Gi913

N12511957015 021

IILIHCIIIIIIIINIII

UB Tobingen

EXERCITIA SPIRITVALIA

SACERDOTVM
IRDVYANA Fe,

QVE

ANTEHAC VARIE TRADIDIT
ET CONSCRIPSIT

P. MAXIMILIANVS DVFRENE

SOCIETATIS JESU SACERDOS,

AUGUSTISSIME IMPERATRICIS MARIX
AMALIE CONFESSARIUS.

õõ
EDITIO SECVNDA.

CUM PRIVILEGIO ET FACULTATE SUPERIORUM.-

Auguſtæ Vind. & Oeniponti
Sumptibus JOSEPHI W. OLFE
17 5 4

JESCI CHRISTO

CRVCIFIXO,
REGI SA CVIL ORVM,
PONTIFICI E£TERNO,
PASTORVM PRINCIPI,

Propter quem, et per quem
Omnia. Hebr. 3.

HASCE PAGELLAS,

GRATIX IPSIUS MUNERE CONSCRIPTAS,
6GRATUS REDDIT

1 D. D. D.

SCRIPTOR MINIMVuS.

Facultas K. P““ Provincialis
cum Privilegio Cæſareo.

Cm D. Joſephus Wolff, Bibliopola Augu-
ſtanus, denuo typis vulgare deſideret .
Exercitia ſpiritualia Sacerdotum, ſive octo
tridua conſcripta à P. Maximiliano Dufrene
S.J. Sacerdote, ego Adamus Dichel, Socie- IN
tatis ejusdem per Superiorem Germaniam“
Præpoſitus Provincialis, poteſtate ad id mihi
facta ab Adm. Reverendo Patre Noſtro Igna-
tio Vicecomite, univerſæ Societatis Præpo-
ſito Generali, eidem ad ſecundam dunta-
xat hanc editionem facultatem impertio,
ſimulque communico Privilegium Cæſa- P 4
reum, quo aliis Bibliopolis, atque typo-
graphis prohibetur, ne dictum librum citra
conſenſum Superiorum recudere, aut intra
fines S. R. Imperii inferre præſumant. In
cujus rei fidem has ei manu propria ſubſcri-
ptas, & conſueto Officii Sigillo munitas dedi,
Halæ 3. Octobris 1753.

Adamus Dichel.
TRI.

idt
0,
lAu

debcere

no Duhen
che oet

eadidu
obtroln. ET

ULTIMUIS
SACERDOTIIS.

libreumen
re,
ſuonm.
i ſ
Wunttt

N

N(
el.
zunf
Ulrlete

primus & ultimus

4

Sacerdotis

Triduò expenſus.

Dioes I.

Finis primus Sacerdotis, Obſequium
PDpEI non vulgare.

Conſideratio I.

Sanctorum Patrum ſenſa de Stats Sacer-
dotalis ſublimitate expenduntur.

Acerdos, ait D. Chryſoſtomus de Sacerdotio
„ l. 3. Miniſterium equidem ſuum in terris
„ eExequitur; jure tamen illud res inter
„ Cœleſtes numeremus: Neque enim aut
„ Angelus, aut Archangelus, vel creata quæ-
„ Piam Virtus, led ipſêmet Divinus Spiritus
„ Eccleſiaſtici Ordinis dignitatem inſtituit, qui
R. P. Dufrene Exercitia. A 2 „ &

Finis Sacerdotis

& homines in mortali carne adhuc ambu-
lantes Muneris Angelici ſublimitatem æſti-
mare pro merito ſuo docuit. Quare tanta
Sacerdoti competit puritas, ac ſi Thronos
inter & Virtutes in cœlo jam verlſaretur.
Sacerdotium Legis antiquæ varia comitaban-
tur, quæ timorem ſacrum & reverentiam inſpi-
rabant; Horum ê numero erant Veſtes Sacer-
dotales, tintinnabula, margaritæ ,„ lapidesque
pretioſi humeris & pectori Sacerdotis cum de-
core appliciti; Mitra, Tiara, veſtis magnifica
uſque ad talos defluens, aureæ laminæ; San-
cta Sanctorum, locus Templi medius & ſacra-
tiſſimus, jugi ſilentio quietus, aliâque hujusmo-
di venerationem inculcabant. Verùm ſi Legis
novæ Myſteria conſideremus, umbras reputa-
bimus, quæ aliquid eſſe priſcis temporibus vi-
debantur.
Cum enim Dominum ad Aras immolari vi=
des: cum Sacerdotem conſpicis Miniſterio ſan-
tiſſimo intentum, preces que unà cum victima
divina offerentem, populum magnò numerô
aſſiſtentem, & Agni ſanguine piè ſuſcepto pre-
tiose rubentem, terrena omnia ſanctòô faſtidiôò
averſare, teꝗque inter cœlites quaſi habitantem
circumſpice. Rerum creatarum cunctas ima-
ines tunc meritèò excludis, & ſincero mentis
oculo intueris, quod omnem ſenſum longeè ſu-
perat, & in cœlo à beatiſſima Juſtorum con-
gregatione adoratur.
Mirare prodigium: Rem nulli perviam in-
tellectui meditare: ineffabilem Majeſtatis ſu-
premæ

—R
MN

W
ANz
D
Püteel
r.
gien
Mun

le mbn.
Ntem d.
Uure tann
UIrones
tirent,
oniben.
m inbi⸗
ſesdeer.
disde

Died.

6 manidan

thinr; ⸗
Cias Cum.
ne hupn.
ünfles
brasrenr.
wpotbi

mmorin.
Cinikener
Cun in
n Nunet
lalepton⸗
ſn atidl
htienter
nnnt⸗
ero
ſum lunl
ltmmmr

lipin
eun
n

Conſideratio I. 5

premæ pietatem contemplare! En! Dei Filius,
qui ſedet ad dexteram Patris veſtimento gio-
riæ amictus, horàâ ſacrificii manibus humanis te-
netur, volentibus diſtribuitur, benignitate in-
audita pié ſtringendus cuique traditur. Nul-
lus hic præſtigias ſuſpicandi locus: Certa po-
tiùs omnia, teſtium grandi numero firmata, &
ſpectatorum oculis ſubjecta. Ex adjunctis om-
nibus Divini Sacrificii pompam conſidera; in-
ſpice ſingula, rimare omnia: Edic denique, an
humile quidpiam in toto deprehendas, aut
quod carpi meritòô poſſit? In alio prodigio hu-
jus tibi prodigii Majeſtatem & ſanctitatem de-
monſtro. Eliam cogita: Virum hunc ſuperis
dilectum ob mentis oculos pone, multitudine
innumerabili cinctum: Victimam lapidi quadro
impoſitam vide: intenta omnium ora, ſuſpenſos
animos, altum que ſilentium ſpecta. Solus Pro-
pheta orans loquitur: & en! adeſt repentè i-
gnis cœlo cadens, quo victima pretiosè con-
ſumitur. Singula hæc admiratione digna eſſe,
tu quidem ultrò fateberis.
Nunc ad Auguſtiſſimum Altaris Miniſterium
convertamus obtutum: Non ſolum admirabi-
le, ſed omnem ſuperans admirationem depre-
hendemus. Sacerdos, quem ſacris operantem
vides, non quemcunque ignem, ſed ipſum Spi-
ritum Sanctum è cœlo advocat: Preces ille ſat
multas non eum in finem pronuntiat, ut deſcen-
dens flamma Hoſtiam abſumat; ſed ut gratia
cœleſtis Sacrificio intimè præſens adſtantium
corda ſuccendat, & argenté puriſſimé nitida
magis efficiat. A 3 Quis

6 Finis Sacerdotis

Quis igitur, niſi ratione prorsùs careat, par-
vi pendere auſit Myſterium, quod horrorem
ſacrum piis mentibus ingerit, tædiumque om-
ne ab iis propellit? Forté ignoras, nullam eſſe
hominum virtutem, quæ ferendo huic igni di-
vino par eſſe poſſit? Iſtud perſuaſum penitus
habe, tantam Ilius eſſe Majeſtatem & ardorem,
ut ſine ſpecialis gratiæ auxilio propiûs accede-
re humanæ infirmitati neutiquam liceret.
Myſterii magnitudinem ſi ulteriùs diſpicere
lubeat, ſtupentes videbimus, Hominem ex maſſa
terrea concretum, carni & ſanguini profunde
immerſum, Beatiſſimæ illi, ſupremæque Entitati
mira quadam ratione propinquare: Videbi-
mus, ad quem honoris & gloriæ gradum Di-
vinus Spiritus Sacerdotes evexerit, quorum
Miniſteriò negotium cœli terræque ſacratiſſi-
mum, & longé maximum inchoatur, & ablol-
vitur: Intelligemus, ad perficiendam quoque
animarum ſanctificationem & ſalutem eosdem
Sacerdotes adhiberi, quæ res non minus ad-
mirationis & magnificentiæ habet, quàm quid-
quid aliàs eminentem ipſorum dignitatem co-
mitatur. Hominibus adhuc in terra verlanti-
bus cœleſtes theſauros diſpenſandi facultas con-
ceditur: Ipſis data poteſtas, quæ neque Ange-
lis, neque Archangelis obtigit, cùm nemini ho-
rum dictum ſit: Quidquid ligaveris ſuper terram,
erit ligatum & in Cœlis; Et quidquid ſolveris ſuper
terram, erit ſolutum & in Cœlis. *
Habent equidem terræ Principes ligandi po-
teſtatem;
* Afatth. 16. v. 19.

öleun
tun .
elshe⸗

EN
En
m M
Niten
Cmef,
Flusmne
it
eeit
Uuenen
1el
rri
fier u
Cg
Encnnn
inae
A
ſne
UiVktii
ibrs
ioren
Miante
Neno

,

Aretdhr.
OI
ndue or.
Ulſamen
icieni.
n ſenitis
Cnnlorem
ls aeece
ert.
Slice
Neineimadn
hipont
ruebtiti
le: Vidi.
gralinb.
erld gunn
tn Ae⸗
dam Uigt
tenn coite
On innsz
küncu⸗
golaren-
erra vetend-
facoltsco⸗
eeſleing⸗

I benmnn--

Conſideratio I. 7

teſtatem; Verùm poteſtas hæc ad corpora ſo-
lùm pertinet: Contrà Sacerdos animas ligat,
illiusque virtus cœlos penetrat, ut adeò ratum
e throno ſuo DEUsS habeat, quidquid Sacer-
dotes in terris ſtatuunt, nec dedignatur ſupre-
mus rerum Domwinus latam à ſuis famulis ſen-
tentiam calculòé ſuò confirmare. Plane cœ-
leſtis hæc eſt poteſtas, quam his verbis cœli
terræque Rector Sacerdotibus commiſit:
Quorum remiſeritis peccata, remittuntur eis, & quo-
rum retinueritis, retenta ſunt.“ Poteſtate hac ſub-
limiorem quis vel cogitando aſſequatur?
Omne judicium Divinus Pater Filio tradidit;
Filius autem Diſcipulos ſuos judices pro ſe con-
ſtituit. Ad hoc illi faſtigium miræ celſitudinis
ita evecti ſunt, ac ſi rebus humanis jam peni-
tùs exempti, & affectuum terrenorum ponde-
re, quod mortales premere ſolet, omninòô fo-
rent ſoluti. Edic, amabo, quibus oculis Pro-
vinciæ integræ ſubditum illum eſſent aſpectu-
Iæ, & quo in pretio habituræ, cui Rex poteſta-
tem commiſiſſet carcerum portas aut reſeran-
di, aut occludendi; quoscunque vellet, ferreis
nexibus inſerendi, aut isdem abſolvendi?
Numquid non hujusmodi hominem, tanquam
ſuper cæteros eminentem ſuſpecturi eſſent u-
niverſi? At verò Deus Miniſtris ſuis, Sacerdo-
tibus novæ Legis, poteſtatem tradit tantò ſub-
limiorem, quantò Cœlum terris, & anima cor-
pori antecellit. .
Nemo ſane Dignitatis hujus eminentiam
A 4 parvi
* Joan. 20. V. 23.

3 Finis Sacerdotis.

parvi pendat, niſi quis perſuaſum habere fors
poſſit, ab eorum nonnemine gradum hunc vi-
lipendi, quos ad illum DElUS per gratiæ ſin-
gularis privilegium evexit, unde omnis ipſo-
rum magnitudo derivatur. Procul ſit à nobis
tam cœca mentis aberratio! Ratione prorſus
caret, quisquis Miniſterium illud ſanctiſſimum
honore debito fraudat, ſine quo Bonorum cœ-
leſtium nulla conſecutio ſperari à quoquam
poteſt. Quis enim ignorat, neminem ad re-
jaum cœleſte admiſſum iri, niſi regeneratus
¹

t ex aqua & Spiritu Sancto? Quis neſciat,

vitam æternam non habiturum, qui carnem
Filii Hominis non manducaverit, & ſanguinem
Ipfius non biberit? Unde verèò ſanctum illud
regenerationis lavacrum: unde cibus ille ac
potus vivificus populo fideli obvenit, niſi per
manus Sacerdotum? Qua ratione illorum de-
ſtituti ſacrò́ Miniſteriò aut gehennam effugie-
mus, aut immortalitatis beatæ præmia conſe-
quemur? Hi ſunt, quorum ope in Baptiſmo
Spiritu renaſcimur: Hi, quorum ſtudiis ) Eſum
Chriſtum induimus, & corpori myſtico uni-
mus, cujus caput idem DElIIS ac Salvator no-
ſter eſt. Quis Regum aut Principum, quam-
vis potentiſſimus, præſtare talia nobis poſſit?
Quis ampliori honore dignum propterea non
cenſeat Sacerdotem, quàm Regem utut po-
pulis ac Provinciis imperantem? Quin & ipsis
Parentibus, qui vitam nobis dedére, DEI Mi-
niſtrum tutò præferemus. IIli ſecundùm car-
nem mundo nos genuerunt: Contrà Sacerdos

beatam

ered
Nlent
in
Cnmni
En bon
Mher
tin
toin
Uarin
Umnon
n ho

ibeni
huneß.
Netir i
Omnbioſe⸗
Iltinobi
ne woris
Cinum
nonnmc.
1annntnn
ienur.
repenennd
Qbeka
qlicnen
Elugiam
ncdhumiin
Cibis len
enitin
e UMomnte
nam efigt⸗
temison’
in Nyiſn
Kucis Din
rKico d⸗
SAnanro⸗
ipun gon⸗
rbo l
tereut
en in .
ont
ecuci- n.
huni Gwend⸗
euu

Conſideratio I. 2

beatam filiorum Dei adoptionem, veram liber-
tatem, vitamque Gratiæ nobis impertitur.
Soli antiquæ Legis Sacerdotes privilegio ſin-
gulari leprofſos mundabant, ſeu potiuùͤs munda-
tos diſcernebant. Quare Sacerdotium tam
avidè quærebatur. Nunc veròô Sacerdotes non
modòô inter lepram & lepram diſcernunt, ſed
& animarum inquinamenta tollunt. Itaque
culpam multò graviorem illi admittunt, qui
Sacerdotes novæ Legis contemnunt, quâm ad-
miſerit olim Dathan cum ſociis, qui Sacerdo-
tio inhiabant, quin vocati à DEO eſſent: Et
quamvis ſummo illud in pretio haberent, mor-
tem non effugerunt, quod Miniſterium ad ſe
non pertinens quæſiſsent. Deteriùs modòô a-
gunt inter Eccleſiæ filios permulti, qui Sacer-
dotium maximis incrementis auctum, & mul-
tò quàm antehac magis pretioſum vilipendunt;
graviori enim culpa ſe obſtringit, qui Miniſte-
rium honoris & gloriæ plenum contemptui
habet, quàm qui admirabundus eidem inhiat,
licèt habilis minimè ſit. Quis ergo tam malè
feriatus eſſe poſſit, ut ſacri faſtigii præcellen-
tiam deſpiciat? Quàâm malè Sacerdos ageret,
qui tantum cœli Donum in ſeipſo profanaret?
Redeamus ad Parentes, unde paulô priùs
diſceſſimus. Sic igitur exiſtimo, DEum Sacer-
dotibus poteſtatem longe ampliorem contu-
liſſe, quàm parentibus, ſive mala fuerint pu-
nienda, ſive Bona quælibet procuranda. Pa-
rentes vitam nobis mortalem tribuunt; Sacer-
dotes immortalem. Parentes nec morbos, nec
. A 5 mortem

10 Finis Sacerdotis.

mortem arcere à filiis poſſunt; Sacerdotes &
animæ morbos, & ipſam quoque mortem eli-
minant, cuùm ſalutaribus monitis, piisque pre-
cibus juvant, vel perditam ſalutem abolendo
eccata reſtituunt, vel mentis integritatem vi-
gili ſolicitudine illibatam cuſtodiunt.
Infirmatur quis Veſtrum, ait D. Jacobus Apo-
ſtolus, indutat Presbyteros Eccleſiæ, & orent ſu-
er eum, ungentes eum oleo in nomine Domini, Go⸗-
ratio fider ſalvabit infirmum, & alleviabit eum Domi-
nus; & ſi in peccatis fuerit, remittentur ei.?“ En!
ùt Sacerdotes melius, quàm parentes, & cor-
poribus medelam afferant & mentibus. Ac-
cedit, quòd parentes filios ſuos in Principem
fortè injurios, Eidem reconciliare paſſim ne-
queant; Sacerdotibus verò Numen offenſum
propitiare denuò conceſſum eſt.
Tanta igitur cuùm ſit, tamque ſublimis Sacer-
dotum dignitas, tam divina poteſtas, quis aut
pertinaciæ, aut temeritatis arguere auſit viros
ſanctiſſimos, qui nunquam adduci poterant, ut
Sacerdotii honores quærerent? Illos potiùs au-
daciæ inſimulemus, qui motu proprio, absque
DEI vocantis Beneplacito, in ſancta ſeſe inge-

runt, multò facturi meliùs, & ſtaturi ſecurius,

ſi relicto Majeſtatis tantæ faſtigio in Chriſtia-
næ humilitatis plano conſiſterent. Magna cer-
tè virtus in iis requiritur, quorum curæ ſpon-
ſa Eſu Chriſti Eccleſia ſive ornanda, ſive cu-
ſtodienda committitur, niſi ruinam adire ipſi-
met velint, Gregemꝗue Dominicum ſervare ab
exitio
*½ CAp. j. 1 7. 2

äon

o 1
Mr
ah
logen
Centum
Nete
Aünrr
un⸗

unlhi
Immmn
tſehn:
un
i zen
⸗
Aumi
Gm

/ tt

l

etcore
Ortem K
gneg
aolenco
furen n.

db 4ho.
nut ⸗
Mnnh.
tunin.
4, l]
Kr.
bus A..
Dünhen
Mn.
okerlun

linis rer.
1 glbl
Ault Nan
potenwn
potiisar⸗
drin Aeee
zleſe nge⸗
Cniſecuris
1, Chrſti⸗
Magnac⸗
n cureßt⸗
ch, ſecl⸗
Aenpl
At

Conſideratio IJ. 11

exitio immunem cupiant. Quare timeat op-
pidò Sacerdos, cujus humeris onus incumbit,
Angelicis etiam poteſtatibus formidandum.
Quis Eſum Chriſtum ardentiori charitate
dilexit, quàm Divus Paulus Apoſtolus? Quis
Deo gratior unquam fuit? Timet nihilominus
Gentium Doctor tantis gratiarum ornamentis
inſtructus: Timet animarum curam: ſibi ti=
met: fidelibus ſibi commiſſis timet. Timeo, in-
quit, ne ſicut ſerpens Hevam ſeduxit aſtutiu ſud, ita
corrumpantur ſenſus veſtri, & excidant a ſimplicitate,
quæ eſt in Chriſto.* Et alibi: Ego in timore & tre-
more multo fui apud vos. ** Sed cur timet Vir
tantus, ſuperis charus, usque ad tertium Cœ-
lum raptus, & arcanorum ſublimium particeps
effeéctus? Quid timet Magnus Apoſtolus, qui
tanta pro Chriſto erat paſſus, tantumque pro
ejus gloria laboraverat? Cur metuit Vir Di-
vinæ legis obſervantiffimus? Miniſterii ſui pon-
dus, Apoſtolici muneris ſublimitatem, & jun-
Cta cum illo pericula metuit. Tremit colum-
na, & arundines non tremant? Timet Sanctus,
& non timeant prævaricatores? Sub onere ſa-
cerdotali & Apoſtolico ſudat, gemit, laborat
gigantæo robore inſtructus Operarius: Quis
credat, exiles homulos, ac imbecilles nihil a-
gendo, & ſtertendo, ridendo & nugando tre-
mendum Onus portaturos? .
Iterum audiamus Apoſtolum: Quis infirmatur,
S ego non inſirmor? Quis ſcandalizatur, & ego non
uror? XX Et boni Sacerdotis Notam minime
P dubiam!
X 2. Cor. 11. X 1. Cor. 2. *X 2. Cor. 11.

12 Finis Sacerdotis.

dubiam! Verùm ſola nondum ſufficit. Quid
igitur ampliùs ab illo exigamus? Loquatur de-
nuò Magnus Prædicator. Optabam, inquit, ego
ipſe anathema eſſe à Chriſto pro fratribus meis, qui ſunt
Cognati mei ſecundum carnem.“ Quisquis absque
fuco, ſincere, totoꝗque corde ſic loqui poterit,
næ is peſſimè egerit, ſi curæ paſtoralis munus
à ſe rejiciat. Quèd ſi verò ab hujusmodi vir-
tute magnanima ſit alienus, malè ſuis rebus &
Eccleſiæ commodis proſpicit, temeréque pror-
ſus agit, niſi oblatæ ſibi Dignitatis molem re-
pudiat: laudari meretur, ſi timendæ Celſtudi-
nis faſtigia prenſare non præſumat.
Quis ſanæ mentis compos, niſi dexteritate
ſingulari polleat, navem prægrandem, diviti
mercium pretioſarum pondere onuſtam regere
volet, cùm per mare turbulentum ducenda eſt?
Numquid non prudentiæ laudem merebitur,
qui ſpartam adeò periculoſam recuſaverit,
quamvis utilem & honorificam? Nolim ego,
reſpondebit offerenti remos vir prudens: no-
lim ego diſcrimen adire non dubium perdendæ
navis, in ſcopulos incurrendi, ſocios & merces
in pelagus effundendi. Nemo ſic reſponden-
tem, & navis regimini ſubducentem ſeſe vi-
tuperabit. Quis verò temerarium non dicat,
valdéque inſipientem hominem illum, qui na-
vem aliam, animarum immensô pretiô, ac di-
vitiis onuſtam per ſæculi hujus mare turbidum,
inter mille diſcrimina non in ſcopulos incur-

rendi, ſed univerſam ſubſtantiam, unâque ſe-
ipſum

X Rom. 9.

lan
iſte
Ve
nn
a⸗
ant
,lehun

em
eo

üen
OIS
t
N A
0nn
(lie
5 Iior
P

ſn.

Wm

„ (c
„ DuId
innr
(ntu
lr
rthoe

le

Conſideratio I. 13

.n pfum in damnationis æternæ vortices effun-
Uutitt. dendi, ſuſcipere velit gubernandam, quin vires
Nguitn ſuas examinet, rei magnitudinem conſideret,
o pericula cauté proſpiciat? Heu! quàm teme-
ee rarii ſumus, audaces & inconſulti, dum regimen
otertd animarum, cœco impetu adimus, nec ſatis per-
6 nmnns pendimus, quàm periculoſa ſit ſtatio, in quam
oirt. nos propris acti commodis intrudimus!
redn „ Veri Sacerdotes, ait Author librorum,“
ſeneno. quos S. Proſper Aquitanicus ſceripſiſſe pas-

NOlen l⸗ . ſim creditur, ad inſtruendam Eccleſiam à Deo
d „ conſtituti funt: ſanandis animarum morbis
„ deputantur: Onera populi curæ ſuæ com-
taete „miſſi utiliter portant: Numini placando
len,dGfi „ nunquam non ſtudent, acſi peccatis propris
lunedee „ſindignationi cauſam præbuiſſent; Et Aaro-

uenak „nis æmuli thuribulum apprehendunt, ſeu,
ettim „ quod equidem præſtat, in ſpiritu humilitatis
recligeth „& in animo contrito ſacris Altaribus pro-
Winen „ pinquant, & imminentia populo Divinæ ira-
fotens: . „ cundiæ flagella conſtanter avertunt, ſupre-
nelen „„mi Domini voluntates interpretantur: A-
Enes „poſtolorum veſtigiis inhærentes, fundandis
npener „S firmandis Eccleſiis omnem ſolicitudinem
ten Aen „tribuunt: Fidelis populi Capita ſunt, ac Du-
INdρ „ces, doctrinæ ſequioris hoſtes, Veritatis ſtre-
nui aſſertores; Bonorum omnium deliciæ;

lom, d ,, 1 1 e;
Nethe », improborum terror, quos vel ſolà præſentiaâ
gemm „5 conturbant, & comprimunt; Oppreſſorum

nlhinl⸗ „ ſunt generoſi vindices, renatorum in fide
w,u „ „ orthodoxa Patres, cœleſtium veritatum Præ-
n „ dica-

* 1. 2. de vita Act. Apoſt. C. 2.

14 Finis Sacerdotis.
2
„ dicatores, in bello adversum ſtygias poteſta-
„ tes Anteſignani, Exempla bonorum operum,
„ Regula virtutum, credentium Norma. „„
Sunt veri Sacerdotes Eccleſiæ ornamentum,
& pars melior, per quos illa ſplendet illuſtriùs:
ſunt columnæ fortes, quas firmavit Eſus Chri-
ſtus Dominus noſter, & quæ multitudinem
credentium invicto robore ſuſtinent: ſanctæ
civitatis patentes ſunt portæ; ingredi per illas
neceſſe eſt, quotquot hæreditatem capiunt ſa-
Jlutis æternæ: Ipfüis creditæ ſunt claves Regni
cœlorum: ſunt quoque Diſpenſatores in Do-
mo Domini;, quibus datum eſt ſpirituales the-
ſauros volentibus munifica manu elargiri.
Ut autem intelligas, quinam Sacerdotes hæc
laudum encomia mereantur, diligenter adver-
te, illos notari, quos neque ambitio, neque cu-
piditas, aut vitæ commodjioris deſiderium,
ſed pietas, zZelus ac ſcientia ſacris altaribus ad-
movit: quos una DEl vocantis Bonitas, non
hominum ſuffragantium favor ad tantæ digni-
tatis apicem evectos, nullus inflat ſuperbiæ tu-
mor: illos, inquam, jure ſuo hæc Elogia or-
nant, quos labor indefeſſus conſtanter exercet:
qui ſtatůs ſui Eminentiæ obliti ſlolummodò ad
oneris gravifſimi pondus immane reſpiciunt:
qui muneris ſui celſitudine haudquaquam glo-
riantur, ſed laboribus ſacris perpetuòô intenti,
ſub incumbente ſuis humeris grandi ſarcina
gemunt & ſudant.
Iſti reverà ſunt, quos ſcriptura Quſtodes &
ſpeculatores nominat, eò quôd fidelium mores
oculo

*

7CN
Uenth
onc
ain
omin
Rle

ne
ic
fenfun
t
Fi.
1n
lenee
e
Wioin

4

1öPor.
1openn
tma.„»
mentum
lulkriüs:
sChr⸗
ttulinen.
te Kode
herlls
Cdhionkle
ez Nenn
resin o.
tutlezthe.
lugn.
otese
net Crer⸗
0, nenecr.
Gelcdenun
Altarbosat
itig
tunte igt⸗
ſuperdiet⸗
Pognor
tereletcet
ummmodo
elehic
unomm
Nen Mn

6danmmnne
Ne

Conſideratio I. 15

oculo pervigili conſtanter obſervent, piéque
ſoliciti de omnium ſalute ſedulò diſpiciant, qua-
lis & quàm conſentanea ſit virtuti Chriſtianæ
cujuslibet converſatio; domi quidem cum li-
heris & domeſticis; extra domum cives inter
ac contribules; firmando bonos, & aptis in-
crepationibus emendando malos; aut horum
nonnullos correctionis impatientes cum Ppatien-
tia ſuſtinendo, cůùm dubitare nequeant, hinc
ſuum in hortando zelum; iſtinc ſuam in diſco-
lis ferendis tolerantiam ab æquiſſimo Remu=⸗
neratore DEO abunde compenſatum iri.
Iſti denique funt Sacerdotes electi, qui juxta
finem ſuum primum DEO ſerviunt in ſanctita-
te & juſtitia, non vulgariter, non perfuncto-
rié; ſed ad vocationis perquâm ſublimis exi-
gentiam. Hi ſunt, qui & finem ultimum, DEl
a0c Eſu Chriſti gloriam, ſuam proximique ſa-
lutem certò conſequuntur, Eccleſiam inſigniter
nunc ornantes, & Solis inſtar cœlum irradia-
turi olim in perpetuas æternitates.

Meditatio I.
De Inſtitutione Statůs Sacerdotalis.

Ehriſu⸗ non ſemetipſum clarificavit, ut Pontifex fie-
ret, ſed qui locutus eſt ad Eum: Filius meus es Tu,
ego hodie genui Te. ad Hebr. 5.

Olens Magnus Gentium Doctor Paulus ]E-
ſu Chriſti ſummum Sacerdotium magni-
ficè declarare, usque ad ipſam Dignitatis tan-
= . tæ

16 PFinis Sacerdotis.

tæ originem pertingere ſatagit, quæ quidem
alia non eſt, quàm ſinus æterni Patris, unde
carnem hanc noſtram indutus DEl Filius in ple-
nitudine temporum ad nos deſcendit, ſacrifi-
cium ſuum oblaturus, & Hoſtiæ unius immo-
latione grande opus humanæ ſalutis, noſtræ-
qque ſanctificationis abſoluturus. Ponit hic no-
bis ob oculos Apoſtolus & finem nobiliſſimum
Statũs Sacerdotalis, & præcellentem illius emi-
nentiam, cui conſiderandæ Triduum præſens
dicabimus. In hac verò Meditatione conſide-
rabimus primò, Quisnam ſit Auctor Sacerdotii;
ſecundò, Quem in finem illud fuerit inſtitutum.

Punbktam I.

Non potuit Sacerdotium noſtrum originem
nanciſci aut puriorem, aut glorioſiorem, quàm
unde reipſa manavit: nihil hic terrenum; ni-
hil humanum. Sine patre, ſine matre, ſine

mortali ſtemmate erat magnus ille Melchiſe-
dech, Sacerdos Regius, & KRex mirabili Sacer-

dotiò inſignitus. Neque nos in lege gratiæ or-
dinati Sacerdotes quidquam cum terris habe-
mus commune. E cœlo venéère nobis omnia.
Vocationis præcelſæ Auctor nobis DEUsS eſt;
Caput Sacerdotii noſtri Eſus Chriſtus; Apo-
ſtoli prima exempla, quæ imitemur. Hæc ge-
nealogia; hæe ſtematographia noſtra, unde or-
tum ducimus. Nobiliſſima eſt proſapia ſpiri-
tualis, quæ tota principio divino, ac ſupremo
innititur, teſte Seriptura: Ne quisquam ſumit ſibi
fonorem,

ſeng
Fewin
ſel

t
An

l

1

e ulen
tris, Unle
s inpe.
in horii.
immo⸗
Nohrx⸗
lithleno.
licimum
nlliueni⸗
n rſen
e Conide.
Nerchti;
llinnun.

mcägnen
Oremnn
enun; d.
mare, ine
l Melenie⸗
abill cel⸗
gegratieor⸗
tettis habe⸗
obs onmne.
Dele
tilos; A⸗
I. H
Trunmar
i⸗ r⸗
nuſaß
ten

Meditatio I. 17

honorem, ſed qui Voratur à DEC tanquam Aaron. *
Nemini apud nos licet motu Proprio ingerere
ſeſe Altaris Miniſterio: vocari nos oportet Aa-
ronis inſtar ad ſacros honores. Verum & ipſe
Aaron umbra tantùm fuit, & figura tenuis ven-
turi poſt ipſum Magni Pontificis, à quo Sacer-
dotii nobilioris gloria plurimuùm erat ſuperan-
dus. Talis detebat ut nobis eſſet Pontifex innocens;
impollutus, ſegregatus à peccatoribus, & excelſior Cæœ-=
lis Jactus, * Quæ Is à Patre accepit, dileipulis
tradidit: Diſcipuli verò ad nos eadem tranimi⸗-
ſerunt, quorum ſucceſſores, nunquam inter-
rupta ſerie, cum incredibili honoris proventu
eſle conſtanter pergimus: Sicut miſit me Pater,
S ego mitto vor. VV Quantus hic gloriæ apex!
Sed & quanta confuſionis materia, cum adeò
diſſimilem me video tantis. Anteceſſoribus 1
Eſtne in me divina ſanctitas? Num Eſu Chri-
ſti Sacerdotis ſupremi nonnullam imaginem
referꝰ? An Apoſtolorum veſtigiis inſiſto juxta
Pauli monitum: Imitatores mei eſtote, ſicut & ego
Chriſti. ** *
His pauliſper inhæretur; voluntatem exercendo per
attus admirationie ob ſtatis noſtri ſanéctiſſimi celſitudt⸗
nem; gratiarum actionis, confuſionis, deſiderii &c.

Pundblam II.

Quem finem præfizum habet Sacerdotit tam
ſublimis ſtupenda gloria? Quomodo nobis vi⸗=
* Hebr. . 4. ** Hebr. . X Joan. 20: 2 12
XXXX , Cor. 11.
R. P. Dufrene Exercitid. 8 VeH=

18 Finis Sacerdotis.

vendum? Quid voluit cœleſtis ille Dominus,
eùm vocare nos in admirabile lumen ſuum di-
gnatus eſt, ut Sacerdotes Illius & Miniſtri eſſe-
mus intim ſummorum Myſteriorum? Suæ in
mundo gloriæ perperuam propagationem com-
miſſam nobis voluit: ſui cultûs puritati, &
legum ſanctiſſimarum obſervationi invigilare
nos juſſit: & ut verbôò complectar omnia, hunc
dedit vocationi noſtræ ſcopum, ut indefeſſo
ſtudio ejus honori conſuleremus juxta Vo-
luntatis ſuæ beneplacitum, omnemque homi-
nem ad idem faciendum induceremus. Iſtud-
ne eſt negotium noſtrum? Iſtàne occupatio
continua? Si lumen ſuum diſpenſare ſol ceſſa-
ret, inutilis foret: ſi terra fructus gignere,
nosꝗque ſuſtinere deſineret, nulli amplius com-
modo ſerviret, quia nec ſol, nec terra finem
à DEO præfixum hac ratione aſſequeretur. Sic
& nos e Sacerdotum Albo expungi meremur,
nihilque ſumus minus quàm Sacerdotes, ſi
DElI gloriam promovere in nobis ipſi negligi-
mus, & alios ad eandem promotionem ſtimu-
lare non ſatagimus: Hujus tam glorioſi finis
incurii ad nihil valemus ultra, niſi ut mitta-
mur foras, & conculcemur ab hominibus.
Plus dico: Ad nihil deinceps erimus utiles,
niſi ut in ignem mittamur ceu palmites inffu-
ctuoſi & aridi. JEsII, Pontifex æterne, vitis
vera! Tu me tanquam palmitem Tibimet con-
junxiſti: Tu me nunquam à Te ſeparari per-
mittas! Suſtine me porrò, & gratiæ ſuccò e-
nutri areſcentem; Vel ſi quid reſcindendeun

(oun
(0s
ffiltm,
nn
zün
hiſe

44
„
aurn
Mantetn
Mi
Ut
(Ner
s

nng

E
W

Ns Ne
en l
uum⸗
4 Aten
Umnlo

Doning
n uont.
inickrieke
N Sue n
Dnem com.
Uniati, &
imiiglare
nnihune
ioleteſſo
funn Fo.
de hani⸗
s. IHNs.
e oeloati⸗
le lceſa⸗
u genete,
nhllscon
We en
uereun. N
gimernnmn
Nercie,

8iN negſe⸗

fonem lind,

goiiol tm
Cld ur mune
b homnbe
gtimus vii,
laitesint⸗
Lerbe⸗ ſG
mTibinede⸗
e Kepntle⸗

rntſerie⸗

Tnua

Lecdtio I. 19

& putandum in me reperis, ferrum adhibe, ut
fructus uberiores afferam. Et omnem, qui fert
frultum, purgabit eum, ut fructum plus afferat.
Joan. 15.
Pergitur in exercitio voluntatis per actus doloris
ob finem nobiliſſimum hucusque tantopere neglecätum;
per actum propoſiti rmi ſeriò concepti, ac petitionis
denique humilis & ferventis.
Lectio I.
Scripturæ Sacræ.
Actuum Apoſtolorum Caput I.
Aſcendens in cœlum Dominus jubet ſuos Diſcipulss
in ſolitudine exſpectare Spiritum Sanctum, Ejusque
wvoluntati morem gerunt.
I. Primum quidem ſermonem feci de om-
nibus, Q Theophile, quæ cœpit Eſus facere,
& docere usque in diem, qua præcipiens A-⸗
poſtolis per Spiritum Sanétum, quos elegit,
aſſumptus eſt. S
2. Quibus & præbuit ſeipſum vivum poſt
paſſionem ſuam in multis argumentis, per dies
P ragint⸗ apparens eis, & loquens de regno
*
3. Et conveſcens præcepit eis ab jeroſoly-⸗
mis ne diſcederent, ſed expectarent promiſſio=
nem Patris, quam audiſtis, inquit, per os
meum: quia Joannes quidem baptizavit aquâ;
vos autem baptizabimini Spiritu Sanéto non
poſt multos hos dies.
B z 4s Igitur

Finis Sacerdotis.

20

4. Igitur qui convenerant, interrogabant
eum, dicentes: Domine, ſi in tempore hoc re-
ſtitues regnum IIraél? Dixit autem eis: Non.
eſt veſtrům nêſſe tempora vel momenta, quæ
Pater poſuit in ſua poteſtate. .
5. Sed accipietis virtutem ſupervenientis
Spiritüs Sancti in vos, & eritis mihi teſtes in
Jeruſalem, & in omni Judæa & Samaria, &
uſque ad ultimum terræ. Et cùm hæc dixiſ-
ſet, videntibus illis elevatus eſt: & nubes ſu-
ſcepit Eum ab oculis eorum.
6. Cumque intuerentur in cœlum euntem
illum,; ecceé duo viri aſtiterunt juxta illos in
veſtibus albis, qui & dixerunt: Viri Galilæi,
quid ſtatis aſpicientes in cœlum? hic EeIIS,
qui aſſumptus eſt à vobis in cœlum, ſic ve-
niet, quemadmodum vidiſtis Bum cuntem in
cœlum.
7. Tunc reverſi ſunt jeroſolymam, à mon-
te, qui vocatur Oliveti, qui eſt juxta Jeruſa-
lem, Sabbathi habens iter. Et cum introlſſent
in cœnaculum, aſcenderunt ubi manebant Pe-
trus & Joannes, Jacobus & Andreas, Philip- t
us & Thomas, Bartholomæus & Martthæus;, nltit
JTacobus Alphæi & Simon Zelotes, & Judas ln
Jacobi. gün
8. Hi omnes erant perſeverantes unanimiter Mse
in oratione cum mulieribus, & Maria Matré ſuel
JElu, & fratribus ejus. D
Eleltio Sancti Mathiæ. leten
9. In diebus illis exurgens Petrus in medio
fratrum dixit: (erat autem turba Adüninn ols⸗
imu 4

nhion

enrophn
Dre oer.
1es: Nn
hent, Ge

erpenientis
litelteg in
Anti &
nbee diil⸗
Kuchezſl⸗

lem euoten
ntg klos in
Vi Callr,
e ,
Bun lere.
N emnen in

wamn,àror
urtr ſelde
miortohſen
manebamke
teagPnl⸗
& Mauhrus
Ntes & ul

tesCnanine
Marul

een
Ehofmm
tinine

Ledtio I. 21

ſimul fere centum viginti) Viri fratres, opor-
tet impleri Scripturam, quam prædixzit Spiri-
tus Sanctus per os David de Juda, qui fuit dux
eorum, qui comprehenderunt Eſum:
10. Qui connumeratus erat in nobis, & ſor-
titus eſt ſortem Miniſterii hujus. Er hic qui-
dem poſſedit agrum de mercede iniquitatis,
& ſuſpenſus crepuit medius, & difluſa ſunt
omnia viſcera ejus.
1II. Et notum factum eſt omnibus habitanti-
bus Jeruſalem, ita ut appellaretur ager ille lin-
uâ eorum, Haceldama, hoc eſt, ager ſanguinis.
Scriptum eſt enim in libro Pſalmorum: Fiat
commoratio eorum deſerta, & non ſit qui in-
habitet in ea, & Epiſcopatum ejus accipiat alter.
12. Oportet ergo ex his viris, qui nobiſcum
ſunt congregati in omni tempore, quo intra-
vit & exivit inter nos Dominus Eſus, inci-
piens à baptiſmate Joannis uſque in diem, qua

aſſumptus eſt à nobis, teſtem reſurrectionis e-

jus nobiſcum fieri unum ex iſtis.
13. Et ſtatuerunt duos, Joſeph, qui vocaba-
tur Barſabas, qui cognominatus eſt Juſtus, &
Mathiam. Et orantes dixerunt: Tu Domine,

qui corda nôſti omnium, oſtende, quem ele-

eris ex his duobus unum, accipere locum
iniſterii hujus, & Apoſtolatůs, de quo præ-
varicatus eſt Judas, ut abiret in locum ſuum.
Et dederunt ſortes eis, & cecidit ſors ſuper
Mathiam, & annumeratus eſt cum undecim
Apoſtolis.
Fiunt nonnullæ ſuper bis reſflexiones.
B 3 Examen

Finis Sacerdotis.

Examen I.
An DEO ſerviam t Sacerdos?

I. Cuinam ego Sacerdos famulor? Cujus
Domini & Regis Miniſtrum ago? DEUS Ma-
ghus Dominus, & Rex Magnus Juper omnes Deos.
Pſ. 94. Hic ille eſt, Cui obſequium ſacerdota-
le debeo. Regi ſæculorum immortali & inviſibili ſer-
wio, cui ſoli bonor & gloria in ſæcula ſæculorum.
1. Timoth. I. li ſupremo KRegi famulatum
non vulgarem debeo tanquam Sacerdos, cui
omnes Angeli, cui cœli & univerſæ poteſta-

tes, cui Cherubim & Seraphim inceſſabili vo-

ce proclamant: Sanctus, Sanctus, Sanctuc. Iſai. 6.
DEus, ex quo, per quem, & in quo ſunt omnia. Rom.
11. Qus ſolus eſt DEus. Pſ. 85. DEus Veorum Do-
minus. Pſal. 49. DEus, in quo vivimus, mowemur;
S& ſumus. Act. I7. Cujus majeſtate plena eſt terra.
Plſ. 71. Quem cœli cœlorum non capiunt. 3. Reg. 8.
Qui ſedet ſuper Cherubim; & ambulat ſuper pemas
ventorum. Pſ. 98. & 103. Qui facit mirabilia magna
ſolus. Pſal. 13 5. Dominus Altiſſimus ſuper omnem ter-
ram. Pſ. 96. Rex Regum, & Dominus Dominantium.
I. Timoth. 6. Qu' ſolus habet immortalitatem, & lu-
cem inhabitat inacceſſibilem. ibid. Qui fecit cœlum &
terram, mare & omnia, quæ in eis ſunt. Pſal. 14.
Magnus conſilis, & incomprehenſibilis cogitatu. Jerem.
32. Qui fatit magna, & inſcrutabilia, & mirabilia,
ꝗquorum non eſt numerus. Job. 5. & 9. Magnus Domi-
nus, ujus ſapientiæ non eſ numerus. Pſ. 14 7. Terri-
bilis in conſiliis ſuper filios hominum. Pſal. 65. Magnus
Dominus

Dypffin,

lud

Kans
cecs
ed

ſus

1.C.
Wnme

he
Virwr

nCn
Cten d
)gniore
lang
Al
Ments
7

;
n.
Nleoen

rter

hlor Cjut
DlS .
1 mner Deon.
nlrerota.
Al uulnn.
I fumnhrum
Aeros, eli
ele elt⸗
Nctſſcll wo⸗
Nundt Ii6,.
temi M.,
El/ Demm D-
ut, Mieñ
ſeuc mn
unt 3. ee
le ſhner n
niruslis nin
ſfmumumn
1 Dommndntun
irttem
ifeit en

ſu N

Examen I. 23

Dominus, & laudabilis nimis. Pſ. 47. Terribilis atque
lIaudabilis. Exod. 1 5. Sanctum & terribile Nomen E-
jus. Pſ. 110. DEus Majeſtatis. Pſ. 28. Inwictus Rex
in æternum. Eccli. 18. &c. &c. Hic immenſæ
Majeſtatis & Gloriæ Dominus eſt, cui tanquam
Sacerdos famulatum debeo minimè vulgarem.
Hæc & alia innumera mihi de IIlo fides, & ſa-
cræ paginæ loquuntur.
II. Quid verò Sancti Patres de illo admira-
bilis magnificentiæ Domino, Eccl. 27. cui ego
Sacerdos famulari debeo? Paucis multa S. Gre-
gorius: „ Penè omne, quod de DEO dicitur,
„ e0 ipſo jam indignum eſt, quòd dici potuit.
„ Cujus enim laudi non ſufficit obſtupeſcens
„ Conſcientia, quomodo ſufficiet balbutiens
„ lingua? l. 10. mor. c. 23. S. Dionyſius natu-
ram divinam vocat caliginem plus quàâm lu-
centem, & tenebras ſupereminentes omni lu-
mini. Myſt. Theol. C. 1. & Ep. 1. „»„ Nemo ad co-
„ ghitionem veritatis magis propinquat, ait
