Seéſ. 22. & 242. †F ynod. Alaſ. XNX 5, Am-
broſ. Ep. 92. l. 3.

nß

794 Perfectio Sacerdotalis
citia colit. Una in publico mundi theatro ſpe-
Gatur ab omnibus; altera in abſcondito hæe- ,s ſondin
ret, ſolius Dei oculis manifeſta. Quare Ath- leii en ent
letam generoſum agens Paulus, de ſeipſo non irun
minus, quàm de cunctis Evangelii Prædicato- r EUrhi
ribus dicit: Spectaculum facti ſumus mundo. Ne- ncto teglt
que fruſtra in illum omnes intendebant, quia en mettil
ômnibus ad imitandum proponebatur. Imita- Wl Minn
tores mei eſtote, ſicut & ego Chriſti. tind heiecm
SnleN Al
„ * Clericorum igitur vita eſt publicè cur- el
rentium in ſtadio, dum Monachi cavernas; „Herocepunh t
in quibus lateant, quærunt. Uli adversêm tegulen: ni
ſæculi motus irrequietos pugnant; iſti con- e ltn
„ trà inteſtinos animi tumultus dimicant. Vi - aiz noſos en
„ta prior voluptates domat; poſterior vitat. wimutaſin
Una plus habet amoenitatis; plus altera ſe- mMaallt me
curitatis. Una ſeipſam publicè regit; alte- Mmbs ini
„ ra virtutum exercitiis clàm inſiſtit: utraque Womm n on
„tamen abnegare ſeipſam cogitur, ut adhæ- amn dei gn
„reat JEſu Chriſto. Clericorum vita palàm hunhn
„ à fronte pugnat; Monachorum vita fugien- amgs mnn
„ do bellat; vincit una per vim apertam &
vincit altera per fugam occultam. Mundum Nmünn
1

95
2⁹
2²

2²

„ ſuperat una, vivens in mundo; ſuperat al- ininimnd
„ tera, vivens extra mundum. Prima cruci- ge nitu
„figitur mundo, & mundus ipſi: ſecunda am ,
„ nihil comune habet cum mundo. Una plus or l
„ habet auxilii; quare ampliores refert victo- u gvant
„ rias: altera minus habet periculi, atque hinc dl ſefſme
„ faciliùs illæſa conſervatur. ,„ Uerig nigilinti

UI. Aueiollzen

* Lid,
ie e e

au

Comnnd de
en in aten
ufee.
Dulleg Ee;
Ermgline
ikiſnun
mne elte
ntoporch
Cngt

lr nin eni

dum Monder
weron ltat

Conr,en
Cnitrs Ae
Nn
scintinr
un cend
Ckionm i
OOachounſu
1 Ner in
nCOlNn
In nunt
vncn
Dunde l:

= =

Omd
mhlimn
eteilh
en

B
1

Confideratio I. 79 5
III.
Clerici, ſecundàùm D. Chryſoſtomum, per-

fectione majori egent: mores Angelicos, ani-
mmque ſolaribûs radiis puriorem ſtatus emi-
nens, in quo degunt, requirit, ita ut cum Pau-
lo gloriari meritò poſſint: Viwo ego jam non
ego; vivit verò in me Chriſtus. Iſtâà glorià ſi ca-

ruerint, periculum adeunt ſpiritůs ſancti peni-

tus amittendi, & in exitium ruendi.

9²
2⁹
95
95
95
b,
95
95
95
95
55
2

85
25
95
95
5

„ * Qui procul ab hominum Societate in
Eremo degunt, tranquilla, & ſecura liberta-
te gaudent: nihilominus tamen illis præſi-
diis, quæ ſolitudo ſubminiſtrat, parùm con-
tenti, novos identidem bellandi modos ex-
cogitant, ut hoſtiles impetus elidant, ſuâque
omnia cautè adeò peragunt, ut obtenta vi-
tæ hujus inſigni puritate, ac libertate, ad
ſanctorum in cœlo conſortium evolare me-
reantur. Sed quid ſacerdos nunc agat in
medio Nationis pravæ, inter mille pericula,
& inſanos mundi ſtrepitus? Quanta vi, ac
vigilantia opus erit, ne ſuccumbat, ſanctæ-
que vocationis gratiam ſecurè cuſtodiat?
Major ſanè virtutis integritas ipſi eſt neceſ-
ſaria, quàm iis, qui relietô mundéô clauſtra
ſubiere. Quot illecebræ, quot peccandi
occaſiones, quanta diſcrimina, in quibs
continuò verſamur! Quæ ſobrietas, con-
tinentia, vigilantia & fervor ſat erit, ut illæ-
ſi tot pericula evadamus? Majora profectò

95
* S. Chryſoſt. de Sacerdotio l. 6. C. 2.

93
25
22
35
29⁰
5
„

79

gitur.

Perfeitio Sacerdotalis

& plura hæc ſunt, quàm dici poſſit. Une
ictu ſuccidit omnia, qui à ſæculi tumultu ad
ſacram ſolitudinem tranſit, quamvis minora
ſecum ipſo ſint illi ſubeunda certamina.
Verùm ſacerdos inſidiis occultis, & hoſte
aperto undique cinctus quomodo ſubſiſtet.
niſi magna virtute ſit munitus?

IV.
„ Accedunt ſacerrimæ functiones ſtatũs noô-

„ſtri, quæ eximiam ſanctitatem requirunt.

Supremæ Majeſtati propinquare ſacerdos
continuò debet, ut intercedat & oret pro
omni populo, pro toto mundo, pro vivis
atque defunctis: cumque innumerabilibus
hominum peccatis offenſum Numen placa-
re ex officio teneatur, cogitemus, obſecro,
qualem eſſe oporteat, qui tanto Mediatoris

& Advocati munere apud altiſſimum fun-=

„ Vix Moyſis & Eliæ robur, ac fiducia one-
ri tanto ſufficiunt; Et quomodo illud por-
tabunt imbecilles humeri? Certè cùm ſa-
cerdos orat, quaſi mundus integer ipſius
humeros premit: velut parens tot populo-
rum, quos orbis numerat, ſinu ſuo comple-
cti univerſos debet. Ipſius eſt flagitare à
DEO bellorum extinctionem, calamitatum
publicarum ſublationem, familiarum pacem,
Hagellorum propter peccata iminentium
remotionem, & quæ plura ſunt hujusmo-

mangn
eusonlin
1diucn⸗ Uenns
Uer olottos!
„deb ann n
,Vodrn, & Ar
„Veyun rfte
enun Cl te
Ubis em tenebi
ry ne Al
getun l
olnn einsanl
Ulcernte, obſe
Uns Aus, gu
nitiur: Cl
0tr nbfettan
i bus omen
Koimm gur
Imlſit eei
Milanfci An
rünmcanh d
famm (Ferl
Echerereren
Eelre chor’
Im oi omn
uin adorant
ſerd ila

an

n die
liheolltn
n guunt
ſhelnla te
is wallis,
dwgnorocti
nnite

.

e hndier
ſockiun nt

Kenlun iu
okſen
uun e
S i

Nbontetldi
tonaheli⸗
nen: (end
ots unen
urntſe
rat, lun 1n 6
Hin Ite
Gnn an.
ect le
Inn ir

„
—

„
„

Conſideratio I. 9972

di. Sed quomodo Sacerdos tanto huic mu-
neri ſatisfaciet, niſi egregia vitæ perfectio-
ne ſuper illos omnes eminuerit, pro quibus
intercedit? Quid obtinebit, ſi flagellari ob
peccata ſæpe majora, quâm Laicorum fſint,
ipiemet meretur? Quô animô æternæ Ma-
jeſtatis conſpectum interceſſor ſubibit homo
ſordium Rlenus, & grandibus debitis ipſe-
met onuſtus?
„ Sed cum cœperit is invocare Spiritum
ſanéctum, & accedere jam propius ad tre-
mendum Sacrificium celebrandum: ubi ſu-
premum cœli terræque Dominum ſuis ma-
nibus jam tenebit, quem locum ſacerdoti,

quæſo, tunc aſſignabimus? quem perfectio-

nis gradum ab illo exigemus? qua ſanctita-

te ornari ejus animam volemus? Vos enim

conſiderate, obſecro, quales oporteat eſſe

manus illas, quibus tanti operis tractatio

comittitur: Qualis eſſe lingua debeat, quæ
verba profert tam divina, fublimia & effica-
cia: Qnibus ornamentis inſtructam deceat
eſſe animam, quæ talem, tantumque ſpliri-
tum hoſpitiò excipit? Sub horam ter ado-
randi ſacrificii Angelorum turmæ ſacerdo-
tem circumdant, & comitantur: Cœleſtium
Poteſtatum diverſi Ordines ſué modé jubi-
lationis, ac reverentiæ clamores edunt i pſum-
que altare choris Angelorum undequaque
cingitur, qui omnes imaculatam victimam
certatim adorant, & humillimè venerantur.
Quis veròô iſta in dubium vocare auſit,
. „ modè

7998 Perfectio Sacerdotalis

55
55

2²
22

a5
55
23
53
55
22
52
55
25
59

29
2
35
5
5
33
55
„»

36

»5

92

modò vel obiter inſpiciat ſumi Sacrificii Ma-
jeſtatem?
„* Sanctiſſimum ego ſenem novi, pergit Os

„aureum, cui DEus magna myſteria patefe-

cerat: ſincerè is confeſſus eſt, vidiſſe ſe
Angelorum, altare ambientium, multitudi-
nem, qui ſtolas candidiſſimas induti, capita
ſua humiliter inclinabant, ùt facere milites
coram prætereunte Imperatore conſueve-
runt. His ego viri piiſſimi dictis facillime
aſſenſum præbeo, poſtquam ab alio DEl ſer-
vo ipſus audivi, eandem ſibi viſionem obti-
giſſe: ſed & hoc addidit, illorum Fidelium cor-
pora, qui panem cœleſtem devotè ſumpſe-
rint, ſtatim poſt obitum angelicâ cuſtodiâ,
ob reverentiam Dominici Corporis, quo re-
fecta ſunt, pretiosè muniri, dum interim
illorum animæ in cœlum ſubvehuntur.
„ Quid, amabò, cogitatis vos, ajebat idem
S. Chryſoſtomus ad illos, qui ad ſacerdo-
tium ſuſcipiendum illius modeſtiam urge-
bant; Vos hominem mei ſimilem, veſte
nuptiali minime ornatum, ad conficien-
da ſacroſancta Myſteria pertrahere velle?
Sacerdotis animum adeò purum eſſe opor-
tet, ac nitidum, ut lucere toti mundo poſ-
ſit; ego verò multiplicem in animo reatum

circumferens, tam tenebroſus & miſer ſum,

ut ne oculos quidem levare ad Numinis

Majeſtatem auſim. Sacerdotes, velut ſal
„ CCleſte,

* CS. Chryſoſt, ut ſuprà.

4 nn ſ,
ſuit⸗
uolnngos
ifcrthnn
innn lilt
„ enie Ir
un Pekelicll

rgurt

Aennis
Ene ettcior
Lodins uncl
ſenb wn minis
9 odne o
Ppher Vin h
emum Mud
Ni konn rno
ie, kockunge
ne ni
nnn Iterann
l ſolids, i
h er uton⸗
ltien aſen,
gohiberi
ünsznin
inrt fut
Uhtikuitionen
ie gemimm
Ualeſt gora

Imenm
frutt

ledt SS
Conſideratio I. 799

lüihi „ Cœleſte, veram ſapientiam ubique diffunde-
„ re magnòô ſtudié debent: me omni ſapien-
en e „ tia Vacuum quis ſuſtinebit niſi vos tantuùm,
n ſenn „ qui affectu erga me nimio excœcati, meam
ein »„ indignitatem minime conſideratis. „ En!
thenden, J quàâm demilſsèe vir ſanctus de ſeipſo ſentiat, &
Bälimsin quantam perfectionis ſublimitatem in ſacerdo-
Denhien te requirat!

emm V.
Ait „* Sacerdotibus (Quis dubitet?) Vitæ a-
A „ Givæ perfectiones competunt, eò quèôd

lln ſanctiſſimis functionibus occupantur: At
del „ veroô non minus vitæ contemplativæ divi-
Eee „tiis abundare ipſos neceſſe eſt, ait ſanctus
nene „Proſper. Vita hæc ſecundum nonnullos
nmniNu⸗⸗ „ ſapientum aliud non eſt, quàm Myſterio-
nuI nn „rum à ſenſu remotiſlimorum cognitio; vel
nſtnn „ nobile, ſanctumque otium eſt, quod ex li-
as n „ bertate à curis mundanis nalſcitur;:; vel in
, Ar „ ſacrarum litterarum ſtudio conſiſtit: vel di-
In eie „„Camus potiùs, illam in divinæ præſentiæ
nenm „Luſtu, ac fruitione ſitam eſſe. Nunc ego
uum 4 „nil dubitans aſſero, pium ſacerdotem nulia
t emm „ratione prohiberi, quin ad hoſce quatuor
önd , perfectionis gradus aſcendat. Quod autem
ä pleniorem futurorum ſcientiam, & ſum-
ennn „ i boni fruitionem attinet, fateri neceſſe
nttkk „ eſt, hoc geminum caput longeè perfectius
ueAN „,in coleſti gloria obtentum iri, quam in
uatrs, Et „ hac lacrymarum valle unquam fieri dal⸗
6 „ lit;
* S. Proſper de wita contemp. Sacerd. l. 12. c. 12.

)

80⁰⁰ Perfectio Sacerdotalis

.0
—

ſit, ubi ſine defectu & erroribus nun-
quam vivitur. Tunc veròͤ, ſubmotis impe-
dimentis, non ſolùm res creatæ omnes; ve-
rùm & ipſa DEI ſubſtantia clare videbi
tur. *
„ Certum porro eſt, reliqua duo capita,
quæ ad modô dictam beatitudinem viam
ſternunt, haberi jam nunc à ſacerdotibus
oſſe, nimirum integram à curis mundanis
ibertatem, & ſacræ Scripturæ ſtudium. Cùm
dico, Sacerdotes pertingere huc poſſe, illos
intelligo, qui à ſæcularibus negotiis abſti⸗
nentes, otio & pigritiæ locum dare non ſo-
lent; verùm qui perfeétioni propriæ inten-
ti, & à mundana ſapientia, quæ apud DEum
ſtultitia eſt, prorſus alieni, ſanctis Medita-
tionibus, & verbi Divini prædicationi ſtu-

diéô indefeſsé vacant; atque hinc veram ſa-

pientiam, rerum cœleſtium ſaporem, mundi
contemptum, & quæcunque huc pertinent,
feliciter afſequuntur. Sanam doctrinam
non ſuſtinentes fortiter hi redarguunt;
probos confirmant; ipſmet per virtutum
præſtaatiilimmarum exercitium DEO ſemper

magis appropinquant. Hi ſunt, qui & ipſi-

met in ſanéctitatis ſtudio conſtanter orofi-
ciunt, & ſibi commiſſos ad meliora ſemper
provehunt, qua ratione in terris adhuc a-
gentes, vitain cœleſlem vivunt, beatæue
contemplationis guſtum jam nunc præoccu-
pant, quo efficaciter ſtimulati, & ad omné
bonum diſpoſiti, felicitatis æternæ conſuma-
. „„tionem

en ſieg
2 teluiz ilb
hun
icdun ine
ten orid
,n Cnito,
lein Mndl

5 Qicgoid en
alkumg oil
e ihruneni
Anplin ine
z, Ounnil ed
icope upin

n ſeennocl

Nn, ſik iono
udis br guc⸗
0 glun fanis
penrtam in lort
iſll nli
e tenun
Ulnen, gul h
Dükris Nrrt,
upune grrct
nnmtie,,
e ercos,
um Cün Di
uen & lezen
nis nole
inrn i il
llcleſ Cat.
Ufn kygtiee

Glltiit

Conſideratio I. 801
1 erter „ .
iinne „) tionem patienter exſpectant. Atque hine
d ſuæ dignitatis faſtigiò nullatenus in ſuper-
teeog *⁹ 1. Bint S . ) laper-
,Ac biam acti, nec inaniter tumidi, quòôd Capi-
lmn d 5 n

„ ta & fidelium Patres honorificè nominentur,

*
n etiudie

gaudent potiùs de beata ſpe unionis glorio-
„ ſæ cum Chriſto, qui non modè Fidelium,
„ ſed etiam Sacerdotum Caput & Pater eſt.

VI.

„ Quidquid de perfedtione diſſerimus, ait
„ lalvianus,* potiſſimùm ad ſacerdotes perti-
„ net; ipſorum enim eſt, præbere cæteris ex-
„ emplum, illisque pietate tantum antecelle-
„ re, quantùm eos ſuperant dignitate. Ni-
„ hil quippe turpius eſſe poteſt, quàm homi-
„ nem venerandi ſtats celſitudine conſpi-
„ cuum, vitæ ignobilis abjectione ad infima
„ detrudi; Et quid aliud eſt dignitas ſine me-
„ rito, quàm inanis larva, & mera deceptio?
„ Margaritam in ſordibus defixam meritòô di-
„ Camus illud faſtigium Dignitatis, in quo
„ ſtare indignum videmus. Unde ſequitur,
„ ſacerdotem, qui proximus Altari ſuper a-
le „ lios ob ſtats præœærogativam eminet, virtu-
mui „ tum quoque præcellentiâ debere ipſis pluri-
„ muùm anteire. „„»
Cape, Sacerdos, grandem hanc & ſolidam
veritatem. Cùm DkEus ab infima plebe tan-
tum exigat, & legem charitatis adeò perfe-
enς Ctam vel ipſis mulierculis præſeribat, quantam
eneE perfectionem ab illis poſtulabit, qui hanc do-
PolinAne * Ad Eccleſ. Cath. l. 2.
ee R. P. Dufrene Exercitia. KEee cere

4
.

n dn
Vin

nnn

802 Perfectio Sacerdotalis

cere verbõô & exempléô debent? Certeè ſancti-
tatem non vulgarem à facerdotibus petunt
omnia tam veteris, quàm novi Teſtamenti di-
Vina Oracula.
Quamvis in lege antiqua liceret Judæis di-
Vitias congregare, Levitis tamen, & ſacerdoti-
bus longè minor diteſcendi facultas concede-
batur; nec enim aut agros, aut vineas, aut
fundos ipſi poſtidebant. Judicemus nunc, an
hæc ſit voluntas DEl, ut ſacerdotes in lege

gratiæ collectas de bonis Eccleſiaſticis divi-

tias in conſanguineos profundant: cogitemus,
an liceat nobis modò Patrimonium pauperum aliis
elargiri, quibus non licuiſſet olim ſub lege
veteri quidquam ùt proprium poſſidere.
Hinc Servator noſter in Evangelio ſacerdo-
tibus ſub præcepto injungit perfectionem,
quam aliis per modum conſilii tantùm ſuadet.
Vide ſis, quid ad juvenem illum ſæcularem di-
cat, qui ad vitam æternam ſolicitè aſpirabat:
Si vis perfectus eſſe, inquit, vade, vende omnia,
quæ habes, & da pauperibus.* Sed quomodo ad
ſacerdotes, Evangelii ſui Miniſtros loquitur?
Nolite poſſidere aurum, neque argentum, neque pecu-
niam in Zonis veſtris: non peram in via, neque duas
tunicas, neque calceamenta, neque virgam. ** Ob⸗-
ſerva diſerimen, quo hine Laicum, & illinc

ſacerdotem alloquitur. Priori dicit: Si vis--

vende omnia. Poſteriori mandat: nolite poſſdere.
Tantumgque abeſt, ut virum Apoſtolicum hu-
jus mundi bonis affluere velit, ut potius mini-
. . mmaz⸗;
* AMarc. 1e ** Aatth. 10.

enenn
Pnetit:
vrcr llmn.

mnonſte

1 l

enulkum ſd
olt e N
n. None e
5D Mniſrie
Pere, dun inun
Abwretes Hen⸗
lia Unrſbiger!
tene ebtis mni
n Eunlunur!

Uud notare
Bens Belents
uAls velti hl
wrun theiuate
pllte umlor
Aon grelerbi
iort wobis d⸗
Ellio pololr
lckornto ſe
Nependtig ſic
Iun Mods ve
,Cin tia: D
9n aſhendete
Aünylleug
Prelinn in
chn nenliſ
ng, m

In Mu,

ſhir

dent Cend
lealoih
Moji Telun

uleenet
men Al⸗
Ndi heries 4

e licum
iriden N
Nlr utßt
Akniau,
lentpiur⸗

3

Conſideratio T. 803

ma, quæ iter agenti videbantur neceſſaria, pe-
nitus interdicat: vel ſacculum non patitur:
nolite portare ſacculum. Simplicem tunicam ad-
mittit; geminam prohibet: nudis pedibus per-
currere mundum jubet. Sed quid tandem ba-
culò poſſit eſſe vilius? & hunc tamen pro-
ſcribit. Nune verò licebit fortè ſacerdoti-
bus, DElI Miniſtris, non modò pecunias cor-
radere, dum vivunt; ſed & poſt mortem ſuam
ad hæredes laicos pinguia Eccleſiæ patrimo-
nia tranſmittere? Et ſatis non erit, vitam his
terræ foœscibûs maculaſſe, niſi etiam poſt obi-
tum ſtabiliantur?
VII.

„ Iſtud notate, ſacerdotes Domini! ait
„ Petrus Bleſſenſis; * hoc ſeriò conſiderate,
„ ſtatüs veſtri ſublimitatem virtutum & me-
„ ritorum theſauros à vobis exigere: iſtud
„ pPenſate, ampliorem vobis, quàm cæteris Fi-
„ delium prælcribi perfectionis menſuram.
„ Major à vobis deſideratur pietas; ſtudium
3„ & lectio poſtulatur liberalior; neceſſaria
„„ Vobis eſt oratio ferventior, caſtitas purior,
⸗5 temperantia ſtrictior, laboris patientia fir-
„ mior. Minùs vos decent ludicra; magis
, afficiant ſeria: Emineat in vobis manſuetu-
„„ do; comendetur ſupra omnes Laicos mo-
,„ deſta in vultu gravitas, in moribus integri-
„ tas, in veſtitu ſimplicitas, in ſermone par-
„ Citas, in menſa ſobrietas, major in omni vita
„ ſanéctitas, & magis ignita charitas. „»
. Ee e 2 Medi-
*Petr. Bleſs de Conſtit. Epiſe.

M.

804 Perfectio Sacerdotalis
Meditatio I. Hesönthn

nne Ni Ce
Eanuc Md.
r he fentin
Eepnrteſet, l

Ditit ei tertiè: Simon Joannis amas me? Joan. 21. eeean
6Kmien
RAtiones variæ adduci poſſunt in medium, Rinres
ob quas DEI Filius tertiò Diſcipulum ge lit ai
ſuum interrogaârit, an ſe amaret? Exiſtimart ciſs nnftl
S. Auguſtinus, * triplici negationi toties ite- Dec. Mn
ratam charitatis profeſſionem opponi debuiſſe Ierronn
ut illa ſarciretur; Et ne plus vocis elicuiſſe niimn Pt
videatur mors iminens, quàâm vita præſens. ſtieg “
. Sed alia ratio, magis in rem noſtram faciens, n n, 1
hæc eſt, quôd interrogatione hac tertiò itera- Wkich

De charitate in DEum ſacerdotali.

ta, demonſtrare nobis in perſona diſcipuli Ser- glienll
vator voluerit, ad quem perfectionis gradum eieet
evehere ſuam charitatem ſacerdotes oporteat. nin eis
Vult nimirum ab Eccleſiæ ſuæ capite triplô nſ
magis amari, quàâm à reliquo Fidelium cœtu. Mina het
Videamus nos primè, quantus in DEum amor ino god n

à nobis poſtuletur, quos elegit ipſe, ut ſacer- enn ſfnin
dotes ejus eſſemus, & Fidelium Patres. Me- lallinrhatte
ditemur ſecundò, quibus indiciis prodere ſe de- uleton ni
beat hic amor noſter, dum ſupra comunem rßebbn

charitatis modum meritò afſſurgit. Kntiſius be

. Autili: Rrn
Punctum I. iatrobiſlg,
1 Nhuedsce
Adeò parum, & nihil eſt, quidquid in terris nie, nii

poſiti de charitatis debitæ menſura vel cogita- drnu ertt
mus, ſeichhltit

* Tract. 123. in Joa. Akäini

nlri⸗
n)
n relt
ni n n,
lmg denid d

l meri
lci degrniin

Prtione
n hen
en er
len ſ
cele ſteggt
leiccoſir.
Ooumaal
s tketie
Etelun kmn
icrise
Con iunds
1o Ant

leh Ctgli
eweninne

Meditatio I. zoy

mus, vel dicimus, ut balbutire cum infantibus
videamur, ubi de DEO diligendo loquimur.
Præſtat hic ſilentium præ lingua; Et magis
nobis prodeſſet, corde ſolo in ſpatia quodam-
modò imenſa excurrere, quâm potentias cor-
poris & animi univerſas, quæ infirmæ admo-
duͤm ſunt, operoſiùs exersere. Hinc ortum
utique duxit celeberrima S. Bernardi ſenten-
tia, cujus manifeſtæ veritati nemo ſapiens re-
fragetur: Menſura diligendi DEum, diligere ſine
modo. Ultra omnes terminos proferatur, &
menſuram ignoret ſacerdotum ſanctus amor.
Ultrò hinc ſequitur deſperationis ſanctæ præ-
clarum genus, qua fatendum nobis eſt, nulla
verba ſufſicere poſſe ad declarandam hinc Di-

vinæ erga nos charitatis amplitudinem; ne-

que iſtinc conatus diligendi quoscunque ex
parte noſtra unquam ſuſſecturos. Quæ enim-
verò menſura par eſſe poterit illi objecto di-
metiendo, quod in meras, quomodocunque
ſpectatum, infinitudines ſine termino excurritz
Forſan Divinæ perfectionis menſuram ſuppedi-
tabunt? ſed non minus infinitæ ſunt, & inef-
fabiles, ac ipſe DEus. Num charitatis menſu-
ram dabunt illius beneficia? Numera, ſi potes,
quæ accepiſti: Et numera, quæ accepturus es,
niſi ipſemet obſiſtas. An divina ipſius patien-
tia, qua hucusque toleravit nos, amoris mo-
dum dictabit? niſi prorſus Divina hæc fuiſſet,
tota funditus erat exhaurienda: Quantùm &
quoties illam, utùt imenſam, fatigavimus? Sed
qualem dilectionis menſuram præſcribet nobis
Ee e 3 ſipgu⸗

9

806 Perfectio Sacerdotalis

ſingularis charitas, qua per vocationem ſan-
ctiſſimam ad ſublime Sacerdotium tot aliis præ-
habiti ſumus? Veriſſimum itaque eſt, teneri

nos ad amandum ſine modo, & menſura, ubi

menſuram & ipſe non habet; nec modum er-
a nos ullum tenuit ampliſſima Ejus charitas.
Bilata cor meum, DEus ter Magne, cujus
Potentia limires ignorat! Da majorem te aman-
di virtutem: da facultatem diligendi amplio-
rem! Nunquam laltem permitte, ut vires
omnes amori tuo non impendam. Diligam te,
Domine, fortitudo mea.
Punctum II.
Nunquam in vitæ hujus exilio certâ ſcien-
tié compertum habemus, an DEum diligamus;
aut an ab ipſo diligi mereamur. Funeſta hæc
incertitudo graviter affligit animam, quæ ſa-
pienter intelligit, creatam ſe eſſe, ut Eum di-
ligat, & illius beata poſſeſſione ſalutem obti-
neat. Verúm indicia quædam funt, illius du-
bii horrorem mitigantia. Hæc ipfſa incerti-
tudo ſolatium præbeat, cùm te affligit; nam
quèò magis illa te cruciat, quéve ampliùs ti-
mes, ne DEum ſatis non diligas, tantò ſecu-
riuùs eredes, illum à te amari. Alterum tuæ
dilectionis argumentum eſt, ſi de DEO fre-
quenter cogitas; ubi enim theſaurus tuus eſt,
ibi & cor tuum erit: ſicut viciſſim ibi the-
ſaurus tuus latet, ubi verſatur cor tuum.
Tertium veræ dilectionis ſignum eſt obſerva-
tio mandatorum; ſic enim ipſe Dominus: Si

iligitis
* Pſal. 17. .

N.

, alii

arits wn
CALAS
rnn E

Pn eten ſi
en roncet:
ſehenemer
umne Cont
Keli ſii
ſeſto euif
En tus * (
on thirebt,
izun kilten
Glvemer kudoe
4 77 Iltima
Aim & Cre
Pnen awcihtis
glen tunet.
mmor u ſnckit
riN? (
Ki) krenp mi
lihniuts Toun
1alld al
n here celch
itite ſon
ünn wirnun
Knnr nenn
nns Dinine,
i lſleie
mi mun ,
ent leien
n AMeti 5

ll

1 —

niriit

ertotium
hm iundee
wid, Ue
Adeng dee 1
nhichmbe
N dr
N! Damurrn.
luten
en ſe
Ninhenta ,,
4

Gin l
huinschni⸗
Nns anlul
Verenmu ier
1ipt nmr
udbch
ſoſeltcrit⸗
gortn
r. Mriii
t, chnet,
cint, l .
on le⸗

Meditatio I. 807

diligitis me, mandata mea ſervate.* Quartdè, in-
dicium charitatis minimè obſcurum habet, qui
DElI gloriam ſedulò quærit, & intentione pu-
ra eidem ſervit: Qui amoris proprii cuncta
molimina eidem ſubſternit: Qui pro viribus
eandem promovet, quique neglectam à mul-
tis vehementer dolet, ita ut cum Propheta
regio amarè conqueratur: Tabeſcere me fecit
Zelus meus, quia obliti ſunt verba tua inimici mei.
Defectio tenuit me pro peccatoribus derelinquentibus
legem tuam. * Quinrum charitatis teſtimo-
nium tibi favebit, ſi fratrum curam geſſeris:
ſi animarum ſalutem quæſiêris, & oves paſce-
re diligenter ſtudueris. Amas me? Paſce oves
meas. *V* IItima Dilectionis probatio eſt, per
patientiam, & Crucis tolerantiam quotidie ad
imaginem crucifixi Servatoris propius accede-
re, in quem transformari omnes deſiderant,
quotquot ad ſanctitatem aſpirant. Quis mihi
nunc animus? Quanta ſperandi vel timendi
materia? Fateor, mi DEus, nondum hæc om-
nia Charitatis argumenta ſatis in me ſentio:
Verùm ſincere deſidero, ùt mihi quidem vi-
detur, obtinere ſingula; illisque, te adjuvan-
te, potiri tota virium contentione allaborabo:
Tibi dixit cor meum: exquiſivit te facies mea: fa-
ciem tuam, Domine, requiram. X
In ſancta deſideria pis excurrit voluntas: Deinde
ſpem inter & metum poſita, firmiter ſtatuit accendere
charitatem: queritur tandem cum Auguſtino: Ahb!
ſerò, ſerò te amavi! &c. .
Ee e 4 Lectio
*Toa. 14. *Pſal. 115. ***oa.21. *⅜fal.26.

Perfectio Sacerdotalis

Lectio I.
Evangelii S. Joannis Caput XVII.
De Chriſti erga Diſcipulo? Charitate.
Ec locutus eſt Elus: & ſublevatis oculis

in coœlum, dixit: Pater, venit hora, clari-
fica filium tuum, ut filius tuus clarificet te.

Sicut dediſti ei poteſtatem omnis carnis, ut

omne, quod dediſti ei, det eis vitam æter-
nam.
Hæc ell autem vita æterna, ut cognoſcant
te lolum DEum verum, &, quem miſiſti, JE-
ſum Chridlum. Ego te clariticavi ſuper ter-
ram; opus conſumavi, quod dediſti mihi, ut
faciam: Et nunc clarifica me tu, Pater, apud
temetipſum, claritate, quam habui, priusquam
mundus eſſet, apud te.
Manifeſtavi nomen tuum hominibus, quos
dediſti mihi de mundo: Tui erant, & mihi
eos dediſti: & ſermonem tuum ſervaverunt.
Nunc cognoverunt, quia omnia, quæ dediſti
mihi, abs te ſunt; Quia verba, quæ dediſti mi-
hi, dedi eis: & ipſi acceperunt, & cognove-
runt veré, quia à te exivi, & crediderunt, quia
tu me miſiſti.
Ego pro eis rogo: non pro mundo rogo,
ſed pro his, quos dediſti mihi, quia tui ſunt:
Et mea omnia tua ſunt, & clarifieatus ſum in
eis. Et jam non ſum in mundo, & hi in mun-
do ſunt, & ego ad te venio. Pater ſancte, fer-
vaà eos in nomine tuo, quos dediſti mihi, ut
ſint unum, ſicut & nos.
Cùm

Nncememne
ie to. C
mnotreiheli
Uifan nhlen
1ebre lon
dun meond
des Etmconen
Sdok, gun
end noulunt
Non weo te
lErtzelsi ni
ſon Aeo n
g in ſeliate. 5
Irtwidlineiin
undum. It h
1 utſail
ndoesaute
nicelitmn
1 Nomnes vonn
pönte, ut i
Uumunens, g
Ihem, Avam d
Lumm ſcut &
ies, En
ra & ono
klilgiſ
1 le guose⸗
lnn, gu
Minte conſtit
I ule, Mn
r agnof

luultii

10!]
is Cn W
Nlin gnn
1: Alilen
lenn enit
ütlin tupe
efiten niig
lei iii

in Nenu te
un G

n tuun ki
6o: Tni an
Onen mun en
Nin omniuf
i febbugrt
Atehenmln
lin Aedn

M WoNi
ſini an⸗
. 61

TLectio I. 80⁹

Cùm eſſem cum eis, ego ſervabam eos in
Nomine tuo. Quaos dediſti mihi, cuſtodivi:
& nemo ex eis periit, niſi Filius perditionis,
ut ſcriptura impleatur. Nunc autem ad te
venio: & hæc loquor in mundo, ut habeant
gaudium meum impletum in ſemetipſis. Ego
dedi eis ſermonem meum, & mundus eos o-
dio habuit, quia non ſunt de mundo, ſicut
& ego non ſum de mundo.
Non rogo te, ut tollas eos de mundo, ſed
ut ſerves eos à malo. De mundo non ſunt,
ſicut & ego non ſum ſe mundo. Sanctifica
eos in veritate. Sermo tuus veritas eſt. Si-
cut tu miſiſti me in mundum, & ego miſi eos
inmundum. Et pro eis ego ſanctifico meip-
ſum: ut ſint & ipſi ſanctificati in veritate.
Non pro eis autem rogo tantùͤm; ſed & pro
iis, qui credituri ſunt per Verbum eorum in
me: ut omnes unum ſint, ſicut tu Pater in me,
& ego inte, ut & ipſi in nobis unum ſint: ut
credat mundus, quia tu me miſiſti. Et ego
claritatem, quam dediſti mihi, dedi eis: ut
ſint unum, ſicut & nos unum ſumus.
Ego in eis, & tu in me: ut ſint conſumati
in unum: & cognoſcat mundus, quia tu me
miſiſti, & dilexiſti eos, ſicut & me dilexi-
ſti. Pater, quos dediſti mihi, volo, ut ubi
ſum ego, & illi ſint mecum: ut videant cla-
ritatem meam, quam dediſti mihi: quia dile-
xiſti me ante conſtitutionem mundi.
Pater juſte, mundus te non cognovit, ego
autem te cognovi: & hi cognoverunt, quia
Eeec 5 tu

810 Perfectio Sacerdotalis

tu me miſiſti. Et notum feci eis Nomen tuum,
S& notum faciam: ut dilectio, qua dilexiſti
me, in ipſis ſit, & ego in ipſis.

Examen I.
An & quantinm diligam?

I. Qualis apud me DEl notitia?

Nquamne ſatis intellexi ſenſum illius dicti
breviſſimi, cujus tamen ſenſus eſt profun-
diſſimus: Nöôſſe te, conſummata juſtitia eſt.“ Si
DEum per fidem vivam fſatis novi, perfectus
ſum. Unde omnis Clericorum infauſtus tepor?
Reſpondet incarnata Sapientia: Quia non nove-
runt Patrem, neque me. * Quiænam vita beata
Sacerdotis; Vita perfecta & ſancta? Hæc eſt
vita æterna. ut cognoſcant te ſolum DEum werum, &
quem miſiſti, 7Eſum Chriſtum. *X Utinam non
tangat Sacerdotum quamplurimos illa Domini
querela: Tanto tempore vobiſcum ſum, & non co-
gnoviſtis me! T†à Utinam & me non tangat!
Quot annos jam numero Sacerdotii mei? Quan-
tum interea profeci in cognitione DEI, & JE-
ſu Chriſti? Non ſum fortaſſe de illorum nume-
ro, quos DEI Filius redarguit: Medius veſtrùm
ſtetit, quem vos ignoratis. α Sciéne quis ille
ſit, quem ad Aras quotidie immolo, & mani-
bus teneo? Si ſcirem, contremiſcerem: nam
& Angeli, & Sancti omnes, quin & ipſi dæ-
mones in ejus præſentia tremunt. Sciéne,
quan-
* Sap. 25. 3. Joan. 16. 27. E* Joan. 17,3.
*VFoan. 14. 2. KV oan. 1. 26.

n Mietnen,

Aueri ſien

cemlenl
eſt, alum
ſe Cinſae
iAlednalt
a kards kne
mndrie In
Raelenobinn
ipurb n i
ſror I gui t
lheriebun,
II) Hen, untn
Sikolonbsioiti
1etimjinini
1e! Unehe
e n luipl
inwerita,
Mriore teſolue
1 giinner

lne aten .
Eluwignoren
tls, & exle
3l,Ee guben
UUun, pet i
U kulkus fn

uittagttintiit
S

lne.
e
Nn n

itir

Cecho, an,
a'd

nl.
4
in ölpen

inelut
äleiibin;
zumenlan
nſmnugii
fan l
letcorn
Nienin
* (vin
tſech Cn
rte ſinlan
fimmdnn
ſodcelin
Cngntor)
iuſeleünn
Cugri: A
itimn
Cnntüſeni
mnes, ut
in wemm.

16. D
ul

Examen I. 811

quantam Majeſtatem in precibus tam frequen-
ter alloquar? Si ſcirem, quomodo alloqui tam
irreverenter poſſem? Non ſcio revera, quan-
tus ille ſit, cui tam luridè ſervio: Sed quare
non ſcio? Quia ſcire non curo. Turpis igno-
rantia, quæ Sacerdotem cumprimis ſumméè de-
decet! Fatalis ignorantia, malorum omnium
peſſima origo! Cur non meditor attenteè, pro-
fundeè ac ſeriò Divinam Magnitudinem? Quare
ſcripturas non inſpicio? Gur Evangeljuts non
volvo? ut quid fidem non exerceo? ad quem
iſta pertinebunt, ſi ad Sacerdotem non perti-
nent? Heu, quantum à Sacerdotali perfectio-
ne diſto! cujus initium non habeo! Initium Sa-
pientiæ timor Domini.) Ubi timor in tanto lan-
guore? Unde languor, niſi quia non eſt ſcientia
in Excelſo? * In ipia ſublimitate ſtats ſanctiſ-
ſimi non invenitur, Eheu! Divina ſcientia: Et
deſolatione deſolata eſt ipſamet Sacerdotii Dig-
nitas, quia non eſt, qui recogitet corde. *Xn

Poſsitne autem Sacerdos ignorare DEUM?
Egéne hunc ignorem? Sed quid proderit ſcien-
tia ſterilis, & exſuceca? Non ignorarunt ſapi-
entes illi, de quibus Apoſtolus: Càm cognoviſ-
ſent DEum, non ùt DEum glorißcaverunt. X*X*
Sed quis fructus fuit aridæ cognitionis? Eva-
nuerunt in cogitationibus ſuis, & obſcuratum eſt inſipiens
cor eorum.*** (Qualis igitur mea ſcientia? An
DEum, ùt DEum glorifico? an glorifico utSacer-
dos?
*Pſhal. 11 0. Pſal. 72. X* ſerem. 12.
VYr Rom. I. 21. VV zyid.

812 Perfectio Sacerdotalis

dos? Mentitur, qui dicit ſe DEIIM diligere,
quem non glorificat. Nam probatio Dilectionis
exhibitio eſt operis. * Hæccine erit meæ Dile-
ctionis probatio, quòd luridiſſimè Divina tra-
cto? Quòôd ſine reverentia in conſpeétu DElI
ſto? Quòd preces celerrimè decurro, & velut
onus grave, quâàm citiſſimè poſſum, abjicio?
Forſan cogitationes meæ terrenæ, cor mun-
danum, & affectus humi repentes Dilectio-
nem probant? An DEUIM amo, quando ſen-
ſibus indulgeo; cùm ventri ſervio; commoda
& otium ſector? &c. Væ Sacerdoti, primum
& maximum mandatum non obſervanti, quod
tamen perfectiùs obſervare ex mille titulis te-
netur! Si Laicum in charitate remiſſum feriunt
illa verba terrifica: Qui non amat Dominum noſtrum
JEſum Chriſtum, ſit anathema! ** Quoties illa,
& quâm graviter Sacerdotem ferient? Si cha-
ritatem non habuero, nihil ſum. *FQuid ſi odium
& contemptum Majeſtatis æternæ opera mea
ſpirant? Sed quid remedii? ſeriò cogitandum;
ſeriò agendum; ſeriò ad orationem fugiendum;
ſeriò clamandum: Noverim me, Domine
Noverim te! Cum timore & tremore operan-
dum valde ſerio, quia res eſt quàm maximè

ſeria, DElIIM ita diligere, ut ſtatus Sacerdo-

talis poſtulat.
II. An DEum ita diligo, ùt amare tene-
tur quivis Laicus?
Quomodo ſervo DEl præcepta? Quantum
ab⸗
* 8. Greg. *K1. Cor. 16. KX1. Cor. 13.

u

inähiul
ptebrlhi
iglten Norum
ins, Komnoch
regime uunn
rChrkam ſe
S, wunſen
mi CMhione,
ONSLOC
Erurölllet
wors ſibls ⸗
ine Cornin
, ognot be
u, lnlanis,
zeſe enit dar
ronimn kbibit
l, lotr fret
Kegnals! i
erlalospen
unnr, uel
er enunt,
1 Clcen Iua
Encllne or
fümmannibose
D
Ugummine D⸗
Uyltniparenn
amntebit
unkmten, e
Pubmarimis 5
Etferilünsin

Arletg
etſe Dr

lun ſtohaſen
Loeine eri
lugifine)
teniin lbt
eripeenn
tiline Poln
Mer enenen

Ve et,
tum nor

inn atkin
Ahen

Cettoten ite
ſin

Orenimn te,6
nore Elenet⸗

1esl aunn
etel 4

Oo, Nu

Iacus,
rgn

Examen I. 813

abhorreo à venialibus? Vivéne piè, juſté, &
ſobriè in hoc ſæculo? Num contendo intrare
per anguſtam portam? An carnem crucifigo
cum vitiis, & concupiſcentiis? Quantum ab-
nego meipſum?: num reſcindo ſæcularia deſide-
ria? An Chriſtum ſequor? Sumne patiens,
humilis, manſuetus, ab omni avaritia valde
alienus? Capiéôéne, quid & quantum exigatur
à quovis Laico Chriſtum profeſſo? Diligere
tenetur DECIM ex toto corde, ex tota anima,
ex totis viribus &c. Ad minus aliquid forſan
obligabitur Sacerdos? Sanctos eſſe jubet Apo-
ſtolus, quotquot baptizati ſunt in Chriſto: Et
vanus, mundanus, ſæcularibûs ſtudiis impli-
citus eſſe poterit Sacerdos? O quàm terribile
purgatorium ſubibit Sacerdos, qui Sanctus
non eſt, licèt fuerit piiſſimo Laico in virtute
prorſus æqualis! Quid ſi multùm ſit inferior?
Sunt inter Laicos permulti; etiam inter fœmi-
nas non paucæ, quæ DEIIM prælentem in ani-
mo ſemper gerunt; illius mandatis plene ob-
ediunt; Crucem ſuam cum gaudio ferunt:
Qui devotiſſime orant; neminem lædunt;
benefacere omnibus ſtudent; utilia ſemper lo-
quuntur: Qui DEUM tenerrime diligunt, &
illi quàm maximèe placere per omnia ſatagunt,
nullique labori parcunt, ut ſemper magis pla-
ceant: Non pudebit me Sacerdotem in gradu
ſublimiori ſtantem, copioſo lumine circumfu-

ſum, gratiis maximis & innumeris præventum,

medis efficaciſſimis inſtructum; & ideò ad per-
fectio-

814 Perfectio Sacerdotalis

fectiora obligatum, ſequi à longè meliores
Laicos? . .

III. An DEum diligo ùt Sacerdos?

Quantam charitatem exigit Vocationis emi-
nentiſſima ſublimitas? Quos ardores poſtulat
Charitas DEl erga Sacerdotem adeo ſingularis,
& exquiſita, utr Fratris & amici locõ eundem
habeat, qui ſcriptum gerit in femore ſuo: Rex
Regum, & Dominus Dominantium? * Adjutorem,
Socium, Miniſtrum, & Diſpenſatorem bono-
rum ſuorum me conſtituit: animas ſibi chariſ-
ſimas mihi credidit: Corporis & ſanguinis ſui
