malis. Fidelis eſt ſuper omnes: cunctos enim nde.
tum veteris, tum novi teſtamenti antecelluit i-
ſa Sanctos: quæque & ipſum fidei noſtræ aucto-.

.

5

5
F§F92 Tkbeſaurus
rem fidelibus peperit. Spes ejus omnem ſpem
exuperavit. Scd quis mortalium Mariæ virtutes

–

oratione proſequi valebit? potentiſſuma eſttan-

dem ſuper omnes potentes; cùm ſolo conſenſu,
de cæleſti faſtigio traxerit illum, qui magnus eſt,
& excelſus ſuper omnes deos, quique mirabilia

magna operatur ſolus in cælo in terra, & ſubtus

Terram.
Per iſtius ĩigitur tam eximiæ Virginis virtutes,
ac laudes, iterum vos impuros dæmones exorci-

20 † ut præceptis Altiſſimi per me ejus Miniſtrun-

vobis injunctis, obtemperetis. Per Mariæ validiſ-

ſimam potentiam, vos tartarorum mancipia

conjuro † per Mariæ ſpem accenſam, vos cede †
per Mariæ fidem rnndimam, vos punjo † per
ariæ prudentiam, vos cædo † per Mariæ pieta-
tem atque clementiam, vos peſſundo † per Ma-

riæ erga Deum ſuum & homines charitatem, vos
canes adſtringo † per Mariæ illibatam Virginita-
tem vos confundo † per Mariæ obedientiam,

Vos ad obediendum compello. Per MARR
inclytam humilitatem vos arroganteg, vos in-

fames, vos damnatos, vVos pertinaces humiliari

Præcipio † ””MMäs
Ipſa eſt enim fortitudo noſtra, ipſamet Dei-
para Virgo eſt ſpes noſtra: Maria ſolamen, Ma-

ria tutamen eſt noſtrum; Maria noſtrorum me-

dela, Maria refugium noſtrum, Maria noſtrum
robur, & virtus, Maria gaudium, Maria ſors nol-
tra, Maria dux noſtra k , Maria ſpeculum noſ-
trum, Maria conciliatrix noſtra, Maria theſaurus
noſter, Maria ignarium ſapientia, Maria ſimpheid
. *

7

ir, hacko

entch
ael

fte M
elumg
mmebollun
rocul
traague
(Nenco v
uneklil
coverlo.
rutnia
Ptituum,
Norunn
Unwrecre
ennin

ekoppg

kocn⸗
lctio pao
Gentn 6
nillatrn

ielumee

: exult

Ubilemms
llo, deno
ir,tmum
m, Valdl
W1 N
Etümciſli
Oinm .
oumgnen

Benedictionum. 593
unn magiſtra, Maria pax, Maria amor eſt noſter, Ma-
ung ria fidelium gloria, Maria ſalus omnium, Maria
riln omne bonum, atque orbis terræ felicitas eſt: un-
nnte de procul dubio vos ad obedientiam impellet,
nds elramquc ſuperbiam ſuis conteret pedibus, ex-
AN pellendo vos fortiter ab hac creatura Dei, ſan-
nterL guine PFilii ſui ſignata atque redempta: quoniam
& converſo, ipſamet Maria lux eſt, veſtrarum tene-
brarum fugatrix, ipfa eſt flagellum inpurorum

ſpirituum, ipts eſt ſupplicium dzæmonum infer-
pſa

.

ſnle gen
, oote,

enere .
etnu norum, ipſa eſt damnatrix obſtinatorum, ipſa
RAnnit imprecatrix eſt veſtrarum execrationum ipſa
um mm potentiſſima contra lucifernam perfidiam bella-
un u trix, ipſa eſt oppreſſio tumidorum Dei hoſtium,
fpungf ipſa eſt oppugnatrix humanæ ſalutis ad verſario-

Kunrt rum, ipſa eſt confuſio obſtmatorum lerpentum,

mhe ipfſa eſt domatrix Dei rebellium, ipſa eſt doior, af-
sdaum flictio, pavor, tremor, horror, totiusque inferni
run l ⸗ concuſli. Gaudeat igitur terra noſtra tantæ Vir-
Nrctehtu Zirus Uluſſratn Jqecore, ac virtute defenia Lætetur
Le fidelium Eccleſia, ejus Præcellenti majeſtate pro-
rvong tecta: exultent Sancti, ſub tali capite coacti.
1Jubilemus & nos omnes, ſub Mariæ Virgims au-
vilio, de noſtro adversùs vos, tartarorum bes-
u eN tiæ, triumpho. Maria igitur, quæ eſt potentiſſi-
E ma, validiſſima, nobiſcum adſit, & cum crea-
lunan tura iſta N. ipſaque corroboret nos contra vos
pertinaciſſimos, & præbeat nobis virtutem ſuam
e Qeſuper, ut verba mea, veluti Dei Omnipotentis
. eloquium, ignita ſint vehementer: ita ut ad
m quascumque ſyllabarum particulas, accidentales
1, mi Veſtros augeant cruciatus, veſtram retundant

Pp pro-

murs 1

594 Tkbeſaurus
deflectant, juxta mei ſententiam, Sacerdotis, Dei-
que miniſtri præcipientis. Ipſa enim Maria, ma-
ter JEſu Nazareni, exorcizet vos † Maria, Dei

mater Sabaoch, cruciet vos † Maria, Dei Genitrix

Eloym, affligat vos † Maria mater Dei Eloha,
perterreat vos Maria, mater Dei Agyos, con-
tundat vos † Maria, mater Dei Otheos, conju.
ret vos † Maria, mater Dei Athanatos, cedat vos †
Maria, mater Dei Iſchyros, præcipitet vos †
Maria mater Dei Homouſion, Verberet vos †
Maria, mater Dei Tetragrammaton, duris vos

adſtringat vinculis † Deipara Virgo Maria, con-

ſternat vos † confundat vos † premat vos † con-
demmnet vos † incendat Yos vos jaculis confo-
chat †½ vos feriat † vos præcipitet atque omni
execratione, & malorum copia vos undique op-
primat. .
Nec tantæ virtutis ſublimitati defuiſſe credatis
occaſionem patiendi: ipſa namque absque cul-
parum labe concepta; quinimò & ab actuali pec-
catorum macula ipſamet inconcuſſa per totam
vitæ ſeriem perdurans; ſemper tamen dolorum
fuĩt confoſſa gladio innocens Dei mater, ob Fili
ejus tormentorum incurſus: ſcriptum enim fſcitis:
tuam ipſius animam pertranſibit gladius: nimi-
rum doloris, non materialis. Quo martyrio gra-
Vius & ipſa paſſa fuit, quàm ferro. Quantò enim
in comparabiline amavit, tantò vehementius do-

Iuit. Unde ſicuti non fuit amor, ſicut amor ejus,

ita nec fuit dolor ſimilis dolori ejus. In martyri-
bus enim magnitudo amoris dolorem lenivit

Paſlio⸗

proterviam, veſtrasque cervices libenter ad ima

ſorbzr ,
ogoe
aplos

orser

Gumert
Mariei
Manie g
ſerbereti
Manir he
Voshocei

ejecn

cooner
lioren⸗
Cgeſt o

(os tena

(ient
Ferumh
pothufust
bus penun
uradadtr
fopeminl
urs necei

uluparut

i ſlie

edes ſer

fitenn
lm Der

Nurelnfu
Enſn, ſb
m E.
Ceth⸗ lls e
lyeg

Benediclionum. 59 5½

Amrc paſſionis: ſed beata Virgo, quantdò pls doluit,
ihllrn tantoôque ipſius martyrium gravius fuit: unde

Utin EqMia plus cunctis dilexit, & juxta magnitudinem

en amoris erat vis doloris, gravius paſſa fuit mente,
un Dilr quam martyres Carne.
e ne Mariæ igitur dolores vos dæmones crucient †
lans Mariæ gladius peracutus vos inſenſatos trans-
„ Verberet Mariæ labores vos diabo los torqueant,
Mariæ lachrymæ vos mergant † Mariæ ſuſpiria /
hundi vos noceant † Mariæ tormenta graviſſima vos

meis cogant obſequi mandatis † Mariæ Virginis
A afflictiones, pænæ, amaritudinesque ob filn ſui
Mi ar paſſionem, & mortem, vos inferni hoſtes dila-
cerent † vos obduratiſſimos premant † vos peſ-
uuknt ſimos tentatores urgeant, ac'ſine ſine vos cru-
en cient. † =è
md Verùm hæc digniſſima Dei mater, & virgo,
poſt hujus tam inclytæ vitæ curſum, licet crucia-
üilemn tibus plenum (ut meritorum ahis lewius extolle-

ei retur ad aſtra) pio igne ſuccenſa ob ſponſi dilec-
büns tionem, in ſuaviſſimo Dei oſculo ſeceſſiſſe tradi-
Au tur; ne deinceps unquam decederet, cùm ab hac
medn rumdarum Valle, Veluti nebula, ſolis radio, ab
mmH ipfius ſcilicet ſponſo pertracta fuit in cœlorum
ntun Eaes ſuper æthera collocanda. Sed, an ſcitis, peſ-
in“ fimi tentatores, ſcit:i sne locum, quò potiſſimum
illam Dei manus perduxerit? & ubi Dei Filius,
. matrem ſuam dilectam collocart? ubi cæleſtis
α ſponſus, ſibi nobisque gemmam illam pretioſiſ-
α. ſimam, ac valde decoratn, ſervarit: vos, qui de
cCcleſtfbus cecidiſtis habitaculis, vos, qui in cœ-
N lorum cives fuiſtis quondam deſtinati, clarius
ſ Pp 2 per-

perluſtrabĩtis regiones illas, nobis viatoribus non
niſi fſide notas: loquimini ergo: dicite, atque
rimævas ſedes veſtcras ſublimes enarrate. Sed,
Reu miſeri, infandum vos jubeo veſtrum renovare dolo-

„

rem. Dicam ipſe verbo, Juod læniin exultans &

gaudens concinit nobis Beata Mater Eccleſia.

Exaltata eſt, inquit, ſancta Dei genitrix ſuper Choros An-
gelorum ad cœleſtia regna: unde jam de ea dici poteſt

novum creavit Dominus, nedum ſuper terram,
ſed ſuper æthera; dum veſtras Angelicas fœmi-
na occupat ſedes; caro aſtra premit, calcat cœ-

lorum mulier globos: neque ampliùs unico ſole

veſtiri, aut unica tantùm calceari luna, vel parvo
ſyderum numero redimiri ipſa dignatur; ſed &
omnium cœlorum atque ſtellarum perluſtrans
circulos, ipſi ſoli, lunæ, ac ſyderum catervis
ſplendorem elargiens ac radiorum gemmis lar-
giter coronans, Angelicis ipſis ſpiritibus decorem

impartitur, & gloriam. Hinc canitur: Aſumpta eſt

Maria in cælum, gaudent Angeli, & collaudantes benedi-

cunt Dominum. Dignum quippe fuit, corpore non

ſejungi e partu eam, quæ prærogativam ſingula-
ris gratiæ meruit præ mulieribus privilegiata, ut
non mulierum, ſed Virgineo ejus lacte aluerit,

non hominem purum, ſed, & Dei Patris Filium,

qui ſedet à dextris ejus in excelſis. Dignum eſt
etiam famulos Pominæ exaltatione collætari, &

klori. Deus enim Rex, ejusque Creator excel-
ſus, dyadema regni in capite ejus poſuiſſe certiſ-

ſimum eſt, fecitque eam regnare, atque convi-
vium ei præparari juſſit: inſuper poſuit ſolium ejus

ſuper omnes principes, quos habebat: ſic enim
7 .

edoc ele⸗
8 Mchen
cnas 00
(ubhmns.
oeel

Ee qub-

AAVerzus
ſuiltis ice

Cotmmmu

(uumn vet
ſaperr
Cigne i⸗
nlai

(e mtenn

Nernn lun
nuchuoſ
clcelluett.
collteſct
lmgvece⸗
ſockait zv.
anperocdie
netſuout

ongaudet

elsdeyote

en ihore,

Ee edjore
Ulonem

Uritinng

Aumlier,
ntun in⸗

iedeh

ii
genmne

n D

luni n

Mel

nuſey ;
nleadein

nde
ierir

, n

Plummintr
nuſelano
ntn:d
nfeilnn
uun cnent
n gmmi
heim

r. H

D
in onemn
Aikn ⸗

tI

AK. N
7

Benediclionum. 597
de hoc elevationis myſterio prædictum fuit
per Michæam: in noviſſimo dierum erit mons,

domus Domini, præparatus in vertice montium,

& ſublimis ſuper omnes colles: inter quos fuiſtis
& vos, veſtro cum lu cifero, ò ſuperbi & elati cor-
de ; qui Dei gloriam, juſſumque contemnentes,
adversus effectorem veſtrum intumefcere auſi
fuiſtis: idcircò in profundum abyſii detruſi eſtis.
Commutaſtis pro cœlo barathrum; & in ſe-
dium veſtrarum faſtigium Dei aſcendit puella:
ſuper cœlorum aſtra ſuum exaltavit ſolium, ſe-
ditque Virgo mitis: quoniam ex ore ſapientiæ
jam didiciſſtis; gloriæ præcedere humilitatem,
& ſic mitem corde Mariam gloria ipſa ſuſcepit
æterna. In profundo humilitatis, atque dejectio-
nis chao ſeſe Virgo abdiderat: attamen ille qui
excelſus eſt, quique mites ſpiritu ſalvos facere

conſueſcit, miſit de ſummo, & accepit eam. II-

lamque de aquis multis aſſumere, atque eripere
ſtuduit à vobis inimicis fortiſſimis, qui lethali
ſemper odio eam inſecuti fuiſtis. Sic ergò ipfſa-
met ſuo cum Filio in æternæ gloria ſublimitatis
congaudet adjuvans nos, protegens, atque nos
. X X .
ejus devotos, ac famulos à veſtro, ò nefandi hoſ-
tes, liVore, & invidia fortiter defendens: unde

& de ea jure optimo (ad veſtram dæmones con-

fuſionem, ejusque gloriam) cunctus populus
Chriſtianus benedicere poteſt: non eſt, non eſt
talis mulier ſuper terram mortuorum atque vi-
Ventium, in aſpectu, in pulchritudine, & in ſen-

ſu verborum, quæ comparetur ei. Benedicta es

tu Virgo à Deo tuo in omni tabernaculo Jacob.
L Pp 3 quo⸗

—

598 Theſaurus.
um, magnificabitur ſuper te Deus Ifrael.
Benedicta tu Filia à Domino Deo Excelſo præ

omnibus mulieribus ſuper terram. Benedictus

Dominus, qui creavit cœlum & terram, qui te
direxit in vulnera csbine principis inimicorum

noſtrorum luciferi. Tu igitur gloria Jeruſalem,

tu lætitia Iſiraél, tu honorificentia populi noſtri,

Chriſtique fidelium; quia feciſti Viriliter contra

inferni hoſtes, & ſola interemiſti diabolorum ca-

tervas in univerſo terrarum orbe.
In cujus præſenti agone, iterum atque iterum
Dei ejusque Genitricis ipſe opem imploran-
do, per illam vos maledictos conjuro †ut parea-

tis, ac cedatis. Per Mariæ gloriam ſublimem vos

fugere compello † per Mariæ Virgimis inclytam
in aſtris coronattionem vos dæmones adjurof,
per Mariæ peculiarem in tanta ſolemnitate exul-
tationem, vos ſceleſtos, vos obſtinatos, Vos vi-
liſimos compefco † per Mariæ lucidiſfimam
elevationem vobis mando per Mariæ nitorem,

& gloriam, vos compello † per Mariæ laudes, ab

Angelis, ac Sanctis in cæleſtibus decantatas, vos
diabolos ad cedendum cogo † per Mariæ gra-
tiam, & merita in hac ejus aſſumptione elargita,

vobis impero † per Mariæ munera, quæ, ob tan-

tam gloriam ſibi datam, ſuis impartiri dignatur
ſervulis, vobis mando † per An gelorum, Archan-

Florimmdque concentus, & gaudium in tantæ
Virginis aſſumptione, vos nequiſſimos exorci-

20 † vobis firmiſſimè adverſor † vobis Viriliter
umpero, ut mea cxequamini mandata, Hin ve-
L oci-

quoniam in omni gente, quæ audierit nomentu-

(Uncle

1
lero haben
II eins Cum

ieterede
cine
e, V,
Cotradlco
Iunicatlo.
mledichio
Nulecicio
get Vos t:
mnenlord, u

minehel⸗

Dehgue nut
Anrn⸗

—

Inbehon

ancato

fequenti

hrumf

ſe

olutocent
umts ecce/
Ceen, . o
Mrime
k ſes
Mocah

Pulliei
Deul

Imtnn,

Nehig in
entt oll

ECkaunlter

Wcübolr

muneneinn
Oen upe⸗

r.
nnmenv
Trufinneſri

,
WIr
ME
„7 ee
e ſecD.
ubee .

Unptore

Benediclionum. 599

lociter recedendo: aliàs, ſub iisdem pænis, in

nomine JEſu Nazareni, ejusque Virginis Matris

Mariæ, Vos, vobisque faventes, Vos detinentes,

conſilium dantes, vobis auxiliantes, in æternum
contradico: ut execratio, interdictio, excom-
municatio cæleſtium Angelorum ſint ſuper vost
maledictio Deiparæ Virginis exterminet Vos †
maledictio Dei Heique Genitricis Mariæ excru-
ciet vos augeatque ſupplicia veſtra absque
menſura, uſque ad judici magni diem † in no-
mine Dei Patris † Dei Filii † Dei Spiritus ſancti †
Heidus matris ſemper Virginis Mariæ &c. ††
men.

—

Exorciſmus VII.
In Feſto ſancti Joſephi, & per Octavam.
Praæparatio ùt in primo Exorciſmo prater ea, quæ hie
“ bhabentur propria.
† Sequentia ſancti Evangelü ſecundum Mat-
thæum † . Gloria tibi Domine. †

1

CU m eſſet deſponſata Mater JEſu Maria Jo-

ſeph ; antequam convenirent inventa eſt in
utero habens de Spiritu ſancto. Joſeph autem
Vir ejus, cùm eſſet juſtus, & nollet eam traducere,

voluit occultè dimittere eam. Hæc autem eo co-

gitante, ecce Angelus Domini in ſomnis apparuit

4ei, dicens: Joſeph fili David, noli timere accipe-
P

re Mariam conjugem tuam, quod enim in ca
natum eſt, de Spiritu ſancto eſt. Pariet autem Fi-
lium, & vocabis nomen ejus Elum: ipſe enim
Pp 4 ſal⸗

8600 TYeſaurus

4

Be. Laus tibi Chriſte.

2 . .
ſalvum faciet populum ſuum à peccatis corum.

Per Evangelica dicta extinguatur † diſſipe-

tur † & deſtruatur in te N. omnis diaboli vir-
tus. In nomine Patris † & Filii † & Spiritus ſancti
Amen. ”
Dicantur Litaniæ Sanctorum, ùt ſuprà in prima
Exorciſmo.
Verſ. Eſto nobis Domine turris fortitudinis.
be. A facie inimicorum inviſibilium.

Verſ. Nihil proſiciant inimici in nobis. G. Et fli

iniquitatis non apponant nocere nobis.
Verſ. Libera nos de ſanguinibus, Deus ſalutis nos-

træ. HN. Et exultabit lingua noſtra juſtitiam

tuam. .
Verſ. Deus deſtruet vos in finem. B. Evellet vos,
&& em grare faciet de corpore iſto. .

Veri. Dirumpamus in Domino vincula eorum.

W. Et projiciamus à nobis jugum ipſorum.
Verſ. Apprehende, Domine, arma & ſcutum.
Be. Et exurge in adjutorium noſtrum. .
Verſ. Vade retro ſatana. ꝭ. Dominum, Deum-
que tuum adora. H
Verſ. Domine exaudi &c.
Verſ. Dominus vobiscum.
ODremus.
Anctiſſimæ Genitricis tuæ Sponſi, quæſumus
Domine, precibus adjuvemur: ut, quod poſ-
ſibilitas noſtra contra hoſtes tuos obtinere non
vValet, ejus nobis interceſſione donetur: qui vi-
Vis, & regnas cum Deo Patre in unitate &c.

5 Giebus

Dowin
nex: ⸗
eut. inDe

Mopen
. ſ .
iarn trac
Nothugeal
ſifuiſenea
mee
enolbene
uncomnt.

un Ct.

Purumnot
Prwordum
eccttz dn
Nine are

GCligo.

Neiihujus⸗

tnpiasme,

mborum
Mlus et/
609, quor
Conpech

Deſto 00

conDe
Urceente

14
anor Fire

un noltrun

ne *P

tr

ips

müforiuci

pnobi. NA

Ne i.
Deuettenro⸗

votn Ainam

dare
lo.
Onocrenmn
Pulnzpionn.
d. 1nn
malen.
tnn.
Oumnun,

num noſtrum

Benedictionum. „S60 1I
Pſalmus 10. ð
N Domino confido: quomodo dicitis animæ
meæ: transmigra in montem ſicut paſſer? &c.

Matut. in Dom. I. Nock.

LYeectio Libri Tobiæ. .
IN diebus illis, Sara filia Kapuch audierat im-
properium ab una ex ancillis patris ſui, quo-
niam tradita fuerat ſeptem viris, & dꝛ'momum

nomineAſmodæus occiderat eos mox ut ingreſ-

ſi fuiſſent ad eam, quæ in oratione perſiſtens, cum

lachrymis deprecabatur Deum, ut ab iſto impro-

perio liberaret eam. Factum eſt autem cdie tertia,
dum compleret orationem, benedicens Domi-
num, dixit: Benedictum eſt nomen tuum Deus
patrum noſtrorum; qui, cùm iratus fueris, mi-
ſericordiam facies, & in tempore tribulationis
peccata dimittis his, qui invocant te. Ad te, Do-
mine, faciem meam converto, ad te oculos me-
os dirigo. Peto Domine, ut de vinculo impro-

perii hujus abſolvas me, aut certè deniper terram

eripias me. In illo tempore exauditæ ſunt preces
amborum in conſpectu gloriæ ſummi Dei, &
miſſus eſt Angelus Domini S. Raphael, ut curaret
eos, quorum uno tempore ſunt orationes in

conſpectu Domini recitatæ. &ι Deo gratias.

Oremus.
Abveſto nobis, quæſumus omnipotens & miſeri-
11 cors Deus, contra deæ'monũ iſtorũ inſidias: &,
intercedente Beato Joſepho Confeſſore tuo, ejus
circa nos vires propitiatus extende. Per Domi-
N Eſum Chriſtum Filium tuum &e.
Pp 5 ”

602 Theſaurus
CTlitum Joſeph decus, atque noſtrz
Oerta ſpes vitæ, columenque mundi,
Quas tibi læti canimus, benignus
. ISuſcipe laudes.
Te ſator rerum ſtatuit pudicæ
Virginis ſponſum, voluitque Verbi
Te Patrem dici, dedit & miniſtrum
HFHFlſie ſalutis.
Tu Redemptorem ſtabulo jacentem,
Quem Chorus vatum cecinit futurum,
Afſpicis gaudens, humilisque Natum
= Numen adoras.
Rex Deus Regum, & Dominator orbis,
Qujus ad nutum tremit inferorum
Turba, cui pronus famulatur «ther,
“ Se tibi ſubdit.
Laus ſit excelſæ Triadi perennis,
Quæ tibi præbens ſuperos honores,
Det tuis nobis meritis beatæ
GSaudia vitæ, Amen.
Verſ. Ora pro nobis Mariæ Sponlſe ſancte Jo-

Joſeph. N. Ut digni efficiamur promilioni-

bus Chriſti.

Verſ. Dominus vobiſcum. &c. “
† Sequentia ſancti Evangelü ſecunduùm Mat-

tfhæum. † k. Gloria tibi Domine -
— IN illo tempore, acceſſit ad Eſum homo geni-
2 bus provolutus, dicens: Domine, miſerere
filiq meo, quia lunaticus eſt, & malè patitur: nam
ſæpè cadit in ignem, & crebrò in aquam, & ob-
tuli eum Diſcipulis tuis, & non potuerunt cura:
S re

en. Ner
oinetecll
) ulque
ſpe: K
emonnunn
luncaccell
Gervor:gl
Uetilis
linen gup
nghnum
unc iluc,

bi Ho

anonenn,
Uer Mme
Lketrunwr
1n ommme?
nen.

Das dü⸗
)]noln-
kreedentede
Uumindcdin
Cinumn notd

Aquabene
Onma malee
1Ginturlar

Poreizo

eumnn
inlnctum

1 llhuen

lenol

nee

lono
Pelunce
Fedt
itum
ellti
ten,
hmnnn,
n
Nenaon.
robi,
ter,
Dlar.

rcir in
polle it/
ur umg

lemtul

ne

Gonn
t

Deus, factus homo, pro nobis mori dignatus eſt:

Benedictionum. 603

re eum. Reſpondens autem JEſus, ait: O gene-

ratio incredula & perverſa, quousque ero Vobis-
cum? uſquequò patiar vos? afferte huc illum

ad me: & increpavit illum Eſus, & exit ab eo

demonium, & curatus eſt puer ex illa hora.

Tunc acceſſerunt Diſcipuli ad Eſum ſecretò, &
dixerunt: quare nos non potuimus ejicere illum?

dixit illis Eſus: propter incredulitatern veſtram.

Amen quippe dico vobis, ſi habueritis fidem ſi-
cut granum ſinapis; dicetis monti huic: tranſi
hinc iluc, & tranſibit: & nihil impoſſibile erit
vobis Hoc autem genus non ejicitur, niſi per

orationem, & jejunmum. . Laus tibi Chriſte.

Per Evangelica dicta extinguatur tdiſſipetur †
& deſtruatur † inte N. omnis dæ'monum virtus.
In nomine Patris † & Filii †, & Spiritus ſancti †
. Oremus.
Eus, qui conſpicis, quia nos undique inimici

noſtri perturbant: præſta quæſumus, ur in-

tercedente beato Joſepho Confeſſore tuo, eo-

rum inſidis miſericorditer iberemur. Per Do-

*

minum noſtrum &c.
Aſperſio creaturæ. ä
Adqua benedicta extinguat, & ſejungat à te N.
omnia maledicta. In nomine Patris † & Fili t
& Spiritus ſancti † Amen. ð
Exorcixatio obſeſſi.
Xorcizo te † creaturam Dei infirmam, per
*Deum unum † per Deum vivum ½ per De-
um ſanctum t† cujus Filius JEſus Chriſtus verus

1

₰

604 Tkhefſaurus

ut efficiaris munda ab omni dæmonum labe, & i
vVirtutem recipias ex alto ad ipſum inferni hoſtem

fugandum. Amen.
. Oremus.
Eus, qui per unigenitum tuum, ſecluſa domi-
natione diaboli, populum tibi fidelem ap-
taſti: expelle, quæſumus, à famulo tuo N. cun.
ctas dæ-monum illuſiones, & artes; atque inter-
cedente beato Joſeph, illibatũ illum ab omni co-
rum impugnatione conſerva. Per eundem Domi.
num noſtrum Eſum Chriſtum Filium tuum, &c.
Exorciſmus.
† VIxrus Akiſſimi, quæ ex omni carne juſtos
Veligendi obtinet poteſtatem, ipſa conve-
niat vos peſſimos inferni cultores, ieiue effi⸗
caciſſima mihi præbeat Dei ignita verba, vos
inammantia † vos flagellantia fvos percutientia
voôsque diſſipantia † égo etenim indignus Dei
Sacerdos, & miniſter Chriſti, auctoritate à ſan-
Cta Romana Eccleſia mihi commiſſa, per eam-
dem Altiſſimi virtutem & poteſtatem, ac de
mandaro ſummi Dei, qui dum carnem noſtram
dignatus eſt ſumere, de Virgine naſcens, Virgini
ſponſum elegit, virum inter cunctos päſſimum
atque integerrimum, audeo vos omnes ne-
quitiæ ſpiritus convenire, aggredi, atque com-
peſcere. Idcircò jugiter cum Sanctis omnibus, &
Ppræcipue cum beatiſſimo Joſeph, Mariæ Virgi-
nis Sponſo, viro æquiſſimo, Deique timore ple-
niſſimo, vos dæmones erecrabile exorcizo †

2 . „ A 4
adjuro † conjuro † ut omni morà depoſitâà, om-

nique fallendi arte remotâ, Altiſſumo reddatis

glo⸗

—

–

..

einentæ
6 ſanctus
rimis e
ls ejus
eph. Der
les, guihoe
lic ſwelort

tone e i

0,. Eelu⸗
Nnto, Velart
nd vos
uminitman
is injunch
nickpoten

eiorinten

ualezign

le, Kquo⸗
lereregui

Var⸗

Ue, ac Clyin

aciſſimein
tacmeriti
Mcontne,
Wor. gue
Umpelantur
Un el

4

8

nng

n ſellis
ehmlonolr
Canen men
tüftmppons
Prenntene

mHümmund

mnicrne ia
en, Nacone
, „7

ddat
ntn nn

wosperurn
ACriN
mmiK
Mrknen4
WeNun
Pentean

D
.7

o N.
gell e

Benedictionum. 60 5
loriam, Joſeph honorem, mihique indigno
ei miniſtro obſequentiam. Exorcizo vos infer-
ni diabolos † per ſanctiſſimum virum Joſeph,
continentiæ Virtute inſignem, cujus præconii Hau⸗
des ſanctus Dei Spiritus per Evangeliſtarum ora
inprimis perſonat, electum fuiſſe à Deo in Geni-
ricis ejus Virginis ſponſum digniſſimum. Cùm
eſet, ait Matthæus, deſponata mater gEſu, Maria,
Joſeph. Per hunc vos compello 4 uaue dæmo-
nes, qui hoc in corpore, vel extra habitatis; ſive
hic ſitis ligati aliquo maleſicio, pacto, conven-
tione, wofügno üve ſimpliciter; ut, omnj ſolu-
to, ac deſtructo veſtrorum, hominumque fig-
mento, vel artificio, ad mei nutum cedatis, om-
ninò vos miteſcentes, meaque ſigillatim exe-
quamini mandata, nomine altiſſimæ Trinitatis
vobis injunctis. G vobi forſitan fuerit in-
terdicta poteſtas diſſolvendi prædicta; velſi qua
ſuperior infernalis potentia, vel humana; aut ſi
naturalis aliqua virtus, ubicumque, quandocum-
que, & quocumque modo impedire audeat, vel
aliter exequi cogat, quàm quòd à me fuerit vo-
bis bræceprumn ego ĩpſe eadem auctoritate, vir-
tute, ac divinàâ potentià, diſſolvo † abiolvo † de-
bilito † deſtruo † omnia ſupraà relata: atque ef-
ficaciſſimè impero per virtutem Dei, & nomi-
ne ac meritis ſancti Joſeph, Mariæ ſponſi, ut nul-
um contra, Vvel ſupra vires oppoſitas obtineat
robur: quæ tanrùm debilitenturf cogantur † &
compellantur † à voce & mandatis AnitRmipef.

—

me vobis in junctis, atque injungendis. Et, ne ul-

lavobis, veſtrisque fautoribus, auxiliatoribus at-
qgue

7

88? Yyeſenyuuz
que impedientibus adſit excuſatio: ego ĩpſe Chriſ-
ti inſtrumentum, præfatà auctoritate, & per vit=
tutem & merita ejusdem præclariſſimi Joſeph,

centies ‚ac millies compello vos † cogo vos il.
losque omnes, ut inceſſanter cedatis, ſub pæn il-

lico à vobis omnibus mdifferenter incurrenda,
cum ſuppliciorum veſtrorum in centuplum in-
cremento, ſingulis quibusque momentis. Et
hoc imprecetur vobis, vobisque faventibus,
aut juvantibus ipſemet Mariæ ſponſus Joſeph:
ipſe ergò vos compellat t ipſe meritiſſimus Jo-
ſeph vos mihi obedire coarétetfeo modo, & for-
X NA:⸗ „
ma, quam ſuprà audiſtis. Ipſe Joſeph excellſus
Dei ſervus vos flagellet † ipſe oſeph, à Deo
ſummè dilectus, vos terreat † ipſe Joſeph electiſ-
ſimus vos comprimat † ipſe Joſeph meritis ple-
niſſimus, vos convincat † ipſe Jolkph Vos depri-
mat † ipſe Joſeph vos eliminet † fuget † atque
perpetuò exorcizet †T nomine ſanctiſſimæ Trini-
tatis. ⸗-
Tanti ergò viri dignitas præcipua vos meci
conjuret atque coerceat † qui cuſtos, ſocius,
comes, alumnus, conſors, ac tandem Dei Geni-
tricis ſponſus eligi meruit. Ipſi etenim Joſeph e-
lecto ex millibus Virginem matrem Deus ipſe

commiſit. Ipſe cum beata ac Deipara Virgine

Maria perexcelſa habebat colloquia. Idcircò
nec ſe pollutum labiis aſſerere poterat cum Pro-
pheta, dum ab eis, qui polluti erant labiis, pro-

cul abſceſſerat. Ipſe Joſeph unà cum illibata

Maria victum ſumebat: ipſe Joſeph cum ſacra-

tiſima Maria Dei femper magnalia, agchet

A, ſon

⸗
inapatu
Prrr, in
ſecheiut,1
popoln
Peparac
rcordeſt
,gulbus
onaperion
Cirübusdi
grgnd

Oakimoni
ln/ vefe
Uii, bociti
,n inab
ſion lo
Uncki epdi⸗
onbarum,

. orumarde

le erlectil
daur. n

aadtan
tmuit ucke
blinvicemyp
In veſhon
Uinarumn ſ,
lbol; 4 Ver
iilelicet.
ſen: ab
ütlten
unlict

Benedictionum. 607
ne ifſe Joſeph, conſortio tantæ Virginis, in mente

or Huminabatur, in corde cæleſtium amore incen-

7

AnIn] debatur, in corpore perfectiflime purgabatur,
faregebatur, mundabatur, nec mirum; ſic nam-
Ie,que popularibus turbis non admixtus, imd &
Celter Non eizare conſortio bene diſpoſitus, mundo ſem-
uNNper corde ſacris ipſe valebat intereſſe myſteriis;
Wemmm! in quibus videlicet terribilibus Sacramentis cæ-
Nnrht lum aperitur, & virtutes angelicæ ſimul cum ho-

minibus diverſantur. O munditiam carentem
nilexemplo! O nunquam in terris viſam puritatem!
B S can imoniam, ngelco quiparandam can-
Neteniu dori! quæque illibatæ Dei Genitricis Virginitati
G uniri, ſociarique meruit. Virginitas Mariæ ſem-
eleni Per intacta ſponſi ſui munditiem firmabat: ac
Chumn, Virginitas Joſeph illibatam Mariæ candorem
nur cunctis explicabat. Fideliſſima hæc conjunctio
ioe n columbarum, in Dei ſummum amorem, in bro-
WuI Ximorum ardentiſſimam charitatem, in ipſorum-
que perfectiſſimam ſanctitatem continuò exer-
cebatur. Quanto vos terrore concuſſere, ò dam-
nati, ſponſalia iſta divina: contremuit abyſſus
veſtra ad tam pacificum Sanctorum conſortium.
Fremuit lucifer ſuperbus, dum Maria & Joſeph
Hem fſibi invicem puriſſimè aſſenſerunt. Luxit dæmo-
umm num veſtrorum impuriſſima turba nuptiarum
rNO divinarum ſplendidiſſimo apparatu, vosque,
G, diaboli, ad verba illa Evangelica, à me jam pro-
lata; videlicet: Cùm eſſet deonſate Mater Eſu Ma-
W rvia goſeph: abſque mora retrorſum cadere cogi-
r min atque ad tremendum hoc, divinumque tri-
t Aarium, ſcilicet: 7Eſu, Maria, Joſeph, fugam quam

4
1,

6089 Theſaurus
citiſſi nè arripere neceſſe erit. Deſponſatio hæce
cœleſtis, & pax Sanctorum, Joſeph videlicet
& Mariæ, bellum regno veſtro intulit infer-
norum, 6 diſcordiæ ſatores, ô turbulentiæ mo-
tores, ò⅛ rixarum inventores. Nunquam conjun-
ctio, ac ſocietas ĩſta in latibulis veſtris viſa eſt; qui

vos invicem inceſſanter mordetis, invicẽ incen-
diis veſtris oomburimini. Mirantur cœleſtes ſpiri⸗
tus hanc illibatam deſponſationemn, perfectiſſimèe

in ea contemplantes Angelicũ elucere candoré:
idedò vocibus, atq; laudibus nuptias iſtas celebrare
non deſinunt, ac ſponſos ſummis extollere laudi-
bus, canentes: Sanctus Eſus, ſancta Maria, ſanctus goſeph.
Et ego, ejusdem Trinitatis roboratus poten-
ci4, inprimis virtute Altiſſimi nominis JEfu, vos

damnatos iterum exorcizo † vos obſtinatos ite-
rum conjuro ¼ vos ingratos iterum adjuro †T ut

meis obtemperetis mandatis, hinc exeundi. Co-
go vos † in nomine JEſu, quod eſt tremendum,
ut cedatis Sacerdoti. Compello vos t in nomi-
ne JEſu, quod eſt admirabile atque terribile, ut
Foris quod vobis injunxerim, exequamini.
Urgeo vos damnatiſſimos, per Deum Eſum,
ut omnino meæ voluntati ſubjaceatis. Mando
vobis ſpurciſſimis per Mariæ ſponſalia cum jo-
ſeph integerrimo caſtimonia. Impero vobis, Dei
ctectorihus per Joſeph, Dei Genitricis ſpon-
ſum digniſſimum. Conjuro vos abire peru-

nionem ſuaviſſimam, atque concordem, quam

Maria & Joſeph ejus ſponſus junctim habuêre. meigter

Vos ſuperbiſſimos ad ima deprimo † per poten-
tiam tam nohilium ſponſalium. Conjuro vosſ

nefa

ios, Pe
e Coch
ationelh
lo.

Fſenunt

cntioit ul
Nognits
Mnch! e⸗
prarelun
exorczOV
ſcillimein
CelneA
twve i
oe copore
Klrren
nscohonke
le tacto vne

yy, aireſe
n,Spirlu

notamn 0
leſam Ktuj
Aerfdo

Al ugnerce

Delſeden
Aubuerunt,
Potidiehor

In ehte
Ullipenen⸗

Mn ceſſante

Whilauncd

N 1
Poenig
lltto I.

etgiogirn
Aen , 4
Ctes

Lelcte (
Poltcee

. ., ,N .
weero ere n.
I (RMolYeA

Cboruspoten⸗
Umnigſin N
N Oohoncete
Num Nott
nccätnul
Nektenun

Jovofnm

lltkeitd
gin, dea
Dan /

bocenn 12

khont

Murr

Benedictionum. 609
nefarios, per virtutem tantæ conjunctionis, ac

pacis. Conjuro gondrurbillmna: ‚per commu-
nicationem puriſſimam Mariæ cum Joſeph ejus
ſponſo. Comprimo vos mendaciſſimos per
myſterium ſublime iſtorum ſponſalium, quibus
contigit, ut partus admirabilis Virginis nuptæ,
incognitus eſſet vobis d?monibus, ac lucifero
principi veſtro nefandiſſimo. Per hæc omnia
ſupra relata, atque in virtute prædictorum denuò
exorcizo vos Dei rebelles † mando vobis † ac va-
lidiſſimè impero ut ſubdamini Dei miniſtro, ac
cedatis Altiſſumi præceptis per me vobis injun-
ctis, atque injungendis circa exitum veſtrum ab
hoc corpore. .
Sed præſertim animadverte tu, tartareum hu-
jus cohortis caput nequiſſimum, & attende, quid
de tanto viro Evangelica prædicet veritas: Fo-
ſeph, cùm eſſet vir juſtus, voluit occultè dimittere ſpon-
ſam, Spiritu ſanéto jam plenam; licèt nondum
illi notam. O inflexibilis viri Dei juſtitia! acce-
de jam & tu juſtiſſime Joſeph, de excelſis, atque
ad perfidos iſtos condemnandos jam propera;
qui jugiter cum peſſimo eorum tyranno lucife-
ro, Dei ſedem in cœ eſtibus injuſte occupare non
erubuerunt. Increpa impios iſtos, injuſtitias
quotidiè hominibus ſuggerentes in terris: quique,
dum & ſyderum projecti culmine, atque in a-
byſſi penetralibus juſtiſſimè retruſi ſint, adhuc

non ceſſant cum mortalibus, Deique imaginibus

KN ſuam exercere tyrannidem; Dei plaſmata occu-

pantes, & in credentium corpora invidè ingredi-

entes, illa undique vexant, affligunt, torquent.

610 Tkbeſaurus

Torqueat ĩgitur vos ĩ piiſſimus Joſeph, proſter-

nat vos † potentiſſime vir Dei Joſeph. Exagitet
vos † inclytus Dei electus Joſeph. Urgeat vos
1 ſponſus Mariæ Joſeph. Verberet Vost virtus
potentiſſimi Joſeph. Imperet vobis ſublimitas
ſancti Joſeph. Cruciet vos acerrime caſtitas, pu-
ritas Mariæ ſponſi Joſeph. Condemnet vos †
integritas Joſeph. Colaphizet vos Joſeph, quo-
adusque adversùm vos juſtitia in judicium con-
vertatur. S
Verùm, apparuiſſe narratur Angelus Dei in
ſomnis Joſeph, mœrore confecto, eum hortans,
eique arcanum incarnationis myſterium in puriſ-
ſimo ipſius utero ſponſæ futurum aperiens: quo-
niam juſtis apparitio cæleſtis, non damnatis
conceditur, non reprobis, non vobis dæmoni-
bus; communicatur Sanctis lux ſancta, lIux di-
Vina, lux in tenebris, viſio in nocte, claritas in
tentationum caligine; ut dicitur: Lax orta eſt

juſto, rectis corde lætitiaz. Vobis horror, vobis ca-

ligo, vobis diabolis indeficiens pavor, terror,
confuſio, atque mœſtitia; Inſuper & Angelus
Dei miniſter in æternum perſequens, & coarctans
vos ingratiſſimos. Juſtorum enim nox obſcu-
rum non habet, ſed cuncta illis in luce clareſcunt,
nox autem veſtra, damnati, perpetua obtegi-
tur inferni caligine, ſempiterno horrore obcæ-
catur, atque obvolvitur. O infeliciſſimi, quid
facietis, duoniam numquam orietur vobis am-
pliùs lucifer matutinus? poſt luciferi veſtri nu-
tum abeuntes, lucem veri ſolis, ſummni ſolis,
excelsique folis, miſerrimi, amiſiſtis. O noc-

7r Kenin
nun! noc⸗
Utere Vob
(bishach
leant Ange
umnur
gacke
uih detin
Ousp
Lacerdotn
Vosoblin
AGio wo⸗
lullten,
Conecoel
etyetrun⸗
Pocchlomn
Pelemmape
oleph. Co

amen, 4

ſckosfut.
Num dancto
umnin ceel
Verumo
un ſolehn
lulle tocae
oinmont.
wiencdamn

Honler ue,

—

crucon
Uerekenan
man fun
Unmem ſo

tem

Cbetet ſin

uſobirn
Nmneein
Cntnn
Aſorfſate
unilind

r 4eia.

enn na
Memunupun
Mmieitm o
NOn Cungnci
AACbsdrno
ſnen t

lobt, lani

ctu: LuH

honlt ſte

N nn

4 4 r 4
ipe
SSZ

N*

Dey

B Benedictionum. 611
tem æternitate metiendam! noctem infeliciſſi-
mam! noctem flebilem! in qua Dei vultum re-
quirere Vobis non datur amphiùs, nec ſolamen

vobis hac nocte deſuper erit expectandum. Gau-

deant Augeli ‚electique ſpiritus luce præclara:
fruantur Sancti divina coruſcatione perfuſi, ac
aciput Joſeph Mariæ ſponſus, in choro juſto-
rum de tanto lumine lætari numquam ceſſet.
Qujus præſidio ego indignus Dei miniſter, &
Sacerdos minimus, iterum ac validius exorcizo
vos obſtinatiſſimos † ut mea excquamini juſſa.
Adjuro vos Dei rebelles † cedere per Joſeph æ
gritudinem, eo reinbore quo de dimittenda
conjuge cogitabat. Compello vos, ut deprima-
tis † veſtram audaciam, per ſanctiſſim viri Dei
Joſeph ſomnium. Cogo vos † nefarios, per an-
gelicam apparitionem in ſomnis piſſimo acan

Joſeph. Compello vos viliſſimos per divinum

ſolamen, quo in ſomnis vir iſte ſanctiſſimus af-
fectus fuit. Mando vobis, peſſimis † per divi-
nam Sanctorum illuminationem, qua Dei vul-

tum in cœlum cern ere credimus.

Verùm optimè noſtis, ô inferni cultores, ip-
