jus boteſhati omnia ſubjecta ſunt: cujus au-
dito nomine ſerpentes conquieſcunt, dracones
fugiunt, viperæ ſilent, ſcorpiones extinguun-

tur, reguli vincuntur, venenata non nocent,

cunctaque ferocia animalia terrentur. Dignare
Domine per tuam clementiam & gratiam inter-

cecdentibus ſanctis tuis, Pirmino & Wendelino,

has corundem nominibus inſignitas ſchedulas
bene dieere, & ſanctifficare, & concede propi-
Hus, ut quibuscunque pecoribus & animalibus

1
17

320 Tkbehaurus

lnxæ ſchedulæ fuerint applicatæ, ea per merita &

interceſſionem ſas ctorum tuorum Pirmini, &

Wendelini ab omnmibus infirmitatibus, periculis,

& diaboli fraudibus liberentur; Salviſica pabu-
lum, reſcinde venena, arce de'monium, tribue
fœcunditatem, & tuâà efficaciſſimà benedictio-
neirepl omnia, quæ uſui horum pecorum &
animalium adaptantur & aptanda erunt. Per eun-
dem Dominum &c. Amen.

Deinde aſpergantur, & dentur ſumende in aquà be-
nedicta dicendo:

Per interceſſionem SS. Pirmini & Wendelini li-

beret & præſervet te(vos) Dominus à malo adus-

tionis &c. in nomine Patris † &c.
Moôxque ſubjſungat.

Miericordiam tuam Domine ſupplices exora-

mus, ut hæc animalia, quæ gravi infirmi-
tate vexantur; per interceſtionem SS. tuorum
Pirmini & Wendelini tuâ benedi ione ſanemtur:
extinguatur in eis omnis diabohlica poteſtas, ne-
ue ægrotent ulterius: cſto eis Domine vVitæ de-
fenſio & ſanitatis remedium.
Eus, qui laborantibus hominibus etiam de
mutis animalibus ſolatia ſubrogaſti: Sup-

plices te rogamus, ut, ſine quibus non alitur hu-
mana conditio, noſtris facias uſibus non perire-

Per Chriſtum Dominum noſtrum. Reſp. Amen.
Et aſpergantur iterum aqua benedicta.

Benedictio ſeminis bombicum vermicu-

lorum.

(ſeiMr

Ved po

oe min

118

VelDom

Neitert

Klu

Cortet
ſodo

lu phen
Alorurn.
Klunctite

„*

Gelletux,
en, C

Pelint

en.

Eenedo
des,
ſ⸗
eeſton
Pentſtad

blrder

ſ he
ſer. A
e Do I

ire
uN

Herdith
1 Imm
un ent
iſkan 6
Mium, tihe
henedtt⸗
npeconnnt
lenteten

en)

Pencehn

Bindoztos

Gltet eN.

Fall iimm
1N ton
mrurn
Aort u!
neſet
libu
R
Grmh L

Amen.

Benedictionum. 221
Verl. Adjutorium noſtrum &c.
Verſ. Domitne exaudi &.
Verſ. vominus vohiſcum. ccc.
Oremus.
Reator. omnium Deus, qui ſemina fr uCifcare
multiplicare facis, & in uſus noſtros miſe-
ricorditer concedis ervenire, intercedente bea-
to Jacobo Apoſtolo tuo ſupplicationes nos-
tras placatus intende: & hæc ſemina vermi-
culorum, qui ſericum condunt benefdicere,
& ſanctifficare tua benignitate digneris, ut co-
pioſos mittant effectus ſuos: quatenus ad Ec-
cleſiæ tuæ, ſanétorumque altarium tuorum de-
corem, & ornatum atque etiam ad uſus noſtros
perveniant. Per Chriſtum Dominum noſtrum.

4 Npergatur aqua benedicta.
6.
Benedictio agrorum, in honoremn §. Magni
Abbatis, ut ab eis locuſtæ, bruchi, & qux-
is alia animalia noxia expellantur.
Sacerdos indutus ſuperpelliceo & ſtola violacei coloris
veniens ad agrum à locuſtis, bruchis, aut aliis noxiis ani-
malibus vexatum, primd aſpergat illum aijua benedicta,
deinde dicat verſus & orationes ſequentes.
Verſ.Adjutorium noſtrum &c.
Verſ. Domine exaudi &c.
Verlſ. Dominus vobiſcum. &cc.
Oremus.

1

7

P Maipoten; ſempiterne Deus, bonorum om-

nium auctor, & conſetvator, in cujus no-
mine omne genu flectitur, cæleſtium; terres-
XX ttrium,

1

322 Teſaurus

(intercedente S. Magno Abbate) efficacem
conſequatur effectum; quatenus hos vermes,
mures, bruchos, aves, locuſtas, aut alia noxia
animalia ſegregando ſegreges, exterminando
extermines, ut ab iſta calamitate liberati, gra-

tiarum actiones majeſtati tuæ referamus. Per

Chriſtum &c. Reſp. Amen.
. remus. .

DEus, qui famulorum tuorum Moyſis & Aa-

ronis miniſterio ab Æ. gyptiis pro gloria no-

minis tui locuſtas, bruchos, cinifes, alias que pla-

gas, ſcilicet juſtitiæ tuæ in peccatores flagella ,4-
Vertiſti, à filiis quoque Iſrael prohibuiſti: à po-
pulo tuo in te credente ſimiles calamitates aufer,

ut potentiam tuam, & beneficentiam prædi-

cemus. Per Chriſtum &c. Amen.
Oremus.
LArsgire & conſervare dignare Domine Deus
L noſter per merita & interceſſionem (S. Mag-
niAbbatis) fructus terræ, ut temporalibus gau-
deamus auxilis, & ſpiritualibus proficiamus incre-
mentis. Per Chriſtum Kc. Amen.
Oremus.
rita & interceſſionem S. Magni Abbatis
hos agros, aut vineas ſerenis oculis, hilarique
vultu reſpicere digneris: tuamque ſuper eos
mitte benedictionem †: ut non grando ſurripiat,
non vis tempeſtatis detruncet, non æſtus exu-

rat, non animalia noxia corrodant, neque znun⸗
Aste

.

trium, & infernorum: concede, ut quod de tus
miſericordia confiſi agimus, per tuam gratiam

hor⸗

OBamus te Domine Deus noſter, ut per me-

rioptoe⸗
Ubetoede,
petllen
unl⸗ 4
or ini
Nillelige/
ſel. Dolht
el degeu
n. Nl

les inn
Nelumon
ururtuen
itconten
ein r⸗
inticen,
tollent,

. 1
(locebit,

eeehbede
Ferl Powod

Dhen
eEuud
Müpmun
uNan
ncalh
Er merit
ha mi
imwum.
mdtinta
4 Uein t

l

Clree
nor ranen
1 u wor
Gemminmn
lbernt, g.
tam.

FVeunedictionum. 223

datio pluviæ exterminet, ſed fruétus incolumes

ubereésque, uſui noſtro ad plenam maturitatem
perducas. Per Dominum noſtrum JEſum Chris-
tum &c. Amen.
Mox aſpergat agros vel vineas, dicens: Aſperges &c.
Deinde legat ſequens Evangelium.
Verſ. Dominus vobiſcum. &c-
Verſ. Sequentia ſancti Evangefii ſeeundum Mar-

cum. Reſp. Gloria tibi Domine.

MGNNA.
Togin o
Auicel
atelur
bull: 1e⸗
rtes

fun

DonweDA

(SN
Porbugt⸗
4

e e⸗
Pclauuu .

ei .

1
6

INill tempore dixit )Eſus diſcipulis ſuis: Eun-
tes in mundum umiverſum prædicate Evan-
gelium omni creaturæ. Qui crediderit & bap-
izatus fuerit, ſalvus erit qui verò non credide-
rit, condemnabitur. Signa autem eos, qui cre-
diderint, hæc ſequentur: in nomine meo dæmo-
nia ejicient, linguis loquentur novis, Serpen-
tes tollent, etſi mortiferum quid biberint, non
eis nocebit, ſuper ægros manus imponent, &
bene habebunt. Reſp. Laus tibi Chriſte.
Verſ. Dominus vobiſcum &c.
Oremus.
PhReces noſtras, quæſumus Domine clementer
exaudi, ut, qui juſte pro peccatis noſtris
affligimur, & hanc vermium, murium, brucho-
rum, avium, locuſtarum vel aliorum animali
um calamitatem patimur, pro nominis tui gloria
per merita & interceſſionem S. Magni Abbatis
ab ea miſericorditer liberemur; ut per poten-
tiam tuam expulſi nulli noceant, & hos agros aut
hortos imactes dimittant; quatenus, quæ exor-
ta fuerint, tuæ Majeſtati deſerviant, Per Chris-
tum &c. Amen. .
L X2 Dein-

—

4

Deinde aſpergat prædictos agros ſen pineas ter inmo⸗

dum crucis dicens: —
Benedictio Dei omnipotentis Paftris, & Fif-
lii, & Spiritus † ſancti, deſcendat & maneat ſu-

per hos agros, vineas aut hortos, & eorum fruc-

tus, Amen.
Benedictio contra noxias aves, mures, ver-
mes, ſerpentes, locuſtas, & ſimilia anima-
lia terram vel fructus vaſtantia.
Verſ. Adjutorium noſtrum &c.
Verſ. Domine exaudi & c.
Verſ. Dominus vobiſcum. &c.
Oremus:

PhReces noſtras, quæſumus, Domine, clemen-

ter exaudi: ut, qui juſtè pro peccatis noſtris
affligimur, & harum noxiarum avium (velmu-
rium, vel vermium, vel locuſtarum, &c.) per-
ſecutionem patimur, pro tui nominis gloria, ab
ea miſericorditer liberemur: ut proculà tua po-
tentia expulſæ (vel expulſi) nulli noceant, &
hos agros (vel prata, vel aquas, &c.) in tran-

quillitate & quiete dimittant, quatenus ex eis pro-

Venientia, tuæ Majeſtati deſerviant, & noſtræ
neceſſitati absque nocumento ſubveniant. Per
Chriſtum, ccc.
FExorciſmus.

ENorci⸗o & adjuro vos, peſtiferi vermes (vel
mures, vel locuſtæ, &c.) noxia animantia,
per Deum Paftrem omnipotentem, per)Eſum

Chriſtum ffilium ejus Dominum noſtrum, & per
Spiri-

7

rgpocun
Ge Cjela
Utrelui⸗
ſnecelau⸗
Yetre D
osKnnor

Präne
PDanen
Uulnen
Npetre e
Pi
uis)onn
woetim
efenum
Ubedrun
Koerbin
hine d
lie, in
lllun ,e
Choteltag

egter

lonng
Cuitii

4 ize

ie k
mmerſ
Crumfea

thleszvek⸗
Uund.
ta

e enen

ts NNe

nVelne

V. pe.
K.)

8 goin 19

Nocentel
welch,
An,

enun

1

Benedictionum. 325
Spiritum † ſanctum, ab utroque procedentem,
& per interceſſionem B. Mariæ Virg. & ſancti N.
ut confeſtim recedatis ab his agris (vel campis

Vel pratis, Vel vineis, Vel hortis, &c.) nec ain-

plius in eis habitetis, ſed ad illa, & talia loca tran-
ſeatis, ubi nullis Dei ſervis nocere poſſitis, pro
arte omnipotentis Dei, & totius curiæ cœleſtis,

ſancti N. & Eccleſiæ ſanctæ Dei, vos maledicens,

ut quocunque ieritis, ſitis maledicti, deficientes

de die in diem, in vos ipſos, & decreſcentes, ita
utreliquiæ in vobis nullo in loco invenianturx, ni-

ſi neceſſariæ ad ſalutem & uſum hominum, quod
præſtare dignetur, qui venturus eſt judicare

vivos & mortuos, & ſæculum per ignem. Amen.

7 . .
Alius Exor ciſmus

E Korcizo & adjuro vos dæmones, per Deum †

Patrem omnnipotentem, qui in deſerto per
quadraginta annos cibavit filios Iſraél manna, &
ex petra aquam cduxit cis ad bibendum;, ut ſta⸗
tim ab his agris (campis, Vineis, pratis, hortis,

aquis) omne quod noxium eſt, amoveatis. Ad-

juro etiam vos animalia, & quæcunque per ma-
leficium diaboli noxia eſtis hominibus, & bo-
nis eorum, per Deum Patrem omnipotentem,
& per Filium ejus, & per Spiritum Paraclitum,
ut hinc diſcedatis, & nocere deſinatis gramini-
bus, frugibus, piſcibus (exprimantur, quæ ocu-

mentum patiuntur) & diſſipemini, & omnis virtus

& poteſtas nocendi vobis adimatur, & interimat
Vos dextera Dei ommipotentis per invocationem
nominis ſui, & per paſſionem & mortem JEiu

ODhriſti filii ſui, & per merita Beatiſſimæ Virginis

3 Ma-

1/

326 Tbejaurus
Mariæ, & omnium Sanctorum & Sanctarum cœ.
leſtis curiæ. Amen.
Concludat Exorciſta ſequenti Oratione.
O Mnipotens ſempiterne Deus remunerator

& infernorum: concede nobis propitius, ut quod
de gratia & miſericordia tua confiſi agimus, per

candem gratiam & virtutem tuam efficacem

conſequamur effectum; ut per tuam clementiam
ab hac peſte liberati, Majeſtati tuæ congruas
gratiarum referamus actiones. Per Chriſtum Do-
minum &cC.
Aſpergat agros, prata, vel hortos, vineas, & . aqua be-
nedida. . Sðð
NB. Initio poſt Adjutorium poſſunt ſlexis genibus
dici litaniæz omæium Sanctorum, deinde oratio: Preces
noſtras, &cc.

9.

Benedictio aquæ contra nociva animalia, ver-

mes, mures, &c.
Verſ. Adjutorium noſtrum &c.

Verſ. Domine exaudi &c.

Verſ. Dominus vobiſcum &cc.
Oremus.

Dmine ſancte, Pater omnipotens, æterne

Deus, mitte ſpiritum tuum ſanctum, cum
Angelis, & Archangelis, cum Thronis & Domi-

nationibus, & cum eis Sanctos & electos tuos,

ut defendant ſegetes, & fruges noſtras à vent.

—

RM
omnium bonorum, & Pænitentium pec-
catorum maximus milerator: in cujus nominc
omnia genua flectuntur, cæleſtium, terreſtrium,

Muonint

o er CI

Omme
Dredri

Cererur in
e Mis
Egnetß:

velintcie

onmbr
pwn, E4.
ugtotmnen
,Adrel
6larenn⸗
Nokrum.

Pere
icn
Cunt, Klt
Velloectt
4
ilegenbe
Donmpin
ner
Uhu
Uumnoler

n

kwriſe

lanle 1

H

Bene didtionnn. 327
4 4 . .1. . . .„ .
Anmg pus, Muribus, alisque animantibus noxiis, &
magnificetur Nomen ſanctum tuumin omni lo-
n co, Per Chriſtum Dominum noſtrum. Amen.
eemmenm . Oremus.
Ktnme Omine Eſu Chriſte, qui ordanis flumen be-
diunann. nedixiſti, & in eodem baptizatus aquas mun-

umtfin daſti, & purificàſti, ut elementum ſalubre effi-
Enuedn ceretur in remiſſionem peccatorum: has quo-
UGn E ue aquas benedicere, ſanctitficare, & mundare
n eten igneris: ut nihil in eis noxium, nil peſtilens,
ndenenin vel inficiens, aut corrumpens remaneat, ut ſit
een omnibus ſumentibus eas ſanitas animæ & cor-
niue. poris, & à loco, in quo fuerint aſperſæ, diſce-
dant omnes nequitiæ vel verſutiæ diabolicæ frau-
6 Ah dis, ſque liberetur à noxiis animantibus, & in-
ſidiis latentis inimici. Per Chriſtum Dominum
ſem noſtrum. Amen: .
cn: ak Oremus.
BEnetdic Domine hanc creaturam aquæ, ut
ubicunque fuerit aſperſa, à loco illo diſce-

.

ündae. dant, & fugiant vermes (vel mures, vel aves,
d. vel locuſtæ, &c.) aliæque malæ & noxiæ beſtiæ
à ſegetibus, hortis, fructibus, &c. propter nomen
Domini noſtri Eſu Chriſti, quod invocatum eſt
in ipſa creatura meſſis, ut fiat ad alimentum om-
nibus, qui vivunt ex ea. Per eundem Domi-
mnum noſtrum Eſum Chriſtum, &c.
et Aſpergitur alia communi aqua benediéta.
DmS Exorciſinus contra locuſtas & alia animalia
Na V noxia. =
altartee Sccerdos ſtoli collo impoſita crucem paryam in mani

4

4

32

bus deferens, miniſtro cum aqua benedicta;, E aſperſo:

rio comitante veniens ad locum, abi ſunt locuſtæ, pel
alia noxia animalia incipiat exorciſinum in hac forma.
Verſ. Adjutorium noſtrum &c.

Verſ. Sit nomen Domini benedictum. Reſp. Ex

hoc nunc & in ſæcula,
Verſ. Benedicamus Patrem & Filium cum S8. Spi⸗
ritu. Reſp. Laudemus & ſuperexaltemus eum
Verſ. Benedictus es Domine in firmamento cœ-
Ii. Reſp. Et laudabilis & glorioſus & ſuperex-
altatus in ſæculaea. —
Verſ. Benedicat & cuſtodiat nos omnipotens &
miſericors Dominus. Reſp. Amen.
Verſ. Domine exaudi gc.
Verſ. Dominus vobiſcum. &c.

Oremus.
DOmine Deus, qui creaſti hominem ad ſimi-
W— litudinem tuam; clementiam tuam ſup-
pliciter exoramus, ut hunc fructum, quem ad
uſum generis humani naſci feciſti, benedictione
tua perpetua benedicas †, ut germinet ſuper ter⸗
ram ſoreat frondeat, & 1 mMmaturitatem per-
Vvéniat; quatenus de eo tibi ſuppliciter, & hu-
militer famuli tui acceptum facrificium, gra-
tamque oblationem valeant offerre in conſpec-
tuù tuo; & de reliquo vitam ſuam nutrire ad lau-

dem & gloriam SS. Nominis tui: non ſeminet

ſuper eum hoſtis antiquus ſemina ſua, non ziza-

nia: non turbet eum aliquod malum; non ca-

lor ſiccet: non tempeſtas conturbet: nec gran-
do conterat; non locuſta mordeat, neque ku

(obirfioti

Gldull
ſeclooe el
Cungnali

ameorun
0 Nopen

un c hn
108,

Dnnce
ſaconcick

oltris, 9

Nemn 51

H

tiombos .

ienk,
Plentor,
Cicgudin
Eehufach
Cenomn
ultbuu
Ne Nnen
men de

b An

nen
el Ne⸗
0ltenn
rei
Ronczon
upert
aonn
ulcolun
mrilnn
n

Benedlictionum. 329
mal aliud quodcunquc inficiat; ſed ſub tua pro-
tectione cum pluvia opportuna, ſalutaris, &
e congrua ſatiet, refrigeret ros, & uſque ad com-
plementum culturæ; ad manus laborantium in
NNE eo proſperé, & cum ſalute perducat. Per Chriſ-⸗
tum &c. , Amen. .
nammd Oremus. L
Nemen EUS, qui ad ſalutem humani generis maxi⸗
Hma quæque Sacramenta in aquarum ſubſtan-
ummee tia condidiſti; adeſto propitius invocationibus
NH noſtris, & elemento huio multimodis purifica-
tionibus præparato, per merita & interceſſio-
Upotendé nem ( §. Makni Abbatis) virtutem tuæ benedic-
1 tionis †Tinfunde, ut creatura tua myſteris tuis
ſerviens, ad abigendos de'mones, morbosque
pellendos, divinæ gratiæ ſumat effectum utr
quidquid in agris, Vel vineis, Vel hortis, vel ſe-
malin getibus fidclium tuorum hæc unda reſperſerit .
RHHZ careat omni immunditia, liberetur a noxiis ani-

1 enl malibus, non illic reſidcat Spiritus peſtilens.
erdu Reſp. Amen. Verſ. Non aura corrumpens. Reſp.

elner, Amen. Verſ. Non bruchus aut tinea demoliens.
mumme RKeſp. Amen. Verſ. Non locuſta mordens. Reſp.
Amen. Verſ. Non ventus urens. Reſp. Amen.
Verſ. Non grando cçonterens. Reſp. Amen. Verl.
Non tempeſtas conturbans. Reſp. Amen. Verlſ-
Non calor ſiccans. Reſp. Amen. Verſ. Non Zi-
Zania perturbans. Reſp. Amen. Verſ. Diſcedam
ab ea omnes inſidiæ latentis inimici, & ſi quid eſtit-·
quod columitati ejus invideat, aut quieti, aſper-
ſione hujus aquæ effugiat, atque diſcedat. Reſp.

9

38 Fryheſaurus
Oremus.

. .

Poſtea aſpergat agri vel vineæ terminos aqua benedidze,
ditens Antiphonam. Vidi aquam, vel Aſperges me

&c. ſecundum temporis diverſitatem: qua finita dicat:
Signum falutis pone Domine in fructibus iſtis,
& non permittas introire Angelum percutien-
tem in eos, neque animal aliquod infructuoſum.
De cælo Domine pone ſignum tuum in eis, &
protege cos, non erit in eis plaga nocens.
Va Oſtende nobis Domine miſericordiam
tuam. Reſp. Et ſalutare tuam da nobis.
Verlſ. Domine exaudi & .
Verſ. Dominus vobiſcum &c.
Oremus.
PXaucdi nos Domine ſancte, Pater omnipo-
— tens, æterne Deus, & mittere digneris ſan-
tum Angelum tuum de cælis, quj cuſtodiat, fo-
veat, protegat, atque delcnchit omnes fructus

in his agris, Vel vineis exiſtentes. Per Chriſtum

Ec. Reſp. Amen.
Eksi
e

1o0. V
Benedictio Imaginum SS. quinque Vulne-

nerum, Nominum & Cordium JEſu & Mariæz

V. contra inviſibilem ablationem fru-
menti ex horreis.

I.

Ecce

— — = —–

Auhe
Apne 4 . 4 ,

In ctant .⸗e 8
Unnuroie . 4 *
H A 1 6. §.
N
lenten. 8
No. S
8 8
S 7
momt E
Cgnenkr
cukoctar 8
Omnertrat . T, Z
NKCnn Sanen Auheris
. Contrivit capvukt Ser⸗
Penkis

Ecce Crucem † & Nomen Domini fugite par-
tes adverſæ.
Alpha & Omega † Principium & finis Primus
& Noviſſimus † Qui eſt, qui erat, & qui venturus
eſt Adonai † Tetragrammaton † ehoya In-
e. effabilis † Verbum Caro factum ha itavit in no-
l bis, & pro nobis crucifxum eſt † per Ipſum † &
Ne. cum Ip †& in Ipſo eſt Deo Patri omnipoten-
r tif in unitate Spiritus ſancti †T omnis honor &
gloria dæmonibus autem & malignis ſpiritibus
. —omæ

1

–

.

omnis confuſio & malediéctio, per ommia ſæcula
ſæculorum. Amen. † † fT. 6 “
Arve Maria, Sanctiſſima Joachimi & Annæ
Filia. Novi Adami Paradiſus, ad quem ſerpens
aditum non invVenit. S. Damal.
Verſ. Adjutorium noſtrum. &c.
Verſ. Domine exaudi &c.
Verſ. Dominus vobiſcum. &cc.
J Oremus.

L DEI §, qui tibi in ſanctiſſimis quinque vulne-

ribus, dulciſlimis Nominibus & ſacratiſſi⸗
mis cordibus Eſu Chriſti, dilecti Filii tur, & 88.
Genitricis ejusdem Fili tui Virginis Mariæ com-
placuiſti, dignare Domine, has effigies in memo-
riam & honorem SS. quinque Vulnerum, Nomi-
num, & cordium Eſu & Marix adaptatas dex-
teraà potentiæ tuæ bene fdicere ‚& ſanctifficare,
ut, quicunque eas devoteè ſuper ſe deportaverit,

aut ubicunque ſive in domibus, ſive in horreis,

ſive in agris &c. aut alio quocunque loco eæ affi-
Xæ vel poſitæ fuerint; diſcedant principes tene-
brarum, & contremiſcant, & fugiant pavidi cum
omnmibus miniſtris & maleſiciis ſuis, nec quid-

—

auferre, aut nobis & noſtris nocere præſumant,
ſed Angeli tui fortiſſimi accedant, qui nos &
nofra in pace cuſtodiant. Per eundem Domi-
num noſtrum Eſum Chriſtum &c. Amen.
Oremus. .

DUS „qui dixiſti au ſerpentem: maledhétus

es inter omnia ammantia & beſtias terræ,

inimcitias ponam inter te & mulierem, & ſemen

tuum,

quam cx his, quæ ibi poſita ſunt attingere, vel

me gorin
u heneſc
cOHII 1
ozc
(ncka N
K)Mlrir
nokra,ne
e nolr⸗
Ookaſus cu,
edat T
run e l
ronem1

M.
Vomphalt
DDto
in utnie
IwKumnn
Unones N
Uupns Ran
iinocere,
ones iee
Ktentt
unndemer
(lummtun
.

4

Umclng

dlir

lgi

inik
uenten

indreſc
Kl
Uinn,A G
Mircon.

Alalnemo⸗
nun Non⸗

arg er
aNetfer.

cvonnnen.

enghone
ldetn
Uncherte⸗

1

,
M

tuum, & ſemen illius, ipfa conterer caput tu-

um: quæſumus, effunde ſuper has effigies lar-
gam bene fdictionem tuam, ut accipiant virtu-
tem contra omnes malignos ſpiritus & corum
injuſtos conatus atque inſidias, sintque hæc ſa-
croſancta vulnera, Nomina, & corda JE-
ſu & Mariæ firmiſſima ſigilla ſuper nos & om-
nia noſtra, ne malignus Spiritus nos terrere, aut
noôs & noſtra lædere valeat, ſed absque mora
confuſus cum omni ſuo exercitu & phantaſmate
diſcedat, ligatus & adjuratus per eum, qui ven-

turus eſt judicare vivos & mortuos & ſculum

per ignem, Amen.
“ Oremus. .
DEUS in dilectiſſimii Filii tui titulo tri-
umphali ſanctæ crucis † JESUS NAZARENUS
REX JUDAORUM, ſcribi voluiſti: concede pro-
pitius, ut victorioſiſſimus hic titulus ſit ignis ar-
dens & armatura ſancta, ac potens contra omnes
dæmones & maleficos injuſtorum hominum
conatus & auſus, ne nos terrere, aut nobis & noſ-
tris nocere, aut quidquam frumenti &c. ſive ex
horreis, ſive ex campis auferre Valeant, ſed con-
fuſi & territi ſine mora recedere cogantur, per
eundem Dominum noſtrum Eſum Chriſtum

Filium tuum &c. Amen.
Aſpergantur.
Exorciſmus contra inviſibilem lactis, butyris
vel aliarum rerum per incantationes ac
VvVeneficia ablationem.
Mundo Iae yel butyrum per incantationem ertezgka⸗
ye

534 Theſaurus D
vel alium innaturalem defeltum patiuntur, congruum eſt,
ut ſacerdos prius benedicxat ſtabulum, vel ſaltem pecora:
deinde lac vel butyrum defectuoſum coram ſe poſitum e.
worcixet hoc modo:
Verſ. Adjutorium noſtrum &c.
Oremus.
Q Mnuipotens ſempiterne Deus, qui inter cæ-
tera clementiæ tuæ dona, lactis ſubſtantiam
hominibus ad uſus vitæ mortalis largiri dignatus
es; te ſuppliciter deprecamur, ut lactis hujus
ſubſtantiam bene dicere digneris, quatenus ſer-
vis tuis feliciter & copiosè proveniat. Et quis-
quis illo ad alimentum ſuum vel ad aliam hujus
vitæ commoditatem uti voluerit, gratiam, be-
nedictionemque ruam ſibi gaudeat adfuiſſe.
„ Oremus.
DEUS, qui ex abundantia pietatis tuæ fideles

tuos ad comedendum pinguia invitare dig-

natus es: quique inter alias creaturas pinguedi-
nis participes butyro tantam dignitatem tribuiſti,
utnonmodò hominibus, ſed etiam unigenito
Filio tuo incarnato in cibum & alimentum ſervi-
re volueris, dicente Propheta: butyrum & mel
comedet. Immenſam clementiam tuam humi-
liter imploramus, ut à ſubſtantia butyri hujus

vim omnem fraudémque Virulenti hoſtis benig-

nus avertas, nihil hic nocumenti, nihil morti-
feræ corruptionis inferre præſumat: ſed quod

fidelibus tuis ad humanæ indigentiæ reme ium

contuliſti, integrum illis ac incorruptum ſerve-

tur: ut cum digna gratiarum actione ſumentes

Vitæ ſuæ & ſanitati prodeſſe ſentiant & lætentur.

Per Dominum, Kc. Exor:

SlU
Uisfon
ritiflit
(ulucelo
Unnibusert
s: Atk
ta K e⸗
Nencl lie
amncositt
. bamn
lche kmen
(onunfuel,
eie
unguent
colene i
ſen.
uin
CDenmn
um per
1
Urlunbenit
orun e
Ulin de
irutsone
Une, o

W

moco
ant, Ve
Unnecclnt
mmuelti

t⸗

17

Benediclionum. 33 ½
Dnmng Exoreiſmus lactis, Gc.
H TKorcizo te creatura lactis in nomine Dei Pa-
P tis omnmipotentis, & in nomine ESt 1
Chriſti filii ejus: & in virtute Spiritus ſancti ;
ut fias lac exorcizatunmn in ſalutem fidelium, & ſis
omnibus ex te ſumentibus ſanitas animæ & cor-
MIma Poris: & effugiat atque diſcedat à te omnisne-
lnhmmm Auitia & verſutia diabolicæ fraudis, omnisque
Egide nocendi facultas in te omni modo per miniſtros
T, ſatanicos introducta. Exorcizo te perillum, qui
gutnuf 88. Patribus Abraham, Iſaac & Jacob terram
1 kn lacte & melle manantem repromiſit, & poſteris
ümkm orum fideliter tradidit Poſſidendam : ne ejus-
muin, . dem Dei & Domininoſt ri fidelibus ſervis ſis cu-
Eih. iuscunque mah occaſio, per eum, qui venturus
eſt judicare vVvivos & mortuos, & ſæculum per ĩig-
zNede cenu .
*RM PKorcizo te creatura lactis, butyri, &c. per
IIN 9
Nu Pingt⸗

=E

Deumt vivum, per Deumt verum perDeumf
e ſanctum per Deum, qui hominibus ab initio
urntt ro ſua bonitate ad uſus vitæ hujus corruptibilis
un uden uezruin de armento dedit, & lac de ovibus, ut
nihil in te loci habeat adverſariæ cujuscunque
GNI virtutis operatio, nihil in te poteſtatis malitia
ſaranæ, nihil ars damnata quorumvis utriuſque
ſexus illi impia ſocietate adhærentium, ne quo-
itao vis modo ſubſtantiam tuam minuant, vel cor-
e rumpant, vel quacunque ratione hominibus no-

xiam reddant. Præſtante illo & ſervante, qui
ge⸗ Venturus eſt judicare, K. =
om Aſpergatur.
N . e .
themn

n . Exofe
St .

„

336 Tyeſaurus
Eworciſmus diaboli.—
Duro te, quicunque es quietis humanæ per⸗

A turbator, per Paftrem & Fiflium, & Spiri-

tum † ſanctum, ut nocere deſinas huic domui;
neque audeas malefacere omnibus, quæ in ea
ſunt: frumento, vino, oleo, lacti, butyro,
caſeis, pecoribus, cæterisque omnibus ad ceam per.

2 5

tinentibus. Hoc ribi imperat Dominus JEſus †
OGhriſtus per omnia myſteria vitæ, Paſſionis, &
Gloriſicationis ſuæ: nec non per merita omnid
Sanctorum & Sanctarum ſuarum; quibus hæc
domus, & omnmia eam contingentia cum omni-
pus habitantibus in ea, ſit in protectione & cul-

todia cCoôntra omnes inſidias tuas.
Exorciſmus.
PEbrci te immunde ſpiritus, qui ad turban-
dam Chriſtianorum quietem, & ad injurias
in bonis temporalibus inferendas hominibus,
ua fraude deceptis auxilium præbes, per judl-
cem vivorum, & mortuorum, ut ab hac domo
& familia, omnmibusque ad eam pertinentibus re-
cedas, nec quidquam eorum, quæ ad illam
ſpectant, attingere, vel aufferre præſumas.
PE”:rciz te per æternam Dei juſtitiam, ex qua
lex illa, qua ſuum cuique dandum elſe ſta-
tuitur, emanavit, ut ommibus promiſlionibus,
pactis, artibus, ſignisque, quibus te quaſi aſtric-
tum, & obligatum ſimulas, diſſipatis, divinæ
ſerveritatis, in te exercendæ, formidine, omnia,
quæ hujus familiæ ſunt, ſalva & intacta dimittas.

Recede ergo hinc divinæ legis transgreſſor, ho-

minumque perturbator; & Angelis, quorum

tute?⸗

7

lupenl

4

celbni

le, ur ut
Cntta tun
elti
os,Ale

(
Gatn
Ktelnpte
Camus
niutecon
Ninies
ctoekcel,
Ueſtrlur
ſenmt, in
ſänm gi
for niuto
Kmeor

(nmKlrad
ſtuun Ane

odese

I
Armiſr
Pnhu
lko da.
itemi
e.

— ☛

Penediclionum. 237
tutelæ familia iſta commiſſa eſt, te propellenti-

, „X . .
re, aut ulterius moleſtare præſumas, invocato
MchN Contra tuam malitiam nomine Domini ESU
, e Chriſti, qui venturus eſt judicare vivos & mor-
K br tuos, & ſæculum per ignem, . Amen.
4 4 . O= 1
huilennde Temus.
Snmnn O Mnipotens ſempiterne Deus, qui ad ſervan-

P K.
Hemmm & rem proximi concupiſcere prohibuiſti, obſe-

Auhe Ccramus clementiam tuam, ut omnes, qui, quod

3 manm injuſte concupiſcunt, dæmonis adjutorio pro-
d I. II „ „ . . „ . — .*
Xximis fuis auferre nituntur, dexteræ tuæ virtu-
te coerceas, & hiſce famulis tuis, qui conceſſi⸗

Cone Ace.

te vitæ ſuæ ſubſidiis ad honorem tuum frui de-

idium, qui deæmonum poreſtate repreſia, male-
ficos injuſtorum hominum conatus, quos eorum
adjumento perficiendos exiſtimant, irritos red-
dant & fruſtraneos. Per Chriſtum dominum noſ-
trum, Amen.

Modus exorcizandi quævis animalia, per
malcſicia, & veneficia afflica.
Exorciſta omnibus domeſticis ad orationem inyitatis,
ipſum ſtabulum & animalia aqua heneditcta aſpergit. Pos-
tea legat clara voce, Hexis genibus, ſi commodè poſſit,
Litanias omnium Sanitorum, quibus ſubjun gat ſequentes
orationes. S=
Oremus.
EUS, qui laboribus hominum etiam de mu-

5

bus fuge, nec eam in ſua quiete, ac bonis læde-

dam inter homines pacem furtum facere,

ialumm ſiderant, ſanéctorum Angelorum concede præ-

tis

1

–—

338 Tkheſaurui =
tis animalibus ſolatia ſubrogâſti, ſupplices te ro-
gamus: ut ſine quibus non alitur humana con-
ieo, noſtris facias uſibus non perire. Per De-
minum noſtrum &c. Reſp. Amen.
= Oremus.
Ribulationem noſtram, quæſumus Domine,
1 propitius reſpice, & iram tuæ indignationis,
quam juſtè meremur, averte per Dominum noſ-
trum, &c. Reſp. Amen. —
Oremus. ”M
Verte quæſumus Domine à fidelibus tuis
cunctos miſeratus errores, & ſævientium
morborum, qui graſſantur in animalia, depelle
fernicien ut quos ſuo merito flagellas devios,
oveas miſeratione correctos. Per Dominum
noſtrum, &c. Reſp. Amen.
Surgens Exorciſta ab oratione aſpergat iterum anima.
lia, & locum totum cum adſtantibus aqua benedicta, &
verſus animalia maleſiciata legat ſequentia.
G Lectio geremiæ Prophetæ.
E! iniquitates noſtræ reſponderint nobis: Do-
mine fac propter nomen tuum, quoniam
multæ ſunt averſiones noſtræ: tibi peccavimus,
expectatio Iſfrael, Salvator noſter in tempore
tribulationis noſtræ, tu autem in nobis es Do-
mine, & nomen tuum invocatum eſt ſuper nos:
ne derelinquas nos Domine Deus noſter. Tu au-
tem Domine, miſerere nobis. Reſp. Deo gratias,
Verſ. Dominus vobiſcum. &c.
Sequentia ſanéctiEvangelä ſecundùm Marcum-
Reſp. Gloria tibi Domine.

IN illo tempore: dixit Eſus diſcipulis ſui: habe.

—

—/ —

hen

edende
leiliett.
Lhonhet
uqvole
elcco.

iin, dech
Ecun ſt

cbersad
nccelsel
Rnonci
chbamir
Replan
lerkiun
Onnincib
ßnn
Ipin
ifiſaroun
6.

otez
Poſaenun
lcee
Gtore
herel
Crei
VClvnrar
Uinn 6

Nleen
Unann N

, led

muDon.

Nünon
Onumnnrt

ſeſtentumn

la cerel

lucen,

Domunun

trun Ain.

4lenedkot

Fcekban din⸗

Benedictionum. 239
te fidem Dei. Amen dico vobis, quia quicun-
que dixerit huic monti: tollere, mittere in mare
& non hæſitaverit in corde ſuo, ſed crediderit,
quia quodcunque dixerit, fiat, fiet ei. Propte-
rea dico vobis, omnmia quæcumque orantes pe-
titis, crechte, quia accipictis, & evenient vobis.
Et cum ſtabitis ad orandum, dimittite, ſi quid

habetis adverſus aliquem: ut & Pater veſter, qui

in cœlis eſt, dimittat vo bis peccata veſtra, queod
ſi non dimiſeritis, nec Pater veſter, qui in cæxlis
eſt, dimittet vobiĩis peccata veſtra.
Reſp. Laus tibi Chriſte. .
Per Evangelica dicta tollantur, & evertantur
omnia diabolica facta, Amen.
Vel ſi malit, recitabit initium Evangelii S. qoannis.
In principio &c. Quod contra omnia maleficia, &
infirmitates rectè poteſt adbiberi. Deinde dicuntur Pſalmi
ſequentes. SSMM
Pſalmus 53.
DUS in nomine tuo falvum me fac: & in vir-
tute tua judica me.
Deus exaudi orationem meam: auribus per-
cipe verba oris mei.
Quoniam alieni inſurrexerunt adverſum me,
fortes quæſierunt animam meam: & non pro-
poſuerunt Deum ante conſpectum ſuum.
Fcce enim Deus adjuvat me: & Dominus ſuſ-
ceptor eſt animææ mex.
Averte mala inimicis meis: & in ve ritate tua
diſperde illo. =òM
Voluntariè ſacrificabo tibi: & confitebor no-
mini tuo, Domine, quoniam bonum eſt.
X2 Quo-⸗

340 Theſaurus
Quoniam cx omni tribulatione eripuiſti me:
& ſuper inimicos meos deſpexit oculus meus.
Gloria Patri, &c.
Pfſalmus. 76.
Mſerere mei Deus, miſerere mei: quoniam
= in te confidit anima mea.
Et in umbra alarum tuarum ſperabo: donec
tranſeat iniquitas.
QOlamabo ad Deum al ltiſſimum Deum, qui
benefecit mihi.
Miſit de cælo, & liberavit me: dedit in oppro-
brium conculcantes me.
Miſit Deus miſericordiam ſuam, & veritatem
ſuam, & eripuit animam meam de medio catu-
lorum leonum: dormivi conturbatus.
Filii hominum dentes eorum arma, & ſagittæ:
& lingua eorum gladius acutus.
Exaltare ſuper cælos Deus: & in omnem ter-
am gloria tua.
Laqueum paraverunt pedibus meis: & incur-
vaverunt animam meam.

Foderunt ante faciem meam foveam: & in-

cgiderunt in cam.
Paratum cor meumdeus: paratum cor meum:
cantabo, & pſalmum dicam.
Exurge gloria mea, exurge pſalterium & citha-
Ta: exurgam diluculo.
Gonfiebor tibi in populis Domine: & pſal-
mum dicam tibi in gentibus.
Quoniam magniſcata eſt uſque ad cælos mi-
ſericordia tua: & uſque ad nubes veritas tua.
Exaltare ſuper cælos Deus: ſuper omnem
verram gloria tua. Glo⸗

*

Dhnan

Gome

ſace

nne⸗

Negunnt
mocneh
lct.
Dommune
rin tman
Kecli

1 .
merto⸗hi

Delenuun
Urhenln
Aerammen
Pune⸗
Puriounice

ennkte

ol Nnn
Cmlcitn
Erpoon
s ucicn
Pcicz
., Klee
Conhn
lun
Ntun⸗

nben

Njude
lahur er
olve
un

Benedictionum. 34

ectiplifi, S
*M Gloria Patri, &c. —
un . Pſalmus. J.
Omine Deus meus in te ſperavi: ſalvumme
ri: ani fac ex omnibus perſequentibus me, & libe-
ra me
Nho: . Ne quando rapiat, ut leo animam meam:
Num non eſt, qui redimat, neque qui ſalvum
nden faciat

Domine peus meus, ſi feci iſtud: ſi eſt ĩiniqui⸗-
Eltücen tas in manibus meis. .
Si reddidi retribuentibus mihi mala: decidam
meritò ab inimicis meis inanis.

ii Perſequatur inimicus animam meam, & com-
edé prehendat, & conculcet in terra vitam meam, &
ac⸗ gloriam meam in pulverem deducat.
mn Elen Exurge Domine in ira tua: & cxultare in fini-

bus inimicorum meorum. L
ee. Et exurge Domine Deus meus in præcepto,
dquod mandàſti: & Synagoga populorum cir-
es: Ain cumdabit te.
Et propter hanc in altum regredere: Domi-
em nus judicat populos.
Judica me Domine ſecundùm juſtitiam me-
m am, & ſecunduùm innocentiam meam ſuper me.
Conſumetur nequitia peccatorum, & diriges
eime zjuſtum, ſcrutans corda, & renes Deus.
Nuſtum adjutorium meum à Domino, qui ſal-

. vos facit rectos corde.
Deus judex juſtus, fortis, & patiens, nunquid
AiI iraſcitur per ſingulos dies?
un,. Miſi converſi fueritis, gladium ſuum vioe it,
gonnn Acum ſuum tetendit, & paravit ilum.

342 Theſaurus

Et in eo paravit vaſa mertis: ſagittas ſuas ar-

dentibus ſecit

FEecce parturit injuſtitiam: concepit dolorem,

& peperit iniquitatem.

acum aperuit, & effodit eum: & incidit in

fo veam, quam fecit.
Convertetur dolor ejus in caput ejus:

.

Verticem iĩpſius iniquitas ejus deſcendet.

Confitebor Domino ſecundum juſtitiam ejus:

& pſallam nomini Pomini altiſſimi.
Gloria Patri, &c.
Exorciſinus.

7

EXorcizo te deæmon maledicte, immunde, ac

maligne ſpiritus, quicunque animalia iſta Dei
Vivi & veri creaturas affligere, aut vexare audes,
& adjuro te per eundem DPeum vivum per
Deum verum † Patrem & Filium, & Spiritum
ſanctum, ut exeas, & recedas à loco iſto, nec

unquam huc reverti præſumas, neque eidem
loco, vel alibi degentibus hominibus, aut ju-

mentis damnum, vei pavorem immirttas, aut
gquodcunque maleficium in detrimentum vitæ
Dlrum, vel ſanitatis, aut utilitatis inferas, per
cum, qui te in patibulo crucis vicit & ſuperavit;
arma in ibus confidebas, abſtulit, ſpoliaque
tua diſtribuit, ac poteſtatem tuam in Electorum

ſuorum ſalutem & conſolationem ligavit,

qui &

vVenturus eſt ſtatuto tempore judicare vivos &

7

Alius Exorciſinus,

A Djuro vos, O maligni ſpiritus, per creatore

* cæli & terræ, per incarnationem pD

mortuos, & ſæculum per ignem. . Amen.

–

omini
nontrt

en eus ſe

onem, n
ſeln,
ſolam wrg

& ᷑n ofooen

fbrn &
n ccel
Uectum h
