Et Pontifex verſus ad eos dicit intelligibili voce
Milſereatur &c. Indulgentiam &c. quæ omnia
omittuntur, ſi ſoli ordinati fuerint Sacerdotes, quia
concelebrant Pontifici. Singulos dein communicat,
dicens:
„ Corpus Domini noſtri Eſu Chriſti cuſto=
„ diat te in vitam æternam.
Quilibet reſpondet: Amen.
Et

ljunn
,Reſcue
o nn
Uin, A
Mrſni
AUrn n
mm
ehzglu
WImi
1 kaie
Iuliwv,

ae
len
ouhr
1
lech le
4
hm
enne
Au
liinen
unn litle
iſcn in
n lun

ner le

viris In
. nn
l

Unr ner ,
Aunimn )
Nkren honort
m Hrim
1 Werlin
ercdanoneiz
dun befil
Omidi,
nt, ſuſe

mmn ſ
ginn nan
NNuntg Mn
n ANſis
1. Muntd
lſcnn emn
Cimnmninen
n niſtane

or nelpein
n E aues
i Aelith
e Uin nnn

nüs
n.

lmn. Lifn.

Tridus expenſa. 129

Et priusquam Communionem ſumat, oſculatur ma-
num Pontificis &c.

Omnibus communitatis Pontifex patenam extergit
ſuper calitem, abluit ſuper eum digitos; ſumptaque
ablutione & lotis manibus in Cornu Epiſtolæ incipit
ſequens Reſponſorium, quod à ſeptuageſima uſque ad
Paſcha dicitur, ſine Alleluja.
„ Jam non dicam vos ſervos, ſed amicos
„ meos, quia omnia cognoviſtis, quæ opera-
„ tus ſum in medio veſtri, Alleluja.
„ * Accipite Spiritum Sanctum in vobis Pa-
„ raclitum;
» * IIle eſt, quem Pater mittet vobis, Alle-
luja. .
„ V. Vos amici mei eſtis, ſi feceritis, quæ
„ ego præcipio vobis.
„ * Accipite Spiritum Sanctum in vobis Pas
„ raclitum.
„ V. Gloria Patri, & Filio, & Spiritui San-
„ * IIIe eſt, quem Pater mittet vobis, Al-
„„ leluja.
Reflexio. In amicorum numerum Sacerdos
hic adlegitur, quæ gratia inſignis & ſolatium
præbeat, & ad ſanctè vivendum efficaciter
ſtimulet, ſumamque gratitudinem ingeneret.
Proſfitentur deinde Ordinati Presbyteri filem; quam
prædicaturi ſunt, dicendo Symbolum Apoſtolorum, Cre-
do in DEum, Patrem Omnipotentem &c.

R. P. Dufrene Exercitia. I Sedei

130⁰ Ordinatio Sacerdotis

Sedet Pontifex cum mitra ante medium Altaris, &
unponens ambas manus ſuper capita ſingulorum coram
ſe flectentium, dicit cuilibet:“
„ Accipe Spiritum Sanctum, quorum remi-
„ ſeris peccata, remittuntur eis, & quorumre-
„ tinueris retenta ſunt.
Reflexiv. Nimis honorati ſunt, ampliſſima
hac poteſtate, Sacerdotes Amici tui, DEus! ni-
mis confortatus eſt Principatus corum.
Deinde explicans Caſulam ſuper humeros complica-
tam, dicit:
„ Stolâ innocentiæ induat te Dominus.
Reflexio. Innocentiam induat, oportet, qui
cum innocentiſſimo Agno quotidie eſt verſa-
turus, Eumꝗque immolaturus, & pro peccatis
populi deprecaturus.
Promittitur ſubin reverentia, & obedientia Pontiſi-
ci Ordinario, aut Prælato; quo facto Pontifex tenens
manus cujuslibet Ordinati inter ſuas, oſculatur unum-
quemque, dicens:
„ Pax Domini ſit ſemper tecum.
Et ille veſpondet: Amen.
Pontifex ſedens cum mitra, & baculo admonet eos,
dicens:
„ Quia res, quam tractaturi eſtis, ſatis pe-
„ riculoſa eſt, Filii dilectiſſimi, moneo vos, ut
„ diligenter totius Miſſæ Ordinem, atque Ho-
„ ſtiæ conſecrationem, ac fractionem, & Com-
„ munionem ab aliis jam doctis Sacerdotibus
, diſcatis, priusquam ad celebrandum acce-

Surgens

Kolern
gle
RO
helhee
Mre⸗
Mentn

Pinis
J (
Aink
ucr
nots
5 elc,
uentiz
Nnr, n
faüch, Uun

ie

Nulimn Ann
1,ſllelnmn

lonm n
bKgnoren

ſrt, melt
nim Mew!
umeuun.
y huenn n⸗

teeDoming
nt chonen

locle tei⸗

Cnſeeen

Sleterue
ſchn Duntſern
ſu, iglumn

tecum.

lute AAnit

eni elln
ſoiswonente
OCgenune⸗
elionent
cochs Ktti
Ccelnmmn

Tridus expenſa. 131

Surgens benedicit genuflexis:

„ Benedictio DEI Omnipotentis Paptris,
3, & Fi-Plii, & Spirits 1 Fanct deſcendat ſuper
„ Vos, ut ſitis benedicti in Ordine Sacerdo-
»» tali, & offeratis placabiles Hoſtias pro pec
„„ catis atque offenſionibus populi Omnipo-
„ tenti DEO, Cui eſt honor, & gloria per om-
„ nia ſæcula ſæculorum.
„ NB. Amen.

Pergitur in Miſſa: dicitur Communio, & Poſtcom-
munio;: Benhedicamus; vel Ite Miſſa eſt; Sit No-
men Domini benedictum &c.

Tum ſedet & alloquitur Ordinatos ſub his verbis:

5, Filii dilectiſſimi, diligenter conſiderate Or-
„ dinem per Vos ſuſceptum, ac onus humeris
„ veſtris impoſitum; ſtudete ſancte & religio-
„ S vivere, atque Omnipotenti DEO place-
re, ut gratiam ſuam poſſitis acquirere, quam
„ ipſe vobis per ſuam Miſericordiam conce-
„ dere dignetur.

Injunguntur Ordinatis dicendæ tres Miſſe, & lecto
dein Sanäéti Joannis Evangelio, abſolvitur Sacrum.

Reflexio. En! quàâm operosèe, quot præmiſſis
precibus, jejuniis, cæremoniis ſacris & augu-
ſtis ad ſanctum Presbyteratůs Ordinem pro-
moveamur. Audivimus, quales deſideret ha-
bere Sacerdotes Sancta Eccleſia, innocentes;
devotos, zeloſos, induſtrios, omnium Virtu-⸗
tum ornamentis cricumdatos. Iſta verò ut
conſequamur, nunquam obliviſcamur admo-
I 2 nitionis

132 Orgdinatio Sacerdotis Tridubs expenſa.

nitionis ultimo loco, Eccleſiæ nomine, ab E-
piſcopo nobis datæ.

„Filii dilectiſſimi, diligenter conſide-
„ rate Ordinem per Vos ſuſceptum, ac
„ onus humeris veſtris impoſitum. ,„ Con-
ſiderate faſtigium: Conſiderate periculum:
Conſiderate obligationum pondus gravis-
ſimum. „ Studete ſanété & religiosé vi-
vere, atque Omnipotenti DEO placere & c.,„
Non ſufficit vobis in tam ſublimi gradu poſi-
tis mediocre virtutis ſtudium: ad ſanctam &
religioſam vitam contendite: immaculatos Vos
er omnia exhibete, ut ſecuri olim coram ven-
turo Judice, DEO ac Domino Veſtro, compa-

rere valeatis.

Reflexio. In pugnam contrahamus omnia,
& totam Ordinationem noſtram ad geminum
Caput juxta Epiſcopi monitum revocemus.
Primò, conſideremus frequenter, & diligenter
Ordinem ſuſceptum, & onus humeris noſtris
impoſitum. Secundò, ſtudeamus ſancte & reli-
iosè vivere; quæ duo capita ſedulò exequen-
tes, Sacerdotum Apoſtolicorum conſor-
tio merebimur olim aggre-
gari.

()

Index

Aim 5

inm en/
ſict mlen
1
Dlirinl

1

l
lnt
lu
Miar
A
llolt .
de
Id de
nd

Cl

e en

le.

2 onind

lener on
iemm
lm, (
en l
h n
En niga⸗
Nr
itin m
n: AN
zimmmenhtos
lolncvumre
DVehocnc

rdumms on
Krun En
nitun teron
en & El
s Humeran
Inns lnc
inletalderen
Cicorumn con
ln aggre⸗

.

Index Materiarum. 13

Index
Materiarum
Tridui primi.
Dies J.
Finis primus Sacerdotis, obſequium DEI

non vulgare.
Conſideratio I.

Sanctorum Pattum ſenſa de Status Sceeldge; ſubli-
mitate expenduntur. Pag. 3.
Meditatio I.
De Inſtitutione Sacerdotii. 15
Lectio I.
Actuum Apoſtolorum Caput primum. ℳ9
Examen I.
An DEO ſerviam ùt Sacerdos? 2²
Meditatio II.
De Status Sacerdotalis Eminentia ſingulari. 32

Dies II.

Finis ultimus Sacerdotis Major DEI Glo-
ria & ſalus æterna.

Conſideratio II.
De Vocatione ad Statum Sacerdotalem. 37

I 3 Medi-

134 Index Materiarum.

Meditatio III.
DEI & 7Eſu Chriſti Major Gloria, ſcopus Sacerdo-
tis prior. 4 5
Lectio II.
De Imitatione Chriſti libri quarti caput quintum. 50
Examen II.

u tendant meæ Sacerdotis cogitationes, verba &
opera. 52

Meditatio IV.

Salus eterna omni ſtudio procutanda, ſcopus Sacerdotis
6

poſterior. .
Dies I.

Media Sacerdoti ad finem nobiliſſimum

ſervientia.
Conſideratio III.
Felicitas Sacerdotis fini ſuo intenti. 67
Meditatio V.
Medium Mediorum 7Eſus Chriflus. 79
Lectio III.
S. Ignatius Martyr. 97
Examen III.
Quomodo atar mediüis? 100

Meditatio VI.
Quid exigat mediorum Sacerdotalium multitudo, &
præſtantia? 110
„QO. A. M. D. G.

TRI-

.

I
1 ſmne he

ht intn
.

N

PECCATUM
SACERDOTIS

8 0,1
— 4 ſt

„ Nanm 3
unn ün ele
1 nin
Am Nr
uinin 1
Uuni⸗
unnſer .
Mnihn
Mtuhen
eren
Ali nn

(0 * 137
Triduum II.

Peccatum Sacerdotale gran-
de nimis Triduô expenſum.

Dies I.

Peccatum grave Sacerdotis grande
nimis.

Conſideratio I.

Sanctorum Patrum ſenſa de gravitate pec-
cati Sacerdotalis expenduntur.

I.

Uomodocunque tandem, & quocunque
ſub aſpectu in mentis oculos incurrat

peccatum grave, ſemper monſtrum eſt
abominandum, execrabile, infinitis odiis è mun-
do, ex hominum cœtu, ex omnium animis e-
liminandum: Nunquam tamen & nullibi appa-
ret monſtroſius, aut horribilius, aut magis exe-
crandum, quàâm in perſona Sacerdotis, quem
Dominus noſter Eſus Chriſtus ſacroſanctis Al-
taribus Miniſtrum dedit. Quatuor præcipuè
ſunt gradus horroris, monſtroſitatis, & malitiæ,
in quibus peccatum grave Sacerdotis delictum
hominis laici, plus quàm dici poſſit, aut cogi-
tari;

„

138 Peccatum Sacerdotis

tari, quodammodo infinities ſupergreditur.
Primò, habet Sacerdos præ Laico regulariter
plus luminis; igitur & peccatum iplius plus
habet protervæ, ac petulantis malitiæ. Secun-
dèò, ſingularium gratiarum uberiore affluxu
gaudet Sacerdos, Major itaque, multéque tur-
pior illius ingratitudo. Tertiè, ſtat Sacerdos
in faſtigio Dignitatis ſupereminenti; ergo lapſu
ruit graviore, & ſupra candelabrum in Eccle-
ſia poſitus ſcandala præbet tantò majora, quò
ſublimiùs ſuper cæteros eſt evectus. uartò,
incumbunt Sacerdoti obligationes ponderofis-
ſimæ, ſumique momenti. Ipſius ergo peccata
ſunt eòô magis peſtifera & noxia, quô plus pro-
deſſe deberet, faciléque poſſet, ſi à malo rece-
dens munere ſuo fungeretur.

II.

JEſus Chriſtus Dominus noſter de Sacerdo-
tibus ita loquitur: Vos eſtis lux mundi; Vos eſis
ſal terræ. * At veròô ſi lumen iſtud converta-
tur in tenebras, quo medio jactura hæc com-
penſabitur? Quis mundum illuminabit, ubi lux
illa defecerit, quam Sacerdos inſtar ſideris ſpar-
ere deberet? Si porrô infatuatum fuerit il-
Ed ſal, quod condiendis, & in plena ſanitate
conſervandis animabus deſtinatum erat, num-
quid non mittetur foras, & conculcabitur ab
hominibus, cûm ad nihilum ultrà valeat? Igno-
rantia, quæ aliàs minuit quandoque peccatum,
in Sacerdote locum vix habet. Oportet il-
lum
* Matth. y.

zlielee
Wr 1
Teet,
a mmiiB
hlrd
en tin
fnni
Wumi
gniein
Nne E
n i tl
Nien h?
mernn
„ N

unnare
Ae e,
14 ſ Ae

1 1rl,

Ppergelin
o teglrte
m ihls N
nlſie las
icte W
enltogwen

In Nrel

eni arolgt
nmin bor
nd nurr
ſells
E oerol⸗
1cgo eae
öNfe.
limdon.

ke de end
Gurii Vul
boc eonren
orn hec
mminril
Kurſceroßt
punun fhen⸗
ſen hun
nrom ettt N
Coneleniu
Umiwdeal;
Ntocleſtiin
ler imm

Conſideratio I. 139

lum ſcire legem DEl, quam & intelligit; quam
declarare aliis & poteſt, & debet; Quando i-
itur peccat, rebellis eſt lumini, caditque in
ipſum graviſſima objurgatio Divi Pauli, qua
in populares ſuos acriter invehitur: Qui ergo a-
lium docec, teipſum non doces: Qui prædicas non fu-
randum, ſuraris: Qui dicis non mœchandum, mæœcha-
ris: Qui abominaris idola, Sacrilegium facis: Qui in
lege gloriaris, per prævaricationem legis DElM.' in-
honoras. Exiſtimas autem hoc, ⁶homo, qui judicas
eos, qui talia agunt, & facis ea, quia tu eſfugies ju-
dicium DEI? * Sanè ex ore tuo judicaberis,
ſerve nequam! juxta Verbum tuum condem-
naberis. Non defuit tibi ſcientia, qua es abu-
ſus: Veritatem agnoviſti, à qua nihilominus
receſſiſti: Sciebas, quid eſſet bonum, & feciſti
malum. Cogitare ſeriò debebas, à peccati
ſordibus abſtinendum illi eſſe, cui ex officio
incumbat ſordes aliorum abſtergere, uti ait
Magnus Gregorius: * Mundus ipſe eſſe à vitüs
debet, qui curat aliena corrigere. Intelligere te
oportuit, quòôd, cùm in Eccleſiæ Corpore My-
ſtico tu ſis oculus, minimam ejus lælionem &

maculam in te multè plus illi afferre doloris

ac detrimenti, quàm vulnus quodcunque in
parte minùs nobili, ac minùs tenera inflictum.
„„ Ipſi (Sacerdotes) ſunt oculi in Corpore My-
55 ſlico totius Eccleſiæ: „ modica macula &
læſio valde nociva eſt in oculo. Lion. Carth.
opuſc. de vita Sacerdot. art. 13. n. 7.

III.
* Rom. 2. 21 ** L. 7. Moral. c. 16. .

140 Peccatum Sacerdotis

III.

Amorem donis metimur: tantum amaris,
quantum beneficiis & multis, & magnis à DEO
cumularis. Eadem gratiarum multitudo &
magnitudo tui quôque in DEUIM amoris men-
ſura eſt, teſte Domino Salvatore noſtro: Quis
ergo eum plus diligit? AKſtimo quia is, cui plus dona-
vit. * Eâdem prorſus decempedâ ingratitu-
dinem metire: tanta hæc eſt, quantus benefa-
ctorum, quæ quis liberali manu accepit, valor
& numerus. Quare nigerrima Sacerdotis gra-
Viter peccantis ingratitudo eſt, quia beneficiis
illum DEus & plurimis & maximis ornavit,
quæ hominum vulgo minimè conceſſit. Te,
Sacerdos, præ mille aliis, gratuitò & imen-
ſa bonitate motus elegit, ut eſſes in Regno
Ipfſius, quod eſt Eceleſia, omnium arcanorum

Arbiter, Miniſter intimus, Amicus, Theſaura-

rius & bonorum ſuorum Diſpenſator, conſti-
tutus ſuper familiam Ejus cum poteſtate am-
pliſſima & perquam honorifica. Sed numquid
non feriunt Sacerdotem ingratum eadem DElI
exprobrantis fulmina, quæ olim in Davidem
à ſua lege diſcedentem contorſit? Tu es ille wir.
Haæc dicit Dominus Pbus Iſrazl: Ego unxi te in Re-
gem ſuper Iſraël, & ego erui te de manu hoſtium:
Bona maxima dedi tibi: Ducem ſuper populum mul-
tum te conſtitui: Et ſi parva ſunt iſta, adjiciam tibi
multò majora. Quare ergo contempſiſti Verbum Do-
mini, ut faceres malum in conſpecltu mes? * An-
tequam

* Luc. qg. * 2. Reg. 12.

4

unrnin
etis:
nende
Womne
ungu
Holen
npmeng
cenel
ſic ie
ls mrn
nontn
(er
Gir n
tenhein
yri
Mang
mtuet
nls
leikonn
Wny in
hſi lnn

lſen ne

igſic
el N
Anmnmenn

,

tun mnn
W
hnhllienco
h mors wer
Ne Uro
gu t
Ppedi unn
Oumduberte
iuehnn
Klentlsgn⸗
gln beretei
ünsonni-
Cllellr de,
tuiind Kier.
eles n eyn
jiumwenonm
icns Ihrlan
enlatct co
n oteſtnn
Ve ongt
um alenbl
Olmin Dimce
t Nalkn
y Mnitt ul
l non n
ſe mln⸗

n o Hiun

enc s 3
ei .

7

Conſideratio I. 141

tequam DEus peccatum Sacerdoti exprobret,
gratias eidem collatas enumerat, ipſamque plu-
res adhuc & majores conferendi promptitu-
dinem declarat, ut tantæ bonitatis, turpiſſimæ-
que ingratitudinis ad invicem facta collatione,
manifeſtiùs appareat ingens peccantis reatus;
& portentola ingratiſſimi Sacerdotis malitia.
Nos omnes hæc tangunt, cùm nemo ſit no-
ſtrům, qui paternæ DEl Bonitatis peculiaria &
luculenta teſtimonia hucusque non ſenſerit.
In partem Regni ſpiritualis Unigeniti Filii ſui
nos vocare dignatus eſt, quod quidem Regnum
lucaico illo & amplius eſt, & nobilius: Ab
oſtis multò magis timendi furore nos libe-
ravit, cùm ſeparare nos à mundo placuit, quàm

cum Davidem è manibus Sauli perſequentis

eripuit. Igitur ad nos non minùs quàâm ad Da-
videm ſpectant verba illa: Quare ergo contempfi-
NRi Verbum Domini, ut faceres malum in conſpectu
meo? „Retribuiſti tu mala pro bonis, ar-
„ guit contra Sacerdotem ingratum Eccleſiæ
„ Jumen Auguſtinus; *„Et retribuit ipſe bo-
na pro malis. Quare non immeritò adversûm
nos ulteriùs conqueritur Divina pietas: Si i-
nimicus meus maledixiſſet mihi, ſuſtinuiſſem utique.
Et ſi is, qui oderat me, ſuper me magna locutus fuiſ-
ſet, abſcondiſſem me forſitan ab eo⸗ Tu verò homo
unanimis, Dux meus & Notus meus, qui ſimul dulces
mecum capiebas cibos; in Domo DEl ambulavimus
cum conſenſu. * Me tibi credideram, in fami-
liarium numero habebam: in Benedictionibus
dulce-
* In Pſal. 102. Pſal. 74., V. 132

„

142 Peccatum Sacerdotis

dulcedinis te præveni, exquiſtè ornavi ac di-
lexi: Tu verò ut hoſtis & proditor contra me
inſurrexiſti! Reus es mortis, & vivus detrudi
mereris ad inferni flammas ob monſtroſiæ in-
gratitudinis peccatum grande nimis. Veniat
mors ſuper illos, & deſcendant in infernum viventes! †
Concluſio metuenda nimis! ſed quæ ex præ-
miſſis ingratitudinis nimiüùm, & ultrà modum
ſceleratæ, cujus turpem & execrandam macu-
lam degener Sacerdos incurrit, ſponte ſequi-
tur, dum beneficia divina oblivioni tradit, &
jisdem adversus Benefactorem etiam ſacrilege

abutitur. Quodnam ergo licèt graviſſimum

ſupplicium expiandæ iniquitati diabolicæ par
eſſe poſſit?
Verùm non intra ſolius ingratitudinis metas
ſe continet enorme malum peccati Sacerdota-
lis nimium deteſtandi: Scandalum eidem ple-
rumque it comes, quod multò gravius eſt in
Sacerdote, quâm alibi uspiam eſſe poſſit. Me-
retur homo laicus ſcandalum præbens, ut ap-
pendatur mola aſinaria in collo ejus, & demergatur
in profundum maris. *V Quid merebitur Sacer-
dos ſeandaloſus? Væ mundo à ſcandalis: Væ, &
iterum væ Sacerdoti ſcandala ſuſecitanti! Non
poteſt abſcondi civitas ſupra montem poſita: X Ne-

que Sacerdotum in ſublimi ſtantium vita la-

tere poteſt ſub modio; Omnium oculos in ſe
habent intentos Altarium Miniſtri ſuper cæ;=-
teros

* Ihid. v. 16. ** Matth. 19. *** AWMatth. j.

hacd

rhifnson
icklor,
oletene
Eegutenl
Mronn de⸗
imnſegenn
1 Gersren
Uee Aene

.

Kionhun

boe cich
Ehrteremt
Cnn nels
MArontn
Mim e
Wnd i
ai
„Enllen
Gemine
EnmC
Mnhen
nant

Aptan

lla D
niſhent
Aniegiiten
Aoblen
Nac ſn

ulinte

Ckuriee
ltor Cobtri
nirsern
dMonlrole⸗
UN, Fedr
nm zſtert

1 Sd ex 2.

Kurimotr
ecnncumtne
in honeſt
froni tnch
etum aie
gurlünun
ichirlea r

tittucſnser
catiSaoetdhn
Aun eicen 1

geſizel

ele oln b
prebensr
1, lennlt

etenitur M⸗

calit:
hfſeumi
n ftt
ſandun ſiü
piun eMn

Maltlnet

Conſideratio I. 143

teros hominum eveéti: Nolint igitur credere,
fieri poſſe, ut ipſorum facta deliteſcant. Blan-
ditur ſibi fors nonnemo criminis in angulo per-
petrati obſcuritate; ſed turpiter fallit ſeiplum:
à fumo fœtente, qui erumpit, proditur: Ocu-
los ille quidem proprios claudit, ſed aperti ſunt
adſtantium oculi, & non rarò ad omnium no-
titiam pervénit jam ſcelus, quod occultum pu-
tat ſceleris reus. .
Hæc Sacerdotum ſcandala ſunt, quibus San-
cti omnium temporum acerbè ingemuerunt:
in hoc delicti genere quandam enormitatem
deprehenderunt, quæ in graviſſimis etiam Lai-
corum ſcandalis nuspiam videtur. „IIIorum
„ ſæcularium exceſſus, inquit Os aureum, qui
„ non ſtant in gradu quodam ſublimiore,
„ quamvis publice innoteſcant, rarò ad ſimilis
„ peccati ſordes alios pertrahunt: Quos au-
„ tem Dominus in Sacerdotii ſublimitate con-
„ ſtituit, hi primò quidem noti ſunt apud om-
„ nes, & omnium oculi perpetuèò in illos con-
„ vertuntur: Cùm ergo in re tùt minima
˖ delinquunt, eorum lapſus multùm exagge-
„ rantur, quòôd plerumque homines Sacerdo-
„ tum peccata non ex gravitate illis intrin-
„ ſeca, ſed ex Dignitate Perſonæ delinquentis
„ mMetiri ſoleant.
Diffiteri equidem non auſim, Sacerdotibus
à fama publica perfrequenter injuriam fieri;,
quamvis hæc diſſimulari denique poſſit, quòd
opinionem ſublimem de Statůús Eorum præ-
cellen-

* L. 3. de Sacerd. c. 14.

144 Peccatum Sacerdotis

cellentia & ſanctitate pro fundamento habeat.
Sacerdotis vita, pergit S. Chryſoſtomus, *
cùm ad amuſſim perfecta eſt, & numeris om-
nibus abſoluta, contra obloquentium detra-
ctiones facilè ſe tuetur: ubi autem muneri
ſuo vel parum defuerit ſacer Myſta, nota-
tur ab omnibus, nec proderit IIli ampliùs
ſua integritas præterita, quæ non obſtruet
os loquentium iniqua. Levis hæc macula to-
tum prioris vitæ ſplendorem obfuſcabit,
cùm Sacerdotem ſeverè adeò unusquisque
dijudicet, ac ſi Angelorum æmulus ad ho-
minum cœtum minimeè pertineret, huma-
nasꝗue infirmitates penitus ignoraret:
„Quò pretiofius eſt, ac ſplendidius veſti-
mentum, ait S. Bernardus, tantò magis vel
minimæ in eo ſordes notantur. Ità quoque
levioris peccati macula Sacerdotem coram
„ oculis hominum turpiter inficit: Crimen
„ hic eſt, quod alibi excuſabile foret. Serm. de
tripl. Cuſtod. „ Nugæ in ore ſæcularium ſunt
„ nugæ, celebris eſt ejusdem ſancti Doctoris
„ ſententia, in ore Sacerdotis blaſphemiæ. l. 2.
de Conſid. c. 13. Ita connexum eſt quodvis pec-
catum Sacerdotis cum ſcandalo, ut unum ſine
altero eſſe vix poſſit.
3, Qnd ſublimior eſt gradus Sacerdotis, tan-
„ tò culpa illius gravior: Auget peccatum ipſa
„ peccantis dignitas; quodꝗque in plebe re-
„ prehendi vix meretur, in Rectore plebis pia-
„ culum eſt. Mid. Hiſpal. ſentent. I. z2. c. 15. In
eandem
* Lid.

95
93
25
„
595
9²
95
53
55
95
95
9
95

9²
93
99

nueni
, 1
thuu
wor Men
rlcia
Aalii
AAc
fummnn
K gabel
Smlenck.
iunis ur
len u
Un cun
nenetenin
NuCaid

ln gos
dlannn
r ntenci
umlantien
uir
Agikn
Almpne
ecemnngt
mentn

Wmento hie
okenn
Cumeizn
Pentumdenn
len munr
r Ml, e
eitlimgl
12 M Oblr.
sheemeclkn
Oren Ohlcnr
1eb umngig
al ,0
Ntnereh hum
igrornet:
Nendünz i
uund ds N
u, lücto
erCotenn ton
iobeit: Cin.
le boret. n
ſeellinmt
n ucti Doer
pliphene
nek grochi
lo,urumm

Cretccih
S
l n
Nboreſenn

. 41
ſ

Conſideratio I. 14 5

eandem ſententiam abit S. Leo Papa, Epiſt. 54.
ad Anaſtaſ. „ Sacerdotum tam excellens eſt
„ electio, ut quæ in aliis Eceleſiæ membris non
„ vocantur ad culpam, in illis tamen habean-
„ tur illicita. Er Ep. j. lI. 15. »„ Plerumque
„ quod in Laicis culpa non eſt, hoc crimen
„ eéſt in ſacro Ordine conſtitutis.
Verùm non modè Sancti Eccleſiæ Doctores,
ſed & ipſa Eccleſia in Conciliis congregata ſic
paſſim ſentit. „ Fugiant Clerici culpas etiam
„ minimas, quæ in ipſis graves admodum fo-
„ rent. Trid. Seſſ. 22. cCap. z. de Reform. Et Con-
cilium Aquisgranenſe: „Quod in homine lai-
„ Co reprehenſione dignum eſt, multò magis
„ in Clerico damnari meretur. c. p. 61.
Nolimus hic nimiúm eſſe juſti, neque in a-
lios culpam conjiciamus, dicentes, hunc ſæcu-
larium potiùs errorem eſſe, quòd ſcandalum
tam facilè ſumant. Eſto enim, quandoque Lai-
cos nimio rigore de Clericorum vita cenſuram
ferre, nihil tamen nobis omittendum propte-
rea eſt, ut quodvis ſcandali etiam inculpati
genus ſolicitè fugiamus. Sic Magnus Gentium
Doctor eſu carnium libenter ſibimet ipſi per-
petuò erat interdiécturus, ſi actio de ſe licita
puſillorum ſcandalum generaſſet, quos ille tune
non ampliùs ùt puſillos ſed ùt animas pretio-
ſo Chriſti ſanguine redemptas conſiderabat.
Scandalum profectò nimis gramde malum eſt,
unde unde demum proficiſcatur: inter mala verò
ſummè horrendum eſt, cùm à Sacerdote pro-
ficiſcitur; & quamvis pulſillo cantum ac infir-
R. P. Dufrene Exercitia. K mo

146 Peccatum Sacerdotis
mo noceret, toto virium conatu allaboran-
dum nobis eſt, ne cui vel minimo ſcandalum
præbeamus. .
Væ bomini illi, per quem ſcandalum venit,; * E-
vangelicum Servatoris oraculum eſt. Quotu-
plex & quantum væ ſcandalum ſacerdotale fe-
riet, quod gravitate ſua quævis Laicorum ſcan-
dala plurimuùm excedit? Deinde ſi verum eſt,
uti communiter ſentiunt Doctores, quod ſcan-
dalum errata Clericorum individuè ſemper co-
mitetur, quanté ſtudiò invigilare debebunt, ut
irreprehenſibiles ſint, quod ab Eorum unoquo-
que Paulus exigit, & non internam ſolùm, ve-
ruùm etiam externam vitæ innocentiam ſedulò
cuſtodiant.
Internam & externam vitæ innocentiam di-
co; Quid enim proderit Virtutem profiteri
exterius, ſi deſit interna? Quid ſepuichro de-
albato tetrius eſſe poſſit, & magis abominan-
dum, quando ſub externa quadam ſpecie non-
niſi putredo & infanda corruptio abſconditur?
Et quid demum æternus DEl Filius magis un-
quam deteſtatus eſt, quàm hypocritas, quibus
acerbum væ tam ſæpè intentavit? Sed mitta-
mus iſta, quamvis graviſſima, & veræ inter-
næque Virtutis neceſſitatem ex alio etiam fon-
te deducamus. Certum igitur eſt, ſolam ve-
ritatem ſoliditate ſua immotam ſemper conſi-
ſtere: Certum eſt, fieri non poſſe, ut lingua
nunquam prodat, quod in corde latet: fieri
non poteſt, ut mors interiora corporis diu oc-
cupet,
*IMatth. 16.

mniogu
zung lul
rhmante
Hünen hu
mmaos⸗
slulaunce
(anebe
n mn ei
Urlnend
As: 4
ANitennek
A N
Gecurmne
Tanotrhn
Gronmin
iup

ufingei
Winr ſtio
annsiſt
einheni

er cn
nmnne
lanine
Ehnmn
lenſdn
Anennmn
imaben
unduni

Conſideratio I. 147
e cupet, quin fœtore ſuo foras erumpat: ſic ne-
ceſſe eſt, ſive juſté DEl judiciô, ſive hominis
n terr 1 peccatoris iniqua conditione id fiat, ut perver-
d ſus animus diu ſeipſum diſſimulare non poſſit,
n le; ſeque ipſum ante univerſalem illam magnæ diei
e revelationem plerumque oſtendat. Sed quid

in horridum magis, quâàm Sacerdotem ad ſancti-
” ſtudia undequaque deſtinatum ſcatere vi-
en tiis, & hanc fœdiſſimam ſpeciem oculis homi-
eee num palam exhibere?
elen ſapiens & bonus foris appareas, eſto re-
nmni vera talis: Ars magna & unica æſtimationis
unhlin genuinæ apud homines comparandæ (qua qui-
Mninki dem Sacerdos, ut fructum ferat, maxime in-
Unmiad diget) alia non eſt, quàm Virtutis ſolidæ latens
Wdͥ᷑3

enent in animo theſaurus, cujus certa indicia latere
guen ie diu non poſſunt.
snamt Pari paſſu procedunt, ſeque mutuò comitan-
Bsis tur recta conſcientia, & meritô ſué juſte com-
nten parata Virtutis opinio. Oleum lampadis eſt
nMnd animus bene ſibi conſcius; æſtimatio autem
HHmeRE publica luminis inſtar, ac flamulæ eſt, ex oleo
s in vaſe ſuo latenti emicans. Ingredimur ad
Nlm nosmetipſos per conſcientiam bonam: egredi-
Aerk mur ad proximum per bonam famam. Alimur
Aüene interius illa cogitando, quæ ſunt ſalutis pro-
r de priæ: roboramur exterius, cum rectis vitæ
unEEH exemplis alienæ ſaluti conſulimus. Conſcien-
tia bona irriguum ſuperius eſt, cujus ſcriptura
meminit: fama bona irriguum inferius, quod
Gii priori conjunctum fructs uberrimi copiam Iæ-
tis proventibus germinabit. Conſcientiam bo-
K 2 nam

148 Peccatum Sacerdotis

nam formabit in me ſacra Meditatio: famam
bonam gignet ſacra prædicatio. Conſcientiæ
meæ ſacrum ſilentium; famæ meæ Verbum
bonum deputo. Silens agrum proprium; lo-
quens agrum alienum colo.
Neque dicas, monet S. Hieronymus, ſufficit
mihi teſtimonium conſcientiæ meæx; DEIIS
judex eſt: non curo, quid loquantur de me ho-
mines. Audi, quid reſpondeat Apoſtolus: Pro-
videmus, inquit, bona non ſolum coram DEO, ſed e-
tiam coram hominibus. 2. Cor. 8.

V.

Aliud eſt, quod peccata Sacerdotum præ
Laicorum erratis nimiüm quantùm aggravat,
videlicet officiorum & obligationum gravilſſi-
marum ipfs incumbentium multitudo, quibus
tunc non ampliùs ſatisfaciunt, cùm vitam pec-
cando maculant. Hæc inter officia primum
facile eſt, ut apud DEum pro populo ſanctis
orationibus intercedant. Sed audiamus, quid
de hoc negotio S. Gregorius X*: „Certô, in-
„ quit, compertum habemus, nullatenus flecti
„Principem, ſed ad majorem iracundiam pro-
„ vocari, cùm Legatus ad ipſum mittitur, quem
„ velut hoſtem averſatur. „ Quisquis igitur
cupiditatum ſuarum vinculis adhuc obſtrin-
gitur, caveat, ne ſupremi Judicis iracundiam
contra ſe provocet, aut Gregi ſuo nocumen-
tum grave inferat, dum grande Interceſſoris

Officlum peccatis onuſtus prenlſat.
„ Pro

F Paſtoral. p. I. Cap. alt.

oſetan
abinere
6sne
en Hor
lune0
4en
nOran
Tlter odl
Cetlten,
lentin
ſhurt kunt
Nen in
Nchmtaretn
Uien m
„Mätchven
Nnl cai
„Cp
Ine, in

n

Dainn e

ſhürlhele
A
er
El ur
1.
Aürumlene
un n
lebet

ſelſtridei
ih Cone
r mer Ven
N Moprium

nmpmng iſk
er, Dll
Uuntenene
ariglägen
n n Ddts
1

ecermn in
anim ugeer
gniclmn enk
Ullindoci
hchn iung
er offcu in
1 grpuloln
A amd
r ,Ce
Gnlnent
minonntinm
fummimimmpge
„ Cegl,,
1s Mhnedt

Conſideratio I. 149

„ Pro peccato alieno, pergit S. Doctor, nul-
„ latenus intercedat, quem delicti propriipon-
„ dus immane gravat. Hine Dominus ad
„Moyſen: Homo pollutus non offerat panes
„ Domino DEO ſuo, nec miniſtret Altari ſan-
„ Cto Ejus. =
Aliud Sacerdotis munus eſt Inſtructio.
„Vide ſis, ait S. Proſper, num ii, quos rea
„peccatorum conſcientia arguit, docere alios
„utiliter poſſint. Sanctè vivere oportet Sa-
„ cerdotem, ne factis contrariis Evangelicæ
„prædicationis fructum perdat. Hunc peſ-
„ ſumiret haud dubieè, ſi hortari ad id præſu-
‚meret, à quo ipſe præſtando abhorreret.
„Nullum ſanè fructum, qui talis eſt, apud illos fa-
„ciet, qui mores ipſius doctrinæ ſuæ contra-
„rios habuerint perſpectos. l. 1. de vita contempl.
Sacerd. c. 20.
„Quisquis ad erudiendum populos conſti-
„tutus eſt, inquit S. Iſidorus, ſanctus & ir-
„reprehenſibilis eſſe undequaque debet; cùͤm
„ enim aliorum errata corripimus, immunes
„ipſi à piaculo eſſe debemus. de Offic. l. 2. c. y.
de Sacerd.
Tertium Sacerdotis munus hæc ipſa corre-
ctio eſt: ſed qua ratione alium corriget, qui
correctione ipſus eget? „ Sacerdos, ait S.
„Auguſtinus, ad quem peccatores infirmita-
„ tum ſuarum languores deferunt, in ſeipſo di-
„judicandum, aut reprehendendum non ha-
„ beat, quod in aliis judicare ac reprehendere
„ ex Officio debet: Qui enim fratrem fſuum in
L K 3 „ aliquo

—„

150 Peccatum Sacerdotis

„ aliquo reatu judicat, cùm ſit ipſemet reus,
„ ex Ore ſuo ſeipſum condemnat. de vera & fal-
ſa pœnit. C. 20.
In eandem prorſus ſententiam abit S. Bernar-
dus. „ Nemo, inquit, reprehendere in alio
„ præſumat, quod ſua illi conſcientia objicit:
„ ipſa etenim ratio, & humanitas poſtulat, ut
„ indulgentiam aliis exhibeat, qui in ejusdem
„ delicti conditione iniqua deprehenſus, ſibimet
„ Potiùs quàm proximo ſuo indignari compel-
„ litur. Apolog. ad Guil. Abb. c. 10.
Quartum Sacerdotis munus eſt, ut ſanctam
Eſu Chriſti Eccleſiam tenerè amet, Illiusque
onori zelo ardente conſultum eat. Sed au-
diamus D. Gregorium, & judicium poſſtea fe-
ramus, an Sacerdotes ſtatũs ſui neglectores Ee-
cleſiæ DEl prodeſſe queant, aut non potiùs
graviſſimè noceant. „ Nullum, puto, ab aliis
„ majus præjudicium, quàm à Sacerdotibus to-
„ lerat DEus, quando eos, quos ad aliorum
„ Correctionem poſuit, dare de ſe exempla
„ pravitatis cernit. Quando ipſi peccamus,
„ qui compeſcere peecata debuimus; Nulla
„ animarum lucra quærimus; ad noſtra quo-
„ tidie ſtudia vacamus, terrena concupiſcimus,
„ humanam gloriam intenta mente captamus.
„Et quia eo ipſo quo cæteris prælati ſumus,
„ ad agendum quælibet majorem licentiam
„ habemus, ſuſceptæ benedictionis miniſterium
„ Vertimus ad ambitionis argumentum: DElI
„ Cauſam relinquimus, ad terrena negotia va-
„ Camus: Locum Sanctitatis accipimus, &α
„ terret is

cmöA

Ueilon
3indege
ElCrun
Hünm.
lene Donn
Iunoun
. Mn n
umnitlre
emngur
duns

üne pe

d Aen
ulenne
Alsöini

poplo n
lmri
utciuns

r

ſtigenen
Uat, mnß
naditg en⸗
fkrntkre n
tentzobi
lu dolle
NE
el ſine
öleenonze,
1e
ls ehe hrdr
tmme, liutr
men A.
lamgglak.
üngenast⸗
n M
Nonpnn
1 encbe
1osa Ain
te e ſe eiin
do i Necem
Cehlinns; N
6. A nola
n onehie
2mene nen
tis Prain e

Eun
tii mnb,

.
10

Conſideratio I. 151

„ terrenis a cibus implicamur. Homil. 17. in E-
vang. Quo autem paéto DEI & Eecleſiæ cau-
ſam promovebit, qui talis fuerit? deſtruet pro-
fectò, & nihil ædificabit.
VI.

In Heli Pontificis filios obtutum oonverta-
mus, indéque patebit, quàm ſint monſtroſæ
Sacerdotum pravaricationes, & quàm ſeveré
puniantur. Filios Belial vocat Scriptura, neſ-
cientes Dominum, neque Offcium Sacerdo-
tum ad populum &c. dein ſubjungit: Erat er-
go peccatum puerorum grande nimis coram Domino,
quia retrahebant homines a ſacrificio Domini. I. Reg. 2.
Peccata igitur Sacerdotum multò graviora ſunt
aliorum peccatis, quòd ipſa Religionis funda-
menta ſuccutiant & evertant. Facilè enim ab
officio Laici homines diſcedunt, & ad rerum
ſacrarum contemptum prolabuntur, quando
ipſos Sacrorum Miniſtros indigne ac negligen-
ter tractare Sancta conſpiciunt, atque hinc æ-
ſtimare deſinunt, quæ ipſimet Sacerdotes lu-
ride agendo vilipendunt. Unde etiam fit, ut
ſuſpecta populo denique reddatur ſua Fides,
& dubitare incipiat, an bona ſit Religio, cujus
Primipili & Anteſignani Sacerdotes malè vi-
vant, ſuasque transgreſſiones, ac injuſtitias ſpe-
cioſo cultûs divini tegmine operiant.

VII.

„E populo quamplurimi, (præclarè ſcribit
„ S. Bernardinus Senenſis) cùm depravatos
K 4 „ mores

4

15ꝗ2 Peccatum Sacerdotis

„ mores Sacerdotum inſpicere coguntur, oe-
„ Caſionem inde ſumunt circa Fidem dubitan-
„ di, & illius omninò amittendæ periculum
„ frequenter adeunt; ita quidem, ut non am-
„ pPliúùs credant, quæ de veritatibus æternis,
„ DEO revelante, ſcripta ſunt: Quin arguunt

„ Potiùs, ſpiritůs humani fallaciâ hæc eſſe in-

„ Venta. Hinc eò denique erroris devolvun-
„ tur, ut nullam ampliùs Clavium poteſtatem
„ aghoſcant, Eccleſiæ Sacramenta contemnant,
„ animæ humanæ immortalitatem negent, pec-
„ Cata non fugiant, Virtutes non colant, In-
„fernum non timeant, ad Cœlum non aſpi-
„ rent; ſed tota animi contentione terrenis
„dediti, in ſola præſentium bonorum poſ-
„ſeſſione ſuam felicitatem conſtituant. Serm.
19.
VIII.

Audi Scripturam dicentem: Si peccaverit vir
in virum, placari ei poteſt DEus: ſi autem in Domi-
num peccaverit vir, quis orabit pro eo? * Omne
quidem peccatum DEC) adverſatur, quia Juſti-
tiam & Sanctitatem Ipſius infinitam lædit: At
nullum delicti genus reperire eſt, quod ſupre-
mam PEjus Majeſtatem proximiùs aggrediatur,
quâm cùm ſancta non ſancte tractantur, ſed
turpiter profanantur, & hominum contemptui
exponuntur ab iis præſertim, quos cuſtodes
ac depoſitarios Divinorum eſſe oportebat.
„ Quis pro illo intercedet, ait S. Gregorius,*
„ Cujus

* 17. Reg. 2. ** In 1. Rep-

cicken
ela
un den
e eſed
Eimhece
6enn
Cimpon
Amuu,

Sulbs

Iolrn,⸗
Aen mutet
Dun vr ven
Cnnumetr

1Cne nen
oin
in id
Cgrr

rr ſbctn
Eelshn
ent ſhent
Oumn Rede
deiit
Unt, nid
tocinn

,
elte

N

ſe vounm,
icen Cir
te Deriole
en It Mone
futbid eten
Oninaron
A o eſei
nnöteſokrn
Hinznihten
eucmenun
Neneenſe
bon oenh l.
eim Nai
eatone tenen’
boonn .
Crlinun dn

Gukntt
aunir
A n
anb gni t
hntumledit:
eh vod ſe

is ugeler

1

Conſideratio I. 153

„ cujus officium erat interceſſorem apud DEum
„agere, ſi eundem Dominum ipſemet ad ira-
„ cundiam perversè agendo provocat, qui Me-
„ diator eſſe debuit? ,„ Hinc tandem ulteriùs
deducitur peccati Sacerdotalis enormitas, quèòd
eflectus plerumque funeſtos gignant: Cor du-
rum & impœnitens, quod nullis ſeu gratiarum
internarum, ſeu admonitionum externarum
impulſibus cedit: nullis ampliùs machinis e-
mollitur, Sacerdotis mali pœna eſt ordinaria,
quem tradere ſolet DElIIs in ſenſum repro-
