quam publicus Eccleſiæ Miniſter. Qua devo-
tione, attentione, animi collectione, reveren-
tia, æſtimatione huic graviſſimo muneri ſatis-
facio? Num diſtractè, præcipitanter, ex mera
conſuetudine oro? Si ita eſt, quæ mali cauſa?
Quod remedium? Forſan tepor funeſtus, &
lurida orandi ratio apud me invaluit? Quæ
malo tanto medela afferenda? Num accedens
ad orationem animum præparo? An cogito
ſatis, quid agam, cui loquar, quomodo ſit allo-
quenda DEl æterna Majeſtas? Num abſôluto
penſo Canonico breviter me examino, quid
peccârim? an bene aut male oraverim? Quid
expiandum? Quid alia vice habeam emendan-
dum?
Medium quartum, Quotidiana ſaltem unius
horæ quadrantis Meditatio, ſine qua impoſſi-
bile eſt Spiritum Sacerdotalem integrum ſerva-
re. Qualis ſum Miniſter, ſi nunquam, aut ra-
rô, aut perfunctorie loquor in Oratione ad
Dominum meum? Qualis Mediator DEum in-
ter & populum? Qualis Legatus, ſi ad Domi-
num per Orationem & Sanctæ Meditationis
Exercitium quotidie non accedo, auditurus,
ucæ ſit Ipſius Voluntas beneplacens & perfe-
Aa: Quomodo calefiam, ſi ignem fugio? Qua
ratione

10⁸ Finis Sacerdotis

ratione diteſcam, ſi theſaurum facilè reperibi-
lem non quæro? An ergo Meditationem quo-
tidianam negligo? Qua præparatione, qua di-
ligentia & applicatione illi vaco? Quomodo
intellectum exerceo piè ac ſeriò ruminando
Veritates Evangelicas? Quomodo voluntatem
ad ea, quæ muneris mei ſunt, excitare ſatago?
Quæ pia propoſita concipio? Quomodo illa
exequi ſtudeo?
Medium quintum, Examen Conſcientiæ quo-
tidianum. Si attentè conſideravero vias meas,
convertam pedes meos in teſtimonia Domini.
Quomodo igitur Examen inſtituo? Num ad
quinque Vulnera Servatoris quinque illius pun-
Gta dirigo? Qua ratione ad Vulnus dextræ ma-
nũs gratias ago; ad Vulnus ſiniſtræ manũs au-
xilium peto? Quomodo ad Vulnus dextri pe-
dis errata mea inſpicio, & ad Vulnus ſiniſtri pe-
dis deploro, cum firmo emendationis propoſi-
to? Quomodo ad Vulnus ſanctiſſimi lateris
ſatisfacio? Examinandæ autem mihi præcipuè
veniunt functiones meæ ſive Sacerdotales, ſive

paſtorales, Sacrum, Horæ, Studium, Concio-

nes, Catecheſes, Inſtructiones, Sacramentorum
Adminiſtrationes, Converſatio, totus Vitæ te-
nor &c. Quænam fuerit in ſingulis intentio?
quis Spiritus? quæ applicatio?
Medium ſextum ſunt libri, Sanctorum Patrum
Volumina, Aſcetæ, Hiſtoriæ, Sanctorum Sacer-
dotum Vitæ & Exempla, Concionatores, Theo-
logi, &c. ex quibus omnibus theſauros erudi-
tionis ac pietatis eruere licet. Quomodo his
utor?

1 Cree
N
gtchtim
Dbeo wrn

Aphon
til

leſye, R.
Uin Dii⸗
Ailnein
nimte

6

frile rpet

Atmioden g
hntone, gun
o: Qvonn
ro wuwinn
Nokorcluntxe
eckare ſtug
0! Cnod

Cnſikntrg
Navero nases
ona Dommn
no? Mn
ugneiliupon.
AnnsCerrenr.
ülhe mansn
Volons tari
Fulonsſaiti⸗
datonss roe
ſnicinn ke
en mini rec,
Gacetotlei
Kuciam, C
Kenmenm
to⸗ lls Eir
1luorls inen
lor
dandoron
Sndhnmke
cionnes
1s theinden⸗

et. Cwo
Ce

Examen III. 109

utor? Quàm ſevera exigetur à me ratio, ſi tot
media, tot ad ſalutem vias negligo? Qualis
meus ordo diurnus Sacerdoti competens? Ni-
hilne in eo mutandum, aut reformandum?

IV.

Media perſonalia & gratiæ ſingulares mi-
hi à DEO conceſſæ.

Num gratus recolo ſpecialem Providentiam,
qua me hucusque DEUS paterne gubernavit?
Talenta, Vires, Valetudo, Beneficium Eccle-
ſiaſticum, laborum ſucceſſus boni, Inſpiratio-
nes, ſtimuli ad Virtutem, peecata dimiſſa, pe-
ricula depullſa, liberatio à malis innumeris, fa-
vor hominum, ac præſertim paternus Dile-
ctionis affectus, quo ſua DElIS beneficia in me
profudit, quorum vix mediam Partem habeo
perſpectam, nunquid non gratitudinem, obſe-
quium, amorem exigunt & merentur:? Quàm
Bonus DEIIS, quàm malus ego! Sed quis ero
impoſterum? Heu quot media, quot ad ſalu-
tem viæx? Quàm inexcuſabilis ſum, ſi Stats
mei Sanctitatem non aſſequor! Ad te confu-
gio, Mediator Divine, Chriſte JEſu, finis &
medium! Tu medium univerſale, medium il-
luminans, medium ſanans, medium confortans,
medium dirigens, medium ſanctificans, omnia
in te complectens media, & ad finem beatiſſi-
mum deducens; da intellectum, ut errata mea
videam: da emendandi voluntatem; da vires
& virtutem, ut per tuas ſemitas alacri ſtudio
currens,

110 Finis Sacerdotis

currens, ad metam, quæ Tu ipſe es, perveni-
re merear ſempiternam.

Meditatio VI.

Mediorum Sacerdotalium multitudo, ac
præſtantia obſequium fidele poſtulat, &
ſingularem gratitudinem.

MEdiorum Sacerdotalium multitudo ex præ-
cedenti Examine ſufſficienter patet. II-
lorum præſtantia inde ſe prodit, quòd Chri-
ſtum continent ùt Medium principale, ac me-
diorum omnium fœcundam originem. Nihil
autem Eſu Chriſto vero DEO ac Homine aut
ſublimius, aut melius, aut præſtantius eſſe po-
teſt. Quare ſingulariter omninò, ac pretiose
diligitur Sacerdos, quem præ millenis aliis e
vulgo hominum ſegregatum arctiſſimis æternæ
Dilectionis, imenſæ Charitatis, & inæſtimabi-
lis Amicitiæ vinculis ſibimet fortiter adeò col-
ligavit, ut in ordine gratiæ progredi ulteriùs
vIx potuerit. Quid nunc agat Sacerdos tam
pretiosè dilectus? Exuétne fors hominem, &

ipſis belluis ferocior, liberaliſſimo Benefacto-
ri offenſas tantùm pro gratiarum magnitudi-

ne, ac numero audebit rependere? Abſit hoc
à me ingratitudinis plus quàm diabolicæ ge-
nus, & nigerrima infamiæ nota! Quid igitur
retribuam Domino pro omnibus, quæ retri-
buit mihi? Laudabo Dominum in vita mea:
Magnificabit anima mea Dominum: ſemper
laus Ejus in ore meo. Laudabo interiuùs Mu-
abo

Dtenke
ührehec
un ele e
on,

4

eroreN
m en
4

Wntin n
Cninumn
rennlſan
Cmentn

Illimndo,
eollna
Uden.

länkoernn
ener ne.
foli, vbth
Nnopalzene
Nignen. Nul
Di Honien
henmnseleo⸗
nindar eid

72 ilend Aist.

rchlunis en
, ntlink
Portteratehtl
Mrogret Ulen
r Aretihn
ſoss homien,
llöno beneni
tarum magnn
enlee! tM
lun Gekole
oin utf⸗
wnid, N
ioun 1.

ſu
Dommn f
NENi,

Meditatio VI. 111

dabo exteriùs. I. Magnificabit affectus; 2.
magnificabit effectus: ſic jubet filialis gratitu-
do, quam eſſe tenerrimam oportet, ſimul &
robuſtiſſimam.

Pundlum 1.

Finis Sacerdotis Nobiliſſimus, & media præ-
ſtantiſſima exigunt gratitudinem
affectivam.

Quid retribuam Domino pro omnibus, quæ
retribuit mihi? Gratiaâ illius factus ſum Servus
JEſu Chriſti: Quantum hoc Nomen! Meritò
illud præferam cuivis Regiæ Dignitati. Dil-
cipulus Eſu Chriſti, Miniſter Eſu Chriſti, Fra-
ter, Amicus Eſu Chriſti: Quanta Nomina!
Cum Eſu Chriſto eundem prorſus finem ha-
bere propoſitum, DElI Patris Gloriam, & ſa-
lutem animarum, quæ Dignitatis maximæ Cel-
ſitudo! Dilectas animas, tanto redemptas pre-
tio ſui ſanguinis mihi comiſit; theſaurum hunc
mihi credidit! Quid retribuam Domino? Cœ-
li terræque pretium, Corpus & Sanguinem
ſuum, conficiendum, cuſtodiendum, tractan-
dum, ſumendum tradidit: potuitne altius aſ-
cendere Benevolus Divinæ Chariratis erga me
affectus? Gratiarum fontes, & bonorum om-
nium fœcundæ ſcaturigines, Divina Eſu Chri-
ſti Sacramenta, in manibus meis ſunt: Veſ-
cor pane filiorum, pretiosè nutrior, baſilicè ſa-
ginor (nam pinguis eſt panis Chriſti, & præ-
bebit delicias Regibus) Verbum etiam Domi-
ni

112 Finis Sacerdotis
ni cibus meus eſt: Alimenta hæc infiniti pre-
tii aliis quoque diſpendo. Et quorſum tandem
hæc omnia: IIt ipſe inter magnos æternitatis
Principes locum denique habeam, poſtquam
munere meo tam ſublimi rite fuero hic defun-
tus. Capiéne hanc ſublimitatem? Num in-
telligo Domini mei profuſiſſimam erga me Bo-
nitatem? Quid retribuam Domino pro omni-
bus quæ retribuit mihi? Nunqumne intelli-
gam, quo ſenſu, quo ſpiritu, quo filialis tener-
rimædue gratitudinis affectu laudes DEO per-
ſolvere debeam, & prælſertim Hoſtiam laudis
ſacrificare? Ita ſanè eſt: exquiſito gratitudinis
tenerrimæ fenſu invitandæ ſunt creaturæ om-
nes, Cœlum & terra, Chori Angelorum & E-
lectorum omnes, ad gratias mecum, & pro me
agendas; ad laudandum, ad benedicendum,
quando vel in Horis, vel à Sacro recito Can-
ticum trium Puerorum, aut cæteros ê laudibus
præſertim Plalmos: cùm dico in Miſſa Hym-
num Angelicum: Gloria in excelſis DEO; in Ma-
tutino Hymnum Ambroſianum; poſt Pſalmos
ſingulos Gloria Patri? &c. Si quid in me ani-
mi filialis eſt, dicam quotidie ſpiritu gratitudi-
nis plenus: Benedicite omnia opera Domini
Domino, laudate & ſuperexaltate Eum in ſæ-
cula &c. Laudate Dominum de Cœlis, lau-
date Eum in excelſis &c. Cantate Domino
Canticum novum: Laus Ejus in Eccleſia San-
Gorum &c. Laudate Dominum in Sanctis E-
jus &c. Cum dilecta Chriſti Sponſa Gertru-

de toto gratitudinis affectu dicam: * Benedi-
. » Cat

ge eſ

,lewon
N, l
iline
aeler len
aterns,
erlr
1 Unriut
tle hem

uunn

ne n
Elemmum

iuͤmm,
lamt

urg

ſerlnin
N

hin n
Unin.

3e1'„ N
lfer ln

Meditatio VI. 113

e ſii 5„ Cat Te pro me glorioſum & admirabile No-
Peinit „ men tuum, DEus meus, & laudet Te præ-
d „ſtantiſſimæz Majeſtatis tuæ Imperiale Decus!
en ein „Benedicat Te imenſæ Gloriæ tuæ digniſſi-

63
rneth „ mus apparatus, & laudet Te infinitæ Poten-
ten Nm „tiæ tuæ præclariſſima Virtus! Benedicat Te
hnnehm „zæternæ Claritatis tuæ principale jubar, &
Wnin in „ laudet Te perfulgidi decoris tui rutilans a-
Unnimeng „monitas! Benedicat Te juſtorum judicio-
gaflm „ rum tuorum abyſſus, & laudet Te æternæ
1lutse „„ſapientiæ tuæ inſcrutabilis circuitus! Bene-
inchknbu „dicat Te multarum & magnarum Milera-
uitogninedn „tionum tuarum, quas præſtitiſti mihi, imen-
imemzen „ ſum pondus! Jubilent Tibi omnia pietatis
Iugmm t. „tuæ viſcera, & infinitæ Bonitatis tuæ ſuper-
nemEnn „abundans copia! Jubilet Tibi tua nimis mag-
2d denien „na & ſupereffluens, quam ad homines ha-
Greotecoa „ bes, Charitas, & tui benigniſſimi Amoris
cnensehui „ incontinentiſſima liberalitas! Jubilet Tibi tuæ
coin Mh „ſupereffluentis dulcedinis triumphalis forti-
NN= „» tudo, & totius beatitudinis, quæ in Te Cha-
lum; „„ris tuis manet, plenitudo. „ Exercit. Inſi-
Sdnm nuationum S. Gertrudis.

ehringn Punctum II.
IM NeiDS .,. .
eumsbim Finis Sacerdotis nobiliſſimus, & media præ-
uun te Cel, ſtantiſſima exigunt gratitudinem effecti-
Cmmit i vam, ſeu operatoriam.

1 1 SeS . .⸗
hunhit Servus ſum Eſu Chriſti, quo nomine nihil
ninm , „ mihi poteſt eſſe glorioſius: ergo ſerviendum
iie, huic Domino. Gratiis innumeris, ſingulari-

n dien „R. P. Dufrene Exercitia. H bus,

114 Finis Sacerdotis

bus, & longè maximis in Ordine Sacerdotali
præventus ſum. Exaltavit me Dominus, ho-
noravit, ditavit, inter Principes populi ſui lo-
cum dedit, quinque talenta tradidit; ſocium
laborum & gloriæ ſibi adſcivit, Patrem egit, Fra-
trem, Amicum induit &c. Quid retribuam
Domino pro omnibus, quæ retribuit mihi? Ca-
licem Salutaris accipiam, & Nomen Domini
invocabo: Sacrificabo Hoſtiam laudis, quam
quidem præcipuam gratitudinis partem juſté
perſolvam. Sacrificium Corporis & Sanguinis
tui, Domine, hæc Hoſtia laudis eſt, qua con-
digne gratias ago: Itaque ſtudio ſingulari, &
præparatione exquifſta Victimam Euchariſti-

cam quotidie imolabo. Hæc magni Sacerdo-

tii, quo fungor, pars eſt primaria, ut digeéè,
attente, ac devoté ſacrificem. Verè digaum
& juſtum eſt, æquum & ſalutare, nos tibi ſem-
er & ubique gratias agere, Domine ſancte,
Pater omnipotens, æterne DEus, per Chriſtum
Dominum noſtrum; Namque per Ipſum, &
cum Ipſo, & in Ipſo eſt Tibi DEO Patri Om-
nipotenti in Unitate Spirits Sancti omnis ho-
nor & gloria. Quo ergo ſenſu pietatis, ac te-
nerrimæ gratitudinis impleri me oportebit, ut
muneri tanto ſatisfaciam!
Deinde Vota mea Domino reddam coram omni

populo Ejus, in atrüs Domus Domini, in medio tui,

e * Vita exemplari, Sacerdotali, ac ſo-
icitudine paſtorali exſolvenda erit gratitudo.

Multům debeo Domino meo, multum igitur
red-

* Pſal. 11.

Uihſe iut.
uns tncs
n itin
Mteschn
eel

Amn lelc
inmnis
11 en
u er Dl
n i
nec

4
e,

1
Ne St
we Dominns
pes opelii
tniſci d
ſybanen egd
(d renbe
Ierboit mikel
K Monen Dur
Nlum bucser
Ndois Unen
pors Rngin
ls eh n en
lntioſtlni
Enam Duchridi
Nmgided
inm
rne, etk
e, Domineln!
id her Crit
e er hin
oe ki
8 Anllonnd
Feclupietndhun
inecholtn

, nrilin g
Dininen
Nerih,
eben ett n

Meditatio VI. rIIS5

reddendum. Quid retribuam Domino pro om-
nibus, quæ retribuit mihi? Ut gratum me ſi-
ſtam, docebo iniquos vias tuas, & impii ad Te con-
vertentur: Anmuntiabo nomen tuum fratribus meis;
in medio Eccleſiæ laudabo Te: Paſcam oves tuas;
paſcam agnos tuos! Quji timent Te, videbunt me,
& latabuntur, quia in Verba tua ſuperſperavi; quia
Tibi toto corde adhæſi. Cuſtos ero populi tui,
quod infirmum eſt ſanabo; quod confractum
eſt, alligabo; lupos à grege tuo arcebo; Man-
data tua declarabo; peccati horrorem incul-
cabo; Myſteria tua, virtutem tuam, milera-
tiones tuas prædicabo. Lucebo, ardebo; Te
Dominum meum ego Miniſier tuus honorifi-
cabo. Inſtabo opportune, importune; ar-
guam, obſecrabo in omni patientia, & doctri=
na. Domi forisque, publicè ac privatim, ex⸗
emplum me præbebo bonorum operum; ſo-
brius ero, Miniſterium meum implebo. Te
donante, ero Diſpenſator fidelis Myſteriorum
tuorum. Sic ſerviam Tibi in lætitia; lucebo
Tibi cum jucunditate, memor beneficiorum
tuorum. Benedicam Dominum in omni tem-
pore, ſemper laus Ejus in ore meo! Laudabo
corde, laudabo opere, laudabo ſermone. Vo-
ta mea Domino reddam in conſpectu omnis
populi Ejus, in atriis Doms Domini, in medio
tui Jeruſalem.
Confirma hoc DEus, quod operatus es in nobis, 4
Templo tuo in Jeruſalem. * Salvos fac ſervos
tuos, DEus meus, ſperantes in Te! inſtruant

2 Ecele-
*DPſal. 67.

116 Finis Sacerdotis.

Eccleſiam tuam: morbos animarum ſanent:
onera populi curæ ſuæ comiſſi utiliter portent:
Tibi placando nunquam non ſtudeant: in ſpi-

ritu humilitatis, & in animo contrito Sacris

Altaribus propinquent, & iminentia populo
Hagella conſtanter avertant. Tuam, Domine,
Voluntatem interpretentur. Apoſtolorum ve-
ſtigiis inhærentes, fundandis & firmandis Ec-
cleliis omnem ſolicitudinem tribuant: Fidelis
populi Capita ſint ac Duces, doctrinæ ſequio-
ris hoſtes, Veritatis ſtrenui aſſertores; Bono-
rum omnium deliciæ, improborum terror, op-
preſſorum generoſi Vindices, Renatorum in fi-
de orthodoxa Patres, cœleſtium Veritatum
Prædicatores, in bello adversùm Stygias, po-
teſtates Anteſignani, Exempla bonorum ope-
rum, Regula Virtutum, credentium Norma;
ex S. Proſpero, àùt ſupra Conſideratione prima.

Simus, Evchariſtice Eſu, Rex & Pontifex
noſter! Simus nos Sacerdotes tui per gratiam
tuam, Eccleſiæ tuæ ſanctæ Ornamentum, per
quos illa ſplendeat illuſtriùs: ſimus columnæ
fortes, quæ multitudinem credentium robore
invicto ſuſtineant: Sanctæ Civitatis portæ ſi-
mus patentes, per quas ingrediantur, qui hæ-
reditatem capiunt ſalutis: ſimus fideles Clavi-
geri, Diſpenſatores boni, Mediatores proficui,
ut hæc omnia propenſius exequentes in gra-
tiarum ſemper actione maneamus, per Te JE-
ſu Chriſte, Rex Gloriæ, qui vivis & regnas in
ſæcula ſæculorum. Amen.

His

luin

AM.

ir N
ptenu

„Ueſeren
rrkacke
( Cm Me

ir lun
Ehumm)
4 tenn
ti
lercord
keigne
anrke6
Verain
In, Aelli⸗

Algere 1

uenon

ti.

Dninnmnn l
niire
kulenmtei
imn nnrio
Lifinente Non
t lum Don
Mololonn
lsAtrwnde
en Nhont: N
ed onielet
ialenres, N
Chorun enoy,
GNemonum n
linn ſerutn
ſeun bis
Nhboonmd

Cetendon Norm ⸗

Mruine nint

,Nero
Owawentuo
r ons coln
kecentumm
eCwiats pon
getuarar,l
Prns kucdes
Melinoresii
cecnenel
Ahenmig
gi ſiitign
4

Ordinatio Presbyteri Triduo expenſa. 117

His in ſilentio cum tenerrimæ gratitudinis ſenſu pau-
liſper inhæretur.

Attexere hic juvat ex Pontificali Romano Ordina-
tionem Presbyteri, ut piæ lectioni, aut meditationi quan-
ſoque ſerviat, cui utrique hoc triduo impenditur.

Ordinatio Presbyteri.

Diéto in Miſſa Traltu &c. Archidiaconus
præſentat Ordinandos Pontifßici dicens:

„ Reverendiſſime Pater, poſſlulat Sancta
„ Mater Eccleſia, ut hos præſentes Diaconos
„ d onus Presbyterii ordinetis. Et Pontifex
„interrogat, dicens: Scis illos eſſe dignos? Re-
„ ſpondet Archidiaconus: Quantum humana fra-
gilitas nôſſe ſinit, & ſcio, & teſtificor, ipſos
„ Eſſe caos ad hujus onus Officii. Pontifex
„ dicit: DEO gratias. .
Reſlexio. Animadvertamus primèòy, quanta
ſolicitudine utatur Sancta Eccleſia in colla-
tione Sacrorum Ordinum: Univerſos Chriſti
Fideles toto terrarum orbe diffuſos jejunare
triduò jubet in quatuor anni temporibus, ut
Divina Miſericordia dignos ſibi Altarium Mi-
niſtros benigné concedat. Ipſamet probat,
quantum poteſt, & explorat, an digni ſint tan-
to munere, qui ad id aſpirant. Tot ſubin cæ-
remonias auguſtas & ſanctas adhibet, ut facilè
ſit intelligere, quanti ſua intereſſe credat, ido-
neos Sacerdotes ad ſumæ Dignitatis faſtigium
promoveri. Notemus ſecundò, ſanctam Eccle-
H 3 ſiam

—+☛

—0

11

8 Ordinatio Presbyteri

2-

ſiam nulla honoris facta mentione, de onere
ſolumodo loqui, cujus formidandam ſanè mag-
nitudinem in ſe ſuſcipiunt, quotquot Presby-
teri ordinantur. Quare nolimus extolli ob Dig-
nitatem, cui obligationum graviſſimarum pon-
dus imenſum conneéctitur: Timere igitur nos
decet, non inflari. .

Et annuntiat Pontifex Clero & populo ditene:
„ Quoniam, Fratres Chariſſimi, Rectori na-
vis, & navigio deferendis eadem eſt vel ſe-
curitatis ratio, vel comunis timoris; par
eorum debet eſſe ſententia, quorum cauſa

communis exiſtit. Neque enim fuit fruſtra

à Patribus inſtitutum, ut de electione illo-
rum, qui ad Regimen Altaris adhibendi ſunt,
conſulatur etiam populus: quia de vita &
converſatione præſentandi, quod nonnun-
uam ignoratur à pluribus, (citur à paucis,
neceſſe eſt, ùt faciliùs ei quis obedien-

tiam exhibeat Ordinato, cui aſſenſum præ-

buerit Ordinando. Horum ſiquidem Dia-
conorum in Presbyteros, auxiliante Domi-
no, Ordinandorum Converſatio (quantum
mihi videtur) probata & DEO placita exi-
ſtit, & digna (ùt arbitror) Eccleſiaſtici ho-
noris augmento. Sed ne unum fortaſſe, vel
paucos aut decipiat aſſenſio, vel fallat affe-
tio, ſententia eſt expetenda multorum. Ita-

que quid de eorum actibus, aut moribus

noveritis; quid de merito ſentiatis, libera
voce pandatis; Et his teſtimonium Sader-

dotii magis pro merito, quàm affectione ali-

5 Ua

u tituts
n NS
ntich
morlt
i. Den
etle
SOrin
Knorbn
Im corſn
Niid Koe
Muuſt
5

S

Airten
Eelinin,
uin

nen

ſhi

ſentione et⸗
dancan nit
gotanoee
Imneſtoliobn
Nmiinmumg

IUmgeigtar

mlntte
hiir, Reönn
Csetinel ſe
Pns trone,
ng glanmnea

Ne eninfitfol
tte eltore ſo⸗

Er incl
g ctur n
selgusdei
eni aenumg
tun (utend
aurlame
ettio (unn
Dr0 ene
0) Tocefatii
eunumtörah,
Node Ur⸗
endamolhonn
üng r⸗
eito nb
teſinmim 4

GCi,,
8 4

Triduò expenſa. 119

„„ qua tribuatis. Si quis igitur habet aliquid
„ Contra illos, pro DEO, & propter DElIM,
„ Cum fiducia exeat, & dicat; verumtamen
„ memor ſit conditionis ſuæ.
Reflexio. Denuo videre hic licet, quàm cau-
tè procedat Eccleſia in tanti momenti negotio,
quale eſt Ordinatio Sacerdotum, ita ut ſuper
vita & moribus eorum Clerum pariter ac po-
pulum conſulat, quæ cautela juris eſt antiquis-
ſimi ab Apoſtolorum Inſtitutione derivati.
Poſtea Pontifex, facta aliqua mora, convertens ſer-
monem ſuum ad Ordinandos, admonet eos, dicens:
„ Conſecrandi, Filii Dilectiſſimi, in Presby-
„ teratis officium, illud digne ſuſcipere, ac
,„ ſuſceptum laudabiliter exequi ſtudeatis. Sa-
„ Cerdotem etenim oportet ofſerre, benedice-
„ Te, præeſſe, prædicare, & baptizare. Cum
„ magno quippe timore ad tantum gradum aſ-

„ cCendendum eſt, ac providendum, ut Cœ-

„ leſtis Sapientia, probi mores, & diuturna
„ Juſtitiæ obſervatio ad id electos comendent.
„ Unde Dominus præcipiens Moyſi, ut ſeptua-

„ ginta Viros de omni Iſraél in adjutorium

„„ſuum eligeret, quibus Spiritůs Sancti dona
„ divideret, ſuggeſſit: quos tu néſti, quòd ſenes
„ populi ſunt. Vos ſiquidem in ſeptuaginta Vi-
„ ris & ſenibus ſignati eſtis; ſi per Spiritum
„ ſeptiformem, Decalogum Legis cuſtodien-
„ tes, probi & maturi in ſcientia, ſimiliter &
„ Opere eritis. Sub eodem quoque Myſterio,

„ & eadem figura in Novo Teſtamento Do-

„ minus ſeptuaginta duos elegit, ac binos an-
. H 4 „„ tG

.

120 Ordinatio Presbyteri

33
93
93
39
32

29⁹

23
33
99
33

2959

99
95
93
39
995
25
33
35
93
59
99
53
39
93
95
33
95

te ſe in prædicationem miſit; ut doceret
verbo ſimul & facto, Miniſtros Eccleſiæ ſuæ
fide & opere debere eſſe perfectos; ſeu ge-
minæ dilectionis DEl ſcilicet & proximi Vir-
tute fundatos. Tales itaque eſſe ſtudeatis,
ut in adjutorium Moyſi, & duodecim Ape-
ſtolorum, Epiſcoporum videlicet Catholi-
corum, qui per Moyſen & Apoſtolos figu-
rantur, digne per gratiam DEl eligi valea-
tis. Hac certè mira varietate Eccleſia San-
cta circumdatur, ornatur, & regitur; cùm
alii in ea Pontifices, alii minoris Ordinis Sa-
cerdotes, Diaconi, & Subdiaconi, diverſo-
rum Ordinum Viri conſecrantur; & ex
multis, & alternæ dignitatis membris unum
Corpus Chriſti efficitur. Itaque, Filii dile-
Stiflimi, quos ad noſtrum adjutorium fra-
trum noſtrorum arbitrium conſecrandos e-
legit, ſervate in moribus veſtris caſtæ & fan-
ctæ vitæ integritatem. Agnolcite, quod a-
gitis; imitamini, quod tractatis; quatenus
mortis Dominicæ Myſterium celebrantes,
mortificare membra veſtra à vitiis & con-
cupiſcentiis omnibus procuretis. Sit do-
Srina veſtra ſpiritualis medicina populo
DEI; ſit odor vitæ veſtræ delectamentum
Eceleſiæ Chriſti; ut prædicatione & exem-
plo ædificetis Domum, id eſt, familiam DEI,
quatenus nec nos de veſtra provectione, nec
Vos de tanti Officii ſuſceptione damnari à
Domino, ſed remunerari potius mereamur.
Quod Ipſe nobis concedat per gratiam ſuam.

Amen. Refte-

en M
Anlöcen
zlümg:
beinolt
vuheti
ceuin d
rymrue
Aen
uVon
innn;
läwnin
omnnpicen
En
P

Eiubedn
DXene
lishkan
Eethe⸗
lem
Endkan
nſeknneih
„NLE D
Nens, .

6

lt, er
g bockelei
aicdos ei
orini
rele ſoceni
Etteen 4
ſlleer nrt
Knelalcsig
nl iinde
ete ockſace
Ernin er
ri Oins
llacnnz Cerd⸗
CuIII; Cc
6merhrsmnon.
lugn, Nicle

N Ncuoran n.

l hſecrmcee⸗
rosate Al
golete let
chts: guet
lum celebuns
retk. K6
wedeim o
Sdecanen
onione r⸗
eheniium
n elime
epionenm
–
ſeün 4

Tridus expenſa. 121

Reflexio. Duo præcipuè ſunt, quæ hic Ec-
cleſia nobis commendavit, cùm Sacerdotes or-
dinati fuimus: primum, ut meminerimus ſem-
per Officii noſtri, quod functiones quinque pri-
mario complectitur, his vocibus expreſſas: O-
portet enim Sacerdotem offerre, benedicere,
præeſſe, prædicare, & baptizare. Alterum, ut
intelligeremus, ad tanti ſublimitatem Officii
inſigni Virtutum, exemplaris Vitæ, ac Doctri-
næ apparatu; egregia prælertim Dilectione
DEI & proximi inſtructos eſſe oportere, vitia
& concupiſcentias omnes conſtanter mortifi-
cando. Quia verò maximi hæc momenti re-
putanda ſunt, jubet Eccleſia, dictis Litaniis ma-
joribus invocari omnes Sanctos, ut ſuis pre-
cibus adſint, quò Spiritum Sacerdotalem toto
pectore concipiant Ordinandi.
Sub Litaniarum finem ſtans cum mitra & baculo
dicit Pontifex.
„ Ut hos Electos bene Tdicere digneris.
„»„ R. Te rogamus, audi nos.
59 IIt hos Electos bene dicere, & ſancti fi-
„ Care digneris.
„ BN. Te rogamus, audi nos.
„ Ut hos Electos bene-† dicere, ſancti ficare,
„ & conlſeerare digneris.
„ B. Te rogamus, audi nos.

Expletis Litanüs ſtans cum mitra dicit:
„ Oremus, Fratres chariſſimi, DEIIM Pa-
„ trem Omnipotentem, ut fuper hos famulos

122 Ordinatio Sacerdotis

„ ſuos, quos ad Presbyterii munus elegit, cœ-
„ leſtia dona multiplicet, & quod Ejus digna-

„ tione ſuſcipiunt, Ipſius conſequantur auxi-

„ lio. Per Chriſtum Dominum noſtrum.
„ B. Amen.
Reflexio. En! quanto ardore Sancta Mater
Eccleſia DEOD commendat per Eſum Chri-
ſtum, quos ad Sacerdotium promovere inten-
dit. Nihil non agit, ut tantum negotium ad
finem ſalutarem perducat. .

pontiſex, depoſitäà mitrà, converſus ad Altare,
dicit:
„ Oremus. Et Miniſtri: Flectamus genua.
„ B. Levate.
Et mox converſus ad Ordinandos, dicit:
„ Exaudi nos, quæſumus, Domine DEUS
„ noſter, & ſuper hos famulos tuos bene di-
„„ Ctionem Sancti Spirits, & gratiæ Sacerdo-
„ talis infunde Virtutem; ut, quos tuæ pie-
„ tatis aſpectibus offerimus conſecrandos, per-
3 Peru muneris tui largitate proſequaris.
er Dominum noſtrum Eſum Chriſtum Fi-
„ lium tuum, qui tecum vivit, & regnat in u-
„ nitate ejusdem Spirits Sancti DEus. „ Tum
extenſis manibus ante pectus dicit:

„ Per omnia ſæcula ſæculorum.
„ V. Amen.
„ V. Dominus vobiſcum.
„ N. Et cum Spiritu tuo.
„ V. Sur-

kE
1
„5. 0r
.
ored
nne
Eez de
Uene
OUowron
,früruni

. Uuc⸗
Ung hſe
imdrs,
Mmenn

l tni oe
ins il 0

nunns et
NEdvantur
n dotrun.

e n Mie
er lm (hr
iowortteinte
um neöum,

iſr A A
Lhmns en

luy dit.
,Domie
0s tos berft
geie do⸗
lt, osuſ
Onlecrantode
e proſelin
um Chrikkmn
iEtegnatht
NCii,1
1:
loran.

995

93
995
35
33
33
593
99
23
23
55
53
25
33
79
35
35
35
35
23
25
29
35
29
25
5

„.*

Tridus expenſa. 123

„ V. Surſum corda.
„ B. Habemus ad Dominum.

V. Gratias agamus Domino DEO no-
1O. 4

„ B. Dignum & juſtum eſt.

„ Verè dignum & juſtum eſt, æquum & ſa-
lutare, nos tibi ſemper, & ubique gratias a-
gere, Domine ſancte, Pater Omnipotens,
æterne DEus, Honorum Auctor, & diſtri-
butor omnium dignitatum; per quem pro-
ficiunt univerſa; per quem cuncécka firman-
tur, amplificatis ſemper in melius naturæ
rationalis incrementis, per ordinem congrua
ratione diſpoſitum. Unde & Sacerdotales
gradus atque officia Levitarum, Sacramen-
tis myſticis inſtituta creverunt: IIt cùm
Pontifices ſummos regendis populis præfe-
ciſſes, ad eorum Societatis & operis adju-
mentum, ſequentis Ordinis Viros, & ſe-
cundæ Dignitatis eligeres. Sic in Eremo
per ſeptuaginta Virorum prudentium men-
tes Moyſi Spiritum propagaſti, quibus ille ad-
jutoribus uſus, in populo innumeras multi-
tudines facilé gubernavit. Sic & in Elea-
zarum, & Ichamarum filios Aaron paternæ
plenitudinis abundantiam transfudiſti; ut
ad hoſtias ſalutares, & frequentioris officii
Sacramenta miniſterium ſufficeret Sacerdo-
tum. Hac Providentia, Domine, Apoſtolis
Filii tui Doctores fidei Comites addidiſti,
quibus illi orbem totum ſecundis prædica-
„ tionibus

124 Ordinatio Presbyteri

„ tionibus impleverunt. Quapropter infirmi-
tati quoque noſtræ, Domine, quæſumus, hæc
adjumenta largire; qui quantòô fragiliores
ſumus, tantòô his pluribus indigemus. Da,
quæſumus, Omnipotens Pater, in hos famu-
los tuos Presbyterii Dignitatem; innova in
viſceribus eorum Spiritum Sanctitatis; ut
acceptum à Te ſecundi meriti munus ob-
tineant, cenſuramque morum exemplo ſuæ
converlſationis inſipuent. Sint providi Coo-
peratores Ordinis noſtri; eluceat in eis totius
forma juſtitiæ, ut bonam rationem diſpen-
ſationis ſibi creditæ reddituri, æternæ bea-
„titudinis præmia conſequantur.

Quod ſequitur, legit ſubmiſſa voce, ita tamen, ut 2
circumſtantibus audiri poſſit.
„ Per eundem Dominum noſtrum JESIIM
„ Chriſtum Filium tuum, qui tecum vivit, &
„ regnat in unitate ejusdem Spiritůs Sancti
„ DEus, per omnia ſæcula ſæculorum.
„ B. Amen.
Reſlexiv. Spiritum Sanctitatis, & totius for-
mam juſtitiæ pro ſuis Sacerdotibus poſtulat
Eccleſia: Cur Spiritum Sanctitatis? Plus eſt
Spiritus Sanctitatis, quàm ſola Sanctitas; ſicut
majus aliquid eſt e. g. Spiritus timoris Domi-
ni, quàm timor Domini: Spiritum Sanctitatis
habet, qui non ad horulam, non tranſeunter,
ſed cum firmitate, ſtabiliter & ſolidè ſanctus
eſt. Et hanc minime vulgarem, exquiſitam,

ſublimemꝗue Sanctitatem ab Altarium Niinn⸗
r1S

9²

99

Pire
onn
Dnn
oum
iwer
hunn
Prünt o

niſe ⸗
nult
:
Kre
ech⸗

eiſe e
Untzinel
ilet ih
I

un ner

i.

Dopterinm
Oleſümtotr
nd faglſor
lbenne, De
tinhosumt.
Gen imnoyan
ndnlltts,
deri nunns r
mnenempol
Er wti,⸗
Uetteptmeis
Nonen Apen
i; arnr ber
r.

titannt
okmn M
tun ſiihl
Hirtls An
Clorum.

Etwtign⸗

Uorbus pollr

Pnis! Doe
dinis ii
Einorsr.
tumdnlin
Non umln
E Neel

ſra
uta

Tridus expenſa. 12 5

ſtris jure exigit Eccleſia ob Muneris altiſſimi,
quo funguntur, plus quàm Angelicam, & fer-
mée Divinam præcellentiam. Exigitur ab ipſis
totius forma juſtitiæ: non ſufficit tam excelſo
radui vulgaris, aut dimidiata pietas; nec ſuf-
Rci mandatorum qualiscunque obſervatio:
requiritur completa juſtitia.
Pontifex ſedet, acceptà mitraà, & ſtolam cuivis Or-
dinando per modum Crucis aptat ante pectus, di-
cens:
„ Accipe jugum Domini; Jugum enim ejus
„ ſuave eſt, & onus ejus leve.
Reflexio. Crucem Domini portare hic jube-
mur, ac meminiſſe, vitam laborioſam eſſe vi-
tam Sacerdotis; non otio, aut comodis inten-
tam. Inſinuatur autem præterea, Crucem no-
ſtram unctione haud carituram; quin imo
vitam verè beatam/nos jam hic in terris actu-
ros, ſi jugum Domini ſuave & onus leve, Cru-
cem videlicet ipſius ferre poſt Eum ſtudueri-
mus.

Poſtea imponit cuilibet Caſulam ſuper humeros com-
plicatam, & antrorſum dependentem, dicens:

„ Accipe Veſtem Sacerdotalem, per quam
„„ Charitas intelligitur; potens eſt enim DEus,

„ Ut augeat tibi Charitatem, & opus perfe-
,, Gtum. ⸗

„ N. DEO gratias
Surgit Pontifer ſine mitra, & omnilbus genuſiecten-
tibus, dicit:
„ DEus

2,
tudinis Chriſti, in die juſti & æterni judi-

126 Ordinatio Sacerdotis

93
23
33
95
23
9²
93
2⁹
39
99
33
33
23
35
33
22
39

—

3
25
35
95
25
25
95

„ DEus Sanctificationum omnium Auctor,
cujus vera conſecratio, plenaque benedictio
eſt: Tu Domine, ſuper hos famulos tuos,
quos ad Presbyterii honorem dedicamus,
munus tuæ benedictionis infunde; ut gra-
vitate actuum, & cenſura vivendi probent
ſe Seniores; his inſtituti diſciplinis, quas
Tito & Timotheo Paulus expoſuit; ut in
lege tua die ae nocte meditantes, quod le-
gerint, credant; quod crediderint, doceant;
quod docuerint, imitentur; Juſtitiam, con-
ſtantiam, miſericordiam, fortitudinem, cæ-
terasque virtutes in ſe oſtendant; exemplô
præbeant; admonitione confirment; ac
purum & immaculatum Miniſterii ſui do-
num cuſtodiant; & in obſequium plebis
tuæ, panem & vinum in Corpus & San-
guinem Filii tui immaculata benedictione
transforment; & inviolabili charitate in
Virum perfectum, in menſuram ætatis pleni-

cii DEl conſcientiâ purâ, fide vera, Spiritu
Sancto pleni refſurgant. Per eundem Do-
minum noſtrum Eſum Chriſtum Filium
tuum, qui tecum vivit, & regnat in unita-
te ejusdem Spiritüs Sancti DEus, per om-
nia ſæcula ſæculorum.
„ NB. Amen.
Reflexio. Nihil vulgare à ſuis Sacerdotibus

expectat Eccleſia: Virtutum omnium plenitu-
dinem deſiderat, & incrementa in perfectione

Sacerdotali continua. Iſtud obtinere à DEO

per

lenr N

üluri
1 pine

Chnth

Gr Cnet

1unith
unit e
,Cdken
Inin mnm
Mmter

Annlper
llteſil
linttt
EI D
inlind
ſmn an i
9 lul D

hehot

6

mion inhn
ige bexetſen
Snimulos n
en elſennn.
ünte; ugn
ſbent poen
Uthins,gu
enblikz u
ftmnez aotb
Ucernd cooen
Altin an
Unituciten er.
unt, ernn
went,
fuilceii düdo⸗
Reenun den⸗
Copns E
tn benedicior
li charlat
m etnspei
neni
e rern i
et ennden ,
Critum Hr
Iegan in un⸗
ens Ner e

is Greri⸗
hConimn i
Ctl Frin
chnil

7

Tridus expenſa. 127

per Eſum Chriſtum orando nititur; & ut in
re tanta precum ſuarum effeétum conſequatur
certiùs, Divinum Spiritum, Sanctitatis omni-
genæ largitorem implorat, quando hymnum
Veni Creator Spiritus, pro ultima præparatione
ad Ordinationem Sacerdotalem pie dici jubet.

Dicto primo Verſu ſedet Pontiſex cum mitra, &
depoſitis Chyrothecis, Annulébque reaſſumpto, ſingulo-
rum Sacerdotio initiandorum manus oleo Catecbumeno-
rum inungit per modum Crucis, dicens:

„ Conſecrare, & ſanctificare digneris, Do-
„ mine, manus iſtas per iſtam unétionem, &
„ noſtram benedictionem.
.„ . Amen.

Pontifex producit manu dextra ſignum Crucis ſuper
manus illius, quem ordinat, & proſequitur.
„ Ut quæcunque benedixerint, benedican-
„ tur, & quæcunque conſecraverint, conſe-
„ Crentur, & ſanctificentur, in Nomine Domi=-
„ ni noſtri Eiu Chriſti.
Et quilibet Ordinandus reſpondet: Amen.

Reſlexio. Quàm ampla poteſtas benedicendi,
& conſecrandi per hæc Epiſcopi verba Sacer-
doti ad Chriſti, & Eccleſiæ mentem confertur!
Sed quid juvabit benedixiſſe, niſi fuerit ipſe-
met per vitæ integritatem Benedictus?
Tunc ſingulis tradit calicem cum vino, & patenam
ſuperpoſitam cum Hoſtia, illique & cuppam calitis, &
patenam ſimul tangunt, Pontifice ſingulis dicente:
„ Accipe poteſtatem offerre Sacrificium Deo,
„ Miſſas-

12⁸⅝ Ordinatio Sacerdotis

„ Miſſasque celebrare, tam pro vivis, quàm pro
„ defuncétis, in Nomine Domini.
„ N. Amen. .
Reflexiv. Hic datur poteſtas, quæ nec An-
gelis eſt conceſſa; poteſtas altiſſima, & planè
divina conficiendi Corpus & Sanguinem Do-
mini noſtri Eiu Chriſti: Confertur honor ho-
norum, & Dignitas Dignitatum. Hic impri-
mitur Character indelebilis, qui Sacerdotes,
ſive in Cœlo fuerint, ſive inter dæmones arſe-
rint, æternùm ſignabit; illos cum ineffabili glo-
ria; iſtos cum turpiſſima ignominia.
Canitur à Choro ultimus verſus tractüs, ſeu ſe-
quentiæ: legitur & canitur Evangelium. Lecto Of-
ſertorio, ſedenti cum mitra Pontißici offeruntur a ſingu-
lis candelæ ardentes, & oſculatur unusquisque manum
Epiſcopi. Pergitur in Miſſa, dicuntq, omnia oum
Pontiſice Presbyteri ordinat: ex libro Miſſalis, quod
unusquisque genuflexus ante ſe habet. Ipſa verba Con=
ſecrationis unà cum Iplo ſimul proferunt eodem mo-
mento. Sic pergitur uſque ad Communionem, ante
quam Diaconi & Subdiaconi tantàùm ſubmiſſa voce te-
citant Confiteor DEO &c.
