ca momentô abolebit univerſa. Cadat, ſi fie-
ri poteſt, in profundum inferni Sanguinis hu-
jus præclari guttula; mox infernus, ſtupenda.
metamorphoſi, in œlum migrabit: Diaboli re-
ente in Angelos; damnati in Sanctos mutas
untur. Altiſſfima illa ſcelerum ſentina, &
ſordium colluvies evacuabitur, atque in delicia-
rum paradiſum tranſibit. Quis impurior un-
quam fuit illa muliere, quæ erat in civitate pec-
catrix? Et en! divinam puritatem conſequi-
tur primò ad pedes Domini; dein ſub Cruce
pretioſi ſanguinis ſtillicidiò irrorata. Quis la-
trone ſceleratior? Et en! Divini cruoris infu-
ſione ultimis vitæ momentis eximie ſanctifica-
tur. Hinc ſanctitatem hausêre Sancti omnes:
Laverunt ſtolas ſuas in ſanguine Agni. In hoc enim
ſacratiſſimo latice, DEUS noſter! omnis ſan-
ctitatis fontem conſtituiſti. Rore iſto quoti-
die tingatur Sacerdos, & impurus ſemper ma-
neat! Vah diabolicum portentum! Omnipo-
tens pharmacum quotidie ſumat, & infirmari
Ii z con⸗

10⁰ Virtutes Sacerdotales

continuò pergat! Stygiæ pravitatis hoc eſt mi-
raculum abominandum. Noli amare tuas im-
puritates; adhærere noli, & mox diſparebunt:
Ama; ſeriò deſidera divinam puritatem in ſan-
guine Salvatoris: mundari tantùm velis, &
certò mundaberis. Eheu, quanta in me vo-
luntatis obſtinatæ perverſitas, dum lotus to-
ties, maneo ſemper immundus! Tu, Domine,
ampliùs lava me ab iniquitate mea, & à pec-
cato meo munda me! àAſperges me hyſſopo,
& mundabor: lavabis me, & ſuper nivem de-
albabor. Non cadat in me formidandum il-

lud verbum: Qus in ſordibus eſt, ſordeſcat adhuc.“

Da intelligere, quâm ſit neceſſaria tuis Sacer-
dotibus divina puritas, propter ſanguinis tui
ſacroſancta Myſteria, quæ conficiunt: Da æſti-
mare; non profanare Sancétitatis omnigenæ fon-
tem, ad quem continuò accedunt. Adſint fer-
vidi; adſint contriti, humiles, famelici, Juſti-
tiam ſitientes, & in viros alios omnipotenti
virtute ſanguinis tui certò mutabuntur.

Inſiſtit porro voluntas piis motibus, quos confide-
rando hinc puritatis neceſſitatem; iſthinc fontis ſacra-
tiſſimi virtutem, feliciter concepit: Dolet, confundi-
tur, deteſtatur; amat, æſtimat, deſiderat, ſeipſam
Rimulat, manum operi aumowet, Medicum inclamat
Sc. Propoſitum practicum Chriſti ſanguine in Sacra-
mento gemino Euchariſtiæ, & Pænitentiæ ad puritatem
obtinendam rite utendi.

Dies

* Apoc. 22. D. 11.

orhlenenk
Nrinmne
Ur, ſtini
Ais ooniroc
Aünthem min
E,ininodi
dr netiin
OAletn
Aenten emunn
ntltu e
umnmnen
üinufiniudn
Etatintede
inmn ſeceſetn
n ſt he
, Kopud
igmerin conl
tret;
het: Timor
Uthetet, t G
helih
algzfe ſeſe
n chokol

ie

tats horte
lamate 1.
OX Elr
Puriatent
Unröm ve
gunn inen
R Cun he 1
t e, ie

lahezne en

Inuige⸗
Ner nigini
Mmcnm Dill⸗
Möonnzenin
Cnt. AMnsk

nele,t.

Gsomnigen
unrr.

in gun

urſni in

Dllt, ln⸗

Nint, /
ehiam ala
ſgiu/
nuggiH

Conſideratio II 5Uz

Piees I.

De Humilitate Sacerdotum.

Conſideratio II.
De falſis Virtutibus.

Eclusô ſcandalò, dubitari meritò poteſt, u-⸗
trùm non expediat magis carere omni vir-
tute, quàâm falſæ virtutis ſpecie infeliciter
decipi; omnimoda enim virtutum penuria mo-
deſtiam ſaltem animi parit, multmque humi-
liat, ubi vel modica ſupereſt ſanæ rationis ſein-
tilla: Quare hujusmodi egeſtas, dum hinc à
DEO & ſalute abducit, illinc per humilitatem
ad eundem terminum reducit. At verô vir-
tutum falſtas mater eſt ſuperbiæ, cœcitatis,
miſerrimæque deceptionis, quibus malis irre-
tita anima viam iniquitatis continuò terit, do-
nec in exitium denique prolabatur. Hac inani
virtutum ſpecie ſeductus homo divitem ſe cre-
dit, cuùͤm ſit pauperrimus: bene ornatum ſe
reputat, & propudioſa nuditate contemptibi-
lis apparet in conſpectu Domini. Labor illi
competeret; ipſe verò neceſſitatis ſuæ igna-
rus torpet: Timor & tremor occupare infeli-
cem deberet; at ipſe pacis iniquæ larvâà con-
tentus, peſſimé quieſcit: Aurum & margari-
tas collegiſſe ſe perperam exiſtimat, quande
ſecundùm Apoſtoli verba nonniſi paleas deni=
Ii 3 que

502 Virtutes Sacerdotales

que reperit, flamis exurendas. Nihil tamen
in mundo nunc ufſitatius hac virtutis ementitæ
larva: Dicamus ampliùs, quod res eſt; nihil
in Eeeleſia, & inter ipſos Eccleſiæ Miniſtros
frequentius, quâàm inane virtutis nomen, quod
ad ſpeciem geritur, dum abeſt omnis illius
veritas, nullâque ſoliditate virtus larvata ſu-
ſtinetur. .
Quadcuplici via ſubintrare ſolet mendax vir-
tutuimn ſpecies. Primè, cauſa mala & princi-
pium perverſum illas parturit; ſecundè, rebus
minimè bonis perversè nutriuntur, & obje-
tis fallacibus occupantur; tertiè, fine ſiniſtro
tendunt; quartò, ex variis adjunctis halluci-
nantur, & fallunt. Tanti noſtrà omnium re-
fert, in ſummi momenti negotio non aberra-
re, ut nunquam ſatis attentæ conſiderationis
oculum in nosmetipſos intendamus, quò tan-
dem pateat, quænam ſit coram DEO intra
nos genuinæ virtutis menſura, ne aut ipfi de-
cipiamur, aut proximum in errores induca-
mus.
I. Ante omnia juſtus timor nos occupet, ne
omni virtute prorſus carentes ità vivamus, ùt
nati olim in hunc mundum fuimus, dum ſen-
ſui proprio, guſtibus privatis, naturæ hac il-
lac moventi, & crudis tantum affectibus ob-
ſecundamus; ut adeòô in nos totum cadat,
quod Judæis Dominus objecit: Nonne & Eth-
mici hoc faciunt?* Nec fides, nec gratia, mi
homo, in te operatur: idem agunt Gentiles

Ccœci,
AIatth. j.

4

giſere
Gen i
cl ämn
lnorn,
d ctn
inſhiimns
e Wrum
eimerincd
e gle vol
Netereſh
et. WINt
ſtereh, No
lls, iun on
Pfeniumenun
1u Onn n
Tintmin
Fimafünmn
erlekn
rlMnn

MlIExr ne

Vicains:i
lliein ile
Uincgige
Aittccencame
iun tle non
Emir: anlon
HeDll Eonn
M: D,
uniſominmn.
ininiencen
Fum nod

Ue 5 8

ti⸗

4. Nl
VIttutß ene
voc tez eli⸗
lecele Mi
isnonen
Del omm
Unmsrn,

Neſclernennt⸗
nu
le s
Minnn, e
nt, te ſuirn
inis hln.
DIonnunn.
Prommnr
I1r Cnitendon
nng, nu⸗
um Dn
, Ne Ai⸗
Crores in⸗

NoCelge,i
i rang:
ns, An
ntrt rt
N aſectu
8 uanc
1 1 .
ſe⸗ i nl
enes
(E

Conſideratio II. F03

cœci, qui ſine me ambulant, ſibique ipſis ju-
ſto judiciò ſunt à me relicti.
Vix ulla Meditatio eſt,; quæ bonam circa
nos opinionem, cujus fumô paſcimur, ità
evertat, niſi cùͤm virtutum noſtrarum ſupel-
lectilem inſpicimus. Quantus enimverèò eſt
in nobis illarum commeatus? Quærimus, ni-
hilque invenimus, columbæ Noëmi haud ab-
ſimiles, quæ volitando inveſtigans, ubi quieſ-
ceret pes ejus, nonniſi cadavera & ſordes re-
perit. Nihil in nobis firmum, nihil ſolidum
videre eſt; Et quocunque demum vertamus
oculos, juxta Prophetæ verbum, nudiſſimam
egeſtatem intuemur: Ego vir videns paupertatem
meam. Omnyi virtute ſumus vacui, atque
ipſa etiam humilitate caremus, quæ ſuccede-
re aliarum virtutum defectui quaſi connatura-
liter deberet.
Aut ſi forſan cum Phariſæo tentamur, &
nonnulla operum noſtrorum ſpecie decepti,
cum ipſo dicimus: jejuno bis in Sabbatho; deci-
mas do omnium, quæ poſſideo. è* Nolimus hærere
in ſolo cortice: ad ipſam actionum medullam
ſedulò inſpiciendam convertamur; videbimus,
an bona eſſe non deſinant, quæ talia initiô
videbantur: an ſpuria non ſit virtus, quam
ſingulare DEl donum, gratias agentes, falsò
putamus: DEUS, gratias ago tibi, quia non ſum
ſicut cæteri hominum: ſpuriam inveniemus ex par-
te principii eandem producentis. Quid enim
ad agendum nos impellit? Nénne temperies
u li4 aut
* Tyren. 3. ** Lac. 17.

54 Virtutes Sacerdotales

aut colerica, aut ſanguinea, aut melancholica;
numquid non ipſa natura in fundo latens, &
quadam virtutis ſpecie obtecta? Quâàm ſæpe
movemur ſolo impetu, & crudo inſtinctu;
præſenti guſtu, aut humano affectu! Stricto
examini opera quæcunque noſtra ſubjiciamus;
ſpiritum, quo ducimur, accuraté ſerutemur;
inveniemus haud dubiè, illorum quâmpluri-
ma non à Spiritu gratiæx, ſed à proprii ſen-
sůs aut commodi ductu proficiſci. Videmur
ſubin moderati, patientes, ſobrii, mites, ſa-
pientia & gravitate pleni, zelò præditi, miſe-
ricordes, liberales, generoſi, librorum ac ſo-
litudinis amantes, in exequendis Miniſteriis
impigri: Congenitam nobis temperiem, & na-
turæ quandam bonitatem audaéster dicamus
omnium Auctorem. Iſtud occultum pondus
eſt, quo movemur, tantéque gratius, quò
magis intimè per naturam nobis inhæret. Ti-
mendum profectò, ne virtutes enumeratæ om-
nes hinc ſolùm prodeant, mox diſparituræ,
ubi temperies illa, naturæ donum, ceſſaverit.
Vis, hanc tibi veritatem ſolide oſtendam?
Vide, utrùm in is, quæ tuæ naturali diſpo-
ſitioni contraria ſunt, æquè ſis moderatus,
patiens, gravis, generoſus, zeléô plenus, labo-
ri deditus? Vide, an contra id, quod natura
dictat, opereris: an ſuperes repugnantiam;
utrùm ad iram licèt proclivis, manſuetudi-
nem nihilominús indefeſſé exerceas; utrùm
pigram & lentam corporis habitudinem ad
agendum eximio cum fervore ſtimules; an pe-
cuniæ

4

lübnun,
e Nni
mnu,
Mntele, i
untacium,n
ithlckain
hihcekti,
woddtenri,
DömeCeni
Drs reriarser
Enmneuit,
ermmm, ozen
nihen,6
ſiene, vhe
uf manm n
o,Etunn idd
WiriAN
Echumm einri
tin tar h
Uetl hann,
ulafimten,
Kafttclohelt
Wükeumhuud
uniim hſen
Uerentxe vi
nohta. Dr
halete;
umn oOnni,

mumn hnr

„ ! Suante

don etii

e n

—

Ntie

Atneknee
tntolren

Crudo itle
bolngte ſener,
lorumn
neli Ner
Ceni nist⸗
lprit, ni
twemeh⸗
Uelis Mulis
6netn Au.
AMlde Cems
Ccihen utn
Ne gnii
Dshbere: l.
Senumenut
Vl Eiperien
n elini
ſe otener
tordl
6s nolenn
Nenm lt.

1

Conſideratio II. 505

euniæ amator, hanc liberaliter pauperibus ero-
es, & iis maximè, à quibus natura magis ab-
orret. Nam ubi contrà videris, amplecti te

facilè omnia, quæ ſenſui tuo ſunt grata; illa

veròô dimittere, aut male exequi, quæ ad gu-
ſtum non faciunt, manifeſte hinc deduces, om-
nem virtutis apparatum, quem inaniter jactas,
rincipiò deſtitui, tuæque indolis ac genii ſo-
unmodè texturam eſſe.
Ipſimet Gentiles hanc inter cœcitatis ſuæ te-
nebras veritatis evidentiam agnovêre, cùm for-
ſan rigore nimio, fed non ſine fundamento aſ-
ſeverarunt, quoscunque demum homines ſe-
cundúùm indolem, & genium ſuum ratiocina-
ri, judicare, ac operari: Unusquisque prout affe-
&tus eſt; nunquam rité eventurum, quod ge-
nio, & naturæ duétui contrarium ſuſcipiatur:
Nihil invitâ Minerva; inſitos affectus quocun-
que conatu eliminari non poſſe: Naturam ex-

pellas furcâ, tamen uſque redilut.* Aſſerere de-

nique nil dubitàarunt, fucatam eſſe hominum
quamlibet virtutem, licèt ſapientiæ velo ad-
modùm ſpecioſo palliatam, & ad germanæ vir-
tutis nueleum haud pertingere: Quis enim vir-
tutem amplectitur ipſam? XX*
Aliud ementitæ virtutis principium eſt vo-
luntas propria. DElIs bone, quàm ſumus in
operando alacres; quâàm bene, uùt opinamur,
ſuccedunt omnia, cùm voluntatem noſtram
exequimur! Suaviter tunc fiunt ſingula: non
facilitas, non iætitia deficit; nihil tunc nimis
1i 5 . du-
* Horat. ** Juven. ſat. 10.

.

durum, & impofſſibile nihil, ait S. Bernar- , ini
dus; ſuperantur difficultates maximæ; ardua lhend
quæque, aut aſpera complanantur; ad Reli- ſemen
gionis, veræꝗue virtutis opprobrium evincit ſehnld
quotidie voluntas propria,; quæ ſanctiſſima n, Nain
DEI voluntas non evincit. Jejunia, rigores, zGingn
liberalitas eximia, ſæculi & vanitatum con- Anenbatunn
temptus, pinguis fortunæ ac dignitatum fuga, oinett
vita durior, admoduùm regularis, & in ſpeciem Erln ree⸗
ſancta, quis credat? propriæ voluntatis par- Ip, Eehln
tus eſſe omninè poteſt. . Pemiangun
Dicâmne, quod res eſt? Habet ſuos Marty- ui in
res iniquus ille mundus, in quo dominatur mumm rnopi⸗
voluntas propria; dum autem ſuos Martyres as, Eenel
habet, virtutum quoque omnium cortices o- i.
ſtentat. Habet ſuos Martyres amor proprius: Nmhe
Habet & ſuos judicii tenacitas & obſtinatio; aymtipkie
. ipſe deæmon, cujus malum præcipuum eſt vo- mll K
luntas propria, ſuos Martyres habet: Et hi mmms
quidem falſi Martyres numerum longè majo- riobandn
rem conficiunt, quàm veri Eccleſiæ, Fidei, & i nin
Evangelii Martyres. enn,
Verùm diffiteri non auſim, adhuc aliud aſ- hnh
ſignari poſſe actionum, quas ad' ſpeciem bo- uencln
nas operamur, quoddam principium; idque glſen

506 Virtutes, Sacerdotales

rationis lumen eſt, & illius rectitudinis, quam age
DEus in prima creatione homini dedit, reſi- W u
duum nobile. Sed ulteriùs fateamur primò, ene E
ſola ratione defœcata vix unquam nos agi, Wcdnſe
quin ſe immiſceant cupiditatum nebulæ: Li te
Quamvis autem rationis puritas uniceé adagen- Lcan
lebar

dum nos impelleret, quid niſi Philoſophos
J tan- Ammml

le

dl itgt
minei
madtut; .
robrinn tn
1, gor ſni
Ponia in
Krnn
Gpnim
glr⸗ n 144
Pri onur⸗

ieln len.
cen niunr
N
NüNK.
mmaNis
Cis Aihlmns

=
tehiken d
u Ner

cele, ſi

aAre Aut
A hecni
hgiens N

Conſideratio II. 507

tandem, ac Stoicos ad ſumum efformaret?
Mundi ſapientes tunc equidem diceremur;
Verumtamen ad genuinæ virtutis gloriam;
Chriſti diſcipulo, ac præprimis Sacerdoti com-
petentem, minimè aſfſurgeremus.
Omnis virtus ad mores tantùm pertinens, &
ad ordinem naturâ ſuperiorem non aſcendens,
Chriſticolas inter ad ſpuriæ virtutis umbras in
certo ſenſu relegetur; nam ſalutis manebit
expers, nec promiſſa in cœlo germanæ virtu-
ti præmia unquam obtinebit. Itaque Keligio,
pietas, gratia, exclusis cæteris, vera lunt
virtutum principia, quæ ſola iſtas DEO pla-
centes, & mercede ſempiterna dignas effi-
ciunt.
II. Non modò ex parte principii, ſed etiam
ex parte objecéti ſpuria virtus prodite ſæpenu-
merò ſolet, quando nempe objectum legiti-
mum & conveniens non eligitur. Saul Ifraë-
lis Rex holocauſtum DEO dignum offerre ſe
credidit, cùm non expectato Prophetæ Sa-
muélis adventu, placationis hoſtiam ipſemet
immolavit, ne in prælium exercitus deſcende-
ret, antequam oblatæ victimæ Numen propi-
tium reddidiſſent. At non ſolũm, quod perpe-
ram quæſivit, minimè conſecutus eſt, ſed in-
ſuper DEUM ad juſtam indignationem adver-

sùm ſe concitavit. IIle quidem intentione fe-

rebatur bona; nec deerant ſpecioſæ rationes,
quibus inobedientiam tueretur. Paratus ad
prælium ſtabat uterque exercitus: timebat
Iſraél hoſtium multitudinem ſibi longe ſuperio-
rem:

708 Virtutes Sacerdotales

rem: Expectatus die ſeptimo Propheta Samuel
minimè comparebat; quare exterritus miles
hac periculi propinquitate ſtationem deſere-
bat. Malo remedium allaturus Rex, holocau-
ſta & victimas ipſe obtulic, quod ne faceret,
Propheta, DEO jubente, prohibuerat. Cum-
que compléſſet offerene holocauſtum, ecce Samuél ve-
niebat, & egreſſus eſt Saul obviam ei, ut ſalutaret
eum. Locutuüsque eſt ad eum Samuel: Quid feciſti?
Reſpondit Saul: Quia vidi, quòd populus dilaberetur
2 me, & tu non veneras juxta placitos dies 3 porro
Philiſthum congregati fuerant in Machmas, dixi:
Nunc deſcendent Philiſthium ad me in Galgala, & fa-
ciem Domini non placavi. Neceſſitate compul-
ſus obtuli holocauſtum. Dixitque Samuél ad Saul:
ſtultè egifti, nec cuſtodiſti mandata Domini Dei tui,
quæ præcipit tibi. Quod ſi non feciſſes, jam nunc præ-
paràſſet Bominus regnum tuum ſuper Iſrasél in ſempi-
ternum. Sed nequaquam regnum tuum ultra conſur-
get. Quæſivit Vominus ſibi virum juxta cor ſuum:
& præcepit Dominus, ut eſſet Dux ſuper populum ſuum,
edò quòd non ſervaveris, quæ præcepit Dominus.
Miſerationem ſuam hic Princeps non minùs
præpoſtere ad objectum à virtute alienum ex-
tendit, cum Regi Amalecitarum pepercit,
quod ne faceret, DElIs per Samuélem præce-
perat; atrque hac inobedientiæ noxâ menſu-

ram delictorum implevit, rejectus eapropter

à DEO, & in ſenſum reprobum datus.
Idem peccatum peccavêre Doctores legis &
Pharilæi, cùm à Domini mandatis deflecten-
tes,
X*. 1. Reg. 13.

itant/ ugn
i
evochert,
unun; e
ir lufueti
,ete frueß
i. Mſen
Iutentrmn.
nune Miun.
i, A un,
ſan Haum
iin A M,
Aimnnufn e
Monid mnlnt,
Cöf⸗
Inn, MEs
Pmm gelll
Nims ſorninn
klien, ſee
iiiim, /Minr
hneſecmmn
Eümn, gonn
Wnlento ce
legen Arlun
aert, Ale⸗
lcectn
eront ili
hluc bon
aErenitre

tie

Mophetn
etertint
lationen,
Nuex in
Noc de hen
Dronidrert 6,
in, Alle lai,.
Miri,tiit
un 4. ais 8
lu iin
,unn n

e il .
1u Dan eni
eiſi rnngt

e ia,
un iuner.
n iuntt ,
Miu⸗n
Dlnint
Cehs on i
lealenuna-
Nund Neſenn
tene
ir wüm
eenhi
e el⸗
1

Conſideratio II. 709

tes, minutis traditionibus, quas ipſimet ex-
cogitârant, ſcrupulose admodùm, anxiéque
inhærebant, qua quidem Religionis ſpecie in-
aniter gloriabantur, id quod eis DEI Pilius
ſeveré exprobravit. TZenetis, inquit, traditio-
nem hominum, baptiſmata urceorum & calicum, &&
alia ſimilia his facitis multa. Et dicebat illis: Bene
irritum facitis præceptum Dei, ut traditionem veſtram
Jervetis. Moyſes enim dixit: Honora patreim tuum,
& matrem tuam. Et: qui maledixerit patri, vel ma-
tri, morte moriatur. Vos autem dicitis: ſi dixerit ho-
mo patri, aut matri, donum quodcunque ex me tibi
profuerit: & ultra non dimittitis eum quidquam facere
patri ſuo, aut matri, reſcindentes Verbum DEI per
traditionem veſtram, quam tradidiſtis.
Numquid non ſimili morbo & nos labora-
mus? Quoties ſacrificium obedientiæ antepo-
nimus, cùm ad aras litâſſe contenti, alia ne-
gligimus, quæ DEUS & Superiores volunt,
graviſſima vocationis noſtræ munia, quibus
cedere deberet, ſpectatis circumſtantis, ipſlum
ſacrificium: Melior eſt enim obedientia quaàm victi-
ma? ** Fortéê peccatum ipſum ſpuria miſeratione
proſequimur, quando in peccatores tendere
enuina miſeratio deberet? Notat S. Ambro-
ſus, Regem Saulum pinguiſſimo Agag, qui
erat peccati, & affectús in animo dominantis
figura, unde oritur peccatum, malè pepercilſ-
ſe; dum econtra juſtus Samuél in fruſta con-
cidi juſſit illud hominis monſtrum, ut pecca-
tum ea ſeveritate penitùs deleret, erudiens
. nos,
* Marc. 7. ** 1. Reg. 16.

510 Virtutes Sacerdotales

nos, ad interitum promoveri peccatores, cùm
eorum delicta molliter habentur, contrà ve-
rò, ſalutem eis obvenire, cùm ſalutaris pœ-
nitentiæ acris medicina eorum vulneribus ad-
hibetur, quæ mollis indulgentia nunquam ſa-
nàâſſet: unde conficitur, non eſſe charitatem,
ſed crudelitatem, quando vitiis conniventes,
noxia lenitate peccatores perdimus, quos ri-
ar ſapiens & moderatus cœlo feliciter intu-
iſſet.
Sed numquid & Phariſæos quandogque imi-
tamur, cùm poſthabitâà Legis Divinæ ſubſtan-
tiâ, bonis quidem actibus inhæremus, ſed ab
hominum inſtitutione profectis, qui nunquam
aut præferri, aut æquiparari deberent Evan-
gelio? Nihilne exoticum & ſingulare habet no-
ſtra DEIIM quærendi, & alios ad Eum diri-
gendi methodus? Nihilne ſuſpectum in Ora-
tionis modo? Nihil in pietatis exercitio diſtor-
tum, affectatum, à rectitudine alienum? For-
ſan zelus noſter mirabilis eſt, aut indiſeretus,
aut remiſſus? Spuria eſt virtus, & adulteri-
na perfectio, quæ in unum, aut plures hujus-
modi ſcopulos incurrit.
III. Spuria virtus iterum ex fine perverſo
naſcitur. Præprimis intentio aut bonitatem,
aut malitiam operibus inſtillat; hinc oritur
aut veritas virtutum, aut falſitas: Hæc autem
intentio vel bona, vel mala eſt, prout ipſe fi-
nis bonitatem, aut malitiam ſectatur. Omit-
tamus fines aperte malos, quibus nemo niſi
apertè malus occupatur. Sunt porro fines alii

00⸗

n unmn
boniOhetch
4 Reye i
8 Cneltas;
9
ra ſauns
Eas commotit
lim emund
nelechmit, 4
i Cnitof
mm, tilen
nrods gun on
Nen ar ſen
Durmad.!
ts perienn
tck Ybſerm
D NI Obnn

H No
zuntkenar, ti
ird: Menn la
ſfilunenerlen
Uigi ennnn

heis gete⸗
Kihredennk der
unproptiam 9
uts lgiit
an Irtun

ml ſalj.

Ple⸗

ecendt
tar, conn,
bum ſllnen,
um pilhgetke
enin nunnr
Nneſechlin
Niis enne
Dettiucd ggi

Cl, cee

Eunhei
tölhir iin⸗
Mennig k6
tglongem
krnbe.
iglundhem
I Abmn
lytmalr
thelertni⸗
nerlenunfke
,ur intlien
s, A
lt glatsti⸗

Conſideratio II. F11

eulti, quibus comoda propria, honores, pe-
cunias, promotiones ſub boni ſpecie venamur,
& viam rectam nos tenere exiſtimamus, cùm

oblique pergimus, quæ prava intentio nequi-

ter palliata,; & nobismet volentibus ignota
omnem boni operis, ac virtutis ſubſtantiam e-
vacuat: „Sæpe videtur eſſe Charitas, & eſt
„ magis carnalitas; quia naturalis inclinatio,
„ Ppropria veluntas, ſpes retributionis, affe-
„ Gus commoditatis rarò abeſſe volunt. *
Etiam ipſe mundus pietatem ad omnia uti-
lem eſſe clamat: Aſſerti veritatem tu quoque
tueris. Cognitio hæc tacité operatur in ani-
ma tua, téque ad pietatis ſtudia, generosè
non minùs quâàm conſtanter obeunda impel-
lit: Verùm ea præplacent, quæ ſub oculos
hominum cadunt. Num virtutis hic eſt, an
amoris proprii partus? Finem attende, quem
ſpectas. Zelo vehemente ardes: Nævos om-
nes, tuis ſolummodòô exceptis, cuperes emen-

datos: indignaris proximo tuo, cùm legis api-

ces non obſervat; tibimet legem ſolventi non
indignaris: Libenter habemus alios perfectos, & ta-
men proprios non emendamus defectus. * Sed qualis
hic zelus? Non utique legitimus, ſed inverſus.

Boni operis exercendi, DElque gloriæ ſer-
viendi præbetur occaſio: Tu primô in com-

modum proprium oculos conjicis; examinas,

an utilitatis aliquid ex ea re tibi ſis proven-
turum: an illa cum tuis intentionibus cohæ-
reat?
*Remp. I. I. c. 1 5. *V Remp. l. 1. c. 15.

512, Ertutes Sacerdotales

reat? Deum quidem admittis, ſed teipſum
non excludis: fors partem quoque potiorem
tibi vendicas, aut ſaltem priorem; & quam-
vis æqualiter dividas, perperam agis, ubi to-
tum DEO competit. Diwiſum eſt cor eorum, nunc
interibunt.“ Si oculus tuus fuerit nequam; totum cor-
pus tuum tenebroſum erit.“† Rapinam exerces in ho-
loçauſto, cùm vel partem tibi uſurpas.

IV. Spuriam denique Virtutem adjuncta fa-

ciunt, quorum unum ſi fuerit mancum, clau-
dicabit virtus. Conſtans eſt apud Philoſophos,
& receptum axioma: Bonum ex integra cauſa
malum ex quolibet defectu. Utuͤt brincibium o-
eris tui ſit bonum, ubi tamen acceſſerit ob-
jectum à virtute alienum, rectitudinem amiſi⸗
ſti. Bonum ſit cum objecto principium, &
äizus finis; veruùm ſi ex adjunctis vel unum
defecerit, aut ſiniſtrum quidpiam ſubintrârit,
virtutem ne dixeris opus tuum, ſed inter vi-
tia numerabis.
Charitatem erga pauperes fine optimo ex
bonis legitime partis exerces: At creditores
nonnulli juſtam ſolutionem expectant; tu ita-
que, dum egenos ſublevas, juſtitiam lædis,
cùm debita non expungis, quæ priméô locô e-
rant exſolvenda. Amcnitatem Habet conver-
ſatio tua, qua omnium animos tibi concilias:
Veràm Societates illæ, in quibus magneticam
virtutem exeris, parum Sacerdoti conveni-
unt; neque mundani mores, quibus corda ir-
retis, Statum tuum decent: igitur neque ad
Cha⸗=

Oſeæ 1i0o. * Luc. 11e

Gtren fein 1
ealn
mmllte
(mennunn
smtn nn
uen cigete
un Mensz
Cwunmwon
nnlis enin
n ſeeros von⸗
dtoron innre,
iſe, A kein
MsKot, 1nbu
ikrena inint
mnelka ini
ſan, c
n
HMemntd, en
Gheln imenen!
imne; kur,
m Kfrnp⸗
trpilli,
ihekaul au
Immn Mnero er
EiMds maned
üreniliuern
uetonniz
um. Gworſh
4 leckercie
b nta, W
anorlles
ſwolel!
ſere kin

ti

gnone Nen
torem; E
nin ge,t
nifgrenn
itnun, un
Umexenstt
dthi ulnn
inuen i
etit mmanen.
tunuſplls
n gaf
Hürpnnpine
Neliatſat
ttininenmi.
ppüngien,
nnsfuun
ichmſtun
un,

fneontni
8 At Geln
Getniin⸗
,ltümk;
1eind le
Mniutetant
6 tkioneis
Pongen
Crdnit
oiun
. e 4
r.

N
*

Conſideratio II. 513

charitatem ſpectat, neque ad humanitatem ſo-
lutus agendi modus, quo places; Sacerdota-
lis gravitas & modeſtia multò magis te orna-
ret. Fervet tua in DEUM pietas, & horas diei
meliores orando conſumis: ſed muneris tui ra-
tio laborem exigeret, cujus defectu aliis no-
cumentum affers; igitur preces illæ ac medi-
tationes quantumvis ferventes ad virtutem
non ampliùs pertinebunt. Contraà ſi labores
etiam ſacros immodicè aſſumis, teꝗque isdem
adeò totum immergis, ut vel omittas, vel
mutiles, aut deſultoriè expedias, quæ devo-
tionis ſunt, à virtutis tramite denuò recedis;
conlſiſtit enim illa in medio, & neque ad dex-
tram, neque ad ſiniſtram deflectere oporteret,
quia omne, quod eſt nimium, vertitur in vi-
tium.
Edic modò, quænam virtus Examini taliter
ſubjecta firmitatem retinebit? Quot ſpuriæ
virtutes prodibunt, quæ fucata rectitudine
fallebant! Sed tempus olim aderit Examinis
alterius rigidiſſimi, quo Judex divinus juſtitiaz
Judicubit: Heu! quot ille ſubtiles fallacias
virtutum numero expunget! Quâm paucæ
virtutes nobis manebunt reſiduæ, ubi has ad
Judicis æterni ſtateram examinabimus!
Spuria eſt omnis virtus, quam humilitas non
comitatur: Quot ſpecioſæ virtutes hic ſubſi-
ſtent? Audacter dicamus, hac ſola deficiente
probitatis nota, vix non omnes ſæœæcularium
virtutes morales reprobatum iri, utpote quas
ſuperbia, quæſitus hominum favor: ut videan-
R. P. Dufrene Exercitia. Kk tur

514 Virtutes Sacerdotales

tur ab hominibus; vanitas, opinio propria, & amor

proprius ùt plurimùm inquinare ſolet.

Spuria eſt omnis virtus, quæ à commodo
privato quàâm longiſſime non recedit. Quan-
tumvis ergo ſpeciosè in oculos hominum in-
currant actiones tuæ, & ſua ſe magnitudine
commendent; quòd ſi tamen emolumentum
temporale quæſiéris, teue iſtud præcipuéè ad
agendum moverit, phantaſma inane virtus
tua erit. Fallere quidem initiò poteris, & fa-
mam aucupari; ſed minimè durabit fucatus la-
bor: Apparebit denique proprii commodi ter-
renum ſtudium, & virtutis tuæ inanis larva ri-
debitur, quin & ſcandalum apud multos; cer-
tê contemptum tui haud modicum pariet:
Quamvis autem dexteritate ſingulari hune næ-
vum occultaveris, DEUsS illum videbit, & re-
velabit. Terribile eſt, quod hac de re D.
Paulus affirmat, cùm ſcoriæ hujus immundi-
tiem absque diſcrimine ad univerſam homi-
num maſſam extendit: Omnes quæ ſua ſunt quærunt;
non quæ JEſu Chriſti.“ Quantum gratiæ robur,
quanta illius puritas erit neceſſaria, ut labes
adeô generalis feliciter evitetur!
Spuria eſt omnis virtus, quæ à charitate di-
ſcedit, ae ſapienti hujus benignitate privatur.
Virtus igitur amara, præceps, altùm ſapiens,
imperioſa, dura, impatiens, tetrica, ſingula-

ris, & abſurde ſolitaria, quamvis maxima
quæque in ſpeciem præſtet, erit ſicut æs ſo-

nans, aut cymbalum tinniens: ſi charitatem non
babeam, nihil ſum; nihil mihi prodeſt.
*Phil. 2. *V 1. Cor. 13. Iſta

13 punſc
,lilyi
Punttſeteg
Ehaerd
eſineere,
, W eid
n eleünnd
Pii mine!
hhri etie
ſteng Ad
ſerignh
Plumeetpa
Nrle wnce
Nſa ürt;
mnier tben
0wnunente, nn
efet, Et
miſpiiin
ik ient.
imfiſſmm
lintutti t

Chikmcen,

perenum

Uuln engl
ans,rn
Do void

uin. N

lule

Gonkderatio II. 5I5
00 10 4
llu Iſta ſeriò conſiderans interroget ſanè, quod
GCr 1 ar olim JEſu Chriſti auditores interrogârunt: Et
lerelit direrunt qui aucdiebant: Et qui⸗ poteſt alus fieri? *
ls honin Benignè reſpondit DEI Filius, idemꝗue nos
uE reſponſum erigere poterit, ne animò cadamus;
nen Tncſ nempe apud DEUM non eſſe impoſſibile, quod
eſel ni homines evincere nequeunt. Superabundabit
hir “ ratia, ubi delictum abundaverit, ſi gratiæ

ocum dederimus. Sunt adhuc in Eccleſia
Chriſti animæ inſignes, robore ac puritate
ſingulari præditæ, quæ genuinas virtutes poſ-
ſident, & ductore Spiritu Sancto, cui fideliter
obſecundant, ſeopulos omnes effugiunt: ſed
cùm perexiguus harum ſit numerus, tantò ma-
gis ſatagere nos oportet, ut illis accenſeamur;
nec facilè adeò credamus, ad eorum cœtum

„

Un⸗
5

girimen

nie nos jam pertinere; Verùm nobismet potiùs
lett humiliter diffidentes, accedamus continuò ad
se thronum gratiæ, non operum noſtrorum mul-
Mnfriinin titudine freti, ſed multitudine miſerationum
ieſuin Domini ſubnixi, quæ ſpem noſtram univerſam
n eG invicte ſuſtineant: Neque enim in Juſtificationi-
Cefiiu, lin bus noſtris proſternimus preces ante faciem tuam; ſed
ur in miſerationibus tuis multis.
Eichuite!

Ad Chriſtum denique convertamur, tanquam

tate oiner a
lge ad ſupplementum egeſtatis noſtræ; Cumque
. ſeges . 1
lin „non modèò exemplar, ſed & fons virtutum no-
etriet . j j i
bis ſit factus, harum copiam in corde ipſius
n⸗ lanctiſſimo quotidie hauriamus.
allan
aus

1 Lutc. 15. ** Dan. 9,

516 Virtutes Sacerdotales

Meditatio III.
De Humilitate Sacerdotis.
Quantò magnus es, hbumilia te in omnibus, & coram

DEO invenies gratiam. Eccli 3.

CQAcerdoti præprimis ſerviat hæc regu-
la, ut quantò per eminentiam Statũs eſt

ſublimior, tantò per modeſtiam animi ſit hu-

milior. Non ipſa certé vocationis celſitudo,
ſed virtutum inſignis amplitudo acceptos nos
reddit apud DEUM; Nunquam porro virtu-
te erimus magni, niſi egregia humilitate fue-
rimus parvi: Tantus erit noſter in bonis gra-
tiæ alcenſus, quantus fuerit in oculis propriis
deſcenlus. Summe igitur neceſſaria eſt nobis
humilitas, qua deſtituti ſtamus in lubrico, &
caſum graviorem in momenta ſingula meritò
timemus. At verò quis noſtrüm hucusque
monito huic ſalutari obſecundavit: Quantò mag-
nus es, humilia te in omnibus? Numquid non ex-
perientia quotidie docet, Clericos Fidelibus
cæteris humilitate non lemper antecellere;
quin potiùs nemo ipſis contemptum fert æ-
riäůs: nemo injurias ſentit acerbiùs; nemo
Fonorcs venatur avidiùs: prima ſubſellla, dig-
nitates, præcellentiam nemo quærit vigilan-
tius. Diſcamus hodie in ſchola Divini Spiri-
ts ad virtutis altitudinem aſcendere per viam
humilitatis, & ad inferiora deprimi magno
pondere Sacerdotalis ſublimitatis. I. Quan-
1 % dignitate ſacra evehimur altiùs, tant per
umi-

4

en M
,htrlſn
g, Mli

SErkitd
ce, gni
aDlOiNe
fen teſlſt
li len
tcnr it
cirunn.
Drimmk ug
lln on enn
ne Nek,n
ull mwbön
an Gen
Peſhrptu
olkenmn,
MMnidmn,,
oimm
Aumunrn
niltinig,

Unenins eſdn

rorceco⸗
W ibed in
Unelin
üfelm,
Ebhed il
liten e⸗
dunt re
ns heccat

l, ne

☛☚

.

Cercoti,

nbie, i
nin ee 5
inenrium Ne

1
Crnihcctn
lnnen Ann
N no nmr.
Aniukie⸗
Alülauge.
thacdſnnti
Neltncknme
ms alereyt
u lunl rei
oſrun kwer
Cuntt,Cure⸗
Mungcidine
Ercos tlt
er Ateelt⸗
enpron nt
Nebiis u
Niſanelut
glrit ſhe
ohDi
chlergin
Cgra 0

1i IEr.

Aeditatio III. 517

humilitatem profundius deſcendamus: Quantò
magnur es, Bumilia te in omnibus. II. Quô pro-
fundiùs depreſſerit nos humilitas, eò ſublimiùs
in virtute, & gratia apud DEUIM aſcendemus:
Et coram DEO invenies gratiam. S
Puncltum I.
Rectorem te poſuerunt, ait Spiritus Sanctus, no-
li extolli: Eſto in illis quaſi unus ex ipſis.? Qui in vo-
bis eſt major, ſiat ſicut minor; & qui præceſſor eſt, ſi-
cut miniſtrator. ** Sic jubet Legislator noſter,
Dominus & Magiſter, qui ſuo nos exemplo ſti-
mulat; non enim venit miniſtrari, ſed mini-
ſtrare. Siceſt, magne DEIIS, humillime JE-
ſu! nihil tu nobis mandas, quod prior non exe-
quaris. Quis te auguſtior, & quis te humilior?
Jure igitur poſtulas à me tantum per mode-
ſtiam deſcenſum, quantus eſt ſtatůs mei ſan-
ctiſſimi alcenſus, poſtquam ipſemet è ſummo-
cœlo ad infima quæque deſcendiſti. Poſt te
nihil unquam fuit matre tua ſive in celo, ſive
in terra ſlublimius; ſed nec illa quidquam hu-
milius: Ecce ancilla Vomini. Quàm injuſtus ego,
& vocationis celſitudine indignus, ſi tamen
inani gloriolæ cedo, & vanitatem ſequor, licèt
magnitficè adeòô inſtructus! Quid habeo, quod
non acceperim? Si autem accepi omnia, quare
gloriari velim, acſi minimè accepiſſem? Quid
ex me habeo, niſi peccatum & nihilum? Et
iſtud quidem peccati nihilum tantè eſt abje-
ctius, quantò me exaltaâſti ſublimius: tantòô
malignius peccatum, quò ampliùs me bonis
Kk 3 cu-
*Eccli. 32. 1. ** Luc. 22. 26.

5718 Virtutes Sacerdotales

cumulâſti. Nihil in me invenio; præter do-
norum tuorum & indignitatis meæ portento-
ſam permixtionem: Hinc gratiæ tuæ, iſthince
mea ingratitudo; hinc bona tua, iſthinc mala
mea; miſericordiæ tuæ, & miſeriæ meæ lacry-
mabili fœdere ſociantur. Quanta utrinque in
me cadens humiliationis, & confuſionis mate-
ria! Quàm timendum, ne vocationis meæ,
quod ipſe erexiſfi, perquam ſublime ædificium,
Andanscht humilitatis, negligentiâ mea, de-
ſtitutum, ſuis me ruinis milere involvat! Er
cecidit, & fuit ruina illius magna. *
Agd confuſionem, dolorem, & ſeria propoſita ſtimu-
latur voluntas: urgetur juſto timore &.

Punctum II.

Quamvis autem noſtræ vocationis ædificium
ſteterit aliquamdiu, quid proderit in oculis ho-
minum fuiſſe aliquid, ſi nihil ſumus coram Deo?
Creſcere aliter in conſpectu ejus non poſſumus,
niſi per gratiæ communicationem, & virtutis
ſinceritatem: utriusque autem menlſura eſt hu-
militas. Keſiſtit Dominus ſuperbis, humili-
bus autem dat gratiam ſuperabundantem. Cœ-
leſtis hic gratiæ ros non cadit in ſublimia mon-
tium, ſed ad humilia vallium, & in mentes
coram ſupremi Domini majeſtate per genuinam
humilitatem infime depreſſas copiosé deſcen-
dit. Sine humilitate nulla ſubſſtit virtus; nam

virtus tumida & ſuperba, virtutis ne quidem

nomine digna habetur: Dent illi ſané Gentiles
& Pharilæi locum aliquem inter virtutes; at
Matth. 7. verô

le⸗
ve
N

liete
i ne

Sungelſe,
1 gdilse
h Mdere:
gam menet
ſedis in

n
le, nicrin
nuceleni
iElſeutr n
Cinſe Dl
Uin kalit,fl
linintune
ittinunt
Uummomunme
Ne, Dix,
un Dre e
uyrtinm ,
Ium C
mnled
EItrilet,
ines d i
zulen nt

Me5.

Pah

enio, Dra
,ßmer an
itſe tie, i
tnn, hnen
—
Wdabertee
Coorki .
Ne Wenini
Nſtbineztin
Reieninte⸗
nien inta
i ſett r
6.
1

Ntoisrlſin
ert ocld⸗

ipo olns
gem, E rni
Nrentonet⸗
Pebie,m
Uncanten-
ofablinun⸗
Cian
kehel Eumn
ie

Erhimp a

e en

Meditatio III. 5159

verôò Fideles, & Legis gratiæ Miniſtri non mo-
dèò hinc cam excludunt; ſed majus malum re-
putant, quàm ſint enormia peccata; ſaltem

periculi majoris illam eſſe indubitatô tenent,

quia magis ei fiditur, & minús arcetur. Pu-
