ne præſervare, ut ope miſericordiæ adjuti ad lo-
ca deſiderata ſalvi perveniant, & in Eccleſia tua

gratiarum tibi referant actiones. Qui vivis &

regnas & C. 3
enedictio Dei omnipotentis Paftris, & Fiflii,
& Spiritus † ſancti deſcendat ſuper hanc navim, &
maneat ſemper. Amen. L
Aſpergatur.

Benedictio novorum vaſorum.

Verſ. Adjutorum noſtrum, &c. ””M
Verſ. Dominus vobiſcum. &c.

= Oremus.
PRotector fidelium Deus, & ſubditorum pecto-
rum habitator, quæſumus, ut ſerenis oculis
tuæ pietatis, hæc Val reſpicere, & illuſtrare dig-
neris, ut ſuper ea deſcendat larga tuæ gratiæ be-
nefdictio, ut cum ſalubritate utentes iis per gra-
tiam tuam mereamur effici vaſa Spiritus ſancti.

Per Chriſtum, &c.

Aſpergantur. L
Benedictio ignis domeſtici in foco vel
ſornace. l

Verſ. Agjutorium noſtrum, &c.
Ore-

Per eull,

fabo ern

ie Denb, 1
ninnrede
Uer, Ni
eligners
er

e

Peneclchod

aale
eHitt,

ſttuon, gun

Ueorante
Dorunuste)

imnlote

NH.Rheen

oliavellnn

in Renenig

—,.,—

(N
rnn,
ſmi⸗

loe

Benediclionum. 367
Iuti Oremus.
n hin BEnetdico te, creatura ignis, & ſancti fico te,
plnun per eum, quite creavit, & apparuit Moyſi
ibtmuͤ in rubo ardente: & rogo Majeſtatem tuam Do-
ficht d mine Deus, ut eandem tua benedictione & ſan-
Ulum Gificatione bene dicere, ſanctifficare, tutari, &
rimd fovere, ac ab omnibus inſidiis ac maleficiis mu-
Enhiin nire digneris. Per Chriſtum &c.

Eint Aſpergatur aqua benedicta.
. o. ſult 1 . —
Dufti & 12

urmim Benedictio B. Salvatoris ab Horta Franciſca-
ni contra Febres.
POtentia Dei Patris † Sapientia Dei Filii † Vir-
1 tus Spiritus † ſancti liberet te ab omni febre
tertiana, quartana, & continua. Beato Salva-
m. tore orante pro te famulo ſuo (vel famula ſuag
Dominus te N. benedicat † ab infirmitate & a
omni malo te defendat. Amen.
NsS. Si hæc Benedictio ſchedæ inſcribatur, antequam
Atom collo appendatur, ſcheda benedicitur, & conjuratur àat ſu-
ſeenn pra in Benedictione 3o. Capitis ſecundi.
1urgint
5

e CAPVT N9NINM1.

4
6
W.

f1

aSim Beneditctiones, 6́ Exorciſmi potentiſ-
ſimi contra tempeſtates, ionem &G
J inundationes.
I1. = .
Ebrxorciſmus contra tempeſtatem.

369 Theſanurus “
Per ſignum crucis † de inimicis noſtris libera
nos Deus noſter.

Amen.
Oredo in Deum. Dicitur totum.

ęglleiſon. Pater noſter & c. Totum.
Verſ. Adjutorium noſtrum, &c.
Verſ. Sit nomen Domini benedictum. Reſp. Ex
hoc, nunc & uſque in ſæculum.
Verſ. Exurgat Deus, & diſſipentur inimici ejus.
Relſp. Et fugiant, qui oderunt eum, à facie ejus.
Verſ. Exurge Chriſte, adjuva nos. Be. Libera nos
propter nomen tuum.
Verſ. Domine exaudi &c.
Verſ. Dominus vobiſcum. &c.
Oremus.
DOmine JEſu Chriſte, qui feciſti cælum & ter-
ram, mare & omnia, quæ in eis ſunt, quique
flumini Jordani benedixiſti, atque in eo baptiza-

ſanctiſſima in cruce † extendiſti, quibus aérem

bonitatis tuæ abundantiam, quatenus has nubes,
quas ante me, & poſt me, & ſupra me, à dexte-
riis & ſiniſtris video, aérem perturbare, diſſol-

dzmonum impiè delævientium deficiat & tur-

tiſſunæ majeſtatis tuæ. Qui vivis & regnas cum
Deo bPatre in unitate Spiritus ſanéti, &c.

Eyxor-

In nomine Paftris, & Fiflii, & Spiritũs ſancti,

Deinde. Kyrie eleiſon. Chriſte eleiſon. Kyrie

ri voluiſti, & tuas ſanctiſſimas manus, & brachia

ſanctificâſti, obſecramus immenſam pictatis, &

vere, & annihilare digneris, ut alligata poteſtas

1 egohe⸗

Pperatorbs,

. 1

emhen
ckAlunn
Nuciwitatenn
hereſc i
er ſuckan
ſcenlonemn
ciun,pen
Pülrie,
Nnanttor
rinloenk

enonpol

u herds
Albusceun
wumſDen
os Kn
er
Colhtnore
Hicekſiin
Conphon

petur, ad laudem ſanctiſſimi nominis & poten-

Nacruce
nre, er⸗
r motte
Uonemen⸗
ktemenn
⸗ giin

ik Benedictionum. 269
noſul ðèðMDU Exorrifmus.
tiepn E ego præco, & Ohriſti ſacerdos ſeu minis-
NH L ter, licet indignus auctoritate & virtute ejus-
dem Dei & Domini noſtri) Eſu Chriſti, ſummi
imperatoris, non mea potentia innixus & confi-
ln hi ſus, vobis præcipio immundiſſimis ſpiritibus, qui
has nubes, ſeu nebulas concitatis, in virtute e-
uuiusdem Dei & Domini noſtri JEſu Chriſti † per
An MiE ſanctiſſimam ejus incarnationem, per ſanctam
nativitatem, per baptimmum & jejumum ipfius,
rinmden per ejus ſacratiſſimam crucem † & paſſlionem,
midte per ſanctam reſurrectionem, per admirabilem
ulbun aſcenſionem, per tremendum adventum ejus &
judicium; per merita intemeratæ, & ſemper vir-
ginis Mariæ, & ſanctiſſimi N. & per merita om-
nium Sanctorum, ut exeatis ab eis, & eas diſper-
gatis in locis ſylveſtribus & incultis, quatenus no-
Gcalumdt cere non poſſint hominibus, animalibus, fruc-
tibus, herbis, aut quibuscunque rebus humanis
neohn uſibus deputatis. Per eundem Dominum noſ-
u,sE trum JEſum Chriſtum, qui venturus eſt judicare
hnm vivos, & mortuos, & ſæculum per ignem. Amen.
ſanſrtn Ipſe vobis imperat, d?ymones, qui has nubes
ehiph commovetis, de quo de nube lucida fuit dictum:
eis hic eſt filius meus dileéctus, in quo mihi bene
ueA complacui Ipſe vobisimperat, qui ſua ſanctiſſi-
Ne ma cruce & corporis ſui ſanctiſſimi in ea exten-
1ctad ſione, aerem purgavit † Ipſe vobis imperat, qui
it per mortem ſuam vos, principem veſtrum,
nsd mortemque devicit, & ligavit: atque æternæ
gehennæ mancipavit ignibus. † Ipſevobi; im-
9 perat, qui inferno ſpohato, ſurrexit à motuis
1 A à Iplc-

37⁰
1 1ſe Vobis imperat, qui on quadraginta dies
nube ſuſceptus, vitute ſu
TIpſe vobis imperat, qui venturus eſt judicare vi-

vos & mortuos, & ſæculum per ignem, Amen.

Et poſtea oſtendat crucem in aëra dicent.

Ecce ſignum ſanctiſſimæ crucis fugite par-
tes adverſæ, vicit enim vos & mundum, Domi-

nus noſter Eſus Chriſtus Filius Dei, imperator
ſummus, Leo de tribu Juda, radix David.
Poſtea aquam benedictam in modum crucis aſpergat,

& ſi litaniæ non ſunt dictæ, poſunt dici hic, ſi nondum

quievit tempeſtas.
B Symbolum ſancti Athanaſii.
Uicunqueé vult ſalvus eſſe: ante omnia opus
eſt, ut teneat Catholicam fidem.
Quam niſi quisque integram inviolaramque
ſervaverit: absque dubio in æternum peribit.
Fides autem Catholica hæc eſt: ut unum
Deum in Trinitate, & Trinitatem in unitate ve-
nexremrr.

Neque confundentes perſonas; neque ſub-

ſtantiam ſeparantes.
Aulia eſt enim perſona Patris, alia Filii, alia Spi-
ritus ſancti.
Sed Patris, & FEilii, & Spiritus ſancti una eſt di⸗
Vinitas: æqualis gloria, coæterna majeſtas.
Qualis Pater, talis Filius: talis Spiritus ſanctus.
Increatus Pater, increatus Filius, increatus Spi-
ritus ſan tus.
Immenſus Pater, immenſus Filius, immenſus
Spiritus ſanctus. c
ßternus Pater, æternus Filius, æternus Spiri-
tus ſanctus. Et

Theſaurus.

a aſcendit in cxlum.

Ertatne
Geutno
ncte
Sulte
wom
Prtame
Onnihote
laber
ſinckus,
r tun
lubo

uSn

ttunen

Uu

n le

Munceun,

Eentateco

ulllece
Duera

AItus,

Elun
Negerit
ite
Neegen
Unu
Montet

iiusſant

lrinhe

Aauiu⸗

eneſb

migr,

Benediclionum. 371

lziron .
lagind Er tamen non tres æterni; ſed umis æternus.
Wrintrin Sicut non tres increati, nec tres immenſi: ſed
iudere unus increatus, unus immenſus. . G
Nen Am Similiter omnipotens Pater, omnipotens Fi-
lius, omnipotens Spiritus ſanctus.
Bnurn Et tamen non tres omnipotentes; ſed unus
um Dor omnipotens. .
N, imen Ita Deus Pater, Deus Filius, Deus Spiritus
IDNd ſanctus.
ui h FEt tamen non tres Dü: ſed unus eſt Deus.
„ 6 — . - . 1 „
,Ru Ita Dominus Pater, Dominus Filius, Domi-

nus Spiritus ſanctus.
Et tamen non tres Domini; ſed unus eſt Do-
onndu minus. .
I Qua ſicut ſingulatim unamquamque perſo-
umg nam Deum ac Dominum confiteri Chriſtiana
npet. Veritate compellimur: ita tres Deos aut Domi-
umm nos dicere, Catholica Religione prohibemur.

unine e Pater à nullo eſt factus: nec creatus, nec ge-
mtus.
bege. Filius à Patre ſolo eſt, non factus, nec creatus,
nec genitus. B
li Au Spiritus ſanctus à Patre & Filio: non factus,
nec creatus, nec genitus: ſed procedens. .
Ciuneh⸗ Unus ergo Pater, non tres Patres ‚unus Bdue,
Ned non tres Fillii; unus Spiritus ſanctus, non tres pi-
u ritus ſancti.
n N% Et in hac Trinitate nihil prius aut poſterius, ni-
ment ni majus aut minus: ſed nre tres perſonæ co- „
„Ne . Xternæ ſibi ſunt, & coæquales. .
zm . Ita ut per omnia, ſicut jam ſuprà dictum eſt, &t
ogi⸗ unitas in trinitate, & trimitas in unitate veneran da

ſit. Aa 2 Qui

1 cfaurt

Qui vult ergo ſalvus eſſe: iĩta de trinitate ſen-
tiat.

*

Sed neceſſarium eſt ad æternam ſalutem: : ut

X

incarnationem quoque Domini noſtri IESU

Chriſti fideliter credat.

Eſt ergo fides recta, ut credamus, & confitea-

mur: quia Dominusnoſter JEIus Chriſtus Dei
Fil ius, Dens & homo eſt.
Deus eſt ex ſubſt kantia Patris ante ſxcula geni-
tus: & homo eſt ex ſubſtantia matris in ſæcule
natus.
Perfectus Deus, perfectus homo: ex animara-
tionali, & humana carne ſubſiſtens. .
Fqualis Patri ſecunduùm divinitatem: minor
Patre ſecundùm humanitatem.
Qui licèt Deus ſit & homo: non duo tamen,
ſed unus eſt Chriſtus.
Unus autem non converſione divinitatis in
carnem: ſed aſſumptione humanitatis in Deum.
Unus omnino non conſuſione ſi ubſtantiæ: ſed
unitate perſonæ.
Nam ſicut anima rationalis & caro unus eſt
homo: ita Deus & homo unus eſt Chriſtus.
Qui paſſus eſt pro ſalute noſtra, deſcendit ad
inferos: tertia die refurrexit à mortuis.

Aſcendit ad cælos, ſedet ad dexteram Dei Pa-

tris omnipotentis: inde venturus eſt judicare vi⸗
Vos & mortuos,
Ad cujus adventum omnes homines reſurge-
re habent cum corporibus ſuis: & reddituri ſunt

de factis proprus rationem. .

ſel. i

Lgiih

unron
Ulecek
. eliter
tenit
Gllreh
Cuhta
Candic
Peded
Verl Be⸗
ſo⸗

Mcul

Cmniek 6

ibeng

hri

ſerbun

VeInn
AMh'ln
led

Ver Do

O
Ino
Tintzt
ni 1
ubcke
nachen
n on

lan n

ktiün⸗

lluen;

voſti

1, Kconit.
1Crikuu

teſenlg

rit in ſrol

Seraninat

enn. minor

CNOtuNN

Cwintne
ts inDenn
blhuodet

ro

Ou.

Geſcexct

t.

vunih.
Kiten

zet

4
1

Ganmu

—

lignitas tempeſtatum.

Benedictionum. 273
Et qui bona egerunt, ibunt in vitam ætenam:

qui vero mala in ignem æternum.

Hæc eſt fides Catholica: quam niſi quisque

„ — —
fideliter, firmiterque crediderit, ſalvus eiſe non

poterit.
Salve Regina Kc.
Sub tuum præſidium confugimus &c.
QCanticum trium puerorum.
Benedicite omnia opera Domini domino &c.
Verſ. Benedicamus Patrem, & Filium cum ſan-
Gto Spiritu. Reſp. Laudemus & ſuperexalte-
mus eum in ſæcula.

Verſ. Ora pro nobis ſancta Dei genitrix. Reſp. Ut

digni efficiamur promiſſionibus Chriſti.
Verſ. Exurgat Peus, & diſſipentur inimici ejus.
Reſp. Et fugiant, qui oderunt eum à facie ejus.
Verſ. Exurge Chriſte, adjuva nos. Reſp. Et libera
nos propter nomen tuum.

Verſ. Irruat ſuper dæmones formido, & pavor.

Reſp. In magnitudine brachii tui.
Verſ. Domine exaudi &c.

Verſ. Dominus vobiſcum. &c.

Oremus.

O Mnipotens ſempiterne Peus, qui dediſti fa-

mulis tuis, in confeſſione veræ fideĩ æternæ
Trinitatis gloriam agnoſcere: & in potentia ma-
jeſtatis adorare unitatem: quæſumus, ut ejus-

dem fidei firmitate, ab omnibus ſemper munia-

mur adver ſis. B . ꝗ”
A domo tua, quæſumus Domine, ſpirituales
nequitiæ repellantur, & aérearum ducedat ma-

Aa z Ad*

4
„

374 M Tleſaurus

Ad te nos pomine clamantes exaudi, & aeris

ſerenitatem nobis tribue ſupplicantibus, ut qui
juſtè pro peccatis affligimur, miſericordia tua

præveniente, clementiam ſentiamus.
Largiri, & conſervare fructus terræ dignare
PDomine Deus: ut temporalibus gaudeamus au-
xiliis, & proficiamur ſpritualibus incrementis.
Tribulationem noſtram, quæſumus, Domine,
propitius reſpice, & iram tuæ indignationis, quàm

juſte meremur, averte. Per Dominum nof-

trum & c. L
Poteſt etiam dici oratiosancti, vel Sanctæ vel Sanctorum
propriæ Eccleſiæ. “
Alia conjuratio efficaciſſima contra imminen-
tem tempeſtatem.
Primò dicatur Antiph.
Alſperges me pomine, & miſerere mei &c.
⸗ Deinde ſequitur.

D

L Pater te confundat, Filius † te dividat, Spi-

ritus † ſanctus te tranſeat. In nomine Paſtris, &
Fiflii & Spiritus † ſancti, Amen. Ecce crufcem
Domini, fugite partes adverſæ, vicit Leo de tri-
bu Juda radix David. Alleluja, Chriſtus † vincit,

Ohriſtus † regnat, Chriſtus † imperat, Chriſtus

ab omni malo, & tempeſtate nos, & omnia bona
noſtra defendat. Amen. Conjuro te tempeſtas
mala, per nomen Dommi noſtri )Eſu Chriſti, &
per nomina trium Regum, quorum nomina ſunt
Qa P „Melchior, Balthaſar, qui Dominum in
Bethlehem viſitare voluerunt, & obtulerunt au-

. rum,

lt
lluein,

Meete i

Conßfueo
crine

Mriamn n
lhronos
Poteſkate
uroftet
os Dom
Lenpekr,
ſnultercrl
inhe
gecb Kl
oftert,
Cninokt
Mhun, I

Uünbe.

alllelk.

tonem

Oriti,
Pe
lenn, e⸗
Cptoonen
nlonen

herl

Polemhe

Kl

Hünn

Abin

Nleiicgin

mne.

Nene d.

Ducenml
nckemeni
unn, Donn,

Donmumone

AAN

raiounen

cennilt.

nbeum!.
Hean
Crovdtt
n, i⸗
YOrwut
onrun

eli
le,,
C .
minſi .
niund.

D

O

Benedhctionum. 2775

rum, thus, & myrrham. Tibi impero, ut pro⸗
cul fugias, & citò recedas à finibus noſtre, ne
nocere valeas ullis finibus Chriſtianorum. Amen.
Contjuro te, tempeſtas valida per ſanctiſſima

nomina JEſu Chriſti. Conjuro f te per Patrem,

& Filium, & Spiritum ſanctum, & per beatam

Mariam matrem ejusdem Domini noſtri Eſu

Chriſti, & per Angelos, & per Archangelos per
Thronos, & Dominationes, Principiatus, &

Poteſtates, per Cherubim & Seraphim. Con-
juro † te tempeſtas per ſeptuaginta duos diſcipu-

lIos Domini noſtri Eſu Chriſti. Conjuro † te
tempeſtas, per omnia, quæ Deus fecit: & per
Virtutes cæxlorum, & per ſeptuaginta nomina e-

juſdem Domini noſtri JEſu Chriſti, hebraicè,

. à „. 3
græce, & latine, quibus nuncupatur Deus. Con-
juro te tempeſtas per duodecim Apoſtolos Do-
mini noſtri Eſu Chriſti, per tres Patriarchas Ab-
raham, Iſaac, & Jacob: & per quatuor Evange-
liſtas Dei, Matthæum, Marcum, Lucam, & Jo-
annem. Conjurot? te tempeſtas per Annuntia-
tionem & Incarnationem Domini noſtri JEſu
Chriſti, per Nativitatem, & Circumciſionem,
per apparitionem, per jejunium, per tentatio-

nem, per transfigurationem, per traditionem,

captionem, collaphizationem, flagellationem,
irriſionem, & paſſionem ejus, per crucem & cla-

vos, per lanceam, & vulnera ſua, per mortem

ejusdem Domini noſtri) Eſu Chriſti, & per dolo-

rem, & lachrymas, quas habuit beatiſſima virgo

Maria mater ejusdem Domini noſtri Eſu Chris-

ti de filio ſuo Domino noſtro JEſu Chriſto, &

Aa 4 per

X

376 W The auvus
per ſepulturam ejus, & per reſurrectionem & aſ

cenſionem, per Spiritum ſanctum parachtum

Domini noſtri Eſu Chriſti, ut procul fugias, &
.

citoô recedas à finibus noſtris. Conjuro †te tem-
peſtas per ſanctiſſimam mortem JEſu Chriſti, &
per crucem; in qua pependit pro nobis peccato-

ribus, Agios, Iſchyros, Athanatos. Conſuro †
te tempeſtas per hæc nomina Heloy, Fleloy,
Heloy, Alpha, & Omega, principiurm & ſinis Vi-
V, 7 E 7 1

ta, Virtus, ſalvator, Rex magnus, Deus Sabaoth.
Conjuro f te tempeſtas, per ſanctos Monachos,

& Eremitas, per Virgines, & per continentes, &
per omnes Sanctos, & Sanctas Dei, & per omnes
miſſas, quæ ſunt cantatæ, & per omncs illos, qui
cas cantaverunt, & per omne poteſtatem Domi-
ni noſtri Eſu Chriſti, & per omnia, quæ ad ho-
norem Der, & Beatæ Mariæ Virginis, & omnium
ſanctorum dici poſſunt. C onjurof te tempes-

tas: ut non cadas in territorio noſtro, ſeu in fini-
bus noſtris, nec in alio loco ‚ubi nocere poſſis

Ohriſtianis. Conjurofte tempeſtas, per omnia
ſuprà dicta, ut non noceas: nec nocere oſſis a-
nimalibus, nec bonis noſtris, ſed cade in co de-
ſerto, ſeu eremo inhabitabili, vel in tali loco, ubi
nemini noceas. Amen.
Oremus.

O Muipotens ſempiterne, & miſericors Deus,
Parce metuentibus, propitiare ſupplicanti-
bus & da, ut poſt noxios nubi im, & procellarum
Ventos in materiam laudis tranſeat comminatio

tempeſtatis.

„

“

Vr, i

Mine
0 stuns
ſneglon
s adore
leiftmnin
lte,
ſel conre

(ad
tehe
ſancuehe.
Efluek

Uinurtel

In, con
men.

Anon)
cllan
übens
Ciunt

utemm ate

fumnfinbbe
rennor

ca

Merei,

fudeita

S67„, ,.
Pa

Konen 1
NPde

lfien

rN*
d teten.

1 g.

or ecct

1Conin

Monce

Nahenleß

Cperomnnee

Ellon l

N'onlron.

te telnne,

.
1 .

Octreſel

enh

Mnti

Son

mmt

niin

0⁰

ſ
leln

n

Benedictionum. 377
1 Oremus. .

Mnipotens ſempiterne Deus, qui dediſti famu-

lis tins in confeſſione veræ fidei, æternæ tri-
nitatis gloriam agnoſcere, & in potentia majes-
tatis adorare unitatem, quæſumus, ut ejusdem
fidei fimitate ab omnibus ſemper muniamur ad-
verfis. Per Dominum noſtrum &c. Amen.
Poſteà converſus ad nubes, ſignet eas ſigno crucis: dicens.
Clrcumalet te nubes, Deus Pafter, circumdet
te Deus Fiflius, circumdet te Deus Spiritus
ſanctus. Deſtruat te Deus Pafter, deſtruat te Deus
Fiflius, deſtruat te Deus Spiritus ſanctus. Com-
Prinar te Deus Pafter, comprimat te Deus Fif-
ius, comprimat te Deus Spiritus † ſanctus,
Amen.
2 Obſecratio.
GAnctus Matthæus, ſanctus Marcus, ſan us Lu-
cas, ſanctus Joannes, Evangeliſtæ, qui Chriſ-
ti Eyangelium, per quatuor mundi partes divul-
gàrunt, ipfi ſuis meritis & precibus hanc tempeſ-

tatem à termino iſto, & ab omnibus Chriſtiano-

rum finibus ab eodempomino noſtro eſu Chriſ-
to removeri obtineant, & depelli.
Benedictio & Exorciſmus contra tem-
peſtates.
Mox, ut videt tempus tempeſtuoſum levari, Sacerdo

aſpergat aquam benedictam contra tempeſtatem per quaæ-

tuor latera in modum crucis, & ſæpe hoc ſaciat. Et quia

Agnus Dei habet virtutem contra tempeſtatem, exorcixans

Poteſt eo uti ſignando ad ſingulas cruces. V
e
4aà Verf.

378 8 Theſaurus

Verſ. Adjutorium noſtrum c. itul
Verſ. Oſtende nobis Domine miſericordiam Wo ul
tuam. Reſp. Et ſalutare tuum da nobis. itenmpete
Verſ. Adjuva vos Deus ſalutaris noſter. Reſp. Et iir vend
propter gloriam nominis tui libera nos. omi

Verſ. Vox Pomini ſuper aquas multas. Reſ. Deus gt

Majeſtatis intonuit. Acendat
Verſ. Exurgat Deus & diſſipentur inimici ejſus. Mlln
Reſp. Et fugiant, qui oderunt eum à facie ejus. (ocxdt
Verſ. Pomine exaudi &c. uuarulre
Verſ. Dominus vobiſcum. &c. bus coNt
Oremus. tey & c

A domo tua quæſumus Domine ſpirituales ne-. vorttil
quitiæ repellantur, & aérearum diſcedat ma- els iln

lignitas tempeſtatum. Per Dominum noſtrum mitaun
JIEſum Chriſtum &. Elit ke
Oratio. unfunn

. 1
O Mnipotens ſempiterne Deus, parce metuen- llzan
tibus, & propitiare ſupplicantibus, ut poſt redch
noxios ignes nubium, & vim procellarum in na-
teriam tranſeat laudis comminatio tempeſtatis.
Oremus.
RFX æterni imperii omnipotens Peus, du das Aneb⸗
L eſcam omni carni & operis cælum nubibus: meten
& paras terræ pluviam; qui mandas nubibus de- NW
ſuper, & januas cæli aperis, qui transfers auſtrum deng Pen
de cælo & inducis in virtute tua africum; & de
fructibus operum tuorum ſatiatur terra; qui An- Crihe
gelo præcepiſti, ne terræ, mari, neque arboribus hentftG

ſapen

noceret: parce Domine metuentibus : & pro- uC
pitiare ſupplicantibus, te enim pomine ſupplices
„crxoramus, ut procul abſcedat incurſio turbinum, nin

cala-

Nlenut⸗
anodi
ter

ranot S

lu Ne N

mien
diſcten

intnaee
Clcecatmnn
Umnokron

rce neun
n
lmumunn.

enpekn

pebi/
umnE
but
enuum
ewwic
en

=

—
=

=

I⸗

S=
S=

ſn
eones

1

D

E =

Penedictionum. 323379
calamitas tempeſtatum fragor grandinum; per-
cuſſio fulminum & quælibet inſidiæ inimi-
ci temperentur: infeſta tonitura & noxiæ plu-
viæ: ventorum flamina fiant moderatè ſuſpenſa:
& omnis quoque ſpiritus procellarum, & aéreæ
oteſtates dexterâ tuâ proſternantur virtutis.
eſcendat quæſumus Domine deſuper Spiritus
ſanctus, & ſicut Samueli cornigerum agnum in
holocauſtum tuum mactanti fragor aurarum
tuarum repulit adverſantem, ita fugatis omni-
bus contrariæ poteſtatis virtuti bus, fruges, men-
tes, & corpora fidelium manus ſervet Angelica
protectione ſupernâ, & poſt ſopitos nubium im-
petus, in laudis, & devotionis, ac ſpiritualis a-
moris augmentum tranſeat comminatio tem-
peſtatis. Per Dominum noſtrum JEſum Chriſ-
tum filium tuum, qui tecum vivit & regnat in ſæ-
cula ſæculorum. &c.
Benedicta ſit ſancta & individua Trinitas/Pa-
tter, & Frflius, & Spiritus Tſanctus. Nunc &
ſemper, & per infinita ſæcula ſæculo-
rum. Amen.
Sancte Deus, ſancte fortis, ſance immortalis
miserere nobis.
JESUS Chriſtus † Rex gloriæ venit in pace
Deus homo factus eſt, verbum † caro factum
eſt.
Chriſtus vincit † Chriſtus regnat † Chriſtus

imperat †Chriſtus ab omni malo † nos defendat.
Crux † Chriſti ſalva nos, Crux † Chriſti protege

nos, Crux † Chriſti defende nos, nunc & in hors
mortis noſtræ, Amen. .
JEſus

2380 Tyeſaurus
JEſus Nazarenus Rex Judæorum, Titulus

triumphalis benedicat & cuſtodiat nos ab ommi-

bus malis.
Exorciſmus.

Ece crucem † & nomen Domini, ens entium
Deus, cauſa cauſarum Deus, vita viventium

Peus, à quo omnia Deus, de quo omnia Deus, ex
quo omnia Deus, in quo omnia Deus, & per
quem omnia Deus, Deus deorum peus. Agla,
otentiſſimus Deus, Adonay Dominus DEUs,
Tieioim juſtiſſimus peus, Eloim excelſus Deus,
Eloa pominus Deus, & fortiſſimus Deus, Saday
omnipòtens Deus, ſanctus, ſanctus, ſantus Sa-
baoth Deus, Deus deorum Deus, Adonay, Te-
tragrammaton &c. quod nec lingua explicare,
nec mens nec ſenſus hominum capere poreſt,
nec indigniſſima ego tanti Dei & creatoris crea-
tura dignus ſum ſcire, proferre, aut ſyllabas con-
junctas pronunciare, nec minas ad cCælum ocu-
los levare, ſed vix audeo divinatione litterarum
perſonare, Jod, Hevau, He, fugite partes ad-
Verſæ, fugite dymones, fugite inimici generis
humani, fugite rebelles creatoris Veſtri, oſcula-
mini dæmones maledicti hoc glorioſiſſimum
magnum, & admirabile creatoris veſtri nomen

Adonay Tetragrammaton & e. Ofſculamini &
genuſlectite devoteè ſpiritus teterrinmu, dracones

ecxecrandi, nominari indigniflimi; alias per hæc
ſacratiſſima Dei nomina per ſanctam crucem, &
pretioſiſſimum )ESU Chriſti ſanguinem, vali-
diſſimis quibuscunque exorciſmis hoc ipſo con-
uramini, ſicuti actu ipſo vos exorcizo f ut ſine
7 mora

₰

Dine

le,ſein⸗

ehrbus 10

ineckein
Mmn Iin
ze Nann
negenre d
Cente, and

CA. Aune

yorclinn
4

leertor nen
1 J R
0ote on
0r pl n
nin battnu,
Den

Krn
ſtlum e

fubltant,

erſtpienii
Pocedente
in ſul
Wnleten
D nie⸗ Per
nkn
Unein 0
erin

notden

l,engenir
tüpwenem

iden
Net, KN

4

nnmn
Nelirder

el, Ei
ſnche
Connn T.
enexe,
dete hott
etort de⸗
Nowar
CAlmorf
tepen
eti
Vekiwone
ehehe
men
ocer
otun
N

Benedictionum. 281
mora ceſſetis ab omni incurſu † terrore † tem-
peſtatibus nocivis † vexatione mei aut cujus-
cunque creaturæ, & horum locorum. Ita ſan-
Gtiſſima Trinitate jubente †, Virgine Dei Geni-

trice Maria cum omnibus Angelis & Sanctis in-
tercedente, & ſancto Michaele Archangelo exe-

quente, in nomine Patris † & Filii f & Spiritus †

ſancti. Amen. Amen. † Amen. † Fiat Fiat.

Aſpergantur aqud benedicta.
Exorciſmus, & conjuratio contra grandines
&S& tempeſtates.
Sacerdos manus ſuas in modum crucis extendas contræ
nubes, & piè dicat Pater noſter, Ave Maria, Sym-
bolum Apoſtolorum, & S. Athanaſi: Quicum-

que vult ſalvus eſſe &c. Cum benedictione in no-
mine Partris, & Fiflüi, & Spiritus † ſancti, A

men.
Conjuratio & Adjuratio.
COnjuro & aduro vos nubes & tempeſtates,
& præcipio per Deum Paftrem, per Deum
Fitlium, per Deum Spiritum † ſanctum, qui ſunt
in ſubſtantia unus Deus,, per potentiam Patris,
per ſapientiam Filii, per amorem Spiritus ſancti

procedentis ab utroque: per ſanctam obedien-·
tiam Eſu Chriſti Domini noſtri: per ſanctam
humilitatem, & fœcunditatem genitricis DEI

ariæ: per novem choros Angelorum, per vir-
tutem & paſſionem Apoſtolorum ac Martyrum:
Pr tnerita omnium Sanctorum, & Sanctarum
ei, per imperiale verbum JEſu Chriſti, quo
ven-

/

382 Theſaurus
ventis imperavit, ut ceſſarent: per diviſionem
maris rubri à Dei potentia factam, adjuro, &
præcipio vobis nubes, grandines † & tempeſta-
tes, ut in hoc ſigno ſanctæ † crucis, quod contra
vos facio, indiviſæ repente recedatis à nobis, &
ab hoc loco, ſine læſone alicujus hominis, vel
loci, vel terræ, & deleamini per aerem, Amen.
Iterum adjuro † vos grandines, & tempeſta-
tes, per quinque ſacroſancta vulnera Chriſti, per
tres clavos, qui manus & pedes ejus perforârunt;

ut in aquam reſolutæ deſcendatis, & abſcedatis,

idque in nomine Partris, & Fiflü, & Spiritus †
ſancti. Amen.
Verſ. Dominus vobiſcum. &c.
L Oremus..
DOmine JEſu Chriſte, qui feciſti cælum & ter-
ram, mare & omnia, quæ in eis ſunt, quique
Humini Jordanis benediviſti ‚atque in eo bapti-
Zari voluiſti: & tuas ſanctiſſimas manus, & bra-
chia ſacratiſſima in cruce extendiſti, quibus aerem
ſanctificaſti, ſupplices obſecramus immenſam
bonitatis tuæ clementiam, ut has nubes & tem-
peſtates, quas ante me, poſt me, & ſupra me vi-
deo aêrem perturbare, clementer diſſolvere
& ann ihilare digneris, ut alligata poteſtas dæmo-

num, ac malencorum impiè in tuos fideles, ac

fructus terræ deſæviens deficiat, turbetur, & diſ-
ſolvatur ad laudem ſanctiſſimi nominis tui, &
omnipotentiſſimæ tuæ majeſtatis. Qui vivis &
regnas &c..
7. Exorciſmus

Nerum eonverſus an nubes cum ſigno crucis dicat .=
ir⸗

Veomct
Nenecicnt
libenel
te en
edeusi
r,dehnu⸗
nutſmme
Ulertede
ſaco.
Uf ſuct
IMum
ilet l
luelen

rlhin
(here: wi

Poter n

Netnor le
Uen.
hearn
arlaereti

piirufl

Erore
Dyinlire

nomin

1

1ſln
H in,
Kkumt
Jbodenn
anobi
tomunis
Cen Ane
Xrnprb
nCri
upetotnn
Aletei
Aiu

AuNNr
luot d
incobl
nnb, nf

3
6

=

ulode
1

. wnnene
Nubes Alce

er Aond

4

1 I1

1

/,

. Benedictionum. 383
C'lrcumdet te Deus Parter, circumdet te DExUS
Fiflius, circumdet te Deus Spiritus ſanctus.
Benedicat te Deus Pafter, benedicat te deus Fit-
lius, benedicat te Deus Spiritus † ſanctus. Divi-
dat te Deus Pafter, dividat te Deus Fi flius, dividat
te Peus Spiritus † ſauctus. Deſtruat te Peus Paſ-
ter, deſtruat te Peus Filius, deſtruat te Deusspi-
ritus †ſanctus. Annihilet te Deus Pafter, anni-
hilet te Deus Fiflius, annihilet te Deus Spiritus †
ſanctus. In nomine Pattris, & Fiflii, & Spiri-
tůs † ſancti, Amen.
Poſtea acceptam crucem cum Benedictione oſtendat in
abcre a 4. lateribus dicens: .
Ecce ſignum ſanctiſſimæ crucis, fugite partes
adverſæ: vVicit enim vos, & mundum Dominus
noſter Eſus Chriſtus Filius Dei, ſummus im-
perator, Leo de tribu Juda, radix David, A-
men.
Aſpergantur aqua benedicta in modum crucis per qua-
Iuor latera dicendo: In nomine Paftris, & Fiflii, &

Spiritus † ſancti, Amen.

. .
Exorciſmus ad fugandas tempe ſtates.
Trimùm benedicat aquam & ſal in hunc modum &
W exorcizet.
M Exworciſmus ſalis & aquæ.
In nomine Domini noſtri Eſu Chriſti. Acd-⸗
jutorium noſtrum in nomine Domini &c.
Exorciſinus ſalis & aquæ. =
Eorciz0 te creatura ſalis, & aquæ, in nomine
P* Domini noſtri JEſu Chriſti Nazareni, Filij
pej

2384 Theſaurus
Dei vivi, ut ſis purgatio, & purificatio in his lo-
cis, in quibus aſperia fueris ad effugandos im-
mundos & hæreticos ſpiritus, omnemgque nefa-

riam vim diaboli pellendam, & omnes figuras,
guras,

S&& minas phantaſmatis ſatanæ exterminandas,
& fulgura, & ſidera, quæ mitti videntur in domos,

arbores, agros, poileſſiones, turres, vel quam-

cunque habitationem, ne hominibus, aut peco-
ribus, aut frugibus noceant, ſed abſcedant, &
fugiant, per invocationem nominis Domini
noſtri) Eiu Chriſti, qui venturus eſt judicare vi-

vos & mortuos, & ſæculum per ignem. Reſp.

Amen.

Et mox aſpergat aquam benedictam contra tempeſta-

tem in modum crucis.
Extendat manus in moduin crucis contra nubes, & di.
cat. Pater noſter. Ave Maria. & Credo.
. Exorciſmus. ””
AHjiuro vos angeli tartarei per Patrem, & Fi-

lium, & Spiritum ſanctum, & per illam lan-
ceam † adjuro vos, qua Pominus noſter Eſus
Chriſtus fuit vulneratus in cruce: & per illos cla-

vos, qui membra Domini perforaverunt, & per

illam aquam & ſanguinem, qui de latere Chriſti

effluxit, illam ſpineam coronam, quæ in
capite D. N. JEſu Chriſti poſita fuit, & per ſan-

ctam reſurrectionem ejus & aſcenſionem: per
ratiam ſancti Spiritus † adjuro vos ſpiritus ma-
Rani, ut non habeatis virtutem, neque poteſta-
tem ſuper campos noſtros aliquid malefacere j
adjuro vos maligni ſpiritus per Patrem P. N.
IEſu Chriſti & oinnes Sanctos ejus †adjuro N

/

exndont

tnan
(Eet
lhueen
oserora
bibusce
0l urhon
CPritiaon
herncdin
tionibu⸗
Derd. An
Huduen
Huckeun
oumemt
Ceuntelnci
naxggelon
ONesti
ſt Ke

.

Dei Cher
Huunbaii
ckhorar,
inbaneſi
runcel.
Prophetr
nun, Deu
Uthon hib
bibiner
rcampos

len

= Benedictionum. 395
per fanétam Mariam matrem D. N. JEſu Chriſ-
ti, & per Michaélem, & Gabriélem, & ſanctum
Raphaeélem † adjuro vos & contradico vobis per
iſtos exorciſmos, ut non habeatis poteſtatem in
nubibus cæli nobis nocere, neque in iſta provin-
cia, ut non habeatis poteſtatem ſuper chöpulum
1† adjuro vos

nionii

Chriſtianum fundere poteſtatem
um per ſanctum Petrum & per,S. Paulum, qui ſicut o-
mD rationibus dejecerunt Simonem magum. Et
Dm per S. Andream, & per S. Joannem, & per S.
inlcaei Partholomæum & per quatuor Evangeliſtas, S.
n N Matthæum, S. Marcum, S. Lucam, & ſanctum
Joannem? vos adjuro per communionem & ſo-
me cictatem civium Chriſti & per duodecim legio-
nesAngelorum, & per viginti quatuor ſeniores, &
mI b omnes virtutes Angelorum, & per ſeptem Thro-
do. nos, & per ſeptem candelabra Chriſti, & per ſep-
Z tem donationes, & per ſeptiformem gratiam
Dei, & per ſingula merita ſingulorum, & perAg-
mim Dei immaculatum JEium Chriſtum, cui
eſt honer, & virtus, & per eos Angelos, qui ſtant
in Paradyſo †adjuro vos per verum Deum vi-
Gem vum cæli: Deum Angelorum, Patriarcharum,
Prophetarum, Apoſtolorum; Deum Marty-
rum, Deum Confeſſorum, Deum Virginum,
I ut non habeatis potentiam, neque virtutem in
nubibus cæli nobis nocere, neque flagellare ſu-
per campos noſtros, ſed in loca deſerta ubi arans
non arat, nec ſeminans ſeminat. Amen† A-
men. F s
*Increatus Pater † increatus Filius † incræatus
Spiritus ſanctust Hagiost Hagios: Ecce crucemf
Bb Domi-

140l
ini

286 TLycſaurus
Domini; fugite partes adverſæ, vicit Leo de
tribu Juda,
Alleluja † dixit Dominus ex Baſan convertam,
convertam in profundum maris: Domine Eſu
Chriſte, qui cælum & terram fundaſti, & flumen
Jordanis benedixiſti, & in co baptizari voluiſti
bene dicere, & ſanctificare pro/tua pietate dig-
neris has nubes, quas Video ante me poſitas, &

ut deſficiant, & tranſeant in aquam ſalutarem. Aut
tempeſtatem faciant in locis deſertis, & non no-
ceant aliquibus perſonis domeſticis Chriſtianis;

neque domeſticis animalibus, neque agris, ne-
que fructibus virtute Spiritus fancti & oratione
omnium Sanctorum & Sanctarumf Dei Amenf
in nomine Chriſti Amen † Emanuel†Paraclitus
Sabaoth † Iſchyros Athanatos. In nomine Pa-
tris † & Filii † & Spiritus † ſancti, Amen.

Exorciſmus.

AMDiu vos nubes, & grandines, ſeu tempeſ.

tates, ac vobis præcipio per Deum Patremf
per Deum Filium † per Deum Spiritum † jan-

Gum, qui ſunt in ſubſtantia unus Deus. Per po-

tentiam Patris, † per ſapicntiam † Filii, per amo-
rem Spiritus † ſancti, procedentis ab utroque,
per ſacram obedicntiam JEſu Ohriſti, per ſa-
cram humilitatem Virginis Mariæ, Dominæ
noſtræ. Per virtutes Apoſtolorum, per paſſio-
nês terribiles martyrum Chriſti, per novem cho-
ros ſpirituum cæleſtium: per fidelem, & ſacramn
vitam Confeſiorum: per omnmes ſanctas Mulie-
res, famulas, & martyres Chriſti, per omnes
animas beatas cælh; per ſacram obumbratio-
nem

adix David Alleluja † Alleluja †

hen, gon
Munz,
gollec
oemn
ſenruchin
Uiſcipte.

ngrunco
Cotka vos

—

cobisKa
Is, en

Amen.
Iterum⸗
Cinhe i
mKpen
Lteeencan

hnnofſn

Nenecich
Nittfenn
yhtinneren
ponit ntien
Puerholte.

netztele

lllrtren 4

ezent N
Corctooe

Deidnert
Darnlnnact

nominede,
nel.

lenten
eumnim
1 ln
en Ner
Ui,
ie, Dun

.

S =

N

Benedictionum. 2297
nem, quam fecit virtus altiſſimi beatæ Virgini
Mariæ, Dominæ noſtræ, per imperiale verbum,
quod fecit Chriſtus ventis, ut ceſſarent; per di-
viſionem mirabilem maris rubri, quam fecit po-
tentia divina populo judaico; per omniaiſta ſu-
prà ſcripta, adjuro † & præcipio vobis nubes,
ſeu grando, ut in ſigno hujus ſacræ crufcis, quam
contra vos facio, indiviſæ repentè recedatis à
nobis, & ab hoc loco ſine læſione alicujus homi-
nis, ſive navis, ſive terræ, eVaneſcatis per aerem,
Amen.
Iterum adjuro vos grandines, & ventos per
quinque vulnera Chriſti: per tres clavos, qui ejus
manus & pedes perforàrunt, ut in aquam reſolu-
tæ deſcendatis. In nomine Pattris, & Fiflü, &
Spiritus ſancti Amen.
Benedictio aẽris ad petendam pluviam.
Poteſt fieri cum proceſſione publica, ex Parochia, vel
privyatim, ante valyas Eccleſiæ vel domi. Primò dicuntur
litaniæ omnium Sanctorum. In fine —
Pater noſter. “
Verſ. Et ne nos inducas in tentationem, &c.
Verſ. Riga Deus montes de ſuperioribus tuis.
Reſp. Et de fructu operum tuorum fſatiabiturx
terra.

Verſ. Operi Domine cælum nubibus. Reſp. Et

—

Ppara terræ pluviam.

erſ. Et producat in montibus fænum. Reſ. Her-
bam ſervituti hominum.

Verſ. Domine exaudi &c.

Bb 2 Verſ.

3988 Thbeſaurus
Verſ. Dominus vobiſcum. &c. uuAlktne
Orecmus. uEad bun
1Vi 4 eb
DU⁵ in quo vivimus, movemur, & ſumus, ohbl
. te ſupphices deprecamur, ut terræ congru-. UlC

entem pluviam tribuere digneris: ut præſentibüus (Hlitd
miſericordiæ tuæ auxiliis ſufficienter adjuti, ſem- E. Nict
piterna fiducialiùs appetamus. nelieſß
DEUS, qui conſpicis, quia nos undique mala ld bon
