uia apud Dominum miſericordia: & copio-
ſa apud eum redemptio.
tipſe redimet Iirael ex omnibus iniquitati-
bus ejus. Requiem æternam dona ei Domine.
Et lux perpetua luceat ei. Et repetit Antiphonam
totam. Si ziucte⸗ obſervaveris Domine, Do-
mine quis ſuſtinebit.
Kyrie eleiſon. Chriſte eleiſon. Kyrie eleiſon.
Pater noſter. Reliqua ſecretö'.
Interim aſpergit funus, & incenſo adolet.
Verſ. Et ne nos inducas in tentationem. &c.
Verſ. A porta inferi. Reſp. Erue Domine ani-

mam ejus.

Verſ. Requieſcat in pace. Reſp. Amen.

Verſ. Domine exaudi. &c.
Verſ. Dominus vobiſcum. &c.
Oremus.

ABfſolve quæſumus, Domine animam famuli

tui, (vel famulæ tuæ) ut defunctus ſel de-
itatem
carnis humana converſatione commiſit, tu ve-
niâ miſericordiſſimæ pietatis abſterge. Per Chriſ-
tum Dominumnoſtrum. . Amen.

Verſ. Requiem æternam dona ei Domine. Reh
eſp.

Benedictionum. 739
Reſp. Et lux perpetua luceat ei.
Verſ. Requieſcat in pace. Reſp. Amen.
am portetur funus ad Cæmiterium, & dicat Sacerdos
in proceſſione miſerere &c.
Ad ingreſſum ad Cæmiterium dicat:
Subvenire Angeli Pei! occurrite Angeli po-
mini, ſuſcipientes animam ejus. Offerentes eam
in conſpectu Altiſſimi, ſuſcipiat te Chriſtus, qui
vocavit te. Et in ſinum Abrahæ Angeli deducant
te. Suſcipientes &c. Requiem æternam dona ei
Pomine. Et lux perpetua luceat ei.
Dum inierea cum fſunere ad ſepulebrum accedunt, dicat
ſequentem Antiphonam.
In Paradiſum deducant te Angeli: in tuo ad-
Ventu ſuſcipiant te Martyres, & perducant te in
civitatem ſanctam Jeruſalem, SKorue Angelo-
rum te ſuſcipiat, & cum Lazaro quondam pau-
pere æternam habeas requiem.
Cùm autem pervenerit ad ſepulchrum Sacerdos illud

1

benedicit, dicens:

Deus, cujus miſeratione animæ fidelium re-

quieſcunt, hunc tumulum benedicere dignare,

eique Angelum tuum ſanctum deputa cuſtodem,
& quorum, quarumque corpora hic ſepeliuntur,
animas eorum ab omnibus abſolve vinculis de-
lictorum, ut in te ſemper cum Sanctis tuis ſine
fine lætentur. Per Chriſtum Pominum noſtrum,
Dicta oratione aſpergit ſepulchrum dicendo:
Sanctificetur iſtud ſepulchrum, in nomine Pa-
tris & Fili † & Spiritus ſancti, Amen.
Tunc funus ponatur in ſepulchrum, dicente Sacerdote:
Aa a 2¾ Sume

740 Theſaurus

Sume terra, quod tuum eſt: ſumat peus, quod

ſuum eſt: Corpus de terra formatum eſt, ſpiritus

deſurſum inſpiratus eſt.
Aſpergatur poſtea ſunus aqua benedicta, & dicatur:
Rore cæleſti reficiat animam tuam peus Pater
& Filius, & Spiritus ſanctus. Amen.
Et thuriſicetur dicendo:
Odore cæleſti paſcat animam tuambeusbater,
& Filius, & Spiritus ſanctus. Amen.
Deinde Sacerdos palà ter projiciat terram ſuper funus,
dicendo:
Memento homo, quia pulvis es, & in pulve-
rem reverteris.
Et ſtatim Sacerdos recitat:
Ego ſum.
Canticum Zachariæ.
BFnedicus Dominus Deus Iſraél: quia viſita-
vit, & fecit redemptionem plebis ſuæ.

Et erexit cornu ſalutis nobis: in domo David

pueri ſui.
Sicut locutus eſt per os Sanctorum: qui à ſæ-
culo ſunt Prophetarum ejus. ?́MVM
Salutem ex inimicis noſtris: & de manu om-
nium, qui oderunt nos.
Ad faciendam miſericordiam cum patribus
noſtris: & memorari teſtamenti ſui ſandti.
Jusjurandum, quod juravit ad Abraham Pa-
trem noſtrum: daturum ſe nobis.
Ut ſine timore de manu inimicorum noſtro-
rum liberati ſerviamus ilil. “
In ſanctitate & juſtitia coram ipſo: omnibus
diebus noſtris.
Et

Benedictionum. 741

Et tu puer Propheta Altiſſimi vocaberis, præ-
ibis enim ante faciem Domini parare Vias ejus:
Ad dandam ſcientiam ſalutis plebi ejus: in re-
miſſionem peccatorum eorum.
Per viſcera miſericordiæ Dei noſtri: in qui-
bus viſitavit nos oriens ex alto.
Illuminare his, qui in tenebris, & in umbra
mortis ſedent: ad dirigendos pedes noſtros in vi-
am pacis.
Requiem æternam dona ei Domine: & lux
perpetua luceat ei.
Et repetitur Antiphona.
Ego ſum Reſurrectio & Vita, qui credit in me,
etiamſi mortuus fuerit, vivet, & omnis, qui vivit
& credit in me, non morietur in æternum.
Pater noſter ſecretò.
Verſ. Et ne nos inducas in tentationem. &c.
Verſ. A porta inferi. Reſp. Erue Domine ani-
mam ejus. “MRM
Verſ. Requieſcat in pace. Reſp. Amen.
Verſ. Domine exaudi orationem meam.
Reſp. Et clamor meus ad te veniat.
Verſ. Dominus vobiſcum. &c. *
Oremus.
FA quæſumus Domine, hanc cum ſervo tuo
defuncto (famulà tuàâ defunctà) miſericor-
diam, ut factorum ſuorum, in pænis non recipiat
vicem, qui (quæ) tuam in votis tenuit volunta-
tem, ut ſicut hic eum (eam) vera fides junxit fi-
delium turmis, ita illic eum (eam) tua miſera-
tio ſociet Angelicis Choris. Per Chriſtum Do-
Minum noſtrum. Reſp. Amen.
J Aa a 3 „Verlſ.

742 Theſaurus.
Verſ. Requiem æternam dona ei Pomine.
Reſp. Et lux perpetua luceat ei.
Verſ. Requieſcat in pace. Reſp. Amen.
Verſ. Anima ejus, & animæ omnium fidelium
defunctorum per miſericordiam Pei requieſ-
cant in pace. Reſp. Amen.
Lignea cruce ſepulebrum ter ſignat in capite, in medio,
ad pe des, dicens
Signum Salvatorist Pomini noſtriEſu Chriſ.
ti ſit ignatum † ſuper te, qui in hac imagine re-
demit te. Et infigens crucem in capite ſepulchri dicit:
nec permittat introire Angelum percutientem in
æternum. Pax tecum.
Aſpergat ſepulchrum aqua benedicta tum populum, ut
pro defunbto oret, admoneat his vel ſimilibus verbis.
Ndaͤchtige in Chriſto dem HErrn / dieweil
W GHtt der Allmaͤchtige abermahlen ſeinen
Goͤttlichen Willen an diſer verſtorbenen Perſohn
vollbracht hat / derowegen / da nun die Seel in dem

geheimen Urtheil GOttes noch einige Straff / um

dero auf diſer Welt begangen / und nit gnugſamb
abgebuͤßten Suͤnden auszuſtehen haͤtte / und aber
GBDtt mit derſelben nit nach der Strenge / ſondern
nach der Vile ſeiner Guͤte gnaͤdiglich verfahren /
dieſelbe aus der Quaal und ſchweren Peyn deß
Fegfeurs in das ewige Leben / und Himmliſche
Freuden aufnemmen / und dem Leib am Tag deß
letzten Gerichts mit allen lieben Auserwaͤhlten ein
froͤliche Auferſtehung verleyhen wolle / ſo ſprecht
ihr zu Troſt und Hilfſ mit gebognen Knyen /ein an⸗
daͤchtiges Vatter unſer / und Engliſchen Gruß.

5. Or.

u
Aine
cN

mn

en⸗
unſt
DeE

e

=☛

2

—
= —
— EE
—

Benedictionum. 743

5. .
Ordo ſepeliendi Parvulos.
Sacerdos indutus ſuperpelliceo, & ſtola alba, cum ad lo-
cum vel domum, ubi parvuli funus eſt poſitum, eodem or-

dine, quo ad funus adulti proceſionaliter advenerit, ſtans

coram eo dicit: .
Antiphon. Sit nomen Domini.
Pſalmus 111.
ILAudate pueri vominum: laudate nomen Do-
mini.
Sit nomen Domini benedictum: ex hoc nunc
& uſque in ſæculum.
A ſolis ortu uſque ad occaſum: laudabile no-
men Domin..
Excelſus ſuper omnes gentes vominus: & ſu-
per cælos gloria ejus.
Quis ſicut ominus PDeus noſter, qui in altis
habitat: & humilia reſpicit in cælo & in terra?
Suſcitans à terra inopem: & de ſtercore eri-
gens pauperem.
Ut collocet eum cum principibus: cum prin-
cipibus populi ſu.
Qui habitare facit ſterilem in domo: Matrem
filiorum lætantem.
Gloria Patri & Filio, & Spiritui ſancto, ſicut

erat in principio, & nunc & ſemper & in ſæcula

ſæ culorum.
Antiph. Sit nomen pomini benedictum, ex hoc
nunc & uſque in ſlæculuuuu.
Kyrie eleiſon. Chriſte eleiſon. Kyrie eleiſon.
Paſter noſter ſecretb.
Iiterim corpus aſpergit.
Aa a 4 Verſ.

744 Theſaurus
Verſ. Et ne nos inducas in tentationem. &c.
Verſ. Me autem propter innocentiam ſuſcepiſti.
Reſp. Et confirmãſti me in conſpectu tuo in æ-
ternum.
Verſ. ominus vobiſcum. &c.
Oremus. =
O Mniporens & mitiſſime Peus, qui omnibus
parvulis renatis fonte baptiſmatis, dum mi-
Frant à ſæculo, ſine ullis eorum meritis vitam il-
ico largiris æternam, ſicut animæ hujus parvuli,
hodie credimus te feciſſe: fac nos, quæſumus
Domine, per interceſſionem beatæ Mariæ ſem-

per Virginis & omnium Sanctorum tuorum, hic

Purificatis tibi mentibus famulari, & in Paradiſo
cum beatis parvulis perenniter ſociari. Per Chriſ-
tum Dominum noſtrum. Amen.
Deinde aſpergat funus aqua benedicta ter in modum
crucis, & incenſet ter edem modo. .
Sanctificetur ſepulchrum iſtud in nomine Pa-
tris, & Filii, & Spiritus ſancti. à. Amen.
Cùm parvuli funus in ſepulchrum ponitur, dicit:
Sumat Deus, quod ſuum eſt, corpus de terra
ſormatum eſt, ſpiritus deſurſum inſpiratus eſt.
Er ſtatim illud aſpergit aquà benedictà & thurificat.
Deinde pal ter ſuperinjiciat terram dicendo: Memen-
to homo, quia pulvis es, & in pulverem rever-
teris.
gam dum ſepelitur dicat Sacerdos,
Antiphonam Benedicite.
Canticum trium puerorum Dan. 3.
Benedicite omnia opera Domini Domino:
laudate & ſuperexaltate eum in ſæcula. 3
ene⸗

citef
Ben
Aet e
den
cite un

ben

Klfun

Zer
uis
domi
ber
bened
Ben
Ateter
Bene

lellette

Benedictionum. 745
Benedicite Angeli Domini Domino: benedi-
cite cæli Domino.
Benedicite aquæ omnes quæ ſuper cælos ſunt
Domino, benedicite omnes virtutes Domini
Domino.
Benedicite ſol & luna Domino: benedicite
ſtellæ cæli Domino. L
Benedicite omnis imber & ros Domino: bene-
dicite omnes ſpiritus Dei Domino.
Benedicite ignis & æſtus Domino: benedicite
frigus & æſtus Domino.
Penedicite rores & pruina Domino: benedici-
te gelu & frigus Domino.
Benedicite glacies & nives Domino: benedi-
cite noctes & dien Domino.
Benedicite lux & tenebræ Domino: benedi-
cite fulgura & nubes Domino.
Benedicat terra Ppominum, laudet & ſuperex-
altet eum in ſæcula.
Benedicite montes & colles domino: benedi-
cĩte univerſa germinantia in terra Domino.
Benedicite fontes Pomino: benedicite maria
& flumina Pomino.
Benedicite cete, & omnia quæ moventur in
aquis Domino: Benedicite omnes volucres cæli
Domino.
Benedicite omnes beſtiæ & pecora Domino:
benedicite fili hominum Domino.
Benedicat Iſrael vominum: laudet & ſuperex-
altet eum in ſæcula.
Benedicite Sacerdotes Domini Domino: be-
nedicite ſervi Domini Pomino.
Aaaj Beyne-

746 Theſaurus

Benedicite ſpiritus & animæ juſtorum vomi-
no: benedicite Sancti & humiles corde Domino:
laudate & ſuperexaltate eum in ſæcula.
Benedicamus Patrem, & Filium cum ſancto

Spiritu: laudemus & ſuperexaltemus eum in ſæ-
cula.
Benedictus es bomine in frmamento cæli: &
laudabilis & glorioſus & ſuperexaltatus in ſæ-
cula.
Antiph. Benedicite pominum omnes electi e-

ius, agite diem lætitiæ & confiteminiilli.

Kyrie eleiſon. Chriſte eleiſon. Kyrie eleiſon.
Pater noſter.
Verſ. Et ne nos inducas in tentationem. &c.

Verl. Sinite parvulos venire ad me.

Reſp. Talium eſt enim regnum cælorum.
Verſ. Dominus vobiſcum. &c.
Oremus. .B
O Mnipotens ſempiterne Deus, ſanctæ purita-
tis amator, qui animam hujus parvuli a.
cælorum regnum hodie miſericorditer Vocarc
dignatus es: digneris etiam, Domine ita nobis-
cum miſericorditer agere, ut meritis tuæ ſanctis-
ſimæ Paſſionis, & interceſſione beatæ Mariæ
ſemper Virginis, & ommium Sanctorum tuorumn
in eodem regno nos, cum omnibus Sanctis &
Eiectis tuis ſemper facias congaudere:
Deus in cujus miſeratione animæ fidelium re-
quieſcunt famulis & famulabus tuis omnibus,
hic & ubique, in Chriſto quieſcentibus, da pro-

pitius vemam peccatorum, ut à cundtis rcatlbun
42b-

olu

Hommi
-Re
Dein
Fi⸗

ſit ſi⸗

fe.

rel/n

wenſa
lns G
teulch
eWe

(luckfſ

edlic
gen uf
gen Ft
hnuchit
begrab

ſnG

hetun
hes

Daro
cire

yn
enn

WmI

i

Benedictionum. 747
abſoluti, tecum ſine fine lætentur. Per Chriſtum
Dominum noſtrum, Amen.

H. Requieſcant in pace. Reſp. Amen.

Deinde cruce lignea ſignat ſepulchrum dicense
Signum Salva toris Domini noſtri Eſu Chriſti
ſit fignatum ſuper te, qui in hac imagine redemit
te. Pax tecum.
Aſpergat ſepulchrum, & exhortetur populum, in hane
vel ſimilem formam. D
☛ Ndaͤchtige in Chriſto dem HErrn / dieweil
Wuns auch durch diß unſchuldige Kind die
menſchliche Sterblichkeit fuͤrgeſtellt wird / ſo laſt
uns GOtt den HErrn um ſein Goͤttliche Gnad
treulich anruffen und bitten / damit wir hie auf di⸗
ſer Welt ein unſchuldiges reines Leben fuͤhren / ein
gluͤckſeeliges Stuͤndlein unſers Abſterbens / und
endlich ſamt diſem Kind / auch allen lieben Heili⸗
gen und Außerwaͤhlten GOttes die Cron der ewi⸗
gen Freud und Seeligkeit erlangen moͤgen; ſeyd
auch ingedenck aller deren / ſo allhie in diſem Orth
begraben ligen / inſonderheit aber / welche aus di⸗
ſem Geſchlecht in GOtt verſchieden ſeynd. Spre⸗
chet uns und ihnen zu Huͤlff und Troͤſt ein andaͤch⸗
tiges Vatter unſer und Engliſchen Gruß.
6.
Ordo copulationis Matrimonii. .
Parochus ſtans ante ſponſos, clarà & intelligibili voce,
ad circumſtantes dicit:
Außerwaͤhlte in Chriſto dem HErrn.
Dſe zwey gegenwaͤrtige Braͤut⸗Perſohnen

haben ſich gegen einander zu dem Heil. Sa⸗
cra⸗

748 Teſaurus

crament der Ehe verſprochen: Sie ſeynd auch or⸗
dentlicher Weiß zum drittenmahl auf der Carntzel
offentlich verkuͤndiget: und ob zwar biß dato kein
Irrung oder Verhindernuß fuͤrgebracht worden;
wofern aber noch jemand allda gegenwaͤrtig / deme
einige wahrhafft oder beglaubte Urſach diß vorha⸗
bende heilige Sacrament der Ehe zu verhinderen /
bewuſt waͤre / derſelbe wolle alsbald bey Chriſtli⸗
chem Gehorſamb ſolches offenbahren / und keines
Weegs verhalten.
Und diſes zum erſtenmahl.
Zum andern mahl.
Zum dritten mahl.
Aliquantulum pauſat, & ſi quis adeſt, impedimentum
certo vel veriſimiliter allegans, ulterius Parochus in actu
copulationis non procedat, ſed omnia ad ordinarium pro
deciſione remittat.
Sei autem nemo impedimentum opponat, ulterius pergit,
dicens:
Dieweil dann auch anjetzo nichts vorkommet / ſo
diß heilige Sacrament der Ehe hinterſtellig ma⸗
chen konnte / als haben beyde Braͤut Perſohnen
vor deſſen Schlieſſung folgender maſſen ſich zu erin⸗
neren.
Admonitio Sponſis à Parocho facienna.
Und zwar vornemblich iſt wohl in acht zu nem⸗
men / daß die Ehe ein von Chriſto eingeſetztes Sa⸗
crament: dahero nit allein wuͤrdiglich hiemit zu
empfangen / ſondern auch Zeit Lebens von beyden

Ehe Perſohnen nach Chriſtlicher Maß und Ord⸗

nung gebuͤhrend zu beobachten ſeye.
Waͤrumb aber Gott die Ehe alſo erhoͤchet /

ſenn dur

Neiloe
Furs
ag di
Chespe
Pgen /
halten /
ghte
Füͤr⸗

ſßige⸗
utſpri
ſer / w.
ſelligen
verden/

ndd

eingr

S
noff
t

Benedictionum. 749

„ eheiliget / ſeynd vornemlich drey Urſachen.
H Fuͤrs erſte / damit durch die Eheliche Beywoh⸗
nung die Kinder rechtmaͤſſig erworben / mit beyder
Ehe⸗Perſohnen geſambten Beyſtand Chriſtlich er⸗
zogen / das menſchliche Geſchlecht auf Erden er⸗
halten / und hinnach die beſtimmte Zahl der Außer⸗
waͤhlten in dem Himmel erſetzt werde.
Fuͤrs ander / damit unter den Chriſten / als ei⸗
nen durch den Tauff geheiligtem Volck / die unzu⸗
N laͤßige Fleiſch⸗Geluͤſten / alsdann allerley hieraus
entſpringender unehrbahrlicher Wandel und La⸗
ſter / wormit das Reich GOttes / nach Lehr deß
heiligen Apoſtels Pauli keines Weegs kan ererbt
wperder / vermittelt / und zum Theil der Schwach⸗
heit deß Fleiſches gezimmend / begegnet werde.
Fuͤrs dritte / damit ein ſichtbahrliches junauf⸗
oͤrliches Zeichen der wunderbahrlichen Gnaden⸗
„reichen unſichtbarlichen Vermaͤhlung Chriſti mit
ſeiner allhie ſtreitbahren / in jener Welt aber trium⸗
Pphierenden einigen Kirchen / mittelſt der heiligen
Ehe ’auf diſer Welt ſtets vor Augen ſeye / zu ei⸗
nem Vorbild / daß gleichwie Chriſtus ſein ihme
von GOtt dem Vatter verehelichte Kirchen beſtaͤn⸗
dig liebt / ſchuͤtzet / und niemahlen verlaßt inglei⸗
chhen die Chriſtliche Ehe⸗Perſohnen unaufhoͤrlich
ſich gegen einander lieben / als getreue Mithelffer
eines das ander gebuͤhrend ſchuͤtzen / und in aller⸗
hand diſes Lebens Muͤheſeeligkeiten und Truͤbſaa⸗
leen einander niemahlen verlaſſen.
Schießlich / wofern der Eheſtand jetzt erzehl⸗
teer maſſen angetretten und gehalten wird / alsdan
gibt GOlt ſeinen Seegen von oben herab/ mehret
die

— — — —

2750 . Theſaurus
itliche Guͤter und Nahrung / verleyhet gotts⸗

die ze
foͤrchtige und gehorſame Kinder / und endlich mit

ihnen die ewige Seeligkeit / Amen.
Deinde converſus ad circumſtantes, dicit

Damit aber gegenwaͤrtige Braͤut⸗Perſohnen
wuͤrdiglich das Sacrament der Ehe antretten und

hierdurch deren von GOTD bey Einſetzung diſes

Sacraments verſprochnen Hilff und troſtreichen
Gnaden jetzt / und Zeit ihres Lebens theilhafftig
werden / wollen wir geſambt neben ihnen mit ge⸗
bognen Knyen GODT in Stille anruffen mit ei⸗
En andaͤchtigen Vatter unſer und Engliſchen
Gruß.
Mox ſurgunt omnes: & Parochus converſus aliquan-
tulum ad Sponſum, interrogat illum de conſenſu per verba
de præſenti: hoc modo: H
Wann nun gegenwaͤrtige Braͤut Perſohnen zu
ſolchem Gott gefaͤlligen Vorhaben ihnen getrauen:
ſo frag ich euch (premittatur titulus conveniens) 2c.
Hochzeiter / ꝛc. nimmit ihr aus gruͤndlich / freyen/
wohlbedachtem Willen euer gegenwaͤrtige Hoch⸗
zeiterin hiemit zur Ehe nach Geſatz und Ord⸗

nung der heiligen Kirchen GOttes? So ſprecht:

J Wolt ihr derſelben getreulich vorſtehen / als das
Haupt / wie Adam unſerer erſten Mutter Eva/
und ſie lieben / wie euch ſelbſt? So ſprecht: Ja.
Wolt ihr ſie auch in aller Noth diſes armſeeli⸗
gen Lebens nit verlaſſen / ſondern bey ihr verblei⸗
ben bis euch beyde der Todt ſcheidet / ſo ſprecht:
8 Deinde converſus eodem modo ad Sponſam, interrogat
illam

ude co
Nratur
Deße
egle
Nedacht
terhien
ſelligen
Wol
gehorſa
an/
ſre
Wol
gen ebe
ben bis⸗

J.

VoN

ilennd
rſeis
ute cai
Mrum
Muta
ſt ſuhen
um
fahei
ſdee⸗
lnnf

MSpon

lnteri
it In
Aen.

re

Benedictionum. 751

ilam de conſenſu per verba de præſenti: boc modo (præ-
mittatur titulus conyeniens.)
Deßgleichen frag ich ꝛc. Hochzeiterin / ꝛc. Nimbt
ihr gleichermaſſen aus gruͤndlichem / freyen / wohl⸗
bedachten Willen / euren gegenwaͤrtigen Hochzei⸗
ter hiemit zur Ehe / nach Geſatz und Ordnung der
heiligen Kirchen GOttes? ſo ſprecht: Ja.
Wolt ihr demſelben in allen billichen Sachen
gehorſamb ſeyn / wie Eva unſer erſte Mutter dem
Adam / und ihn ehren / wie Sara den Abraham?
ſo ſprecht: Ja. B
Wolt ihr ihn auch in aller Noth diſes armſeeli⸗
gen Lebens nit verlaſſen / ſondern bey ihm verblei⸗
ben / bis euch beyde der Todt ſcheidet / ſo ſprecht.:
a . j

Non ſufſſicit conſenſus unius, ſed debet eſſe amborum, &

Iuidem de præſenti, expreſſus aliquo ſigno ſenſibili, ſive fiat

per ſe, ſive per procuratorem, qui tamen paſſim ſine ur-
gente cauſa, & Ordinarii licentia extra Principum & Il-
luſtrium Nuptias allmitti non debet.
Mutuo igitur contrahentium conſenſu intellecto, Sacer-
dos jubeat eos invicem jungere dextras, dicens:
Zu mehrer Beſtaͤttigung der hiemit geſchloſſe⸗
nen heiligen Ehe / gebt einander den Maͤhl⸗Ring /
und die Haͤnd. G
Tunc Sponſus vel Sponſa pro more loci, acceptum annu-
lum infigit in digito annulari (ſeu quarto) ſiniſtræ ma-
nus Sponſi vel Sponſæ.
Interim Sacerdos, manu ſuper eos formans crucem, di-
cit: In nomine Patris † & Filii, & Spiritus ſancti,
Amen. .
Durch die Zuſambietung der Haͤnd beſtattiger
ihr

752 LTLyeſaurus

ihr hiemit gleich als mit einem leiblichen Apyd / daß
ihr Zeit eures Lebens woͤllet gegen einander treu
verbleiben / beſtaͤndig einander helffen / und in der
Truͤbſaal keines das andere verlaſſen.
Poſtea rurſus dicit:

Gleicher Weis durch den Ring / als einem Geiſt⸗

lichen Unterpfand beſtaͤttiget ihr hiemit / daß gleich⸗
wie diſer Ring rund / unzertheilt ohne Anfang und
Endiſt / alſo auch euer Eheliche Treu memahlen
durch frembde Lieb / oder gegen einander faſſenden
Haß ſolle zertheilt / ſondern im Namen und Ehr
GOttes / welcher keinen Anfang noch End hat /
angefangen / und bis an das End veſt und ungeaͤn⸗
dert zwiſchen euch jederzeit gehalten werden.
Tum amborum manus ſtola ſuâ in modum crucis cir-
cumvolvit, ſuumque dextram ſuperimponens, dicit:
Matrimonium in facie Eccleſiæ inter vos con-
tractum, Deus confirmet, & auctoritate Eccle-
ſiæ Dei ego illud approbo, perficio, atque ſolen-

nizo: in nomine Patris † & Filii & Spiritus ſan-

cti, Amen.

pel Germanicè.

Die Ehe / welche ihr hiemit vor der Chriſtlichen

Gemein beſchloſſen / wolle GOtt beſtaͤttigen: die⸗
ſelbe aber an ſtatt der Kirchen GOttes gut heiſſe/
und beſchlieſſe ich: Im Namen GOtt deß Vat⸗
ters t / und deß Sohns / und deß heiligen Geiſts /
Amen.
His dictis ſtolam removet dicens:
Gratia & benedictio Pei ſit vobiſcum. Amen.
vel germanicè.

GOtt geb euch ſein Gnad und Seegen. Reſp.

Amen. Ie

hur
gui

A

1
nny,
rn

66

iin,
V

Benediclionum. 7 3
func (NRiuterque vel ſaltem Sponſa ſit vidua dicit ſe

quentes preces ſuper conjuges genuflexos,
Verſ. Confirma hoc Deus, quod operatus es in

nobis. Reſp. A templo ſancto tuo, quod eſtin
Jeruſalen. .
Kyrie eleiſon. Chriſte eleiſon. Kyrie eleiſon.
Pater noſter.
Verſ. Et ne nos inducas in tentationem. &c.
Verſ. Salvos fac ſervos tuos. N. Deus meus ſpe-
rantes in te. 6
Verſ. Mitte eis Domine auxilium de Sancto.
Reſp. Et de Sion tuere eos. 4 ð
Verſ. Eſto eis Domine turris fortitudinis. Reſp. A
facie inimici. =
Verſ. Domine exaudi &c.
Verſ. Dominus vobiſcum.
Oremus.
RElpice quæſumus Domine, ſuper hos famulos
tuos, & inſtitutis tuis, quibus propagationem
humani generis ordinaſti, benignus afliſte, ut,
qui te auctore junguntur, te auxiliante ſerven-

tur. Per Chriſtum Dominum noſtrum. Reſp.

Amen.
Poſtmodum aſpergat novos conjuges aqua benedicta,
ambos ſeparatim primoò Sponſum, deinde Sponſam, u-
trumque ter in modum unius crucis, nihil dicens,
Primarum Nuptiarum Benedictio.
Si beneditendæ ſint Nuptiæ, Parochus Miſſam prospon-
ſo & Sponſa, ùt in Miſſali Romano, celebret, ſervatis
omnibus, quæ ibi præſcribuntur.

Si autem extra Miſſam Matrimonium celel ratum fue-
ritaut etiam ſupradictus ritus, in Romano Miſſali præſerip-
PBb4

tus,

X

274 rTyaurus

rtus, pro loci & temporis opportunitate, commodè obſer.
vari non poteſt, poterit ſe Parochus conſuetudini, hactenus
in Dioœceſi iRartisbonenſi vel alia receptæ, conformare, &
peractà ſupradictà exhortatione, nuptias, prout ſequitur .
henedicere.

Verſ. Adjutorium noſtrum, &c. Reſp. Qui fe-

cit, &c.
Deinde ſubjungat Pſalmum i27.
Bati omnes, qui timent Dominum: qui am.
bulant in viis ejus.
Labores manuum tuarum, quia manducabis.
beatus es, & bene tibi érit.

Uxor. tua ſicut vitis abundans: i in lateribus

domus tuæ.
Filii tui ſicut novellæ olivarum: in circuitu
menſæ tuæ.
Ecce ſic benedicetur homo: qui timet Domi-

num.

Benedicat tibi Dominus ex Sion: & videas bo-
na Jeruſalem omnibus diebus vitæ tuæ.
Et videas filios filiorum tuorum: pacem ſuper
Iſrael. e
Cloria Patri, &c. Sicut erat, Kc.
Kyrie eleiſon. Chriſte eleiſon. Kyrie eleiſon.
Pater noſter.
Verſ. Et ne nos inducas in tentationem. &c.
Verſ. Salvos fac fideles tuos. ꝶ. Deus meus ſpe-
rantes in te.
Verſ. Exaudiat vos Dominus in die tribulationis.
ꝑꝶ. Protegat vos nomen Dei Jacob.
Verſ. Mitte cis Domine auxilium de Sancto.
B., Et de Sion tuere eos. .
Verſ.

9

1070

ſepin

Hue
Cocx

licen

copu
qun

p

tllle
necp

ge

Prote

pa⸗
trN

Maht
Neya
M

Uon

Benediclionum. 765

Verſ. Domine exaudi &c.

Verſ. Dominus vobiſcum. &c.
Oremus.
PRo pitiare Domine ſupplicationibus noſtris, &
inſtitutis tuis, quibus propagationem huma-
ni generis ordinâſti, benignus aſſiſte, ut, qui te
auctore junguntur, te auxiliante ſerventur. Per
Chriſtum Dominum noſtrum, Reſp. Amen.
Oremus.
Dus ‚ qui poteſtate virtutis tuæ, de nihilo
cuncta feciſti: qui diſpoſitis univerſitatis e-
xordiis, homini ad imaginem Dei facto, ideò in-
ſeparabile mulieris adjutorium condidiſti, ut fæ-
mineo corpori de virili dares carne principium,
docens, quod ex uno placuiſſet inſtitui, nunquam
licere disjungi.
Deus, qui tam excellenti myſterio conjugalem
copulam conſeècràſti, ut Chriſti & Eccleſiæ Sa-
cramentum præſignares in fœdere nuptiarum.
Deus, per quem mulier jungitur viro, & ſocie-
tas principaliter ordinata, eâ benedictione dona-
tur, quæ ſola nec bfr, originalis peccati pęnam,
nec per diluvii eſt ablata ſententiam.
Reſpice propitius ſuper hanc famulam tuam,
quæ maritali jungenda conſortio, tuâ ſe expetit
protectione muniri: ſit in ea jugum dilectionis,
& pacis: fidelis & caſta nubat in Chriſto, imita-
trixque ſanctarum permaneat fæminarum: ſit a-
mabilis viro, ut Rachel: ſapiens, ut Rebecca:lon-
æVa & fidelis, ut Sara. 5 2
Nihil in ea actibus ſuis ille auctor prævaricatio-
nis uſurpet: nexa nidei, ndatis dunt permaneat,
2 uni

7„56 Theſaurus

uni thoro juncta: muniat infirmitatem ſuam ro-

bore diſciplinæ: ſit Verecundià gravis, pudore
venerabilis, doctrinis cæleſtibus erudita; fit fæ-
cunda in ſobole, ſit probata & innocens: & ad
beatorum requiem, atque ad cæleſtia regna per-
veniat: & videant ambo filios filiorum ſuorum,
uſque in tertiam & quartam generationem, & ad
optàtam perveniant ſenectutem. Per eundem
Chriſtum Dominum noſtrum. Amen.
Oremus.
Dyus Abraham, Deus Iſaac, & Deus Jacob ſit
vobiſcum : & ipſe adimpleat Benedifctio-
nem ſuam in vobis, ut videatis filios filorum
veſtrorum, uſque ad tertiam & quartam genera-
nionem: poſteà vitam æternam habeatis ſine fine,
adjuvante Domino noſtro Eſu Chriſto, qui cum

12

Patre & Spiritu ſancto vivit, & regnat Deus, per

omnia ſæcula ſæculorum. Reſp. Amen.
Et ſtatim aſpergit eos aquà benedicta.

pProceſſio in Feſto SS. Corporis Chriſti.
Evangelium Primum. L
Ppoſtquam ad primum Altare perventum fuerit, Diaco-
vus, ſi allſit, cum debita reverentia & genuflexione acci-
piet de manu ipſius Sacerdotis ſtantis Ss. Sacramentum
& illud ſuper Altare collocabit; interim canitur aliquod
Mottetum, vel Reſpon ſorium. 1
Circa finem Motteti vel Reſponſorii & . Diaconus u-
nus ex quatuor defert, & ponit librum ſuper Altare; Of-
fciator benedicit, & imponit interim incenſum; Diaco-
nus ver?, genuflexus ame venerabile Sacramentum dicit:
4 . un⸗

——

Benediclionum. 7572

Munda cor meum &c. & habità benedictione reye
rentiis debitis ante Oficiatorem dicit: Jube Domine
benedicere &c. & accepto libro, decantat, alio Dia-
cono librum tenente, Evangelium primum.
Verſ. Dominus vobiſcum. &c. =
Et ſignans librum & ſeipſum in fronte, ore & pectore
proſequitur.

.„

Initium ſancti Evangelii ſecundum Matthæ-

um. Interim dum. Be. Gloria tibi Domine. Iacenlat
librum triplici ductu.

Lber generationis Eſu Chriſti, Filii David,

Filii Abraham, Abraham genuit Iſaac: Iſaac

autem genuit Jacob: Jacob autem genuit ju-

dam & fratres ejus; Judas autem genuit Phares

& Zaram de Thamar. Phares autem genun Eſ-

ron: Eſron autem genuit Aram: Aram autem
genuit Aminadab: Aminadab autem genuit Naa-
ſon: Naaſon autem genuit Salmon: Salmon

autem genuit Booz de Rahab. Booz autem ge-

nuit Obed ex Ruth: Obed autem genuit Jeſſe:
Jeſſe autem genuit David Regem. David autem
Rex genuit Salomonem ex ea, quæ fuit Uriæ:
Salomon autem genuit Roboam: Roboam au-

tem genuit Abiam: Abias autem genuit Aſa: Aſa

autem genuit Joſaphat: Joſaphat autem genuit

Joram: Joram autem genuit Oziam: Ozias au-

tem genuit Joathan: Joathan autem genuit A-=

chaz: Achaz autem genuit Ezechiam: zZechĩas
autem genuit Manaſſen: Manaſſes autem genuit

Amon': Amon autem genuit Joſiam: Joſias
autem genuit jechoniam & fratres ejus in trans-
migratione Babylonis. Et poſt transmigratio-

G Bbb 3 nem

758 LYyeſaurus
nem Babylonis Jechonias genuit Salathiel: Sa-
lathiel autem genuit Zorobabel: Zorobabel au-
tem genuit Abiud: Abiud autem genuit Eliacim:-
Eliacim autem genuit Azor: Azor autem genuit
Sadoch: Sadoch autem genuit Achim: Achim
autem genuit Eliud: Eliud autem genuit Eleazar:
Eleazar autem genuit Mathan: Mathan autem
genuit Jjacob: Jacob autem genuit Joſeph, vi-
rum Mariæ, de qua natus eſt] Eſus, qui vocatur

Chriſtus.

Sacerdos oſculatur librum, ſibi delatum, dicens: Per

Evangelica dicta deleantur noſtra delicta. Amen.
Et incenſantur more ſolito à Diacono. Facta incenſatio
ne, cantat Oficiator.
Per iſtos ſermones ſancti Eyvangelu, & merita,
ac interceſſionem ſancti Matthæi Apoſtoli & E-
vangeliſtæ indulgeat nobis Dominus univerſa
crimina ac delicta noſtra. Reſp. Amen.
Hinc Oficiator cum Diaconis duobus aſſiſtentibus redit
ad venerabile Sacramentum, & factà reverentia ante illud
ſtat, canitur aà Diaconis vel cantoribus. R
Verſ. Panem de cælo præſtitiſti eis Alleluia.
Chorus. Reſp. Omne delectamentum in ſe haben-
tem. Alleluua.
Oficiator canit ſtans verſus Altare.
Oremus.
Dxus ‚qui nobis ſub Sacramento mirabili Paſ-

ſionis tuæ memoriam reliquiſti, tribue, quæ-

ſumus, ita nos Corporis & Sanguinis tui ſacra

myſteria venerari, ut redemptionis tuæ fructum

in nobis jugiter ſentiamus. Qui vivis & regnas

in ſæcula ſæculorum. N. Amen.

vit
ſt o
eonte
Verl
Do
Verl
ke
Verl
Ver

4
n⸗
aligt
hunht
Dei
Den
NWere.
itus.
terre,

Verl.
Ferl.
cu
Mii⸗
ſri
10 An
labit
ſerto .
tĩ ejn
Mratie
em d.

en. Benedictionum. 759
tt Deinde Oficiator, thurißicato Sacramento ùt ſuprà, ac-
h cipit Monſtrantiam cum delitis reverentiis, & ſtans ver-
l ‚as populum, & omnes alios genuflexos, canit reſpon-
teng gente Choro.
Verl. A fulgure & tempeſtate. Reſp. Liberanos
Domine JEſu Chriſte.
Verſ. Fiat miſericordia tua, Domine ſuper nos.
Reſp. Quemadmodum ſperavimus in te.
Verſ. Domine exaudi & c.
Verſ. Dominus vobiſcum.
Oremus. “
1n A Domo tua, quæſumus, Domine, ſpiritales
nequitiæ repellantur, & aérearum diſcedat
malignitas tempeſtatum. Per Chriſtum Domi-
n num noſtrum. Reſp. Amen.
I. Deingde dat populo benedictionem cantans.
dit Benedictio Dei Omnipotentis Patris? (Rmplex
Sacerdos producit unam tantùm crucem) & Filii, & Spi-
ritus ſancti deſcendat ſuper vos, & ſuper fructus
u, terræ, & maneat ſemper. Reſp. Amen.
Evangelium ſecundum.
Verſ. Dominus vobiſcum. &c.
Verſ. Initium ſancti Evangeli ſecundum Mar-
cum. Reſp. Gloria udi ominc⸗
TNitium Evangelii JEſu Chriſti Filii Dei ſicut
ſcriptum eſt in Iſaia Propheta: Ecce, ego mit-
to Angelum meum ante ſaciem tuam, qui præpa-
rabit viam tuam ante te. Vox clamantis in de-
ſerto: parate viam Domini: rectas facite ſemi-
tas ejus. Fuit Joannes in deſerto, baptizans, &
prædicans baptiſmum pænitentiæ in remiſſio-
nem peccatorum. Et egrediebatur ad eum om-
Bbb 4 nis

76 Theſaurus

nis Judææ regio, & Jeroſolimytæ univerſi, &
baptizabantur ab illo in Jordanis flumine, confi-
tentes peccata ſua. Et erat oannes veſtitus pilis
cameli, & zona pellicea circa lumbos ejus: & lo-
cuſtas, & mel ſilveſtre edebat. Et prædicabat di-
cens: venit fortior me poſt me, cujus non ſum
dignus procumbens ſolvere corrigiam calcea-

mentorum ejus. Ego baptizavi vos aqua: ille ve-

18 baptizabit vos Spiritu ſancto.
Sacerdos oſceulatur librum dicens: Per Evangelica
dicta deleantur noſtra delicta Amen. Et incenſa-
tur. Sic etiam fit poſt reliqua/ Evangelia.
Ofſiciator verò canit.

Per iſtos ſermones ſancti Evangelii, & merita

ac interceſſionem ſancti Marci Evangeliſtæ, in-

dulgeat nobis Dominus univerſa crimina, atque

delicta noſtra. Reſp. Amen.
Deinde Oficiator redit cum duobus aſſiſtentibus Diaco-
nis ad venerabile Sacramehtum!, & ſalcta reverentia à
Diaconis canitur.
Verſ. Panem de cælo præſtitiſti eis. Alleluia.
Chorus. Reſp. Omnedelectamentum in ſe haben-
tem. Alleluja.
Oremus.
DEus ,‚qui nobis ſub Sacramento mirabili Pas-
ſionis tuæ memoriam reliquiſti: tribue, quæ-

ſumus, ita nos Corporis & Sanguinis tui ſacra

myſteria venerari, ut redemptionis tuæ fructum
in nobis jugiter ſentiamus. Qui vivis & regnas in
ſæcula ſæculorum. Reſp. Amen.

Incenſato & aſſumpto Ssacramento Oficiator versus po-

.

Pulum ſtans canit,
Verſ,

Benedictionum. 761

Verſ. A peſte fame, & bello. Reſp. Libera nos
Domine Eſu Chriſte.
Verſ. Fiat miſericordia tua, Domine, ſuper nos.
Reſp. Quemadmodum ſperavimus in te.
Verſ. Domine exaudi &c.
Verſ. Dominus vobiſcum.
. Oremus.
BEnedic, Deus omnipotens, locum iſtum, ut ſit
Rin eo ſanitas, caſtitas, victoria, virtus, humi-
litas, botitas & manſuetudo, plenitudo legis,
& gratiarum actio Deo Patri, & Filio, & Spiritui
ſancto, & hæc benedictio maneat ſuper hunc lo-
cum, & ſuper habitantes in eo, nunc & in ſæcula

ſæœculorum. . Amen.

Deinde populum benedicit cantans.
Benedictio Dei Omnipotentis Patris † & Filii,
& Spiritus ſancti, deſcendat ſuper vos, & ſuper
fructus terræ, & maneat ſemper, Amen.

Evangelium Tertium.
Verſ. Dominus vobiſcum. &c.
Verſ. Initium ſancti Evangeli ſecunduùm Lucam.
R. Gloria tibi Domine.
FUit in diebus Herodis Regis Judææ, Sacerdos
quidam, nomine Zacharias, de vice Abia, &
uxor illius de filiabus Aaron, & nomen ejus Eli-
ſabeth. Erant autem juſti ambo ante Deum, in-
cedentes in omnibus mandatis & juſtificationibus
Domini ſine querela. Et non erat illis filius, eò
quòd eſſet Eliſabeth ſterilis, & ambo proceſſiſ-
ſent in diebus ſuis. Factum eſt autem, cùm ſacer-
dotio fungeretur Zacharias in ordine vicis ſuæ
Bbb 5 ante

1 4

4

„762 Theſaurus
ante Deum, ſecundùm conſuetudinem Sacer-
dotii, ſorte exiit, ut incenſum poneret, ingreſſus
in templum Domini. Et omnis manſuetudo
populi erat orans foris horâ incenſi. Apparuit
autem illi Angelus, ſtans àa dextris Altaris incenſi.
Et Zacharias turbatus eſt videns, & timor irruit
ſuper eum. Ait autem ad illum Angelus: Ne ti-

meas Zacharia, quoniam exaudita eſt depreca-
tio tua; & uxor tua Eliſabeth pariet tibi fillum,

& vocabis nomen ejus Joannem: & erit gaudi-

um tibi & exultatio: & multi in nativitate ejus
gaudebunt. Frit enim magnus coram Domi-

no: & vinum & ſiceram non bibet: & Spiritu

ſancto replebitur adhuc ex utero matris ſuæ: &
multos filiorum Iſrael convertet ad Dominum
Deum ipſorum. Et ipſe præcedet ante illum in
