re, ad perpetuæ reſurrectionis gaudia pervemire
mereamur, per eundem. &c.
LDEUS, qui beatæ crucis patibulum, quod
A prius erat ſceleratis ad pœnam, convertiſti
redemptis ad vitam, concede plebi tuæ ejus Val-
lari præſidio, cujus eſt armata vexillo; ſit ei fidei
Fundamentum, ſpei ſuffragium, in adverſis de-
fenſio, in proiperis adjuvamen; ſit ei in hoſte

victoria, in civitate cuſtodia, in campis protec-,

tio, in domo fultura, ut per eam paſtor in fu
turo gregem conſervet incolumem, quæ nobis
Agno vivente converſa eſt in ſalutem † per eun-
dem &c.
Ore⸗

1

) alunſul
euun K

ſen I

6en
gitiun
Uoyuene
ne ctune
Onmecte n
Nicchen
Pnrinlu
Noklemtg
Uglneket
I
Zolßfe⸗
KE &
ni nen
ſont, ſtit
deleßtn
mecon
ypopant

7
1

D Benedictionum. 9 ⁵
ſ 5 1
nchiene. Oremus.
kentiu GAnétiffic Domine )Eſu Chriſte iſtud ſigna-
DKͤyA. 2 7 — ⸗ — 2 .
Ccie O culum paſlionis tuæ, ut ſit inimicis tuis ob-
WCauII ſtaculum, & credentibus in te perpetuæ victo-

m UuI riæ Vexillum, qui cum Deo Patre &c.
tökliae benedictio thuris.
½ Oremis
meir i DOmine Deus omnipotens, cui adſtat exer-
n, uutt citus Angelorum cum tremore, quorum
upedin ſervitium ſpirituale & igneum eſſe cognoſcitur,
,is dignare reſpicere, benet dicere, & ſanctiſicare
lofen hanc creaturam incenſi, ut omnes languores,
or hum omnésque infirmitates, cunétæque inſidiæ ini-
unlonen mici odorem ejus ſentientes effugiant, & ſepa-
Unpuenth rentur à plasmate tuo, ut nunquam lædatur à
ummots in morſu antiqui ſerpentis, quod pretioſo Filii tun
ioipnoſm ſanguine ralemibi, qui teécum & cum Spiritu,
ghuuupent Mic incenſat & apergir dicens
Sanctificetur iſtud lignum in nomine Paftris,
& Fiflii, & Spiritus ſancti, & benedictio illus
Gebolum,* ligni, in quo ſacra membra Salvatoris ſuſpenſa
umn, α ſunt, ſit in iſto ligno, ut orantes, inclinantes-
iuet que ſe propter Deum ante ipſam inveniant ani-
mæ & corporis ſanitatem, per eundem &c.
Unponantur Reliquiæ, recludantur, & erigatur.

„
enlo;ltd⸗
n, Malee
ſtein

DeniHN, Benedictio SS. Nominis JESU.

munt, Verſ. Adjutorium noſtrum, &c.
e Oremus
en BEnedic Domine JESU ſanctiſlimi Nominis
N = tui

96 TLyeſaurus

tui impreſſionem & concede; ut ſicut in fide S.
Nominis tui claudum ambulare feciſti, dum di-

xit ei Petrus: in Nomine Elu Chriſti Nazareni

furge, & ambula: ſic tua creatura hanc S. No-
minis tui impreſlionem apud ſe devote portans, W

ab ommi infirmitate & tentatione diabolica per

tuam Böflinnan müſericordiam liberari merea- m
St in quoçcunque loco hæc tremendi No-

minis tui figura fuerit affixa, ibi nullus mali.
mus ſpiritus poſſit intrare, aut malcficia ſua, ſi-
ve per ſe, ſive per alios exercere, Ppræſtante Do-

mino noſtro ESU Chriſto, qui præ omnibus

Angelis excellentius Nomen hæreditaſti, &
cum Patre, & Spiritu S. vivis &c.
Oremus. =
PDifs qui ſacratiſſimum Nomen dilectiſſimi
L ütui D. N. JESUV Chriſti feciſti fidelibus

tuis ſummo ſuavitatis affectu amabile & malig-

nis ſpiritibus tremendum atque terribile, conce-

de propitius, ut omnes maligni ſpiritus hancS.
Nominis tui figuram, quam ego ſacerdos tuus
ad honorem tuum beneſdico, atꝗ ué ſanctiffico,
aſpicjentes divino terrore percuſii fugiant pro-
cul, Mec audeant appropinquare homini, aut lo-
co, in quo, & apud quem hoc benechcktumNo-

men JEiu fuerit. Per eundem Dominum &c.
Aſpergatur.

6.

Benedictio Imaginis IESU Chriſti. 9

Verſ. Adjutorium noſtrum &c-.
Verl. Dominus vobilcum &c.

„ .

Unnened
nken
UNer
ſon,euun
Ke
Dr aulen

Ven Me

(ciin

at Nn e
Cunetelb
eclete.

ien

d uumn

i t
tn l .

ni
etergtehor por
ni
n ben .
hert ehni
di mlan
Itmaekcnie.
cle. nn l
m n
n hrtcdd
Ec.

uunitti

— .
4

rn k (0

in
elut
lil fen
Homnin
bened

ninundn

10

ram illa eundem unigenitum JE

„Benedictionum. 97
ODremus.
otene ſempiterne Deus, qui ſacras U-
nigeniti filii tui, & Sanctorum imagines, &
effigies ſculpi yel ingi per Eccleſiam tuam vo.
luiſti, ut quoties illas Oculis corporis intuemur,
toties corum actus & ſanctitatem, ad imiran-

dum, memoriæz oculis meditemur: Hanc, quæ-
fumus, imaginem (vel ſcul prurar) in hono-

rem & memoria m unigeniti filii tu Domini noſ-
tri ESU Chriſti adaptatam bene tdicere & ſan-
QArfficare digneris, & præſta, ut quieunque co-
ui Chriſtum
humiliter & ſuppliciter honoraverit, & invoca-
verit, ejus meritis & obtentuà te gratiam in præ-
ſenti, & gloriam æternam obtineat in futuro.
Per. eundem Dominum &c. S

Aſpergaturr.

7.
Benedictio EmagimisS. MARIX. v. D
Vert. Adjutorium c Reſp. Domine ex. &c.
. Antiphona.
6 b tuum præſidium confugimus ſincta DEI
Genitrix, noſtras de recationes ne deſpi-
cias in neceſlitatibus noſtris, ſed à periculis
cunctis libera nos ſemper virgo g lorioſa, & be-
nedicta.
Pfſalinus 56.
FUndamenta ejus in montibus ſanclis ⸗ u in
Ofſicio B. M. V.
Amntiphona
Sub tuum Præſidium &c.

98 èG Theſaurus ”
Verſ. Ora pro nobis ſancta Dei genitrix. Reſp.
VUt digni &c.
Oremus.
EUS, qui de B. MARIÆ V. utero verbum
tuum Angelo nunciante carnem ſuſcipere
voluiſti: præſta ſupplicibus tuis, ut, qui verè
eam genitricem Dei eredimus, ejus apud te in-

terceſlionibus adjuvemur. Per eundem Chriſ-

tum Dominum noſtrum. Amen.
Oremus.

41

O Muipotens ‚ ſempiterne Deus, qui Clemen-
tiæ tuæ diſpoſitione cuncta ex nihilo credaſti:

hanc imaginem in honorem päſſimæ Genirricis
Fihi tu Domin noſtri ESU Chriſti venerabili-
ter adaptatam bene fdicere, & ſanctitficare dig-

neris, & præſta miſericordiſſime Pater per in-

vocationem Nominis tui, atque unigeniti Fili
tui Domii noſtri Eſu Chriſti, quem pro ſalu-
te humani generis, integritate Virginis Mariæ
ſervata, incarnari voluiſti, ut precibus & inter-
ceſſione ejuzdem ſacratiſſimæ Virginis, quicun-
que eandem Miſericordiæ Matrem & Reginam,

coram hac ejus effigie ſuppliciter deprecati fue-
rint, eamque piée honoraverint, omnium

delictorum veniam & gratiam, quam delide-
rant, impetrare mereantur. Per eundem Do-
minum noſtrum Eſum Chriſtum &c.
Aſpergatur & thurificetur.

VerſAdjutorium noſtrum. Reſp. Qui fecit &c.

Ore-

„

Benedictio imaginum aliorum Sanctorum.

la, goi⸗
Ene
Nte le
iu, Kobe
Un goran
Wnhonin
Hr

eretio

ſel. An
Vert Don
Venl Don

his

umnt
robas,
ummn, 10
Hinde
nglrſun
d Co

eigenti Benedictionum. 99
O Mnipotens ſempiterne Deus: qui Sancto-

. rum tuorum imagines, & effigies ſculpi vel
HVu, pingi per Eccleſiam tuam voluiſti, ut dum illas
tece Oculis corporeis intuemur, eorum actus, vitam,
& ſanctitatem, ad imitandum, memoriæ ocu-
ee lis meditemur: hanc quæſumus, imaginem
Ae (Vel ſculpturam in honorem Tui, & ſancti N.
(Apoſtoli vel Martyris, vel Confeſſoris, vel
Virginis &c.) adaptatam bene dièere & ſanctif-
ber gilt ficare digneris: & præſta, ut quicunque coram,

Ler eundend
men.

demes illa, glorioſum (Apoſtolum vel Martyrem,
püllde⸗ vel Confeſſorem, Vel Virginem &c.) N. ſup-
Cäke: pliciter colere, ac venerari ſtuduerit, illius me-
Elntint Titis, & obtentu à te gratiam in prælenti, & æter-
Irhn Dam gloriam obtineat in futuro. Per Chriſ-
uee tum Dominum noſtrum, Amen. J

L Ahpergantur.

,

riln Benedicétio Imaginum S. Magni, vel alterius
unn uu Sancti.

rnlen Verſ. Qdjurorinſ noſtrum &c.
a Verſ. Domine eadudi, &c.

ſit, uu Verſ. Dominus vobiſcum.
cnn e Oremus.
c Mten! O Mnipotens ſempiterne DEUS, qui Sancto-
n A. rum tuorum imagines ſculpi & pingi non

reprobas, ut, quoties illas oculis corporeis in-
tuemur, toties eorum actus, & ſanctitatem ad
- – . . . P 12 .
Gnun imitandum mentis noſtræ oculis meditemur;
eI has, quæſumus imagines in honorem ac memo-
Etet e & et is MaGm ad
riam B. Confeſſoris tui & Abbatis Magni adap-
G 2 tatas

„
1

100 Tbeſaurus

tatas bene dicere, & ſanctitficare digneris, &
ipiarum glo-

præſtare, ut quicunque coram una
rioſiſſumum ſanctum Abbatem & Confeſiorem
Magnum ſupphiciter honorare, & colere ſtudue-
rit, illius precibus & obtentu gratiam in præſen-
H, ac æternam gloriam obtineat in futuro per
Chriſtum Dominum noſerum. &&K̃c.
Verſ. Ora pro nobis beatiſſime Magne. Reſp. Ut
digni efficiemur prommiſſionibus Ohriſti.
Oremus.

IMmenſam clementiam tuam ominipotens
Deus humiliter imploramus, ut imagines

has bene dicere & fanctifficare tuàâ pictate dig-
neris, ut domus & habitacula fidelium tuorum,
in quibus affixæ, vel collocatæ fuerint, careant
omni immunditia, liberentur à noxa, non illic

reſideat fpiritus peſtilens, non aura corrumpens,
diſcedant omnes inſidiæ latentis inimici, &, ſi
quid eſt, quod aut incolumitati habitantium in-

videat, aut quieti, ad illarum præſentiam fu-
giat, ut ſalubritas per ſanctam tui nominis invo-
cationem, & per ſancti tui Magni piam apud te
interceſſionem expetita ab omnibus ſit impug-

nationibus defenſa per Dominum noſtrum, &c.

Aſpergantur aqua benedicta. 7
M 10.
Benedictio Candelarum in honorem
S. Magni. W

Verſ. Adjutorium noſtrum &c.
Verſ. Domine exaudi &c.
Verſ. Dominus vobiſcum. &c.

cedle e

neun tun
Dcbntenn
bu Dai
lormmon
Uecilenn
turevelne
606, glor
Cemunt
Prin
Vo
e “
eat

en, Zenediétionum. ror
AC Enefdic Domine ESU Chriſte Fili DEl vivi
eAe. — Mer’tis & interceſſione Sancti Maghi Abba-

tis & Confeſſoris tin candelas iſtas, ſupplicationi-
fR bus nolſtris, & infunde eis per virtutem S. Cru-
mi (cis cæleſtem benedictionem „ut, qui cas ad re-
nele, Pellendas tencbras humano generi tribuiſti, ta-

„

R em benedictionem & fortitudinem ſignaculo
n Crufcis acci piant, ut in quibuscunque locis ac-
cCLenſæ ſive poſitæ fuerint, diſcedant principes te-
tun ng nebrarum, & conmtremiſcant, & fugiant pavidi
m,HI cum omnibus miniſtris ſuis ab habitationibus il-
a I. JBis, nec præſumant ammplias inquietare, aut mo-

um leſtare ſervientes tibi omnipotenti Deo.
Urfuen n PRoind rogamus te Doinine, ut per merita &
e. T interceſfionem S. Magni emittas Angelum
manmie ſanctum tuum Raphaeélem, qui evulſit, & ex-
enmmI pulit à Sara & Tobia Dæmonem mortiferum &
taninmm infeſtantem, ut conterat illos & diſpergat de
tunmeim cunctis habitationibus colentium Deum, de lec-
mtünmmiu tulis, de refectoriis, & de cunctis locis, in qui-
Mming bus Dci famulantes habitant, & requieſcunt,
ornbunk dermiunt, vigilant, ambulant, & conſiſtunt,
Hunbahn nec valeant illos maligni ſpiritus amplius inquie-
a tare vel moleſtare, aut pavores immittere ſuper
eos, quos ſancti Chriſmatis tui unctione feciſti
J eſſe munitos.
ühun BEnedico vos † Candelas in nomine Dei † Pa-
N D tis omnipotentis, & Filii † ejus unigeniti, &
— Spiritüs † Sancti Paracliti, ut ſitis per merita &
interceſſionem S. Magni Abbatis ubique diabo-
li effugatio, atque omnmium contubernalium

0 G 3 ſuo⸗

— v⸗-
)

Ioz YTYhejaurud
ſuorum exterminatio: adjuvante eadem ſancta (lle
& individuâ Trinitate, quæ in unitatis eſſentia unan
Vivit & regnat per omnia ſæcula culorum.

Amen. ol. 4
Apergantur. 4qua kenedicta. armchl
Benedictio Imaginum & Numismatum S. A- müIII
naſtaſii Mart. Carmel. contra malos ſpi- GI
ritus & morbos. Glono
Verſ. Adjutorium noſtrum &c. iidan
Verfſ. Ora pro nobis S. Anaſtaſi Chriſti Marryt. 1,
Reſp. Ut digni efficiamur promiſſionibus
Chriſti, Glee
Oremus. Otn

DEUS in te ſperantium Virtus, qui de Car- uimddn
meli ſolitudine ad ſubeundam artyris Pal- (heſcle
mam B. Anaſtaſium evocaſti: per interceſſio- In e
nem hujus gloriaſ Martyris porrige nobis dex- un

teram tuæ divinæ Majeſtatis „ut in Virtute illius Kuhns
præſentem benedlictione perficiamus. Per Chriſ- Mg

tum Dominum noſtrum. Reſi p. Amen. S Cnteti,
Antiphona. . Nmian
Sancte Dei Martyr Anaſtaſi conſtans contem· ſo ſ
ptor Idolorum, qui crucem Chriſti adamàâſti: nget
ſequens viam Dei amatorum D præbe nobis, ut Onmnmn
L tuo gloriemur in honore. ungle ,
Pſalmus. fin
A4d Dominum, cùm ttibularer, camavi: 8/ rliu5
exaudivit me. n
Domine libera animam meam Alabiis iniquis
&a Hngun doloſa.

Qid d

Bevedictionum. 10 03
Qu detur tibi, aut quid apponatur tibi ad

Nin uam doloſam:
Sagittæ potentis acutæ cum carbotibus deſo.
latoriis.
Heu mihi, quia incolatus meus prolongatus
eſt, habitav cum habirantibus Cedar, multùm
muntIn incola fuit amima mea.
mmde . CQum his, qui oderunt pacem, eram pacificus,
cuùm loquebar illis impugnabant me gratis. Glo⸗
ria Patri.
EI eperitur Antiphona.
ponileu Oremus.
O Mibotens ſempiterne Deus, qui Sacerdo-
tibus tuis in conſecratione eorum tantam
m Iideé gratiam contuliſti., ut quicquid in tuo nomine
Ai dignè perfectéque ab eis agitur, à te fieri creda,.
ned tur: quæſumus immenſam clementiam tuam,
nendut ut quod moddò facturi ſumus, nobiſcum facias,
ninmen & quidquid benedicturi, nobiſcum benefdicas:
mueh ad ea, quæ acturi ſumus, dexteram tuæ po-
Anen. tentiæ extendas: ut ficut ego has imagines ſive
numiſmata S. M. Anaſtaſii benedico & ſanctij-
Olltnee ſico; ſic & tu eadembene dicas, & ſanctiffices.
Prth un intque hujus Sancti tui meritis fuga dæmonum,
de Omnium languorum, morborümq; ſanatio, cujus-
NeReme cunque maleficii ac damni fraude nequiſſimi
ſpiritus illati exterminatio & Angelorum pacis

ie.⸗ & fida cuſtodia. Per Chriſtum &c.

teclen.
Unitr e
le kaln⸗

4 ſpergantur aqua beneldicta.
Antiphona.
Sancte Anaſtaſi Marter victorioſe, qui viciſti .
C 4 mun-

10 2½ TYTpeſaurus 44
5 . 2* . „
mundum glorioſe; Pugil caſte bervien cultor cpind
eremi in terra ſancta Carmeli, milcs Chriſto don

conſecratus, ſanguine proprio purpuratus, ora fninm
ro nobis, pugna pro nobis, triumpha pro no- uunit
. Pſalmus 121. fer. 3. ad Veſp. WIC·N
Antiphona repetitur. ðUU Honetan
Oremus. eebnsfu

DS Angelorum, Deus Archangelorum, umm.
L+m.—◻ Deus Prophetarum, Deus Apoſtolorum, (bum
Deus Martyrum, Deus Confeſſorum, Deus olot
Virginum, & omnium bene viventium, Deus at.
& Pater Domini N. J. Chriſti te invoco & no- (ledlo
men ſanctum tuum atque præclaræ Majeſtatis Mulile
clementiam ſupplex expoſco, ut mihi auxilium
præſtare digneris, & mecum has imagines ſive Mor
nnumismata glorioſi Martyris tui Anaſtaſii benef-· Ooc
dicere, ſanitifſicale, & conſetcrare, ut ubi- enmn
cunque reperta & appoſita fuerint, inde veloci- ube
ter exeat, & recedat omnis nequitia maligni ſpi- ummma
ritus, & maneat benedictio tua & ſanctincatio imm

ibi ſempiterna. Per eundem &c. Amen. rilhe
Aſpergantur aqua benedicta. (Eerhlcn
Oremus. AIIINDon

DOmine J ESU Chriſte piſſime redemptor
Caſtiſſime animarum ſponſe, omniumque
Illuminator & Rector, qui per Spiritum ſanctum

Eccleſiæ tuæ in ſancto concilio Nicæno congre- ſer
gatæ indicàſti, eaque te inſpirante fideliter agno- A1A

vit, per effigiem S. Martyris tui Anaſtaſi dæ-⁶ etMn
mones morboôsque fugari: Concede per piſſi- ehen
mam clementiam tuam & ſanctiſſimam tuam Miren
benedictionem †ut hæ imagines vel numismata N
ejus-

X

1

Benedictionum. o

knog

l mied ejusdemS. Martyris tui effigie inſignita ita à me
n Nrm Ucerdotall & conſecrata manu benedicantur,u 1t1
tumiun in præſenti bene dico, & ſanctiſicare intendo,
ur omnibus eisdem pie & & devotè utentibus ſint

remedium ſalutare corporis & animæ & ſuper e2

bibentes tam homines, quam animalia, à lan-

Mchange guoribus ſuis curentur, & priſtinæ ſanitati reſti-
e tuantur. Per te miſericordiſſin me e ſalvator, qui
Ifebribus imperâſti, mox receſſerunt, qui Cæcο.
V claudos, leproſos, baralyticos & omnes languen-
Wennu, tes ad te confugientes clementiſſimèe ſanàſti,

ells Hol

.
Ieint adauge quoque in nobis eandem anctsm dem

Meclne e in ſxcula ſæculorum, Amen.
ur nlin Oremus.
nir ()Mniporens ſempiterne Deus, qui in omni
loco dominatioms tuæ totus afſſiſtis, totus
leen t. operaris, adeſto ſupplicationibus noſtris, & om-
lerint, irt . ms illius loci fis Protector“, ubi hæc imago, Yel

egui 1nlg numisma affi ixum fucritattil bi nulla nequitia con-

A trariæ poteſtatis conſiſtat; ſed Virtute Spiritũs

Kr. in ſancti & operatione eus fiat ibi promptum ribi

al. lervitium & aſſiſtat devota libertas. Per Qhrit
tum Dominum noſtrum. Amen.

neem Aſpergitur aqus benedicta
hle, ommi 12. .
1
Goiäum Benedicto Annuli §. Joſephi.

Mede Verſ. Adjutorium noſtrum &£t..
rilin Verf. Manda Deus virtuti tux. Reſp. Confime
IAH hoc Deus, quod operatus es.
tceſd Verſ. A tempſo ſancto tuo, quod leſt in Jeruſe-
m lem. Rel p. Tibi offerent Reges munera

1

—

4

106 Theſaurus

Verſ. Annulo ſuo ſubarrhavit me, & poſuit ſig.
num in faciem meam. Reſp. Ut nullum præ-

ter eum amatorem admittam.
Antiph. Joſeph fili David, noli timere accipere

Mariam Conjugem tuam; u0 enim in ea na-

tum eſt, de Spiritu ſancto eſt: pariet autem tibi
filium & vocabis nomen ejus Eſum.
Veri. Conſtituit eum Dominum domus ſuæ.
Reſp. Et Principem omuis poſſeſſionis ſuæ.
Oremus.
GAnctiſſimæ Genitricis tuæ ſponſi, quæſumus
Domine, meritis adjuvemur: ut quod poſ-
ſibilitas noſtra non obtinet, ejus nobis interceſ-

ſione donetur, Qui vivis & regnas cum Deo

Patre &c. Reſp. Amen.
èð Hymnus.
Joſeph ab ortu Regio, de ſtirpe flos Davidica.
Huic creditur Nutritio Proles Tonantis unica.
Func Virgo ſponſum prædicat, Deusque Pa-
trem nuncupat. “
Antiphona Salve Patriarcharum Apex cui Deus
vmmipotens omni benedictione ſpirituali in cæ-
leſtibus benedixit.
L Oremus.
O Mnipotens æterne Deus omnium modera-
tor & inſpector cordium, ſuperborum hu-
miliator & humilium exaltator, qui ſanctum Pa-

triarcham Joſeph à fratribus ſuis in ferreis com- „

pedibus humifiatum univerſæ terræ gypti
„ —6 — „ .
conſtituiſti dominatorem, & regio conſignato

annulo omnia Regni bona manu ejus ſubjeciſti,

omni etiam deſuper ei infusâ cæleſti benedictio-

ne,

e guſe

ieteſlc⸗

E

Reghm,

relil

cmanti

Ne Puobn
minho
ecneracd
Cindon
Detiplu
ſnuintee
Troun
Möcnnn
in M
memu
Urubenm⸗
MIIS
Kununen

Uiiottan

ltior en
1a: Ell
Dotnnt
Charirte
tumm, &
tun Don
uachtun
nplon,
one,
no

Benedictionum. 107
e A ne, quâ populus electus à fame & mortis fauci-
„UimIm bus ereptus; & ſimiliter in lege gratiæ ſanctum
Joſephum à fabrilibus operibus ad Thronum
ucher gratiæ exaltaſti, unigeniti & dileéti Filii Salva-
unnin toris conſtituiſti Nuttitium, eumque glorioſiſſi-
m mæ Virgini MARIX& Unigeniti verbi tui clectæ
Nin. Matri annulo ſanctæ fidei caſtiſſimi connubu, &
umtonun intemeratæ Charitatis deſponſaſti: proinde &
Nlelioia omnia bona pariter ei venerunt cum illa & innu-
L merabilis honeſtas per manusillius. Per potentiſ-
Honl, dm ſima interceſſionem & cumulatiſuma merita ho-
muu E rü duorum ſanctiſſimorum & caſtiſſimorum ſup-
eut wlum plices conjugum deprecamur piſſimam clemen-
Iegnu n tiam & Majeſtatem tuam, quatenus digneris
hunc annulum in honorem ſancti Joſephi Nu-
tritii Incarnati Filii tui & glorioſiſſimæ Virginis
efoin MARIL Sponſi bene dicere & ſanctificare, ut
Toonmma ſit tutamen contra inſidias & contagia diabolica:
1, Me omnium maleficiorum exterminatio: caſti amo-
ris incitamentum: infirmarum manuum roboe-
unkrad ratio: omnium piarum operariarum Proſneit. 1
. tas: & illi pie & reverenter portantes liberentur
ab omni odio, & mala voluntate diligantque
charitate perfectà Te «Æternum Patrem Ingeni-
tum, & Filium tuum unigenitum Eſum Ohriſ

ne ſhntuin

n tum Dominum noſtrum, ac Spiritum ſanctum
fotri Paraclitum in ſæcula ſæculorum, Amen.
N Aſpergatur aqus benedicta.
A Antiphona. Salve fidelis Eccleſiæ ſanctæ Dei ec
conome, cui frumentum electorum & panem
n ee Vitæ pro ſolatio animarum conſervaſti.

„, . . . . 3. 1 . .
eric, Verſ. Qualis eſt dilectus tuus ex dilecto un.
ben — “ cher-

7.

tuæ, & hunc annulum benefdiceręe, & ſanctif-
ſicare digneris, ut omnes reverenter & devoté
eum portantes ſecum ‚ & venerantes à te cœleſ-
nnus be netdictionibus repleantur, Tibi Virgi.
nique Matri grati & dilecti exiſtant, atque ad vi-
tam promoveantur æternam, ubi tecum vero

toeos urni

cherrima mulierum. Reſp. Dile us meus

candidus & rubicundus electus ex millibus.
Oremus.
DOme] Eſu Chriſte Candor lucis æternæ,

& Speculum ſine macula divinæ Majeſtatis,

Virginitatis, & caſtarum mentium amator, „,Jui

ſanètum Joſe phum Nutritium tuum virgineam-
que Matrem tuam annulo ſponſalitio con juga-

tos berfecto divinoque amore dilexiſti; illis in

omnibus ſubditus te Panem vivum Angelorum
pro totius mundi ſolatio cuſtodiendũ tradidiſti:
er illum tuum divinum amorem te piiſſime
omine rogamus, præſta nobis auxihium gratiæ

cæleſti ſponſo uniti vivant in ſæcula ſæculorum.

An len.

ergeture⸗ Zua henedi icta. =

Antiph. Sal VE Maguit CO 111 Cilni 20 jutor, qui ſu⸗

dore vultus tul victimam! noſ ſtræ ſalutis aluitti.

DEUS. in cuus verbo, quod tutelæ & ali-
moniz ſancti Joſephi comrufſinn fuit, ſan/
Kifcantur Omnia, quæ vel f- facimus, vel perci-
pimus: eflunde, quæſumus ſancti ſſimam be-
neldidionemn tuam ſuper nos, & ſuper hunc
annn

Verl. Inveni, quen Adiſigir anima mea. Reſp. Te-
nui cum, & non dimittam.

Oremus.

. mdn

obelna⸗
8 Pt
Corct
ut In
4 iel dl Ne⸗
Aen.

ol ein

Me
Cice
Undets DP
Cöhenedih
Coterern
elckonen
nchur
Hennt d
Cohneni
nnbtrrt
Necrl
ture ertte

Krepnwi

Benedictionum. 109
d annulum eidem Santo dicatum „ut per inter-
Uceſſionem & merita Beatiſſimæ Virginis Marix
ac ejus ſancti ſponſi Joſephi benefdicti maneant,
Girlien & nos quæcunque præſentis Vitæ neceſſitas piè
M poſtulat, miſericorditer cum gratiarum actione
NNN feliciter aſſequamur. Per eundem Dominum
unmien &c. Amen. =èð

lor lcir

1.

nlehe D . .
dtdnd en⸗ Aſpergatur.
nin L Benedictio Candelarum.
. Verſ. Adjutorium noſtrum &c.
nen 22 Oremus
liere Nt D Omine Jhſu Chriſte Fili Dei vivi, bene fdic
jernade — Candelas iſtas ſupplicationibus noſtris: in-

eumd funde eis Domine, per virtutem ſanctæ Cruf-
Gur NAK. Cis benedidionem cæleſtém, qui eas ad repellen-
Ean mea das tenebras humano generi tribuiſti talem be-
IUI Redictionem ſignaculô ſanctæ Crufcis accipiant,
Enuzdl ut quibuscunque in locis incenſæ, ſive poſitz
fuerint, diſcedant principes tenebrarum, & —
contremiſcant, & fugiant pavidi cum omnibus
miniſtris ſuis, & facturis ab habitantibus in illis,
nec præſumant amplius inquietare, velmoleſ-·
tare ſervientes tibi omnipotenti Deo, qui vivis
& regnas in ſæcula ſxculorum, Amen.
Aſpergantur.
Allia Benedictio Candelarum.
Verſ. Adjutorium noſtrum &ẽt.
Verſ. Dominus vobiſcum &c,

Ore-

4

DOmine IaS0) Chuite, Fil Dei vwvi, benet.

Oremus.

.D 2 5
I mine ſancte, Pater omnipotens, æterne ldi

Deus, qui omnia ex nihilo creaſti, & juſſu
tuo per opera apum hunc liquorem ad perfectio-
nem cerei venire feciſti: Te humiliter depreca-
mur, ut has candelas ad uſus hominum & fanita-
tem corporum & animarum, per invocationem
tui ſanctiſſimi nominis & per interceſſionem B.
MARI V. & per preces omnium Sanctorum
tuorum benetdicere, & ſanctifficare digneris:
uatenus ii, qui eas in honorem tuum accen-
nt, aut in manibus ſuis deferunt, ſancto igne
dulciſſimæ charitatis tuæ accenſi, in templo ſan-
cto gloriæ tuæ repræſentari mereantur. Per eun-
dem Chriftuauam.
Oremus. 1
LDOmine JEiu Chriſte, lux vera, quæ illumi-
nat omnem hominem venientem in hunc
mundum, effunde bene dictionem tuam ſuper
hos cereos, & ſanctiffica eos lumine gratiæ tuæ:
ut ſicut hæc luminaria ĩigne viſibili accenſa noc-
turnas depellunt tenebras, ita corda noſtra invi-
ſibili igne, ſen ſancti Spiritus ſplendore illuſtra-
ta omnium vitiorum cæcitate careant: ut ii, qui
eos ad honoremtuum/ accendunt, aut in mani-
bus ſuis portant, purgato mentis oculo cernere
poſſint, quæ tibi ſunt placita, & ſaluti ſuæ utilia,
quatenus poſt hujus ſæculi caliginoſa diſcrimina
ad lucem indeſicientem pervenire mereantur.6

Oremus.

choce

gelehe

n

4

E
—
= =

.

corecki

AnN, 5
Wonnb
1epren

n ſerwie
.

ard⸗
len Minn

1
olbonin

DN
Cult

Cenamlen
Conurend
temn, Cn
Pe benelt
1 uibur
Uncveipf
inn Kcon
bhint oa

Munanri

4 or
Almmnalre

Wmnlonn

Benediclionum. 111
iic has candelas ſupplicationibus noſtris, & per
npoten Virturem ſanctæ crufcis tuæ, infunde iis bene-
E dictioné cœleſtem: ut in quibuscunque locis ac-
nidpet cenſæ ſive poſitæ fuerint, diſcedant principes te-
mier den nebrarum, & contremiſcant ac fugiant pavidi

nmmE cum omnibus miniſtris ſuis ab habitationibus il-

Emeafom leſtare ſervientes tibi omnipotenti Deo, qui
mim Aun Vivis. WZ
Citferec Aſpergantur aqua benedicta.
cn un 15. .
e Benedictio Candelæ pro moribundis.
l,n Verſ. Adjutorium noſtrum &c.
crmn at Verſ- Domine exaudi &c.
Verſ. Dominus vobiſcum &c.
IVen, Grit „. Areinus. 1 Dej wi 4
n DOywe TS0 Chulte, Fib Dei w, gi
nn 1 dixiſti: ſint lumbi veſtri præcincti, & u-
cernæ ardentes in manibus veſtris: benetdicere
dignare candelam iſtam, & infunde ei per virtu-

endE ut quibuscunque in locis accenſa, aut 4 quibus-
Tenl: ul cunque infirmis in manibus portata fuerit, diſce-
I, I dant & contremiſcant principes tenebrarum, &
tmo”t fugiant pavidi cum omnibus miniſtris ſuis. Nec
n præſumant inquietare aut moleſtare, aut tenta-

.
nOO

uie mi In manibus ſuis geſtaverint. Tu Domine, qui
es lumen ad revelationem gentium, & illuminas

omnem hominem venientem in hunc mun-

iſiihle . dum,

1
1 7

Nmei lis, nec præſumant amplius inquietare aut mo-

„

tem S. Crutcis benedictionem cæleſtem, talem-
que benedictionem ſignaculo S. Crucis nccidat,

Te famulos tuos, qui eam ob honorem tum

7

— —

8

II2Z Thefaurus
dum, digneris illuminare intellectum e. eorum,

qui lumen hoc devotè ſuſceperint: ut cognoſ.
cant te ſolum verum Deum, & Patrem tuum

cæleſtem. Qui cum eo & Spiritu Sancto vivis &
regnas in ſæcui a ſæculorum, Amen.
Aſpergatur.

7

Benedictio vexilli Eccleſiaſtici pro templis

. & proceſſionibus.
Verſ. Adjutorium noſtrum, &c.
Oremus.
Donus JESCU Chriſte, cujus Eccleſi a eſt ve-
lut caſtrorum acies ordinata. Bene fdicere
digneris hoc vexillum, ut omnes ſub co tibi
Domino Deo noſto exercituum militantes, per
interceſſiosem ſancti N. Patroni, inimico; ſuos
inviſibiles, in hoc æcalo fuperare, & peſt vic-
toriam in cælis trumphare mereantur, per te,
JEſu Chriſte, qui vivis & regnas cum Deo Parre

in unitate Spiritus 8ſancti Deus, per omnia ſrcula

. ſæculorum. Amen.
— Aarsttur.

7

17.
FBenedictio Roſariorum C onfeaternitats
Roſarii.
Verl. Adjiutoriumn noſtrum &c.
Orèmus.

Maißorens, & milſe ricos Deus, qui propteæz leyed
eximiam Charitatem tuam, qua dilexiſti ſ

nos, & Filium tunrn Dominum noſtrum JEſum

Chrſtumde cl 15 In terram deſcendere, 4 de
ca⸗

N

uronn

temn
Crükna
cumccoee
hülülen
CMolheet
Ffeehie
Cpenban
Chulunl
Diilein
mmehqn
Uen.

lin

Dire

Benedictionum. 113

ntn⸗ beatiſſimæ Virginis MARIA utero ſa acratiſſimo,
Khmm Angelo nunciante, carnem ſuſcipere, crucem-
nidn que ac mortem ſubire, & tertia dice gloriose à
mortuis reſurgere voluiſti, ut nos eriperes de
Qiaboli poteſtate: obiecramus immenſam cle-
mentiam tuam, ut hæc ſigna Roſarü in hono-
rem & laudem ejusdem Genitricis Filii tui abEc-
alici oi cleſia tua fideli dicata bene dicas, & ſanctifices.
bu. cisque tantam Spiritus ſancti infundas virtutem,
N. ut quicunque horum quodlibet ſecum portave-
.V rit, atque in domo ſua reverenter habuerit, &
cniubckhce in cis ad te, ſecundum ejusdem ſanctæ Societa-

nl Nrie

Olmnerſ eo
WönMute
perue Kpett
1 1
Netemt, pelt
nueunDeor

5

Petnhnußn

nhenn

tis inſtituta, divina contemplando myſteria de-
votè oraverit, ſalubri & perſeverante devotione
abundet; sitque conſors & particeps omnium
gratiarum, privilegiorum, & indulgentiarum,
quæ eidem ſocietati per ſanctam Sedem Apoſto-
licam conceſſa fuerunt. Et ab ſtoſte viſibili &
inviſibili ſemper & ubique in hoc & in futuro ſæ-
culo liberetur: & in exitu ſuo ab ipſa beatiſſima
virgine MARIA Dei Genitrice tibi plenus bonis
operibus præſentari mereatur. Per cundem
Chriſtum Dominum noſtrum. Amen.
Deinde aſpergantur aqua Benedicta dicendo, In no-
mine Partris, & Fifli, & Spiritus † ſancti. A-

M, 4
ulas

6

18.

à Benedictio Candelarum S. Roſarii⸗
i Verſ. Adjutorium noſtrum &c.

. Oratio. ð
POmine JEſu Chriſte, lux vera, quæ illumi-

114 TLbeſaurits
nas omnem hominem venientem in hunc mun-
dum; effunde per interceſſionem B. Virginis
MARIX Matris tuæ, & per quindecim ejus Ro-
ſarü myſteria benefdictionem tuam ſuper hos
tereos, & candelas, & fanctifica eas lumine tuæ
gratiæ, & concede propitius: ut ſicut hæc u-
minaria, igne viſibiſi accenſa nocturnas depel-

Iunt tencbras, ita corda noſtra inviſibili ĩgne, id

eſt, Spiritus ſancti ſplendore illuſtrata, omnium
vitiorum cæcitate careant, ut puro mentis oculo

cerncre ſemper poſſimus, quæ tuibi placita ſunt.

& noſtræ ſaluti utilia, quatenus poſt hujus ſæcu-
li calignoſa diſcrimina ad lucem indeficientem
pervenire mereamur. ii & regnas per

omnia ſæcula ſæculorum, Amen.,

19.

Abſolutio impertienda Confratribus S88. 3

Roſarii in articulo mortis.

Ditcto confiteor, Sacerdos dicat: Meſereatur tui
&c. Indulgentiam &c.

Dominus noſter Eſus Chriſtus Filius Dei vi.

vi, qui B. Petro Apoſtolo ſuo dedit poteſtatem

ligandi, atque ſolvendi, per ſuam piiſſimam
miſericordiam recipiat confeſſionem tuam & re-

mittat tibi omnia, quæcunque, vel duoniod.
cunque in toto vitæ decurſu commiſiſti, de qui-
bus corde contritus, & ore confeſſus es, reſti-

tuens tibi ſtolam primam, quam in baptiſinate
accepiſti, & per indulgentiam plenariam à ſum-“

mis Pontificibus Innocentio o avo, & Pio quin-

t0 QConfratribus SS. Roſarii in articulo mortis
3 con-

colnnzin
innr in

1b Klini

aovun K
errer,
(eoefenid
ſod 4
Cnenn
OSuN
Men.

do ben

e.
krboike
Aczün
Cornyhen

unelan
.

Me
rr

Findnn
Non i
Deurin
Cpietenn
Qon
venert
l win
comn
Bicoho
4 Ilteres 1.

Benediclionuum. 115
m Kconſtitutis conceſſam, liberet te à præſentis, &
linec futuræ Vitæ Ppænis, dignetur Purgatorii crucia-
dn ſeri tus Temittere, Portas inferi claudere, paradiſi
nlnnt januam aperire, téque ad gaudia ſempiterna
ſen ner perducere, per ſacratiſſima ſuæ viræ, Paſſionis
wir , & glorificationis myſteria in ſanctiſſimo Roſario
un compre henſa. Qui cum Patre & Spiritu ſancto
1 lig. DEUS unus vivit & regnat in ſæcula ſæculorum,
m Amen.

NOenttan
mothiu Ordo benedicendi & recpienall ſcapulare
Mülekcient B. V. M. de monte Carmelo.
Kren Perſona receptura genufiettat ante Altare majas, vel
ante Virg. & tunc ſacerdos habens poteſtatem, ſtola ad:

collum indutus incipiat untiphonam.
. Suſcepimus Deus miſericordiam tuam in me-
. . - X
Anush dio templitui: ſecundum Nomen tuum, ſic &
. . 4 „ . A„ ⸗ A .
u. laus tua in fines terræ, juſtitià plena eſt dextera
Mernrt tua.

Pſalmus 47.
ulins Dee MAgnus Dominus & laudabilis nimis: in ci-
becr potett vitate Dei noſtri in monte ſancto ejus.
ſum iln Fundatur exultatione univerſæ terræ mons
otentunkt Sion, latera Aquilonis, civitas Regis magni.
Ngun Deus in domibus ejus cognoſcetur: cum ſuſ-

cipiet eam.
Quoniam ecce Reges terræ congregati ſunt:
convenerunt in unum.

eT,
Alelluscs, e

etihnun . .
0luh . . . „»
en u N Ipli videntes ſfic admirati ſunt, conturbati
dar o i ſunt: commoti ſunt; tremor apprehendit eos.
Ds Ibi dolores ut paturientis: in ſpiritu vehemen-

1 conteres naves Tharſis. HzA Si⸗

v1v ́G6 Theſaurus

Sicut audivimus, ſic vidimus in civitate Do-
mini virtutum; Zin civitate Dei noſtri: Deus fun-

davit eam in æternum.
Suſcepimus Deus miſericordiam tuam: in
medio templi tui.
Secundùm nomen tuum Deus, ſic & laus tua
in fines terræ: juſtitiâ plena eſt dextera tua.

Lætetur mons Sion, & exultent filiæ Judæ:

probre judicia tua Domine.
ircumdate Sion, & complectimi eam: nar-
ate in turribus ejus.

Ponite corda veſtra in virtute ejus: & diſtri-

bPuite domus ejus, ut enarretis in progenie al-
tera.
Quoniam hic eſt Deus, Deus noſter in Xter-
num, & in ſæculum ſæculi: ipſe reget nos in ſæ-
cula.
Pſabrat 132.
Ece quàm bonum, & quàm jucundum: ha-
bitare fratres in unum.
Sicut unguentum in capite: quod deſcendit
in barbam, barbam Aaron.
Quod deſcenditin oram veſtimenti cjus, ſi⸗

cut ros Hermon, qui deſcendit in montem

Sion.

Onem: & vitam uſque in ſæculum.
Kyrie eleiſon, &c. Pater noſter.
Verſ. Et ne nos inducas &c.
Verſ. Salvum fac ſervum tuum. Reſp. Deus meus
ſperantem in te.
Verſ. Mitte eĩ auxilium de ſancto. Reſp. Et de
Sion tuere cum. Verſ.

U int

Quoniam illic mandavit Dominus benedicti-

W

ſenonn

ſechonn

nosl

. 1 nohns

wled⸗

(eod,

eſett,
chnti 4
Nlſe Ne U
anß
Cels de
C N

N 0,
CWhon
Coden
funh
Nuke
Ni MAN
(ignens
Eecela
Hunm, a.
utusn

1
ſeke
n⸗
hunne

Benedictionum. J 117

lach
ln Verſ. Nihil proficiat inimicus in eo. Reſp. Ert Fi-
lus iniquitatis non apponat nocere ei.
ntun Verſ. Domine exaudi orationem meam. &&c.
Verſ. Dominus vobiſcum &c.
klhut Oratio.
n. Uſcipiat te Deus in numero fidelium ſuorum,
ſr & nos licet Indigni ſuſcipanus te in orationi-
u pus noſtris: concedat tibi Deus per unigenitum ſu-
iemen um Mediatorem Dei & hominum tempus bene
u vivendi, locum bene agendi, conſtantiam be-
e: ck. ne perſeverandi. Et ſicut nos hodie fraterna

An charitas ſpiritualiter Konfunfr in terris, ita divi-
nogenee na pietas, quæ dilectionis eſt auctrix & amatrix,
r nos cum fidelibus fuis conjungere dignetur in
enen cœlis. Per eundem Chriſtum Dominum noſ-
Gnase trum. Reſp. Amen.
72 Oremus.
.1. ADeſto, Domine, ſupplicationibus noſtris,
wnemh⸗ & hunc famulum tuum, quem in tuo ſan-
dQo Nomine ad participationem omnium bono-
oten rum ſpiritualium, & fraternitatem recepimus
huſus ſacræ religionis beatæ Genitrici tuæ virgi-
neniee mi MARIXX ſpecialiter dedicatæ, benedicere
Inmd digneris, & præſta, ut te largiente devotus in
FEcleſia perſiſtere valeat cum augmento virtu-
