ſiſti plumas projici prope altare ad orientalé pla-
gam, qui cortinas Tabernaculi variatas opere
plumato fieri juſſiſti: & qui diceris aquila plena
multis plumis: ut ſicut ego exorcizo † benedi-

co † & ſanctifico † has plumas, & lectum &

ctchorum, ut ſit immaculatum & mundum ab

omni opere ſatanæ: ſic & tu benedicere † & ſan-

QGtificare † digneris: ut quisquis & peæcipué crea-

tura tua N. ſuper has plumas, & lectulum, ut

dormiat, proſtrata fuerit, tuam ſanctam bene-

dictionem recipiat, dormiat, & ſecura quieſcat.
Imò omnis ſpiritus immundus, omnis incurſio
ſatanæ, omne phantaſma, omne maleficium,

omnis incantatio: ligatura, ſignatura, factura,

& omne opus quomodolibet diabolicum in ea
N. factum, deſtruatur, annihiletur, extermi-
netur, diſſipetur, expellatur, & ab ea ſepare-

tur, quantum eſt èlongatum cœlum à terra, lux

à tenebris: nec amplius revertatur, prout ego

in nomine tuo Tetragrafnaton deſtruo f annihi-

lo ?† extermino † diſſipo † & expello † & ab ea N.

ſeparo, ut non revertatur: & ſpiritus maledic-
tos thorum creaturæ tuæ N. pretiôſo ſanguine

Filii tui redemptæ, violare volentes contero †

&& diſperdo † per ſanctum nomen Jehova. Si-
gut verò mulier Sunamitidis ſecit cænaculum

pax-

/

.
Hn
ſelan, gen
Vn ſicun
1u Kltl
hifiad
cland
Cotuo b
nadort
Weumn,4
R Pet en
Nenmledn
all, tec
Nt, Nn
unn icn
lüſe:
CnnulN
et Lun
Rrnunen

Oin
Tur
puntun
nunn olt
Cetetur;
In No
Dnamti
henedſcki
Utuarm
riere
lilteyre⸗
Uennln

ulniſi

Benedictionum 187

parvum, & poſuit in eo lectum, & menſam &
ſellam, & candelabrum, & recepit Eliſæum vi-
rum ſanctum Dei, qui ibi requievit. Sic plu-
ue Mas & lectulum totum iſtum benefdicere, &
ln 8 ſanctifficare digneris, & ſt nunc & ſemper be⸗
lii nefdictus & ſancti ficatus „prout ego in nomine
nN ſancto tuo benetdico, & ſanctiffico per eum,
iuet quem adoravit Iirael converſus ad lectuli caput:
e Per eum, quem David adoravit, jacens in lectu-
infe lo; per eum, qui ſanavit paralyticum jacen-
Chin tem in lecto: per eum, qui dormiebat in navi-
Euumm? cula, & fecit ceſſare ventos: per eum, qui di-
lterf r⸗ xit, non eſt mortua puella, ſed dormit: per
ecee eum, qui dixit diſcipulis ſiis, dormite jam, &
lumu requieſcite: per eum, qui dixit Petro, Simon
dmer dormis? per eum, qui dirit ,‚ſi dormit, ſalvus
nitſa erit: & qui vivit, & regnat cum Deo Patre &
mns emm Spiritu ſancto in ſæcula ſxculorum. Amen.

lrn

Eenotng
Cr Mieki,

eleidn Oremus.
mmn iutn Mnipotens æterne Deus, ſicut ſuſcitaſti pue-
nbeicumm ☛ rumsunamitichis jacentem in lecto per ſer-

eun, em. Vvum tuum Eliſæum: & ſalvaſti oam per ma-
Xbae num Joſabeth in cubiculo lectorum, ne interfi-
muet ceretur; ſic digneris ſalvare hanc creaturam tu-
r, Mug am N. ab infeſtarionibus demonum, & ſicut
leknotut Sunamitidis illa recepit gratias à Viro Dei, &
lofttd benedictionem: ſic hæc creatura N. conſequa-
nde tur tuam gratiam & benedictionem largam,

ißun ut ſuper lectum hunc & plumas dormiat, & fi-

mmond ducialiter requieſcat & inveniat locum Domino,
h tabernaculum Deo Jacob, & aſcendat in lec-

A tum ſtrati ſui & det ſomnum ſuis tanquam in ſiii-

T88 Tkheſaurus

nu ſancto tuo, & requie ſcat cut in lectis ebur-

neis: ſicut in tentoriis Iſrael pacificeé, cum pa- mg

ce, cum Charitate in timore Dei à veſpere uſ-

que manè, & adoret te tuto corde & mente: mm

nec ſit, qui eam terreat, lectulus hic ſit flori-
dus, benedictus, & ſanctifficatus ex diverſis

nominibus Dei: ex aromatibus Myrrhæ &

Thuris, & ex diverſis pulveribus pigmentari;
& ſicut lectulum Salomonis ſexaginta fortes am-
biant ex forti ſimis Dei potentis, omnes tenen-
tes gladios & ad bella doctiſſimi uniuscujusque

enſis ſuper femur ſuum propter timores noctur-

nos: Et tu Domine, qui dixiſti: ego dormio,

& cor meumwigilat: & alibi: ego dormivi, &

ſoborarus ſum, & exſurrexi, quia Dominus
ſuſcepit me. Sic hæc creatura N. audiat vocem
tuam mellifluam & dormiat: ſicut Jacob in Be-
thel: dormiat ùt leo, & inimicus ſuſcitare non
audeat: dormiat inter medios cleros, & inter
columbas, habentes pennas deargenteas: dor-

miat in ſinu Abiſagsunamitidis, & foveat; &
calefaciat, ſicut Regem David: dormiat ſuper
ſtratum ſuum, & vivat Dominus, qui eruit ani-

mam ſuam de omni anguſtia. Irruat ſopor ſu-

peream & dormiat in lectulo ſuo tanquam non
timens, ſed quieſcens & ſuavis ſit ſomnus ejus:

& cùm dormierit, cuſtodiant eam Angeli ſanéti

Dei, & mandata Eſu Chriſti: & evigilans, lo-

quatur cum eis verba vitæ, ut in lecto ſuo per
noctem quærat, quemi diligit anima ſua. Et

tandem benedicte Deus muſtiplicentur tuæ be-
ne dictiones ſuper hanc creaturam N. vexatam,
8 *

I.
OufN

ltckeint
Eu: 01

Ment ins,
lill, 0

kceCnur
tCnu
wrfdotn

rokdon
mnrandl
m

fais

Clinfs
deuidoon
Chtul
tor And
ſamufbe
Pons vrn
Mons m
Dient9
Entiumm
Uem †h
Uitut,
Dor

Benediélionum. 199
nlci & ſuper plumas has ſicut Stellæ cœli & arena
e, maris, ſicut jam multiplicaſti ſuper Abraham,
ailefet Iaac & Jacob. Per ipſum Chriſtum Filium
edâ tuum, qui vivit & regnat im ſæcula ſæculorum.
in feſtn Amen.—
Nnnet ien Aſpergatur aquà lbenedictd.
n nie. Quo fadto in medio thori collocantur menſura alicujus
u emmmi crucifixi: & in plumis ipſis, vel lanis, incorporentur
Nntenm videlicet IThus, Myrrha „Ruta, HMypericon, Oliva, Cera
omener benedicta, ac diyina Numina ſequentia.
niieig Ecce Crux † Eſu Chriſti † cruce Chriſtus vin-
moreE cit † Chriſtus regnat † Chriſtus imperat † Agios;
eCN Iſchiros † Sother† Sabaoth † Adonai† Heloymj
wGNI, Homouſion Tetragrammaton † Otheos † A-
n bomm thanathos † Alpha & Omega † Salvatorf Princi-
adtn pium † & finis † Primogenitus † via † veritas e-
t obnb. ova vita † Sapientia † æternus † virtus † Para-
llre cletus Ego ſum Qui ſum † Meſſias Agnusf
, Ar Ovis t Vitulus † Aries † Leo † Os † Miſericors
agteu:f Charitas † Lux †omnipotens Creator Redem-
,Ae tor † Amor Emmanuel Primus † N oviſſimus†
CommIh Janua † Petra † Gloria † Imago Patris Unicus †
u gini Fons vitæ † Panis † brachium † Dominus
Irur ſqnd Mons magnus † Clavis David † Dux Domds
otnhn Iſrael † Radix Jeſſe † Sceptrum domus Iraél t
ttſopufi Oriens † Splendor † Adonai † Sol Juſtitiæ † Rexx
e gentium † Expectatio genitum † Candor Lucis

lenl æternæ † Rex gloriæ † Eſus Chriſtus † Domi-

ioe nus virtut uInTFTriumphator inferni † Eſus Deus
. uln de Deo † HEſus æterna ſapientia † JEſus Patri co-
enut æqualis † Eſus Deus, & homo † Eſus ſplendor
Aln

) uum paternæ gloriæ †JEſus lumen de lumine † JElus,
Aquo

190 Theſaurus

7

quo cœli firmati ſunt †Eſus amo

prachium Spiritũs ſancti† Eſus Thronus ſanctiſ-

ſimæ Trinitatis 1) Eſus Majeſtas gioriæ † Eſus
ſemen vitæ æternæ † Eſus natus de Maria Vir-
Rine † Eſus ſacerdos magnus Eſus lapis angu-

faris † Eſus princeps pacis † Eſus ſtella ex Jacob

† JEſus liber vitæ † Eſus medicina ſalutis †Eſus

Vena aquarum † Eſus Scala cœli JEſus porta

paradiſi Eſus caput Eccleſiæ † JEſus panis vi-

yVus † Eſus ſides firma † Eſus ſpes noſtra † Eſus

charitas perfecta † JEſus fundamentum humili-
tatis † Eſus fons pietatis Eſus Judex univerſi †
IEſus ſanitas languentium † Eſus conſolator af-

fictorum † Eſus oppreſior ſuperborum † Eſus
deſtructor idolorum † Eſus fugatio tenebrarum
1Eſus depopulator dæmonum †½ Efus malleus

maleſicorum † Eſus jugum ferreum luciferi †

IEſus Prædator tartari † Eſus morſus ſatanæ, &
angelorum ejus † JElus triumpharor inferni †
IElſus illuſtrator paradiſi Eſus angelorum fer-
culum † Eſus gloria Sanctorum omnium † Ma-
ria Mater univerſorum † Maria arca theſaurorum

Dei Maria paradiſus † Maria deliciarum hortusf,
Maria cedrus † Maria cypreſſus † Maria palmaſf
Maria roſa Maria oliva Maria vitis † Maria Pla-

tanus † Maria Balſamum † Maria Myrrha † Ma-

ria Galbanus † Maria Lilium † Maria ſcala ccœli†

Maria porta Paradiſi † Maria mare † Maria rost

Maria luna † Maria ſol † Maria terra † Maria ar-
cus cœleſtis ? Maria collum † Maria columba †

Maria elephas [Maria ovis Maria Ebur Maria

dices Maria fons omnium gratiarum † Maria na-

VIS

hemu
ſocs

8ſeniſin

r Ratris † Eſus

— —

6
in ahl
Ni/Mne
ttelamen

eMuur

cuolunpeti

iirputen
Wrmorum.

Dif Marn

len
Deiromue
zucommni
ntMein
kenr

uiahtedan

cowumnn

Cllirkn
Tunif Mre
ſaloen
lincinlkeure
MumfOn
Nesſancki,
Mnmmet
ſelorezin
lespidn

lclcio
ton,
6 felbun
, ſ

nor Mi 4

Pricharl

kinſli,.

ei upen

eunnee
er volni
menmum hun

ecermunet
conolor,

borun Ei

otenehau

Knum.
gtun Melee

NWdusum.
Mhrorinin
nmgonm
mohmiumg
Tcahheiun
Bdunh

ulgin

„eizxus, ſedeénsque ad dexteram Patris, us

Benediclionum. 191
vis ſecuriſſima † Maria nubes † Maria mons Si-
nai † Maria thronus † Maria vellus † Maria lux †
Maria Vvas Dei † Maria roſa Dei † Maria ſedes
Dei Maria civitas Dei † Maria caſtellum † Ma-
ria ſtella matutina † Maria lignum vitæ † Maria
ſpeculum perfectionis † Maria bonitatis metrum
T Maria puteus aquarum viventium † Maria Re-
gula morum † Maria via ſalutis † Maria Sponſa
Pei † Maria Mater Chriſti † Maria Spiritus ſan-
cti templum † Maria Palatium ſuperni Impera-
toris † Maria hoſpitium Deitatis † Maria cella
Dei aromatica † Maria Imperatrix univerſi † Ma-
ria dominatrix de'monum † Maria Virga dæmo-
num Maria Pavor inferni † Maria auxiliatrix
Ratendns Maria advocata prudentiſſuma †
aria Mediatrix efficaciſſima † Maria medicina
peccatorum † Maria ſalus deſperantium † Maria
conſolatrix afflictorum † Maria ſanitas infirmo-
rum † Maria liberatrix captivorumt Maria de-
fenſio oppreſſorum † Maria portus ſalutis † Ma-
ria civitas refugii tutiſſuma † Maria Virgo virgi-
num Omnes Spiritus beati defendite me † om-
nes ſancti Apoſtoli orate pro me † omnes ſancti
Martyres intercedite pro me † omnes ſancti con-
feſſores ſupplicate pro me † omnes ſanctæ Virgi-
nes & viduæ orate pro ne † Amen. .

1 9⸗
Benedictio & Exorciſmus maleficia patien-
tium, aut à dæmonio vexatorum.
Ui verbum Caro ſactum eſt, & in cruce af-

cre⸗=

1
7 1

192 Theſaurus L

ces omnium Sanctorum & Sanctarum Dei, præ-

vivit & regnat: Ecce enim † crucem Domini
noſtri Eſu Chriſti, in qua ſalus, vita, reſur-
rectio noſtta, confuſio omnium maleficorum

ego conjuro vos dæmones infernales, & ſpi-

tes, ſicut abſentes quomodocunque & ſub quo-
— cunque ptætextu aut vocatos, aut invocatos,
aut ſponte, aut miſſos; ſeu per incantationem,
ſeu per artem malorum hominum, aut mulie-
rum, properatis ad habitandum vel moleſtan-
dum, quatenus ſemota diabohica fraude incon-

ſanctum † Patrem Filium † Spiritum S. præſer-
tim per eum † qui in Iſaac eſt immolatus in Jo-
ſeph venundatus † in Agno occiſus † in homine
Cruciſixus: in cujus ſanguine vicerunt vos, quan-
do Michael pugnavit vobiſcum, & fecit victo-

creaturam iſtam, nec in corpore, nec extra cor-
pus, nec per viſionem, nec per terrorem, ne-

o, nec vigilando, nec comedendo, nec
orando, nec aliquid naturale aut ſpirituale

ledic-

—

credentium exaudiat preces, ille per ſuum ſan-
ctum Nomen, cui omne genu flectitur, ac per
merita Virginis & Matris eſus, nec nen per pre-

ac dæmonum,; fugite ergo partes adverſæ. Nam

ritus malignos cujuscunque generis, ita præſen-

tinenter debeatis † per Deum vivum † verumf

riam, recedere, appropinquantes retrocedere,
nec valeatis ſub quocunque prætextu moleſtare

ue de die, neque de nocte, nec dormien-

faciendo, aliter vobis infundo † omnes ma-

oe

OtIN
nlonun
umuemnined

Pene, 1
ſervare ab omni maleficorum ac demonum in-
curſu Te N. dignetur, qui in unitate perfecta

Mumbtene
ionis,

Prrad en
Qun coll

(chsundt

Hefumplei
AN Zactunen
t Agronn
Dünte de
Nto, ann
nenoin

— ι
—

lgeturon
unctilime,
uI, Ack
fetn,
Gorum,
Wminmine
Anionnem
nch Dej
ſeacte e

hlitte

BePnedictionum. 192
omnes maledictiones † & pænas tormentorum,
detruſionis in ſtagnum ignis & ſulphuris, per
Hmanus inimicorum veſtrorum, ſancta Trinitate

enin
fectteer,
necpon
unbe⸗ jubente, Michaéle Archangelo exequente.
enmm Namiitencmini aliquo vinculo præcepti, o-
n eid dorationis . ſuffumigii innodationis, artis &
uunbmm facturæ ad quemcunque perverſum finem & ef-
u, N fectum compilato & fabricato, ſive in herbis,
nI. vVerbis, lapidibus elementaribus, ſive naturalia ſint,
muieht ſive ſimplicia, aut mixta, temporalia aut ſpiritualiz,
lemde, aut Sacramentalia, aut in nomirmibus magni Dei,
,HNE aut Angelorum, ſive in Characteribus, horis,
Webem minutis, diebus, anno, menſe, ſuperſtitiosè ob-
ineg ſervato, cum pacto expreſſo aut tacito, etiam
unii juramento firmato, omnia illa † irriro, annulo,
n anmi deſtruo per potentiam Patris, qui totum mun-
Idnock dum creavit † per ſapientiam N Redemptoris †
Ahmdem per Bonitatem Spirits ſancti, qui totam legem
uun en adimplevit † qui eſt † erat venturus eſt † omni-
iumden potensAgios † Athanatos † Sother Tetragram-

=

umnI Iaton † Jehova † Alva & Omega † Principium
Gxfn & finis. Extinguatur ergo in creatura iſta, &
icetunttige fugetur omnis virtus diabolica per delationem
1, Clen ſanctiſſimæ crucis, invocationémque Angelo-
mend ru, Archangelorum, Patriarcharum, Pro-
vemmm: Phetarum, Apoſtolorum, Martyrum, Con-
feſſorum, Virginum, nec non B. Virginis, &
I omnium in cœlo regnantium cum Agno occiſo
ab origine mundi, & bene viventinm in Eccle-
Iſia ſancta Dei.
r, Recedite ergo, & ſicut fumus jecoris piſcis
comb ſti di haele ſpiritum à Sara fu-
oe Combuſti dictante Raphaéle ſpiritum à Sara fu
2=ð 8 N gavit,

/

194 Theſaurus
gavit, ita benedictiones iſtæ expellant vos, u
non audeatis accedere ad hanc creaturam inſig-
nitam ſigno ſanctæ crucis, per milliaria cen-
tum, quia mandatum meum non eſt meum
ſed ejus, qui miſſus eſt à ſinu Patris, ut opera veſ-
tra deſtrueret, & in ara crucis deſtruxit, nobis
talem dedit poteſtatem, ad gloriam ſuam, &
utilitatem fidelium vobis imperandi prout impe-
ramus & præcipimus; ut non audeatis accedere.
Per Chriſtum Dominum noſtrum.
†Ecce Crucem Domini, fugite partes adver-
ſæ, vicit Leo de tribu Juda, radix David, Alleluja,
Amen, Fiat, fiat.
Imnitium S. Evangelii ſecundum Joannem.

10. -
Benedictio fumigationis aromatum & cu-
biculi, quæ debet fieri quotidie præſente
L maleficiato.
Verſ. Adjutorium noſtrum. &c.

Exorciſmus.
EKorcizo te creatura fumigationis ex diverſis
D—aromatibus compoſita, per Deum † om-
nipotentem, qui fecit cœlum & terram, mare,
& omnia, quæ in eis ſunt: Et per tres Reges o-
rientales, qui Chriſto obtulerunt aurum, thus,
& myrrham: ut nulla virtus adverſarii, nullus
exercitus diaboli, nulla incurſio ſatanæ, nullum
phantaſma tecum ſit: ſed efficiaris fumigatio be-
nedicta † ſanctificata † ad fugandos dæmones à
corporibus humanis, & eorum habitaculis: &

ad eradicandum omne maleficium arte diaboli-
ca

*

allnm .
1 chvnn. .
liturhin

AMnpotens
denend
: güͤc
(etue,
ubufud

onugeemen

Onennhan
hummmn
le⸗ Nent
nonen,
Gmn Ienie
Gukntan
omncern
Nn M
uuluimen
rohta
lancirun
1nce wonn
nimnucum
Uumigrton
Coct
loes, & 1

1
5

unin phn

lego hene
Ulfco
Maperen
1 Nui lanea
nulee hene

Veln
Gdenman 1
Amlin
nonel
dne open

Enun, pon
Tonmnum, 1.

Tmürimn
Metnudle
mum.

biepmmeace

iAle

len.

Unntum A

te Prlane

eG.
orin elclt
et Deucn t

Atenm

e
Ajetni 1
ſeru
ſoltwt
iinutd
Gr
trli⸗

1

ℳMNN.

um 6

Benedictionum. 195
ca fatum: In nomine bPatris † omnipotentis &
in charitate Domini noſtri JEſu t Chriſti, &
in virtute Spiritùs ſancti, Amen.
J Oremus.
O Maiportens æterne Deus, tuam imploramus
clementiam, ut ſalvare nos digneris ex ore
leonis: qui circumit, quærens, de unitate Ec-
cleſiæ tuæ, quem devoret: ſed tu fortiſſime Leo
de Tribu Juda contere contrariæ virtutis ſæviti-
am rugientem, & benedic, & ſanctifica fumi-

gationem hanc aromatum ad fugandos à corpo-

ribus humanis demones, & ab eorumhabita-
culis: ad eradicandum omne malenicium, in-

cantationem, faſcinationem, ſignaturam, fac-

turam, ligationem, infeſtationem, & omne
opus diabolicum: ne inimicus poſſit prævalere
contra creaturas tuas ſanguine fili tui redem-
ptas. Sanctiffica, & benefdic hæc aromata,
ut ſint tanquam aromata, quibus conditi ſunt
Jacob & Joſeph: & quibus utebatur Heſter; &
tanqua aromata multa Salomonis: & thymiama-
ta de aromatibus bom odoris ad diſſipandum
inimicum: & vapor, & nebula, & odor hujus
fumigationis ſit ſicut odor Cypri, & Nardi, &
Croci, Fiſtulæ— & Cinamomi, Myrrhæ & A-
loes, & ſuper omnia aromata ad deſtruenda
omnia phantaſmata, & incantamenta ſatanæ.

Et ego benedico te creatura fumigationis, &

ſanctiffico per eum, quem cœlum & cœli cælo-
rum capere non poſſunt: & per eum te ſanctif-
fico, qui tangit montes, & fumigant; ut do-
mus hæc bene dicatur & ſanctincetur, & à te

3 —

196 Theſaurus
fumigetur, & repleatur fumo à Majeſtate Dei⸗
& de virtute ejus aſcendat fumus incenſorum de

manu Angeli coram Deo: & aperiatur tem-

plum tabernaculi teſtimonii in cælo; & exeant
angeli habentes miſericordias Dei, veſtiti lapide
mundo, & candido, & præcincti circa pectora
20nis aurcis, & inhabitent in hac domo, cuſ.-
todientes hanc creaturam N. & omnes habitan-
tes in ea, & fumus hujus fumigationis aſcendat,
& eradicet omne genus dæmoniorum, & om-
nia maleficia, incantationes, ligationes, ſig-
naturas, & facturas, ab hac domo, & ab hac
creatura N. quam in nomine ſancto tuo benej-
dico & ſanctiffico, & benedictionibus cæleſti-
bus † repleo, ſit hoc cubiculum, & domus Tha-
lamus hei: ſit palatium Chriſti, ſit habitaculum
Spiritus ſancti, ſit hæc domus, tanquam cella
aromatum, & odoramentum unguenti optimi:
& impleatur odore unguenti, & fumi Nardi
piſtici pretioſi: Sit tanquam domus Dei, ad
adolendum incenſum coram eo, & ad fumi-
anda aromata, & deſcendat dilectus in hanc
Forun ‚ſicut in hortum ſuum ad areolam aro-
matum, & quisquis fumigatus fuerit ex his aro-

matibus, bene fdicatur, & ſanctifficetur, & Vv-

deat & audiat voces, & lampades & ſonitum
buccinæ de cæxlo, & montem fumigantem: &

loquatur cum Deo, & reſpondeat ei Deus, Ver-

ba vitæ & ſalutis, & ſit ſicut, quæ aſcendit per
deſertum, ut vVirgula fumi ex aromatibus, myr-
rthæ, thuris & univerſi puveris pigmentarii, ut

iberetur ab omnibus maleficiis, incantationi-

N

“ ſgi⸗
enonbun

iitlin
cmmun An
Gnne En
uuninee
reamteuln
M. Ar tan
OdorA
hcurocor
bomro,
(larocor
Nornu

(ialo:
nand
Clwenlun
icone!
ilckäinh
Prngere
fein wle
taln enn
Nomatice
ltugire
Aakattori
Uuis N
runn 0
de Ouun
Iitene)
(iu 3

urr ah

4 Mckr
eenlonn
Liperun D
Ao; Karr
Rfeſiülnit
Kian et
nhrdnno, al
Kowahdrr
Ptiontlrente
iorun E

lEtore 4

mo, Kl
Po nodene
oibes kelt
Kcomulhe
Ehahuodn
mguun
nendl

Klom N.

Comm De,
eo S Alr
Cecnl

1Raedn

ſeitel i⸗
Effn

7

ebln⸗
iPonign
Nr MM
Gnonch,

Benedictionum. 197
bus, ligationibus, ſignaturis, facturis, & à
dæmonibus eam vexantibus, ſit odor hujus fu-
migationis aromaticæ, ſicut odor vinearum flo-
rentium, & malorum, & mandragoræ: ſit quaſi

myrrha, dans odorem ſuavitatis libani, ſit

tanquam incenſum aromatum, quo adolebatur
altare aureum, ſub tecto teſtimonii contra ve-
lum: Sit tanquam odor holocauſtorum Noe,
quæ odoratus eſt Dominus odore ſuaviſſimo:
ſe ſicut odor agri pleni, cui benedixit Dominus,
& ſicut odor pretioſiſſimus victimæ Domini:
ſit ſicut odor Nardi in accubitu Regis, & ſicut
odor divinus effuſus in fundamento altaris Prin-
cipi excelſo: & ſicut Chriſtus tradidit ſemetip-
ſum pro nobis oblationem & hoſtiam Deo in
odorem ſuavitatis; ſic in odore illius bene dica-
tur domus: ſanetur hæc creatura N. ab omnibus
infeſtationibus ſatanæ: & ejus potentiæ, mem-
braque tota ſui corporis ſanctifficentur in odo-
rem vitæ, & dulcoretur variis odoribus in vi-
tam æternam: & ad odorem & fumum hujus
aromaticæ fumigationis non lateat d?'mon,
ſed fugiat cum ſatellitibus ſuis & maleficiis, & in-
cantationmibus & ligationibus & ſignaturis & fac?
turis & cæteris operibus ſuis diabolicis ab hac
creatura Dei N. & ab hac domo: & elongetur
ab eis quantum eſt elongatum cælum à terra,
lux à tenebris, & veritas à mendacio. PerEſum
Ohriſtum Dominum noſtrum. Amen.
Aſpergatur culiculum & fumigatio aqua benedicta, &
ſuper ignem benedictum ponatur.
Species pro fumigatione aromatic.
N 3 DPv.e. Sto-⸗

198 Thcſiurus
R. Storacis calam. drac. I. cum dimidia.
Thuris opt. drac. I.
Nacis muſc.] an. drac. I. cum
Gariof. dimidia
Ligni aloes ſcrup. I. .
Ambræ gril. gra. I.
Mulc. elect. gr. II.
Ladani ping. drac. II.
Pulvyerizentur pulverizanda ſecundum artem ,
modico draganti infuſi, & molliti in aqua roſærum fiat
maßa, & formentur ad ſormam trociſci, & benedican-
tur, atque ex dicta fumigatione ſumigetur maleßciatu:
pluries in die veſtimentaque & domus, & .
Suffumigium ad torquendos dæmones.
. Carnis vel limaturæ ungulæ aſini unc. I.
Stercoris canis unc. II.
Stercoris diaboli unc. I.

Sulphuris .
Hypericonis an. unc. I.
Rutæ .
Miſc. & ſiat ſuſfumigium. ———
I1.

Benecdiétio omnium medicinalium Unctio-
num, Balneorum, & odorabilium,
mutatis mutandis.
Vert. Acdjutorium noſtrum &c.
Exorciſmus. 3
Xorcizo7 te creatura medicinæ, per med-
cum æternæ ſalutis, quià morte æterna ge-
nus humanuin propr ri0 ſanguine ſanitati reſti-

tuit: per eum te exorcizο qui ad curationem

homi-

1

us,

poninmi,
rhn
mnmm
Lliͤen nte
nief 1
ammnsf
lneid
14 ſen
ſear
Debmif
Ulehtinte
orun Ane

Gran⸗ e
Cwet
Anegun
ul Netten
en Aanen 8
Euteichcb

„ Ng. 5
MRſ

hominun,
nckifhen
Nne, gli
inguelcht

1r curzcore

tr Clon

ſrio konen
i reoh
duunt
Ulc 1no
Macniumn
Gahrngc

Benedictionum. 199
hominum virtutem medicinalem herbis, lapidi-
bus, ac diverſis creaturis contulit, ut nulla tibi
ſit communicatio cum angelis apoſtaticis, ſed
in vVirtute Domini Noſtri Eſu Chriſti cunctas

— .. . X . .
inimici fallacias à te expello; & ſicut tu ex diver-

ſis materiis facta es compoſitio medicinalis ad ſa-

nandas Dei creaturas, & præcipuè à diabolo ve-

Uun nm1
entſoun
Gſ, Gleudt
len niſin
.
otet

Vlun u.
Lorobinmn,
.

Hinr heN

7
4
.
4

IA

6

SS – S=

6

xatas, ſic Virtutem tuam naturalem retineas,
ſupernaturalémque recipias, adjurata in virtute
Dei Patris † & Filii † & Spirits † ſancti, cuncta
maleficia deſtruentis ac regnantis in ſæcula ſæcu-
lorum, Amen.
Oremus.
O Mripotens æterne Deus, qui es Vera ſalus,
& medicina; à quo omnis ſanitas, & me-
dicamentum venit, quæſumus clementiam tu-
am & pietatem, at hanc medicinam, quam ad
expellendas omnes ægritudines, & dusgcunqu

Virtutes diabolicas, & infeſtationes malificiales:

imò & ipſos dæmones à corporibus & viſceribus
hominum, in nomine ſancto tuo bene dicere,
ſanctijfficare, & conſefcrare digneris: & in ho-

mine, qui eam biberit (vel eauſus fuerit) ex-
tingue febrium infeſtationes, viſcerum tormen-

ta curaʒ cordis & capitis dolores & paſſiones cun-
ctas diſſolve, gravitates pectoris remove: in-
feſtationésque cunctas è& quibusvis partibus cor-
poris reſolve, phantaſmaticis adeſto periculis,
tumoresque compeſce: fiatque illi hæc medici-
na ſancta morbi præſentis expulſio & peccato-
rum omnium optata remiſſio: ut dum Kloriadu
adverſarius de habitatione percepta, ab hac crea-
NY4 tura

1

200 Theſaurus

tura N. cum omnibus maleficiis, incantationi-
bus, ligationibus, ſignaturis, facturis &c. ipſe con-

fuſus recedat. Per Dominum noſtrum &c.
Oremus.

O terne Deus, qui tuà providentià ab initio
. cuncta gubernas; quoniam dediſti & in ma-
ri viam, & in fluctibus ſemitam firmiſſimam, oſ-

tendens, quoniam potens es ex omnibus ſanare,

etiamſi ſine arte alliquis adeat mare: nam per hæc

viiibilia medicamenta non ſanatur quis à morſu
ſerpentis antiqui Domine, ſed per te omnium

ſalvatorem, quia tu ſolus es, qui liberas ab omni

malo: & miſericordià tuà adveniente ſalvas filios

tuos, imò tuus Domine ſermo velociter ſanat

omnes ad te confugientes, qui livore ſanguinis
Peofm Pili tu totum mundum ſanaſti:
nfunde ergò Domine, tuam ſanctam virtutem

& benedictionem †in hanc medicinam, & ſana

potentiſſime Deus creaturam tuam N. quia con-

turbata ſunt oſſa ejus, & anima illius turbata eſt

Valde: ſana etiam à deſcendentibus in lacum,
— * „ A —
Bun clamat ad te, ſicut ſanaâſti Chananæam; &

Publicanum: ſicut ſanàâſti aquas per Eliſæum; ſi-

icientes in ſerpentem æneum; &

—

cut percuſſos 6
ſicut Domine
tes fimbriam veſtimenti tui; ſana eam, ſicut
qui prius deſcendebat in piſcinam poſt motio-
nem aquæ, ſanus fébat à quacunque detineba-
tur infimitate, ſicut ſanaſti ſocrùm Petri febrici-

tantem, & ſicut ſanabas omnes languores & in-
firmitates in populo & omnes oppreſſos à dia-

bolo. Nam multitudo ſapientiæ tuæ ſanitas eſt

7

ſu ſanaſti hydropicum, & tangen-

HK”

L Or-

okutennn

unit ſenun

eme-

.
.

nurus kn
outlt: C
a le G

ine)

Etbuelun
Lalipoi⸗

Unonn
; Pinl

ammn ſurt

ſueln
Dhmuni
Im De
Ulntue
Vlmenk
Racgame
Cradlcken
fones n
tones, 8
Ininegunn

Prede
Cinan.
Cenacuun
Ulcance.
hl
lpe

Pl doni
Luki n

1

leellictinn
tmilnund
Honniuing

Nemhr

1

r ema
Der teommin

lberusbon

eſalnusfl

llocter ſann

Uoreſngint

Mdunm Onine

Tumvirwnen
num, Klr

n.duet

Uusnuben.
thon han
Cmen
erbllen
Ntemnznen

BePnediclionum. 201
orbis terrarum, & cùm aqua deleret terram, ſaz

tu navit iterum ſapientia tua, & cujus livore ſanati

ſumus; cujus tactu vis febrium mox receſſit: cu-
jus ſermone confeſtim ſurdus audivit: cujus juſ-
ſu mutus fari non diſtulit, ſatan fugit: daudus
cucurrit: cæcus vidit: ægrotus prævaluit; ſur-
rexit de ſepulchro quatriduanus: ſfic ſana eam
Domine TEa ab omni ægritudine, & à vul-
neribus ſaranæ, & miniſtrorum ejus. Et ſicut

ſanaſti pluries populum Iſraelem, & puerum Cen-

turionis, & curaſti vexatos à ſpirmibus immun-
dis; & ſanaſti multitudinem copioſam plebis ab

omni Judæà & Jeruſalem & maritima & Tyri &

Sidonis à languoribus ſuis; ſic huic creaturæ tuæ
N. languenti conferas ſalutem & veram medici-

nam. Sint oculi tui Domine ſuper eam, & da

illi ſanitatem & vitam, & huic medicinæ vim &
virtutem & benedictionem & ſanitatem, ut ab
hac creatura N. expellat dæ'mones & deſtruat, &
eradicet omnia maleficia;, incantationes: liga-
tiones, tumores, dolores, ſignaturas, faſcina-
tiones, & facturas diabolicas: nam veniſti Do-
mine quærere & ſalvum faceré, quod perierat.
Oratio.

BEne fdic Domine, & ſanctitfica hanc medi-
cinam, & virtus Spirits ſancti fit ſuper eam,
ad evacuanda, & deſtruenda, annihilanda &
eradicanda à corpore hujus creaturæ N. malch.

cCia cuncta, cujusvis maledictionis ſint facta, &

ſimul ad expellendum ipſum dæmonem, prout

ego in nomuine ſancto tuo, & in nomine Domi-
ni noſtri Eiu Chriſti Nazareni Crucinxi Filü tui

₰

exorf-

„

goz Tbeauras
cxorcizo † benedico † & ſanctiſico †, quia ipſe
propitiatur omnibus iniquitatibus noſtris, & ſa-

nat omnes infirmitates noſtras. Benedico te per

ipſum, qui redemit de interitu vitam noſtram,

& coronat nos in miſericordia & miſerationibus.

Sancti fico te per ipſum, qui miſit verbum ſu-
um & ſanavit nos & redemit nos de interioribus
noſtris, & producit in montibus fænum, & her-
bam ſervituti hominam. Benedico te per ip-
ſum, cujus manus vulnerat, & inedetur, per-
cutit & ſanat: ſanctiffico te peripſum, qui miſit
Apoſtolos prædicare regnum Dei, & ſanare infir-
mos, Bene dico & ſanctiffico hane medicinam,
ut ſit medicina ſalutis animæ & corpori hujus
creaturæ N. ſit hæc medicina tanquam aqua
egrediens de ſanctuario Dei, in potum ad expel-
lendam omnem febrim, & ægritudinem, & tu-
morem, & dolorem & ad extirpandum omnem
maleficium, incantationem, ſignaturam, factu-
ram arte diabolica factam. Sit tanquam cor &
fel & Jecur piſcis Archangeli Raphaelis & Tobiæ
ad medicamenta utilia: & ſicut ipſe Archange-
lus duxit & reduxit Tobiam ſanum, ejusque Pa.
tri reſtituit viſum, & fecit eum videre lumen cœ-

li: ſic tu ò medicina, per iſtam ſanctam bene-

dictionem & virtutem Spiritûs ſancti, quam in
te infundo, reſtitue ſanitatem creaturæ Dei N.

Nam altiſſimus creavit te de terra, ut ſis medici-

na ſanitatis, & medicina pacis, conſolationis, &
benedi ctionis: ſit ſuper te virtus Spirits † ſan-
Ri, & virtus divina tecum ſit ad ſanandam crea-
cturam Dei N. ab omni m

us

aleficio & infeſtationi-

t
Deuomnhe
pinbiium
nnſin
tuechen
Nbenl Un
megheln
en, Monn
Unnewine⸗
ſ(ettrue, en
Erſtelnn
ſelrioren
aine)t
feto
Tüppun
Comemnn
Loni
B

Benel

el A
Verl Do

nizgur
Ceecleer
Inſlcur
tin 0

= =

leniontu
mIebunt
Ntenrnorbee

tmm Kne
ecic kſeg

Pürfmn, X
Dumn, gnt

Alrreinme.

nenellenan
CApoi Huiu
Munm A

omonm
4
e
nmelnkic

ſoocumte.

N. .
ſli,

rr AN
eall ln
eevel
cint,

D

CNAcNe
ulnen, An.

Benedictionum. 203
bus ſatanæ. Tandem in nomine illius, qui eſt
Deus omnipotens, Deus exercituum, qui facit
mirabilia magna ſolus: accipe, medicina, vir-
tutem Spiritús † ſancti, ut ubicunque attigeris,
virtute divina à corpore creaturæ N. expellas
omnem infirmitatem, tumorem, & dolorem,
omneéque maleficium, incantationem, ligatio-
nem, ſignaturam & facturam ſibi facam, &
omne vinculum diabolicum confringe, diſſipa,
deſtrue „evacua, extirpa, eradica, vome, vel
per ſeceſſum emitte, prout magis expedierit, ſi-
ne læſione aliqua animæ & corporis: prout ego
in nomine JEA Chriſti expello † confringo † diſ-
fipo deſtruo † extirpo † eradico † & ad mihilum
redigo à cotpore ipſius creaturæ Dei N. & infun-
do in te omnes benedictiones æterni Dei. In
nomine Patris & Filii f& Spiritùs ſancti. Amen.

Aſpergatur.
Benedictio Cereviſiæ, mulſi, vel alterius
potus.

Verſ. Adjutorium noſtrum &c.
Verſ. Dominus vobiſcum. &c.
Oremus.
Omine ſancte, Pater omnipotens, æterne
—Deus, qui feciſti cœlum, & terram, &

omnia quæ in eis ſunt: Rogamus te, in nomine

JEſu Ohriſti, unigeniti Filii tui, ut ſanctificaref
& benedicere digneris cereviſiam iſtam (potum
iſtum) ſicut benedixiſti ſex hydrias in Cana Ga-

lilææ , ita convertere digneris materiam iſtam

potus

204 Theſaurus

otus, in ſuavitatem & hilaritatem Iætitiæ ſpiri-

tualis, ſervis tuis, qui in fide catholica credide-

runt. Per eundem Dominum &c.
Omine Deus Pater omnipotens, ſtatutor
omnium elementorum & fructuum, qui

per JEſum Chriſtum Filium tuum Dominum

noſtrum ſubſtantiam hanc in refocillationem fi-
tis, & corporum ſalutem efe voluiſti, te ſuppli-
ces deprecamur, ut exauditis orationibus noſ-

tris, cam tuæ pietatis aſpectu ſanctifices †: aque
ita omnium ſpirituum immundorum ab ea rece-

dat incurſio, ut quicunque ex ea ſumpfſerit, ei

3₰.

gratia tuæ benedictionis † adveniat, & mala om-

nia te propitiante ab ea procul recedant. Per
eundem Dominum noſtrum &c. Amen.
Aſpergatur.
Benedictio Puerorum, ſeu infantium cùͤm
primum in Eccleſia præſentantur à
parentibus.
Verſ. Adjutorium noſtrum &c.
Verſ. Domine exaudi &c.
Verſ. Dominus vobiſcum &c.
Oremus.

Ueeſumus Omnipotens Deus, Pueris iſtis

(vel Puero iſti) pro quibus (vel quo) tuam
15,

deprecamur clementiam, benefdicere digner

& per virtutem ſancti Spiritùs corda corum (vel
cor ejus) corrobora, vitam ſanctifica, cafſtitate
decora: & ſenſus eorum (vel ejus) in bonis o-

7

== =

etum

potetiole
(lern Lenni

— —

n.

MIid

GCoraba

lecei
ſcl btnen
ſl Benel
e
Nomen⸗

l UNtere

liN
cenben

adonnn

,
ſee
lperilo⸗
ſule n
here eos:

Aelien

Eeſlcell

lr) ſent
8
mocenti⸗
Il Ed

umbene

lr, te D
N8 Ei

Benediclionum. 205
N peribus mupirc, & informare: & ab omnibus
i diabolicis ac humanis fraudibus & inſidiis tua
. protectione & virtute tueri, & tandem ad re-.
quiem æternam perducere digneris. Per Chriſ-
Gen kumm tum &c. =
mm, d Pſal. Laudate pueri Dominum, e veſp. Dom. eum
um Dimn Gloria Patri. &c.
Plnnent Kyrie eleiſon, Chriſte eleiſon. Kyrie eleiſon.
Nun ein Verlſ. Et ne nos inducas in tentationem. &c.
iibug VWerſ. Benedic Domine Pueris iſtis (vel Puero iſ-
littefeg ti. Reſp. Et invocetur ſuper eos (Vel eum)
unaeen nomen Domini Dei noſtri. ð
Inyen,4 Verſ. Videte, ne condemnatis unum ex his pu-
Kmon. illis. Reſp. Quia Angeli eorum ſemper vident
tednt. Nee . faciem Patris mei, qui in cœlis eſt. .
Oremus. —
DOmine JEſu Chriſte, qui parvulos tibi ob-
nime latos, & ad te venientes complectebaris
umumonn ponat manus ſuper capita puerorum) manusque
nuI? ſuper illos imponens benedicebas, atque dicebas:
ſinite parvulos venire ad me, & nolite prohi-
bere eos: talium eſt enim regnum cælorum, &
Angeli eorum ſemper vident faciem Patris mei:
reſpice quæſumus ad Pueri vel puellæ (Ri fuerit
unus) ſeu puerorum vel puellarum præſentium
td innocentiam, & ad ſuorum parentem devotio-
uu nem, & clementer eos hodie per miniſterium
um meum benefdic, ut in tua gratia, & miſeri-
u cordia ſemper proficiant, te ſapiant, te di-
Kn ligant, te timeant, & mandata tua cuſtodi-
iu ant; & ad finem optatum feliciter perveniant
. Per

1

206 Tbeſaurus
per te, ſalvator mundi. Qui cum Patre & Spi-
ritu ſancto vivis & regnas Deus in ſæcula. Reſp.
Amen.
Oremus. 3
RFſpice, quæſumus Domine, ad præſentium
puerorum (vel præſentis hujus pueri) de-
votionem: ut in tua gratia & miſericordia pro-
ſiciant & creſcant, & cum ſancta bene dictione
tua in gratia cæleſti conſerventur, & poſt hanc
witam ad æternam ſalutem perducantur. Per
Chriſtum &c. . .
Sacerdos imponens manus ſuper eos (vel eum) cum ſig-
o crucis dicitt 7:
Benedictio Dei omnipotentis Paftris, & Fiflii,
& Spiritus † ſancti deſcendat ſuper vos, & cuſto-
diat, & dirigat, & maneat ſemper. Amen.
SS Aſpergantur.
Benedictio ad pueros inducendos veſte
ex voto.
primd benedicantur veſtimenta.
Verſ. Adjutorium noſtrum &c.
