peccatores, iſti enim validiùs poſſidentur à dæ-
mone in ſuorum criminum pænam. Horum
remedium eſt pœnitentia tùm interior, tum ex-
terior, qua divinæ juſtitiæ ſatisfacientes, ſuam
obtinent liberationem, diſponendo ſe ad recipi-
enda illa efficaciora gratiæ auxilia, quæ requirun-
tur ad concipiendam vivam fidem, & robuſtam
fiduciam, quas toties diximus neceſſarias eſſe, ut
præcepta contra d'monem pronuntiata vim ſu-

am habeant. Præſcribat igitur Exorciſta huic

hominum generi, ut contrinonis actus ſæpiſſimè
eliciant, præterita ſcelera deteſtando, præſcribat
jejunium aliquod, vel aliam corporis afflictio-
nem ipſius Viribus accomodatam; mandet, ut
frequentius ſeſe exerceant, ſacra templa inviſant,
Sacramenta adeant, aliaque imperet, quæ magis
animam Deo conjungunt, & corpori ſunt mo-
leſta.
In præſcribendis verò his, aliisque animi cor-
porisque exercitationibus caveat ſemper Exor-
ciſta, ne plùs æquo maleficiatum oneret, alio-
quin illi animus, ſalutisque recuperandæ volun-
tas deficiet; imò animum ſemper illi addat, &
cum eo agat vultu hilari & læto, non imitando
illos, qui ſolent Energumenos verberare, & in-
juriis onerare dolorem dolori addentes, debi-
tosque modeſtiæ terminos excedentes. Appa:
reat igitur, ea à nobis præſcribi potiùs, ut concul-
cetur dæmon, quàm ut maleficiatus affligatur.
Proinde opportuniùs eſſe videtur contra d?'mo-
nem ipſum agere, illum objurgando, eique ſua
damna, ſuasque pænas exprobrando, quod cum
XX 3 audie-

694 Theſaurus
audierit ipſe maleficiatus, fidem ſuam excitabit,
& augebit. Aliquam hic formulam adjicere mi-
hi placet.
Nonne recordaris execrande dæmon, te prop-
ter tuam ſuperbiam æternàâ ignei carceris pænA
damnatum eſſe? an ignoras, te merum nihil eſ-
ſe, te nihil poſſe, & ne capillo quidem rerum
creatarum nocere poſſe, niſi per Deum tibi li-
ceat?
Nonne recordaris, te à cruce Chriſti Domini
victum fuiſſe, nec eſſe, cur tuas fallacias formi-
det, qui in divina protectione confidit? licèt ſim
peccator, nihilominus non ignoras, me eſſe Dei
miniſtrum, eaque poteſtate præditum, ut etiam
invitus mihi cogaris obedire, & me timere.
Hæc aliaque ferè dicta prodere oportet, ut
pudore afficiatur malignus ſpiritus, & ſimul diſ-
ponatur is ad liberationem, qui difficilius cura-
Fetur.
Concludam hoc argumentum tradendo duo
monita Exorciſtis, qui adhuc eſſent inexperti.
Primum de loco, alſterum de tempore exorci-
zZandi. Quoad locum, ſicuti immorandum non
eſt cum fæminis, vel in loco ſolitario, Vel re-

motis, arbitris, ut omne periculum, & om-

ne peccandi exemplum evitetur, ita non ex-
pedit eligere publicum templum, quo mag-
na concurrat populi turba, viſendi magis,
quàm pietatis & religionis ſtudio, & ubi mo-
dica multorum fides poſſet facilè inſervire dæ-
moni, ut validè ac diutius reſiſtat. Proinde

lita-

videtur locus aptior eſſe aliquod templum ſo-

ium
orir
la ant
ſous 4
(lepor
je, l
bus &
Quoa⸗
heri
mones
Citent:
Nul e
Grpr⸗
ſenelin
Del wn
hotehht
abogt

Bemu

UAluns
endume
Tuntinm
demea:
ltate ad
Cinispt
ſnt.
d temp

(piamun

lepertun
leteng !
mipiet
UII 1nD

hi

.
ont
4 en

ain u
Munti

ei
ahdn

.

1.1.
od
Mee

e
Nlnin

Benedictionum. 695

litarium, vel niſi alhunde prohibeatur, ſecretum
oratorium, aut ejusdem maleficiati domus, in
qua ante aliquam ſacram imaginem, & adſtan-
tibus aliquot ægroti amicis, & conſanguineĩs fa-
cile poterit tam hos, quàm illum, & in ſide erudi-
re, & habere amicos non contrarios operationi-
bus & præceptis, quibus adjurandus eſt dæmon.
uoad tempus verò exorcizandi, nolunt aliqui
id fieri æſtate, neque autumno, timentes, ne dæ-
mones aliquam contra campos tempeſtatem ex-
citent: ſed hac in re iſti nimis tribuunt dæmoni;
quaſi verò, ſi vim ille non habet, ut contra Exor-
ciſtæ præcepta eo in corpore permaneat, quod
ſemel inſedit, inde expulſus nocere poſſit, & ſi
Dei miniſter malignum illum ſpiritum cogere
poteſt, ut diſcedat, non poſſit eundem cogere,
ut absque ullo damno, ac detrimento diſcedat.
Quemadmodum igitur, ſicubi vetitum ſit, ne
palam & publico miniſterio exorcizetur, obedi-
endum eſt eo tempore, ita extra hanc circum-
ſtantiam non eſt vanè timendum, uand ui-
dem ea fide, iisdem præceptis, & eadem autho-
ritate adeò dæmoni formidanda, turbinis, gran-
dinis, procellarumque nocumenta impediri poſ-
ſunt. Hoc quidem obſervandum eſt, quantum
ad tempus, ne præceptis de'monem adjurare in-
cipiamus eo tempore, quo maleficiatus eſt val-⸗
dẽe perturbatus, tunc enim ille animum non ad-
vertens inſtructioni, neceſſariam ifidem non
concipiet, neque incumbet, ut par eſt, ad ſperan-
dum in Domino. Eadem de cauſa neque Exor-
ciſta hujusmodi præcepta enunciare tunc aggre-
X 4 diatur,

696 Theſaurus

diatur, cùm ipſe eſt turbatus, vel mente ſummo-
pere vagatur, ſed prius ipſe ſe colligat, revoceét.
que in mentem poteſtatem in ſacro Ordine ac-
ceptam, poſtulet à Deo fiduciam inimico ſupe-
rando neceſſariam, & in primis animi demiſſio-
nem exerceat Chriſtianam, propriam agnoſcens
indignitatem, neceſſitatemque auxilii ſupernatu-
ralis, ut ab hoc bello victor redeat, atque his ar-
mis munitus, audax & alacer ad pugnam contraà
infernos tyrannos proſiliat.

XIII.

Methodus ejiciendi d'monem per ulti-
mum præceptum expulfivum.
Flnis omnium Exorciſtæ operationum eſt ex-
pellere dæ'monem per authoritatem in Ordi-
ne acceptam, ut per præceptum in nomine Eſu
Chriſti pronunciatum; ideò multò magis cautè
Proccdendum ei eſt, ne intempeſtivè præcepto
ujusmodi prolato, ſua hac authoritate abuta-
tur.
At quomodo tempus hoc agnoſcetur? duo-
bus modis agnoſcitur. Primdò, ſi facilè & aſſiduè
dæmon obediat alteri præceptorum generi, nem-

N

pe lenitivo, à quo tuùm maleficiati difj ponrio con⸗

jicietur, tum imminutio virium, quibus dæmon
reſiſtere poſſet. Sin autem ſtatim ac Exorciſta
ſpiritui maligno imperat, ut in partem ſecedat,
Vel in aliud obſeſſi corporis membrum ſe trans-
ferat, ille obediat, & ſi hujusmodi obedientia vi-

deatur ſtatim ac ipſe quoque maleficiatus hoc

ipſum imperat, ſignum eri, omnia eſſe in Gltimn

7

kiſe

holti⸗
ehæc
am E

uͤrell

Cvidnen
neE
ſuetas!
menti

atuh,
Qzmon

Autenn
guigen
le el

Uutepentt

lelales
nanumo
Uisretct

ronine

Iliohſesa

concipie
leſponſa

n
vebellib

mMximo

hoe⸗ D
nugt tri
Cieram,
enci

haltun

Gt g,
00
nim,
nie
ee
uhar

.

ieſn
glan
Ngl
gri

1 11

ceice

rebel

Benedictionum. 697

diſpoſitione ad perfectam liberationem. Secun-
dò: hæc diſpoſitio agnoſci poteſt interrogando
ipſum Energumenum, & eam colligendo exil-
lius reſponſis. Prius igitur Exorciſta interroget,
quidnam in phantaſia objici ſibi ſentiat à dæmo-
ne, & quomodo ei reſiſtat; d'mon enim ad con.-
ſuetas ſuas fraudes confugiens maleficiatorum
menti ſuggerere ſolet; primò, ipſum eſſe obſti-
natum, & nunquam fidem habiturum; ſecundò,
dæmonem ſimulaturum diſceſſionem, nunquam
autem verè diſceſſurum; tertiõ, diſceſſurum
quidem, ſed non modò; quartò, nolle Deum,
ut diſcedat; quintò, oportere prius maleficii ſig-
nareperire, quibus alligatus eſt d'emon; ſextò
denique, ſi diſcedere coactus fuerit, allaturum
lethales dolores maleficiato.
Hujusmodi opinione excitat malignus hoſtis
in animo maleficiati, ut fidem impediat, ſi autem
illis reſiſtet maleficiatus, clarè conjicietur, eum
proximè diſpoſitum eſſe, ut liberetur: ſi enim dæ-
mones ampliùs non timebit, ac contemnet riſu
concipiens has ipſas opiniones, nulloòque pacto
reſponſum illis dare curabit, & contra dæmo-
nem proteſtabitur, nolle ſe loqui cum Apoſtata
. bene diſpoſitus erit: præterea, ſi liberari
maximopere optabit, & ſponte, & humiliter de

haoc Fxorciſtam rogabit, & ſi mentem ſemper

magis tranquillam, conſcientiam ſemper magis
quietam, imaginationem ſemper magis claram,
loquendi uſum ſemper magis liberum experie-
tur, indicium erit eum ad liberationem bene eſſe
diſpoſitum. .
Xx 5 Pari=

698 Theſaurus
Pariter ejusdem liberationis ſignum certum
colligi poterit ex modo, quo Energumenus ſe
gerit erga Exorciſtam, nempe ſimagnam illi ex-
hibebit reverentiam, quoties eum videt, fiilli fa-
cie læta accedenti obviam ibit, ſi gratias aget la-
borum, quos ille, ad eum liberandum toleravit,
ſi de ſua hberatione loquitur, tanquam de re cer-
ta, deſiderans, ut tempus illud citò adveniat, ſi
demonſtrabit eum Dei miniſtri loco habere,
magnique facere, ut par eſt, authoritatem ejus, &
in malignos ſpiritus poteſtatem; tandem cadem
diſpoſitio conjicietur ex iis, quæ ſpectant ad
Deum, nimirum, ſi maleficiatus indignum ſe pu-
tet, qui liberetur, s que commendabit piorum

virorum precibus, ut hanc gratiam obtineant, ſi

Domino gratias aget, cùm melius ſè habuerit, ſi
hbenter ſermones audiet de illis cauſis, quibus
augetur in corde noſtro major, ac major confi-
dentia in divino auxilio, & in divinis promiſſio-
nibus. Hic eſt ille ſtatus, in quo conſtitui debet
maleficiatus, prius quàm Exorciſta utatur contra

dæmonem ultimo præcepto expulſivo. Cùm

igitur huc pervenerit maleficiatus, & ab examine
antecedenti, & ab experimentis factis agnoſcatur
tuùm ejus diſpoſitio, tum obedientia, qua maligni
ſpiritus areke- coguntur præceptis Exorciſtæ, ſta-
tuetur dies liberationi deſtinata; multum autem

expediet præmittere ipſi aliquod jejunium, vVela-

liquam aliam corporis afflictionem & pium ali⸗-

uod orationis exercitium, ut impetretur tum
. X . . 1
Exorciſtæ, tum maleficiato totum id, uod de-
ſiceret fidei, & fiduciæ, quæ inferno hoſti ex el⸗

6*
5

o el
6000
Norum
Juammw
ujustn
poltion
Nihilon
Ehpoli
Ligation
retur.
Cün
Husfraud
uelt, 1
Hnetpun
Cami
Proceti
tum Dor
lebat er
Aumelt,
glodfas
tlonemm
keccant,
Miracule
lehentip

ntt een

Tuntur,
Precepth

Labit⸗

Neums

Wmkete

UVelr,)

Horocn
c, 1
Ment,l

proderit ſilentium i

Benedictionum. 699

lendo eſt neceſſaria; & ita intelligendum eſt,
quod Chriſtus Dominus dicit: hoc genus d?-mo-
niorum non ejicitur, niſi in oratione, & jejunio:
quamvis enim abſolutè loquendo ad ejectionem
huſusmodi ſufficiat poteſtas conjuncta cum diſ-
poſitionibus, de quibus hactenus locuti ſumus;
nihilominus neceſſe eſt, aliquando prædictas
diſpoſitiones deeſſe, niſi aliquo voluntariæ cas-
tigationis, & pietatis exercitio locus illi præpa-
retur.
Qum tandem aderit hora perſficiendæ rei, dua-
bus fraudibus ſolet dæ'mon opus perturbare; pri-
ma eſt, varios ſerere ſermones, loquendo per os
Energumeni, ut quoad ejus fieri poteſt, Exor-
ciſtam illaqueat, co atque mente vagari, quare
indicere, imitando Chris-
tum Dominum, qui, ut refert D. Lucas, non ſi-
nebat ea loqui; atque hoc tùm maximè agen-
dum eſt, cùm dæmones Exorciſtam laudarent,
quod facere plerumque ſolent, ut eum ad jacta-
tionem & ſuperbiam inducant, ſimilémque ſibi
reddant, atque adeò indignum, per quem Deus
miracula & prodigia efficiat. Altera fraus eſt, ma-
leficiati phantaſiam perturbare, ne aures adver-
tat, eosque producat voluntatis actus, qui requi-

runtur. Hoc impedimentum quoque tollitur

præcepto, & ut majorem vim habeat, proderit
illud vulgari lingua pronuntiare, ut intelligatur,
& ab ipſo malenciato confirmetur. In nomine
JEſu Chriſti impero tibi, ò execrande d?mon!
ſive unus, ſive plures eſtis, ut, cùm Qcheatt ab
10 ⁰

700 Theſaurus

hoc homine diſcedere, eum in ſtatu naturæ ſuæ
conſentaneo relinquatis, ejus potentias non tur-
betis, neque ſenſus interiores, neque exteriores,
nec ullam ejus corporis partem crucietis, neque
llum ſive illi, ſive alis, vel ante vel poſt diſceſ-
zn damnum, & noxiam inferatis. Tandem u-
tile erit curare, ut maleficiatus fidei ſuæ breviter
& frequenter innovet actus hoc fere modo.
Credo à Eſu Chriſto, & à ſancta Eccleſia tra-

ditum eſſe Exorciſtæ, cùm Ordinem ſuſciperet,

poteſtatem in vos omnes, ò execrandi dæmo-
nes! & per ipſum, quando ego meis partibus non
deſim, vos omnes hinc certdò ejiciendos eſſe,
ita, ut nullam me ampliùs vexandi vim ha-
beatis.

Credo etiam, vos, ò nefarii ſpiritus, cogendos

eſſe, ut etiam mihi obediatis, võsque diſceſſuros
eſſe in virtute illius promiſſi, quo Chriſtus Do-
minus pollicitus eſt, dæmones expellendos eſſe
à quolibet, qui in ejus ſanctiſſimo nomine vi-
vam fidem habeat. In nomine meo dæmonia
ejiciem. Credo infuper, vos, maligni, victos
eſſe à pyænis & morte Eſu Chriſti, nec habituros
vim ullam, me deinceps vexandi, ſi ego in ejus
nomine divina Totcctione perfectè confidam.
Credo, Deum ut omnipotentem poſſe, ut infi⸗

nitè ſapientem ſcire, ut infinit bonum, & fi-

delem in ſuis promiſſis, velle liberare me à ves-

tris viribus. O tartarei & execrandi ſpiritus! qui

aded ſtudetis, nocere tùm corpori tuùm animæ
meæ, ſcio, me omne malum meruiſſe meis pec-
satis, ſed modò eorum me pænitet, & hac ipſa e
CLdula

Anecca
blol
Eenua
gue iny.
nxVI

Koruml

pronune
lyon
mine i
jusdem .
erechil
nunct he
l eoclea

ſe eltetin

Ellamine

ti, gia ſi

Kirin
Prerep

(umn elt 4

emnorian
mefung
Mentum6
Utenntia
non, nn
Uum agan

Kc

Preltatig

ti⸗ e er
iriſ⸗
hilam,
Mhrtiu

„

ndi,
anne
lene
lelt, 1.
lot
Uunt
Uuhe

H
ſis
Gen

d
liinn

Hln

en

nx

Benedictionum. 70
cauſa adimi veſtræ poteſtati deſidero, ne ĩterum
ad peccandum redeam,
Abſolutis his imperet maleficiato Exerciſta, ut
genua flectat unà cum omnibus adſtantibus, at-
que in vocato Spirits ſancti auxilio, & ſanctiſſi-
mæ Virginis, Angeli Cuſtodis, aliorumque San-
ctorumbpatronorum interceſſione ita præceptum
pronunciet. . =
Ego miniſter Eſu Chriſti, & Eccleſiæ, in no-
mine ſanctiſſimæ Trinitatis, atque in virtute e-
jusdem JEſu Chriſti, impero vobis, ſpiritus
execrandi, quotquot hactenus vexaſtis hominem
hunc à Deo creatum, ut nulla interpoſità morâ
ab co diſcedatis, neque ad eum, ſive interius, ſi-
ve exteriùs vexandum ampliùs redeatis, neque
ullam in ejus corpus poteſtatem amplis habea-
tis, quia ſic vobis impero in nomine Patris & Filii
& Spiritus ſan ti.
Præceptum hoc fide maximéè viva proferen-
dum eſt ab Exorciſta; prius tamen revocet in
memoriam JEſu Chriſtipromiſſa, munus, quo
tunc fungitur, in quo quidem merum eſt inſtru-
mentum Chriſti Domini, qui ſua divina omni-
potentia totum opus efficere debet: quare dæ--
moni imperet, quafſi victoriæ ſecurus, & contra
illum agat, tanquam judex contra reum liga-
tum, & convictum. Nihilominus, quoniam ſuæ
poteſtatis effectus à diſpoſitionibus toties memo-

ratis depe ndet, ut certior fiat, an dæmon ab ho-

mine illo verè receſſerit, jubeat eum ſedere, at-
que hilari vultu dicat, ſe quidem judicare, eum
jam curatum eſſe, majoris tamen cautionis cau-
53

tum hac conditione.

702 Theſaurus
84 ultimum adhuc experimentum faciendum eſ-
ſe, ut ſi quis error interveniſſet, ſuppleri poſſit.
Interroget igitur hominem, an certò credat fo-
re, ut dæmones obedire debeant, & reſponden-
te illo, à ſe id planè credi, tunc proferat præcep-
In nomine Eſu Chriſti impero tibi ſpiritus e-
xecrande, ut ſi quam - oteſtatem habeas vexandi,
ut antè, hominem hunc à Deo creatum, in-
dicium mihi præbeas abſque ulla mora ve-
xando.
Si prolato præcepto nullum patitur homo ille
ex iis effectibus, quos experiri priùs conſueverat;

judicari poterit prorſus à dæmone liber, & Exor-

ciſta Deo gratias agens unà cum illo, admonens-
que, ut Sacramenta frequentet, & peccata fu-
giat, ſanum relinquat nullis acceptis muneribus,
Vel oblationibus, ne ſui miniſterii exercitium a-
deò inferis omnibus formidabile avaritià com-
maculet. Sin autem dæmon rurſus aliquod præ-
ſentiæ ſuæ ſignum ederet, eo tempore nil aliud
agat, ſolummodo maleficiatum admoneat ad e-
jus liberationem, maſorem fidem, & fiduciam
requiri, clariusque ſe agniturum alia vice, unde
oriatur defectus. Poterit etiam de hoc ipſo de-
fectu dæmon interrogari, quando is cæteroquin
per os Energumeni loqui ſoleat, accipiendo id

tanquam viam utilem perfectæ liberationi, alio-

quin operæ pretium erit, per orationem impe-
trare à Deo lumen, ut agnoſcatur, unde oria-
tur defectus, & illi remedium adhibeatur.

4

1

1

or
orum c

lantes.

in IUlos
eos crud
efficiena
mocdum
Dbeepril.
curinba
Hcclela, &
lne inc
Apokrion
lcela, t
Ungerun
Dommnoce
lonemt.
aboloo
ſo lio,
leiCentur
nigoi
sialnca
lehiniatenn

1

Benediclionum. 703
XIV.

Methodus liberandi pueros maleficiatos.

Ajorem ſecum fert facilitatem, majorémque
ſimul difficultatem maleficiatorum parvu-
lorum curatio, quàm adultorum. Ex una parte
infantes, ſicuti propriam non habent culpam, ſic
in illos minorem habet poteſtatem dæmon, ut
eos cruciet; at ex altera parte, dum incapaces ſunt
efficiendi actus neceſſariæ diſpoſitionis, quemad-
modum capaces ſunt adulti, hac de cauſa mi-
nus apti ſunt ad ſuam liberationem. Attamen ſi-
cut in Baptiſmo parvulorum conſenſum ſupplet
Eccleſia, & ſupplent compatres, qui eos è ſacro
fonte ſuſcipiunt; ita dicere poſſumus, defectum
diſpoſitionis in ipſis requiſitæ ſuppleri, tum ab
ccleſia, tùm à parentibus, & is, qui eorum cu-
ram gerunt, deteſtando dæmonem, atquc ita in
Domino confidendo, ut hanc impetrent libera-
tionem. Ita fides Cananææ ſupplevit pro ſua filia
à diabolo obſeſſa. Fides patris illius lunatici pro
ſuo filio, qui difficileé liberari poterat. Fi-
des Centurionis pro ſuo ſervo ægroto. Fides Ar-
chiſynagogi pro ſua filia defunécta. Licet enim
quis juſtificari non poſſit, poteſt tamen aliena fi-

de ſanitatem recipere. Proinde in curatione in-

fantium debet priuùs Exorciſta certior fieri, an
malum, quo cruciantur illi pueri, ſit malum or-
tum à diabolo, & maleficio; certior autem fiet
ratione ſuperiùs allata, præſertim reddendo evi-
dentia ea ſigna, quæ ſunt merè probabilia, impe-
rando, ut modò redeat, juxta præceptum dæ-
oO-

704 Tkheſaunus .
moni indictum. Signa verò probabilia malefi-
cii in pueris erunt. Si parvuli ſæpius tremant abs-
que ulla apparenti illius tremoris cauſa; ſi Exor-
ciſtas & Sacerdotes fixis oculis intueri non aude-

ant, ſi ore aperto lac amplius ſugerc nolunt; ſi
intra temporis momentum exceſſuri videantur &
Vita; ſi in iis pars aliqua corporis livida, vel nigra

concurſu ſanguinis appareat, vel aliquod in illis
vulnus videatur; ſi lelre ſatiari nunquam poſ-
ſint, licèt abundanter illud ſugant, & nihilomi-
nus macri ſemper exiſtant. Hæc, & hujusmodi
indicia cùm Exorciſtæ aperuerint aditum, cura-
tionem ſuſcipiendi innocentium corum infanti-
um, neceſſe eſt; erudire in fide, & diſponere eos,
ad quos ſpectat infans; prius autem admoneat
eos, in pænam peccatorum parentum permitti à
Deo vexationem iſtam in filiis: quare illi ita in-
cipient dæmoni vim auferre, deinde agnoſcen-
do ſe indignos, aun gratiam recipiant, fidei, fi-
duciæque actus ſuperius memoratos iterum at-

ue iterum exerceant, proteſtantes ſe vice illius

infantis, qui propriis actibus ſe diſponere non va-
let ad divinam bonitatem confugere, & ab ea
petere ſuppliciter auxilium per ipſius miſericor-
diæ viſcera, per hlius bromihionum fidelitatem,
per ipſius ſanctiſſimi ſanguimis merita, per ipſius

ſanctiſſimi Nominis honorem, promittentes

quoque illi ſe gratias acturos pro ſuo filio, & ma-
jori diligentia eum crudituros in Chriſtiana
lege,
Præmiſſis his diligentiis, cum Exorciſta ſibi vi-
deatur, poſſe niti tutius in bona eorum diſpoſitio-
ne,

feſp⸗
odo
eo
pei
ande
temhi
gueu
ne m
liastel
iſes,
eum
oma
„pomnine

utekn

Han
O ſagn
ſertt;
Gquinn
(ue in
atuin
cdlce
caulis in
e, nor
Unis, 1.
Ppareq
urum
en
Peturbe
Uun, ad
Muünin

Benedictionum. 70 5
ne; præceptum expulſivum profere poteſt hoc
Ego N. Dei, Eccleſiæque miniſter, in nomine
mei Domini JEſu, impero tibi, ò dæmon exe-

crande, sqe omnibus ſociis, ſi tecum infan-

tem hunc à Deo creatum affligant, ut ſtatim abs.
que ulla mora ab illo diſcedas, & deſtruendo om-
ne maleficium, & ligamen, omnes immundi-
tias tecum feras, quas fortè in hoc corpus attu-
liſſes, nullamque impoſterum habeas poteſtatem
eum perturbandi, ſive interiùs, ſive exterius, aut
alio modo eum moleſtandi, ſic volo, ſic jubeo in
nomine Patris, & Filn, & Spiritus ſancti.

Methodus liberandi à vexationibus demonis habitatio=
nes, aut aliquid ab ipſo infeſtatum.
Llcuti dæmon propter odium, quo Deum pro-
ſequitur, hominem, qui ad Deum pertinet,
Vexat; ita propter odium, quo hominem pro-
ſequitur, loca, & res, quæ ad hominem pertinent,
eique inſerviunt, infeſtat. Quantum ad loca;
aliqua infeſtantur propter habitatores, & quando
iſti diſcedunt, ceſſat infeſtatio; alia vVerò aliis de
cauſis infeſtantur, ita, ut quocunque ibi habitan-
te, non ceſſet moleſtia; loquemur hic de ulti-
mis, quorum infeſtatio coniſtit partim in eo, ut
appareant dæmones; lemurésque adinſtar um-
brarum, animalium, vel monſtrorum, ad ter-
rorem incutiendum; partim in eo, ut frangant,
perturbentque fes domeſticas, & excitent ſtrepi-
tum, ad quietem, ſomnumque impediendum;
partim in eo, ut rideant, & cachinentur, & per⸗
Xy cuti-

1

706 Theſaurus
cutiant absque damno habitatores, fortaſſe per-

ſuadendi causà hoc mendacium, videlicet dæ-

mones non eſſe aded infelices, ut vulgò credun-
tur, neque adeò deformes, ut pinguntur, ſed in-
ter eos quoque hilariter & perjucundé vivi. Ni-
hilominus cujuslibet generis ſit infeſtatio, & quæ-
cunque ſit ratio, qua utitur d'mon, ut habitato-
res perturbet, in his omnibus ſemper ille quærit
aliquod animæ malum, ſive ut ad impatientiam
& deſpcratonem provocet habitatores, ſive, ut
noxiam aliquam curioſitatem in eis excitet, &
tandẽ aliquam in eis poſſeſſionem acquirat; qua-

re hac in re nulla eſt de'monibus permittenda hi-
pertas, licèt primo aſpectu non videatur ingens
getrimentum, & noxiam allatura; ſed ommis illis
adimenda eſt poteſtas, & per poteſtatem nobis à

Domino traditam, ab omni loco ſunt expellen-
di. Ut igitur Exorciſta eos poſſit expellere, poſt-
quam certior factus fuerit de infeſtatione, vel à
Veridica incolarum relatione, vVel experimentis,
ca præcepta, eamque inſtruétionem tradere inci-

piet habitatoribus, quæ ultimum præceptum ex-

pulſivum præcedere debet.

Et quoniam tota poteſtas, quam ſibi vendicat

dæmon in nos, ſive in res noſtras, oritur vel pro-
ximè, vel remorè à peccato, inprimis diſponat

habitatores ad illud deteſtandum, & præcipue
domus illius Dominum, qui genibus flexis debe-

bit à Deo petere veniam, non ſolùm ſuorum cri-

minum, ſed etiam eorum, quæ à quocunque a-

lio ſive præſenti, ſive præterito fuerint admiffa,

ſuppliciter rogans divinam Bonitatem, ut pæni⸗

tenl⸗

gnacn
Onnibu
Perare.
Præte
cæte
le, ut
bet
guotie
Ulisrel
Chrilk
lignos
hancfa
clein
imnas,
Chrſtinn
budiun
ni ibi
unibi⸗
ri,ut:
nendac-

Ultren

Uce,

(ednnt

leien,
orisf
ena
leis
Uisted
ant de
nlogn
n &
Uece

i,
e.
ſot
hobt
Mun
1 et
ler
i
nh.
pen
Ellis
Dl

er.

e

N.

c.

N
rr

Hn

Benedictionum. 707
tentiam ſuam accipere dignetur pro ſe, & pro
omnibus, domumque ab ifi diabolica moleſtia
liberare.
Præterea debebit Exorciſta Dominum domùs,
& cæteros certiores facere de poteſtate, quam
ille, ut Dei Eccleſiæque miniſter in dæmones ha-
bet, & certò fore, ut hi præceptis ſuis obediant,
quotieſcunque non deficiat fides, velin ſe, vel in
illis requiſita, cùm debeat ĩipſe imperare in Eſu
Chriſti nomine, ac tanquam ejus mimiſter ma-
lignos eos ſpiritus expellere; & quia dæmon, ut
hanc fidem impediat, perſuadere ſtudet, ſe non
eſſe illarum infeſtationum authorem, ſed eſſe, vel
animas, quæ purgatorio igne cruciantur, ut à
Ohriſtianorum precibus aliquod obtineant pium
ſubſidium, vel animam alicujus ad inferna dam-
nati, ibique ſepulti; vel tandem aliquem theſau-
rum ibi defoſſum ab infernis ſpiritibus ita cuſto-
diri, ut ab eis relinqui non poſſit; hæc omnia
mendacia detegenda erunt ab Exorciſta, eorum
falſitatem demonſtrando rationibus ſuperius ad-
ductis, & perſuadendo adſtantibus, ut pro certo
credant damnatorum animas in inferni carcere
detineri, non in noſtris domibus; & animas pur-
Fatoriis flammis deſtinatas, ſi quando facultatem
abent apparendi, ſtatim reſpondere interrogan-
ti eas, ſuamque neceſſitatem exponere, nec am-
pliuùs redire, niſi fortè una adhuc vice, ut gratias
agant de ſubſidio illis per ſacras preces delato;
multoque minùs redire ad moleſtiam afferren-
dam, & perturbandos habitatores; ſi verò Do-
minus domũs, vel illius habitatores obiſtinato a-
Yy 2 nhninmo

708 Theſaurus.

nimo fidem habere vellent hujusmodi menda-
ciis à dæmone excogitatis, non expedit ulterius
procedere; quia dum ipſinon obediunt Exor-

ciſtæ, ſed potiùs adverſantur, nunquam conci-
pient eam fidem, quam neceſſariam eſſe diximus,
ut certò diabolus expellatur. “
Tertiò diſponat Uxorciſt habitatores ad con-
cipiendam- firmam loci liberationis fiduciam

propter infinitam bonitatem Dei, & ejus pro-

miſſa, quibus ſuum nobis ſpopondit patrocimum
& auxilium contra diabolicas infeſtationes, &
propter authoritatem hac in re ſanctæ Eccleſiæ
His peractis expediet Chriſti in cruce penden-
tis imaginem extolli, & omnes domeſticos illam
ſequentes, & parvæ ſupplicationis ad inſtar lita-
nias recitantes ad illud domicilium contendere,
quod magis infeſtatur à diabolo; ubi abſolutis
recationibus ſurgens Exorciſta capite cooperto
in boeeſtari⸗ ſuæ argumentum magna fide & po-
te

ate ei muneri accomodata, quo nunc fungi-

zur, pronunciet hoc præceptum:

in nomine JEſu Chriſti ego N. ut ejus miniſ-
ter, & ſervus liceèt indignus impero tibi, & vobis,

execrandi dæmones, ut ſtatim ex hac domo diſ-
cedatis, nec ad illam moleſtandam amplius rede-

atis: In nomine Patris, & Filii, & Spiritus ſancti

Amen.
Deinde magna liberationis peractæ certitudi-
ne domicilium illud atque alia aſpergat aquàâ luſ-
trali, confirmatisq; in fide habitatoribus, tradi-
usq; opportunis monitis diſcedat.

Quid.

Qide

ilige
Jum I
xum
ſacrain
Hunile
millent
Velten
ſurque
Atur te
bene e
en
ooh
Eer ilnpe
D
(Aks,
horatun
tatione⸗
corum!
Cutband
Pobisin
Usſanc
Polte
,:
Wedlia.
. Vern
Ubsim
tlrea
lunume
Uencl
nnakune

n

un

Ge⸗
ſin
IN
Hacn
6
te⸗

lem, ut D. Thomas, a

Benedictionum. 709
Quidquid de domuum liberatione diximus,
intelligendum pariter eſt & exercendum in beſti-
arum liberatione. Diſponatur Dominus, vel il-
larum cuſtos ad deteſtanda ſua peccata etiam per
ſacram, & accuratam confeſſionem, & præſer-
tim illa, quæ fortè in illarum beſtiarum cura com-
miſerit, vel diebus feſtis ſervilia opera exercendo,

Vel rerum caducarum curam debitæſpiritualium,
ſuæque animæ ſollicitudini anteponendo. Erudi-
atur item, ut dictum eſt, in fide, & fiducia, & cùm

bene eruditus fuerit, vexatas illas belluas liber are
aggredietur hoc præcepto,
Ego N. Eſu Ekriſti & ſanctæ Eccleſiæ miniſ-
ter impero tibi, & vobis, ò execrandi dæmones!
quotquot eſtis, ut ab his animalibus ſtatim diſce-
datis, maleficium omne in illorum noxam ela-
boratam deſtruendo, naturalésque illorum ope-
rationes nunquam ampliùs impediendo, nequs
eorum Dominum, aut cuſtodem ampliùs per-
turbando. Fugite igitur ſpiritus nefarii, ſicuti
Vobis impero, In nomine Patris, & Filii, & Spiri-
tus ſancti; Amen.
Poſtea beſtiæ & ſtabula aqua luſtrali aſpergan-
tur, aliaque præmunientia adhibeantur re-
media.
Veruùm in nulla alia liberatione labores ſuos u-
1. . . .
tiliùs impendet Exorciſta, quàm ſi folvere cone-
tur ea maleficia, quæ matrimoniis nocent. In
hujusmodi faſcinis permittitur dæmoni major
nocendi libertas originalis peccati cauſa, quod
transfunditur in nos per generationem carna-
Hique Theologi obſervà-
Xy 3 runt.

710 Theſaurus 4
runt. Hujusmodi maleficiorum ſigna videri

poterunt apud Morales, qui de his ſatis ſuperque

agunt. Quando igitur pateat, mala in conjugi-

bus orta elle à dæ-mone, perſuadeatur iis, ut de-

teſtentur omnia crimina quæ fortè inter ſe ad-
miſiſſent, ſive ante, ſive poſt matrimonium con-
tractum, & præſertim abominentur finem illum,
quem multi in primis ſpectare ſolent in connu-
bis jungendis, nimirum liberéè ſatisfacere libidini,
nec interim dirigunt matrimonmium ad finem de-
bitum, & ſupernaturalem, nempe vel ut ſanctius
Vivant in illo ſtatu, vel ut prolem obtineant, quæ
Deo ſerviat, & cæleſtes ſedes repleat. Utatur
zairur Exorciſta verbis Archangeli Raphaclis ad
Tobiam, ut demonſtret hos errores, curétque,
ut à ſponſis pis precationibus & pænis volunta-
riè ſuſceptis deleantur; deinde cos erudiat in fi-
de, ut dictum eſt/ & maximè conetur eis aper-
tum facere, & perſuadere poteſtatem, quam con-
juges invicem habent in ſua corpora, datam illis
eſſe à Chriſto per Sacramentum adeò magnum,
quale eſt matrimonium, & ſi ipſi peccata om-
nium malorum cauſam tollant, Deum non am-
phius permiſſurum eſſe dæmoni hanc poteſta-
tem, quam hactenus ei permiſit. Tandem
poſtquam iteratis actibus eos ad liberationem
recte diſpoſuerit, poterit præceptum fſic cffor-
mare.
EFgo N. Chriſti & Eccleſiæ miniſter poteſtate,
à Deo mihi tradita, cum Exorciſtæ ordinem ſuſ-
ceperam, venio contra te, ſpiritus immunde, qui
contendis impedire matrimonium ab ipſo Deo
-

tur
iin
m con
uas, &

Slll
modo

iſta be
Gvam
10 C.ol
CIandi

diAme
A
Merlas

Weſit
Dutnihusre

Der Gere

1.ceril
Wos
ſes:
pnter
vort⸗
3. Wtcr,
Wsgbt
Ppaler
Ptvort,
e acer
mundet

Benedictionum. „ilx

inffitutum ad finem adeò ſublimem, & impero
tibi in nomine JEſu Chriſti, ut omne malefici-
um contra hanc creaturam factum ſtatim deſ-
truas, & absque ulla mora diſcedendo tecum fe-
ras omnes diabolicas immunditias, quas aliquo
modo in hoc corpus intulifles, ita, ut creatura
iſta libera & ſana remaneat perinde, ac ſi nun-
quam à te moleſtata fuiſſfet. Sic igitur tibi impe-
rO & omnibus aliis, quotquot adeſtis ſpiritus exe-

crandi. In nomine Patris, & Filii, & Spiritus ſan-

cti, Amen.

—

CAPUYZ TI.

Actus Baptiſmmi Parvulorum.
Sacerdos. Quo nomine iſte infans eſt vocandus?
Wie ſoll diß Kind heiſſen? S
Patrinus reſpondet N.
Der Gevatter antwortet ſprechend:
N. v. g. Johannes / Eliſabeth. .
2. Sacerdos. N. Quid petis ab Eccleſia Dei
N. Was begehreſt du von der Kirchen GOt⸗
tes?
Reſpondet Patrinus: Fidem.
Antwort: Den Glauben.
3. Sacerdos. Fides quid tibi præſtat 4
Was gibt dir der Glauben?
Reſpondet Patrinus: Vitam æternam.
Antwort: Das ewige Leben.
à- Sacerdos. Si igitur vis ad vitam ingredi, ſer-
va mandata; diliges Dominum Deum tuum ex

712 Theſaurus

toto corde tuo, & ex tota animatua, & ex to-
mente tua; & proximum tuum ſicut teip-
Notet Sacerdos, quod infra in actu Baptiſmi de mari-
bus in maſculino genere dicitur: de femellis dicendum eſſe
in fæminino. “
Deinde ter exſufflet leniter in faciem infantis, & dicat
ſemel: Exi ab eo (vel ab ea) immungde ſpiritus, &
da locum Spiritui ſanéto Paraclito.
Poſtea dextro pollice ſaciat ſignum crucis in fronte &
pectore infantis, dicens: accipe ſignum crucis tam
in fronte † quàm in corde † ſume fidem cæleſti-
um præceptorum, & talis eſto moribus, ut tem-
plum Dei jam eſſe poſſis.
Oremus.
PReces noſtras, quæſumus, Domine clementer
exaudi: & hunc electum tuum N. (clectam
tuam) crucis Dominicæ impreſſione ſignatum
(Aignatam) perpetua Virtute cuſtodi, ut magnitu-
dinis gloriæ tuæ rudimenta ſervans, per cuſto-
diam mandatorum tuorum, ad regenerationis
gloriam pervenire mereatur. Per Chrictumo⸗
minum noſtrum, Amen.
Deinde imponat manum ſuper caput infantis, &

Oremus. .
Mnipotens ſempiterne Deus, Pater Domini
noſtri Eſu Chriſti, reſpicere dignare ſuper
hunc famulum tuum N, (famulam tuam) N. quem

(quam) ad rudimenta fidei vocare dignatus es;

omnem cæcitatem cordis ab eo (e«) expelle: diſ-
umpe omnes laqueos ſatanæ, quibus fuerat col-

lige

ſns1
Atu.
iamn
ſern. odl

iblin!

in lemn.
trumn.
Dein’
cgliled

Pe
t
Noleni ſ
Hiorcizo
un tper
Urelam hr
ſenientiB
auiprecẽa
ſclrrstala
Wcun,
lolter, u
nckiüces

Annibus

unens n
Doninino
Cere Vir.
N Ane
eiſt i

. Benediclionum. 713
lÜigatus (colligata) aperi ei Domine, januam pie-
Wtatis tuæ, ut ſigno ſapientiæ imbutus (imbuta)om-
nium cupiditatum fœtoribus careat, & ad ſua-
ſ, vVenm odorem præceptorum tuorum lætus (leta)
daribi in Eccleſia I
tibi in Eccleſia tua deſerviat, & Baschar de die

in diem. Per eundem Chriſtum Dominum nos-
ne trum. Amen.
nmt Deinde Sacerdos benedicat ſalem: qui ſemel benediätus
Aalias ad eundem uſum deſervire poteſt.
ang Benedictio ſalis.
ren Xorcizo te, creatura ſalis, in nomine Dei Pa-
4 ◻ tris omnipotentis & in charitate Domini

noſtri Eſu Chriſti † & in virtute Spiritus ſancti
Exorcizo te per Deum vivum per Deum ve-
rum † per Deum ſanctum † per Deum † qui te ad
tutelam humani generis prodreavit, & populo
Venienti ad credulitatem per ſervos ſuos conſe-
crari præcepit, ut in nomine ſanctæ Trinitatis ef-
ficiaris ſalutare Sacramentum ad effugandum ini-
micum. Proinde rogamus te, Domine Deus
noſter, ut hanc creaturam fſalis ſanctificando D
ſanctifices † & benedicendo benedieas † ut flat
omnibus accipientibus perfecta medicina, per-
16 manens in viſceribus eorum, in nomine ejusdem
Daomini noſtri Eſu Chriſti, qui venturus eſt ju-
Qicare vivos & mortuos, & ſæculum per ignem.
Reſp. Amen,

Deinde immittat modicum ſalis benedicti in os infantis,

dicens:
4 N. Accipe ſalem ſapientiæ: propitiatio ſit tibi
„ in vitam æternam. Reſp. Amen.
. SucerdosPax tecum. Reſp. Et cum Spiritu tuo.
= Xy ſ Ore=

7144 Theſaurus L

D EUSPatrum noſtrorum, Deus univerſæ con-

ditor veritatis, te ſupplices exoramus, ut hunc

famulum tuum N. (famulam tuam N.) reſpicere
Pice

digneris propitius, & hoc primum pabulum ſalis
