unchin

Itium, bdennn
mnblcs: Don
Aeit omitter,
Umlieren dn

lanttit,

olchet Ie
en terz

Nliene

lslens
Neer lan
ſ
Udhennn
unt e

Aeri

n.

r.
1

Neniig,an
Dögungeetar
lvcme,
ſenter6
e Dreum
rinin

pliùs væ, ſi pigritia me impedit à labore!

Mecditatio III. 729
Punbtum I.

Inſtructionum publicarum quatuor ſunt ge-
nera, quæ zelum Sacerdotalem exerceant:
Conciones ſolemniores; Exhortationes in ad-
miniſtratione Sacramentorum breviores; par-
vulorum & rudium Catecheſes; piæ, aut eru-
ditæ ſcriptiones. Quis prohibet, quò minuùs
& nos quadruplicem hanc viam ineamus?
Cur ſaltem unam alteràmve non tenemus? In-
ſpiciamus nosmetipſos coram DEO ſine palpo,
quouſque ſe extendat zelus noſter, vel quick
ab illo nos retrahat. Num talenta fors de-
ſunt? vel numquid potiùs ſuperbia noſtra timi-

dos nos reddit, & inanis timor filentium im-

ponit? Aut fortè pigritia torporem, & lan-
guorem inducit? Meminerimus, quid olim ex-
probrârit Dominus ſpeculatoribus Iſraëlis, ne
ſimile quid in nos recidat: Speculatores ejus cœci

omnes, neſcibrunt univerſi: Canes muti non valentes

latrare: videntes vana, dormientes & amantes ſom-
nia.? Nihilne horum in me cadit? Numquid
ego ſum, Domine, quem gravi hac objurgatio-
ne ſignaſti? Væ, ſi timor puerilis; & am-

Punltum II.

Demus etiam, locum non ſemper habere In-
ſtructiones publicas: num forte ideò privatas
etiam fas erit omittere? Sedit Eſus ſuper pu-
teum, & mulierem Samaritanam expectavit,

Z2 5 ut
Nai. W. 10.

ut eam alloquio familiari erudiret, ſua ipſi er- lei
rata monſtraret, myſteria maxima declararet, Py ine
illàmque ad eadem aliis quoque declaranda ido-
neam redderet. Sedebat Maria ſecus pedes Idh
Eſu, & Inſtructiones divinas attenta in domo ahten ,
ethaniæ audiebat: Sedens ſecus pedes Domini au- un lie mn,
diebat Verbum Illius. Occaſio fortè nobis de- rle
eſt eandem charitatem proximo impendendi, ſine,mmmun⸗
ſeu in domo, ſeu in agro id fiat. Numquid Ein ien De
aut domeſtici nobis deſunt, aut externi, quos cemobhtore
familiariter agendo inſtruamus? Nulline divi- emmet.
tes in urbibus, qui Verbum ſalutis intra pri- mi okeo ne⸗
Yatos parietes non inviti excipiant? Nulline miemmn,
in compitis, aut in oppidis pauperes, qui ſa-
lutari admonitione indigeant? Nullâne in ar-
cano pœnitentiæ Tribunali occaſio, pia op- ſente/
portune ſuggerendi, cùm certum omninòô ſit, Haiine il
ibidem ſpirituales medicinas & faciliùs admit- Diadn diͤne
ti, & efficaciùs operari? Verùm iſthæc ſcien- lar mnich,
tiam exigunt, & ſtudium: Solicitudine opus in anmni
foret, ac prudentiâ, & induſtriâ nonnullàâ: n
Zelum & unctionem deliderarent privata hæc ſe ſ⸗
alloquia. Sed nos hilſce adminiculis ùt plu- tumhr
rimm deſtituimur, neque ilsdem inſtrui mul- ummd
tùm laboramus. Meſſis quidem multa, operarüau- ulktk
tem pauci. * inn Merctn
Deploratur in exercitio voluntatis modicus opera- Aunm 1
riorum numerus, & magnus multorum tepor, ubi ta- dſifnt
men meſſis perampla foret. Doletur de culpis proprüc, orniami
& emendatio proponitur. resnenie
Unſimagen
Lectio en jfie

Annſknianen

730 Fundiones Sacerdotaler

hepetne

ime tui ge

.

* Luc. ro. W Matth. 9.

Clege

ieunchter,e
makinnt
Pvogue dedin
t Muti Een
dinnsiren,
eluns en

en pon
ir K
Geſn mer⸗

etiinn
i fein ik;
Cinme Mine
Cbalnn⸗
eltnmſi
ile uniin

iin

CMri

Grmliin ſi
lerkeiiß

S

nn H

Lellio I. 73¹
Lectio II.

De Imitatione Chriſti
Libri IV. cap. IX.
Quo bacto in oblatione ſummi Sacrißicii orare Sacer-
dos debet pro ſe & pro omnibus.

DOmine, omnia tua ſunt, quæ in cœlo ſunt,
& in terra. Deſidero meipſum tibi in
ſpontaneam oblationem offerre, & tuus per-
petuò permanere. Domine, in ſimplicitate
cordis mei offero meipſum tibi hodie in ſec-
vum ſempiternum, in obſequium & in ſacri-
ficium laudis perpetuæ. Sufſcipe me cum hac
ſancta oblatione tui pretioſi corporis, quam
tibi hodie in præſentia Angelorum inviſibiliter
adſtantium offero, ut ſit pro me, & pro cun-
cto populo tuo in ſalutem.
Domine, offero tibi omnia peccata, & de-
licta mea, quæ commiſ coram te, & ſanctis
Angelis tuis, à die quo primum peccare po-
tui uſque ad horam hanc, ſuper placabili Al-

tari tuo, ut tu omnia pariter incendas, &

comburas igne charitatis tuæ, & deleas uni-
verſas maculas peccatorum meorum; & con-
ſcientiam meam ab omni delicto emundes:
Et reſtituas mihi gratiam tuam, quam peccan-
do amili; omnia mihi plenè indulgendo, & in
oſculum pacis me milericorditer aſſumendo.
Quid poſſum agere pro peccatis meis, niſi
humiliter ea confitendo & lamentando, &
tuam propitiationem inceſſanter deprccand?
6-

732 Functiones Sacerdotales

Deprecor te, exaudi me propitius, ubi aſto
coram te, DEUs meus. Omnia peccata mea
mihi maximéè diſplicent; nolo ea ünquam am-
Puis perpetrare: ſed pro eis doleo, & dole-
o, quamdiu vixero, paratus pœnitentiam
agere, & [pro poſſe ſatisfacere.
Dimitte mihi, DEUIS, dimitte mihi gecca-
ta mea, propter nomen ſanctum tuum: ſal-
va animam meam, quam pretioſo ſanguine
tuo redemiſti. Ecce committo me miſericor-
diæ tuæ: reſigno me manibus tuis. Age me-
cum ſecundum bonitatem tuam, non le-
cundu½m malitiam meam. Offero etiam
tibi omnia bona mea, quamvis valde pauca,
& imperfecta, ut tu ea emendes & ſanctifi-
ces; ut ea grata habeas, & accepta tibi fa-
cias, & ſemper ad meliora trahas; nec non ad
beatum ac laudabilem finem me pigrum, &
inutilem homuncionem perducas.
Offero quoque tibi omnia pia deſideria de-
votorum, neceſſitates parentum, amicorum,
fratrum, ſororum, omnimque charorum meo-
rum, & eorum, qui mihi, vel aliis propter
amorem tuum benefecerunt: Et qui Oratio-
nes & Miſſas pro ſe, ſuisque omnibus dici à
me deſideraverunt, & petiêérunt, ſive in car-
ne adhuc vivant, ſive jam ſæculo defuncti
fint, ut omnes ſibi auxilium gratiæ tuæ, opem
conſolationis, protectionem à periculis, libe-
rationem à pœnis advenire ſentiant; & ut ab
omnibus malis erepti, gratias magnificas læti
perſolvant.
Offero

veünmtit⸗
nl feiuin,
Cnnienn
Suotanmum ſel
ewonecu
conudafi, g
ör ncis, ſie
66 Onnbbus et
1'Enmtuu ofet
chrcbs volts
tonem, irmm
Apotel churter
lecinen moove
en nikrere D
aſenbos; du
ltills elilere,
i liti

9

1

Humen
nirn ula

W
Aer Coceo

Gumm) un
ilnguimne Ki
unhkl, gef
Ant veni⸗
icnei gore, l
ds Eſitteril
E Roralls,
ühncſleereri

e,

ylrier

he opicin t
Onmien,
llder inn
Nd es Gen
Numn i
isneere,
,dnn,
en ſndhmn
uun Netile,
Coine ne
MManby 4

1, nile

. NN
1 Pttentun,

R
linnen
N enl,
ie anim li
nti glid

Lectio II. 733

Ofſfrero etiam tibi preces & hoſtias placatio-
nis pro illis ſpecialiter, qui me in aliquo læ-
ſerunt, contriſtaverunt, aut vituperaverunt,
vel aliquod damnum, vel gravamen intulerunt.
Pro his quoque omnibus, quos aliquando con-
triſtavi, conturbavi, gravavi, & ſcandaliza-
vVi, verbis, factis, fcienter, vel ignoranter:
ut nobis omnibus pariter indulgeas peccata
noſtra, & mutuas offenſiones. Aufer, Domi-
ne, à cordibus noſtris omnem ſuſpicionem,
indignationem, iram & diſceptationem, &
quidquid poteſt charitatem lædere, & frater-
nam dilectionem minuere.
Miſerere, miſerere Domine, miſericordiam
tuam poſcentibus; da gratiam indigentibus;
& fac nos tales exiſtere, ut ſimus digni gra-
tiâ tuâ perfrui, & ad vitam proficiamus æter-

nam. Amen.

17

Examen II.
Oualiter doceam publicè, & privatim?
I. Qualiter doceo è cathedra?

(Wanti facio maximum Evangelicæ prædica-
tionis munus? Quanti facio ipſum DEI
Verbum? Unquãmne ſeriò conſideravi, quid
ſit Verbum DElI; quæ illius honeſtas, neceſ-
ſitas, utilitas? Quæ major poſſit eſſe Sacerdo-
tis Apoſtolici gloria, quàm prædicare Eſum
Chriſtum, & divitias illius inveſtigabiles * annun-
tiare? Quid glorioſius, quâm infernum debel-
lare, vitia profligare, virtutes educare, regnum

DEI
Epheſ. 3.5.

734 Functiones Saterdotales

DEI ſtabilire? Quid eſſe poſſit nobilius, aut
jucundius, quàm multos in [Eſu Chriſto filios
per Evangelium gignere? Quâm ſalvare im-
mortales animas, & in Fidelium cordibus JE-
ſum Chriſtum efformare? Quid ſanctius, quàm
DEI timorem & amorem excitare, fovere,
propagare? Beatiſſimi Sacerdotes, qui hæc &
limilia per Evangelicæ prædicationis ſtudium
fideliter exequuntur! Infeliciſſimi Sacerdotes,
qui laborare in Evangelio aut non amant, aut
munere tam ſublimi, vitiò ſuò, malè fun-
guntur! Eheu, quantum hi perdunt, & quan-
tum noæzent?
Quid ego prædico? meipſum, an Evange-
lium? An cum Apoſtolo Eſum Chriſtum, &
hunc crucifixum prædicare amo? Utique nu-
gas è ſuggeſtu non tractabo, vel ad riſum pro-

vocabo? Qua ratione Verbi Divini ſlummæ dig-

nitati, ac majeſtati conſultum eo? An Cate-
chilmum una manu, & altera Evangelium te-
neo, ut inſtruam ſimul, & palcam? Quales
materias ſeligo; an utiliores & magis neceſſa-
rias, pro cotnmiſſi gregis indigentla? Num
graphicé vitiorum abominandam fœditatem,
& peſtilentes fructus proponere didici? Quo-
modo econtra irtutum admirandam venuſta-
tem, & fructus illarum dulciſſimos explicare
novi? An jugi diabolici crudele pondus, & fa-
cillimam Divinæ Legis ſuavitatem apte ſuis co-
lorihus depingo? Quomodo gravitatem pecca-
ti ſolidè, ac variè declarando, ab eodem au-
ditores meos abſterreo? Novine peceatorum
PG/;

unitl
ungroereit
wemimomeon,
zonorenlarnt
oo ehackl
iims inenben
Eunci rebis,
Glibrnd
feralserobn
Priiad irun⸗
Pe, Iuuntſt
rbeli,
in de adnirel
nns Ariair⸗
DnaChricianel
(vics ve irun
Md geere A
Monm Neſer
rni in tenpl
onthbus mnes
udbi Anlolet
Upeantne
uuno, Ctettn
Onatornn
leponcun
Ad E
wnd ilorun i

olndd

niie

eltdai
kit
Cum lh
il
en line
Crnlatd g
D
oumar
miniee

nfi alen⸗

blrcdin

d en e
minunmnitn
Cponer hinie
nincdmen
Gllellnsag
uricrenehe
o entatnns
nch nn
Me ſaun

R
14

Examen II. 735

pœnas in lumine debito collocare? Num ſcio
ſatis peccatum Angelorum; peccatum Adami,
& amariſſlimos utriusque fructus, ad horrorem
audientium, enucleare? Quàm peritè Scriptu-
ris utor, ad concitandum peccati odium? O
ſi crucifix um pro peccato DEl Filium profunda
meditatione animo meo inſculpſiſſem, quantum
peccati horrorem aliorum cordibus ingererem?
Quomodo efficaciſſimam materiam de qua-
tuor novifſimis in cathedra urgeo? Quo pacto
de fluxis mundi rebus, de fine ultimo, de ſua-
vitate obſequii Divini, & ſimilibus diſſero? Qua
ratione Myſteria ſacroſancta vitæ, paſſionis, &
mortis Chriſti ad vivum, ùt ajunt, propono?
Intelligéne, quanta ſit vis præſertim in Myſte-

riis Redemptoris paſſi, & mortui? Quid'’, &

uo ſpiritu de admirabili DEl-Hominis ſub
Peccichus panis & vini præſentia differo? Quid
de graviſſima Chriſtianæ liberorum educationis
materia? Quid de virtutibus Theologicis, &
moralibus in genere & in ſpecie? Quid de

cultu Sanctorum, præſertim Divinæ Matris?

De reverentia in templis? &c.
Quomodo has omnes ſummi momenti ma-
terias tracto? An ſolidè cum fervore, ad cap-
tum? Qua præparatione ſuggeſtum aſcendo?
Qualis oratio, & meditatio ante concionem?
Sciéône, ad Oratorium optimas parari con-
ciones? Quale pondus verbis meis tribuit vita
veré Sacerdotalis? Quâ⅛m parùm proficiam, ſi
de numero illorum ſum, qui dicunt, & non
faciunt? Quo fructu aliis ſuadebo, ſi ipſemet
. non

736 Functiones Sacerdotales .
non ſum perſuaſus? Fortè conciones ê libris
mutuo, & merces alienas ſine ſpiritu diſtra-
ho? Quantam ſanctorum Patrum notitiam ha-

beo? Sumne aut nimiùm brevis in dicendo,

aut nimiùm longus cum audientium faſtidio?

Non ero utique velut æs ſonans, aut cymbalum

tinniens, * absque ſpiritu; ſine charitate? Num
conciones facile omitto?

Quomodo catechizo ?

Capiéône ingentem Catechiſmi neceſſitatem,

ſummatnque utilitatem? Num intelligo gra-
viſſimam catechizandi obligationem? Quanti

faciendam duco parvulorum innocentiam? Væ,

ſi hæc vitiò meò, & inſtructionis defectu per-
ditur! Quanti æſtimo totius reipublicæ ſtatum
felicem? Is à recta parvulorum inſtitutione
pendet. Quid olim reſpondebo, ſi ſteterit
contra me innocens ætas, ob meam ſocor-
diam depravata? Videéône hic Meditationis
valde ſeriæ, & Examinis utiliſſimi prolixam,
gravémque materiam?

Quomodo Elementa Fidei Chriſtianæ tra-
do? An clarè ac fſolide explico neceſſaria ne-

ceſſitate medii, & neceſſaria neceſſitate
præcept? An præceptorum DEf ſanctita-
tem, gravitatem, & ſummam æquitatem rite
propono? qua ratione per aptas ſimilitudines
Adraconis, urſi, baſiliſci, peſtis &c. ætati
teneræ peccati horrorem inculco? An ge-
nuinum orandi modum, ſummâmque ora-
tionis neceſſitatem doceo ? Num Sa-
X11. Cor. 73. cra-

inmcn

gm ilin
tenins Iffen
nuln lt
Onbr iotulrisa
(Cnmmien
mun Alhennt
rnd celomm
Aimato. Qu!
ter ntnlo) C
n, ntenplon
t o, Nhieg
Adencl aerom,
Vl) lellt iote
WA ceptu
1 CPtiltianam
td iner crci⸗
Pne inbecilit
1n gerionen
Pmniliwingene
l, aut ſera! N
1 oenns zr
Tüldus don dece
NI An mgkenn,
U,Qrorocoee
munimprirer,
Auidusſenonen
UN Q Nen
1Cniſlhnan i
egohet et
u lſch,
e trcium zſe
aunk it
fiu ni,

unlri

0nkonceine
ſetuine iütin
umkmmmmii
lun herig i
mn öeniiun t
4 ſnan At g
tu, mcniur
10!

) Cntci
Catecii Bl

em! Miürt⸗
diobline

hins millane
3
tn oe Chin
elcd re
ereluiz
eptorun U
ummm ibfi
Per Anli UI
ſi,ets
en Muln D
m, Unmmunde

Cocn .

Examen II. 737

cramentorum inſtitutionem, naturam, & fru-
us uberrimos ſufficienter explico? Satisne
inſtruo puſillos, quid exigat nomen Chriſtia-
num? Quibus induſtriis ad primam Confeſſio-
nem, & Communionem parvulos diſpono?
Cum pompa & ſolemnitate alic bi ad ſacram
Menſam primô deducuntur, ut imprimatur
magna æſtimatio. Qua ratione virtutis amo-
rem ſuaviter inſtillo? Quantùuùm obedientiam,
modeſtiam, in templis reverentiam commen-
do? Quid ago, ut hi agnelli modum diſcant

devote audiendi ſacrum, actiones diurnas ri-

te peragendi, recta intentione procedendi?
Quomodo ad captum pueritiæ in Catecheſi
doctrinam Chriſtianam propono? Num diſ-
crimen facio inter capaciores, & minus capa-
ces? Forté me imbecillitati non ſatis accom-
modo? An averſionem potiúùs à Catecheſi,
quâàm guſtum illius ingenero, methodo nimium
ſioca, ſterili, aut ſeria? Num ſatis caveo, ne
in ruborem juventus agatur ob inſcitiam, aut
objurgationibus non necefſſariis à Catechiſmo
abſterreatur? An paternum animum ſatis in-
duere novi? Quomodo eandem rem ſæpe ite-
rando, tandem imprimere ſatago? An munuſ-
culis, & laudibus fervorem, & alacritatem diſ-
centium acuo? Qua præparatione, quâve ala-
critate ad Chriſtianam doctrinam rudioribus
tradendam egomet accedo? Fors brevitate
nimia parum proficio, aut nimia Catechiſmi
productione tædium affero? An Catecheſin
facile omitto? Quid olim reſpondebo, ſi in
R. P. Dufrene Exwertitia. Aa a ræ

738 Fundtiones Sacerdotales

re tanti momenti, & adeò facili officio meo
deſlum? Cuinam imputabitur Dominici gregis
deſolatio, niſi mihi, ubi culturam debitam non
adhibuero?

III. Quomodo privatim doceo?

Quinam ſermones mei, & qualis converſa-
tio? num digna Sacerdote? Fortè ſæcularia,
vana, inutilia plerumque profero, qui nonniſi
fancta, & profutura eloqui deberem? Quàm
parùm intelligo ſtats Sacerdotalis eminentiam,
ſi de gula, de luſu, de potu, frequens garrio!
An jocis fortè inſulſis delector? Nullaâne ſcan-
dala ineptè loquens præbeo?
Qua dexteritate colloquia prava ſuccido, &
meliora ſubſtituo? Satisne capio, quantum bo-
ni parere poſſit familiare colloquium recteè in-
ſtitutum? plus efficiet ſubinde, quàm multô
ſtudiò elaborata concio. Qua charitate, man-
ſuetudine, dexteritate Sacerdotali errantes cor-
rigo? Quomodo privatim doceo ignorantes?
Qua ratione dubitantibus conſilium ſalutare
ſubminiſtro? Quæ ſolatia egentibus, & mœſtis
impendo? Quid ago, ut componam diſſiden-
tes? Qua efficacia & ſuavitate hortor ad om-
ne bonum? Quàm dexteré benevolentiam
captare novi, ut fructificet ſermo meus? Di-
dicine ſatis flere cum flentibus, gaudere cum
gaudentibus, & omnibus omnia fieri? Quo-
modo vitæ Sacerdotalis exemplô verba mea
fulciuntar? Quid mirum, ſi non fruétifico, u-
bi avarum, tenacem, ſuperbum, ſæcularibs

ſtudiis

i

girrletun,in
i⸗ Cer
4 e le
tineliitd
hiinnsd
j nee enin
idtum nil 1
nlpentan.
6“ Opactüm .
Gi krockun kee
Slkurs n
Mlele, logven
Uuugram legn

Mliten

0or Doctorum

ytaugtent in
NLimi Mli

lcoroto nn
AenwColtent,
Uparn ſere n
Aunſegundr
tttucinis
aenpreen
Azennd Nreti,
incbnamn honi
pgenlis, Ur tic
henng. Ni

4
i

unlni
.
le hriieg,
tbiuron
len d,

Urin dor
e, Knhie

Cerdore

Ufor em
fenͤn
s mn in
1 Aend ,
ſertun, in.

Mieditatio IV. 739

ſtudis implicitum, in popinis frequentem, &
ſola veſte à Laicis diverſum audientes me no-
taverint? Fortè erubeſco pia proferre? Aut
neſcio forſan loqui uùt Sacerdotem decet? Quæ
mali cauſa? Si ſpiritus deficit, meditatio illum
accendat; nec enim lingua mea unquam lo-
quetur judicium, niſi os meum priùs medita-
tum fuerit ſapientiam. Ex abundantia cordis os
loquitur.“ Quantùͤm omni ævo Sacerdotes
Apoſtolici fructum fecêre piis colloquis, op-
portunéè inſtitutis! Quantum Sacerdotes tepi-
di jam nocuère, loquendo vana! Quid agam
poſthac tanquam Legatus, & Miniſter JEstI
Chriſti?

Meditatio IV.
Doctor Doctorum JEſus Chriſtus.

Fuit Vir Propheta, potens in opere & ſermone, coram
DEO & omni populo. Luc. 24.

Uid, & quomodo publicè ac privatim do-
cere nos oporteat, docebit Magiſter Di-
vinus, potens in opere & ſermone. Quam certio-
rem regulam ſequatur Sacerdos, niſi hanc, quæ
eſt omnis rectitudinis norma? Exemplum Ser-
vatoris & facem præfert, & robur ſubminiſtrat.
Luce indigemus Sacerdotes Domini, ut luceat
lux noſtra coram hominibus: Sed & robore
invicto egemus, ut fracta inimici poteſtate, a-
nimas ſalvemus. Niſi vivus & efficax ſit ſer-
Aa a 2 mo
*Luc. 6. F,

740 Funtctiones Sacerdotales

mo noſter, non penetrabit corda ſaxò quan-
doque duriora; non accendet, non illumina-
bit, niſi fuerit ignitus. Exemplum & Spiritus
JEſu Chriſti dabit hæc omnia: Hic attentæ
Meditationis oculum perpetuò figamus; In-
tueamur ſedulò Pontificem noſtruùm, ut » ſicut
ipſe ambulavit, & nos ambulemus.“ Conſidera-
re nunc juvat potentem I. in opere; II. & ſer-
mone, ut potentes in utroque ipſimet efficia-
mur.

Pundtum I.

Potens in opere fuiſti, Præceptor Divine,
quem intrepidé adeò ſciſcitantem ê tuis etiam
adverſariis audimus: Quis ex vobis arguet me de
peccato? ** Sed quomodo peccati arguatur,
qui peccatum non fecit? *** Hic ſanctitatis tuæ
character nobiliſſimus, & ſplendidiſſimus, nec
potuiſſe peccare. Binc illa quidvis petendi
ſumma fiducia: Ego autem ſciebam, quia ſemper
me audis: Pater, gratias ago tibi, quoniam audiſti
me. X Omnia poſſum in eo, qui me confortat, *XXXNX
inquit ſervus. Fortè minus aliquid poterit
Filius adeòô dilectus? Sed quid mirum, Divine
Fili, eſſe te potentem in opere & ſermone?
Oſtende potiùs viam, qua ſervi tui, Sacerdo-
tes, naturãâ infirmi, hanc operis æque ac ſer-
monis conſequantur potentiam! Audio reſpon-
ſum oppidò favens: Amen, Amen, dico vobis,
qui credit in me, opera, quæ ego facio, & ipſe faciet,
S

N 1. Joan. 2. Foan. 9. XX 1. Petr. 2. 22.
PXeX Joan. 11. PKrNX. Phil. 4.

Mu

nuhmn

dPmm: 41

Im Ate tun
Im: Kß ent
umnt, alln
nn
6lher ceitn
zer carta it
; Nnitu Hu
ait franenmcol
Awbebiscun ip
Hetie,
gle onnes,
Pleg, gbin in
Ni M Minig
i,Dkos! mwoſt
I Meetotzle nn
Umr, mlnen ln
ullg cecorum
lts zultun,
msſer geccztun
Neltkiüucnt.
Uncoponm
bancunctri
Runn eſfettl
il ert dre
3 Non Waneds
ſart anez
Wirceſlin in
le he hin

1
R,
14 Mon, ,

Anlti

hbt cort 1
tebled Mn
Puerplun 4

nmn, 4

4 t „M

/

Meditatio IV. 741

& majora horum faciet.* Habeat fidem Sacerdos
in Eſum Chriſtum: alat fiduciam: induat fi-
lialem ſpiritum: maneat in Chriſto Eſu per
charitatem; fallere tunc non poterit Divinum
Oraculum: Si manſeritis in me, & wverba mea in
vobis manſerint, quodcunque volueritis, petetis, &
hiet vobis, * En potentiam tuam, beate Sa-
cerdos, ſi per fidei firmitatem, per ſpei ſolidi-
tatem, per charitatis ſinceritatem JEſu Chri-
ſto maneas unitus! Hunc reverere ùt Domi-
num, ama ùt Fratrem, cole ùt Amicum, & com-
munem habebis cum ipſo in opere, & ſermone
potentiam: Experire, ſi lubet, quod experti
ſunt hucusque omnes, qui hanc viam tenué-
re: An ignoras, quia nimis confortatus eſt Prin-
cipatus eorum? *Y Nimis enim honorati ſunt
amici tui, DEUS! ampliſſima poteſtate utun-
tur, cùm Sacerdotale munus exequentes, du-
ra emolliunt, vulnera ſanant, infirma conſo-
lidant, oculos cœcorum aperiunt; mutis lo-
quelam, ſurdis auditum, claudis greſſum, imò
& mortuis per peccatum gratiæ vitam poten-
ti virtute reſtituunt. Majora profectò hæc
ſunt, quàm ſi corporum morbi prodigiose cu-
rentur. Beata cum Chriſto, & in Chriſto man-
ſio, quæ tanta efficit!
Sed quid poterit Sacerdos cum Chriſto, &
in Chriſto non manens? Nihil poterit: fru-
Gum non feret palmes à vite ſeparatus: non
hahebunt ſucceffum functiones ipſius Sacer-
dotales, quia hæ ſpiritum non habent: care-
A a a 3 bunt
* Yoan. 14. *Toan. 15. 7. 1 Pſale 135.

itmt
742 Functiones Sacerdotales “
potice otcx,
bunt benedictione labores illius, quia recedit inuniil
à fonte benedictionum. Qualis ego Sacer- ſnnn ſlliui
dos, potens, an infirmus? Quanta mea cum rien. Din
Chriſto per charitatem, & imitationem fide- aar gt.“
lem conjunctio? Si cor noſtrum non reprehenderit i uugſr
nos, Fduciam habebimus ad eum.“ Quid mihi cor r Vene
meum? Quæ mea cum Chriſto, & in Chriſto unſil 6h
manſio: mahltßs

Punbtum II. er norten -

Potens in ſermone Dominus noſter, omnia, Prnmunll
quæcunque voluit, fecit. ** AMel, & lac ſub lingua tgohtl v
Ejus. ** Numquid audiſti, Magdalena, hujus ſelmmſens
eloquii ſuavitatem? Audiſti certe, cùm ſedens ii, & bem
ſecus pedes Domini, optimam partem elegiſti. feiß ingeſznn
Quid audivit Chananæa, centurio, cœcus in menat non ,
via, paraliticus in lecto, Zachæus in ſycomoro, Moſntenentet
latro Diſmas in patibulo; alii ſine numero? Au- Wellig Ailinz
dièrunt verba pietatis, dulciora ſuper mel & mimesl Ionn
favum. Quem unquam contritum peccato- miiuciben ing
rem ſeveré Dominus habuit? Cum infimis, Mintronmeliod
cum plebe, cum parvulis, cum errantibus diſ- wunlr cor out,
cipulis, imò & cum hoſtibus infenſiſſimis man- pinit H hchie
ſuete agentem DEum Majeſtatis, humana car- m wis gun
ne opertum, admiremur. Eja, Potentiſſime! e. Ad fln
intende, proſperé procede, & regna. En!
propter veritatem, & manſuetudinem populi
ſub te cadent: Omnes gentes ſervient tibi.
Contemplemur Salvatorem, mitiſſimo agendi iels n
modo trahentem ad ſe omnia: ſequuntur il- 8 En
lum turbæ uſque in deſertum ad quinque ⸗ rnin⸗
. ia,
* ,„ Voan. 3, 2 1. * Pſal. 113. *VN Oant. 4. 11.

Die nldi Konne
eunſnettelagte
neſebe, In

4

Ariti

gilig,gin
uls en
Et Qunan
Cinitatore
fuſim m
em. otn
a

Sun

I. Ep,Doer

e

s elt et
Nen,mitlnd:
Cnn A
AruN inſe

, 4 0*

Meditatio IV. 743

lia, cibi potúsque oblitæ, ut audiant verbum
illius; verbum amabile, ſincerum, irreprehen-
ſibile. Nunquam ſic locutus eſt homo,“ vel ipſimet
hoſtes profitentur. Domine, ad quem ibimus?
Verbu vitæ æternæ habes. *X* Sic ingenuéèé Diſci-
puli fatentur, qui Magiſtrum Divinum, pater-
nè, ſuaviſſiméque agentem tenerrimè dilige-
bant. Quare nihil eis potuit nuntiari durius,
quàm tantæ amabilitatis ſubeunda olim jactu-
ra, cùm per mortem ab illis erat ſeparandus.

Cæteruùm in parabolis obviis & facilibus loque-

batur de regno DEI: verba benefaéctis cumu-
labat, ubique pertranſiens benefaciendo. So-
los hypocritas, & plenos malitià Phariſæos
ſubinde aſperiùs increpabat, utpote quos man-
ſuetudo emendare non potuit, quamvis nec
acriori lixivio ſint emendati. .
En! Sacerdos Altiſſimi, Exemplar divinum,
cui te conformes! Loquere verbum ſanum;
neſciat amaritudinem lingua tua, niſi cùm re-
darguendi ſunt nonnulli obſtinatè improbi; u-
bique demonſtra cor paternum; argue, obſecra,
in omni patientia, & doctrina. ** Peccatores
benignitate potiùs quàâm auſteritate lucrari
DEO ſatage. Ad tuum præſertim Tribunal
Pœnitentiæ causaâ recurrentes, amanter com-
plectere, manſuete alloquere, piè hortare, me-
dicinas præſcribe. Quære indefeſsé ſtudiò er-
rantes oviculas, & cùm inveneris, gaudens
in humeros impone. Porta infirmos, dilige
juſtos, ſuſtine malos: ſic labora; ſic loquere,
Aa a 4 &
* Joan. 7. 46. ** Foan. 6. 69. X 2. Tim. 4.

744 Functiones Sacerdotales

& exhortare, ut omnes tibi commiſſos, quan-
tum ex te, facias ſalvos. Sic tandem eris po-
tens in opere & ſermone.
Inſpicio meipſum, & quanam utar manſuetudine,
examino. Rejicit voluntas, quidquid cum exomplo
Salvatoris non cohæret: Illum imitari deſiderat: Re-

nuntiat carnali ſapientiæ, quæ DEO eſt inimica; ut

Chriſtum induat &c.

Dies MI.

Sacramentorum Adminiſtratio.

Conſideratio III.
De Miſſa.

Nter functiones Sacerdotales nulla reperi-
tur ſanétior, & auguſtior, divinò Miſſæ Sa-
crificid; nexu enim tam arcto ſociantur
Sacrificium & Sacerdotium, ut unum ſine al-
tero ſtare non poſſit. Deinde ſuper omnes,
quascunque demum Hoſtias eminet hoc no-
ſtrum Legis novæ Sacrificium, quia legalium
differentias hoſtiarum non modèò unitate ſua
complectitur, ſed etiam ob Victimæ oblatæ
imenſam dignitatem perfectione ſua, & ſubli-
mitate infinita tranſcendit. Ad quatuor nunc
capita Conſiderationem revocamus, & pon-
deramus. I. Sacrificii noſtri excellentiam.
2. Præparationis neceſſitatem. 3. Attentio-
nis, quam à nobis exigit, ſincerum
ſtudium.

ſlm
5 H mi

uſs bon in en
herinphen
Cbminitr.
6iler partes hunn
uNeigio crten
leceſſe ommn
bllno deci
is autem Victin
Iltiolci ote
i eſe polt n
ios ſarolaocke,
Urnon et, guun
EChiſus, rens
Cslo mioor, an
INlu inſer, gu in
0 wonine Nenifcin
Wiveris, klim
Aorun bentifed
Kepo viton con
liserit e oblat⸗
Minderotinns ne
Mmndarit cin
ummi, li⸗
iokes non ele⸗
Alhurimum conn
1 Wionen nel
terra CNguun

A:

aIn.

ntrtte

fkieonmi

Uancene
8

in g, ,
6 filhit Sn!
ln inte e
le ,

naNd,
notti adl
rn ,

.
elgl 1

Confideratio III. 7457

ſtudium. 4. Juſtæ gratiarum actionis æqui-
tatem.
I

Cardinalis Bona in egregio tractatu de Sa-
crificio Miſſæ peramplam Conſiderationi huic
materiam ſubminiſtrat. Cùm Religio, inquit,
primas inter partes numeret Sacrificium, &
Chriſtiana Religio cæteras omnes perfectione
ſuperet, neceſſe omninò fuit, ut ſummo pa-
riter ac nobiliſſimo Sacrificio eadem gaude-
ret. Hujus autem Victimæ ineffabilis magni-
tudo multiplici fonte promanat. Quid e-
nim primèò eſſe poſſit aut majus, aut ſubli-
mius Victimâ ſacroſanctâ, quæ ibidem offer-
tur, & alia non eſt, quàm ipſe Dominus no-
ſter Eſus Chriſtus, verus DEus, & verus ho-
mo. Quis illo major, aut melior? Quis ſicut
Dominus DEus noſter, qui in altis habitat? Atque
hoc ſolo nomine Sacrificium noſtrum actibus
hominum univerſis, etiam præcipuis, ipsique
amori Electorum beatifico longiſtimè antecel-
lit. Qua ergo virium contentione allaboran-
dum nobis erit, ne oblatio tanta ſeu irreve-
rentiæ, ſeu indevotionis noſtræ ſordibus con-
taminetur? Mandavit olim DEIIS Sacerdoti-
bus: Mundamini, qui portatis vaſa Domini! *
Quantòô puriores nos eſſe oportebit, cum E-
ſu Chriſti puriſſimum corpus & ſanguinem of-
ferendo, actionem præſtantiſſimam, qua nec
cœlum, nec terra unquam habebit majorem,
peragamus?

1

Aa a 5 Altera
*MLVai. 52. 1 I.

746 rFrunktiones Sacerdotales

Altera Sacrificii magnitudo e Divinitatis, cui
offertur, ſuprema Excellentia fluit; Neque e-
nim ulli Sancçorum, & nec ipſi Cœlitum Re-
ginæ, ſed uni DEO Ejusque gloriæ ſacrifica-
tur hæc viétima ter adoranda, quæ ſoli æter-
næ Majeſtati eſfentialiter debetur. Ipſamet
Sacrificii natura hoc exigit, quod ideò inſti-
tutum eſt, ut publicè teſtemur, DEUM nos
tanquam principium & finem noſtrum reve-
renter agnoſcere: Deinde Sacrificium offeren-
tes, ſolemniter profitemur, ſummum in res
univerſas dominium uni DEO competere,
nésque IIli tanquam opera manuum Ejus,
plenè perfecteque ſubjici debere. Subjectio-
nis hujus internæ ſignum ſenſibile, & externum
ponimus, quando ſacrificamus; Neque aliud
eſt oblatio præſtita exteriùs, niſi oblationis
internæ ſymbolum, qua ſeſe anima DEO to-
tam devovet, tanquam principio ſuo primo,
& fini ultimo, cujus poſſeſſione beata demum
efficiatur. Hæ autem Sacrificii notæ ac pro-
prietates neque per abſolutam DEl potentiam,
ut cum ſcholis loquamur, ad ullam ê creatu-
ris referri unquam poterunt.
Excellentiæ Sacrificii fons tertius è conſe-
cratione mirifica manat. Nam ſubſtantia pa-
nis & vini convertitur in ſubſtantiam corpo-
ris & ſanguinis Eſu Chriſti, dum interim ac-
cidentia ſine ſubjecto remanent, quod ſum-
mum prodigium totius naturæ vires tranſcen-
dit; DEl enim ſolius eſt, Tranſubſtantiationem
operari.
Excel-

niu

llen tunn
iothe .
Efetintrenl
Innn iudle!
2 Dynn genn
en Nlt ol
Ae fem
aMhletin

u.

Uelenu ginn
,rn upa
1 Clus vonbis
STüimm nlis
MAbxeid tlen
Une giul⸗
Lbian
mi
ene

Meliad gene
rursGinunen
ußnni unn,
Eutseüonin
inhkemgrenn
Umns ſre gen
ene uchn
und tenonti
lhenlihencn
tumnt 5
AIvortun, ſer
Atzedonkeſt

glrie

himtoeit
lemig ſuite N
neeid C
ne gorieln
nnd, gn i
GRer henl
lie tie
Etſem,

ne

fenor,
1 un M

ENlektos,t
guu ke uu .
n lchh;
doleloretena
) Aenſi wun
hrmbD
nun 1 Ani
euu.
os enigts
t. Mn ihlei
) Cilhnim
hrſti,dminen
tenuen (
me olte/
,Inſibemu⸗

Conſideratie III. 747

Excellentiam quartam Sacrificii valor im-
menſus conficit, qui meritorum Chriſti, & paſ-
ſionis Ejus infinitæ amplitudini ex æquo reſpon-
det. Tantùͤm itaque placet modò Victima
noſtra Divina æterno Patri, quantum ipfi
quondam placuit conſumatum in Ara crucis
mirabile Sacrificium, quamvis effectus illius
ipſa applicatione ſuis maneat terminis con-
cluſus.

Excellentia quinta ex fine altiſſimo deriva-
tur, quem ſibi propoſuit mundi Redemptor,
cùm fublatis prioribs ſacrificiis, hanc novæ
Legis Victimam inſtituit. Voluit nempe DElI
Filius hoc medio talem noſtris manibus obla-
tionem inſerere, qua Cultum Latriæ perfectum,
& adorationem debitam æterno Patri exhibe-
remus, profundiſſimaâ reverentiãâ noſtræ ſub-
jectionis plenitudinem demonſtrando: Voluit
hac magnifica oblatione idoneum reddere hu-
manum genus ad plenè ſolvendas pro benefi-
ciis maximis & innumeris, quæ aut accepimus,
aut accepturi ſumus, competentes gratias:
Voluit nobis pretium ſuggerere imenſum, quo
beneficia quæcunque; præiens ubique auxilium,
protectionis ſuæ gratiam, ſui Spiritůs & cha-
ritatis paternæ ductum copiosè mercaremur:
Voluit nos demum thelaurô inſtruere, qui ad
plené ſolvenda peccatorum debita; ad aver-
tenda iracundiæ ipſius flagella, & ad quascun-
que ſeu vivorum, ſen mortuorum tollendas
neceſſitates abundè ſufficeret.
Hæc

748 Functiones Sacerdotales

Hæc omnia nobis evidenter oſtendunt, non
poſſe inter homines actionem ullam reperiri,
hoc Sacrificiò ſaniorem, vel auguſtiorem.
Atque hinc lege inviolabili ſancitum eſt, ut ne-
que Rex, nee Pontifex, aut quavis poteſtate
præfulgens homo coptum Sacrificium aut ſi-
ſtere poſſit, vel abrumpere.
Iſtud verò Sacerdoti, auguſtiſſimum Sacri-
ficium peragenti, apprimè notandum, [EstII
Chriſti perſonam ſe referre, Illiusque nomine
agere; Quapropter induere debet Eiſum Chri-
ſtum, ut omnia é ſpiritu illius conſiciat, nihil-
que admittat, quod vel minimùm Perſonæ re-
præſentatæ Majeſtatem, & ſanctitatem dede-
cere poſſit; ſicut Legatum Regium ſedulè in-
vigilare novimus, ne quid uſquam gerat ſui
Principis caractere indignum.

II.

Ante omnia probet ſeiplum Sacerdos, utrùm
talis interiùs ſit, qui tutô ſanctis Altaribus
propinquare auſit; Quamvis enim Jus ad illa
per Ordinationem habeat, nefas tamen eſſet
cogitare, poſſe ipſum ad peragenda ſumma My-

ſteria prorſus imparatum accedere. Fuêre ſæ-

culis anterioribus Auctores (quales adhuc
fert ætas noſtra) qui aut nimihùm facilem, aut
nimiùm difficilem redderent ad Aras imacu-
latas acceſſum. Sed quamcunque illi extre-
mitatem ſectentur, in eo tamen facilé conſen-
tiunt, præparationem à Myſta Sacris operatu-
rO deſiderari.
Ante

Miun

unuien in L

6 .
2,0rll end, 6
wlnn neth
mrſennunm
Aeocklirtet, n
Uicrmakhon
Tun aNgreten
ge!
Nercs cin
VOutoven fum 1
s taie enentin
in gliglb 4 ſbl
Nuns; Cid ze
wente hoſe n⸗
Wnerzi Cono
n dien

es/

nlle dolen
umcohnn⸗
ngt len n
Enr getoee de
fikebistentn
la Nernum,
fermſoumth
ufult ti hͤt
unchnentine
Pelun, Done
Um ignori

rhrne

teter Okentt
Poden ollmn
en el zunn
1 *. 6 de
Dlilhnetung
nengurt,
Mumn Mnfein

ſepnintte⸗

Deit, ben t

ut imnum ud.

etent 1 An;

☛ =

Conſideratio III. 749

Ante orationem præpara animam tuam, monet Sa-
piens, & noli ſieri ſicut homo, tentans DElI M. *
Jam ſi DElIM tentat, & auſu temerario ad i-
racundiam provocat, qui oraturus animum
non parat perquàm diligenter; quantôò magis
reum ſe conſtituet, qui ad offerendum æterno
Patri Divinum Filium, & hunc intra ſe ſuſci-
piendum absque debita præparatione auſit ir-
ruere?
Sacerdos ad divina Myſteria imparatus con-
demnationem ſuam in ſeipſo circumfert, &
ipſus tacité ſententiam contra ſe dicit. Edic
enim, quisquis ad ſublime Altaris miniſterium
es vocatus; Quid ageres, ſi Rex aliquis val-
de potens te hodie monendum curaret, adfu-
turum ſe cras in domo tua, ut ad te inviſat?
Quo ſtudio, qua diligentia, qua ſolicitudine
cubiculum ei parares? Certeé dies minimè ſuf-
ficeret huic operi ; & ſi quid uſpiam depre-
henderes non ſatis ordinatum, quod Princi-
pis oculos lædere poſſet, noctem tu potius in-
tegram laborando inſumeres, quâàm ut vel mi-
