Deſolatione deſolata eſt omnis terra: En grande
malum! Quia non eſt qui recogitet corde: * En
tenue principium! Vaſtitas, deſolatio, ſterili-
tas, pravæ conſuetudines, vitia radicata, vitio-
rum monſtroſitates innumeræ mihi res tenuis
& contemnenda videri unquam poſſint? So-
lIlymææ civitatis olim florentiſſimæ luctuoſum
excidium conſiderâſſe ſufficiat, ut in ea velut
in typo deſolationis illius triſtiſſimam ſpeciem
inve-
* jJerem. 12. 11.

ſeimn ci
ENeturon
nn uln
nrflinen

ſe
ifnss
AAmmnb
es du
Nege.
NAgun
CNls N
is linun
Pcebrool
ſſnltnr ei
Wmdnn
Uunmhrrn

—

uiri
uſ pnin
uin,

lic

Oi
Uer lece
ett. N
emſh
1 Dunus
un emie
Inllani

1

One dan
tore, onn
18 mncdhan,
nr ſeröhen
ln Caerit1
lrnm gets
ichur s
Frehun inben.
nlkn
rudlinmn
C inen,
Id roal⸗
1 e, ge
Be riunn
eoniſine.
Dhommeide
e lorteri
fign teze⸗
ntgenenel,
lere intumn
8ineloeniet⸗
tuen Porrore.
4 n gent
r le.!

Vtolt.

ndrn
lti tezen
n M
nr

Lectio III. 217

inveniam, cui ſubjacet anima Sacerdotalis, ſan-
tæ Meditationis pabulo deſtituta. Anima in-
felix, quæ Chriſtum excludis, circumdabunt te
inimici tui vallo, & coanguſtabunt te undique, & ad
terram proſternent te. .. S non relinquent in te la-
pidem ſuper lapidem. Luc. 19. Diruta ſunt Je-
roſolymis palatia ſuperba, dirutum templum
illud magaificum & auguſtum; diſperſi ſunt
lapides Sanctuarii; periit omnis decor Civita-
tis Regiæ. Numquid non grande hoc malum?
Sed quâm leve initium! Meditatio defuit, o-
culos non aperuit, Chriſtum non cognovit.
Non relinquent in te lapidem ſuper lapilem. Tri-
ſtis deſolatio! eò quòd non cognoveris tempus viſi-

tationis tuæ. ibid. Modica omiſſio! non cogno-

vit, non conſideravit. Secuta nihilominus eſt
horrenda vaſtatio. ⸗

Tranſitur ad Exercitium Voluntatis: Locus datur
timori, reprehenſioni propriæ, indignationi, accuſationi,
deprecationi &.

Lectio III. Hiſtorica.

Tertullianus.

Arthago Africæ Metropolis Tertulliano,
inter Eccleſiæ Scriptores vetuſtiſſimo, lIu-
cem dedit. Patrem habuit Centurionem Pro-
conſularem, ſub Africæ Proconſule militantem,
quod munus bellicum tunc quidem inter cla-
riora non emicabat. Plura de Domo & fami-
lia Tertulliani ad nos non pervenére. Fuit
5 is

21¹8 Peccatum Sacerdotis

is ingenio acri, vivido, igneo & ſubtili: Quin
vario ſcientiarum apparatu fuerit appriméè in-
ſtructus, nemo eſt, qui dubitet; vaſtiſſimæ e-

nim Viri doctrinæ luculentum teſtimonium

perhibent libri, quos mira eruditione con-
ſeripſit.
Ejus Apologia, cæterâque illius opera, quæ
contra Paganos ſeripſit, teſte Hieronymo, to-
tius eruditionis humanæ ſuccum & flores con-
tinent. Ruffinus inter Scriptores maximéè in-
ſignem vocat. Vincentius Lirinenſis ità eum
inter Latinos eminere aſſerit, ùt Origenes in-
ter Græcos eminuit, atque inter doctos pri-
mum tenere locum. Quid illo revera profun-
dius? Quid, ſeu litteras Divinas ſpectemus,
ſeu humanas, hujus hominis ingenio abſolutum
magis, pergit Vincentius? Quis ignorat, Ter-
tullianum vaſtiſſima intelleéctús ſui, & memo-
riæ capacitate complexum eſſe univerſam Gen-
tilium Philoſophiam, omnium ſectarum placi-
ta, illarumque Auctores & Patronos, unà cum
Hiſtoriarum omnium ac ſcientiarum ſplendi-
diſſimo apparatu? Quid unquam refellendum
ſuſcepit, quod mentis vividæ perſpicacia vel
non exhaulerit, vel rationum graviſſimo pon-
dere non obruerit? Rapit ſuum lectorem, &
convincit diſcurſibus non minus ſolidis quàm
aptè cohærentibus, ut adeò fortiter in partes
ſuas pertrahat, quos alia priùs opinio procul
removebat. Quot apud ipſum verba, tot ſen-
tentiæ; quot reſponſa, tot victoriæ, ůt exper-
ti cum dedecore ſunt Judæi, Gentiles & Hæ-
. retici⸗

Uun Nit
ſs mieen
ſenlim
Pe or⸗
Utoreſolo
Enmb
menhen

V Eellle
nkſien
Anndrtior

1 Pecte

Enlums

Echtene
eEhult:
4 i

di ten
Wohhͤe

Ini

Clel S
ettt pin
etz valilen;
uun telinorie
dulttone en

elinonen,

keHaommoe
un Akorsn
Nrez unne⸗
Lwenls kien
lrgenzi⸗
Nter Alv
hleſenon⸗
ins ſehennd
geiowhun
s gann
lig en⸗
Uniernden
ltrun i⸗
nd i cun
umm hend⸗
neclendr
eigiache
arlro e
mleinen!
s ls
literunnt⸗

Lectio III. 219

retici, præſertim Marcio, Praxèas, Apelles,
Hermogenes, Gnoſtici, præter alios complu-
res, quorum errores librorum illuſtrium mul-
titudine confutavit, & velut totidem fulmi-
num percuſſos ictibus validiſſimis, in cineres
redegit.
Scripſit adhuc juvenis animi gratiâ de Ma-
trimonii difficultatibus & incomodis, quem li-
brum pridem deperditum cuidam e Philoſo-
phis amico ſuo inſcripſit. Cenſet Baronius,
Tertullianum Chriſto jam dediſſe nomen, cùm
hoc volumen exaravit, ſuamꝗue opinionem
ratione ſolida firmat, Bad §. Hieronymus le-
gendum DElI famulæ Euſtochio ſuaſerit: iſtud
autem facturus nullo modo fuerat, ſi liber de
hac præſertim materia tractans, Auétorem
habuiſſet Gentilem, quorum ſcripta tum in ea-
dem ad Euſtochium epiſtola, tum etiam alibi
ſæpiùs legi ſeverê prohibet.
Carthagine potiùs quàm Romæ Praxéam hæ-
reticum, adversus Trinitatis fidem impiè ere-
ctum, detexiſſe creditur, qui Hæreſtarcha pro-
ditum ſe videns, errorem ſuum ejuravit, dato
ſuæ retractationis publico & ſolemni teſtimo-
nio. Modeſtè hanc de hæreſi victoriam à ſe
Tertullianus amoliri eſt viſus, cùm ſcribit, ab
eo eſſe obtentam, quem DEO ad id operis e-
ligere placuit: Nemo autem dubitat, quin ſe-
ipſum hac verborum moderatione ſignâ-
rit.
Sub id tempus utiliſſimè totius poſteritatis
commodo laboravit, quando ſeripta varia com-

22⁰ Peccatum Sacerdotis

poſuit, in quibus reſplendet pietas, zelus Ec-
cleſiæ DEl, animi modeſtia, cæteræque virtu-
tes, quæ illum tunc eximiè ornabant. Ejus
Apologia pro Chriſti Fide exarata, opus eſt
imortali laude dignum, in quo ſeipſum quodam-
modo adumbrat, cùm Fidelium pietatem &
caſtos mores deſcribit. „Unum corpus, in-

39
23
93
93
99
93
93
23
33
93
95
55
93
39
33
99
93
99
25
39
93
97
99
25

quit, ſumus omnes, guos ejusdem Fidei ſa-
crum vinculum, eadem diſciplinæ integri-
tas, & ſpei unius arrha conſociat. In unum
collecti, potentem exercirtum conſtituimus,
Cœléque orationibus noſtris vim facimus,
quod armorum genus DEO pergratum ac-
cidit. Non ſolùm autem pro nobis preces
fundimus; ſed & pro Cæſare, pro ejus Ad-
miniſtris, pro Reipublicæ Rectoribus, ſa-
lute publica, & Imperii totius tranquilli-
tate.
„ Convenimus etiam ad lectionem libro-
rum ſanétorum, prout varia neceſſitas exi-
git, piè audiendam, qua quidem inſtruimur,
& in agendis dirigimur. Sacroſancta hæc
Scripturarum verba Fidem noſtram ſolidè
nutriunt, ſpem firmant, vitàmque omnem
ad Legis Divinæ, quam inde excerptam me-
ditamur, normam componunt. In his con-
ventibus adhortationes fiunt, & cùm opus
eſt, correptiones quoque audiuntur. Judi-
cia ibidem multa cum æquitate, nec ſine
cautela inſtituuntur; DEum enim præſen-
tem intuentur, qui judicant. Divinæ ſunt
ipſorum cenſuræ, & venturum in imbige
59 Judi-

Wun
mite
e ill
monn
terdnm

olius

nisenit
: Duin
Menndl
Nin dod
Den bn
Al en
5Loun er
Ne N
inlis r
en
„lnntd
,Nen
Nmn l
utlinbas
Nesmnn
1atn ſn
UIndalh
umoli
uhenl
nitin Uod
Pe un⸗
Aunt ſe
, aor
g,

4

ien NAgd
gtreile fn,
mabent b
nng O:
unger
metaren:
numn corpnd ,

en cei.

Gcir him
Colfuim,
ninring
eynmmer.
nns Nes
d enM⸗
Wordus,ſ⸗
is munll⸗

Nonen bo⸗
ceſin eli⸗
mirtrinm,
oanda de
Oltan ſole
Nae ObN
Nerhtunſe
t hlöc
Gunme
Ir

55
,
55
5
25
55
»

55

39
93
93
29
39
35
29
33
33
99
25
25
33

23
25
29
23

2

93
99
39
23
23

Lectio III. 221

judicium præſignant, cm hi ob delictum
gravius à communione panis, & orationum,
nec non à Fidelium Conventibus ſegregan-
tur, omnique rerum ſanctarum participatio-
ne exuuntur. Seniores, quorum perſpecta
eſt probitas, Præſides noſtri ſunt, neque pe-
cuniis emitur hic honor, ſed virtuti tribui-
tur: Divina quippe omnia auri pretio nul-
latenus æſtimantur. Quamvis autem divi-
tiæ quædam inter nos etiam ſint, illæ ta-
men ſanctæ Religioni labem non afferunt,
acſi venalis hæc foret. Quivis pro libitu
ſecum fert eleemoſynam, & quoties libet,
uti mos perpetuus inter nos viget, quem
ſingulis præcipué menſibus obſervamus.
Nemo cogitur: dat unusquisque ſecundùm
voluntatis ſuæ beneplacitum. Sunt hæc
Chriſtianæ pietatis depoſita, quæ orphano-
rum, pauperum, infirmorum, ſeniò confe-
ctorum, pro Chriſto Exulum, & vinctorum
neceſſitatibus ſerviunt.
„ Fratres mutuò vocamur, non ſolùm quòd
ejusdem ſumus omnes naturæ; Verùm quia
DEum ceu Patrem communem agnoſcimus
univerſi: quia eundem omnes Sanctitatis
Spiritum poſſidemus, & quia bonorum om-
nium habemus fraternam communitatem.
Convivia noſtra ob charitatem, qua fiunt,
Agape dicuntur. Edaces paraſitos hæc non
admittunt, ſed refectioni pauperum depu-
tantur, quos DEO præ cæteris charos eſſe
credimus, Sicut autem cauſa nonniſi ſen⸗
9 Cta

222 Peccatum Sacerdotis

„ Sta hujusmodi menlſas parat, ita nihil in iis
„ niſi honeſtum, & undequaque decens re-
„ peritur. .
„Non diſcumbitur, niſi præmiſſa Oratio-
ne: temperantiæ in comedendo prima ha-
betur ratio: ſumitur potus, qui puritatis
amantes deceat: Nemo cupiditati obſecun-
dat adeò, ut noctis vigilias adorationi de-
ſtinatas negligat. De rebus bonis miſce-
tur ſermo, quia prælſens DEUS, eorum, quæ
loquimur, teſtis agnoſcitur. Coœnam pre-
catio claudit, qua expleta in pace omnes
domum ſe recipiunt ſine ſtrepitu; nec enim
„ difficile id nobis accidit, poſtquam cura po-
„ tior animæ diſciplinà cœleſti erudiendæ,
„ quàm corporum fuit.
In tractatu ſuo de pœnitentia meminit ini-
tiò, difficile ſibi accidere de hoc ultimo in pec-
cata poſt Baptiſnum lapſorum remedio apte
loqui; timeo enim, inquit, ne de illo agens,
januam aperire videar peccatis, cùm medici-
nam oſtendo. Dicit nihilominus, DEum, præ-
viſa hominum fragilitate,ac dæmonum illis in-
ſidiantium aſtutia, voluiſſe, ut clausâ in per-
petuum remiſſionis primæ januâ (cum Baptis-
mus iterari nequeat) altera ſupereſſet poſt
naufragium tabula, Pœnitentia videlicet, cujus
beneficium publicum in grave crimen notorié
lapſis & ipſum nonniſi ſemel indulgeretur.
Deſcribit ſubin exercitia laborioſa pœnitentiæ
illius publicæ, quam Exomologeſin vocabant.
„ Iſta peccçatorem conterere jubet, inquit,
affligere

99
2²
33
2²
3²
32
3⁹
39
29

agrlh
cen El
or e
D D n
Men
ubin dun
nenrn iu
Hntar;
Urelim
bch
,oMhin
„Dhir in
Tenlim
unn
Nenen i
Malzinu
la Gite⸗
linet:
udC
Wanant
1A d a
1A lennn
tieſhcz
Mnn.
nmel
Chis n
Aene
im ,1
ber aure
ben

V
Lectio III. 223
ia nii . ,
r c ,„ affligere ſeſe, vitamque hujusmodi ducere,
„ quæ DEum reddere propitium poſſit. In
Enig * cinere & cilicio luget pœnitens, dumque
106 „corporis ſui curam prorlſus negligit, triſtitia

ahhint „ & dolore cor ejus impletur: aqua illi po-
un „ tum, & panis modicus parcam réfectionem
ncn „præbet. Temporis plurimum orando ex-
onri

„ trahit, dum jejunium preces fulcit, quas la-
„ menta, ſuſpiria, ejulatus, & lacrymæ comi-
„ tantur: diu noctúque ad Dominum clamat,
(ungz „ ut veniam conſequatur; ad Sacerdotum pe-

n bons

f 1.
Weonne

1 ε e „des ſe abjicit, DEl famulos obteſtatur, &
n „omnium fratrum pias preces implorat, ut
unene. „Divinæ iracundiæ flagella mitigentur.

f enten, Tertullianus, ſæviente perſecutionum pro-
teella, non minus ac cæteri Fidelium, ad perci-
uIII piendam Martyrii coronam paratus jam erat,
IHmee ut colligimus ex Ejus tractatu adversùm Gno-
leneld ſticos, ubi ſic ait: „ Vivimus in ipſo perſecu-
Gdn „tionis æſtu, ac füurore ſummo. Variè ten-
cinneid. „ſtata eſt Chriſtianorum conſtantia: Alios
Dunr. „ ignis cruciavit, alios beſtiarum dentes lace-
un n „rarunt; in carceribus alii ad glorioſi pal-
udthg „ mam Martyrii aſpirant, cujus dulcedinem
nes „ verberibus contuſi, & ungulis laniati jam
heela „prælibärunt. Omnes ad hanc ſortem feli-

ſeelcan „cifſſimam deſtinamur, jamque à tyrannorum
Cineuuni „ emiſſariis undique cingimur, ut in mortem
Aem „ tradere nos incipiant. .
ineut Quantuúm à ſæculi voluptatibus fuerit alie-
es woin nus, liber adversùm ſpectacula ſcriptus ſatis

e oſtendit. Recenſet ibidem nonnulla Divinæ
Nr ultionis

2²4 Peccatum Sacerdotis

ultionis exempla, quam Chriſtiani quidam, Lu-
dorum amatores, experti fuerant: teſtatur,
fœminam à dæmone obſeſſam fuiſſe, cùm à
theatro rediret; palamque edixiſſe impurum
ſpiritum, jure ſe in illam intrâſſe, quòd in loco
ad ſe pertinente ipſam inveniſſet. Addit ve-
lut rem indubitatam, mulieri alteri, quæ ludum
theatralem ſpectaverat, ſequenti nocte oſten-
ſam eſie viſionem, in qua ſeverè arguebatur,
quòd ludioni adſtitiſſet Chriſti diſcipula, illam-
que die quinto e vivis exceſſiſſe.
In tractatu ſuo contra Marcionem hæreti-
cum, ſtabilita DEl unitate, evidenter demon-
ſtrat, dari non poſſe niſi unum Principium ſu-
premum, & eſſe DEUIM æternum, neceſſarium,
rationis ſummam regulam, omnique ex parte
perfectum. Marcio DEl juſtitiam peſſimeè in-
terpretatus, mali Auctorem illum faciebat, in
ſenſum pravum derorquens illud Iſaiæ *: Ego
Dominus faciens pacem, & creans malum. Oſten-
dit ergo Tertullianus, temerarios eſſe, qui di-
cere auſint: Non boc, ſed illo modo egiſſe DEum
eportuit. Tranſit deinde ad declarandam Crea-
toris in cunctis operibus ſuis, ac præcipuéèe in
creatione hominis ſiagularem bonitatem. De-
monſtrat præterea, Juſtitiam DEl neceſſariam
eſſe, ut mali ab infractione legum ipſius effi-
caciter abſterreantur; fruſtra enim ſolo ver-
bo illicita prohiberet, niſi perpetrata puniret.
Patentem januam ſceleribus aperiret, qui in-
fernum præcluderet, unâque DEl timorem e-
liminaret.

* (. 43. 7.

eurnicidns
Sum inmn
. H
add
Gomkinde
ne iwmorn
CCkicltun
damurch
DEm nane
oinn e
uen aunce

e iior
Alordenin
Ene.
Lkferiun
un lie
Donam

Aſen h,

6

fn Guitnl
ennt: tt
h fuiſe, in
fäüſeinhen
beölnl
le. Aite
Neigoehn
eniinoce lis
ſed aghin
iclnlin
0onen et
Eercenmn
Hirhinnſe
Preelunm,
Udne A)u
n elne
m katbinin
Airt l
n. Okr.
elo llich
Iiſ: Den
ner
gähnti
nituten. 1.
dectliin
n hie
cin lune⸗
vnnſad,
Penn ſil⸗
Mant
Hiuntn

Examen III. 227

liminaret. Cùm itaque grande malum ſit in-
juſtitia, bona erit haud dubie Juſtitia, quæque
illam comitantur, ùt ſeveritas, indignatio, ze-
lus, vindicta &c. ſeu Voluntates Divinæ, quas
hiſce nominibus explanamus, quin hamanorum
affectuum infirmitates æternæ Nemeſi adſcri-
bamus. Has autem ne in DEO admitterent
Philoſophi, & illorum ſectatores Hæretici, ſen-
süs omninô expertem adſtruebant, ut hac ra-
tione immutabilitati, ipſique etiam imortalitati
conſultum irent. At meliore principio nite-
bantur Chriſtiani, qui Eſum Cbriſtum verum
DEum in cruce quidem mortuum, ſed nihi-
lominus perpetuò viventem crederent; unde
patet, quàm certa jam tunc inter Fideles ha-
bita ſit Chriſti Divinitas, & perſonæ in ipſo
unitas. Addit porro Tertullianus, nominum
ſimilitudine nullatenus in errorem induci nos
debere; nec enim aut iram, aut zelum, aut
furorem in DEum cadere, quamvis hos illi
affectus, noſtris conſimiles Scriptura tribuat,
ſicut nec oculos, nec manus, nec pedes habe-
re dicendus eſt, utut ſacer Codex illorum ſæ-
piùs mentionem ingerat. Ante ſeveritatem
præceſſit DEI Bonitas, quæ ab æterno fuit:
Pœnarum rigores peccatum inter mala pri-
mum in orbem intulit; eſt enim pœna pecca-
ti pediſſequa. Nemo itaque malam dixerit
Juſtitiæ ſeveritatem, niſi forte illi tantummo-
dò malam, ſive acerbam, qui ſuſtinere illam
cogitur: bonam verò dicamus, quod errantem
corrigit; & optimam quoque tuto ſtatuamus,
R. P. Dufrene Exercitia. P quod

226 Peccatum Sacerdotis

quèd ab Optimo DEO ſapienter & juſte pro-
ficiſcitur.
Ut verò primam omnis mali ſcaturiginem
Tertullianus patefaciat, liberum hominis arbi-
trium ſtabilire pergit, quo mediante Divinam
ille imaginem præcipuè referat. Sicut autem
Ectypon ſuo prototypo ſemper eſt inferius, ita
& hominem, ait, ſuapte natura eſſe infirmita-
ti obnoxium. DEus vitam illi dederat: mor-
tem iple ſibi conſcivit. Idem de Angelo dica-
mus: DEus Angelum fecit; ipſe ſe in dæmo-
nem vertit. Hac ratione ſubvertitur inane
ratiocinium, quod Creatorem vel ignorantiæ
arguit: ſi peccatum non prævidit; aut eun-
dem malitiæ inſimulat, ſi præviſum non impe-
divit. Non mutatur Dominus, ſed firmiter
ſuis ordinationibus inhæret: tale ſemper eſſe
jubet, ac manere opus ſuum, quale initiò fe-
cit: Hominem creavit liberum: peccandi fa-
cultas ad libertatem arbitrii ſequitur; igitur
hanc intactam ſemper relinquit, & fluere ex
illa permittit, ſeu crimina, ſeu ſupplicia, quæ
omnia ipſius demum gloriæ famulantur.
Chriſti Redemptoris Incarnationem & Mil-
ſionem quod attinet, ſtatuit, minimè ſuffecta-
ra fuiſſe prodigia, niſi Prophetæ IIlum prælſig-
nâſſent, cùm ſciamus, fallos etiam Prophetas
ſtupenda ſubin operaturos. Rationem poſtea
reddit, cur vaticinia ſacra tempus futurum in
Prxſenti efferant, quòd nempe DEus ùt jam
acta habeat, A facienda decrevit. Ad Sa-

eram Domini Humanitatem progreſſus, veram

. Nn iſ⸗
a.
mrr e i
ylhann,
mommum
hns
Iis rn
Ahngben
e eecnt
Gipos un
wons th
Clnſetane
ber cene,
ſenn don k
Etuhe
Wor
rtonnie
MWunſie
ctne
aenlrn
.
unn mult
Allodt
Alsgie
Alkonnnen
Ammieini⸗
Ahhre
n Cin
Wwikene
Amornt
Mente

er Eilen

nliſetn
n hominir
etimnte Diie
. Nolta

Religkeig:

Grrninr in
einnmand
ſiit; uen⸗

ſnlein
Pluoror.
tonen l
nimelaket

.₰

Lectio III. 227

& realem fuiſſe affirmat, non apparentem ſo-
lùm, quédque circa ipſam ſuam Divinitatem
imponere ſe aſpicientibus multèò faciliùs po-
tuiſſet, ſi hominem, qualis tamen non fuiſſet,
coram omnium oculis eſſet mentitus. Verum
itaque corpus habuit, quia & ipſe tangebat,
& ab aliis tangebatur; Scriptum enim eſt,
quòd languentes tangendo ſanaret, & à mu-
liere peccatrice tangi ſe paſſus ſit, cùm illa pe-
des iplius unxit, & capillis ipſius terſit. Dein
mortuus eſt, & poſt Reſurrectionem tangen-
dumſe denuo præbuit, ut carnem & oſſa ha-
bere ſe demonſtraret. Quòd ſi verò corpus
verum non habuiſſet, nec mori, nec reſurge-
re potuiſſet, & inanis foret Fides noſtra uni-
verſa. =ð
Volebant Marcionitæ, carnis aſſumptionem
Chriſto fuiſſe indignam, quòd multa in homi-
num nativitate concurrerent erubeſcenda, quæ
ipſi quidem vehementer exaggerabant. Ve-
rùm Tertullianus hæc omnia naturæ ſancta
& veneranda opera vocat, additꝗue, crucem

& mortem multô magis quàm nativitatem &

infantiam Filio DEl fore indignam; Nihil au-
tem Ejus Sanctitate futurum fuiſſe indignius,
quàâm ſi hominem eſſet ſolum mentitus. Cæ-
terùm vaticinati erant de Ipſo Prophetæ, ſatu-
randum opprobriis, & vermem futurum, non
hominem; Cujus tantæ abjectionis Confeſſio
udorem afferre debuit, ut homo lignorum &
apidum adorator impudens, ſancta quadam
Fidei impudentia DEO ſatisfaceret. Ait ulte-
P 2 xiùs

228 . Peccatum Sacerdotis

rius Door noſter, Chriſti deſcenſum ê fami-
lia David palam fuiſſe notorium, quòd ſuis ad-
huc temporibus, Tribuum & familiarum diſtin-
Gio ſubſiſteret, Chriſtique Nativitas in deſcrip-
tione Orbis ſub Auguſto facta ſignaretur, at-
que in Tabulario publico Romæ aſſervaretur.
Filium ſe hominis dixit, & remiſſionem pecca-
torum ad ſe pertinere oſendit, ut ſimul DEum
ſe eſſe probaret; Isque Ipſe Filius hominis eſt
à Daniele Propheta ſignatus, cui Pater omne
Judicium tradidit.
Tanti ergo ingenii Vir, tantâque per annos
complures Virtute inſignis: Vir veré Mag-
nus, ſcriptis ſuis, quibus Eccleſiam illuſtrarat,;
Hæreticos domuerat, & Paganos confutârat,
celeberrimus; ab orbe toto æſtimatus pro me-
rito ſuo, & amatus: Pugil hic generoſus, qui
teſte Hieronymo, * per media ſolide glorioſa
omnium Eceleſiarum comendationem fuerat
conſecutus, in hæreſim denique prolaplus eſt
craſſis erroribus infamem.
Montanus ſuperbiã tumidus Epiſcopatum,
ſuggerente diabolo, ambiérat, à quo poſtea
modo mirabili, DEO permittente, ità fuit ob-
ſeſſus, ut plané dubium initiò, fuerit, an non
Spiritus Sanctus in illo ſingularia operari cen-
ſendus eſſet. Perſpiciebant equidem Aſiæ mi-
noris Epiſcopi Orthodoxi (ibi enim circa an-
num Chriſti 1 1. peſtis hæc oriri cœperat) ſe-
ductionis periculum; quare Montanum & ſe-
quaces ab Eccleſiæ Comunione ſemoverant.
.V At
X Ad A. C. 205.

ScNor
ent.
0
ne Mrer
Npile
coid feh

er
K.

Ie N
n
Mmooe Na
crlss Und

(anne

Eanbo
erlh
eiſehe

Uihti 1

Uumnbg
Ge

ui

Cefunti

in Cotli
milawmt;

hituin en

hlonrem
me iſerent

h
eünsboriid
cir:

Nineorn
r Nele

trum ore
elenerdlch
1llte id
toben nen
e gluel

byioopnn
1 o ſolt
te ta kn
uerdatn
raOMenn

Lectio III. 229
At impedire tamen non poterant, quin & Phry-
gia permulti, ſpecie quadam pietatis decepti,
novo Hærefiarchez adhærerent. Vehementer
auxit Diabolus Sectatorum ipſius numerum,
quando duarum mulierum, Priſcillæ & Maxi-
millæ corpora invaſit, animaâsque infelices pos-
ſidere cœit. Romam usque hoc malum tran-
ſitt, ubi Victor, ùt paſſim creditur, Eccleſiæ
tunc præerat, qui & Pacis literas, turpiter de-
ceptus, iisdem conceſſit; ſedmox iterum revo-
cavit, poſtquam de rei veritate fuerat edoctus.
Omnes per Aſiam univerſam Eccleſiæ, cæte-
ræꝗue omnes damnarunt Sectarios, & à Com-

munione lua removerunt; ſed & ipſimet hi

errones ultrò ſe ab ipſis ſegregabant, quot-

quot admittere inſanias novas renuebant.

Quis miretur ſatis, potuiſſe Tertullianum
erroribus tam craſſis irretiri, ut tanquam Di-
vini Spiritůs oracula ſuſciperet trium à Dæmo-
ne poſſeſſorum phantaſias. Verùm ipſemet
Cœcitatem ſuam infelicem abunde nobis teſta-
tur, cùm apertas hæreſes ſuis libris poſtmo-
dum inſperſas publicè exponit, & frequenter
Paracleti ſui meminit, quo ùt ipſus declarat,
Montani ſui, Priſoæ ac Maximillæ fabulas intel-
ligit. His authoritatem multoties cum laude
tribuit, nec erubeſcit, ipſa Paracliti per os Pro-
phetiſſe, Priſcæ loquentis verba (ſic enim ſomnia
vocat) ſcriptis ſuis palam inſerere.
Ignoramus quidem cauſas certas lapsûs tam
horrendi; E præcipuis tamen unam facilè di-
vinamus, quæ ſuperbia fuit, unde hæreſes or-
SS P 3 tum

230 Peccatum Sacerdotis

tum ducere ſolenr: Hæc omnium errorum
fœcunda mater hucusque ad interitum per-
duxit, quotquot magni nominis Viri unquam
corruêre. Sive ergo Tertullianus non ſatis
honorari ſe à Clericis Romanis exiſtimaverit,
ſeu alium ſibi ad Epiſcopats faſtigium fuiſſe
ræhabitum doluerit, certum eſt, ab Eccleſia
illum diſceſſiſſe, contra Eam inſurrexiſſe, ne-
que ullum nobis indicium pœnitentis animi
reliquiſſe: credere potiùs fas eſt, Schiſmati &
Hæreſi pertinaciter fuiſſe imortuum. En ca-
ſum horrificum magni olim Tertulliani, qui ad
modeſtam animi demiſſionem componat om-
nes, præcipuè Sacerdotes; nec enim in du-
bium revocari poteſt, quin ille Sacerdotii ga-
viſus ſit dignitate! Tremant arundines, ubi
prægrandes Cedri miſerrimè corruunt! Noli-
mus altuͤm ſapere; Humiliemur ſub potenti
manu DElI, & meminerint omnes, quotquot
ſuò & Eccleſiæ bonô ſingularis gratiæ divitiis
auéti ſunt, nihil habere hominem ex ſe, præ-
ter mendacium & peccatum; ſemperque ad
Illius ſupremi Domini Clementiam confugiant,
quo ſolo protegente hujusmodi lapſus terrifi-
cos cavere poterunt.

Examen III.

Quaàm benus DEus? Quaàm malus ego?

I. Quâm bonus DEus?
¶ Onfitemini Domino, quoniam bonus: Mi-
ſericordiæ Ejus non eſt numerus, & Bo-
nitatis

ebmin
ewnn
,nekongrn
le
i Onet
PensDbn
ſwoni
Anmndord
2 Ehmnlt.
nCom, &
Can⸗
umn ſun,
Dpeton ni
(buer nin
muormad.
Gnr ilh
Cnnidu

nIEi en
enn .

ipte
itein ui
iut
1i hren
rſeeu
Uenſegten
UImm
Anon D
Tren ,
Emner en
uyter i
errante

hmiun enn

iterinm,
b Nim
lumg NoN1
n etilinn⸗
Büſigiunii
nch eddh
ninbne
enlen
ehKlinit
nmun, Me
llin,n
ngeror
ennndn.
eetüg.
Andnes, I
Cmmunr N
ur ibpoeen
en tun
Nieliits
n ale
enpelhlei
nchellgen
Uhylntem⸗

D
uinb

dn

Examen III. 131

nitatis infinitus eſt theſaurus. Sed videamus
licet, quàm mihi ſpeciatim ſit bonus? Potuit-
ne me honorare magis, exaltare, Divitias Bo-
nitatis ſuæ ampliuùs explicare? Quid ultra de-
bui facere vineæ meæ, & non feci?* Potuitne me
Optimus DEus in gradu ſublimiori collocare,
ſibi propiuùs admovere, plura donare? profe-
ctò non potuit: Theſauros Bonitatis ac Sapien-
tiæ exhauſit. Seipſlum, Corpus ſuum ſacro-
ſanctum, & Sanguinem pretioſum, Myſteria
ſua, & Arcana omnia, dilectas animas, Ver-
bum ſuum, merita ſua, & ſi quid aliud habuit
pretioſum, mihi credidit: Fillum ſuum cœle-
ſtis Pater mihi donavit, & cum Ipſo numquid
non omnia donavit? Quot media, quot gratiæ,
quot illuſtrationes, quot ſtimuli ad meliora
continuò urgent? Suſcitat benigniſſimus Do-
minus à terra inopem, & de ſſercore erigit
pauperem, ut collocet eum cum Principibus,
cum Principibus populi ſui. Quèò tendunt E-
jus deſideria, niſi ut plené beatum me faciat,
eximia Sanctitate ornet, ad gloriam in cœlo
minime vulgarem evehat? O ſi inſpicere lice-
ret cor veré paternum, unde tot in me bene-
ficia, tam ſingularia & exquiſita perpetuò pro-
ficiſcuntur! Quid ſi benevolum illum, & fla-
grantiſſimum Divinæ Charitatis erga me affe-
Gtum daretur intueri, quo auxilia præparat,
peramanter vocat, benignè allicit, paternè fo-
vet, ſuaviter dirigit, fortiter trahit, patienter
ſuſtinet, errantem quærit, ùt filium corripit,

P 4 ar t
*Iſai. F.

232 Peccatum Sacerdotis

arctè complectitur! An numerare potero pec-
cata dimiſſa, pericula depulſa, tentationes in-
fractas, mala procul amota? Quid non egit
hactenus ſuavis illa Providentia, ut ſecurè me
gubernaret, omnia in bonum verteret, ſibi me
arctis amicitiæ nexibus colligaret? Vitam de-
dit, ſanguinem profudit, amavit, dilexit, por-
tavit Servator ille ſuaviſſimus, cui me totum
debeo: Quid ampliùs ab Eo poſtulo? Dabit
adhuc, quæ nondum dedit. Pater & Mater
eſt; Frater, Sponſus & Amicus eſt: quàm
dulcia hæc nomina! Salvator, Adjutor, Prote-
Sor, Reparatoreſt. Medicum agit, cùm in-
firmor; Liberatorem, cum irretior; Conſola-
torem, cùm tribulor; Advocatum, cùm peri-
clitor; Magiſtrum, quando inſcitià premor.

Lux mea, cibus meus, lumen meum, hortus

meus, portio mea; Gaudium, Gloria, Honor
meus & omnia benigniſſimus ille Dominus eit,
qui totum ſe dare voluit, ut totum me redi-
meret. En! quàâm paternéè proſpicit etiam in
minimis, quæ terreni hujus corporis maſſa exi-
git. Ut vigilat, ut liberaliter nutrit, ut re-
creat, veſtit, calefacit, refrigerat! Et quid non
agit, ut Filio in omnibus proſit? DEus meus,
& omnia: Eſu Rex Magne & Mirabilis, quàm
pius es; Quâm benignus, quâm ſuavis, quàm
bonus es, cùm mihi minimo, ingrato, indigno
Filio ita inſervis, acſi unum ſolum curares!
Mirare, anima mea, Benefactorem magniti-
cum, generoſum, pium, indefeſſum, nulla tua
aut infirmitate, aut ingratitudine à Praſndis
ene-

etilieaſt
Nutlgeni⸗

Cn

A con
ngreſen
imDönt
Cum bonn
wendi Do
Nerenn,l
Ehvuri
Nin gonr
stzoden
Umnikhen

ſ N

Menlens⸗
W Ae
ummi
A,
Gblnet
Qümhn
1 meum

En
Ueſet
inn
mgna

9

rare Doteor

teptatione

lltetet ſbir

1e! Viem’

ip clerinn
Gainetn
dolkklo N
e dle
Hins e t
4Maun Yur
igt,nir
tor; (Codl.
n, cndet-
ſoti Menn
Velnn, Honn
Cri, Ron
e Doninzet
um elel⸗
hiet ctin 1
is malter⸗
Ultit, urlt
Itgoidne
Dos nes
abli
1 arhe
Dgnid ien

.

!
Qd e
itſecnet

Examen III. 233

benefactis avertendum. O Bonitas! O Pietas!
OQ indulgentia, quis te capiat? Quis digne æ-
ſtimet? Quis non diligat?

II. Quàm malus ego!

Eheu! cognovit bos poſſeſſorem ſuum, &
aſinus præſepe Domini ſui: ego autem bene-
ficam Divini Largitoris manum non cognovi!
Quâm bonus DEus: quàm malus ego! Quid
rependi Domino tam pretiosè amanti? Heu!
peccata, contemptum, malitiam, ſocordiam,
& ſiquid pejus nominari poteſt. Ille mera Cha-
ritas, ego mera perverſitas: Ille mera libera-
litas, ego mera parcitas: Ille mera pietas, ego
mera impietas. In tam munifici Datoris ob-
ſequio, vah! quàâm piger, quàm tepidus, quàm
frigidus, quàm ſum remiſſus! Ego Sacerdos
Præ millenis aliis dilectus, honoratus, exalta-
tus? Ubinam ſenſus, ubi cor, ubi æquitas?
Pecco quotidie, pecco centies, pecco malitiose,
& benefacere tamen pergit amantiſſimus Do-
minus! Heu! quot peccata in precibus, ad
ſanctum Altare, in munere meo, in corporis
cura, in converſatione? Tota vita unum pec-
catum eſt, ſicut juge DEl beneficium eſt. Si
talem famulum in domo mea haberem, qualis
ego erga meum Dominum, centies illum ex-
puliſſem. Quin & ſuis Datorem optimum be-
neficiis offendo: in Ejus oculis pecco: dum
actu benefacit, Illum ferio: ob rem nihili, ob
nugas, ob inaniſſima ſomnia, vix ullé meô
comodé, magnô ſæpe incomodo, peccatis plu-
P Fy rimis

234 Peccatum Saterdotis

rimis cœαε, leviter, miſerè me obſtringo: Ho-
rum malitiam, detrimenta, effectus peſtilentes
videre non curo: computreſco in ſordibus
meis. Ubi pro Numinis Gloria, pro anima-
rum ſalute, pro Eccleſiæ decore laborandum
eſſet, turpiter deficio: ſine zelo, ſine ſpiritu,
ſine fervore inutilis langueo. Siccine Voca-
tionis meæ Sanctitati reſpondeo? Sic DEl be-
neficia rependo: Chriſtum glorifico: meam
& proximi ſalutem curo? Heu! Te non novi,
mi DEus, & me non novi. Quàm ſis mihi
bonus, non conſidero: Quàâm ſim ego malus,
non perpendo. Polſsitne aliquid eſſe deterius
Sacerdote, qualis ego ſum? Nulla mihi cum
DEO, & Chriſto meo filialiter agendi cupidi-
tas; nulla devotio, nulla humilitas, nulla mo-
deſtia, nulla mortificatio, nulla virtus; mera
vanitas, mera laxitas, mera ſenſualitas, merum
vitium. Mihi ſum malus, dum animam meam
dehoneſto: Toti Reipublicæ malus, quam af-
fligo: JEſu Chriſto malus, quem crucifigo:
Crucem certè leviùs ferret, quàm vitam meam.
Peccare audeo in oculis Sapientiæ infinitæ;
contra Omnipotentem inſurgere non dubito:
Optimi Parentis pectus appeto: Bonitatem
infinitam ſperno. Et rebellem peccatorem
contra DEum inſurgentem terra ſuſtinet, cœů
lum fovet, Divina Miſericordia tolerat, Juſti-

tia ad pœnitentiam expectat? In tantis walis

Sacerdos malus nondum peri?? Tuum eſt, O
Chriſte, tam mirabile beneficium; Tu propi-

tiatio pro peccatis meis: Tu Advocatus apud
Patrem:

nn N.
Uinle⸗ 1
taborins

ſere

Caler
,

Ked
Dnit
AKlen.
Cmomin
Cinmns
virin
1s tenn n
Ellg nn

Glts
h
n
eno,
erun
Deeccan
K ſecer
A hor

An!

4

Obtiporhi
tu heſlkr
ſ in ſot
tiyro mni
Ne worner
hre h
ene V
e D
Noiä nr
1T
Qun Eni
Nepmuly
Ile erii
WNhiom
Genicnil.
unlam.
itn, hen
nlts Delun
ninum em
n gung⸗
ne
iummenn.
ir mmnie
don nhie
9: Mie
1 Nrunm
n nn ,
n 115
isn
ni
une⸗

Mecditatio VI. 235

Patrem: Tu clypeus adversùs tela Juſtitiæ Di-
vinæ. O quâm bonus es! Quàâm ego deſpe-
ratè malus, niſi meliorem hac hora me reddit
tanta Bonitas!

Meditatio VI.

De peccatis occultis, & alienis Sacerdo-
tum.

Ab occultis meis munda me, & ab alienis parce ſer-
vo tub. Pfſal. 18.

H“ duo peccatorum genera Sanctiſſimus
David præ cæteris maxime timuit, occul-
ta & aliena. Neque Sacerdoti magis metuen-
dum onus incumbere poteſt, quàm hæc duplex
& immanis ſarcina. I. Occultis nemo peri-
culosiùs implicatur, quàm Sacerdos: 2. Alie-
nis nemo formidabiliùs oneratur quâàm Sa-
cerdos. Itaque timeamus occulta; timeamus
aliena.

Punbtum I.

Ab occultis meis munda me, Domine! ab
occultis, quæ abſcondit affectata ignorantia,
& ſupina fortè negligentia. Quid periculo-
ſius Sacerdoti, ſcienti, quid ſit DEUS; quid
ſit peccatum, quàm vilipendere DEum, & non
timere peccatum? Ignorantia craſſa Sacerdo-
tis, quæ peccata occultat, illorum ſœditatem
diſſimulat, horrorem imminuit, heu! quantum
eſt malum! Qui peccata fugiet Sacerdos, quæ
compta

1

236 Peccatum Sacerdotis

compta & larvata conſtanter intuetur; cum
quibus familiaritatem init; quorum monſtro-
ſitatem videre non appetit. Sacerdos ſtatum
ſuum craſse ignorans, ſibimet occultans & diſ-
ſimulans, heu! quàm periculose incedit! Lu-
cis copia illi ad manum eſt; ſed mavult tene-
bras: oculos ſuos ſtatuit declinare in terram:
comprehendent eum iniquitates ſux. Occul-
tat laqueum auceps, & capit imprudentem a-
viculam: abſcondit hamum piſcator, & deci-
pit incautum piſciculum. Et laqueus & ha-
mus eſt peccatum: Cur fidimus Stygio de-
ceptori, quem ſingulariter delectat pinguior
captura Sacerdotum? Laqueos & hamos fœ-
de ignoramus, quia ignorare volumus: capi-
mur, implicamur, perimus, antequam inſidias
vel ſuſpicemur. Aſtuti ſumus, & ſagaciſſimi,
cùm de lucro tenui agitur: ſtupidi & ſimpli-
ciſſimi, quando ſalus ipſa periclitatur. Vah!
inſanam cœcitatem, quæ videre prohibet oc-
cultas pedicas: Amamus decipi, & horrendům
decipimur. Pericula & ruinas nobismet ſtu-
diosè occultamus; Quid mirum, ſi exitio mi-
ſerè involvimur? Non ego fortaſſis jam te-
neor vitæ mollis, negligentis & otioſæ infau-
ſtis laqueis, dum hos mundi, meique inſanus

amor mihi abſcondit? Sed & alia occulta ſunt,

quæ horrorem & timorem incutiant. Sum-
ne in gratia DEI? Nullumne peccatum in a-
nima mea nondum fortèe remiſſum, aut non ſa-
tis expiatum? Itâne delevi omnia delicta Ju-

ventutis, ut ne veſtigium ſuperſit? Quomo-
dô

.

MN
Sgid
Saolne
üind
UIdenron
Wproln
Aine ne⸗

ℳ

lenmi
s Adh
Ui ſ
MWrum

i Meditatio VI. 237

imeg dô fublatæ radices peccatorum? Qui ſanata
rum n Vulnera antiqua? Num obductæ cicatrices?
Werloskn. Heu! neſcio; an amore, an odio ſim dignus:
&Dα— nugari libet? jocari adbuc auſim? Tripu-

ah diare delectat? Nihilne etiam nunc occultæ
Ammltr. labis ſerpit in conſcientia mea? Quid milera-
uentenn bilius, quid periculoſius, quàm tabes occulta
tbln. On viſcerum, quæ vitam tacite rodat, & ſubitò
mnentn eripiat? Si vires Spiritüs pullæ ſunt: ſi non
liun lus arrident optima quæque Spirits alimenta: ſi
