noſtra perturbant, concede, quæſumus, ur lal.Dol
beatiſſimæ Virginis Genitricis Filii tui Mariæ, &
beatorum Martyrum tuorum Joannis & Pauli, N
atque beati N. aliorumque ſanctorum Patrono- ehui
rum noſtrorum interceſſio glorioſa nobis ſuc-. ulnlut
Currat. teos,
1, PkRæſta, quæſumus, omnipotens Deus, ut qui ſeren
in afflictione noſtra de tua pietate confidi. ugii le
mus, contra omnia adverſa tuà ſemper protecto: iodn u
ne muniamur. Per Dominum noſtrum E. u.
ſum Chriſtum &c. = AN
YVerſ. Dominus vobiſcum. &c. AQunkn
Eyxaudiat nos omnipotens & miſericors Deus amn

Patter, Fiflius, & Spiritus ſanctus. Iuterim ver- inlit ,e
ſus aërem ſpargitur aqua benedicta & additur kCenii
Verſ. Fidelium animæ per miſericordiam Dei re- rinehn
quieſcant in pace. Reſp. Amen. ((Abnm
⸗ Nnctorun
Benedictio pro aẽris ſerenitate. rnue
Hac benedictio poteſt etiam fieri poſt publicam cum po aniſn
pulo ſupplicationem vel privatim, ante Eccleſiam, aut do- ed
mi à ſacerdote, recitatis litaniis omnium sanétorumm. In fne. 1 Pann
Pater noſter ſecretd. lur

V erſ.

Benedictionuun. 3989
Verſ. Et ne nos inducas in tentationem &ẽ.
Verſ. Exaudiſti Domine ſpiritum tuum. Be. Et
MI,Kimn prohibitæ ſunt pluviæ de cælo.
en. Verſ. Cum obduxero nubibus cælum. B.Appa-
rebit arcus meus, & recordabor fœderis mei.
Verſ. Illuſtra faciem ſuper ſervos tuos. G. Et be-
nedic ſperantes in miſericordia tua.
Udem VWerſ. Domine exaudi &c-:
AEII Verſ. Dominus vobiſcum &c.
Utiltnet Oremus. J
ni dN A Domo tua, quæſumus Domine, ſpirituales
UIEIe. A nequitiæ repellantur, & aérearum diſcedat
. malignitas tempeſtatum. =
Dtenos, Domine, clamantes exaudi: & aé-
den ugi. 1 ris ſerenitatem nobis tribue ſupplicantibus:
N. ut qui juſte pro peccatis noſtris affligimur, miſe-
enprorcki ricordia tua præveniente . clementiam ſentia-
onmm mus. .
“ Uæſumus, omnipotens Deus, ut, qui omni-
☚um rerum tibi ſervientium naturam, per
, ipſos motus aeris ad cultum tuum majeſtatis in-
. ſtituis: per interceſfionem ſanctiſſimæ Virginis
&% Genitricis Dei Mariæ, ſan orumAngelorum,
Cni Patriarcharum, Apoſtolorum, Martyrum, Con-
α feſſorum, Virginum, Viduarum, omniumque
Sancétorum, tranquillam auram nobis concede-
re, & nocentium imbrium coércere abundan-
tiam miſericorditer digneris. Per Dominum
N noſtrum, &c.
Verſ. Dominus vobiſcum. &c.
erſ. Benedicamus Pomino. E. Deo gratias.
Exaudiat nos omnipotens & miſericors Do-
H Pb 3 minus,

J90 1 bheſaurus
minus, Pafter, & Fiflius, & Spiritus † ſanctus.
Amen. SWèð äl
Interim in aerem aſpergatur aqua benedicta, & ad-
datur: Et fidelium animæ requieſcant in pace.
Amen.
Exorciſmus contra ignem.

Sacerdos indutus ſtola violacea (ſi publicè, ſi verò pri.
vatim ſine ſtola) ſtans verſus ignem, aſpergat aquam be-
negicta contra flammam ter dicens:
In nomine Pajtris, & Fiflü, & Spiritũùs † ſancti,
Verlſ. Adjutorium noſtrum &c.
Verſ. Domine exaudi, & c.
Verſ. Dominus vobiſcum. &c.
Oremus.
Ds ‚qui ſacerdotibus tuis tantam gratiam
conferre dignatus es, ut quidquid in tuo no-
mine dignè, perfecteque ab eis agitur, à te fieri
credatur: quæſumus immenſam clementiam

1

tiæ tuæ; & per virtutem bene dictionis ſacerdo-
talis hunc noium ignem extinguere, & plebem
tuam ab imminenti damno liberare digneris.
Per Chriſtum, &c.

eum dicens. =
EXorcizo te creatura ĩgnis, in nomine Dei Pa-
tris † omnipotentis, & in nomine JEſuChris-
tI † Filii ejus Domini noſtri, & in Virtute Spiri-
tũs ſancti: ut extinguaris, & difliperis, & ad

„ .
17

ENi

tuam; ut per virtutem divinitatis & omnipoten-

mlumn ke

Clmivunn
ſetnntien
Korume
Copkurnan
le WMos

Amnen.
N

Deut

Ultur eh
teufhi

(uo: aontu

ebbeuthl

ut. Amen.

omnet
. 4
UIn Part
pecbushun

duChriftin

1. hed
Aſpergat iterum aquam contra ignem, deinde exorcixet m.

wſbln C
kleoch
aror
Kining
blionti
tnun ſer

Benediclionum. 351
nihilum reducaris.' Audi ergò ignis, adjuratus
per nomen D. N. JEſu Chriſti, & protinus rece-
de de loco iſto: & non præſumas ultrà nocere
homini, aut jumento, aut cuicunque rei ad uſus
hominum procreatæ. Nam ego ſacerdos Dei,
Z licet indignus, in virtute Ordinis ſacerdotalis præ-
gen cipio tibi, ut quantociùs pro gloria Dei, & San-
Ne i, Storum ejus vim tuam amittas, & in temetipſo
ſeſene conſumaris. Per eum, qui venturus eſt judica-
re vivos & mortuos, & ſæculum per ignem.
Amen. . .
Iterum aſpergat aquam. Deinde dicat:
E Rtinguat te ignis Deus † Pater: extinguat te
Deus † Filius: extinguat te Deus † Spiritus
ſanctus: deſtruat te, ignis, Deus † Pater: deéſtruat
te Deus † Filius: deſtruat te Deus † Spiritus ſan-
Qus: annihilet te ignis Deus † Pater: annihilet
um e te Deus † Filius: annihilet te Deus † Spiritus ſan-
nidne Sus. Amen.
an, ie fIterum aſpergat & dicat:
demm GAnctus Matthæus, S. Marcus, S. Lucas, & S.
Konmk Joannes, qui Chriſti Evangelium per quatuor
kornn mundi partes divulgârunt. Ipſi ſuis meritis &
ee Eie precibus hunc ĩignem à termino iſto & ab omni-
aue bus Chriſtianorum finibus in quatuor mundi par-
tes ſine damno fidelium ab eodem Domino nos-
ulus tro Eſu Chriſto removeri & expelli obtineant.
E ego Chriſti ſacerdos, & miniſter, licet pec-
eel — cator maximus, non meis meritis & poten-
eici tiæ innixus, ſed meritis & potentiæ D. Eſu
iei⸗ Chrſti confiſus, præcipio vobis, immundiffimi
ſenbi ſpiritus, ſi forte per vos ipſos, ſeu per veſtros

hüinufſit

uiili/ 6
Ueant nn

nis fine

392 Toardzd5“
miniſtros, aut quocunque modo hunc ignem

excitâſtis, ut eundem protinus extinguatis, & ad To
nihilum redigatis. Et hoc ipſum præcipio vo. Vun-
bis per ejusdem D. N. JEſu Chriſti SS. Incarna- mman-
tionem, dulciſſimam Nativitatem, ſacratiſſi:. unduun
mum baptiſmum, ſtrictiſſimum jejunium, do- mimenlum
loroſiſſimam paſſionem, glorioſiſſimam mor. myſfenn
tem, glorioſiſſimam reſurrectionem, gaudioſis: Doclun
ſimam aſcenſionem, & tremendiſſimum judi- mmhu
cium. Nec non per merita Beatiſſimæ V. Ma-. nbomſe
riæ, SS. Apoſtolorum, Martyrum, Conkfeſſo- ßnnen
rum, Virgiuue, & omnium Sanctorum, ur amo- A
Veatis hunc ignem ab hoc loco, & diſpergatis
eum in locis ineultis, ubi non poſſit nocere ho- Peedco
mimbus, nec animalibus, nec arboribus, nec ANN
P: 2. . Ciptriſenin
herbis, nec quibuſcunque rebus ad humanos uſu unͤe
deputatis. Per eundem D. N. JEſum Chriſtum, “
ulnelN.

ui venturus eſt condemnare, & ad ignem in-
ernalem dejicere vos malignos ſpiritus, & judi-
care ſæculum per ignem. Amen.
Aſpergatur aqua benedicta.
Oremus.
D Pus infinitæ Bonitatis, & Clementiæ, qui,
cùm iratus fueris, miſericor diæ recordaris:
A Per preces famulorum tuorum Moyſis &
aron placatus abſtuliſti plagam incendii à po-
pulo tuo: exaudi preces fſorvorum tuorum, &
aufer incendium hoc à fidelibus tuis, ad te tota
cordis devotione clamantibus; ut ab imminenti
damno liberati gratiarum tibi in Ecclefia tua per-
ſolvant actiones. Per Chriſtum , &c.

—DDtie

Mmnelt

11clleſtcente

0,0 Den

Ver. Abne
Moprer

erl dalro

Perunten
el. Donn
cin nobi⸗
nokrare
l. Mie
Denn

Beneditctionum. 393

— . niad on Ofemus. .
reiin D us, qui a en endam virtutem potentiæx
Ennn tuæ, miüiſti Angelum tuum, qui excuſſit
4 flammam ignis de fornace, & fecit medium for-
1n ſon .

HH „nacis quaſi ventum roris flantem: imploramus
n immenſam Bonitatis tuæz Clementiam; ut ad
nmm amplificandam gloriam Nominis tui eundem
n f Angelum mittere digneris, qui excutiat flam-
mn mam hanc, & extinguat incendium, quod ſæœævit
iUm in bona ſervorum tuorum. Per Dominum &c.

, Cont Aſpergatur aqua, & projiciatur panis & ſchedulæ in
uneme Feſto S. Agatha benedictæ in ignem.
Lcperin y.
omd. Benedictio contra inundationes & incendia.
uidu,nn Contra perituloſas aquarum inundationes, & incendia,
umunu quæ ſlammis ingraveſcentibus nullo humano auxilie ſopiri
nOf poſſe putautur: Parochus indutus ſuperpelliceo & fola
4 alba, procedit ad locum cum tribus miniſti is, duobus ux.
ts,A

ta crucem candelabra geſtantibus ſubſequente uniyerſe pe-
pulo, & Deum deprecante.
Verſ. Adjuva nos Deus ſalutaris noſter. Reſp. Et
Prfropter gloriam Nominis tui libera nos.
en Verſ. Salvos fac ſervos tuos. Reſp. Deus meus

Gett ſperantes in te.
nM Verſ. Domine non ſecundaàm peccata noſtra fa-
rend Cias nobis. Reſp. Neque ſecundum iniquitates
dMν noſtras retribuas nobis. .
Verf. Mitte nobis Domine auxilium de ſano.
Smi Reſp. Et de Sien tuere nos. =è
umee Verſ. Domine exaudi c. .
„Verſ. Dominus vobiſcum. &c,

„ “ 6 b5 Ore-

êS

2394 Tkheſaurus
Oremus.

ter deprecamur, ut famulos tuos de tua miſeri-
cordia confidentes, ab his aquarum (ignium)
periculis cæleſti protegas benignus auxilio, &
aſſiduâ protectione conſerves, ut tibi jugiter fa-

Per Chriſtum Dominum noſtrum Amen.
Extendens manum ſuper aquas (ſammas) & ſaciens
ignum unius tantuům crucis, dicit cantando.
Benedictio Dei omnipotentis Patris & Filii &
Spiritus ſancti deſcendat ſuper has aquas (flam-

mas) casque coërceat clementer.
Reſp. Amen.

CAPIIT DECIITUA

nient orum. „

T.

cuntium.
Antiph. Domine, Domine virtus ſalutis meæ;
obumbràſti ſuper caput meum in die belli.
, Pſal. 143. Benedictus Dominus Deus meus &e.
ut ad veſp. ſabb.
Pater noſter & c.
Bibera nos à malo.

P Verf.

LD Eus, qui juſtiſficas impium, & non vis mor
tem peccatoris: Majeſtatem tuam ſupplici-

mulentur & nullis tentationibus à te ſeparentur.

Benedictiones militarium inſtru-

Benedictio militum ad bellum ſeu prælium

Verſ. Et ne nos inducas in tentationem. Be. Sed

Yautes 1
Valhto⸗
cie imun
ſerl Ni
mnicvitat
ſeton

Gerl-Don
DOnn
eu
e l
Orumn &

Ppominin

litarem o⸗
Trunvohur
Ibrsadtenn

(Olcuterent

Elns Caiec

Clanus ut!
cilngnn
ſentare gen
tiunphxe
rojultitig

e clei Un

emonemt
Cartatisan
Mrempan
eſtrantam
n, lt ger
h ired
uket

on W ne
umſint
etuante

nn (inin

Benedictionum. 395

Verſ. Salvos fac ſervos tuos. &. Deus meus ſpe-

rantes in te.
Verſ. Eſto eis Domine turris fortitudinis. . A fa-
cie mimici.
Verſ. Nihil proficiat inimicus in eis. . Et filius
iniquitatis non apponat nocere eis.

Verſ. Domine exaudi &c.

Verſ. Dominus vobiſcum &c.
L Oremus.
Dmine ſancte, Pater omnipotens æterne
Deus, qui cuncta ſolus ordinas, & rectè diſ-
vonis: quique ad coércendam malitiam repro-
Eorur, & tuendam juſtitiam uſum gladii in ter-
ris hominibus ſalubri diſpoſitione permiſiſti, &
milirarem ordinem ad populi protectionem in-
ſtitui Vvoluiſti. Peus, qui per S. Joannem mili-

tibus ad ſe in defertum venientibus, ut neminem

concuterent, ſed propriis contenti eſſent ſtipen-
diis, dici feciſti; clementiam tuam ſupplices ex-
oramus, ut ſicur Pavid puero tuo Goliam ſupe-
randi largitus es facultatem, & Machabæum de
feritate gentium nomen tuum non invocantium
triumphare feciſti: ita & his famulis tuis, qui
pro juſtitia & veritate ad bella procedunt, pieta-

te cæleſti vires & audaciam ad fidei & juſtitiæ de- L

fenſionem tribuas, & præſtes eis fidei, ſpei &
charitatis augmentum. Da eis Domine, tui ti-
morem pariter & amorem, humilitatem, per-

ſeverantiam, obedientiam, & patientiam bo-

nam, ur neminem injuſtè lædant, ſed omnia
juſta, & recta defendant, te timeant, & rectè
colant, perfidorum conſortia vitent, ſuam in pro-
ximum

. 7

396 Thejaurus
omnibus rectè obediant, & ſuum in cunctis jus.
tè officium exequantur. Per Dominum &c.
2= Oremus. .
Mnipotens ſempiterne Deus, ſuper hos fa-
mulos tuos, qui pro gloria tua & pro pug-
natione juſtitiæ ad bella procedunt, gratiam tuæ
bene †dictionis infunde, & eos dexteræ tuæ vir-

bus armari præſichis, quò nullis in hoc ſæculo
tempeſtatibus bellorum turbentur, ſed te auxi-
Hiante hoſtibus ſuis fortiores evadant. Per Domi-
num &c. ðèð
Benedictio vexilli ſeu ſigni bellici.
Verſ. Adjutorium noſtrum &c.
Veri. Dominus vobiſcum. &c.

Oremus.
O Mnipotens ſempiterne Deus, qui es cuncto-
rum benedictio, & triumphantium fortitu-
do, reſpice propitius ad preces humilitatis noſtræ,
& hoc vexillum, quod bellico uſui præparatum
eſt, cæleſti benefdictione ſanctifica: ut contra
adyerſarias, & rebelles nationes, ſit validum,
tuoque munimine circumſeptum: sitque, ini-
micis Chriſtiani populi tui terribile, ac interce-
dentibus Sanctis tuis ſolidamentum, & victoriæ
certa fiducia: tu enim es Deus fortis, qui conte-
ris bella: & cæleſtis præſidii ſperantibus in te præs-
das auvilium. Per Chriſtum, & .

7

4

ximum charitatem extendant, præpoſitis ſuis jin

tute fretos fac contra cuncta adverſantia cæleſti-

Aſpergatur aqua bensdiéta, & tradatur ei, cui conſig-
A Kun eſt; dicends . Accipe .

Khe
Pcatumn,cA
e Eth
olnen
Otentet
rtbi.

1

P
ſen. Adn
erl⸗Dom

—:

lrdr
enſen, &
ſirmeſ
(l murin
Unicdenn.
ſotur,
l ſero,ien
. den

Krtt

I tham,

nem inin
Crikine:
leit, cum
ſethiprel

ulnckon

Ae

Uerede

Pnine
nn,

Benedictionum. 397
t Accipe vexillum, cæleſti benedictione ſancti-
Nen catum, si gnum inimicis populi Chriſtiani terri-
une ile; & tibi det Dominus gratiam, ut ad ipſius
nomen & honorem cum illo hoſtium cuneos,
iehn potenter penetres incolumis & ſecuxus. Addit:
Cro pax tibi.
Nnamn

ſnnd Bene dictio Enſis ſeu gladii.
lallha AKINE . * . . .
„Verſ. Adjutorium noſtrum &c.
fochu X. DIitidi.
teem Verſ. Dominus vobiſcum.
—U Oremus.

BEne dicere digneris, quæſumus, Domine, hunc-
⸗ enſem, & iſtum famulum tuum, qui eum te
. inſpirante ſuſcipere deſiderat, pietatis tuæ cuſto-
ſi diâ munias, & illæſum cuſtodias ab omnibus
inimicis ejus. Per Chriſtum &c. Amen.
Aſpergitur aqua benedicta, & tralitur ei, Mus eſt .
genuflexo, dicendo: =
Accipe enſem iſtum in nomine Paĩtris, & Fit-
li, & Spiritus † ſancti, & utaris eo ad defenſio-
nem tuam, & ſanctæ Dei Eccleſiæ, & ad confu-

iigandr
cuminin

mnn ſionem inimicorum crucis Chriſti, ac fidei
uemn Chriſtianæ: & quantum humana fragilitas per-
ſdu miſerit, cum eo neminem injuſté lædas: quo

ipſe tibi præſtare dignetur, qui cum Patre & Spi-
ue ritu ſancto vivit & regnat Deus in ſæcula ſæculo-

„1. Nene
l er rum. ꝑk. Amen.
Neee. Benedictio armorum in communi,

Ponuntur ſuper menſam, vel altare, vel ab aliquo te-
e Zen
A entur,

Verſ.

398 Theſaurus
Verſ. Adjutorium noſtrum &c.
Verſ. Dominus vobiſcum &c.
Oremus.
Sl racuſum & Benedictio Dei omnipotentis
Paftris, & Fitlii, & Spiritus ſanéti deſcendat
ſuper hæc arma, & ſuper induentem, quibus ad
tuendam juſtitiam induatur: rogamus te Domi-
ne Deus, rinun protegas, & defendas, qui vi-

Vis & regnas Deus. Per omnia ſæœæcula ſæculorum.

Amen. Oremus.

LDus omnipotens, in cujus manu victoria ple-

na conſiſtit: quique etiam Davidi ad ex-
pugnandum rebellem, Goliath vires mirabiles
tribuiſti, clementiam tuam humili prece depoſ-
cimus, ut hæc arma almifica pietate benefdicere
digneris & concede famulis tuis (vel famulo
tuo) eadem geſtare cupientibus, ut ad muni-
men, ac defenſionem ſanctæ Matris Eccleſiæ,
upillorum, & viduarum, contra viſibilium &
invifibilium hoſtium impugnationem, ipſis libe-
ré & victoriosè utantur. Per Cbriſtum &c.
Aſpergatur aquâ benedicta ſi ad unum tantum ſpec-
tent, ponitur in ſingulari.
Benedictio ſclopetorum & bombardarum.
Fiet prædicta benedictio armorum, mutatis mutan.
dis. aſpergatur.

.

Benedictio pulveris tormentarii, ſeù jacula-
torii. Item globorum plumbeorum vel
ferreorum cum Exorciſmo.

Verl,

a

Colrun. Kt

Pen Ain
Hen. Don
Fer Dom

Gobon

Deunftiyn

lunn pper
humm &
Ontiacten
crlo al
Ctilun
Cuunuc
Uun, Cept,
ninkentt
Kntrommun

Chmuumre

(itolaumi

klinpette

Mmunpberin
(Ees Oftend,

unpcoiven
Ckellun

ſefinier

lerne Dein

lerumnine
bom,

mnenlamcl
ecere Cen

i cen
n,bun
mutebont
Alrounn.

Mikoiude

nid Aer⸗
Mble
reeco!.
denefree
kann,
aA
ri bet.

ibunc

bin

omnia creavit ex nihilo: qui rebel
cælo ad inferos præcipitavit: Et per Eſum

1

Benedictionum. 399
Verſ. Adjutorium noſtrum. &c.

Verſ. Domine exaudi &c.
Verſ. Dominus vobiſcum. &c.

PExorciſmaz,,
Lorciz Vos creaturas pulveris tormentari
—– (globorum plumbeorum & ferreorum) per
ne

Deumfvivum, perdeumt verum perDeum

Rtum, & per ſanctiſſimâ Trinitatem, Paftrem, &
Fiflium, & Spiritum † ſanctum: & her Deum, qui
es Angelos de
Chriſtum Filium ejus, Dominum noſtrum, qui
daturus eſt prædeſtinatis feliciter regnum æter-
num, & reprobis damnationem; & per omnia
nomina ſanctaà Dei, vos conjuro, & exorcizo †
& per omnia modò dicta, ut ſint in defenſionem
noſtram, & Eccleſiæ Chriſti, ac in diſſolutionem
omnium præſtigiorum, maleficiorum, & ſuper-
ſtitioſarum illuſſonum corporis humani: ita ut
nihil impedire valeant, quo minus per has crea-
turas Dei, inimici noſtri, & Catholicæ fidei hos-

tes oflendi, penetrari, & ſuperari Valeant. Per

eum, qui venturus eſt judicare vivos & mortuos,
& ſæculum per ignem. Amen.
Oremus.

IN effabilem clementiam tuam, omnipotens æ-

1terne Deus, humiliter imploramus: ut ſicut
tu es unus in eſſentia, & trinus in Perſonis, Pater,
Verbum, & Spiritus ſanctus; ita per candem
immenſam clementiam, & pietatem tuam, be-
nef dicere digneris has tuas creaturas pulveris tor-

I mentarii (globorum plumbeorum & ferreo-

in

TUIR

. 409 Tbeſaurus

rum &c.) Ut ſint omnibus Chriſtianis fidelibus
ad defenſionem, juſtis ea uſurpantibus protectio,
& defenſio perpetua contra omnes ſpiritus ma-

Bgnos, incantationes, præſtigia, & maleſicia:

Sintque perpetua malignorum ſpirituum, & ma-

leficiorum expulſio, annihilatio, eorumque ac
omnium præſtigiorum ac ſuperſtitioſarum illu-

ſionum diſſolutio & diſſipatio: ut quemcunque
locum humani corporis ac hoſtilis tetigerint, nul-

la ſpirituum malignorum poteſtas eorum vim

retundere vel debilitare poſſit, quo minus pro

ſidei catholicæ, ac fidelium ſervorum tuorum

defenſione, vel propugnatione, iniquorum hoſti-
um cuneos penetrare, in fugam propellere, &

ſuperare poſſint: idque benigniſlime Deus pro

tua miſericordia præſtare digneris. Per virtu-
tem ſanctiſſimæ crufcis Domini ac ſalvatoris

noſtri Eſu Chriſti, qui tecum vivit & regnat

in unitate Spiritus ſancti Deus, per omnia ſæcula
ſæculorum. Amen. J
Aſpergantur aqua benedicta dicendo.

Amen

7
7

bombardis & ., mutatis mutandis.

23AE

SNe

In nomine Patrtris, & Fiflii & Spiritus †ſancti.

NB. aæc lenedidtio adbhiberi poteſt, gladiis, ſelopetis
voteſt, g

pPARS

Contn
Con)uat
Nirus

aur
ſini

Npninie
nn cun
nlrare⸗
1 I Re
ncktazſe
libetaci
lln eſleſe⸗
fotfn
lelateſuun
luCii
lone e
kegrene

.) 1 een, 03
kii A TEEASEYEYYNESNEe SEASE T T A e

DPDARS II.

un Continens Varias & Seleétiſſimas

inonit Conjurationes, Exorciſmos, Abſolutiones.
me Ritus, Adminiſtrationem Sacramen-
Hdbelncunnn,

stinge torum, &c.
unun Regulæ pro Exorciſta, & Exorciſmi

Nuniet Juper Perſona obſeſſa à dæmone, aut male-
e. iciata, &.
Celee, A = Fcicier &
ne Deut . 1. ⸗—R—
. Daw Regulæ pro Exorciſta
rſchni N primis neceſſe eſt, ut ipſe Exorciſta maxi-
GtAn. ma cum fide, conſcientia munda tum hu-
Cunitlen militate ad munus hoc præſtandum accedat.
2. In Exorcizando non requiritur excellens
eh. ſanctitas; ſed firma fides, & certa fiducia, quam

iimufi⸗ quilibet facilè habere poterit, cogitando ſe ve-
ffum eſſe ſacerdotem, ſibique veram traditam e-·
i ſe poteſtatem exorcizand: intendat ergò uti po-
teſtate ſua, non in ſua privata perſona, ſed in per-
ſona Chriſti, & Eccleſiæ, cujus miniſter eſt.
3. Diſponat obſeſſum vel maleficiatum, ut con-
tritione ac confeſſione mundet conſcientiam, ⁸&
ut frequenter oret Deum, ut ab eo flagello il=
lum liberet, ſi ad ejus ſalutem promerendum ex-
pedit.
it.

N Ce 4 Al.

1

4õðð

1

402 Theſaurus
4. Aliqui Doctores putarunt apud Valent. tom,

8. diſp. 6. q. 8. poteſtatem Exorciſtæ, quantum

ad Dei legem ordinariam ſpectat, nunquam e;

fectu ſuo carere, quòd ſi reipſa d?mon non o⸗
bediat miniſtro, ajunt, ex aliquo fidei defectu

id ſemper oriri. Quòèd igitur non ſemper acci-
dat, ut invocato nomine Eſu dæmon non egre-
diatur, minima fides invocantis eſt in cauſa. Ait
Caſtro V. Exorc. R—
Hoc manitfeſtè cognoſcitur in reſponſione,
quam Chriſtus Dominus dedit diſcipulis, cuùm
interrogatus fuit, quare ipſi non potuiſſent ex-
pellere dæ'monem ab illo lunatico, ſicuti ejece-
rant ab aliis obſeſſis: quare nos non potuimus
ejicere illum? Matthæi 17. Reſpondit: propter
incredulitatem veſtram, quia ſi habueritis in veſ-

tro corde tantam fidem, quantum eſt granum

ſinapis, dicetis huic monti, id eſt, ùt interpretatur

Beda, huic obſtinato & ſuperbo dæmoni: diſce-

de hinc, & ſtatim diſcedet. Nomine autem fi-
dei ſigniſicatur, juxta Suar. de fide, diſp. 8. Sect.
r. n. 3. Primò divinam omnipotentiam indubi-
tatè credere, & veritatem promiſſionum ejus:
cùm enim Chriſtus ſuis propriis verbis promiſe-
rit Eccleſiæ, & per illum Exorciſtis, non defu-

turum ſuum auxilium; illi præcepto, quo im-

perabitur dæmonibus nomine ſuo, ejus divinum
romiſſum deficere non poteſt. Secundò, uod
in hoc vocabulo fidei continetur, eſt: indubita-
tè credere prædictam omnipotentiam Dei, &
Veritatem ejus promiſſionum hac peculiari in re,
gquam exorciſta præ manibus habet, nempe I 1
S obe⸗

4

ecien

Korcit
ope
dere
nto
rilia
Themnd
Ctcurn
ſuntis
hono⸗
ſire. N
Culeti

AUIEN

Tecpin

(hNarat

Deruncdid
Ulriget
eocen
Tumek
ſonnl
kebiltae
Tunjuri⸗
1eo
ttenunch
Aen

ſdeide
lahern

OnMen

nculln

Eeponen

Ult, Cu
llenter⸗

ali ec.

Potummm
Mope
eeſestane-

gne.

1 ſ⸗ ł
norid

De Wr

comk
bieni
Nld⸗
zolint
e
839

.

.

Unile

.

Benediclionum. 403
obedientem fore d?ymonem; ſatis itaque eſt, ſi
Exorciſta certò credat cum hac conditiene à dæ-
mone videlicet ſibi obediendum, ſi adſint ea,
quæ requiruntur tum in Exorciſta, tum à malefi-

ciato, & ſimul prudenter exiſtimet hæc omnia

reipſa adeſſe. B L
6. Ut energumeni liberatio fiat, opus eſt, potes-
tatem Exorciſtæ adhiberi cum diſpoſitionibus &
circumſtantiis debitis. Una autem ex circum-

ſtantiis eſt, liberationem hujusmodi eſſe utilem

bono tum privato animæ, tum publico Eccle-
ſiæ. Non petitur in nomine Salvatoris, quid-
quid petitur contra rationem ſalutis, ait S. Au-
guſtinus; & ita poſſumus dicere etiam nos. Non
præcipitur in nomine Salvatoris quidquid &
contra rationem ſalutis præcipitur. Formula im-
perandi dæmonibus à Chriſto præſcripta ſuis mi-
niſtris, eſt imperare in nomine ejus. In nomine
meo dæmonia ejicient. Quidquid igitur conrra-
rium eſt huic nomini ſalutis, non includitur in
formula præſcripta, & in chirographo illo, quo

ſtabilita eſt à Servatore noſtro ſuorum miniſtro-

rum jurisdictio. ð
7. Exorciſta habeat fidem in gradu heroico,
etenim dum ſe agnoſcit veluti miniſtrum Chriſ-
ti, qui munitur armis cæleſtibus, deſtinatus eſt
ab Eccleſia ad pugnandum contra tartareum
hoſtem, quam generoſitatem ſpiritûs & fidei ani-
mo non concipiat? Tu venis ad me cum gladio
& haſta & clypeo; Ego autem venio ad te in
nomine Domini, poteſt ille dicere, velut alter

David huic giganti tartareo: Reg. 17. Tu ve-

GCc 2 nis

Theſaurus

geg,

nis contra me inſtructus armis tuæ nequitiæ, &

tuarum fraudum; hæc ſunt arma prorſus vi-
trea, ſi comparentur cum illa inſuperabili vir-
tute, qua DEUS aſſiſtet juſſis meis, quibus
tibi imperabo in ejus nomine, cujus nunc Wices
gero. .
8. Licèt abſolutè neceſſarium non ſit interro-
gare de'monem: primo de ſuo nomine, atta-
men prodeſſe poterit, ut Exorciſta ſciat, quem
ex illis execrandis ſpiritibus alloqui debeat. Sc-
cundò interrogare de numero prodeſſe poterit;
ut ſciatur, an ſigna maleficii plura ſint, an unum
tantum. Tertidò interrogare de cauſa invaſio-
nis prodeſſe poterit, ut cognoſcatur, an maleſ
cium factum ſit ad tempus, an in perpetuum.
uartò interrogare de die & hora diſceſſionis

prõdeſſe poterit, ut ſciatur, quomodo inter dæ-

mones, & maleficium conventio facéta ſit & pac-
tum: pariter ſcire ſigna maleficii, & ea deſtrue-
re, & comburere prodeſſe poterit, tum, ut diſ-
ſolvatur ĩidem pactum, ſi hac conditione fortè i-
nitum fuit, tum, ut diſponatur meliùs maleficia-

.

tus, certamque putet ſuam liberationem. Cæte-

rum nihil horum neceſſarium eſt Exorciſtæ, qui
benè inſtructus eſt fide, & novit poteſtatem

quam à Chriſto, & ab Eccleſia recepit, dum ſa-

cro ordine initiatus fuit. Quare ſcire negligens
nomen dæmonis, cauſam eſus ingreſſus, nume-

rum, conventiones factas in maleficio & alia
hujusmodi, magno impetu actus ejusdem fidei

aliquando abſolutè imperabit in nomine

OChriſti omnibus ſpiritibus, qui corpus illud exa-

—

gitant,

7

2

lun,
Gcronn
Cennun
endem
ttez &
kenſuan
Celue
Hren
mobele
pueke,
cCebat
zuchl⸗
echi,
un imne
ns
lile.
9 Dote
Lxorc
Polnizen
Nod eich
Etmn
lajenci
füuncunn
legnint,
Chiti,
Ceſiium

bobtelle

euimn k

me, tuum
gürtn
le,
Ung hon

HNegliir
Prorur,

e
Cr, en
chen. N
lerotett;
DA
innulo⸗
oler⸗
erum
Oimtettt

e1 Eahn

U

oreiet⸗

85 M

Benedictionum. 405

gitant, licet ibi adeſſent omnes diaboli, riſu ex-
cipiet omnes eorum conventiones, nihil faciet

ſigna maleficii quærere, nec ulla in re volunta-
tem dæmonis obſecundet, qui per hujusmodi
artes & machinamenta tueri contendit poteſta-
tem ſuam, & remorari vel impedire Exorciſtæ
oteſtatem, cui fubeſſe cogitur. Ita refert D.
iicron ymus in vita S. Hilarionis; aſſerente dæ-
mone ſe non poſſe exire de corpore cujusdam
puellæ, niſi A oſtio domus, quam hæc in-

colebat, ſublata fuiſſent ſigna maleficii, qui-

bus obligatus fuerat fœminam cruciare; his ne-
glectis, & nulla interpoſitaà mora ſanctum vi-

rum imperâſſe nefario dæmoni in virtute no-

minis ESU Chriſti, eumque ſtatim expulſum

fuiſſe.
9. Poteſtas ejiciendi de'mones, quæ facta
eſt Exorciſtis, non ſita eſt in longis precibus &

prolixis exorciſmis recitandis ſuper energume-

nos, excipe preces & exorciſmos, & formam tra-
ditam in Rituali Romano, quæ omnia maximi
facienda ſemper ab Exorciſtis, nemo ſanæ men-
tis unquam vocabit in dubium? ſed hoc unum
requirit, ut imperetur dæmoni in nomine JEſu
Chriſti, vel ſanctiſſunæ Trinitatis, quod ne-
ceſſarium vel utile eſt propoſito fini expellendi
ab obſeſſis corporibus d'mones: confirmante
interim Exorciſta hæc præcepta vivida cogni-
tione, tum authoritatis ſuæ, tum muneris, quo
fungitur tanquam miniſter DEl, tum demum

victoriæ, quam Chriſtus Dominus ab omnibus

infernis hoſtibus reportavit. Sanctitas autem
CC 3 mo-

R—

406 Thejaurus
morum, jejunium, & oratio, de quibus fit men-
tio, cùm dicitur: hoc genus d?moniorum non

eſicitur, niſi in oratione, & jejunio Matthæi 17.

edò uſque neceſſaria ſunt, ut fides hæc validiſſima
impetretur, quæ omnibus tartareis poteſtatibus
dominatur. ⸗ =
Exorciſta non facilè credat, aliquem à dæ-
mone eſſe obſeſſum, ſed nota habeat ea ſigna,
quibus obſeſſus à dæmone, ab iis, qui ztra biie,
vel morbo aliquo affecti ſunt, dignofcitur.
Certiſſima ſigna hæc ſunt: ignotà lingua bene
& diu loqui, aut diſtantia, aut occulta patefa-

cere. Probabilia autem ſigna ſunt, ad ſacra

Verba contremiſcere, torſiones, motus, fu-

rores inſolitos, ac repentinos ſentire, horrere

ac deteſtari divina, & dolore ob ea affici, cor-
poris vel alicujus membri inſolita inflatio, Vi-
res alioquin ſupra ætatis, vel conditionis natu-

Si exorciſta nullum evidens, ſed ſolùm pro-

babile vexationis diabolicæ ſignum deprehen-
derit, verumque, ſicuti neceſſe eſt, agnoſcere
voluerit, ut maleficiatum diſponere poſſit ad ve-
æ fidei actum, ita ſe geret. Poſtquam brevem
precationem unacum ipſo maleficiato ad Deum

effuderit, & Apoſtolorum ſymbolum recitave-

rit, & Spiritum ſanctum invocaverit, aſpiciens
2. . ⸗= „ . .
fixis oculis infimum, manumque ejus capin
imponens, ſecretoò præcipiat deæmoni hac con-

ditione, ut ſi ipſe illius mali eſt author, ſignum
aliquod edat, agitando tunc hominem illum co-

.
„

ram ſe. Præceptum iſtud ita ferme fieri porell

.7

ereprree

30

unc,
Nepriu
tb.r.
Cxotaodk
Elkrane
Nnumen
Cl eye⸗
len cone
lupoteknr
Cleinden
Eler ur el

Ct

Cagelh
ſt; Kin 4
Corpvs lu
luin
Mlefca,
Cenon ne

uctaro

ln Veren
lente bxon
l eg. 6
icir,

tleth

buftrt
ionmnne
Mmer.
XValtiln
1poteldn

4

Ugnier

naln

mai
Cnobnr.

linn ber

Vls ted .

Nt, A cti
Hnohn in-
ge, horete
o, ⸗
dro, 1.
ltionsoer⸗

edſobnge
n Ceet.

D onn

1 ,.
epolta
gum locn
uo ile⸗

Benediclionum. 407
„Ego N. miniſter Chriſti & Eccleſiæ in nomine

„JESU Chriſti præcipio vobis, immundi ſpiri-

„tus, ſi qui latetis in corpore hujus hominis à Deo
„cCreati; vel ſiquo modo eum vexatis, ut ſtatim

„mihi præbeatis aliquod ſignum evidens, & cer-

„tum præſentiæ veſtræ, agitando hominem

„hunc, vel coram me efficiendo aliquid ex iis,

„quæ prius abſente me efficere in eo ſohiti, exa-
„tis. „· Hoc præceptum fieri debet viva fide, &

excitando memoriam muneris illius, quo Exor-

ciſta fungitur, nempe DrI miniſtri & Eccleſiæ,
inſtrumenti contra dæmones, ut autem ſit effi-
cax, expediet perſuadere ægroto, ut hanc ipſam
fidem concipiat, & illum certiorem facere il-
lius poteſtatis, quam ob ſacrum Ordinem Exor-
ciſta in d'mones habet, & diabolo nullas vires
eſſe, ut reſiſtat, cùm illi imperatur in nomine
JIESU Chriſti. Præterca utile erit, non ſolum pro-
ferre præceptum hoc linguà latinà, ſed etiam vo-
ce adeò ſubmiſſa, ut ægrotus percipere non poſ-
ſit; & ita agnoſci poterit, an verè à dæmone
ogurillch agitetur.
andem ſciendum quoque eſt, reperiri aliqua
maleficia, quæ dicuntur poteſtativa, in quibus
dæmon nec invadit membra, nec aſſidueè ineſt
maleficiato, ſed ſolum certis temporibus redit ad

illum vexandum, cùm igitur fieripoſſit, ut adve-

niente Exorciſta, malignus & callidus hoſtis re-
cedat, ne cogatur quæſitum ſignum edere, opor-
tet ab Exorciſta non ſolum dæmonem præſen-
tem adjurari præcepto ſuo, ſed ſimul imperari
Viva fide, ut ſi fortè ille abſit, ſtatim accedat, &
Cc4 — exe-

40 ½ Z Theſaurus.

exequatur, quidquid illi præcipitur, videlicet ſe

manifeſtet, aliquid ex iis efficiendo, quæ aliàs

efficere ſolet. Hæ cautiones ſunt neceſſariæ,
Uia nobis res eſt cum imnimico, qui aſtu & calli-
itate eò pervenit, quo arte & virtute pervenire
non poteſt, ſi autem ea fides adſit, quæ requiri-

tur ab Exorciſta, tum à maleficiato, nullus dubi-

tandi ſupereſt locus, quin dæmon poſtulatum

ſignum edere teneatur, ſine quo ulteriùs proce-

qr non poteſt, cùm ſtatui nequeat, an malum à
diabolo fiat. M
Advertat inſuper Exorciſta in mulieribus exor-
cizandis, ut honeſtatis ſit memor, neve quidpiam
dicat, vel faciat, quod vel ipfi, vel mulieri occa-
ſio eſſe poſſit alicujus impudicæ cogitationis.
Mon eat etiam eum, qui obſidetur, ſi divinâ gratiâ
liberatus fuerit, ut ciligenter ſibi caveat à pecca-

tis, etiam levioribus, ne occaſionem præbeat

dæmoni iterum regrediendi.
Qaveat autem Exorciſta, ne ipſe hoc munus
exerceat, niſi prius habita in ſcriptis facultate à
Superiore ſuo majori. HS
Quando nale Exorciſta volet actu exorciza-
re aliquam per

catis: legat etiam miſſam, ſi tempus commodum

ſit, ut ſic cæleſti illo, ac ſupremo domitore d?·-

monum, Chriſto ſalvatore noſtro munitus, au-
daciùs & potentius contra ſuperbos ſpiritus obſi-
dentes procedere valeat. Deinde armet ſe efh-
caci actu fidei, qui aptiſſimus eſt, ad impugnen.
dos, & ejiciendos immundos ſpiritus: ad eun-

1
onam à dæmone obſeſſam, prius
confiteatur, aut conteratur de omnibus ſuis pec-

= == = = —
= =

dem-

Enpecin
W 1punn

Nul

Aoin
len
nule fon
ine url

G ſtienen

i. tunpn

lg

7

Aure un

ehlhe,
u litctin

—.—

lr
Fiecte
Mnee
iſteern
Nercecer
lihecem
inkusſane
cki Tin
Nhleri
aei

G Tre

— —

t ielee
1o, GArd
becelm

epenſene

Ie lolli

d nlxck.

n pakunnn

letienne
1 an mulun

erbovera⸗

gſegnichum

Nllenioc.

COEitntond.

Cnmigei
Geniſegr

4

nen Mene

ſehor omm
tfmdum

Chenne

oblchnen⸗
Nribuit
.

Sancta Dei genitrix,
Sancta Virgo virginum, BSla.

Benedictionum. 409
demque etiam inducat perſonam obſeſſam ſta⸗
tim a principio exorciſmi.
2
Exorciſmus l
Ex Rituali Romano pro exorciX andis obſeſois à
dæmone.
MAcerdos ſive alius Exorciſta ritè conſeſſus, aut
Jaltem coxde peccata ſua deteſtans, peracto ſi com-
mode fieri poteſt, ſanctiſſimo Eliſſæ ſacrifcio, divi-
noque auxilio piis precibus implorato, ſuperpelliceo,
& ſtola violacea, cujus extrema pars ad obſeſsi col-
lum circumponatur, indutus & coram ſe habens,
obſeſſum ligatum, ſi fuerit periculum, eum, ſe &
adſtantes communiat ſigno crucis, aſpergat aqua
benedicta, & genmibus ſlexis » aliis reſpondentibus,
Aicat Litanias ordinarias uſque ad preces excluſivè.

Litaniæ de omnibus Sanctis.
K Trie eleyſon. Chriſte eleyſon.

Kyrie eleylon. Chriſte audt nos.
X .—1* . . 6
Chriſte exaudi nos.
Pater de cœlis Deus, Miſerere nobis.
Fili Redemptor mundi Deus, Miſerere nobis.
Spiritus ſanéte Deus, Miſerere nobis.
Sancta Trinitas unus Deus, Miſerere nobis.
Sancta Maria, Ora pro nobis.

Ora.

410 Theſaurus

Sancte Michael, ora.
Sancte Gabriel, ora.
Sancte Raphael, ora.

Omnes ſancti Angeli & Archangeli, orate pro
nobis.
Omnes ſancti beatorum ſpirituum Ordines, ora-
te pro nobis. èòMẽMD
Sancte Joannes Baptiſta, ora pro nobis,

Omnes ſancti Patriarchæ & Prophetæ, orate

pro nobis.
Sanéte Petre, Ora.
Sancte Paule, ora.
Sancte Andren, ora.
Sancte Jacobe, Ora.
Sancte oannes, ODra.
Sangte Thoma, ora.
Sancte Jacobe, B ora.
„Sancte Philipe, Ora.
Sancte Bartholomæc, ora.
Sancte Matthæe, ora.
Sancte Simoon, ODra.
Sancte Thadæe, Ora.
Sancte Matthia, ora.
Sancte Barnaba, B ora.
Sancte Luca, — ora.
Sancte Marcce, —‚] ora.
Omnes ſancti Apoſtoli, & Evangeliſtæ, orate
pro nobis.

Omnes ſanct Diſcipuli Domini, orate pro nobis.
Omnes ſancti Innocentes, orate pro nobis.
