Gi918
author: Cilia, Gelasius de

—
◻
—
0
2
——
—
V
N
—
=—

UB Tübingen

AIDCGGFLFTISSIMiIs
1SNNINENS
Varias & ſelectiſsimas Be-
nedictiones, Conjurationes, Exor-
ciſmos, Abſolutiones, Ritus, Adminiſtratio-
nem Sacramentorum, aliorumque Munerum
Paſtoralium, ad utilitatem SRridi fidelium, &
commodiorem uſum Parochorum, omnium- .

que Sacerdotum, tam xcularium, quàm
Rel igioſorum Guram habentium.

7

DIVERSIS KrruATIBUS

PROBATISSIMIS AUTHORIBUS.
Tocuplgtigr r Viie or redditus “

GELASIO di II. IA,.
Can. Reg. Ordinis S. Auguſtini, ☚£uu

Decano ad SS. Andream & Magnum
Pedeponti, vulgo Statt
5 am Hof.
FEbDITIOQ SEGUNDA.
AUGUSTZ VINDELICORUIM,
Expenſis Joannis Strôtter, Bibliopolæ.
Uu Antonii Maxiniilient Metſ. An. 17222

Lu ſic intitulatum Theſaurus
L Benediétionum ab Admodum
Reverendo, Eximio ac Doctiſſimo
Domino Gelaſio di Cilia, Canoni-
co Regulari ad SS. Andream, &
Magnum Ordinis §. Auguſtini .
ſummo labore, ac induſtriâ congef-
tum legi & relegi, quem pro ſpe-

Prelo ſudet.

Ex Comwiſione Reverendiſſimi

Conſcſtorii.

P. Bartholomæus Langius
Minorita Conventualis p.
t. Guardianus Ratisbonæ.
88. Theologiæ Doctor.

7

Pe

ciali totius Cleri utilitate & commo.
ditate digniſſumum cenſeo, qui ſub

ngn
nds,
1sbon⸗

for.

WE

*) (SSE „

è

6

WE
iiarahtk t Tri is TdtSie S45 8s 545

THESAURII
BENEDICTION IHIM.
CAPUT PRIAAIUAIDS
Benedictiones certis diebus feſtis per annum in Ec-
cleſia Feri ſolite. 3

Dominicis per annum facienda.
Exorciſmus Salis. “
Y. Adjutorium noſtrum in nomine Domini.
B. Qui fecit cœlum & terram. DOBðð
Y. Dominus vobiſeum. ꝑ. Et cum Spiritu tuo.
Semper in omnibus benedictionibus ſic eſt dicendum.
Oremus. .
EXKorcizo te creatura ſalis per Deum † vivum.
— per Deum verum, per Deum † ſanctum, per
Deum, qui te per Eliſæum Prophetam in a
mitti juſſit, ut ſanaretur ſterilitas aquæ, ut efficia-
ris ſal exorcizatum in ſalutem credentium, & ſis
omnibus ſumentibus te ſanitas animæ & corpo-
ris: & effugiat atque diſcedat à loco, in quo aſper-
ſum fueris, omnis phantaſia, & nequitia, vel ver-
ſutia diabolicæ fraudis, omnisque ſpiritus im-

Benediétio Salis & Aquæ, diebus

mundus adjuratus per eum, qui venturus eſt ju-

dicare vivos & mortuos, & ſæculum per ignem.

X

NÍ— Theſaurns
ODrremus. l
TMmenſaimn clementiam tuam, Omnipotens æ=
terne Deus humiliter imploramus, ut hane
creaturam falis, quam in uſenn generis humani
tribuiſti, bene † dicere, & ſancti † ficare tua pieta-
te digneris, ut ſit omnibus ſumentibus ſalus men-
tis, & corporis, & quidquid ex eo tactum, vel reſ-
perſum fuerit, careat omni immunditià, omni-

que impugnatione ſpiritualis nequitiæ: Per Do-

minum noſtrum Eſum Chriſtum, &c.
Exorcimus Aquzæz.
E Rorcizo te creatura aquæ in nomine DEI
— Patris omnipotentis, & in nomine EſuChriſ-
ti lii ejus Domini noſtri, & in Virtute Spiritus †
ſancti, ut fias aqua exorcizata ad effugandam om-
nem poteſtatem inimici, & ipſum inimicum e-
radicare, & explantare valeas, cum angelis ſuis
apoſtaticis per virtutem ejusdem Domini noſtri
1

ſu Chriſti, qui venturus eſt judicare vivos &

mortuos, & ſæculum per ignem. Amen.
2 Oremus.
LDłus dui ad ſalutem humani generis maxima
DLquæque Sacramenta in aquarum ſubſtantia
condidiſti, adeſto propitius invocationibus noſ-

tris, & elemento huic multimodis purificationi-

bus præparato Virtutem tuæ Bene † dictionis in-
funde, ut oreatura tua myſteriis tuis ſerviens, ad
abigendos dæmones, morbosque pellendos di-
vinæ gratiæ ſumat efféétum: ut quidquid in do-

mibus, vel in locis fidelium hæc undareſperſerit,

careat omni immunditiâ, liberetur à noxa: non

AUgblc reſideat ſpiritus peſtilens, non aura corrum-

pens:

licg
M

s:

.

uz

Min

OHh

len
N
Cor

ui,

ho⸗

A
N

nd

eſte

—

luec
tenn

Cien
An

Ele
fore

Mu.

1
lun
en
ſe

ſ

i

M Benedictionum. 3
titen. bpens: diſcedant omnes inſidiæ latentis inimici .
I V ſi quid eſt, quod aut incolumitati habitantium
ithin invidet, aut quieti, aſperſione hujus aquæ effu⸗
ttun Liat; ur ſalubritas per invocationem ſancti tui
un. Rominis expetita, ab omnibus ſit impugnationi-
i bus defenſa. Per Dominum noſtrum JEſum
* Chriſtum filium tuum, qui tecum vivit & regnat
3* in ſæcula ſæculorum. Amen.
. Hic mittat ſalem in aquam in modum crucis dicens:

2

4 - 2 . . 1 2 . ⸗ .
Commixtio ſalis & aquæ pariter fiat in nomine

inel Partris, & Fiflii & Spiritus † ſancti, Amen.
EuCni⸗ 7. Dominus vobiſcum. . Et cum Spiritu tuo.
e Oremus.

n us invictæ Virtutis auctor . inſuperabilis
icue Imperii rex ac ſemp er magnificus triumpha-
releu KCor, qui adverſæ dominationis vires reprimis, gui
Tinm inimici rugientis ſævitiam ſuperas, qui hoſti es
ireh ecquitias potenter expugnas; te Domine tre-

mentes, & ſupplices deprecamur, ac petimus: ut
hanc creaturam ſalis, & aquæ dignanter aſpicias,

H benignus illuſtres, eraiis tuæ rore ſanctifices, ut

lrn ubicunque fuerit aſperſa, per invocationem ſan-·
um Gi nominis tui omnis infeſtatio immundi ſpiri-
Ubus

ein tus abigatur, terrorꝗque venenoſi ſerpentis procul
. a△- . 2 X 2 2
Rud Pellatur, & præſentia ſanécti Spiritũús nobis miſe-
anl⸗ ricordiam tuam poſcentibus ubique adeſſe dig-
e netur. Per Dominum noſtrum JElum Chriſtum
in l⸗ Sacerdos aqud benedidtà aſpergit ſe, & circumſtantes
ſdd gicens: .
Aſperges me Domine hyſſopo & mundabor, la-
uun vabis me & ſuper nivem dealbabor. Plam. Mi-
oüS Az3 fexe

—„

. £ = Theſaurus

ſerere mei Deus, ſecundaum magnam miſericor-
diam tuam. Y. Gloria Patri & c. Reperitur Aſperges

Wwe paſchali tempore. Vidi aquam, ut in Miſſali.

2.
Benedictio Panis in magnis Feſtis.
Sacerdos ante Miſam indutus paramentis Miſſæ excepta

planeta, cum cruce & aqua benedicta procedit ad locum,

ubi Panem benedicturus eſt, & dicit:

Verſ. Adjutorium noſtrum &c.

Relſp. Qui fecit &c.

Verſ. Domine exaudi. Reſp. Et clamor &c.
Yerſ. Dominus Vobiſcum. Reſp. Et cum Spir.
Sequentia ſancti Evangelii ſecunaùm goannem.
TNillo tempore ſubiit in montem Eſus & ibi
1 ſedebat cum diſcipulis ſuis. Cum ſublevaſſe
ergo oculos [Eſus, & vidiſſet, qmia multitudo
magna venit ad eum, dicit ad Philippum, unde
ememus panes, ut manducçent hi

cCebat tentans eum: ipſe enim ſciebat, quid eſſet

facturus. Reſpondit ei Philippus: ducentorum
denariorum panes non ſufficiunt eis, ut unus-
is u mocdhcum quid accipiat. Dicit ei unus
ex diſcipulis ejus, Andreas Frater Simonis
Petri, eſt puer unus hic, qui habet quinque
panes hordeaceos, & duos piſces: ſed hæc

Aid ſunt inter tantos? Dicit ergo ESUS,

facite homines diſcumbere. Erat autem fœ-
num in loco. Diſcubuerunt ergo viri nume-

ro quaſi quinque millia. Accepit ergò JEſus pa-

nes; & cuùm gratias egiſlet, diſtribuit dicumben-

cibus, fimiliter & ex piſcibus, quantum Volebanr.

hoc autem di-

—

—

=S =
=—

== = =
— = - =

= ==
— S=
— — —,

=

—6
S=S.
— =

—
— =SP⸗

=

—
—, ,

— =

— —
=

*9 , 2
hmnni ,e
MA

Begs
Mſen
lelit Aeen

wor .
u N
Aen.
1ls
Emölttre
pom, I

ocamemnt

Gucentoruu
6e, Ut II.
Dictteimn
er Fnon
: ſel hu
0
en ſe
ni mm
Phur.
cumber

th

Benedictionum. 2

Ut autem impleti ſunt, dixit diſcipulis ſuis: Col-
ligite, quæ ſuperaverunt, fragmenta, ne pereant.

ollegerunt ergò & impleverunt duodecim co-
phinos fragmentorum ex quinque panibus hor-
deaceis, quæ ſuperfuerunt his, qui manducave-
rant. Illi ergo homines cum vidiflent, quod fece-
rat Eſus ſignum, dicebant: quia hic eſt vere Pro-
pheta, qui venturus eſt in mundum.
Reſp. Laus tibi Chriſte. è
Antiph. De quinque panibus, & duobus piſcibus
ſatiavit Dominus quinque millia hominum.

—è — 1. 4 .
Verſ. Diſperſit, dedit pauperibus.

Reſp. Juſtitia ejus manet in ſæculum ſæcui.
Verſ. Beatus, qui intelligit ſuper egenüum & pau

Pere
ELe

Reſp. In die mala liberabit eum Dominus.

Verſ. Nunquid panem poterit dare. .

Reſp. Aut parare menſam in deſerto.

Verſ. Pluit illis manna in deſerto.

Reip. Et panem de cœlo dedit eis.
Verſ. Panem Angelorum manducavit homo-
Reſp. Miſit eis cibaris in abundantia.
Verf. Domine exaudi &c.
Reſp. Et clamor &c. =
Verſ. Dominus Vobiſcum. Reſp. Et cum Spir.
Oremus.

Omine Eſu Chriſte, Panis Angelorum, pa-

nis vivus vitæ æternæ, bene † dicere dignare

panem iſtum, ſicut benedixiſti quinque panes in
7 —

deſerto, ut omnes ex eo dignè guſtantes, in-

corporis & animæ percipiant ſanitatem-
Qui vivis & regnas cum Deo Patre in unitate &c.

ͤ3èqe Yhyehauryz
Oremus.
Dmine ſancte, Pater omnipotens, æterne

Deus, bene dicere digneris hunc panem

tua ſancta bene dictione, ut ſit omnibus ſumenti-
bus ſalus mentis & corporis, atque contra omnes

morbos & univerſas inimicorum inſidias tuta-
mentum. Per Dominum noſtrum filium tuum

pPanem vitæ, qui de cœlo deſcendit, & dat Vitam,

& ſalutern mundo & tecum vivit & regnat in u-
nitate Spiritus ſan i Deus. Per omnia ſœcula ſæ-
culorum. Reſp. Amen, .
NB. Brevitatis cauſa poteſt poſt Adjutorium omitti
Evangelium, & benedictio inchoari ab Antiph. de quin-
que panibus

Benedictio & Thuriſicatio Domorum in Vi-
gilia Nativitatis Domini noſtri 'ESU
(C(C(ÖSöOchriſti.
1. Poſt veſperas ſacerdos indutus ſuperpellices & ſtola

albi coloris ex Eccleſia modeſtè procedit ad domum & in-

grediens illam dicit:
Pax huic domui, & omnibus habitantibus in ea.
2. Tum aſpergit aſtantes domeſticss aqua benedictaà in
modum Crucis dicens: Aſperges me Domine hyſ-
ſopo & mundabor, lavabis me, & ſuper nivem
dealbabor. G
2. Deinde in printipali vel alio commede domuüs loco
ponit incenſum in thuribulum, & illud benedicens dicit:

Ab illo benedicaris, in cujus honorem cremabe-

ris, Amen. Et mox incipiens dicit:
Antiph. Hodie ſcietis, quia veniet Dominu:, &
mane videbitis gloriam cjus. Miſe-

/

S=

———

—

3= —Z
= AZ

—–

ten . D

Ruhe⸗ na

Dbnecr

inſccin
flumm

Aari
Tconarnn

uient

Mtofiuen ot

nrih. dee

tumin

W

Alinn ,
onuer

tbuine
Mmulili

per Nvec
1

C
cen Auit:
gemnube

Penechclionum. 5
llerere mei Deus: ſecundùm magnam miie⸗
ricordiam tuam.

Et ſecundùm multitudinem miſerationum tu⸗

arum: dele iniquitatem meam.

Amplius lava me ab iniquitate mea, & à Pecca-

to meo Qnuinda me.

Quoniam iniquitatem meam ego cognoſco:

& eccatum meum contra me eſt ſemper.

ibi ſoli peccavi, & malum coram te feci; ut

juſtificeris in ſermonibus tuis: & vincas, cùm ju-

dicaris.
Ecce enim ĩin iniquitatibus conceptus ſum: &
in peccatis concepit me Mater mea.
Ecce enim veritatem dilexiſti: incerta & oc-
culta ſapientiæ tuæ manifeſtaſti mihi.
Aſperges me hyſſopo & mundabor: lavabis
me, & ſuper nivem dealbabor.
Auditui meo dabis gaudium & ætitiam: &

exultabunt oſſa humiliata.

Averte faciem tuam à peccatis meis: & om-
nes iniquitates meas delc.
Cor mundum crea in me Deus: & ſpirituns
Fectum! innova in viſceribus meis.
Ne projicias me à facie tua, & ſpiri tum Sn⸗

Qum tuum ne auferas à me.

Redde mihi lIætitiam ſalutaris tui: &1 ſpi Tpirin
Pfin Cipali confirma me.
Docebo i iniquos Vias tuas; & impii 24 te con-

. VYertentur.

Libera me de ſanguinibus Deus, Deus ſalutis
mex: & exultabit lingua mea juſtitiam tuam.

Domine labia mea aperies: & os meu annun-
Hiabit laudem tua. A Quo-

.

10 eſaurt

Quoniam ſi voluiſſes, Sacrifcium dediſſem
utie holocauſtis non dele ctaberis.
Jacriſcium Deo ſpiritus contr ribulatus: :cor
contritum & humiliatum Deus non deſpicies.
Benigne fac Domine in bona voluntate tuz
Sion: ut ædificentur muri Jeruſalem.
Tunc acceptabis ſacrĩficium juſtitiæ, oblatio-
nes & holocauſta: tunc imponent ſuper Altare
.tuum vitulos.
Gloria Patri & Filio &.
Sicut erat in princ. &c. .
MAsigen anima mea Dominum-
Et exultavit S. Piritus meus: in Deo ſalutari
meo.
Quia reſpexit Humilitatem ancillæ ſuæ: ecce
enim ex hoc beatam me dicent omnes genera-
tiones.

Quna fecit mihi magna, qui potens eſt: & ſan-

dR᷑tum nomen ejus.
Et miſericordia ejus à progenie in brogenies:

timentibus eum.

Fecit potentiam in brachio ſuo: diſperſit ſu-
perbos mente cordis ſui.
Depoſuit potentes de ſede: & exaltavit humi-
Ies.
Eſurientes implevit bonis: & divites dirmiſit

inanes.

Suſce epir Iſrakl Ipuerum ſuum: recordatus mi-
ſericordiæ ſuæ.

Sicut locutus eſt ad Patres noſtros: Abraham

& ſemini ejus in ſæcula.
Gloria Patri & Filio, &c
. SZSZSicut

Benedictionim. 11
mcei Sicut erat in prin. &c.
Aaniphon. Hodic ſcietis, quĩa veniet Dominus
e & mané videbitis Gloriam ejus.
Gede Verſ. Dominus vobiſcum.
Nunten Reſp. Et cum Spiritu tuꝛo. D
. Oremus.
, e — Eus, qui hanc Sacratiſſimam noctem veri lu- .
Iher An LA minis feciſti illuſtratione clareſcere: da quæ-
ſumus ut cujus myſteria in terris cognovimus,
ejus quoque Gaudiis in cœlo perfruamur. Per
eundem Chriſtum Dominum noſtrum. Reſp.
Deoſii Verſ. Divinum auxilium maneat ſemper nobis-
"cum. Reſp. Amen.

Beunedictio Salis & aquæ, in dic Sancti
k:l BStephani Protomartyris.

In Feſto S. Stephani Protomartyris manè hord tompe-
pogenie tenti praparatis in cornu Epiſtolæ ſale & aqua hbenedicen.
ALaie., Sacerdos indutus Superpellicee, item Stola & pluvpiali
pelti violaceo, faltä Altari tfeverentid, genufiectit ante meinm
L Altats, & dicit Litanias, quæ alias dicuntnr in Sabbatho
Finitis Litaniis, Sacerdos accedit ad cornu Epiftolæ Al-
nmm afis, ubi abſolutè incipir. .
Verſ. Adjutorium noſtrum in nomine Domini.
un. Reſp. Qui fecit cœlum & terranm.
Deinde ſtatim incidit Exorciſinum ſalis.
— Exorciſmus Salis.
ENorcizote, creatura alis in nomine Deipatrisp
omnipotentis: & in Charitate Domini noſ-
zuq . t1

Prahum

12 Theſaurus

tri Eſu † Chriſti, & in wirtute Spiritus † Sancti,

Exorcizo te ber Deum † vivum, per Deum †
verum, per

cepit. Proinde rogamus te, Domine Deus noſ-
ter, ut hæc creatura Salis in nomine Sanctiſſimæ
Trinitatis efficiatur ſalutare Sacramentum, ad
effugandum inimicum, quam tu ſanctificando

ſancffices, benedicendo benéedicas: fiatque

omnibus ſumentibus perfecta medicina, perma-

nens in viſceribus eorum, in nomine ejusdem

Domini noſtri Eſu Chriſti, qui venturus eſt ju-
dicare vivos & mortuos, & ſæculum per ignem.

RBeſp. Amen.
Deinde fubjungit Frorciſmum Aquæ.

EXorcizo. teſ creatura Aquæz, per DEUM †

D verum, per Deum † ſanctum, per Deum to-
nius ſæculi creatorem: ut mundam te exhibeas
contra omnem morbum, & inſidias inimici; ut
ubicunque fueris aſperſa, ſit Deo propitio defenſa
domus 1pſa: &ſicut defenſæ fnerunt domus Heb-
væoruni per ſignũ ſanguinis, ſic defendantur, Do-
mine, domus famulorũ famularumq; tuarum. In
ipſius nomine cxorcizo te qui verbo ſuo fontes
æmanare præcepit. In ipſius nomine te cxorcizo,
quem Joannes baptizavit in te, ut te mundam &
aptam ad benedicendum exhibeas, ut & omnis
ꝓpiritus erroris, & omnes phantaſiæx dæᷓmonum
per tuam aſperſionem effugentur, & ſeparentur,
per eum, qui venturus eſt judicare vivos & mor-
tuos, & ſæculum per ignem. Reſp. Amen. Ore

4 .

eum † ſanctum qui ad tutelam hu-
mani Generis te procreavit, & populo venienti
ad credulitatem, per Servos ſuos conſecrari præ-

ſU
ſan

Uce

iEen

e
l⸗
ſonun

uui

i

loc

inl

= S Benedictionum TJI 2
per Dbau . . Cantando unctis manibut.)
Aueln Drine Sancte, Pater omnipotens, æterne
lofeim — Deus, te ſuppliciter deprecamur, ut opem
Mlenin nobis mittere digneris, & ſacerdotali officio da
debeum Virtutem ad hanc creaturam ſalis & aquæ bene-
dancin dicendam: quam tu Domine, de ſummo Majeſ-
Nennm,„ Tatis tuæ throno reſpicere, & per manus poten-
niifen tiæ tuæ benedicere dignare: ut quisquis ex ea
in guſtaverit, nunquam moriatur, ſed in æternum
n,en te ſapiat, de te roboretur, de te ſanitatem recipiat.
e ede tque ad æterha dona per tuam gratiam perveni-
umuet; Ic mercatur. Per Chriſtum Dominum noſtrum.
erigne, Reſp. Amen. ⸗ „
*Et ſtatim in peculiari vaſe mittat Salem in aquam, in
modum Crucis ſine cantu, dicens: Hæc commixtio ſſa
DECUN Iis & aquæ per virtutem individuæ Trinitatis cæ
ſignum ſanctzæ Crutcis ſalutifera efficiatur ad

ehaumn ſanitatem animæ & corporis. Reſp. Amen.
neennba . ODreinus S
nmnc; 1 (Cantando junctis manibus.)
tücein Mnipotens ſempiterne Deus, qui aquæ vivi-
omuftcf dæ creaturam, nobis à te conditam, mira-
ul biliter diſtinxiſti, ut liquorem ſimplicemad lava-

*“ crum, ſalſam ſoliditatem præberes ad condimen-
o i tum, quatenus & fſordida poſſent ablui, & fatua

e imbui; quo & noxjia tollerentur, & originalis er-
Tor corrigeretur ad viam ſalutis: te officii noſtri
Ko

functione (quamvis immeriti) deprecamur, ur
monm hæc ſalis & aquæ in nomince tuò facte permixtio,
elu clementiæ tuæ dono ſanctifficetur: nec ullo con-
An tagio reddatur immundum, quod tua fieri credi.

44 Theſaurus

— 2 .
mus Majeſtate beatum; ſed ita per te plenum
præbeat ſanctificationis effectum, ut, ubicunque Pptn
invocato tuo nomine manu fuerit emiſſa, vel u!
quolibet modo aſſumpta, exploſis manibus, ex·
Buliir ue inſidus contrariæ poteſtatis, non ſolum
diabolica machinamenta ex codem loco fugata n

Qemſiciant, ſed etiam Sanctorum Angelorum cuſ- dn
todia ſemper inibi manſura conſiſtat: præſtante ſi

Deo qui cum unigenito Filio tuo, & Spiritu San- l

cto vivis & regnas. len
Mox cantat more in Benedictionibus conſueto, exten- lonn
ſis ante pectus manibus, præfationem ſequentem. 1
Verſ. Per omnia Sæcula ſæculorum. Reſp. A- ne

mmmDen. Verſ. Dominus vobiſcum. Reſp. Et cDum Ein
Spiritu tuo. Verſ. Surſum corda. Reſp. Habe- ang
mus ad Dominum. Verl. Gratias agamus Do- mn
mino Deo noſtro. Reſp. Dignum & juſtum eſt.
Verè dignum & juſtum eſt, æquum & ſalutare,
nos tibi ſemper & ubique gratias agere: Domine
Sancte, Pater omnipotens, æterne Deus: cui ſu-
per Cherubim & Seraphim ſubimi Throno ſe-
denti, ompnis profunditas abyſſi & maria, terræz⸗ im
que latitudo perſpicua eſt: Deus, cujus æternis n
legibus omnis creatura concluditur: Deus, cujus cce
voluntati quidquid reſiſtit, infirmum eſt; & quid- In
uid ſævit inimicus, & immundus ſpiritus tuis n
4 ermonibus ſanctis evictum eſt: Deus, qui ma- et
lignorum ſpirituum deſtruis vires, & adverſantia I
eorum tentamenta per famulos tuos potentes m
extinguis. Te Domine ſupplices exoramus, ut la
àa defenſionem noſtram placatus aſpicias: & n
hujus ſalis & aquæ creaturam gratià tuæ benedic-
— e

7

7/ 1
4

Benediclionum. S 15
tionis ſancti ficcs: & neceſſariis purjficationi- B
Ae pus facias eflicacem: ut quidquid fuerit liquore
r ceni ejus aſperſum: ab omni immunditia ſpirituum
munbu, immundorum vacuum fiat, & liberum: nihil ibi
n,nonät peſtilentis moribundurn, nihil ullo errore iInquie-
nlon tum: omme illic dæmoniuin omnis adverſaria
ngelorum poteſtas per hujus ſalis & aquæ aſperſionem de-
1: relr precatione tu in vocationis procul pellatur: nec
ASrnd ullas ibi diaboli miniſtrorumque ejus inſidias no-
cere, Vvel latere permittas, ubi de tuo auxilio præ-
uſun,m ſumitur, & Virtus tui nominis invocatur.
enten. Quod ſequitur, dicit planè legendo, ita tamen, ut à cir.
lum. Ren! cumſtantibus audiri poſit, Per Dominum noſtrum
Reh. ka IEſum Chriſtum Filium tuum, qui tecum wivit
NEE & regnat in unitate Spiritůs Sancti Deus, per
gnD Ommia ſæcula ſæculorum. Reſp. Amen.

Per te

nKue Oremus.
n Chon. Cantando junctis manibus.) .
vete Domn SAnd&te Domine, Creator omnium creatura-
Deu: a O rum, & totius naturæ artifex, & unus Magiſ-—

n Tros ter gignentium, origo nationum, utilitasque Vir-
nm m tutum: cujus prudentia in hac guue natura
um am liquentes aquas cœleſti igne ſolidavit, ut hæc
Deu Creatura huinanis uſibus admixta oondire t; & in
nehe longiorem uium incorrupta lervaret: da ei, Do-
rmn minc, exorantibus nobis, eam ex tua benedictio-
en in ne ſubſtantiam, ut, cujuscunque viſcera penetra-
Esm Verit, effugiat ex his, atque cxpellat, quidquid er-
or potell TOTIS, confuſionis, mali ghitatis a0 fraudis diabo-
anu, licæ, tentatlonis malighitas linfuderit; ommi hof-
leicn: tis noſtri infeſtatione depulſa; ut in homine tan-

nebene Kum, quod à te factum eſt, relinquatur. Per Do-

minum

15 Theſaurus
tecum vivit & regnat in unitate Spiritůs ſan-

Deinde converſus ad ſalem & aquam ſine cantu dicit.

Aquæ, & maneat ſemper. Reſp. Amen.

ſolito:
Ahb illo benedicaris &c.

Poſtea ter incenſat in modum unius Crucit.

Aſperſio ſalis & hominum circumſtantium.

K.

Benedictio vini in die ſancti Stephani
. Proto-Martyris.

Relſp. Qui fecit cœlum & terram.
Verſ. Dominus vobiſcum.
Reſp. Et cum Spiritu tuo.
Verlſ. Sequentia ſancti Evangeli ſecundùm Jo-
annem.
Reſp. Gloria tibi Domine.
Daeum &c. .
Plalmus. 66.
Deus miſereatur noſtri: & benedicat nobis. &c.
Benedictio. èM
BEnedico te creatura vini, in nomine Pajtris,
= Domi=

minum noſtfrum JEſum Chriſtum Filium tuum, 4

ti Déus, per omnia ſæcula ſæculorum. Reſp. A-

Benedictio DEl Paftris, & Fifäi, & Spirits
ſancti, deſcendat ſuper hanc creaturam ſalis &

Inponit incenſum in thuribulum, benedicens more

Denique ex aqua, in peculisri vaſe ſale permixta fiat

Verſ Adjutorium noſtrum in nomine Domini.

In princmpio erat verbum, & verbum erat apud

i

& Frflu, & S piritùs †ſancti. Et per virtutem

ſcun

on
A
re
id

Niel
e
Uri

N

en.
Ven
Renn
ſer

Nümmn P
üitul

n ei,

eANie

Diit

Mamn ſiir

el.

eneltent e

Minet

rhuni

ndun)

nertemnu

Pifni,
en
Do.

Benedictionum. 17
Dominicæ Paſſionis & Reſurrectionis à mortuis,
ut ſanctificata Verbo Dei † benedictionem aſſu-
mas, omnesque invaletudines & infirmitates
membhbrorum noſtrorum repellas, & quicunque
eyx te ſumpſerint, & guſtaverint, ſit eis in tutelam

mentis & corporis. In honorem Domini noſtri
JEſu Chriſti, & per interceſſionem Protomarty-
ris divi Stephani, qui primò fudit ſanguinem

ſuum pro nomine ejusdem, & Qatholicæ fidei,

conſtantiſſimeque perſeveravit in finem uſque.
Sic una tota Trinitas perſeverare faciat nos nunc
& ſemper, per infinita ſæcula ſæculorum. Amen.
Aſpergatur aquà benedictaà dicendo-

Benedictio Dei Paſtris, & Frflii, & Spiritus †
ſancti deſcendat ſuper hanc creaturam. ꝑ&. Amen.

Dkinde in propinando vinum in calice, dicit.

4

Bibe fortitudinem ſancti Stephani in nomine

. Patftris, & Frflii, & Spirits † ſancti. Amen.

4

Benedictio Avenæ, hordei &c. In Feſto
ſuancti Stephani.
Verſ. Adjutorium noſtrum &c.
Reſp. Qui fecit cœlum &c.
Verſ. Domine exaudi &c.

Reſp. Et clamor meus &c.
Verſ. Dominus vobiſcum.

Reſp. Et cum ſpiritu tuo.
OOremus.

DOmine JEſu Chriſte, qui es Conditor &

Creator cunctorum, qui univerſa ex nihilo

creàſti: exaudi preces noſtras, ut hanc avenam

cuncta-

44

18 Tbheſaurus
2.2 „. . .
cunctaque ſemina, quæ populus attulit, benefdi-
cere, & ſanctifficare digneris, ut quodcunque a-
nimal ex ea guſtaverit, in tua benedictione ubi-
que maneat, & per eam ſanitatem & fortitudi-
nem cunctis temporibus adinie mereatur. In-
ſuper clementiam tuam ſuppliciter deprecamur,
ut ubicunque ſeminata fuerint, ſive in hortis, ſi-
Ve in campis, nec erugo, nec rubigo, nec tinea,
nec vermes nocturni, nec grando, nec aliqua
tempeſtas, Velaura corrumpens cisdem tua be-
nedictione protegente nocere valeant. Per Chriſ-
tum Dominum. &c.
8 1Fryvorciſinus.
EXorcho te, oreatura avenæ (hordei, ſiliginis,
& aliarum frugum) quas populus Domini
ad benedicendum in Rclacta die attulit, in no-
mmine DEI † Patris, qui eſt ſine initio, & ſapientis
ſanctiſſimi Fiflii, qui aſſumens carnis noſtræ for-
mam redemit nos de diabolica poteſtate, & in
nomine Bonitatis Spiritůs † ſandti Paraclyti, qui
Virtute ſua totius mundi machinam gubernat.
Item exorcizo te univerſum ſemen quodcunque
apportatum eſt ad benedictionem, in nomine
SS. Trinitatis unius, ad cujus imperium cuncta
ſunt creata & creantur omnia præſentia, præterita
&& futura, ut ſit ſemen exorcizatum & conſecra-
tum ad utilitatem humani generis: ut ex eo ſemi-
nantes multiplicem fructum percipere merean-
tur; inſuper animalia ſua ex eo paſcentes. Quæ-

cunque ex hac avena, vel univerſo ſemine, quod-

cundque in hac conſecratione fuerit, guſtaverint,
periculum quodcunque per circulum anni non

ſen- 4

Mrin
non

s
ienl
ltnn

7

1 Benedictionum. 19

Ne ſentiant ſibi nociturum, adjutorio Domini noſ-
e⸗ tri Eſu Chriſti, qui venturus eſt judicare vivos
& mortuos, & ſæculum per ignem. Amen.
Kuid Oremus.
R Eus qui temporibus Eliæ Prophetæ cœlumà
V nubibus reſtringendo clauſiſti, & rurſum a-

periendo te mirabilem oſtendiſti: exaudi preces
eeile. Pjebis tuæ per Unigenitum tuum, quem ſubſtan-
i in tialem & coæqualem tibi in Divinitate credimus,
enne & per Spiritum ſanctum Paraclytum, quem ab
he utroque procedere confitemur, & per merita be-
atiſſimi Protomartyris Stephani, cujus hodie feſ-
„ tum colimus, ut bene dicas, & ſanctitfices hanc
fflieinn avenam, hordeum, ſiliginem, & quæ ſint pra-
Domi terea, ut quæcunque animalia ex eis guſtaverint,
i e adjutorium ſanitatis & incolumitatis recipiant,
Aſbien per te Domine ſancte Pater, qui cum Filio &
glen piritu ſancto vivis & regnas Deus, per omnia
t, H ſæcula ſæculorum, Amen.
Xlti, Et/Benedictio Dei Patris †T omnipotentis, &
ghem Piflii, & Spiritůs † ſancti deſcendat ſuper hanc
Nd avenam (hordeum, ſiliginem) Er reliqua ſi preter-
ntonm ea ſint ſemnia, Amen. ”

mont Aſpergantur aquâ benedictà.
rern ”ů” 5
Leoln Benedictio Vini in Feſto §. Joannis
Iten- EFEvvangeliſtæ. L

Achutorium &c. Dominus vobiſcum &c.
elol⸗ Verſ. Innitium S. Evan gelii ſecundum Joannem.
menm Reſp. Gloria tibi Dome.
inon In Brincipio erat verbum &c. utänfrra.

20 Tkheſaurus
Pſalmus 22.
Dminusregie me, & nihil mihi deerit: in lo-⸗
co paſcuæ ibi me collocavit.
Super aquam refectionis educavit me: ani-
mam meam convertit.

Decuxit me ſuper ſemitas juſtitiæ: propter

nomen fuum.

Nam, etſi ambulavero in medio umbræ mor-

tis, non umebo mala: quoniam tu mecum et.
Virga tua & baculus tuus: ipſa me conſolata
ſunt.

eos, qui tribulant me.
Impinguſti in oleo caput meum: & calix
meus inebrians, quàm præclarus eſt?
Et miſericordia tua ſubſequetur me: omni-
bus diebus vitæ meæ.
Et ut inhabitem in domo Domini : in longi-
tudinem dierum.
Gloria Patri &c.
Kyrie eleyſon. Chriſte eleyſon. Kyrie cley⸗
ſon. Pater noſter &ĩIc.
Verſ. Et ne nos inducas in tentationem.
Reſp. Sed libera nos à malo.
Verr Salvos fac fideles tuos.
Reſp. Deus meus, ſperantes in te.
Verſ. Eſto nobis Domine turris fortitudinis.
Reſp. A facie inimici.

Paraàſti in conſpectu n meo menſam: adverſus

Verſ. Guſtate & videte, quoniam ſuavis eſt Do.

minus.
Reſp. Beatus vir, qui ſperat in eo.
Ver Et ſi mortiferum quid biberin.
Reſp. Non eis nocebit. 4 Verſ.

H

N
D.
ic
Neru,
wocal
get

Cedi

Ungui
une

(or

eltne
n

lune
ube

lel
ah.

n
gnn

Feit

tmne: I

en po

nrene

kecumne,
Lconlole

Arent

n al

e: ofmn.

inlonz

Gie

vinum; quique mira

Beuyuedictionum. 21

7. Domine exaudi &c. Dominus vobiſcum &c.

Oremus.

Pus & Pater Domini noſtri Eſu Chriſti, cu-

jus imperio cœli firmati ſunt, cui omnis crea-
tura deſervit, & omnis poteſtas ſubjecta eſt, &

invocamus, cujus audito nomine ſerpens con-

quieſcit, draco fugit, vipera ſilet, & ſubdola illa,

quæ dicitur rana, inquieta torpeſcit, ſcorpio ex-

tinguitur, regulus vincitur, ſqualangus nihil no-
Xium operatur, & omnia venenata & adhuc for-

tiora animalia noxia terrentur. Tu, Domine .

extingue omnes diabolicas fraudes, & omnes
humano generi adverſantes ſiequitias, & hunc

metuit, & expaveſcit: nos te in auxilium noſtrum

liquorem vini, per interceſſionem Sancti oan.-·

nis Evangeliſtæ, tuà virtute benefdicito; & om-

nes ex eo guſtantes, meritis & precibus ſanctiſſi-

mæ Dei Genitricis Mariæ & omnium tuorum
intervenientibus, ab omni malo cuſtodias, & ad

regnum gloriæ tuæ perducas. Per Dominum &c.
.— Oremus. .

. Dus, qui mirabili potentiâ vinum produdis

*ex Vite, ut inde exhilaretur cor hominis;
qui mirabili potentià in Cana Galilææ, ad po-

tandum, nuptiali obpulo aquam convertiſti in
Y. . A
iliſſimà Potentià per ma-
nus ſacerdotum, elementum vini quotidie in ſa-

cratiſſimum tuum transformas ſanguinem:
eus, cujus poteſtate Joannes Evangeliſti vene-

noſi potũs digeſſit toxicum, bene dicere digna-
re hanc creaturam vini, ut omnes ex eo guſtan-

tes expulſo toto genere nocivo, infuſo tuæ be-
B 3 nejdic-

22 Theſaurus
ne fdictionis myſterio, in anima & corpore mere-

antur miſericorditer exhilarari. Per Dominum

noſtrum &c.
—R Oremus.
DBEari Joannis Evangeliſtæ, quæſumus Domine,
lupplicatione placatus, & veniam nobis tri-
bue, & remedia æterna concede. Per Domi-
num noſtrum &c. :.
FEt Benedictio DEl Paftris omnipotentis, &
Fitlii, & Spiritůs † ſancti deſcendat ſuper hunc li-
quorem vini & maneat ſemper. Reſp. Amen.
Aſpergatur.
Deinde ſacerdos tradens populo ad bibendum dicat.
Bibe amorem S. Joannis, in nomine Patris, &
Filii, & Spiritũs ſancti., Amen.
Benedictio & thurificatio domorum in Pro-
feſto Circumciſionis D. N. Eſu Chriſti.
Ant. Ecce Maria genuit nobis ſalvatorem,
JaemD anncs idens exclamavit, dicens: Ecce
Agnus Dei, ecce, qui tollit peccata mundi, alle-

luſa. Pſalm. 50.
Miſerere mei &c.
Magnificat &c. Ut ſuprà in vigilia Nativita-
tis. fol. 9. & 10. 2
Quibus ſinitis ſulbjungitur
Antiph. Ecce Maria. &&.
Veri. HDominus vobiſcum. Reſp. Et cumSpir. &c.
Dus qui ſalutis æternæ Beatæ Mariæ Virgini-
tate fſæcunda, humanogeneri præmia præſ-

zati,
cce
ſeln
O
Pll

ſdl

Pene⸗

Donm

Cret

ſal

Ii
Ac⸗

uc
Uun
er

Benedictionum. 23
Nent eitiſti, tribue quæſumus, utĩpſam pro nobis in-
Urercedere ſentiamus, per quam meruimus aucto-
rem vitæ ſuſcipere Dominum noſtrum JEſum
Chriſtum filium tuum, qui tecum vivit & regnat
, in ſæcula ſæculorum. Amen.
umni Verſ. Divinum auxilium maneat ſemper nohiſ⸗
NrN cum. Reſp. Amen.
Be ncdictio & thurificario domorumm in vigi⸗
lia Epiphaniæz Domini. J
Antiph. Apertis theſauris ſuis obtulerunt Magi
Domino aurum, thus, & my ttharn, alleluia.
Pialmus. Miſerere &c. 2 “
Magniſicat &c. ut ſuprà. —
Antiphona. Apertis theſauris &c. ”
Verſ. Dominus vobiſcum. &c. . L
Prun a Oremus.
Criͦ Das, qui hodierna die eigegium tuum gen⸗
tibus, ſtellà duce, revelaſti: concede pro-
Alkun pitius, ut, guia te ex fide cognovimus, uique
Ctenn l ad contemplandam ſpeciem tuæ celſitudinis per-
d dqucamur. Per eundem Chriſtum) ominum nolſ-
trum. Reſp. Amen.
Nre Verſ. Divinum auxilium maneat ſemper nobiſ⸗
ade cum. Amen.

ipoteni.
t ſuperhen
de Ane

enlenn ie
minebai

„

B 10.
Benedictio Cretæ.
unhen Vert Adjutorium noſtrum in nomine e Domini. 3
ir Vini Pelt Dominus vobiſcurmh.

“ Reſp. Et cumopiritutucoo.
D B4 Ore-

24 Tbeſaurus
. Oremus.

BłEnedic Domine Deus creaturam iſtam Cre-

tæ, ut ſit ſalutaris humano generi, & præſta
per invocationem nominis tui ſanctiſſimi, ut,
uicunque ex ea ſumpſerint, vel ea in domús
ſr ortis riplerin nomina ſanctorum tuorum

Caſpari, Melchioris, & Balthaſari, per eorum
interceſſionem & merita corporis ſanitatem, &
animæ tutelam percipiant. Per Chriſtum Domi-

num noſtrum. Reſp. Amen.
Aſpergatur.

1

Benedictio Aquæ in vigilia Epiphaniæ, vel

trium Regum

M virtutis contra diabolum & omnes tam naturales
*“1 quam innaturales infirmitates atque præſtigia à
ſanto Chryſoſtomo Homil. de Bapt. Chriſti commendata,
ut inter alios meminit Gretſerus S. J. l. 2. Bene dict. cap.
10. ideo conveniens foret, ut fieret etiam in Dominicis

alio quocunque die. D
Verſ. Hodie cœli aperti ſunt: & mare dulce fac-
Stum eſt; terra cxultat, montes & colles lætan-
tur: qua à Joanne in Jordane Chriſtus bap-

tizatus eſt. .
Reſp. Quid eſt tibi mare, quòd fugiſti: & tu
Jordanis; quia converſus es retrorſum! Quia
rFrinito Reſponſorio dicatur.
Antiphon. Vox Domini ſuper aquas alleluja:
Deus Majeſtatis intonuit: alleluja,.

quatuor temporum, quibus plebs curat ſalem benedici, vel

Ppſal.

rint

1
iin en
Uumntuonn

Uerconm
ittem
Kunor.
mazniſcenia⸗

Unir, N

VAn etrAO

cii

CMpnent

Nnetick
in Domini
enelids N

cllcele
lleslerr.
Uiſtube⸗

Ei:K

n/Qui⸗

Uleluje

P enedictionum. 25
Pſalmus 25.

Akggre Domine Filii Dei: afferte Domino

ſilios arietum.
Afferte Domino gloriam & honorem, afferte

Domino gloriam nomini ejus: adorate Domi-

num in atrio ſancto ejus.
Vox Domini ſuper aquas, Deus Majeſtatis in-

tonuit: Dominus ſuper aquas multas.

Vox Domini in virtute: Vox Domini in

ox Domini confringentis cedros: & con-

fringet Dominus cedros Libani.

t comminuet eas tanquam vitulum Libani:
& dilectus quemadmodum filius unicorniuum.
Vox Domini intercidentis flammam ig-
nis, Vox Domini concutientis deſertum: ☚

commovebit Dominus deſertum Cades.

Vox Domini pr hrbarantis cervos, & revelabit
condenſa: & in Templo ejus omnes dicent glo-
riam.

Dominus diluvium inhabitare facit: & ſede-·
bit Dominus Rex in æternum.

Dominus virtutem populo ſuo dabit: Domi-

nus benedicet populo ſuo in pace. =

Nerum reſumitur Antiph. Vox Domini.

Antiphon. In Eccleſis benedicite Dominum; al.

leluja, de fontibus Iſrael, alleluja.
Pſalmus xöb77.
ENurgat Deus, & diſſipentur inimici ejus: &
fugiant, qui oderunt eum, à facie eſus.
Sicut deſicit fumus, deficiant: ſicut fluit cera à
facie ĩgnis, ſic pereant peccatores à facie Dei.

Theſaurus
Et juſti epulentur, & exultent in conſpectu
Dei: & delectentur in lætitia.
Cantate Deo, pſalmum dicite nomini ejus:
iter facite ei,
nus nomen illi.

Exultate in conſpectu ejus, turbabuntur à fa-

cie ejus, patris orphanorum, & judicis viduarum.

eus in loco ſancto ſuo: Deus, qui inhabita-

refaeit unius moris in domo.
Qui educit vinctos in fortitudine: ſimiliter
cos, Jui exaſperant, qui habitant in ſepulchris.

Deus, cùm egrederis in conſpectu populi tui,

