„ tiantur. Etiam loquendi modum in hac
Epiſtola docet S. Baſilius, ubi oſtendit, cum
ſodalibus ſe vixiſſe, quorum bene mulros bre-
vi nactus eſt, „Interrogare oportet, inquit,
„ ſine contentione, & reſponſa dare ſine faſtu,
„ non interſecandus aliorum ſermo, neque
„„ in verba celeriter prorumpendum: Diſcere
„non erubeſcat, qui ad Eremum tranſut, &
„ alios libenter doceat, neque fateri pudeat
. „Mag-

558 Virtutes Sacerdotales

3⁹
55
55
95
55
9²⁵
5
95
5
3
55
5
5
595
55
55
9
55

.ð
39

5

Magiſtri nomen, à quo ipſe didicerit. Sonò
vocis utatur moderato: Git lenis & facilis in
ſermone, non jocoſa proferendo, ſed bo-
nitatem & manſuetudinem ſectando: om-
nem aſperitatem fugiat, etiam dum corri-
pit, quia humilitate correctiones meliùs

præparantur. Monachi porro humilitatem

tota exterior ſpecies loquatur; oculus in
terram demiſſus, impexi crines, veſtis ne-
glecta quaſi luctum indigitet: talis ſit tuni-
ca, ut operiendo ſolùm corpori, & arcen-
do hyemis rigori ſerviat: non ſit mollis, non
ſplendida, non calore diſtinéta. Corpus
verò ad ſolius neceſſitatis leges reficiat:
ſatis illi ſit panis & aqua cum oleribus, quam-
diu valet. Sine aviditate comedat, & ſpi-
ritum quoque piis cogitationibus paſcat:
præcedat refectionem, & ſequatur oratio:
inter viginti quatuor diei horas una tan-
tùm, & ſemper eadem reficiendo corpori
deputetur. Brevis ſit ſomnas, ceibo com-
menſuratus, nec ultra noctis medium pro-
tractus: utatur comuni totius naturæ ſilen-
tio ad animi collectionem; ad purgandas
labes, & virtutem egregiè colendam. Hæc

epiſtola compendium eſt eorum, quæ S. Baſi=
lius in regulis ſuis poſtmodum docuit.

Iſta primus exercuit: paupertatem adeè co-

luit, ut ſola tunica cum pallio veſtitum præ-
beret: pane & aqua ſuſtentabatur, unâque le-
guminum aliquid cum ſale ad victum adhibe-
bat. Hinc pallor & macies tanta,; ut mortuo

quàm

1²
znien e
uclr un
menhih
,tanit, 4
gt. mi
v Ne tr i⸗
Sum, kſum
SZ
Creapnis)
Pone lncen
A, Aunme
ſeüimg N
ung ſecs i
töptinan
Cin muntal
unanteneg in
Nſtenez,
Monulumnde
Unilukacbart
Ameninnt,
Uuſlaiaent.
tfit,
Afmntent,
Plenttt, dit
Ules, Ns
Küruſuche
ielt
Ifgentem
Mreſetim,
enſticon
lliorle

ticei
ſeniz be

tento,

lſelntn e

neliones N
hotohurke
lunnt, onkt
hhen ſen.
et ii,
hon, r.
renulgo
cl nn
ee nient
lerdiggen⸗
Mnetn Aſ
tondis t
huum onth:
Ppns un tin.
=ð
cbo con.⸗
etionn ro⸗
Snnute len
A onunt
nrne n
ed
dhelt
tnen tid
Ofelnt ie-

tn igt
ummnt
4

Lectio III. 559

quâm viventi eſſet ſimilior. Aſpero cilicio
noctu ſolùm utebatur, ne quid ſodales adver-
terent: terra ipſi pro lecto erat: à balneo ſem-
per abhorruit, & ignem, quo calefieret, non
accendit. Cùm tenera eſſet corporis habitu-
dine, hic vitæ rigor frequentes illi morbos at-
traxit, qui demum in continuos abière; unde
factum, ut ſuma ejus valetudo morbos infir-
morum ordinarios æ qquaret.
§. Gregorius Nazianzenus & ipſe denique ad
hanc ſolitudinem venit, amico veteri jungen-
dus, & communem vitam cum iplo, ejusque
ſociis acturus. Patientiam in deliciis nume-
rabant; preces fundebant ſimul; in Scripturis
ſanctis profunda meditatione volvendis erant
aſſidui: manibus laborabant, ligna portantes,
ſaxa cæœædentes, fimum ad olera in horto edu-
canda ferentes; arbuſculas plantando, & car-
rum onuſtum trahendo, cujus veſtigia diu in
manibus hærebant. Domum habitabant tectô
carentem & januâ, ubi neque focus neque fu-
mus videri poterat. Panis, quo veſcebantur;
durus adeò fuit, & malè coctus, ut eum den-
tes vix frangerent, & fractum, quèòd glutinis
inſtar hæreret, difficulter manderent. Profa-
nos codices, quos in juventute amaverant
unicè, prorfus abjecerunt, ut Scripturis totos
ſe dederent: ad conſequendam iſtarum melio-
rem intelligentiam, antiquos Interpretes, Ori⸗
genem præſertim, conſulebant, e cujus ſcriptis
epitomen ſibi confecêre, hodiedum extantem,
& ſub Philocaliæ nomine inter doctos nqtam.
nter

7
560 Virtutes Sacerdotales

„
Inter hæc Neo’- Cæſareenſes multis preci-
bus apud S. Baſlium inſtitére, ut relicta Ere-
mo, ad erudiendam in litteris juventutem ad
ſe tranſiret, quibus ille conſtanter adeò reſti-
tit, ut nec urbis Legati ad eum miſſi, nec uni-
verſus populus circa ipſum collectus, dum ad
urbem paulèò pôſt veniſſet, quidquam aut ro-
gando, aut pollicendo efficerent. Socios vi-
tæ ſolitariæ hic Sanctus habuit fratres geminos,
S. Gregorium poſtea Epiſcopum Nyſſenum,
& S. Petrum Antiſtitem Sebaſtenum, qui pri-
mus à Baſilio ejus Monaſterium rexit. Erat
hic inter fratres natu minimus, & patrem vix
natus amiſerat: Parentis autem & Magiſtri vi-
ces ſubut S. Macrina illius ſoror, quæ pueru-
lum inde à cunis ad omnem virtutem educa-
vit. Quamvis autem Baſilium ſanctitate æqua-

ret, doctrinà tamen, & eloquentià inferior

fuit, quòd fratrem S, Macrina, relictis litte-
ris, ad ſolam pietatem erudiſſet, licèt inge-
niôò plurimùm valeret.
Poſt tempus aliquod S. Gregorius Sacerdo-
tiò in urbe Nazianzena eſt ordinatus, quan-
tumvis repugnaret, Epiſcopo unà & populô con⸗
ſpirante. Idem S. Baſilio evenit Cæſareæ, ad
quem audita ejus ordinatione hunc in modum
„ ſoripſit Gregorius; „Ergo & tu captus es!
„ In PresbyterorumOrdinem nolentes uterque
„ redacti ſumus, à quo ſemper abhorruimus:
„ nam teſtes invicem ſumus, amaâſſe nos Phi⸗
„ loſophiam humilem & parum notam. Præ-
„ ſtitiſſet forté, ad hunc ſublimitatis gradum
. „ U0R

1.

11 clt: 1
,Scn N

lat iſ
1 tmnn
e Entrei
iſee ,
mdeeun
KSAAwiNds,
me
1Ncrinn
NCrtisn
iun hens hie⸗
utipf kunlen
rümemvoſoß
Pnmonnehe
umen mene
P cniic
in cruen
ts npmnni
üeimſon
n de eler
tügne l
ubon uin
ulni, dol
gtrn, Amul.
Ats nnrt
ßanorde
Atznit, in
Aülnperne
REhoftun,
legn,
iatns
fin ni

i
s li,
, reſe
s ſopenne
ner ie
mic, N
tlis, ia,
Aüigunnn
Klen Ni
eitkintfen⸗
cpun Mr
knmn n
in etit r
Ebrenni
lgttit
n ee er.
fimenth
lndiuemner
eni inn
1 eicee.
en Aittize⸗

Neis Kert⸗
uns, gonl⸗
Coollan⸗
1CAaner
hmencoin
Nensteſe
Nhnns
Di NI
a N.
Enintn

Lectio III. 561

„ non aſcendiſſe: Verùm neſcio, quid hac de
„ re dicam, donec intelligam, quid Spiritus
„ Velit, & quò dirigat. Cùm res facta jam
„ ſit, cedendum nobis eſt, hoc præſertim tem-
„ pore, quo hæreticorum linguæ ſunt obtun-
„ dendæ; Neque probro eſſe nos oportet iis,
„ qui nos elegerunt, aut vitæ anteriori, cui
„ nos addiximus. Brevi poſt uterque ad Epi-
ſcopatum eſt evectus: Et Sancto quidem Baſi-

lio Eccleſia Cæſareenſis obtigit; Sanctus au-

tem Gregorius prime Saſimorum, deinde Na-
zZianzi factus Epiſcopus. Hæc celſitudo pro-
fundiùs in humilitate ipſos firmavit, eorum-
que virtutem novo ſplendore auxit. Quidquid

Epiſcopum ornare poteſt, in eis reluxit; Fidei

puritatem ardenter zelabant, Eccleſiam dili-
gebant: in omni actione prudentes, in labore
impigri, charitate in pauperes pleni, erga po-
tentes magnanimi, erga parvulos manſueti,
miniſterium ſuum perfectè adimplebant. Ab
humano die neuter timuit; ſed pro DEO &
Eccleſia generosè ambo dimicârunt. S. Gre-
gorius in obitu Juliani Cæſaris geminum ſer-
monem habuit, quo & Fidelium collapſos ani-
mos erexit, & multos debiles, quos impio-
rum felicitas conturbârat, opportunè firma-
vit. Vivis coloribus in utraque oratione Ju-
lianum depingit; utque oſtendat, quàâm inane
fuerit hujus Imperatoris de tollenda Chriſti Re-
ligione propoſitum, magnifice extollit veræ
Fidei privilegia, Evangelii robur, & Apoſto-
licæ prædicationis firmitatem, quæ adversùs
R. P. Dufrene Exertitia. Nn Mun⸗

562 Virtutes Sacerdotales

mundi ſapientes invicta ſtetit, totumque or-
bem implevit, licèt ſtultitiæ locô ab ipſis ha-
beretur. Martyrum quoque fortitudinem mi-
rè dilaudat, qui fidem inter quævis tormenta
conſtanter ſunt profeſſi.

S. Baſilius, Valentis Imperatoris juſſu, co-
ram ſupremo ejus Præfecto cauſam dicere co-
actus, parum huic homini reſponsis ſuis ſatis-
fecit; quare graviſſima quæque ſupplicia Viro
ſancto eſt minitatus. „Minæ tuæ, repoſuit
„ magnanimus Prælſul, nihil ad me pertinent:
„ Tu nihil habenti nihil eripies, niſi fortè hac
„ paupere tunica, & libris nonnullis, qui to-
„ ta poſſeſſio mea ſunt, diteſcere amas. Exi-
„ lium ego quid ſit, ignoro; nam cùm DEum
„ ubique reperiam, omnis regio mihi patria
„ eſt. Quid veròôò nocebunt mihi tormenta
„ tua, quoniam corpus non habeo? (extre-
„ mam ſuæ carnis maciem intelligebat) Facilé
„ me necabis; at ego mortem lætus excipiam,
„ quæ DEO me reddet, cui ſoli vivo, & ad
„ quem dudum tota mente anhelo. Miratus
hanc generoſitatem Præfectus, ait, neminem
ſibi adhuc audaciâ tantâ fuiſſe locutum. „Quia
nempe, reſpondit Baſilius, Epiſcoporum huc-
„ usque neminem es allocutus; cæteroquin
„ eadem ab illo audiſſes, quæ tibi ego enun-
„ tiavi. Iſtud verô ſcias velim, nihil aliàs eſ-
„ ſe nobis manſuetius; nihil modeſtius: ſed
„ cûùm DEl cauſam agimus, leones induti, ſo-
„ la ipſius comoda reſpicimus.

1 14
Prſthin
Gilxseng

mi kſn
er lane
ann i e 1
n ſonint Inn
Mi c
mnels anihiu
füisumend
ſamxeine In
hbnrnt
l wmicu.
anh iu ohni
IMatau mianl
ulscunbent
en hens in
Agen
etorerrtere
uun, keromi
hnon /
ittheſuor⸗
Een Coulten
latmn inn;
ürm, u m
uin AMere
Anonlene
ms inndr
Ae ſelet,
Pufnten
Püſtoruntt
Ai

tdle

it,thtine,
eloehibt,
ſnmndt
nuerisn

Nudrs

Nlalmeieg
rthongte.
Neſnguln
Urene, i
Hatpeynn
ie, bnt
unlle gui.
ſeeng l.
uncnm
Wonini
t nnitemen
hren) ene
Arrnr) cle
rukelchunm
lnio, Ku
hdlo. Mrums
it, teniden
Deotucd,
channne
63 Cnboli,
1bieghenn,
- lun
utii
muihl⸗

Lectio III. 563

Dimiſſò Baſiliò ad Imperatorem feſtinus ac-
currit Præſes, plenéque ore, quæ accidiſſent,
narravit. Victi ſumus, ait, minis omnibus eſt
ſuperior hic Epiſcopus, nec illum quidquam
franget, niſi fortèê à verbis ventum ſit ad ver-
bera. Vetuit Imperator vim adhiberi; cùm
verô Baſilii communionem refugeret, quòd
ab hæreſis partibus diſcedere illum puderet,
exteriùs tamen Catholicum ſe ſimulans, ad Ec-
cleſiam venit. Ingreſſus itaque templum feſtò
Epiphaniæ cum ſatellitio, Fidelibus ſe animô
fictò immiſcuit. Verùm audito pſalmorum
cantu, viſa populi multitudine, acminiſtran-
tium ad aras mirabili ordine; videns Miniſtros
Angelis quàm hominibus ſimiliores, ipfümque
S. Baſilium ſacris intentum, imobilem & in
DEUM plene abſorptum; circumſtantes au-
tem timore ac reverentia perculſos: Videns,
inquam, hæc omnia Imperator, obſtupuit ad
ſpectaculum apud Arianos nunquam viſum,
ut adeò præ ſtupore caput ipſi ageretur in ver-
tiginem, & oculi tenebras viderent. Res ne-
minem tunc ſtatim advertit; cùm vero ejus
oblationem, ſua manu depromptam, afferri
ad ſanéctum Altare oportuit, videns, hanc
ſecundùm conſuetudinem à nemine excipi ,„
quòd omnes ignorarent, an illam S. Baſilius
admittere vellet, ità pede utroque titubare
cœpit, ut fœde prolapſurus in terram fuiſſet.
niſi Miniſtrorum unus, porrecta manu, eum
ſuſtinuiſſet.
Initiò anni 379. ad laborum præmia e vitæ
Nn 2 mi-

564 Virtutes Sacerdotales

miſeriis S. Baſilium DEus evocavit. Cuͤm in
extremis jam ageret, ſpiritumque exhalâſſe
crederetur, ſubitò reſumptis viribus, non-
nullos Eccleſiæ ſuæ Clericos, quos ipſemet ad
vitam ſuæ ſimilem educaverat, Epiſcopos or-
dinavit, ne videlicer Eccleſias ſibi commiſſas
ſine Paſtoribus relinqueret. Ad ejus funus
tanta confluxit populi multitudo, ut à com-
rimentibus turbis ſuffocati plures interiêrint.
Fäubriamn veſtimenti ejus omnes tangere quæ-
rebant, aut ſaltem leétulum, in quo portaba-
tur; imò vel à corporis umbra beneficium ex-
pectabant. Gemituum ſonitus cantum pſal-
morum obtundebat: Ipſimet Gentiles & Ju-
dæi Virum ſanctum requirebant; Eccleſiarum
autem toto terrarum orbe nulla fuit, quæ
Doctorem egregium & pacis aſſertorem invi-
Gtiſſimum non deploraret.
Sanctus autem Gregorius annô iterum ſextô
vitam ſolitariam in Monaſterio Sanctæ Theclæ
ad Seleuciam colebat, cùm denuèò vi abſtractus,
Eccleſiæ Conſtantinopolitanæ regimen ſubire
debuit. Vix ad urbem ampliſſimam, quæ A-
rianis tunc ſcatebat, fuit appulſus, cum illo-
rum comuni odio ſtatim patuit; verum pau-
10 pòſt ob doctrinæ ac virtutis eminentiam in
omnium admirationem venit. Nihil equidem
erat quod ſæculi amatores in habitu illius ex-
teriori ſuſpicerent: corpus ætate curvum, de-
pile caput, facies præ lacrymarum vi, & auſte-
ritatibus continuis arefacta, veſtitus pauper,
& rerum omnium defectus non poterat nuga-
rum

nnn
ii
zbis en
i gagi
ſoerims leht
ir. Menn
tonn Cohol
Sene nonum
6otun ndec
tin he Ne
Dl um
Ghnm higgum
et pinet
e Man ei det
Artnmonm ſn
Nisaltlun,
Abrnn ſun
ütenmn

lun

4 Min
Uiml ec
Mi Aiübel
ulaglnte,

uniinnd,

laramn mann
tttlu )0
In Uererenn

Mn,

tien

errit ,
tünqhe
s virib⸗ 18
guosigen
nt hin
k. eni
litute BD
ihlrs nen
Cnrihtlng
n gon
Mkaleſnine.
tincnnn ⸗
Cenlel
kekinun
Al füt, e
iſenoren i⸗
liemnkend
r Irecle
Nöfinlndns
ezen nie
Inum, e
t; Netin .
8erinenim-
Wblegutn
Mhbin huc-
Ne umm, .
mmilii⸗
ans
ggaun

Leltio III. 867

rum æſtimatori mundo arridere, cui tamen
Viri ſanctitas diſplicere haud potuit. Uni-
verſa totius urbis templa occupaverant Aria-
ni; quare apud cognatos diverſorium quærere
illum neceſſitas coëgit. Hic fidelem populum
congregabat: Hic prædicationis munus obibat:
Hic demum Catholicam fidem, Conſtantino-
poli pené mortuam, ſuſcitavit; unde mutata
poſtmodum in Eccleſiam celebrem hæc domus,
Anaſtaſia, ſive Reſurrectio eſt appellata. Dum
ergo DEl cultum indefeſsè promovet, Con-
cilium Epiſcoporum in ejus urbe congrega-
tum eſt, quos inter natæ propter ipſum diſſen-
ſiones anſam ei dedêre ſede ſua excedendi;
ajebat enim cum Jona: „Si ego tempeſtatis
„ hujus cauſa ſum, mittite me in mare. Er-
go ad Eremum ſuzm chariſſimam iterum re-
dux, in pace demum quievit.

Examen III.

An habeam Charitatem?
I

An ſit apud me Charitas in deſiderio ?

DEũderiis quid facilius? Et tamen ſuum ha-
bent ſingulare pretium. Quia Vir deſide-
riorum fuit Daniel, placuit DEO, & revelata
ſunt Ei arcana maxima. Quò pertingere non
valet effectus, eô tendat ſaltem affectus.
Sphæram perexiguam deſcribunt Charitatis vi-
Nn 3 res
* Dan. 10.

Virtutes Sacerdotales

566
. . . tn C
res humanæ: ſphæram defcribat ampliſſimam, M6α
terminis carentem, piorum deſideriorum lon- ihe vi
gitudo, & latitudo in imenſum protenſa. Qua- leeten
lia ergo in me Charitatis & Miſericordiæ viſcera aiitl ſ
erga neceſſitates, & miſerias proximi corpo- Auul
rales? Crevitne Miſeratio mecum, ſaltem in- mple nd
de à ſuſcepto Sacerdotio? Movéntne me ad ziphüuik
comiſerationem calamitates publicæ, bellorum Eo Menth
vaſtationes, incendia, ſterilitas terræ, grandi- Menln ee
nes, tempeſtates, paupertas, oppreſſio miſe- em Inll
rorum, afflictiones, ac tribulationes innu- (umnrattum
meræ? Eſtne ſaltem apud me voluntas juvan- nen, ſetun
di, ſi poſſim? An ſaltem DEO in ſacrificiis, Mumkemm
& orationibus miſeros omnes comendo? In- mn Iile ln
telligône ſatis, meos in Chriſto fratres eſſe, qui mmmgchin,e
tanta patiuntur? Ægri, doloribus conflictati,; GEndn
egeni, omni ſolatiò deſtituti quomodo me af- inh Enn
Psiune? Miſeriæ fratrum ſpirituales & nume-
rô & gravitate corporales nimiùm quantum“
excedunt: Quo animo in illas feror? Num Ean!
affligor ob morbos animarum innumerabiles cte
& graviſſimos? Quis mihi ſenſus ad teterri uninelonn
mam ſcelerum colluviem, qua terrarum or- üynibis
bis inundatur? Non mihi viicera commoven- aaggineie
tur, dum video tantam animarum ſtragem, älhimen
Eccleſiæ luctum, diabolorum triumphum? gi) n
Num ad cor tranſit miſeranda cœcitas Genti- dann

e . un
lium, Judæorum obſtinatio „ Hæreticorum iuim alide

malitia, Catholicorum frigus? Qualis Sacer- mlrſiol
dos ſum, ſi tot & tanta mala, quæ rupes e- ne tol
molliant, imotus aſpicio? Quid ago in ſacrifi- lne
eiis, in orationibus, & ohſecrationibus? Qid rcun
al⸗

tdle

tberamnt
lc 1
Celerom,
Umprotend,

encorien

Norinin
kenn, Un;
Meny,
dlen,in
flustene ni.
iu, nt,
Thlinons .
Neſulunginm.
Wibonti;,

6Cpent? N.

nmdzkilli
Nbes Cnti,
uorotonet
ttulsGnne.
mnun gumum

sKnr! Nrn

l imumenbie;
ſis A teer⸗⸗
temrun d⸗
erconmceren⸗
Annm ingd,
0 tiorgnun
cCls7ÿ⁵⅜²
, Ermumn
8 Cun.
ſrne⸗
lgimk

W

S

Examen III. 767

ſaltem deſidero? Quid opro? Num oro &
opto, mi Domine, ut deſtructis adverſitati-
bus, & erroribus univerſis Eccleſia tua ſecu-
ra tibi ſerviat libertate? ut ab omnibus Tibi
gradibus fideliter ſerviatur? ut ſublata pecca-
torum peſte, in diebus noſtris & meritò, &
numeré populus tibi ſerviens augeatur? Num
deſidero ardenter, ut illuminentur cœcci, e-
mendentur perverſi, firmentur juſti, multi-
plicentur Sancti? ut Sacerdotes prælſertim in-
duantur juſtitiam, errantes doceant, rudes in-
forment, verbum DEl rite prædicent, ima-
culatum & omnipotens Sacrificium devotè of-
ferant, ubique ſuccurrant; peccata nullibi,
quantum poſſunt, conſiſtere permittant? Num
delector ſaltem DEl ſervorum laboribus, ſtu-
diis, fructu, fervore ac ſanctitate?

II. 7

Qualis & quanta mea Charitas in actuali
exercitio?
Qua ratione ſuccurrit mea Charitas in miſe-
riis temporalibus proximi ? Quale auxilium
fero egenis, famelicis, tribulatis? Quantum
ſolatii afflictis impendo? Num ægrotos viſito?
nudos operio? Quo ſpiritu mortuos ſepelio?
&c. Sed quam Gharitatem ſpiritualibus miſe-
riis proximi adhibeo? An omnibus omnia fio,
ut omnes Chriſto lucrifaciam? Qua diſcretio-
ne utor in corrigendis is, qui errant? An ob-
ſecro, & increpo in omni patientia & docteina2
Quo ſpiritu charitatis & manſuetudinis officii
Nn 4 ſui

568 Virtutes Sacerdotales

ſui quemque admoneo? Fortè acribus inve-

tivis, nihil profuturis; ſed magis tantùm no-
cituris, vitia curare intendo? An moneo pa-
ternè & privatim, quamdiu ſpes eſt emenda-
tionem hac via obtinendi? Qua charitate, pa-
tientia, facilitate rudes inſtruo; ætatem tene-
ram doceo? Quo ſpiritu verbum DEl prædi-
co? Quam charitatem ægris & moribundis im-
pendo? Qua ratione ultima ipſis Sacramenta
miniſtro? Quomodo ad virtutum Theologi-
carum exercitium diſpono? Qualis ſum in Tri-
bunali ſacro? An plenus charitate, patientia,
manſuetudine? An oleum & vinum (& non
acetum) animæ vulneribus adhibere novi?
Quæ conſilia do? quas medicinas præſcribo?
An compati ſcio illis, qui ignorant & er-
rant, quoniam & ipſe circumdatus ſum infir-
mitate? Fortè ſacrum Tribunal! ob moleſtias
fugio, aut cum terrenis intentionibus nimia
facilitate adeo? Qua charitate Eſu Chriſtiſan-
guinem pretioſis animabus in Sacramento Pœ-
nitentiæ affundo? Quo ſpiritu charitatis mihi
commiſſos, Benefactores vivos, atque defun-
Gtos; totam Eccleſiam, omnes Eeccleſiaſticos
Ordines, Reges & Principes Chriſtianos, uni-
verſas populi neceſſitates ac miſerias DEO
quotidie ad ſanctum Altare comendo?
Unquâmne confderavi proprietates charita-
tis, quas Apoſtolus enumnerat ?* Charitas pa-
tiens eſt, benigna eſt: Charitas non æmulatur, non
agit perperam, non inflatur, non eſt ambitioſa;
non
* 1. Cor. 13.

, ſut 4

M

tln
n mnd iii
gre ri ,f.
im,
mumaͤlen
ewon hahven-
Nüm!

Ma
Hſalyrleu.
Pan Cmre
Diokute
Im / ril ttini⸗
rNonpenDo
Rille, u K N
l geuni gen
nidene vin
Wungend he
onne net
iche En
Anribado
Inm
Vunbenun

otsckarih
dn.

aln.

tlle

vrt Nerbbu,
mnaebtn,
0) An N
Aſesel.
E Chrric.
n Nutn,
Neidan Dl
Kroiei,
inris rn

Dul
nu, Ment;

Einn An

ikee ni,
Ncns Miin
inom e⸗

Mnmn kmin
bunn weln

Afeditatig VI. 7569

non quærit, quæ ſua ſunt: non irritatur, non cogi-
tat malum, non gaudet ſuper iniquitate, sçongaudet
autem veritati: omnia ſuffert, omnia credit, omnia
ſperat, omnia ſuſtinet. Talisne mea Charitas?
Eſtne ſincera, ſimplex, ardens, indefeſſa?
Quantum adhuc mihi deeſt? Interim ſi chari-
tatem non habuero, nihil ſum. Quibus me-
diis ilam procurabo? Defectus quomodo e-
mendabo?

Meditatio VI.

Paſtor bonus.

Ego ſum Paſtor bonus.

SUblimem charitatis regulam præſcribit nobis
Divinus Magiſſer, cùm dicit: Hoc eſt præceptum
meum, ut diligatis invicem, ſicut dilexi vos.? Dili-
at Sacerdos oves Dominicas, ſicut dilexit eas
hriſtus, ut ſit Paſtor, non mercenarius.
Iſtud genuini erga ſe amoris argumen-
tum à Sacerdote poſtulat ſupremus Paſtor, ut
ovilis curam gerat: Paſce oves meas.** Oves meas,
ait, quas morte mea emi: quas ſanguine meo
pavi; & adhuc grandi charitate paſco. Su-
mamus igitur à Paſtore Bono charitatis exem-
plum; ſumamus & robur. Conſideremus pri-
mò, Paſtorem Bonum pro ſuis ovibus morientem:
ſecundò, oves chariſſimas ſanguine ſuo pretiose
paſcentem. .

Nn 5 Puius-

* 10an. Iy. *X v0an. 217.

570 Virtutes Sacerdotales

Pancbdtum I.

Chriſti pro peccatoribus morientis charitas
adeò eſt ineffabilis, usque adeò incomprehen-
ſibilis, ut in ſummam admirationem tantèò ve-
hementiùs rapiat, quò diutiùs conſideratur.
Servum pro Domino mori, ingens eſt chari-
tatis rariſſimæ argumentum: At verò Dominum
pro ſervo mori, & quidem talem Dominum
pro tali ſervo, ſtupentes mirentur Angeli, &
ad charitatis tantæ prodigium defixa hæreat
omnis creatura! Quis igitur ille, qui moritur?
DEUS-Homo, Eſus Chriſtus, æterni DEl Fi-
lius, Perſona ſacratiſſima & auguſtiffima, DEus
Majeſtatis, Agnus innocens, Dominus Domi-
norum, Rex cœleſtis, qui nullius eget; Om-
nipotens Verbum, Sanctitas increata &c.
Vide Examen I. Tridui I. num. IV. Hic ergo
imenſæ Majeſtatis Dominus pro ſervis, & pec-
catoribus in cruce vitam ponit, inter mille
probra, inter dolores atrociſſimos; Ubi repe-
ries tanta charitate ſuccenſum hominem, qui
pro juſto mori velit? Quis autem pro injuſto
& ingrato mori velit? En Chriſtus 1Eſus pro im-
piis mortuus eſt!* Nôſtine autem, quam ſit
res vilis & abjecta peccator? Nihil habet uni-
verſitas tota rerum omnium quidquam con-
temptibilius, peccatore: Cloacarum fœcces,
ſentinarum colluvies, mundi ſordes, diffluen-
tia & intolerabili ſœtore abominanda cadave-
ra nihil ampliùs habent ſive horroris, aut vi-
litatis, ſi cum peccatore in comparationem
* Rom. 5. 6. ve-

G

. IOLN
mlun n
1, gla nid
Tounn unrr pe
re aors
nhe, Min⸗
Pyum Mlureten
nii ſlth:
Els foren
neſenemn Net
etinccl de
kolhdretel
Uunirntntten
n Ahlbr
unknrsscon
Nneſe
nklſin
Uumneh
ni netroce
lCinti v,
S Corare, u⸗
io Dien
n ſmſond
Afois nan
Uenöm ſeren
1aNt Ni0
ommn; e

NoNsKon
luim

nde
1

ngrieniste
edinone
hicen tni,
nit corle⸗
i, inen ae⸗
Negtrenhein
n tlen ‚un
tennn ire,
in Eintr
rle, aimin

Nlne
lus men
n.I), Nei
olnhle⸗
Mnt, Nnnle
ions llin⸗
nhonirn
ten o Nl

huflſrne⸗
Alen,
Nlbre.

gveur 3

Meditatio VI. 571

veniant. Nemine cogente, ultrò moritur
Juſtus pro injuſtis! Quis hunc Divinæ chari-
tatis exceſſum capiat? Numquid non mille
mundis redimendis abunde ſufficiat pretioſa
mors? En, quàâm operosè quærat oviculas Pa-
ſtor bonus! OPaſtorem vere bonum, qui ani-
mam ſuam dat pro ovibus ſuis! O Charita-
tem, qua major cogitari nequit! Mirumne, ſi
bereunt tantæ pietatis neglectores? Sed quid
ad hæc Paſtores ſubalterni? Sudat, laborat,
angitur, patitur & moritur pro ſalute ovicu-
larum Paſtor æternus: Et charitatis expertes,
languidi, frigidi, ac pigri vix pedem move-
bunt viles paſtorculi, qui tamen & ipſi in cha-
ritate perpetua pretioſiſſimè ſunt dilecti! Ob-
ſtupeſcite cœli ſuper hoc ingratitudinis mon-
ſtro! En Sacerdos! Quamvis millies vitam &
ſanguinem dare te pro ſalute animarum opor-
teret, nihil hoc foret, poſtquam Divinus Pa-
ſtorum Princeps mortem pro illa ſubire non du-
bitavit: Nunc verò quando à te vita non pe-
titur, ſed ſolùm aliquid laboris perquam ho-
norifici, non adeò difficilis, quin & ſacro ſola-
tio pleni, tu retrocedere audebis, paſtorcule
miſer? Tu otiari voles, comoda ſectari, cu-
ticulam curare, quando usque ad mortem fa-
tigatur Paſtor Divinus? Abi mercenarie, niſi
in lupum jam fortè imigrâſti: Specta ſiccis o-
culis & imotis manibus oviculas grandi nume-
ro æternùm pereuntes! Tu quidem non cu-
ras, quòôd JEſu Chriſti ſanguis deſcendat in
corruptionem; Verùm ſcito, ſerve piger &
infi⸗

5.

turpiter abnuiſti!

572 Virtutes Sacerdotales

infidelis, non habiturum te partem cum ipſo
in æternum, quia in partem laboris venire
Aliam ego viam ineo, Paſtor æterne! Te
ſequar, tecum laborabo: ad imenſæ charita-
tis tuæ exemplum aſſiduò reſpiciens, boni Pa-
ſtoris munus adimplere, te donante, ſtude-
bo. Tu, bone Paſtor, tanta prome, ovicu-
la miſera, toties perdita: Et ego parum, aut
nihil pro te? Quærens me ſediſti laſſus; rede-
miſti crucem paſſus! Quid retribuam, ut tan-
tus labor non ſit caſſus? Annuntiabo nomen
tuum fratribus meis; in medio Eccleſiæ lau-
dabo te! Paſcam agnos tuos: paſcam oves

tuas!
Puncltum II.

Paſtor bonus, emptas morte ſua oviculas,
ineffabili charitate paſcit. Quis unquam pa-
ſtorum carnem ſuam ovibus dedit ad mandu-
candum, & ſanguinem ſuum ad bibendum?
En Paſtorem longe optimum, qui admirabili
dilectionis prodigiô fit ſuarum ovium cibus &
potus! Cape myſterium, ſi potes! Finge ma-
jorem charitatem, ſi cogitari poſſe ampliorem
exiſtimas. Hic Paſtor veré pius amat ſincerè
ſuas oviculas, ſolicitè curat, paternè provi-
det, omnium ſalutem indefeſsè quærit; vi-

ilat, cuſtodit, invitat, allicit, hortatur, ro-

orat, portat, ſanat; milſeretur, ſolatur: ni-
hil non agit, ut gregem ſuum ſervet incolu-
mem. Quæxrit errantes oviculas, recuperat
per-

lns, in
1t e
S lllud
14 Cuue oo
n ond
gin uii
uirtN
zumnnegigden
(ℳres n Nl
Dann ſetht
giplete hn
h reiti,
(bepin
NCsn
Erin unn
Gkün igenn
Ptmikn ci,
Peonn kke,
teti/ Ke
I ead 1

Wllvo en⸗

letlgil
uln wlgne
Renenl Nl
Ner. &
Limmal ldi
Sc acoru
Dßenledo!
Ir emne
in Chin
Höhcnrrend
allgeo

Danen N,

I bors

tor en
Afenlr r
icen,irn
Connn 1,
Mome,nn
Renn
Eedlkliunr.
rmiunn er.
Ammnito wnn
Nl, hoktele.
ir em

1

ote u rn
Qus ungkan.
gelit Aut⸗
n A bbentr
,gli Annhl
ofunchut
Mles! Erx-
ſe Murn
umt

Aeditatio VI. 573

perditas, ſalvat inventas; Patrem pro ipfis
orat, ſemper vivens ad interpellandum pro
nobis. Quid plus debuit facere, & non fecit?

Et quo tandem ſuo comodo; quo proventu ta-

lia facit, qui bonorum meorum non eget?
Heu paſſim negligitur; non æſtimatur, non
curatur tanta charitas! Utinam hanc Sacerdo-
tes non negligerent tam ſingulariter dilecti, &
Paſtores in populo conſtituti! Utinam non
paſcant ſemetipſos, nulla charitate præditi,
qui paſcere Dominicum gregem verbô, exem-
pl, precibus, labore, patientiâ deberent!
Qualis ego ſum Paſtor? An oves means dli-
go? Quid & quantum pro illis facio? Non
pudet tam parum præſtare, poſtquam tanta
egit Paſtor ſupremus? Ipſe nulla hominum in-

gratitudine abſterritus, pergit benefacere:

Ego quàâm facile, quâm nulla ex cauſa gre-
gem deſtituo! Sed quid? Sacerdos perire ſinat
turpi negigentid; quod tanto labore, tot im-
penſis püſſimo Servatori ſtetit! Perielitantur
animæ, nec eſt qui ſuccurrat: quanta crude-
litas! Lupi undique irruunt, & non eſt qui
oves defendat! Kelinquuntur miſeræ, erran-
tes, famelicæ: & dormiunt Paſtores! Ubi⸗
nam charitas? Ubi juſtitia? Sciône, quid ovi-
culis, quid Paſtorum Principi debeam? Quid
olim reſpondebo?
Paſtor æterne, quàm ſum diſſimilis tibi! Tu
meriffima Charitas; ege merus languor! Tu
fatigaris in quærenda vel una ovicula; ego pig-
ritiæ indulgeo! Et tamen quis tu, & quis ego?
di

774 Virtutes Sacerdotales

Odi meipſum; abominor teporem; veniam
oro, & Paſtorem denique induo, qui merce-
narius tantùm hucusque fui! Charæ oviculæ!
ſatis mihi ſit, quòd vos pretioſo ſanguine tin-
Gtas video. O Gregem dilectum, pro quo
tantum ſudavit Paſtor bonus, téne ego deſti-
tuam? Paſcam verbôé & exemplô: paſcam
ſolicitudine pervigili, labore indefeſſo, ſince-
riſſima charitate: paſcam JEſu Chriſti optimam
poſſeſſionem! Egéne perdam, quod emit ipſe
pretiè magnô? pretiò vitæ, pretiò ſudorum,
pretiò fletuum, pretiò laborum, & ſacratiſſi-
mi ſanguinis imenſòô pretiò́. Aut igitur por-
tionem hanc Domini mei, omni pretiòô ſupe-
riorem, grandi charitate paſcam, aut chari-
tatis expers inter fures, hoſtes, & latrones nu-
merabor: Quid eligendum? .

S e D ESs : 3e 3 34 316 4 6

Index
Materiarum B
Tridui quinti.
Dies I.

Puritas Sacerdotis.

Conſideratio I.
SS. Patrum & Conciliorum ſenſa de puritate Sacerdota⸗
li. 467

ee
hinnuniun

ailianl
miengenn

Nfnufun

HMnia, Nn

.

Molene

(on
muri
Eel
Nnilms Cenn
le
NllA

E

Huntn boni

ſe
Niler he

ch

tepotene ,
indor ll, 6
ilChre N

diod⸗ lngin

edim, W⸗
H, eee
lendhien
e id gin
n, nan .
Net iurn
Clni
Ahin
nn imüͤlge
Man, ⸗
mmer.

Cois

1
ietolt⸗

Index Materiarum. , 17 5
Meditatio I.
De Puritate Sacerdotum. 1 483
Lectio I.
Epiſt. primæ ad Thimoth. cap. III. de wirtutibus Sa-
cerdoti competentibus. 488
Examen J.
An ſim cuſtos ſedulus puritatis? 5 489

Meditatio II.
Fons Puritatis Sacerdotum, Chriſti ſanguis. 49 5

Dies I.

De Humilitate Sacerdotum.
Conſideratio II.

De falſis virtutibns. For
Meditatio III.
De Humilitate Sacerdotis. 516
Lectio II.
Remp. lib. I. cap. XVIII. de exemplis SS. Patrum.
20
Examen II.
An ſim Sacerdos humilis? 522

Meditatio IV.
Ghriſtus Magiſter humilitatis Sacerdotalis. 530

Dies

Index Materiarum.

Dies HII.
De Charitate Sacerdotali,

Conſideratio III.

Imitatio Chriſti Sacerdotibus neceſaria. 736
Meditatio V.
De cCharitate Sacerdotali. 744
Lectio III. Hiſtorica. M
88. Gregorius Nazianzenus & Baſilius. 548⁸
Examen III. . 3
An habeam Charitatem 765
Meditatio VI. P CEI
Paſtor Bonus. 569

O. A. M. D. G.

4 ZELUS

SACERDOTIS.

16

MDn

N

N
Tüdn

0
lſi⸗

Kunnnſ

chen

künkonn n
mlentuee
Alnal n
DN
Easlamandun
Uhräins en
l ofen.:
lnieis nen
Ie⸗ Chnnetur
lallah
Mhen bani
ir.

(0 ☚ 579

Triduum VI.
Zelus

Sacer dotis

Triduò expenſus.

Dies I.
Zelus Gloriæ DEI.

Conſideratio JI.

Sanctorum Patrum ſenſa de zelo Sacerdotali
expenduntur.

Xplicans D. Ambroſius illud Pſalmi: Ze-
lus domus tuæ comedit me, quia obliti ſunt
verba tua inimici mei: diſertè monet, alium
eſſe zelum bonum, qui vitam donet; alium
verò zelum à bonitate alienum, qui mortem
afferat. Zelus ad vitam ducens ille eſt, qui
charitate in DEUIM ſuccenſus præcepta ſer-
vat, & ad ſervandum alios quoque inducit.
Hoc zelo præditus erat Phinees, de quo ſic Do-
minus ad Moyſen: * Phinees filius Eleazari filii
Aaron Sacerdotis avertit iram meam a filiis Iſraël:
quia zelo meo commotus eſt contra eos, ut non ipſe de-
lerem ſilios Iſrazl in zelo meo: idcirco loquere ad eum:
R. P. Dufrene Exercitia. QOonz Ecce
* Num. 23. 7

580 Zelus Sacerdotis

Ecce do ei pacem fœderis mei, & erit tam ipſi quàm
ſemini ejus pactum Sacerdoti ſempiternum, quia zela-
tus eſt pro DEO ſuo, & expiavit ſcelus filiorum Iſrael.
Viginti quatuor Hebræorum millia periérant
in conflictu: eadem pœna cæteros manebat;

cùm Phinees arrepto pugione, ictu uno duos

in ſcelere deprehenſos confodit, & ſalutem
univerſo populo hac zeli ardentis generoſita-
te attulit; nam ſedato furore Domini, ſuperàâ-
runt etiam inimicum, ui paulò anté vix
mortem erant evaſuri. Colligamus hinc, quan-
tum proſit zelus ardens, quoò DEl honor egre-
giè curatur.
Crimen illud, cujus Scriptura locôò prædi-
tô meminit, hodiedum graſſatur, & ſtrages
imenſas edit. Madianitis illa, & infame pro-
ſtibulum, cui mortalium nemo ſocietur, hæ-
reſis eſt, aut quæcunque ſcelerum peſtis, à qua
tentatur Populus DEl. Quot centena willia,
& nationes integras, hæc furia ſubdolè ſe in-
ſinuans hucusque proſtravit, æternæque mor-
ti addixit! Adeſto igitur, magnanime Phinees,
Sacerdos Altiſſimi! arripe verbi divini gla-
dium, & perfidam hanc zelò ardente ſtimula-
tus jugula: inſurge adversùs hæreſin, & quam-
cunque peccatorum peſtem, ne populum tru-
culenta interimat.
Ecce inſtat Numinis vindicta! percute im-
pietatem & perfidiam ictu mortifero, ne ge-
nimen vipereum ulteriùs parturiant, quod
novarum prævaricationum infauſta ſit origo.
Adeſto, & viriliter age, ut teſtamentum pacis
tscum

nſad
nitmeli

7 aenter!
nitnknnec
uhtinens n
ne Aln kiit
Sretulin
Pdühien
Ne nepeen
nnle h neinl
Nite,kumine
ie Mlcs, N
ilenepnemt
t.
Uprduſnze
1 n 4, N
Mnunn ffft:
Patb Arhge

„ u4 Moconme

Atuen fin
Aroti pen
Uhrivnocllan
A unten ien
i gltu n
nd ſtn
tlrilegu
UMconeiurtt
Pehero ſnt
thuutch,

4

6 et tine
nptenmn,
ſeluſſin
eerse

, U DR

nllt, Ei
lmtentsri,
tebmihte.
Mui
Apoukings
ltont

Niemnletgt⸗

4
Pllrm A
lu Aifmnn
No wenl,
Zõ
Coreenun,
Krarkhler⸗
1, Aetntgtnn⸗
ignanint in
eſerdi
urcen
gnereln ⸗
Pbe oas

=

rorten 1.
mmin ſ
alie
annht
pee ticn

Conſideratio I. 581

tecum ſtatuat Rex cœleſtis, & ſupernarum
benedictionum te largis imiſſionibus fœcun-
det.
Zelòé bonô ardere oportet Sacerdotem, ſi
Eccleſiam ſervare cupit illibatam; Hinc de ſe-
ipſo ait Princeps ſupremus Sacerdotum & Pa-
ſtorum: Zelus domus tuæ comedit me. * Quid eſſe
poſſit Sacerdotali zelò aut ſanctius, aut ſalu-
brius, qui & ipſum Sacerdotem ab omni te-
ore ac negligentia procul removet, popu-
umque ab interitu ſervat immunem? Præſtat
utique, ſecundúm exemplum magni Phinees,
ferire paucos, ut ſalventur plurimi, quàm
uni alterive parcendo, multos ad exitium pro-
movere.
Ergo zelus ignis eſt &à cœlo in cor Sacerdo-
tis imiſſus, qui abſumet omnem malitiam: Vi-
talis origo eſt, quæ depulſa morte, genus
humanum vivificat: gladius eſt, qui noxia
reſcindit, ac læto germine Domum DEl exhi-
larat. Mors dominabitur, ubi zelus exulat:
abundabit autem vita, ubi ardor hic nobilis
infauſtas mortis appendices devorãarit.
Zelo hujusmodi ſancto flagravit Elias, qua-

re curru tandem igneo in cœlum eſt ſubve-

ctus. Zelo zelatus ſum, inquit, pro Domino Deo
exercituum.?* Arſit magnus Mathathias, cùm
