IEin Infrmus confeſſus, & S. Evchariſtia reſectus quinque

imunmden continuis diebus jejunus in Eccleſia genuflectat, teneatque
umemmmi candelam benedictam actenſam in manibus, ſacerdos verò
, Kmi Ringulis diebus ſtolaà indutus legat ſuper eum ſeq. pretés.
Da imemm Primd qnidem ponat manuin ſuper caput infirmi dicens:
Super ægros manus imponent, & bene habe-

ikhm bunt, JEfus Mariæ FPilius, mundi ſalus, & Do-

minus, meritis Sanctorum ſuorum ſit tibi cle-

s ataad en
ucn mens & propitius: & iberet te ab omni febri,
Dcome dun Vivit & regnat &c. . .
Seemei? 9ultus es Domine, & rectum judicium tuum:
le Fac cum ſervo tuo ſecundùm miſericordiam
tuaen.
o, Verſ. Dominus vobiſeum.

edert
Olheed,
1 †

Oremus.

* O Mnipotentem Deum, qui per SS. Apoſtolos
& Martyres ſuos diverſa ſanitatum donalar-
ce Fitur ,Fratres Chariſſim deprecemur, ut huic
AX, famulo ſuo N. (famulæz ſuæ N.) qui febris vexa-

1 S tione fatigatur, fideliſſimi famuli fui Sigismun-
W . . .

PD 3 di

pis, inducat presbyteros Ectleſiæ, & orent ſu-

illius patefecit merita, iſti conferat medicinam

23* Tkeſaurus
di precibus clementer occurrat: qui dum nobis
per Chriſtum &c.
L Lectio Epiſtolæ. B. Jacobi Apoſtoli.
. . . . .
Chariſſimi, triſtatur aliquis veſtrùm, oret,
æquo animo eſt, pſallat: infirmatur quis in vo-

per eum: ungentes eum oleo in nomine Domi-

ni, & oratio ſidei ſalvabit infrmum: & allevia-

bit eum Dominus: & ſi in peccatis ſit, dimitten-
tur ei. Confitemini ergo alterutrum peccata
Veſtra, & orate pro invicem, ut ſalvemini.

Multum enim valet deprecatio juſti aſſidua.

Reſp. Deo Gratias.
Verſ. Domine refugium factus es nobis à gene-

ratione & progenie. Alleluja.

Verſ. Dominus vobiſcum & c..

Sequentia ſancti Evangelii ſecundum Lücam.
Nillo tempore: ſurgens de Synagoga introi-
vit in domum Simonis; ſocrus autem Simo-
nis tenebatur magnis febribus, & rogaverunt il-
lum pro ea. Et ſtans ſuper eam imperavit febri,
& dimiſit illam: & continud ſurgens miniſtrabat
illis. Cùm autem ſol occidiſſet, omnes, qui
habebant infirmos variis languoribus, ducebant
illos ad Eſum. At ille ſingulis manus imponens
curabat eos. Reſp. Laus tibi Chriſte.
Det ei librum oſculandum.
Infirmorum propitiator, abjectorum protec-
tor, deſperatorum ſalvator, Deus Patris mei,
& Deus hæreditatis Iſfrael: dominator cælorum
& terræ, creator aquarum, & Rex totius crea-

7

turæ:

4

re: l

e
GreE

ſel. Donu

“
Omne.
Deus 4 .

.
utrpol

ibon pull
1 Cudelt

Ponfnmt
bnunpen

oNeguun

geſhcon⸗
enmdin
ugnnt

olguenu

a Domin

ſen dortun

pozth
Ilne landt
PerOhikn
1 noltre

„
lgarul

UIn nor
Aacnt:
ll anan
lin Auti
Pbonie

Benedictionum. 231

icn turæ: exaudi preces noſtras, & ad aures miſeri-

eatmeln

4

a.
iſehin
nnnt i
Un, Koen
nnonneben
mum Klii
Wult nm
unIer
Ur ſaem
Aliaceu.

1.
nodne

IAGR,
Gsauenn
muni?
Crde

lun

mnmd,

Dearn.

ergo Domine, donum

cordiæ tuæ ſupplicantium vota perveniant.

Verſ. Dominus vobiſcum. &c.

4

Oremus.
Omine fancte, Pater omnipotens, æterne
Deus, qui contuliſti fidelibus tuis remedi-
um vitæ poſt mortem, ut ſanos ſe eſſe ſentiant,
quibus paradyſus patet: præſta quæſumus; ut
qusod fideliter in nomine electi tui Sigismundi
pro infirmitatibus petimus, famulus tuus, qui
febrium patitur moleſtiam celerem medicinam
conſequatur. Præſta ergo Domine, ut quicun-
ue ſub conſpectu nomims tui nomen famuſ tui
Sigismundiinvocaverit, ad ſanitatem priſtinam
ex tua gratia ſe perveniſſe procinus ſentiat. Per
Dominum noſtrum JEſum Chriſtum, &c.
Verſ. Dominus vobiſcum. &c.
Verſ. Surſum corda. Reſp. Habemus ad Do-
minum.
Verſ. Gratias agamus Domino Deo noſtro.
Reſ. Dignum & juſtum eſt.

dignum & juſtum eſt, æquum & ſalutare

. nos tibi ſemper & ubique gratias agere, Do-

mine ſanéte, Pater ommipotens, æterne Deus,
per Chriſtum Dominum noſtrum. Qui pecca-
ta noſtra portavit in corpore iuo: cujus vulne-

re plagarũ ſancti facti ſumus ; cujus tactu Vis feb-

rium mox receſſit: cujus ſermone confeſtim ſur-
dus audivit: cujus juſſu mutus fari non diſtulit,
claudus cucurrit, cæcus vidit, ægrotus conva-
lIuit, quatriduanus de ſepulchro ſurrexit. Nunc
Majeſtatis tuæ agnoſci-
P 4 mus

232 heſaurus

mus, requiem eſſe homini pacifico. Tu nàm-

que omnipotens æterne Deus, qui inter bella-
torum tumultus, & adverſariorum perſecutio-

nes famulo tuo Sigismundo triumphum Marty-

rii contuliſti, ſecutus gratiam, ſecutus miſeri-
cordiam, ut poſt mortem oſtendat virtutem,
quam ante mortem firmavit. In fide enim tua
dona ſunt Domine, ut in nomine electi tui Si-

gismundi, per communicationem Corporis &

ſanguinis Domini noſtri Eſu Chriſti tempeſta-

tem frigoris excutias, febrium ardorem repel-

las, & præſentem famulum tuum N. ad ſanita-

Dominum noſtrum, per quem

ajeſtatem tu-

Non eiſt aliud refugium, niſi in te ſperare,
Ohriſte: Precibus ſupplicum tuorum libera nos,
Domine. B
Verſ. Dominus vobiſcum. &c.
L Oremus.
O Mnipotens ſempiterne Deus, quæſumus cle-
mentiam tuam, ut benedicendo ſanctiffi-

ces, & conſecrando † conſecres hoc oleum: ut

quicunque ex eo uſi fuerint, bene dictionis tuæ

opulentiâ corda & viſcera eorum repleantur, &

- ⸗ . Q&
cuncta membra eorum per gratiam S. Spirits ²

veneno antiqui ſerpentis liberentur. Per Chriſ-
Et ego ſacerdos tuus † benedico, & ſanctif-

fico hoc oleum; ad reſtituendum obſeſſis libe-

rationem, febricitantibus valetudinem, & æ

gro-

1

Nolen,4
W Noni 1 ¹
celenldn

tem priſtinam revocare igneris, Per Cbriſtum

Gnthu

Creollst
leun, Kalk
u. Fun
dtbolo,
Utcllss in
tionen
heffein n
umennt
Mn Cr
tokon
Pnulente
ſeen
Mentubee
Nolt lnd
Dooim, ir
Mrgun
irihffnone

Kuoctione

M n
elica

icn .

AuImores,

koleiſene
Ptus con
Mroſind

Alinr
um etſen

phun)e.

Kann nie
thln firter
meeciu
lenC
Mifirn
orenrn
nN Aün
erCkikun
cemn

ns K.

In ehen

nunlbenen

RKr
K nEU.
Calun.
1ſ

cend. A
1 4

lonnn
0

WuN N.

nt, e

ZBenediclionum. 233
grotantibus ſanitatem; ad comprimendos tu-
mores, ad leniendos dolores, ad reprimenda
noxia, ad reſtituendum conjugi amorem, & ad
expellendum malignum adverſarium; & quis-
quis eo uſus fucrit, ab ompni pariter languore ſa-
netur, & à morſu antiqui ſerpentis nunquam læ-
datur. Fundat petra rivulos olei ſuper vexatos

X „u4 ——2 N.
à diaàbolo, & ungat eos Deus oleo lætitiæ in ha-

bitaculis juſtorum, multiplicet Deus benef-
dictiones ſuas ſuper hoc oleum ſanctificatum, &
perficiat ſanctificationem ſuam in ſalutem noſ-
tram ſempiternam. Per Dominum noſtrum
JEſum Chriſtum Filium ſuum, qui mundum
unxit oleo miſericordiæ ſuæ, quique cum eo &
Spiritu ſancto vivit & regnat, &c. L
Aſpergatur & thurificetur.
Sacerdos hoc oleo aliquem infirmum unclcturus dicat.
Sicut ſanctus ſanctorum unctus fuit ſpiritu

Domini, ſic Spiritus ſanctus ſit ſuper creatur⸗

Dei, quam ego ungo olei ſacrati liquore (hicun-
gat infirmum in fronte) & per iſtud ſanctum oleum
& unctionem ſanctam libero & abſolvo te ab o-
eribus malignis ſatanæ; ac deſtruo omnia ma-
fici , incantationes, ligaturas, dolores, &
tumores, arte diabolica factos: ut in ommi par-
te olei ſancti, & S. crufcis virtute diabolicos im-

petus contemnere valeas, atque hoc medica-

mento ſancto omnem dæmonis infeſtationem
procul repellere poſſis, prout ego repello, an-
nihilo, & deſtruo, in nomine Pattris, & Fiflii,

& Spiritũs † ſancti. Amen.

234 Tkheſaurus B
Hlc ungat ſingula membra infecta, vel ſaucia, quan- Ill v⸗
tum honeſtas permittit, & ad ſingulas un'étiones dicat. onvotal
Per iſtam ſantam unctionem, & benedicdtio.
nem reſtituat te Dominus in ſtatum priſtinum, Omn
& conſervet te in omni ſanctificatione & virtute. ſen⸗
In nomine Pajtris, & Fiflüi, & Spiritus † ſancti. (nuan

Aren. . reſape⸗
Peracta unctione dicat. amihrt
Verſ. Domine exaudi orationem meam. &c. lenntcon
Verſ. Dominus vobiſcum. &c. ndeme
Oremus. uuelyel

Dmine JEſu Chriſte, qui es ſalus & medici Nhu u
na Vera, quo omnis ſanitas proſprritas de
dimanat: qui inſtituiſti, ut languidos olei li. We
quore in ſalurem ungamus, quæſumus clemen- Unen
tiam tuam, ut diabolica vexatione laborantem Mea

ſanare digneris: fiatque hæc olei ſancti perunctia er
morbi præſentis expulſio. Et ſicut ego oleo ſan- 1 lrt
cto tuo creaturam tuam unxi, ſic & tu divina me- ülfnt
dicina digneris eam ungere, & ab infirmitate ſua Ren⸗
liberare. Qui vivis & regnas &. ſn
. 30. D
Benedictio Thuris ſive incenſi. huittun
Verſ. Adjutorium noſtrum &c. eren

Korcizo te creatura incenſi per Deum † ve- auumen
—rum, per Deum † ſanctum, per Deum, qui Umuhene
omnia ex nihilo creavit, & pravos ongelo⸗ de mgben
CælO ad iſta inferiora expulit: ut fis in defenſio. Rinen
nem noſtram, & efficiaris fumigatio & creaturà ſecenn
benediéta in perpetuam pœnam omnibus malig ami)
nis ſpiritibus, & in ſolutionem omnium lgam. ine
num. g

n,

—,—
EE
—

4 ſai⸗ .
Wengig
Kbenelche
mritrun
r Eftm.
inufſoc

men N.

Amecie
Arohentn

Inng Can
ehbornn
Ddipewodd
eoe
Pobundur!

peeh

Benedictionum. 2235
num. Per eum, qui venturus eſt judicare vVivos &

mortuos & ſæculum perignem.

Oremus.

DOmine ES Chriſte bene†dicere & ſanctif-

ficare per tuam clementiam digneris hanc
creaturam in cenſi; ut in quemcunque locum o-
dor ejus pervenerit, ibi nullus ſpiritus, nulla in-

cantatio, nullumque maleficium poſſit perdura-

re aut conſiſtere. Et ſicut fumus Jecoris piſcis à
Sara dæmonium expulit, ita fumus incenſi hu-
jus expellat omnes malignos ſpiritus, cum om-

mibus maleficiis ſuis, per ſignum ſanctæ cruf-

cis tuæ, in qua redemiſti mundum. Quivi-

u Nal VIS &c.

Oremus.
LDprecor te Domine ESU Chriſte, ut hanc

creaturam odoriferam, quam in nomine

tuo puriffico, ſanctiffico, & benefdico, tua
ſanctà virtute digneris corroborare, & odore

ejus omnes dæmones cum facturis ſuis effugare.

Et ego ſacerdos Dei bene fdico te creatura odo-

rifera, ut in odore tuo benedicatur domus, lo-

cus & cubile, ubi accenſa fueris; ita ut nullus
ſpiritus malus odorem tuum ſentiens poſſit ſtare
aut perdurare. Nam domum, locum & cubi-

culum: ubi odor tuus fuerit, benefdico, &

omni benedictione cæleſti repleo; ita, ut ſit do-
mus & locus & cubiculum Dei, & habitaculum
88. Angelorum. Et quisquis fumigatus fuerit
hac creaturâ benedictàâ, ſanctiſicetur & benedi-
catur à D. N. JEſu Chriſto, & ſit liber ab omni

infeſtatione ſatanæ & miniſtrorum ejus. Per e-

undem Chriſtum. SSires

236 Theſaurus
ODrems.
PEr interceſſionem B. Michaelis Archangeli

ſtantis à dextris altaris incenſi, & omnium

Electorum ſuorum, incenſum iſtud dignetur

Dominus benedicere, & in odorem ſuavitatis

accipere. Sit quæſumus Domine famulis tuis,

pretioſo ſanguine tuo redemptis defenſio per-
petua contra omnes ſpiritus malignos, & omnes

incantationes, præſtigia & diabolicas vexatio-

nes. Et in quocunque loco odor hujus incenſi
fuerit, aullum maleficium nullaque moleſtatio
diabolica poſſit perduxare. Sed ſtatim tuâ im-
mensà porentiâ & virtute tollatur, & abiga-
tur per ke num S. crucis tuæ. Qui vivis &c.
Aſpergatur aquu benedicta.

Benedictio Ruræ contra Deæmoniacos.
Verſ. Adjutorium noſtrum &c.
Verſ. Dominus vobiſcum. &c.
l Oremus.
BEnc tdic Domine ESU Chriſte, hanc crea-
D turam Rutæ, & infunde ei per virtutem ſan-
& trufcis, tuam bene dictionem cæleſtem, ut

1

ei, qui ex ea fumigatus fuerit, vel ſuper ſe eam

habuerit, nullus inimicus nocere poſſit. Et in
quibuscunque locis poſita vel portata fuerit, ab
eis diſcedat & contremiſcat diabolus, fugiatque
pavidus: & non præſumat amplius iniquietare
Vel illudere creaturis ruis. Proinde fupplico ti-
bi Domine, ut S. Angelum tuum Raphaélem
mittas, qui expulit à GJara & Tobia dæ'monem
mor-

nonlenmn
IANGN

“
loch, 1
ieot,
Clunngan

e, uosl
mbtos.

eR.Tanm

ügennh

Utiprel
Oimniun d
ertmuck⸗
nperinen
Cuüern
lun Ken
Int beiefl
1, Kieen
Ter dunn
–
Dem kunole
et: Pn
Puneonn
Plb, acet
m ,

Mi

elg,

unmneemni

Wihnent⸗

K. N
, Kommn
ühkdgen
Genhlartn

gloe.
en Lore
bolen cn
vrhuine
ve noetti
Krintas in
Kabgr
nis,

1

4

nonucos

tant u.

lom per ignem. Amen.
. er

mus clementiam divinæ bonitatis tuæ, ut

Benedictionum. 8227

mortiferum, ut illum conterat & diſperdat de

cunctis animabus colentibus Deum: & de bal-
neis, & de angulis, & de lectulis, & de omni-
bus locis, in quibus Deo famulantes habitant &
requieſcunt, vigilant & conſiſtunt. Nec valeat
amphus inquietare vel pavores immittere ſuper

illos, quos ſancti Chriſmatis tui unctione feciſ-
ti munitos. Benefdicaris igitur Ruta in nomi-

ne SS. Trinitatis, Patris † omnipotentis, & Filii
unigeniti Domini N. JEſu Chriſti, & Spmitus †
ſancti paracliti, ut ſis exterminatio diaboli &
omnium contubernalium ejus. Per eum, qui
Venturus eſt judicare vivos & mortuos, & ſæcu-
Oremus.
O Mnipotens ſempiterne Deus, qui feciſti cæ-
lum & terram, mare & omnia, quæ in eis
ſunt: benedicere digneris hanc crearturam Ru-
tæ, & ſuper eam bene fdictionem tuam effunde:
deer tuam ſanctiſſimam virtutem, & copio⸗
ſiſſumam bene dictionem quemcunque dæmo-
nem famulos tuos vexantem, torqueat & fati-
get: ipſumque à famulis tuis pretioſiſſimo ſan-
guine Domini N. JEſu Chriſti Filii tui redem-
ptis, arceat & expellat. Per eundem Chrif-
tum &c.
Oremus.

DOmine ſancte, Pater omnipotens, æterne
D

eus, qui inter cætera vVirtutis tuæ opera,

terram germinare herbam virentem, & facien-

tem ſemen juxta genus ſuum mandaſti: nale⸗

dif

2 38 Theſaurus

di cere & ſanctifficare digneris hanc Rutam; ut
quicunque illam ſuper ſe portaverit, vel etiam
tantùm olfactu ſenſerit, ab omni invaſione dia-
polica atque malefica ſit liber & ſecurus. Dæmo-
nes quoque & omnes malefici odorem hujus
Rutæ benedictæ ſentientes fugiant procul, &
uemadmodum olera herbarum citò decidant.
Ber Dominum noſtrum Eſum &c.

collam maleficiati appenſa valet ad maleficium infirman-
dum & diabolum coarctandum. .

Fumigatio Dæmoniacorum ad expellendum
diabolum & maleficia ſolvvendum.
Accipe Rutam, Thus, & Grana guniperi & benedie
illa, ut ſequitur, Sicut habetur in Theſauro Exorciſ-
merum pag. 155.
Verſ. Adjutorium noſtrum &c.
Verſ. Domine exaudi &c.
Verſ. Dominus vobiſcum. &c.
LXorcizo creatura Rutæ, Thuris, & Grani
P— Juniperi, per Deum † vivum, per Deumf
verum, per Peum ſanctum. Per ſanctiſſi-
mam Trinitatem Patrem †, & Filium † & Spi-

ritum ſanctum. Per Deum, qui omnia crea-

vit ex nihilo: Per Deum qui expulit pravos An-
gelos ad iſta inferiora. Per JEſum Chriſtum
Filium ejus, Dominum noſtrum; qui dabit
prædeſtinatis regnum æternum, & reprobis ig-
nem infernalem perpetuum. Per omnia nomi-
na ſancta Dei conjuro & exorſ cizo te; ut fſis in

eionen
unionno elo

rtkanoul

one UIrIt
uimniet
Ngbumm
16
itkemas.
Peolo,

Modicum hujus Rutæ, undà cum Thure benedicto, ad OOln

Uninumm,

tußhlret
DeiNegut

in Kenck
Ulletturus e

Allunſeri

Pülia

Neneeus
onukinele

uet Nebe

collefanee
K pieuen
Oltionie: u
Acke
non ſptn
+–
ſonorun
lto ſn

onnn,

uperyenen
ln mie
nn lt

ornr
nool
reh ga
1n ctn⸗
ſ

tnmlulie

Hjim ifne

Melecdn

eur.
hheno hnl
ſann luns

Benedictionum. 339

Qdefenſionem noſtram, & efficiaris perpetua

fumigatio exorcizata, bene dicta & conſefcra-
ta in ſalutem noſtram, & omnium fidelium

Chriſtianorum: sisque perpetua pœna omnibus

malignis ſpiritibus, & fortiſſimus ignis eorum,
magis quam ſit damnatis ſpiritibus ſulphur & ig-
mis infernalis. Et omnia ſupradicta ſint nobis
defenſio, & perpetua cKpült atque ſuſfumi-
gatio omnium ſpirituum ac ſolutio omnium li-
gaminum, & facturarum ac præſtigiorum: ita
ut nihil prædictorum nos, nec hanc creaturam
Dei N. neque locum, in quo moratur, modo
aliquo offendere & impedire valeat. Per eum,
R venturus eſt judicare vivos & mortuos, &
æculum per ignem. Reſp. Amen,
Oremus.
IN effabilem clementiam tuam, omnipotens
Læterne Deus, humiliter imploramus, ut ſicut
es unus in eſſentia, & trinus in perſonis, ſcilicet
Pater, Verbum & Spiritus S. ita benetdicere &
conſecrare digneris per immenſam clementiam

7& pietatem tuam, hanc creaturam ſuffumi-

ationis: ut ſit omnibus ipſam ſentientibus o-
or & defenſio perpetua contra omnes malig-
nos ſpiritus, êmnéesque incantationes, præſti-
ia & maleficia. Sitque perpetua expulſio ma-
hgnorum ſpirituum, præſtigiorum annihilatio,
ſolutio ligationum, & diſſolutio omnium ma-
lefciorum. Et in quemcunque locum odor e-
jus pervenerit, nullus ſpiritus, nulla faſcinatio,
nullum maleficium, nullàque moleſtia maligni
ſprritus poſſit durare neque ſtare: Et quicun-
. L que

240 Theſaurus. .RK
que odorem hujus, ſuffumigationis ſenſerit,
à quorumcunque malignorum ſpirituum inva-
ſione liberetur, & ab omni maleficio quomodo-
cunque facto evacuetur. Per Dominum noſ-
trum cc.
Aſpergatur & detur maleficiato, at omni die ſæpius ex
illo odore ſumigetnrr. —“
Benedictio Herbarum, ſive Profumigatio-
nis contra maleficia vulgò Hexen⸗Rauch
“ oder Puler.
Verſ. Adjutorium noſtrum c.
Verſ. Domine exaudi &c.
Verſ. Dominus vobiſcum &c.
OODDODrremus.
DU 8 omniparens qui in creatione univerhᷣ
inter mirabilia opera tua dixiſti, germinet
terra herbam virentem, & facientem ſemen,

& lignum pomiferum, faciens fructum juxta
genus ſuum, cujus ſemen in ſemetipſo ſit fſuper

terram, & eam dediſti nobis in eſcam & uſum,
quia valde bona: Sic propter nomen ſanctum
rtuum laudabile & benedictum, magnum &
glorificatum in cœlo & in terra, pone dexte-
ram tuam plenam largâ benedictione ſuper has
herbas, & reple eas cunctis benedictionibus,
prout ego in nomine ſanéto tuo Jehova eas e-

xorcizo †, benedico †, ſanctifico †, & ubicun-

que collocatæ fuerint ſive in lanis, vel plumis,
Vel paleis, vel lectis, vel in domibus, cubicu-
lis, habitationibus, & in quibuscunque locis vel

N

rt

ckilin

.

pokendl
IEO
Mun, on
Grulrne

ſtel eefun

kineneh
erpotekan
, tenci, Ven
oloctc

ſetbam 1e

5,

oeenn s

Aait, gl

Piteotad
1

ſan Knmi,

duatopn
onet, l
lui K⸗
Gntopls
tbinula

Rinon

uon

Celntm

Ubwnn
Myen

lnckiing
i⸗ her

(imud,

lun lnch,

Ueeere

Benedictionum. 241
dbtt e fuper ſe habuerit, vel portaverit, vel ſi quis fue-
nmn rit ex eis fumigatus, vel in balneo lotus, per
od mnipotentiam tuam, & virtutem paſſionis D.
hhunmn N. M Chriſti Filii tui elongetur ab eis ommne
malum, omne periculum; omnes virtutes &
miiſe Opera ſatanæ, ſicut elongatum eſt cælum à terra,
lux à tenebris, Veritas à mendacio, nec habe-
ant poteſtates ipſi adverſarii noſtri latitandi, no-
Mringt cendi, vVeritatem tacendi, nec permanendi in
nag ibſis locis & creaturis, & ideo per cum, quidat
herbam ſervituti hominum. & per virtutem
ſanctiſſimi Nominis tui Tetragramaton, & per
vocem ipſius dicentis: Pater ignoſce illis, quia
neſciunt, quid faciunt, has herbas benedico †
ſanétifico ad fugandos dæmones, ad deſtruen-
dum, & annihilandum, extirpandum & eradi-
emde candum omne maleficium, incantamentum, li-
i, gemi Faliones ſignaturas & facturas à corporibus
men ſen humanis & aliis creaturis, & à quibusvis locis
uNHA omne opus diabolicum factum, vel fiendum, ita
neie ut ibi nulla habitatio & virtus nulla ſit inimici:
dumku. Sed in Nomine Eſu cujus SS. Nomen, & virtu-
une tem & potentiam invoco ſuper has herbas: re-
n,nH LCedant maledicti, vadant Pracibite confuſi
a in barathro, in tartaro, in gehenna, & inferno
oeh? cum Operibus ſuis hæreticahbus, & inhabitent
ſancti Angeli Dei, ut recipiant ſanitatem; & ſicut
pluvũs germinat herba de terra, ſic ros de cœlo,
c virtus Spiritus ſancti pluat ſuper herbas & per
ſuam ſanctam benediéctionem † fiant herbæ vi⸗
rentes, paſcua pinguia ſuper montes Ifraél. Re-
quire æterne Deus, quod perierat, reduc; quod

.

242 Theſaurus =
abjectum eſt, alliga, quod confractum, & com nthike
ſolida, quod infirmum eſt, cuſtodi, quod for- MNde
te & pingue eſt, & paſce oves tuas, & accubare 0, A
facias in Sinu Abrahæ per Eſum Chriſtum, qui ahmlul,
languores noſtros & dolores portavit, qui vulne- eu hk
ratus eſt propter inquitates noſtras & attritus eſt nmetus
propter icelera noſtra & livore ejus ſanati ſumus, iſ,0
Amen. (Eunlefe
IDowunn

Frywrorcifmus, O
Lorciao te creatura profumigationis per
DEUM verum, per Deum † ſanétum, per Qſanunend
Deum, qui Moyſi ſervo ſuo altare aureum ſub ehem
ce cto teſtimonii contra velum ad adolendum fſu- luiuen
per eo incenſum aromatum ponendum impera- unn Er
vit: ut benedicaris † & ſanctificeris † divina de- Wan,
ſuper adveniente virtute, ut quicunque te ſuper ullſinn
ſe portaverit, vel odoratu ſenſerit, fiat ſacrifi- mäuponm
cium Domini in odorem ſuavitatis ad expulſio. mſhäl
nem diaboli, & maleficiorum deſtructionem, mymn
ut confortatus ab Angelo Domini bono ſemper Iulnd
exiſtat, ſicut Zacharias ſacerdos Domini, cum don
ſacerdotio fungeretur in ordine vicis ſuæ ante mmrm
Deum, & ſorte exiit, ut incenſum poneret. Per accun
eum, qui venturus eſt judicare vivos & mortuos, Eummanm

&& ſæculum per ignem. Amen. um, Ke
Verſ. Domine exaudi ccNRc. Wub,

Oremus. Ig,
. FOrtifſime Deus ſpirituum univerſæ carnis, qui I len
apertè fuiſti revelatus domui Eli, cum eſſet udhgnn
in Ægypto in domo Pharaonis, & elegiſti eum Eey,
ex onminibus tribubus Iirael in ſacerdotem, ut al- m ani
gFenderet ad altare tuum, & odoleret incen S

in ten
Kimln
beufulre
kaminc
emimme

ſietori N
AWtunn ,
Oencunf.
n inp e⸗
ſince
Glenſie
ir hat
MWepole
roctoen
Moroſen
Docni c
ſs u
Nnonrek
sKMN

=

7

Benedidionum. 24¾

ſum tibi & portaret Ephod coram te; dirigatur,

quæſumus, oratio ſicut incenſum in conſpectu

tuo, & propitius ad noſtræ clemens reſpice offi-

cia ſervitutis, ut benedicere † & ſanctificare

digneris hanc creaturam incenſi, & quicunque

in nomine tuo ſuper ſe portaverit, vel odoratu

ſenſerit, ab omni infeſtatione diabolicæ tyranni-
cdis & maleficii oppreſſione ſalvus ſemper exiſtat.
Per Dominum &c. , G
Exorciſinus,
TTerum exorcizo te cratura per Deum † vivum,

per Deum verum † per Peum † Sanctum: Per

88. Trinitatem Patrem Filium † & Spiritum †

ſanctum, & per Peum, qui creavit omnia ex ni-
hilo, per eum, qui expulit pravos Angelos de

cælo ad iſta inferiora; Per JEſum Chriſtum Fi-
lium ejus pomin um noſtrum, qui dabit prædeſ-
tinatis feliciſfſime regnum æternum, & repro-
is regnum infernale perpetuum; per omnia
Nomina ſancta ipſius pei conjuro & exorcizo †

te, & per omnia ſuprà dicta, ut ſis in defenſio-

nem noſtram, & efficiaris perpetua fumigatio
cxorcizata † benedicta † & conſecrata † in ſalu-

tem noſtram, & omnium ſidelium Chriſtiano-

rum, beeru Pen ſis omnibus immalignis
ſpiritibus, & forti

& ignis infernalis „ & omnis pæna, & omnia fu-

Praà dicta ſint nobis defenſio, & perpetua fuga-
tio & expulſio, fugatio omnium ſpirituum, ad
ſolutio omnium ligaminum ac facturarum &
e Præſtigiorum, ita 2 nihil prædictorum nos;,

us, & fortiſſimus ac infinitus ignis eorum
& magis, quàm ſit infernalibus ſpiritibus ſulphur,

1

244 Theſaurus MM
nec aliquam creaturam Dei, neque locum akg- Co Mit
quem ullo modo offendere, & impedire Vàleat, had⸗
per eum, qui venturus eſt &c. WDWWramwe
Oremus. S”M Aniee,
[Neffabilem miſericordiam tuam & clemen- Ghillſe
tiam omnipotens ærerne Deus humiliter im- moh
ploramus, ut ſicut tu es unus in eſſentia & tri- o, ia
nus in perſonis, ſcilicet Pater., Verbum, & ones, i
Spiritus ſanctus, ita benedicere † & conſecraref oe Ktort
per immenſam clementiam & pietatem tuam nodocung
digneris hanc creaturam ſuffumigationis, ut ſit hihmenmn
omnibus Chriſtianis ipſam ſumentibus odor & geit
defenſio perpetua contra omnes malignos ſpiri- Dn aoln
tus & omnes incantationes, præſtigia & malefi- mun an
cia: Sitque perpetua expulſio malignorum ſpiri- mmnkfre
tuum, & omnium incantationum, facturarum, m ucet
& præſtigiorum annihilatio, ac ſolutio perpetua ene n
omnium ligationum, & diſſolutio omnmium nem,
maleficiorum, & in quocunque loco odor ejus Immm,
Venerit, ſive affuerit, nullus ſpiritus, nullaque n gblſe
incantatio, diabolorum nulla faſcinatio, nullum emmoun
maleficium, nulla moleſtia maligni ſpiritus poſ- Akullee
ſit perdurare, neque ſtare modo aliquo, ſed ſta- Rehin
tim tuâ immensâ Virtute & potentiâ fugiant per- mnate
petuò, & procul expellantur omnes inſidiæ la- Kihmin
tentis inimici, ac eorum inhabitationes diſſol- ociileni
vantur, & annihilentur per ſignum ſanctæ crucis? Ilunem
Domini noſtri ESU Chriſti, qui cum Patre & memine

Spiritu ſanéto vivit & regnat. &c. gre
Conſuratio. UUI
In nomine ſanctæ & individuæ Trinitatis, guſhero
”

Patrist & Fili t & Spititůs † ſancti, Amen. 3 uu u
2 0

elen ;
heäir

fdenecdilionum. 24 ½
Eo Miniſter Exorciſta S. Eccleſiæ Apoſtolicæ
Rom. per Autoritatem fundatam in Paſſio-

ne & cruce Domini noſtri JEſu Chriſti mihi con-

KEcene

Munlterin

Gn Kn

Nebon

ACNNe

ietrten tun
tocie, u
..1 1
bos ocort
ulmnovhi
Kmteke

orun hi

1
udmn
Uno pepen

i0 Onni
odr

, a

Nuid, M
l

7

des & baſi

. „,ng 4
tnin,,

ceſſam ſae ſerpentes & ſcorpiones, ſuper aſpi-
liſcos, & ſuper leonem, draconem, ter-
mino omnia maleficia, incantationes, ligatio-
nes, & ſignaturas, facturas, rumores, infeſ-
tationes, inquietudines, perturbationes, do-

lores & tormenta quæcunque H &quo-

modocunque creaturæ Dei arte diabolica facta,

ubi hanc materiam fumigationis vel ſecum por-
taverit, vel odore ſenſerit, & ſicut æternus

Deus conſtituit homini terminos dierum &

menſium, quos præterire non poſſunt: ſic ter-

minum & finemimpono ommibus operibus ſa-
tanæ, ne de cætero aliquam creaturam Dei in-
quietare, moleſtare, nec perturbare poſſint,
nec valeant, per eum, qui circumdedit aquis
terminum, quem non transgredientur: per
eum, qui fecit omnes terminos terræ, & poſuit
terminos à mari uſque ad mare, & à deſerto uſ-
ue ad deſertum: Per eum, qui terminavit &
fine clauſit terram Chanaan: per eum, qui ter-
minavit omnem locum à deſerto, & à libano,
& à flumine magno Euphrate, uſque ad mare

occidentale, & terminavit omnem terram trans

Jordanem, & ſicut omnipotens Deus in crea-
tione univerſi terminavit lucem à tenobris & a-
quas, quæ erant ſub firmamento ab his, quæ
erant ſupra firmamentum, & terminavit aquas,
quæ ſub cælo ſunt in locum unum & herbam &
lignum, ut ferrent fructum & ſemen ſecundum

246 Tyeſaurii

ſpeciem ſuam: & ſicut terminavit luminare ma

jus, ut præeſſet diei, & luminare minus, ut præ-
elſſet nocti, & ſtellas in fimamento cæli, & om-

nem animam viventem in aquis in ſpecies ſuas

& omne volatile ſecundum genus ſuum & ju-

menta & reptilia & beſtias terræ ſecundum ſpe⸗

cies ſuas, & ſicut hæc omnia creata terminavit

omnipotens ſub hominis poteſtate, quem for-
maverat ad imaginem & ſimilitudinem ſuam, ſie
in virtute ipſius Dei, & per virtutem, quà om-
nia terminata ſunt definio, ac termino omnia

maleficia, incantationes, ligationes, ſignatu=

ras, ac faſcinationes, rumores, infeſtatienes,

inquietudines, perturbationes, dolores, tor-
menta cuncta diabolica ſuper creaturas Dei fac-

ta: & ſicut Deus benedixit illis, ſic ab omnibus

.

cruciatibus dæmonum liberentur: benedicat †

Deus, & ego in nomine iancto tuo termino om-
nia maleficia & benedicof te, propoſita mate-

ria, ut ſis nunc & ſemper benediéta, ſicut Deus

benedixit diei ſeptime, & ſanctificavit eum; ſi-
cut benedixit Noë & Filiis ſuis: ficut benedixit

Abraham, & magnificavit nomen inter San-

ctos: ſicut benedixit Melchiſedech offerenti pa-
nem & vinum. Benedicat ᷣte Deus, corrobo-

ret te bene fdictione ſancta ſua contra infeſtatio-

nes diabolicas, prout termino omnia maleficia,
& benefdico te Deo excelſo, quo protegente
hoſtes in manibus tuis ſint: quæ omnia malefi-
cia, incantationes, ligaturas, ſignaturas, factu-
ras, rumores, infeſtationes ‚ inquietudines,

pperturbationes, & dolores, tormenta cuncta

per

Iuunkun

ehetmi

o Kaul

Dveditt
5 ſeen

0vulntumunn

rokendel

hnngnio

Otonecee
Clabenec
detmmarin
lcko Deiſ

tcurlpen
an lthard

n Ctnul
Gtifoeit

ommp

elcione!
ilnenni be
Mtkidden
nunſclee
fohen e
k Kien
Ulegere

Wng
(loen

1poteneh
ſlen⸗
do 0te
orun
65 .
nler

bimten

Benediclionum. 247
per me terminata ſolvo, deſtruo, annihilo, diſ-

nn KHpo & eradico. e
dcri BEncchkcat te Deus noſter ex Sion: benedicat
beiri Ote Deus per ſingulos dies in omni opere ma-
ne nuu tuarum; bene dicat tibi Deus & cuſtodiat
tene 1e⸗ oſtendat Dominus potentiã fuã in te materia
Im ſuffumigationis, bene dicat te in omnibus bene

Ennini cdictione cœleſti, ut fis ſancta & benedicta. Omni-
An potés benedicat tibi benedictionibus cœli & ex-
umum rcdat manũ ſuam ad te, & bencdicat tibi, ſit bene-
in (qictio Dei ſuper te, ſicut ſuper montem Garizim,
m Sſicut ſuper Obededom, & omnem domum
e imn ejus, ſit hæc benedictio terminus centra aquilo-
Uitm nem, ut nullus terreat maleficii gladius, ubi hæc
et,in materia fuerit poſita, vel odoratu ſenſa. Pone
nuie. Deus omnipotens dexteram tuam plenam larga
Dom benedictione ſuper creaturam iſtam, & reple
xlda eam æternis benedictiomibus, ſicut à principis „
veumme poſuiſti Adam in Paradiſo, à quo manare feciſtit
eiuu magnum flumen, & de quo diviſiſti quatuor *
Ah Humina ſcilicet Phiſon, Gehon, Tygrim, & Eu-
aiten phratem, quibus totum mundum rigare præxce-
bel piſti, & ficut nemo potuit, nec poteſt tuæ con:
menimk rradicere voluntati, ſic non permittas aliquem .
Rahn moleſtari per maleficia, ubi hæc materia fuerit 2
α Lvollocata, vel odoratu percepta, fic rogo te om-
on nipotens Deus per merita & omnes deprecatio-
u Rnes & perfectiones Sanctorum & SanctarumDei.
Sic rogo te per ſacriſicium Abel, per cuſtodiam
, Angeſorum per fortitudinem Michaelis Ar-
UO. Cchangeli, per annuntiationes Gabrielis, & per Me-
dicinam Raphaelis, per oblationes Enoch, per 2
AQA4 libe. ͦ

248⁸ 6 Theſaurus

liberationem Noë, per oblationem Iſaac, quem
eragas⸗
lu iin

redemit Deus per Angelum; per oblationem

Melchiſedech & per Sacrificia omnium ſacerdo-
tum, per caſtitatem, vincula, & pulchritudi-

nem Joſeph, per patientiam Job, per dilectio-
nem & humilitatem Moyfis, per Religionem

Aaron, per orationes, myſteria, & virtutes Pſal-

morum David, per lamentationes Jeremiæ, per

orationem Zachariæ, per eum, quem vidit
Moyſes de facie ad faciem, per omnes Sanctos

& Sanctas inceſſabili voce Deum laudantes, &
per voces Angelorum canentes Sanctus, Sanctus,
Sanéctus Dominus Deus Sabaotb, pleni ſunt
cœli & terra gloria tuâ, qui fuit, qui eſt,
& qui venturus eſt ad judicandum vivos &
mortuos. Per claritatem Deitatis, & per ſplen-
dorem corporis Chriſti,. & luminum cœleſtium,
per ſermones Apoſtolorum, per linguas Evan-

geliſtarum, per ſanguinem & conſtantiam Mar-

tyrum, per orationes & jejunia Confeſſorum

omnium, & Monachorum, & Virginum, per

Nativitatem D. N. JEſu Ohriſti, per baptiſmum

ejus, per vocem auditam à Patre de coœælis to-

meus dilectus, in quo mibi bene complacui,
ipſum audite: & per jejunium Chriſti, & virturé
miraculorum ejus, & per eum, qui convertit

aquamin vinum, & ier eum, qui multiplica-
E

Vit panes & piſces, & ſatiavit quinque millia ho-

minum in deſerto, & per eum, cui reſurrexit
Lazarus quadriduanus „ & per eum, qui fecit
tranquillitatem in mari & qui fecit ventos ceſſa

. lunn ſt

, Lumtn

iu d,

ſcenberunt

en ſupe

nn, eln
Muletcia
Geucveuse

ſinn e ſen

n Ao
Ineciukuck
Cleraan
genon
Ukan;
Nn ſabhe
fonchun
te Celrenn

lerunn an

10 onenwe,
nantem & ſuper eum dicentem: hic eſt filius

Nnhech
Uheekt
nfin
lnlate

Koren

iunſern
Plchint
h

Nrch
e
Gne
enr N
In
nner Ine
ſudlnten
ctu ce
Deni ſ
t,gi et
n Dtor
Kerhe⸗
ncetiu
lnouusbee
opram.
Cortelon
türun
Cbun

(Oe.
,B

Fonen

re, & ambulavit, & fecit ambulare Petrum ſu

per aquas, & per eum, qui fuit crucifixus & ſe-

pultus, ſurrexit tertia die; & per aſcenſionem

ejus, & Angelorum millia millium, qui cum eo
aſcenderunt in cœlum, & per Spiritus ſancti miſ-
ſionem ſuper Apoſtolos, & per omnia, quæ
Chriſtus dixit, fecit, S achmplcvit.
BEnedico † te materia fumigationis, & per te
1L ſint terminata, expulſa, confracta, diſſi-
pata, deſtructa, extirpata, & eradicata omnia
maleficia & opera ſatanæ, & miniſtrorum ejus,
ſicutpeus deſtruxit aquis diluvii omnem ſubſtan-
tiam de ſuperficie terræ; ſicut deſtruxit Pharao⸗-
nem, & FÿÆ gyptum plagis maximis, & involvit
in mediis fluctibus, ſicut Pathan & Abyron &

univerſam ſubſtantiam eorum: ſicut deſtruxit

Reges Amorrhæorum. Sicut Sodomam & Go-
morrham; ſicut deſtruxit Siſaram, Holofer-
nem, Jezabel, Philyſthüm & Prophetas Baal,

ſicut deſtruxit vViros accuſantes DPanielem, ſic per
te deſtruantur omnes faſcinationes, ſignaturæ,
ligaturæ, omnis virtus, & potentia diaboli per

nomen bei, qui eſt Deus Abraham, Deus Iſaac,

Deus Jjacob, Rex magnus, & glorificatus, & a-

doratus, vivificatus in cœlo & in terra, termi-

nentur, diſſolvantur, & annihilentur omnes fac-
turæ ſatanæ & miniſtrorum ejus. Conjuro vos
maligni ſpiritus per nomen Dei vivi, & per vir-
tutem ejus, qui principium non habet, neque
finem, qui ſupra nubem ambulat, & ſuper pen-
nas ventorum, & qui ferebatur ſuper aquas. Et
per Angelos, qui coram eo ſtant, quorum facies
ober⸗

Benedicétionum. 249

7

12

250 Theſaurus .

opertæ ſunt. Per Dominum, magnum Deum

deorum, Dominum dominantium; qui libera-

Vit flios Iirael de ſervitute Æzgypti, & tres pue-

ros, qui poſiti fuerunt in camino ignis ardentis,
& non eſt combuſtus ex eis capillus: quia Deus

deſcendit in medio, & reſolvit vincula eorum,

Enonoti
ofaln.

ita ſolvantur omnia vincula maleficiorum, & n:-

