tabiles conditi fuiſſent, tamen Deo ſuo firmiter
Rr 4 adhæ-

632 Theſaurus L
adhærentes, illumque magis quàm ſe ipfos a-
mantes: in ejusdem veritate ſoli permanere,
quàm veſtrorum exemplum ſequi malue-
runt. G .
Exorcizo vos, nefarios ſpiritus † per ſubli-
mium Dei ſpirituum gratiam peculiarem, divi-
na eis largitate collatam; ut à ſtatu beatitudinis,

in quo ſunt, in deterius mutari non valeant.

Dum vos, miſeri, è converſo perpetuò incorrigi-
biles, de malo in malum ince lanter ruitis; quia
initio peccantes à ſummo bono receſſiſtis, nec
veſtrum voluiſtis ſervare principatum. Hinc for-
ſitan factum eſt, ò cælorum apoſtatæ, quòd veſ
trum Angelicum lapſum in ſcripturis non inve-
niamus expreſſum: ne videlicet ſcripturæ man-
daretur, quod emendari non poterat.
Adjuro vos, ſpurciſſimos ſpritus † per nuncio-
rum Altiſſimi firmiter apprehenſam Dei ſui veri-
tatem; ac ſe ipſos ab eo creatos agnoſcentes, non

ſe æquales creatori exiſtimantes, ſed cxinanitionis

Virtute utentes, infimum Dei opus ſe eſſe incun-

ctanter confeſſi ſunt. Vos verò, vos ſuperbiæ

Paſentes „veſtrorum apoſtaſiæ auctorem non
abentes, totius erroris principes fuiſtis: cum,

videntes à ſummo omnium conditore vos non

mediocris potentiæ effectos fuiſſe, auſi eſtis divi-

nitatem præſumere, ac proprio arbitrio omnes

niſterio impie recedere. .
Exorciz vos, turpiſſimos ſpiritus † per beato-
rum ſpirituum liberum arbitrium, quo incorrup-
tam, integram, quam à Deo acceperunt natu-

vos cum principe veſtro lucifero de Dei mi-

yſeryt

Dpriurm
iani con⸗
Jolentian
aperen
Honque
ctiusetat.
Codjur
lektumpe

do in ve

ſelloven⸗

Vtrcelone

ſemuseun
vetentret
1,1 im⸗
t, necab
lunt: ſon
bluntreye
Clkepltie
Acror
Uun ſointn
lo, donn
Deuin gon
ellume⸗ Iu

(inisconun

ſertitarkfl
Onlentient

oebeyel

te lecoon
en vot
tionline

Wlan

ſe

dam
turbenne
niNon ier
Penbier
Nnnit 4
arlili t
Im Hr
e eſe
bonime⸗
Tpurnme
.

m
mocnkn
Qcinnit

Gleckin

N M
ceNnn
ſulne
ore fa
t Mchn

hmneD

eN

N⸗

Kne
enlter

Benedictionum. 633

ram, ſervare, divinésque caracteres atque in

Dominum effectorem ſuum benevolentiam
imitari conati ſunt: contra veſtram, ô perſidi,
inſolentiam; qui propriâà malitià divinam lucem
ſuſcipere nequiviſtis, & tenebræ effecti eſtis, à
priorique ſorte excidentes, quia adid, quod de-
terius erat, concurrere voluiſtis.
Conjuro vos, damnationis ſpiritus † per cæ-
leſtium potentiarum, primævo ipſorum exor-
dio, in verum ac ſummum Deum liberam con-
feſſionem; cùm, luciferi impellente nequitia, ut
anteceſſori eorum, ac Domino invidentes, ad-
versus Deum, qui eos benignè effecerat, rebel-
lare tentarent: etſi indifferens eſſet arbitrii liber-
tas, à prima tamen virtutis gratia non diſceſſe-
runt, nec à boni, lucisque indultore elongari paſ-
ſi funt: ſicuti & vos peſſimi ejus ſectatores, qui
voluntate perverſa in malum proruentes, æterna
conſepulti eſtis malorum caligine.
Adjuro vos, perverſos ſpiritus per ſummo-
rum ſpirituum illuminationem, quàâ verum à
falſo, bonum à malo diſcernentes, Deum ut
Deum gloriſicare conati ſunt; ac perſuaſioni
peſſimæ luciferi aſſentire renuntiantes, Beatitu-
dinis donum potiri meruerunt. Vos autem per-
Verſitatis filii, qui eidem fallaciſſimo duci veſtro
conſentientes, de beatis, miſeri effecti eſtis; a-
deoque veſtra excrevit miſeria, ut vos cum illo
nec recognoſcere, nec miteſcere valeatis. Cum
tamen vos anteaà conſiderare oporteret, in minis-
trandi ordine veſtram conſtitutam fuiſſe Angeli-
cam ſubſtantiam, non dogmata præſcribendi:

634 Theſaurus
& periculoſum ſanè eſſe non in eo quemquam Gve Vl
ordine conſiſtere, in quo collocata eſt à ſummo. tcondd
omnium ordinatore, ſed ea, quæ ſupra naturam iumand
ſuam ſunt, aggredi. = S ler velte
Conjuro vos, infſeliciſſimos ſpiritus † per cæ- s 20e0
leſtium virtutum contra vos cælorum apoſtatas 1o Deo
in ſublimi conflictum, ac certamen: cùm vide- (usgve
licet præfatus dux veſter nequiſtlunus, quamplu. aſeedu,
res infra ſe videns ſprritales potentias (quippe (Acohont
cùm in paradiſo Dei præſtantior eſſet cognitione ccreſtudn
myſteriorum cgleitum vana inflatus elatione, ſecumuns!
Deus dici voluit: Angeli verò ſancti, contra ip- (Mαα½
ſius ſuperbiam fortiter obſtantes, Deique nomen (iprer ihli
excellentes, ipſius, ac veſtra pariter ruperunt ela- in agen
tionis cornua à ſummis cælorum ſedibus, ipſo- porni
rümque conſortio vos turpiter evellentes. miingpe
Conjuro vos, invidos tartarorum ſpiritus ? per neyien
Angelicarum poteſtatum jubilum, ætitiam, atque idicun
in Deum gaudium; quando videlicet fortitudine iſ
gratiæ, à Deo obfirmati, ſuum erexere vexillumn; (Condor
atque per divinitatis gloriam feliciter pervagan- lucbei
tes, immenſum illum beatorum orbem reboare morumb
fecerunt, dicentes: Quis ùt Deus? quis àt Deus? vo- m, poſt
bis autem miſeris umdique lugentibus, ejulanti: n
bus, gementibus, deſperantibus, luciferumque Ummreien,
veſtrum more paraſitorum, apoſtatarum, ac per- Abarichen
verſorum ſatellitum glomerantibus, in profun- iaternz
dum ſuperbiæ barathrum, ictu oculi, miſere ᷣm
corruentibus, atque æternis ignibus concreman- Comnel
tibus. . ollatis
Conſjuro vos, maledictos ſpiritus † per ſuper- im
narum potentiarum in Deum ſuum quicten ae den
in-

6

R

nen: Cnnt
n n
nn
gomme
uuthun
, rei⸗
elne onen,
Genmretr
bu g
lon.
nhinutr
Gruntn
afonnen
Ceſeln
Nhenttn
ttre
lem:
Dl

l

Ga

.

tt

o⸗

1e. e
en

H

Benediclionum. 635
ſinceræ voluntatis amplexumilli liberè libentius-

que conquieſcendo; omni prorſus ſuorummet
exiſtimatione ſecluſa: cùm, e convero, propria
lucifer veſter arrogantia, motus, ſeipſum conſpi-
catus, adeò ſpecio æ ſuæ conquievit naturæ (ex-
cluſo Deo) ut ſupernæ beatitudini conſcquendæ,

ſe ſuasque vires latis eſſe confiſus eſt; ac vos ipfſi⸗

us aſſeclas, Varüs ordinibus, non impellendo,

ſed cohortando, ejusdem criminis conſimiles ef-
ficere ſtuduit, cunctôsque in æternam perniciem
ſecum unà pellexit. =ð J
Conjuro vos, damnationis ſpiritus, ut ceda-

tistper ſublimium illam Angelorum potentiam,

vim, atque virtutem, quà mediâ Deus ipſe om-
nipotens & excelſus, vos cum impiiſſimo veſtro-
rum principe catenis ſempiternæ caliginis duriili-
mè ſepiens, ac vinciens in extremum ſervan-
dos judicium, in tartarum præcipitari manda-
Coarcto vos, nigerrimos ſpiritus ut fugam
ab hac Dei creatura ſtatim arripiatis, per electiſ-
ſimorum Dei ſpirituum beatitudinem, & glori-
am, poſt præfatam cum lucifero luctam, ipfis
ab Altiſſimo elargitam: cùm videlicet veſtro-
rum refugum Angelorum exercitum præcipitem
in barathrum datum fuiſſe compertum eſt, atque
in æternæ damnationis chaos validiſſumè imer-
ſum.
Compello vos, teterrimos ſpiritus ut veſtram
emolliatis duritiem per Angelorum bonorum

juſtitiam, & veritatem: ad quam videlicet (ut

in Deo) ſtabiliter, atque immobiliter ſe con-
ver-

63 6 Theſaurus

vertentes, ſemper juſta, ſemperque vera appe-
tere non ceſſant. Contra veſtrum, perverſi
dæmones, inſtitutum, qui à Dei rectitudine ‚ac
vVeritate liberé abſcedentes, numquam falla,
numquam mendacia proferre at que operari fati-

gamini; ut, etiam ipſum hominem poſt ea abire
allicientes, à recta cælorum ſemita, quæ ad Deum

Vverum ducit, aberrare faciatis. =
Conjuro vos, miſerrimos ſpiritus † per Ange-
lorum cæleſtium amorem, atque in Deumſu-
um ſuper omnia ardentiſſimam dilectionem; ob
perpetuæ mortis cauſam, a quo, ſua benignitate,
ipſos reparaſſe pro certo ſciunt. Qùm vos, in-

gratiſſimi, vos duriſiſimi dæmones, vice verſa,

contra Deum veſtrum, Deique Filium quotidie
graſſari non ſatiamini, eumque virulento odio

inſequi: quin etiam & adversùs humanam ſpe-

ciem, ad ejusdem efformatam imaginem, ma-

ligno livore, malorum ſemina jactare non deſi-
ſtitis. Vix enim primo homini auram ſpirar ti

promiſiſtis, ob præceptorum Dei inobedientiam,
lſam divinitatis præbere Majeſtatem; Vos Cai-
no juſti Abelfratris ſui necem ſuggefſſiſtis. Vo-
bis graſſantibus, perſequutus eſtIſmael Iſaacum,
Eſau jacobum, Pharao Israélitas, Saul Davidem,
HypocritæProphetas, Gentes judaicam gentem,
ac denique pios impii: quoad usque Ohriſtus ad-
veniens, etiam contra ipſum, omnium homi-

num genera veſtris mendaciis excitare auſi fuis-
tis? donec ad interitum perduci eum aſpexis-

11⁵

ta

L Conjuro vos nefandiſſimos ſpiritus per ſan⸗

1 Aqae
landl
te cln
non c
nacreaii

ubantes:

ntantin
ſeruun, u
Aommidl
eiſele⸗
(xo nor
Crcepligt
0miciium
lus MNrjele
Amunſon
SSnus
lenn vs,
0in denl
tn.
Mpero
lrum
corat
mmo om

Um; Dei

rolzicer,

A contin
Idere 0
Mit
e conte

e Nee

Uote

ufel
zithan
conen
lengen
1
eſetn,
ngndllt

nd n
mNAre.

in tlt
Wehnt
Cbecunt
n

lni

nen

Nlln
line

l

Benedictionum. 637
Gtarum illarum mentium in cælis tranquilita-
tem, atque in Deum ſuum ſecuritatem: cùm
certiſſimd ſciant, ſe nunquam ab æterna illa feli-
citate caſuros. Dum vos, infeliciſſimi, qui ves-
tra non contenti gratuita dignitate, quam ex di-
vina creatione habuiſtis, Deo ſimiles eſſe affec-
. . 7 N——e 4 . . X
taſtis, Deique verbum e ſua Majeſtate impiè de-
turbantes: quare divino judicio factum eſt, quòd
non tantùm, quod volebatis, aſſecuti non eſtis;
Verùm, ut etiam præcipitati e cælo, in infernum,
à ſumma dignitate ad extremam ignominiam at-
que infelicitatem meritò cecideritis.
Cogo vos, pertinaces ſpiritus, meis obedire
præceptis † per cæleſtium ſpirirtuum perpetuum
domicilium; quod eſt domus Dei, ac divinæ
illius Majeſtatis habitaculum ſempiternum: de
qua manſione dictum ſcitis: O Irael, quam mag-
na eſt domus Dei, & quàm ingens locus poſſeſſionis ejus!
quem vos, damnatiſſimi, ob veſtram ſuperbi-
am, in denſam, conſtrictamque mutaſtis caligi-
nem.
Impero vobis,, ſpiritus turpitudinis † per An-
gelorum prædeſtinatorum in cælis aſſiſtentiam,

ac coram Altiſſimo perpetuam manſionem;

ſummo omnium conditori alacriter miniſtran-
tium; Dei Patris faciem continuò contemplan-
tium, Deique Filii vultum ſummo cum appeti-
tu proſpicere cupientium. Quid namque eſt, alas
ſuas continua expanſione ſuper propitiatorium
extendere Cherubin, juxta Probhetarum pro-
nunciata; niſi omni in loco, omnique tempore
divinæ contemplationi, & inſpectioni ſummæ
Ner in⸗

628 Theſauvus L
inhiare, & ejusmodi ſtudio vel deſiderio ubique
inſiſtere? certè emim aves cum volare volunt, a-
las ſuas expandunt. Summi etemm boni con-
templatio, & virtutum certiſſima comprehen-
ſio, Angelorum theſaurus eſt. Vos autem con-

verſo, qui primum veſtrum amiſiſtis domicilium,

Dei Patris, Deique Filii conſpectu orbati fuiſtis
& ſi quando coram Altiſſimo ſiſti vobis permit-
titur, nequaquam ſanè velut coram placido ac
miti Domino; ſed tamquam in conſpectu irati
Judicis, qui aliquid ſecundùm juſtitiæ ſeverita-

tem, ac rectitudinem exequendum, ſit manda-

turus. Quinimd mitti dicimini ad miniſteria for-
dida, in quibus Deus iram ſuam adversùs Vaſa
iræ declarare decernit: ſcilicet, ad nocendum, ad
malosque perdendum.
Urgeo vos, rebelles ſpirirus † per Angelorum
bonorum erga Dei creaturas proclivitatam, ut

ſuo eas alliciant creatori, eique bona, tamquam

à bonorum fonte, communicent: amant enim
Angeli, qui ominum ſuum diligunt: dum vos,
invidi deæmones, ſic in malo confirmati atque
obdurati eſtis, ut inſtaurationem nequaquam ſpe-
rantes donis, quæ per naturam habuiſtis, abu⸗
timini, atque ad malum contra Peum & homi-
nes ſemper convertitis. Hinc bonum impedire
nitimimi, excæcantes, impellentes, malosque ad
malè agendum ſemper juvantes. Hinc certum
eſt, vos diabolos vobis ipſis, non nobis eſſe ma-
los: nos enim, ſi velimus, plura etiam commoda
per vos, berch veſtrorum nequitias conſeque-
mur, vobis adhuc invitis, òimpu, ac penitus e-
nuen-

atbusz

etga b

vorc¹0
Prucn?
ſtjucicn
n & t
Uiſuppera

Crucn b

Plernique
Adve con
tudinem;:
Genosnnt
Monen,
Umpatons
Tckun et
Utes Chric-
ſti hucA
ltplcsu
usucab
imumlal
nänie
1 guldem.
lco mit
loninda,
tiztentat
Uet.
Acirore

unſoni

I Duum
Aultz
chellene

iſclumn
nm)un
Olheitn
ſitr tten
,Knnd
Ulenttor⸗
leni in
entun 1

Moron
lenen
nmn
Uen

Benediclionum. 639

enuentibus; quod eſt profectò mirabilis atque di-

vinæ erga nos bonitatis compendium.
Exorcizo vos, ſpiritus nequitiæ per illam An-
gelorum gloriam „longe ampliorem futuram
poſt judicu diem; cùm undique ipſi conſumma-
tam & znregertinam accipient beatitudinem,
cui ſupperaddi nihil poterit. Amplificabitur enim
corum gloria ob Chriſti gloriam, tunc mortis
infernique triumphatoris: & etiam ob plenam,
atque communem ſanctorum hominum beati-
tudinem; ad quos non ampliùs in terram cuſto-
diendos mittet. Ad veſtrorum peſſimorum con-
fuſionem, ô perverſi ſpiritus, qui tunc temporis

damnationis vinculis, ignibusque ſempiternis

addicturi eſtis; ut vos ipſi lamentabamini, di-
centes Chriſto: Quid tecum, & nobis, 7Eſu Fili Dei;
veniſti huc ad cruciandum nos ante tempus? inſuper
multiplicabuntur ſupplicia veſtra, atque acerbio-
ribus cruciabimini pænis, ob dagir, quæ poſt
primum lapſum veſtrum, contra Deum, Deiq; o-
Peraimpis perpetraſtis, quoniam, etſi meruiſſe-
tis quidem omnes vos impii luciferi ſectatores
illicò mitti in tenebras exteriores; permiſit ni-
hilominùs vos Chriſtus in terra vVerſari: ne ab-
ſentia tentatoris, homines à victoriæ corona pri-
Varet.
Adjuro vos, ſpiritus obduratiſſimos per bea-
torum ſpirituum officia ac præclara erga creato-
rem ſuum miniſteria; ob quæ Angeli, id eſt Nun-
ci, vel Archangeli, id eſt, ſummi nuncii ſummaque
nuntiantes myſteria, appellari meruerunt; qui-
bus expediendis alacriter ac fideliter ſemper ſe ge-
. rere

640 Tkhejaurus
rere aſpiciuntur: etenim ſuo obedire Creatori,
ac promptè adminiſtrare; eumque indeficienter
collaudare, ut, unicum eorum finem, ſummo-
perè delectantur. Veſtrorum autem impiiſſima
tartarorum caterva, Angelorum nomen, offici-
um, ac beneficium, ctu oculi amiſiſſe jam ſcitis;
dum Dei ſedem appetere ſuper cæteros impiè au.
ſi eſtis: ac, vice verſa, ſpiritus tenebrarum & ca-
liginis, ſpiritus damnationis, ac maledictionis,
uno ore vocamini, ſpiritus contumeliarum, op-

robriorum, atque malorum , ſpiritus obſtina-
7 6

tionis, perverſitatis, & nequitiæ, ſpiritus horro-
ris, & turpitudinis, ſpiritus deſperationis, furoris,
& invidiæ, ſpiritus contumaciæ, proterviæ, & in-
conſtantiæ, ſpiritus odii, mœroris, atque doloris,
ſpritus confuſionis, ignaviæ, & contumeliæ, ſpi-
ritus miſeriæ, neceſſitudinis, & inopiæ, ſpiritus
ſpurcitiæ, abjectionis, & vilipendi, ſpiritus ne-
uitiæ, triſtitiæ, & fætoris, ſpiritus ſervitudinis,
Aultirie, & abjectionis, ſpiritus violetiæ, & rebel-
lionis, ſpiritus ebrietatis, torporis, & fornicatio-
nis, ſpirirus acediæ, iræ, atque Vvindictæ, tandem,
ſpiritus dicimini tartarorum, fontes malorum
omnium, dejecti de paradiſo Pei, de ſummo cæ-
lorum vertice, atque in abyſſi chaos, ob veſtram
ſuperbiam, & in Peum ingratitudinem, æternali-
ter ſecluſi.
Conjuro vos, ſpiritus malignos per ſancto-

rum Angelorum cum hominibus convenien-

tiam: fratres enim noſtri ipſi ſunt: ab uno, eo-
demque conditi ſumus effectore. Inſuper nos
omnes poſſeſſuros cum ipſis cælorum gloriam

uuIls.
nlcills,
um men
n, Calo
mn lation
un 1hice
Scichuemn
nederey
Incuamch
Rais
orum /un
eni i
nporeant
ite, Nil
epdione
ſos (deig
tlemtion
hnnbqu
llle ſe
Upumn po
Nentorumn!
AMlnitatis
len vill
cbilter:
Ube hon
laueiin
wmler;
oncule
Mpirtun
o co

ſpe⸗

te,

N

en n.
tehinin
dorni
len

Cerine

chmnt
lela
tlmnag
nultt
iuufone
Nn, Muric⸗
Ctie Kin⸗
gelao⸗
mmeigfe
r, ſin
füme
lenimms,
Knn
rm
Tanum

eled

Rale
—

Venedictionum. 641
ſperamus. Etiam una Angelorum eſcà nos nutri-
. —z . —.. . ..—. .- N 1 .
ri jam ſcitis, ò invidi, ſcripturà teſtante, quæ ait:
Angelorum eſcà nutriviſti pepulum tuum: & panem An-
gelorum mdànducavit homo: qui eſt Chriſtus, Dei ver-

bum, caro factum. Tandem in divinitatis con-

templatione convenimus, eundemque Pei vul-

feliciſſimi dæmones, nec aſpicere, nec eum co-
medere valetis, nec nobiſcum cælos aſcendere

un uam dabitur.

Ponjuro vos, inconſtantes ſpiritus † per elee-
torum ſpirituum à nobis hominibus diſparita-
tem; qua, natura excellentiori, loco nobiliori,
tempore anteriori, immortalitatis dono, vitæ
puritate, miniſterüi facilitate, ac certioris præmii
perceptione nos ſuperant. Licèt nos, econtra,
ipſos (Pei gratià]) antecellimus, Chriſti videlicet
redemptione, Chriſtique fraternitate: cuùm ip-
ſum, nusquam Angelos, ſed ſemen Abrahæ aſ-
ſumpſiſſe ſciatis: inſuper & commiſſorum cri-

minum poſt pænitentiam remiſſione; Sacra-

mentorum Dei adminiſtratione; & tandem hu-

manitatis Chriſti ſenſata in cælis fruitione. Vos
autem viliſſimos, non natur

a, ſed gratia incom-
parabiliter à nobis diſtare effecit omnipotens;

. uueleri bono, Dei gloria, Dei gratia, Dei Iætitia,

Deique viſione privamini, ac ſempiternis igni-
bus, miſeri, conglobamini.
Conculco vos, viliſſimos ſpiritus † per electo-
rum ſpirituum virtutem, ac robur, divinæ ſub-

ordinatum potentiæ, quo cæteris præſtare crea-

„ ,B . . -
turis pro comperto habemus: indefeſse in

tum aipicere ſperantes in patria; quem vos, in-
11

1

642 Tkheſaurus
adhærent omnipotenti, à quo nunquam, ut vos
ſtultiſſimi, receſſerunt. Idcircò ob illius robo-
ris præſtantiam, ſuum participantes vigorem, po-
tentes virtute, à divina ſcriptura appellari ſolent, ac
etiam potentiæ Dei, Deique virtutis Angeli: quin & or-
dines ipſi, in quos diſtributi ſunt, de ſublimi eo-
rum ineffabilique potentia teſtimonium dicunt:
puta, quòd Thronos, quòd Dominationes, quòd
virtutes, quòd principatus, quod Poreſtates ipſi
nuncupantur. Vôs vero tartarorum incolæ; l-
cèt ex edrum ordinibus confuſim e cæloò ad ima
dilapſi eſtis; quantò altius primò ſedem obtinuiſ-
tis, tantò profundius cruciamini. Etſi robur veſ-
trum in malum ſemper impendere cupitis, Deus
tamen Omnipotens vinculis vos detinet ſempi-
ternis; ut, beſtiarum more, ſacerdotalium ver-
borum fræno captos, ac ſacrorum myſteriorum
productione, pavidos vos ipſos oſtendatis.
Exorcizo vs, ſpiritus execrabiles † per Ange-
lorum cæleſtium ſuper vos cacodæmones præci-
puam auctoritatem, & potentiam, qua veſtro-
rum conatibus valideè reſiſtunt, contra vos pug-
nant, veſtrorumque furorem frangunt, convin-
ciunt, ac vincunt. Licèt enim omnes vos æqua-
les natura illis primum conditi ſitis; tamen, cum
veſtra facta ſit ſeceſſio, ac reprobi, ſponte à crea-
tore veſtro defeciſſetis, nec in Dei veritate per-
manſiſſetis; æquitatis ratio poſtulavit, ut in pec-
cati veſtri pænam, ſicut & reliqua dona, quibus
ornati eratis; ſic etiam vis, & potentia, qua præ-

diti fuiſtis, infirmaretur: & vobis boni Angeli, ut

& aliis donis, ita etiam viribus ſuperiores effice-
rentur.

.
, Vos
Snos;zin
xocolli
t, VOS
I.
Conyur
mig
n ei
Mus prote
um inbe⸗
uner &
rillinon
lelemher
lnt ite⸗
nostort
d eth nos
Ulipleten
cumulum
trinoniusp
rcamtibis
Uentüzin
uunbonice
Deratnern
Inpero
teedere,

—

Hecialem
leſlictert
WHummo
leins men

Urniei

pel

en gie.
Untlkn
Rbockan
forumnack
td
ſetencdhant
ibrtek
”Z
lenneknn
edorluane
ue
benern
Mlafſe⸗
rmoe
NNS

olune ut
u min
wnhen
1Dee,

Cuun⸗

aurn
0

terin

1
A

AII
D

Veunediclionum. 643
rentur. Et licèt contra nos homines veſtras co-
namini oſtendere vires, pro comperto tamen ha-
betur, vos fortes non eſſe, niſi quia nos debiles
ſumus; in eosque tantummodo, qui arma ſibi à
Deo collata abjiciunt;, & ſe ſpontè debiles faci.-
un „Vos poteſtatem Veſtræ exercere tyranni-
Conjurò vos, deſertores ſpiritus † per ſancto-
rum Anslorum erga nos fidelem cuſtodiam;
qui, etſi Deum ipſum ubique fidiſſimum habea-
mus protectorem, ad noſtram tamen ſublevan-

dam imbecillitatem, ſuos etiam miniſtros, &

numero & virtute vValidiſſimos ſpiritus, quaſi
præfidiarios milites, nobis adjungeré voluit; eos-
que ſemper adeſſe ordinavit, ut indefeſsè nobis
proſint, ut contra veſtrorum tentamenta, per-
fidi, nos fortiter tueantux, & protegant. Quini-

md etfſi nos illos ad noſtri cuſtodiam deputatos

inultipliciter offendimus, & offenſam negligen-
tià cumulamus; ipſi tamen, licèt à nobis frequen-
ter injurias patiantur, ſuſtinent, & compatiuntur
peccantibus nec minore circa nos utuntur vi-
gilantiâ; imò majorem exhibent ſolicitudinem;
cum boni cuſtodis ſit in fimis magis, quam ſanis
operam exhibere:

. .

Impero vobis; ingratiſſimis ſpiritibus hinc

recedere; per piorumi ſpirituum erga hominis

ſpecialem beneficentiam. Ipſi enim tamquam
Dei ſui creaturas: ac Filii ejus Eſu Chriſti imagi-
nes, ſummôperéè diligunt, diligenter inſttuunt, ac
interius mente illuminant; noſtrùm compati
untur miſeriis, nos conſolantur, nos ad bonumm
1 2 exhor

644 Theſaurus

exhortari non deſinunt, ad ſancta nos promo-
vent, preces noſtras ac gemitus ante Dei con-
ſpectum deferunt, ejusque erga nos munerum
gratiam fideliſſimi referunt; nos non minus
uàm ſe ipſi pio amore complectuntur, noſtram
diteupiunt ſalutem, & ut eam conſequamur, nihil
non agunt; de noſtrorum ſalvatione exultant,
noſtraque reſipiſcentià verè delectantur: &, e-
contra, ob noſtra crimina valdè, ſi poſſent, triſ-
tari videntur: ſciunt enim ipſi, ad ipſorum quo-
dammodo pertinere felicitatem, ut nos in locum
veſtrorum dæmonum deficientium, qui è cælo
in locum tenebrarum dejecti eſtis, ſuccedamus.
Vos verdò, vos totius invidiæ ac livoris fontes,
quèd JEſus Dei Filius noſtram mortalitatem,
non veſtram naturam aſſumpſerit, ſummoperè
doletis; quòd, ad noſtra reparanda crimina, ſa-
cramentalia inſtituerit remedia, vos ipſos diſcer-
Pa; quoôd in nobis quotidie operetur ſalutis
eneficia, crueminini; quòd ſua benignitate
noſtram operatus ſit redemptionem; quod nos
ipſos vocaverit, juſtificaverit, glorificaverit, ultrà
quàm dici poteſt, deſperamini; quòd tandem
nos, Dei gratia, per ſanguinem Filii ejus nobis
merita, glorificaturus ſit, æterno mœrore tor-
quemini.
Exorcizo vos, inobedientes ſpiritus † per An-
gelorum ſublimium promptitudinem atque ala-
critatem in Dei exequenda miniſteria ad homi-
num ſalutem pertinentia; nec non ad divina
myſteria hominibus propalanda; ut viſum eſt in
Abrahamo, in Lotho, in Jacobo, in Gedeone in
. am⸗=

de, dict

cclabeo,

pua Vn
lenn Apo
1lccletk,
Korumpe
Olnlnee vo
duckatmin

nr

ls ſaenexi
mmoneg hon
ig tbitpe
eu, Aal

Comjaror

iſtrorum
puinnatun.
Keendere,
Korbusge
Uechmtn
thomminen
enn cert
Miloci viit
litemnn,
ieh nunci
Kenlaſorn
Urtuorum
necione
iirrion
Pitianam

ucki bar

i Nmn
n nie
1 ICten
nne
ſecunn e
k,iln
utuirt
in, Cect
Aucten.
lnors lone
Nonlenen
1, mer
ouucinn
Toinar
wen ng
Grhand
, Cnd
nnenn
0 Nenn’

.

Benedictionum. 645
Samſone, in Davide, in Elia, Eliſæo, Esdra, Iſaia,
Tobie, Sidrach, & ſociis, Daniele, Zacharia,
Machabæo, Joſepho, Mariæ ſponſo, Mariãque

Deipara Virgine, in paſtoribus, in Chriſto, Mag-

dalena, Apoſtolis, cæterisque ſanctis viris. Cum
vos, ſceleſtiſſimi, Deo, ac Sacerdotibus, qui An-
gelorum perſonam, Dei gratia, induunt, & cujus
nomine vos exorcizant, vobis imperant, obedire
reluctamini: nec præſtò eſtis, niſi ad mendacia,
furta, rapinas, odia, rixas, contentiones, Vanita-
tes, ſeriiegin ‚blaſphemias, execrationes, deſpe-
rationes, homicidia, pertinacias, infamias, ſpur-
citias, libidines, ſtultitias, opprobria, crimina, ma-
leficia, & ad omnium ſcelerum genera nefandiſ-
ſima.
Conjuro vos, malos geniosſ per Dei cæleſtium
miniſtrorum humilitatem: cùm tam ſublimis
eorum natura, ut hominibus inſerviret, è cælo

deſcendere, urbem contemptiſſimam ingredi,

Paltorihus gratulari, ac ſimilia facere non eru-
uit: cùm tamen non propter ipſos, ſed propter
nos homines natum fuiſſe vominum ac Redem-
ptorem, certò ſcirent, nec eorum obeſſe celſitu-
dini loci vilitatem dubitarunt. Etenim ipſi nunc
quidem ruri, nunc inter privatos domorum pa-
rietes, nunc in templo, nunc in hortis, nunc in
accenſa fornace, nunc in carceribus, mincin

mortuorum ſepulchri nunc in locis deſertis ap-

Hafere dignati ſunt, nullà perſonarum diſcriminis
abità ratione: equidem Judæis, gentilibus,
Chriſtianam profitentibus fidem, mullieribus, vi-
ris, ſanctis, barbaris, nobilibus, ignobilibus, om-
3 nium-

646 Theſaurus
niimnque generum hominibus ſeſe ſpectandos
exhibuerunt; imèò aliquando ab homine adora-
ri reipuerunt. O Excelſorum ſpirituum man-
ſuetudinem! O vereè fortunatiſſimos nos, qui-

bus Angeli ſublimes, excellſi, cœlites, Deique mi-

niſtri hùmiliter inſerviunt, gratulantur! & in-
feliciſſimam veſtrorum fpirituum damnatorum
turbam! quæ ſempiternis caliginum detenta in-
volucris, ad lucem venire nusquam poteſt; ſed
nemorum, ſy Varumque horribilia antra, foveas,
cloacas, tetraque infernorum latibula quærens,
in tenebras ſemper latitat, malignorumque hu-
morum fætoribus inhæret; ut vos ipſi hoc cor=
pus occupantes, liquidò oſtenditis. Etſi quando
ad vetularum, ſagarum, magorumque veſtrorũ
nutus apparere coacti eſtis, monſtruoſas, teter-
rimasque irrationabilium animantium formas,
larvas, ſpectraque hortibilia frequenter induitis.

Adjuro vos peſſimos inferni ſpiritus † per fe-

licium Angelorum contra dæmones Eccleſiæ
oppugnatores certamen: dum Vos quotidie hu-
mano generi inſidiantes, repellunt, & conſtantiſ⸗
ſimè mala perpetrare impediunt: imd, ut in ter-
reſtri paradiſo, flammeo munitum enſęe Cheru-
bim miſſum fuiſſe credimus; ſic etiam in fori-
bus militantis Chriſti Eccleſiæ fidiſſima Angelo-
rum cuſtodia veluti animato muro, à Deoô deſ-
tinari certum eſt; dicente Propheta: Iumittet An-
gelus Domini in circuitu timentium eum, & eripiet eos.
Idcircò vos malitiæ fontes, quoties ſub hæreti-
corum perſonam in eam ingredi tentaviſtis, to-
ties procul expulſi fuiſtis, toties maximo cum den
e-

grcorft
nmntift
ſepoluit
Kotclo
CCidarora
le decofel
Unfocnnn

Vpiruchm

cujs

emmpiteme

Ganimo

un ejhu
tem mne
men eg
grei lautt
1ob ſan
1. Bcuj
eroreſ
mcngilo
krotcno
marum n
Ktbu ur
ſiis cumn
1lo, ſecſe
Conimro
rumpotel
rera De
Eiltanen
Bndei
lorci

l fin
Con 1
D
mdnn
luntthe
ehlann
Münri
Gplirh⸗

4 N.
dne ekon
ſruaſn er

enciunn
lbruufgt

4
Oe Rn

Noraitſ⸗

Kunr
untne
Ken
heun 4
Gv.

0

17

Benedictionum. 647
decore confuſi, terga vertiſtis, toties æternæ mor-
ti damnati fuiſtis, atque in tartarorum barathrum
conſepulti eſtis. .
Exorcizo vos, obſtinatiſſimos ſpiritus † per
candidatorum Angelorum pulchritudinem, at-
que decorem, omnem transcendentem mentis
configurationem: & vere veſtrorum oppoſitam

turpitudini, infernorum horribilia mon tra,

Ganjuro vos ſpiritus peſtiferos † per ſummo-

ad cujus aſpectum mors inſpectoribus ſequitur

rum Dei nunciorum numerum omnem exce-
dentem materialium numerorum commenſura-
tionem: de quibus dicitur: Millia millium miniſtra-
bant ei. & decies centena millia aſſiſtebant ei: & iterum
per Job ſcriptum ſcitis: Non eſt numerus militum

ejus. E cujus militia vos inſenſati, Vos ignavi, vos
deſertores ſpiritus, perpetuò ejecti eſtis, gratia-

rum cingulo privati, &&ẽů.
Exorcizo Vos abjectiſſimos ſpiritus per ſu-

ernarumn. mentium ordinem, & pacem in cœ-

eſtibus, ut legitur: Qui facit concordiam in ſublimi-

bus ſuis, cùm vice verſa, nullus inter vos ſervetur

ordo, ſed ſemper infernus Veſter diſcordias, o-
dia, rixas, horrorésque foveat ſempiternos.
Conjuro vos, beſtiales ſpiritus † per Angeli-
carum poteſtatum præſidentias in regnis, provin-
ciis, Eccleſus, cunctisque rerum generibus, pecu-
liariter à Deo deſtinatis ob eorum præſidium, at-
que tutamen contra veſtrorum iniquorum inſi-

dias, atque inviſibilia d'monum certamina.

Exorcizo vos, ſpiritus confuſionis † per Ange-
8ſ 4 les,

648 Theſaurus
los, Dei vindices, quos in apocaln revelatio-
nibus enarratos, ac deſcriptos e
dum ſanctus Dei piritus ad veſtrorum excidium,
ac perpetuum beſtiæ illius interitum, quæ ſata-
nam ducem veſtrum in Antichriſti perſona deſig-
nat, monſtrare intendit.
Adjuro vos, ſpiritus deformitatis † Per cælites
Dei miniſtros, veſtrorum dæmonum contradic-
tores ſapientiſſimos, debellatores fortiſſimos,
victores glorioſiſſimos, fugatores inclytos in

bello humanæ mortis, cùm rationalis anima,

Dei gratiaâ, per pænitentiæ lavacrum ſanctiſica-

ta, gidu mundata, naturali ſeceſſu in conſpectu

Altiſſimi præſentari neceſſe eſt, atque in ſinum
Abrahæ per Angelorum manus trans ortari.
Impero vobis ncquiſfimus ſpiritibus † meis
obedire juſſionibus, per ſanctas cælorum Virtu-
tes, quæ Dei ſui gloriam in ſublimi contemplan-
tes, Dei Filium ſub Evchariſtiæ Sacramento in
terris piiſſimè venerantur, ac ſacrificiorum ſo-
lemnitatibus, & laudibus jugiter aſſiſtunt: à qui-
bus & vos venefici, vos canes, vos infernorum
Iætidiſſimi ſues, teſte Apoſtolo, arceri jube-
Exorcizo vos, ſpiritus nigerrimi per invictis-
ſimos illos, ac cæleſtes Spiritus, quos ſacra ſcrip-
tura, tùm in veteri, tum novo teſtamento com-
memorat: quos Dei magnalia in terris perficere
aſpexiſtis; qui tandem coram Altiſſimi Majeſta-
te inceſſanter aſſiſtere dicuntur: è quorum felici
conſortio vos infeliciſſumi, vos miſerrimi longè
ſecluli eſtis.

B Con-

e jam ſcitis;

Conjuro
eſtumn
Dnlteriun
cdeſte dl
Acedunt
Coottti
enducn
abeige
COntIa
oppugna
Horci
Apcln
ipue ena.
ſegmumgl
Atermam
fudem co
Uitp Veſrr
Kete itan
Commo
Mgelorum
tum in⸗

ominumg.

Gemonumn

.
Exoreizo

Idlorum

Lodpife
Cbentbor

Urledes,

dinnidi,
euen 1
ulting

mas
Nnunl ,

Councant.
mufot
Cter cin
Coele n.
DW Atir
1 0
lvconeu

Ehenidum

mn.
h
CANñ
ninet
Nanmunt
ronm-
Alo
Cinene
N

Avoltn
Clumm’

Benediclionum. 649
Conjuro vos contumaces larvas † qer euncta
cæleſtium myſteriorum arcana, per Angelorum

miniſterium hôminibus propalata, ac fidelium

Eccleſiæ divinitùs oſtenſa; quæ longè veſtram
excedunt impii capacitatem.
Conſtringo vos, infidiſſimi ſpiritus, ad miteſ-
cendum † per Angelorum ſanctorum zelum er-
ga Dei gloriam & honorem; ſemper malo cul-
Pæ contradicendo, quod ex adverſo ipſorum
oppugnare vident Creatori.
Exorcizo vos, obfſtinatiſſimos ſpiritus † per
Angelorum ſublimium erga ſanctos viros, & præ⸗
cipue erga Deiparam Virginem, ipſorumque

Reginam & Dominam indefeſſum obſequium;

ad æternam veſtrorum confuſionem, quos ſub
ejusdem conculcatos pedibus tenens, veſtra
capita, veſtræque elationis cornua quotidie con-
terere ipſa non deſinit. DJDMB,
Conjuro vos reprobos ſpiritus † per cuncta
Angelorum, atque Archangelorum, tum in cæ-
lis, tum in terra, tuùm in abyſſo, ad noſtrorum
hominum ſalutem, Dei gloriam, veſtrorumque
dæmonum damnationem, enunciata myſte-
ria.
Exorcizo vos, ſpiritus contemptibiles per ex-
celſorum ſpirituum juvamen, atque ſolamen,
quod piis fidelium animabus, in purgarorii loco
degentibus, usque dum in cælorum ipſæ evocen-
tur ſedes, deſuper afferre ſolent: adversus quas
Vos invidi, vos livore pleniſſimi, nullam peni-
tus partem habere cruciamini.
onſtringo vos tandem tabificos ſpiritus † per
8 88 er

6 5⁵ Theſaurus

Angelorum tubas, & voces, in extremo judicio
ſonaturas, & fortiter clamaturas: Surgite, ſurgi-
te mortui, venite ad judicium: quando etiam vos im-
pii, non ſurgentes nobiscum in judicium, nec
vos obſtinatos peccatores in juſtorum concilio
apparentes, ut juſtificemini, ſed ut debitum pæ-
narum veſtrarum reportetis complementum ,
contra vos ipſos tum ab Angelis, tùm ab homi-
nibus ſupremo Judice latam audituri eſtis ſenten-
tiam; cùm ſcriptum ſit ab Apoſtolo: An neſcitis,
udd eiam Angelos judicabimas tuno ctiam hanc ip-

.

ſam Dei creaturam, quam in hac vita Vos gratis
cruciare nitimini, contra vos ipſos, ad Dei ſui
mandatum, dirum audietis ferre æternæ mortis
decretum: &, quam modo maleficiorum ves-
trorum vinculis alligatam tenetis, ſempiternis
poſtmodum compedibus, igneisque catenis vos
ipſa libere in inferni barathrum vinctos, ac dam-
natos recludet. Ut & ego Dei miniſter, præfatâ
auctoritate mihi conceſsà, in nomine ac virtu-
te præcelſæ illius, ac Trinæ Majeſtatis, quam
tremunt Angeli, atque Archangeli, Vos damna-
tiſſimos iterum atque iterum condemno; vos
ingratiſſimos æternis crucjatibus geſtino, ultra
uos ferre non Valebitis. Deus Meſſias, Vos in
Pryinung mirtat Deus hloym., vos maledicat †
Deus Athanatos vos cruciet † Deus Jehova, vos
conculcet Deus Tetragrammaton, vos ærernis
comburat incendiis † Deus Angelorum † Deus
Archangelorum † Deus Thronorumt Deus Do-
minationum † Deus Poteſtatum † Deus Virtu-
tum † Deus Principatuum † Deus Gherunn †
eus

dern
dand⸗
uabsge⸗
ii &

—

ln kel

PjeſcreP

penti
hueree
emngi
rul: men
emonet,
1: quoni⸗
n henort
Muncuel
Ument N
temn ſuam 1
Norin
m, jultis
li ortum
Lumadte
iolamine
octoret,
Ctos . le
icie
Uert
ltz ſti

R

meni,
elh.
nn,
Uchir
Wene.
Wndir.

01 au
Entu,
un
ACeN
renorm
ccunt
,mumn
oun
En ur
Hite nn
erit
Bckiie

4

=

I
leker

=

.

Benediclionum. 65 1
Deus Seraphin † vos dæmones, vos diabolos,
vos damnatos, ac damnabiles tenebrarum ſpi-
ritus absque fine diſperdat. In nomine Patris †
& Filii & Spiritus ſancti † Amhen.

Exorciſmus IX.
In Feſto Sanctorum omnium, & per
S Octaʒam.
Preparatio ut ſupr,
Exorciſmus.

„— i

audes eorum in Dei Eccleſia alacriter propa-
lemus; quia juſtorum nomina vivent in ſæculum
ſæculi: memoria autem veſtra, é iniquiſſimi
dæmones, peſſimi damnati, pereat cum ſoni-
tu: quoniam JEſus Chriſtus, unicus Dei Geni-
tus, Beatorum Pater, & caput, cælorum, Ange-
orumque Dominus, de Virginis utero carnem
ſumens, Sanctorum Sanctus vocari, ac ſanctita-
