Canones, libri denique omnes, qui ad mo-
rum culturam homine Chriſtiano digoam re-
feruntur. Hie abyſſus abyſſum invocat: flu-
mina quatuor, abyfli totidem, in quibus præ-
ter aquam ſapientiæ ſalutaris theſauri quoque
infiniti reperiuntur; tantumque abeſt, ut hi mi-
nuantur, dum alii nobiſcum colligunt, ut po-
tiùs divitias ampliores ſinguli eruamus. Atque
hinc nunquam ſatis comendari poterunt con-
ferentiæ Eccleſiaſticæ, pluribus in locis jam
inſtitutæ, cuùm plures zeloſ Sacerdotes conve-

niunt', de materiis Statui ſuo congruis acturi,

ua occaſione cunctorum lumina lingulis pro-
ciunt, & ſacræ ſcientiæ ardor excitatur. Ha-
beant ſanè difficulcatis aliquid hujusmodi con-

orens
1 lunm,

irhan, l
6Arenis alei

. W, d

di, Mrum
um: kn e
nelae iit

AUnn kgt t

Con hre rt, ut
ſiminn in
n let, n
ela uni Ei
im laeie bono
onion: Neag
lium irln ni
Phlnm oolprrn
EMenuchencon
hpriniishen
AMet Nan ſodi
errele ut
Alaento in di
,clinlucemen
ens Meintl
rnoktum, us
titahen
Urine
Nhalstkhn
cruimn he

1

1

etein
oteller
Cekente hr
Conorciutn
iniſiihnmi;
ntinp lin
ninſett
Elkriken

Conſideratio II. 623

ventus; certè ingens illorum utilitas, quid-
quid ſubeſt incomodi, centuplicatis proventi-
bus compenſabit.
. IV.

Studia ſacra, quæ tantopere dilaudamus,
ſuos exceſſus æquè ac defectus ſœæpe ſæpius pa-
tiuntur. Sunt, qui otio aut curis mundanis
dediti, parum aut nihil pretioſæ occupationi
tribuant: ſunt è converſo alii, quos nimius
plura ſemper & plura ſciendi ardor libris con-
ſtanter affigit? ſed peccant utrique. Opran-
dum ſanè foret, ut quisque noſtrüm ſcientiæ
plenitudinem ad ſanctæ vocationis limina ſe-
cum ferret, qua ratione ſacer comeatus &
prodeſſet nobis, & in alios derivatus, comuni
totius Eccleſiæ bono ſerviret, juxta Sapien-
tis monitum: Bibe aquam de ciſterna tua
deriventur fontes tui foras.?“ IItinam aliud nobis
agendum non ſupereſſet, quàm unicus ſcien-
tiæ plenitudinem conſervandi labor, ut efflue-
re ſemper in alios poſſet, quod intra nos re-
dundaret! Nam ſtudiis nunquam intermiſs?s
perpetuò augere tantuùm ſcientiam, & nun-
quam docendo in alios diffundere, quid foret
aliud, quàm lucernam ſub modio abſcondere?
Notemus, nec intellectum, nec memoriam,
aut cor noſtrum, ùt Scriptura loquitur, ſcien-
tiam debiteé aſſervare: Labia Sacerdotis cuſtodiunt
ſcientiam. * IIt intelligamus, hunc ſcientiæ
Sacerdotalis theſaurum non intus recludi, ſed
ad effluendum diſponi continuò debere.
S. Phi-
* Prow. 7. ** Malach. 2.

624 Zelus Sacerdotit

S. Philippus Nerius, ultimorum temporum
illuſtre lumen, ætatis annô trigeſimô libris
univerſim valedixit, ut orationi, & charitatis
exercitio totum ſe dederet. Servator ê cruce

pendens, in quem fixis oculis ſœæpiſſime inten-

debat, Bibliotheca ipſius fuit, è qua ſplendo-
res & flamas afflatim depromebat, quibus &
ſpiritum ſuum nutriret, proximòque ſuccur-
reret. Quò magis augebatur ætate, tantò ma-
jora incrementa capiebat ejus ampliſſima cha-
ritas, ut adeò ſub vitæ finem ſui juris am-
pliùs non eſſet, totumque ſe proximo com-
modaret. Habet, fateor, illuſtre quidpiam
hoc Viri ſancti exemplum; neque iſtud mirum
nobis videatur: Vult enim ſapientiſſimus DEus
in regno gratiæ hos ſubinde virtutum inſolitos
ſplendores, ut noſtram obſcuritatem ad tanti
luminis radios quaſi manu palpemus, & cor-
rigamus.
Nimis comodeé viveret Sacerdos, qui viri-
bús adhuc integris cubiculo ſuo incluſus, &
à nemine interpellatus ſui ſemper juris eſſe
vellet, tranquilla gaudens libertate, ac pro
genii ſui ductu modò hunc, modè illum eru-
ditum codicem luſtrans, non alio ferè pro-
ventu, quàâm inſigniter ſaginatæ propriæ vo-
luntatis. Non eſt ſanè hic finis noſter: ad
alia vocati ſumus. CQum rubore intueamur

tot operarios indefeſſos, qui ad ægros & mo-

ribundos diu noctuque excurrunt, inſtruunt,
orant, monent, hortantur, ſubveniunt, ag-
rum Dominicum, & vineam aſſiduò excolen-
tess

no NMandt
tlerned
d, 1e A
erti le⸗
4

Me

Derh, en
ſßz

uiin irnnn

eDeidonou
Niii ſen
Winesfmeern
g anors hur
Dtocbfimneſent
tükunmoni,
Drhiünl cunol
nnhen nrlon
ikordoleodee
tetnehgte nin⸗
Anceninentun
Itonigszmeti
ni, D on
ſhümmdn
In mis onn
e ledi

ſin hirf

Fi . Meditatio III. 62

monmd, tes, ponduúsque diei & æſts portantes. Haſ-
tigen ce parabolas in uſum noſtrum convertamus,
tnd K & fatentem ſub cortice iſto veritatis nucleum
enen Ppromamus:; Diſcamus hinc ſcientiam Sacerdo-
oſepllnen, talem ſedulo exercere, dum prodeſſe alis ſeriò

nee, ſtudemus, ne illa & nos feriat objurgatio:
topedt Quid hic ſtatis tota die otioſi? Ite & vos in vineams

meanmm,

Nokinigren,
eun t,
Eleseplltue.
fn iinn

Moditatio III.

De ⁊elo, quem ſibi propriæque ſaluti
quivis Sacerdos debet.

Quid prodeſt homini, ſi mundum uni verſum lucretur,
animæ verò ſuæ detrimentum patiatur? Matth. 16.

Hο Domini oraculum, quod plurimis jam
Mani profuit ad ſalutem, dum eis rerum om-
d nium inanes fumos exhibuit, non ſolùm de
rebus corporeis loquitur, quarum lucra nul-
li commodo futura eſſent pereunti animæ; Ve-
rùm in ſenſu ampliori, & magis adhuc defœ-

erd,.
o Ko lni 1

Uemd cato ac ſpirituali complectitur idem oraculum

lenn animarum lucra multò nobiliora. Quid enim
proderit Apoſtolico Sacerdoti mundum univer-
NA ſum, omnesque animas DEO lucratum eſſe, ſi
Bun honen⸗ animæ ſuæ detrimentum patiatur? Quare Deum
NNu inter & homines medii Sacerdotes ita ſtatua-
e mus: prime, Dei gloriam in nobis ipſis promo-
vere incipiamus, & augere. Secundè, ſalutem
propriam, milſsis omnibůs, primò curemus 3
Ge lic ordine debito zelus noſter ineedet, tantèò

Iianen R. P. Dufrene Exercitia. Rr ma⸗

nial

626 Zelus Sacerdotis
magis ubique profuturus, quò ſimpliciùs à cu-
ra lalutis propriæ initium duxerit. .
Punbtuns I.

Inter maxima Divinæ Bonitatis, & Sapien-

tiæ miracula numerandum venit, quod nexu

tam arcto DEl gloria ſanctitati noſtræ ſit con-
juncta, ut ab invicem ſeparari nequeant: Ita-
que tunc ſolùm effcimur Sancti, cùm DEl
gloriæ famulamur; tunc DEl gloriæ in omni
veritate famulamur, cùm Sancti efficimur.
Fruſtra hæc duo ab invicem diſtrahere voles,
ſi DEUM amas. DElCIM propter ſe diligere
ante omnia juberis; & iſtud quidem agendo,
tuam ſimul ſanctitatem perficies, & omnimo-
dam felicitatem reperies: Sanctitatem, ve-

râta que felicitatem in ipſo quærere ſecunduùm

Ejus voluntatem juberis, & ſic veré Ipſum di-
ligis, ſicut amari deſiderat. Actio bona, qua
Domini mei gloriæ ſervio, ſanctitatem mihi
certô aſpirat; Idemꝗque opus bonum, quo
ſanctificationi meæ ſtudeo, Illius gloriam in-
dubitatò procurat. Sic ergo, mi DEtIS, cau-
ſa mea maxima cauſæ tuæ felici vinculò adhæ-
ret: comoda mea, & comoda tua pari paſſu
ambulant, atque in unam quaſi maſſam con-
fluunt. Ad ſanctitatem gradum facio, dum
gloriam tuam quæro: Gleriam tuam quærens
ad ſanctitatem proficio. Te diligens, me quo-
que genauinè diligo: meipſum ſanéctè amans,
tuo ſimul amori ſervio. Donec amor tuus &
zelus gloriæ tuæ in clo me tibi æternm
D . jungat

M

,Enrrſ
zmeneh inn
nebend, 1
gitntenn
oftin Cin
An Awͤn ſert
ginanend
ſenae; DMengt
6clonate⸗, 19
n Cheten, mne
Nrhlien Iin
Soweneo inp
hraggtertne⸗
neſiſmn, Anni

Md

Ctek,gl
fleni auntin
1e/Crttuen
Erennoeo
Umbenntsl
glürimt nii
1a in Nolind
Kngnnsln
Urr ſiſicn,
enent Nin
Elhirlsnn
üonttg e
Amnn )
umnentemdo
Konperl,)

Bti
u nplii
Auerit
I
Minns, E⸗

nfeit, gun
Tiun roln:

Meditatio III. 627

jungat, idem amor tuam gloriam cum ſancti-
ficatione mea in terris feliciter connectit, au⸗
guriò ſanè beaté, quòd olim tibi ſociabor in
gloria, qui bona tecum nunc habeo ex omni
parte comunia. Cùm nullo non die ardenter
poſtulo: Adveniat regnum tuum! iſtud ego mihi
cumprimis quæro & opto, antequam ad alios

perveniat; forentque ptæpoſteræ preces meæ,

ac voluntates, ſi gloriam tuam in aliis promo-
tam cuperem, antequam huic in me locum
præparâſſem. Utinam gratia tua poſthac me-
liùs in corde meo imperium ſuum firmer, quam
ſit hucusque vitiò meòô factum! ut nonniii glo-
riæ tuæ vivam, adveniat regnum tuum?

Pundtum II.

Quid eſt, quòd in aliorum vita & moribus
inſpiciendis oculati ſumus; in re autem pro-
pria cœci? Qur feſtucam in oculo fratris vide-
mus, & trabem in oculo proprio non videmus?
Qur tam ſæœpe nobis illud Evangelicum occini
oteſt: Medice cura teipſum. Quid mirum, ſi ze-
lus noſter in proximo vix aliquid operatur,
cùm erga nos totus langueat? Ut ſit ille extra
nOs potens ac vividus, intra nos primò ſuum
vigorem exerat. Nihil aget unquam, & nihil
efficiet alibi zelus pondere deſtitutus: Unde-
nam verò pondus accipiet, niſ à corde pro-
Prio initium ducat? Neminem profectò ad me-
iora convertemus unquam, niſi fuerimus ipfſi-
met jam converfſi. Meditemur ſæpe illud Spi-
Rr 2 ritus

62 Zelus Sacerdotis
rits Sanécti effatum: Qus ſibi nequam eſt, cui alis
bonus erit?* Et ſi denique fieri etiam poſſit.
ut ad extra ſucceſſum habeat zelus noſter, quid
amabò proderit, mundum univerſum, & om-
nes animas lucratos fuiſſe, ſi anima propria ſa-
lute excidat? Poſſam equidem in bonis corpo-
ris alios mihimet præferre; ſed non poſſum
iſtud in bonis animi: Ordo genuinæ charitatis
hic à me incipit. Egône igitur viam rectam
tenere poſſim, qui multus omninò ſum in fir-
mando apud alios regno gratiæ, unde ſalus
vendet, dum interea iſtud in me ſtabilire ne-
büigo Aliorum nævis & morbis animi ſuccur-
ro; proprios autem diſſimulo: alios hortor:
meipium non hortor: alios emendare ſatago;
meipſum non emendo: Qualis hic ordo chari-
tatis? Cui bono tantus labor, ſi mihi non
proficit? „Mentis tuæ conſideratio, & atten-
„ tio, ait S. Bernardus, ** à te principium lu-
„ mat, & ad te ultimò redeat: Quocunque
„ Extra te abeat conſiderationis oculus, ad
„ teipſum denuèò revertatur: In ſalutis pro-
„ priæ imenſo negotio tu tibi eſto primus, &
„ noviſſimus. Exemplo tibi ſit ſupremus om-
„ nium rerum parens, qui emittit verbum
„ ſuum, & apud ſe retinet: En, verbum tu-
„ um cogitatio tua, & attentio mentis tuæ;
„ procedat ex te, quin diſcedat à te. Inac-
„ quiſitione ſalutis nemo tibi germanior unico
„ matris tuæ.
Inſiſtit voluntas, & inharet paulò amplins Ora-
culs
*Eccli. 14. . ** Lib. 2. de conſid.

n
166

De on
Uri
Nm
Orlinudoh
er nnu oh
fonſorentkin n
erummmininns:
ms ilunctei
unin bieien
Aur innun n
Nie Arin ün
Innsknenmelme
he, llde
miücend
1
(end nee
te Mn
mnoli iſihe
i Cgüſui
Eals ucet
Cung, nli de⸗
Ahreillter nln

„

telnske:
Miferſun in
Amninann,
fenn dn
fe; Ed in
0 Feruikatz
N nr iniin
Womun att.
genr, Meis
Wüolen
taninitenn.
Inb Actnn
Genennelm,
Eleteercenr⸗
n, imiin
Ncenid,Ert⸗
Rieeint
lden: Cung
nünsod 1
tlt: l huiß⸗
ihehimn
hiltinnmicn
Menoed
Uetnle,
ü
10
. 1

.

i⸗
ſeri ene

☛

Lecdtio II. 629

eulo divino: Quid prodeſt homini &c. Valide
urget ſeipſam, ponderando illud Aſcetæ aurei: * Vi-
gila ſuper teipſum: excita teipſum, admone
teipſum: & quidquid de aliis ſit, non negligas

teipſum.
Lectio II.

De Imitatione Chriſti
Libri II. cap. V.

De propria Conſideratione.

Non poſſumus nobis ipſis nimis credere, quia
1 (xpe gratia nobis deeſt, & ſenlus. Mo-
dicum lumen eſt in nobis, & hoc citò per ne-
gligentiam amittimus: ſœpe etiam non adver-
timus, quòd tam c&οσci intus ſumus: ſæpe ma-
lIe agimus, & pejús excuſamus.
Paſſione interdum movemur; & zelum pu-
tamus: parva in aliis reprehendimus, & no-
ſtra majora pertranſimus. Satis citò ſentimus,
& ponderamus, quid ab aliis ſuſtinemus: ſed
quantum alii de nobis ſuſtinent, non adverti-
mus.
(ul bene & rectè ſua ponderaret, non eſ-
ſet, quòd de alio graviter judicaret. Inter-

nus homo ſui ipſius curam omnibus curis an-

teponit: & qui ſibi ipſi diligenter intendit, fa-
ciliter de aliis tacet. Nunquam eris internus
& devotus, niſi de alienis ſilueris „ & ad te
ipſum ſpecialiter reſpexeris.

Rr 3 Si
* Remp. l1. 1. 6. 27.

630 Zelus Sacerdotis
Si tibi & DEO totaliter intendis, modicùͤm
te movebit, quod foris percipis. Ubi es,
quando tibi ipſi præſens non es? Et quando

omnia percurriſti, quid (te neglecto) perfeci-

ſti? Si cupis habere pacem & unionem ve-
ram, oportet, quèòd cætera cuncta poſtponas,
& te ſolum præ oculis habeas.
Multùm proinde proficies, ſi te feriatum ab
omni temporali cura conſerves. Valde defi-
cies, ſi aliquid temporale reputaveris. Nil
magnum, nil altum, nil acceptum tibi ſit, niſi
pure DEUS, aut de DEO ſit. .
Totum vanum exiſtima; quidquid conſola-
tionis occurrit de aliqua creatura: Amans
DEUM anima ſub DEO deſpicit univerſa. So-
lus DElIIs æternus & immenſus, implens om-
nia, ſolatium animæ, & vera cordis lætitia.

Examen II.
An zelum habeam ſalutis propriæ?

I.
Uanti facio animam meam? Num illius pre-
Wtium intelligo? Empta eſt pretio MACN.
* Unica eſt, & mea eſt: illa pereunte, omnia
mihi pereunt. Si ſemel perüt, æternùm per-
iit. Eſt anima mea imago nobilis ſui Creato-
ris, Angelorum ſimilis, ſponſa Salvatoris:
Eſt capax DEI, hæres cœli, Sanétorum ſocia,
futura Princeps æternitatis, modèò ipſe velim.
II. Quomodo ſervo mandata? Hic zeli prin-
ci-
* 1. Cor. 6.

1

,, a tae
n ihmehin
ed Odo ep
irn Nkltt
vglien D
rKted
. 00 Me⸗
1maahen; ſn
runtit
DCele,dlin
untk nilno,
n ſt aumd
Nlt, olenu,
mn Ciflimd
I.Venodlen

16
I

Pomeld merſer

Fenumig in,
itenmgllr,

ere

Iemmhndmarnn
Gunmtenten:
Edan ls
ane ner
Condto N
lentones l
umne, Purtn
ECkero lat

i

tendis .
Derehie
Nn )
enegecho
n inn,
aane
NN.
en itſin⸗
Nend ſ
le Hnnni I
Aedun ili
0t
1 td Cndl
ACemm Au
Nni,edr

ſendnntakiu

11

ſurH

en Endig
e eNOX
lugenre,ni
6t Nenuneg
lh, DeH
Utlel le⸗
ſol. en
ulin,

Examen II. 631

cipium, & fundamentum. Si mandata non
ſervo, DEIM non diligo, & ſalutem non cu-
T0; ſed odio meipſum habeo. Quæ monſtro-
ſitas foret, Sacerdotem, qui ſanctus eſſe de-
bet, ne quidem ſervare præcepta? Percurro
ſingula, & video quàm accuratè illis worem
geram. O ſi nôſſe cuperem, quis præcipiat;
cui præcipiat; quàm juſta & æ qua præcipiat,
& quibus conditionibus præcipiat? O ſi vel-
lem capere, quàm ſit horrenda res vel unius
mandati violatio, præſertim in Sacerdote:
Quàâm ſit enormis ingratitudo, malitia, ini-
quitas, protervia, petulantia: Quâm fune-
ſtum, & infelix malorum ſyrma poſt ſe trahat!
O ſi caperem.
III. Quomodo ſervo conſilia? Ad ſtatum Sa=
cerdotalem cogere me nemo potuit. Sed poſt-
quam ſponte ipſum elegi, votô ſacris Ordini-
bus annexô teneor ſervare caſtitatem: ſacrile-
gus enormiter ſum, ſi votum frango: Nulla
mihi ſperanda ſalus, ſi hircum ago. Teneor
ad obedientiam Superioribus præſtandam, quod
Sacerdotiò initiatus ſancté promiſi. Teneor
ad rerum mundanarum contemptum; ad uſum
illarum moderatum: Cor apponere prohibeor.
Quomodo in iſtis omnibus me habeo? Quo
zelo animæ meæ proſpicio?
IV. Quomodo graviſimas ſtatũs mei ſanctiſ-
ſimi obligationes adimpleo? Quomodo, qua
devotione, puritate, fervore, inſigni præpa-
ratione offero ſacroſanctum Sacrificium, ima-
culatam Hoſtiam, ad laudem & gloriam omni-
7* Rr 4 Po⸗

632 Zelus Sacerdotis
ſnhe te
potentis DEl; ad meam, & Eccleſiæ ſanctæ fin hi
utilitatem; ad redimenda peccata, & falvan- inm inil
das animas; ad dignè ſolvendas ſumo Benefa- uct mimn

Gtori gratias? Sciöne ſatis, has eſſe partes pri- n uni
mas ac præcipuas zeli Sacerdotalis, ut pie ſa- nnekl gen
crificem? Intelligéne ſatis, quantum mihi, to- a
SumuE

tique mundo hic vel prodeſſe queam, velno.
cere? Nihil hic parvum, aut mediocres ſuma Imo, none
omnia; aut lucra infinita, aut damna infinita, Nurn m
ob Myſterii altiſſimam, & infinitam magnitu- Wen ment,
dinem. Percurro ſingula, quæ ante tremen- nn kinis;
dum & auguſtiſſimum Sacrificium, in ipſo Sa- Nſßenunen o
crificio, & poſt Sacrificium agenda ſunt, ut imphliuln
bene fiant. O quàm vaſta hic zeli exerendi Wum ofun e
materia, dum ſacrifico! Quàm opportuna di- fniinn
teſcendi, proficiendi, debita ſolvendi, ad ſan- Culin
ctitatem enitendi occaſio! Quanta ruina, ſi (Fuimine
hic luridè ago! ünntueoln
Quomodo cæteris obligationibus maximis mnlcan 5
ſatisfacio? Qua ratione penſum Canonicum Mummmenh
ſolvo? An memini ſatis, quid agam, cùm „yIhuthh
Horas recito? Quanta hic iterum lucra, vel bleinmeele
damna? Egéne zelum ſalutis meæ habeam, ſi nenb, Wl
in tanto negotio, ubi laudandus DEIIS, & al- Dn uChrſdie
loquenda fuma Majeſtas, ſum perfunctorius? hatwetiti
Quid emendandum? An digne, attentè ac de- Misamen
voté Officium recito: an potiùs rapide, di- o. usn
ſtractè, negligenter? Quomodo Sacramenta re,
ſuſcipio? Quæ præparatio ad Sacramentum le 5
Pœnitentiæx; quis uſus? quanta emendatio? reſen⸗
Percurrenda ſingula; nam vaſtiſſima hic iterum wbgeiſn
aut perdendi aut lucrandi materia. mngn
Pro- (

hti

E beclt
Peccama, 1

d ſlin

hueſeſnn
lelis, i
3gumnn,

Meſe lene,
hetenii
1 dn i
6 itundten.
h n nete,
etiin iot
in enſeh
uie kiarent
Cncgenat
halirkie.
annn1

Ulginduun
elin ain
) gt n
Weſemnin t
uts nerbte
NmtoN 1
,un efuitn
Cpre,Amtt
is “
NNoto Nen
n.
emn eien
1

lintut⸗
Naleli⸗ D

Examen II. 633

Proximo ſervire teneor aut ex charitate,
quia ſum Eccleſiæ Miniſter, & perſona publi-
ca; aut ex juſtitia, ſi Paſtorem ago; ſi fructus
percipio. Qua ratione me habeo in gravifſi-
mo munere juvandi animas? Ego perit, ſi vel
una vitiôé meò pereat: Animam propriam ou-
ro, ſi animarum curam debiteè gero. Quali-
ter inſtruo, moneo, urgeo, vigilo? Qualem
Doctorem in me habent rudes, & parvuli?

Qualem Patrem egeni & afflicti? Qualem Me-

dicum peccatores? Qualem Paſtorem, & Ver-
bi diſpenſatorem oviculæ? Qualem interceſ-
ſorem populus Chriſtianus? Quale exemplum
bonorum operum tota comunitas? Mea res
agitur, dum aliis aut ſervio, aut noceo; nec

de re tenui agitur.

V. Si meditationem quotidianam negligo,
zelum non habeo: ſalutem propriam ùt Sacer-
dos non ſatis curo. Sine meditationis admi-
niculo nunquam ero Sacerdos fervens. Væ au-
tem, ſi inter tepidos numeror! Tanquam Sa-
cerdos Mediator eſſe debeo inter DEUIM & po-
pulum: Servus, Miniſter, Legatus, quin &
Amieus Eſu Chriſti eſſe teneor; talis ut reve-
rà ſim, facit meditatio, & non minús amica
quàm filialis cum Domino per orationem com-
municatio. Qualis amicus, qui amico non lo-
quitur? Qualis ſervus, qui Dominum non au-
dit? Qualis Legatus, quem Princeps non in-
ſtruit? Unde lumen, ardorem, & vires petam
ad munus graviſſimum ritè exequendum, niſi
ex oratione? Quid efficiet inſtrumentum ab
Kr 5. ar⸗

7

634 . Zelus Sacerdotis

artificis manu ſejunctum? Num rectam me-
thodum orationis calleo? Sciéône illam eſſe
trium potentiarum animæ ſerium exercitium?
Num fideliter memoria ſolet proponere me-
ditationis puncta? Quid ago, ut plenè con-
vincatur intellectus circa veritates æternas?
Quibus ſtimulis volantatem urgeo? Novitne
illa rite dolere, confundi, ſtatuere, ſperare,
lIætari, amare, deſiderare, odiſſe, timere?
c. Satisne perſpectum habeo, ad cor po-
tiſſimùm orationem pertinere, non ad linguam?
Forte intellectum magis paſco, quàâm volun-
tatem? Forte guſtum, & delicias quæro; non
refectionem ſolidam? Quomodo in cæteris
pietatis exercitiis me gero, ſine quibus ſem-
er claudicabo? Qualia conſcientiæ examina,
Kacx preces, lectio ſacra, ſenſuum cuſtodia,
moderatio, temperantia, ſæculi contemptus?
&c. Sciéne, quid ſit vivere ſecunduùm ſpiri-
tum? Intelligéne, quâm abſurdum ſit, Sacer-
dotem vivere ſecundùm carnem? Qualis hic
zelus pro anima mea, ſi ſecundàùm Evangelium
non vivo? IIIi ſe conformare tenetur Chriſtia-
nus Laicus: Quid aget Sacerdos?
A„VI. Quanta mea intelligentia, peritia, &
ſcientia rerum ſpiritualium? Forteè ſtabula,
mercimonia, & agriculturam melius intelligo?
Quisnam zelus apud me potior, Eccleſiaſticus
aut Oeconomicus? Ubinam ſolicitudo & cu-
ra maâjor, an pro anima, aut pro eſca, pro
ventre, comodis, jocis? &c. Non eſt bo-
num, in re tanta decipi; agitur de æternita-
.“ 2

7

4 tum, Vn
oro eranuank
6r Lobtme d
Nenihoinnun
W Care
CHomn, Cuonn
Eumnanes 2
in; (epenti
tuur n chms
edis Acs
Chimt krib
uhtitz tnot
iG onid
ib Eeetre
Mid' mn
n Mi nen

et

ades A
er
Genme ,e,
uper u.
Oeecnonn
Iuentom ſbio
npinf

lni⸗

Nun ndn,
ione im,
n exereitr
Droponetts
) It glene a
tues gterng
WWN! Nontne
elare,
) Al imee
en Aad.
elnalnka
o, en .
es ueovn
wo, in t
ſueqiblis⸗
Mtente enmin
ſatunollut⸗
ll cnenmul
t bomun hi⸗
Ntun ,er.
Es i
Unlmgim
nenn;Crlir-
1 .
gdun Knun
9Ions tm
hlietnle⸗
nih
nkin.

Eywamen II. 63 5

te, Meã potiſſimùm intereſt ad amuſſim ſcire,
qualis ſim, & qualis eſſe debeam. Si tantùm
ago pro DEO, quantùùm pro ſæculo, pro ho-
nore, pro pecunia, pro voluntate propria,
ſat bene habebunt res animæ. Quid autem
majorem exigit & meretur curam ac laborem,
an lutum, aut gema? Non pudet, torpere in
negotio æternitatis, & fervere in ſtudio vani-
tatis? Polſsitne cadere tanta ſtultitia in Sacer-
dotem illuminatum? *
VII. Quanta mea ſcientia Scripturæ, Con-

ciliorum, Canonum, Conſcientiæ Caſuum,

rerum ad mores; ad vitia & virtutes pertinen-
tium? Quæ peritia in SS. Patrum libris? for-
te major in chartis luſoriis? Quantum ſcio
de Vitis & Actis Sanctorum, præſertim Sa-
cerdotum? An fabulas, & rumores publicos
accuratiùs teneo? Quid olim reſpondebo ſu-
per his omnibus? Qualiter, quàm ſeriò, &
quàm citò defectus, præſertim craſſiores,
emendabo? Mea res agitur, & quidem res non
minima: totius æternitatis negotium agitur.

Weditatio W.

Sacerdos absque zelo peſſimus
Oeconomus.
Suadeo tibi emere à me aurum ignitum, & probatum,
ut locuples fias. Apoc. 3. 18.
Malus Oeconomus erat ſervus ille piger, qui
talentum ſibiicreditum in terram defodit,
quocum negotiari debuit. Pejor weonomde
uit

636 Zelus Saterdotis

fuit adoleſcens ille prodigus, qui bona patris
ſui diſſipavit. Peſſimus œconomus ille ſer-
vus, qui debitum enorme decem millium ta-
lentorum contraxit. Per omnes gradus & claſ-
ſes conomiæ perverſæ infeliciter volvitur Sa-
cerdos, qui zelum non habet: ſine zelo lan-
guebit, frigeſcet, torpebit, & non modô lu.
cra nulla comparabit, ſed potius bona ſua diſ-
ſipabit, & grandia debita coacervabit. Hinc
duplex meditationis caput eruimus: primum,
Sacerdos absque zZelo eſt magnus diſſipator. Se-
cundum, Sacerdos ſine zelo, magnus prævari-
cator, & vel ideo peſſimus in rem ſuam; pel-
ſimus in domo DEl adminiſtrator.

Punbtum I.
Conſideremus Sacerdotem zelo deſtitutum
quem graphicè depingit S. Joannes in Apoca-
lypſi: neſcis, quia tu es miſer, & miſerabilis, &
egenus, & nudus, & pauper. Unde verô tanta
egeſtas, & turpiſſima nuditas virtutum, me-
ritorum, bonarum actionum? Quia lervus eſt
piger: talentum ſibi creditum ligat in ſudario,
& abſcondit. Non teneor, uſitata ipſius cantilena
eſt: Quid hoc ad me? viderint ali, ad quos pertinet!
Non ſum Monachus: hodierno more vivendum: ſic &
alii faciunt viri graves & honeſti &c. Bella ſanè
axiomata Sacerdotis operarii in vinea Domini,
Eccleſiæ Miniſtri, Rectoris animarum, & Pa-
ſtoris! Verùm quid tandem ſequitur ad hæc
pigrorum axiomata? Qurticulam curabit Sa-
cerdos his aphoriſmis inſtruétus? Horas augens
„ T-

ehhentteh,n
rattn
n
Arlan

Tmeniocuert⸗
uem negieenet
nzeis ule
mexetkeml h
ehrons urbune
Un gugun: gel
giſfe, kln un
afe Uue
inchiäs netin
G antn n
oinnn mMun;
Emlonsccthn
likhenm
Irtnummuzil
un ehe
Cligemene
Pant ongeril
egetint
Uonorem u
uline, ün
Giilen ineh
Kuib; mon
itäi mugnu
A noki
unmei nl⸗

is, g ng
Eeonomk i,
Ceenn nilin
nneignntrl
Niaikr roli,

er (en

Dt, Kt
tüittis
u rri ke
lt eninm i
tmennthng
A Ng.
uürwin
l
en Midmn

tungen

. Uken
Nlins imn t
tunlern
llan trat
1AAee
niirſiel
Smnipmm
ln hinn,
iukn n

N

Aeditatio IV. 637

Rertendo extrahet; more ſæcularium majorem
diei partem otiando, fabulando, potando, lu-
dendo, materialem œconomum agendo, &
numos corradendo inſumet. Sed quanta hinc
æternitatis lucra dimanabunt? Quot actiones
bonas omittit, tot jacturas imanes & graviſſi-
ma damna incurrit. Examinemus jacturam vel
unicam negligenter omiſſam, v. g. meditatio-
nem; Heu, quale lucrum ceſſans! quale dam-
num emergens! In ferventi meditatione ob-
tenturus erat lumen cœleſte, unctiongm, ro-
bur, gaudium: gratiam auxiſſet, virtutem ro-
boräâſſet, zelum inflamaſſet, meritum ingens
collegiſſet: Unius ſemihorulæ accurata medi-
tatio divitias inæſtimabiles in ſinum ipſius effu-
diſſet: non aureos mille; non ſumam capita-
lem centum millium; non tantum milliones,
& bimilliones (infantilia hæc ſunt, & minima)
fuiſſet lucraturus. Si vel unicum tantillo tem-
pore gradum gratiæ adjeciſſet (pro actuum bo-
norum numero adjeciſſet plurimos) quàm ſtu-
pendum lucri genus negotiatio ſancta dediſſet!
plus certe congregâſſet, quàm valeat totus
mundus; quæ enim terrenorum ad ſuperna ſit
proportio? Jam computa jacturas unius diei,
quas ad horrorem usque multiplicant ſexcen-
tæ omiſſiones, & negligentiæ: Numera, ſi po-
tes, jacturas unius hebdomadæ, unius menſis;
anni unius; annorum plurium, totius vitæ!
Eris mihi magnus Arithmeticus, ſi finem hic
invenias: profectò non invenies; nulli ſuffi-
cient numeri, nullæ tabulæ, non dies, aut
men-

1

63⁸ Zelus Saterdotis

menſes integri, quibus computum abſolvas,
cùm excurrat denique in meras infinitudines.
Et hunc bonum in re propria œ nmum di-
cemus, qui nonniſi perdit & diſſipat? Nôénne
hic magnus diſſipater, & ingens helluo, qui
theſauros omni æſtimatione ſuperiores con-
ſtanter negligit, & inter ſenſuum ventrisque
ſtudia fœde abligurit. Qualis ego ſum œcco-
nomus? Num congrego, & laboro æternita-
ti? Quantum jam diſſipavi, gratiæ, ſanctita-
tis, talentorum, meritorum? Qua ratione

damna ſarciam, & jacturas compenſabo? Suf-

ficiétne zZelus ille tenuis, quo hucusque pro-
ventu vix ullo miſerè negotiatus ſum? Quàm
pauper civis ero in cœleſti Hieroſolyma (ſi ta-
men illuc admittendus ſum) ubi præter cento-
nes attulero vix aliquid?

Puncltum II.
Sacerdos ſine zelo peſſimam villicationem

exercet: non ſolùm diſſipat bona propria, &

bona Domini ſui; verùͤm debita quoque accu-
mulat, quæ viz unquam ſolvet. Magnus de-
bitor fuit ſervus ille, qui Domino ſuo debebat
decem millia talenta.“ Ampliùs debet Sacerdos
zelum non habens. Quid enim agit, dum Sa-
cerdotem non agit? Perſonam, & animum ſæ-
cularem induit: ſtudiis mundanis occupatur;
his perpetuò ferme intentus rapidé, frigide,
ac indevoté; Gne fide, ſine guſtu, absque ul-
la pietate ſacrificat. Sed quàm enorme & ima-
* Aatth. 15.

M

ztimnt, Lerreon
gyNutmn ben
genns Acoldn
Snvm Kn
enCentoron
3 Ni elſcl
ar rs und
irdacercos wude
urnnett,A
el eu irni⸗
ns,Aprack
Ulitehtenet
uubhlntizcun
thnmn kuen,

gun
Menot
1nlons , Xl
Kotun tebier
älunnbus,
n lschhete
Cenri exe
AANgn
Ukybladan
Ne merp
ULlencre;
Qd in
Unllas, Uien
gi ſenſte
lis ſallogdit

htir

Mnpunn
deris iinid
Min Ecdnn
ſhe
Mend brle
Ne etint,

eninnke
Clkt b
Eliuoi.
Nl gnie Ei
GnN (une
NGanrN

PNle n.

uünme

r ſen l
dcinggen
er Muͤt⸗
Doninhluster
gis Eehe n
Lenmntzztn:
untnstar,

Meditatio IV. 6739

ne debitum vel unum tale ſacrificium! Quid
centena & millena? Rapida & lurida Hora-
rum recitatio, terrena cogitatio, profana lo-
cutio, mundana occupatio, ſenſuum libertas,
cura ventris & corporis, affectus inordinati,
deſideria vana & nociva, quantam vel uno die
molem debitorum coacervant! Quid ebdo-
mas, quid menſis, quid annus & anni facient?
Inter hæc ſatis innocens ſibi quandoque vide-
bitur Sacerdos muneris ſui oblitus: hæc pecca-
tilla reputabit, & minora debita exiſtimabit.
Quid ſi verò inertiâ ſuâ & negligentià perdat
animas, affligat Eccleſiam, ſcandala præbeat?
Quid ſi frequenter hæc accidant? Diſſolvétne
imania debita frigidum mea culpa, & jocularis
ac nugatoria pœnitentia; vel augebitne po-
tiùs cumulum rationum infructuosè; utinam
non ſacrilegè ſuſceptum Sacramentum, & Chri-
ſti ſanguis turpiter profanatus! En, quò dedu-
cat animus nullo zeli ardore ſuccenſus! Quis
veròô hæc tanta debita contrahit? Sacerdos
gratiis ſingularibus, & maximis undequaque
vallatus, mediis efficaciſſimis & plurimis in-
ſtructus, ſcientià excultus, glorià & honore
coronatus; ad magna, imò & maxima vi mu-
neris obligatus, ad ſanctitatem non mediocrem
vocatus: Iſte inter porcos ſe abjicit; repit in
lIuto, & ſtercore; ad abjectiſſima quæque del-
cendit. Quid ad hæc magnus ille ac potens
Paterfamilias, qui exiget noviſſimum quad-
rantem; qui Jeruſalem ſcrutabitur in lucernis,
& juſtitias judioabit? Non cohorreſco? Qon
ſapio

640⁰ Zelus Sacerdotis 3

ſapio tandem? Non mihi proſpicio? Qualis
mea conomia, quæ debita, quis zelus? Ju-
vtne experiri, quid ſit, tepidum Sacerdo-
tem, omni bono deſtitutum, grandi mole de-
bitorum onuſtum tranſire ad æternitatem?
Juvat potiùs, Redemptor mi, emere à te
aurum ignitum & probatum, ut locuples fiam;
ut contracta debita maturè diſſolvam. Odi
funeſtam zeli Sacerdotalis penuriam, tot ma-
lorum infauſtam ſcaturiginem! In meditatio-
ne mea quotidie exardelcat ignis. Conſidera-
bo, ponderabo, providebo, ordinabo cuncta
ad gloriam tuam, ſalutem meam, & proxi-
morum utilitatem: Hæc & hæc N. N. ſpecia-
tim ſine mora emendabo; Tu adeſto gratiæ
ſingularis potentibus adjumentis!

Dies III.

Zelus animarum.
Conſideratio III.

Animæ pretium.
I. Anima eſt nobiliſima.

Uanti facimus terrenam nobilitatem, quam
vel in cunis honoramus, licèt propria luce
minime adhuc nitentem! Alia eſt nobilitas a-
nimæ, quæ DEum habet Parentem, Fratres An-
gelos, Sodales Sanctos. Adulando dictum eſt
ad Cæſarem: Sate ſanguine Divim; Qum ve-
ritate dicitur de anima hominis, quòd
V Oori⸗

ren u Gin
mbt ſintl
i,ge, oblmia
irencnmh
tcell, we
unpnſtin
Stzohruapn
k achecten,
2Nrnents A
wüne uet
emonpgkzun
cinine Meee
ONuut & tns
mier wa in to
rane lueli
Lembn
aKiriſbisren
wcbe nimn, E
tbocelelunen
Nucun in
1, it/
gimmdi
ni nde. 0
Itls n b
un Dyinr on
u fnitulßzen,
4 Dhrbi D
ul Credir⸗
Linten
nnie
in Fanee

tir

probier 4
it gn I
lehican g,
um gencint,
A Mernine
Normi, er,
um uertt
Wmd lchen
lemnin an.
gnen hnd.
lini nn.
elg güncern
Nanen, ,u.
klirNe.
Ri:
e

I

Smumn,
N.

in
mtlamnet
b,loctore
All nnn
Nenenſin,
Nund,
Y
1 Hi, .
6

Conſideratio III. 641

originem habeat divinam. Spiritualis & im-
mortalis eſt, quid nobilius? Ad imaginem DEl
condita, quid ſublimius? Summi oni æter-
nùm poſſidendi capax, quid auguſtius? Anima
cujusvis ruſticelli, mendici, parvuli, utùt vi-
liſſimo corpori ſit incluſa, gaudet hiſce plus
quàm regiis prærogativis: anima cujusvis mu-
lierculæ, in ſpeciem viliſſimæ, his interiùs ful-
get ornamentis. Ad DEum ſimilitudine mi-
rabili proximè accedit: DEus excellenti ſuâ
ſuperat corporea univerſa; his omnibus & a-
nima dignitate præcellit. DEus totus eſt in
toto mundo, & totus in qualibet parte: Ani-
ma pariter tota in toto corpore, & tota in
qualibet parte. Intelligit DEus: & anima in-
telligit. Æternus DEus; æterna anima: Im-
mortalis & inviſibilis rerum Dominus; immor-
talis quoque anima, & inviſibilis. DEus vita
eſt, inquit Eccleſiæ lumen Auguſtinus,* & ſpiri-
tus eſt. Vita etiam anima, & ſpiritus eſt. Greata
eſt anima à DEO, wita à vita, ſimplex à ſimplici,
immortalis ab immortali: Creata eſt anima magna 4
magno, Tecta à recto. Cœli tam vaſti, ſol tam
ucidus, mundus tam bene ordinatus non ita
propinquant Divinæ origini, ſicut anima. Cæ-
lum non ad ſimilitudinem; bomo factus eſt ad ſimili-
tudinem. ** Durabit DEus per univerſa æter-
nitatis ſæcula: durabit & anima, opus manuum
DEl poſt Angelos nobiliſſimum; ſapientiæ &
omnipotentiæ infinitæ opus præſtantiſſimum.
iI. de ſpirit. & anima c. 36. §. Ambroſ. ſerm.
de Nativ.
R. P. Dufrene Exercitia. SSs Quid

642 Zelus Sacerdotis

Quid ſi acceſſerit virtutum & gratiæ ſandifi-
cantis nobilitas? hanc certè nullus intellectus
capiet, nulla Ciceronum lingua, nullus erudi-
torum calamus declarabit. Per gratiam fit
Sponſa DEl, Princeps, Regina, Imperatrix, Do-
mina, ipſis etiam Angelis veneranda. Fit a-
nima juſti per gratiam Princeps cœli, Regina
paradiſi, ſanctificata, certéôque modo deificata,
uti loquitur S. Thomas: DEus per gratiam dei-
ficat hominem. Tranſit denique ſponſa hæc no-
bilis in communionem omnium titalorum, &
bonorum ſponſi ſui. Poſsitne Sacerdos un-
quam negligere, aut minùs curare tantam no-
bilitarem? Quin maximi faciet Sacerdos, Mi-
niſter fidelis, gratiam ſingularem, qua nobilis-
ſimæ creaturæ ad finem ſuum promovendæ
ipſi à DEO committuntur.

II. Anima eſt pulcherrima.

Pulchritudo epiſtola quaſi commendatitia
eſt, quam ipſemet Crzator in fronte quarum-
dam creaturarum exaravit, ut vel primo a-
ſpectu ſe amabiles reddant. Has inter primô
poſt Angelos locô numeranda venit anima hu-
mana, quam hoc nobilifſimo raræ venuſtatis
ornamento Conditor DEus liberaliter inſtru-
Xit. Tertullianus affirmat, pulchritudinem
corporis aliud non eſſe, quâm ſubtiliſſimum
velum, per quod animæ inhabitantis venuſtas
transpareat. Nunc quàâm pulcher debet eſſe
ſpiritus ille, à quo ſolo in omne corpus huma-
num amonus oris color, oculorum vivacitas,
motus

—

ki on

unge Col

tiimn ſercn
ihemnnris
n um Wrn
üna Erenls l
1 ANunl /a
y nlu/ nln
Uv ſin
Pun, unt Atem
ungicgtone,
Ce groprio

Eetu loonng e

zin gna
Eene on polth
icen ls coli
miuctnen tun
4 MMopönguun
Aan Cnon
m t Ndet
Wnthnet inn

ahi imrn
innmn mndiorn
ujlllts un
hokelgfen
nnb ln
it ide⸗

n Etgtg

e Nnlis

lnere, Ule

1 De
BonI
Neeren
hiine D

Conſideratio III. 643

motus & vigor totius perſonæ derivatur?
Exanime cadaver cum vivente comparemus,
