deleantur innumera, quæ commiſi, peccata?
Quam timendum, ne turpiter ignorem, quid
ſit peceatum Sacerdotale, quantumve noceat,
dum ſalubres adeò, & faciles medicinas ne-

gligo!
. Quid

Peænitentia Sacerdotis

284

Quid faciendum, cu½m Hoſtiam offero im-
maculatam pro innumerabilibus peccatis, & offen-
ſionibus, & negligentis meit? Quid mihi dictabit
genuinus pœnitentiæ ſpiritus, cùm poſthac
oravero: In ſpiritu humilitatis & in animo contri-
to ſuſcipiamur à te Domine? Quàm efflictim pre-
cabor, ut à peccato ſimus ſemper liberi,; & ab omni
perturbatione ſecuri? Qua mente dicam triplex
Agnus Dei? Non adverto; quousque urgeat
pœnitentiæ ſpiritum ſancta Eccleſia vel inter
ipſa ſacroſancta Myſteria? Hoc ſpiritu plenos
eſſe jubet Sacerdotes luos ante Comunionem,
quando dicere toto corde jubentur: Ne reſpi-
cias peccata mea. Et iterum: Libera me per hoc
ſacroſanctum Corpus, & ſanguinem tuum ab omnibus
iniquitatibus meis. . . G& à Te nunquam ſeparari

permittas. Perceptio corporis & ſanguinis tui, Do-

mine ZEſu Chriſte, quod ego indignus ſumere præſumo,
non mihi proveniat in judicium, & condemnationem.
Quid iſta requirunt, niſi cor contritum & hu-
miliatum? Quò pariter ſpectat triplex Domi-
ne non ſum dignus? Et quid ſibi vult precatio
illa, cum abluuntur digiti: Et præſta; ut non te-
maneat in me ſcelerum macula &c. Ausimne ob-
tendere difficultatem in his ſancdæ pœnitentiæ
exercitiis? Numquid non rem totam conficit
modica attentio, quam negotiis multò mino-
ribus dare integram novi? Quid non debito-
rum expungeret vel ſolum ſacrificium cum
vero pœnitentiæ ſpiritu celebratum? Sed quam
econtra debitorum molem coacervabit mea
negligentia? F

Quo

Edrru
en Enmn
üet
Geucnt
S
1 ſeol
io .
lhren
Kattotle
Demine r
11 Dunm,

ul

nncecnn
ndr, cn
n !
Npetefe

1,
. 6

u
n bi
Atuinez
nlee
1 Amlen
rniten
4 n
ol la
Ke horr
orias

ofenn
17, 6 .
ihict
n polhre
ninn nn.
Cin Pre.

Aan

n ther
üen
Din em
minen,
1 ner
ul
16 mi
un nn
lit tih Dr
il ſtſen
Ganugtner
um
er Ne⸗
lr hreond
r M
tanecd
Neuren
tam ie
wotn⸗
vorkit-
beinon
niKfun
geiit ael

Examen I 185

Quo ſpiritu horas deinceps legam? Num-
uid non ad paſſus fermè ſingulos peccata de-
et, luctumque induit Pfſalmiſta pœnitens?
Quid prohibet ſequi præeuntem? Quo ſenſu
dicenda erunt ſive in Horis, ſive in ſacro to-
ties iterata Kyrie eleiſon, Domine miſerere! Quo
animo percurram preces in Prima, in Com-
pletorio &c. ubi Eccleſia ſpiritum pœnitentiæ
ſingulariter, & præcipuè urget, quéôque diem
ſacerdotalem inchoari vult & finiri? Pignare,
Domine, die iſto (nocte itta) ſine peccato nos cuſtodi-
re! Domine, averte faciem tuam à peccatis meis &c.
Cor mundum crea &c. Ne projicias me &. Quo-
ties in decurſu Pſalmorum iteratur ſpiritus pœ-
nitentiæ, cùm iniquitatis, deliéctorum, pecca-
torum, aut Miſericordiæ occurrit mentio ſa-
nè perfrequens? Ipſa Oratio Dominica, quam
toties recitat Sacerdos, eundem ſpiritum in-
volvit, cùm dicimus: Et dimitte nobis debita no-
ſKra &c. Et Salutatio Angelica: Ora pro nobis
peccatoribus &. Si hæc tam obvia ſacræ poœ-
nitentiæ exercitia negligo, quis credat, me
amplexaturum duriora? Sarciétne omnia Sa-
cramentum obiter ſuſceptum? Iſtud verò im-
plexas rationes meas adhuc magis intricabit.
DEus miſericors! DEus clemens! cui pro-
prium eſt miſereri ſemper & parcere, quâm
facilée pœnitentibus placaris! Quâm inexcu-
ſabilis ſum, ſi obvia placationis remedia non
arripio, qui ſanéctorum pœnftentium rigores
tantopere horreo! Quàâm acerbé uret ignis
ille purgatorius, ſi per ſupinam negligentiam
culpas,

186 Peœnitentia Sacerdotis

culpas, & pœnas hic non eluo! Unum ſacri-
ficium infinitè ſatisfactorium quæ debita non
diſſolveret, ſi cum fervore, & plenus charita-
te illud quotidie imolarem! Solùm profecëtèò
purgantes flamas, quas peccando accendi, &
aecendere identidem pergo, penitus extingue-
ret. Charitas DEus, accende me! ut & ego
cum pœnitente Magdalena audire merear:
Remittuntur ei peccata multa, quoniam dile-
Xit multùm. Diligam te, Virtus mea, & diu
abeſſe non poterit ſpiritus pœnitentiæ!

Meditatio II.

Spiritus poœnitentiæ Sacerdotalis circa pec-
cata populi.

Inter veſtibulum & Altare plorabunt Sacerdotes Mi-
niſtri Domini, & dicent: Parce Domine, parce
populo tuo. Joël. 2.

1

VErba hæc Sacerdotalis officii partem con-
tinent haud minimam, planèque eſſentia-
lem, cui ſi quis noſtrùm defuerit, meritòô ti-
meat, ne ſibi exprobret iratus Dominus, quæ
olim utrique filio Sacerdotis Heli objecta ſunt,
quòd muneris ſui partem inter præcipuas u-
nam turpiter ignorarent: Neſcientes Oficium
Sacerdotum ad populum. * I. Capita populi ſu-
mus. 2. Et Mediatores DEum inter & po-
pulum. Ex utroque titulo ſtricte obligamur
ad placandum Numen, ut dimittat peccata po-
* 1. Reg. 2

Get en
l A
an

net

Pncarn
ores d⸗
)
Leitd ddl
I N
(penn⸗

em Nonn

GC
Nne
Eomnſen

Ni:

inoedls
orel
bes⸗
Dunti
ln de

1

UUnn

le Scnn⸗

Henlschr⸗
dlim pok
W endh
iineninge

Nene
ldue.

unir
1 Dnten

imen an
Nege elen
eri werilt

Meditatio II. 287

puli. Hue ſe extendat oportet ſpiritus pœ-
nitentiæ Sacerdotalis, quæ res non eſt meri
conſilii; ſed obligatio grandis cum ſtatu no-
ſtro, non ad unum alterumve diem, ſed per-
petuò connexa.

Punctum I.

Mundani Reges & Principes populi ſeditioſi
errores Provinciæ Præſidi imputare haud im-
meritèò ſolent, niſi hic oſtenderit liquidèò, ſe
nihil non egiſſe, ut contumaces ſubditos in
officio contineret. Rurſum ipſe Præſes argui=
tur, niſi plurimùm ſatagat compeſcere ſeditio-
ſos, & injuriam Principi factam quantocyus
reparare. Quid verô nos Sacerdotes? Capita
gentium ſumus, ac Præſides populi: Quid ve-
rô agimus? Quid molimur? Eheu! mille cri-
mina patrantur in luce publica, & centum
millia graviſſimorum ſcelerum quotidie inter
tenebras emergunt: Omnis terra repleta eſt
iniquitate. Flagitioſorum & rebellium nume-
rum quis inibit? Sed quis noſtrüm angitur
tam fœda peccatorum colluvie? Cujus ani-
mum tangit miſerrimus Eccleſiæ laborantis, &
naufragantis mundi ſtatus? Ipſi quidem ma-
lorum artifices gaudent, cùm malè fecerint,
& exultant in rebus peſſimis; atque hinc clau-
ſis velut oculis cœcο impetu in exitium ruunt
infelices orci victimæ. Succutrere deberent
Sacerdotes: Verùm hi parum cogitant de af-
ferendo tantis malis remedio. Sinunt impu-
né graſſari dæmonem, perire animas, concul-
cari

288 Paeanitentia Sacerdotis

cari Salvatoris pretioſum ſanguinem, omnem
DEI Optimi, Maximi honorem ſacrilegè vio-
lari. Nemo ſe movet: non eſt, qui obſiſtat:
rarus, qui ſe opponat murum pro Domo DElI.
Alter in alterum onus rejicimus: Iſtud meum
non eſt, ait Superior: Ego juvare nequeo, ait
inferior: IIli viderint, quorum intereſt, com-
munis fert omnium paræmia. Prodeunt de-
nique nonnulla monita, quæ, dum ex ore in
os, & de manu in manum tranſeunt, fiunt
ſicut æs ſonans, aut cymbalum tinniens, cu-
jus imbecille murmur vires non habet, ac pau-
1 ⁸% pſt evaneſcit. Interim vaſtant vineam bel-
luæ frementes, & agrum Dominicum ſubver-
tit inimicus. Verùm ſilebitne ſemper Agri &
Vineæ Dominus? Nunquâmne ſocordes ac
ſomnolentos Præſides arguet, quos conſtituit
ſuper familiam ſuam? Sentit ille injuriam, &
fert graviter detrimenta Doms ſuæ. Quòô
tardior vindicta, tantò luperveniet terribilior,
nik ultricem dexteram mature inhibemus.
Ezxigit hoc muneris noſtri ratio: gemitus, ora-
tiones, ſacrificia promamus: Saltem afflicti &
contriti cordis victimam Divinæ illi victimæ
jungamus, quam ad Aras pro noſtris & totius

mundi peccatis offerimus. Sacrificium DEO

ſpiritus contribulatus.
Cum multo animi meœrore ulterius conſideratur af-
fiictiſſimus Eccleſiæ ſtatus, flagitiorum horrenda inun-
datio, pereuntium animarum multitudo, & in tanta
Krage Sacerdotum plurimorum, qui juvare deberent

sc poſſent, nunquam ſatts deploranda ſocordia lugetur.

. Pun⸗

uEN
Mofkerens

iuors
Uubelt ſee
cerinetont
t, mn won
unien unn
Ininnen,
Unſlig,
Meemäle

inſeſact
er⸗
R ikrire
ll
14 Engten
olrün
Dl
l. 16,

in le

nen, en
Lerle 8
gi nr
Domo
IIadmer
e deglenzt
inc,

DmGeuns
dun elten.
nſeun,in

öneher
lteh rnu⸗
tnrember
lcun beer.
Nher MNid
o
nn Clfin
e nſocnmt
e. C
et tenbe
e iohbeme
Pentlgete

lrs Etni

uicn N

4aliturt⸗
nh⸗
ncon
Mon
Nr.
eul
=òBD

Meditatio II. 289

Punbtlum II.
Probroſum nobis eſt, quòd Legis antiquæ

Sacerdotes docere nos debeant, qua ratione

Mediatores agere nos oporteat DEum inter
& homines. Quanto fervore irato Domino
ſupplex occurrit Aaron, vivos inter & mor-
tuos ſtans medius, purisque manibus incen-
ſum offerens in odorem ſuavitatis, quo Divi-
ni furoris flammas actutum reſtinguit, & in-
numeræ peccantium multitudini vitam cum
venia exorat. Quid non agit Samuél Prophe-
ta, non modò ut Iraëélem univerſum, ſed &
hominem unum ſalvet, Saulem inquam præ-
varicatorem, cujus cauſam tanto nilu agen-
dam ſuſcipit, ut ipſi DEO, ſi dicere fas eſt,
precum & lacrymarum jugi perſeverantià mo-
leſtus quodammodo accidiſſe ſit vilus: UInde
ad illum Dominus: Uequequò tu luges Saul, cùm
Ego projecerim eum, ne regnet ſüper Iſracl? * Je-
remiam contemplemur orationibus pro com-
muni ſalute non ſeriò minús, quâm pièé inten-
tum, qua Eum laude ſacer Codex inſigniter
exornat. Hic eſt, qui multùm orat pro populo, &
pro univerſa ſancta civitate. * Ar veròô turpius
eſt, quod Sacerdotes illi antiqui, utùt nobis
multò inferiores, doceant nos ſine fructu.
Ardent illi, ſeque totos impendunt ſaluti pu-
blicæ; languemus nos, & -ſtertimus. Quis
enim noſtrm acerbéè ſentit palmares injurias,
quibus DEIIM peccatores afficiunt? Eſtne vel
X 1. Reg. 16. ** 2. AMach. 1.

R. P. Dufrene Exercitia. T inter

290 Peœnitentia Sacerdotis

inter multos unus, cui tot animarum jactura
doleat? Heu! quâm pauci ſunt, qui remedium
aliquod ferre his malis cogitent! Quis noſtrům
calamitates publicas certatim irruentes, Quis
illarum cauſas, abominanda ſcelera, ne dicam
tollere; ſaltem deflere ſatagit? Ulbi ſunt Sa-
cerdotes zeloſi, quos affligat tanta deſolatio?
Qui humilient ſeſe coram DEO, & Mediato-
res Ipſum inter & populum eſſe contendant?
Quis denique noſtrüm Salvatori ob peccata
humiliato, afflicto, oranti, patienti, & morien-
ti jungitur? Quid agimus nos, dum [Eſus
Chriſtus Pontifex noſter coram Patris Majeſta-
te cum lacrymis reorum cauſam agit, & ſub
gravi peccatorum ſareina fatiſcit? Nempe ig-
noramus ſacratiſſimas leges Miniſterii noſtri:
Neſcire affectamus Officium Sacerdotale ad
populum, cujus duræ neceſſitates parum nos
angunt: Charitas deficit; nullus ardet in no-
bis zelus; languent omnia: puſilla, modica,
infima, frigida in nobis omnia! Cadit in nos
exprobratio illa: Non aſcendiſtis ex adwerſo, ne-
que oppoſuiſtis murum pro Domo Iſraël. *

Inſpicit quisque ſeipſum, dolénsque videt, quùm pas

rum cordi hucusque fuerit DEI & populi cauſa: ſta-

tuitur, quid agendum poſthac in ſacriſiciis, in oratio-
nibus, in applicatione ſeria & conſtante ad implendos
ſacri Miniſterü ſingulos apices.

* Exech. 13.

.

(drin
4 nen
I,
(Qums me⸗
6V. (uwe
Uürsn
GA I.
Enernent

e
Penkah

bMni

immmnin

gli leneiin

i mnſte

nentes

Een ne cſe
Wiſtn
un telltr
Ele cntentr)
ioben
N&nue
5, An ,li
helr.
nut Elb

leri acr
Mretcorle 4
tes rum de
Parcet in .
llly noc
(adin
1 Aſhl⸗

nien n,
i li
fcin 4 iis
d*

De

Conſideratio II. 291

Dies II.

Pœnitentiæ Sacerdotalis effectus.

Couß deratio II.

De Mortificatione,

D Chriſti Fideles omnes, ne uno quidem
excepto, pertinet grandis Evangelii do-
Grina, quæ abnegationem præcipit:
Quantòô magis ad Sacerdotes eadem pertine-
bit. Quatuor hic nobis examinanda veniunt.
I. IItilitas ſanétæ abnegationis. II. Ejus ne-
ceſſitas. III. Illius diverſi gradus. IV. Ean-
dem exercendi modus.

Solius JEſu Chriſti gratiæ, ac cœleſtis Ejus
ſapientiæ eſt, fructus ſuaviſſimos ibidem inve-
nire, ubi nihil niſi horridum ſenſus noſtri, &
ratio humana reperiunt. Talis omoino eſt
Abnegatio Evangelica, cujus dulcedinem neo
intelligit, neque percipit animalis homo. IIIa
tamen hominem fidelem, & ſpiritui deditum
omni bono divitem facit. Univerſos animi
affectus JEſuù Chriſti Imperio gloriose impri-
mis ſubjicit: Qui ſunt Chbriſti, carnem ſuam cruci=
lrxerunt cum vitüs & concupiſcentüs. * A turpi
ſervitute ſenſuum eximit, & pretiosâ Filiorum
DElI libertate donat: miram Orandi facifita-
T' 2z tem
F Gal. F. 2 7.

292 Pœnitentia Sacerdotis

tem conciliat: immotam animi pacem ſtabili-
re amat; cuùm teſte Jacobo Apoſtolo certum
ſit, turbas omnes ac tumultus ex maleèe com-
oſitis deſideriorum motibus ortum ducere.
Unde bella & lites in vobis, nonne hinc ex concupiſ-
centüs veſtris, quæ militant in membris veſtris?* A-
nimam illa DEO ſuo arctè conjungit, & Spiritũs
Sancti dona fideliter euſtodit: ubi econtra Di-
vinus hic Spiritus ab anima recedit, in qua do-
minatur caro & ſanguis. Non permanebit Spi-
zitus meus in æternum in homine, quia caro eſt. ** Iſtud
verò ſolatio ſingulari ſit omnibus, qui timore
filiali anguntur, ne forte minùs placeant DEO,
vel ab Ejus amicitia prorſus ſint alieni: Hos
etenim ſecuros eſſe jubet ſanctæ abnegationis
ſtudium, quod & contra omnes in via ſpiri-
tuali deceptiones munit, & orationis internæ
quævis pericula certò removet. Tametlſiplu-
rimuùm oraveris, timeo, ne aberres, ubi mor-
tificatio, & animi modeſtia defuerit: Spero
de te otnnia, ſi preces humilitati, & abnega-
tioni jungentem videro. Maximis incremen-
tis augebitur in te charitas, ubi fuerit immi-
nuta cupiditas: regnabit autem in te plena
charitatis perfectio, ubi eliminata prorſus fue-
rit cupiditatum imperfectio. Augmentum cha-
ritatis, diminutio cupiditatis: perfectio, nulla cupi-
ditas.
II.

Non utilis modò, ſed & neceſſaria eſt Ab-
negatio,
* Jacob. 4. Gen. 6, 3. *E S., Aug. L. 53. 4. J0.

ſ6tst Wer
4 ly n
lten n
ai Nurt
Gtinm wn

n
Ppung n
EC
Noih Oun

Dur 6
Ul nee
ürdi
mrele
er De
z erin

Ukel,

i

niroente
hoſlo en
let
rtu Clren
lin er nn
Verien,
nndEi
iecormd.
cceliin uen
Mur mußkß
g ll
bus inme
Nleeur,
Iteni Hu
h Megninis
n duſdi⸗
Vatonsimene
t. Umeliſt
ees lbitmn⸗
lettett Hen
Ai, C cner
ns intenen
b hneit imn
n inte et
H Nronizt⸗
Agnemm,i
ſſte, Nlr

Gonſideratio II. 293

negatio, qua deſtituti Cœlum profectò non
lIucrabimur. Oportuit pati Chriſtum, & ita
intrare in gloriam ſuam: Fortè aliud oſtium
aperietur ſervis infidelibus, quod nec Filio pa-
tuit? Ipſe juſtus & innocens malis quamplu-
rimis exerceri debuit: Quomodo peccator im-
munis abire poterit? Chriſtum Ducem ſequi
cogitas? attende conditionem: Qui vult veni-
re poſt me, abneget ſeipſum „ & tollat crucem ſuam,
& ſequatur me. * Diſcipulus non es, ſi hanc
Divini Magiſtri eminentem inter cæteras do=
ctrinam non audis.

III.

Si porro, usque ad ipſum tam neceſſariæ ab-
negationis fontem pertingere cupis, ſanétum
tulmet odium beatam illius ſcaturiginem eſſe
noveris, quam Servator noſter hiſce verbis in-
digitat: Si quis venit ad me, & non odit patrem
ſuum ê matrem. .. adhuc autem & animam ſuam,
non poteſt meus eſſe Diſcipulus. **
Verùúm hujus virtutis, quam abnegationem,
ſeu mortificationem dicimus, ſtupenda eſt lati-
tudo, nec illius gradus ſingulos tam facilè nu-
merabimus. Iſiud fidenter dixero, ſine diſ-
crimine ipſam extendi ad omnia, quæ DEum
inter & nos media intercedunt; Quidquid ad
DEum rectà non ducit, mortificationis gladiò
noverimus reſecandum. Quò pauciores crea-
turæ inter DEum & nos mediæ ſteterint, eò
viciniores erimus Bono illi æterno, ac ſimpli-
X*AIAMatth. 16. 24. ** Luc. 14. 26.

294 Peænitentia Sacerdotis

ci, cum quo uniri felicitatis noſtræ ſumma eſt.
At verò impedimenta hæc omnia e medio tol-
lIere, ad mortificationem pertinet.
I1. Ab illicitis reſcindendis initium ducat no-
ſtra mortificatio, ſive ſecundùm ſe mala hæc
ſint, aut vitio tantùm noſtro ad malum du-
cant.
2. A rebus periculoſis longè nos dimoveat
Abnegatio. Non expedit, teſte Scriptura, in
Præcipiti loco diu morari, aut in ſerpentum
nido multùm ludere. Nunquam fallet Divi-
ni Spirits oraculum: Qui amat periculum, per-
ibit in illo.* J
3. In licitis quoque locum habeat mortifi-
catio, ut à malo, quâm fieri poterit, longiſſi-
méè recedamus. Dein peccatoris & innocen-
tis, üůt ait S. Gregorius, par eſſe conditio non
debet: A licitis abſtineat, quicunque illicita
Perparrage ſe meminit; Et uſum innocuæ vo-
uptatis dimittat, qui abuſus eſt contra DEI
legem hac vel illa creatura.
Inter hæc reſecanda ſunt quædam in nobis;
alia extra nos: unde iterum gemina mortifi-
cationis ſpecies, & gradus illius duplex con-
ſurgit; exterior videlicet, quæ corporea &
ſenſibilia quæque moderatur; Et interior,
uæ ſuam ſpiritui rectitudinem affert,
um omnes animi motus in ordinem re-
digit. .
Exterior abnegatio corpus imprimis affli-
git jejuniis, vigiliis, aliisque incommodis, Di-
5 vi

* Eccli 3. 277.

ores
mmliN,
umum dene
annn E
(cdlben
innenl;
umale,g

Ueeelere c⸗

.
aballeg
henele

Cuneene

Aroclren
e non
I

r.

Arinus
1uénei,
net,
ſüum D
Inſe nilt
Nd mälnt

Anng Emne
e Nn
M in Enrn
guun kle⸗
Minliz

bett donit.
Neii bhnſ.
Kionneer.
enndtom
Hünme lien
mimoeurn

el ontaY.

Elmin w
enin Dori
Clgerc
Coel

Conſideratio II. 29 5

vi Pauli exemplô, qui de ſe ait: Caſtigo corpus
meum, & in ſervitutem redigo, ne cum alus prædi-
cavero, ipſe reprobus effciar.* Hic verò nemo ne-
gârit, ſecunduùm prudentiæ, ac præſertim obe-
dientiæ leges procedendum eſſe, nec plura

hujusmodi affumenda, quàm vires, conditio,

& labores cuique proprü ferant; ubi etiam
notandum, alios magis, alios minùs hoc pœ-
narum genere indigere. Eadem abnegatio
corpori & ſenſibus placitura ſubtrahit: ſic o-
culis libertas excurrendi, & in amœna quæque

intuendi: ſic auribus muſica, & inanes narra-

tiunculæ, guſtui ſapores, toti corpori minùs
neceſſariæ comoditates interdicuntur.

Abnegatio interior circa motus animi, & af-
fectus voluntatis componendos occupatur:

Heæc intellectum quoque à nimia ſciendi avi-

ditate coërcet.

Inter affectus animi ſtudio ampliore is op-
pugnandus venit, qui altiores apud nos radi-
ces egerit, cæterisque dominando, in plura nos
peccata induxerit. Hæc eadem interior ab-
negatio indolem noſtram accuratè obſervat:
excitat languentem & pigram: plus æquo fer-

ventem domat: impetus retundit: volunta-

tes nimiùm æſtuantes frœnat: ab ingratis ma-
le abhorrentem, & in obvia quæque ſine de-
lectu proelivem ità temperat, ut à virtutis re-
ctæque rationis tramite diſeedere nusquam
permittat. ,
T 4 Intelle-
X1. Cor. 9. .

296 Pœnitentia Sacerdotis

Intellectús abnegandi frequens eſt occaſio, Eutil
ubi judicium proprium aliis eſt ſubmittendum,
ne lites & jurgia, vanæque diſceptationes ef-

ferveſcant, cum pacis inſigni detrimento, &
charitatis pretioſæ diſpend'o. Ut verò pax
quoque domeſtica vigeat, cogitationum inuti-
lium evagationes Sacerdoti virtutis ſtudioſo
erunt inhibendæ.
Voluntatis abnegatio aut ſuſpendit deſide- umes no
rio plus jnſio prurientia, aut omnino extin- Uormmie rol
guit: jubet nos illa potiùs alienæ voluntati Getonen
obſecundare, quàm propriæ; nec citra neces- inrbhmge
ſitatem oſtendere nos unquam ſinit, num hoc Cnr ene
aut illud cupiamus. . ung cone
Mellifluus Doctor Bernardus triplicem ad- Mhle
huc denotat Evangelicæ mortificationis gra- Wne h
dum, quem methodo ſublimiore declarat. Aler ſein
Primum tribuit peregrinis juxta D. Petri mo- 1er n
nitum:* Chariſſimi, obſecro vos tanquam advenas & Alr Ele⸗

peregrinos abſtinere vos à carnalibus deſiderüs, quæ 1i
militant adversis animam. Viator prudens nul-
libi hæret: varia illi quidem in oculos incur-
runt, dum iter ſuum proſequitur; ſed obiter
tantùm illa inſpicit, nec in iis moratur: Vix
eadem animadvertit, cùm pergendo deſerit,
quia ſolum viæ terminum curat, & quæ ad il-
Jum ducunt, neglectis cæteris, ſolicite exqui-
rit. Gradus alter mortuorum eſt proprius,
quem Doctor Gentium Fidelibus Bapriſino ini-
tiatis proponit. Mortui eſtis, & vita veſtra ab- lete;
ſcondita eſt cum Chriſto in DEO. * Viator HRK Anr
18 ll,
* Serm. 7. in Ladrag. 1. Petr. 2. ** Coloſſ. 3. 3.

lens et ant,
ibmitet
teptrictg
Cetnmen
Ut ven
Dutcnum in
ſunts kce

lhhendtli⸗
Onind end⸗
denr clnun

lel cin hecs
Cui aunhe

lcenat.

fitnons gr.
1.,1
mote Ceclardt

Cenls mn⸗
Foratur: I

Conſideratio II. 297

lis adhuc utitur, vidétque occurrentes rerum
ſpecies: mortui verò ſenſum non habent, ni-
hilque eorum, quæ mundus exhibet, ampliùs
intuentur: Mortuus non videt, non loquitur, non
ſentit, non audit, non inflatur, non iraſcitur. †* Gra-
dum tertium occupant ii, quos cum Paulo
gloriantes admiramur: Mihi mundus crucifxus
eſt, & ego mundo. ** Hi non modo viſibilibus ùt
viatores non inbærent: non ſolùm, tanquam
mortui, nulla re ampliùs afficiuntur, quin po-
tiùs tormentum, & ſupplicii quoddam genus
in rebus creatis inveniunt. Gravia ipſis acci-
dunt terræ gaudia, dum interim cruces am-
biunt, & contemptu maxime delectantur. Su-
perabundo gaudio in omni tribulatione noſtra. X„X
Suave eſt, ad hunc ſublimem gradum perti-
giſſe: Verùm huc nemo repente alcendit;
nec niſi diuturnum abnegationis exercitium
ad hanc felicitatem communiter viam ſter-
nit. .
. IV.
Ut autem abnegatio ſuis numeris ſit abſo-
luta, ſequentibus indigebit. J
I. Magno animo eſt aſſumenda, planéque
ſtatuendum, facile ſuperari hoſtem in belli
principio, antequam pedem fixerit; Quem ta-
men vix ampliuùs repelles, ubi per temporis
moram alicubi firmus conſtiterit. Principiis
obſta. .
2. Affueſce in obviis & minimis continuæ

mortificationi, cujus occaſiones arduas nolim

5 expectes;
*Landſperg. ** Gal. 6. 14. *2, Cor.7,

298 Penitentia Sacerdotis

expectes; aut enim hæ vix unquam evenient,
aut tu illas minimè ſuperabis, ubi in minori-
bus defeceris. Servum ſuper pauca fidelem
Dominus mirificè liberalis ſuper multa conſti-
tuet. Tu igitur munuſculum DEO tacitus
affer in ſilentio & quiete cordis tui, cùm vo-
luntati tuæ alii obſiſtunt: cùm ad ingrata ſu-
ſtinenda quaſi fortuitò compelleris: Quando
error tibi impuratur, quem non admifiſti:
cùm facta tua bona ſugillantur: cùm præ aliis
minùs habentibus negligeris: cùm DEus ama-
ritudines, morbos, adverſa immittit &c. Has
oblationes, utùͤt modicas, ſi bona mente con-
tinud perfeceris, ingentis lucri materia tibi
ent.

3. Expedit valde, nonnullas mortificationes

voluntarias, & ſtatui conformes exercere, quin
tamen hæ aliis unquam præferantur, quas DEus
& vocatio poſtulat, ne Judæos imitéêre, præ-
cepta divina violantes, & ſpontanea iisdem

Pranabenic. Secundùm ordinem præfixum,

ege, ora, ſtude, meditare, doce, inſtrue &c.
quamvis hæc genio tuo ſubinde non arrideant,
& egregium abnegationis utiliſſimæ genus
magno tuo merito uſurpaveris.
4. Cüm vires deſunt ad perferendas majo-
ris momenti abnegationes, ſanctè avarus eſto
in colligendis iis, quæ paſſim negliguntur: il-
los minoris Ordinis mercatores æmulare, qui
lucris majoribus deſtituti, negotiatione medio-
cri quidem, ſed continua, ingentes divitias
coacervant. Sola modeſtia & vigilantia Mar⸗
tifica-

ainsfer
Nl
Pilmn .
Ennſon
niſcſeſe
ieere
zeinwis
Aridenun,
fittn.

onentr

u

mt i

Fimg.

U, M

hlaneſeie
Wi innien
r gauca flin
rmmolta
n Dl t
töth inn
nadingni
n d
tu amn ri
in D.
mirt de H
Onn nenen
ai nuetuthi

Dortkenicns
elenettogli
tu auu
0s inſtere n
vtwer ile
ten Nefun
Ne inlrredl
enon miden
llime ⸗
gerenctn⸗
ndt nemel
negiorn⸗
4
t⸗ hin

Meditatio III. 299

tificationes parvas ſine numero complectuns
tur, quas ubi ſolicité exercueris, rem DEO
gratiſſimam, tibique ipſi ſaluberrimam præ-
FS. In craſſum errorem incideret, qui exiſti-
maret, poſſe ſe à minorum abnegationum exer-
citio abſtinere, quòd multùm jam profeciſſe
in virtutis ſtudio, & ad majora idoneus eſſe
ſibi videatur. Hæc oportuir facere, & illa non o-=
mittere.

Meditatio III.

Poœnitentiæ Sacerdotalis magnum Exem-

plar Chriſtus Dominus.

Chriſtus paſſus eſt pro nobis, wobis relinquene exem-
plum, ut ſequamini veſtigia Ejus. I. Petr. 2.

Hriſtum Sacerdotem ad honores libenter
ſequimur: Chriſtum verò Poœnitentium
Exemplar, Paſſioni deditum imitari nolumus.
Placet mons Thabor: diſplicet Calvariæ clivus.
Habet nos alacres ſuæ menſæ ſocios; ſed dor-
mitamus inertes, cùm Ipſe in horto ſanguinem
ſudat. Qualis autem hic Juſtitiæ tenor? Ad
innocentis Domini Gloriam & gaudia ſervi
peccatores cupidé aſpiramus: Patientis autem
Pnas, & humilitatem rejicimus, totisque vi-
ribus amolimur. Iniqua hæc agendi ratio du-
rius meretur increpari, quàâm diſcipulorum
non abſimilis olim in horto pigritia, ubi minùs
adhuc
*DLac. 11. 42.

30⁰ Pœnitentia Sacerdotis

adhuc eruditi, minùs etiam præ nobis peccàâ-
runt: Sic non potuiſtis una hora vigilare mecum? *
queritur manſuetiſſimus Salvator: Bonorum
ſummam in Myſterio amoris nunc primùm de-
di; vos autem ſtertitis? Pudeat nos adeo tur-
pis ignaviæ: aliud porrò agamus; Cuûmque
ſummus Sacerdos noſter in duorum Diſcipu-
lorum perſona etiam nos interrogârit: Pote-
Ris bibere calicem, quem ego bibiturus ſum? ** cor-
datè nos quoque cum ipfſis reſpondeamus:
Poſſumus. Sed parùm eſt hoc ſolùm affirmâſſe:
Poſſumus. Subjangamus & alterum: Oportet
ſic fieeri. Tu Domine paſſus es pro nobis; pa-
ti ergo nos pro te oportet 1I. titulo gratitu-
dinis. Tuæ voluntatis eſt, ut te ſequamur;
pati ergo pœnitentium ritu nos tecum opor-
tet. 2. titulo obedientiæ. Chriſtus paſſus eſt pro
nobis, vobis relinquens exemplum.

Punblum I.

Proprio Filio ſuo non pepercit DElIS, ſed pro nobis
omnibus tradidit Illum. * Semetipſum obtulit im-
maculatum DEO. *X* En ſummam patientis
Dignitatem! Càùm adhuc peccatores eſſemus ſecun-
dum tempus, Chriſtus pro nobis mortuus eſt. *XX⅓D⅜
En illorum, pro quibus patitur, ſummam in-
dignitatem! Eripuit nos de poteſtate tenebra-
vum. *XXwX„X. En malorum abyſſum, unde
nos patiendo benignè liberat! Et tranſtulit nos
in Regnum dilectionis Filu ſui, in quo habemus re-
. emptio-
X*Marc. 14. 37. *X Matth. 20. 22. *X Rom. 5.
rEX Hebr. 39. WI Rom. J. *Xα Col. 1.

zeftunfl

n hn
eleis
IGhn
(melun,
eolre
ericnl
undond r
ens, Cn
oron l
Uchete, l
ſeie een
Meumn
toonen
amn
umn 1

N1

niſen,

Uden ae
fnſtisn
n Aun
Ubatnn
nra

1 N

it

Me mdb
Uiglane muent
ntor: Pooon
nne rimune,
toaeo
Enng; Cing
tunm Din⸗
enoyrite ie
tnn ſn)
Peſpneng
Clin imte
Atnm Omn
N oli e
tilo gettr.
te ſelumm;
olnn

ſſu utt

9 N
ſin illt⸗
ann purenn
eſenu ,⸗
1eI
nuie⸗
ſnmm-
tetti u⸗
Dci
Eun
Ga le⸗
8 NAN7.
4 Mnſtr⸗
ℳ Nt Niſe,

67 1

Meditatio III. 301

demptionem per ſanguinem Ejus, remiſſonem peccato-
rum.* En bonorum magnitudinem, quam pa-
tiendo nobis procurat! Hæc Scripturarum o-
racula in unum collecta, Religionis noſtræ
compendium, Fidei firmamentum, & ingrati-
tudinis noſtræ piaculum exhibent, ſi poſt tan-
ta beneficia leviſſimum quid pati pro Domino
tam bono recuſamus, qui noſtrm minimè in-
digus, cùm etiam eſſemus hoſtes, e profundo
malorum ſanguinis & vitæ impendiò nos ex-
trahere, cœlique januam nobis clementer a-
perire dignatus eſt. Abſit, mi DEus, ut im-
poſterum in querelas abeam, quando pati ali-
quid oportebit: conquerar potiùs, quod mo-
dicè nimis patiendo ingratus maneam, mihi
quèé ac proximo inutilis, ſalis inſtar, quod in-
fatuatum neque in terram, neque in ſterquilinium
utile eſt. **

Contemplabor ulterius Redemptorem in Oliveto liga-
tum, in praætorio ad columnam, ſpinis coronatum, cru-
ce onuſtum, morientem in patibulo, & propter, peccata
populi ſui afflictiſſimum, ditentem ac gementem cum
Dawide Progenitore ſuo. Afflictus ſum, & hu-
miliatus ſum nimis: rugiebam à gemitu cordis
mei. Pſal. 3y. Ego in flagella paratus ſum, &
dolor meus in conſpectu meo ſemper. ibid. A
voce gemitũs mei adhæſit os meum carni meæ.
Pſal. 101. Anxiatus eſt ſuper me ſpiritus meus,
in me turbatum eſt cor meum. Pſal, 142. Quid
ego peccator ad iſta?

Pun-
*Lid. * Luc. 14e

302 Pœnitentia Sacerdoties

Punllum II.

Quemcunque locum vitæ Redemptoris no-
ſtri inſpexerimus, ubique inveniemus à mun-
di gaudio alienum, & cruci ſemper propin-
quúm; mollia faſtidientem, & duriſſima quæ-
que amplectentem. Naſcitur in ſtabulo; vi-
tam perpetuis laboribus exercet; ſanguinem
ſudat in horto, & moritur tandem in patibu-
Io. Ubique verò ad ſui ſequelam hortatur:
ut ſequamini veſtigia Ejus. Quis miles, niſi tur-
iter ignavus, Belliducem ſuum ſequi renuat?

Quis ſervus Dominum ſuum comitari nolit?

ego Chriſti. **

*Matth. 5. * Philipp. 3.

Quis ſubditus honori non ducat, Regis ſui la-
tera ſtipare? Eſu, Rex meus, noli me indig-
num ducere ſequelã tuâ ſanctàa. Domine, ſequar
te, quocunque iéris.* Doce me vitam in cerris
agere tuæ non abſimilem; Téque imitando,
pœnitentiam peccatis meis debitam libenter
amplecti, quam tu ab omni peccato immunis
non reſpuiſti. Da, ut ſecundùm ſtatũs mei le-
ges, vita pœnitente, modeſta, ſilente; non à
peccato ſolùm, verùm & à deliciis, quæ pec-
catorem non decent, perpetuo abhorrente,
Exemplum ſim fidelium, quò efficaciùs horta-
Ii ſingulos poſſim: Imitatores mei eſtote, ſicut &

Sequens Antitheſis ſeriò expenditur: Chriſtus in=-
nocens amare deflet peccata, quæ non fecit:
Ego nocens non defléo péccata propria! San-
Rus Sanétorum cum lacrymis & clamore va-

lido

mlkre
PNnt
omem
Nlnae
teürlrit
Grt l
Ailter,
liunn
ls Mon
NON Aric

Denbrun

enſiſoncnin
ſaleme
in in iſ⸗
ſerng de
um Cnt
ſaunb
,
rlana,
7

7 Lectio II. 303

lido apud Patrem cauſam peccatorum agit:
Fgo mutus in oratione peccator, nec mei, neo
aliorum curam habeo! Chriſtus in ignominia;
= in honore: Chriſtus in jejuniis; ego in
tnln deliciis: Chriſtus in labore & dolore; ego in
tuſue otio & voluptate! Ego Sacerdos Eſu Chri-
een ſti, Miniſter, Sodalis, Amicus JEiu Chriſti ?
Heu! in tanta difformitate, qualis Sacerdos ²
Qualis Miniſter? Quomodo Sodalis? Quo-
modo Amicus? Non pudet ſub ſpinoſo Capi-
te membrum eſſe delicatum? Peducitur hinc
exercitium voluntatis, deteſtando vitæ mollitiem; a-
. Derſando commoda; Domini Crucem piè amplexando &c.
abl. Cum dolore inſpicitur mundus in malis tabeſcens, pec-
nee catis opertus, plenus iniquitate: Lugetur jactura ani-
d marum „ Chriſti ſanguinis perditio, nugarum inſana
Jaſcinatio &c. Quis medebitur, ſi Sacerdos Media-
tor langueat, aut ipſemet inter perditos medius ince-

dat ²
Lectio II.
De Imitatione Chriſti.
Lib. I. Cap. 21.
De Compunctione Cordis?

lenptonir
Memns i

ehm aunm
Nles .
irna

=2
=

0

Si vis aliquid proficere, conſerva te in timo-
re DEl, & noli eſſe nimis liber: ſed ſub diſ-
ciplina cohibe ſenſus tuos, nec ineptæ te tra-
das lætitiæ. Da te ad cordis compunctionem,
& ſenties devotionem.

4 Com⸗-⸗

304 Pœnitentia Sacerdotis

Compunctio multa bona aperit, quæ diſſo-
lutio citò perdere conſuevit. Mirum eſt, quòd
poteſt homo unquam perfecte in hac vita læ-
tari, qui ſuum exilium, & tam mulca pericula
animæ ſuæ conſiderat & penlſat.
Propter levitatem cordis, & negligentiam
defectuum noſtrorum non ſentimus animæ no-
ſtræ dolores: ſed ſæpe vaneè ridemus, quando
meritò flere deberemus. Non eſt vera liber-
tas, nec bona lætitia, niſi in timore DEI, cum
bona conſcientia.
Felix, qui abjicere poteſt omne impedimen-
tum diſtractionis, & ad unionem ſe recollige-
re ſanctæ compunctionis! Felix, qui à ſe abdi-
cat, quidquid conſcientiam ſuam maculare po-
teſt, vel gravare.
Gerta viriliter: conſuetudo conſuetudine
vincitur. Si tu ſcis homines dimittere, ipſi
bene te dimittent facta tua facere. Non at-
trahas tibi res aliorum, nec te implices cau-
ſis majorum.
Habeas ſemper oculum ſuper te primùm, &
admoneas teipſum ſpecialiter, præ omnibus
tibi dilectis. Si non habes favorem hominum,
noli exinde triſtari: ſed hoc ſit tibi grave, quia
non habes te ſatis bene, & circumſpecte, ſicut
deceret DEl ſervum, & devotum Sacerdotem
converſari. .
Utilius eſt ſæpe & ſecurius, quòd homo
non habeat multas conlſolationes in hac vita,
ſecundùm carnem præcipue. Tamen quod
divinas non habemus, aut rariuùs ſentimus, nos
. . in

ennah

(Mete
Elupdg

De

mann
nnon
eniK
EetoNmno
Kione hl
lCenn,tne
Men
thlneſen
lniſcenn
Mem.

ſtegen
ton

neſir

1 r w
ts eh,
Ulen
niale
Knhne
Iummenn
eumkin

Kieim
(iban
Wca
Ufen,

ert,gui
Arum ert
in hue ſu,
mula eitl
Uehſgeni
fimnsanlnzr
Dnet ſen idr
iingelon

eipenien
le tclhe⸗

gliiſeih.
nmole

onetlin
Cninete,
ere Mont
e inplcss er

tteprirun
N CNni
Ureln homon

Lectio II. 305

in culpa ſumus, quia compunctionem cordis
non quærimus, nec vanas & externas omnino
abjicimus.
Cognoſce te indignum divina conſolatione,
ſed magis dignum multa tribulatione. Quan-
do homo eſt perfecte compunctus, tunc gra-
vis & amarus eſt ei totus mundus.
Bonus homo ſufficientem invenit materiam
dolendi & flendi: ſive enim ſe conſiderat, ſive
de proximo penſat, ſcit, quia nemo ſine tribu-
latione hic vivit. Et quantò ſtrictiùs ſeſe con-
ſiderat, tantò ampliùs dolet.
Materia juſti doloris & internæ compunctio-
nis, ſunt peccata & vitia noſtra: quibus ita in-
voluti jacemus, ut rarèò cœleſtia contemplari
valeamus.
Si frequentiùs de morte tua, quâm de lon-

gitudine vitæ cogitares, non dubium, quin fer-

ventiùs te emendares. Si etiam futuras infer-
ni, ſive purgatorii pœnas cordialiter perpen-
deres, credo, quòd libenter laborem & do-
lorem ſuſtineres, & nihil rigoris formida-
res.
Sed quia ad cor iſta non tranſeunt, & blan-
dimenta adhuc amamus, ideo frigidi & valde
pigri remanemus. Sæpe eſt inopia ſpiritüs,
