nâque meipſum, ſi Vocationi non reſpondeo.
Eſtne res hæc levis momenti, æternuùm perire,
ſimulque alios eodem exitiò implicare? Parvi-
R. B. Dufrene Exertitia. E ne

66 Finis Sacerdotis.

ne ducam, in imortalem beatitudinem & me,
& alios aſſerere? Grande neceſſarium exem-
laris Vita, quia grande neceſſarium ſalus æ-
terna! Accedit, quòd non mediocriter peribo,
ſi pereo: toties peribo, quot animas ad inte-
ritum promoveo. Non ſimpliciter ſalvabor,
ſi ſalutem conſequor: toties ſalvabor, quot a-
nimas ad cœlum duco. Aut magna me ex-
ectat in Cœlo gloria, aut non mediocris inter
diabolos miſeria. Quid hinc ſequitur? iſtud
ſequitur, ut infernum effugiam valde acerbum,
qui pigris ac tepidis Sacerdotibus iminet, non
mediocriter, ſed toto ſtudio eſt allaborandum.
IUt beatitudinem conſequar non vulgarem, quæ
probos Sacerdotes manet, non vulgariter eſt
Connitendum.
Sed quid hoc, benigniſſime DEIIS! æterni
momenti negotium, meam & proximi ſalutem
in manibus habeo; negotium grande, nego-
tium unicum: Tu etiam facilitatem & jucun-
ditatem aſpiras operi tanto, ſi modò cordatè
illud aggredior! Jugum meum ſuave eſt, & onus
meum leve: * Verba tua ſacroſancta hæc ſunt,
falli & fallere neſcia: jugum ſuave, onus leve
Sacerdoti prælertim Voluntatis tuæ ſtudioſo.
Egone igitur cum voluptate, cum ſuavitate con-
ſequi poſſim finem illum excelſum & ultimum,
meam & proximi ſalutem? Dum laſſantur re-
probi in via ini quitatis, & inter mille tædia vi-
tæ infelicis pereunt, ego dilatato corde viam
mandatorum tuorum alacriter decurram! O
Domi-

* Mäatth. 11.

4

lteen
nmiſer!

n

linem 8
Hriom n
rium ſln;,
ier Perbe
lnas ad inr
ſter alrabon
bon aot:.
nnan ne er.

Nedidersiter

ſegiun ſiul
llteacetun
s ifinen non
Albouncum
Tllonengue
entter

DS ven
torini llner
Gante, ie⸗
ten Aien⸗
mod CNtt
enr eeren
ſanc heekr
ſuſs o
ts tueſucli
Imlupinnet
nmin
Dam hn 4
Eernenii
lumg en. 7

Meditatio IV. 67

Dominum bonum! An tergiverſari amplius li-
cebit, ubi in tanto negotio concurrit cum ne-
ceſſitate indiſpenſabili mira facilitas, & omnem
captum excedens jucunditas? Trado me tibi,
Piiſſima Bonitas! Tuò ſancto ſervitio conſecro
me iterum, Benigniſſima pietas! Beati, qui ha-
bitant in Domo tua: in ſæcula ſæculorum laudabunt
Te! * Beati ſunt ſervi tui: nimis honorati Sa-
cerdotes amici tui! Sacerdotes DEI, benedici-
te Dominum: Confitemini Domino, quoniam
bonus; quoniam in ſæculum Miſericordia E-
jus. Jubilate DEO: ſervite Domino in læ ti-
tia! Ita eſt, Magne DEus! duplicatum infer-
num mereor, niſi prompta voluntate, totôque
corde ſerviêro tibi, quem nôſſe vivere; cui ſer-
vire regnare eſt. Confundor, compungor,
quòd ſervitium tam ſanctum, tam nobile, tam
neceſſarium, tam luave turpiter neglexi. Cu-
ſtodiam legem tuam ſemper in ſæculum, & in

ſæculum ſæculi. His inberetur tantiſper.

Dies III.
Media Sacerdoti ad finem nobiliſſi-

mum ſervientia.
Conſideratio III.
Felicitas Sacerdotis fini ſuo intenti.

Duo hic conſiderabimus: primum, Sacerdo-
tem vivere in hoc ſæculo non poſſe con-

E z tentum
* Pſal, 53.

68 Finis Sacerdotis
tentum & beatum, niſi fini ſuo intentum. Al-
terum, hilarem, contentum ac felicem vivere
Sacerdotem, qui fini ſuo conſtanter invigilat.

I.
Infelix Sacerdos finis ſui neglector.

Ubinam tandem optatam animi pacem re-
periet Sacerdos, qui hanc in ſui finis nobili
conſecutione non quærit? nullam profectò
inveniet. Nec pingue beneficium, nec vitæ
comoda, nec hominum exiſtimatio illam da-
bit, quam mundus dare non poteſt, animi pa-
cem. Non ſatiatur oculus viſu, nec auris auditu:*
Non ſatiant animum ad æterna factum hæc
tranſitoria. Attrahas licèt aérem, quantum li-
buerit, nunquam ſatiaberis; neque enim eſt
hoc alimentum hominis. Sic pariter hæc va-
na & inania, quæ te circumſtant, tu quidem
avidè hauries; verùm nulla ſequetur ſatietas,
quia non ſunt immortalis animæ idoneum ali-
mentum. Non vivit piſcis extra aquam, nec
vivunt volucres niſi in aëre: Et ille, & iſtæ
requirunt elementum ſuum. Mi Sacerdos, E-
lementum tuum DEus eſt, & ſincerus DEl fa-
mulatus: Solùm hic vives; alibi vitam non in-
venies. Nobiliſſimum eſt Cor hominis, quia
capax ſumi Boni; ſed & pauperrimum, quam-
vis rerum creatarum non deſit copia, niſi
uieſcat in ſumo Bono. Sic eſt, Sapientiſſime
Eus! Feciſti nos ad Te, & inquietum eſt Cor no-
ſtrum, donec requieſcat in Te. Vana ſunt om-
nla,

* Eccl. 1. V S. Aug.

mil o
i⸗
li

tienie
WI
imN; w

nſhad

11 e

TAlan ſ
ſn,6
1 llei
a,, 1
llin
len D
Mnad
s ſuge
yr n

1
.

tentmn. 1
elcen ſen
er inigir.

laki.

ni cen te
litns dobi
m eld
Cinn, Ne
inntid Nun er
Nel,ainip⸗
Nt An, A.
n bhen Ire
mGumunl.
nelte euintl
ene Men
ſant, tu guc
Abennr hien
mz Goneum!
Ira aar
l enb
ooern D
Ablriamdnd
Oor hominig
eninumn
delt t,
ehr Ge⸗
uun e⸗
uit

Conſideratio III. 69

nia, mera ſomnia: Vanitatum vanitas, quid-
quid hic amatur; fraudes & nugacitas, quibus
inhiatur. Hæc præſentia occupare me poſſunt,
diſtinere poſſunt, ſatiare non poſſunt; meam
ipſius experientiam appello. Num ſatisfecit
unquam aut hoc, aut illud tenue gaudium, cui
inhiabam? Solidene acquieſcere potui, ſive in
hortorum deliciis, ſive in menſarum cupediis,
ſeu in pecuniæ theſauris, ſeu in honorum fa-
ſtigiis? Nihil mortale ſatiare poterit animum
imortalem; non luſus, non theatra, non muſi-
ca, non horti, non pomaria, non menſæ, non
pocula: irritamenta hæc ſunt; impedimenta
ſunt: ſpinæ ſunt, pungunt, ſauciant; non ſa-
tiant. Quis unquam mortalium habuit, vel
habere poterit, quæ Salomon — Regum
opulentiſſimus? Fecit ille ſibi hortos & poma-
ria, Domum Regiam, Palatia magnifica, omni-
que deliciarum genere eſt fruitus. Sed ipſum-
met audiamus ſua gaudia enumerantem. Lo-
cutus ſum, inquit, in corde meo, dicens: Ecce Mag-
nus eſfectus ſum, & præceſſi omnes ſapientid, qui fue-
runt ante me in Jeruſalem: Et mens mea contempla-
ta eſt multa ſapienter, & didici. Dedique cor meum,
ut ſcirem prudentiam atque doctrinam, errorésque &
Rultitiam. .* Vixi ego in corde meo: Vadam &&
affluam deliciis, & fruar bonis. . Aagnificavi o-
pera mea, ædificavi mihi domos, & plantavi vineas:

dpoſſedi ſervos & ancillas, multamque familiam habui:

armenta quoque & magnos ovium greges, ultra omnes,
qui fuerunt ante me in Jeruſalem: coacervavi mibi
E 3 . argen⸗
* Eccl. 1.

70 Finis Sacerdotis

argentum & aurum, & ſubſtantias Regum, ac Provin-
ciaurum: feci mihi Cantores & Cantatrices, & delicias
filiorum hominum; ſeyphos & urceos in miniſterio ad
vina fundenda: Et ſupergreſſus ſum opibus omnes, qiti
ante me fuerunt in Yeruſalem: Sapientia quoque per-
ſevera-'uit mecum. Et omnia quæ deſideraverunt ocu-
li mei, non negavi eis: nec probibui tor meum, quin om-
ni voluptate frueretur, & oblectaret ſe in bis, quæ præ-
paraveram: Et hanc ratus ſum partem meam, ſi uterer
labore meo.*“ Quam ſatietatem hæc omnia attu-
lerint Salomoni, paulò poſt intelligemus: au-
diamus adhuc, quid de illius magnificentia di-
cat liber tertius Regam. Erat autem cibus Salo-
monis per dies ſingulos triginta Cori ſimile, & ſexa-
ginta Cori farinæ, decem boves pingues, & viginti bo-
ves paſcuales, & centum Arietes, excepta venatione
cervorum, caprearum, bubalorum, & avium altilium.
Et habebat Salomon quadraginta millia præſepia equo-
rum currulium, & duodetim millia equeſtrium. ..
Deditque DEus Sapientiam Salomoni, & prudentiam
multam nimis, & latitudinem cordis quaſi arenam, quæ
eſt in littere maris &c. W Videns hanc alo-
monis magnificentiam Regina Saba, & ipſa di-
tiſſima, ſtupefacta ſtetit. Videns autem Regina
Saba, ait ſacer textus, ſapientiam Salomonie, & do-
mum, quam ædificaverat, & cibos menſæ ejus, & ha-
bitacula ſervorum, & ordines miniſtrantium, veſtésque
eorum, & pincernas &. non habebat ultra ſpiritum. ?ê

Quid verò Salomon in tanta rerum affluentia?

Quis illi ſenſus de hac Regalis opulentiæ mag-
nitudine? Ipſum rurſus audiamus: Cumque me
. conver-
* Cap. 2. *X CAp. 4. — 3. Reg. 10.

Beern
l, Nn
inn, en

un eel
I and
uenn, d!
Iu. zun
wöſin
Imhine

. 1.

Ulmn A ini
neen G lli
ir itifeint
lu omthe

ntit gone
egle en
lrgrenut on

n um ſiten,
hecohnaamr.
teligenns: n.
ngnintentnd
Arn ur Nr.
ſnle, u.
ehdeite⸗
talt untinn
3itn Ailun.,
ilis eſtitek⸗
agbeftin.,
ein lleni
Alſt neumf
ſgens hane K
didn Eii
leir uten
Alnnnin 6
etſe c,
nnim ne
unniſn
terun Au.
sowenen
omns en
NNN

4 7 11

Conſideratio III. 71

convertiſſem ad univerſa opera, quæ ſecerant manus
meæ, & ad labores, in quibus fruſtra ſudaveram, vidi
in omnibus vanitatem, & afflictionem animi.*
Rex tantus nonniſi vanitatem & afflictio⸗
nem animi reperire potuit in fortunæ unde-
quaque aſpirantis mira fœcunditate: Quid e-
go ſperem, cui nec centeſima, nec milleſima
pars hujus abundantiæ unquam obveniet?
Quid ſperem genuini guſts in macilenta poſ-
ſeſſione, in reculis, è tuguriolo, ex hortulo, &
ſimilibus nugis capiendi, quem Regum magni-
ficentiſſimus in theſauris, in ſplendore, in re=
rum copia nusquam invenit? Duo vidit in crea-
tis omnibus Magnus Salomon: vidit primò va-
nitatem; vidit dein afflictionem ſpiritůs. Vi-
dit vanitatem, & nihil permanere ſub ſole: vidit
meram inconſtantiam, & mutabilitatem. Quæ
hodie recreant, florum inſtar ſubitò marceſ-
cunt, & cras non ſunt ampliùs. Ipſa baſis om-
nium delectabilium, vita humana, quàm fra-
gilis eſt! Nam Homo natus de muliere brevi vi⸗=
vens tempore, repletur multis miſerüs. Qui quaſi
Nos egreditur, & conteritur, & fugit velut umbra, &
nunquam in eodem ſtatu permanet. ** Adhuc va-
na ſunt omnia, quamvis durarent, quia vita
non durat: veloci pede mors advénit, & rapit
univerſa: cuncta in fumos abeunt: diſparent
in momento, quæ aliquid eſſe paulèò priùs vi-
debantur. Spiritus meus attenuabitur, dies mei bre-
viabuntur, & ſolum mibi ſupereſt ſepulchrum. *VV Hic
demum maximè apbarct vanitas: hic Regum

4 gloria,
* Eccl. 2. *V gob. 17. *X vo. 17.

72 Finis Sacerdotis

gloria, Divitum potentia, Voluptuoſorum gau-
dia evaneſcunt: hic & mihi peribit, quidquid
extra DEIIM quæſiero. Finis rerum, finis die-
rum, finis omnium denique tumulus erit: præ-
terit figura hujus mundi: paulò pèſt & ego
in pulvere dormiam; dies mei finientur bre-
vi, & ipſemet experiar, quàm verè dixerit de-
votiſlimus Kempenſis: Vanitas Vanitatum, &
omnia Vanitas, præter DEum amare, & Ipſi
ſoli ſervire!
Verùm non modò vanitatem Salomon vidit
in omnibus, ſed & afflictionem Spiritůs. Os
luxatum vehementer dolert, quia non eſt in ſuo
lJoco: æger quoque eſt humanus animus, dum
à fine ſuo aberrat. In ſtatu violento hæret,
quidquid extra centrum verſatur: Centrum
tuum, mi Sacerdos, DEUsS eſt, & obſequium
DEl non mediocre; hic ſolùm quieſces, alibi
non niſi laborem & dolorem invenies. Si
mundum amas, labêris cum labili; frangèêris
cum fragili: ſi ſpinas apprehendis, pungent
& lacerabunt te. At verò ſpinæ fſunt delide-
xia ſæculi, curæ mundanæ, habendi cupiditas,
ſi Servatori credimus. Contemplare, quæſo,
cor hominis DEum non quærentis: quàm mi-
ſerè jactatur, diſcerpitur, dividitur, laceratur!
deſiderat, quæ habere non poteſt, & nunquam
habebit: ob rem nihili excandelſcit, triſtatur,
turbatur: mox iterùm inaniter lætatur: mo-
do ſperat, paulò pſt deſperat: nunc amat,
nunc odit: quod ante horam placuit, mox i-
terum diſplicet. Moleſta fames, moleſta ci-
borum

1 1
m
SAerat
Sdonon
Tilit
Iurhnio n
ett
klo
ih beeh
Antlen
Uu N—
Mrmnen
WNIün
hügie
ukaige

Wbenr

ihlrde

1.
No
n. er
1

in t⸗ ſ
et

di, grici
Aum iisd,
luetit
dit Ae
inemur br.
ecitent e
5NnmI
nm Alhl

n Anoonitt
n Hrick 0
unon etinſ
ininns cun
Vioknm bnen-
umr: Cumn
1, Ceguur
glilti,
n iwerits,
lbil, unge
hends, Ding
ne nr ei
Penci oidt
tenpinrein
Eents: adam
ſiur, cen⸗
Nelh E n⸗
deletn d⸗
ter leum
hennt Mne 1
n Uel,

Nlett
ſames

Conſideratio II. 73

borum ſatietas; illa doloris, hæc faſtidii ma⸗
ter: vellicat rerum cupiditas, gravis eſt penu-
ria, ſolicitudines parit abundantia: affligic nunc
frigus nimium, vel torquet immodicus calor:
contrahit nunc animum timor, quem paulò
priùs laxaverat nimia ſecuritas. Sic nempe a-
gitant, commovent, & in varia diſtrahunt mi-
ſerum indomiti affectuum greges, dumque u-
ni neceſſario non intendit, inutilia quamplu-
rima reperit, quæ cum vanitate afflictionem
ſpirits infeliciter generant. Hoc ergo gran-
de nihil, hoc ſpinoſum nihil me diſtineat, a=
nimum nobilem occupet, mille acerbitatibus
conficiat? Nolo inania ventorum volumina;
umbras non capto, peritura non ſequor: bo-
norum ſtabilium ſoliditatem quæro, pacem vo-
lo, ad quietæ mentis tranquillitatem aſpiro.
Egéne humi repam, Sacerdos in ſublimi poſi-
tus? Ad hæc infima me demittam? In pulve-
re, in ſordibus computreſcam? Dixi, beatus vi-
vere cupio, & quæ ad plenam beatitudinem
faciunt, ſolerter inveſtigabo.

II.
Beatitudo Sacerdotis ſini ſuo intenti.

Fecit DEUS hominem rectum; non fecit
miſerum. Beatos dixit Salomonis ſer vos Re-
gina Saba: Beati viri tui, & beati ſervi tui, qui
Kant coram te ſemper. * Fors minus beatos di-
cemus Sacerdotes, Miniſtros Divini Salomo-
E S nis
* z. Reg. 10⸗

74 Finis Sacerdotis

nis Eſu Chriſti? Dum aviculas contemplor
in aere ludentes, canentes, & ſerenô præſer-
tim cœlô jucunde circumvolitantes, dico apud
memetipſum: En, quàm contentæ vivunt in-
nocentes beſtiolæ, quia finem à Creatore præ-
fixum aſſequuntur! Dum piſces in aquis ludi-
bundos, ſaltitantes in dumetis capreolos, tri-
pudiantes in pratis hinnulos intuzor, DEIINM
laudo, qui nullam creaturarum ſuarum vult
vivere infelicem; ſed omne animal implet be-
nedictione. Lætos dies tranſigunt hæc Ma-
gni Conditoris opera, quamvis intellectu ca-
reant, quia nimirum fini ſuo ſatisfaciunt. Quis
verò credat, hominem ratione præditum, Opus
præ cæteris nobiliſſimum, Artifici optimo &
ſapientiſſimo minus cordi eſſe? Sacerdotem fi-
delem, & ſervum bonum negligere fors pote-
rit Dominus potens, miſeriçors, & magnificus,
qui paſſerculos mira benignitate tuetur, & gu-
bernat? Sacerdos fidelis quærit, ſtudiosé glio-
riam Domini ſui, ob quam creatus, unctus, or-
dinatus eſt: æterno Regi ſtrenuam ſervit ſer-
vitutem: pretioſi ſanguinis pretium, imorta-
les animas, curat ſedulò; Cui nunc in mentem
veniat, fieri unquam poſſe, ut Dominus Do-
minorum optimus & ſapientiſſimus infelicem
eſſe velit ſervum tam bonum? Zelat præpri-
mis honorem ſuum Magnus Dominus, & laudabi-
lis nimis: Quò veròô conſultum huic iret, ſi ſer-
vos ùtúùt fideles, anguſtiatos, tetricos, perple-
Xxos & miſeros adſtare ſibi pateretur? Quid,
quæſo, dicturi eſſent homines de Domino ter-
reno

4 tmnm
enent
vits

llan⸗
n.

1,

contemne
rend Nr.
ehticbapl
e firunt in
Peitlent
nanus ladi.
reoldd tr..
or DrN

Ad
unt hre N.
intelechuc⸗
cint (
Minmn O
Ni Nnd &
Metieend⸗
et M
Cmaguten
etmetuh
Kocioeg⸗
ns undkneer
Num lenit ſ
Zetian,ifn
nuoce iomen
t Domiams 1
Sinw iaelen
1 Zclatng
irun u
dhuoien
Letiolgfeſt
Stelen

7

Conſideratio III. 75

reno, cujus famuli circuirent perpetuò meœſti,
nunquam gaudentes, pallidi, umbris ſimiliores
quâàm hominibus? Noônne hæc foret unanimis
omnium vox & ſententia? Neceſſe eſt, ut hi
famuli Dominum habeant valde aſperum &
durum, qui neceſſaria illis non præbeat, pa-
nem deneget, ſalarium tenue ſolvat. Num ho-
nori eſſe poterit hujusmodi Domino tam tri-
ſte famulitium? Contrà ſervos fingamus ala-
cres, hilares, contentos: Nénne in Domini,
cui ſerviunt, eximium honorem redundabit
eorum conſtans hilaritas? Dicent ſane, quot-
quot ipſos viderint: Habeant oportet hi fa-
muli Dominum verè bonum ac liberalem, qui
nihil ipſis deeſſe patiatur; Dominum opulen-
tum, ſapientem, providum, qui det illis cibum
in tempore, obſequia æſtimet ac muneretur.
Dicat, & fidenter dicat Sacerdos fini ſuo in-
tentus cum Propheta Regio: Dominus regit me,
S& nihil mihi deerit; in loco paſcuæ ibi me colloca-
vit. De ſe dictum exiſlimet omnia & ſin-
gula, quæ continet Pſalmus Nonageſimus: Ad
te pertinent promiſſa magnifica ibidem ex-
Preſſa, Sacerdos Altiſſimi, quem glorioſus ſum-
mi Regis famulatus totum occeupat; ad quem
enim pertinebunt, ſi in te non cadunt? Con-
fide, ſcapulis ſuis obumbrabit tibi, & ſub pennis ejus
ſperabis. Scuto circumdabit te veritas PEjus, non ti-
mebis a timore nocturno; à ſagitta volante in die, à
negotio perambulante in tenebric, ab incurſu & dæma-
nio meridiano. Cadent à latere tuo mille, & decem

millia
* Pſal. 22.

76 Finis Sacerdotis
millia à dextris tuis; ad te autem non appropinquabit.
Veruntamen oculis tuis conſiderabis, & retributionem
peccatorum widebis. . .. Non accedet ad te malum,
S& flagellum non appropinquabit tabernatulo tuo. Quo-
niam Angelis ſuis mandavit de te: ne fortè offendas
ad lapidem pedem tuum. Super aſpidem & baſiliſcum
ambulabis, & conculcabis leonem & draconem. Ac-
cipe ulteriora promiſſa, Serve DElI! Quoniam
in me ſperavit, liberabo eum; protegam eum, quoniam
cognovit nomen meum. Clamabit ad me, & Ego ex-
audiam eum; cum ipſo ſum in tribulatione: eripiam
eum, & glorificabo eum. Longitudine dierum replebo
eum, & oſtendam illi ſalutare meum. Quid am-
pliùs velit Sacerdos in Vinea Domini opera-
rius? Quàm ſecurè quieſcit in centro ſuo; in
ſinu Paternæ DEI Providentiæ! Verè de illo
Prov. 3. Quieſces, & ſuavis erit ſomnus tuus. Be-
ne iterum de illo Pſaltes Regius: Paratum cor
ejus ſperare in DVomino: confirmatum eſt cor ejus: non
commowebitur, donec deſpiciat inimicos ſuos. *
Juſſtus eſt Sacerdos fini ſuo egregie inten-
tus, Domini ſui gloriam & beneplacitum unicè
quærens: juſtus eſt, quis negare poſſit? Quia,
quod juſtum eſt, juſté exequitur. At verò ju-
ſtum deduxit Dominus per vias vectas, & ℳendit il-
li Regnum DEI, & dedit Mi ſcientiam Sanctorum:
honeſtavit illum in laboribus, & complewit labores il-
lius. Xς Tam certa hæc ſunt, ut non in futu-
ro, ſed in præterito enuntientur; tam certò
eventura Sacerdoti probo, acſi facta jam eſſent.
Textum adeò ſucculentum pauliſper rumine-
mus⸗
* Pfſal. qo. * Pſal. 111. r Sap. 10.

ia!
uumm
Smuncen
lehi
hdonn

crthimid
Genhltinn
dAte nilnn

l tie. C.

e ſmne oſenl⸗
abͦſllen
enm.¹ Ao-
Nl nu
nin, aiin
Am Elne.
Aein, Nin
lun k
. (o en.
Dominoner⸗
Conno kozin
Vetce
,mnuu mu N
: on
14treu
e
egteze ine⸗
chlectum u
le olit
t. Ar ſen
fi end
ntan encin
mſet lur
nanb
enmm, Un⸗

Conſideratio III. 77

mus. Zuſtum, id eſt, Sacerdotem ſecundùm ju-
ſtitiæ leges fini ſuo intentum, in obſequio Do-
mini ſui vigilantem, ùt ipſamet æ quitas poſeit:
Hunc deducit Dominus per vias rectas. Nelſcit er-
rores illius ſemita; neſcit anfractus: recto
tramite ad finem ſuum contendit. Et ſi ceci-
derit, non collidetur, quoniam ſupponit Dominus ma-
num ſuam. * Non ducitur per vias obliquas
Peccatorum; non per vias tortuoſas & diffi-
ciles mundanorum; non per vias ſcabras, &
aſperas tepidorum, ſed per vias rectas & pla-
nas Sanctorum; per vias amœnas ac ſpecioſas
ſolidiſſimarum virtutum. Er oſtendit Il; Regnum
DEI: Regnum beatum internæ pacis, Regnum
glorioſum & perquàm honorificum coœleſtis
gratiæ, quo DEl ſervus dominatur animo ſuo:
Oſtendit illi denique Regnum Gloriæ, Regnum
omnium ſæculorum, ad quod ſecure deduci-
tur per vias rectas. Et dedit illi ſcientiam San-
ctorum; Eminentem ſcientiam Eſu Chriſti, quam
ſolam deſideravit, ſolam quælivit Magnus Gen-
tium Apoſtolus, & quæ ſola eidem ſuffecit.
Docet Spiritus Sanctus Sacerdotem bonum,
fini ſuo intentum, omnem veritatem, uti Apo-
ſtolos docuit. Docetur Scripturarum ſenſum;
myſteria illi aperiuntur: Datur intellectus, &
ſapientia, & ſcientia ad pernoſcendum quæ ſit
Voluntas DEl beneplacens & perfecta, non
minùs circa ſe quàm circa alios, quibus ad Re-
gnum DEl perducendis ex officio invigilat. Et
honeſtavit illum in laboribus: Benedicit Dominus

Sacers
* Pſal. 36.

78 Finis Sacerdotis.

Saderdoti ſibi ritè famulanti coram populo ſuo;
æſtimationem ipſi conciliat, conatus pios ie-
cundat, fructum ſexageſimum & centeſimum
largitur, cùm uberes animarum manipulos in
horreum Domini ſui cum gaudio infert, qua
major honeſtas deſiderari à probo Sacerdote
non poteſt. Etr complevit labores illius. Ad op-
tatum finem, benedicente Domino, perducit
Apoſtolicos labores Sacerdos Apoſtolicus:
cum voluptate animi videt in grege ſuo mag-
nam morum emendationem, quotidiana Vir-
tutum incrementa, Chriſtianæ pietatis læta ger-
mina ex labore Sacerdotali aſſiduò pullulan-
tia, quæ demum omnia ſub vitæ exitum pre-
tiosô perſeverantiæ donò coronantur. Quid-
ni beatum dicamus Sacerdotem tantopere ho-
noratum, Divitem in Virtute, Magnum coram
Domino, toti cœlo venerabilem, plenéque con-
tentum, quia fini ſuo primo & ultimo ſolicité
intentum? Dicite juſto, quoniam bens! * Bea-
tus es, & bene tibit erit, Sacerdos electe: be-
ne in domo, bene in publico; bene in proſpe-
ris, bene in adverſis; bene in vita, bene in
morte. Dicite juſto, quoniam bene, quia illi
omnia cooperantur in bonum. Quid igitur
mirum, ſi toties Scriptura lætari jubet fideles
DElI famulos? Lætamini in Domino, & exultate ju-
ſti, & gloriamini omnes relcti corlde. Exultent juſti in
conſpectu DEI, & delelctentur in lætitia. Gaudete in
Domino ſemper; iterum dico: gaudete. Gaudium
veſtrum nemo tollet à vobis. Juſti epulentur in con-
ſpectu
Iſaj. 3. 10.

Eti⸗

Inpoprhoſ
ntus git
Ccentelenn
nuniolosn
d ilet, gu
d rercote
lu. AAO.
Nnim etlnet
8 Mltlans:
Ntge ni⸗
Cotltam .
cutisleuger
Rond polclen.
Vreiium ge⸗
un Q.
nuncheet
Mgeumcrn
Venegeen⸗
Altino et
1 len Ne
los delet
bene in roſ⸗
n Nn,ent!
bene, giil
n. Cl i
n ſderti⸗
in, Oltie/
. buliu⸗
tie. Oa
gllun Co⸗

iium 6

Conſideratio III. 79

ſpedtu DEI G&c. Veriſſimè igitur Regum Sapien-
tiſſimus Eccl. 3. Cognovi, quéd non eſſet melids niſi læ-
tari & facere bene in vita ſua,. Hæc ſors tua bea-
tiſsima, Sacerdos juſte, ſolida & ſincera lætitia
mentis, quæ profecto major eſt quàm ventris. Neque
enim eſt gaudium ſuper cordis gaudium, ùt
ait devotiſſimus Aſceta. * Pax, quæ exuperat
omnem ſenſum, portio tua eſt, quia juſte, quod
juſtum eſt, exequeris, & Domino tuo ſecundùm
finem tibi præfigum ſtudio non mediocri fa-
mularis.
Optio mihi nunc datur aut vitæ felicis, aut
infelicis. Abundantia pacis, labor delectabilis,
lætitia ſancta & imperturbabilis pars mea erit,
ubi finis mei Sacerdotalis nobiliſſimi coniecu-
tio cordi fuerit: Miſer & infelix ero, nec ulla
enuinæ quietis parte, veréôque gaudio unquam
ruar, ſi à fine meo defecero: ſi extra centrum
meum poſt nugas & vanitates abièro. Qnid
nunc ſtatuendum? Quid cum DEO collo-
quendum?

Meditatio V.
Medium mediorum JEſus Chriſtus.

Hriſtus Eſus eſt prima veritas, lumen &
beatitudo noſtri intellects in hac vita, &
unicum objectum, ad cujus cognitionem nati
homines ſumus. Hec eſt vita æterna, ut coguoſ-
cant Te, & quem miſiſti TEſum Chriſtum. Quid
eſt Chriſtus? DEus corporatus & ſenſibilis, qui
carnem
* 5. Aag. Serm. 27. de Verb. Dom.

80⁰ Finis Sacerdotis.

carnem induit, ut per ſenſus in animum incur-
rat. Hunc nòſſe conſumata ſapientia eſt: ha-
bes in eo totum orbem cum ſuo principio in-
cluſum. Hunc ergo ſi noveris, omnia nſti,
& quidem per primam & ſupremam cauſam.
Hunc nòſſe conſumata prudentia eſt. Habes
enim in eo omnes veritates practicas, omnes
ſanctitatis regulas, omnes virtutes tanquam in
exemplari vivo, unde lumen affluit ad cognoſ-
cendum, & vires ac ſuavitas ad agendum. Hunc
denique nöſſe beatitudo eſt, quia ſolus intel-
lectum noſtrum totum implere poteſt, & ſcien-
di appetitum ſatiare.
Vani ſunt ergo homines, quibus non ineſt
ſcientia Chriſti: ſtulti, quibus non ſapit: mi-
ſeri, quos non afficit, perficitque. Qur nugis,
ſolicitudinibus, ineptiis & vanitatibus implere
libet intellectum Eſu Chriſti, hoc eſt, primæ
veritatis & ſumæ beatitudinis capacem?
Chriſtus Eſus eſt ſumum bonum noſtræ vo-
luntatis, centrum cordis noſtri & unicum a-
moris objectum, cujus cauſa conditi ſumus, ut
Eum in hac vita ex toto corde; ex tota anima,
& ex toetis viribus diligamus. Totus amabilis,
totus deſiderabilis eſt, quippe in Chriſto Eſu
tota DEl amabilitas ſe infudit ſenſibiliter, ut
hominem, qui ſenſibus ducitur, totum raperet,
& inflamaret ad amorem. Hic eſt omnium Do-
minus, quem Pater conſtituit Hæredem uni-
verſoram. Omnia propter electos, electi propter
Chriſtum, Ehriſtus propter DEum. Hoc Sacramen-
tum Divinæ Sapientiæ abſconditum à ſæculis:
Hic

waracon
isbani
A in e
uer lin
1

Staane

nimominnn
entizeſted
dPrineſdioi⸗
Ooni nolt
ewum Caulan.
inel. Hbe
Aen,onde⸗
IRumum in
hitdonn,.
Penkun Anne
nnn bluinr⸗
orel,ſcte⸗

lbus don iel
nanſ: 1i
ne. Cummpe
iuucbas mer
boc elzpin
Cpecen:
onumnokren
ri 8 unienn,
Condtilumg
eer Main
Tots anind
ein Crtok
dt eniblien
Unttam u⸗
e Gocnin

Meditatio V. 81

Hic finis Electorum, ac præcipuè Sacerdotum,
ut Ohbriſto ſerviant, ſicut ipſe ſervit Patri. Ipſe
eſt AQlpha & Omega, principium & finis, ad
quem nos & noſtra omnia referre debemus,
Ejusque obſequio omnia vitæ noſtræ momenta
conſecrare. Sed & medium eſt ad finem Chri-
ſtus Homo; Medium primum & excellentiſſi-
mum, cætera complectens univerſa. „DEus
„ Chriſtus Patria eſt, ad quam imus, Homo
„„ Chriſtus via eſt, per quam imus: ad Illum
„ imus, per Illum imus; Quid timemus, ne
„ erremus? „ Habet Chriſtus rationem fi-
nis, & eo nomine ſalus noſtra & beatitudo eſt.
Habet rationem medii, eoque nomine funda-
mentum eſt noſtræ ſalutis ac beatitudinis; fun-
damentum unicum, præter quod nemo aliud
Ponere poteſt. Chriſtus igitur prims funda-
mentum eſt totius mundi, totius Eccleſiæ, ac
præſertim Statũs Sacerdotalis: ſecundo ſine
Chriſto cætera omnia ſunt mera vanitas.

Puanltum I.

Fundamentum totius mundi Chriſtus eſt;
nam ab ipſo reparatus eſt. Hic magnus ille
Mediator: Magnum Principium, ſed & medium
nobiliſſimum, per quod coaluêre denuò uni-
Verla, quæ peccatum laceraverat. Absque JE-
ſu Cœlum & terra dudum ruiſſent, niſi ea per
Chriſtum DEI Miſericordia ſuſtentaret. Tibi
ergo, Chriſte, debeo, quòd vivo, quòd me
terra ſuſtinet, Cœlum fovet, aër refri erat,
ſol illuminat: Et ſi mundus hic ſcala eſ „ per
* F. Aug.
R. P. Dufrene Exercitia. F quam

82 Finis Sacerdotis.

quam aſcendo ad DEum, tibi tota innititur;
Tu illam, meque adeèò per illam fuſtentas. Er-
o ſi creaturæ ſoli adhæreo, non tibi; cùm il-
a ſine te caduca ſit, per illam non aſcendo,
ſed cum labente in exitium ruo.
Chriſtus fundamentum eſt totius Eccleſiæ.
Ejus nempe meritis & morte ſtetit olim Ec-
cleſia in lege naturæ; & ſi quid luminis, pul-
chritudinis & gratiæ habuit, per Chriſtum eſt
conſecuta: Stetit in lege ſeripta; finis enim
legis Chriſtus, utique & fundamentum. Ut
enim umbra ſine corpore, ita Synagoga ſine
Chriſto ſtare non potuit. Stat etiamnum Ec-
cleſia in lege gratiæ per Chriſtum; ab Eo e-
nim Sacramenta, ab Eo lex amoris, ab Eo con-
ſilia Evangelica, ab Eo Verbi Divini diſpenſa-
tio, ab Eo tota Eccleſiæ Sanctæz Oeconomia
ac diſciplina. Stabit æternùm Eccleſia trium-
hans in Statu Gloriæ; lucerna enim illius eſt
gnus; Sol verus, à quo Sanéti lumen ſuum,
ut ſtellæ mutuum accipiunt. Tibi ergo, Chri-
ſte, debeo, quòd Chriſtianus ſum, quòd in Ec-
eleſia vivo, quòd in Ejus ſinu fidelis perma-
neo; quòèd gratiis, auxiliis, Sacramentis utor.
O me ingratum, quem hactenus tot beneficia,
tot media ad amorem tuum & obſequium non
permoverunt!
Chriſtus Eſus fundamentum eſt Stats Sa-
cerdotalis. Gratia Vocationis noſtræ eſt gra-
tia præcellentis cujusdam Ordinis ex intimo
Chriſti morientis, & animas ſua morte ſalvan-
tis corde manans, nésque non tantùm ad ſalu-
. tem

,ln
knin
liine
n lor
8 s lol
n en
Uulz i

E goen
W
nnil
Derun

tot imtim
ſultentg⸗ 1
ntbiz cin,
Inon Aen
iis berleln
leit Oln be⸗
llmnns l.
Orlumet
ipu; mnseim
Gamenm I
1 Kugnprlr
etümnun be
lons dboe⸗
ori Dkocnn⸗
Dindhen

Ndn Oeenen

n kecelatiun
a eimiue
dilumenkun
Tliegoc
ſum gedi
n htels en
Gackunentbun
nus tot eet
Kobegaiun⸗

wun diß⸗
annt

Oraiis in

Iuhen 1
!
nn,

Meditatio V. 83

tem noſtram & perfectionem, ſed etiam ad
ſalutem & perfectionem proximi per optima
quæque media excitans. Unde, quæſo, Sacri-
ficium noſtrum Auguſtiſſimum; unde Sacra-
menta, poteſtas ligandi & ſolvend', imperium
in dæmones, facultas benedicendi, quæcunque
uſibus humanis ſerviunt, niſi ab æterno Ponti-
fice, DEO ac Domino noſtro Eſu (ariſto?
Omnia ille nobis eſt in omnibus, Principium,
medium & finis: Via, Veritas & Vita: Medi-
cus & medicina: Salus, benedictio, illumina-
tio, fortitudo, ſanctificatio. Ipſi quippe inni-
tuntur, quotquot fuêre Sancti, & quotquot in
terris degunt, ab eo virtutes ſuas hauriunt,
vires, fervorem, & vitam ipſam ſpiritualem.
Ante faciem tuam, mi Sacerdos, plena manu
Præcurrit Chriſtus, exemplar, idéa & remu-
nerator non tantùm bonorum operum, ſed e-
tiam piarum affectionun: ad latus tuum cla-
ro vultu concurrit: poſt terga extento bra-
chio ſuccurrit: Præcurrit ut prævius, concur-
rit ůùt ſocius, ſuccurrit ùt Medicus. Præcur-
rit prædeſtinatione, concurrit vocatione, ſuc-
currit juſtificatione. Poſt Ipſum currens non
deficies: cum ipſo vadens ad omnia ſufficies:
Huic toti totus innixus omnia te poſſe non
deſperes.
O quàm tenuis & exilis hucusque in animo
meo Chriſtus fuit! Quàâm rarò de illo cogita-
vi, circa quem tamen perpetuèò ferme occu-
Por! Quàâm parvi Illum feci! Quæ mea mens

erit impoſterum ? Quaàm frequens meditatio,

F 2 quod

„*
84 Finis Sacerdotis.

uod deſiderium, quis ardor, quod ſtudium
Madem cognoſcendi, amandi, imitandi? Non
ſum mei juris, Chriſti Sacerdos ſum: Chriſto
me totum debeo. Et ſi totus Chriſti ſum,
non mihi, non meis commodis, non arbitrio
meo, aut ſenfui vivere debeo, ſed Chriſti glo-
riæ; ſed Ejus honori ac cultui, idque ex ejus
voluntate & arbitrio, quæ Regula eſt ſuprema
vitæ meæ. .
Tibi ſervio, Chriſte JEſu, Rex æterne, Di-
vine Pontifex! & per te ſervio. Per te fit ac-
ceptabile obſequium meum, quod nullius eſt
valoris ſine Te. Tecum & per Te rectè oro,
bene operor, profutura loquor. O magnum
Principbium! omnis mea oratio & operatio à
Te ſemper incipiat. Grande medium! per Te
cœpta mea omnia finiantur. Beatiſſime finis!
in Te ſolo non minùs hic, quâm in æternum
conquieſcam. His tantiſper inhæretur.

Puncbtum II.

Omnia arbitratus ſum, it ſtercora, ut Chriſtum lu-
crifaciam. Oinnia detrimentum exiſtimavi ob emi-
nentem ſcientiam 7Eſu Chriſti Domini mei. Nam
totus hic mundus cum ſuis honoribus, illece-
bris ac commodis ſuis vero Sacerdoti vacuum
quid & inane eſt. Quid prodeſt in honore
fuiſſe ad momentum, ſi Chriſto æternùm ca-

reas? Quid prodeſt abundaàſſe deliciis, ſi jactu-

ram facias æternæ felicitatis? Ergo nihil eo-
rum, quæ mundus amat, quæ miratur, quæ
appetit, ſi ſapis, mi Sacerdos, in pretio habebis.
Solus

Stemn
Vimmni;
Uinminek
rſreſl
2 ührit
huhlr
ulmiumn
umifteng

lu 10
Emm
rthmel.
nnn ⸗
utikck
I nen
cit in
Men,
ollitun⸗
nenn

inltanci? N
6lm: Ci
Chritiir
lg on Tit
li Cnili l
itleert

NrneD.
0 Ne kin
Gvod uline
et le lecksorn
D.. O wugnun
io ohentii
netum derl
eniſöme inn
gnimin eunr

urttur.

.
mi NCnte
enfinai
Dnmti i N

ooibre
Srercoti
gocelin n
Uilo nennn
edelcigi
r Emnnt:
Or tanc

nnuke

Aeditarie V. 35

Solus tibi Chriſtus pretioſus erit, propter quem
ommia, & per quem omnia: Hunc miraberis, hunc
rebus omnibus antepones; Huic vero, ac Di-
vino Salomoni cum jucunditate ſervies.
Totus hic mundus cum ſuis incommodis,
morbis, ærumnis, quibus hanc miſeram & bre-
vem vitam infeſtam habet, nihil admodum ti-
bi nocere poteſt, tametſi telis omnibus te ap-
petat. Si Chriſtum non amittis, ùtùt cætera
tibi deſint, nihil perdidiſti. Cùm volueris om-
nium calamitatum obliviſci, cogita Chriſtum?
Hoc uno ſi frueris, ſalva ſunt omnia: non tan-
tùm ſiccos oculos, ſed lætos eſſe oportet.
Quæ vel maximè adverſa tibi videntur, ſi per
Chriſti manus tranſeant, fient proſpera: De-
decus in gloriam vertet, mœrorem in gau-
dium. Diligentibus Chriſtum omnia coope-
rantur in bonum, etiam peccata. Quid ergo
de cæteris vitæ miſeriis cogitandum?
Unus Chriſtus non tantuùm præ omnibus, ſed
pro omnibus eſt. Deeſt ſanitas corporis? Chri-
ſtus pro ſanitate eſt. Deeſt animi tranquilli-
tas? Chriſtus pax noſtra eſt. Deeſt hominum
favor & fortuna? Chriſtus bona fortuna ſuo-
rum Sacerdotum eſt. Deeſt virtus? Chriſtus
juſtitia noſtra eſt; adeò pietas in Chriſtum ad
omnia utilis eſt: adeo ipſe Chriſtus, primum
omnium ad ſalutem mediorum, cætera media
utilia reddit, vel inutilia, vel noxia, prout ab
illo pendent, aut ab eo recedunt. Sic igitur
mecum conſtituam: Quæcunque me ad con-
ſequendum finem meum, hoc eſt, ad amorem,
F 3 cogni-

86 Finis Sacerdotis.

cognitionem & obſequium Chriſti juvant, hæc
demum in bonis numeranda: Quæcunque ab
eo me divellunt, & avocant, noxia eſſe &
mala; cætera omnia adiaphora ſeu indifferen-
tia.
Ergo duo ſunt magni momenti, Chriſtum
ſequi, Chriſtum conſequi: Chriſtum quærere,
Chriſtum invenire: ad Chriſtum ire, in Chri-
ſto quieſcere. Alterum eſt temporis, alterum
æternitatis. Hujus conſummationis finis eſt
excellere in Regno Chriſti, quod non habet fi-
nem; Et habere ſine dolore, ſine morte, &
magno cum honore vitam, morte hujus vitæ,
laboribus & doloribus acquiſitam: Illuc ten-
dere ſummæ neceſlitatis eſt, progredi virtu-
tis, pervenire felicitatis. Ergo Chriſtus Eſus
ſumum meum bonum eſt, & tantum bonum,
ut nemini Eum deſerenti bene ſit: In rebus
veròô creatis tam magna res humana mens, ut
