delitatem S. Ambroſius, qui ſicut in primo ſui
doloris æſtu adeundum Imperatorem minim
cenſuit, ita ſpatium ad ſe redeundi conceden-
dum reo ſapienter exiſtimavit. Quare ut Theo-
doſii mox ad urbem venturi alloquio ſe ſubdu-
ceret, valetudinis obtentu paulò antè in villam
ſeceſſit. Et verò afflictiſſimus erat ob memo-
ratam cædem Sanétus Præſul, non tamen ita
proſtratus, ut quavis alia occaſione Imperaro-
rem ſalutare non poſſet. Prima nocte, cùmo
triſtiſſimam rei ſerlem animo verſans decubuiſ-
ſet, oblatus ei per ſomnium fuit Theodoſius
altari propinquans; Ipſe verò ſacrificans adeò
ſibi turbatus videbatur, ut ſacrificium implere
non poſſet: hoc itaque ſomnio indicari credi-
dit, velle DEUIM, ut Theodoſius publicè pœ-
niteret. Interea bene longam epiſtolam ſua
manu ad illum exaravit, in qua primò ſui diſ-
T t 4 ceſſũs

664 Zelus Sacerdotis

ceſſůs cauſam edixit; deinde muneris ſui par-
tes explicuit, quo ad declarandam hinc admilſ-
ſi criminis enormitatem; iſthinc ad oſtenden-
dam pœnitentiæ congruæ neceſſitatem adige-
retur. Utrumque validis rationibus perfecit,
& paternas quoque obteſtationes adjecit, pro-
polſitis peccatorum Principum, ritéque pœni-
tentium exemplis.
Legens hanc epiſtolam Imperator, moveri

ad pœnitentiam cœpit: tranſibant ad cor pa-

terna & ſapientiæ plena monita. Diſſipatis jam
affectuum & impreſſionum ſiniſtrarum nubi-
bûs, talis apparebat ejus actio, qualis in ſe e-
rat, & conſcientiæ ſtimulis potenter incitatus
animus, judicia DEI & Eccleſiæ cenſuras for-

midabat, quarum ineluctabile vinculum litte-
ræ oſtendebant. Itaque maturato in urbem

reditu, à ſolo Ambroſio, qui Patris ac Me-
dici locò erat, mali ſui remedium & ſolatium
expectabat. Sub idem ferè tempus Mediola-
num quoque redüt ſanctus Antiſtes, ovicu-
lam ſuam quæſiturus. Non ſatis intellexerat
litteris ad ſe miſſis Theodoſius, non poſſe
Divinis ſe adeſſe Myſteriis, niſi priùs criminis ſui
maculas per pœnitentiam eluiffſet; Quare mox
ab adventu ſuo ad templum convolavit, preci-
bus publicis interfuturus, qua pietate ſiniſtras
populi de ſe opiniones emendatum iri ſperabat.
Monitus Præſul, jam proxime Cæſarem adeſ-
ſe, ad Eccleſiæ veſtibulum ê choro ſtatim tran-
fült, Principem expectaturus, cui jam præſenti
occurrens, ea, qua ob ſacram dignitatem
. vitæ-

i!

,Akrenolen
nutinen od
inbeleklirte
mnenntszkuni
lann fe i
Inliplrecent
,mens, elloſ
re ſe Uune
1 m mnie/
uint nmi/
un ſch Gſcle
mmit, Potens ti
ANon minds va
Uuntetobere in ,
hsel tuenunn
luntum Teoen
1hele: Eerigeeh
iiſe cinen eni
eguum Darid
ilet Conſecutns
V auinu en mnun
ſetbam oorhin
Qinn heigoni
umeſimartdin
nntone nul
encen mhl
it Arm
onmnnnidel
umliter gt
E Nals Don
ctes, Cnnun

lf

hrundnkin
Neciliimn.
Sttionibu
ludonezns,

Nipiheräl
jeliſet, Cre
unconnoref
( lenein
ednan iiſe⸗
oTeCEI
echooltee
Num n,

Ledtio III. 66 5

vitæꝗue ſanétitatem pollebat, autoritate, pec⸗
cati ſui gravitatem denuò monſtravit: Addi-
dit, miſerrimos eſſe Principes, qui ſuperbiâ ob-
Cτιati, ſuos errores humiliter agnoſtere nol-
lent: Sacrilegum fore ipfſius in Eccleſiam in-
greſſum oſtendit, ſi recenti miſerorum ſangui-
ne adhuc fumans, ſacroſancta Myſteria obire
vellet; Quare ſic illum denique eſt affatus:
Recede hinc, & novo crimine priora ne cumulaveris.
Audi potins animéô contrits ſententiam, quam DEI
authoritate nunc fero, & ſcelus tuum expiare ad ſalu-
tem ne graveris. Potens erat Viri ſancti elo-
quium; ſed non minùs paterna mens, qua er-

rantem filium reducere in viam ſatagebat, quin

jura Principis vel tantillum læderer.
Siluit aliquantum Theodoſius, modeſteè fixis
in terram oculis: denique humili voce reſpon-
dit, fateri ſe crimen admiſſum, & veniam à
DEO ſperare, quam David Rex adulter & ho-
micida fuiſſet conſecutus. Excepit Sanétus
Præſul: Qui ſecutus es errantem, ſequere pœniten-
tem. Hoc verbum cor Principis penitus emol-
livit. Cuùm enim Religionis placita, & Eccle-
ſiæ poteſtatem æſtimaret, intrepida ſancti Epiſ-
copi adhortatione nullé modô eſt offenius;
quin potiús eandem malo ſuo medicinam ſa-
ienter adhibuit. A templi ergo limine ad pa-
atium lacrymis perfuſus rediit, menſesque octo
ab Eccleſiæ communione ſejunctus, pœniten-
tiam domi humiliter egit. .
Ipſa nocte Natalis Domini amariſſimo do-
lore compunctus, ſomnum abrupit; tum in la-
Tt 5 menta

4

666 Zelus Sacerdotis.

menta & laerymas effuſus, illud maximè que-

rebatur, quòd in tanta Feſti ſolemnitate à tem-

lo excluderetur. Ejulantem audivit RKuffinus
alatii Præfectus, quem Cæſar præ cæteris a-
mabat; ingreſſus hic cubiculum, & gravi mœ-
rore confectum videns Theodoſium, cauſam
ſciſeitatus eſt. Cum uberiore fletu reſpondit
is, meritò ſe triſtari, cùm à templo DEl ex-
torris degat, quod vel ipſa mancipia & men-
dici frequentare ſinerentur. Ruffious terre-
na ſapiens, vanis terroribus agitari Dominum
ſuum ratus ea ſuggeſſit, quæ militaris animus
dictabat: Conſcientiæ nimiùm timidæ hos an-

gores tribuebat, cædemꝗue Theſſalonicenſem,

ut poterat, excuſabat; certè dolorem inde
conceptum adulando infringere ſatagebat. Re-
ſponſum Theodoſii indignatio fuit: Téne, in-
quit, juſto mœrori etiam inſultare, quem luge-
re potiùs mecum ob denegatum templi adi-
sum deceret? Amiſſa igitur ſpe religioſi ti-
moris, quem Cæſaris animo verba Præſulis al-
tè infixerant, impoſterum eximendi, ſtatim itu-
rum ſe dixit Ruffinus, & Ambroſium ad mitio-
ra conſilia permoturum, neque deſtiturum, do-
nec poteſtatem adeundi Eccleſiam hodie fe-
ciſſet. Actum ages, repoluit Imperator: fle-
ti ſe nunquam ſinet Vir DEl aut precibs, aut
minis, ubi cauſa DEI & Eccleſiæ diſciplina de-
fendendæ concurrunt. Verùm non deſtitit
urgere Ruffinus, donec adire tandem Epiſco-
pum licuit, quem cçertòô ſeu precum, ſeu ratio-
num ſuarum pondere molliendum credebat:
Hinc

!

Atuoglen

ul ni Aen
n gerlit om
lntenpun
emem ineheln
nte ſam Aumn
Dediatoremn un
Eentorh ule3
nen iplewercri
E Meenſteket ,
Sangels conl
e malet. Nhi
elNuhinns pecdd⸗
n ſenelit, cone
e, nonenome
hehane zinree
Mogkebrire redd
alh relque
nſiccenſcs, lg
ml eheckdo n
W, gvim t bee
1lic keriemi
Ahkſlis mmmn
egit erdo hen
ieim 9 Moner (
M Nehro noen
1 fl meco m
Ihmn excent de

hopecdi ſunnt,

umen, lein Cuc

Uhti.
Lectio III. 667

ilun nn
iclemt Hinc erectus quoque in ſpem Theodoſius, bre-
nen md Vi poôſt eundem ad Eccleiiam eſt ſecutus.
Crlr er. .
anne Quidquid artis & eloquentiæ habuit Ruffi-
rine nus, totum exeruit, cùm in Ambroſii conſpe-

ctum venit, ut templum Cæſari aperiret. Ve-
rùm loquentem interpellans Vir ſanctus, con-
ſueta libertate ſuam Ruffino temeritatem ob-
jecit, qua mediatorem nunc agere vellet in
cauſa Imperatoris juſté à templi aditu prohi-
biti, cui tamen ipſemet criminis perpetrati Au-
ctor fuiſſet: pœniteret potiùs dati per ſum-
mum nefas crudelis conſilii, niſi DEum vindi-
cem habere mallet. Nihil territus gravi ob-
jurgatione Ruffinus, precibus inſtare & urgere
Antiſtitem perrexit, donec amiſſa quidquam
efficiendi ſpe, monendum cenſuit Ambroſium,
jamjam adventare Principem, ut Eccleſiæ in
tanta Feſti celebritate reddatur. Exarſit hoc
audito Præſul, zeléque Divini honoris & Ec-
cleſiæ legum ſuecenſus, Ego, inquit, ad veſti-
ne bulum templi expectabo venientem, & vitam
LAn potiùs dabo, quàâm ut FEccleſiæ legibus con-
entt trarium aliquid fieri permittam. Ut vidit ob-
Gctinh firmatum Præſulis animum Ruffinus, obſtu-
puit: ne quid ergo fieret Imperatoriz digni-
tati adverſum, moneri Cæſarem curavit, ut

deriote len
CUn item

Poier

lir dli ne pedem è palatio moveret. Verùm Theo-
Gerin one- doſius in fori medio jam conſiſtebat, ubi Kuf-
deten fini nuntium excepit: hæſitans pauliſper, quid
erprom a ageret, progredi ſtatuit, diſertè affirmans, itu-
cleumct⸗ rum ſe tamen, licet cum dedecore ab Eccle-

ſixæ

668 Zelus Sacerdotis

dus.
Ad limina templi delatus, ingredi noluit;
ſed Divum Ambroſium convenit, in aula ædium
ſuarum, quotquot eum accederent, ſalutis
conſilia ſuggerentemw. Kogavit ergo Præſu-
lem Theodoſius, ſacram ſibi abſolutionem ne
ampliùs denegaret, ſeque Fidelium commu-
nioni reſtitueret. Reſpondit Sanctus vultu ad
ſeveritatem compoſito, ipſum obſiſtere Numi-
ni, & Leges Altiſſimi conculcare, ſi Eccleſiæ
vim afferret. Nullo pacto huc veni, replicuit
Cæſar, ut Leges ſacroſanctas infringerem, quas
revereor; neque intrare templum Domini viâ
illicità præſumo: id ſolùm te rogo, ut vincu-
la mea diſſolvas, & Eccleſiæ reddas, à qua pœ-
nitentium nemo excluditur. Qualem tu pœ-
nitentiam egiſti, ſubintulit Ambroſius? Et
quam vulneri tuo medicinam applicuiſti? Te
Medicum requiro, ſubjunxit Imperator, tuum
erit, malo meo remedia ſuggerere.
Pœnitentiæ igitur publicæ Theodoſium ad-
dixit: Licèt enim templum ſatis diu non fre-
quentàſſet, ſtatutas tamen ab Eccleſia poœnas
nondum ſubiérat. Et quamvis Ambroſius mi-
nimè cogitaret ſummum rigorem exerere (nam
Eccleſia homicidas tunc in mortis tantuùm ar-
ticulo recipiebat) præterea ſecum reputans,
octo menſium à ſacris continuam excluſionem
in Imperatoris perſona levem haberi non poſ-
ſe, audiendas demum illius preces judicçavit,
poſtquam oratione ad ſeveritatem compoſita
. eidem

ſiæ introitu pro merito ſuo foret prohiben-

.

iriſe,gunn
Se unmetel⸗
in kten lel
euegts ham
e,t etino in
cilecuntm
ubens IMpehett
en poblicun pal
cnabe ilan ben
ns Anbrolus,
9egcommunicat
Ulee ppreſium
nſix rette pet
lolleſe keocdit
nuhrorolutts
itz ſes in tenan
igencun Dari,
Wmento ANd Ne.
mm.4 Re humi
elebat; mod
1ſticolensz
ln untcpere d

4

r n ſotert,

en celciſi en

umen
bun in ne e
1umi ni
utligo güt
An n d

Sn

iti
ſet N

tng,ingetit
mſeritlaul
Neokeret
Nuſit eni

re Nein,

pondt

S=

Cerlsi

Bcinn Mn!
Unutkmenm
ſgeer.
bier eaian
lun ſrot
enb rn)
Bnib Anlue
gnggeneletn
n worts tuts!

en Eerun ic⸗

rum AN
em bhen i
Nts ic⸗
euten .

Lectio III. 669

eidem declarâſſet, quantus Divinæ juſtitiæ de-

bitor adhuc remaneret. Petiit quoque San-
ctus Præſul, ut legem Theodoſius ferret, quæ
dictas in reos capitis pœnas 30. dierum ſpatiô
ſuſpenderet, ut ſedato interea Principum fer-
vore, judicia ſecundùm æqquitatem compone-
rentur. Lubens Imperator ſubſcripſit, & pri-
mô quidem publicum pœnitentiæ genus ad-
miſit, legemꝗue illam deinde ſancivit. 2
Contentus Ambroſius, pœnitentem Theo-
doſium ab excommunicationis vinculo abſol-
vit, templique ingreſſum ei permiſit. Tunc
Princeps dimiſſa veſte pretioſa, vilem tunicam
induit; & Eccleſiæ redditus, neque ſtans, ne-
que in genua provolutus, quemadmodum cæ-
teri, orabat; ſed in terram ſupinus, quam la-
crymis tingebat, cum Davide ingeminans: Ad-
hæſit pavimento anima mea;: viviſica me ſecundum
verbum tuum. * Sic humi proſtratus, ſibi cri-
nes modèô vellebat; modò frontem nunc pe-
ctus inter ſuſpiria dolens percutiebat. Videns
eum populus tantopere humiliatum, à fletu
temperare non Horerar, & preces precibus
jungebat, ut delicti ſui veniam conſequeretur.

Examen III.
Quantus in me ſit animarum Zelus?
I. Quanti facio animas?
Num intelligo, quid ſit anima Divinitatis æ-
ternùm capax? Satisne unquam perpan-
* Pſal. 116

670 Zelus Sacerdotis

di animæ nobilitatem, pulchritudinem, pre-
tium? Scioône, quid ſit res empta Chriſti lacry-
mis, labore, ſudore, ſanguine, ipsâque morte?
Si ſcio, quid ſit Eſus Chriſtus, ſciam pariter,
quid ſit anima. Eſt imago nobilis ſui Creato-

ris, Angelorum ſimilis, Sponſa Salvatoris. Tan-

tine facio animas, quanti lucrum temporale?
Sed quàm parvi facio, ſi pluris non æſtimo,
quàâm lutum! Tantaâne applicatio mea, ut a-
nimas lucrer, quanta pro pecuniis? Quid ſi
fuerit multò minor animarum cura? Deceaâtne
hoc Sacerdotem, res infimas ſtudioſiſſimè cu-
rare, & res optimas negligere? Unquâmne
ſeriò conſideravi, quàm terribile ſit vel pro u-
na anima rationem reddere? Anima beata,
quam lucror, tota æternitate infinitò plures
actus laudis, adorationis, charitatis eliciet,
quàâm elicuerint Sanéti omnes in vita: Anima
damnata, quam perdo, tota æternitate infi-
nitò plures evomer blasphemias, quàm evo-
mere poſiint in vita peccatores omnes ſimul
ſumpti. Et hæc tenuia ſint? Sciéne, quid
ſit ex juſtitia obligari ad animarum lucra? Sciô-
ne, lucrum unius animæ eſſe majus quàm to-
tius mundi? Intelligéne ſatis, quid ſit dare a-
nimam pro anima; & quantum DEus requi-
rat, quando animam de manu Sacerdotis re-
quirit?
Quantúùm animas diligo? Aut non diligam
fortéê, quod Chriſtus tantùm dilexit? Si JE-
ſum Chriſtum non amo, anathema ſum: ſed
quomodo amabo, ſi rem ipſi chariſſimam non
aino

Hr

penllgerken

Uenis A
Mg, nmmn
uis en ,
Apnuit! det⸗
usOicendi
Alenit: ingrat
ure lio gelet
1 wwo gooties
Ger inarum
Unnett lils inn
Epomota? Quin
mlun tepſcs⸗
1 lnitu Nele
Attunferrore iu⸗
Plnctor, alt 4
Iupen hiamimns
Coroco wen

M Mn cto? 0

nbinetlueren, in
Mtee cogitndo in
amn ltacercots
mniderum ſäten
Ipniwco! 0 ſ0
M,E riere,
E lundinn
Gunaſthmmn
Nllum inlmihl
Wez ggum horn
n, Ei
cptillen

ſchmin,
enprxn!
ne, n
lus ſting
ölililt

Urs ui

l

1

CnlöN
1 it n
imuun
cle ing
elth llint
CamN Nur
une Aeni

O? AN 1
i N
gtüin ae
Autenu in
Uchri

amo? Fratrem diligere tenetur Laicus: ad quid
tenebitur Sacerdos? Ad omnes pertinet illud
Salvatoris: Hoc eſt præceptum meum, ut diligatis in-
vicem, ſicut ego dilexi vos. Fortè ad Sacerdo-
tem non pertinebit? Sed quomodo Chriſtus
dilexit animas? O incendia! O abyſſus! Uſque
ad mortem dilexit: ingratos amavit; corpo-
re & ſanguine ſuo paſcit. Quoties ego dedi
ſanguinem? imo quoties tantillum ſudoris?
Quantum dolet animarum ruina? Quantuͤm
afficit, & recreat ſalus animarum etiam ab a-
liis ſtrenuè promota? Quàm indecorum & im-
pium foret, ſi cum tepidis Sacerdotes zeloſos
tanquam ſingulariſtas vellem carpere, quôd
meam ſocordiam fervore ſuo redarguant! Sum-
ne Angelo ſanctior, aut Apoſtolò major? Et
quantum tamen hi animas diligunt; quâm pa-
rù⅛m ego? Quomodo meipſum diligo, ſi lucra
mea grandia non curo? O ſi ſcire cuperem,
quantùm mihimet lucrer, dum animam lucror!
O ſi alcendere cogitando in cœlum vellem, &
videre, quanta ſit Sacerdotis Apoſtolici gloria;
& quanta animarum ſalutem per ipſum conſe-
cutarum gratitudo! O ſi deſcendere vellem
ad infernum, & videre, quanta ſint Sacerdo-
tis ſcandaloſi & luridi tormenta, qui animas
perdidit! Quanta ſit harum in eundem æterna
rabies, & odium inſanabile; quâm duræ ex-
probrationes; quàm horrendæ execrationes!
Quid cogito, ſi iſta non cogito? Quid juva-
bit, ſerò cogitâſſe?

II. Quan-

*

67727 Zelus Sacerdotis

II. Quantùm operatur meus animarum
L?elus?

Quantùm operatur zelus honoris, & com-
modi proprii? Quantùm ago pro vita, & va-
letudine ſervanda? Tantumne pro animarum
ſalute? Quid ago pro ætate tenera, ut ritè in-
ſtruatur in Catecheſi; ut erudiatur in timore
Domini; ut horrere diſcat peccatum? Qua
ratione infirmitati me accomodo? Quas in-
duſtrias hic adhibeo? Beatus ero, ſi frequens
per me floret innocentia: Væ, ſi vel una in-
nocens anima ob meam negligentiam contami-
natur! Væ, ſi una conqueri poſſit adversùs Pa-
ſtorem, quòd ex defectu inſtructionis errare
cœperit! Diſcône hinc, quanti momenti nego-
tium ſit eruditio juventutis? Illâmne rite do-
ceo modum ſuſcipiendi Sacramenta, orandi,
recte credendi, præcepta ſervandi? Qua cura
exigo à juventute ſummam in templis reve-
rentiam? Quo zelo parentes ad Chriſtianam
liberorum educationem hortor? Quid ago, ut
removeantur occaſiones noxiæx; Qua ratione
go cum adultis? An irreprehenſibilem meipſum
oſtendo, ut ſalva maneat Sacerdotalis autho-

ritas? An lucrari affectum manſuetudine, pa-

ternâque charitate ſatago? Nihilne deſtruo ni-
mia in rem domeſticam propenſione? Quomo-
do ſcandala reſcindere ſtudeo? Quibus arti-
bus pietatem promoveo? Num ad Sacramen-
torum piam frequentiam hortor? Quanto ni-
ſu charitatem, concordiam & pacem comͤen;
0?

unn ,

. atriate i
Sch bhend⸗
Ells Mrnino
wtes ſitorumn

Anien dit

alks Aicam.
Amehhnihlnti
1nnenta s 40
Entelgnationen
ſimum Theolog
Doceone finun
t,heſventen
Mnen, &ͤro
Eüiponere, tan
en arsfctin
ores nottem:
ſnlg ee, gaueni
Imniuten, iogde
ir UWlee, C
Eo Anad C
mni onlgeree
tte oocumo: 6
Maün conn
iniihedto: An
4 rons luled
udlarionn
Lim dhmoſn,
mtümorou
n unlo o

Oos connen

fatkeenige,

ſti⸗

mens

u boneigt
1d Nonn
unne Nr
eteenr,

Aogineß r,

hemnen ſit⸗

U⸗

e, unt
reheriolennen

1 oertnirn

n mnnſetitt;
Meccht
Cpelae E
lwceo; Chne
MNA1 H
orir) (un⸗
Enenan,

Examen III. 673

do? Qua dexteritate diſſidentes compono?
Qualiter afflictis ſubvenio? Quâm potenter
inculeo, ne quis proximo in ulla re noceat?
Quàm graphicè vitiorum foœditatem, & vir⸗
tutum pulchritudinem depingo, ut ab illis de-
terream? ad iſtas alliciam? 2

Qua ſedulitate moribundis aſſiſto? Quomo-

do ultima Sacramenta 'is adminiſtro? Qua ra-
tione ipſos ad reſignationem, & patientiam in-
duco? Ad virtutum Theologicarum exercitium
ſuggero? Doceéne virtutes ægris apprime
convenientes, frequentem contritionem, ple-
nam reſignationem, & robuſtam fiduciam?
Curéne illos diſponere, ut admittant, vel etiam
petant in partem ſatisfactionis Sacramentalis,
morbos, dolores, mortem? Capiône, ſummæ
charitaus opus eſſe, transmittere animas, ad

beatam æternitatem, iisque in ſumma necefli-

tate fideliter aſſiſtere? Quas in tanta re pias
praxes oblervo? An zd Chriſti merita, paſſio-
nem, vulnera pie confugere doceo? An tenta-
tionibus debité occurro? Quæ arma, & re-
media, præſertim contra puſillanimitatem, &
impatientiam ſuppedito? An refugium ad B. V.
& ſanctos Patronos ſuadeo? Quis uſus aquæ
luſtralis? Qua diſeretione moribundis pia ſug-
gero? An fum clamoſus, præceps, nimiam
diffuſus? Quantùm oro, ut miſericordiam con-
ſequantur in auxilio opportuno? An tute-
lari Angelo ipſos commendo? Quid pro de-
functis?

*

R. P. Dufrene Exercitia. Uu III. Qua-

674 Zelus Sacerdotis

III. Qualis eſt in me zelus?

Nullémne vitium ex parte mea? Eſtne for-
ſan zelus meus præceps, indiſcretus, acceptor
perſonarum, exoticus, nimius? Eſtne fors lan-

uidus, infirmus, inconſtans, varius, impetuo-

us? An puſillanimis, aut nimium præſumens?
Forte non ſatis purus eſt? An meipſum, ho-
norem, commoda, ſatisfaétionem propriam
ſubinde quæro? An inclinationes humanas ſe-
uor? Eſtne in me zelus humilis, indefeſſus,
olicitus, patiens, generoſus, in DEO confi-
dens? Qualis zelus meus in Tribunali ſacro?
& ſuggeſtu, domi & foris, in converſatione?
Qualis erga domeſticos, amicos, notos, con-
ſanguineos, ſpeciatim comiſſos? Qualis erga
peregrinos, omni ope deſtitutos? Nunqumne
illud repidorum uſùrpo: Hic homo nihil ad me!
viderint i, ad quos pertinet: nihil hinc emolumenti
capio: Sat?s prædico; pace mea pereant, ſi parere no-
lunt &. Eltne zelus meus induſtrius, & lon-
ganimis? Qusliter emendare ſatago varios con-
ſuetudinarios in materia lubrica, in jurando
&⁊ execrando, in furtis, detractionibus? Eſtne
zelus meus fervens, & ſufficiens, ut excutia-
tur in animis tepor inveteratus? Videône
rem eſſe valde ſeriam & laborioſam agere Sa-
cerdotem? Quibus medüs zelum acuo, ac-
cendo, confirmo ? An conſdero gravitatem
obligationum, dignitatem, honeſtatem, facili⸗
tatein, fructus eximios zeli genuini? An con-
ſidero mala horrenda, præſentia & futura, quæ
in

ir

Atn

Nortar

lut ſnl ilae

e wnnd Nen
IIN CVninun
enarmunm.
netonlunfehuſ
toninſe 6n
itu,l dh
n rumen ci
En Hwe ſolure
1 kporlci u
Eum ecer 0
linors¹D10
ugutenbon
Aſhi de
uunninm Dil
INatur

Dundhu

P gen Donin
n onne
üflnng ſlenm
ſſhttitc gm
th animelun
Inene, ſeehn
l

erlri

ne NANO

bune nen
indiſeretu
fmims! Ara
l
uimne
N! ug,.
ſtitb‚innn
Clnminsinat.
heis dMn
eup iudn
t ncrntuine
hukto⸗
ü an
nu euns e⸗
SS
lenkh,
Uftenznen
Areentg N
boigint,
is in 1
Cnſten el 6
oriun
genonnt
Aien ſns
Nendi 1

ül

Meditatio VI. 6757

in me non minùs, quàm in alios recidunt, ubi
zelus deficit?

Meditatio VI.
Zeli Sacerdotalis præſtantia.

PEI enim ſumus adjutores. I. Cor. 3.
TEſte magno Areopagita, omnium divino-

rum diviniſſimum eſt, cooperari DEO in
ſalutem animarum. Hoc negotio Redemptor
ipſemet nullum habuit præſtantius: hac nobi-
li ſparta nimiùm ſe honoratos credunt Ange-

lici Spiritus, qui ad hominum cuſtodiam, &

animarum regimen deputantur: hoc pretioſo
labore non ſine voluptate continuèò diſtinen-
tur Viri Apoſtolici. Hæc denique omnium
Sacerdotum præclara ſors eſt, quòd maximi
operis Adjutores à DEO, & Socii aſſumantur.
Primò magna opera Domini, ad quæ perficien-
da DElI Adjutor Sacerdos adhibetur. Secun-
do magna molimina Diaboli, ad quæ evertenda
Sacerdos DEI Adjutor invitatur.

Punbtum I.

Magna opera Domini, ſi naturam inſpicio,
exquiſita in omnes voluntates Ejus. Magna
opera influxus ſtellarum, generatio metallo-
rum, vegetatio plantarum, elementorum
diſtributio, animalium vita. Solum corpus &
anima humana, ſecundùúm naturam conſide-
Uu 2 rata,

676 Zelus Sacerdotis

rata, quàm magna ſunt opera Domini! Mon-
tes & colles, maria & flumina, prata & ſylvæ,
agri & horti; omnia quæ moventur in aquis,
feruntur in aére, vivunt in terra. O, quâm
ſunt admiranda & magna opera Domini! O-
culum conſidera: hominis intelle cum, memo-
riam, facultates examina; ſtupens profectè
exclamabis: Magna, magna opera Domini!
Majora ſunt, ad quæ Sacerdos Adjutor à
DEO adhibetur; gratiæ opera, juſtificatio a-
nimarum; peccatorum converſio, juſtorum
confirmatio, rectorum ſpiritualis & ſancta ge-
neratio, incrementa pietatis quanta ſunt ope-
ra Domini! Rudes inſtituere, cœcas mentes
illuminare, infirma ſolidare, dura emollire, aſ-
pera complanare, vitiorum monſtra ſuperare,
quanta & quam glorioſa in ordine gratiæ ſunt
opera Domini! Prædicat Sacerdos Evangelium
Jalu Chriſti, oſſert ſacrificium divinum, admi-
niſtrat Sacramenta, pœnitentes abſolvit, laudes
DEO dicit, orat pro populo, ornandis & ſal-
vandis animabus pretiosè occupatur; DEl
Miniſtrum agit ubique, & in maximo pul-
cherriméôque negotio Adjutorem. Magnuas
vulgò habetur, qui Regem juvat in regendis
rovinciis: quidni maximus habeatur, qui
PEu juvat in regimine animarum? Kegnat
Dominus in cœlo, ſed & regnat in anima ju-
ſta: Quid Sacerdoti glorioſius, quàm regnum
iſtud firmare, extendeére, ſuſcitare? Gloriatur
meritò, qui theſauros :egios ſuæ curæ habet
comiſſos. Theſauri plus quàm regii, quia di-
vini,

ui

ſi gu

cwrmiee
4

vent Unnl

.
n inr chen 8
uctuntn 0
1 0Mlbonitd⸗

nn en gonn

in A gum
Miandieib el
DaAletn
nnrd bimin
th Cun armnin
Ien ainu Min
Aimvonltaet
C Ubi
16 Moru oera
ttoicinoren
Eflnm Enn
iumnmnin tn
N d hae min
na
Durdkin
NNürligt gin
umin elt
Wimigl Iun
Aen glen ee
sminte
ntia, lnd
gumnkmn
nichinen

let

len Doni,
minn Nn
e noNei
tin en.
uhen
Ugineltien,
im; MMare

g Nenlan

ue derekr

n et, n
Nſüimält
Meneniune

4,
lin maln
immnker
7 8

“

hlpntl
e Cchmn 1

gnnn ke

nrunt
eninnn H
enit
rioliee, uht,

ige⸗
litn

Meditatio VI. byn

vini, ſunt animæ, qui Sacerdoti comittuntur:
licebitne in re tanta eſſe incurium, & negli-
gentem? .
Maxima ſunt opera gloriæ, ad quæ natura
& gratia ordinantur. Operatur continuèò DEI

potentia, DEl bonitas, DEl ſapientia, ut con-

ſumentur opera gloriæ, quæ in animabus ele-
ctis qualia & quanta ſint, nec oculus vidit,
nec auris audivit, neque in cor hominis aſcen-
dit. Digna & decens omnipotentem DEIIM

occupatio! Etiam in hac Sacerdos DEl Adju-

tor eſt, dum æternitati laborat, dum ad æter-
nitatem animas parat, æternitati conſecrat, &
in beatam immortalitatem tranſcribit. Nihil hic
parvum, obſcurum nihil. Hæc magna opera
Domini, & magna opera Sacerdotis, quem in
tanto negotio Adjutorem ſib? delegit Rex om-
nium ſæculorum. Potuitne magis honorari
Sacerdos? Prô! quanta res animam æternùm
ſalvari, aut æternùm damnari! Quis dabit in-
telligere, quid hæc trium ſyllabarum vocula
ſonet, eternum?

Punttum II.

Dæmon intelligit, qui nihil non molitur, ut
animas æternùm perdat. Heu quantas edit
ſtrages hic impius! Tanquam leo rugiens cir-
cuit, quærens, quem devoret: Enimverèò in-
numerabiles animas devorat infernalis helluo;
animas nobiles, pretioſas, imortales. Miſer-
rimè vaſtat, populatur, deſolationem inducit,
evertit crudelis tyrannus lredlitatem Domi-
u 3 ni:

67 3 Zelus Sacerdotis

ni: mactat, diſcerpit, avertit gregem Domini:
olluit, & contaminat Templum ſanctum Dal:
ccleſiam Elu Chriſti ſponſam odit, perſequi-
tur, affligit, quantum poteſt: conculcat pre-
tioſum ſanguinem, profanat ſanéctuarium, im-
pugnat Jeruſalem cœleſtem. Tota virium con-
tentione perpetuò urgetopus ſuum, nulli par-
cit labori, omnem movet lapidem, ut in Chri-
ſti opprobrium & contemptum animas æter-
nùm perdat! Et verò quot millia, quot millio-

nes præcipitat! Hoſtis habet muros, & nemo

ſe movet? triſtiſſimo incendio conflagrat Do-
mus DEl, & non erit, qui ſuccurrat? Vaſtatur
vinea Domini Sabaoth, & dormiunt cuſtodes
vineæ! Diſperguntur oves, & Paſtor non cu-
rabit? Sponſæ IEſu Chriſti rapiuntur, & per-
eunt: Fratres, afnici, propinqui, animæ dile-
tæ turmatim in exitium ruunt, & nemo ju-
vabit? Magna molimina diaboli, ſtragés hor-
rendas, ruinas flebiles otioſus ſpectare Sacer-
dos poterit, in hoſte conterendo DEl Adju-
tor? Sed utinam nullus diabolum vaſtantem
juvet Sacerdos! Utinam non jugulent; non
diſperdant, qui conſtituti ſunt Adjutores!
Quid ad hæc Sacerdos, cui vel ſcintilla chari-
tatis in pectore micat? non veniet auxilio?
gregem deſtituet omni ſolatio? Modèòè velit,
eſt certa victoria: arma ſuppetunt optima:
propugnacula noſtra tutiſſima: eſt abundan-
tia in turribus noſtris: DEus nobis Adjutor,
& hærebimus, & languebimus Adjutores mi-
ſeri, ac infideles? Eja Sacerdos magnanime,
certa

uliu

Atetmt e
furne
“D Amug
4 S5len
Sn itobe-
icce Nem
bor egit
vNd D
eRekeuniumn
nCnrfühnpune
i n otl,

n.
r⸗ ii ar⸗
2lnnuntidle
n vobl
Urfin gee,
aOlusDon
Iur mine r
1e en Eudn
i mine iit
Eung, nie Ne
n A wen ee
Uſelie Ale
1Ni, udeſungelt
Glle; gunn
lNErcde, K
DDoriimei on
wihlnchn
Pei nnetäe
inenlepone
utinntim
Menl aun

lii

enhun Ende

Nelt: con⸗ 1
Aen Iinin,
neniu J
Neklchienti

un n
ſitai inr
9 li ſebit
4) enn
onol lt
mn emt
lllin: 9
DEn ds 9
hebin⸗ mme⸗

ono uße

Meditatio VI. *

certa certamen bonum! Madte animo, DEl &
(hriſti Adjutor glorioſe, ad lauros, ad palmas
evocaris; ad triumphos, ad coronas invitaris.
Modòô velis, hoſtem conteres, ſalvabis animas,
Eccleſiam lætificabis, Chriſti Regnum dilata-
bis. Accede ùt Heros, age ût Victor: ſolus
à te labor exigitur; imortale præmium, ne
dubita, paulèò poôſt feliciter ſubſequetur. Mi-
ſerere pereuntium, vindica ruinas, & concul-
catum Chriſti ſanguinem, zelo nobili accenſus,
tueri non ceſſa; fœcundare conſtanter alla-
bora.
Quantuͤm tibi debeo, mi DEus, quòd pre-
tium ſanguinis tui, dilectas animas, curæ meæ
comiſiſti? Quàm nobilis hæc ſparta, DEI &
Eſu Chriſti in opere glorioſiſſimo eſſe Adju-
torem! O languis Domini mei, quem admini-
ſtiro! Charæ animæ, quas procuro! KReferatur
huc omne meum ſtudium, totum ingenium,
corporis & animæ vires! Egéne vos videam
periclitantes, animæ pretioſæ, theſaurus Do-
mini mei, & potero ſedere otioſus? Sinite
parvulos venire ad me; veniant pauperes, ve-
niant rudes, ut evangelizentur! Exibo potiuùs
in vicos & plateas; quæram animas pauperum;
claudos, & cœcos, & mutos introducam in
domum Domini mei: compellam intrare. Bea-
tum me, ſi in ſancto negotio pulchrè ſudave-
ro, uſque ad raucedinem clamavero, usque ad
defatigationem laboravero! Quàm ſpecioſi pe-
des Evangelizantium pacem, Evangelizantium
bena! Sed heu! quàm parum hucusque ani-
Vu 4 mas

680 Index Materlarum.

mas curavi! Quàm infidelis Adjutor fui! Uti.
nam ſocordiâ meâ nunquam fuerim Adjutor
diaboli! Pœnitet languoris in opere tam glo-
rioſo! Ibo, urgebo, cſamabo, ut animæ ſalven-
tur. Heu! nimis luctuoſum eſt, vel unam
perire. Adeſto potenti gratia, divine amator
& Rector animarum; fac me indefeſſum ope-
rarium, & fidum tihi in labore nobiliſſimo Ad-
jutorem! Habete me ſocium & collegam mi-
nimum, Sacerdotes Apoſtolici! Sodalſem ad-
mittite cuſtodes hominum fideliſſimi! Zelum
in pectore meo accendite, acuite, inflam-
mate!

T 8r ze , e2 te re ges ze , eerge

Index
Materiarum

Tridui ſexti.
Dies J.
Zelus gloriæ DEI.

Conſideratio I.

5§. Patrum ſenſa de zelo Sacerdotali exponuntur.
Pag. 579.
Medi⸗=

Nr9

Nde
l N
lecn

ANM
n

hun gun gni⸗
el

ir Reetu

H
ils ſiu
Cnucen

ri mieui.
ſdr
Minn
lecko
IlV¹
Eunen
allee ſlitn
Nelin

n ſeſen
De
Zele 1

innn.

Index Materiarum. 681
un ſen . Meditatio I,
De Sacerdotis Zelo erga DEum. 791
Lectio I.
Ex lib. UI. Reg. cap. XIX. Eliæ zelus. 79 5
Examen I.
An habeam zelum gloriæ DEI? 798
V Meditatio II.
Inutilis Sacerdos zelo deſtitutus. 604
Dies II,
. Zelus ſalutis propriæ.
N IETN. 6 .
H Conſideratio II.
De ſcientia Sacerdotali. 609
Meditatio III. .
ſuln De ꝛelo ſalutis propriæ. 625
,„ Lectio II.
ſertl Remp. lib. II. cap. V. de propria conſi. erarione. 629
Examen II.
An ⁊elum bhabeam ſalutis propriæ? 630
. Meditatio IV.
Sacerdos absque zelo peſſimus Oeconomus. 635
4ol Dies III.
Gnc ſen Zelus animarum.

. Uu 5y Conſi⸗

682 Index Materiarum.

Conſideratio III.

Animæ pretium. 640
Meditatio V.
De animarum zelo. 649
Lectio III. Hiſtorica.
S. Ambroſius. 654
Examen III. W.
Quantus in me ſit cnicermm zelus? 669 S
MMelditatio VI.
Zeli Sacerdotalis præſtantia. 67 5 4 .

O. A. M. D. G.

2 (0)

innn.

do V.
Mora

H TRIDUUM VI.
SACERDO

40

Id—
Puod

e ele
Tidn

Otio
lnſt⸗

lyuun ſn a
Cot

Gim tun inli,

en iooſolds 1
“ are Mni
i Merloti in
Uutk iut onnd
Air, n Chnii
n Cinerenenn
I Iiretſam d
nn inhenlen,
oſtllrſe
m linhetet
. hnin-

2 (°% 8y
Triduum VII.
Functiones
Sacerdotales
Triduò expenſæz.

Dies I.

Oratio Sacerdotis.

Conſideratio 1.

SS. Patrum ſenſa circa functiones Sacer-
dotales.

Miniſterium tuum imple. 2. Tim. 4.

gelico vacare Miniſterio, cunctas hoc no-
mine Sacerdotii functiones complectitur,
quæ ſanctæ ſunt omnes;, auguſtæ, ſummeque
neceſſariæ, ut Chriſti corpus myſticum rite
formetur, & incrementa ſumat. Implebit vitam
noſtram univerſam Sacerdotale Miniſterium,
ſi huic nos impendere, quantum gregis Domi⸗-
nici ſalus poſtulat, ſeriò voluerimus; nec tem-
pus ullum ſuppetet ad alia quævis tractanda
negotia. Trifariam partimur has functiones,
gquibus

Jrn Apoſtolus Timotheum ſuum Evan=-

686 Functiones Sacerdotales

uibus hoc Triduum deputamus: Dies prima
Grarianenn; ſecunda Inſtructionem; tertia
Sacramentorum Adminiſtrationem conſide-
rabit.
I.

Inter magnos Eccleſiæ Doctores, qui fun-
Gionum Sacerdotalium præſtantiam, & mo-
dum nobis ampliùs declaravêre, primas meri-
tò½ teneat S. Joannes Chryſoſtomus, quem
DEus ſingulariter elegit, ut verbé & exem-
plò doceret nos maximi facere Miniſterium
noſtrum, illudque totòô ſtudiò adimplere. Lib-
ros incomparabiles hic Sanctus de Sacerdo-
tio, nec non de munere paſtorali ſcripſit, è
quibus notitias omnes ſtatui noſtro competen-
tes abundè hauriemus.

II.

„ Facile poterat Magiſter Divinus, ait S.
„ Doctor, argumenta dilectionis varia exige-=
„ re à diſcipulo ſuo Petro: potuit illi dicere:
„ ſi amas me, jejuna, corpus caſtiga, noctes
„ pervigila, tuere oppreſfos, viduam & or-
„ phanum adjuva. Verùm hiſce omnibus
„ prætermiſſis, aliud non quærit ſinceræ cha-
„ ritatis teſtimonium, niſi curam ovium: paſ.
„ ce owes meas.
Enimvero illa pietatis exercitia Fidelium

quilibet, etiam fœmina, denique adimplebit:

ſed ubi regenda Eccleſia, & vel huic, vel al-
teri comittenda eſt animarum cura, oneri tan-
t0
* Joan. 21.

ſan
niſteen. 1o
Ard nin
, riſmn ine

adm sb

vngiine un
Is lini e
oohen pohulumn
erunimanm Ret
genls görel ip
nreinerkonien
eretuts heſfn
1hue cl nniun
ſetunn inctone⸗
Aehelk Alule⸗

cun lnglineen

1en Oynmum,
Fuurtuch tnen
iltdles ertin
atgute Pin
dlrnepon
gtuns contenore
1enn: Nantat
mien gnitg,
lihen, Cteg
tnni etd
üktonparadlen

itmnends i
ntstie uih
Wni ſio gen

Annin un,

Unl her Ette

Neſos, itun

Fernun Me

nlri a⸗
nm o,

ami t

lir ime

E uhſt
uncunn Inn 9

.

Conſideratio I. 637

to nec ſœminæ omnes, nec virorum quam-
plurimi ſufficient. Prodeant in medium, qui
ſupra cæteros eminere ſibi videntur; iſtud

autem perſuaſum habeant, eſſe neceſſarium,
ut ipſi comune vulgus hominum virtute, ani-

mique magnitudine tantuùm ſuperent, quantùm
corporis inſigni proceritate Saul quondam ſu-
per omnem populum eminuit. Imòô tanta ſit
inter animarum Rectorem, & animas, quibus
regendis præeſt, diſparitas, quanta in ordine
naturæ inter hominem ratione utentem, & in-
ter pecudes reperitur. Neque credas, auxe-
ſin hanc eſſe nimiam; iſtud potiùs conclude,
Sacerdotum functiones, de quibus hic loqui-
mur, aded eſſe auguſtas, ut omnem concipien-
di modum longiſſimè excedant. Vel enim hæ
ad DEum Optimum, Maximum referuntur,
cujus magnitudo finem non habet: vel ad a-
nimas imortales pertinent, quarum pretium
eſt undequaque Divinum. Nemo hic mihi
Regum, & Principum in gubernandis populis
occupationes comemoret, quæ tandem in fu-
mos abeunt: maneat ſua labori Sacerdotali
ſupereminens dignitas, cùm is ad æterna ſo-
lùm dirigatur. Gregem Dominicum paſcit
Sacerdos, omni pretio ſuperiorem, nullis ter-
ræ divitiis comparabilem.
. III.
Paſtor terrenus ubi lupos arcuit, fures de-
pulit, oves rite pavit, & morbos earum ſana-

vit, muneri ſuo plene ſatisfecit. Sed quos
cgo

688 BEunktiones Sacerdotales

