guam ſi lentem. vos obduratos Dei deſertores

enervo † Per cruciſixi voces, & verba, quibus o-
lim vos & corporibus * emundo, & conſortio fi-
delium expellere ipſe e ſolebat, v osS fugo † vosque
ejicio † Per illa Præcipue verba, vos conjuro †
cùm dixit Eſus: Væde retre Satana , ee ele⸗ eſt e-
nim, Dominum Deuin tuum adorabis, & illi ſoli rne
qu büsque Princeps Veſter pe ir aus ad tartaro-
rum regna confuſus abiit. Per illa Ohriſti verba
voO surgco quibus vos interrogando affatus eſt;
quod tibi nomen eſt. Per illa ve rba Eſu, vos ejicio,

duibus loquutus cſt Apoſtolis Gicens: Ii nomine

7

MN Neion
anſol⸗
n Pbi⸗

of gol

uminete
v, Lercul
emonezin
tbrofer
objuren
nenl

. U, Npvgltn

Kncevit,

Elpinelie-

rldante
1 Ccor eo⸗
kehnon.
U uun⸗
umutß
rdonum I
mlolcttie
Niwlaciamn

Ki

1
nn

Di un 1
d ldencnin
dol Ga
unn 1

kenedictionum. 492

neo demonin eicien,. Per illa verba jam vos caſti-
01 cùm vobis obſidentibus, dixit: Ite in porcos.
er il illum Eſu ſermonem Vos dæmones nunc
expello. quo ſpiritum immundum conſocium
veſtrum incr pando, dixit: Obmuteſce, & exi ab
pomine. Per cuncta denique ill lla JEfſu verba, Vos,
nh vos dæmones infernales ego compeſco, conju-
mib ro adjuro † exorcizo † quibus ab ipſo Domino
* nottro objurgati, perterriti, atque tugati fuii ſtis,
per virtutem, & in virtute ej jusdem, qui prono-
D Paſſus, & pro nobis konnubus mortuus & & ſe-
nes pultuse eſt †.
ienn Verum, conſpicite jam ulterius, damnati (ſi
esperten valetis) illius corpus divinum, qu Judæorum
altkoen manibus pupugiſtis, & in quod duri iſſimè trans-
nnbun fyyiſtis „& videbitis manus gfe tornatiles, aureas, ple.
onmehe uas que hyacinthis; donis ſcilicet, ac divinis mune-
un un ribus redundantes, ex quibus cCæli, & terra om-
Golnene nisque decor eorum ortum dux ere. Manus
umn x Chriſti theſaurorum omnium fontes ſunt; nec
An non & ſanitatum auctrices, morborum fugatri-
getn ce⸗ „Panis multiplicatrices, cæcorum illuminatri-
DRl „furdorum aurium apertrices, paralytico-
fu conſolidatrices: illæ denique veſtramn re-
tundant audaciam.
Latus Chriſti Crucifixi tenellum, ecce lanceâ⅜
transfixum apparet, viſcera monſtrans amoris
„ pleniſſima, charitatem redundantia, igne cæleſti
w micantia! ut nos ejus famulos, ac totum terra-
rum orbem divinitus accendat, qui pro flamma-
rum ſymbolis, aquam ſanguinc mixtam, etam
polt mortem, aflluenter emittere moaſirat; 5
Veluti

494 Theſaurus
veluti fluvius ille, à dextro templi latere egredi- nl
ens, eſſe videtur: ut, ad quos ille pervenit, divi- gjen
nitùs ſalvi fiant. Sed longè à regione veſtra de- lenun
ſeerta irrigatio hæc ſublimis, atque cæleſtis. Nobis Ambhl .
tantùm, nobis Chriſti fidelibus ſors iſta (Rec- Inni vle
demptoris noſtri gratia) largita eſt. Nos hæc Ulertegre
Sacramentorum omnium unda lavat: nos mun- ſehe .
dat conſperſio iſta ſublimis, nos irrigat; nos vi- III, e
rere facit virore virtutum pluvia hæc paradiſi vo- o en
luntaria, quam ſegregavit Dominus hæreditati ilin I
ſuæx: ex quorum numero vos reprobi, vos ma- Mzyui-
ledictione pleniſſimi, vos gratia ejus ejecti, ob vdx, ſcen
veſtram defectionem, &ingratitudiné ſeçluſi fuis- x num
tis. Arida eſt enim terra veſtra, ſempérque ſte- ſuſ
rilis permanebit; quoniam cæli hujus rorem non ihiim,
guſtat. Ignis ſulphur, pix fætidiſſima, inferni poumme
rigat ſolum: amaritudo, dolor, mœſtitiæ, luc- im dm
tus, ſuſpiria ‚ ſempiternus horror, inordinata mchumne
confuſio, fructus ſuaves agrorum veſtrorum, 6 ete, tentnt
maledicti, hi ſunt. Bella, jurgia, lites, blaſphe- , min
miæ, pertinacia, fraudes, contumeliæ, odia, minumun
rixæ, Veſtræ ſunt abyſſi ſemina. Nunquam pax, flſiannl
nunquam gaudium erit vobis nefandiſſimis; quia Miecyon
opus veſtrum feciſtis inſtabile, contra Deum eeli i
& Conditorem veſtrum impiè peccantes. Ipſe zilhun
igitur Omnipotens vos mecum conjuret tipſe ninineh⸗
fortiſſimus, vos mecum exorcizet † ipſe mag- ün
nus, atque terribilis vos maledictionibus replearf inmn ie-
ipſe vos confundat † ipſe vos contundat † ipſe eien
vos verberet ipſe vos fuget † ipſe mecum virtu- .
te ſua validiſſima vos conſternat † ipſe vos cæ-

☛ =

=

nort

Benedictiouum. 455
ilmg dat, vos incendat † vos nunc comburat, atque
Eternis incendiis vo's deſtinet.
aein Sed genua ſuperb iæ veſtræ flectite jam, ô ne-
Hachit quitiæ magiſtri, atque proſternite vos ipſos ad
un Ahiſſimi pedes, clavis duriſſimè confixos; &
ct u conſiderate greſſus illius è ſummo cælorum fas-
Hrmn, tigio eluit gigamis) currentis viam; ut fide-
mnen lius uis, Veſtra p erverſitate vulneratis, citius
uhei ſanando occurreret. Diſcurrens enim ipſe per
mmmhm univerſam Judæarn, & Galilæzam, Diſcipulos
mlm Vocabat, ægros ſanabat, iniquos ad pænitentiam
eut revocabat, fidem prædicando firmabat, lapſos 3
lnelcnie ſolidabat; nunquain otio deditus, ad cælorum
emene regnum ſuos vocabat electos; ad veſtram,
Udem maligni ſpiritus, confuſionem; dum leonum
Ülms aut luporum more famelicorum, tota die terram
GNtha Veſtram circumvagantes, animarbmque no.
onnm ſtrarum cibum voraciter appetentes, cuncta mala
mümm peragere, tentationes ingerere, contentiones
alM mittere, mactare, diſperdere, atque perversè
Wtmer,“. Operari nunquam quieſcitis. Tandem corpus
OMI . . . . E
u Chriſti ſacratiſſimum jam livoribus, verberibus,
Grd” Plagisque coopertum per gyrum videtis, ita, ut à
II
e and planta pedis, uſque ad ejus verticem, juxta Pro-
enn Phetæ dictum, non ſit in co ſanitas. Vulneratus
um eſt enim ipſe Dominus Eſus, ob noſtra delicta,
meee & ſauciatus propter nequitias noſtras: ſolus ipſe

i⸗

cuncétorum hominum portavit iniquitates, do-
n 6 lorcsque illorum ſolus pertulit. O Paſſionem

ni Dei Fili! Q mortem Redemptoris mundi expia-
o tionem! mortem, immortahtatis occaſionem,
E"α vitæque originem! ad inferos deſcenſum, uiuis.

Jus;

.

—

496 Theſaurus

uià ſæculo moertui erant, aſcenſionis pontem

ad redivivam vitam! ô meridicm, à pomeridia-
na illa in paradiſo damnatione revocationem !6
crucem, arboris medelam! clavos, Dei cog-
nitionem mundo affigentes mortémque transſ-

gentes! ſpinas judaicæ vineæ botros, fel,

quod dulcedinem fidei conciliat, & judaicam

accuſat nequitiam! ò ſpongiam, quæ peccatum

mundi detergit! arundinem, quæ fideles in

cæleſtium civium numero adſcribit, & ſerpentis,

Ceent

auctoris malorum, tyrannidem conterit. His
igitur inſtrumentis confixus, & attritus eſt Dei
Hilius ‚quæ veſtra Judæis ſuggeſſit, dæmones,
X

perverſitas. Ideò omnes nos tantùm hvoreil-

lius ſanitatem adepti ſumus, vVeſtra verò infirmi-

tas levaminis eſt expers: noluiſtis enim reverti:
1 . .
ided peſſima fuit plaga veſtra: non eſt obducta

cicatrix veſtra, nec pænitentiæ oleo oblita,

obdurata fuit: idcirco inſanabilis in ſempiter-

ſed

num effecta eſt, & caro Chriſti non portabit il-
lam, ſed Deus ipſe, qui duros corde perdit, amo-
dò diſperdet vos uſque in ſæculum. † Et ego in

virtute ejuſdem Dei, & Domini noſtri JEfu
Chriſti Crucifixi iterum vos conjuro & per ma-

nuum illius plagas adjuro atque exorcizo
. 1 .
Jlatus Chriſti, lanceâ duriſſimâ perforatum,

nem, & aquam ex ejus plaga manantem,

verbero † per crucifxi pedes, clavis ferreis trans-

per
VOS

urgeo, vos conſtringo, ut pareatis †, per ſangui-

VOS

. 7 . —⸗= 2 .
fixos, conjuro vos † per labores Chriſti in per-
rrend ſsosque ſ- lo, debilito vosf
currendo, oppreſsosque ſanando, debilito

per verhera corporis Crucifigi, dilacero v

/

0⁸ †
per

Aherim

4COGnI
1en

Srunden

Ghcaciam
Pomineefn
nitus .

—.—

uacinr
.
ertu n
nf. k
Ptempon

Uuot ne ſe
„Ull Clir

onemepn

t, ſermnon

Nauciltu,t
Pbarrie.
magentl
umitteth

ctolnnid &

1o vobi,
rbranel
innturf.
rlirnn
Uclino⸗

Tlaler Rme.
arceſltnl
e eVninne
IIe ReNOnen
A Whn)
10rge Nx.,
cann Nin
R
Mortencneree
. EP
n⸗ Hoe S
neliar Nr mnn,
Mol, Kſli
dm?⸗ es,
Nan, ur eede

ſe⸗ e ee,.
em. 1 e
1

M

ven cohkent

‚Kurtu tl

et,OCeNor .

7

glrinn

Benediclionum. 497
per efficaciam ſan guinis Crucifixi, flagello vos †
per Crucifixi merita, nobis ſalutem merentia,
ejicio vos † extirpo vos † ſaucio vos vosque in
barathrum detrudo † ſempiternum: per virtutem
& effticaciam Crucis ac Paſſionis Chriſti JEſu.
In nomine ejuſdem DEI Patris † & Filii † Der-

que Spiritus ſancti Amen.

Exorciſmus III.
In die Pentecoſtes, & per Octavam.

Praæparatio ut ſuprà in primo Exorciſmo ; prater ea,
quæ hle habentur propria.

7 „

nem f. E. Gloria tibi Domine †

1 † Sequentia ſancti Evangelü ſecundum Joan-

IN illo tempore, dixit] Eſus diſcipulis ſuis: ſi quis

diligit me, ſermonem meum ſervabit, & Pa-

ter meus diliget eum, & ad eum veniemus, &
manſionem apud eum faciemus. Qui non dili-

git me, ſermones meos non ſervat; & ſermo,
quem audiſtis, non eſt meus, ſed ejus, qui miſit
me, Patris. Hæc loquutus ſum vobis, apud
vos manens. Paraclitus autem Spiritus ſanctus,
quem mittet Pater in nomine meo, ille vos do-

cebit omnia, &ẽſuggeret vobis omnia, quæcunque
dixero vobis. B. Laus tibi Chriſte.

Der Evangelica dicta extinguatur † diſſipetur
& deſtruatur † &c.
Dicantur Litaniæ Sanctorum, ut ſupra in primo
Exorciſmo-:

/

498 Theſaurus .

Pater noſter. Verſ. Et ne nos inducas in tentatio-

nem. . Sed libera nos à malo.
Verſ. Exurgat Deus, & diſſipentur inimici ejus.
Be. Et fuglant qui oderunt eum, à facie ejus.
Verſ. Deum, qui nos genuit, dereliquiſtis.
Reſp. Et obliti eſtis Creatoris veſtri.
Verſ. Ignis, grando, nix, glacies, ſprritus procel-
larum. N. Pars ſit calicis veſtri in æternum.
Verſ. Declinate à me maligni. † E. Et ſcrutabor
mandata Dei mei.
Verfſ. Erubeſcant impii, & deducantur in infer-
num. B. Muta fiant labia doloſa.
Verſ. Diſrumpe Domine, vincula eorum. H. Ti-
bi ſacrificabo hoſtiam laudis, & nomen Do-
mini invocabo.
Verſ. Laudate Dominum, de terra dracones, &

omnes abyſſi. . Et omnis ſpiritus laudet Do-

minum. L
Verſ. Adonai, judica nocentes me, expugna im-
pugnantes me. N. Apprehende arma & ſcutum
& exurgé in adjutorium mihi.

Verſ. Fiant contra Dominum ſemper, & diſper-

de de terra memoriam eorum, . Pro co,
quod non recordati ſunt facere miſericor-
diam. .—

Verſ. Fac mecum ſignum in † bonum, ut videant

qui oderunt me, & confundantur † Quo-
niam tu, Domine, adjuviſti me, & conſolatus
es me.
Verſ. Domine exaudi &c.
Verſ. Dominus vobiſcum, &c.

Ore

„

Mtnobi,
iſo

u,gu⸗
tarione
Efrmitun
ger coni
ſtun n

Leci⸗

Un conn

1Capdio

4

etttepen

WEbe

In,Arerun
zertelnour
orcorun.
che
uns tancu
Gouldemha
mtone,

econel
orium

ocgentes.

Deo geui

7

Benedictionum. . 499

RK Oremus .Y
lul . 4 2 . . . „ .
R Dus, qui corda fidelium ſancti Spiritus illus-
R tratione docuiſti; da nobis in eodem Spi-
j cen⸗ ritu firmitatem, & contra inferni ſpiritus de eſus
A ſemper conſolatione gaudere. Per Dominum
nyeſri . EſumChriſt Pili
ia nitnn noſtrum Eſum Chriſtum Filium tuum &c.
ee Lectio Actuum Apoſtolorum.

InEI CUm complerentur dies Pentecoſtes, erant
hrhin diſcipuli omnes pariter in eodem loco. Et
lfactus eſt repentè de cælo ſonus, tanquam adve-
Armmnm nientisSpiritus vehementis & replevit totam do-
mum, ubi erant ſedentes. Et apparuerunt illis
Memmk! diſpertitæ linguæ tanquam ignis, ſeditque ſupra
Xrmade ſingulos eorum. Et repleti ſunt omnes Spiritu
ſancto, & cæperunt loqui varus linguis, prout
emdNe Spiritus ſanctus dabat eloqui illis. Eran autem
mnud in Jeruſalem habitantes Judæi, Viri religioſi, ex
oumni natione, quæ ſub cælo eſt. Factaà autem
necunn hac voce convenit multitudo, & mente confuſa

1, 0.

ermkm eſt; quoniam audiebat unusquisque linguà ſua

llos loquentes: Tu autem Domine miſerere no-
pe “ bis. Dco gratias.
Nun 1 N Oremus.

rete m ADüt nobis, quæſumus Domine, virtus Spiri-
tus ſancti, quæ & corda noſtra clementer ex-
unti S „& à dæmonum ſemper tucatur adverſis.
ber Dominum noſtrum JEſum Chriſtum Filium

n tuum, qui tecum vivit, ac regnat in unitate Spi-
m⸗ rius ſancti Deus, &c. L
. Hymmnus.
VEni Creator Spiritus,
M.entes tuorum viſita,

Ii 2 Im-

17

500 Tbheſaurus
Imple ſuperna gratia,
Quæ tu creaſti pectora.
Qui Paraclitus diceris,
Donum Dei Altiſſimi,
Fons vivus, ignis, Ccharitas
Et ſpiritualis unctio.
Tu ſeptiformis munere;
Dextræ Dei tu digitus;
Tu rite promiſſum Patris,
Sermone ditans guttura.
Accende lumen ſenſibus,
Infunde amorem cordibus;
Infirma noſtri corporis,
Virtute firmans perpeti.
loſtem repellas longius,
, Pacemque dones protinus,
Ductore ſic te prævio,
Vitemus omne noxium.
Per te ſciamus da Patrem,
Noſcamus atque Filium:
Te utriusque Spiritum,
OCredamus omni tempore.
Gloria Patri Domino,
Natoôque, gen à mortuis,
Surrexit ac Paraclito,
In ſæculorum ſæcula. Amen.

9

ſenſus, & corda noſtra, Alleluja.
Veri. Dominus vobicum. &c.

2 S TI2 1— E —3 „ .
Be, Cloria tibi Domme†.

Verſ. Spiritus ſancti gratia, Allel. B. Illuminet
Sequentia fancti Evangelii fecundum Lucam. †

In

(otenp
Kilod er
Loquun
bPriNA

ſteptantes
ſeduteln,
ohnmete
1, Conmn
Utangint
CTegnum 4
ecemoni.
Crmnoni;
chcerſet
60 Calnoni
EDei N..

Mne

ie.

Crcn votkr

A, gu
e corob

(am en

U noſtra
ecumpylyi
Uluncie
6

ornot

Puine

Merei
Uuhmumte

genmtt

Benedictionum. Fo

N illo tempore, erat Eſus ejiciens demonium

& illud erat mutum: & cùm ejeciſſet dæmo-

nium, loquutus eſt mutus, & admiratæ ſunt tur-

bæ. Quidam autem ex eis dixcrunt: In Beel-
zebub Principe de?moniorum ejicit dæ'monia. Et
ali tentantes, ſignum de cælo quærebant ab eo.

Ipſe autem, ut vidit cogitationes corum, dixit

eis: omne regnum in ſe ipſum diviſum, deſolabi-

tur, & domus ſupra domum cadet. Si autem

& ſatanas in ſe ipſum diviſus eſt; quomodo ſta-
bit regnum ejus, quia dicitis in Beelzebub me e-
jicere dæmonia? ſi autem ego in Beelzebub eji-
cio dæmonia; filii veſtri in quo ejiciunt? Ideò

ipſi Judices veſtri erunt. Porrò, ſi in digito Dei

ejicio dæmonia, profectò pervenit in vos reg-

num Dei. . Laus tibi Chriſte.

Per Evangelica dicta extinguatur † diſſipe-
tur &c.
L Oremus.
COrda noſtra, quæſumus Domine, Paracle-

tus, qui à te procedit, illuminet, ac cæleſti

virtute corroboret; ut contra ſatanæ incurſum,

perfectam ſentiant libertatem. Per eundem Do-

minum noſtrum Eſum Chriſtum Filium tuum,

qui tecum vivit & regnat in unitate, ejusdem Spi-

ritus ſancti Deus, &c. L
Aſperſio, & exorcixatio dæmoniaci.

EKorcizo te N. creaturam Dei infirmam, &

ſanguine Domini noſtri Eſu Chriſti redem-

ptam; per Deum vivum †exorcizo te per Deum

Crucifxum exorcizo te per Spiritum ſanctum

Paracletum fut ſeparetur à te, &fugiat omnis ſpiri-

H 3 tus

502 Theſaurus
7 Is irmnu næj . olremn,9
tus immundus, & ſatanæ incurſus, & impleatur
cor tuum ejusdem Spiritus ſancti gratia. Reaſ- nalccſ
ſume ergo vires ſpirituales, creatura Dei exorci- Allben
2Zata, ad finganatnn phantaſina inimici, ipsum- rluel cNi
que inimicum à te extirpare valeas. In nomine Mmeilie
Barris † & Fili† & Spiritus ſancti † Amen. Anndeßci⸗
2èð Oremus. l, Oplbdl
O Mnipotens „& mitiſſime Deus, reſpice pro- .
pitius ad preces noſtras, & libera cor famuli omde
tui Nde malignitate dæemonum; ut ſancti Spi- N, it
ritus fieri habitaculum mereatur. Per Dominum uitenmnn
noſtrum Eſum Chriſtum Filuum tuum, qui te- bilud
CcLum vivit & regnat in unitate ejusdem Spiritus mununk
flſfuuancti Deus, &c, . no Aal
Exorciſmus. EKüt”
IN nomine ſanctiſſimæ, atque individuæ Trini- Ihhi
tatis, Patris † & Filii, & Spiritus ſancti ac præ- IIs Kocr
cipue in virtute, & per virtutem admirandam amnh
myſteriorum omnium, quæ ineffabili ejusdem r, it
Spiritus ſancti miſſione ſupra Deiparam Virgi- lo/ bl
nem, Apoſtolos omnes, atque diſcipulos, com-
pleta fuiſſe credimus; ego indignus Sacerdos W

feki o

Dei Miaiſter, & à Chriſti Ecclefia indignillun? whu-
initiatus, auctoritate Apoſtolorum Petri & Pau- Ulocrob
H, per eundem Dei Spiritum ſuper vos, demo- a On
nes infernales, mihi tradita, cum mihi quoque ieſk
dictum fuerit: Accipe Spiritum ſanctum cogito exor- Flln
cizare, conjurare, compellere, atque fugare; iumſe
ſicuti in actu exorcizo conjuro † adjuro cogoj Rhann

atque cxpello ab hac creatura Dei N. ſanguine uuuul
F . *. . — . . 1 6 ſ. llomnin
Ilii ejus ) Eſu Chriſti redempta, omne phantalſ- ike-
ma, omnem incurſum ſatanæ, omnem inferni nn
po

in ſig
kenmn eene
Inmdi;
len n
Mit tan

en een
n Perlonr
unonn g
eigen un

Benedictlionum. 503
poteſtatem, omnémque ſpiritum immundum,
illam occupantem, infeſtantem, atque in ea quo-
modolibet habitantem; ſive foris, ſive intus; ſi-

ve realiter, præſentialiter, vel virtualiter, ac po-

7 , — - - -
teſtativ&; ſi ve inſit in ea cum maleficio, ſive abs-

tum.
In nomine igitur prædictorum Dei myſterio-

rum, ac præſertim virtute ejusdem Spiritus ſan-

Gti, qui terrarum replet orbem, ego Sacerdos Dei

cunctas iſtas diaboli nequitias, atque machina-

menta nunc & ſemper abſolvo † diſſolvo † ex-

termino & ad nihilum reduco, † in nomine Pa-

ndiicurk
ten W.
Degrul

4

Annis. G
le (CD
rete

WNN
celinte⸗
. ) 1
Upertcgi,
Com Mn E.
Go
GluncN.
otnor⸗

10 ℳ0
N.

Ni,

tris † & Filii † & Spiritus ſancti †; item præcipio

vobis præſcriptis ſpiritibus immundis, qui actu
infeſtatis, & occupatis hanc Dei creaturam, cun-

Ga mecum in Dei Virtute diſſolvere (ſi adſint)

& eruere, aliquo meliori modo vobis à Deo
conceſſo, abſque læſione hominis ad Dei imagi-
nem effecti; non obſtante quocunque pacto,
ſigno, ſcriptura, charactere, inter vos, & ma-
giſtros veſtros, vel quoscunque alios ſpiritus ini-
tis. Et hoc vobis, ac præfatis ſociis Veſtris ego
in virtute Omnipotentis efficaciter mando, &

in nomine JEſu ſub pæna maledictionis divinæ,

ſuper illam, quas actu ſuſtinetis, æternam, atque
duriſſimam nec non & incrementi tormento-
rum veſtrorum terribilium, ſupra numerum cæ-
terorum omnium damnatorum. Obecdite igi-
tur Miniſtro Chriſti, & Dei, parete, & cedite
rebelles tartarei, in nomine, atque potentia Al-
4 iſr.

que maleficio; ſive ſit incantatio, ligamen, ſig-
4 7 „
num, opusque à dæmone, vel ab homine effec-

—

504 Theſaurus
tiſſimi Dei Iehovah † Tetragrammaton Ado-

nai f Homouſion † Agyos † Otheos Ischyros
Athanatos † Sabaoth † & Emanuel † quæ nomi-

na vos inobedientes Dei rebelles ſingulis quibũs-
que momentis indeſinenter crucient: vos forti-

ter verberent † vos acriter puniant † vos duriſſi-

terna maledictione percutiant.
Veerum, ut vos efficacius Dei virtus compeſ-
cat, & ipſius cæleſtis ſpiritus potentia validiùs o-
bedire, atque humiliari cogat; audite, 6 ſpur-
ciſſimi rebelles, verbum Dei: audite, & con-
tremiſcite: Cùm complerentur, inquit Apoſtolus,
dies Pentecoſtes, erant omnes diſcipuli pariter in eodem
loco. Primum quidem Dei munus, quod ſideli-
bus ſuis in noſtra Chriſtiana republica reliquit u-
nigenitus ejus Eſus Chriſtus, pax ſumma fuit,
atque fratrum concordia, & proximorum unio;
Cohabitare faciens in ſimul contra vos unius moris in do-
mo, ut ait Pſalmiſta, etenim paradiſus eſt delicia-
rum cæleſtium multitudo in Dei amore ferven-
tium Okriſtianorum. Qivitas multitudine or-
nata turrium, eongregatio eſt id ipſum in Domi-
no ſentientium. Pax verè ſancta, atque ſuavis,

. .
meè cædant vos inceſſanter urgeant † vosque æ-

quæ copulatur Dei juſtitiæ; quæ illam oſculatur,

& ab illa procedit, ùt dicitur ore prophetico: Er Iiml ſo⸗

erit opus juſtitiæ pax: Qujus hoc opus proprium &
ſpeciale beneficium eſt, ut jungat Deo, quos ſe-
cernit de mundo: quam etiam arctiſſima amici-
tiarum vincula, & indiſcretæ ſimilitudines ani-
morum non veraciter ſibi vendicant, ſi non cum
Dei voluntate concordant: illa, inquam, pax,
quam

AAln akel

Coni

Ugrenli

mom
ſe
M:culi .
lacules

nrur int

Iſegutr
erfiie
ltur, guel
uln ecko
biolelil
Eyoxiohen
n velon
iin: ugf
Umnenzen
le licn oll
.J—
Mium nn
reltra
mnoceot

.
Ham vos

ulitie:
monfuenn
Ki
Emigt
oriteru

=

Mague!

en, vog,

S.

Benediclionum. F05

Norn quam Dominus juſtis ſuis, ac Sanctis operatur:
n m quæque eſt ipſamet Deitas, faciens utraque u-
Al un num: cum ſcriptum fit, & factus eſt in pace locus ejus:
Innit Paxilla dulcis, qua duntaxat bonæ Voluntatis viri
1cncen nn kurntut in terris, cujus conſilia ineuntes, mag-

AmIn mum ſequitur ejus gaudium: pax illa denique no-
enfin bis à Dei Filio per Spiritus ſancti miſſionem tri-
bruitur, quæ nunquam veſtrâ in regione, àtene
Diime brarum rectores, effecta fuit; cùm videlicet in
unie vobis ipfis fallaciter confidentes, veſtrisque viri-·
bus vos inhærentes, inſuper & in multitudine do-
Niulr n norum veſtrorum tumidé gloriantes, inſipienter
it dixiſtis: Non eſt Deus: quinimo & vosmet ad Dei
Wium ſublimia erigentes, illicò divino obcæcatiſplen-
nm it, dore, viam pacis amplius non agnoviſtis; & Dominus
IDpacis pacem abſtulit à populo veſtro tumido, atque
elato; ita ut nunquam in pace ipſius fuerit, erit-
que pax veſtra, neque in cælis, neque in terra, neq;
in inferno deorſum, nec immeruò: illam ete-
nim, cùm vos accipere potuiſſetis, non tenuiſtis
nec exquiſũſtis: & ideò, cùm in eadem pace in-
Venti non fueritis, à Patre abdicati, à Filio exhæ-
reditati, & à Spiritu ſancto reprobati eſtis.
Per hanc igitur Dei pacem ſanctam, atque ſua-
vem, vos iterum dæmones exorcizo † cunctos-
que ſimul coadjutores, atque fautores veſtros
beſhnor conjuret cogo t compello ut meis o-
ediatis verbis. Per eandem ſanctorum Diſcipu-
lorum, atque Apoſtolorum in Spiritu ſancto u-
nionem, vos adſtringo † per virtutem illius pa-
cis, quæ in cæleſtibus ſpiritibus, & in terra in piis
perfectisque hominibus inveniri dicitur, vobis
. Ii 5 man-

506 Tkheſaurus
mando † per eandem pacem, vobis impero † quâ
orbati fuiſtis, vos, orixarum, ac diſceptationum
magiſtri, cùm in cælis tranquille degere nolentes,
ad ima dejecti eſtis, ubi nunquam pacem, quie-
tem, nullum ordinem, ſed ſempiternum horro-
rem inhabitare certiſſimum eſt.
Verùm, attendite jam, & belluæ tartarei regni
habitatriceês, quid ulterius de Paracleto iſto Spi-
ritu Dei ſermo pronunciet. Et factus eſt repente de
cCælo ſonus, tanquam advenientis Spiritus yehementis, &
replevit totam domum, ubi erant ſedentes. Spiritus de
cælo deſcendens, & ſuaviter inſufflans ſonum,
nodulamina, & cantus in terris audire fecit cæ-
leſtes, atque ſuaves: quinimò & ſimilia proferre
facit ſuos, quos ĩpſe replet, gallus enim fſupernæ
lucis nuncius Spiritus ſanctus eſt, ait Hieronymus,
cujus voce in Prophetis & Apoſtolis excitamur
de trina negatione ad armariflimos fletus, qui
male de Deo cogitavimus, loquuti ſumus ad
proximos, fecimus ad nosmetipios. Sed ſpiri-
tus de tenebricoſa veſtrorum exiens abyſſo, ac
de tartareis erumpens latebris, non niſi mugitus,
luctus, gemitusque horribiles, atque feroces re-
ſonat audientibus; ut jam vos audivimus, atque
emittentes vidimus, geſtu, atque creaturæ hujus
Verbis, quam obſidetis & cruciatis. Suavis eſt
enim Dei ſpiritus ſuavia proferens ſigna: ama-
rus eſt, & durus ſprritus veſter, peſſimi; id-
circo ſimilia, atque horribilia indefeſsè profari,
ad ſubllmia hominum rapit corda; veſter autem
ſtrepitus ſemper ad ima contrahit, acuit rixas,
bella movet, jurgia parat, & iram accendit: illam,
inquam,

coNNbl
umelolllu
zler n
iplenot,
1ſos 10,
nivektaj
Perrwit dl
Rulnltisy pea
cbun jmin

Un e, A

nm, O
oyentur,
duetur, ind
Inn e
Donunt ſr
UUmunut tl

In Ps ſn

Innittrorun
umgten he
nglepett
hn
eſoogilaro
D
ecntore,
Ellkrionen
Nirnuci
nnitonun
in 1
ebbe oet
teuhhlineir
hinine

4

Benedictionum. 507
iunnt inquam, iram, quæ Vos perdidit, cùm ob invi-
tneun diam contra nos fremuiſſis „ob ſancti Spiritus
4 Feun donum emiſlum, atquèe in tyrannorum pector1-
Wnn bus acriter illam adversus Sanctos eodémque
AhlI ſpiritu plenos Vviros, accendiſtis. Attamen con-
rtrra vosipios, ac ducem veſtrum luciferum cor-
NIu ruit ira veſtra; & vos ipſos gladius veſter trans-
hrumig Verberavit; dum eos, quos temporali morte
Uii ſubſtuliſtis, perpetuò in cælis Vivere effecis-
utlen, tis; cum pretioſa ſit in conſpectu Altijimi mors san-
Fn dorum ejus, & ipii, dum vobis urgentibus tor-
men quentur, occiduntur, uruntur, interim Pænis
madttis ipſis foventur, incendio refrigerantur, fame
Kininn reficiuntur. . inopi dilatantur; & id maxi-
Nunmi mum lucrum deputant, ſi gravem de paſſio-
ücamm ne Domini ſarcinam portant: tantumque
Uohahberm. ſibi imminui timent de præmio, quantum
ſibimet ipfſis ſubtrahi conſpiciunt, de veſtro-
rum miniſtrorum tormento. Cùnm certò ſci-
ant, martyres, holocauſta eſſe ratione prædicta,
enN Victimasque perfectas, oblationes Deo ratas &
uIH acceptas, Veritatis Præcones, falſæ doctrinæ
. Illeſt Veſtræ ſuggillatores, legis, quæ ſpirituali ſenſu
iitelligitur, cxploratores, erroris oppreſſores,

=

1

ne rNe Vitii inſectatores, peccati diluvium, mun di de-
ed mnique luſtrationem. Inſuper totam implet do-
S mum ſpiritus divinus èe cælo deſcendens, & va-
cuum vitiorum abhorret: attamen ſpiritus veſ-
,e ter fætidus, atque immundus, lupus eſt rapax:
R „qui ſuperbè OccCupat Dei creaturas; diſcurrens,
tn , atque undique inquirens requiem, & non inve-
S mens, animæ domum, virtutibus vacuam, Dei-
Gu u que

perdat, ut diſſipet, ut torqueat, ut mactet dilec-
tum Chriſti gregem, atque cuncta virtutum ger-
mina funditùs eradicet. Per iſtius igitur ſandti
Spiritus ſonum, & per virtutem divini ac vche-
mentis impetus, inania veſtra conterentis navi-
gia, inferni incolæ, vos iterum conjuro † eo
modo, ac mente, ut ſuprà; ne ampliùs Dei Mi-
niſtro obſiſtere audeatis. Per ipfſius Spirits ſua-
vitatem, atque dulcedinem, quæ cælos ornâſſe
legitur, vos exorcizo † per ejusdem Spirits ſan-
Gi plenitudinem, quâ creari cuncta dicuntur, vo-
Dis impero † per cuncta denique ipfius diviniSpi-
ritùs nomina, vos ad obediendum cogo f ipſe
namque (ad veſtrum profero cruciatum) Para-
cletus dicitur † Candor lucis æternæ † ſpiritalis
unctio † fons gratiæ † mentis noſtræ refectio f
dexteræ Dei digitus † bonitas incomprehenſibi-
lis † animarum piarum incendium ſermo pio-

rum ditans guttura † Spes viva pænitentiumf

unguentum ſuaviſſimi odoris, in barbam, & o-

ram veſtimenti Aaron deſcendens † vera cordis

dulcedo † ſacrarium veræ lætitiæ † regeneratio-
nis lavacrum † mœrentium ſolamen theſaurus
ſidelium † ignea columna, veſtra ſubvertens caſ-
tra, infernorum incolæ † fidelium Remunera-
tor animarum † Splendor mentium † ſuperna aſ-
perſio, arida corda fæcundans † dulcis hoſpes a-
nimæ † dulce mœrentium refrigerium † vera
dans gaudia †gloriæ jucunditas †Pater pauperum
Numen ſine quo nihil extat innoxium † largilſſi-
mus dator munerum † à Patre, Filiôque deſuper
. pro.

4

(muC
leckio an
laDelomn⸗

l

508 Theſaunus. AVnthber
que gratià deſtitutam invadere conſueſcit, ut mnun

Krepan.

4

un bexus!

charins

Priuul

0 er At0

1nis †l
Ccencum,n

Itoingefcſe
niniraor
Muntuumt
gouun .
ileſter/
mfborti
mfpunt)
Wnorinhrn
Tecotinn

ſircte ee
harteh
Der muctte
mfarral
Eäudatn
Uerl Ue
nbelo v
uclline
UMcetlo
4 e 1or

E

.
E
E

Benedictionum. F5032

rocedens ¼ Remiſſio omnium peccatorum
ber matutinus, atque ſerotinus † collapſa re.
Nhinn parans, & Teparata conſervans † Divinarum per-
HiTonarum nexus indiſſo lubilis † ſacri Dictator elo-
Ne Quii charitatis ſeminarium electorum frumen-
— ſpirituale merum † potio germinans virgi.
COlkererrun . „°BC.
nes I vinum Chriſti fideles inebrians † ſancta.

rnlue
Knnrt

Uat
nunconore

emierum refectio animarum † amoris divini ſuavitast
Rdll 4 5 2

Bba . R . . .
donum Dei omnem ſuperans plenitudinem t vir-
1

nere . 1 . ;
e tusSs HOS ex alto corroborans † affluentia divinæ

.* largitatis † oſe culum ex ore Altiffimi † fervor
ltihenan proficientium † Vilitator animarum, & mentium
edetd iKcharitas indefciens gaudituin pleniſſunum fA-
uidorum irrigator cordium † Inſpirator optima-
Cun ſcde rüm voluntatum † piorum auctor operum † ve-
Aunm rum Angelorum gaudium † inſpirator Prophe-
Nemef in tarum † Magiſter Apoſtolorum †½ Doctor Evan-
Infefik geliſtarum Fortitudo Martyrum †Lumen Con-
Monn i Ferumt puritas Virginumc Juſtificator fideli-
Uun NNHum † curator infrmorum † Cæcorum illumina-

NAun tor † Sacerdotumque digniſſimus Conſecra-

1

=

S=

nmn , tor ccv. 4.
tene Qujus virtute ego etiam Dei Sacerdos, tanti
ief muneris largitate per ejusdem Spiritũs S. gratiam
Ohnen E ſpiritualiter munitus, atque indigniſſimè initia-
Eibm tus, iterum t ac Validius vos exorcizo † per dona,
perque iſtius altiflimi, ac diviniſſimi conſecra-
toris munera, urgeo vos † convenio vos † cogo
Vos † compello vos † coarécto vos † impero vo-
bis efticaciflimè, ut, veliris, noltis, pareatis
Præceptis Sacerdotis, Spiritus ſancti oleo liti, e-

IIl
1 Md 7.

4 0I
4
4

GN Jusque virtute corroborati: in nomine & poten-

n
. tia

510 Theſaurus
tia cjusdem Dei Spiritus, quem ommipotentem,
excelſum, atque terribilem, unàcum Peo Patre,
Deique Filio in æternum permanere certiſſi-
mum eſt. äl .
Sed, præter venti ſpeciem etiam in linguarum
ignitarum formis, excelſus hic Dei Spiritus elec-
tis ſuis dignatus eſt apparere, ut vos dæmones
audiſtis: Apparuerunt illis diviſæ linguæ tanquam ignis;
videlicet, qui ſacris præſiguratus fuit litteris, cum
dicitur deſcendiſſe de cælo, & devoraſſe holo-
cauſta, & victimas: Ille ignis, quem mittens
Dominus de excelſo in ſidelium offibus, eos in
lege ſua eruditos effecit, & in eloquiis divinis;
uæ etlam juxta David Prophetiam, ignita eſſe
dicuntiit vchementer : ille ignis, qui, juxta Apoſ-
tolum, fidelium intrans corda, eorum emundat con.
ſcientias ab operibus mortuis: qui aurum probat viro-
rum illorum, quos ærumnis premit: qui lux eſt
vera iluminans omnem bominem venientem in hunc mun-
dum: qui fervore fovet mentes: qtii charitatis a-
more fidelium accendit pectora: qui ad cælorum-
iter currendum, deſides urgere dicitur; quique
dat verbum evangelizantibus virtute multa; ut
de eodem afflatis ſpiritu prædictum fſcitis: i om-
nem terram exivit ſonus ebrum, & in fine opbis terræ ver-
bn ecorum. Sic igitur hujus ſanctiignis gratia lege
non ſtringitur, neceſſitatis vinculo non tenetur:

ſed ſicut ubi vult, ſpirat; ſic & quibus vult gratis

ſua dona diſpenſat. Tantummodo, ubi à carna-
libus cordis vaſa vacua non fuerint, oleum ſan-
& Spirits ſtare ibi non habet. Er ided ignis iſte,
teterrimi inferni incolæ, non deſcendit ſuper

Vos,

egue unch

etequade

SScIG

in Lomb
atur,
Iun oni
conalis
Vettonun
Juuntumna
Phurencun
Omaos, Ee⸗
SNon unß

Evor pe
Iuundre!

Mortun vet
T dvine.
itle ngel
n gnls:

rbterinter

ündiefun
hflumma
enn crl
Wunlettam
Uinneigtn
Pnizquig
fosturare
MConettion
Mbcnorene
mlmare
Malanper
Orniun t
Mpnifa

Zenediclionum. 511
Agen vos, neque unquam opacas veſtras latebras occu-
mendehe pabit: nequaqua obſcuras, arque tenebricoſas Ves-
II i tras circumdat ipfe ſedes, ut illas illuſtret; ſed tan-
tfum in domibus Dei calor ejus, & lux iſta fublimis
cimnilium cognoſcetur, cùm ſuſcipiet eos:In domibus ſanctis, in
Se piorum domiciliis ac pectoribus, in congregatio-
INAE mous, conciliis juſtorum; non autem tetris carce-
umug ribus Veſtrorum dæmonum impiorü morabitur;
Tutheus niti tantum ad vos cruciandum, atque inceſſanter
comburendum, circumfundit namque gratiæ
fons malos, ſed non infundit; lambit ejusdem
iu, a ignis, non urit; quia ad corda eorum non pertin-
Aolisdim git. Sic vos peſſimi tentatores concluſiſtis, &
nm iue Vos aditumque ipſius damnaviſtis ſerris ferreis
uu peccatorum veſtrorum, ne ad vos penetrare
uma Valeat ux divina. Idcircò conſolator hominum
utortorque zngelorum nequiſſimorum, ſanctus
uu hic dicitur ignis: quia potens eſt Dei vox ejus-
dem fortiter intercidere ſfammam: item nam-
qWue ignis in die furoris Dei, ante faciem ejus præ-
HNcedens, in flammabit in circuitu vos omnes ini-
micos ejus, ac cæleſtium ſedium deſertores; juſ-
tis autem lætitiam adducet ſempiternam.
"In virtute igitur, & per virtutem ejusdem ſan-
" cti Spiritüs, qui ignis de cælo deſcendens eſſe di-
citur, vos tartareos dæmones irérum conjuro †
eDeadem conditione, & ſub eisdem cruciatibus, ut
, ut ſupra, exorcizo vos per merita Apoſtolorum,
EE cunctorumque Difcipulorum; ac præcipuè per

ANR

m h, Deiparæ ſemper Virginis Mariæ merita, quæ pri-
ma omnium, tanti piritûùs gratiam, & donum

Go . . . . .
H recipere digna fuit. Conſtringo vos, ut fugam
N , pPare

—

PrZz Tkheéſaurus
paretis † per innumeros iſtius cæleſtis ignis fruc-
tus, & efficaciam, quæ per totum diffuſa eſt ter-
rarum orbem; Impero denique vobis conſtan-
tiſſimè † per contracictionem, & repugnantiam
illam, quam cæleſtis hæc flamma cum lucifero,
vobisque omnibus luciferinis ſpiritibus habere
certum eſt: ſed quemadmodum fluit cera à fa-
cie ignis; ſic pereatis & vos à facie excelſi iſtius
Spirits qui ignis conſumens eſt. Tandem, attendite
miſeri, quantum ejusdem ſpiritûs ſolamen cordi-

bus in pace ſedentium fuerit infuſum: quod cum

illius ſe ſenſerint calore ferventes, illicò exeuntes,
vultu hilari, latentes corde, atque gaudentes, vo-

ce magn Dei magnalia eructare non ceſſabant,

ut audiſtis; repleti ſunt omnes Spiritu ſancto, variis-
que linguis ſermonem facere cæperunt, prout cæleſtis
hic DEI Spiritus dabat eloqui illis. O miram ſan-
cti Spiritûs ſapientiam varia linguarum ge-
nera, non variam, ſed ſimplicem Dei veritatem
eructant: quæ os reſerat, & invitam linguuam
conſcium ad eloquendum pectus impellit, Dei-
que magnalia: illius, inquam, Dei, qui unus, &
