
Sancte Stephane,
Sancte Laurenti, ora.

San-

Onde nen

eanceſinn
Sn ikobi

GnckiCol

etiGen

Onneslane

te

nce el
ncte Annk
unlte Aug
ncte Mir
Nocte Mon
Cones Gock
Pobobi⸗
Omeslanci

Eancte Aton

Auncebened
Unlkehemn
Nnde Dom
dancte Prnnd

Onheifnc
obi,
ODnes ane

t Anes
ora.

nobi.
nte ni
lta luci

—

=
=

— =
—

E

=

77
(kaii

cCnthar

Wkaltil

=
=

—

—

.

0

014

A

01
0t.
0n
0n
1

Benedictionun. 411

Sancte Vincenti, ora.
San cti Fabiane & Sebaſtiane, orate pro nobis.
Sancti Joannes & Paule, orate pro nobis.
Sancti Coſma & Damiane, orate pro nobis.
Sancti Gervaſi, & Protaſi, orate pro nobis.

Omnes ſancti Martyres, orate pro nobis.

Sancte Sylveſter, ora.
Sancte Gregori, ora.
Sancte Ambroſi, ora.
Sancte Auguſtine, ora.
Sancte Hieronyme, ora.
Sancte Martine, ora.
Sancte Nicolae, ora.

Omnes Sancti Pontifices & Confeſſores, orate
pro nobis. . .
Omnes ſancti Doctores, orate pro nobis.

Sancte Antoni, ora.
Sancte Benedicte, ora.
Sancte Bernarde, ora.
Sancte Dominice, „7 Oorz.
Sancte Franciſce, ora.

Omnes ſancti Sacerdotes, & Levitæ, orate pre
nobis.
Omnes ſancti Monachi, & Eremitæ, orate pre
nobis.

Sancta Maria Magdalena, orà.
dancta Agatha, ors.
Sancta Lucia, L ora.
Sancta Agnes, Dodora.
Sancta Cæcilia, Oora.
Sancta Catharina, Ora.
Sancta Anaſtaſia, Ora.

Om-

412 Theſaurus
Omnes ſanctæ Virgines & Viduæ, orate pro nob. (o0
Omnes Sancti & Sanctæ Dei, intercedite pro es,
nobis. e (luuiinüce
propitius eſto, Parce ei Domine. H
Propitius eſto, exaudi nos Domine. (Repibis
Ab omni malo, Libera nos Domine. (gnuln 0
Ab omni peccato, bera. fcunco
Ab ira ttuuuuuuu;— libera. Ugriciz
A ſubitanea & improviſa morte. libera. (tnonmnen
Ab inſidiis diabol,;, libera. k, Kcd
Ab ira, & odio, & omni mala voluntate, libera. IIr menta
A ſpiritu fornicationis, —— libera.
ulgure & tempeſtate, libera. Uonnbbu
A morte perpetua, libera. unenh
Per myſterium ſanctæ incarnationis tuæ, libera. Ilmimun
Per adventum tum, libera. Kbeneten
Per Nativitatem tuam, libera. miare
Per Baptiſmum, & ſanctum jejunium tuum, lib. (r fudtunn
Per crucem & Paſſionem tuam, libera.
Per mortem & ſepulturam tuam, libera. Dtomnihg
Per ſanctam reſurrectionem tuam, libera. mmdorn
Per admirabilem Aſcenſionem tuum, libera. lunetmn
Per Adventum Spiritus ſancti/paracliti, libera geclionen
In die judicii, libera. Uhunkn,
Peccatores, Te rogamus, audi nos. (ihkkedi
Ut nobis parcas, te rogamus. Irhin
t nobis indulgeas, te rogamnus. Inon
Ut ad veram pœnitentiam nos perducere digne- Inaen
ris, J te rogamus, Ho
UIt Eccleſiam tuam ſanctam regere, & conſerva- Pube
re digneris; te rogamus. bond
2 . = P. 1 - m, Nyu t
Vt domnum Apoſtolicum, & omnes Eccleſi .
Me

nceieN

Ut mentes noſtras

Benediétionum. 413
cos Ordines in ſancta religione conſervare dig-
neris, . te rogamus.
Ut inimicos ſanctæ Eccleſiæ humiliare digne-
ris, te rogamus.
Ut Regibus & Principibus Chriſtianis pacem &
veram concordiam donare digneris. te rogam.
Ut cuncto populo Chriſtiano pacem, & unitatem
largiri digneris. te rogamus.
Ut noſmetipſos in tuo ſancto ſervitio conforta-
re, & conſervare digneris. te rogamus.
2 cæleſtia deſideria erigas.
te rogamus.

Dt omnibus benefactoribus noſtris ſempiterna

bona retribuas. te rogamus.
Ut animas noſtras, fratrum, propinquorum,
& benefactorum noſtrorum ab æterna dam-

natione eripias te rogamus.
Ut fructus terræ dare, & conſervare digneris.
te rogamus.
¹Ut omnibus fidelibus defunctis requiem æter-
nam donare digneris. te rogamus.
Ut hunc famulum tuum N. benedicere, & libe-
rare digneris. te rogamus.
Ut hunc famulum tuum N. à vexatione iab oli
eripere digneris. te rogamus.
Ut hunc famulum tuum N. ab infeſtationibus
dæmonum liberes. te rogamus.
Ut nos exaudire digneris. te rogamus.
Fili DEI, te rogamus, audi nos.

Agnus DEl, qui tollis peccata mundi, parce no-
bis Domine.
gna DEI, qui tollis peccata mundi, exaudi nos
Domine. Ag-

414 Theſaurus

Agnus DEl, qui tollis peccata mundi, Miſerere

nobis.
Antiph. Ne reminiſcaris Domine delicta noſtra, vel
parentum noſtrorum, neque vindictam ſumas
de peccatis noſtris. Pater noſter, &c.
Verſ. Et ne nos inducas in tentationem. &c.
Pſalmus 53.

DEus in nomine tuo ſalvum me fac: & in Vir-

tute tua judica me.
Deus exaudi orationem meam: auribus per-
cipe verba oris mei. 2
Quoniam alieni inſurrexerunt adversum me,
& fortes quæſierunt animam meam: & non pro-
poſuerunt DEUMante conſpectum ſuum
Ecce enim Deus adjuvat me; & Dominus ſu-
ceptor eſt animæ meæ.

. — .

Averte mala inimicis meis: & in veritate tua
diſperde illos. .
oluntariè ſacrificabo tibi: & confitebor no-
mini tuo Domine, quoniam bonum eft.
Quoniam ex omni tribulatione eripuiſti me: &
fuper inimicos meos deſpexit oculos meus. Glo-
ria Patri, &c. =ð W
Verſ. Salvum fac ſervum tuum. ꝑꝶ. Deus meus
ſperantem inte.
Verſ.Eſto ei Domine turris fortitudinis. N. A fa-
cie inimici. =JMD .
Verſ. Nihil proficiat inimicus in eo. E. Et filius
nniquitatis non apponat nocere ei.
Verſ. Mitte ei Domine auxilium de ſancto. Hr. Et

de Sion tuere eun.

7

WaDon
-Dom

Ne
ncei
nckamnn

l gvam
Etiotux

DOun
Denn,
Um rle
Nignburch
Uhune mun
Cltetett,
Miuhonmnen
Wungenn
DDommdet

lternunutv

Uenedulfon
Vcomtennne
uraone,
lutlcimine
lleleelf

bleſeikt
Ultiuprrlt

enginemtn
kniki,n

Gm 1. 4

puie e

Piiobi

Konbnidn⸗

Ctawoh,
1.
Cunlmn
den E.

l Ainte
aubune
emumme,
Kponpro.

un.
Mobinmsle⸗

Benedictionums 415
Verſ. Pomine exaudi, &c. H
Verſ. Dominus vobiſcum. &c.
Oratio. .
DEus ‚cujus proprium eſt miſereri ſemper, &
parcere, ſuſcipe deprecationem noſtram, ut
hunc famulum tuum, vel famulam tuam, quem,
vel quam delictorum catena conſtringit, mi-
ſeratio tuæ pietatis clementer abſolvat.
Oratio.
Dmine ſante, Pater omnipotens, æterne
◻E Deus, Pater Domini noſtri Eſu Chrifti, qui
illum refugum tyrannum & apoſtatam gehen-
næ ignibus deputaſti, quique unigenitum tuum
in hunc mundum miſiſti, ut illum rugientem
contereret, velociter attende, accelera, ut eri-
pias hominem ad imaginem, & ſimilitudinem
tuam creatum, à ruina, & dæmonio meridiano.
Da Domine terrorem tuum ſuper beſtiam, quæ
exterminat vineam. Da fiduciam ſervis tuis, con-
tra nequiſſimum draconem pugnare ſortiſſimeè,
ne contemmat ſperantes in te, & ne dicat, ſicut in
Pharaone, qui & jam dixit, Deum non novi, nec
Iſrael dimitro. Urgeat illum dextera tua potens
diſcedere à famulo tuo N. vel famula tua N. † ne
diutius præſumat captivum tenere, quem tu ad

imaginem tuam facere dignatus es, & in filio tuo

redemiſti, qui tecum vivit & regnat in ſæcula ſæ-
culorum . Amen. .
Deinde ſurgens præcipiat dæmoni hunc in modum.
PRæcipio tibi, quicunque es ſpiritus imm uunde,
& omnibus ſociis tuis, hunc DEIfanaulum

. obſidentibus mut per myſteria Incarnationis, Paſ-

ſionis,

416 Tyeſaurus
ſionis, Reſurrectionis, & Aſcenſionis Domini
noſtri Eſu Chriſti, per miſſionem Spiritus ſan-
cti, adventum ejutdem Domini noſtri ad judi-
cium dicas mihi nomen tuum, diem, & horam
exitus tui cum aliquo ſigno; & ut mihi Dei mi-
niſtro, licèt indigno, prorſus in omnibus obe-
dias: neque hanc creaturam Dei, vel circum-
ſtantes, aut eorum bonaullo modo offendas.
Deinde legantur ſuper obſeſum haæc Evangelia, vel u-
num, aut alterum.
Lectio S. Evangelii ſecundum Joannem.
Hac dicens ſignat ſe, & obſeſum in fronte, ore & pec.
tore.
In principio erat verbum, & verbum erat a-
ud Deum, &c. .
Lectio ſancti Evangelii ſecunduùm Marcum.
Marci 16. .

2

LNilo tempore: Dixit Eſus diſcipulis ſuis: e-

1 untes in mundum univerſum, prædicate E-
vangelium omni creaturæ: qui crediderit & bap-
tizatus fuerit, ſalvus erit: qui verò non credide-
rit, condemnabitur. Signa autem eos, qui cre-

diderint, hæc ſequentur: in nomine meo dæmo-

nia ejicient: linguis loquentur novis: ſerpentes

tollent, & ſi mortiferum quid biberint, non eis

nocebit: ſuper ægros manus imponent, & bene
habebunt.
Lectie ſancti Evangelii ſecundum Lucam.
“ Luc. 10 .
R illo tempore: Rerverſi ſunt ſeptuaginta
duo cum gaudio dicentes ad JEfum: Do-
mine etiam dæmonia ſubiiciuntur nobis un

Pnnitti⸗
r lee⸗
remnei
heron
eeblt:
u hinu

n qnod
li

llote
Uun Kn

woniH

Uhe. O
blboyin
Rl tenret
10. Tylean
Gltel
Saolabinn
Ulteniſatune

R

=-

=

— E

=

=—

kſcere imn

ficoctne
Nlſuchete,

lcio dema

er Clnt

n Hiceſinte
llperyeni,

it in

Mritbeon.
WMR
n Ein
mIiN:
omnbuce
RM
dloketr.
ſragiu r

vnnen. um, & illud erat mutum, & cùm ejeciſſet dæ-
e οο monium, locutus eſt mutus, & admiratæ ſunt
turbæ. Quidam autem ex eis dixerunt: in Beel-
tbunanre zebub principe dæmoniorum ejicit dæmonia:
& alii tentantes ſignum de cælo quærebant ab
aNnun eô. Ipſe autem, ut vidit cogitationes eorum.
. dixit eis. Omne regnum in ſe ipſum diviſum
puu deſolabitur & domus ſupra domum cadet. Si
let autem ſatanas in ſe ipſum diviſus eſt, quomodo
edimr ſtabit regnum ejus? quia dicitis, in Beelzebub me
DnNNEE ejicere de'monia. Si autem ego in Beelzebub
me ejicio de'monia; filii veſtri in quo ejiciunt? ideò
ema] ipſi judices veſtri erunt. Porro ſi in digito Dei
GGA.W Eeiicio de'monia, profectò pervenit in vos regnũ
hbein NH Dei. Qùm fortis armatus cuſtodit atrium ſuum,
cneh in pace ſünt ea, quæ poſſidet, ſi autem fortior
eo ſuperveniens vicerit eum, univerſa arma ejus
H auferet, in quibus confidebat, & ſpolia ejus diſ-
ribuet. SS
Grmanm . Verlſ. Domine exaudi &c.
bme Verl. Dominus vobiſcum &c.
Gr hobs 4 õ ́—
Ne Dd Ora;

Benedclionum. 415
hominè tuo. Et ait illis: widebam ſatanam ſicut
fulgur de cælo cadentem. Ecce dedi vobis po-

teſtatem calcandi ſuper ſerpentes & ſcorpiones,

& ſuper omnem virtutem inimici, & nihil vobis
nocebit: verumtamen in hoc nolite gaudere;
quia ſpirtus vobis ſubjiciuntur: gaudete au-
tem, quod nomina veſtra ſcripta ſunt in cælis.
Tedio ſancti Evangelii ſecunduůùm Lucam.

. N ilo tempore: Erat ]Eſus ejiciens dæmoni-

418 Theſaurus
Oratioio. “
O Muipoten⸗ Domine, verbum Dei Patris
Chriſte JEſu, Deus, & Dominus unmiverſæ
creaturæ, qui ſanctis Apoſtolis tuis dediſti po-
teſtatem calcandi ſuper ſerpentes & ſcorpiones,
qui inter cætera mirabilium tuorum præcepta
dignatus es dicere: dæmones effugate: cujus
vrirtute mutus tanquam fulgur de cælo ſatanas
cecidit: tuum ſanctum nomen cum timore &
tremore ſuppliciter deprecor, ut indigniſſimo
mihi ſervo tuo, datâ venia omnium dehctorum
meorum, conſtantem ſidem, & poteſtatem do-
nare digneris: ut hunc crudelem dæmonem,
brachii tui ſancti munitus potentià, fidenter &
ſecurus aggrediar, per te JEſu Chriſte, Domine
Deus noſter, qui venturus es judicare viVos &
mortuos, & ſæculum per ignem. . Amen.
Deinde muniens ſe & obſeſſum ſigno crucis, circumpo-
ſita parte ſtolæ ad collum ejus, & dextera manu ſua capiti
ejus impoſita, conſtanter, & magna cum Ffide dicat ea, qus
ſequuntur. M
Verſ. Ecce crucem Domini, fugite partes adyer-
ſæ. Reſp. Vicit Leo de tribu Juda radix Dæ-
vid.
Verſ. Domine exaudi &c.
Verſ. Dominus vobiſcum. &c.
Oratio. “́”JUV
D?US & Pater Domini noſtri JEsU Chriſti,
invoco Nomen ſanctum tuum, & clemen-
tian tuam ſupplex expoſco, ut adversùs hunc,
& omnem immundum ſpiritum, qui vexat hoc
»laſma tuum, mihi auxilium præſtare dignend,

enncen

kint
ane pnt
lokull
Lorano
cutlo⸗
egio, in
tlaclcue,
Cbiimper
loraten?
Ginmi
iuleno⸗⸗
Cneishun
Tonerwtor,
entloch ne
B

i, anmſci

Pencere:
t, nſoe
hominean
ſuit
Veleltte
unornine!
loomdn
uCI
emun
Cnnls een
ſal dom
oni

Man

abe

ing 8 hliet
n decln

l
mm punt
letrloſtn
amn noe

I dgnium

I *

Ntekaence

Cemopen,

fleme 4
ſe, Dooin
ce Maol

. Aen.
rcit u⸗
1ntcl
fielinus

udid)

pencrish

MB Benedictionum. 419

Per eundem Dominum noſtrum Eſum Chriſ-
tum filium tuum, qui tecum vivit & regnat in u-

nitate Spiritůs ſancti Deus, ber omnia Xculal æ-
culorum. B. Amen.
Evorciſmus.

Eoroiz te immundiſſime ſpiritus, omnis in-

curſio adverſarü, omne l Phantadna, omnis
legio, in nomine Bomini noſt ri Eſu Chriſti †
eradicare, & effugare ab hoc plaſmate Dei fipſe

tibi imperat, qui te de ſupernis cælorum in infe-

riora terræ demergi Ppræcepit. Ipſe tib imperat,
ui mari, ventis, & tempeſtatibus imperavit.
ertd⸗ „& time ſatana, inimice fidei, hoſtis
numani, mortis addu cor, vitzæ raptor,
omes vitiorum, ſeductor hominum, proditor
entium, incitator invidiæ, origo avaritiæ, Cau-
dilcorcirr, excitator dolorum: qui ſtas & reſis-
tis, cùᷣm ſcias „ Chriſtum Dominum vires tuas

perdere: illum metue, qui in Iſaac immolatus
eſt, in Joſeph venundatus, in agno occiſus, in

homine crucifixus, deinde inferi triumphator

fuit.

Sequentes cruces Rer 1 in fronte obſeſſ Recede ergo
in nomine Patris † & Filii T& Spmrits † ſancti. Da
Locum Spiritui ſancto, per hoc ſignum † crucis
Eſu Chriſti Domini no ri. Qui cum Patre &
ceodem Spiritu ſancto vivit, & regnat Deus, ber .
omnia iæcula ſæculorum. Be. Amen.
Verſ. Domine exaudi, &c.

Verfſ. Dominus Vobicunx. &c.

Oratio.
Dos co conditor, & defenſor generis humani,
Dd 2 qui

42 . Theſaurus.
qui hominem ad imaginem tuam formaſti, reſ-
pice ſuper hunc famulum tuum N. vel famu- Heute
lam tuam N. qui vel quæ dolis immundi ſpiritůs t in
appetitur, quem vetus adverſarius, antiquus hoſ- ibur
tis terræ formidimis horrore circumvolat, & ſen- üienot
ſum mentis humanæ ſtupore defigit, errore con- mnichi
turbat, & metu trepidi timoris exagitat; repelle Nenoret,
Domine virtutem diaboli, fallacesque ejus inſi- vCnplau,
dias amove: procul impius tentator aufugiat; aogtemne
ſit nominis tui ⸗ gnof (in fronte) famulus tuus mu- maelec
. nitus, & in anima tutus & corpore. Itbinn
„Ires cruces ſequentes fiant in pectore dem oniaci. ipnrch
Tu pecéctorist hujus interna cuſtodias. Tu (rlunto
Viſcera t regas. Tu cor † confirmes: in anima monun
adverſatricis poteſtatis tentamenta evaneſcant. Pglit i
Da Domine ad hanc invocationem ſanctiſſimi euthn
nominis tui gratiam, ut qui hucuſque terrebat Un Pere
territus aufugiat, & victus abſcedat, tibique polf· meionn
ſit famulus tuus, & corde firmatus, & mente ſin- ellte
cerus debitum præbere famulatum. Per Do- iimnc n
minum noſtrum Eſum Chriſtum Filium tuum. in ilin,
Qui tecum, . Amen. üik
Exorciſmus. . Uuntuome
Djuro te, ſerpens antique,; per judicem vivo- mngchn
rum & mortuorum, per factorem tuum, per iore id
factorem mundi, per eum, qui habet poteſtatem igtenn
mittendi te in gehennam, ut ab hoc famulo Dei ag HW
N. qui ad Eccleſiæ ſinum recurrit, cum metu, , ain

& excrcitu furoris tui feſtinus dilcedas. Adjuro te c

(igtr,

iteérum (in fronte) non mea infirmitate, ſed virtute mie 1
Spiritus ſancti, ut exeas ab hoc famulo Dei N. wen
quem omni potens Deus ad imaginem ſuam kei Wn

—

R

mi,
Nlſn.
nhciſfti
Ntigcute
noln
enoecn⸗
inz ml
e e
tmralnet
lustlune

6Nict,
odi, I
in anime
eNwemt.
Cuncälln
temmu
Ubtepe⸗
Kuenelt
n. hale
Eüumtu

denͦ
venmu
ae,
NDI
oetnl

nenum propinaſti.

—

Benedictionum. 421

Oede igitur, cede non mihi, ſed miniſtro Chriſti:

illius enim te urget poteſtas, qui te cruci ſuæ ſub-
jugavit, illius brachium contremiſce, qui devictis
gemitibus inferni animas ad lucem perduxit. Sit

tibi terror corpus hominis † (in pectore) fit tibi

fſormido imago Dei † (in fronte) non reſiſtas,
nec moreris lleedore ab homine iſto, quoniam
complacuit Chriſto in homine habitare. Et ne
contemnendum putes, dum me peccatorem ni-
mis eſſe cognoſcis. Imperat tibi Deus † impe-
rat tibi majeſtas Chriſti, imperat tibi Deus Filius½
imperat tibi Deus Spiritus † ſanctus, imperat tibi
ſides ſanctorum Apoſtolorum Petri & Pauli, &

cæterorum Apoſtolorum, imperat tibi martyrum

ſanguis ‚imperat tibi continentia confeſſorum
imperat tibi pia Sanctorum & Sanctarum omni-
um interceiſio † imperat tibi Chriſtianæ fidei
myſteriorum virtus † exi ergò transgreſſor, exi
ſeductor, plene omni dolò, & fallacià, virtutis
inimice, innocentium perſecutor. Da locum
impiiſſime, da locum Chriſto, in quo nihil inve-
niſti de operibus tuis, qui te ſpoliavit, qui reg-

num tuum deſtruxit, qui te victum ligavit, & va-

ſa tua diripuit, qui te projecit in tenebras exte-
riores, ubi tibi cum miniſtris tuis erit præpara-
tus interitus. Sed quid truculente reniteris?
uid temerarie detractas? reus es omnipotenti
Deo, cujus ſtatuta transgreſſus es, reus es Filio
ejus Eſu Chriſto, Domino noſtro, quem tenta-

re auſus es, & crucifigere præſumſiſti, reus es hu-

mano generi, cui tuis perſuaſionibus mortis ve-

Das Ad.

Thqjaurus

Adjuro ergd te, draco nequiſſime, in nomi-

ne immaculati, qui ambulavit ſuper aſpidem,

& baſiliicum, qu ni conculcavit leonem, & dra-

conem ut diſcedas ab hoc homine † (/ ſat in fron-
te ) diſceda; ab Eccleſia Dei † (Kat ſi 7trnct arfee
Iuper circumſtante) contremiſce, & ffage invo-
cato nomine Domini illius, quem inferi tre-
unt, cui virtutes cælorum, & poteſtates, & Do-
minariones ſubjectæ ſunt; quem Cherubim &

Seraphim i indefeſſis vocibus laudant dicentes:

Sanctus, Sanctus, Sanctus, Dominus Deus Sa-
baoth. Imperat tibi verbum † caro factum.
Imoerat tibi natus ex V irgine, imperat tibi E-
ſus † Nazarenus, qui te, eum difeipulos ejus con-
Ceinnerés, elſum atque ꝓ P1 roſtratum exirée Præce-

pit ah homine, quo præſer nte, cum te ab homine

leparaſſet, nec porcorum gregem ingfedi præſu-
mebas. Recede ergò nund adjur Atis in nomi-
ne † eius ab homine, quem plaſmavit; durum eſt
tini velle reſiſtere † durum eſt tibi contra ſtimu-
Ium calcitrare fqui 4 uando tardius exis, tantò ma-
gis tibi ſupp-. icium creſcit; quia non homines
contemnis, ſed illum, qui dominatur vivorum,
& mortuor um, qui venturus eſt judicare Vivos
& mortuos, & ſæcul lum per ignem. g. Amen.
Verſ. Domine ex audi &c.
Verl. Dor minus vobiſcum, &c.
Oratio.
D'- S. cæli, DrUSt terræ, DEUS An elorum,
en Archan. gelorum, Deus Prophetarunmn
Deus Apoſtolorum, Deus MMart yrum, DeusVir-

ginum, Deus, qui poteſtatem habes donare W-
tam

†

onatn
Gekin
lucten
ne
Alunt
PAnen.

Duo
“ OIII

in nom
un d
itbin
fon l,

pnte

nen 6 6
un 1 1

= , = = =— —
= = =
SS
2 g*
=
E

—
EZ

=

i, lnn
ſe Aiten

m Nt

. di fe
ſe *M
en Ulen t

hn

Cenint

nrditn
Uneheuh
1 kun
nt tiſ

Cneiscon

e Nrct
dtun nne
(ONRI
n 4
4 t
n N

alI.

3, .

Benediclionnum. 423
tam poſt mortem, tequiem poſt laberem, quia
non eſt alius Deus Præter te, nec eſſe poterit ve-
rus, tu creator cæli & terræ, qui verus Rex ecs &
cujus majeſtati gloriæ tuæ ſup plieo, ut hunc fa-
mulum tuum de immnradis 1piritibus ! iberare
digneris. Per Chriſttum Dominum noſtrum.
Ve. Amen.

FOT rciſinus.

A Djuro ergo te omnis immu endiſſime ſpiritus,

omne phantaſma, omnis incurſio ſatanæ,
in nomine Eſu Chriſti † Nazar reni qui poſt la-
Vacr um Jordanis in deſer rtum dud tus eſt, & te in
tuis ſedibus vicit, ut, quem ille de limo terræ ad
honorem gloriæ ſux kor rmavit, de ſinas impugna-
re, & in homine miſerabili non humanam fragi⸗-
litatem, ſed imaginem omnipotentis Dei con-
tremiſcas. Cede ergò Deo † qui te, & malitiam
tuam in Pharaone Sin excrcitu ejus per Moy-
ſen ſervum ſuum, in abyſſum demerſit. Cede
Deo qui te Ferf fidelhſſimum ſervum tuum Da-

Vid de rege le ſpiritualibus canticis pulſum

fuga vit. Cede Deo † qui te in Juda Iicariote

Proel⸗ itore damnavit. Ille enim te divinis † ver-
Prik us tangitin cujus conipectu cum tuis legio-
nibus tremens & clamans dixiſti: Qui⸗ dnobis, &
tibi Eiu Fili Dei Alrtiſf limi? veniſti huc ante tem-
pus torquere nos? ille te perpetuis flammis urget,
un in fine temporum dicturus eſt impiis: diſce-
ite à me maledicti in ignem æternum, qui pa-
ratus eſt diabolo⸗ & angel sejus. Tibi enin im-
Pie, & angelis tuis inextingulbile præparatur in-
cendium, quia tu es princeps maledicti homici-

4 4 . di,

424 Theſaurus

actionumpeſtimarum magiſter: tu hæreticorũ
doctor, tu totius obſcœnitatis inventor. Exi er-

g200 † impie, exi † ſcelerare. Exi cum ommi falla-

cia tua, qui hominem templum ſuum eſſe vo-

. 21 . —à .
luit Deus, ſed quid diutiùs moraris hic? da ho-

norem Deobatri ommpotenti † cui omne genu
flectitur. Da locum Domino JEſu † Chriſto,
ui pro homine ſanguigem ſuum ſacratiſſumum
ſan. Da locum Spiritui ſancto, qui per bea-

tum Apoſtolum ſuum Petrum te manifeſtè ſtra-

vit in Simone mago: qui fallaciam tuam in Ana-
nia, & Saphira condemnavit, qui te in Herode
rege honorem Deo non dante percuſſit; qui te
in mago Elyma, per Apoſtolum ſuum Paulum
Cæεúatis caligine perdidit, & per eundem de Py⸗
thoniſſa verbo imperans exire præcepit. Diſcede

ergò mune † diſcede † ſeductor, tibi eremus ſedes

eſt, tibi habitatio ſerpens eſt: humiliare, & proſ-
ternere. Jam non eſt differendi tempus. FEc-
ce enim Dominator Dominus proximat ci to, &
ignis ardebit ante ipſum, & præcedet & inflama-
Pit in circuitu inimicos ejus, ſi enim hominem

fefelleris, Deum non poteris irridere, ille te eicit,

cujus oculis nihil occultum eſt. IIle te expellit,
cujus virtuti univerſa ſubjecta ſunt. IIle te ex-
cludit, qui tibi & Angelis tuis præparavit æternam
gehennam: de cujus ore exibit gladius acutus:
qui venturus eſt judicare vivos, & mortuos, &
ſæculum per ignem. &. Amen. .

Prædicta omnia, quatenus opus Juerit, repeti poſſunt H

denec obſeſus ſit omnino libergtus.

„

4

dii, tu auctor inceſtůùs, tu ſacrilegorum caput, tu

GC
l 6
.

Uterdo

Mpir
enecie
nr
Qituin
Uunerde
Deuincsn

Daunpon

ubon
Urborine

luduu

Unin, di
E

unino

gurts

Benedictionum. 4² .
nannt Fuvabit praterea plurimùm haæc, quæ infr à notantur,
thrricgi veialiqua eorundem, ſuper obſe ſum, deyotè dicere lep'égue

or ie tepetere.
un. Pater noſter, &c. Ave Maria, &c. Credo &t.
unte Canticum B. M. V. 1
et Magniſicat anima mea Dominum &c.
Olnre nn Cantic um.
f Benedictus Dominus Deus Iſraél &c.
Gntllnm Symbolum ſancti Athanaſii.
rn Qlicunque Vult ſalvus eſſe &c.
nleelr Lſalmus 90.
uni,A. Qui⸗ habitat in adjutorio altiſſimi &c.
nkteote Pſalmus 67.
t; gur Exurgat Deus, & diſſipentur inimici ejus ce.
mbachun Pfalmus 69.
lene Deus in adjutorium meum intende &e.
tHH Pſalmus 53.
fenuet, Deus in nomine tuo ſalvum me fac &c.
“S Pſalmus 117.
p Confitemini Domino, quoniam bonus &Xc.
mretn n H Pſalmus 32.
kitin Vdica Domine nocentes me &c.
mkonen pfſalmitts 30.
i en In te Domine ſperavi &c.
et c Pſalmus 21.
Vre Deus, Deus meus, reſpice in me &c.
urn pſalmus 3.
1 D id mulplicati ſunt, uitnbule
omm: omine, quid mu D lcati iunt, qui tribulan
, . me &C.
pſalmus 100
6 hn pomino confido &c.
N . Dia1 ſals

2

426 Theſaurus

Pſalmus 12. gtiii,
O quequo Domine obliviſcaris &c. Mi gn
Oratio. uuuulepo
Poſt o coren: .Nn

ORemu te Deus omnipotens, ut ſpiritus ini- mapiotd
Wuitatis amplius non habeat poteſtatem in Peun
hoc kammio tuo N. vel famula tua N. ſed ut fu. (e
giat, & non revertatur. Ingrediatur in eum, Vel ſichz n
in catn Domine, te jubente, bonitas, & pax Do- g vihalt
mihni noſtri Eſu Chrit ti, per luem redempti ſu- nſeyten
mus, & ab omni malo non timemus, quia Domi- cothin
nus nobiſcum eſt. Qui) Vivit & regnat cum deo ſemimnt
Patre in unitate Spiritus ſancti, Deus, per o omnia echlint

Iecüla ſæculorum. ꝑ. Amen. el nenbro
— — manpin
etannctenn

xorciſini potentiſſim i* eſficace⸗ ſemiib

ad cxpellendos demones R. D. Hilarü fuofau
Nicueſæ Theat. Regul.
1

. ic
rorma interrogatoria Dæmoni faci enda. une

EGo! indignus Saccrdos, & Miniſk er Al tiſſimi, elte
Auctoritate mmihitraditâ à ſanétz Romanabc- n bi
cleſia ſuperinferni Principes, præcipio tibi no-

,min
mine divinæ Majeſtatis, acD. N. JEI i hiiſt. Irem vinanin
in virtute, & per virtute m ſuæ Hun nanitatis, Di- Uchin A
Vinitatis, & Ex cellentiæ, nec non imp r te nl

tiæ Throni ſanctiſſumæ Trinitatis, ut ſtatim, nul-
là morà interjecta, & fallacia bat tefacias mihi no-
mmen tuum. Inſuper, ex qua legi ne ſis, & qua
. hie erarchia: amel ſiſis Ereus. vel ſup

.

aut ex aliqua alia ſpecie, & de qua natura. 7Caque
H“ potes-

1

drcht
AIn ſcun

ll CCANIHDN.

Peronnn

—

eH

UIle

Benedictionum. 427
poteſtati ſubjaceas? item, quomodo huc es in-
greſſus; qui ſint tui ſocii, & quomodo vocentur;
ex qua legione, poteſtate, hierarchia ſint & ipſi;
& quomodo eoruni magiſtri nominentur: etiam
præcipio tibi, ut exponas absque mendacio, in
uo climate, & hemiſpherio cecideris, cùm, per
dcfctioncin tuam ab omnipotente expulſus

fuiſti; præterea, impero tibi, ut explices, unde
ſis, à partene orlentali, meridionali, occidentali,

an ſeptentrionali? quo etiam nomine, ego præ-
cipio tibi, ut dicas mihi, num alias in aliud corpus
fueris ingreſſus, & quisnam te ejccerit, atque in-
de expulerit: qua die, quave hora, de quo loco,
vel membro illius corporis egreſſus ſis; & qui
vocetur princeps præceptoris, vel magiſtri tui?
etiam dicas muni ad honorem Dei vivi, Magni,
terribilis, atque mirabilis, cujus nomine te con-
juro † & poteſtatem habeo expellendi te ab hoc
corpore; quamdiu eſt, cum ingreſſus es in lo-

cumiſtum; quâformâ, qua die, quàâ hora, quᷣ
tandem ex cauſa; cum koc corpus humanum
nec ſedes, nec domus, nec manſio tua ſit? præ-
cipio tibi præterea, ut ſyncere fatearis mihi ve-

rum, an in hunc eundem locum venerint ſpiri-

tus in auxilium & favorem tuum, & ex qua hie-
rarchia, & legione; an intus, vel extra permane-
ant: an ſint majores, minores, Vel tibi æquales,
& ſub cujus poteſtate reperiantur, cujusque na-

turz, & regionis ipſi ſint; hæc omnia ſupra rela-

ta, & ſingula ſigillatim atque diſtincte adjuro te †
cxorcizo teconjuro te t tibique præcipio † pex
Deum verum & vivum, ut verè mihi wnarter ad
1 eA H

. . . 4

4²⁸ Theſaurus MUDv
honorem, & gloriam ejusdem altiſſimi † ae Do.

mini noſtri ]Eſu Chriſti † utriusque curiæ cx.

Exorxciſmus T.

In die Circumciſionis Domini, & per
Octavam. M
Praparatio
Pernoſter, Ave Maria. Oredo. Confiteor.
Miſereatur. Indulgentiam.
Aſpergat locum dicens Antiphonam.
Aſperges me Domine hyſſopo, & mundabor:
lavabis me, & ſuper nivem dealbabor.
Deinde dicatur Pſalmus 50.
Miſerere mei Deus &c., ex lauc, fer. 2. Aſper-
F⸗ me &c.

X

J

tuam. Be. Et ſalutare tuum da nobis.
Verſ. Domine exaudi &c.
Verſ. Dominus vobiſcum &c.
Oremus.

—

Xaudi nos, Domine ſandte, Pater omnipo-

tens, æterne Deus; & mittere digneris ſan-
ckum Angelum tuum de cælis, qui cuſtodiat, ſo.
Veat, protegat, viſitet, atque ab immundis ſpiri-
tibus defendat omnes habitantes in hoc habita-
culo † per Chriſtum Dominum noſtrum, Amen.
gSequentia ſancti Evan igelii ſecundum Lucam.

pe. Gloria tibi Domine.

In illo tempofe, poſtquam conſummati ſunt
dies octo, ut circumcideretur Puer, vocatum eſt
nomen ejus, JEſus: quod vocatum eſt ab 4nge⸗

„1

4

erſ. Oſtende nobis Domine miſericordiam

—
— — —

Irbyn
MKruntn
jebini

3
——

jlie lle

hree

CPriteera

erece

Reremn,
Pttuknet
nch finn
Uuirin
wubag
nlh

e d⸗

dethri

ehe

Pnnes ſane

.

lob.

Se

methnn
emonob

=

Uteſonn
neg ſang
onobis

=

ehule
e ae,
Kellce

hobe

Benedictionum. 4²9
nife o, priusquam in utero conciperetur. . Laus
Eureg tibi Qhriie.
Per Evangelia dicta extinguatur † diſſipetur ?
& deſtruatur in te mnis diaboli malitia. Inno-
mine Patris † & Filii † & Spiritus ſancti, Amen-
Litaniæ Sanctorum.
„ VTVYrie eleyſon. Chriſte eleyſon.
h un K Kyrie eleyſon. Chriſte audi nos.
Chriſte exaudi nos.

RM Pater de cœlis Deus . Miſerere nobis. l
Fili Redemptor mundi Deus, Miſercre nobis.
Sbpiritus ſanéte Deus, Miſerere nobis.
“ Sancta Trinitas unus Deus, Miſerere nobis:
E Sancta Maria, Ora pro nobis.
leinen Sancta Dei genitriꝗI, ora.
ene Sancta Virgo virginum, Oora.
uà Sancte Michael, —Sorfa.
Sanécte Gabriel ora.
Omnes ſancti Angeli & Archangeli, orate pro
e nobis.

t n⸗ Omnes ſancti beatorum ſpirituum Ordines, ora-
i te pro nobis. ”ͦèñs
umm Sancte Joannes Baptiſta, ora pro nobis,
n Omnes ſancti Patriarchæ & Prophetæ, orfate

Sancte Petre, SPja.
n Sancte Paule, ers.
it Sancte Andrea, „BSBra.
hochi Sancte Jacobe, Ora.
d B San-

430 Theſaurus

Sancte Joannes, „ Hra.
Sancte TIhoma, ora.
Sancte lacope, Ora.
Sancte Philippe, ora.
Sancte Bartholomæe, ora.
Sancte Matthæe, ora.
Sancte Simon, — ora.
Sancte Thadæe, ra.
Sancte Matthia, . ora.
Sancte Barnaba, . O12.
Sancte Luca, DoDra.
Sanéte Marce, ora.

Omnes ſancti Apoſtoli, & Evangeliſtæ, orate
pro nobis.
Omnes ſanctDiſcipuli Domini, orate pro nobis.
Omnes ſancti Innocentes, orate pro nobis.
Sancte Stephane, ora.
Sancte Laurenti, Ora.
Sancte Vincenti, Oora.
Sancti Fabiane & Sebaſtiane, orate pro nobis.
Sancti/ Joannes & Paule, orate pro nobis.
Sancti Coſma & Damiane, orate pro nobis.
Sancti Gervaſi, & Protaſi, orate pro nobis.
Omnes ſancti Martyres, orate pro nobis.

Sancéte Sylveſter, ora.
Sancte Gregori, ora.
Sancte Ambroſi, ora.
Sancte Auguſtine, Oora.
Sancte Martine, ora.
Sancte Nicolae, ora.

Omnes Sancti Pontifices & Confeſſores, orate
pro nobls. =

Om-⸗

elte, oa

e poncdn

No Nod

=

N
D
te Gonnin
vonent.

e n

ro NoNH

Omnes ſanctæ Virgines & Viduæ, orate pro nob.

Benecdictionum. 41
Omnes ſancti Doctores, orate pro nobis.
Sancte Antoni 5

ora.
Sanéte Benedicte 5 D Ora.
Sancte Bernarde, ora.
Sancte Doôminice, ora.
Sancte Franciſce, ora.

Omnes lancti Sacerdotes, & Levitæ, orate pro
nobis.

Omnes ſancti Monachi & Eremitæ, orate pro

nobis.
Sancta Maria Magdalena, orza.
Sancta Agatha, ora.
Sancta Lucia, ora.
Sancta Agnes, ora.
Sancta Cæ ecilia, Ora.
Sancta Catharina, Ora.
ancta Anaſtaſia, ora.

Omnes Sancti & Sanctæ Dei, intercedite pro
nobis.

ropitius eſto, Parce nobis Domine.

. Propitius eſto, exaudi nos Domine.

Ab omni peccato, Libera nos Domine.
Ab ira tua, =

Ab inſidiis diaboli, lihera.

omni m aleficio & vexatione diaboli, libera

nos Domine.
Per myſteri ium ſanctæĩ incarnationis tuæ, libera.

Per adventum tuum, AIibera.

Per 1 Nativitatem tuam, Uiera.
Per Baptiſ mum, & ſanctum jejunium tuum, lib.

Per crucem & Paſſionem tuam, libera.

Eey

432 huri

per mortem & ſepulturam tum, libera.
Per ſanctam reſurrectionem tuum, libera.

Per admirabilem Aſcenſionem tuum, lbera.
Per Adventum Spritus ſancti Paracliti, libera

Peccatores, Te rôgamus, audi nos.
Ut nobis parcas, te rogamiis.
Ut nobis indulgeũs,;, te rogamus.

Ut ad veram pœnitentiam nos perducete digne-
terogâmus.

Ut in bello contra dæmones nos muünire digne-

Tis, teé rogamus.

Ut oculos miſericordiæ ſuper nos reducere dig-
nerlis;z;
rantes exaudire digneris, te rogamus.
Surgens, imponat manus capiti obſeſi, ac dicat:

Ut hanc creaturam tuam N. tuo pretioſo ſangui-

ne redemptam, ab infeſtationibus dæmonum
eripere digneris, , te rogamus:

Ut hanc creaturam tuam N. magno pretio re.

demptam, à cruciatibus de'monum liberare †

digneris, te rogamus.

Ut hanc creaturam tuam N. in ligno Crucis à te
redemptam, à poteſtatibus dæ'monum libera-
re † bene dicere, & conſervare † digneris.
EE èé‚ fogamus.
Genuflectens percutiet leviter ſtola obſeſſum, ac dicat:

Ut hos peſſimos inferni diabolos, & animarum
raptores fugare digneris, kc rogain

Ut hos temerarios, callidésque ſerpentes de nos-
tra damnatione ſollicitos, affligere digneris;
te rogamus.
Ut

=èGM r te roganuis.
Ut omnes Sanctos & Sanctas tuas pro nobis Oo-

Urepehil

lre cigne
los ftenn
oullius,
Uos Mue
Hidosc
Uthos dpo
Geinec
Uthonm.
ſnv, No⸗
Cgnent⸗
Uboslmeicl
1Cmeh
eIN,
Utkeeredn
n npue
u.

impe

(Nren oe
bicereik⸗
e.
ue
i Domne
Puhr
feteen
nnolte
Velgine

Benedictionum. 433
e Uthhos inſidiantes aſpides, & maledictos colu-
bros, de noſtra ſalute dolentes, torquere dgne-
. Ne ris, te rogamus.
ucli la Ut hæc pabula mortis, & peccati fomites confun-
4 gere digneris, te rogamus.
temm Ut has frementes beſtias perſequi digneris, te
tefornnt . rogamus- SW .
lus. Ut hos Majeſtaris tuæ defectores & ſuperbitu-

lemm . midos diſperdere digneris, te rogamus.
Vmiieie. thos apoſtatas, & æternæ maledictionis filios
tem cruciare digneris. te rogamus.
3 . . 7 1 1·—
relltre d.⸗ Ut horuen draconum dentes, faucesque foœtidiſ-
engun ſimas, nos devorare volentes, confringere
No lobie⸗ digneris, te rogamus.

ttumu Ut hos ſanctiſſimi Nominis tui blaſphematores,

ſaulit in Cruce ſancéta illaqqueatos, deprimere dig-
6eod . Deris, . te rogamus.
tetiolohagn . HS Bel
DusENANH Ut hos prædones peſtiferos, & excommunica-
Ani X .

em tos, in puteo abyſſi claudere digneris, te rooo
dgamus.

aſ t hos impeenitentes, atque contumaces pec-
ohun e catores, obedientiæ ſacerdotali in Nomine tuo
Ct ſubjicere digneris, te rogamus audi nos.
hgno Fili DEl, te rogamus, audi nos.
ndin anus DEI, qui tollis peccata mundi, parce no-
i bis Domine.
tin Agnus DEl, &c. exaudi nos Domine.
g ie Agnus DEI, &c. Miſerere nobis.
vlin Kyrie eleyſon. Chriſte eleyſon. Kyrie eleyſon.
tt . Pater noſter ”G
ee Verlſ. Et ne nos inducas in tentationem. &Qc.
Rre Verſ. Deus in adjutorium meum intende. B. Do-

Eke mine

1

„7

.
6 5

1

4³4 Tkheſaurus
mine ad adjuvandum me feſtin.
Verſ. Eſto nobis Eſu, turris fortitudinis. B. A fa-

cie inimicorum omniuum.

Verſ. Nihil proficiant inimici in nobis. . Et fili

iniquitatis non apponant nocere nobis.
Verſ. Miſerere noſtri, JEſu, miſerere noſtri.
. Quoniam in te confidit anima noſtra.

Verſ. Apprchende arma & ſcutum. N. Et exur-

ge in adjutorium noſtrum.

Vrerſ. Miſerere noſtri, Domine JEſu. u. Vide

lbhumilitatem noſtram de inimicis noſtris.
Verſ. Judica,)Eſu, nocentes nobis. B. Expugna
impugnantes nos.
Verſ. Domine exaudi &c.
Verſ. Dominus vobiſcum, &c.
Oremus.
Dus qui glorioſiſſimum Nomen JEſu, Fili

tui Domini noſtri, feciſti ſidelibus tuis ſum-

mæ ſuavitatis affectu amabile, ac malignis ſpiri-

