Re malum à creaturis Dei, hominibus & pecori-
pus per officium, & ſacrificium, quæ quotidie ce-

lebrantur ad Dominum Deum noſtrum, & ber
ſanguinem D. N. ]Eſu Chriſti, qui effaſus fuit
ſuper lignum crucis, per coronam ſpineam, &

.

8

flagella, & opprobria illata, per mortem & ſe-

pulturam, per reſurrectionem & aſcenſionem.
Diſſolvantur igitur per te materia fuffumigatie-

nis omnia mala facturarum, præſtigiorum, faſci-

nationum &c. Difſolvantur per te malignæ tem-
peſtates, condenſio nubium, impetus grandi-

nis & omnis malignitas per malitiam diaboli, &
miniſtrorum ejus in aere five in terra, ſeu in quo-

cunque loco inſtituta. Per Deum † Patremom-
nipotentem, Filium † & Spiritum † ſanctum,
qui eſt Deus unus regnans in ſæcula ſæculorum,

Contra malignas tempeſtates dicatur ter.

X virtute ſanguinis Verbi incarnati, & in Virtute

I effentiæ æterni Patris; diſcedite hinc ſpiritus
A△ . . . .12. 1 à„
maledicti, in nomine Patris, & Filii † & Spifritus
ſancti, Amen. L
Vel

Alpha & † Omega, † Qui eſt † Adonai Te

a.

—ðð

omann
le, ke,

Pittin

nmmne
. Ueu
kuotnt

.

Tn inei
Atenn

Tö K

Penedcto⸗

letcia
el Aiere
al Donin
el Donn

Tene
ksunus n
Puer he⸗

(cte, Pun

Gementien
Colppofn

lun ſun

Cntraom
one,

D
,CConum

I ſee⸗
la e
„ uAlll
E 4

Knn 1

Gtbe =èð Benedictiomiumn: 325 51
UI rgragrammatonf Ineffabilis t Incomprehenſibilis
EIE T ſanctus † ſanctus ſanctus † Dominus Deus Sa-
mes baoth † Verbum incarnatum habitavit in nobisf
u S&. pro nobis crucifixum eſt per Ipſum † & cum
nbm. Iplo † & in Ipſo t eſt Deo Patri in unitate Spi-
Gmon ritûs ſancti p omnis honor & gloria † omnibus
autem ſpiritibus malignis omnis confuſio † per
omnia ſæcula ſæculorum, Amen.
I—kKkte, ite, ite, Malediécti ſpiritus, in nomine Pa⸗-
eiind tris † & Filii 1& Spifritũs ſancti, Amen.
em 4 34.
ornIA. Benedictio Panis ex herbis confeéti, contra
een maleficia, vulgò Hexen⸗Brod / oder Zeltlein.

cken Verſ. Adjutorium noſtrum &c.
i Verſ. Domine exaudi &c.
anen Verſ. Dominus vobiſcum. &c.
iibelt Oremus.
den Neffabilem Clementiam tuam omnipotens
end. zterne Deus humiliter imploramus, ut ſicut uu

ncne es unus in eſſentia & Trinus in erioni fſcilicet
e. Peater, Verbum, & Spiritus ſanctus, ita benefdi-

uiD cere, purifficare, & conſe crare per immenſam

clementiam & pietatem tuam digneris hanc
compofitionem panis, & ſis omnibus creaturis
ipſum ſumentibus odor & defenſio perpetua,
contra omnes malignos ſpiritus, omnes incan-
tationes, præſtigia & maleficia, ſitque perpetua
expulſio malignorum ſpirituum, & omnium in-
cantationum, facturarum, ac præſtigiorum an-
1 nihilatio, ſitque perpetua diſſolutio omnium ma-
N. leficorum, ut quando crcatura tua, qualiscunque

7

1

D raaurus

ex eo comederit, vel in quemcunque locum fu- nbiun
migatio ejus venerit, nuljus ſpiritus, nullaque O 4
incantatio diabolica, nullaque moleſtia maligni Mepene V
ſpiritũs poſſit perdurare, neque ſtare quocunque wlell
modo, ſed ſtatim tuà immensâ virtute & poten- kü
Menelen,

tià fugiant perpetuò & procul hinc expellantur
oinnes alidie latentis inimici, ac eorum inha- Molinl
pilitationes & infeſtationes diſſolvantur, & anni- ucida
hilentur per ſignum Crufcis D. N. JEſu Chriſti: In 0l
ui cum Patre & Spiritu ſancto vivit & regnat in minhelt
ſæcula ſæculorum, Amen. me
Oremus. Mone
LDmine JEſu Chriſte, qui nobis ſacerdotibus llffe⸗
non noſtris meritis, ſed ſola dignatione cle- Uentied
mentiæ tuæ præ cæteris gratiam contuliſti, ut ummhond
quidquid à nobis in tuo Nomine dignè ac per- Miongkin
ſeae agitur!, à te fieri credatur; adeſto quæ- Qcinmen
ſumus noſtræ officio ſervitutis, & benofdice Nte ü
re & ſanctifficare digneris hanc compoſitio- Oum
nem panis, quam nos in nomine ſancto gloriæ thpuuy
tuæ benedicere confidimus. Qui cum Patre & heſt
Svpiritu ſancto vivis & regnas Deus per ominia ſæ- anctb
cula ſæculorum. Amen. ſid I1
Peto itaque Domine JEſu Chriſte, ut benef- Muuum
dicas hanc Compoſitionem panis, ſicut benedixi- ntuct
ſti quinque panes in deſerto, ut ſi ſumentibus ſa- onenſit
lus mentis & corperis contra impoſturas, mor- alen
bos & univerſas inſidias diaboli. Nam ego N. umpoten
Sacerdos tuus in nomine tuo hanc compoſitio-: liuni
nem panis bene dico, ſanctiffico & exorcizo, Umet
ſicut Elias benedixit farinam in hydria viduæ, & ndteo
fecit ſubeinericium panem benedictum Eliæ, qui uale
amn-

aſ.
lumi
elgonct
Nte Kpoten

teelum

conun inhe
m, Kont⸗

Inntt

Terotbu

Mionecke
rcllk,u
eN
Neko dr
beneſc

Crho

neoze⸗
nn h
e t

. ee
oon.
No⸗

eI

Gin,
oly⸗

n 7
11/G

Benedliclionum. 253

ambulavit in fortitudine cibi illius 40. diebus &

40. noctibus usque ad montem Dei Horeb; ſic
hunc panem in nomine tuo benetdico & ſanctit-
fico, creaturis tuis trado, ut accipiant „& Come-
dant ad eradicandum à corporibus ſuis omne
maleficium, incantationem, ligamen omnium
magorum, ſtrigium, aut divinantium, omne
opus diabolicum & qualescunque corporis mo-
leſtias. O Domine JEſu Chriſte, qui es panis na-
tus in Bethlehem: panis vitæ bene dic & ſanctij-
fica hanc compoſitionem panis, & ego per ſan-
Rum Nomen tuum & ſancti N. eam benefdico
& ſanctitfico, & per ipſum ſanctum Nomen tu-

um terribile deſtruo & annihilo omnia maleficia,

incantationes, faſcinationes, ligaturas, & divi-

nationes & in tuo ſancto Nomine benediétione

hâc virtutem infundo, ut ſit panis bene dictus
per te, qui es benedictus per ſæcula Amen.
O Panis bene dicte, Dominus tecum ſit, ut

. ertin uat venena, noxia comprimat, adverſa

depellat, maleficia deſtruat, dæmonia fuget à
cunctis creaturis eo utentibus. O ſanctiſlima

Virgo Maria ſanctifica hunc panem per inte-

meratam Virginitatem tuam, ut ſit ignis ardens
contra deæ'mones, & deſtruat faéturas & omnia

onera ſatanæ. Amen.

Deſcendat quæſumus Domine Sancte, Pater
omnipotens æterne Deus in hanc compoſitio-
nem panis virtus Spiritúsſancti & benedicat, in-
flam met & exorcifzet, & ut, quæcunque crea-
tura ex eo comederit vel guſtaverit in nomine
tuo, & dilecti Filii tin & Spiritus ſanéti, ab omni

254 L Theſaurus 2ð

Pus operibus ſatanæ ſanetur. Per hoc fignums. emel
Qrucis fugiant omnes dæmones ſive phantaſma: qi,
ta, & quodcunque opus diabolicum, omnisque n
VWirtus maligna omnino excinguatur, deſtruatur Wimb: .
& annihilerur ad honorem Majeſtatis tuæ excel- Utuned

„

ſæ. Da Domine ſancte „Pater omaipotens, æz. alkſekut
terne Deus, ut, quod ardentiſſime efflagitamus, ,
per tuam infinitam milſericordiam efficaciter „Mlem
conſequamur. Qui vivis & regnas Deus per (ntbk
omnia ſœcula ſæculorum. Amen. eY Mu
Oremus. 7. “ n,Veln
BEnedic † Domine Panem iſtum, ut ſalutare nhti
remedium ſit facturæ tuæ, quam pretioſo
ſanguine tuo redemſſti, & præſta per invocatio- 1
nem Nominis tui, ut quisquis ex eo uſus fuerit, Cutcenk
benedictionem accipiat, & ſanitatem atque con- WMll

1
3

tra omnes morbos, & infenſas inimicorum in- meman
ſidias ſit tuamen. Per Dominum noſtrum &c. eddn⸗
Aſpergatur aqua benedicta. ”ZMVZMFB ien
3 5. Uheibemnen

Remedium contra Philtrum propinatum. Winſnu
AXOQcipe I. Rutas pulverizatas, ceram baptiſ. menin,
malem, & partem ex illis quinque granis ce-. n, Echen
rei, quibus manèe & veſpere caput fumiga. nhkant
2. Antequam vadis cubitum, intinge linteo- imtii,
lum in ſucco rutarum, & fronti impoſitum per Wum na
totam habebis noctem, uſh
3. Accipe malvas, rutas, & perforatas, fac e. Mlſ
Pullire in aqua benedicta (eſt propria benedictio lyſ
in theſauro) qua per octo aut decem dies conti-

nuas lavabis pedes & brachia. Urin .

Reme-

Benediclionum. 235§
ri Remedium contra dolores ſtomachi & gut-
* turis, quos habuit aliqua perſona poſt ſolu-
E u tai maleficam avulſionem. =WS
nre Phimo: Manè dum ſurgis & velpere dum cu-
lchh⸗ bitum vadis, accipe duas drachmas benedic-
nA c olei & ſex uncias juſculi vitulini non falſi, &
me fume.
n 2, Eodem oleo benedicto te unge, & ſignum
DK S. Crufcis forma in ſequentibus Partibus; in
fronte, in utroque oculo, in aure, in arteriis ma-
nuum, pedumque, in corde, in foſſula cordis, &
uliue in gutture, ſeu faucibus, ubiſenſeras dolores.

nyrto 3.
Manh V Modus ac methodũñiuiuis “—

id Conficiendi maſſam ſacram è ſpeciebus ſacræz
ehe fumigationis, & quædam benedictiones earun-
n dem ſpecierum benedictionibus addendæ, ut ef-
Ahumk ficacius fiat.
Ante omnia & maximè conſulendum, qud exorciſmi
Sbyberbarum benedictiones & quarumcunque ſpecierum ad
winnn⸗ maſſam ſacram, & etiam ad ſumigationem ſacram con-
d currentium, ſiye ad illam ſpecificaturam ſiant in logço ſa-
cro, & ciborio lanctiſſimo ſuper altare poſito, accenſis
utrinque candelis, & ſaltem uno vel duobus altſtentibus
er ſacerdoti beneditenti reſpondentibus. Sacerdos verd
Ait indutus rochet? & ſtola violacei coloris, ad manunms
Poſito vaſculo cum benedictaà aqud jam ante conſueto mo-
v Te behedicta. =
S Benedicto efficaciſſima ceræ pro maſſa
ſacra conficienda.
EXorcizo te creatura ceræ, quam mater apis
e nobrs

RHZ

ve r

256 TITbejaurils
nobis miniſtravit, der Deum † vivum: per
Deum † verum, per Deum † ſanctum, ut omnis
virtus adverſarü, ominis exercitus diaboli, om-
nisque incurſio, & omne phantaſma ſatanæ era-
dicetur à te, & fias omnibus te utentibus medici-
naad expellendas omnes facturas, & fuganda

omnia maleficia ſatanæ, & miniſtrorum eſus, ac

ut ipſum inimicum cum omnibus maleficiis, in-
cantationibus ligationibus, ſignaturis, & facturis,
expellere valeas. In nomine Patris I. mnniho⸗
tentis, in charitate Eſu Chriſti Domini noſtti,
ui etiam de matre virgine tanquam de caſtis-
ſima apicula proceſlit, & mundo ſicut cereus
accenſus luxit illuminans omnem hominem
Vvenientem in hunc mundum, & jam vivit in
gloria ejusdem Dei Patris, & regnat cum Spiri⸗
tu ſancto Deus per omnia ſæcula ſæculorum.
Verſ. Adjutorium noſtrum &c.
Verſ. Dominus vobiſcum. &c.
Oremus.
BEnedicat te creatura ceræ Imperralis Majeſtas:
protegat te Regalis divinitas: defendat tej-
Immenſa Trinitas: foveat te † glorioſa unitas:
dirigat te † inæſtimabilis Bonitas: Regat te †Po-
tentia Dei Patris: vivificet te † ſapientia Dei Fi-
li: Deducat te virtus Spirits ſancti: Alpha &
Omega: Deus Sabaoth ſit iſta invocatio: ut det
tibi contra omne malum virtutem. Crux ]†
Chriſti ſalvet te: duodecim Apoſtoli teꝗ bene-

Con

dicant; Sancti Martyres te adjuvent: Sandi

(nlelnet
coteol
Ini.
euer Ut.
mteteete
emKunnn
benecic
Lommneskun
ell, utpe
Nellerecenn
(, ome
A, Komm
uDomnnun
4
Peecicton
Aiton,

lVnrrmn
Nhe
huan 4
Chnma
Com inne
Initui,
TN
ln a
1ecgt,
Mot ſunp
Gomne

Cell ug

Benedictionum. 257

id) Confeſſores te † cuſtodiant: omnes ſancti Sa-
IN cerdotes novi & veteris Teſtamenti te † exorci-
e zent & ſanctificent: Sancti Angeli & Archange-
itt, li, Throni & Dominationes, Brincipatus & . -

fiunmth teſtates, Virtutes cœlorum, Cherubim & Sera-
Afun phim te † defendant: Omnipotens Deus creator,
trinus & unus, ad cujus cultum etiam adhiberis,
te benedicat & det † tibi ad omne malum, &
uthin ad omnes facturas, & maleficia deſtruenda vir-
I tutem, ut per te poſſim deſtruere, eradicare &
DumnE, evellere de animabus, & corporibus omnia ma-
unedt leficia, omnes incantationes, ligationes fac-
Ie turas, & omne opus nefarium diaboli. Per eun-
nhonmm dem Dominum noſtrum &c. Amen.

imfiit Aſvergatur aqua benédicta. „
mtang Benedictio Olei olivarum pro maſſa ſacra.
ſeln Verſ. Adjutorium noſtrum &Qc.

Verſ. Unxit me unctione miſericordiæ ſuæ.
Reſp. Et de pòſt fœtantibus accepit me.
EKorcizo te creatura † olei, cujus liquore con-
cinnatæ ſunt lampades, ante Akare ſan.
QRnum, in nomine † Patris & Filii † & Spiritus †
eniili ſancti, ur per hanc invocationem individuæ
u Trinitatis, ac unius virtutem Deitatis nequiſſi-
e ma virtus adverſarii, omnis inveterata malitia
& diaboli, omnis violenta incurſio, omne con-
fuſum & cæcum phantaſma eradicetur, fugetur,
& diſcedat ab hoc oleo, & omnis, qui ex eo
devotè ſumpſerit, aut ſe eo unxerit, fiat ſanus
ab omni maleficio diabolico, ne poſſit illi no.
cere ulla nequitia malignorum ſpirituum.

R Pſalm,

25 . Theſaurus

pfſalm. Dcus Deus meus ad te de luce vigilo &c

dicitur totas.
Kyrie eleiſon. Chriſte eleiſon. Kyrie eleiſon.
Pater noſter. ſecretdd.
Verſ. Et ne nos inducas in tentationem. &c.
Verſ. Domine exaudi &c.
Verſ. Dominus vobiſcum. &c.
Oremus.

DIgnare Domine hoc oleum † benedicere,
purifficare pro tua pietate clementiſſime

Domine Eſu Chriſte, qui in monte oliveti ſu-
dore tuo ſanguineo terram & oliveta conſecràſti,
ut quicunque eo uſus fuerit, fiat unctus dolore
perfectæ pœnitentiæ, & ab co eradicentur fac-
turæ, maleficia, incantationes, tumores, do-
lores & ligationes, quomodolibet factæ conmtra
creaturas Dei, sitque deſtructio omnium ope-
rum ſatanæ: atque ego ſacerdos tuus in nomine
ſancto tuo bene dico ſancti ffico, & conſecro †
hujus olei lquorem ad obſeſſos liberandos, ad
reſlituon dam febricitantibus valetudinem, ægro-
tantibus ſanitatem, ad venena extinguench ‚ad
tumores & dolores ſedandos, ad reſtituendum
conjugibus amorem, ad depellendum adverſa,
& comprimendum noxia, ad expellenda odia,
& quicunque eo utuntur, ab omni languore &
infirmitate ſanentur, atque à cunctis immico-
rum infſidis liberentur. Ber eundem Dominum
noſtrum &c. Amen. “

—

AUItiplica 6 æterne Deus benedictiones tua

ſuper hujus olei liquorem, ſicut multiph.-
caſti

Oremus.

Clackfee
n Uu
Thenclomn

tſeliN

Poneslan
t. Ame
ſngatin
4““
Dededi
Ven Acin

Jent Penent

leplautn
tDonn

Pürt
0 ptens
nloſood
Cgneineo
Inpopu
Pletos ln
ſs; Kene
Me d
fitienitn
Garunbin
Aſecl

DDMir
—Dor,
Mlohint

Neſte
iede

en N.

1
Uenelrer
demunln
Gte olient
ucohlzt
Cchu coor
Ccenan ke
mOe,
tarco
Dunminmd
m innoon
Kconleet
bendot,!
AKreknmn
Wele
mrilun
nch/,

4
Mlenh

„

Benedictionum. 25 9
caſti guttas aquæ ſuper faciem terræ, ita ego N.
Sacerdos tuus per JEſum Chriſtum benedico †

& ſancti ffico hujus olei jam à te benedicti liquo-

rem, ut vVirtutem accipiat, & poteſtatem deſ-
truendi omnia maleficia, languores & dolores,
ac vexationes diabolicas, & fugandi omnes dæ-
mones in nomine Pafſtris, & Fitlii & Spiritùs †
ſancti. Amen. ”
Aſpergatur aqua benedicta. NB. Hoc oleum etiam
extra maſſam per ſe magnæ eſi eficaciæ.
Benedictio ignis pro maſſa condenſanda.
Verſ. Adjutorium noſtrum &c.
Verſ. Benedicite ignis & æſtus Domino.
Reſp. Laudate & ſuperexaltate eum in ſæcula.
Verſ. Dominus vobiſcum &c.
. Oremus.

BEnedicat te creatura ignis Deus creator om-

nipotens, qui te ex nihilo produxit, & qui
fam ulo ſuo Moyſi in igne flammæ rubi apparuit,

quique in columna ignis per noctis tenebras ſu-

um populum anteceſſit in deſertum: & qui tres
pueros Majeſtatis ſuæ cultores in ſe ſervavit illæ-
ſos; atque qui judicaturus orbem terrarum te
ante judicis faciem præire jubebit: & qui te juſ-

titiæ inſtrumentum in contumaces ſpiritus dele-

git, illos omnesque damnatos juſtiſſime excru-
ciaturus in æternum. Qui vivit & regnat in ſæ-

cula ſæculorum. Amen.

S? Oremus.
Dmine ſancte, Pater omnipotens, æterne
Deus, benedicentibus nobis hunc ignem
nomine tuo, & unigeniti Filii tui ac Domini
RA Lol:

———

260 Tyeſaurus
noſtri Eſu Chriſti, & Spiritus ſancti cooperari vonie
digneris, & adjuva nos contra tela inimici, & ae
illuſtra gratia cœleſti. Qui vivis & regnas cum ita
eodem unigenito tuo, & Spiritu ſancto Deus ſenefoe
per omnia ſæcula ſæculorum. Amen. imil in e⸗
S Oremus. (o
Eco Sacerdos Dei per poteſtatem mihi in Or- lultzit
dine Sacerdotali collatam bene dico te, e-. r lli
xorcizo † conjuro te creatura ignis per eum, qui ue eo
venturus eſt judicare ſæculum per ignem, qui Emrvin
tremere facit orbem terraruni, & qui omnia cohhn
poteſt, ut adverſus infernales beſtias & prædo-
nes ſis mihi adjutorium in virtute Dei & Domi-
ni noſtri )Eſu Ohriſti affligens, excrucians & e- firnt⸗
urens eos plùs centuplo, quàm gehenna ſul- Imitn
phurea, ut ſentiant pœnas importabiles, quæ per tuinan
lingula momenta ſuæ protervæ obſtinationis imd cnb
ſuſeipiant incrementa. Per eundem Dominum ummhhnd

noſtrum. Amen. . lehei
Aſpergatur aqua benedicta. iuuuE
Benedictio Vaſis in quo maſſa coagulatu ſi
= & adunatur. V 4 D
Verſ. Adjutorium noſtrum &c. N

. e KRucd I
Verſ. Dominus vobiſcum. &c. mncg

Oremus. eonhni
PRotector fidelium Deus & ſubditorum, pec. meſſe
torum piorum Inhabitator, qui gentium heren
Doctorem Apoſtolum Paulum à furore demo. An
nii liberaâſti, & tibi gratiæ tuæ præventione vaus Ghen
eleccionis conſtituiſti, quod Nomen tuum por- goiel
taret coram gentibus, & Regibus terræ: fumnus Ull⸗

4

Benedictionum. 261
K fumus clementiam tuam per merita hujus ſancti
n Apoſtolitui, ut quoque ſerenis oculis tuæ imen-
N ſæ pietatis hoc vas (vel hæc vaſa) reſpicere t pu-
nha rincarc † benedicere † & ſanctificare digneris, m-

1 nihil in eo reſidere vel illud contingere poſſit
. diabolicum, vel diabolicaà malitia commixtum,
nniin & aufugiat ab eo mox omne malignum, ſicut
Mt, fugit pulvis à facie venti, deſcendatque ſuper
gog omnes eo utentes gratia Spirits ſancti, ut eus-

NhIAH dem vaſa mereantur fieri electa. Per Dominum
4 Wom noſtrum &c. Amen. SS
ku Att⸗ Aſpergatur aqua benedicta. 7
Dethoni L Not. 1I.
nimn Ae IN hoc vaſe benedicto, vel ſaltem per unam
lghemd noctem (ſi teſtaceum eſt omnino novum aut
ee intus vitriatum) aquæ fontali immerſo liquefit
knin primò cera benedicta alba & pura, cui deinde
mDonmm eriam infunditur oleum benedictum, & hæc u⸗
traque ſpecies in illa quantitate æquali (vel etiam
1. plus de cera accipi poteſt, quæ facilius indureſcit.
u quia ſemper plus de oleo ſuperfundi poteſt)
quantum ſufficit ad ſ pecies alias prius ante bene-
4cta condenſandas in qualitatem maſſæ cohæ-
rentis. Igitur liquefacta & bene calefacta ſimul
cum oleo & cerà, & bene bacillo commotà &
commixtà, ac ſi unus liquor eſſet, immittuntur
limu⸗ ſucceſſivè ſpecies jam ante minutim pulveriſa-
α tæ & benedictæ, & moventur bacillò, donec e-
v“. vadat maſſa counita, tamdiu enim ſpecies im-
Wmitti debent, donec maſſa ſit ſolum calefac-
E trv igne ſatis craſſa, nullo modo autem debet
“ Ecbullire.
ry R 3 Not. 2.

262 Theſaurus

)UodfG habeatur ccra de ceteo ſive candels

olidatione ſpecierum benedicta-

baſchali antie ſufficiens pro humeéta-

tione ſeu con
rum & ſimiliter ſufficiens quantitas de oleo ſa-
cro Infirmorum ab Epiſcopo feriâ quintà, ſive
die Jovis ſancto benedici ſolito, tunc poteſtil-
la pro maſſa adhiberi loco ceræ & olei fuprà be-
nedictorum; fi verò ex dictis duabus ſpecicbus
ceræ & olei fuprà benedictorum aliquid remane-
at, debet reverenter aſſervari pro effectibus in
eorum benedictionibus aſſignatis, vel debet
comhuri in lampade Eccleſiæ oleum, & cera
commiſceri alteri ceræ pro candelis altarium fa-
ciendis, melius tamen eſt, aſſervari.
. Not. 3.
6l jam omnes ſpecies ſimul cum cera & oleo
benedicto ſunt in cacabo ſive vaſe unitæ &
commixtæ, dicitur ſupra totam maſſam à Sacer-

dote ſtolam circa collum habente ſequentia for-

ma.
Benedictio.
Verſ. Adjutorium noſtrum &c.
Verſ, Benedicite omnia opera Domini Domino.
Reſp. Laudate & fuperexaltate eum in fæcula.

Vetf. Reſpice in ſervos tuos Domine, & in ope-

ra manuum tuarum. Reſp. Et opus manuum
noſtrarum dirige.
Verſ. Domine exaudi orationem meam. &c.
Verſ. Dominus vobiſcum. &c. 1
Oremus.
APſt nobis quæſumus omnipotens Deus dex

1
4

IN

n

eheonen

1 oter chu⸗

Pett ker
.

hme mali
mrcvmport

uhocti, 6

imnes den
Aumgleop

14

KWI
Tlanblerur.
1, Knaßccre

ldentuan

hmlupri

WenrKle,

idrti,
f)

n
Men

BB=

ne

Cdun UDen
Uen
lann
lch

—

Rene

Benedictionum. 256 31
tera tuæ infinitæ miſericordiæ, quæ compleet
frnl benedictionem noſtram, & corda noſtra cle-.
he mMenter expurget, arque ab omnibus tueatur -
lheredk adverſis. Per Chriſtum Dominum noſtrum.

.eE Amen.
Colol
1 “ Osemus. “
dench Płſcendat „fſuppliciter rogamus, Domine
UE . 1 ¹ . C
n ſancte, Pater omnipotens, æterne Deus
uh ſuper hanc maſſam cum ſpe & fiducia tuæ aſſiſ-
Dos eceda . . . . .
lene⸗ tentiæ comportatam, atque congeſtam virtus

len Spiritus ſancti, & per hoc ſignum † crucis fugi-
SDINKE
el ant omnes dæmones, ſive phantaſmata, Vel
NAE gquodcunque opus diabolicum, ab omni imagi-

ſſſ 8 1 „7 - . . .
AðE ne Chriſti, & virtus eorum omnino extinguz-

3 . . „ — . .„ .
lunmk tur & annihiletur ad honorem excelſæ Maje ſtatis
tuæ, & omnis creatura facta ad imaginem & ſi-
. militudinem tuam, per hujus ſacræ maſſæ uſum
cern AN

ende ab omnibus ſpiritibus immundis ac operibus eo-
eID rum ſanetur & ſalvetur, in nomine Domim noſ-
Clumid tri) Eſu Chriſti, qui cum Patre & Sprritu fſanéto
Aem vivit & regnat per omnia ſæcula ſæculorum.
Amen. B .
Nota.

Maſſa ex vaſe extracta, ſi quid ex ea vaſi ad.-
huc adhæreat, ponitur in Vas ignis anteà ſup-
poſitus, & exuritur, deinde effunditur ille ignis
ſ ad alium ignem culinæ, ut conſumatur, & maſ-
e ſa ſacra ſervatur in quocunque vaſe mundo, m⸗e-
liorimodo, quo poterit.

Benedictio Coralliorum.
De RK 4 wvoerſ.

.

264 Teſaurus.
Verſ. Adjutorium noſtrum &c.
Oremus.

DUS qui à creatione mundi tempeſtatibus

cœlorum & fulguri virtutem coralliorum

oppoſuiſti, benedic & ſanctifica † hæc fragmen-

ta coralliorum, & cineres, ut contra omnes
diabolicas infeſtationes & ejus adjutores tuo au-
xilio & manibus divinis fructus noſtri protegan-

tur & conſerventur. Per Dominum noſtrum

IJEſum Chriſtum Filium tuum &c.
Verſ. Eripe nos Domine ab omnibus malis,
Reſp. Et à viris jniquis libera nos.

Verſ. Defende nos ab inimicis noſtris. Reſp. Et

ab inſurgentibus in nos libera nos. “
Verſ. Erue nos ab infeſtationibus fructũsq; noſ-
tros. Reſp. Et de viris ſanguinum libera nos.
Verſ. Oſtende nobis Domine potentiam tuam.
Reſp. Et mitte nobis in auxilium Angelum be-
num. ð “
Verſ. Panem noſtrum da nobis hodie. Refſp. Et
omnibus diebus vitæ noſtre.
Verſ. Qui cogunt ſidera, ut ſervi tui fame pre-
mantur. Reſp. Succurre nobis.
Verſ. Qui fulgura & grandines e manibus ferunt.
Reſp. Oppone eis potentiam tuam, ne illu-
dant te.

Verſ. Ofſtende illis Deus, quòd tu ſolus ſis Deus

noſter. Reſp. Et dirige conſilia eorum in va-
num & pernitiem illorum.

Verſ. Conſerva, quod dediſti nobis. Relſp. Et

multiplica per gratiam ſemina terræ.
Verſ. Oomtra turbinem ventorum vel imbrium.

7

USfor

Oe⸗
ſetben

ſen.Doum

Coruun!

iumponſpe
Kldg
kruchos te

Cheientan

le mienco

Cmmuline
Ei,urgun⸗
INtintune
Dmmonnt
Gnconvert
EKhinn
4 ln
Nenn K cn
Ukkene⸗
tktikt,

Cullekag

Reſp.

ne zunr

Uue, Ke

Kroren

Komen
Ctuenol
Uhator)
htheraid
Cicaho,
lpnenien

Inn uft

7

Benedictionum. 265

Reſp. Oſtende nobis ſolem gratiæ Vultũs tui.

Mekti
Coltloren
3
Ee UApnnen
OlN.
ttlon
D
WINNN

uumal,
N
.
Achisgznn
llbendon
tamtuum

ogeun 1

Verſ. Domine exaudi &c.

Verſ. Dominus vobiſcum &c.

Oremus. S
D?Us fortitudo in te ſperantium, qui contri-
torum non deſpicis gemitum, & meren-
tium non ſpernis affectum, qui vis meritò ado-
rari, & ſingulis diebus oſtendis potentiam tuam,
ut fructus terræ non ex noſtro ſudore, labore,
& patientia naſcantur, ſed ut per ſolam virtutem
tuæ miſericordiæ & benignitatis conſerventur,
& multiplicentur, qui panem in Eremo mukipli-
caſti, ut quinque millia hminum ſaturares: qui
in ultima tua cœna panem in corpus tuum ſacra-
tiſſimum conſecraſti, & vinum in tuum ſangui-

nem convertiſti, ut nos ſervos tuos temporali-

ter & ſpiritualiter in æternum paſceres & ſalva-
res. Suppliciter te deprecamur, ut hæc frag-
menta & cineres coralliorum benedicere † &
ſanctificare † digneris, ut quicunque in corpore
portaverit, vel ubicunque inſperſi fuerint, lo-

cus ille & agri ab omnibus tempeſtatibus, gran-

dine, imbribus violentis, ac infeſtationibus ſa-
tanæ, & ejus adjutoribus ſecuri conſerventur,
& protegantur: Defende nos à tactu fulgurum,
& omnem locum; multiplica grana terræ, &
fructus noſtros cum divina miſericordià tuà, &,

ut Paſtor bonus paſce nos oves tuas: Succurre

per benedictionem tuam hanc † cùm ab invidia

& vi diabolica premimur: converte grandines

& potentiam imbrium in rorem cœleſtem & di-
vinum, ut fructus noſtri in illorum opprobrium

17

266 2 Theſaurus

& confuſionem benedicantur, ſc tua grati4 d.
juti liberaliter paſcamur & tunc tibi Deòô ſoli gra-
tias agere, & te ſolum adorandum cognoſcamus.
Cùm preces noſtras non irritas, ſed ad noſtrum
ſolatium experiamur. Per Dominum noſtrum
IEſum Chriſtum filium tuum. &c.
Poſt hæc incenſentur, & aſpergantur aqua Benedicdte.

— —

CAPUI OUINITUN

Beedctone; locorum &g Habit 4.

tionum.
Benedictio novi Monaſterii.
Superior ſuperpelliceo & ſtola indutus incipiat ſequen-
tes Pſalmos recitare alternatim um aſſiſtentibus Religioſhs
illius Monaſterii.
Prim incipiat in ſacriſtia.
Pſal. 121.
Emento Domine David, & omnis manſue⸗
tudinis ejus:
Sieut juravit Domino, votum vovit Deo
aco

7

Si introliero in tabernacblum domus mex: 6

aſcendero in lectum ſtrati mei:
Si dedero ſomnum oculis meis, & palpebin
meis dormitationem.

Et requiem temporibus meis, donec inveni-

am locum Domino, tabernaculum Deo Jacob.
Ecce audivimus eam in Ephrata : invenimus

eam in campis flvæęæ. In-

I

Uytkin
io lo

gen Do

M

ktenon⸗

Ggercoteht

1

tumen
e Chound
E N

clain

I

ate

*õ
Iautem
Uphene
uito 1
gt. do
loinn

t Pni

U

onan
Alnn
mnokn

lhentihe

—

cie

eri.
pufiger
enederhu

Lorwene

Benedictionum. 267
Introibimus in tabernaculum ejus: adorabi-
mus in loco, ubi ſteterunt pedes ejus.
Surge Domine in requiem tuam: tu & arca
ſanctificationis tuæ.
Sacerdotes tui induantur juſtitiam, & ſancti .
tui exultent.
Propter David ſervum tuum non avertas fa-
ciem Chriſti tui.
Juravit Dominuspavid veritatem: & non frus⸗
trabitur eam: De fructu ventris tui ponam ſuper

ſedem tuam.

Si cuſtodierint filii tui teſtamentum meum, &

teſtimonia mea hæc, quæ docebo eos.

Et filii eorum uſque in ſæculum, ſedebunt ſu⸗
per ſedem tuam.
Quopiam elegit Pominus Sion: elegit eam
in habjtationem Hibi.
Hæc requies mea in ſæculum ſæculi, hic ha-
bitabo: quoniam elegi eam.
Viduam ejus benedicens benedicam: paupe-

res ejus ſaturabo panibus.

Sacerdotes eius induam ſalutari: & ſancti ejus
exultatione exultabunt.
IIlluc producam cornu David, paravi lucer-

nam Chriſto meo.

Inimicos ejus induam confuſione: ſuper i ip⸗
ſum autem elorcbit ſanctificatio meaa.
Antiphona. Et omnis manſuetudinis ejus.
Finito Pſalmo dicatur. .
negh Domum iſtam protege Domine, & An.
i tui ſancti cuſtodiant muros ejus.
Fut Domine dilexi decorem domus tuæ.

Reſp.

268 TLTheſaurus —“è
Reip. Et locum habitationis gloriæ tiux.

Oremus.

Q Mnipotens & miſericors Deus, qui ſacerdo-

tum miniſterio ad tibi ſerviendum & ſuppli-
candum uti dignaris, quæſumus immenſam cle-
mientiam tuam, ut quidquid modo viſitamus,
viſites, & quidquid bene ſdicimus, bene dicas,
sSitque ad noſtræ humilitatis introitum, ſancto-
rum tuorum meritis, fuga d?monum, Angeli

pacis ingreſſus. Per Ghriflum &c.
—Aſpergatur.
paſtea procedatur ad dormitorium, ibi dicatur. Pſale4,
tum inpvocarem & 6. Quo finito dicatur.
Antiph. Salva nos Domine vigilantes, cuſtodi
nos dormientes, ut vigilemus cum Chriſto, &
requieſcamus in pace.
Verſ. In pace in idipſum. Reſp. Pormiam & re-
quieſcam. H
Oremus.
BEne ſdic pomine, hoc dormitorium famulo-
1 rum, qui non dormis, neque dormitas cuſ-
todiensIſrael, & famulos tuos in hac domo quieſ-
centes poſt laborem, cuſtodi ab illuſionibus

R
4 vedon
me.
Ptavimun
cegh⸗
(Comene
Pyuun e la
Coumn
Mernoau
Leborayii
noctesſer

AuuuNi

ubamuel
preromnes
Mledte 1
m. gonin
Une.
Uuudirt de
Mrinosorri
Ubeſcnt
ininicimne
Celocket.
. tph.
Nladen

. 2 — —. R]R— .
phantaſmatis ſatanæ, ut vigilantes in præceptis inn Kuuit

tuis meditentur, & dormientes te per ſoporem
ſentiant, & hic & ubique defenſionis tuæ mu-

niantur auxilio. Per Chriſtum &c.

In Infirmaria dicaturn.
Pſalmus. 6.
LDOmine, ne in furore tuo aguas me, neque
7 in ira tua corripias me. .
Miſerere mei Domine quoniam infirmus ſann
ana

Monennnor

er Meer

in Nen
Ubata in

(ipnen
Melemp
Ainn

tun

Gliret
hmenumct
oüunn
eneſder
un tnen

vnun, AMd

Nunr Nl
et, clod

müumke
Pimlm

eConntue.
XConogt.

1b Mon

tennen
tepetlohn
(ciu
A.

tus mei.
Exaudivit Dominus deprecationem meam,

Benedictionum. 269
ſana me Domine, quoniam conturbata ſunt oſ-
4

ſa mea.
Et anima mea turbata eſt valdè: ſed tu Pomi-

ne uſquequo.

Convertere Pominc, & eripe animam meam:

ſalvum me fac propter miſericordiam tuam.

Quoniam non eſt in morte, qui memor ſit tui:

in inferno autem quis confitebitur tibi?
Laboravi in gemitu meo, lavabo per ſingu-

las noctes lectum meum: lacrymis meis ſtratum

meum rigabo.
Turbatus eſt à furore oculus meus: invetera-
vi inter omnes inimicos meos.
Diſcedite à me omnes qui operamini iniqui-
tatem: quoniam exaudivit Dominus vocem He-

PDominus orationem meam ſuſcepit.
Erubeſcant, & conturbentur vehementer om-

17

nes inimici mei: convertantur & erubeſcant val-

de velociter.

Antiph. Aſpice Pomine, de ſede ſancta tua, &

cogita de nobis: inclina Deus meus aurem tu-
am, & audi: aperi oculos tuos, & vide tribu-
lationem noſtram. C.
Verſ. Miſerere mei vomine, quoniam infirmus
ſum. Reſp. Sana me Domine, quoniam con-
turbata ſunt oſſa mea.
Oremus.
O Mnip otens & miſericors Dengdueſunnn im-
menſam pietatem tuam, ut ad intuitum hu-
muilitatis noſtræ hunc locum infirmitorii ( X„ hos
amu-

1

270 Tbeſaurus

famulos tuos) famulum tuum (in eo feſſos a⸗

centes) ſalutiferè viſitare digneris; & ſicut vi-
ſitàſti vomine Tobiam, ſocrum Petri, & pue-
rum centurionis, ita & iſti priſtina ſanitate ami-
mæ & corporis recepta, Sratiarumt cibi in Eccle
ſia tua referant actiones per Chr iſtum &c.
Aſpergatur.
In Refectorio dicatur.
Pſalmus 127.

BEnt omnes qui timent Dominum, qui ambu-

lant in viis ejus.
Labores manuum tuarum quia manducabis: .
beatus es, & bene tibi erit.

Uxor tua ſicut vitis abundans, in latetibus

domus tuæ.
*Pilii tui ficut novellæ olivarum, in circuitu
menſæ tux.
Ecce ſic benedicetur homo, qui timet Domi:
num.
Benedicat tibi Pominus ex Sion: & vidcas bo⸗
na Jeruſalem omnibus diebus vitæ tuæ.
t Et videas filios filiorum tuorum, pacem ſuper
Iſraél. .
Antiph. Oculi omnium in te ſperant, Domine:
& tu das illis eſcas in tempore oportuno, aperis
tu manum tuam & umples omne animal bene-
dictione.
Verl. Edent pauperes, & ſaturabuntur. Reſp. Et
laudabunt Dominum, qui requirunt eum.
. Oremus.
Q Mnipotens miſericors Deus, qui famulos t tuos
in hac domo alis refectione carnali, ren

5 1

N

unrelpon
toore! heil
Cinæteunn
Onkm be
4

= —

locop⸗
pet 40
nummmemm
Decant
Onnenuun.
Munk 1
s, n
Mes.
ngruu
on.
lrlciine
guth
Unpngn
Uinedring
Ir mler
ſuin
krutin
Wdnemc
.
ſeſe

Cin

ne ch,
Klor
et,
lantnte

1

4

— =

undke,

In, gim

udrki
in Ueibe

n, n

Uümet don

.
Nl, ucni

obrinba⸗

DEUS æterne, ante cujus conſpectum aſſil-

O Benedickionum. 27 1

bum vel potum te bene dicente cum gratiarum
actione percipiant, præſta, quæfumus, ut hic
&in æternum per te falvi eſſe mereamur. Per
Chriſtum &c. 4

Aſpergatur.
In Coquina dicatir.

Dmunus regit me, & nihil mihi deerit: in
D loco paſcuæ ibi me collocavit.
Super aquam refectionis educavit me: ani-
mammeam convertit.
Deduxit me ſuper ſemitas juſtitiæ, propter
nomen ſuum. ——“
Nam & ſi ambulavero in medio umbræ
mortis, & non timèbo mala: quoniam tu me-
cum es. „
Virga tua, & baculus tuus, ipſa me conſola-
ta ſunt.
Paraſti in conſpectu meo menſam, adversus
eos, qui tribulant meé. .
Impinguaſti in oleo caput meum: & calix me-
us inebrians quàm præclarus eet.
Et miſericordia tua ſubſequetur me: omni-
bus diebus vitæ meæ.

„Ft ut inhabitem in domo Domini, in longi-

tudinem dierum.
Amntiph. In loco paſcuæ ibi me collocavit.
Verſ. Paraſti in dulcedine tua pauperi Deus.

Reſp. Qui habitare facis unanimes in domo.

Oremus.

tunt Angeli, in cujus nutu reguntur uni-
. ver-

272 rus
verſa, qui etiam neceſſariis humanæ fragilitatis
tua pietate conſulere non deſinis, te humiliter
imploramus, ut habitaculum iſtius officinæ illa
benedictione perfundas, qua per manus Eliſæi
Prophetæ in olla eremitica guſtus amariſſimos
dulcoraſti, & ſemper hic tuæ benedictionis co-
pia redundante, laudes tibi referant ſervi tui, qui

das eſcam omni carni, & imples omne animal

benetdictione, ſalvator noſter, qui vivis & reg-

nas in ſæcula ſæculorum, Amen.
Aſpergatur.
In Cellario dicatur.
Pſalmus. 1473.
PBEnediæctus Dominus Deus meus, qui docet
2 manus meas ad prælium, & digitos meos
ad bellum.
Miſericordia mea, & refugium meum ſuſcep-
tor meus; & liberator meus.

Protector meus, & in ipſo ſperavi: qui ſubdit

po Plurn meum ſub me.
omine quid eſt homo, quia innotuiſti ei:
aut filius hominis, quia reputas eum? SS
Homo vanitati ſimilis factus eſt: dies ejus ſi-
cut umbra prætereunt. “”
Daowmine inclina cælos tuos, & deſcende: tan-
ge montes, & fumigabunt. .
Fulgura coruſcationem, & diſſipabis eos: emit-
te ſagittas tuas, & conturbabis eos.

1

Emitte manum tuam de alto, eripe me, &lli-

norum.
Quorum os locutum eſt vanitatem: & dexte-
ra eorum, dextera iniquitatis. Deus

1
1

iilud

Dencn

teio⸗ ler

Qidn
ſeryumtun
Pterven
nos be⸗
leurninict
Cru
ehiue!

Pllixeo⸗

Nültucot
Pronpe
Oſzeort
fis: bo
Nndn
Cmnorinnl

euund
popu

Utb.
Tloom, S
Olruous

MnoDer

NAE

lun.

Min
rye

B eripe n e
bera me de aquis multis: de manu filiorum alie-

eihenn
0ncan

j Bemnedittionum. 27 2
