ſos invidiâ, veſtrà tentatos nequitià, veſtràâ falla-
ciâ decept ſtrà ſuggeſtione deluſe ſtra
cià deceptos, veſtrâ ſuggeſtione deluſos, veſtra-
que nequitià proſtratos videt. Ideò canitur:
PFPuer natus eſt nobis, id eſt, non vobis; nobis Dei
flis, non vobis Deo adverſarüs; nobis electis,
non vobis maledictis; nobis hominibus, non vo-

bis dæ-monibus; nobis cælorum civibus, ac Dei

domeſticis, non vobis inferni cultoribus, San-

ctorum perſecutoribus, Empyreci deſertoribus,

Deique febellibus: magnum, magnum quippe
eſt hujus muneris Sacramentum, & omnia dona

excedit hoc donum, ur Deus ipfe, hominem.

non Angelum vocet filium, & homo Deum vo-
cat Patrem. , W
Per illam ergò Altiſſimi potentiam, te, & ſo-
cios tuos hinc cxire compello † quàâ ex nihilote,
tuamque effecit naturam. Per illam virtutem

te exorcizo quàâ te ingratum, atque ſuperbum

fortitet ad ima depreſſit cum lucifero, ejusque
ſecatoribus. Per inflexibilem Dei juſtitiam te
urgeo † qua te deſertorem gratiæ ipſius fortiter
de ecit; ita ut omni ſpe remota, nunquam illam
„ 5 2 . „ » .
aſſegqui valeas. Per illam miſericordiam tuam
magnam te ligo † cujus Deus ipſe recordham,

7

eledl
ntorell
an Keue⸗

. . . „ . . , .
oblitus es Creatoris. Nos, nos, inquam, ra- (lucll

ein) uo

oNotnnes

lpoſta,e
eCwnl
frumvotin
erobeennen
itulireb/
EieſEnChet
ommpo

Umneconetna

UOrumnaen
Mherfüthlen
r Ces Kanne
Clinoeegre
uune permunt
berlichehi
uguumcere
1 Poernnn
UMtemponun
rbominn
ulecleget

Benediétionum. 4A455
nerenlen ſuſcepiſſe dicitur Irael puerum ſuum Eſum, Re-
im s demptorem noſtrum. Per cunéta denique jam
Mr . dicta, atque dicenda, quibus compelli, ligari,
WrN I, adſtringi, atque fugari poſſis tu, & ſocii tui: ac
Mobingnn per virtutem, & efficaciam omnium ipſius Dei
gondee Geniti Eſu operum, atque ſermonum, te, &
nme, Vos omnes dæmones compello, ut omm mora
Nükeſhm Poſtpoſita, cedatis Deo, cedatis Altiffuno; aa-
Gti, he que divinis mandatis per me Chriſti JEſu Mini-
edl ſtrum vobis indictis, atque indicendis, incunctan-

Idemm ter obtemperetis, recedendo tum realiter, tum
e,th Virtualiter ab hac Dei creatura N. ſanguine Filii
wöeech clusJEſu Chriſti redempta; atque ad loca vo-
iibunne bis ab omnipotenti Deo deſcripta, præcipites
rhes ad. IUatis. =èè „—ſ
locbu, N. Sed perpendite, ſtulti, ac nequiſſimi ſpiri-
A tus, quid de excelſo hoc parvulo JEſu, eadem
teieleton 2 1 . . 5. –
mgnne, ſanéta Mater Eccleſia, Dei edocta ſpiritu, ſua-
la P. 1 4 ⸗ . / —R
5E Vviſlime concinat: Puer natus eſt nobis. O mira-
1KolnnC— . . P 25 . .
9e, onmo culorum miraculum! Puer eſfeRus eſt ille, qui
eſemper fuit plenus ætate: qui tempora modera-
ono Den .. e

tur, dies & annos, ſæculaque diſponit: qui fuit
n c ab initio absque initio; qui eſt, quique in æter-
nam, Nitate permanſit, ac nunquam minem aſpiciet.
di Puer factus eſt ille, ante cujus oculos mille anmi
Mun tanquam dies heſterna, quæ præteriit, computan-
gre igt⸗ tur. Puer natus eſt ille in tempore, qui ab æter-
cled t no àtemporum conditore fuit genitus. Pertu-
De “ ltque Dominus veſperam temporalitatis noſtræ,
rffc, ut nos reduceret ad lumen inocciduum perenni-
nud tatis ſuæ. Puer factus eſt ille, qui cum unus ſit
ulm, in Deitatis ſubſtantia, incffabilis, inæſtimabilis,
eH F ccc in⸗

45ꝗ 6 Tkeſaurus 2
incomprehenfibilis; imminuit ſe tamen, factus orenb⸗
Parvulus, ut nos parvulos, magnos, Deôque ſi- nn wosen
miles efformaret. Puer factus eſt ille, qui, cum m eminen
elſſet Verbum Patris ingeniti, ab eôque inſepa- ameslenun
rabile, ac Patri luminum coæquale, & omnia elml
cumillo diſponens; carnem habere voluit nobis and ſb ul
ſimilem, paſſibilem, parvulam, ac mortalem. ngratlli
Puer factus eſt ille, qui, cùm eſſet ſplendor cæleſ. cdwininn
tis gloriæ, & figura præcellentiſſimæ Deitatis ſub. olm, im
ſtantiæ; cui omne genu flectitur; omnis lingua um finun
confitetur, Altiimo æqualem eſſe; ſeipſum ni- neßs, Deipo
hilominus cxinanire complacuit, nrciplent ſer- plnmmmtn
viformam, & corpus. Puer factus eſt ille, qui, hergn
cum eflet ante ſæcula Rex Regum, & Dominus Doegeni,
Dominantium, cujus regnum non eſca, & po-
tus, ſed juſtitia, pax, & gaudium in Spiritu ſan-
cto; humiliari tamen, conſtringi, arctari, atque

nch mocte
. ubems0,
ſnminrte

anguſtiſſimo Virginis ergaſtulo ſe mancipari vo- inin, mdi
luit oriens nimirum Creator ex creatura, factor lennttell
effectus ex factura: In Virginea puellæ vulva Armnfte
Lonceptus, qui Vaſtiſſima totius mundh ampli- beinemnti

tudine non tenetur. Jacens intra maternos am- ſahumltu
plexus parvulus, qui cum coæterno Patre, rerum Upte. e
ompnium jura gubernat immenſus. “ Ulumrlen
Per hujus igitur virtutem Altiſſimi, quaſe. hefenn
contra vanam, ac temerariam veſtram elatio- rdbils0 .
nein exinanivit, vos iterum, ac fortius adjuro † untae nd

Uultas 1
O dæmones, & vos ipſos deprimatis, proſterna- rin
tis, ac coram tantæ Majeſtatls Divinitate, atque ſt neein
beniguitate, veſtram agnoſcatis ſuperbiam, exc- funam
untes ab hoc corpore. Per ejusdem Dei ſapi- (crneulmn

. — EOBOlc. I ns r. en deo⸗
entiam, quàâ humanitatem Deitati cenjunxit, Ucenhemn.

1

binnn ſc
hon ecne
ue S
e, en
Weyolun
n nien
ſhenlre
meentt.

.

I, OnrH

ſeiſiim
nd 4
mekile u⸗
Ehonminor
nea, Ade.
nrtuſ⸗
IOm, u
mnbeprife
eunnn Mn
tpurhe il
Cnand
mnena.
oe eH⅓
,.
ümi e
etanen
ttiuntint
Uto N
nrr
tnheie

=

,
.

=

I
e

ANN.,
on
4 %

Beuedicfionum. 4 57

eimque ad Patris dexteram in cæleftibus collo-

cavit, Vvos cxorcizo † ut recedatis ab hac crea-

tura emittendo, ſeu deſtruendo (ſi zadſunt)
omnes ligaturas, ſignaturas, facturas, maleficia⸗
.7 12 . . 4
aliaque ſimilia ſolventes; & iſtam ſanam relin-

quatis, ſuo ut poſſit deſervire Creatori, quem

vos ingratiſſime deſeruiſtis, per ejusdem pueri
JEſu divinitatem, hypoſtaticè noſtræ carni con-
junctam, impero tibi † ſpurciſſime caput iſto-
rum ſpirituum, ut pareas & obedias præceptis
meis, Dei nomine tibi indictis, ſub pæna centu-

pli penarum tuarum æternalium. Urgeat te †

, „ 1
Deus Pater generans. Urgeat † te Verbum à
Deo Patre genitum. Urgeat te † Spiritus ſan-

&us ab utroque procedens: Humiliet te † pPor-

tentia Patris: Opprimat te † ſapientia Eſu Fins
Comprimat te † virtus ſancti Spiritus, ac tota
rinitas, indiviſibiliter in Chriſto manens, te

proſternat te diſſiper † fuget t torancat † deleat

Tadſtringat te denique ad parendum compel-
lat Dei incarnatio Verbi, & hine fugere te co-
Sat humilitas Salvatoris, & Caro ex Virgine
lumpta. &c. =
Sed jam ulteriùs ad divini pueri JEſu laudes

properemus. Puer natus eſt nobis. O partus ad-
mirabilis! O principium fine principio nati. Hu-

manitas quidem principium habuit, divmitas

. . . — „
vero ſine principio cextitit: forma formam aſ-

ſumpfſit, nec Trinitas excrevit in quaternitatem:

Qduarum naturarum unio in unius Kli partu, ver-

I& carnis inconfuſa unitio: & is, qui ſecun-
dum carnem natus eſt, Deus eſt ex Parte, & ho-

X

458 Theſaurus

myſterium! quis unquam vidit Regem, rei ha-
bitu indutum? vel qui oculus univerſum pror-
ſus comprehendit ſolem. Et hic, hic idem no-
bis natus eſt Puer. Non meruit veſtra ſuperbia,
atque temeritas, angelica turba damnata, non
aſſumere formam, ut veſtro lapſui remedium
adhiberet: quia, cum fuiſſetis ab Omnipotenti
e'us Virtute creati, recti, ſtabiles, atque perfecti,

telligentiàa, boni, malique notitiam habentes
. 1. E.! J.
quod appetendum, quodve reſpuendum recte
noſcentes; malum potiuùs, quàm bonum libere

tenebras, & non lucem amaſtis, amarum de-

U, Deum verum, Deum veſtrum deferuiſtis.

zali exaltabimus ſolium noſtrum. Q ineptia, æter-
nis lugenda gemitibus! Quæ fuit iſta transgreſo?
cur reliquiſtis Dominum Deum veſtrum, ædif-

— . . . ”
Aanctum, merito & ipſe dereliquit Vvos. eſe-
—. . . - :
ruiſtis Ducem pubertatis veſtræ, pactique Dei⸗
„— A⸗ . „ . X* .
veſtri non eſtis recordati; idcircô longè factus
eſt a/ vobis excelſus. P gitatio veit
ſejunzit vos à Deo, & averſio veſtra, inſenſa-
ti parvuli: interfecit, & perdidit vos, ab iſtiusqae

◻— s-⸗

7 2.
, X

7

mo ex Matre. O Sacramentum, & admirabile

meruit veſtra perfidia, Deum Verbum veſtram
ecori virtute, fortes potentià, perſpicaces in-

clegiſtis; falſum, & non rectum amplexati eſtis:
glutiſtis, dulce reſpuiſtis; luciferumque ſequu-

Erraſtis omnes ab utero creatricis Divinitatis ejus;
& Joquuti falſa, imo iniqua, dixiſtis: Super afra

Perverſa cogitatio veſtra

vivim infantis gratia vos in æternum fejunak.

1

ram, i
eusbau.
,tottinnnt
zethuore pi
Pätramsgrech

traur, Keo

tnos,

co mitlo, h

Igae wwinam
Onurperſl
cONIrr OV,
n otgre lpe
cCide Mini N⸗
Gefoblen Dkl

Peuin C uin
cantes altare ſacrilegum ineptiæ veſtræ, atque a

Altiſſimi cultu recedentes? ſed quia derchiiie

lnm Aum
hiumn Däben
binpeof

rfne upend.
i, dunDe

urni onin
ffortudo!

Elie muen

.

0
eg .
Allleelllsatter

Ein, er luie
Clicnenn n
iterbece

. Oineftbie

Eeengimnden
Neben
enbuncr

4

Benedictionum. 4359

Im K 1 . 4 . — 1. .
1 ſgnin Noſtram, ô invidi dracones, noſtram dignatus
R eſt Deus naturam aſſumere, noſtramque indue-

1

Aul N

re mortalitatis carnem. Etenim cum veſtro vi-
deret livore primum hominem deceptum, ut
Dei transgrediendo mandatum, fallaciter adver-
ſaretur/, ſcuto Divinitatis ſuæ validiffimo pro-
texit nos, & brachio fortiſſimæ ſuæ virtutis de
cælo miſſo, noſtram protexit fragilitatem, ere-
xitque ruinam. L
c gitur per juſtiſſimam ſummi Dei vindictam,
EnAde contra vos, & veſtram ingratitudinem opera-
une tam, atque ſuperbiam, vos iterum conjuro ut
m ti Cedatis mihi Sacerdoti Miniſtro Chriſti. Per
nboumihe ineffabilem DEl circa nos miſericordiam, qu
unamen noſtram aſſumpfit carnem, vos exorcizo † per
,anmmé infinitam Dei benignitatem, atque clementiam,
uA vobis impero † ac Validiſimè mando, ſub pæna
fine fine augenda, ut illicò recedatis ab hac crea-
tura, aliàs ra Dei ſit contra vos † potentia Om-

lie,
Nbucannn n
A 4
Vetbunſenn
pNi in
Omhden
ae Ni

vos † Fortitudo Dei comprimat vos † vosque

mandos.
Sed melius attendite, tartarei ſerpentes, quid
ulterius, ex Iſaiæ vocibus ad veſtram intonet
conſuſionem, noſtramque cxhilarationem ſan-
A Sa Mater Eccleſia, ait enim: Et Filius datus eſt no-
iir. Qrineffabilem Deibenignitatem mare,
pelagus immenſæ charitatis, de gua ſcriptum

2„

Unigenitum daret. Filium dedit nobis de cæ
Pater cæleſtis, non ſervum, non domos, non

mpotentis puniat ves † Altitudo Dei humilier

chiperdat, mittens in gehennam ſine fine concre-

. 67 1. 7 . „. .
eſt: Sic Deus dilexit mundum, ut Filium ſuum

460o0 Theſaurus
Prædia, non argentum, non aurum. Sumant
hæc omnia tenebrarum Principes mundi hujus H
vosque tartarea mancipia cum omnibus avaris
aſſeclis veſtris: Sumite, inquam, Vos lutea iſta,
Aatque fictilia, ô infernales ſues; quia nobis, tan-
quam dilectis filis, Dei largitur Filius, cælorum
Pomminur ſyderum Dominator excelſus! cùm
ſcriptum ſit: Celum cæli Domino, terram autem dedit
Nliis hominum. Sed unà cum Dei Genito præſta-
tur & nobis cælorum regnum: quia cum illo
Empyrei poſſeſſores efficimur: ilſius, inquam,
Empyrei, ò damnati, ex quo vos ejecti faiſti⸗ il.
Eus, inquam, Empyrei, quod vos veſtrâ amiſis
tis ſuperbia; illius Empyrei, in quo veſtras ſedes
Pprimd collocavit Altiſſimus: ſed quia ampliùs
aſcendere auſ eſtis, æqualitatem Dei Geniti ap⸗
petentes, idcircò inde evulſi, fortiter corruiſtis,
atque igneas iſtas, inferasque ſedes occupaſtis,

telcetinat
r elce
, Cleket
un potins,
h ſch
iemutatr.
Nos, gul
Vleluplahel,
Itenebtis, à
K erati, tene

ui Himogni

eyatllirmun

unnumn, Ainn

crorbei Mun
nntunioe
E, od iten
lrun leytlin

ubi inceſſanter ignibus ardebitis ſempiternis. Küti
Verùm ſi nobis Dei FEilius datur, qui⸗ adversus ine en
nos conſurgere audebit » quomodo pugnare anat⸗
contra creaturam iſtam, tartarei, veſtra valc- lul nn
Pit crudelitas? Inſidietur infernus animæ juſti, achren
ilamque livore nequiſſimo ſuis magicis artibus, ſaunent
operibus, ligaturis, veneficiis, fætidisque com- 4 keein⸗
poſitionibus deglutire tentet; nihil tamen peni- . iig
tus ipſe proficiet; quia inane à Dei manu extra- edi et
hi tentatur, qui tam ſublimi, validôque robora- net
rur præſidio, atque protegirur. Pratis & Vos r nlr
liquando lux, zternæque lucis Filii, cum de icn nge
Veſta ereatione cnuntiatum fuiſſe ſciatis abhOm i In
Bipetemis vocc: Fiat lax »& ſacta eſt lux: Luxil- llleio

„ lhb

7

nnn in

D
Gesmunclh
d d

ummbune

,Norta

guni falſum potiùs, quàm loqui æquitatem volueri

ls,rorn

Welcil n.

ten unll

1: auin and

Ui .

e noch, zenſ
Nrletru mmid
Poyehnnlſet,
Agen m
nbaennt
Ntter nnin

1.

eges oeconttr

t ſoniem

I,
OnON
rei, Nen
O nfi
nugien
ſedaee

1, gin men

.

Deinmuec,
Egecda
Htl ſ
1N
4M,
i00

uit

„

eriie Primogeniti dicebamini, nunc abjectiſſi-
inimi ma evaſiſtis mancipia; nec Dei tantum, ſed &

H

küume

a“ .
g,N
.

R— Benediclionun. 461

la videlicet matutina, quæ Lucifer appellabarur;
veſter videlicet Princeps cum omnmi cæleſtium

ſpirituum exercitu. Vcrumtamen, cùm retro-
. . —— . . .
Verſi, dilexeritis magis obſcurum, quàm lucem;

tis: ideò felicitatis, atque ſublimitatis veſtræ
loriæ mutatæ ſunt vices, ſortesque convoluæ;
um vos, qui ſuperna quondam, atque cæ'eſtia

öleinn contemplabamini, nunc ad ima dejecti, ſedetis

in tenebris, & umbra mortis. Vos, qui primo
lux eratis, tenebræ evaſiſtis. Vos, qui Altiſſi-

hominum, & jumentorum: cùm non tantùm
per nos Dei Miniſtros torqueamini, & ad nos-
trum nutum fugemini, ac fortirer verberemini:
ſed, quod ridiculum, ad viliſſimarum mulier-
cularum leviſſima incantationum verbula, va-
nasque ſuperſtitiones, & ſigna, tam in jumentis,
duann in plantis, lapidibus, pulveribus, metallis,

1

eminibus, elementis, alisque inſenſatis inſtru-
mentis immiſſa, atque diſpoſita, vos præſtò es-
tis, & ad parendum vos ipios accingitis. Econ-
tra, ò beata Sors! ò ſummum Dei munus, ſumu-

ma potentia nos, qui ſervi eramus, Di dici-

mur, Excelsique Filii: Nos, qui imbecilles era-

mus, fortes effecti ſumus: nos, qui olim in ter-

ris dejecti incedebamus, nunc ſuper ventorum
Pennas equitare aſpicimur; cum ſcriptum ſit:
Vidi ſeryos in equis, & dominos ambulantes: Nos, qui
ad ima poſiti, miſeri premebamur; tandem in
exlorum faſtigio ſupra veſtros thronos, 6 an-

462 Theſauxyus
kel deſertores, triumphatores ſedere ſperamus;
ſicuti copioſiſſimum, atque invictiſſimum San-
ctorum chorum conſidere jam ſcitis, & merito:
etenim ſi ille, cujus gloriam vidimus, gloriam
quaſi Unigeniti à Patre, ille dicitur butyrum, &
mel comedere: ecce igitur tremenda ia potes-
tas poteſtatibus Angelicis, comedendo, & bi-
bendo, ſe communicavit hominibus, & jumen-
tis. Si Dominus itaque Angelorum, propter ho-
mines factus eſt particeps jumentorum; curè
diverſo, homo per ipſum non multò magis fiat
particeps Angelorum? De cujus ſoliditate verita-
tis dicant nunc ipſimet, qui redempti ſunt à Domino, qucs
de manu veſtra é inimici, ipſe redemit; & de orbis ter-
ræ regionibus congregati ſunt in cælorum faſti-
giis. Dicat nunc ĩgitur ſacer Apoſtolorum ſena-
tus, quæ ipſi in cælis veſtrům miſerorum ſedilia
occupent. Dicat nunc invictiſſimus Martyrum
exercitus: enarrent piiſſimi Eccleſiæ Pomtifices:
prædicent præclariſſimi Dei Eccleſiæ Doctores:
dicant conſtantiſſimi Confeſſores: eructent in-
clytæ Dei Virgines, ac Viduæ: teſtificentur tan-
dem de lucidiſſimis ſuis ſedibus, quas Dei mune-

lubol,
G ſeß Olin
Dbvelktam
Iund peſpe
ſetatn amte
erpatimn,
Win Condn
eln.
lrego eue
u Muulter
ulta, eicom
ro,lnripe
tino os con
eun, ſer eme
Voracref
SCnum, Nob
oſectd, de
chartrem,
ſsklinm ſdi
lher gmim
tlepanofcen
Lcummuluno

=

re poſſident, excellentiſſimus Eccleſiæ Doc- eklnece keii

tor Hieronymus; ſanctiſſimus ille Antomus,
beatiſſimus ille Benedictus, piiſſimus Antonius
Abbas, Hilarius, Bernardus, Franciſcus, Do-
minicus, Vitus, Ubaldus, Zeno, Carolus, Ca-
jetanus, Andrcas, Avellinus, cum omni militia
cæleſtium civium ſuper veſtras, quas amitiſtis;
æthercas ſedes, & miſeri, exaltati. Et Vos L

7

uncecko

Inmſbinatune
I Conlein⸗
Eeinlem Dii
Uhelo ote⸗
Dn, ercz

D re⸗

Beunedickénum. 46
enſem nes, diaboli, olim cæleſtes ſpiritus, nunc infero-
ulmmd rum cives; olim æternæ addicti gloriæ, nunc ve-
n,An, r9 ob veſtram damnati perfidiam; olim jubilan-
n Mmn tes, nunc, perpetuò lugentes; date gloriam Deo,
hrdum date gloriam Altiſſimo, ac contra vosmetipſos
nnimm ſinceratn jam ferte ſententiam, dicentes: Meri-
mi t0 hæc patimur, quia peccavimus in Patrem nos-
nitbibim trum, in Conditorem Deum, omniumque Crea-
dumore torem.
mmDHE Etego, ejusdem Altiſſimi nomine, atque (ut
mbns ejus Miniſter) auctoritate ab eodem JEiu mihi

lden tracita, cxcommunicationis jaculo vos millies
iriM ferio, niſi meis parueritis mandatis: vos anathe-
Kceebse matizo t vos condemno † vos exorcizo † vos
cdonmi iterum, per eundem Dei Unigenitim † adſtrin-
tolorumſer 8o. Vos adjure † per JEſum, DEI Verbum, no-
ſaoumé bis datum, nobis in carne natum. Cogo vos†
uMIm ur abſcedatis, per immenſam Dei Patris circa
elmma nos charitatem, quâ talem, ac tantum præbuit
irohm nobis Filium, ſibi naturà æqualem; ut & nos Dei
eum Filii per gratiam eſſemus. Conjuro vos †f per
Wlmz Dei erga nos clementiam, atque benignitatem,
ueN qui cum multa nobis elargiri potuiſſet, ut nos à
kecei U. heccarl nece redimeret; U nigenitum tamen Fi-
IrAm lium ſibi naturà æqualem nobis præſtitit, ac do
WnMG navit. Qonſtringo vos † ò raptores animarum,
mdln per ejusdem Dei Geniti cum Patre æqualitatem.

S=

690 Compello vos canes nigerrimos per cælorum
Regnum, per cælorum Bominatorem per ſy-
5derum effectorem † per Empyrei Rectorcmper
1 ℳ. Deum verum † per Deum Sanctum † per Deum

Vivum † per Deum Trinum † per Deum unum
M . fpPer

*

464 rhelaurus ́””U

X

per Deum Eſum deſupet ab Angelis ſic voca.
tum † per Deum Chriſtum † per Marir Filiumf
per Eſum Mariæz integerrimis incarnatum viſ-
ceribus per Eſum, Mariæ candidiſſimis brachis

amplexatum t per Pſum, Mariæ ſuaviſſimo
lacte potatum per Eſum, Mariæ manibuùs in

præſcpi collocatum † per IEſum, Mariæ ſacra-

tiſſimis labiis exoſculatum † per Eſum, circum.

ciſionis lapide vulneratum † Urgeo vos † omm
cordis, mentisque conatũ, atque ejusdem JEſu
. 4 .- 1 — „„
Virtute munitus, per ſplendidas illas ſedes, qui⸗

bus nefandiſſimi, ingratiſſimi, infeliciſſimi, vos

—

. . * . . 7 A . 1
merito ejecti fuiſtis, quasque, veſtrûm vice Bea-
- 5
torum occùpat chorus gaudentium, ſuaviterque
canentium, Sanctus, San cus, Sanctus, Domi-

nus Deus fortis, Deus omnipotene, Deus exer-

cituum. Cædo vos ejicio vos † diſſipo poten-

tiam veſtram per Sanctorum gaudium; illorum
Præcipue, qui eosdem veſtros ſortiti ſunt lucidiſ-
ſimos thronos. Expellant igitur vos † ſancti

Patriarchæ, & Prophetæ. Expellat mecum vosf

Sanctus Chriſtibræcurſer oannes Baptiſta. Expe-- ecteninin

lant vosſmecum ab hoc corpore SanctiApoſtoli.
Qogat mecum vosobedire invictiſſimus chorus
Martyrum; nec non & Confeſſorum. Eremita-
rum, Doctorum, atque Virginum candidiſſima
turba: illorumque maximèe Beatorum ſocietas,
vos mecum exorcizet † contundat † chiſſipet
quorum virtutem, atque potentiam fortius va-

lidiusque pavetis. Concutiat Vvos tandem per-

Gnacia plienos, primus Chriſti ſanguis, pro no-

his largiter eſtuſus † Coarctet vos fugam arripe-

1e,
£△
X

.
1
.

2

urhi
umilo l.
Cmos Vul
Cetren s
Nedempron

err Mair co

uuunefetb
ſurrſnd
gcull ünn
Ulal nbren 1

mnnbag ettul

Nucſent o

1
Dhebkonnd

ſoli Iuketti
Clllbet

nani ſh

Ge

llotenpore
19
Aenclt ncr
Huhonin
laſitlenn

hlum honin
oron Peken

Poltann Caret

Beunedictionum. 465
h e re, dolor Chriſti JEſu Eahellr vos tartareos

elran Circumciſio Eſu infantis † Eliminet vos men-
..

==

Wnm, daciſſimos vulnus Eſu parvuli duriſſimum †
Nlm Perterreat vos obduratiſſimos culter, carnis JE-
Me i iu Redemptoris percuſſor Fetiat vos nequiſſi-
Mre Naiu mos Mariæ dolor, Mariæ inviſibilis gladius, ſuam
Nn ri ipſius transverberans animamf fugent vos vagi-
rEünenm tus ſuaviſſumi hriſti Eiu infantis ſic pro nobis
go a percuſſi ſi mulque Mariæ, ac JEſu lachryma-
Erum imbres in Circumciſionis myſterio pro ho-

iee mMinibus effuſi Vos potenter incendant, vos

ttiln ee crucient, vos torqueant. In nomine Pa-
IOAKI . . . .
etumncebe — , &
ae . 7
Nncho, Der Exorciſmus II.

ten, Denen J. 1 . .
fileie Inhebdomada Paſſionis, & in ma-
udum n jori. In Feſtivitat bus ſanctæ Crucis, &
lottiſncd .. qualibet ſexta feria per annum. ,
un Præparatio ut ſupra in primo Exor ciſiuo; præter ea,

Ctmouu quæ hic ponuntur propria.
leme † Sequentia ſancti Evangeli ſecunduům Joan-

NeSnein naem † e. Gloria tibi Domine. † .
ckhowanm INulo tempore, dixit Eſus Nicodemo: Nemo
Donum m Aafcendit in cælum, niſi, qui deſcendit de cxlo,

menH. Filius homims, qui eſt in cælo. Et ſicut Moyſes
aoi exaltavit ſerpentem in deſerto, ita exaltari opor-

nir fr tet Filum hominis; ut omnis, qui credit in ip-

utni ſum, non pereat, ſed habeat vitam æternam. Sic
e enim Deus clilexit mundum, ut Filium ſuum U-
N mnigenitum daret, ut omnis, qui credit in eum,
Neke . Cz nos

466 Tkheſaurus
non pereat, ſed habeat vitam æternam. Non oert
enim miſit Deus Filium ſuum in mundum, ut ju. ilofetuo
dicet mundum, ſed ut ſalvetur mundus per ip- a.Dperce,
ſum. Qui credit in cum, non judicatur: qui hucthll

autem non credit, jam judicatus eſt; gun⸗ non Hunlul
credit in nomine Unigeniti Fili Dei. Hoc eſt fubtinberl

autem judicium, quia lux venit in mundum, & Vngm
dilexerunt homines magis tenebras, quàm lu. con Neh⸗
cem: erant enim eorum mala opera: omnis e. Iumtuiun
ninm, qui male agit, odit lucem, & non venit ad ell buemen
lucem, ut non arguantur opera ejus, qui autem p Uklltan
facit veritatem, venit ad lucem, ut manifeſten- Qunu
tur opera ejus, quia in Deo facta ſunt. . Laus alaenut
tibi Chriſte. L (Eulvete,
Per Evangelica dicta extinguatur † diſſipeturf Mbomiecrn
&& deſtruatur † in te N. omnis diaboli virtus. In (Konmimuo
nomine Patris † & Filii † & Spiritus ſancti † A.
men. —— ”MM Orhmin
Dicantur Litaniæ Sanctorum, ut ſuprà in prime Cncs leun
4 =èðð Exorciſmo: nn hot den
Pater noſter. Verſ. Et ne nos inducas in tenta- ummm mhn

tionem. Reſp. Sed libera nos à malo. un .
Verſ. Per ſignum Crucis † de inmmicis noſtris. uniquiim
Reß. Libera nos, Deus noſter. Ggenzutgin
—— . . . „* fj. I
Verſ. Salvos fac ſervos tuos. Reſp. Deus meus ſonitimm n

X

ſperantes inte. . Arno, dnn
Verſ. Eſto nobis Domine, turris fortitudinis. . fen i
Reſp. A facie inimicorum infernalium. ntte i
Verſ. Nihil proficiant inimici in nobis. Reſp. E ilnin
filii iniquiatis non apponant nocere nobis. en
Verlſ. Pluat ſuper peccatores laqueos. Reſp. Ig. orhen
nis, ſulphur, & i1piritus proccllärucn pars calicis 1iile
corum. . Verl. e

17
N

)

numm. 1
ennmine
mdure
Honlen

Etzn U
II

inmmn in ,l
rch la, ( Gn
OPeng: orine
In Cnonlen
ig, ginne
1, Armnankele
not ,Lu

flhen
ldohrm.
rian lnäi

tſen⸗ itpime

ginches ir
Dotiln.
mnicbton
e. 1
Neh Deu —
ifoneu
4
Unon
non

“
ani

=ẽ

. e

=

c
6

.

. Benedictionum: 467
Verf. Loquere eis, Domine, in ira tua. Reſp. Et

in furore tuo conturba illos.

Verſ. Diſperde, Deus, labia iſta doloſa. Reſp. Et

linguas eorum magniloquas.
Verſ. Humilia ſicut vulneratos ſi uperbos.
Reſp. Et in brachio tuo diſperde i. inimicos tuos.
Verl. Virgam virtutis tuæ emitte, Domine, cx

Syon. Reſp. Et dominare in medio inimico-

rum tuorum.

dantur.
Verſ. Ecce Crucem Domini Reſp. Fugite par-
tes adverſæ.
Verſ. Domine exaudi, &c.
Verſ. Dominus vobiſcum. &c.
Oremus.

ADeſto Domine Deus neſter: guos ſanctæ

Crucis Iætari facis honore, ejus quoque
contra hos dæmones defende ſubſidiis. Per
Dominum noſtrum JESUM. Chriſtum Filium
tuum, &c.
Excita quæſumus Domine, potentiam tuam,

& veni; ut qui in crucis, & Paſſionis tuæ vVvirtute

confidimus; in hac dæmmenum lucta fortiter re-

eruamur. Qui vivis, & regnas cum Deo Patre
in unitate Spiritus ſancti Deus, per omnia ia fæcu-

la ſæculorum, Amen.

Pſalmus 21.

DS Deus meus reſpice in me, quare me de-

keliquiſti ex Prima feriæ ſextaæ.

Gg 2 Lec-

1 Verſ. Fac meum, Domine, ſignumfin bonum.
Reſp. Ut videant, qui oderunt me, & confun-

ſiſtendo, ab omni eorum fraude miſericorditer

1

PRlta quæſumus Omnipotens Deus ‚ut, qui

VElla Regis prodeunt,

468 Theſaurus
Lectio libri Eccleſiaſtici.

ALlcva Domine, manum tuam ſuper gentes

alienas, ut videant potentiam tuam: ſicut

enim in conſpectu eorum ſanctificatus es in no-
bis; ſic in conſpectu noſtro magnificaberis in

eis, ut cognoſcant te, ſicut & nos cognovimus,
quoniam non eſt Deus præter te, Domine. In-

nova ſigna, & immuta mirabilia. Glorifica ma-

num, & brachium dextrum; excita furorem, &

effunde iram: tolle adverſarium, & afflige ini-
micum: feſtina tempus, & memento finis, ut e-
narrent mirabilia tua. In ira flammæ devore-
tur, qui ſalvatur; & qui peſſimant plebem ſuam,
inveniant perditionem: Contere caput princi-

pum inimicorum, dicentium: Non eſt alius præ-
ter nos. Tu autem Domine miſerere nobis.
Reſp. Deo gratias.
ODlrremus.
L noſtris exceſſibus ab hoſte maligno inceſſan-
ter affligimur; per Unigeniti tui Paſſionem mi-
ſericorditer liberemur. Qui tecum vivit & reg
nat in unitate Spiritus ſancti Deus, &&qãů.
Hymnus.

Fulget Crucis myſterium,
Quo carne carnis Conditor
Suſpenſus eſt patibulo.

Quo vulneratus inſuper

Mucrone diro lanceæ,
Ut nos lavaret crimine,
Manavit unda, & ſanguine.

crlllifenne

id fel
Meemin,
leonit li
Ppor decoti
Ornata Reg
Hecka Cign
Tam ſnd
Pera, cus
Sech hepen

ſont,

ter, t

Dzdunge!
Cur ne ße
h mennr,
ir tcti nn

Neſt kan n

ſeummn Dene

Colaudetonn
(o her n
luu, ke
. Dictecrn

Lguattilgn

8r Domnnn
dednemrininch

=

h. Contht
. emn
IMincaninun

—

in honmk

W .
ennetg

e .
6l Einnnn
1 Lallen,

8 Benedlictionum. 469
unter d lrnplera ſüunt dun (oncinit
Dunn did nden caTnimne,
Piaz Dicens in nationibus;
un. Regnat à ligno Deus.
unfhm Arbor decora, & fulgida,

maunte Ornata Regis purpura,
enn . Electa digno ſtipite
Gon Tam ſancta membra tangere.

thfmmn Beata, cujus brachiis
n E Sæcli pependit pretium,
mofi Itatera facta corporis,
umme Een Prædamque tulit tartari.
Urpeenin O Crux ave ſpes unica,

t ant gg In hoc mæroris tempore;
neknon Auge nobis conſtantiam,
iretenods Obſeſſis dona veniam.

Te ſumma Deus Trinitas
Collaudet omnis ſpiritus,
Den d Quos per Crucis myſterium
Tuimo Salvas, rege per ſæcula, Amen. .
mubdrm Verſ. Dicite dæmonibus, Reſp. Quia Pominus

5

rcun iit regnavit àligno. .
e ⸗ Verſ. Dominus vobiſcum. &c.
Sequentia ſancti Evangelii ſecundùm Joannem.
Reſp. Gloria tibi vomine †
IN illo tempore, dixit JESUS diſcipulis ſuis:
Nunc anima mea turbata eſt, & quid dicam &

Pater ſalvifica me ex hac hora. Sed proptereàâ
veni in horam hanc; Pater clarifica nomentu-
um. Venit ergò vox de cælo ‚dicens: Et clari-
ficavi, & iterum clarificabo. Turba Aee gur
ſtabat, & audierat, dicebat; tonitruum eſſe fac-

479) Thejaurus =
tum. Alii dicebant: An elus ei loquutus eſt.
Reſpondit Eſus, & dixit: Non Kapeer ne hæc
vox venit, ſed propter vos. Nunc judicium
eſt mundi, nunc princeps hujus mundi ejicietur

foras. Et ego, ſi exaltatus fuero à terra, omnia

traham ad me ipſum: hoc autem dicebat ſigni-

fi ans, dnn⸗ morte eſſet moriturus. Reſp. Laus
tibi Chriſte.
Per Evangelica dicta extinguatur † diſſipeturf

& deſtruatur † in te N. omnis diaboli virtus. In Co inen.
nominc Patris & Filii † & Spiritus ſanctif A lon

men.

Oremus.

tibulum ſubire voluiſti, ut inimici à nobis
expelleres poteſtatem; concede huic famule
tuo N. à dæmonibus obſeſſo, ut ejus meritis, &
paſſione, liberationis gratiam conſequatur. Qui
tecum vivit & regnat in unitate c.
Aſpergens creaturam, dicat.

Aqua benedicta extinguat † & ſeparet à te f

—

Filii, † & Spiritus ſanctif Amen.
2 Exorcixatio creaturæ obſeſe.
1EKitinguatur in te N. creatura Dei vexata

omnis virtus diaboli, per ſanctiſſimæ Cru-

cis ſignum: jmò per invocationem ſanctiſſimi,

. . - 8ʒ” . v. . .
ac tremendiſſimi nominis Eſu, † qui Deo Pa-

tri factus obediens uſque ad mortem crucis, ex-

altari, tribuique illi nomen meruit, cui omne ge-

mu flectitur, cæleſtium, terreſtrium, & inferno⸗

— . . —

omnia dæmonum ficta. In nomine Patris? &

–

Ace

Fie gun
Umuhun uu
ognoDomin
ittmanibus
zetorthentunn.
kite .

NenOmmpe
eenotuecume

— muls. iC rin
D*S ‚qui pro nobis Fiſium tuum crucis pa- ain i

Pnl ſherin
Pwecraronen
Veliattoror
nhe Getrturum
Iun wexutis Kin

1lncke

mncfulen u
heickonnn

ufawofu

=

Prlicchrn I

E

cangeon

foönirirlere

7

oortere

Benedictionum. 471
tüleme rum. In nomine Patris † & Filii & Spiritus
hrrr ſancti † Amen.

Wedig Oremus.
nhl in Eſpice, quæſumus Domine ‚ſuper hunc fa-
Goiteme - mulum tuum N. à de-monibus vexatum;,;

tndtit PrO quo Dominus noſter Eſus Chriſtus non du-
u eh bitavit manibus tradi nocentium, & crucis ſub-
ire tormentum. Qui tecum vivit & regnat in
umfän unitatc &c. .
bolim. . Erorciſinus. l
iiwuitt EGo, iniquorum omnium peſſimus, Dei ta-
men Omnipotentis benignitate, ad ſublime
ſacerdotale culmen, ad ipſinsque Pomini miniſ-
terium indigniſſimè provectus; auctoritate muhi
WumNHhς præſtita à ſancta Romana Eccleſia, ejusdem
IImd Sponſa, ſuper infernorum aſpides, ſerpentes,
Ehucim atque dracones; & in virtute ejusdem Altiſlimi,
Ncumnm aggredi audeo vos omnes abyſſi dé'mones, qui
e G hanc Dei creaturam, ſacro baptiſmatis ſigno mu-
. mnitam, Vexatis, & infeſtatis. Idcircò per poten-
tiam ejusdem, qui vos rebelles ſpiritus, rectos,

KNN atque perfectos in natura creavit, in primis exor-
undrle cizo † & adjuro † ut mihi, tamquam Miniſtro-
Chriſti debitam præſtetis obſequentiam in cun-

L Gtis, quæcunque opus fuerit à vobis exigi ad ho-.
. norem Dei, ad confuſionem veſtram, & ad
proximi hujus levamen, atque ſalutem. Con-
α uro vos † ergò per nomen ejus, qui eſt excelſus,
ven N magnus atque terribilis, & faciens mirabilia, ut,
velitis, noei⸗ ‚ mea juſſa exequamini, quæ ſe-
mel pro millies ſint vobis cognita, ejiciendi vos
Mα° Omnes ex hoc corpore, & à qualibet ipſius parte
,e . Sg 4 ſive

472 Theſaurus.
ſive intrinſeca, ſive extrinſeca, cum omnibus
maleficiis veſtris, atque facturis quomodolibet
conſtructis; ita ut relinquatis illicò creaturam
hanc ſanam, qualem inveniſtis, neque amplius
cam inpoſterum invadatis. Adſtringo vos per
eandem ſummi Dei mei virtutem, ut citiſſim
Pareatis. Cogo vos † per Altiſſimi Majeſtatem,
ut omni fraude, atque nequitia veſtrâ remotꝭ,
cedatis mihi † cedatis Miniſtro Chriſti, ceda-
usque Deo † qui vos de cæleſtibus depulit ſe-
dibus † 4 “
Verùm, ne ulla ante Dei tribunal adſit vobis
excuſatio, explico, quid ſentiam in hac cauſa;
ligarevide licet volo caput, ac ducem veſtræ iſtius
cohortis, Hic, vel alibi commorantem, cuùndkoôs-
que ipſius ſectatores, vel intus, vel procul exiſ.
tentes. Item cogito, omnes iſtas conjuratio-
nes, atque præcepta, à me, Dei nomine fulmi-
nanda, cadere non tantum ſupra, vel contra
vos, veruùm etiam adversùs omnes, ſive corpo-
reas poteſtates, quò minùs verbum Dei, atque
mandata mea znbieahiin, obſtantes: propterea

namque efficaciſſimè abſolvere † reſolvere † de-

lere f atque ad nihilum reducere decerno quod-

ſignum, vel maleficium à quacunque potentia,
ſive implicitè, ſive explicit, quovis modo, &
forma conſtructum: In nomine Ppei Patris &

Filii † & Spiritus † ſancti. Tandem cogito, te

caput nefandiſſimum, ac ſocios tuos, & quos-
cunque alios tartareos ſpiritus, impedientes, re-

morantes, vel huic meæ obſiſtentes volunrati:

onnare, Go,

Gntuprneru
in horellt
wapotein
ltro ſens
ſen hecpe
Glemnelpron
Ponlinvere,
Ale potentll
momnegerne
llerch oſe
pinepl /ma
Cemmum atek:

„.

= =

kmn ſnbt, le
epaloheten
eieloeſe fugte
leteregeli
lon, i enn
in Elue
Oellocngee

utnockeram.

bem pot mult
Lonundo ale

j ere epunſett
libet veneficium, pactum, ligamen, ſcriptum,
. X

n kerte ſmi

en ue nlcis

unucolttet
in Cln
lt niſt N.
Ult,niigob 4

eaoegne len

4

on
tir

—

Ohunibr

bi

.
ele

4 7

Benediclionum. 473
ddeme cunctis pænarum generibus gravare, quibus à
lmwtie divina potentia de momento in momentum
d cennn Ferar poteftis, uſquequo Deo, & mihi ejus
Cnelkm iniſtro fatis peculiariter faciatis. Ad cuncta
autem hæc præcepta, conjurationes, ac crucia-
n uqn tus ſemel pro millies vos obligare puto, atque
I niek conſtringere, in virtute † ejusdem ſanctiſſimæ,
ebim atque potentiſſimæ Trinitatist in nomine Eſur
moCrNA cut omne genu curvatur.
Ktu Idcircd, ſceleſtiſſime, peſſime tartarorũ
princeps, jam admirabile crucis † Chriſti Sacra-

.

n mentum adeſt: jam ſacratiſſimus ejus ſanguis
minhcs contra te, & ſocios tuos pertinaces duram, ac
emclzin juſtam ſcribit, ſignatque ſententlam: jam de-
Nen nie nique paſſio Redemptoris vos ad obediendum,
Wola ac velociter fugiendum urget. Conjuro vos
RI, itaque † per egreſſum Servatoris trans torrentem
Gomme Cedron, ubi erat hortus, in quem introiſſe di-
n NMANH citur zle JEſus Dei Filius cum eiguli⸗ ſuis: quæ
U, u ingreſlio congreſſus fuit validiſſimus, & primus
unbe,. Ccontra luciferum, & vos omnes tartareos; per
Ie s“ quem, poſt multa, in Calvariæ caſtris fortiter
etteoit Hugnando proſterneret, ac diſſiparet. Vere

Nm ſcriptum ſcitis, & ſuperbi: Nova bela elegiſe Domi-
