Trinitas benedicat te † conſexvet te cuſtodiat
te † protegat te † muniat te † teque glorĩficet per
æterna ſæculorum ſæcula, Amen.
Oremus.
BEnedictionem tuam Domine, ſervus hic fide-
lis accipiat, ut, per gratiam tuam à dæmo-
num ægritudine, corpore liberatus, & mente,
congruam tibi exhibens ſervitutem propitiatio-
nis tuæ beneficia ſemper inveniat. Per Domi-
num noſtrum JEſum Chriſtum &c.

Bene-

62 Theſaurus
Benedicat te igitur benedictione perpetua
Deus Parer æternus † benedicat te Dominus ex
Syon, qui fecit cælum, & terram. † Benedicat

te Omnipotens, & miſericors Dominus, Pater

†Filius † & Spiritus ſanctus † Benedicat te bene-
dictione ſancta ſua, qui eſt benedictus in ſæcula.
† Benedicat tibi Dominus, & cuſtodiat te † os-
tendat Dominus faciem ſuam tibi, & miſereatur
tun convertat Dôõminus vultum ſuum adte, &
det tibi pacem. † Benedicat te Creator, ſicut be-
nedixit diei ſeptimo, & ſanctificavit illum † Be-
nedicat te Aleiſſimus, ſicut benêdixit Not † ficut
benedixit Abraham † & ſemen ejus ſicut bene-
dixit Iſaac †ſicut benedixit David hominem jux-
ta cor ejus † Benedicat te de excelſis, benedictio-
ne San ctorum, JEſus Chriſtus, qui pro te caro
effectus eſt, qui pro te mori dignatus eſt; qui pro
te ſepeliri voluit, qui pro te ad ima loca deſcendit,
qui pro tè reſurrexit, qui te poſt ſe ad cælorũ ſub-

hmia evVocat Benedicat te illa, quæ fuit inter mu-

heres benedicta, quæ illibata ſemper permanens,

omnium gertregtarerne ind- eſt Mater, & Vir-

go, quæ ſupra Angelorum choros ſublimiter eſt
evectaf Benedicant te cælorum Spiritus cum cæ-
lorum Domino Benedicant te Patriarcharum cu-
nei † Prophetarum acies † Apoſtolorum ſenatus
† Benedicant te Chriſti inwicti Martyres Bene-
dicant te Pontificum, & Confeſſorum ſemper
candida turbat Monachorum copioſus numerus
† Benedicant te ſanc Virgines, & Viduæom-
misque Beatorum inclyta communio, de inferno
triumphans, & benedicat!& à ſpiritibus nnnin
Q1s;

8 gun
te
gendat
boß
AnC
5 noſt
Nnen
Tinus!
Munlat
Oderun
n ul
Peclutu
heiki
rtnte
Uirastro
(ibolo.
UNguam
Uregton

Uun. 5

umung
intua
Ull En
kllgto⸗

ed. l

Uandos
or N
In cuſto
Ueyale
llup
tum
Ulrtern⸗

e

Uell

D 4
ee
koctt
lunalet
or ſer
ſarere⸗

Hineniſk

Nrän

lnoten

H
le

Benedictionum. 673
. . . . . .
dis, à quibus per Dei clementiam evaſiſti, per-
petuò te creaturam Dei N. protegat, fortiterque
defendat † Amen.
Posted ſigno crucis creaturam muniens dicat:
GAnctiffimum hoc Qrucis ſignum † Domini
noſtri JEſu Chriſti liberet te, creaturam Dei
N. ne amplius ab hoſte maligno crucieris. † Do-
minus Deus Sabaoth, fortis, & potens in prælio,

muniat te N. vexillo ſancto ſuo † ut videant, qui

oderunt te, & confundantur. Sanguis Chriſti
JEſu † prævaleat contra inimicos tuos tartareòs;
ita, ut ſi aſpexerint te N. conterriti fugiant à con-
ſpectu tuo, & ad te ultrà accedere nequeant. E-
ſus Dei Filius corroboret caput tuum, N. † ad
cogitandum, quæ recta ſunt. Eſus, Mariæ Ge-
nitus, frontem tuam muniat † N. ad reſiſtendum
diabolo. JEſus illuminet oculos tuos N. † ne
umquam obdormias in morte. Eſus cuſtodiat
aures tuas N. ut apprehendas Domini diſcipli-
nam. JEſus corroboret nares tuas N. ut in odo-
rem unguentorum ſuorum curras. JEſus aperiar

labia tua N. † ut os tuum annunciet laudem ſu-

am. JEſus manus tuas N. † doceat ad prælium,

„d&digitos tuos ad bellum contra tartareas legio-

nes. JEſus confirmet cor tuum N. † ad expug-
nandos diabolicos incurſus. JEſus dirigat pedes
tuos N. † ut abeant in viam ſalutis, & pacis. JE-
ſus cuſtodiat corpus tuum N.per totum † ut non
rævaleat contra te iterum ſatan, cum exerciti-
a ſuis peſſimis. JEſus conſervet amimam tuam
N. † ut mundam eam inveniat in die retributio-
nis æternæ: qui cum Patre & Spiritu ſancto
. Uu Vivit

674 Theſaurus
Vivit & regnat DEUS, in ſæcula ſæculorum A-
men. H
Praæceptum dæmonibus effugatis faciendum ante Crucem,
vel ſacro ſanitam Evchariſtiam.
V Obis autem maledictis ſpiritibus immun-
V dis, qui potentiſſima Dei noſtri virtute
ab hoc corpore fugati eſtis; vobis, inquam, ubi-
cumque ſitis, conſtantiſſimè præcipio † vobis ef-
ſicaciſſimè mando † vobis firmiter impero † in
nomine Dei excelſi, qui vos creavit, qui vos ſup-
liciis deſtinavit æternis: nomine, & virtute E.
ſu Chriſti Filii ejus Domini noſtri in nomine, &
per merita præcelſæ Genitricis Dei Mariæ, om-
niumque ſanctorum Spirituum, ac Beatorum †
præcipuè in virtute, & per virtutem illarum po-
tentiarum ſublimium, quibus ſuperati, vos Dei
rebelles aufugiſtis: ut, nec immediatè, nec me-
diatè amplius accedere audeatis ad vexandum,
terrendum, atque hoc Dei opus N. penitus per-
turbandum: ſed permaneatis in locis vobis ab
Omnipotente deſtinatis, cum pænis, ac ſuppli-
ciis veſtris, in æternum permanſuris. Fuge igitur
tu, tartareæ hujus legionis caput nefandiſſimum,

cum ſociis bellimnis: fuge ab hoc pectore, ab hoc
u

corpore; fuge verſutiſſime Dei hoſtis, à cunctis

membris ipſius: fuge ab hac vita fur, ſerpens,
Beelial, ſcelus, mors, hiatus, draco, bellua, nox,
inſidiæ, rabies, chaos, invide, homicida, qui pri-
mis etiam generis noſtri auctoribus perniciem
invexiſti; in mentem videlicet ipſis immittens,
ut vitium, ac mortem deguſtarent. Ohriſtus te,
cum

nllecl
plos

AAden

n CO
inde!
chova!
Ut Vos
Nother
1o5 Den
Chriſtu⸗
nirnt
afii

—

MWGant
r t
enra
ou nl

jtaniis

Khiec
Chrid

Uterde e⸗
heden
Uintusſan
ncta Ti
Nti Ma⸗
AaDej
Ain
„Wſan
rſine

Benedictionum. byy
cum aſſeclis tuis nequiſſimis, vel in mare, vel in
ſcopulos „Vel denique in porcorum gregem,
quemadmodum illam de'monum legionerm, fu-
gam corripere jubeat ‚Dabsque ullius læſione:
proinde liget te, & vos omnes nequiſſimos Deus
. Jehova t coerceat vos DPeus Sabaoth † confun-
än dat vos Peus Adonay f† comprimat vos DEUs-
Me Sother † conculcet vos Deus fortis † compellat
vos Deus Tetragrammaton † maledicat vos
nn⸗ rIItuS) Eius † imo & jancta atque indiviſa Tri=
NEeE n itas † Trina, atque indiviſa Dei Unitas † Patris
hinrk. † & Filii † & Spiritus ſancti † Amen.

H

Nie, A. W
enoIn . Exorciſmus X.
Umne Contra omnia maleficia.
Ml Adſit vas aquæ benedictæ, panis, & pinum henedicendum,
1 NN erux & eandela ardens in Altari, aut ſuper menſam
enmni linteo ſtrstam, quibus paratis ſuperpelliceo, aut ſaltem
emmdA ola violacea indutus, coram cruce genuflexus dicat
Litanias de omnibus Santkis.

,A Krrie eleiſon. Ohriſte eleiſon. ,
ueet *Chriſte audi nos. Ohriſte exaudi nos.
Ptn Pater de cælis Deus. Miſerere nobis. (ei)
ar t Fili Redemptor mundi Deus. Miſerere nobis.
i tand Spiritus ſancte Deus. Miſerere nobis.
n n Sancta Trinitas unus Deus. Miſerere nobis.
NAA Sancta Maria. Ora pro nobis (eo, ea)
6 Sancta Dei Genitri 2
um Sancta Virgo Virginum.
um Omnes ſancti Angeli & Archangeli. Orate. V
ivt Omnes ſancti Throni & Pominationes.
„Du 2 Om-

676 Tbyeſaurus
Omnes ſancti Principatus, & Poteſtates.
Omnes ſanctæ Virtutes Cælorum.
Omnes ſancti Cherubim & Seraphim.
Omnes ſancti Patriarchæ & Prophetæ.
Omnes ſancti Apoſtoli & Evangeliſtæ.
Omnes ſancti Martyres & Conkteſſores.
Omnes ſancti Pontifices & Doctores.
Omnes ſancti Sacerdotes & Levitæ.
Omnes ſancti Monachi & Eremitæ.

Omnes ſanctæ Virgines & Viduæ.

Omnes ſanctæ Conjugatæ, & Pœnitentes.
Omnes Sancti & Sanctæ Dei.
Propitius eſto. Parce nobis (ei) Pomine.
Propitius eſto. Exaudi nos Domine.
Ab omni malo. Libera nos (eum) Pomine.
Ab ira tua, & morbo malo.
Ab inſidiis diaboli.
A vexatione d?monum.
A poteſtate inimicorum.
A malitia impiorum.
A veneficio malignantium.
Ab omnibus periculis.
A gravibus doloribus.
A ſubitanea morte.
Per virtutem divinitatis tuæ.
Per potentiam humanitatis tuæ.
Per ſacra miracula tua.
per poteſtatem ſuper omnia dæmonia.
Per Majeſtatem gloriæ tuæ.
Per multitudinem miſerationum tuarum.
Per tremorem ſacri Nominis tui.
Per efficaciam ſacræ Crucis tuæ.

Per

nckuie

olor

A ahar

Ver mina
Der mer
Perintet
Peccato⸗
Uteipn
Uteine
Uteun-
Dteung
Mteum
Uteuma
beris
Uteum
lis

Preumnd

neri.
Ureunpr
Utnoser

HiDe⸗

.D Agnus!

ſerl. Saln
lel. Der
Ver- Min

Kontu⸗

ſer to

A
lnl Nihi
uinign
Mom

e

line

e,

Benediclionum. 677

Per effuſionem ſacri ſanguinis tui.

Per dolorem vulnerum tuorum.
Per amaritudinem mortis tuæ.

Per glorioſam reſurrectionem tuam.

Per mirabilem aſcenſionem tuam.
Per merita beatæ Virginis, & Matris tuæ.
Per interceſſionem Sanctorum tuorum.
Peccatores. Te rogamus audi nos.
Ut ei parcas.
Ut ei indulgeas.
Ut eum liberes.
Ut eum corpore & anima ſanare digneris.
Ut eum à doloribus eripere digneris.
Ut eum à poteſtate malignantium liberare dig-
neris.
Ut eum à malitia dæmonum defendere digne-
ris,
Ut eum à necivis tentationibus præſervare dig-
neris.
Ut eum priſtinæ ſanitati reſtituere digneris.
Ut nos exaudire digneris. B
Fili Dei.
Agnus Dei. &c.
Veri. Salvum fac ſervum tuum (ancillam tuam)
Reſp. Deus meus ſperantem in te.

Verſ. Mitte ei auxilium de ſancto. Reſp. Et de

Sion tuere eum.

Verſ. Eſto ei Domine turris fortitudinis.
Reſp. A facie inimici.

Verſ. Nihil proficiat inimicus in eo. Reſp. Et ſi-
lius iniquitatis non apponat nocere ei.

Verf. Domine exaudi c.
Du 3 Verſ.

678 Theſaurus
Verſ. Dominus vobiscum.
Oremus.
Cementiſſime Deus, qui ſecundùm multitu-
dinem ſapientiæ, & miſericordiæ tuæ, quos etl A

4

diligis, eaſtigas, & flagellas omnem fiium, quem ſeabe
raci te fuppliciter exoramus, ut huic famulo liin
tug N. qui membrorum debiliratem, & dolo- Pal
rem patitur, gratiam conferre digneris: ut quid- nn

quid ab eo humana fragilitate peccatum eſt, ig- (tilte
noſcere, & quidquid diabolica pravitate corrup- nri
tum eſt, purgare, reſtituere, & ſanare digneris: ki
nocumento omnmi ac dolore ſublato, cuntisque 6
malignorum ſpirituum peſtiferis machinamen- kacli,
tis rocul depullis. Per Chriſtum Dominum

noſtrum &c. Don

no⸗
tureil
ner Vo
olnnipote
(juro

Oremus.
Dnine JEſu Chriſte, Fili Dei vivi, qui de-
Ediſti Apoſtolis & fidelibus tuis poteſtatem
ſuper omnia dæmonia, & ut languores curarent:
te ſupplciter exoramus, ut per merita & inrerceſ-
ſionem beatiſſimæ Matris tuzx, omniumque unn
Sanctorum tuorum, quæ nos unà cum hoc famu- N Hiun
lo tuo devotè imploramus, eundem ab omni roten
poteſtate ſatanæ & miniſtrorum ejus potenter e- “
npere, atque ab omni ægritudine mentis & cor- Uch
poris clementer liberare digneris. Adlti⸗
Ne deſpicias, quæſo Redemptor meus me in- le lgr
digniſſimum Sacerdotem, miniſtrumtuum, te (mecfi
humiliter adorantem, & devotè invocantem; 1gorfe⸗
ſed ſicut tradidiſtt mihi poteſtatem quotidie of- Mmei
ferendi Deo Patri immaculatam Hoſtiam ſacra- Qunm ſan
tiſſuni corporis, & ſanguinis tui, ita nunctribue l font
mihi

1

Benediclionum. 679
mihi poteſtatem contra nefarium inimicum, &
reple impoſitionem manuum mearum omni
, bencdictione cæleſti. Qui vivis &c.
RWũr Sacerdos ſurgens ſuper infirmum dicit:
Verſ. Adjutorium noſtrum &c.
u Verl. Dominus vobiſcum,
Initium ſancti Evangeli ſecundum Joannem.
Sacerdos ſignet infirmum in fronte, ore, pectore.
In principio erat Verbum &c. Reſp. Laus tibi
Chriſte. M
Det illi librum oſculandum dicens:
Per Evangelica dicta extinguantur in te diabo
lica facta.

1 .

Doninun Exorciſmnus. .—
Ah luro vos dæmones infernales, & ſpiritus ma-
* lignos, qui pernicioſum malum huic crea-
ii u turæ Dei fabricâſtis, & conſervatis maleficium
un in ea. Vos, inquam, adjuro, per Deum Paftrem

omnipotentem, qui creavit cælum & terram.
d Adjuro Vos per Filium ejus unigenitum Domi-
tre⸗ num noſtrum JEſum Chriſtum. Adjuro vos
e per Spiritum † ſanctum Paraclitum, ab utroque
e procedentem, & præcipio vobis, ut omnibus in-
ende⸗ cCantationibus, ſignaturis, & ligaturis Veſtris ſub-⸗
HEO latis ab hac creatura Dei, & omnibus rebus ejus
rE reccedatis: atque ab omni maleficio, incantatio-
ne, & ligatura liberam relinuatt. Conjuro vos,
m A & præclpio Vobis per ſacratiſſimum, tremendum
&Nglorificandum nomen JEſu (ſcribat illud pollice
in ſronte ejus) quod fronti ejus inſcribimus: & per
ſignum ſanctæ crucis (faciat erucem in fronte ejus)
quod fronti ejus damus: & per triumphalemti-
Uu4 tulum

P
re
NesCre

g80 Theſaurus “
tulum in cruce ejus ſcriptum (ſeribat J. N. R. J.
in fronte ejus) Eſus Nazarenus Rex Judæorum,
quem in terrorem veſtrum fronti ejus imprimi-
mus, ut cefſetis hanc creaturam Dei lædere, &
Veſtris maleficiis vexare.
Adjuro vos per eum, qui eſt Alpha & Omega,
Principium & finis: qui omnia ex nihilo creavit,
& omnipotente virtute ſua conſervat. Adjuro
Vos per eum, ante cujus faciem ignis præcedet,
&& inflammabit vos inimicos ſuos. Adjuro vos
per potentiam illius, qui vos rebelles à conſor-
tio ſanctorum Angelorum excluſit, & ad ſedes
tartareas igne & ſulphure cruciandos damnavit.
Vobis, inquam, præcipio, in nomine Domini
noſtri JEſu Chriſti, ut protinùs deſtruatis, & ad
nihilum redigatis omnia maleficia, philtra, in-
cantationes, ligaturas, ſignaturas, omnésque vef-
tras noxias pactiones, quibus hanc creaturam

Dei infeſtare, affligere, & moleſtare præſumpſiſ-

tis: eamque liberam & ſanam, & fine ulla læſio-
ne animæ & corporis impoſterum permittatis:
ut mente & corpore pariter expedita hiberam

ſervitutem ſuo exhibeat creatori, qui vivit & reg-

nat &c.
Aſpergat eum aqua Benedicta.
I[Terum adjuro vos dæmones maligni per
Deum omnipotentem † qui diviſit lucem à
tenebris, ut ſine mora amoveatis omnia nocu-

menta ab hac creatura Dei, & ipſam ſine læſione

relinquatis. Adjuro vos per glorioſum nomen
Domini noſtri ]Eiu Chriſti, qui æternaliter à Pa-
tre generatur; ut protinus recedatis, & non
plius

Eititus
jerAp.
Nem hu
ſtaum
la depe
Dei, un
fecuene
Ruicdt
dumve
erben
unrh
enmmae
Clolyant
Mäürahu
v
Cli,
kntia vel
alt; ut
lekruati⸗
lonemm
corporie
(tnagt
nitx
krumad⸗

1 6
Canmnerre,
eDorvon
N
rn,
geun

fltd

Benedictionum. 681

plius appropinquetis creatiræ Dei, ad ei inferen-
da aliqua maleficia. Adjuro vos per virtutem
Spiritus † ſancti Paracliti, qui in flamma ignis ſu-
per Apoſtolos deſcendit, ut ſi quid ad deſtructio-
nem hujus creaturæ in ſignum poſitum ſit, illud
ſtatim amoveatis, & ad ſoca arida, & inhabitabi-
lia deportetis. Præcipio etiam vobis ex parte
Dei, ut nullam deinceps uſurpetis audaciam ob-
ſequendi maleficis hominibus ad nocendum
huic creaturæ: & omnia, quæ poſuiſtis ad læden-
dum valetudini ejus, protinus deſtruatis. Et ſicut
er beatos Apoſtolos Petrum & Paulum ad nihi-
um redactæ ſunt incantationes factæ per Simo-
nem magum: ita authoritate Dei omnipotentis
diſſolvantur omnes ſortilegæ artes, præſtigia, &
philtra huic creaturæ Dei fabricata. Demum ad-
juro vos per virtutem crujĩcis Domini noſtri Jrſu
Chriſti, qui deſcendens ad inferos, devicta po-
tentiâ veſtrà animas ſanctorum Patrum inde ex-
traxit; ut remoto dolo & omni obſtinatione
deſtruatis, ſeu tollatis omnem malignam faſcina-
tionem ab hoc famulo Dei: omniâque nociva
corpori ejus ingeſta educatis per illam viam, quæ
ſit magis expedita, absque læſione corporis, &
ſanitatis ejus. In virtute Domini noſtri Eſu
Chriſti, qui venturus eſt judicare, & vos in hara-
thrum abyſſi dejicere, Amen.
Aſpergatur aqua benedica.

Poſtea accipiat crucem, dicens.
Cce figoum ſanctiſſimæ crucis, fugite partes
C1

adveriæ, vicit enmmn vos Dominus noſter x-
Uu 5 ſus

682 Theſaurus

ſus Chriſtus Filius Dei, imperator ſummus, Leo

de tribu Juda, radix David.
Adjuro vos igitur d?mones infernales, cujus-
cunq; generis præſentes, & abſentes, Vocatos, & in-
Vocatos. Per eum vos adjuro, qui in Iſaac eſt imo-
latus, in Joſeph venundatus, in agno Occiſus, & in
homine crucifixus: ut ſemota cabolica fraude
veſtra quantocius recedatis, nec ullatenus creatu-
ram iſtam moleſtare valeatis, nec in corpore,
nec extra corpus: nec per viſionem, nec per ter-

rorem: neque de die, neque de nocte; nec dor-

miendo, neq vigilando; nec comedendo, nec
bibendo: nec 5 uod ſpirituale, aut naturale o-
pus faciendo. Ahàs vobis infundo omnes ma-
edictiones & pænas tormentorum, atque detru-
ſionem in ſtagnum ignis & ſulphris, per manus
inimicorum veſtrorum: ſanctiſſima Trinitate
jubente, Michaele Archangelo excquente.
Nam ſitenemini in aliquo vinculo præcepti,
innodationis, ſuffumigii, artis, aut facturæ ad

quemcunque perverſum finem &effectum com-
Plato & fabricato: ſive in verbis, herbis, lapidi-
us, aut elementaribus: aut in nominibus mag-

nmi Dei, aut Angelorum: ſive in horis, diebus,
menſibus, aut annis ſuperſtitiosè obſervatis, cum
pacto expreſſo, aut tacito, etiam juramento fir-
mato: omnia illa irri to, an nulo, & deſtrufo,
er omnipotentiam † Patris, per ſapientiam †Fi-
der bonitatem † Spiritus ſancti. Per eum, qui
eſt, qui † erat, & qui † venturus eſt; Omnipo-
tens, Hagios, Otheos, Iſchyros, Athanatos,

Tetragrammaton, Jchova, Alpha & Omega.
= Re⸗

7

Exed
zutaie
(6COI
garit
lonezi
ccege
cruceini
mmanda
miſſus
let: no
K urit
imperan
cctcere
ſnckif4
Aper
eltreſnuta
cputeju⸗
Fupera
lun.
Uunus, m
ſbideme
Penechi
e pron

dp 4

Dediſpo
en rei

4
mupte,
Mrorline,

mle

WRl

tin.
lui.
doecke
la
mcn
nan
Nrr
jNertr.
,
Nen
Llent.
ununn
Tin

RM
Nnc
mn
Cmonr
n

1 N,

Benedicſionum. 683

Recedite igitur maledicti diaboli cum oamni-
bus maleficiis veſtris. Et ſicut fumus jecoris piſ-
cis combuſti dictante Raphaéle ſpiritum à Sara
fugavit; ita exorciſmi adjurationes, & benedic-
tiones iſtæ expellant vos, ut non audeatis ultrà
accedere ad creaturam iſtam inſignitam (faciat
crucem in fronte ejus) ſigno ſanctæ † crucis. Quia
mandatum meum non eſt meum; ſed ejus, qui
miſſus eſt à ſinu Patris, ut opera veſtra deſtrue-
ret: nobisque dedit poteſtatem ad gloriam ſuam
& utilitatem fidelium vobis imperandi, prout
imperamus & præcipimus, ut non audeatis ultra
accedere, in nomine Patris † & Filii & Spiritus
ſancti † Amen.
Aſpergat aqua benedictà, & poſteà ponens
extremitatem ſtolæ, & manum dextram ſuper
caput ejus, dicat: J
Super ægros manus imponent, & bene habe-
bunt. Eſus Mariæ Filius, mundi ſalus, & Do-
minus, meritis omnium Sanctorum ſuorum ſit
tibi clemens, & propitius, Amen.
Benedictionem olei miræ virtutis, panis, vini
&c. pro infirmis, & maleficio affectis vide ſu-
prà Cap. 4
XI .
De diſpoſitionibus, quæ requiruntur in ma-
leficiato, ut liberetur à maleficio.

Ilæ diſpeſitiones, quæ requiruntur in Exorciſta, ut ef-
fcacem reddat ſuam poteſtatem requiruntur in maleſicia-
te mag!s, quàm in quolibet alio: nos verò, ut rem aliquo
pacto ordinemus, gam in quatuor partes diſtinguemus, X.
pone⸗

ponemus, quomodo maleßiciatus diſponi debeat in iis, quæ
ſpectant primò ad Deum, ſecundò ad Exorciſtam, tertid

ad damonem, quartò ad ſeip
uæ ſpectant a
aria multò magi
ipſimet Exorciſtæ; quam o
Dominus dixit Apoſtolis, eorum incredulitatem
fuiſſe cauſam, cur non potuerint ejicere dæmo-
nem à puero illo lunatico: propter incredulita-
tem veſtram, ut antè obſervatum fuit; multò
acrius increpuit poſtea parentem ejusdem pueri,
& qui eum comitabantur, appellans eos genera-
tionem incredulam, & perverſam, ac tædio af-
fectus cum illis verſandi, eôsque diutiùs toleran-
di ait: O generatio incredula, & perverſa, quo-
usque ero vobiſcum, uſquequo patiar vos. Inte-
rea debet maleficiatus attente conſiderare, Deum
eſſe ſummè potentem, ut expellat repente mille
legiones d?'monum, etiamſi
tur, absque minima eorum reſi
infinitè ſapientem, ut cognoſcat omnes fraudes
& actus, quibus celare ſe vellent illi hoſtes infer-
ni; & eſſe infinite bonum, ut res à ſe creatas e-
quolibet malo; & eſſe ſummè fidelem,
ut ſtet promiſſis; quare cum fidem ſuam obſtrin-
erit, affirmans ad expellendos ſpiritus rebelles
ab obſeſſis corporibus ſe opem ſuam præbitu-
rum iis præceptis, quæ à ſuis miniſtris in ſuo no-
mine proferentur: in nomine meo dæmonia e-
jicientur: dedi Vobis poteſtatem ſuper omnia
dæmonia: dubitari non poteſt, quin hæc pro-
miſſa ſit impleturus. Ab hac conſideratione o

d Deum, fides, & fiducia
s eſt maleficiato, quàm
b rem, cùm Chriſtus

à totidem vexare-
ſtentia; & eſſe

laſfien
Searino
ölni
ßejusge⸗
jet, Deu
entiam:
Kfidelita
ti noſtr
ſducir
jat ad i
* na
Deum ad
utunumta
Mphen
lo oclo 2
.
Hec aut
undo loc
Milume
rapuetnit
Pälmpere
ie ſt enin
ſellrent in
Mcurrit cun
.
m cuin hie
Ucerto cor
Meſcungn
lregue yer
uikene,
ſicer, v
to; imn

KGenon

t.
Wein

Khe.

RDen

Crde
Uleue.

le

elun

Cenre

kaun

Dor

n

14

Benedictionum. 69 5
tur illa fiducia, quam etiam ſuperiùs diximus ſig⸗
nificari nomine ſidei, & eſt quædam robuſta ſpes
auxilii divini orta in voluntate ab actibus repeti-
tis ejusdem fidei, per quam anima pro certo ha-

bet, Deum non ſolùm poſſe ob ſuam omnipo-

tentiam, ſed etiam velle ob ſuam bonitatem,
& fidelitatem concedere, quidquid expediet ſa-
luti noſtræ. Tandem hæc ipſa diſpoſitio fideiĩ &
fiduciæ ſember auge ſeet⸗ ſi maleficiatus confu-
Fia ad implorandum precibus divinum auxi-
ium, magis enim, magisque in dies confidet,
Deum adfuturum auxilio ſupplicantis, & impug-
naturum tartareos illos hoſtes, qui odio habent,
& blaſphemant creatorem ſuum, & incitati
hoc odio ad res creatas lædendas ſeſe conver-
tunt. =
Hæc autem diſpoſitio fidei, & fiduciæ debet
ſecundo loco à maleficiato extendi erga Exorcis-
tam: illum eſſe miniſtrum Dei & ejus actiones
præcipuè tribuendas Deo, in cujus nomine ille a-

git, &imperat: quare dæ?mones cogentur illi obe-

dire; ſi enim non obedirent minſſtris Dei, non
obedirent ipſi Deo. Proinde ſicuti Deus certo
concurrit cum Sacerdote abſolvente pæniten-

tem, cùm hic eſt ſufficienter diſpoſitus; ita pari-

ter certò concurrit ad liberationem maleficii,
quotieſcunque nulla deſit ex debitis diſpoſitioni-
bus; neque verò, ſi quando contingat, ut præcepta
Exorciſtæ ſuo careant effectu, debilitari propterea
debet fides, vel fiducia in Exorciſta, aut in ma-
leficiato; imò debet potius augeri; ſiquidem
quòd dæmones, vel illi parere cunctentur, vel
ba

6856 Theſaurus B
parati ſint, vel omnino detrectent hanc obedi-
entiam, prorſus oritur à majori, vel minori eo-
rum diſpoſitione. Quòd autem non ſemper fiat,
ut invocato nomine Eſu dæmon egrecdiatur,
minima ſides ipſius invocantis eſt in cauſa, nam
ſi perfectè credidiſſet, hæc & majora feciſſet. Ita
affirmatAlphonſus de Caſtro magni nominisAu-
thor, & probat adnotando promiſſionem illam:
in nomine meò dæmonia ejicient, pertinere ad

perfectam fidem juxta antecedentium verborum

ſenſum: ſigna autem eos, qui crediderint, hæc

ſequentur. In nomine meo &c. & ad hos ſolos

in fide perfectos Dei promiſſio pertinere videtur.
Eodem modo ſanctus Cyprianus, Adjurati dæ-
mones, ait, Vel exiliunt Ratim, vel evaneſcunt
gradatim, prout fides patientis advocat.

ræterea erga Exor ciſtam perfecta intellectús.

& voluntatis, & executionis obedientia neceſſa-
ria eſt. Et ita agnoſcendo eum, ut miniſtrum

Dei, & omnia illius juſſa diligentiſſimè exequen-

do, voluntatem ſuam ad Exorciſtæ voluntatem

accomodare debet maleficiatus, expoliando ſe,

ut ita dicam, omni propria voluntate, ut majora a-
dimat dæmoni arma, quibus nos oppugnat, nem-

pe noſtram inordinatam voluntatem; proinde

etiam ipſe maleficiatus confirmet integré præ-

ceptum quodlibet, quo Exorciſta imperet dæ-

moni; nec quolibet interno animi motu averti
ſe ſinat ab eo, quod Dei miniſter proponit, vel
imperat, imò expediet etiam, hos ipſos animi
motus apertée manifeſtare, ut dæmon majori
probro

kork
Uanre
Jertio
Pern 4

ens, el
ii, nmhit

Chriſtip

us pote

uroremm

Vine pe

loriany

moCN,

Potten
,Mun
undo id
Muin ſii

tam pn

Noducere
Unmd tane
rucn, e

tiiusun
II. R
Uemy

licuius
one & r
Innem
lins deſt
lunnes ,
mmone
ucon
nerhn

D

Ink

lin
ler.
ite⸗
Wan

Neer
letl⸗
Flkum

n
.
ſt

e.

ni
ui

un

Benedictionum. 6987
probro afficiatur, ejusque machinamenta adni-
Hälumredligi pollint. ð .
Tertio loco extendet maleficiatus hanc ſuam
fidem erga vires dæmonis, ſibi in animum indu-
cens, etſi malignus ille natutaliter tanta polleat
vi, nihilominus propter peccatum ipſius, à Eſu
Chriſti pænis, & morte imminutam eſſe hanc il-
lius poteſtatem, ita ut exerceri non poſſit juxta
furorem & rabiem dæmonis, ſed ſolum juxta di-
vinæ providentiæ permiſſionem, ad divinam
gloriam, & ad rerum creatarum bonum, & com-
modum, ut antè dictum eſt. =
Poſtremò de ſe iĩpſo credere debet maleficia-
tus, malum ſuum à vexatione diabolica oriri,
quando id illi affirmatum fuerit ab Exorciſta, a-
lioquin fi infirmitatem ſuam à cauſis naturalibus

partam putare vVelit, illos fidei & fiduciæ actus

producere non poterit, qui requiruntur, ut vi-
dimus, tanquam diſpoſitio ad efficaciam præcep-
torum, quæ ab Exorciſta contra deæmonem, ſed
potius unà cum dæmone contra illum proferun-
tur. Et quoniam plerumque evenit, facultatem
aliquem vexandi factam diabolo eſſe in pœnam
alicujus criminis; maleficiatus diligenti confeſ-
ſione & repetitis contritionis actibus non ſolùm
omnem culpam gravem, ſed peccatorum reli-
quias deſtruere omni ſtudio curare debet. Refert
Joannes Diaconus in vita ſancti Gregorii, tres à
dæmone agitatos, qui ſimul ac S. Pontifici crimi-
na ſua conteſi fuerunt, protinus liberatos fuiſſe;
cùm verò unus ex illis octies negàâſſet furtum à ſe
factum, ait idem Author octies ab siratigne
dia:

688 Teſaurus
diabolica vexatum fuiſſe, donec patefacto er’-
mine, redditaque re per furtum ſublata d?mon
receſſit. Quòd ſi curandum eſt, ut veteres culpæ
deleantur, multò magis cavendum, ne novæ

admittantur: quare maleficiatus non ſinat ſe à

dæmone decipi, credens maleficium ab hoc, vel
illo homine ß⸗
ſolùm facile eſt in hoc decipi, imò etiam in re
tanti ponderis, & quæ ſecum trahit tantum de-
decus, & infamiam, facile eſt temerè judicare;
Qdeinde, quia facile eſt odii & vindictæ acbus con-
cipere; tandem, quia, duicundue fuerit male-
ficus, ſi maleficiatus fidem & fiduciam antè ex-

plicatam habuerit, & Exorciſtæ mandatis per-
fectè obedierit, omne maleficii ligamen ſta-
. 72

tim ſolvetur, atque omnis diabolica Vexatio ceſ-

ſabit.
XII.

Methodus diſponendi maleficiatum ad liberationem.

IN hac ſecunda parte magis quàm in qualibet a-
lia laborandum eſt Exorciſtæ, ut ſinem ſibi
propoſitum obtineat liberandi maleficiatum: ex-
citanda proinde eſt in illo fides, & fiducia in du-
plici via, nempe tum cognitione vivida cauſa-
rum, unde diximus oriri fidem & fiduciam hu-
jusmodi; tum experientia. Revocet itaque in
callip
obit, certamque credat promiſſionem illam,

memoriam Exorciſta munus miniſtri Dei, quo

qua Deus ſe potiſſimè auxiliaturum ſpopondit
præceptis in ſuo nomine factis, & memor ſit po-
teſtatis ſibi communicatæ in Sacramento Ordi-
nis; & ita pro certo habeat dæmones reſiſtere
= non

i factum fuiſſe. Primo, quia non

. lun

omag

enga⸗
(winu

ore

ſacile

iſeid
moce
lumn
impo
Nei.

enl
ni

lauer

mnere

tartare
Iuuocl
les;
poln,
reng
Conlcke
ſecdete
lobed

docke

poſet

icem
ng5

te
Udca

mon

Benedictionum. 699
non poſſe, quando neque ex parte Exorciſtæ, ne-
us ex parte maleficiati fides deſit; eodem mo-
o magnam in maleficiato fiduciam excitare cu-
ret, qua ille certò credat adfutſtum ſibi auxilium
divinum. Memorare itaque poterit, quanto a-
more Deus proſequatur res à ſe creatas, quàm
facile ſit illi eas adjuvare, quomodo promiſerit
à ſe id præſtitum iri opportuno tempore; quo-
modo dum in terris degerit adhuc mortalis, nul-
lum unquam rejecerit, qui ad illum confugerit
imploraturus auxilium, præſertim contra dæmo-
nes. Hæc eadem diſpoſitio fidei & fiduciæ au-
genda eſt in maleficiato per experientiam hoc
modo: imperetur, ut dictúm eſt, de?moni, ut a-
liqua ex vexatiombus aliàs conſuetis torqueat ho-
minem illum, poſtea verd imperetur, ut deſiſtat:
tartareus enim ſpirirus exequetur id ſubitò,
quando adſit in Exorciſta & in maleficiato debita
ſides; hic itaque videns hanc obedientiam ita
promptam, magis magisque augebit fidem, ma-

joremque ſpem concipiet liberationis ſuæ, dum

conſiderat, eum, qui obedientes ſibi dæmones

reddere poteſt in re illa particulari, eandem ab il-

lis obedientiam exacturum eſſe in alia re, & ſi eos
poteſt cogere, ut aliquid agant, cogere etiam
. à 2 *
poſſe, ut omninò recedant; imò hac eadem de
cauſa poterit Exorciſta jubere dæ?mones obedire
eidem Energumeno, qui proinde hoc præcepto

nixus, & viva fide munitus, formans pollice cru-

cis ſignum ſupra vexatam illam partem corporis,
ita dicat: in nomine JEſu Chriſti impero tibi

dæmon maledicte, ut diſcedas ſubitò ab hac par-

Xx te,

690 Tbeſaurus

te, in qua modò me vexas, ita ut ceſſet repentè
omnis dolor. Huic præcepto obediet demon,
& ita obediendo magis magisque demonſtrabit
Exorciſta authoriatem & ipſe maleficiatus diſ-
ponetur magis ad liberationem,
Non erit verò ſemper in om nibus hominum
generibus par hic labor, ut in eos in ducatur de-
bita diſpoſitio: in aliquibus enim, ut in rudiori-
bus erit minor, in aliis major, præſertim in tri-
bus hominum generibus, ſcilicet in magnis pec-
catoribus, in hominibus duræ cervicis, & natura-
liter obſtinatis, & in iis, qui à primis ſuæ ætatis an-
nis ſunt à dæmone obſeſſi; ab his poſtremis in-
cipere placet.
Idedò Chriſtus Dominus interrogare voluit pa-
trem juvenis à d?-mone, & quidem muto vexa-
ti, quantum temporis eſt, ex quo ei accidit? ut
infehx genitor, dum confiteretur, filium ſuum
hujusmodi calamitati aſſueviſſe, tanquam con-
ſueto naturæ morbo, cùm uſque à primis annis
in eam incidiſſet, majorem agnoſceret neceſſita-
tem ad Chriſtum confugiendi, & magis vivam
fidem conciperet. Si potes credere, omnia poſ-
ſibilia ſunt credenti. Proinde cùm genus hoc
maleficiatorum aſſueverit aſſentiri cuicunq; rei,
quam excitando phantaſiam objicit dæmon, &,
cùm habitum fecerit oppoſitum fidei & docilitati

in maleficiato requiſitæ, neceſſe eſt, deſtruere hu-

jusmodi habitum actibus contrariis valde inten-
tis, & iteratis, & præcipuè his duobus. =
Primd confugiendo ad Deum; ſecunddò deteſ-
tando dæmonem, & in ejus fraudes. Plurimum
aemn

ſenh
Henn
INa

eNA

lat:
Do
conlo
ſangll
Geken
mean
le ſn
meiin
Conlen
Uusare
ſicſh
uenh
Amnen
P
here,
hocken

0e

uC/.

enumg

orhin

ngu
0
(rucls
temn q
nt
Auüp
nunt 4
Plinn

7 .
mngue animam dono.

Benedictionum. 691
tamen proderit, ſi Exorciſta aliquam precatio-
nem inſtituat, quæ ab ægroto ſæpe ſæpius recite-
tur, maximo pietatis & religionis ſenſu: ſatis au-
tem ad rem videtur eſſe ea, quæ proximè ſequi-
Domine mi Eſu Chriſte, refugium meum,
conſolatio mea, meæque animæ ſpes, per tui
ſanguinis merita ab hoc execrando ſpiritu me
defendas, neque tantas illi vires permittas, ut
meam mentem aliasque potentias meas inferio-
res ſuis fraudibus & mendaciis turbet: cordis
mei imbecillitatem reſpice: malumque habitum

conſentiendi malignis inimici mei perſuaſioni-

bus averte; & quoniam tuæ crucis virtute eum
viciſti, oro, ut tuæ immenſæ miſericordiæ effec-
tus experiar, ut in æternum te laudare valeam,
Amen.
Pariter expediet aliquod breve dictum deſcri-
bere, frequenter dicendum, quo ille deteſtatur

hoc ferè modo:

O execrande animarum deceptor! O mei &

tui Conditoris hoſtis, nunc à me diſce das; tuis
enim mendaciis fidem habere nolo; diſcedas in

nomine mei Domini Eſu Chriſti, cui cor me-
oc tempore formet ſæpe pollice ſignum
crucis ſupra cor, & ſupra quamlibet aliam par-
tem, quam dæmon vexaret, atque his actibus aſ-
ſiduè iteratis diſponetur ad liberationem.
Alii verò, qui difficilè liberantur, quia difficilè
ſinunt ſe rectè inſtrui, ſunt ii, qui naturaliter ſunt
obſtinati, eò qubd nun duam induci poſſunt, ut

XX 2 cre-

.„

692 Thejauras
credant, morbum ſuum oriri à dæmone, ac pro-
inde à medico, non ab Exorciſta petendam eſſe
curationem. Et quidem, ſi quæ remedia ſpiri-
tualia admittunt, ſi quos Exorciſmos adhiberi
ſinunt, utrumque præſtant in gratiam conſan-
guineorum, & amicorum hujusmodi remedia
proponentium, non impulſi deſiderio, ut per ip-
ſa ſanentur, deficiente prorſus in illis ea fide & fi-
ducia, quæ eorum curationi eſt neceſſaria: Quèòd
ſi convicti ab experimentis, quibus Exorciſta de-
tegit diabolicas operationes, hanc fidem conci-
piunt, vix diſceſſit ille Exorciſta, cum eorum fides
deficit, & iterum credunt, quæ ſibi placent. Con-
tra hujusmodi homines, præter orationis reme-
dium, experientia adhibenda eſt, præcipiendum
videlicet eſt dæ'moni, ut modò hominem illum
vexet, modd ceſſet à vexatione, & ita evidenter
demonſtrandum eſt, operationem illam penitus
eſſe diabolicam. Ita quidem agendum eſt Exor-
ciſtæ, ut maleficiatus aſſuefiat revocare, & remo-
vere talem vexationem, imperando dæmoni in

nomine Eſu Chriſti, & conjungendo ſuam vul-

luntatem voluntati Exorciſtæ, ſin autem aliquan-
do dæmones promptè ſibi obedire non videat,
vitio tribuat ſuæ modicæ fidei, à qua dæmon re-
ſiſtendi vim accipit. Proderit etiam ab Exorciſ-
ta maleficiati domeſticos in fide erudiri; ut ipſi
duoue perſuadere poſſint miſero homini id,
quod revera eſt, eumque adjuvare, ut infelicem
conditionem ſuam agnoſcat.
Tandem tertium hominum genus, quod pe-
culiari inſtruione maximè indiget, ſunt magni
pec⸗

,—R a

oae.
enecin
erlot
obrinen
endail
turade
ſiduci⸗
Prece
m h
homn
elciut
efuninn
Henip
kecben
Sackamn
imnam
ſeſi.
lun
perlegu
(iſta, n
Guinili
lis defea

(lh e/H

lor g.
L nis on
oue
igitl
lturdr
. hunde⸗
Enipl
nu in

nnn
na,
n
I ;
n
i
r
ne.
on
Un
hunn
iu
o.
ſOH

4

1

Benedictionum. 693
