1, n 4
Ellcte

inble Aen
riti wepr⸗
iePorug⸗
Chim!

Meditatio V. 327

res effcit ſanctos, coronas nectit, palmas ma-
nibus inſerit, & gratiæ triumphos glorioseè ad-
ornat! Eſu Salvator perditorum, Dux erran-
tium, ſpes & forma pœnitentium, quâm pius
& potens es, dum facis mirabilia in ſacratiſſi-
mo tui ſanguinis Lavacro! Quis det amare
pietatem, æſtimare potentiam, magnificare
gratiam, & milericordiæ tuæ prodigia cele-
brare! O Virtus! O pretium! O ſanguis!
O Gratia JEſu Chkfiſti!

Meditatio V.

Sacerdos Poœnitentiæ Sacramentum ſuſci-
piens.
Dixi: Confitebor adversùm me injuſtitiam meam Do-
mino: Et tu remiſiſti impietatem peccati mei.

Pſal. 31. F.

N omnibus operibus tuis præcellens eſto, monet Sa-
piens. Ad omnes, qui DEO ſerviunt, per-
tinet grande monitum. Quid verò aget Sa-
cerdos DEI Miniſter, Electus ex millibus, Fra-
ter, Amicus, quem conſtituit Dominus ſuper
familiam ſuam; Cui corporis & ſanguinis ſui
ſacra Myſteria credidit, dum opus peragit in
ſe maximum; ſibi utiliſſimum, planéque ne-
ceſſarium, quale eſt Sacramenti Pœnitentiæ
frequens & pia ſuſceptio? Magna ſit oportet
Sacerdotis Altari quotidie propinquantis pu-
ritas: Unde verò hanc derivabit felicius, niſi
à pretioſo Eſu Chriſti ſanguine, quo ſuper ni-
X 4 vem

328 Pœnitentia Sacerdotis
vem dealbatus, in ſacroſancto Pœnitentiæ bal-
neo exquiſit mundetur. Duo autem ad hoc
ſunt neceſſaria: primo, ex parte Sacerdotis
doloroſa Confeſſio: Confitebor awersum me in-
juſtitiam meam Domino. Secundè, ex parte DEI
plena remiſſio: Et tu reiniſiſti impietatem peccati
mei.

Punltum I.

In ſpiritu humilitatis & in animo contrito
unusquisque Fidelium dicere jubetur peccata
ſua, ut mundetur: Quid Sacerdotem agere
conveniet, à quo ſumma conſcientiæ puritas
exigitur? Statüs ſanctiſſimi celſitudo, Divina
Myſteria, Corpus Dominicum, acceſſus ad ſu-
premam Majeſtatem perpetuus, Sacrorum Diſ-

Penlrio⸗ & horum ſimilia quid non munditiei

ectiſſimæ requirunt? Aquàâ limpidâ, ùt olim

oſtenſum Divo Aſſiſiati, puriorem decet eſſe

animum Sacerdotis. Quid ſi in veſte ſordida
Regi ſuo adſtare auſit Miniſter intimus, arca-
norum arbiter, præ cæteris in aula dilectus,
& honoratus? Quàm graviter impinget homo
ingratus, irreverens, temerarius? Quid veròô
Sacerdos, nonniſi purulentas animi fœces ante
DEUM continuò afferens? Peccata Sacerdo-
tis ob Stats Eminentiam, ob Vocationis in-
ſignem gratiam, ob beneficia ſingularia, ob
media ampliora, & ob muneris ſui graviſſimas
obligationes ſunt graviora: Poteritne his e-
luendis ſufficere Confeſſio lurida, obiter facta,
quæ nec ſit humilis, nec doloroſa? In ſpirien
umi-

mluis
bn e
nm ie
Glüßln el
titento;
11 I mun
(urtae Ne
denleer
Me ſclo vo
Iudn (n
FTunitrprn
0 auan
UN m
Minna
izzem
ummr
Armmen
m hi

4 mun ſli

1Augtil
llhritl
Cnnithor
i Iol
en hore
Et me
Witern
Merem

1

Cnteniig.
altenai
fte acent
Averun x;
anell
ninen

1

Aid ort
henn uun
nren ger
ſenne iu
Smde Dinnn
eſun N.
onun D.
Nn onate
mii ircii
en becet et
nvele ſond
itimus Ar⸗
ila Aletts
npinethen
8 ( ſen
i es
Nnn Nnt
Tetuh⸗
Ggli,
li ind
heen⸗
NMer tacde,
8 her
.

Meditatio V. 229

humilitatis, & in animo contrito ſubjiciat cla-
vibus peccata ſua Sacerdos: In ſpiritu humili-
tatis, ſeipſum tanquam peccatorem, ſervum
nequam, diſpenſatorem infidelem, hominem
præ cæteéris ingularirer ingratum, iniquum, &
malitioſlum deſpiciendo; coram ſacro Judice
confundendo; nihil palliando, nihil excuſan-
do. In animo contrito, amariſſime dolendo, &
Charitate Magiſtra, irreverentias in ratitudi-
nes, negligentias, tepores Sacerdotales, & vel
hoc ſolo nomine ſummè execrabiles, deplo-
rando. Quanta confuſionis abjectiſſimæ, ac
humilitatis profundiſſimæ materia, Sacerdotem
à DEO exaltatum, gratiis maximè ornatum,
inter amicos habitum; poſt beneficia tanta,
poſt favores innumeros; ob rem nihili, in Ma-
jeſtatis æternæ obſequio fuiſſe negligentem!
Quantum aggravatur undequaque vel una
hujusmodi prævaricatio, quam inter leviores
paſſim numeramus! Confitebor adversuùm me in-
Iuſtitiam meam Domino: Inſigni huic reo non
Parcam: operiatur confuſione: erubeſcat ſer-
vus nequam, filius degener, & ad infimarum
ſordium quisquilias delapſus e ſumma nobili-
tate IEſu Chriſti ſocius, præ Angelis honora-
tus! Confitebor tantam iniquitatem in amari-
tudine anime meæx. Dicam Domino: Heu!
quid feci? Tu, DEus, enutriſti & exaltſti me;
ego autem ſprevi Te! Miſericordia tua mag-
na reſpexit me: gratiis undique vallaâſti me,
ſuſcitans à terra inopem, & de ſtercore eri-
gens pauperem; ſed quid rependi liberaliſſimo
X 5 Datori

330 Pœnitentia Sacerdotis

Datori pro tanta bonorum affluentia? Mine-
ravit me paulò minús ab Angelis, gloria &
honore coronavit, & conſtituit ſuper opera
nobiliſſima manuum ſuarum; ſuper Corpus &
Sanguinem ſuum; ſuper animas tam pretiose
dilectas &c. Eheu! quid egi? Profuſiſſimam
in me Bonitatem offendi! Majeſtatem æter-
nam neglexi! Amicum Divinum nugis poſt-
habui: ego vermis, pulvis & cinis, homo mi-
ſer & milerabilis, umbra, nihilum, canis mor-
tuus! Quis dabit capiti meo aquam, & lacry-
marum fontem oculis meis? ſeindere ingra-
tum cor! miſceatur dolor amori! Tot bona
accepi: tot mala rependi: amantem DEIIM
contempſi! Sacerdos pæccavi! Infelix combi-
natio, Sacerdos & peccator!
Inhæretur actibus contritionis, Charitatis, & humi-

lis Confeſſionis.
Punctum II.

Mirabilis Clementia! Bonitas ineffabilis! Vix
peccata & multa & magna deteſtari incipio:
Quamprimum ſeriò dolens errata confiteor;
oties id facio, toties veniam & gratiam ob-
tineo. Poſt offenſas ter quatérve ſtudiò itera-
tas vix ampliùs placatur homo: poſt offenſas
centenas & millenas petulanter cumulatas
iterum placatur DEus! TZu remiſiſti impietatem
peccati mei! Quis æſtimet ſatis gratiæ magnitu-
dinem, cùm Sacerdos peccator abſolvitur?

Cæteris remittitur peccatum; mihi Sacerdoti

remittitur impietas peccati. Quòô magis pius
. in

1neet
Noklete

atmoondbet
Uunemind
WMetertocr
els, i
peneten⸗
SsConmum
n) 0 ſert
Enn enh
Mem, Eme

dun nlt
inu /f
Mühcet
Rſmdn
ſiglite
Ir on
ie Wee
indide
lſaie,

nentai
t ſpereen
erCnu
Aten Nein
Geluten n.
ium Muint
Cnd kunn
ln enör.
unlen
Citer in
il Lehont
Nen DNNI
lelr eonnn.

Gtci Gnm.

efiklalſt
Etrri neon
amonfen
gruimmd⸗
ſe tte

4 U Nhts .

Meditatio V. 331

in me Dominus, tantò magis ego impius, cùm
profuſæ pietati malè reſpondeo; tantéque ma-
jus remiſſionis beneficium, quò amplior mea
peccantis ingratitudo. Cœleſtis Medice, Sal-
vator piiſſime, quantùm tuæ pietati debeo,
dum meam tollis impietatem! Cœleſtis Medi-
cina, JEſu Chriſti ſanguis. Tu vulnera ſanas,
quantumlibet alta, profunda, & lethalia! Tu
virtute mirabili & omnipotente morbos omnes,
inveteratos, pertinaces, ac deſperatos momen-
to pellis, vitam donas, plenam valetudinem
ſtupenda benignitate reſtituis! Beati Pœniten-
tes, quantum vobis profuit Divinum Pharma-
cum! O Verbum ſalutis, Verbum bonum,
Sermo efficax, in Eſu Chriſti ſanguine vim
habens, ſermo pretioſe: Ego te abſolvo: quæ
miracula patras! Quæ mala radicitus tollis!
Quæ bona ſubſtituis! Quantam debeo huic
Miſericordiæ Sacramento reverentiam; Quan-
tam gratitudinem; Quantum amorem! Quæ
pietas; quæ diligentia erit illi deinceps adhi-
benda! In hoc ſanctifſimo balneo amplius lava
me, piiſſime Redemptor, ab iniquitate mea, & 4
peccato meo munda me. Miſerere mei, DEus, ſecun-
diàm magnam Miſericordiam tuam Magna Miſe-
ricordia indiget magna mea Sacerdotis impie-
tas. Et ſecundum multitudinem Miſerationum tua-
rum dele iniquitatem meam! Multas miſerationes
requirunt innumerabiles offenſæ, peccata, &
negligentiæ meæ, quibus in loco ſancto, in o-
pere Divino identidem me obſtringo. Ne pro-
Jicias öne à facie tua, & Spiritum Sanctum tuum ne
. auferas

332 Peœnitentia Sacerdotis

auferas a me! Aſperges me hyſſopo, & mundabor: La-
vabis me, & ſuper nivem dealbabor: in ſanguine
tuo mundabor, lavabor, dealbabor.
DEus, qui Omnipotentiam tuam parcendo
maximeè & miſerando manifeſtas: multiplica
ſuper nos Miſericordiam tuam, ut ad tua pro-
miſſa currentes, cœleſtium Bonorum facias eſſe
conſortes. Per Dominum noſtrum Eſum
Chriſtum Filium tuum &c.

Concipitur efficax propoſitum ſancto Pœnitentiæ Sa-
cramento rite ſemper utendi, ne tranſirurus olim ad

æternitatem ejus virtute deſtituar, ſi nunc ego illi per

uſum negligentem defuero.

Lectio III. Hiſtorica.
S. Hieronymus.

Nà ſcopo aberremus, Sancti hujus inſignem
pœnitentiam præprimis contemplabimur.
Nemini dubium eſt, quin Romæ adhuc juve-
nis, antequam Baptiſmo initiaretur, ad vitia
inter Sodalium cœtus nonnihil declinârit, an-
ſam præbente morum licentia, quæ tunc in
urbe dominabatur: Verùm Divina Pietas, ſe-
cuta errantem, illique ſolicitè invigilans, brevi
ad meliora viam aperuit; nam injecto ſenſim
Baptiſmi deſiderio, illéque tandem ſuſcepto,
Virtutem ſtudiosè deinceps coluit, & Innocen-
i llolam ad mortem usque illibatam cuſto-
ivit.

Quam-

.olbos e⸗

nin

hr
Ctiudinem
emenſe
henan
Dlemmte,
Ngunni
Cnn pin
Teneme
Alimmit
maund⸗
Peſemüne
Aohn
.

tmwan
As nidci
uuet Hi

gn

dne

Eilanztiu
e Col

dile er
norie
Meori
D Conn
HiS
llere

N ſ l.

4

in la
N..
wun e
: Mi
uAtur
WINkacst
uln

,Nmuan

ſn As1
ſugi/.

.

ius iipe
nenphnm
Lalne s
eiuk, A Ii

Lectio III. 333

Quamvis autem miniméè ignoraret, ſanctò
regenerationis lavacrô mundatum ſe fuiſſe à
eccatis omnibus, & ad ſe quoque pertinere
Paulinum illud: Nihil damnationis in hbis, qui ſunt
in Chriſto 7Eſu: * Pœnitentiæ tamen rigores
perpetuò ſibimet indixit, Beatæ Magdalenæ
exemplé, quæ nil morata remiſſionis plenæ
certitudinem, quoad vixit, errata deploravit.
Idem egiſſe noverat Beatos Apoſtolorum Prin-
cipes, qui utùt eximiam vitæ ſanctitatem, DEO
milerante, conſecuti, expiare tamen delicta
nunquam intermisèêre.
Cùm igitur Divinus Spiritus juveni noſtro
Pœnitentiæ viam oſtendiſſet, media quoque
ad illam varia miniſtravit; nam præter auſte-
ritates ultrò aſſumptas, morbis variè afflidus,
perſecutiones innumeras ab hæreticis, invidis,
ac falſis fratribus perpeſſus, carnis quoque ten-
tationibus durè eſt exercitus, ut adeò vitam
egerit non minús laborum, quàâm dolorum a-
culeis mire circumſeptam.
Natus eſt Hieronymus circa ſalutis annum
330. Stridone, urbe ſat ignobili Pannoniam in-
ter ac Dalmatiam. Hanc patriam ſedem ſuo
tempore à Gothis Illyricum vaſtantibus, diru-
tam fuiſſe, ipſemet nobis teſtis eſt. Parentes
habuit & nobiles, & copioſos, quorum prima
tamen gloria nomen Chriſtianum fuit. Ve-
rùm, ut communis ferebat illorum temporum
abuſus, Filii Baptiſinum ad plenæ maturitatis
annos diſtulêre.
Patxi
† Rom. §S. 1.

334 Pœnitentia Sacerdotis

Patri Euſebio nomen erat, quo ſeipſum fre-
quenter vocat Sanctus noſter, morem ſecutus
Romanum, cujus gentis filii patrum ſuorum
nomina honoris ergò uſurpabant: Matris ve-
rò nomen ad nos non pervenit. Fratrem ha-
buit natu minorem Paulinianum, ac ſororem,
cui non ſatis invigilaſſe in juventute Caſtori-
nam, aviam maternam, acerbè ſenfit Hierony-
mus. .
Fatetur præterea, Bonoſum ſibi circa id tem-
pus amiciffimum fuiſſe. * Nôſti, Domine,
„ ait, utrumque lacte eodem nutritum, ſimul à
„ puero excreviſſe: Literarum ſtudia Romæ
„ unà peregimus, atque exin ad Rheni litto-
„ ra profecti, Gentes inter barbaras commu-
„ ni ubique menſa, & communi diverſorio
„ utebamur. Me denique priorem ad obſe-
„ quii tui majorem perfectionem animum ad-
„ jeciſſe, Tibi, Domine, pariter notiſſimum
„ eſt. ,„ Meminit hoc loco ſancti illius pro-
poſiti, quo DEO ſe totos tradere ſtatuerant;
unde factum, ut ab invicem ſeparati in Ere-
mum tandem ſecederent. Porro literas hu-
maniores, & Eloquentiam Romæ didicit ſub
celebri Magiſterio Donati, & Vicéctorini. Phi-
loſophiæ dein operam dedit, nihilque negle-
Xit, quod animi cultura plenior deſideraret.
In hac Orbis Metropoli, ſedente, ùt ratio
temporum ſuadet, Liberio Pontifice, qui Da-
maſum præceſſit, Baptiſmi gratiam accepit. Ita-
que Chriſtum indutus, eò deinceps curas om-
ne

Ep. 1. Aut 14.

gaaneti
Thonniafe
dounoe
nn t
Gütnttd
Eletmmn e⸗
nheggen

Ae aut

Uldtamg
encum
.
lltin.
Nekbeo
ſslherke
ie unni
Cekniett
ten drei
phenmn.
ſüreinan
lami
lCAlin
,Mi
ik An
ſun eg
rt
Aemo
d Ei
Wornole
domeiit
moris
Wrnit
umeb.

ti

no ſihſat,
moremlar
Datrum lun
it: Min
„ luner-
n de ſorer
ennlte Catr.
Tenn er

ſbictatr.
MDn
Cniun fon
l Mul, None
IMenilo.
ru anmmn.
i CGerdoin
enad N
n miwun
ter dotiöne
nh Aus
Te Kuwenm
epuntiin e
noltern d⸗
r Cidet 1
Cbrin. N
hlarenz
tdeſlem.
Gehe, in⸗
Nticzfir

Ledtio II. 33 5

nes convertit, ut in Virum perfectum evade-
ret, omnémque ſcientiam aut comparatam, vel
ſtudio ulteriore comparandam Eecleſiæ bono
totam impenderet. Scopo huic nobili cum
minùs ſerviret diuturnior in urbe commoratio,
diſcedendum cenſuit: Verùm antequam ad E-
remum pergeret, Provincias celebriores per-
agrare placuit, ut Virorum doctrina & virtu-
te illuſtrium perutili conſuetudine, tum ad pie-
tatem, cum ad omnem ſcientiam plene forma-
retur. e
Aquilejam ſæpius venit, ibique familiariter
uſus eſt Beato Valeriano Epiſcopo, cujus inde-
feſſus labor Eccleſiam illam ab Ariana peſte fe⸗

liciter purgavit, quæ ſub Anteceſſore totum

Gregem fœde inquinaverat. Sed & Ruffino
ibidem aſſuevit, cujus dein ad errores tranſi-
tus Hieronymum graviter afflixit, & calamum
ſtringere in amicum veterem juſſit, hoc non-
niſi acres invectivas rependente.
In Gallias ſubin movit Sanctus, Trevirésque
delatus, Hilarii tractatum de Synodis ibidem
tranſcripſit. Hunc magnum Præſulem ab Hie-
ronymo viſum eſſe, facilè crediderim, quam-
vis nullam ipſe hujus rei mentionem ingerat;
namque anno 367. vel 368. primùm ad melio-
rem vitam S. Hilarius emigravit. Satis ha-
buit Doctor noſter, magnificis laudibus hunc
Virum pro meritis exornare; fuit enim reve-
ra ſui temporis in Eccleſia luminare majus, &
aſſertor Divinitatis Eſu Chriſti præcipuus, qui
pPatriam ſuam ab Ariana hæreſi gloriose immu-
nem

336 Pæœnitentia Sacerdotis

nem reddidit, vitæꝗue ſanctitate non minús,
quàm eminenti doctrina plurimos ad Fidem ad-
duxit. IIlum ſui ſæculi Confeſſorem per Antoôno-
maſiam nominat, & Romanas Virgines ad le-
genda Hilarii ſcripta hortatur, quæ inoffenſo
pede tutò decurrant.
Cæterùm nemo ſibi perſuadeat, Hierony-
mum Regiones cæteras luſtrantem nonnilſi læ-
ta ubique reperiſſe: quin potiùs incommodis
& adverſis quamplurimis durè fuit exercitus.
Bella cumprimis, Romanum Imperium paſſim
tunc vaſtantia, difficultates innumeras iter fa-
cienti afferebant. Luctuoſam Europæ faciem
ipſus in Epiſtolis deſcribit. — Nationes bar-
baræ, inquit, & crudeles magnô numeròô
Gallias inundàrant. Quidquid Alpes inter
& Pyrenæos montes ſitum eſt; vel hinc O-
ceano, illinc Rheno concluditur, Quadi,
„Vandali, Alani & Sarmatæ populabantur.
Moguntia urbs olim celeberrima, capta &
everla eſt; multâque hominum millia in tem-

22
2²

matia poſt diuturnam obſidionem tota inte-
„ rilt. Rhemi, civitas munita, Ambianum,
Atrebatum, Tornacum, Spira, Argentina, ur-
besque aliæ ſub Alemannorum fatiſcunt ju-
„ go. Vix non omnes in Provincia Aquita-
„ niæ, Narbonenſ, ac Lugdunenſi civitates
Barbari everterunt. Foris gladiuns; intus
fames miſerrimos incolas dire affligit. Ur-
bis Toloſanæ prælertim ſine lacrymis me-
93 miniſſe
* Ep. 9e Aufe 21.

plis hoſtium furori victima cecidére. Wor-

WYNNm
is zn
n eſd
Mwionun!
nhli eut
Ueet UI.
lemmſan
Pardnn
ulic.
Mcerin

ee
enen
mmnt.
nmn ie
Ueharin
tünn
Aimlis
Aun en
n d
heblige
aris
KLonlti
dinnm
Mſer,

te i
s aAbitat.
Per Anr

Prgne,

Iur ionte

en, Her
Rem wonm;,

ls inoonni

Mpriungin
nenzirrl⸗
Munpeſten
Nrtongbe.
unbmmned
id Wesin
s Wbred-
ltur, Cun
Poplihun
nima, cih
mmilainta
eckre N
Mentottik
1, MbE

Ledtio III. 337

„„ miniſſe nequeo, cui ſalutem hucusque at-
„ tulit Epiſcopi ſui ſanctitas. Hiſpania exitio
„ proxima, & à Cimbrorum incurſu necdum
„ perſanata; tumultibus perpetuis agitatur;
„ timetque mala omnia,; quæ regiones cæte-
„ ras peſſumdedêre.
Res quædam domeſticæ ſub id tempus Hie-
ronymum in Patriam revocarunt, quibus com-
poſitis pauloò pôoſt iterum diſceſſit. Graviſſi=
mum éjus animo vulnus tunc inflixit Bonoſi,
Amicorum intimi jactura, quem in terris non
ampliùs erat viſurus, donec eos cœlum jun-
eret. Qur autem Hieronymum Bonoſus ad
remum ſequi non potuerit, quamvis & ipſe
poſtea vitam ſolitariam ſit amplexus, divinare
haud licet. Separatos ab invicem voluit DEl
Providentia, quæ Sanctos ſuos per vias mira⸗
biles variè deducit. UIni Cœleſtium contem-⸗
plationi addicebatur Bonoſus, dum Hierony⸗
mus contemplando ſimul & agendo ad inſigni=
ter juvandam Eccleſiam deſtinabatur, cui etiam
ſacrorum interpretatione librorum, confuta-
tione hœæreſum, quæſtionum innumerabilium
ex variis mundi partibus ad Eum allatarum ſo-
lutione, ſcriptis epiſtolis, & Papæ Damalo præ-
ſtitis auxiliis mirifice Pprofuit.
Patriam ergo nunquam deinceps viſurus; in
urbem eo tantùm fine redüt, ut libros inibâ
relictos colligeret, qui unà cum iis, quos iter
agendo varié comparaverat, Bibliothecam in-
teêgram conſtituebant. Solum hunc eruditio=-
nis theſaurum, ſpretis cæteroquin omnibus;
R. P. Dufrene Exercitia. ama⸗

338 Pœnitentia Sacerdotis
amare illum DEl ſapientia impoſterum juſſit,
unde maxima in Eccleſiam commoda proflu-
Xxerunt. Nam inter Doctores ſui temporis
primus, omnes pene Scriptores, Beati Augu-
ſtini teſtimoniô, legerat.
Evagrius Presbyter Antiochenus, quem S.

Euſebius Vercellenſis Epiſcopus ex Oriente

in Italiam adduxerat, in patriam reverfſurus,
Hieronymo Romaà diſcedenti, ſe ſocium jun-
xit, unà cum Heliodoro, qui Monaſticæ vitæ
incenſus deſideriò, Aulam valere juſſerat: Co-
mitem ſe quoque junxit Innocentius, Hiero-
nymi familiaris, & Hilas Melaniæ quondam
ſervus, virtutum omnium vera nobilitate con-
ſpicuus. Inter ſexcenta viarum incommoda
ſacer manipulus Thraciam, Pontum, Bycthy-
niam, Galatiam, Cappadociam, & ardentes Ci-
liciæ plagas peragravit, doneo tandem aliquot
aſſi naufragia, Syriam ingreſſi ſunt, quam ve-
ut portum, & ſecuræ quietis locum ſuſpicie-
bant. At minimè reſpondit eorum votis even-
tus; plerique enim morbis atrociſſimis con-
Hictati, ingentes moleſtias exhausére: duos,
Innocentium & Hilam, mors ſuſtulit: Hiero-
nymum veròo ad extrema deduéctum, & ob So-
dalium jacturam afflictiſſimum DEUS mirè ſer-
vavit.
Firmata igitur valetudine, cui reſtituendæ
curas omnes, & pingue patrimonium Eva-
grius impenderat, in Eremum Calcidis Pro-
vVinciæ, Syriam inter & Arabiam ſe recepit,
ubi quadriennium ſolidum varieè ſeipſum cru-
ciando,

drla
r Memh
Pollnßen
Ert⸗
bk
Eihenl
9Muin
ch ner⸗
Vun A
„Gelayn
„Corpnnn
9Cnoaud
ſn el
Ntümun
SWN
nel I

ianer
)Murnu,

tr tpe
mndrt
dmadt
noce
tenbes L
tnn

1! ,

Okenngt.
mmotn .
li ten
Hbenni,

knn,n!
e
ſun eſein
e Canr.
Monlinn
lenn
ntig Nen⸗
Ne undn
bliusco.
lincommod
imn,Mn.
Lnlenss⸗
nendlgnt
und qum
un ſuhic⸗
rotßeſen
Nelhwis o⸗
Csere: le
klitt Hen

.

Lectio III. S 339

ciando, & immiſſas à DEO tentationes forti-
ter tolerando, exegit. Certaminis hujus dif-
ficultates ipſemet enarrat.

55
99
55
59
39
55
9
59
5
9
55
55
55
55
5)
59
55
5)
9
55
55
,
99

39

33
9

—

„* Quoties in vaſta illa ſolitudine, quæ ex-
uſta ſôlis ardoribus horrendum Monachis
præſtabat habitaculum, putavi, me Roma-
nis intereſſe deliciis? Sedebam ſolus, atque
amaritudine repletus eram: horrebant ſao-
cò membra: deformis & ſqualida cutis ſi-
tum thiopicæ carnis obduxerat: Quoti⸗
die lacrymæ; quotidie gemitus. Et ſi quan-
do repugnantem ſomnus imminens oppres-
ſiſſet, nuda humo oſſa vix hærentia collide-
bam. De cibis verò, & potu taceo; cùm
etiam languentes Monachi aquâ frigidâ u-

tantur, & coctum aliquid accepiſſe luxu-

riæ ſit. Ille igitur ego, qui ob gehennæ
metum tali me carcere ipie damnaveram,
ſcorpionum ſocius & ferarum, ſæpe cho-
reis intereram puellarum: pallebant ora
jejuniis, & mens deſideriis æſtuabat in fri-
gido corpore: ante finem ſuum jam carne
præmortua, ſola libidinum incendia bullie-
bant. Itaque omni auxiliò deſtitutus, ad
JEſu jacebam pedes; rigabam lacrymis;
crine tergebam, & repugnantem carnem
hebdomadariâ inediâ ſubjugabam. Memini,
me clamantem, diem crebrô cunjunxiſſe
cum nocte, nec priùs à pectoris ceſſaſſe
verberibus, quàm rediret, Domino impe-
rante, tranquillitas. Iplam quoque cellu-
55 lam
*⁷ Ep. 15. Aitt, 21.

340 Pœnitentia Sacerdotis

„ lam meam quaſi cogitationum mearum con-

„ ſciam pertimeſcebam, & mihimet iratus &
„ rigidus deſerta penetrabam. Sicubi conca-
„ va vallium, aſpera montium, rupium præ-
„ rupta cernebam, ibi meæ orationis locus:
„ ibi illud miſerrimæ carnis ergaſtulum col-
„ locabam. Et ùt ipſe mihi teſtis eſt Domi-
„ nus poſt multas lacrymas, poſt cœlo ocu-
„ los inhærentes, nonnunquam videbar mihi
„ intereſſe Agminibus Angelorum, & lætus
„ gaudéansque cantabam: Pof te in odorem un-
guent orum tuüorum curremis.
Fatetur dein Sanctus, linguæ ſacræ ſtudium
adversùs moleſtiſſimas tentationes plurimùm
ſibi profuiſſe, ſpinoſo labore pullulantes iden-
tidem cogitationum lubricarum greges felici-
ter præfocante, quibus arcendis nulla jejunia,

nullæque auſteritates ſufficiebant. Verùm &

Ipſe Dominus ſervo ſuo ab omni ſcoria pur-
gando manum adhibuit. Ardor nimius Hie-
ronymum ad legendos Gentilium Codices ſti-
mulabat, quorum Eloquentia mirificè illi pla-
cuit: mirabilis pœnitentiæ genus, qua deli-
ctum eluere debuit, ipſum narrantem audia-
mus.
„ * Cum ante annos plurimos domo, pa-
, rentibus, ſorore, cognatis, quédque his dif-
„ ficilius eſt, conſuetudine lautioris cibi prop-
„ ter Cœlorum me regna caſtrâſſem, & Hie-
„ roſolymam militaturus pergerem, Bibliothe-
„ Câ, quam mihi Romæ ſummo ſtudio ac la-

bore
* Epiſt, ad Euſtoch.

tein
,Pimu:
1unn
lair ei
,Ermnl
hi
5heere
lraah
,non deri
9 Dn
„Cerhin
ſ

Ki nen

Cn t

ltente
anſte
4 ie
emni!
nken

immemg
hiner in
Kendi
1,MWpiun
Nnionisle
eeiſelung
lsckl

nn, n
Wrudn

ſcektin
NesNuimem
Uneider
gens lil
Alla eſrin
t. Verunt
mi Coran N
Orbinins i
1n Cociees;
inhee U
ns, glut
nunen l.

no Goo

99
2²
95
39
75
29
33
55
23
23
29
29
29
25
99
23
3²⁹
3
95
29
23
33
22
29
59
23
2²
33
29
23
29

Lectio III. 341

bore confeceram, carere omninèò non po-
teram. Itaque miſer ego lecturus Tullium
jejunabam: poſt noctium crebras vigilias,
poſt lacrymas, quæ in præteritorum recor-
datione peccatorum ex intimis viſceribus
fluebant, Plato ſumebatur in manibus. Si
quando in memetipſum reverſus, Prophe-
tas legere cepiſſem, ſermo horrebat incultus:
Et quia lumen cœcis oculis non videbam,
non oculorum putabam culpam eſſe, ſed
ſolis. Dum ita me antiquus ſerpens illu-
deret, in media ferme Quadrageſima ſic in-
felicia membra depaſta ſunt, ut oſſibus vix
hærerem. Interim parabantur exequiæ, &
vitalis animæ calor, toto frigeſcente jam
corpore, in ſolo tamen tepente pectuſculo
palpitabat. Cùm ſubitò raptus ad tribu-
nal Judicis pertrahor, ubi tantum luminis
erat, & tantum ex circumſtantium clarita-
te fulgoris, ut projectus in terram, ſuſpi-
cere non auderem. Interrogatus de con-
ditione, Chriſtianum me eſſe reſpondi: At
ille, qui præſidebat, mentiris, ait: Cicero-
nianus es, non Chriſtianus; ubi enim the-
ſaurus tuus, ihi & cor tuum. IIIico ob-
mutui, & inter verbera (nam cædi me juſſe-
rat) conſcientiæ magis igne torquebar, illum
mecum verſiculum reputans: In inferno au-
tem quis confitebitur tibi ? Clamare tunc cœ-
Ppi, & ejulans dicere: AMiſerere mei, Domine,
iniſerere mei! Hæc vox inter flagella reſona-
bat: tandem ad Præſidentis genua provo-
YV 3 93 luti,

342 Pænitentia Sacerdotis

33
39⁹
95
95
35
39
59
95
39
93
9²
33
93
39
93
29
55
93
32

23 P

„53
93

luti, qui adſtabant, precabantur, ut veniam
tribueret adoleſcentiæ meæx, & errori pœ-
nitentiæ locum commodaret, exacturus
deinde cruciatum, ſi Gentilium libros ultrà
legiſſem. Ego autem tanto perſtrictus ar-
ticulo, vellem etiam majora promittere:
DEum itaque jurare cœpi, & nomen Ejus
obteſtari, dicens Domino: ſi unquam ha-
buero codices ſæculares, & ſi legero, te ne-
gavi. In hæc Sacramenti verba dimiſſus,
revertor ad ſuperos, & mirantibus cunctis
oculos aperio, tanto lacrymarum imbre per-
fuſos, ut etiam incredulis fidem facerem ex
dolore. Nec vero inanis ſopor ille fuerat,
aut vana ſomnia, quibus ſæpe deludimur:
Teſtis eſt Tribunal illud, ante quod jacui;
teſtis judicium triſte, quod timui. ſta mi-
hi nunquam contingat talem incidere quæ-
ſtionem! Senlſi, ad me reverſus, liventes ſca-
pulas, & plagarum dolorem, tantéque de-
hinc ſtudio Divina legi, quanto mortalia
prius non legeram. .
Poſt hæc ingens mota eſt in Sanctum per-

ſecutio tum à ichiſmaticis Antiochenis, quo-
rum unusquisque illum ſuis partibus addiétum
cupiebat; tum ab Heæreticis, à quibus erroris
circa Trinitatis Myſterium inſjmulabatur, quòd
vel unam tantum, vel tres in Eo Hipoſtaſes, pro
varia hujus vocis acceptione, admitteret. *Si

93

hoc nomine, ajebat, Perſonas intelligitis,

„ tres facile admitto; Quòd ſi verò ſubſtan-
tiam Hipoſtaſin dicitis, unam eſſe pronun-
559 t10.⸗

93

60. 1 .
Iun lrim
ocün.
A
Nel,e⸗

5

cett cle
erler
Sen
m uaſe
Oleni
„ M d
„Crline
Oummn
Ue we
9Cleh.
Ockim
A
,Hinin
tk gir
1 Morn

lihhr
Uin
Munm e
ahene

Whanli

Anlori
umn n
WOrd

t, Rwin
E ennni
t, eride
n ibroste
Perlinr
¹ Pronite
Kronend

Mirhex.
Ncrnet
le ſike
eelaäwor:
od i
mni. Iun
eicere
lrentelr
tintolet
to nond

uncange
ocbenis
ſdas Rln
obig enn
Clebetgr

Ledtio III. 343

„ tio. „ Veruùm illi, adversùm quos agebat,
hoc reſponſo minime contenti, traducere Vi-
rum ſanctum, tanquam in Fide aberrantem
non ceſſabant.
Eâdem hac occaſione D. Hieronymus viam
oſtendit, quæ in hujuscemodi controverſiis
tenenda eſſet, longe tutiſſimam, ſanétæ Sedi
Apoſtolicæ firmiter inhærendo. Plures hac
de re ad Damaſum Papam litteras dedit, qua-
rum una ſic habet: *„* Ego mihi Cathedram
„ Petri & Fidem cenſui conſulendam; inde
„ nunc cibum animæ poſtulans, unde olim
„ Chriſti veſtimenta ſuſcepi. Ego nullum
„ primum niſi Chriſtum ſequens, Beatitudini
„ mé tuæ in Cathedræ Petri communione
„ Cconſocio. Super illam Petram ædificatam
„ Eccleſiam ſcio: Et qui pro meis facinori-
„ bus ad eam ſolitudinem permigravi, quæ
„ Syriam junécto Barbariæ fine determinat, TLi-
„ bi nihilominus & Sanctimoniæ tuæ, tot li-
„ Cêt interjacentibus terrarum ſpatiis adhæ-
„ reo: Non novi Vitalem: Meletium reſpuo:
„ ignoro Paulinum. Quicunque tecum non
„ Colligit, ſpargit &c.
Hiſce partim Hæreticorum, partim Schis-
maticorum perpetuis impugnationibus agita-
tus, ex Eremo Antiochiam redire ſtatuit, ubi

Sanctus Paulinus Epiſcopus, ſedem Patriarcha-

lem Auctoritate Apoſtolica ibidem tenens, Hie-
ronymum diu reluétantem, ad Sacrum Pres-
byteratûùs Ordinem promovit, quem is ea tan-
V 4 dem

344 Penitentia Sacerdotis

dem lege admiſit, ut nulli Eccleſiæ adſeriptus,

ſolitudinem pro ſuorum expiatione delicdtorum
ſemper coleret, neç ſuſceptum Ordinem exer-
cere unquam cogeretur. Enimverô certis ar-=
gumentis nixi tradunt Auctores, profundæ hu-
militatis ac pœnitentiæ ſpiritum tam altas in
Ejus animo radices egiſſe, ut nullis unquam
ſuorum precibus ad tremenda Myſteria cele-
branda adduci potuerit, indigniſſimum ſe re-
putans, qui ad Aras immaculatas propius ac-
. cederet.
Hoc modeſtiæ exemplo motus Vincentius
Presbyter, qui in eodem Bethlehemi Monaſte-
rio degebat, à celebrando Divino Sacrificio
& ipſe poſthac abſtinuit. Quare contigit, ut
deficiente Sacerdote, Sanctus Epiphanius Pau-
linianum, B. Hieronymi fratrem, Sacris Ordi-
nibus initiaret, ne ſalutis Myſteriis tota Mo-
nachorum (kbngregatig penitus careret. In-
vitus ille quidem Sancti Præſulis ceſſit impe-
rio, quamvis Sacerdotiò digniſſimum ob vitæ
inſignem pietatem univerſi judicarent. Sub
iIpſa Ordinatione os ei clauſum fuiſſe perhi-
bent, ne videlicet triſti ejulatu & clamore ſa-
cram functionem turbaret. Tanti Viri levita-
tem illorum ac temeritatem meritèò arguunt,
qui ſuperbia tumidi, motu proprio ſa-
cris Altaribus ſeſe ingerunt, cùm tamen ſo-
1 humilitas acceſſum ad illa ſecurum pan-
at.
Non multò pèſt Conſtantinopolim profe-
Qus eſt B. Hieronymus, ut D. Gregorium Na-
zianzes=

riſts N
iKlord
Glols
Meonyn
Alhren
1rnmi
Tenn
WN
Ucgr un
eliöNen
lecli
iuen
oum
lüm

ugn

ln
umene
AMun.
ment
uun alu
Um 49
ſo

21

ne elen
Oriinene,
Fero eetin
vProluncee
D
lis n
Mlen,
Pilmant,
S

Ne Pyvene
teoi uke.
d Genfe
eonigt
Dhwnnhn
Ard.
eris don N
8attet 1
s ceClt inn
Enbm b
Kearen. N
N lulſe e⸗
1chnore
ani Vii
neithan
n N,
1 eua
lrone

4

Lectio II. 34 5

zianzenum audiret, cujus fama ſub id tempus
celebris erat, & Scripturarum præſertim ſub-
limis intelligentia. Hunc ſe Doctorem habuiſ-
ſe lætatur: Quo ego Magiſtro glorior & exulto.
Antiochiam ſubin redux, Sanctos Præſules
Epiphanium & Paulinum Romam uſque co-
mitatus eſt. Expansis brachüs illum excepit
Damaſus Papa, cui dudum fuerat notiſſimus,
qui & ſcribendis Eum ſuis ad omnes Eccleſias
epiſtolis adjutorem adhibuit. Tunc primum
Hieronymi nomen celebrari per orbem ccœpit,
& ſuper candelabrum poſitus adeò reſplenduit,
ut Summi Pontificatús honore dignus habere-
tur. Verum hæc ipſa infignis æſtimatio non-
nullorum e Clero invidiam illi ſuſcitavit, ma-
gisque adhuc eos incendit libertas, qua in per-
verſos Romæ mores invehebatur; ſe enim no-
tari exiſtimabant. Æmulationem acuit Beati
Viri ardens zelus, quo Matronas nobiles Chri-
ſto lucratus, ſalutis monita illis impendebat,
& in arduâ perfectionis ſemità Ducem ac Ma-
giſtrum ſe inculpatum præbebat.
Sancto Damaſo ê vivis ſublato invidia hæc,
quæ ſub cinere diu latuerat, palam denique
erupit, cùm cenſuris, calumniis & cavillatio-
nibus atrociter impii Virum innocentem ex-
agitärunt. *Infamem, ait ipſe, decepto-
„ rem, mendacem & Magum me vocitabant.
„ Eorum aliqui in faciem me honorabant; &
5, famam apud alios crudeliter lacerabant.
„ Ore ſuo mihi benedicebant; in corde au-
X F tem
*Ep. 25. aut. 99.

3466 Poœnitentia Sacerdotis

„ tem ſuo maledicebant, & exultabant, cùnm
„ Vexarer: ſed irriſit eos Dominus, qui mali-
„ tiam eorum noverat, & judicium meum ſi-
„ bi reſervabat., Inceſſum illi meum, & riſum
„ acerbée ſugillabant: alii moleſtum quid in
vultu meo deprehendebant: aliis ſimplex,
quem ſectabar, agendi modus diſplicebat.
„ Sic trienniò totô inhumanas eorum criles &
„ Calumnias ſuſtinui.
Sic preſſus undequaque Hieronymus urbi
valedicere in perpetuum ſtatuit, chariſſimaâm-
que ſolitudinem repetere, cujus amorem in-
tegrum in corde ſuo nunquam non ſervärat.
Media hyeme Jeroſolymam venit: ſub veris
autem initium Alexandriam profectus eſt, Di-
dimum Scripturas exponentem auditurus, cui
celebri Magiſtro diſcipulum ſe ſubdere Doctor
ipſemet inter primos maximus non erubuit.
Iter hoc ultimum Sanctus inſtituit, quo con-
fecto Bethlehemi ſedem fixit: Brevi quoque
adfuit Diva Paula Romana cum Virgine filia,
quarum impenſis ædificatum eſt duplex Mona-
ſterium, egregiæ plurimorum pietati ſervitu-
rum; prælertim quando Gothis ac Vandalis
Romam vaſtantibus exules non pauci ad hoc
geminum virtutis aſylum profugére, ubi & ſin-
gulari charitate excepti, mundana omnia con-
culcare in Hieronymi ſchola didicerunt. Et
verò temporis plurimum dabat IIlorum in-
ſtructioni, cæterisque charitatis officiis, quibus
tempus diurnum tranſigebatur, ut adeò no-
Gem ſacris litterarum fludiis non ſine gravi
B incomo-

ſanes on
De C

1

lubehe
ing Iin
cium men
neum &
ekom gul
dis ſene
1 dple
8hrun ie

lie
liyken
ArN
Non Ernit
Nt:ſb er
Cnehe.
Alwrtd eu
hen Dodn
don erbl
ni, den⸗
Dieni gvot
Viere 1
ner Mr⸗
ſenn enſt
i endl
Puliel 1
ete l
n 0iin
Cicdoene.
u lt⸗
ezas
6Cr⸗
10.

Leckio III. 347

incomodo ætatis grandevæ, & afflicti perpe-
tuis rigoribus corpuſculi, impendere cogere-
tur. Is enim ſeu legendi, ſeu ſcribendi Ilabor
ſemper illi præcipuus fuit, à quo nullis ægri-
tudinum moleſtiis avocari unquam poterat.
Hæreticos omnes Vir ſanctus confutabat:
Scripturæ locos difficillimos enodabat: Quæ-

ſtiones innumeras, ex variis mundi partibus

ad ſe delatas, ſolvebat: Conſilia recte vivendi
quà vocçe, quâ calamo ſuis in ſacra ſolitudine

degentibus alumnis miniſtrabat. Pelagii naſ-

centem hæreſin primus vidit, ac validiſſimè
oppugnavit; quam cladem ulturus hæreſiar-
Cha, miſſo ſceleratorum grege, utrumque Beth-
lehemi Monaſterium, quod Hieronymus rege-
bat, crudeliſſimè vexavit. .
Domum geminam à Diva Paula extructam,
impie deprædati ſunt; quin & flammis exuſſe-
runt: Sanctimoniales aliquot occiſæ: unus
Diaconus pariter jugulatus: piæ fundatrices
hoſtili furore agitatæ; ſed protegente Cœlo
ereptæ. Ipſe S. Hieronymus perſecutorum
inſidias ſimili prodigio evaſit, qua de re ad In-
nocentium I. epiſtolam ſcripſt: Verùm is tot
malorum concatenatæ multitudini ſoluùm in-
gemiſcens, quia mederi non potuit, Solymo-
rum PEpiſcopo ſaltem, ut auxilio adeſſet pro
Viribus, ſumopere comendavit. Obüt interim
Sancta Paula, quam brevi pôſt ſecuta eſt pien-
tiſſima filia: Divus quoque Hieronymus inter
adverla quæcunque ſemper imotus; ſacris la-
boribus ſemper intentus, mirèque ſemper au-
ſterus,

348 Pœnitentia Sacerdotis

ſterus, anno ætatis octogeſimo ocavo
ad virtutis & meritorum præmia in cœlum
evolavit.

Examen III.

JI. Quales meæ Confeſſtones?

1. Uanta apud me Sacramenti Pœnitentiæ
ſtimatio? 2. Satisne intelligo, quale,
