nuberli tum, atque ſuffragis hujusmodi ſacri Ordinis

. adjutus vitam percipere mereatur æternam, Per
ke. Chriſtum Dominum noſtrum. Amen.
* Deinde converſus ad babitum dicat.

PMumn Verſ. Oſtende nobis, Domine, miſer. gc
Verſl. Scapulis ſuis obumbrabit tibi. Reſp. Et ſub
pennis ejus ſperabiis.

hc⸗
Eeſ H 3 Verkf.

7.

— —2
—

118 Axcſauris
. öNMu,

Verſ. Domine Deus virtutum converte nos. e
Reſp. Et oſtende faciem tuam: & ſalvi erimus. iej
Oremus. Aan

Gppliciter Te, Domine, rogamus, ut ſuper
hunc habitum ſervo tuo imponendum be- la
nefdictio tua benigna deſcendat, ut ſit benet- lch
dictus, atque Divina virtute procul pellantur Cninne
hoſtium noſtrorum viſibilium & inviſibilium te- Mo
la nequiſſima, Amen. nn
Oremus. L WW 4.
CAbput omnium fidelium, Deus, & humani eful
generis Salvator ‚ hunc habitum, quem lell
L rogiertuum tuæque Genitricis Virginis MA- Cnch
BIA de monte Carmeli amorem atque devo- k.
tionem ſervus tuus eſt delaturus, dextra tuâ
ſanctiffica, & hoc, quod per illum myſticè dao- 4M
tur inrelligi⸗ tuâà ſemper cuſtodià, corpore & Uuie

animo ad remunerationem perpetuam cum mhal
Sanctis omnibus feliciſſime perducatur. Qu I
Vivis, &c. — — faan
Oremus. tünta

Reator, conſervator & ſalvator omnium, Vli
largitor humanæ ſalutis, Deus, dator gra- mumſen
tiæ ſpiritualis, bene dictionem tuam ſuper hunc nu
habitum immitte: ut, qui eum geſtaverit, cœ- in
leſti virtute munitus, fidem integram, ſpem
firmam & charitatem deſideratam teneat, & àte
nunquam ſeparari permittas. Qui vivis &ů, „ lon
Deinde aſpergat aquam benedictam ſuper habitum, G
Poſtea ipſum imponat perſonæ recipienti, dicens: Mn
ccipe vir devote habitum benedictum, pre- l
Camurque ſanctiſſimam Virginem ‚ut ejus me-
riltis.

7

oneten

Kar Cinne.

oollar

Den, Alunt
Wiomn, gn
egins N.
em adbe cen
n, Cextri n
Mun Ujttrt 6
ddn pole
hehtwam au
Betchenut. C.

vator nin.
Dens, uan
Numſpee
ngekmene
tegemn e.
mterl,Kl
Uit
rlomn
,Ae
.
uen .

Zenedictionum. 1195
vitis illum perferas ſine macula, & te ab omni
adverſitate defendat, atque ad vitam perducat

æternam, Reſp. Amen.
Enn n

Deinde dicat:
ECo, ex poteſtate mihi tradita, & conceſſa
L ſuſcipio, ac recipio te ad participationem
omnium orationum, diſciplinarum, precum,
ſuffragiorum, eleemoſynarum, jejuniorum,
Vigiliarum, Miſſarum, heorarum Canonica-
rum, ac cæterorum bonorum Spiritualium,
uæ paſſim die noctuque (cooperante miſeri-
cordia JEſu Chriſti) Relisioſts totius Ordinis
Carmelitarum peraguntur. In nomine Patris
&c.
poſtea ſigno crucir benedicens perſonam recipientem
Aicat. L
Benedicat te Conditor cæli & terræ, DEUS
omnipotens, quite eligere dignatus eſt ad B. V.
MARIX. de monte Carmeli ſocietatem & con-

fraternitatem, quam precamur, ut in hora obi-

A

ts tui conterat caput ſerpentis, qui tibi eſt ad-

Verſarius, & tanquam victor palmam, coro-
nam ſempiternæ hæreditatis conſequaris. Per
Chriſtum Dominum noſtrum &c.
Deinde aſpergatur perſona recipiens aqua benedicta.

Forma abſolutionis S. Scapularis pro
agonizante.
Dico Confiteor &. Miſergatur &c. Indulgen-
tiam, &c. dicit has orationes. .
H 4 ODra-

720 Theſaurus
Qratio. ä itſeic
LDOminus noſter JEſus Chriſtus Dei Filius, unilimn
qui omnia horribilia tormenta pro pecca- on
toribus ſubüt, ut eos ad vitam revocaret, ſalvat Imin &
omnes, & neminem vult perire, neque vult
mortem peccatorum, ſed vitam ſemper inqui-
rit. Ipſe nunc ſuâ infinità miſericordiâ te reſpi- mcorchn
cCiat, avertat ominem iram, & indignationem, i 0o
atque per indulgentiſſima Miſericordiæ ſuæ viſ- mmennnn
cera tibi rermictat univerſas iniquitates tuas, & (Apecen.
quascunque pænas ex rigore maximæ juſtitiz HWmien
ſue debitas. Ego autem ipfius Domini noſtri umtan
IJEſu Chriſti indignus famulus, & Miniſter, ex inniril
authoritate GKorum Apoſtolorum Petri & cnmmn
Pauli, & ſanctæ Romanæ Eccleſiæ; item exPri- (mmccal
vilegiis per ſummos Pontifices fratribus & con- iihin
fratribus Sanctiſſimæ Matris MARIA de Mon- 1 an
te Carmelo conceſſis, atque ex licentia, potelſ-
tate, & commiſſione ref à meis ſuperioribus ADe
impoſita, in quantum poſſum & debeo, decla- Age
ro te conſequi indulgentiam plenariam, & re- Sendt
miſſionem omnium peccatorum tuorum (ſita- Ptam
men hac vice è vita non migraveris, alias eandem Abemn
tibi reſervo pro ultimo mortis tuæ articulo) in min un
nomine Patris &c. AINIuN
Ego inſuper eadem auctoritate tecum diſpen- iiuemt
ſo ſuper omnes negligentias, ſi quas contraxiſti, ultteß
iſtum S. Habitum deferendo, & declaro, at- imteni,
que ſignifico, te creaturam Dei fore abſolutam. 0 c
hic, & ante tribunal Domini noſtri Eſu Ohriſ- ſenern
, ab omnibus pænis tibi in purgatorio debitis im nen
propter peccata, quæ contra bonitatem Dei W)

1

itu D N
nn Nerl
ſocnet, it
e, Nele

. Mhnnionen
ncordrſ
Culaterton

Murinz tt

EMinter,
lonm bPeni
e; tem en
unbes T on
WI de Me
tenin, po
hneuſhriotd
Eebe, dec⸗
ennim, Al
Ntuorun (1e
igaiken
e unal)

tetonmait
uucol
Kleo
ihln
r Cni

uenhe 1

ne.
l

nſenher an

no Echnn

Benedictionum. 12 1
Vi & veri commiſiſti, teque manifeſto reſtitu-
tam illi innocentiæ, quàâ in Baptiſmo per ſacrum
Salvatoris lavacrum induta fuiſti: In nomine
Patris, &c.
B „Orermis. = e,
Ominus noſter Eſus Chriſtus, Pater miſe-
ricordiarum, & conſolator peccatorum, qui
dixit, nolo mortem peccatoris, ſed magis, ut
convertatur & vivat, nec venit vocare juſtos,
ſed peccatores ad pœnitentiam, ipſe ſua ineffa-
bili miſericordia & ſolita pietate ad veram cordis
contritionem te vocet, & gratiam devotæ po-
nitentiæ inſpiret, ut digne remiſſionem negli-
gentiarum acquirere, & indulgentias hujus ſacri
Carmelitici habitûùs obtinere, atque cum Elec-
tis ejus ad æterna gaudiavaleas feliciter perveni-
re. Qui cum Patre & Spiritu. &c. Amen.
Oremus.
ADeſto Domine, ſupplicationibus noſtris, &
Aiſtam creaturam ad tuam ſanctiſſimam ima-
ginem creatam, tuo proprio ſanguine redem-
ptam, tuâ providentiaâ ineffabili conſervatam,
gubernatam, cuſtoditam, & ſalvatam, quam
nos in tuo ſancto Nomine ad participationem
omnium bonorum Spiritualium, & Confrater-
nitatem recepimus, bene dicere digneris & præſ-
ta: ut te largiente devote te diligat, te quærat,
te inveniat, ad te tendat, atque ſuffragiis hu-
jus S. Ordinis B. V. adjuta vitam percipere me-
reatur æternam. Per Chriſtum Domimum noſ-
trum. Amen.
MARIA Mater gratiæ, Mater miſericordiæ.
H / Ora-

122 Theſaurus

Oratio.

Dfende, quæſumus, Domine B. Maria ſem-

per Virgine intercedente, iſtam ab omni

adverſitate familiam, & toto corde tibi proſtra-

tam ab hoſtium propitius tuere clementer infi-

dis. Per Chriſtum Dominum noſtrum. A.

men. . 22
Benedictio vinculorum ſive catenularum
Mancipats Parthenici.
Verſ. Adjutorium noſtrum &c-
Oremus.
Mnipotens ſempiterne Deus, qui vincula

peccatorum noſtrorum disrumpis, ut liber-

tate flliorum gaudere valeamus, & qui ad vin-
cula ſalutis hominem advocas dicens, injice pe-
dem tuum in compedes illius, & collum tuum
in torques illius, & ne acedieris vinculis ejus;
hæc vincula, quæ in ſignum perpetuæ ſervitutis
ad honorem B. V. ſervi ejus deferre intendunt,
benetdicere, & ſanctitficare digneris, & con-
cede eis, ſic illa devotè gerere, ut vivendo

candore caſtitatis illuſtrentur, ac moriendo à

vinculis peccatorum abſoluti, interceſſione e-
jusdem ſanctiſſimæ Matris MARIX, tecum,
& cum illa in regno gloriæ congaudere valeant

ſine fine. Per Chriſtum Dominum noſtrum.

Amen.
23. *
Benedictio annulorum, & armillarum, quæ
in B. V. MARIE, & S. Joſephi æternum
L obſequium deferri ſolent.

Aui

aDom

6ℳ 1

Elelicn
ni

pa
ſtimn
ſ⸗ oMa

Alau
ſel Don

Cpenl
Cemfuun
GFünmnim

Wmremm!
i To
eli cone
ickn
Muin
manache
Gehorin
iusinten
ponſani n
c.

in
lumtn
niſtmun
lno ſo
ICIn
0lkerco
Uldee

Benedictionum: 12 3
Deh Mi Antiph. Tulit rex annulum ſuum de manu ſua,

e, ihun dedit eum in manu Joſeph, veſtivitque eum
Neh Stolâà byſſina, & collo torquem auream ecir-
ſröne cumpoſuit .
e (enente e. C . .
mudr Verſ. Annulo ſuo ſubarrhavit eum. Reſp. Ut⸗
præpoſitum eum ſcirent umiverlſæ terræ.
. Verſ. Adjutorium noſtrum in nom. &c.
rcküimn Verſ. Domine exaudi &c.
nl. Verſ. Dominus vobiſcum &c.
. OQOremus.
“ O Mripotens æterne Deus, qui juſto judicis.
eu, i in W diſperdis ſuperbos, & exaltas humiles, qui-

nnpt, ulhe que antiquum Patriarcham Joſeph, ob inſignem
Eqi Ai caſtimoniam ſuam de ſqualore carceris eductũů,
Uren, nie ſupremum Ægypti Dominum conſtituiſti, &
Columm regio annulo, ac torque aurea condecorari vo-
fls uiti, concede propitius: ut qui ſecundi Joſe-
chen ſein phi caſtiſſunæ MARIF Sponſi, ac unigeniti tui
em menm Nutritii ſacrum annulum, quo ſibi innocemtiſſi-
Grei, Al mam ac ſemper illibatann Wüänem MARIAM
e, u iſ deſponſavit, in terris noſtra devotione colimus,

N Ejus interceſſione & patrocinio àte in cœlis deſ-
etelun ponſari mereamur. Per eundem Chriſtum,
nanodete u Oremus.

4

ununte. O Mnipotens æterne Deus, A unigenitumfi-
lium tuum JEſum, per piſſimæ V. MARIXE
. puriſſimas manus faſcis ligari & involvi, àa ſan-
Giſſimo Joſeph ulnis geſtari, ac manibus impio-
rum duriſſimis vinculis ferreis & fumbus ligari;:
Nihn crudeliter conſtringi & trani permiſiſti, ut nos à
6 vinculis peccati, & cruciatibus æternis clementer
. eni⸗

1

124 Theſaurus

eriperes: bene dic, Domine annulos iſtos, &
catenulas, & vincula, quæ fideles tui in ſignum

ſacræ mancipationis geſtare decernunt, & præſ-
ta, ut icuneue in memoriam faſcinarum &

vinculorum dilectiflimi Filii tii, ac beatiſſimæ
Matris ejus MARIXF, ſanctiſſimique Joſephi de-

votè ea portaverint, & ſanctiſſimæ Virginis ac

beatiſſimi Joſephi ſponfi ejus perpetuo famula-

tui & obleiuuns ſeſe dedicaverint, in articulo
mortis ſuæ ab omnibus peccatis abſoluti, perpe-
tua libertate donati, cum omnibus Sanctis co-
ronàâ gloriæ perfrui mereantur in cœlis per eun-
dem Chriſtum Dominum noſtrum, Amen.
Aſpergantur.

1 1 2 4*
Benedictio Coronarum D. N. JESU
Cchriſti.
Verſ. Adjutorium noſtrum &c.
Verſ. Benedices coronæ anni benignitatis tuæ.
Reſp. Et campi tui replebuntur ubertate.

Verſ. Domine exaudi orationem meam. &c.
Oratio.

DUS, qui redemptionem populo tuo An-

gelo nunciante per unigeniti filii tui incar-

nationem miſiſti, eumque triginta tribus annis
ſervilem formam Screne o humani generis ſalu-
1

tem operari ſanxiſti, per quem poſtmodum B.
Michaeli Eremitæ Camaldulenti tot in memo-
riam annorum illorum orationes Dominicas re-
citare tibi beneplacitum eſſe ratificaſti: dignare

ergo, Domine has coronas bendldiccre
ian-

4
niie,
ekureni 1
Rlal⸗

Ouento en
t, een
itripnen
ſu hn
G ſetn 14
onte nie
hente nle

mnrnuntente

, 1
uOrt

oltkne
ntfte un
lſinlif
r ſni
e

e .

hin
Lioli
Epppe
uleliuye,
lger eten
3 6
ohilloz
==
talchſtin

Benediélionun. 125
enlmii ſanctij ficare, ut famuli tui, qui eas devotè

Keituinken geſtaverint, ac devotè recitaverint, indulgen-
emmnt tias &Agratias per ſummos Vicarios conccſlas ple-

nſt nſlinnn nè conſequi mereantur. Per Chriſtum Domi

beriim num noſtrum &c.

“ gi⸗ 34325.
lnmyhrpins Benedictio §. Zachariæ ad cruces & numig-
Mpehenohmnd mata contra peſtem.
e em, ATti Relatio.

Dahlohni de in
cen Ancre

rinckleſer 5

Enmn Anen.

zeſtir, referuntur Patres Concilii Tridentini cum devo-
tione eportaſſe quosilam characteres in forma crucis diſ-
tpoſitos S. Zehuri, Epiſcopo Hieroſolymitano collettos .
& in effectu deprebendiſſe ipſorum deportationem ac vene-
rationem eſſe utile remedium contra peſtem utpote ſignan-
fDNIEN U tium varias devotas preces jaculatorias & affeltuoſas, ye-
tuſtas & approbatas precatiunculas, pro avertendo male
contagionis, uti conſtat ex earum explanatione infra po-
1 ſita. Fuerunt autem dicti characteres olim ab eodem S.

onitcs
igitn Antiſtite manu propria in membrana conſcripti; ne de-

nbe⸗ tate,

.
nnndi & in venerationem poſiti cum miro eſfectu deyotarum

dperſonarum illos yenerantium, deportantium, & eorum
npo Collo o ignata orantium.

en iün Explanatio Characterum.
imn tz t D. L 4. B. L.z. 1† S. A. B. 12. H.

nnig geen.
nina G. F. B. F. R. S

e
1 el uunin

ehrnn ante aliquot centenos annos in membrana manu ſcriptæ,

Ufel

de

la edun den erpeß tione & & Oratione.
e

mum in Hiſpanienſi Monaſterio de Haytes rurſus reperti,

Ce in Fiſavien’ tötoneſ esi de Fraytes repertæ ſeni una ocum

Quando anno I546. Tridenti gravigima Fialatu

. Sacre ha literæ à S. Zacharia E piſcopo Hieroſolymitane .

Theſaurus

126
. . „ * 6
† Crux Chriſti ſalva me. oſtodin
Z. Z elus domus tuæ liberet me. ntcoen

†. Crux vincit, crux regnat, crux imperat, . n
Pei ſignum crucis libera me Domine ab hac un
eſte. =
1 D. Deus, Deus meus expelle peſtem à me, & Ccs
à loco iſto, & libera me. fren
I. In manus tuas Domine, commendo ſpin. Hdl
um meum, cor & corpus meuum. EkEbwand
A. Ante cælum & terram Deus erat, & Deus (qaſe
potens eſt liberare me ab iſta peſte. 1 Nde
f. Crux Chriſti potens eſt ad expellendam Wncnnn
peſtem ab hoc loco, & à corpore meo. EluHin
B. Bonum eſt præſtolari auxilium Dei cum f. unme
Ientio, ut expellat peſtem à me. Mmeite,
I. Inclinabo cor meum ad faciendas juſtifica- Nxxhe k
tiones tuas, ut non confundar, quoniam invo-. mywant
cavi te. L 1 Men⸗
Z. Zelavi ſuper iniquos pacem peccatorum iumontu
videns, & ſperavi in te. . CA Krncht
†. Grux Chriſti fuget d?ymones, aérem cor- ehläkil
ruptum, & peſtem expellat. Epelen
S. Salus tua ego ſum, dicit Dominus; clæ mopeken
ma ad me, & ego exaudiam te, & liberabo te ihtenein
ab hac peſfte. 1. (nu.
A. Abyſſus Abyſſum invocat, & voce tua ex- ſtopeſten
puliſti d'mones: libera me ab hac peſte. mbann
B. Beatus vir, qui ſperat in Domino, & non le
reſpexit in Vanitates, & inſanias falſas. .. nn
†. Crux Chriſti, quæ anteà fuit in opprobi. Haisti
um, & contumeliam, & nunc in gloniam, & n Domnn

Dobilitatem, ſit mihi in ſalutem, & expelket l

ie, ome
Tmeun.
nueni
kiheke
1et denkn
Noenen
ulnkian
er
Aten endas f

r, Aoniammn
um ecemn

AMe e
S
det Donimg
te, Aed

octt. roeen⸗
4 n e

RK 6
nt o we
4 6Nonm.

lan

R

Benedictionum, 127

loco iſto dabolum, & aerem corruptum, & bel.
tem à cort meo.
Z. Zelus honori⸗ Dei convertat me, ante-
H quam morlar, & in nomine tuo ſalva me ab iſta
eſte.

NI. 1 †. Crucis ſignum liberet populum DEI,

pelte eos, qui confidunt in eo.
H. Hæcc ine reddis Domino popule ſtulte ?
redde vota tua offerens ſacriſcium laudis, & fide
illi, gui potens eſt iſtum locum, & me ab hac
peſte liberare, quoniam, qui conſidunt in eo,
non confundentur.
G. Gutturi meo, & faucibus meis adhæreat
lingua mea, ſinon benedixero tibi: libera ſpe-
rantes in te, in te confido, libera me Deus ab
hac peſte, & locum iſtam, in quo Nomen tu-
um invocatur. B
F. Factæ ſunt tenebræ ſuper univerſam terram
in morte tua, Domine, Deus meus, fiat lubri-
ca & tenebroſa diaboli poteſtas, quia ad hoc
veniſti Fili Dei vivi, ut diſſolvas opera diaboli,
expelle tua potentia à à loco iſto, & à me Ervo
tuo peſtem iſtam, diſcedat aer corruptus à me
in tenebras exteriòôres.
†. Crux Chriſti defende nos, & expelle 4 loco
iſto peſtem, & ſervum tuum libera à peſte iſta
uia benignus es, & miſericors, & multæ miſe-
ierdix, & Verax.
B. Beatus, qui non reipexit in vanitates, 8&
imir nias falſas, in die mala liberabit eum Domi-
nus, Domine in te ſperavi, lbera me ab hae
peſte.
1 V. Facz

7

128 Theſaurus
F. Padtus eſt Deus in refugium mihi, quia
in te ſperavi, libera me ab hac peſte.
R. Reſpice in me Domine, Deus meus Ado-

nai de ſede ſanécta Majeſtatis tuæx, & miſerere,
mei, & propter miſericordiam tuam ab iſta

peſte libera me.

S. Salus mea tu es, ſana me, & ſanabor, ſal⸗

vum me fac, & ſalvus ero.
a litteræ debent benedici à ſacerdote poſt Miſſum, an-
tequam ſacra paramenta deponat.
Benedictio Characterum præfatæ Ctucis.
Verſ. Adjutorium noſtrum. Reſp. Qui fecit &c.
Oremus.
DEUS omnipotens, bonarum virtutum da-
tor, & omnium benedictionum largus in-
fuſor, ſupplices te rogamus, ut manibus noſtris

opem tuæ benefdictionis infundas, & hos Cha-

racteres & literas ad abigendos deæmones, mor-
bosque pellendos, tua revelatione præparatas
virtute ſancti Spiritüs benefdicere digneris, &

omnibus eis utentibus ſanitatem mentis & cor-

poris, & gratiam ſanctiſicationis benignus con-
cede: ut in conſpectu tuo ſancti & immaculati,
atque irreprehenſibiles appareant, & inſidias la-

tentis inimici per auxilium miſericordiæ tuæ cle-

menter effugiant. Per Dominum noſtrum &c.
Oremus.
Dmine JESU Chriſte, qui voluiſti pro mun-
1E2 diredemptione de Virgine naſci, circum-
cidi, à Judæis reprobari, à Juda traditore oſcu-
lotradi, vinculis alligari, ſicut agnus innoceni

GSN CNNN
(e Kill

Neto inl
clulri
cili,
Penügzu
eonsefus
Conncoe
Coleuntl
Nesiddu
ikumtr
Pinoſerea
um Kon
wgolnett
ludoten
Uen

MEi
W ne

Meſſin,

mot, I

Votconln
un abito
ſirhreſ
ibenitdo
Uuhabtan
Ukunom
inn nun
liue

Küun nii,
et.
Den en 6

, E e

tun
llnnonſ
luext in⸗

ect

c Ckeik

Wtutum d

ouum kpn
tmmibusnolni

1u, Khosche

Lenones, mnd

tone reparn
e dgnein
wents n

Sbenignug.

G inmun
nt, Kintr
icodietue
Vunpofnunt

dis Deus Patet,inperar vobis Deus Filius, impe-

Benedictionum. 129
ad vitimam duci, atque in conſpectu Pilati ſpi-
nis coronari, aculeo clavorum perforari, in
cruce levari, inter latrones reputari, felle &
aceto potari, ab hominibus blasphemari, lan-

ceâ vulnerati, & tandem in cruce mori. Per
has ſanctiſſimas pœnas, & Ralliones tuas, quas

ego indignus recolo, ſuppliciter te oro, ut de
loco iſto, & de domibus ejus, & de ommbus

incolis ejus, & de me ſervo tuo, & de omnibus

quicunque per literas, & characteres hos invo-

caverint ſanctum Nomen tuum, expellas om-

nes inſidias diaboli & fraudes, & peſtem, & ad
priſtinam ſanitatem hunc locum, & omnes ha-
ltatores ejus, me quoque indignum famm um
tuum, & omnes, quicunque ſignati fue int hoc
ſigno ſanctificationis tuæ, perducere digneris
fracto vinculo cujuscunque gentis malignæ A-
men.
Deinde dicat Sacerdos ſe quentia verba S. Zachariæ.
MAlech & excommunicati, & blasphemi
dæmones, in virtute verborum iſtorum,

Meſſias, Emmanuel, Sabaoth, Adonai, Atha-

natos, Ishyros, Eleiſon, Thetragrammaton,
vos conſtringimus, vos privamus, vos expelli-
mus ab iſto loco, & ex domibus ejus; ubi fue-
rint hæc ſigna Dei, & præcipimus vobis, ur non
habeatis poteſtatem per peſtem nocere corpori-
bus habitantium in eo. Ite, ite, ite maledicéti
in ſtagnum ignis, ite ſtatim ad loca vobis depu-
tata, & nunquam huc accedatis. Imperat vo-

xat

13060 Thefauris
rat vobis Deus Spiritus ſanctus, imperat vobis
SS. Trinitas unus Deus. Diſcedite maledidti
dæmones in nomine Dei noſtri) Eſu Chrifti, qui
venturus eſt judicare vivos & mortuos 8: ſæcu-
lum per ignem. Amen.
Oremus.

DUS. qui culpâ offenderis, pœnitenti4 pla-

caris, preces populi tui ſupplicantis propi-

tius reſpice, & flagella tuæ iracundiæ, quæ pro

peccatis noſtris meremur, averte.

DEUS qui juſtiſicas impium, & non vis mor-

tem peccatoris: Majeſtatem tuam ſuppliciter
deprecamur, ut famulos tuos de tua miſericor-
dia confidentes cœleſti protegas benignus auxi-
lio, & aſſidua protectione conſerves, ut tibi ju-
giter famulentur, & nullis tentationibus àte ſe-
parentur.
Benedictionem tuam Domine, populus fide-
lis accipiat, qua corpore ſalvetur & congruam
tibi exhibeat ſervitutem & propitiationis tuæ
beneficia ſemper inveniat.
Concede nos famulos tuos, quæſumus, Do-
mine Deus perpetua mentis & corporis ſanitate
gaudere: & glorioſa beatæ MARI ſemperVir-

ginis interceſſione à præſenti liberari triſtitia &

æterna perfrui lætitcia.

Da nobis, quæſumus, Domine, Piæ petitio-
nis effectum, & peſtilentiam mortalitatemque

propitiatus averte, ut mortalium corda cog-
noſcant, à te indignante talia flagella prodire, &
te miſerante ceſſare. Per Dominum noſtrum
JEſum Chriſtum Filiumtuum, qui tecum Nivis

Veddio!

füſkkem

onmikend
M

ertos
iten i

1

Honlenelt

l Nunſt
tiin0.
en kuo

Tet Doom

Ma⸗
ti
Uü
leglenes
ImusCenmn
Cictuniſun
Ufumnte
r
Patrinchr
Anel
Munnoln
Mramute
Ule negi
lneeler
Chite.
kertal

— 2

Kponſumt.
um ſnplr
etumlene,
benienns mn

niet, utbiſe.

foribus Ateſe

e,Nohli Ed
r Kconeruan
ptinani

urlm,
Crpols Mu
Irlemee
Herni kitul

ne, frntnt
Norninendt,

n nd e

Benedictionum. 13 1
& regnat in unirate Spiritùs ſandti Deus, per

omnia ſæcula ſæculorum. Amen.

Deinde aſpergit eas.

Benedictio Numismatum & Crucis Sanctiſ-

ſimi Patris Benedicti.
Sacerdos Ordinis ſantctiſimi Patris Benedicti cotta &G

un Rola ſaltem indutus allaltare, vel cucifixvum, & can.

delam benedictam ardentem poterit modo ſequenti bevedi-
cere Numiſmata, & cruces S. Patris Benedicti, præpa-
ratis oleo, & aqua benedittis.
Verſ. Adjurorium † noſtrum &c.
Verſ. Dominus vobiſcum.
L Oremus.
V O Mnipotens, ſempiterne Deus, qui Sacerdo-
7 tibus tuis, præ cæteris tantam gratiam con-
tuliſti, ut quidquid in tuo nomine digneè perfec-
téque ab eis agitur, à te fieri credatur: Qurſa-
mus clementiam tuam, ut, quod modd bene-

dicturi ſumus, benefdicas, & ad ea, quæ actu-

4

ſumus dexteram tuæ potentiæ extendas: Snt-

que ad noſtræ humilitatis preces, ſanétiffimi

Patriarchæ Benedicti meritis, fuga demonum

& Angeli pacis ingreſſus per Chriſtum Domi-
num noſtrum. Amen.
Invocandum eſt devorè Patrocinium ſanctiſimi Patri-
archæ Beneditti Litaniis ſequentibus.
1 Yrie eleyſon. Chriſte eleyion. Kyrie eleyſon
RX Chriſte audi nos. Chriſte exaudi nos.
Pater de cælis Deus, miſerere nobis.
Fili Redemptor mundi Deus, miſerere nobis,
I1 2 Spiri-

132 TLYeſaurus
Spiritus Sante Deus, miſerere nobis.

Sancta Trinitas unus Deus miſerere nobis.

Sancta MARIA, ora pro nobis.
Sancta Dei Genitrix, ora pro nobis.

Sancta Virgo Srgnen „ora pro nobis.
Sancta Maria Ordinis noſtri Patrona ſanctiſſima,

ora pro nobis.
Sancte Pater Benedicte, ora pro nobis.

Sancte Benedicte amator caſtitatis, ora pro no-

Amator charitatis,
Amator omnium virtutum,
Bone conſolator afflictorum,
Benigne dilector proximorum,

Bone cuſtos fratrum tuorum, L

Imitator ESU Chriſti,
Amator crucis,
Contemptor mundi-
S&M Calcator ſæculi,
Profligator cacodæmonum,
Dux ſacræ militiæ,
Auctor noſtræ Religionis,
Inſtaurator vitæ Monaſticæ,
Doctor diſciplinæ, L
Speculum perfectionis,
Stella Religionis,
Pecus lccieſta Catholicæ,
Regula paupertatis,
Flos Oaſtitatis,
Magiſter obedientiæ,
Magiſter diſcretionis,

San ſe Benedicte,

6 Contemptor mundanarum voluptatum,

stqou ond rα

Lenplul
ltn

ucrn

Cerdle
olnon
Decor tor
urrid
Lur oran
DN C

kramyl

Tiem
bremin
2 emun
orcor
Uector
uche
Iat
Kalern
Oeno⸗
Ae
Comn
deltuo
imli
Ceme
Initre
Glori
Conlon
Coleo⸗
icor 4
Ponftu
nni
nnne

H E

Benmece

4

= =–

.ADEE

S=

Benedictionum. 133

i FExemplum humilitatis . 1†
enobi⸗ Præceptor taciturnitatis,
.. Flos pietatis, J
nobi Flos Religioſitatis,
Mou. PFlos ſancbiratis . 2

eulncin Decor totius honeſtatis,
Lux devotionis,
Nom. Lux orationis,
nt en Lux contemplationis,
FEyrxemplum fratrum tuorum,
Exemplum Religionis,
Exemplum virtutum omnium,
Templum Spiritus ſançti,
Protector ad te clamantium,
Protector tui Ordinis,
Patriarcha monachorum, B
Pater tuorum devotorum,
Reſuſcitator mortuorum,
Operator Miraculorum,
Wlnm Alflecla Patriarcharum,
Compar Prophetarum,
sectator Apoſtolorum,
Similis Martyrum,
Gemma Abbatum,
Imitator Anachoretarum,
Gloria Confeſſorum,
Conſors virginum, —=
Collega Sanctorum omnium,
Victor & Triumphator mundi,
Propitius eſto: Parce nobis Domine.
Propitius eſto: Exaudi nos Domine.
IA prævaricatione mandatorum tuorum, libe⸗
A nes Dominc. 12

Sancte Benedicte,
o oad r0&

—

1

S — —

l

134 Theſfaurus
S. Benedicte, à transgreſſione votorum nofſ-
trorum,
S. Benedicte ab incurſu omnium malorum, .
Per ſanctam converſionem ſanctiſſimi Patris
noſtri Benedicti.
Per exemplarem vitam eſus,
Per ſanctam paupertatem ejus,
Per ardentiſſimam charitatem ejus,
Per mundiſſimam caſtitatem ejus,
Per profundam humilitatem ejus,
Per ferventiſſimas orationes ejus, ,
Per ſancta Jejunia ejus,
Per ſancta ſilentia ejus,
Per admirabilem abſtinentiam ejus,
Per merita & interceſſiones ejus,
Peccatores, Te rogamus audi nos.
Ut perfectum amorem tuum in nobis con-
ervare digneris,
Ut perfectam mortificationem ſenſuum 8
p'opriæ voluntatis noſtræ nobis donare
digneris,

Ut veram converſionem morum ſecundum

regulam Sanctiſſimi Patris noſtri nobis lar-
giri digneris,
Ut diſciplinam monaſticam in nobis augere
& conſervare digneris,
Ut continuum in virtutum aquiſiti itione pro-
fectum nobis concedere digneris,
Ut Ordinem noſtrum ampliſicare & tueri
digneris,

Ut bPerieverantiam in tuo ſancto ſervitio no-

ou F

-

olIO.

L 0 IPhr snwuuejone L

bis donare digneris,

V Uihenm
Cor gleh⸗
Uirte
Calg
tnnin ii
nkir

Nic wcci
R
t.
Viteoraro
unel hel
GMNI 1
Urnndch
igui
Cbhenec
Muerbonß⸗
Püasdun

Kii

e ita
heat 1
Ureperi
ereexere
, 4
Manüun

in Enok

Benedictionum. 135

on Ut hæc numiſmata benedicere tuàâ pietate
digneris, òè 1+
mmmlo Ut hæc ſigna prohibeant acceſſum ſagis ad
NAni locum, in quo reponentur,

IIt animalibus venencio aut maleficio afflic- —
Iisremedium exhibeant, 2
, Ut cruces iſtæ morbos ope dæmonis inflictos α
nein, cum omnibus maleficiis & ligaturis expel- 8
,. lant, E
u, Uttentationes, ſpectra & inſidiæ latentis ini- 2
, mici per auxilium miſericordiæ tuæ abi- E.
gantur, 3
Ut maledicti dæmones ab humanis corpori- ?
ein, bus in virtute benediétionis ſanctiſſimi Pa-
tris Benedicti procul pellantur,

nt. Pater Deus pi ſime, Te rogamus &c.
nb con Fili Deus dulciſſime, Exaudinos Domine.
Spiritus Sancte Deus benigniſſime, miſerere
um & nobis.
non ome Chriſte audi nos. Chriſte exaudi nos.
Krvyrie eleilon, Chriſte eleiſon, Kyrie eleiſon.
Omſeanmdmn Pater noſter.

enobeog „Ora pro nobis S. Pater Benedicte. Utdigni

nobul
Glnn. cefficiamur promiſſionibus Chriſti.
nobsalee R . Oremus. ..
FEXcita Domine in Eccleſia tua ſpiritum, cui
lümn beatus Benedictus Abbas ſervivit: ut eodem
er. nos repleti ſtudeamus amare, quod amavit, &

Oberc exercere, quod docuit. L
ha D*US ,‚qui nos à ſæculi vanitate converſos ad
,mtone bravium ſupernæ vocationis accendis, pec-
α toribus noſtris purificandis illabere, & gratiam
OðUðU 14 nobis,

13 6 Theſaurus

nobis quâ in te perſeveremus, infunde: ut pro.

tectionis tuæ muniti præſidiis, quod te donante
profniſimus, npicamu⸗, & noſtræ profeſſio-
nis executores effecti, ad ea, quæ perſeveran-
tibans in te promittere dignatus es, pertingamus.
per Chriſtum Dominum noſtrum. Amen.
5 Lectio Libri Regum.
Hbitavit Arca Domini in domo Obededom
Gechæi tribus menſibus: & benedixit Do-
minus Obededom, & omnem domum ejus:
Nunciatumque eſt Regi David, quoòd benedi-
xiſiet Dominus Obededom, & omnia ejus prop-
ter Arcam Dei. Dixitque David: Ibo, & re-
ducam Arcam cum benedictione in domum
meam⸗ 2. Reg. G6.. =
Verbum Crucis pereuntibus Auzdem ſtultitia
eſt: us autem, qui ſalvi fiunt, id eſt, nobis Dei
Virtus eſt. I. Cor. I.
Domine fac mecum ſignum in bonum, ut Vi-
deant, qui oderunt me, & confundantur, quo-
niam dn Vormine adjuviſti me, & conſolatus es
me. pPfſ. 6 5.
Ponam te quaſi ſignaculum. Agg. 2.

Signum habentes ſalutis ad commemoratio-
nem. Sapientiæ. 16.

Fecit Moyſes ſerpentem æneum, & poſuit

cum pro ſigno, quem cum percuſſi reſpicerent,
ſanabantur.

fecit cœlum & terram. Pſ. 123.

Acdjutorium noſtrum in nomine Domini. Qui

Domine exaudi &c. Et clamor meus ad te

vehiat. Pſ. IO01. Daonu
/ OU-⸗

hru,

Donnuſ.

50u. 6

Eepeghun

Fenhunn
MMruln 0

enn
annunncon

lnenml

1 ligutl

elemn
Raen

neeru
nf,Khin

Deſtamue
tconord
Donununno

Peveidioc

„„ Ein
1Aie

lertizte

ommporen
uukormn

Grj n

Ba eſteſen
Peningmm
won. Unn
1n

luhetet

Abenrär)

N Comn ee

1, boc bene
Ommnucſu

One in Comun

Nülenſut

lck, noput,

nbonum, urf
Nhuncoonn r
Acorloltu

e: 227.
COhHheG q.: —. . Crrr
Benedictio olei ſimplieis, quod adhiberi po-

Deum, 4 6

Cullteſitt⸗
Hrunnd
mroru

D

Benedictionum. 1 37
Dominus vobiſcum &c. J
Oremus.

ROsgamus te Domine ſancte, Pater omnipo-

tens, æterné Deus, ut intercedente ſanétiſ-
ſimo Patre noſtro Benedicto digneris benepdi-

cere hoc ſignum crucis, ut ſit remedium ſaluta-

re generi humano, ſit ſoliditas fidei, profectus
bonorum operum, redemptio animarum, ſit
ſolamen & protectio, ac tutela contra ſæva ja-
cula inimicorum. Per Chriſtum Dominum.
Z Oremus.
BEneſdic Domine hanc crucem tuam per
quam eripuiſti mundum à dæxmonum poteſ-
tate & ſuperàſti S. Paſſione tua ſuggeſtorem pec⸗
cati, qui gaudebat in prævaricatione primi ho-
minis per Iigni vetiti ſumptionem.
Hic aſpergatur aquaæ benedicta, & dicat:
Sanctificetur hoc ſignum crucis in nomine
Patris , & Filii † & Spiritůs † ſancti, ut orantes
ante iſtam crucem, portantesque illam inveni-
ant corporis & animæ ſalutem. Per Chriſtum
Dominum noſtrum. Amen.

terit modo infra memorando.
Verſ. Adjutorium noſtrum &c.
Exorciſmus.
EXKorcizo te creatura olei per Deum Patrem †
ommpotentem, qui fecit cæxlum & terram,
mare & omnia, quæ in eis ſunt. Omnis vVirtus
adverſaru, omnis exercitus diaboli, & omnis
incur-⸗

V

138 TLheſaurus
incurſus, & omne phantaſma ſatanæ eradicare,
& effugare ab hac creatura olei ,ut flat omnibus,
qui eo uſuri ſunt, ſalus mentis & corporis in no-
mine Dei Patris Tomnipotentis, & Eſu † Chriſ-

ti Filii ejus, Domini noſtri, & Spiritus ſancti

Paraclyti, & in charitate ejusdem Domini noſ-
tri) Eſu Chriſti, qui venturus eſt judicare vivos
& mortuos, & ſæculum per ignem. Amen.
Verſ. Domine exaudi orationem meam. &c.
Verſ. Dominus vobiſcum &c,
Oremus.
L Omine DEUS omnipotens, cui adſtat exer-

citus Angelorum cum tremore, quorum

ſervitium ſpirituale cognoſcitur, dignare reſpi-
cere, & benedicere † & ſanctificare † hanc crea-
turam olei, quam ex olivarum ſucco eduxiſti,

& ex eo infirmos inungi mandaſti, quatenus ſa-

nitate perceptâ tibi Deo vivo gratias agerent:
præſta quæſumus, ut hi, qui hoc oleo, quod
in nomine tuo bene' dicimus, uſi fuerint, ab

omni languore, ommique infirmitate, atque

cunctis inſidiis inimici liberentur & cunétæ ad-
Verſitates ſeparentur à plaſmate tuoò, quod preè-
tioſo ſanguine Filii tui redemiſti: ut nunquam
Iædatur à morſu ſerpentis antiqui. Per cundem
Dominum noſtrum ESUM Chriſtum Filium
tuum.
Aſpergat oleum aqua benedicta.
Ahpplicatio olei. Oleo præfato benedicto in modum Cra-

cis inungenda ſunt Numiſmata ſub pronunciatione horum

verborum:

er interceſſionem ſanctiſſimi Patriarchæ Be-

nedic-

elei aiut

4

Mn
s
mel.

Medlioe
Cong

aetu ,
ſte Nl
ſſue
l I
6chlatleer

Ule cel
AchALal
l.
ſen Cu
Dohnnno,
Geremmdeen
orAron
or

1

Pungen

6

Kponermen
Nlunum D⸗

ſent cer
Wdun ln

Umalen
/ CeA

uanſerion
Aotutee

Elte⸗ Kad

. Benediclionum. 139
nrend „ . “ .
incnd nedhcti accipiant hæc Numiſmata virtutem re-
dam pellendi de'mones, & omnes inſidias eorum in
. Un nomine Patris † & Filii †¼ & Spiritus † ſanckti,
f
G Amen.
tun nd
cnbomimi. S 28.
A I. . 1 . . . .„ . . .⸗—
dndeee. Benedictio olei miræ virtutis contra quas-
Wen ANen. cunque infirmitates & præſtigia
enmmmenmn Ke. diaboli.
Sacerdos ſuperpelliceo & ſtola indutus, ſtans ante
ahare, in quo eſt SS. Sacramentum, dicit a cornu E-
1,aiactter Piſtole . H .
mt, Am Antiph. Tulit autem Samuel lenticulam olei,
Gmnne eſ & effudit ſuper caput ejus, & oſculatus eſt eum.
Nrefhanegeae . Pſalmus. —”M
lcd eed. Augdite cœli, quæ loquor &c. qui habetur in
Clatenut 4 Sabbatho ad Laudes. .

Pein sgeten —Lectio libri Levitici. c. 2.
dor deo daa A Nima cum obtulerit oblationem ſacrificii
I henmt 2 Domino, fimila erit ejus oblatio fundetque

frmmene, Ad ſuper eam oleum, & ponet thus, ac deferet ad
rKantt: filos Aaron Sacerdotes. Quarum unus toller
eno, ele ugillum plenum ſimilæ & olei ac totum thus:
: ur u. ponet memoriale ſuper altare, in odorem ſua-
i Drem Vvitimum Domino. Quod autem reliquum
Grlunke“ fuerit de Sacrificio, erit Aaron & filiorum ejus
fſanctum ſanctorum de oblationibus Domimi.
M. Cum autem obtuleris ſacrificium coctum in cli-
AlcmumiNd bano: de ſimila „ panes ſcilicet absque fermen-
to conſperſos oleo & lagana azymma oleo lita. Si

Migin in mpei .
oblatio tua fuerit de ſartagine, ſimilæ coniper-
,drt ſæ oleo, & absque fermento, divides ca minu-
ln tatim,

140 Theſaurus
tatim, & fundes ſuper eam oleum. Sin autem

de craticula fuerit ſacrificium æquè ſimila o-
leo conſpergetur: quam offerens Domino
trades manibus ſacerdotis. Qui cum obtulerit

eam, tollet memoriale de ſacrificio, & adole-

bit ſuper altare in odorem ſuavitatis Domino.

Reſp. Deo gratias.

Antiphona. Inveni David ſervum meum: oleo
ſancto meo unxi eum.

Manus enim mea auxiliabitur ei: & brachium
meum confortabit eum.
Nihil pronciat inimicus in eo, & filius iniqui-
tatis non ap onat nocere ei.
Et concidam à facie ejus inimicos ejus: & o-
dientes eum in fugam convertam.
Et veritas mea & miſericordia mea cum ipſo:
in nomine meo exaltabitur cornu ejus.
Leclio Epiſtolæ. B. Jacobi Apoſtoli.
I[Nfirmatur quis in vobis, inducat presbyteros
Eccleſiæ, & orent ſuper eum, ungentes eum
oleo in nomine Domini: & oratio fidei ſalvabit
infirmum, & alleviabit eum Dominus: & ſi in

peccatis ſit, remittentur ei. Confitemini ergo

alterutrum peccata veſtra, & orate proò invicem,

ut ſalvemini: multùm enim valet deprecatio

juſti aſſidua. &. Deo gratias. J
Verſ. Paraſti in conſpectu meo menſam, adver-
sus omnes, qui tribulant me. Impinguãſti
