tem ſuam hominihus communicare, æternaâm-
e gloriam à vobis ſpiritibus immundis amiſ-
am, juſtis elargiri voluit; alios præmittens ante
ſui ortum Patriarchas & Prophetas: alios poſt
ſuum adventum creans Apoſtolos; alios poſt glo-
rioſum in cælos aſcenſum deſignans Martyres; a-
lios Pontifices, alios ordinans Confeſſores atque
Doctores, aliosque Virgines & continentiâ præ-
ditos; de quibus omnibus à Joanne audiſtis, tur-
bam vidiſſe magnam, quam dinumerare nemo
Valeret, ex cunctis gentibus, tribubus, populis,
linguis; ſtantes ante thronum, in conſpectuAg-

SAbientiam Sanctorum narremus omnes, &

652 Theſaurus
mi, amictos ſtohis albis, habentes nomen Dei
Tetragrammaton ſcriptum in frontibus; pal-
masque in eorum manibus, in ſignum victoriæ
tenentes, quam de vobis infermi hoſtibus referre
digni fuerunt. “
anc iĩgitur feliciſſimã, lucidiſſimã inclytamq;
Beatorum copioſam turbam, &cæleſtium arma-
torum exercitum invictiſſimum, in noſtrum au-
Xilium humiliter invocantes, ut vobis hanc Dei
creaturam infeſtantibus occurrat, vos mecum
conjuret vos adjuret † vos exorcizet f ut virtute
Omnipotentis Dei Patris Dei Filii Deique Spi-

ritus ſancti † cogamini (ſive unus, ſive plures ſi-

tis) Saeerdotis obedire voluntati, & ad mei nu-
tum, atque præceptum, tanquam excelſi Dei mi-
niſtri (licet immeriti) incunctanter cedere, ut
videlicet, ſi hic ſimpliciter maneatis, illicò, abs-
que ullius læſione creaturæ, procul abſcedatis, &
Veloceęs fugiatis, ampliùs ad eam non reverſuri.
Si verò ſub alicujus maleficii, atque incantationis
detentione, hic, ſive intus, ſive de foris commo-
ramini, per aliquod ſignum, pactum, dictum,
ſcriptum, opus, & artem, quomodolibet, ſive
ab homine, ſive à ſpirituali potentia compactam,

initam, efformatam; ſive mediatè, ſive imme-

diatè: per auctoritatem ſacerdotalem mihi con-
ceſſam, & in nomine Dei Sother † Sabaoth A-
donay † Tetragrammaton † & per merita San-

Rorum omnium, vos omnes exorcizo † adjuro

cogo † nec non cunctis vobis faventibus, Vos
juvantibus, ac impedientibus impero f† huc illa
adducere: vel cuncta mala figmenta veſtra Hix.
ic⸗

Hothon

eademm
(geo an
A verol
Del ulſs
cte auden
erprecin
ialtrunenn
Gwicor
onum, An
etaruen,
run ac
Ebiof ee
lotental
Qoit
Cunmnorant
Uitie ſict
klockariane
Aceli, gu⸗
Eaſpirins
nlerni ſept

Llillos a

femalium
le mome
Oneci
kenppereti

ſocin
Ulonit

Naagentiu
n, liel

4

dor
wnnhen
W
niinte
Akinr
nhobn
Tbukar!
1,un
Ukfuim
ſeſinnt⸗
Kaltnennn⸗
ldan⸗
telne
,Un
cnvt
rirnn
elcn
uuumd
l
õ

Benedictionum. 65 3
dicta omnind evertere, uti & in præſentia ego ip-
ſe, eàdem ſuperna Dei mihi mihi tradita virtute,
& in Altiſſimi nomine deſtruo † ſolvo † abſolvo
† deleo atque ad milum redigo †
Si verò intrà, vel extrà hoc humanum corpus,
aliqua viſibilis vel inviſibilis adſit potentia, quæ
Dei juſſis, per me injunctis, & injungendis reſiſ-
tere audeat, opem ferendo, obſtando, aut ali-
ter præcipiendo: ego ipſe Dei miniſter, Deique
inſtrumentum, nomine potentiſſimæ, atque in-
dividuæ Trinitatis, nec non & omnium Ange-
lorum, Archangelorum, Patriarcharum, Pro-
phetarum, Apoſtolorum, Martyrum, Confeſ-
ſorum ac Virginum, illam exorcigo adjuro †
debilito † deleo † ac penitùs deſtruo † in nomine
& potentia ſanctiſſimæ Trinitatis †
Qud ſi tuùm vos, tùm ſocii veſtri ubicumque
commorantes, conſuetàâ veſtrà, atque diabolicâ
duritie, ſacerdotalibus inſtitutis atque pra ccpri⸗
reluctari audeatis: iterum ego ipſe, nomine Dei
excelſi, qui mundum ex nihio condidit, & rebel-
les ſpiritus jure optimo ob corum ſuperbiam in
inferni ſeptis æternaliter clauſit. Condemno vos,
& illos ad augmentum pænarum veſtrarum in-
fernalium accidentalium: ita ut ſingulis quibus-
que momentis augeantur contra vos ſemper,
onec mihi, excelſi Dei miniſtro adamuſſim ob-

temperetis. Verba igitur conjurationis meæ vo-

bis, ſociisque veſtris, cujuscumque ordinis, Ve-
lut ignis, ſulphur, ac ſpiritus procellarum de cæ-
lo cadentium ſint, ad veſtrum ommium crucia-
tum, flagellum, ardorem, ac ſine ſine tormen-
Num. a=

—

6 54 Theſaurus
Sanctorum igitur exercitus in cælo gauden-
tium vos damnatos mihi parere cogat † vos tur-
piſſimos, juxta præfatum meum propoſitum &
ſententiam obtemperare coarctet vos coerceat
† vos exorcizet † vos adjuret † vos conjuretᷣ vos
ad cedendum compellat † Et ego iterum, nomi-
ne tremendiſſimæ Maſeſtatis, in throno divinita-
tis excelſo ſedentis, vos conjuro † in nomineùg-
ni, ſtantis in cælis, tanquam occiſi, vos flagello †
nomine Dei Jehova, vos debilitò † nomine bei
Agla, vos incendo † nomine bei Sabaoth, vos
peſſundo † nomine Pei Agyos, Vos percutio †
nomine Pei Otheos, vos fugo † nomine pDei A-

thanatôs, vos jaculis confodio † conjuro vos per

Deum vivum † per Deum verum † per Deum
ſanctum † per Deum unum † conjuro vos † per
Dei Majeſtatem, quæ ab Angelis & hominibus
adoratur. Adjuro vos † per Sanctum Sanctorũ;
ui promiſit Abrahæ, ſemen ſuum ſe aucturum
fleun cæli ſidera; & veluti arenam maris, quæ
numerari nequaquam poſſunt. Conjuro vos †
nigerrimas belluas, per Peum ſummum, qui po-
ſuit animas ſervorum ſuorum lapides vivos in
templo gloriæ ſuæ; voôsque damnatos ſpiritus,

lapides duros, & meortuos, in inferni bar athrum
præcipites labi juſſit. Conjuro vos infames dæ-

mones † per Dei ſapientiam, qui permiſit ſervos
ſuos electos in paucis vexari; ut in multis bene
diſpoſiti virtutum probationibus, illos dignos ſe
inveniret: vos autem in malo pertinaces, abs-
que fine, & præmio, perennibus affici cruciati-

bus. 6

conir⸗
zEnmien
0:nON
no Pr
riradine
n Ktellar
Npernis,
etuns l
ntl den
hetu an
cohMOlit
jer Miin
iol/
Kect: oph
ſpiris

ai
Geltrum, 0
Rtua
nielegitiul
eluti aur
M
enpiternis
Coojmon.
Utletherent
Korummo
Kvos Dei

hiin hin

t inconci
Korum.

I chim
ite nonf
Clerere

Ipe
aifſae
AcoN
Nitenn;.
ſtronttr
n fate
ofronm
entt n

DNm

mrht4.
Nuorcehe
niNen
nd uff

M
10

in
„,E
1
EN

4,M

Benedittionum. 655
Conjuro vos per Dei clementiam, cujus gra-
tia & miſericorcdia eſt in electos ejus tantummo-
do: non autem erga vos, qui in æternum omni
bono privamini. Conjuro vos † per Dei pul-
chritudinem, qui poſuit ſpeciem cæli, glori-
am ſtellarum: ſervorum videlicet ſuorum in
ſupernis, Dei lumine luceſcentium in per-
petuas æternitates: illo inquam lumine, ò dam-

nati demones; quod vos peccantes der.

2. ——2 . „ . .
petuòô amiſiſtis, atque indeficientibus tenebris

convoluti eſtis. Conjuro vos † ſceleſtiſſimos

per Dei magnificentiam, qui laudabiles viros
glorioſos, parentes noſtros, in generatione ſua
effecit: opprobrium inducens ſupra vos proter-
Vos ſpiritus infernales qui ante D. Majeſt. vos
ſunplires proſternere renuiſtis, & Creatorem
veſtrum, ingratiſſimi, reliquiſtis. Conjuro
vos ſpurciſſimos dæinones per Dei bonitatem,
qui elegit juſtos ex omni carne: dealbavit eos, &
Veluti aurum igne probavit illos: Vos autem
Ktirnus tartarei regni reprobavit, flammisque
empiternis concremandos merito deſtinavit.

Conjuro vos execrabiles †per Dei gloriam, quæ

uti æthereus refulgens ſolin clypeos aureos, San-
Gtorum montes ſplendere fecit; ex qua exarſiſtis
& vos Dei hoſtes, Deique rebelles, tamquam

ignis in ſpinis: quoniam magna ſunt excelſi ope-

ra in concilio juſtorum, congregationéque San-
torum.
Hi enim ſunt, quos delegit Dominus in cha-
ritate non ficta. ſunt, qui ſuum ſuper cun-
cta dilexère factorem; & Eſum Redemptorem,
in

656 Theſaurus

in vita ſua, ex tota anima, ex toto corde, exto-

ta mente; item & proximos tamquam ſe ipſos,

propter Deum ardentiſſimo proſecuti ſunt amo-

ris affetu. Hi ſunt, qui ſuum ſequuti ſunt Do-
minum Redemptorem in morte ſua. Hi ſunt,
qui ad cælorum venerunt culmen de tribulatio-
ne magna, laveruntque ſtolas corporum ſuorum
in ſanguine Agni: IIlius, inquam, Agni, quem
magnus præmonſtravit Baptiſta, dicens: Ecce
Agnus Dei, qui tollit peccata mundi. Mundi

crimina ſuſtulit Dei Filius Eſus, hominum vi-

delicet, non Angelorum apoſtatarum, non ſpi-

rituum immundorum, non veſtra, dæmones
perverſi, qui obſtinati, atque radicati in ſceleribus
Veſtris permanſiſtis. Hi ſunt, qui fortiter cum
Irſu in tentationum, & paſſionum ſuarum cer-

tamine perſeveraveêre. Hi ſunt quorum ſublimia
opera voces ſuas in omnem effuderunt terra-

rum orbem. Hi ſunt, quorum doctrinaâ, uti iolis

ac lunæ ſydera, ſancta refulget Eccleſia. Hi ſunt
lydE. uIg

lucernæ, ſuper ipſius Eccleſiæ candelabrum
poſitæ, ut lucem irradient omnibus, qui intra

Dei habitant domicilium: non autem vobis ob- Frenon

ſcuriſſimis, teterrimis nigerrimis, qui tenebras
dilexiſtis magis, quàm veram Dei lucem. Hi
ſunt, qui magna excelſi opera pleno ore annun-

ciaverunt, & facta illius valdè mirabilia intellec-

tu firmiter perceperunt. Hi ſunt, quorum os in-
defeſsè Dei ſapientiam meditabatur, & aſperna-
patur mundi ſtultitiam. Hi ſunt, qui nefando-
rum, ac tyranorum principum juſſa fortiter
eontemnentes, præmia meruére perpetua. Hi

undt

ent Anp

08 tang
lemnone

is. Hi

ladep

es thite
Hiſunt.
ſ M

ſle

ſis gii
Crfnvamm
llumg
Nabaoch
ies,
nt, gui
Unt que⸗

ito. B

Coch

n grätii

melni,

erni cult
Pidespr

ue ubl

UI.

==

1
es: un
uumdr

Ur in

di N
Onnnun
I, NoN

Menae

lcenbrs

m n

moc

1K

Benediclionum. 657
ſunt, Nazarei candidi, ſplendorem Dei Eloym
dantes, & adversùs tenebras veſtras jugiter con-
certantes. Hi ſunt, qui non eſurient, nhequé ſi=
tient ampliùs, nec ſeveritatis;, atque juſtitiæ ſol
ſuper illos cadet, ſed nec ullus afflictionum æſtus
eôs tangere poterit: quibus & vos infeliciſſimi
dæmones meritò ſine fine ardetis in pænis veſ-
tris. Hi ſunt; qui fide vincentes regna; Altiſſi-
mi adepti ſunt cælorum promiſſa. ſunt, gen-
tes mites, tranquillæ, habitantésque confidenter.
Hi ſunt olivæ fructiferæ in doemo Dei in excel-
ſis. Hi ſunt, qui neque mortem, egurluctänt⸗
neque clamorem, neque dolorem guſ abünt am-
plius: quia ipſemet omnipotens omnem jam la-
chrymam ab eorum oculis tergere dignatus eſt.
Hi ſunt, qui beatitudine pleni, in domo Domini
Sabaoth perpetuò commorantur. Hi ſunt pal-
mites, kaſti excelſa vite germinantes. Hi
ſunt, qui ex toto corde Deum ipfum exquiſie-
runt, quem & vos, beneficii immemores, deſe-
ruiſtis. Hi ſunt paradiſi fontes, qui exemplis, at-
que doctrinis terram deſertam, & ſterilem irri-
gare non deſinunt. Hi ſunt nubes, rorem ſtillan-
tes gratiarum à Deo deſuper orbem: attamen
ignem, atque tonitrua contra vos peſſimos in-
ferni cultores validiſſimè erumpentes. Hi ſunt
lapides pretioſi, quibus plateæ Jeruſalem cæleſtis,
atqueè ſublimis ſterni dicuntur. Hi ſunt ſtellæ,
maximo cum ordine in cæleſtibus motum ha-

bpentes: unde & vos miſeri dejecti fuiſtis poſt lu-
ciferum principem veſtrum. Hi ſunt, quorum

animæ in manu excelſi repoſitæ; ideoque eas
Tt mor⸗

7

658 Iyeſauris

mortis tormentum, ac cruciatus tangere num-

quam poſſunt. Hi ſunt aurum in fornace tribu-

lationum probatum, acceptumque à Deo, quaſi
holocauſti hoſtia in ſublime recepta. Hi ſunt,
quorum capita coronâ aureà à Domino redimi-
ta fuère, in ſignum ſanctitatis, in gloriam hono-
ris, opusque fortitudinis ſingulare: quæ quidem
corona, infeliciſſimi ſpiritus, cecidit jam, jam
cecidit de capite veffro elatione pleniſſimo:
cumque ingratè contra Deum veſtrum peccaſtis,
illius loco, cornua, veluti brutis animalibus, ger-
minata ſunt vobis, in opprobrium falſæ veſtro-
rum arrogantiæ. Hi ſunt, quos replevit Deus
ſpiritu ſuo, & intelligentia, & ſcientia: quæ om-
nia vos dæmones, ictu oculi, miſerandum in mo-

dum amiſiſtis, cum conditorem veſtrum colere

renuiſtis. Hi ſunt, qui velut imbres miſerunt
nobis eloquia ſapientiæ, & in oratione confeſſi
ſunt Domino: quem vos impii reliquiſtis; ac
per terrarum gyrum mendacia, hæreſes, falſa
dogmata, peſſimasque Omulgare doctrinas
nequaquam deſiſtitis. Hi ſunt, qui operati ſunt,
ac parvulos docuère cœleſtia; factis videlicert, &
ſermone Deum jugiter confitentes: ideôque
magni & excelſi in cælorum regno vocati ſunt:
unce vos miſeri, qui quondam eratis magni,
ræcipites corruiſtis. Hi ſunt, qui contra veſtrum
luciterinumn inſtitutum elucidaverunt Deum: &
ided æternæ cum ipſo vitæ ſortem fuerunt adep-
ti: quam etiam cum ipſomet principe veſtro vos
miſeri amiſiſtis. Hi ſunt, guorum ſemen à Deo
numquam deſertum fuit; ſicuti dereſiquit ip-
emet

pet 705

. old 6

Gula.
(ſeuni
Lofurn
lcarev

Ayener

Veln,

Wocicu

gaorun
Deumd
eno
cneul
ſottance
ſeltistin
Cod id
Coptnti!

(uln Dec

OoNgaud
lavor
Notmine.
Utute
Dantiurm
fuin ad
Gitione
10 co⸗
jam
uo vog
Petarun
Ilkun
per
nbr,

=

Irn.
iag
le
nm.

IDtet
Neu
rr-

miotnd. .

er

amen
neconcl

Otin
En

4bert

foN.

Benedictionum. 659
ſemet vos ingratiſſimos in æternum: ideôque
corpora eorum fuerunt in pace tumulata, atque

ſepulta. Hi ſunt, qui quaſi ſplendor fimamenti,

& veluti ſydera in perpetuas fulgent æternitates:
quorum lumen nunquam veſtris in latebris co-
ruſcare videbitur. Hi ſunt, qui de mundi Libano
advenerunt, & coronam adepti ſunt ante Re-
gem, atque honorificè in ſedibus, ubi vos per
modicum ſedebatis, collocati fuêre. Hi ſunt,
uorum memoria, mortis eſt expers, & apud
Peum & homines valdè inclyta: veſtra autem,
ò dæmones, recordatio cum ſonitu periit, atque
ictu oculi in inferni ſedibus conſepulta fuit. Hi
ſunt tandem, qui adduéti fuerunt poſt regem, de
veſtris triumphantes verſutiis: quoniam laquei,
quos ad deceptionem illorum impié paraſtis,
contriti ſunt; ipfſi verò liberè remanſerunt, &
cum Deo ſuo, ac Redemptore Eſu in æternum
congaudere cernuntur. .
In nomine igitur ejusdem JEſu Nazareni † in
nomine JEſu electorum capitis † in nomine ac
Virtute Eſu Regis Regum, & Domini Domi⸗-
nantium † vos diabolos iterum conjuro t ite-
rum adjuro † iterum eodemque pacto, con-
ditione, forma, mente, qua ſupraà, exorci-
2z0 † coarcto t urgeo †ut meis pareatis manda-
tis, jam vobis injunctis, atque injungendis. Exor-
cizo vos damnatos † per Eſum Chriſtum, Pro-
phetarum objectum † exorcizo vos per JEſum

Chriſtum Patriarcharum Principem † Exorcizo

vos per IEſum Chriſtum, ſummum Apoſtolo-

lorum Præceptorem. Exorcizo vos tartareos ci-

Tt 2 Ves

66 Theſaurus

ves † per Eſum Chriſtum, Evangeliſtarum Doc= nun

torem. Exorcizo vos execrandos † per JEſum
Chriſtum, Martyrum Præcurſorem. Exorcizo

vos belluas † per Eſum Chriſtum, Confeſſo-

rum Exemplar. Exorcizo vos monſtra inferna-
lia † per Eſum Chriſtum, Pontificum normam.
Exorcizo vos infames † per JEſum Chriſtum;
Virginum ſpeculum. Exorcizo vos malignos
dæmones per Eſum Chriſhum, continentium
fortitudinem. Exorgizo vys turpiſſimos † per
JEſum Chriſtum, Doctorum Magiſtrum. Exor-
cizo vos ſceleſtiſſimos t per JEium Chriſtum,
coronam Sanctorum omnium. Exorcizo vos
mendaciis aſſuetos † per Mariam, almam Dei
Matrem. Conjuro vos tartareos † per Mariam
Virginem, Patriarcharum Reginam. Conjuro
Yos lupos infernales † per Mariam Virginem,
Prophetarum Dominam. Conjuro vos ſcara-
bæos † per Mariam Virginem „Apoſtolorum

Magiſtram. Conjuro vos abyſſi dæ'mones † per

Mariam Virginem. Evangeliſtarum lucem. Con-
ro vos canes rabidos † per Mariam Virginem,
artyrum ducem. Conjuro vos veneficos Tper
Mariam Virginem, Coônfeſſorum Princj pem.

Conjuro vos ranas fætidiſſimas † per Mariam

Virginem, Virginum caput. Conjuro vos bu-

balos per Mariam Virginem, Sanctorum Im-

peratricem, ut mea ſine cunctatione exequamini
juſſa, nomine Altiſſimi vobis mandantis, præci-
pientis, atque validiſſimè fugam ab hoc corpore
imperantis † S=ð
Sed ulteriùs, exorcizo vos diabolos † per dae
Ro

tum!
enten
Ngue
torian
etnalen
leſcenle
getnila

Hicl

cunmct

ope
er
Daeſf
ſetitum)
Cocn ten
Ukvelun
Coruleant
luenn
Crbuntu
erſanen
Dehencin

(llorun

lmiht
lmenct
Tlllmme
pezopel
rarn 41
Unckos 4
bito
nſſim
lecel
unen

ki
NI

IN
N
Niittt
lnn
n
Gnin,
oo
ual
Muun
Coe
ſtuen
Ctoonn

Benediclionum. 661

ſtorum Angelorum choros, & præcipuè per
ſanctum Michaelem, Principem cæleſtis militiæ,
potentem in prælio, quique contra luciferum,
Vosque pertinaces deæmones fortiſſimam fecit
victoriam; ac validiſſimè cunctam veſtram in-
fernalem debellans potentiam: ad cujus de cælo
deſcenſum concutitur mare, terraque ſimul con-
tremiſcere dicitur, “
Hic Dei Egęleſiæ præpoſitus fuit, ut pugnet
cum dracone acerrimè, atque in adjutorium Dei
opula Veniat. Exorcizo vos perverſos diabo-
os† per ſanctum Gabrielem, Virginis Mariæ,
Deique ſponſalium nuncium ſingularem. Hunc
Veſtitum lineis vidiſſe teſtatur Daniel, & accin-
Gum renibus auro obrizo; habentémque cor-
pus veluti chryſolitum, ac faciem, quaſi fulgurem
coruſcantem: oculi autem ejus lampadi ſimiles;

alia ue membra ad modum æris candentis de-
ſcribuntur. Exorcizo vos ingratiſſimos ſpiritus †

per ſanctum Raphaelem, qui Dei potentia ap-
prehendit, ligavitque demonem . gyptium;
oculorum lumen Tobiæ reddidit, eripuit fi-
lium à piſce devorante, illumque domurn inco-
lumem duxit, atque reduxit. Exorcizo vos ne-
quiſſimos dæmones † per ſanctos Angelos, Prin-
cipes operum Dei, præſtantiſſimæ vVirtutis duces
coram Altiſſimo. Exorcizo vos nefarios † per
ſanctos Angelos, qui apparuerunt Loth, atque
hoſpitio fuerunt ab eo recepti. Exorcizo vos
veriutiſſimas inferni vulpes per ilum Angelum,
qui de cælo clamans, vocavit Abraham † peril-
los etiam, quos vidiſſe narratur Jacob † per illum,
Tt 3 qui

6e. Tbkeſaurus

1 2
ui præcedere dicitur Dei caſtra † per illum, qui

etit contra Balaam † per illum Angelum vos
exorcizo † quem vidit Gedeon: per illum, qui

apparuit Annæ ſterili † per illum cæleſtem Spiri-
tum vos adjuro, qui fuit ultor populi David, il-

lius occidendo plebem † per illam Angelicam po-
tentiam vos infames exorcizo † quæ loquuta eſt
ad Eliam Thesbitem † per illam, quæ percuſſit
de caſtris Aſſyriorum centum o&ginta quin-
que miillia † per illam, quæ piam Judicth cuſtodi-
Vit in Holofernis obtruncatione † per illum
Angelum vos conjuro † qui deſcendit cum Aza-
Tia ac ſociis in fornacem † per illum, qui in lacum
leonum deſcendit, ut Danieli aſſiſteret † per il-
lIum, quem in vertice apprehendiſſe Habacuc,
atque in Babilonem aſportaſſe ſcribitur. Con-
juro vos dæmones pertinaces † per ſanctumAn-

gelum vociferantem cum ſocũis juxta paſtorum

caulas, & illis gaudium magnum de inclyta Eſu
Dei PFilü Nativitate annuntiantem. Per illum,
qui in ſomnis admonuit Joſeph de fuga, quam
arripere illum oportebat cum puero, & Maria
ſemper Virgine, ejus conjuge, Deique Matre †
Exorcizo vos per illos Angelos, qui ad Eſum
Dei Genitum acceſſerunt, miniſtrantes illi poſt

triumphum, quem de ſatana principe veſtro po-
tentiſſime retulit in deſerto † per illum, qui aquæ

. . . X . .
motum in piſcina, à Deo miſſus, faciebat † per
illum, qui Dei Filium cohortabatur in horto ad
inſtantis necis agoniam, † per illum vos conjuro,

qui lapidem ſepulchri magno cum terræ motu

revolvit. Per illum, quem Maria Magdalena ſe-

den-

em
1. 40

etium
ketunn
un ſunt
Gehum
Croni
ſacemh

— = — =

denn.

Dilenir4
ſcbountor
1 Cenota

impreſe
os, pe

ſorturmn

(hantet

Ohlortio
Cumoblbi
orczon
Tinun ei

Uecelin⸗

Un borte

ento

rint

Nanmen

Morf ei
Ltelegt
Mliſlimo
Urin

4

ð3ME.

Dheun
⸗
Alner,
r. C
Cdnner
in

Nſaſi

Benediclionum. L 663

dentem vidiſſe in albis legitur, juxta JEſutumu-

lum. † Conjuro vos immundos dæmones † per
illum Angelum, qui carceris oſtia Petro aperuit,
ejusque catenarum vincula ſolvit. Per illum,
qui Baulum etiam illæſum de carcere exemit †
per illum, qui Philippo eſt loquutus, ut baptiza-
ret Eunuchum † per illos Angelos vos conjuro †
ui ſunt præſides Eccleſiarum, & populorum fi-
deliurn †per illos, qui ſtare dicuntur in circuitu
throni Altiſſimi in cœleſtibus, quique videntes
faciem Patris, laudant Agni virtutem, & fortitu-
dinem magnam. † Perillos, qui ad diverſa mi-
niſteria à ſummo omnium conditore milli de-
ſcribuntur à ſancto Joanne in Apocalypſis libro,
ad denotandum Dei magnalia tum præterita,
tam præſentia, tùm futura. † Conjuro vos dia-
bolos, per novem Angelorum choros in tres di-
viſos turmas, quæ Hierarchiæ nuncupantur, ut in-
ceſſanter divinæ adſtent Majeſtati: è quorum
conſortio vos miſeri, ac infelices ſejuncti ob veſ-
tram obſtinatam ſuperbiam, confuſim cecidiftis.
Exorcizo vos perfidos † per ſanctos Angelos, ho-
minum cuſtodiæ à Deo ſalutari noſtro benignilſ-
ſimè deſtinatos, ut nos amabiliter inſtruant, diri-
gant, hortentur, protegant, tueantur, avertant,
conſolentur, ſanent, & tandem ad Deum ipſum
ac proximum noſtrum perfectiſſime diligendum
infſamment. Et præcipuè exorcizo vos nequiſ-
ſimos † per Angelum hujus creaturæ N. cuſto-
diæ delegatum, quem contra te, voêsque omnes
jiniquiſſimos ſpiritus in hac ærumnarum palæſtra
ſupplex invoco; necnon & Angelum meum di-
Tt 4 lec-

664 Teſaurus
lectum, cujus tutelæ ſuperna ſum pietate com-
milius, hunuliter precor, ab eôque efflagito, ae
devotiſſimè, quantum in me eſt, eum veneror,
ut una cum Angelis Quſtodibus harum adſtan-
tium creaturarum me validam, & hoc in bello
potentem reddant ad vos compellendos, ad vos
dejiciendos, opprimendos, atque ab hac crea-

tura, Chriſti ſanguine redempta, procul pellen-

dos; ita, ut numquam in ea, vel circa eam am-
pliùs locum obtineatis.
Qonjuro vos præcipuè † per Archangelos,
quibus altiſſimorum miniſteriorum eſt cura; qui-
que ſummi nuncii dicti ſunt; ipſi namque à Dei
creaturis vos diabolos expellunt, & ſublimia, at-
que occulta revelare aſſolent. Conjuro vos in-
ferni colubros † per virtutes cœlorum miracula
perpetrantes; præſules & ſummos Eccleſiæ mi-
niſtros edocentes, & cohortantes. Conjuro vos
Dei rebelles per Angelicas Poteſtates, compri-
mentes vos diabolos, cælorum apoſtatas, ne veſ-⸗

tra virtute ac voluntate perversà nos lædatis; &
juſtos in Via Virtutis, atque laboris hortantes, ne

fortè à bono deſiſtant ſam cæpto. Conjuro Vos

nequiſſimos † per Principatus, qui cæteros, qui-
bus præſunt, ſpiritus, ad divinum miniſterium
implendum ſummopere diſponunt; conſervant
in unitate regimina; inſtruunt ſubditos majori-
bus exhibere reverentiam; tantummodo ad bei
honorem juſtitiam exequi. Conjuro vos perfi-
dos † per Dominationes, quæ nullis ſubjicii di-
cuntur ſpiritibus: docent in ſpirituali certamine
Prælationis exercere officium; ac ſervili rejecto
timo⸗

We,
juro)
tnus,
udii
Uin, Cin
udinenn
eritxel
Piritbu
nan
perden
Tuman

ur.

Arine
ſellace
Uigerumo
Angslorn
lnunet
lemernm
Hrordi
Gant,
unciyes
Doces;
Gllimico
muginen
koltores
Uuminro
dobsare⸗
Uunt.
Hrorci⸗
mn Sn

ccernin

wute

inen
usg
nethei
nn 1.
Wn
lnd.
cirn

1,u01
rl

Benedictionum. 66 5
timore, Deo inceſſanter inſtruunt famulari.
Oonjuro vos per Thronos † in quibus ſedens Al-
tiſſimus, ſua per eos decernit, ac deſignat occul-
ta judicia. Conjuro vos obſtinatos per Cheru-

bim, divinis præ cæteris perfuſos radus; & pleni-

tudinem lucis, quam à proximitate cùm prima
Veritate ſuſeipiunt, cæteris transfundunt cælorum
ſpiritibus, hominesque ad divinam ac ſummam
ducunt agnitionem. Conjuro vos teterrimos -
per Seraphim, qui divina ſuccenſi dilectione, eo-
rum ardore, cæteros ad Deum amandum accen-
dunt. Exorcizo vVes peſſimos † per beatorum
prælationes ſpirituum, in quibus perpetud abs-
que ulla controverſia perſeverant. Conjuro vos
nigerrimos † per confirmationem ſanckorum
Angelorum ex gratia † per confirmationem ip-
ſerum ex gloria per confirmationem eorun-
dem ex natura. ·
Exorcizo vos tandem † per omnes Angelicos
Spiritus, ac ſpiritales Poteſtates, quæ ſunt cælo-
rum cives. Aulici Dei Omnipotentis, Paradiſi
Duces; ſapientiæ, & ſcientiæ Doctores Vera-
ciſſimi contra hæreſes veſtras; hominum ad Dei
imaginem effe torum amatores zelantiſtimi,
ductores, Patroni, ac defenſores, animarum il-
luminatores; Cuſtodes pervigiles, qui mala à

nobis arcent, dolores leniunt, tentationibus re-

ſiſtunt.
Exorçizo vos damnatiſſimos † per ſanctos cæ.
lorum Spiritus, qui ſunt demonum deſtructo-
res acerrimi, everſores maleficiorum, adverſa-

tores inſtigationũ peſlimarum, protectores des.

Tt 5 tir.

6CG66 Thejaurus

titutorum, miſerorum, ac pauperum; cale-
factores tepidorum in Dei proximorumque di-

lectione, conſolatores afflicorum, deſpera.

torum refugium, oſtenſores myſteriorum Dei,
cohortatores debilium, & infirmorum. Con-
juro vos reptilia infernalia per ſanctos Angelos,
qui nos homines, in extremis laborantes, in crea-

turis fide corroborant, ad peccatorum pæniten-

tiam incitant, ad lachrymas excitant, ad ora-
tiones provocant, ad cæleſtia noſtras erigunt
mentes, ad ſalutis opera juvant, in paradiſum
vel purgationis locum nos perducunt, ibique a-

nimas ſæpiſſimè inviſere non ceſſant, donec pur-

Peir culparum maculis, cælorum januas ingredi

Deiparæ Virginis ſponſum digniſſimum. Præci-

eci benignitate dignemur; ad veſtras, ô dam-
nati dæmones, deſertas ſedes replendas: ubi ex-
ultantes, ſecum nos excipiunt Angeli ſancti, An-

geli lucis, Angeli Raei⸗ atque lætitiæ, mirifico

gaudio geſtientes ſuper nos peccatores, jam per

Pænitentiam de vobis palmam reportantes.

Tandem, ut Dei miniſter indignus, & per hoc
ſupra vos per ejusdem gratiam conſtitutus, vo-
bis impero, ut veſtram frangatis duritiem, ac
cedatis, non mihi, ſed Dei inſtrumento, Chris-
tique famulo † conjuro vos † per piſſimum Dei
Fili præcurſorem Joannem Baptiſtam, in ma-
tris utero ſanctitate donatum, Prophetarum vati-
cimo prædictum, ab infidelibus honore habitum,
auditum à diſcipulis, ac tandem ab impiis inno-
center occiſum. Impero vobis immundiſſimis
per ſanctiſſimum Joſeph Chriſti alumnum ac

ſ 1 obis
un DPe
ilElun
(eltis,
iaum
Sritn!
Ifrumn
er ſan
cleclion
ſtitutum
lorum
no li
W
enigenn
lolctun)
pulacke

er ſanch
Nornine
litetr
Gum Sim
dis hiri
Ohrikti
inisfpen
ret. Me
entespro
lrci
ehanun
. Dre

,de
hel
le
,A
Wein

0Ndlvn
4
e
erur.
onedl
X
li⸗
A*
GhN
nn
,

HBenediclionum. 667
pio vobiĩs perverſis hine fugam arripere f† per ſan-
Ctum Petrum, Apoſtolorum Principem, Chris-
ti JEſu in terris Vicarium, clavicularium regni
cæleſtis, de fluctibus ereptum, piſcatorem ho-
minum effectum, à Eſu magnopere dilectum,
Spiritu ſancto repletum, ac pro Domino cruci
affixum. Impero, vobis diabolis, ut, pareatis,
per ſanctum Paulum, Doctorem gentium; Vas
electionis effectum, Prædicatorem veritatis con-
ſtitutum, Spiritùs ſancti tubam poſitum, Apoſto⸗
lorum noviſſimum; cui, poſt multas clades,
pro Eſu caput fuit amputatũ. Impero vobis ne⸗
uiſſimis † per ſanctum Andream Apoſtolum,
etri germanum, cruci quoque affixum; per
ſanctum Joannem, à Chriſto præ cæteris diſci=
pulis dilectum virginitatis flore redolentem, qui-
que in cæna ſupra ejusdem Domini pectus recu-
buit, in quo revelatailli fuerunf arcana cæleſtia.
Per ſanctos Jacobum Majorem & Minorem: per
ſanctum Philippum, per ſanctum Matthæum,
per ſanctum Bartholomæum, cui pro Chriſti
nomine propria pellis ab impiis carnificibus
fuit detraéta: per ſanctum Thaddæum, per ſan-
ctum Simonem Apoſtolum. Præcipio vobis im-
piis ſpiritibus, ut obtemperetis, per cunctos
Chriſti Diſcipulos. Præcipio vobis mendacis-
ſimis †per pios Evangelicæ veritatis promulga-
tores. Mando vobis per omnes Sanctos, Inno-
centes pro Eſu nomine cæſos.
Præcipio vobis nefandiſſimos † per ſanctum
Stephanum Martyrum Principem lapidibus ab;
rutum. Præcipio vobis per ſanctum Laurenti-
um.,

669 Theſaurus.

um, pro Chriſti fide in craticula conſtantiſfimè
combuſtum. Præcipio vobis †per ſanctum Vin-
centium, pro Domino excarniſicatum. Præci-
pio vobis † per ſanctum Clementem, Ignatium,
Theodorum, Vitum, Blaſium, Januarium. Præ-
cipio vobis viliſſimis † per Divas, Luciam, Ca-
tharinam, Eulaliam, Agatham, Agnetem, Cæ-
ciliam, Anaſtaſiam, Barbaram, Irenem, Ireniam,
Dorotheam, Teclam, Urſulam, ſuis cum ſo-
ciis. Præcipio vobis †per omnes Sanctos, & San-
ctas Chriſti Martyres, celeberrimas inferni vic-
trices.
Præcipio vobis duriſſimis † per ſanctum Syle
veſtrum, Chriſti Vicarium; per ſanctum Gre⸗-
gorium ſummum bPontificem, & Eccleſiæ Doc-
torem † per ſanctum Hieronymum † Auguſti-
num, Doctorem maximum, atque hæretico-
rum malleum. Præcipio Vobis † per ſanctum
Ambroſium, Hilarium, Chryſoſtomum, Na⸗
zianzenum, Taumaturgum, Niſſenum, Alexan-
drum, Cyrillum, Urbanum, Zenonem, Bo-
naventuram, Carolum. Præcipio vobis † per
omnes ſanctos Pontifices, & Eccleſiæ Doctores.
Præcipio vobis peryverſis † per ſanctum Antoni-
um, Hüätionenn „Serapionem, Moyſem, Co-
lumbanum, Æ gidium, Onufrium, Gulielmum,
Paphnutium, Martinianum, Benedictum, at-
dgue Baſilium, præclariſſumos Monachorum pri-
mates. Præcipio vVobis obſtinatis per ſanctum
Antonium Abbatem, & flagellum veſtrorum
dæmonum valde terribile † per ſanctum Bruno-
nem † per ſanctum Bernardum † per ſanctum

Zenum!
moneth
mrane

emn, 4C

Obispen
Aicumb
etlaactn,
hatium
diarum
Neriom,
Clerconn
Ayeloum
ro obis/
Nes intg
Umperor
un Maran
Eopt⸗
Lophe †

idimt!

IIf Then
Ullame
nbei Vi
Uenzo f
Pltd otm
Ninztion

Chitio

ie.
, Tugnn

rchhe
in In
nChri

auciem

lurber

Aiann
gre!
en a
D

hun

Cunde
Celade⸗
lehmmin
ein
nn
n ker

Benedictionum. 669
Albertum ?t per ſanctum Ubaldum per ſanctum
Zenonem † per ſanctum Dominicum † per ſan-
tum Franciſcum, verum Chriſti pauperem, hu-
milem, ac ferventem JEſu amatorem † Præcipio
Vobis per ſanctum Thomam Aquinarem, An-
gelicum Doctorem † per ſanctum Bernardinum,
per ſanctum Franciſcum de Paula. † Per ſanctos,
Ignatium ,& Franciſcum Xaverium, noviſſimos
Indiarum Apoſtolos † per ſanctum Philippum
Nerium, per beatum Cajetanum, Regularium
Clericorum Auétorem † per beatum Andream,
Avellinum, inclytum charitatis amatorem. Irn-
pero vobis per dmnes Sanctos Chriſti Confeſ-
ſores † integerrimos.
Impero vobis † per ſanctam Annamf per ſan-
ctam Mariam Magdalenam † per ſanctam Mari-
am Æρgyptiacam † Mariam Salome † Mariam
Cleophe † Claram † Catharinam Senenſem †
Thaidam † Euphroſinam † Theodoram! Prigit-
tam † Thereſiam † Eliſabetham † Franciſcam †
Urſulam Benincaſa. ac tandem per omne? San-
ctas Dei Virgines, ac Viduas, vos dæinones e-
Xorcizo † adjuro † cogo † ut, omni morà Poſt-
poſità, omni fallaciâ rejectà, omnique devictà
obſtinationis duritie, voci Sacerdotis, ac minis-
tri Ohriſti obtemperetis, atque incunctanter ce-
datis, fugam hinc prorſus arripientes.
Præcipiat igitur vobis mecum Verhum Caro
factum † mandet vobis mecum efficaciſſimè
ſanguis Chriſti Redemptoris † mandet vobis me.
cum crucis myſterium † mandet vobis ſacroſan-
ta Mater Eccleſia fmandent vobis Chriſti Sacra-
men-

670 Theſaurus
menta † mandet vobis gloria Virginis Dei Gemi-
tricis Mariæ, ſupra choros ſedentis Angelorum
mandet vobis cedere turba cæleſtium Poteſta-
tum † mandet vobis miteſcere Patriarcharum
fides † Prophetarum myſteria † Apoſtolorum
charitas † Evangeliſtarum veritas † mandet vo-
bis ſanguis Martyrum † ſollicitudo Pontificum †
vigilantia Doctorum perſeverantia Confeſſo-
rum † mandet vobis continentia Virginum.
Et ego, nomine, & Virtute Altiſſimi, aucto-
ritate prædicta mihi communicata, à ſancta Ro-
mana Eccleſia, atque in Chriſti ſanguine robo-
vata; & in virtute omnium Beatorum, ac per
merita eorumdem, iterum ùt ſuprà, & ſub iisdem
pænis vos diabolos conjuro † vos perfidos ſpiri-
tus adjuro † vos infames Dei rebelles exorcizo †
in virtute omnium prædiétorum, ac millies acer-
rimè vobis inſto, ut meis pareatis mandatis † vo-
bis viriliter impero ut ſubſiciamini præceptis ſa⸗
cerdotalibus, illico recedendo, per Sanétorum
merita, per Sanctorum coronas, per Sanctorum
gloriam, per Sanctorum gaudium, per Sancto-
rum lumen, per Sanctorum aureolas, per San-
Ctorum vitam & c. vos cedere cogo † per ſancta-
rum animarum dona ſublimia: Vos compello †
per Sanctorum corporum glorificatorum agili-
tatem, impaſſibilitatem, ſublimitatem, atque
ſplendorem: vos coaréto † per cuncta Sancto-
rum bona ineffabilia, eis à Deo communicata,

uæ nec auris audire, nec oculus videre, nec in

cor hominis aſcendere poſſe compertum eſt:
quibus muneribus, & privilegiis vos H
dam-

ti
igr
ules
pores
nes Cxl
10s Coln
ſospeſi
Muncii
Füiſlume
lagamn e
tus ing
choretun
nunoreve
0t, Ionol
(iflun,
motnci
lelickio
Frck
cethit
Iti Bene
ſt geſcen
Venſempe
iintus b

effoter

Aernaſec

Phredc
cci
imn egrit
Igrvam
Uine bene
Mholtru

Benedictionum. 671
ue damnati in perpetuum orbati remanſiſtis. Ver-
en ba igitur Prophetarum vos bubalos pungant †
ttn. virtutes Patriarcharum vos mecum flagellent. †
e Labores, fides, ac prædicationes Apoſtolorum vos
M canes cædant. † Dolores, ac patientia Martyrum
I vos comburant. † Perſeverantia Confeſſorum
lri vos peſſundet † Pontificum zelus vos tartarorum
uA& mancipia condemnet † ſapientia Doctorum vos
n viliflimos confundat † puritas Virginum vos ad
Unmm fugam compellat Tlachrymæ, ſudores, gemi-
e tus, ſingultus, atque ſuſpiria pænitentium Ana-
ur“ choretarum vos confodiant † vos feriant † vos
Eſet transverberent † vos æternis cruciatibus torque-
uen ant: In nomine Patris † & Filii †, & Spiritus ſan-
n Ctit Trini, uniusque Dei, qui eſt corona Sancto-
ece rum omnium, Amen.
Uer Benedictio creaturæ liberate, cum manus impoſitione.
Netit⸗ BFnedictio Dei Patris Omnipotentis † qui te
R creavit: Benedictio Dei Verbi t qui te rede-
em mit: Benedictio Dei Spiritus † qui te ſanctifica-
vit, deſcendat ſuper te creaturam Dei N. & ma-
neat ſemper, Amen. † Sancta, atque individua
