& facile erit intelligere, quàm venuſta debeat
eſſe anima, quæ toôtum corpus vita & ſpiritu
implere tam jucunde cernitur. Sed pulchri-
tudo hæc tota quanta eſt naturalis, & à DEO
animæ etiam peccatrici communicata. Con-

trà ſupernaturalis pulchritudo animæ DEO

amieæ tam puræ lucis radius eſt, ut Diva Ca-
tharina Senenſis ſacro animi ſui arbitro dixe-
rit: Ab Pater! ſi videres, quàm pulohra ſit anima
Jjuſta, millenas & millenas mortes oppeteres, ut illam
redderes ſecurm. Quid ſplendor ſolis? Quid
ſtellarum, aut adamantum lux? minùs fſunt
quàm nigri carbones, ſi animæ conferas. Ipſe
Chriſtus ore proprio ad Sanctam Birgittam in
hæc verba locutus eſt: „„Si pulchritudinem
„ animæ in gratia conſtitutæ cerneres, illam
„ perferre non poſſes, ſed inſtar maſſæ niveæ
„ ad faciem ſolis colliqueſceres, „ Quis er-
go pulchritudinem tantam non amet? Quàâm
perdite nonnunquam diligitur à filiis hujus
Iæculi fluxa & mortalis corporum venuſtas!
Quid non agat Sacerdos, ut illibatam ſervet,
aut læſam reparet immortalem animarum ve-
nuſtatem?
Solem nobis imaginemur, qui cum plenitu-
dine ſuorum radiorum ſpeculo illabitur: tota
hæc cryſtallus tanta luce corruſcat, quantam
oculus corporeus ferre non poteſt. Et tamen
cogita, quòd ſol non eò pertingat, ut cryſtal-
lo uniatur, aut in ca aiten vel minimam I
s 2 i

644 Zelus Sacerdotis
li ſubſtantiæ ſuæ partem communicet. At ve-
rò ad animam in gratia conſtitutam venit DEus,
ut cum illa uniatur; DEls in illa habitat;
DEus ſe illi communicat. Quare anima tali
venuſtate eſt pulchra, quæ totum paradiſum
reddit pulchrum: ea pulchritudine eſt venu-
ſta, cujus una & unica particella, ſi ad infer-
num penetraret, totum illum feralem carce-
rem in gloriæ theatrum mutaret. S. Francilſ-
ca Romana vidit pulchritudinem Angelici Spi-
ritus, humanum corpus induti, & dixit, ſolem
in pleno meridie eſſe inſtar nubis caliginoſæ,
ſi cum clariſſimo illo ſpiritu in comparationem
veniat. Et S. Bonaventura affirmavit, quòôd
Beatorum minimus, ſi illum DEIIS locò ſolis
ad illuminandum mundum deſtindſſet, millies
plus lucis & claritatis orbi affunderet, quâàm à
ſole fieri cernimus.
Quamdiu vita hæc mortalis durat, anima ſub
exuviis corporis incedit, ſicut perſona nobilis
ſaccô veſtita, aut pulcherrimus vultus cretaâ
larvatus. Spectat ad oculum fidei; ſpectat ad
ipſam animam, ut ſe reflectat ſupra ſe, & ſe-
iplam cognoſcat: ad Sacerdotem præcipuèé
ſpectat hujusmodi cognitio, ut animæ pretium
nòôrit.
Antiquum eſt Philoſophorum effatum, ſolam
virtutem moralem & naturalem eſſe pulcher-
rimam, talemque præferre faciem, quæ omnes
in ſui amorem rapiat. Quanta nunc pulchri-
tudo erit in virtutibus ſupernaturalibus, quæ
animam fidelem perpetuò comitantur? Om-
nem

rigt he
llihllii
Einitis Cork
tſeccnnm,
6t Vonmſn
wennmen n
1n Kterning
Dninewlerdnd
, Mtbts non
fees un Cbn
Lenbieni
er, (i
Edmiuen an
anpecammet
Ientucen e

wegee
Mel

U ANn
lttonnisann
r n ton
rignnteſchert
Vimnes in mine
is rinihe
s nl tem,
AKomriana
1g Pnllevi⸗
lacleialie⸗
lu tapſtora,
ſed Cinunni

flan

Uumunicet ,
lttormrei
A n a
1 Qure a
r totnnas
rinirin
Pudocke tie
DAlontgte
Dutnre 1
tucteninzh
bintni rin

llanſtegfd
egeduſenhtt
Nettte
Cc nmmſn

, 4
konnein
tuten Ene
ehcen .
Vun ne
Hibon
Peml 6,

Conſideratio HI. 645

nem conceptum ſuperat hujusmodi pulchritu-
do. Cum veròô anima in peccato eſt, non po-
terit cogitari quidquam deformius. Prima de-
formitas conſiſtit in ipſa privatione gratiæ, &
omnino ſe habet anima, ſicut corpus, quod
manibus, oculis, colore deſtitutum eſt. Alte-
ra deformitas conſiſtit in fœditate, quam illi
affert peccatum, quo nihil turpius, nihil fœ-
dius eſt: Unum ſolum illorum florentiſſimam
Ccœli juventutem mutavit in turpiſſima mon-
ſtra, & teterrimos fecit de'mones, de quibus
Dominus noſter Sanctæ Birgittæ revelavit: 5„Si
„ tu videres dæmones, quales ſunt in ſe, aut
„ viveres cum dolore vehementiſſimo, aut
„ propter terribilem illorum aſpectum ſubitèò
„„ morereris. „ Quid non agat Sacerdos, ut
hanc detormitatem animarum impediat, cujus
ſola cauſa peccatum eſt, & illam eis admiran-
dam pulchritudinem conciliet?

III. Anima nihil pretioſtus.

Cum ſit hominis anima ſpiritualis & immor-
talis, hoc ipſo res corporeas, & tranſitorias
omnes dignitaté ſuperat. Collige in unum the-
ſauros omnes in mineris abſconditos, aut in
gazophylaciis Principum conſervatos: Quid
ſunt omnes niſi terra? Anima ſola eſt ſpiritus
naturâ ſuâ, & omnia materialia tranſcendit per-
fectione. Simul accipe omnes ſublimes digni-
tates quà Eccleſiaſticas, quà ſæculares; omnes
ſunt bona tranſitoria, brevia & commodata.
Anima veròô diuturnitate certat cum omnibus
8 3 ſæculis,

646 Zelus Sacerdotis

ſæeulis, & pari paſſu procedit cum tota æter-
nitate. Majus eſt pretium unius anime, dicit An-
gelieus, quam corporum innumerabilium.
Pretioſa eſt/vita temporanea Principum, cùm
ad illam defendendam & conſervandam adhi-
beantur tot media. Imaginare nunc tibi om-
nes terræ Principes, omnes Reges, & omnes
Imperatores, omnes Pontifices, qui poſt San-
ctum Petrum vixerunt, verlſari in periculo vi-
tæ temporalis, & mortem, quæ ipfſis imminet,
jacturà unius animæ impediri poſſe: Tot vitæ
Magnatum, Principum, & Regum tantùm non
Valent, quantúm valet unius animæ vita; cùm
tandem omnes illæ vitæ futuræ ſint præda mor-
tis: Anima verò ſola non timet finem, & mor-
tem aliam non metuit, niſi quam affert lethale
peccatum, quæ mors eſt nunquam finienda.
Sola vita Eſu Chriſti animæ pretium adæquat;
ut enim hanc ſalvaret, ſanguinem pretioſiſſi-
mum fudit. Empta eſt quævis anima pretiô
magnô, pretiò inæſtimabili, & infinitô; cum-
que ſit juſtus rerum æſtimator æternus DEl
Filius, dicere oportet, quòd pretium emptioni
reſpondeat. Tanti ergo valet anima, quanti
eam fecit Divinus Trapezyta, qui pretiéò im-
mensô illam emit. Quàâm veré Apoſtolus:
Empti enim eſtis pretis magné! * Sume bilancem,
& pone in una parte crucem, clavos, ſpinas,
flagra, ſudores, lacrymas, & ſanguinem JElu
Chriſti: pone ex altera parte animam, & vi-
de, quomodo iſta valori infinito æ&ι quiponde-
ret.

K 1. Cor. 6.

C.
Grnne Neihn
Wid e,
nennis Mte

E mim Mine
Eenntits,
(n ken
hne ſt,
Eumator tame
dio Cnnin
Ae Egnun;
5 Alran) ſel
nngtinm: A
Peelngud
mge cheit ie
1puden A⸗
Tbeniſlns
lere, N

lmn hine,
⸗

ir

eitemn,
s ,nine ,
Nendhifun.
hnenhtideſe
lerelle
nnenrs;,
es Negezl
ißces g
Nerlri!
eheg

imeror
Nol gen
, Netaniu

Conſideratio III. 647

ret. Quære à Chriſto, cur de cœlis deſcen-
derit; cur in ſtabulo natus ſit; cur circumci-
ſus fuerit? Omnes lacrymæ, dolores, labores,
& guttæ ſanguinis omnes reſpondebunt: Zan-
ti valet anima; tanti valet! Propter iſtam ani-
mam DEus factus eſt Magiſter, Dux, Medicus,
cibus & potus. Non poruit piiſſimus Redem-
ptor animæ pretium evidentiùs demonſtrare,
quâàm vel in cruce, vel inſtitutô ſui corporis,
& ſanguinis Myſteriò declarärit. Empta eſt
pretié magnô, quia redempta morte Salvato-
ris: Empta pretiò magnô, pretiò immensô, pre-
tiò impretiabili. Quam pretioſa ſit, ſi facori for-
tè non credis, interroga Redemptorem.

Sed quò denique ſpectat emptio tam pretio-
ſa? Ut anima Princeps fiat Paradiſi, magna
Princeps æternitatis, DEl Filia, & Hæres glo-
rioſa. Quanti facimus Regis primogenitum,
licèt infans adhuc ſit, & regnare nondum va-
leat? .ſtimatur tamen, quòd hæres ſit regni,
& illius olim dominium obtenturus. Quale
autem hoc regnum; quænam iſta hæreditas
animæ deſtinata? Teſte Auguſtino, deſideria &
vota transgreditur: acquiri poteſt, æſtimari non po-
teſt. ** „Quæ lingua dicere, vel quis intellectus
„ capere ſufficit, illa ſupernæ civitatis quanta

»„ ſint gaudia; Angelorum choris intereſſe,

„ cum beatifſimis ſpiritibus gloriæ Condito-
„ ris aſſiſtere, præſentem DEl vultum cer-
S8 8 4 nere,
* S. Eucher. hom. 2. de ſymb. ** §. Greyor. hom.
37in Evang.

.

648 Zelus Sacerdotis
.: . nſtertten
„ nere, incircumſcriptum lumen videre, nul- m i.
„ lo mortis metu affici, incorruptionis perpe- ſ .
„ tuæ munere lætari? Horum omnium Capax erfen
anima quanti facienda? Capax ſummi Boni æ- nimd neie
ternùm poſſidendi? ams
Inveſtigemus, ſi lubet, quanti Chriſtus ani- vggh umm⸗
mam facſat; quo in pretio illam habeant An- Muinhigdr

geli; quantum pro illa egerint, & adhucdum nnun⸗
agant Viri Apoſtolici. Contemplemur San- mim. in
Gtos Apoſtolos mundum univerſum percurren- , uifet
tes, nulli parcentes labori, ſudantes, vigilan- Kelalfnt onn
tes, ſolicitos, ærumnis confectos, ut animas unus /⸗ini i
pretioſas, Magiſtri Diviniſſimi ſanguine tinctas entemmalni
in cœlum ſubvehant! Videamus quid Sancti pliuel,teln
egerint, ut tantum pretium orco eriperent! ingantz &
Quid & quantum egit S. Carolus Borromæus, ulſt in n
S. Pranciſcus Saleſius, ſancti Sacerdotes innu- , gum gen
meri, ut animas ſalvarent! Nulli labori „nullis Alel, ani
ſumptibus, proprio ſanguini non pepercèêre, ut Iulſurcemen,
animas in tuto collocarent. Huc pertinebant nminle nel

eorum univerſa ſtudia, vigiliæ, ſudores, ſolici- niſnn ii ſt,
tudines, conatus indefeſſi. Et negligere Sacer- wau in hi
dos hodiernus poſſit, quod Sancti omnium Alnn N te
temporum, Viri ſapientià præſtantiſſimi, tan- Emnm, gonll
topere æſtimârunt? Eepttol
erpendamus ulteriùs, quomodo Chriſtus
ipſemet animas quæserit. Percurrebat Ju- Me
dæam prædicando, vocando, & ad ſui ſeque- De n
lam mira benignitate invitando: Nunc do- e aumn

cens in templo, nunc ſanans in domo, publi- anr g uch
ce & privatim benefaciendo ſalutem om- .m
nium curabat. Quid non egit, cùm ad pu- 8

teum hlih N
n lg Den

i

lnen e
corruption
rum omnin-
an ſunm.

AuniC

.

i
0Menhlaf
Vnirerin

Iuw
Nr Meyte
Ge l
re,

dunh: Nun
in AN
gnan

0

Meditatio V. 649

teum ſederet fatigatus? Quanta charitate ſulſ-
cepit peccatores? Et dixit multa, & geſſit mira,
S& pertulit dura * in bonum animarum. Ipſa
miracula & beneficia corporibus collata non-
niſi ad animas pertinebant. Apud S. Matthæ-
um cap. 13. comparat animam theſauro ab-
ſcondito in agro, quem ut ſibi vendicet juſtus
æſtimator, vendit univerſa, quæ habet, & emit
agrum illum. Apud S. Lucam confert animam
gemæ, quæ ſi perditur, tota domus laborio-
se excutitur, donec illa inveniatur: Accendit
lucernam, everrit domum, & quærit diligenter. Apud
S. Matthæum aſſimilat animam oviculæ, quæ
ſi perdita eſt, relinquit Paſtor torum gregem,
ut illam quærat; & poſtquam invenit; lætari
non ceſſat. Jam quis meliùs novit animæ
pretium, quâm æterna ſapientia? Quid non
agunt Angeli, ut animas ſalvent? Imô quid
non molitur dæmon, ut animas perdat? Ni-
mirum utrinque intelligitur animæ pretium.
Sed quis furor hic eſt, viles à Sacerdote haberi
animas, quas etiam Diabolus putat eſſe pretioſas? *
Animam unam aut æternuùm ſalvari, aut æter-
nùm damnari, quantum illinc lucrum; quan-
ta iſthinc perditio!

Meditatio V.

De animarum Zelo.
Optabam ego ipſe anathema eſſe à Chrifto pro fratri-

bus meis. Rom. 9.

8§ 5 Ze-
*S. Bern. de dilig. Deo. *X* Salvianus.

6 50 Zelus Sacerdotis

ZFlum & charitatem prorſus mirabilem, qua
Moyſes & S. Paulus flagrârunt, nemo fa-
cile capiet, dum anathema fieri uterque opta-
vit, ut fratrum ſaluti conſulerent. Voluit
nempe DEUsS, ut hos animi ſui ſenſus pande-
rent, nobisque indicarent, quousque ferri poſ-
ſit ſincerus & ardens animarum zelus. Aut di-
mitte eis hanc noxam, ait Moyles ad DElIM,
aut ſi non facis, dele me de libro, quem ſcripſiſti.*
D. Paulus obſtinatos in malo Jjudæos, & rui-
næ culpä ſuâà propinquantes videns, cum
acerbiſlimo dolore animi proteſtatur: Optabam
ego ipſe anathema eſſe pro fratribus meis. Veruͤm
quod ſolùm optârunt hi magni zelatores, hoc
effectui dedit Sumi Parentis Filius, factus pro
nobis maledictum: ** à Patre in mortem traditus,
& ab hominibus reprobatus, ut animas redi-
meret. Heu! quàm friget zelus noſter ad hæc
incendia collatus! Quàâm verèe 8. Gregorius
Papa: **v „Quis noſtrûm anathema fieri vo-
„let pro fratribus, dum exiguam aut bono-
„ rum, aut curarum portionem ipſis denegamus
Excutiendus torpor, & conſiderandum nobis
prim?, quibs ſtimulis incitari debeat Zelus no-
ſter. Secundo, quænam ſint zeli genuini pro-
prietates.

Punbtum I.

Ignem veni mittere in terram, ait DEI Filius,
& quid volo, niſi ut accendatur? *XX Ignis hic
aliud
X* Exod. 32. 21. ** Gal. 3. 13. ** Hom. 14.
in Evang. Xn Ebuc. 12. 49.

N

Mden n
Asnh M

nn.

lenr u
zulumiumte
tn gunds
ur winaz el
inn: Möcuanu
isigendin
Tirosrolerine
1Cütgimrl
urellim,l
A,toſnno n⸗
i intleens
pmuiovm, &
enens Aenue
Ainſnm 1
Ulehoer o
imnpnalins,
N inivm
umnmnlin
liz
lith nan
Aheziarer
Dcdhhrttrett
na. Uip,
mn, ſſen
n ſaher iln

lah

fu

ſis mitha,
gtirunt, n,
ferintenge
oſlkerent
niſtiſen

6

dnzgve
arom ein
MoGls Al
e lin, anes
n Llkn ti
unss in, n

Meditatio V. 651

aliud non eſt, quàâm divina charitas, quæ dif-
fuſa eſt in cordibus noſtris per Spiritum Sanctum, qui
datus eſt nobis.! Flama inde exurgens, qua ſuc-
cendi nos deſiderat Redemptor, zelus voca-
tur. Orietur illa in cordibus noſtris, ubi,
Domino illuminante, ponderaverimus, quid
ſit anima; quantus ſit valor animæ; qualis fu-
tura ſit anima; quantum Chriſtus egerit pro
anima: His quatuor ſtimuhs, velut à quatuor
ventis ignem Divinum fuſcitemus, quem Do-
minus noſter in terras miſit.
I. Quid igitur eſt anima? Imago DEl in ter-
ris perfectiſſima; Divinarum illius perfectio-
num participatio nobiliſſima; ſubſtantia ſpiri-
tualis, intelligens & imortalis; Verbi Divini
opus maximum, & longè præſtantiſſimum, ut
ait Clemens Alexandrinus, in quod omne ejus
ſKtudium confertur.?** 2. Quantus eſt valor ani-
mæ? Reſpondet Apoſtolorum Princeps verbis
quidem pauciſſimès, ſed arcano ſenſu ampliſſi-
mis, quæ infinitum aliquid ſonant: ſcientes,
quòd non corruptibilibus auro, Del argento redempti
eſtis . ſed pretioſo ſanguine quaſi Agni imma-
culati Chriſti, & incontaminati. *„äk Quid veròô
hinc ſequitur, niſi quòd DEus animam ſibi quo-
dammodo æqquiparet, cùm res empta, & illius
pretium cohærere debeant, ſibique mutuò re-
ſpondeant. Erigere, anima! tanti vales, quanti
DEUS. 3. Qualis futura eſt anima? EÆternùm
infeliciſſima, ſi pereat: Omnipotens Domini
brachium ſuper illam aggravatum, erit men-
ſura
*Rom. J. * Peædag. l. I. C. 2. *1. Petr. 15.

Zelus Sacerdotis

652

„,Calorecl
ſura infelicitatis. Quam commutationem dabit ho- muamd
mo pro anima Et quid non agat Sacerdos, ut lime ei
ruinam adeô feralem impediat? 4. Quantm peb in
Chriſtus egit pro anima? Seipſum exhauſit; e
nam dilexit me, & tradidit ſemetipſum pro me. * Gng 8
Terminos neſciat gratus animus, quia modum l din
non tenuit me diligens DEl Filius. Sed quid nimniniin
retribuam Domino, qui nullius eget? Dare Ipi hlkktin
nil poſſum; ſed animabus, quas eximiéè dile- Khelcng,

xit, prodeſſe inſigniter poſſum. Pretiò imen- 1gobͤcie
s, & que ac anima mea, ſunt redemptæ; po- Autn, i

terône illarum ruinis adeſſe ſpectator imiſeri- Emgehfenn
cors, & otioſus? nui ,n
Molpittan
Punbtum II. etacklied
Sacerdotis zelus, hiſce ſtimulis incitatus, h Ansnd
terminos ignoret: ſaltem nec proprius amor, tle geen in
nec ſocordia menſuram illius determinet. Qua- mmm, Iflllu
tuor autem proprietates habeat animarum ze- Ealtslbardn
lus, ut ſuis numeris ſit abſolutus. id, memrn
Primò, ſit purus, & à comodo proprio alie- Puümiadbos,
nus. Animæ omnes æqualiter ad DElIM per- gienit e
tinent: Ecce omnes aniniæ meœ ſunt.* Igitur prop- Iremhlscan
ter Ipſum quærendæ; ad ipſum deducendæ; Ueim uch,
Ipſius tantùm causâ illarum ſaluti proſpicien:- mmi Del
dum: Nam, t veriſſimè ait magnus Auguſti- lhinn ln
nus, qui hoc animo paſcunt oves 7Eſu Chriſti, ut Winiſncgt
Re⸗ velint eſſe, ſe convincuntur amare, non Chri Als laltl
um. * . “
Secundò, ſimplex ſit zelus, & à perſonarum cne
acceptione procul remotus. Animas tantùm ⸗ aun
.

quæ-
* Gal. 2.20. *Ezgech. S.4. **X Tractat. 1 23.in Joan.

nkenn, an

liti

nitarieten ig
git ree
Nplnn a
ſenſe
nin,
lki⸗
linsege,l
E, btnn.
polin Mie.

1t wegn
na i

r An, N

.

an

Meditatio V. 6 3

quærit Sacerdos rectâ viaâ gradiens; atque hinc

diſcrimen non facit inter animam divitis & pau-

peris. Vel ſi denique nonnulla ſubin diſtinctio
locum habeat, animas infeliciſſimas, omni au-
xiliò deſtitutas, & à ſalute quàm remotiſſimas
primô quærit, tametſi per labores improbos
in ultimo mundi angulo quærendæ forent.
Tertiè, diſcretione ac prudentiãâ regatur ze-
lus, & perſonis, tempori, loco apté ſerviat,
ut plus boni eliciat. Reprobet Sacerdos om-
nem zelum, qui ſecundùm ſcientiam non eſt;
Zelum præpoſterum, amarum, ſupercilioſum,
impetuoſum, prudentiæ terminos tranſilien-
tem: Non ſapiat tamen carnis prudentiam; ſed
ſapientia cœleſti gubernetur.
Quartò, zZelus tandem ſit generoſus & fortis,
ut par eſſe queat ſuperandis, quæ turmatim
occurrunt, difficultatibus; tollendis obſtacu-
lis, ferendis laboribus, tolerandis injuriis, op-
probriis, contemptui, ingratitudini, calum-
niis, infirmitatibus, petulantiis innumeris;
ut longâ patientia expectare diſcat, quod in-
tra breve tempus confici haud poteſt: ut mo-
dico etiam fructu, aut nullo ſit contentus, ubi
ſic ſtatuerit DEl Providentia, & unum hoc
maneat ſolatium, laborãſſe.
Dives in miſericordiis Domine! profer è the-
ſauris tuis has zeli Apoſtolici eximias proprie-
tates, illisque me Sacerdotem tuum exorna!
Charitas, DEUS meus; accende me!
Amatur, æſtimatur, deſideratur zeli nobiliſſimi re-
ctitudo: teprobatur omnis languor, aut zeli menda-
Cci*

654 Zelus Sacerdotis
cis error. Amplectitur voluntas priorem ob bona illius
maxima, & immenſam honeſtatem: repudiat poſterio-
rem ob ingentia, quæ affert, detrimenta.

Lectio III. Hiſtorica.

Zalase 8
§.. Ambroſius. nate
. eunnd n Ken
Mbroſium patrem hic Sanctus habuit, Præe- enlalelrr
torii in Galliis Præfectum, quæ dignitas ge log
poſt Imperatoriam proxima cenſebatur. Natus lm oofii
eſt Ambroſius noſter circa annum reparatæ ſa- in le il
Iutis 340. in Galliæ provincia, quam parens msilru

moderabatur, ſeu Arelati, ſeu Treviris, ſeu cnnim, Ren

Lugduni, qua in regione, dum pater ſuperſtes niNaren
fuit, pie adolevit. Quamvis autem natale ſo- ſten ſ
lum ipſi Gallia dediſſet, gente tamen fuiſſe Ro- ganmmnl
manus creditur. In hujus infantis ore, cùm in alni
area Prætorii cunis impoſitus dormiret, examen s ſa li
apum conſediſſe memorant Scriptores: para- „
bat nutrix abigere animalcula, ne fortè infan- achſrnet⸗
tem læderent; ſed illam prohibuit deambulans in
KE

in area genitor, ut finem prodigii videret. onnld
Poſtquam igirur ſatis diu circa puerum apiculæ lſne
volitäſſent, adeò ſublimes tandem in aera eve- WMiigley
Stæ ſunt, ut videri deſiérint. Obſtupeſcens um o
ad hæc pater, enuntiare non dubitavit, mag- Ianmedit
num fore aliquando hunc puerum, ſi DElIs il- Atlctll,
li vitam donArit. S nce
Mortuo patre juvenis Ambroſius Romam rfitirhn
venit; ubi cum filia Marcellina, quæ virgi- lmlot
nitatem jam fuerat profeſſa, mater agebat. * Hnimrerd
Litteras humaniores in urbe didicit; præcipueé iſsöMleciole
Vero

Ainenge
ten tlinf,
inett.

iboic,
Onn
eelutuen

In eNien N

bos 1
lln, u
ſ Onn
Clß ,

Lectio UI. 6 55

verò Eloquentiam coluit, quæ illo ſæculo ju-
ventutem nobilem, ad Reipublicæ munia aſpi-
rantem, maximè occupabat. Dum inter hæc

ſtudia Magiſtrorum votis plene reſponderet,

mater & Marcellina ſoror illum domi ad omne
virtutis genus efformabant. Adultior factus,
ad cauſas forenſes tranſiit, in quibus dexteri-
tate tanta eſt verſatus, ut illum ſibi ſocium

Probus Italiæ Præfectus in judiciis ferendis ad-

legeret: paulò poſt Liguriam & Æ miliam re-
gendam ei comiſit, quæ gemina provincia il-
lum Italiæ tractum complectebatur, cujus
partes hodie ſunt Ducatus Mediolanenſis, Pe-
demontium, Respublica Genuenſis, Mutina,
Bononia & Romaniola. Satyrus Ambroſii fra-
ter ſub idem ferè tempus aliam provinciam &
ipſe gubernandam ſuſcepit. Auctus ergo dig-
nitate Conſulari à Valentiniano Imperatore
Ambroſius ſuam Liguriæx & Æämiliæ Præfectu-

ram adiit, quem à ſe dilcedentem ſic Probus eſt

allocutus: Vade, age, non ut Judex, ſed ut Epi-
ſcopus. Vacicinium iſtud à multis eſt habitum,
quâmvis aliud fortè Probus non vellet, quàm

ut, miſſo rigore, manſuetudinem Epiſcopis

tunc uſitatam, novo Judici commendaret, eò
quod plerique alii tunc temporis nimia ſeveri-
tate excederent, quo vitio ipſemet Imperator
laborabat. .
Facile fuit Ambroſio his Probi verbis obtem-
perare, cùm ſuo etiam duéctu mitiora præha-
beret. Enimverò ad amuſſim id executus eſt,
cùm cives Mediolanenſes circa leclionem Epi-
copi

656 Zelus Sacerdotis

ſcopi graviter diſſiderent; nam Auxentiò, quem
Conſtantius Cæſar intruſerat, vità functô, Ca-
tholici novum Præſulem priori diſſimilem, &
orthodoxè credentem; Ariani contrà Epiſco-
pum ſuis partibus addictum depoſcebant. Cùm
ſeditionem & homicidia iſtud jurgium præſa-
giret, adfuit Ambroſius, ut comotam multitu-
dinem ſedaret. Quare in ipſo templo, ubi po-
pulus convenerat, plurima de bono pacis egre-
gie dixit, quem adhuc loquentem præſentes
interpellärunt, & unanimi ſuffragiò tam Ca-
tholici, quàm Ariani ſuum Epiſcopum dixêre.
Ajunt, infantem primô in has voces erupiſſe:
Ambroſius Epiſcopus! quem ſecutus populus uni-
verſus, idem ter feſtive acclamando ingemina-
vit: iſtud porrò habetur certiſſimum, etiam
Sectarios hunc tam ſeriò poſtulaàſſe, ut palàm
edicerent, nemini alteri, ſi Catholicus fuerit,
ſe adhæſuros, quæ res prodigii inſtar eſt habi-
ta, præſertim cùm Judicis munus obiret, nec
è& Catechumenorum cœtu egreſſus adhuc eſſet
Ambroſius.
Inexpectata hæc poſtulatio mira videri de-
buit homini, qui Baptiſinum ſuum eo tantùm
ex capite differebat, quòd nomine Chriſtiano
ſatis dignum ſe minimè reputaret. Quis igitur
illi ſenſus fuerit, cùm tam ſubitò ad Epiſcopa-
tum compelli ſe cerneret? Fidelibus aggrega-
re ſe non audebat, & Fidelium Patrem agere,
nil minùs cogitans, jubebatur. Intelligebat
nimirum ex parte, quanta res foret, Apoſto-
lorum ſemitam in Ordine tam ſublimi legere,
quan-

N

me leſ
gſeoln t
n in
nt Erienh
gtün mhe
,bandiſe
ehisdrrie
des Neton
DWüls A
AUhunnergee
etömeninikr!
Molirzentent
ſpuns umm
Nonre latun, 3
Unlun, tt
iik Min
id, kilk ft
Cure Aam
rii, ein ul
1 Iun Pfer
nlirali tton
An WD
pnnhn ee .
itine glengz,
En ſoce un
. cun tlunl
n Anbrols
vceſft
onun
n anſe
nteſaneh
n ne

lui

un ugerti,
idn Tiifme
Nor ciſinie
MNtnni conmit

lud uri 4
nCehiozur,
lyhnn en
tyin

line e⸗
Dltid h⸗
9 Hdbog,
elunbuen
amr. I⸗
1esſe, N
tun tin kr

= =

Lectio III. 657

quantúmque ſibi deeſſet, non ignorabat; hinc
onus graviſſimum rejicere mox in animo ſuo
ſtatuit. Igitur templô egreſſus cum faſtidio,
acſi conſpirationi adversùm ſe factæ indignare-
tur, pro Tribunali ſtatim ſedit, reôésque non-
nullos acerbiùs præter morem ſuum habuit, ut
ſeveri Judicis perlonam ageret, minũsque vel
ideò habilis ad Epiſcopale munus appareret,
uod ſumam exigere manſuetudiné cenſebatur.
erùm nemini hac rigoris affectati ſimulatione

impoſuit; tanta enim erat virtutis ejus opinio,

ut populus unanimi voce clamaret, velle ſe
portare peccatum, ſi quod in electione hac fuiſ-
ſet admiſſum, undque pollicebatur, dimit-
tenda ipſi per Baptiſmum ſua peccata omnia.
Confuſus, & turbatus Ambroſius abit in do-
mum ſuam, ibique vitam deinceps ſolitariam
meditari cœpit; ſed neque iſtud fuit ipſi con-
ceſſum. Quare aliam Epiſcopatüs declinandi
viam iniit, cùm zelé nondum ſatis eruditò
famam ſuam proſtituere, admiſsis in domum
ſuam mulierculis inhoneſtis, voluit, quamvis
crimen ipſum quàm maximè horreret. Ad-
vertit populum hæc ſimulatio, qui virtutum
ejus opinione plenus, nulli ſeandalo patuit
ſed iterum voce unanimi exclamavit: Super
nos ſit peccatum tuum!
Videns Ambroſius, actum ſe agere, fugæ
conſilium cepit: nocte ergo media urbe ex-
ceſſit, Ticinum cogitans: Verum ubi viæ
plurimum ſibi confeciſſe eſt viſus, ante dilu-
culum urbis portæ Mediolanenſi, quæ Koma-
R. P. Dufrene Exercitia. s na

1

658 Zelus Sacerdotis

na vocatur, denuèò adſtitit. Sic illum DElIIS
caontinuò reluctantem, in populi manus ite-
rum conſignavit, qui cuſtodes corxpori ejus
adhibuit, ne dilabi ampliùs poſſet. Delata ſi-
mul ad Imperatorem tota res fuit, precibûs
adjectis, ut in electionem à populo factam
conlſentiret. Agens tunc Treviris Valentinia-
nus, cum voluptate auditt, ſuum Præfectum
ad regendam Eccleſiam DEl & populi voce de-
poſci; quare non modò lubens annuit, ſed &
maturari quàm celerrimè Ordinationem novi
Epiſcopi, datis ad ſuum Italiæ Vicarium lit-
terls juſſit. Dum autem Cæſaris expectatur
reſponſum, fugam denuò Ambroſius tentavit,
ſéque in prædio Leontii viri nobilis, qui Clariſ-
imi titulò fulgebat, ſtudiosè occultavit. Vix
allata fuerat Cælaris epiſtola, cùm ipſemet
Leontius fugitivum ſaum prodidit, tum quòd
Religioni duceret, illum porro abſcondere,
tum quia patentibs litteris mandârat Impera-
toris Vicarius, ut ſi quis Ambroſii latiobulum

nôſſet, ſub gravis ponæ reatu illud manife-

ſtaret. Authoritate igitur Cæſarea inde extra-
ctum, ad urbem deduxerunt, ubi paucis pôſt
diebus ab Epiſcopo orthodoxo (Arianum quip-
pe nolebat) ſacrès Baptiſmi undis eſt ablutus.
Quamvis autem Chriſtum hac ratione jam in-
duiſſet, ordinari tamen Sacerdos & Epiſcopus
adhuc renuebat: ſaltem differre procraſtinan-
do moliebatur, quod omninò vitare nequibat.
Sacrorum Canonum placita obtendebat, quæ
Neophytum ab Ordinibus arcebant. Verum
at

N

alrdd loke
timtej n
zbig dunn
iken en
onn, And
senrüm
Pl enotnr
CaN & Lün
eeonneso
lwengo hen 4
itgidageni
lelc aur iner⸗
lulelecount,
Meſuiend
1 one gebat
Uen eools
Wheericung
ölle euum in
nnekei, goel
ifrnt
Dieddiunn
Mune
Mirenuumceni
FFoluum e

Uuemilncis

eſolſenkss n
kotuit, el
elaſiedze
Preſenince
60 M no
in diſlane
Rghilelu en
.

ini . Lectio III. 659

t Selin ſat cauſæ habuit Eccleſia, ut ab hac ipſum le-
Ilin, ge eximeret; Quare ſingulis Ordinum exer-
ls n itiis functus, octavo poſt Baptiſmum die, qui
e A fait ſeptimus Decembris anni 374. Epiſcopus
eſt ordinatus, anno ætatis 34. vel 35. Vix
ulla unquam Ordinatio iſtãâ celebrior fuit; nam-
ue illius memoriam annuatim recolit Eccle-
ſa Græca & Latina, ratamꝗque ſingulariter
habuêre omnes Occidentis Epitopi.
Hac ergo ſacra dignitate auctus Ambroſius,
quidquid argenti & auri habuit, aut Eccleſiæ
dedit, aut inter egenos diſtribuit; prædia ve-
rOò Eceleſiæ donavit, ſolo uſu pro Marcellina
ſorore ſua retento, quæ matre per mortem or-
bata, Romæ agebat. Satyrus Ambroſii frater
ſub idem tempus, abjectis Reipublicæ munis,
ſibi DEOꝗque victurus, Mediolanum venit, ubi
Domũs ſuæ curam integram novus Epiſcopus
in illum rejecit, què liberiùs ipſe ſacro Mini-
ſterio vacaret.
Eccleſiæ doctrinam univerſam, tum quæ ad
fidem, tum quæ ad mores pertinet, ſtatim ſi-
bi conquirendam cenſuit: nihil dubitans, quin
tota gregem ſuum regendi ſcientia hinc pende-
ret. Scripturis ſanctis operam indefeſſam dedit,
quibus evolvendis non horas tantuùm diurnas,
quotquot potuit, ſed & nocturnas impende-
bat. Eccleſiaſticos etiam Auctores aſſiduus

eni⸗ legebat, præſertim Græcos, in quibus Orige-
fene ni & Baſilio Magno primas dabat. Neque ſa-
nue tis habuit, Baſillum docentem ſequi, niſi et-

od, iam per epiſtolas eundem conveniſſet. Hu-
Ain Tt 32 ma-⸗

„₰
2)

660 Zelus Sacerdotis

maniſſimè reſpondit Baſilius, maximâ lætitiâ
perfuſum ſe fuiſſe, quòd ad Viri tanti noti-
tiam, & amicitiam venerit; DEO ſe laudem
dicere, quia ex urbe mundi magiſtra hominem
eduxiſſet & natalium ſplendore illuſtrem, &
rerum gerendarum uſu conſpicuum, qui re-
gendis provinciis dudum adhibitus authorita-
te non minùs quàm eloquentiâ polleret: hunc
à ſœculo abſtractum, gregi Dominico præpo-
ſitum fuiſſe gratulabatur. Tum varis adhuc
memoratis, ad bellum vitiis & hæreſi forri-
ter movendum eſt hortatus. Denique ut lit-
teras frequentes ad ſe daret, impensè rogavit,
ut hac ſaltem ratione amicitiam colerent, cu-
jus uſum proximiorem locorum diſtantia nega-
ret.
Sacrificium immaculatum S. Ambroſius quo-
tidie offerebat, & ſingulis Dominicis Verbam
Divinum prædicabat. Orationi verò conlſecra-
bat, quidquid temporis ſacrum ſtudium, &
Eceleſiæ luæ negotia reliquum feciſſent. Poſt
modicum ſomnum vigilias laboris plenas, de-
ſeribendis ſua manu libris ſanctis, aut proprii
ingenii lucubrationibus, quoad valeret, in-
ſumebat. Abſtinentiâ fuit admirabili, totâque
illius vita perpetuum ferè jejunium fuit: pran-
dium in Sabbathis, Dominicis, & majoribus fe-
ſtis, quæ pauca tunc erant, ſolumodò admi-
ſit, frugali conâ t plurimùm conten-
tus. Menſæ ſuæ hoſpites primarios, Belliduces,
Conſules, Prætorii Præfectos, ſumésque Rei-
publicæ Miniſtros ſubinde adhibebat, qui magno
nono-

Vefr!

jurhunmtn
rnib, un
apit Uifton
e. Aooncſin
lruh hiunhid
vſbiſegnior e
AMncſen
amipkelenpert
uit, goatomn
s anch'rrils
i olt ſum 0
Alopernorem!
Mtalares agi
aiſio onpeten
ncepsalogvin
Emen, cli her
Hionettam tii
mngeneroſtaten
gin ei Ordin
Riget, nole ſe
Ultnane doti
Eee n
6rlhſuntepen
innſandond
Meal popul li
Imwrerat,
ondtoniadrin
4 Nhito ehee
uetnen Vien
Uutbbos unhin
Nioek,; guige
hltatinlg ſel

elote iin
Corſccun ,
adnbeuen
Gentüplet
gegiden

lmgfſinte

lomchrun.
nd iu
Aeonmicsſen

lgont
islon
s bods,
Cbn
Utacnin
eſinnmti;⸗
ics Ai
, ict;
inin e
inens M⸗
d, Nſſ
igun

Ledio III. gs

honori hanc humanitatem ducebant: Verum
ipſe, utùt rogatus, ad menſas aliorum nun-
quam comparuit, niſi forte id neceflitas itine-
ris juberet. A conciliandis matrimoniis, aut
curandis in aula promotionibus conſtanter ab-
horruit, ne ſibi ſequior eventus imputaretur:
hanc regulam didiciſſe ab illo videtur S. Augu-
ſtinus, quam ipfe ſemper tenuit.
Brevi patuit, quantum pro Eccleſiæ como-
do auderet ſancti Præſulis animus generoſus.
Nam paucis poſt ſuam Ordinationem diebus
querelas ad Imperatorem Valentinianum detu-
lit contra ſæculares Magiſtratus, qui à rectitu-
dine Ordini ſuo competente aberrabant. Boni
conſuluit Princeps alioqui vehemens hanc Am-
broſii libertatem, cui per litteras reſpondit,
dudum ſibi compertam fuiſſe illius in loquen-
do liberrimam generoſitatem, quæ tamen haud
obſtiterit, quin ejus Ordinationi aſſenſum fa-
cilem præberet; nolle ſe aliam agendi ſecum
rationem, ſed rogare potiùs, ut medicinas u-
tiles animæ ſuæ juxta Legis Divinæ regulam
præſcribere conſtanter pergeret. Maximi quo-
que fecit Virum ſanctum Gratianus Imperator,
cujus favore ad populi ſui curandam ſalutem
egregiè uti noverat.
Omni conditioni ad virtutem ſtatui conſen-
taneam e pulpito vehemens hortator ſemper
fuit: Maximè tamen virginitatem prædicabat,
de cujus laudibus habitæ conciones ſtupendos
effectus genuêre; quippe non ſolàm é finiti-
mis Italiæ civitatibus, ſed ex ipſa quoque Mauri-
T3 tania

662 Zelus Sacerdotie
tanla puellæ ingenti numero Mediolanum ac-
currebant, ipſo Auctore ſuam DEO Virgini-
tatem conſecraturæ, ſacrumque velamen ex
illius manibus accepturæ. Hunc zelum tem-
perare aliquando debuit, ut eorum querelas
elideret, qui nimium virginitatis extollendæ
ſtudium in reipublicæ detrimentum vergere
clamabant. Hinc matres domi conclulſas filias
tenebant, ne Ambroſii concionibůs permotæ

nuptias ejurarent. Videns igitur Sanctus Præ-

ſul, querulos & nimiùm ſolicitos Mediolanen-
ſes minorem fruétum è ſuis verbis facere, quàm
remotos provinçiarum incolas, ad quos velut
èê longinquo doctrinæ illius fama pertingebat,

faceté dixit, abiturum ſe in diſſitas regiones,

ut ſuis Mediolanenſibus ibi loquendo proſit,
cùm præſentem parum audirent.
Aliquantòô pôſt ad captivos è poteſtate pa-

Znarum eximendos animum adjecit, quem in

nem Eccleſiæ vaſa, illis tantùm exceptis, quæ
corpus & ſanguinem Domini jam ſuſcepiſſent,
fregit & conflavit. Hanc ei liberalitatem Aria-
ni, in omnem carpendi ejus acta occaſionem in-
tenti, objecêre; Verùm ipſe aliud non reſpon-
dit, niſi quòd Eccleſiæ mos ſemper fuerit, Deo
ſervare potiùs animas quàm aurum, illamque
divitias non alium in finem poſſidere, niſi ut
egenis & miſeris ſuccurrat. Cæterum ſe cap-
tivos redimentem non modèò viris vitam, & fœ-
minis honorem aſſerere, ſed & juventuti fidem
donare, quam inter Barbaros aut Hæreticos fa-
cile amiſiſſent.

Sed

inoem nit
enbtmſeicjur
uin tenſoe
nano eitt
õ
unss, Illaz
ubin mtione,
mecirumt. 4.
1 Anbroſvs, g
M wewncum I
iuwimmaden
hienerenline,
Audurben ventu
atdescbent-
rend mMicti
Een Knkrs Die
pn guursrlu
r on olt,
Mniſetlem min
nzei perſonmn
UuImunsz le
ſtia⸗ 1
e hoc innde
4 Dhlld; n
. loteret dene
Alumennit

ſit

1o Mehcn,
uum Do

Ulnhdhe dn.

Hnne
ooik

Cttinenmn

SConie

RNA
ln.
ine

t
eiſten
Nannuit
penutmm
eEe tre
Umemmn Ee
en tr,⸗
t. Cmrin
dörisnn,
ſlſnenmm
Caltkertn

Lectio III. 663

Sed omiſſis cæteris, quæ Ambroſii vitam
eximie ornant, illud unum exponamus, quo
zelum ſuum maximé illuſtravit, cùm addicto
pœnitentiæ publicæ Magno Theodoſio, DEI
gloriæ, diſciplinæ Chriſtianæ, ipſiüsque Cæ-
ſaris ſaluti apprimè conſuluit. Milerat Impe-
rator Theſſalonicam milites, qui urbis hujus
incolas adversum ſe injurios punirent. Adfuit
eo potiſſimùͤm tempore armata Legio, quo
populus in circo fuerat congregatus; igitur
cinctam undequaque multitudinem ſubité ag-
greſſi bellatores, nulla ætatis, ſexûs aut con-
ditionis habita ratione, quamplurimos inhu-
maniter trucidâàrunt. Acerbiſſimè ſenſit cru-
