nne linue

Aul. 1.

ihe 10,

git

emün der,
lebe, i
ten! i
ne erit n,
ln mnioes
Uunmle,,
Aen migir
eim. Non.
erd

Hum d. N
en nanſet⸗
ei ln n
Dertommn
Ebektine
Nlooun ine
.Vlun L.
e Nher tth
en ſin den
Dedl ors
6obecun
Luto tne,
Hor ir
Mite⸗
ſechir 4
nl

“

Meditatio V. 43 5

luna minores. Scripturam hac de re loquen-
tem audiamus: Qui fecerit & docuerit, hic Mag-
nus Vocabitur in Regno Cæœlorum.“ Qui ad juſti-
tiam erudibérint multos, fulgebunt ſicut ſtellæ in per-
petuas æternitates. ** Vos, qui ſecuti eſtis me, ait
Magiſter Divinus ad Diſcipulos, in regeneratio-
ne, cum ſederit Filius hominis in ſede Majeſtatis ſuæ,
ſedebitis & vos ſuper ſedes duodecim, judicantes duo-
decim tribus Iſrael. . Colligere hine licet emi-
nentem beati Sacerdotis ſuper alios Electos
in Coœlo gloriam. Quantum nempe cæteris
hominum antecellit hic ſingularibûs gratiis,
laborum præſtantiâ, & gradũs altiſſimi digni-
tate; tantum peculiari & ſublimiori beatitu-
dine omnibus anteibit. Toto animo excipe,
Sacerdos DEl, ſpem ſuaviſſimam: Impleat cor
tuum, & accendat æternitatis tam glorioſæ;
ac ſingularis nobile deſiderium: Cogitemus
ſedulò finem laboris noſtri paulè pôſt felicis-
ſimum: nec ulla nos terrebit ampliuͤs itineris
difficultas. Soletur nos interim Servatoris in-

gens promiſſum: Iterum modicum, & widebitis

me . .. & gaudebit cor veſtrum, & gaudium veſtrum
nemo tollet à vobis. ν .
Ulterius expenditur Sacterdotis juſti omnino ſingulas
ris in Cœlo gloria & gaudium, juxta menſuram u-
nionis cum Chriſto. Cum admiratione, gaudio ac
deſiderio inhæretur illis Apoſtoli verbis: Semper cum
Domino erimus.
Ee 2 Punttum

* Matth. . ** Dan. 12. *** Aatth. 19.
Err joan. 16.

436 Noviſſima Sacerdotis.

Punblum II.

Stupendum aliquid dicunt æternitatis notæ
omnes & ſingulæ: Duratio illius interminabi-
lis, ſtabilitas immutabilis, natura incompre-
henſibilis, poſſeſſio illius quovis momento inte-
gra, plena & abloluta. Iſtud verò mentes
noſtras maximé feriat, quôd nullum admittat
medium: vel enim totam complectitur omnis
boni plenitudinem, vel totam omnis mali re-
dundantiam. Poſtquam igitur examinavimus
Sacerdotum fidelium ſingulares in cœlo præro-
gativas & laureas; damnationem quoque gra-
viorem Sacerdotum infidelium, quos à Chri-
ſto ſua perverſitas ſeparaverit, inſpiciamus:
videamus, quantum infra omnes reprobos ſint
deprimendi, qui ſuper alios dignitate ſacra o-
lim fuerant evecti. Intellige, ſi potes, mi Sa-
cerdos, gemini hujus termini diſtantiam vix
menſurabilem: Sacerdotium, & reprobatio:
Altiſſima eſt unius ſublimitas; alterius miſer-
rima profunditas. Cogita porro, qua ratio-
ne utrumque terminum combinabit Divina Ju-
ſtitia. Horrenda compoſitio! Sacerdos repro-
bus: Sacerdos inter dæ-mones æternùm damna-
tus. Heu! quomodo convenient Regalis Sa-
cerdotii celſitudo, & abjectiſſima reprobi ad
ultimam vilitatem & miſeriam detruſio? Sa-
cerdos, eheu! Sacerdos, toties oblatâ pro-
pitiationis, ac miſericordiæ victimâ, ipſemet
furoris divini fieri poſſit infelix victima! Ma-
litia & pœna peccati nuspiam in terris appa-
T6t

Emnils, Nul
„le Aecon
,vlbehun
loe. I
Arpretti
Cs,
fins Dil
Alamns ine
zurllsbar
tie, d enn
1a nuhi
Alun nelein
m Mmmn
Dorumegui
unNron ,o

rinn, iollumi
n. zm, 4 tn
ummfn, gumn

Winr iptu

lohl
I

ie
Aphne Mnn
e
s Munne
Doctores
S
uh,,

l

Kternitnin
lins D
Gunnn inen
iemonennt,
Thl wde
Munlun u
Cnleiur
lunonnse
ünreuninms
Mnarun

0encogee⸗

WMUI.
TNSnercelr
Ceninehne
lynnz n
i Nnä
„Erepotnt
Atens al⸗
n, l iit
ubiehiri⸗
Dcelcos et⸗

tennünmtm⸗
ent Negi-⸗
Hnan nn1

Ene&

Ledio III. 437

ret ſolemniùs, quàm in crucifixi Servatoris
mworte; ſic & peccatorum in æternitate mulcta
terribilis nullibi patebit ampliùs, quàm in dam-
nato Sagerdote. Ergo damnari quispiam Sa-
cerdotum poterit? A ſumo Bono æternùm ma-
nebit excluſus, qui ſummo Bono tantopere
ſtabat vicinus! DEI Miniſter, & Chriſti Lega-
tus ad ultimas inferni totius fœces abjectus!
quàm fatalis hæc ſecçna! Siccine oblitus Miſe-
ricordiæ, ad extremum vindictæ adeò me-
tuendæ tranſibis Ultor DEUISs; Quis ille erit
mortalium infeliciſſimus, in quem cadet ſors
miſerrima? Bonum erat, i natus non fuiſſet homo
ille.? Dicat unusquisque noſtrêm Servatori, &
interroget cum Apoſtolis corde atronito, ſacri-
que timoris pleno: Numquid ego ſum, Domine? **
Probè inſpecto Sacerdotis damnati luctuoſiſſimo ſtatu,
vehementer & cum horrore ab eo avertitur voluntas:
fugit præſertim & averſatur æaternam aà 71Eſu Chriſto
ſeparationem, ceu plenam infamia, & oimni tormento
graviorem: porro ad remedia beatiſſimæ unionis quæ-
renda convertitur, quorum primum eſft Charitas in
Sacerdotis actiones ſingulas eficaciter influens.

Lectio III. Hiſtorica.

§. Juſtinus
Philoſophus, Martyr, Eccleſiæ Doctor, ac
Defenſor.
¶ Lorioſos Martyres, Eccleſiæ Defenſores,
ac Doctores meritò eximiè veneramur,
. Ee 3 quam-
* Matth. 26. 24. ibid. v. 222

438 Noviſſima Sacerdotis

quamvis horum nominum vel uno tantum fue-
rint conſpicui; Quantum ergo venerari opor-
tebit S. Juſtinum triplici hac laureolâ inſignem,
quarum ſingulæ in ipſio peculiariter emicant.
Inter ſanctos Eccleſiæ Defenſores unicus for-
taſſe eſt, qui calamum ſuum, ſcriptà geminâ
Apologiâ, )Eſu Chriſto, Ejusque Sponſæ di-
caârit, antequam fuſo ſanguine ſeipſum victi-
mam conſecraret. Inter Patres, & Eccleſiæ
Doctores primas illi jure concedamus; neque
enim poſt Evangeliſtas & Apoſtolorum Difci-
pulos, quorum nonniſi paucæ Epiſtolæ ad nos
usque pervenerunt „ Scriptorem Eccle-
ſiaſticum habemus ipſo antiquiorem. Inter
Martyres hæc illi competit gloria, quèòd per-
ſecutorum ſævitiam non expectaârit modòô, ſed
& innocenter non minùs quàâm generosè pro-
vocärit, & ſuppliciis prior occurrerit: Dein
Martyrum agmine ſtipatus, quos in Fide eru-
dierat, certamen adit, totidem coronis glo-
rioſus, quot victoriæ ſocios numeravit. Ad
hæc lpſius Martyrium celebre adeò in Eccleſia
fuit, ut nomen Martyris obtinuerit velut pro-
prium; namque Juſtinus Martyr ab omni re-
tro antiquitate ſingulariter eſt appellatus.

Sanctus hic initiò ſecundi ſæculi, cujus lumen

præcipuum futurus erat, mundo eſt natus cir-
ca annum Domini centeſimum tertium in civi-
tate Samaritana elim celebri, cui nomen Si-
char, aut Sichem: Patrem habuit Priſcum,
& Ayvum Bacchium, quem utrumque in Apo-
logia ſua majore Sanctus nominavit. Adhuc
juve-

4 Pbrie
Glöͦtlr
„ofho⸗
Ane
cel. N
4Verund
,elun
Emens non
henberet,n

„ ullt

b Cuineenui
nsnodnn
Cnrthr. Cun
meguerte

medol

m, Er Mn
lehnin gul

pirimein
olptio
hun deri
Eelocoren

en g

Nie tutih
diis Mugſie
leadme: l
momian 8
W enin, in
alr be⸗

fltit

Aundtunt,
go vedennig
Areotinie
Mliatter ene
re nnien
n ihie
gte he
une ſinſri
Dunsz, Ale
Chrtin
nehille n
Ninen lut⸗
Nnnden

1 4

gannſſe

Uin genneet
rtunett:
ornkiet⸗
en oondtt
NuNenifl 1
eeh nbele
uettrelnn
ir Monti
epeſn.
Clictiotne

Lectio III. 439

juvenis Philoſophiæ operam dedit, ut ipſe in
Dialogis ſuis refert. „„Cùm ſtatuiſſem, in-

75
9

99

25

23

„8

2
25
32
2
29

„

2⁹

599

9⁷
79

39

9)

»5

2

=

79
95

9

—

*
7

„

95
95
9

quit, in Philoſophicis eminentem ſcientiæ
gradum conſequi, Doctorem Stoicum pri-
mòô acceſſi. Manſi cum illo per tempus ali-
quod: Verùm t vidi, me in DEl cogni-
tione profectum non facere, quòd hanc Ma-
iſter meus non ignoraret modò, ſed etiam
vilipenderet, miniméque neceſſariam dice-
ret, ab eo diſceſſi. E Peripato fuit alter il-
le, cui me erudiendum commiſ, isque ſibi
hominis profundè docti nomen præ cæteris
arrogabat. Cùm dies aliquot apud eum ex-
egiſſem, quærere ex me cœpit, quid mer-
cedis ſperare poſſet, ut ſuam uterque utili-
tatem è convictu mutuo caperet. Indignum
adeò viſum mihi eſt Philoſopho hujusmodi
poſtulatum, ut ſtatim illi nuntium miſerim,
ratus, nec Philoſophi nomen competere

poſſe homini, qui pecuniam ſaperet.

„ Pergebat interim ardere mens mea præ de-
ſiderio Caput illud Philolophiæ primum as
præcipuum perdiſcendi, quid eſſet DElIs?
Quare Doctorem Pythagoræum adii perce-
lebrem, qui & ipie altum de ſe ſentiebat.
Ut huic ſtudia mea expoſui, & volunta-
tem ejus Magiſterio ſubdendi me declaravi,
ſic ille ad me: Edic mihi, an Geometriam,
Aſtronomiam, & Muſicam perfecte calleas?
Scito enim, nihil te luminis habiturum in
is, quæ ad beatitudinem ducunt, prius-
Ee 4 quam

44⁰ Noviſſima Sacerdotis

92
39

quam hoc ſcientiarum adminiculo plenè fue-=
ris inſtructus, cùm hæ (olúm à ſenſibus ab-
ſtrahere mentem tuam valeant, & ad in-
corporea transferre, ut contemplari tan-

dem poſſis Entis ſupremi pulchritudinem,

ac bonitarem. Prolixe igitur dilaudatà Ma-
theſi, ejusque necefſitate multis exaggera-

t4, fieri non poſſe dixit, ut inter diſéipu-

los me adlegeret, cùm nullam in ſcientiis
memoratis peritiam haberem. Pupugit ani-
mum hæc repulſa, nec immeritòô; tota enim
ſpes eruditionis acquirendæ, ſi huic Docto-
ri crederem, mihi peribat. Intelligebam,
qua laboris ac temporis diuturnitate opus
foret, dum ſcientias illas perdiſcerem. Ne-
que tamen à propoſito dilcedendum cenſui,
quare Philoſophiæ Platonicæ Profeſſo-
rem eligendum duxi, quem fama publica
prædicabat, & optata ſors urbis noſtræ in-
quilinum fecerat. Hujus ergo lateri conti-
nuò hærebam, refert ulterius de ſe S. Ju-
ſtinus, & plurimùm ex ejus conſuetudine
proficiebam. Mirè placebat rerum incor-
porearum ſublimitas, & rapiebant animum
ideæ Platonis, quarum auxilio veluti alatus
ſupra meipſum efferebar. Ad ſapientiæ fa-
ſtigium brevi tempore eluctatus mihi vide-
bar, DEIIMque ipſum paulo pôſt intueri me
poſſe credebam, quò aſpirare Philoſophia
Platonis perhibetur. Inepta igitur ſpe ple-
nus, fore brevi, ut DEum hac philoſophandi
„ ratiq-

»*

are inler
e
end elet
ſiiinn 6
en ſici n
xfi No
Hon venen
. Fobſäi
leſhao in
iibueke
em unum
Utrgllenee
1un ,n i
Ur, N Uun
Twlähaman
1lnnen.
1Mn Mu
uhr ſtrnn
Kfe.
hnitin
M t) MMen
tineiangre
in gnnti
E ene dene
Kinenoonto
tcerndo
En
nſehun
Nn
3 Lomnes,
s ſenn
In ſener e

int

ninenone,
lim iler

bi.

lemt, bi,

CNptemni

pen
Uuur l

1, Ninter 1.
Wln Kte
kren Men.

175

leterum deni

en knmn Nn
6 i doli⸗
Arobreiin
is e le
6s Conſnenle
Eelumn it
Hehn nnt
lo elnian
AAaheene
ns nhiſt⸗

Ledtio III. 441

„ ratione intelligerem, ſolitudinem meditari
„ C&pi, ut procul ab omni ſtrepitu exercen-
„ Qx mentis eſſet occaſio: locum denique
„ mari vicinum elegi. Eô ferme appulſus,
„ hominem vidi me ſequentem; & viri æta-

„ te grandæva non minús, quâm gravitate

„ Conſpicui veneranda ſpecies oculis meis ap-
„ paruit. Subſtiti, & converſus retro, ac ſi-
„ lens, defixo in ejus faciem obtutu, con-
„ templari hunc ſenem libuit. Tandem ille in
„ verba linguam ſolvens, Tune me néſti, inquit?
„ Cùm negàſſem ego, repoſuit ille: Quare igi-
5. tur tam fixo oculo me intueris? Reſpondi, quòd
mirarer, hic hominem reperiri poſſe, ubi
„ procul ab hominum conſortio me ſemotum
„ exiſtimabam. Quorumdam familiarium meorum
,» deſiderium huc me adduxit, inquiebat ſenex,
peregrè profectos requiro, & uabi heæreant, ſoliti-=
„ tus inveſtigo.
Cœpto ſubin longo & mirabili ſermone,
Juſtinum eò tandem redegit venerandus ſe-
nex, ut fateri cogeretur, quoscunque demum
Philoſophos ad agnitionem veritatis non per-
veniſſe; atque hanc illi Confeſſionew nunc
ſuaviter interrogando, nunc rem evidentibus
parabolis declarando extorſit. Quæſivit ergo
denique Sanctus: „Quid verò mihi agendum?
„ Quem ſequar Doctorem, ut genuinæ Phi-
.„„ loſophiæ placita perdiſcam, cùm errave-
„ rint illi omnes, quorum hucusque Magi-

„
—

„ ſterid uſus fueram? Interroganti hunc in

„ modum ſenex reſpondit. .
Ee f „ Diu

442 Nowiſſima Sacerdotis

„Diu ante hos mundi Sapientes, Viri qui-
dam ſancti, juſti, DEOque chari extitére,
qui ſuggerente Divino Spiritu, quæ nunc
in orbe fiunt, prædixéêre, Eésque Prophetas
nominamus. Hi ſoli veritatem agnovéêre;
ipsique ſoli agnitam veritatem, nullo metu
perterriti, nullo favore illecti, & nullo
comparandi nominis ſtudio incitati, homi-
nibus aperuêre. Aliud non prædicarunt, ni-
ſi quod audiéêrunt, & per Spiritum Sanctum
in ipſis reſidentem intellexerunt. Eorum li-
bri hodiedum extant: hos ubi legeris, fieri
non poterit, quin diſcas permulta tum de
ſummo principio, déque ultimo fine, tum
de rebus aliis, quarum cognitio Philoſophis
apprime eſt neceſſaria. Sed verbis eorum

adhibenda fides, quin dictorum exigatur alia

ratio, quàm ipſa rerum veritas certis even-
tibus comprobata. Prodigia, quæ operati

‚ſunt, teſtimonium quoque perhibent Myſte-

riis per eos revelatis: neque mirum videa-
tur, quòd ſtupenda patrârint, cùm ſoli Crea-
toris gloriæ, & Filii Eius ) Eſu Chriſti beatiſ-
ſimæ agnitioni revelandæ ſe totos impende-
rint. Hæc admiranda opera nunquam aſ-
ſecuti ſunt, nec aſſequentur Doctores ſpu-
rii, & Prophetæ falſi, utpote quos agit ſo-
lummodo ſpiritus erroris, & impuritatis: Hi
fallere tantum oculos hominum ſatagunt, &
honorem uni rerum Domino competentem
dæmonibus tribuunt. Tu igitur ante omnia
intelligentiæ ac luminis januam tibi reſerari
„ſup-

er fi
gtmn n
n ine
elsahe
(e o.
Noruit,
eſai kat
Cemum er
Limpline
rnioosspo
Notn, e

udnietun

etünher
iemelcouthl
GcLxein
Ramwon
ernogent
funceko,o
Arepen,
tim ultnet
iftolgtune
elegſen
laſclt
ſeli/,4,,
Kicsole
Mander os
Abnſe, gun
iire
Meiinenin
ingit, 8
4 olts, Gu
emn rete
Amd habet,

i

dentes, i
e chatiae,
hrin, un
isgnee
imnem zann
en, Nln

e edi, lan

WNeickzt
1 iinndn

De
.

ne

N
lingfr,m
miimüngei
—
Vnmeigtui
einucentſi
gu, e
elitenſii⸗
Ge mitun ⸗
wolnſ
BChitibes
totas inhe
en onnu-
boe

Docnei

Lectio III. 443

„ ſupplex poſtula; Nemo enim haſce verita-
„ tes unquam perſpiciet, niſi DEUS & Chri-

„ ſtus ipſius intellectum dederit. Plura mihi

„ ſenex meus aperuit (verba ſunt Juſtini no-
„ ſtri) quæ modò recenſere non vacat. Poſt
„ hæc monuit, ut manum operi admoverem,
„ & exequi ſtatim pergerem, quæ dixiſſet:

„ Sic demum ex oculis meis evanuit, & poſt-

„ hac ampliùs non eſt viſus.
Mirari quis poterit ſermonis hujus materiam
& modum; ſed multò magis raros illius effe-
ctus admiretur. Extempléô ſenſit Juſtinus, ut
ipſemet fatetur, accendi ſibi pectus igne ſacro,
qui amare docuit Prophetas illos, Eiu Chriſti
amicos, & genuinæ veritatis præcones; ütque
verbòô dicamus omnia, volvere animô & iden-
tidem recogitare ſui Præceptoris aſſerta nun-
quam deſtitit, donec id aſſecutus tandem eſt,
ut clarè perſpiceret, hanc ſolam cœleſtem Phi-
loſophiam utilem eſſe, ac genuinam. „Sic
„ in Philoſophum evaſi, ait iple ad Trypho-
„ nem: Hac ad veritatem viàâ perveni.
Sat pauca ſunt, quæ à ſuſcepto Baptiſmo de
S. Juſtini actis poſteritati innotuêre. Plurima
tamen comperta nos habere tutò credamus, &
plura fortaſſe, quàm prolixa vitæ hiſtoria de-
diſſet, ubi vel ſolam incomparabilis Viri Apo-
logiam breviorem inſpexerimus. „Laceſſunt
„ nos, inquit, & omni ex parte infeſtant ju-
„ rati hoſtes, qui nullam perſequendi nos oc-
„ Caſionem prætermittunt. Verùm id anxios
„» minimeè habet, cùm perſuaſum nobis omni-
„R

444 Noviſſma Sacerdotis

„nò ſit, Juſtiſſimum DEUIM conſiderare, ac
„ notare omnia. . . Convertimini ergo,
Fidei noſtræ Oſores inhumani; emendate vi-
tam; nolite calumnis opprimere inno en-
tes, t liberrime haczenus egiſtis. Nam

75

5
559

„ linguæ imponunt, ad inania commenta, &—

fallacias pertinet. Cœleſtem eorum do-
Grinam eòô ſolùm fine diabolus colore nigro
„ depingit, ut quadam turpitudinis ementitæ
„ larvãà animos ab eädem ſemoveat. Hanc
„ fraudem ego dudum adverti; ril menda-
„cein famam; inanes ac perverſas plebecu-
„ læ opiniones contempſi. Hæc modòô glo-
„ria mea, quòd Chriſtianus ſum: Nomen

22

„ iſtud non erubeſco, ſed publicè profiteor:

–

„ nullique parco labori, ut eo dignus inve-
„ niar.
Veteres de aliqua ipſius clericali dignita-
te nihil meminerunt. Atque hinc credere
fas eſt, profundam ejus modeſtiam ab hujus-
modi gloriæ, vel ipſis Angelis metuendæ, fa-
ſtigio abhorruiſſe. Dein etiam DEls nonnul-
los eximia ſanctitate Viros in ultimo Laico-
rum numero locaâſſe non ſine cauſa videtur,
ut nempe ſciret mundus, nemini ad ſacros ho-
nores unquam eſſe aſcendendum, niſi voce-
tur à DEO tanquam Aaron. Vocare autem
illos plerumque ſolet, qui acceptam in Baptilſ-
mo innocentiam continuis incrementis red-
dunt illuſtriorem, & quos egregiis naturæ
dotibus ad procurandam plurimorum ſalutem
orna-

quidquid criminis populo Chriſtlano audaces

t M.
ettnant
eti G e
me ſn
uautde
oim ke⸗
glihao
ftelbusin
i Codes
metut,
ollſet 1
Eflur ſehh
gei, Iyrh
i, Anocki
Nulnznnin
„Anpenttenin
,Cnityenrtt
9trorinunnt
Neieneſin
Erärieme
G, Neenin u
Ke elnamd
IIcoxen,
ew ilib e
Allter
Wnnemnen,
ien le inren
Allclire
toned ſelt
tanken n
Kihrling

li

Conſtetn
Wwertinmin
ig emente,
Meinere im,
W ezſti
Crnore
ncomen:
geltn en:

El Men
Aia wwnen
its in

cencd in⸗
hie ert
ſim tl⸗
Neiuenit
Dlov
Abnolin
laul ſike⸗
adn

80⸗
W.

Lectio III. 44 5

ornavit. Iſthæc omnia in S. Juſtino concur-
riſſe dubium non eſt, cùm Evangeliſtam po-
tiùs egerit, & Verbi Divini Præconem, quàm
inter Sæculares Laicum. Nec deſunt, qui
exiſtiment, e ſcriptis Illius erui poſſe, aut
Epiſcopali, aut Sacerdotali dignitate ipſum præ-
fulſiſſe, cùm fateatur, ſe illorum de numero
fuiſſe, qui ſacroſanctum Regenerationis lava-

crum fidelibus impenderint.

Sacri Codices in ſumma veneratione apud
ipſum erant; Quare perſuaderi à nemine un-
quam potuiſſet, in iisdem contineri quidquam
à Majeſtate Verbi Divini alienum. Quid ea de
re ſenſerit, Tryphonem ſuum verbis & ſa-
pientià, & modeſtiâ plenis docuit: „Si ver-
„ ba illa, inquit, Scripturæ locum à te cita-
„ tum præcedentia, & ſubſequentia ignorans
„ omiliſti, excuſabo factum. Si veroò hac mu-
„ tilatione in anguſtias me conjicere, metuúm-
„ que ingerere voluiſti, ne fors contraria ſibi
„ eEſſent Scripturæ verba, inſigniter es decep-
„ tus; nec enim unquam aut cogitare, aut
„ dicere præſumam, poſſe ſibimet eſſe contra-
„ Tium DEl eloquium. Quin potius fatebor
„ lubens, illius intelligentiâ me carere, ante-
„ quam ſuſpicer vel minimam in ſanctis libris
„ Contrarietatem. Si quis autem hanc reipſa
„ ibidem ſe inveniſſe putaverit, hunc ratio-
„ nibus validiſſimis urgere tamdiu non ceſſa-
„ bo, donec ſentire mecum ultrôò incipiat.
Circa eandem materiam alia ſunt Ejus verba
notatu digniſſima, & Fidelium cordibus alte D B
lcul⸗

—

.

446 Noviſſima Sacerdotis

ſculpenda. „Optarem, ait, ut credentium ſingu-
„ li mentem meam induerent, ac Verbo Sal-
vatoris immoti adhærerent. Hoc Verbum
ſingulari Majeſtate venerandum, nihil niſi
rave Gontinet, quod errantes meritèò per-
cellat: ſed & mira ſuavitate abundat, qua
pacem & ſolatium obſequentibus ſibi largi-
ter ſubminiſtrat.
Inter ea, quæ ſcripſit S. Juſtinus, celeber-
rima eſt Apologia major, quam anno poſt
Chriſtum natum centeſimo quinquageſimo ad
Imperatorem Titum Antoninum direxit. Mirâ
hic libertate Chriſti Eccleſiam, diris perſecu-
tionibus tunc agitatam, tuetur, & generosèé
promit, quæcunque abſtergendis opprobriis
erant idonea. Eâdem magnanimitate & alibi
Fidem varie propugnavit. Verùm defuiſſet ali-
uid eximiæ illius virtuti, niſi Eccleſiæ defen-
Ronei perſecutiones, probra, & ipſa deni-
que pro Chriſto exantlata mors fuiſſet ſecuta.
Æquum nempe erat, ut is, qui Domini ſui
cauſam quà voce, quà calamo, quin & vitæ
ſanctitate fulcire ſemper allaborârat, fuſo tan-
dem ſanguine glorioſum teſtimonium illi red-
deret. Hæc Ei præclara ſors hac ratione ob-
tigit, üt in Actis Ejus Martyrii perantiquis re-
cenſetur.
Comprehenſus igitur cum Sociis Juſtinus,
Ruſtico urbis Præſidi coràm ſiſtitur, qui hæc
ad Eum verba: Te rogo, ut Deorum, &
Imperatoris voluntati facilis obſequâre. Nihil
eſt, ait generoſus Pugil, quod meritò carpi,
aut

umnn e
egue s
T1s ſon,
n. TVun
uetei) M
le akerh,
Eh Ceum
es cite
W Mn l
Mwru,
l, ioe
Mun Muma
MMütun, Aen
Eihr enn
lnn ftein
mülneg
Uüinen balne
1 Cin Ainen
Mtatis llos
tanti beinh
eentr,
U efle 1
n Mi velen
Atertlei,

⸗

celettin,
nt, d Ven 4
1. Hoe⸗
undum, Mi
untes meie
innehune
luentbas it

ltins e.
gun t
oglrin
nundient
Küketn
Epr
Eens ncis
uimmeklit
eintäiiſkin
ülecklrtte
1, ce
iſetken
Ani Donii;
o, guneſt
Nind flin
oiun U
hue ne⸗
erninin

Leio III. 447

aut damnari queat in homine, ſuo Servatori ae
Domino JEſu Chriſto plenam obedientiam præ-

ſtante. Quidnam ſcientiæ profiteris, inter-

rogavit Præſes, cuive muneri te addixiſti? Re-
ſpondit Juſtinus: Omnia Philoſophiæ arcana
rimari, omnemque ſcientiam comparare huc-
usque ſtudui; ſed quæſita ubique veritate,
Chriſtianorum denique Philoſophiam ſectatus
ſum; neque falſas illorum opiniones quidquam
moratus ſum, qui doctrinæ huic cœleſti ad-
Verſantur. Tu miſer, ait Præſes, talem ſe-
Gtam tenes? IIIi ſubicribo, repoſuit Juſtinus,
lætusque adhæreo, quoniam veritatem iſthic
reperio. Quænam heæc eſt veritas, ſubjun-
xit Kuſticus, cui teſtimonium dicis? Veritas,
inquit Juſtinus noſter, quam Chriſtiani toto
affe tu venerantur, hæc eſt, ut unum ſolum
DEUM, qui creavit omnia, & Filium Ejus,
unicum Dominum noſtrum, à Prophetis præ-
nuntiatum, Salvatorem hominum, ac di-
cem denique venturum, nec non Magiſtrum
nobis datum fide integra confitezmur. No-
lim tantillus ego hujus æterni Regis gloriam,
ac Divinitatem balbutiendo efferre: Ad Pro-
phetas ſolùm attines ſermo hic lublimis, quo-
rum vaticiniis Illius adventus dudum eſt pro-
mulgatus.
Sciſcitanti dein Præſidi, ubinam Chriſtiani
congregarentur, Juſtinus reſpondit, eos uni
loco non eſſe affixos; ſed ad DEl cultum con-
gregari, ubi vellent, aut commodéè poſſent.
Vehementer falleris, mi Præſes! addidit Chri⸗
ſtianus

448 Noviſſima Sacerdotis
ſtianus Heros, ſi exiſtimas, DEUIM noſtrum
ullis concludi poſſe locorum ſpatiis. Invilſi-
bilis cum ſit, & cœlum terramque impleat,
ubivis locorum à nobis adoratur, & honor
Illi debitus ubique impenditur. At volo ego,
ſubdit Præſes, ut ediſſeras, quo in loco con-
venire ſoleant nominis veſtri aſſeclæ; & ubi-
nam tu ſpeciatim diſcipulos in lege hac pere-
grina inſtituas? Habitatio mea, ſubjecit Heros,
ad thermas Timothei, haud procul ab ædibus
Martiis hucusque fuit. Altera vice nunc Ro-
mam veni, neque aliud hoſpitium novi præter
hoc, quod modò nominavi. Quotquot hic
me acceſſerunt noſcendæ veritatis cupidi,
Chriſtum, quem didici, magno ſuo proventu

ſemper ex me audiêrunt. Tu igitur, inquit Præ-

ſes, Chriſtum profiteris? Cui magnô animô
Juſtinus: Chriſtum DEIIM colo, & Chriſtia-
ni nominis gloriam non erubeſco.

Tum Caritonem quoque compellans Ruſti.
cus quæſivit, num & ipſe Chriſtianus eſſet?

DEO dante, reſpondit Cariton, Chriſtianus
ſum. Ad Caritinam poſtea converſus, inter-
rogavit, an Eſu Chriſti fidem pariter ſeque-
retur? Annuit ipſa, diſertéque pronuntiavit,
Ohriſtianam ſe eſſe. Tu vero quis es, ait Præ-

fectus ad Kvelpiſtum? Servus ſum Cæſaris, ſed

Chriſti Libertus, repoſuit iſte; Hic enim Do-
minus ſuâ me gratiâà in libertarem aſſeruit, &
in beatam ſpem his omnibus, quos vides,
communem vocavit. Tum Præſes ad Hiera-
cem: Et tu quoque Chriſtianus es? Sum, in-
quit,

. 1
Arhe
Unl
“ lui⸗
ed dune
AEnl Ale
fon Cd⸗
iut,
ſnperhrtd
sun ur
i glelnth
1Crii Men
Euigoidn
Vncmt
Neub
ns Eauulne
1. a uß
1n liennme
ieſulit,anbn
mmn gon
UttrtChidn
n ſenm Dl
Eikatſllin
rond,
hhm teſe
tinceloe
Entite iuſen
A lolinren
Uromiſen
1 Emerche
liſen ke⸗

Lectio III. 449
Delhl . .
n ſi⸗ quit, ùt Socii, cum quibus verum DElIM co-
mile n. 10. Num Juſtinus vos omnes Chriſto adjun-
“ xit, ait denuò Præſes? Chriſtum DEUIM ad-
r Ae oravi, & adorabo ſemper, Hieracis erat re-

wan ſponſum. Chriſtianum & ego me eſſe fateor,
mnbeg ſtans coram Judice Péon intrepidè affirmabat.

nnceit Quis verò hanc tibi ſectam ſuaſit, ſubjunxit
Gin krehnn Præfectus? A Parentibus, Péonis verba ſunt,
efeg Chriſtum didici. Excipiens hunc Evelpiſtus,
dli Ego, inquit, Juſtino magna cum voluptate au-
Arunirmm- res ſemper præbui; Verumtamen, quòd Chri-

GinIm ſtianus lum, Parentibus debeo. Ubi ſunt Paren-
Eu tes tui, quæſivit Ruſticus? In Cappadocia, ſub-
ind e, dit Chriſti Martyr. Eâdem interrogatione
minen Hlieraci propoſità, hunc is in modum reſpondit:
UmmuIn Patrem habemus Chriſtum, & Mater eſt Fides
G noſtra, qua in Eum credimus: mei autem Pa-
Ial, A rentes ſecundùm carnem e vivis jam exceſsé-

N. re: poſtea Iconiòô Piſidiæ huc ego translatus
e ſum. Liberianum dein alloquens Kuſticus, re-
rlins fſcire voluit, an haberer, quod ſibi exponeret;
n (in vel utrum ſe quoque Deorum hoſtem profi-
Nfetlus int teri auderet? Chriſtianus ſum, ait Liberianus;
nninr unum, verum DElIIM agnoſco, & adoro.

Verſus ad Juſtinum Præſes, ſic Eum eſt allo-
cutus: Tu porro, qui eloquens haberis, &
Philoſophum te jactas, edic mihi, an exiſti-
mes, te in cœlos evehendum, poſtquam vir-
gis lacerari te juſſero? Ità eſt, inquit Juſtinus,
ſi flagella ſuſtinuero, mercedem Chriſti ſecta-
toribus promiſſam expecto; ſcio quippe, fore
DEO ſemper charos, quamdiu mundus ſtabit,
R. P. Dufrene Exercitia. Ff quotæ⸗

D

0 Noviſima Sacerdotis

quotquot illius præceptis fuerint obſecuti: Tu
ergo cœlum cogitas, urſit Præfectus, & mer-
cedem iInibi ſperas? Neque cogito, neque ſpe-
ro, cordatè dixit S. Juſtinus; verùm certô
ſcio, ad præmia æterna me hinc abiturum,
nullusque hac de re dubito. Iſtud Sancti re-
ſponſum, fide Martyris ac ſpe generoſa dignum,
in Eccleſiæ Græcæ monumentis ſemper fuit ce-
leberrimum.
Finem daturus quæſtioni Præſes, ait: Mit-
camus hæc, quæ ad rem non faciunt, & rei to-
tius caput ablolvamus. Præcipio ſingulis, ut
Deos quisque colat, & facrificium illis offe-
rat. Subjecit omnium locô Juſtinus: Quis-
quis veritatem novit & amat, cultum genui-
num ac religioſum deſerere non poteſt, ut im-
pium & ſacrilegum amplectatur. Tunc Ruſti-
cus ad omnes: Niſi feceritis, quæ præcipio, tor-
menta vos manent. Denuè juſtinus ore omni-
um: Iſtud unum eſt, quod petimus. Neque
enim optamus aliud, quàm pro JEſu Chriſti
nomine ſuppliciis mactari. Tanto fidentiùs
goram tremendo Judice apparebimus, cujus
ribunal mortalium nemo effugiet, quò plu-
ra pati nos in terris contigerit. Eadem fuit
reliquorum Martyrum ſententia, quibus & hoc
ſubnectere placuit: Feſtina quodvis tormen-
torum genus in nos exerere: Chriſtiani ſumus,
& idolis non ſacrificamus.
Videns Ruſticus hanc animorum firmitatem,
hujusmodi adversùm eos mortis ſententiam tu-
lit: FPlagellis cæſi, capite pleétuntor, ui Düis
acri⸗

lenune
zinnetn
elömen
unnd oll
mirunt.
ahon

.
M
Mrlte

un Clnn
n ult
Neiulrſckni
Nets Mun
6 Culsomen
o gennd⸗
n iley en⸗
1 ,enlp uin
im, oſ
l Ar, in
ulmneſerni
De! halalen
Pelellrium
Cohmnodn 5
1 An, hel
ecunia?
önlewei⸗
16 luſann,

lace i.

l

i otſee

tkfent
gto, leſi
Gz verin
ine Mn
ld n
eenadlte
klenpet,

ines al
nbein er
rabigih

ſin ic
imm (.
,hnpni⸗
mprtNn
, Iuchii⸗
gleſneſiben
ltrmorbr⸗
einig NMr
Cn
lnnd ſcenit
elinc, il
get gli⸗
ubuli
ocris unt⸗
rſhtolken

Ledtio III. 4 5 1

ſacrificare, Cæſarisque Imperio obedire refra-
Ctarii noluerunt. Actis DEO gratiis, ad ſup-
plicii locum edacti Martyres, flagellis primàm
atrôciter cæſi, & ſecuri poſtmodum percuſſi
ſunt. Ad ultimum ergo halitum Chriſti No-
men ſtrenuè confeſſi, glorioſum certamen
conſummãrunt. Chriſtianorum aliqui ſublata
corum corpora honorifico ſepulchro intulêre.

Examen III.
Num Salvabor?
I. Num ſalvabunt me Divina Oracula ?

1. R Knum Cœlorum vim patitur, & violenti ra-
piunt illud.“ Sæcularis non ſalvatur abs-
que ſancta violentia, & ſalvabitur absque illa
Sacerdos? Plus huic datum, plus quæretur ab
eo, Qualis nunc mea violentia? Quomodo
ſequiores appetitus freno? Qua fortitudine
carnem ſubigo, tentationibus reliſto, illecebras
excludo, ſenſus cuſtodio? Qua conſtantia &
applicatione; quo fervore Mmiſterium meum
impleo, ad Aras, in Templo, in Oratorio, in
prædicatione Verbi Divini, in cubiculo, in con-
verſatione? An ſalvare me Sacerdotem pote-
rit, quæ ſæcularium neminem ſalvabit, vita
mollis, commoda & ſenſualis? Salvabit me
forſan lectus, menſa, cantharus, otium, gar-
rulitas, pecunia?
2. Niſi abundawerit Juſtitia veſtra plus quàm Scri-
barum & Phariſæorum, non intrabitis in Regnum Cæœ-
f 2 lorum.
*Matth. 11.

–

452 Nowiſſima Sacerdotis

lorum.“ Scribæ & Phariſæi jejunabant, templum
frequentabant, meditabantur in lege Domini:
& tamen non intrabant in Regnum Cœlorum,
quia ſimul erant avari, invidi, ſuperbi &c.
géne intrabo, qui fortè nec umbram virtu-
tis habeo, ſed vitia tantùm numero? Et urti-
nam numerare poſſim? In quo ergo abundat
Juſtitia mea? in Religione erga DEIIM? In
charitate erga proximum? In ſobrietate, tem-
perantia, pietate? In zelo ſacerdotali & Pa-
ſtorali? In puritate, humilitate, vigilantia?
Non lſalvabit me juftitia mediocris: quomodo
ſalvabit modica, vel nulla? Abundantia Ju-
ſtitiæ requiritur in quovis Chriſtiano: In Sa-
cerdote non requiretur?
3. Lata porta, & ſpatioſa via eſt, quæ dutit ad
perditionem, & multi ſunt, qui intrant per eam. Quum
anguſta porta, & arcta via eſt, quæ ducit ad vitam:
& pauci ſunt, qui intrant per eam. Per anguſtam
portam, & arctam viam intrare ad vitam de-
et ſæcularis: per latam portam & ſpatioſam
viam intrabit Sacerdos? Quam viam teneo?
An viam arctam mortificationis, crucis, labo-
ris, pœnitentiæ, abnegationis? Alia via non
ducit ad vitam. Vanſtas, libertas, laxitas, te-
por, negligentia vel ipſos ſæculares ducunt ad
perditionem: Et cum his ego Sacerdos potero
ſalvari? Quot puto Sacerdotes fore ſalvos?
S. Chryſoſtomus paucos; imè pauciſſimos ju-
dicat eſſe ſalvandos. Quid veròô pollicetur vi-
ta hodierna plurimorum Sacerdotum? Quid
mea

* AMatth. y. ** Matth. 7. V. 1.

tißnupun
Eiiell
Ganii
ongri
Sada:
4 gtid ſt
ercotes
IWie
sle, Aln
renyhe:
penl,6gb
nlen
1,llig I
ilgotkitni
Aunznen
l Nifmumti
ſnnetche
le (usne
Mu, Mhiefn
uſtliin in
nn urnin
Aeador!
lymrläon
niol a⸗
eno ſchln
Uinmr
lmlain u
nEin ſgeng
ar heitin
G1CNd
uſuarce.

.

lir

neihhne
minlegen
grun (
Gci, iuheit
Ne unbran
numnero!!
1 d erot
e en Der
hnlhrern.
N heatnit
nlut, ſyn
tici;,um
1) Awanni
Chiiae hi

ius ulnt⸗
mnu gia
,tiitdi
1. Da Ni
Cur a iiN
un &lni
Iun ſin ker
, aug
A ſun
Ntan Miist
lrts uc
rebzn,
H
SS
utn.
i t

ni 1

Examen nI. . 4 3

mea mihi vita promittit? An ſalvabor cum pau-
cis? Sed vivéne ùt pauci? An potiùs damna-
bor cum multis? Quot ſunt, qui ſanctè vivant,
ùt Status exigit? Heu, quàm pauci ſunt! Om-
nes ſalvari volunt: ſed quàm pauci ſeriò vo-
lunt! Quidquid ſit de paucitate ſalvandorum,
ſive ad Sacerdotes quoque ſpectet, ſive non
ſpectet: ſi vel unicus tantùm ſalvetur, ego ero
unicus ille, ſi ſancte ſecundùm Statûs mei cel-
ſitudinem vixero: Contrà, ſi vel unus tantuͤm
damnetur, ego ille ero unicus infelix, ſi ſan-
ctè non vixero. Ità nil mihi oberit ſalvando-
rum paucitas, ſi vel inter pauciſſimos ferveo:
Et nihil proderit mihi ſalvandorum numerus, ſi
vel unus tepeo
4. Niſi pœnitentiam egeritis, ſimul omnes peribitis.
* Salvare me debet vel innocentia, vel pœni-
tentia. Qualis mea innocentia? Qualis pœni-
tentia? Hujusne fructus dignos facio? Si ad
innocentiam perditam acceſſerit pœnitentia
ludicra, nugatoria, ſuperficialis, perfunctoria,
quomodo ſalvabor? Absque pœnitentia ſeria
non ſalvatur Laicus: Et cum pœnitentia ludi-
cra ſalvari poſſit Sacerdos, cujus obligatio gra-
vior, vocatio ſublimior, gratia nobilior, præ-
varicatio major? .
5. Omnis arbor, quæ non facit frultum bonum, ex-
cidetur, & in ignem mittetur.* Quid ergo arbori
fiet, quæ facit fructus malos, peſtiferos, ve-
nenatos? Quid arbori ne folia quidem ferenti,
ſed prorſus aridæ? Qualis ego ſum arbor? Quos
Ff 3 fru⸗
*Luc. 13. ** AMatth. 3

4 54 Noviſſima Sacerdotis

fructus fero? An Sacerdote gratiis & mediis
ſingulariter ornato, ſatis dignos? Quot ſæcu-
lares ſunt meliores me! Et tamen ſæcularium
virtutes ſufſicere profectò Sacerdoti non poſ-
ſunt. Balthaſari Alvarez, Viro eximiè Reli-
ioſo, & Sacerdoti admodum ferventi oſtendit
olim DEUS, ut habetur in vica, recentem u-
vam, ſed cujus grana pleraque aut erant pu-
trida, aut immatura, aut nigred'ne aduſta:
pauciſſima verò integra, & matura. En, in-
quit ad Balthaſlarem Dominus, En tuorum ope-
rum figuram & typum! pleraque omnia matu-
ritate carent: non ſunt ad ſolem charitatis ſuf-
ficienter excocta: pura non ſunt: pravarom &
humanarum intentionum putredine laborant:
ſuccum non habent: amari ſunt fructus, &
acidi, nulla virtutis bonitate præditi. Paucil-
ſima denique ſunt, quæ placere poſſint. Hæc
ferventium opera ſi tam rarò perfectenem al-
ſequuntur, tepidorum vita quid parturiet?
Quæ monſtra hinc prodibunt? Quid ago, ut
nulli me periculo amittendæ ſalutis exponam?
Quid in actionibus quotidianis reformandum?
6. Niſi efficiamini ſicut parvuli, non intrabitis in
Regnum Cœlorum.“ Süumne innocens ùt parvu-
lus? ſimplex, docilis, nulla pravitate, curvi-
tate nulla notatus, ſicut parvulus? Sumne ca-
ſtus, lenis, humilis, rectus, modeſtus, ùr par-
vuli? Gertè nihil coinquinatum introibit in Regnum
Eælorum.** Qualis mea cordis, affectuum, co-
gitationum, verborum & operum mundtine
um

* Matth. 13. ** Apoc. 21.

elzanl
Nethii,

zuiol Ni
is n n
erit ogo
muäint
Anne inege
ina we odrt

I. Nn

mmmnror ie
1leig Den
enliſevon
mintenerte
iNybrüne
echen dunn
itmen Holun
Irle ire
irer vor e
ls/ Nn kene
tinrn ier9
ihn,ſ
ialimn hen
ini teſechi
UIlhunnine
