IMmenſ Pietatis, plenitudinis gratiarum infu-

ſor DEUS, qui per os prophetæ tui dixiſti;
expandi amictum meum ſuper te & operui igno-
miniam tuam; plenitudinem gratiæ, & bene]-
dictionis tuæ ſuper hunc amictum, quæſumus,
propitiatus extende, ut omnes qui eo uſi fuerint,

perfectam, quam deſignat amictus, caſtigatio-

nem vocis, & gulæ ſentiant, fiantque perfecta
Virtute decori, ut ex amictibus ipſts reddantur
tibi Deo omnipotenti moribus, & gratiâ ſpecio-
ſi. Qui vivis & regnas in ſæcula ſæculorum.

Benedictio Albæ.
Oremus.
LDOmine DEUS omnipotens, qui Aaron, &
filios ejus, tunicis lineis in decorem & glo-
riam ſacerdotũ indui præcepiſti, cum uibusikii

X

ltrenin

ulen .
ͤankig
Das,
unlruo
ſEel. d

vbken 1

N

4

lenl⸗

Wa
gl

ſuntne
en hobe
Cothente
Geriomu

et, gt

wumem
tleſancti
corce,

Derbonn

Ven

ſeunce

Mhudone

Kcantens,

S

l, ee

Ndn Nernln

itfgiin.

NDoun

1

Benedictionum. 163

ſauctificati, tibi etiam in ſanctuario miniſtrarent;

hanc, quæſumus lineam tunicam tuæ virtutis
ſanctificatione benetdicere, & ſanctijficare dig-
neris: quatenus omnes: qui eàâ induti in ſancto
miniſterio ſuo uſi fuerint, digni fiant altaris tuĩ
miniſtri ĩpſosque ſeptiformi gratia Spiritũs ſancti

repletos, & caſtitatis zonà præcinctos, facias

le

mnmheim .

gmimumin
Pen ni dl
eKoperuig
it Ede
dun, GI
gl Gllſlet
Adu, e
fund ei
Giplortu
EgrNi .
atreuomm.

cum miniſtris Angelicis immortalitatis fruitione
veſtiri. Per Chriſtum Dominum noſtrum, A
men. =

4‧½
Benedictio Cinguli.
Oratio.
DUS innocentiæ reſtitutor, & puritatis ama-
Htor, qui utriuſque teſtamenti patres lumbos
ſuos præcingere inſtruxiſti: quo videlicet carna-
lem lumborum luxuriam diſcerent ſobrietate
continentiæ coarctare; ſanctiffica, & benedic
quæſumus, Domine, cingulumiſtud, ut om-
nes, qui eo cincti fuerint, & ab æſtu volupta-
tum carnalium, refrigerium ſentiant, & Spiri-
tùs ſancti rore perfuſi, quæ tua ſunt, mundo
corde, & caſto corpore deſiderent, & ſectentur.
Per Dominum noſtrum &c.
Benedictio Manipuli.
Oratio.
DEUS qui de fructu operum terram ſatias, &
1— ſecundùm opera ſua retribuis, & judicas
unumquemque; manipulum iſtum, per quem

fructus bonorum operum deſignantur, tuæ be-

2 nedict⸗

—

164
nefdictionis dono ſanctiffica, quatenus miniſ-
tri altaris tui ipſo utentes manipulo, per bono-

Theſaurus

rum operum fruétum, digna ſe gaudeant aſſe-
qui præmia meritorum. Per Chriſtum Domi-

num noſtrum, Amen.
G.
Benedictio Stolæ.
Oratio.

INeffabili benignitatis, & clementiæ DEUS

cujus ſugum ſuave, onusque leve eſſe, tu ip-
ſe perhibes, quique per os ſapientis, collum nos
ſubjicere jugo tuæ ſapientiæ docuiſti; benefdic,
quæſumus, & ſanctrffica, ſtolam iſtam, jugum
manſuetudinis præſignantem; ut ſacerdotes &
levitæ tui, qui eidem ſtolæ humeros, & colla
ſubmiſerint, ſuavitatis tuæ ſentiant lenitatem,
quatenus inter illam-magnam, & innumerabi-

lem turbam, quam beatus Joannes vidit in con-
ſpectu Agni ſtolis albis amiétam, ſtolas ſuas

lavare in ipſius Agni ſanguine mereantur: ac tan-
quam formoſi in ſtola ſua, & in multitudine ſuæ

fortitudinis gradientes, ſtolà induantur gloriæ

æternaliter cum electis. Per Chriſtum Domi-
num noſtrum &c.

Benedictio Caſulæ.
Oratio. =
DEUS fons bonitatis, & juſtitiæ, qui tui ope-

ris miniſtros ad extremum veſtimento ca-

ſulæ, cujus munimine interius omnia tegeren-
Ln⸗ 2- . —
tur, Veſtiri ſanxiſti, benedic, quæſumus . &

.
Efci⸗
ſoltit 1 .
r omninn
gekrCe

erne,

m Pen

ee
mbn
nvehan
ede, r
Uluulee

umimene

1,At,
Eilenne

0Mn

Kom
lyplee t
lolri⸗ on⸗
ealm
ſue ſncd
Ulefenn
hin nni
l . RNle
lriened
üma

h.

lemente D
elereeſe, ui
Vtie, Cokomne

ailiz benen

ikum nan
Ut herdotes !
nei, & col

Cunt eniten

Kimmumerht
dun, kolu l⸗
Etenlux::det
nmmulttucinel⸗

Ckritun

le.

fir i
nekneno,
Nin tget
. NEhans,

duaomr gn
he

Benedictionum. 165

&i fica caſulam iſtam, & concede petitionibus
noſtris, ut omnes hac caſula induti, enumeratis

intùs omnium virtutum ornamentis vinculum
perfectæ Charitatis ſuper omnia habeant, quo

deſiderare, & quo pronicere, te praſtante, va-
leant. Per Chriſtum &c.
Benedictio Tunicellæ.
„ Oratio.
O Mnipotens ſempiterne Deus, qui Moyſi fa-
mulo tuo levitica indumenta, quæ ad cul-
tum ſanctuarii pertinent, facere præcepiſti; be-
nefdic, quæſumus hanc ſtrictam, ſeu Tunicel-
lam, ut ſubdiaconatús miniſteriis, quibus fa-
muli tui decenter ſunt ornati, & virtutum perei-
piant incrementa, & vitiorum monſtra devit a-
tes, ad te, qui via & veritas, & vita es, gratio-.
ſi valeant pervenire. Per Chriſtum &c.
Benedictio Dalmaticæ.
Oratio.

DEUS omnipotens bonarum virtutum dator,
& omnium benedictionum largus infuſor,

.

ſupplices te rogamus, ac petimus: ut mentibus

noſtris opem tuæ bencdictionis infundas, &
hanc Dalmaticam digno cultui tuo præparatam,
Virtute ſancti Spiritùs benetdicere, Iancti ſicare-
& conſecrare digneris, & omnibus eam por-
tantibus gratiam ſanctificationis ſacri miniſterũ

tui benigne concedas, ut in conſpectu tuo ſan-
cti, & immaculati, atque irreprehenſibiles ap-
.

3 pare-

166 Theſaurus
pareant, & auxilium tuæ Miſericordiæ acqui-
rant. Per Chriſtum Dominum noſtrum. Reſp.
Benedictio Pluvialis.
Oratio.

6 LDmine Deus, Pater omnipotens, Rex ac

magnificus triumphator, qui per ſanctos
Pa˖tres noſtros, qui tibi in ſacerdotali Ordine

placuerunt, diverſi generis ornamenta, & veſ-

timenta ſacerdotalia fieri & in his ornari ſacer-
dotes, tibi ſervientes, voluiſti, exaudi propi-
tius orationem noſtram, & hanc Cappam, 4
Pluviale, dextrà tuâ ſanctà benefdicere, &
conſefcrare digneris; quatenus hoc veſtimen-
tum Mmiſtris, & levitis, ſacerdotibus ac Pon-

tificibus ad divinum cultum ornandum atque ex-

plendum proñciat, ſanctisque altaribus mundi,
& ornati in hac veſte miniſtraturi irreprehenſibi-
les in actu, & dicto interiùs exteriusque appare-
ant, & tibi ſoli Deo puro corde, & mundo
corpore, omnibus diebus vitæ ſuæ, irreprehen-
ſibiliter ſanctorum Patrum exempla ſequentes
ſervire valeant, iſſque ſacris miniſteriis ſecundum
tuam voluntatem, quando tibi placuerit, cx-
pletis, cæleſtis regni gloriam, cum omnibus
nobis, ſibique Gociigis percipere mereantur.
Per Chriſtum Dominum noſtrum, Amen.

„

II.
Benedictio crucis, quæ ponitur ſuper

veſtimentum.

cu

CAummß⸗
colacn,
un.

Vkeme

Nerendi⸗a

NeMne

n bonn

Ean
Doen
licere, i
tuen Ee.

Donn
Klr

Vrobuct

uI, 4

lleiz
Rechoner
ain
ünt

„ Benedictionum. . 167
BFnetdic. Domine JESU Chriſte hanc cru-

cem, per quam eripuiſti mundum à poteſta-
te de'monum, & ſuperaſti paſſione ſuggeſtorem
peccati, qui gaudebat in prævaricatione primi
Romans Per ligni vetiti ſumptionem. Qui cum
Deo Patre & Spiritu ſancto, &c. .
iten Nerr r Alia Benediéctio ejusdem.
üi N tit GSAnCtifica, quæſumus, Domine iſtud ſigna-
etenlan — culum paſſionis tuæ, ut ſit inimicis tuis ob-
unen M ſtaculum, & credentibus in te efficiatur victoriæ
Momm vVexillum. Qui cum Deo Patre & Spiritu S. Vi-

ernlin vis & regnas in ſæcula ſæculorum, Amen.
– 12.
erient, Benedictio Mapparum ſive Linteaminum
or veſhinee Altaris. G

hu rba Verſ. Adjutorium noſtrum &c.
numatt Verſ. Dominus vobiſcum.
Arbunn. Oremus.
. mmtheil ENaudi Domine preces noſtras, & hæc ſancta
tencnechne linteamina ſacri altaris uſui præparata benet-
te,K II. dicere, & ſanctifficare digneris. Per Chriſ-
ln, nent tum &c.
anpl Alrlulia Oratio.
teisſon. LDOmine Deus omnipotens, qui ornamenta
. & linteamina facere Moyſen ſervum tuum
,Nοι per duadtaginta dies dociiiſti, du etiam Maria
cpeem texuit, & fecit in uſum miniſterii tabernaculi
n federis, ſanctifficare, benefdicere, & conſet-
crare digneris hæc linteamina ad tegendum, in-
Gude volvendam ue altare glorioſiſſimi Filii tui Do-
mini noſtri JEſu Chriſti. Qui tecum vivit &
=èêDB L 4 cg:

168 Theſaurus
regnat in unitate Spiritùs ſancti Deus per omnia
ſæcula ſæculorum. Amen. —
Poſtea aſpergantur.
Benedictio linteaminis, quo tegendum &
ſervandum eſt corpus Dominicum.
Verſ. Adjutorium noſtrum &c.
O Muipoten? ſempiterne Deus, benefdic lin-
teamen iſtud ad tegendum, involvendum-
ue Corpus & ſanguinem Domini noſtri Eſu
hriſ. Qui tecum vivit & regnat &c.
Aſpergatur.
Benedictio Corporalium & Pallarum,
Verſ. Adjutorium noſtrum &Qc.
Verſ. Domine exaudi &c.
Verſ. Dominus vobiſcum &c.
Oratio.
lementiſſime Domine: cujus ineñerabilis vir-
Wtus, cujus myſteria arcanis mirabilibus ce-
lebrantur: tribue, quæſumus, ut hoc lintea-
men tuæ protectionis henefdictione ſanctifice-

tur ad conlecrandum ſuperillud corpus & ſan-

Tinen Filii tui Domini noſtri ESU Chrifti.
ui tecum vivit & regnat &c. .
Alia Oratio.

Q Mnuipotens ſempiterne DEUS, bener dice-

re, ſanctifficare & conſecrare digneris lin-

teamen iſtud ad tegendum & involvendum cor-
pus, & ſanguinem Fili tui Domini noſtri JEſu

Ohriſti. Qui vivit & regnat in ſæcula ſæculorum.
Reſp. Amen. S

Alia

cipdn
0 Nocſen
umbene
K
Chinorum
tenhd
pAmmen.

.

ceur,

lieclci⸗

1

I Aue

Tel Domimn

Uad Doe
Dmuln
Nunenten
uüitenin
Cifen,
tumhonnn

Mlnr
mmnon
gatacgrele
Eünaminn
1, Emun
i Hin
4 6 per .
uenune

ibeun

/

Benedictionum. B 169
. Alia Oratio. =

NMnipotens ſempiterne DEUS manibus noſ-

Vommmenn.

Den, berete

Un, Uyohrener

Dommimti

onat .

nEbalerun,

..

iuineinbiin
nis mirhibu

., M ho
dcnobe k
1
n 0.

beft 4

ecne en

mnoſnnne
nin

DomN

lud n⸗

V tris opem tuæ benedictionis infunde, ut per

noſtram benefdictionem hoc linteamen ſancti-
vgenN

ficetur, & corporis ac ſanguinis Redemptoris
. = -— A. . -XxA .—2
noſtri novum ſudarium Spiritũs S. gratiâà efficia-

tur. Per eundem Chriſtum Dominum noſtrum,

Reſp. Amen.
. I15.
Benedictio ſacrorum vaſorum & aliorum or-
namentorum in genere.

Verſ. Adjutorium noſtrum &c.

Verſ. Dominus vobiſcum &c.
Oremus.
EKaudi, Domine, preces noſtras, Pater cle-
mentiſſime, & hæc purifſicanda vaſa, & or-
namenta ſacri altaris, atque Eccleſiæ tuæ, ſancti
miniſterii tui uſui præparata, benefdicere, ſan-
ti fficare, & conſefcrare digneris. Per Chriſ-
tum Dominum noſtrum. Reſp. Amen.
. Alia Oratio.
O Mnipotens ſempiterne DEUS, à quo omnia
immunda purgantur, & in quo omnia pur-
gata clareſcunt: ſupplices filii tui tuam omnipo-
tentiam invocamus, ut ab his vaſis, ornamen-
is, & miniſteriis, quæ tibi offerunt famuli tui,
omnis Spiritus immundus concuſſus longe diſce-
at, & per tuam bene dictionem ad uſum &
miniſterium ſancti Altaris & Eccleſiæ tuæ ſancti-
hicata permaneant. Per Chriſtum &c.

X5 r16. Ber

17 0 Lheſaurus
Be nedictio Tabernaculi, Vaſculi (id eſt) Ci-
borui, Monſtranti & Lunulæ pro Sacro-
ſancta Evchariſtia conſer-·
vanda.
Verſ. Adjutorium noſtrum &c.
Verſ. Dominus vobiſcum. &c. .
Oremus. .
O Mnipotens ſempiterne DEUS, Majeſtatem
L tuam iſupplices deprecamur, ut vaſculum
hoc pro corpore filii tui Domini noſtri JESU
Chriſti in eo condendo fabricatum benefdictio-
mis tuæ gratia ditare digners. Per cundem Chriſ-
tum Dominum noſtrum. Reſp. Amen.
Deinde Aſpergit.
17. J
Benedictio Thuribili.
Oratio. L r
D*s. ad cujus ſepulchrum cum aromatibus
in ſpecie animarum ſanctarum virtutes ſan-
torum operum geſtantium diluculo mulieres
veniſic memorantur: & in cujus conſpectu An-
gelus, habens thuribulum aureum ſtetiſſe, &
datis incenſis de orationibus omnium Sanctorum
ante thronum Domini adoleviſſe, cæleſti juſſio-
ne divulgatur, adeſto propitius invocationibus
noſtris, & hoc thuribulum cæleſti benefdictio-
ne perfunde, ut quicunque ex ee thimiamatis,
vel thuris fragrantiam ienſerint, tua donante
immenia clementia, odores orationum ante
mnſpectum Majeſtatis tuæ per manus ſanctorum
emi-

knolni

.
anmt
Deobneh

—

GA.

nedidto
ſel AMaiue

ſalarl
uft un
Peredo
Cabeni,
Urft hni

eorprir

nmnn
rkadyer:
Euude
lorumuon
Ucorciamn
Ute, guu
Ulgione,
fhirekernn
Nolkrum 4

i,a

lumertſen
ſr,

Ci en

Benedictionum. 1IrI

.. emittant Angelorum. Qui vivis & regnas cum
altc Deo Patre in unitate Spiritus S. Deus &c.

unien . .
CLCLCLAPTIET QIANA TANX.
Beneaictiones pro hominilus.
. . . I.
MWMNEK Benedictio Peregrinorum ad loca ſancta
ur, ur arte exeuntium.

mn Ni H Verſ. Adjutorium noſtrum &c.
um benedi Poſtes ante Dominus vobiſcum dicitur.
renden Ioin Antiph. In viam pacis: & canticum.
A Benedictus Dominus Deus IHrael &c. cum
Gloria Patri, & repetitur
Antiph. In viam pacis &c. cum verſibus & oratio-
, nibus, ſicut in itinerario, in fine Breviarii & Diurnalis.
tble Poſt quartam orationem, Præſta quæſumus, dici-
tur hbæc Oratio:
namremm Exaudi Domine preces noſtras, & iter famu-
mminms lorum tuorum propitius comitàâre, atque miſe-
dl ricordiam tuam, ſicut ubique es, ita ubiqe lar-
lius Colhrel gire, quatenus à cunctis adverſitatibus tua opi-
Hrem tulatione, & benetdictione defenſi gratiarum
liundne tibi referant actionem. Per Chriſtum Dominum
le,“ noſtrum. Amen.

is ilngit Pax & Bene dictio Dei omnmipotentis Paltris,
tkettk & Fiflü, & Spiritûs † ſancti deſcendat ſuper VoSs
Aad n & maneat ſemper. Amen.
nn Aſpergantur aqua benedicta dicendo.

6

mm? Procedatis in pace: in nomine Domini JEiu
ruul Chriſti. Amen. ,

S55

172 Theſaurus eme mm
Si ſit unus ſolus peregrinaturus, omnia dicuntur is mmu n
ſingulari: ſi ſacerdos ſimul iturus, in prima perſona plu-. Wlll

n
. 5 6 cge
2. ſre ⸗
Benedictio poſt reditum peregrinorum. tntun,
Verſ. Adjutorium noſtrum. &c. Win bon
Antiph. Ecce ſic benedicetur homo, qui timet (un nOk
Dominum.

Pſalm, 116. Laudate Dominum ommes gentes. akben
vel Pſal. 127. Beati omnes, qui timent Domi- (lfi &

num, cum Gloria Patri, &c. A(erenn
1 Ex veſp. fer. quartæ repete.
Antiph. Ecce ſic benedicetur homo, qui timet Nrlcon
Dominum.

Ctin
Dochnbeel
n melien
mmiun

Kyrie eleiſon, Ohriſte eleiſon. Kyrie eleiſon.
Pater noſter &c.
Verſ. Et ne nos inducas in tentationem. &c.
Verſ. Benedicti, qui veniunt in nomine Domini. ſen
Relſp. Benedicti vos à Domino, qui fecit cœlum R ſn
& terram. tNen
Verſ. Reſpice, Domine, in ſervos tuos, & in Meuſen

operatt a. Reſp. Et dirige eos in viam man- eelhi I
Qatorum tuorum.
Verſ. Domine exaudi &c. AKEN
Verſ. Dominus vobiſcum &c. lre
Oremus. e
Argire, quæſumns, Domine, famulis tuis R ce⸗
— indulgentiam placatus, & pacem, ut pari- olnine

4
ter ab omnibus mundentur offenſis, ſecura Munn
zimente⸗ leiſerviant:
Omnipotems ſempiterne Deus, noſtrorum Uben
tem

Benediclionum. 123

temporum, vitæque diſpoſitor, famulis tuis
MAN continuæ tranquillitatis largire ſubſidium, ut
upſuf quos incolumes propris laribus reddidiſti, tua fa-
cias protectione ſecuros.
Deus humilium viſitator, qui nos paterna di-
etrionn lectione confolaris, prætende ſocietati noſtræ
gratiam tuam, ut per eos, in quibus habitas,
Timn s tuum in nobis ſentiamus adventum. Per Do-
om,in minum noſtrum &c.
Aſpergantur. =
Kune Pax & benedictio Dei omnipotentis Paftris,
utmnn & Fiflii, & Spiritus † ſancti deſcendat ſuper vos
& maneat ſemper, Amen.
Benedictio mulieris prægnantis, ubi aut
Matris, aut infantis vita periclitatur.
Parochus hac benedictione non utatur niſi rogatus: &
ünen ä tum cautè obſeryet, ne quid, braſente ſe, contra vere-
I irnk cundiam quavis neceſſitate committatur.
e Verſ. Adjutorium noſtrum &&.
itetcti Verſ. Salvam fac ancillam tuam. Reſp. DEUS
l 1, Meus ſperantem in te. =MU
. Verſ. Eſto illi Domine, turris fortitudinis.
MI I Reſp. A facie inimici. .
Verſ. Nihil proficiat inimicus in ea. Reſp. Et filius
migutati⸗ non apponat nocere ei. 2
erſ. Mitte ei Domine auxilium de ſancto.
Reſp. Et de Sion tuere eam.
nine 1 Verſ. Domine exaudi &c.
Eum . Verſ. Dominus vobiſa cum. &c.
e1 iu Oremus.
Q Mnipotens ſempiterne Deus, qui dediſti fa-
4

n ohn ml.

ono, guiü

Hie gele

174 Theſaurus
mulis tuis, in confeſſione veræ fidei, æternæ
Trinitatis gloriam agnoſcere, & in potentia Ma-
jeſtatis, adorare unitatem: Juaſinnue, ut ejus.
dem ſidei firmitate hæc famula tua ab omnibus
ſemper muniatur adverſis. Per Dominum noſ-
trum &c.
Oremus.
LDmine Deus, omnium Creator, fortis &
terribilis, juſtus & miſericors; qui ſolus bo-

nus & pius es; qui de omni malo liberas Iſrael,

qui electos patres munere Spiritũs tui ſanctificaf
ti, qui glorioſæ Virginis MARIX corpus & ani-
mam, ut dignum flli tu habitaculum eſſe me-
reretur, Spiritu ſancto cooperante præparaſti:
qui Joannem Baptiſtam Spiritu ſancto repleri, &
in utero matris exultare feciſti: accipe ſacrifi-
cium cordis contriti, ac fervens deſiderium fa-
mulæ tuæ N. humiliter ſupplicantis, pro conſer-
vatione prolis debilis, quam ei dediſti concipe-
re; & cuſtodi partem tuam, & defende ab om-
m dolo & injuria antiqui hoſtis, ut obſtetricante
manu, fœtus ejus ad hanc lucem veniat incolu-
rnis, ac ſanctæ regenerationi ſervetur, tibique
in omnibus jugiter deſerviat, & Vitam conſequi
mereatur æternam. Per eundem Chriſtum
Dominum noſtrum, ꝶ. Amen.
Poſtea aſpergat aqua benedicta in modum crucis reci-
tans ſequentia. ð
Pfſalmus 122. —
DEGS miſereatur noſtri, & benedicat nobis:
Dilluminet vultum ſuum ſuper nos, & miſe-
reatur noſtri. L

lteonoe

Gus Clchu
Cobftemnn
Ienmt K
Gnonnosn
Conutean
popchon
Nenecicn
tosDen
ſenr.
Gu
ſethelia
in enl

lr.

ſel kMsl
Cooteino

Telbonne
Venleoin

le.
NKm
iPrelentitn
Sncihebie
omnimcn
tione cuſ
un. Re
heclch

=

=

1

(hftinn 5

ne Aet
⸗

Benedictionum. 175
eſdn Ut cognoſcamus in terra viam tuam: in om-
Kinpcein nibus gentibus ſalutare tuum.
imuu Confiteantur tibi populi Deus; confiteantur
Amdom tibi populi omnes.
RDorium Lærentur & cxultent gentes: quoniam judi-
cas populos in æquitate, & gentes in terra dirigis.
Confiteantur tibi populi Deus, confiteantur
CeYiH tibi populi omnes: terra dedit frutum ſuum.
ton gim Benedicat nos Deus, Deus noſter, benedi-
molbenh cat nos Deus: & metuant eum omnes fines
dbmiindn terræ.
–= „Gloria Patri &c. 1 .
nlm; Verſ. Benedicamus Patrem & Filium cum S. Spi-
eNH Titu. Reſp. Laudemus & ſuperexaltemus eum
tome „inſecula.
rchein Verſ. Angelis ſuis mandet de te. Reſp. UVt cuſto-
m iant te in omnibus vis tuis,
ens Cellderan .
ni o Verfſ. Domine exaudi &c.
tkfioni Verſ. Dominus vobiſcum. &.
lcenten.⸗ Oremus. .
* VIita ‚ quæſumus Domine, habitationem
end Viſtam, & omnes inſidias inimici ab ea, &
den al à præſenti famula tua longè repelle; angeli tui
d, ſancti habitent in ea, qui eam, & fœtum ejus
Cuu. ab omni adverſitate & mortis periculo tua benet-
enaden O“ di ione cuſtodiant. Per Chriſtum Dominum
. noſtrum. Reſp. Amen.
uNG. Benedictio Dei omnipotentis Paftris, & Fiflii,
& Spifritus S. deſcendati ſuper vos, & maneat
ſemper. Amen. M
J Aſpergat illam in modum crucis.

S 4. act alai
Benedictio veſtis baptiſmalis, quæ Chris:

male dicitur. o.
Verſ. Adjutorium noſtrum &c. (izcke
Verſ. Domine exaudi &c. n P
Verſ. Dominus vobiſcum &Kc. MN,.
Oremus. 1 Cnne

DOmine JESU Chriſte, benedic, quæſumus gard⸗
hanc veſtem, tuo baptiſmate regeneratis bnen
imponendam, quatenus adoptionem filiorum mrnlr
adipiſcentes, amicti ſtolis albis, cum omnibus lmoen
his, qui laverunt ſtolas ſuas, & dealbaverunt eas ACtn i

in ſanguine tuo, te per ſemitam mandatorum Cbnunn
tuorum ſequantur in hoc ſæculo, & laudent, ac l ud
glorificent in futuro. Per omnia ſæcula ſæculo- Uinmimn
rum. uuunc
L uolrn
Benedictio mulieris purificandæ poſt Ca
partum. Men d.

4 .

Si quæ puerpera poſt partum, juxta piam ac laulabi- Auole
lem conſuetudinem ad Eccleſiam venire voluerit pro inco. Iponen
lumitate ſua Deo gratias actura, petieritque à ſacerdote (uuck
benedictionem, ipſe ſuperpelliceo & ſtola indutus cum iſectlien
miniſtro aſpergillum deferente, & ſacerdoti reſpondente, Gruh
ad fores Eccleſiæ accedat. ANſft
Deinde illam foris ad limina genuſlectentem „vel (ubi 0 Emi
comunodè fieri nequit) ſtantem & candelam accenſam in kckeene
manu tenentem, ſans ipſe intra fores Eccleſiæ aperte D
eapite, ter in modum unius crucis aqua benedicta aſper- u hle
gat nibil dicens. dg.
Verf.

.
Aunlient:

Nde in

Dl Ttenen 4
dtonen: flon

,Cu omet

labe Geruote

n muncatonm

Kluudent, ¹
Ulzolle h

eot

izin 41

ijeſelant?

anne
nſaei e

ſuin

X

Benedictionum. 1 177

yerſ. Acdjutorium noſtrum &c.

mino.

Antiph. Hæc accipiet benedictionem à do.

Pfalmus 2¾. L

DoOmini eſt terra & plenitudo ejus: orbis ter-

rarum, & univerſi qui habitant in eo.
Quia ipſe ſuper maria n davir eum, & ſuper
flunnna Præparavit eum.
Quis aſcendet in montem Domini: aut cnis ,
ftabit in loco ſancto ejus?
Innocens manibus, & mundo corde, qui non
accepit in vano animam ſuam, nec juravit in

dolo proximo ſuo.

miſericordiam? à Deo ſalutari ſuo

Hic accipiet benedictionem S &
Hæc eſt generatio doercnnum e

m: quæ-

rentium faciem Dei Jacob.

Attollire portas principes veſtras, & elevami-
ni portæ æternales: & introibit Rex gloriæ.
Quis eſt iſte Rex gloriæ? Dorninus fortis &
potens, Dominus potens in præio. 7
Artollire portas principés veſtras, & elevami-

ni portæ æternales, & introibit Rex gloriæ.
Quus eſt iſte Rex gloriæ? Dominus virtutum
jipſe eſt Rex gloriæ.

Gloria Patri &c.
Antiph. Hæc accipiet benedictionem Domi.
no, & miſericordiam à Deo ſalutari ſuo, quia
hxe eſt generatio quærentium Dominum.
Deinde porrigens adl manum mulieris extremam par-

tem ſtolæ, eam a ſiniſtra iuprodkeit Aauani altm in Ec-

cleſi. Nam dicens:

1 4

4178 àſaurus

Ingredere in templum Dei, adora filum Beg: Dohle-
tæ MARIX Virginis qui tibi fæcunditatem tri- Mno
buit prolis. “l uen
Cgyeas ſacerdos, ut, i quid mulier pro benedidtione,; Mldhele
oßerre vult, ilud non, dum stolam ei porrigit, ſed fi- (Eid n
nita primùm benedictione accipiat. —etelah
Puerpera ingreſſa genuſlelctit coram Altari Eccleſiæ ix Min p,
aliqua illius Capella, & orat gratias agens pro beneſiciis mniſoti

ſibi collatis. omningeli
Sacerdos autem, ſtans ante altare , converſus ad il. ſtats in
lam dicii. . . Aber.
Kyrie eleiſon. Chriſte eleiſon. Kyrie eleiſon.
Pater noſter. Uneland

Verſ. Et ne nos inducas in tentationem &c.
Veerſ. Salvam fac ancillam tuam Domine.

Reſp. Deus meus ſperantem in te. gen
Vrerl. Mitte ei Domine auxilium de ſancto. ianin
Reſp. Et de Sion tuere eam. H
Verſ. Nihil proficiat inimicus in ea. Reſp. Et fi- nau
lius iniquitatis non apponat nocere eei. en
Verſ. Domine exaudi &c. S ſethtt
Verſ. Dominus vobiſcum. &c. ſaign
er Oremus B VenSNrn
OMaipotens empiterne Deus, qui per Beatæ Nekr
NM MARI& Virginis partum fidelium parien- ſa n
tium dolores in gaudium vertiſti: reſpice pro- den nt
pitius ſuper hanc famulam tuam, ad templum ſeri
.

lanctum tuum pro gratiarum actione Iætam ac- enint
cedentem: & præſta, ut poſt hanc vitam ejus- chn
dem Beatz MARLX meritis & interceſſione, bloet
adæternæ beatitudinis gaudia cum prole ſua per-. Eim
venire mereatur. Per hriſtum Dominum nof- dun
tram. Amen. Dein.

niin

keuncinen

oleulic

.

6 mnie e

lichſe

cußt lgt,

1, anſu0
1 Drecki

onenn e,
Domune.

Ceſnto.

ner Nenl
noceletl⸗

. Benediclionum. 179
Deinde illam aſpergit iterum aqua benedidta ter in mo-

dum unius crucis.

Pax & benedictio Dei omnipotentis, Paftris,

&& Fiflii & Spiritus † ſancti deſcendat ſuper te, &

maneat ſemper. Amen.
Mulier poſt partum adverſa valetudine impedita diffe-
rat purificationem, donec utcunque viribus reſtituta Ec-

cleſiam ingredi peſſit, non obſtunte mortis periculo: pu-
riſßicatio enim ab/que licentia extra Eccleſias fieri non

6

cio impeditorum,
pit interdum (Deo hominum vindicante ſive infdelita-
tem, ſive libidinem) ut vir & mulier maleficio impediti,
à matrimonii uſu impediantur. Ad quam depelleudam

noxam conjuges, primim omnium diligenti Conſcientis

examine, & Confeſione ſacramentali pramiſſa, adibuns

ſacerdotem; qui, lecta Miſſa de Spiritu ſantto aut Dei

para Virgine Maria ſequentes ſubjiciet orationes.
Verſ. Adjutorium noſtrum &c.

Verſ. Salvum fac ſervum tuum, & ancillam tuam

Reſp. Deus meus ſperantes in te.

Verſ. Mitte eis Domine auxilium de ſanto.
Reſp. Et de Sion tuere eos.

Poſtea extenta manu faciens crucem ſuper illam dicit.

Benedictio & Exorciſmus Conjugum malefi-

Verſ. Nihil proſiciat inimicus in eis. Reſp. Et fi-

lius iniquitatis non apponat nocere eis.
Verſ. Eſto eis Domine turris fortitudinis. Reſp. A
facie inimici.
Verſ. Domine exaudi &c.

3 M. 2 Verl. L

1980 = Tkeſaurus

Verſ. Dominus vobiſcum. &c. WWM h
Oremus. ihn
DOmine EeO Chriſte, Fili Dei vivi, qui in G
—◻A paradiſo terreſtri matrimonium inſtituiſt .
in officium; & poſtmodum pro nobis Homo Uikbict
factus es, & ex Virgine natus, etiam in Sacra- Ciee
mentum; & tuâ præſentiâ ac miraculorum tuo. Uubon
rum primitüs dignanter illuſtràâſti: quæſumus, Mmeun
ut per merita Beatiſſimæ Virginis MARIE, Ma- (onmuan
tris tuæ, beatorum Apoſtolorum Petri, & Pau- im Kin
li, Wolfgangi, omniumque Sanctorum & San- Seyhlul
tarum tuarum hos conjuges, Matrimonii Sa- cußrnni
cramento copulatos benefdicere, & ab omni l- oann
amento, faſcinatione, & maleficio ſatanæ, ſitien
œcunditatem, & ſalutarem ſobolis propagatio- Egune
nem eis impertiendo tua pietate liberare digneris. Wenumn
Qui cum Fatre & ſancto Spiritu vivis &c. Iiimn
Deinde Pſalmi ſequentes dicuntur. Carih
Pſalmus I. lelkutus:
PEatus vir, qui non abiit in conſilia impiorum, Jumn
& in via peccatorum non ſtetit: & in cathe- tühunmn
dra peſtilentiæ non ſedit. (uir
Sed in lege Domini voluntas ejus: & in lege mumpoll
ejus meditabitur die ac nocte. W6oana
Et erit tanquam lignum, quod plantatum eſt yropnnn
ſecus decurſus aquarum: quod fructum ſuum Qonin
dabit in tempore ſuo. Mlanttein
Et folium ejus non defluer, & omnia, quæ- lumnb
cundue facier, proſperabunrur. nceng
Non ſic impii, non ſic: ſed tanquam pulvis, Pral,
quem projicit ventus à facie terræ. „ lchißſe
Ideo non reſurgent impii in judicio: neque umn
peccatores in concilio juſtorum. Quo⸗-

4
X

Daͤſii

onobislon

timnin nn

MWolyninte
: ram
u MANEN
mbeni Kl

ctorune Nen

Martmoni

,Kabomnnt

letco rm

leroane e

berme gnen
d.

inimnien.
ctt: Kinc

,Z
eu . l

od urnn
Ahuemn “

uui, 6
n⸗ . e6

„¹ ſſel⸗

chg .

4
„

Wlum intn

Benedictionum. 181
Quoniam novit Dominus viam juſtorum: &
iter impiorum peribit.
Gloria Patri. Sicut erat &c.
Pſalmus. 96.
Ui habitat in adjutorio Altiſſimi: in protec-
Q tione Dei cæli commorabitur.
Dicet Domino, ſuſceptor meus es tu, & refu⸗

gium meum: Deus meus, ſperabo in eum.

Quoniam ipſe liberavit me de laqueo venan-
tium: & à verbo aſpero.
Scapulis ſuis obumbrabit tibi: & iub pennis
ejus ſperabis. .
Scuto circumdabit te veritas ejus: non time-
bis à timore nocturno.
A ſagitta volante in die, à negotio perambu-
lante in tenebris: ab incurſu, & dæmonio me-
ridiano.
Cadent à latere tuo mille, & decem millia à
dexteris tuis: ad te autem non appropinquabit.
Verumtamen oculis tuis conſiderabis: & re-
tributionem peccatorum videbis.
Quoniam tu es, Domine, ſpes mea: altiſſi-
mum poſuiſti refugiumtuum.
Non accedet ad te malum & flagellum non
appropinquabit tabernaculo tuo. J
Quoniam Angelis ſuis mandavit de te: ut cuſ-
todiant te in omnibus viis tuis.
In manibus portabunt te: ne fortè offendas
ad lapidem pedem tuum.
Super aſpidem & baſiliſum ambulabis: &
conculcabis leonem & draconem.
Quoniam in me ſperavit, liberabo eum:
3 2 pro-

X82 Thaſuyue

“”l
protegam eum, quoniam cognovit nomes ſech in

meum.

Clamabit ad me, & ego cxaudiam eum: cum 1 ſalkl

“ ſit̃ 1
a 66

(einic
ipſo ſum in tribulatione, eripiam eum, & glo- ſveinid

nserho eum.

Donmne

Longitudine dierum replebo eum: & oſten. Donun

dam illi ſalutare meum.
Gloria Patri &c. Sicut erat &c.
Pſalmus. 77.

V BEai omnes, qui timent Dominum: dui am- Cdalei, u

bulant in Viis ejus.

4 –

er V

. omnem .

Labores manuum tuarum qia manducabis: m, (un

beatus es, & bene tibi erit.

ror, tua ſicut vitis abundans: in lateribus lis Kbln

domüs,uæ.

menſ.

Filii tui ſicut novellæ olivarum; in circuitu

un ufü
nletaoet

Wonek

Ecce ſic benedicetur homo: qui timet Dom- ul

num.

bona Jeruſalem omnibus diebus vitæ tuæ.

Irael.
Oloria Patri & c. Sicut erat &c.
Deinde preces ſequentes.

1

Kyrie eleiſon. Chriſte eleiſon. Kyrie eleiſon. l tad
Pater noſter. L
Veri. Et ne nos inducas in tentationem. &c.
Verſ. Salvum fac ſervum tuum & ancillam tuam.
Reſp. Deus meus ſperantes in te.
Verlſ. Mitte eis Domine auxilium de ſancto.
Reſp. Et de Sion tuere eos.

Benedicat tibi Dominus ex Sion: ,& Viccas unrinoiä

Ceune
l

Mhlliplen

Et vidcas flios fliorum tuorum: Pacem ſuper lctore

konezkeee
Nrſcbolt
Ctervobi⸗

ſarae

4 Penee

I
lere e
Veri. N

Benediclionum. 183

Dnot e Verſ. Nihil proſiciat inimicus in eis. Reſp. Et filius

inn Dl
un eum, 4

wenn: A

t.

Mminmn git

Nn MNc

u in ueribu

n; in Ctn

i imet Don

Gon: & N
iretr.
: runt⸗

l,
Hietiin
inenl⸗
Cuuud
Ikluc⸗

miquſtari⸗ non apponat nocere eis.
Verſ. Eſto eis Domine turris fortitudinis. Reſp. A
facie inimici. . S
Verſ. Domine exaudi &c.
Verſ. Dominus vobiſcum &c.
Oremus.

O Mnipotens ſempiterne Deus, qui beatæ ſem ·

per virginis Mariæ uterum mirabiliter fœe-
cundaſti, ut de Spiritu ſancto verum Deum &
hominem, ſalvatorem noſtrum JEſum Ohriſ-
tum, conciperet: imploramus Clementiam
tuam ut his famulis tuis, matrimonii nexu con-

jnnctis, ſublato omni dæmomis impedimento

& maleſicio, ſalutarem matrimonii fructum lar-
iri digneris. Per eundem Dominum noſtrum
Eſum Chriſtum Filium tuum, qui tecum &c.
Deinde benedicens utrique, ſubjiciat.
Greator cæli & terræ, qui primis parentibus,
matrimonii fœdere ſociatis dixit: creſcite, &

multiplicamini, & replete terram; ille ſua be-
nedictione adversus omnes diabolicas infeſta-

tiones fœcundet, atque multiplicet, & Chriſtia-
næ ſobolis ſalutarem propagationem miſericor-
diter vobis concedat, in Nomine Patris, † & Fi-
lü, † & Spirits † ſancti Amen.
Poſtea aſpergat illos aqua benediäda, & dimittar.
Alia Benedictio & Exorciſmus conjugum
maleficio detentorunm.
Exorciſta penens manum ſuam ſuper caput maleficiati,
4 conke

1

194 TYeſaurus . H
conerur deſtruere ſacturas, & maleſicia contra ipſum fac- elohomn

ta ſacris verbis & adjurationibus hoc molo. uunb l
. = Conjuratio. unni
6! aliquis maleficus (malefica) per ſua malefi- eun
⸗ cia, incantationes, ligaturas, fignaturas & W.

facturas ſuas vel aliquo verbo, aut pacto, arte h tde⸗
diabolica inito, vel aliquo maleficio te N. faſci- fiefit
navit, vel aliquo vinculo te ligavit, ut non poſ- liu,
ſis uti matrimonio, Chriſtus Filius Dei vivi per. olizil
ſuam pictatem & miſericordiam te ab illo liberet Miendun
& abſolvat: Et ego authoritate omnipotentis Mnonint
Patris † & Filii † & Spiritus † ſancti, mihi ab ipſo, Anen
& à ſancta Catholica & Romana Eccleſia tradita,
dliſiſolvo omnia illa maleficia, quibus Tu N. ab
actu conjugali impediris, & diſſoluta eſſe decer- 1e Ae
no, & præcipio omnibus ſpiritibus immundis, "N
qui ad inſtantiam aliorum dæmonum ſeu malef-·
ciorum impedimenta illa fabricaverunt, ſeu con- ir
ſervaverunt’, vel adhuc tali impedimento fa- Enn
Vvent, & illud conſervant, & impediunt hunc cclinke
ſervum Dei N. aliquo maleficio, ſeu facturà à Ehebn
tali actu, ut ſtatim & ſine mora non obſtante ul Kt
quocunque paécto cum malefico, ſeu malefica bartri⸗
inito deſtruant, & ab illo removeant omnem Ceudh
maligiam ſuam faſcinationem, & omne opus in k.
nefarium diaboli, & miniſtrorum ejus, per Vir- Dominu
tutem, & in virtute Domini noſtri Eſu Chriſti, imi go
qui propter magnam miſericordiam ſuam venit ulhze
in hunc mundum & incarnatus eſt in utero Bea- Wenin⸗
tiſſimæ Virginis MARIX, ut homines perditos Mgor
ad cœleſtia revocaret, quos diabolus ſua perver- inn n
ſitate damnaverat, & cauſa deſtruendi, & cx. Gnln he

erſi NAOH
rnrnu
undon
lcote ſ
Gt, NNN
lube ſel
ntesbllolbee
e onn’tte.
4i mnitiabipe
Locekatmat.
ubus Tu N.
,lraeſecece.
Dus mmmumnd
nſenndd
Gennt ſec⸗
elimnenn:
mmüm .
, Ken lin.
anon t
00, Kund
noveant n
,Kor
S
S
Gekyme
neſe
Poſue/

„α.

Anencl,
.

=

—
= =

17
4

E=
—

6.
12
4

D Penedictionum. 185
pellendi omnia oper⸗ ſatanæ & maleficia ejus ab
omnibus, & condemnandi dæmones in profun-

dum inferni & abyſſi. Ecce crucem † Domimi,
fugite partes adverſæ, vicit Léo de Tribu juda,
Radix David, JESUS MARIX Filius, mundi
ſalus, & Dominus, qui beatiſſimæ Virgim Ma-
tri ſuæ felicem partum tribuit, ſit tibi clemens &

propitius, & tibi N. concedat, ut matrimonio
uti poſſis ad generandam, & educandam, atque

nutriendam prolem Deo & hominibus gratam.

In nomine Patris † & Fili † & Spiritus † fancti,
Amen. ss

Bene dictio Thori.
Verſ. Adjutorium noſtrum &c-
L Exorciſmus.

TXNorcizo te creatura plumarum: per eum,
quem vidit Iſaias ſedentem ſup ſolium ex-

celſum & elevatum: & ea, quæ ſub ipſo erant,

replebant templum. Seraphim ſtabant ſuper il-

lud: Sex alæ uni, & ſex alæ alteri, duabus vela-
bant faciem ejus, & duabus Velabant pedes ejus,

& duabus volabant, & clamabant alter ad alte-

rum, & dicebant. Sanckus, ſanctus, ſanctus

Dominus Deus exercituum, plena eſt omnis

terra gloria ejus: ut nulla communio ſit tibi
cum Angelis maledictis & excommunicatis; ſed

X

fias creatura benedicta, † & ſanctificata † ad ex-

pellendos & fugandos immicos noſtros, & eſto
inimica inimicis noſtris & afflige affigentes

creaturam hanc N. per JESUM Chritum,

M 5 . qui

4

Theſaurus .„
qui vivit & regnat in ſæcula ſæculorum. Amen.
Oremus.

V

Lementiſſime Deus, qui affligendo ſanas, &

caſtigando nos ſalvas, deprecor Majeſtatem
tuam & clementiam fuper has plumas, quas be-

nefdico & ſancti fico per nomen tuum, qui juſ-
