1 un num, ut portas ſortium ſubverteret: Etenim paſſio-
ee nis ſuæ præludiis horti januas intrans, inferni

portas confregit. Delitiarum locum primo in-
grediens, quid aliud Dominus JEſus ſignificare
ſen Voluit, niſi quòd jocando ipſe arma veſtra retun-
r deret, vosque ludens ſuperaret? Intrat in hortum,
wnng gt ut pro hominibus capi, atque vinculis alligari
S Ni, delitias ſibi eſſe oſtenderet: ſicutè multò jam
n n 64 7 ee

1
4 1 P
6 5 .

ante prædixit in ſacris litteris: Delitiæ n es eſſe cum
Fliis hominum: cum illis ſcilicet, quibus lalus non e
rat; cùm non venerit vocare juſtos, ſed peccatores ad pe.

unitentiam.
Conjuro vos † per efficaciſſimas illas preces,
quas ] Eſus ad Patrem effudit in horto Gethſe.
mani, cùm procidens ſupra terram, oraſſe dica-
tur, ut ſi fieri poſſet, calix ipſius paſſionis ab eo
tranſiret: ubi veſtra confunditur petulentia, qui
ſeinper, erecto collo: Peum Creatorem, atque
effectorem veſtrum ingratiſſimè deſeruiſtis, &
ante illum procumbere renuiſtis, honorem, ac
gloriam ſibi debitam abnegantes. Lucifer ille
vVeſter ſuperbiens, Altiſſimi lateri aſſidere cona-
batur; & ipſemet pei Filius, pro hominibus ho-
mo factus, in terra non eſt dedignatus genua
flectere, atque humiliter procumpere docens,
nos unguento humilitatis tumoré curare veſtræ
elationis. Sicque Dei celſitudo proſtrata dejecit
diabolum, altum humiliavit, exaltatum ſupplan-
tavit, confudit fortem, deformavit elatum. Per
eandem igitur Ohriſti genuflexionem vos con-
juro † per quam Peus exaltare illum voluit, &
donare illi nomen ſuper omne nomen ut in nomine 7Eſu,
ad veſtram contuſionem, omne ſiectatur genu, lar-
leſtium, terreſtrium, ac veſtri,?dæmones, infernorum.
Exorcizo vos †Tper illum timorem, pavorem,
atque mœſtitiam, qua Pei Filium perculſum fu-
iſſe legimus, vel quam ipſemet in parte ſenſibili,
atque inferiori pati voluit; cum dicitur, capille
pavere, tædere, ac nœſtus eſe: A qua mœſtitia fallax
veſtra confundatur lætitia, quam, antiqui .

17

Gr, ſeti⸗
nn coz i
lcet, un.
Cbis nnlelis

Pnn ſcutio

Cnflens, W
nehubet rin.
Iue lecidenei
Neuu;le
Cantor ikem!
chyun ai
Ounnnr.
Cniro nof
lun, ¹ Monts
uel ſait e, ,u
hunitumnentf

S

ate Nrcditmn

Inlln llen c
leſonmoine
Eduuguunſecun
KorunDomin
nr allontt
Aneum llum ,

wco giten

nllbiigen
Tliocon hontt

=

wen; ſe Krar

=

Im Vemnel
W lepio e
Entt. ſnenize
lufura n
encentor

.

=
SES=

=

,

Uer n ee, ,
W Uonobene
nenm ot

4. ””
MOurpetuleuc

ICernen n

ns gaſanſe
We. Celcrulu,

Ii konorn,

ret Lucker.

Okominbuuke
hedanmng ger

Cnpettan

holenueſtn
Oprohuaceei

i
MAatnl
nurteltun
cioen un
elme

4

1rA
19 4/Ne

n

itee con

—

Benedictionum. 475

pentes, vVeſtris ſpondetis elargiri aſſeclis in hac

vita, ut eos omni penitus lætitià ſpolietis; ill4
videlicet, quæ à Deo rectis corde roſdilla „&

vobis miſeris in æternum ablata fuit, etenim

Deum ſicuti oportet timens homo, & in ipſo
confidens, voluptatis radicem lucratur, omnem-
que habet lætitiæ fontem. Quuimnd ſicit in
mare decidensimmenſum ſcintila brevis facilè

deletur; ſic quantacunque Deum timenti illi
dantur inferni mala, veluti in vaſtum lætitiæ

pelagus excidentia extinguuntur, atque per-
duntur.
Conjuro vos † nefarios, per illam Chriſti ago-
niam, à mortis cogitatione manantem, per
quam factus eſt ſudor illius ſacratiſſimus, veluti guttæ

. . . . . .
ſanguinis decurrentis in terram: quam etiam multo
X . 2—„
antè prædictam ſcitis, cuùm per Iſaiam dicitur:

Torcular calcavi ſolus: quando videlicet ejus diſci-
pulis ſomno indulgentibus, atque horam unam

nequaquam ſecum vigilare valentibus, ſolusAn-

gelorum Dominus onere preſſus, acerbitatis fu-
turæ paſiionis, ab ilhbatæ carnis ſuæ nube, ſan-
guineum illum, ſacrumque emiſit ſüdorem, gus-
tando quidem Chriſti Caro mortis præludia, ſed
impaſſibilis Dei virtus non exeundo de corpore;
qui ſudor, ſicuti tartareum intenſiſſime accendit
ignem; ſic & ros extitit pro nobis ſuaviſſimus:
etenim verum eſſe ſcitis, quòd igneam illam,
E vitæ regio erat incluſa, romphæam, ſacer
Chriſti ſanguis extinxit. Exorcizo vos per ver-

loquens Genitori, dixit: Pater, ſi poſibite eſt, tran-

ſeag

ba illa ſuavia Eſu Domini noſtri, quibus ſuo a-

496 Theſaurus

tas. OQverè prima in terram virtus, contra quam

prævaricari primum hominem feciſtis; quamque

in cruce Dei Filius nos edocet, ut qui in obedi-
endo, à ſupernæ patriæ ſublimitate cecidimus, ad
hanc, verſis veſtigus, per obedientiam de exilii
dejectione rediremus.
Per hanc igitur Altiſſimi obedientiam, cervici-
bus veſtris directè oppoſitam, O dæmones, 6
arrogantiæ fontes, & contumaciæ Magiſtri, vos
exorcizo † cedere Deo, cedere mihi Miniſtro
ejus, & obedient'am præſtare præceptis Chriſti
circa exitum veſtrum. . .
Conjuro vos † dæmones per ſuavem illam
Redemptoris vocem: Amice ad quid veniſti? Et
per manſuetudinem illam immenſam, qua Judæ
amplexu mendaciſſimo, ſe Dei Filius prodi per-
miſit: Signumque traditionis, ſæviore omnibus
telis 6Kuſen præbuit: confundens vos malignos,
actu iſto excellentiſſimæ charitatis, amans, am-
plectens, inſuper & amicum appellans prodito-
rem peſſimum, venditorem avaritiæ plenum,
diſcipulum fallaciſſimum, hominem ſacrilegum,

miniſtrum nequiſſimum, ut tantæ dileétionis e-

xemplo illum forſitan ad ſe convertere, ac ſer-

Vare tentar et. Exorcizo vos † ſpurciſſimos, per

agdmirabilem vocem illam, atque terribile, cum
„Juludvæis interrogantibus dixit: Ego ſum 7Eſus Na-
arenus: ad quorum verborum potentiam infe-
rorum miniſtri retrorſum cecidiſſe dicuntur præ
timore, ac reverentia, quoniam jam ſcriptum
ſcitis per Prophetam: vVox Domini in virtute, vox

Do-

. . . . 3 . * 6 6 /
ſeat à me calix iſtee non mea tamen, ſed tua fßat volun- e
.

. 1
centihs
unen ſenpe

feir, venet
Anrmmen⸗
l, vo⸗

Meeanm
NenCc

rſult 5
mmcblguu
Horku ſuc

87

Urnoforte⸗
ton qu
Ufcshanate
üilimege
Mmdni,
thetlimero
Melorf
Uninikiyel

erunt i!un

Men inan
nint, ſe
Uegemtnm
Amenet I
m den
urecirer
Wrllen
Aatene ha
Elbenin

i ſlulſtſe
nur ennn

Uecltie Tn

* * 1 1
, ulnte

Nrira e N e.
1 e

Helone. l. 4
Reclentlnteee

Lr. .
Declentlameno

ere Mni Mn.
eWertbtiC

. lla
er uren An

Agil uſeil

akhuupotx
iioreoomt

antr en

„4*
ort e, AN .

coNVele

il

tenà magn, ſec
in carcerem tartarorum, ne gentibus diutius ma-

. X
Beunedictlionum. 477
Domini in magniſicentia: Deus Majeſtatis intonnit.
uæ Vox, cuùm ſæpius intonetur vobis à Sacer-
dotibus, Chriſtique Miniſtris, vos ad inferos
projicientibus in Wirtute Altiſſimi, pertinacio-
res tamen ſemper ad nos redire conamini cum

maleficiis, veneficiis, peſſimisque operibus ves-
tris. Attamen ad illam vocem Judicis, quem

nos ſimul, & vos tremendum expecamus, cer-
te inſurgere amplius non valebitis, cum audituri
eſtis: Ite maledicti in ignem æaternum, paratum diabo-
lo, ejutque aſſeclis. Sed væ vobis damnatis, væ vo-

bis damnatis! quanta enim ſperanda, vel timen-
da eſt poteſtas judicantis, ſi apparuit tanta mori-

entis? L
Conjuro vos † damnatos, per potentiam illam
Redemptoris, qua extendens manum, aurem ſer-
vi Pontificis ſanaſſe ſcitis: contra veſtram, ô lu-
pi, diriſſimæ tygres, inſtitutum, & artem, quã
ſemper mactatis, perditis, rumpitis, torquetis,

Arque inceſſanfer occiditis & c.

xorcizo vos † per arctiſſima vincula, uus
nefarii miniſtri veſtri comprehenderunt JEſum,
& ligaverunt illum: illum inquam, qui ligavit
draconem Principem veſtrum, luciferum, ca-
lden⸗ eum per manus Angeli

lum inferret. Ligari voluit, ut captus, caperet;
ut veſtrum alligaret Leviathan hamo, quod &
ctus prædixerat ob: In hamo autem eſca os-

X
e tenditur, aculeus occultatur: hunc ergoò Pater

Omnipotens hamo cæpit; quia ad mortem il-
ius, Unigenitum incarnatum miſit, in quo &
caroò

479 Theſaurus
caro paſſihilis videri poſſet, & divinitas impaſſi-
bilis videri non poſſet. Cümque in eo, tu ſer-
pens, per manus perſequentium eicam corporis
momordiſti, divinitatis te aculeus perforavit.
Sicque comprehendi à malignis patitur, qui con-

tinet mundum, & eorum manibus necti, quo-

rum corde non capitur. Ligari voluit, ut vos
omnes inferni belluas indiſſolubilibus verborum
ſacerdotalium, vinculis quotidie vinciret. Sed

ligaverunt Eſum Judæi, quia ſic ipſe à ſacrilegis

conſtringi voluit, ut nos à peccatorum ligamini-

1

bus redderet abſo lutos; ſcriptum eſt enim: Ob-

latus eſt, quia ipſe voluit & non aperuit os ſuum, velut ovis

ad victimam deſtinata.
Coonjuro vos †fœtidiſſimos, per confuſiones,
& opprobria, quibus gloriæ Dominus ſubjici vo-
luit, cum ad præſides varios & iniquos ducere-
tur captivus, & tanquam reus interrogaretur, ut
prædictum fuit per Pialmiſtam: Quæ ignorabam,
interrogabant me; & aliàs: Principes convenerunt in

unum adverſur Dominum, & Chriſtum ejus Filium. Iti-
dem & admirare, funibus involutum eum, qui

ſuo imperio Lazari faſcias ſolvit. Vide eum
ligatum, qui non ſolvit matris Virginitatem. Vi-
de Pilato ſiſti eum, qui è limo terræ ipſum effor-
mavit Pilatum. Verùm ipſemet Eſus Dei ge-
nitus, qui modo humilis, vinctus, ac manſuetus
apparuit, in die noviſſimo contra vos miſeros,
Veſtrôsque ſectatores fulgebit, ſedens juſtus Ju-
dex, fortis, & iracundus, cum poteſtate mag-
na, & majeſtate, ad pænas Veſtras, Veſtraque
ſupplicia absque fine augenda: quoniam Deus

ipſe

linten
cbiend le
mme
enine
GSengvero⸗
elio
Merſrun
6 gun
Hrnmie
annentn
Ae
Vebpolte
1 emonn
ihuſnf
Tm, cot
Anschant
Mnien
chomm
erdott 1
1 luerer
nguum,
unmn Mlue
bbünterg
ont
Ueri el.
ino ⸗
ulnenlne
onmnn
Muicn

. Benediclionum. 479
Kifizing ipſe ultionem, & Dominus, uti nod cilra
mknin d⸗ corripiens ſcelera, veluti vinculatim k erer⸗
Onthem Videtur: tandem in dic judicii magno, liberè, a —
hxm Väletur tandemir condemnans vos,*
alen in due acerrimè vobiscum agat, con 3 „3
. 1 lens. . 7
ftiterque vos Punichs. . .
0 Ex vos †per trinam illam negationem,
Koreler ifcipulum, A oſtolorum Prin-
am per ſuum diſcipulum, Apoſtolorr
Cen d manſuetiſſimus Agnus iſte divinus paſ-
cipem, miet 2.81 — .
e inen g ſ eſt; quando interrogantibus tertiò, reſpon.

Nnuped
uri
lchib

. , ben;„ . ilic m Deum
uleheiuh dit: Non novi Rerir um Kilct ue fellus. &
rnenrn ham e iſlime jam ar „
Eaummen & hominem ſæpiſliméè jum ſo eue⸗ .
. pſo fuerat expertus;
Wnetenn. m0 erantem in ſe ipſo fue
afun 8 B poſtci beneficiorum immemor, gra-
MO,NANNN. 1 6 . . , pro ſe animam
. . . is ſui oblitus eſt, qui dabat .
tiam Fteglrd lui obli . ſtmnod
modum in eo
ſoN tamen, vidit poſtmodum
pecfd ſua.. Verum 3 lilectionem
R A ctam, non dile
anai Renn⸗ a⸗ Ginnke foiſſe turbatam: Sic-
innkdre ed c lam zdinze
edand aycrianr, ted coni lavi ba formidinis.
. § lIavit Verba te d.
Bmtenges que fons narai ipluslanſt dominamt tiner
ne Et tandem ip eme miin Caipha domo cxpavc-
õ debere Bomnann lar Sed vos , qui tantam
Gtmends rat ſacerdotis iſtis inſideliratis notam;
chumat, Petro ſuggerere auſi fui i faiſtie, eiun e
Dvoh . gls Ingratt 111s,
lur verd Im adhuc non kumnifnrum, nec paſſum,
ine, Lerdum ackhu. lItiſſimæ Divinitatis ſinum ex-
wrleli altatum, ſpontè, atque arroganter
ſene ,ler 18. :
n enen n. t wiliſſimos, per Chriſti man-
omn k ſingularem, quam in alapa, ab uno
Tuctudinem fing iemillius fortiter inflicta, os-
miniſtrorum in faciemi per patientiſlimum
NE . Iquitus tame . k .
A tenclit; antiquit X,robnantit pergiha,unut marit.

= ☚

480 Tbeſaurus
lam meam, ſaturati ſunt pænis meis: & alibi per Iſai-
am: Dabit percutienti ſe maxillam; ſaturabitur op-

probriis, quoniam, quantò erat Dominus poten-

tior, tantò maluit eſſe patientior, admittens in
ſe impias manus furentium; quæ dum veſtro, ac
proprio, incumbunt ſceleri, famulatæ ſunt Re-
demptori. .
Exorcizo vos † canes nigerrimos, per falſas
contra Eſlum à Judæis conſtanter delatas accu-
ſaciones, ut illum reum facerent mortis; quod
prædictum ſcitis per Jeremiam: Mittamus lignuum
in panem ejus, & eradamus eum de terra viventium, nec
ejus nomen ampliùs memoretur: Et per Oſeam: Ego
regdemi eos, & ipſi loquuti ſunt contra me mendacium:
illud, inquam, mendacium, mendaciſſimi
ſpiritus, cujus vos patres eſtis, ac primus in Pa-
radiſo ſocius veſter protulit, cùm ad noſtros fal-
lendum protoplaſtos, effatus eſt; Eritis ſicut dii,
& nequaquam peribitis & .
Conjuro vos † tartarorum bubalos, per duriſ-
ſimam coronam ſpineam, quam plectentes mi-

X.

Mitetem⸗

en0 N

A . 8
Soslur
Giſtannlan
Mlllal 1e
1, 4

9

1
lein ten
uen nun
e iyne.
prmminl

Maet, &,
4,doda
Kalups,
eupoltis
ur. Onmo
umenſece
ille vobun
Deninſe N
njaovos

1
lrſin neun

lites impoſuerunt caſiri JEiu; ad lacerandam, ſu. l⸗

ac veſtram deponendam ſuperbiam, dum arro-

Fantii pleni, ad latera Aquionis ſedere, ac ſuni⸗
e

sin gloria Altiſſimi Fiio effici ſtultè tentaſtis.

Sed væ coronæ ſuperbiæ veſtræ; quia de throno,
uem affectaſtis, irreparabiliter cecidiſtis; & pro
diadetnars, quod præſumpſiſtis cornua recepiſ-
tis. Propterea, iniqui, nolite exaltare cornu 3
nolite adversus Deum contendere, Omnipoten-
tis reſiſtendo præceptis, qui de ſummo vos in mu-
ſeriarum barathrum dejecit.

4 7

Exor-

Uurme:
rutmng
Khulnen,
Kinpnda. V.
lbetan
1 lhmm
Ammnt e
Amtcotun
hununun
Ugamnuit

“ Benedictionum. 481
ekürh . Exorcizo vos † per opprobria, irrifiones, 0
ihums, ſputa, quibus Dei Filius poſt coronæ ludibria, 3
DOnmIE Judæis ſhir affectus; de quibus propheticè per
Nm Pſalmiſtam lamentabatur: Factus ſum opprobrium
AknN bominum, & abjectio plebis: Et iterum per Iſaiam:
tunura, Corpus meum dedi percutionibus, & genas meas vellen-
ubus: faciem meam non Ayerti ab increpantibus, & con-
ppuentibus in me. Sed cæperunt contra eum ſpue-
re, ut ſputaminibus ſuſceptis, faciem animæ noſ-
rrmIE æ lavaret, & velamen cordium noſtrorum au-
NeMus ferret, quod à vobis impoſitum fuerat dæmoni-
eum bus; & alapis, quibus expalmatus eſt, maxima
wUen: laus ejus noſtris manibus, labiſque plauderet.“
Ni ut dicitur: Omnes gentes plaudite manibus.
Inenuch Attamen ſic deluſus, & contemptus, eſt terri-
1 Pmunt bilis valde vobis, dæmones, atque tremen-
maltetn dus Deus ipſe Majeſtatis & gloriæ. . 8
l /. Conjuro vos belluas tartareas per duriſſima -
corporis Redemptoris flagella, quorum nume-
o ek rum deſcriptum ſcitis per os David, cum dixit:
4 ture Supra dorſum meum ſabricaverunt, prolongavérunt aran-
ae TIes ſulcos ſuos: Et alibi: Conscidiſti ſaccum: hbumani-

1, Alwtni

bun, tatis ſcilicet meæ: Ipſe autem benignus vulnerari,
e atterique voluit propter peccata noſtra, ut ipſorum ſa-
U 1 6 . 4 . . .
Gähttmn naret vulnera, quæ à diabolica veſtra accepera-
idilcnn
ai E

. . . . .
mu mus invidia. Verum, non modò medendi no-

d 8 bis exhibuit curam, ſed ipſe nobis factus eſt medi-
e cina. Intra marmorcum quippe columnæ mor-
☚ tarium tritus eſt cæleſte pigmentum, ex quo fci-
l licet antidotum ſalutis æternæ profluxit, per
xe, U

u quod humanum genus tuum, antique ſerpens,
eN. VIrus cvomuit.

482 Tbeſaurus
nis illius, qui ſolem ſplendore induit, ac radiis
aſtra contegit: Qai eperit cælum nubibus, ornatque
terram floribus; imò, & qui tetra regna veſtra
etiam palpabili, atque æterna involvit caligine.
Conjuro vos † per notam Chriſti oftenſio-
nem à Pilato inditam, cùm dixit de eo ad turbas:
Ecce Homo; ſtultè dividens ab eo divinitatis for-
mam, cum humanà hypoſtatice junéctam na-
turâ; ut à lucifero doctore fallaciſſimo jam di-
dicerat, qui in cælis adhuc exiſtens, gloriam hu-
perat cum Deo fore copulandam. Verùm,
Pone hominem, qui ab homine ob veſtram in-
ſtigationem ſic illuditur, à Deôque ſic fallaciter
dividitur (cùm verè & hominum, & Angelo-
rum ſit unus Deus, & Dominus) nos homines,
Vosque nefandiſſimos deæmones condemnatu-
rum videbimus à divina Majeſtate non ſejun-
Exorcizo vos † maledictos, per æquiparatio-
nem innocentiſſimi Dei geniti cum homicida,
ac fure perverſo; quando videlicet vociferantes
turbæ, dixerunt: Non hunc dimittas, ſed Barrabam:

ut. impleretur ſermo, qui ſcriptus eſt: Cùm iniqui

eſt reputatus.
Conjuro vos †proditores, per iniquiſſimam
condemnationem, dictatam à lucifero, atque
ab iniquo judice contra innocentiſſimum DEI
Filium impiè latam, ut morte afficeretur; cùm
tradidiſſet eumbPilatus Jjudæis, ut crucifigerent: ſed
bene propter hoc ſcelus penam ſuam lueruntIa-
crile-

Exorcizo vos † per confuſionem denudatio-

manitati tribuendam eſſe negavit, quam perce-

„.

tnet
enuot;
rcttont
c9C

rie; Ar

lonepalgl,

Pomminus,

nonobi
i,gvamn

er vCgue

merel alg
Echyem c⸗
lamperpen
lntm ſert

Mlliec nene

öneßiun
Ummlitn, dr
n Kboseu
IIl Nh

oc dem

mendetan
orhelet,
. Jun m
1Kh
Abnotfartn
Ae Mln⸗
it, Koker
Ehunr nn,
UIn Mümi
n.
Oniro
liltenti

Menl lernte
D
n
nin ln
lcnneuſet
ogtedhne
Chrtkionn
iceeoalne
Gintni
tce nen
udlidint
hen ine
1, undee/
m Venm
0 etum
ueſelller
m. NN
)porhonn
mtun
elne nn tin

unhind
ee odn
4 Aunu
Gl⸗h

Be inln
lotn i
Alen
cein

4

Benedictionum. 493

erlezi & veſtra inferni clauſtra ipſorum perpe-
tuò fremunt gemitibus.
Exorcizo vVos iniquiſſimos † per ſacratiſſumam
Crucis Chriſti bajulationem uſque ad montem
Calvariæ; & per anguſtias, oppreſſiones, per-
cuſſiones, atque dolores, quos ipſe cælorum Rex,
& Dominus Angelorum, tanto gravatus pon-
dere pro nobis pati voluit, ut nos peccatorum
ſarcinà, quam vos impiè impoſuiſtis, dulciſſimè
levaret, vosque invidos pænàâ duplici in æternum
opprimeret, atque damnaret: imd, ut nobis per
crucis clavem cæli portam reſeraret, vobis au-
tem illam perpetudò clauderet: quia ſcriptum eſt:

Dabo clayem ſuper humerum ejus, aperit, & nemo clau-

dit; claudit, & nemo aperit. O dæmones, jam con-
tra vos incipiunt ligni metuenda myſteria: ete-
nim crux iſta, quæ regem præmiſit ad ſceptrum,
eadem & nos ejus milites ſubſequenter evexit ad
regnum, vosque Dei rebelles dejecit ad pænas.
Jam hoc idem ſignum nos oves à vobis hædis

in extremo examine ſegregabit: & Judex, qui

reprobos neſcit, hunc in ſuis caracterem recog-
noſcit. Jam myſticus David extendit manus
ſuas, & apprehendit crucis c tharam; ut vos
malignos ſpiritus à Saule, id eſt à mundi orbe,
ſuaviter pulſans, fortiter pellat, jam ſignificari

voluit, & oſtendi vobis Filius Dei, qui ante oc-
cultabatur, nam ſicuti ſignum dignitatis, alii bal-

theum, alii mitram portant; ſic & Pominus cru-
cem. —
OConjuro vos † perfidos per amariſſimam
Chriſti ſitientis potionem, de quâ prophetice
Hh 2 1 EeuI

*

–

4894 Theſaurus

cum quærentem audiſtis: Dederunt in eſcam meam

fel, & in ſiti mea potaverunt me aceto. Quando ni-
mirum, Vobis ſuggerentibus, aceto potatur fons
vitæ, propinator fohtium: quando mellis dator
cibatur felle, flagellatur remiſſlio, condemna-
tur venia, illuditur Majeſtas, ridetur virtus, per-
funditur largitor imbrium ſputis. Sed Deus be-
nignus, & clemens, duram hanc, ſibique ama-
ram menſam in cæleſtem cibum nobis conver-

. 17 A . . „
tit, Angelorum eſcà homines nutriens; vobis

autem dæmonibus fel draconum, aſpidumque
venenum ſuggerens inſanabile.
Exorcizo vos maledictos, per acerbiſſimam
Chriſti Eſu crucifxionem; cùm videlicet ſapi-
entiſſimè ſalutem facere ipſe diſponens in medio
terræ, coram omnibus populis, gentibus, &
nationibus in patibulum ſupra montem poſitum

affligi voluerit; lavans in cruoris vino ſtolam
humanitatis ejus, & pallium ſacratiſſimæ car-

nis ſuo tingens ſanguine, ex acerbiſſimis plagis
manante, quando ſcilicet veſtrorum tartarorum
mancipia, acutiſſimis clavis, manus, & pedes
illius duriſſimè fodientia, fixerunt in ligno, cor-
puùsque divinum cum furore, & irâà fortiter ex-
kenalentia cuncta ejus oſſa dinumerari cæperunt.
Sed exaltatio hæc, ſuperbi, ut noſtra elatio,
ſic veſtra fuit depreſſio; ſicut & ipſe prædixit:
Si aſſumptus fuero a terra, omnia ad me ipſum attraham.
Suſcepit namque ipſe Dominus ſecum triſtitiam
noſtram, ut nobis ſuam lætitiam largiretur; &
veſtigis noſtris deſcendit uſque ad mortis ærum-
nam, ut & nos ſuis veſtigis revocaret ad vitam,
4 gquem

1

Ein naca

Orritcon

S: Naſnl
Vfmmin
Gend Mun
TNau,
Ucharturn

vlngtet

ultinensn
Mici, conn

copiole

ſanet cul

DdFoNaln

iettokſt⸗
Crmubenet
Negternite⸗
nuurſumm
Aerorandun
Ujelumlux
Miworor
leetentat
1urones

AMumero

e
lalhen, 6

nrns, dun

herlung

.
100

Eu

Ulolecen

Aaponl

Benediclionum. 485

ſen uem vos milſeri damnati jamn amiſiſtis. Inſire
M per in hac aſcenſione eius in crucem nos mili-
. mae tes Chriſt'contra vos inferni hoſtes, vires acce-
. plimus: nam ĩibi fortitudo Dei infirmata eſt, ut

A 4

ſo, chntc, nos infirmi roboraremur. Ibi lucifer humani
EnH generis inimicus fortis extitit, ut infirmaretur:

1 ae. bi prævaluit, ut dejiceretur. In hujusmodi e-

, Dr tiam charitatis vinculis captivam duxit captivita-
nim tem, largiter donans dona hominibus, & liben-
uI ter ſuſtinens mala pro hominibus; ad veſtram,
n, dicun invidi, confuſionem, qui nunquam capaces 1,
fuiſtis copioſæ ipſius redemptionis. Quomam
rudilun & illamet cruce offerebatur Deo pro ſalute
ctiin mundi hofſtia ſingularis, & occiſio Chriſti veri
Oenmmed Agni per tot ſæcula prædicta, nos tandem pro-
Lrndu, Mmiſlio nis filios in libertatem fidei transferebat;
orenn confirmabatur teſtamentum novum; Chriſti ſan-
AWumfu guine æterni regni ſcribebamur hæredes: ingre-
cuti dicbatur ſummus Sacerdos Sancta Sanctorum;
etilns & ad exorandum Deum immaculatus Pontifex
vue per velum ſuæ carnis introivit.
umm, Conjuro vos, inferni fures per infamiam, quam
UrnI“ inurere tentaſtis Excelſi Filo, aſſociantes morti
EG ejus larrones homines, & nequam, ut iniquo-
rum numero eum aſſociari monſtraretis. Ve-

meralcN. S Er
e rTumtamen, contra vosmetipfos veſtra ceſſit
G iniquitas, dum eum, quem jam inferni clauſtra

premere videbatis, Dei benignitate raptum
illicò cælum poſſidere beatum, ac ſupra ſedem
illam, de qua meritò vos expulſi fuitis, cum
menis Chriſto ſedentem invidè aſpexiſtis . complens,
“ quod ci promiſcrat ante, dicens: hodie mecum

4³6 Theſaurus
eris in Paradiſo. Verùm tu expuliſti, diabole,

de paradiſo Adam; Chriſtus vero latronem im-
pulit etiam ante Apoſtolos, ne quis noſtrum

poſt errores, veſtra ſi nsreſto⸗ malitia, introitum

deſperaret. Sed, felix peccator, cujus latro-
cinium, etſi damnationem meruerat, & ſuppli-
cium; cor tamen contritum pænam mutavit
in martyrium, & ſanguinem in baptiſmum.
Magna virtus! confitetur, quem videt humana
infirmitate morientem, quem negabant Apoſ-
toli, qui viderant miracula divinàa vVirtute faci-

entem. Sed confeſſio ĩſta brevis vitam aquiſi-
vit longam, felicem, beatam, veſtræque oppoſi-

tam, damnati. Quoniam Crucifixum ipſe
latro aſpiciens, Dominum profitebatur; con-

demnati videns figuram, regis prædicabat digni-

tatem, mille malis imbutus, poſtulavit juſtitiæ
fontem obliviſci ſuæ nequitiæ. Intuebatürque
ipſe reus latens Regnum, & ipſe Dominus aver-
tebat ſua publica ſcelera, acceptans fidem inten-
vionis occultæ. .
Exoreizo vos mendaciſſimos † per veſtium
Chriſti partitionem; de qua ſcriptum eſt: Diviſe-
runt ipſi veſtimenta mea, & in veſtem meam miſerunt ſor-
tem: quo ſignificaretur ejus Eccleſiam ſemper
unam, ſanam, integramque ſervari debere inter
ſciſſuras, falſorumque dogmatum diviſiones, at-
que hæreſiarcharum doloſas ſententias, à vobis,

ſceleſtiſſimi, ortum trahentes, dum ſequaces
Veſtros peſſimos intendere facitis arcum ſcriptu-

ræ, & parare ſagittas ſuas in pharetra, ut ſagittis
ſuis ſagittent in obſcuro rectos corde: & quæ
1 5 . 0*

7

7

ninu ei
oese⸗
ilegtan
Coiro
ln).
mopane,
nntem,
6 lit,ti
mioatime,
leen
1,2 Chi
llei: Dn
Mrettend
ilacleyr
Aerhuman
ucnumnolte
inefromit

wporin

Uorczopos
I, Mjbe
elg Des
ſeillcet, dd

Ateudi,
mhubebet

Unne ponn

Unſicett
1 nl, Mon
Utiali
mmummho
inimnſt

cehn

Benediclionum. 487

lſi dhi Dominus perfecit, id eſt perfectè fecit, & per
Gbimm, doctores expoſuit, deſtruant, & ad ſuum erro-
eN rem inflectant.
mim Conjuro vos ſanguinarios † per benigniſſi-
ai mam illam JEſu vocem, veniam mmimicorum ab
ne zæterno Patre, ac Domino miſericordiarum de-

numm precantem, quando eum ſic loquutum fuiſſe
nin in (citis: Pater dimitte illis, quia neſciunt: quæ vox,
enticethn. qu m intimè vVos transfixerit jam experti fuiſtis,
ned & quotidie experimini, cuùm in oratione Domi-
in ümet nica, à Chriſti fidelibus recitari audiatis verba
tſüliamaſ Magiſtri: Dimitte nobis debita noſtra, ſicuti & nos di-
elraromte mittimus debitoribus noſtris. Etenim talis virtus ſic
Guinmt transſuſa diſcipulis mitem nobis ſupernum Judi-
Wra Ccem per humanitatem in conſervos reddimus.
mrde Deus enim noſter miſericordiam ſuam hac con-
hti ditione promiſit, ut remittenda ſibi is noſſet pec-
Inue Cata propria, qui remiſiſſet aliena.
. Exorcizo vos nefarios per illa verba Redem-

an ptoris, myſteriis plena dicentis ad Patrem:
ltd⸗ Deus meus, Deus meus, ut quid dereliquiſti me? quan-
Qdo ſcilicet, absque ullo ſolaminis genere iacro-
ninmt⸗ ſancta ejus divinitas membra ſua, & infimam,

quam habebat Ppte portionem, reliquerit, ac ſi
ns ilarn tunc purus homo, & non jam Deus inſlii,⸗-
cen mul, & homo fuiſſet. Clamavit tamen ipſe, ut

nra Ccck⸗ 4 . .
NMπα notum faceret omnibus quantum optaverit eum

muANNS

und⸗ non erui, non defendi, ſed ſævientium mani-
D bus derelinqui; hoc eſt Salvatorem mundi fieri,
ren Keomnium hominum Redemptorem; non per
ümn miſeriam, ſed per miſericordiam, nec amiſſione
humn i⸗ auxilii, ſed definitione moriendi. Sed vos, vos
Hh 4 in⸗

1

5

483 Tyeſaurus

„ 2⸗ . .„ 7. . . . . . . , De
infeliciſſimi, omnind à Deo ipſo relicti eſtis, æ- marti,
ternaque erit deſolatio veſtra; quoniam & vos 1

ipſi effectorem veſtrum, & Creatorem, qui vos
ex nihilo genuit, impiè deſeruiſtis. ck,
Epxorcizo vos fetidiſſimos † per verba illa 1 eul
IEſu, commendantia Diſcipulo Matrem, ac ni ſetum

Matri viciſſim Diſcipulum dilectum; ut undi- 1 AMenn
que veſtrorum dæmonum cervices rumperent, Mumim
contunderent, nec non & vos omnes verbis, ekünm-
dictis, factis, exemplis, ac meritis absque ſine in Iir-
præcellentibus, diſſiparent. (apenen⸗
Conjuro vos perditiſſimos †— per illam Chriſ- zlmmhn
ti noviſſimam vocem, qua fortiter ipſe clamans; (onime
PF'ater in manus tuas cowmmendo ſpirituim meum cum 1 ant
Incurvatione venerandi capitis divinum emiſit ulin
Spiritum. Moritur ergò Chriſtus, moritur krfankfo
Deus: O rem ſtupendam! immortalitatem, Waen
quam ipſe habebat, per ſuam mortem nobis condi
conciliat. Moritur Chriſtus, ut præcipitet mor-
tem noſtram in ſempiternum, vosque dæmo-
nes cum ipſa. O quàm indebita mileratio, Mnanii
Aan gratuita, quàm inopinata dignatio, quàm mcomm
ſtupenda dulcedo, Filium Dei ſic affligi, Regem mtectne
gloriæ in lacu miſeriæ crucifigi pro hominibus, me nn
& mori; non autem pro vobis angelis. Scd Amt
moriens Deus homo, in manus Dei Patris Spi- S
ritum commendaſſe ſcitis. In manus enim Do- 1

4

mini ſpiritus bonus, ſpiritus Dei, Spiritus ſan- linen
4 1 . 7. 1 de
ctus: contraà verò foras Vos, damnati ſpiritus I D
Klllh

tenebrarum, & nequitiæ; procul ves à Deo eg
ſpiritus maligni, & à Dei Miniſtris: currite ve-
loces ad inferni fauces, & ite principes ad flam- In
Mmarum

2

=

Moncg,.
donük,
äinde
tuotenn an,
i nin

o Nren,
lechm rn

ſſte unen:

Menitrtbeanet

¹ 8

r ilunc

1

Lplecumn

.
ths, mon
nmottänn.
ere N
Nrcan

ten heun cin/
HWocn enm.

Benedictionum. 489
marum amplexus; quia in manu ejus non vos
deſcripſit Altiſſmus; imò vos ab illis perpetud
comburendos projecit. Vox iſta, ò dæmiones,
vox Dei eſt, quaſi malleus ſaxa conterens; cum
jam ad ejus ſonum petras ſcindi, monumenta
aperiri, velum templi dividi, & etiam ob timo-
rem, atque mœſtitiam, ſolem, conſuetà luce
mundum univerſum viduari vidiſtis. Inſuper,

mota eſt terra, quia capax hujus mortui eſie non

poterat. Petræ sciſſæ ſunt: omnia enim valida

& fortia penetrans Dei verbum, & porteſtates æ-

ternæ virtutis irruperat: & monumenta aperta
ſunt; quoniam erant mortis clauſtra penitus re-
ſerata. Vos autem duriſſimi, vos pertinaciſſi⸗
mi, vos peſſimi, ad tam Dei terribilem vocem
fugite † cadite † cedite † parendo præceptis A-
tiſſimi perme ejus Miniſtrum vobis ſæpius indic-
us, ea sonditione, & forma, qua ſuprà audiſtis
&c. Alias virtus Paſſionis, trucis, ac mortis

eeu Ohriſti Eſu, nec non & percuſſio lateris diviniſ-

—

ſimi Servatoris, à quo cuncta manaſſe ſcitis Sacra-
menta, contra vos ſint; omneésque conjuratio-
nes jam recitatæ iterum vobis adverſentur: cun-
Gtæ partes, atque myſteria cuncta nuper enuncia-
ta affligant, ac torqueant vos, ſocios veſtros,
adjuratores veſtros, fautorésque in hoc opere
Veſtro peſſimo, & inducant ſuper vos cruciatus
illos, illaque ſappliciorum genera, quæ ex Al-

tiſſimi potentia manare valent cum inctemen-

to absque fine permanſuro; In nomine & virtu-

te Chriſti Eſu † qui in Cruce pro nobis pati, ac

duriſſime occidi voluit.
h / SZred

490 Theſaunus
Secd erigite jam mentis veſtræ aciem, & infer-
nales noctuæ, atque, (ſcilicet) Dei Majeſtatem
in ligno pendentem, in crucis throno ſedentem,
ibique ab inferni rainiſtris confixum, dilacera-
tum, transverberatum, ob veſtrum tormentum
contemplamini. Videte, impñ, crucem, pro-
Piriaroruin vide icet verum, quod duo Cheru-

in, verſis in fſe invicem vultibus, aſpiciunt;

quia in eum, qui in cruce ſuſpenſus eſt, duo teſta-
menta, novum fſcilicet & vetus, concorditer &
indifferenter intendunt. Ipſa eſt concordia
ſcripturarum, & limes quidem, atque confluvium
veterum & no vorum. Ipfa cæleſtia & terrena

confæderat, homines & Angelos in antiquæ

concordiæ unanimitate reſormat. Crux eſt mors
vitiorum à vobis dæmonibus ſuggeſtorum, &

omnium fons ac vita virtutum: Incipientium

ſemita, currentibus via, pervenientibus requies.
Crux eſt tyronibus donativum, militantibus ro-
bur, emeritis municipium. Crux mortem in-
gerit momentaneam, & vitam compenſat æter-
nam. Nos terrenis expoliat, & cæleſtibus di-
tat: eſurire nos edocet, ut ſatiet; humilitatem

præcipit contra veſtram, dæ'mones, ſuperbiam; ut

tandem exaltet: patientiam contra veſtrorum
luctam adhibet, ut nos coronet. Solus igitur
iplius crucis laus eſt, qui pependit in ea. Ipſa
enim decepit te nova arte diabolum, & reddidit
de victore captivum. Ipſa crux conſueverat e-
lectas vobis dæmonibus eſcas offerre, atque ad
Veſtrum inſatiabile guttur, quæque ipſi fierent

ti.

obnoxia, deſtinare: noviſſimè autem tale hian-

Eleforn
ac ſettu

Aeteno
Ptifienn

t ſ
um

Ae eig

11 Uen
r cordel
1 peccato
g velera
zunck:
ilemnem,
1 orts e
UoMekenot:
Aunnate,N
hiyvlrum
1 cdidun
Unt flish
nanoelea
2erdre .
Atiutmunn
Immn gront
unfanin⸗
Ehennt
Ulnen vir
iennat
mcannnſ
ntentiae
nnt Cr
nin fi

ie i
UAllikkze
cndnkbre
ntuun Arn
humnunnr
inen
oldol
Alue,ort
, CNNN
1 & cn
eonnflr

elir Atenet

r in mi
1Ctuckee
rncrsd
gehnm 4
n eßime
gembunepe

1

1,Nnddue.

(unmmurt
pampalit
Kcat

54
4

Benediétionum. 491
ti, ac devorare cupienti cibum intulit, qui &
fauces veſtras occultæ virtutis hamo transfige-
ret, & veternoſæ malitiæ ventrem his, qui jam
abſorpti fuerant, vacuaret. Sed jam ulterius.
Videte caput in ea pendentis aurum optimum, ſpinis
perforatum: comas illius lanam mundiſſimam,

ſanguine ejus conſperſam. Intuemini oculos

JEſu, jam ſole lucidiores, quibus ſuam rapiunt

ſydera lucem, mundus tranquillitatem; qui

mœſtis corde ſolamen impertiuntur; quorum

intuitu peccatores contritionem aſſumunt, &

infernus veſter concuſſionem, atque tremorem;
ut ſcriptum eſt: Qui reſpicit terram, ſcilicet natu-
ram infernalem, & facit eam tremere: nunc, in-
uam, mortis velamine ipſos ob veſtram invi-
An obcæcatos aſpicite: conſiderate jam, crea-
turæ damnatæ, Redemptoris noſtri, deſtructo-

ris Veſtri vultum ſuaviſſimum jam, atque deco-

rum, candidum, & rubicundum; ſpecioſum

formàâ præ filiis hominum; & in quem cæleſtes

cupiunt Angelicæ proſpicere mentes; ſputis ta-
men, livoribus, ſan guinéque fſædatum. Perpen-
dite os ejus mutum, & labia felle oblita, quæ a-
peruerunt quondam ora mutorum, & linguas
infantium ſecerunt diſertas. Verba illius jam verba
Vſtæ fuerunt, præſtantia ſanitatem, habentia
ſuavitatem, virtutem manantia, producentia
bona, ignaros docentia, ſalivâ fuâà oculis captis
lucem dantia, ſanctimoniam reſonantia, iniquos
ad pænitentiam vocantia, eisque indulgentia,
Sacramenta eructantia, laſſis fortitudinem com-

municantia, fidem veram præbentia; vos tan-

dem

492 Tkheſaurus

dem inferni principes, vos diabolos, Vos perti-
Naces, voôrsque dan nhnatos concutientia, cædentia,

20 fortitcr d iſipantia; nune tandem mortis ſi-

lentio tacentia: etenim, cùm mhil jam! Ohriſto
ſupererat ex tormentis, mors ip ſa moratur; quia
ſuum eſſe ibi mihil perſenſit, 1 ſuſpecta eſt nam-
que novitas vetuſtati) nunc primum, hunc ſo-
lum vidit hominem peccati neſcium, noxaà libe-

rum, uris legibus nihil habentem, accedittamen
confæderata Jud- uico mors furori; & deſperata

V invaſit aucorem.

Per Chriſti igitur venerandos crines, VoOS dæ-

mones iterume conjuro † Per crucifizi vencran-

dum caput, pro nobis pinaun eneran.

tum, vos reprobos exorcizo † Per ]Eſu oculos,
convertentes animas „& pro hominibus mortis
ſign naculò clauſos vos iniquos compello Per

ſperſum vos malignos
ſacrum crucifxi os clauſum, labia muta, ac lin-

crucifxi vultum mortis allore voluntariè con-
biritus conſtringo Per t

