ſpiritu & virtute Eliæ, ut convertat corda Patrum
in filios, & incredulos ad prudentiam juſtorum,
parare Domino plebem perfectam.
Omnia ſerventur, ut ſupra poſt primum Evangelium.
Oficiator canit.

Per iſtos ſermones ſancti Evangelii, & merita

ac interceſſionem ſancti Lucæ Evangeliſtæ in-
dulgeat nobis Dominus univerſa crimina atque
delicta noſtra. . Amen.

Diaconi afſſiſtentes Venerabili Sacramento facta reve-

rentia canunt.
Verſ. Panem de cælo præſtitiſti eis. Alleluja:
Chorus. Reſp. Omne delectamentum in ſe ha-
bentem. Alleluja. 5
Oremus. G

ſionis

EUS, qui nobis ſub Sacramento mirabiliPaſ-

ſvis tl
Ms,

ſteri

Pobi⸗
Inlreus
N

Leturis::
lbci, c
Uineo

fepin

Mer puu

Molun

n Rel⸗

n, .
AIInes
len
ctcelt
Uereum.

4el

Reſp. Amen.

Benedictionum. 763

ſionis tuæ memoriam reliquiſti: tribue quæ-
ſumus, ita nos Corporis & ſanguinis tui ſacra
myſteria venerari, ut redemptionis tuæ fructum
in nobis jugiter ſentiamus. Qui vivis & regnas
in ſæcula ſæculorum. ꝶ. Amen.
Incenſato & aſſumpto Sacramento Oficiator versàùs po-
pulum ſtans canit.
Verſ. A ſubitanea, improviſa. & perpetua morte.
Reſp. Libera nos Domine JEſu Chriſte.
Verſ. Fiat miſericordia tua Domine ſuper nos.
Reſp. Quemadmodum ſperavimus in te.
Verſ. Dõmine exaudi. &c.
Verſ. Dominus vobiſcum, &c.

Oremus.
O Muipotens, ſempiterne Deus, qui in omni
loco Dominationis tuæ totus aſſiſtis, totus

1

operaris: adeſto ſupplicationibus noſtris, & hu-

jus loci, cujus es fundator, eſto protector, ut
nulla in eo nequitia contrarietatis obſiſtat, ſed,
Virtute Spiritùs ſancti cooperante, fiat hic tibi
ſemper purum gratumque ſervitium, & de-
vota voluntas. Per Chriſtum Dominum noſ-
trum. Reſp. Amen.
Oremus. H
VIIita, quæſumus, Domine, locum iſtum, &
omnes inſidias inimicorum ab eo longe re-
pelle, & Angeli tui ſancti habitent in eo, qui eum
in pace cuſtodiant, & benedicto tua ſit ſemper
ſuper eum. Per Chriſtum Dominum noſtrum.

1

Evan-

764 Theſaurus

7 »ve, ; Gl uitle
PEvangelium Quartum. h
Verſ. Dominus vobiſcum. &c. elo, On.

Verlſ. Initium ſancti Evangelii ſecundum Joan-
nem. Reſp. Gloria tibi Domine. “
IN principio erat Verbum, & Verbum erat apuid
LDeum, & Deus erat in principio apud Reum. N
Omma per ipſum facta ſunt, & ſine ipſo factum Mtt
eſt nihil, quod factum eſt. In ipſo vita erat, & vi- I. I
ta erat lux hominum: & lux in tenebris lucet, & auyel
tenebræ eam non comprehenderunt. Fuit ho- Mpju,
mo miſſus à Deo, cui nomen crat Joannes. Hic alſe⸗
venit in teſtimonium, ut teſtimonium perbibe- (bon
et de lumine, ut omnes crederent per illum. HChri
Non erat ille lux, ſed ut teſtimonium perhiberet hum
de lumine. FErat lux vera, quæ illuminat om- Qem
nenm hominem venientem in hunc mundum. (domir
Inmundo erat, & mundus eum non cognovit. (bom
IiIn propria venit, & ſui eum non receperunt.
Quptquot autem receperunt eum, dedit eis po- ettib
teſtatem filios Dei fieri, his, qui credunt in no- ma
mine ejus. Qui non ex ſanguinibus, neque ex magii
Voluntate carms, neque ex voluntate viri, fed ex i Kkii
peo ñnati ſunt. Et Verbum Caro FPactum eſt, &
habitavit in nobis. Et vidimus gloriam ejus glo- ipote
riam quaſi unigeniti à Patre, plenum gratiæ & amic⸗
Verltatis. . Alene p
eliqua omnia fiunt, nt ſupra, Oficiator ver? canit. micn Aul
Per iſtos ſermones ſancti Evangeli, & mefira Hiam
ac interceſſionem ſancti Joanmis Apoſtoli & E- leſtn
vangeliſtæ, indulgeat nobis Dominus univerſa io
Ccrimina, atque delicta noſtra. Reſp. Amen. cmnno
SOðOð Dein-

— ——

—

—

Benediclionum. 272765
Deinde à duobus Diaconis aſiſtentibus canitur.
Verſ. Panem de cælo præſtitiſti eis. Alleluja.
Reſp. Omne deletamentum in ſe habentem.
Alleluja. =
Oficiator.

OQOremus.
D, qui nobis ſub Sacramento mirabih Pal-
ſionis tuæ memoriam reliquiſti; tribue quæ-
ſumus, ita nos Corporis & fanguinis tuiſ
myſteria venerari, ut redemptionis tuæ fructum
in nobis jugiter ſentiamus. Qui vivis & regnas
in ſæcula ſæculorum. Amen.
Verſ. Ab omni malo. Reſp. Libera nos Domine
JEſu Chriſte. L
Verſ. Fiat miſericordia tua Domine ſuper nos.
Reſp. Quemadmodum ſperavimus in te.
Verſ. Domine exaudi. &c.
Verſ. Dominus vobiscum. DZ
Oremus.
COeleſti benedictione benedicatur, cuſtodia-
tur, ac conſervetur locus iſte, & in eo habi-
tantes, agri quoque & terræ fructus, in nomine
Patris, & Filii, & Spiritns ſancti. Amen.
Oremus.
O Mnipotens ſempiterne Deus, qui das eſcam
omni carni, qui operis cælum nubibus, &
paras terræ pluviam, & januas cæli aperis, qui
transfers Auſtrum de cæxlo, & inducis in virtute
tua Africum; qui rigas montes de ſuperioribus
ſuis, & de fructu operum tuorum ſatiabitur terra;
qui Angelo præcepiſti, ut terræ, mari, & arbori-
bus non noceret: parce metuentibus, & propi-
tiare

acra

766 yeſaurus

tiare ſupplicantibus. Te etenim bdomine, ſup-

Plices exoramus, ut procul abſcedat incurſio tur-
inum, calamitas tempeſtatum, fragor grandi-
num, percuſſio fulminum, & quælibet inſidiæ

inimici temperentur, infeſta tonitura, noxiæque

pluviæ, & ventorum flamina fiant moderatè ſuſ-
penſa, omnis quoque ſpiritus procellarum &
aéreæ tempeſtates dexterâ tuæ Virtutis proſter-
nantur. Deſcendat, quæſumus, Domine, deſuper
Spiritus ſanctus, ut fugatis omnibus contrariæ
Harcſtans virtunbin fruges manus ſervet Ange-
ica, &, poſt ſopitos nubium impetus, in laudum
& devotionum ſpiritualium augmentum tran-
ſeat comminatio tempeſtatis. Qui vivis Krck.
nas Deus per omnia ſæcula ſæculorum. Reſp. A-
men. V
Finita oratione, Sacerdos, thurificato, ut ſupra, Venera-

bili Sacramento, & ſuperimpoſito humeris velo, ſurgit, ad

Altare aſcendit, factuque ſolita genuflexione, & acceptæ
Monſtrantia, ſtans versus quatuor mundi plagas cantat

ac ſimul benedicit, dicens versus Orientem: A fulgure f

& tempeſtate. Reſp. Libera nos Domine EU

Chriſte. Versàs Meridiem. Apeſte, fame † & bello.

Reſp. Libera nos Domine JEſus Chriſte. Vereus
Occidentem. à ſubitanea, improviſa † & perpetua
morte Reſp. Libera nos Domine JEſu Chriſte.

Versus Septentrionem. Ab omni malo. Reſp. Libe-

ra nos Domine Eſu Chriſte.
Deß wahren und Catholiſchen Glau⸗
bens Bekanntnuß.

SCh N. glaͤube und bekenne mit ſteiffem Glau⸗

ſerr

Gen
iine
war
der

— = –——— —

Benedictionum. 767
ben ſambtlich und ſonderlich / alles was in
dem heiligen Glauben / den die heilige Roͤmiſche
Kirch braucht / begriffen iſt / nemlich: Ich glaube
an einen GOtt Vatter den Allmaͤchtigen/ Erſchaf⸗
fer Himmels und der Erden / aller ſichtbaren und
unſichtbaren Ding / und in den HErrn JEſum
Chriſtum / den Eingebohrnen Sohn GOttes / und
aus dem Batter gebohren vor aller Ewigkeit /
GDtt von GOtt / Lecht von Liecht / wahrer GOtt
vom waͤhren GOtt / gebohren / nicht erſchaffen /
mit dem Vatter einer Subſtantz und Weeſens⸗/
durch den alle Ding erſchaffen ſeynd / der umb
uns Menſchen und unſers Heyls willen / von dem
Himmel herah geſtigen / und iſt Fleiſch worden von
dem heiligen Geiſt / aus Maria der Jungfrauen /
und iſt Menſch worden. Er iſt auch gecreutziget
fuͤr uns unter Pontio Pilato / hat gelitten und iſt
begraben worden / und iſt auferſtanden am dritten
Tag nach den Schrifften / und iſt aufgeſtigen in
den Himmel ,/ ſitzet zu der Rechten deß Vatters/
und wird mit Herrlichkeit wider kommen zu rich⸗
ten die Lebendige und die Todte / deſſen Reichs

kein End ſeyn wird. Ich glaube in den heiligen

Geiſt / HErrn und Lebendigmachenden / der von
dem Vaͤtter und Sohn ausgeht / der mit dem
Vatter und Sohn zumahl ngebettet und gleich
herrlich gemacht wird / der geredt hat durch die
Propheten. Ich glaub an eine heilige Catholiſche
Gemeine und Apoſtoliſche Kirchen: Ich bekenne
einen Tauff zu VBerzeyhung der Suͤnden und er⸗
warte ein Auferſtehung der Todten / und ein Leben
der kuͤnfftigen Zeit / Amen. Ich G

768 Theſaurus
Ich laß auch veſtiglich zu / und nimme an die Apo⸗
ſtoſiſche und Kirchiſche Satzungen / und andere di⸗
ſer Kirchen Ordnungen und Gebraͤu7c.
Item / ich laß die heilige Schrifft zu nach dem
Sinn und eſiend den die heilige Mutter die
Kirch gehalten hat / und haltet / welcher zugehoͤrt
zu urtheilen von dem wahren Verſtand ung Aus⸗
legung der heiligen Schrifften / ich will ſie an nie⸗
mahlen anderſt / als nach dem einhelligen Verſtand
der Vaͤtter annehmen und auslegen.
Ich bekenne auch / daß warhafftig und eigentlich
ſiben Sacrament deß neuen Geſotzes ſeyen / von
DEſu Chriſto unſerm HErrn eingeſetzt / und zum
Heyl deß menſchlichen Geſchlechts (obwohl nit al⸗
len Menſchen) nothwendig / nemlich der Tauff / die
Firmung / das Sacrament deß Altaͤrs / die Buß /
die letzte Oelung / die Prieſterweyhe und die Ehe /
und dieſelben geben Gnad / und aus diſen koͤnne der
Tauff / Firmung und Prieſterweyhe ohne Gotts⸗
laͤſterung nit widerholet werden.
Ich nimme auch an und laſſe zu die angenom⸗
mene und bewaͤhrte der Catholiſchen Kirchen Ge⸗
braͤuch / in aller obgeſagter Sacramenten Aus⸗
ſpendung.
Ich halte und nimme auch an alle und jede
Stuck / ſo von der Erbſuͤnd / und Gerechtfertig⸗
maͤchung in dem heiligen Tridentiniſchen Synodo
beſchloſſen und erklaͤrt ſeynd. .
Ich bekenne ebenmaͤßig / daß in der Meß GOtt
aufgeopffert werde ein wahres eigentliches und

verſoͤhnliches Opffer fuͤr Lebendige und Abgeſtor⸗
bene / und daß in dem heiligſten Saerarnhl de⸗

*

=——
—

AA
S

Benediclionum. 6

769
Altars warhafftig und weeſentlich ſeye der Leib

und Blut mit ſambt der Seel und GOttheit un⸗
ſers HErrn Eſu Chriſti / und daß ein Veraͤnde⸗

rung beſchehe der gantzen Subſtantz oder Weeſens
deß Brods in den Leib / und der gantzen Subſtantz

deß Weins in das Blut. Welche Verwandlung

die Catholiſche Kirch Transſubſtantia, das iſt/ ein
Verwandlung einer Subſtantz in die andere nen⸗

net.
Ich bekenne auch / daß unter einer Geſtalt allein /
der gantze unzertheilte Chriſtus / und ein wahres
Sacrament genommen werde.

Ich halte veſtiglich / es ſeye ein Fegfeur / und den
Seelen / ſo darinnen enthalten / werden durch der

Glaubigen Gebett geholffen. Zugleich auch ſeyen

die Heilige ſo mit Chriſto herrſchen / zu verehren—

und anzuruffen / und daß ſie GOtt Gebett fuͤr uns

aufopffern / und daß ihre Heiligthum zu verehren

ſeyen.

ſti / und Mariaͤder Jungfrauen / wie auch anderer
Heiligen zu haben und zu halten ſeyen / und daß

man ihnen gebuͤhrende Ehr und Reverentz erzei⸗

gen ſolle.

Ich beſtaͤtte auch / daß der Gewalt der Ablaß /

von Chriſto in der Kirchen verlaſſen / und deren

Gebrauch dem Chriſtlichen Volck hoͤchſt heylſam

ch erkenne die heilige / allgemeine Catholiſche

und Apoſtoliſche Roͤmiſche Kirch fuͤr ein Mutter

und Meiſterin aller Kirchen / und verheiß und

ſchwoͤre dem Roͤmiſchen abſt / deß heiligen Pern

cc d

1

Ich halte beſtaͤndiglich / daß die Bildnuſſen Chri⸗

770 Theſaurus

der Apoſtel Fuͤrſtens Nachkommen wahren Ge⸗

horſam.
tem alle andere Stuck / ſo von denen heiligen

Canonibus und allgemeinen Conciliis, und fuͤr⸗
nehmlich von dem heiligen Tridentiniſchen Syno-

do verordnet / beſchloſſen und erklaͤret ſeynd / nim⸗
gegen alle widerige Stuck und Ketzereyen / welche
von der Kirchen verdammt / verworffen / und ana⸗

me ich unzweiffen tlich an / und bekenne ſie / herent⸗

thematizieret / oder verflucht ſeynd die verdamme/
verwuͤrffe / anathematizier/ und verfluche ich gleich⸗

fahls. Diſen wahren Catholiſchen Glauben / auſ⸗
ſer welchem kein Menſch ſeelig werden kan / wel⸗

chen ich jetzt fuͤr mich ſelbſt ungezwungen bekenne /
und warhafftig halte / will ich ( vermittelſt Goͤtt⸗

licher Hilff) ganßz unverletzt / beſtaͤndiglich halten /

und bekennen / bis auf den letzten Athem meines Le⸗
bens / auch allen moͤglichen Fleiß furwenden / da⸗

mit er von meinen Unterthanen / oder von denen/

welcher Sorg mir in meinem Ampt zugehoͤren

wuͤrdet / gehalten / gelehrt / und geprediget werde.

Das gelob / und verheiß / und ſchwoͤr ich N. ſo

wahr nur GOdD helff / und diſe heilige GOttes

Evangelia.

. 9.
Forma Abſolutionis ab Hæreſi.

Euita Profefsione idei profeſſus facit Confeſſio-
„em Sacramentalem, & Sacerdos ipſum abſolvit ſor-
miula ſequenti.
Miſereatur tui omnipotens Deus, & dimiſſis
peccatis tuis perducat te ad vitam ternan 4

men.

Beumnedictionum. 771
Indulgentiam, abſolutionem, & remiſſionem

peccatorum tuorum tribuat tibi omnipotens, &

miſericors Dominus, Amen.
Dominus noſter Eſus Chriſtus te abſolvat,
& ego auctoritate ipſius, & ſanctorum Apoſto-
lorum Petri & Pauli, nec non ſanctiſſimi Domi-
ni noſtri Papæ N. mihi commiſſa, & hactenus
nondum revocata, abſolvo te ab omni vinculo
excommunicationis, quo teneris propter hæreſin,
in qua vixiſti; & incorporo te gremio ſanctæ Ec-
cleſiæ, communioni fidelium, & participationi
Saéramentorum ejusdem ſanctæ Romanæ, Ca-
tholicxæ, & verè Apoſtolicæ Eccleſiæ: deinde
eadem authoritate abſolvo te ab omnibus pec-
catis tuis, in nomine Patris † & Filii † & Spiritus†
ſancti, Amen. ”
1 O.
Forma abſolutionis excommunicati
jam mortui.
Si quis excommunicatus ex hac vita decedens, de-
derit ſignum contritionis, ne Ecleſiaſtica careat ſepul-
tura, ſed ſuffragiis Eccleſiæ gaudeat, quantum ſieri
poteſt, abſolvi poteſt, hoc modo: ſi corpus nondum
ſepultum fuerit, verberetur, & abſolvatur ũt in-
Irà, deinde abſolutum in loco ſacro ſepeliatur.
S& verò fuerit ſepultum in loco profano, ſi com-
modè fieri poterit, exhumetur, & ebdem modo ver-

1

beretur, poſt abſolutionem in loco ſacro ſepeliatur.

Si autem commodeè exhumari non poſset, locus ſo-

pulturæ verberetur; poſteà abſol vatur. Quod ſi in
Ce c 2 toce
2. 2 1 14*

vinculo excommunicationis, quam incurriſti,
Vel incurriſſe declaratus es propter tale factum,

loco ſacro ſit ſepultus, non exhumetur, ſed verbere-
tur ſepulchrum: dum autem corpus, ſive ſepulturam
verberat, Sacerdos dicat Antiphonam ſequentem.
Antiph. Exultabunt Domino oſſa humiliata.
Pſalmus. Miſerere mei Deus &c.
Quso ſinito abſolvat dicendo.

Authoritate mihi conceſſa, ego te abſolvo à

& reſtituo te communioni fidelium. In nomine
Patris † & Filii, & Spiritus ſanécti, Amen. .
Deinde dicatur Pſalmus. De profundis, &c. In fine.
Verſ. Requiem æternam dona ei Pomine.
Reſp. Et lux perpetua luceat ei.
Kyrie eleiſon. Chriſte eleiſon. Kyrie eleiſon.
Paſter noſter. =
Verſ. Et ne nos inducas in tentationem. &c.

Verſ. A porta inferi. Reſp. Erue Domine ani-

mam ejus.
Verſ. Requieſcat in pace. Reſp. Amen.
Verſ. Domine exaudi. & c.
Verſ. Dominus vobiſcum. &c.
Oremus.
DA quæſumus, Domine, animæ famuli tui,
quem excommunicationis ſententia con-
ſtrinxerat, tefrigerii ſedem, quietis beatitudinem,
& ſuperni luminis claritatem. Per Chriſtum po-
minum noſtrum, Amen.
Forma Aſolutionisacramentalis Apoſ-
iitz àa fide.

.

e
1
(e
tol
te?

a⸗

Po

— —

Amen.

Venedictionum. 773
MIſereatur tui omnipotens Deus, & dimilſſis
peccatis tuis perducat te ad vitam æternam,

Indulgentiam, abſolutionem, & remiſſionem
Peccatorum tuorum tribuat tibi omnipotens &
miſericors Dominus, Amen.
Dominus noſter Eſus Chriſtus te abſolvat, &
ego authoritate ipſius, & beatorum Apoſtolo.
rum Petri & Pauli, nec non ſanctiſſimi Domini
noſtri Papæ N. mihi commiſſa, ego te abſolvo
ab omni vinculo excommunicationis, quam in-
curriſti propter Apoſtaſiam àfide, & errores,
quos fortaſſis etiam aliis ttadidiſti, & reſtituo te
gremio ſanctæ Matris Eccleſiæ, communioni fi-
delium, & participationi Sacramentorum ejus-
dem ſanctæ Romanæ Catholicæ, & vere Apoſ-
tolicæ Eccleſiæ. Deinde eadem authoritate ego
te abſolvo ab omnibus peccatis tuis, in nomine
Patris † & Filii & Spiritus † ſancti, Amen.

Forma Abſolutionis à ſuſpenſione vel inter-·
dicto extra vel intra Sacramentum. 6
Si Sacerdoti ſit commiſſa facultas abſolvendy ali-
quem à ſuſpenſione, vel interdicto, quam vis nulla ver-
ba ſint præcipuè determinata, uti poterit hac forma:
pænitens dicat Confiteor & c. Er Sacerdos:.
Miſereatur tui omnipotens Deus, & dimiſſis
peccatis tuis perducat te ad vitam æternam, A-
men.

. .1 .
Ingdulgentiam, abſolutionem, & remiſſionem

Cccz — pec-

7

77 4 Theſaurus Benedictionum.
eccatorum tuorum tribuat tibi omnipotens &

miſericors Dominus, Amen.

Authoritate mihi ab N. tradita, ego te abſol-
vo à vinculo ſuſpenſionis, (Vel interdicti) quam
(vel quod) propter tale factum (vel cauſam)
incurriſti, ſeu incurriſſe declaratus es. In nomine
Patris, & Filii, & Spiritus ſancti, Amen.
Si verò Confeſſario, ſive in foro conſcientiæ, ſive
exird data ſit poteſtas Qiſpenſandi ſuper irregularita-
re, tunc poſtquam abſol verit à peccatis, addat con-

ſequenter.

Et eadem authoritate diſpenſo tecum ſuper
irregularitate vel irregularitatibus N Vnt plures)
in quam (vel in quas) ob talem (vel tales cauſas eas
exprimendo) incurriſti, & habilem reddo, & reſti-
tuo te executioni ordinum, & officiorum tuo-
rum: In nomine Patris † & Filii, & Spiritus ſan-
ti, Amen.
Si nullum Ordinem babet, dicatur: habilem reddo
te ad omnes ordines ſuſcipiendos.
Quòd ſi neceſſe ſit titulum beneficii reſtiuere &

½ . .
fructus malè perceptos condonare: ſubjungat.

Et reſtituo tibi titulum (ſeu titulos) beneficii

(ſeu beneficiorum) & condono tibi fructus malè
perceptos: In nomine Patris & Filii, & Spiritus
ſancti, Amen.

. 4

1 1 —. . .
Advertat autem Sacerdos, ne ullo modo in hujus-

moci faculiatis ſuæ terminos excedat.

L

4

— — —

Benedicetio S Ritus

Benedictio & Ritus

(%)

SSr e

ILNDEX

Benedictionum & Rituum
Partis Primæ.
A Vlattonir §S. Roſarii. 114
S. Scapularis, 1 9.
Abſinthii pro fumigatione. 3257. .
Aceti ac vini pro infirmis, & maleficiatis. 221.
Adjuratio vide Exorciſmus.
Aeris pro pluvia 387.
pro ſerenitate. 3.
Agni paſchalis. 63.
Agrorum ſeminatorum. 321.
Albæ, 162
Alpium. 3 I1.

Amiktus. 162.

Animalium in communi, 314.
graſſante morbo. 316.
maleſicio afflictorum. 337.
Annuli nuptialis. 212.
Annulorum B. V. M. & §. Joſephi. 1y'.
Annulorum, & armillarum, quæ in B. V. M. E& S. Jo-
ſephi æternum obſequium deferri ſolent. 122,
Anſerum & ſimilium. 316.
§. Antonii de Padua reſponſorium pro re perdita. 3632
Aquæ cum ſale communis. 3.
Cy ſalis in feſto S. Stephani. 11.
in vigilia Epiphaæniæ. 24.
in feſto S. Agathæ. 51.
S§. Ignatii. 36 06.

Ioontra maleficia cum reliquiis. 222. G 223

cos vozsy

Index

contta animalia nociva, mures, vermes &c. 326 le⸗
Arborum Ffructiferarum. 347.
Armorum in communi. 39g7.
82 bellicorum. 395. ¹
Aromatum s fag andlor dæmones 1 94.
Atramenti, Calami „Chartæ. 145. & ſeqg. HH
½ Avenæ in reſto §. Stephani. 17. ,
arium domeſticarum. 316. W
3 roriarum pulßiya. 32t. ð ⸗
M Aviarü, gallinarii & . 299.
Auri feſto trium Regum. 46. . C/
5 BüAluei pro maleſiciatis. 195. 2! 57.&7. W
Bombardarum. 39S. 0,
Bombicum vermiculorum., 320,
S Boum, vide animalium. ce
. Brodii medicati. 2155. .,2 6 3409
S Butjri 372. 5 C
S Butyrt, cuùm aufertur maleficio. 333. 2 0
◻ Cmi, »Chartæ & Atramenti. 125, & ſeq. 40
Campanæ dum 5 conflatur. 32914 30
Camporum. 311. , ((N
c5 Candelarum. 109. .
S in feſto S. Agathe. II. AA
.α in Feſto S. Blaſii. 49. . li⸗
α S. Magni Abbatis vel alterius Sancti. % („H
S §. Roſarii. 113.
3. pro woribundis. III
S

Caprarum. 914
Capſarum pro reliquiis includendis. 157
B Carnis in com muni. 6 3 ”M
. eererr in paſchate. 63
extra paſcha, 351

——,,

Benedictionum & Rituum.
Caſei, lactis, Gc. 352 L
confecti ex lacte & ovis. 26 5
Caſulæ ſeu planetæ. 164
Ceræ pro maſſa ſacra conficienda. 2 vFE
Cereviſiæ. 20 —
Chartæ cum exorciſmo contra demones, 142
Chartæ pro agno Dei & . 140 2
Chartæ, calami, & atramenti, 151 . .
Chordæ. 206
Ciborii. 170 .
Ciborum quorumcunque. 68
Cilicii. 363 .
Cinguli. 16
Cinguli S. Thomæ Aq. 156
Cænæ pro maleficiatig., 225
Columbarum. 316
Columbarii. 299 .
Comeſtibilis cuiuscunque. 66
Conjugum maleßcio impeditorum. 179. & I 83
Coralliorum contra tempeſtates, 263
Coronarum Chriſti D. I124
B. M. F. 112
Corporalium. 16 8
Cretæ 2 3
Crucis 86
Crucis parvæ pro moribundis. 86
Crucis S. Caroli Borromæi contra tempeſtates, 8 8
Sracis novæ 90
Orucis & numiſinatums. Benedicti 13 1
Qrucis S. Zachariæ contra peſtem. I4 5
Crucis, quæ ponitur ſuper veſtimentum, 166

Benedictio & Ritus

Almaticæ, I6 5

Cce 5„ Do-

.

Benedictio & Ritus

Benecdictio & Rits

Benedictio & Ritus

Index
Dolorunmi ſtomachi remedium 255

in profeſto circumciſionis. D. N. 22
in vigilia Epiphaniæ. 23
in Sabbatho ſancto. 62
Domi:s noyæ vel alterius 277 .
malis ſpiritibus vexatæ. 280
ne ab igne comburatur. 29 5

E. i 397

Fquorum vide animalium.

Eſculentorum in paſchate. 63
Pyvangeliorum S. Joannis. 14 1

Exorciſmi contra ignem. 390
contra ignem & tempeſtatem 367. & ſeq.
contra grandines & tempeſtatẽ. 381 &ſeq.
contra locuſtas 327
maleficia patientium. I191 L

„

conjugum maleficio impeditorum 179. 183
contra laltis, butyri & . per maleficia abla-
tionem. 333
animalium maleficio afflictorum. 337.
contra dæmones homines, domos & . infes-
tantes. 280 .
FAe pro infirmis, vel maleficio affectis. 219.
Febrium remedium S. Ambroſii. 229
j B. Salyatoris ab Horta. 367
Ficuum. 349
Flagellorum. 36 I
Fontis. 303 —Wè
Fornatis ſuſoriæ, coctoriæ & c. 304

Fructuum arborum qualiumcunque. 347
Fructuum novorum. 348 “

24
ℳ₰

Domorum in vigiliæ Nativitatis D. N. J. Chriſti.fol. 8

f

kRienes

—

Benedictie S Räituis

5 Eun
Mn
V

—

—

Glol

Her.

Benedi
—
— —

— — —
—

=
—

Benedictionum & Rituum.

ommnis generis. 344 3
in Feſto S. Agathæ. 5I 6238
Fumigationis demoniacorum ad expellenda maleſciæ.
TFumigatio contra maleficia, vulgò Hexenrauch. 240
Furnelli. 304
G Allinarum. 3 16
T Gallinarii. 299
Gladii. 397
Globorum plumbeorum, vel ſerreorum. 398.
H'rrdoren comeſtibilium i. Maii 69.
Herbarum in Feſto Aſſumptionis B. V. 70
Herbarum pro ſuſſumigio. 3 57
pro profumigatione ſive Pexenrauch. 0
pro pane ſive Hexen⸗Brod. 2,4½
Horrei 296
Ton domeſtici in ſornace. 30 5. & 366
lnis, ne comburat domos & . 29
ad maleficia comburenda. 358
pro maſſa condenſanda. 259

Benedictio & Ritus

1

*Benedictio & Ritus

Imaginum Chriſti Domini. 960
, B. V. M. 97
8 Imaginum cordium 7Eſu & Mariæ contra maleficia
&gc. 330

Imaginum S. Anaſtaſii contra dæmones. 102
§. Georgii. I 5
S. Magni Abbatis 99
aliorum SS. 98
Incenſi ad fugandos dæmones. 355
Indumentorum. 210
Indumentorum Sacerdotalium. 160
Infantium induendorum ex voto. 206
— cum in Eccleſia præſentantur. 204.

Bene dictio & Ritus

Ltus

—☛

.—

.—

.

Benedictio & Rnu

Benedictio 9 & Riet

3
5 LAcis. 3 352

Benedi

Indez
Iußfrmorum. 21 3

Tmundationum, 393
4 Jumentorum. 314

cùm maleficio fanm. 333
Lecti. 209
Leguminum. 346 .
Linteaminum ſeu mapparum altarium. 16 7
Linteaminis quo corpus Chriſti ſervatur 16 8
Litaniæ S§. Benedicti. 131
Loci vel domus ne ab igne comburatur. 2 9 ½
Locuſtarum & animalium noxiorum pulſiya. 324
Lunulæ Monſtrantii. 170
Mekciator um. 191
Maleficiatorum conjugum. 179
Manipuli 163.
Mapparum altaris. 167

Maſſæ ſacræ confciendæ. 3 5 1
Medieinalium. 198
Medicine. 21 . & 218.
ad maleficia deſruenda. 1 98
Militum ad bellum ſeu prælium euntium. 3 94
Monaſterii novi. 266
Monetaæ ſive talerorum S. Georgii. 1 55
Monſtrantii. 170
Mulieris prægnantis. I 73
Mulieris in Eccleſiam introducendaæ poſt bartum. 176
Mulſi 1. 203

Murium & . pulſiva. 324. & 326
Myrrha in Feſto trium Re,/ gum. 46

NAvis noyæ. 364.

Nominis 7Eſu. 9 5

X

Numiſmatum §, Benediädi. 131 Numiſ-

4 . r

. Pinn.

or

Mn
nnid i
mmnizin
it in
ani in
„deniz5
. eit 5

OMuni

ahire

ana
3 Di

3 2 darpi

ſe

lellxy

Pereg

Diror,
iſen,
ſira

——————

Benedictio & Ritus

Benedictio & Ritus

Benedictionum & Rituum.
Numiſmatum 8. Georgii. I55
§. Zachariæ contra peſtem. I2 5
ORene 296 .
Olei. 3,82
Olei pro numiſmatibus S. Benedilti. 137
Olei miræ virtutis contra infirmitates &præſtigia !139
Ole i pro maſſa ſacra. 25
Olei pro cibo vel uſu medicinaæ. 3 52
Olerum. 346
Ordo ponendi SS. Corpus Domini in ſepulchrum, & re-
cipiendi à ſepulchro. 57. & 59.
Ovium. 314
Orvorum in paſehate. 64
erxrtra paſcha. 3 5I
2 Atlarum. 168
Panis. 6 5
Panis in magnis ſeſtis. 6
Panis in Feſto S. Apathæ. 51.
Panis in Feſto S. Blaſti. 48
Panis in &wna Domini. 4
Panis S. Erhardi Epiſcopi. 82
Panis J. Nicolai Tolentini. 75.
Panis pro infermis vel maleficio affeltis: 2109
Panis ex herbis confecti contra maleſtcia vulgò Hexen⸗
Brod oder Hexen⸗Zeltlein. 21
Parvulorum 204 (bus 204

Parvulorum cum in Eccleſia præſentantur a parenti-

Parvulos induendi ex vot. 206

Paſcuorum. 311
Pecorim 3 I4
graſſante morbo. 316
Peregrinorum euntium ad loca ſacra. 171
redeuntium à locis ſacris. 172
Pirorum. 349
Piſcinæ. 300 ==
Pixidis pro Evthariſtiz. 170

Plas

Jenedictio & Ritus

Benedictio & Ritus

vlavialis. 166

Benedictio & Ritus

☚
Index Benedictionum & Rituum.
planetæ ſeu Caſulæ. 164

Pomoritm. 349
Poncorlsm. 314
Poriontim. 37 0.
Potus Géreviſiæ. 20 3
Pranii vel cænæ pro maleæficiatis. 22 9
Pratvyiusm. 3 I1 .
Praxatonit vel alteritss offeinæ. 296
Pſalterierum B. V. M. I12
Bulveris rormentarii. 398
Putei nopi. 303
Ei cujuscunque. 354 & 355
Remedium contra philtrum 254
Reſponſorium S. Antonii de Padua. 36
Roſartorum F. P. M. 1I12
Roſæ pro fümigatione. 357

.

Rutä Oc. 236 O 357
& Agittarum S. Sebaſtiuni 155

Salis & quckc ommisnis. 3
Salis & aquæ in Feſto S. Stephani. 11
Scapularis. B. W. II5
Schedularum in Feſto J. Apatheæ rontra ignem. 52

animalium. 319
Sclopetorum. 398
Nementis. 66
Jeminataz terrz 34 5
Seminis bombhitum venmiculorum. 320
Seminum Dom. 1. dept. 72.
Serpentium pulſiva. 32 4
Signi bellici. 366
Stahuli egiorum, boum &c.! 297
Stolcz. 164 * .
Storacis. 3 575 =W .
Dmkbolum S. Athanaſti. 370

Abernaculi pro Wearitir. 1 9
Tempeſtatis, 377 & ſcézg.
, Terra

Schedularnm SS. Pinmini & Wendelini contra morbos

ſerft
ſtda

Pmn
4

uril
mmitt
Ve,
R

eru

min

yrmi

Nfim

86
. exili

jncul
mnive
D

——— ——

Benedictionum & Rituum.
Terræ ſeminatæ. 345
Tkhalami, thori; lecti. 185 C& 2 09
Zhuris. 2 34 = =DS
in Feſto trium KRegum. 4 6
Thuribuli. 170
Tunicellæ. 165
Aſeuli pro Epthariſti. 170
Paſculi pro maſſa ſatcra. 260
Paſorum novorum. 366
ſacrorum in genere. 169
ermium nocivorum. 324
vermiculorum bombicum. 32s
Veſtimentorum. 210
Peſtis Srnad 176
e

vevilli bellici 396
zreleſtaſtie pro proceſfionibus 112 4
Pinculorum mancipatus parthenici 122 .
Pini vel alterius potus. 3 5 novi. 349 1
in Feſto S. Stephani. 16
§. goannis Evangeliſtæ. 19 .
S§. Blaſii, vel alterius Jancti. 51
S. Abathæ. 51 .
in ſolemnitatibus nuptiarum. 212
pro infirmis vel malæficio affectis. 22 f
a, . 361
Unctionis cujusvis. 198 &ι 21 5
Uvarum. 349
§ Z- Acharia ad cruces, numiſmata contra peſtem.

8ErTeEy A5 eTki EA r 5A, T5T h b
INDEX RITUCIM.

& Ritus

1
1

Benedict

Benedictio & Ritus

Partis II.
ARſolutioni; ab Hæreſi. 779%
2 - 24 ſuſpenſione vel interdito. 773
— . Apoſtatæ à ſile. 22
—. Excommuanicati jam mortui, 771
saptiſmi. 7 11

Ritus

R —— VII. in Feſto §. goſephi. 599
—- VIILin Feſto S. Michaelis, & S. Ang. C. 623
— ⸗-IX. in Feſto Sanctorum omni um. 651
Exorciſmus X. contra omnia maleſicia. 675
Extremæ Unltionis. 726
Forma interrogatoria demoni Lactende. 426
Infirmum providendi. . 722
TLitaniæ omnium sanlctorum. 409..
HMatrimonio aßiſtendi.
Puerthodus diſponendi maleficDiutum ad liberationem.
6⁵%
—: eæjiciendi damonem per ultimum præceptum.
696
— liberandi pueros maleficiatos. 7063
Proceſſionis in Feſto Cordhon Chriſti. (526
profeſſio fidei. 565
Providendi infirmum. 4277
Regulæ pro Exorciſta. 201
isepeliendi Adultos. =ðSðð 737

Index

Diſpoſitiones requiſi tæ in maleficiato ut liberetur. 633

PErvangeliorum guerno,! imitia: in Proceſſone Corporie

Chriſti. 22722
Ereduiaum alahorum. 499
—2baxrvulorum. ogz3
Exorciſmus ex Rituali Romano. 409
Exorciſmi Nicueſlæz. SWðB 426
Exorciſmus I. in Feſto circasuaf, tonis D. N. 7Eſu
3 eſ. . 425
⸗=II. in Hebdomada ſantta. 2465
II. in Die Pentecoſtes. 497
— W. in Feſto Corporis Chriſti. 520

. ’V. in Feſto Annunciationis B. V. Marig. 544
—⸗-VI. in Feſtivitatibus B. V. Maric. 575

=

.
–
.„
— .
4
R . 4 —
.— - . . — — 2*
. fð

9

. „—

——

—

S —

—

1L,OCUPLETISSIMIIS

THESAURU
CONTINENS
Varias & ſelectiſsimas BB

nedictiones, Conjurationes, Exd

ciſmos, Abſolutiones, Ritus, Adminiſtrat
nem Sacramentorum, aliorumque Munert

pPaſtoralium, ad utilitatem COhriſti fidelium,
commodiorem uſum Parochorum, omn nii
que Sacerdotum, tam ſæcularium, quàm
Religioſorum uram habentium.

DIVERSIS K TUALIBUS

PROBATISSIMI AUTHORIBUS.
Locupletior & Ccor arretor reddit

GELASIO di CII.IA
Can. Reg. Ordinis S. Au nguſtini,

Decano ad SS. Andream &! Wlagnum
Pedeponti, vulgò Statt
am Hof.

EDITIO SECUN DA.

ETETTNNENN III
14

ffffffn

AbGUer N — n
ſſn

Cunei Unenn
1— 2

r ESE

S e

3
S
3
.
. 2 5
„ 3
E
. 3
. 2
E
1 3
— 5
☛
E 2
—— &à
— =
—
◻
— =
*
— ſ
S£
E
10 10 . ● E
E
„ KH
.„% 2
TWNNN n
9 1 . .

19 20 21