men fortiſſimum; aurum ſit omnibus dæmoni- uft
bus catena ignea, vinculum indiſſolubile; ſtric- e
tiſſimus compes & ſagitta potentis acuta; Thus an n
redolens, ſit eis odor formidabilis, crucians, & ſi
erpellens. Myrrha verò ſit ejus memoria in- .
ſuavis, amara, & tremenda, augeénsque pœnas Sum
eorum absque termino, per virtutem † ſanctæ Donn

trumſesdumn adorationis. Per JEſum † Chriſ-

NAO

tum Dei ecbum 1ciduc Gennum, qui com drgj
Deo Patre & Spiritu Sancto † vivit & regnat 9 rgit
per omnia ſæcula ſæculorum, Amen. ſcen
Beneditctio. hommmm
Cvoh

Bnedico itaque in titulum omnipotentiæ, &
ſpem ſalutis fidelium utentium his creaturis,
2ꝛuri, thuris, & myrrhæ, in nomine Patris † & Eeull
PFPili † & Spiritus † Sancti; & ſicut beatos tres Wiin
M.agos, Caſpar, Balthaſar & Melchior, cas of. ſln
ferentes ad myſteria tua cognoſcenda illumina- wüunn
re, & ad te devotè adorandum accedere, atque frre⸗
ab inſidiis & periculis cuſtodire dignatus es: ita Ukuen
fdeles tuos in tua miſericordia ſperantes, qui iuh
cisdem creaturis tuis, auro, thure & myrrhain Dhnd
tuo nomine uſi fuerint, lumine tuo illuſtrare, knoſe
amore tuo inflammare, & à cunctis adverſitati- Min
bus, & ab omnibus inſidiis & nocumentis dia- amlu
policis præſervare & liberare digneris. Qui cum
codem Deo Patre & Spiritu ſancto vivis & reg-

ii )

4

nas in ſæcula ſæculorum, Amen. “
—R Aſpergantur. S
Benedictio Panis in Feſto S. Blaſu Epiſcopi

Martyris.

Benedictionum. 49
ibutm PpPoteſt ſieri inrra miſſam, ante verba (per quem hæc
biet Domine, bona creas ) vel extra miſſam.
at; Verlſ. Adjutorium, &c. Reſp. Qui fecit, &c.
cin Verſ. Domine exaudi &c. Ref Et clamor &Cc.
memomi Verſ. Ora pro nobis beate Blaſi. Reſp. Ut digni
en efficiamur promiſſionibus Chriſti.

7

umfin Verſ. Dominus vobiſcum. Reſp. Et cumspir. &c.

Rmi S Oremus.
tun gi GAlvator mundi DEUS, Domine ESU Chriſ-
itAng te, qui hodiernum diem beatiſſimi Blaſii Mar-
en. tyrio conſecraſti, & diverſas creaturas ad ſalutem

. „ „ 7 —
dbhominum creaſti, quique ex quinque panibus,

iigteme & duobus piſcibus quinque millia hominum ſa-
genn tiaſti, ac populum judaicum in deſerto miracu-
eD Iosé paviſti; ineffabilem miſericordiam tuam
therot Tuppliciter exoramus & ennu ‚ut hos panes,
O . — eo N ⸗ (A
Wor, e Juos plebs fidelis tibi devotèe hodice ad ſanctif-
A iune candum attulit, tua pietate benetdicere, & ſan-

neer, u Cifficare digneris, ut qui ex eis commederint vel
Penucht guſtaverint, ab omni gutturis plaga, & totius
ns,4 COrporis infirmitate meritis & interceſſione B.
Amn Blafii Martyris tui plenam recipiant ſanitatem:
o Utn & nos ſervos tuos al omni corporis ægritudine
adeti ſanos conſerves. Qui vivis & regnas Deus, per
Imem OInnia ſæcula ſæculorum, Amen. Poſtea aſperga-
i N 14..

Benedictio Candelarum in eodem Feſto
S. Blaſii contra morbum gutturis.
Verſ. Adjutorium noſtrum &c.
lpſon Verſ. Domine exaudi &. J
OUU D B Verſ.

s0O0 Theſaurus
Verſ. Dominus vobiſcum &c,
Oremus.

mundi rerum diverſitates ſolo verbo creaſ-
ti, & ad hommum reformationem illud idem
verbum, per quod facta ſunt omnia, incarnari
voluiſti: qui magnus es, & immenſus, terribilis,
atque laudabilis, & faciens mirabilia: pro cujus
udei defenſione glorioſus Martyr & Pontifex
Blaſius diverſorum tormentorum genera non
paveſcens mattyrü palmam feliciter eſt adeptus.
Qui inter cæteras gratias hanc Prærogativam
contuliſti, ut quoscunque gutturis morbos tua
Virtute curaret: Majeſtatem tuam ſuppliciter
exoramus, ut non intuitu noſtrireatûs, ſed ejus
placatus meritis & precibus, hanc creaturam ce-
ræ benedicere † & ſancti † ficare tua venerabili
pietate digneris, tuam gratiam infundendo, ut
omnes, quorum colla per eam ex bona fide tac-
ta fuerint, à quocunque gutturis morbo ipſius
paſſionis meritis liberentur, & in Eccleſia ſancta
tua ſani & hilares tibi gratiarum referant actio-
nes: & laudent nomen tuum glorioſum, quod
eſt benedictum in ſæcula. Per eundem Domi-
Aſpergat eas aquâ benedictd, & iisdem decuſſatim
junctis tangens ſingulorum colla dicat:

1

Per interceſſionem ſancti Blaſi Epiſcopi &

Martyris liberet & præſervet te Dominus à malo
gutturis in nomine Patris &c.

7

15. Be-

Mnipotenls & mitiſſime Deus, qui omnium

Gtiomni
Tetboe

.
In mnexen

: o

Gener ne
rek Uiet

1toni

monvort
ſrl

iis lelen

eaturarn

u enert
ncenclo,
onuſet
nobo
celaſurt
ernnt 1

Mum, N

gemDen

in huſn

Hiſn
uanu

15N

Benediclionum.

11
15. *

Benedictio vini in Feſto S. Blaſu vel
WR alterius ſancti.

Verſ. Adjutorium noſtrum &c. Be. Qui fecit &c.

Verſ. Domine exaudi &c. Reſp. Et Clamor.
Verſ. Dominus vobiſcum &c. W
OôÿODOSn remus. SMlü
Diinc JESU Chriſte Omnipotens, ſempi-

terne Deus, qui vinum, quod lætificat cor

hominis, in Sacrificio Miſſæ offerri die Cænæ

præcepiſti, & in Cana Galilææ ex aqua vinum
feciſti: Tu, qui es vitis vera, meritis ſancti tui
Martyris & Epiſcopi Blaſii (vel S. N.) multipli-

ca ſuper nos ſervos tuos miſericordiam, quem-

admodum feciſti cum patribus noſtris, in tua in-
effabili miſericordia ſperantibus pietatem, be-

ne dicere ac ſanctificare dignare hanc creaturam

vini, quam ad ſervorum tuorum uſum, & ſub-

ſidium tribuiſti, ut ubicunque fuerit fuſum, velà

quibuslibet potatum, divinæ bene fdictionis &
ſnctifficationis tuæ repleantur dulcedine, cum
gratiarum actione, & in eorum viſceribus ſanéti-
Vivis & regnas cum D. Patre &c.
Reſp. Amen. Aſpergatur a ua benedictd.
In Feſto S. Agathæ Benedictio panis, fructu-
um, aquæ, Vini, candèlarum &c.
contraignes,
Pſalmus 6. .
LD Eus miſereatur noſtri &c. Kvrie eleyſon Eer⸗
2 8 a-

hcetur, per te, ſalvæ yr mundi Eſu Chriſte, qui

52 Theſaurus

Pater noſter &c. 6

Verſ. Adjutorium noſtrum G☛ene
Verſ. Sit nomen Domini benedictum &c.
Verſ. Ora pro nobis beata Agatha. Reſp. Ut dig-
ni efficiamur præſervari à periculis ignium.
Verſ. Domine exaudi & ..
Verſ. Dominus vobiſcum. &c.
L Oratio. .
DOmine JESU Chriſte fili DEI vivi, qui es
panis VIVus, qui de cœlo deſcendiſti, be-
neldic, & ſanctiffica hos panes (fructus, cereos,
aquam, vinum, oleum) & cætera hic poſita
in honorem beatæ Agathæ virginis & martyris
tuæ deportata: & concede per interceftionem
ejuſdem virginis & martyris, ut ubicunque con-
tra ignem comburentem miſſa vel poſita fuerint,
illicò ignis evaneſcat, & penitus extinguatur.
Qui vivis & regnas cum Deo Patre in unitate
Spiritus ſancti Deus per omnia ſæcula ſæculorum,
Amen. S
Benedictio Dei omnipotentis Pattris, & Fiflii,
& Spiritůs † ſancti per interceſſionem beatæ A-
gathæ virginis & Martyris t æ deſcendat, & ma-
neat ſuper hos panes, & ſper omnes ex eis guſ-
tantes. Amen. 2

Aſpergantur aqu beneictd. Poſtea ſacerdos dicat.
per eundem Dominum noſtrum JEſum Chriſ-
tum filium tuum, &. .
Benedictio ſchedularum in eodem Feſto
1 S. Agathæ.

7

Prius

icuen
Penn
dol
tanmbe
lerſcl

Uitin,

cſſion

befie
le, D
etiz
en⸗
fue⸗
Mene

uIne

ning

Benegiclionum. 3z3
Prins ſeribantur ſuper parvas ſchedulas ſequentia

I Ee⸗ väverba: .
Nenrs Mentem ſanctam ſpontaneam † honorem
i ine Deo † & patriæ Iiberationem. ððð
AIu. . Ignis à (æſura protege nos Agatha pia.
Qua ſchedæ ſic ſeriptæ Venedicantur hoc modo:
Veri. Adjutorium noſtrum &&c.
liiof⸗ Verlſ. Sit nomen Domini &c.
. “ FVerſ. Domine exaudi &c.
dll, Verſ. Dominus vobiſcum &c.
Nellg gnt Oremus.

1 i Un Mnipotens ſempiterne Deus qui meritis bea-
EAm W tæ Agathæ Virginis & martyris tuæ, appari-
tetm ritione Angelica tabulam marmoream hoc ver-
ngen ſiculo inſeriptam (mentem ſanctam, ſponta-
ufem neam, honorem Deo, & patriæ liberationem)
Gungum ad caput eiuſdem virginis & martyris tuæ poſuiſ-
feinun ti, quam populus paganus cofitra irrumpentem
htlomn ignem adhibuit, eumque fugavit, & illæſus per-
manſit: dignare per tuam clementiam & gra
sAhfi tiam benefdicere & ſanctifficare has, eodem
nbene? Verſiculo inſignitas ſchedulas: & concede proo.
,Am pitius, ut populus tuus fidelis precibus & inter-
Ae ceſſione ejusdem virginis & martyris tuæ Aga-
thæ fugare poſſit, & fſugere nocumentum om-
ne, & periculum non ſolùm ignis temporalis,
un“ ſed etiam ignis æternalis. Et in quocunque loco
affixæ fuerint hæ benedictæ, & gno ſanctæ cru-
cis † tuæ inſignitæ ſchedulæ, eundem ab omni
incendio præſervent: ubi verò in noxiam flam-
mam injectæ fuerint, ibidem per altiſſimmam po-.
tentiam tuam, & per merita ſanctiſlimæ Aßa⸗
NpaJàa D 3 thzæ

S=

elo

4

54 ł;— Theſaurus
thæ ſponſæ tuæ flammam omnem diſſipent, no-
xiümque incendium prorſus diſperdant per- Do-
minum & c.
Antiphon. Paganorum multitudo fugiens ad

ſepulchrum virginis, tulerunt velum ejus con-

ra ignem, ut omprobaret Dominus, quòd à
periouli: incendi meritis B. Agathæ Martyris
ſuæ eos liberaret.
Verſ. Ora pro nobis Beata Agatha.
Reſp. Ut digni efficiamur Pr lervari àpeniculis
ignium.
Oremus.

DEUS qui inter cætera potentiæ tuæ miracula
etiam in ſexu fragili victoriam martyrii con-

tuliſti, concede prôpftius, ut, qui B. Agathæ V.

& M. tuæ natalitia Colimus ejus meritis & pre- “

cibus à periculis ignium, & à gehennæ incendiis
liberemur. Per Domir aum &c.
Benedictio Dei omnipotentis Paftris & Fijli lii
& Spiritâs † ſancti, & interceſſio B. Agathæ V.
& Martyris deſcendat ſuper has ſchedulas, & ma-
neat ſemper. Amen.
Aſpergantur aqud benedictd, & incenſentur.
Hæ ſchedulæ Tper liminaria affgantur, & tempore
incendii alligata Legidt, bona ſide in ignem Proſiciantur.

18.
Benedictio Panis in Cæna Domini.
Verl. Adjutorium noſtrum &c.
Verſ. S Sit nomen Domini &cc.
Verlſ. Domine exaudi &c.

ſelo

vin
rore

Nued
ſehe
zumbl.
Pentt
mun
Chres
duDr
(inn
un
Coln
6
none
ſeren
ke
laen
lerit
Mn
I E
eme
Uinit
Uhu
Kun

11

Eme. . Benedictionum. Fz
1 4. . .7 .
Hine Dt Verſ. Dominus vobiſcum. &c.
R. Oremus. ð
Oſicen, DOmine JEſu Chriſte. Panis vive, qui de cæ-
P“ Hen⸗ 1lo deſcendiſti, & das vitam æternam, be-
nefdicere dignare panes iſtos, ut omnes ex eo
da uvuſtantes, corporis & animæ percipiant ſanita-
r Mn tem. Qui vivis &c.
V LLrekio lihri Levitici. c. 2 3. S
N diebus illis dixit Dominus ad Moyſen: men-
ihein ſe primo, quarta decima die menſis ad veſpe-
ram Phaſe Domini eſt: & quinta decima die
menſis hujus ſolemnitas azymorum Domini
etneminn

n eſt: ſeptem diebus azyma comedetis: Di-
Inmg es primus erit vobis celeberrimus, ſanctus-
orn que, omne opus ſervile non facietis in eo, ſed
ii offeretis ſacrificium in igne Domino ſeptem die-
emrinen bus. Dies autem ſeptimus erit celebrior & ſan-
RKieor, nullumque opus ſervile facietis in eo. Et
mI Ilibamenta offerentur in eo, duæ decimæ ſimilæ
5A conſperſæ oleo in incenſum Domini odorem-
eilat que ſuaviſſimum. Panem & polentam, & pultes
non comedetis cx ſegete uſque ad diem, qua of-
m. feretis ex eo Deo veſtro. Reip. Deo gratias.
,6 Keſp. Dixerunt: nunquid poterit DEUS pa-
i“ rare menſam in deſerto? nunquid & panem po-
terit dare, aut parare menſam populo ſuo? &
man. lavit nubibus deſuper, & januas cœli ape-
„ ruit. Et pluit illis manna ad manducandum, &
panem cœli dedit eis. Panem Angelorum man-
ducavit homo: cibaria miſit illis in abundantia.
Et manducaverunt, & ſaturati ſunt nimis: de-
fſigderium corum attulit eis.
8 LD 4 Verſ.

—

—„

Verſ. Dominus vobiſcum &c.

Sequentia ſancti Evangelii ſecundum Lucam.

N illo tempore: cùm facta eſſet hora, diſcubuit
JEſus, & duodecim Apoſtoli cum eo: & ait

illis: deſiderio deſideravi hoc paſcha manduca-
re vobiſcum, antequam patiar. Dico enim vo-
bis, ex hoc non manducabo illud, donec implea-
tur in regno Dei. Et accepto calice gratias egit, &
dixit: accipite & dividite inter vos. Dico enim
Vobis, quod non bibam de generatione vitis,

donec regnum Dei veniat. Et accepto pane

gratias egit, & fregit, & dedit eis dicens: Hoc
eſt corpus meum, quod pro vobis datur. Hoc
facite in meam commemorationem. Similiter
& calicem, poſtquam cænavit, dicens: hic eſt
calix novum teſtamentum in ſangine meo, qui
pro vobis fundetur. .
Reſp. Laus tibi Chriſte.
tCxxvorciſmus. .
EKorciao te creatura panis per eum, qui bene-
— dixit quinque panes in deſerto, & dedit man-
na patribus nolris in eremo, omne delectamen-

tum in ſe habens, & omnem ſaporem ſuavita-

tis; ut ſis fortitudo & ſanitas, & purificatio om-
mnibus ex te ſumentibus: ad effugandos omnes

ſpiritus immundos, omnéêmque nefariam vim

iaboli. Per eum, qui venturus eſt judicare vi-

vos & mortuos, & ſæculum per ignem. Reſp.

Amen.
j Oremus.

DOmine JESU Chiiſte, Fili Dei vivi, qui ho-

dierna die panem non ſolum benedixiſti
ſe

17

ein

pns

(ntd

nopot

.

Urettun

ms
onnbul
D

On
DP Den
nencb
nonne
Cumn
oce
Monn

Ti
,⸗
icili
wiua
inene⸗
alit⸗
hen 1
len

5

. Benedictionum. 5F
tlua ſed etiam in verum corpus tuum convertiſti:
hn hos panes, quos famuli tui in memoriam ſacra-
ͦh tiſlimæ cænæ tuæ benedicendos attulerunt, tuà
eo: éomnipotentia benetdicere, & ſanctitficare, at-
namund que eis tantam virtutem infundere digneris, ut
tnim, quicunque ex eis cum devotione ſumpferint,
ecie corporis & animæ ſanitatem percipiant , à ten-
Nuen tationibus diaboli liberentur, atque in bono tua
Umen, virtute ſtabiliantur. Qui vivis &c. ,
Tone a “ . Oremus.
een Omine ſancte, Pater omnipotens, æterne
tene I L Deus, bene dicere digneris hos panes tua
un. H ſancta ſpirituali benedictione † ut ſint omnibus
1 nie ſumentibus ſalus mentis & corporis, atque con-
em: hiee tra omnes morbos & univerſas inimicorum inſi-
ento, 4 dias turamen. Per Dominum noſtrum JEſum
CPhriſtum Filium tuum: panem vivum, qui de
cœlo deſcendit, & dat vitam & ſalutem mundo

& tecum vivit & regnat. & c.

n diden Aſpergatur aqua benedictà, & incenſet.
Ccedrne .—
Gclectnnmean 19.
enſun Ordo ponendi SS. Corpus Domini in
eniotn Sepulchrum.

dos omm EEr ia ſexta Paraſceves, facta communione, ardenti-
bus adhuc candelis in Choro, pro reverentia Hoſtiæ

m s adhi o revere .
dere en calice relictæ, celebrans ſtans, imponit incenſum in
Nep⸗ thuribulum absque benedictione; incenſat ter venerabile

Sacramentum genuflexus: ordinatur lugubris procefio;
præcedit crux; quam immediatè ſequitur clerus lumina-
ciho⸗ ria ferens, ultimo loco ſacerdos, caſula nigra indutus,
. oti calicem coopertum velo albo manibus geſtans ; choro in-
led P 22 terim

2 —

S Theſaurus

te euutante ſeiuent Reſponſorium; thuriſtcante con. mi
tinud thuriferario 3 auhibito quoque malleo ligneo, IJmn. ana
, bali leco. a
Hymnus. r
V la Regis prodeunt, ve
L Bulget ceæucis myſterium, d
Qua vita mortem pertulit, Hun
E morte vitam protulit. ſl⸗
Quæ vul'nerata lancex ſcl
Mucrohe diro, criminuum nmun
—R—S Ut nos lavaret fſordibus“ Pchon
MMWManavit unda & ſanguine. H
Impl'eta ſunt quæ concimit ciC
David fideli carmine; A
Dicendo nationibus:
Regnavit à ligno Deus. V
Arbor decora, & fulgida, . n
— OQOrmnata Regis urpura⸗ l
JZƷMũẽ Electa digno ſtipite —
=èBMU Tam ſancta membra tangee. un
2 Beata, cujus brachiis 43
Pretium pependit ſæculi, Aauh
Statera facta corporis, ſuin
Tul litque prædam tartarĩi. ii
Crux ave 1pes unica, zutn
L Hoc paſſionis tempore OP
pis adauge gratiam,
Reisque dele crimina. 4 a
Te, fons ſalutis Trinitas,
Collaudet omnes ſpiritus:
Quibus crucis victoriam kiin
Largiris, adͤde præmium. Amen. tten

mterim

P Beunediclionum. 59
ͤn Iterim rererenter ponitur calix cum Hoſtia in loco,
algun, Corporali muendo ſtrato: quo facto ter 3 ut anteàl, incen-
ſato Sacramento, à Cantoribus, vel ipſomet ſacerdete,
canitur ſequens Reſponſorium. .
Tenebræ factæ ſunt, dum crucifixiſſent JE-
. ſum Judæi: & circa horam nonam cxclamavit
⸗ JEſus voce magna: Deus meus, ut quid me de-
reliquiſti? Et inclinato capite emiſit ſpiritum.
Verſ. Exclamans JEſus voce magna ait: Pater,

ſußen

ium in manus tuas commendo ſpiritum meum. Et
buu inclinato capite emiſit ſpiritum.
ihe. Ouo finito, dicit ſacerds.
Verſ. Chriſtus factus eſt pro nobis obediens ul-
que ad mortem. Reſp. Mortem autem crucis.
Oremus. =
. REſpice, quæſumus Domine, ſuper hanc Fa-
1IE miiam tuam; pro qua Dominus noſter
„ Ipfſus Chriſtus non dubitavit manibus tradi -

nocentium, & crucis ſubire tormentum. Qui
1te tecum &c. Dicitur huc die ſub ſilentio. —
. . G . r . . ——
Chymin Eccleſiis ruralibus, aliisque in locis, ubi EKdi

. „ X . 7
dl. cuſtodes „ & devotè pfallentes, non reperiuntur; rectè Z
“ faciet Saterdos, ſi corpus PBominicum poſt finem divini
mi oßicii tum in ſuum locum vel Reſervatorium ſolitum, re-

portaverit, illicque concluſum, tutò aſſervaverit.
4 Ordo recipiendi SS. Chriſti Corpus Sepul-
S=ð chro in Sancta nocte Paſchæ.
AYjoce ſanlcta Paſchæ, bora congrua, ſacerdoe, indutus
alba, ſeu ſuperpelliceo, ſtola & pluviali albi colo.⸗
v ris, & duo miniſtri: aut plures (ſ. haberi poſſint) cum
QLebitis paramentis, præcedente Thüriferario cum incenſo
Anen & thuribulo fumigante, ſequentibus juxræ crucem o⸗
e 4

1
4

V

6o TrYaſauru
bus Ceroferariis cum candelis accenſis, veniunt ordine ad
fepulchrum, pro deferendo proceffonaliter ſanctiſi-

cum genuſlectione, ſub ſilentio oratione, ſuas ſinguli
candelas accendunt. Sacerdos ſurgens, ac ſtans imponit
inncenſum in thuribulum absque benedictione. Deinde

ductu; illudque proceſſionali ritu, præcedentibus aliis cum
Iuminibus accenfis, & miniſtro continuè thurificante,
)ymbalisque perſonantibus, everenter deportat ex ſepul-
chro ad Altare majus, vel aliud, ubi ordinariè aſſervari
oonſuevit: interim Choro inchoante, & in tono feſtiyo,
interpoſito etiam ubi fieri poteſt, organo, cantante ſequen-
tem Hymnum.
S Hymnus. .
Urora cælum purpurar,
A ꝓ ther reſultat laudibus,
Mundus triumphans jubilat,
Horrens avernus infremit.-
Rex ille dum fortiſſimus,
De mortis inferno ſpecu
Patrum ſenatum liberum
Fducit ad vitæ jubar.
Qujus ſepulchrum plurimo
Quſtode ſignabat lapis

Mortem ſepulchro funerat.
Sat funeri, ſat lachrymis,
Sat eſt datum doloribus:
Burrexit extinctor necis,
Clamat coruſcans Angelus.
Ut ſis perenne mentibus

zno Savramento. Coram quo facta aliquantisper,

cgenuſiexus thurificat venerabile Sacramentum triplici

(,6 Pe
(caMlan

Victor triumphat & ſuo 3

—

ce,

S=

un

.

Nüſtr

Eeno
Peretn

men.

lſeal
ento
iſif

Weye,

inle

. ,

ſir
ahe

hie 1

Benedictionum. 61
tninlte, Paſchale Eſu gaudium;

An edq, A morte dirâ criminum

4

ing Vitæ renatos libera.
e,u Deo Patri ſit gloria,
ſan me kKkt filio, qui à mortuis:
Fi. e Surrexit, ac Paraclito,
nenn nil In ſempiterna ſæcula.

enin in Itaque ſacerdos, cum pervenerit ad altare antè die-
) . „7 . . 7.
u finfe um, & po ſuerit ibidem Venerabile Sacramentum, facit

iminſt profunlam genuflexionem; ſtansque iterum imponit in-

uoiſim enſum absque benedictione, & venerabile Sacramentum
nmmſin Trepliei . POR.
urarſtu. miniſtris, vel ipſo ſacerdote, ipſis deficientibus:
Verſ. Surrexit Dominus de ſepulchro, alleluja.
Reſp. Qui pro nobis pependit in ligno, alleluja.
. Crcmus. —
DEUS qui hanc ſacratiſſimam Noctem glo-
rià dominicæ Reſurrectionis illuſtras: con-
ſerva, in nova familiæ tuæ progenie, adoptio-
nis ſpiritum, quem dediſti: ut, corpore & men-
te renovati, puram tibi exhibeant ſervitutem.
Per eundem QGhriſtum Dominum noſtrum, k.
Amen.
Er facta Venerabili Sacramento profunda reverentia,

uaccepto ſuper humeros velo oblongo albo, quo in proeeſio-

ne uſus fuit, ad Altare aſcendit; venerabile Sacramen-
tum vererenter accipit; & ſtans, cum eodem, populo
24 in modum crucis benedicit, nihil dicens: illudque in ta-
bernaculo, absque ulteriore incenſatione, recondit, &
cum ſuis ad Sacriſtiam vel chorum redit; in majoribus Ec.
(Leſiis inchoabitur Matutinum: in minoribus cantari pote-
. vit cantio Paſchalis, —ð
20. Pe-

triplici dulctu, genuflexus, incenſat. Poſtea canitur à

4

62 Theſaurus

henedidio domorum in Sabbatho Enl
S. Paſchatis. A.
Sacerdos ingrediens domum dicit: Pax huio domui, ſrde
& omnibus habitantibus in ea. ſe Nn
Deinde aſpergens loca pracipua domus, & eos, qui ha- ſen n
bitant in ea dicit. . ſabon
Amtiph. Vidi aquam egredientem de temploà? s
latere dextro. Alleluſa. Et omnes, ad quos e
ervenit aqua iſta, ſalvi facti ſunt, alleluja, alle- al
kuia, alleluaua. ſuc⸗
“ Pſalmus 1 17. Gene
Onfſitemini Domino, quoniam bonus, quo- e
niam in ſæculum miſericordia ejus. Gloria ll
Patri & c. &c. .— hutnat
Repetitur Antiphon. Vidi aquam &c. deinde dicit. e
Verſ. Oſtende nobis Domine miſericordiam I
tuam.all. Reſp. Et ſalutare tuum da nobisallel. Aaun
Verſ. Domine exaudi &c.
Verſ. Dominus vobiſcum &c.
OOrernus.
EXaudi nos Domine ſancte, Pater omnipo- ſel
E tens, æterne Deus, & ſicut domos Hebræo- (N
rum in exitu de †gypto agni ſanguine linitas, ſedh
quod Paſcha noſtrum, in quo immolatus eſt Ven
Ohriaus ‚figurabat, ab angelo percutiente cuſ-
todiſti; ita mittere digneris ſanctum Angelum Mon
de cœlis, qui cuſtodiat, foveat, protegat, viſi- Uujn
tet, atque defendat omnes habitantes in hoc ha- inan
bitaculo. Per eundem Chriſtum &c. Mmnt
.„ Ait
21, Pe-

bbrlo

Ahhiodon
tlGn, 0i.

tem ltemn
Cnnnes, A

t, Aein⸗

Benediclionum. 63
21. DZUBMW
Benedictio Agni Paſchalis, ſeu Carnis
in Paſchate, ”MB

Verſ. Adjutorium noſtrum in nomine Domini.

Reſp. Qui fecit cœlum & terram. V

Verlſ. Domine exaudi &c. Reſp. Et clamor &c.
Verſ. Dominus vobiſcum. Reſp. Et cumSpir. &c.

Oremus.

LDs qui per famulum tuum Moyſen in libe-

ratione populi tui de «gypto Agnum occi-

di juſſiſti in ſimilitudinem Domini noſtri ESU

iumbonm4
ucju.

1Ac. uucde
“ Wlencoren
ncenobi⸗

Pyter om
omoshen
gninemn.
immol
ber cet ⸗
uinhae

.

11

aduſus hominum creaſti, benedicere, & ſancti-

Chriſti, & utrosque poſtes domorum de ſangui-
ne hujus agni perungi præcepiſti: ita bene chce-
re & ſanctificare digneris hanc creaturam carnis,
uarn nos famuli tui ad laudem tuam ſumere de-
ideramus per reſurrectionem Domini noſtri

JEſu Chriſti, qui tecum vivit & regnat in ſæcu-·

la ſæculorum, Amend. 4
Aſpergatur.
22. B
Alia Benedictio Carnium.

Verſ. Acjutorium noſtrum, &c. Verſ. Qu fe ;
cir, & cc. H

Verſ. Domine exaudi, &c. Reſi Et clamor, &c.
Re.

erſ. Dominus vobiſcum. Et cum Spir.

Oremus. .
DOmine Eſu Chriſte, fili Dei vivi, qui es ve-

rus immaculatus Agnus, quique immaculatus
nos in tuum ovile reportâſti: has carnes, quas

nica⸗

X

—

in ara crucis oblatus, peccata mundi deléſti, &

1

64 Theſaurus
ſficare digneris, ut omnes ex eis ſumentes tu

ſalvatormundi,

—

bene dictione repleti, corporis & animæ ſanita⸗
tem, te annuente, ſemper accepiſſe lætentur,

Qui vivis & regnas in ſæcula ſæculorum, Amen.
Oremus.

EIS univerſæ creator carnis, qui Noé & ſ-

— . . X . .
lis ejus, de mundis tantum animalibus ſu-
mere: & agnum Paſchalem olim in nguram JE-

ſu Chriſti, (qui verus eſt agnus) manducare
Fexrcehili dignare, quæſumus, Domine Deus,
n

as carnes ovium, vel (hædorum, vel agno-

rum, vel boum vel avium &c.) benej'dicere

& ſanctifficare, ut quicunque de tuis midelibus ex

eis comederint, omni benedictione cæleſti; &

tua perenni gratia repleti ſatientur. Per eundem

Dominum noſtrum, &c.

Aſpergantur.
„ 23.
Benedictio ovorum in Paſchate.
Verſ. Adjutorium noſtrum &c. G. Qui fecit &c.
Verſ. Domine exaudi, &c. Reſp. Et clamor &c.

Verf. Dominus vobiſcum. Reſp. Et cumspir. &c.

—Oremus.

6 bvcnian quxſumus ‚Domine tuæ bene tdic- L
tionis gratia huic ovorum creaturæ, de qua
pullos gallinarum procreare dignatus es, ut cibus
lalubris fiat tuis fidelibus in tuarum gratiarum

actione ſumentibus. Per Chriſtum Dominum

noſtrum &c. ;R—.
Aſpergantur aqu benedict.

Un
24. Be- De

rl

ſel Kn

Aſalbon

unne
P e

ſi Gen

Ugnmuu

le t

herettt

lerCril

D
1I
nnen⸗
hern
incece
ſanitn
Amen

el40

*
1 7

Zemnedictionum- S= 65
ſinennt 24. WM
Benedictio Caſei confecti ex lacte & ovis
lle uen in Paſchate. .
nm im⸗ Verſ. Adjutorium noſtrum &c.

Verſ. Domine exaudi, &c. Reſp. Et clamor &c.
,giNoee Oremus. 2
NHnen Dignare, quæſumus, omnipotens Deus benef-
nniarm — dicere, & ſanctifficare creaturam hujus ca-
GTIE ſei, quam cx ovis & lacte animalium producere
Dommehe dignatus es: & concede propitius, ut quicun-
elg due cx co comederint, vel guſtaverint, omni
.) benejcr. benedictione cæleſti & gratia repleantur in bonis,
inebu. Per Chriftum &c. Aſpergatur.

one kekiz 2 5.
. Dererm Benec dictio Panis, ſeu ciborum.
Verſ. Adjutorium noſtrum. Reſp. Qui fecit &c.
Oremus.
Omine IJEſu Chriſte, panis Angelorum, pa-
ſchre. nis vivus & æternæ vitæ, benedicere dig-

Oiki nare panem iſtum, ſicut benedixiſti quinque pa-
Edurdt nes in deſerto: ut omnes ex eo digné guſtantes
taundli inde corporis & animæ deſiderabilem percipiant
ſanitatem. Per Chriſtum Dominum noſtrum.
ueheen Amen. Aſpergatur.
Tues uchi Alia Benedictio Panis.
n . Verſ. Adjuterium noſtrum &c. B. Qui fecit &c.
Wnoind =WM —„Oremus.
Dmine ſancte, Pater omnipotens, & æterne
Deus, bene fdicert digneris hunc panem,

6 Theſavrne

tua ſpirituali bene dictione, ut fit omnibus ſu- .
mentibus ſalus mentis & corporis, ateue contra
omnes morbos, & univerlas iiimicorum infi-

dias. Per Dominum noſtrum Eſum Chriſtum
ſlium tuum, Panem vivum, qui de cælo deſ-

cendit, & dat vitam & ſalutem mundo & tecum
vivit, & regnat in unitate Spiritús ſancti DEUS,

per omnia ſæcula ſæculorum. Amen.
Aſyergatur aqua benedica.
27.

Benedictio ad quodcunque comeſtibile

1

mutatis mutandis.
Verſ. Adjutorium noſtrum & c. . Qui fecit &c.
Verſ. Domine exaudi &c. Reſp. Et clamor, &c.
Verſ. Dominus vobiſcum. Reſp. Et cum Spir.
Oremus.
BłEne ſci Domine, creaturam iſtam N. ut ſit re-
D medium ſalutare generi humano: & præſta
per invocationem ſancti nominis tui: ut quicun-
que ex ea ſumpferint, corporis ſanitatem, & a-
nimæ tutelam accipiant. Per Dominum noſtrum
IEſum Chriſtum &c. =
Aſpergantur omnia.
Benedictio ſementis ac ſegetum in agris poſt
Paſcha circa Feſtum lancti Marci
Evangeliſtæ.
Acerdes ſuperpelliceo & ſtola indutus, cum miniſtris,
2 Cruce, & cereis ad agros procedens canit vel recitas

litanias omnium Sanctorum in ſine poſt Kyrie eleyſon. Pa-

ter noſter ſecretè. Et ne nos inducas &c.

m &
Celle
nnſ
Niin
lelecna
ſpinnri
n
trem-
e d
tO
Pepien

16 tlem

be
n

d . Benedictionum. 67
n antn Verſ. Domine exaudi &c. Reſp. Et clamor c.
de . Verf. Dominus vobiſcum. Reip. Et cum Spir. &&c.
tucorums “ Oremus.,
HnCE Pletatem tuam quæſumus, omnipotens DEUS,
i de loe P ut has primitias frugum, quas aeris & pluviz
ndektn remperamento nutrire dignatus es, bene dictie-
unäbh nis tuæ imbre perfundas, tribuens populo tuo
en. „de tuis muneribus tibi ſemper gratias agére, &
A à -ſterilitate terræ eſurientium animas bonis af-
fluemibus repleas, ut egenus & pauper laudent
conelte. nomen gloriæz tuæ: per Chriſtum Dominum
noſtrum, Amen.
1. Cüeet 4; — Oremue- ztrer lerenz
Rdmet O Mnipotens ſempiterne Deus, arbiter throni,
qui molem terræ ex nihilo pendentem gu-
bernas, & ad victum humani generis, corporis-
que ſuſtentationem, agros operibus excolere
anNuh juſfiſti: miſericordiam tuam ſupplices exoramus:
nmo: Anm ut quidquid in hos agros ſalubris ſeminis ſatun
atque plantatum eſt, oculis tuæ clementiæ reſ-
luurnI picias, acris temperiem moderari digneris: ut
mimmnem reſecato atque abſorpto omnium tribulorum
ſeinarlangue ſqualore ac diabolicæ fraudis incur-
u, fruges iſtas efficias fæcundas, & ad maturi-
tatem perfectam pervenire concedas, & conſer-
ni i Vare digneris, ut nos famuli tu uberem dono-
M rum tuorum fruétum, cum gratiarum actione
percipientes debitas & acceptas nomini tuo lau-
des referre mereamur. Per Chriſtum & c.
Oremus.

. Kang

6, niiſf

dſa. TE. Domine, petimus, & rogamus, ut hos
K“W 2 frugum, ac ſeminum frumenti, ſiliginis,
P 2 her-

68 Thyeſaurns V
hordei, avenæ & aliorum, cujuſcunque gene⸗
ris fruétus, tuis oculis ſerenis, hilarique vultu
reſpicere digneris: ſicut teſtatus es Moyvſi famu-
lo tuo in terra Ægypti dicens: dic filiis Iſrael, cum
ingreſſi fuerint in terram promiſſionis, quam cis
daurus ſum, ut primitias frugum offerant ſacer-
dotibus: & erunt benedictæ fruges: ita & nos
oramus Te, Domine, ut auxilium gratiæ tuæ
ſuper nos, & hos fructus ad bene tdictionem pro-
ferendam concedas, ut non grando ſurripiat,
non turbo ſubvertat, nec vis tempeſtatis detrun-
cet, nec aéris æſtus exurat, non inundatio plu-
Vialis exterminet, non beſtia mala, & noxia ul-
la depaſcat vel deſtruat, ſed incolumes & ſupe-
rabundantes pro uſu tuorum fidelium ad pleniſ-
ſimam maturitatem perducere digneris. Per
Chriſtum &c. Amen. „
Oremus.
Dmise ſancte, Pater omnipotens, æterne
Deus, mitte Spiritum ſanctum, cum Ange-
lis & Archangelis tuis & cum omnibus Sanctis &
Electis tuis, ut defendant, & cuſtodiant has ſege-
tes noſtras à vermibus, alusque malis beſtiis, ab
omni maligno incurſu, ac vaſtatione, ut mag-
niſicetur Nomen tuum, DEUS, in omniloco.
Per Dominum noſtrum JEſum Chriſtum fihum
tuum, qui tecum vivit & regnat in unitate ejus-
dem Spiritũs ſancti Deus per omnia ſæcula ſæcu-
lorum, Reſp. Amen.
TIum ſaterdos circumeundo agrum vel partem ejus aſper-
git aqua benedicta, & poſten cum cruce, vel aliqux S.
Reliquia dicat: .

.

ſohe

prde

.N
lo

DN
De⸗
Venten
UEerun
ehan
ſonnnn
Uikte
Mn
la
Ulphn
Petan
Leeun
ego ll
d
Citfee
Perünk
Udom
uNd.
Un ii
Gomne
Uhnln
en

langee
D
Moite
flültec

nl⸗ ICan

noſkerntle
ium Ni
anem
Tancoſmne
dpeſtatucen
rinmncron
h, Knou
Olomer A
eiumae
Cgnen

poter, A
m annk
nbuudn

odinthx *
ego ſacerdos tuus in nomine ſancto tuo & ad

Mübetit

one, II..

nonmit
rikunti
n uurne⸗
ulau

cmiuſe
,u

.
Benedictionum. 69
Et Benedictio Dei omnipotentis Partris, &
Filii, & Spiritús † ſancti deſoendat ſuper nos &
has fruges, & maneat ſemper. Reſp. Amen.
Benedictio herbarum comeſtibilium primo
QAie Maij vel alio tempore.
Verſ. Adjutorium noſtrum &c. E. Qui fecit &c.
Verſ. PDominus vobiſcum. Reſp. Et cumspir. &c.
Oremus.
DOrrinc ſancte, Pater omnipotens, æterne
Deus, qui dixiſti: germinet terra herbam

Virentem, & facientem ſemen, & lignum po-

miferum faciens fructum juxta genus ſuum: dig-
nare has herbas, quas ipſemet creaâſti, & in uſum
hominum è terra germinare feciſti, ore tuo pro-
prio & dexteràâ tuàâ ſanctàâ benedicere & omnibus
inde ſumentibus ad corporis & animæ medelam

utiles efficere propter nomen ſandum tuum

magnum & glorificatum in cælo & in terra, im-
ple dexteram tuam larga benedictione, & eftun-
e eam ſuper has diverfi generis herbas, quas &

gloriam laudis tuæ exorcizo † benedico: & ſan⸗
Aitfico⸗, ut quicunque de iis ſumpierit, vel ſu-
per iis biberit, vel ex his fumigatus fuerit, vel

in domo ſua collocaverit, per omnipotentiam
tuam & glorioſam Reſurrecionem & Aſcenſio-

nem Filitui D. N. JEſu Chriſti, elongetur ab
eo omne malum, omne periculum, omne
phantaſma, & omne opus diaboli. Idcirco per
te Deum omnipotentem, qui das herbam ſervi-

/

y»

7 5 rheſaurus
tuti hominum, has creaturas herbarum Virtute
ordinis ſacerdotalis bene dico, & ſanctiffico ad

Piflü, &

fugandos dæmones, ad deſtruendum omne ma-

leſcium, ad diſſipandam omnem tempeſtatem,

ad avertendum omne tonitru, & ad annihilan-
dum omne opus nefarium ſatanæ à corporibus

hominum. Et quocunque hæ herbæ deportatæ.
. .—1 —- „ .
five à quocunque ſumptæ fuerint, ibi diſpereat
omnis fraus inimici: & ibidem per virtutem no-

minis Eſu atque B. MARIA V. omniumque
Sanctorum nomina ſuper has herbas invoco, ſit

ominis bene dictio divina, omniſque deſiderata

Enntas actte proſperitas, in nomine Paftris, &
Spiritûs † ſancti. Amen.
Aſpergantur aqua benedicta.

300/-

Benedictio herbarum, in Feſto Aſſumptio-

mis B. M. Virginis.
Sacerdos ante Miſßam indutus Alba & Stola hboc die be-
vedicit herbas ante ſe, in aliqua menſa, poſitas cum ſigno
rucis digens:
Verſ. Adjntorium noſtrum &c. R. Juifecle Kc.
Verſ. Domine exaudi &C. Reſp. Et clamor &c.

Verſ. Dominus vobiſcum. Reſp. Et cum pir. &c.

Oremus.

.
DOmuine ſancte, Pater omnipotens, qui ab

initio feciſti hominem ad imaginem tuam,
& condidiſti cælum & terram, ſolem, & lunam,

ſtellas & omnia cæleſtia & terreſtria: Tu De-

mine dominaris porteſtati maris, tu habes poteſ-

tatemn abyili magnæ, tu condidiſti omnia ele-
. men-

eltee
ſmute,
uent
inhtur,

mnſe

tbrrumn n.
ſnifin

Uumommben

ltenpeſtn.

2 Kamnit

Chorde
ghhen

t, di her

perſimmnemm
. onmnnmn

huinfrn
greelcen

in bifti

1

o AMunne

6

.

ſiuanſ,

4
7

Ouiftätt
Eichmoh.
eu.

poten ai

ngnen ku

Nhbespor,

1e

Onan . L
n reantur, præſtante Domino Dee noſtro JESU

Chriſto: Qui tecum vivit & regnat Deus, per
Smnia ſæcula ſæculorum, Amen.

Gole hertd.

. Benedictionum. 77
menta; benedicere, & ſanctifficare digneris
has creaturas herbarum, ſicut benedixiſti quin-

que panes in deſerto, & duos piſces, & ſatiaſti

quinque millia hominum virorum: omnésque,
ui utentur ex eis, bene dicere & ſanctificare
dignare, ut ſit eis ſanitas aninme & corporisin
Nomine Paftris, & Prfli, & Spiritus † ſancti:
& ab omnibus hominibus pecoribusque, qui ex
his guſtaverint, omnem putredinem, & omne
phantaſma diaboli amovere, & omnem mor-
Fum & peſtilentiam, ac dolorem expellere dig-
neris. Qui im Trinitate perfecta vivis & regnas
Deus: per omnia ſæcula ſæculorum. . Amen.
Alia Orutio. =GM
Oremus.
Mnipotens ſempiterne Deus, ſuppliciter, at-
„que ſubmiſſis precibus tuam clementiam
deprecamur: qui mirabiliter cuncta ex nihilo
creâſti, qui terram diverſa proferre germina
præcepiſti, & varia medicamentorum genera ad
ſananda generis humani corpora herbis indidiſti:
benedicere & ſancti fficare has diverſi generis

.

