Verſ. Domine exaudi &c.
Verſ. Dominus vobiſcum &c.
Oremus.
DOnũne IFſu Chriſte, qui pro noſtra ſalute
humanam naturam, te veſtimento carnis
induere dignatus es, bene dictione ſancta tua be⸗
nefdic iſta parvula veſtimenta, quæ pro gratiis
tibi exolvendis cum omni devotione, ſanctoque
voto, ac veneratione B. Virg. MARIXE, vel

*
.

MWk
Ceitemn6
1Coren,
zonulonen
e ot⸗
tinu
D

Pene⸗
ſetl Dommmn

W
un fu
.
Ghumnhn
Wrhn
morer.
ac,.
ner
liglenn
Cnm.
Drenunt B
M E
Enpe ne
nümei
.V eme⸗
mimuun

Clrabe

umbent
nlenl

AlrEtr.

in iei)
Mlermtu
aberdor
n, Kl
rNI.

naran,
Nrig Elfi

ſos, Kala
AMen.

cendosree

Benedictionum. 207
(S. N.) infans iſte ſuper ſe ſuſcepturus eſt. Infun-
de in eum, quæſumus, tuam ſanctam bene?†-
dictionem, ut cùm primùm induerit hoc Reli-
ionis ſimile veſtimentum, intercedente beato
Bare noſtro Franciſco, deſcendat ſuper eum
gratia tua, & protegat illum ab omni malo men-
tis, & corporis. Qui Vivis c,.

Benedictio Chordæ ſeu Cinguli.
Verſ. Adjutorium noſtrum &c.
Verſ. Domine exaudi orationem meam. &.
Oremus.

DEUS, Qui, ut ſervum abſolveres, Filium

tuum funibus ligari voluiſti, benefdio,
quæſumus funemiſtum, ut famulus tuus N. qui

co velut ligamine corpus cinget, vinculorum

ejusdem Filii tui Domini noſtri )Eſu Chriſti me-
mor exiſtat. Per eundem Dominum noſtrum,
Aſpergat aquà Benedicta veſtimenta & chordam, ado-
leatque incen ſo. —
Cùm verò eum exuit ſuis veſtimentis, dicat:
Eripiat Dominus de corde tuo pompas, quibus
abrenuntiaſti, dum Baptiſmum ſuſcepiſii.
Pſal. Eripe me Domine ab homine malo: à
Viro iniquo eripe me,
Eripe me de inimicis meis: & ab inſurgenti-
bus in me libera me.
Eripe me de operantibus iniquitatem: & de
viris ſanguinum ſalva me.
Gloria Patri &c.

Poſti

208 Theſaurus
poſtea induit eum habitu, dicens.
Immittat in te Dominus ſanctum Religionis
amorem, ſanctéque fervore ſuccendaris, & ar-
deas cæleſtium bonorum deſiderio.
Pſal. Laudate Pueri Dominum &c.
5 Poſtea cingat eum dicenss:
Præcingat te Dominus zonàâ juſtitiæ, ut immæ-
culatus conſerves omnia mandata ſua.
Pſalmus.
L, Audate Dominum in ſanctis cjus; Laudate
eum in firmamento virtutis ejus.
Laudate eum in ſono tubæ: Laudate eum in
*pſalterio & cithara.
Laudate eum in tympano & choro: Laudate
eum in chordis & organo.
Laudate eum in cymbalis bene ſonantibus:
Laudate eum in cymbalis jubilationis: omnis
1 piritus laudet Dominum.

*

Gloria Patri.
Deinde det ei candelam accenſam, & dicat.
Verſ. Domine exaudi &c.
Verſ. Dominus vobiſcum. c. 7

Oratio.
DOmine JEſu Chriſte, lux vera de vero lumi-

ne, quæſumus clementiam tuam, ut per in-

terceſſionem beati Patris noſtri Franciſci men-

tem parvuli hujus illumines, ut, cum ad annos
diſcretionis advenerit, acto tibi animo corpo-
rẽque deſerviat. Qui vivis &c.

Poſtea henedicat puerum offerendo eum ad Altare dicens.

Confim àa Deus in puero, quod operari fe.

i⸗ à Templo ſancto tuo.

De.

Delnene
elng i⸗
h .
Peeden
, Eititn

yrlai
ſahnn

fenDonin
et Donion

rd elun

1 uid
Crſtnen

beneſa,

ſco, pom
Temtene

HuIN gen

lere, Kfin
Mum 6
Ulas ut dui

per a

Umnir,

1 E 1
Ulittugin
Uelnefciun
Lonmeo
1ban V

Benediclionum. 209
Deducat eum ſpiritus tuus bonus in terram
Ani rectam, & benedictio tua ſit ſuper eum ſemper.
tenlri 1i Deinde reddat eum parentibus, & converſus ad cir-
CLumſtantes dict. L ”
di. Benedicat vos divina Majeſtas Pafter, & Fif-
m. üus, & Spiritus † ſanctus. Amen.

len,

Benedictio Thalami, Thori, & lecti cum
neiuzlad exorciſmo.

zu Verl. Adjutorium noſtrum &c.
lateani, Verl. Domine exaudi &c. ðJ
Verſ. Dominus vobiſcum &c.
Oratio.

oor Lad S 2
Omine ſancte Pater, qui caſtigando nos ſal-
eſrim — Vas, deprecor Majeſtatem tuam ſuper hune
mi: lectum, & ſuper hane domum, & ſuper omnia,

quæ ſunt in ea, & ſuper has plumas; quæ omnia
bene fdico, purifico, exorcizo, atque ſancçti-
fico, per nomen ſanctum tuum, & ſervi tui N.
quem deprecor, ut ſit in noſtro auxilio, & om-
nium creaturarum: ſic, & tu Domine benefdi-
cere, & fanctifficare digneris hunc lectum, do-
mum, & omnia, quæ ſunt in ea, & plumas
mdeti ſuas ut quisquis, & præcipuè hæc creatura N.
nmumt ſuper has plumias, & lectum proſtrata fuerit,
iu dormiat, & tuam ſanctam benedictionem reci-
n piat, & dormiat, & ſecura quieſcat, imò om-
innen mis ſpiritus immundus, omnée phantalma, om-
inb nc maleficium, vel factura, ligatura, nanu.
ℳ Ta, & omne opus, quomodohbet diabolcum,
ο in lectum, vel plumas has, vel domum fac

CGt,

= = =
S=S S=

1

210 Theſaurus
longatum cælum à terra, lux à tenebris,

& ſpiritus malcdicti chorum, domum,

benedictiones ſuper lectum, & has Puun⸗

tris, & Fi flii, & Spiritus † ſancti Amen.

ſo cerei, cum auro, E& myrrha, ,
17.

1

torum, & linteaminum lecti, & ſimi-
lium mutatis mutandis.

omine, ut hæc indumenta purifficare) be

7

tum deſtruatur, annihiletur, cxterminetur, diſ-
ſipetur, expellatur, elongetur; quantum eſt e-

nec

tuas

creaturas violare volentes, contero, & diſper-
do, & tandem Domine multiplica tuas ſamctas

„&&

domum, & fuper creaturas, quæ habitant in ea,
nam ego omnia bene dico, ſanctiffico ſacer-
dotali auctoritate † qua fungor in nomine Paf-

Aſpergatur aqua benedicta, & ponat ſacerdos incenſum
ſuper ignem benedictum: ut ſumigetur domas, yel cubi-
culum, vel lectus, ponatur in lecto Cera, Agnus Dei,
oliva palmarum benedilcta cum ſale exorcizato, & incen-

Benedidio veſtimentorum vel indumento-

TXorcizo vos creaturæ diverſæ indumento-
. rum, per eum, qui vos paravit ad ornamen-
tum generis humani, ut ſitis indumenta bene-
dicta pura † & munda ab omni virtute diabo-
li, & miniſtrorum ejus, & ab omnibus facturis
&S& maleficiis, cujuscunque generis ſint: & vires
diaboli retinere non poſſitis, ſed ſitis indumenta
Eura † benefdicta, & ſanctifficata: Quæſumus
nei-
dicere

amplius revertatur, & Ego N. ſacerdos Dei deſ-
truo, & extirpo, & annihilo, ut non revertatur,

leehne

ughurn⸗
ttor
gie hann
ſbereutti⸗
wonodbe
kkemus.
ſinuf lnr

Nupa
ürhi
Eecortli,3
roggen
rroreon
n Anael
1utfere
Gonnmn,
ingrct
Uurmmkem
tupotii
(Ciyenuntt
t .
Cmn, G
eneclcue
Domine,
rocorth
Ee heroin
e, U i
Ninenti .
1n nun
ilchter ie
hintt

Benedictionum. 211
uEdicere & ſanctifficare digneris, nam ego ſacerdos
Munmn tuus hæc indumenta in tuo noninc beneſche,
Nnhi, purifico † & ſanctifico concede Domine uc
SSð qui ea portaverit, & induerit, cæleſtis gratiez,
neſem. & benedictionis plenitudinem Valeat accipere,
umm u ut ab omnibus dæmonibus, & facturis ſit liber
ntän & defenſus. In nomine Paftris, & Fiflii, &
ImII Spiritust ſancti, Amen.
Nü An k. Oremus.
llinig O Muipotens æterne Deus, qui inter cæxtera
ckfeor. mirabilia tua creaturas diverſis ornamentis
WonieéA decoraſti, & tunicas pelliceas Adæ & Evæ feciſ-
nen. ti, nosque veſte miſericordiæ in hoc ſæculo, & .
nes in futuro regno ſtolâà gloriæ circumdas: uer ſir
NMKN mus, ut hæc indumenta pro tui nominis hono-
„u re purifficare, & benef dicere digneris, quæ &
Gα ego in nomine tuo purifico †, & bene dico,
tuamque clementiam ſupplex invoco, ut creaaz—
turam iſtam, quæ his indumentis veſt'etur, ſub
tua protectione conſervare, & copioſis meritis,
Hodunen diversisque virtutibus ditare & ornare digneris,
xIm. ut cum ſenſeris horum veſtimentorum fragran-
A tiam, des eidem creaturæ tuæ oſculum pacis, &
tidmm benedicas eam in anima & corpore. Concede
tm Dominec, ut odor horum veſtimentorum ſit ſi-
eee cut odor thuris, qui Angelos lætificet, dæmo-
m nes verò in fugam convertat. Da quoque Do-

enmnenn 4

miuitt mine, ut famulus tuus (famula tua) qui hæo
III veſtimenta portaverit cæleſtis gratiæ plenitudi-
E P0

GA nem, & tuæ proteétionis munimen mereatur
OS accipere: utque ab omnibus inimicorum male-.
G ficiis, incantationibus, & inſidiis incolumis per.
2 0o 5

2 2 T Sſanrsss

maneat, téque Deum ſuum omn nnipotentem 1
orinum

glorificet in tempore & æternitate perl
noſtrum &c.
Benedictio Dei omnipotentis, Paſtris, Eec.
. 18. 2
Benedictio annuli ſponſalis. B
Verlſ. Adjutorium noſtrum in nom. &c.
Verſ. Domine exaudi &c.
Verſ. Dominus vobiſcum &c.

Benedic † Domine annulum hunc quem nos

in nomine tuo & in honorem B. MARIE V.
atque S. Joſephi ſponſi ejus benefdicimus, &

Præſta, ut quæ eundem portaverit, fidelitatem

integram ſuo ſponſo tenens in pace & fide tua
permaneat, in mutua Charitate ſemper vVivat,

& ſeneſcat, atque in longitudine dierummulti

, Plicerur. Per Chriſtum &&eòe.
Oremus.
(Reator & conſervator humani generis, dator
gratiæ ſpiritualis, conditor æternæ ſalutis,
Domine emittere digneris Spiritum ſanctum tu-
um Paraclitum de cæ is; ; & tuam ſanctam bene-
dictionem ſuper annulum hunc, ut ſit armatu-
ra potens contra omnes virtutes diabolicas, &

—

ego in nomine tuo cum benefdico, & ſanctit.

fico in nomine Patris †, & Filf lii, & Spiritis

ſancti. Amen.

19.

Benedictio vini in olemnitatibus Nup. S

tiarum.
Verl. Adjutoriun noſtrum &c.

Ver.

W“l

ſetonn

Poirl
Dhrnt Deun
ſnmmn l gi
ominmat

Ie na
UnFühu
winurnnn
n Neial

(pilnwena,

Pcunur, ¹
ecccre
1 Cbmdr,

uunIm

tamm lr

D

ſnnen
aſen inn
Ptmngtt
leulu,
alriye

uuntar,

⸗

Abirhe

buui

17

Z Benedictionum. 213
Verſ. Dominus vobiſcum. Rc.
DOmine ſancte, Pater Omnipotens, æterne
Deus, bonorum omnium dator, & con-
ſervator; qui inter reliquas creaturas tuas vinum,
Imk in hominum ſuſtentationem & ætitiam, ex fruc-
n. tu uvarum prodire juſiiſti; quique per unigeni-
tum Filium tuum, Dominum noſtrum JEſum
Chriſtum, in nuptiis in Cana Galilææ, aquam
in vinum mirabiliter permutâſti, & Sacramen-

ileun tum pretioſiſſimi ſanguinis ejusdem Filii tui in
elomn . vini materia ſanictificari feciſti: te ſupplices de-
diman Procamnur, ac petimus, ut hanc vxreaturam vini
eKi enefdicere & ſanctifficare digneris, ut famuli
elen n & famulæ, ex eo guſtantes, animæ & cor-
d poris recipiant ſoſpitatem, & te omnium gra-
n tiarum largitorem ſine fine collaudent. Per
eundem Chriſtum Dominum noſtrum. . Amẽ.
meis dai Aſpergat aqua benedicta in modum crucis, nihil dicene.
gaercel Poſtea vinum diſtribuitur per manus laicorum in munlo
urmſi profano vaſe, primum quidem ſponſis, tum aliis Chriſti
nwin delibus, qui nuptiis interſunt, omnibus modeſtè guſ-
Inctmt⸗ tantibus. 2
e Benedictio infirmorum.
l Sacerdos intrans domum infirmi cam aqua benedidta
Verſ. Pax huic domui. Reſp. Et omnibus habi-
4 tantibus in ea.
ðDBDDUd¾ Oremus.

INtrocat, quæſumus, Homine JEſu Chriſte.

3 do-

„

244 TLhcſaurus
domum hanc ſub noſtræ humilitatis ingreſſu, æ-
terna felicitas, divina proſperitas, ſerena lætitia,
charitas fructuoſa, ſanitas ſempiterna; ceffugiat
ex hoc loco acceſſus d?monum: adſint Angeli
pacis: domumque hanc deſerat effugata diſcor-

dia. Magnifica, Domine, ſuper nos nomen

ſanctum tuum, bene fdic converſationi noſtræ,
ſanctifica noſtræ humilitatis ingreſſum: qui ſan-
cus & pius es & permanes cum Patre & Spiritu
ſancto in ſæcula &c. Amen.
Poſtea dicitur Pjalmus, De profundis clamavi &c.
Verſ. Dominus vobiſcum. & c.
Sequentia ſancti Evangelii ſecundùm Lucam.
Reſp. Gloria tibi Domine.
IN illo tempore, ſurgens Eſus de ſynagoga in-
troivit in domum Simonis: ſocrus autem Si-
monis tenebatur magnis febribus, & rogaverunt
illum pro ea, & ſtans ſuper illam imperavit febri,
& dimiſit illam: & continuò furgens miniſtra-

bat illis. Qùm ſol autem occidiſſet, omnes,

qui habebant infirmos variis languoribus, duce-

bant illos ad Eſum. At ille ſingulis manus im-

ponens curabat eos. ==S
Quo dicto ſubditur:

—

Kyrie eleiſon. Chriſte eleiſon. Kyrie eleiſon. D

Pater noſter. 2
Verſ. Et ne nos indueas in tentationem. &c.
Verſ. Miſerere mei Domine, quoniam infirmus
ſum. Reſp. Sane me Domine: quoniam com-
turbata ſunt oſſa mea. =
Verſ. Salvum fac ſervum tuum. Reſp. Deus meus
ſperantem in te. L 5.

Verſ.

ſelheod
onmom
Pen Donn
ſer. Domn

Ee
tuchi
arörnare
Dboserhe
alarn
tom.
PNper u
Ayer⸗
Mn, 4
Donname

dtrig

n brulni
dn i

ar A

ien lon
Ha wosdon
Eiian olre
rlmn gi
Uen khin

Cecdamnike

ünINcn

ehenngonni⸗
Guzaten
Kropzvenn
menaitk .
een wunt
Uer om
worho, 6

glu hun
li, & Spiritus † ſancti deſcendat ſuper te, & ma-

6

ichenki

mnmi.
4 enun/ .

U.

bunt, †

Benedictionuum. 215
Verſ. Ego dixi: Homine miſerere mei. Reſp. Sana

animam meam, quia peccavi tibi.
Verſ. Domine cxaudi &c.
Verſ. Domiuus vobiſcum. g&c.

Oremus.

REpice Domine farmulum tuum fratremn nol

trum in in firmitate ſui corporis laborantem:
& animam refove, quam creàſti: ut caſtigatio-
nibus emendatus, continuò ſe ſentiat tua medi-
cina ſalvvatum. Per Chriſtum Dominum noſ-
trum &c.
Ponat manum ſuper caput inſirmi, & dicat:
Super ægros manus imponent, & benc habe-
JKus Mariæ F Pilius, mundi ſalus, &
Domihus, meritis B. M. & B. Franciſci Confeſ-
ſoris ſui, & omnium Sanctorum ſit tibi clemens,
& propitius. Reſp. Amen.
Dominus E. Ohriſ tus apud te ſit, ut te de-
fendat: intra te, ut te conſervet: ante te ſit, ut
te deducat: poſt te ſit, ut te cuſtodiat: ſuper re
ſit, ut te benefdicat: Qui cum Patre & Spiritu
ſancto vivit & regnat in ſæcula ſæculorum. Amẽ.
Benedictio Dei Omnipotentis Paftris, & Fit-

neat ſemper. Amen.

Apergatur.
2 1.
Benedictio Medicinæ, unctionis, vel Balnei
vel Brodii medicati.
Mutatis mutandis.
Verſ. Acdjutorium noſtrum &c.

⏑ 4 Verſ.

7

.

r eſaung
Verſ. Domine exaudi &c g
Verſ. Dominus vobiſcum &c.
Oremus.

M ut hanc medicinam (vel unctionem, vel
balneum vel brodium &c.) ad expellendas om-
nes ægritudines, & fugandas diabolicas virtutes,

& maleficorum infeſtationes, imoò & ipſos Gdx-

Q◻ æſumus clementiam tuam, æterne DEUS,

mones à corporibus humanis, quam in nomine
ſancto tuo, & ſancti N. benefdico, & ſanctij-

ſico, ſic tu ommipotens, & clementiſſime Deus,

benetdicere, ſanctitficare piſſſune Deus digne-

ris, & in omni, qui eam biberit, extingue feb-

rium infeſtationes, viſcerum tormenta

cura,

cordis & capitis dolores, & paſſiones cunctas
diſſolve, gravitates pectoris remove: infeſta-

tiones cunctas à quibusvis pa tibus corpo

ris re-

ſolve: phanraſmaticis adeſto periculis, tumo-
reésque compeſce. Sit hæc Medicina expulſio
pralende mord : & fugiant diaboli cum omni-

us ſuis ſociis, facturis, & arrus, exorcizo te †
creatura medicinæ in nomine Eſu, ur virtutem

—

naturalem retineas, ſupernaturalem recipjlas ad-
jurata in nomine Chriſti. Benetdic, O Do-

mine hanc medicinam, & virtus Spiritůs

ſancti

ſit ſuper eam, ad evacuanda, & deſtruenda,

anminnanda , & cradicanda à corpore hu

maleficia cuncta, cujuscunque generis ſint: &

fſimul ad expellendum ipſum de'moônem.

mano

Prout ego N. ſacerdos tuus bene fdico, exorf-

eizo, & ſanctiffieo, & beneviéhones c

unctz

ſervo-

uNeun
n Ciln
ſojebe
iont, E
Clronta
Cnſfrtb
Cnin icen
Püimmn dP
Puncbhorn
umo,
Imageit,
Euordan

Fivor
onhel
⸗ gui
D 0
ſnng,

Benedicliosum. 21779y7
ſervorum Dei ſint ſuper te, ò medicina, & ſiSss
potens ad effugandos dæmones cum ſuis factu-
ris & armis diabolicis. Tandem benedictio San-

zme Qi N. ſit ſuper te † in nomine Patris, & Fitlii, &
äinen 4 Spiritùs † ſancti Amen. S
ln Aſpergantur. =
Nlufinne 2²

UIE Ahlia Benedictio Balnei pro maleficiatis.
HuminNe ERorcizo te unda balnei per Deum Paftrem,
E — per Deum Fiflium, er Deum Spiritum †
uuleha ſanctum, per Deum, qui ſimile lavacrum Moy-
Deudem ſi ſervo ſuo fieri mand avit, dicens: facias labi-
augrb um æncum cum baſi ſua ad lavandum: per De-
nend em um, qui lavit nos à peccatis noſtris in ſanguine
necnn ſuo; per Deum, qui nos per lavacrum regene-
Ne: Mcè rationis, & renovationis Spiritûs ſancti in fil os
1hol, adoptionis accepit, ne tibi aliquid commune ſn
cum ſpiritibus immundis, ſed ſanctificeris, ut fis

Cem ci Chriſti fidehum purgatio, & immundorum
toumdn ſpirituum abdicatio, raue maleficiorum om-
a Dium ab hominc, ſive 2 diabolo factorum ex-
Num terminatio, ita, ut quicunque ex te corpus ſa-
n u laverit, divinam in te virtutem ſentiat affu-
en iſſe. Per cum, qui venturus eſt judicare vivos

& mortuos, & ſæculum perignem, Amen.
Oremus.
GnueH O Mnipotens ſempiterne DEUS, ante cujus
erNOH conſpectum tremunt Angeli, infernus
. ululat, qui Judith ancillæz tuæx, quæ corpus
g laverat, & ornaverat, tantam gratiam donare
ſwnes dignatus es, ut fieret Holofernicida, & popu-
ne, ◻5, lum .

— X

218 “ Tbeſaurus
lum ſuum ab obfidione liberaret, benefdicere, Mhaut
& ſanctificare dignare hoc ablutionis genus, ut Fän
quisquis ex co corpus ſuum laverit, Valeat Ho. Immn
lofernis infernalis interimere virtutem, & ab
ejus vexatione liberari, atque ab omni malefi- geueo
ciorum genere miſericorditer, te præſtante, ſal- Rhrn
vari. Per Dominum noſtrum Eſum Chriſtum i ür
q

„

fiium tuum: qui aquâ in pelvim miſſa diſcipu-

lorum ſuorum pedes humiliter lavit, & tecum ic
Svjvit & regnat in unitate Spiritus ſancti Deus U i
per ommia ſæcula ſæculorum Amen. n
ð 23. W:
Benedictio alia Me dicinæ cujusvis. umuſ
Verſ. Adjutorium noſtrum &c.
Verſ. Domine exaudi &c.
Verſ. Dominus vobiſcum &c. ehelic

OÖſSlremus.
SUmme DEUS, qui ſumma & media, ima- ſel Nen
„ que cuſtodis, qui omnem creaturam intrin- lelbon
ſecùs ambiendo concludis, ſanctifficare & be- enban
ae dicere digneris hanc Medicinam, & bene-
dictionem tuam ſuper eam infundere digneris, On
ut per tuam ſanctiſſimam virtutem & copioſiſſi- n
mam benedictionem, per ſignum S. Crufcis ene
impertitam, omnis virtus diabolica ab hac crca- n
tura, quæ hanc Medicinam ſumptura eſt, ex ät

ihi . uela,
pellatur, & annihiletur, tantam virtutem meri- iein
1o paſſionis tuæ, & vivificæ Crufcis recipiat, ut
smnes immundos ſpiritus, incantationes, .- nins

zaturas, ügnaturas, facturas, & omnia male. )
Acia poſit expellere, & divertere à famulo tuo, iade
gae nne

4

—

N Benedictionum. 219
dnn qui ca utetur, exhibeaâtque ei plenum ſanitatis
iet effectum. Per Chriſtum Dominum noſtrum.
nl 4en. Oremus.
uiet Enedico te creatura Medicinæ, in nomine
Unchin. 2² altiſſimi Paftris, & Fiflii, & Spirits † ſan-
Inn i „qui te creavit pro tutela humani generis: &
tlen Togamus te Domine Deus noſter, ut hæc crea-
Ade Kura hujus medicinæ famulo tuo, qui eà utetur,
. in nomine SS. Trinitatis efficiatur ſalutare reme-
dium, sitque perfecta medicina in viſceribus e-
jus: Qui in Trinitate perfecta vivis & regnas prr
6 omnia ſæcula ſæculorum. Amen.
Aſpergatur.
Benedictio panis, farinæ &c. pro infirmis,
.. vel maleficio affectis.
nedni Verſ. Adjutorium noſtrum &c.
tmmmm. Verſ. Domine exaudi &c.
mIIVerſ. Dominus vobiſcum &c.
m,NN. . Oremus.
Udere Dmine JEſu Chriſte benefdicere digneris
n KcNX hunc panem, ſicut benedixiſti quinque pa-
¶nes in deſerto, ut ſit omnibus ſumentibus ſalus
mentis & corporis, atque contra morbos & u-
niverſas inſidias diaboli remedium efficax. Be-
W nefdic igitur Domine, & ſanétiffica panem
hunc dexterâ tuâ ſanctà, quem & ego ſacerdos

aums tuus in nominetuo, & in nomine ſancti N. exor-
0 uE cizo, benedico, & ſanctiffico. Et ſicut S. E.

lnuns laas Propheta benedixit farinam in hydria viduæ,

220 3 Theſauris

& comedit ex ea in tempore famis, ſic & ego
hunc panem in nomine tuo, & in honorem ſan-
ti N. bene dico, & creaturæ tuæ trado, ut ag-
cipiat & comedat ex eo ad eradicandum à cor-
pore ſuo omne maleficium, incantationem, li-
Parien ‚ſignum, philtrum, & omne opus dia-

olicum. Nec non ipſosmet dæmones, & ma-

turalem ægritudinem, qua premitur.
OOQ Domine JEſu Chriſte, qui es panis nâtus in
Bethlehem, panis vitæ, & æternæ ſalutis: panis
vivus, qui de cælo deſcendit, & dat vitam mun-
do: benefdic & fanctifica hunc panem, quem &
ego per nomen ſanctum tuum bene ſdico, &
ſanctiſico, & virtutem tui S. Nominis in ipſum
infundens, deſtruo omnia maleficia, & facio
ipfum efficacem contra omnes Vexationes dia-
bohicas. Dominus igitur tecum ſit, & panis be-
nedicte, ut venena extinguas, noxia compri-
mas, dæmonia ejicias, febres repellas, & ſan-
Ritatem tribuas cunctis piè te ſumentibus. Per
Chriftum &c.

leficos, omnémque febrim, & qualemcunque na-

ðð Oremus.
B Enedic †, quæfſumus, Domine ſancte Pater,
14 zxterne Deus, per amorem flii tui in virtute
Spiritus ſanéti panem iſtum, beneidictione cæ-
kihi, ut quicunque ex eo comederit in nomine
t00, & dilecti Filii tui, atque Spiritũús ſancti ab
mnnibus operibus ſatanæ ſanetur, & bene dic-
aone tua ſancta repleatur, per eundem &cc.
Aſper gatir.

—

Cra VImin
fä

d. Ntoen

Alernaun
huumueiea
1Crile,n
Cnin nin
Eloctffenr
Uittenedi

eim ocnun

Contn oNn
Lberunn, S
Unerbpol
ſerit hoe,
ertunmlgn
Uühibert
tburin

onnt irt

E

Domin

ſt

lne

N.
phonorn

Nunlunich

Ntonen

e Cpurct
mmg En
Uenmet
iun
tzpenunmnt
S
rntaummn
een (enl
ehefo, 5
üinihnin
ca, n
ON.
1,unnn
oin conn
Neln, N

wertbA

leane
neſchelle
. 4
5

.

PoN.,

Benedictionum. 221
Benedictio vini, aceti pro infirmis vel male-
ficio affectiiss.
E orcize te creatura vini, in nomine Paftris,
P & Fi flii & Spiritus ſancti, ne ſis communis
ulli ſpiritui immundo ad honorem S. Mariæ &

Sanéti N. ut, qui te devotè biberit & guſtaverit,

omnis ſpiritus immundus ab eo recedat cum fac-

turis ſuis, itaque exorcizo † & benedico te crea-

tura vini in nomine Eſu Chriſti, & S. N. ut ſis
purgatio omnium maleficiorum. Dignare, ⁶
§. hoc vinum bene dicere, & ſancti fficare,
ad liberandas, & ſanandas creaturas Dei ab om-
nibus maleficiis, & dæmoniis. O Domine JE-
u Chriſte, ſicuti convertiſti in Cana Galilæxæ a-
quam in vinum: ita benedicere, exor cizare,
& ſanctifficare tua pietate digneris hoc vinum,
ut ſit remedium efficax contra omnem poteſta-
tem omnium inimicorum noſtrorum, & etiam
contra omnes facturas, quæ factæ ſunt, & fac-
tæ erunt, & nullus ſpiritrus malus cujuscunque
generis poſſit latere in hac creatura N. quæ guſta-

verit hoc vinum benedictum. Peto Domine

per tuam ſanctam Paſſionem, & Crucem, ut

qui biberit ex hoc vino benedicto, mundeturà

piritibus immundis, & ab omni maleficio: &
omnis virtus diaboli exterminetur, & poteſtas
tua, Domine, in virtute verborum tuorum
rævaleat. O Domine infunde tuam ſanctam
enefdictionem in hunc vinũ, ut alligata ſint vul-
nera ſatanæ: & ego bene dico hoc vinum, &

222 Tkheſaurus
ſanctitfico in nomine ſancto tuo, ut vulpes in-
fernales demolientes hanc vineam tuam, ponen-
tes eam in deſertum, unà cum operibus ſuis,
maleficiuis & facturis deſtruantur, confringantur,
& annihilentur. Succurre ergo Domine, & be-
nefdic, & ſanctiffica hoc vinum, ut ſit vinum
ratiæ, ſcientiæ, ſapientiæ, fervoris & amoris
ad ſanandas tuas creaturas ex eo guſtantes, bi-
bentes, corpus reficiat, & corroboret, intel-
lectum clarincet, cor lætiſicet, dolorem, & triſ-
titiam quamcunque expellat, maleficia cuncta
deſtruat, & annihilet à creaturis tuis ex eo bi-
bentibus, per Chriſtum Dominum noſtrum.
Amen.
Benefdico hoc vinum, & ſanctiffico, ut ſit
tanquam vinum, quod Ohriſtus dat ſuis devotis
in convivio ſuo ſpirituali. Adhuc bone JEſu,

Aiec verbum, & bené dic & ſanctiffica hoc vinũ.

Tandem benefdico illud, & per hoc ſanctum

Vinum deſtruo omnia maleficia, & fugo dæ-

mones per eum, qui torcular calcavit ſolus,
Amen. ””ͤ

Benedictio aquæ contra maleficia, cDum

= Reliquis SS.
Verſ. Adjutorium noſtrum &c.
Verſ. Domine exaudi &&̃.
Verſ. Dominus vobiſcum. &c.

Oremus.

DUS ‚qui ad ſalutem humani generis maxi-
αma quæque Sacramenta in aquarum ſub⸗

an-

)

u Munn

mmu
ſnots

E=

nurenn lu
Nerta Alnt⸗

guen,

norumnn
tates O

. Aka, Ue

bere

er Chilu

ſerlifuerin

eun
Nene e
luno, A
Unceſote
Untas tun
ſein u her
Lencummn
iegitudn
tckbinn
Nauclatnere
imumnot
rte

Benedilionum. 223
ſtantia condidiſti: adeſto propitius invocationi-
e bus noſtris, & elemento huic aquæ, quam SS.
Geitud NN. Martyrum tuorum virtute conſignamus,
Cnfipen virtutem tuæ benedictionis † infunde, ut per
nn,h merita & interceſſionem eorundem Martyrum
Hummmmn tuorum, ſit fidelibus tuis in remedium ſalutare,
UIRm dzæmonum malitias & inſidias, morbos & infir-
Nne j mitates corporis & animæ ab eis repellens: &
e II præſta, ut quicunque eam ſumpſerint, vel eâ aſ-
borenlrl perſi fuerint, ab omni adverſitate animæ & cor-
faem poris liberentur, & utriuſquèe fecipiant ſanitatem.
a Per Chriſtum Dominum noſtrum. Amen.

nn toHun Oremus.
. [Mmenſam clementiam tuam, omnipotens
feuI I æzterne Deus humiliter imploramus, ut fide-
tſiie les tuos, ad Reliquias SS. NN. Martyrum tuo-
boeE rum devotè ccodentes & eorum ſuffragia poſ-
fahoi tulantes, tua ineffabili virtute benefdicere dig-
thoc ſuc neris: ut per merita & interceſſionem eorun-
Llue dem Martyrum tuorum (vel ſancti N.) ab om-
demth ni ægritudine mentis & corporis liberati, tuaque
hic & ubique miſericordia cuſtoditi, ad æterna
gaudia mereantur pervenire. Per Chriſtum Do-
kch minum noſtrum. Amen.
Aſpergatur. 27 L
Benedictio aquæ contra maleficia.
Verſ. Adjutorium noſtrum &c.
erſ. Domine exaudi &c.
Verſ. Dominus vobiſcum. &c.
1. Exor ciſinus.
ienn, EKorcizo te aqua per illum, qui te creavit, &

224 heſaurus

qui in te baptizari voluit: qui te in quatuor flu

mina de Paradiſo exire juſſit, & totam terram

irrigare præcepit. Exorcizo te † per illum, qui

Naaman Syrum à lepra mundavit. Exorcizo tef
aqua per eum, qui te per ſuam poteſtatem in Ca-

na Galilææ convertit in vVnum. Exoreizo te †
per incarnationem Filii Dei vivi, per Nativita-

tem, Circumciſionem, per baptiſmum & ſan-
Gum jejunium ejus: per paſſionem, mortem,

& ſepulturam ejus: per reſurrectionem & aſcen-

ſionem ejus: per adventum & gratiam Spiritũs
ſancti Paracliti: & per beatam ariarn Virgi-
nem, Matrem Domini noſtri Eſu Chriſti, &
per lac ejusdem Virginis Mariæx; & per omnes
Angelos, Archangelos, Thronos, Domina-

tiones, Principatus, Poteſtates, Cherubim & Se-

raphim: per omnia Sacramenta Eccleſiæ Catho-
licæ: per ſanctum Joannem Baptiſtam, per om-
nes ſanctos, Patriarchas, Prophetas, Apoſto⸗
los, Martyres, Innocentes, eſſore
gines, Viduas, & Continentes Dei, & virtu-
tem omnium Sanctorum, & Sanctarum ejus:
ut in virtute Eſu Chriſti deſtruas omne opus ne-
farium diaboli, & miniſtrorum ejus, omnésque

incantationes, ligaturas, faſcinationes, ſigna-

turas, facturas arte diabolica factas, inventas
contra famulos & famulas Dei, ita, ut ad nihi-

lum redigantur: & ſicut divina potentia expo-

liavit infernum, ita expohiare valeas illos ab om-
nibus facturis: per te extinguantur omnes ardo-

res, calores & frigiditates, cæteræque peſtilen-

tiæ factæ, ſive faciendæ contra famulos & fa-

mulas

onfeſſores, Vir-

zumubei
ſeummut
nperſon

Erhen
DDocnn
etciun
Eſont,
cereltus
Phumin
te Ule
Venzon
Pbeur, .
uanime
te⸗ hun
eaun d
t Lel⸗
dcgeri
Denn Amne
rum⸗
Inprnc

Phrii
guite
mon,
e le ey
b⸗ omn
Lnfi
gihtmim
tuboni
nhut

I

e
Mln
Horine

Ctenn

lmriint
e Nutt
mmki
en, M
Nneniien
Nnhi
tnan

1Ci,1

Her omme
1 Donin
bindd
lelzCA
, peta
lo
Da An
nmune
onbeon
None,
e,
Nrn

Benedictionum. 227V
mulas Dei in omnibus facturis. Per eum, qui
venturus eſt judicare vivos & mortuos & ſæca-
lum per ignem Amen.
Exorciſmus.
ITerum exorcizo te Aqua per Deum † vvum,
per Deum † verum, per Deum † ſanctum,
per Dominum noſtrum JEſum Chriſtum, qui
fecit cœlum & terram, mare, & omnia, quæ in
eis ſunt, ut omnes virtutes adverſarii, ommnis
exercitus diaboli, omnis incurius, & omne
phantaſma inimici eradicentur, & effugiant à
te, ut ſis ſancta, ſalutifera, & ignis ardens ad-
versus omnes inſidias immici, ut, quicunque té
biberint, ſeu guſtaverint, ſis eis ſanitas & mmedi-
cina animæ & corporis, & in virtute ſanctæ Tri-
nitatis effugiat omnis infirmitas, & omne opus
nefarium diaboli potatione tui ſeparetur, ella⸗
giat, & clongerur. Per eum qui venturus eſt
judicare vivos & mortuos, & ſæculum per ig-
nem. Amen.
Hitium ſancti Erangelii ſecunduùm goannem. .
In principio erat verbum &c.
4 “ Oratio.
BEnedicat te Aqua, Deus Pater omnipotens,
qui te ſuo verbo creavit, & det tibi a omne
malum, & maleficium virtutem, ut, quicun-
que te devotè ſumpſerit, & guſtaverit, libere-
tur ab omnibus maleficuis, in cantatiombus, li-
gaturis & facturis arte diabolica factis, & ab om-
ni ſpiritu immundo, & per omnia ſancta nomi-

na tua Domine JEſu Chriſte ſana cor, & omnia

membra famulorum & famularum, & ipſos li-
. —PP bera

226 Theſaurus
bera ab omnibus malis animæ & corporis. Qui
cum Patre & Spiritu ſancto vivis & regnas, in
ſæcula ſæculorum, Amen.
Me exſuffla ter in aqua dicenlo:
Eæſufflo te, omnis legio ſatanæ, in nomine
Paftris, & Fitlii, & Spiritast ſancti. Amen.
Exorciſmus.

E oriso te creatura aquæ in nomine Paftris,

& Fiflü, & Spiritus! ſancti, ne ſis commu-

nis ulli ſpiritui immundo, ad honorem ſanctiſſi-

mæ, atque individuæ, Trinitatis viventis, at-
que regnantis, ut quicunque te devote biberint
& guſtaverint, omnes ſpiritus immundi cum
omnibus facturis ſuis ab eis recedant: itaque e-
xorcizo te † creatura aquæ in nomine Eſu Chriſ.
ti Nazareni fili Dei vivi, Regis, & Judicis noſ-
tri, ut ſis purgatio omnium maleficiorum &in-
cantationum factarum creaturæ Dei, quam ipſe

ad imaginem, & fimilitudinem creavit, & ad

baptiſmum, & gratiam ſuam vocare dignatus
eſt. Te ergo invoco, Domine ſancte, Pater
omnipotens, æterne Deus, ut hanc aquam ex-
orcizare & benedicere pro tua pietate digneris

ut omnis immundus ſpiritus ocum in ea amplius

noh habeat, ſed in Virtute Spiritus ſancti, om-

nes, qui biberint ex ca, recipiant ſanitatem
coxporis, & animæ, & ab ommibus ſpiritibus im-
mundis, ac operibus eorum ſanentur. Per e-
undem Chriſtum Dominum noſtrum, Amen.
Oratio.

7

2

libe

.

DIgiare Domine IEſu Ohriſte exorcifzare;
Penefdicere, ſanctincare aquam iſtam ad

lemmla
onbhn
r n
“
entlin⸗

(bonetol

laugtelad
(brachio⸗
1 co0
ſannu,
nen.

Phr.
Cann
ſenneto
Ktorcfn
nadiro
Ullräldur
Clinctn

Wror

fenderede
Lerant
lonem)
Une,
Menſnt
Pecrha
luntur
ünter
Uenci
Mleco

them

ſcondi
A
lint:
in don

II Mentt
lerore dben
UmmuNd er
unt kagte
Me,, guun
nGel,
en n⸗
eiit,
han
lheute
umilen,
nbuhi,
en.
nolnm 7

ite n

P.

Benediclibnum. 227
liberandos: & ſanandos famulos & famulas tuas
ab omnibus maleniciis, incantationibus, liga-
turis, ſignaturis, & facturis ſibi arte diaboſica
f.ctis, ut ad nihilum redigantur. Et ſicut tuâ
potentiâ infernum ſpoliâſtt, ita eadem exſpolia-
re digneris ipſos ab omni machinamento ciaho⸗
lica arte facto, qui redemiſti nos in manu forti,
& brachio extento. Da Domine Eſu Chriſte,
ut, quod fideliter petimus, efficaciter conſe-

quamur, Per te JEſu Ohriſte Salvator mundi

Amen.
Oratio.

EEigitur „Domine Eſu Chriſte, qui es fons,

& aqua ſalientium in vitam æternam, ſup-

pliciter exoramus, ut hanc aquam benetdicere,
& exorcifzare pro tua pietate digneris in ſalu-

tem, adjutorium, & hberationem famulorũ & fa-
mularũ tuarum, & ipſos tueri ab omnibus malefi-
ciis, incantationibus, & illuſionibus dæ'monũ, ac

miniſtrorum ejus, & ab ipſis potenter illos de-
fendere per virtutem tuam, de cujus latere flu-
xerunt ſanguis & aqua, in remedium & remiſ-
ſionem peccatorum noſtrorum; ita nos, Do-
mine, famuli tui, Clementiam tuam, & no-
men ſanctum tuum imploramus, ut, quicun-
que ex hac aqua biberint, & devotè guſtaverint,
abluantur ab omnibus ſordibus dq'monum &
reddantur ſuæ incolumitati: nec eis in futurum
nocendi habeat potentiam adverſa demonum
& maleficorum poteſtas. Qui ſanctus & pius
es, & permanens in ſæcula ſæculorum. Amen,

P 2 28. Be-

—

228 Tkheſaurus
29.

Benedictio prandii vel cænæ pro maleficiatis,

aut à deæmone vexatis.
Verſ. Adjutorium noſtrum &c·
Verſ. Domine exaudi &c.
Verſ. Dominus vobiſcum &c.

Oratio.

TN nomine D. N. JESU Chriſti ego N. ſacer⸗ V

dos Dei benedico, atque exorfcizo vos,

.

creaturæ panis & vini, carnis, fructuûs, cujus-

cunque comeſtibilis, per illum, qui benedixit
panes in deſerto, & multiplicavit. Et per illum,
qui aquam in vinum convertit, qui manna patri-
bus dedit in deſerto, omne delectamentum in
ſe habens, ut ſitis fortitudo & ſanitas, & purifi-
catio huic, & omnibus creaturis Dei iumenti-
bus, ad effugandos omnes ſpiritus immundos,
omnémque nefariam vim diaboli & facturas
ſuas, & figuras omnes, & minas ſatanæ exter-
minandas, per eum, qui venturus eſt, judica-

re vivos &c. Purificare, O Domine JESU

Chriſte, benedicere, & ſanctifficare digneris
has creaturas cibi & potus, quas ego N. Sacer-
dos tuus in tuo nomine benetdico, purinco †
& ſancti ffico, & quicunque comederit, vel bi-
berit ex eis, per dilectionem B. M. V. & omni-
um Sanctorum bibat & comedat coram Domi-

no cum omni lætitia, & ſint contra maleficia,

& inſidias diaboli, quæ maleſicia per hæc pota-
bilia, & comeſtibilia deſtruo, & annihilo, &

tiam fugo dæmones, & omnia diabolica in

nomm

Zonine

1

onoifli
Cenurusch
es

rdlo
t8Mr

le dbe
unolnnid-
Eifin&

Henedin
yunen
teiun
Mnbeni

4

irtctuf
n Gilen e

hut Ku

=

Garyrn
1
c cum
tua.
Vet Dom

Pizoee
Elm,
n D
lno
H
oar.

Benedictionun. 222

ii nomine JEſu confringo & eradico, & ejiici0 4
en corporibus humanis. O creatura Dei, to'lle has
r . . e 6
creaturas cibi, & potús, quas miſit tibi Deus,
&& quas ego N. ſacerdos Dei exorcizo † puriſcof
benedieo † & ſanctiſico t in nomine ſancto ejus,
& S. M riæ Virginis. Requieſce ergo & come-
de, bibe: & in nomine Eſu recedat à te ſatan,
cum omnibus ſuis facturis. In nomine, Paftris,

isg. Fitlii, & Spiritus † ſanéti, Amen.

clorfcnn

ucts, ce 29. —
gi keiim Remedium contra febres ex S. Ambroſio.
