quàm præclarus eſt. *
Ert miſericordi tua ſubſequetur me: omnibus
diebus vitæ meæx. —

oleo caput meum: & calix meus inebrians

(iven

endeGAX
unn
cin
omniſ
nende
ädrnk
o. Nil
cndeteitt
ie unnllea
ikntenn,
Aiminiri
Gnimo
enlen en
pnmenn
nkenam
ocenmios,
nenkhpe,
Pabutdlien
rie.
Cte

Peredii

(IAre

L. Donmnie
Domin

gnennn

en . Benedclionum. 141
N Et ut inhabitem in domo Domini: in longi-
nne tudinem drerrun
. à cornu Eyangelii dicitur
Wunhle . ..
hen iu Verſ. Domĩnus vobiſcum. &c.
man I equentia ſancti Evangelii ſecundùm Lucam.
uTuD Nillo tempore, ſuſpiciens Eſus dixit: H
J „ſuſpiciens] Eſus dixit: Homo
Nnnhw. quidam deſcendebat ab Jeruſalem in Jericho,
Wunmm A & incidit in latrones: qui etiam diſpoliaverunt
eeeum, & plagis impoſitis abierunt ſemivivo re-
c G ſicto. Accidit autem, ut Sacerdos quidam deſ-
cCengeret eâdem viàâ, & Viſo eo præteriit: ſimili-
o,Kfliif rer autem & Levita, cuùm eſſet ſecus locum, &
Vigeret eum, pertranſüt. Samaritanus autem
ei: & quidam iter faciens Venit ſecus eum: & videns
n ecum miſericordia motus eſt, & appropians alli-
1mricunigſn gavit vulnera ejus infundens oleum & vinum:
nlean. Kimponens eum in jumentum ſuum duxit inſta-
u, bulum & curam ejus egit. Et alterâ die protulit
ebſten duos denarios, & dedit ſtabulario, & ait: cu-
ene ram cjus habe, & quodcunque ſupererogaveris,
Mtontelle ego cum rediero, reddam tibi. Reſp. Laus ti-
ominu:Al bi Chriſte.
Conſtennig. Sacerdos oſculato libro vadit ad cornu Epiſtolæ.
erroinit 29. =ð
lecem Benedictio Evangeliorum S. Joannis.
n 4 Verſ. Acjutorium noſtrum &c.
men Verſ. Domine exaudi &c.
n. n Verſ. Dominus vobiſcum &c.
Oremus.
„ommd O Mnipotens & miſericors Deus, reſuppeie
. Wqeprecamur, ut benedicere, & ſanctiſf-
ReS = care

—

S
=

S

7 X

„

142 Tkbeſaurus

4

care digneris hæc ſancta Evangelia, in tui nomi.
nis honorẽ per dilectum tuum Apoſtohum Joan-

nem Evangeliſtam, dictante Spiritu ſancto con-

ſcripta, ut meritis ſacratiſſunæ Incarnationis

tuæ, interceſſione ejusdem beatiſſimi Evange-
liſtæ tui, quicunque eis uſus fuerit, vel cum reve-
rentia ſuper ſe portaverit ſalutem animæ & cor-
poris à te recipiat & à viſibilium atque inviſibili-
um inimicorum inſultibus præſervari mereatur.
ui vivis. L

PEt Benedictio Dei omniporentis Paftris, &.
Filäi, & Spiritûs † ſancti deſcendat ſuper hæc

Evangelia & maneat ſemper.
Aſpergatur aqua benedicta & incenſentur.

30.
Benedictio & Exorciſmus Chartæ contra
dæmones, & ſpectra, quæ infeſtant, & ve-
xant homines, vel jumenta, vel
domos, &&. SèòM
Accipe chartam, eäâmque exorciæa & benedic hac ſor-
mula. “
Verſ. Adjutorium noſtrum &c.
Exorciſmus Chartæ. .
EKorfcizo, & conjuro te Charta, per titu-
lum Domini noſtri ſalvatoris (JESUS Na-

zarenus Rex Judæorum) per omnia verba &

nomina, quæ de creatore omnium creaturarum
dicuntur: & per eum, qui tribuere, & facerè

poteſt, ut omnia, quæ in te ſcribentur ad effec-
tum ſalutis æternæ perducere valeas, & ut omnis
fallacia, & virtus diaboli exeat de te, & intret in

iggimnen

Vrepi

Vnrlnumn
mrkunt
Unm inn
Kcollerva,

(colkorunn e

em NW
ſtninctorie
leuthinnn
Vntetecen
uluelate,
rrinfrelt,
uuy ivaln

1
.

Eddtoa

Dei reli
Gun d
.
ihnonin
1 tinen

Benediclionum. 143
Nn niin te omnis virtus prædicta ſine mora; In nomine
hotolm Pattris, & Fiflii, & Spiritus † ſancti Amen.

itu⸗ „=S . 7 . . . .
Pntuſneda Aſpergatur aqua benedicta, & in ea ſcribantut Jequen-

lemnat tia verba in modum crucis. . .
denimdDog IJ.
unKme N. † R. Quiverbum Caro factum eſt, & ha-
D

enIN H J. bitavit in nobis, naſcens ex MARIAA
maprni Virgine, per ineffabilem pietatem, & miſcri-
AI cordiam ſuam piſſimam, & per interceſſionem
B. Virginis Marix „Angelorum, Sanctorum-
eniim que omnium, & maxime Apoſtolorum, &
mir ſur Evangeliſtarum Matthæi, Marci, Lucæ, & Jo-
annis & ſancti N. Martyrum, Virginum, & Vi-
men, duarum: ipſum, quæſo, ut dignetur me libe-
rare, & conſervare ab omni infeſtatione Satanæ,
& miniſtrorum ejus. Per eundem Dominum
Chrr on noſtrum JESUM Chriſtum: qui cum Patre &
nthmn e Spiritu ſancto vivit & regnat &c. Amen.
en, o Deinde accipiatur ſal exorcizatum & benedictum: item
modicum ceræ de cereo paſchali, vel alterius benedicte, &
1ohuicli, ruta benedicta, & omnia aſperſa per aquam benedictam,
ponantur in prædicta Charta benedicta complicata, & ſuſ-
pendatur in collo patientis vel in loco vexato & infeſtato,
& Dei gratia conſervabit.

‚
Benedictio & Exorciſmus chartæ pro Agnus
oe Dei, vel aliis rebus ſanctis, ad fugan-

iun unn dum diabolum, & deſtruen-
dum maleficium.

igon Verf. Adjutorium noſtrum &c.
. ine Verſ. Dominus vobiſcum &c.
ele Exer-

9
4

144 = Theſaurus
Exorciſmus.
Xorcizo te creatura chartæ, quæ in uſum hu. üffid

re ngelirn diabolus extitit victus, per Domi-
num
ritum ſanctum, qui extendit cælum ſicut pellem,
in qua cæleſtibus ſplendoribus quaſi charaéteri-
pus ſcribens, cœlos facit ſuam gloriam enarra-
re, ut benedicaris, & ſanctIficcris ad omne
opus diaboli deſtruendum, ſive illud præſentiæ

ſive potentiæ, ſive maleficii, ut quicunque te
ſacris rebus reſperſam vel ſacram rem conclu-

dentem ſuper ſe portaverit, ab omni infeſtatio-
ne diabolica liberetur per eum, qui venturus eſt
judicare vivos & mortuos, & ſæculum per ig-
nem, Amen. S
Oremus.
Drine potens in prælio, Deus ultionum, &
Pater patrum noſtrorum, qui per Moyſen

& Prophetas antiquorum voluminum ſcripto-

res, etiam divinæ tuæ bonitatis myſteria divini-
tus revelãſti, & per 8S. Evangeliſtas & Apoſto-

los tuos novi teſtamenti Filii tui paginam ſcribi
Prophetam

voluiſti: quique per Jeremiam
tuum, radavir ſoschin Regis Juda projicien-
dum ad æſtum per ſolem, & ad gelu per noctem
cidem nunciâſti, quoniam tres ageſas vel qua-

tuor cum Juda legiſſet in libro à Baruch filio Ne-

ri ex ore Jeremiæ ſcripto, eundem in ignem
inſe⸗

mani generis ad reſervandum etiam magna-
lia de lege Domini digna viſa es, & per divinam
voluntatem chartæ conjugii à Raphaele inter
Teobiam & Saram celebrati; in quo etiam ope.

eum univerſi, Patrem, & Filluum & Spi-

et 11

ne e

=
=

tetuarur,
Gnocur. V.
1heona,7
en

Den
Prähun
Etreki,
Püinlncä,

Exretatvirdu

Nun, mon
Ulamn, ol
mm omnboren
nuperonn

Deneds
AAeti
bonu

N Abrin
lincee⸗
Wuaci

rinlin
Wmetimme

iün e Do

Genedictionum. 445

injecit, atque comburi fecit: benefdicere &
ſanctificare digneris hanc chartam, ut quicun-

AKHINS

Aunmſonpel
Bgichr
1gorimm en
nhcens Adon

lec 4 du eam vel ſacris ſcriptam, vel ſacra conclu-
. e
IRephace
luottiam

entem ſuper ſe portaverit, ita miſericordiam

tuam gaudeat adfuiſſe, ut & ipſe ſatanas & ab ip-
ſo immiſſæ oppreſſiones tam maleficiorum,

quàm incantationum omnium confundantur,
conterantur, amoveantur, & in infernum de-

jiciantur. Per te Deus Trine in perſonis, unus

eilic rer.
1r glicungue,
Im kem cond

onmni infcken
gl ventunue
CNocun pen

in eſſentia, æqualis vivens in ſæcula ſæculorum,
Amen. 2
ergitur.
32
Benedictio Atramenti.
Błnedic Domine hoc atramentum benedictio-
ne† cæleſti, & aſſiſtat ſuper illud virtus
Spiritũs ſancti, ut ubicunque uſurpaveris, lon-

geé recedat virtus inimicorum, umbra phantaſ-

Deudltonun.

gue
unünmn hn
Pinſtenno⸗
geltukh⸗

Tui agnnm)

8

dimn ne

8s vuh r⸗

.

)

matum, incurſio maleſiciorum, percuſſio dia-
bolicæ artis, omnis ſpiritus ſagarum, téque ip-
ſum omnipotentem deprecamur, qui vivis &
regnas per omnia ſæcula ſæculorum. Amen.

Benedictio Chartæ & Atramenti.
Verſ. Adjutorium noſtrum &c.
Verſ. Dominus vobiſcum &c.
Oremus.

DEUS Abraham, Deus Iſaac, Deus Lcob.

qui in delectiſſimi Filii tui titulo triumphali

Sanctæ crucis ( JESUS Mealenus Rex Judæo-
. .

rum)
)

2

2

146 Theſaurus

rum) ſcribi voluiſti, ipſiusque JEſu nomen in ii
corde S. Ignatii literis aureis ſcripfiſti, quæſumus,
ut hanc creaturam chartæ & atramenti benedice-

re † & ſanctificare † digneris, ut, qui orationes

vel ſancta nomina ſuper ea ſcripta devote por.

taverit, vel ſi in plumis laneis, vel paleis vel lec-

tis, domibus & indumentis, vel in quibusvis

locis collocata fuerint, non poſſint latitare dæ-

mones, ſed adſtricti dare ſignum reale fuæ po-

tentiæ, & contra dæmones ſint armaturæ ſan-
ctæ & benedictæ potentes ad deſtructionem
cunctorum maleficiorum, incantationum, liga-
tionum, ſignaturarum, facturarum, faſcina-
tionum, & omnium inimicorum inviſibilium,
nec habeant poteſtatem inquietandi, vel pertur-
bandi creaturas tuas ſanguine pretioſiſſimo Filii
tui redemptas, ut poſſint devotè orare, quietè
dormire, comedere, bibere, ac alia naturalia
liberè exercere: ideo exorcizo te † chartam &
atramentum, benedico † & ſanctifico † te, per
eum, qui dixit Moyſi: ſcribe hoc in libro, &
trade auribus Joſue: delebo enim memoriam
Amalech ſub cælo, per eum, qui ipſemet Moy-
ſi præcepit, ut ſcriberet, in tabulis verba fœde-
ris decem: & Tobiæ ut accepta charta faceret
conſcriptionem conjugi. Per ipſum Eſum Chriſ-
tum Dominum noſtrum. Amen.
Aſpergantur aquà benedictdl.

34.
Exorciſmus ſupra atramentum.

ERorcizo te creatura atramenti in nomine Pa-

tris 1

1

“S
xrhlſpu

ſentſeſt
ufotnine
fin
S
ein
Plöcsbol
Pluach, Gn
eneg
Pueroont
celnenl,
Ctarno⸗
Nmluſin
tbionaet
Ngonm nu
Duummnol
In Altecun
Niben,
Ne.
Mon ſft
Eeburee
l.
Ne.

litoſi lee

Dorci te
Ihni,
0utonen

Benedictionum. 147
K hant tris † & Filii, † & Spiritus † ſancti, ne commu-
ene ne ſis ulli ſpiritui immundo, ſed dabis honorem
n viventi atque regnanti Patri † & Filio † & Spiri-
o tui † ſancto ubicunque uſum vel per te ſcriptum
eee fuerit, ſpiritus mox ab eo loco recedat, atque
Nanltge idcircò ſanctifico †te creatura atramenti, in no-
NInid mine Eſu Chriſti Nazareni Filii Dei vivi Regis
lniee & Judicis noſtri, ut ſis purgatio & ſanctificatio ho-
Imden, minum, quos Deus ad ſuam ſanctam gloriam
anIE Vvocare dignatus eſt, te invoco Domine Sancte,
Elndon Pater omnipotens, æterne Deus, ut hoc atra-
monuh mentum exorcizare † & benedicere † atque ſan-
mmmn, tn Ctificare † pro tua pietate digneris, ut omnis im-
n imiltin mundus ſpiritus locum in eo ultrà non habeat,
nti, Velem ſed ubicunque uſum, & ex eo ſcriptum fuerit,
grioldnokh. Angelorum tuorum ibideſcendat exercitus. PDer
rene, gi Dominum noſttum Eſum Chriſtum Filium tu-
Xn um, tecum vivit & regnat in unitate Spiritůs
okſchtun ſancti Deus, per omnia ſæcula ſæculorum. A-
necofef men.
ehocin tho, Dicatur poſtea Pſal. 67. Exurgat Deus, & diſſi-
enim memnu pentur &c. ex fer. 4. .

Mihen. Plal. 90. Qui habitat in adjutorio altiſſimi
n dan Pflal. 58, Eripe me de inimicis meis &c.
Punin Litaniæ de omnibus Santtis.
men. . 3 5.
nAn Eryxzkorciſmus COalami.
H EXorcizo te creatura calami, in nominePatris
en. — & Fiflii, & Spiritus † ſanéti, ut per hanc E-

¹

oronie Xorcizationem individuæ Trinitatis, ac unius

148 TIeſaurunus
Virtutis Deitatis, omnis nequiſſima virtus ad-
verſarii, omnis malitia diaboli „omnis violenta
incurſio, omne confuſum & cæcum phantaſma
eradicetur, fugetur, & diſcedat ab hoc calamo,
ut omnis, qui eo uſus fuerit, & ſcripſerit, fiat
er divinam omnipotentiam ſanus ab omni ma-
eſcio diabolico, nec poſſit illi nocere ulla ne-
quitia malignorum ſpirituum; dignare ergo Do-
mine prò tua pietate hunc calamum benedicere
& ſanctificare, ut quicunque ex eo ſcripſerit, ſit

pmcus dolore pœnitentiæ, & ab eo eradicentur

acturæ, maleficia, incantationes tumores,

dolores, & ligationes, quomodolibet factæz

contra creaturas Dei, ſit deſtructio omnium o-
erum ſatanæ in nomine immaculatæ concep-

tionis B. M. V. ſancti Antonii de Padua, & ſan-

&i Ubaldi, benedico † & ſanctifico hujus calami
virtutem ad obſeſſos liberandos, ad reſtituen-

dam valetudinem, ægrotantibus ſanitatem, ad

extinguenda venena, tumores & dolores, ad
reſtituendum conjugii amorem, & ad depellen-
da & comprimenda omnia adverſa & noxia, &
uicunque per hunc calamum fſcriptis uteretur,
Abomn languore & infirmitate ſanetur, & ab
omnibus inſidiis inimici liberetur. Amen.
Oremus. H
MUplica æterne Deus benedictiones tuas

ſuper hunc calamum ſicut ſtellas cœli dum

N. N. indigniſſimus Sacerdos per JEſum

hriſtum benedico † & ſanctifico hujus calami

characteres, deſtruo omnia maleficia, languo-

res & dolores & vexationes diabolicas, atque ir⸗

rito

oNe 1
nſunn 1
Iftüdhn,

hol
ne ahͦ
im
enOtd
entokinu
u, Ai
. Necn
cuecru,
neCit,
at de co
Anr ber
nn ae
Gh
Cnmunbr⸗
un muchinn
ntorum,
Geignoenion
Qmunmpune
Olocnun,
Deukoni
odnor
Unſchetll
unne Deie
n ſye ee
8 Ue
Wungue
urbaun

— ☛r —,

Benedictionum. 149

ritᷣ omnes actiones dæmonum, malignorum
ſpirituum, atque ſagarum. In nomine Patris †
tlorn & Fiflii & Spiritus † ſancti. Amen.
Cſaeet, K 5“ßs.
Kein Exorciſmus alius ſupra calamum.
M lt Taque adjuro te creatura calami iterum per
GuND I ſeptiformem ſpiritum Dei vivi, adjuro te per
nunheriin novem Ordines Angelorum, adjuro te per vo-
Lolahent cem tonitrui coruſcantis tremendi cœleſtis Re-
bebetltm gis, adjuro te per lignum ſanctæ crucis & per
ones unde tres clavos, & per ſanguinem pretioſiſſimum in
otalbe ia cruce effuſum, adjurote per omnia merita paſ-
fomimme ſionis Chriſti, adjuro te per eum, qui omnia
alen Nch creavit, ne contemnas vocem humilitatis meæ,
ehn, Au adjuro te per ſeptem verba Ohriſti, in cruce
oniischm prolata, adjuro te per verbum hoc (Verbum caro
Alekimm factum eſt, & habitavit in nobis) ut expellas mox
ulmmen, omnem umbram, omnes ſatellites adverſario-
Kde rum, machinationes diaboli, five ſpirituum im-
Kulcen mundorum, ſive damnatorum, ſive errantium,
Kmis five invocationes magicæ artis, ſive præcanta-
irsen torum argumenta, ſive draconum & omnium

3 —N—
een HE volucrum, vel viperarum, quod imperat tibi

. ANe. Deus & Dominus Eſus Chriſtus Filius Dei vivi,
ꝗQquod mox, ut qui hunc calamum ufſurpaverit,
Onedicnn & in ſchedula verba ſcripta ſacra ſcripſerit, in
le’ norüne Dei Sabaoth, ſive homines, ſive do-
e mus, five pecora vel quæcunquc animantia,

. . 1
uli ſive Vinea, five ſeminari agri, aut campi, ſixe
i, qualiscunque creatura univerſalis, ſive qualis-
lan r / cunque locus per hunc calamum ſcriptam ſche-

K 3 dulam

—

150 Theſaurus

dulam & ſacra nomina, & characteres ſcriptos]

ſumpferit, ab homine in ægritudine detento,
. . — X — .
maligni ſpiritůs infeſtatione percuſſo mox expel-
las & excludas omne malignum, ut poſſit homo

volociùs ſalvus fieri per virtutem Domini noſtri

JEſu Chriſti, quia neque dici, neque ſcribi, ne-
que cogitari poteſt, cui nomen Dei eſt, tu au-
tem Domine, qui per divinam voluntatem
Moyſi & Prophetis antiquorum voluminum
ſcriptoribus etiam divinæ bonitatis myſteria di-
vinitùs revelaſti, & per Evangeliſtas & Apoſto-
los novi teſtamenti Filii tui paginas ſcribi voluiſ-
ti, benedicere † & ſanctificare † digneris hunc

calamum, ut quicunque vel ſacris nominibus

per iſtum calamum ſcriptos characteres, & ver-
ba ſacra concludentem ſuper ſe geſtaverit, vel

potu aut liquore ſumpſerit, ut ab ipſo ſatanæ op-

preſſiones & maleficiorum omnium turbines e-

vaneſcant. Per Eſum ſanguine in monte Oli-
veti manantem, flagellatum, ſpinis corona-

tum,& crucifixum, & agonizantem & mortuum.

Qui tecum vivit & regnat in unitate Spiritus ſan-
ct Deus, per omnia ſæcula ſæculorum. Amen.
Oremus.
V Erè ſanctus, verè benedictus atque metuen-
Vdus & adorandus es Domine Deus noſter,
ab occultis noſtris munda nos, & ab alienis parce

ſervis tuis, ut cum fiducia valeamus dicere ora-

tionemillam regalem, quam Dominus & Sal-
vator noſter per Evangelium ſuum orare decre-
vit dicens: Pater noſter &c. Sed libera nos à
malo. Amen. 14
Libe-

c
(utu

ene⸗ .
bupore

onetad

Gurhsonl
Cnnokrom
tanm I
men.

Nerdenl

Mcauun

nm, ten,

6
1

Ilert co
Cn, Domn
Gcnmiſütt
Uoprheni

Cletcdrbenn

orhlle, e

il, Mihcde

ſ arteti

Uginerece
Uen, ſun

Eeorum ma

NE Uttoi
Drtan .

, Benediclionum. ISI
ſrſin I Ibera nos quæſumus Domine ab omnibus
Ulne en 1 malis præteritis, præſentibus & futuris, li-
omot bera nos quæſumus Domine famulos tuos & fa-
polthan mulas tuas, à gladio, à fame, à fraude & ten-
nonmm tatione diabolica, à percuſſione ſæculi, ab infir-
eſheon mitatibus malis, per liberatorem & redempto-
Düd,ns rem noſtrum JESUNM Ohriſtum Filium tuum,
unn ſhmu tecum vivit & regnat in ſæcula ſæculorum.
„ Amen. .

mn wlunnr.
IIA & Apot. . . . .
S PBenedictio ſuper chartam, atramentum &
nu Knbivo calamum.
conenthun

niu O Mnipotens æterne Deus, qui dediſti Sacerdo-
tibus poteſtatem ſuper ſerpentes & ſcorpio-

eit nes, invocamus nomen ſanctum tuum poten-
Victmeg tiſſimum, terribile & formidabile, ſuper Char-
rromno tam hanc, atramentum & calamum, quem be-
Vi eh nedicere † conſecrare † virtutem potentiæ tuæ
W infundere † digneris, qui es Dominus Exerci-

en weem, Dominus fortis & potens in prælio, &
enKna ſicüt miſiſti Angelum de calo, qui catenâ mag-
tedim ni apprehendit draconem magnum, antiquum,
orum A qui eſt diabolus, ſatanas, & ligavit eum per an-
nos mille, ne ſeducat gentes, ſic mittere digne-
SNee ris, Michaelem Archangelum, Principem mi-
nehend. litiæ cœleſtis, ut de'mones creaturas pretioſo
kbiein ſanguine redemptas vexantes ad uſum & ſcrip-
mu tiohem, ſumptionem, aut potationem ita liget,

Donmn ut eorum manus & pedes ſint compedibus ag-
Ntd Lgravati, ut tuis miniſtris ſe ſe adeſſe publicent,

AN. obecdientiam præſtent, corum pareant præcep-
0 .

152 Theſæurus
tis, uf ereaturas tuas, famulum vel famulam Erlet,
N. N. ſtatim relinquant, & in ſumptione hujus iame
benedictæ ſchedulæ ſcriptæ, cum pavore, ge- ſalli ig
mitu, mœrore, fletu, terrore & formidine in bupund.

nomine ſancto tuo ad exeundum & ſanum re- Widennt
. 1 11 E
linquendum hominem ſint adſtricti. cilktendn
B nedico igitur has tres materias: conſecro † & üonen

ſuper has potentiam divinam invoco f ut ſit rdmin
materia fletus † materia conculcatienis † materia Me N
terroris † materia formidinis † materia gemi- men.
tus & doloris † omnibus dæmonibus humana lehr
corpora vexantibus, ita ut ſicut Eſus Chriſtus Giifain
in cruce poſuit frænum lucifero, & ſuis ſequen- mlim f-
tibus, ſic ò ſacra materia ſis frænum dæmonibus miimnn
ſuper frænum equi, muli, aſini, & omnium ju-
mentorum, &, ut ad tuum uſum adeſſe ſuum
incontinentyrelinquant nec ullo aut quovis mo-
do vexare valeant. Sis 6 materia benedicta fræ-
num fortiſſimum & oriſcipula, in ore & labiis ii
& maxillis eorum, potens, terribilis, refrenans Thinfqu
& expellens ſuperbos, ut mox cedant & cadant miden an
in conſpectu noſtro invocato Nomine omnipo- umnmi, del
tentis Dei, ſicut ceciderunt muri in jericho, ſis imf Cüf
materia quaſi catena contexta operibus mirabi- u, ohhnn

libus, & vinculis fortiſſimis tanquam manus onfin dd
potens, & fortis. Dominus exerciruum ſuper udmhbit

ſuperbiam & arrogantiam eorum, ſis quaſi cate- Mnmnit
na per merita hujus ſanctæ † Crucis Domini noſ- umobih

tri Eſu Chriſti. Sis catena triplex per virtutem Aüne⸗
Sanctorum trium clavorum Chriſti, ſis catena rnin
quintuplex per merita quinque plagarum Chrif- en
ti. Sis materia quaſi catena ſeptuplex, per ſep-
tem

Benedictionum. uce. Sis materia
. Ar:ſ in cruce. AEr; ſtj
em verba dicta à ril flagella ura hrili,
Umtione n duah eaninn ialeni s keunti⸗ de ete nmore
lbaſot, fræxnum iritibus immundis, ad abyſſum in-
Ktomnii mnibus ſpiritil ana Vexata àa eriæ uſum
e grox à creatura hum hujus ſacræ materiæ ſin.
n U . elin-
tic. ſerni deſcendant, D hominem Atrln feln
in:em &. ſump ſine. 2 ſſtricti „nec ſit, in noſtrum.
Wmimſocof nendum lint Chriſtum Domin
mienufnnt præſtet. 8 materias per eum
Inun n Amen. lico † vos tres m ureas ex auro
nnbur hun Iterum benedi ionali catenas aurea s cer-
MbN lll 111. atlon . dAten
.. : erl In r. . nfregit c
rCne ui juſſit fi ui co in camo &
I lSC. A . I † Can
nrnende Vicum inimicorum, conſtringit, ne nt
undenmonda. VIC illas deæmonum do lædere valeamt 2
komommt fræno maxilla m ullo modo ſiliſcum am-
midtle iu quam ui ſuper aſpidem & draconem, per
C Tim per eum † dncun at leonem bella volunt,
e n ulat &ο concu . dux bel ben-
ie Eum † qui diſſip ſit ligare nominem ne §s exterio-
I e E ⸗ un julinlig⸗ in tenebr ⸗
. e er Eum † qi lalem. & In ter. jlia ſolus Per
1 — Q
bls, tehen P ſtem nuptialem, & rabilia ſolus,
H Vettem m. acit Mmura el-
cehunt Ecnu. ten itti, per Eum † qui f. 1s, ligatus, ſins
neorm res Initti, H” e1 captu * Cruce
ohnncotnn ui fuit à Judæis atus, & in c .
inſicn Eum † qu ſputus, ſpinis coron æ fecit, dixit
n latus, con eian: Hor omnia † qu⸗ benedictat
Opetlos . onfixus, occiſus: Pe t ſis mMateria r6-
n CcoO . It Chriſtus, u iperbiam & ar
tmmuid . adimplevit adam ſuperb ad u- 7
Letckwun ad damnar um ita, ut
S conſecrata † Ratorum dæmonu ſternant,
n, ſed gantiam obſtinatorur naleficia ſua pro fugi-
rbonin 21 ſumptionem n . ant tandem 8
i lum & ſumpti. ium relinquant, ſalutem ho-
ennu hominem dera Dei omnipotentis, confuſio-
e ant, ad laudem nium dæmonum EBecIn.
n , minum, & omni K 5 =
man . G

n tm

154 NLyeſaurus

nem. In nomine Patris † & Filii † & Spiritus

60 per vos iterum invoco virtutem duplicis ca-

tenæ Divi Petri Apoſtoli, Principis Apoſto.

lorum, cui & collegis ſuis potiſſimùm data eſt à
Deo & Domino virtutum poteſtas calcandi ſu-
per ſerpentes & ſcorpiones, & dæmonia ejicien-

di, liberaque facultas & authoritas ligandi & ſol.

vendi animas fidelium à peccatorum nexibus, &
er catenas & vincula, anu⸗ ligati ſunt ſancdti
Pei Martyres, dum teſtimonium perhibentes
JEſu Christi, verbera & ſupplicia, à tyrannis tor-
menta, paſſiones & mortem fortiter ſuſtinebant,
ut hæredes fierent in domo Dei: ut dæmonum,
ſeu dæmones, maleſicia & faſcinationes atque
artes magicas N. famulum vel famulam Dei ve-
Zantes, liget ‚in nomine Patris † omnipotentis,
in nomine JEſu † Chriſti ſalvatoris noſtri, & in

nomine Spiritus † ſancti paracliti, & hanc crea-

turaàam Der, aà laqueis cunctis ſpirituum malo-
rum, & eorum ligaturis & vinculis univerfis,
per virtutem ſanctτ† Crucis penitus abſolVas, es
enim tu Sacerdotale ornamentum, es velut

ſunda David contra Gohath, es lorica ſacrorum

Dei miniſtrorum, & aurea torques & monilea-
gri aurei velleris Regis ſæculorum, es denique
ea, quo omnia vincula deæmonum difrumpis,
per nomen Eſu Chriſti Nazareni, & nobis ſis
materia benedicta, jucuuditatis, candoris &
ſanocentiz, atque immortlitatis, Amen.
Aſpergantur aquaæ benedictæ.

2

Omhe⸗
fomonn
Neaeonnn
“
Nin, inae
upinenen
Glini Ar.
C ertdce
ulecumc
htilt per
Uerellone

=

4.

1

Om) d
Mhoonmgi
Mürpmeneen
Cencmninuun
Anunſnn
mmumnaet
lraum ſii
n. H.

n

iknin
38. Be-

4

Kdemiefe
oins l
Ckonmnmi.
dulgniſnt
onimn etin
Neuamnmn
nlomerete

Ellätner
Mrutomnnpote
“
Vatorrnenl,

ſernumhn
1 .

Vinccls nne

. E ln
penuetsdione

eloicuten

f Benedictio ſagittarum §. Sebaſtiani ,vel alio-

rnelt, Khwrd-

Benedicllonum. XS 5
38.

rum ſignorum alicujus Confraterni-
tatis, Vel Sancti.
Verſ. Adjutorium noſtrum, &c.
Verſ. Sit Nomen Domini benedictum. Reſp. Ex
hoc nunc & uſque in ſæculum.
Verſ. Domine exaudi &Qc. †*
Oremus. .
Mnipotens ſempiterne Deus, largitor bono-
rum omnium, ſalus & vVita noſtra, te ſup-
lues exoramus, & petimus, ut has ſagictas (vYel
æ ſigna, &c.) quibus Domini Redemptoris
noſtri, in cruce pro nobis pendentis ſigaum, &
imago intemeratæ V. Deiparæ MARIX, & §.
Sebaſtiani Mart. (vel alterius Sancti) impreſſa
eſt, benedicere, & ſanctrficare digneris, ux,
qui has ſecum devotè geſtaverint, vel domi aſ-
ſervaverint, per merita ſanctiſſimæ MARIC, &
per interceſſionem S. Sebaſtiani (vel aliofum
Sanctorum) ab omni peſtifera lue, ab omni

morbo contagioſo, & ab omnibus inimicorum

inſidis præſervenrur, & corporis & animæ ſani-
tatem continuam conſequantur. Per Dominum
noſtrum JEſum Chriſtum Filum tuum, verum
animarum noſtrarum, corporumque medicum.
Qui tecum vivit & regnat in ſæcula ſæculorum.
Amen. Aſpergantur omnia. “D
Benedictio imaginis, Numiſmatis, vel mone-
tæ effigie S. Georgiũ inſignitz.
„Verf.

156 ð, Theſaurus
Verſ. Adjutorium noſtrum &c.
Oremus.

rum omnium, ſalus & vita noſtra, te ſup-
plices exoramus, & petimus, ut hanc monetam
Kc. cui imago S. Georgii M. tui impreſſa eſt, be-
nefdicere & ſanctificare † digneris, ut, qui eam
devotè geſtaverint, vel domi aſſervaverint, per
merita & interceſſionem S. Georgii ab omni gra-
viori corporis lapſu præſerventur, ejuſque, uti

& animæ, ſanitatem continu am conſequantur:

Per Dominum noſtrum IEſum Chriſtumkbilium
tuum, veram animarum noſtrarum corporum-
gque medicinam. Qui tecum vivit & regnat in
Eercula ſæculorum. Amen.
Aſpergatur.
Benedictio Cinguli Militiæ Angelicæ
S. Thomæ Aquinatis. .
Verſ. Adjutorium noſtrum &c.
Oremus.

DOmine JEſu Chriſte Fili Dei vivi, puritatis

amator & cuſtos, obſecramus imenſam

clementiam tuam: ut ſicut miniſterio Angelo-
. .
rum ſanctum Thomam Aquinatem cingulo caſ-

titatis cingere, atque à labe corporis ac animæz

Ppræſervari feciſti: ita ad honorem & gloriam e-
us bene dicere & ſanctificare digneris cingulum
iſtud, ut, quicunque illud circa renes reveren-
ter portaverit ac tenuerit, ab omni imunditia
mentis & corporis purificetur, atque inexitu ſuo

O) Muipotens ſempiterne Deus largitor bono-

Vcdkuon

per

en

eunn
incingla
ibenie

rs, &!

igonint

e unn
iis Anen
Mnrin/

nlGo

n

VelDonne
Veronn

Dleäin
tehten
Uiumfumm
Uit, ipſene
ecckione
Umummton
Pirſur cl
lnbon
Anlum
tehtin ſan

Mltmuin

Benediclionum. 157
manus ſanctorum Angelorum tibi digne
præſentari mereatur. Qui cum Patre & Spiritu
u ſiuin ſancto vivis & regnas Deus per omnia ſæcula ſææ-
noe culorum. Amen. A
Eumnoag Aſpergat tingulum aqua benediäta, & poſtulanti ſe
Wumtlict, quenti oratiuncula diſtribuat. 5 .
Nen, ,le Præcingat te Dominus Eſus Ohriſtus cingulo
dhmnunin, caſtitatis, & meritis ſanécti Thomæ Aquinatis
oitdamm extinguat in lumbis tuis omnem humorem libi-
un, r, dinis, ur maneat in te virtus continentiæ & caſ-
mconenun, titatis, Amen.
1ChiunImh Si plura ſimul benedicenda ſint, dicantur omnis is-
muncNoiI plurali.
lirdtendoa 41.
Benedictio Capſarum pro Reliquiis & aliis
ſanctuariis includendis.
Verſ. Adjutorium noſtrum in nom. &c.
ie ela Verl. Domine exaudi &c.
i. Verſ. Dominus vobiſcum &c.
. Oremus. L
DlIlectiſfimi nobis, Deum Patrem omnipo-
„ tentem, ut, qui omnia per unigenitum
De i e Filium ſuum in virtuteSpiritũs S. valde bona cre-
canune avit, ipſe nobis indignis ad conſecrationem &
niniſkeie benedictionem harum Capſarum reliquiis San-
nuenc, Korum ſuorum recondendis paratarum, rorem
Nαε zratiæ ſuæ clementer infundere dignetur. Per
rndα eundem Dominum noſtrum ESUM Chriſtum
dmih Filium ſuum, qui cum eo vivit & regnat in uni-
ane tate Spiritus ſancti Deus. L
H iuni Deinde manibus junctis ante pectus dicitur Praſatio.

Per

vbeie,
A ſ

7

159 TLYeſaurus

Per omnia ſæcula ſæculorum, ꝑ. Amen. el

Verſ. Dominus vobiſcum. &c.

Verſ. Surſum corda. Reſp. Habemus ad Do-
Verſ. Gratias agamus Domino Deo noſtro

„W

Reſp. Dignum & juſtum eſt.

.7

rè dignum & juſtum eſt, æquum & ſalutare,
nos tibi ſemper & ubique gratias agere, Do-
mine S. Pater omnipotens, æterne Deus, inef-
fabilis Deus miſericordiarum, & Deus totius
conſolationis; Qui Moyſi famulo tuo præce-
piſti, ut juxta exemplar, quod ei in monte de-
monſtrâſti, Arcam de lignis imputribilibus con-
rueret, & eam auro mundiſſimo circumdaret,
in qua vaſa aurea mannàâ cæleſti plena, cum ta-

bulis Teſtamenti, digito Majeſtatis tuæ con-

i
ſcriptis, in teſtimonium futuris generationibus
ſervari deberent: quique noſtris ſæculis, eadem
ſacratins intelligenda mamfeſtaſti: dum corpus
unici Filii tui, ope Spiritús S. de incorrupta Vi-
gine onebri i &W anima rationali vivifica-
tum omni plenitudme refudiſtt: Te ſuppliciter
imploramus, Omnipotens Deus, Pater Do-
mini noſtri Eſu Chriſti, ex quo omnis Paterni-
tas in cœlo & in terra nominatur, ut hæc vaſcu-
la Sanctorum tuorum honoribus præparata, eis-
dem ſanétis tuis intercedentibus, cæleſti bene-
dictione perfundere digneris: quatenus, qui
horum patrocinia requirunt, ipfis intercedenti-
bus, cuncta ſibi adverſantia te adjuvante ſupe-
rare, & omnia commoda profutura, abundan-

4
HUIi

9

tia largitatis tuæ mereantur invenire, & ücari, i

kmgdo
enpeſtue⸗
bos hon
Plun be
IRlonng,

etutl

n obu

Gtktur,
teenonenn
Ponmnd Uen
n An

DNed
Uhie
onthin
Tidamn Gen
Ce feclti⸗
rolenoin
enpren
leli noy
DMem uan
l je 3
dul Noi
Ginen

PA li, te inſpirante, ſpiritualium nequitiarum Ver-
ſutias gavere, & humanitus exquiſita tormenta,
non ſolùm contemnere, ſed etiam penitus e-
vincere, Chriſto Domino confortante, potue-
enbonit runt; ita ipſorum merita venerantibus, & Reli-
ſ uias humiliter amplectentibus, contra diabo-

LaumkE ſum & angelos ejus, contra fulmina „fulgura,

eniun & tempeſtates, contra corruptum aérem, &
au morbos hominum, vel animalium contra
im àbun malarum beſtiarum, & ſerpentium diverliſſi-
am uon mas formas, contra malorum hominum adin-
oinmen ventiones peſſimas, eorundem Sanctorumtuo-
inpunibibae rutn Preribi complacatus, dexteram invictæ
odtum potentiæ tuæ, ad depurgationem nocivorum,

Hbem 1

ihemen & defenſionem proficuorum ſemper & ubique
licdhts ut propitius oſtende. Per eundem Dominum noſ-
mien trum. B. Amen.
ötrelrolls, er.
ei in Dmine Deus omnipotens, qui, ut murmur

Oremus.

8 Eeinor⸗ inſani populi compeſceres, & ſacerdotium
imdi . Aaron tibi placitum comprobares; virgam ejus
Ieln aridam germinare, „& flores fructiferos produ-
Deu, Am cere fecifti: eamdemque in arca Teſtamenti
cuoommxkt pro ſigno Virtutis tuæ poni juſſiſti: ſed & nobis
, uh codem præſagio Chriſtum in Ara crucis arefac-
den tum, citiſſima Reſurrectione refloreſcere, & in
NNY Eccleſia noviſſimo tempore reſuſcitanda per
dand⸗ Cent, mortem ſuam, die ac nocte fructificare demon-
m firalti; Te quæſumus indulgentiſſime generis

t, W humani proviſor, ut hæc vaſcula Sanétorum

uk

—
=

tuorum receptaculo præparata, ita gratià tu4
nn ſancti j 4 .
Un Ar aine tfices, ut ubicunque in tuo nomine prola-

2

1.

4

. 7

160 Theſaurus

ta fuerint intercedentibus Sanorum tuorum .

meritis, cuncta adverſa depellas & nulliſices, &

omnia utilia multiplices, atque cuſtodias: qua-

tenus ſideles tui, ſine magnirtudine univerſitatem

beneficiorum tuorum, in parte modica Reli-

quiarum, integrata Sanctorum corpora ſe per-
cepiſſe gratulentur, & per tempora ia loca ipſo-
rum precibus impenſa, ad æterna cum eis gau-
dia poſſidenda fiducialius animentur. Per eun-

dem Dominum noſtrum &c.

Aſpergantur.

CApUT TERTIUMI
Benedictiones Veéſtium ſacerdotalium,
& aliorum ad cultum divinum ſpec-
tauntiusm.
Bene dictio Sacerdotalium indumentorum in
genere à Superiote Regulari, vel alilo
Privilegio habente.

Verſ. Adjutorium noſtrum & c.
Verſ. Dominus vobiſcum. &c.

Oremus.

O Muniporens ſempiterne Deus, qui per Moy-

dotalia ſeu levitica veſtimenta ad explendum in
conſpectu tuo miniſterium corum, & ad deco-

rem ſeu laudem nominis tui, fieri decreviſti,
adeſto propitius invocationibus noſtris: Kkue L
indu-

Nun

Mrir

ſen famulum tuum Pontiſicialia atque ſacer-

Tenn I

urtchen

rn
6fektil
mmnohidn

orar, n

t, Kn
ee eſel.

ndoknu

nent
ſeincte
Nihm, 1
on mnn
Caunmrnn!

uiroune
tee, v ind

lentegnn
te, achare
Cedas Kon
Amen.

Pontit
Unacuki,
e
Inrdid 4

Urninulun

—

Benediclionum. 161

llien indumenta ſacerdotalia deſuper gratia tua irri-
ganti benedictione, per noſtræ humilitatis ſer-
Arnits Vtutem, purifficare, benefdicere, & conſe-
E crare † digneris: ut divinis cultibus, & ſacris mi-
e n niſteriis apta & benedicta exiſtant. Hiſque ſa-
rotinen cris veſtibus ſacerdotes, ſive levitæ tui induti,
k defenſi & muniti ab omnibus impulſionibus, ſeu
ncg tentationibus malignorum ſpirituum, eſſe me-
Enn h reantur, tuisque mimiſteriis apté, & condignè
ſervire, & jaherrere, Aque in his placidè & de-
votè perſeverare tribue. Per Chriſtum Dom-·
num noſtrum. Amen.
„ Alia Oratio. S
H. D'U S invictæ virtutis auctor, & omnium re-
rum creator, & ſanctificator, intende pro-
nltOin pitius ad preces noſtras, & hoc orarium, ſeu a⸗
nuner mictum, albam, cingulum & manipulum,
ſtolam, planetam, ac pluviale, ſtrictam, &
dalmaticam leviticæ ſeu ſacerdotalis glori?x mi
niſtris tuis ferenda, tuo proprio ore benefdice- ,
dmend re, ac ſanctifficare digneris, omnésque eis u-
In, WiO tentes tuis miniſteriis aptos, & tibi in eis devo-

RelOru en
l8

—

„

.

te. té, ac laudabiliter ſervientes, gratos effici con-
. cedas, & nunc, & per infinita ſæcula ſæculorum,
Amen. =
4 . Alia Oratio. .
en, di Dine Deus omnipotens, qui veſtimenta
ſkannn Pontificibus, ſacerdotibus & lcvitis in uſum
e Glnlu tabernaculi fœderis n eceſſa ria, Moyem ſamu-
A lum tuum facere juſſiſti, eumque ſpiritu ſapi-

. 4 e 2 2 . 7 ,B „7 „ rp;
e e entiæ ad id peragendum repleviſti, hæc Veſti-

wui menta in uſum, & cultum miniſterii tui præpa-
. rata,

162 Theſaurus
rata, ſanctificare † benedicere † & conſecra † re
digneris, atq; miniſtros altaris tui, qui ea indue-
rint, ſeptiformi Spiritus ſancti gratià dignanterre-
pleri atque caſtitatis ſtolã præcinctos beata facias
cum bonorum fructu operum miniſterii congru-
entis immorralitate veſtiri. Per Dominum noſ-
trum JEſum Chriſtum, &c.
Poſtea aſpergantur.
Benedictio Amictus.
Verſ. Adjutorium noſtrum &c.
Verſ. Domine exaudi orationem meam. &c.
Verſ. Dominus vobiſcum &c.
Oremus.

