea

n, noui

CNrtuN

Chmimnm

hommmenm

U Nne

aier e .
enceru
ſetaſjne ,we
etetuanl

naun

ſOus
hwite

le ei N.

Lur.
D

tut,

.

Venediétionum. 53
& vox ſermonum ejus, ut vox multitudinis;
ob ejusdem ſcilicet ſapientiam, ac myſteriorũ

revelationem Altiſiimi. Exorcizo vos, canes ra-

bidos † per Mariam, Virginem integerrimam,
mundi Dominam, cælorum Reginam, & An-
