herbas tua pietate digneris: ut quicunqué ex eis

in hac ſolemnitate venerabilis ac ſanctæ Dei Ge-

nitricis MARILX fumpturi ſunt, tam animæ,.

Juan corporis ſanitatem recipiant: & interce-
ente eadem beata Maria ſemper virgine, ſic earũ
Virtute jucundentur ſalubriter, quatenus in tuorũ
unguentoerum edore Paradifi januas adire me-

4 Ora

1

727 aſaurns

Oratio.

DEUSui univerfis generibus herbarum hu-

manis neceſſitatibus præſtitiſti remedia:

hanc herbarum collectionem tuæ miſerationis

bene dic dexterâ: ut quisquis languore depreſ-
ſus ex eis aliquid guſtaverit, Ecelefiæ tuæ ſan’tæ
repræſentatus, optatæ munus ſalutis te donante
Pertipir. Per Dominum noſtrum Eſum Chriſ-
tum Filium tuum, qui tecum vivit & regnat in
unitate Spiritùs ſancti DEUS: per omnia ſæcu-
la ſæculerum. Amen,
Oremus.
Eneranda nobis, Domine, hujus diei feſtivi-
tas opem conferat ſempiternam, in qua ſan-

&ca Dei Genitrix mortem ſubiit temporalem,
nec tamen mortis nexibus deprimi potuit, quæ

filium tuum Dominum noſtrum de ſe genuit in-

carnatum. Per eundem Dominum noſtrum

IEſum Chriſtum Filium tuum, qui tecum vivit

5 . 2 2: 4 .
& regnat infunitate Spiritûs ſanéti Deus: per

omnmnia ſæcula ſæculorum. Amen. Deinde thurifi-
centur & aſpergantur.

Benediéctio ſeminum Dominica I. Sep-

ternbris.

Afferat uhusquisque agricolarum modium frumenti

Jeminandi, quod ſaterdos ante Sacrum indutus Alba bene-
dicat hov modo: B

Verſ. Adjutorium noſtrum, &c. Verſ. Qui fe-

cit, &c. .
rjal, ex fer. 3. ad yeſp. In convertendo, &c.
Lectie

ſcenr

(ele

beisar

md

Ponne
tünm.
coe
G

Benedictionum. 73
lenpes. .⸗ Lectio libri Levitici. 6. 2 ,
etbanak Ndiebus illis dicit Dominus ad Moyſen: lo-
Temd 1 quere Filiis Hraél, & dices ad eos: ſi in præcep-
etn tis meis ambulaveritis, & mandata mea cuſto-
Ante len dieritis, dabo Vobis pluvias temporibus ſuis, &
iuſnd terra gignet germen ſuum, & pomis arbores re-
untlom plebuntur. Apprchendet mefſſium tritura vin-
nmi demiam, & vindemia occupabit ſementem: &
UAn comedetis panem veſtrum in ſaturitate, & abse-
cromin que pavore habitabitis in terra veſtra. Dabo
pacem in finibus veſtris, dormietis, & non erit,
qui exterreat. Auferam malas beſtias, & gla-
judeſeti dius non tranſibit terminos veſtros. Reſpiciaam
ninquh vos & creſcere faciam, multiplicabimini, & fir-
tencdn mabe pactum meum vobiſcum. Comedetis
ninit 4 Vetuſtiffima veterum, & vetera novis ſuperve-
Eeemn mentibus projicietis. Ponam tabernaculum
um non meum in medio veſtri & non abjiciet vos anima
Gutecumi mMea. Reſp. Deo gratias.
üDeu: † Verſ. Mane ſemina ſemen tuum & veſpere ne
. Dine in ceſſet manus tua: ui neſcis, quid magis o-
fiatur, hoc aut illud: & utrumque ſimul, me-
hus erit.
B Verſ. Dominus vobiſcum. Reſp. Et cum Spir. &c.
ar Sequentia ſancti Evangelii ſecundum Marcum.
IN illo tempore: dixit JEſus diſcipulis ſuis: ſi-
nuinjn⸗ mile eſt regnum cœlorum, quemadmodum
or,i ſi homo jaciat ſementem in terram, & dermiat,
8 & exurgat nocte ac die, & ſemen germinet, &
Cn increſcat, dum neſcit ille. Ultro enim terra
B fructificat, primum herbam, deinde ſpicam,
Nte A. deinde plenum frumentum in ſpica. Et cum
. E 5 Pre-

4 Tkheſaurus
produxerit fruétus, ſtatim mittit falcem, que-
niam adeſt meſſis. Reſp. Laus tibi Ohriſte.
Per Evangelia dicta fint hæc ſemina bene dicta.
Verſ. Donunus vobiſcum. &c. ⸗
OCOremus.
. Dmine ſancte, Pater omnipotens, æterne
7 Deus, te ſuppliciter rogamus ac petimus,

ut hos fructus ſegetum ſerenis oculis hilarique

vultureſpicere, & tuâà dexterâ ſanctà bene?dice-
re digneris. Et ſicut teſtatus es Moyſi famulo
tuo in deſerto dicens: dic Filiis Iſtae,, cùm in-
greſſi fueritis terram promiſſionis, quam Ego
dabo vobis, afferetis primitias frugum veſtra-
rum ſacerdotibus, & erunt benedictæ: ſic & nos
rogamus Te, Domine, ut per auxilium miſe-
ricordiæ tuæ benedictionem tuam ſuper hæc
diverſi generis ſemina, quæ à fidelibus tuis no-

pis mimiſtris tuis benedicenda ante conſpectum
tuum, in templo ſando tuo hodierna die præ-

ſentata ſunt, proferre digneris, ut virtute be-

nerdictionis tuæ germinent, creſcant, multipli-

centur, & ad optatam maturitatem perveniant.

Da, arſamn⸗ Domine, ut eadem grando
U

non ſubruat, nec turbo ſubvertat, nec inunda-
tio exterminet, nec mala beſtia confſumat: Sed
propter miſericordiam tuam ad uſum noſtrum
ſalva permaneant, & ad abundantem fertilita-

tem, pleniſſimamque maturitatem perveniant.

Per Dominum noſtrum, &c.
Oremus.

1

prio ore tue dicere dignatus es: Pater me-

un
uis)
m
luke
Penef
A
non
Konl
leſ.
X

N

Omine Eſu Chrifte, Fili Dei vivi, qui pre-

US

Eus agricola eſt; atque temetipſum ſæpius homi-

Crie

mdertfc

Benedictionum. 55
ni ſeminatori comparare voluiſti: adeſto propi-
tius precibus noſtris, & ſuper hæc diverſi generis

ſemma, atque ſuper omnes allas ſegetes, qui-

Cllt lang

n denefche

.

t Morſ hn
Innel an

n guuk,

mmpumn ſe
Ccr. ſcn
Aunlium
Uun ſyer h.
Gelbun wirn

ne iſeer

dienuden

ite

cſann muli
em encin
calenn gl
t, hec Mn

Onlunna: è

umnatr

telnſed.
Eruti per Te maris epericlis
Quosque tu morbis variis gravatos

i, Nige.
Du
6 .

Voce te laudant pueri canora

Mira decantant tua facta claudi

bus hæc commixta fuerint, nee non ſuper agros,.
ſuper quos hæc fuerint ſeminata, largam tuam
beneidictioneminfunde: atque ab eis omnem
vm procellarum, omnèque nocumentum beſ-
tiarum gratia tuæ defenſionis clementer averte,

ut omnmis fructus ex his ſeminibus natus tua be-

nefdictione repleatur, & in horrea ſine damno
& impedimento congregetur. Qui vivis, &c.
Benedictio Dei omnipotentis Paftris, & Fif-
Ii, & Spiritůs † ſancti deſcendat ſuper hæc ſe-
mina, & maneat ſemper. Amen.
Aſpergantar. .
32.
Benedictio Panis S. Nicolai de Tolentino.
Primò dicatur Hymnus.
T canunt omnes, Nicolae gentes,
X Te pii Patres fimul, atque Matres

⸗ 5, Laude perenni
Eſierunt cæci, reſonantque muti,
Quos tuàâ cundtos ope liberaſti,

4

Laude perenni.

Mille ſanaſti, tua dona cuncti
Magna fatentur.

76 TYbkbeſanrus
Quhsque vexatos pius expiaſti,

Dzæmonum dira feritate, quésque 4

Conſequi rurſum veteris dediſti,·
Lumina vitæ.
Dive, cœleſtisque habitator aulæZ⁵,
Dive, cui tantum tribuunt ſuperni
Poſſe, quem totum Dominator alti
Auxit olympi.
Laus Patri ſummo, Genitôque ſemper,
Quique procedit Deus ex utroque
Spiritus ſanctus, Deus unus idem,
Laus tibi ſemper, Amen-
Lectio libri Regum.

IN diebus illis: Factus eſt ſermo Domini ad E-

liam Thesbiten, dicens: ſurge & vade in Sareph-
ta Sidoniorum, & manebis ibi. Præcepi enim
ibi muliéri viduæ, ut paſcat te. Surrexit & abiit
in Sarephta. Qümque veniſſet ad portam civi-

tatis, apparuit ei mulier vidua colligens fiana

& vocavit eam, dixitque ei. Da milun paululum
aquæ in vaſe, ut bibam. Cümque ill pergeret,
ut afferret; clamavit poſt tergum ejus, dicens.
Affer mim, obſecro, & buccellam panis in ma-
nutua. Quæ reſpondit, vivit Dominus DEUS

pugillus capere poteſt farinæ in hydria, & paulu-
lum olci in lecytho. En colligo duo ligna, ut
ingrediar, & faciam illud mihi, & Filio meo,
ut comedamus, & moriamur. Ad quam Elias
ait. Noli timere, ſed vade, & fac, ficut dixiſ-

ti. Verumtamen mihi primùm fac de ipſa fari-

Mula ſubcinericium panem parvulum, & alle;
S

4 1
.

42

l.

uſi

V
I
hrl
ure
alten
eno

lot

Ihln
Cehel
inmon

.

udeo

tuus; quia mon habeo panem: nifi quantum

Aeum
les, u
à Weun
Ehone
mpune
Ulrun

Benedictionum. 77
agd me; tibi autem & Filio tuo facies poſtea.

Hxæc autem dicit Dominus Deus Ifraél. Hy-
ink. 1 dria farinæ non deficiet, nec lecythus olei minue-
te, tur uſque in diem, in qua daturus eſt Dominus

„pluviam ſuper faciem terræ. Quæ abit, & fecit.
uiuurxta verbum Eliæ. Et comedit ipſe, & illa, &
i domus ejus. Et ex illa die, hydria farinæ non
chm. defecit, lecythus olei non eſt imminutus: juxta
enn, Verbum Domini, quod locutus fuerat in manu
„ Reſp. Deo gratias.
Anen Verſ. Reſpexit Elias ad caput ſuum ſubcinerici-
um panem: qui ſurgens comedit, & bibir, &
Domini ad ambulavit in fortitudine cibi illius, uſque ad
en eg montem Dei.
Dunpen † Sequentia S. Evangelii ſecundum Joannem.
rtH Reſp. Gloria tibi Domme.
Corm ei IN illo tempore: abiit Eſus trans mare Gali-
lemian 1 lææ, quod eſt Tiberiadis; & ſequebatur eum
nnh multitudo magna; quia videbant ſigna, quæ fa-
ile ciebat ſuper his, qui innrrmabantur. Subit ergè
neodn in montem JEſus, & ibi ſedebat cum diſcipuliis
menh fſuis. Erat autem proximum Paſcha dies feſtas
nAN Judæorum. Cum ſublevaſſet ergò oculos JE-
in aun ſus, & vidiſſet, Wia multitudo maxima venit
, Aα ad eum, dicit ad Philippum: unde ememus pa-
whet nes, ut manducent hi 4 hoc autem dicebat ten-
, tans eum, ipſe enim ſciebat, quid eſſet facturus.
iaundl Reſpondit ci Philippus: ducentorum denario-
udu rum pancs non ſufficiunt eis, ut unusquisque
u modicum quid accipiat. Dicit ei unus ex diſci-
l⸗ 1 . 27 . 5
“ bulis ſuis, Andreas, frater Simonis Petri: Eſt

8

1
7/

„

—

opulentia ebleatdt & gratiarum adtione, per
te, in viſceri
tum, Ac. Amen.

7 ½ eſaurus

1

puer unus hic, qui habet quinque panes hordea-
cecs, & duos pifces: ſed hæc quid ſunt inter tan-

X

tos? dicit ergò JEſus, facite homines diſcutn-

pere. FErat autem fænum multum in loco. Diſ-

X .

cubuerunt ergò Viri quaſi quinque millia. Acce-

pit ergoò Eſus panes: & cùm gratias egiſſet, diſ-

tribuit diſcumbentibus. Similiter & ex piſcibus,
ante volebant. Ut autem impleti ſunt,

ixvit diſcipulis ſuis: colnigite ſuperaverunt,

fragmenta, ne percant. Collegerunt ergo, &
impleverunt duodecim cophinos fragmento-

rum ex quinque pamibus hordeaceis, quæ ſuper-
X

fuerunt his, qui manducaverunt. IIli ergò ho-
mines cum vidiſſent, quod fecerat Eſus, ſig-

num, dicebant: quia hic eſt verè Propheta, qui
venturus eſt in mundum. Reſp. Laus tibi

Chritc. =
Verſ. Dominus vobiſcum. &c.
Oremus.

gque panes in
les tuos miſericordiam tuæ pietatis: quemadmo-
dum feciſti cumbPatribus noſtris in tua miſericor-
dia ſperantibus: & bene dicere, & ſanctifficare
digneris hanc creaturam panis, quem ad ſubſi-
dium tuorum fidelium tribuiſti: quatenus à
quocunque ſumptus fuerit, bene ſdictionis tuæ

us ĩpforum ſanctificetur. Per Chriſ-

Oremus.

tel⸗

NOmine Eſu Chriſte, qui benedixiſti quin-
. 3 „ — 2 .
deſerto: multiplica ſuper fide-

mo.
. Enom

ſembin

umſiu

Cte Mln
en gl
Nris
D
Nscun
Kcolhec
onn

=

Nem
Denne
Keie
Cnnenc
DnngCu
Ii XN
ltting
Humm no

P ii
1 ge
lkence

Ulaud.

Sèð . .. . reot
LOminc ſancte, Pater omnipotens, ſempi-

.

Pener lo
Muntimtere
ruegſiet .
Iie n
eneruen

on funen

.

Uepd
er Ei, 4

thochen4

lun!

cnehuic
galhen
ItuM
guen 1 4
eſückan⸗
1 Me 1
MC/

et

tum in forma viſi

n, eſge,

Benedictionum., 725
terne Deus, qui Per potentiam tuam panem iſ--
ili diſtribuiſti: & magnitudi-
ne largitatis tuæ humanis uſibus emanare de ſe-
gete juſſiſti? te ſuppliciter exoramus, ut hunc
panem, quem negligentia noſtra polluit, ſan-

Qi Spiritis gratia ad munditiam revocet, &
. . 7

ſanctifficet, mundet, ac purificet, & turpitu-
do callidi hoſtis abſcedat, ac familiæ tuæ dein-
ceps cum benedictione comeſtibilis tribuatur,

& comedentium mundentur corda, & corpora

ipſorum per tuam gratiam ſanctificentur. Per
hriſtum Dominum noſtrum, Amen.
Oremus.
PRecamur „Domine Deus, tuæ pietatis cle-
mentiam, ut panem iſtum, cæleſti benef-
dictione ſanctiſices, & ita ex hoc fugare digneris

omnem diabolicæ tentationis incurjum: ut qui-

cunque ex eo comederit, totius & virtutis & ſa-
nitatis dulcedine perfruatur, & tibi ſanctiſicato-
ri, ac ſalvatori omnium gratias cum gaudio &
lætitia agere mereamur. Per Chriſtum Domi-
num noſtrum. Amen.
Oremus.
TE igitur ſuppliciter deprecamur, ut benefdi-
cere, & ſanctifficare digneris hanc creatu-
ram panis: ut quicunque ex eo guſtaverit, per
interceſſionem dilecti famuli tui Nicolai de TCo-
lentino conſequatur vitam æternam: & extin-

gue ab omnibus dignè ſumentibus, ſi quid vene-
ni, ſi quid mortiferæ operationis fuerit, & cle-

menter eos defende. Per Chriſtum &c. Amen.

80 Yeſasrus —è
Oremus.
jus verbo cæli firmati ſunt, cii omnia ſubdita
ſunt, cui omnis créatura deſervit, & poteſtas
ſubjecta eſt, & expaveſcit, nos Te ad auxilium
provocamus, cujus audito nomine ſerpens con-
quieſcit, draco fugit, ſilet vipera, & omnia ve-
nenata, etiam adhuc fortiora animalia reptantia
noxia terrentur „& omnes adverſe ſaluti huma-
næ radices areſcunt. Te ergò: Domine ſuppli-
citer deprecamur, ut benefdicere, & ſanctrffi-

care digneris hanc creaturam panis, ut quisquis
ex eo comederit, per interceſſionem ſancti tui

Nicolai de Tolentino vitam æternam conſe-
uatur. Per Chriſtum Dominum noſtrum.
men.

Aſpergatur, & incenſetur. Poſtea ſiat diſtributio, σι

dicatur ſequens
HHymnus. L
Audibus ſummis celebramus omnes
Regis æterni memoranda dona
Mentibus lætis modulemur ejus
=èä GBrandia facta.
Qui dedit quondam fidei coruſcans
Sydus ex altis, oriensque cælis,
Sancta quem mundo peperit beatam
?V Mronica Patrem.
Ex ſuo te nunc grege procreatum,
Multa Pol ran em revoluta ſæcla
Contulit dignum Nicolae nobis,
—— „ FPlus alumnum.
CQujus ingentes, memoresque geſtas ker
8

J.
4 .

DUS, &bater Domini noſtri JEſu Chriſti cu-

ſen

Cdde

Ne ckl
Nieſiui

uhmil
Pmtn

ouon
Eetu ob
Untdne

ſelaa⸗

Stui

ipitn
uintete

Uunltarele

trun. A

Oyunun
lermme
Unno
in peii⸗

Mommni

Benedictionum. .’ 21 .
Res queat nemo ſatis eyplicanre
Qujus excelſas, celebrésque laudes. ð
SDB S Nemo referre.
Dive, cæleſtisque habitator aulæ,

Aanin Dive qui tantis meritis opimis

.Bor

r, ſand.
cere, Ale

nn, I gie.

OnNi.
nmulurdin
eaun hr
mneſg

rkNe Vivis, & gaudens ſuper alta Cæli

Arlſtra triumphas,
Laus Patri ſummo, Genitôque ſemper,
Quque procedit Deus ex utroque
Spiritus ianctus, Deus unuside⁵m =è
W Laus tibi ſemper, Amen.
Antiphona.

. N. 5S „. .
lorenn Nicolaus verus Chriti pauper, virgo, à Deo

Telnaun co

electus: obedientiam jugiter ſervans Eremita-

muum non rum ordinem ſignis & Virtutibus decoravit.

ſt fnun

Verſ. Ora pro nobis beate Nicolac. Reſp. Ut dig-
mni efficiamur promitlionibus Chriſii.
Sitalis benedictio ante Miſam, yel in Quadrageſima,
Ricatur ſequens L

ohnnes ODratio. . S
n Oncede, quæſumus omnmipotens DEUS, ut
ein C Eccleſia tua, quæ beati Nicolai Confeſſoris
Grmcuta tui virtutum & miraculorum gloria coruſcat, e-
* uius interceſſione & meritis perpetua pacé atque
unitate lætetur. Per Chriſtum Dominum noſͦ-
m dtrum. Amen.
nicbrr, Si autem poſt Miſam dicatu
. Oratio. .
e — — . —
1 PObulum tuum Domine, quæ ſumpfſimus;
Sacramenta cuſtodiant, ut qui beati Nicolai de
5 N Tolentino Confefſſoris jugicer implorant auxi-
e Iium, petitionum ſuarum lalutarem conſequan-

6

82 Theſauruns
tur effectum. Per Chriſtum Dominum noſtrum.
Amen..
Aſpergatur aqua benedictà,.

Cum maxima reverentia tenebitur hic panis in domo

prb occurrentibus aeceſſitatibus; quia ab Eugenio Papa e

laudata fuit hujusmodi benedidtio, & approbata.
33
Benedictio Panis
S. Erhardi Epiſcopi Ratisbonenſis à tempo-
re obitus ĩipſo in loco, ubi defunctus eſt, fieri
ſolita, & ab ipſo profecta, die octavà
Januarii, feſto ipſius.
Sacerdos ante miſſam indutus paramentis Miſſæ excepta
planeta ctum Cruce & aqua benedicta procedit ad locum,
ubi panem benedicturus eſt, & dicit: S
Verſ. Adjutorium noſtrum in nomine Domini.
Reſp. Qui fecit cœlum & terram.
Verſ. Domine exaudi, &c. Reſp. Et clamor &c.
Verſ. Dominus vobiſcum. Reſp. Et cum Spir.
Verſ. Sequentia ſancti Evangeli ſecundùm Jo-
annem. Reſp. Gloria tibi Domine. “

IN illo tempore ſubuit in montem JEſus & ibi ſe-
Udebat cum Diſcipulis ſuis, cùm ſublevaſſet
ergo oculos Eſus & vidiſſet, quia multitudo
magna venit ad eum, dicit ad Philippum: unde
ememus panes ut manducent hi? Hoc autem
dicehat tentans eum, ipſe enim ſciebat, quid

eſſet faturus. Reſpondit Phinopis: ducen-

torum denariorum panes non ſufficiunt eis, ut
unusquisque modicum quid accipiat. Dicit ei
unus ex Diſcipulis ejus, Andreas, frater Simo-

nuehun

ſilen

lemnin
egvel
lee
cophtos
Poreren
henm.

ceer

Dean
eekbo

Neplan
ht.
ſuutd⸗
ſahl
Emn
Venk
ſerel
Ver)N
„ur
Ven

Eli

Benediclionum. 8
nis Petri: Eſt puer unus hic, qui habet quinque
1. panes hordeaceos, & duos piſces, ſed hæc quid

lir uit it ſunt inter tantos? LDicit ergo JEſus: Facite ho-
Airin . mines diſcumbere. Erat autem fœnum multum

lg. i 0c0. Diſcubuerunt ergo viri numero quaſi
quinque millia. Accepit/ergo JEſus panes, &
6 cum gratias egiſſet , diſtribuit diſcumbentibus,
ſimiliter & ex piſcibus, quantum volebant. Ut
genisiem autem impleti ſunt, dixit Diſcipulis ſuis: Colli-:·
fnhuehft Bin quæ iuperaverunt, fragmenta, ne perean.
(eochue ollegerunt ergoè, & impleverunt duodecim
cêphinos fragmentorum ex quinque panibus

ni ſ,e hordeaceis, quæ ſuperfuerunt his, qui mandu-
nrain ula caverant. Illi ergo homines cnm vidiſſent, quod

fecerat Eſus, lignum, dicebant: quia hic eſt
Vverè Propheta, qui venturus eſt in mundum.
minem Reſp. Laus tibi Chriſte. l
a Antiph. De quinque pamibus & duobus piſcibus
idmyl fatiavit Dominus quinque millia hominum.
Namgi Verſ. Diſperſit dedit pauncribus, Reſp. Juſtitia
iſeumlin ejus manet in ſæculum ſæculi.
nie. Verſ. Beatus qui intelligit ſuper egenum & pau-
n Piut . pcte Keſp. in die mala liberabit eum Dominus.
aun en Verſ. Nunquid panem poterit dare. Reſp. Aut
guin im parare menſam in deſerto. =
Rh Verſ. Pluit illis manna in deſerto. Reſp. Et panem
nie Nc. coœli dedit eiiid.
n Kthr 4 Verſ. Panem Angelorum manducavit homo.
lppuran Reſp. Miſit eis cibariain abundanina.
Gamd, Verſ. Domine exaudi & . Reſp. Et clamor &.
Dd Verſ. Dominus vobiſcum. Reſp. Et cumpir. &c.

ſet O S
1 B 2 Ors:

24 eſahrus

1

Oremus.

OAlyator mundi DEUS, Domine Eſu Chriſ-
te, qui hodiernum diem, beatiſſimi Erhar-
di Confeſſoris tui atque Pontificis feſtivitate de-

corâſti, & diverſas creaturas ad ſalutem homi-
num creaſti. Quique ex quinque pambus & duo-
bus piſcibus quinque hominum millia latiaſti, ac
populum Judaicum in deſerto miraculose paviſ-
ti, ineffabilem miſericordiam tuam ſuppliciter

exoramus, & petimus, ut hos panes, quos plebs

ſidelis tibi devotè hodie ad ſanctiſicandum artu-
lit, tua pietate Benedicere † & Sanctificare †
digneris, ut qui ex eis comederint, Vel guſta-
verint, & ab omni plaga, & totius corporis in⸗
ñſrmitate meritis, & interceſſione ejusdem ſan-

Rti Erhardi Confeſſoris tui atque Pontificis ple-

nam recipiant ſanitatem, & nos ſervos tuos ab
omni corporis & animæ ægritudine ſanos con-
ſervet. Qui vivis & regnas Deus per omnia ſæ-
cula ſæculorum. Amen.
. Oremus.

„

EUS & Pater Domini noſtri Eſu Chriſti cu-

jus Imperio cœli firmati ſunt, cui omnis

ſ.

creatura derſervit & omnis poteſtas ſubjecta eſt,

& metuit & expaveſcit; nos te in auxilium noſ-
trum invocamus, cujus audito nomine ſerpens
conquieſcit, draco ſilet, morbi ceſſant, languo-
res evaneſcunt, & pericula fugiunt, & omnia
vVenenata, & adhuc fortiora animalia noxia

terrentur; tu Domine extingue omnes diaboli-

cas fraudes, & omnes adverſantes humano ge-
neri nequitias, & hos panes per interceſſionem

r

ymi

ſteten

2

etiiän

Lomun

OPminen
CMirie
Ctron. 1
18,
i
veloonn
CNo,
n uu
e

mubene⸗a
oleme
Neenrhos
menm.
Unpnen
lam
Natinunn
ſerllile
r lei
koon
r,

tam
Actten.
tincoport
ehonnici
ſenosnst
Cnenor,
ver Cli

Cne
ſun, clam
tulobieche
Nolninehent
celun A
zunt, & .
Aunt, 4
Tnmi N
Nnnel Nsbetk
,Hunno

loe⸗
nnl,

Benedlicktionum. 235
S. Erhardi Confeſſoris tui, atque Pontificis tu4

Virtute benedicas, † ut omnes ex cis pic utentes

meritis & precibus B. MARIX ſemper Virginie

& omnium Sanctorum tuorum intervenientibus

ab iminentibus periculis cuſtodias, & ad regnum
Gloriæ tuæ perducas, per Chriſtum Domunum

noſtrum. Amen.

Oremus.
tis animalibus ſolatia ſubrogaſti, ſupplices
te rogamus; ut ſine quibus non alitur humana
conditio, interceſſione S. Pontificis, & Con-
feſſoris tui Erhardi noſtris facias uſibus non
perire.

DOmine ſancte, Pater omnipotens, æterne

DEUS, benedicere digneris hos panes tuà

ſancta benedictione † ut ſint omnibus ſument-
bus ſalus mentis & corporis, atque contra om-

nes morbos & univerſas inimicorum inſidias tu-
tamentum, per Dominum noſtrum Filium tu-

um panem vitæ, qui de cœlo deſcendit, & dat
vitam & ſalutem mundo, & tecum vivit & reg-
nat in unitate Spiritùs ſancti DEUS, per omnia

ſæcula ſeculorum. Amen.

Hic benedicat Thus. Ab illo benedicaris † in cu-

jus honorẽ cremaberis. Et thurificet panes trino ductu,
deinde aſpergat illos aqua benedicta in nomine Patris
& Filii, & Spiritus ſantti
Amen.

DU S, qui laboribus hominum etiam de mu-

86 Tyheſaurus

Benedictiones ſpectantes ad res
ſacras. 2

1.
Benedictio Crucis.
Verſ. Adjutorium noſtrum &c.
Bneſdic quæſo, Domine hane crucem, per
D quam nos eripuiſti, & ſalvaſti à demonum

poteſtate; ſanctrffica ſignaculum iſtud Paſſio-

nis tuæ: ut ſit inimicis tuis obſtaculum, & cre-

dentibus in te auxilium perpetuum, in quocun-
ue loco fuerit collocatum, nulla ſit habitatio

demonum, ſed fugiant confuſi, elongentur ab
ipſo loco, & habitantibus in eo, quantum eſt

cxlum à terra: & habitent Angeli ſancti fortiſ-

ſimi, locum, & habitatores protegant. Qui
vivis & regnas in ſæcula ſæculorum, Amen.
MW 2. .
*Alia Benedictio Crucis parvæ pro
moribundis.
Verſ. Adjutorium noſtrum &c.
Oremus. .
49 O Mui otens Deus, qui crucis ſignum pretio-

7

ſo Filii tui npnin decoraſti, idhut er
1

eandem crucem FPiln tui Domini noſtri JESU
Chriſti mundum redimere voluiſti, & per virtu-

⸗ 4

N

—

CAPUI SECINDIUAI

tem ejusdem venerabilis crucis humanum Sent

Dmnſl
antei
luſii
uun
Unglons
ancohe
s Fn
gentae
PPrans,
epoerl,
bueit 1
dkann
Akhecin
te huu
Caronurn
Nelknpen
lar.
Athelin
laheele
Connon
Celeln

Pereund

Ganch
mif
1 lulon
ll n
tmp

Ulantet

Benedictionum. .87

ab antiqui hoſtis chyrographo liberaſti: te ſup-
pliciter exoramus, ut digneris hanc crucem pa-
terna pietate benedicere †, cæleſtemque ei vir-
tutem & gratiam impertiri: ut quicunque eam
in paſſionis & crucis, unigeniti tui ſignum ad tu-

telam corporis & animæ ſuper ſe geſtaverit, cæ-

leſtis gratiæ plenitudinem in ea, & munimen
valeat tuæ benedictionis accipere. Si quis vero
infrmus, aut moribundus eandem in manu ſua

tenuerit, aut ſuper pectus ſuum impoſitam ha-

MeQcent

E Cmon
mud Pad
culum, &
n, in guoon

ldr hobie

Corenore
,mun
ellncüfon
ro⸗
korent.

re N

ſunnen

9% .
Gg. Ce

, 1.1
voNIN

penſa ſunt,

buerit, ad eum non audeant appropinquare
hoſtes maligni nec ei tentationibus ſuis nocere,
aut ſpectris ſuis pavorem immittere. Sed Vir-

tute hujus crucis benedictæ ab infeſtationibus
dæmonum liberatus, JEſu Chriſto Filio tuo,

Redemptoriſuo laudes, & gratiarum actiones
perſolvat. Et quemadmodum virgam Aaron
ad rebellium perfidiam repellendam benedixiſti,
ita hoc ſignum crucis tuꝗ dextrà benedic†, &

contra omnes diabolicas fraudes virtutem ei tuæ
defenſionis impende: ut portantibus illam ani-

mæ pariter ac corporis proſperitatem conferat
ſalutarem, & ſpiritualia in eis dona multiplicet.
Pereundem &c. “
AAhpergens crucem dicat:
Sanctificetur hoc ſignum Crucis in Nomine

Patris † & Flu † & Spirits ſancti†: & benedictio

illius ligni, in quo membra Salvatoris noſtri ſuſ-
ſt in iſto ſigno Crucis, ut portan-
tes eam propter Deum inveniant corporis & ani-
mæ ſanitatem. Per Chriſtum &ãů.

F A4 3. Con-

SAn Rinretit ſtud! lignum in nomine Paftris,

88 ianns

Gobzurtoner, quandoe crux contra tempeſ-

cates erigitur,₰à S. Carolo &Borromxo
Introductæ.
2Ene dio etiam Domine anciffica il lud ſig⸗

naculum Paſſionis tuæ ſacræ, ut fit jmimm.
Cis tuis obitaculumm &. Credentibus perpetuum

27

perfice auxilium. Qui vivis & regnas.

Hic aſpergatur aqta benedi e dicendo,

& Fifli, & Spiritus † ſancti, ut orantes & in-

clinantes propter te, Domine, ante iſtam cru-

cem inveniant ſanitatem corporĩs & animæ.

Benefdicat vos nubes Deus Pater, Benefdi-
Cat vos nubes Deus Filius, Bene dicat vos nubes
Deus Spiritus ſanctus.

Pr effuſum ſanguinem JEſu Chriſti, per lig.

num crucis deſcendat, & liberet Deus hos

campos, & vineas à à tempeſtatibus & ſiinul

omnibus diabolicis inſidiis ESUS Nazarenus
Rex Judæorum. Ecce crucem Domini † fugite

Pries adverſæ † vicit leo de tribu Juda, radix
avid Alleluja, alleluja, alleluja. Hoc ſignumf
erit in cœlo, cum Dominus ad judicandum ve-

nerit, fugite Vos per hoc ſignum ſanctæ crucis
in nomine Patris, extermino vos per crucem †
admirabile fignum, in nomine Fifli, diſſipo

Vos per crucem ſignum æternæ confuſionis veſ-
træ in nomine Dei Spiritús † ſancti. Di erao

Vos per crucem † in ua fides noſtra conſiſtit in

pomine Paj tris! de ruo vos per crucem † tor-

. . cular,

Ann 4
(hrthan
Oeperen
nne eE;
ece e Conu
. äne
Mueni,
Eruline
i, d
Nen
CCNrdn.
Dnan.
lionen
isz pe Nt
went
Auiramd
Cenaitlet
Ventumn,
etoati,

„ aa

ubj
nheiin

Contri feg
Lorromen .

Wfher ult

tbu eper
Recientn
omine ben
Utorantedt

0
te Etamc

sAiez.

Dtek, Benet

Ccx tOSne.
Chriſti, diſſipentur, deſtruantur, annihilen-

Chli, pel
bert De!
Athun,Alh.
S Nu
Ppu de, i

lcicancuun

7

mndra
NiX
cllſll 1
De
n

7

Benedictionumr. 89

cular, e ſanguĩs Chriſti exprimitur in nomine

Fitläi; Annihilo vos per crucem † triumphum

redemptionis noſtræ in nomine Spiritis † ſanctf.

Conſumo vos per crucem clavem Paradiſiin
nomine Patris; deſtruo vos per crucem † in
qua pretiumn oſtrum pependit in nomine PFrflii;

Dirumpo vos per crucem † morſum ſatanæ, &

A

angelorum ejus in nomine Spiritũs † ſancti. Li-

etgcie vos per crucem † perpetuum ſcutum
Chriſti amorem in nomine Partris; Perſequor
Voôs per crucem † fugatricem diabolorum in no-

mine Fiflii; Reſolvo vos in aquam per crucem †
maledictorum perditionem in nomine Spiritus †

ſancti Amen.
Fugite inimici crucis Chriſti per Nativitatem,
per paſſionem, mortem & reſurrectionem Eſu

tur opera omnia diaboli his, campis & vincis
contraria.
Exorcizo vos ventos favorabiles, & præci-
pio per eum, qui producit ventos de theſauris
ſuis; per eum, qui fecit ventum, quaſi rorem
flantem in medio fornacis ardentis, & liberavit
Azariam & ſocios ejus; & per eum, qui cùm aſ-
cendiſſet naviculam, fecit ceſſare contrarium
ventum, & facta eſt tranquillitas magna, ut diſ-
pergatis, & auferatis nubes absque læſione ho-
rum camporum, & vinearum, & deportetis
vos, ubi non aratur, nec ſeminatur, nec no-
men Dei invocatur, in nomine Paftris, & Fif-

lüi, & Spiritus † Sancti, Amen.

Aſpergantur omnia,

1 4. Ex

90 eſaurus

, Con
Exorciſmus pro nova Cruce benedicenda, qul
cpro loco, ubi figenda. n, Nn
Benedictio loci. ro Ku
Verl. Adjutorium noſtrum &c. ſetfunn
Verſ. Dominus vobiſcum &c. urcee
) Ouune Deus omnipotens, qui virgâ Moy- amto
fſis præfigurâſti Venerabilem & viviſicam , ad
crucem dilectiFili tui D. N. JEſu Chriſti. Be- mlan
nedic † & ſanctiffica locum iſtum virtute & eff·. Iun
cacia venerandæ & vivificæ crucis ad avertendos lte
dæmones, & omnia adverſa, cuſtodi etiam lo- eqwfn
cum hunc, & animas omnium hic habitantium ſele
precibus & interceſſione glorioſæę Dominæ noſ- auit
træ Deiparæ ſemper virginis MARME, quia be- (mkh
nedictum, & glorioſum eſt regnum tuum. Per Pmil
cundem &c. ulnen
Ecce Crucem Domini, fugite partes adverſæ, inmt
vVicit leo de tribu Juda, radix David. ccn
Verſ. Domine exaudi &c. “ lichen
Verſ. Dominus vobiſcum &c. H
Oremus., . I Che
DUS & Pater D. N. JEſu Chriſti, invoco pmn
nomen ſanctum tuum, & clementiam tu- (Haci,
uam ſupplex expoſco, ut adverſus hunc & om- , am
nem imundum Spiritum, qui vexat has præſen- „ lhre,
tes, & circumjacentes partes mihi auxilium præf imniſin
tare digneris. Per eundem: Kc. (ce
E Rorcizo te, imunde Spiritus, omnis incur- mun
ſio adverſari, omne phantaſma, omnisle- muini
Lgio,

benelle
uc

iiid⸗
len Kni
MuCE.!
m irute de
c Awerten
alkocl ctin
luc hobitat
2 Dommim
NII, N

huntuunn

tenanalt

Drni.

imperat tibi ſi

Benedictionum. 9 ½
o⸗ quocunque modo infeſtans in nomine D.
JEiu Chriſti† eradicare, & effugare ab his
partibus & creaturis Dei † ipſe tibi imperat, qui
mari, vVentis & tempeſtatibus imperavit. Audi

ergo, & time ſatana; inimice fidei, hoſtis ge-

neris humani, mortis adductor, Vitæ raptor,
juſtitiæ declinaror, malorum radix, fomes vi-
tiorum, ſeductor hominum, proditor gentiü,

incitator invidiæ, origo avaritiæ, cauſa diſcor-

diæ, excitator dolorum, qui ſtas & refiitis,

cùm ſcias Chriſtum Dominum Vires tuas perde-

re. Illum metue, qui in Iſaac imolatus eſt, in

Joſeph venundatus, in agno occiſus, in homi-
ne crucifixus, deinde inferni triumphator fuit.

Recede ergo in nomine Paftris, & Fiflii, &
Spiritus † ſancti, per hoc ſignum Crufcis JEſu
hrifti D. N. Imperat enim tibi Deus Pater, im-
perat tibi Deus Filius, imperat tibi Deus 8pi-
ritus ſanctus, imperat tibi Sacramentum Crufcis,
les SS. † Apoſtolorum, imperat
tibi continentia SS. † Confeſſorum, imperat ti-
bi pia Sanctorum & Sanctarum f interceſſio,

imperat tibi Chriſtianæ fideif myſterium & vir-

Crtiti,
Qdemenu
i w I
ennr uNN
ftimmdum,

mmͦn
,
nn,

tus; diſcede ergò transgreſſor ab his omnibus
. . .☚–. 1 1 ( —
partibus, diſcede ſeductor plene omni dolo &
fallacia, Virtutis inimice, innocentiæ perſecu-
tor, cum omnibus tuis nocumentis, grandine,
fulgure, maleficiis, da locum diriſſime, &
ininmnciſſime Chriſto Domino, in quo nihilin-

veniſti de operibus tuis, qui te ſpoliavit & reg-

num tuum ſceluſit, qui te victum ligavit, & vo-
ta tua diſtupit, qui te projecit in tenebras exte-
riores,

„

riores, ubi tibi cum miniſtris rtuis erit præpara

tus interitus per Chriſtum D. N. in ſæcula ſæcu-

lorum. Amen.
Verl. Domine exaudi &c.
Verſ. Dominus vobiſcum. & c.
Oremus.

LDUS conditor & defenſor generis humami,

qui hominem ad imaginem tuam formaſti,
reſpice ſuper hanc ſamiliam tuam, loca domos
R rura ipſius, quæ dolis imundi ſpiritus appe-
tuntur, quam vetus adverſarius & antiquus hoſ-
cis terronbus conturbat, & dammis exagitat. Re-

pelle, Domine, virtutem Diaboli, fallacés-

que ejus infidias amove: procul impius tentator
aufuùgiat, da Domine ad hanc invocationem

Aanctiſſimi nominis tui gratiam, ut qui hucuſ-

que terrebat, territus aufugiat, victus abſcedat,
ut tibi hæc familia ſecura ſerviat, & famuletur.
Per Chriſtum &c.

Benedictio Crucis, ad quam paranda ſunt, thus,

tburibulum & aqua benelicta.
Verſ. Adjutorium noſtrum in nom. &c.
“ ODremus.
PBEnedi Domine, hanc crucem tuam per quam
eripuiſti mundum à poteſtate d?zmonum, &
ſuperaſti Paſſione tua ſuggeſtorem peccati, qui
Zaudebat in prævaricatione primi hominis per
Vetiti ligni ſumptionem, qui cum Deo bPatre &
Spiritu ſancto vivis & regnas, &c.
Oremus.

—

ROsamus te Domiine ſancte, Pater omnipo-
S ttens

ab⸗

—

lmniſ

n e
eorkon,

e g

u
aelln

Deine

er otonia

Dornunusn

ESanunn

nibenn
lerden
tlordliſe
Uieſnct,
Cfuſocchn
ble ge⸗
Cueſkben
Uigeimn
archum
ig ſaghl
Eeneri

Atactuin
bilgen
Umoriae

ctng en

lrel

6

iinun
Eonach

Benedictionum. 2932
tiem tens, ſempiterne Deus, ut digneris benedice-
ſ re hoc lignum crucis tues ut fit remedium ſalu=
tare generi humano, ſit ſoliditas fidei, bono-
rum operum profectus, & redemptio anima-
rum, ſit ſolamen & protectio ac tutela contra
ſæva jacula inimicorum, per Dominum noſ-
mtunfo. Deinde dicitur extenfis manibus ante Peldtus
, loen Nc. Praæſatio.
rI Per omnia ſæcula ſæculorum, Amen.
Catu Dominus vobiſcum &c.
mhenptt Surſum corda. &c.
bol, ile Gratias agamus Domino, &c.
imrin Verè dignum & juſtumeſt, æquum & ſaluta-
iroen Te nos tibi ſemper & ubique gratias agere, Do⸗-
uühe Mine ſanéte, Pater omnipotens, æterne Deus,
Gn cujus ſanctum & terribile Nomen inter cæteras
Ehmk Viſibiles creaturas, ligna quoque fructifera lau-
dare & benedicere non ceſſant, qui in figuram
unigenitæ ſapientiæ tuæ ligno vitæ à principio
paradiſum voluptatis ornaſti, ut ejusdem fruc-
α. tus ſacroſancto myſterio protoparentes noſtri
nk, generis mortem cavere, & vitam admoneret.
cuſtodire perpetuam, quique nos vetitæ arboris
tuumnſetk. attactu juſtæ morti addictos ejusdem coæternæ
eAemman. tibi ſapientiæ Dei & Domini noſtri)Eſu Chriſti
nt innoxia morte ad vitam miſericorditer revocare
miuh dignatus es. Te ſupplices exoramus, ut hoc
I N m Ningulare ſignum, quod ad exemplum primi il-
nii Iius ſacratiflimi vexilli, quo pretioſo ſanguine
Fihi tui triumphaſti, fdelium tuorum devotio-
ne compaétum erigendumque (Vel erectum)

S=

.
Gnrliſn

mon 2)

.
.
4

94 Theſaurus
eſt, tua cæleſti bene dictione ſanctificare dig“

reris, ut omnibus hic genuflectentibus, ac tuæx

Majeſtati ſupplicantibus fargior, & cordis com-
punétio, & admiſſorum concedatur remiſſio,
atque ipſa intercedente victorioſiſſima unigeniti

Fälii tui Paſſione & tibi placita poſtulare, & ci-

tins valeant poſtulata percipere.
Da quæſumus dementiſſime Pater, in quo

Vivimus, movemur, & ſumus, ut quoties tri-

umphum divinæ humulitatis, qua iup erbiam noſ-
tri hoſtis dejecit, oculis intuemur, quotiescun-
que mente recolimus, & contra hoſtem ipſum
ſiduciam & majorem tibi devotæ humulitatn
gratiam conſequamur, quatenus in illo tremen-
do tuæ Majeſtatis examine, cum paventibus e-
lementis, cælorumque tunc commotis Viribus,
ſignum iſtud glorioſum redemptionis noſtræ ap-.
paruerit in cælo', ipſi de morte ad vitam tranſi-
