ſcriptam: Sacroſanctæ, & individuæ &c.

IV. Qualis mea oratio mentalis?

Quem conceptum in animo gero de oratio-
ne mentali? Quid de illius neceſſitate judico?
Numquid veriflimum illud Prophetæ: Deſola-
tione deſolata eſt omnis terra, quia non eſt, qui reto-
gitet corde? * Unde Sacerdotum languor, &
frigus, niſi quia in meditatione eorum non ex-
ardeſcit ignis? * Capiéône, fieri nullo modo
poſſe, ut Sacerdos muneri ſuo graviſſimo ſa-
tisfaciat ſine orationis mentalis adminiculo?
Sic ſtatuunt omnes vitæ ſpiritualis Magiſtri:
iſtud
Jerem. 12. X* Pſal. 35.

un

hemn ehenen

4

Cenloni ni
n fem,l
mm’ Dommn.
etatane din
Mes Md I
buni reſety
het, Auſum
wrlebit, inon⸗
rimnis hono
Erecpoo ri
Pedtals? Din
lontones grn
1 E Co unce
it netian horn
e otce Mel
n Ir horr con
Enpeis ſaris on
Aerllter inpen
in ges mine N
ENNr, elhbber
21 (Un mofn
it nels inelet
uir Clen er,
fie
mg.

Glter

t ſelinn 7
in a
uomod. ne
Eun rI.

D
inemeni

ne nn

1Crnonent
innnind ene
ispetluft
ch ſi⸗
centonn kn
Iurmenn
Cne, ftihiii
nen tog,
tr Piiu⸗

Examen I. 70⁰²⁹

iſtud loquitur experientia. Malus eſſe non
poteſt Sacerdos pie meditabundus; nam illu-
minabitur, dirigetur, roborabitur è conſor-
tio Sermonis Domini. Quid verò Sacer-
dos à Meditatione alienus? Fructum non

feret palmes aridus, unionem cum vite non

habens: humi repet, ſordeſcet, terram &
carnem ſapiet; ſurſum non aſcendet: in te-
nebris ambulabit, impinget, errabit. Egéne
igitur ſpiritualis homo eſſe queam ſine hoc
primo, & præcipuo ſpiritůs adjumento, quod
eſt oratio mentalis? Sine hac DEIIM, me-
ipſum, obligationes graviſſimas turpiter ig-
norabo; Et quo tandem exitu? Adeône
durum ſit, mediam horulam, aut quadran-
tem dare quotidie Majeſtatis ſupremæ allo-
quio, dum tot horæ corpori, inutili conver-
ſationi, negotiis variis multum illo inferiori-
bus tam hberaliter impenduntur? Quàm ſe-
riò applico tres animæ potentias? Quam fi-
deliter memoria exhibere ſolet meditationis
materiam? Quàm profundé veritates æter-
nas inſpicit meus intelleétus? Quam pie,
& efhcaciter circa ea, quæ agnovit, verſa-
tur voluntas ? Eſtne omnis mea Medita-
tio proſunda, pia, practica? Quæ propoſita
particularia formo ? Qua ratione illa cxe-
quor?

Vy 3 Medi-

710 Functiones Sacerdotales

Meditatio II.
Chriſtus Orationis Sacerdotalis Magiſter.

Domine, doce nos orare. Luc. II. I.

N Eceſſaria omnibus eſt oratio, ſed maximè
Sacerdoti: Hinc arma depromit contra
hoſtes potentiſſimos: hinc lumen, robur, ſo-
latium haurit in munere difficillimo. Bea-
tum ſanè prædicemus Sacerdotem orationis
amantem, & ſtudioſum: Habitabit in adjutorio
Altiſſimi. * Quæcunque faciet, proſperabuntur. **
Aadducet illi DVominus ſempiternam jucunditatem cum
ſalute ſua. *X**X Sedebit in pulchritudine pacis, & in
tabernaculis fiduciæ, & in requie opulenta. *XXY Iit
de virtute in virtüutem. **** Beatæ oves, quæ
nactæ à Domino ſunt Paſtorem, & Sacerdotem
orantem, qui os Domini perpetuò conſulat:
nullus ei profectò Gabaonita imponet. *XXX
Ars igitur magna, & ſcientiarum maxima eſt
oratio, in qua patefiunt arcana cœleſtia Sacer-
doti Miniſtro fideli. Doctorem & Magiſtrum
inquiramus, unde hoc Divinæ ſapientiæ genus
etere liceat. Ad mundi Salvatorem cum
iſcipulis accedamus, humiliter poſtulantes:
Domine, doce nos orare! Enimveròô docet ille nos
primò verbôò. Secundò docet exemplô.

Pun-

* Pſal. 90. ** Pſæl. J. *X Parucha. σ aj. 32.
AXX Pſal. 33. KNNr joſue 9.

lmi
iu

ld Eetenn
gicliitfaue
arunbnikoti
, ies letan!
iltt,,. un
n ltrti. n
Pefi,, i
i nnim
zumopere cofee
Ereſana? Ks pe
us em (onne
s ſalllhleni-
ywmrient “
enmcn unce ſi
t, leen. Iog
Iuliwebunrin!
nr redetis bi
Iimd nocd polven
urſfoentiz dun
oona hernel li
1 god ponl
20Ndor eifi
n. Mon peünmn
int, von tme
Aituem innin
ine eſereliih
umÜmaken
e mecrael
I
lus lun

uginten

I
etlorlt

ortt G
S
ne N
nere Akiln,
1 Nlitn e
Im: Miltzus
e in itin
nima da
tiſtnir ilt
rl N
nd
Dünmnt
niirnnn:
tuonn t
Cetum mi
It arcau Netü
Dodnntle

Dirhnr ang

Und Anen
imencd?
Netennll⸗

Aeditatio I.. 711

Punblum I.

Viz aliquid reperiemus, quod vel opero-
ſiùs, vel inculcârit frequentiùs Præceptor no-
ſter, quàm orationis ſtudium. Quid verba il-
la Divina, toties iterara? Videte vosmetipſos. .
Vos ergo videte. . 2 Videte, vigilate, & orate. *
Orate, ut non intretis in tentationem. Oportet ſem-
per orare. * Petite, & accipietis: quærite, & inve-
nietis: pulſate, & aperietur wvobis. *I IIt quid o-
rationem tantopere comendaret, ſi non foret
ſummè neceſſaria? Sed potuitne Magiſter Di-
vinus magis eam commendare, quàâm cùm
dixit: Ommnia, quæcunque orantes petitis, credite, quiæ
accipietis, & ewenient vobis. *XX zEn theſaurum
ſemper apertum, unde ſumere quantumcun-
que libuerit, liceat. En gratiarum fontem, &
quo liberaliſſimè haurias? Te miſerum, ſi tur-
pi egeſtate premeris, ubi divitiæ redundant,
& tuæ ſunt, modò volueris! Quanta promiſſi
Divini magnificentia, dum omnia petere jube-
mur, & omnia ſperare! Utinam verum de no-
bis non ſit, quod nonnullis objecit magnus
Eccleſiæ Doctor: Petitis, & non accipitis, es quòd
male petatis. Non petimus in fide; non ſeriò;
non ſincerè; non inſtanter; non Äůt filii, ne-
que ùt Majeſtatem infinitam decet. Ubi mea
in oratione reverentia, devotio, attentio?
Quid mirum, ſi malè orans nihil proficio? Do-
mine, doce me orare! doce errata etiam mi-
Vy 4 nima
* Marc. 13. * Luc. 15. **X* Luc, 11. *X*⅔ Mart.
77, 24.

7I2 Functiones Sacerdotales

nima in hoc ſancto exercitio vitare! Heu,
quantum mihimet noceo, cùm malè oro!
Quantum gregi, & quantum Eccleſiæ noceo!
Quàm potens forem, ſi ritè orarem!
Sed qualem orandi methodum tenebimus?
Sic orabitis, inquit Præceptor ſanctiſſimus: Pa-
ter noſter, qui es in cælis &c. En, orationis præ-
ſtantiſſimæ compendium! Non ſine cauſa to-
ties iterare hanc jubet Miniſtros ſuos Eccleſia.
Eſtne verò genus aliud orationis, quod paſſim
negligentiùs deproperetur, hac cœleſti formu-
la? Quousque apud me invaluit eam ſine gu-
ſtu & ſpiritu, ex mera conſuetudine, raptim
dicendi conſuetudo? Sempérne pergam, non
modo incaſſum orare; verùm etiam pœnas
orando incurrere? Hæccine erga Magiſtrum
piiſſimum gratitudo

Punbtum II.

Orationem, illiüsque modum DEI Filius do-
cet exemplé. Quoties pernoctavit in oratione
DEI?* (Qoties in montem ſeceſſit ſolus orare?! **
Oravit conſtanter in Matris utero: oravit in
ſtabulo, in .Ægypto, in Nazarena domo, inter
prædicationis labores; in Oliveto & in cruce
non prolixe minùs, quâm ardentiſſimè oravit:
Tota illius vita jugis oratio fuit. En, ùt orat
reverenter Perſona ſanctiſſima & auguſtiſſima:
En, ut orat ſolus, cum clamore valido & lacry-
mis: *X t orat inſtanter, procul à turbis, in
noctis ſilentio, acſi opus haberet admin ilis
ran-

* Luc. 6. * Matth. 14. 23. *X Hebr, y.

, Doon
rr Eintpin
mn Aultnine
TremimiAn
in, & don
genciun & dond
rmnn non et
ſe ein dol,
ACrN, &A M
n ondb Fl
ſem ncln —
le lenetar, can
n Iuin Ntt
1d mltümlen

J,

ttshonen
8, Locn
Allitki: n
Di ol oe
mmnenmn noble,
in emn würue .
FEbmere? 6
itcnren,
Ualentun,
Cblnemn, i
lil aidan
n noflt Oni
Almine,
Pnittrati. Den
fiitfuimnn

D
Vülnatle⸗

e D

Cnlt e

ereſtio in

Ne n
hnnum locken

et Mnikute
dorin

le odnͤDr
ie ni
NreH
Marsuent
Nauren
1nOed
n wtenthrn

,Aunnt dli
e el
bwberet ni⸗

56 4

Meditatio II. „713

Orantis Domini cor præcipuè contemplare,
Sacerdos! & poſt piam contemplationem il-
lud magni Auguſtini attentè conſidera: „* O-
„ rat miſericordia, & non orat milſeria; orat
„ſanctitas, & non orat perverſitas; orat in-
„ nocentia, & non orat injuſtitia; orat, qui
„ peccatum non fecit, nec eſt inventus in
„ ore ejus dolus, & non orat peccator; Ju-
„ dex orat, & parcere amat, reus debitor
„ non orat, ut gratiam inveniat &c. „ Vah!
turpem maculam ſtatüs noſtri! Nemo magis
orare tenetur, quàm Sacerdos; & nemo mi-
nuús orat, quàm Sacerdos! Ccœlos penetrat
oratio ſimplicis mulierculæ, & Sacerdotis co-
piosè illuminati oratio humi repit! Alios ad
orandum toties hortamur, & ipſi miſerè de-
ficimus! Quoties, Eccleſia præcipiente, mo-
nent illius Miniſtri: Oremus! Hoc fortaſſe tan-
tùm ideò, ut male oretur? Quis det nobis
orationis donum nobile, quod Sacerdotes nos
efficiat, omni virtute conſpicuos; potentes
in opere & ſermone? Quantum ego hucus-
que feci, ut ritè orarem? Quid agendum poſthac?
Poſtulat, & ardentibus votis deſiderat voluntas o-
vationis nobile donum, cui ſemper comes it miſericor-
dia, juxta illud Davidicum **: Benedictus DEUS,
qui non amovit orationem meam, & miſeri-
cordiam ſuam à me. Juſto etiam timori locus da-
tur,ſi defecerit oratio. Dolor, & conſuſio propter innume-
rabiles in orationis ſtudio negligenrias. Propoſitum firmum,
G adjumentorum ad bene poſtihac orandum delectus &c.
V V F Dies
*S. Aug. de Orat. Vom. ** Pſal. 6.

—

714 Functiones Sacerdotales

Dies II.

Inſtructio Sacerdotalis.

Conſideralio II.
De Verbo DEI.

I. Teſtamentum vetus.

Iremur DEI Providentiam ineffabilem,
M quæ Fidei noſtræ ſoliditati ſapientiſſi-
me confuluit, dum libros ſanctos ex
hoſtium judæorum manibus venire ad nos
voluit. Et illud quoque admiremur, quòd
Gentilium Sybillæ non minùs quàm Hebræi
Prophetæ Meſſiam venturum prædixerunt,
quarum vatieinia, conſenſu mirabili cum Pro-
phetis cohærentia, ipſimet nobis Gentiles al-
ſervârunt, & intacta usque ad nos tranſmiſe-
runt. Salutem itaque ex inimicis derivamus, &
de manu omnium, qui oderunt nos. *
Sacræ Paginz immenſum pretium attentè
imprimis conſideremus. Quid ergo Libri ſan-
cti? Quo fine ad nos tranſmiſſi? Quis illius
Auctor; quæ materia? Sancti Codices theſau-
rus ſunt nobis infinitus, quo qui rectè uſi ſunt, parti-
cipes ſunt facti amicitiæ DEI. ** Sunt illi cœle-
ſtis Sapientiæ Breviarium, arcanorum ſubli-
mium Divina Epitome, Regula morum, Fons
lucis, robur animæ, DEl digitô ſcripta ad nos
Epiſto-
* Luc. 1. E Sap. 7.

1e l ſein
M ſon
Am uh
innnne,
luin; i
Thminmn
n li n
fünzunn
erpe utiume
apiſun nf
ltenn n
Uu gim in
lilun on ſ
1 n Eenonltet
umbalatm:)
Eirr n fm
e, nec ale
dcolto,
Ltlorun,
TMientilne
1ACritum ,
Onnibus h
nimn Ahenin
hümm uin
afnten inil
ige denem
Nin la
Mloninen goi
Kanntio; i
N den

— ☛

R

,6. *
, e,
R n

eiete

H

elat

n I

tho D
entmn un
Miitetin iek

blr Mu

Gemmun Mitn
lünmic;
ins nulen
ſlenliini⸗
mni lin
:
euſn rint
. (lapln
mi.
nli ies:
1ſni 1,
l.* Wnl
Om, ArNN
Nenran

chiiie

Conſideratio II. 715
Epiſtola; Illius voluntatum manifeſtatio, &
promiſſionum conſignatio. Auctor librorum
eſt Spiritus Sanctus, qui locutus eſt per prophetas:
materia, Chriſtus; finis, DEl per Chriſtum
gloria, & hominum per eundem beatitudo.
Finis itaque Legis Chriſtus eſt. * Sed & illius
principium; nam in principio erat Verbum. Chri-
ſtus nempe initium eſt viarum Domini, an-
tequam quidquam faceret à principio. ** Hic ille,
propter quem, & per quem omnia. *X
Nullus igitur in Teſtamento veteri apex,
qui Chriſtum non ſignet; nulla figura, quæ
ipſum non demonſtret; nulla pagina, quæ
ipſum non loquatur; Prophetarum nemo, qui
Ejus gloriæ non famuletur. Labuntur anni
quatuor mille, nec alteri negotio tot ſæcula,
inde à mundo condito, impenduntur, quàm
Reparatori ſæculorum, & Liberatori homi-
num magnificentiſſimèe prænuntiando. Ilplſe-
met Adam Chriſtum prophetat primus, nec
aliam poſteris omnibus hæreditatem relinquit,
ræter fidem & ſpem in Chriſtum venturum.
unc ſuſpirârunt Patriarch?æ omnes: Hujus
laudes Prophetæ ſinguli prædicärunt.
„ Religiosè dicendum, ait Rupertus α,
„ reverentérque eſt audiendum, quia propter
hunc hominem gloriâ, & honore coronan-
„ dum, DEUS omnia creavit. „ Ab ipſo
mundi exordio; in ipſa lege naturæ, antequam
ſcriptum DEl Verbum hominibus obeigiſten:
Pilii
* Rom. 10. * Prow. 5. * Hebr. 2. *XX /. 3,
de glor. Trin.

716 Functiones Sacerdotales.

Filii ſui in terras venturi gloriam Pater æter-
nus manifeſtari voluit. Lex naturæ ab Ada-
mo uſque ad Moylſen annos circiter 2500. te-
nuit. Tempus hoc totum duratione ſua tres
primas mundi ætates complectitur; primam à
creatione mundi usque ad diluvium; alteram
à diluvio usque ad Abrahamum; tertiam ab
hoc Patriarcha uſque ad Moyſen. Ætas pri-⸗
ma fuit annorum ferè 1650. ſecunda 380. ter-
tia 425. Tertiam hujus ævi totius partem
Adamus vivendo explevit, qui ad annos 930.
vitam produxit: atque hunc longiſſimi tem-
poris tractum partim agendæ pœnitentiæ,
partim erudiendis in fide & cultu Meſſiæ ven-
turi poſteris, ac nepotibus dedit. Credibile
autem eſt, illum majore ſtudio Abelem, cæte-
rôsque omnes docuiſſe, è quorum ſtemnate DElI
Filius quondam eſſet naſciturus: Hos inter
Seth, Enos, Cainan, Malaleel, Jared, Enoch,
Mathuſalem, & Lamech numerabantur. Cùm
ergo hi omnes Adamum vidiſſent, & promil-
ſum à DEO ipfſi factum de mittendo Salvato-
re, ex ore illius audiviſſent, Noëmo eadem
narrârunt, qui paulò poſt Adami obitum mun-
do fuerat natus, ubi recens adhuc Proto-Pa-
rentis vigebat memoria. Lamech præſertim,
& Mathuſalem; hic avus, ille Noëmi pater,
filium hunc ſuum erudiêrint, cui annis fereé
ſexcentis ambo convixére: Lamechus enim
unico ante diluvium anno; Mathuſalem ve-
10 ſub ipſum cœpti diluvii tempus diem ſuum
obitt.
Poſt

Ciſu

Kärin H*M
iund ſgunce
5Nbd ll

5

aniatt,
nllis elſen
t md
prkerins Men
m Vanc amun
elnken le d
togoen Retei,
gon
AAmum porerant
ons erenbee
Sn & Mell
Uisnlerent.
ifbeo, & ha
En molgibo,

t irend ver
6eris eancen
nid ue
ügurit. Amns
nin er dr
cgnti E
lfeügent
Mente, den
Afehune m
Aunmconta hon
ederhtanbui

l

laer

i gorem

AT uNe
Nnos Cneſe .

un dnie

neckme
e dlnin
lcn kent;
Wis ei
Merimian
.

eehn
t Mi. Ei
Mue Hr
Echommetrn 4
—
nce n

ſe cntere
1.

P

receng heft⸗
1. Litenk-
ls, ie
bdetinn .
ee: INeiki
mo; Nrhli,
gii rmpnta

Conßideratio II. 7117

Poſt diluvium Noëmus Meſſiæ futuri noti-
tiam annis plusquàâm trecentis, quos ſupervi-

xit, filiis & nepotibus uſque ad Abrahæ nati-
vitatem comunicavit, cujus progenitores

ſcientiam ſalutis ex ore ſanéti Patriarchæ hau-
rire intra tot annos ſufficienter poterant.
Sem primogenitus Noëmi Abrahamo usque ad
vigeſimum Iſaaci annum convixit, potuitque

moriens eundem ſic alloqui: Ego centum an-

nis, priusquam oreretur diluvium, avo meo
Lamecho, & proavo Mathuſalæ convixi, qui
ambo Adamum noverant, ac viderant, totius-
que creationis ſeriem, brevem in Paradiſo mo-

ram, ejectionem, & Meſſiæ venturi promiſſio-
N . .△ . .
nem ab illo audiéêrant. Iſtud ego teſtimonium

veritati perhibeo, & hanc opulentam vobis
hæreditatem tranſeribo, fidem nimirum in
Meſſiam, & Redemptorem denique adfuturum.
Iſaacus à Semo, & Abrahamo patre doctus,
ad filium ſuum Jacob, isque ad duodecim Pa-
triarchas, filios ſuos, pulcherrimam notitiam
propagavit; hi verò paulò ante Moyſen ſu-
perſtites, ulteriùs eandem divulgarunt. De-
nique Moyſes ad id usque tempus tradita, lit-
teris coniignavit. Annis itaque 2500. tradi-
tione continua ex ore parentum in filios de-
rivata eſt cognitio, & expectatio Salvatoris,
quod facilè fieri poterat in tam longæva tunc
hominum ætate. Sed cùm DElI ſapientia &
bonitas præparare ampliùs ad ſuſeipiendum
Filium ſuum corda hominum vellet, Moyſen
elegit, e Scriptoribus ſuis primum, qui Meſſiæ
. venturi

718 Functiones Sacerdotales.

venturi myſteria in codices referret, Legique
ſeriptæ initium daret, quæ annos 1500. uſque
ad Redemptoris adventum duravit. Secuti
ſunt Prophetæ iterum iterümque alii, qui tra-
ditionibus hinc inſtructi, & à Spiritu Sanéto
iſtinc ſingulariter illuſtrati, Meſſiæ gloriam va-
riè in libris ſuis expreſſerunt; Quin & ipſi
eundem in ſeipſis, in vita, in ſacrificiis, in acti-
bus ſuis, jubente Divino Spiritu, diverſimode
figurârunt, & venturum ardentiſſimè deſideraâ-

runt. Lex utraque, tam naturæ, quâm ſcrip-

ta, hiſce magnificis pollicitationibus, revela-
tionibus, figuris, & ſuſpiriis ignitis adeò re-
dundat, ut nihil fermè aliud loquantur. Sum-
mæ laudes, quibus tum ſancti Patriarchæ, tum
Prophetæ Regem venturum exornant, ſatis
oſtendunt, quanti Perſonam illius facerent.

Nunquam niſi ſtupentes de illo meminerunt,
& verbi

Gionum quà humanarum, quàâà Divinarum ge-
nere conſpicuum, ſpecioſum formàâ præ filiis
hominum, ſummè amabilem, mitiſſimum, in
ſermone ſuavem, in opere potentem, benevo-
lum, acceſſu facilem: Magnum coram DEO,
& hominibus, in actibus ſuis modeſtum, in
judiciis juſtum, in benefactis liberalem, in mo-
ribus Majeſtate plenum, magnificum, obſe-
quioſum, ſanctum, benignum, eôque virtutum
omnium apparatu, & lenociniis præditum, ut
ardentiſſimum illius amorem, ac deliderium
inſa-

s lectiſſimis Eum certatim extollunt.
Modèô ùt Principem depingunt, omni perfe-

ſlnu

erütni to 1
An raniu
gtuem emun,
,Krinnn: No
Mun Dodren
Sgonſcm, Nun
Ecum humumn
e ir bitoren
Scuid aimd ſ
ſeramm. Vo

9

.

Zincomi, Aune!
tühummibene

nictin⸗
un o Hitii
Aleen dols
umn & Wim
ur hune Hon
eleni ueni
mime akoren
MemimIm;
Atconoexecti,
Anomdn.
inceſcern n
ihime alunn
nem
1idos ine een
ibas ufennn
mm do marue
Aliumizendi

irie,

eee
ueennn
um Ande.
terimceie
i, Kii
i Neleg
eenn; E
o Diin e,
nrteniin
tum um Nin
linni
ſhii⸗

Utnm amna 1
Coonlistrre.

Nestelnane
Epigun, os
iolin n
Ablen
te Menen k
Mgnin an
0S 0 Dol
islenent
1 ngnnan,
monn eole
oni an
Cten, lin.

Conſideratio II. 719

inſatiabile videndi hoc ſummum Bonum San-
cti omnes in lege antiqua conciperent. Modo
ùt Sacerdotem æternum, Melchiſedechô ma-
jorem, admirantur: modoò tanquam Domi-
num, tanquam Doctorem cœleſtem, tanquam
Legis ſanctiſſimæ, ſuaviſſimæque Auétorem,
tanquam Sponſum, naturam Divinam inſolu-
bili nexu cum humana unientem contemplan-

tur. Modò ùt Paſtorem, Ducem, Liberato-

rem, & ſi quid aliud cogitari poteſt glorioſum,
eximie venerantur. Boſt enarrata laudum
tantarum encomia, hunc Regem, hunc Domi-
num generis humani Benefactorem maximum
fusè prædicant: vitam daturum pro populo,
charitaté imensâ ſtimulatum, referunt; hunc
Pontificem ſimul & victimam ſui ſacrificii fore
comemorant, quo Patri ſuo nos reconciliet;
hunc Legislatorem Solis inſtar ſenſus noſtros
illuminaturum, & viam ſalutis oſtenſurum
magnificant; hunc Sponſum Patrem futuri
ſæculi, ad Regni æterni ſocietatem filios ad-
miſſurum: hunc Paſtorem oviculas carne ſua,
& ſanguine nutriturum; Ducem ac liberato-
rem vinctos è domo carceris eduéturum, mir4
facundiâ proloquuntur.
Hinc orta deſideria & ardores inſoliti, quæ-
rere ac ſuſpirare Salvatorem ſanctiſſimas men-
tes perpetuò coëgerunt: Hinc preces, hinc vo-
ta ſine modo; hinc gemitus & ſuſpiria ſine
numero, quibus adventum ſui Regis tam glo-
rioſi, & tam boni maturare contenderunt. In
abſentem illi tantis amoribus exarſerunt, ueen
odie

72 4% Functiones Sacerdotales

hodie præſentem Sacerdotes novæ Legis tam
parùm curant: Illi mera vox & lingua fuêre
in deprædicando Salvatore nondum nato, &
nondum paſſo: Nos ineffabili charitate pro
nobis natum, & pro ſalute noſtra paſſum tur-
pi ſilentio præterimus. Ili venturum avidilſ-
ſimè expectabant: nos in manibus noſtris quo-
tidie verlantem frigidiſſimè toleramus. Quid
ſi præſentem, ùt nos, ſpectàſſent? Quid ſi tan-
gere licuiſſet, aut manducare, uti nobis con-
ceſſum eſt? Quæ incendia, quæ gaudia, quæ
honorandi eum, & amandi ſtudia inde pro-
fluxiſſent! Verùm ad Scripturas Teſtamenti
Veteris redeamus, & figuras, quibus per tot
ſæcula præſignatum eſt Patris æterni Verbum,
tantiſper inſpiciamus.
lpſa corporis Adami formatio figura Chriſti,
naſcente mundo, jam fuit; nam ùt Tertullia-

nus loquitur: * Limus ille jam tum imaginem in-

duens Chriſti, non tantùm DEI opus erat, ſed & pig-
nus. . . . MWuodcunque limus exprimebatur, Chriſtus
cogitabatur Lignum vitæ in paradiſo, arca Noë-
mi, agnus Paſchalis, tranſitus maris rubri, co-
lumna nubis, ſerpens æneus, fons petræ,
manna e cœlo depluum, tabernaculum,
arca fœderis, ſacrificia, ceremoniæ, Sacer-
dotium antiquum, Salomonis templum, & a-
lia ſexcenta quid aliud erant, nilſi conti-
nù, & auguſtæ promiſſi Servatoris fi-
uræ? Hunc præfiguraârunt é Patriarchis ſan-
Gtiſſimi, Iſaac, jacob, & Joſeph: Chriſti victo-
rias
* ge reſurrect. corp.

ln/

rihtm lin
rſere: Dmn
Mn 4 Pnenti
ruun encho
menhelenn.
erponmml
tllnrhteke
almocCidume
nnorbtorig
iciob eln-
ömmtepicpch
osonnin
AlEalozbſcooci
Concloca
en, ouns
Uch ſernien
Oponen

an, nee

Araint,cra
An, md ialinn

ehlis doſn
ürribler
umtin ilhe

el Uln

io n ah
le n⸗
kichhen ,
lf limini⸗

Cnltcer

tors mel.

or El
e Mon.:
nekebili ctrn.

H

lue uſn

Gonſideratio II. 721

rias præſignârunt Belliduces celeberrimi Joſuë,
Gedeon, Jephte: Illum prænotärunt Kegum
potentiſſimi, & ſapientiſſimi, David & Salo-
mon: Omnium Sanctorum in Lege veteri vir-
tutes Illum expreſſerunt. Prophetæ majores &
minores, temporum & locorum ſpatiis ab invi-
cem remotiſſimi, teſtésque integerrimi, quà vo-
ce, quà calamo Chriſtum certatim prædicârunt,
&venturum orbis totius bono magnifice annun-
tiarunt. Tota ergo Teſtamenti antiqui Oecono-
mia Chriſtum relpicit, Chriſtum ſonat, Chriſtum
loquitur: Hoc opus omnium ſæculorum, & My-
ſterium à ſæculo abſconditum, quod inscripturis
ubique legimus. Concludamus hinc Mediatoris
Divini Majeſtatem, cujus gloriæ ab iblo mun-
di principio cuncta ſerviéêrunt: Hinc eruamus,
quanti facere nos oporteat ſancta Legis anti-
quæ volumina, quæ nonniſi Chriſtum ſpi-
rant, ùt ipiemet apud Prophetam de ſe teſta-
tur: In capite libri ſeriptum eſt de me.?“ Cujus li-
bri? nec Jeremiam, nec Iſaiam, nec alium 6
Prophetis nominat, quia Scripturæ omnes ve-
Iut unus liber, ab initio usque ad finem, de
ipſo ſunt. .
Creſcet ampliùs noſtra Libri ſanctiſſimi ve-
neratio, ſi admirabilem Prophetarum, & Evan-
gelii conſonantiam inſpexerimus. Quæcun-
que paſſus eſt DEl Filius, adeò graphice de-

ſcribit Pſalmo z1. Propheta Regius, & poſt

ipfum Iſaias Propheta Evangelicus, „ut ab
vangeliſtis & verba & ſenſum mutudéſſe vi-
R. P. Duſfréne Exercitia. Z 2 de-

Pſal. 39.

7²² Functiones Sacerdotales

deantur. Beatiſſimos Sacerdotes novæ Legis,
qui tantas inter divitias continuò verſantur,
ſplendoribus tantis illuſtrantur, & objectò
ſume admirando toti occupantur! Sed quâm
pauci ſunt, qui DEl Filium clarificent, & po-
pulo annuntient, quem Pater æternus ab ori-
gine mundi Clarificavit!

II. Teſtamentum novum.

Denique poſt annorum quater mille longiſ-
ſimam periodum; poſt innumera Sanctorum
ſuſpiria & vota; poſt magnificentiſſima tanti
temporis præludia venit promiſſus humani ge-
neris Reparator. Beati oculi, qui Eum vide-
runt, & beatæ aures, quæ Illum audiérunt!
Pretioſum erat Domini verbum, & omni ac-
ceptione dignum, ubi locutus eſt per Prophe-
tas: ſed quâm pretioſus ſermo noviſſimè lo-
quentis ad nos in Filio! Præſentiens ſanctiſſi-
mus David verba hæc aurea Divini Doctoris
noſtri, præ gaudio cecinit: * Qugzm dulcia fau-
eibus meis eloquia tua ſuper mel ori meo! Lucerna pe-
dibus meie verbum tuum. PVilexi mandata tua ſuper
aurum, & topazion. Ezxnitum eloquium tuum vehe-
menter, & ſervus tuus dilexit illul. Pax multa di-
ligentibus legem tuam, & non eſt illis ſcandalum. O
Verba! O Eloquia! O Myſteria! Quales do-
Rrinæ, quæ inſtructio, quæ promiſſa! Ob-
muteſcant omnia profanæ Iaplentiæ oracula:
ſileant ſcholæ omnes: omnium Doctorum li-
bri maneant clauſi, dum liber unus aperitur,

* Pſal, 115.

—

lllmn

, Aumn
mun Mnun, 0
9 ehem iune
inrtntimn
unbli potentin
s manlehtid
Svdhn nunci re⸗
Nanluelecit,
Uingelun gn
Iplers nn
iitnte gori.
Selenyrummil
Kimudcen Dyn
Uituciesane
aneit: Heross
tünndas exit
n
mugni bol
Kahclniſine
GCmnom PontiB
Piohalonmne
Uumopmin 0
A Anchrſti
Pallnr, inen
ntſen, omi
tüümn. Clh

Ank onne

Untii: e Glol

icguid lunn
ncltnt .

leinm
12

girie

Nenlotesn
continud
luntr E
Kolandur ie
4
llun d
nbae Nn
i!

Ntun Nn.

rum gure ried

d hon

ke Marale
inn ⸗
rMIN
11½

e
8

u Nni

en
Ve Agene

Ommumhoün.
n

Gonſideratio II. 723

Divinâ ſapientià plenus; Myſteriis altiſimis
refertus, ſanctum JEſù Chriſti Evangelium.
O Verbum bonum, ob Divini Auctoris emi-
nentiam! Verbum ſuave, ob rerum, quas
eloquitur, præſtantiam ineffabilem! Quid hoc
libro admirabili potentius? En ſubjugatæ ſunt
nationes, manſuefacti barbari, in obſequium
Fidei adduéta mundi regna, & imperia: ſub-
jugavit, manſuefecit, addexit ſanctum Juſu
Chriſti Evangelium! Apoſtoli duodecim iner-
mes, & pauperes mundum univerſum hujus
unius libri virtute glorioſis victoriis peragrâ-
runt: Tot Martyrum milliones, ac myriades
lorioſum ſanguinem Evangelio conſectârunt:
Pelerta, & ſolitudines animabus ſanctis Evan-
gelium implevit: Heroës Eccleſiæ innumera-
biles bonis omnibus exuit, & in monaſterta

concluſit ſanétum JEſu Chriſti Evangelium:
Unde, quæſo, magni Eccleſiæ Doctores, niſi

ex intime ac profundiſſimè intellecto Evange-
lio? Quis omnium Pontificum labor, & Sa-
cerdotum Apoſtolicorum perpetua occupatio?
Quæ Sanctorum omnium continua meditatio,
niſi ſanctum IEſu Chriſti Evangelium? Hinc
Virgines puriſſimæ, juvenes caſtiſſimi, He-
roés in omni ſexu, omni ætate, omnique con-
ditione invictiſſimi. OLibrum! O Volumen!
in quo theſauri omnes ſapientiæ, & ſcientiæ
ſunt abſconditi: ex quo Eccleſia univerſa de-
promit, quidquid luminis; quidquid roboris;
uidquid ſanctitatis in membra ſua diffundit.
An! hortum deliciarum, paradiſum volupta-
22 = cis,

714 Functiones Sacerdotales

tis, munimentum potens, gazophylacium in-
exhauftum, vitæ remedium, ſalutis portum
boni totius mirabile compendium, honoris
& gloriæ ſumum faſtigium in ſancto Eſu Chri-
ſti Evangelio. Z
Quæ igitur materia libri hujus præpotentis,
& ſuaviſſimi? Quot in illo apices, tot mira-
cula; quot ſyllabæ, tot prodigia, & ſtupen-
da myſteria. In principio erat Verbum: En My-
ſterium, cui evolvendo non ſufficient æterna
ſæculorum volumina! Verbum caro ſactum eſt:
En prodigium, quod ſtupens ruminabit tota
in futurum æternitas! Virgo peperit Filium ſuum
primogenitumim.* Qui in terris viſus eſt, & cum
hominibus converſatus eſt.** En miraculum, quo
majus nec cœlum vidit! Annorum triginta
trium Hiſtoriam ſolumodo texit Evangelium:
JEſu Chriſti DEI-Hominis vitam breviter de-
ſéribit; Verùm tantam hic reperies arcano-
rum ſublimitatem, ſapientiæ latitudinem, mi-
ſèricordiæ longitudinem, judiciorum profun-
ditatem, quam nullus unquam intellectus ex-
hauriat. Leges in hoc libro DEUM exinani-
tum, Imortalem morti addictum, Sanctitatem
cum latronibus annumeratam, Regem gloriæ
crucifixum, ut ſervos liberarer; Quod qui-
dem charitatis Divinæ ijmenſum prodigium,
& inter miracula omnia longe maximum nec
Angeli capiunt, ſed humili tſentio adorant, &
extra ſe quodammodò rapti venerantur.

Sed
*ELuc. 1. ** Baruch. 3. 36.

Gn
AE ; nnft
kurr Ltpes
un, rrn
mn:lege l
mmen punti 1
zinflinmm di
n, omniuete
r Ancdos innn
ehlenit. Me
mmi nnm
ven Cleunt, gl
i,octinis nte
fumm

lt
inblem ,b

rärm wecicens,
un ragnee
1,Loimicos pon
Phrwlicirti
Eunekimamm, 9
Aehretarenichl
ehnudrl O⸗
Mutmenolite
Womm ſygenn
ofontigren
DN Nolrun e
eitannr, h

Menei

len. Ii.

Agiie

dn gunnet
tium, ſni⸗

i

chencinm,
minbndr.

pennmn N
lbenm; C
D
inlong mun.
nlitkthu⸗
In Nant

Conſideratio II. „25

Sed & leges ſanéctiſſimas Evangelii paginæ
complectuntur: Leges præpotentes, quæ lu-
pos in agnos; peccatores in Sanctos feliciter
commutent: Leges cœleiti ſapienti plenas,
quæ omnem mundi ſapientiam confundant:
Legem ſuaviſſimam hic invenies, omni homi-
num ætati, omnique conditioni accommoda-
tam, quæ Sanctos innumerabiles terris dedit,
cœlòque inſeruit. Diſeunt hic docti æque ac
rudes, ſummi & infimi, divites & egeni; fe-
liciùs tamen diſcunt, qui candida ſimplicitate
parvuli, doctiſſimis antecellunt. Conßiteor ti-
bi, Pater, quia abſcondiſti hæc à ſapientibus, & pru-
dentibus: & reveläſti ea parvulis. *
Hunc admirabilem librum, hanc margari-
tam, hunc theſaurum in manibus gerat Sa-
cerdos, & ſine fructu? Hoc adversùs quæcun-
que vitia præſens antidotum in poteſtate ha-
beat animarum medicus, & has perire ſinat?
Gladium hunc utraque parte acutum Sacerdos
teneat, & inimicos non feriat? Ignoramus
nempe Evangelii divitias, & virtutes illius in-
finitas non æſtimamus. DEUIM bonum! quæ
miracula ederet Sacerdos Evangelii ſectator, &
genuinus æſtimator! Quæ ſaxa non frangeret;
quæ corda non emolliret! Quos triumphos &
victorias contra ſtygem numeraret! Hunoc li-
brum pia, profundaque meditatione continuò
exhaurire noſtrum foret: Sed eheu! nugas
potiùs meditamur. Evangelium prædicare
oporteret, & nosmetipſos, aut ingenii pro-
ZZ3 pru
* Matth. 11.

726 Functiones Sacerdotales

prü vaniſſimos partus prædicamus! Solum IE-
ſum prædicavit, & hunc crucifixum magnus
ille Prædicator, qui mundum univerſum ſanctè
erudivit: Nos Prædicatores tepidi facti ſumus
velut æs ſonans, & eymbalum tinniens.“ Quia E-
ſum Chriſtum, lanctumque illius Evangelium
turpiter ignoramus. Non amamus eminen-
tem ſcientiam JEſu Chriſti, propter quam om-
nia detrimentum eſſe duxit, & arbitratus eſt
ùt ſtercora gentium Doctor; cui aliud curæ
nunquam fuit, niſi ut Chriſtum lucrifaceret,
omniumque cordibus eundem ita inſculperer,
dum IIIius imaginem ubique feliciter effor-

maſſet. Filioli me?, quos iterum parturio, donec

Chriſtus formetur in vobis. *
Iſtud, Fideles! Evangelii opus eſt glorio-
ſiſſimum, & multò nobiliſſimum, Chriſtum
formare in cordibus veſtris. Ad hoc grande
opus ſtudium ſuum totum conferat Sacerdos:
Amet igitur Evangelium; percurrat, luſtret,
meditetur ſancétum Evangelium; prædicet, lo-
quatur, promulget, exemplô, voce, calamô,
totisque viribus ſacroſanctum EſuChriſtiEvan-
elium, in Teſtamento veter' ſplendidè adum-
Beartur, & in lege gratiæ clariſſimè revelatum.

Hæc arma tractare diſcat Sacerdos, quibs A-

poſtoli adverſa omnia potenter ſuperârunt, to-
tumque mundum Chriſto ſubjecerunt. Huc

intret Sacerdos, ut lectione ſeria, & medita-

tione continua impletus ac roboratus, quæ co-
piosè hauſerit, fluenta gratiæ in Fideles libera-
. liter
*1. Cor. 13. W* Gal. 4, 19.

t

,Auott ltnn
0. lum ſi
gn ulne
7 rkwoſtin
zu,,Mio iſl
Glſat
ik incone
ei, Caiet o
atcr Eiunpel
cela Nretnn
A migecioumt
znen, & erel
ieſboec e

EDI. Aner
e dn aubien
1Eins, er b.
mirkumd,

Mesten

De hüna
tini n
1l.d. 4

lnztenine
Ehizekluine

nie ſen M

Cnlitte

SDSZZ
Ctuefinn
Mdu Uireit
Res tepid 4
lm nin
neiliste

S
ndunſictin
veriſ
Eeckriee
1t ren 6
Mertſhen
to ſhieemn
Poneli A
lrboumnd l
nir IEuk-

„

Conſideratio II. 927

liter diffundat. Utinam Sacerdotes omnes imi-
tentur D. Cæciliam Virginem & Martyrem, cui
hoc elogium fingulare tribuit Eccleſia: Vingo
glorioſa ſemper Evangelium Chriſti gerebat in pectore
ſuo, & non diebus, neque noctibus 2 colloquiis divinis,
& oratione ceſſabat! * Quis enimverò Evange-
lum Chriſti in corde ſuo portet, ſi Sacerdos
non gerit, qui ex officio eſt Niniſter, Cuſtos,
& Prædicator Evangelii? Ab omnibus Sanctis,
& ab Eccleſia præſertim, omnium Sanctorum
fœcunda matre diſcamus Sacerdotes amorem,
æſtimationem, & reverentiam Evangelio de-
bitam, ſine quo nec Sacerdos, nec Sanétus, nee
Eccleſia uſpiam foret. Capiamus ſpiritum,
quo ipſa Evangelium nos legere jubet, iſtque
animati quotidie dicamus: Ewangelica lectio ſit
nobis ſalus, & protectio: Per Evangelica dicta delean-
tur noſtra delicta: Verba ſancti Evangelü doceat nos
Chriſtus Filius DEI. Amen! Sive in Horis, ſive
in Sacro, ſive in cubiculo volumen ſanctiſſi-
mum legerimus, ex Eccleſiæ mente ſumma
veneratione legamus.

Meditatio III.

De Inſtructionibus.

Nos ver Orationi & Miniſterio Verbi inſtantes eria
mus. Act. 6. v. 4. .V

. Atera poſt orationem graviſſima functio Sa-

cerdotis eſt Inftructio, quam ſapientibus,
22 4 *
* Breviar. die 22. Novembr.

728 Functiones Sacerdotales.

& inſipientibus ex officio debet. Teſtatur de
ſe DEI Filius, miſſum ſe in terras fuiſſe ut
Pauperibus Evangelium prædicaret: Evangeli-
Zare pauperibus miſit me. * Deinde loquens duo-
bus Pracnrle ris lui Diſcipulis ad ſe miſſis, pau-
perum inſtructionem inter ſigna ræcipua ſuæ
Miſlionis numerat, & comp eta horum virtu-
te Prophetarum de adventu ſuo teſtimonia
declarat. Euntes, inquit, renuntiate Joanni, quæ
audiſtis, & widiſtis, quia cœci vident. .. & pau-
beres evangelizantur. * Suos autem Diſcipulos
poſtliminſò mittens, ad omnes gentes perfer-
re ipſos Evangelium juſſic: Euntes ergo docete om-
ues gentes. *e? Jubet quidem illos præterea bap-
tizare: Baptizantes ess. Verùm hi ferventes
Diſcipuli, quibus Magiſter cœleſtis verborum
fuorum ſenſum & Myſteriorum intellectum da-
bat, utique perſpexerunt „Baptiſmum ab aliis
miniſtrari facile poſſe; ſibi verò Evangelii præ-
dicationem ſingulariter committi: Nos verg
orationi, & miniſterio Verbi inſtantes erimus. Quare
de ſe aſſeverat Paulus: Non miſßt me DEUSbap-
tizare, ſed evangelizare: Væ mihi eſt enim, ſi non
evangelizavero. X“*ä Nobis quoque cum impo-
ſitione manuum ab Epiſcopo dictum eſt, præ-
dicationis officium ad nos pertinere: Saterdo-
rem ſiquidem oportet prædicare. Doceamus igitur
primè publicè, & ſecundè privatim.

ur. a. 1ö. ** Matth. 11. * Matth. 25.
1. Cor. 1. 19.

5 XXX

Nlcs
nc

ahrm hlie
n Nin Ae
rs hlnnigss
rine enmen
Emden
ifons Cs
2luticen
Eemummalenn
oonete⸗
Elexrenelt e
tetmhat.
Auncuihpoti
nit, & wans
Knmne pirti
Eltt! Memine
fühimg Hecnl
iinos kecitet
um mieſ,
ilm, dane, n
Uebonmn in
5lan, Clen ,
er imn
Dfirtiamein⸗

