nimum quid Regi non placiturum tolerares.
Tu igitur operosè adeò domum tuam, in ad-
ventum Principis terreni eſſes paraturus? Sed
en! Rex Regum, & Dominus dominantium
per Prophetam ſuum tibi denuntiat, venturum
ſe, & in medio tui habitaturum. ** Tu veroô to-
ta virium contentione cor tuum, Regis æter-
ni domicilium, purgare, & ornare non allabo-
rabis? Num ignoras, ita ſe DEum animæ tuæ
daturum,
* Eccli. 15. 22 Zach, 10. 21.

750 Functiones Sacerdotales

daturum, prout illum intra te exceperis; &
tuæ diſpoſitionis modum gratiarum fore men-
ſuram, quas liberaliter, aut parcè colliges,

prout majore, aut minore ſtudio te parave-

ris?
Adoraturi ſedeant, in ipſis Gentilium ſacris
olim proclamabatur, quo dicto inſinuatum i-
bant, cordis tranquilli, & ab æſtu cupiditatum
liberi puritatem ad ſacrificandum afferri opor-
tere. Cordis ergo mundities haud dubiéè pri-
mèô exigitur: Vitæ ſanétitas à Sacerdote po-
ſtulatur, qua cogitata ſua, & actus omnes hunc
in finem referat, ut vitam vivat Divinam, &
epulo cœleſti dignum ſe reddat. Nam ſicut
fructus piè frequentati Myſterii in eo conſi-
ſtit, ut cum gratia incrementum quoque ſu-
mant virtutes ſingulæ, videlicet mundi con-
temptus, divina charitas, patientia, fervor, hu-
militas &c. Ita præparationis munus eſt, quo-
tidie mancum aliquid emendare, novuúmque
identidem bonitatis gradum adjicere, donec
cum Apoſtolo Sacerdos gloriari tandem poſſit:
Vivo ego jam non ego: vivit verò in me Chriſtus.

Fervens Altarium Miniſter, qui DEO con-
junctus per pietatis exercitia ſemper vivit,
haud ægrè ad pièe celebrandum per continua
vitæ ſanctioris incrementa ſe parabit. Alii
minus ferventes, quorum utique major eſt nu-
merus, & qui mente rariùs ad DEIIM al-
cendere conſueverunt, in Sanctorum Pa-
trum, & Aſcetarum libris varia ſibi profutura
inve-

e

en rene
Sernni Uelee
zlrun /en 4
ur Kin;
Chen: ntii
ft Qunneen
Kin i nan
is krtanmenn
1 guls de d
TIt, Ahwuung
ltigenorsen
it, Nr ifler
m, Rar b ane
lict Nego n⸗
nlsebatonun
Ii Heu gun
Eire ar Avenoon
in Altbanlfrn
lugr gee
Puum Anineneo
Imur, Quls
uubnonto e
Ulcktan Cone
ſteukain,

in itur noln
Lung guoge e
Egenllk ieie
llni inert⸗
Inmrolinnten
bentnen i

nn.

ltrie

Utra te enge
t, Parct
done fuliot

clo (dinn
Ltenrn
Vthheane
nuncitie
lndi

radon

lufen üll
eGeneiin n
elrutun e
7

entn E t
n ugnene

mris 1 l

)
iöfuüläign.

Conſideratio III. 751

invenient, ut ad tremenda Myſteria conve-
nienter parati accedere doceantur.
Probet autem ſeipſum homo, & ſic de pane illo e-
dat, & de calice bibat, “ verba ſunt Apoſtoli
præcipientis: mandati rationem graviſſimam
ſubjungit: Quicunque enim manducat, & bibit in-
dignè judicium ſibi manducat, & bibit. Declarat
ulterius ſacroſanctum Concilium Tridenti-
num, qualis eſſe debeat hæc probatio, cùm
ſtatuit, ad lavacrum poœnitentiæ recurrendum
eſſe, ubi gravioris noxæ reum ſe quispiam ſen-
ſerit; nec ſufficere dolorem charitate perfe-
ctum, licèt is ante Sacramenti ſuſceptionem
juſtificet. Sic ergo mandat Eccleſia, quin ta-
men alias probationum ſpecies magis perfectas
Pprohibeat. Heu! quâàm funeſta hæc neceſſi-
tas foret, quæ Sacerdotem gravis culpæ con-
ſcium, ad Tribunal ſacrum vi adigat! Fierine
poſſit, mi DEus, ut Sacerdotum aliquis letha-
le peccatum admittendo, hanc ſibi neceſſita-
tem imponat? Qualis hic foret Sacerdos?
Et ſi talis in mundo reperitur, ſufficiétne ſim-
plex, licet bona Confeſſio, ut ad tractanda
Divina Myſteria ſtatim, ùt oportet, reddatur
idoneus?
Probatio igitur noſtra, quantuͤm fieri pote-
rit, ad noxas quoque leviores porrigenda eſt,
ut & hæ purgentur ſæpius, licèt culpas majo-
res conſcientia ignoret. Ulteriùs ad omnem
erga terrena voluntatem, ſive adhæſionem tol-
lendam ſe extendat hæc probatio, quæ nos
L jubeat
1. Cor. 12.

75⁵ꝗ2 Functiones Sacerdotales

jubeat magnò animô excludere affectus om-
nes ad hæc infima tendentes, priusquam Al-
tare ſanétum ſubeamus; illos autem cor con-
tritum, & humiliatum ſufficienter excludet.
Denique probatio hæc noſtra virtutum ſaltem
ſtudium deſiderat minimè perfunctorium, ubi
harum plena poſſeſſio haberi necdum poteſt.
Sunt enim illæ animi genuina ornamenta: ſunt
nuptiale veſtimentum in Evangelio notatum:
ſunt lampades accenſæ, oleòô ſufficienter anu-
tritæ, quibus cœleſti Sponſo eſt occurrendum.

III.
Huic præparationi modòô expoſitæ, quam re-
motam dixerimus, aliam proximiorem, quæ
Sacrificium antecedat, ſedulò ſubjungamus.

Orationem, & fervorem iſta complectitur.

Quænam illæ preces, quas fundimus? Quan-
tus fervor, quo accendimur? Num ſatis col-
lectà mente ante Sacrificium oramus? An fer-
vori excitando tempus opportunum tribui-
mus, ut cor ſpiritu plenum, & in ſemetipſo
ardens Sacrificium totum inflamet? Num ſa-
cras veſtes reverenter, piéque induimus, illa-
rum ſigniticationem interiùs ruminando, &
connexas eisdem preces cum ſpiritu profe-

rendo ?2 Et cum tandem ad ipſum Altare

Domini progredimur, an Moyſen imitamur,
qui DEO plenus, & ſacro Majeſtatis hor-
rore perculſus in montem ſubiit? Num &
nos pari ſpiritu, & actionis, quam ordimur,
magnitudinem recolentes, Altare ſubimus,
totos

ſi⸗

nmlilt
inmcumi,itn
uit,enne!
unmmnilahar⸗
Aenkinupulte
9crnnenmi
Inn iens)
Kotcfüi od
nſdetgutine
din cucen agenu
brießmrße
cking N,
te keutru lle
Mneklen, pn
hrerimme
rn nun No n
lechrin c
Nn nohten
Trgmomei,

3delgich erg
unni, aaiatn
hin prelomit,
Chhſbrum mei⸗
onnocb fenle
Cchtgr. un
tiiſes gai⸗
lſele liant,

=

=

11

ultin

lter
ellg, gfing
lo ante
3 Ios zuten
lſcener
WIn Firur
e elncne
Nehen eol

enuinonnn

Uiben
le, e
Ponldetgn

Merins
15 Cun hin
Gen A Pin
1 Myen
lon Meti
len ſit! N
caig don er⸗

DoE

ere N
ne ii
55) 4 4

2

Conſideratio III. 753

totos nos cum Chriſto capite, ac Pontificeno-

ſtro immolaturi, ùt ille ſe in Calvariæ monte

immolavit? Tremitne terra ſub pedibus tuis
præ horroris ſacri, & reverentiæ magnitudine?
An ſol eclypſin apud te patitur, quæ importu-
num creaturarum aſpectum oculis eripiat, ut
aliud non videas, niſi DEI pro te immolati,
paſſi & crucifixi prodigium in Sacrificio reno-
vatum? Sed quid inter hæc vetus homo? Num-
quid in crucem agetur, ut mortem beatiſſimam
in ipſo vitæ ſinu reperiat?
Videbimus & nos, ubi Fides viva mentis
noſtræ tenebras diſcuſſerit, cœlos apertos,
aulam cœleſtem, ipſumque cœli Dominum in
mecdio gloriæ ſuæ immolationi ſacroſanctæ in-
tentum, quam pro univerſa Eccleſia oblaturi
ſumus. Lege divina cautum olim fuit, ut, ſi
quod animal montem tangeret, in quo appa-
rebat gloria Domini, mox interficeretur. Ti-
mor & tremor teneat nos, cù⅛ͤͥm ad montem
ſanctum, & Tabernaculum DEl aſcendimus,
ne fortè dici cum veritate poſſit: Homo, càm
in honore eſſet, non intellexit: comparatus eſt jumen-
tis inſipientibus. Utinam nemo Sacerdotum
fiat ſicut equus & mulus, quibus non eſt intel-
lectus? Sed quid fiet Sacerdoti in pecudem
degeneranti, qui ad Sancta Sanctorum aſcen-
dere impius præſumit?
Quando librum aperis, memento, Agnum,
tuò⅛ commodé fregiſſe ſigilla ſeptem, quibus
is claudebatur. Tu vero ardenter delidera,
ut creſcat indies gratiæ iſtius amplitudo, &
R. P. Dufrene Exertitia. Bbb cog⸗

774 Functiones Sacerdotales

cognoſcant Eſum Chriſtum omnes fines ter-
ræ. Quæcunque porro legenda, ſeu recitan-
da ſunt, cum gravitate profer, & uncéctio ſa-
cra comes eat, ut non minùúùs propriæ, quàm
audientium devotioni conſulatur. Dic alta
voce clarè, ac diſtinéctè, quæ populum audi-
re convenit: dic autem ſubmiſſa voce, quæ
ſecretò ſunt dicenda. Ad amuſſim rubrica-
rum ſingula puncta exequere: ad minimos
apices attende; nam qui diligit, & timet
DEIIM, in re tam ſancta nihil negligit. Me-
minerimus, non ſine gravi cauſa Eccleſiam
velle, ut aliqua intelligibili voce, alia ſub-
miſsè dicantur. Audiat populus, quæ ad in-
ſtruendum, monendum, & excitandum pie-
tatis ardorem ſerviunt: Non audiat, quæ clàm
cum DEO ſunt tractanda, ubi Sacerdos cum
Domini ſui Majeſtate, velut amicus cum amico
agere jubetur. Verbô, cave ſis quemeumque
errorem tempore illo ac loco, ubi deſtruendis
erroribus univerſis paratur univerſale reme-
dium.
IV.

Cùm recedis ab Altari, DEl æterni & om-
nipotentis Majeſtatem in ſinu tuo ferens, eun-
dem illi honorem defer, quem Eſu Chriſto in
ſuis Tabernaculis clauſe, vel in Hierotheca
expoſito, vel ad ægros publicè deportato ex-
hibere par eſt, ſimulque preces ab Eccleſia di-
tatas piè recitando, gratiarum actionem au-
ſpicare. Plerumque has preces diſtracte dici-
mus, & ſine ſenlu, ex mera conſuetudine,
tum

4itfeorend
1re, Ur0e)
Nelinn uhi
m ohnun det
o lenssnpl
PsinMlvottir
Pren ercoten
Dpwcoum Hon
Scuun ol ſel
nt. Aleme il
Pon ueet bre
ur: echweint
Nnäinor en
Alet, Hnt
lornemiliase
uunkebent, idma
heene ſein
ebedopieut⸗
Unſelecundd,
ſarnong,
1 Nenne m
Anzelten nectl
Mumnld un
flroccupaton
utenegplinh
Winilenti 0

unirien

ncmnei⸗
egencln ken⸗
Mofer,
UN N .„
,nig ran
CNilint,
en Wnlhng
Neguer
n ni
ntni
de ga

Ach,
9Nelt aa
ael
eoo, ite
Nt uih

H
ri, Dlean
nſon no e
k,len N 6
, EeN le
lhlr ter
eretzn lul
atirun i
erslili
re ier⸗

6

S=
.

17

Conſideratio III. npy

tum quòd à peracto ſacrificio nonnihil reſpi-
rare lubet, ulteriori applicatione dimiſſa; tum
quòôd varia in oculos incurrunt, dum veſtimen-
ta ſacra exuimus, quæ mentem avocant: In-
terim certiſſimum, æſtimari & obſervari ſatis
non poſſe momenta ſingula, quæ à conſum-

mato Sacrificio pretiosè fluunt. Quàm optan-

dum foret, ut nos, velut olim Diſcipulos in
monte Thabor, nubes lucida obumbraret, quæ
rerum omnium creatarum aſpeéctu penitus e-
repto, ſilentes nos & Myſterii magnitudine ab-
ſorptos in DEl noſtri præſentia detineret!
Illos verò Sacerdotes minime laudamus, qui
trium puerorum Hymnéô deſultoriè dictô, aut
omiſſis etiam poſt ſacrum precibus, ad alia
properant. Si ſemel id accidat, ubi neceſſi-
tas quæpiam urget, brevitas hæc facile diſſi-
mulabitur: ſed hanc in uſum deducere, DEO-
que præſenti mox terga vertere, tolerari neu-
tiquam poteſt. Si unquam decet convertiad
cor, & omnem illius aditum claudere, ut ora-
tio lòcum habeat, id maximéè fieri utique con-
venit præſente Eſu Chriſto Domino noſtro.
Modicæ profectô pietatis indicium foret, *gre
admodum velle cum DEO morari, quando ipſe
ſuma pietate motus, nobiscum agere non de-
dignatar. Neque aut ſtudiorum, aut alterius
negotii urgentem neceſſitatem frivole obten-
damus; Nam quid magis neceſſarium, & uti-
le? vel quæ occupatio magis ſeria, quàm cùm
ſalutis grande negotium ipſimet ſalutis Aucto-
ri, ad nos invifenti, comendamus? Et quid
Bbb 2 tan-

756 Functiones Sacerdotales

tandem libri docere nos poterunt, quod longeè
meliùs non doceat Divini Magiſtri luminoſa
præſentia? Da, quæſo, locum gratiæ operan-
ti: da ſpatium animæ tuæ, ut alimentum cœle-
ſte ſuaviter digerat, illôque roboretur.

Hic enimveròô tempus eſt varios Religionis
actus inſtaurandi, quorum conceptus ardor,
flammas cordi tuo ſuggerat. Fidem exerce
cumprimis, & fatere, Eſum Chriſtum verum
DEUM & Hominem, de quo magnificè adeò
cum FEccleſia Scripturæ ſentiunt, in corde tuo
præſentem habitare. Spem adjunge, ſummâ-
que fiducia bonorum omnium naturæ, gratiæ
& gloriæ, quibus eges, abundantiam à libe-
rali Ejus manu expecta. Charitatem explica, &
mirare primèò ſtupendam gratiam, quæ tibi ex
poſſeſſione beatiſſima doni ccœleſtis obtigit:
Gaude, tantam eſſe Divini Hoſpitis in qua-
cunque perfectione ſummam eminentiam, quæ
comprehendi à nullo intellectu poſſit: Vehe-
menter dole, quòd illum toties offenderis, &
ab omni hominum conditione tam graviter of-
fenſum cernere cogaris. Humilitas adſit, quæ
facem præferat, ut videas, quis ille ſit, cujus
adventu lætaris; & ad quem adeò clementer
venerit? Gratiæ hujus magnitudinem cum
præteritis culpis, & præſentibus negligentiis
confer: ac demum oculos leva in illud vitæ
ſpiritualis faſtigium, ad quod vocaris, & à quo
tantùm diſtas: Deſideris ſanttis. & zelo arden-
ti frœna ſubin laxans, opta ſaltem, & precare,
ut

ſl

Dhmum
ens eretnorur.

Etcesnd
Mcenns en
zrimuinecit
Urkriausge
mänun To
ums nbalt
ſe meſoren, 1
um egunn: ge
Denecoche
li, bonch bene
Dim egennt
(renm tMadeo
W Ettſun,
Cnnd t
inrnie,
zi (klit
Penlnne, ſet
mn ed n
miciastserbit
Snli tbicomg
1 fintun lln
unſniniun
Kinmmineer
Indchntemnine
Mgkncl
G.

unltie

Nkerngt
Fini Mlugſ
,Malmen
lonnendore

M Atwi,
bonnn nn
lggerr. n,
8 ncrir
eſen

An Nun
mgtug
1 Coni cre

eD
*Doh

lens delel
gben iic⸗
unimins
Tkenbugg
clg en di
e not lenli
iſft Gid
unm iß⸗

ConſideratiolII. 7 57

ut ſiſtatur tandem fœda peccatorum colluvies;
ut impii convertantur; ut juſtorum numerus
angeatur; ut regnum gratiæ, ac virtutum am-
plificetur, & indies ad perfectiora elevetur; ut
DEIIS à creaturis omnibus honoretur, Illique
ab omni gradu fideliter ſerviatur.
Poteſt ſibi quisque illam formare methodum
piæ gratiarum actionis, quæ magis arriſerit.
Dicamus porro audacter, nullam hac inveniri
poſſe meliorem, niſi cùm Spiritûs Divini du-
Gtum ſequimur: Si enim unquam ſacra unctio
DEI Famulos doctura eſt, hoc certe tunc præ-
ſtabit, quando Benedictionis & Unctionis fon-
tem intra ſe gerunt.
Cæterùm tota die omni cuſtodiâ cuſtodi cor
tuum, ne theſaurus, quem horis matutinis
acquiſiviſti, damnô tuò elabatur. Memento
ſæpius acceptæ gratiæ, illàmque piis ad DEUM
ſuſpiriis, & affectûs teneritudine non ſolùm
integram ſervare, ſed etiam augere allabora.
Curarum verô prima hæc ſit, ut talem in
diurnis actibus te exhibeas, qualem divini ho-
ſpitis, qui ſe tibi donavit, poſtulat magnitudo.
Fac, ut vita tua illius vitæ reſpondeat, quod
virtutum ipus imitatione, ſapientia, manſue-
tudine, morum integritate, & magnanimo ter-
renorum contemptu aſſequêris, ut impleatur
ſermo, quem dixit: Qui manducat me, & ipſe vi=
vet propter me.

Bbb 3 Medita-

7578 Functiones Sacerdotales

Meditatio V.

De Sacramentorum Adminiſtratione.

Habentes myſterium fidei in conſcientia pura. Et bi
. X .—¶—. .
autem probentur primum: & ſic miniſtrent nullum
crimen habentes. 1: Tim. 3. .

GAcerdos orans gratiam cœleſtem & ſibi, &
populo procurat; Sacerdos inſtruens lumen
cordibus affert: Verùm ſola Sacramenta vitam
animæ donant, & integram cuſtodiunt. Sunt
iſta velut totidem canales ſacri, per quos Chri-
ſtus Dominus noſter, tanquam Eccleſiæ caput,
ſpiritum vivificantem ad Fideles transmittit,
uo animentur, & creſcant in illo per omnia,“ ut
aulus loquitur, qui eſt caput Chriſtus: ex quo to-
tum corpus compactum, & connexum per omnem jun-
éturam ſubminiſtrationis, ſecundum operationem in men-
ſuram uniuscujusque membri, augmentum corporis facit
in adificationem in charitate. Igitur & ſpirituale
nutrimentum & vitam, & robur, & motum in
membra ſingula, modôò ineffabili & arcanòô de-
rivat per Sacramenta Caput noſtrum. Quis
autem dubitet, quin Sacerdotes ampliori men-
ſura e fonte hoc aquam ſalutis haurire debeant,
cùm eidem adſtent primi, & gratiarum fluen-
ta in alios ipſi diſpendant. Conſideremus hic
primò, qua ratione Sacerdotem ſuſcipere Sacra-
menta: ſecundè, qua ratione Fidelibu- adem
illum oporteat miniſtrare.

Pun.
DEpheſ. 4. 15.

i
nc⸗

spnilet
zi Ne Uer
mi,1nenn
ſenmelis It
Umee ſnons
Intes Undnn
1 ekt. I
umin eeklen,
Ctto wnetso
1Unpinhlan:
Ucmire bogun
Dnn litebshon
n mn celeht,
Cyeni

tmm

MMa ine ltaſe
mr uncblio

ennn,ue ceke
Mechrspominar
IlUmmel notet
locß Mtters
Leſleepundr
anenlam Don
norliſertbe
uiteſuin c
beſi telni de
lol tnten:
ie, (Me
fengte en
.

duitie

,
Adnintkir

1 nſieni

nenitſnl
inke
n. 3.

n Endnn da
Gineftbln:
Chrorke
Acerotesne
lalnßuumrt
ni, dim
t. Citen
tenllaſen
Noe ieln⸗
Ne

Meditatio V. 755
Punlbtum I.

Res plena periculi eſt uſus Sacramentorum
rarior: Neque periculô vacat uſus illorum
crebrior, ſi pietas deſit. Erras vehementer,
ſi à Sacramentis prorſus abſtines: Erras de-
nuò, ſi male ſuſcipis. Si non accedis, vitam
non habes: ſi indignus accedis, nonniſi mor-
tem referes. Sunt Sacerdotes ſupra cande-
labrum in Eccleſia poſiti, quos ſtatũs ſui fer-
méè oblitos mundus occupat, & ſæculi nego-
tia totos implicant: Alii modica fide præditi,
& in charitate languidi muneri ſuo parum in-
tendunt. Videbis horum nonnullos in maxi-
mis per annum celebritatibus à templo extor-
res: moleſtus & gravis videri poſſit ornatus
ſacer huic Myſtarum numero, adeò rari &
quodamodo peregrini eodem utuntur. Quo-
modo ad Altare lſit aſcendendum, vix memi-
nerunt; nam oblivio facilè ſupervenit in tan-
ta Sacrorum, quæ celebrant, paucitate. Et
hi Sacerdotes nominari poſſint? Verùuùm longé
major illorum eſt multitudo, qui familiaritate
nimia ſanctis Myſteriis appropinquant. Eſt,
qui ante ſuſceptum Sacerdotium vix in menſe
ſemel ad menſam Domini accedere ob morum
licentiam potuiſſet: factus Sacerdos nihil dubi-
tat quotidie ſtatim celeb are: in conſuetudi-
nem brevi deſinit tremendi frequentιο My-
ſterii, quod tandem absque ſenſu, ſine guſtu,
ſine pietate, ſine applicatione obiter celebra-

tur; Hinc neque Sacramentum quidquam bo-

Bôb 4 ni

760 Functiones Sacerdotales

ni ampliùs in malè diſpoſito Sacerdote opera-
tur. O miſerrimam vitæ præſentis conditio-
nem;, in qua rerum Divinarum omiſſio illa-
rum neglectum parit, & participatio frequens
in contemptum degenerat! potenti gratia,
magne. DElIs, tanto malo ſuccurre! inſpira
deſiderium ardens tui Sacramenti, & fervore
novo accendar ſemper, ut idem ſit quotidie
pietatis vigor, & humilis reverentiæ timor,
quo prima vice ad tua ſanéta olim acceſſi.

Punbtum II.

Tria requirit magnus Gentium Doctor, quæ
Miniſtrum Eſu Chriſti perfectum in Sacrorum
adminiſtratione conſtituant; fidem, conſcien-
tiæ puritatem, & fidelitatem: Habentes Myſte-
zium fidei in conſcientia pura.“ Alibi ſic ait: Hc
jam quæritur inter Diſpenſatores, ut fidelis quis inve-
niatur. * Neceſſaria igitur eſt Sacerdoti non
qualiscunque, ſed viva fides, qua credat My-
ſteria, quæ diſtribuit: Neceſſaria mentis puri-
tas, ut ſalva ſemper maneat reverentia, quam
illa exigunt: Neceſſaria fidelitas, ut munera
ſanctiſſima ſecundùm Divini Reparatoris, &
Eccleſiæ mentem ordine recto diſpenſentur.
Impius eris absque fide; contaminator eris abs-
que puritate; diſſipator ſine fidelitate. Verùm
inter omnia Sacramenta vix ullum reperias,
quod hac triplici dote magis egeat, quàm
Pœnitentiæ Sacramentum: nullibi contra illas

* 1. Tim. 3. * 1. Cor. 4.

lin

tluem, 41
habenhnni
i M

rn: Moclnn
leloch ſet iin
con Wotles

11. Menrhe t⸗

Il Mecumnrun de
Nent eontoes⸗
N,e hls
nun ken
M lum ſre n
olun eiſel
lacſene
M iteteni,
Nigtutftofvon
Ulhlticeme
nnniuenyonint
ſekaiperion
1Niſndſenpe
uningiind
Menrom ais
Ugfarinn,
ginitnis ſniſ
Kleſt, igte
Ath nimdd,
tiere dehut⸗
I e ſopate
ſeid Vinte

dl

niner

ſto Arerlhe
2 Nrletit,
GYlcarumm I
Mtcrict
en! org
rune
Aennent 1

4

Uhenteſeeti
Kceltg, u
Dinti Nnan
ne eb dn
,conminmme
del 0 3
rlnettelnne
a fn n
mb eyth /
n Mtlcnn

5

„

AMeditatio v. zt

aut faciliùs erratur, aut periculoſius. Maxi-
ma bona hic procurantur, cùm ſanctè reme-
dium peccati ſanctiſſimum adminiſtratur: in-
gentia mala hic infelici partu effunduntur,
cùm aut ſolertia deficit, aut cordatus animus.
Habet hic Sacerdos in manibus ſuis vitam &
mortem: Hic cœlum aperit, vel infernum:
Hic deducit per vias rectas, aut per ſemitas
obliquas: imortales animas hic perdit, aut ſal-
vat. Millenæ hic tentationes ſubdolæ; peri-
cula hic continua, ne Sacerdotem ſuis artibus
inducant peccatores; ne promiſſis inanibus
eum lactent; ne fictis lacrymis eum decipiant;
ne dignitatum fucato ſplendore viſum obtun-
dant; ne illum ſive audaciâ, ſeu minis percel-
lant: Cavendum ei ſedulò, ne peccatorum ad
ipſius Tribunal adventantium ruditate, igno-
rantia, inobedientia, ruſticitate, malitia, in-
firmitate ab officio ſuo abducatur. Hic ſapien-
ti conſilio & judicem agat, utritè diſcernat, &
juxta æquitatem puniat: hic Patrem induat, ut
ſoletur: Medici perſonam hic ſuſtineat, ut ſa-
net. Niſi præſtò ſemper ſit fidei recentis vigor,
nec divini ſanguinis applicati valor, nec animæ
ſalvandæ pretium ſatis attendetur, & in huma-
num comercium, aut fortaſſis etiam in ſeho-
lam iniquitatis ſanctiſſima functio degenerabit.
Si puritas deſit, inter ſordes facile ſordeſcet
Sacerdotis animus, & unà cum illis corruet,
quos erigere debuit: Si fidelitas deſideratur,
ad paſſus ferè ſingulos proditor fiet Miniſterii
ſui. At veròô Miniſterium hoc quamvis me-
Bbb f tuen-

Functiones Sacerdotales

762

tuendum, ad ſalutem tamen eſt neceſſarium:;

Et cùm vocatus ad illud fuerim, neutiquam eſt

deſérendum. Intelligam potiùs, quanti refe-
rat continuò ad te clamare, miſericors DElIs,
ut in re tam difficili opportunò ſemper adſis
auxilio. Da mibi, Domine, ſedium tuarum aſſt-
ſtricem ſapientiam.
Eſtimata utriusque puncti gravitate, ſtimulatur
voluntas, ut omnem in utroque Miniſterio defectum
Jugiat, & rectam illa peragendi methodum ſeriò am-
plectatur.

Lectio III. Hiſtorica.

S. Joannes Chryſoſtomus Patriarcha Con-
ſtantinopolitanus, Eccleſiæ Doctor.

Oannes ob aureum eloquentiæ flumen cogno-
mento Chryſoſtomus, ſive Os aureum, ſæ-
culô⅛ Eccleſiæ florentiſſimô terris datus eſt, &
ornamento eidem præcipuo fuit. Antiochiæ
lucem aſpexit eodem anno, quo Sancta Pau-
la, trecenteſimô quadrageſimô ſeptimòô: Pa-
trem habuit Secundum, bellica laude nobilem,
quo adhuc infans orbatus eſt; Matrem verò
Anthuſam, quæ annô ætatis vigeſimôò maritum
perdidit, relictis ſibi duobus liberis, filia natu
majore, & Joanne noſtro. Ut autem liberiùs
DEO ſerviret, ad ſecundas nuptias tranſire
noluit, geminam prolem piè educaſſe, caſtàm-
que viduitatem ſervaâſſe contenta. Filio præ-
ſertim rité formando curam potiorem impen-
* Sap. 9.

Get goorc
rhkcut Ch
ſallis Menſ
Thace deranm
um i wn en
t; Vemnhni-
gergunnim,
lelir ik ind
ehli vumniza
i oenle; ann
ntruoheine ,
mumns e
Anſhiind, ſe⸗
Tmnehtidt, lua
ernig minns
Flnbiniom,
Emhrtſpnlan
Eeig kelelr
Uenkimleciſin
Ekrlocſeeten
EIerinntundon
le flei rent
Atiemnd n
Atonlmner er
bun entſrin
Ale ledhnen

lhutaro, 1

glitig

nen et den
nerim, Nelie
nponidd, r
Nt, gietion
Pdnd ſ,
m, iin 1

nct gnt,

nmut Mi
lpnl niz,

Hti

logten

s, (
mören
Loro
lo, oſ
ngeol e
Hellica ken
Nusek, Ne
Crs igrinie
Cobosſbetd
ro. Uralen-
o Mia
N ellal/
eColten ſ⸗
Nan Milen

dit, cujus mores dum ipſa domi ad omnem
pietatem effingeret, illius ingenium Magiſtris
peritiſſimis excolendum dedit. Eloquentiam
igitur ſub Libanio, & Philoſophiam ſub Adra-
gathio didicit, quorum uterque in arte ſua e-
minebat. Capaci diſcipulo Rhetorica ſingu-
lariter placuit, cujus regulis probè inſtructus,
ad cauſas forenſes tranſiit, in quibus egregia
cum laude verſatus eſt. Tam læta initia for-
tunam illi non mediocrem in ſæculo ſponde-
bant; Verum Divinæ Scripturæ lectio, quam
diligebat plurimùm, aliam ei mentem injecit.
Atque hinc vitæ ſanctioris deſiderium maturè
concepit, quamvis aliàs ad omne bonum pro-
clivis juveniles annos inter pietatis, & litte-
rarum ſtudia optimèe jam traduxiſſet.
Annum ætatis vigeſimum Joannes agebat,
cùm relictòô forô, ſpes ampliſſimas eminentis
fortunæ ſuccidit. In admirationem rapuit om-
nes generoſus animus, Libanium præſertim
Sophiſtam Ethnicum, illius præceptorem, qui
unicè amabat diſcipulum adeò ſibi honorificum.
S. Meletius Eccleſiæ Antiochenæ tunc Præſul,
cùm egregiam lectiſſimi juvenis indolem nòôſ-
ſet, à ſæculo diſcedentem ad Eccleſiæ miniſte-
ria ſuaviter invitandum cenſuit. Illum ergo
domi ſuæ fidei veritates ſolidiſſimè docuit, &
integrò trienniô in Chriſtianarum virtutum
palæſtra conſtanter exercuit: ita doctum, &
exercitum Baptiſmô tandem initiavit, & Ec-
cleſiæ ſuæ Lectorem conſtituit. Non itaque
ruri in Monaſterio, ùt nonnulli exiſtimârunt;
ſed

764 Functiones Sacerdotales

ſed Antiochiæ ad vitam religioſam Tyro noſter
inſtitutus, & ad Baptiſmum ſuſcipiendum eſt
præparatus. Cùm enim tenerrimeè diligeret
Joannem ſuum Meletius, optimos illi vitæ ſpi-
ritualis Magiſtros, Carrerium, & Diodorum,
Monaſterii ſuburhani Præpoſitos, delegit. Non
poterat diſſimulare Vir ſanctus liquidiſſimam
voluptatem, quam è ſui Lectoris in omni vir-
tute eximio profectu capiebat. Sed en! cùͤm
Antiochena Eccleſia ſanctæ inſtitutionis præ-
claros fruétus guſtare cum gaudio incipit, Me-
letius Arianorum operâ, & Valentis Impera-
toris juſſu tertiuùm exulare cogitur. Vehemen-
ter afflixit Chryſoſtomum Epiſcopi ſui abſen-
tia, qua utendum ſibi cenſuit ad mundo vale-

dicendum, & ſolitudinem petendam. Id conſilii

cepit cum Baſilio, quem in ſtudiorum curſu
ſodalem intimum ſemper habuerat, quique
hujus propoſiti executionem validé urgebat.
Vix Anthuſa compererat, quid filius molire-
tur, cùm precibus & lacrymis adeo inſtitit,
ut is tandem nonnihil cederet. Amabat ni-
mirum tenerrimè filium chariſſimum pia ma-
ter, nec adduci poterat, ut admitteret ſepa-
rationem ipſa morte duriorem. Interim hæ-
ſitabat oannes noſter, & hinc ſtimulatus à Ba-
ſilio; iſthine retractus à Parente, quid ageret,
ignorabat. Dum verèô deliberat, parum ab-
fuit, duin & ipſe, & amicus Baſilius in Epiſco-
pum deligeretur, quamvis neuter ætatem ab

Eccleſia præſcriptam haberet; nam Provin-
ciales

in

Ptinltiun
e iten gn
nn e) iun

IaN. G

s uere

E
M

gami nt
A Uuude
,enſekiönn
mmnmeilld
no iot, Coer
Clianteponett.
n, Clbhis uni
Uü enoinnnit
1
MNöel erint
Kin ingu
inano manen
Tüſtn he ule
nizcbancie
kinſuiti, lee
MMidepolun ion
urnpetcklinee
Tplbme roratn
Aramen hn
uhgt,And
Abl unng fit
üßtinmlus
ggeeſe mn e
Miniſnnt,
eu rim l
6 Demninm iu
Lantne gn
Ehit

Aitier

Telzchn
mum lcſi
n tenerrime
8 ONmose
einn, A
enii
hrnong i
Tüleäneie
eht A
lunce

.

benns un
tett. in
chrinn
1, Nitti
grioten Ien
Chire D
Prene llli
Gelbent,
leubilni⸗
s ruer m
Sert 1

Lectio III. er

eiales Epiſcopi Antiochiæ convenerant ſub idem
tempus, ut ſedem geminam, ſuo Præſule or-
batam, denuòô inſtaurarent. Chryſoſtomus
quidem ltebras quærendo, electionem ſuam
magna dexteritate amovit, ſimúlque Baſilium
innocenti fraude implicuit, ut Epiſcopus fie-
ret, quam veteris amici contra ſe molitionem
hic ægerriméè tulit, diuque laborandum Chry-
ſoſtomo fuit, donec is factæ ſibi injuriæ me-
moriam deponeret. Alia nune vivimus tem-
pora, quibus non jam, qui promovet; ſed
qui promotionem ſufflaminat, injurius habe-
tur. L
Paulò pòſt revixit in joanne ardens Eremi
deſiderium, in qua DEO ſe totum coniecra-
ret: ſive ergo matrem denique faventem na-
ctus fuerit, ſive pudor eum inceſſerit, quèd
voci ſanguinis obaudiêrit, in vicinis montibus
latebras quæſivit, ſeque Monacho inſigniter au-
ſtero in diſcipulum ſubdidit, ut virtutem ſe-
veriorem perfectiſſimè exerceret. Annos qua-
tuor apud hunc moratus eſt, quo tempore diu
noétque carnem & ſpiritum abnegatione per-
petua ſubegit, & in Scripturarum ſanctis me-
ditationibus totus fuit. Poſtquam verò Ma-
giſtri ſui ſpiritum ſatis fuerat aſſecutus, ſuique
victor egregius jam evaſiſſet, omni humanæ
ſocietati miſſò nuntiò, in ſpeluncam ſolus pro-
fugit, ut vitam ſoli DEO notam ibidem inſti-
tueret. Biennium hic exegerat, cùm pœni-
tentiæ continuæ duris laboribus frangi ejus
valetudo copit; Quare Antiochiam redire
coactus

766 Functiones Sacerdotales.

coactus eſt, ubi velut homo novus apparuit,
omni virtutum genere ornatiſſimus. Cæte-
ruùm hoc ſexennio, quod ſolitudini dederat,
libros ſpiritu plenos compoſuit de Sacerdotio,
de Compunctione, & de laudibus vitæ Monaſticæ
contra nonnullos iſtius hoſtes. In patriam
redux, ſanctum quoque Meletium paulè antè
ab exilio reverſum invenit ,„ quo annuente,
cùͤm valetudinem recuperaâſſet, Lectoris mu-
nus in Eccleſia Antiochena denuò exercere tan-
t0 utiliùs coœpit, quò altiùs Scripturarum ar-
cana in Eremo combiberat. Verùm Sanctus
Præſul cœleſti lumine, omnique pietate ple.
num videns, ad Diaconatüs Ordinem illum
evexit, antequam ipſe Conſtantinopolim ad
Concilium Epiſcoporum generale pergeret,
quod Imperator Theodoſius convocari vole-
bat. Anms quinque ſanétiſſimus Diaconus Ec-
cleſiæ mira utilitate ſervivit, licet prædica-
tionis Evangelicæ munus, juxta Orientalium

conſuetudinem minimè tunc obiérit, quo

honore indignum ſe reputabat. Eo tempore
opus egregium de Providentia in tres libros di-
viſum ſeripſit, ut amicum quemdam ſuum, ta-
grum, ſolaretur: qui à ſæculo ad Eremum piè
tranſiens, à dæmone fuerat correptus.
Poſt hæc graviſſimum Schiſma Eccleſſam An-
tiochenam diviſit, cuùm pars una populi Sancto
Meletio; pars altera Paulino cuidam adhære-
ret, qui Sancti Euſtathii in cathedra Epiſco-
pali ſucceſſor haberi volebat. Has inter tur-
bas nunquam perfuaderi Joannes Potuit, ut
4§.

Lac

eteret

nfe⸗

ei

Arconotven
10kſiütcel,
Dihrtlsſo
Chiti,, Auns
elisekorciuens
M inuts, pr
Mn lem minine
inngeguug
Eefone
bin
ttte hi
1 Er iniln
UMgenum, Coc
Drl hne
t,fucig
Uanlret. Chn
ukfachnis
M fegnentſſi;
n gni ne
lenerano n
Unnetic, N
m inoblio
era kinn
glarat, Aen

glrle,

ond noid
Ornatiſinn
d tucir
Whoſlit te
lullut at D
s. l,
te ein
Gent, gin
Meriler,latn

hedidentce.

Aii dn
beint. Enle
e, N
Conund

otolos
oclſrn
ſeniri, kup
nus, ienn
epotebet ur
ia
n OMenenn
ſecoloadbrnt
Uekat onepi⸗
Nhiimkelker
dabngld
inn alkmd
i athen
Eer. M N
uns N

Lectio III. 767

à S. Meletio diſcederet. Mortuus is fuit Con-
ſtantinopoli anno ſalutis 381. cui S. Flavianum
pars illa Fidelium ſuffecit, quæ defunctum a-
maverat, cùm potiùs, ad reddendam Eccle-
ſiæ pacem, unà cum cæteris Paulino ſe jun-
gere debuiſſent, Videns novus Epiſcopus

præclaras Joannis dotes, ad ſacrum Presby-

teratůs Ordinem illum promovere ſtatuit, ut
Eccleſiæ comodo ampliùs conſuleret: diu qui-
dem obſtitit modeſtiſſimus Diaconus; ſed tan-

dem ſui Præſulis voluntati ceſſit, Quare an-

nô Chriſti 385. ætatis ſuæ octavo ac trigeſimo
Sacerdos eſt ordinatus, poſtquam nimirum &
eximiæ virtutis, & profundæ eruditionis ſpe-
cimina dederat minimè vulgaria.
Vocationi undequaque cœleſti novus Pres-
byter accuratê reſpondit. Divini Verbi præ-
dicandi munus ſtatim illi comiſit Flavianus,
quod tune ſolis ferè Epiſcopis fuerat reſerva-
tum. Absque invidia ſanctus Præſul Miniſtri
ſui eloquentiam, doctrinæque amplitudinem
mirabatur, DEIUIM laudans, quèd tantis be-
nedictionibůs, fructúque milleſimô labores il-
lius cumularet. Chryſoſtomus verò majori
adhuc modeſtia plauſus publicos ſuperabat.
Bienniô frequentiſſimam civitatem erudié-
rat, cum gravi tempeſtate Antiochia pulfari
coœpit. Temerario auſu vilis plebecula FPlac-
cillæ Imperatricis, quæ prima Theodoſii con-
jux fuerat, in publico foro ſtatuam contume-
lis affecerat, irâmque Cæſaris in urbem to-
tam concitärat. Apertus hic fuit campus am-

pliſſi-

768 Functiones Sacerdotales

pliſſimus Joannis charitati, quam ſumò civium
ſolatiò exercuit, factus è ferventi Oratore af-
flictorum Protector, & Patronus. Igitur non
ſolùm èê ſuggeſtu jacentes animos frequenti
ſermone erexit, quamdiu Flavianus Conſtan-
tinopoli apud Imperatorem civitatis cauſam e-
git; ſed & ipſe unà cum aliis ſanctis Presby-
teris, & Monachis Officiales Theodoſii delini-
re ſtuduit, ut urbi deſolatæ contra Cæſaris
furorem patrocinarentur. Incolas quamplu-
rimos fugam meditantes retinuit, utque à lu-
dis publicis ultro abſtinerent, eis perſuaſit.
Obtentà demum gratiaà & veniq, perrexit
Sanctus eodem conſtanter zelo aë fructu in
prædicationis munere. Iſtud enimverò tem-
pus fuit, quo tot præcellentes Homilias, &
varios tractatus pietate refertos edidit: Hic
inſignes Comentarios in Scripturam, & opera
utiliſſima compoſuit, quibus aut mores ad pu-
ritatem, omnémque honeſtatem excoluit, aut
Eccleſiam invicto eloquentiæ robore contra
hoſtes defendit. Hiſce ſtudiis iatra duodecim
ſui Presbyteratis annos eam ſibi famam com-
paravit, ut Nectariòô Conſtantinopoli mortuòô,
olus ipſe præ tot aliis digniſſimis, quos Pro-
vinciæ Imperatoris numerabant, in Epiſcopale
ſolium meritô ſuò evehendus videretur.
Arcadius Imperator ab Eutropio, Aulico ſibi
chariſſimo, jam audiérat virtutum famam,
qua Chryſoſtomus orbem impleret; maxime
verò illius modeſtia Cæſari expoſita eſt, qua
dignitates fugeret: Accepit inſuper, quan-
tùm

la

1 zoten
Un nindlen
krinnlnee
Pune ruſe

irfihbink
fonet, get
Hiveren l
iimumenſun
i. Cumfßen
Einohl
CucnCorkuordn
ſohitume
llapmohri,
Mhianetorenn
mſe ceyol
WUn trehere
i,Llorun C
anl, ſpͤcde
nhigpon n
iNrtaramem
fubemniete
n antekbrum
Aite ummaron
Illkurt, Mulitt
iftedſtximn
um K gnt⸗
Anhicnt ien
Infieibocexe
Mefian ſonn
Alonin ec
nIufemine
umn del
ſie lyngti,

Amltie

in gnam ſri
kſerrenti0
Panon
ines nin:
in khrant
NemCſutz
n Ais lnch
fciles er⸗
Celclur n
mur, hen

ns de⸗
H

etkn,
Heocusfie

Een ſunmm
Ziepiut,

Lectio III. 769

tùm ab Antiochenis diligeretur, à quibus æ-
gerrimé foret avellendus. Cùm nihilominus
Conſtantinopolim evocare joannem, ſuaden-
te Eutropio, ſtatuiſſet Imperator, ſuo in O-
riente Præfecto mandavit, ut virum hunc ad
ſe mitteret, eâque dexteritate uteretur, ne
uid Antiochenis ſuboleret, qui haud dubie
oncionatorem ſuum nullô paétô fuerant di-
miſſuri. Clâàm igitur ſublatum, ne tumultus
fieret in populo, quamvis renitentem, ad Ar-
cadium Conſtantinopolim adduxéêre, ubi à Con-
cilio Epiſcoporum Patriarcha eſt renuntiatus,
ſolo Theophilo Præſule Alexandrino diſſentien-

te, qui contra torrentem Cleri & populi, Joan-

nem una voce depoſcentis, imprudenter ni-
