Cum itaque juxta effatum S. Gregorii Nazian-
zeni, *Pprudentis & cordati viri ſit magnâ men-
ſurà vitam metiri ſuam, quò ibimus, ut inſigne
hujusmodi Exemplar inveniamus, niſi ad Pon-
tificem noſtrum Eſum Chriſtum, qui ſine exem-
plo nobis exemplum eſt, ut præclarèê ait S. Auguſti-
nus. Hic Dominus noſter & primum, & uni-
cum totius ſanctitatis prototypon eſt: Virtu-
tes omnes in illo ſuam originem nanciſcuntur;
& ſicut has per ſeipſum, à nemine pendens, ſo-
lus poſſidet, ita easdem ſolius bonitatis impulſu
gratis communicat, Sanctos numeramus ſine
numero, qui admiranda nobis ſuæ ſanctitatis
exempla reliquerunt: ſed ne unum quidem in-
ter omnes nominabimus, qui ſecundàm hoc
exemplar formatus non fuerit. Electi omnes,
velut luminaria hujus mundi, ſuam hinc lucem
accipiunt, & hoc igne accenduntur, ſicut lam-
pades quamplurimas fax una ſuccendit, unde
ſuum lumen, & ardorem ſingulæ derivant, ut ait
S. Macarius. Princtipium noſtræ virtutis eſt Chriſtus,
verba
* Seneca Ep. 12. ** Ep. ad Nicobulum.

540 Veirxtutes Sacerdotales

verba ſunt planè veridica S. Ambroſii, principium
integritatis, patientiæ, humilitatis, ſapientiæ, charitatis.
fortitudinis &c. Ex illo enim accepit virtus unaquæ-
que principium, & ideò ut hæc virtutum genera diſce-
remuc, Filius datus eſt nobis, cujus principium ſuper
humeros Ejus. *
Apud ipſum virtutes omnes maxi na puri-
tate nitent; nam ſolus peccatum non fecit:
ſolus à miſera peccandi poteſtate eximitur ob
lumen gloriæ, quod poſſidet per naturam: Exi-
mitur propter gratiam unionis hypoſtaticæ, quæ
ſacratiſſimam illius perſonam ornat: Eximitur
demum ob ſanctitatem increatam, quæ Ilii per
eſſentiam inhæret. Peccare poſſunt inter San-
Gos maximi: peccärunt in cœloο Angeli, do-
cumento ſemper futuxi, quàm ſint fragiles crea-
turæ quamvis nobiliſſimæ, cùm ſibi relinquun-
tur, quæ infelicitas horrore nos percellat. II-
nus DEl Filius peecatum neſcit, eſtque ſpecu-
lum ſine macula, quod nec minimum culpæ
genus inficere unquam potuit. „Nos igitur
„ non decipiet, neque in erratica, aut invia
„ deducet ille, qui via eſt; nec illudit per fal-
„ ſa, qui veritas eſt; nec in mortis relinquit
„ errore, qui vita eſt.,„ Ita S. Hilarius. Via
nobis eſt ſanctæ converlationis exemplò: Ve-
ritas nobis eſt doctrinæ cœleſtis verbô: Vita
nobis eſt felicitatis æternæ donò; „quem ſi ſe-
„ quamur, nec error timendus eſt, cuùm ſit via;
„ neque falſitas, aut mendacium, cùm ſit ve-
„ ritas; neque mortis periculum, cùm ſit vita.*
Apud
*l. 3. de fide t. 2. *X S. Leo ſerm. 2. de Reſurrect.

6

hi Un
nin m

nstmnm

nl md i
„e teigee
Iüudinunm 4
inarcſin⸗
Dorrdnort,
Ge inmeni en
os oone; on
lchincyon
Ninntpnan
Nen Aun finep
wenet von i
bollele ſ
upui, N
iſi Eidind⸗
1e Mlonn onn
Deituntum m
wenmdmo h
muggunnden
Mrecamson
in Ain
Enranumen
1iin r
WMoras hure
DArrpnir on
eibtrit
imnnnes, ine
uDirinon ee
ulg ioſs h
egnum i

ltdeer

ſenind⸗
Ceſt iiin
mnuun en
gl iniin,

nes eling
Canmn mi,
Geltre ennih
eterdumm 1
Cnöhyknrn

Kprirear.
Uen hehc⸗

minknlsen

inellein
e nnipun
. No
—ꝰ
ludt et.
Nots lt
0Alunn
Stnerſiil⸗
s eni
n,
ehen
Ali
t
enh

.
1

Confideratio III. 541

Apud ipſum virtutes omnes ſumma pulchri-
tudine gaudent, tum quia hic ad gradum per-
fectionis altiſſimum evehuntur, tum quia illas
exercendi ratio divina ſublimior eſſe non po-
tuit, vel denique ideò, quia ſolus ipſe virtu-
tum ſingularum decora Perſonæ divinæ con-
junxit, cordi ſuo applicuit, ad fontem gratiæ
& gloriæ admovit, ſuarum perfectionum ſplen-
dore immenſo circumdedit, unde in actiones
illius omnes ornatus nobiliſſimus, admiranda
pulchritudo, & nitor lectiſſimus dimanat, quem
niſi apud ipſum nullibi reperias. Refert S. Cle-
mens, dum Principis Apoſtolorum itinera no-
bis recenſet, non illum inſtar hominum terram
pedibus calcâſſe, ſed volucrum in morem ſu-
perna tenuiſſe. Multèò veriùs de Verbi incar-
nati vita & actionibus iſtud aſſeres; namque
hic Sanéktorum omnium ccœleſtis Rex non ùr
cæteri hominum ambulavit: Theandrica erat
illius operandi ratio humano-divina, & divino-
humana, quæ omnem totius naturæ vim; gratiæ
& gloriæ conatus omnes longiſſimè ſuperabat.
Apud ipſum, & in ipſo virtutes omnes no-
bilifſime occupantur; nam DEl-Hominis ope-
ra ſibi ſubdita regunt, quo tam præcellente
imperiò cordis humani errores arguuntur, cùmnm
earum regimini non ſæpe minús, quâàm incon-
fultò ſe ſubducit. Non ſatis IIli fuit, chariſſi-
mas virtutes, ſuæ conjunctas perſonæ ad or-
dinem Divinum elevaſſe; ſed & omnes animi
ſui motus ipſis gubernandos commiſit. Ut
gratiæ Regnum ampliſſime extenderet: ut in
augu⸗

542 Virtutes Sacerdotales

auguſtiſſimo ſolio virtutes collocaret, non ſo-
lùm Angelis & hominibus, ſed ipſi quoque
Angelorum Domino jura dare debuerunt.
Apud ipſum virtutes pretium inæſtimabile
conſequuntur, ſive quòd univerſis gratiæ aut
creatæ, aut increatæ ornamentis refullſerit, ſeu
quòôd omnem ſanétitatem in ſe uno eſt com-
plexus. Unde nec minima fuit ipfius actio,
quæ pretii non eſſet infiniti „& meritô polle-
ret infinitũ. Opprobrium, dolor, contemptus
res ſunt naturâ ſuãâ infimæ, quas tamen ad
eum nobilitatis apicem EjusPerſona ſubvexit, ut
totius mundi redemptio, & omnium Electorum
ſalus juſtum illarum præmium ſit conſtitutum.
Apud ipſum denique virtutes ſunt potentiſſimæ: Quam-
vis cnim undequaque amabiles ſuapte natura ſemper exi-
ſtant, nunquam tamen corda noſtra fortiùs ad ſe trahunt,
quàm cùm in )Elu Chriſti perſona ſuam nobis pulchritudi-
nem oſiendunt. Ad virtutis amorem aut rationce ſtimula-
mur, aut exemplö: Momenta quidem rationum illam ſua-
dentia non ſerviunt æqualiter omnibus, nec candem vim a-
pud omnes habent: Deinde boni genuini ſpecies, quam pro-
ponunt, ſapius ab affectuum ſequiorum fumo, & phantaſiis
erroneis its obfuſcatur, ut perquâm difficile ſit, eas ritè diſ-
cernere: Nam ſolem nubes obumbrant, rationem aſſectus.
Veruùm huic malo nihil medetur potentiùs, neque has um-
bras quidquam pellit efficaciùs quàm cxemplum, quo vo-
luntas faciiè trahltur; præſertim Eſu Chriſti Servatoris ex-
emplé, qui ad nos & cœlo deſcendit, ut ad virtutis conſecu-
tionein vitæ ſuæ ſanctiſſimæ actionibus animaret
Quando incellectum meum ad obſequium fidei adducere
cupio, non tam ratione id evinco, quâàm Filii Divini revela:
tione: Unigenitus, qui eſt in ſinu Patris, ipſe enarravit. Ita
pariter cùm voluntatemn ad virtutis smorem excitare con-
tendo, nihil potentiùs huc me allicit, quàm vita & exemplum
Etiu Chriſti. Vos voçatis me Magiſter, & bene dicitis; ſum
etenim..Exemplum dedi vobis, at quemadmodum ego fe-
6⁄,

4 11101
,nhuc, mnen
i melnid n
l en ſin
zglones nunnd l
10 fd int eſe
n mn ennun
luetzeienelenin
Pmen onhieonimn
enmid Aur oii

ir ſin geulnt
wrcüſe it
chtliz noten
Aot
unn, nlnt
Anlum in
lehrimin e
Aukcrhen
tuin lecun id⸗
te
liremn o
N
erenſhetn
e.

nil

loanrn

r Cedaen
iun inle
itelsge
nenihuſli
nſe umiin
n lit iui⸗
il, Amide.
Calhcnt
, ul
uſrhuite
Hmminbedr
oltonkimn,

aru deri
lun firn
n 1n ien i
n monmn Aab
Pig net enni
Gii hrieh tuß
1n hnd ſten
ſele it eune⸗
un minun
aiig neneu
aenelun h⸗

Cirti Ennut
nal miten
miti

kun lti
ur ſi Drrel

Conſideratio III. 743

..
ci, ita & vos faciatis, Hoc vetbum plus apud me valet.
quàm ſexcentæ rationes; neque miror, quòd Vir ille Apoſto-
licus Petrus Faber Nobilem quemdam ad virtutis ſtudium hoc
diverbio cfficaciter induxerit: Chriſtus eſt pauper; ego divi.
tias quæro: Chriſtus eſurit; ego ſaturari cupio: Chriſtus in
cruce nudus eſt; ego mollibus veſtiri volo . Chriſtus triſtis
eſt in laboribus & tormentis; ego hilaris in deliciis, Sicut
brevis iſta meditatio Virum hunc nobilem à ſenſibus ab-
ſtractum, ad veram pietatem traduxit; ita pariter ſtependas
converſiones maximô numeréô adhuc efiet operatura, ſi pro
merito ſuo rirè expenderetur. Ad magnum iſtud princi-
pium magnus Gentium Doctor totam Sanctorum ſcientiam
reducit; eſique certiſſimum, plenè obtentà illius intelligentiâ:
lumen mirabile oriturum in cordibus noſttis, unde fluent
ſine numero hinc notitiæ pulcherrimæ, iſtinc practicæ veri-
tates ſolidiſſimæ, quarum virtus efhcacia multò majore vo-
luntatem trahet, quàm diſcutſus ſubtiliter exquiſiti, & quæ-
cunque virtutum ſingularum ſingaularia incitamenta.
Hæc uti ſunt veriſſima, ſic maximi facerc nos portet
Exemplar abſolutiſſimum, quod Magiſter zdeò nobilis oſten-
dit omnibus, praſertim Sacerdotibus. Hunc audire nos, &
ſequi Pater cœleſtis jubet; Hujus imaginem ſuns quà illu-
ſtrationibus, quâ piis impulſibus format Spiritus ille Divi-
nus, quem in ſui locum præceptorem ſuffecit rediens ad ſu-
pPerna Redemptor. Bcati erimus, ſi nos intuitus Pater, ex-
preſſam Filii fui glorioſam fimilitudinem deprehenderit, &
dicere de unoquoque noſtzům poſſit: Hic eſt Elius meus di-
lectus: Ipſus eſt, novi quàm optimé; En veram illius effi=
giem. quæ ipium genuinè refert. Audiamus nos Divinum
Præceptotem, qui per Spiritůs Sancti linguam ad nos loqui-
tur: Ejus conſiliis morem geramus; vitam illius & mortem
ſedulò imitemur, nunquam non meinores, unum nobis eſſe
Magiſtrum, qui ſuam in cruce cathedram fixerit, totamque
Sacerdotis gloriam in eo ſitam eſſe, ut cum Apoſtolo nihbil
ſciat aliud, niſi Chriſtum crucifixum. „* O Veritas, DEIIS,
„ fac me unum tecum in charitate perpetua. Tædeè me ſæ-
„ pe multa legere, & audire. In te eſt totum, quod volo &
„ deſidero. Taceant omnes Doctores; ſileant univerſæ
„ creaturæ in conſpeetu tuo: Tu mihi ſolus loquere.
* Kemp, l. &. 3. IV.

544 Virtutes Sacerdotales

IV.
Unum adhuc probè notemus; non eſſe Prototypon mor-
tuum Salvatorem noſtrum: Eſt ille profectò Exemplar vivum
& vivificum, quod non modè ſuaviter alliciat, ſed & vires ad
ſequendum ſubminiſttet: Potenter agit, fortiter influit, ubi
non deeſt congrua diſpoſitio. Quis ad ignem hunc divinum
accedat propius, quin calefiat? Quis huic lucidiſſimo ſoli pro-
pinquate polſiit, quin illuminetur? Accedite ad eum, & illu⸗
minamini! * Cùm in terris apud nos ageret, morti & pas-
ſioni obuozius, virtus de illo exibat, & ſanabat omnes. **
Nihilominus poteſt glorioſus nunc, & immortalis. Mira
ſanè operabitur in Sacerdote piè ſibi quotidic aut in ara, vel
ad oratorium propinquante. Meditetut Sacerdos die ac no-
cte in lege Domini: meditetur in vita & myſteriis Eſu Chri-
ſti, unde mirum robur, dulcedini junctum, exire comperiet.
Guſta & vide, Sacerdos Altifſimi, quàm ſuavis ſit Dominus:
Vita Eiu Chriſti tota die meditario tua ſit, ut Ejus imago in
te ſormetur Venict hinc tibi admirandi luminis abundan-
tia, Myſteriorum ſublimium jugis notitia, & invicta in labo-
ribus, in proſperis & adverſis fortitudo. Sedebis in pulchri-
tzudine pacis, & in tabernaculis fiduciæ, & in requie opalen-
tza. "t* Ibis de virtute in virtutem: & quod caput eſt, fe-

liciter exequéris illud Apoſtoli grande monitum: Induimini

Deminum noſtruns 7Eſum Chriſtum. &**e

Meditatio V.

De Charitate Sacerdotali.
Simon Joannis, diligis me plus his? Dicit ei: Etiam Domine,
tu ſcis, quia amo te. Dicit ei: Paſce agnos meos Paſceé
oves meas, Joan. 21. .

N Irum videri poſſit, ter interrogatum à Divino Magiſtro
Perrum, an ſe amaret, audire ter debuiſſe, hoc unum ab
eo deſiderari amoris argumentum, ut agnos & oyes paſcat.
Hinc legitimè inferimus, Chriſtianum Sacerdotem non poſſe
ſuum erga DñEum amorem oſtendere luculentiùs, quâm ſi
animarum, Paſtori æterno chariſſimarum, pro quibus ipſe vi-
tam & ſanguinem dare non dubitavit, curam gerat ſedulam, &
præci-

* PEſal. 33. N* Euc, 6, 19. *** Iſsis 3 2. *ÿ Rom. 13:

l

üterknn
ielili
elinine ine
Sem nlette,d
Swene, gn
E, due coh
2locen grect

CNNdet

Ne nuginng.
8thertuc nmn
AA ind gor

n

Cmnßinn
ülnteiti,
ttim une
Ubkin, n
Elenmen
Ekmundds unn
lal Mlin
imnei eurlg
te lus br⸗
knltinco hn
Icluctcreng
Goodan
mutum mil
llune i
ickeptnt
C
Miebeni,

ede

eſe Mone
olech l
Alicun eltt
1ig brüterit
kaligrenduus,
Abie källiut,
Airin n/
Ne
e, 6 ſaut
1nn k innmni h
ſigwilkenint
türn gairits
ntiti Ail⸗

Min kintun ne
inh bllnin ⸗
4,0 a tniſe
1)1hntaſtii
Ee onmmm: dus

.

toni
ii binle
ℳ⸗.: „

mNiin
bullenn

4

4

Meditatio y. 54 5

præcipua jllas charitate complectatur. Qualis
eſſe debeat iſta proximi charitas, quæ certum
ſit noſtri erga DeUIM amoris argumentum, in
hac meditatione inveſtigemus. Duplicis ge-
neris ſunt miſeriæ, quibus affligitur humanum
genus; internæ, quæ ad animam pertinent, &
externæ, quæ corpus premunt: erimus cha-
ritate ſincera præditi, ſi hæc proximi mala te-
nere compatiendo ſentimus, & iis medelam
afferre ſatagimus. Hæc itaque commiſeratio-
nis teneritudo primò ad juvandas animas; ſe⸗

cundè ad juvanda quoque corpora nos extimu-
let.

Pundtum I.

Circumſpiciamus orbem totum oculis men-
tis in lumine fidei, uti deſiderat S. Auguſtinus,
quid videbimus in plerisque hominum, qui
terram habitant, mii milerias ſpirituales in-
entes, & ſiné numero? Spectandum ſe no-
is offeret mundus univerſus tanquam Xeno⸗
dochium & Hoſpitale ampliſſimum, quod
omnis generis ægrotos contineat: videbimus
reipſa Piſcinæ illius Evangelicæ latera, in qui-
bus erat multitudo languentium, cœcorum,
ſurdorum, claudorum, & paralyticorum. Vide-
bimus etiam, quod nagis milerandum, ingen-
tem mortuorum multitudinem, qui corporibus
vivis incluſi usque ad æternæ damnationis bara-
thrum ſive adreptant, ſeu ipſi ſemet furiose
advolvunt. Quid ad ſpectaculum triſte cha-

R. P. Dufrne Exercitia. Mm ritas

Virtutes Sacerdotales

ritas tenera, & compatiens? Poteritne miſe-
riis tantis, quæ vel rupes emolliant, adſtare
otioſa? Profectρ non porerit. Aut igitur non
videmus nos flebilem animarum ſtatum, aut in
ſaxa obriguimus, niſi ad ſuccurrendum vehe-
Aperi, Domine, Sacer-
dotum tuorum oculos, ut videre velint miſe-
riam: Illorum quoque corda emolli, ut otiose
non ſpectent miſerrimum Lazarethum.
Mundi totius, & animarum ſtatus maxim deplo-
randus attentèé inſpicitur, eundo per ſingula morborum
genera: Deinde voluntas ad ſuccurrendum efficaciter
latur, concepto priùs teneræ compaſſionis ſenſu;
mè quòd fratres ſint, & infeliciter decepti, quot-
quot languent, aut in rabiem acti ad exitium prope-

menter incitamur.

Pundlum II.

Quamvis auxilium amplius ſibi depoſcant,
& acriorem quoque ſenſum miſeriæ ſpiritua-
les exigant, utpote infinitò corporeis majo-
res; tamen etiam iſtæ charitatem magnopere
exercent, ut & ſentiat per compaſſionem illa-
rum pondus, & medelam afferre ſtudeat, id-
que tantò agit ſolertiùs, quéò magis auxilia
externa conducunt ad integram morborum
animæ ſanationem ac depulſionem.
merèò tenuis eleemoſyna in familiam pauperem
erogata; domus affiicta ex charitatis inſtinctu
viſitata; ſubſidium in morbo gravi opportunè
allatum; aliquid pecuniæ, veſtium aliquid,
parvula refectio, nonnulla conſolatio a

n
aetſets in
d on enpt 5
Ilne
Iredchmmimann
rnnleitüled
cetcdln E,
den Undun
n AFon Un
N Werorn.
get ejent Minf
wteſtünan ert
enlcltes, Aheni
nn bables,
Nunt onper,
SAl dene! H
enewnſer,
MMb de Nevt
Ulenrt meteh
Unbonn Nech
rnem hlun
ch em Eete⸗
gükegei⸗
n Uumtren
3 Uunattut
lug
ſongt uin
aüfue feenit
ſeſlir g
n git,

n

letlee

en! otein
Genmolunt;
eit. Aur in
inmmſunn
lnnnnente⸗
heii Donig
r Dere n
Cotctennlei
um Lanmtin,
mnn entunt,
inlmn
A uumnin an

n uin ß

01
plſt l

hn nene fi
Nharpottn
uien nirf
rnuſtsn
jllene ſden
egrnm onnt
Nlcnen Nr⸗
hmlune
ch

ol
1/ ſen 4 4
,udd
n

Meditatio V. 547
ximas converſiones viam ſtravêre. Licet au-
tem iſtud non ſemper obtineret compaſſiva
Charitas, ut à medela corporum tranſire poſ-
ſit ad medelam animarum, maximi tamen fa-
cit quæcunque in miſeros collata ſubſidia. Ne-
mo Sacerdotum eſt, qui ſeipſum conſiderare
non debeat tanquam patrem pauperum,
tanquam aſylum Orphanorum, tanquam re-
fugium miſerorum. Sed numquid non fre-
quenter evenit prorſus contrarium? Nun-
qumne viſuntur Sacerdotes ipſis Laicis durio-
res, tenaciores, aſperi magis, & minùs ad mi-
ſerendum flexibiles? Quàm ſape fit, ut pedem
referre cogatur pauper, & nihil ſperet, cùm
obviat illi Sacerdos? Homo ille à Jeruſalem
deſcendens in jericho, & miſerè vulneratus à
latronibus nee Sacerdotem „ nec Levitam,
cùm uterque præteriret, habuit conſolatorem;
ſed Samaritanum. Spectet, mi DEls, para-
bola hæc ad legem ſolùm veterem, & permit-
tere noli, ut cum dedecore Statûs ſanctiſſimi
apud nos in lege gratiæ tranſeat vitiô noſtré
in veritatem. Sacerdos viſè ils præteriwit, ſimiliter
& Levita: Samaritanus autem videns eum, miſe=
ricordid motus eſt.
Super utrumque pundtum reflexio continuatur, &
quantum quisque profecerit in DEl charitate, ex im-

penſis proximo ſubſidiis æſtimatur; tum wvoluntas ad
Iuccurrendum excitatuü-.

Mm 2 Ls-

* Luc. 16.

548 Virtutes Saterdetales
Lectio III. Hiſtorica.

Sancti Gregorius Nazianzenus, de
Baſilius Magnus.
TAm arcto, dum viverent, amicitiæ vinculo
hunc geminum Sanctum DElIS colligave-
rat, ut ſeparare non liceat, quod IIle conjun-
vit. Idem ambos natale ſolum, ſub idem ferè
tempus mundo edidit: ſtudiis unà vacaârunt;
eandem uterque eremum ſubiit, ſacrümque
Presbyteratůs, & Epiſcopats Ordinem ſimul
accepêre.
In Cappadocia, initiò quarti ſæculi, ortum
Eccleſiæ fuit hoc geminum illuſtre ſidus e fa-
milia nobili, cujus tamen egregia pietas, &
ſanctæ KReligionis ſtudium adhuc multèò fuit no-
bilius. Hæc etiam fuit par amborum gloria,
quòd & parentes, & fratres, & ſorores, nu-
merô ſedecim, Angelicam in terris vitam ege-
rint, quos inter duodecim inter Sanctos ab
Eccleſia numerantur.
Exempla virtutum, quibus paterna domus ut-
rinque collucebat, maturè ad ſimilem pietatem
Gregorium, & Baſilium induxére. Congenita igi-
tur ad pietatem propenſio id ſenſim, creſcente
annorum numero effecit, ut, quamvis juvenes,
prudentiã tamen & morum gravitate ſenibus
anteirent: unde factum, ut ſolo ſapientiæ ſtu-
dio, ſuper terrena omnia evecti, pulcherrimè
occuparentur. “
Teſtatur de ſe S. Gregorius, in illa ætatis te-
neritudine, cujus indoles ſive ad bonum, Hes

i

an h⸗
hinenen
liin
coin ſel
mi Nte
Gihhhntdme
Sis enherd
enonue,
riinoren,
ia er, 1
Prlilnmte
n yattan
Sole Mn i
20 Ttbiets en
5 Hcs a
e Cols n Wenn
m celo Eni
, enpens mn
inAmornt
Ulan eigen
llco red,
ichptentn
worcrſ
beneet
ian tgeſu
unr kuie
henn Eben
Aantten
Nn Po
Umelu e

lo won

errn

Uſtoier

Muimen
NN
Mernd aicdt
nCenele⸗
ſeer, gotl
leſlun, ſür
enmn fbin kn
dlcnthün

nüigriien,em
mim Aun ut
ne en ſenn
ſn
itorminm
Fenez Ann
nn nlhniſi
kein iner n

busnaenun
eninienze
Nnlere Ngel
Utſenſmeet
nn giſin,
coleen
ehh

„ dr
rige
ielpn

Lectio III. 5495

ad malum cerea eſſe ſolet, inditum fibi fuiſſe
eximium continentiæ amorem, quem viſio cœ-
leſtis amplius poſtmodùm accendit. Geminæ
virgines pulcherrimæ, modeſta gravitate non
minùs quâàm ſingulari amœnitate conſpicuæ
in ſomno ipſi adſtitéêre: cùm verò utraque in-
nocentibus blandimentis, quæ juncta Majeſta-
ti ſuavitas temperabat, illi occurerent, auſus
eſt interrogare, quænam & unde eſſent? Ca-
Nitas mihi nomen, ait illarum una: ego Tem-
perantia vocor, altera repoſuit: Regio [Eſu
Chriſti ſolio ambæ unà cum cœleſtium Vir-
ginum choro adſtamus, ubi delicias haurimus
ineffabiles. Eſto igitur nobiſcum, Fili, & us-
que ad Trinitatis æternæ ſolium te perduce-
mus. Bis dictis in cœlum avolâärunt; cúm-
que oculos in abeuntes intenderet, ſimul &
ſomnus ceſſit, & viſio tota diſparuit. Verùm
ab eo temporis momento ardens virginitatis
ſtudium, & amorem toto pectore concepit. De
vitæ ſtatu eligendo ſubin deliberans, nuptiis
cum faſtidio rejectis, ad eos aggregare ſe ſta-
tuit, qui continentiam perfectam ſectarentur,
ut hac ratione Chriſto DEI Filio arctiùs & fa-

ciliùs adhæreret.
Infaotiam egreſſus, Cæſaréam patriæ me-
tropolim sdit ſtudiorum causâ, ubi pariter
litteris operam dabat S. Baſilius. Venit poſt-
modùm Alexandriam, unde maritimo itinere
in Græciam eſt profectus: inter navigandum
valida tempeſtas vehementer illum exterruit,
quòôd Baptimmo nondum eſſet initiatus. De-
M m 3 nique

15 Virtutes Sacerdotales

nique Athenas feliciter appulſus, eloquentiæ
ſtudio annos complures dedit, quo tempore
morum innocentiam inter urbis illius corrupte-
las egregiè cuſtodivit. „
Huc paulo poſt e& patria Sanctus quoque Ba-
lius commigravit, quem perhumaniter exce-
pit Gregorius, & amicitiam veterem inſigni
officio eidem mox demonſtravit, càùͤm à ſtu-
dioſorum petulantia venientem exemit. Erant
hi ſuis quique Mag ſtris perquam addicti; Qua-
re tyrones recèns appulſos ad ſui Præceptoris
ſcholam adducere certatim ſatagebant: Ve-
nientibus ibant obviàm, eéôsque ad urbis por-
tas, vel etiam in deſertis locis expectabant,
ut ſuis eos partibhus maturè adjungerent. Sic
inventum tyronem ad ſuas, aut amici cujus-
dam ædes deducebant, ubi ſtatim in Diſputa-
tione publica doctrinæ ſpecimen dare, & re-
ſpondere cuivis opponenti jubebatur; quod
quidem exercitii genus magis ad terrorem,
quàm ad tentamen operoſius aſtutè erat com-
poſitum, ut nempe modeſtiam Candidatus ex-
templò doceretur. Inde hunc ad balneum bi-
ni ſolemniter comitabantur; excitato dein ſu-
bito clamore furioſorum inſtar, progreſſum
ulteriorem inhibere velle ſimulabant Tum
ad balnei januam importunè ac ferociter pul-
ſantes hoſpitem ſuum perterrefacere molieban-
tur: admiſſum tandem inter Academicos cen-
ſere, & tanquam ſuum honorificè ſalutare oc-
cipiebant. Suis ergo ſodalibus multis perſua-
dere ſtuduit Gregorius, ut hæc ludicra venien-
ti

1

ntrmt
Emmn nn
bentel
e S 0
Pe elun
Nmendd
gußen ll
u fonhen
ibs lerei
e Chnentone
conzchſthe
Neiels Ma
Oini Mcg
nuſindenot
un eonetn
E Nbe dhan
alketis voln
Yaſimuet
penu, men
n entum dn
lun iet
mallt hallus
Poli wor
UettMgſ
,ltenge
Zaindu,
Aen npis
Emg, Cre
ubon mod
Imn kucole
ehüſol

Ahnpoln

rde

uſu 4 n
iit, guo

heiluun

mchugle
etnmanen,

rengli
is lifant
0 igelen N
ſe intsſe⸗
s ayectinn
unen S
nid i⸗
luimanbipen.
nen eur, n
ehnmn, gro
Eenofen
nsenn conn⸗
Cmdicuaser⸗
adbileunde
litno leri
, Nogeſu
leban In
1. Kodte
certmein
ltetliceh⸗
iiehorbe

Lectio III. l

ti Baſilio donarent, quòd is morum gravitate,
ac virtutum famâ dudum foret conſpicuus.
Sancto enim huic juveni adeò diſplicebant qui-
cunque lulſus & joci, ut eapropter excedere
Athenis apud ſe ſtatueret, niſi eum ſodalis in-
timus Nazianzenus prohibuiſſet.
MWagna igitur ſedulitate, ac labore indefeſſo
ad ſtudia incumbere perrexit, quamvis felici
prorſus polleret ingenio, neque ulla opus ha-
bere contentione videretur. Eloquentiam ſi-
bi comparavit potentem ac vividam: Gram-
maticus, Poëta, Hiſtoricus & Philoſophus fuit
eximius. Logicam adeò callebat, ut ejus di-
ſputandi vim nemo facilè poſſet eludere. Aſtro-
nomiam, Geometriam & Arithmeticam ita di-
dicit, ut ne ab æmulis caperetur; progredi
autem ulteriùs noluit, quòd ſupervacaneum
iſtud exiſtimaret. Cum frequentibus morbis
inceſſeretur, artem quoque medicam in ſub-
ſidium vocandam duxit, ut propriæ valetudi-
ni conſultum iret. Sic ergo profanam littera-
turam coluit Baſilius, ut Theologiam minimè
negligeret, cui totum ſe impendebat. Ejus
in Eloquentia Magiſtri erant Himerius, & Pro-
hereſius, uterque Chriſtianus, Cæſaréa Cap⸗=
padociæ oriundus.
Sub idem tempus Athenas ſe contulit Prin-
Ceps Julianus, Gregorio & Baſilio notus, cum
quibus non modé profanis litteris, ſed & Scri-
pturarum ſtudio ſe addixit, quamvis jam tune
renuntiare Chriſto ſtatuiſſet, quod tamen exe-
crandum propoſitum, timore adactus, alie
Mm4 tem-

7552 Virtutes Sacerdotales

tempore exequendum cenſuit. Hujus infor-
mem ſpiritum ex oculis, totòque corporis ha-
bitu Sanctus uterque jam tunc colligebat. Sta-
turàâ is fuit medioeri, collo craſſiore, latis hu-
meris, quos identidem, æqueè ac caput, varie
movebat: pedibus & inceſſu vacillabat; ocu-
los quidem gerebat vividos, ſed vagos, & fu-
rorem torvitate ſua notantes: naſus ei fuit
contemptum ac temeritatem ſpirans; os la-
tum, inferius labium turpiter pendulum, bar-
ba aſpera & acuminata: ridiculus erat in geſti-
bus, & capite ſine causâ frequens annuebat;
in ſonantes cachinnos absque modo ſolveba-
tur; inter loquendum hæſitabat, & anhelitum
ducebat; quæſtiones abſurdas formabat, & re-
ſponſa dabat obſcurè implicita, ſenſũùque ca-
rentia. Quantam peſtem ſinu ſuo fovet Romanum
Imperium, ajebat Gregorius eum videns, utinam
veridicus non ſim!
Jubente Cæſare, paulò poôſt in Italiam Julia-
nus rediit, & Sancti quoque, abſolutis jam ſtu-
diis, in patriam remearunt. Prior autem diſ-
ceſſit S. Baſilius ex Athenæo, & Cælſaréam
Cappadociæ venit, ubi cauſas forenſes tueri
eœpit, qui primus erat gradus officia publica
prenſantium, & Eloquentiæ ſtudium com-
mendabat. Verùm ſuperiorem dignitatibus
Baſilium reddiderat Philoſophia, jamque ho-
nores tunc contemnebat; nondum quidem ex
virtutis ac modeſtiæ regula, ſed quòd ſcien-
tiæ ſuæ amplitudinem ſuſpiceret. Aliam brevi
doctus eſt Philoſophiam à ſorore Macrina, qua

emoln on
eſt muin
ſelere, N V
ze uenmn ſond
tlenglerbn
rhimin
1 Num Fnate
enhumn i
homamenanna
ſ oltine
geig in
eonnidchen
iünt eceſen
nr nthlie
in Mncon
Hyknarizne!
Asur,
Yon, Anmun
Ppumi men
m rn
Aſfins Hiars,
furncxkrim
Ww lonnesen
nen,
r, Petitr
Pnit hieri
ntopaun
ere, orl
Monmni er
ie ſmi
Antſe hile

t NI.
ve en.
cli
buſiore le,
recepi
Ayellie g
elun i
ig: ilii
en finl.
erſentlnn.
falterigt
enanlt,
E l, iiete.
n Emnteitn
hm⸗
, ſalne⸗
ſi Mranm
fiteg mna

7laimn hia.
lacsmttr.
r anen l.
KCelren
Prenſe tmti
Oſtengne
Kudium n.
n Gnnummn
, ſrrhr
on atrel
. Aunerl
1n
iinf

Leäuio III. Fr3

4
duce mundani honoris fumos ſpernere copit,
ſibique ipſi ſecundùm cœleſtis ſapientiæ placi-
ta vileſcere, neglecta, quam Eloquentiæ in-
ſigne talentum ſpondebat, humana laude: ac-
céſſit Evangelicæ paupertatis ſtudium, ut nem-
pe rejectis omnibus, quæ morari eum pote-
rant, ſolam virtutem impense coleret.
Quaſi & gravi ſomno evigilare tuné cœpit,
ùt ipſe teſtatur, & ad Evangelii lumen ſapien-
tiæ humanæ vanitatem ſpectavit. Juventutem
illius acquiſitione conſumptam deflevit, cog-
nitäque Legis illius perfectione, quæ vende-
re omnia & elargiri pauperibus jubet, peritum
hujus viæ Præccfens ducem nanciſci deſide-
rabat. Incredibjli ergo ardore provincias per-

Frarit⸗ ut Sanctorum aliquem reperiret, quo

agiſtro ad vitæ melioris compoſitionem ute-
retur: plures autem prope Alexandriam, & in
.gypto; plurimos in Palæſtina, in Syria, & in
Meiopotamia invenit; nam vitæ Monaſticæ
inſtitutum haſce regiones jam pervaſerat. IIlo-
rum jejunia, labores, orandi ſtudium ſomni
brevitatem, cæterumque rigorem impensè mi-
rabatur: Homines cœleſtes, ſui corporis ne-
glectores; famem, ſitim, frigus, nuditatem
tolerantes, ſpretisque omnibus in DEIIM ab-
ſorptos mirs ſuſpiciebat, utpote quorum arcta
vivendi ratio palam faceret, quid ſit viatorem
in terris agere, cœlique velut incolam ſuper
mundana omn'a evolare. Faſſus porro fuit
Baſilius, vitæ ſimilis deſideriò talibus exemplis
vehementer ſe fuiſſe incenſum.
Mm 5 S. Gre-

55ß Virtutes Sacerdotales

S. Sregoriu- Nazianzenus & ipſe Athenis
paulò pô valedixit, omnis moræ impatiens,
dum ſuo iterum Baflio jungeretur. In pa-
triam redux Baptiſmô eſt initiatus, quo bié
ſuſcepto, gloriæx, deliciis, mundique bonis
omnibus nuntium miſit, & vitam verê Chri-
ſtianam eſt auſpicatus. In Scripturis ſanctis aſ-
ſiduò meditabatur, ut ſpiritum à librorum pro-
fana docentium corruptions purgaret. Car-
nem & juventutis ardorem magnis laberibus,
ſejuniis, oculorum cuſtodiâ, umi cubatio-
ne, veſtitu aſpero, lacrymis, & ſomno bre-
viſſimo ſubigebat: diem operando, noétem
DEIIM laudando extrahebat. Et hæc quidem
illius tuêre initia. Nihil quidquam tempora-
lium bonorum ſibi retinuit, præter ſolam elo-
uentiam, DEl obſequio ſervituram. Vitæ
atum jam electurus, anceps nonnihil hæſit,
utrum ſolitudo, an hominum ſocietas ſibi eſ-
ſet præferenda? Viam denique mediam, quæ
contemplationis otium & operationis fructum
ſimul conjungeret, ſibi adeundam putavit. So-
litudinem vero potiſſimùm diſſuaſit ætas paren-
tum, qui ejus operâ indigebant. Rei præſer-
tim domeſticæ cura magnopere illum fatigavit:
negotium faceſſebant cumprimis famuli, quos
hinc rigor exaſperat, iſthinc lenitas ſolvit:
Ad hæc pendenda erant gravia tributa Cæſari,

quæ cum ſevera importunitate illius Miniſtri

exigebant: Lites demum variæ, quibus rem
domeſticam tueri contra malevolos, & ini-
quos Judices oportuit, Gregorium acriter ve-
abant,

1

nt rerere
el I
Pen Ke min
giubt uld
2 Higeu
uCerram
iilen n b
iglafeg.
drbilii
wiunen
n Cbutn
n Kidr nen
le ini an
unn ume i
Int Lkenis
ukſalali
lrbeingin
lceinime
muſinin
Tüunnin, nin
Wr
Eing Ube
AiNin
meeän
1 Kon⸗

1

4 Nek

norrin
eketur. 1.
tinns 1
Unnctglete
flun fen
D
wilirong
pne In.
ike
,Dun aitn
Chmoke
nc, o
Ehergten
Hun ene
er Aunen.
Vtunm. Ve
Momihl rt
ckuzltl e
Necan gue
ronsfucun
Nat
trusuen⸗
einertr.
Aunbnnt
launnl,gen
ſenits
rbuil

one Ar

(fer de⸗
ie
. on

Ledtio III. 155

Xabant, iſtúdque maximè illum habebat anxi-
um, quomodo inter tot mala cor ſervaret à
eccati labe innoxium, quod absque ſingulari
rorſus DEl auxilio fieri non poſſe intellige-
at. Hæc igitur ſolicitudinum varia impedi-
menta Gregorium prohibuére, quò minús Ere-
num adiret cum Baſilio, ùt huic pridem fus-
rat pollicitus.
Itaque Baſilius ex Oriente, & Ægypto re-
dux, minimè expeéctato dilecto ſocio, in pa-
tria quibusdam Monachis ſe adjunxit, eé quo-
rum ſtricta vivendi ratione colligebat, non
poſſe fieri, ut carerent genuino ſpiritu, qui
tantam naturæ vim inferrent; Quare ex eo-
rum conſuetudine fructum non minimum ſpe-
rabat. KEuſtachius Sebaſtenus cum diſeipulis
erant ſodales illi, quibuscum vivere ſtatuerat:
Hos Ei diſſuadebant non pauci, quèd ſuſpe-
ctos de Arianiſmo crederent. Verùm Baſilius,
ut famæ ſui proximi conſuleret, fidem verbis
non habuit, figmenta interpretatus, quæ ad-
versùm viros, opinione ſua, non malos diſſe-
minabantur, donec tempus aliter eum ſentire
docuit.
Ipſe tandem in Ponti provincia Eremum ſibi
delegit ad Irin fluvium, haud procul Ibora,
quæ tenuis urbecula Sedes Epiſcopi fuit. Huc
eum S. Macrina ſoror attraxit, quæ unà cum
matre ſancta Emmelia in ſuo prædio vitam inibi
ſolitariam agebat. Monaſterium fœminarum
ex notis & domeſticis conflaverat eo in loco
Diva Macrina, quod & ipſa piè regebat. Haud
pro-

556 Virtutes Sacerdotales

procul inde aberat templum 40. Martyrum,
quos ea familia impensè colebat, & ſanctas re-
liquias à D. Emmelia ibidem collocatas ſingu-
lari ſtudio venerabatur: geminum prodigium
in earum translatione divinitùs patratum de-
votionem inſigniter augebat. Omnes & fſin-
gulæ in hoc Aſceterio eàâdem utebantur men-
sâ perquàm frugali, veſtitu ſimili, tecto com-
muni: ignorari amabant; abſtinentiam in de-
liciis reponebant; theſaurus earum erat pau-
pertas, & cadùcorum omnium contemptus:
rerum cœleſtium meditatione perpetuèò diſti-
nebantur; preces & pſalmi diu noctũúque per-
ſonabant: labor erat pro quiete, magnisque
paſſibus ea vivendi lege ad perfectionem pro-
perabant.
In hujus ergo Monaſterii vicinia ſedem Baſi-
lius fixit ad pedem montis in loco deſerto, ne-
moribus cincto: ſylvas interſecabant valles
profundæ, nec aberat procul fluvius cum ſtre-
pitu e rupe cadens. Horridæ hujus habitatio-
nis amœnam deſcriptionem ad amicum ſuum
Gregorium miſit, qui joco innocente iſtud fe-
rarum domicilium in reſponſo traduxit, ſicut
antea Baſilius Eremum aliam, ab eo ſibi pro-
poſitam in jocum verterat. Nam inter ſummas
etiam auſteritates hi Sancti mentem hilarem,
& exporrectam ſervabant.
Verùm poſtea S. Baſilius amicum veterem
ſeriò edocuit per celebrem epiſtolam, quæ-
nam ſua eſſet vivendi ratio in ſolitudine; ubi
tamen recenſet potiùs per animi moceſlianu
qui

GNbens P
eſ nn
Se. be don
Se, N ne,
Scche ople
Sonnnt)
, urn
derrn; Gnn
nonigee
goin onnn
Unrlorenee
Pikiiſtl
,entaun,
,in ſenics,
Uin tennnn,
Aümnhen ſ
Wcobins 9
„Quntn
Vem ℳ4 on
Ulſa ipre
Geonnid.
Cund e riun
imk ſelgn
Plin dand,
umn luim
Adt l⸗
il nuſe
ch I
KLonmentone
i merleen
eba ccee
verheſen,
Alhene

1, Elne
blbenu
num Nrolen
s tretin
Wehmnin,
ſniſ tihe
liemmee.
Erimn enge
n 0nenen
hrefe,
1 ugnine
fillorenge⸗

iſeten .
oteerode⸗
ſrlent nles
Hig angte⸗
ishrbinie⸗

wicunnn

eneſtoke
ulit Ken
eo ſeigr⸗

eeſeti, t.

iinerktnnn

en blien

ſan tnen

Ledio III. 557

quid Eremus poſtulet, quàm ut ſeipſum no-
tare velit; ultrò enim fatetur, ſe ſibi diſpli-

cere, nec fructum è ſeceſſůs opportunitate

ſatis adhuc cepiſſe. Oſtendit primèò ſolitudi-
nis commoda, & ingentem utilitatem, qua
fiat, ut cogitationes figantur, & motus ani-
mi ſedentur, dum eis alimenta ſubtrahuntur.
„ E mundo egredi, inquit, majus aliquid eſt,
„ quàâm corpore illum deſeruiſſe: is autem e
„ mundo verè exit, qui animum ab uſu cor-
„ poris ità divellit, ut parentum, amicorum,
„ negotiorum, patriæ, poſſeſſionum obliviſ-
„ catur penitus, & eorum quoque memo-
„riam deponat, quæ ab hominibus didicit,
„ quò aptiorem ſe reddat capiendis cœleſti⸗
„ bus diſciplinis. Angelos imiterur Monachus,
„ & orando ac laudando DEO ſemper occu-
„ petur. Ad ortum ſolis manuum laborem
„Oorditur, cui preces indeſinenter ſociat. In
„ lege Domini & Scripturis ſacris aſſiduò me-
„ ditatur, ut vitam illis conformet, Sancto-
„ rümque veſtigia legat. Lectionem iterum
„ ſequitur oratio, ut efficaciam doctrinæ ſor-
