ſuggeſſit. Primèò, ex Eccleſiæ, Patrum & Con- umime
ciliorum ſenſu docti ſumus æſtimare ſacroſan- eun gint
Gtum, ad quod vocavit nos DEus, Altaris Mi- Mn.”
niſterium, ad quod puritas tanta, vitæque illi- anſi

batus
* Llid. c. 16.

len i

aln
wehbor

11

Sencuin
n ſeriin
Verundi
. teEaNN
bertechi

C
wdre.

lonen .
kcammuni.
uſten al.
Donns n⸗
t uni
Ei: vunn
s, Eed vu
oninin e.
minoer⸗
ſr keble,
unt⸗
Utio: nn
nbonioe⸗
udte i

Corſcent!
uuft
UnmE.
NuekNin.
PAns Nr

4 U

Meditatio I. 2363

batus tenor conſtanter exigebatur. Secundè,
deducimus, quantam habuerit Eccleſia Sacer-
dotio ſancto reverentiam, à quo Clericos gra-
viter lapſos in perpetuum arcebat: quédque
nemini publicè pœnitentium unquam confe-
rébat, ne videlicet macula vel minima digni-
tati Angelicæ adhæreret. Tertiò colligimus,
quid nobis agendum ſit deinceps, & quanto
ſtudio Sacerdotalis pœnitentiæ ſpiritus ſit no-
bis comparandus, cujus neceſſitas tantò nune
eſt major, quantò Eccleſia erga nos materna
benignitate indulgentior.

Meditatio I.

De Spiritu Sacerdotalis Pœnitentiæ circa
peccata propria.

Memor eſto itaque, unde excideris, & age pœniten-
tiam. Apoc. 2. V. 5.

EPiſcopus ille, ad quem hic ſermo, ſecun-
dùm Scripturæ morem Angelus Eccleſiæ
Epheſi appellatur, & laudem fert à bonis o-
peribus, ac laboris diligentia. Verùm quia vi-
tæ probitatem tepore nonnullo, & negligen-
tiis maculaverat, ruina integra, minæque ter-
ribiles eidem intentantur, niſi quantocyus ad
pœnitentiam recurrat, & amaris lacrymis cul-
pas eluat, primique fervoris laudatifſima ini-
tia reaſſumat. * Hæc dicit, qui tenet ſeptem ſtel-
las in dextera ſua, qui ambulat in medio ſeptem can-
R 4 delabrorum

* Apoc. 2.

264 Pœnitentia Sacerdotis

delabrorum aureorum: Scio opera tua, & laborem, &
patientiam tuam, & quia non potes ſuſtinere malos:
Et tentaſti eos, qui ſe dicunt Apoſtolos eſſe, & non
ſunt: Et inveniſti eos mendaces. Et patientiam ha-
bes, & ſuſtinuiſti propter nomen meum, & non defe-
ciſti. Sed hbabeo adversum te, quòd charitatem tuam
primam reliquiſti. Memor eſto itaque, unde extide-
ris, & age pœnitentiam, & prima opera ſac; ſin au-
tem, venio tibi, & movebo candelabrum tuum de lo-
co ſuo, niſi pœnitentiam egeris. Hinc patet duo
exigi à Clerico pœnitente: primò, ut cum do-
lore meminerit exceſſuum ſuorum, & condig-
nam pro iis ſatisfactionem præſtet: Memor eſto,
unde excideris, & age pœnitentiam. Secundò, ut ad
primum fervorem redeat. Et prima opera ſac.

Pundtum I.

Fieri non poteſt, ut in primo acceſſu ad
ſanctum Altaris Miniſterium deſideria vitæ ſan-
Gtioris haud conceperimus. Vocationis ne-
gotium perperam ſæpe tractamus: nemo ta-
men ullus fuerit, qui Sacerdos ideò fieri ve-
lit, ut malè vivat. Semper ad finem utcun-
que bonum reſpicimus; Quin & propoſita
cudimus laude digniſſima, cùm ſanctè, ferven-
ter, & Apoſtolicé ordiri vitam Sacerdotalem
ſtatuimus. At quamvis aliud non foret, niſi
Statüs ſanctiſſimi, ad quem extollimur, emi-
nentia & gratiæ illi connexæ, poterunt ſem-
per nobis occini hæc Joannis Apoſtoli verba:
MWemor eſto, unde excideris. Vide, quantùm dil-
crepent

ummhin

Ooni
isbrbin
Iweht:
Dricnts
I Ceſee
lun Ad
MÜunm tn
Uoeclen

mnents a

ucke
reneun
s Nue
MM/Ei.
Mni

,
in ,nn⸗

Mazntn

umg
Eln fnet

ett

2. N

6 6in
line ni⸗
ſe, n
eiimn
1, ur ,
S
M, wit.

Ntcun ⸗
Gonle⸗

1: Aunc,

Cant,ad
int ienl e,

1o AMeſ
Era tirin-
Centons re⸗

6: Demo U⸗ 4

ſed kene
mnem men-
X onek⸗
e ſkerte⸗
rtlelln
n end
olicere
genl
uulran

ehen

1 ⸗

Meditatio JI. 265

crepent hinc Vocationis ſublimitas; iſtinc vi-

tæ negligentis abjecta perverſitas: Vide, quo-
modo cohæreant acceptæ gratiæ cum pecca-
tis innumeris; Quanta ſit beneficiorum ſingu-
larium multitudo, & quàm enormis tua ingra-
titudo? Oculos attolle ſurſum, ut videas Dig-
nitatis ſanctiſſimæ celſitudinem, ad quam DEus
re provexit: Mitte oculos deorſum, ut ſpectes
infidelitatis tuæ horrendam abyſſum, ad quam
ultrò deſcendiſti. Subin juſto dolori habenas
laxa; & dic cum Propheta Regio: * Ad ni-
hilum redactus ſum, & neſcivi. Cùm in ho-
nore eſſem, non intellexi: comparatus ſum
jumentis inſipientibus, & ſimilis factus ſum
ipſis. **

Ouis dabit capiti meo aquam, & oculis meis fon-
tem lacrymarum? Et plorabo die ac nocte. *** Viæ
omnes nunc inveſtigandæ, ut mala mea repa-
rem: ſeriò nunc rationes ineundæ, quibus of-
fenſo Numini ſatisfaciam.

Inſſtitur ſummæ diſerepantiæ paulè prius memoratæ;
guæ ſeriò expenditur: ſequitur dolor in amaritudine
animæ.

Pundltum II.

Quid modèò agendum? Fors in luto negli-
gentiarum; in profundo ſordium hærebo?
Triſte hoc foret infauſtæ reprobationis præ-
ludium. Sacerdos in cloacam demerſus, vah,
quale ſpectaculum! Sacerdotis tantopere ex-
R 5 altati
* Pfſal. 72. * Pfſal. 45. Xr Jerem. 95.

266 Pœnitentia Sacerdotis

*
altati cum ſœcibus & ſaburra qualis combi-
natio! Eheu! deſcendi uſque ad inferos: Eni-
tendum denuo uſque ad cœlos. Sed putém-
ne aſcenfum hunc fore tam facilem, poſtquam
defixus ſum in limo profundi? Eritne alcen-
ſus hic adeò expeditus, dum tot vinculis li-
gor: tot vulneribus mactor: tot morbis infir-
mor? Intellexine unquam, quid exigat pœni-
tentia Sacerdotalis? Quid velit peccatum Sa-
cerdotis grande nimis coram Domine; * pernicio-
ſum nimis coram populo? Cecidit Angelus
in Cœlo, nec pœnitentiæ gratiam meruit,
quia peccavit peccatum grande nimis. Ange-
Jum dignitate ſupero: in cœlo, ad Aras, in
terra ſancta iniquitatem facio: an leve dici
poterit peccatum meum, quo mihi, aliis, Com-
munitati, Eccleſiæ, totique mundo nocumen-
tum aflero? Semel peccavit Adam, qui Sacer-
dos non fuit, & ipfos nongentos annos in a-
mariſſima pœnitentia exegit: Egéne ludendo,
nugando, cuticulam curando, peccata & nu-
mero & qualitate majora expiabo? Poſtulat
ſanè peccatum Sacerdotis grande nimis pœ-
nitentjam amaram nimis. Angelus Epheſi e-
rat Epiſcopus, & Sacerdos ſanctus: fragilita-
te potiùs quàm malitiâ primum fervorem re-
liquerat; & quàm graves minæ reprobatio-
nis eidem intentantur, niſi pœnitentiam agat,
& ad prima opera denuo redeat. Mihine au-
tem ſufficere poterit fervor primus, qui ſub
ipſa initia Stats ſanctiſſimi tantopere fuit re-
miſſus?

/

*1. Reg. 2.

— .

eleen
uarenia
ſeui
eypnt
Ensed
an e
mitadne
Mrerdos
mlr

Min

llktn
n Ie un .

(Wlhet

11

(mmen
Aehlm
ſ ane

valsont.
leros Ni
Sel onen.
ppolgen
llne ſcen
Theuls.
uds inbr.
Ponmndr⸗
65 iid.
Citk nadn
tin nen
ine Ae.
d Ar
1n Ee d
dsCn.
1o wcuner
gie
AMNe
Nelteno⸗
Ct Aon.
0 kobar
nibs Ne⸗
s he 4
s: mglu
enoteni⸗

Ledtio I. 267

miſſus? Numquid non duplicanda erunt exem-
pla bona, poſt præbita exempla mala? Nénne
diligere debebit multum, qui peccavit multa?
Et quæ menſura eſſe poterit Sacerdotalis pœ-
nitentiæ, niſi dolor ſine modo, fletus ſine men-
ſura, reparationis labor ſine termino? Inter
gemitus abibit vita: inter lacrymas anni de-
fluent: inter ſuſpiria labentur dies: mentis a-
maritudinem loquentur opera, Quia ego miſer
Sacerdos Tibi ſoli peccavi, benigniſſime DElIS,
& malum coram te ſeci!

.

Concipiuntur ſacra deſideria Sacerdotalis pœniten-
tiæ; & ponderantur hac verba,; malum coram Te

feci, adhibendo parvticulas Quis? Quid? coram quo
iniqus egit? &c.

Lectio I.

Pœnitentia Davidis. 2. Reg. 12.

Miſit ergo Dominus Nathan ad David: qui
cùm veniſſet ad eum, dixit ei: Duo viri erant
in civitate una, unus dives, & alter pauper.
Dives habebat oves, & boves plurimos val-
de:
Pauper autem nihil habebat præter ovem
unam parvulam, quam emerat & nutriérat,
& quæ creverat apud eum cum filis ejus ſi-
mul, de pane illius comedens, & de calice e-
jus bibens, & in ſinu illius dormiens, eratꝗue
ſicut filia.

7

Cùm

268 Pœnitentia Sacerdotis

Cùm autem peregrinus quidam veniſſet ad

divitem, parcens ille ſumere de ovibus, & de
bobus ſuis, ut exhiberet convivium peregrino
illi, qui venerat ad ſe, tulit ovem viri paupe-
ris, & præparavit cibos homini, qui venerat
ad ſe.
Iratus autem indignatione David adverſùs
hominem illum nimis, dixit ad Nathan: Vi-
vit Dominus, quoniam filius mortis eſt vir,
qui fecit hoc. Ovem reddet in quadruplum,
eòô quòd fecerit verbum iſtud, & non pe-
percerit.
Dixit autem Nathan ad David: Tu es ille
vir: Hæc dicit Dominus DElIIS IIraél: Ego
unxi te in Regem ſuper Iſraél, & ego erui te
de manu Saul: Et dedi tibi domum Domini
tui & uxores Domini tui in ſinu tuo, dedique tibi
domum Iſrael & juda: Et ſi parva ſunt iſta, ad-
jiciam tibi multò majora.
Quare ergo contemplſiſti Verbum Domini,
ut faceres malum in conſpectu meo? Uriam
Hethæum percuſſiſti, & uxorem illius accepi-
ſti in uxorem tibi, & interfeciſti eum gladio
filiorum Ammon. .
Quamobrem non recedet gladius de domo
tua in ſempiternum, eò quòd deſpexeris me,
& tuleris uxorem Uriæ Hethæi, ut eſſet uxor
tua. Itaque hæc dicit Dominus: Ecce, ego
ſuſcitabo ſuper te malum de domo tua, & tol-
lam uxores tuas in oculis tuis, & dabo pro-
xXimo tuo, & dormiet cum uxoribus tuis in o-
culis ſolis hujus.
Tu

ann ei
lehm
(checu
CN

ſuntame
SsDon⸗
mmdse
Nn
Cocte don
Worlie
Drens

r Etſen
(n ſeri

MMdanmge
uchnum

mnle 1

N veniſtt,
obd de
N Perenin
UIipanne
Gll penent

Usle
lnl e⸗
ei
num Dowin
Retaretti
until,

un Donidd
EO? Urun
naeen

.un g

is de n
Agelengt
It u
1 ⸗ 5

r

Lectio IJ. 269

Tu enim feciſti abſconditè: Ego autem fa-
ciam Verbum iſtud in conſpectu omnis Iſraël;
& in conſpectu ſolis. Et dixit David ad Na-
than: PECCAVI DOMINO. Dizitque Na-
than ad David: Dominus quoque tranſtulit
peccatum tuum: non moriéêris.
Verumtamen quoniam blaſphemare feciſti
inimicos Domini, propter Verbum hoc, filius
qui natus eſt tibi, morte morietur. Et rever-
ſus eſt Nathan in domum ſuam. Percuſſit
quoque Dominus parvulum, quem pepererat
uxor Uriæ David, & deſperatus eſt.
Deprecatusque eſt David Dominum pro par-
vulo: Et jejunavit David jejunio, & ingreſſus
ſeorſum jaçnit ſuper terram. Venerunt au-
tem Seniores domus ejus, cogentes eum, ut
ſurgeret de terra: qui noluit, nec comedit cum
eis cibum.
Accidit autem die ſeptimo, ut moreretur
infans; timuerüntque ſervi David nuntiare ei,
quòd mortuus eſſet parvulus. Dixerunt enim:
Ecce, cum parvulus adhuc viveret, loqueba-
mur ad Eum, & non audiebat vocem noſtram:
quantò magis ſi dixerimus: mortuus eſt puer:
ſe affliget? :.
Cùm ergo David vidiſſet ſervos ſuos muſſi-
tantes, intellexit, quòd mortuus eſſet infan-
tulus: dixitque ad ſervos ſuos: Num mor-
taus eſt puer? Qui reſponderunt ei: mortuus
eſt.

Fiunt nonnullæ reflexiones ſuper Pœnitentia David.
Examen

Pænitentia Sacerdotis

Examen I.
An ſim verè pœnitens?

I. Pœnitentia fervens antiquorum.

S Joannes Climacus Gradu 6. admiranda re-
fert de Monaſterio pœnitentium, ad quod
pia curioſitate ductus aliquando ipſemet invi-
ſit, dies triginta ibidem commoratus. Sic igi-
tur Sanctos illos pœnitentes deſcribit. Cùm
perveniſſem, inquit, ad Monaſterium pœniten-
tium, vidi revera (ſi dicere id audeam) quæ
negligentis oculus non vidit, aurisque deſidio-
ſi non audivit, & in cor pigri hominis non
aſcenderunt; res & verba, quæ DEO vim in-
ferre poſſint; habitus & ſtudia, quæ ipſius
clementiam celerrimè flectant. Quosdam ex
illis reis vidi, noctibus totis usque manè ſub
dio ſtare pervigiles, pedésque immobiles tene-
re; cumque ſomno miſerabiliter depreſſi agi-
tarentur, vim naturæ inferre, nullàmque ſibi
ipſis requiem omnino indulgere; ſed ſeipſos
increpare, ignominiisque & contumeliis affi-
cere, atque excitare. Alios miſerabiliter in
Cœlum intuentes, & illic adjutorium cum ge-
mitu, & ſuſpiriis, & vocibus invocantes. A-
Iios in oratione exiſtentes, & reorum in mo-
rem vinctis poſt terga manibus, humi luridas
ſuas facies inclinantes, indignésque ſe, qui in
cœlum aſpicerent, vociferantes, nec quidquam
ad DEum dicere orando præ cogitationum, &
con-

umiudne
um
eKhon
getemer
G.
Minod-
a NWan
5 gri
oyni d
No igenz,
Uumn Ynn
Weint

Madro⸗

rlor
Vnben
extöchi
Ulenbie
Aͤeb
Ehhlnm
ien nee
midſter
PEkon
Dicgenin
Enillone

loorumn

iriancr.

n

un wir
Ntenn a
Mreceld⸗

Donins um

DOrinn.
1 ne
Coddume
lenme ſt
Mobies ene⸗
cenel .
Mlnge r
Ed ep
wmelis d.
ſerabliert
lom cnn
NCentes
enhit⸗
Kleh
⸗ n

Eramen J. 271

conſcientiæ hæſitatione præſumentes; neque
quomodo, aut unde orationem facerent, præ
cordis amaritudine ſcientes: ſolaàmque animam,
tacitam, mutämque mentem DEO offerentes
tenebris & horrore plenam. Nonnullos in ci-
licio & cinere ſedentes vidi, ac faciem geni-
bus operientes, frontémque in terram colli-
dentes.
Alios jugiter pectus tundentes, animâmque
ſuam ac vitam ſuſpirio ingenti revocantes: Ex
his alii quidam pavimentum madefaciebant
lacrymis; alii verò quia lacrymarum imbres
non haberent, ſeipſos milerabiliter lamenta-
bantur. Plurimi, ut fieri in mortibus ſolet,
ſuper animabus ſuis ululatum diræ vocis emit-
tebant, anguſtiam cordis ferre non valentes.
Alii ex intimo corde rugiebant, atque intra os
gemitůs ſonum cohibebant: interdum vero,
eùm ſe continere non poſſent, repente excla-
mabant. Vidi ego illic nomnullos habitu, &
cogitatione, & actu, quaſi à ſemetipſis exces-
ſiſſent, ac ſtuporêm mentis incurriſſent, veluti
æneos quosdam ſummo ex mœrore effectos,
totos tenebris obſitos, & ad omnia vitæ hujus
veluti inſenſbiles factos; mentem quippe jam
in humilitatis abyſſum demerſerant, ac mœro-
ris igne oculorum lacrymas fixerant.
Alios item mœſtos ſedere, atque in terram
fixis obtutibus ſtare perſpexi, caputque aſſiduè
movere, & lJeonum in morem ex imo corde
rugitum ac gemitum emittere. Ex his alii ple-
ni ſpe, remiſſionem omnimodam inquirentes
orabant.

272 . Puænitentia Sacerdotis

orabant. Alii ex ineffabili humilitate indignos
ſe remiſſione judicabant, nec omnino poſſe
DEO rationem reddere clamabant. Quidam
hic excruciari, ut illic miſericordiam conſeque-
rentur, à Domino ſupplices poſcebant. Pleri-
que ex conſcientiæ onere attriti ac depreſſi,
ſatis ſibi ex intimis eſſe dicebant, ſi vel ſuppli-
ciis eximerentur, Regnéque non potirentur.

Vidi illic animas humiles, contritas, & præ

gravi pondere incurvatas ac dejectas, quæ vo-
cibus illis ſuis ad DEUM emiſſis, lapides quo-
que ipſos ad compunctionis ſenſum emollire
otuiſſent. Ità enim defixis in terram lumi-
nibus ajebant: Novimus ſanè, novimus omni-
bus jam cruciatibus ac pœnis nos eſſe dignis-
ſimos. Et meritò quidem; neque enim ido-
nei jam ſumus, qui pro debitorum noſtrorum
multitudine fatisfacere poſſimus, etiamſi or-
bem univerſum, ut pro nobis lugeat, convo-
caverimus. IIlud ſolum rogamus, iſtud de-
precamur, id tota animi intentione ſupplica-
mus, ut neque in ira tua arguas nos, neque

in furore tuo corripias nos, neque juſtiſſimi

judicii tui legibus excrucies nos; ſed parciùs,
& miſericordiùs. Satis enim nobis eſt, ingen-
ti illa tua, ac terribili comminatione, ſuppli-
ciisque illis occultis, atque ignotis liberari;
neque enim ut pœnis omnino liberemur, pe-
tere audemus. Qua enim facie, quo animo
id audeamus, qui profeſſionem noſtram vio-
lavimus, eâmque poſt priorem, clementiſſimâm-
que remiſſionem ſordidavimus? IIlic profed

1

WVNN Nen

enerisn
Gtle
egorbpen
U
ael

LchN Enn

e mndu

izna

nahul
r ne ne⸗
Nule nt
Sh. A
im lale,
d. Ws
Cmadt

Annma
lneterr⸗
mietonn
ulngiin

ldlot

Unnhutlite
dit udden
1 Gn r
Anndin bon
dNn
l ilos
Dilentin
Uel

luriin
onnmn
t. (Ul
CoNen⸗
bn. ,
r Ceyrel
lelpt.

iwirnm.

Neimit⸗
Imntronn
,etund o.
genh ein⸗
, Uod
Oeſple⸗
105
ne liln
ſdprih
6 ie⸗
tone, iig
Wis Tem

l o

Examen I. 273

O dulciſſimi Amici! illic verba David rebus
ipfs cerneretis implete, ærumnis affectos ho-
mines, atque usque in finem curvatos, totis-
ue diebus mœſtos incedentes, & ex putrefa-
is corporis partibus fœtorem exhalantes, qui
quaſi ſine ulla carnis cura degerent, obliviſce-
bantur comedere panem ſuum, potúmque a-
quæ cum gemitu miſcebant, & cinerem cum
pane manducabant. Adhælſerunt illorum oſſa

carni, ipsique ut fœnum aruerunt, nec quid-

quam apud illos audiviſſes, niſi hæc verba: Væ,
Væ me miſerum, me miſerum! jJuſte, Juſte,
parce parce, Domine! Nonnulli Miſerere di-
cebant. Alii veròô rursùs miſerabiliùs clama-
bant: Ignoſce, ignoſce, Domine, ſi poſſibile
eſt. Vidiſſes in illis æſtuantes linguas, inſtar
canum ex ore procedentes: Ex his alii ſub ar-
dentiſſimo ſolis æſtu ſeipſos cruciabant: alii
contrà acerrimo frigore le affligebant. Qui-
dam modicum aquæ deguſtantes, ne omnino

ſiti exareſcerent, ita quieſcebant. Nonnulli

cùm panis exiguum quid accepiſſent, reliquum
manu longius projiciebant, indignos ſe, qui
rationali cibo veſcerentur, aſſerentes, quippe
qui irrationabiliter egiſſent. Quem apud iſtos
locum riſus habere poterat? Quem otioſus
ſermo? Quem iracundia? Quem furor? Nec
enim quòèd in hominibus iracundia eſſet, ſcie-
bant, adeò luctus furorem omnem extinxerat.
Ubi apud illos contradictio? Ubi feſtivitas ?²
Ubi confidentia? Ubi corporis obſequium &
cura? Ubi vel veſtigium inanis gloriæx? Ubi
R. P. Dufrene Eæercitia. 8 delicia-

274 Pœnitentia Sacerdotis

deliciarum expeéctatio? Ubi vel tenuis vitii co-
gitatio? Ubi pomorum deguſtatio? Ubi fer-
ventis ollæ ſolatium? Ubi gulæ ulla illecebra?
Horum enim omnium Iſpes apud illos nulla
erat: non terrenæ cujusquam rei curàâ ange-
bantur: non judicare omnino ullum homi-
nem didicerant, nihilque penitus vitii cujus-
quam in illis inveniſſes. Cæterùm jugiter ad
Dominum clamabant, ſolâque vox Orationis
audiebatur. Alii enim peéctus valide manibus
cædentes, quaſi jam ad ipſam adſtarent Cœli
januam, ad Dominum dicebant: Aperi nobis,
laler, januam; Aperi nobis, ex quo illam no-
ismetipſis per peccatum clauſimus. Clama-
bat alius: Oſtende faciem tuam, & ſalwi erimus!
Alius econtra: Appare his, qui in tenebris, & in
umbra mortis ſedent, humilibus tuis. Alius rur-
ſus: Citò anticipent nos miſericordiæ tuæ, quia pau-
peres perimus, quia deſperavimus, quia nimiùm
defecimus.
Nonnulli dicebant, putâsne, apparebit Do-
minus ultrà ſuper nos? Ali verò: Num per-
tranſitt anima noſtra debitum intolerabile? Alii:
Putâsne, adjiciet Dominus ultrà conſolari in
nobis? Putas, Illum audiemus dicentem no-
bis, qui ſumus in vinculis inſolubilibus: Exite!
Et qui in inferno pœnitentiæ ſedemus: La-
Xamini? Putaâsne, clamor noſter ad aures DElI
ingreſſus eſt? Cuncti verò ſedebant ſemper
ante oculos ſuos, mortem attendentes ac di-
centes: Quid, putatis, continget? Quænam
erit illa ſententia? Quis finis noſter? Putas,
. erit

Neinl
ubtuſt
V Grt
Giieplin
cpriDknan
ac.

idas X

i Parn⸗

Nne s
ceuscet⸗
0Mintd
ioteen
6Clloe
1Mslm
donls
e Rye

MUhr

Unizri
EnDnio
Bthunol
Ai
Atenur
Ekiüre
it
4 Rqn
it n
Pumns:
en
Ullt d
luten

N

kennßz iüi.
tor lbit
ul eretet
Dud iſos e
Utſcuriang,
nllim hon.
n ti anin
ein iuſeral
Gtons
Olisrri
iclrnte
1 denii
Igolnr.
nn (lm.
6 Kanmg!
in teendn
I. Am.
Naglut

GGginini

Vhrti D
d: Nun ve
lereble ,
micnni
ſcemen
Plbus: Ni
e ſedentsil,
er M u
etu ie

Examen I. 275

erit revocatio? Num ſupereſt ulla ſpes veniæ

mœſtis, humilibus, reis? Num valuit oratio

noſtra ingredi ante conſpectam DElI? Aut
meritò repudiata eſt, abjecta & confuſa? Aut
ſi fortè intravit, quantùm peregit? Quantum
placavit DEum? Quantum profecit? Quantum
operata eſt? Emiſſa quippe ex immundis cor-
poribus & labiis, parum virium habere po-
tuit. Putas, omnino reconciliavit Judicem?
An ex parte tantùm? An vulnerum vel me-
dietas deleta eſt? Quippe maxima cùm ſint,
plurimis & laboribus, & ſudoribus, & dolori-
bus indigent. Putas, appropinquaverunt no-
bis Cuſtodes Angeli noſtri; an adhuc longiùs
à nobis ſtant? Niſi enim illi approperent no-
bis, inutilis & infructuoſus eſt omnis labor no-
ſter. Neque enim habet vim confidentiæ o-
ratio noſtra, neque munditiæ pennas, ut ad
DEum ingredi poſſit, niſi hanc è proximo aſ-
ſumant Angeli, qui nobis præſunt, eâmque
offerant Domino. Nonnunquam veròô hæſi-
tantes hujusmodi ad invicem dicebant: Num,
Fratres, aliquid proficimus? Num petitione
noſtra potiemur? Num iterum ſuſcipit? Alii
veròô ad iſta reſpondebant: Quis novit, ut di-
xerunt Ninivitæ, Fratres noſtri, ſi fortè pœni-
teat DEus, atque ab ingenti illa pœnitentia
nos liberet? Tamen quod noſtri muneris eſt,
non negligamus: Et liquidem IIle apparuerit,
bene eſt. Si verò aliàs: Benedictus Dominus
juſtè excluſit nos. Verumtamen perſevere-
mus pulſantes usque ad finem vitæ noſtræ.
8 2 Forſitan

276 Pœnitentia Sacerdotis

Forſitan improbitati noſtræ ac perſeverantiæ
cedens aperiet; benignus quippe & miſericors
eſt. His atque ejusmodi ſeipſos exhortantes
atque excitantes, ajebant: Curramus, Pratres,
curramus; curſu enim opus eſt, & vehemen-
ti curſu, quoniam cœtu noſtro decoro, atque
optimo excidimus. Curramus, neque huic
carni noſtræ ſordidæ, atque nequam parcamus,
Fratres, ſed occidamus illam, ſicut prior occi-
dit nos. Sic beati illi rei faciebant. Genua
illis ex perpetuo Orationis uſu occalluerant:
oculi defecti, atque defatigati, intus profundi
receſſerant, pilis omnibus ciliorum amifſiis.
Genæ ardentium fervore lacrymarum aduſtæ
videbantur: facies marceſcentes ac pallidæ
ſqualebant, nihilque à mortuis in comparatio-
ne differebant. Pectora tunſionum ictibus do-
lebant, ſalivæque ſanguinis ex pectoris illiſio-
nibus emanabant. bi lecti uſus? Ubi indu-
menti munditia & firmitas? Omnia ibi diſcis-
ſa erant, & ſordida, ac pediculis operta.
Quid autem eſt eorum, qui à dæmonibus arri-
piuntur, ſi cum his conferatur, afflictio? Quid
mortuos plangentium amaritudo? Quid mœ-
ror in exilio degentium? Quid parricidii reo-
rum pœna? Nihil plane eſt eorum ſpon ſup-
pliciumque, quo inviti afficiuntur, ſi volunta-
riæ iſtorum ponnæ conferantur. Sed quæſo,
Fratres, ne ea, quæ dicta funt, fabulas exiſti-
memus. Rogabant nonnunquam iſti magaum
illum Judicem, Paſtorem dico, inter homines
Angelum (Abbatem ſuum) ut ferrum ac tor-
ques

Selo
in nl
we,un
ſin Eyul
Pußſne
iemiam
ckn
lencie
ncdey
rned
tlang veſt
town int
unn arn
Knte

Ga
7

Weneni

kamvat

Perkrend
eG D
5erhorung

Ing, fung

Eretene
Ctord a
Eale huie
Ammmemd,
t urdec⸗
ſhun Cn
1ila:
inonhnd
nun mni
un Ele
lde
nconenin⸗
mnilbust⸗
ectoisſler
1s: lbiind⸗
mma bice⸗
clls open
onibsari⸗
Cne⸗
ntacin⸗

n Neuſt

ul, Un
det

e
0

Examen J. 277

ques collo, ac manibus imponeret, pedesque
patientium conſtringeret ligno, nec priùs inde
ſolveret, quàm ſepulchrum ſuccederet: imò
verò nec ſepulchrum quidem. Neque enim
profectò hanc quoque beatorum illorum reve-
ra mirabilium’ ad DEIIM Charitatem, atque
pœnitentiam abſcondam: Quoties ad Domi-
num profecturi, & incorrupti Judicis Tribu-
nali ſiſtendi erant felices illi regionis pœniten-
tium cives, hoc ſibi per eum, qui præerat, ad-
jurantes, ab magno illo, ſummis precibus pe-
tebant, ne ſepulturâ humanâ dignarentur, ſed
brutorum inſtar aut fluvialibus undis trade-
rentur, aut in campum projeéti, beſtiis devo-
randi permitterentur: Quod etiam nonnun-
quam fecit illorum precibus obtemperans, diſ-
cretionis lucerna, jubens illos omni pſalmo-
dia, omnique honore privatos projicdi. Cuùm
verô extrema illorum hora adveniſſet, terri-
bile omnino miſerandumque ſpeétaculum cer-
nerxes. Nam cùm eum, qui ſe præcedebat,
efflare jam animam ſenſiſſent, Socii adhuc
ſenſu integro vigente, circumſtabant illum, æ-
ſtuantes, lugentes, ac deſiderio pleni, miſera-
bili omnino habitu, mœſtioréque ſermone ca-
pita ſua comoventes, efflantem jam animam
interrogabant, miſericordiâque flagrantes aje-
bant ad illum: Quid eſt, Frater? Quomodo
tecum agitur? Quid dicis: Quid ſperas? Quid
ſuſpicaris? Percepiſtine ex labore tuo, quod
quærébas? Aut non valuiſti? Perveniſti ad
portum; aut nondum potitus es ſpe tua? Ac-
§ 2 cepiſti

278 Paænitentia Sacerdotis

cepiſti certam aliquam fiduciam; an adhue
incerta ſpe fluctuas? Conlecutus es liberta-
tem; an agitatur, ambigitque cogitatio? Sen-
ſiſti aliquam in corde tuo lucem; an tenebris
adhuc, & ignominiæ confuſione plenum eſt?
Ulläne tibi vox intrinſecus facta eſt, dicens:
Ecce ſanus effectus es; aut dimittuntur tibi pectata
tua; aut fides tua te ſalvum fecit? Illamne tibi
adhuc vocem audire videris, qua dicitur: Con-
vertantur peccatores in infernum! Et: ligatis mani-
bus, & pedibus mittite eum in tenebras: Et: tolla-
tur impius, ne videat Gloriam DEI! Quid ais,
Frater? Dic nobis, oramus, ut & nos ſcire
poſſimus, quidnam nos illic maneat? tuum
quippe tempus jam clauſum eſt, aliudque de
cætero in æternum non invenies. Ad hec qui-
dem alii dormientium (morientium) Benedictus,
ajebant, Dominus, qui non dedit nos in captionem
dentibus eorum. Aln verò illud gementes di-
cebant: Forſitan pertranſibit anima noſtra aquam
intolerabilem; Quod nondum confidentes aje-
bant, ſed conſiderantes, quâm ſit pavendum
illud terribile, incertumque judicium. Alii
verò etiam mœſtius quiddam reſpondebant,
ac dicebant: Væ animæ illi, quæ non ſerva-
vit profeſſionem ſuam integram & immacu-
latam; hac enim hora tandem ſciet, quid illi
præparatum ſit. S
uæ ego omnia cùm apud illos vidiſſem
& audiſſem, parùm abfuit, quin deſperatione
abſorberer, cuùm meam intuerer malitiam &
negligentiam, eâmque Sanctorum afflictioni
3 2 3 2 com-

garcnn
Kden
trpont
ſennat, en
leicss ſee
Lamodle,
Muimzenmn
Leninodh
Nlnmng,
Utneſchi
ndn
Uunnd

h

hnn
Er n

nuh

in e
anle it
i lbiel
Imilma h
Mibe!
1 n
A es:

ng nun
1S es en
glatio
Nenum e
lens
witi ent
ler in
don .
leui.
lrr e
Cti;
Eum ſit

Aüdgre .

. Mheet⸗
m) Bulin
in ainm
genener 4
nſſui Au
Uülentes 1
1t weyt
ciun. 11
epoolen
Ue non en⸗
n Kivnn
lien 10l

AR ſer
olſinn
n e

Examen F 279
compararem. Quænam veròô, qualisve erat
ejus loci facies & habitatio? Tota tenebroſa
erat, informis, fœtida, ſordida, ſqualida; ear-
cer enim & condemnatio rectiſſime appellaba-
tur. Ipſa denique vel ſola loci contemplatio
erfectæ pœnitentiæ, ac luctůs Magiſtra erat.
bed ea, quæ aliis d fficilia, atque impoſſibilia
videntur, eisque, qui virtute ac ſpiritualibus
diviciis ſe excidiſſe meminerunt, grata ſunt
& amabilia, fitque eorum perfacilis aſſumptio.
Anima enim, quæ ſigillum caſtitatis aperuit &c.
acerrimo dolore compuncta, non ſolùm, quos
prædiximus, labores cum omni ſiudio & ala-
critate ſuſcipit, verùm etiam ſeipſam mactare
per exercitationis magnitudinem contendit,
ſi tamen in illa charitatis, ac timoris Domini
favilla ulla derelicta eſt. Hujusmodi proféctò
erant beati illi pœnitentes.
Alii ad Dominum clamabant: Ubi ſunt Mi-
ſericordiæ tuæ antiquæ, quas oſtendiſti animæ no-
ſtræ in fortitudine tua? Memor eſto opprobri &
laboris ſervorum tuorum. Alius verò, quis me po-=
net, ajebat, ſecundum menſem dierum meorum prio-
rum, quando lucebat lucerna lucis ejus ſuper caput
cordis mei? Sicque priores ſuas virtutes memo-
rabant, atque ità infantium more plorabant,
dicentes: Ubi eſt Orationis puritas? Ubi hu-
jus certiſſima fiducia? Ubi dulces lacrymæ in
amaritudine? Ecce ubi ſunt? Ubi intimæ mun-
ditiæ & caſtitatis ſpes? Ubi beatiſſimæ, ac pla-
cidiſſimæ quietis expectatio? Ubi ſincera ad
Paſtorem fides? Ubi orationis illius in nobis
8 4 effcacia

280° Pœnitentia Sacerdotis

efficacia & virtus? Periêrunt iſta omnia, &
quaſi nunquam viſa ſint, defecerunt; utque
nunquam fuerint, ità deleta ſunt & perdita.
Iſta cum gemitu, & lamentatione proſequen-

tes, ut à dœmonio arriperentur, quandoque

orabant. Alii, ut in morbum inciderent, à
Domino poſcebant. Plurimi oculos amitte-
re, miſeranddémque omnibus ſpectaculum fieri
optäbant. Nonnulli paralitici fieri, & languo-
rem corporis contrahere, ſolùm ne futura ſup-
plicia experiri cogerentur, cupiebant. Hucus-
que S. Joannes Climacus. Quàâm admirandus
hic veteris peenitentiæ ſpiritus! Quâm vivi-
da hic offenſæ DElI Majeſtatis, & peccati gra-
vitatis apprehenſio! Quam fortis in amaritu-
dine tanta læſi Numinis dilectio! Atque hæc
erat pœnitentia fervens antiquorum.

II. Poenitentia nova tepidorum.

Ridicula, perfunctoria, & inanis eſt hodier-
na pœnitentia tepidorum. En! ut pectus o-
biter tundunt: in riſus, in jocos, in cachinnos
toti paulò pôſt abeunt! Delicata comeſtio, vi-
ni larga potatio, ſomnus liberaliter produétus,
commodorum cura, otium, nugæ, vanitas;
bæc illorum pœnitentia. Vah! quàm bella,
quam rigida, quàm condigna, ab Epicuro vi-
delicet mutuata! Doleo de peccatis, inquit te-
pidus. Verba hæc ſunt; mi tepide, quæ ne-
mo credit, & ipſe non credis: Què verò DEus
credet, qui corda ſcrutatur? Doles de pecca-
tis, quæ perpetuò iteras, accumulas, & nun-
. quam

8 re
Gimm kun
moere!
SScrichn
Nerii
A
Ul walint
eſteſeni
Eneſſen
Ulunui
Mdens n
w nule⸗

..

lon Aare

ſüingrr

arglz

lunint n
N

emim roſn

nir r
uh e
lkepturn
e
Urcrr
um 60
temnine
Us pecc

omnul
unt; i
1& hertn
roſegten
uuncog
Nſterent,:
Mitte.
Eminfen
vn.
Inehumtn.
tümt. Mn.
Aninns
(n mm.
eren gr.
Ginmardr.
Meh
Nun.
onun
Nsel ocdie⸗
ſir Nn 8
in cachime
cneſi

1

1 uun h
Hn’

Examen J. 28

quam emendas? Ubi media, quæ adhibes?
Ubi luctus? Ubi ſatisfactio? Vita mollis, &
ſenſuum illecebris dedita forſan mederi pote-
rit vulnerum tuorum putreſcentium multitu-
dini? Si hæc ſufficit morbis animæ pellendis
medicina, ſtultè profectò egerunt Sanéti, qui
ſe tantopere diſcruciârunt: ſic optimè rebus
ſuis confulunt Filii hujus ſæculi, quorum ne-
mo peribit, ſi locum dederimus mirabili huic
tepidorum pœnitentiæ, joculari & nugatoriæ.
En! maximi quippe DEl ſervi culpas minimas
acerbè ſentiunt, amarè deflent, rigidé expiant,
& in ſeipſis caſtigant: Quid verò peccatores?
culpas maximas, & innumeras parvi pendunt;
ludentes diſfimulant, malignè excuſant, & ſen-
ſibus indulgendo confirmant. Videſis tepi-
dum Sacerdotem, quâm ridiculo pœnitentiæ
ſpiritu agatur! Putasne, ſeriò loquitur, quan-
do ad gradus Altaris Confeſſionem facit, nulla
attentione, nullo doloris ſenſu, obiter aec de-
ſultoriè verba proferendo, aut potiùs deblate-
rando? Hoc facillimum ſacræ penitentiæ
exercitium negligentiſſimè, prorsusque mate-
rialiter, ùt pfſittacus, garrire quotidie ſolet:
Duomodo difficiliores veré pœnitentium la-
be es ſulceprturum putamus? Sed forte in Sa-
cramento ſe prodet denique ſeria voluntas?
Utinam & hic non ſit nugatoria! Levis tun-
ſio pectoris, præparatio modica, Examen per-
functorium, dolor ſuperficialis, propoſitum in-
firmum genuinæ pœnitentiæ ſigna eſſe poſſint?
Sacerdotis peccatum grande nimis hæc eluat jo-=

. 8 5 cularis

282 Pænitentia Sacerdotis

cularis pœnitendi ratio? Qualis nunc Ego?
An cum Sanctis, aut cum tepidis hucusque
pœnitentiam egi? Seriéne, aut nugatorieè rem
tantam tractavi? Num expediet ludere in gra-
viſſimo negotilo? Heu! quâm timendum, ne
larva inanis fuerit hucusque mea pœnitentia.
Reditus continuus in antiquam ſylvam, & vix
ulla emendatio quàm meritò ſuſpectam red-
dunt meam pœnitentiam! Vitæ comoda, ſen-
ſuum libertas, morum licentia quid expiare
hactenus potuerunt? Utinam grandium debi-
torum molem non aggraväſſem potiùs, quàm
minuiſſem! Ubique, in Oratione, ad Aras, in
victu, in veſtitu prodere ſe debuit ſpiritus poœ-
nitentiæ: utinam non ubique ſe prodidiſſet
ſpiritus levitatis & negligentiæ!

III. Qualis erit poſthac mea pœniten-
tia?

Poteréône auſu generoſo aſſurgere ad fer-
ventem pœnitentiam antiquorum? Fortè mi-
nus peccavi quàm Sancti, ut ſufficere poſſit
minor pœnitentiæ ſpiritus? Heu! peccavi ſu-
per numerum arenæ maris, & non eſt ſanitas
in carne mea: peccavi nimis: putruerunt ci-
catrices meæ: iniquitas mea velut jugum gra-
ve aggravatum eſt ſuper me. Quamvis exi-
eretur ſummus rigor, conqueri non auſim.
Rui ſi autem pro innumerabilibus peccatis
facillima poſtulentur, num recuſabo? Si mo-
dica & parabili ſolutione grandia debita expun-
gere licet, num hæſitabo? Ecce quàm ſtupen-
a

Atumt
lrulr
hürene⸗
üng

laigen

gann

mm n
inhi
Gcere!
imodoon
en Nu/
itu le,

Umn

Mchen
gum
Nniz care
Curennt
4 Came
aAlae,
M ſie
mmmi,
liy yn
EMnins
lie
Akene de
Ant innn
Dtiener
atom 5

lbres

mnehen
6 Uene
Patorie
Ere in Nr
enclun te
Menttenti,
Gn,&i
Uen te.
Gnſer.
enere
Vndintai.
Mib gun
M
enye⸗
Nodler

1enitr

gere N
N Loren
fhoee N
peccann
oN ek iuin
Uervemur⸗
hrſgmmr
Qummid
imm
Uhifnis
leAo⸗
kse.

uhe⸗
4

Examen J. 283

da eſt miſerentis DEl benignitas! Quanta San-
Matris Eccleſiæ indulgentia! Illa quidem
ſpiritum pœnitentiæ ubique à Miniſtris ſuis re-
quirit, ſed quàm facilè parabilem!

Num igitur tam difficile erit Confeſſionem
ſive ad gradus Altaris, cùm celebro; ſive ad
Primam, aut in Completorio, cùm Horas le-
go, in ſpiritu humilitatis, & in animo contri-
to dicere? Quid obſtare poterit, ne cum in-
timo doloris ſenſu percutiendo pectus ingemi-
nem: Quia peccavi nimis cogitatione, verbo & ope-
re; mea culpa, mea culpba, mea maxima culpa Gc.
Aut nugari forſan libebit, aliud dicendo, & a-
liud cogitando, ùt hactenus feci? Quæ niſi
ſupina negligentia & incuria prohibebit, què
minùs corde contrito ſubdam: Indulgentiam,
abſolutionem & remiſſionem peccatorum noſtrorum &.
Quam excuſationem habebo, ſi tepidè, diſtra-
cté, & ex mera conſuetudine dixero, aſcen-
dens ad Altare: Aufer à nobis, quæſumus Domine,
iniquitates noſtras, ut ad Sancta Sanctorum puris me-
reamur mentibus introire, per Chriſtum &. Oramus
Te, Domine, per merita Sanctorum tuorum èêc. Tan-
tine moliminis erit iſta cum attentione, refle-
xione, & applicatione proferre? Aut parum
meàâ referre putem, ſeu deleantur, ſeu non
