unde tam leviter conqueritur miſerum cor-
us. .
1 Ora igitur humiliter ad Dominum, ut det
tibi compunctionis ſpiritum, & dic cum Pro-
pheta: Ciba me, Domine, pane lacrymarum,
& potum da mihi in lacrymis, in menſura.
R. P. Dufrene Exercitia. IUI Examen

„

Pænitentia Sacerdotis

Examen II.
An mea Pœnitentia non ſit nugatoria?

II, An DEUM timeam?
Ui timet DEUAM, fatiet bona. * Ubi ſunt

bona, quæ facio? Qualia, quanta ſunt?

Qua intentione fiunt? Num bona operor ut
Sacerdos? Qu; timet Dominum, in mandatis Ejus
volet nimis. * Qua veritate dico quotidie
Pſalmum 1198? Quomodo conſentit animus:
vel potius, quomodo facta conſentiunt, cùm
lego ſequentia? Tu mandaſti mandata tua cuſtodi-
yi nimis. In toto corde meo exquiſivi te. Satisne
autem intelligo, quid ſit, in toto corde DEum
exquirere? In via teſtimoniorum tuorum delectatus
ſum, ſicut in omnibus divitiiYe. Quàâm multùm hic
affirmo! Modò verè affirmem! In mandatis
tuis exercebor, & conſiderabo vias tuas. In Juſtifi-
cationibus tuis meditabor: non obliviſcar ſermones
tuos. Utinam dicta non fallant! Teſtimonia tu
meditatio mea eſt, & conſilium meum Juſtificationes
tuc. Viam veritatis elegit judicia tua non ſum obli-
tus. DEUM veréè timeo, ſi hæc cum veritate
affirmo. Et cuſtodiam legem tuam ſemper in ſæcu-
lum, & in ſæculum ſæculi. Et meditabar in manda-
tis tuis, quæ dilexi. Deprecatus ſum faciem tuam in
toto corle meo. Sic meditatur; ſic orat, qui
timet Dominum.
Defectio tenuit me pro peccatoribus derelinquenti-
bus legem tuam. Exitus aquarum deduxerunt oculi
meiy
* Eccli 1J. * Pſal. 12Ie

ſcehi 4
ſea

me. “

itunde
GnK
lelikn
Em ünmn
Etme!
Pöniames
idn
Cbid ne
Portikato
iis thin
tonuterpr
nttöccee
Dinmnxiun
lammi
Uurun
Cüen
eti aue
ihemite .

6
Roenn
Katlst,
ilte he i
ned
eriores

guenit
n!

4 ik
ſuntn ð
n Ohenett
Rnuleir h
tdcn eri
enrt unns
Mentumtctt
AAuA.
n. KAlene
teDkun
burun tiidgen
UmmAtim
Il uule
ut. Nß
luſſn /m
Lebimmnun
n tfun
unnn ,n
cun feit
1ſepri
irdhurin ve
ſann
1 l Niſl

6 4 wen: Nl

N

Examen II. 307

mei, quia non cuſtodiérunt legem tuam. Tabeſcere
me fecit zelus meus, quia obliti ſunt verba tua inimi-
ci mei. Vidi prævaricantes, & tabeſcebam, quia elo-

gquia tua non cuſtodiérunt. Hic timor Domini ſan-

tus, qui peccatum ubique perſequitur, & ſi-
ne dolore nullibi ferre poteſt. Talisne in cor-
de meo timor Domini?

Qus timet DEum, nihil negligit.“ Quanti cul-
pas minores facio? Nihilne in exercitiis pie-
tatis, in ſacrificiis, in Horis, in arbitrariis pre-
cibus, in animarum cura negligo? Quomodo
mortificationes obvias exerceo? Aut genio
potiùs ubique obſecundo? Quàm ſolicité par-
ticulas temporis colligo? Quo ſtudio minimas
virtutis occaſiones amplector? An ignoro, hæc
minima vitanda, mortificanda, cuſtodienda, &
facienda ubique occurrere, ſanctôque DEl ti-
mori pabulum continuò præbere?

Qui DEUIM timet, pœnas prævertit; pro
peccatis ſatisfacit, quantùm poteſt: Indulgen-
tias lucrari ſatagit: adverſa patienter tolerat:

Hoſtiam infinité ſatisfatoriam devote litat:

nulli parcit labori: caſtigat corpus ſuum, &
in ſervitutem redigit: fervet in DEl obſequio:
multùm diligit, quia toto corde diligit. Eſt-
ne in me hic timor filialis? An adhuc ſervie
liter timeo? Quales & quantæ ſunt meæ ſa-
tisfationes? An debitis pares, aut multuùm for-
taſſis inferioress

L UV 2 II, An
* Ecch 7

308 Pœnitentia Sacerdotis

II. An jocari cum DEO præſumam?

Qui margaritam valde pretioſam, aliquot
mille aureis æſtimatam, obol emere cupit,
jocatur, ludit cum Trapezita. Quid ego pro
Cœlo, pro DEO, pro Virtute? Qui grande
debitum centum millium ne quidem obolòô re-
dimeret, cum tamen poſſet, irriſor eſt ſui Cre-
ditoris. Quomodo ego ſatisfactiones facilli-
mas pro ingentibus peccatorum debitis præ-
ſto? Qui hac hora dolere ſe dicit Amicum à
ſe offenlum, & poſt horam ſtudiosè iterum
offendit, aut nugatur, aut mendax eſt. Quo-
ties ego vel uno die iteravi culpas, de quibus
paulò antè dolueram? An non fieri queat, ut
ſit nugatorius hujusmodi dolor? Sed nugari
cum DEO quanta temeritas! Qui centies in-
fligit colaphum benefactori, quamvis centies
retractet injuriam, ludibrio habet benefacto-
rem: Quid ego, millies iterans peccata? Qui
Virum optimum, eò quòd patienter ſileat,
tantèò frequentiùs lædit, is petulanter ludit:
Si DEUS ad peccata ſingula mox feriret; ſi
confuſionem propalaret; oculum, pedem,
manum à peccante exigeret, auderémne pec-
care toties? Nunc quando patienter ſilet,
multiplico peccata: Quis me ab inſigni pro-
tervia excuſabit? Si annorum ſeptem, aut
quindecim, ùt in prima Eccleſia, pro uno pec-
cato publicè pœnitendum eſſet, quid agerem?
Faciléne adeò peccata iterarem? Si vel unius
oreni mulctam pro ſingulis negligentiis ſol-
vere

emmo
onintn
niockx i
11 Gnidn
in, Eo
(ounſer:
Loline
Nr Don
Gi Nean
anſon

I en⸗
Melelie
Keiuchz,
⸗

Prrlumn,

dln din
Remete g
Cisen
ign
iten obo
floretſu⸗
Pienet
n bebi
lct Anini
Uuclusienn
urck, .
de lin
eiemu
1l ltnpni
Weenisr⸗
uumtig ceni
bet bentiut⸗
ecem!
iemer ſie
tlicter lun
ketitet
lum, ſelen
glerenbe is
iene
1D ilgin
hen 1
runße⸗
fene
aInnn

N

Examen II. 309

vere oporteret, quàm ſolieitè attenderem!
Quis verô neget me nugarum inſtar, & jocu-
lariter omnino tractare Divina, cum in iis tam
frigide verſor? Ubinam autem ſummæ reve-
rentia Majeſtatis? Huic illudere audeat vilis
terræ vermiculus?
Gonvertimmi ad me in toto corde veſtro, dicit
Dominus, in jejunio, in fletu, & planctu.?“ Ego
vwX dimidiato corde convertor; in gula; in
riſu, & joco: Et hæc ſeria ſit pœnitentia?
Quàm verèe ad me, meique ſimiles Magnus Au-
guſtinus: Pœnitentes, pœnitentes, vel potins DEUA
irridentes. Facite fructus dignos pœnitentie, **⅜nO-
net per Domini Præcurfſorem Spiritus San-
ctus: Pectus leviter tundere, dolorem obiter
elicere, propoſitum tenue ad mediam horulam
vix protendere, ſatisfactionem modiciſſimam
malé exequi &c. Iſtine erunt digni pœniten-
tiæ fructus, qui à me poſtulantur? Sed quid
tandem erit jocari & ludere cum DEO, ſi hoc
eſt agere ſeriò: Nihil ægriùs ferunt terreni
Principes, quàm ludibria: Et hæc tolerabit
Princeps Regum terræ? Nullus Magnatum
atietur hominem de trivio ſecum nugari, &
Jocari: Patietur forſan tremendæ Majeſtatis
Dominus? Sacerdos levis in geſtibus, ſolutus
in moribus, ridiculus in ſermone, velox & fer-
vens ad ſæcularia; lentus & ſocors ad Divi-
na: Sacerdos guloſus, bibulus, otioſus, litigio-
ſus, ſpiritum pœnitentiæ habere poſſit? Siha-
bet hic genuinum pœnitentiæ ſpiritum, non
U 2 erit
*Joecl. 2. * Aatth, 3.

310 Pœnitentia Sacerdotis

erit tam arcta via, neque tam anguſta porta,
quæ ducit ad vitam. am cur, amabò, Ele-
ti tam pauci, ſi tam facileè agitur pœnitentia;
Non, non, profectò non oportet jocari cum
DEO: Non convenit ludere in æternitatis ne-

otio. In hoc ludere poſſit Sacerdos, qui per-

pectas habeat ſtatůs ſui obligationes gravis-
ſimas? Sacerdos, qui noverit, quantum DEO
debeat? Quem non lateant tot ſua, & ſibi com-
miſſorum pericula? Cui non pro ſe tantùm,
ſed & pro multis aliis reddenda ſit olim ratio:
Hic nugari auſit in re maxime ſeria ? Ille te-
merarius ego ſum, qui nugas tractare admo-
dùm ſeriò novi, & tamen pœnitentiam, unde
tota ſalus pendet, nonniſi leviſſimè attingo.
Expediétne autem jocari cum DEO, Licebit-
ne ſemper magnis debitis ſolutionem modicam
rependere? Nunquäâmne apparebit juſtus in
furore Dominus, qui debitorem petulanter
nugantem conjiciat in tenebras exteriores?

III. Quid ſit ſeriò pœnitere?

Seriò egit inter poœnitentes primus, qui poſt
ſemel negatam DEO obedientiam ipſos non-
gentos annos in rigidiſſima pœnitentia trans-
Egit. Seriò egit Manaſſes in carcere, ubi toto
corde quærere Dominum cœpit. Quid eſt au-
tem ſeriò quærere, niſi toto corde quærere?
Sed quàâm multùm dicitur, cuͤm toto corde di-
citur! Seriò egit Mulier in civitate peccatrix,
cui remiſſa ſunt peccata multa, quoniam dile-
zit multàùm, facta ex grandi peccatrice mag-
na

—

Gertuc
lepkuit
Ein We
ni ſe
Umnlichtun,
aulifrf
fummm
oel
te olſe

ig, en
Ahmne
Um inden
lam ad
. 8
n el

En.

ngult I

enib
E peentere
4 ſdenni
Teemitatst
tatdpli
Nione n
tle,Elier.
N ſe nn
1ſtolonnan
udlet.
nneadnd⸗
enim Nde
Gne minge.
r0,iodr.
gengotfen
ebit ſotns n
n helulnt
eleroreh:
Ntere
mne,gugt
n t
Uenria tnr⸗
Cerelitn

tekten
Plin e
e Ne
m 3

Erma ki. 31r1

na JEſu Chriſti amatrix. Seriò egit Apoſto-
lorum Princeps, qui trinam negationem, quoad
vixit, amarè deflevit. Seriò egit Sanctæ Ec-
cleſiæ lumen Auguſtinus, qui peccata toto
corde, totisque viribus ſarcivit. Serio tan-
dem egerunt omnes ſanécti Pœnitentes, qui cum
Rege pœnitente, non verbo tantum, ſed cor-
de toto identidem iterabant: Peccatum meum
contra me eſt ſemper. * Cinerem tanquam panem
manductabam, & potum meum cum fletu miſcebam. *
Lavabo per ſingulas noctes lectum meum, lacrymis meis
ſratum meum rigabo.**X Igitur ſeriò pœnitere eſt
toto corde ſemper dolere: Eſt, peccata hor-
rere, odiſſe, deteſtari ſuper omnia: Seriò pœ-
nitere eſt pecéata non iterare; illa in ſe ul-
ciſci, caſtigare, ac funditùs delere. Seriò a-
go, quando ulcere putrido laborans non mo=
dòô emplaſtra, ſed & ferrum & ignem admitto,
nihilque non mediorum ſolicité conquiro, ut
ſanitati plenè reſtituar. Num ſic pariter ago,
cúùm animæ ulcera ſunt ſananda? Seriò ago,
quando è lethali morbo convaleſcens, cauté
ambulo, nocitura vito, profutura eligo, ne in
malum recèns depulſum denuo incurram. I-
demne facio, ne in morbos animæ reincidam?
Serio ago, cùm in periculo conſtitutus per-
dendi ſummam capitalem aliquot millium, ni-
hil non induſtriarum exero, ne pereat pecu-
nia, quam ad uſus meos alicujus eſſe momen-
ti reputo. Sicne autem procedo, cùm jactu-
ra gratiæ vel ſarcienda eſt, vel avertenda?
II4 Mo-⸗
* Pſal. f90. * Pſal. 101. *XX Pſal. 6. 7-

312 Pœnitentia Sacerdotis

Modum itaque agendi ſeriò in ſæcularibus &
corporeis haud dubiè teneo, ſanctéque obſer-
vo. Cur autem in rebus Spiritůs; in nego-

tio ſalutis, præſertim Pœnitentiæ, non parſter

ago ſeriò? An quia majoris apud me ſunt ter-
reſtres nugæ, quàm Virtus, Gratia, Coœlum,
Sanéctitas? Sed numquid non eſt hæc inſanti-

lis, petulans, ſtupida, cœca, temeraria cum

DEO ac Divinis ludendi, & nugandi ratio?
Omnem curam impendere nugis, & modicis-
ſimam rebus æternis? Seriò dolere, pœnitere,
cavere, vigilare didici poſt jacturam tempo-
ralem, cui vel negligentia quædam occaſio-
nem præbuit, aut quam fures nocturni fors
attulerint: novi tunc reparare damnum cura
magis vigili, ſuperfluorum cordata reſciſſione,

commodorum dimiſſione, accurata inſpectio-

ne, ac meliori deinceps adminiſtratione. Cum
verò poſt peccatum, poſt jacturam gratiæ
(heu, qualem jacturam!) ſeriò dolendum, pœ-
nitendum, cavendum, vigilandum eſſet, lan-
guent omnia, acſi de re nihili tunc ageretur.
Quæſo, ubi fides, ubi ratio, ubi ſana mens?
Non eſt hoc in ſalutis negotio ludere, nugari,
& jocari? Ut ſim ſeriò ac verè pœnitens, ut
damna per peccatum acceptæ plene ſarciam;

ut ſuper nivem dealbatus Numini placeam, in-
ter Sanctos locum habeam, debita expungam,
merita cumulem, virtutes colam &c. plus non
requiritur, imò tantum non exigitur, quantum
ro ſarciendo temporali damno lubens & vo-
ens ſponte ſubeo: Et conqueri auſim, peti à
, me

dhun
pomnunt
nton

I

l0 .

1

a onſu
Ues on
Pohunt Ne
Pveonlnn
n ber en
l ann
es te 0
N dr

Uincheen
MuNN
ſachnen
Whntſeni
aſnett
Aitſcias!
entoran
ofle
no,
Mn,

41 5.

ſerllahe
dene E.

l

Muntenn.
n ie⸗

Noni
Doctin 1045

end kin
ion?

Examen II. 313

me nimiuùm? Heu! pro terra, pro corpore ni-
hil eſt nimium; ſuperantur omnia: Verùm
pro anima, pro virtute, pro ſanctitate gravia
ſunt omnia; ſuperatur nihil, horrenturque dif-
ficultates minimæ, ubi ex adverſo in nugis vin-
cuntur difficultates maximæ. O pudor! O
inſania! O cœcca in rebus ſalutis jocandi &
nugandi libido! Ubi nunc excuſatio mea, quòd
ſeriò non ſum pœnitens? En! pro reparandis
nugis poſſum, quæ pro reparanda gratia non
poſſum! Meliùs dicam: Nugas amo & æſtimo;
hinc nullum pro iis laborem ſubterfugio: Gra-
tiam nec amo, nec æſtimo; hinc vel levem
pro illa conatum horreo. Sed quò tandem
ſic res meæ deſinent? Sacerdos ſum: pecca-
tum Sacerdotale grande eſt nimis: Acriori li-
xivio eget, quàm peccatum Laici; Et cur ofſ-
citanter ago, quaſi pœnitentia non egerem?
Aut fortè ab illa communi lege ſolus eximar:
Niſi pœnitentiam egeritis, ſimul omnes peribitis? *
Certê exemptas ſe minime putant animæ ſan-
tæ & innocentes: Quo ergo titulo nitetur
mea exemptio? Ipſe [Eſus Chriſtus Dominus
meus, innocens, ſanctus, impollutus rigidiſſi-
mam pœnitentiam pro peccatis meis toto vi-
tæ tempore egit: Et mihi peccatori licebit ſe-
Ctari delicias?
Convertor ad Te in toto corde meo, JESII
Rex & Magiſter pœnitentium! Convertor ad
Te in jejunio, in fletu, & planctu non pro
meis tantùm, ſed etiam pro peccatis populi!
U 5 Cum
* Luc. 13.

314 Pœnitentia Sacerdotis

Cum peœnitente Magdalena multum diligam,
ut peccatorum & pœnarum multitudinein a-
mando deleam. Sis ob Bonitatem tuam æter-
nùm benedictus, quâà peccatori viam pœni-
tentiæ facilem & jucundam aperis! Te mo-
& diligam, & in tua Charitate ferveam, om-
nibus numeris erit abſoluta Sacerdotalis pœ-
nitentia. Hoc ſuaviſſimum pœnitentiæ genus
num rejicere potero? Væ! æternum væ, ſi
rejicio!

Meditatio IWV.

Pœnitentiæ Sacerdotalis Unctio.

Remittuntur ei peccata multa, quoniam dilexit mul-
X
tüm, Luc. 7. 47.

DUkiores eſſe lacrymas pœnitentium ſuper

gaudia theatrorum, dudum pronuntiavit

Magnus Auguſtinus. Spinis equidem horret
Pœnitentiæ ſemita; Verù⅛ͤm & floribus, quin
& frucëctibus ſuaviſſimis abundat. Eſt illa vide-
licet ſurculus nobiliſſimus perfectæ charitatis,
unde nil niſi jucundum germinare poteſt. I. Fa-
cilis igitur eſt pœnitentia in charitate funda-
ta. II. Jucunda etiam eſt, omnemque hor-
rorem exuit, ubi charitas illam ordinaverit.

Punbtum I.

Qui amat, non laborat, vetus eſt apud Sa-
Bicnres Oraculum, tum experientia innegabi-
i

„Cuùm ipſa rei veritate ſolidiſſimè nixum. Pro-
fanus

eon ma
hint
cer r n
Cent Hon
irn kai
uun hen
Kocod
utes d
DO
Rcdein
Cdemion

1
.
1

M Aian

Clet. Nor
taes,d
Nemmed
Umntähn.
Chm.
In Kihen
Aann an
1 llning
Uc mminn
en eſe
Aaptni)
ny
Eunt
igſis,
es cnl
Mernbro
Aerricca
lor

1.
. ln.

1

lim di
lttcite,
en tuume
wem N.

ers! Neun

eſeneamn
Nterioritn
ententzen
Temmnel

,

ſan Alert ⸗

ſentumſhe
Nronpnnt
guiten Non
forbhid u
tilane
Cr Crus
ehotel,
nitue in⸗
Thenclein
Crnuren.

Meditatio IVU. 315

fanus amor quas non difficultates ſuperat? imò
vel ipſum difficultatis nomen ignorat. Amor
ſacer quæ non miracula patrat? Què is non
adegit beatorum Pœnitentium turbas magna-
nimas! Facilè ipſis erat, Charitate Magiſtra,
mundum ſpernere, ſenſus domare, corpus in
officio continere, & caſtigare: Facilè erat cu-
piditates frœnare, voluptatibus carere, ſoli-
que DEO mentem illibatam conſecrando, ſo-
lis cœleſtibus delectari. Non laboravit Mag-
dalena in tricennali pœnitentia, utut rigidiſſi-
ma, quia amavit. Non laboravit Petrus, quia
dilexit. Non laborârunt tot ſancti nemorum
cultores, & rigoris magnanimi Profeſſores ſi-

ne numero, quoniam igne nobiliſſimo ſuccen-

ſi ardebant.
Quid, amabèò, faciliùs: an pœnas peccato-
rum ibi luere, an hic per obvia quæque ex-
pungere? Tbi erit una hora gravior in pœna, quam
bic centum anni in amariſſima & graviſſima pœniten-
tia. * Unanimis Patrum & Doctorum ſenten-
tia eſt, minimam in flammis illis purgantibus
pœnam eſſe multò acerbiorem, quàm quid-
quid cogitari poſſit tormentorum, dolorum,
ſuppliciorum, etſi omnia in cumulum unum
congerantur: Colica, artritis, calculus, dolo-
res capitis, aurium, dentium, oculorum &c.
ſectiones, cataſtæ, laminæ ardentes, faces, ver-
bera, membrorum violentæ diſtractiones &c.
quàm terrifica ſunt hæc, ſi vel nominentur!
Quam ſupra modum dolorifera, ſi in unum
homi-
*Remp. lI. 1. C. 24.

316 Paæmitentia Sacerdotis
hominem ſimul & ſemel irruerint univerſa,
non ad unum alterúmve diem, ſed per aunnos
& ſæcula! Quis niſi imprudens & fatuus di-
cat, durum eſſe jejunium, difficilem abſtinen-
tiam, arduam orationem &c. quibus alacriter
piéque exercitis & incendia i la funeſtiſſima
extinguantur, & ſupplicia graviſſima rediman-
tur? Cui nii ſtulto in mentem veniat, du-
rum eſſe, debitum centum millium obolé diſ-
ſolvere? Unàâ horulà modò plus ago, quàâm à
morte annô integrô: fervens Oratio, Virtu-
tis exercitium, opus Charitatis, quin & pium
deſiderium; minutiſſima quæque nunc in im-
menſum proficiunt: dant gloriam DEO, au-
ent meritum, lucrantur præmium, & pœnas
exſolvunt; ubi duriſſima vitæ alterius ſuppli-
cia ſine merito, ſine præmio, absque ſolatio,
contracta debita nonniſi per longiſſima anno-
rum ſpatia pedetentim eluunt. Quid ego
nunc velim? Præſtaâtne difficilem hanc ſoſu-
tionem operiri; an brevem & facillimam ſta-
tim dare? Hen, quanta cœεcitas! Annos 60.
vel 7o. in terris ad ſummum vivo, & anno-
rum 200. vel 300. incendia compono! En!
egregius vitæ Sacerdotalis fervor extinguet
omnia, reparabit omnia, mitigabit omnia;
Juin & jucunda reddet omnia. Quid ve-
1m ?

Sanctæ Charitatis fervor toto ſtudio accenditur per
conſiderationem Divinæ Bonitatis, modum ſatisfacien-

di tam facilem benignò offerentis. Deſignantur jam
nunc

leni
16.

nemek

ulul i

uuls wus.

Aennle Ee

no, A

cuncics
Donco e
12 MWei d
Alic
ſenu (

mul tke
Nneun
be an

kumiin

herage
piola

. 6

int innet
ſd Der n
3 komz;

en derin 4
ion cbeter

N D0.
, Knn
Ueigſon.
Klle llto
ihman⸗
„(is e
D bane

Gellinumr
81 AMo

o, Can
t elingel
nbit onmu
. E1

MWeditatio IV. 2317
nunc beati fervoris tempora, occaſiones, & exerci-

tia &c.
Punllum II.

Jugum Pœnitentiæ ſuave eſt amanti; jucun-
dum animæ ferventi. Cum Chriſto portare
conceditur jugum ſuave & onus leve. Ipſe
Sodalis tuus, & Frater, & Amicus eſt: IIIe
exemplo te animat, auxilio confortat, dirigir
conlſilio, allicit præmio, recreat conſortio, quid
jucundius? Aut malim fortaſſis gaudere cum
mundo de nugis; de quisquiliis? O ſi Aſce-
tæ& aurei dictum cœleſte caperem! Eſe cum
IEſu dulcis eſt Paradiſus: eſſe ſine 7Eſu gravis eſt
infernus.* Quantus hic later ſapientiæ the-
ſaurus! Efle cum Eſu, vigilare cum Eſu,
orare cum JEſu, pati cum Eſu, operari cum
JEſu &c. dulcis eſt Paradiſus: Hic robur, hic
gaudium, hic ſanctitas, hic beatitudo. O ter
felix & jucundum pœnitentiæ genus, cum nul-
la ſæculi voluptate commutandum! O ſa-
crum ſilentium, ſolitudo, meditatio, lectio,
ſancta operatio theſauri hujus inæſtimabilis
certiſſimi cuſtodes, quantum amo vos! Gar-
rulitas, mundana ſocietas, curæ inanes, otium,
languor, felicitatis meæ hoſtes jurati, quàm
horreo vos!
Quòd ſi verò quotidianum ſacrificium in
ſpiritu humilitatis, & in animo contrito fer-
venter peragerem, quàm Iæta, quaàm certa,
quàm copioſa hæc foret Pœnitentia! Si dolor
* Kemp. l. 2. 6. 5

7

318 Pœnitentia Sacerdotis

& amor hic omnia regerent, omnia ordina-
rent, poſsétne remanere quidpiam in altero
mundo exſolvendum? Planè non poſſet. Hic
præſtarem quotidie ſatisfactiones infinitas, pro
me, pro aliis, pro amicis, pro inimicis, proto-
to mundo. Hoc ſacroſanctum Sacrificium,
omnis Pœnitentiæ felix compendium, ſupple-
ret omnia; me ſuper nivem dealbaret, dita-
ret, ornaret, recrearet. Sed eheu! turpiſſi-
mo languore, negligentia, torpore in venenum
Converto vitale pharmacum, & unde ſolvere
debita oportuit, inde contracta in imenſum au-
eo! Sic autem pergere juvabit? Melius poſt-
hac felicitati meæ conſultum eo. Scio, quàm
ſim delicatus, quàm parum ad rigores Pœni-
tentiæ factus: Scio, quid faciam; Genus Poœ-
nitentiæ multò jucundiſſimum utraque manu
amplector. Auguſtiſſimum Sacrificium exqui-
Gte præparatus, mundatus, ornatus, ſacris de-
ſideriis incenſus, fervore Evchariſtico inflam-
matus conficere quotidie ſatagam, cum decen-
tia, cum pietate, cum gravitate &c. Nihil
dubius, quin hic omni benedictione ſpirituali,
& gratiâ repleamur, per Eundem Chriſtum Do-
minum noſtrum, Amen. *

Huic theſauro facillimæ, & jucundiſſime pœniten-
tiæ inexhauſto ulterius conſiderando inhæretur, & vo⸗
luntas ad eo rite utendum ſtimulatur.

Dies
* Canon Miſſæ.

Genrs
6

De S
1 I

Dorta
eln
litor u
W i
Prt,n
nd
n
Nre huen
9 1
n
1Arn
pati imn

6

Oonidt
püim in e
on poſte .
eg ininitun
inies ne
mn ekiicn
kndom ſe
hGelbuetr
dhenle.
ſoreinſten
GEunte inn
inifenlon
1) Mlisot.
) Kin
tenrs en⸗
Nj Cenube⸗
nunngenu
Ginciumene
Unns herist⸗
anikeo intr⸗
n eunce⸗
e . N
rone Pirine
hChritund

en0N*
6

Den

Conſideratio IIE. 319

Dies II.

Sacerdos in Sacramento pœnitens.
Conſideratio II.

De Sacramento Pœnitentiæ.

Olus JEſus Chriſtus Dominus noſter au-
thoritate propria peccata dimittit, quæ
poteſtas uni DEO convenit. Quis poteſt
dimittere peccata, niſi ſolus DEus? † =

I. Solus ille cordis humani vulnera ſanare
poteſt, qui cordis hujus intima perveſtigat.
Porro ad Sapientiam increatam pertinet hæc
notitia, quæ & fecit cor noſtrum, & illi quo-
que reparando una ſufficit. Homo enim videt
ea, quæ parent; DEus autem intuetur cor. ** Om-
nia nuda & aperta ſunt oculis Ejus. FKX

II. Ad remiſſionem peccatorum requiritur
potentia infinita; cùm enim peccatum inter
mala omnia ſit unicum, quod maximè infinitu-
dini propinquat, vel eandem involvit, quia
lædit Majeſtatem infinitam: quia hominem
exuit bono infinito: quia diſtantia peccatum
inter & gratiam quodammodo eſt infinita;
unde ex hoc peccati furvo nihilo emergere
nemo poteſt, niſi eum omnipotens Domini
brachium ex hac abyſſo liberârit. Mirare po-
tentiam, qua Omnipotens Dominus ulcus pu-
tridum
* Luac. I. 25. ** 1. Reg, 16. WEV Hebr.4.130.

320 Paænitentia Sacerdotis

tridum ac lethale momento ſanat: qua omnis
fœculentiæ ſentinam in ictu oculi exhaurit:
qua mortem animæ præ illa corporis multè
horribiliorem, momento citiùs pellit, eique
vitam gratiæ novam, vegetam, non amabilem
minùs, quàm admirabilem ſubſtituit. Quis
mihi eädem horâ exſcindet ſylvam integram,
beſtiarum habitaculum, & in Paradiſum vo-
luptatis commutabit? Præſtat hoc Divina Om-
nipotentia in Pœnitentiæ Sacramento. Quis
montes auferet, abyſſos implebit, vincula fer-
rea difrumpet, portas æreas confringet? Di-
vina Omnipotentia hæc facit, dum juſtificat
peccatorem. Magna opera Domini! Fecit poten-
tiam in brachio ſuo!
III. Remiſſio peccatorum Bonitatem quoque
exigit infinitam. Pietatis ac Bonitatis immen-
ſæ opus eſt Eſu Chriſti ſanguis: Hic ſolus
emundat noſtra delicta. UIti ſolus DElIS
peccata dimittit, ità ſolus Homo-DEIS pec-
catorum veniam ex æquo mereri poteſt. Ipſe
eſt, in quo habemus redemptionem per ſanguinem
ipſius, ſecundum divitias gratiæ ejus, quæ abundavit
in nobis.* Dedit ſemetipſum pro nobis (Et quan-
ta bonitate dedit!) at nos redimeret ab omni ini-
quitate, & mundaret ſibi populum acceptabilem, ſecta-
toem bonorum operum. ** Dilexit nos, & lavit nos
2 geccatis noſtris in ſanguine ſuo. * Ipſe eſt pro-
bitiatio pro peccatis noſtris; non pro noſtris autem
tantùm, ſed etiam pro totius mundi. Xh Si enim
. ſanguis
* Epheſ. 1. 7. * Tit. 2. 14. *X. Abpo. 1. J⸗
VVXV 1. Joan, 2. 2.

gilin
hiute /n
¹ nlr a
ctlſnis
a M int⸗
ur d
, ANadr
Netetl denn
Cun dore
orengue
Reit aia
4 MG
nil in n
Unen nne
Minimr n
(Antelcen
Uug, 1
Aunrir
n Wi
nn ufn
unnlln
Memguto

Otmne

Ihe
riin
molit,
Atuen
1. 9. 1 3
4 ſe le

4

: N
ori
on Mdie
lini
—C
Nminter
n Deudlen.
thoeranr.
Ws.
hkine.

ii hre⸗

en e
Nimisinme-
s D
o.Dlo⸗
inget
1 in
glu AARI

,

ℳ l.

Conſideratio III. 221

ſanguis hircorum & taurorum, & cinis vitulæ aſperſus,
inquinatos ſanctißcat ad emundationem carnis: Quan-
14 magis ſanguis Chriſti, qui per Spiritum Sandtum
ſemetipſum obtulit immaculatum DEO, emundabit
conſcientiam noſtram ab operibus mortuis ad ſervien-
dum DEO viventi?* Magnus ægrotus homo
peccator! Sed & Magnus Medicus DEIIS. Ho-
mo Salvator! Quàâm pertinax morbus, cui
mederi nemo poſſit, niſi ſanguis Redemptoris!
Quàm potens medicina, quæ morbos omnes,
mortémque ipſam radicitus tollit, ùt primùm
fuerit applicata! Verè non eſt in alio aliquo ſa-
lus. Nec enim aliud nomen eſt ſub cœlo datum ho-
minibus, in quo oporteat nos ſalvos fieri. ** Hanc
ſalutem, hanc medicinam volentibus maxima
benignitate impendit: cumque aliàs ægroti
quærere ſoleant Medicum, Ipſe ſuos quærit æ-
grotos; ad pharmacum ſumendum, ad ſub-
eundum balneum in ſanguine ſuo paratum in-
vitat, allicit, hortatur. Conwertimini ad me in
toto corde veſtro. ** Solicitè quærit oviculam

errantem piiſſimus Paſtor, & inventam hume-

ris cum gaudio imponit. Paterne amplexatur
redeuntem Prodigum amantiſſimus enitor.
Hoſtem ſuum, rebellem, contemptorem in gra-
tiam denuo recipit miſericors & Miſerator Do-
minus.
IV. Iſthæc peccata dimittendi poteſtas Mag-
num Pontificem noſtrum Eſum Chriſtum mi-
rificè extollit, & magnifice ornat: Quòd ve-
rò poteſtatem hanc tantam ad Sacerdotes quo-
* Hebr. 9. 13. ** Act. 4. 12. **r jJoel. 2.
R. P. Dufrene Exercitia. X que

322 Pœnitentia Sacerdotis

que extendat, nunquam ſatis mirabimur. Hos
elegit Sacramenti Pœnitentiæ Adminiſtros, ſi-
bique ſubſtituit, ut vel abſolverent peccatores
Gnitentes, aut pervicaces ligarent. Quis
igitur Vicario nomine ulcera ſanat, aufert
morbos, ipsmque mortem diriſſimam pellit?
Quis ſentinas exhaurit, aſpera complanat, de-
ſerta in hortos deliciarum commutat, niſi Sa-
cerdos Miniſter Eſu Chriſti? Hic vincula rum-

pit, catenas diſſolvit, carceres aperit, vinctos-

educit: Et quo medio hæc miracula patrat?
Tribus voculis, Ego te abſolvo, ſed in Eſu Chri-
ſti ſanguine vim habentibus. Hæc grandis
medicina, omni pretio ſuperior, omni virtute
potentior: Pharmacum inæſtimabile, vivificum,
omnipotens in tuis verſatur manibus, Sacer-
dos Altiſſimi! Grandis honor, ſed grande pondus
iſtius eſt honoris. Durum quippe eſt, ut qui neſcis
tenere moderamina vitæ ſuæ, Judex ſiat alienæg.“ Vult
Dominus plurimum poſſe Diſcipulos ſuos: Vult à ſer-
vulis ſuis ea ſieri in nomine ſuo, quæ faciebat ipſe
poſitus in terris.** Qua pietate, qua reverentia,
charitate, puritate, humilitate tractandum erit
cœleſte remedium!
V. Magnus Medicus noſter, exclamat D. Am-
broſius, ** & magna Ejus medicina! Mag-
nus Medicus, qui prompte, ſecurè ac blandé
ſanat morbos omnes, quantumvis lethales, per-
tinaces, ac deſperatos: Magna ejus Medicina,
quæ prodigio mirabili vitam ipſam vel centies
AJehper-
* Hom. 26. in Evang. " §. Ambroſ. l. 1. de Pœ-
Nit. . 2. *F L., de Elia c. 20.

nüß
jrs d
ilaru
fummdln
Honmmnge
EXN,
zenie,don
Ee Derd un
ilſro Auni
Cuſed er
Eungnintne
le i

Tiiktken
nmni,

l:i
linre
zage
AIöm,
in iſutten
Uoimniret
Kehelgtlin
unmn, g
tnr oſrei
lenane
l becce

lije,

ntinn
Cöninihrt
ent erenn
gerent, (
lintt, M
iſinan
Cnhlannt
umntat ni
Horimun.
3cetihit⸗
ninol un
Ni AC.
ke ganß
,Cnni titute
eprhicon,
Ubs,Ner
4lganeſgt
r G
1u. i
: Vr /.
1e id
ueſetenn
ncumen

umat
lcimnt M.
e n
8letuee
enlein
Vltrnis

leſee

Arbk

Conſideratio III. 323

deperditam, centies reſtituit! Magna profectè
medicina, quæ tot myriades ſanctorum Pœni-
tentium orco eripuit, Cœléque inſeruit! Mag-
na in ſe, quia pretium continet impretiabile,
lacrymas, ſudores. dolores, Sanguinem Salva-
toris: Magna in effectu, quia demones pellit,
peccatum tollit, gratiam revocat, animas emun-
dat, omnique pulchritudine ornat. Si quæ-
ratur ex me, ubinam DEuIsS maxima ſuæ Sa-
pientiæ, Bonitatis & Potentiæ miracula patra-
re ſoleat, nihil hæſitans reſpondebo, in Sacra-
tiſſimo Pœnitentiæ Tribunali id contingere.
Quis verò capiat miraculorum hoc in gene-
re magnitudinem? Quis enumeret multſtudi-
nem? IIle capiet, qui tria noverit: Quid ſit
peccatun; Quid anima; Quid gratia? Sed quo-
tus quisque eſt, qui hæc intelligat? Si capio,
quid ſit peccatum, ſtupens admirabor virtutem
Sacramenti, quod eliminat monſtrum hoc a-
vernale: Si capio, quid ſit gratia, quam pec-
cato ſubſtituit Sacramentum: Si intelligo, quid
ſit anima, in qua fiunt hæc prodigia, non po-
tero ſatis mirari Magna Opera Domini, exquiſita
in omnes voluntates Ejus. *
VI. Maximi refert, Sacerdotem in his noti-
tiis eſſe verſatiſſimum, ut æſtimare nôrit Sa-
cramentum, quod & ipſe frequenter ſuſecipit,
& aliis ex ofhicio impendit. Quid igitur eſt
peccatum, infelix ille terminus à quo, unde ani-
ma per Sacramentum purgata feliciſſime re-
cedit? 1I. Peccatum eſt malitiæ ſecundum quid

X 2 infi-
* Pſal. 110.

324 Pœnitentia Sacerdotis

infinitæ, & malum ſuperioris Ordinis ad om-
nes pœsnas poſſibiles; ad omnia merita poſſi-
bilia, ita ut nulla creatura ſeorſim, neque om-
nes ſimul ſumptæ poſſint pro uno ad æqualita-
tem ſatisfacere, damna ejus reparare, pro illo
ſatis dolere, niſi ſolus DEUS. 2. Pejus eſt om-
ni malo naturæ, omni ſentina fœculentius,
omni fœditate horribilius. 3. Tam ſœdum,
ut ejus intuitu DEUS, & Sancti cohorreſcant.
4. DEum ligat, ne benefaciat. 5. Eſt velut
carnifex, qui in ſanguine Chriſti manus lavat.
6. Eſf gladius, qui cor DEl transverberat. 7.
Malum tam enorme, quo deterius non eſt in
toto inferno. 8. Res eſt ita horrida, ut coα;=
lum & ſidera propter hoc monſtrum extingui
deberent. 9. Eſt veluti flagellum & fuſtis, quo
peccator DEum à ſe abigit, tanquam vile ani-
mal. 10. Eſt ulcus, quod ſolo Chriſti ſan-
guine curari poteſt. II. Debitum, quod nec
Sancti, nec Angeli exſolvere poſſunt. 12. Eſt
eſtis animæ. 13. Eſt pejus, quàm tractare
Chriſtum peſſimé, aut occidere. 14. Tentat
DEum, quantum in ſe eſt, & medio tollere.
15. Tam malum, ut in comparatione illius alia
mala in malorum numero non ſint habenda.
16. Serpentem, bufonem, draconem, baſiliſ-
cum, & ſi quid horribilius potes, imaginare:
innocua hæc ſunt, ſi cum peccato conferas.
17. Sordes purulentas, tabem, ſaniem, fœto-
rem, ſexcenta alia animo effinge noxia, foeda,
execranda, nec dubites, à peccati malitia, fœ-
ditate, ſpurcitia te diſtare amplius, een
Uter

ſerCin
or
ola0n
Driirzdn
miyDeem⸗
rte, hen
tCaomms.
nunh,
n. ſ. n
Melninn 5.
uln.
Nen non.
Imtien ore

unm dae,

Gkninn

ſh Uget
unhli
Annumrn D
umgno
Uumenti
Umiin
nin

.

Miil
ln M
wal eh
0Aare, Nl
1 Deſes D
un ſeellers
impmhr
öſebbenn,
7is Noret
nie lr ⸗
Wum 4
o Cidi kr
ſunglatt
OH.
guun Mact
. I1 len
ione Nitl
lut blhenl
rcoen, u⸗
D
ecea⸗ is
Hre
ei Anuſt
in gun

Conſideratio III. 32 5

diſtet Cœlum ab inferno, & Angelus à dia-
bolo &c.
Quid eſt Gratia Eſu Chriſti, quam parit
Pœnitentiæ Sacramentum? 1. Eſt Purpura, Co-
rona, Diadema Regium. 2. Stola candida,
ſpecioſa, ſplendida: Veſtis nuptialis decora,
pretioſa nimis. 3. Eſt margarita nullo pretio
adæquanda. 4. Divinæ reddit conſortes na-
turæ. F. Jus certum tribuit ad hæreditatem
æternam. 6. Adoptionem Filiorum perfectam
fundat. 7. Pacem affert, quæ exſuperat om-
nem ſenſum. 8. Hominem toti Cœlo reddit

amabilem, orco terribilem. 9. Kesnum DEI

in corde ſtabilit. 10. Omnium colligit orna-
menta virtutum. 11. Angelis facit æqua-
lem. Iz. Lux eſt amœniſlima. 13. Theſau-
rus quodammodo infinitus. 14. Species, de-
cor, pulchritudo, magnificentia opus Ejus. I5.
Eſt pretium ſanguinis Eſu Chriſti. Quâm va-
ſta vel in hoc uno meditandi materia! Et hanc
ſacratiſſimam qualitatem, deſtructôò peccatô,
in animam inducit magnum Pœnitentiæ Sacra-
mentum.
Quid eſt anima? I. Subſtantia ſpiritualis, im=
mortalis, Angelorum æmula, DEl capax. 2.
Creatura noblliſſima, mundi Domina, ſupero-
pera manuum Domini conſtituta. 3. Empta
Prtvie magno. 4. DEI Filia, Spiritûs Sancti
abitaculum, Sponſa Salvatoris, ſi tamen gra-
tiæ ornamentis non deſtituta. y. Anima bo-
na eſt Paradiſus voluptatis, Sanétorum Socia,
Regina, Amica, Formoſa, Dilecta, Regi Regum
X 32 Eſu

26 Peœnitentia Sacerdotis

Eſu Chriſto chariſſima, toti mundo, totique
Cœlo venerabilis &c. En, Sacerdos DEl,
qualis eſſe debeat, & qualis eſſe poſſit per Sa-
cramentum Pœnitent æ anima tua! En! qua-
les ſint animæ hoc ſanctiſſimo lavacro à te mun-
datæ. Vide, quid mereatur anima tua; quid
exigant animæ nobiles tibi commiſlæ? Sedu-
lò conſidera, quantum tibi & aliis prodeſſe,
quantum obeſie valeas, ſi hoc ſacroſanctum
balneum bene aut malè ſulſcipias: bene aut
maleè adminiſtres. Perpende ſeriò, quanti fa-
cere te oporteat hoc Sacramentum: Quantum
deſudare meritò debeas, ut tollatur peccatum,
monſtrum immane, quod deſtruit, mactat, &
perdit omnia; virtutes, animam, merita, gra-
tiam, tempus, æternitatem: ut recuperetur
gratia, cum qua denuo reflorent omnia: ut a-
nimæ ſalventur, & mundentur, quas amat
Dominus tuus, quas redemit, & ſolicitéè quæ-
rit. .
VII. O igitur magnum & mirabile Sacra-
mentum, in ſanguine Eſu Chriſti præpara-
tum: Fons vitæ, Medicina ſalutis, Porta gra-
tiæ, peccati excidium, animarum Aſylum, ma-
lorum finis, & omnis boni principium! Felix
pœnitentia, quæ non miracula patras! Quàm
ſtupendas mutationes efficis! Perdita recu-
peras, vitiata reſtauras, mortua vivificas, re-
ſtituis univerſa. Felix Pœnitentia! tu DEum
concilias, debita expungis, mentem exornas,
merita cumulas, pacem donas, gloriam mul-
tiplicas. Ter felix Pœnitentia, quæ peccato-
res

aErlen

el 0 V
0Crde

Nello bel

Di Crrar
n. h
,
muumni
en Kon
N e u

eiir

n⸗
aſen,
nlteia
amne
gul
. i
b A
Inde e⸗

undo i⸗
e:0s 0
holit e
ul In 1
nutoitenn
inatuzti
nnie
Llisu
N lanhtn
piu: ben
N, gid⸗
, Cunnm
r elammn
inadn
Pmentn r⸗
t retheten

tCrn: u.

