Verus tlientialiſſim dicitur; contra tuum præ-
cipuè, qui in lingua perſiſtis, peſſimum inſtitu-

tum; 6 N. fallaciæ, & nequitiæ ſpiritus, qui uni-

co tantùm organico linguæ inſtrumento in hac

creatura, quam obſides, inceſſanter falſa, ac ſem-

2 X X
per mendaciſſima, atque à vero valde remota

obſtinatè proferre ſoles; pacem cum proximo
loquitur Spiritus ſancti ignita lingua; ſed jurgia

lites, contentiones, rixas, atque blasphemias ſug-
geris. Docet illa Dei juſtificationes, hæc auten
7 . U“

4

n umt
ahi
Deus In (0
igneague
tusipſein
Deum le
let. lr⸗
Cu, Cun

uun iI
1 gücki
melgeol,
hen:unet
tiluen
eltezkelg
legeot.

(uiam verie

Uern ine
nenen
1. Uatun
Dungonk
Ub inclla
Untscteatu
Uirular fe
Malngun;
hin
UIn: conta
enugant
Imenda
latoe
Wurtadun
Ennenun

=

tach i
duni

ſint.

lenchzen,
huitbu
mnkurcg
1lcie ent
Men int

lunent

4
11*
ile⸗

.

Mn olr.
1.
s Mcoereont.

leguuteneh

enon celcdmn
in dh, imn
, prut ,
Oumm

0

enDateinen

mtmN

Auimn
onntuus.
ehunm
rumemn!
udk⸗

e
Iheee

,.

Benedictionum. FI8

lingua, quam tu doloſe ſerpens, vaniſſimè vibras,

Wmainulruit aſſiduè, ſuggeritque culpas. Ama-

tur Deus in concilio Sanctorum, non niſi divina
hac, igneaque impellente lingua, & calefaciente:
Spiritus ipſe amor eſt; non enim quisquam poſ-
ſet Deum diligere, ſi eum, quem diligit, non ha-
beret. Hac Juctricc lingua Dei mandata ſer-
vantur, dum monſtrat ipſa per flammarum in-
cendium ſurſum tendens, Deum videlicet ſo-
lum, qui eſt in cælis, eſſe ſuper omnia diligen-
dum, eique obtemperandum, ſanatilla, linitque

vulnera: pungit iſta, transverberat, occidit, Con-

gregat illa, & in unum Deum nos Chriſtianam
profitentes religionem copulat: ſed iſta diſper-
dit & ſegregat. Loquens illa fideliter corripit,
& ad viam veritatis inducit, quæ eſt Chriſtus:
hæc autem infernalis lingua fallaciter ſibilans,
paulatim venena effundit, & mala undique diſſe-
minat. Illa tandem Deum laudat, Deum exal-
tat, Deum glorificat; dum iſta maledictionibus
ſe ingerit, jaculaturque blasphemias contra Om-

nipotentis creaturas, ipsumque omnium effecto-

rem, irradiat fidelium mentes hæc ſancti Spiri-
tus ignea lingua; obtenebrat caligine tetra lin-
gua veſtra iufernalis omnes, qui poſt ejus abeunt
fallacias: contra quas & nos firmiſſimum ejus
imploremus auxilium, ne in præſenti cauſa ipſius

u fallamur mendaciis, neque in hoc inviſibili bello

ejusdem caligine penitùs obruamur.
Veni ergo, ſancte Spiritus, & emitte cælitùs
lucis tuæ radium. Veni, Pater Paup erum, veni
dator munerum, veni lumen cordium.

/.

5„I14 LTLyeſaurus
Conſolator optime, dulce refrigerium. In la- m uren
bore de'monum requies, in æſtu diabolicarum gni, 60

tentationum temperies, in fletu ſolatium. rosC
O lux beatiſſima reple cordis intima tuorum ackeco
fidelium, à Dei hoſtibus oppreſſorum. uguce

Sine tuo numine, nihil eſt in homine, nihil eſt gota incn
innoxium. Lava, quod eſt ſordidum, riga, quod matempo
oſt aridum, ſana, quod inferni manibus eſt ſau- mhletui
cium. 2 . Kin N0
Plecte quod eſt rigidum, fove quod eſt frigi- Amye
dum, rege quod eſt devium. N
Aude — Per Mun
Da tuis fidelibus, in te confidentibus, ſacrum geun

ſeptenarium. Da virtutis meritum, da dæmonis tialrehi

exitum, da perenne gaudium, Amen. n ele
Contrà verò maledictus ſis tu ſpiritus tartaro- Uanen
rum, ſpiritus doloſe, ſpiritus ſuperbiæ, ſpiritus va- “
nitatis, ſpiritus ſordium, ſpiritus hbidinum, ſpiri- nrtwnm
tus maledictionis; ſpiritus contradictionis, con- aun
fuſionis, & nequitiæ; ſpiritus perverſitatis, & in- gare:
AQAQbedientix; Pirirn defectionis, obdurationis, “
& proterviæ; ſpiritus inſatiabilitatis, gulæ, & in- “
erdinati appetits; ſpiritus ignominiæ, dedeco. aaunn
ris, & infamiæ; ſpiritus dolorum, invidiæ & diſ- Eeden n
crepantiæ; ſpiritus contumeliæ, jurgiorum & li- Anle i

tium; ſpiritus avaritiæ, inconſtantiæ, Kimprn: Zonnd d
dentiæ; ſpiritus deſperationis, mœroris, & lucts; ree
ſpiritus deſolationis ‚turpitudinis & monſtruoſi- euale
tatis; ſpiritus odii, vindiéctæ & diſſenſionis, ac tan- innluin
dem ſpiritus malorum omnium & vitiorum. Aelielil
Maledicta ſit lingua tua tartarea & peſtifera: ma- Liie.
ledicta ac millies maledicenda ſingulis momen- Memke
tis ſit colloquutio tua, & ſerpens infernalis, Jqui enehen
tua, tan- Ihrjan

4 NAIn
lonim.
ſe ie,⸗
UIbnuuunn
1

AI

Nelolctt⸗

lwiämmne
Padlüme
ehertrn e
in,anun
Holnnir a

2, Wgim!
rur ic,

N

H — 1 .
los ſuperne benedicentes imag

Benedictionum. 515
tantas adversus Dei facturas audes perpetrare
nequitias, contra fideles, Chriſti ſanguine re-
demptos, Chriſti ſanguine lotos, ad Chriſti imagi-

nem cffectos, Chriſtique ſpiritu imbutos, &c.

Qui quidem ſpiritus non ſolùm per Propheta-
rum ora incarnandi verbi prædixit myſteria, poſt
ſutura tempora complenda; ſicut jam ſcitis fuiſ-
ſe impleta, quæ per ſanctum Job, per DavidPro-
phetam, Salomonem, per Oſeam, per Joelem,
per Amos, per Abdiam, ber Jonam, per Michæ-
um, per Naum, per Habacuc, per Sophoniam,
per Aggeum, per Zachariam, per Malachiam,
cæteròsque Prophetas pronunciata fuére; verùm
etiam, quæ Evangeliſtæ notàrunt, ipſemet ſan-
Gus Spiritus veraciſſimè dictavit, ipie Deispiritus
Martyribus vires ſuppeditavit, vigoré illis indicht,
robore corum pectora firmavit, ut ſcriprum eit:
Vant gaudentes a conſpectu concilii, quoniam digni habité
ſunt pro nomine 7Eſu contameliam pati. Ipſe Spiri-
tus conſilii, & fortitudinis etiam vili fragilique
ſexui victoriam martyru contulit; nullum time-
re permittens mulierculas armorum incurſum,
nullumque tyrannorum cruciatum trepidare,
non ferrum, non ignem, non aquam, non præ-

cipitia, non lapides, non ferreas ungulas, non im-

miſſas feras ad eas dilanian daàs accinctas non ver-
bera, non laniatus, non rotas fugere, non enim
vident pericula Martyres, ſed coronas; non hor-
rent ob plagas ‚ſed numerant bravia; non vi-
dent inferni flagris oædentes lictores, ſed Ange-
. inantur; non con-
ſiderant periculorum brevitatem, ied præmmio-
KRKK à ⸗ rum

5§16 Theſaurus
rum ſancti hujus piritus æternitatem. Ideò& nos
ob eorum obitus nunc exultamus: triſtium enim

natura poſt crucem transmutata eſt. Non am-

plias lachrymis Sanctoru mortes proſequimur,
ſed tripudis divinitus inſpiratis ſuper, ſepulchra
choreas ducimus. Somnus autem eſt juſtis mors
ipſa; imò potiùs ad meliorem vitam profeétio.
Hinc exultant Martyres dum mactantur. In-

ſuper dictante ipſo divino ſpiritu, verbi Dei pro-

pagatores zelantiſſimi, virtute multa, in cunctas

orbis terræ partes divina divulgavèêre mandata;

perſuaſer unt bona, diſſuaſerunt mala; amorem
verum, amorem ſanctum docuére gentes; vir-
„ - 7 — — » .
tutes hominum animis inſeruere, vitia præcide-

re, ſicut enim canum lingua vulnus, dum lingit,

curat; ſic & ſancti Spiritùs præconesiſti, dum in
confeſſione peccati noſtri nos inſtruunt, quaſi
vulnus mentis per linguam tangunt. Prædicandi
quidem ſcientia eſt sodamod, ut ſcitis, ange-
lica, utrovis modo juvans, ſeu per manum, ſeu
per linguam operetur. Piüjs etiam invigilantibus

precibus ſpiritus iſte divinus adeſſe nunquam
deſtitit: cunctos enim orare edocet, magnisque

poſtulare facit gemitibus; Deus namque ſolus
edocere potuit, ùt ſe vellet orari. Ab ipſo igi-
tur ordinata religio orarionis, & de ſpiritu ipſius
jam nunc ex ore divino fertur animata, ſuo pri-

vilegio aſcendit in cælum, commendans Patri,
quæ Filius docuit: contemplantibus lucem elar-

itur in viſibilem: cognitionem ſui, agnitionem
ei largiter ſuggerit. Humilitatis fundamenta
juſtorum cordibus firmiter ipſe jacit; ne Velte

(cln,

Gr,oͤn
woreant⸗
epermhaue
d pofrl

aNrna
m hecton

19 Kprincl
hee
e! impe
Turunn or
In, gliet
le Hine⸗
Uilckoreho
Neadfnem
Un tu n
rhondelen
Im: Ponte
nſinam
llienta

i Nen⸗ nen
mebaton
Uöluerunt

unlber

MMapere
oltiion
Urechren
enen
Unenn

)

nli Benediclionum. F17
Einen perbiæ, ò damnati ſpiritus, perculſi vento, peni-
d ſan tuùs moveantur, ſed ſemper ſtabiles in Dei ſolidi-

☛ =
E Se

ungin tate bermancant; quemadm odum & mitiſſimum
in David poſtulare ſcitis, dicentem: Er ſiritu prin-
nckletnn cipali confirma me. Pias Dei inſpirationes quisnam
n etiamn pectoribus ingerit, niſipiritus hic digniſſi-
uirn mMus, & principalis? quotquot ad primam gratiæ
lien lucem hoc Ghte arin motore primo, deve-
ee Ere? implet Eccleſiam, replet & univerſum
Gerne Kerrarum orbem ſanctiſſimus inſpirator anima-
Ce WMan

rum, qui eſt Deus ipſe immenſus, & infinitus,
enn Deique ſpiritus. Vera pænitentiæ Virtus abeſt,
n I niſi ductore hoc ſpiritu fieri incipiat, dirigatur,
neit atque ad finem viue perducatur: quoniam bei
miit piritas perfecta ſunt opera, nec quidquam extra ĩip-
Mlde um ſum bonũ eſſe poteſt; ſcriptum eſt enim per Pro-
nlrumn gu, phetam: Fons de domo Domini egredietur, & irtigabit
n hei torrentem ſyinarum. Ideoque vos miſeri, vos infe-
uſi e lices, qui extra ejus gratiam eſtis, ac ſi non fuiſ-
SommmA ſetis, permanebitis ante illum cruciatibus veſ-
ninigr tris undique circumſepti. Converſio iniquorum
demg ab hoc eodem ſpiritu ortum ſumit; ut ſcriptum
e. fcitis: Nemo poteſt dicere, Dominus TEſus; niſi hoc
BuH dictante Patrono. Omnes, qui à faucibus veſtris
M rartareis fuerunt erepti, hoc duce, perfectam
deßmm habuerunt libertatem per Sacramentorum me-
nn AH delam, aut per cordium dolorem vehementem.
qui contritio nuncupatur. Quoties de iniquo-
wd rum præda veſtra fremuit abyilus, qui ad Deum

Gbol . Lar 28)5½
iN ſeſe verterunt, & ab hoc divinopiritu potentiſſi-
bn mè (licèt ſuaviſſimè) fuerunt erepti? millies ſu-

I per centena millia experti eſtis raptum iſtum di-
E3 vini

cum lucifero malum veſtrum: ſic & David ami-

51 8 Theſaurus

Vini Spiritůs, & absque ullo ſolamine ejulaſtis

ſiſtis adulterum; ſic & Petrum, jam in fide laben-

tem; ſic Magdalenam quondam libidinibus in-

volutam; ſic latronem, nequitis plenum; ſic
Thomam infidelitatis hamo jam captum; ſic

Paulum falſo religio nis alligatum zelò, ſic Mat-
thæum, negotiorum vinculis irretitum; ſic Dio-

nyſium Areopagitam, ſtudiorum fallaciis obnubi-
latum; ſic Cyprianum veſtris magicis artibus à
Vvobis falaciſſimèe conſopitum; ſic Auguſtinum,

ſic Guilielmum, ſic Mariam Æ gyptiacam, ſic
9

Irenem, ſic Taidem, ſic Pelagiam, ſic cæteros
2 X . — 2
quorum non eſt numerus: quia repentè ſpiritus

hic Dei ſublimis, atque excelſus, de cælorum

ſedibus veniens, in eorum duritiem ſuaviſſimè
„ . „ - - 4 8
intrans, dulciter erudivit eos in ſpe illosque ad
milericordiarum Dei fontem quàm benigne per-

duxit; vobis dæmonibus veſtrisque pompis nun-

clum remittentes.

Ite igitur confuſi ite maledicti † ite perverſi

dæmohnes † cedite, ac ſub altiſſimi cadite pedi-

bus: obedite præceptis meis † miniſtri ejus, ejus-
que ſacro muniti ſpiritu, qui jam vos iterum e-
. .

xXorcizo † vos adjuro † ac potentiſſimè vobis
mando † per altiſſimum Dei ſpiritum coarcto

vos fortiùs † per potentiam efficaciſſimam verbi
Dei in cunctis Prophetis, Evangeliſtis, Apoſto-

lis, Concionatoribus, ſacrisque Eccleſiæ Scrip-
totibus, atque Doctoribus, qui fuerunt, qui funt,
qunique in ſequentibus ſæculis in ea futuri funt.
Compello vos per ſanctarum munera lingua-
=è IlIII,

ur c
enät
Leualulhl,
Drige
Herlapaon
giſnen
clela oe
lunyrüinp
frehumd
acle
Neis, 25
Melt Operd,
nlxpog
Nentu. Rec
dores te
eadcelet
Uhulaſtvo
comunun
undemon
Menti,Kn
eocfu
erbilsvi

tſodbu

1

Nbenonn

Ernn

telon

N eſcere
lhhen hi

Dchocore

leri U ce
ennnegmn
ſule!

n ennt

mam

Benedictionum. §I1 9
rum, quæ quotidie ab hoc Dei ſpirituin cælo, &
in terra diſtribuuntur. Cogo vos † ut mea juſſa
exequamini, per cuncta ejusdem Spiritus ſancti
nomina, myſteriis referta divinis, ac litterarum
diſperſa paginis: Urgeo vosfper ejusdempiritus
ſancti fructus ſublimes, atque mirabiles qui in Dei

nud. Eccleſia operari videntur ab ipſo in fortitudine

mrurmm t
lllrizen
le Ayttr
n Karr

Martyrũ, in potentia Confeſſorum, in continentia
Virginum. U fgeo vosfper omnes cruciatus vobi
cunctisque malignis ſpiritibus, cujuscunque ge-

neris, ab Altiſſimo inflictos Spiritu, ob veſtra

prava opera, tentationes atque ſuggeſtiones, ad-
Versuùs nos, & Deum ipſum audaciſſime à vobis

ta hioien . 1 . .
ne him intentas. Recedite ergò tentatores † recedite

(e Crornt
emn ſaucſte

1

eponm

.kis oeſe.
UK NN

n AN

Prmme
1TLN
cem

ieml

ſ

1

.

r, Nondei

—

ſeductores † recedite maligni ab hac creatura †
atqne ad deſertas terrarum plagas, ite veloces,
ubi nulla fit vobis cum Dei creaturis, ejusque fac-
turis communicatio. Te verò, nefandiſſime iſ-
torum dæmonum dux, te præcipuè verbis Om-

recede ocyùs † vade fætidiſſime lupe † vade bel-
lua terribilis viſu † cum omnibus ſatellitibus, at-
que ſordibus tuis. Vade coluber ſinuoſe † præ-
ceps abeas onager tartaree † fuge corve nigerri-
me † fuge vultur cornivorax † uge Leo rugienst
uge à facie ignis Dei admilabilis uti fulgur con-
tra te deſuper cadentis: ſed veluti ros, &pluvia cæ-
leſtis ſuper nos voluntaria, à ſummo omni-
um conditore hæreditati ſuæ benigniſſimè ſe-
gregata, ut à calore nequitiæ veſtræ in dies ſingu⸗
os protegamur; ütque obſtinatiſſimum lucife-
rum, voaque ſequaces ſuos peſſimos, vi, effica-

Kkk 4 6125

mipotentis, & nomine Altiſſimi ſpiritus alloquor:

ciâ, atque potentiàâ ignis divini Spiritůs expel- hume⸗
lamus; ut jam expellimus † fugamus cædimusf In. .
cogimus † exorcizamus adjuramus † ac tandem daſcn
validiſſimè vobis præcipimus, ut omni mor ſe- cnen
clusà pareatis, atque ex hoc corpore egrediami- I Eton
ni. In nomine Dei Patris † Dei Filii † ejusdem- 1.Aluiei

que Spirirs ſancti † Amen. FKnd
L — — leigtis
Exorciſmus I. Aadni

In Feſto Corporis Chriſti, & per Octavam: lgni

nec non quotiescunque exponi illnd N

contigerit. Ahernn
Praparatio ut in primo Exorciſino; præter ea, quæ Pin
=ð He habes propria. ahen
1¼ Sequentia ſancti Evangelii ſecundum Joan-

angel (Iutemdbt
nem † ꝑꝶ. Gloria tibi Domine. † Meirtun,

Nillo tempore, dixit Eſus turbis Judæorum:
einporen cixil . heo!
Caro mea verè eſt cibus, & ſanguis meus ve-

. ohttum e
res eſt potus. Qui manducat meam carnem, & annee
bibit meum ſanguinem, in me manet, & ego imn lninn
IDI. 1

illo. Sicut miſit me vivens Pater, & ego vivo
propter Patrem; & qui manducat me, & ipſe vi- r
Vet propter me. Hic eſt panis, qui de cælo deſ. lnd
cendit: non ſicut manducaverunt Patres veſtri Uutnen
manna, & mortui ſunt. Qui manducat hunc pa- Undt⸗
nem, Vivet in ætern'im. . Laus tibi Chriſte. ae
Per Evangelica dicta extinguatur † diſſipetur R
& deſtruatur in te † omnis &c. reon⸗
Dicantur Litaniæ Sanctorum, ut ſupra in prime

Exorciſme. Pa- aae

it
nui aine
f

4

Punilo
Morrdt,

nmdnn .

Thifſiumm

ſmmunmn,
neam can ment

⸗
naid R

ſumus, ita nos per corporis &
myſteria à dæmonibus liberari, ur Redemptio-
nis tuæ fructum in nobis joß⸗ iter ſentiamus. Qui

11

Benedictionum. 521

Pater noſter. Verſ. Et ne nos in ducas in tentatio⸗

nem. E. Sed libera nos à malo.

Verl. Salvos ſac ſervos tuos. . Deus meus, ſpe-

rantes in te.

Verſ. Eito nobis, Donmunc, turris fortitudinis.
B

B. A facie inimicorum iſtorum.

Verſ. Sicut deficit fumus, & ſicut fluit cera 2 A-.

cie ignis. N. Sic percant dæmones iſti à facie
Dei.

D Verl. Ad nihilum deducti funt in conſpectu efus
er 0e

maligni. &. Timentes autem pominum glori⸗
ficati. 6

Verſ. Bene omnia fecit. . Et ſurdos fecit audi

re, & mutos loqui.

Verl. A facie Domini mota eſtterra. Reſp. A fa-

cie Dei Jacob.

Verſ. Tu terribilis es, & quis reſi ſtet tibi. Reſp. Ex

tunc ira tua.
Verſ. In Deo faciemus virtutem. Reſp. Et ipſe
ad nihilum deducet inimicos noſtros.

61 Verſ. Domine exaudi &c.
net den

Verſ. Dominus vobiscum.
Oremus.

DEus, qui nobis ſub Sacramento mirabi Hi pa-

ſionis tuæ memoriam relchni tribue quæ-
anguinis tui ſacra

Vivis, & regnas cum Deo atre in unitate, &c.
Amen. L
mar 33.
NUAm dilecta tabernacula tua Domine, virtu-

K k 5 um

722 Theſaurus
tum! concupiſcit, & deficit anima mea in atria
Domini &c. ex Matut. fer. ſextæ. Z
Vel Pfalmis iagz.
TLAuda Jeruſalem Dominum: lauda Deum
—◻ tuum Sion &c. ex Veſp. diei Sabb,
Lectio Actuum Apoſtolorum.

IN diebus illis, Philippus deſcendens in civita-
tem Samariæ, prædicabat illis Chriſtum. In-
tendebant autem turbæ his, quæ dicebantur à Phi-
lippo, unanimiter audientes, & videntes ſi na,

7

. ux faciebat. Multi enim eorum, qui habebant

bant. Multi autem paralytici, & claudi curati
ſunt. Factum eſt ergò gaudium magnum in illa

eivitate. Tu autem Domine miſerere nobis. Be.

Deo gratias.
. Oremus.
¶ Oncede quæſumug, Omnipotens Deus, us
gui protectionis tuæ gratiam quærimus; li-
Berati à malignis ſpiritibus, ſecura tibi mente ſer-
viamus. Per Dominum noſtrum Eſum Chris-
tum Filium tuum, &c.
Hymnus.
Pange lingua gloriokkð
1 Corporis myſteriuin,
Sanguinisque pretioſi,
Quem in mundi pretium,
Fructus ventris generof
Rerx effudit gentium.
Nobis datus nobis natus
„Erx intacta Virgine:’
in mundo converſatiw,

28 .
* rſ renr rerne.. — . -
f — . * ð
.

H

Piritus immundos, clamantes voce ma na, exi-

bisinle⸗
Cbumten
Eedarſuin
ebammcar
Ferbocan
Ntnelu
llauc
AIrmnan
lflerſ

O
Mun ereo

neremnur.
Luniquun
orocedat
Aletfces

Eumcen

—,——3——

=

(on, Cen

n onor.
elbene

hleniuſtn

uſen

Benedictlionnms. 52
umi Sparſe verbi ſcemine:
Sui moras incolatus *
4 Miro clauſit ordine.
uule In ſupremæ nocte Cænæ

n Recumbens cum fratribus,
H⸗ H 1
m Oblervata lege plene 1

len ncſ Oibis in legalibus:
a Utſe 55
C Qibum turbæ duodenæ

ebu Se dat ſuis mamibus.
Ge Verbum caro panem verum,
Ingde Verbo carnem efficit:

Neneud itque ſanguis Chriſti merum:
* Etlſi ſenſus deſcit;
ummng Ad firmandum cor ſincerum
rencut . Jola fides ſufficit.
Tantum ergò Sacramentum,
Veneremur cernui:

Men Duu Et antiquum documentum
nurm Novo cedat ritui,

Præſtet fides ſupplementum
Senſuum defectul. 4
Genitori, Genitque
Laus, & jubilatio,
Salus, honor, virtus quoque
Sit, & benedictio: 2
Procedenti ab utroque
Compar ſit laudatio, Amen.
Verl. Poſuiſti in conſpectu noſtro meniam.
Reſp. Adversus dæmones, qui tribulant nes.
Verſ. Dominus vobiſcum. &c.
†Sequentia ſancti Evangelii ſecundùm Matthæ-
um † Reſp. Gloriatibi Domine † .

ei omnia regna mundi, & gloriam eorum, & di-

lus, & ecce Angeli acceſſerunt, & miniſtrabant ei.
pe. Laus tibi Chriſte.

24 2 Theſaurus

Nillo tempore, duétus eſt Eſus in deſertum à giet re
ſpirttu, ut tentaretur à diabolo: & cùm jeju- 4

naſſet quadraginta diebus, & quadraginta no ti- n benedl

bus, poſteà eſuriit. Et accedens tentator dixit udemond

er: Si Filius Dei es, dic, ut lapides ifti panes fiant. E Soin
Qui refpondens, dixit: Scriptum eſt: non in micdn
ſolo pane vivit homo, ſed in omni verbo, quod innun

broctuit de ore Dei. Tunc aſſumpfit eum dia- uchhol⸗

bolus in ſanctam civitatem, & ſtatuit eum fupra mn merno
pinnaculum templi, dixit ei: Si Filius Dei es, mit- Murln
te te deorſum; ſcriptum eſt enim: quia Angelis Dupenn
ſins mandavit de te, & in manibus tollent te, ne hum,
fortè offendas ad lapidem pedem tuum. Ait illi mmddn
JEſus: Rurſus ſcriptum eſt: Non tentabis Do- Uifair⸗
minum Deum tuum. Iterum afflumpfit eum
diabolus in montem excelſum valde, & oſtendit Pecornodt

xit lli: Hæc omnia tibi dabo, ſi cadens adora. munki
veris me. Tunc dicit ei) Eſus: Vade ſatana; ſcrip- lhe ih
um efſt enim: Dominum Deum tuum adora- nl t
bis, & illi ſoli ſervies. Tunc reliquit eum diabo- mr

* Pürort
Per Evangelica dicta extinguatur † diſſipetur miis i.
& deſtruatur † in te omnis demonum virtus. In “
nomine Patris & Filii † & Spiritus ſanctif Amen. nmafu
. . Oremus. . taen no
[Neffabilem miſericordiam tuam, Domine, Klnnchm
1 clementer oſtende, & KHunc famulum tuum iliwte,
N. à peccatis omnibus cxuas, & à dæmone, qui econl d
eum terquet, potenter eripias. Per Dominum N
nos-

Nunn

Z
6 6
uttunt
atkihmt

1

Munckenan *
tmiſttoet
lunpſtank.
Gmitangn

Hiubeien
ige
r Wentre,
Btuun. An
tenrin
Conpſt ec
Ute Kokar

meonn 14

.
1

11
W .
cutcundee

tnitl

uloein

Dire,

Healar An

Leltmſn

Dn

Eenediétionum. FK2 5
noſtrum JEſum Chriſtum Filium tuum, qui te-
cum vivit & regnat in unitate, &c.
Aſpergens obſeſſum dicat:
Aqua benedhcta extinguat, & ſeparet àte N.
omnia de'monum maledicta. In nomine Patris †
& Filii & Spiritus ſanti T Amen.
Exorcizatio deæmoniaci manu ſuper eum impoſita.
Xtinguatur in te N. creatura Dei, omnis vir-
tus ab oli, per impoſitionem manuum nos-
trarum; nec non per invocationem iaper te om-
nium Angelorum, Archangelorum, Patriarcha-
rum, Prophetarum, Apoſtolorum, Martyrum,
Confeſſorum, Virginum, cunctorumque ſimul
Sanctorum & Sanctarum Dei. In nomine Patris
†& Filii † & Spiritus ſancti † Anen.
Oremus.
P Rotector noſter, aſpice nos, & hunc famu-
Llum tuum N. à malignorum ſpirituum defen-.
de periculis: ut omni dæ'monum perturbatione
remota, liberâà tibi mente deſerviat. Per Domi-
num noſtrum cc.

Exorciſmus.
Ud ibitis vos tartarorum dæmones? quò per-
getis? amodò enim deficietis, & absque fi-
ne peribitis. Menſa vobis quondam præparata
ſublimis, jam cibo caret, & vinum non habet;
& vos omnes famem patiemini veluti canes, & circui-
bitis civitatem noſtram Jeruſalem, Eccleſiam vi=
delicet ſanctam, quam cæleſti tritico abundare,
ac ſuaviſſimo torcularia noſtra vino deſuper re-
dundare conſpicitis. Sapientia enim Dei miſcuit
in ea potum, & poſuit nobis menſam ſuam. Ve-
. rum-

526 Theſaurus
rumtamen, quod vos miſeros validiùs cruciare
non deſinit, hoc in primis eſſe videtur, quòd ob
veſtram ſunerbiam indigni cæleſti convivio e-
viſtimati eſtis, ac vices veſtras mutavit Altiſſi-
mus, panem Angelorum largiens, & cibaria mit-
tens nobis affluenter. Ecce igitur, ́ Dei defec-
tores, ecce appropinquavit jam cxitus veſter.
Quid ergoò inter nos commorari quæritis? cur
Eerg à nobis declinare non feſtinatis, maligni
ſpiritus, & præcipuè ab hac Dei creatura N. om-
nes vos cur longe abirc cunctamim, qui teme-
rarie illam occupare, veſtraque obſtinatà nequi-
tia continuò torquere, atque infeſtare auſi eſtis?
Nonne quod Altiſſimi ore pronhunciatum eſt, Mehebin
percipitis? Qui acceſit ad ea, quæ conſecrata ſunt, in getonte
quo . immaunditia, peribit coram Domino? Jam iſtius Aohvon
anima ad imaginem Dei effecta, multoties An- Mhonmne
Florumn eſcâ nutrita fuit: jam ſæpiſſimè de cælo jecont
ominus in terram deſcendens, domum ipfius, ſonectof
ac pectoris tectum dignatus eſt habitare: tu ve- muncten
ro, ſociique tui peſſimi, ac maledicti, ejecti de Mytepuen
Paradilo „& ab hominum, Angelorumque con- Monmon
ortio perpetudò disjuncti nobiſcum commiſcere ibicer
Vos ipſos non erubeſcitis, ac ſanctum, Deoque ohore o
ſacrum, & benedictum, veſtra fætidiſſima præ- Wnonmon
ſentia, vel imbecilli virtutc profanare? Quo- (ſcaenin
modo ergò huc intraſtis non habentes veſtem unen, e
nuptialem? Maledico igitur vos omnes ſacnile- lllonen.
gos †Tnomine cjusdem Dei Omnipotentis, Pa- ihrin
tris † & Filii † & Spiritòs ſancti † qui hanc creatu- uſctüfen
ram ſibi in juſtorum ſegregavit partem. Exor- ſorf

gertiam
N oe 1
Vuont. b
KXprecy
eremel
dohſeuinn
bis, noln,
cepto, dl
conctai
ipnonuene
eCoten
Cieinclety,
minorenn

—

cizo vos † conjuro vos fiagello † & alligo vos Ghnnn
per

8
1

Bénedictionum. 52 7
nlin per potentiam Omnipotentis, qui vos extermi-

navit, atque juſtiſſimè à Sanctorum communio-
ne ſejunxit. Ejicio vos † Dei, & Ohriſti poten-
ni tià, & præcipites detrudo in tenebras cxteriorés:
en Aden ac per eandem potentiam vobis firmiſſimè man-
GuA do obſequi mihi miniſtro ejus in omnibus, quæ
mand vobis, nomine ipfius, injunxero † & ſub hoc
uIis præcepto, non tantum vos ligare cogito verèm
8 & cunctas illas otenztlas quæ adverſantur, aut
Hicnnit repugnaturæ ſint mandatis Altiſſimi, per mesa-
mm,as cerdotem ſuum, atque miniſtrum indignum,
obhimim. Vobis indictis, atque indicendis; ſive ſit poteſtas
Graid hominis, ſive mali angefi, quomodolibet hoc fa-
mmmme cinus perpetrantis. Inſuper, eàdem mente, nunc &
unſntiſr ſemper ego ipſe, eàdem Dei potentia, atque Virtu-
e te, diſſolvofomne maleficiumſi interſit) omne li-

V
EMlerar a
ml, A.
TPeit

Nlanus amen, omne pactum, atque nequitiam, quomo-
ee docunque conſtructam: & hoc eodem præcepto
NNNe VO connecto, ſi pertinaciter agatis, ſub pæna gra-
icin v viſſima incrementi, veſtrorum cruciatuum, om-
niumq; repugnantium, uſque in infinitum, de mo-
mento in momentü ad mei nutum. Præcipioſigi-
n tur tibi, qui es caput ſpirituum nefandorum, hoc
in corpore commorantium, ut tuo nomine, ac
cæterorum omnium, debitam præſtes Sacerdo-

. ſe,
. i
ſeTIII.
AM

. *
pen
—ʒ KTII

„,„ 1 C

4
aneNt
N

1n , ni obſequentiam, ob Dei gloriam, proximi hujus

levamen, veſtrorumique infernalium æternam
confuſionem. Impero vobis in virtute cæles-
ytis hujus, & Angelorum panis ut cedatis. Man-
„do vobis † per potentiam Corporis Chriſti. Ad-
ſtringo vos † ad obediendum per ſubſtantiam
eleſtis hujus, ac Divini pabuli, & in nomine ack⸗
mira⸗

528 Theſaarus

murabilis, ac venerabilis Evchariſiæ Sacramenri: M
quam adorant Angeli, venerantur Archangeli, Melbh
& absque fine collaudare non deſinunt. Veidm,
attendite jam, tartarorum belluæ, quid Apoſte-
lus Paulus, divino dictante ſpiritu, de auguſtiſſi-
mo hoc cibo enarrare aggreditur: attendite, &
contremiſcite potentiam Salvatoris. Ego enim
accepi à Domino, quod & tradidi vobis: quoniam Domi-
nus YEſus, in quæ nocte tradebatur, accepit panem, Do-
minus JEſus inquit: ò admirabile nomen! ò no-
men ſuper omne nomen! Poteſtas igitur Altiſſi-
mi hæc eſt; manus Dei, & virtus eſt, quæ tangit,
omnipotentis. Quod opus igitur producturam
putatis illius dexteram? Is enim, qui tangit, JE-
ſus eſt, Deus admirabilis eſt, atque terribilis val-
de; qui inſuaul & homo eſt verus, in unius ſin-
gularitate perſonæ; à quo admirabilia ſolum ef-
ei poſſunt in cœlo, & in terra. Hic eſt ESUS,
Altiſſimus ſuper omnes deos: Judex à Deo Pa-
tre conſtitutus vivorum, ac mortuorum: Hic eſt
IEſus, cujus nomen eſt admirabile in univerſo
terrarum orbe. Hic eſt Eſus, qui regnare dici-
tur in æternum, & in ſæculum ſæculi. Hic eſt

JEſus, cujus imperio ſuper vos duriſſimos pec-

catores, ignis, laquei, ſulphur, & procellarum

ſbrimn indeficienter pluit. Hic eſt Eſus, qui iræ
ſuxæ ſgita potenter emittens, diſſipabit vos.

Hlic e

JEſus: nobis vindictas tribuens, ac tarta-

reos populos veſtros potentiſſumè nobis ſub-
dens. Hic eſt JEſus, qui exultavit veluti gigas, ad
currendam viam à ſummo cælorum habitaculo.

Hlie eſt Eſus, ſcutum, veſtrum, O dæmones,

6

gla⸗

umn, 1

Cauc. 11
Uvetbo
is Vittus
Uu pelli
Pomn, eſu
m, Keß
8. He d
ANlkun an
W ONNien
Illnn e.
Iulle ſu⸗
en,
urorſur,
A; end
tAei,
fetnipott
Hencenzar
Inofrum
elt Eiu,
Mreclcitu
RMosotba
lent uperg
1uatri
dOtent
Uin Hnch
Abglegen
eſt

Beneditctionum. F 29
m gladium, ac bellum fortiter confringens, quod
ne contra eum lucifer Princeps Veſter tentare auſus
enn ſ. fuit. Hic eſt Eſus, refugium noſtrum in tribu-
ed larionibus, quibus vos dæmones nos torquetis
,E undique. Hic eſt Eſus, Unigenitus Dei filius,
N cujus verbo cæli frmati ſunt, & ſpiritu oris ejus
und omnis virtus eorum ſtabilis eſt effecta. Hic eſt
ma JEſus, peilima veſtra diſſipans conſilia, contra —
uu ipſum, ejusque fideles ad ſui Conditoris imagi-
Mene nem, & reprobans cogitationes veſtras perver-
NnnA fſas. Hic eſt Eſus immittens Angelum iuum
Gae ſanctum, atque perfestum, in circuitu eorum, qui
TYüm eum formidant, & eripiens eos de manu veſtra
tngt. . duriſſima- Hic eſt )Eſus, cujus oculi ſuper juſtos,
uetmbiut auresque ipſius ad eorum ſunt preces intentæ.
,nui Hic eſt Eſus, cujus vultus teriibilis eſt valde
hinbme contra vos ſuperbos, ac ſemper nequitiam effici-
HcctAl, entes; ut perdat de terra memoriam veſtram.
uD Hic eſt Eus, ſervorum ſuorum animas de ma-
uNE nu inferni potenter redimens. Hic eſt )Efus, ab-
Dhnus brehendens arma, & ſcutum, atque in adjutori-

ün um noſtrum contra vos dæmones cxurgens.
HEic eſt Eſus, apud quem indeficiens vitæ fons

.

1lecel,

manare dicitur; & cujus lumine videmus lumen;
quò vos orbati fuiſtis in æternum. Hic eſt Eſus,
ſedens ſuper altitudinem Cherubim. Hic eſt Jx-
ſus, quaſt vir pugnator adversus vos; quoniam
omnipotens nomen ejus. Hic eſt Efus, magti-
fſicus in Sanctitate, terribilis, atque laudabilis;
faciensque admiranda prodigia in cælo, & in ter-
ra. Hic eſt Eſus, cujus nomen, Dominus Al-
tiſſimus in toto terrarum orbe. Hic eſt] Eſus ſua-
Vis,

530 Tbeſaurus
vis, & mitis ac multæ miſericordiæ omnibus, qui

invocant illum. Hic eſt Eſus, ac Deus virtutum,

qui facit ſuper nos ſienum! in bonum, ut vos

invidi alpicientes, confundamini. Hic eſt JEſus,
qui deprimit ad ima, ſicuti vulneratum, Princi-

pem veſtrum luciferum, ſuperbiâ tumidum. Flic

eſt ) Eſus, cunctas numerans cogitationes veſtras,
ac ſciens vVanas eſſe. Hic eſt Eſus, ante cujus

conſpectum præcedit ignis, inflammans in cir-
cuitu omnes vos adverſarios noſtros. Hic eſt
JEſus, Deus, & Dominus, fortitudo noſtra. Hic

tandem eſt Eſus, cujus virtute, nomine, arque

potentià ego indignus Sacerdos, atque miniſter,
lterum vos aſpides ſurdos conjuro † ut omni fal-
- . . . A . . — .
lacia, atque obduratione remotà, mihi Eſu mi-

temperetis, hinc recedentes, nec amplius rever-
ſuri, &. Exorcizo igitur vos! Per tot nomina,

tan tasque Chriſti Eſu Salvatoris ac Redempto-

ris humani generis, potentias, & Virtutes, quas

inter innumeras alias recitavi. Urgeo vos ad o-
— 1l⸗ 2 A C .
bediendum, eadem mente, formâ, conditione,

atque ſub eisdem pænis ut ſuprà. Coarcto vos †
millies, verbis Eiu, Dei fili Omnipotentis; &

in virtute ejusdem accipientis in manus ſuas pa-
nem, ad mirabilia pro nobis de ſua diviniſſima car-

Cmett I
atfe
oltbon
Pnof
pen
UnEmmm
VNdolumn
„Dmnepl v
peſuunt
eAblter ge
Verbuun, e
IMuctor,
immelnor

(, Den

niſtro cedatis, obediatis, atque in omnibus ob-

.

ne operandum; ut omnes moras præcipitetis, 6

rebelles, ⅛ peſſimi, ſceleſtiſſimi, & mea exe-
quamini mandata, nomine Omnipotentis vobis
injuncta. Iſte denique Eſus Adonai vos liget †

Iſte Eſus Otheos vos proſternat † Iſte Eſus A-

thanatos vos acriter cæ dat † Iſte ) Eſus Iſchyros
M vos

/ 1 . .
1.

rerincuen
ſerunn,0
Mlamtilin
cuminit
I ſuda ten
en: Kg

AUgdei

procnor
I Verbumn

Aolkret a

„

. M Benedictionum. 521
Aln vos debilitet, † Iſte Eſus Homouſion vos con-

I demnet † Iſte Eſus Tetragrammaton vos com-

4

uen primat † Iſte) Eſus Agla vos fuget Iſte Eſus El
. cht vos comburat † Iſte Eſus Eloim vos conveniat †
an IIte JEſus Eloa vos confundat † Iſte] Eſus Agyos
wrullan vos diſſipet Iſte Eſus Icho và vos terreat † Iſte

uone. IJEſus Emmanuel vos dilaceret † Iſte Eſus Sy-
W,I mandolum vos exorcizet † Iſte Eſus Alpha &

dnme Omega vos comprimat † Iſte Eſus Nazarenus

Ih. vos peſſundet † Iſte Eſus, ex Maria Virgine mi-
NE rabiliter genitus, Vos conterat † Iſte IEſus, Dei
une,. verbum, vos premat † Iſte Eius Sacramento-
enm rum auctor, fidei Pater, ſalutis dipenſator, gra-
ofucmk tiarum elargitor, Deus verus, Deus unus, Deus
nIIHuIn caro, Deus Omnipotens, vos ad fugiendum po-
nonmbne tenter inducat.
CNiIe Verum, ſpurciſſimi, à invidi, immenſam &
I præſtantiflimam JEſu charitatem animadverxti-
rmo tec: dum in illamet noctis hora, in quâ aà nequiſſi-
W mo Juda tradi ſe agnoſcebat, accepiſſe dieitur
UErod pPanem: & gratias Deo Patri agens, fregiſle, de-
an diſſeque Diſcipulis: cum videlicet vos maledicti,
CHW. cor proditoris inſtigabatis, ut Dei ſilium, Alxiſſi-
nes mi verbum, Agnum innocentiſlimum impiis
nul venderet Jud æis, utque Sanctus Sanctorum mor-
dinim. ri daretur; tunc, tunc potiſſimum ipſemet ſe no-
Snin. bis ſub panis, & vini ſpeciebus ſemetipſum trade-
d Te feſtinabat. O ſumma Dei benignitas? 6 II-
u beralitas Redemptoris, ad omnia ſe nobis præſ-
tat, cum nos ipſi inſtigatione veſtrà peſſimà,
i e⸗. drxmones, præſtemus ei mortem. Sive igitur or-
n nari velitis (ait ipie) ornatum meum accipite;
el⸗ . IL 2 lſive

5 . 7 . .

ſive armari, arma mea, ſive indui, veſtimenta mean

ſive ambulare, viam meam; ſive hæreditatem
poſſidere, hæreditatem meam, ſive patriam in-
gredi, civitatem, cujus ego ſum artifex, & Crea-
tor, ſive domum æddiſicare, in tabernaculis meis;
ſive veſci, menſam meam, imò & meipſum vi-
vum: eorumque, quæ ipſe præbeo, mercedem
non exigo. Quid huic æquale ſit largitati? Ego
Pater, ego frater, ego ſponſus, ego domus, ego
veſtimentum, ego radix, ego fundamentum, ego
altor, & cibus. Quidquid vis, ego; nullius indi-
geas, ego quoque ſerviam: non enim veni mi-
niſtrari, ſed mimſtrare. Imò & tunc ipſe vitam
propriam miniſtrabat, cum-vos dæmones illi
mortem per manus iniquorum veſtrorum para-
re non ceflabatis. Referri cogebatis ei per prodi-
torem mala pro bonis, odium pro dilectione,
maledictionem pro benedictione, vulnera pro
ſalute, ac tandem pro vita, morte turpiſſimà ut
ille damnaretur, ſuaſiſtis judæis. Nox iſta, nox
perennis, perpetuis perfuſa tenebris fuit vobis in-
feliciſſimis: ſed lucicdhſſimis circumornata ſplen-
doribus perpetuò luceſcet nobis; dum, juxta
Sophoniæ Prophetiam, fidelibus ſuis Dominus
præparavit hoſtiam ſempiternam, illosque ſan-
ctificavit: dum Angelorum Dominus, & Orea.
tor carnem ſuam, panem de cælo verbum largi-
