cum pertranſires in deſerto.
Terra mota eſt, etenim cœli diſtillaverunt à
ſacie Dei Sinai: à facie Dei Ifral.
Prluviam voluntariam ſegregabis Deus hære-

ditati tuæ: & infirmata eſt, tu verò perfeciſti eam.

Animalia tua habitabunt in ea: paraſti in dul-
cedine tua pauperi Deuas.
Dominus dabit verbum evangelizantibus:
virtute multla. 1.
Rex virtutum dilecti dilecti: & ſpeciei domũs
dividere ſpolia.

Sr dormiatis inter medios cleros, pennæ co-

lumbæ deargentatæ, & poſteriora dorfſi ejus in
pallore auii.
Dum diſcernit cæleſtis reges ſuper eam nive

dealbabuntur in Selmon: mons Dei, mons pin-

Mons coagulatus, mons pinguis : ut quid ſuſpi -

camini montes coagulatos?
=ð Mons

qui aicendit ſuper occalum: Domi-

Deumn

M

nenit
Cn
etneu

ald
Pe

Ron

mn

fumn.
Der
Uhen
jen
Crum
Une.
ſenun,

und

1core

Mmini eir
Im:Dont
Dunturig
iunn
Püinhabt
en ſimile
Pulchri
tpoptliti
lwerunt!

Deshere
eciklean,

linde
iunnabu
jeidoin

enne e
tl eiein

An iſe
n..

ſhh
Mn

corum fuorum: verticem capi

Benedicétionum. 27
Mons in quo beneplacitum eſt Deo habitare
in eo: etenim Dominus habitabiti in ſinem.
Currus Dei decem millibus multiplex, millia
lætantium: Dominus in eis, in Sina, in ſancto.
Aſcendiſti in altum, cepiſti captivitatem: ac-
cepiſti dona in hominibus.
tenim non credentes, inhabitare Domunu um
Deum.
Benedictus Dominus die quotidie: proſper
rum iter faciet nobis Deus ſalucariam noſtro-
rum.
Deus noſter, Deus ſalvos faciendi: & Domi-
ni 1Domini exitus mortis.
Verumtamen Deus confringet capita inimi-
perambulanti-
um in delictis ſuuss.
Dixit Dominus: cx Baſan convertam, . con-
vVertam in profundum maris
Ut intingatur pes tuus in Huguine⸗ lingua ca-
num tuorum ex inimicis, ab ipfo.
Viderunt ingreſſus tuos Deus, ingreſſus Dei
mei: Regis mei, qui eſt in ſancto.
Prævenerunt principes conjuncti pſallentibus,
in medio juvencularum tympaniſtriarum-:
In Eccleſüs benedicite Deo Domino, de fon-

tibus Iſraél.

Ibi Benjamin adoleſcentulus ‚in mentis cx-

ceſſu.

Principes Juda. „ duccs eorum: principes Za-
bulon, principes Nepthali. L
Manda Deus virtuti tuæ: confirma hoc Deus.
quod o Peratus in nobis.
Atem.

28 Toſtunus

2

Atemplo tuo in Jerũſalem, tibi offerent reges

munera.

Increpa feras arundinis, congregatio tauro-

rum in vaccis populorum: ut excludant eos, qui
probati ſunt argento.
Diſſipa Gentes, quæ bella volunt: venient le-
gati ex †gypto: †Æthiopia præveniet manus e-
jus Deo.
Regna terræ, cantate Deo: pſallite Domino.
Pſallite Deo, qui aſcendit ſuper cælum cæli, ad
Orientem. . ”äs
Eece dabit voci ſuæ vocem virtutis, date glo-

riam Deo ſuper Iſrael, magniſicentia ejus, & Vir-

2 .

tus ejus in nubibus.

Mirabilis Deus in ſanctis ſuis, Deus Iſrael ipſe

dabit virtutem & fortitudinem plebi ſuæ: Bene-

dictus Deus.
lerunz reſumitur Antiph. in Ecclefüus.

Antiphon. Ipſe liberavit me: alleluja, de laqueo

venantium: allelujſa.
ð Pſalmus 90.
tione Dei cœli commorabitur.
Dicet Domino: ſuſceptor meus es tu, & refu-
gium meum: Deus meus ſperabo in eum.

Quoniam ipſe liberavit me de laqueo venan-

tium: & à verbo aſpero. .

Scapulis ſuis obumbrabit tibi: & ſub pennis e-

jus ſperabis.
Scuto circumdabit te veritas ejus: non timebis

àtimore nocturno.
A ſagitta volante in die, à negotio perambu-

7

7

Qi habitat in adjutorio altiſſimi: in protec-

lante

i te
rreng

Venientl. .

tebonie.
lumcah

ege
l, E VI. .

elnnelin
re bene.

Benedictionum. 29
lante in tenebris: ab incurſu, & dæmonio meri-
diano.
Cadent à latere tuo mille, & decem millia

dextris tuis: ad te autem non appropinquabit.

Verumuamen oculis tuis conſiderabis: & re-
ttibutionem peccatorum videbiis. .—
Quoniam tu es Domine ſpes mea: altiſſumum

poſuiſti refugium tuum,

— .

appropinquabit tabernaculo tuo. Sð
uoniam Angelis ſuis mandavit de te: ut
cuſtodiant te in omnibus viis tuis.
In manibus portabunt te: ne fortè offendas
ad lapidem pedem tuum. ⸗
Super aſpidem & baſiliſcum ambulabis: &

Non accedet ad te malum: & flagellum non

conculcabis leonem & draconem.

Quoniam in me ſperavit, liberabo eum: pro-

tegam eum, quoniam cognovit nomen meum.

Ekirn

i rote .
Kre.
ln.
eo ſenmn

lne.
mebit

ambr.
me

. Verſ. Gloria Patri, & Filio, & Spiritui Sancto, .

Olamabit ad me, & ego exaudiam eum: cum
ipſo ſum in tribulatione: eripiam eum & glorifi-
cabo eum.g
Longitudine dierum replebo eum: & oſten-
dam illi ſalutare meum. D
Iterum reſumitur Antiph. Ipſe liberavit &c.
Quibus finitis, ſacerdos ſic dicit: Exaudi nos Do-
mine, deinde ſequitur: quoniam benigna eſt miſe-
ricordia tua: & ſecundum mhuktituechnent fTuler
rationum tuarum reſpice nos Domine.
Verſ. Salvum me fac Deus, quoniam intrave-
Verunt aquæ. OWM ODl
Reſp. Uſque ad animam meam.

Reſp.

4

30 “ Theſaurus

Reſp. Sicut erat in principio, && nunc & ſemper .

& in ſæcula ſæculorum, Amen.
Verſ. Exaudi nos Domie.
Reſp. Quoniam benigna eſt miſerĩcordia tua: &
ſecundum multitudinem miſerationum tua-
rum reſpice nos Domine. . V
itaniæ de omnibus ſanctis, ut in ſine, in quibus poſt

perha: ut nobis indulgeas: addatur.

Uthanc aquam bene dicere digneris, te roga-
mus, audi nos. =
Ut hane aquam benedicere †, & ſanctifficare
digneris, te rogamus &c.
Ut hanc aquam benetdicere, & ſanctificare,
& conſe crare digneris, te rogamus &c.

tinitis litaniis ſacerdos, qui facit oficium, dicat: Pa-

ter noſter. =
Verſ. Et ne nos inducas in tentationem.
Reſp. Sed libera nos à malo.
Verſ. Salvos nos fac, Domine Deus noſter.
Reſp. Et congrega nos de nationibus.
Verſ. Ut confiteamur nomini ſancto tuo.
Reſp. Et gloriemur in laude tua.
Verſ. Benedictus Dominus Deus Iſraél à ſæculo.
Reſp. Et uſque in ſæculum, fiat, fiat.
Sufßflat in aquam tribus vicibus, ſic dicendo.
Exſufflo Te omnes legio ſlatanæ, in nomine
Paftris, & Frflii, & Spiritus † ſancti. L
Exorciſinuunux. J
Xorcizo te creatura aquæ: in nomine Paj-
L tris, & Fifli, & Spiritũús † ſancei, ne te com-
munjces ulli ſpiritui immundo, ſed dabis hono-

rem viventi, atque regnanti Patri,; & Filio, &

7

ſik

hüi
omun
eeenn
Nd
.
lecgo
Mens
e,5
l Oln
hoahe
luih
gerc
5
rn

=

Benedictionum 31
Spiritui ſancto: ubicunque aſperſa fueris, ſpiritus

immundus ab eo loco recedat., Itaque adjuro

orcdi la.

te creatura aquæ: in nomine JEſu Chriſti Naza-
reni Filii Dei vivi, regis, & judicis noſtri: ut ſis

purgatio, & ſanctificatio hominum, quos Deus

ad ſuam ſanctam gratiam vocare dignatus eſt.
Te ergoò invoco, Domine ſancte, Pater omni-

potens, æterne Deus, ut hanc aquam exorci-

zare, & benefdicere pro tua pietate digneris:

ut omnis immundus ſpiritus locum in ea ultrà

ſanckitfen

ſlkifien.
de.
: De

en.

hole.
.
tuo.

Aſtent
1

inponir

melef⸗
le (Oſſ⸗
ihono⸗

non habeat, velpoteſtatem: ſed ubicunque aſ-
perſa fuerit, Angelorum tuorum ibi Gcllcncdat
exercitus. Per eum, qui venturus eſt judicare vi-
vos, & mortuos, & ſæculum per ignem. Reſp.
Deinde dicat.
W Lectio libri Numeri.
IN diebus illis: convenerunt filii Iſfraël adver-
ſum Moyſen, & Aaron: & verſi in ſeditio-

nem, dixerunt: da nobis aquam ut bibamus, in-

greſſusque Moyſes & Aaron, dimiſſa multitudi-
ne, ante tabernaculum fœderis, corruerunt pro-
ni in terram, clamaveruntque ad Dominum, at-
que dixerunt: exaudi clamorem hujus populi, &
aperi eis theſaurum tuum fontem aquæ vivæ, ut
ſatiati, ceſſet murmuratio eorum: & apparuit
gloria Domini ſuper eos. = .
4 . Sequitur Tractus.
WUItimo Feſtivitatis die dicebat Eſus: qui in
me credunt: flumina de ventre ejus fluent aquæ

VIVX. Hoc autem dixit de ſpiritu, quem accep-

turi erant credentes in eum: Alleluja, Alleluja.

i Veri.

32 Theſaurus

Verſ. Qui ſitit, veniat ad me, & bibat: & de ven-

tre ejus fluent aquæ vivæ. Hoc autem &c. Al-
Verſ. Vox Domini ſuper aquas, Deus Majeſtatis
intonuit: ſuper aquas multas. Alleluja. Poſ-
tea legaet. .
Segquentia ſancti Evangelii ſecundum goannem.

INillo tempore: in noviſſimo autem die mag-

no feſtivitatis ſtabat Eſus & clamabat, dicens:
ſi quis ſitit, veniat ad me, & bibat. Qui credit in
me, ſicut dicit ſcriptura, flumina de ventre ejus
fluent aquæ vivæ. Hoc autem dixit, de ſpiritu,

quem accepturi erant credentes in eum.

FxoxrciſmusAquæ.

5

vum: per Deum † verum: per Deum † ſan-

Rum: per Deum totius creaturæ: ut te mun-

dam exhibeas contra omnem morbum, atque

inſidias inimici, ad diabolicas poteſtates. Ut ubi-

cunque aſperſa fueris, ſit propitio Deo, defenſa

domus ipſa, & ſicut defenſæ fuerunt in gypto

domus Hebræorum per ſignum ſanguinis Agni,
ſic defendantur, Domine, domus Famulorum,
Famularumque tuarum, per aſperſionem hujus
aquæ. In ipſius nomine te exorcizo, qui filios
IIrael per medium maris eduxit. In ipſius nomi-
ne te exorcizo, qui ſuper te ſuis ſanctis pedibus
ambulavit. Et in ipſius nomine te exorcizo, quem
Joannes in te baptizavit: ut omnis ſpiritus erro-
ris & omnes phantaſiæ deæmonum, per te aſper-
ſæ effugiant, & ſeparentur de eodem loco. Per
eundem Dominum noſtrum JEſum Chriſtum

DW nlium

9

Mn
hutb

cpuricn

Xorcizo te, creatura aquæ, per Deum† vi-

Gontun

Noluig

Uholt.
ol,

o

Hn

I 8

Urd
6 e
cin
fluin
ſoturd

tuoron

geßt

efin

runm

V
Dens
lken
Cndn
in
Pn
r

hunnn,

temdie m
be din

licec

Nelltt
t de hin

uln

Deumft
Deumtte
in tem

ſdun, u

Ie. Vru

eo, deſen
rn ken ellal
effugetur. Qui vivis & regnas in ſæcula ſæcu-
lorum. Amen.

iin
Pamuoru

ovelnhé

.

. gu

Plunm .

Nenoguen
nmutin

te
ſoco. .4

Cſu

. 1

ENorcio te, creatura aquæ, in nomine Dei
7 .

Benediclionum. 33

ſflium tuum, qui venturus eſt judicare vivos &

mortuos, & ſæculum per ignem. Reſp. Amen.
L Sequitur alius Exorciſmus.

Pattris omnipotentis: & in nomine Domi-
ni noſtri Eſu Chriſti: ut omnis immundus ſpi-
ritus, Vel incurſio ſatanæ ſeparentur à creatura

. -
L . Proinde ergò efficere aqua exorcizata ad

ugandum omne phantaſma inimici: & ipſum
inimicum eradicare valeas, in nomine Dei Par-

tris omnipotentis, qui cum eodem Filio ſuo, &

rum. Reſp. Amen.

Spiritu ſancto, vivit & regnat in ſæcula ſæculo-
Oratio. ZJZ

PEnedic Domine, hanc aquam benedictione

D ccœleſti, & aſſiſtat ſuper eam virtus Spiritůs

ſancti, ut ubicunque aſperſa fuerit, longè recedat

Virtus inimicorum, umbra phantaſmatum, incur-

ſio turbinum, percuſſio fulminum, læſio toni-

truorum, calamitas tempeſtatum, omnis deni-

que ſpiritus procellarum, te ipſo benedicente,

= . Oratio ſuper fſalem. .
VEtutis tuæ invictam fortitudinem deprecor,
Domine ſancte, Pater omnipotens, æterne
Deus, ſuper hoc ſal, cui non minimam gratiam

conferre dignatus es, ut ex illo poſſint univerſa

condiri, quæ hominibus ad eſcam per tuum Fi-
lium, Dominum noſtrum procreari juſſiſti, per
quem te Domine ſupplices exoramus: ut ſal iſ-
tud ſanctificare, & cncldiccre & conſe crare
pro

1

34 Tkheſaurus
pro tua pietate digneris: ut ex vultu divinæ Ma-
jeſtatis tuæ Virtutem tuam contra omnes im-
mundos ſpiritus Poſſit accipere. Expellat de ta-
bernaculis famulorum, famularumque tuarum,

nicdlorel peſtiferũ eſſe, & exhibeat plenum

alutis effeétum. Dererreat præſtigia, phantaſ-

matque compeſcat, per ſignum ſanctæ Crufcis

Filii tui Domini noſtri, & tutelam fideliſſimam
deſiderantibus præſtet, per hoc tuum Domine

IEſu Chriſte ſigna culum, quod nullius dolus,

nullius pertinacia deſignavit.
Aelia Benedictio ſalis.

Bnedico te creatura ſalis in nomine Paftris

1.

Ntucre Domine hanc creaturam ſalis, quam u-

mixta, ſit efficax ad evacuandam omnem ad-
Verſariam poteſtatem inimici. Conſumet & are-

& Frflii & Spiritûs † ſancti, qui te ad tutelam
humani generis procreavit: & populo veniemi
ad credulitatem per ſervos conſecrari præcepit.
Proinde rogamus te Domine Deus noſter, ut
hæc creatura ſalis in nomine ſanctæ Trinitatis ef-
ficiatur ſalutare Sacramentum: ſitque perfecta

medicina in viſceribus fidelium tuorum. Per

eum, qui venturus eſt judicare vivos & mortuos,
& ſæculum per ignem, Amen.
Oratio ſuper ſal legenda.

ſibus humani generis tribuiſti: & petimus om-

mipotens æterne Deus per ſignum Crufcis uni-

geniti Filii tu Domini noſtri JEſu Chriſti: ut,
ubicunque aſperſa fuerit aqua, hoc ſale com-

faciat, nihilque ibi remaneat immundum, nihil

peſtiferum: ſed ad invocationem nominis tui,

nobi⸗
eovunu
(Wune

o
e!

rum
rewut
Uunche
Ctuun,
Uen
langne
Docnvi
Ueren

N
1
ſtciee
er
Coh
Pü
Donmn
gor⸗

uchind

Ommnen
Pellat Ee
ue tuarnn
bentplenn
n, Phun
r Cnt

ideliſimne

uum Domm
lincor

4

mine Dyin
eidtutehan

lo Venien.

niprecet

moſtet,

Tiritatst

le hetet

Crum.

KXmorton

l Cvun
etimuu
Ciuſchn

)

Benedictionum. 35
ſit nobis mundum ac benedictum. Per eum qui
venturus eſt judicare vivos, & mortuos, & ſæ-
culum per ignem. Amen.
Erxorciſmus. .
E orcizo te creatura ſalis, per Deum † vivum,
per Deum † verum, per Deum † Sanctum,
den Deum totius creatorem: per eum, qui te per
Püifrum Prophetam in aquam mitti cke⸗ ut ſa-
naretur ſterilitas aquæ. un per Apoſtolum Pau-
lum dicere dignatus eſt: ſit cor Veitraundi ſale con-
ditum. Ideõque efficere ſal ad exorcizandum,
ad evacuandum, & expellendum inimicum, om-
nemque virtutem & putredinem ejus, in nomine
Domini noſtri Eſu Chriſti, qui venturus eſt ju-
dicare vivos & mortuos &c. —
. Oremus.
LDminus & ſalvator noſter Eſus, antequam
ad cœlos aſcenderet, Apoſtolis ſuis manda-

Vit, dicens: Habete in vobis ſal, & pacem habete

Dili,.

rſie con

Nenn A.
ſietAt.

inter vos, Hic ponat ſal in aquam dicens: Hæc

commixtio ſalis aquæ pariter fiat, in nomine
Paftris, & Fiflii, & Spiritús † ſancti: & in virtute
Domini noſtri Eſu Chriſti; cui eſt honor &
gloria in ſæcula ſæculorum, Amen.
Exorciſmus. B
EXorcizo te, creatura ſalis & aquæ in nomine
Pajtris, & Fiflii, & Spiritus †Tſancti: Exor-
Cizo te per Deum vivum, exorcizo te per Cruci-
fixum, exorcizo te per Spiritum ſanctum. Per
eum te exorcizo, qui per Eliſæum Prophetam

ſal in aquam mitti juſſit, dicens: hæc dicit Do-
minus: ſanabitur aqua iſta, & non erit in ea

C 2 mors,

36 Theſaurus

mors, neque ſterilitas. Per ipſius nomente ad-

Virtutem & gloriam Domini noſtri Eſu Chriſti,

juro, qui divina voce oris ſui Apoſtolis ſuis lo-

cutus eſt dicens: vos eſtis ſal terræ: & cor veſ-

trum ſit ſale conditum. Ut omnes, qui ex te

ſumpferint, ſint ſanctificati in animabus & cor-
poribus. Utubicunque aſperſa fueris, effuges

inimicum, & præſtes ommbus remiſſionem pec-
catorum, expellasinſidias, & excludas omnes

dæmonum tentationes. Te autem Conditor, &

reſtaurator omnium elementorum tuorum, qui
hæc fluenta tuo nomine ſantifcata, ad purga-

tionem locorum proficere juſſiſti, deprecor, ut

Nominis tui invocata Majeſtate gratiam Spiritùs
ſanéti hæc aqua accipiat valeatque ad expellen-
das diabolicas artes, per manus fervorum tuo-

rum aſperſa, & per ſanctificationem, quam tu

Domine ſanctiſicando fanctificas, & benedicen-
do benedicis. Ut omnis immundus ſpiritus aſ-
perſione hujus aquæ repulſus & confuſus diſce-
dat, & omnis incurſus ſatanæ, & omne phantaſ-
ma, omnisque immunditia, & putredo inimi-

corum longẽè recedat, nec conſiſtendi, aut reſiſ-

tendi habeat poteſtatem, nec in eodem loco

ſtandi, aut commorandi, ſed victus & deſtruc-

tus abſcedat diabolus cum omni pompa ſua, per

ui venturus eſt judicare vivos & mortuos, &
æculum per ignem. Amen. M
Lequtturr
Eorcizo te creatura aquæ ſale conſperſa per
Deum vivum, per Deum totius creaturæ,
qui te in principio ſeparavit ab arida, & in qua-

/

Rcortkun

Cltmn

N
Uiſtn
10 E.

u

m.
eurt
rte

Pnirl

cnnl

repe
nuc
Uurdb
itho
undrn

tuor

vehund
lean⸗
ande
Deuan
umm
lorcin
aufa
Utom
Renff
Een lan
gei

W

Omp. N. BeuPmnedictionum. 37
bondtr tzuor flumina dividere dignatus eſt, ut ubicunque
n portata, Vel aſperſa fueris, effugetur S& ſepare-
„e tur inimicus, & omnis putredo cjus: ut ſit ip-
nhuke ſa domus DEO dicata, per virtutem Domini
i,A RoſtriJEſu Chriſti, qui venturus eſt judicare Vi-
6 vos &c. „ .
Item ſuper aquam.
TE autem, creatura aquæ adjuro, per Deum
vivum, per Deum verum, per cum ſan-
um: per eum te adjuro, qui te in principio ſe-
paravit ab arida; adjuro te per Deum vivum,
qui te de fonte paradiſi manare fecit bic dividat a-
dum int 1uam in quatuor partes, & in quatuor fluminibus
Uepels exire juſſit, & totam terram rigare præcepit. Ad-
unte juro te per cum, qui te in Cana Galilææ ſuâ po-
Dund tentia convertit in vinum; qui ſuper te ſuis ſan-·
Gercren QGtis pedibus ambulavit; qui tibi nomen impo-
uhumms ſuit Syloé. Adjuro te per eum, qui in te Naa-
indie man yrum à ſua lepra per manum Eliſæibrophe-
eſhnt tæ mundavit, hic tangat aquam dicens Aqua ſan-
getolin (ta, atque benedicta, Aqua lavans ſordes, & mun-
audt dans peccata, bic extrabat manum. Adjuro te per
Ndten a Deum vivum, ut te mundam exhibeas, nec ali-
Ktehn. quam phantaſiam in te retineas, ſed efficiaris e⸗
aANA Xorcizata, ad effugandum inimicum, & omnes
O actus fulguris, ut u icunque aſperſa fueris, ſive
in domo, ſive in vineis, ſive in ſeminatis campis,
ſive in fructibus, ſive in angulis cubiculorum, ſi-
Vee in navibus, ſive in putcis, vel ſi quis ex te guſ-
ee taverit, fias ei defenſio, & remedium ſanitatis,
Wenur, ipfe quoque diabolus elon ctur, & ſeparetur, .
Ain gu. quantùm elongatum eſt cœlum à terra, lux a te-
dtc — ᷑ rTb 2 nebris,

cor

onempe.
ite m
1CoNNtt.
uofuln, N
en
erecdr,

„nebris, vVeritas à mendacio,

—

38 Teſaurus ”M”M
juſtitia ab injuſtitia,
dulceè ab amaro, tantum elongetur, & ſeparetur
ille immundus ſpiritus ab habitatienibus famu-
lorum, famularumque Dei, per nomen Domini
noſtri ]Eſu Chriſti, qui cum Patre & Spiritu ſan-
QGo vivit & regnat per omnia ſæcula ſæculorum.
Reſp. Amen.
Verſ. Dominus vobiſcum. Reſp. Et cum Spir.
Verſ. Surſum corda. Reſp. Habemus ad Dom.
Verſ. Gratias agamus Domino Deo noſtro.

Re. Dignum & juſtum eſt.

erè Sgun & juſtum eſt, æquum & ſaluta-
re, nos tibi ſemper & ubique gratias agere, Do-

mine Deus cæli & terræ, cujus virtuti fubdita
ſunt univerſa, cujus verbo creata ſunt omnia,
ſupermitte, quæſumus, virtutem Spritús ſan-
i tui ſuper hanc creaturam, ut fiat aqua ſancti-

ficata in nomine Partris, & Fiflii, & Spirits?
ſancti. Te igitur omnipotens Deus, altiſſima
ſalus, & reſpector perpetuus, humiliter roga-
mus, & petimus, ut nos exaudias, & miſerearis
precibus noſtris, quatenus ubicunque hæc aqua
aſperſa fuerit, frat, te jubente, cauſa purifica-
tionis, habeat quoque perpetuam gratiam ipſa
domus, ſidem rectam, gaudium verum, hono-
rem perpetuum, ut omnes malevoli, & invidi

ſpiritus ab ea expellantur, & ſeparentur per Chriſ-
tum Dominum noſtrum, Amen. 8

. J177.
Iterumque te alloquor aqua, quæ lucis ſimili-

tudinem habes, tu ſub cœlo, tu ſuper cœlum,
tu ſub terra, tu ſuper terram, ſuper te invoco
nomen ſanctum, atque mirabile Dei omnipo-
ððè ð tentis,

eſtt⸗ 4
leni

Cni

ſ.

1

Ulee

An el
lte
ne e⸗
lepel 10
el oce

Gkuhen

(pondi
oleh

Eni
(Mein
I, O
pnnin

Wwn.

Mncnnt
Onnun
Ini
N

Nbro⸗

yeim
munti

ceqt
leni,
ſein h
to,

er

hinzti
4 Cparerr

Nio ſn
nenbomt

intuſ
lecnlorun

uabonn

ONoKro.

um Kſalt
ere D

ftutl fubc

ſunt omri
A
Nritls ſr

tnunſne

XS ite
6, Arilin
miter ror
Xmieren
be aci
Uaporf
Nil
tum, hor
1, KEini

—
S

Upel .

vtini.

te inon
oNNe

tepc⸗

Benediclionum. 39
tentis, qui te ſuàâ potentiâ convertit in vinum,
ſuſpendit ſuper cœlos, eongregavit in terra, miſ-
cuit in mari, qui te arcanis & velocibus ventis
pluere præcepit, & ad uſum hominum lavacrum
dedit, & ſitientibus potum ſubminiſtravit, ſuper
aquam etiam ſpiritus Domini non ſolum ferchu⸗
tur, ſed etiam fertur. Adjuro ergò te creatura
aquæ per ſeptiformem ſpiritum Dei vivi. Adjuro
te per noyvem ordines Angelorum. Adjuro te
per vocem tonitrui Coruſcationis tremendi, cœ-
leſtis Regis. Adjuro te per lignum myſterii, de
quo aqua percuſſa ſtatim dulcis facta eſt. Ad-
juro te per eum, qui omnia creavit, ne con-
temnas vocem humilitatis meæ, ſed expellas
omnem umbram, omnes ſatellites adverſario-
rum, omnes machinationes diaboli, ſive ſpi-
rituum immundorum ſive damnatorum, ſive er-
rantium, ſive ex invocatione magicæ artis, ſive
Præcantatorum argumenta, ſive Taconum, &
omnium volucrum, vel viperarum ‚quia impe-
rat tibi Dominus JESUS Chriſtus Filius DEl vi-
vi, quòd mox, ut aſperſa fueris, in nomine Dei
Sabaoth, ſive in hominibus, ſive in domibus,
ſive in vineis, ſive pecoribus, vel quibuslibe t ani-
mantibus, ſive in ſeminatis campis, ſive in qualicũ-
Ae creatura univerſali, quocunque loco aſperſa
fueris, five ſuper infirmum, vel languentem, ſi-
ve in potum data fueris homini invaletudine de-
tento, aut maligni ſpirits infeſtatione percuſſo,
mox expellas & excludas omne malignum, ut
Hlli homo velociùs ſalvus fieri per virtutem
D. N.] ESU Chriſti, qui neque dici, neque ſcri-

„

44. cauru
bi, neque combinari poteſt, cui nomen eſt Deus.
Tu autem Domine, qui per Angelum: tuum
fontem Agar oſtendiſti, & ex eo Iſmael ſitientem

ſwemu
Nezorn
luen
clut

potaſti, qui pueri tui Abrahæ in Meſopotamia (i
preces exaudiſti & omnia deſideria cordis ejus Innn
iImpleviſti, qui famulo tuo Moyſi in deſerto e- nn
remi petram percutere, & ex ca aquam produ- um
cere, & populum rigare juſſiſti. Sequens verſus ter Mo
dicatur. unncun

Qui aquam amaram immiſſo ligno dulcoràſti: dune
Antiph. Baptizatur Chriſtus, & ſanctificatur nme
omnis mundus, & tribuit nobis remiſſionem mn
peccatorum, aquà & ſpiritu omnes purificamur. unh
Amtiph. Baptizat miles Regem, ſervus Domi- Uulen
num ſuum, Joannes Salvatorem, aqua Jordanis ini.
ſtupuit, columba proteſtatur, paterna vox au-
dita eſt: Hic eſt filus meus. oße
. Sacerdos dicat hanc orationem. hmdn
Bnedicere & ſanctificare digneris, hanc crea- rhu
turam aquæ in nomine Pattris, & Frfli, & xun.
8Spiritus † ſancti, ubicunque aſperſa fuerit in no- MWün
mine tuo, omnes jaculationes ævas inimici ex-
pellat. Illud etiam rogamus, & petimus DEUS Pu
omnipotens, ur ſicut ad domum Raguelis ſan- acd
Gſum Angelum tuum Raphaelem mittere dig-: doc
natus es, ut Ammodæum dæmonem alligaret: (mün
ſimile quoque beneficium domibus noſtris do- imen
nare digneris: ubicunque hæc unda aſperſa fue- mre
rit, nunquam malignus ſpiritus in eadem domo (m.
conſiſtendi, vel commorandi habeat poteſtatem, mun
ſed confuſus protinus & deſtructus abicedat. Per u
, Chriſtum Dominum noſtrum, per quem Majef· m
tatem

1

7

meneldu

gelum
welſtien
lelopotnn

n corlise⸗

lin eleno
muum po
leglen ſſſen

nodlcort
ſuckfen
Tenmiſtone
Apißcame

ſennueon.
inimici. Ut ubicunque portata, vel aſperſa fu-

s ſordi
temn wor

2 Benedictionum. 41,
tatem tuam laudant Angeli, adorant Dominatio-

2

nes, tremunt poteſtates, cœli cælorumque vir.

tutes, ac beata Seraphim ſocia exultatione con-
celebrant. Cum quibus & noſtras voces, ut ad-

mitti jubeas, deprecamur, ſupplici confeſſione

dicentes: ſanctus, ſanctus, ſanctus Dominus Deus

Sabaoth &cc. “
Eyxorcizo te, ſpiritus immunde per Deum vi-
vum, qui fecit cœlum & terram, mare, & omnia,

quæ in eis ſunt: ut omnes virtutes adverſarii,

omnes exercitus diaboli, omnes incurſus, &

omnia phantaſmata inimici eradicentur, & effu-

Fian ab hac creatura ſalis & aq uæ, ut ſit ſancta &
alutifera, & ignis ardens adversus omnes inſidias

erit hæc creatura ſalis & aquæ, ſit ſanitas, ſince-

ritas, & corporis medicina, ut effugiat omnis

ſ
8, nc e

flettinns
innicie
timmD
lugnels i
Mtlere
en Aem.
nnſtid
ittt
lenonn
voteſtatenn.
lelrh
ennMne
tuten

infirmitas, fulgura quoque & grandines ab aſper-

ſione hujus aquæ ſeparentur, & effugiant & elon-
,KEfi,

gentur. Per eum, qui venturus eſt judicare vi-
Vos & mortuos, & ſfœculum per ignem.
OQOremus.
TErè ſanctus, Verè benedictus, terribilis, metu-
endus, & adorandus es, Domine Deus noſter:

ab occultis noſtris munda nos, & ab alienis parcc

ſervis tuis: ut cum fiducia valeamus dicere ora-
tionem illam regalem, quam Dominus & Sal-

Vator noſter per Evangelium ſuum orare docuit
dicens: Pater noſter, qui es in cœlis, ſanctifice-

tur nomen tuum, adveniat regnum tuum, fiat
Voluntas tua ſicut in cœlo & in terra. Panem

noſtrum quotidianum da nobis hodie, & dimit-

—5 cc

42 beſaurus
te nobis debita noſtra, ſicut & nos dimittimus

nem. Reip. Sed libera nos à malo.
Oratio. V
LIbera nos quæſumus, Domine, ab omnibus

malis, præteritis, præſentibus & futuris, li-

bera nos, quæſumus, Domine, famulos & fa-
. . 1 C — .
mulas tuas à gladio, àa fame, à tentatione diabo-

R, à percuſſione ſæculi, & ab infirmitatibus ma-
lis, per liberatorem & Redemptorem Dominum
noſtruùm JEſum Chriſtum Filium tuum, qui te-
cum vivit & regnat in ſæcula ſæculorum. Amen.

. Oratio.
Dmine ſancte, Pater omnipotens, æterne

Deus: Pater Domini noſkri JEſu Chriſti,

Deus Abraham, Deus Iſaac, & Deus Jacob,
exorcizantem me iſtam creaturam ſalis, & aquæ,
recor te, ut me exaudire digneris in nomine
DPonnini noſtri Eſu Chriſti Nazareni, Filii Dei
Vivi, regis, & judicis noſtri, ut ſit purgatio & pu-
rificatio omnibus hominibus, reſue in eis, in qui-
bus aſperla fuerit, habeat potel
gandos immundos & phantaſmaticos ſpiritus, &
omnem nefarium diabolum, atque omnes fi-
guras & minas ſatanæ. Concedatur etiam ei po-
teſtas ad exterminandum fulgura, & grandines,
& omnes adverſitates humanæ naturæ, ut non
poſſit immundus ſpiritus nocere iis locis, in qui-
bus aſperſa fuerit, ſed confuſus & deſtructus ab-
ſcedat, Per virtutem Domini noſtri Eſu Chriſ-

ti Regis noſtri, qui cum Deo Patre vivit & regnat

in ſæcula ſæculorum. Amen.

4

debitoribus noſtris, & ne nos inducas in tentatio-

atem ad efflu-

r
un
Uuno.
nſrll
N gl
e: ie
Mfis
e A.
fuorne
Plen
Peumne

eepot

bl, ne⸗
Tborbe
nCrn

Cerer

6 )
1

(oClc

UiN
huhn
k
Eier
nror
ir, Ve
Cent
lerne
en
Ni

Benedictionum. 43
Hr Adjuro te creatura ſalis & aquæ in nomine
4Pajtris, & Fiflii, & Spiritus † ſancti. Adjuro te
in nomine Domini noſtri JEſu Chriſti, qui ſuper

bomik te ſuis ſanctis pedibus ambulavit. Adjuro te per
e eum, qui te de fonte paradiſi produxit. Adju-
net 10te per eum, qui Apoſtolis ſuis præcepit, di-
anriin cens: ite, Baptizate omnes gentes in nomine
Rtabun Patris & Filii, & Spiritũs ſancti. I er ipſius nomen
9 Uun te adjuro, ut ubicunque aſperſa fueris, omne
onm phantaſma de domo ipſa, & omnis incurſio dia-
n In Boli eradicetur & effugiat:Per Deum vivumper

n o Deum verum † per Deum totius Creaturæ† ut
neque hominibus, neque domiciliis, neque na-
n, ten vibus, neque pecoribus, neque frugibus, neque
ECmi arboribus noceat. Per Dominum noſtrum E-
ob. ſum Chriſtum Filium tuum qui venturus eſt ju-
Au dicare vvos & mortuos, & ſæculum per ignem.
Bünoon ò —HOratio. 5
i Hi DEus, qui ad ſalutem humani generis maxima
gnioNn quæque ſacramenta in aquarum ſubſtantia
nepne condidiſti; adeſto propitius invocationibus noſ-
nack tris, & Elemento huic multimodis purificationi-
Piu bus præparato, virtutem tuæ benefdictionis in-
om funde: ut creatura tua myſteris tuis ſerviens ad
men abigendos dæmones, morboôſque pellendos di-
gndan vinæ gratiæ ſumat effectũ, ut quidquid in domi-
2, E bus, Vel in locis fidelium hæc unda reſperſerit.
U. careat omnt immunditia, liberetur à noxa, non
uud illic reſideat ſpiritus peſtilens, non aura corrum-
uCE. pens: diſcedant omnes inſidiæ latentis inimici,
ten ſi uid eſt quod aut incolumitati habitantium
invidet, aut quicti, aſperſione hujus aquæ effu-

r . Liaiar,

S—
S=

44 S Thejaarus

giat, atque diſcedat: ut ſalubritas per invocatio-
nem tui nominis expetita ab omnibus impugna-
tionibus ſit defenſa. Per eum, qui venturus eſt

judicare vivos & mortuos, & ſæculum per ig-
nem. 5
Benedictio.

BEnedictio Dei Partris, & Fitlii, & Spiritùs
ſancti, deſcendat ſuper hanc creaturam ſalis

& aquæ. Reſp. Amen.
Subito Sacerdos incipiat. Credo in unum Deum.

Quso ſinito aſpergat populum aquà, & dicat Antiphon.

Alſperges me, cum Gloria patri.
Quibus finitis recitet Frangelium.

Sequentia ſancti Evangelii ſecundum Lucam.
Factum eſt autem, cùm baptizaretur omnis

populus, & Eſu baptizato, & orante, apertum
eſt cœlum, & deſcendit Spiritus ſanctus corpora-
Ii ſpecĩe ſicut columba in ipſum, & vox de cœlo
ſacta eſt: Tu es Fihius meus dilectus, in te com-
placui mihi. Et ipſe Eſus erat incipiens quafi
annorum triginta, ut putabatur, Filius Joſeph,

qui fuit Pleli, qui fuit Mathat, qui fuit Levi,

qui fuit Melchi, qui fuit janne, qui fuit oſeph,
qui fuit Mathathiæ, qui fuit Amos, qui fuit Na-
hum, qui fuit Hefſſi, qui fuit Nagge, qui fuit Ma-
harn nifii Mathathiæ, qui fuitemei, qui fuit
Joleph;
Reſa, qui fuit Zorobabel, qui fuit Salathiel, qui
fuit Neri, qui fuit Melchi, qui fuit Addi, qui
fuit Coſan, qui fuit Elmadan, qui fuit Her, qui
fuit jeſu, qui fuit Eliezer, qui fuit Jorim, qui
fuit Mathat, qui fuit Levi, qui fuit Simeon, llu
tutit

1

qui fuit Jjuda, qui fuit Ioanna, qui fuit

Grſot,
tlinn
ſiht

ſd e

itrl
Udh,
Nates, ⸗
lue, l
ſchot,
zueg, 6

ainn

i ut
1 giki

gin

u Hir
Cfnmn
nncot
alter
Ne

bor

Ccort
albon

Pla
ten,
un
, .
Hine

uun

Benedictionum. 45
grinng fuit juda, qui fuit Joſeph, qui fuit Jona, qui
uIe, fuit Eliakim, qui fuit Melea, qui fuit Menna,
Ventun qui fuit Mathatha, qui fuit Nathan, qui fuit Da-
une vid, qui fuit Jeſſe, qui fuit Obed, qui fuit Booz,
qui fuit Salmon, qui fuit Naaſſon, qui fuit A-
minadab, qui fuit Aram, qui fuit Eiron, qui fuit
thiimn Phares, qui fuit judæ, qui fuit jacob, qui fuit
tunm TIſaac, qui fuit Abrahæ, qui fuit Thare, qui fuit
Nachor, qui fuit Sarug, qui fuir Ragau, qui fuit
nunben Phaleg, qui fuit Heber, qui fuit Sale, qui fuit
A Qainan, qui fuit Arphaxad, qui fuit Sem, qui
fuit Noe, qui fuit Lamech, qui fuit Mathuſale,
. qui fuit Henoch, qui fuit Jared, qui fuit Mala-
Inlum lecl, qui fuit Cainan, qui fuit Henos, qui fuit
turomm Scth, qui fuit Adam, qui fuit Dei. Eſus autem
em Plenus Spiritu ſancto regreſſus eſt à ordane.
tucndn Quofnito incipiat. Te Deum laudamus: te Do-
otte α minum confitemur: & totum dicatur. Deinde dicat
iean Verſ. Oſtende nobis Domine miſericordiam tu-
enn am. Reſp. Et ſalutare tuum da nobis.
uli Verſ. Domine exaudi orationem meam. Reſp. Et

=☛

firlef „„lamor meus ad te veniat.
litoen Verſ. Dominus vobiſcum. Reſp. Et cum Spir. &c.
üe e Oratio.
Uiſoc EXaudi nos Domine ſancte, Pater omnipo-
tens, æterne Deus, & mittere ignerk ſan⸗
tum Angelum tuum de cælis, qui cuſtodiat, fo-
e ai vcat, protegat, viſitet, atque defendat omnes
i habitantes in hoc habitaculo, per Chriſtum Do-
Eer ai minum noſtrum, Reſp. Amen., „

/

AHH “ 12. Be

46 LYyveſaurus
Benedictio Auri, Thuris, & Myrrhæ in Feſto
trium Regum contra malefica.
Adjutorium noſtrum &c. Domine exaudi &c.
j. Antiphona.
Apertis theſauris ſuis, obtulerunt Magi Domi-
no, Aurum, Thus, & Myrrham.
Pſalmus 66.
Deus miſereatur noſtri &c. ex Laud. diei Do-
minicæ.
Repetitur Antiphona. Apertis theſauris &c.
Kyrie eleyſon. Chriſte eleyſon. Kyrie eley-
ſon. Pater noſter c.

.

Verſ. Et ne nos inducas in tentationem. Reſp. Sed

Hbera nos à malo. Amen.
Verſ. Oſtende nobis Domine miſericordiam tu-
am. Reſp. Et ſalutare tuum da nobis.
Verſ. Domine exaudi &Cc.
Verſ. Dominus vobiſcum &c.
Oremus.

O Muipotens ſempiterne Deus, te humiliter

deprecamur, ut has creaturas, auri, thuris,

& myrrhæ, hodierna die à tribus Regibus tibi

tanquam ſummo Regi, & Deo vero, & homini
Vero oblatas benedicere, conſecrajre, & ſan-
ctitficare digneris, & eis donum tuæ benedictio-
dem fumigatus fuerit, ab omni periculo animæ
& corporis ſalvus ſemper exiſtat. Qui cum Patre
& Spiritu Sancto vivis & regnas in ſæcula ſæculo-
rum, Amen.

nis infundas, & quicunque eas geſtaverit, vel iis-

Ore-

ie

onn.

4 4
gin.
,al
Uitene
Ihr,
efhcee

7
4

nek

clonn

WI
u⸗
Enen
Delen
ir An
um

a,Kn

orri d
Ptnche
ketinen
elceret
hue
ler, 1
tem
tefdl
uKin
e
nune

theind
fci.
Meehauci,

Mgien

n.
Lad deid

ide
Dre⸗

tenheh

Toordumn
i.

te humi
,A, tn
Regbut
e, K
rbebelli
hei, ien
jaldann
CUI Du
ſlaſecit

0

Benedictionum. 47
Oremus.

Dmine JEſu Ohriſte, qui nobis ſacerdotibus,

non noſtris meritis, ſed ſola dignatione cle-
mentiæ tuæ præ Ccæteris gratiam contuliſti, ut

„ I A . - . .
quidquid à nobis in tuo nomine dignè & perfecte?

agitur, à te fieri credatur. Adeſto, quæſumus,

noſtræ officio ſervitutis, & benefdicere, ac ſan-
ctifficare digneris has creaturas auri, thuris, &

myrrhæ, quas in nomine ſancto gloriæ tuæ be-
ne tdicere confidimus. Qui vivis & regnas cum
Patre & Spiritu Sancto Deus, per omnia ſæcula
ſæculorum, Amen.
Oremus.
D'U S Dominator Dominus, magnus & ex-
celſus, fortis, & terribilis, qui es, qui eras,
& qui venturus es, qui ante luciferum genitus in
Dei Patris ſinu in æternum triumphans’, de Vir-
gine Matre naſci, & in ſinu ejus immaculato,
tanquam throno requieſcens àtribus magis ado-
rari, & muneribus, auro, thure, & myrrha ho-

norari dignatus es, ut ſuperbum hujus mundi
principem cum omni ſuo exercitu, qui rrogan⸗ D
ter in cœlis te venerari & adorare renuit,

Oras
ejiceres, eumque catena magna ligares, ne no-
bis pretioſo ſanguine tuo redemptis nocere va-
leat, ſupplices Clementiam tuam rogamus, ut
æ myſtica munera, tibi Filio Dei oblata, ita
bene dicere & ſanctifficare digneris, ut per me-
rita & interceſſionem ſanctiſſimæ Genitricis tuæ
Virginis Mariæ & ſanctorum trium Regum Caſ-
Pari, Melchioris, & Balthaſari ea ſint nobis con-
tra omnes inſidias inimicorum noſtrorum tuta-
Inen

1

7

4 Theſaurus
