55
9

99

2

2

795

*

»

95
75

3

ctum eſſe, res æternitatis eſt perpetuò man-

ſura. Quod actum in tempore, non tranſi-

bit cum tempore. Kternùm igitur haud
dubiè torquebit, cujus infelix memoria æter-
num durabit; patebitque veritas dicti Do-
minici: Arguam te, & ſtatuam contra faciem
tuam. * Quamprimùúm enim DEO quis op-
ponitur, ſibimet extemplòô fit contrarius, ùt
criptum eſt: Quid faciam tibi, ⁶ Cuſtos homi-

num? Quare poſuiſii me contrarium tibi? ſtatim-

que ceu neceſſariò conſequens, ſubjungitur:
Et factus ſam mihimetipſi gravis? *X .
„ Sic eſt, Eugeni Papa! Nemo unquam DEO
contrarius eſſe poterit, & amicus ſibi: Quis-
quis autem à DEO arguetur, hunc & arguet
cor proprium. Tunc impofſſibile erit ratio-
ni diſſimulare veritatem, neque poterit ani-
ma carnis vinculo abſoluta, & in ſe penitus
collecta faciem ſuam avertere ab eo, quod
ipſi ratio exhibebit: Què enim hoc poſſet,
ſenſuum miniſteriôò deſtituta, quibus uteba-
tur olim ad effugia, & quorum ope hujus
mundi labilem Suram volens complecte-
batur? Vides, completum fore dedecus ma-
lignantium, qui adhæſerint iniquitati, cùmnm
facti erunt ſpectaculum DEO, Angelis, ho-
minibus, & ſibimetipſis. O ſortem pecca-
torum longè miſerrimam, cuùm huic æ quita-
tis & rectitudinis torrenti opponentur, &
veritatis manifeſt?z lumini exponentur!

A a 3 „ Num-
* Pſal. 49. ** Jobi 7.

374 Noviſſima Sacerdotis

Numquid non iſtud eſt perpetuèò flagellari,
& confuſionem perpetuam tolerare, ùt Je-
remias ait: Duplici contritione contere eos, Do-
mine DEus noſter! *
„ Veruùm' ſi aſpirante ſuperna gratia hæc
malorum nos imenitas comovet, ait S. Proſ-

per, quæ animam terrore falutari perculſam

ab omni fallacia removent; mala, inquam,
ſempiterna, quorum funeſtam experientiam
conſequentur inſani voluptatis amatores, &
eo quidem tempore, quo emendare nil am-
pliùs poterunt; atque hinc in totius miſe-
riæ, ac deſperationis barathrum demergen-
tur. Ad Cœli quoque gaudia convertamus
nunc obtutum, quæ mira ſpei dulcedine a-
nimos deliniunt, ubi ſe à terrenis nonnihil
avulſi DEO œperint conſecrare: A timore
igitur ad amorem gradum faciamus.
„ Sed qua ratione vitæ illius beatiſſimæ
genuinam ſpeciem effingemus? Credere il-

„lam fide Gncera poſſumus; eloqui non poſ-

ſumus. Verùm hæc de re tanta loquendi
impotentia os nobis minimè claudat; uti
nec de DEO ſilere fas ducimus, quamvis
confiteaãmur ineffabilem. Iſtud ſaltem di-
camus, verbis efferri non poſſe, quod de
ſuma illa Beatitudine Fides docet; neque
hominis intellectum, utút hoc Fidei lumine
inſtructum, plenè capturum unquam felici-
tatis illius ſublimitatem.
53 Hæc

*Jenem. cah. 17. ** de Virt. & Vit. L. 3. 6. 12.

1 4
,1nEin
„anten
. M.: Die
Ahen dd
linnsnn
inmn ine
,Conrene
,lſcunn
„tenr e
l einn
un cmnion
Nonne
lenenen
1M tero d
1l nitie
1CmNere
Amcin
is anr Mu
rn
dlenſarz
Aler 10 kd
inhi not
1 unmgile
Ihl, d
et,
uitnd 1
A rerbis e
Uls meit 8

1,,.
iuh nn

ſ.

petdtge
Tenne 4,
yteft inl

nn gatl
Ge R
mi ent
t, mii
tmeyrin
Nrbmis!
enenunrir
en irt⸗
lnn kenee⸗
r nenmns
Hitlenr
Reneis l
ſctnel Ninme
cunds
iius teriin
ts) Cetat
Aoclion e
Ltun gen
e Clucet, u
inns, gunm
ed lden
ſione
Coret E

deleke

—
—

„
—

—

2

79
5⁵
9⁹

59

99

55
33
25
„9
25
53

Eonſtderatio I. . 37

„ Hæc vita venturi ſæculi æternùm erit bea-
ta, & beatiſſimè ſempiterna; ſemper ſecu-
ra, & ſecurè tranquilla: Vita ſuaviter ju-

„cunda, jucundéque interminabilis. Regna-

bit ibi perfecta Charitas, & exulabit omnis
timor: Dies erit lucidiſſima, quam nullæ
excipient noctium tenebræ: motus ibidem

facillimus absque laſſitudine, & requies con-

tinua ſine tædio: Omnis ſpiritus in DEI
contemplatione ſuaviter defixus, & firmiter
conſociatus, ja turam ſumi Boni prorſus non

timebit: Beatorum Spirituum, Angelorum

æ* què ac hominum., cœleſtis habitatio virtu-
tum ompnium feſtivo lumine fulgebit: ubi
Sanctorum quihkbet in ſalutis gaudio peni-
tus demergetur: ubi veritas dominabisur:
ubi nemo decipiet; falletur nemo: Quâ
nibil miſeriæ ſubintrabit, & unde Beatitu-
dinis nihil exeſſe unquam poterit.
„„ In regeneratione, ait denuo S. Bernardus *;
cum ſederit Filius hominis in ſede Majeſtatis ſua;
ſedebitis & vos. Felix renovatio! Quando-
nam renaſcar ad quietem, qui natus ſum in-
feliciter ad laborem? Quandonam ſedebo
totus, ubi modò vix minima pars mei ſedet?
Nihil tranquillum, nihil pacificum, quie-
tum nihil, ubi nihil in eodem ſtatu per-
manet.
„ Sedebitis & ves. Sedes beata! Quis dabit
mihi verbis convenienter efferre deſideria
cordis mei? Sed quis mihi potiùs Sedis il-
Aa 4 „ lius
* de vita & morib. Clerit. c. 13.

95

39
95
55
55
95
55
95
52
2²⁹
25
35
95
25
99
923
93
55
9
95

9⁹

95
9
„»
95

75
9

376 Noviſſima Sacerdotis

lius æternam requiem præſtabit? Quietem
hanc volo; hæc ut mihi veniat, oro; poſt
hanc indeſnenter ſuſpiro. Dixi: nihil in me

ſedet quietum; omnia in mortu ſunt: agi-

tatione perpetua, & mutationibus continuis
in gyrum verſor. Quid enim hominis quie-
tum eſſe valeat, dum caro concupiſcit ad-
versus (piritum, & ſpiritus adversùs car-
nem? At non modòô heæc lucta pacem tol-
lit, & quietem hinc aufert; Accedit miſe-
ria duplex, quæ peregrinum in hac valle a-
cerbi planctůs haud modicè torquet, nimi-
rum doloris præſentanei ſenſus, & mor-
tis futuræ metus; corpus enim gerit pas-
ſioni ſimul & morti obnoxium; animam
verò ſpem inter & metum agitatam; Quam-
diu autem illa corpus iſtud peccati inhabi-
tat, continuò alternis motibs inter affe-
ſtum hunc geminum fluctuat, ſpe aſcen-
dens modò usque in cœlum, & timore deſ-
cendens paulò pôſt usque ad infernum;
languens in malis, & optans vehementer pa-
cem habere in cœleſtibus bonis.

„ Iſtud equidem certum, egreſſam de ha-
bitatione terreſtri animam à metu fore li-
beram; ſed nondum ab omni expectatione
ſolutam. Non erit, quod eam terreat: Ve-
rumtamen beatitudinis ſuæ deſideriò ſuc-
cenſa, clamabit: Convertere anima mea in re-
quiem tuam, quia Dominus benefecit tibi: Quia e-
ripuit animam meam de morte, oculos meos a lacry-
„ Rlosz

10 n
cn
,Nlcheheh
„Alnn
,Unfint
„Fin n
,Miionen

Nlann,8

,Ii klan
le etnit
teretopn
lere eſi
m

eulr bone o

1ee Dernin
oon
9Eonn
1Meitt⸗
8lonontr:
u ur
Nerenn
Nin
ne mmor,
rorn dd
ſtles len

unmn
, Ouorun
n gulgeſ

Ii, nee

uunb ut ſe
2

d,

Aus. .

SZ
not ſont
unibes cnnt
nin honines
d Cnelhii
ins Adrent,
ehch n
en Agtn⸗
nun inheſk
Ctemnteh in
ei En.
Genn engt⸗
Ctun; nnmn
um r.
Prmiin
votls e
Cur, ei
n Cinntt⸗
e ilem
Vehewenterß⸗

s⸗

Ggeln Een
1 uine
mni enettii
n enen ’

29
97
99
95
95
95
3
5

29

95
29
9

29
2⁹
3⁹
9
73
95
93
99

25

9

9⁵
55
25
55
29
95

Conſideratio I. 3,

mis, pedes meos aà lapfu.* Et mox ſubjungit:
MWe expectant Juſti, donec retribuas mihi, ** Non
modò expectant, quos futurum ſæculum jam
exutos carne ſuſcepit, donec impleatur nu-
merus fratrum ſuorum; ſed & proprii cor-
poris in reſurrectione ventura integram re-
novationem operiuntur: deſiderando ex-
pectant, & ſub Altari ad DEum clamando,
uti teſtatur is, qui clamantium voces audi-
re meruit. Quis verò dixerit, quietum ſe-
dere corpus, dum in putredinem, & in ci-
neres reſolvitur?
„ In regeneratione ſedebitis & vos. Relinqui-
tur nunc corpus mortale; reſurget imorta-
le: Deponitur hic corpus ignobile; reſur-
ger in gloria. O mors! ubi tunc erit vi-
oria tua? Inimice ferox, ultimô ſaltem
locô peribis; corpus enim ſuſcitatum jam
non moritur: non ampliùs dominaberis il-
lius. Fugiet procul gemitus cum dolore;
abſterget enim DEus lacrymas ab oculis eo-
rum, & jam non erit ampliùs neque luctus,
neque clamor, ſed nec ullus dolor; quo-
niam priora abiêrunt.
„ Felices lacrymæ, quas abſterſura eſt be-
nigna manus ipſiusmet Conditoris! Felices
oculi, quorum pars melior hæ erant lacry-
mæ, quique ſurſum per fuperbiam non ſunt
elati, nec ad inanem faſtum reſpe-
gerune, ut ſervirent arrogantiæ, aut ſuper-
iæ. L

Aa 5
* Pſal. 1186. ** Pſal, 1415

4

„ Tunc

.

378 Noviſſima Sacerdotis

„ Tunc ſedebit corpus, & quieſcet gemina or-
„ natum dote imortalitatis, & jucundæ à quo-
„ vis malo imunitatis; à necefſſitate liberum,
„ à corruptione ſecurum, ab omni affectuum
„ ſequiori motu abſolutum, ardens igne no-
„ bili cœleſtis gloriæ, ipsique corporis Domi-
„ nici æternæ claritati conſociatum.
„ Sedebit & anima dulci quiete ſecura;
„ nec enim porro timebit, aut quidquam de-
„ ſiderabit, omni beatitudine plena, omnium-
„ que bonorum plenitudine aſſiduô refecta:
„ Nullam ſentiet ampliùs cogitationum infe-
„ ſtam agitationem, nullos tentationum in-
„ curſus, nullos affectuum pravos motus;
„ ſed imortalitati beatæ feliciter imerſa, DEO
„ tam firmiter adhærebit, ut unus cum eo

3
„ ſpiritus effecta, nihil ſit melius unquam de-

„ ſideratura.
Meditatio I.
Mors certa Sacerdotis.; Hora incerta.
Vos autem ſicut homines moriemini. Pſal. 81.

N'que Dignitatis Eminentia, neque poteſta-
1 tis amplitudo à morte Sacerdotem exi-
met. IIli quoque dictum eſt: Statutum eſt om-
nibus hominibus ſemel mori. * In cœlo æternum
vivunt, & nunquam moriuntur Sacerdotes
ſancti: in inferno ſemper moriuntur Sacerdo-
tes difcoli: in terra omnes moriuntur ſemel.
Veritas hæc fulcròô non eget; ſeipſam ſuſti-
* Hebr. 9. 272

4 Gii
öſon
6o gemin
urgn
lnnhid
ſein nnn.
GinnAun
eCundn

ten
anos gn
les ſie, mn
Mnn fege
enlg clin
tticurtin
fla Dn
Iinenen dlt
Mkchafee
ekinmaan
Eeninen I
nis be
Pachonbun
Kül nicen
Uis nn
atencent
Iime mn
8 nadns 3
ili cban

an

Whs

ieſet Genie
ſvennte
teſſtre ſen
)Ulens Gen
deccthors
ſoinun.
ei ggieek
il gilgnt
lne em n
e Wt tn
Cögirunm i
S mtumnni⸗
Or NN Ne
lirint
, umtn
Pelosngnnt

4
Hor nen,
Durg.

,elne ns,
Nrenicn4
.Eenint6

Meditatio I. z5

net quotidiana illam experientia firmat.
Ubi ſunt, qui me, in hoc officio, aut benefi-
cio præceſſerunt? Abiêrunt: poſt modicum
ſequar ego, & me ſequentur alii. Quo ve-
rò tempore, quéve anno hinc diſcedam 5 Iſud
penitus ignoro. Ergo I. Mors certa. II. Ho-
ra incerta. Utraque vitam Sacerdotalem me do-
ceat, & ambulare in lege Domini cum timore.

Punltum I.

Quis de morte poſſit eſſe certior quàm Sa-
cerdos, qui toties moribundis aſſiſtit, morien-
tes videt, mortuis juſta perſolvit? Quis mor-
tuorum frequentiùs meminiſſe jubetur, quàm
Sacerdos, cujus lingua toties iterat clauſulam
Officii quotidianam: Et fidelium animæe per Mi-
ſeritordiam DEl requieſcant in pace! Inter hæc de
morte mea dubitare mihi liceat? Certiſſimè
profectò adveniet hora illa, cùm ſine viribus,
ægrè halitum ducens, ſudore gelido perfuſus,
ad æternitatem properabo, ut properantes a-
lios centies conſpexi. Domeſtici & amici le.
ctulum coronabunt, & auxiliari cupient; ve-
ruùm nihil proficient omnes illorum curæ: ſo-
læ preces juvare poterunt. Accendetur ce-
reus benedictus, quo comonebor Fidei & Cha-
ritatis accendendæ, quarum virtutum exer-
citatio tunc maxime neceflaria. Crux dabi-
tur in manas, qua infernum Chriſtus ſupera-
vit, ut illa obarmatus inimicos victor deſpi-
ciam. Sanétiſſima Nomina mihi acclamabunt,
ut apud Eſum & Mariam aſylum quæram. Sed
quid ego in his anguſtiis deprehenſus cogra⸗
. bo:

380 Nowiſſima Sacerdotis

bo? Quid feciſſe optabo? Nunc agendum;
nunc laborandum, quod tunc po ſit eſſe ſola-
tio: Nunc ſolicitè curandum, ne vita inuti-
lis ſeram tunc pœnitudinem inducat. Nihit
me in eo rerum articulo ſolabitur, niſi acta ſe-
rièò pœnitentia, & operum piorum numerus.-
Cùuͤm verò animam exhalavero, cadaver ad
tumulum parabitur, loculo includetur, terræ
mandabitur, & vermibus depaſcendum relin-
quetur. Sed quid anima in (eparationis terri-
bili momento? Quàm nova, quàm ſtupenda
videbit! Quanta ibi repente fiet mutatio! O
Vita! O Mors! O ternitas! cur vos ſapien-
ter non præoccupo? Cur mala ventura non
prævenio? O momentum certè adfuturum,
& quo pendet imenſa æternitas, quantopere
es formidandum! Ecce nunc tempus accepta-
bile, nunc dies ſalutis! Dum tempus habemus, opere-
mur bonum: * Veniet nox, in qua nemo poteſt operari. **
Colloquium Sacerdotale ad Chriſtum, unicum in mor-
te ſolatium.

Punldum II.

Quàm certa mors, tam incertum illius tem-
pus, locus & modus. Indubitatò moriar: iſtud
quidem certitudine infallibili compertum ha-
beo. An veròô ſubitèò, aut lente: an hoc, vel il-
lo mortis genere: an hoc, vel illo loco; hoc
vel illo tempore ſim moriturus, planè igno-
ro. Et quod inter cætera omnia maxi-
mum, omnino neſcio, an in ſtatu gratiæ, an
verò peccati ex hoc mundo ſim migraturus.
Hor-
* Gal. 6. *X joan. 9.4.

nenlebe
rungemn
ven tliun

Npuen 1
Mmtiige⸗
untecſil
iem. Mon
oſär
(gunmſeel
Noreni ſe
ſlnpril
unni i
Vlum ai
Wtianwoimn
lenm uin
N an
Gun,Ronfr
1 ſpiun ti
Uekaetn
Rirn
limn he r
1ilir:
l Enten
n Alrenre
Aiminenti
len ,
Wme arn
me wonn
eltremo
An, &

I li⸗

ini

Ni e
ne o 1 cle
m, de un
Nindten.
ürnt,niied
hfiomm NNre
inen tn!
0 inhlene
Geneſenin⸗
in ſeuntne
ln “H

nis, Eunet
etemonn⸗
SSZ
untlfnin
in ninik

tun Nint
tnorinil
CoNpetnn/
ſeinrflo
loſn⸗
N
n chin

ermrs
, 1e

Meditatio IJ. 38r

Horrendæ incertitudines, quare ſolicitam bo-
norum operum, vitæque immaculatæ certitu-
dinem vobis non oppono?

Duo autem fſunt in hoc rerum incertarum
numero longè certiſſima: primum, quòd mors
plerumque citiùs adveniat, quàm ſibi quis ima-
ginetur. Mortem velut longe remotam à no-
bis proſpicimus: ſenium expectamus plerique
& quâm ſæpe irruens inopina mors ſpes omnes
momentò ſuccidit! Alterum eſt, quòd mors
ferè ſemper illà ſuperveniat horàâ, qua minime
putamus, juxta certiſſimum Domini effatum:
Qui hora non putatis, Filius hominisveniet. * Ne-
mo etiam moribundorum eſt, qui non ſaltem
die uno, unà alterâve horâ duraturum ſe ſpe-
ret. Quid nunc ſtatuendum: quid inferen-
dum? Num fruſtra DEl Filius toties ingemi-
nat: Vigilate; Eſtote parati? O quàm horrenda
res eſt Sacerdos morti proximus, & ad mor-
tem imparatus ? Cur me non diſpono, qui
alios tam ſæpe ad æternitatem paro? Non-
niſi ſemel morior; & quæ inſania, quæ te-
meritas, rem tantam periculo exponere! An
ignoro, hic errorem ſemel commiſſum, æter-
nùm fore irreparabilem? Num parvi meâ in-
tereſt, ſeu male, ſeu bene moriar? Eritne
tempus me parandi, cùm dolores, anguſtiæ,
timöres me totum occupabunt? Poteréne
tunc in extremo virium defecta, quod nunc
bene valens, & ſanus nolo?
Ul-
X* Luc. 122:

382 Noviſſima Sacerdotis

Ulterius ponderatur, quàm ſit horrenda res Sacer-
dos ad mortem imparatus, debitis onuſtus, mille ne-
gligentiarum reus &c? Horret voluntas periculum, &
ad maturé ſibi proſpiciendum ſtimulatur.

Lecto I.

Malachiæ Caput III, De utroque Adventu
JEsSII Chriſti.
Sacerdotes, quos in primo Adventu Judex tremendus
non invenerit puros, igni tradentur in Adventu ſe-
cundo: ubi magna bonos inter ac malos diverſitas
datebit.
Eα— ego mitto Angelum meum, & præpa-
rabit viam ante faciem meam. Et ſtatim
veniet ad templum ſuum Dominator, quem
vos quæritis, & Angelus Teſtamenti, quem
vos vultis. Ecce veniet, dicit Dominus exer-
cituum. Et quis poterit cogitare diem Adven-
tůs Ejus, & quis ſtabit ad videndum Eum?
Ipſe enim quaſi ignis conflans, & quaſi herba
fullonum.
Et ſedebit conflans, & emundans argen-
tum, & purgabit filios Levi, & colabit eos
dual aurum, & quaſi argentum „ & erunt
omino offerentes ſacrificia in juſtitia. Et
lacebit Domino ſacrificium Juda, & Jeruſa-
em ſicut dies ſæculi, & ſicut anni antiqui.
Et accedam ad vos in judicio, & ero teſtis
velox maleficis, & adulteris, & perjuris, &
qui calumniantur mercedem mercenarii, vi-
duas, & pupillos, & opprimunt peregrinum,
nec

Nee inenen
pennel
ch utthe
Aasnn
lenimeb
crirecn.
ſichget don
Ei Rdk
ing, Chrl
Diinpenn
gtögntn
uneun in
ee pertoe
Ien deen
Rriumnn
Uitaeten
Cnnnzerfrit
iinugt
lammcir
Nenciſteri
Hyen
Anine
lltrii
Amgel,
a anbohi
6nnni r⸗
tg, glite

Aen Eten

1
rbandin

Hynmnteni.
unnkur,
Nntur l
ulr.

1

kuen Mun
lanaA,

A it

nnnt.
nDen Elin
Donium,an
Telunemi e
ſit Dniuer
ureenite

cencun n
6, gultet

enuncem ine
COlbres
Mu, Cen
aniunge
6o,1
5 emn⸗

Nenui, ſ
riue nun
) 6 16

Lectio I. 383

nec timuerunt me, dicit Dominus exercituum.
Ego enim Dominus, & non mutor: & vos filii
Jacob non eſtis conſumpti.
A diebus enim Patrum veſtrorum receſſiſtis
à legitimis meis, & non cuſtodiſtis. Reverti-
mini ad me, & revertar ad vos, dicit Dominus
exercituum. Et dixiſtis: in quo revertemur?
Si affliget homo DEIIM, quia vos configitis
me? Et dixiſtis: in quo configimus te? In de-
cimis, & primitiis.
Et in penuria vos maledicti eſtis, & me con-
figitis gens tota. Inferte omnem decimam in
horreum, & ſit cibus in domo mea, & proba-
te me ſuper hoc, dicit Dominus: ſi non ape-
ruero vobis cataractas cœli, & effudero vobis
benedictionem usque ad abundantiam.
Et increpabo pro vobis devorantem, & non
corrumpet fructum terræ veſtræ: nec erit ſte-
rilis vinea in agro, dicit Dominus exercituum.

Et beatos vos dicent omnes gentes; eritis enim

vos terra deſiderabilis, dicit Dominus exerci-
tuum. Invaluerunt ſuper me corda veſtra, di-
cit Dominus.
Et dixiſtis: quid locuti ſumus contra te? Di-
xiſtis: Vanus eſt, qui ſervit DEO: & quod e-
molumentum, quia cuſtodivimus præceptaEjus,
& quia ambulavimus triſtes coram Domino
exercituum? Ergo nunc beatos dicimus arro-
gantes, ſiquidem ædificati ſunt facientes im-
pietatem, & tentaverunt DElIM, & lalvi fa-
Ri ſunt.
Tunc locuti ſunt timentes Dominum, unus-
quis-

384 Noviſſima Sacerdotis

quisque cum proximo ſuo: Et attendit Do-
minus, & audivit: & ſcriptus eſt liber monu-
menti coram eo timentibus Dominum, & co-
gitantibus nomen Ejus. Et erunt mihi, ait Do-
minus exercituum; in die, qua ego facio, in
peculium: & parcam eis, ſicut parcit vir filio
ſuo ſervienti ſibi.
Et convertimini, & videbitis, quid ſit in-
teêr juſtum, & impium: & inter ſervientem
DEO, & non ſervientem Ei.

Examen I.
An ſim paratus ad mortem?
I. Quænam mea præparatio remota?

VItiorum eradicatio, & Virtutum ſedula
plantatio remotè me præparant ad mor-
tem piè obeundam. Hæc præparatio Sancto-
rum eſt propria: hæc Sacerdoti neceſſaria, ſi-
nè qua multùm claudicabit præparatio proxi-
ma. Quænam igitur vitia emendata? Nullus-
ne in animo meò tepor; nullum frigus circa
Divina? Quomodo correctæ negligentiæ in
precibus, in ſacrificiis, in omnibus pieta-
tis exercitiis ? Num pravi habitus, ſi
quos olim contraxi, depoſiti ſunt, ac pe-
nitus emendati? Nullàne in munere Sacer-
dotali, aut Paſtorali oſcitantia radicata? Ku-
tane vincula/, quibus olim conſtringebar ?
atne adhuc in animo meo ad bona caduca
terreſtris adhæſio? Eſtne avaritiæ veſtigium ?
Num exterminata omnis arrogantia, & ſu-
per-

cheun
nesſtch,

Erſtinn,
liniles
el

Dpuus uon
Leſtene⸗
l mr⸗
inedn, he
Sbon, em.
Comntcine
Conotyeal
ihennii
umri, Nn
fintittin
CM
Möworer
Ciinmmn
lirſele
Dulnicrch
Wneaz
krin, ime
aſiktre
ul ni
Kuſliin
ünmn, ua
Cunn
Munmſine.
uohmun
Acwunfim
lane!
t, inln
1 fin

Nti

Dranenlin
beſtlbern,
ommnun,l
runt wihi i
u ego kieh
lennreti

leräis, glti
imerkni
.
4

nmte
1tonn

1 Vümm n
Nt
SSZ
Cori eoelin!
enanto
entin: M;
Uun tiguscn
h negſgene
Onnibus Nie⸗
i bubins,
ſnt 4 1
nonere
Bulan ,
Cike

—

uolli
Niretzin⸗

Examen I. 28 5

perbiæ'occultus tumor? An correcti exceſſus
omnes in cibo, & potu? An reſciſſa intem-
perantia ſomni? Senſuum libertas quomodo

reſtricta? Cogitationes otioſæ, inutiles qui

amandatæ? Omnis ſeun mentis, ſeu corporis
impuritas quousque ſublata? Impatientiæ il-
læ, ac effrenes iracundiæ motus quomodo ex-
tincti? Suntne affectus omnes domiti, deſide-
ria recta, ſpes ordinatæ, gaudia pura, timo-
res boni, amores caſti? Intentiones meæ ad
quam rectitudinem ſunt exactæ? Lingua mea
quomodo caſtigata? Qui ſermones mei? Non
utique ampliùs vani, otioſi, noxii, charitati
contrarii? Num æ&adificatio major? An ſatis-
factum debitis apud DElIM contractis? Si hæc
omnia non ſunt rite compoſita, non ſum pa-
ratus ad mortem: Væ! ſi me illa deprehen-
derit imparatum.
Grande ſpectaculum Sacerdos moriens; aut
enim inſigniter dives, aut non vulgariter inops
tranſit hinc ad æternitatem. Qualis ego tran-
ſire velim? ſumne paratus? Sed novine ſatis,
necdum ſufficere ad præparationem, mala e-
mendaſſe, niſi & bona plurima collegerim, &
virtutes ſolidas implantârim? Quis igitur apud
me virtutum, quæ Sacerdotem deceant, com-
meatus? Quantum pro DEO, pro Eccleſia, pro
animarum ſalute, pro me ipſo laboravi? Quæ
merita cumulavi? Quàm viva & actuoſa in me
Fides? quàm firma ſpes? quàâm fervens chari-
tas? Niſi hanc Triadem ſacram, ùt Sacerdoti
convenit, inſigniter poſſideo, non ſum para-
P. Dufrene Exgreitia. B b tus

.

336 Noviſſima Sacerdotis

tus ad mortem. Quales apud me Virtutes Car-
dinales, Temperantia, Prudentia, Juſtitia, For-
titudo? His egregiè ornatum eſſe oportet Sa-
cerdotem. In quo gradu poſſideo Virtutes mo-
rales? Quos illarum habitus contraxi? Sum-
ne Sacerdos verè humilis, manſuetus, mileri-
cors, patiens, obediens, pacificus, zelo bo-
ho, & prozximi charitate plenus? Quanta
conſcientiæ puritas, & peccati odium? Quan-
tum perfectionis propriæ ſtudium? Quis in
oratione profectus? Quæ cum DEO unio?
Quis pœnitentiæ ſpiritus? Quæ mortificatio?
uanta in graviſſimo munere bPaſtorali, & Sa-
cerdotali applicatio? In quo gradu poſſideo
ſeptem dona Spirits Sancti? Donum ccœleſtis
Sapientiæ, ſcientiæ, intellectus, conſilii, for-
titudinis, pietatis, timoris Domini? Moltàͤm

ſanè exigit præparatio ad mortem digna Sacer-

dote: Non eſt hæc opus unius horulæ, ſed
totius vitæ; Opus ingens, & quàâm mazime
ſerium. Lubétne modòô nugari, tempus inani-
ter prodigere, momenta pretioſa perdere, quæ

in æternum ampliùs non redibunt? Numquid

non præſtat obtemperare illi Sapientiæ monito?

Quodcunque facere poteſt manus tua, inſtanter operare.

II. Præparatio ad mortem proxima.
Qualis Conſcientiæ meæ ſtatus? Quis mun-

di, terrenorum omnium, ipſiusque vitæ con-
temptus? Quale deſiderium cœleſtis patriæx?
Quanta cum DEl voluntate circa mortem,
. ejus-

Eccleſ. 9. H., 70.

k19

grz
Mienimn,
Getci uitn
nnir M
6rEiicun:
lz
eN
mett ſ.
lreum
Corohhne
euind,
in melri
nchlii
um Nonn
Nelsſene,
lur n
Uenſienen
Menn/ 5
Könpnn,
uemom
lmmmn eſe
ummints
eChern
am nil
rinenn,
Annmeiin
prphenn
Dentid elle

ſli ſenn
ulan

nn.

ti

meyimec
tin julicen
neſſe Chone
teoVinuten
Kchntai!
Wurhlenns,
Dachens,
e Pennst (
citiocdun:
addem!
2 Cun D
re alon
no graclſen
Dopmor
ls, Conli i
Dommi n
Dtten n
nins honle,5
Egun i
Ni tenpein
elleſ
Pum) Nung
peniemuun
hunnicn
ngen
ng: t
Gicgena n
ckkiihint.
ulen

Examen J.. 387

ejúsque tempus ac modum conformitas? Num
patientiam, & pœnitentiæ ſpiritum ita nunc
exerceo, ut moriturus illo non caream? Qua
intentione mortem certò venturam quotidie
expecto? 1. An ut pro peccatis Divinæ juſti-
tiæ ſatisfaciam? 2. Anut DEO ſic volenti ob-
ſequar? 3. Ut finem ultimum feliciter conſe-
quar? 4. Ut morienti pro me Salvatori con-
former? F. Ut finem peccandi faciam? &g.
Ut cum DEO per charitatem æternùm uniar?
Quomodo me exerceo in actibus contritionis,
reſignationis, & firmæ fiduciæ, morituro per-
quan neceſſariis? An teſtamentum Sacerdote
ignum condidi? Qua voluntate ultima mo-
rientium Sacramenta ſuſcipiam? An ſingulis
menſibüs ſemel, ſpiritualiter ſaltem, illa præ-
libo? Itâne quotidie ſacrifico, & Confeſſio-
nem ſuis temporibus perago, acſi ſtatim eſſet
moriendum? Si ad mortem piè obeundam
non ſum paratus, quando me parabo? Forté
cùm tempus non erit ampliùs? Expeditne mi-
hi in re tanta eſſe ſocordem, & grande nego-
tium æternitatis tempori incerto committere?
Expediétne operiri morbum ſupremum? Scié-
ne autem, an talis ſit futurus, ut ſenſus re-
linquat integros, & ſpatium ſufficiens? Heu!
quâm innumeri hic decipiuntur, & morte ac-
celerata præveniuntur? Quâm multi dolorum
vehementiâ é ſtatu mentis deſiciuntur? Beatus
homo, qui ſemper eſt pavidus! ſemper ad mortem

paratus!
B b 2 ater

388 Noviſſima Sacerdotis
Meditatio II.

Mors utraque Sacerdotis aut mala, aut
bona conſideratur.

Mors peccatorum peſſima. Pſal 33. 22.
Pretioſa in conſpectu Domini mors Sanctorum Ejus.
Plal. I15. 5.
TErribile ſpectaculurm Sacerdos in peccato
moriens: jucundum & plenum gloriâ ſpe-
Gaculum Sacerdos ſanétò moriens. Væ Sacer-
doti tepido in hora illa luprema! Anguſtiæ e-
runt ipſi undique. Beatus es, & bene tibi erit
in extremis, Sacerdos pie, ac timens DECIM!
Fieri aliter non poteſt; Qualis vita, finis ita:
Mors Echo vitæ. Ut ergo efficaciter ſtimule-
mur ad vitam bonam, conſiderare juvat mor-
tis malæ horrores, & terrores: ut à morte
mala ſervemur, conſideremus mortis ſanctæ
mira ſolatia, & auxilia. Meditabimur itaque
primò, afflictiones graviſſimas tepidi Sacerdo-
tis in morte; ſecundo, conſolationes uberrimas
pii Sacerdotis in morte.

Punctun I.

Cùm ſuadetur cuique noſtrm, ut ad mor-
tis confinia ſæpius deſcendamus, & nosmet in
agone ultimo conſtitutos intueamur, nihil
hic fabuloſum aut chymæricum jubemur com-
miniſci: Nihil certius illà fatali horâ, quæ ad-
erit etiam non cogitantibus. Actum eſt; lata
pridem lententia: Moriar ego, & ad æterni-
tatem

en win
lote
Nenilyun
en un 6
Eumeſ
l inend
tir Ct
Knns ui
ien ſeren

ninl 0
Ntnooe
Cenlibomun
Ntne: ſoe
tünfrtnn:
W,Unonun
Unikteer
UinCnoman
annli,
ituntumx l
Palnenen
Ann
mh
Mal aule
Cuimmn gin

rim Noter
lereneß
lbiere,
hum pot
lindei⸗
Mn.

uhl,t

n.
nt Nerctnn

Aerik i
Kennnge
polien, er
Nemn Ae
e benit
tetipendl
Ulis in, 81
eſhencſertrt
Clenreinn
wei: In
Nus otist
lelemünerin
D
tanestbena

6
tne 1 1
Ns,A Mn
Pnema,
mſtrin.
40⸗
libonte.
Setn
Euken
ie

Meditatio II. 389

tatem tranſibo, qui hodie ſpiro, vivo & va-
leo, aliâque omnia fors cogito, præter mo-
menti illius ultimi neceſſitarem. Moriar pro-
fectò, idque brevi; certè opinione mes citius.
Sed quænam erunt morientis cogitationes?
Quale tunc judicium feram de vitæ mox fi⸗
niendæ integro curſu, déque geſtis in illa ne-

Bori *“ Quidnam tunc erit formidini: quæ af-

ictionis triſtiſſimæ cauſa? terrebunt, & af-
fligent peccata innumera, utinam fſufficienter
expiata! Gratiarum terrebit copia malè ad-
moduúm collocata: occaſiones ampliſſimæ fa-
ciendi bonum turpiter neglectæ, ampliùs non
redituræ: Vocatio ſancta perperâm geſta, aut
etiam fodata: Animus necdum ſatis compoſi-
tus, & motuum tumultu confuſus: Tempo-
ra miſerè deperdita, ſexcentâque alia imma-
niter cruciabunt. Hi revera ſunt mortis dolo-
res amarifſimi, & pericula inferni, quibus
circumdatum ſe querebatur olim Propheta Re-
gius, cùm extremæ illius horæ apparatum ſa-
nê luctuoſum proſpiceret: Circumdederunt me
dolores mortis, & pericula inferni invevwerunt me. *
Ma paulò enucleatius in ſilentio conſiderantur, &
ſalutari timore animus percellitur, ut maturè ſibi pro-
ſpiciat.
Puncltum II.
Verùm poteritne DEIS in illo rerum arti-
culo deſerere fideles famulos, & mortis rigo-
ribus objicere, auxilio ac ſolatio deſtitutos?

Neutiquam poterit: nimiùm frequenter polli-

citus eſt in Scripturis ſanctis, adfuturum ſe Ju-
*Pſal. I17. Bb 3 ſte

390 Noviſſima Sacerdotis

ſto in tempore afflictionis, & ſuæ protectionis
munimen illi ſe largiter impenſurum. Neque
iſtud ſolùm, ſed muùltò majora promittit: ſtra-
tum verſabit infirmi, ut cubet molliùs: Sca-
ulis ſuis obumbrabit ei, & ſub pennis ejus
perabit: cum iplſo erit in tribulatione; eripiet
eum, & glorificabit eum. In mana ſua colli-

. . 5 .
git juſtorum animas, & non tanget illos tor-

mentum mortis. Fidelis erit in verbo ſuo, ſi
fideles fuerimus in lege ipſius, neque in ſum-
mo periculo conſtitutos derelinquet, poſtquam
voluntatem Ejus ſeduli fecerimus.

Quid verèò Sacerdotem juſtum ſpeciatim ſo-
labitur in metuendo articulo, ubi deficient
humana quæque auxilia? Solabitur acta ſince-
rê pœnitentia: recreabit ingens fiducia: eri-
ent miſericordiæ Domini præteritæ: gaudi
Iimplebit cor ab omni affectu liberum: pro-
pinqua redemptio lætitiam pariet: regnum
peecati mox auferendum, collecta merita, ſal-
vatæ anhnæ, Chriſti Charitas, æterna DEI
poſſeſſio, & quæ ſunt hujusmodi, fidelem ſer-
vum mirificè exhilarabunt. Beati mortui, qui
in Domino moriuntur!* Moriatur anima mea morteé
Juſtorum, & fiant noviſſima mea horum ſimilia! *N

Sacerdotis juſti copioſa in morte ſolatia pau-

lò ampliùs expenduntur, & voluntas ad illa

maturè conquirenda ſtimulatur.

Dier

* Apoc. 14. ** Num. 23. 10.
. 3

Cune
U 4 1
lai
lej amms⸗
n ene
onmn comie
inulrere
Ehen
Plun lc
lrommnci
EEtzela
Ueniluee
in ol o
1 lNbunn
e

le lun

ſönſttnm
itchinen
enritno
ſanum le
Uenns poru,
id hun
ro

htt

lur ett
irum. Ne
Aromittttt
der noliid
Alb peni
thhuntonese!
Hhnunaſu
d une in
it wetdi
ls, weni
elogne, n
Cenimg-

lun ſher⸗
lo, Nt
Wlbitnrtnnn
nbens ſtmn
Nrrtetſtr
o Abenmn p
atet:
wſeckaenn
, Nrener ,
noe,, flekn⸗
Pui rmnii
Ainu u 1
hnn /n

Conſideratio II. 391

Dies II.

Judicium Sacerdotis.

Conſideratio II.

De Fide.

Alutis fundamentum, & Religionis ful-
crum eſt Fides: Hac abundet Sacerdos,
ut & aliis miniſtret. Cùm Duces popu-
li, & Magiſtri firmiter credunt, morésque Fi-
dei contormes induunt, obmuteſcit viribus
orbata peccandi libertas: At verò oùm Fides
illorum dormwitat, claudicat, ſuéque robore
deſtituta languet; vel cùm verba fais negent,
pedes populi enervantur, ac Fidei fundamen-
to ſuam ſoliditatem amittente, corruit uni-
verſa morum diſciplina. Conſideremus igitur,
an Fides noſtra talis ſit, qualis eſſe debet: Ca-
racterem illius geminum præprimis examinare
lubet, quo ſi polleat, ſuis numeris erit abſo-
luta. I. Sit humilis & ſimplex. II. Sit vivida
& actuoſa.
Quis noſtrům debitam gratitudinem DEO
exſolvit ob ingens Fidei donum, quo de tene-
bris vocavit nos in admirabile lumen ſuum, &
in-Regnum dilecti Filüi ſui cooptavit? Fuitne
hactenus pura, ſincera, & labis expers Fides
noſtra, ab humanis obtutibus libera, nullis
commodi proprii ſorcibue inquinata? kuitn
4 4

302 Noviſſima Sacerdotis

ad omnes veritates à DEO revelatas ſine re-
ſtrictione extenſa? Impulitne ad credendum ſo-
la DEl revelantis, & Fccleſiæ docentis aucto-
ritas? Anillorum de numero fuimus, qui re-
jecta ſimplici obedientia, ſubtilitatibus huma-
nis contra Eccleſiam pugnant, IIliusque placi-
ta eludunt? Nunquamne rimari placuit Divina
Myſteria, & ad humanæ rationis fallacem re-
gulam examinare? Tors tentationibus pericu-
oſis hinc data occaſio? Si verò aut in teme-
ritatis pœnam, aut probationis causâ tentari
DEIS permiſit Fidem noſtram, qua humilitate
ad Eum confugimus, dicendo cum Apoſtolis:

Domine, ſalva nos, perimus! * Acdauge nobis Fidem!

Quantùm egimus inſtruendo, ac docende alios,
ut Fides in nobis creſceret? Quæ cura fuit eru-
diendi præſertim pauperes, ætatémque tene-
ram? Quem in diſputando modum tenuimus?
Num judicii proprii tenaces, & ſuperbiaâ tumi-
di Eccleſiam loquentem rejecimus, aut non
loquentem pro arbitrio finximus, ut ſenſui
privato obſecundaremus?
Fortè non arridet genio noſtro illa ſubjectio
ſimplex, cujus Mater eſt genuina humilitas?
Humani ingenii faſtus repudiat plerumque viam
tritam, & ſingularia quærit: non amat commi-
ſeeri vulgo, cùm tamen in materia Fidei nulla
poſſit habere locum diſtinctio. Magna inge-
nia, æqquè ac modica; docti non minùs quàm
indocti, Reges & ſubditi, Sacerdotes & plebeji

DEO ſimiliter omnes auſcultent, & in vocis hu-

jus

* WMatth. . ** Luc. 17.

tleunl
eruli, 4 i⸗
.V Nokrant.
N 4 4
t Nion
n tueſcr.
1 Rereho
N nod
Pinunber
n Uun fet
icobz,
Cniftor ⸗
ſſi gele
ſueenin
beto hen
Ckfiktsl
Eur i
.
i
tick inhe
Wölten
Cnit
Agliced
itiliniti
me ſim nn
Urntsel
ecedior
en zpit
N l

ln,

ini

keyeſett in,
acreckentn
2 ocentgn
dfülmns,
tlitatbug
n Uigre
idmichacut⸗
ltons ſllre
ennationdier
i derd ute

Ations in

um guutrn
eno cun k
Alugemin
,neccerih

9 Tlntenite
Tocontenn
,Klyebin
eeins, un
üns, ul⸗

wloilutte
Enie hundn
rpenngern⸗

Cn.

Mann
nuetu
n N
Emnuiſen

Eonſideratio II. 393

jus ſimplicitate concurrant ſinguli, Credo in
LPEImI.
Sit omnino Fides noſtra lucidior; ſit magis
erudita, & ſolidior quàm in populo: Status id
noſter exigit. Verum ſit pariter ſubjecta ma-
gis, & ad obediendum prona. Fidei hoſtis
oppidò periculoſus eſt ratio humana proprio
ſenſu turgida. Inquiramus omninò, utrùͤm
ad Revelationem Divinam pertineat nécne,
quod nobis credendum proponitur: ſed ubi
primùm Eccleſia definiêrit, eſſe revelatam hanc
aut illam veritatem, continuò acquieſcamus
filii dociles, & fateamur cum Tertulliano:
Curioſitate nobis opus non eſſe poſt Chriſtum: non in-
quiſitione poſt Evangelium.
Via certiſſima in Fide ſuper alios eminendi eſt
ſubjectio plenior; ſicut ad primas in Regno
Cœleſti ſedes humilitate majori contenditur;
Qui major eſt in vobis, Fat ſicut minor, & qui præ-
ceſſor eſt, ſicut Miniſtrator.“ Oraculum Evan-

gelicum, quod in parvulorum naturam redire

nos jubet, ſi ad Regnum Cœlorum admitti quæ-
rimus, in Fide prælertim docilem ſimplicitatem
poſtulat. Chriſtus enim, Hilario teſte, illos
omnes, qui credituri in ſe erant, parvulorum
nomine inſignivit: Pueros autem credentes omnes per
audientiæ fidem nuncupavit. **

Sacerdos ad DEIIM refertur, & ad populum:

Itrique debitor conſtituitur. Gùm veròô populi

Ducem agit, Paſtorem, Doctorem, & Magi-
ſtrum, DEO ſubjici eodem tempore debet tan-
B b 5 quam
* Luc. a2. ** in AMattb. t. 15

394 Noviſſima Sacerdotis

quam diſcipulus, Auditor, ac parvulus, ut illo-
rum de numero ſit, quos laudat Evangeliſta.
