nos aſſumunt. Alii ſunt, quibus connivendum
duxerunt Superiores, in eam ſpem erecti, fo-
re, ut ſequatur emendatio paulò priùs coœpta;
ſed qui ſeu ſpem, ſeu nimiam credulitatem
ſuorum Patronorum fallentes, retrò abiêrunt,
aut in viæ medio hæsére, iidemꝗque prorſus
permansére, quales initiò fuerant, cùm Sacer-
dotes ordinati ſunt, quod quidem alicuſus e-
mendationis initium eorum indignitatem mi-
nimeè tollit.

abancn
lac
M!
lttn⸗
el
Eibwin
m,
n
Kers hn
Cn Cnune
Auun
Gerui

I mi
Nntſpir,
mlinne

unnif

Eil 0
unin
hn ie
uiuetg
im
unͤt
ickin ſie
Wupreieh
Ulſere ni
Aiſni
ns dent

nle il
t etimte
Cinpe,
cientbus
n gegatfn
igiag her
nlihk con.
Eönldnes
Tn nt.
tblnd.
Euleenn e
Nenar in⸗
Ne gunn
ltkopnn.
mhndor,⸗
Dummtei
nuer

giluni⸗
onn K.
Gllall⸗
indi⸗
ounlgencun
n eeih⸗
Mis en
lecllurn
verd ten
entre
nrlen⸗
enune⸗
iptnn
1

Conſideratio U. 175

V.

Fons ſecundus, Inhabilitas. Reperire eſt non-
nullos, qui dotibus ad ſacras Dignitates neceſ-
ſariis aut non ſunt inſtructi, aut talentis ac-
quiſitis deſtituuntur, quæ nec obtinere ſata-
gunt, & nanciſci etiam ſubinde non poſſunt:
unde fit, ut in hoc vel illo munere omninòo de-
ficiant, aut perperam illo ſemper fungantur3
dum ipſos interea lucrum, honor, timores &
reſpectus humani, ſtationem relinquendi pu-
dor, Conſanguineorum rationes privatæ, aut
alia quædam non minús noxia hominum in-
venta eo in loco detinent, ubi tamen ſatisfa-
cere minimè poſſunt.

VI.

Fons tertius, TLenorantia. Nolimus fallere
nosmetipſos, neque facilem adeò fingamus
Eccleſiaſtici muneris amplitudinem, quæ innu-
mera ſcitu neceſſaria complectitur, tametſi ob-
viis tantùm illius functionibus immorari libeat,
neque ad alias Ordinis ſublimioris, & peri-
culi majoris tranſire velimus. Quid non exi-
git vel ſolum Tribunal ſacrum, ad quod repen-
te vocari poteſt Sacerdos? Quoties impinget
ſcientiâ deſtitutus? Quæ dabit conſilia, aut
quæ formabit judicia, cùm neceſſitas urget,
niſi doctrinæ ſoliditatem habeat? Quomodo
inſtruet, prædicabit, baptizabit, Corpus Domi-
nicum offeret, niſi ampla, & multiplici ſcien-
tia rite ſit inſtructus; Atque hinc S. Carolus
Borromæus neminem unquam Sacerdotiòô ini-
tiabat,

176 Peccatum Sacerdotis

tiabat, niſi certis experimentis priùs didiciſſet,
ad omnes functiones in Eccleſia bene peragen-
das idoneum eſſe Sacerdoti Candidatum.

VII.

Quid proderit in aliis eruditum eſſe, ſi Sta-
ts tui propria ignoras? Cui bono v. g. Ma-
theſis, Hiſtoria & c. ubi ſcientia Ordini tuo ne-
ceſſaria deſtitueris? Poteritne DEO placere ſtu-
dium & doctrina, cui aut inanis gloriæ capta-
tio, aut ſciendi aviditas, aut vana curiolitas
te addixerit? Quamvis autem otio ſic non in-
dulgeas, & otiò́ adhuc pejora non ſecteris, in-
noxium coram DEO fore te credis, ubi ſcien-
tiam ſtatui conſonam neglexeris, licèt aliam
huc non pertinentem conquiſéris? Multa ſæ-
pe ignoramus, quæ ſcire oporteret, dum alia
ſcimus, quorum ignorantia ſinè culpa, imò &
melior ſubinde foret. Stellas numeramus, &
foſſam ad pedes apertam non videmus, in quam
prolabimur: Eſtque hæc infortunii ſumma,
quôd neque lapſum ſentiamus. Ignorantes
peccamus, & peccâſſe nos ignoramus, dum in-
terim peccata hæc DEIIsS in nobis videt, quia
ignorantiam affectavimus. Et quid demum
refert, utrùm animas ſive malitia noſtra, ſive
ignorantia perdat, dum illæ utroque modo
qualiter pereunt. Scientiam igitur ſacram,
Eccleſiæ propriam, à nobis DEus exigit: po-
ſtulat ab unoquoque Sacerdotum, ut regulas
morum, placita Canonum, Adminiſtrationem
Sacramentorum rite noverit, qua ratione ſal-
Varxrs

SPguron
uborum 1
n0ei
Ner
Au
senet,
lansekinin
welk ipgie
gime:

W
ſ l
lri4
letſk

Aalanne
Emns 1
c, Ne z
lentede
lhion
ſe l

is cicre
ece enge
lcatun.

neſe ſg.
o. M.
Dtimore.
Whucelr.
gonag
unn entolrs
Noſetonir⸗
ſcei,n
iiſter
lckt dan
Muk.
eten on An
Lenſwi
nenumns
enlgirgvam
uni Coa,
hynenns
NConi-
Dsſicengin
gud denen
innolrn e
olle il
)inn enn
es ae
Cun tigli
rämunn
nelt⸗
R

Conſideratio II. 177

vare animas, & proſpicere ſibimet poſſit: hæc
ubi plenè didicerit, alia quoque à ſtatu non a-
liena diſcere haud prohibetur.

VIII.

Fons quartus, Inutilitas. DEus bone! quæ
noôs malorum turmæ eircumſtant! Si absque
ſcientia Operi ſacro manum admovemus, pe-
rüimus: ſi verò ſcientiam comparavimus, nee
tamen illa utimur, perimus denuo. Qui ta-
lentis caret, indignus eſt Sacerdotié: Qui ta-
lentis eſt inſtructus, & illa otiose defodit, dig-
nus eſt ſuppliciò́. Servum infidelem ſe pro-
bat, qui malè agit; ſervum inutilem, qui ni-
hil agit: uterque autem detruditur in tene-
bras exteriores. Heu! quot effaugia quæri-
mus, ut labores amoliamur, vel ut modicus
ſaltem ſit labor noſter! Otioſæ quietis amor
nunc ligat: modò inane ſtudium nos occupat,
quod pretioſi temporis periodos non minus ab-
ligurit, quàm ſi occupationi ſeriæ intendiſſe-
mus. Inſpiciamus dies noſtros, an pleni ſint;
& manus noſtras, an operi conſtanter inhæ-
reant. Laboris & Elcemoſynæ par ſit ratio:
Non ſufficit dediſſe parum, ubi potes erogare
multum.
IX.

Fons quintus, Incuria, ſeu applicationis defe⸗
us. Quamvis autem operemur, timendum
rurſus eſt, ne applicatio deſit operi. Quid,
uæſo, proderit abſente ſpiritu corpus præſens?
ui bono labiorum inanis motus, quando cor
R. P. Dufrene Exercitia. M longe

178 Peccatum Sacerdotis

longè aberrat? Quid juvat exterior accus, ubi
deelt interior ſcopus? Nempe materialiter agi-
mus, conſuetudine ducimur: abſtracti aures
aliis præbemus, & diſtracti loquimur, præci=
puèe cuùm DEls eſt alloquendus, unde oritur

X.

Fons ſextus, Indewotio. Senſum omnem hæc
peſtis extinguit: Nulla ſapit ampliùs pietas;
non ſapit oratio; Myſteria Fidei delſipiunt.
Mala equidem non adeò foret hæc nauſea,
modè illi voluntas non adhæreret, Fideique
normam vita ſequeretur. Verum intrâà nos
eſt totius origo mali. Nullus apud nos gra-
tiæ Spiritus, nihil interni hominis, nulla virtu-
tum radix: apparet aliquid in ſuperficie, ubi
totum nullius eſt valoris; Cumque vera pie-
tas in ſolo cortice non hæreat, modiciſſima il-
lius portione contenti vivimus. Eô denique
nonnulli delabuntur, ut externis omnibus aſ-
fueti, omnem erga pauperes miſericordiam
exuant, nullâque ægros charitate, nulla defun-
ctos pietate duri ac inſenſibiles proſequan-

tur.
XI.

Fons ſeptimus, Imprudentia. Sunt, qui ge-
nuinum veræ ſapientiæ lumen neque orando
petunt, neque reétô conſilié quærunt, quare
vitiò ſuò cœci eodem deſtituuntur. Abun-
dant in ſuo ſenſu, propriâque ſufficientiã tu-
midi, viam bonam tenere ſe credunt, & inſig-
niter falluntur. Veriſſimis malis medicinas
erran-

kͤi
et, an
e
tigad
emldi
aucue
Mr,
nm
inndan
ſnheri
uin ſnrer

wodn
ctale
Ardm. 9
nnn
Nebonce⸗

V, ipnertl

mmuirhrl

Aebß ben
Atan n
Raicun
Inle con
niin cnin
kernn
mn. Di
4 ent,
uhnt.
Obochr
Ule

trrae
Metenitn
ADlnclimn
inur, Dr
Undeorin

monren he⸗
Mliet⸗
i G.
et ar men
hereh Iüel⸗
nn nni m
ll wg.
MSNvIN.
hekcer
inge Knht
,dcli
6. Löcengr
isonnbuse
mietcocim
bln beinn
s Noled⸗

nd, Gi 4
en ecde 0t
Cenn
ſrumm An
e Kimin
rin An
H weden .
eli

Conſideratio II. 179

errantes adhibent: exaſperant, quod emolliri
debuit; contrà veròôò leniter tractant, quod
inciſiones & cauteria poſtularet: prædicatur
pax, ubi gladiò eſſet opus; gladius viciſſim
exeritur, ubi pax foret plantanda & colenda:
Vulnera, quæ alligari & ſanari oportuit, ſolùm
teguntur, & negliguntur. Ducem denique

cœcum agit Sacerdos imprudens, dumque

viam rectam tenere ſe falsô credit, ſibi com-
miſſos per invia deducit, & gravi tandem rui-
na in præceps agit.
XII.

Fons octavus, Indiſeretio. Imprudentia in
factis; indiſcretio autem in verbis potiſſimùm
oſtenditur. Sæpenumero videbis homines in-
temperantis linguæ, & rectè loqui, & tacere
neſcios: de omni materia promiſcuè garriunt,
& ineptam criſin ubique promunt: ſugillant
omnia, imperitè judicant, absque authoritate
pronunciant, ac ſententiam ferunt. Vel ſi ſu⸗
per cæteros demum conſtituti, locum ſupe-
riorem tenent, unde loqui conceſſum ſit, im-
parati ad dicendum proruunt; ſine examine
prævio, ſine conſideratione, quidquid in buc-
cam venit, effutiunt, nullumque aliud officium
Judicis, præter nudam & crudam deciſionem
exequuntur. Diſcretionis ſpiritum, quo pe⸗
nitùs carent, in ſpiritibus diſcernendis vanè
ſibi arrogant. Hos aptis coloribus depingit
Gentium Doctor, cuͤm ait: Converſi ſunt in va=
niloquium, wvolentes eſſe Legis Doctorec, non intelli=
M 2z gentes

180 Peccatum Saterdotis

gentes neque quæ loquuntur, neque de quibus affimant.
1. Tim. 7. unde fieri ſæpiùs poteſt, ut Fidem
ſuam ſuſpectam reddant, quamvis orthodoxe
credant; & averſari videantur amicum, quem
ſummè diligunt, dum linguæ inconſulta garru-
litas veros animi ſenſus aliter, quàm habeant,
in medium prodacit.
XIII.
Fons nonus, Irrequieta indoles. Nonnullos
reperire eſt perpetuò mobiles, qui nunquam
in eodem ſtatu permanent, & nec ipfi quieſ-
cunt, nec alios quieſcere permittunt: qui ſta-
tione lua nunquam contenti, eò ſemper aſpi-
rant, unde abeſſe jnbentur: Qui onus ſuum
præ aliorum quocunque onere multò gravius
ſibi fingunt, & laborare ſe cæteris amplius cre-
dunt: Quibus ſemper diſplicet, quod ex offi-
cio agunt, & ſemper placet, quod aliis eſt con-
creditum: Qui DEl voluntatem vix aliquando
reſpicientes, nec ſuam ad hoc munus electio-
nem grato animo recolentes, faſtidiunt ſemper,
quæ habent, & deſiderio feruntur in ea, quæ
non habent, paruùm memores illius D. Pauli

ſententiæ; 1Unusquisque in qua Vocatione vocatus

eſt, in ea permaneat. I. Cor. 7.
AIlVV.
Fons decimus, Inconſtantia. Ad hanc ſuapte
natura ducit inquieti animi continuò verlati-
lis agitatio. Facile deſeritur ſtatio, quæ non
amatur, & mutationem loci perlubenter am-

plectimur, quem faſtidire cœimus. Atque
hinc

.
E ontte

ene
ls en
enlet.
e doſet
Püteſ
len n

e⸗
Vhwmrpon
Mu n

yemne

Ie

ligtr hnn
teſh ur ie
risortoet
icun gle
nibln garnr
Uuntabemm

1. Nnrlos
,en wnen
irſins
imune gllr.
Eoperap.
Wonnsſlun
eNlldgrin
smmlizer.
, oltiek⸗
NMalsckor.
i Aionch
Nlolstetto⸗

dunrlenpet

Urin ena
Uus D. bul
tone Wenn

MAluebt
oriiſn
Nrd r
Nelalt

Conſideratio II. 181

hinc contingere amat, ut ſpes optimæ in ni⸗
hilum recidant, & magnorum operum concep-
tus infeliciter pereant. Unius hominis levi-
tas, & inconſtantia res præclarè coœptas diſſi-
pabit, & mera confuſione Domum DEl opple-
bit; neque tamen ſentiet iniquitatem ſuam
inſtabilis genius, aut exitii ſui periculum ap-
prehendet. Obedientiæ directio medelam af-
ferre poſſet: ſed cùm illius ductu carere ve-
lit, ſuique juris eſſe cupiat, in Scyllam numero
ſequenti exponendam incidit.

XV.

Fons undecimus, Libertas independens. Mini-
mè latet inconſtantem Clericum, genii ſui le-
vitatem probari à nemine poſſe; Quare nec
Sapientum quemquam convenit, nec Superio-
res ſuos audit, quò liberiùs arbitriôò ſuò vivat:
forte ſubin conſilii gratia hominem adibit, ſibi
ſuisque ineptiis faventem, ut inaniter ſibi blan-
diri de alterius authoritate poſſit. Huic ſecun-
dùm fines ſuos, quæ dicenda compoſuit, ar-
tificiosè exponit, ac tandem ſententiam arri-
dentem emulget, qua oblatrantis conſcientiæ
remorſus compeſcit, ſeque ipſum miſerrimè
fallit. Verùm timeat ſanè, qui talis eſt, ne
divinæ gubernationi ſe ſubtrahens, dum paret
nemini niſi fortè ductori cœco, cœcus ipſemet
in errores innumeros prolabatur, unde futu-
rum eſt, ut ſeipſum neſciens, & vitæ ſuæ cur-
vitates craſſé ignorans, omnem reſipiſcendi
viam ſibimet præſcindat, & in terribile quod-
M 3 dam

182 Peccatum Sacerdotie

dam impoœnitentiæ genus incidat, cujus hor-
rorem ſequens numerus declarabit.

XVI.
Fons duodecimus, Impænitentia. Non eſt no-
bis hic ſermo de impœnitentia patente, qua
peccator publicus vitiis ſuis voluntarie immo-
riens, Eccleſiæ Sacramentis privatur: Tacitum
impœnitentiæ deterioris genus intelligimus,
juxta Sanctorum & Alcetarum placita, quæ
ex culpis etiam majoribus craſsé ignoratis, &
nunquam emendatis ortum ducit; harumque
exitioſam gravitatem, depulsô tandem veter-
nô, primus æternitatis radius infeliciter oſten-

dit.
Meditatio I.

De culpis minoribus Sacerdotum.
Qui timet DEum, nihil negligit. Eccl. 7.

Omo DEum timens nihil negligit: ſi mul-
ta négligit, DEum non timet. Stet ſua
huic oraculo veritas inconcuſſa: ſed aliam hinc
veritatem deducamus adhuc manifeſtiorem.
Qui timet, nihil negligit: ergo qui amat, mul-
tò minùús negligere quidquam poterit in DEl
obſequio. At veròô invertamus propoſitio-
nem, & prodibit inde veritas, quæ horrorem
incutiat. Qui timet DEum, nihil negligit:
ergo qui multa negligit, DEum non timer, ae
multò magis DEum non amat, quantum Ipſe
amari ab homine beneficiis cumulato deſide-
rat:

lrr ſi

ahs

eriir
Uboe
Nnkio⸗
nis eron
in i
liman
net
önleen
1Anae

Rcernn N
On don

ome

Ameash

Enpeilen
Umtel⸗
Petline
Uiſe
ulllusdr
I keren

1 Chute
t

„Woneknn
Mene, gn
immie inmo.
Tagftun
inligmng,
n in ge
E innnil
t kmnge

tUnlen ſete
lciacen.

dou

koel,
dirr,l nl.
et. Ner lu
eddlamhne
munſeltoren.
i mnmnt
Mentn
is nt⸗
ehruen
) 1
Aten
L
1 4

Aeditatio III. 183

rat: Hæc ſola cogitatio potenter nos remo-
vere à culpis minoribus deberet. Sed eheu!
quare culpas minores vocitamus? Parvuúmne
eſſe, aut dici poſſit, quod contra immenſæ Ma-
jeſtatis Dominum peccatur? Parvúmne ſit, ac
leve, quod Sacerdos DEI Miniſter peccat?
Quare igitur culpas minores vocamus? Idio-
matis hoc vitium, & abuſus meritèò dicatur:
culpas leviores appellamus, quòd maximis ſunt
minùs enormes: quòd aliud nomen idoneum,
quo ipſas compellemus, prorſus neſciamus.
Larvam illis modò detrahamus, atque in ſe-
ipſis, & funeſtis earum fructibus ven'ales no-
xas conſideremus. I. Sunt reverà magnæ, &
2. ad majores viam ſternunt.

Punblum I.

Sanctus Dominus: Non tantuͤm ſimpliciter
Sanctus, ſed ipſamet Sanctitas, ipſa eſſentialis
puritas & Juſtitia, ut Scholæ loquuntur. Igi-
tur peccatum quodlibet, ùtùt leve à nobis di-
catur, non modèò Illius Bonitati opponitur, ſed
neque componi cum Ipſo unquam poterit.
Metire nunc ad hanc decempedam, ſecundúm
menſuram Fidei, culpæ illius magnitudinem,
quam tu venialem, ſeu levem vocitas. DEum
hæc infinitée Magnum protervè ac temerarie
aggreditur: ſepoſitâà Majeſtatis ſupremæ reve-
rentiàâ, petulanter illudit Cœli terræque Do-
mino: Diſplicet Regi ſæculorum: directè con-
traria eſt Illius Sapientiæ ac Bonitati; Et quan-
tumvis tu levem dicas, DEum tamen perpe-
M 4 tuò

„*

184 Peccatum Sacerdotis

tuò habebit hoſtem infenſiſſimum, cum quo
nulla unquam pacis fœdera ſancire poterit.
Imò licèt fueris ſanctiſſimus, partem cum DEO
in æternum non habebis, ſi vel minima, ut lo-
quimur, noxæ venialis macula tibi adhæſerit:
Ejusdem DEl, quem offendis, & Sapientia, &
Bonitas infinita, modo mirabili potenter con-
currant eſt neceſſe, ut abolita prorſus, & in-
tegrèé purgata ſcoria videre Ipſius magnitudi-
nem, ac poſſidere in Cœlo æternùm valeas.
Itaque Sancti, nobis perſpicaciores, & mulcòô
meliùs oculati, nihil exaggeräârunt, cùm voce
unanimi hanc nobis veritatem tradidêre, nimi-
ruùm præſtare, ut creata pereant omnia, quàm
ut culpa venialis admittatur, quandoquidem
Coœli terræꝗue communis interitus ſolùm crea-
turas afficit; Contrà verô peccatum veniale,
quamvis unicum, Ipſum DEum Creatorem læ-
dit. Una hujusmodi læſionis ratio ſufficit a-
manti animæ, ut offenſæ cujusvis umbram hor-
reat præ malis omnibus. Verum iſta ego non
ſatis capio, quia te minùs diligo, Maxime
DEIIS, ſummum Bonum! Præſtat igitur, ut ne-
fligrntias meas cor amore ſuccenſum acerbè
entiat, quàm ſi intellectus earum ſordes tan-
tum aſpiciat, & malitiam plene capiat. Tibi,
mi DEUS, cundta debeo: Omne Bonum à Te
habeo: Tu me diligis, & amando ubique præ-
Venis; ego verô amantem minuús diligo, quin
& offendo ſæpius! Tam iniqua tecum agendi
ratio vitam hanc prorſus intolerabilem redde-
re mihi deberet: Tantæ abſurditatis iniquitas
quovis

is mde
Mrn
üntr ſi
Smsc-
Eud .

runeihl
innn m
lruen
nunnh ſ
mmin

Mrahn
nnoens
uning nn
N
1 Emuin
itllzr
Meiſedln
Alnite
Areninn
Ittldr i
innn 5
uleſee
anmnn V
cd gn⸗
AIen
Uenn Ner

mn, CUN
heſte ei
en cum
ilintg, Utl
biachalert
ientin
Wrener con.
Pulz Ein.
anunilci⸗
tenun nles.
Gs, Anud
n ln woe
Acee nini
CChivgtin
ontoguten
Wehndrer⸗
run Nenile
Cennenl-
io Cfere⸗
unbrobe⸗
hligonn
ſn Harme
eetmnine.
Aiun edt
nſuctet
aiin. 5
eNonmt!

Co nieſ.

üpfi
n eng
eruinti 4.
Muänii

n☛ =.

l

Meditatio III. 185

quovis ratiocinio ſolidius me docebit, quàâm
. X F ́—-. * „
inſulse ac malitiose agam, cùm Te offendo-.

Poſthac, Domine mi, gratia tua ſuffragante,

conſtanter vigilabo, ne vel in minimo Te of-
fendam. „ Mihi hæc una virtutis lex eſt, ne
„leviſſimis quidem vitiis ſuccumbere. S. Greg.
Naz. orat. 3.

Innumerabilium Peccatorum, offenſionum & negli⸗
gentiarum multitudo, & abſurditas hic amaro animo
recogitatur, atque cum beneficiis pariter innumeris &
maximis, quæ à DEI ſumma Bonitate accepimus,
comparatur.

Puncltum II.

Hoc culparum genus, quod terrena habita⸗
tio in oculis noſtris conſtanter imminuit, ad
graviores noxas ſenſim ſine ſenſu deducit.
Primò quidem peccata, quæ venialia paſſim
dicimus, ad lethalia diſponunt, viamque ſter-
nunt. Id potiſſimum agit vaferrimus generis
humani hoſtis, ut ab horrida venialium mon-
ſtroſitate aſpectum divertat. Quis enim vel
unum admittere vellet, ſi expoſitam ſuis oculis
deformitatem intueretur? Quare laxat primos
aditus ſeductor ille, peſſimamque familiarita-
tem nos inter, & cupiditatum noſtrarum ob-
jecta coaleſcere pedetentim facit, ut vel ami-
ca videantur, vel certé paruùͤm inimica, quæ
ſenſim ad graviora ducunt. Sic impatientiæ
malum ad iram diſponit: ſic opinio bona de
ſeipſo menti perperam inſidens, ad omnis jugi
M 5 excul-=

186 Peccatum Sacerdotis

excuſſionem, & legitimæ poteſtatis contemp-
tum viam aperit: ſic humanæ amicitiæ minùs
ordinatæ abominandos laplus poſt ſe trahunt.
Secundò, etiam per modum pœnæ à DEO
inflictæ ex culpis minoribus, cùͤm negliguntur,
graviores prodire ſolent. Metuendum ſuppli-
cii genus! cùm in deſidiæ noſtræ pœnam gra-
tias DEus ſubtrahit, quas daturus alioquin fue-
rat, ſi fidele obſequium non defeciſſst: unde
fit, ut ingraveſcente tentationum vehementia,
& remittente animi vigore, ignavi turpiter in
cloacas prolabamur, in quas prolabi nos un-
quam poſſe vix credidiſſemus. Contremiſcat
infirmitas noſtra poſt naufragiorum notiſſimo-
rum tot exempla, quibus rima parvula initium
dedit: Timeamus poſt funeſta tot incendia,
quæ neglecta ſcintillula frequenter excitavit.
Ecce quantillus ignis quantam fylvam incen-
dit! Obnitamur tota virium contentione, om-
nique abrupta mora, illis levitatibus, negligen-
tiis, languoribus, diſtractionibus, impatientiis,
animi ſequioris motibus, cunctisque ſpirits
morbis, quantumvis opinione noſtra exiguis
& levibus, cùm nullus eorum ſit, qui ad mor-
tem, ſi negligatur, perducere non poſſit. Ci-
„ tô ex parvis maxima fiunt negligentiâ no-
„ ſtrà. S. Chryſoſt. Homil. 57. in Matth.
Deteſtatio ſeria, & odium culparum, quæ quidem
videntur modicæ; Verumtamen neglectæ ad ſempiter-
num animæ exitium pertrahunt: Timor venialium:
Obteſtatio Divinæ Bonitatis, ne bis illaqueari nos per-
mittat: Voluntas eficax illa fugiendi.
Lectio

Ne le

e l
tuorun
CMbon
Uem
s aufen
yenle
Gnmnn
Wu
Wia
nN
T
NA
ztene
iimm
arils⸗
Mun
Kl t
naeng:
wunn,
aſnnee
wnin ⸗
Wni
lhherh
n relan

tis conten
fetie nin
ſeimhn
Ene 4Dt0
rgopdren
M Hpol.
Nu gra⸗
irtre.
l ute
nnent,
minnntain
Wiros .
(oprnicxr
Wi.
WWhiüüm
N iMendin
nen eiet
Flnminer
tentne,on⸗
n Nelker
nplenic
eſhiti
Vl in
laund,
egigeninn
im.
mun, fg
In ltb.
len fen

Lehio TI. 187
Lectio II.

De Imitatione Chriſti,
libri IV. cap. VII.

De diſcuſſione propriæ Conſcientiæ.

HAbeas diſplicentiam omnium peccatorum
tuorum in generali, & pro quotidianis ex-
ceſſibus magis in ſpeciali doleas & gemas: Et
ſi tempus patitur, DEO in ſecreto cordis cun-
ctas confitere paſſionum tuarum miſerias.
Ingemiſce & dole, quod adhuc ita carnalis
ſis & mundanus: tam immortificatus à paſſio-
nibus: tam plenus concupiſcentiarum moti-
bus: tam incuſtoditus in ſenſibus exterioribus:
tam negligens ad interna.
Tam levis ad riſum & diſſolutionem: tam
durus ad fletum & compunctionem: tam
promptus ad laxiora & carnis comoda tam ſeg-
nis ad rigorem & fervorem.
Tam curioſus ad nova audienda & pulchra
intuenda: tam remiſſus ad humilia & abjecta
amplectenda: tam cupidus ad multa haben-
da: tam parcus ad dandum: tam tenax ad
retinendum.
Tam inconſideratus in loquendo: tam in-
continens in tacendo: tam incompoſitus in
moribus: tam importunus in actibus: tam
effuſus ſuper cibum: tam ſurdus ad DEl Ver-
bum: tam velox ad quietem: tam tardus ad
laborem.

Tam

188 Peccatum Sacerdotis

Tam vigilans ad fabulas, tam ſomnolentus ad
vigilias ſacras: tam feſtinus ad finem, tam va-
gus ad attendendum: tam negligens in horis
perſolvendis: tam tepidus in celebrando: tam
aridus in communicando. .
Tam citò diſtractus, tam rarò plenè tibi col-
lectus: tam ſubitò comotus ad iram, tam fa-
cilis ad alterius diſplicentiam: tam potens
ad judicandum, tam rigidus ad arguendum,
tam lætus ad proſpera, tam debilis in ad-
verſis.
Tam ſæpe multa bona proponens, & modi-
cum ad effectum perducens. His & aliis de-
fectibus tuis, cum dolore & magna diſplicentia
propriæ infirmitatis, confeſſis ac deploratis,
firmum ſtatue propoſitum ſemper emendandi
vitam tuam, & in melius proficiendi.

De ſolida & veloci emendatione, ex
libri II. capite XXII.

Quare vis procraſtinare propoſitum tuum?
ſurge, & in inſtanti incipe, & dic: Nunc tem-
pus eſt faciendi, nunc tempus eſt pugnandi,
nunc aptum tempus eſt vitam emendandi.
Quando malè habes, & tribularis, tunc tempus
eſt promerendi.
Oportet te tranſire per ignem & aquam, an-
tequam venias in refrigerium. Niſi tibi vim
feceris, vitium non ſuperabis. Quamdiu iſtud
fragile corpus gerimus, ſine peccato eſſe non
poſſumus, nec ſine tædio & dolore vivere.

Libenter

leneh
etſin
mn mnin
lporetta
Sennletie
1 n
Upmnuft
1 ⸗
aiſern
s nen
Pheſthss
Teuntun:
ſutm ſe
tin wel
o ſdor⸗

Fninn
u

Selnt
umn pon
enhenn
Eek erlo
Auonhenht

TNN

Lane non
Peetus:

npdkennen
bemntimn
Beps r har⸗
Dancoetn

nthionl
Un tin ſi.
un Mene
rmwernn,
Caltn4.

end ol⸗
lCiisc.
1ſienir
Ets,
er enentni
ell.

iihe,

ſwmtmen
Worten⸗
N Ulgnnh,
Renenbent.
Gtmoetends

nnune

Anektn
lobeier.

lbent

Examen II. 189

Libenter haberemus ab omni miſeria quie-
tem; ſed quia per peccatum perdidimus Inno-
centiam, amiſimus etiam veram beatitudinem.
Ideo oportet nos tenere patientiam, & DEl ex-
pectare miſericordiam; donec tranſeat iniqui-
tas, & hæc mortalitas abſorbeatur à vita.

O quanta fragilitas humana, quæ ſemper pro-
na eſt ad vitia! Hodie confiteris peccata tua,
& cras iterum perpetras confeſſa. Nunc pro-
ponis cavere, & poſt horam agis, quaſi nihil
propoſuiſſes.
Meritôò ergo nos ipſos humiliare poſſumus,
nec unquam aliquid magni de nobis ſentire;
quia tam fragiles, & inſiiabiſes ſumus. Citò
etiam poteſt perdi per negligentiam, quod
multo labore vix tandem acquiſitum eſt per
gratiam.

Examen II.

An ſim tepidus, an feryens Sacerdos?
I.

Uid eſt Sacerdos tepidus? Eſt monſtrum,
naturæ portentum, ulcus horridum, ca-
daver purulentum, verminofum, foœtidum.
Quid eſt Sacerdos tepidus? Eſt incarnatæ Sa-
pientiæ contemptor ignobilis. 1. Reg. 2. Infa-
mis eſt, cupiditatum ſuarum vile mancipium,

vilior cane mortuo, plenus dedecore, à Chri-

ſto ſegregatus: Heu, quantum dico, cùm iſtud
eloquor! Quid horridius materia per vomi-
. tum

190 Peccatum Sacerdotis

tum rejecta? Talis eſt Sacerdos tepidus: In-
cipiam te evomere ex ore meo. Apoc. 3. A Chri-
ſto, à lumine, à vita, à gratia, ab honore, à
beatitudine, à ſanctitate ſegregatus, vah! quàm
contemptibilis ſit oportet! Homo ſæcularis, ac
tepidus eſt cloaca, ſentina, ſterquilinium, vas
imundum, ſordium cumulus, bufonum ac ſer-
pentum nidus: Quid erit Sacerdos tepidus?
Miſer eſt, & miſerabilis, & pauper, & cœcus, & nu-
dus. Apoc. 3. Contemptus, deſpectus, in Coœ-
lo, in mundo, in Clero, in populo, ab infimis,
à ſummis, ab æqualibus: Deſpeéctus & con-
temptus tanquam Cœli probrum, mundi re-
jectamentum, Cleri opprobrium, populi ludi-
brium, omniumque conditionum inquinamen-
tum. Sed unde horror tantus in tepido Sa-
cerdote? A peccatorum innumerabilium teter-
rima colluvie; à ſordium abominandarum in-
ſigni fœculentia. Quid ſit vel unicum pec-
catum; quanta illius indignitas, impietas, in-
gratitudo, inſania, lepra, ægritudo, malitia ex
objecto lælo infinita, Fides, ratio, Theologia,
experientia docet. Quid ergo ſentiendum de
peccatorum in homine tepido nefanda conge-
rie? Quid de Sacerdotis tepidi ſtabulo cen-
ſendum? Horror & fœtor, caligo & tenebræ,
ſordes & immunditiæ orbis univerſi has fœces
non æquabunt. Hypocrita eſt Sacerdos tepi-
dus, Scriba, Phariſæus, ſepulchrum dealbatum:
Fur, proditor, homicida, Antichriſtus, latro,
Chriſticida eſt; Diabolus incarnatus, uti olim
de Juda Dominus: Unus ex wvobis Piage⸗
as

f: C

Crhon
oͤl
Wioen⸗
ee
unmz
.
Ponolin
Mü
cteomnt:
Whrminsn
enu
lch Ei
eetptri
Rſen de
berinn
lar Un
Cei,4
Nüüm
N Cmen
jtumn
nAi
Woren

uſeil

nin
penn 5
en Ondes
ſune gi
iten
i uen
Ne Nul 4

a,

tin,
e. A
Dhonot
hen,n
Wleenlerde
luim r
Uhnmn ze ſ.
Nlu r
bsr
eſti ae.
h hiini⸗
echs n
W MuNe⸗
N l .
Nitune
Bn ed
etcölunteen
numkunn
mminm Ne⸗
inpetng i⸗
Co, utte
0 Doog
ntencon te
encr og⸗
Ioo r
1oKnn
Gethy
Are⸗

eum.

Examen II. 19*H
lus eſt † Quin & ipſo diabolo nequior, no=
centior, iniquior, & horribilior Sacerdos tepi-
dus; ob Dignitatis conculcatæ eminentiam
ſublimiorem, ob gratiarum neglectum amplio-
rem, ob peccatorum numerum copioſiorem,
ob damna, quæ infert, graviora & luculen-
tiora.
Homo laicus, quantumlibet ſceleratus, ha-
bet plurima, quæ ipſius peccata minuunt, &
extenuant: modicum lumen, media pauciora,
infirmitas major, prava exempla, pericula, pau=
pertas &c. Hinc commilſeratione dignus eſt,
quando labitur: Hinc tantopere à DEO non
recedit, faciliùs reſurgit, efficaciùs emendatur.
At verò Sacerdos abundans lumine, auxiliis,
robore, impulſibus continuis; ſtans in ſublimi
ſacræ Dignitatis faſtigio, dum cadit, miſere
conteritur, & conquaſſatur. Malitia ſingula-
ris in immenſum auget illius peccatum: Mali-
tiose contempta DEI Bonitas, minæ neglectæ,
rofanatum & pollutum Sanctuarium, indigne
Pabitum Altaris Miniſterium, peccata ſine nu-
mero in terra Sanctorum, in Majeſtatis æter-=
næ conſpeétu protervè, petulanter, & quaſi
ludendo admiſſa, plus quàm dici & cogitari
queat, gravant Sacerdotem, tantúmque infra
ſceleratos omnes deprimunt, quantum gloria
& honore, gratiis & auxiliis, ſcientia & cog-
nitione üsdem antecellit. Quâm horrendus
eſt tepidi Sacerdotis ſtatus, nullo verborum
pondere, nulla conceptuum triſtiſſimorum va-
rietate,

Xx Joan. 6.

192 Peccatum Sacerdotis

rietate, ac multiplicitate ſat exprimendus! Quid
ſi tantæ miſeriæ vel remotum periculum a-
diſſem?
Meâ plurimùum intereſt, ad amuſſim intel-
ligere, an, & quantum tepeam, ut tanto malo
tempeſtive occurram. Quibus ergo indiciis
tepidum Sacerdotem dignoſcam? Sacerdos te-
pidus luride, diſtractè, cum nulla, vel modica
Ppræparatione, absque reverentia, ſine devotio-
ne celebrat, properat, truncat, præcipitat:
Fides ei nulla, niſi mortua; æſtimatio tanti
Myſterii pariter nulla, neque enim vel medio-
cre negotium temporale tam frigidè, tam de-
ſultoriè, cum tam modica applicatione unquam
tractabit. Quantum ego diſto ab hujusmodi lu-
rido, & negligenti Sacerdote?

Sacerdos tepidus non admodum curat ve-
nialia, quæ bibit ſicut aquam: Quæ cogitat,
vana ſunt; quæ loquitur, inutilia; quæ agit,
ſæcularia; quæ omittit bona, ſine numero.
Quin & Regligenetas craſſas, ſermones noxios,
actus mundanos, affectus ſenſuales, cogitatio-
nes neſctio quas parum æſtimat. Sectatur ſua
comoda: large bibit, bene comedit, prolixè dor-

mit, non muſtùm laborat. Quis ego? Nullâne

apud me hujus teporis indicia?
Sacerdos tepidus diſtracte orat: orando
Er berar: ab oratione præcipiti ad tempora-
ia & mundana feſtinat. Nullus apud illum,
ſuò vitiò, pietatis ſenſus; nullus rerum ſpiri-
tualium guſtus; ad illas applicatio nulla.
Nullum

Elm eume
1 E, 1
n aln
r n e
Een tanen;
iten!

M e

IX meel
ſtenl n
IEwenter
ohngnce
Nehier an
CNeleksn
l guri⸗
ern lci
NPi
Numn
hunmnäln
Gltemn

linGern

Trann kergr
Am M
Anele⸗
NS Uune 9
nl (un
Kcherh
h Nic

1

inentu
perieln;

Inllin ine.
t tunto mah
eob incſeis
. Metoste.
lnd moden
lrtent.
n Nrcher:
Aostoni
nin eineto⸗
gis un⸗
lreuegun
Diumoallr⸗

om ent ſe

Q gin⸗

li, reg
ſne nunerd,
Pnes ood
8Cgtuid⸗
Gecatar
prolgete⸗
egn Nu⸗

Int: hi
iuten
lmln
umhr
n r

M

Examen II.— 193

Nullum examen, nulla meditatio, nulla ſpiri-
tualis lectio, loquendi & agendi cum Domi-
no ſuo nullum deſiderium. Avertat DEIIS,
ne iſthæc in me peſſima ſigna reperiam! Vi-
dendum tamen, utrum quoad hæc ſim pror-
ſus innocens?
Sacerdos tepidus ordine præpoſtero, quæ
DEI & muneris ſui ſunt, negligenter; quæ
verò ſæculi ſunt, toto ſtudio, Ieriò admodum
& ferventer exequitur. Verbi Divini prædi-
catio languida, ſicca, ſterilis: Rei autem do-
meſticæ cura exporrecta, perpetuòô vigilans.
Catecheſes raræ, ſomnolentæ, perfunctoriæ:
ſtabuli, granarii, cellæ & culinæ inſpectio fre-
uens, ſollicita, ſtrenua. Ægri & moribundi
*pe neglecti, ad ſummum proviſi; aliàs rarò
vel nunquam viſitati: contrâà viſitatio boum,
equorum & ſimilium quotidiana; Inſpectio ſe-
dula, utrùm pingueſcant, an gracileſcant. Si-
ve dein Grex Dominicus male, an bene habeat,
inter curas hæc poſtrema, & minima. Sum-
ne hic labis expers? Quid reſcindendum aut
mutandum? Palpéne ſaltem, quæ abſurditas
iſto ſub tepore lateat?
II. Quis nunc Sacerdos fervens? Quanta
Ejus Gloria! Quâm pinguis felicitas! Quæ bo-
norum affluentia! Dominatur animo ſuo: in-

victo robore vitiorum monſtra ubique perſe=

uitur Heros magnanimus: nullo loco conſi-
ſtere patitur: Regi ſuo Chriſto amicè conjun-
Rus vivit; Quaré à Cœlo, à terra, omnium-
dque rerum creata Univerſtate ſuſpicitur, &
R. P. Dufrene Exwercitia. N hono⸗

194 Peccatum Sacerdotis
„
honoratur. Dives virtutibus, dives & meri-
tis: laboribus honeſtatus; præmiorum copia
paulòô pôſt ornandus, ſtat in Domo DEl ſicut
Oliva fructifera, fructuum ubertate conſpicua.
Mira eſt Illius pulchritudo; ceu ſol formoſus,
ſplendores & ardores ſacros ubique diffundit;
floret ùt palma; germinat ſicut lilium; ſtat
fortiter ùt columna: ubique prodeſt: univer-
ſa recreat: Gloriam, gaudium, felicitatem om-
nibus, quibuscum egerit, potenter aſpirat.
Quid enim non poſſit dilectus Eſu Chriſti
Diſcipulus, Miniſter Fidelis, Frater, Amicus,
Socius individuus, ardens Charitate, Divina
præditus poteſtate, eximia glorioſus Sanctita-
te? Talis eſt Sacerdos fervens, de'monum ter-
ror, hominum amor, Angelis nulla re inferior;
beata pro Chriſto paſſione, ſudore ac labore
etiam ſuperior. Quanta hujus Gloria? Quæ
tepidi ignominia? Alteruter ego ſum; aut fer-
vens, aut tepidus: ſcire me oportet, ad quam
claſſem pertineaoam.
Sacerdos fervens nulla re magis afficitur,
quâm DEl obſequié: Hæc illi curarum præci-
pua & unica, ut DEO ſerviat, & quampluri-
mos ad Ei ſerviendum adducat. Suas actio-
nes quotidianas, præſertim ſacras, cum ſingu-
lari applicatione, cum ſpiritu; non obiter, non
ex conſuetudine; ſed cum exquiſitis intentio-
nibus, cum alacritate, cum animi vigore per-
ficit. Sumne ego talis? Sacerdos fervens
cum guſtu & gaudio, quæ Vocationis ſunt, o-
Peratur: cunéta ordinate exequitur: nihil ne-
gligit:

unti
nonn in
ticn
ar /1
Kuſti.
coom!
P
eae don
n vennde
wdeoan
uslkhet⸗
(un ſe

Ienht ⸗

ctß olt
pen het
nunhu;
ſtnenn
inpen
aiil
MN
elztn
n
Wamer
yer Delh
Mann
tenn
umlune
z n
Püinflah
un neſ
Ohtl X
ki
Aftone

Cne En
morum
no Delſer
e conſie
Eltormotz
le cifhnet
tllan;
Aet onfrer.
Alnenon.
ene hnr.
1 N Crn
ne, ANi
Nut, Dn
ols Knche⸗
Enonmw.
lunetkrior
Ge ho

Cora

ſun; ut.

teh Aquun

ub leten
ruum Nri⸗

Eunglnn.

Ne⸗
Cimi
onCtentt
iins ini⸗
nitinet
end ens
Cinltid

en in 6
1

N

Examen II. 195

gligit: ad minima quæque attendit: Nunquam
é memoria dimittit graviſſimum illud Ven.
Lancicii dictum: MNihil parvum putandum, quod
ſumma æſtimet Majeſtas; Nihil leve, quod ſumma
reprobet Sanctitas. Hæccine mea regula, & vitæ
totius norma? Sacerdos fervens cane pejus
& angue horret, fugit, averſatur quodvis pec-
catum veniale: Nunquam deliberate peccat:
ſincerè coram DEOD, & cum DEO ambulat:
mavult perdere omnia, bona, vitam, honorem,
quàâm vel leviſſimé peccare; Quare potenter
removet quasvis peccandi occaſiones: cautè
incedit, vigilat, omnia ſolicitè proſpicit, ne
peccet. Acerbè dolet non tantum de ſuis in-
firmitatibus; verùm etiam de peccatis alienis
vehementer affligitur, illique aut impedire,

aut perpetrata abolere plurimùm ſatagit. Quid

ego ad iſta? Non ſum plane fervens, ſi talis
non ſum.
Sacerdos fervens nihil non agit pro DEO:
laborat pro DEO, cogitat de DEO, loquitur
de DEO, omnia refert ad DEum, omnia pati-
tur propter DEIIM : Nihil curat laudes hu-
manas: poſt aurum non abit, nec ſperat in
pecunia & theſauris: ſua comoda non quæ-
rit: carnem ſuam crucifigit cum vitiis & con-
cupiſcentiis. Orationis ſtudio ſingulariter te-
netur: ſpiritu filiali cum DEO agit: penſum
