Erunt omnes dotibiles DElI. * Plus dico: Quantuùm
Sacerdotes ad prædicandum & docendum mu-
neris ſui ratio adſtringit, tantùm auſcultare
debent, quia homines recta non docebunt, niſi
loquentem DEUM ſeduli audierint. Ut pri-
mum loqui motu proprio c&ρρprint, Prophetæ
erunt mendaces & vani, qui ſomnia ſua & inanes
proprii capitis partus ſine fructu venditabunt.
Sequuntur Spiritum ſuum, & nihil vident: vident va-
na., & divinant mendacia. *
II.
Altera Fidei proprietas eſt, ut pigra non ſit,
& languorem neſciat: Vitam induat, ſuàque ſe
activitate reddat conſpicuam. Vivit illa per cha-
ritatem; agit per bona opera. Invalida eſt Fi-
des, quæ ſine charitate credit, & intellectum
quidem ſubigit; ad cor autem minime tranſit;
unde abominanda contrarietas oritur cogitata
inter & facta, dum agnoſcitur quidem veritas,
cui per actionem juſtam non reſpondetur.
Inter Fidei articulos primus & præcipuus eſt,
ut credamus DElIIM ſine fine magnum, ſine ter-
mino Bonum; hinc amore ſumo; iſtinchonore
exquiſito dignum. Satisne autem erit, obiter
tantùm iſtud credere? Aut forſan decebit alter-
cari, quoties in vita ſit amandus? Nonne arguet
parcitatem noſtram, & languidum Fidei torpo-
rem vel ipſum rationis lumen, quod in nobis

eſt? Cui bono Fides infructuoſa, quæ ſinè actio-
ne

* Joan. 6. ** Exzech. 13.

1 geit 1 4
un ri

‚

Sethnsen
Ikuezmm
Uentenen,
ent oüt
ingien
ſei,
Gre

eſetbi
S

, 5

fltit Gonſideratio II. 395

ene ne credit „ quamvis agendum eſſe diſpiciat?
hulr hen Quam inanis illa Fides, quæ bonorum operum
wdEE neceſſitatem profitetur, ſed ea vel non exequi-
tcende tur; aut parce, aut malè, aut negligenter ex-
m n equitur! Quid præmii ferre poterit Fides aliter
nntathr, dictans, & aliter agens; Fides illuminata qui-
Miei h dem, ſed deſidioſa? Quid proderit Fides cupi-
Cerimdn ditatibus irretita, timida, mundi legibus obno-
oniaun Xia? Fides imbecillis, quam difficultatis vel no-
fuhem men terreat, & labor modicus obruat? Quid
uim habebit utilitatis Fides ſpeculativa, quæ My-
ſteria quidem intelligit, ſed ad praxin non de-
ſcendit; Quid juvat Chriſtum DEUMcultuma-
cilento adorare, ſed præeuntem non imitari?
Winenain Explanans Doctor Angelicus illud Jacobi A-
n Vtis poſtoli: Fides ſine operibus mortua eſt, vitâà illam
MA Carere triplici ex capite oſtendit: primè, cùm vi-
t, dudke tæ radicem non habet, charitate omnino deſti-
mnime tuta, quæ ſi adeſſet, otioſa latere non poſſert. 2.
esotiag Cüm actiones vitæ proprias intermittit, quæ
nitené ſunt opera ſancta, & exercitia pia virtutum.
Nodean 3. Cùm vitalibus caret alimentis, quæ Oratio
Gneehuu⸗ devota ſubminiſtrat: mortua eſt, cum non ſpi-
u rat; cum non agit; cùm nutriri deſinit. Sed
iſim non modéô vivat, neceſſe eſt, Fides noſtra, ſi
m; Præmium à DEO expectat; Verùm & nos ipſos
vivere de illa oportebit.
Magnus Gentium Doctor tanti facit hanc
veritatem, ut ſæpius eandem repetat, & iis-
dem pene verbis inculcet: Juſtus autem ex fide vi-
n Pii vit. * Quia Juſtus ex Fide vivit. Juſtus au-
SG tem
* Rom. I. ** Gal. 3.

396 Nowiſſima Sacerdotie

tem meus ex Fide vivit.* Attentæ conſiderationis
oculo perveſtigemus, quid myſterii ſub hoc
verborum cortice lateat. .

Senſus primus. Ex Fide vivit, qui omnem vi-

tæ curſum, actionésque ſuas Fidei veritatibus
comenſurat, & aliam regulam non ſe quitur præ-
ter id, quod Fides docet Sed quàm pauci ſunt
vel inter Sacerdotes, qui vitam ſuam Evangelio
conforment! Quis noſtrům odit animam ſuam
in hoc mundo, ut eam æternùm cuſtodiat?
Quot ſunt verè pauperes ſpiritu, mites, paci-
fici, mundo corde? Ubi ſunt, qui ferant cru-
cem ſuam quotidie; qui abnegent ſemetipſos,
& ſequantur Chriſtum? Alia nempe ſunt
Evangelii placita, & alia prorſus morum effi-
ied⸗ quam oculis exhibemus, atque hinc ex
Fide non vivimus: Utinam ſecundùúm carnem,
& ex mundi ſpiritu non vivamus!
Nulla certé Fidei veritas eſt, quæ non aliud
longe à nobis exigat, quàm quaod præſtamus;
quæve ad præſtandum centies plura inducere
non debeat. Credimus v. g. æternitatem im-
minere aut felicem, aut infelicem, & alteru-
tram certò nobis obventuram: Sed quantum
operari non deberet hujusmodi viva perſuaſio?
Quem mundi contemptum, quam à terrenis

omnibus integram ſolutionem veritas tanta

non parturiat? Quis horror peccati; quæ il-
lius velimpugnandi, vel extirpandi ſolicitudo;
quod vigilandi ſtudium videri poſſet nimium,
ſi graviſſimæ veritati ſuus relinqueretur vigor,
nec
* Hebr. 1o.

“
Nless Mn
plai Ni⸗
Gnngnioce
,ntten) 5
endtli
rn amn
Cenpenns g
Aar mnnre
n nitſun l
n ſtien
Uſchee
ſemcain ier
usdattsi
Cti ne
Mplmnen
umen
Uklmm:
nen ue
ndan i
Mind n
E Poe no
ibrquure
Aiheeynn
minr ſc

li⸗

trconllent,
teri lü

ſt qulonm
3 Hdeivern
mmnſenie
NNgunge
lan uumb
moltamnr
Lternonn t
Pprin ate
ſunt gliken
hnegentbe
bel
otſis nrs
Ns, Alei
ſecuncmen
ANe D
el, lznn⸗
n loteie
ss DMuinn
zeeninent
len, Ein
ne Ed gun
Acupetu
dum i
1
n d d

Conſideratio II. 397

nec illam torpor inveteratus enervaret? Cur-
reremus profectò mira velocitate, ac fervore
alacri ad officia charitatis, & ad omnia, quæ
muneris noſtri ſunt, indéque ad ſolitudinem
noſtram læti rediremus, æternitatis negotium
indefeſsè acturi, ſi viribs & vitâà hujus arti-=
culi fides non carerct. Robuſta erat Juvenis
Angelici Fides, qut ſeſe ad fervorem hac in-
terrogatione continuò ſtimulabat: Quid hoc ad
æternitatem? Sic Tertullianus hanc vocem per-
petuò à ſuis iteratam volebat: Peccavi, & peri-
clitor in æternum perire! Quanta vis & huic Re-
demptoris grandi Aphoriſino eſſet futura, ſi
ad cor tranfiret: Quid prodeſt homini, ſi mun-
dum univerſum lucretur, animæ verò ſuæ detrimen-
tum patiatur?
Si juſta peccati notitia, & apprehenſio viva
ſecundùm Revelationis Divinæ regulam men-
tibus noſtris inſideret: ſi peccatum velut E
ſu Chriſti interfectorem; ceu animæ noſtræ
ſævum latronem; tanquam bonorum omnium
deprædatorem; ut fontem Mol iferum omnis
mali; ùt fatuam adversùs DEIIM ſeditionem;
ùt Majeſtatis imenſæ petulantem contemptum,
gratiarum turpem abuſum, injuſtam ac pro-
pudioſam datæ in Baptiſmo Fidei violationem
agnoſcimus, cur illud non magis timemus?
Quare hoc monſtrum cura pervjgili non vita-
mus? Et quare malum enorme jam perpetra-
tum jugi lacrymarum fonte non lavamus? Se=
mel peccans ſatis habes ad fierns eternos,

398 Nowiſſima Sacerdotis

Si DEum ac Dominum noſtrum Eſum Chri-
ſtum in Auguſtiſſimo Sacramento vereé præ-
ſentem credimus: ſi donantem ſe nobis, &
pretiosè amantem conſideramus: ſi offeren-
tem ſe quotidie pro nobis, & per manus no-
ſtras in Altari perpendimus, qui fieri poteſt,
ut ſumpto ſalutis Pharmaco, & peracto gran-
di Sacrificio, anima noſtra languere in malis
pergat, nihilque admodum roboris, aut vale-
tudinis conſequatur? Unde fit, ut charitatis
immenſæ, cujus principium in nobis gerimus,
fruéctus copioſos non lentiamus? Cur ignem
ſpirantes, fervidi, amore languidi, Extatici 4
Menſa illa & Calice non recedimus, qui San-
Gtos pretiosè inebriat? Cur ſancti apud ipſum
ſanctitatis fontem non efficimur? Quare ſal-
tem, his deficientibus, Domino tam prodigiosè
Bono integri non mancipamur? Quare invio-
lata fide Illi non famulamur? Quid mirum fo-
ret, ſi effectus omnes hucusque recenſitos ha-
beret auguſtum Sacrificium? Miremur potiùs,
quòd vix aliquid horum efficiat remedium
ſuâpte naturâ potentiſlſimum, cujus virtutem
cordis noſtri dura glacies infringit. Dicamus,
uod res eſt: Tantum diſtamus à gradu per-
ectionis Sacerdotalis, quem requirit vel uni-
cum Altaris Myſterium, ut præ confuſionis
abjectiſſimæ probroſa magnitudine in cœlum
ſuſpicere vix ampliùs audeamus. Erubeſcunt
Sancécti, cuùm ſeipfos inſpiciunt, quales ſint, &
quales eſſe poſſent, ac deberent: Quid verò
nos imperfecti?
Senſus

R GlrAn.

rimmmn h
itomii
runnre⸗
cideunn
fukenind
Genituand
Herchiold⸗

1

ngfns or

ESez bevnt

Hun gee i
ni E
uim. Pin

ne

n; Maon
Cca
Umnmmm,
ig lir N
Ema,
,n er
Hubkrant
2 Uten
Uunmn ie:
einns,
enr conte
Thlniun
ute man,
Wmuni lpe
,& 8
uii

t
un Wine
meno rentn
blen ſe nons
: ſi
Ahermann
feife
dEhendl
lunnerei
ltobors en
le ft, uc
nin wobeen
ims? (rz
hognicer
Ketinne, t
locizput

cimur: n .

(mm:
e Tevenlins
Mremmas
eit enttt
ogins ſün
gt⸗ Diens
=S
egtütſen
OCtriani
u
ncire neen⸗
Une ui

eld

Conſideratio II. 399

Senſus alter. Ex Fide vivit, qui ſpiritu Fidei
eſt animatus. De illo ſpiritu vivimus, quo
animamur: Spiritus autem eſt multiplex. Spi-
ritus mundi filios hujus ſæculi conſtituit, for-
tunæ adoratores, vanos, ſuperbos, avaros, ſua

comoda ſectantes, nugarum amatores. Spi-

ritus hominis gignere ſolet invidos, humanâ
ſapientiꝗ tumidos, ſenſuum lenociniis deditos,
ſupercilioſos aliorum contemptores. Spiritus
vertiginis homines reddit in externa efluſos,
leves, inconſtantes, garrulos, ore non minùs
quàm opere incautos. Spiritus imundus ſor-
des amat, & quidquid ſanctitati waximè op-
ponitur. Spiritus tandem Domini Filios DElI
format, & Sanctos efficit, Isque à Fide initium
ſumit; Nam credere oportet accedentem ad DEum.
Quotquot ex DEO nati ſunt, hoc Fidei Spi-
ritu animantur, qui ſpiritibus eæteris eſt con-
trarius; Hinc DEI Filios ſic deſeribit Evange-
liſta: Qui non ex ſanguinibus, neque ex voluntate
carnis, neque ex voluntate viri, ſed ex DEO nati
Jant. Probet autem ſeipſum Sacerdos, & exa-
minet, quénam ſpiritu agatur? Si cogitamus
ad normam Fidei: ſi loquimur, ùt Fides dictat:
magni facimus, quæ illa æſtimat, & vilipen-
dimus, quæ contemnit, ſi per arma Fidei mi-
litamus, dubium non eſt, quin illius ſpiritu vi-
vificemur.
Grande arcanum eſt, in via Spiritûs Fide
Magiſtra uti ſapienter didiciſſe: Cuͤm tenebræ
ingruunt, & ariditate, tentationibus, deſola-

tionibus, variis certaminibus conflictaris, Fi-

dem

400 Nowiſtima Sacerdotis

dem apprehende, illique regendum te comit-
te: Non quid ſentias, ſed quid velis, ſpectare
te docebit: fortes in Fide diſcipulos amat,
quos ad bella Domini præclarè gerenda erudit.
Sed quàm gratum DEO ſpectaculum præbet
anima, quam inter duriſſimos conflictus ſola
Fides ſuſtinere pergit, à ſenſu remota, unique
cordis arbitro perſpecta! Omne fulcrum illi
ſubtrahitur, quod ſenſus præſtare poſſiet; Vi-
vit nihilominus generoſa Mens, vitämque vi-
vit tantò meliorem, ac ſublimiorem, quantò
minus amoris proprii, & ſenſuum vitæ huic
nobili admiſcectur.

Senſus tertius. Ex Fide vivit, quem Fides nu-

trit: Illum porrò Fides nutrit, cui Verbum
Divinum; Verbum Salvatoris vivificum ali-
menta præbet, de quo ipfſus teſtimonium di-
cit omni exceptione majus: Verba, quæ Ego lo-
cutus ſum Vobis, Spiritus & Vita ſunt.* IIlum Fi-
des nutrit, qui Divinarum Veritatum fluenta

largiter è fonte bibit: Qui in lege Domini me-

ditatur die ac nocte: Qui in Scripturis ſan-
ctis dubiorum ſolutionem, difficultatum leni-
men, infirmitatis remedium, vitæque ſolatium
aſſiduò quærit, cùm probeè intelligat, nonniſi
mortem & mendacium alibi reperiri: Fides
denique illum nutrit ac roborat, qui ocum A-
poſtolis firmiter ſtatuit, à Verbo Vitæ & Ve-
ritatis nunquam recedere: Domine, ad quem ibi-

mus? Verba vitæ æternæ habes 3 & nos credimus. *

„

*Joan. 6. * Joan. 6. 69.

WMedi⸗

n
uinußn
Mui

ener al
üktun.

alotun j
. I

ſiegnm
umm obte
Cpn el⸗

hien
2 o honi

um Alng
fim int.
niilug
Ona ug⸗
4n 6 z
uſnuin 6
lli, m t⸗

nn n

hdid,

ebihen i

uln iſeuen

inmn. )

alineen
in lin
Fite⸗ iimni

in. 41

riſit ſan
i.h. 6
lrfne

l

gencunten
bid rels D
e Cleiprlone
e gerenchn
Nhuollun
Inos confidn

nd enot

Onne kln

Drrſtne e
Mens nir
blimioten
X Enuumm

Vitanenke
Uunid eli ſn
Ttors WNüx
ſis telimona
8: Nna gh
ſeſen Iu
Feituoun u
Plegeonan
iin Krhrun
ifentenm

1 .

,ſielde i

elhn
bitepernn
bomnlen
Febo Ted
Diniß4 ,
4 SNln

N

—

4

1

Meditatio III. 401

— Meditatio IlI. *
Judicium Sacerdotis particulare.
Judicium duriſſimam his, qui præſunt, fiet. Sap. 6.

(CUm DEus ipſe loquitur, ſileat homo, re-
verenter audiat, & ſecundùm audita vi-
tam inſtituat. Quid futurum ſit in horrendo
Sacerdotum judicio, ſumus Judex optimè de-
clarabit: Illi Reges verè nominantur, utpote
qui Regnum ſpirituale, à Chriſto in terris in-
ſtitutum, gubernant; & animas imortales, non
corpora é luto procreata, ex officio moderan-
tur. Igitur attenti audiamus, quid in Sapien-
tiæ libro Dominus ad Reges Sacerdotes lo-
quatur: Audite ergo Reges, & intelligite, diſcite Ju-
dices finium terre. Præbete aures vos, qui contine-
tis multitudines, & placetis vobis in turbis nationum.
Quoniam data eſt à Domino poteſtas vobis, & virtus
ab Altiſſimo, qui interrogabit opera veſtra, & cogita-
tiones ſcrutabitur. Quoniam cuùm eſſetis Miniſtri Reg-
ni illius, non rectè judicäſtis, nec cuſtodiſtis legem
Juſtitiæ, neque ſecundum woluntatem DEI ambulaſtis.
Horrende, & citò apparebit vobis: Quoniam Judi-
cium duriſſimum his, qui præſunt, fiet. Exiguo enim
conceditur Miſericordia: potentes autem potenter tor-
menta patientur. Non enim ſubtrahet perſonam cu-
Jusquam DEus, nec verebitur magnitudinem cujusquam:
quoniam puſillum & magnum ipſe fecit, & æqualiter
cura eſt illi de omnibus. Fortioribus autem fortior in-
Ktat cruciatus. Ad vos ergo, Reges, ſunt hi ſermones
mei, ut diſcatis ſapientiam, & non excidatis.* Om-
* Sap. 6.
R. P. Dufrene Exercitia. Ce nia

402 Noviſſima Sacerdotie

nia hic profunda meditatione expendi meren-
tur: Nos tamen hiſce voculis præcipuè imo-
rabimur: Judicium duriſſimum his, qui præſunt, fiet.
Primè igitur Sacerdotis judicandi Bkämer ſe-
veriſſimum: ſecundè ſententiam judicati pari-
ter ſeveriſſimam conſiderabimus.

Punctum I.
Equitatis ratio poſtulat, ait S. Gregorius,
ut cùm augentur dona, rationes etiam creſ-
cant donorum, & plus requiratur ab eo, qui
lus accepit. Oculos igitur mentis noſtræ
in Sacerdotem defigamus celebraturo ſimilem,
ſacris indutum veſtibus, & ſancti Calicis in-
ſigne manibs præferentem; ſtantem in ſilen-
tio coram Divini Judicis metuendo Tribunali:
Spectemus quoque Domini ſedentis Majeſta-
tem, qui Judicium coœpturus interroget Sa-
cerdotem: Quæ utilitas in ſanguine meo? * Quis-
nam fructus cruoris pretioſi, & guttarum il-

lius innumerabilium, quæ Calicem hunc toties

implevêre? Quem fructum, Sacerdos! in ani-
ma tua fecit ſanguis meus, quem toties hauſi-
ſti? Quem fructum in animabus tibi comiſſis
tulit, quibus pariter prodeſſe, miniſteriò tuò,

debuit? Quem fructum fecit ſanguis meus in

muneris tui præcelſi ſacratiſſimis functionibus,
in labore quotidiano, in ſermone, in conver-
ſatione, in vitæ exemplis, in conſiliis, in dire-
Gtione, in precibus, in Verbi Divini prædica-
tione, in peccatorum converſione, & anima-

rum

lb
o N nn⸗
Znrenn
Gafi
ien i
bultan,

e1 r

Mnckoe
Munrtl.
unr. n
imiſßa
1lustne
ene
nonepe

(eramn

pilatee
itullc,
ller e
in mlrni
A AlThrit
Ewellenus
Uponionn
Eotrabetor
ſal ncen
les ehieb
kongebi
rores

elnit

ne ehendn
ls recne
rip gi ei⸗
ienti K
eWian ucice
ing.

l.

lut itr.
,Mtiones ein
kegnianmn in
igtur nend
Ccekebranne!
E loci
eng Eunten;
Wetuencdo ii
ini teni
unns icteneg
ſahru ,
l, gm
CAvembhun
Srertliit
en Gis
ans tb n
ſe miieii
tneusne
iuͤiun
Amone, .
5 nihein⸗
in,
n lun

Meditatio III. 40

rum ſantificatione? Quæ utilitas in ſanguine
meo? DEus bone! ſi vel ſimplex Judicii tre-
mendi repræſentatio horrore animum complet,
ad erit ipſa veritas? Obmutui & bumiliatus
um.
Sancto timori pauliſper inheretur, & confuſioni pro-
priæ locus datur, hæc tria ulterius expendendo: Quis
judicabit? Quzm judicabit? Propter quæ judicabit 5

Punctum II.

Profundè coram DEO humiliatus, & in ni-
hilum redactus Propheta Regius ardenter pre-
cabatur: Non intres in judicium cum ſervo tuo;
En non juſtificabitur in conſpectu tuo omnis vivens.
n! Sanctus timet: Quid Sacerdos non ſan-

Gctus? Qualem expectabit ſententiam, quæ to-

ta in uſu negligente Miniſterii Altiſſimi, quin
& in execrando illius abuſu; in lurida perdi-
tione, aut ſacrilega etiam profanatione Sangui-
nis imaculati, & infinitè pretioſi fundabitur?
Parum hic erit de talentis in terram defoſſis
judicari: tolerabilis videri poterit ſterilitas
infructuoſa pigri Sacerdotis, cuùm fortaſſe pu-
riſſimus Eſu Chriſti ſanguis non modò petu-
lanter conculcatus, ſed & monſtrosè inquina-
tus, aut abominandæ putredini ſociatus in me-
dium protrahetur: Quæ utilitas in ſanguine meo,
dum deſcendo in corruptionem? Quod fulmen tan-
tum ſcelus expiabit? Satisne peccato ſuppli-
cium reſpondebit, ſi cum ſervo inutili ad tene-
bras exteriores Sacerdos impie ſacrilegus de-
Cc 2 truda-
* PBſal. 36. * Pſal. 142.

4 ₰% Noviſima Sacerdotis

trudatur? Inveniet modum Sapientia & Juſti-
tia Divina, quo enormitati criminis pœnæ
uoque acerbitas comenſuretur. Iſta nunc
eriò meditemur, & nunquam ſatis meditari
nos hæc poſſe tutô credamus. Neque ſola
ſufficiat meditatio: jungamus actionem, Et dum
fempus habemus, operemur bonum. *

Colloquium ad Judicem tremendum ſuper illa ver-

ba: Non intres in judicium cum ſervo tuo &c.

Lectio II.

De Imitatione Chriſtt.
Lib. I. Cap. XXIV.
De Judicio & pœnis peccatorum.

Nomnibus reſpice finem, & qualiter ante
diſtrictum ſtabis judicem, cui nihil eſt oc-
cultum; qui muneribus non placatur, nec ex-
cuſationes recipit, ſed quod juſtum eſt, judi-
cabit. O miſerrime & inſipiens peccator, quid
reſpondebis DEO, omnia mala tua ſcienti, qui
interdum formidas vultum hominis irati? Ut
quid non prævides tibi in die judicii, quan-
do nemo poterit per alium excuſari, vel de-
fendi; ſed unusquisque ſufficiens onus erit ſi-
bi ipſi? Nunc labor tuus eſt fructuoſus, fletus
acceptabilis, gemitus exaudibilis, dolor ſatis-
factorius, & purgativus.

Habet

* Gal. 6.

Aber nr
ebanft
E den 1
1 Ommin
ntauin
er A Ne
Urtrctar,
Een Kc
nr. M
Larekeen
ere,
Rnron m
Cit
rd
nn burt,
Dubrn aueiu
Tekuionoen
V Maeto
un:6 N
Dm biin
umeni Nie,
Elenu
Eülponr.

Imrünm
Wnm ponbe
e ehledond
Emchbentn
ima Deen
Konſchtio⸗

Crriti⸗

um eienl
nati crimint
Alretar, l
ngaum ſatkn
edunne. Nen
Pannd dign
Nnn. 7
funmlin /
8n /iſi

oI.

Ce Chrid
AWI.
Mit Meung

en, & Gllt
cen, idi
Mon ghormt
lol ſllumth
ipens etan
ltun ian
n arni
1 be ſatch
mn ecllni,1
fäencorkt
elindhois?
—K

Ledtio II. 405
Habet magnum & ſalubre purgatorium pa-
tiens homo, qui ſuſcipiens injurias, plus chet
de alterius malitia, quâàm de ſua injuria; qui
pro contrariantibus ſibi libenter orat, & ex
corde culpas indulget; qui veniam ab aliis pe-
tere non retardat; qui facilius miſeretur,
quàm iraſcitur; qui fibi ipſi violentiam frequen-
ter facit, & carnem omnino ſpiritui ſubjugare
conatur. Melius eſt modò purgare peccata,
& vitia reſecare, quàm in futuro purganda
reſervare. Verè nos ipſos decipimus per in-
ordinatum amorem, quem ad carnem habe-
mus.

5
Quid aliud ignis ille devorabit, niſi peccata
tua? Quantòô amplius tibi ipſi nunc parcis, &
carnem ſequeris, tantò duriùs poſtea lues, &
majorem materiam comburendi reſervas. In

quibus homo peccavit, in illis graviùs punie-

tur. Ibi acedioſi ardentibus ſtimulis perur-
gebuntur: & guloſi ingenti ſiti ac fame cru-
ciabuntur. Ilbi luxurioſi, & voluptatum ama-
tores ardenti pice, & fœtido ſulphure perfun-
dentur, & ſicut furioſi canes præ dolore invi-
dioſi ululabunt.

Nullum vitium erit, quod ſuum proprium
cruciatum non habebit: Ibi ſuperbi omni con⸗
fuſione replebuntur; & avari miſerrima ege-
ſtate arctabuntur: Ilbi erit una hora gravior
in pœna, quâm hic centum anni in amariſſima
& graviſſima pœnitentia: Ibi nulla requies eſt,
nulla conſolatio damnatis. Hic tamen inter-
L Cc 3 dum

406 Noviſſima Sacerdotis

dum ceſſatur à laboribus, atque amicorum
fruitur ſolatiis. Eſto modo ſolicitus & dolens
pro peccatis tuis, ut in die judicii ſecurus ſis
cum beatis. Tunc enim ſtabunt Juſti in mag-
na conſtantia adversûs eos, qui ſe anguſtia-
verunt, & depreſſerunt. Tunc ſtabis ad judi-
candum, qui modò ſe ſubjicit humiliter judi-
ciis hominum. Tunc magnam fiduciam habe-
bit pauper & humilis, & pavebit undique ſu-
perbus.
Tunc videbitur ſapiens in hoc mundo fuiſſe,
qui pro Chriſto didicit ſtultus & deſpectus
eſſe: Tunc placebit omnis tribulatio patien-
ter perpeſſa, & omnis iniquitas oppilabit os
ſuum: Tunc gaudebit omnis devotus, & mœ-
rebit omnis irreligioſus: Tunc plus exultabit
caro afflicta, quâm ſi in deliciis fuiſſet ſem-
per nutrita: Tunc ſplendebit habitus vilis, &
obtenebreſcet veſtis ſubtilis: Tunc plus lau-
dabitur pauperculum domicilium, quàm deau-
ratum palatium: Tunc plus juvabit conſtans
patientia, quàm omnis mundi potentia: Tunc
ampliùs exaltabitur ſimplex obedientia, quàm
omnis ſæcularis aſtutia.
Tunc plus lætificabit pura & bona conſcien-
tia, quàm docta Philoſophia: Tunc plus pon-
derabit contemptus divitiarum, quàm totus
theſaurus terrigenarum: Tunc magis conſola-
beris ſuper devota oratione, quàm ſuper deli-
cata comeſtione: Tunc potiùs gaudebis de
ſervato ſilentio, quàm de longa fabulatione:
Tunc plus valebunt ſancta opera, quàm mul-
. ta

ylm
emunt
“ D I
Gncikſith
tufi
elhele,
Eiltene,
ntmin
ntne hett
nben,
nne aun

Eugnein
Nhſon
prlle
Tl Cmrken
EUolkem
leenth er
in oee
mn han
Eenanena
nuten
elu
Mentin
üipolen
Unnſllent,

len Ge
ne norn.

lti⸗

9 Ale i
dllcſnge
e ſuciciſer
lanmnt uſit
di gul
Iue i
dſerhumiie
ugnanſcctr
Edozentint,

inboe mn
ules Et
mi Enbelu
inqnicsgg
Dns Cerong
Iune uct
htelats ikt
bi hitiut
ls: Tmen!
ulium gurt
iuedta
li tenin
Oetieltuſ

aKbonon
Iurhf
run, An,
luempunn,
db in
lrg auin
hen ſin 4

Lectio II. 407

ta pulchraà verba: Tunc plus placebit ſtricta

vita & ardua pœnitentia, quàm omnis delecta-
tio terrena. Diſce nunc in modico pati, ut
tunc à gravioribus valeas liberari. Hic primò
proba, quid poſſis poſtea. Si nunc tam parum
vales ſuſtinere, quomodo æterna tormenta po-
teris ſufferre, ac ſuſtinere? Si modèò modica
paſſio tam impatientem efficit, quid gehen-
na tunc faciet? Ecce verè non potes duo gau-
dia habere, delectari hic in mundo, & poſtea
regnare cum Chriſto.

Si usque in hodiernum diem ſemper in ho-
noribus & voluptatibus vixiſſes, quid totum ti-
bi profuiſſet, ſi jam mori in inſtanti continge-
ret? Omnia ergo vanitas, præter amare DEum,
& illi ſoli ſervire. Qui enim DEum ex toto
corde amat, nec mortem, nec ſupplicium, nec
judicium, nec infernum metuit, quia perfe-
Gus amor ſecurum ad DEum acceſſum facit.
Quem autem adhuc peccare delectat, non mi-
rum, ſi mortem & judicium timeat. Bonum
tamen eſt, ut ſi necdum amor à malo te re-
vocat, ſaltem timor gehennalis coerceat. Qui
veròô timorem DEl poſtponit, diu ſtare in bo-
no non valebit, ſed diaboli laqueos citiùs in⸗
curret.

Poterit quoque legi libri I. cap. XXIII. de Medi-
tatione mortis.

Cc 4 Examen

403 Noviſima Sacerdotis

Examen II.
A quo, & de quibus judicabor? Quis exi-

tus Judicii?
I.
I. A quo judicabor?
Jrsus Chriſtus à DEO conſtitutus Judex vi-
vorum & mortuorum, Rex tremendæ Ma-
jeſtatis, ex Agno mutatus in Leonem, non jam
Salvator pius & clemens, ſed exactor ſeverus
atque terribilis, Ille me judicabit. Sapientiam
& perſpicaciam habet infinitam: nihil ipſum
latebit: Iluminabit abſcondita tenebrarum. Poten-
tiſſimus eſt hic Judex univeriæ terræ: Quis
lli reſiſtet? lImmenſitate ſua ubique præſens:
Quis illum effugiet? Majeſtate gloriæ ſuæ im-
plens omnia: Quis non trepidabit? In furore
ſuo obſtupefaciet gentes. ** Quis non timebit? Con-
fregit in die iræ ſuæ Reges: conquaſſabit capita in terra
multorum. ** Quis ſtabit ad videndum Eum? *X
Iratus eſt furore Vominus. *y Quid faciet ho-
mo? Excitatus eſt tanquam dormiens Dominus; tan-
quam hotens crapulatus à wino, & percuſſit inimi-
cos. XrENXXSva percuſſio, & inſanabilis! In
furore ſuo conturbabit eos. *XXXXX Horrenda tur-
batio! Dominus irridebit eos. XXYXYNX O riſus
amarus! Peribunt peccatores à facie DEI. ***IXwK,dwrE
Heu, facies terribilis! Videntes turbabuntur timo-
.
* 1. Cor. 2. ** Habac. 3. *XXPſal. 109. **XX Mal. 3.
err, Cl: 10 7. Pſal-77. EXXXXX ſal. 2.
Pſal. 36. X⅜§vr Pfal. 67.

△

nil,

eleul
leheue i
0 Mn ien
linz niti
htun. 0
in ahief
Fenarole
aptien. d
s dinin
Ninini,
Mulin⸗
Cnm onung
unCnnpve
IinOMer
lin Mm
un ttone
Mbarien
ii

i auram,
rſeinilesi
lnitn
Rknitmein
lufi n
le, ejat
E n

1
. j. 8

1

dor!

nnmns ſun
l enent.
Alennnnn.
auurten
hi Hyienin
imn Nlen
Mem urr.
un C
in prene
eeaeſr
Ntht!hin
Montinetti
ſahr gtuin
glun km!
itüctrte
II Dentus i
mni in
Platis!
Honenn
tit On
eDrl teAN
mum

6. ſds
eſii

Examen II. 409

re horribili. O aſpectus omni ſupplicio durior!
Accipiet armaturam zelus illius. ** O arma nimis
metuenda! Et quaſi Omnipotentia non ſuſſice-
ret, armabit creaturam ad ultionem inimicorum. X
O bellum internecinum! Ut cor ejus nulla
deinceps miſericordiaâ flectatur, induet pro thora-
ce juſtitiam. Ut quaſi ferream fulminet ſenten-
tiam, accipiet pro galea judicium certum. Ut nihil
efficiant ullæ preces, ſumet ſcutum inexpugnabile
quitatem. Non ampliuùs percutiet in ore gla-
dii; nimiùm levis hæc percuſſio; acuet autem
diram iram in lanceam, ut & medullas rimetur.
Et pugnabit cum illo orbis terrarum contra inſenſatos.
Gontra unum Sacerdotem infidelem pugnabit
cum Omnipotentia zerum creatarum univer-
ſitas: O pugnam formidandam! Ibunt directe
emiſſiones tulgurum, & tanquain à bene curvato arcu
nubium ad certum locum inſilient. Quale pectus
tantum telum excipiet, quod curvatæ in ar-
cum nubes ejiciunt? A petroſa ira mittenturgran-
dines: ab ira implacabili tanquam petra, quæ
ignem potiùs dabit, quàm ut flectatur. Ex-
candeſcet in illos aqua maris. En ipſa aqua
ſupra naturam, veluti ferrum candens præ
furore ſcintillas in eos evomet. Er flumina con-
current duriter: Quid aquãâ mollius? Sed natu-
ram ferri tunc induet contra DEl hoſtes. Con-
tra illos ſtabit Spiritus virtutis: Tota DEl Omni-
Potentia, velut rupes immobilis, ſeſe ipſis op-
ponet. Et tanquam turbo venti dividet illos:
Cc F Heu
. * Sap. 7. ** ibid. **XX ihid. cætera usque ad
nem.

41 Noviſſima Sacerdotis.

Heu dividet ab omni ſolatio, ab omni ſpe,
ab omni auxilio, ab omni beatitudine, ab om-
ni amico; & in æternum dividet! Videntes tur-

babuntur timore horribili .. præ anguſtia ſpiritus
gementes. . . & malignitas evertet ſedes potentium.

X

Confringetur, & corruet Sacerdotalis poten-
tiæ celſitudo: Quis non timebit Te, Rex Gen-
tium! Quis Te non metuat, juſte Judex ultio-
nis! Quid ſum miſer tunc dicturus? Quem
Patronum rogaturus? Cum vix Juſtus ſit ſe-
curus. Tam rigidus tunc erit Jjudex formida-
bilis, quàm nunc benignus & amabilis. Im-
lacabilis, inexorabilis, inflexibilis confringet
in die iræ ſuæ Reges, & Regni ſui Miniſtros
infideles, Sacerdotes: confringet, ſicut malleò
teſta frangitur, & cominuitur. Si unus homo
tam eſſet ſeverus, ac omnes ſimul, quotquot
à mundi exordio fueére ſeveri, auſteri ac rigi-
di, quàm eſſet metuendus! En, Judex tuus in-
finite eſt ſeverior. Quid ſi Judicem nanciſ-
caris, quem graviter læſiſti; in quem ho-

ſtes concitäâſti; cui rebellis fuiſti?

En, talis

eſt judex venturus. Eſt merus oculus, me-

ra perſpicacia, merum robur, mera ſeveri-
tas: Conquaſſabit capita in terra multorum.

XX

Si ſapio, nunc judicem meum placabo; nunc
deprecabor. Væ! ſi expecto tempus illud

ferreum.

* Sap. . ** Pſal. 109.

II. De

Pniuirun.
Md nden
ſhehu⸗
W einm i
Eebulles l
Iiliones ſe
u nmis;
mekiur er
nur ionie
mnon ebrn
Woerkl
mneleſgle
Dl
Aſelſ⸗
finfel
mIn cum
umähinr r
lte
u cnnit
ihnnn,
E terom
Eſehorum
iAelemin
6. r mo
A Ilim

4 un. 1.

4

45 Or 8
t! Marr.
anluf
ſurſgenn
Utonis⸗
Rr le ere
lelueadi
Uüm,e
i Autt.
1eerbnt.
Entii b
ißornig
ii liins
Plunle)
Vumstorn
lnarrne
9Merris
ammt
oen un⸗

gben ⸗

lit E

1 Cllls, 1

Nert
41 minim.
Muchoii

4
tenho

Ne

Examen II. 411

II.
De quibus judicabor?
Serutabor, inquit Judex tremendus, ſcrutabor
Jeruſalem in lucernis. * Scrutabitur integrum
vitæ curſum à primo rationis uſu ad extre-
mum halitum. Scrutabitur cogitationes, non
modòô in DEIM impias, blaſphemas, avaras,
ſuperbas, invidas, iracundas, guloſas, impuras;
ſed etiam terrenas, inutiles, vanas, otioſas,
ſenſuales. Et quis erit harum numerus? Quot
milliones vel uno die mentem pervolant!
Quid menſis; quid annus, & anni dabunt?
Scrutabitur cogitationes, quæ mihi nunc vi-
dentur innoxiæ: Etiam bonas examinabit, u-
trùm non debuerint, aut potuerint eſſe melio-
res. Non erit hoc Examen ita perfunctorium,
ùt mea eſſe ſolent Examina: erit accuratum, rigi-
dum, ad minutiſſima delcendens, ſingula excu-
tiens. Si vel ſolæ cogitationes adducantur in
judicium, heu! quàm enormis prodibit rationum
peſſimarum cumulus; quæ imanis farrago!
Scrutabitur verba etiam otioſa: hæc nume-
ra, ſi potes! Quomodo latere poterunt men-
dacia, convitia, imprecationes, turpiloquia,
conſilia prava, jurgia, ſermones ſcandaloſi?
Quot iterum milliones, bimilliones, trimillio-
nes verborum inanium, fallacium, à regula re-
cti abſcedentium? Quid ſum miſer tune dictu-

rus? Quæ modèò non curo, & inter (crupulos

numero, quàâm aliter tunc parebunt!
Scru-
E Sophon. 1e

412 Noviſſima Sacerdotis

Scrutabitur juſtus Judex mala opera, quæ vi-
ſu, auditu, attactu, gulâ, ebrietate, fraudibus,
injuriis, ſcandalis, turpi libidine, inobedientia,
corporis curâ nimia unquam admiſi. Sed &
opera bona examinabit; ipſas operum inten-
tiones rimabitur: tepores & negligentias in-
numerabiles diſeutiet in tot mille Sacrificiis, in
ſexcentis Confeſſionibus lurideè peractis, in pre-
cibus miſerè perſolutis, in Sacramentis malè
adminiſtratis &c.— Ipſam operum bonitatem
appendet in ſtatera, & ad pondus Sanctuarii
ſevero examine diſcernet. Quàâm multa reji-
cientur ût manca, quæ nunc videntur integra!
Quot opera putrida, quæ nunc apparent ſana!
Reſpondebo de millenis & millenis omiſſioni-
bus in DEl obſequio, in charitatis exercitio, in
cura animarum, in Sacerdotali munere; in vir-
tutum ſiudio. Quis hæc omnia dinumerabit?
Non propria ſolùm peccata, verùm & aliena
in medium adducet: Eheu! aliena peccata, quæ
ſua multitudine fortè perſonalia plurimùm ſu-
perabunt. Peccata populi, quæ non impedivi,
quæ diſſimulavi, ad quæ ſcandalis, otio, tepo-
re, negligentiâ anſam dedi, mihi imputabun-
tur: damna inde ſecuta, animarum ruinam,
flagella, pœnas temporales, ſacens DEl obſe-
quium, totius Eccleſiæ afflictifſimum ſtatum,
Reipublicæ Chriſtianæ miſerrimam delolatio-
nem ego luam, ego portabo.
Examinabor, quomodo præcelſæ vocationi
reſpondetim; quomodo Mediatorem, Paſto-
rem, Doctorem, Medicum, Ducem in via
ſalutis

gügei
unein
Ni
uriunmn
(irrie ui
Se. 0
6ounreim
föimein
mnenin,
rtnendet
orey on
Ale ſeital
lehonte
Eelegecin
otlogeon
nch teſte
üümarmd 6
i,gunnn
olg, Kn
Nünnti w
Perni enn,
Gllnpemn.
elarizei
Pnctentoon
hln gren
Umohin
Emn neliz,
in inch
,luter, A
aoſtsa
Wlr hee
Rrikonin

1ohern
te fali
ivobett
nik. N
herun in
igentzd
nllenifii:
eersin
Anmenin
peumn buirn
nt in

Ninerel
Aenienbn.

nencidn

mmn nnk
hmetki
ſerun Elin
nenufe
PUnſonoht
e oinpetin
iotte
u ſrpnie⸗
urun tunn⸗
Cens DE
un ier

el m
ium ſin
an n
ud

Examen II. 413

ſalutis egerim? An vitam Sacerdote dignam ins

ſtituerim? An cogitàârim, ut Sacerdos; locu-
tus ſim, ùt Sacerdos; egerim, ùͤt Sacerdos ?

Examinabor, quo ſtudio ac fervore ſim con-
cionatus: qua ſedulitate habuerim Cateche-
ſes: quomodo morientibus adſtiterim: erran-
tes monuerim, diſſidentes compoſuerim, de-
vios reduxerim, innocentes muniêrim, Juſtos
firmaverim, & ad Chriſtianæ perfectionis ma-
turitatem perduxerim? Quid & quantum vanæ
gloriæ, comodi proprii, Iucri temporalis ubi-
que fuerit admixtum?

Reſpondebo de modico profectu in virtute,

de neglectis mille inſpirationibus, & boni præ-
ſtandi occaſionibus, de corporis & animæ ta-
lentis, de pecunia & fortunæ bonis, de gra-
tiis maximis & innumeris, de momentis ſin-

gulis, quorum denuo milliones & myriades

prodegi. Summa ingratitudo, ſomnolentia,
oſcitantia, malitia, temeritas, petulantia, ir-
reverentia exprobrabitur. Vita mea lurida
cum Evangelio, cum vita Chriſti & Sanctorum,
cum Stats mei obligationibus, cum propriis
etiam cognitionibus accuratè conferetur. Quo-
modo uſùs fuerim efficaciſſimis & ampliſſimis
ad ſalutem obtinendam, & ſanctitarem compa-
randam mediis, ſtricte indagabitur. Qualis
fuerim Eſu Chriſti ſervus, Miniſter, Diſcipu-
lus, Frater, Amicus, Sectator fidelis; an po-
tiùs hoſtis & adverſarius, diſquiretur.
Quid ad hæc omnia reſpondebo? Poteritne
me ſolari Pœnitentiæ Sacramentum inter mille
de-

4 44 Noviſima Sacerdotis
4

defectus luride ſuſlceptum? Examen ſuperſicia-

le, dolor ementitus, propoſitum debile, emen- Muti
datio nulla quid juvabunt? Quomodo rationes n 1
meas in immenſum non augebunt? Ex hoc la- uumt
byrintho millenis anfractibus intricato ultima iin ti
forſan Confeſſio me expediet? Iſtud ſi ſpera- la l
re tutò poteſt Sacerdos in omni vita luridus, Gr
cum DEO audacter jocabitur, ludet, nuga- nennng
bitur: ultima Confeſſio reparabit univerſa! n li
Quàm timendum potiùs, ne & ipſa ſit manca, kau
impleâtque reprobationis infauſtæ menſuram! nnm,
Solus Judex erigere me poſſet. Verùm quid ihiinen
ab illo ſperandum, quem deſpexi, offendi, nelnig
perpetuò neglexi? Poſt elapſum, miſeréque al het
deperditum gratiæ tempus quid expectem? Is uncamia
ipie Redempror piiſſimus, é Salvatore graviſ- imn Puien
ſimus & juſtiſſimus perſecutor; jam non Fra- öhfu⸗
ter, non jam Medicus, ſed hoſtis omnipotens, Thmiten
