in furorem actus, & implacabilis, turbatum, lrgich
confuſum, in deſperationis barathro defixum, ktin nen

perdet, mactabit, conquaſſabit: Quid ſum Keppelni
miſer tunc dicturus? Cùm de JEſu Chriſti ſan- rdns,

guine, charitate, ſudore, lacrymis, Myſte- aſbinze
riis, doloribus, ipsâque morte amariſſima pro u iMurin .
me tolerata, ſed à me luridiſſimè neglecta Irtüdm,
erit reſpondendum? Hic Rhodus! hic ſaltus! diſonſet
Hæc rationum undequaque terribilium pars in- het, Ni
tricatiſſima, & inſolubilis. Nondum cohorre- tkenum
ſco? Non arriguntur pili præ horrore? tm horr
cerkoz

III. . „

i

tmenſcei
n beblee
OnoCo udn
un! Er hoer
ſend Ui
d n
i rul
n et,
rit unl
Ciel
Mlde nare
Lei, ⸗
itantail
Armen
ejſn r,
ömnigeh,
Piis, urmn
Tutro Cefn,
t: Cs in
PuChrii⸗
i, Mt⸗
mariſmn
ne *
elliellu
ſplunm⸗
Mdongtun⸗
enon

1

Examen II. 415
III.
Quis exitus Judiciiꝰ
Pono mihi ante oculos infamiâ plenam, &
horrendam ſcelerati Sacerdotis degradatio-
nem ab Epiſcopo factam, ut in Pontificali
Romano ſacienda deſcribitur: Priusquam er-
go ſæculari brachio tradatur, ſacris veſtibus
plenè indutus, & Calicem ſanctum in manibus
tenens Judici Eceleſiaſtico ſiſtitur, ſingulis Or-
dinum ſacrorum ornamentis exuitur, probrosè
denudatur, Calix indigno eripitur, raduntur
digiti unctione ſancta olim conſecrati; Coro-
na èe ſerviliter tonſo capite aboletur; ipſe de
gradu Sacerdotali deturbatur, inque ſatelli-
tum & carnificum manus ignominiose protru-
ditur. Similem ſcenam adornabit Divinus Pa-
Ror & Epiſcopus animarum, * quando Judex pro
tribunali ſedens, animam peccatricem dignita-
tis ſuæ gradu motam, in æternæ ignominiæ
abyſſum præcipitabit; auferet ei cingulum fi-
dei; eripiet ſtolam ſpei; tollet amiculum ſuæ
protectionis, & ita derelictam ab omnibus,
etiam ſuo Angelo tutelari deſtitutam, cum per-
petua infamia & ignominia, inexplicabili pu-
dore affectam, in manus cruentas infernalis
inimici conjicit, qui eam in profundum inferni
demerget, ut inter ſupplicia æterna mortem
vivat æternam. Quid ſi in me caderet degra-
datio tam horrenda? Quam triſte ſpectacu-
lIum Sacerdos in manibus dæmonum: Mini-
ſter Altiſſimi gratiis, donis, honoribus olim
or⸗-
* 1. Pit. 2.

41¹6 Noviſſima Sacerdotis

ornatus, & ſuper alios evectus, ad viliſſimam
diabolici mancipii conditionem detruſus!
Quàm præſtat fatalem adeò cataſtrophen ſeriò
nunc prævenire.
Quid ſi me feriret aliquando fulmen illud
terribile ex ore Divini Judicii procedens 2
Diſcede à me maledicte in ignem æternum!
Diſcede hinc, ſerve nequam: procul eſto, diſ-

ſipator infidelis! Diſcede à me, à mea præ-

ſentia, à mea pietate, à mea felicitate: diſcede
à me principio tuo, Conditore, Salvatore,
Pontifice, Kege tuo; non habebis partem me-
cum in æternum! Diſcede à me, à gloriæ
meæ beatitudine, à Regno meo, à Sanéctorum
Societate! Diſcede à me, maledicte! maledi-
tus in corpore, maledictus in anima; maledi-
Gus in memoria, quam turpiter fœdâſti; ma-
ledictus in intellectu, quem peccando corru-
piſti; maledictus in voluntate, quam diabolo
mancipaâſti; maledictus in loco, malediétus
in tempore, maledictus in æternitate! Diſcede
à me: triſte divortium! Dilcede in ignem æ-
ternum: horrenda ſeparatio! In ignem æter-
num, ad ſupplicia, ad rotas, ad flagella, ca-
taſtas, famem, ſitim, tormenta nullis un-
quam Iſæculorum revolutionibs terminanda!
Quantum gloriſicavit ſe, & in deliciis ſuit, tantum
date illi tormentum, & luctum.* Rapite ſcele-
ſtum, tortores ſiygi! Quantum à me fuit
exaltatus, donis ornatus, gratiis præventus,
mediis inſtructus, poteſtate ſublimi honoratus
C.

X* Apoc. 15.

e tunmd
Tii dt
Ihrlin e
Ltenmu ie
cunnl
uin
ſemntuul
wnote 1d
emi Ven he
Sil Ven)

RyAniech

el erte
le, Aldvn
Et gne,
nnhertum
nn rd:
mm K N
dtben
ſenonev,
Münen
4 uk Eren
Aine
Ad n Nd
Gr Won
dt nlu,
Alumen llad
ſuee en
Dlstundn

4 ſeneh

i⸗

Examen II. 417
un &c. tantum cruciate ingratum, impium, Do-
mmini fſui contemptorem, Eccleſiæ probrum,
aien Chriſtianæ plebis inquinamentum! Societur

æternùm diabolo, qui noluit partem habere
ofhnni cum Chriſto!
lci oott . , . .
pen den Quàm præſtabit audire ſententiam alteram
ole plenam gaudiò, refertam ſolatiò, cum gloria
eing & honore ad beati Sacerdotis aures alſaben-
lenee dtem: PVeni Benedicte Patris mei, ſerve bone &
iur, Gn delis? Veni Miniſter dilecte, Diſci ule doci-
hnmnn is, Amice chare 3 Frater dilecte! eni Bene-
i, ian dicte! Benedicti labores tui „ ſolicitudines, vi⸗
miam giliæ, afflictiones tuæ, anni tui meo cultui,
Ielnd. meæx gloriæ, meo amori fideliter impenſi 1 In-
1. tra in gaudium Domini tui: mecum ſedebis in

hina throno meo: tibi meipſum manifeſtabo: Ero
n pars tua, & portio tua in terra viventium:
drau Edes & bibes mecum ſuper menſam meam in
Regno meo: Omnia mea tua ſunt: Fulgebis
r, 1 ut ſol in perpetuas æternitates! Qualem nunc
r ex duabus ſententiam volo? Alterutra certô
eneen mihi obtinget: Quid mutandum in vita, in
inen e moribus, in gradu meo Sacerdotali, ut ab au-
Ibe ditione mala non timeam? Nunc ad Examen

znn ul⸗ vocanda ſingula, & ſtudiosè reformanda, ne
rne ad Examen illud terrificum trahantur, ubi nul-
GAG la deinceps locum habebit emendatio; ſed in⸗-
delebilis tantům, & ſempiterna confuſio.
n ie
is en
intunnd
* K. P. Dufrine Exercitis. D Me-

41⁸ Noviſſimæ Sacerdotis

2=èð 0Meditatio W.

Sacerdos in Judicio univerſali conſtitutus. Omit
. . , „ ſ .
Opprobrium ſempiternum dedit ilir. Plal. 77. 66. maim
Slgna quindecim judicium præcedentia enu- cnfiun

merat S. Hieronymus: 1. Mare intumeſcet, aatim o
horrendumque immugiet. z. Mox iterum eyns
profundiſſimè ſubſidet. 3. Mare totum arde- Snliinan.
bit. 4. Beſtiæ Marinæ hinc egreſſæ gement. egs ueni
5y. Omnes ſylvæ & plantæ ſanguinem ſuda- cetumdti
bunt. 6. Aves in uno loco ſuſpirabunt lugen- lm All
tes ſine cibo. 7. Fulmina & tonitrua ſonitu & sſfteſnn
fragore horribili concutient terram. 8. Omnia mn iſetti
ruent. 9. Petræ ſcindentur. 10. Terræ mo- cnitunmn
tus erit, qualis antehac non fuit. II. Homi- ſeig onlte
nes cavernis proſilient ùt amentes. I2. Stel- t ſene
læ cadent. 13. Orbis terrarum ſuccendetur, mihaln
& conflagrabit. 14. Sepulchra aperientur. muil
15. Omnes homines viventes morientur. Erit mnenigninn
tunc tribulatio magna, qualis non fuit ab initio mun- ionn
di usque modò, neque fiet. Sol obſcurabitur, & lu- fi in
na non dabit lumen ſuum, & ſtelleæ calent de cælo, & N

. e
wirtutes cœlorum mowebuntur. **? Et widebunt Fi- wa ſe
lium hominis venientem in nubibus cœli cum wirtute mN
multa, & Majeſtate. ?*v Geminum hinc Medi- R

tationis caput eruamus, & conſideremus pri- ing
mò Diei ultimæ Majeſtatem. Secundò Diei hu- aen

jus terribilis calamitatem. Patebit ex primo n
Sacerdotis electi gloria; ex altero, Sacerdotis Nunn
reprobi horrenda confuſio. Aoque in

Pun. i gno

*AWMatth. 24. V. 21. *ibid. . 29. X* zhid. . 30. 6
4 171

llcottn
Mlng

Meeleniit
Areindnt⸗
1 Mr
Mrebune
e chelt

Nn Inen

mente n
Tun ſoontr
lhrt geian
motentn.!
1 ,tr Amnu
ſrarm!
(Aer ,al
Piikr,

4

Crh n id

phunbiche⸗
llariͤ/⸗
S
Nttaid
lenanin

H
1 ,1l, /

4

Meditatio IV. 4¹⁹
Punctum lI.

Omnem Aularum omnium Majeſtatem ani-
mòô effingamus. Pompam, divitias, ſplendo-
rem, miniſtrantium ordines cogitemus. Aſ-
ſueri convivium plusquam Regium; Salomo-
nis gloriam ob oculos ponamus, quam ſpe-
ctans Regina Saba præ ſtupore non habebat
ultrà ſpiritum. Sed quid hæc omnia, ſi cum
Regis æterni Majeſtate conferantur, quando
venturus eſt judicare vivos & mortuos? Um-
bra ſunt; nihil ſunt. Tunc veriſſime dicetur,
quod verè jam nunc dicitur: pleni ſunt cœli &
terra Majeſtatis Gloriæ tuæ. Dies magna, cùm
venerit Dominus judicare ſœæculum per ignem!
Veniet in nube cum poteſtate magna, & Ma-
jeſtate. Venient cum Eo Sanctorum millia;
nam millia millium miniſtrant Ei, & decies millies
centena millia aſſſtun»· Ei. “ Venient cum Eo
novem Angelorum Chori, Angeli, Archange-
li, Principatus, Virtutes, Dominationes,
Poteſtates, Throni, Cherubim & Seraphim;
omnes aulæ cœleſtis Principes, numerô innu-
merabiles. Veniet cum Eo glorioſus Apoſto-
lorum Chorus: veniet Prophetarum laudabi-
lis numerus: Martyrum Candidatus adſtabit
exercitus: aderunt cum gloria ſanécti Patriar-

chææ, Doctores, Confeſſores, Pontifices, Sa-

cerdotes, Religioſi, Monachi, Eremitæ; Re-
Es quoque ſancti, Principes, Imperatores,
obiles, ignobiles; omnes ſanétæ Virgines &
Dd 2 Vi-
RK. Dan. 7*

4²⁰ Noviſſima Sacerdotis

Viduæ; quin & omnes ſancti Innocentes; o-
mnes Sancti & Sanctæ DEl aderunt, or line
mirabili, ſplendore maximo, pulchritudine in-
effabili. Aderunt ſubjugata mancipia, [Eſu
Chriſti hoſtes, orci victimæ infelices, diaboli

omnes, & pecc tores univerſi, ſqualore, hor-

rore, miſerià æternâ circumdati, Regis æterni
triumphum ipfa ſua calamitate ornaturi. Ve-
niet cum Filio Regina Sanctorum omnium: Ve-
niet Rex Regum, & Dominus Dominantium. *
Commovebit cœlum & terram, & mare, & aridam,
& movebit omnes gentes. * Ex omni Tribu Fi-
liorum Iraël centum quadraginta quatuor mil-
lia ſignati. .. Poſt hæc videbimus turbam
magnam, quam dinumerare nemo poterit, ex omnibus
gentibus, & tribubus, & populis, & linguis ſtantes an-
te thronum, & in conſpectu Agni, amicti ſtolis albis,
&S palmæ in manibus eorum. * O magnificen-
tiam celeberrimæ Univerlitatis! O trium-
phum admirabilem! O Judicis venturi Maje-
ſtatem! In hoc conſeſſu ampliſſimo, in hac
corona, in theatro hoc nobiliſſimo compare-
bit pius Sacerdos: laudabitur tanquam Mini-
ſter & Diſpenſator fidelis: honorabitur ùt A-
Poſtolas. ceu Doctor, Confeſſor, Diſcipulus,
rater, & Amicus Eſu Chriſti: ſedebit cum
Illo ad judicandum: gloriâ & honore corona-
bitur. Grati & gratulabundi ſe ſiſtent, quot-
quot ſuàâ induſtria, zelò, fervore, ac Sacerdo-
tali charitate fecerit ſalvos. Laudem publi-
cam feret à Chriſto & præmium ſempitcraumn.
Tra-

* Apoc. 19. ** Aggai 2. *XV Apoc. 7.

Cenolnnm
teniad-
Geteteri
lulnlain
ſcht
ltit he

u A mfle

unnmnt
it.

Rloecoen
mimnnenhi
CEneCrmmin
ſtisngne
inKrrnoen
ſichenni,
nonmnn tcels
ritenib
Uncnum
nteniun
Ein, Ccun
Ann gumri,
Aieatd
oinien N
4 Qundbon
ſeldegenn
Abominun
Elulbrio⸗

nk ,

6

lnnoen,
gerunt,i,
pülchritute,
uncigin,
neſces, tii
ſolgulon,
nl, Negbe
te onnanun
Munonmme.

wiier
tsl O r.
enmiis
ciro, N
ro cong
unglum
Porabitor .
n Dones
eleii a
Porote N
le ken a

Meditatio IV. 4²1

Gratulabitur ipſi tota Ele torum Univerſitas.
In beatiſſima Corona Sanctorum omnium au-
diet ex ore Divino verba dulciora ſuper mel
& favum: Euge ſerve kone, & pfdelis, intra in
gaudium Domini tui!
Probè inſpecta glorioſiſſmi conſeſſäus Majeſtate, at
pui Sacerdotis coram illo gloria, fortiter excitatur vo-
luntas ad amplectenda omnia, quæ viam buc ſternunt:
præſertim ad laborem in Domini vinea indefeſſum, &
generoſum terræ contemptum, deſcendendo ad particu-
laria.
Punctum II.

In hoc eodem pleno Majeſtatis theatro, co-
ram innumerabili, ac ſplendidiſſimo Electorum
cœtu, coram ſummo judice, in medio turbæ
infelicis reproborum omnium, comparebit et-

iam Sacerdos reprobus, diaboli Miniſter, Chri-

ſti adverſarius, Cœli probrum, terræ inqui-
namentum, fidelis populi quondam ſcandalum,
pingue inferni pabulum. Comparebit, & ma-
nifeſtata coram toto mundo conſcientiæ ſpur-
ciſſimæ abominanda fœditate, ſtabit confuſus,
deſpectus, & cum infamiæ plusquàm patibula-
riæ nota quamprimùm ad carceres æternos re-
legandus; ad rotas, ad ignes, ad ſupplicia, &
ignominiam perpetuam publicè condemnan-
dus. Quàm horrenda eſſet confuſio, ſi Sacer-
dos veſtibus exutus, plane nudus, coram in-
genti hominum multitudine ſpectantium ocu-
lIis, & ludibrio exponeretur! Sed quâm mul-
D d 3 t
* Matth. 2.

4²²¾ Noviſſima Sacerdotis

tò maior, quàm terribilis erit confuſio repro-
bi Sacerdotis, cùm ejus turpitudines coram
inaumerabili & judicantium, & judicandorum
multitudine revelabuntur! Diſtinctiſſimè pa-
tebunt cogitationum ſceleratarum milliones &
myriades: aperientur deſideriorum fœtentes
lacunæx: in medium producentur linguæ vi-
tia, operum monſtra, ſacrilegia, ſcandala,
luxuriæ, ebrietates, petulantiæ, luriditates,
malitiæ uti numero, ita & gravitate Turca-
rum & Gentilium crimina longiſſimè ſuperan-
tes. Heu quanta confuſio, tanquam diaboli
ſocium; velut Scurram, furem, animarum la-
tronem, ſeductorem, ſervum nequam & in-
fidelem coram toto mundo, cum infamia nun-
quam abolenda promulgari! Hoc dedecus ca-
piat, qui poteſt: ego vel cogitans horreo, &
contremiſco. Cum extrema confuſione vi-
debit Sacerdos reprobus in Electorum nume-
ro ſuos olim pauperes & ſimplices Parochia-
nos, qui licèt ope boni Paſtoris deſtituti, cum
auxiliis multò minoribus, quàm quæ ipſe ha-
buit, ſalutem ſunt conſecuci: Videbit ſuos me-
diaſtinos, & ancillas ſtabularias heri exemplis
peſſimès nihil motas, & in rigenti ejus fri-
gore Chriſti charitate fervidas inter Sanétos
collocaxi; ſe verô infra Ethnicos, Judæos,
hæreticos, idololatras, velut cunctis pejo-
rem deturbari. Quantum in faſtigio cellitu-
dinis Sacerdotalis auctus erat lumine, glorià,
gratiis, poteſtate, auctoritate, ſtupenda praæ
cæteris mortalibus auxiliorum virtute & abun.

leld, A
Nuln tn
Ncenst
Unfthn
ſur fünin
, Ehlune
Cunnhit
ier in
nn i,
ere inpin
nger, gl
n ſuncen
Srican. n
un kumm
Ceiftn ine
m uſſin
liin anni
Ae
Alniis ali

Enni n

N
cidirrd⸗
eris i

lin,

ui⸗

itcontin,

rpirucinen
Kivciene
Dincklr
urunmilie
Certrumn re
Cennut Iinen
halegn, lei
Ante, krir;
E gnn n
npleers
0 Anbundd
Uen dimnd
nnepnnin
UCurkumumn.
elenger
ammhunn
e Cnniane
Dedonm un
Npless od
NbCeliutz er

in ur ge

ſitenitvosen
isbetin
igenti ion⸗
e n
1 Mner Gun
nicos en
ol .
6 lprin

AMeditatio II. 473

dantiâ, tanta erit illius confuſio, tantum de-
decus, & probroſa ignominia. Modiciſſi-
mam honoris jacturam nunc ferre non poteſt
Sacerdos tepidus: Quomodo illam feret co-

ram univerſo mundo turpiſſimam, & graviſ-

ſimnam infamiam, quæ ipſi æternùm adhære-
bit? Seipſum erubeſcet, horrebit, execrabi-
tur: clamabit cum ſcelerum & pœnarum ſo-
ciis præ confuſionis magnitudine: Montes, ca-
dite ſuper nos, & colles operite no † Latebras
quæret impius, ſed non inveniet: ululabit,
rugiet, ejulabit; ſed nihil proficiet. Tan-
tum ſuum dedecus Sacerdos peccator videbit,
& iraſcetur: dentibus ſuis fremet, & tabeſcet: deſi-
derium peccatorum perihit. .
Concipitur ingens horror vitæ tepilæ, cujus Finis
tanta confuſio, & ab omni creatura vilipenſio: Ac-

cenditur contra deſiderium & amor vitæ ferventis,

quæ ſola in magno illo mundi theatro laudabitur.
Golloquium ad ultimæ diei magnum Judicem.

Dier IHII.
Kternitas Sacerdotis.
Conſideratio MI.

De Æternitate.
I. Sternum torquebunt Sacerdotem luridum prærerita.

Jer⸗ & inutilis pœnitudo, qua æternùm cru-
ciabitur Sacerdos luridus, inter graviſſima
carceris illius ſtygii tormenta indubitatò
Dd 4 . nu-⸗
* Lac. 23. ** Pſal. 112.

4²⁴ Noviſſima Sacerdotis

numeretur. Duo præcipuè erunt, quæ ipſum
perpetus mœrore conficient: primum, cauſæ
futiles & nugæ pueriles, ob quas æternum
periit; ſecundum, ſalutis facilitas maxima, mo-
dò ſalvari voluiſſet. Quàâm acerbè dolet Mer-

cator, quando lucrum ingens neglexit, aut

grave damnum eſt paffus, quod arcere po-
terat, ſi vel modicùm attendiſſet! In deſpera-
tam rabiem, & furorem deſinet Sacerdotis
damnati acerrimus quidem, ſed infructuoſus
dolor, cùm videbit, quàm jucunde ac facilè
in cœlum evolärint noti quondam & amici:
contrà, quàm difficiles vias ipſe ambulârit;
quàâm fuerit amara, & mille tædiis oppleta
ipſius lurida vita. Ergéne, inquiet miſer,
poſt momentum ſpinis undequaque horridum;
poſt inanes umbras in hoc tormentorum pela-
gus præcipitari debui! Triſte momentum in-
ter vanitates traductum, quod modèò ſequi-
tur horrenda æternitas! Poteram vivere in
terris contentus: potui ſimul æternum fieri
beatus; Eheu! utrumque perdidi. A miſeria
temporis tranſire malui ad miſerias æternita-
tis; quàm utrobique lætari! Poteram delecta-
ri in Domino; animi pacem poſſidere, quæ
exſuperat omnem ſenſum; guſtare potui,
quàâm ſuavis ſit Dominus, in oratione, in Sa-
crificio quotidiano, in labore ſacro, in con-
ſcientia pura &c. Et nolui! Abſynthium &
fœces malui! A vitæ ferventis gaudio ad gau-
dii cœleſtis interminabiles delicias tranſire po-
tui: Et miſer in tempore, milerrimus in æter-
nitate

Greelenn
n: M
Curennlur
ets
Phepohte
ſantns;
ſelldnis,
on, uo
elunn oonn
umcopus
Meneun
Cliweſis
eli Een⸗

W Mhiewc

Cummtnen
uee. In
Cnnntt,

er. Calon

Erſor eion
Pblsinkenon
Vtlenho, e
Guncklan
Neklrcicn
ſener lhit
Mofmndſigt
ulaliult⸗
Eneruntie
e, Anf
ſ fmms
ult en
in iete

Uei

ent, ii
t: minin 65
h guus
ls warinn
erbe dclel,
en neleli3
1ol r
Nlel hen.
Celner ris

N

0 etnt ca

Mnn ni
E uin en
e üſie nien
utimitn
NNenonn
mwenmn”
l wit

Menn Iiftt!

l Aemmun iü
. Aoli
leris Eenn-
MMenntet⸗
ſolcer, 2
Allure l
Cnbe,N
ſacko, ⸗

Conſideratio III. 425

nitate eſſe malui! Inter Sanctos numerari pote-
ram: nunc inter diabolos æternuùͤm hæreo! In-
ter Aulæ cœleſtis Principes eminere potui: Et
nunc infra Turcarum, & quorumvis nebulo-
num pedes ad Judæ conſortium deſcendi!

Et hoc propter infantiles nugas, ob infames

ſpurcitias; ut carni putridæ obſecundarem!
Media ſalutis, & lanchiratis potentiſſima, fa-
cillima, jucundiſſima neglexi, prodegi, in ve-
nenum converti! Malegictu⸗ tepor! maledi-
ctum corpus! maledicta omnia, quæ huc me
pertraxerunt! ſed ego ante omnia maledictus,
qui mei ipſius perfidus proditor, me pro gut-
ta mellis demonibus vendidi! Et heu! quod
cor mihi erodit, crudeliſſiméque dilaniat: ar-
duum non erat, hanc pœnarum æternitatem
effugere. Plus laboris ſtultus impendi, ut
damnarer, quàm DElUIS à me exegerit, ut ſal-
varer. Cœlum mihi dediſſet pro media parte
temporis, laboris, pecuniæ, virium, curarum,
quibús infernum comparavi. O inſaniam ſi-
ne exemplo, cariore pretio infernum emere,
quâàm cœlum ſtetiſſet! Ergo ad eminentem
Stats ſanctiſſimi celſitudinem tantùm ideò a-
ſcendere libuit, ut in hæc incendia mergerer
Pprofundiùs? I nunc execrande, & experire,
an facilius ſit æternuùm eſurire ac ſitire, quàm
temperantiæ leges, & præcepta jejunia obſer-
vare? An facilius ſit ſemper ardere, quàm Ve-
neris flammas mortificatione extinguere? An
facilius ſit æternis pœnis infructuoſam pœni-
tentiam agere, guam vera & brevi pœniten-
tia

4²⁶ Noviſſima Sacerdotis

tià peccata diluere? O ſi daretur hora ad pœ-
nitentiam, quarum millenas & millenas aut
ſceleratè, aut inutiliter conſumpſi! ſed actum
eſt; nec momentum dabitur. Maledicte, &
æternùm maledicte, an non meminiſti, quæ, &
quanta fecçerit; quanta paſſus ſit Redemptor
DEUS, ut inferno te eriperet? Non memi-
niſti, DEl Filius pro te incarnatus & mortuus
eſt: tu verò tantum pretium malitiosâà perfi-
diâ repuliſti! An recordaris adnuc? præ tot
millionibus in vera Eccleſia te collocavit: la-
vit ſuo ſanguine: pavit ſuo corpore: quoti-
dianum pro te factus eſt Sacrificium: Sacer-
dotem ſuum te conſtituit: intellectum dedit.
Et tot inter ſalutis remedia perire voluiſti!
An non meminiſti? vocavit te DEUIS, monuit
er ſanctos & arcanos inſtinctus, per Ange-
Fum cuſtodem, per libros pios, per Confeſ-
ſarios, per bona aliorum exempla: terruit
per remorſum conſcientiæ, per fulmina &
tempeſtates, per vitæ pericula, per repenti-
nam aliorum mortem & caſus infelices: Et
quo tandem laboris frucdtu? Nullo; prorſus
nullo. Vocavit me DElIs, &ñ renui: ma-
num ſuam extendit, & deſpexi: nunc quo-
ue in interitu meo ridebit, & ſubſannabit.
celeſte, maledicte, execrande! non ex DEO,
ſed ex te perditio tua. Quid ego ad hæc la-
menta? Nihilne in me, quod olim cruentis
lacrymis ſerò defleam? Quis vitæ meæ tenor?
Quid corrigendum, ut ſecurè incedam?

TII. Sa-

u

nn,
artin
migienen
ci Cenca
undnnt
Unun genen
Cngoehn.
aa, Emnoe
ppilemn
mmn, ir
im Cgen
ornldonde
cing Min
lbocnnen
fen Cnenn
Müncet on
lt aid, ni
Erhuum,
nuncekan
Llmnu,
Nugftmüle

hü mncie,

i,n
, lrn
ine Ckren
numonuni

Aleninmalt

iu

tur hontn
E nien

veniiſt,gi
1 ſ heler
Nen N

UAant
erk Cil
1eDldrmut
au, e N
,
enpt Imn
er Uriat
ii er ehei
isilelctt,)
Mlo; Non
K nni
A. Mneg⸗
blytn
Eſtng
wonel
Nenn A 4
die
AMeln,
ſitde

Conſideratio III. 4²⁷

. Sacerdotem luridum torquent in ætemitate
præſentia.
Quænam, putas, erit menſura peœnarumm,
quas olim ſuſtinebit Sacerdos infidelis? Digni-
tatis eminentia, auxiliorum multitudo & effi-
cacia, ſcientia, ſtimuli ſacri, occaſiones fru-
Gtificandi, & alia hujusmodi plurima: Hæc
uti abundant in Sacerdote præ quovis alio ho-
minum genere, ita graviùs præ ſexcentis aliis
torquebitur. Atrociùs DEUM offendit Sacer-
dos, & atrociùs quoque punietur. Quid eſt
ergo infernus Sacerdotis? Eſt locus tormen-
torum, in quo longè infra Turcarum, latro-
num & quorumvis nebulonum pedes carebit
omn bonò; affligetur omn malòô dacerdos re-
probus. Deſerta eſt omnis lætitia.“ Nullum ibi
eſt bonum ſeu magnum, ſeu parvum, quia vi-
vens contemnit, & negligit omne bonum.
Nihil videt oculus damnati Sacerdotis, nihil
audit auris, nihil odorantur nares, nihil gu⸗
ſtat palatum, nihil tactus Palpat, quo vel mi-
nimúm delectari poſſit: Nulla ibi quies, nul-
lus ſomnus, nulla refectio, nulla libertas. De-

ſerta eſt omnis lætitia. Nihil occurrit phantaſiæ,

nihil memoriæ, nihil intellectui, nihil volun-
tati, quo vel modicùm refocillari poſſet.
Sed parum hoc: Sacerdotis infernus non ſo-
lùm eſt carentia & inopia æterna omnis boni;
ſed & collectio æterna omnis mali: locus tormen-
torum, non unius, ſed omnium. Idque juſtiſſimè;
qui enim multò plùs, & malitioſiùs, quàm alii,

con-
*Iſai 24,

E

4²⁸ Noviſſima Sacerdotis

contempſit, & injuriâ affecit omne & infinitum
Bonum, dignus non eſt ullo bono; ſed contrà di-
niſſimus omni malo. Peccavit per animam: &
æc torquebitur verme conſcientiæ, pœnitudi-
ne, dolore, triſtitia, amaritudine, deſperatione,
ac furioſa rabie in ſeipſam. Peccavit corpore: pa-

tietur famem caninam, ſitim, fœtoôrem, tenebras,

ejulatum, ſtridorem, de'monum aſpectum &c.
totum corpus pervadet ignis ille crudeliſſimus,
quem Divina Omnipotentia ideò creavit, ut re-
bellem & impium Sacerdotem ſingulariter cru-
cCiet. Erit ſicut maſſa ferri candentis. Habitatio
tua ſempiterna, Sacerdos infelix, erit merus
ignis: pa vimentum domũs tuæ merus ignis: ar
igneus, tectum igneum, lectus ardens, menſa
ignea; ubique ſtridentes flammæ, quocunque te
vVertas: ignis à dextris, ignis à ſiniſtris, ignis à
fronte, ignis à tergo, ignis ſupra te, ignis infra
te, ignis extra te, ignis intra te: ignem & flam-
mas exhalabis ênaribus, ê faucibus, ex auribus,
ex oculis: ignis in ſtomacho, ignis in corde, in
omnibus viſceribus. Ad hos ignis ardores ebul-
liet, quidquid hamorum in corpore eſt, prout
omnis liquor bullire ſolet in ardente cacabo, &
in olla ſuccenſa: bulliet igitur ſanguis in venis,
cerebrum in cranio, pinguedo in membranis, vi-
ſcera in ventre, ipſa in ofſibus medulla ſtriden-
dô ebulliet; bulliendo ſtridebit, liquabitur,
cremabitur, nec tamen unquam conſumetur.
Oculos aperi, tepide Sacerdos, & vide hor-
ridas dẽmonum larvas, cum quibus æter-
nùm habitabis, ni reſipiſcas. Vel unus dxmon
tale

e doui
Finesteum
une
AE
er iehl
nn &
ſeinleho,
llu;on⸗
iedan knern
uns m
hlenmranen
uNo A
un: (tc⸗

Ionmntont
UEends Cdol

Nbis mm
Pknk (onn

(folnent aon

enlenes
Umr bunchn,
s Nti:
kukele e
Ceinaglne
nmfemen
ſchnd gung
is nde
Elg elunne
o Aſeentere
bont ot
nnti, inpr
il lenpe

lui

Conſideratio III. 4²⁷⁹
ezin tale eſt monſtrum, ut ſuo aſpectu omnes ho-
e. mines necaturus eſſet præ terrore, ſi in terris
nir el appareret. Quid ages inter mille, centum mil⸗
eienn lia, & mille milliones deæmonum? Quæ tibi
d depenmn mens foret, ſi vel nocte una inter bufones,
n ſerpentes & ſcorpiones cubare te oporteret?
ee. Verm ſcito, blanda & innoxia hæc eſſe ani-
niet malcula, ſi cum dæmonibus conferantur. Au-

illkentis di etiam lamenta, ululatus, ſtridorem dentium,
ſkiemmin planéctus amariſſimos, quibus diu noctúque
impletur avernalis carcer. IInus ægrotus cla-
du A mando & ejulando ſœpe turbat integram do-
n enien mum: Quid efficient ejulationes deſperatæ tot
en6 millionum hominum? Quis audire poterit hor-
rendas, diabolicas & furentes blaſphemias,
ugeeen quibüs DEum rabido gutture, ſed fruſtra im-
ntl petent? Quanta rabie maledictiones mutuas
nun um evoment damnatus Confeſſarius, & nugatorii
egenin poœnitentes? Quanto furore invicem lacera-

seug bunt Parochus, & Parochiani flamis inferna-
ns noote,t libus addicti? Quo fragore ſonabunt rotæ, ca-
dikh tenæ, flagella, verbera, cataſtæ? Experire mo-
mmechſon dicùm ad ſalutem, ne olim experiaâre ad inte-

rNNh ritum, fœtorem intolerabilem ſtygiæ illius fo-
sne. veæ, in quam velut in cloacam totius mundi
en ſordes confluent. Teſtatur Doctor Seraphi-
Belhte cus, vel unum damnati hominis cadaver, ſi ad
nos aſcenderet, univerſam terram ſæviſſima
peſte infecturum: quam ergo graveolentiam

nCnadl

. . ſpirabunt tot mille cadavera, ulceroſa, tabe
m. wanantia, in putredinem continuèò diffluentia?
cunn Cubiculi ſemper clauſi rancidus aër vix tole-

raxi

430⁰ Noviſſima Sacerdotis

rari poteſt: Qui tolerabitur triſtiſſimæ illius

cCcaveæ abominandus fœtor? Sed & Cc

felices hujus ergaſtuli examina, Sacerdos gu-

ibos in-

loſe, crapulis & ebrietatibus aſſuete, plumbum
liquatum, reſina ardens, & ſel draconum, vinum
eorum, * qui hic carni tantùm indulgent. Ad
hæc exwardeſcet contra eos ſitis, & famem patientur
ut canes. ** Unusquisque carnem brachii ſui vora-
bit. *X Hæc omnia centuplicatis augmentis
irruent in Sacerdotem luridum tormenta &
ſupplicia, quoniam centies ejus malitia ſæcu-
larium excedit pravitatem. Hos inter atro-
ciſtimos cruciatus millies ſeipſum execrabitur:
Maledicta hora, inquiet, in qua natus ſum!

Maledicta dies, in qua Sacerdos ſum

ordina-

„tus! Malediéctæ Superiorum diſſimulationes!

maledictæ meæ luriditates, & oſcitant

iæ, quæ

in Statu ſanctiſſimo ad interitum me promo-
verunt! Num expediet, negligentiis hæc tor-
menta emere? Lubétne periculum adire mali
hujas ſempiterni, quod imminet diſcolo Sa-

cerdoti?

III. Luridum Sacerdotem maximè
bunt futura.
Terribilia cogitavimus: terribiliora

torque-

ſequun-

tur. Exultaret in mediis flammis damnato-
rum numerus, niſi accederent futura, quæ cru-

ciatus omnes immensúm exaſperant,

Quæ-

ris, quæ iſta ſint? Reſpondeo: eſt ſemper &
ſemper futura; nunquam, nunquam finienda pœ-

*Deut. 32. * Job. 15. *V Iſai. 9,

narxum

min tin
clerit i,
In hattene
Nonhet
infn
PMod
meCod
1N Nons
1orte crel
cd ett
ele, ſe
lett/ Dan
Ainte ipll
Homs tora
nezerson
Neliom heie
oktmen
gin lin

(li alen
r ehedt

Ccunts ore

l tcit e

hla ponne
n Algunn
dimgkt
telnſugit
Eeii ki
elog eeto
nit & tort
r Eun

ni

h tiltſdnz
El Cch
in, Kbertg,
ilnee Nne
ihuuntnin
inlen
8 ſun ien
nn hai n
Mlansui
ihm omel
Seilüh
1 Mrier m
inaenuin
n du nſen!

eun ncränn.
Irdnnks
ANmn
Mium we Nind
henisharn⸗
Culumzre ol
hbet Al

urige n

ntlinners
Inn A
Funngtcn
en, .
Ur⸗
Ge e⸗
unn *“

4 N

Conſideratio III. 431

narum æternitas. Fumus tormentorum eorum aſ-
cendet in ſæcula ſæculorum. * Mala omnia levio-
ra facit brevitas: graviora diuturnitas. Quid
non faciet malorum omnium horrenda æter-
nitas? Quid reſponderem, ſi diceretur mihi:
in hac commoda ſella, in hoc molli & plu-
meo lecto ſedebis, jacebis immotus per mille
annos? Nénne exclamarem ejulans, hoc om-
ni morte crudelius tormentum fore? Eheu!
& quid erit inter furentes flammas æternum
ardere? ſuper accenſos carbones æternùm ja-
cere? Dicamus damnato: Unam lacrymam
effunde ſingulis mille annis, & poſtquam hiſce
lacrymis intra milliones & myriades annorum
impleveris omne, cœlum inter & terram, im-
menſum ſpatium, infernus ceſſabit: præ gau-
dio ſe non capiet miſer; exclamabit ovans:
O quâm levia mihi fiunt tormenta omnia,
quia ſaltem aliquando finienda! Sed fruſtra
hoc exſpectat infelix: expleverit licet inter
cruciatus tot annorum milliones, non deſinit,
ſed incipit æternitas. Duplica, triplica, cen-
tuplica innumerabilem hunc annorum nume-
rum: poſtquam totus effluxerit, non deſinit,
ſed incipit horrenda æternitas. Eſt enim æ-
ternitas id, quod ſemper incipit, & nunquam
deſinit. Hæc durationis æternæ fatalis cogi-
tatio ſingulis momentis damnato verſatur ob
oculos, & totius æternitatis pondere illum op-
primit, & tormenta omnia aggravat infinitùm.
Semper & nunquaum duo pugiones ſunt, qui de-

ſperan-
* Apoc. 14.

4 32 Nowiſſima Sacerdotis

ſperantis pectus diriſſimè confodiunt. Hinc
non interrupta damnati vociferatio eſt: O me
maledictum! Ardeo, & ſemper ardebo: Non
habeo ullum levamen, & nunquam habebo.
Crucior omni malo, & ſemper cruciabor. In-
tus me torquet conſcientia; exteriùs dæmo-
nes, & nunquam ceſſabunt. Nunquam ridebo,
ſemper flebo. Nunquam ſperabo, ſemper deſpe-
rabo. Alii cum DEO ſemper gaudebunt, nun-
gquam lugebunt: Ego cum diabolis nunquam gau-
debo, ſemper lugebo. Hinc odium, furor &
rabies, quo damnatus ſui tortor in ſeipſum
crudeliſſine ſæviet: Hinc blaſphemiæ & ma-
ledicta in DEum & Cœlites, quæ in damna-
tum recidunt: Hinc rabie ac furore plena de-
ſperatio, quæ reprobum Sacerdotem æternuͤm
cruciabit. Veritas hæc infiniti eſt ponderis:
actum eſt de illo, quem æternitas non movet.
Damnatos nihil magis affligit, quàm horren-
da ætternitas: & viventibus, ne damnentur,
nihil mesi conducit, quàm æternitatis medi-
tatio. Nullus te virtutis & pœnitentiæ labor
unquam abſterrebit, Sacerdos DEI, ſi hæc an-
norum volumina, excurrentia in infinitum;
hos temporum circulos nunquam abſolvendos
ſedulò cogitaveris. Sacerdos ſanctus brevi
eris, ſi Sacerdos damnatus omni bono æter-
nuùm carens, omni malo æternùm preſſus, &
Judæ in fundo inferni ſocius animum tuum
altè ſubiêrit.

Medita-

Cceldrtitr
ninde
zrd
antinuin
, lenen
hr.1.

Nrrihm 10

) erlbenttuc

n E Chnto
ngt, omnß enin
Egleonneg in
lm ine mno,
Detdlet
ſanmmenn Unne
Mnm, Keernen
ol anrhet

UIlononon

AIUus rercoen

ulnrenhene
Ponte, ſenp

No none ure
Unr eyunnanig
tent. Nden
Ne niſenmn u
yer Cjnſfori⸗
luciö iginn
g

Nin Len

luri

Confocint
lernio el
per ardebo⸗
ulguen h
ercruciabor,
1)mmeriis dn
1. Nunglimn kicet
enn, inn Eet
e gutennt n

Cubelsmang

ne odon, inel
imrorir enr
Mußftene An
6, er nunr.
uiudeſkuce
etohen genim

Ufnti t nen

etnicss on mort-
gt,gtintaner
y be unbenn,
gremniats nete⸗
Drnienirlr
6Dh,Khecn
in in inünkun
Uum arenn
Nncus e
Onmi bono 2
amn geſ,⸗
1 minun

Nd’

Meditatio y. 433
Meditatio E.

Sacerdos vel æternùm inſigniter felix, aut

æternúm non vulgariter infelix.

Hic autem ed) quòd maneat in æternum, ſempiternum
babet Saterdotium ; unde &v ſalvare in perpetuum

poteſt accedentes per ſemetipfum ad DEUAI.
Hebr. 7.

Ac dotum novæ Legis tota gloria, & uni-
verſa beatitudo in illa unione conüſſtit, quæ
cum JEſu Chriſto Sacerdote ſummo ipſos con-
jungit; omnis enim Sacerdotüi plenitudo, gra-
duúsque omnes in eo reſident. Verum ſacra-

tiſſima hæc unio, ſi æterna non fuerit, nihil

ipſis proderit: quin potiùs mala omnia inde
ſcaturient, ſi rupta hujusmodi unione pretio-
ſiſſima, Sacerdotem ſeparari æternum à Chri-
ſto Eſu contingat. Funeſtum hoc divortium
à DEl Filio nunquam incipiet; nam æternum
eſt Illius Sacerdotium; æterna Illius potentja,
qua ſalvare in perpetuum poteſt; æterna Illius
Bonitas, quæ ſemper vivit ad interpellandum
pro nobis. Quare ipſimet cauſa unica triſtis-
ſimæ ſeparationis erimus, ubi hæc in nos ce-
ciderit. Teſtem habemus Iſajam: Iniquitates
veſtræ diviſerunt inter vos & DEUAM weſtrum. *
Ut vero diviſionis hujus malum ineffabile to⸗
t6 ſtudiò fugiamus, horrendas illius appendi⸗=

* cap. 49.
R. P. Dufrene Exercitia. Ee Cces

R . 7

4 4 Noviſſima Sacerdotis

ees ſeriò conſideremus. Sternúm bene; æ-
ternum male: En termini utriusque, in cujus
medio ſtamus, miram diverſitatem! I. Bene,
æternüm bene, ſingulariter bene erit Sacerdo-
ti, quem beata cum Chriſto Eſu unio com-
mendaverit. 2. Malè, æternùm malè, ſingu-
lariter malèe erit Sacerdoti, quem iniquitates
ſuæ à COhriſto Eſu ſeparaverint. Non vul-
gariter beatus in cœlo crit Sacerdos fidelis,
non vulgariter damnabitur Sacerdos infidelis.

Punctum I.

DEO æternùm frui: præſentiâ illius delecta-
ri: luce beatiſſima impleri: amore ſancto in-
ebriari, totius beatitudinis ſumma eſt. DEI
poſſeſſio univerſam felicitatem ita complecti-
tur, ut ſupervacaneum videri poſſit, varios
illius gradus pro ſtatuum ac meritorum diver-
ſa ratione multis examinare. Sed eſt nihilo-

minus, teſte ſacra pagina, manſionum in cœ-

leſti patria notabilis diverſitas. In domo Patris
mei manſiones multæ ſunt?. Docet inſuper fides,
daturum cuique ſecundùm opera ſua Judicem
æquiſſimum. Quamvis igitur Electi omnes
idem habituri ſunt Beatitudinis objectum pla-
nè infinitum, modus tamen & ratio Eidem fe-
liciter inhærendi erit varia, prout major aut
minor fuerit hominis viatoris in DEl ſui obſe-
uio fidelitas. Eminebit profeétò inter San-
ctos Miniſter fidelis, ſicut eminet inter ſiellas
una

7

* Joan. 14.

mdivons
en andins,
dN
on Ai
etuuAntt.
NekrDlinn
“ ſlenth
be
e nin iu
en beni
Co gon
Porinun emne
Euum aet
Ue; tumm ,
Gne onnbos:

WendnDtl

uIN E e
1e Huului n
Elll fren
ume weu

ialtr. Ke

En gonicon

DG aut

a ult avee

lpiummnl

¹ 1Cin hei⸗
hli n Chi
ſln, iſenn
