tens, alium evehere cogitabat. Verù⁴m Eu-
tropii, & aliorum Cæſaris Officialium minis
tandem ceſſit, ſué⁶que etiam calculò́ Chryſo-
ſtomum Epiſcopum dixit, qui 26. Februarii
anni 398. poſtquam anno priori Nectarius obi-
êrat, ritu ſolemni eſt conſecratus.
Supra candelabrum poſitus, multò magis
quâàm antea, ſummarum virtutum radiis Ecele-
ſiam illuſtravit: patuit maximè celſitude men-
tis, & generoſitas imperterrita, quam nativi-
tas dederat, & gratia excoluerat. Quare ab
omni adulatione alienus, tam Cæſari quàm
ejus conjugi Eudoxiæ in primo ſtatim alloquio
Pœnitentiæ viam ſuggeſſit, & ambos ſeriò ad-
moduùm hortatus eſt, ut aulam ſuam reforma-
rent, in qua fœminæ cum Eunuchis domina-
ri videbantur. Sed & Clerum emendare non
R. R Dufrene Exercitia. Cec gi⸗

70 Functiones Sacerdotales

diſtulit, qui æque ac aula purgatione multum
indigebat. Primèò itaque ſorores devotas Cle-
ricis domi ſuæ alendas interdixit, ut & Vir-

ginitatis honori, & gloriæ Sacerdotii conſul-

tum iret. Avaritiam quoque Sacerdotum, qua
plurimi foœdè ingninabactrur, fortiter oppu-
gnavit; neque illis pepercit, qui menſarum
amatores ad Magnatum epulas frequentiùs ac-
cedebant. Hanc itaque Cleri emendationem
hinc potenti ſermone; iſthinc vitæ integritate,
auri contemptu, & ſobrietate maxima egregie
romovit, cùm exemplô monſtraret, quod
verbô ſuadebat. Sed multorum propterea in-
currit odium, quèd ſuos errores non minus è
cathedra, quàâm inculpatis Epiſcopi ſui mori-
bus notari publicè animadverterent. Hæc pri-
ma origo fuit graviſſimæ tempeſtatis, quæ in
illum denique mota eſt, cùm plurimos & in
aula, & in Clero ſibi adverſantes numeraret,
Fatendum equidem eſt, vitam illius fuiſſe ſin-
gularem, & à communi uſu multuͤm abhor-
rentem; Quare homo auſterus, Societatis o-
ſor, & parùm comodus audiebat: cum ſancto
Præcurſore nec manducans, nec bibens paſſim tra-
ducebatur; nunquam enim, licèt rogatus, ad

menſas comparebat; ſed domi ſolus capere

cibum ſemper conſuevit, quam illius ſeu fru-
galitatem, ſeu abſtinentiam, ſeu infirmæ vale-

tudinis curam adverſarii tanquam aliorum con-
temptum, & ſupercilioſum agendi modum ſu-

illabant. .
His querels nil motus Vir ſanctus, omnes

Aineni puhe
muudeſafter
Aorr hceni
eucbofrohht⸗
Ey ſen el
alſe mmun oon
pimkeimperſui
iſen, d i
I Nol ke
ltiaiancepen
ninsnie uuct
engetere:e
1, zen onne
mn mente den
fſtum anmn ſn
n gubelenn
tidenmn Ori
enm
Akihuteterin
Aglumerinet
Innun feforn
An guim igi
umntone oplgfi
Aneterenn,

. (
un 1dlr

erie

Dngrtier
lorores ern
neläit, n
rir drerei
dgne avetten
unn, ni
herck, N N
eplluſtett
0 kent
n Ceime
Uinetne
hretnennn
d wur,

abrerin
el dün
nildtmnun
AWlens, r
1s Allett n.
, liuſ
Cin, MMAne
ſes Ani d
ity gun lu⸗
tim, Ainm
icummi
un allon.

u Trlatm /

Lectio III. 771

muneris ſui partes ea fidelitate ac vigilantia im-
plebat, quam ipſimet hoſtes mirari ſatis non
poterant. Cùm perſuaſum haberet, bona Ec-
cleſiæ patrimonia eſſe pauperum, omnes Ante-
ceſſorum expenſas parùm utiles penitus reſci-
dit, ut Noſocomiorum redditus augeret. Uai-
cum reperit Conſtantinopoli factus Epiſcopus,
quod ingenti pauperum & ægrorum numero
in tanta urbe ſufficere utique non potuit; Qua-
re plura ædificavit, collocatis in eorum quo-
libet duobus Presbyteris, & nonnullis Officia-
libus. Has verò domos charitatis publicas
fundâſſe nondum contentus, divitum quam-
plurimos etiam perſuaſit, ut ædes ſuas priva-
tas excipiendis, & alendis pauperibus como-
darent. Aliud ſtupendum charitatis opus,
quod animòô conceperat, hoſtium malitia, per-
ſecutiones variæ, paucique nimiùm ſui Epiſco⸗
patûs anni evertêre: nempe modum excogitàâ-
rat, quo egeni omnes impenſis publicis in
communi viventes alerentur. *
Viduarum curam ſingularem geſſit, illarum
Erxciduc⸗ quas Eocleſia ſuſtentabat. Nonnul-
i abuſus in earum Ordinem irrepſerant, qui-
bús expurgatis ad eum nitorem eſt reductus,
uem Paulus deſiderabat, & quo Eccleſia Con-
antinopolitana eximiè ſplenduit. Laicos por-
ro in morum reformatione magis obſequen-
tes habuit, quàm ipſos Clericos: maxima ve-
rò contentione opus fuit, ut nobilium ac divi-
tum faſtui mederetur, quos adulatione poſt-
CcC 32 poſita
* Hom. 11. in Act. Apoſt.

772 Functiones Sacerdotales

poſita, in exceſſibus ſuis liberrima auctoritate
reprehendebat. Tam ſapiens acen ratio, un-
de necepcio Berionarum procul aberat, pau-
peres ac puſilles mirificè ſolabatur, & erige-
bat, cùm viderent ſanétum Præſulem charita-
te comuni,; & amplifſima Fideles omnes abs-
que diſerimine amplectentem. Quæ res brevi
tempore totius urbis faciem ita imutavit, ut
ſublata, quæ dudum invaluerat, morum cor-
ruptione, in ſocietatem ſanctam hominum,
ietati Chriſtianæ aſſiduò⅛ vacantium, feliciter
imigraret. Tantum opus hoc medio efficzci-
ter promovit, dum Laicos ad Pſalmorum can-
tum inter labores diurnos induxit, ut cogita-
tiones bonas conſtanter alerent: Dein ad pre-
ces nocturnas, quæ publicè fiebant, ſedulèò
frequentandas, paternè identidem hortabatur,
ut fervorem perpetuò nutrirent. Spectacula
verò publica, tanquam vitiorum ſeminarium à
Paganiſmo relictum, nulla ratione tolerabat,
parum ſibi præſtitiſſe viſus, niſi hanc peſtem
funditùs extirpaſſet.
Gantmwis illum ingens civitas, & am-
pliſſima Dioceſis occuparet, paſtoralem nihil-
ominus vigilantiam & ſolicitudinem omnibus
per Thraciam Eccleſiis impendebat, quæ re-
gio in ſex provincias dividebatur: Aſiam quo-
ae in metropoles undecim larè excurrentem;
ontúmque Africâ haud minorem Apoſtolici
pectoris amplitudine complexus eſt: ut adeòô
Vir tantus, quem unius animæ regimen antea
diu terruit, velut res viribus ſuis major; &

qui

id

aneincier⸗
iirulicchn
uytnllae
Uugui, Noln
s gbelont I
Piens keit, l
n comerionen
im 1 Miqis i
ontmunkhnen
Vttelopemmatn
Irinön onnt.
tlisgeliit, gl
ir olecpo cum
bibmebus vop
it, ENKhiim ve
Elsdfſenr, dl
lejns eien don
Oum non mod
in conphures: e
ln norere,
phimconhiee
Pinls Aeunctie
Uxinunin üdi
im. Vais e
ieſeriſiten
unkngnd
rk
in e ncch
kin ſenlie
urenſ guodti
Aumfut,
AImans Deregi
Ce⸗

nlte

ſltenimn
Penageni
Moell aden
dbetnri,
Qun Maſler
Unn Hitdes
emen. u
Aien
npdrer
Ven lrdn
h h

Mrore

liu, üm

iens cſin
Puth nt
ſolctucene
L ipheuten,
icebut: 4
ecinlut enm
d mmwrn
henschn

Lectio III. 773

qui timore imodico enectus pene fuerat, cùm
prima vice ad Epiſcopatum promoveri debuit,
accepta poſtmodum per Ordinationem ſui Apo-
ſtolatús gratiâ, viginti octo provincias Eccle-
ſRiaſticas gubernare nil dubitàrit. Neque hic
Zelus ipſius ſtetit, qui ad Gothorum & Scy-
tharum converſionem quoque excurrit: Phœ-
niciam à reliquiis Paganiſini expurgavit: ut
Marcionitarum hæretſin penitus extirparet, au-
thoritate Imperatoria uſus, cum optato fructu
plurimùm laboravit. Verùm nihil toti Eccle-
ſiæ utilius præſtitit, quàm cùm Flaviano An-
tiochiæ Epiſcopo cum Æ gyptis & Occiden-
tem habitantibus populis reconciliatòô, pacem
reſtituit, & Schiſima pertinax, quod illius ur⸗
bis Fideles diviſerat, plenè extinxit.
Vita ejus reliqua nonniſi continua perſecu-
tio fuit, quam non modò Eudoxia Imperatrix,
& Aulici complures; ſed ipſi etiam Epiſcopi
contra illum movère, quorum nonnulli ad-
versùs ipſum conſpirabant, fuitque hos inter
facile primus Alexandriæ Patriarcha Theophy-
lus: alios autem hæ factioſorum turmæ ſecum
abripiebant. Variis equidem ſignis DEIIS
innocentiæ ſervi ſui teſtimonium præbuit, cùm
terræmotu, ſæva grandine, aliisque prodigiis
eandem tuitus eſt; Verùm nihil inde mitiores
facti ejus hoſtes, magis etiam ſæviêrunt. Bis
Conſtantinopoli exulare juſſus, intra utriusque
exilii ſpatium, quod trium ferè annorum, &
quatuor menſium fuit, leucas bis mille inter
militum manus peregrinando confecit, ubi
Coc 3 mo-⸗

774 Fundtiones Sacerdotales

leſtĩas incredibiles ſuſtinuit. Sed nihil conſtan-
tiam illius emovere unquam potuit. DEUS
autem plurimorum bonòô per tot provincias
circumduxiſſe ſanctum Præſulem eſt viſus, ut
nempe Evangelü lumen ubique accenderet,
pietatem promoveret, in viam non paucos re-
duceret, multésque ad ſanétitatem erudiret.
Nunquam enim usque ad mortem deſtitit im-
plere Miniſterium ſuum docendo, ſcribendo,
gubernando gregem ſuum è longinquis etiam
terrarum plagis; illis verò, cum quibus erat,
ſalutis viam monſtrando; Gothis, Arabiæ,
Phœniciæ Divini Verbi Prædicatores mittendo,
aliâque plurima agendo, quæ in Eccleſiæ bo-
num non mediocre cederent, Sic ejus hoſtes
& invidi cùm deprimere illum ſatagunt, ad Epi-

ſcopalem gradum, Apoſtoli ac Martyris lau-

ream adjecerunt.
Malorum tandem perpeſſione, ac laboribus
fractus, cùm ab uno exilii loco in aliud per
Armeniam duceretur, ad ultimam vitæ lineam
ervenit. Pridie mortis in Presbyterio Eccle-
iæ S. Baſiliſci Martyris, ubi corpus Divi quie-
ſcebat, orationi vacârat; noctu verò apparens
illi Sanctus, ita eum affatus eſt: Yoannes Frater,
craſtinus dies nos loco conjunget. Quare poſtridie
ſumptô Evchariſtiæ Sacramentô, ſéque crucis
gSn muniens, glorioſum ſpiritum DEO red-
idit.

Exa-

lu⸗

len
nd un

omm in
E
ediriodern
(en Mdor⸗
i Qum n
A waninn eolun
DNdenrd Mnel
cumlan irn
n jintcd
S Nin
iüitfiu lber
en onutn
Cthnadles n
unn prprantn
Drtds, dl⸗
witor? Kore
1 Cwobrenn
umsiüſheonon
tia uhren
1 puin Anni
e;
eno
ENriun, UNde
yhilllammdo
ilſeno, aie

r

nletle

t dedrinte
uum podit
ſer tor
Mkſcleneſi
en Wne n
inrimn D
l lncitner
Amonene
in Ceenc 6

ledeten
Meillm
oluller

eheſiot 1
erli bwon
Albinmit
tsnetnmi
,Utianali

t, wn
iuck,
lgn. Eu
in hunnd

—

Examen III. 775

Examen III.

Quomodo adminiſtrem Sacramenta?

I. Quo animo ſum erga Sacramenta in
genere?
Uanti facio Sacramenta? Satisne intelligo,
quem Auctorem habeant? Quis illorum
ſit finis? Quàâm pretiose operentur? Unde
fluat maxima eorum virtus? Quis hæc ſeriò
ponderans, non æſtimet hos gratiarum fontes?
Theſauri ſunt inexhauſti, magnificentiâ plus-
quam regiâ ſplendidi: latent hic Divitiæ inveſti-
gabiles. * Merita Salvatoris, dignitate ſuma,
pretiò infinita liberali manu hic diſpenſantur:
purgantur, ornantur, veſtiuntur, aluntur,
ditelcunt nobiles animæ, & ad beatam imor-
talitatem præparantur. Quaàm eximiè hono-
ratur Sacerdos, cui diſtributio tam opulenta
committitur? Sciõne, quid agam, cùm bapti-
20? Quando Evchariſtiam conficio? Cùm pœ-
nitentes abſolvo, moribundos inungo, nuptias
benedico? Qua præparatione, qua intentione,
quo ſpiritu adminiſtro ſingula Sacramenta?
Qua fide, qua ſpe, qua charitate verſor in
tanto negotio? Quæ cura excitandi præſertim
fidem vivam, unde animi præſentia, reveren-
tia, pia ſolicitudo, & fervor dimanabit? Num
ſatis adverto, cujus & quanta in re Miniſtrum
agam?

. Ccc 4 Quæ
* Epbeſ. 3. 5.

776 Functiones Sacerdotales

Quæ mea peritia in Sacramentorum admini-
ſtratione? Num teneo materiam & fſormam
ſingulorum? Quàâm accurate obſervo minima,
quæ ſunt præſcripta? Qua devotione, gravi-
tate, unctione recito, quæ ſunt recitanda, ut
augeatur virtùs ex opere operantis, & adſtan-
tes ædificentur? Num forſan deſultoriè, pro-
perè, luride, parúmque mihi præſens dico,
quæ tam ſanctè ordinavit Chriſtus, aut Eocle-
ſia? Cur ita feſtino, acſi ædes conflagrarent;
& quo fructu tam inſulsè propero? Poteéſtne
mihi obvenire pretioſior occupatio, quàm cùm
ſacratiſſimi ſanguinis pretium animabus appli-
co? Quæ merita colligo, ſi Miniſter ſum fi-
delis? Quas incurro pœnas, ſi diſſipo bona
Domini mei? Quid olim reſpondebo, ſi animas
fructu Sacramentorum fraudo? Quomodo Fi-
deles ad ſuſcipienda cum fructu Sacramenta
diſpono? Quantam illis horum æſtimationem
ingenero? Quos actus præeo?

II. Quô animô ſum erga Sacramentum
Pœnitentiæ?
An ſummè æſtimo ſacratiſſimum balneum in
ſanguine Eſu Chriſti præparatum? Qualis
mea fides? an viva & actuoſa? Qua puritate
hoc Sacramentum adminiſtro? Qua intentio-
ne? Qua charitate? Quæ mea fidelitas? Quæ
diſcretio, & prudentia? Quæ manſuetudo, &
patientia? Quæ mea fortitudo in monendo,
arguendo „ & hortando? Quæ mea ſcien-

tia? quæ dexteritas? quis zelus? NWn

n oOmio:
ſylpihnn cond
Fawennn glatth
De! Tu iiil

1 Gnr eh
1
Gtlin, opemn
Emalim preche
Mismmawenton.
lumns cetorn
injanen koc
IIitCns i
Ti in onl
UNe E gollt dar
ailei kpo
i cheninn
10) r teferen
Indhl o
n Klli
nlun Coeon
ulnctſino he⸗
, ant Derin
e mer die
hmnenlun i
An ttre

dgttne .
Examen III. 7

Achmeni
tnn Abſolutionis formulam ritè teneo, nihil adden-

N aterian 6,
R* do; nihil omittendo? FPormula ſic ſonat: Ego
iet. e abſolvo a peccatis tuis &. Ergo non adden-
eſmnt dum: ab emnibus peccatis tuis, quod redundat.
neene Dicendum ante abſolutionem v. g. Et egolauci-
oritate ipſius te abſolvo. &c. malé autem dici-

nutcn tur cumn Auctario: Et ego auctoritate ipfſius
uri mihi indigniſimo conceſſa &c. Cui bono hæc
Kictan additamenta præter, aut contra mentem Ec-
clleſiæ? Vide Tridui III. Examen III. Puncté II.

III. Sumne Sacerdos Sacramento mirabili
ex aſſé devotus?
Si talis ſum, optiméò locô ſunt res meæ; Si
talis non ſum, præcipuum mihi deeſt boni Sa-
cerdotis ornamentum. Sciéône, inter ſigna Præ-
deſtinationis certiora primò locòô numerari e-
in gregiam pietatem Evchariſticam? Sed quod-
Ihnmam nam reprobationis ſtigma in Sacerdote lucu-
r lentius, quàm nulla pietas Evchariſtica? Hic
maximé ſe prodit Sacerdotis aut beatus fer-
een vor, aut infelix tepor. Quid æſtimo, ſi ma-
enlie! ximum ac ſaluberrimum Sacramentum par-

Inkn Yi facio? Qua reverentis, puritate, Charitate
nunm illud tracto? Quo zelo Ejus honorem pro-
Audeh moVe/OH“h? Qua ſedulitate ac fervore genuinum

e illius cultum doceo? Quas genuflexiones ego
„Ccoram ſanctiſſimo faciò; an decenti gravita-
te decoras, aut perfunctoria levitate indeco-
ras? Quæ mea fides; an viva, aut languida?
zarda! Quâàm horrendum foret, ſi corde impuro ad
En puriſſimum accederem Sacramentum? Quæ
as Neln CccI mea

ſnikre:
2 erinini
Crnthen
Nlluco nnr.

778 Fundtiones Sacerdotales.

mea modeſtia exterior, & interior coram Ven.
Sacramento? Quantam à mihi comiſſis mode-
ſtiam exigo? Quantùm cordi eſt accurata mun-
dities totius ſacræ ſupellectilis? magni tepo-
ris argumentum præbeo, ſi ſordes diſſimulo.
Quanta mea fiducia erga magnificum Sacra-
mentum? An ad illud confugio? lumen in
dubiis quæro; directionem peto? Quæ mea
charitas; quàm intenſa; quàâm latè patens?
Quoties, & qua pietate viſito Venerabile Sa-
cramentum? Quis mihi ſenſus, cùm honora-
tur, aut negligitur amabile Myſterium? Quid
expectandum à meis ſubditis, ſi me tepidum
in cultu Sanctiſſimi viderint? Qua reverentia
ſacrum viaticum ad ægrotos porto? Quomo-
do illos ad ultimam Gomunionem diſpono?
Quibus induſtriis utor, ut ætas minor ad pri-
mam Communionem debitè præparetur? Si
Confraternitatem habeo SS. Sacramenti, qua-
lem hujus curam gero? Quibus deſideris in
cultum tanti Myſterii feror? Eſtne pietas mea
Evchariſtica adeò exquiſita, ut ſignum præde-
ſtinationis eſſe poſſit? Quid hac in re quovis
tempore Sancti egerunt? Quid Angeli faciunt
coram Sanctiſſimo? Quid miler homo?
Qualem conceptum habeo de auguſtiſſimo,
tremendo, & ſanctiſſimo Altaris Sacrificio?
An ſublimiſſime, ùt par eſt, de illo ſentio? II-
ludne conſidero tanquam Sacrificium novæ
Legis unicum quidem, ſed præſtantiſſimum;
Sacrificia vetera non modò complectens, &

adæquans; ſed infinitis ſpatiis excedens? Ca-
piéne

Era

Miteni
/ Ns
ennele
ven chi,
,uimttndle
Gn Dyin d
en, Ueru
AAdtunm Kd
eokrian; In
ppnium; n.
ncheſenc ent
iitenet oo ee
ni line el
d Nerd, knm
4 Uiſe e it
uaeeobleti en
1: Us concepin
n Cnceptun .
Pdus et; her
Ilntt; uumn
Pemrtit: ⸗
eMoisNro
nnn gin ietn
ii mmynt nunt
nn renn d⸗
ie ſcfſftont
lzelcnn
1 rpice, 1
tum unn

unlol e
i

4 ck 5
Naffe

Uunltie.

Cinriiren
imiti ciin
ortieltaoen
Nellis m
edyle.
eng mmpiin
d Crltko
humnen
enn ga
mte wiſt ſeni
nihiſenſs aat
Wable ei

filerin ani

, Net
) Ghſe r
ben nm
0: Cotit
Feor) iepe
iſen otigu⸗

CtxüE

Wim
Uis mierhe,
o Ai N
. helnt 1
n Gnfin

ſbctiirt

Examen III. 779

piéne ſatis, Miniſterii mei caput eſſe tremen-
dum Sacrificium? Satisne intelligo, actionem
nullam tractari poſſe nobiliorem, auguſtiorem,

ſanctiorem, aut ſalubriorem? An (ufficienter

teneo quatuor Excellentias primarias, & fines
altiſſimos Divini Sacrificii, ùt nempe eſt La-
trevticum, Evchariſticum, impetratorium, &
ſatisfactorium? Sciéne ſufficienter, omnia hie
eſſe infinita; vim DEum honorandi ſimplici-
ter infinitam; vim agendi gratias infinitam;
vim obtinendi quævis beneficia infinitam; vim
ſatisfaciendi pro peccatis infinitam; Unde vis
tanta? Utique ex Victimæ, quæ offertur im-
mensô pretiòô, ſumma excellentia, & infinitu-
dine. Utique ex infinitis, & inexhauſtis Chri-
ſti in cruce oblati meritis. Ubi eſt Sacerdos,
qui de iſtis conceptum ſufficientem habeat,
& juxta conceptum operetur? Quisquis ille

eſt, ſanctus eſt; perfectus eſt: purgatorium

non ſubibit; nam hic omnia ſolvit; omnes
virtutes acquirit: Quæcunque vult, impetrat
pro ſe, pro aliis, pro toto mundo, verè Sacer-
dos magnus, qui in diebus ſuis placuit DEO, & in-
ventus eſt juſtus. * Sed quæ ulterior ipſius glo-
ria? in tempore iracundiæ factus eſt reconciliatio.
O ſi multi forent Sacerdotes, cum exquiſita
devotione ſacrificantes! Quàâm alius foret
mundus! Sed contràâ; quale monſtrum eſt Sa-
cerdos tepide, ac luridé celebrans! Heu qua-
le monſtrum! Quantùm nocet ſibi, Eccleſiæ,
toti mundo! Quæ damna coacervat poſitivas

x*Eccli. 44.

780 Functiones Sacerdotales

& negativa! Etiam hic excurritur in meras
infinitudines; ſed quàm fatales! Verùm quid-

quid ſit de aliis, qualis ego ſum Sacerdos, quan-

do incruentum Sacrificium lito? An ſancta
ſanctorum ſanctè tractare didici?

IV. Quomodo functionem Sacerdotii pri-
mariam, ſanctum Sacrificium, per-
ago? .
Num plenus horrore ſacro, & ſupereminen-
ti æſtimatione ad ſacroſanctum Sacrificium ce-
lebrandum me accingo? Quomodo probo
meipſum? Quæ cura emundandi conſcientiam
à culpis etiam venialibus? Quoties, & qua diſ-
Botone Confeſſionem perago? Quis & quàm
requens apud me contritionis uſus? Quæ cu-
ra ſequiores affectus edomandi, & in hoc e-
tiam animum purgandi, ut immaculatus fiam
Altarium Miniſter? Quantus apud me pecca-
ti horror; quæ fuga?
Quomodo ad actualem devotionem, & fer-
vorem ante Sacrum me diſpono, hac, vel ſi-
mili interrogatione: Quid modoè ſum acturus?
Ous iturus? Cur, & quomodo facturus? Quo ſpi-
ritu, quàve attentione recito formulam inten-
tionis: Ego volo celebrare Miſſam &. Quo ſpi-
ritu, & qua devotione preces ante Miſſam re-
cito? Quomodo virtutes Theologicas exer-
ceo? Quæ deſideria concipio? Quomodo pro

omnibus offerre intendo, quod eit pro omni-

bus inſtitutum? Quis animus DECIM hono-
randi, gratias agendi, impetrandi, latisfaciendi?

Quæ

n in

gerend/n
teirnle
elfii
s Melkld
SNſnchr
2Criideronn
Wrunn Ir
belelicnndiaa
nCtorhrn
Kecbeno Cui
enp , M DoH
Dim Cun
berotonen eid
1ſconan inzen
wMo) Cone
1 Ceſotonen
e,hanints,
Nelenchuidhm
Uitn Hin un
lt tell,
Egotuide
Nin uedoun
Eemdh
Ulkhgcmum!
bſatticeri,
gun le Aſe
ia inin Euih,
liin ſucſee
unfcinnt
Aahnſcſen

unit le

6
e ennnim
files! Ue
olum en

lunn ſto!,
n ice
Cionen Kr
n Nnſin,
relndi
dlincuntet

en Cerochnn:
ne dihemr

Ctnd z

natj ſinn

lecit inke

reosur

res lülpni

Ne an

1

Examen III. 781

Quæ aptitudo mea Mediatorem agendi, & fla-
gella avertendi? Num eſſe curo dignus Chri-

ſti & Eccleſiæ Miniſter in actione omnium præ-

ſtantiſſima? Quo ſpiritu ſacras veſtes induo,
& preces annexas dicoꝰ
Qualis ſum in ipſo Sacriſicio? Num ſeriòè
attendo ad ſingula, quæ dico & facio? Qua-
liter Chriſti perſonam ſuſtineo? Nunquâmne
ſanctiſſimum Sacrificium inſulse depropero?
Et quæ feſtinandi cauſa in tam gravi negotio?
Quomodo rubricas omnes, & ceremonias ſtu-
diosé obſervo? Quàm decenti gravitate om-
nia perago, ut non vituperetur Miniſterium
adeò ſanctum? Quomodo adſtantes ædifico,
& ad devotionem excito? An potiùs contem-
ptum ſacrorum ingenero, & glaciem menti-
bus induco? Quomodo meipſum per fidem
vivam ad devotionem ſtimulo? Quo ſpiritu
reverentiæ, charitatis, ac fiduciæ dico toties
recurrentem clauſulam, per Dominum noſtrum 7E-
ſum Chriſtum Filium tuum &c.? O ſi caperem,
quâàm ſit ponderoſa, & magnifica!
Quid ago poſt Sacrificium? Quo ſpiritu Can-
ticum trium puerorum, & ſubjunctas preces
dico? Quale denuè Exercitium trium virtu-
tum Theologicarum? Qualis humilitas, quis
Zelus, quæ deſideria, quæ petitiones? Vide ſu-
pra Conſiderat. de Miſſ. Punct. IV. Vide etiam Sa-
cerdotem Numini Evchariſtico dewotum. Quanta
coram Divino Judice reſpondendi materia vel
unum Sacrificium! Quas rationes centena, &
millena conficient?
Medi-

782 Funtctiones Sacerdotales

Meditatio VI.
De Summa Ezxcellentia Sacramentorum.

Haurietis aquas in gaudio de fontibus Salvatoris.
Iſaj. 12.

MManus Medicus noſter, verba ſunt S. Ambro-
ſii *, & magna ejus medicina. Magnus Me-
dicus eſt neceſſarius; *„ ** jacet quippe toto
„ orbe terrarum, ab Oriente uſque ad Occi-
„ dentem grandis ægrotus: ad ſanandum gran-
„ dem ægrotum deſcendit omnipotens Medi-
„ cus. „ Magnam quoque medicinam deſi-
derat grandis hic ægrotus. Utrumque in Sa-
cramentis ad manum eſt, & magnus Medicus,
& magna medicina: Diſcamus hinc maximi
facere ſacerrimos ſalutis fontes, circa quos ſeu
aperiendos, ſeu diſpenſandos frequentiſſimeè
occupamur. Magna hæc remedia cum fructu
ampliore applicabimus, ſi ritè perſpecta nobis
fuerit ſumma illorum excellentia. Quare con-
ſideremus prims Auétorem Sacramentorum;
ſecundò virtutem Sacramentorum, ut ſancte ad-
miniſtremus, quod undequaque ſanctum eſt.

Punbtum I.

Colligamus titulos omnes, & magna nomi-
na, quibus Scripturæ, ſancta Eccleſia, & Eccle-
ſiæ Doctores Chriſtum deprædicant: nonniſi
breve
*Lib. de Elia c. 20. ** S. Aug. ſerm. y9. de
verb. Dom.

Mli

,unſetiun e
vedl uunidn
al, nft
geti Konttn
gLaccguit
uAniie
„ℳCrin:
er⸗ K Rrno
ma drehln
e Mſetvge
nen: Meken
Aluchniaten
uunineleh e⸗
z, Hhono untbn,
ie, Cln verd
Ink alet Ann
¹ Cmongemn
ir nner atllreen
10 Elbun kele
Andes ckenti on
ſelnins Mora 1
lmininrti
Uinllim le,
nilu nln
lnliih b ln
umm 6 i
inahſlenit naie
Plilore nee
fun kient:
Aen kin

9. l
ſſif,

Unime
u l
i n
n fmil

Ninin
ulin

.

ellance
Dte enenen
, ueefre
excelern Er
venonmm u
Eegucte r

n

ne mn⸗
Nchlte⸗ 1
Cenetedt

4

644 /

Meditatio VI. 798 3

breve compendium erunt quæcunque ſpiſſa,
& numeroſa volumina. DEus eſt Chriſtu. En
duabus voculis comprehenſa infinita nomina!
Hic majeſtas, & fortitudo, & ſapientia, & bo-
nitas, & opulentia ſine termino. Vocabitur no-
men Ejus Admirabilis. “ Idem qui DEIIS, etiam
Homo eſt Chriſtus: Homo ſingularis, homi-
num Rex, & Salvator; Dominus omnium:
piiſſimus Pater, & Frater amabilis nimis. Hinc
fulget Majeſtas, quæ ſum̃am meretur admi-
rationem: Iſtinc ſe prodit amabilitas, quæ ac-
cendat charitatem, & paſcat jucunditatem. Si
DEus tantùm eſſet, terreret imensâ magnitu-
dine; ſi homo tantùm, careret neceſſaria for-
titudine: Cùm verò DEus & Homo eſt, om-
nem in ſe colligit & magnitudinem, & ſuavi-
tatem. Contemplemur magna opera Domini, ex-
quiſita in omnes voluntates Ejus. ι Coœli cœlo-
rum, ſol & luna, ſtellæ ſine numero; grandis
terræ moles, creata omnia; omnis ccœli ter-
ræꝗue ornatus magna profectò ſunt opera Do-
mini: ſed majora ſunt vivifica illa Sacramenta,
quæ auguſtiſſimus ille, paritérque benigniſſi-
mus Homo-DEus in ſanguine ſuo præparavit.
En Auctorem Fidei,; & Conſummatorem 7Eſum! XXX
En fundamentum, & lapidem angularem! XXXX
fontem aquæ ſalientis en vitam æternam! *XXX Cüm
ergo ab Auétore accedat pretium operi, col-
lige, quanti facienda ſint Sacramenta, quæ
tantum habent Inſtitutorem. Vide, quæ dicta
ſunt
* Lſaj. 9. *X Pſal. 21o. XX Helr. 12, 2,
FRXX Iſaj: 25. XVXV Yoan. 4. 142

.

784 Functiones Sacerdotales

ſunt de Chriſto in Diſſertatione proemiali ad Sacer-
dotem aut ſanctum, aut reprobum; Et Tridui I. Exa-
men I. Puncts IV. Hic tantus Auéctor Miniſtrum
ſibi me ſubſtituit: theſauros ſuos mihi credi-
dit: gratiarum fontes mihi aperiendos comi-
ſit: Myſteriorum ſuorum Diſpenſatorem me
conſtituit. Jam quo ſpiritu, qua reverentia,
æſtimatione, fervore, applicatione tractanda
mihi erunt vivifica Sacramenta? Numquid
gloria & honore coronavit me Dominus, dum
conſtituit me ſuper magnifica & pretioſa
hæc opera manuum ſuarum? Quid retribuam
Domino?

Punétum II.

Magnus Auétor Sacramentorum DEIs-
Homo; ſed & magna illorum virtus: Quid-
quid ad ſanctitatem & beatam imortalitatem
eſt neceſſarium, fontes hi ſacerrimi largè ſup-
peditant. Baptiſmus in ſortem Filiorum DEI
ſecundùm ſpiritum nos regenerat. Confirma-
tio roborat, & ut creſcamus in gratia, præ-
ſtat. Evchariſtia pane Angelico nos alit. Pœ-
nitentia morbos, & animæ vulnera ſanat.-
Extrema Unéctio athletam Chriſtianum perfi-
cit, & animæ ſanitatem confert; quin etiam
corpus reſtituit, ubi hoc ad animæ profecerit
majus emolumentum. Regitur Eccleſia, &
multiplicatur ſpiritualiter per Sacramentum
Ordinis: multiplicatur eadem corporaliter
ſacroſanctò Matrimonii Sacramentô. Itaque
55 Domi-

Nid

mm le ſ
6mmen
m wll e
anenanntn
Enden. N
n .llen
el Poniſtun
0ot Norunent:
Gorſtobtete
(anetts ed
l hrr ilintu n
Deiun, ACn fich
1 Peorunin
n, E eo cot
nie gope cone
Elerteipietan
ntnitt inie
1r Dl Hlos
hneltz genennt
p inſers iine
. Aehne lt
lPotgo fin
n Jumonn
1l Necicnen
Aerin tumerte
uikimi D
dien, Cnni
A cinn
l 1l,l,
nen Bigfun. 1
ſlie,
bifneheni,

Unirier

aun minnil
num hi

ns Audore

auns lorn
ii Peiinn
Oran Dlhel
hiin gun
2 Mlcnn
Acnenenn
tonaritmeben
mugnbaf
tumal in

Kerunem !)

Shionnt
in renn.
5gent
teundg nenz
Aurinnm
ANe Cn
dtnn hikun
er:
e Ani 1.
leim hc
tet Ne mn
r aten
ten
5

Meditatio VI. 78 5

„Dominus noſter IEſus Chriſtus Sacramen-
„ tis numerô paucifſimis, obſervatione facil-
,„„ limis, ſignificatione præſtantifſimis Societa-
„ tem novi populi colligavit.* „Alia ſunt
„ Sacramenta dantia ſalutem, alia promitten-
„ tia Salvatorem. Sacramenta novi Teſtamen-
„ ti dant ſalutem; Sacramenta veteris Teſta-
„ menti promiſerunt Salvatorem. Mutata
„„ ſunt Sacramenta: facta ſunt faciliora, pau-
„ Ciora, ſalubriora, feliciora. * „Prima Sa-
„ cramenta ideèò ablata, quia impleta: & a-
„ lia ſunt inſtituta virtute majora, utilitate
„ meliora, actu faciliora, numero paucio-
„ ra. ** Vis eorum inenarrabiliter valet pluri-
„ múͤm, & ideò contempta ſacrilegos facit.
„ Impié quippe contemnitur, ſine quo non
„ poteſt perfici pietas. **τ En!l viytutem operum
ſuorum annuntiabit populo ſuo. *XXXX Mirabilis
virtus, quæ DEl Filios, Coœli Principes, Chri-
ſti cohæredes generat! Magna virtus, quæ
robur ipſis inferis timendum præbet! Potens
virtus, quæ pane cœleſti vitam alit nobiliſſi-
mam! Prodigioſa virtus, quæ morbos & vul-
nera ſanat quantumvis putrida & letha-

lia! „O Medicinam omnibus conſulen-

˖; tem omnia tumentia comprimentem, om-
„ nia tabeſcentia reficientem, omnia ſuperflua
reſecantem, omnia neceſſaria cuſtodientem,
„ Omnia perdita reparantem, omnia deprava⸗-
*S. Aug. Ep. ?1 15.C. 1. ** Idem in Pfal.7 3. *** Iden
l. 719. contta Fauſtum. c. 13. **XX idem ibid. c. 11.
XXX Pſal. 110. .
R. P. Dufrene Exercitia. Dd d 55 ta

786 IJIndex Materiarum.

„ ta corrigentem! *,„„ Quænam virtutis tan-
tæ beata origo? in ſanguine Agni; in meritis
& gratia Salvatoris. Fontes chariſſimi; ſca-
turigines pretioſæ, quas divitias funditis! Ni-
mis honoratus ſum, DEus Optime Maxime!
quèòd me peccatorem eligere dignatus es, ut
gratiarum theſauros, tuo ſanguine compara-
tos, in Fideles diſpenſarem, unde & ipſe pro
me, quantùm lubet, ſemper haurio. O diwitiæ
inveſtigabiles
Adoratur humillimè Sacramentorum Divinus Au-
Gor: ſequitur dolor & confuſio propter negligentias
innumerabiles in adminiſtratione, aut perceptione illo-
rum admiſſas. Excitatur æſtimatio, & fervor: ſta-
tuitur, quid & quomodo deinceps agendum &c.

Index
Materiarum

Tridui ſeptimi.
Dies I.

Oratio Sacerdotis.
Conſideratio I.

SS. Patrum ſenſa circa funitiones Sacerdotales. P. 68 5

odt
n uli
Leci

ulahn .

gle nent

N

fe uun lun

He⸗
Nndio

Cbdde
M.
edi

Uncuu,

Led
Mmiin Chifilt.
kune

Arlun lehb

Meci
Minmn ,budh
Dee

Medi- Wumecorun

* S. Ambroſ. l. 3. de Virginibur. ** Epheſ. 3.

ien.

Eenin
ehei gbigi
ns di
critis ont
Ohin
1digee dnnn n
1to Ne
l tel
lner hunn

mmmmnli
4Aſmne /
liney u

N
ler
fiatun

cets
ol.

, onlete

Index Materiarum. 787
Meditatio I.
De Oratione Sacerdotis. 698
Lectio I.
Epiſtolæ ad Timotheum ſecundæ Caput IV. de faunctio-
nibus Sacerdotis. 70
. Examen I.
Quomodo orem? 703
Meditatio II.
Chriſtus Orationis Sacerdotalis Magiſter. 710⁰
Dies II.
Inſtructio Sacerdotalis.
Conſideratio II.
De Verbo DEI. 714
Meditatio III.
De Inſtructionibus. 727
. Lectio II.
Dej Imitatione Chriſti lib. IV. cap. I’E. 7 31
Examen II.
Qualiter doceam publice, & privatim? 73 3
Meditatio IV.
Doctor Doctorum 1Eſus Chriſtus. 739
Dies III. =
Sacramentorum Adminiſtratio.

Dd dz Conſis

28 2 Index Materiarum.
Conſideratio III.

De Miſſa. 744
Meditatio V.
Pe Sacramentorum Adminiſtratione. „758
Lectio III. Hiſtorica:
S. Joannes Chryſaſtomus. eiG52
Quomodo adminiſtrem Sacramenta? 775

Meditatio VI.
De ſumma Pelecgt Secnatrezeeſen. 782 NE

. A. M. D. . ((E

TRIDUIIIMVII.
.* PERFECIIO

u. SACERDOTIS.

l⸗
i⸗

nI 8 Cone
elione dareren

pf ſ Hm D
n uIN.

ſnc erde
hetteciore
en Cubitre
Kandh omudb
Ulhe ſefech, ſ
, Ind iue
Düngititur.
oltenfinnd
DP
Mch,.

*. (o) „1
Triduum VIII.
Perfectio
Sacerdotalis

Triduò expenſa.

Dies I.
Amor DEI.
Conſideratio I.

SS, Patrum & Conciliorum ſenſa de per-
fectione Sacerdotali expenduntur.

Ut perfectus fit Homo DEI, ad omne opus bonum
inſtruétus. 2. Tim. 3.

Uidquid Sacerdotes agimus, ſtatû⅛s no-
Q ſtri perfectionem ſpectare debet. Quis
enim dubitare auſit, hanc à nobis po-
ſtulari, cùm ab omnibus Eccleſiæ Filiis exiga-
tur: Eſtote perfecti, ſicut Pater Veſter cœleſtis per-
fectus eſt. *“ Imò jure majori perfectio à Sa-
cCerdote requiritur. Num ideò fortaſſe DEO
nos conſecravimus, ut humi repentes, & vul-
Dd d 4 .
* Matth. j.

2

792 Perfectio Sacerdotalis

gari vita contenti, neglecta ſtatús ſanctiſſimi
ſublimitate, in Tercenorum affectuum quisqui-
liis torperemus? Non erat ſane hio ſpiritus
primæ vocationis noſtræ. Præ omni fidelium
gradu vocavit nos DEIIS in partem ſortis ſan-
dorum. * Primi ad Perfectionem deſtinamur,
qui gratiis amplioribus prævenimur. Sandtt
eſtote * ad noſtrüm ſingulos dicitur; eadem
quippe res eſt ſanctitas & perfectio. Videa-
mus, quid Concilia & 88. Patres de hac ſtats
noſtri obligatione ſentiant.
Concilium Sennonenſe, Anno 1528. habitum,
ſic loquitur: „In ſanétorum ſortem veniunt,
„ quotquot in Clericorum numerum coop-
„ tantur; illam ergo libertatem, quæ in Eſu
„Chriſto ipſis data eſt, Vitæ perfectioni &
„puritati conſecrent; nullo autem pacto in
„ prava deſideria diffluere permittant.
„ X Quantum enim Dignitate Ordinis ſu-
„ per Cæteros eminent, tantùm his omnigena
„vVirtute præcellant. **v UIt adeò conſum-
„ matæ pietatis formam, quam ſectentur, in
„„ eis reperiant, quicunque illorum vitam in-
„ ſpexerint. **νNeque ſolam veræ devotio-
„„ Mis regulam; ſed & illius guſtum & ſaporem
„ à Sacerdotibus Fideles accipiant. „☛αùCCna
„ re Angelicam puritatem ab ipſis Apoſtolus
„ deſiderat. Epiſcopi verò ad ſe pertinere no-

„„ Verint;-»

e. Co. 1. 22. * Leif. 11. 44. **X Concil.
Burcdig. 1752. *XXIunnoc. II. in Conc. Rom.
X Conç. Aquisgran. ***XXX Conc. Burdig.
1624. D

enCenn
cn ronam n
Criim ſln
mnie obine
Geſcknia Kvunt
Hnc d n
ie un ee
en ſon, Dynitu
d ine d is
ninns,it ond
n lilsſt iin
1ernoma l
ronni t
ir ſoglod gani
clgons; cun
Uorum nitn co
1ſt& Muten
tlillna el i
Enorum anclt
bekte Celn,
1n 1r hencons
lüitenonlrent
V
Ui hereſu,
Iuſns, l
l Mangtn

Ahumme re

Wrintem aien
en hi Nſe
1.

Glti

lech hrte 1
unafecdhnn.
Cnlt ſine li
t. Dreomn
8 1 tote
Aiedoven 14
R enn
Ptollestenz
N et
Engt
tiant.
enſe Aage
Ndorumke
ficonun

inbirurle
untintun
4 lt
n li
le l

eſenent
kiugkmet
clhet
etukke

Conßcderatio JI. 793

„ Verint, ut Clerum ſibi ſubditum, nemine ex-
„ Cepto, moneant, ſuæ vocationis eſſe, ut ſin-
„ guli Chriſtianæ plebis capita ſint, ao Duces,
„quam vitæ probitate, utili ſermone, ſolid-
„ que ſcientia regant, & in viam ſalutis diri-
„ gant. Hinc ad omnes DEl Miniſtros ſingu-
„ lIariter dictum eſt:,„ Sancti eſtote, quoniam ego
ſanitus ſum, Dominus DEus veſter. *. Atque i-
„ ſtud jure ab illis exigitur, quos elegit Do⸗
„ minus, ut portio & hæreditas ſua eſſent.
„ ** Talis ſit ipſorum vita, ut ſerviat omni-
„ bus velut norma in exteriori compolſitione;
„in omni actu & ſermone: Nihil in eis repe-
„ rire ſit, quod gravitatem, modeſtiam, & ſan-
„ æ Religionis cultum non ſpiret. Sic om-
„ nis illorum vita continuæ prædicationis in-
„ ſtar ſit, & virtutem loquatur. *X Nam ſi-
„ cut altiſſima eſt ipſorum dignitas, ita quo-
„ que morum ſanctitate ſuper omnes emineant.
„ Ipſi Ecoleſiæ Coœlum tanquam ſtellæ exor-
„ nant, ut ſplendoris ſui ſacro lumine viam
„ ſalutis demonſtrent. „
Nihil in Eccleſia, teſte D. Ambroſio, **Xn
invenitur majus, aut illuſtrius, quàm vita Cle-
ricorum, & Monachorum, quarum prior ſo-
cietatis humanæ rectum ordinem cuſtodit;
poſterior autem patientiæ & abſtinentiæ exer-
Dd d 5 Citia
* Conc. Trid. Seſſ. 14. de Reform. c. I. *X jYhid'.
