tis, Angelicam attendite vocem, incarnationis
mys⸗

72272 TLhyeſaurnz
myſterium in utero Virginis absque virili com-
mercio enucleantem. Spiritus Dei excelſi, ait ipſe,

ſuperveniet in te, & virtus Altigimi obumbrabit tili: ideé-
que ſanctum, quod ex te orietur, O Maria, vocabitur!

Dei Genitus: nihil enim impoſſfibile eſt omnium effectori.
Itaque Spiritus Dei ſanctus, ſublimis, & excel-
lens puellæ intrans in viſcera, humilitatis plenæ,
divinum conceptum efficit: Fugit verò ipſemet
Dei Spiritus, & à vobis, arrogantiæ, perti-
naciæ magiſtri, procul recedit. Obumbrat cæ-
leſtis, divinaque virtus innocentium pectora,
pura, munda, & ſynceritate decora: vos autem,
fallaces, immundi ſpiritus, a cæleſti illo Dei
ſpiritu longe acti eſtis, atque fugati: neque ante,
neque poſt digniſſimum Virginis Deiparæ ortum
aliquid in ea obſcuritatis, vel labis reperiſtis, ubi
nequitiæ, & infernorum corvi, pedem figere po-
tuiſſent; cum divinà protectam potentia, atque
virtute, ſubitaque præoccupatam gratiâ eam in-
veniſtis: ſcriptum eſt enim: adjuvabit eam Do-
minus manè diluculo. Fugat lux iſta virginea
tenehras tartareas, peſſimi tenebrarum duces:
eliminat immunditiam veſtram pudicitiæ nor-
ma: excutit conſortium malignorum virtutum
omnium receptaculum: exemplar bonitatis ſce-
lerum veſtigia irrita reddit. An gelorum Domi-
na Deique Mater alma diabolorum abhorret du-
ritiem, proſternit perfidiam, peſſundat audaci-
am, conculcat ſuperbiam. Sed, cùm illammet
bumbratam auditis, nequaquam obſcuratam
intelligitis: divina etenim obumbratio, illumi-
natio eſt, claritas eſt, ſplendorque cæleſtis. Et
— vos,

1

80 üertun
Prcun quo
nuoluce
lenebra⸗
aareſrun⸗
noltobon
Obſcuret
Unpelarro⸗
mecunnn
metficnc
ſendortue
fenervet o
Unioeztosn
uiMnirlut
U. lun hele
G. Mcufun
cbunlid
Cinyiryineun
AKumeleen
un ineftl
gpllnitne
lteneſackn
1. Ni ing
Ebem, non
Uumciine
men Wun
Mkmnintu.
Unguinnnu;
n humn
KoIn Unero

ltetinn
Unßtoent

Benedictionum. 5273

im vos, 6 miſerrimi tenebrarum incolæ, tani lumi-
i nis gratiam quondam experti fuiſtis, perfuſi eſtis
ab initio luce iſta matutina: ſed, cum dilexeritis

OHE magis tenebras, quàm lucem, obſcuratum eſt inſi-

lelerire

entr in

atin in

Werarn
lerekidoe
Nelemt
gDanrronn
Netenihrit

nid

n ri

muſe piens cor veſtrum, atque intelligentia veſtra perpetua
Nhim e remanſit obnubilata caligine.

4

Obſcuret vos iĩgitur divini claritas Spiritds f
compellat vos mecum Dei fulgor. Ulciſcatur †
vos mecum virtus Altiſſimi † exorcizet vos me-
cum efficacia ſanti Spiritus † imperet vobis Dei
ſplendor † urgeant vos mecum Paraclyti mune-
ra † enervet vos mecum divinæ ultionis virtus †
convincat vos mecum Angelica vox Gabrielis †
ſicuti Mariæ ſuaſit, ut Dei pareret mandatis, dum
dixit: Ecce Ancilla Domini, liat mihi juxta verbum tu-
um. Ex cujus humili, ſingularique aſſenſu, Dei
verbum illicò de æterni Patris Rne deſcendens.
& in virgineum uterum ſe recipiens, vere carnem
factum eſle credimus ; incarnationis divinæ ar-

canum ineffabiliter complens; in unius ſimul

ſingularitate perſonæ duas copulans, atque ſub-
ſiſtere faciens, tam Varias, amaue remotas natu-

ras. Sic itaque Matrem habere eum ſecundùm
carnem, non abſtulit ſine matre eum eſſe ſecun-

dum divinitatem: nec contaminatus eſt ipſe, in ea
carnem aſſumens, qui eam creando, non fuit
contaminatus; nec ex ea ipſa genitus, factus eſt
coinquinatus; quin potiùs gloriam Regi obtulit
noſtra humanitas. Si cnim ignominiæ foret
Deo,in utero, quem ipſe formaverat, illab prob-
ro eſſet etiam & hominibus miniſtrare; neque

pro nobis egenus factus eſſet, cùm dives foret.

574 Theſaurus
Qui ergò, ò⅛ dæmones, ſecundùm propriam na-
turam impatibilis eſt, is propter miſericordiam
plurimis perpeſſionibus devinctum ſe teneri vo-
uit. Outerum in quo (ad inferni confuſionem)
communis confectus eſt libertatis humanæ libel-
Ius! & ventrem, in quo adversùs mortem fabre-
facta ſunt arma? ò arvum, in quo ipſe naturæ co-
lonus, ſine ſemine germen genitus eſt, & ſpica!
templum, in quo Deus factus eſt Sacerdos;
naturam non demutans, ſed eum, qui eſt ſecun.
dùm ordinem Melchiſedech, per miſericordi-
am induens. Verbum Caro factum eſt. O mag-
mitudinem virtutis Dei! quæ nullas in anguſto
ſentit anguſtias, uterum Vrginalen non adven-
titio; ſed indigena puerperio fæcundavit. O ar-
canorum arcanum! caro Deificata! ò tandem
homo, non Angelus, ſed Deus effectus! ob
quam dignitatis ſubkmitatem & excellentiam,
corporalis natura, terreſtris, ac infima, ſupra
ſpiritales formas, atque ſubſtantias ſingulariter
elevata reſplendet, interque Sanctorum choros
ſemper congaudens, ab ipfis cælorum ſpiriti-

dæmones, deſtructionem, cruciatum, & pæ-
nam. Z
Periſtius ergo divini verbi robur, vos denique
conjuro † Dei rebelles, ut cędatis verbo Dei, ore
Sacerdotis prolato; ut cedatis miniſtro Chriſti,
hinc illicò recedendi. Exorcizo vos duriſlimos,

per Mariæ obſequentiam, atque humilitatem †

in Ann
ualiet
Hiivetbin
Muotiin,ie
Alarntaot
“ lngune
cnofum
perinogun
het Condhi

ools cand

Iu no,
clMX„οα.
Mter tenum
ACNdennne
Enſicnn
(ongelig, X
uNcoNgere
muteih
(Deue
imen.
—

4

bus adoratur, & colitur, ad veſtram, invidi

b donch
ehpur i
Ulittate, .
lane,4
Hungen

quæ, yerbis cedens Angelicis, Deipara effici me-

Juit. Urgeo vos, ut obediatis † per Mariæ an

Oicnti

Wünorent
oiſenn

ehltut

lendonicter
aunnit. 07

K ercelanmn

Crd

. We

mN

divini verbi incarnationem † co go vos per meri-

OU Eryxorciſmus VI.
In cunctis Feſtivitatibus ejusdem

Benedictionum. . 7 75

ſenſum in Annuntiationis myſterio. Compello
Vos, ut ad veſtram duritiem vos proſternatis, per

ta tanti myſterii. Impero vobis fortiſlime, p er

cauſam tanti Sacramenti. Urgeo vos acerrimè,

per † ſanctiſſimæ Chriſti incarnationis congruen-
tias ſingulares. Præcipio vobis † per tantorum
arcanorum digniſſima merita. Conjuro vos †

per inclytam incarnati verbi gloriam: ac tandem
per cuncta illa, quæ de altiſſimo hujus incarna-

. . * . . 7
tionis arcano dici, excogitarique poſſunt, vos

exorcizo † ut ab hoc corpore recedatis. Qua-
Propter iterum & millies, vos ipſos inobſequen-

tes condemno † vos pertinaces damno † ut cun-
HanlOrnng
duckehn!

ctis ſubjiciatis blaſphemiis, atque execrationibus
congeſtis, ac ſine fine contra contumaciam ves-

tram congerendis. In nomine, & potentia Dei

Pattris Dei Filiif Deique Spiritus ſanctifnec non

& Deiparæ, ac præcelſæ ſemper Virginis Mariæ

†Amen.

.

4

Deiparæ Virginis; videlicet Conceptione;,
Nativitate, Præſentatione, Viſitatione, Purifi-
catione, Aſſumptione: ac per Octavas ca-
rumdem; nec non & in Sabbatis per
annum.

iniquos, vos peſſimos, Vos infames demones

Theſaurus
Prapatatio ut in primo Exorciſmoy præter ea, e
me habentur propria.

Verſ. Dominus vobiſcum. &c.
† Sequentia ſancti Evangelü ſecundùm Lu.
cam. † . Gloria tibi Domine †

IN illo tempore, loquente Eſu ad turbas, ecce

mater ejus, & fratres ſtabant foris quærentes

loqui ei. Dixit autem ci quidam: Ecce Mater

tua, & fratres tui foris ſtant quærentes te: at ipſe

& cui ſunt fratres mei, & extendens manum in
Diſcipulos ſuos, aĩit: Ecce mater mea, & fratres

mei. Quicumque erge⸗ fecerit voluntatem Pa-

tris mei, qui in cælis eſt, ipſe meus frater, & ſo-
ror, & mater eſt. . Laus tibi Chriſte.
Ber Evangelica dicta extinguatur † diſſipetur
& deſtruatur † in te omnis dæmonum virtus. In
nomine Patris † & Fili † & Spiritus ſancti t A-
men.
Dicuntur Litaniæ Beata Virginis.

8 1. b tuum præſidium confugimus, ſancta Dei

Genitrix; noſtras deprccationes ne deſpicias
in neceſſitatibus noſtris; ſed àſ iritibus immun-

dis libera nos ſemper „Virgo gloriola, & bene-

dicta.
Verlſ. Depone potentes de ſede. x. Et cxalta

humiles.

Verſ. Inimici tui mox ùt honorificati fuerint, &

exaltati. . Deficientes, quemadmodum fu-
mus defſiciant.

Verſ. Vidi impium ſuperexaltatum. Ee. Tranſi

vi, ecec non erat.

Verſ.

Elei eütin

(er?
E con
ven.
a. Tuco⸗
anelcil
Gel-AdI
Uligcu.
gott Orincat
ſrl Kicuto

—

reſpondens dicenti ſibi, ait: quæ eſt mater mea, leplent

Ven Oen
D en ete

en Lomnu

(dr Celedo
s Deus
te gulee⸗
Ulgbiinen
Ereti tnitti

Iuhotr
le.

Menie⸗
1

— Deui
lenitltec

itman

lo celti
n ann

humnn
. ſlais

Beuedctionum. La
Verſ. Super aſpidem, & baſiliſeum ambulaſti.
N. Et conculcaſti leonem, & inferni draco-
EL nem. . . .. 7.
tainn Verſ. Tu confregiſti capita draconis. . Dediſti
et eum eſcam populis æthyopum.
I Verſ. Ad nihilum deductus eſt in conſpectu tu-

e
4 N.

ne malignus. E. Timentes autem Dominum
n k glorificatt . B
Verſ. Sicut oves in inferno mitte illos. &. Et mors
tmm depaſcat eos.

lumm Verſ. Ora pro nobis ſancta Dei Genitrix. B. Ut
eA digni efficiamur promiſſionibus Chriſti.
en Veri. Dominus vobiſcum, &c.

tater Oremus. 13
1HEH 2 ¾
N. COncede nos famulos tuos, quæſumus Domi-
Un . . . „W . .„
rfiſtber nus Deus, perpetuàâ mentis, & corporis ſani-
Ilner . SA tUA PO.
mim tate gaudere; & gloriosà Beatæ Mariæ ſemper
KHH. Wirginis interceſſione, à præſenti d'monum li-

berari triſtitiâ, & æternàâ perfrui titià. Per Do-
minum noſtrum Eſum Chriſtum Filium tum,
Canticum Beatæ Mariæ.
Magnificat anima mea Dominum &c.
Lectio Iſaiæ Propherez.
e, E erit in die illa, cùm requiem dederit tibi
—Deus à labore tuo, & à concuſſione tua, &
à ſervitute dura, qua ante ſerviſti: ſumes parabo-
lam iſtam contra regem Babylonis, & dices quo-
modo ceſſavit exactor, quievit tributum? con-·
trivit Dommus baculum impiorum, virgam do-
“ minantium, cædentem populos in indignatione,
9 plagâ inſanabili, ſubjicientem in furore gentes,
ð Oo per-

578 cſaurus.
perſequentem crudeliter: conquievit, & ſilui⸗

ommis terra: gaviſa eſt, & exultavit: abietes quo-

que lætatæ ſunt fuper te, & cedri libani, ex quo
dormiſti, non aſcendit, qui ſuccidat nos.

Infernus ſubter conturbatus eſt in occurſum

adventûs tui: ſuſcitabit tibi ſanter. Omnes
principes terræ ſurrexerunt de ſoliis ſuis: omnes

principes nationum. Univerſi reſpondebunt, &
dicent tibi: & tu vulneratus es ſicut & nos; nos-

tri ſimilis effectus es. Detracta eſt ad inferos ſu-
perbia tua. Concidit cadaver tuum, ſubter te ſter-

netur tinea: & operimentum tuum erunt vermes.

e. Deo gratias. .
Oremus. ,„ 2
((Uperveniat nobis, Domine, Dei Genitricis o-
O ratio; quam in hac de'monum pugna effica-
ciĩter pro nobis intercedere ſentiamus per Domi-
num noſtrum JEſum Chriſtum Filium tuum,
qui tecum &c. ”Ʒ”M
S Antiphona.
AVe, Regina cælorum:
Avec, Domina Angelorum.
Salve radix, ſalve porta,
Ex qua mundo lux eſt orta.
Gaude, Virgo glorioſa:.
Subper omnes ſpecioſa:
Vale & valdè decora, .
Et pro nobis contra de?mones exora.
Verſ. Dignare nos laudare te, Virgo ſacrata.
Reſp. Da nobis virtutem contra hoſtes tuos.
Verſ. Dominus vobiſcum. ““
Reſp. Et cum Spiritu tuo.

8

8

1

geni
anfk.

18e.

Coteinpe
bbans:
miohhrmmna
8 nee

Yommchm

tll: mual⸗

lli
holut I

anhehrl
. gog II

u,Clehrt,
Ernmn 1

ndeſb
onnnde, dr
NNN

N
n Arr,

(octo annis
Eeſobbari
(idrerri
Uunlerls,

inite.

ber Dyanr

It Keeſn

. Ipomir

el.

Mntegn

ber Foi
hone creztt

i
iui

6=
=

i
ni

hanArng
Uckliten
mbent
enrem

Ur

DiiCentrcs

mnanuche

umuſen

nuame

I.

69

„

Eenedicionum. 575

dlti 1 Sequentia ſancti Evangelü ſecundum Lu-

cam † ꝶ. Gloria tibi pomine. †
N illo tempore, eratEſus docens in S nagoga
Sabbatis: & ecce mulier, quæ babebat ſpiri-
tum infirmitatis annis decem & octo; & erat in-
clinata, nec omnino poterat ſurſum teſpicere.
Quam cùm videret Eſus, vocavit eam ad ſe, &
ait illi: mulier dimiſſa es ab infirmitate tua. Et
impoſuit illi manus, & confeſtim erecta eſt, &
glorificabat Deum. Reſoneeenen

nagogus, indignans, quia ſabbato curaſſet

ſus, dicebat turbæ: Sex dies ſunt, in quibus opor-
tet operari, in his ergò venite, & curamini, &
non in die ſabbati. Reſpondens autem ad illum
Dominus, dixit: Hypocritæ, unusquisque vVes-
trůùm ſabbato non ſolvit bovem ſuum, & aſinum

à præſepio, & ducit adaquare? hanc autem fili-

am Abrahæ, quam alligavit ſatanas ecce decem
& octo annis, non potuit ſolvi à vinculo iſto
die ſabbati-& cùm hæc diceret, erubeſcebant om-

nes adverſarii ejus: & omnis populus gaudebat

in univerſis, quæ gloriosè fiebant ab eo. Be. Laus

tibi Chriſte.

Per Evangelica dicta extinguatur † diſſipe-
tur ¼ & deſtruatur in te N. omnis diabohi Vir-
tus. In nomine Patris & Filii † & Spiritus ſancti
† Amen.
Oremus.
D ende, quæſumus D omine, beatà Mariâ ſem-
Dper Virgine intercedente, iſtam ab omni
dæmone creaturam † & toto corde tibi proſtra-
tam, ab hoſtium propitius tuere clementer in-

0 2 ſidus

580 Theſaurus 5

men. .
Aſperſio creatu·rg.
Aqua benedicta extinguat, & ſejungat à te N.
omnia dæmonum ficta. In nomine Patris † &
Filii † & Spiritus ſancti † Amen. =ðð
Exorcizatio creaturæ.
FEKorcizo te † N. creaturã Dei vexatam per om-
₰

Filii t per manſuetudinem ejusdem Dei Spiritus
ſancti, ut efficiaris vas mundum, & purgatum ab
omni labe iniquitatis; ad recipiendum ſuperve-

ſidiis Per Chriſtum Dominum noſtrum, A

n Cerm
Prardu

DPNRC

nientem Dei virtutem: & ejicias à te omnem
dæmonum nequitiam, ad invocationem Altiſſi-

mi: per eum, qui cuùm eſſet æternus, in Virginis
utero naſci voluit, Amen. 1.
Oremuusq.
COncede quæſumus omnipotens Deus, ut
hæc creatura tua N. quæ protectionis tuæ
gratiam quærit, à malignis ſpiritibus eruta, ſecura
tibi mente famuletur. † Per Domminum noſtrum
JEſum Chriſtum &c. =
Exorciſmus.
†GAudeamus nos/omnes in Deo, inclytam ce-

lebrantes gloriam Beatiſſimæ ſemperque

Deiparæ Virginis Mariæ; de cujus honoris ſubh-

mitate lætantur Angeli, exultant Archangeli, ju-

bilant Throni, Feſtum agunt Dominationes, hi- itnit⸗

lareſcunt Virtutes, plaudunt Poteſtates, Cheru-
bin atque Seraphin ſine fine concinunt, unà vo-
ce dicentes: Sancta, Sancta, Sancta Dei Mater
alma, pulchra ut luna, electa ut ſol, ſed ten ini
= con-

Alpiritut

1oris argu

8 cdlit n * uuIe?
nipotentiam Dei Patris † per ſapicntiam Dei

7
Aque conn
mnejuage

(conerobel⸗

oidokort
Im No
le hbe rt

cuitten

kpokpurr

yeltamt

N
ne ex Nto
N
Uum, ethicar
6t, Valcdis

tafeos ho-

kramign
foru; E
nd. Vor
late, Tc,
octenim!
umennun

J netihtr

IUenti mex

5

4.

Koren Alil

Unr M

Uuuhon

Llerner
ne e

Penediclionum. 591
Sontra dæmones, ùt caſtrorum acies ordinata.
Pulchra ruc decora fidelibus, cunctisque cœlo-
rum ſpiritibus valde ſpecioſa: infernorum au-
tem principibus nimis formidabilis. Eja eigo: .

vos ſpirirus tenebrarum, ſpiritus nequitiæ, ac luc-

tus, ſpiritus horroris, & ſolitudinis, ſpiritus ti-

moris, atque ærumnarum: quid vobiſcum com-

mune? quale dæmonibus cum Dei famulis, Ma-

riæque commercium, dum creaturam iſtam fide-
lem ejusque devotam, temerario auſu occupare
non erubeſcitis? An nefſcis tu, dux nequiſſime

hujus cohortis, voôsque omnes ſpiritus nefandiſ-
ſimi, an vos latet, ad hoc conceptam fuiſſe abs-

Ulirt que labe Mariam? ad hoc ortam, ad hoc in Dei
T. .

enitricem electam, ad hoc illibatam remanſiſ-
le poſt partum, ad hoc tandem ſupra Angelorum

provectam fuiſſe choros? ut videlicet benigniſ-
ſimè ex alto ipſa proſpiciens ſuper filios homi-

num, efficaciùs nos protegeret, fortiùs adjuva-
ret, validius contra vos peſſimos, invidos, ac
tartareos hoſtes præmuniret? Exultet igitur, ad
veſtram ignominiam, & cruciatum, fidelium

chorus; Exultet tantæ Virginis ſublimitate &

gloriàa. Vos autem, vos tartareæ belluæ rugite,
ejulate, ac, quantum in vobis eſt, ingemiſcite.
Ego etenim Dei Sacerdos, Chriſti miniſter, &
inſtrumentum, ac Mariæz famulus, auctoritate
mihi traditâà à ſanéta Romana Eccleſia, in ejus-

dem Dei, ejusque Genitricis meritis conſtructa,

nomine tantæ Majeſtatis, ex hoc vos totis cordis
ac mentis meæ viribus aggredior, vosque virili-
ter cxorcizo † vos adjuro † vos conjuro vobis
Oo 23— efli⸗

S

*
7

„) 4
582 =WGM Theſaurus
efficaciter impero ut omn fallacia ac decipien- ane⸗
di arte remota, ſimpliciter præſtetis mihni obedi roniue⸗
entiam in omnibus, quæcunque vobis injunxero, UI iinn
ad Dei gloriam, H dedecus, & creaturz Uinäſoſn
hujus à veſtrorum manibus perfectam ereptio- (ohlli
nem. Conjuro vos igitur dæmones † exorcizo † Mnſel
compello † urgeo † per Mariam ſemper Virgi- ſbucebe
nem, ut ad unguem obediatis mihi in cunctis ver. cintihl
bis, eo modo, & forma, quæ injungetur vobis rninn,
juxta meam ſententiam: declarando, illam ta- üencl
lem eſſe; videlicet, ſi aliquo ligamine, factura, umn An
*„ ſigno ‚ſcripturâ, pacto, dicto, materiàâ, aut qua- inpini
cumque re, vel Virtute, à quovis ſpintu, vcllo- DunOm
mine conſtructo, compoſito, ſignatove, quo- Mh a
cumque in loco, ac tempore, hoc in corpore, acpiotmt
vel circum, aut quomodolibet detincamini; ea- dſen
dem auctoritate, & potentia idcirco à me vobis Mokaiit
præſtita, cuncta illa ſolvere, ad nihilum redigere, El, e
Qelere, deſtruere, atque confringere debeatis; ut iln iſere
ego ipſe nunc & ſemper abſolvo † reſolvo des- Apumme
ctruo † ac penitus deleo † nec non ſi aliquàâ alia Nammil
virtute extrinſecà vos juvamini, detineri nitimi- Idur;,
ni, corroboramini, mihique adverſari, vel mea : Kalbi
remorari mandata cogimini; ego ipſe eàdem auc. imma
toritate vos, ac præfatam contumacem, adju- Umanen;
tricem, vel imperatricem potentiam enervo † eſintue
debilito † ligo conſtringo ſub pæna illicò incur- MI miner
renda, cruciatuum veſtrorum, per mille gradus, Mcai
ſingulis quibusque momentis augendorum, uſ- ifiliin
que in diem tremendi judici: In nomine JEfu. umuh, 9
Nazareni † ac per merita Deiparæ Virginis Ma- mmum
riæ † inſuper hanc eandem pænam, & tatann nneſege

”LM Benedictionum. 583
kance ſemper me reiteraturum cogito; ĩita, ut quodli-
WNH bet conjurationis hujus verbum, omnis fyllaba,
in omnis littera, cunctusque Vvocis meæ accentus,
en Hem divinâ ſuffulſus ope, atque virtute, ſint vobis,
Nttneg & contra vos, cunctisque obſtantibus, reſiſten- .
fe tibus, Veluti ſagittæ potentis acutæ cum carbo.
nineh nibus deſolatoriis, & ut fulgura, ronitruaque eo-
minen ruſcantia, inflammantia, ac veſtri omnium pro-
eiineee terviam, defectionem, obſtitionem, atque du-
E,I riticm confringentia. Cogo igitur vos † per De-
nr u um Altiſſimum, ut illico, nullà injectà mora,
Hrie hinc fugiatis. Compello vos, ut cedatis † per
rn Ne Deum Omnipotentem. Exorcizo vos † utrece-
ee datis, per Deum magnum, atque terribilem.
Nencgen Præcipio tandem vobis er virtutem Dei Genitri-
emne cis, ac ſemper Virginis Mariæ, cujus peculiares
iNNH Prærogativæ Vobis invidis ſunt exploratæ.
„ Secd, ad veſtrum dedecus veſtrumque ſupphi-
cium, ipſe vobis ſtrictim obj'icere non deſinam.
Ipſa namque eſt creatura illa benedicta, atque in
æternum à Deo ſecundùm ſpiritum defignata,
ut dicitur: ab initio, & ante temporum ſæcula creata

nlunnter

* ſum: & alibi: Ego ex ore Altiſſimi prodivi; primogenita
ilaun ante omnem creuturam. Elegit eam Excelſus in Filii
(Denn

ſui matrem; ideôque præſtantiſſimis ſuper om-
nes ſpiritus cæleſtes, terreſtres, arque infernorum
eam muneribus decoravit. Dixit namque: &.;-
rum cæli circuivi ſola: & in profundum abytſ penetra-
yi: in fluctibus maris ambulavi: in omni loco ſteti: in
u ommn populo, & gente Ducatum habui. Meritò nam-
que virtutum omhium, atque gratiarum eam
plenam eſſe dece bat, cur ctisque perfectionibu
Oo4 de-

166

784 Tkbeſauru⸗; .
decoratam, omnium creaturarum effectorem, wonde
& Dominum mox genituram. Verùm prope- (Inhie
rante jam hora, in quâ tam ſingulare gratiarum Nme
prodigium mortalibus patefacere voluit Dei ulti
dextera, Deique ſapientia; ac, veluti conſurgen- Wun, i
tem auroram mundo oſtendere conſtituit en; ommanm
laqueos veſtros culparum ſcilicet & mortis ‚„qui ettat
eam ut Cæteros Adæ præoccupare filios tenta- Ilmughun
bant, præcidit ipſe velociter; potentiam effici- ondcel
ens in Prachi ſuo valdè robuſto, & vos ſuperbos ſameclen
fortiter acriterque diſperdens: læva enim Altiſfli- uubahnen
mi ſub capite illius Mie deſcendens, atque ejus: Wrlet
dem dextera amplexata eſt eam, ne à vobis, ac (nn o,
nequitiæ veſtræ compedibus teneretur in via, ſi. Wonkomn
cut & oæteros homines poſt miſerrimum primi Nimtift

„

. . . . . . .x
parentis lapſum impièe derinetis: Unde & ipfamet Gmllm
Aajebat: omnium excellentium, atque ſublimium corda Möplllnt
. » . / . „ . 7/ . . — . .
Ppropria virtute calcavi: Scimus namque, quòd ei fomec

plus gratiæ collatum fuit ad vincendum omni n exene

ex parte peccatum, concipere, & Parere meruit ſynene

1

eum, quem conſtat nullum habuiſſe keccatum: umllpetdt
1

Eex quo potuit ſolus hujus puerperæ ñilius pro hac büusmandn
Parte cantare canticum novum: ſine inquitatibus uſſimorßr
conceptus ſum, & ſine peccatis concepit me ma- im Nied

.
ter mea. Mentes veſtræ, ſtulti & elati corde, (ig, ane
ad malum ſemper pro penſæ, ut nimirum de ma- oroforn
nu Domini pretioſam ipſius animam impiè ra- imm I
Peretis, atq; originali labe pollueretis, anxie quæ- irdlegtone
rebatis, ne illam hujusmodi dignam encomio ſobipen
creator afficere potuiſſet; videlicet: Totapulchræ Illmi
* amica mea, tota pulchra es, & macula non eſt in te. d
Sed eluſi fuiſtis, ô teterrimi hoſtes: duo darn Culnd
= R S eus

tonkinti
nen
er flan
entinc

oatargn
MMtnmnA

1 Ahe tic

r 1obe X

ttunintin b⸗
mmn o
pulnini

. Benediclionum. 58
Deus mane diluculo adjuvit eam, gratiarum im-

bre illam præveniens: unde mirati cælorum in-
colæ, invicem quærere cæperunt: Qua eſt iſta,
quæ alcendit de mundi deſerto, de terra miſeriæ, & tene-

.. . . 2 .
prarum, deliciis affuens, inniväque ſuper dilectum ſuum?

quoniam vere magna, atque admirabilis ipſius
erfecta eſt gloria in ſalutari ſuo: etenmn gloriam,
& magnum decorem impoſuit ſuper eam Deus,
ſfecitque ille magna, qui potens eſt. Hanc igitur
illam cile mulierem diſcite, tartarei, quæ de
turba ſola extuliſſe dicitur vocem; ſuper omnes

per cunctorum merita excellentioribus.
Per tot igitur Deiparæ Virginis munera præ-
clariſſima, ac peculiaria, quibus à luciferi ungui-
bus præſervatam fuiſſe ſcitis, ne ab originalis pec-
cati fomite contaminaretur, vos dæmones ite-

quà ſupra exorcizo † conjuro adjuro †ut veſ-

tram ſuperbiam deprimatis, vosque Sacerdota-
vium Iibus mandatis ſubjiciatis. Convenio vos † ne-

gquiſiimos Pirnu tenebrarum, per Mariæ gra-
tiam, quàâ ab eodem Omnipotente præ omnibus

diligi, atque ex omnibus diligi meruit creaturis.

ſimam. Impero vobis canibus rabidis † per Ma-
riæ dileionem, quâà Deum eſt proſecuta. Man-
do vobis pertinaciſſimis, ut veſtram duritiem
per Mariæ integerrimam conceptionem fran-
gatis. L

Gujus ſanctiſſimam animam, ut audiſtis, jam

Qogo vos nefarios † per Mariæ animam digniſ-

videlicet Sanctorum cuneos, & Angelorum, al-
tiſonas Deo reſonantem laudes; pro meritis, ſu-

rùm, eadeémque forma, conditione, & mente.

O0 ua⸗

1.

88s Theſaurus 2ð
talibus munitam præfidiis, atque muneribus de.
coratam, complacuit Altiſſimo conſimili indue-

rre tunicaà, effingens illi ex ſtirpe regia Davidicæ
prolis corpus ſuum integerrimum. Quod ſi cla-
ram proavorum titulis eam fuiſſe ſcitis, incom-
parabiliter clarior generoſitate extitit prolis, Filia
( land,
elitoruum

ſiquidem Regum fuit ipſa, ſed inſuper & mater

Regis regum à cunctis ſpiritibus prædicatur.
kem & ſanctorum virorum genere ſuum con-
ſtipavit ſanguinem: nec non & in civitate Dei il-

lam oriri voluit; ut tantis anté ſæculis Prophe-
tarum oraculis prædictam fuiſſe ſcitis: Qui creavit

me, dixit mihi: in Jacob inhabita; & in IWrazl heæredi-
tare; & in electis meis mitte radices: & ſic in Sion ſir-
mata ſum, & in civitate ſancta ſimiliter requiepi; & in
Jeriiſalem poteſtas mea: & radicavi in populo honorifi-

cato, & in parte Dei mei hareditas mea, atque in plenitu-

dine Sanctorum mea ſuit manſio. Verùm perpendite

vos interim, infeliciſſimi, tantæ Virginis como-

r itionem, illamque detentioni veſtræ damna-

uſtiimæ æquiparate: imò & perantiquæ Veſtræ
cre ationi illammet jungite. Fuiſtis & vos quon-
darn initium viarum Dei, & ſummo cælorum

faſtigio concreati. Super aſtra protendebatur re-

5 . - . .—„.
Zzio veſtra ſublimis: imo, ante omnem ſyderum
lucem, educti fuiſtis in lucem illam inacceſſibile
prarhr Exc eiſ adhuc etiam in populo, nedum
honorificato radicati, verum & inſuper vos ipſi,

vos in Dei populum, gentem, & domum collo-

X

i fuiſtis, ut una ſecum ſederetis in gloria, ac de

— — 1; . . . —A1:
mie Dia Altiſſimi ederetis. Sed quia ingrati fuiſtis,

tꝗque in tam vaſto munerum pelago humilitatis

49.

. . 7

Noramnf
i
ſope ers
Aqoen
Cohrraven
WhMiumm

Cllpmum
Huchbso
eiu potente

vrlnind0

Gonyati.
Pertenem
Dorucnmmunc
n ueii

(xir, vos

Ntum diont

nckorunn!

Amenta, 1
Utunn ari
memcom
ng, E Ve
hrlhan f
ſeryitne

Indeſfim
6 enh)

Ifpen U
Ulbl uter
ehiol

U Condenn

tiohlan

3

Rn Benedictionum. 587
Re Mene F„„ — ⸗ . . N . .
enatet anchoram projicere reluctaſtis; idcircò oblivio-
llye

R nis Aquilo fortiter contra vos inſufflans, vosque
propellens, ad duriſſimos ſuperbiæ impegit ſir-

.

tes, atque in portu ipſo fuiſtis miſeri naufragati.
Contrà verò, Beatiſſima Dei Virgo, quæ, cum
omnium mare percurreret gratiarum, ac Spiri-
oluper dne , ,e (araj . . ſublimi .
ie cs ſancti vento flante ſuper illam, ſublimiuum
Ubune Drpeten. „ 1. .— .
in meritorum ſinus feliciter peragraret, nequaquam
eeime culparum fuit illiſa ſcopulis; nec tentationum
hnd fluctibus obvoluta: Deus enim ipſe in medio
Alehipt ejus potenter affuit; ideòque commotionis Veſ-
GGm træ ſpiritus, & damnati, illam penitus compellere
ſurgaß⸗ Per realem igiur Mariæ progeniem, vos infer-
norum mancipia iterum exorcizo † ut hinc fu-
u gam paretis: per virtutem puriſſimi corporis
Mariæ, vos infames iterum adjuro † per Mariæ
ortum digniſſimum vos nefarios conjuro † per
cunctorum Patriarcharum virtutes, ſanctitates,
& merita, à quibus Mariæ corpus, & ſanguinem
i ortum traxiſſe ſcimus, Vos viliſſimos ad humili-
Eu tatem compello & præcipue impero Vobis, ut ce⸗
ImA datis, & veſtrum rigorem frangatis, per opera
eme Abraham f†per virtutes Iſaac † per virtutes Jacob
a 1 per virtutes Judæ † per virtutes David t omni-
W& uümque ſimul Patriarcharum: quinimo per virtu-
tes oſeph, Mariæ ſponſi dignillimi mando vo-
pis per præſtantiſlimam Annæ prærogativam.
cujus in utero, Deus ipſe, ejus matrem intactam
concipi voluit, ac tandem vos ligo † vos enervo
† vos condemno † vos concutio † vos verherof
» . — + 2 — 7 ·- N — „
in nomine Eſu, & ſemper pudiciſlimæ Geni-
tricis ejus Mariæ † Amen. A.

Autecr

8

R
1
.

.*

SsSs aeee
Naſcitur igitur puella hæcregia, veluti roſa
aut lilium, licet alienorum reatuum aculeis un-
dique ſepta, à labe tamen uſarun ſemper alie-
na. Qonſurgit quaſi oliva ſpecioſa in campit,
Dei Mater digniſlima; oleum miſerationum bei

ſcaturiens mieris. Adeò namque pietate repleta

11- † .
ſunt a Creatore ubera illius, ut alicujus mieriæ

Plnacceh
opoſc

Cunptamt
.. Wiruon

eGeninn
Ginanmſupe

ntenn Wnn

notitià tacta, lac fundant miſericordiæ: nec poſ-
ſit mĩſerias ſcire, & non ſubvenire. Et ſicuti ubi-

unquc fuerit corpus „Congregantur & aquilæ:
ita ubicunque fuerit miſeria, ejusdem Virginis &

currit & ſucurrit protinus miſeratio. Veluti pla-

tanus frondibus ſemper gravis culpis obnoxios
A divinæ juſtitiæ radiis protegens. Ut cypreſſus

Uln amle
Soiteam pr
uibis dik
lonumube

xclotu

t oelet

ipſa Virgo inſurgit, montis ſuæ culmen ad Peum

ſemper erigens. Uti cinnamomum, & balſamum

Virtutum odore redolens. Quaſi myrrha electa

carnis corruptionem procul agens. Tandem, ad

inſtar fumi virga, ex aromatibus incenſi, ac thu-

ris,„Pro nobis videlicet ad Deum preces effun-
dens. O quàm ſpecioſa hæc Dei Virge fidehum

obtutibus apparuit! pulcherrima eniin inter mu-

J X ł —— 2
lieres à cœleſti ſponſo vocari ipſa meruit: ta-
lem enim fore decebat eam, quæ conceptura erat

ſpecioſum formàò præ filiis hominum; excelſum

videlicet, Deique verbum, hominem effectum.

Inceſiu gravis apparcbat Virgo præclara, vultu
decora, verecunda ſermone, abjecta oculorum
obtutu, geſtu ſuavis, fructuoſa verbis, operibus
fervida, atque undique dilectionis igne ſuccenſa:
pede premebat terrena, & cordis affectu ſumma
cœlorum percurrebat démicilia: ſemper ad
. eum

1

Cenurrilis
aiſe
enimn et Cen
onmerneß
Cohftentur
ICexoren
Un, Opebh
tcinum! 0
fronunn,
0 Maumn
Hheignn
008 mecum
Neeſieo .0

4

Vepreclanih
rute, por
mtucinen

penediclionum. 599
Deum accedere cupiebat, quam Deus ipſe præ-
cipuo proſequebatur amore; dum ejus carnem
aſſlumptam ejus viſceribus innocentiſſimè nutrie-
bpat. Miraculum factum fuit peculiare: Virgo
Dei Genitrix; unde legitur: novum feciſſe Do-
minum ſuper terram: mulierem fſcilicet circam-
dantem virum: illum videlicet, de quo prædic-
um jam ſcitis: ecce vir, oriens nomen ejus. In-
duit eam pro tunica, gratiarum ſole, creator: de
quibus dictum fuit ei ab Angelo: Ave gratia plena.
I unam ſubdit ei pro calceis: & ſtellæ frmamen-
ti, ac cæxlorum ſydera illi djadema regium texué-
re: ut videlicet, tum terrarum, tùm cæleſtium

creaturæ illius ſubdantur celſitudini, cujus ute-
mmu Tum Deus ipſe ingredi non eſt dedignatus. Hæc
d enim eſt Genitrix illius, qui à Deo Patre ante
e omne principium fuit genitus, & quem Angeli
confitentur, & homines cunctorum eſſe Deum,
& Creatorem. O Virginem, matrem, ôute-
rum, peétusigitur cælo latius! fædus ſalutis
ſarcinam! O alvum, luti & figuli thalamum! O
thronum, peccatorum mundi redemptionemm
O Mariam mundi prodigium
Haæc igitur vos mecum devincat † ô tartarei;
vos mecum debilitet † vos mecum debellet †
hæc Virgo vos conſternat † hæc vos execrationi-
bus affligat † hæc vos torqueat † & ego in nomi-
ne præclariſſimæ Virginis, & tantæ Dei matris
Virtute, vos denuò cxorcizo † per Mariæ pul-
chritudinem vos conjuro † per inclita ſanctæ
Mariæ encomia, vos ſupero † per Mariæ ver-
ba mitiſſima vobis fugam præcipio † per n.
2:

X

590 Theſaiwus

.
riæ greſſus modeſtiſſimos, vobis mando † per
Mariæ præclariſſima opera, vobis exire impero †
per amictam ſole Mariam, vos cædo f† per calce-
atam lunàâ Mariam, vos flagello † per Mariam
ſydereâ redimitam coronà, vos ſuperbos obedire
urgeo † ac ſacerdotalibus cedere vocibus, ejus-

demque pedibus vos lubiii ſub pæna pæna-
U

rum veſtrarum incrementi ſuper arenam maris.
An non, cæci corde, tantæ Virginis humilita-

tem aſpicitis! quæ creaturarum omnium ex ani-
mo ſe greſſibus proſternebat: unde eam cecimiſ-
ſe jam ſcitis: Reſpexit Deus humilitatem Ancillæ ſue.

Nonne percipitis ejusdem rgini⸗ obſequen.
tiam ſingularem? quæ Angelo ſibi magna, ac mi.
rabilia nuncianti, ſic fuit cſtat⸗ : Ecce Ancilla Domi-
vi, fiat mihi juxta verbum tuum. N unquid obſcuxrſus
eſt vobis, tenebrarum cultores, ejus candor, & pu-

ritas ſublimis? quapropter ſponſus ipſe cæleſtis

ſummopere eam commendavit dicens: Sicut li-
lium inter ſpinas, ſic amita mea inter filias: cum ante
partum, in partu, & poſt partum, mente & cor-

pore in ſempiternum illibata permanſerit, etenim

rectè noſti, quòd animaret te diabolum præſu-
mere in ea congreſſum partus fæmineus: verũ-
tamen terfebat virginitas parientis: quoniam
quamvis Chriſtum Maria, Evæ utique filia, pe-

periſſet; non tamen eum conceperat de Adam.
Quapropter etſi audiſtis, illam divino fæcunda-
tam ſpiritu; bene etiam vobis notum eſſe de-
bet, quòd non novit Spiritus ſahtus Virginem
corrumpere, ſed ſanctificare. Neſcit Spiritus
ſanctus munditiem Virginis minuere, ſed augere;

neſcit

/

tltdne
n Uler
echtlotdh
Nque N
ües, n
Princus
Uhrefvenin
Mhradis
l,aDein
zercepenll.
pormnetch
nieneſ
teune E

Mmunimn

IAetaunhtdl

Efüamnn.

1pietuzarcu
Upium,Fio
Iorum;ne
mna ſeclhn
Uutet palbe
Mnſvenudo
Imgheſci⸗
un jel⸗
Deiverbun

uayemb

dam Ei
Mtinolti,
hieis
UAſctenig
do⸗ gl

BZBenediclionum. 591
Ui nelſcit (ædare, ſed glorificare. Charitas Mariæ
Gelf nedum in terris, ſed'& in tartareis veſtris latibulis
II ſole clarior dignoſcitur. Interrogate vos nomi-
Gflia ne Altiſſimi infelices illorum animas damnato-
Nu rum, quæ vobiſcum æternis torquentur incendiis,
e quoties, dum in hac lachrymarum valle corpo-
RuE reis vinculis detentæ, illamet adjutrice, gratiarum
tnm imbre fuerint perfuſæ: Quot inſpirationum pia-
Uunhma rum radiis, quotque cæleſtia illa munera, illa me-
ominas dia, à Dei miſericordia, dum hic degerent, ipſæ
Weei perceperint? quot pænarum æternalium pertem-
nALAA poranea eis interjecta pericula evaſerint! quot
enn pænitentiæ ſtimulis, ipſa pro illis efficaciter de-
neuai precante, deſuper pungi meruerint? quæ tan-
Mldes dem animæ (ſic merente cordium earum duritia)
Ucen in æternum ruerunt interitum, in quo vos etiam
u verſamini. Nec vobis ignota eſt ejusdem imen-
ak ſa pietas rclre cleienti diſpe nſans egenis auri
uIH copiam, Filio ejus Infantulo à Magis, cultoribus
Wm erogatam; nobisque pauperibus quotidie de ſu-
enekm pernis ſedibus largiter dona mittens: unde &
metem mater pauperum à fidelibus nuncupari meruit.
iNm Manſuetudo ejus cunctis eluxit creaturis: de ea
AE namque ſcriptum eſſe ſcitis: deſcendit ficut plu-
un Vvia in vellus: placide nimirum in placidam
u Dei verbum illapfit; quietè in quietam; ſuaviter
, in ſuavem; benignè in benignam; jucunde in ju-
cundam. Eſt inſuper prudentiſſima Virgo Maria.
cunctis hoſtris opportuna ſuppeditans remedia
