Verſ. A flamma ignis, incendio, ac fulgure.
Reſp. Hanc domum libera Domine.

Oremus.

T* Deum Patrem omnipotentem ſuppliciter

exoramus pro hac domo, & habitatoribus
ejus ac rebus omnibus, ut eam bene dicere, ſan-
Gtifficare, & per ſignum S. Crufcis protegere, à
flamma ignis: percuſſionéque fulguris conſer-
Vare, ac bonis omnibus replere digneris. Benet-
dic igitur Domine, & ſan ctirfica domum hanc,
ſicut benedixiſti domum Abraham, Iſaac & Ja-

cob, & intra parietes ejus Angeli tuæ lucis inha-
. 7 5„ . 2 .
bitent, eamque & habitatores ejus ab incendio,

fulgure, & malignitate ſpectrorum ſemper cus-
lant. Per Chriſtum &cKc.
„.L A4. Be-⸗

296 Thefaurus
Benedictio Dei omnipotentis Patrtris, & Frflii,
& Spiftus † ſancti defſcendat ſuper hanc do-
mum, & ſuper habitantes in ca, & maneat ſemper
Aſpergatur.

Benedictio Praxatorii, vel alterius officinæ.

Convenit cum benedictione domis novæ, vel loci, mu⸗
tatis mutandis, vide etiain benedictionem novi Monaſter:i, /i
coquinam & c. benedicere veli,; ”M
g.
Benedictio Horrei.
Verſ. Adjutorium noſtrum &c.
Verſ. Sit nomen Domini benedictum &c.
Verſ. Domine exaudi &c.
Verſ. Dominus vobiſcum &c.
V Oremus.

O Mnipotens & miſericos Deus, qui ubique

7 præſens es: Majeſtatem tuam ſupplhiciter
exoramus, ut potentia tua huic Horreo adeſſe
dignetur, quæ cuncka adverſa ab eo repellat, &

abundantiam bene fdictionis tuæ ei largiter in-

fundas. Per Chriſtum &c.
Oremus.
Omine Deus omnipotens, qui audientibus
mandata tua, per Moyſen famulum tuum
promiſiſti benedictionem tuam dicens: bene-
dicta horrea tua, & benedictus fructus terræ tuæ:

Bonitatem tuam humiliter imploramus, ut hor=

reum iſtud dextrâ ſanctà tuà benefdicere, & ab
emnibus advertſis tueri digneris. Defende, quæ-

ſumus;

ſng,De
bulin
Pomobi

. li, ul

lirgie
Oluucen.
4 g

leneciit

aln

d ſo
ent, Ae
n n
(Il, beonn
Degkerlal
unckcn

ltct, nane
umdete

ammmnndn

I Are

MUnon

EH

L hur6
neln

Uuoſhene.
Nllct, .
ilnhfi

güir
UWplen
ofeo 10
Cteneln 1.
irna.

Benedictionum. 297
ſumus, Domine horreum hoc cum omnibus re-

bus ſuis, ab igne, tempeſtate, fulgure, ruina, &

ab omnibus tribulationibus inimicorum, ut fa-
muli, qui illud benedici expetierunt, de tua cus-
todia glorientur, & benignitatem tuam ſine fine
collaudent. Per Chriſtum &c.,
Aſpergatur.

Benedictio ſtabuli equorum, boum, & alio-⸗
rum armentorum.

Verſ. Adjutorium noſtrum &c.

PKaudi nos Domine ſancte, Pater omnipo“
tens, æterne Deus, ut ſicut domos Hebræo-
rum, in Ægypto ſanguine agni aſperſas cuſto-
diſti, in eorum exitu de ꝙÆ gypto ab Angelo per-
tutiente: ita mittere digneris ſanctum An gelum
tuum de cælis, qui cuſtodiat, foveat, protegat,
Viſitet, atque defendat ſtabulum, ſeu locum is-
tum à maleſiciis, fraudibus, & ab omnium inimi-
corum inſidiis. Per Chriſtum Dominum nos-=
SDSremus. J
Blnetic Domine, locum iſtum, & defende il-
lum cũ omnibus jumentiĩs (vel pecoribus & c.)
ejus ab omni mala tempeſtate, ab igne, & infir-
mMitate, ab ira ventura, & ab omnibus diabolicis
tribulationibus & inſidiis: & tu Deus, qui uni-
genitum filium tuum ac Redemptorem nos-
trum, in jumentorum ſtabulo naſci, & colloca-
ri voluſti, ejus eſſe velis habitator, & cuſtos,

2

—

299 Tkheſaurus
ebmque ab omni malo cuſtodire digneris, Per
Chriſtum &c. Reſp. Amen. .
Aſpergatur aqua benedica.
xyxorciſmus,
Si ftabulum ſit infeſtum.
Eorciz te de'mon maledicte, immunde &
L maligne ſpiritus, quicunque ſtabulum iſtud
& animalia iſta, utpote Dei vivi ac veri creatu-

ras affligere, & vexare præſumis, & adjuro te per
Deum † vivum, per Deum † verum, per Deum
ſanctum, ut exeas & recedas ex hoc loco ſeu

ſtabulo, nec unquam huc reverti præſumas.
Neque hic, aut alibi exiſtentibus jumentis dam-

num aut pavorem immittas: aut quodcunque

maleficium in detrimentum vitæ, ſanitatis & u⸗

tilitatis illorum inferas. Per eum, qui te in pati=

bulo crucis vicit, & arma, in quibus confidebas,
abſtulit, ſpoliaque diſtribuit, quique ſtatuto tem-

pore venturus eſt judicare vivos & mortuos, &

æculum per ignem. Amen.
Apergatur.
Terum adjuro vos, O maligni ſpiritus, per crea-
torem cæli & terræ: per incarnationem D. N.
JEſu Chriſti, ejusque circumciſionem, baptiſ-
mum, & jejunium; per crucem, clavos, & lai-

ceam; per paſſionem, mortem, & fepulturam,

per reſurrectionem, aſcenſionem, & futurum
judicium: per glorioſam V. Mariam; omnium-

quéesS. merita & interceſſionem, ut nunquam
amplius habeatis acceſſum ad hoc ſte bulu n in

detrimentum hominum, arnimalium aut qua-
rumcunque rerum humanæ utilitati à Deo indul-
tarum. In nomine Paftris &c. „Verl.

1

7

albon,
on

Ome
Dium
ecoti
nhiarn t
lotn pe
lelietur
Gatikum
lunfſui.
nol
Eatemmin
Uen o

urchrn

mmnn

(e ncto

Mloprren

roni

bene
lunm⸗

Penectc
1.
etA
n don

r twhmik
nryigenr
s erhoehoe

erend Nrwot.

aelmor
AKonne!

Benedictionum. 299
Verſ. omine exaudi &c. “

Verſ. Dominus vobiſcum. &c.

Oremus.
Dminc DEUS, Pater omnipotens, rerum om-
◻nium Oreator, & conſervator, defende nos
& pecora iſta, defende dona tua, defende
familiam tuam, defende, & benetdic hoc ſta⸗
bulum per virtutem aquæ àte, miniſterio Ec-

cleſiæ tuæ, benedictæ; & per invocationem ſa-

cratiſſimæ Trinitatis, Paftris, & Fifli’, & Spiri-
tus † ſancti ſanctificatæ (Aſpergatur) extermine-

tur diabolus, & omnia maleficia ejus à loco iſto.

& à terminis Fidelium te Invocantium, per vir-
tutem S. nominis tui, & per merita omnium SS.
Patriarcharum, Prophetarum, Apoſtolorum,
Martyrum, Confeſſorum, Virginum, omnium-
que Sanctorum, nésque & pecora hæc ab omni
malo præſervare, cuſtodire, & liberare digneris.
Per Dominum cc.
Et Benedictio Dei omnipotentisPattris, & Fif-

lii, & Spiritus † fancti deſcendat ſuper hoc ſtabu-

lum & maneat ſemper Amen.

Benedictio Columbarii, Gallinarii, & ſimi-

lium receptaculorum pro avibus.

Verſ. Adjutorium noſtrum. &c.

Verſ. Dominus vobiſcum. &c.
=WM Oremus.
DEUS æterne, ante cujus conſpectum aſſiſtunt
— Angeli, & cujus nutu reguntur univerſa,
qui etiam neceſſarüs humanæ fragilitatis rebus,

60 Theſaurus
tua pietate conſulere non deſinis: quique das
eſcam omni carni, & imples omne animal bene-

dichone, te ſuppliciter imploramus, ut hoc co-

Iumbarium (vel Gallinarium, vel habitaculum
anſerum, vel anatum &cc.) tua benediétione per-
. . — . . . „ AX .
fundas, ut ejusdẽ bene dictionis copia in nos ſer-

vos tuos redundante, cum gratiarũ actione, tuæz

Majeſtatis gloria exaltetur. Per Dominum &c.

Oremus.
D EUS univerſæ creaturæ, qui inter cætera di-
verſarum creaturarum ſpecies, & pro hu-

mani generis uſu, etiam volatilium genus ex a-
qua producere dignatus es, ex quibus Noc de ar-

ca egrediens, holocauſta tibi offerens placuit:
& qui populo tuo ex Æ gypto educto per Moy-
ſem ſervum tuum, munda ab immundis ſegre-
gans, edendi præceptum dediſti: te ſupplices ro-
gamus, ut has mundarum avium carnes benct-
Acere & ſanctificare digneris, ut quicunque ex
eis comederint, benedictionis tuæ abundantiâ
repleantur & ad æternæ vitæ gaudia pervenire
mereantur. Per Chriſtum Dominum noſtrum,
Amen.
Benedictio Piſcinæ.
Verſ. Adjutorium noſtrum &c.
Verlſ. Domine exaudi &c.
Verſ. Dominus vobiſcum. &c.

Plalm. Domine Dominus noſter, quàm ad-
mirabile eſt &c. Ex Matut. Dom. Pſal. g. vel. noct. 1.
Confeſ. &. Cum Gloria Patri &c.

g

Cllr
. nüni

Kyrie

H

(ien
Pternot
Ven.Ern
en Don

Don

Hni
gos

cilic

0, elge
Grorum:
Centlln⸗
tonen /
Enernoh.

Uosnl

k, K i

Ekb, Utto

Wone o

Clund

hlaerc
ſel on
en
llo
i
Arenbe

tarnlmlber
n,Uboen

unnoeſe

.

Nece.
Nenpant
Gorer No
mondslett
eſupplcar⸗

eatnetbe.

4 61
1 Gcungcecl
Htnenn
r Wbc
Wuce Uen

nunntn,

hohe..
Ddierin

iinen
Donumte.

Benediclionum. 3901
Kyrie eleiſon. Chriſte eleiſon. Kyrie eleiſon.
Pater noſter. ſecretò &c,
Verſ. Et ne nos inducas in tentationem. &c.
Verſ. Domine exaudi &c. .

Verſ. Dominus vobiſcum. &c.

Oremus. =
. MAS8nifica-, quæſumus, Domine Deus, ſuper
τι nos miſericordiam tuam. Et ſieut multi-
to, ex quibus ſatiaſti turbam quinque millium
virorum: Ita nunc tua potentiſſima, & Pprovi-
dentiſſima benedictione has aquas (vel piſca-
tionem) & in eis contentos piſces ( vel qui in eis

plicſti quinque panes, & duos piſces, in deſer-

generantur) benefdicere, conſervare, & ad hu-

manos uſus multiplicare, & ab omni faſcinatio-

ne, & inimicorum infeſtatione cuſtodire dig-

neris, ut tua liberalitate refecti cum gratiarum

actione nomen tuum laudare valeamius: Per
Chriſtum Dominum noſtrum. Amen.
Si placeat ſequens Evangeliumaddere, dicat-
Veri. Dominus vobiſcum . &c.
Sequentia ſancti Evangelii ſecindum goan. .
IN illo tempore manifeſtavit ſe iterum JEius
diſcipulis ad Mare Tiberiadis. Manifeſſavit
autem ſic: Erant ſimul Simon Petrus, & Tho-

mas, i dicitur Didymus, & Nathanaéel, qui

erat à Cana Gahilææ, & Filii Zebedei, & alii ex
iſcipulis ejus duo. Dicit eis Simon Petrus. Va-

do piſcari. Dicunt ei: Venimus & nos tecum.

t exierunt: & aſcenderunt in navem, &illa
nocte nihil prendiderunt. Mane autem facto
ſtetit JEſus in littore: non tamen cognoverunt

302² Theſaurus.

diſcipuli, quia ]Eſus eſt. Dixit ergo eis JEſus:

pueri nunqjuid pulmentarium habetis; Reſpon-

derunt e, non. Dicit eis: Mittite in dextram
navigii rete, & invenietis. Miſerunt ergo &
piſcium. Dixit ergo diſcipulus ille, quem dihi=
gebat Eſius, Petro: Dominus eſt. Simon Pe-
trus cum audiſſet, quia Dominus eſt, tunica ſuc-
cinxit ſe (erat enim nudus) & miſit ſe in mare.
Alii autem diſcipuli navigio venerunt (none⸗
nim longè erant à terra, ſed quaſi cubitis du-
centis) trahentes rete piſcium. Ut ergo deſ-

cenderunt in terram, viderunt prunas poſitas,

& piſcem ſuperpelitun & panem. Dicit eis E-
ſus, afferte de piſcibus, quos prendidiſtis nunc.
Aſcendit Simon Petrus, & traxit rete in terram,

plenum Fnagns piſcibus centum quinquaginta

tribus. Et èum tanti eſſent, non eſt ſciſſumre-
te. Dicit eis Eſus: Venite, prandete. Et ne-
mo audebat diſcumbentium interrogare eum,
Tu quis es? ſcientes, quia Dominus eſt. Et ve-
nit Eſus, & accipit panem, & dat eis, & piſcem
ſimiliter. Hoc jam tertio manifeſtatus eſk Eius
diſcipulis ſuis, cum reſurrexiſſet à mortuis.
èðü Oremuus.—
B DUS ‚cujus providentia, in ſua diſpoſitione
non fallitur, à quo bona cnnéta procedunt,
ſine quo mihil eſt validum, nihil ſanctum, Te
ſupplices deprecamur, ut benedicendo, ccleſtis

gratiæ tuæ rore hanc aquam bene dicere digne-

ris, ut ad uſus fidelium tuorum, contra omnes

jam non valebant illud trahere præ multitudine

inimicorum & maleficiorum inſidias, Pileium
G mul⸗

otudi
crerotent
tione,
kantehe
orumto
ſefdickont
nnit ei
u
Atecunn
datete
Urgo gle
Digbonn
u
lniie
Uunng
Melite
p B
Uegnunn
In Awnen
Denrük
(um, Kl

Amen

.
ſe 4n
ſreen

Benedictionum. 303
multitudinem ex ea extrahentes, Te ſummum
creatorem & diſ pPenſatorem, cum gratiarum ac-
einm tione, agnoſcant, & yenerentur: Rogamus e-
m en tiam te Domine, ut labores manuum ſervorum
GrmIm tuorum non deſpicias, ſed tua ſanctiſſima be-
hoII nefdictione ab eis cuncta noxia ſubmoveas, &
Mnok omnia eis bona profutura concedas. Per Do-
udtme minum noſtrum JEſum Chriſtum Filium tuum.
nitnm Qui tecin vivit & regnat in ſæcula ſæculorum.
krm m Amen.
li abiut boteſt bie addi Antiphon. Beata Mater & intacta
ltent Virgo, glorioſa regina mundi, intercede pro no-
nunlu bis ad Dominum.
Ditat Poee
Acteo ôitm. Magnificat.
Imterim aſpergitur piſcina, vel piſcationis lotus æqus

= benedida. Repetitur .
Atlim p. Aliph. Beata Mater & intacta virgo, glorioſa
Gre. ke Regina mundi, intercede pro nobis ad Domi-
enoeetn rnn Anen. Dei ommi s
ct j. Pechedictio Dei omnipotentis Paftris, & Fif-
ii⸗ n li „ & Spiritus † ſancti, deſcendat ſuper hanc a-
e, guam, & ſuper nos omnes, & maneat ſemper
ſkuun Amen. . .—
md . 100.
hte vV Benedictio novi putei vel fontis.
—K Ver Adjutorium noſtrum &c.
iem erſ. Sit nomen Domini benedictum.
e eſp. Ex hoc, nunc & uſque in ſæculum.
in i Verſ. Domine exaudi &c.
nun Verſ. Dominus vobiſcum. &c.
,. . .
H 4 Ore.

1

3604 Theſaurus
SSrems.
SOppliees deprecamur Domine, clementiam

etatis tuæ, ut aquam putei hujus cæleſti be-

nedictione ſanctifices, & ad communem vitæu-

ſum concedas eſſe ſalubrem: Et ita ex ea fugare
digneris omnem diabolicæ tentationis incur-
ſum: Ut quicunque ex eo hauſerint, vel bibe-
rint, vel in quibuscunque neceſſariis uſibus hauſ-
ta aqua uſi fuerint, totius Vixtutis, ac ſanitatis
dulcedine perfruantur, ut tibi ſanétificatori & Sal-
vatori, omnium Domino gratias agere merean-
tur. Per Chriſtum &.
Oremus.

.

LDmine Deus omnmipotens, quiin hujus pu-

tei altitudinem, per crepidinem fiſtularum
copiam aquarum manare juſſiſti, præſta, ut te
jubente, atque benedicente, per noſtræ offi-
cium funétionis repulſis hinc phantaſmatibus;
calliditatibus, atque inſidis diabolicis Purifica-
tus, atque emendatus ſemper hic puteus perſeve-
ret. Per Dominum noſtrum JEſum Chriſtum
Filium tuum, qui tecum Vivit & regnat &c.
Aſpergatur.
Benedictio furnelli, ſeu fornacis fuſoriæ
metallicæ, vel coctoriæ lapidum.
Primo aſpergatur fornax aqua benedicta, per cireuitum;
deinde dicitur
Verſ. Adjutorium noſtrum &c.
Verſ. Domine exaudi &c.
Verſ. Dominus vobicum. &.

0 Clion
Irkeni
6 ur ſelg
Ulran I
t. er
nENunn
ine Dpn
orum

Herdid

fſel Ado
al Donin
alDonmg
Mr
weni
Nun ern

mem

(onecoh

Delnyeni
Nebruco
Wechait
Cplira
1 ſuun
Ctihun!

M

Benedictionum 305
(emmn O Maipotens ſempiterne Deus, effunde bene-
ue W dictionem tuam, ſuper hunc furnum, eum-
Unemn ſt que benefdicere, & conſervare tua pietate digne-
teaien ris: ut per gratiam tuam, & benefdictionem
Uuns m noſtram ad ſummam perfectionem ſuam perve-
n, ele miat. Per Dominum noſtrum Eſum Chriſ-
fuubuh tum Filium tuum qui tecum vivit & regnat in u-
l mitate Spirits ſandti Deus per omnia ſæcula ſæ-
themi culorum. Amen.

genetn Si furnus jam accenſus fit.
Mu Benediétio ignis in fornace, vel in of⸗
duve Verſ. Adjutorium noſtrum &c.
Uuh N Verſ. Domine exaudi &c,
imm Verſ. Dominus vobiſcum.
aiamckes, m.
elsſete DOmine Deus noſter, Pater omnipotens, Iu-
nctir Dmen indeficiens, conditor omnium homi-

num, exaudi nos famulos tuos, & bene dic hunc
ignem, qui tua ſanctificatione, atque benefdic-
tione conſecretur: Tu illuminas omnem homi-
nem venientem in hunc mundum, illumina te-
nebras cordis noſtri, & conſcientias noſtras igne
tuæ charitatis, ut tuo lumine igniti, & accenſi;
expulſis à cordibus noſtris peccatorum tenebris,
ad vitam, te illuſtrante pervenire mereamur. Per
Chriſtum Dominum noſtrum. Amen.
DOmine ſancte, Pater Omnipotens, æterne
— Deus,

egnn

nes

.
ſſſ!
N.
6

G

α

306 Theſaurus
DEUS, in nomine tuo, & Filii tui Domini noſtri

zen 4

JEiu Ohriſti, & Spiritus ſancti benefdicimus, & Ee

ſanctifficamus hanc creaturam ignis: Tu quo-

que eam virtute tua corrobora, & ad noſtram ſa-

lutem provenire concede. Per Pominum noſtrũ
JEſum Chriſtum Filium tuum, qui tecum vivit
& regnat in unitate Spiritus ſancti Deus per om-
nia ſæcula ſæculorum. Amen.

13.
Benedictio Campanæ dum ære confiatur.
Verſ. Adjutorium noſtrum &c.
Deinde dicitur Pſalmus 150. Laudate pominum
in ſanetis ejus, ex Laud. Dom.
Quo fnito Sacerdos dicit clara voce.
Kyrie eleiſon. Chriſte eleiſon. Kyrie eleiſon.
dter n0! Ter.
Verſ. Et ne nos jnducasi in tentationem. & c.

Verſ. Sit nomen Dommi benedictum &c.

Verſ. Domine exaudi & c.
Verf. Dominus vobiſcum. &c.
Oremus.

. PEnefdi Domine hoc metallum ignitum,

quod benedicere ſtatuimus. Quæſumus po-
mind, tuâ grati Perfundere digneris, & tua
virtute obumbres, ut tuà clementia favente,
quod deſideramus „attingamus ad laudem &
gloriam Dei omnipotentis, & ad honorem ſan-
ti N. vel ſanctæ N. (le exprimitur nomen ſancti cui

tampana dicanda, & cujus nomine intitulanda eſt) Per

Chriſtum Dominum noſtrum. ge. Amen.
Aſpergatur,

Cum

D

iti iſtdn
Petnt.
eadotane
Curncon

ſu land

ſooco),
tffcenn
eslantent
Nüunſipe

uinon
(oßbei

1

i leu
e nenn
n 8tres
odrohr
Ctucg

MNNN
dhl

ingon

ſuchor

Medi

ſelter
aton

Benedictionum. 307
inn Cùm jam conflata, ſen perfelcta campana fuerit, dicis
dr mn Pſalmo, & verſibus, u Iupra, Sacerdos dicit: .—
⸗ remus.
hland DEGS qui per ſanctum Moyſen legiferum fa-
mmnmtoni mulum tuum, tubas argenteas fieri præce-
mm piſti, quibus, dum levitæ tempore ſacrificii clan-
er gerent, ſonitús dulcedine populus monitus ad
te adorandum fieret præparatus, & ad celebran-
dum conveniret: præſta quæſumus, ut hoc vaſcu-
lum ſanctæ tuæ Eccleſiæ præparatum (à Spiritu
ſancto) per noſtræ humilitatis obſequium ſan-
ctifficetur, ut perillius tactum & ſonitum fide-
les invitentur ad ſanctam Eccleſiam, & ad præae-
mium ſupernum. Et cum melodia illius auri-
bus inſonuerit populorum, creſcat in eis devo-
tio ſidei, procul pellantur omnes inſidiæ inimi-
ci, fragor grandinum, & impetus tempeſtatum,
ene temperentur infeſta tonitrua; proſternat aéreas
n. poteſtates dextera tuæ virtutis, ut hoc audientes
tintinnabulum contremiſcant & fugiant ante S.
Crucis vexillum in eo depictum; quod ipſe Do-
. minus noſter JEſus Chriſtus præſtare dignetur,
um iin qui abſorpta morte per patibulum crucis regnaat
uum in gloria Dei Patris, cum codem Patre & Spiritu
Mri H ſancto, per omnia ſæcula ſæculorum. Amen.

L Aſpergatur.
⸗/ 14
ℳ. Benedictio alia longior furni, ſeu fornacis
Agfr = coctoriæ Vel fuſoriæ.
1 „Verl. Adjutorium noſtrum &c. G
Verl. Domuine exaudi orationem meam. &c.
U2 Verl.

Ciime

econteer.

eDommnum

miedelen

.

208 Tkeſaurus
Verſ. Dominus vobiſcum. &c.
Antiph. Emittat verbum ſuum, & liquefa.
ciet ea.
pfſalmus 126.

NIir Dominus ædiſcaverit domum, in vanum
laboraverunt, qui ædificant eam.
Niſi Domius cuſtodierit civitatem, fruſtra vi-
gilat, qui cuſtodit eam.
Vanum eſt vobis ante lucem ſurgere ſurgite
Poituam ſederitis, qui manducatis panem do-
oris
Gum dederit dilectis ſuis ſomnum: ecce hæ-
reditas Domini fili: merces, fructus ventris.
Sicut ſagittæ in manu potentis; ita fili exculſ ·
ſorum.
Beatus vir, qui implevit deſiderium ſuum ex
ipſis: non confundetur cum loquetur inimicis
ſuis in porta.
pfſalmus 147.
Aud Jeruſalem Dominum, lauda Deumtu-
um Sion,
Quoniam confortavit ſeras portarum tuarum:
benedixit filiis tuis in te.
Qui poſuit fines tuos pacem: & adipe frumen.
t ſatiat te.

Qui emittit eloquium ſuum terræ: velociter

currit ſermo ejus.
Qui dat nivem ſicut lanam, nebulam ſicut ci⸗
nerem ſpargit.
Mittit cryſtallum ſuam ſicut buccellas: ante e fa.
ciem igoris ejus gui⸗ ſuſtinebit.

1

Hrürr,
lein
E
Lidel
onled
onmuat

Crnk

Eeen
Domi
utt
Peinolti
rocki
Chenecie
Penedhen
n Ktent
te 6

ui

Pnernoke
Venl Rne
Ven M
en he
n E
eh 4
ern N

in

ſerl. Dot

beo
u.

Dom

W, Nle

nnen
S

nlngeiri

ruß nend⸗

: creel
lurſenni.
lfli eel.
fumfume
uenr inm
UdrDeunt
uuumtunm

adenn

enedictionum. 3 e9
Emittat verbum ſuum, & liquefaciet ea: flabit
ſpiritus ejus, & fluent aquæ.
Qui annuntiat verbum ſuum Jacob, juſtitias
& judicia ſua Ifraéel.
Non fecit taliter omni nationi: & judicia ſuz
non manifeſtavit eis.
Gloria Patri &c.
Pſalmus. 133.

ECte nunc benedicite Dominum omnes ſervi

Dpomini.
Qui ſtatis in domo pomini, in atriis domus
pPei noſtri.
In noctibus extollite manus veſtras in ſancta,
& benedicite Dominum.
Benedicat te Pominus cx Sion, qui feeit cæ-
lum & terram.
Poſtea dicuntur Litaniæ omnium Sandtorum quibas
khnitis.
Pater noſter. .
Verſ. Et ne nos inducas in tentationem. &c.
Verſ. Mitte nobis Pomine auxilium de ſancto.
Reſp. Et de Sion tuere nos. .
Verſ. Eſto nobis Domine turris fortitudinis.
Reſp. A facie inimici.
Verſ. Nihil proficiat inimicus in nobis. Reſp. Er
filius iniquitatis non apponat nocere nobis.
Verſ. Domine Deus Virtutum converte nos.
Reſp. Et oſtende nobis faciem tuam, & ſalvi eri-
mus.
Verſ. Domine exaudi, &c.
Verſ. Dominus vobiſcum. &c.

Theſaurus

310
Oratio.

) Mnipotens ſempiterne Deus, cujus natura mn il
bonitas, cujus voluntas potentia, cujus opus r, jüln
miſericordia eſt: qui hominem ad imaginem, N

& militudinem tuam ſeciſti, terrenaque ſub pe- muncofrt
dibus ejus omnia ſubjeciſti: ſolitam Nomini tuo dhol
abundantiam humiliter imploramus, quatenus qjn, E)
tu, qui altare tuum de lapidibus conſtructum le. Uoüuacdr
vigare calce Deuteronomio juſſiſti, hunc cliba-
num ſeu furnum calcearium (vel fuſorium fructu- loetdi
oſum reddas, & aptum, ut per ignem, vim vir- Nann
tutis ſuæ exercentem, aptatores hujus operis, ubene,d
calcem (vel ferramenti materiam) recipiant ſrw
congruentem: nos quoque glorioſam Majeſta- minn
tis tuæ potentiam imploramus, quam præſen- mmiehtt
tem ubique ſuffragantem, miſericorditer ſen- 4
tiamus. Per Dominum noſtrum JEſum Chriſ-
tum Filium tuum, qui tecum vivit & regnat in e
unitate Spiritus ſancti Deus, per omnia ſæcula Uilin
ſæculorum. Amen. 8
SODOremus. ſatt
LDUS, qu corda fidelium ſancti Spiritůs illuſ-— ſerde
tratione docuiſti: da nobis in eodem ſpiri- Tendo
tu recta ſapere, & de ejus ſemper conſolatione
gaudere “”YMU D
Omnipotens ſempiterne Deus, ædificator & UEr
cuſtos Hieruſalem ſupernæ civitatis, cuſtodi lo- (cnen
cum iſtum, & omnia loca noſtra cum habitato- lunodi
ribus ſuis, ſit in eis domicilium incolumitatis unee
pacis. , — euſee,
Fidelium Deus omnium Conditor & Redem-· uImn)
tor animabus famulorum famularümque tua- n
rum,

7

.

Mommnnn
n, untnt
mImdonmle

tNuetr.

un rtr
enn Wnt

Ninen.

1) cpi
n lietr.
uan ren
Orte ſe
umCt
1

tegnn

Onin Ad

n eten⸗

oliis

1
t
—
M
ſ e.

Nee

,

ed

. Benedictionum. 3 1 1

rum, remiſſionem cunctorum tribue peccato-
rum, ut indulgentiam, quam ſemper optave-
runt, piis ſupplicationibus conſequantur,
Actiones noſtras, quæſumus Domine, aſ-

pirando præveni, & adjuvando proſequere: ut

cuncta noſtra oratio & operatio à te ſemperin-
cipiat, & perte cœpta finiatur. Per Chriſtum
Pominum noſtrum, Amen. =
Oremus.
BEne fdic Domine hunc furnum ad recipien-
dam materiam calcis (vel ferri) fructuoſam,
tua bene dictione cæleſti, & aſſiſtat ſuper eum
Virtus Spiritus † ſancti, & ab eo longe recedat

1

virtus inimicorum, & ſpiritus procellarum. In

nomine Paftris, & Filii, & Spiritûs ſancti, Amen.
Aſpergatur.
15

Benedictio Camporum, pratorum, paſcuo-

rum, alpium.
Verſ. Adjutorium noſtrum in nom. & c.

iGiint Verſ. Domine exaudi &c.

Verſ. Dominus vobiſcum &c.

S Oratio.

EUS, à quo omne bonum ſumit initium, &
D⅛ſemper ad potiora progrediens percipit in-

crementum; concede, quæſumus, ſupplicanti-

bus nobis, ut quod ad laudem nominis tui in-
choare aggredimur, æterno tuæ ſapientiæ mu-

nere ad terminum perducatur. Per Dominum

noſtrum JESUM Chriſtumr Filium tuum &c.
Amen.

?VDB U4 Orz-

312 Thefaurus
Oratio.

Mnipotens æterne Deus, qui ſacerdotibus

tuis præ cæteris gratiam conferre dignatus
es, ut quidquid intuo nomine, ab iis dignè &
perfecte agitur, à te fieri credatur: quæſumus

. . —
clementiam tuam; ut quod modò viſitaturi ſu-

mus, Tu quoque viſites, & quod benedicturi
ſumus, Tu quoque benefdicas, & ad ea, u
acturi ſumus, tuæ potentiæ dexteram extendas;
ſit ad humilitatis noſtræ ingreſſum, Sanctorum

tuorum meritis, & interceflionibus fuga dæ.-
monum, & tuorum ingreſſus Angelorum. Per

Chriſtum Dominum &c.
Dicantur litaniæz omnium Sanctorum.
„E poſt verſum: ut animas noſtras & C. ſacerdos
ſurgens dicat.
t hos campos, alpes, & paſcua (vel agros
vel prata &c.) benetdicere digneris, Te roga-
mus audi nos.
Ut hos campos (vel alpes, vel paſcua, vel
agros vel prata &c.) benefdicere, & ſanctiffica-
re digneris. Tero amus audi nos.
Ut hos campos (vel alpes vel paſcua &c.) be-
nedicere, ſanctifficare, conſervare, & ab om-
ni dæxmonum infeſtatione cuſtodire digneris. Te
rogamus audi nos. .
V dæmonum maleficia difſolvere, extirpare
& in nihilum redigere digneris. Ic rogamus
audi nos. S
Ut fulgura, grandines, ſævas tempeſtates, &
noxias aquarum inundationes à loco iſto clemẽ-

ter expelere, & effugare digneris. Te rogamus

audinos. Deni=

iu
Uifnen

Pe Sehn

Ouernole.

ſonlurt
ſen Euin
ſei ren

ſen. Dorr

eranolr⸗
ſerl Dorr
Herl Don

W
Crüngt

AA N

Une din
cntee⸗
ütmneib

(Uuirre

fuenhor⸗
conende
tufa
onteel
(lllct,
Hyreecde
erno

ler. le

eDo⸗

orii

I CEIe.

lflennk⸗
Eal
menener
Mdmnn
uf
nn N

☚
A ſeent

(lerddme

Benedictionum. 313
Deinde proſequitur, & ab ſolvit Litanias.
Ut fructus terræ dare &c. pſt.
Kyrie eleiſon. Chriſte eleiſon. Kyrie eleiſon.
Pater noſter. ſecret.
Verſ. Et ne nos inducas in tentationem. &e.

Verſ. Emitte ſpiritum tuum, & creabuntur.

Reſp. Et renovabis faciem terræ.
Verſ. Dominus dabit benignitatem. Reſp. Et
terra noſtra dabit fructum ſuum,.—
Verſ. Domine exaudi &c. Reſp. Et clamor &c.

Verſ. Dominus vobiſc. Reſp. Et cum Spir. &c.

Oremus,

Plcatatem tuam, Omnipotens Deus, humili=

ter imploramus: ut hos campos (vel alpes
vel prata, vel paſeua) quæ aeris temperamento
nutrire dignatus es, tuæ benedictionis imbre
perfundere digneris, tribuens populo tuo, de
tuis muneribus, tibi ſemper gratias agere, & pul-
834 ſterilitate terræ, eſurientium animos bonis af-

fluentibus replere, ut egeni & pauperes laudent

nomen gloriæ tuæ in ſæcula, Amen.
Peſtea ſacerdos circuit campos, vel agros, vel paſcua,

gyuantum licet afpergendo & recitando aliques Pſalmos

Graduales, poſt ultimum Gloria Patri dicitur:
Kyrie eleiſon. Chriſte eleiſon Kyrie cleiſon.
Pater noſter &c.
Verſ. Et ne nos inducas in tentationem. &c.
Verſ. Domine exaudi &c. Reſp. Et clamor &c,
Verſ. Dominus vobiſc. &c. Reſp. Et cumpir. &c.
Oremus.

BEnefdic, quxſumu; „Domine, & ſanctifica

hos campos (Vel alpes: vel paſcua, prata &c.)

314 Theſaurus
& omnem ubertatem eis concede in centuplum.

& multiplica fructus ejus, ut viventes ſervi tui in

exultatione manipulos õ & te ſemper
laudent, & bencdicant. Per Dominum noſtrum
IJIEſum Chriſtum filium tuum, qui tecum vivit &
regnat in unitate Spiritus ſancti Deus per omnia
ſæcula ſæculorum Amen. MB
Benedictio. L
Bnedictio Dei Patris †1 & omnium Angelo-
rum, Benedictio Dei Fili † & omnium A-

poſtolorum. Benedictio Spiritus ſancti & om-

nium cæleſtium virtutum. Benedictio beatæ

Mariæ Virginis † & omnium Sanctorum. Be-

nedictio Eccleſiæ Catholicæ † & omnium fide-

lium. Et benedictiones omnium Sacerdotum †
Dei, quas formarunt & formatori ſunt, veniant
ſuper hos campos (vel agros & .) ut virtute ha-
rum benedictionum ſitis ſalus omnibus frugibus
& fructibus: in nomine Patris † & Filii † & Spiri-
tus ſancti † Amen.
Hac benedictio etiam adhiberi poteſt pro agris ſolis.

CAPUT STEXYTUM

Benedittiones Animalium pro utili-

bus, & contra noxia, nec non contra male-
Ffcia lactis, butyri & .
I.
Benedictio jumentorum, & pecorum, bo-

1

um, ovium, caprarum, porcorum muta-

tis mutandis. 5

ſet. Naen

Feton

. Nerco
Hxcſe

Nfdcion

le Kpot

gechone
bochumn
Nica eat
Honifcetu

n.

ud⸗
leben
Ule k
goerl
penng
Nket,
uaige
henun,
bg
cls
Uid
Ccculti⸗

burah

in, Vel

Unent.
Iun
e

ncen
tſenu
Ktee
uInNHh.

heromm

Kommunk.
difn⸗
Actoben
Crun. N.
mmiunfie.
cetotun.
Cnr Nenn
Kirue
ſPuuhusb

glit

. 4 4 .
deet e,

Verſ. Dominus vobiſcum &c.

Benedlictionum. 315
Verſ. Adjutorium noſtrum &c.

Oremus.

Mikricorchiam tuam ſupplices exoramus, ut
hæc jumenta & animalia in nomine tuo be-
ne dictionis tuæ virtute, ab omni diabolica frau-

de, & poteſtate, & à quocunque morbo conſer-
fim Nr.

Vare digneris. Tu eis, Domine, ſis defenſie, &
ſubſidium vitæ, & remedium ſanitatis, & multi-
plica ea tuæ miſericordiæ benignitate, ut ho-
norificetur Nomen ſanctum tuum in ſæcula.
Amen.
Oremus.

4 EXaudi nos, ſancte Pater, omnipotens æter⸗ .

ne Deus, ut ſicut domos Hebræorum in exi-
tu de Æ gypto, agni ſanguine conſperſas ab An-
kel⸗ percutiente cuſtodiſti: ita mittere digneris
anctum Angelum tuum de cœlis, qui cuſtodiat,
protegat, atque defendat jumenta, & pecora is-
ta ab igne, & infirmitate, à tempeſtate, & ab ira

. X . .
ventura, à rapacibus, à ſcabie, morbis, & mor-

ſibus, à laqueis, à diabolo, & miniſtris ejus, ab

inſidiis inimicorum omnium viſibilium . ab in-
vidia & malitia perverſorum hominum, à malis

occultis, & maleficiis, à veneficiis, & ab omni-
bus diabolicis fraudibus, quocumque modo fac-

tis, Vel procuratis; ut laudetur & magnificetur

nomen ſanctum tuum, & glorioſum. Per Do-
münum noſtrum JEſum Chriſtum. &c. Reſp.

I. Be-

Theſaurus
2 .

315

Benedictio columbarum, gallinarum Anſe-

rum, & ſimilium avium.
Verſ. Adſutorium noſtrum &c.
Verſ. Dominus vobiſcum. &c.
Oremus.

Dus univerſæ creaturæ, qui inter cæteras di-

Verſarum creaturarum ſpecics, & pro hu-
mani generis uſu, etiam volatilium genus ex aqua
producere dignatus es, quibus Noc arcàâ egredi-
ens, holocauſta tibi offerens placuit: & qui po-
pulo tuo ex Brbro educto per Moyſen ſervum
tuum, munda ab immundis ſegregans, edendi
præceptum dediſti: te ſupp
mundarum avium carnes benefdicere, & ſanctif-
ſicare digneris, ut quicunque ex eis comederint,
benedictionis tuæ abundantia repleantur, & ad
æternæ vitæ gaudia pervenire mereantur. Per
Chriſtum &c. Amen. .
Aſpergatur aqua benedicta.
Benedictio animalium, quando morbus graſ-
S ſatur in pecora &c.
Primò dicantur litaniæz omnium SS. flexis genibus:
Peccatores. Terogamus &c. ”
Ut nobis parcas. †* &c.
Ut nobis indulgeas. Te &c.
Sacerdos ſurgens dicat.
Ut hæc pecora bene dicere digneris. Te &c.
UItt hæc pecora bene dicere & cuſtofdire dig-
seris. Te &c. ——“

7

otnen Re

lices rogamus, ut has

Ue

90

0

Nac

i Jeke

Dt ormne

led.

Utnosan

Mpul
Dterno

ſell bven

Dom
aDomir

Npum
Coſe
Certuracee
nt ciſo⸗
t Grned
e eriir
nocel
u. Jua

Etlt ſ

e, tagoe
(ur Ee
Punentan
Aonem
Cmmun 5
tin, ben
1 Nr
tnl

ll

n

Berediclionum. 312

UIt hæc pecora beneſdicere, cuſto ſdire, & al

omni morbo † lberare digneris. Te &c.
Deinde genuflexus proſequatur.

Ut ea ab omni contagione præſervare digne-

ris. Te &c.

nacneuc

Kohe

Uenudan
eiegt
Ain
enkenun
cene
b the

e Gancif.

colnecennt

eantur, A

cantot⸗ 1

metdugt

iH

Ut omne nocumentum ab eis aufferre digne-
ris. Te &c.
Ut nos audire digneris. Te &c.
2 UWque ad finem.
Agnus Dei &c.
Pater noſter.
Verſ. Et ne nos inducas in tentationem &c.
Verſ. Domine exaudi &c. B
Verſ. Dominus vobiſcum. &c.
Oremus.
Dus omnipotens, Pater D. N. JEſu Chrifii,
cujus verbo cœli firmati ſunt, cui omnis
creatura deſervit, cujus poteſtati omnia ſubjecta.
ſunt: cujus audito nomine ſerpentes conquieſ-
cunt, dracones fugiunt, viperæ ſilent, ſcorpio-
nes extinguuntur, reguli vincuntur, venenata
non nocent, cunctaque ferocia animalia terren-
tur. Tu ab his pecoribus omnes diaboli fraudes
repelle, ferarum incurſus amove, venena reſcin-
de, caque ab omnibus infirmitatibus adverſita-
tibus & periculis libera. Dignare Domine, per
nomen ſanctum dilectiſſimi hlii tui, & per inter-
ceſſionem B. Mariæ Matris ejus, perque merita
omnium Sanctorum tuorum hæc pecora con-
ſervare, benefdicere, & ab omni morbo libe-
rare. Salvifica pabulum, arce dæ'monjum, tri⸗
bue focunditatem, & tua efficaciſſuma bene -

dictione reple omnia, quæ uſui horum peco-
rum adaptantur, & aptanda erunt, per eun-
dem & c. 2
Oremus. .
MCricordiamn tuam Domine, ſupplices exo-
ramus, ut hæc animalia, quæ periculoſa
contagione infecta ſunt, in nomine tuo, & in

tur in eis omnis diabolica poteſtas, nec ulterius
ad damnum famulorum tuorum ægrotent; tu
eis Domine ſis defenſaculum vitæ & remedium
ſanitatis: ut tibi à famulis tuis digna reddatur
gratiarum actio per Chriſtum, &c.
. Hic benedicatur Ssal.
Oremus.
Dus inviſibilis & inæſtimabilis, pietatem tuam
per ſanctum & tremendum nomen Filii tui
ſuppliciter deprecamur, ut in hanc creaturam
ſalis benedictionem, & potentiam inviſibilis o-
perationis tuæ infundas. Ut animalia, quæ ex eo

re ceperint, vel guſtaverint, bene dictio & pro-

te ctio tua ab omni ægritudinis & læſionis incur-
ſu cuſtodiat. Per eundem &c.
W Oremus. 2
LDmine ſancte, Pater omnipotens, æterne
Deus; defende quæſumus iſta animalia per
hanc creaturam ſalis, quam in nomine tuo be-
ne dico, & hiſce pecoribus tradi facio. Defen-

de ea, quæſumus, päſſime Deus, à rapacibus,
-- . X 1— . 7 .
beſtüs, & latronibus, à ſcabie, morbo, peſte, &

contagione, à malitia & invidia pravorum ho-
minunm, à Venecficiis, ſagis, & ſtrigibus, à dæ-

moni-

euen

moco,

s Klen
Armef
(WEevol!
heheftl.
Ginn vonn
n. Al.

ie ti 2, & In. u ſ
Virtute bene dictionis tuæ ſanentur; extingua- leleſ

Saen

Penecict⸗a
Dmin.
nllu

Pilſtiln
8 Dn
i.
ſelDoni

ec Don

Duar

OPh
onon,
uiunt,
tur⸗ leou
5
ckagte
Mninen

honn 8
l, r t

Cphektn
erene
to e
Inn ennng
1, Nr dti
1eporn
&enedun
ong elltn

Metutentur
1.

omenklit
nc denm
Eln glet
dcdotn
Rriont

7

Benediclionum. 319

monibus, incantatiomibus & immuncdis ſpiriti-

bus: & demum ab omnibus malis, quæ iis natu-
raliter vel præter naturaliter accidere poſſunt, &

quæcunque morbis vexantur, per virtutem hu-

jus bene dicti ſalis, & per invocationem ſan-
Gi tui nominis ſanare digneris. Per Chris-
tum, &c.
Appergat ſal & pecora aqua benedicta, & detur eis
ſal ad ſumendum. 1

4.

Benedictio Schedularum ſub nominibus SS.

Pirmini & Wendelini contra morbos ani-
malium: præſertim contra aduſtio-
nes vulgò Brand. L
Pris ſcribantur ſuper parvas ſchedulas ſequentia verba.
† S. Pirmine ¼ 8. Wendeline † Orate pro
nobis. ”
Verſ. Adjutorium noſtrum &c.

Verſ. Domine exaudi &c.

Verſ. Dominus vobiſcum &c.
Oremus. .
Dus omnipotens, Pater D. N. Eſu Chriſti, cu-
