“ non proſunt ſpirituales medicinæ: ſi nihil in
R anima mea vividum, robuſtum, alacre; ſed

ro/ le. „ .
Mpot merus languor: Quàm timendum, ne ulcus

ſedr gon, 5 . . . „
taet. lateat tantò magis periculoſum, quantò minùs
ele illud à me advertitur! O vitam miſeram, tot
Clumos: e⸗ . . .
n. malis patenter obſeptam! tot cuniculis occul-

run in te ſuftoſſam! Quis te diligat? Eſus ſpes uni-

ſgniin c.a, quàâm male ſuis rebus confulit, qui à Te
t ing recedit! Tu univerſis animæ meæ, maximé oc-
unn. 7t cultis medere languoribus, ut ſecura Tibi men-
egronc te deſerviam!
Elonenin Excutiuntur omnes animi latebræ, utrùm nulla deli-
Vtinekr teſcat illuſio, nulla deceptio, nulla principiorum falſi-
NReiton. tas, nulla peccatorum occulta iniquitas? Ad amputan-
lſs m 6 da quævis pericula Voluntas accenditur.
r⸗ Punldtum II.
Koclu, 81 metuenda ſunt Sacerdoti peccata occul-
nin . ta, magis adhuc formidanda ſunt aliena. In
, uantam hæc molem excreſcunt, ſi remiſſus

in ſublimi ſuo munere ſit Sacerdos! Omnium
peccatorum, quæ gommittit populus, reum
me

23 8̊ Peccatum Sacerdotis

me ago, cuͤm debitam culturam illi non im-
pendo; cùm gravitatem ſcelerum non ſatis
explico; cùm media non ſuggero; cum vitæ
exemplis non præluceo; cùm preces pro com-
miſſo grege ferventer non ſolvo; cuͤm non
doceo, non prædico, non inſto, opportune, im-
portunèê: cúm non arguo, non obſecro, non
increpo in omni patientia & doctrina. Quot
millena peccata impedirem, ſi fervens Sacer-
dos eſſem! Dum verèò languore infelici mille-
na & millena non impedio, quis portabit im-
manem ſarcinam? Tantus jam eſt peccatorum
perſonalium numerus, ut multiplicata ſint ſu-
per capillos capitis mei: Quid ſi acceſſerint
quoque aliena, non unius, & alterius perſonæ,
ſed integræ Comunitatis; imò & plurium ſu-
binde Comunitatum, ac totius Reipublicæ?
Qui ſub onere meo fatiſco, quomodo aliorum
tot onera portabo? „ Non de veſtra tantum-
„ modô vita, compellat Sacerdotes D. Chry-
„ ſoſtomus, ſed de univerſo mundo ratio vo-
„ bis reddenda eſt. Hom. 15. in Matth. Populi
peccata comedes, gravis eſt cominatio Sacerdoti
intentata Oſeæa. quæ verba ſic explicat Ber-
nardus: Solicitus eſto tanquam rationem
„ redditurus pro eis (id eſt, pro populo) ge-
„ mitus fundere, dignos agere pœnitentiæ
„ fructus: alioquin tibi noveris ea imputanda,
„ quæ modè inter delicias comedis, & parvi
„„ pendis, & difſimulas, tanquam nihil attin-
„ gentia tibi. Audietur populorum querela
„„ Bravis, accuſatio dura, quorum vixsére ſti-
4 992 pendiis;

ig 10

Ur ucs
4 u. 4

4 Ue

elae

1Idenn,
1n Mer
one;
Pmonnin
Nhien a
lcgly
S
Gcyorine

ecmn
, nihn⸗

SAOSZANE
AMunn
Aun
gi
len
Mnde,
Ae aen
um eh

Reme ſn

ur.
E n
W leemn
werbam

i

Mramn ilium;
Nann WM
Gero; cln
reeez on
0ho; Cint
Dohportunet
r Me,
l knen ⸗
Weinklaint⸗
giarhe
Netperum
iiſwekeit

in Kle

Aunmk.
b Eipchee
onoto donm
Telta unm.
ore; C⸗
nconta⸗
,Munh Pyn
Vto erd
ehlond⸗
ſum muin
,ſopl ⸗

Meditatio VI. 239

„ pendiis, non diluêre peccata; quibus facti
„ ſunt duces cœci, fraudulenti Mediatores.
in Oſeæ c. 4. Væ mihi, ſi negligentià meâ pec-
cant, & peccando pereunt animæ pretioſæ!
Iniquitates illarum feram, & perditionem ego
portabo. * Tot enim occidimus, verba ſunt
„ D. Ambroſii, quot ad mortem ire quotidie
„ tepidi ac tacentes videmus,„ Heu! pecca-
ta aliena, peccata non impedita, ignorantiæ
non abſterſæ, iniquitates comiſſi Gregis non
ſanatæ; palpatæ, diſſimulatæ, in quantam mo-
lem confurgunt; quem numerum vix nume-
rabilem conficiunt! Perditus totus Chriſti
ſanguis, & neglectæ paſſim charæ animulæ vin-
dictam fors non clamabunt? Tantillò impen-
diòô, curà modicaà, inſtructione opportuna ca-
vere poſſum ſcelera, ſalvare animas: Væ! ſi
ad peccatorum perſonalium enormes cumulos
hæ omiſſiones graviſſimæ, aliena peccata, &
animarum detrimenta, auctario ſanè triſtiſſi-
mo, & nimiùm quantùm ponderoſo, acceſſe-
rint! Animæ dilectæ, animæ nobiles, Emptæ
pretis magno, quis non amarè lugeat ſortem ve-
ſtram infelicem, & miſerandam? Bonis doti-
bus inſtructæ, gratiãâ ornatæ, lumine recto
præditæ, in ſcelerum cloacas miſere proruitis,
quia non eſt, qui manum præbeat; non eſt,
qui paterné ſuccurrat, lupos arceat, curam
impendat. Amaris lacrymis plorabatur olim
Saulis & Jonathæ cædes: Quis non defleat
cruentis lacrymis animarum ſtragem multè
magis acerbam! Væ mihi; væ ſocordiæ men

240 Index Materiarum.

ſi vel una vitié meô peccat graviter; ſi vel
una pereat!
Concipitur timor ſalutaris, & ſtimulatur voluntas

ad ſuccurrendum effcaciter Dominico Gregi. Diſpi-

citur, quomodo id bucusque ſit factum, & quomodo
poſthac ſit faciendum? Qua ratione ſubveniendum æ-
tati teneræ, ætati mediæ, adultæ, annoſæ „ ut amota
pro viribus peccatorum peſte, DEO af Domino no-
Nro ab omni gradu fideliter ſerviatur. Subjungitur
demum totius Tridui ſummaria recapitulatio.

ðð
Indez-?
MMateriarum
Tridui ſecundi.
Dies I.

Peccatum grave Sacerdotis grande
nimis.
Conſideratio I.

Sanctorum Patrum ſenſa de gravitate pecctati Sacer-

dotalis expenduntur. Pag. 137⸗
. Meditatio I.
De gravi peccato Sacerdotis. 154
Lectio I.
WMalachiæ Caput primum. 157
1:. Examen

Pccnon d
Unb.
D

Inu Atin ,
.

NCifr nrie
liigimnlſ,

.
ſpin a,

al rd tr

Nnn
le nini

Pieke

nun.
Index Materiarum. 341
raylter, in

Examen I.
kie Qualis mea Conſcientia? 159
en bin J Meditatio II. .

De funeſtis effectibus peccati gravis in Saterdote. 16 5

Dies II.

Peccatum Sacerdotis veniale pernicioſum
nimis.

Conſideratio II.

Fontes duodecim peccatorum Sacerdotalium detegun-

tur. 172
Meditatio III.
1 De Culpis minoribus Sacerdotum. 182
Uu Lectio II.
De Imitatione Chriſti libri quarti caput ſeptimum. I87
ts gan Examen II.
An ſim tepidus? an Sacerdos ſervens? 189
Z Meditatio IV.
eni De grandi malo teporis in Sacerdote. 198

ſ Dies III.

¶Sacerdotum Omiſſiones piaculum
grande nimis.

DM R. P. Dufrène Exercitia. QQ Conſi⸗

242 Index Materiatum.

Conſideratio III.

De prava Conſuetudine Sacerdotum.
Meditatio V.
De omiſſionibus Sacerdotum.
Lectio III.
Tertullianus.
R Examen III.
Qum bonus DEIIS? Quàm malus ego?
Meditatio VI.

De peccatis occultis, & alienis Sacerdotum.

202

rRIDIIIIM III
POENITENITIA

SACERDOTIS

vl glen
Aluitt)

udenn
nne
ek,
(ſereti .
Wr, or
Awena
nhrin!
An
Nittiſain
Mann
Ude
uenin
ANoher.
Alontde
mhmnet
i
.

eunkert
e
N
Ka l
Aht⸗

() 2 24 5
Poœnitentia
Sacer dotis
Triduò expenſa.

Ienoras, quoniam benignitas DEI ad pœnitentiam te
adducit? Rom. 2. v. 4.

Stud enimverèò DEl erga Sacerdotes ſuos
JI maximæ benignitatis peculiare argumen-
tum eſt, ut eorum ingratitudine enormi,
& peccatis offenſus, velit nihilominus ipſos
invitare, hortari, expectare ad pœnitentiam,
& reverſos paterna benignitate ſuſcipere. Sor-
tem hac in re nacti ſunt ipſis Angelis melio-
rem, quibus datum non eſt vel minimum pœ-
nitendi ſpatium, poſtquam ab officio diſceſse-
re: Favet econtra Sacerdotibus, majori gratia-
rum copia ornatis, ſtupenda benignitas, qui
tamen veniâ minuús digni haud immeritò exi-
ſtimari poſſent. Verùm hæc abyſſus diritia-
rum Bonitatis erga nos Divinæ, quid aliud
demum parturiet, niſi damnationem multò gra-
viorem, ubi gratiæ theſauros inæſtimabiles-
quos ſacra Pœnitentia ſuppeditat, turpiter ne-
glexerimus. Reſpondeamus igitur miræ Be-
nignitati, quæ miſericordiam & veniam offert
in tempore opportuno: Magno animo ingre-
diamur vias juſtitiæ, quas ſancta nobis pœni-
tudo reſerabit. Videamus I. Quid exigat à

QC3 nobis

246. Pœnitentia Sacerdotis
nobis Spiritus Pœnitentiæ internus. II. Quos

effectus pœnitentia poſtulet. III. Quid Pœ
nitentiæ Sacramentum à nobis requirat.

Dies I.
Spiritus Pœnitentiæ Sacerdotalis.

Conſideratio L.

SS. Patrum & Conciliorum ſenſa de Sa-

cerdotum Pœnitentia expendun-
.
cur.

1.

Uid Eccleſia dudum ſenſerit, & quid ho-
Wdiedum ſentiat de Sacerdotum Pœniten-
tia, breviter inveſtigemus. Hanc inſignem
materiam claritatis gratià ad nonnulla, quæ
ſubjicimus, capita revocare viſum eſt. I. In-
nocentiam à quovis majori crimine poſt Bap-
tiſmum illæſam requirebat vetus Eccleſiæ dis-
Ciplina, ut Sacerdos initiari quis poſſet. 2. Ean-
dem morum innocentiam ab Ordine ſuſcepto
integram cuſtodiri volebat, qua deficiente ab
Altaris Miniſterio Sacerdotem aperti criminis
reum arcebat. 3. Homo laicus, pœnitentiæ
publieæ ob crimen aliquando addictus, irregu-
laritati ſubjacebat, nee aſpirare ad Sanctum
Presbyteratês Ordinem poterat. 4. Clerici
graviorum lapſuum rei; Popnitentiæ publico
0

(
Venn
mn enie

ſen N
(t ſt
Eeraptn
Un han⸗
Urvenpe g
EG
ind A
Wugene

Uohmy⸗

Ur Mun
nil,
uulm
Men!
l

g R
urat.

ele.

nt d.

l

„Cudt⸗
n Dltnien
e iſinen
nlle e
. . r *
eolbi⸗
Locelech⸗
ſer ulr
ne illend
Gehcienen
heri Gints
S
Gaueg,⸗
,n

Geid 4

g

Conſideratio I. 247

ob Sacri Ordinis reverentiam, non addiceban-

tur. J. Verùm quia ipſum crimen, minimèe
autem pœnitentia ſecundùm ſe, irregularita-
tem inducebat; Sacerdos crimine obſtrictus,
ab Altaris Miniſterio per modum pœnitentiæ
excludebatur. 6. Plerumque in Monaſteria,
qui hujusmodi erant, detrudebantur. 7. Quam-
vis Eccleſiæ diſciplina exterior mutari queat,
& revera poſt longam annorum ſeriem in ali-
quibus ſit mutata, eodem tamen ſpiritu ſem-
per agitur. Scimus autem, quid maximè cu-
piat ſacroſanctum Concilium Tridentinum,
ut nempe, quantum fieri poteſt, conſuerudi-
nes & uſus antiqui in Eccleſiam denuò redu-
cantur, & ad illos quàm proximè accedatur,
omnique meliori modo, quæ reſtitui ex inte-
gro haud poterunt, compenſentur.

II.

Inter primas ad Sacerdotium diſpoſitiones
hanc ſummi eſſe momenti declarat Gentium
Doctor, ut à ſuſcepto Baptiſmate criminis ex-
pers manſerit, qui ad ſacrum Altaris Miniſte-
rium vocetur. Non dicit Apoſtolus, ſine pec-
cato; ſed absque crimine eſſe debere, qui ad
hujus ſanctitatem faſtigii aſpirare velit: nem-
e immunem eſſe cupit ab ejusmodi enormi-
us maculis, quæ Baptiſmi ſecundi, ſeu pœni-
tentiæ publicæ undas acerbiores exigerent.
Atque hinc factum, ut publice pœnitentes,
Conciliorum, ſummorum Pontificum, & San-
Gtorum Patrum unanimi calculo haberentur
Q4 irregu-

248⁸ Pœnitentia Sacerdotis

irregulares, & ad Sacrorum Ordinum ſuſcep-
tionem inepti: Non quèòd ipſa pœnitentiæ ra-
tio inhabiles redderet, utpote quæ omnis ge-
neris maculas expiabat; Verùm quia ipfis hu-
jusmodi graviora delicta obſtabant, quibus me-
deri fola pœnitentia publica debebat. Non
igitur quæcunque mentis puritas Sacrorum
rdinum ſuſceptioni putabatur ſufficere, quan-
do vel ipia immunitas à pœnæ debito requi-
rebatur. Optandum profectò eſſet, ut Bap-
tiſmalis Innocentiæ candor immaculatus Sa-
crorum Miniſtros hodiedum ornaret omnes,
nullique ad aras accederent, niſi Angelis quàm
ſimillimi. Nemo equidem diffitebitur, pœni-
tentiam ſecundi Baptiſmatis locum tenere, quæ
tamen gratiæ plenitudinem in primo Sanckita-
tis lavacro infuſæ non dabit. Eſt haud dubiè
pœnitentia balneum ſacratiſſimum in ſanguine
Agni præparatum, quod univerſis animæ ſor-
dibus eluendis non modô plenè ſufficiat; fed
& omnimodam puritatem conciliet, quam cœ-
leſtis gloria deſiderat: Verùm Innocentiæ Vir-
ginalis jacturam non reparat, neque illam San-
titatis plenitudinem infundit, quam Baptiſ-
mus dederat. Quamvis denique pœnitentia
Sanctos efficiat, plus tamen aliquid exigi vi-
detur, ut Sacerdotes Angelis haud inferiores
conſtituantur. Nihil autem eſſe poteſt, quod
puritatis olim ad Sacerdotium requiſitæ ſum-
mam perfectionem declaret ampliùs, præ-
terquam aurea illa diſciplinæ veteris Regu-
la, quæ munditiem ipſi quidem cœlo ſuffe-
. — turam,

n A

Mms
uftl
nmrtf
net K
Wor

Ment,

Ne N
l

.
u mli⸗

un ni

ummmm
Mht
Cudoren
ird ar
elh an⸗
(wpmuö

e
fnmrin
hnil
iten,
W0
ikni

le. 1.
4 ſele

Innn le
Puſtentin,
zomni

D e
dat. Nor

Ncvorun
encen⸗
linenli
larn bo
nlinn .
wet onne,
pkogun
unn ſen⸗
erte
Poe.
TEidcone
nngir
Mie r⸗
lrit,l
un k⸗
Centie ⸗
e am
lun M
emiti
ud eigfn

Conſideratio I. 249

cturam, Altaris Miniſterio haud ſufficere ju-
dicabat. Un .

Audiamus nunc Apoſtolum præcipientem,

ut conſtituas per civitates Presbyteros. . . Si quis

ſine crimine eſt. * Oportet enim Epiſcopum ſine cri-
mine eſſe. — . Diaconos ſimiliter nullum crimen
habentes. ** Conſtitutiones Apoſtolicæ huic
Doctoris Gentium præcepto ad amuſſim in-
hærent, uti & Canon Apoſtolicus, qui ſic ha-
bet. *V*EG adversus fidelem aliqua accuſatio in-
tendatur, vel fornicationis, vel adulteri, vel alicujus
alius prohibitæ actionis, & conwictus fuerit, ad Cle-
rum ne provehatur. En! ſæculi aurei mirabile
ſtatutum, à quo tunc quidem Eccleſia nunquam
recedebat. Quin & illegitimam declarat Or-
dinationem ſeu Presbyteri, ſeu Diaconi, vitiòô
impurô contaminati Concilium Neo-Cæſa-⸗
reenſe, cùm acceſſum ad Altare perpetuò eis-
dem prohibuit. X
IVv.
Patres Concilii Nycæni ſententiam depoſi-
tionis ferunt in omnes Presbyteros, qui, licèt
crimina humiliter confeſſi, Ordinationem ſa-
cram ſuſeepiſſent: Clericos omnes deponi ſi-
militer jubent, quotquot poſt gravem lapſum

promoti ad Ordines fuiſſent. * Ratio au-

tem deciſionis hæc fuit, quòd nollet ſacralan-
uam
* T. t. 1. * ,. Zimoth. t. 73. *X Conſtit.
o. l. 2. & l. 13. 6. 3. & l. 5§. c. 4. Can. 1. Ap. 6.
XV Can. 9. 10. W* X. Can. 9. 10. *

2 50 Pœnitentia Sacerdotis

Qum Concilium ullatenus admittere Ordina-
tionem Epiſcoporum ſeu negligentia, ſeu per-
verſa opinione, contra Eccleſiæ Canones fa-
Stam, cujus tam lanctæ leges nullà errorum con-
niventiâ everti unquam poſſent.

V.

Innocentius I. Papa nunquam à Concilii
mente dimoveri potuit; nam & ipſe decreto
Apoſtolico ſaneivit, ab Eccleſiaſtico gradu de-
jiciendos eſſe, qui peractà pœnitentia publicâ
ad eundem aſcendiſſent. * In eandem ſenten-
tiam abeunt Summi Pontifices Zoſimus, *x
Hilarius *XäjD˖& Gelaſius, *X*†vIvLqui ſecunduͤm Ca-
nones deponi jubent Clericos, vel poſt admiſſa

crimina ſubreptitiè ordinatos, vel gravitertunc

primuùm lapſos, poſtquam Sacros Ordines ſuſ-
cepiſſent.
VI.

Sicut autem peenitentes publici ad gradum
Eccleſiaſticum evehi nunquam poterant, ita
nec ullus Clericorum ad pœnitentiæ publicæ
exercitium admittebatur unquam: Is erat ni-
mirum FEccleſiæ ſenſus perpetuus, fieri non
poſſe, ut componatur aliquando cum crimine,
aut cum veſtigio criminis ſanctum Sacerdo-
tium: ipſæ vulnerum obductorum ſanatæ ci-
catrices, quæ in pœnitentibus remanent, ex-
cludere à munere FEccleſiaſtico ſuapte natura
cenſebantur. Teſtatur hoc Siricius Papa di-
feertis
Ep. 6. * Ep. 1. c. 3. *XV Fp. 2. c. 4.
XXEV Ep. 9.

GSbi
auulin 6
idtinn
Gria
nn miß⸗
in dacfn
uſinint
aſerlo
Gepam
ſienem
Aem⸗
ale

lriett
imdun
,
Cunnn
Nut
Emrsarle
e Munen
nme
uhtke
s man
Abler
Azer
uhi
poe

llls,

inneOln
tt, El

Cinonei,
orumcnt

di Cnci
etagen
i urce.
enui
Mentene,.
Minng
konncuntr
lanſa
iedne
n il

Antun
ternt, a
2 lee
Kerthi
,ſeri nn
m cin
n Aenk
Kne.
enen.
ſgeun
colat
. 1,0,4

Conſideratio I. 2 51

ſertis verbis: * Sicut pœnitentiam agere cuiquam
non conceditur Clericorum, ita & poſt pœnitudinem ac
reconciliationem nulli unquam Laico liceat honorem
Glericætis adipiſci. Quia quamvis ſint omnium pec-
catorum contagione mundati, nulla tamen debent ge-
rendorum Sacramentorum inſtrumenta ſuſcipere, qui
dudum fuerint vaſa vitiornm. Unde patet, acqui-
ſitam per longos ferventis pœnitentiæ labores
egregiam puritatem necdum habitam eſſe ſuf-
ficientem pro immaculato Altaris Miniſterio;

ſed hac majorem Sanctos Eccleſiæ Patres de-
ſideràſſe. 2

VII.

Manifeſtè ergo Siricius docet, Clericos &
ſacræ Dignitatis faſtigio in aliquod crimen pro-
lapſos, pœnitentiæ publicæ admoveri haud-
quaquam potuiſſe. Non ipfſis in facie Eccle-
ſiæ imponebantur manus: Non à Fidelibus
cæteris aut loco, aut veſtitu lugubri, cæteris-
que pœnitentiæ ſqualoribus ſecernebantur.
Hic nempe honor Sacerdotio habebatur, ut
nollet Eccleſia ſuis Miniſtris ad Aras humiliter
proſtratis manus imponi, (quem ritum pœni-
tentia publica poſtulabat) poſtquam ipſimet
manus ſuas pœnitentibus coram ſe provolutis
impoſuiſſent. Cenſebatur præterea, magis
obfuturos Congregationi Fidelium graves Cle-
ricorum lapſus, ſi hac ratione promulgaren-
tur, quâàm prodeſſe unquam illorum pœniten-
tia poſſet. Privatim igitur pœnitebant, ad-
hærente
* Ep. 1. . 14.

252 Pæœnitentia Saterdotis

hærente ipſis irregularitate perpetua, qua tum
ab Ordinum ſacrorum exercitio, tum à Benefi-
cii cujusquam perceptione manebant excluſi.
Neque tamen ipſa pœnitentia ſecundùm ſe,
uti jam dictum eſt; ſed cauſa pœnitentiæ, cri-
men, hanc irregularitatem inducebat. Hac de
re ſic porro ſcribit Leo Papa*: Alienum eſt à
conſuetudine Eccleſiaſtica, ut qui in Presbyterali ho-
nore, aut in Diaconi gradu fuerint conſecrati, pro cri-
mine aliquo ſuo per manus impoſitionem remedium ac-
cipiant pœnitendi, quod ſine dubio ex Apoſtolica tra-
ditione deſcendit, ſecundum quod ſeriptum eſt: Sacer-
dos ſi peccaverit, quis orabit pro eo? Unde hbu-
jusmodi lapfis ad promerendam Miſericordiam DElI;
privata . expetenda ſeceſſo, ubi illis ſatisfactio, ſi
fuerit digna, etiam fructuoſa. Concilium Car-
thaginenſe, cujus acta recenſet Ferrandus, ean-
dem diſciplinam in Africana Eccleſia obſerva-
tam fuiſſe oſtendit **: Ut Diaconi, vel Presbyte-
ri, ſi à Miniſterio remoti fuerint, non eis manus,
vel tanquam pœnitentibus „ vel tanquam fidelibus
Laicis imponantur.

VIII.

Atque hinc denuo conficitur, Irregularita-
tem non pœnitentiæ, ſed crimini pœnitentiam
expoſcenti, fuiſſe annexam. Gaudentius E-
piſcopus Patres in Concilio Toletano XIII.
congregatos per Internuntium interrogari cu-

raverat, utrùm ſuſceptâ in lethali morbo pœ

nitentia

* Epiſt. ad Ruſtic. Narbon. Epiſc. c. 2. *V Fer-
rand. in Breviar. c. 105.

zui i
SMer
Icd
eemm
m
i ui
ſente
Alun ſe
1 ſun 4
nltn t
unemm
Mpe
ſelcinui

omenk,
tusnn
ind chn
tehin
sſenein
umt
iſmiage
An alee 4
fun
ee Ver
Ceion

s

n guitn
um Ne
nt enl
ungun
tentie, ei.
1 Ho d
lum e
il hr.
ih fit.
mia.
Alunr.
ncf.r.
N.
la Nh
ſiſche
tlntr.
Ncer⸗
en.
Muhn⸗
katn
1 lu

gegirin
Menſtenmn
lleninl⸗
lem Il
Nenmd
Umoe.
Ntennd
41 .

Conſideratio I. 253

nitentiâ publicaâ, ſanitati priſtinæ jam reſtitu-
tus ad muneris Epiſcopalis functiones redire
poſſit? Iſtud ei licere, Concilium repoſuit,*
ſi ſe mortalium criminum profeſſione propria non no-
trit. Nam càùm Sacerdos tunc ſibi licitum ſacrifi-
care ſciat, quando à malis actibus vacat, qua ratio-
ne, qui pœnitentiæ remedium ſuſcipit, quod datur in
remedium peccati, à ſacrificiis divinis ſe abigit? Abi-

genda ſunt ab omni Sacerdote, quæ maculant; exer-

cenda, quæ mundant. Nihil ergo magis conſen-
taneum Clerico, quàm pœnitentia; ſicut ni-
hil ab eo magis remotum eſſe oportet, quàm
vel criminis umbra.

Iſtud verò maximè notandum in memorato
Canone; quòd Clericus occulti ſceleris ſibi
conſcius, arcere ſeipſum à Miniſterio ſancto ju-
beatur, ſeparatione voluntaria, cui neceſſariè
connexa ſit depoſitio. Neque enim ſola cri-
minis promulgatio, ſed ipſum crimen irregu-
laritatis eſt fundamentum. Caterùm ſi ſub pœ-=
nitentiæ perceptione conſiſtens, nihil mortalis criminis
ſe admiſiſſe prædixerit; attamen quod fateri homini-
bus erubeſcit, abſconſum intra clauſtra ſui pectoris de-
liteſcit; noverit ipſe ſibi de ſe poteſtatem eſſe conceſ-
ſam, ut juxta conſcientiæ ſuæ fiduciam, urrum audeat,
aut non audeat ſacrificare DEO, ex ſui potius arbi-
tri poteſtate, quaàm ex noſtri Judici permiſſione pro=
cedat. Hæc verba Canonis haud dubie oſten-
dunt, Clericum occulti criminis xeum, motu
proprio
* Can. 400.

254 Paænitentia Sacerdotis

proprio abſtinere à Sacerdotii functionibus
debuiſſe. Nam ſi liberum cuique fuiſſet pec-
catum celare, & occultâà illud pœnitentiâ e-
luere, quin carendum eſſet vel Beneficiô, vel
Sacerdotali officio; quid cauſæ erat, quòd
Epiſcopi, & Benefſiciati arcana ſua crimina
propalarent? Cur, amabò, jacturam officii, aut
beneficii ultrò elegiſſent, quam cavere tutò
poterant? Et cur denique tantus rigor contra
illos fuit exercendus, qui ſincera pœnitudine
tacti, crimen occultum, poſthabita confuſione
publica, humiliter fatebantur; dum interim
alii ſuæ Dignitatis, & honoris amatores be-
nigieis fuiſſent habiti, neque à gradu ſuo de-
jecti? Sané imprudenter egit Potamius Epil-
copus, qui crimen ſuum occultum palâm in
Concilio profeſſus, ſeipſum quaſi ſua Dignita-
te privavit, ſi clàm pœnitendo illius indemni-

tati conſulere potuit.
X.

Epiſtolz Divi Gregorii Papæ plurima con-

tinent monumenta diſciplinæ veteris, quæ op-

idò mirabimur. * Agens hic S. Doctor de
piſcopo Tarentino, qui in ſuſpicionem vene-
rat gravioris delicti contra puritatem admiſſi,
quin teſtimoniis convinci ſufficienter poſſet,
ſeriò illum admonet, ut à voluntaria ſuæ Dig-
nitatis ceſſione pœn'tentiam ordiatur, ſi crimi-
nis quantumlibet occulti habuerit conſcien-
tiam. Si in ſacro Ordine conſtitutus, ejus te per-
mixtione

* L. 2. Ep. 44.

m,
ln
1 ſt.

KNWr
((etid
elardi
md
Mrm
W5,
ndn
u
umme
loeo
iemt
ſh
nm un
Utni an
min
ul i
an 4
mniin
an hrnil
lun .
hiri
n nen,

h⸗

4

ncini

leſiſt .

enient
ehefcehn
erit, gni
Un grinin
oſeizen
chete tus
Binonnte
n inine
Huroantigre
Con iein
ulpfeße⸗
lrnc
unin bt
n An
lſunr⸗
lis ggenn⸗

nim cn
in
Dodort
Gonenee
en al
cente
ar eN
Crmkom.
Ner en
na,ſule e
ſit⸗

Conſideratio I. 25 5

mixtione eſſe recolis maculatum, Sacerdotü honore de-
poſito, ad miniſtrandum nullo modo præſumas accede-
re: ſciturus in animæ tuæ periculo te miniſtrare, &
DEO noſtro ſine dubio te reddere rationem, ſi hu-

jus ſceleris conſcius, in eo quo es Ordine, perma-
nere volueris.

XI.

Ad Monaſteria detrudi plerumque ſolebant
Clerici ab Officio depoſiti. Sic enim hac de
re ſcribit ſanéctus Doéctor.* Si Clericus cum hu-
jusmodi ſœminis in aliqua fuerit iniquitate repertus,
à ſuo remotus officio, pro ſuis continuò lugendis exceſ-
ſibus, in Monaſterium detrudatur. Cuͤm verô
ſubinde nim'a Epiſcoporum facilitas poſt lap-
ſus graves Ordini tandem ſuo COlericas reſti-
tueret, quantum poterat, obnitebatur tam pe-
riculoſæ conniventiæ Sanctus Pontifex, ut nul-

libi eam toleraret. Quin lege Apoſtolica cau-

tum voluit, ne quis ad Ordines ſacros admit-
teretur unquam, niſi diuturna caſtitas & in-
nocentia futuræ perſeverantiæ quaſi certum
vadimonium præbuiſſet.** pervenit ad nos, quos-
dam de Sacris Ordinibus lapſos, vel poſt pœnitentiam,
vel ante, ad Miniſterü ſui Offcium revocari; quod
omnino prohibuimus, & in hac re ſacratiſſimi quoque
Canones contradicunt. Qui igitur poſt acceptum Sa-

crum Ordinem lapſus in peccatum carnis fuerit, Sa-

cro Ordine ita careat, ut ad Altaris Miniſterium ul-
terius non accedat. Sed ne unquam i, qui ordinati
ſunt, pereant, prowideri debet, quales ordinentur, ut
prine

256 Peænitentia Sacerdotis

priùs aſpiciatur, ſi vita eorum continens in annis plu-
rimis fuit; ſi ſtudium Orationis, ſi Eleemoſynæ amo-
rem habuerunt.
XII.

Saturninus Presbyter, poſt gravem carnis lap-
ſum, auſus fuerat immaculatum Sacrificium,
ab Ordine Sacerdotali jam dejectus, ſacrilegeè
immolare; qua de re ſic iterum S. Grego-
rius.“ De Saturnino Expresbytero & . pervenit ad
nos, quia, poſtquam ex crimine lapſus fuit, & à Sa-
cerdotis Ordine eſt dejectus, ad explendum Miniſte-
rium Sacerdotü præſumpſit atcedere, & Omnipotenti
DEO boſtias immolare. Præcepit ergo Sanctus
Pontifex Lunenſi Epiſcopo, ut hunc Presbyte-
rum pœnitentiæ addiceret, nec illi commu-
nionem ſacram, niſi in mortis articulo mini-
ſtraret: poteſtatem nihilominus facit, ante fa-
talem hunc terminum Laicos inter ſumendæ
Communionis, ſi pœnitentiam fervore inſoli-
to egiſſet. Sin tua Fraternitas talem pœnitentiam
agere cognoverit, ut ei juſtè ad recipiendam inter Lai-
cos communionem, etiam ante exitum debeat miſereri,
boc in tuæ Fraternitatis ponimus poteſtate. Ita nem-
pe fervor pœnitentiæ ſummus evincere non
poterat, ut Sacerdos é gradu ſuo dejectus, ad
illum rediret; Unum hoc præſtare potuit, ut
ante mortis articulum ad Communionem in-
ter Laicos ſumendam admitteretur. Idem
præceptum in alia quoque Rpiſtola ad enndem
Tunctſemn Epiſcopum iteratur. * Statuimus Dia-
conum

I. 4. Ep. I. V Ep. 16.

(önen il

tait
nlſ .

enmnbn
Uffeinn

rlere

Gumi
d
ebeiye.
Ronmr.
ind on⸗

Ninenel⸗

erend
e ol⸗
igniien
iter i⸗
ſann⸗
Iu ner-
incete in
leſecnn
leſonch

Conſideratio I. 257

conum & Abbutem de Bortu Venerie, quem indicas

cecidiſſe, ad ſacrum Ordinem non debere, vel boſſe ullo

modo revocari. Quem quidem Sacro õ
tum, in pœnitentiam deputare te convenit. Subdia-

coni quoque, quos ſimilis culpa conſtringit, ab Oficio
ſuo irre vocabiliter depoſiti inter Laicos Communionem
accipiant. ⁸ Saturninum verò Expresbyterum, ut nun-
quam ad Sacri Ordinis Miniſterium præſumat acce-
dere, ſeriptis cavere decrevimus. Ex his manife-
ſte concluditur, talem ab Ordine ſacro deje-
ctionem fuiſſe perpetuam; quod idem ſan-
ctiſſimus Præſul & alibi diſerte affirmat. *
Ouemquam criminaliter abſcedentem, in locum, de quo
lapfus eſt, nulla permittit ratio revocari.
XIII.

Idem vigilantiſſimus Paſtor jubet in Epiſtola
ad Mediolanenſem Archiepiicopum data, **
Clericos graviter lapſos à ſacris Miniſteriis in
perpetuum dimoveri; ſimulque proteſtatur,
omnem Ecclelſiaſticæ diſciplinæ vigorem tolli
penitus, & meros hypocritas fore pœnitentes
Clericos, ſi expleto pœnitendi ſpatio reditum
ad priorem Dignitatem ſperare queant. Sè
lapſis ad ſuum Ordinem revertendi licentia concedatur,
vigor Canonicæ procul dubio frangetur diſciplinæ, dum
pro reverſionis ſpe pravæ actionis deſideria quis conti-
pere non formidat. Sanctus hic Papa Sacerdoti
depoſito relinquit regimen Monaſteriũi; Et ſi
Religioſus fuerit, actà pœnitentiâ, ſuo illum
honoris gradu non privat; Quin & Abbatem
* L. 6. Ep. 79. L. 4: Ep. 17.
R. P. Dufrene Ewercitia. R eſſe

258 Pœnitentia Sacerdotis

eſſe permittit, poſtquam lapſum emendärit:
Verùm ùt Sacerdos ad munus ſuum, quamvis
pœnitentiam fervore ſummo egerit, unquam
revertatur, fieri haudquaquam poſſe Conſtan-
tiã Apoſtolicà decernit. Vide l. 4. Ep. 4. & l. 6.
Ep. 29. l. 7. Ep. 2. l. 10. Ep. 24. l. 11. Ep. 59.

XIV.

Sacroſanctum Concilium Tridentinum ſeſſ. 22.
c. 1. ſic loquitur: “„ Nihil eſt, quod alios ma-
„ gis ad pietatem, & DEl cultum aſſiduè in-
„ ſtruat, quàm eorum vita & exemplum, qui
„ ſe divino miniſterio dedicârunt. Cuùm enim
„ à rebus ſæculi in altiorem ſublati locum con-
„ ſpiciantur; * in eos tanquam ſpeculum re-
„ liqui oculos conjiciunt, ex iisque ſumunt,
„ quod imitentur. Quapropter ſic decet om-
„ nino Clericos in ſortem Domini vocatos,
„ vitam morésque ſuos omnes componere,
„ ut habitu, geſtu, inceſſu, ſermone allisque
„ Omnibus rebus nil niſ grave, moderatum,
„ ac Religione plenum præ ſe ferant; levia
„ etiam delicdta, quæ in ipſis maxlma eſſent,
„ effugiant; ut eoram actiones cunctis affe-
„ rant venerationem. Cùm igitur, quo ma-
„, jore in Eccleſia DEI & utilitate & ornamen-

„ to hæc ſunt, ita etiam diligentiâs ſint ob-

„ ſervanda: Statuit S. Synodus, ut, quæ aliàs
„ à Summis Pontificibus, & à ſacris Conciliis
„ de Clericorum vita, honeſtate, cultu, do-
„ Strinâque retinenda, ac ſimul de luxu, com-
„ Meſſa-

—

*AMatth. . Tit. 2.

Auinbn
eonner

1
en lun

(eet,

eleledud
Minim!
)NrNIt
y s on
, Ituinmm
etnh

4

Flin ix,
1mhonrhn

h enenkifz
n gonm
t. Ungen
le Conlr
lh,5l
kn,

N3 te⸗

, Clnenan
tibounanr.
ſeelhn.
Ce lunon,
tſececeor.
Didi woeas
Conpoer,
oe ile
Noceraun,
ſuumz Eyin
on elen
cualis d⸗
tr,cron

Komm

Dtislnc⸗
enſö

aß
ead.
lEv.

S

9

Conſideratio I. 259

„meſſationibus, choreis, aleis, luſibus, ac qui=
„ buscunque criminibus, nec non ſæcularibus
„ negotiis fugiendis, copiosè ac ſalubriter ſan-

„ cita fuerunt, eadem impoſterum iisdem pœ-

„ nis, vel majoribus arbitrio Ordinarii impo-
5„ nendis, obſerventur: nec appellatio execu-
„ tionem hanc, quæ ad morum correctionem
„ pertinet, ſuſpendat. Si qua verô ex his in
„ deſuetudinem abiiſſe compererint, ea quam-
„ primúm in uſum revocari, & ab omnibus
„ accuratè cuſtodiri ſtudeant; non obſtanti-
„ bus conſuetudinibus quibuscunque, nec
„ ſubditorum neglectæ emendationis ipſi con-
„ dignas, DEO vindice, poœnas perſolvant.

XV.

Quisnam ſit Eccleſiæ Spiritus, quidve IIla
poſtulet ab Ordine Sacerdotali, facile ex huc-
usque dictis colligemus: Noſtrům modd eſt,
fructum hinc elicere, qui conſcientiæ ſtatui
ex æquo reſpondeat. Quò Eccleſia nunc erga
nos benignior; tantèò ſit apud nos propriæ vi-
tæ cenſura ſeverior: Ceſſabit enim Juſtitiæ
divinæ rigor, ubi præceſſerit ex parte noſtra
Judicii incorrupti ſanctus vigor; neque puniet
juſtus Dominus, quæ punita priuùs ad ſufficien-
tiam à nobis fuerint. Terribiles ſunt ruinaæ
Sacerdotum: Illorum conditio tantèò fit poſt
lapſum deterior, quantò prius erat beatior.
Dein rarò admodúm, & nonniſi difficillimèe
convertuntur. Veruͤm non erit impoſſibile
apud DEIIM omne verbum, & omnia impedi-
R 2 menta

260 Pœnitentia Sacerdotis

menta perfringet Virtus gratiæ Eſu Chriſti,
ubi Sacerdotem egregiè collaborantem inve-

nerit.

99
29
9⁵
29
39
25

„ P

9²
25
93
9²
99
93
9⁹
35
93
93
99
39
25
2²
95
9

25

XVI.
„ Miſeremini, obſecro Vos, Fratres Cha-

riſſimi, exclamat S. Bernardus,* Miſeremini

animæ veſtræ: fuſum pro Vobis ſanguinem
cum reverentia æſtimate. Periculum falu-
tis maximum attenti conſiderate: ignis ſam
præparati ardores æternos cavete. Iſtud
nunc agite perquam ſoliciti, ne in vanum
erfectionis excelſæ viam regiam auſpicati,
ab eadem turpiter deflectatis: Reſpondeat
Virtus interior ſpeciei pietatis, quam præ-
fertis exterius; neque larva tantummodo
ſit vitæ veſtræ à ſæculi negotiis remotæ fal-
lax ratio. Nolimus errare, Fratres! Cin-
Ga deliciis continuèò periclitatur caſtitas:
non agit ſecurè inter opes humilitas: dil-
crimini ſubjacet inter ſæculi ſtrepitus ge-
nuina pietas: habet, quod timeat in multi-
loquio veritas, & inter mundi ſævientes
fluctus Divina charitas. Fugite, ut poteri-
tis, de infauſtæ Babylonis medio, & animam
ſalvate. Civitates refugii quærite, ubi a-
cta præterita pœnitendo delere; gratiam
in præſenti obtinere, & expectare in futuro
gloriam ſecurè valeatis.
„ Non vobis moram injiciat, neque terreat
vos delictorum veſtrorum aut gravitas, aut
33 nume-

* De Converſione ad Clericos c. 22.

Men
uts M
we
E O0
intur
Afden
Rradd,
„Ereenn
Iuea
y s d
,Pon ann
Ikrin

Chuarel
Ouentl
uemmti,
Cr
Dhel
er lon
Wenſen
untee
8 e Cec
ilin

tr

2 utri
rantenine

Frnrez C
XII .
Mleremin

Cſtk, Il
Numm
umalhien;
e Neſpmcr
igungr.
umunnoi
tisrenort,
Tuntsl C
urn alie

ltenis e⸗
ner umlli⸗
Ni iene
ieitſor
doAmmnn
Z
gere 1 n
neiton
Te.
==

,onne,

33
39
39

25

23
35

29
93
25
33
93
99
295
33
39
33
29
35
593

39
33
33
23
29
9²
995
29
23

Conſideratio I. 261

numerus; ubi enim abundavit peccatum,
magis abundabit gratia, ſi fortiter egeritis.
Non vos percellat ſacræ pœnitentiæ non-
nullus rigor; Quidquid enim pati nos ad
tempus oportuerit, & peccatorum debitòô,
& gratiæ prælentis lucrô, & gloriæ cœleſtis
adventuræ pretiò longe eſt inferius.
„ Si fidem ſermonibus meis adſtruere du-
bitatis, operibus credite: Exempla inſigni-
ter pœnitentium ſpectate. En! ùt maximo
numero ad ſacrum balneum concurrunt pec-
catores & corporis habitudine teneri, &
prava conſuetudine pertinaciter irretiti:
nihili faciunt quoscunque auſteritatis exter-
næ labores, modèò lenimen ſentiant, qui in-
tùs ſæviunt, conſcientiæ lancinantis dolo-
res. Nihil non poſſibile credentibus; a⸗
mantibus nil difficile; manſuetis nihil aſpe-
rum; nihil humilibus durum; nihil arduum
jis, quos viribus auget gratia, & quibus
præcepti rigorem ſuaviter mitigat obe-
dientia.
„ Quousque in ſublimitate Spiritũs inaniter
tumentis gradiemini? Fateor equidem, mag-
num ac mirabile eſſe faſtigium celſitudinis,
JEſu Chriſto miniſtrare, ſumique DEl my-
ſteria diſpenſare: Verùm ſciatis velim, mag-
nopere illos præ vobis eminere, qui ſubje-
ctioni, pœnitentiæ, animique demiſſioni pa⸗-
cificè, modeſtéque inhærent; niſi fortè lici-
tum eſſe creditis, gradus inferiores deſpi-
cere, atque in ſupremum temeré involare.
R 3 Faxit

7

262 Pœnitentia Sacerdotis

„ Faxit autem DEus, ut qui ad Sanctuarium
„ ſic irruunt, ea fidelitate ibidem ſerviant,
„ qua infidelitate ſe intruſerunt! Verùm dif-
„ ficile, quin potiùs impoſſibile eſt, ut ex ama-
„ ra ſuperbiæ radice fructus dulces beatæ cha-
„ ritatis proveniant.
„ Quid ad hæc conſcientia humana? * Cùm
5, iſta exprobrabit judex ſupremus, quid re-
„ ſpondebunt miſeri, quos hæc fulmina fe-
„ rient? Quomodo exculabunt peccata? Num
„ ſecuturam paulô pòſt converſionem polli-
„ ceri denuò audebunt? Num decantatum il-
„ lud Cras ingeminabunt? Sic equidem fal-
„ lunt nunc miſeri ſemetipſos. Bonus, in-
„ quiunt, eſt DElISs, & ſemper paratus ad .
„ ſuccurrendum. la ſanè res habet: magnam Nn
„ miſericordiam promiſit Dominus; ſed vos
„ moras nectendo, & expectando nimiùm e-
„ jus patientiam fatigatis. Iſtud animo iden-
„ tidem recolite, quàm durum ſit ac flebile,
„ Cùm terris valedicendum eſt, quando nulla
„ præceſſit ad æternitatem præparatio: cùm
„ ſiné vera pœnitentia; ſiné fructu boni ope-
„ris hinc migrandum, & coram Judice irato
„ Comparendum. 1
Colligamus nunc breviter, quæ Conſideratio iummt
præſens ampliori meditatione digna hucusque ecenn
