gelorum, ad quam miſſa dicitur Gabriélis poteſ-
tas excolendam, ütque DEI Matrem electam

humiliter venerandam. Quantum igitur eſſe pu-

tas tantæ Majeſtatis, puritatis, ſan ctitatisq; celſfitu-
dinem, cui unus de cælorum principibus mitti,
cique ſubjici non dedignatur? Hæc eſt enim lig-
num vitæ in medio Paradiſi Eccleſiæ conſitum.
à quo vitalis vita Chriſtus, Dei filius, ac ſuaviſ-
ſimus uteri ſui fructus emanavit; mortalibus vi-
tam præbens, in perpetuum duraturam; ut de
eodem ait Joannes: In ipſo vita erat: & vita erat
lux hominum. Hinc namque meritò Beatiſti-
ma Virgo Maria dicitur pariens parientis, oriens
orientis, fons fontis vivi, origo principi, & vi-

tæ vita: quia illum ex ea produxit per carnis na-

turam, qui caput eſt & initium rerum omnium

per eflentiam Deitauis. Hæc eſt canticorum

Ponſ quam præparavit Deus filio ſuo in puriſ-
ſimam genitricem, matrêmque caſtiſſimam,
quæ veterem exuit tunicam, & legales pedes la-

Vit, ac ſacroſanctum ſponſum in ſuo ipſius thala-

mo venerabunda ſuſcepit. Hæc eſt, quam, ad
veſtrorum dæ-monum confuſionem, beatam di-
cunt omnes generationes, tùm terreſtres, tum
cæleſtes, tum inferæ. Hæc eſt mulier, de qua
prædictum fuiſſe ſcitis, Dominum dote bona.
cunctarum ſcilicet gratiarum, illam ornaſſe: quà

„

554 Tkheſaurus
dote vos miſeri, Vvos infeliciſſimi orbati eſtis ini-
tio electionis, atque u eri Veſtræ. Hæc eſt
arca illa, compacta de lignis ſetim, extrinſecus

deaurata, & intus; puritatis videlicet mentis, &
corporis: quinimo ipſa eſt fiſcella figurali illita bi-

tumine intrinſecus & extrinſecus; prudentiæ ni-
mirum ac pictatis exornata virtutibus; in qua
ſpiritualis Moyſes à myſtico ſervatur Pharaone,
nempe diabolo; cujus filia (gentilis videlicet Ec-
cleſia) in virgineis ulnis eum enutriens, promis-
ſionis accepit recipiendæ vitæ mercedem. Hæe
eſt propitiatorium de auro mundiſſimo, in quo
vos, Angeli tenebrarum, oculos figere nequa-
gquam valetis. Hæc eſt perlucida ſtella, orta, ex
Jacob. Hæc eſt adoleſcentula Virgo, regi Do-
mino præparata, contra caput veſtrum, tarta-
rei, veſtrumque excidium. Hæc eſt domus Do-
mini Dei, repleta gloria in ſublimi. Hæc eſt vas
novum, in quod ſal Dei ſapientiæ juſſus eſt mitti:
quam vos cæci & inſipientes amiſiſtis, cùm JIuci-
feri verbis, ac ſententiæ firmiter acceſſiſtis, Hæc
eſt tabernaculum, quod ſanctificavit Altiſlimus,
divinitatis ſuæ ſpiritu; à quo vos, nefandi ſpiri-
tus, procul ejecti eſtis. Hæc eſt ſol, in quo idem
Dominus excelſum ſibi poſuit domicilium;
quemque vos miſeri contemplari nequitis. Hæc
eſt terra viventium, ex ſe fructum germinans
ſuavitatis, & vitæ; Valdè amaritudini veſtræ ob-
noxium. Hæc eſt Dei diverſorium electum, in
quo ipſi habitare placuit: è cujus umbra ſaluber-
rima vos dæmones ipſe perpetuò ſecluſit. Hæc
elſt ſoror, & amica dilecti pulſantis, ut aperigen

(

Ntucn g
Noracen
nutenbin
a. Hce.

, gli

nkal⸗
on embet.
Uiousubenil

umn. 0 VU

ſanctitre,
Cnni poltn
Nuin etud
Untfur;
Erue ſeran
Nntorehicin
iliumque⸗
luDeo reco
leuti fie i

ejolihcati 1

n crotnat,
Emulernor
culndgret l

ſtlliine

Unethentis
Uunguamaper

nlam Don

m, Kertc

(auror co

n ſegno de
ene
lchr Ut

n in⸗

/

Bemnedectionum. Kc55

. „ . * . 5S
et „Ar . — . 2 O8
ienicſi. ſibi oſtium Srariarum. Giorir⸗ rihae . 3
Nein t⸗ diſtatis. Hæc eſt Virga, de radice Jeſſe, à
ARHE longe diſtatis. ſus ſeilicct Naza-
n enmnt dere viſus eſt, JEſus ſcilicet Na⸗
Iqua Hos aſcendere viſi J11 n uin-
deren jbii ue tremendus veſtrorum ,
id enuserriin or leviſſima, ſuper quam Do-
5 . ex. £ . . re
Wim mino ‚qui Angelorum aſcendit enhas, eee 5
muu i complacuit, ut vos deſertores Piritus perpet
Nerrn

N It Do-
condemnet. Hæc eſt oliva, nt Lihus, ravi-
Hitn minus uberrimam, pulchram, & fru 21 in
mmenm dam. O Virginalem fæcunditatem, decorar
Vülllel , . . .
. . tiarint. 4, verum in
tuIn h ſanctitate, atque gratlarum ie rculi præſentis;
UImig campis poſita; quia in planire æ ubique terra-
teeenn quia in latitudine ſanctæ R ſam liber, &8.
Reeng rum diffuiæ; ut ectort⸗ n e ſtes impedi-
1o enbe absque veſtrorum, infern ufagiant, ab ipfa
mun in mento reſpiciant, adipſam con cihiant; per ip-
dmd conſilium quærant, Auxilluin irci ratid locil-
i u ſam Deo Fcconciliati, zcni ætI 1 i 8 charita-
Ucknin — i, fide illuminati, ſpe confortati, c .
t, anl. le juſtificati, aliĩs rt uihi eiari. Boni 1.
t. . . . em glorlia .
duln A bus exornati, & tandem g ta ſiuper terram, ut
diſ ſt mulier nova, à Deo creata ſuꝑ .
GNNA cK mUH 2. : Vr ‚:quod myſter Iu
,Nν circumdaret line Viro vn lis obtenebratd lu-.
“ . . 1 rere non .
Ann Vvos ſtulti inte Hæc eſt janua clauſa, quæ
nim mine mentis Ve LX. Eir nſibit per illam; .
1 ine N nhunquam aperietur, nec Ter reſſus eſt per
quoniam Dominus Deiu Iſrac nerelets Hæc
. 1 In 2 4 . 7 7
ung it clauſa infernorun Pra⸗
cam, & er . veſtro tenebra
“ eſtaurona conſurgene: achhucens noctem. Hæc
e e⸗ rum regno gerpetnam 2 4 veluti cæli ubar e-
NI eſt pulchra, ut luna. Hæ ſen ibſa inter ani-
,J ipſa inter ar
D lectum „&— fingulare. Virgo enim ip mas

dun Nenmn

S —

556K6 TYeſaurus d
mas Sanétorum, & Angelorum choros ſupere- Mend
minens, & evecta, merita Angelorum, & om- ge
nium titulos antecedit; ſicuti, quantumlibet aliz ckcttl
ſtellæ reluceant, luna tamen, & magnitudine mlbih
præeminet & ſplendore. Hæc eſt terribilis, ut it; n
caſtrorum acies ordnata adversùs luciferum., relo
vésque tantarorum milites. Hæc eſt, quæ de car- Mllce in
nis aſcendit deſerto, cœleſtium affluens delitiis ſtorn de⸗
gratiarum, à quibus vos infeliciſſimi perpetuò iehelni
elongati fuiſtis. Hæc eſt regis cellaria, in qua mi dneie
Chriſti fideles intrantes, exultant, atque lætan- anüſiblant
tur digniſſimæ vino perfuſi charitatis: de quo ls kfonn
vobis impns nunquam ſaturari, aut refici datum m ſiklet
eſt. Hæc eſt illa Jael tam puſilla, quæ Siſaram iltnent
contrivit, veſtrorum nimirum infermi Principem, rtkhorn
O damnati ſpiritus, fortitudine mallei virtutis In wobih
ſuæ contundens. Hæc de manu Pharaonis (Iu- rakcxleli
ciferum videlicet) ſuum ſalvat maſculum: abs- ikiterm
que peccati labe Deum mundo pariens. Hæc en H
eſt diverſorium: caput ſuper hanc inclinat non MWleklunn
habens tugurium, Rex æternæ gloriæ. Hæc eſt Mnn :
palma, cujus ramos aſçendentes ſancti, piique inſa
viri, de fructu ipſius affatim apprehendunt: cu- Mhrſyef
jus vos, damnati, veluti rabidi canes, famem MWorne 8.
patimini ſempiternam. Hæc eſt cedrus Libani, rhſol
ſurſum ramos ſuos protendens, & Cypreſſus mnaſtin
montis Syon, quæ priùs profundiſſimas radices iiyninit
immiſit humilitatis, ut in excelſum erigi merere- lrniſtig;
tur: vos aurem, cům primùm ecxaltari conari ililnie
fuiſtis, dicentes cum lucifero: Conſcendamus o Nebun
ad Aquilonem, ſuper montem teſtamenti extol- chalrn
lamus ſolium noſtrum; Similes eximus Ahkiſſi- iini,
. Imo;,

Beuyedictlionum. 557„
nünte, mo: meritò deſcendere, imò deſici imd præ-
nn cipites agi, atque in ima loca detrudi meruiſtis.
uIII Hræc eſt cæleſtium armorum officina, in qua lo.
AE ricam ſibi Dei verbum de noſtra fragilitate com-
Am poſuit; in qua exultans uùt gigas potens & fortis
nulim in prælio, Veſtras poteſtates acreas debellavit.
ctcute Sicque de infirmitate conſtantia, de captivitate
GHGEvictoria, déque ruina eſt aſcenſio procurata. Hæc
UmNH eſt feneſtra, per quam oſtendebatur Dominus,
AH qui cùm eſſet inviſibilis naturæ, per ipſiusmer
t amen Ecarnis ſubſtantiam eſt manifeſtatus mundo, An-
e gelis, & hominibus. Hæc eſt fons hortorum,
Iriidun rigans videlicet in Dei Eccleſia electorum plan-
urm tas: ſed terræ vVeſtræ tribulos potenter exſiccans.
hice Hæc eit hortus deliciarum cæleſtium, cujus in-
Ulana ⸗ Retſuis vobis beſtiis ſemper videtur occluſus.
DnmHaæc eſt cæleſtis ſcala, ad Deum vaditum ſemper
MumA nobis & iter muniens: vobis verò damnatis ſem-
in Per abdens. Hæc eſt mulier, ſolis contecta radiis:
mIPro calceis lunam habens; atque ſydereo ornata
Adyademate: quam cunétorum generationes,
i * conſona Voce audantes „ſemper beatam, feli-
mrtenu cem, ac ſine fine inclytam clamant: quoniam

clle

dve1 omnipotens, & excelſus magnam effecit illam,
ciHA camque Dei ſponſam. Deique Genitricem ſem-
GE ber ſervavit intactam. Hæc tandem impollutus
N eſt Virginitatis theſaurus; ſpiritalis ſecundi Ada-
n mi paradiſus; unitionis naturarum opificina; ce-

Arip PNt

6 . .. . 2
m lebre ſalutaris commercii emporium; thalamus,
n in quo verbum incomprehenſibile carnem ſibi
lon de ponſatam-habuit; animatus naturæ rubus,
Auncn,

quem divini partus ignis non combuſſit; mun.

553 Theſaurus
. diſſimum vellus, ex quo paſtor induit ovem-
Ancilla & Mater; Virgo in cælum: unicus ipſa jeaalßel
Dei pons: ſacroſanctæ œconomiæ textorium ſirilide
jugum, in quo ineffabili quodam modo unitio- mnei
nis illius tunica confecta eſt ; cujus quidem gem teno
textor extitit Spiritus ſanctus; nectrix virtus ob- l Ginni
umbrans ex alto; lana, vetuſta, villosaque Ada- didigoizn
mi pellis; trama impolluta ex virgine caro; tex- onboft
torius radius, immenſa geſtantis gratia; artifex umdi mint
verò verbum per auditum illabens. ijdenteen

Per omnia igitur digniſſima piæ hujus virginis Ginrei4
nomina; perque cunétas eorumdem nominum mnatbuot
ſignificata piiſſima ac per virtutem gratiarum, & ,llinepen
munerum præcelſæ Virginis, Deique genitricis et lind
Mariæ, vos tartareos iterum ut ſupra, exorcizo jmglann
conjuro adjuro atque ut parcatis, vos cof fühnint
præceptis à me vobis indictis, atque indicendis, m ebe
eadem mente, forma, & conditione, ut ſuprà. megunn
Item præcipio vobis obedientiam tper cæleſtem mmtu f

illam ſalutandi formam, à Gabriele Deiparæ Petlntu d
Virgini riiſtamn ‚dicente illi: Ave, gratiâ pleng. ylnttangt
OC dulciſſimum, ſuaviſimum Ave! ſuaviſſi- rhomnipo
mum Mariæ, ejusque famulis perjucundum: vo- iNlnci,
bis autem dæmonibus ò quàm amarum !6 quàm ehemwve
terribile; hoc ipſum Aye, væ vobis miſeris exti- azann
tit, atque tormentum; væ infeliſſmum; VX uie nl⸗
æternum ; væque interminabile, & fine fine du- D
raturum. Contremiſcat ergo abyſſus veſtra: ex- uuenie
paveſcat dux lucifer veſter, cunctique vos, tar- Ahnen
tarei, ad tam tremenduùm illud Gabrielis ore pro- Auen
latum Aye retrorſum cadite: ns ein dul⸗ Amenn
anarit; att Iorum,
giſon voce manarit; attamen illud c Ange⸗ ienl

h Wünn
lunietnnn
unot
le
firnecn
gti
A.
Ven onne
ngninmn 4
ae Celnnc
, elor
Enidedcn⸗
mlendt
“
R

Artein

Ne,tiß
Eirmde,
umme.
be .

Eenediélionum. F559
Angelorumque Domina reverenter percipiens,
valde eam pertimuiſſe ſcimus, & conturbatis viſ-
ceribus illud audiſſe; dum dicitur: turbata eſt in
ſermone ejus, excogitans qualis eſſet hæc ſalutatio⸗
qualem terrorem incutiet vobis, qui omninòex⸗-
cluſi, ò invidi, atque ac hac præſtantiſſima ſalu-
tandi dignitate orbati eſtis, & ipſius loco, male-
dictionis officio fungimini, ac peſtifero blasphe-
mandi miniſterio occupati perpetuò deſtinemi-
nmi? dentes enim veſtri, leones tartarei, arma ſunt,
& ſagittæ; & lingua veſtra, gladius peracutus,
ſermofibus odii circumdare conamini Viros jus-
tos, illosque perditionis & interitus præoccupare
laqueis. Idcircò longè à ſalutatione ſancta ſub-
limi, angelica atque divinâ tendere audiuntur in-
crepationum, & maledictionum veſtrarum pefſlſi-

marum verba. Fumus, ſulphur, ignis, maleo-

lentia è gutture veſtro tartareo manare videntur:
——* - * . . 7 —
diſſipantia, affligentia, piorumque ſaluti ſemper

adverſantia. Verumtamen gladius oris veſtri

veſtrum transverberat cor; & arcus linguæ veſ-
træ ab omnipotente confringitur. Angeli, id eſt,
boni nuncii, vos quondam à Deo creati fuiſtis:
ob veſtram verò inſipientiam, ictu oculi, defici-

entes, ê damnati, à tam magna, tamque ſublimi

dignitate miſerè cecidiſtis; nunciantes ſemper
vos mala pro nobis, odium pro dilectione „i⸗
quitatem magis, quàm æquitatem. Cùm fuiſſe-
tis ad ſalutem differendam defignati, evaſiſtis
inanis gloriæ uſurpatores, ac peſſimi mortalium

ſeductores; nunquam ad conſolandum, ſed ſem-
per ad inſtigandum, atque nocendum acceditis.

Deſe

niam Virgo illa, quæ omnipotentis ſemper eſt

560 Theſaurus
.—— 1 .⸗ ,„et e.
Deſcendere audiiſtis ab alto, ad Dei Matrem, cæ- nuilun
leſtem nuncium, ut illam ſupplex ſalutarer, di- —
cens: Frkkrade plenigima: Dominus tecum. Vos V an

autem Pariter ad Dei fiium appropinquare non idicri
erubuiſtis, ut eum fallaciter decipere conaremi- netr 1
ni, ac quotidie ad nos Dei aſſeclas ſimiliter acccs Ncle
ditis, ut nos à recta vivendi ratione avertere ten- Milun
tetis. Veruntamen ſuper vos veſtra cadat decep- ennanet
tiO; & in foveam, quam rationalibus creaturis Alüte
parare conamini, ſemper, Dei juvante gratià, vos Clntect
ipfſi ruitis, atque devicti præcipites agimini: quo- e
plena muneribus, cuique Deum ipfſum perpetuò Iund
adhærere jam ſcitis, fortiter pro nobis pugnans, nili⸗ ter
nos tuetur, nos protegit, nos munit, de vobis ſu- lhme
perbis referre nos victoriam edocet. Plena eſt e- Amonhut
nim ipſa cæleſti virtute, juxta Gabriélis vaticini- Ukentun co.

umiimd, veluti fons uberrimus impertitur nobis nmmn

munerum ſuorum, atque virtutum rivulos:quo- Mnuchibe
niam, dum tantarum copia gratiarum per ſan- m ufiit
Rum illum Peique ſpiritum, qui eſt largitor mu- Mianin]
nerum, in ea ſuperſedit, ſupernorum bonorum Iuumaum
abundantiam, eorumque innumeram multitudi- UemCAE

AJuippe eſt, ut quæ lau

nem ipſamet nobis auſen ex quo itaque dignum Mneye

um præconia meretur ab mimind

Angelis, obſequiis etiam frequentetur humanis; Mampe

eique poſt Deum totus orbis exhibeat laudem frorct
per quam ſuſcepit ſalutis Authorem. Oprima Meyrch
ſanè ſpes noſtra eſt apud eam habere confugiunf, Motilbn
quæ inter omnes cæleſtis curiæ ſenatores impe- Mumenif
trandi apud Deum primum obtinet locum. Ac- wpoteni

cçedit enim ipſaillud aureum humanæ reconc- hangi

liatio⸗

N
Merl,
Nnngn

Dwopnd

Chtelltee
n iminn
oriſene
ſeknattt
Naidunter
Miiſegttin
Eigginli,k
tun ſaye
npeyen
vnbepugnun
,E
dct Denc
hitbtun
Uprmmnd

1
8

mniturch

Tnane
.
eklrone

orun len
eNN.

M

eutel
Aier/
OleN ,
e

.

e
.
Netth
N

i

5

Benedictionum. 561

ſiationis altare, non ſolàm rogans, ſed & impe-

rans; Domina, non Ancilla. Ad veſtram confu-
ſionem, ad noſtrum verò auxilium, ô livore ple-
niſſimi, dicit ipſa filio: moveat te natura, poten-
tia moveat: quia quantò potentior, tantò mi-
ſericordior eſſe debes. Poteſtati enim cedit ad
gloriam, injurias ulciſci nolle, cùm poſſit. Dicit,
& impetrat cuncta, quæ rogat: in manibus enim
ſuis jam ſcitis theſauros eſſe miſerationumpomi-

ni, & ſolam electam fuiſſe ipſam, cui tanta con-

cedantur.
Per præfaram igitur Angelicam vocem, quæ
tam fuavis Mariæ fuit, quàm vobis, ò deæmones,;
formidabilis, iterum exorcizoff iterum urgeo †
iterum veſtram cogo proterviam, ut meis parea-
tis ſermonibus † per vim mittentis Altiſſimi, vos
ad cedendum coarcto ſub pæna augendorum
tormentorum veſtrorum, millies, † per effica.
ciam præcepti Dei Patris, talem demittentis nun-
cium, vos viriliter urgeo per evangelicæ obe-
dientiæ robur, Dei, & conditoris mandatum ad
nutum exequentis, vos coarcto † per tam ſubli-

mem Gabrielis prærogativam, vobis mando †

per Mariæ plenitudinem gratiarum, vobis obſe-
quentiam indico † per arctiſſimam ejusdem Vir-
ginis cum Deo copulam vos convenio † vos fla-

gello † vos cito † vos conculco † vobis conſtan-

tiſſime præcipio † ut vos ipſos, absque mora,

ſacerdotalibus verbis ſubjiciatis. In nomine JE-
ſu Nazareni † Salvatoris noſtri, veſtrique deſtruc-

toris potentiſſimi. . . —
Sed, quid ulterius Gabriél ad Mariam loqua-
i —Nn- tur.

562 Theſaurus
tur, attende: ait enim: Dominus tecum: quoniam
ſicut ipſamet ab initio, & ante ſæcula præelecta-
fuit, & ab æterno ex Altiſſimi ore prodivit, om- nvocln
nem culparum umbram procul excludens; ſic e- mjonſen
tiam luce clarior, atque ſpleudidior in ævum ip- enchorin
ſa permanſit: in cujus viſceribus omnipotens il- geingil
le, qui lucem inhabitare dicitur inaccefſibilem, ſcdhonmh
ſuum poſuit tabernaculum, & veluti ſponſus, de æcadlifil

ſuo proceſſit thalamo. Verè autem cum ea Do- Acelil
minus adeſſe dicitur: etenim, ante temporum lanuekbe
conſtitutionem in ipſa eſt commoratus ipſe tem- qet Cent
porum conditor; communem in ea præveniens U Apee
mortalium lapſum: in tempore verò intra illam cinrobin
ſuum dignatus eſt domicilium ponere, dum ip- nſehnien
ſamet, eum, quem cæli capere non poterant, deleth
ſuo contuliſſe gremio, compertum eſt: at tan- Igannn.
dem poſt temporum curricula ſecum contulit il- emhliowdin
lam, ejusdem præparans in cæleſtibus habitacu- mia .
lum, ſuperque asclorurn choros ſublimiter il- 4

famaik

lam exaltans. Habitat quidem & Deus in Ange- unundi
lis, ſed non cum Angelis, quia cum illis ejusdem eiigene
non eſt ſubſtantiæ. Habitat Deus in Virgine, Peud
habitat & cum Virgine, cum qua unius naturæ Ponteri,
habet identitatem. Hoc eſt ergò aurum fulvum eniche
nimis, quo thronus Salomonis eſt veſtitus; quia rfeſelin
tali modo Deus Matrem Virginem induit, &in ian 1
Virgine indutus eſt, ut melior non poſſet. Bene lran
etiam de vobis ſpiritibus tartareis in veſtra crea- rud N
tione dici poterat, Dominum extitiſſe vobiſcum: ukenn
cùm, talmn affatim veſtræ naturæ ſuam commu⸗- nhe e
nicavit eſſentiam, protenderit potentiam, ſpo- “ n
ponderit præſentiam, tantam Angelicæ ſubi. DH

unn Benedictionum. 5563
Con e . . . „ ⸗»„
beln H tiæ gratiam diſtribuens, tot dona ſublimia, toõtque

Gene Cæeſtia munera arendo⸗ Verumtamen unde

=
= S=

N

Uen, anfſam vos capere debeatis gratiſſimæ ſervitutis

. . .
Gre ut majora ſemper à largitore dona referretis, at- ,
Cun. due arctior amoris copula vos cum eo jungeret;
. 1
rnundi⸗ inde ingratiſſimi altiùs ſuperbientes, pertinaces

—KZ effecti, omnipotenti Deo ſimiles eſſe conati eſtis:
Aquæ cauſa fuit, ut ab ipſo tam longè disjuncti ſi-

tennehrhen 3
eme tis. Acceſſiſtis, impii, ad cor altum, & à vobis ex-
nnuft altatus eſt Deus. Receſſiſtis, dæmones, ab eo,
unmnnd qui eſt Creator, & miſerandum in modum peri-
Eiſtis, diſperſi eſtis, quia fornicati eſtis ab illo: ac-
NoImk ceſſiſtis vobis vanè, & ipſe meritò receſſit à vo-
unm bis in ſempiternum. Eſtis, tamquam ſi non eſſe-
H tis, absque eo, qui eſt, qui erat, & qui futurus eſt
nee in æternum. Vacui ergò Dei bonitate, quid
amplius vobis reliquum erat, quàm omni reple-
neſ ri malo, quod nihil eſt apud ipſum, qui cuncta o-

peratus eſt bona? miſerrimi, inter creaturas vi-
thant tam deſeruiſtis liberè, & vivaciſſima morte in-
umIs teritüque perenni conſumimini. Vanè contra
Dun Deum conditorem veſtrum loquuti fuiſtis:
uuA. propterca omni bon Peivatih crennibu oppreſ-

Numm ſi cruciatibus, remanſiſtis: &, quod deterius eſt,
E infeliciſſimi, quòd Dominus nunquam erit vo-
nnm biſcum. Maria ſemper Pominumiecum habet:
NoNNd A Maria tantummodo gratiarum plena dicitur:
untig Maria duntaxat inter omnes mulieres, imò inter

H omnes creaturas beatiſſima ſemper; Reſpexit e-
XX nim Deus humilitatem ejus, ideoôque magnalia
i 8 effecit illi, qui potens eſt. Vos immundiſfimi,
N, vos ſuperbiâ tumidi, vos arrogantes, à Deo ſe-
N Nn 3 un⸗

56. 4 Theſaurus
juncti, atque in æternum ſegregati, vos cuncta- fomde
rum gratiarum munere orbati, vos ſpurciſſimi, mm an
Vos nequiſſimi, vos diaboli damnati, atque dam- netd⸗
nandi, perpetuis maledictionibus inter omnia vaunmßt
mundi huius, cælorumque figmenta repleti ehun:
eſtis. . et etialn 1
Per præfatam ergoò Mariæ cum Deo ſuo piiſ- ebet be!
ſimam unionem iterum vos dæmones exorcizof nmoboe
per mitiffimam Mariæ diſpoſitionem ad tantam inſccuil
cum Deo unitatem, vos conjuro & augeo cen- umtitzcon
ties, ac millies pœnas veſtras † per ejusdem Vir- mer na
ginis uterum, in quo, veluti thalamo, requieſce- g mil
re dictus eſt Dei Filius, vos cogo † per cunctarũ imn gon
Mariæ cumulum gratiarum vobis fortiter man- uiu igekte
do † per merita Deiparæ Virginis, quibus ad tam 6i udn
ſublimem dignitatis gradum eſt provecta, vobis, hing i
ut ohrcinpereris impero †per uberrimas Mariæ nimgte

ſuper mulieres benedictiones, vos compello † olloltmee
. . „△ „
vos urgeo vos, ut cedatis, cogo ¼ 6 Deo in- gein
. 1. 42. 69)
grati, atque rebelles. Alias, ſi mea juſſa trans- uRahte
grediemini, ego indigniſſimum (hriſti inſtru- mnbciumn
mentum, & miniſter Afiſſiminomin e ejusdem, elve Urr
. —= . -— . . . 4
auna cum Archangelo Gabriele, imò cum ipfa inlenen
Dei Genitrice Maria, conſtantiſſimè vos male- Cuconli
dictionibus repleo’† vos acriter deteſtor † vos 1uritenn
fortiter conculco † vos turpiter vitupero vos iclen
rtit „1 tu, blaſ- Melchn
nomine tantæ Virginis, toto Cordis affectu, al- Cbimet 3
phemiæ jaculo perfodio † vos contemno † vos lmuſen
nlblenme

proſterno † vos peſſundo † vos ejicio feradico † dün
trucio † verbero †ac viriliter, centies, ac millies lnuen
vos contundo. † M . rhek
Verùm ad præfatas ipſas Angelicas voces, ac Ndt
. lau- Wſc

Eehueke

franctni

Critr run-
ibaalmn
Ntern non/
cnumu Nng

0oel

dofo Mir
elſn H

1Cekign

ieeſoen
mcni
e or.
Certnfnn
ohroftr

Benedictionum. 5565

laudes humilem Dei Genitricem conturbatam

legimus, ac mente pervolutantem qualis hæc eſ-

ſet ſalutatio. Adeò namque incomprehenſibile

hoc erat myſterium humano captui, & adedò mi-

rabile hujus arcani partus miraculum, ut ipſa-

met etiam Virgo, quæ Deum verbum portare
debebat, de Angeli ſermone penderet animo, de
incarnando ex ipſa exultabat intrinſecus, & ei ex-
trinſecus ipſam alloquenti repugnaverit. Theſau-

rum vitæ contineret, & ſalutationis vocem diſ-
cutere non ceſſabat, atque dicebat, quomodo

ſiet iſtud? ſi non percipio tuorum verborum
ſenſum, quomodo agnoſcam divinam myſterii

hujus Majeſtatem? vos autem, ò arrogantiæ ma-

giſtri, ad illas tam inauditas veſtri principis ſug-
geſtiones, quibus adversus Deum veſtrum, veſ-

trumque effectorem vos concitare nitebatur,
non ſolum, econtrà, conturbati nequaquam fuiſ-

tis; verum (quod perpetuis lugendum gemiti-
bus) velociter aſſenſi eſtis, atqu applauſiſtis:
imò etiam poſt ejusdem nutum, veluti effrænes
belluæ, præcipites cucurriſtis: unde, & infelices,

ε miſeri, damnati eſtis, atque in perpetuos cruci-

⸗ . 5
atus corruiſtis. Oingrati, plùs ponderis apud vos

habuit inſana illa vox, inanisque impulſus lucife-

ri fallentis, quàm tot, taliaque à conditore veſtro
vobismetipſis mox exhibita beneficia? diaboli
fallentis ſermonem plurimi feciſtis: & Omnipo-
tentis munera impie neglexiſtitis
Negligat ĩgitur vos Heus Pater Omnipotens†

negligat vos Eſus Dei Filius † negligat vos Deus

Spiritus ſanctus negligat, atque peſſundet vos

Nn 3 nomen

1

566 TYyeſaurus

nomen Dei terribile, Agyos augeat pænas veſ-

tras Deus Otheos Athanatos † Iichyros † con-
ſternat vos Dei Genitrix alma † fædet Vos ſan-
ctus Gabriél Dei nuntius totãque ſimul cæleſ-
tium Angelorum turba vos impios conteratfvos
infames ad mihilum redigat † vos obſtinatos

õ qui voci peſſimæ aſ-

ſenſiſtis, excelsique Sacerdotis præceptis adver-
ſari non erubeſcitis. Audite ergo vocem me-
am, imò Dei vocem in me, & per me indigniſſi-

mum ejus miniſtrum vobis fortiflimè imperan-

tis, Vobis efficaciter Ppræcipientis, vos cogentis,
vos compellentis. Sit enim ſermo ejus duriſſi-
mus contra vos, uti malleus, ſaxa obdurationis,
& perfidiæ veſtræ conterens, veſtramque repug-
nantiam miſcere jubeat, atque comminuat, au-
gens ſingulis quibusque momentis pænas veſtras,
donec veſtra dep imatur audacia. In nomineba- .
tris † & Filii † & Spiritus ſancti 3
Sed præterea, conſolatus eſt ſanctiſſimam Dei
Matrem Angelus, dicens illi: Ne timeas Maria: in-
veniſti enim gratiam æpud Dominum. Ecce concipies in
utero, & paries Filium, & vocabis nomen ejus 7ESIIM.
Pia Virgo pio timore fuit perculſa: illo, inquam,

ſapientiæ, taliter enim timere decebat illam, quæ
Dei Filium, Deique ſapientiam genitura erat, ac
fine pudoris macula divinitus paritura: timore
videlicet, qui permanet in Irculan ſæculi; quem-
que Deus ipſe nos edocet. Edocta fuerat naàm-
que piiſſima Dei Virgo ſic pavere; quia inſtructa
Prius fucrat deprimi; cum ejus ore prolatum au-
. la-

/

. Ueen
Daitimot
eis, e
Uperſiat
ncore

unlningans
uselt e

Herlhat, 0
logeleme.
Umbaommtn

ſekni more

Ulnerilasre

Chumg ror

l Y e
Oorürmnn⸗
.. N 1
Incumu

Uelſennt
Alci Dache

Imommento.
1dlucd
Ninn tinore
Deun,

1 1 5 . . —. (Ilumcckefn
timore, qui, ſecundàùm Prophetam: initium eſt

Uu or,
lcopnce

(akeein,
Wnur inte
Wnum, in

llaner

limne

4.

t ,.
4

er
U

E

†
khnt

—

Wteln

Dotcnme,
oaieler
Nattit
Mrhemint
Umeigee
1,NCrcgpet
n ein ict
dcharnont
Tumene
Orndmont ²
tupmmuſct

1. Puvonuref,

.

ſollwnx

Netmer Nor
, Huedumt
naſi

ttun nn⸗
urn n
echrlaß⸗
. „

Unlere*
ld,

Benediclionum. 567
diamus: Reſpexit humilitatem antillæ ſue. Hic nam-
que Dei timor nunquam deſerere ſcitis mentem
ſapientis, ſed tamquam pugil fortis, & vigilans
ſemper ſtat ad latus principis: ita cuſtodit Domi-
nam cordis. Fidelis eſt etiam ipſe janitor animæ,
comminans mortem æternam intrare volenti-
bus; latrans ut canis contra eos: qui adeò ſoli-
citus eſt, ut etiam amicis oblatret, bonis ſcilicet
operibus. Quæ igitur ſic timet, ſic digna eſt, ut
Angeli eam conlolentur. At vos, ò deæmones,
turbamini timore horribili, & pavetis in poœrnis
veſtris pavore deſperatæ ſalutis, unde non eſt,
qui inter illas vos conſoletur, nec cœleſtis appa-
ret ſpiritus vos confortans: imò ſimul dilacera-
mini, vos ipſos invicem mordetis, comeditis,

conſumimini, atque alter alterius onere deprimi-

mini, cùm nullus inter vos invidos ordo reperia-
tur, ſed ſempiternus inhabitet horror. Amiſiſtis,
miſeri, Der charitatem & gratiam, ac in tempo-
ris momento ad tam horribilia pœnarum gene-
ra dilapſi eſtis. Non ſic igitur A gelorum Do-
mina timore concutitur: quoniam magnama-
pud Deum, & homines gratiam invenit, ob
quam cœleſti fuit digna ſolamine, & ſancti Spi-
ritus adjutorio; concipiens in utero absque vi-
rili copula, de puriſſimo ejus ſemine, Dei Filium,
cui cœleſte imponitur nomen ſus, quod mun-
di Salvator interpretatur: quimimò, & oppreſſor
dæzæmonum, ingernorum cruciator, confuſio tar-
tarorum, inſectator obſtinatorum, ſuperborum
conculcator, luciferi ac ſociorum ejus deſtruc-

r tor; uti jam elata voce, juxta Evangelii teſti-

UVM Nn 4 –¾ mo-

56⁸ Tkbejaurus
monium, vos ipſi confeſſi eſtis, dicentes: Quid
tibi, & nobis, Fili David, veniſti ante tempus torquere nos
per hoc igitur terribile, validum, atque tremen-
dum nomen kſu, convenio vos iterum, obſti-
natos †ut meis obtemperetis præceptis. Urgeo
vos infames, ut pareatis † per dulciſſimum no-
men JEſu. Exorcizo vos † canes rabidos, & au-
geo pænas veſtras ſemper, per corroborantiſſi-
mum nomen JEſu; conjuro vos t inferni ſues,
ut meis ſub pedibus veſtram proſternatis ſuper-
biam, per precioſiſſimum nomen JEſu; cogo
vos obedire, per potentiſſimum nomen JElu.
Impero vobis, ſerpentes peſtiferi, ut audaciam
veſcram deprimatis † per nomen JEſu myſteriis
lenum. Mando vobis defectoribus angelis,
hine vęlociter fugere, per admirabile nomen
JIEſu. Compello vos beſtias, ut cedatis † ac ſa-

cerdotalibus verbis veſtra feritas deleatur. JEſus

ergò Dei Filius vos liget Eſus fortis vos urgeat

TEſus Ommipotens vos flagellet † Eſus terribi-

Iis vos proſternat † JEſus magnus vos domet †
IEſus excelſus vos humiliet †] Eſus dulcis vos per-
cutiat †Eſus ſanctus vos jaculis confodiat † Eſus
ſapiens vos transverberet † Eſus admirabilis vos
feriat † Eſus humillimus vos comburat † JEſus
honorabilis vos torqueat † Eſus amantiſſimus
vos maledicat † Eſus obedientiſſimus vos con-

dlemnet †) Eſfus juſtiſſimus vos dilaceret † Eſus

puriſſimus vos confundat † JEſus jucundiſſimus
Vos enervet † Eſus patientiſſimus vos pellat †
atque ad parendum compellat † JEſus Chriſtus
perfectiſiunus vos contundat † Eſus, gn eſ

1

linas
est os,
i

Glehlen

1

47

g, Pes

s Denk,

R Omeg, 1

Ruuaenus
gepetfſoik
coptanpll
euin,
D AAlil
in celt li.
tounr n
er R
ter W
ltu, Ozten
Irckeint
waprophen

MupnaENu

unileimn
onckküns;
lum ſue o
tenn et
Dec it,

l
ielet
ſe Kirtur
, Clen

tann
nci l

dlilln,
Nunbiln
Tcondhar,
ſofinnt
oleneiſ
n NN

i Madin
rontei
bibuu nerl

drdle nn

ehif!

1Gdenn A

onuturre
u

,

adnitut
orr 4

Nun
ülnunn
1. we O
C,

7

Venedictionum. 669

peus Iſchyros, vos comprimat † Eſus, qui eſt

Deus Agyos, vos pungat † Eſus, Deus Otheos,
vos diſſipet † Eſus, Deus Athanathos, vos ver-
beret † Eſus, Deus Homouſion, vos maledictio-
nibus repleat † Eſus, Deus Agla, vos peſſundetf
JEſus, Peus Tetragrammaton, vos eliminet †

JEſus, Deus Adonay, vos dilaceret † Eſus Alpha

& Omega, Vos meæ poteſtati ſubjiciat † Eſus
Nazarenus vobis duriſſime imperet † vos in-
crepet vos humiliet † vos hinc procul abſcedere

cogat, ampliùs non reverſuros.
Wionen

Ilpſe enim, juxta Gabriélis pronunciatum, ex-
celſus, & Altiſſimi Gemtus nuncupatur: Ete-

nim dedit illi Deus ſedem David batris ejus;

regnâtque in domo Jacob in æcernum: Inſu-
per & regni ejus non erit exitus. O altitude

igitur ESU? 6 divitiæ, 6 gloria, à immen-

ſitas, æternitas, ò cunctipotentia Chriſti JE-
ſu: eſt enim ſolus cuncta ſublimitate præcellens.

juxta propheticum dictum: Magnus Pominus, &

magna virtus ejus: magnus Dominus, & laudabi-

lis valde: magnus Dominus, & magnitudinis ejus

non eſt finis; propterea, juxta magnitudinem
ſuam, ſuæ operatus eſt caſtiſſimæ Genitrici, qui
potens eſt. Magnus verè Eſus: quomiam non
eſt, nec fuit, qui, vel gratiàâ, vel natura fimilis
ei eſſet. Magnus Eſus: quia, cum Dominus

eſſet, &virtutum Deus, nullus fuit inter cunctos

— . —. à . „
viros, qui eum non niſi à longe in aliqua re imi-
tari valeret. Magnus JEſus: quia magna, at-

que ſublimia mitibus aſſociavit, ac junxit; utra-

que unum efficiens, copulansque carni divinita-

Nn g tem

770 Theſaurus

tem, impaſſibi litatem paſſibili, æternum tem-
poribus, immenſum parvo, immortalitatem

morti obnoxio, ac denique Deum homininihil
enim ibi vacaſſe ſcitis: tota eſt in Majeſtate hu-

militas, tota in humilitate majeſtas: necrefert
unitas confuſionem, nec dirimit proprietas uni-
tatem. Aliud eſt in eo paſſibile, aliud in Molabi-

le; & tamen ejusdem eſt contumelia, cujus &
gloria. In documentum namque utriusque in
eo naturæ, dymones, vidiſtis alibi Angelos
miniſtraſſe Chriſto, alibi verò eum confortaſſe.
Magnus ) Eſus, qui magnha operari, magna præ-
clicare, magna denique pati viſus eſt, dum in ter-

ris vitam duxit, ac cum mortalibus eſt verſatus.

Quorum omnium magnorum, ac Eſu mirabi-
kum vos damnati dæmones, vos, vos ipſi, ob
ejusdem gloriam, noſtrorum gratiam, ac veſtro-
rum omnium dedecus, teſtes fuiſtis: qui tam

magno regi, ac Domino, ſupplicare, ac famu-
Hri dedignhati eſtis. Meruit ipſe Altiſſimi Geni-
t S appellari; cùm de Excelſi, atque Omnipoten-

is Spiritu ſit conceptus, Virginem fæcundando,
Virginem Matrem efficiendo, atque in puriſſi-
mis ejus viſceribus divinitùs ipſe deſcendens, car-
nem aſſumpfſit ipſe Deus; complens quod ante

ſæculorum curricula Davidi promiſerat: de fruc.

tu ſeminis ſui in Mariæ reſervati renibus ſuper
chronum illius exaltaturum, atque inter fideles
Eccleſiæ populos, absque temporum fine, aut
ſæculorum termino, regnaturum. Ipſe namque
Hei Filius ex illibata Virgine natus, tum trium-
Phantis Eccleiiæ caput extitit: propterea Jean
oan-

ioni
deice
1 Cnſez
meumen
Eucemn l
Per magon⸗
nd coni
Eeng hce
orCO 0
eun P
erhanofen/
Ahbium In
Indmmmuntn
ecslenti.
MAled
ctoselcee
1, guekel,
ulud t
11,0 Wli
Pen
utichi
Id, e ni

Ulbetetene
Enkrunen
ſi Predpe
artch hoe

Ten
tmhenn

la an

Dve hünen

1.

Meg
5
n anort

, e

tminte.
ein
Tunmte
Nrh

gaun lete

l aun

1.

,loondet ⸗
deend

1

Benedictionum. 571

Joannis promiſſum, ei nomen debetur æternuin;
1Regis vide icet regum, & Domini domianti-
um: cujus principatus, atque imperium ſuper

humerum ejus effectum eſſe proferetur; portans

ipſe crucem, in qua tandem pependit.

Per magnitudinem igitur Dei Geniti Eſu, vos
denuò conjuro † dæmones tartareos, ut obtem-
Rerers præceptis Altiſſimi à me vobis apertis.
Pxorcizo vos iterum † per potentiam nominis

IEſu. Adſtringo vos †per ineffabilem dignita.
tem Eiu Dei verbi. Compello vos, ut cedatis †

per honorem JEſu, ſub hoc nomine Dei geniti
exhibitum. Impero vobis conſtantiſſime † per

cunctarum virtutũ Eſu, ſuper Sanctos & Sanétas

ſuas, excellentia. Cogo vos pertinaces pertadmmi-
randa verba, per opera ineffabilia, per paſſiones.
cunctos cxccllente imitationis termunos; quæ di-
Xit, quæ fecit, uæque pro nobis ipſe Pei Geni⸗
tus paſſus eſt. Urgeo vos audaciter † ò ſpurciſſi-
mi, viliſſimi, per elationem, atque a .

tem JEſu ſuper cunctos Sanctorum ordines.

Mando vobist per thromim JEſu, in Sanctorum
Eccleſia ſublimiter erectum. Coarcto vos canes
Tnigros, per JEſu Chriſti imperium ſempiter-
num, ut ſub iisdem pænis, initio à me promul-
gatis, ac millies vobis augendis, obedientiam
. . „ r — — „ . 1 . 7
exhibere teneamini mihi Dei miniſtro, Chrifti-

que inſtrumento, nomine ejusdem Eſu, per me

Vobis præcipientis, atque imperantis, fugam vi-
delicet ab hoc corpore parandi. Audite tandem
obdurati corde in ſapientia; audite, &, ſi vale-
