nec illum timueris; cùm ſancti Evangelii Dog-
mata fortiter contra Potentes hujus (æculi de-
fenderis; ſi liberalem te erga pauperes exhi-
bueris. Eſto magnanimus, cùm ſteteris ante
Reges & Præſides: Patrem benevolum & mi-

tem te exhibe puſillis: Infirmare cum infirmis:

Eſto omnibus omnia, ut omnes facias ſalvos.
Dignitates averſare, ad pecunias noli cor ap-
ponere, Voluptates odio habe, nihil malorum
time, laborem non fuge, nullum vitæ pericu-
lum formida, Acceptor perſonarum eſſe noli,
defle peccata popult, errores mundanos nun-
quam lauda, Veritatem ſuaviter & fortiter ubi-
ue prædica. Sic agendo honorificabis Mini-
ſterium tuum, & os loquentium iniqua obtu-

rabis: Sic æſtimationem ſanctæ Religioni apud
omnes,

glunet
lſ

Ut

o
de
Minns
tpys
UoNNN
iting

Cgnin

GDtn
AMn
gle
1ent!
et
Gecht⸗
Cbirlr
Crte
INNN

Virendon.
entiontes
den, en
Anty in
ntur.

tunmeumn

Nuntandum

nt I.
lryinr.
ogueho⸗
etcos Al⸗
nodumnt⸗
münnnt⸗
nggiider⸗
uperes elli⸗
fteterignt
Oun 1
cueninnums.
ſcis lliis
8Doli r
iimoru⸗
r perie⸗
rum elen⸗
uncdanose⸗
Aboririr
orfonil.
in iul
Nennnh
* ne

Meditatio III. 4 5

omnes, etiam apud exteros, qui ab eadem alie-
ni ſunt, conciliabis.

Meditatio III.
DEI & JESU Chriſti Major Gloria, ſco⸗

pus prior Sacerdotis.

D*O ſervire oportet omnem hominem, eſt-
que hic finis primus: Salus æterna finis
ultimus. Quid nunc Sacerdos? Plus accepit,
ergo plus debet, habet plus luminis, plus do-
norum, media & plura, & præſtantiora, quid-
ni etiam plus exigetur ab Eo? DEl obſequium
& gloriam cordi habeat unusquisque fidelium 5
ideò enim creatus eſt: Majus DEl obſeqdium
& Majorem Gloriam Sacerdos quærat; ideò
namque oleòô ſanctô eſt inunctus. Duo talen-
ta accepit homo ſæcularis: ſi duo ſuperlucre-
tur, ſufficit. Quinque talenta tradita ſunt
Sacerdoti: Quinque talenta amplioris DEI
Gloriæ ſuperaddat neceſſe eſt, ſi ſervus fidelis
& prudens inveniri cupit. Ut efficaciter ſti-
mulemur ad quærendam, ſecundùm Vocatio-
nis noſtræ Celſitudinem, hanc Majorem DEI
Gloriam, conſideremus primèò ſcopum nobiliſſi-
mum; ſecunds ſcopum ſaluberrimum, qui no-
bis eſt propoſitus. V

Punltum I.

Zelus Gloriæ DEI hominem DEO ſimilem
facit non naturâ, ſed voluntate, quæ ſimilitu-
4d0

46 Finis Sacerdotis.

do maximè laudabilis eſt, nos in DEIIM quo-
dammodo transformans. DElIs enim iplſe,
quidquid molitur in rerum natura, non alium
ob finem facit, quàm ob gloriam ſuam & ma-
nifeſtationem Bonitatis ſuæ. Quid veròô no-
bilius, quàm in re maxima DEO ſimilem fieri?
FTacit & ſimillimum Chriſto Domino, cujus
vita & mors unam DElI Gloriam ſpectavit.
Hac ſemita inceſſere Sancti omnes, qui præter
DEI & JEſu Chriſti Gloriam quærebant nihil,
hoc ſcopo nobiliſſimo plenè contenti. Quæ-
rant alii divitias, ait Sacerdos Eſu Chriſti &
Sanctorum genuinus imitator; Quærant ſua
commoda, quærant honores & vana gaudia:
Ego DEl mei Gloriam quæro: bonum nobi-
liffimum, quo Coœlum & terra nihil habet me-
lius, unicè reſpicio. Quid, amabòô, ſunt Regua
mundi, & omnis ſplendor eorum? Quid Re-
ges & Principes potentiſſimi, quando ſui Con-
ditoris Gloriam non quærunt? Nihil ſunt, mi-
nus quàm umbra ſunt. Quid foret ipſum Cœ-
lum, ſi Gloria DEl velut ſol ſplendidiſſimus i-
bidem non luceret? Quid niſi tenebræ, obſcu-
ritas & viliſſima ignobilitas? Sed quid homo,
ubi DEI Gloriam non quærit? Aſcendamus
altiàs: Quid Sacerdos, ubi DEl Gloriam ne-
gligit? Inutilis eſt uterque ad omnia; ſed ma-
gis adhuc inutilis Sacerdos. Quid veròô Sacer-
dos DEI Gloriam ſedulò quærens? Eſt hic Vas
electionis nobiliſſimum: Angelus eſt, Sanctus
eſt: JElu Chriſti ſocius & amicus: DEl Opti-
mi Maximi non ſervus tantùm (quod unum

ad

AAſuen
e
ſin
Ih
nd
Sren
WN!
dho
mue
tlor⸗
(iis

ſtemone

zehn

nir /
in 1
imn D

Mnii

lelk6
ltckio

An Non
enin i⸗
noon An
uun .
Trero n.
hlenfeni
n, Cjs
ebart.
giſreuter
ümiil,
tenti. .
Chrid
Cennt ſan
m glta:
Wonm ne.
Uhäerme
6 Nnn
n Q e⸗
etiglunct
endicllumn
nebrcho
guid konm
Aengam
Cloriamt
nia; Eln
id venr-
losel Gn
ic M
n ( un

Meditatio III. 47

ad ſummam nobilitatem ſufficeret) ſed Filius;
ſed glorioſiſſimus 5Æmulator eſt. DEus Al-
tiſſime! omnia ſerviunt tibi: ſerviunt Cœli,
ſerviunt ſtellæ, ſerviunt maria, ſerviunt ele-
menta, piſces maris, volucres Cœli, pecudes
terræ: Quidquid germinat, quidquid viret,
ligna fructifera, & omnes cedri ſerviunt tibi:
Gloriæ tuæ famulantur univerſa. Solus ho-
mo non ſerviet? Solus Sacerdos melior omni-
bus, honoratus præ omnibus, beneficiis orna-
tus ante omnes, Conditoris Gloriæ non famu-
labitur, quæ una & maxima lpſius Sacerdotis
eſt Gloria? Egéône pro Gloria DEI, pro qua
Chriſtus Pontifex meus ſe exinanivit, pro qua
vitæ momenta omnia conſumpſit, pro qua mor-
tuus eſt, nihil ferre, nihil moliri velim? For-
tè indignum cenſeo ſtudiis meis, quod unum
DEUS dignum ſe judicavit? Sed ſufficiétne hic
mediocritas, poſtquam non mediocriter; imò
liberaliſſimè in hoc ſublimi ſtatu gratiis amplis-
ſimis ſum præventus?

Sequitur Admiratio, Laus, Gratiarum Actio pro-
pter ſcopum nobiliſſimum Diwinæ Gloriæ, Sacerdotibus
præſixum: Deſiderium aſſequendi: Dolor de hactenus
neglecto, & quidem propter nugas & crepundia! Pro-
poſitum Eidem poſthac ſtabiliter inhærendi.

Punctum II.

Zeltis Gloriæ DEl hominem abſolvit ab om-
ni debito erga DEUIM. Hoc enim unum dun-
taxat bonum ſuo Creatori tribuere poteſt, ſed
&

48 Finis Sacerdotis.

& unum ſufficit. Majus aliud bonum ne DEus
quidem velle poteſt; Bonum enim Divinum
eſt Gloria DEl, primus radius Divinitatis ad
extra, & ſplendor Divinarum perfectionum in
creaturis relucens, ex Ejus Sanctitate ac Boni-
tate reſultans, ideôque Bonum quodammodo
univerſale, Bonum infinitum, Bonum cætera
omnia continens bona, inſtar Oceani, in quem
omnes bonorum rivuli confluunt; bona om-
nia congregantur, eatenus bona, quatenus
Gloriam DEO reddunt; eò meliora, quò Ma-
jorem illi Gloriam exhibent. O ſcopum ſa-
Habscrimmn! O me divitem, qui hunc the-
ſaurum in manibus habeo! Beatum me, ſi per
me tranſeuntem, tametſi ex me non exeuntem,
fideliter ex me diſpenſo, non injuſtè retineo.
Nôſſe cupis, Sacerdos beate, quantum ames
DEIIM tuum? Tantum amas, quantum glo-
rificas; hoc enim unum illi bonum velle, hoc
unum procurare potes. Intelligere vis, quan-
tùm profeceris? Quantum in animo lateat bo-
ni? Vide, quid hactenus pro Gloria DEl fe-
ceris, quid facere impoſterum velis?
Zelus DEl gloriæ hominem omni bonorum
& gratiarum genere cumulat: Fons eſt om-
nium donorum DEI; fons omnium hominis
meritorum. Eccur DEus vitam homini tri-
buit? ad Gloriam ſuam. Cur gratiam ? Cur
gloriam & beatitudinem? ad Gloriam ſuam.
Fontem igitur habeo donorum DElI; fontem
uti copioſiſſimum, ita & ſaluberrimum. Par
eſt ratio hominis meritorum. Quòô tendit Cha-
ritas?

l
Sll⸗
r n
D
Crüten
ſwekw
unbt
Mac
Dinmm
is
nn
ln N

ſeulne
Uoniner

o eltl
im .
Peterien
ina
4 9 1 i⸗

Umde
n Diyinn
finitatis
Gionnmin
te 1e hon.
Otammod
tunn ckter
hincen
Wno.
n, Aunnd
rnCor.
Copun.
fhune the⸗
ne Ner
ekeunten,
lennen.
Uanmm ns
luunum gr.
um vele
re ſig guer
wo luen-⸗
ori Delke
els!
nni bonorun
lons et
niun boril
n honii
Pradim il
orimhn.
0 n
etiemn
1I

Aeditatio II. 49

ritas? Quò Spes aſpirat? Quèò Virtutes om-
nes collimant? Ad Gloriam DElI. Cur mere-
tur homo? Quia placet DEO. Cur placet?
Quia Gloriam Ejus promovet. DElIs ergo
omnia homini dona confert, quia vult gioriam
ſuam: Homo omnia merita comparat, quia vult
gloriam DEI. .
Non eſt igitur ſervile DEl gloriæ ſervire.
Divinum quoddam & excellens bonum eſt,
majus quàm vulgò homines opinentur. Quæ-
ris dignum DEI Gloriæ ſervum? En ſolus Ohri-
ſtus Patrem digneè glorificat. Keliquæ creatu-
ræ, ſi vires ſuas conferant, ſi colleétis ſtudiis
uno omnes ardore contendant ad gloriam tan-
tæ Majeſtatis, currant licet tota æternitate,
aſcensumque moliantur, ſemper infinito ſta=
bunt intervallo. Tantâ Dhus gloriâ dignus
eſt, quem tu hactenus tam tenuiter glorificâſti?
Quæris menſuram gloriæ DEI? Æquare DEI
meritum menſura Chriſti eſt: Æquare poteſta-
tem & vires creaturæ menſura beatorum: Glo-
riam DEl rebus omnibus anteponere menſura
Viatorum eſt: Majorem DElI Gloriam colle-
ctis viribus ſemper & in omnibus quærere men-
ſura Sacerdotum eſt. Quomodo Bonum no-
biliſimum & ſaluberrimum quæſivi hactenus?
Heu! quantum DEO honoris abſtuli! Quan-
tum mihimet nocui! Quid agam poſthac? Qui-
bus mediis, qua ratione DEl & EiIn Chriſti
gloriam promovebo? Quàm ſtudioseé damna
Præterita reparabo publice, privatim, in tem-
plo, in cubiſi, ad Aras, e pulpito, ad Orato-=
R. P. Dufrène Exercitia. rium;

50 Finis Sacerdotis.

rium, inter domeſticos, inter extraneos? &c.
Si DEI & JEſu Chriſti gloriam non quæro, ni-
hil ſum; Creatura non ſlum, homo non ſum;
& omnium minime Sacerdos. Si hanc gloriam
negligo, finem meum non aſſequor; indignus
ſum vitâà, dignus omni ſuppliciô, deterior bru-
t6. Si gloriæ DEl non ſtudeo, homo ſum in-
gratiſſimus, iniquiſſimus, infeliciſſimus.
Colloquium ad Chriſtum: Confuſio ob vitam inuti-
lem: Agnitio nobiliſſimæ Vocationis: Gratitudo: Re-
ſolutio: Gratiæ Poſtulatio: Obſecratio &c.

Lectio II.
Thomæ à Kempis lib. IV, cap. V.

De præcellenti Dignitate Sacerdotum.

I. Si haberes Angelicam puritatem, & San-
Gti Joannis Baptiſtæ ſanctitatem, non eſſes dig-

nus hoc Sacramentum accipere, nec tractare.

Non enim hoc merito debetur hominum, quòôd
homo conſecret & tractet Chriſti Sacramen-
tum, & ſumat in cibum panem Angelorum.
Grande Myſterium, & magna Dignitas Sa-
cerdotum, quibus datum eſt, quod Angelis
non eſt conceſſum: Soli namque Sacerdotes
ritè in Eccleſia ordinati, poteſtatem habent ce-
lebrandi, & Corpus Chriſti conſecrandi.
Sacerdos quidem Miniſter eſt DEl, urens ver-
béô DEl, per juſſionem & inſtitutionem DEl:
DEus autem ibi principalis eſt Auctor, & unni⸗
ibilis

Gn Fn

CNken
hinlor

Unlei.
Unnkf
Ennfs Kit
Cmibor
Me izer
ligem
Cnunh
1Cl ue
Necls
ſiäſeihn
Mhhen
Meinr
nmi

ſel lbet
Uer

Neds
1quckron.
0 non ſun
e glorin
3 incign
Eterorbrn.
no umir.
nc.
Rutmminur⸗
Cſutnln le⸗

6,

c 1.

terttten.

taten A n
Non ellsth⸗
ner ndhn
Orioump,qu
i rramer
Rogelotun,
n Dgnias
ol Aagg
le Gacethne
Nembuhert⸗
Nlectun
ollenn
hibnticen)

Lectio II. 51

ſibilis Operator, cui ſubeſt omne quod volue-
rit, & paret omne quod juſſerit.
2. Plus ergo credere debes DEO Omnipo-
tenti in hoc excellentiſſimo Sacramento, quam
proprio ſenſui, aut alicui ſigno viſibili: ideéô-
que cum timore & reverentia ad hoc opus eſt
accedendnm.
Attende tibi & vide, cujus Miniſterium tibi
traditum eſt per impoſitionem manũs Epiſcopi.
Ecce Sacerdos factus es, & ad celebrandum
conſecratus: Vide nunc, ut fideliter & devo-
te, in ſuo tempore, DEO ſacrificium offeras,
& teipſum irreprehenſibilem exhibeas.
Non alleviaſti onus tuum, ſed arctiori jam
alligatus es vinculo diſciplinæ, & ad majorem
teneris perfectionem ſanctitatis. Sacerdos
omnibus virtutibus debet eſſe ornatus, & aliis
bonæ vitæ exemplum præbere.
Ejus converſatio non cum popularibus &
communibus hominum viis, ſed cum Angelis
in Cœlo, aut cum perfectis Viris in terra.
3. Sacerdos ſacris veſtibus indutus, Chriſti
vices gerit, ut DEum pro ſe, & pro omni po-
pulo ſuppliciter & humiliter roget. Habet
ante ſe & retro Dominicæ Crucis ſignum, ad
memorandam jugiter Chriſti Paſſionem.
Ante ſe Crucem in caſula portat, ut Chriſti
Veſtigia diligenter inſpiciat, & ſequi ferventer
ſtudeat: Poſt ſe Cruce ſgnatus eſt, ut adver-
ſa quælibet ab aliis illata clementer pro DEO

toleret.

D 2 Ante

72 Finis Sacerdotis.

Ante ſe Crucem gerit, ut propria peccata
lugeat: poſt ſe, ut aliorum etiam commiſſa per
compaſſionem defleat, & ſe medium inter DEum
& peccatorem conſtitutum eſſe ſciat.
Nec ab oratione & oblatione ſancta torpes-
cat, donec gratiam & miſericordiam impetra-
re mereatur. Quando Sacerdos celebrat,
DEum honorat: Angelos lætificat: Eccleſiam
ædificat: Vivos adjuvat: Defunctis requiem præ-
ſtat, & ſeſe omnium bonorum participem ef-
ficit.

Examen II.

Qus tendant meæ Sacerdotis cogita-
tiones, verba & opera?

Examen cogitationum.

Cogitatio hominis principium omnis boni,
vel principium omnis mali. Talis ſum, quales
cogitationes meæ: ſi rerrenæ, terrenus ſum:
ſi Cœleſtes, homo cœleſtis ſum: ſi bonæ ſunt,
bona pariter & verba erunt, & opera. Ubi
theſaurus meus eſt, ibi & cor meum erit: u-
bi autem cor, ibi cogitatio: ubi cogitatio, ibi
affe ctas, ibi amor, ibi æſtimatio. Ubinam nunc
verſari decet cogitationibus ſuis Sacerdotem?
Quid exigit Statůs ſanétiſſimi præcellentia?
Quid Vocationis ſublimitas?

Boni Sacerdotis converſatio in Cœlis eſt:

Cogitat, quæ Domini ſunt, quomodo placeat
D DEO

tro
nChih
um ſh
Acrom
In ſber⸗
Nln pios
Cumn
bumeiige
otl nerte
Cins ⸗
niin
fn Don
ſengunn
kini
in
nſef
fehleren
iltt,
laem
Ue Meᷣ
Uinnpoun

S

ded 4

Dkia eren
Oinmiſie
interbn
in
h torpe
m inpetr.
llebran
d lecleham
lentente.
Mnichen .

i ltr.

UIl,

nonni bon
lslum,gon
tetrenud lun
bone
meum elit:
icogro
Ubcamte.
ecelcnn,
1 Nrerlei
nnl
er

Examen II. 53

DEO: Eſu Chriſti Vitam, Verba ſacroſancta,
Myſteria vivifica & admiranda frequentiſſimè
ruminat: Qua ratione DElgloriam promove-
re potiſſimùm queat, ſedulò apud ſemetipſum
diſquirit: Neceſſitates commiſſi ſibi gregis
examinat: Quomodè prodeſſe illi amplius pos-
ſit, ſeriò cogitat. Vitiorum extirpatio, Virtu-
tum Chriſtianarum cultura, pietatis augmen-
tum; JEſu Chriſti agnitio, æſtimatio & amor,
Sanctorum honor, Eccleſiæ ſplendor, paupe-
rum ſublevatio, mœrentium conſolatio ani-
mum ipſius pretiosè occupat, & materiam ſan-
ctis cogitationibus ampliſſimam ſubminiſtrat.
Quænam veroô ſunt cogitationes meæ? Ha-
béntne aliquam cum enumeratis ſimilitudinem?
Quàm ſæpe cogito de fine ſublimiſſimo Sacer-
dotii mei, de Status eminentia, de ſanctæ Vo-
cationis Scopo nobiliſſimo? Quantum cordi
ſunt graviſſimæ obligationes ſamulatum DEO
præſtandi non vulgarem, Gloriam ipfſius Ma-
Jorem quærendi, animarum bono conſulendi?
Aut fors degenero à præcelſis cogitationibus
Filiorum DEl? Nunquid non ſæpiflimè vanita-
te, ambitione, ſuperbia, & inani exiſtimationis
fumo plenæ ſunt cogitationes meæ, qui humi-
lis eſſe deberem Eſu Chriſti Diſcipulus? Quâàm
frequenter mens mea commodis propriis, ſen-
ſualitate, quisquiliis occupatur, quæ ſurſum
ad æterna ferri deberet? Nunquâmne cogita-
tiones meæ verſantur in culina, inter pocula,
in compotantium & inaniter fabulantium co-
rona? Sed quomodo iſta conveniunt cum A-
D 3 poſtolico

54 Finis Sacerdotis.

poſtolico Sacerdote? Poſſibiléne autem ſit, ut
me volente, aut connivente animum ſubeant
cogitationes Venerem olentes? Non erit uti-
que hoc, non inferam tantum Characteri meo
probrum! Fortè rem domeſticam plus nimiò
ſpectant ſolicitudines meæ, quas cura paſtora-
lis requireret? Quàm frequens agros, horrea,
ſtabula mente perluſtro? Quis ad pecunias a-
nimus? Num libertate Sacerdotali hac in par-
te gaudeo? Quàâm turpe foret, Sacerdotem
ad omnia ſumma natum auri & avaritiæ man-
cipium fieri! An cogitationes foveo iracundas,
amaras, charitati parùm conſentaneas, qui me-
ra charitas eſſe debeo? An cogitationes alo
tetricas, triſtes, pondere ſuo animum depri-
mentes, & ineptum reddentes ſuo muneri
exequendo? An otioſas, rumoribus publicis
nimiùm addictas? An variè excurrentes; cui-
vis inani objecto promiſcuè inſidentes; Sed
quæ, & quàm abſurda combinatio Statús mei
excelſi cum hac infima cogitationum fœce?
Nunquid non hæc muſcarum examina perdent
ſuavitatem unguenti, omnemꝗue devotionis
ſuccum depaſcent? Sacerdos velut Scarabæus
hæc ſtercora ſubibit ſciens & volens, quem
de ſtercore DEus erexit per Vocationem ſin-
gularem, ut collocet Eum cum Prinecipibus,
cum Principibus populi ſui? Porcorum greges
palcere volet Miniſter Eſu Chriſti?
Quæ verò caula innumerabilium cogitatio-
num, non modè carentium fructu, ſed &

maxima detrimenta ſpiritui meo & Dignirari
infe-

nun
. NMe
1ſeor Orn
len onino,
me
pwerin

mmnls
NRt Kiue

NMnIn,
Aaarge

Nilk ertn
Dblahe
tnni Aen
UNennmr r

kin

utem ldn
un ſobers
onerit⸗
Lcteri nen
Phs pimie
na akore.
No borren,
Apeonnis2.
Ubunzx.
,Nerddten
Wuie mar.
eoiracvnds
eidaine⸗
tones 10
dümumten⸗
Wo mnel
hbos obl
Unrentes;
ücetes; N
lo Kuts dr
tonum er
aninn eltei
Gue Cerotid
Oor denrebn
Volers, d
ſocaionen
doreore,t
iti
Plontnnn
1 Fen t 6

AD
Me 4

.

Examen II. 55

inferentium? Terræ, carni & ſanguini plus æ-
quo ſum immerſus: Celſitudinem meam in-
telligerée non curo, non æſtimo: piarum & ſa-
lubrium cogitationum pabulum menti meæ
ſubtraho: Kerum ſpiritualium, quamvis excel-
lentiſſimarum, guſtum non habeo, nec habere
curo: Rebus ad me non pertinentibus me im-
miſceo: Orationem negligo, & mortificatio-
nem omitto, ſine quibus præſidiis languet om-
nis animæ Virtus, & humanorum affectuum
exurgunt indomiti greges, qui piarum cogita-
tionum robur omne infringunt, & harum na-
ſcentes floſculos ipſo in ortu miſerè extinguunt.
Qua ratione medebor huic malo?: Quomo-
dô amandatis inanium cogitationum turmis
rectas, & Sacerdote dignas ſubſtituam? Cor e-
mendandum primò eſt; nam ex corde vano
aſcendunt cogitationes vanæ: ex corde otioſo
otioſæ: ex corde ſuperbo ſuperbæ: ex ama-
ro, ſenſuali, terreno cogitatus amari, ſenſuales,
terreni. Ad recta, ad ſancta, ad ſtatui conſo-
na vertatur cor meum: Amet æterna, quærat
cœleſtia, quæ ſola ſunt bona, ſola jucunda, ſo-
la quæri & amari digna: Non amet nugas, non
quærat inſanias falſas, quæ pungunt, lacerant,
nunquam ſatiant, conturbant, miſerè torquent.
DEO plenum ſit Cor ſacerdotale, DEO ſacrum;
DEO, qui fecit illud, ex aſſe devotum: ſic
tandem nonniſi cogitationes ſanctas parturiet
Cor nobile, Cor excelſum, quietum, ſerenum,
veris divitiis & ſummo bono plenè conten-
tum.
D 4 Examen

76

Finis Sacerdotis.

Examen Verborum.

Ex abundantia cordis os loquitur: Vana lo-
quetur cor vanum; terrena cor terrenum:
Salutaria loquetur Cor Sacerdotis rerum ſalu-
tarium theſauris oppletum. Quales modo ſer-
mones mei, ut dignoſcam, qualis ſim Sacerdos,
& quale Cor meum? Num mihi & aliis pro-
futura loquor? Væ mihi, ſi noxia, pernicioſa;
ſcandaloſa effutirem! Lingua Sacerdotis Eſu
Chriſti ſanguine rubens, & verbum oblcœ-
num, vah quàm portentoſa combinatilo! An
jocos amo ſæculares, aut facetias Statüs gra-
vitati parum conſonas? An ſales cum læſione
proximi? Forſan minùs honorifice, contra cha-
ritatem de aliis loqui ſoleéo? Loquéôrne plus
nimio de gregibus, de vaccis, de ſtabulis &
horreis Oeconomus magis quàm Sacerdos?
Loquôrne plus nimiè de rumoribus publicis,
pagellis & novellis Politicus, non Sacerdos?
An de ciborum condimentis, eſculentis & po-
culentis Cocus, & Oenopola magis quàâm Sa-
crorum Adminiſter? Vana, otiolſa, inania for-
tê garrio, quem ob Statüs eminentiam nonniſi
ravia decerent? An meipſum deprædico, ta-
enta magnifico, ſcientiam cum aliorum con-
temptu explico vanus oſtentator? Fors de DEO,
de Divinis loqui pudet? Et hoc poſtquàm DEO
& Divinis me addixi; quis pictor loqui erube-
ſcit de arte ſua;, niſi fuerit admoduùm imperi-
tus?
Quos econtra ſermones miſcet Sacerdos ex-
empla-

Eoret
Marbe
Uenteee
,n
ſelet
E

4
lpts e

leſcon Or
UImdn.

d

1

I: Vanal-
1 kerenun
Oterum lal
SSnocoſet.
incderercos
Ed ro⸗

Winntto A
6Knls gre⸗
Cun lrlone
hconunchr⸗
ockome nns
Ge Nhrls N
in Aetont
ribus obleh⸗
non Nacete⸗
Cllents fr
ngs randn
iolg ionnain
hentam nonn
Errdlcht
miiorume
konie
okr
Gorlocnte
Cnot

ſoer e 3 el⸗
luhrn

Examen II. 57

emplaris, ſui Statůs amator & æſtimator;
Non prodit ex ore ipſius niſi verbum ſanum &
irreprehenſibile: Eructat cor illius Verbum
bonum, Verbum ſalutis. Quid enim proferat
homo bonus é theſauro bono, niſi bona quæ-
que? Suaviter allicit, potenter ſtimulat, forti-
ter movet ad omne bonum. Talisne ego ſum?
Loquérne ùt Sacerdos, ùt Organum Spiritûs
Sancti, ut Doco“r, ùt Legatus [Eſu Chriſti, ut
Paſtor Dominici gregis, & Salvator? Si ratio-
nem reddent homines de quolibet verbo otio-
ſo, quid mihi Sacerdoti continget, loquenti
perverſa? Fors materia deeſt loquendi profu-
tura? Sed quem campum vix menſurabilem
aperiunt, Sacra Scientia, Libri Sancti, Scripta
Patrum, monumenta Doctorum, Eccleſiæ Di-
ſciplina & Hiſtoria, Vitæ & Acta Sanctorum,
Dogmata, Myſteria, moralia, aſcetica? Quis
ſæcularium tantam habet, cum erudita etiam
voluptate, excurrendi materiam, ut habet Sa-
cerdos? Quæ veròô ſuppetunt media corrigen-
di linguuam: Cor denuò purgandum & mutan-
dum: Non dabit aquas turbidas fons illimis,
neque verba terrenis fœccibus imbuta Cor bo-
num. Igitur Cor meum ſancétis meditationi-
bus, deſideriis ferventibus, piis affectibus ex-
colam, aptabo, mundabo, ut fuat ſicut ros elo-
quium meum, & lingua ſacerdotalis nonniſi
cum DEO, de DEO, aut propter DäEum ſolu-
ta, Verbum ſalvificum, Verbum ſanum, Ver-
ba laudis, doctrinæ, conſolationis proloqua-
tur.
. D 7y Examen

58 Finis Sacerdotis.

Examen Operum.

Quænam opera Sacerdos DEI Miniſter ope-
retur, niſi opera DEl? Poſsitne fieri unquam,
ut Servus JEſu Chriſti vocatus ad Apoſtola-
tum, ſegregatus in Evangelium operetur ope-
ra diaboli, opera carnis abominanda, quæ etiam
inter fideles laicos nominari prohibet Magnus
Apoſtolus? Fierine, inquam, poſſit, ut Sacer-
dos ad tam ſublimem honoris gradum evectus,
tot beneficiis ornatus, Princeps in Domo Do-
mini conſtitutus, arcanorum omnium arbiter
factus, eò cæcitatis, amentiæ, malitiæ, teme-
ritatis, & plus quâàm belluinæ ingratitudinis
delabatur, ut operibus nefandis Dignitatem
ſuam contaminet? Ayertat DEus à Miniſtris
ſuis adeò lugendam infelicitatem! Procul ſint
opera mortuùa ab illis, qui vitam diſpenſant!
Procul ſint opera tenebrarum à filiis lucis! Pro-
cul omnis avaritia, quæ eſt idolorum ſervitus;
procul immunditia, arrogantia, ebrietas, cul-
tura ventris & pigritia! Quid ad Sacerdotem
hæc turpitudinis monſtra, quæ profligare ubi-
que ex officio debet? Abſit verò, ut illa un-
quam in ſemetipſo foveat!
Inſpiciam ego opera mea, quæ ſola me ad
æternitatem ſequentur: Videbo, an recta ſint;
utrùm à ſcopo non aberrent; an reſpondeant
Vocationi; utrùm apta æternitati? Sntne o-
pera mea plena, qualia Sacerdotem decent?
Suntne plena Spiritu; plena charitate, plena
meritis? Aut numero fortaſſis opera tantùm
vacua;

um

liniſer .
eni ungven
Aolto.
perennn ope⸗
ugleetan

meſeene⸗
in Donobe.
nivm arbite
altin deme-
nurattucins
8 Uigimen
Mis
ml Doxdlr
n Clhenlnt
lislucst d
orun ſelhins
ehrietb,n
A ercn
Nokigne i⸗
abyu

e ſd
wennh

Examen II. 59

vacua; opera humana, ſenſualia, naturaſia?
Fors merum ſtramen congero, ſtipulam & lig-
na, quæ olim ardeant? Quænam intentiones
operum meorum? Quis ſcopus? An DEl Glo-
ria, aut vanitas? An obſequium Eſu Chriſti,
aut commodum proprium? An ſalus tum pro-
pria, tum aliena, aut pinguis crumena? Mea
res agitur: non oportet hic decipere meipſum:
ſeriò diſpiciendum, num ad pondus ſanctuarii
exacta ſ opera mea; an Sacerdote digna?
Qualia ſunt opera pia erga DEum? Qualis O-
ratio utraque mentalis & vocalis? Quale pen-
ſum Canonicum? Quale tremendum Sacrifi-
cium? Quæ & quanta in his diligentia, ſtu-
dium, applicatio? Quales preces matutinæ,
veſpertinæ, ad menſam? Qualia Examina Con-
ſcientiæ? Quis Ordo diurnus? Quæ ad Ver-
bum Divinum annuntiandum præparatio; qua-
le ſtudium?
Qomodo exerceo erga proximum opera
miſericordiæ, ſeu corporalia, ſeu ſpiritualia?
Qualis ædificatio? Quæ charitas, quæ man-
ſuetudo? Quæ cura proprii corporis, quod ver-
mes depaſcent: An non ſuperflua & nimia?
Quæ temperantia; quæ ſobrietas? Quæ jeju-
niorum obſervantia? Quæ ſenſuum moderatio?
Quæ medeſtia? Quæ mortificatio interna &
externa? Quæ pœnlitentia Sacerdoti ſumme ne-
ceſſaria? Quæ cura excolendi ſpiritum pia le-
ctione, cauta converſatione; vigili circumſpe-
cione, jugi oratione? Heu quanta apud me
ſanctorum operum penuria! quæ paupertas
indigna

60 Finis Sacerdotis.

indigna Sacerdote? Quæ operum inanium co-
pia! Quis malorum numerus?
Ubinam origo mali? Mea ſocordia, mea ne-

gligentia, genii mei levitas, vix ulla ſoliditas

fons eſt omnis miſeriæ. Veritates æternas a-
liis quidem propono: ipſus pro me non in-
ſpicio: futura non proſpicio: præſentibus ſo-
lùm intendo: Terram magnifacio: DEUM,
Cœlum, ſalutem vilipendo, quia non recogito
corde, quantum DEO debeam, quid perdam,
quò abjectiſſimæ vilitatis deſcendam, quô mi-
ſeriarum præcipitem me agam, cùm Regalis Sa-
cerdotii mei immemor nihil à plebe differo,
& per opera bona certam facere Vocationem
meam omitto. Sed quid remedi? Lubétne
pergere in cœpta ſemita, & ipſam ſalutem pe-
riculo exponere? Orandus Dominus, ut det
ſenſum, & aperiat intellectum, ne cœcitate mi-
ſerabili correptus Statůs mei eminentiam, ac
Dignitatem afficiam contumeliâ: ut intelligam,
hominem ſpiritualem me eſſe debere, quia Sa-
cerdos ſum, planéque cœleſtem; non terre-
num, aut ſenſualem, alioquin rationes meas
olim fore intricatiſſimas in die furoris Domi-
ni.
Magne DEIS, qui me peccatorem ſacris Al-
taribus adſtare voluiſti, ut Sancti Nominis tui
laudarem potentiam: Heu! peccavi nimis co-
gitatione, verbo & opereé: Non eſt ſanitas in
carne mea; non eſt pax oſſibus meis à facie
inſipienti? mex! Quàm turpiter à ſcopo ſa-
cerdotali aberravi! Da, ut impoſterum ſancta
deſideria

Aunen

l⸗
Minut
1o
onn
Cnicze
ebl
ene
lens
Ue yſe

Cnn
lin

innion 1

die, mea e
hln Cilie
6Nernas 1.
e non in.
Aentbis ſo⸗
i: N,
Lnontecnt
Gicheren,
tmn goon⸗
in Negelsr.

4
d

ebe dſe.

Voctonen
Gün Lobeme
mlnene⸗
minus, u de
eCectnen.
winentian,
inteligun
ebere, guad
m; bon kene
Iationes men
rors Don-

Meditatio IV. 61

deſideria, recta conſilia, & juſta ſint opera: Da,
ut omnis mea oratio & operatio, ut Sacerdo-
tem decet, à Te ſemper incipiat, & per Te cœ-
pta finiatur, per Chriſtum Dominum noſtrum.
Amen.

Meditatio IIV.

Salus æterna omni ſtudio procuranda, Sco-
pus Sacerdotis poſterior.

Uid prodeſt homini, ſi mundum univerſum
lucretur, animæ vero ſuæ detrimentum
patiatur? Quid prodeſt pingue Beneficium, Vi-
ta commoda, Valetudo bona, honoris umbra?
Hæc omnia me non ſalvabunt. Scientia, fa-
cundia, hominum æſtimatio quid prodeſſe po-
terit, ſi anima pereat? Salus æterna unum il-
lud neceſſarium eſt, quo ſolo obtento plene
ſum beatus: quo ſolo perdito ſum infeliciſſi-
mus. Poſſeſſio totius mundi nil proderit, ſi
pereo: jactura omnium nil oberit, ſi ſalutem
conſequor. Salus æterna; ſalus animæ unum
neceſſarium; grande neceſſarium! Negotium
negotiorum, unicum, maximum! Hoc gemi=
num Meditationis Caput eſto.

Punbtum I.

Unum eſt neceſſarium, finis ultimi conſecu-
tio, & ſalutis æternæ beata poſſeſſio. Cur vi⸗
vVvo? Cur in lucem editus ſum? Quare in mun-
do verſor? Non, ut bonis præſentibus aitliaen
on

612 Finis Sacerdotis.
Non, ut vitæ commodis fruar: Non, ut hic
vivam contentus; ſed ut DEO ſerviens ſalvus
fiam. Hæc ſola via eſt, quam teneam: cætera
omnia, quæ huc non ducunt, invia ſunt & er-
rores. Proſher⸗ uti valetudine bonum eſt in-
ter DEl dona numerandum; ſed neceſſarium
non eſt. Iplum vivere non eſt neceſſe: ſalva-
ri eſt neceſſe. Tametlſi ego inter homines non
vivam, ſtabit nihilominus mundus: ſi inter ho-
mines pieè non vixero, & ſalutem animæ per-
didero, etiam ſtabit mundus; ſed mihi non ſta-
bit, cùm jacturam univerſalem omnium bono-
rum fecerxo. Cibus corpori eſt neceſſarius, ve-
ſtimentum neceſſarium, habitatio neceſſaria,
quamdiu corpus vivit; ſed ipſa corporis vita
minimè eſt neceſſaria. Durabit mundus ſine
me; vivent alii ſine me: Ego autem abſque
ſalute animæ quid ero? Si DEO non ſervio, &
ſalvus non fio, nihil ſum, miſer ſum, extremæ
infelicitatis mihimet auctor ſum. Cætera mi-
hi pereant omnia, parum intereſt: pereat tota
ſubſtantia, diripiantur bona, conflagret domus,
vacuentur horrea, peſſumeat valetudo, patia-
tur honor, quid tum? Sola ſalvetur anima, &
ſalva ſunt omnia. Contrà verèô affluant divi-
tiæ, faveant homines, arrideat fortuna, vigeat
ſanitas, cumulentur honores, fluant ad votum
univerſa: ſi ſalvus non fio, nugæ ſunt omnia.
Verúmne hoc? Planeèe veriſſimum. Sed ſi ve-
ra hæc ſunt, & tanquam certa fateri cogor,
quæ mea inſania, quis furor, unum illud ne-
ceſſarium ſeponere; negotium illud negotio-
rum

ilebmeg

mönten
ligtu h
lclienin
Uinzfitn
inli d

(Aitnlo, 0
Thumtasto⸗
Tenimn eren
Nnnergt
Ponitt nen
Naclfter .
Aniscſeinn
Cine ot
urkidzn
Unnehe

Pelildi
4 4

3

Mo .
tien lln
eam: (kten
nte.
Onunn eſt in
neceſariun
dele llra.

Gr limerbo
Ne Rr.
Cmiinonkr.
mniun boro⸗
Aelarins, e⸗
io Nerelri,
Chors in
MNdds e
antn Me
noo lerzio
ſüm,extten
„ (zendi
Kt herettan
krgret omg
Aetudo, hetr
eiur aninenl
Muum ⸗
Torum, Nige
nt a0
r nir⸗
6 Un 4
n üne
Iu

Meditatio IV. 63

rum dimittere, & nugas quærere? Filiihominum,
usquequo gravi corde? ut quid diligitis vanitatem, &
quæritis mendacium?* Quis fatuum non dicat ho-
minem, qui dum tota ipſi periclitatur ſubſtan-
tia, muſcas capere velit? Certúsne ego ſum
de mea ſalute? imò nulla magis anceps, nulla
periculoſior, quàm ſalus æterna Sacerdotis. Et
nugari, & jocari, & ſtertere libet? Omnia ſalu-
tem meam reddunt dubiam, Stats ſanctiſſimi
Celſitudo, obligationes graviſſimæ, propria
infirmitas, hodiernus vivendi modus, minus fer-
ventium exempla, temporales curæ. Valde
multum exigit Vocatio eminens; valde parum
promittit mea ad bonum tarditas, ad malum
proclivitas: Qui ergo fieri poteſt, ut in tanto
ſalutis diſcrimine ofcitanter agam? Semel pe-
rüffe ſemper perüſſe eſt. Aliæ jacturæ ſarciri
denique poſſunt; animæ verò jactura eſt irre-
parabilis; & unum hoc neceſſarium, animæ
ſalutem negligere auſim, dum cætera omnia,
quæ nihil ſunt, tam ſolicitè curo? Ad omnes
dictum eſt: Regnum Cælorum vim patitur, & vio-
lenti rapiunt illud. ** Num ego Sacerdos nihil
agendo ad vitam introire potero? Ad omnes
pertinet Evangelicum oraculum: Arcta eſt via,
S anguſta eſt porta, quæ ducit ad vitam. *** Ego
Sacerdos ad plura & majora obligatus ſpatio-
ſam viam ſecurè tenebo? Quid cogito? Quid
ſpero? Aut falſum eſt Evangelium, aut ego tur-
piter meipſum decipio, cùm uni neceſſario tam
luridè intendo. Ubi ſenſus, ubi ratio, ubi in-
. tellectus?
* Pſal. 4. „ Matth. ii. Math. 7.

Finis Sacerdotis.

64

tellectus? Periculoſiùs ſto, quàm omnes Laici,
& ſecuriùs ago, quàm inter Laicos maxime te-
merarii! Unuùm eéſt neceſſarium, ut ſalver: Huc
actiones omnes, vires & facultates dirigendæ.
Meâ ſolius nimiùm intereſt conſequi finem ul-
timum, ſalutem animæ. Volo ſalvari, mi Dus,
cui ſervire totis viribus teneor. Seriam volun-
tatem tua ſanécta Benedictione confirma!
Pergitur in exercitio voluntatis per actus iteratos 1
ſaniti timoris & eficacis propoſiti &c. Momiun

Aeſchen

Grande neceſſarium, ſalus animæ! Totius N an
æternitatis negotium eſt! Aliquot millium ja- ammn i
Gura vel lucrum grande negotium vulgèò dici- alng
tur, quod omnem cautelam exigat. Unius
regni terreſtris acquiſitio magnum aliquid ſo-
nat: ſed infantilia hæc ſunt, ſi cum totius æ=-
ternitatis grandi negotio conferantur. ter-
nitas, ineluctabiles temporum circuli, ſæculo-
rum immenſi vortices, nullis terminis compre-
henſa æternitas, quàm terribilis es! Quàâm le-
vis & incurius ego ſum, qui te non magis for-
mido! Si ageretur de centum, aut mille an-

t
r lentn
umtmutnr
Plhehu

norum cavendo infortunio, vel adipiſcenda fe- Aumnd
licitate, grande hoc negotium foret; grandis tanuii
illud ſeriò tractandi neceſſitas: Fors grande nen
non erit negotium omnium ſæculorum? Sexa- uuin
ginta, vel ad ſummum ſeptuaginta forté annos „irint
in terris exigendos habeo, & quantum laboro, Enh,
ut commodé vivam! Quanta curarum moles zninnn
Meei

pro tantillo tempore! Veſtes volo habere bo
nas; ealotl

Afer

Onnneslit⸗
Smaximetr.
tlelyer: H
Cirgent⸗
e iſfnentl
Uathmidtn
Leriamhrole⸗
orm!
Ger Alrihnee
1.

ne otin
Wornllan /⸗
feummlyce⸗
eign. Vos
gnnn ititr
cun tolnm,
ſerantar. Mre⸗
oferl,, ten⸗
Eermins cony⸗
e Cn
e non Muobf
m un mler
Aayſſence
n wer; gn
6: Lon en
Elotim
4
. Auumnmn

e

4 .

hee
N

Meditatio IV. 6 5

nas, habitationem bonam, agros bonos, vitum
bonum: Bona hæc inter neceſſitates numero.
Ut vitam bonam ſequatur æternitas bona, quàm
parum curo! It terrena hæc ad votum ce-
dant, curro, vigilo, ferveo, proſpicio, laboro:
cùm de æternitate agitur, volo quidem; ſed
quàâm languideé volo! Non tranſit ad opus pi-
gra voluntas: non fervet tepida voluntas: fa-
cilè frangitur infirma voluntas, quamvis me-
tuenda nimiùm totius æternitatis moles dorſo
incumbat! Nugas nugarum quàm ſeriô, quàm
indefelsè ſectatur firma, reſoluta, integra vo-
Iuntas! At cùm urget grande neceſſarlum ſa-
lutis æternæ, jacet, languet ſemimortua vo-
lIuntas! Quousque claudicabo, & dormitabo
in re tanti momenti? Nunc denique ſtatuen-
dum, quid velim!
Vel æternùm ſalvabor, aut æternùm peribo:
non datur medium: alterutrum fiat, eſt neceſſe.
Quid volo? Certè non ſufficit hic dimidiata
voluntas: nimis grande negotium eſt, de quo
agitur. Sacerdos ſum: ſolus non ſalvabor, &
ſolus non damnabor. Curam animarum gero⸗
vel ergo ſalvabuntur mecum multt alii, vel
damnabuntur multi: Animarum ſalus indiſpen-

ſabiliter eſt annexa meæ ſaluti. Exemplo, in-

ſtructione, oratione ſalvabo animas, unâque
meipſum, ſi munere meo ritè fungor: Scanda-
Ié, negligentiâ, tepiditate perdam animas, u-
