tibus tremendum, atque terribile: concede, ut
qui hoc nomen Eſu devotè veneramur in terris,

cCæleſtis gratiæ robur contra inferni hoſtes con-,

ſequi mereamur. Per eundem JEſum Chriſtum
Filium tuum Dominum noſtrum, qui tecum W-

vit & regnat in unitate Spirirus ſancti Deus, per
omnia iæcula ſæculorum, Amen.

Dicatur unus ex ſequentibus Pſalinis.
53. Pſalmus. Deus in nomine tuo ſalvum me fac
&c. ex Prima diei Dominiczöæ.
Pſalmus 75. Notus in Judæa Deus &c. Ex Matut.
fer. x„. M “D
Lectio Epiſtolæ B. Pauli Apoſtoli ad Phihppen.

ſes 2. ra⸗

1

enetp
inkont,
Pyentus ut
tusbed
en Crucdh.
un,Acon

=☛

onnen: un

torcetin

annynen

Cakunel

Nnd Do⸗
Tumturn
Miereenabi
Unennn

Po
1 Ounnde
Pella nen
tnon
Cüntein
Conlon)
U Vere
od onn
genorn
Mronppeh
ten Mr

Wgi
4
N.

in Benedictionum. 435

tnin 4 FRatrcs: Hoc enim ſentite in Vobis, quod & in
L Ohriſto Eſu: qui, cum in forma Dei eſſer,
mi d non rapinam arbitratus eſt, eſſe ſe æ qualem Deo,
ſegdd ſemetipſum exinanivit formam ſervi accipi-
ens, in ſimilitudinem hominum factus & habitu
inventus ut homo. Humiliavit ſemetipſum,
factus obediens uſque ad mortem, mortem au-
tem Crucis. Propter quod & Deus exaltavit il.
lum, & donavit illi nomen, quod eſt ſuper omne

cehob,
Mlerer e
nmnodn
num X. bar⸗

eEili nomen: ut in nomine) Eſu omne genu flecta-
umnni. tur cæleſtium, terreſtrium, & infernorum; &
lg omnis lingua confiteatur, quia Dominus JEſus
Chriſtus in gloria eſt Dei Patris. . Deo gratias.
Oremus.
PXaudi, Domine Eſu Chriſte, preces ſervo-
nen Ek rum tuorum contra hos malignos ſpiritus, &

2 . N 2
bute Mmiſerere nobis, qui cum Patre, & Spiritu ſancto,
uies VIVis & regnas in ſæcula ſæculorum, Amen.
A Hau. . .
e: (Ceten⸗ Hymnus.

crunien AMor JEsU dulciſſime,
. 12

1

Gnihoto Quando cor noſtrum viſitas,
n Pellis mentis caliginen. “
I Ateie J Et nos reples duſcedine,

ncteo Quàm felix eſt, quem ſatias,
Qoonſors Paternæ dexteræ;

1. j 5 . 1
„Tu veræ lumen patriæ.,
n B 4 4 ra.
uN Quo omhnem ienium iuperat,

Splendor Paternæ gloriæ,

Incomprehenſa bonitas,
Virtutem contra Satanam,
ltüer Da nobis per præſentiam.
1

. HFkc 2 (6Clo-⸗

436 Theſaurts
Gloria tibi PDomine,
ui apparuiſti hodie,
COui Batre & ſancto Spiritu,
In ſempiterna ſæcula, Amen.
Verſ. In nomine JEſu omne genu flectatur.
Reſp. Cæleſtium, terreſtrium & infernorum.
Verſ. Pominus vobiſcum, &c.
Manu ſuper ob ſeſſi caput impoſità. dicatur Epangelium.
† Sequentia ſancti Evangelii ſecundum Lucam.
Gloria tibi Domine. † S
J Nillo tempore: deſcendit )Efus Capharnaum,
ibique docebat illos, & ſtupebant in doctrina
eyjus, quia in poteſtate erat ſermo ipſius. Et in
Synagoga erat homo habens dæmonium im
mundum, & exclamavit voce magna, dicens;
Sine; quid nobis, & tibi Iſu Nazarene, veniſ-
ti perdere nos? Scio te, qui ſis, Sanctus DrI. Er
increpavit illum JEſus, dicens: Obmuteſce, &
exi ab eo: Et cùm projeciſſet illum demonium
in medium, exiit ab illo, nihilque illi nocuit.
Et factus eſt pavor in omnibus, & colloqueban-
tur ad invicem, dicentes: Quod eſt hoc ver-
bum, quia in poteſtate, & virtute imperat im-
mundis ſpiritibus, & exeunt? Et divulgabatur
fama de illo in omnem locum Regionis.
Reſp. Laus tibi Chriſte. H
Per Evangelia dicta, extinguatur † diſſipetur † &
deſtruatur in te † ommis diabolica virtus. In
nomine Patris , & Fili t, & Spiritus ſancti †A-
men.

Oremus.
O nibotens ſempiterne Peus, dirige actus

. npnof

1o 1⸗ be

üuir

e. bere

ftumde

Aann ben

omnine⸗

(Tit &

ock .
lpeli
mun vere
X Febum!
Aifuten
ireg, ins

Connesdenone

ij ger oent
Clutecttur,e
d 3 n
Munfmen

Ectoren!
ine, nop
Eiülirite
iggoin &
Uuror. derde

Madhn

.

uhene 4

=☛–

o Muge

ſultllne
lkeei

M Benedictionum. 437
noftros in beneplacito tuo; ut in nomine JEſu,
dilecti Fili tui, mereamur malos dæmones effu-
gzare. Per eundem Dominum noſtrum Eſum
„OChriſtum &c. S

lkechen
n. Aſpergens creaturam dicat:
Aqua benedicta extinguat † & ſeparet † à te
rN W, ommia dæmonum ficta, in nomine Patris †
Dünlan & Filii † & Spiritus ſancti † Amen. H

Exorcixatio obſeſi.
Cpinmn EKorcizo †te N. creaturam Dei à dæ-monibus
Urncn —– oppreſſam, per Deum æternum † per Deum
in ktn unum † per deum verum † prr Deum Trinum †
per Verbum Patris † & per virtutem Spiritũs

w icc lanéti ut te puram exhibeas contra omnes dia-
r N. boli vires, niasque robuſta ad expellendum à te
nN omnes dæmones, ac diabolicas Virtutes, & ar-
Unlelee dtes; per potentiſſimum nomen Eſu, cui omne
Gnnimn Genu flectitur, cæleſtium, terreſtrium, & infer-
elinn norum † Amen.

clodhon, Oremus.
Achoee AFicionem hujus ſervi tui N. quæſumus De-
A mine, Propitius reſpice, ut, qui juſteé pro

ſe en⸗ delictis ſuis à d'monibus obſidetur; pro tui No-
minis gloria, & virtute ab cis miſericorditer e-
m. ruatur. Per Dominum &c.
Mhrnt Myiſi adhuc in lingua appareat, proferas excita-
en ſionem ſequentem, & indicas preceptum,
ſæpiùs iterandum.

EGo Miniſter DEI omnipotentis, in nomine
ſanctiſſimæ, atque individuæ Trinitatis;:
e d Auctoritate ejusdem, quâà fungor: & in virtute —
Ec 3 po⸗

422 Tyeſaurus
Domini noſtri Eſu Chriſti, vos immundos ſpiri-
tus, qui quoquo modo in hoc corpore, velin
ejus parte, vel extra latitatis, cito, voco, adſtrin-
go, compello, ut nullam moram protrahentes,
realiter & perſonaliter in lingua hujus creaturæ
N. apparere cogatis ſupremum tenebrarum
Principem veſtrum, altiorem qui inter vos lo-
cum obtinet, ſive unus, ſive plures ſint: ut an-
te Dei Tribunal fateatur gloriam Conditori ſuo,
& mihi ejus vices indigné gerenti obſequium
præſtet. Meis ergo præceptis pareatis, per Dei
potentiam † per Eſu clementiam. Etille vel
illi aſcendant ſtatim, atque Altiſſimum pertimeſ-
cant, qui omnia, quæcunque voluit, fecit, &
cui omnes obediunt creaturæ. Maledicte co-
lIuber, & tenebrarum Princeps, audi Dei man-
datum, quod tibi ejus nomine indico: cui, ſi
tu, & ſocii tui contumaces eritis, interminatez
maledictionis excommunicationem illicò incur-
ratis, quam toto cordis affectu, nomine ejus-
dem Aluſſimi ego contra te, vosque omnes
Dei rebelles jaculor. Item corpus iſtud ſit vobis

7 . ‚N— . X
deinceps novus infernus, cunctaque verba àme

proferenda ſint carbones ignis accenſi, & ictus
oculorum noſtrorum jacule peracuta: & auge-
antur ſupplicia veſtra ſingulis quibusque tempo-
ris punctis, per virtutem Incarnationis Verbi
Domini, ejusdem Nativitatis & Circumciſio-
nis Eſu, cujus nomine vos citavi † Amen.

Ni aſcendat, recitabis orationem ſequentem, ac pra-
eeptum, —

i

lute coh

Port penn

nNomni
Doriaumgne
e.
Cecuptiu
1 negu

erellao

DeiAEiun

n, Cttori
Metco, vene
lelo terd
unpincpn

nlietiaicion

Ceumnionni
Uopo fealnn

lcknAudor

Kiſtluci

Aori Pmni

=

luentgn
aletun.

——
—

Pokene
inni
uſlki anch
Uufiit
er Onmnia

SLZUBẽ Benedictionum. 439

lnfe Oremus èMW
or 4 . . . . . 4 1 .
ſ I LNEUS, qui conſpicis, quia ex nulla noſtra vlr-
nter tute confidimus, concede brebniun. ut con-
NoNhen tra hos pertinaces Majeſtati tuæ rebelles, firmiſ-
n

in en ſima Nominis tui protectione muniamur. Per
Hemmm Dominum noſtrum Jſum Chriſtum, &c. A-

INee men.

eler. Secundum præceptum, ſeu excitatio altera.
Cmümi E , ne qua in die judicii à vobis afferri queat
cbegun excuſatio ante illud tremendum Tribunal

, Dei Altiſſimi, invoco cæleſtem curiam Angelo-
luleed rum, Sanctorumque omnium, ut ſi fortè aliquo
npenne maleficio, veneficio, incantatione, detentione,
t,ſet, & vinculo, interdicto, pacto, facturaà, vel arte veſ-
Heeee trorum principum, vel peſſimorum hominũ, aut
Gpdm mulicrü aliquo modo ſtructa, vel nuncupata de-
Hco: ai,.ô tineaminiomnia illa enervo Firritof demolior †
tem diſſolvo † deſtruo † ac pro nihilo haberi volo.
nldee prædictaq; Auctoritate, quâfungor, Dei& Domini
onie er noſtri ]Eſu Chriſti Salvatoris noſtri, ac veſtri deſ-
Ae truétoris: rursüſque præcipio, ut ad linguam aſ⸗
Eudkm cendatis, juxta primum mandatum jamn vobis
e ſetue indictum.
ei, eimn Si adhuc non apparet, adde orationem ſequentem, atque
e Mareptum. D

Oremus. L

⸗ . „
Cigtetel, „ B
uioſi PRoſterne, Auxlumus Domine, Vires adver-
2= ſariorum iſtorum, per invocationem ſancti

ominis tui, quemadmodum inferni miniſtros
profſtraviſti, audita formidabili Eſu voce: qui
,Ar tecum vivit, ac regnat in unitate Spiritus ſancti
Dend, per omnia ſæcula ſæculorum, Amen.
ℳ RSRRRe4 Tertia

4

440 S Theſaurus

Tertia excitatio & præeptum.

TYObis autem dæmonibus, ſic divina virtute
„ . .

ſolutis, iterum vValidiſſimè mando, ur nul.
7 7

lum favorem, vel auxilium accipere conemini,

quocunque prætextu, vel causâ, à malignis ſpi-

ritibus extra hanc Dei creaturam N. commoran-
tibus, vel fraudulenter à vobis requiſitum, vel ab
eis ſpontè vobis præſtitũ. Et idedò ego ipſe, eadem
divina fretus virtute, atque potentia, firmiſſime

Fr ecipio, atque alacriter mando ominibus dzæ-

Snonibus cujuscunq; ordinis, dignitatis, & præla-

tionis, extra corpus exiſtentibus, ut hinc faceſſere

feſtinent, & quàm citius recedere: in nomine
ſanctiſſimæ Trimitatis † in nomine & virtute Jr-
ſu Chriſti pomini noſtri † nec vobis vel mini.
mum auxilium quoquo modo præſtare conen-
tur: Ecce Crucem 1P
fugite partes adverſæ: vicit Leo de tribu Juda ra-
dix David † Alleluja, Alleluja, Alleluja.
Si verò linguam, vel partem corporis deſignatam de-
mon aſcenderit, vel apparuerit; & bhoc priusquam cite-

tur, vel inter orandum; ligabis illum, ne abſcedat, donec
dimittatur a Sacerdote. Mebque in hujus conſtrictieonis
ignum circumcinges collum obſeſſi ſtolà benedicta, ligans

illam triplici nexu..
Dum netctitur ſtola obſeſſus, dicas:

Judæorum funibus necti paſſus eſt, clavis-
que affigi ligno; ſic verborum meorum vincula

Vos fortifſime adſtringant ſub hoc ſacræ ſtolæ

jugo, ut à meis præceptis non recedatis; in no-
mine, & virtute Dei Patris † & Filii † & Spiritùs

lancti † Amen. Aliud

1

. . – — .. 1
omini noſtri Eſu Chriſtit

OQ Uemadmodum pominus JEſus Chriſtus,

(riun

4

ewen.

(pütelncc

ſemm

Erinren

Nean,

hiſ

.

rrostinn

Chhnch
lgnum
u
Pnikrorum
ſehy enneri
Nnorocihon

ni⸗ Cnlit
Unmeizeb
Unectecdtinnie
ge

lun Miche

Umum l

Inne bmif
1 ſe
Cemudhne
Aunhch
lteheho
Nelantign
urm

JMU Benedictionum. 441
i. “”“ Aliud ligandi genus. S
CVI Gleut inverbo Eſu laxatum à Diſcipulis rete,
ruiort uberem Pilenun numerum traxit in terram:
tconm ſic ſtola iſta benedicta in nomine Patris † & Filii
n & Spiritüs ſancti à me vobis circumligata, tra-
Ncomme hat vos tartarcos cœtus ad mea rapeifendl juſſa
Wnma Amen. S r
toedan. Alia ratio nectendi obſeſſum ſtold. J
Nn, Mm COanecto te hàc immortalitatis ſtola, quæ
Nonmtna — ſignum obedientiæ ſit, mihi Dei Miniſtro
i Ae præſtandæ: ſicut Deus ipſe magnus, & mirabilis
Minelcelnn Miniſtrorum ſuorum verbis ſub Evchariſtiæ ſpe-
nonm ciebus detineri non dedignatur; obediente Do-
Kuee mino voci hominis, in nomine Patris † & Filif
DSN & Spiritüs ſancti Amen. D
Ane oh Alia nectendi ratio. L 2
uOt La te hàc ſacrà ſtolà, quæ ſit tanquam rudens
tuba uun funis in lingua tua; ut in virtute Paſſionis, &
u Crucis Chriſti te adſtrin gat, ac detineat, ut pror-
Aeſtntn e ſus meis verbis obtemperes, & ne diſcedas ab ea,
donec te dimiſero: ſicut Deus noſter per Archan-

pidguen rper Archan-
eAu gelum Michaeélem duris compeſcuit vinculis, li-
11. 7. A .
aufin Bavitqu catenâ magnàâ, atque in abyſſo ſuper-
atliee Diſlimum Luciferum principem clauſit: in no-

mine Patris †& Pilii & Spiritüs ſancti ? Amen.
u Alia formula ligandi ſtola demonem.
Hiu Cmhk Q emadmodum Deus noſter per Archange-
gel,M Olum Michaelem duris revinxit vinculis, at-

ſ, que in tenebroſum abyſſi carcerem detruſit ſer-
rr. Pentem antiquum, ſignavitque ſuper eum; Ira
ecgo Auctoritate ejusdem Omnipotentis necto
i te N. creaturam Dei damnatam, ſacrà hac ſto-
e TLes la,

444 Theſaurus
là, in nomine Patris † & Filii & Spirits ſancti
ac ſanctiflimæ Crucis ſigno † conhrmo; ut ce-
das, atque proſternas te, cum ſatellitibus tuis, &
paretis ſimul Deo viventi, mihique ejus indigno
Mimitro. J . L
Hic petas, quæ petenda ſunt à dæmone, juxta ſandtg
KRomanæ Eccleſiæ inſtitutum: quòd ſi noveris ipſum deti-
neri in ob ſeſi corpore per aliquam lacturam; præter om.
nia pracepta peculiaria, quæ in quolibet Exorciſmor um
ſerè ſemper ponuntur, utaris ſequenti formula triti pre
maleficiorum ſolutione.

Generalis maleſiciorum ſolutio ſuper obſeſſum, veneßcie

. D

aſßfeclum, frequentius recitanda.

EGe indignus Chriſti Sacerdos, ac Dei Minis-
₰

ter adjuro vos † omnes angelos tartareos in

nomine ſanctiflimæ atque individuæ Trinitatis

Patris † & Fili † & Spirits ſancti † tam præſen-
tes, quam abſentes; per eum, qui vos de ſupre-

mo ejecit cælorum habitaculo: qui humano ge-
4 . .. „ . A/8„:.
neri malum inferre audetis, quique fabricaſtis, & .
ſervatis maleficium huic creaturæ Dei N. à vene-

Rico vel venefica procuratum, vel aliquo alio
modo ei inflictum; ut ubicunque illud ſit poſi
tum, ſtatim, ac nullà interpoſitaà mora, ex illo
Ioco amoveatis, & in virtute Dei Omnipotentis
illud deſtruatis, & omnem obicem illi injectum,
feſtinanter ad nihilum redigatis; ut liberé, ac

pyromptéè intellectu ſuo uti poſſit, ad honorem
Dei Omnipotentis, qui vos & illum creavit f

Oremus. .

Epellz, Domine Deus omnipotens, per ViIr-
tutem lanctam tuam ab hac creatura tua N. .
. om-

Z.

e ſeeha
uln . Pe
oln
loleim
Enmualefort

Eſcturr tt

nn, ICac,
Geil gde
mekieis, ion
Gübolca

ulekc,

epoteun
erandbolar
llter conen

ikeumn ſcleet
Aoemmiprn

ummmntottan
e andtton
ITE ncdemna
Wiponmom
Wecenone,
41 chnholtu

ennſocoltn
6 Aocinun

hee⸗ Ckeatur⸗

uuitiorron
Alncillme

i Kperann
Varas

Unnn

lanme
adinro 4
ad⸗

Benedictionum. 442
Küitirt omnes veneficiorum vanitates, & incurſus dæ--
GHI, monum, per hoc ſignum ſanctæ Crucis † Salva-
hmbuum! toris noſtri JEiſu Chriſti, Filii tui. Tolle poteſta-
Gkeuni tem, tolle imperium ſatanæ, & angelorum, at-
AQque maleficiorum ejus, & ne ſinas illos nocere
eAu huic facturæ tuæ N. Memento, quæſo, Abra-
umes ham, Iſaac, & Jacob ſervorum tuorum, & miſe-
nm, rere illi, atque libera eam ab omnibus maleficiis,
Urlmm Veneficiis, ligaturis, ſignaturis, & facturis, ſibi ar-
ruditin te diabolica factis à quocunque malefico, vel
malefica, in quacunque materia; per virtutem,
Wo, muf atque potentiam Agni divini immaculati, qui po-
4tenter ambulat ſuper aſpidem & baſiliſcum: qui
Deühnt æternaliter conculcavit leonem & draconem,
men luciferum ſcilicet, inferni principem, Amen.
ur Tunm † Potenter igitur, & ſtrictiſſime vobis dæmo-
ummde nibus mando, ut amotâà omni pertinaciâ, ſtatim.
Uwuteim & ſine cunctatione deſtruatis, & ad mihilum re-
Gihummoß digatis cuncta maleficia, veneficia, li gamina, ſig
e nuim na, ſcripturas, omnéque opus nefarium, à quo-
DeNue, cunquie dæmone, vel homine malefico „Vel ma-
e Uipi leſca, compoſitum, quacunque materiàâ, quo-
Iu Ccunque in loco ſit reconditum, & à quovis malo
mnon , genio cuſtodiatur; non obſtantibus ligaminib us.
Otninee quibus hæc creatura Dei ab actu, exercitio, ac i.
nlinte bero arbitrio prohibeatur. Quæ omnia per vir-
tutem ſanctiſſimæ Paſſionis Domini noſtri Eiu
1 uwmt Chrifti, & per cuncta alia, quibus ligari, excru-
. ciari, & ad varias pænas, atque tormenta infer-
nalia damnari poteſtis, vos compello † anathe-
matino † adjuro † & cogo fut ſine ulla repugnan-
tia, Omma prædicta exequamini. Alioquin per
.. V=

umcent

1

444 Theſaurus
virtutem ejus, qui orbem tremere facit, & mul.
titudinis ſtellarum nomina vocat, Ego, licèt in-
dignus Sacerdos, vos ad tartaremn condemno
ſupplicium, in ſtagnum ignis, & ſulphuris perpe-
tud obruo, & ad alios infimos, dirosque inferni
ruciatus vos mitto; unde fumus aſcendet in ſæ-
Gulaà ſæculrum, Amen. ””Mc

Alia breyis maleficii ſolutio, ſuper obſeſſum reci.-
OGO tanda. =
8! quis maleficus, vel maleflea, per ſua malefi-
* cia, veneficia, ſignaturas, facturas, aut ligatu-
ras, vVerbo, nutu, ſigno, ſcripto, aut facto quo-
modolibet arte diabolica inito, te, dæmon, &
lpiritus immunde, five unus, ſive plures ſitis,
cirecte ‚Vel indirectè ſuper hanc creaturam Dei
N. vel extra illam ligavit; Ego indignus Sacer-
dos, ac Miniſter Chriſti, auctoritate mihi tradi-
ta, à ſancta Romana Eccleſia, deſtruo † enervo
†abſolvo † & diſſoluta eſſe decerno † in no-
mine Dei Patris F† & Filii † & Spir
men. „
Inſuper tibi, & ſociis tuis præcipio, ut (illis
non obſtantibus) exeatis ad deſtruenda omnia
vincula, & maleficia contra hanc creaturam, vel

quamcunque aliam conſtructa, & ordinata, ac

counſtfuenda, & ordinanda; & hoc per virtutem,
atque potentiam Domini noſtri Eſu Chriſti, qui
propter magnam miſericordiam ſuam venit in
hunc mundum, & in beatæ Mariæ Virginis ute-
r eſt incarnatus, ut homines perditos, quos Ves.
tà diabolicà perverſitate damnaveratis, ad cæ-
Ileſtia revocaret, & causâ cxpellendi vos, er.
H 0.

S e mnign
Auanm
genmbomm
lrene V.
Ales:

Aoramun
Domuneſa

s; De⸗ hone

ſcholo opnrt
ellihi, Auht
Nen Miuupre
V (ecun

pbnehlheu,

Uen
ucrcheer te
lo ehenri,
niſtlſtlankan

nulſcunai,

itus ſancti 1A

u

i,ſlen inan
60.

ſenentt er

Amlimn, el
umalineiſte

lrneini
ulſaliin
g. . in
enitu
Cenon N
hurqnn

uinchl

—

4

Benedictionum. 44
nichin ctôsque malignos ſpiritus ab hominibus, & eji⸗
dnln ciendi vos omnes in profundum abyſlt. Ecce
ucnen Crucem Domini noſtri Eſu Chriſtitfugite par-
tes adverſæ † vicit Leo de tribu Juda, radix Da-
Cocetm vid: Alleluja, Alleluja, Alleluſa.
ent OOremus. ,
iin TE adoramus, te laudamus te glorificamus
un] 1 Domine ſancte, Pater omnipotens, æterne
Deus; ne hunc, obſecro, famulum tuum N. à
diabolo oppreſſum, perire patiaris, & vexari:
ſed ſalva, & adjuva eum gratià miſericordiæ tuæ,
uhiht, quem PFilii tui pretioſo ſanguine redimere digna-
t annl, tus es. Quj tecum vivit & regnat in unitate Spi-·
Vepun in ritus ſancti Deus, per omnia ſæcula ſæculorun,
denmd Amen.
Ndnndeog maleſicium abſit, & præſentialiter tantum à demone
te nilin rorqueatur ohſeſſus, tunc neceſſarib, præ omnibus exigere
kmnoftten debeas ab ilo obedientiam, & vi extorquere illam mediis,
etno in i exorciſmis ſequentibus: quam obſequentiam confirmari
Ctuſniüfi facies ſolemni juramento, prout in ſequenti habes ſor-
mula.

6„

S

== =

1,Perſumde
ra Uier

Forma juramenti extorquendi d dæmone; manibus
obſeſſi ſuper Altare, vel librum Eyangeliorum, aut ſupra
lent texteram Exorciſtæ, vel, Crucifxum poſitis; De obedien.
Kon tia ſcilicet præſtanda, de veritate dicenda, de ſigne
heſel dando diſceſsis ſui, ac de loco, & tempore
in H liberationis creaturæ.

tH 0 ni penitus tacita deceptione remotãâ, egoe
e,

dæmon N. nomine omnium malignantium
lie ſie ſpirituum, hinc quomodolibet commorantium,
N1, Ubi Miniſtro Chriſti liberé ſpondeo, efficacique

1

,
=

446 cse d ayrner⸗
juramento ſuper hoc ſcro digmnats confirmo, mrehne
me poſthac ſponte occurrente, ve e imrena. As. Lun
gante, ac præcipiente, lers cecre⸗ ene an⸗ Auiſ⸗
de, juxta tuam mem reſpondere: nec n D nelen
& tibi ex officio mihi præcipienti, in or pund us enlin⸗
er: itum fecerim, Dei np⸗
obtemperare. Quòd ſi irriti amque eius pfo- formunp
furorem invoco contra me ztat Pri clus pio: Ponern
voco, ut mei vindicem znittzt rincipem err. iu na
citús ſui Michaelem Archange uun ui mii 1 r on
manibus inimicorum meorum tra at u 1o br. Cimnki,ll
que inſtagnum ignis æterni, cum omemm meret ur
naruminfernalium de momento in nee I, lon ekrum
uſque ad diem Judicii magnum, Amen. kingrro
. Oremus. r; iſte- Vgeupropern
Eus, qui miro ordine, Angclorummin rO. Nli Deb
ria, hominumque diſpen 28; con mnaimnn
pitius, ut à quibus tibi rminiſtranti ni alisnos n hunitu⸗
ſemper aſſiſtitur, ab his in terra con n n nde lnin
hos ſpiritus vita noſtra vuugalure en tunm. Prluo,
num noſtrum JEſum Chriſtum *RKü Spiritus 1, Cymunse
qui tecum vivit & regnat in n are ionmnn, ritünnnd
ſancti Deus, per omnia ſæcula ſæ ln ubt
Amen. Froneihiu . niruſe
. rorciſmus. zuoi. n Nrin
B Nererate dierum malorum, audi terribilem jug

. IIkent obele
ter, ac jucundam ſanctæ Matris Eccleſiæ vo⸗ mniner
cem., ex Iſaiæ Prophetia deſumptam ſacrudde chne⸗
miſſarum ſolemnis propalatam, ild no ein
rus eſt nobis, & Filius datus eſt nobis. O vonin⸗
terribilis, cunctisque tremenda emon iun dan
vox mundo ſuaviſſima, & Chriſti iel g in
jucunda! geme geme ergo, & contr “
jucunda! geme, geme erg conttemie⸗

Beuedittionum. 447
Hnteme abyſſe tenebrarum, ac per concavasregni tui la-
r Iti tebras perſonent mæerentium ejulatus, & ſine fine
itr Aee gemitus. Luctum facite, &α vos, 6 tartarei ci-
Nerne. Ves, quaſi ſr up er U nigenitun ſuper admirandum
iet, n hunc Dei Genitum, qui, cum in forma eſſet ex-
umien, cellentiſſimæ Divinitatis, exinanivit ſe, accipi-
tingten ens formam parvuli; ut Vos ne quitia, ac perver-
iurkume ſitate longæVos, atque fallaciter elatos abbre-
Gxim in. Vatæ manus ſuæ potentia confringeret ‚diſſipa-
mnm. et, ac potenti imè perderet. Dignum erat,
damnati, ut ipſe excelſus, humilitatis formam
aſſumeret, ut fortiſſimus imbecillitatis arma in-
dueret, veſtram quærens eontundere ſuperbiam,
veſtramque proſternere chimericam vanitatem.
Ut gigas propetavit ad nos (gratia ſua) dilectos
3 apeig⸗ parvulus Deus ipſe magnus & fublimis, atque &
ſ ſummo cælorum faſtigio celerem fecit egreſ-
nndund ſum humilibus ccurrens, ut ſanaret infirmos,
cvan conſolidaret imbecilles, confirmaret debiles, veſ-
hir. N traque malitia obſeſſos homines. Verùm, bre-
mküm vis, & parvulus contra vos perverſos apparere
ue decrevit in mundi caſtris David ille cæleſtis, ut
hrlu kult confunderet ſubſtantiâ tam tenuis carmis, elatio-
nis veſtræ atque obdurationis perfidiam. Puer
„, iſte noſter tenellus, & mitis vos vincit, vôsque
rnin⸗ proſternit, belluæ, ferocitate pleniſſimæ; vos,
Nn Le tauros indomitos ligat, ac jugo ſuæ potentiæ
ntin fortiter edomat. i eſt ergò robur veftrum,
N“ & virtus, & leones robuſtiſlimi? qui lactentis
. ON manibus, quaſi luſu victi, ruiſtis; Vagitus dulces,

mmauemen
tointmonnene
n An.

Vrlowmmmin

.

„. . . . . . . .
Ptun atque ſuaves divini hujus Infantis tormenta ſunt
1. Aa t . . . 1
hit bellica, veſtram turrim, infernales Babylo-

7
n N 7 es;

7

X

nes, funditus evertentia, & comminuentia. Va- i)uf
it infans in cunabulis, & veſter tremit luciſer ſyat.
in latibulis. Plorat infans in præſepi, & vos, tar. ar No
tarorum monſtra, horribiles præ timore mugi “
tus emittitis. Vagit infans ſtrictus faſciis, & 4 nm
proſtratus ruis tu, draco truculentiſſime, catenis eſomm
undique obvolutus. Vagit Eſus infantulus, & Re Fan
cuncta dæmonum turba aſſiduè trucidatur. O i

magna coæleſtis hujus infantis potentia! O qua- l
lia operaturas eſſe putatis manus cjus robuſtiiſi- Uuct x
mas, dum tot miracula prodeunt àtenui, atque in- lre
firma voce lactentis? Bene etenim ſcriptum eſt; “ 5
Sagittæ parvulorum fſaltæ ſunt ylagæ eorum: quia ſacra- ineer
Hiſſimæ hujus parvuli benedictiones, quibus nos a E
,digitu lis ſuis ſanctificare ſolebat, vos perfidos in- ir
ferni cultores hominumque invidos deſtruco. enhncli
res acriter transverberant, occidunt, lacerant. nl un,
edigfi . I ſ. . * MUlNo, cos
Benedictio enim Domimi JEſu ſuper nos cadtt dneh⸗
ſemper, ut nos ad ſuam imaginem effectos & dercen

ſanguine ſuo redeptos protegat, ſervet, roboret, i in
5 . Ul⸗
atque defendat; cum certum ſit, quòd inde ſur- rn d
rexit ultra ſe infirmitas noſtra, unde ſub ſe inſf. ttun

mata eſt firmitas Dei. Super vos autem perti- rätnit
naces, & contra vos maledictio erit, æternaque Tenc 1 Ii⸗
alld cctpor

damnatio, fugans, diſſipans, atque inceſſanter ſcmed
Vos perſequens. Verè plagæ factæ ſunt vobis anſüſe
jacula ipſius Eſu Redemptoris, dum ſuæ bene- ccke u
dictionis ſigno, docet manus noſtras ad prælium, G lohen ſn

Aingitos noſtros ad bellum centra vos, & peſtimos alle⸗ 4 nefonnn
clas veſtros ſapienter inſtruit. Signum etenim lec fi⸗
hoc f† benedictionis illius vos torquert †hoc ſig. ed e
num pueri JEiu † vos deprimit. Hoc ſignum r

par⸗

mminent 6 — Benedictionum. 449
krtrntii⸗ parvuli Jſu † vos vincit. Hoc ſignum Dei EE.
u† Vos ligat. Hoc ſignum fortiſſimi Eſuf
rtnerm: VOs fuar. Hoc ſignum Altiſtimi Eſu vos ter-
han ſti ret. Hoc ſignum terribilis JEſu vos flagellat.
eniline ne Hoc ſignum Potentiſſimi. JEſut vos dilacerat.
Hugein Hoc snu admirabilis Eſu † vos verberat.
Nence h Hoc ſignum † vos debilitat. zihe lignnn †
tmnin VOs cruciat. Hoc ſignum † dulciſſimi Itſu vos
comburit. Hoc ſignum denique † ſacroſanctæ
Crucis & benedictionis, quod validiſſima ma--
iümad nus) Eſu ſuper nos conſignat, vos jugiter con-
nmn (liſtci demnat. èèG—M
o, er Seigirur potentiſſimum hujus divini in-
ee fantis Eſu ſigaum, & benedictionem † & per
ritni, cjusdem ſanckiſſimi JEſu vagitus virtutem, atque
W Potentiam, vos perfidos, Dei rebelles exorcizo † .
ant, len conſtringo, † cogo † compello † & vobis vrili- 5
e ter impero, ut meis obediatis præceptis, ab hoc
rnchtil corporc velociter excundi: qui, licet indigaus
inct Men ſim, vilis, debilis, ac peccatorum ſarcinâ preſſus;
ND auctoritate tamen mihi traditâ à ſancta Romana
leſbkn Eccleſia, in ſolidiſſimà Eſu infantis virtute, ac
A rNt meritis fundatà, applicando omni conamine
oet d mentis, & corporis contra te, tuòsque peſſimos
mui ſectatopes & ſocios easdem cæleſtes hujus puerk
teſm JEſu voces, vagitus, atque ejusdem dexteræ be-
UmHH nedictiones, vos cjicio † & ab hoc tempore, ſie
uAXα intus, ſive foris adeſtis: Vos eradico † vos fugo
Vos flagello, † vos extermino † vos enervo † vos
maledico † atque indefeſsè vos contemno t in
ice nomine DEI Patris t & JEſu Filii† & Spiritus
ecg ſandtitt

hu Ciufann
Nnu, Ndtt

—

8

45⁵5 0 D Theſaurus

ſcitis: Quis putas puer iſte erit! & hoc: quia mana:
Domini cum illo aderat: Quid vos dicendum exiſti.
matis de puero iſto ſublimi, ac præcellenti, qui
dicitur )Eius; in quo non tantuùm dextera, ve-

*2 . 7 5
rùm & cuncta DEI virtus, cunctaque potentia

eſſentialiter ac indiviſibiliter continetur? Quis

prutas, O peripſema tartarorum viliſſimum, quis

putas puer iſte ſit? Hic eſt enim excelſus ille, at-
que terribilis, qui ob noſtram infirmitatem exte-
nuavit ſe incapacibus, & ſui velamine corporis,
ſplendorem Majeſtatis ſuæ, quem viſus hominum
non ferebat, obtexuit. Hic eſt, qui factus for-
ma ſervi, forma Dei eſſe non deſtitit, nec alte
cum altero, ſed unus in utroque. Hic ι

Ur quid ergd infernales beſtiæ ſtatis, & obſif.
titis tan æ potentiæ? ſi de parvulo Chriſti præ-
curſore adhuc in matris clauſo utero, dictum

magnus, & admirabilis, fortis, & impa. iubilis,

qui ſuſcepit triſtitiam meam, ut mihi ſuam læti-
tlam largiretur. Debuit ergo dolorem hominis
ſuſcipere, ut vos vinceret, de'mones. Neque

enim habent fortitudinis laudem, qui ſtuporem unmludlea

magis vulnerum tulerint, quàm dolorem. Hic
eſt ille ſublimis, qui de infirmiori ſexu fortior gig-

nitur: quando de altera quaſi Eva, quæ vere

mater eſt omnium verè viventium, ſecundus A-
dam generatur. Qaput veſtrum, & princeps
Iucifer illius quondam expertus eſt vires; & Vos

omnes, ſectatores peſſimi, adhuc faſces fertis c-

catricum, quas à validiſkimo ejus brachio, miſe-
ri. retuliſtis: ſcriptum eſt enim: Fecit potentiam
m brachio ſuo, diſperſit ſuperbes mante cordis ſui. Non-
3 .

, ℳN G
.
1

7 . S

ent

—
S=S

nt, 1

nlerek
etres

erollinns

Pn, nugtip
zeinceſluner
leiluumoc
n (curek
eik ſein
nr obiia eo
mulmm
1 Munkun,
Tnamugklunn
erun Pore

PImnnco, ncro

ini ueff
Nlimacxle

Unimn gucde
ee. Puer
Uendgeter ⸗
Gbmhienigfe
Nüno, Xecit,
igoglunolte

Ame! hen
Permimn ſer
Cltd
Ilde Pero

1

Beneditctionum. 451

cht vos pudet, fætidiſſima ſtercora, panem anima-
. 5 N . X . „
l üin rum à Deo effectarum, & præcipusè iſtius crea-
o,I turæ „ Veſtra peilima obſichiene conſpurcare?
e gling 7 S 4 Altiſſ 5 g. Mi ; Peeh,
egiu nôsque Sacerdotes Altiſſimi, ojusque Miniſtros,
net arque Paſtores impedire, quo minus illum fran-=
ale 3 83 „ . . . „ 7* 4
elei gere poſſimus, cum ſciatis, ꝓarvulum Dei Filium

nem „ IEſum, vagitibus, atquę lachrymis illam præ fa-
Müen me inceſſanter appetere? Quapropter niſi hof
nmen domicilium occupare ceſſabitis, creaturam iſ-
llmmd tam (quæ eſt panis purus & mundus) qualem
eweloi inveniſtis, relinquentes; panis veſter, & potus
muremen ſint vobis à Deo ipſo, ignis, grando, nix, glacies, ſpi-
nne s ritus procelarum, ſulphur, pxx, abſynthium, reſi-
Uünkommin na, plumbum, venenum aſpidum, botrusque
gühentn cypri amariſſimus, ad mille gradus augenda ſu-
nt, er de pra veſtram quotidianam in inferis portionem:
. Ie ſic mando, Ac vold ‚ſic jubeo, & in nomine

imth Altiſſimi JEſu efficaciter impero † Amen.
enihitune. Sed jam ad cæleſtem parvulum JEſum redea-
Oorenlamn mus, qui mirabilia magna ſolus efficit in cæ'o,
Nane Ne & in terra: qui que humilitate, ac vitæ innocen-

güln tia parvulos ad ſe advocat, dicens: Sinite parvnlos
!, . . 1 . . 1L . . .
olren vemre ad me. Puer inquit, natus eſt nobis. Me. -

Gankmmg Mento creatura damnata, reprobata, atque à

Hia A Deo ſempiternis repleta maledictionibus; Me-
un mento, ac meditare, hunc eſſe puerum illum,
Ha . X „ .1 , S. . S
In de quo aliàs modulatur carminibus: Suſcepit Iir tel

Pieſtn paerum ſuum, recordatus miſericordiæ ſax. Ovoces
Ne. . — . . 1 2 „
iuuit dulciſſimas! cantus fuavitate pleniſſimos!
e divina carmina, ſublimi afflata ipiritu, ac fapien.
W

=

li um tia canit de puero, quæ puerum ipſum inviola-⸗
, Me ta concepit; quæ puerum illibata geſtavit in ute-
niche e. l 10

„

4

„

452 Theſaurut. .

ro, quæque caſtiſſima peperit, atque uberum
ſuorum lacte aluit: quia nobis fuit natus, nobis-
que ex intacta Virgine datus. Suſcepit, inquit
ipla⸗ puerum ſuum Iſrael, Cùm videlhcet Deus

Pater omnipotens, memor in ſæculum teſtamenti ſui,

verbi, quod mandavit in mille generationes; Multa poſt

ſæcula, multaque annorum elapſa curricula,
quòd promiſerat, nideliter exhibuit; verbum
ſcilicet caro factum; Semen illud Abrahæ ve-
rum; de Spiritu ſancto Virginali utero ineffapi-
liter conceptum, nobis hominibus præbuit: in
Juo non modo Iſraelitarum, verùm & gentium
= G
Aius effectum eſt; ad veſtram, ò dæmones, æ-
ternam perditionem: non enim quia in vili, ter.

reſtrique Venit Altiſſimus paupertate, regium

debo uit Principatum. Non quia humanitatis
ſuſcepit forniam, divinitatis in ipſo minuitur
auctoritas: quoniam ſummæ benignitatis de-
miſſio, non erit ſubſtantiæ transmutatio: neque

ab excelſo Patre fſeparatur, cùm à terrena matre

Portatur.

Per hanc ergò, per hanc ſublimem muùlierem,
ad tam grande opus à Deo electam, vos exorci-

20 † rebelles cælorum. Per Mariæ verba ſuaviſ-

ſima, atque concentus, vos adſtringo † per
ejusdem Mariæ illibatam Virginitatem vos com-

Ke lo per infallibilia Dei promiſſa, in ejusdem
Virginis completa viſceribus, vos cogo t Per Dei

Verbum, Caro factum, vo bis impero] Per ſal-
Vationem hominum, iſtius pueri miſſione ma-

natam, vobis firmiſſime mando † ut, velitis,

nolitis, virtute omnium prædictorum, ac dicen-

1¹

n en
Piofetunn
omopot
lobanid
nhDeo .
Gbvs atrii⸗
rluamlun
Eni natun
te .
Füfiim.
i e umen
uneleeis:
Gmr Terun
, Ndle on

aturflisf

ninonnln

ue ſoemnd e
unin tiſenniti

é

. Orſum.

Tenmumnſtolern
EVrlumpdti

ſlunhin
ins ſellm,

onotoge⸗

ardn ce
Uugan uni

nguamnnde
in chin
Atle mert
Eeteunton
mn len
nße

gP = =
==

Benedictionum. 453

dorum, vefſtra frangatur durities, veſtraque ſu-
perbia retundatur, obediendo præceptis meis, ad
Dei omnipotentis honorem. Daigitur gloriam
Deo Patri, da gloriam Verbo Dei Filio: da glo-
riam Deo Spiritui ſancto: da gloriam unà cum
triibus divinis Perſonis etiam Deiparæ Virgini,
per quam humana natura Dei Filium gratiosè ſuſ-
cepit, natum in ea de ejusdem Spiritús Divinita-
te &c. —
Fuiſti jam, & tuò miſerrima creaturarum, fu-
emm iſti de numero filiorum Altiſſimi, dum ſcrip-
tum eſſe ſcias: Ipſe eſt principium viarum Dei, qui fe-
tit enn. Verum, cuùm adhuc tener, ac parvulus
e, N eſles, atque ommipotentis manu ſuſtentareris,
uhmmm fruſtra tuæ fiſus ſuperbiæ, terga vertiſti Creatori
onmu tuo, ingratiſſime fugiens: & cum principe tu-
Qieniumi ſtulte locutus ecs: Aſcendam ad Aquilonem: ſupra
Uund⸗ler Montem teſtamenti recumbam, & grandis ero at Altiſſe-
reudn Snus. O riſum, planctum, damnabilem in
cnen æternum ſtultitiam adhuc recens ortus, proſili-
NunNtrn bræ ſumblſti ac fortiter cecidiſti: aſcendere
, in Cælum Divinitatis tentaſti; ſed propriæ cogni-
tionis ſcalam, miſer, ſubſternere neglexiſti.
„ Quomodo gigantis æqualitatem conſequi vole-
e Das, dum calccamentis infunæ humilitatis ne-
n quaquam uti conſueveris? ſoleas dejectionis
nunquam in pedibus tuis habuiſti: & ſupra cre-
Ppitas, elatus, ac tumens, greſſus facere auſus fu-
iſti: & ſic meritò ad infernas ſedes, ſecluſa om-
ni ſpe reparationis miſerrimè corruiſti. Ideircò
enim non ſuſcepit, neque unquam ſuſcipiet te
manus Omnihotent ſicuti ſuſcepiſſe jam vi

1 *
2*
caooſF-
(0 .

—

4/4 Theſaurus

diſti puerum ſuum Iirael. Non extendet adte,
nec ſuſtentabit te Altiſſinn brachium; quia

. 7 .
hiberé, nemine opprimente, atque impel-

lente, tuum reliquiſti Conditorem, tuique

tionales creaturas ſuſcepit, & quotidie ſuſcipe-

re non deſinit, Sacramentorum amplexibus, va-

lidiſſimus Samſon ille cæleſtis, qui veſtrâ vos pul-
. „ 12 A . „ A
