neßbgie Deus canticum novum cantabo tibi: in pſal-

tehm Kerio, decachordo pſallam tibi.
len Qui das ſalutem regibus: qui redemiſti David
umu ſervum tuum de gladio maligno: eripe me,
mniln Et erue me de manu filiorum alienorum, quo-
ne rums locutum eſt vanitatem: & dextera eorũ,
e Qextra iniquitatis. .

Quorum filii, ſicut novellæ plantationes: in

ne n. ,
Cii. juventute ſua. ,
Amn Filiæ eorum compoſitæ: circumornatæ ut ſi.
militudo temphi. S
Promptuaria eorum plena, eructantia ex hoc
in illud.
, 5 Oves eorum fœtoſæ, abundantes in egreſſi-
“ bus ſuis: boves corum craſſæ.
nn Non eſt ruina maceriæ, neque tranſitus nequ-
clamor in plateis eorum. B
mendn Beatum dixerunt populum, cui hæc ſunt: bea-
ite. tus populus, cujus Dominus Deus ejus.
igul Auriph. Ecce ego mitto vobis frumentum, &

vinum, & oleum, & replebimini in eis, dicit
immi D Mominas, ideôque exultate, & lætamini in Do-
m mino Deo veſtro.
te Verſ. Emitte Domine benedictionem ſuper cel
laria. Reſp. Et ſuper opera manuum tuarum.
Oremus. =
L O Mnipotens & miſericors Deus, n ubique
Ppræſens es, Majeſtatem tuam ſuppliciter
exoramus, ut huic promptuario gratia tua adeſ-
ſe dignetur, quæ cuncta adverſa ab eo repellat,
abundantiam bencſci ctionis tuæ largirer in -·
J . ftunh-

274 khgaurus S
fundat. Per Chriſtumpominum noſtrum, Amen. niihn
Aſpergatur. èêcſ zommun
iIn Clauſtro dicatur. uu, Kele
Pſal. 53. Quam dilecta tabernacula tua, &.. oeil
antiph. Congregavit nos in unum Chriſti a-⸗ vuigan
mor, timeamus, & amemus Chriſtum Deum: iett

ubi Charitas & amor ibi Deus eff. umuun
Verſ. Ecce quam bonum & jucundum. (cnerldb
Reſp. Habitare fratres in unum. 2ð
Oremus. usnoſte

O Mripotens ſempiterne Deus „qui nos lingu- (Meni
lari prærogativa gratiæ in hoc Religtonis beolmel
clauſtro miſericorditer congregàſti: da nobis fa, aeci i
mulis tuis ita in eodem laudabiliter tibi ſervire, nm
& in fraternitatis amore, & ſincera dilectione, ipimti
ac mutua pace convivere, ut tandem ad illam oin
atruam: in qua omnia ſecura, firma, tran qui- onm

a & ſtabilia ſunt, te largiente pervenire valea. ſcche
mus. Per Chriſtum. cc. OU Uepinen
Aſpergatur. RH
ad portam principalem dicatur. EE
Pfſalmus 147. (ehen
Lauda Jeruſalem Dominum &c. Rwlderet

Antiph. Confortavit Dominus ſeras portarpum m veil
noſtrarum & benedixit nobis. ium K
Verſ. Hæc eſt porta pomini. Reſp. Et juſti in- cilei
trabunt in am. H,‚ 1
Oremus. n
LDOmine ES Chriſte, qui in introitu por- utleyt
tarum Jeruſalem valvas ſanctificâſti, dum (tle
ſplendore gemmarum duodecim totidem Apof- Un

Benedicli num. 275
d pum propheticum prædixiſti, lauda Jeruſalem
pominum, qui confortavit leras portarum tua⸗
un rum, & benedixit PFiliis tuis in te: te quæſumus,
ut pones omnes fines domus iſtius pacem, & ve-
nOrke focirer currens interins ſermo tuus adipe frumen-
Hunn ti ſatiet eos, Spiritus ſanctus defendat illos, ut
nunquam nêcere eis prævaleat inimicus: ſed
. omnes habitantes in ea interias voce; corde, &
opere decantent dicentes: Magnus Dominus
deus noſter Eſus Chriſtus, & magna virtus ejus,
inmg. & ſapientiæ ejus non eſt numerus. Qui cum
eNdgi Deo Patre in unitate Spiritus ſancti in Trinitate,
Adis perfecta vivis & regnas in ſæcula ſæculorum:

=

Wiſnute, Amen. ” .
Cläcice , † Sequentia ſancti Evangelii ſetundum Lucam.
maln Reſp. Gloria tibi Domine.
urMI TN IIIOtemporeée: ingreſſus Eſus perambulabat
eure Ne 1 Jericho. Et ecce vir nomine Zachæus: &

hic princeps erat publicanorum, & ipſe dives: &
quærebat videre Eſum, quis eſſet: & non po-
m. terat præ turba; quia ſtatura puſillus erat. Et
præcurrens aleenalit in arborem ſycomorum,;
ut videret eum, quia inde erat tranſiturus. Et
upnn cum veniſſet ad locum;, ſuſpiciens Eſus vidit
illum, & dixit ad eum: Zachæe feſtinans deſ-
cende: quia hodie in domo tua oportet me ma-
nere. Et feſtinans deſcendit; & excepit illum
gaudens. Et cum viderunt omnes, murmura-

IWV bant dicentes, quòd ad hominem peccatorem
,i, divertiſſet. Srans autem Zachæus, dixit ad Po-
n minum: FEcce dimidium bonorum meorum,
H domine, do pauperibus: & l quid aliquenx de-
n S ranXr

276 Theſaurus
fraudavi, reddo Juadtuphu. Ait JEſus ad
eum: quia hodie ſalus domui huic facta eſt, eè

quòd & ipſe Filius ſit Abrahæę. Venit enim Fi-

lius hominis quærere, & ſalvum facere, quod

perierat. l
Antiph. Beata Fene cujus eſt Pominus Deus
eorum populus electus in hæreditatem.
Kyrie eleiſon. Chriſte eleiſon. Kyrie eleiſon.

pPater noſter.

Verſ. Et ne nos inducas in tentationem. &c.
Verſ. Cuſtodi nos Bomine, ut pupillam oculi.

Reſp. Sub umbra alarum tuarum protege nos.

Verſ. Dominus vobiſcum. &c.
Z Oremus. .
D*S, qui in omni loco dominationis tuæ
dedicator ſemper aſſiſtis, exaudi nos quæ-
ſumus, ut inviolabilis hujus domùús permaneat
benedictio & beneficia tui muneris univerſa, quæ
ſupplicat, mereatur. Per Chriſtum Pominum. &c.
6* Oremus. .

tam, & omnes inſidias ab ea longè repelle:
Angeli tui ſancti habitent in ea, qui nos in pace

cuſtodiant, & benedictio tua ſit ſuper nos ſem-
per. Per Chriſtum pominum &c.

Poſtea a
liis Sanctis ad libitum. —
In reditu ad Eccleſiam.
Pfſal. 90. Qui habitat in adſutorio, &c.
Quo finito dicatur.

Kyrie eleiſon. &c.

Pater noſter &c.

VIGta quæiſumus Domine, habitationem iſ-

ſſAMen

NenE
nie

Oohe

i KDo

ümere
Ueteu

Penee
erl A
Ion. Don
ſel Dom

I Ionn

MoKorin
(Ooni de

ehtetun

L hoI

uuuIn tu
ddantur Orationes de ſancta Maria, & dea-
1 WW. A-

nachzinn

Benedictionum. 2277

P Verſ. Memento Congregationis tuæ.
e Reſp. Quam poſſediſti ab initio.
e e Oremus
luer Gd ,

ue OMi otens ſempiterne Deus, dirige actus
noſtros in bheneplacito tuo; ut in nomine

00 1 Peiſ „ 1 . = . „ . „1.- „ =
üi Dei, & Domini N. Eſu Chriſti Fihi tui dilectiſ-
lll, .

s fſimimercamur ſemper bonis operibus abunda-
Uirden. iſt
re. Per cundem Chriſtum &c. OUä
imoh Benedictio Domus novæ; vel alterius.

edene Verſ. Adjutorium noſtrum &c.
K Verſ. Domine exaudi &c.
Verſ. Dominus vobiſcum. &c.
nninm Oremus. “
diRde O Mnipotens ſempiterne Deus, qui ſacerdoti-
kaumn e- bus tuis præ cæteris tantam gratiam contu-
hene liſti, ut quidquid in tuo nomine digne perfecte-
Nomumm que ab his agitur, à te ficri credatur. Quælſu-
mus immeniam clementiam tuam, ut quod
modò viſitaturi ſumus, Viſites: quidquid bene-

—

Ptniornm Imodo umus, VI 1
,oogee dicturi, bene tdicas, & ad ea, quæ acturi ſumus,
gin u dexteram tuæ potentiæ extendas, fiatque ad noſ-

ſore tr. hnmilitatis ingreſſum & introitum Sancto-
rum tuorum meritis fuga dæmonum, Angeli
pacis ingreſſus. Per Chriſtum Dominum noſ-

ienG .

trum. Amen.
Oremus
1 4 DOmine ſancte Pater, per merita S. N. be-
me nedic domum iſtam benedic introitum
noſtrum † benedic ingreſſus pedum noſtrorum,
fſicut dignatus es domum Patrum noſtrorum
8 3 Abra-

Abraham, Iaac & Jacob benedicere † O po-

mine JEſu Chriſte: quæſumus, qui diſcipulig
tuis dixiſti, in quamcunque domum intraveris;

ſalutate eam dicentes: Pax huic domui, veniat
pax illa ſuper domum iſtam, & eos Domine ab

omni infirmitate eriperé & liberare digneris: &

repleas centeſuno fructu vim, & olei, & fru-
. —-— . 1.— . J
menti, & in futurum illis æternam concede glo-

riam. Qui vivis & regnas in æcula (rculorum,
Amen.“ ”
Benefdic Domine domum iſtam, & locum
iſtum, cum ædificiis ſuis: & fit ibi ſanitas, Vir-
tus & gloria, atque humilitas, bonitas, & man-
ſuetudo, & plenitudo legis, obedientiaque Deo
Patri, & Filio, & Spiritui ſancto. Hæc bene-
dictio ſit ſuper domum iſtam, & ſuper locumiſ-

tum, & ſuper omnes habitantes in eo, per Chriſ-
tum Dominum noſtrum Amen. † SanctiAnge-

Ii Dei deſcendant in hanc domum, & eam de-
fendant, & protegant ab omnibus dæmonibus,
& facturis per pietatem Dei ſemper Amen.
Conſerva Domine domum iſtam in æternum

impollutam, quam à ſpiritibus immundis fla-

gellantibus nunc mundo † purgo † & benedicof

fanctifico, egrediatur fons de doméô tua Do-
mine ſuper domum iſtam, ut irrigetur miſeri-

cordià tuâ, & dic Angelo percutienti: cefſfet
jam manus tua, appareat Majeſtas tua, & ſan-
ctificet K hoc habitaculum. Sancta Maria Vir-

le Ce

ſonehtte
(enonent

l, elu

1

o invoco nomen tuum ſuper hane domum, &

Iocum: bene fdic eum; quia tu es Mater miſe-

ricordiæ & conſolatrix afflictorum. S. N. exur-

— „

Neeee

1

Uhecell
Mebcuk
Cbenefc

uI, ut

lec Curn
Tciant.
MNan
Aen.
o D
nns El
uſti
nt con
Elyer,
ieſeemiſn
Mione
(idbolto
unon
Mobtant

ds

krhub
nrceo
ller,
tlercen
de⸗

Benechétionum. 279

kent 2* ge, & per aſſionem JEſu Chriſti bene dic &

mindenen
Onnli, en
Domnine

,l.
e N.

Nnnde

ſ
ulwtonn

m Kon
ſnrr, N
t Eman.
iagtehee
Her bene
erloolt
oe
Smnehin

1 Kene

Gemonde
1Mn

ünmds

Gomore 8
ounen,

DMn
!
Nn 4
6

Ntee

ſanctiſica hanc domum, & locum iſtum, ur

dæmones, & corum maleficia non poſſint late-
re, neque ſtare in hac domo, vel loco, nam

ego N, ſacerdos Dei, & ſervus tuus in tuo no-
mine deſtruo † & annihilo'f facturas, & ommia

maleficia facta, vel fienda in hac domo vel loco;
& benefdico & ſancti fico hanc domum & lo-

cum, ut dæmones & facturæ non poſſint ſtare,

nec durare, ſed nunc ommia deſtruantur, & de-
ficiant.
In Nomine Paftris, & Fifhi, & Spirits † ſan-
ci Amen. L
Peto, Domine, per tuam bonitatem, ut hæc
domus, & locus ſit benedictus † à tua ſancta dex-

tra, ut ſit ignis ardens deæmonibus, ut ſemper
fugiant confuſi, nec ullo modo poſſint ſtare,
nec latere, vel die vel nocte; & omnes habitan-

tes ſecuri ſint, & quieſcant in ſua pace, ſine tur-

batione, vel ſtrepitu, ſine igo, nocumento

diabolico, ſed tua benet dictio ſit ſemper ſuper
hanc domum & locum iſtum, & ſuper omnes
habitantes in o.
Pax & benedictio ſanctiſtimæ Trinitatis & S.
N. deſcendat ſuper domum hanc Amen. J
Et habitantes in domo per Nomen JESUpoſ-

ſint devotè orare, quiete dormire, comedere,

. . .
bibere, orare, & alia naturalia liberé agere, &

& exercere. Per Chriſtum Dominum nof-
Aſpergatur, & incenſetür.

8 4 3. Be-

„

28 065 Theſeurus

Perte

Vexatæ à malignis ſpiritibus domús.

Benedictio ſolennis domus, ſeu Exorciſmus

Sacerdos indutus ſuperpelliceo, & ſtola dicitt 1
In nomine Patris , & Pifii †. & Spiritus ſancti ſk
Amen. Kln
Flexis deinde genibus hymnum.
“ VEni Creator Spiritus
Mentes tuorum viſita V
Imple ſuperna gratia —
Quæ tu creaſti pectora. 1
Qui diceris Paraclitus nen
Altiſſimi donum Dei htn
Fons vivus, ignis, charitas er⸗
Et Spiritualis unctio. unn
3. ” ltr
Tu ſeptiformis munere Erhon
Digitus aternæ dexteræ 7 (Eden
Tu ritè Promiſſum Patris .
Sermone ditans guttura. Min
. O
Accende lumen ſenſſpus in
Infunde amorem cordibus 222
Infirma noſtri corporis
Virtute firmans perpeti. . Di
Hoſtem repellas longiùs umm,i
Pacêmque dones protinus Muam
Ductore ſic te prævio Ununen
Vitemus omne noxium. Pe lalumg

Benedictionum. 251

bucn Per te ſciamus, da, Patrem
nun Noſcamus atque Filium,
Kkolctc Te utriuſque Spiritum
iimn Oredamus omni tempore.

m

.
4

Sit laus Patri cum Fiilio 4
Sancto ſimul Paraclito
Nobisque mittat Filius
Chariſma Sancti Spiritus.

Deo Patri ſit gloria
Et Filio, qui à mortuis
Surrexit, ac Paraclito ”
In ſempiterna ſæcula Am.

Verſ. Exurge Ohriſte, adjuva nos. Reſp. Et li-

bera nos propter nomen tuum.
Verſ. Adjutorium noſtrum in nom. &c.
Verſ. Domine exaudi &c.
Verſ. Dominus vobiſcum &c.
Oremus. .
ACtiones noſtras quæſumus Domine aſpiran-
Ado præveni, & adjuvando proſequere, ut cun-
&a noſtra oratio & operatio à te ſemper incipiat
& per cæpta finiatur &c.
Oremus.

. D Ffende quæſumus Domine iſtam ab omni

adverſitate familiam & toto corde tibi proſ-

tratam, intercedente Beata MARIA ſemper Vir-

gine cum omnibus Sanctis tuis ab hoſtium pro-
pitius tuere clementer inſiduis. Per Dominum
noſtrum &c. .

*

2 82 T?efaurus
Oremus. .
Mnipotens ſempiterne Deus, qui Sacerdo-
tibus tuis tantam gratiam contuhiſti, ut quid-
quid in tuo Nomine digne perfecteque ab cis a-
gitur, à te fieri credatur, quæſumus immenſam

clementiam tuam, ut quod modo viſitaturi ſu-

mus, viſites, & quidquid benedicturi, benej-
dicas, & ad ea, quæ acturi ſumus dexteram tuæ

potentiæ extendas, sintque ad noſtræ humilita-

tis introitum, ſanctorum tuorum meritis fuga

mmum noſtrum &c.
Oremus.
DUS Angelorum, Deus Archangelorum,

Deus Prophetarum, Deus Apoſtolorum,

Deus Martyrum, Deus Confeſſorum, Deus

Virginum & omnium benè viventium, Deus &
Pater Domini noſtri JEſu Chriſti, te invoco, &
nomen ſanctum tuum, ac præclaræ Majeſtatis
Olementiam ſupplex de olo, ut mihi auxi-
lium præſtare digneris adverſum nequiſſimum
ſpiritum, ut ubicunque ſit, audito ſancto no-
mine tuo, velociter exeat, & recedat per Do-
minum noſtrum Eſum Chriſtum Filium tuum,
qui tecum vivit & regnat in ſæcula ſæculorum.
men. =
Adjuratioo.
EGo indignus Miniſter, & ſervus Dei, & Do-
mini noſtri Eſu Chriſti, auctoritate, qua

fungor, auctoritate inquam, Eccleſiæ catholicæ

Romanæ ſanctæ adjuro te ſerpens antique, per
Judicem vivorum, & mortuorum, per factorem

Podd, 4

ſerman

perun
ſ in
Peppiprt.
a Nol
Donunn

mren

cen An

dæmonum, & Angeli pacis ingreſſus. Per Do-

c
ſir Anin
n nr ſi

uncinale

Ponnigite
en

lbont

Ine l
umcune
uute:
l
Lit

uien
Eele dan
Wtnnnt
hn der.
lenenmn
Nobrhonk .
n mertplu⸗
el Ne

Uugeoum

poionon.

ſoum De
tum, Dent
teimoeet
nr Mrete.
n mti 1
n eculin⸗
ecetne!
mFüunne

culi run

G Benedictionum. 283
mundi, qui habet poteſtatem mittere te in ge-
hennam, ut ab hac domo feſtinus exeas, ipſe tibi

imperat maledicte ſpiritus, qui ventis ac mari, &

tempeſtatibus imperavit; ipſe tibi imperat, qui
te de ſupernis cœlorum in inferiora terræz de-
mergi præcepit: audi ergo ſatana & time, & vic-

tus ac proſtratus recede, adjuratus in nomine
Domini noſtri Eſu Chriſti, qui venturus eſt

—

judicare vivos, & mortuos, & ſæculum per ig-

nem. Amen.

Qudd ſi Sacerdos Pfalmos graduales, cum orationibus

lfuis immiſcere voluerit, valde utile erit, omittendi autem

planè non ſunt, ſi domus inquieta ſit a ſpiritibus magicie
phantaſmatibus, quia iſti Pſalii præ cæteris ſunt ad iſtam
appropriati materiam, quod ſi alias omittere velit, acce-
dat ſtatim ad benedictionem, ut ſequiturn.
. Imn loco Principali.
Verſ. Adjutorium noſtrum &c.
Verſ. Domine exaudi &c.
Verſ. Hominus vobiſcum. &c.

Oremus.

LOmine ſancte Pater per merita ſancti N. be-

nefdic domum iſtam: benefdic introitum
noſtrum: benefdic ingreſſum pedum noſtro-
rum, ſicut dignatus es domum Patrum noſtro-
rum Abraham, Iſaac, & acob benedicere àô Do-
mine Eſu Chriſte: qui dixiſti diſcipulis tuis in
quamcunque domum intraveritis, ſalutate eam,.

& dicite: Pax huic domui: quæſumus, Veniat

Pax illa ſuper domum iſtam, & ſuper omnes fa-
mulos & famulas & reple centeſimo fructu vini

olci, & frumenti, & in futurum illis æter-

nam

1

vel facienda in hac domo, vel loco; & benef

7

284 LYLacſaurus

nam concede gloriam, qui Vivis & regnas &c.

Amen. 8
B Enedic † Domine domum iſtam, & locum is-
6 tum, cum æ dificüs ſuis, ut ſit ibi fanitas, ſan-

Gitas, Vvirtus & gloria, atque humilitas, bonitas;

& mmanſuetudo lemttas, & plenitudo legis, obe-
dientiaque Deo Patri, & Fllio & Spiritui ſancto,

hæc benedictio ſit ſuper domum iſtam, ſuper lo-

cum iſtum, & ſuper omnes habitantes in eo. Per
Dominum noſtrum &c. Amen.
Jantki Angeli Dei deſcendant in hanc domum,
& eam defendant, & protegant ab omnibus
dæmonibus, facturis & maleficiis, ac adverſis, &
per pictatem Dei ſemper. Amen.
Onſerva Domine domum iſtam In æternum
impollutam, quam à ſpiritibus immundis

—

Hagellantibus nunc mundo † purgo † benechco

† & ſanctiſico . Egrediatur fons de domo tua
Domine ſuper domum iſtam, ut irrigetur miſe-
ricordiâ tuâ: & dic Angele percutienti, ceſtet
jam manus tua, appareat Majeſtas tua, ſanctifi-

cCet † hoc habitaculum S. Maria Virgo, invoco

nomen tuum ſuper hanc domum, & locumbe-
neſdic eum, quia tu es Mater miſericordiæ, &

coniolatrix afflictorum, ſancte Pater Ubalde ex-

urge & per Paſſionem JEſu Chriſti bene fdic &

ſancti fica hanc domum, & locum iſtum, ut dæ-

mones, & eorum maleficia non poſſint latere,
neque ſtare in hac domo, vel loco, nam ego Sa-

cerdos Dei & ſervus tuus in nomine tuo deſtruo
1 & annihilo facturas, & omnia maleficia facta,

di⸗

9

co

nobes,
ed ome
itebamd
FenDom-
ſerl lin
gen. I
hunc
Deunn, &
Pid ap
Clnen.

ipont
texehns.

ocenur.
Unern ſo
nonuum

uiluunn

Uemnundh

Munlachus

opn
Cbonut
Elremk

as, Jun

lrenel

n Kon
Dllantn er

Mi
Ullen boni

Woleri,cke.
Fün ſen
lkn gel
ananeoe

hanccomnn
Gtabommibu
AAdvettA

nhermun

s Munund
of berdi

de domnon

Ibenu n
lienti
1tn
Eingin
n. Abant

glemcgt

eiCh
1

„

1

Benediclionum.— 2 85

co & ſanctitco hanc domum & locum, ut dæ-
mones, & facturæ non poſſint ſtare, nec durare,
ſed nunc omnia deſtruantur, & deficiant in no-
mine Patris † & Filii & Spiritus † ſancti. Amen.
Verſ. Dominus vobiſcum &c.
Verſ. Initium ſancti Evangelii ſecundum Joan-
nem. Reſp. Gloria tibi & é.
InIn Principio erat verbum, & verbum erat apud
Deum, & Deus erat verbum. Hoc erat in prin-
cipio apud Deum. Omnia per ipſum facta ſunt,
& ſine ipſo factum eſt nihil, quod factum eſt,
in ipſo vita erat, & vita erat lux hominum, & lux
in tenebris lucet, & tenebræ eam non compre-
henderunt. Fuit homo miſſus à Deo, cuino-
men erat Joannes, hic venit in teſtimonium, ut
teſtimonium perhiberet de lumine, erat lux vera,
quæ illuminat omnem hominem venientem in
hunc mundum. In mundo erat, & mundus per
lun factus eſt, & mundus eum non cognovit.
In propria venit, & ſui cum non receperunt:
Quotquot autem receperunt eum, dedit eis po-
teſtatem Filios Dei fieri, qui credunt in nomine
ejus, qui non ex ſanguinibus neque ex voluntate

carnis, neque ex voluntate viri, ſed ex Deo na-

tiſunt: Et VERBuIM CARO FACTUMEST, & ha-
bitavit in nobis S idimus gloriam ejus, gloriam
quaſi unigeniti à Batre plenum gratiæ, & Veritatis.
eſp. Deo gratias.
Pponit ſuper ignem aromata pulverixata (vulgò He⸗

xen⸗Rauch) aſpersbdue aqua benedicta loco thurißicat

cens,
Ileutego Sacerdos Dei impleo hanc donnn:
₰ u

286 FTheſaurns .
fumo aromatum, ſic repleatur Majeſtate à& aſci
gloria Domini, ut ſit habitaculum firmiſſimum, olle,
tanquaimn ſolium dei in ſempiternum, & omnes umcun
habitantes in ea adorent, & laudent eum, quo- Miitel
niam, in ſæculum miſericordia eſu. mueth,
Deinde accedat culiculum aliud pracedentibus uno cum ⸗
gruce, altero cum candela beneditcta accenſa, aqua luſtra- II,e
li, & carbonibus. LQud ſi pertigerint, dicit Sacerdos?; II. Re
Verſ. Dominus vobiſcum. & c. — Wiil
Verſ. Sequentia S. Evangeli ſecundum Mat- laden
thæum. Reſp. Gloria tibi vbomine. icorumn
Cum natus eſſet Eſus in Bethlehem Juda in die- meun
bus Herodis Regis, ecce Magi venerunt ab imm,
oriente Jeroſolymam dicentes: Ubi eſt, qui mr
natus eſt Rex Judæorum? vidimus enim ſtellam hudt
ejus in oriente, & venimus adorare eum, audi- Donin
ens autem Herodes Rex turbatus eſt, & omnis 1 Nuen
Rerololynd⸗ cum illo, & congregans omnes ( Cora
Principes Sacerdotum & ſcribas Populi ſciſcita⸗ rett
batur ab eis, ubi Chriſtus naſcererur. At illi di⸗ UC
xerunt ei, in Bethlehem Juda, ſic enim ſcriptum holun
eſt per Prophetam: Et tu Bethlehem terra Juda no Dy
nequaquam minima es in principibus Juda exte Engreſix 4
enim exiet Dux, qui regat populum meum H⸗ Mndon
rael. Tunc. Herodes clam vocatis Magis dili- is 0
genter didcit ab eis tempus ſiglæ, quæ apparuit keſn, K
eis, & mittens eos in Bethlehem dixit: Ite & in- ümneln
terrogate kligenter dePuero, & cùm inveneritis, (ingai
renuntiate mihi, ut & ego veniens adorem eum, 0d hie
qui, cum audiſſent Regem, abierunt, & ecce ſtelk lohlect
la, quam viderant in oriente antecedebat eos; tebrild
uſque dum veniens ſtaret ſuprà, ubi crat huet tin

7

. 1

MMichn

UrIIIHm

n, Kom
eumn N
inkerluteis
u .
thunta:

Cuicen A

d .
iich

8
ſeſerunt

Cbi et, gl
enmmkelin
e euln,ul

c,Konm

tgan onl
poptiſeſ
n. Mii

⸗ ait angelus a

Benedictionunmi.
videntes autem ſtellam gaviſi ſunt, gaudio ma 2
no valde, & intrantes domum invenerunt Pue-

rum cum Maria Matre ejus, & procidentes ado-

raverunt eum, & apertis theſauris ſuis obtulerunt
ei munera, aurum, Thus, & Myrrham, & re-

Ponſe accepto in ſomnis, ne redirent ad Hero-
de

m, per aliam viam reverſi ſunt in regionem

ſuam. Reip. Deo gratia.
Ponit incenſum aſperséque loco Thurißcans dicit:
Et aſcendit fumus incenſorum de manu An-
geli coram Deò & accepit Angelus thuribulum
aureum, & implevit illud de igne altaris, & mi-
ſit in terram, & facta ſunt tonitrua, & vocces, &
fulgura, & terræ motus magnus.
Pryroceditur ad cubiculum aliud, ut ſupra,
Verſ. Dominus vobiſcum &c.
Verſ. Sequentia S. Evangeli ſecundum Lucam.
Reſp. Gloria tibi Domine.
MlIiſus eſt Angelus Gabriel à Deo in civitatem
1I Galilææ, cui Nomen Nazareth ad Virginem
deſponſatam viro, cui nomen erat Joſeph de

domo David, & nomen virginis Maria, &

ingreſſus Angelus ad eam dixit: ave gratia
plena Dominus tecum, benedicta tu in mulie-
ribus. Quæ cum audiſſet, turbata eſt in ſermo-
ne ejus, & eogitabat qualis eſſet hæc ſalutatio, &

enim gratiam apud Deum ecce concipies in ute-

um, hic erit magnus & Filius altiimi vocabitur:

& dabit illi Dominus ſedem David Patris ejus, &
tegnabit in domo Jacob in æternum, & regni
=UDMVMU — ejus

eam, ne timéas Maria, inveniſti

fo, & paries Filium, & vocabis nomen ejus E.-

*

R

montemque fumantem.

288

cognoſco? & reſpondens Angelus dixit ei, Spi-
ritus ſanctus ſuperveniet in te & Virtus altiſſimi

obumbrabit tibi, ideque & quod naſcetur ex te

ſanctum, vocabitur Filius Dei. Reſp. Deo gra-

tias,

PFaciens aſperſionem ut ſuprà ſul thurißicatione dicit.
De cœlo locutus eſt Dominus audiente popu-
lo, ac vidente kampades & ſonitum buccinæ
MöIovetur proceſſio ad aliud cubiculum.
Verſ. Dominus vobiicum &c.
Verf Sequentia S. Evangelii ſecundum Lucam.
Relſp. Gloria tibi Domine. .
ingreſſus JEſus perambulabat Hiericho.

. E Et ecce vir nomine Zachæus: & hic princeps

erat publicanorum, & iple dives: & quærebat
videre JEſum, quis eſſet: & non poterat præ tur-
ba, quia ſtatura puſillus erat. E præcurrens af-
cendit in arborem ſycomorum, ut videret eum

Auia inde erat tranſiturus. Et cùm veniſſet ad

Teotus mons Sinai fumabat, eo quòd deſcen-

locum, ſuſpiciens IEſus vidit illum, & dixit ad

eum. Zachæe feſtinans deſcende: uia hodie in

Reſp. Deo gratias.
Aſpergit, thurificutque, & ait.

diſſer Dominus Deus ſuper eum in igne, & aſcen⸗
dit fumus ex eo, quaſi de fornace.
. .
Llterius proceditur. ”
Verl.

Tkheſaurus
cejus non erit finis: dixit autem Maria ad Ange-
lum: quomodo fiet iſtud, quoniam virum non

falhor

el Elt

Rep⸗ 0
Ment!
ſer aue
al A!
MWdAIII,
unlete
Us
lens wn
e., nol
neſolam
ſet. En
arhao
bünumet
entegioe
fin
Eeyunnt
Popenun

Da Kcenn

legenid
lur ten
ſetl Dor⸗
ſel denn

M. C0
domo tua oportet mè manere. Et feſtinans deſ.
cendit, &excepit illum gaudens in domum ſuam.
tincrel

Mo
imd

eun.
Ilndu

M

m W

ble,

Ttus

Ulcetnre

,

1

. Deon

ſtinlit

Aieneat
uum Man

lun.

Em ucun

t Heict

Khen⸗
C

lnen

preN
Eil

Ctetatpet.

1ptecu
Ntricer

Verl. Sequentias. Evangeli ſecundàùm Marcum.
Reſp. Gloria tibi &c. =

n,d
Le

2
he

e
Etont
ooun

KM.

o.:

Ag,

6

1ee L

ℳ
4

rerd non crediderit- Fondemmwahitur⸗ Signa

enediclionum. 2 83
Ferſ. Dominus vobiſcum. &cc.

Verl. Sequentia S. Evangeli ſecundum Lucam.

Reſp. Gloria tibi Domine,
IN travit Eſus in quoddam Caſtellum, & mu⸗
lier quædam Martha excepit illum in domum
ſuam, & huic erat ſoror nomine Maria, quæ

etiam ſedens ſecus pedes Domini audiebat ver-

bum illius, Marcha autem ſatagebat circa fre-
quens miniſterium: Quæ ſtetit, & ait. Domi-
ne, non eſt tibi cura, quod ſoror mea relinquit
me ſolam miniſtrare? dic ergo illi, ut me adju-
vet. Et reſpondens dixit illi Dominus: Martha,
Martha, ſolicita es, & turbaris erga plurima, por-
rò unum eſt neceſſarium, Maria optimam par-
tem elegit, quæ non auferetur ab ea. Reſp. Deo
Merum ut ſuprà aſpergens thuriſicinsque dicit.
Impletum eſt templum Dei fumo à Majeſtate
Dei, & de virtute ejus exiit fumus exturbans om-
ne genus demoniorum.
Ttur ulterius. õä
Verſ. Dominus vobiſcum. &c.

NOviſſimè autem recumbentibus illis unde-
N cim diſcipulis apparuit JEſus, & exprobra-
vit incredulitatem eorum, & duritiam cordis,
i his, qui Viderant eum reſurrexiſſe, non cre-

diderunt. Et dixit eis, euntes in univerſum

mundum prædicate Evan gelium omni creaturæ,
qui crediderit, & baptizatus fuerit, ſalvus erit, qui
Au⸗

2

2 90 Theſaurus

autem eos, qui crediderint, hæc ſequentur: ian

nomine meo dæmonia ejicient, linguis loquen-
tur novis, ſerpentes tollent,, etſi mortiferum

quid biberint, non eis nocebit, ſuper ægros ma-

nus imponent, & bene habebunt, & Dominus

JEſus, poſtquam locutus eſt eis, aſſumptus eſt in

cœlum, & ſedet à dextris Dei: illi autem profec-

ti prædicaverunt ubique Domino cooperante.
& ſermonem confirmante ſequentibus ſignis.

Reſp. Deo gratias.
Fit aſperſio, & fumigatio dicenlos
Totus mons Sinai fumabat, eò quòd deſcen-
diſſet Dominus Deus ſuper eum in igne, & aſ-
cendit fumus ex eo quaſi de fornace.
Peractis omnibus redit ad locum unde exiit, ubi poſi-

gam in aptà menſulà inter benedictas ardentésque cande-

las, Crucifixum genuflexus adorans dicit:
Adoramus te Chriſte, & benedicimus tibi, quia
er crucem tuam redemiſtimundum.
Ven. Omnis terra adoret te, & pfſallat tibi.

Reſp. Pſalmum dicat nomini tuo Domine.

Oremus. 4

ADeſto nobis Domine Deus noſter, ut quos
S. Qrucis facis lætari honore, eos quoque

perpetuis defendas ſubſidiis. Per Dominum &c.

—ODremus.
„ Eus, qui crucis patibulum, quod prius ſcele-

ratis erat ad pœnam, convertiſti redemptis

20d VItam: concede plebi tuæ, ejus vallari præ-
ſidio „Cujus eſt armata vexillo: ſit ei crux fidei
frmamentum, ſpei ſuftragium, in adverſis de-

en⸗

ſend nn⸗
ictorae

o,Un

fun Me

”?BJ

fMinwi
Genh⸗
1nObe
Gakütngu
Ktecucan
mmenm, t.

p Neo⸗

W
leinen
in
rnone
Cicſeumt
En, aha
rtrelre
ecomno

erlsloo

lhtur,
Imnunce
(Uitrect
kihneſint
e io
c⸗ Ane
e ſr

EE

ſegem

hgiüſen

I motſen
het Tgrorkt
8 Onn

Cunrucn.

inen oe.

wonpernte

Ietbu ſi
cCiatumque eſt Regi Pavid, dixitque David, ibo,

4
ocelen

inhre

Lerit 4liſc⸗
tite olc⸗
1
cimutbige
n.
Arth.
Don.

Noger, ta.

4

re, kolia

hommm.

. 3 3 .
o,

te 1

N

Benedictionum. 25†

fenſio, in proſperis adjuvamen, ſit ei in hoſtes

vVictoria, in civitate cuſtodia, in campis protec-

tio, in domo tutela contra ſæva jacula inimico-
rum. Per eundem &.
Surgens Sacerdos, ſtans legit ſequentia.
R Lectio libri Regum 2. R. 6.
LIbiravi arca Domini in domo Obededom
1 Gethæi tribus menſibus & benedixit Domi-
nus Obededom, & omnem domum ejus. Nun-

& reducam arcam cum benedictione, in domum
meam, tu autem Domine miſerere nobis.
Reſp. Deo gratias.
E orcizo te, immundiſſime ſpiritus, omnis-
Lgque incurſio ſatanæ in nomine Patris † & Fi=
li & Spiritus † ſancti, ut recedas ab his locis
habitationis, & quietis fidelium, nec deinceps
uiciquam moleſtiæ aut infeſtationis inferre au-
deas, adjuratus. Sanctus Angelus Raphaéèl, qui
te repreſſit à Tobia & Sara, te etiam diſperdat

de domo & loco iſto, de angulis, lectis, & u-

niverſis locis, in quibuscunque famulantes Deo
habitant, & quieſcunt, dormiunt, & vigilant;
aut conſiſtunt. Nec audeas maligne ſpiritus, &

immunde inquietare, aut moleſtias & maleficia

ſuſcitare contra eos, qui ſancti Chriſmatis un-
ctione ſunt uncti. Per eum, qui venturus eſt ju-
dicare vivos & mortuos, & ſæculum per ignem.
Reſp. Amen. HS
Poſtea aſpergat aqua benedicta loca, quæ poteſt tange:
e, & aſperſio iſta fiat per Sgee Exorciſmos.

Secuns

7

.

„
1

292 Tkbeſaurus

Secundus Exorciſmus.

O Muipotens Deus ,qui eſt rerum Creator;

cuſtôsque fidelium, clementer reſpicere
dignetur ad noſtræ fragilitatis miniſterium, ut
ad introitum noſtrum per benedictiffimi & tre-

mendi Nominis JEſu invocationem, in quo

fle ctitur omne genu, cæleſtium, ter reſtrium, &
infernorum, mundetur, benedicatur, & ſanctif-
ſicetur habitatio iſta, cum locis adjacentibus, diſ-

cedat omne phantaſma ‚& nequitia, ac verſutia

diabolicæ fraudis, omnisque immundus ſpiritus,

& ſi quid eſt, quod incolumitati inhabitantium

invidet, aut quieti: noſtræ humilitatis ſuffragis

effugiat per interceſſionem totius cœleſtis exer-
citus, Apoſtolorum, Martyrum, & omnium

Sanctorum, quorum præſentia, & afſiſtentià
ſuffulti in nomine Salvatoris noſtri Eſu Chriſti
adjuramus, & urgemus hinc diſcedere, per ſig-
num ſanctæ † crucis immundum ſpiritum, præ-
cipimus, ut impoſterum ceſſet omnis infeſtatio
ejus, & cunctæ ejus præſtigiæ, & phantaſmnata e-
radicentur, terrorque venenoſi procul pellatur,
per eum, qui venturus eſt judicare vivos & mor-
tuos, & ſæculum per ignem. Reſp. Amen.
LrVrprobratio.
TIme judicia Dei maledicte dæmon, expaveſ-
ce iram Omnipotentis, perſpice iniquitates
tuas, quibus graviter deliquiſti, & verum bo-

num neglexifii: da locum voluntati Dei, qui ti-

bi jubeat, ut ſtàtim ab hac domo recedas, nec

eam temerè invadere, & moleſtare præfumas,

& habitatores ejus inquietare: Quapropter ad-

jure

Eerkuein

ee
notepet
Uhioce
unCit

olri,

ſecrieluui
e, ulen

1 .
(Cal, 6

(lcrunt

Ntlecece
kelloen,
Uutonenm
umkene
lbmumn
el o
Ulreek,
Pildiun
Unſotett

Cmobtcon

ldn Ne
4
44

Cnn
unn
Atere
Karifint
ige, ſn
olco .
unkoe
o

nCe
ter eſin

iketinn t

llimikn
Nein . I
mhiun
enton c
ta Eeſeti
Maufin
hanturinn
ifrpin
eelberer
KClobuon
K eni
PEuCt
lee, ſerk⸗
inm,
ni ftke
Muhrimmn

1
cNe

eirotn
,Ann
.

Benedicltionum. 2 9 2
juro te per Deum omnipotentem, qui cuncta ex
nihilo creavit, & ſuperbiam tuam fre git, per E-
ſum Chriſtum Dominum noſtrum, qui eſt ſpes
noſtra, & ſalus æterna, qui facit bonitatem cum
ſervis ſuis ſecundum multitudinem miſericordiæ
ſuæ, qui expanſis in cruce manibus & nudo cor-
pore bPro peccatis noſtris, Deo Patri ſponté ſe
ohtulit, cujus Paſſtonis merita, & virtus nobis
ceſſerunt ad gloriam, tibi verò in confuſionem,
ut recedas ab loco iſto, & habitatoribus ejus in-
telligens, & ſentiens vires tibi fractas, & domi-
nationem quam antea tyrannicè in genus huma-
num exercuiſti, tibi ademptam. Ergo humilia-
re ſub manu Altiſſimi, qui ab Eccleſia ſua, quid-
d eſt noxium, ſua virtute depellt, & quod
ſautare eſt, eidem largitur, qui ſuos fideles con-

tra inſidias veſtras potenter defendit, & ſuàâ quæ

non poteſt falli) gub ernatione conſervat, quod
& nobis concedat Pater † & Filius † & Spiritus †
ſanctus. Reſp. Amen.
. . 1 —
Aſpergitur iterum, & proſequitur.
PFto Domine, per tuam bonitatem, ut hæc
*domus & locus ſit bene dictus à tua ſancta
cxtera, ut ſit ignis ardens dæmonibus, qui ſem-

per fugiant confuſi, nec ullo modo poſſint ſtare

latere die, vel nocte: ut omnes habitantes
ſecuri ſint, & quieſcant in ſua pace, ſine turba-
tone, ſine ſtrepitu, & ſine aliquo nocumento
diabolico, ſed tua benedictio ſit ſuper hanc do-
mum & locum iſtum, & ſuper omnes habitantes
in eo Reſp. Amen.

T 3 Bene-

294 TYeſaurns
Benedicat denique omnes habitatores genuflexes
VVVeoc mono. J
Fratres Chariſſimi. Deo gratias.
AAnete pacificè in domo veſtra, & cor ves-
HWtrum fſit jucundum, det vobis requiem Do-
minus, & pacem & conſolationem undique ab
univerſis inimicis veſtris. Aperiat Dominus
theſaurum ſuum optimum cœlum, & tribuat
pluviam in tempore ſuo terræ, & benedicta ſit
ipſa terra ad reddendos fructus, & ad cuncto-
rum abundantiam, quæ vobis ſunt in uſu, abun-
daréqu
ſfecit Populum Iſrael perleverantem in mandatis
ſuis: Bene dicat vos Deus in throno ſuo ſtantes,
ambulantes, conſedentes, ac dormientes, ut
in numero prædeſtinatorum, & domus veſtra
Vigeat uſque ad tertiam & quartam generatio-
nem, ac in ævum felix conlervetur, & omne
conſilium cordis veſtri, ſuâ Virtute corroboret,
& glorietur in Vobis ſancta jeruſalem, & fint no-
mina veſtra in numero ſanctorum, & juſtorum,
& domus veſtra in ſanctificatione permaneat,
& tandem bene tdictio Dei omnipotentis Patris

& Filii † & Spiritus † ſancti deſcendat ſuper do-

mum iſtam, & ſuper omnes habitantes in ea, ut
Hoſlint devotè orare, quietè dormire, bibere,
& alia naturalia agere, & liberè exercere, per
Dominum noſtrum JEſum Ohriſtum, qi judi-
caturus eſt vivos & mortuos, & ſæculum per ig-
Aßergat genuflexos aqua benedicta.

gue vos faciat omnibus bonis ſicut abundare
5

M.
chyros,
Mlel
gemmu 9
enkinpae

(yekho

nr, Cn
, Ee
llt, ate

alAhum

Hn

PDen

eycrn
Ceete
ffere

)

ſummi⸗

leſgir!
la

lbenel
0Eine

1

int
Un e

nenm

n

lin

nn Coort

regwendhe⸗
tir Donmn
ln Krhu
Abeneler
&Aaucr
in,A
Orabuncan
inmuncert
Dhokante
Wlennen
vonnn ern
m genettr
, E NN.
ecodt
en Alnn
KNen.
e Nenut
oennn
NCr EOH
mtein
AliN

1

Recz⸗ Ex hoc nunc &c.

Benedictionum. 2095

4.
Benedictio Domus velloci, ne ab igne
. comburatur.—
Verſ. Adjutorium noſtrum &c.
Verſ. Sit nomen Domini &c.
H Heloim, Sother, Emmanuel, Sabaoth,
*Agla, Tetragrammaton, Hagios, Otheos,

Iſchyros, Athanatos, Iehova, Adonai, Saday,

Meſſias, Increatus † Pater, increatus † Filius, in-
creatus † Spiritus S. JEſus Chriſtus Rex gloriæ †
Venit in pace. Verbum Caro factum eſt †DHeus

factus eſt homo. Chriſtus † vincit. Chriſtus †

regnat, Chriſtus † imperat, Chriſtus à flamma

ignis, & percuſſione fulguris hanc domum de-

lendat, atque cuſtodiat.
