Myſteria ſacroſancta mihi commiſit; Quid re-
tribuam pro tanta charitate? Legatione per-
quàâm glorioſa pro Chriſto fungor ad fidelem
populum: Mediatorem ago DEUM inter &
hominem: Sum Pater Fidelium: Verbô, per
gratiæ ſingularis privilegium ſanétiſſimi Sacer-
dotii gloriâ, ipſis Angelis venerand, ſum in-
ſignitus; Dignitate cœleſti Regibus & Princi-
pibus terræ antecello: Quam nunc Dile ctio-
nem volunt tanta nomina? Ezximiam, ſin-
gularem, exquiſitam. Sed ubi maximè lo⸗-
cum habebit Sacerdotalis in DElCIM charitas?
ubique ſplendeat: in omni loco ardeat, &
creſcat ſemper: Ardeat in templo, ad Aras,
in Cathedra, in Domo, ad Oratorium, ad pul-
pitum, in cubiculo, in foro, inter domeſti-
cos & extraneos. Ardeat charitas minimé
otioſa, ſed multùm laborioſa: prodat illa ſeſe
. in

* 1, Lim. 6.

.

wilen ivct
ktſentim
1lteknun:
tr neneken
Girunſermo ig
rlebencd
, in Cnrſil
1geore ae
e mea ctiis
nel. Quunen
leeetins)
cormeun rci
linm, cun
bunguitnon

I,ADu

eatoelnamt
itzeo? doe
l,Tinper
Doalteret, i
W ego: d
himr obpeee
Mnlra cor⸗
eiit, inel
Dlnltercoten
umimn, Palto
Auceilein

lircerio

ontemhn
Dntianco,

Wadi

Auetri

egl ne

nirden
en cigſtot
W ar,
erccten t
s E mile⸗
mbert idſan
Dinnmnink
, ADheir
litnit,
(
mibl nn e⸗

. Nin
tris n
ombor
ennn!
V,Aantd,
fro, Al
ter (nid
orol:

Examen I. 615

in omni ſacra functione per inſignem devotio-
nem, reverentiam, gravitatem, & applicatio-
nem valde ſeriam: Luceat illa coram homini-
bus vitæ irreprehenſibilis exemplò: Accendat
Proximum ſermo ignitus: peccata exterminet
Ardor ille Divinus, quem inter ſupernæ cha-
ritatis, in Chriſti corde flagrantis, incendia
toto pectore Sacerdos quotidie concipiat. Ta-
lisne mea charitas? Si minor eſt, Sacerdotalis
non eſt. Quantus in meditatione matutina ex-
ardeſcit ignis? Quantus in Divino Sacrificio?
Si cor meum tepidiſſimum pateret oculis ho-
minum, quanta foret erubeſcendi materia?
Sed numquid non patet oculis DElI?

IV. An DEum diligam ùt Sacerdos

5
Sanctus?
Sacerdos ſanctus fere ſemper cogitat de D EO:
Quoties ego? Sacerdos ſanctus charitate inſu-
erabili, & inſeparabili; inſatiabili & inſocia-
büi Deo adhæret: indefeſsè Dei Gloriam quæ-
rit. Quid ego? Sacerdos ſanctus vehemen-
ter affligitur ob peccata hominum: eapropter
gemit & plorat coram DEO: offenſas repa-
rare ſtudet; impedire conatur. Quid ego?
Sanctum Sacerdotem conſtanter occupant ani-
marum lucra, paſtorales curæ, preces ignitæ,
ampliſſima deſideria &c. Quæ mea occupa-
tio? Sancti Sacerdotis deliciæ ſunt Cruces, la-
bores, contemptus, rerum penuria, homi-
num ingratitudo, variæ perſecutiones &c.
Quid ego ad iſta? Sacerdos ſanctus orat cum
guſtu,

81r6 Perfectio Sacerdotalis

guſtu, cum ſtudio, ſumma cum reverentia:
Quomodo ego? Sacerdos ſanctus fibi durus
eſt, aliis benignus. Nénne apud me contra-
rium? Sacerdos ſanctus animum gerit à terre-
nis avullum, & totô mundò majorem: Ta-
lémne ego? Vir Apoſtolicus excellentem nu-
trit mortificationis, & pœnitentiæ ſpiritum,
qualis in Chriſto fuit. Quantus hic in me
piritus? Quis mihi ſenſus ad innumera mea,
& totius mundi peccata? Quomodo pro illis
ſatistacio? Sancti Sacerdotes, exemplô Chri-
ſti, ſunt humillimi; contemptu & vilipenſione
gaudent, ut ſuis opprobriis DEO gloriam pa-
riant. Quis ego? Viri ſancti ſuis viribus om-
nino diffini, generoſa in DEUM fiducia pleni
ſunt, ſéque totos in ejus Providentiæ ſinum
projiciunt, & imergunt: Quantum h¹c mihi
deeſt? Per ſumam animi manſuetudinem, pa-
tientiam & tranquillitatem Chriſtum illi ſe-
uuntur, nulli malum pro malo reddentes;
ſed vincentes in bono malum. Quid ego ad
iſta? In ſpiritu ſacrincii perpetui, & adoratio-
nis profundiſſimæ vivunt, & moriuntur, ni-
hilque optant vehementius, quàm diſſolvi, &
eſſe cum Chriſto. Heu! quâm grandis mihi
reſtat via! ſed quid me tandem fiet, ſi inter
tot media præſtantiſſima ſanctus non evado?
ſi vel unò Altaris ſacrificiò quotidie uti néſ-
em! .

4

Medi-

AKeane Ee
t un m
heieDkins
Cetos Ai
An lumg
i Eartcn
ancam ien
eedhmg in
noelbentl
„,ſr mumen.

O euavelat

be oninn
Ponen tuun
DDells inon
bas löl Ae
cnos nenorss
pgeun)
llonls Cori
Uogünili eum
rin
ln lini;
ſeiſur ſche
Innn Mia
homimun
Wheeſſonis
uels et
dſinan

unltie

Umma Cun e
os knchng
Nnne APod
Wmninnge,
nntömeſnr
olcn enale
i. (mn
ſnlis dinr
cnt (ut
Nercoreh en
Cohtenpuhr
Mrobris Ann
indin;

in liar
es Man
um mmnnad
Huuen (in

unc, Ai
Ntis, gun
eu! n m
e tulten ieh
n lutn
gifcünencr

Aeditatio II. 21%

Meditatio I.
Affectiva de Beneficiis DEl.
Non ſecit taliter omni Nationi. Plal. 147.

Bneficiis Divinis, & ſingularibus gratiis ita
Sacerdos affluit, & vallatur, ut, ſi vel
mediam illorum partem intelligeret, præ cha-
ritatis & gratitudinis magnitudine cor ipſius li-
uandum foret, ſicut fluit cera à facie ignis.
Teceolamus in conſpectu DElI Beneficia, quæ
in nos liberaliſſimè contulit: I. ſunt maxima.
2. ſunt innumera. Hinc amor præcipuus me-
ritò exardeſcat. P

Punéttum I.

Domine Dominus noſter, quàm admirabile
eſt Nomen tuum in univerſa terra! Benedi-
ctus DElIS in donis ſuis, & ſanctus in omnibus
operibus ſuis! EÆterna Majeſtas! Quid eſt ho-
mo, quòd memor es ejus; aut Filius hominis,
quia reputas eum? Minuiſti eum paulèò minus
ab Angelis: Gloria & honore coronaſti eum,
& conſtituiſti eum ſuper opera manuum tua-
rum! Sunf quæ opera? Super Corpus & San-
uinem Filii tui; fuper familiam ſuam; ſuper
yſteria ſua; ſuper animas infinitò pretiò re-
demptas. Mira dignatio! Conſtituit me Rex
cœleſtis Dominum Domus ſuæ, & Principem
omnis poſſeſſionis ſuæ: poteſtatem dedit, quæ
nec Angelis eſt conceſſa! Poteſtatem dedit
prorſus divinam remittendi peccata, ulcera

R. P. Dufrine Exercitia. Fff ls-

218 Perfectio Sacerdotalis

lethalia ſanandi, morbos peſtiferos depellen-
di, ad vitam gratiæ mortuos reducendi. Ad-
mirandam poteſtatem dedit conficiendi quori-
die, offerendi, tractandi, ſumendi, ac diſ-
penſandi pretioſum Coxpus & Sanguinem JEiu
Chriſti Filii ſui dilectiſſmi. Hujus altiſſimæ
poteſtatis Divinum privilegium quis intelligit?
uis conſiderat? Quis æſtimat? Néônne po-
uiſti me, DEUS, excelſum præ Regibus tertæ? *
Quis enim Rex tanta utitur poteſtate? Quis
Principum hac pollet authoritate?
Te accedere, te alloqui, DEus Magne, in
horas ſingulas licet: negotia æternitatis gra-
viſſima tecum agere ſemper conceſſum eſt:
Theſauri tui omnes in manu mea ſunt: Ar-
cana tua omnia mihi patent: Sermo tuus pre-
tioſus mihi creditur: Ducem, Rectorem, &
Paſtorem populi tui me conſtituiſti: potuine
atnplias honorari? O quanta eſt meæ voca-
tionis eminentia; quæ Sanctitas! Quid retri-
buam Domino? In vocatione mea ſancta nihil
parvum; magna omnia: nil niſi cœleſte ac Di-
vinum; Divinus auctor, Divina media, Di-
vinus terminus: Majeſtatis hic plena omnia.
Quid Eccleſiâ Chriſti ſponſà vel ſanctius, vel
Auguſtius? Hujus non modò Filium, ſed &
Miniſtrum primi Ordinis eſſe, quanta in Do-
mino gloriandi materia! Quid Eccleſiæ Sacra-
mentis opulentius, aut magnificentius? Iſta
conficio & adminiſtro! Quid anima immorta-
li nobilius? Harum non unam, ſed plurimas
curan-

zle ignnm
len ſle
Acdn (wnaſt
hnelnetzd
türter des
Iniwun lech
tlli Garn
ium; mnume
8, molten,
1e eoum
Pohnntim, Uet
ſenoone i
tol HMio
ikrrorlum!
el benencti⸗
kkuckosadmin
narn Aeadie
Tqudicſe, m
celcero?
itsonnit
Eud Cucss M⸗
leten bonitt
1 Mmi (vit
Gütiene mmor
Mnmit in
1 muidit
ir teriun
futis int

n

e

eſikem
fönos ecen
dtcanfci
l, ſnent,
nRdn
lni inl
Pleriman
Wefinn,
nlin ſe i
authorne
lonni,De

iu: il intt
dr, Dfun
rs len
Cpoold e
nodili
ns ele, un
Glln
t uponend
Clniut
Uumm, 4

7

Meditatio II. 819

curandas, & ſalvandas habeo. Ilarum una-
quæque Regnum terrenum valore ſuperat:
Quot Regna ſuſcepi gubernanda!
Sed cù⅜m dondaſti mihi Filium tuum, Cle-
mentiſſime Pater; Et hunc tanquam Sacerdo-
ti fingulariter adeò donâſti, quid retribuam?
Tu animam dilectam pro me dediſti, æterne
Fili: tuliſti clavos, lanceam, multâmque igno-
miniam; innumeros dolores, ſudores, & ango-
res, ac mortem; & hæc propter me, ac pro
me peccatore! O Myſterium Crucis ſublime,
profundum, ineffabile! Quos hic theſauros
invenio pro me, pro mihi commiſſis, pro toto
mundo! Hujus Divini Gazophylacii Cuſtos, &
Adminiſtrator ſum! Crucis tuæ, quæ omnium
fons eſt benedictionum, omnium caulſa gratia-
rum, fructus admirabiles in menſura bona, &
conferta, & coagitata mihi Sacerdoti percipere
datur quotidie, modèò ipſe velim: Quid am-
pliùs deſidero? Quid ukeriùs dare infinita li-
beralitas poruit? Quid retribuam Domino ? In

hoc uno Crucis Myſterio theſauros ſapientiæ,

potentiæ ac Bonitatis exhauſiſti, 6 Divina Pie-
tas! Amoris divitias profudiſti! Quid ultra
debuit facere amor tuus, & non fecit? Quo-
modo non omnia cum Chriſto mihi donavit? * Dile-
xit me, & tradidit ſemetipſum pro me! W Gran-
de hoc Myſterium Crucis in manibus meis ad
Aras quotidie inſtauratur! Quid retribuam ?

F Rom. 5. 32. ** Gal. 2. 20

NK.

zien Core

Punlctum M. uliun

Maxima dediſti, & affectu maximo dediſti, „ ndeneil
æterna Bonitas! nunc tuæ pietatis multitudi- meris 1
nem qua ratione dinumerabo? Numera, Sacer- Innbum
dos, beneficia in te collata, ſi potes! faciliüs mWninemſen
arenam in littore Maris, & Oceani guttas nu- unmh; NI
merabis. Quot lumina, quot media, quot in- mum, unn .
ſtinctus? Quot mala depulſa, peccata remiſ- d tos mon
ſa, pericula ſubmota, Bona corporis & animnæ an Venores
donata! Ego Sacerdos multò magis quàm cæ- ſer,
teri hominum, beneficiis divinis, velut mari,;, „
totus innato: ſupra me nil niſi beneficia; infra h whſiire
me nil niſi gratiæ; ad dextram & ad lævam bo- (bkllldli⸗
norum cumuli. Ante me, & poſt me donorum slrgrini
copia. Quidquid video; quidquid audio; quid- lrivcelcon
quid tango; quidquid cogito, beneficium eſt. Mhülh
Naturæ dona quis intelligit? Gratiæ dona quis ndlene
in numerum colliget? Dona Gloriæ quis pro- Arnmle
ſpicit? Gratiæ mihi notæ calculum non ad- liy Euila
mittunt; ignotæ adhuc plures mentis aciem, MWre te on
quantumvis exporrectam, fugiunt. Gratia- lengungti
rum communium quæ multitudo! ſingularium
& perſonalium quæ affluentia! Amabilis, & Nucpnilis:
mirabilis DEl Providentia, quàm benigné vo- ahele
cäâſti! Quàm ſuaviter, & efficaciter duxiſti! ue
Et quò meò meritô? Imò cum quanto ſemper Ahgüer
demerito? Ingratum, iniquum, torpentem, te- Hißsnlexte
Pidum negligentem invitare, allicere, ſtimu-
are nunquam ceſſaſti! Operi manuum tua-
rum dexteram porrigere nunquam omiſiſti.
Quanta verô ſunt, quæ mihi paraveras, dii
9b⸗

82⁰° Perfectio Sacerdotalis.

gan,

n h

Aedr Wei
n inr etnin
umetia! Nn
eln, i
i,üUtie
tnind goote,
ell
n,lomemit
Cnsllitg,,
eſcis

1c; gölan
idcort kr
ueligtiat
4 Dondlun
iwrr dlunn
huc esrns
Cam, ihn

Ellindon.

benue¹
u tu,
cunt
Ndonngunnt
Pigunm upe
Ntre nt
Cxium
Ge ugtun 6

Mednatio I1. 3121

obſtitiſſem? Quoties gratiarum ſeriem inter-
cidi? Quæ Divina patientia, & longanimitas
tua, qua me tolerâſti! Quàm paternus, & in-
comprehenſbilis tui Divini cordis affectus!
Quid retribuam? Quæ charitatis incendia tan-
tam charitatem penſabunt? Etſi dedero corpus
& animam, vires omnes, & univerſam ſub-
ſtantiam, nihil dedi. Nam quid meus amor
eſt ad tuos amores? glacies & algor eſt, fe-
brium tremores. Sed quantumcéunque ſim
miſer,

Nolo, nolo vivere absque charitate: -
Stat DEUIM diligere cum alacritate.
Altis ſurgat ignibus puræ flama mentis;
Et horis, & ſingulis ardeat momentis!

Ardeo te millies meum Creatorem:
Millies, & millies meum Salvatorem.
Absque te pro nihilo, perditúsque forem?
Meum quantòô titulò vendicas amorem!

Dicam ergo millies: Amo te, Creator!
Millies, & millies, amo te, Salvator!
Amo te, quid extra te opto, vel requiro?
Ampliuùs nil extra te volo, nec ſuſpiro.

F ff 3 Die⸗

82² Perſectio Sacerdotalis
Dies II.
Præſentia DEl.

Conſideratio II.

Impedimenta, & adjumenta ſanctitatis
Sacerdotalis.

I. Impedimenta ſanctitatis.

Acerdos aut ſanctus erit, aut reprobus, ut
alibi dictum. Statůs Eminentia, in qua
* ſaper alios eveétus conſiſtit; rerum ſan-
tiſſimarum continua tractatio,; immane obli-
gationum pondus, Perierla & plurima & ma-
Xima ſanctitatem poſtulant: ſine hujus ſerio ad-
modum ſtudio non diu ſtabit in vocationis ſan-
tæ faſtigio; ſancta non tractabit ſancte; Onus
graviſſimum non portabit, & pericula non eva-
det. Excelſum animi robur exigit muneris al-
tiſſimi Celſitudo: egregiam puritatem ſibi vo-
lunt res ſanctiſſimæ, quibuscum Sacerdos fre-
quentiſſimè occupatur: gigantæos humeros
fequirit immenſa moles, quam portat: Vi-
gilanriam perpetuam adhibeat, neceſſe eſt, ut
pericula declinet. Nihil iſtorum habebit Sa-
cerdos non ſanctus; quare ſœæpe ſæpius gra-
virer impinget. Fundatur autem neceſſitas
ſanctitatis Sacerdotalis in illo Servatoris ora-

culo: Cui multum datum eſt, multum quæretur ab

eo: & cui commendaverunt multum, plus petent
. ab

lin

Donds ſo
Toiun
lerlll
Pllennc,
Aurn lönu
S ſeter
lncettucs d
Tine ert
eſenuimn ſe
Cndhihaten 7
Nen: Mamen
tonetoon;
erir Correnoren
Gea,vond
mminonent me
meoNcin,
inclie dcet⸗
rett iugne
6, u lbi mun
1 Nbimund
hrepioct;
Afinues conſtn
iniltam, N
Uoe eum,
etkitn
nCtihn DEll
nfet, a⸗
n uee reſpiet
miigi⸗
fümfuumn, un
Metotom in
rulee Hlon

lun, 49.

D.

ll

wens
ls
ſaiiti
, Mem
limh i

iip il⸗
lehnnte.

1

Ceniinse
ince, n
Deilnen
Nptounenz
ltkenſti.
Nertble⸗
trcs hune
nonn.
hlerkſecht
Vn hibent!
e iiß
AMten detd
Genmir.
lun ſis
Un, 5 1

sker

Conſideratio II. 823

ab eo.* Dicamus porro ad amuſſim, quod res
eſt, ne aut nimium à Sacerdote, aut nimis
parum poſtulemus. Nimium poſtularet, qui
ſanctitatem ſuis numeris ablolutam exigeret;
nimis parum peteret, qui Sacerdotem ad ſe-
rium ſanctitatis ſtudium non obligaret. Tene-
tur itaque Sacerdos ob ſiatú⅛s ſui eminentem
præcellentiam ſeriò tendere ad perfectionem,

ſeu ſanctitatem vocationis celſitudini compe-

tentem: ut autem ſeriò tendat, labore opus
eſt non mediocri; nam hinc impedimenta non
levia ſunt removenda; iſthinc adjumenta ope-
rosè advocanda. Verùm ut ordine debito in
ſummi momenti materia procedamus, viden-
dum ante omnia, quid ſit, & in quo conſi=
ſtat ſanctitas Sacerdotalis.
Hæc efſt itaque ſanéctitas & perfecéctio Sacer-
dotis, ut ſibi, mundéque mortuus, DEO vi-
vat. Sibi & mundo moritur, dum vitia con-
tinuò reſcindit; DEO autem vivit, cum ſoli-
das virtutes conſtanter exercet. Aliam ſan-
ctitatis Ildéam, Sacerdoti magis propriam, &
unctione plenam, ſi lubet, animô concipia-
mus: Sacerdos itaque ſanctus ille eſt, qui IE-
ſum Chriſtum DEIIM, ac Dominum ſuum ſin-
cerè quærit; qui ad illius commoda & Glo-
riam unicè reſpicit; Cujus cor motus alios
ignorat, niſi qui ad hunc Dominum, velut
ad finem ſuum, uniceè referantur. Quare no-
ſtra Sacerdotum ſanctitas eſt, in Illum perpe-
tuô tendere; Illum cogitare, æſtimare, dili-
Fff 4 gere;
* Lac. 12. 4.

1

824 Perfectio Sacerdotalis

ere, & operari propter ipſum univerſa: ſieræ
anctorum, & Beatorum Cœli Civium vita eſt
motus perpetuus circa Eſum Chriſtum DEUIM,
ac Dominum noſtrum: in ipſorum mente illius
pulchritudo eſt objectum cogitationum; Mag-
nitudo objectum admirationis; Bonitas amo-
ris; ſuavitas gaudii; præſentia felicitatis to-
tius objectum ineffabile: Chriſtus DElIS Bea-
titudo mentium; Chriſtus Homo Beatitudo
Corporum. Hanc Civium ſupernorum ſancti-
tatem Sacerdos egregièe imitabitur, ſi circa
Chriſtum DEIIM colendum, amandum, præ-
dicandaum, & in animabus formandum &c.
conſtanter occupetur. Aliam ſanétitatem igno-
ravit gentium Doctor: Hanc ſibi propriam fe-
cêre poſt S. Petrum omnes ſancti Sacerdotes,
qui amaverunt Chriſtum in vita ſua, imitati ſunt eum
in morte ſua, & ideò coronas triumphales meruerunt.*
Vide præclarum aſcetam R. P. Jacodum Nouet
S. J. Lectione in diem Lunæ poſt Dominicam
primam Quadrageſimæ. Nunc ad impedimen-
ta ſanctitatis Sacerdotalis examinanda gradum
faciamus.
Impedimentum I. Siniſter de vita, & ſtatu Sacer-
dotali conceptus. Nolumus intelligereé, quàm ſit
res admodùm ſeria, Sacerdotem agere; quàm
ſit res ardua, & perquàm difficilis. Concep-
tum noſtrum ad communem vivendi modum
formamus, quem plerique tenent; ad paucos,
qui ſancte vivunt, non reſpicimus: Quin po-
tiùs tanquam homines inviſi, ac ſingulares hi
ſœpe notantur; conteminuntur, & fugiuntur.
* Brewiay. Quæ

6

5 orinmn
inh
etletemdin
lcn,G
nmihin
Prlis Mddi
erbos ſum
concoonerun
1 Woltret, l⸗
1os hotſe nonen
anumnts efeit
in kolhruum
MMet, Marum
er e. V
Mrenn agere,
mocion at
P onere avere
etiſnt kecle
Uetorbastanta
tbmr otißs,
1Klun eerot
mwylinam con
n Dm Trban
Wkgterit,
ulnitocien
niges angn
Mkektite no
Hlrentin l.
Eeſunt Pin
t & Hitin

ußi Nn

ltiit

n Unir
e Gin
Mrunnte,
Otonn
lnng, honin
Abne i
Criendr,
hrn 1
ntpenmn

iihin ſe
n, Annn
hlinnin
NKinpind,
lli ate
st rn
imrunn
ſluale
ok Doninen
inpetner.
iuntigecen

i Hnde⸗
lirre, gint
Migeeiet
ols. 0n
Gendiot
en A,
ſone. C.
1 me⸗ .

Conſideratio II. 225

Quæ SS. Patres de vita Sacerdotum ſeribunt, au-
xeſes nominantur Quæ verò ab illis Eccleſia exi-
git, præſertim ut ſancte vivant, dudum exoleviſſe,
atque in deſuetudinem abüſſe creduntur: Ipſa
ſceriptura ſacra, quæ ſanctitatem exigit: Sancti
eſtote, quoniam ego ſanctus ſum, Dominus Deus veſter, **
ad ſenſus alios à Sacerdotibus detorquetur. Si

Sacerdos ſuam Miſſam utcunque legat, ſubin-

de concionetur, Catecheſin habeat, Sacramen-
ta miniſtret, Breviarium dicat &c. inter bo-
nos hodie numeratur, quamvis in omnibus
enarratis deficiat ſpiritus; quamvis cætero-
quin à ſæcularium moribus non differat, men-
ſas, amet, parum laboret, ſomno liberaliter
indulgeat &c. Veruùm ſi hoc tandem eſt Sa-
cerdotem agere, nulla erit in orbe vocatio
commodior, aut optatior: fruſtra & fine cau-
ſa ſub onere Sacerdotali gemuerunt tot ſancti:
decepti ſunt Eccleſiæ Doctores maximi, qui à
Sacerdotibus tanta poſtulârunt. Sed quare non
attendatur potiùs, qualem conceptum de vi-
ta & ſtatu Sacerdotali formet Sacerdos mo-
riens, ultimam confeſſionem peragens, & co-
ram Divino Tribunali ſtatim compariturus?
Quid proderit, quæſo, morti proximis Idéa
Sacerdotii hodierna, & peſſimè fundata? Imò
verô in quas anguſtias nos rediget, ſi regula
nunc eſt vitæ noſtræ falſſſima hæc Idéa?
Impedimentum II. Nimia rerum temporalium cu-
ra. Hæ ſunt ſpinæ, divinam ſementem ſuffo-
cantes, & ſpiritum extinguentes: Hinc mo-
“ Er 5 dicus,
* Pontißcale Rem. ** Lew. 11. 44.

826 Perfeétio Sacerdotalis

dicus, & fere nullus rerum ſpiritualium gu-
ſtus: Hinc (æcularis animus, cogitationes ter-
renæ, affectus mundani, ſolicitudines innu-
meræ, operûmque inanium multitudo, quæ
omnia cum ſanctitate Sacerdotali minime com-
ponuntur; Nam hæc animum excelſum re-
quirit, totò mundòô, & univerſis mundi bonis
ſuperiorem. Deinde, qua ratione Proximum
juvabit Sacerdos propter avaritiam, & ſordi-
tiem exoſus? Quomodo ſanctus erit, ſi vitiò
ſuò non fructificat? Ulterius malum eſt magna
luriditas in cultu Divino; Sacerdos enim pe-

Guniæ amator nihil ob ſorditiem ſuam ad or-

natum templi confert, unde tamen vivit.
Linteamina miſera in Altari ſubſternet Eſu
Chriſto, quæ in menlſa ſua ipſemet non pate-
retur.
Impedimentum III. Gula, & Vinum. Sancti
profectò non ſunt; imèò ad ſanctitatem pror-
ſus inepti, quorum DElIS venter eſt.“ Hinc re-
rum ſacrarum neglectus, faſtidium, & nauſea:
Hinc ſcandala in populo, & nulla Verbi Divi-
ni efficacia, quia meritò vilipenditur, & con-
temnitur Sacerdos guloſus, & bibulus, infra
Paae damn conditionem ſeipſum deprimens:

inc lapſus graviſſimi in abominanda carnis

peccata, ob quæ ipſamet ſanctiſſima Religio
apud Hæreticos, & malos Catholicos in con-
temptum abit. DEUM bonum! Sacerdos gu-
loſus, & bibulus, quàm monſtroſa combina-
zio! .

Im-
* Phil. 3.

e

luun 4
mlun, ei
un ol.
. Aten e
Nee
A1 deins,
ighimſege
Piss hedes
m Erocnrun
Seioſimn
0 Celinatum,
wenirnbs
wlele, hee A
ete eros
iK lrnc ſon
Eun, & abl
unrl
vlmmmn.
Mbencol,, goe
iil eberet en
Aguens heuni
Ahtla, ge
EEtnes, erum
luiftofigen
nlipto cl
iſni 9,
inz leriti
Mennt gacer
Ungs hoc
konnfcimus ea
enünckun

lin.

l

n hiint
5 Cdokadn
lotulin
imnulitus,
ihdinne
un elcet
Ohirisman,

untonehe
nuin,1
S

fiuciinetn.

luthen,
tininan.
N une n.
Eblene
otnnſs

n Ni
udiuenmn
Mor.
nn Cnudt:
MFetihi,.
DGtun Acon⸗
Dbola, Kn
mn dehrnten
riunt enr
ihw le
hoiccsne
nl Gdr
ron er

*

Gonßideratio II. 327

Impedimentum IV. Acedia, & otium, Gran-
de malum, & perfectioni Sacerdotali ſummè
inimicum torpor & languor in obſequio Di-
vino, ad quem otium, pulvinar diaboli, viam
ſternit. Sacerdote otioſo ac tepido nihil eſſe
poteſt abjectius, nihil peſtilentius; namque
apud ipſum ſcelera gregatim nidulantur. Quam
terribilis aſpectus, hominem ad omnia ſumma
natum & vocatum, ad infima deſcendere; tem-
pus pretioſiſſimum, grandi æternitatis nego-
tio deſtinatum, turpiſſimà ſomnolentiã, &
impertinentibus ſtudiis obligurire; nec ſibi
prodeſſe, nec aliis; ſed graviſſimè tantum
nocere! Sacerdos & aleæ, joci & luſus, pig-
ritia & ſtupida ſomnolentia, quàm portento-
sè iterum, & abſurdè in DEl Miniſtro com-
ponuntur! D=MWGW
Impedimentum V. Conſcientia impura, & calloſa.
Væ Sacerdoti, quem ſanctus DEI Timor de-
ſeruit! Deberet eſſe mundus inſtar Cryſtalli,
& eſt quavis lacunâ fœculentior. At non ſo-
lùm lethalia, quæ nec nominari debent inter
Sacerdotes; verùm & venialia ſunt nobis ſin-
gulari ſtudio fugienda, niſi à perfectione ſta-
ts noſtri totô cœlô aberrare volumus. Mun-
damini, qui ſertis vaſa Domini.* Sic olim Sacer-
dotibus, ac Levitis præcipiebatur, qui tenuis
umbra erant Sacerdotii noſtri. Credamus,
multò magis hoc præceptum ad nos pertinere,
qui conficimus, portamus, & ſumimus to-
ties ſacroſanctum Corpus Domini. Væ iterum

Sa-
* Lüai 72.

82⁸ Berfectio Sacerdotalis

Sacerdoti, cujus conſcientia infeliciter calloſa
jam obduruit! Quàm timendum, ne formi-
dandam peccatorum menſuram aut implerit,
aut proximè ſit impleturus. Seriò invigile-
mus, ne in conſuetudinem deſinant etiam ve-
nialia, quæ viam ſternunt ad mortalia. Sed
quem fructum in proximo faciet Sacerdos pec-
cator? Qui ſibi nequam, cui bonus? * Credaâm-
ne, ſapientiſſimum DEIIM gratias ſingulares
fructus Apoſtolici ante porcos projecturum?
Impedimentum VI. Superbia. Sacerdotes quâàm
maximéè tangit illud ſpiritůs ſancti oraculum:
DEus ſuperbis teſiſtit; humilibus autem dat gratiam.
*X Nihil ab humillimi Kedemptoris ſpiritu, &
perfectione magis alienum, quàâm ſuperbus
Clericus, ſui rerumque ſuarum inanis æſtima-
tor, & aliorum contemptor. Efferri & in-
flari ob metuendam, & periculi plenam Sacer-
dotii Dignitatem, quanta inſania! Efferri
ob ſcientiam quanta vanitas! Inflari ob
nummos, & rerum copiam, quæ ſtulta cœ-
citas! Hinc lapſus horrendi, & propudioſi fere
ſemper initium ferale ducunt, ſlumeéque luctuo-
fſum. Dilectus DEO, & hominibus Sacerdos
humilis: ibit de virtute in virtutem, & mira
operabitur. Inviſus DEO, & hoininibus Sa-
cerdos inaniter tumidus: ibit de vitio in vi-
tium; & nihil boni, ſed mali plurimum opera-
bitur. ðDèð
Impedimentum VII. Familiaritas, & liberior
oum altero ſexu converſatio. Quantumvis hæc
inno-
. Ecsli. 14. * Jac. 2.

uſtit ite
lntk e,
Ateonnn.
eitrriln.
ſund
woe, guc⸗
4. Klquld⸗
, Uumeni
rod zartin
Eerdr iuctciun,
lenntr ſe l
Eielagtur i
ercotoombi
M ſiſſrumn 1
ulſnomin
Sſeiu. Nun⸗
Allnre por
gnnſits conn
bart imm⸗
Negis nition
p onni auce
ripendtnr.
Uunnnlis, ie
MINNNN Nob
Pelanegens,
upltedi.
UMlgennn pre⸗
NCiridunt:
1Ir c fen
Mllenm.

A

fͤiſle,
enmm, 1
ſnun t 4
4 Neri⸗ 1
nteinntt,
N Anon,
heetdern,
inig
Agtirt
phneihn
ectz4
llug une
Punl,is
tenißrie
1 unſen
mminnselr
1 Mn I
Mene
ni N
6) Mi9
ge llor⸗
opoloſe
enelen.
bes Aentn
en, An
lhonindbus
le iio n
Wwimunos

6

Wunroxs
9

Conſideratio II. 829

innocua ſubin videri poſſit, & ſub ſpecie boni
quandoque velata, eſt nihilominus perfectio-
ni valde contraria. Temerariè agit Sacerdos
glutine hoc ſeſe implicans; Et qui amat pericu-

lum peribit in illo. Non es profectò Samſone

fortior; non Davide ſanctior, nec ſapientior
Salomone, quos omnes ſœminæ perverte-
runt. Sed quid Sacerdos fornicator, aut mœ-
chus, ſi tamen fieri poteſt, ut monſtrum hu-
jusmodi abortiat infelix mundus? Nulla hic
verba ſufficiunt, quibus ſpurcitiæ ipſi diabolo
execrandæ vel obiter adumbrentur. Horror
eſt vel cogitare infeliciſſimam hujus luti cum
Sacerdotio combinationem. Melius erat, ſi na-
tus non fuiſſet homo ille. ?* .
Impedimentum VIII. Modus agendi jocularis, &
parum ſerius. Nunquam vel ipſum perfectionis
limen ſalutare poterit Sacerdos Hiſtrio. De-
cens gravitas competit Eminentiæ ſtats no-
ſtri, & ſicut immaniter ſe proſtitueret Mini-
ſter Regius hiſtrionem agens; ita Sacerdos lu-

dicrus, omni auéctoritate ſeipſum exuens, me-

ritò vilipenditur. Clericus in popina, inter
conorum luſus, inter agricolas inepte garriens,
aut in menſis Nobilium paraſiti vel morionis
perſonam agens, nullius virtutis initium un-
quam poſſidebit. Hæc fere ſunt perfectionis
impedimenta præcipua, quæ à DEO & virtu-
te nos dividunt: Nunc adjumenta conſidere-
mus, quæ ad finem beatiſſimum diſponunt, &
manuducunt.
II. Ad-

*Eccli z3. * Matth. aés.

830 Perfectio Sacerdotalis

II. Adjumenta ſanctitatis.

Adjumentum IJ. Meditatio qnotidiana. Sine hac
impoſſibile eſt in virtute progredi. Eſt enim
Oratio mentalis, ſecundùm omnes vitæ ſpiri-
tualis Magiſtros, inſtrumentum ſanctitatis pri-
mum & univerſale, quod ex recenſitis illius
fructibus admirandis patebit. I. Iſtud Oratio-
nis genus rerum ſpecies vanas, inutiles, men-
daces, impuras & noxias ad unam omnes pau-
latim ex animo diſpellit. Sicut enim hæ in-
telle tum obnubilant, ita ſanctæ Meditationis
ſtudio, tanquam à ſole ſereniſſimo, hæ nubes
abſumuntur. 2. Mentalis Oratio animum à
terrenis affectibus purgat, & contra hoſtium
inſultus roborat. 3. Ingenerat magnum pec-
cati horrorem, & amorem virtutis minimè
vulgarem accendit. 4. Lapſuum frequentiam
prohibet. Quamvis autem Sacerdos quando-
que cadat, hujus orationis virtute mox erigi-
tur denuò, neque in peccati ſordibus compu-
treſcere permittetur. y. Mentalis Oratio mi-
nimos etiam defectus tollit, cùm pravas con-
ſuetudines, & propenſiones ad malum univer-
ſas ſenſim eliminat. 6. Sanctum, & genero-
ſum ſæculi contemptum gignit, & rerum om-
nium vanſtatem evidenter manifeſtat, cujus
inanes umbræ à via perfeéctionis frequenter ab-
ducunt. 7. Omnem in DEl obſequio tepo-
rem abigit, & mentem fervore ſanéto inflam-
mat. 8. Lumen pretioſum accendit, quo ad
virtutum omnium, in Chriſti vita expreſſa-
xum

M, ſnen 10
m. 90in
enin in Firt
g4s ihen
Eim. 10.
gento muͤn
Ges unguam
doquuunh
tgode gueft,
crammetiatin
ice kue lultl
ngt horis
ni urnnco inp
uöneneliohr
cheris
ynmnmn Il.
ne Nacelcd,
) colpos Do
Uikt, cefor⸗
mmunns luli
ramefin
morhen illu⸗
Ditponteste
nitetet: Ide
mtmnn gadi
Uriindltats
ihn Ataris
riputiin
de teſerinn
umn, 1obur
n, in

an
acitt

midine. 8
ogreci. E
monnes in
rnan
Nr kree
0. lut
nb,inni,
Alnmnone
Smane
irbleiini
riing kentt
Cri uun;
CinmtMin
Meonn 1*
1ünmns nu
S
Neetezun.
mreulen⸗
Nlhman.
lsCont.
ranasen⸗
Humuie
n, Km
Kermas

Pletet, .

Gbencemm
Cheſto⸗
ſe lndho.

Cencltt

Hinde

H

Conſideratio II. 3831

rum, inſignem notitiam & imitationem per-
venitur. 9. Oratio mentalis difficultates, &
laborem in via virtutis mitigat, robúrque in-
gens ad ſuperanda quævis impedimenta ſub-
miniſtrat. 10. Sinceram abnegationem fa-

czilem reddit, & amoœnam, liceèt appetitui

congenito maxime adverſetur &c. Nulla er-
go dies unquam prætereat, in qua Sacerdos
ad alloquium Divinæ Majeſtatis, & ſtats ſui
negotia graviſſima cum eâdem tractanda per
ſacram meditationem non anhelet: Detur quo-
tidie huic ſanctiſſimo Exercitio media horula,
cùm tot horas diurnas & nocturnas vel cor-
pori curando impendamus. Vide praxin Ora-
tionis mentalis pro Sacerdote ad initium hu-
jus operis.
Adjumentum II. SS. Miſſe Jacrificium. Qui⸗
cunque Sacerdos, præmiſſa ferventi medita-
tione, corpus Dominicum quotidie, quam-
diu valet, devote ſumpſerit, & imolarit, is
certò magnis paſſibus ad perfectionem ſtats
ſui propriam feſtinabie, Abſumet hic Ignis Di-
vinus omnem illius rubiginem: Diſpellet Sol
Divinus omnes tenebras, & beatum fervo-
rem accendet: Idem Sol benigniſſimus virtu-
tum omnium dabit opulentam fœcunditatem.
Omnis ſanctitatis fontem habemus in hoc
ſanctiſſimo Altaris Myſterio; ſoli negligentiæ
noſtræ imputabitur, niſi copiosa gratiarum do-
na inde referimus. En, Sacerdos, theſau-
rum tuum, robur tuum, aſylum tuum! En
Paradiſum, in quo deliciere! En munimen-
. 2 * tum

832 Perfectio Sacerdotalis

tum firmum, è quo cum inimicis tuis ſecu-
rus congrediare! Hic malis omnibus, ſeu
corpus illa, ſive animum afficiant; ſive teip-
ſum, ſive alios premant, medicinam omni-
potentem afferes: Hic bonorum omni-
um abundantiam procurabis; ideò namque in-
ſtitutum eſt admirabile, ſumméque amabile
Myſterium, ut omni benedictione cœleſti & gratia
repleamur. * Modèò non deſit accurata præpa-
ratio, diligens applicatio, & pia poſt ſacrum
exercitatio, plus etiam conſequemur boni,
quàm ſperare poſſimus, aut flagitare. Vide
Conſid. III. Tridui VII. de Miſſa, & totum
Triduum Euchariſticum.
Adjumentum III. Incenſa deſideria,; & magne pe-
titiones. Ingentibus gratiis ornari meruit Da-
niel Propheta, quia Vir deſideriorum fuit. Quid
piò deſideriò facilius? Et tamen ad fervorem
charitatis perpetuò fovendum nihil efficacius.
Sancta quidem deſideria, quantumvis videan-
tur facilia, nihilominus à DEO ſunt, & gra-
tiæ inſignis loacò habendum, ſi cor isdem æ-
ſtuet, quod mirè hinc dilatatur, & in he-
roicam denique magnitudinem aſſurgit. Ac-
cedant petitiones & multæ, & magnæ; ſed
frequentes; ſed ardentes, plenæque non mi-
nùs humili, quàm generosà fiducià. Fiant hæ
per Eſum Chriſtum, per Ejus merita, per
Crucem & bPaſſionem ſuam, per charitatem,
qua dilexit nos &c. Interceſſores adhibean-
tur cœli Regina, Beatorum ſpirituum chori, &
omnium ſanctorum Ordines electi; Nam quide
* Canon Miſſæ. i

4

zrintiunm
Dlbim
MN, Chrcs⸗
etecionord
ſeiont,

linemin .
mocKinterd
in bic Hilns
e DO hei
nis ml ni
ten bomivun,
hy; Mnmn ij
in,/ A, Due
SCooilaciu
pela ſuni,
Vtitam cont
SAllne wen
Keni ſedi:
Nlite oncit.
atoltz gli h
Mappenti eln
untere her he
Küntriicioeru
lirum No
W/Alnitmann
nine de
üen in aen
Püiblide trad
tpmenton.
uumm ) 0
a.

bufene en

l

Finieis e
kome
gint
neticnm
Mnorin,
izee
inneſt
ſen a,
inn.
Cuſgti
Goſeger
mntzie

Cmn dentl;
n i
gelad ene
Nhlehent
Muunns Re⸗
Din, d.
r ene
n, Kn be
adigt N
Angn, 4
Kdle s
Gct, hun
u neiii,
lercunnn
ſons e
☛

.

Conſideratio II. 833

guid petitritis Patrem in Nomine meo, dabit vobis. †
Unam DEI Gloriam, & animarum ſalutem hæc
deſideria, & preces habeant pro ſcopo, unâ-
que perfectionis propriæ continua incrementa,
nec fieri poterit, ut optato exitu deſtituan-
tur.
Adjumentum IV. Spiritus erga DEUM filialis.
Nemo eſt inter Eccleſiæ filios, cui magis com-
petat hic ſpiritus „ quàm Sacerdoti : is nam-
que à DEO ſpecialiter diligitur ùt filius, dum
gratiis ampliſſimis & innumeris, plusquam
cœteri hominum, prævenitur & cumulatur.
Miſit Dominus in corda noſtra ſpiritum filiorum cla-
mantem, Abba, Pater! * RNlihil hoc ſpiritu ad
perfectionis ſtadium alacriter decurrendum eſ-
ſe poteſt aut ſuavius aut efficacius, cùm ſan-
ctam lætitiam continuò pariat, quæ vocatio-
nis Celſiſſimæ arduos labores non tantùm mi-
rificè lenit, ſed & amœnitate quadam cœleſti
exquiſitè condit. Sed quàm pauci ſunt inter
Sacerdotes, qui ſpirits filialis dulcedinem &
robur experiri velint, quia nec mundi nugas
contemnere, nec habitare ſecum, & cum 5⁸
ſufficienter didicerunt! Hinc multùm ſæpe labo-
rant, & parum proficiunt: plurimùm fatigan-
tur, & ſuaviſſimam Divini ſpiritus conſolatio-
nem minime deguſtant. Vide Lectionem
ſpiritualem in Sacerdote aut ſancto, aut repro-
bo, ubi ſolidè tractatur hoc inſigne ſpiritũs fi⸗
lialis argumentum.
Adjumentum V. Ordinata vivendi methodus. Ha-
* Jvoan. 1 7. *Gal. 4. 6.

R. P. Dufrene Exercitia. Egg beat

„,
71

834 Perfectio Sacerdotalis.

beat Sacerdos, quantùm fieri poteſt, ſtatas ma-
nèe furgendi, orandi, meditandi, & ſtudendi
horas, quibus totum tempus antemeridianum
ſanctéè impendat: pomeridianum reſpirationi
modicæ, rebus domeſticis, externis, ſibique
commiſſorum variis neceſſitatibus ſerviat. Ve-
ſperi Matutinum & laudes præoccupet, ut
maneè ſequenti ſit liberior. Conſcientiam an-
te ſomnum diligenter inſpiciat, & rationes to-
tius diei à ſe exigat, ut vel emendet poſtero
die, quæ malè ſunt acta; vel perficiat, quæ
aſpirante Divinâ gratiâ, Vocationis eminen-
tiæ reſponderunt. Hic bonus Ordo miram la-
bori facilitatem, & ſaporem conciliat, pluri-
mumque proficit: ubi confuſio præter nau-
ſeam, ac tædium, magnam quoque laboris
ſterilitatem inducit.
Acdjumentum VI. Ewertitatio. Veriſſima eſt,
nec fallit unquam nota inter ſapientes paræ-
mia: Exercitium facit artem. Quare exerceri
Virtutes perpetuò convenit, ut matureſcant,

& ſuam denique perfectionem aſſequantur.

Actus frequentati, ùt Philoſophia, & expe-
rientia docet, habitum tandem generant.
Actus itaque virtutum præcipuarum tam in-
ternos, quâm externos cordi maximè habeat
DEI Miniſter ad ſui ſtatůs perfectionem aſpi-
