blicani peccata omnia, quantumvis gravia,
minùs DEO fuêre exoſa, quâm Pharilſæi vir-
tutes univerſæ 6 bonorumque operum centu-
riæ, quòd illis comes iret humilitas, iſtis ſu⸗
perbia inſideret: Quare factum eſt, ut gra-
tiam inveniret humilis peccator, & abjicere-
tur ſuperbus virtutum jactator. Quis igitur
ille, qui in cœlum aſcendit, niſi is, qui ad in-
fima deſcendit? Quèòd autem aſcendit, quid eſt, niſß
quia & deſcendit primum in inferiores partes terræ?
Chriſtus ipſe DEUs ac Dominus noſter ideè
ſolùm aſcendit, quia deſcendit: Et eâ quidem
menſuraâ in altum evectus eſt, qua priùs in hu-
militatis profundum deſcenderat. En hic E-
lectorum omnium regulam & exemplar! Red-
de me, Domine, huic cœleſti Ectypo con-
formem: Doce me genuinam ſpiritüs humili-
tatem per viam cognitionis nihili mei: Doce
me veram cordis humilitatem, humiliationes
amando & amplectendo: Doce me ſinceram
operum vitæꝗque totius humilitatem, quascun-
que actiones ab humilitate proféctas exercen-
do. Diſcite à me, quia mitis ſum, & humilis corde. *
Mis pauliſper inhæretur.

*Epheſ. 4. 9. ** Matth. 17.
Kk 4 Les

Virtutes Sacerdotales

Lectio II.
De Imitatione Chriſti
Libri I. Cap. NXVIII.

De exemplis SS. Patrum.

1. INtuere Sanctorum Patrum vivida exem-
pla, in quibus vera perfectio refulſt &
Religio; Et videbis, quàm modicum ſit, &
bene nihi! quod nos agimus: Heu quid eſt
— vV 3: . . .
vita noſtrâ, Gi illis fuerit comparata? Sancti &
Amici Chriſti Domino ſerviêrunt in fame & ſi-
ti, in frigore & nuditate, in labore & fatiga-

tione, in vigiliis & jejuniis, in orationibus &

meditationibus ſanctis, in perſecutionibus &
opprobriis multis. .—
2. O quâàm multas & graves tribulationes paſ-
ſi ſunt Apoſtoli, Martyres, Confeſſores, Vir-
gines, & reliqui omnes, qui Chriſti veſtigia
Voluerunt ſequi. Nam animas ſuas in hoc
mundo oderunt, ut in æternam vitam eas poſ-
ſiderent. O quàm ſtrictam & abdicatam vi-
tam Sancti Patres in Eremo duxerunt? Quàm
longas & graves tentationes pertulerunt?
Quâm frequenter ab inimico vexati ſunt ?
Quàm crebras & fervidas orationes DEO ob-
tulerunt? Quàm rigidas abſtinentias quotidie
peregerunt? Quâm magnum zelum & fervo-
rem ad ſpiritualem profectum habuerunt?
Quàm forte bellum adversùs edomationem vi-
tiorum geſſerunt? Quàm puram & rectam inten-
tionem ad DEum tenuerunt? Per diem habora-
bant

chlconn u
Rteſtons.
honoibd
Ie N de m
fetſra wir
m berlin
Ger Nn re
ACuruebe
AKonohroe
N eu
tmlanss mnid

(NUi,u

ieli lee
ire ſelnt in
wückrine
keiſwitenni
upnubumg
Ihcrmlone
Dtnthnm
Munnds
ehio fun
Eerotio
MlOumne
nentis &
Konnbus

lle

.
Chriti
Ull.
Dumn,
un ſiin,
teci ni
notont ,
N: Ein d
Unrm, Kt
kurimett
lur it

i i
n diun tz
nen
Eenmt? Ee
heren
Nea iu/
ihnes
eningeni
Nin en

Leltio II. 521

/

bant, & noctibus orationi diutinæ vacabant;

quanquam laborando, ab oratione mentali mi-
nime ceſſarent.
3. Omne tempus utiliter expendebant: om-
nis hora ad vacandum DEO brevis videbatur,
& præ magna dulcedine contemplationis, e-
tiam oblivioni tradebatur neceſſitas corpora-
lis refectionis. Omnibus divitiis, dignitati-
bus, honoribus, amicis & cognatis renuntia-
bant: nil de mundo habere cupiebant; vix
neceſſaria vitæ ſumebant; corpori ſervire e-
tiam in neceſſitate dolebant. Pauperes erant
igitur rebus terrenis, ſed divites valde in gra-
tia & virtutibus. Foris egebant, ſed intus gra-
tiã & conſolatione Divina reficiebantur.
4. Mundo erant alieni, ſed DEO proximi
& familiares amici. Sibi ipſis videbantur tan-
quam nihili, & huic mundo deſpecti; ſed erant
in oculis DEl pretioſi & dilecti. In vera hu-
militate ſtabant, in ſimplici obedientia vive-
bant, in charitate & patientia ambulabant,
& ideò quotidie in virtute proficiebant, & mag-
nam apud DEum gratiam obtinebant. Dati
ſunt in exemplum omnibus Religioſis; & plus
provocare nos debent ad bene proficiendum,
quâm tepidorum numerus ad relaxandum.
5. O quantus fervor omnium Religioſorum
in principio ſuæ ſanctæ inſtitutionis fuit! O
quanta devotio orationis! Quanta æmulatio
virtutis! Quàm magna diſciplina viguit! Quan-
ta reverentia & obedientia, ſub regula Magi-

ſtri, in omnibus effloruit! Teſtantur adhuc

K k 5 veſtigia

5722 Virtutes Sacerdotales

veſtigia derelicta, quòd verè viri ſancti & per-
fecti fuerunt, qui tam ſtrenuè militantes, mun-
dum ſuppeditaverunt. Jam magnus putatur,
ſi quis transgreſſor non fuerit; ſi quis, quod
accepit, cum patientia tolerare potuerit.
6. tepor & negligentia Statûs noſtri!
quòd tam citò declinamus à priſtino fervore,
& jam tædet vivere præ laſſitudine & tepore.
Urinam in te penitus non dermiret profectus
virtutum, qui multa ſæpius exempla vidiſti
devotorum.

Examen II.
An ſim Sacerdos bumilis?!
I. Cauſæ humilitatis in Sacerdote.

Auſa humilitatis prima & præcipua eſt Sta-
tus ſanctiſſimi celſitudo, ad quam conſcen-
dere nunquam voluit humilis S. Franciſcus,
multique alii, quòd ſe indiguiſſimos Angelica
dignitate reputarent. Habeône igitur ego ſu-
perbiendi cauſam, quòd factus ſum Sacerdos?
quèòd regendis aliis præpoſitus? quôd Mini-
ſter Altarium, & Diſpenſator Myſteriorum
DEI electus? Pondera neminem attollunt, ſed
deprimunt; tantéque profundiùs deprimunt,
quò fuerint graviora. Quantæ ergo ſunt obli-
gationes meæ? graviſſimæ ſunt, eſtue illarum
pondus vix non imenſum. Quanta mea obli-
gatio ad ſanctitatem, ad fervorem, ad inſignem
puritatem? Graviſſima eſt vel ob unum Alta-
ris

mntühmmn
9 x, gun
aotethend
ten nlere d
Ee ne en
AUnnteta;
ries! Tum
eni nenuenm,
6 non rehen
IMecbunmr veo
Clin nuſls an
NVen T ükem
aati alifn:
renmnenni,
Canmdrenani
Ittnnmortte
i Elnwge
lalkeri,ge⸗
elon b uns
4 umnun bete
im min
Uindluts
Pemmmi
ten wori
ds reo,
Eunz un
Ohnnddun e
Riocte aen
Wifmrin
uInacu

En

tle

Fii indit

Memiſtante
hrefume
de ſ an
nne ſotlef
dnt Nnlt
ipiſtrokn,
Ulhtnitele⸗
Gmlerftin
Hin arnni

mi
n Krene

Eprepuete
n ctt
ls ung
gnllinos 4tl
Neigtreß⸗
ſn dom
gdt
r MyEein
f

Examen II. 723

ris ſanétiſſimum miniſterium. Qualis autem
mea ſanctitas, quantus fervor, quæ puritas?
Numquid hic invenio me humiliandi materiam?
Totus ignis eſſe deberem in ſanctis actionibus;
& quàm milerè tepeo! quàm infeliciter fri-
geo! Iſtâne me extollendi, & inaniter ſuper-
biendi materia? Quanta mea obligatio ſalvan-

di animas? Tanta profectò; tam gravis, ut ipſe

ſalvari nequeam, niſi ſalvem & alios: Nam fo-
lus non ſalvabor, & ſolus non damnabor; aut
ſalvabuntur mecum ali, aut damnabuntur.
Quâm multos autem hucusque ſalvavi? Ne-
minem ad infernum promovi? Si vel unius
peccati cauſa fui: ſi vel unum non impedivi,
quàm enorme malum in terras adduxi! Si me-
diorum Sacerdotalium ſive multitudinem, ſive
præſtantiam conſidero, pridem Sanctus eſſe de-
bui. Sed quousque provectus jam ſum in ſtu-
dio ſanctitatis, quæ aut nemini convenit, aut
Sacerdoti ob Statüs eminentiam eſt neceſſa-
ria? Quantum dedecus, ſanctificari humilem
ruſtieum, ancillam pauperem, & Sacerdotem
inter ſanctitatis copioſa & potentiſſima ſubſi-
dia magis tantùm inquinari! Ad ipſum ſancti-
tatis fontem quotidie accedo, & nihil inde
ſanéctitatis refero, ſemper languidus, ſemper
indevotus; nunquam ad currendum alacer, ad
bonum nunquam expeditus. Ad ignem Divi-
num quotidie accedo, & nunquam incaleſcos
Quanta igitur in corde meo glacies! Immor-
tale Pharmacum quotid'e ſumo, & ſemper lan-
gueo: Quanta ægritudo, quæ medicinæ po-
tentiſſi-

724 Vututes Sacerdotales

tentiſſimæ continuèò reſiſtit! Hæccine autem
ſuperbiendi materia? Ubinam virtutes, quibus
ornari Sacerdotem decet? Ubi Angelica puri-
tas, competens Angelico Miniſterio? Ubi cha-
ritas? Ubi pietatis ardor? ubi orationis ſtudium?
Ubi manſuetudo, patientia, inſignis temperan-
tia, contemptus vanitatum, æternorum deſi-
derium? Quantum in his omnibus deeſt, tan-
tum egeſtatis turpiſſimæ probrum mihi adhæ-
ret. ac miſerrima mendicitate preſſus eri-
gere me auſim, & ſuperbire? Quid magis ex-
oſum paupere ſuperbo? Ito mendicabulum,
gloriare nihilo tuo; ſqualore, pædore tuo!

magnifica lacinias tuas: oſtenta centones tuos!

Mi Sacerdos, dignitas hæc tua, ſublimis utique,
& Angelicâ major, tua non eſt: Gratia tui
Principis eſt, quæ te non ornat, ſed magis
deſpicabilem reddit, ubi defuerint Sacerdota-
lium ornamenta virtutum, labore proprio ac-
quiſita. Finge tu Principis Miniſtrum cento-
nibus obſitum, luridum, pædore infectum, ege-
num, lacerum: quâàm contemptibilis erit, præ-
cipue ſi culpâ ſua talis eſt. Sed numquid te-
ipſum vides, & contemplaris in hac imagine?
Cauſa hutnilitatis altera, ſunt peccata, of-
fenſiones, & negligentiæ innumerabiles. Scié-
ne autem, quid ſit peccatum Sacerdotale? Ca-
pié6ne, quàm terribilis ſit macula; quâm hor-
renda ſit lepra? Peccatum in homine ſæculari
eſt fragilitas; in Sacerdote eſt malitia diſtilla-
ta, In homine mundano peccatum eſt igno-
rantia; in Sacerdote luminibus affluente eſt
ſtudjioſa

tu uit
r rins lli
unne, ll
n Gotl

e N 6
n ſote n
Se nk
1 Udlenn n
eoet
Ar conbioro
bmftelen

Muns Aimitt,

laen e
n ei llitn
M nhenthenc
olint murti
6 Aire u
r enmne, A
WCenekim
iEtonecownn
Uyalaniime
iſſin tſeex
Ummihnin
eniefa
rne honiin
al Knpnin
Anlue i ,
ln eſechs
Une iebet
ng in pale
oonamino.
Uuntonel

i

Hrin,
mnirtuege
h Angele
iteron) lii
ornionisftit
nnigi ener
d Remor
Onnibs ſein.
Nohun nüt
Nicnregeht.
re; Grnge
o Nrenterue
e helr dl
tucenMest
uſklneni
elCtn
Lnn,el
lerit Nele⸗
ltor on
Myibrunter
Meintellns
biis *
Etungli,
kacing:
inr elan
nenbis 1

Examen II. 525

ſtudioſa & malitioſa obeœcatio. In homine
laico præſidiis deſtituto, & inter mille inſidias
ambulante, peccatum eſt lapſus miſeratione
dignus; in Sacerdote præſidiis potentiſſimis
undique Vallato eſt intolerabilis exorbitantia.
Ubinam ſordes magis exoſæ, an in centone
obſoleto, an in regia purpura? Jam quot ul-
cera purulenta numero DElI Miniſter, populi
Princeps, Doctor, Mediator, Leégatus? Quàm
bella combinatio ſummæ dignitatis cum abje-
tiſſima fœculentia! Nihil dicamus hic de hu-
manis infirmitatibus: Quot peccata ego Sa-

cerdos ſciens & volens committo? Si vel u-

num tale à ſuſcepto Sacerdotio admiſi, æter-
nam habeo dolendi, meipſum contemnendi &
humiliandi materiam. Sum dignitate Ange-
lus; actione diabolus: ſum ad altiffima quæ-
que vocatus, & ad infima ſordium deſcendo:
Sum domeſticus DEl, & civis Sanctorum, glo-
ria & honore coronatus, ſuper opera manuum
DEl præſtantiſſima conſtitutus; & inter por-
cos meipſum abjicio, ſiliquis delector, e cœlo
in cœnum abeo; in ſtercore volutor! Et quam-
vis nonniſi venialia numerem, heu! quanta
vel hinc me humiliandi materis! Ardere de-
berem ùt Seraphinus, lucere ùt Cherubinus,
ſursùm evolare ût Angelus, quia his omnibus
major ſum effectus. Sed quàâm frigidus ſum
in æternæ Majeſtatis obſequio; tenebras amo;
ùt vermis in pulvere repo; mille negligentiis
vitam contamino. Quàm negligens & diſtra-
Gtus in oratione! quâm tepidus in Sacrificio!
quàâm

526 Virtutes Sacerdotales

quàm lentus in omni bonol quàm velox ad ſæcu-
laria! quàm effuſus ad externa! Quàm intentus
ad commoda propria; quâm piger ad anima-
rum lucra! Heu, quot maculæ! quâàm innu-
merabiles negligentiæ! Et ubinam ſpiritus ille
humilitatis; animus ille contritus, qui pecca-
torem decet? Sacerdos peccator; O monſtrum!
O chymæram! Quid monſtroſius dici poſſit ²
Sacerdos peccator ſum, & ſuperbio! poſsitne
cogitari ſtultitia major? Diſtendit, arrigit,
magnificat, & amplificat ſe ſordidus terræ ver-
miculus; quid abſurdius? Nemo majores &
plures habet ſe profundiſſime humiliandi cau-
las, quàm Sacerdos: Et nemo magis ſuperbit,
quàâm Sacerdos. Unde humiliare me debeo,
inde occaſionem inaniter tumeſcendi ſumo.
Incedat Rex aliquis cum capite hircino, cani-
no, aut porcino; quàm monſtroſus erit! Dig-
nitate plusquam regia ornatus incedo; ſed
vah! quale caput gero, affectibus indomitis,
iracundiæ, intemperantiæ, deſideriorum æſtui,
carni & languini turpiter obnoxius! O quàm
acceptus DEO eſt præ ſuperbo Sacerdote hu-

milis ruſticus! Bonorum operum longam ſe-

riem texit ſenerbus Phariſæus: peccata bene
multa & gravia plangic humilis Publicanus:
Et en! virtutis propriæ inanis jactator con-
demnztur; alter ſuæ turpitudinis confeſſor ju-
ſtificatur. Cadavere humano in putredinem
abeunte nihil fœtet horribiliùs, quia carne hu-
mana, quamdiu vivit, nihil eſt nobilius: Quàâm
abominandus itaque erit fostor animæ Sacerdo-
tIs;

Scdn v Nen
Pnluel A
gingim.
Uſien Mel
Peens dn
,neiiginel
Pos Uben,
2tnda unit
os eketn⸗
1nn gulen
Nuuri el ie
Ueldret oene⸗
Ofemnr kooe
Pin Nenn
Entl
Ptng nn
, Alenln
on pin me
Urps eob iin
elgitmeene
Eel 1 Geerds
Tiiilsz de
DEnb iürunen
Eas ſlten
Kimin ſd
ituen
hlom Une

tle

umor⸗
n! uni
nſher
nulel guent
tinm hin
nnid, gi
Cnz wrte
lhoſlsizc,
Alhetntin
1 6A.. . ".,
¹ Maln tz
euctune.
8Nomont
Nnminmiar
MMnubſeti⸗
nlim e len
1 mteniſu
Ghiehnunen
Mirristin
Nuns Krtti4
felſbgiuri
eecerionon
Horins 0e
do Koetchtt
Ennpis
6: eent 3
nis Phle
ns annan
uscl/
in en
San.
nE
onien

1.⸗
5

.

Examen II. 527

tis, cùm per peccata ſolvitur in putredinem,
quando Sacerdote ſecundúm dignitatem ſpe-
ctato nihil eſt excellentius ? Optimi nempe
corruptio peſſima. I Nunc, & gloriare hac
tua peſtilenti putredine, Sacerdos peccator!

II. Effectus humilitatis in Sacerdote.

IIt meliùs intelligam, quos effectus præcla-
riſſimos habeat, & habere debeat in Sacerdo-
te ſancta humilitas, videndum primò, quàm
noxios effectus in ipféo producat ſuperbia.
I. Exoſa quidem DEO eſt omnis ſuperbia, ſed
maximé exoſa ſuperbia Sacerdotis. 2. Fur &
mendazx eſt Sacerdos ſuperbus. Fur, quia ſuum
DEO furatur honorem, qui ad ipſum non
pertinet: Mendax, quia gloriatur iis, quæ ac-
cepit, quaſi non acceperit. 3. Homo eſt in-
gratiſſimus, quia bonorum copiam, qua orna-
tur, ad liberaliſſimum Datorem non refert.
Qantè igitur majora ſunt, quæ accepit, tan-
tò magis exoſa illius vanitas. .
Sed qui tandem effectus ſuperbiæ in Sacer-
dote? I. Sacerdos ſuperbus ad fructifican-
dum eſt inutilis; neque enim utetur unquam
Dominus inſtrumento tali ad magna opera
ſua, quæ ad ſalutem animarum pertinent: Non
utetur homine ſibi exoſo, ingrato, & contra-
rio. 2. Erit Sacerdos ſuperbus velut æs ſonans,
& cymbalum rtinniens, absque ſpiritu, carens
ſoliditate: non loquetur ad cor; neminem
convertet; ad bonum neminem movebit; ni⸗-
hil emendabit. 3. Ad lapſus grariſſimo⸗ viam
ernit

528 Examen II.

ſternit ſuperbia Sacerdotum: Inter omnia ſce-
lera maxime abominandum comiſêre ſuperbi
Sacerdotes Hebræi, nempe Deicidium; Et un-
de hæreſes pleræque omnes, niſi ex ſuperbia
Sacerdotum? Unde lapſus horrendi, & pro-
pudioſi, niſi ex ſuperbia Sacerdotum, qui à

DEO Protectore humilium recedentes, tantòà

ruunt terribiliùs, quantò ſteterunt altiùs.

At verò Sacerdos humilis ad maxima quæ-
que eſt idoneus. 1. Egregie fructificabit;
tantéque iſtud magis, quoô fuerit humilior.
2. Oratio illius ſemper audietur; nam reſpexit
PDEIUIS in orationem humilium, & non ſprevit precem
eorum. 3. Dilectus DEO & hominibus Sacer-
dos humilis mira operabitur; inſtrumento e-
nim aptifſimo Dominus magnificè utetur.
Quare ſtupenda operati funt Sancti, niſi quia
fuêëre humillimi? 4. Sicut DEus ſuperbis reſiſtit,
ità bumilibus dat gratiam. Pauperem & humilem
non derelinquet. .

III. Signa humilitatis in Sacerdote.

I. Sacerdos, qui Divina luridè tractat, non
eſt humilis, quia peccat in reverentiam æter-
næ Majeſtati debitam; quia vilitatem ſuam &
nihilum non agnofſcit; quia, ùt ſervum decet,
Dominum tantum non obſervat. 2. Sacerdos,
qui negligenter orat, non eſt humilis, quia
DEum Majeſtatis, coram quo tremunt Ange-
lici ſpiritus, indecenter alloquitur. 3. Sacer-
dos, qui ob negligentias quotidianas amarifſi-
mé

n 49 .
N
t, n⸗
geuinl
h kunis
chei
1 E Uel
ſanohnt

dannr

ir winelg
KGeekons i
eniix gl 1

pant, Epo

mmaete .
Ganhon 4
Meem guen
Netmn li ,
ſento
Pnſeneonub
lsmnel:
Aml AN in
Wihen l
1lp, ltenet
Dr wnet nnn
tien unfer
NAurrn
n netens

e ſcn

imnin Dbum
ube Hin
inſoperbs
um, 0
fi ben

IMmeront,
coftiſete
Nicituml
ler
wanenche,

Wrlonn,

nwcedene
ferennt i
ſst uag,
ig kiir
Gd Nenk henn
UGen, nen
hn
Cnommdudw.
W uhnende
nmmid wer
in Ach s
buſonn ,
pgen Ainn

Ceetde

e nadn
Gerentim
lirenuu
tſernaeen
. ¹el⸗
Dri
0 Iemn ⸗
Uir Ner⸗

.

un
l

Examen II. 529

mè non dolet, humilis non eſt, quia non in-
telligit, quid ſit peccare Sacerdotem graria-
rum tanta multitudine ornatum. A. Sacerdos,
qui ſalutem ſuam cum timore & tremore non
operatur, humilis non eſt, quia non intelligit
ſui Statůs obligationes graviſſimas, pericula
maxima, & onera metuenda. y. Sacerdos,
qui comoda ſua quærit, ſenſibus indulget, o-
tium ſectatur, molliter vivit, humilis non eſt,
uia non intelligit, nec intelligere optat, quid
4 Sacerdos peccator, & quid ei debeatur. 6.
Sacerdos, qui honoribus inhiat, primos accu-
bitus amat, ſeipſum magnificat, quemlibet con-
temptum acerbéè ſentit, ac facilé propterea in-
dignatur, non eſt humilis Magiſtri humillimi
Diſcipulus, qui opprobria quæque graviſſima
patienter tulit. 7. Sacerdos, qui cum proxi-
mo ſuperciliosè agit, minores non attendit,
romiſcuè omnibus ſine diſcrimine non lervit,
hurnilis non eſt: Sacerdos, qui oviculas pa-
rum amat, pro illarum bono indefeſsè non la-
borat; qui aſperè ſuos alloquitur, parvipen-
dit alios, libenter litigat, proximum tradu-
cit, &c. non eſt humilis. 8. Contrà Sacerdos
humilis erit pariter pius, modeſtus, manſue-
tus; ſibi tantùm durus, proximo autem lenis,
beneficus, patiens, laboris amans, ab omni o-

ſtentatione, jactantia, vanitate alienus; om-

nia bona in DEum referens, ſibimet nihil at-
tribuens &c. Smne ego nunc Sacerdos hu-=-
milis, aut ſuperbus? Quid mutandum? Quid
cemendandum? Quibus medis utendum? Quis
R. P. Dufrene Exwercitia. IL. I dabit

530 Virtutes Sacerdotales

dabit intellectum, ut noverim me & noverim te,
DEus Altiſſimè! ut oderim me, & amem te, cui-
que ſuum tribuens, Téque humilitatis vivum
Prototypon, Divine Magiſter! aſſiduò reſpi-
Cciens?

Meditatio WW.

Chriſtus Magiſier humilitatis Sacerdo-
talis.

Diſcite à me, quia mitis ſum, & bumilis corde
Matth. II.
On eſt Diſcipulus ſupra Magiſtrum, nec eſt ſer-
us major Domino ſuo. * Humiliavit ſemet-
ipſum Pontifex noſter ſanctus, innocens, im-
pollutus, ſegregatus à peccatoribus, & excel-
ſior cœlis factus: Multumne erit, ſi humiliet
ſe Sacerdos peccator, cinis & pulvis? Audiant
Magiſtrum docentem, & imitentur facientem
Chriſtiani omnes; præcipuè verò Sacerdotes:
Quis enim Diſcipulorum e numero erit, ſi
Sacerdos non eſt? Magna vircus humilitas,
omni quidem homini, ſed maximée Sacerdoti
ſummèe neceſſaria. Omnium Afſcetarum ſen-
ſus, & unanimis doctrina eſt, nullam daturum
DEO gloriam, & nihil acturum in curanda
ſalute animarum, qui humilis non ſit. Des.
Bernardo teſtatur Gaufridus in vita, Eum in-
ſigni humilitate animabus profuiſſe: Qus humi-
lior, es ſemper utilior fuit populo DEI in omni do-
trina ſalutati. *⅜ Non eloquentiæ humanæ ſtre-
Ppitus,
* Matth. 10. 24. ** in vita l. 3. C. 3, .

9

ur lil
Neah

W 1
mienn in
g,nn n
ginluns
tun Mönit
1s s l
ülinbienn
eegt
un enli i
, es glunt
Chere n pe
nEn.

6

K

SChert
lgke l
Utidhunis
wlewue.

n
GuEnniir.
Aapohonere ſo
eenonum n
6rboneanecc
ecenorhn
Necenton
Kigebat en

miihyt

le

in e 5 j1

e,nr
humitat,

lal AGi

l.

3

itus un;
Nanime Nn

Gun in an
nont N
DNA
Ce. A

hiſe M
Mert
minn
N⸗

963

Meditatio IV. 531

pitus, non mundana ſapientia, nec ſcientia
uæcunque ſalvabit animas, ſed ſcientia ] Eſu
hriſti, quæ tota in humilitate conſiſtit. „To-
„ ta, Dilectiſſimi, ait S. Leo*, tota Chriſtia-
„ næ ſapientiæ diſciplina, non in abundantia
„ verbi, non in aſtutia diſputandi, neque in
„ appetitu laudis & gloriæ, ſed in vera & vo-
„ luntaria humilitate conſiſtit, quam Domi-
„ nus JEſus Chriſtus ab utero Matris usque
„ ad ſupplicium Crucis pro omni fortitudine
„ & elegit, & docuit. „ En fortitudinem
tuam, Sacerdos, in humilitate Chriſti! Tan-
tum potes, quantum Chriſto adhæres; ſed
non adhæres niſi per humilitatem. Ipſe enim
humilia reſpicit, & alta à longe cognoſcit. *à Dilſ-
camus ergo humilitatem à Magiſtro humili-
tatis, cujus vita & mors continua & profun-
da humilitas fuit, ut hanc cœleſtem ſapientiam
nos doceret. I. Humilis in ſermone fuit Di-
vinus Magiſter. II. Humilis in actione, quia
mitis fuit, & humilis corde, quod unum diſce-
re nos à ſe voluit.

Punbtlum I.

Chriſtum mihi propono, qualem ſibi S. Ber-
nardus proponere ſolebat, mitem & humilem
corde, benignum, miſericordem, omni ſancti-
tate ac honeſtate conſpicuum. Frequens age-

bat cum peccatoribus, qui non venit vocare

juſtos, ſed peccatores: ſed quàm benigne, &
manſuetè agebat cum ſervis Dominus Majeſta-
L1 2 tis?
* Serm. 7. de Epiph. Wσ Pſal. 137.

532 Virtutes Sacerdotales

tis? Confide Fili, ait ad paralyticum, remittuntur
ribi peccata tua. * Quis, & ad quem ſtupenda
benignitate ſic loquitur? Ita ſanctitas ad pec-
catorem; ita Dominus ad mancipium, Rex
ad pauperem ſubditum, cœleſtis Medicus ad
ægrotum: Etiam filium vocat: confide Fili!
Dilcat hinc Sacerdos, qua manſuetudine, &
quâm humili charitate complecti debeat pec-
catores, dum Chriſti vices gerit in ſacro Tri-
bunali. Ubinam, aut quando Divinus humi-
litatis Magiſter peccatorum aliquem durè eſt
allocutus? Superbos tantummodèò Sacerdotes,
& Phariſæos, verbo ſuo refractarios increpuit:
peccatores humiles ſemper benignèé excepit;
nullum abjecit, paternè cum ipſis egit. Quàm
paternè cum Magdalena, quæ erat in civitate
peccatrix, dum ait ad illam: Remittuntur tibi
yeccata, vade in pace! Quàâm paternè cum Sa-
maritana muliere itidem peccatrice, cui ad
fontem Jacob mira bonitate eſt locutus, ut
errantem oviculam Paſtor bonus reduceret!
Petroô., Zachæo, Matthæo, Chananææ, ſexcen-
tis aliis, qua pietate occurrit; quâàm paterne
ſubvenit! Quos pietatis & clementiæ ſermo-
nes audiérunt! Quousque ſe demiſit, ut pil-
eatores incultos, rudesque Diſcipulos verbô
ſalutis erudiret! Errantés quàâm ſuaviter ad-
monuit; quâm patienter fuſtinuit! Nunquàâm
certè, niſi cùm ab humilitate diſcederent, pau-
lò aſperiùs objurgavit. Hanc ſibi chariſſimam
virtutem ipſis perpetuò inculcavit: niſi efficia-
mini

r mi ill
:O a
hnint ,r
Galhnn iit
Pr mißnel
ellalicem
Uunlirneh
m coNtennere.
8turii wmne
Aucten egt
Ciguns uit i
ke ſoreniat
5,lkter ieͤ
hleſdretes ane
„Ahmnkiaen b
e! en
tsftbenisen
shrin Di
Ueuen ulhol
winkuipetmn
Emmiſmunnn
3 icin ſenne!
i aſut, zui
ur foiſnun du

li iim hunien

unde
ns Jüen
ts Menſtil
Uuophenn byn
ſ enie

utl

Uricnmin,
uni
Uomncßin,
welis lein
k: n
Audemt,
inheiictr⸗
Lert 1 5 .
UunloDiingr.
en e
mmtien
Elninmt
Ttnen aeit,
iar E
eimnatkin
ln Mimmt
n urn n,
Pecele, lit
e boum
Hoyns etun
unnrhen
i,gune
dewenia tn⸗
leni⸗
Moehulsſe
pitl Nene
Gleten,
ehicnmin
g6

i

Mecditatio IV. 533

mini ſicut parvuli, inquit, non intrabitie in regnum
œlorum: Qu' inter vos eſt major, fiat ſicut minor:
Qui ſe humiliaverit ſicut parvulus iſte, hic eſt major
in vegno cœlorum: cum inwitatus fueris ad nuptias,
recumbe in noviſſimo loco &. Sibi nempe ſimiles
formare diſcipulos amat Præceptor humillimus:
ſuos humilitate vult creſcere, omnibus cedere,
nullum contemnere. Quin & hoſtes atrociſſi-
mos humili manſuetudine aut ſuperavit, aut
in ruborem egit. Hoſtis, proditor, & hoſtium
aureſignanus fuit judas; amicum nihilominùs
ſuaviſſima ſinceritate compellat: Amice, ad quid
veniſti? Poſt hæc ſuperbire auſit Sacerdos pec-
cator, ubi Sanctus Sanctorum ad infima deſcen-
dit, & humilitatem ubique docet verbòô, mon-
ſtrat exemplò? Sic ergo ſtatuendum: Aut Sa-
cerdos verè humilis ero, aut JElu Chriſti, Præ-
ceptoris humillimi, Diſcipulus non ero. Præ-
ſtabitne autem in ſchola diaboli exoſam DEO,
& hominibus ſuperbiam profiteri?

MWiratur voluntas magnum ſanctæ humilitatis Ma-
giſtrum, qui cùm in formia DEI eſſet, ad infima noſtra
deſcendir: manſueté, benigne, humaniter cum omnibus
egit: Amat præcipuum Sacerdotis ornamentum, humi-
litatem: Chriſtum humilem ſequi deſiderat.

Punctum II.

Pauciſſimis quidem, ſed valde ſignificanti-
bus verbis Magiſtri Divini humilitatem ex-
preſſit Propheta Evangelicus, cùm dixit: Vie
BEjus ſilentioſæ, & humiles. Pediæ noctis ſilentiò

4

534 Virtutes Sacerdotales

in mundum venit Gnre ſtrepitu: humiliter fi-
lens ubique pertranſut, ſecundum Iſaiæ vati=
cinium: Non audietur in plateis clamor Ejus. (Cum
ſaturaretur opprobriis, ſiluit; cùm atrociter
cæderetur, tacuit; cùm occideretur, ſicut ag-
nus coram tondente ſe obmutuit. Miram in-
carnati Verbi humilitarem omnia Ejus acta
loquuntur; totus vitæ ſanctiſſimæ eurſus enun-
tiat. Stabulum, præſepe, fuga, Nazarena do-
mus, officina fabri, obediens parentum obler-
vantia, uſque ad annum ætatis trigeſimum
perpetua humilitatis exercitatio fuit. In præ-
dicatione Evangelica rarus fuit in urbibus; pa-
gos & oppida obibat pedes; cum tenui ple-
becula multus agebat: Hieroſolymam provin-
ciæ caput non adut, niſi aut Patrem honoratu-
rus in templo, aut mortem paſſurus in Cal-
variæ clivo. Sermo Ejus ſimplex, & populo
in parabolis accommodatus: Veſtitus pauper,
toga lanea, quæ Treviris; & cingulum co-
rio albicante, quod Aquisgrani hodiedum ſer-
vatur: Victus tenuis inſtar pauperum, quem

bitatio humilis, & comodata; neque enim ha-
buit, ubi caput reclinaret: Quorſum hæc om-
nia, niſi ut ſuos humilitatem doceret? Qui-
nam veròôò magis ad ipſum pertineant, quâàm
Sacerdotes, Diſcipuli Ejus primi & Miniſtri;
guin & chari fratres, & comites individui?
um peccatoribus manducavit; cum parvulis
libenter egit; Patris gloriam indefeſſus quæſi-
vVit. Non quaæro gloriam meam, inquit, jed ejus,
. miſit

panis t plurimùm hordeaceus præbuit: Ha-

4

ilmi in
7
en e ſe
Pone un
tödempuun
Neſocseüin
tſechenhete
Iletecgin,
Poickt vopelhn
imif utfſin
1 P. Jonhin
t, ntnai⸗
Giminamse
Nelige
Inmmofhotri
NR mtnr
neienmm.
Miltre unminer

uſu pkim elir

1ig Min cenn

Nninpkice
1 Mreulei a
Aunfibuni
ſinſthud ra
abeliukriin
unn illntan/
ti i uet
numglin inn
rimi iihanie
l fiti iz geer

u. 40, ſt
44. le.

ui

Dtn hun
donn i
i, cön m
ütttetltzin
nnk. 1

un nn e
bunenteronm
en nmn
lnnendt
ſeiusr
ongllnts
nikocetu:
Plhenn,
eu reban
egueenui
Loram ut
Coceke.
kirn ,
Fnilen
Cries Ml
,mgN

Meditat:io IV. 53 5

miſit me, Patris. * Sicut mandatum dedit mihi Pater,
ſic ſacio. * Quid humilius DEl Filio, ſive ad
Patrem oret, ſive præcepta illius exequatur?
In lotione pedum quàm admirabile intueor
humilitatis exemplum? Quis, quibus lavat pe-
des? Nec Judas eximitur! ad hujus nebulonis
pedes abjectum Redemptorem video! Què pec-
cator ſe recipiat, cùm Ipſamet Sanctitas adeò
ſe demittit? In paſſione ſua & morte quid egit?
Humiliavit ſemetipſum, factus obediens usque ad mor-
tem. *vX Ad nihilum redactus eſt, ſeque exi-
nanivit; profundiùs deſcendere non potuit.
Traditur in manus peocatorum: inter duos la-
trones medius ê patibulo ſuſpenditur: mori-
tur tanquam opprobrium hominum, & abjeétio
plebis. Quænam hæc prodigioſa humilitas! Hac
enimverò jacentem mundum erexit; hac ſua
humilitate exaltari meruit, ut in nomine 7ESU
omne genu ſlectaturz cœleſtium, terreſtrium & inferno-
rum. *X„ꝶ. Num jacentes peccatores erigere,
ſalvare animas, & fructum multum facere deſi-
dero? Num exaltari cupio? Amanda & am-
plectenda Chriſti humiltas. Multúmne fors

erit, 6 faciat ſervus, quod egit Dominus? Pudeat

eſſe humilis Magiſtri ſuperbum Diſcipulum!
Stimulatur voluntas ad hbumilitatis amorem, ſine
qua inutilis erit Sacerdos, & inter Chriſti Diſcipulos
numerari nunquam poterit. Horror & odium ingene
concipitur omnis jactantiæ,; vanitatis, & inanis compla-
eentiæ, qua nihil in Sacerdote abſurdius,
LI 4 . Dies
* Joan. J. 40. ** 70an. 14. 3 1. *XX Phil. 2. 5.
AVNX Phil. 2. 10.

536 Virtutes Sacerdotales

Dies I.

De Charitate Sacerdotali.

Conſideratio III.

Imitatio Chriſti Sacerdotibus neceſſaria.

D omnes quidem dictum eſt, ſed præci-
puè ad Sacerdotes: Exemplum dedi vobis,
ut quemadmodum ego feci vobis, ita & vos
faciatis. * Ad quos denique pertinebit imita-
tio Chriſti, ſi ad Sacerdotes non pertinet? Sunt
hi Ejus Minidri, ſocii, cooperatores, adjuto-
res; quin & fratres & amici: Jam non dicam
vos ſervos, ſed amicos. Morum ſimilitudinem
poſtulat amicitia: Quomodo igitur amici eri-
mus Chriſti, ſi nihil habemus commune cum
Chriſto? Si Sacerdos Chriſtum ignorat, qui
tamen cum Ipſo conſtanter occupatur, ubinam
tandem inveniri poterit ſcientia Eſu Chriſti?
Quis mortalium Chriſtianas virtutes exerce-
bit, ſi Sacerdos illarum fuerit expers? Si ſapio,
D. Bonaventuræ conſilium ſequor, qui hanc
ſibimet auream regulam præſcripſit. ε * In
„ Ootmnibus virtutibus, & bonis moribus pro-
„ pone ſemper clariſſimum, & totius ſanctita-
„5 tis perfectiſſimum exemplar; ſcilicet vitam
„ & mores Filii DEI, Domini noſtri JEsII
3, Chriſti.
Sacer-
* Joan. 13. *X ge inſtit. Novit. p. I. C. 310

“
u n
en m
vul uhiſ
5 Muan G
mliahtn
e n g
1inatunn
1C cent
un ſcenan
s mupren h
Alum mlu⸗
uler lem i
Gybar nere,
arls ciu
r khlüben
aehenun
Us lanm me .
Clte; uwun

mi en
Elctlng Ri
U inmtis inen
sImgin ſen
ttente n
beoltuneit
Dechmenn.

⸗ n

Eimnns eſge
Aull: ll
Knnthomtt
un entene
Meutet: l
& 1.

Cercotte

II
oibus

Gn e A
bmsin
i, ul
e etüutit ni.
niir K
endez önd
lanſu
Cnn rüntre
töß “
Ns ConNine
ilumigem
Nrlorluli,
tu aC
Frinntszekt
ahes! ſni
lor, n
Gis noltent
uni
r liren
Cin m/

lccte

Gonſideratio III. 537

Sacerdos ſine virtute corpus eſt absque ani-
ma, terræ pondus inutile, ſal infatuatum; ad
nihilum valet ultra, niſi ut mittatur foras, & concul-
cetur ab hominibus. Qua ratione virtutem aliis
communicabit, ſi careat ipſemet virtute? Ne-
mo ſane dat, quod non habet. Chriſtiana-
rum virtutum Doctor eſt Sacerdos; quo au-
tem pacto docebit, quod ignorat? IIt autem
veram ſapientiam ipſemet condiſcat, rectam
illius imaginem in animo ſuo priùs efformet.
Nullum artis opus unquam prodüt, quod an-
tea per ideam in mente artificis non fuerit.
Ars eſt bene vivere; imòô ars artium, & ſcien-
tia prorſus divina: uti præceptis eget, ita ex-
emplar requirit, ſecundum quod operetur. In-
pice, & fac ſecundum exemplar. * Niſi enim vir-
tutis formam ante oculos ponas, cui vitam
aſſimiles, in vanum laborabis.
II.
Hæc forma ſit genuina & ſolida; ſit amœ-
na; ſit ſublimis. Sit imprimis genuina & ſoli-
da, ne virtutis fucatæ ſplendor ſpurius deci-
piat, quo plurimi ſeducuntur. Graviſſimè hie
erratur, deficiente primo fanctitatis principio,
quod in eo ſitum eſt, ut recta illius ſpecies in
anèno efformetur. Sed & facilé huc error
ſe ingerit; namque aut proprius amor ſini-
ſtram virtutis effigien, adumbrabit, niſi probée
attendatur: aut vulgaris hominum opinio illius
tantummodò corticem exhibebit, cùm hæc ſpe.
eie quadam exteriori contenta, virtutis medul-
lam non curet: vel ſpirituale ſolatium pro vir-
* MWMatth. j. LI 5 tute

538 Vmatz Scs, horzlas

tute habebitur à multis, qui hac ratione forem
pro fructu, & mercedem locô meriti ambiunt:
vel denique alii virtutes quidem in ſe bonas; ve-
rùm à ſuæ vocationis inſtituto alienas ſectabun-
tur. Vitabis hoſce (copulos, ſi genuinam &rectam
virtutis ſpeciem effingere apud te ſtudueris.
Hæec ipſa virtutis efögies amœna ſit opor-
tet; ſæpe enim contingere amat, ut auſtera il-
ius facies animo perperam concepta horrorem
ingerat. Detrahenda hæc larva eſt, quæ ter-
ret; licèt enim virtutis initium grave ſit, deli-
cias tamen propinat nullo ſenſu veſtigabiles, ubi
tantiſper adoleverit.
Ante omnia veròô ſublimem & egregiam vir-
tutis ſpeciem formemus; quò enim iſta fuerit

nobilior, tantò ad alliciendum erit potentior.

Excelſus eſt hominis animus; amat, quæcun-
que ſua le ſingularitate, ac prœcellentia com-
mendant. Dein vires conceptibus noſtris mi-
nimè reſpondent; Quare cum ſagittariis &
jaculatoribus ſemper altiùs eſt collineandum;
vix etenim ad virtutis medioeritatem aliquam
pertingemus, niſi ad eminentem illius gradum
aſpiramus.

Hinc facile erit colligere, ad formandam vir-

tutis effigiem, quam modò diximus, exempla-
ri opus eſſe prorſus eximio. Quamvis enim
lucis inſtar, ſeipſam claritate ſua viſendam præ-
beat genuina virtus, nunquam tamen ſpectatur
illuſtriùs, quàm in eorum vita & moribus, qui
eandem præclarà methodéô exercuêre. Hi vir-
tutis imagines vivæ ſunt, eamque ſuis olor bus
adum-

4

ninmn Enn
Gin nin
neo
mls ln
legum
nKontin
eu Ait
, 41 giin n
in ent ii

Ciniugen
Inzenmeni
irnm neriifl
Fommtihrene
ernänn en
Aunla
I MeDmm
ns krlts
Forcpgletun
ikupriezin
Uebt,inencen
MNNuNc,
mn,gli Anitn
Phritenne
nns nomineni
Drhrmamen
iriahin
nd Kboei
Sdhiophanmme
inen Ern
Ci, Mu

l

Gd

hie tnigret

Ne merſtim.

leninſebon
nilennsle
lgenumnmle
Dlte ſtoins
en,
remn Atmet
NChheehaern
Khrnch
Mkin aeß.

NRegenntt.

heinfuiei
neiten
nh nen
eArolkmmee
SS
un ſgium
aolcentt
Crintenige
en Uiusenee

rmanenm-
nns klant
umien

Confideratio III. 535

adumbratam genuinè repræſentant. Ponen-
dum igitur conſtanter ob oculos Exemplar
magnum & abſolutum, in quo velut in ſpe-
culo maculas noſtras obſervemus: Idem &
regula ſit, ad quam curvitates emendemus: Sit
imago, ſecundàm quam virtutes effingamus.
Nam opus eſt aliquo, monet Philoſophus Chri-
ſtianus, ad quem mores noſtri ipſi ſe erigant, niſi ad
regulam prava non ger
