ſum Joſeph in cunctis Mariæ itineribus, fidum ei
fuiſſe ſodalem: unde & illam eſt comitatus, quan-
do in montana feſtinanter ei abire contigerit ad
inviſendam Eliſabeth, nuncians Dei verbum jam
ſponſæ utero clauſum. O felix itigerarium! O

ſacrum conſortium! O peregrinationem ſancti-

tate refertam! O divinum congreflum! O cha-

ritatem, ſummis extollendam laudibus! Abiüt in

montem Joſeph cum uxore Virgine prægnante,
. 2

X

612 Theſaurus
& Dei Fillum ejusque Dominum in utero gel-
tantem. Bene enim experimento prohans, quod
de ore Veritatis dictum eſt: ubi duo ſunt in no-
mine meo congregati, ibi ſum in medio eorum:
Ubi Chriſtus eſt medius, ibi magna erat malti-
tudo. Ubi Chriſtus, ibi neceſſarium erat An-
gelos eſſe, neceſſarium & Archangelos, & alias
virtutes: non enim ſola aſcendebat ſocietas iſta

Sanctorum, omnium habens Dominum & auc-

torem. Sed longè aliena hæc Joſeph fuit aſcen-

ſio, à veſtra illa luciterina, ac fallaciſſima; cùm

aſcendere ad montem teſtamenti, ibique ſeden-

do, Dei & conditoris veſtri thronum perfidè oc-

cupare tentaſtis. Aſcendit Joſeph corpore; ſed
corde humilitatis ima premebat. Vos autem
ſpirituales ſubſtantiæ, ſemper profunda ſpernen-
tes, atque ſublimia ſuperbe appetentes, Ueo VOS
ipſos æquiparare conati eſtis. Quapropter ille,
qui ſe humiliavit, ad ſublimia extollitur; vos
Verò, qui in ſublimi ſedes veſtras collocare quæſi-
iſtis, depreſſi eſtis. Qum feſtinatione aſcendiſ-
ſe dicitur Joſeph in montem, ut ſine fine in altiſ-
ſimis moraretur domiciliis. Vos autem ſuper-
biffimi demones, moram capere ad Dei latus
auſi fuiſtis, & miſerandum in modum in abyſſi
penetralia corruiftis, ibique perpetuis combuſti
ignibus, pænas luiſtis.
Per hanc igitur ſancti Joſephi aſcenſionem ite-
rum vos adjuro † ut meis ſubjaceatis præceptis.
Per Joſeph cum Maria conſortium, vobis præ-
cipio, ut mihi cedatis. Per Joſeph cum Maria
ſalutationem, & viſitationem Eliſabeth, VosN
jurof

Onpipoten
Nuzarenun
Kt udicae
lſos.
loſuper
ſertur/ 0
mmr unit
cnllei
ore⸗ eguent
orosacce
ſeltehlod
zinisleroc
Obusccene
Uemkhommink
ImVren
Inslpenl
ſosluperbi
lemones,
air ben
gueceme
tihderun
Ngelorun
noerpen

7

ſebant

fan e
4
lolmern

Muat
Amunen
nla li
nſct
Domnmt
glni
Uellin;ck
1 eſe
nprttlr
nel
. Mmiuen
ntiſpener
nila
Gnnnerk,
nolin ſe
Cloene
None 1a
vefwun

1

N Aent
eeal
odllnt,
i, /

Benedictionum. —613

juro † per Joſeph & Mariæ gaudium in eadem E-
lilabeth viſitatione, vos exorcizo' vos parere co-
arcto † vos ſubjici cogo vobis impero † vobiꝰs
fugam arripere mando † aliàs condemno Vos ad

ægternæ execrationis pænas, à me Dei nomine

omnipotentis vobis injunctas, per JESUM
Nazarenum Dei Filium, qui per ignem venturus
eſt judicare nos, & vos male dictionis jaculo per:
culſos.
Inſuper, vir Dei piſſimus Joſeph, aſcendiſſe
fertur à Galilæa de civitate Nazareth, in Judæam, civi-
tatem David, quæ dicitur Bethlehem, eo, quèòd eſſet ipſe le
familia David; ut profiteretur cum Maria deſponſata ſibi
uxore prægnante. Jam bellum tartareis ſedibus in-
dicturus accedebat præco iſte divinus: jam cæ-
leſte illud æterni verbi incendium, ſponſæ Vir-
ginis utero divinitus clauſum, in mertalium cor-
dibus accendere nitebatur: jam Angelorum pa-
nem hominibus impertiri feſtinabat, cum fideliſ-
ſima Virginis ſocietate, ſublimis hic, ac fidiſſi-
mus diſpenſator, in quo progreſſu, perpendite
vos ſuperbia tumidi, nefandiſſimi, ingratiſſimi
dæmones, quanta ejusdem extiterit humilitas,
Mariæ benignitas, Deique verbi manſuetudo,
atque clementia: quia, cùm jam cælorum culto-
res, ſyderumque cives effecti fuerint; imò, cùm
Angelorum Dominum atque effectorem ſecum
certò experirentur, nihilominùs nequiſſimi, im-
Waluehominis juſſa transgredi non recuſarunt:
eſtram, dæmones, confundentes ſuperbiam;
qui cùm ex nihilo jam vos creatos fuiſſe perce-
piſſetis, atque à ſummo omnium conditore ad
W—3 nihi-

614 Tdeſaurus
nihilum reduci potuiſſetis, ei tamen æquari auſi
. „ 2 . . . 5
eſtis ſecumque in ſublimi ſedere eſtis conati. Id-
circoò, canes infernales, bubali luctuoſi, ſuesque

ſpurciſſimi; eja, inquam, aſcendite jam, imò po-

tiùs deſcendite, ut profiteamini & vos cum
omnibus contribulibus veſtris pertinacibus, ob-
ſtinatis, atque perverſis, cujuscumque ordinis ſi-
tis: quia à ſummo cælorum moderatore, atque
omnium effectore edictum exiit, ut cedatis „ac
ſacerdotalibus meis humiliemim præceptis, no-

mine ipſius Omnipotentis, ac ſacratiſſimæ Virgi-

nis ſponſi Jofeph, vobis injunctis. In qua qui-
dem profeſſione, ego Chriſti miniſter cogo vosf
ac mando vobis efficaciter † eadem virtute &
potentiâ, ut vos ipſos ad parendum accingatis,
ac nullatenus reſiſtere audeatis; ſed nomina veſ-
tra peſſima, de libro quondam vitæ jam deleta,
ſcribantur in terris, proſternantur, proterantur &ab
hommibus, ac Vettii penitùs conculcentur, &c.
Exorcizo vos igitur †per obedientiam piiſſimi

Dei viri Joſeph. Conjuro vos † per humilitatem

Joſeph †Tadſtringo vos ad obtemperandum † per
regalem atque inclytam Joſeph proſapiam. Præ-
cipio vobis conſtanriſſimè † per integerrimi Jo-
ſeph, & Dei Genitricis laborioſum itinerarium.
Impero vobis ut ab hoc corpore recedatis per

manſuetudinem Mariæ, & joſeph legalibus præ

ceptis obedientiam. Mando vobis, ut fugam ca-
piatis † per incarnati verbi benignitatem, huma-
nis ſe præceptis ſubjicientis, atque humiliter ce-
dentis &c.
Verum, tantæ humilitatis profunditas Prxce

n funt
prole pe

Pbjainha

lo; cum
nererunt
6. Qunn
annin cel

1 ocul

.R

Mrimm 1lp
uselkſupen

vehiica

AMummevbl

hchu: elin

obisactenn
Cuine in
eNalatut 19
ſektumoni
Utyorinp⸗
Deilactentas
Ngjenteh
ete daunnat
lopinuen
ia elt aten
Uleri inre⸗
Alicant 5
Lecilacee
biugne ol

ueſplend

ade
Gtoarcezn

rſobob

balm ib

umen e
geckuen,
All N
Meim,
nn
ernrhe,
Molenarz
in Ucktn:
Unchnt 6
nnlineſn
1 LN
Kercapbſor
ten ntte 8
m ungti
Anomorre
ſreim din
porumtd
olcamt
emmni
huuns

em

term

naN.
le SeNN
dn/

Benediclionum. 615

ſo digna fuit ſolatio munerari, dum terminus
laborioſæ peregrinationis prima fuerit incarnati,
imd jam nati verbi contemplatio: jacentis in ſta-
bulo; cùm de paſtoribus ſcriptum eſſe ſciatis:
Imvenerunt Mariam Yoſeph, & infantem poſitum in præſe-
pio. Quantò jam, ò dæmones, gloriæ fulgore
eum in cæleſtibus perfrui exiſtimatis, qui in ter-
ris, oculis carneis, meruit incarnati Verbi lucem
primus aſpicere? quam occupare ſedem digna-
tus eſt ſuper ſydera, qui unà cum Deĩ Matre, Dei-
que Filio, ad uſque ſtabuli profundum voluit in-
clinari: ubique Deus ipſe ſuis dignatur aſſociari
Sanctis: etiam ſi inter beſtias ipſi morentur.
Vobis autem, ê infeliciſſimi ſpiritus, nunquam
divina fuit elargita ſocietas, ac viſitatio. Longeè
exaltatur à vobis Altiſſimus. Dereliquiſtis vos
veſtrum opificem; ipſe verò perpetuò dereli-
quit vos in pænis veſtris. O ſi vobis viſio hæc

Dei lactentis, in præſepe jacentis, intérque bruta

vagientis largiretur; non utique ſempiterna fuiſ-
ſetis damnatione perfuſi. Lux enim vultôs il-
lius, in quem cæleſtes Angeli proſpicere cupiunt.
vita eſt æterna, non habens finem: qua vos, 0

miſeri, in reatus veſtri pæna meritò orbati fuiſtis.

Aſpiciant Sancti divinum aſpectum: gaudeant
electi luce cæleſti: Joſeph, unà cum Maria, mi-
tibusque paſtoribus, Altiſſimi vultus benignitate
atque ſplendore perfruatur: ſuperbi verô, repro-
bi, atque obdurati dæmones ab hoc dulci con-

ſortio arceantur. Væ vobis igitur infeliciſſimis;
Væ vobis obſtinatiſſimis; væ vobis ingratiſſimis;

quia cùm ſublimia creatoris munera agnoſcere
Q 4 nolu-

616 Theſaurus

noluiſtis, in æternum horrorem, ac tenebrarum
caliginem corruiſtis; ita, ut nec Dei Filii vultum
in carne aſpicere vobis licuerit.
Per hanc ergò ſancti jJoſephi gratiam, qua
Ohriſti natali adſtare meruit, vos exorcizo † per
gaudium, quo affe ctus fuit ſanctus Joſeph, Dei
Bilum oculis contemplans, vos conjuro † per
lucem, quam ſanctus joſeph in prima Ohriſti
apparitione aſpicere meruit, vos adjuro † perAn-
gelorum concentum, quem ſanctus joſeph in
partu ſuæ ſponſæ, ac Virgineo flore nitentis au⸗
divit, vos fortiter ad parendum compello t vos
cogo † vos ligo † vos urgeo per eum denique

vos cogo, qui cùm verus eſſet Deus, caro fie-

ri, & cum hominibus verſari non eſt dedig-
Sed ulteriùs, & perfidi tentatores, ſacroſan-
Rum iſtum Joſeph, Dei Filium Eſum, unà cum
Matre ejus Virgine, in jeruſalem tuliſſe jam ſcitis,
ut ſiſterent eum Domino, præſentantes illum in
templo: non autem uti præſentavit, & duxit il-
lum impiüſſimus ſatan, d?monum princeps, ut
in tentationis laduco⸗ eum præcipitem ageret;
ſed ut legis mandata impleret; non, ut in terram
collideret, ſed ut Deo Patri obſequentiam redde-

ret. In qua ſacratiſſima præientatione quanta

divo Joſeph divinitus fuerint impartita munera,
Vel inde fas erit agnoſcere, quòd quemadmo-
dum Mariæ ſponſus, ſic Chriſti Genitor vulgo
haberi cæperit, & vocari. Honorificavit enim

illum Spiritus ſanctus Patris vocabulo; quia nu-
. . 4 .
trierat Salvatorem. Verumtamen, cùm dilectos

ſuos

lepius
cntnbo

eit, Muit
m pelleh

cgue ſunde

eens e
n ⁵ʒl

oruln e
irtus un

Eritoct⸗
rorumnA
tue commin
ninik ſoe
rinpullum

nizeveru

ſümtuu inl
leceſa:
wespeſſin
Iler colloc⸗
i lnlayer
Cricorumt
Ports, e
Mkemcdlon
Netur poſt
lyejtere in te
in Ajtnenn 1
ur Aftißin
Nilremnpn
quam 9.
n⸗ iki 1
ICemnone
U 1lle

Benedictionum. 617

nd ſfuos ſæpius inviſere ſoleat Deus; etlam joſeph
I gratia tribulationis, atque mœſtitiæ viſitare de-
giin, crevit, mittens Angelum ſuum, qui ei herodia-
n nam perſequutionem mox futuram nunciaret,
NM eique ſuaderet fugam in alienam regionem, di-
i cens: Tolle puerum, & matrem ejus, & fuge in Kgyp⸗

N onune tum, & eſto ibi uſque dum dicam tibi. Semper Vos ini-
Nünmd duo un corda pervertere nitimini, invidiſſimi

ANHE ſpiritus, ut affligere non ceſſent juſtos, Deique
HIndMHEfervitio addictos viros: attamen ſuper vos veſ-
oMrenei trorum cadit iniquitas, & in laqqueos, quos occul-

mumrh'’m tare conamini, Vos validè incidimini. Fuga e-
Wantnme mim iſta oſeph cum Maria, & Dei Filio, irriſio
WUen anft fuit impiiſſimi Herodis; atque inferni veſtri ſo.
IIAGEE] lemnis everſio. Ex illa namque uberes martyrum
primitias in lactentibus parvulis pia collegit ma-
mreie ter Eccleſia: eripiens illos & faucibus veſtris,
ATumm leones peſſimi, atque in cælorum ſedibus ſubhi-
ulemin miter collocans, unde vos, elatiſſimi, ejecti fuiſ-
Wammi tis. Inſuper & 5Ægyptiorum multorum, atque
uAHE“ ethnicorum ſalvatio fuit: nec non & per ipſius

R labores, peculiaréque humilitatis exemplum,
rnim tandem dignus fuit, quem idem Angelus conſo-

laretur poſt annorum curſum, dicens eidem:

e ron unt . .
eenerunth Revertere in terram tuam; mortui ſunt enim, qui quære-
Dedle. . . . .1:
enuer⸗ bant animam pueri. Similiter autem & hanc ſola-
, bitur Altiſſimus creaturam, dicens ei: revertere

—4 , Me
in ſalutem priſtinam, atque in libertatem tuam
n antiquam, opus meum N. jam etenim pro!:
Ntene trati, victi, ac penitùs in fugam converſi ſunt per-
gug nr verſi dæ'mones, quærentes te vexare, torquere,

och gen perdere, atque de medio tollere.

A;

618 Theſaurus
Et ego miniſter Chriſti, indignus ejus Sacerdos
nomine ejusdem Dei Patris, & Filii, & Spiritũs

ſancti, & in virtute meritorum ſanctiſſimi Jo-

ſeph, Virgims ſponſi, vos denuò conjuro t ad-
juro † exorcizo † ut nulla moraà interpoſi-
tà, veſtras ſubdatis duriſſimas cervices, ac ver-
bis meis obedientiam præſtetis illicò, ut Chriſti
inſtrumento, omoi prorſus remota fallacia, ſub
iisdem pænis jam fulminatis, ac nomine Altiſ.

ſinmu fulminandis. Cogo vos cedere † per aſpor.
tationem JElu, factam a piiſſimo Dei viro jo-

ſeph, in templum, cum Maria conjunge, ut ſiſte-
ret illum Sacerdoti. Compello vos † per obe-
dientiam Joſeph in obſervatione legalium præ-

ceptorum. Compello vos † ſpurciſſimos per

devotionem beati Joſeph, quà JEſum portaſſe

dicitur in Dei templum. Urgeo vos † teterri-

mos, per reverentiam, quam virum Dei Joſeph
habuiſſe creditur erga ſanctum Dei Sacerdotem
Simeonem, eo tempore, quo ei infantem Eſum
obtulit: quæ quidem reverentia vos rebelles, at-
que obſtinatos dæmones confundat f† ipia vos
contundat † ipſa vos conculcet † ipſa vos flagel-
let vos percutiat vos liget † vos diſſipet Ivos
fuget † vos confringat † vosque pedibus meis ſa-

cerdotalibus proſternat † Item præcipio vobis,

ut veſtros auſus deprimatis † per Angelicam vi-
ſionem, quà ſæpius vir Joſeph in ſomnis fruitus
fuiſſe fertur. Mando vobis per ipſam Joſeph,

Mariæ, Dei ue Geniti infantis fugam. Impero

vobis per labores multos, quos paſſi ſunt ſan-
Ri Tpſus, Maria, & Joſeph, Herodis tyrannidem

eva-

ckere cof
cs, ahlin
ria ioer
,Alienz,
1. Coo
lafechl
lterarn 4
funteth.
ſos tutel
Kmortuos
dicnt,
Elaumn
nultr ſerr
Neleſitg,
In wnept
merdtngan
In in
HiCenlipi
6 etemum
Pe parpuln
n templum
Ir cun M
Inbocfkech
umſſobti⸗
No: Indte
lerentes be
66 Nlue 4
Imnumine
ul nſb,
nommndve
ulannati

Eroln

eiet

tkin E
mlnttn
dd conine
l
uenieehet

ullen C

enotaſlnt
rINiE
letfi
Cmphai)

offee
velgtungr
Puchhmek
onponl
geo orn
Nrunbaſe
VuI Nii
1De Amn
entnm

ünott
hincr iin
lr ſ
Affun
mmüli
we uv/

V

n ie

Benediclionum. 619

evadere cupientes. Præcipio vobis † per do-
lores, animique ſollicitudinem, quà joſeph, &
Maria in peregrinatione, & commoratione ter-
ræ alienæ, ac barbarorum commercio vexaban-
tur. Cogo vos, ut ſubj'iciamini † per lætitiam,
qua affecti ſunt oſeph & Maria, per Angelicam
alteram apariionetn, ejusdem regreſſum nun-
tiantem. Ligo vos † coarcto vos † compello
Vos † ut cedatis, per illius potentiam, qui vivos,
& mortuos per ignis flammam reverſurus eſt ju-

N dicare.
lgine udſe,

Sed cùm vos pervicaciſſimi hoſtes, nunquam
malitiæ veſtræ otium faciatis, atque tunc maxi-
mè ſævitis, cum hominem plenè ſentitis libera-
tum; tunc plurimùm accenditur flamma veſtra,
dum extinguitur; ſic iterum päüſſimum Dei vi-
rum joſeph, Chriſti Eductorem, imò ejusdem
Dei Ceniti putativum Patrem tentare conati es-
tis; etenim cùm ſemper jEſu comes eſſet illum-
que parvulum comitaretur, unà ſecum jugiter
in templum aſtendentes, illum amiſiſſe dici-
tur cum Maria Matre ejus: quare, quanta
ambo affecti fuerint mœſtitiâ, tanti ſolummodo
amiſſio Filii declarare valebit, non humanus ſer-
mo: itaque per erpſolm vicos, & plateas
quærentes ibant, lachrymas ab oculis effunden-
tes, atque e& præcordis ſuis ſuſpiriorum amara
ſemina mittentes; ut dixit illi mater: Ego, & pa-
ter tuus Joſeph, dolentes quærebamus te. Gaudet luci-
fer, omnisque veſtrorum dæmonum invida tur-

ba damnata de Sanctorum meœſtitia lætatur,
Nſed& modicum temporis ſpacium de ipſorum ri-

det

620 Theſaurus
det anguſtiis: quoniam ſcriptum ſcitis, triſtitia
juſtorum vertetur in gaudium ipſorum: & quan-
tò majorem illis præbetis tentationis ſuggeſtio-
nem, eò magis merendi eis occaſio per vos auge-
tur, & tolerantiæ ſplendor per orbem irradiat:
quoniam certum eſt, quòd ficut unguenta redo-
lere latius neſciunt, niſi commota, & ſicut aro-
mata fragrantiam ſuam non niſi cùm incendun-
tur, expandum: ita ſanécti viri, omne, quod vir-
tutibus redolent, in tribulationibus innoteſcunt.
Etenim, etſi Sanctorum hæc ſocietas tam pretio-
ſi pignoris amiſſionem modicum temporis per-
P peſſa fuerit: tamen non multd poſt, divini flu-
men ſolaminis actum eſt eis, cæleſtem invenien-
tes, quam perdiderant, drachmam: unde & re-
liquo vitæ ejus curriculo, cum joſeph & Maria,
TIſum commoratum fuiſſe teſtatur Evangelica
veritas, dicens: Deſcendit cum eis in Nazareth, &
erat ſubditus illis. O dignitatem! admirabilem
viri Dei ſublimitatem! cui Deus ipſe ſubjici non
dedignatur. Quoties enim inclytus hic joſeph

verborum Chriſti ſuavitate refectus, eructare

ſublimia ſolebat? mens enim ipfſius tali ſatiata
pabulo, quomodo terrena non faſtidiret? non
divina diu noctuque contemplaretur? flagrabat
deſiderio ad cæleſtia transmigrandi: ideò, quæ
mundi erant, puro contemmcbat cordis affectu.
Tales namque habebat ſocios, quorum contu-
bernio non ſolùm non inflamabatur; ſed & cùm
adhuc in terris degeret, cæleſtem in dies gloriam
præſeferebat. Aſpiciebat facie ad faciem eum,
quem Angeli proſpicere inceſſanter cupiut
gquem

oce id
4 Deus xef6
lnefclii
N; huek
butn capte
heltameb
ln, d,
Kralem
Ousofmiun
ceytohummn
Mellamree
Mine ⸗ .
E e
ioades ul
Urſivin.
etin imun
I Cwinan,
Utnemincdie
Au, ſel
lelmidin
anl nfkuf
Uni Ceten
Uimiered⸗
1 ae ſueert
Pipſeomn
Mhuribus:
bam inorrt
Uninlkoe
n Obke

nu
Mornin
loen
M abenne
aningten.
on Einn
iomm at
Abuinoeit
õ

menpun
1 „„
t, Cint.
Lekeninrener.
m. WeK

lblenn
Anm ben

it ir Fumd

alrcturt
Plgetun.

. S
mun 16.
eal „.

ennen,
N on

iti⸗

Benedictionum. 621

quem tremunt Archangeli, quem Throni ado-
rant, quem laudant Cherubin, atque Seraphin,
una voce dicentes: Sanctus, Sanctus, Sanctus Domi-
nus Deus exercituum excelſus, fortis, atque terribilis.
Hunc feliciſſimus vir Dei electus joſeph adora-
bat; hunc familiariter alloquebatur; ſecum unà
cibum capiebat: hunc obſervare non ceſſabat,
ſive ſtantem, ſive accubantem, ſive ambulan-
tem, vel dormientem, vel operantem: & quod
eſt valdè mirandum, cùm ipſemet jkſus, Domi-
nus omnium, & ſuper omnia Deus eſſet, præ-
ceptis humanis parere cupiebat, Joſeph & Mariæ
inceſſanter deſervire non dedignans. O virtus
divina, quæ Deum ipſum ſuaviter inclinare ſe
cogis & ex Rege ſubditi perſonam induere
perſuades, ut ſubditorum impleas vota. O verè
Chriſti virtus, quæ ut vere Dei verbum mon-
ſtrares in mundum adveniſſe, ipſum non tan-
tùm divinam, ſed & humanam facientem vo-
luntatem indicaſti; ut non ſolius Patris, qui in
cælis, ſed & matris, quæ in terris erat, Pilius
eſſe lucidius præſeferret. Vos autem, & ſuperbi,
& inani inflati ſpiritu dæmones, ſpurciſſimi, vi-
liſſimi, deterrimi, quid hic ſtatis, & obſtatis du-
riſſimi erecto collo, Dei præcepta nihili penden-
tes, ac ſacerdotalibus dictis aures occludentes?
Deus ipſe omnipotens & excelſus, humanis flec-
titur nutibus: vos autem damnati, cùm jam ob
veſtram ingratitudinem quaſi ad nihilum redacti
eſtis, ſummo Deo adverſari audetis, mihique

ejus miniſtro, ejus nomine vobis præcipienti, per-

tinaciter obſiſtere nitimun?

*

622 Theſaurus
Idcircò ipſe eàdem auctoritate, mente, for- ettrorit
ma, & pacto, quo ſæpius ſuprà cxorcizavi, ite- eCunius
rum atque iterum, nomine Dei ſummi, & in nhtunat
Virtute divina, unà cum piſſimo Chriſti educto- gyelttas,
re oſeph & Mariæ ſponſo, fortiùs exorcizo † va- Deirebe
lidius vos conjuro † conſtantiſſimè vos adjuro † gf agve⸗
cogo compello ut illicd meæ cedatis voci, e- (ſoleph,
xitum præcipienti; impero vobis † per Joſeph & lim,
Mariæ ſollicitudinem, ob amiſſionem Dei Filii umcexdit
in templo. Mando vobis fæcdiſſimis inferni nentsz
mancipüs † per laborem, & iudorem Joſeph & qeonnl
Mariæ, in circuitione viarum Jeruſalem Dei enit, r
Genitum quæritando: ita ut quodlibet corum nm Anen
pedum veſtigium, quæliber ipiorum lachryma, —
ſuſpiria cuncta, gemitus, lamentationem, & ver-
ba, ob hanc Filii ſui amiſſionem emifſſa, effician-
tur atque evadant vobis damnatis, ſociisque ves- yjeſoſn
tris, ignita jacula vehementer: ſint vobis ſagittæ ini eiul
potentis acutæ: ſint cruciatuum veſtrorum aug- Ocamge
mentum, ſingulis temporis punctis augendo-
rum, ad menſuram obdurationis veſtræ; donec
extremi judicii veſtri adveniat dies. Cogo vos,
ut mea capeſſatis juſſa † per gaucium illud, quo ſecori
Joſeph & Maria affecti fuerunt : & tandem Alomin
cùm Chriſtus amiſſum invenerunt in templo, Seqventi
cum ſenioribus illis diſputantem. Compello vos dhaumt
† per obedientiam JEſu, Fili Dei ſummi erga Iihorn
parentes, cunctis vitæ ſuæ diebus: quæ quidem !
obſequentia obedire vos cogat † ipſa JEſu obedi- ſer aanc⸗
entia atque humilitas, vos infames confun- 2t imimle
ipſa ?ſu ſubmiſſio vos turpiſſimos ad fugam niemn

sonvertat † ipſa Eſu obedientia vos cædat, . unn
25 AlII- N

Neparain

4

e e
nbCht
Ulme ut
Grrcednin
elhhorendid

Un vnlan

n ⸗,
NNXXXWndNℳ
al⸗ mdf
Cnmlwnnen,
lunoren e

Nenirchar

ln ſoclge
innonnten
unckunge

Lnnch ue
ans ſehri⸗
1 er Ct

wännii/

Crne
non. c
d. 4

Benediclionum: 62
alliget vos fortiter conſternat † vos peſſundet †
vos durius ſolitò affligat vos torqueat † vos

comprimat † vos dilaceret † ipſaque augeat pzę-

nas veſtras, ò pertinaces, damnati, & inferna-
les Dei rebelles: ipſaque Eſu obſequentia vos li-
get † atque convincat † Ipſi tandem jrEſus, Maria,
& Joſeph, veſtram perpetuò condemnent ſu-

perbiam, veſtram confundant pertinaciam, veſ-
„ 1 .
tram cædant duritiem, ſinguhs quibusque mo-

mentis; donec ipſe Eſus cum Maria, Joſeph, at-

que omnibus Sanctis, ad judicandum homines
veniat, võsque dæmones, ac ſæculum per ig-

nem, Amen.

Exorciſmus VIII. .
In Feſto ſancti Archangeli Michaẽlis: Appa-
ritionis ejusdem: ſancti Angeli Cuſtodis: & per
Octavas earumdem ſolemnitatum: nec
non ad libitum.
Praæparatio ùt in primo Exorciſmo præter ea, quæ hic
habentur propria.

*

e Verſ. Dominus vobiſcum.
tun i1.

† Sequentia ſancti Evangelii ſecundum Mat-
thæum † E. Gloria tibi Domine. † L
IN illo tempore dixit Eſus Diſcipulis ſuis: ſimi-
le eſt regnum cælorum ſagenæ miiſæ in mare,

& ex omni genere piſcium congreganti: dam,

X . . 2 4
cum impleta eſſet, educentes, & ſecus littus ſeden-⸗
tes elegerunt bonos in vaſa, malos autem foràs
miſerunt, Sic erit in conſumatione ſæculi: ex-

ibunt

624 Theſaurus
ibunt Angeli & ſeparabunt malos de medio juſ- lenon
torum, & mittent eos in caminum ignis, ibi erit d.
fletus & ſtridor dentium. Reſp. Laus tibi Chriſte.

Dicantur Litaniæ Sanctorum, àt ſupra in primo N⸗

Exorciſmo. gebo⸗
Daater noſter. “
Verſ. Salvos fac ſervos tuos. . Deus meus ſpe- amones
rantes in te. S gaule
Verſ. Eſto nobis Domine turris fortitudinis. Ge. H
A facie inimicorum omnium. APihi
Verſ. Fiant iſti tamquam tenebræ & lubricum, *
d. Et Angelus Domini perſequens eos. mimn.

† Verſ. Fiant tanquam pluvis, quem projicit ven-
tus à facie terræ. B. Et Angelus Domini coar- (diti
Cans eos. Cobl
† Verſ. Angelis ſuis Deus mandavit de vobis. kdnl
ꝑ. Ut cuſtodiant nos in omnibus viis noſtris. mn
† Verſ. Domine Deus, mitte Angelum tuum de hlg⸗
cælis. à. Et conclude ora leonum. O u
1 Verſ. Immitte Angelum, Domine, in circuitu xple loe
timentium te. E. Et eripe nos Deus noſter. Erpo⸗
Verſ. Adorent eum omnes Angeli ejus. . Au- Mid

diat & ætetur Sion. it uni
Verſ. Aſcendat fumus aromatum in conſpectu m n
tuo Domine. Reſp. Dde manu Angeli. vocem
Verſ. Domine exaudi &c. iiuie
Verſ. Dominus vobiſcum. &c. elas
Oremus. munne

DEUS) qui miro ordine, Angelorum miniſte- umh
Lna, hominumque diſpenſas: concede pro- inſn
pitius, ut à quibus tibi miniſtrantibus, in cæxlo mii
emper aſliſtitur, ab his in terra vitanoſtra con- Mmen
tra L

dl

Uner

4
MN

7

Deumt,

nmdn
1
hrrdlin
Nenztar

moiier.
Donmmncor.

witdenc
Pas tisan
cunmme
an.
Cine, Non
CDeuine
Cgrien

m nee

1n MAN

gen r

M. 0
. Gbn
IR.

6
Benediclionum. 62 5
tra de'mones muniant. Per Dominum noſ-
trum &c.
Vel

gelos tuos ad noſtram cuſtodiam mittere
dignaris: largire ſupplicibus tuis, eorum contra
dæmones protectione defendi, & æterna ſocieta-
te gaudere. Per Dominum noſtrum &c.
Pſalmus 99.
NUi habitat in adjutorio Altiſſimi: in protec-
tione Dei cæli commorabitur. Dicet Do-
mino &c. Ex Completorio.
Vel Pſalmus 137.
Onſitebor tibi, Domine, in toto corde meo:
quoniam audiſti &c. Fer. 6.
Lectio Libri Apocalypſis beati qoannis Apeſtoli.
FAcKum eſt prælium magnum in cælo Michaél
A & Angeli ejus præliabantur cum dracone: &

neque locus inventus eſt eorum ampliùs in cæ-
lo. Et projectus eſt draco ille magnus, ſerpens

ducit univerſum orbem: & projectus eſt in ter-
ram, & angeli ejus cum illo miſſi ſunt. Et audi-
vi vocem magnam in cælo, dicentem: Nunc
ſacta eſt ſalus, & virtus, & regnum Dei noſtri, &
poteſtas Chriſti ejus: quia pro ectus eſt accuſator

ſpectum Dei noſtri die ac nocte: & ipſi vicerunt
eum in ſanguine Agni, & propter verbum teſti-
monii ſui: & non dilexerunt ammas ſuas uſque
ad mortem. Reſ. Deo gratias.
ðU Rr. . Ore-

D?Us, qui in effabili providentia, ſanctos An-

draco pugnabat, & angeli ejus: & non valuerunt,

antiquus, qui votatur diabolus, & ſatanas, qui ſe-

fratrum noſtrorum, qui accuſabat illos ante con-

2

62n /5 Tleſaurus
Oremus.
Eati Archangeli tui Michaelis interceſſione
ſuffulti, ſupplices te, Domine, deprecamur;
ut contra malignos ſpiritus, vires noſtræ cæleſ-

rium ſpirituum miniſterio augeantur. Per Do-

minum noſtrum &c.
Vel alia Oratio.

Upplices te, Domine, deprecamur; ut Ange-

lico pro nobis interveniente ſuffragio, à cun-
ctis inferni hoſtibus miſericorditer liberemur.
Per Dominum noſtrum Eſum Chriſtum &c.
Hymnus.
Ibi Chriſte, ſple, lor Patris,
Vita, virtus cordium,
In conſpectu enoclorum
Votis, voce pſallimus,

Alternantes concrepando,

Melos damus vocibus.
Collaudamus venerantes
Omnes cæli milites;
Sed præcipuè primatem
Oæleſtis exercitůs,
Michaelem, in virtute
Conterentem Zabulum.
Quo cuſtode, procul pelle,
Rex Chriſte piiſſime,
Oine nefas inimici;
Mundo corde, & corpore
Paradiſo redde tuo
Nos, ſola clementia.
Gloriam Patri melodis
Perſonemus vocibus;

Glo-

Coiumd
Goriumk
Dantrior
Ktaran
l. Ador
l. Om

ſerl. Dom

leb. b
Leguent
theum.
lore
lein4
mioruna
Mior bonun
Mem, et
Ultflüneg
Pümicusan

.
eſlis vero

ean Agel
la Einer
Ueſecalie
Kcollgen
e, guln
Cumünumi⸗
Tunc h
. Nep
Per Eyan
elrunn
Nomine
men.

Parot

umn; ug
S
r bern

8

CMu.

e E

Benediclionum. 627

Gloriam Chriſto canamus,
Gloriam Paraclito,
ui trinus, & unus Deus
Extat ante ſæcula. Amen.
Verſ. Adorate Deum Alleluja.
Reſp. Omnes Angeli ejus. Alleluja.
Verſ. Dominus vobiſcum,
Reſp. Et cum Spiritu tuo.
† Sequentia ſancti Evangelii ſecunduům Mar-
thæum. † B. Gloria tibi Domine †
IN illo tempore, acceſſerunt adſum Diſcipu-
I Hi ejus, dicentes: ediſſere nobis parabolam Zi-
zaniorum agri, qui reſpondens ait illis. Qui ſe-
minat bonum ſemen, eſt Filius hominis: ager
autem, eſt mundus: bonum verò ſemen, hi
ſunt fili regni, zizania autem filii ſunt nequam.
Inimicus autem, qui ſeminavit ea, eſt diabolus:
meſſis verò conſumatio ſæculi eſt: meſſores au-

1

/

tem, Angeli ſunt. Sicut ergò colliguntur ziza-

nia, & igne comburuntur; ſic erit in conſumatio.
ne ſæculi: mittet Filius hominis Angelos ſuos,
& colligent de regno ejus omnia ſcandala: &

cos, qui faciunt iniquitatem; & mittent cos in

guminum igni ibi erit fletus & ſtridor dentium.
Tunc juſti fulgebunt ut ſol in regno Patris eo-
rum. Reſp. Laus tibi Chriſte.

Per Evangelica dicta extin guatur †diſſipetur †

& deſtruatur † in te N. omnis diaboli virtus.

In nomine Patris † & Filii †, & Spiritus ſancti †

Amen.
Oremus.
VOta noſtra, quæſumus Domine propitius re-
Rr 2 ſpice;

*
628 Tkhefaurus.

ſpice; atque Angelico pro nobis interveniente
ſuffragio, ab omni inferni hoſtium hiberemur

incuriu. Per Dominum noſtrum JEſum Chriſ-

tum &c.
Aſperſio creature. “
Aqua benedicta extinguat, & ſejungat à te N.

ompia maledicta. In nomine Patris † & Filii †

& Spiritus ſancti † Amen.
Exorcizatio obſeſſ.
EKorcizo te N. creaturam Dei, à diabolo op-
Ppreſlam, per Dominum Deum Excelſum at-
aue terribilem; quem laudant Angeli, quem a-
orant Archangeli, quem omnes cœli ſpiritus,
Sanctum, ſanctum, ſanctum, Dominum Deum
Sabaoth, unâ voce proclamant: ut à cuncta dæ-

monum labe munderis, & procul abeant inferni

neuuiria⸗ atque tartareæ poteſtates; fiasque Dei
tui habitaculum ſanctum, mundum, & immacu-
latum. In nomine Dei Patris † & Filii † & Spi-
ritùs ſancti Amen.
Oremus—
JAna, Domina, famulum tuum N. in dæ-monũ
Oafflictione clamantem: ut Angelorum tuo-
rum præſidiis roboratus, dignas tibi gratiarum re-
ferat actiones. Per Dominum noſtrum &c.
Alia Oratio. G
Pkotegant nos, Domine ſanctorum Angelo-
rum tuorum humiliter invocata præſidia: &
hunc famulum tuum N. ſatanicàâ oppreſſum ne-
quitià, eorum pia ſupplicatione defende. Per Do-
minum noſtrum &c.

Exor⸗

nrg
lrkonn
Uls, vos
Ketartarol
llimos,
005 dumt
sfortleer

Et, Kinit

Tntait,
ni, En,
Nedor: 8
Norar.
elio ute
Geluecomn
Ocummue
ig, aalt
Ultaggeile
minoe⸗
ertſunde
pirtutemt
Liter deleo
ac enitd
lime ejiee
ine Pla N
Matur, C
ncemonn
Allm, con
Wdnrrior
n oten
Ktererct

ini

Num

tinetg

.
4

8.

Midie
nrdn
Gel en⸗

ſrlſm,
iumDeum
1 ucr.
ſdent tinn
8 turli
nimm
liitk

Benedictionum. 629

Exorciſmus.

Q Ui ſpirituum ponderator eſt Dominus, qui-

que Angelos ſuos effecit ſpiritus, ipſe Deus
Eoym, fortis, & admirabilis, magnus atque ter-
ribilis, vos infernorum cives, cælorumrebelles,
Vos tartarorum incolas, vos dæmones, vos ne-

quiſſimos, vos damnatiſſimos ſpiritus coercca†

vos duriſſimos compeſcat † vos comprimat†
vos fortiter ſuperet † & ego, ejusdem Dei miniſ-
ter, & inſtrumentum, in nomine potentiſſumæ
Trinitatis, Deique ſimpliciſſimæ Unitatis, Pa-
tris, & Filii, & Spiritus ſancti, vos diabolos ag-
gredior: † & in virtute, & per virtutem ipſius
Dei Jehova, vos validiſſime adjuro † conjuro † &
exorcizo, ut, cunctà veſtra ſemotà fallaciâ utcum-
que hic commoremini, illicò abſcedere feſtine-
tis cum maleficiis veſtris, ligaminibus, facturis,
ſignis, pactis quomodolibet vobiſcum initis;
cunctaque illa deſtruentes obliterantes, atque
omnindò delentes, procul fugiatis: prout ego ip-

ſe, per ejusdem Dei omnipotentis auctoritatem,
ac virtutem mihique traditam poteſtatem, effi-
caciter deleo † enervo † deſtruo † evello t abſol-

Vo, ac penitùs eradico: quin etiam & vos inſtan-
tiſſime eicio, vobisque hinc exire impero in no-
mine Eſu Nazareni crucifixi, cui omne genu
curvatur, cæleſtium, terreſtrium, atque veſtro-
rum dæmonum infernorum. Aliàs, ejusdem
Altiſſimi contra vos invoco Majeſtatem, ut tan-
tæ obdurationis, ac perverſitatis veſtræ pænas ſu-
mens, potentiſſimum Michaélem principem

cxæleſtis exercitús mittere dignetur contra vos, &

Kr 32 aſſe-

63 0d Theſaurus

aſſeclas veſtros; veſtraque deinceps augere ſup-

plicia non deſinat, quoad ferre non valeatis; in
nomine Dei Patris, & Filii, & Spiritus ſancti. † In
nomine, & potentia Dei Eloha † Saday † Eſere-
hye † El † Otheos † Iſchyrost & Emmanuel. †
In nomine cœleſtium ac ſublimium illarum po-
tentiarum, Michaelis † Gabrielis Raphaelis † In
nomine cæterorum Angelorum † Archangelo-
rum † Thronum † Dominationum † Principa-
tuum † Poteſtatum † Virtutum † Cherubim at-
que Seraphim † qui eidem Deo & ſummo omni-
um conditori quotidie concinere laudes non
ceſſant, dicentes: Sanctus, Sanctus, Sanctus, Deus
Sabaoatcck. “
Conjuro vos, impuros ſpiritus ut meis ſub-
jiciamini præceptis, per Angelorum electorum
creationem, quâ ad Dei ſui imaginem ſunt effec-
ti: quæ quidem eorum eſt bonitas, in qua pri-
mùm conditi, Deum ſanctitate ſua retulerunt:
cùm videlicet excellentia ejusdem ſpiritalis natu-
ræ per divinam participationem e creatione eſt
anleunta gaorun Deus obſequio nequaquam
indigebat: ſed nunquam eos creaviſſet, niſi ſu-
premè bonus atque clemens ipſe eſſet. A qua bo-
nitatis perfectione vos elatiſſimi, in juſtitia, &
Veritate non perſiſtentes, veſtramque cum eis o-
riginem nequaquam aſſervantes, in mali bara-
thrum meritò decidiſtis. Hinc eſt, quòd vos quo-
tidiè mendacium loquentes, mendacium ôpe-
rantes, de veſtro loqui, ac de veſtro operari ni-
timini cùm à Deo malum creari, ac proficiſci

Con-

omnind repugnet.

(ojuro
zuoln Be
ſociorull
Keslere
tesihii
daDeot
„VOlunta
uim hber
ettunnſt,
ummumen
Neluguc
Mens Me
Ilennoecel
enconlel
Cmcamben
le incoſp
Aldlu,, pn
orciov
Koruun tund
Aii 10
Unin uttin
iſpienta
crlorum!
0t auten
mes, in
latem. e⸗
iti,enne
Nüden
fmonn
DMfonriauum
gchnett

= = =

mun In,
Abihipnen

Nun en
Nfhentir

Aü

leſe Aler ,o

1 ahuens

Vfumenſe⸗
tumn econt
entorct
nlun
eſutenle
nfini
neceton
CCopeſuſtl
ailet 1
eela/e
mnnen,

Benedictionum. 6 31
Conjuro vos mendaciſſimos ſpiritus † per
ſpirituum Beatorum, & veſtrorum quondam
conſociorum excellentiam, quàâ cæteras naturâ
antecellere creaturas certum eſt; cùm ſint ipſi
mentes mirà intelligentià præditæ, ſcientià multi-
plici à Deo imbutæ; voluntatem quidem divi-
næ voluntati omninò conformem; eamque pri-
mum libertatis dono munitam obtinentes. Cum
certum ſit, quod ſubſtantia illa ſpiritalis, ſecun-
duùm lumen ſit Angelus, primi illius luminis velut
rivulus quidam aut participatio, eam rationem
habens, ut per propenſionem mentis ad Deum,
intentione, ac defiæxione, obſequiôque ſuo, ſplen:
dorem conſequatur. Unde & per ſimilitucinem
quamdam bene dici poteſt ignis immateriatus,
atque incorporeus: nec non & intelligibilis
mundus, primuüsque Dei ſplendor, & radius.
Exorcizo vos, miſerrimos ſpiritus † per An-
gelorum ſanctorum gratiæ celſitudinem, qua
Dei Filii à divina ſcriptura appellari dignatur:
cùm in juſtitia, ac ſanctitate perſeverantes, ple-

ni ſapientia, atque perfectionibus creatori ſuo,

ac cælorum Patri in bono aſſimilari conati ſunt.
Vos autem inſtabilitatis , vos inconſtantiæ
fontes, in quibus excelſus ſummam reperit pra-
vitatem, jure optimo inferni mancipia dici me-
ruiſtis, æternis ſiopliciorum veſtrorum vinculis
detrudendi.
Adjuro vos, ſpiritus te nebrarum † per cælo-
rum ſpirituum immutabilitatem, atque in bono
eonſtantiam: quâ videlicet, cuùm naturâ ſuà mu-
