quantúmve ſit pretium ſanguinis illius, quod
emundat peccata? 3. Capiéône ſatis, quanta bo-
nitate Divina pietas cœleſte hoc medicamen-
tum offerat? 4. Quo deſiderio, qua intentione,
uo ſenſu, & qua præparatione accedo ad ſa-
luberrimum Sacramentum? 5, An obiter, ne-
glectim, ex conſuetudine illud ſuſcipio? 6. Un-

quâmne conſideravi, Sacerdotem, ſicut ad æmu-

landa in omnibus chariſmata meliora obliga-
tur, ità quàm maxime teneri præ omnibus Lai-
cis ad inſignem in re tanta diligentiam, qualis
eſt hoc mirabile, & efficaciſſimum Sacramen-
tum? 7. Quales meæ Confeſſiones præteri-
tæ quoad valorem & integritatem? 8. Num
delicta Juventutis ſufficienter expiata? 9. An
non utilis foret, aut neceſſaria Confeſſio ge-
neralis? 10. Quomodo perago Confeſſionem
annuam, ad reparandos defectus Confeſſio-

num particularium? 1II. Quoties, & apud quem

peccata depono?
Examen Sacerdotale.
1. Qua ſedulitate conſcientiam examino,

Pœnitentiæ Sacramentum ſuſcepturus? 2. Num

peceata

Eonne
bink
Wameut
Crucn 1
Pintl
nd dn
Ueniuche
euiin .
iniͤ
ſenna
Caloles
Duſtut
Cle⸗
Ii
l 1
1 mnin⸗
momtt
I
E
ns
Ur

Mun l
is n
in eze
nbos

elmo ohr
i in n

1
iner
meni beente
eineltgy
ins Uln
heſitsgen
hoe melin
0,rn iner
ne accelet
, Aobe
lluſepiorte
enn Contatt
elon
rr onnhnd
bemime
Inum Cm.
ellones n
ten: 1N
r enpian ,
n rct
Conſele
insCN
srpes

tle.
Gm N
an

Examen III. 34

peccataà mea mihimet diſſimulo? 3. Satisne
diſquiro, an, & quomodo ſatisfactum ſit gra-
viſlimis obligationibus erga DEum; erga Ec-
cleſiam; erga Superiores; erga proximum,
præſertim curæ meæ comiſſum; erga meipſum?
4. Quomodo ſatisfactum ſit in tremendo Sa-
crificio, in Horis, e Cathedra, in Catecheſi, in
Sacramentorum adminiſtratione, in moribun-
dorum ad æternitatem diſpoſitione, in ſtudio
privato, in converſatione, in menſa, in verbo
ſano & irreprehenſibili, in vitæ exemplaris
rectitudine? &c. 5. Satisne inveſtigo, quid
peccäârim cogitatione, verbo, & opere; ac
ræprimis omiſſione? 6. Num accuratéè di-

ſpicio, quid peccatum ſit contra virtutes Sa-

cerdotales puritatis, humilitatis, charitatis,
manſuetudinis, zeli ferventis & diſereti? 7.
Quid peccatum ſit in cura temporalium forte
nimia, aut non ſatis ordinata? 8. Qualis fue-
rim erga pauperes, erga domeſticos, exter-
nos, amicos, inimicos? 9. Quomodo curæ
fuerit munditia ſacræ ſupellectilis, modeſtia,
pietas in templo ? 10. Quæ cura corpo-
ris? Quæ ſenſuum cuſtodia? Qualis tem-
perantia? *

Dolor & propoſitum Sacerdotale.

1. Num ſatis cogito, quanta DEus fecerit
animæ meæx? Quantùúm honoraverit, exaltave-
rit, gratiis ampliſſimis ornaverit; & quid re-
penderim ego? 2. Numquid non Ipfe in Be-
nedictionibus dulcedinis ſuæ prævenit me?

3. Quis

356 Peænitentia Sacerdotis

3. Quis redemit de interitu animam meam?
Et quis coronat me in miſericordia, & milſera-
tionibus? 4. Quis propitiatur toties iniqui-
tatibus meis, & fanat omnes infirmitates meas?
5. Ipſe replet in bonis deſiderium meum, qui
ſervum, Miniſtrum, Fratrem, Amicum, om-
nium arcanorum Arbitrum, divitiarum ſuarum
Diſpenſatorem ex millibus unum me ſibi de-
legit Miſericors & Miſerator Dominus. 6. Ipſe
ratiam dat affluenter pietate immenſa, chari-
tate paterna. 7. Quàâm patiens erga me fuit,
& longanimis; quàm bonus; quàâm pius! 8.
Quàm benignè peccata, injurias, ingratitudi-
nes, tepores, innumerabiles negligentias diſſi-
mulavit, cùm perdere millies potuit? 9. Tan-
tam Bonitatem offenderim ego Sacerdos, qui
ræ cæteris in ſancto DEl mei ſervitio ardere
debui? 1I0. Necdum dolore finditur ingra-
tum cor? II. Meretũrne ſuper omnia diligi,
aut non meretur tanta Pieras? 12. Si diligo,
quid ſtatuo? 13. Quam ſinceritatem, & fir-
mitatem exigit Sacerdotale propoſitum? 14.
Aut ludere fors præſtabit cum DEO Majeſta-
tis, mihi tam ſingulariter bono?

Accuſatio Sacerdotalis.

I. Qua mei confuſione, qua humilitate,
dolore par erit exponere peccata, profe-
magna nimis hoc ſolo nomine, quia perpe-
travit Sacerdos? 2. Num aliquid in Confeſ-
ſione ſacra excuſo, aut pallio? 3. Num clarè,

diſtincte, breviter, additis numero ac circum-
ſtantiis

ſatisre⸗
nomen
n hnefee
N

1

holz
enend
Clnn
Ameyre
Pnnun
Nſelle ſl
ſen d N
n ii!
Cmneni un
en tn
ted
Coun i
ernon
g
nr
Tennmen!

1. En
lin
Al Aan
M den
untiſtro
y
8 uungn

6

nimumnen
tli, &n
h totiez ii
mitntesner
runmenne
5Alcums
Fitaronlan
inun nebt
ziomenlyer.
epe nel

Aeniscl⸗
AA.
enthl
Eerrito uten
Pocinr ingn⸗
rCnNn
12. Kolie⸗
nen &n
Nrttun,
o Mie⸗

.

Examen III. 351

ſtantiis me accuſo? A. An peccata omiſſionis
innumera non reticeo? Fy. Fors addere juvat
in fine peccatum ex præteritis valde confuſi⸗=
vum?

Satisfactio Sacerdotalis.

1. Quo pœnitentiæ ſpiritu; quo mei cons
temptu; qua in DEIIM Optimum charitate;
qua emendandi voluntate; qua fide & ſpe ſa-
cratiſſimum lavacrum in ſanguine Eſu Chri-
ſti præparatum ſuſcipio, cùm verba ſanctæ Ab-
ſolutionis pronuntiantur? 2. Quo iterum pœ-
nitentiæ ſpiritu injunctam ſatisfactionem ex-
pleo? 3. Num opera quæque ſatisfactoria in-
jungi mihi humiliter poſtulo, ut virtute Sa-
cramenti univerſa polleant? 4. Quomodo
peccata emendare ſtudeo? 5. Quæ remedia
adhibeo? 6. An Examen Conſcientiæ quoti-
dianum inſtituo? 7. Qua diligentia nume-
rum erratorum minuo? 8. Quàâm caute am-
bulo? 9. Quo ſtudio Meditationem matuti-
nam perago, ut diem totam in conſpectu DEI
rite ordinem?

II. Quomodo Confeſſiones audio à

I. Capiéône ſatis, quanti momenti nego-
tium ſit Adminiſtratio Sacramenti Pœniten-
tiæx? 2. Num intelligo, quantuͤm prodeſſe
queam, ſi bene: quantùm noceam, ſi maleè il-
lud adminiſtro? 3. An euræ meæ comiſſos
in re tanta, qualis eſt bona Confeſſio, rite in-
ſtruere nunquam ceſſo? 4. Num Tribunal
ſacrum

352 Poœnitentia Sacerdotis

ſacrum ob annexas eidem difficultates fugio?
S. An conſdero ſedulitatem hac in re opus
eſſe heroicum, ſume meritorium, maxime ſa-
tisfactorium? 6. Numquid non exercetur hic
patientia & charitas heroica? 7. Quomodo
ſacrum Judicem, Doctorem, & Medicum ago?
8. Qua manſuetudine, Chriſti exemplô, pec-
catores remedium animæ ſuæ quærentes ex-
cipio? 9. An non verbis aſperis ad ſacrilegè
reticenda peccata occaſionem præbeo? 10.
Qua dexteritate numerum, ſpeciem, & cireum-
ſtantias peccatorum elicio, quin tamen odio-
ſum reddam Sacramentum? II. An reme-
dia contra peccatum ſuggero? 12. An vinum
& oleum vulneribus affundo? 13. Qui ad
dolorem diſpono? 14. Qaa fide, reverentia,
charitate pretioſum Chriſti ſanguinem anima-
bus applico, dum ſacræ abſolutionis formam

profero? I15. An egomet, Confeſſiones au-

diturus, contritionis actum, & gratiæ petitio-
nem præmitto? 16. Num Examen breve ſub-
jungo, & errata deprecor?

Meditatio VI.

Sacerdos emendationi ſtudens.

Cogitavi vias meax, & converti pedes meos in teſti-
monia tna. Plal. 118.

Noſſe cupis, Sacerdos DEl, num vera ſit
Pœnitentia tua, & Confeſſiones rectæ?
Vide an peccata emendes, aut ſaltem minuas.

Si

ſalen ker
voſftut
xirtüle
ia un
taſr ſen
Aehhaun
dpennen
um boc
tis cnnin
fobebann
tligemn
i An
o hre mun
r ſlein
Ei enene
ſentu
eenme
anlthro⸗
pyening,
Kellg
hen Mit
Weit, iſ
uut mo⸗
uun ſarumn
Unta dere
El gen
Miores ſun
Eel uüm
egl De
it aut
lfmne in

foltnezhe
nc in en
um, mauin
nexercen
1 nn
AMicnne,
Gdenper
nginrne.
Henb Kle
e Nrbe 1
EcenEcn
n anenod⸗
Il. A ene.
1n Aurmumn
NWE
te tereren
plitenann
utonsorn
nteliones
Agnur ent
Wenbleſeſt

.
tcen.

ii eu i5.

geemſ

Melonest
nllennt

Meditatio VI. 353

Si eadem ſemper & pari, aut fors majori nu-
mero peccata redeunt, ſuſpecta minimùm ſit
pœnitentia: ſi cautè poſt illam incedo; ſi me-
dicinas adhibeo; ſi minus frequenter labor;
ſi denique peccatum elimino, dubium eſſe
non poteſt, quin verè fuerim poœnitens, & ge-
nuino pœnitentiæ ſpiritu plenus eſſe pergam.
Summi hoc momenti negotium eſt, animum
à vitiis continuò purgare: hinc lavare ſe to-
ties jubebantur Legis antiquæ Sacerdotes, ut
intelligeremus, quàm mundos eſſe oporteat,
qui Agnum imaculatuin quotidie imolant.
Duo huc maximè conferunt. I. Vitæ pro-
riæ ſolicita inſpectio: Cogitavi vias meas.
I. Seria emendatio: Et converti pedes meos in
teſtimonia tua.

Punbtum I.

Unde tam rara emendatio, niſi quia deficit
ſeria conſideratio? Non cogitamus vias noſtras:
non perpendimus, quo loco ſint res noſtræ.
Mercator ſedulus rationes ſuas continuèò in-
ſpicit, & lucra pariter ac damna exquirit, ut
Illa promoveat, iſta iminuat: pericula proſpi-
cit: lucrandi modos excogitat, ſimúlque re-
rum ſuarum ſtatum in conſpectu ſemper habet;
ne ſubſtantia pereat; ſed quotidianis potiùs
incrementis augeatur Vere filii hujus ſæcu-
li prudentiores ſunt filiis lucis in generatione
ſua. Heu! quàâm inertes & pigri ſumus ne-
gotiatores! De æternitate agitur, de ſalute,
de ſanctitate aut perdenda, aut lucerifacienda,
R. P. Dufrène Exercitis. &α

3 5 4 Pœnitentia Sacerdotis

& non conſideramus. Quo loco ſint res do-
meſticæ, pervigili ſtudio inquirimus: quo lo-
co ſint rationes æternæ, & ſalus animæ, turpi-
ter ignoramus. Pergaâmne ſemper neſcire me-
ipſum, qui nihil ad me pertinentia tam avidè
aucupor? Mittamus nugas: ad ſeria coverta-
mur. Quis ergo nunc ſtatus animæ meæx?
Quò tendo? Quam viam teneo? An ſecurè
ſatis incedo? Quænam ſunt mea lucra? quæ
detrimenta? quanta debita, quibus nondum
eſt ſatisfactum? Quis apud me virtutum, &
meritorum comeatus? Quò tendunt mea ſtu-
dia? Ausimne in hoc ſtatu Judicis mei con-
ſpectum ſubire? Num expediet ad mortis con-
nia differre pœnitentiam, ſeriämque emenda-
tionem? Nihilne in hac dilatione periculi?
In rebus viliſſimis ſecuritati conſulo: Eccur in
graviſſimo ſalutis negotio tramitem incertum
teneam? Non obiter tantuͤm, ſed exquiſito
ſtudio videndum, qualis ſim Sacerdos? quo-
modo Vocationi præcelſæ reſpondeam? quo
pacto maximis & plurimis obligationibus ſa-
tisfaciam? quid, & quomodo ædificem? quàm
ſanctè in Domo DEl ambulem? &c. Ubi nunc
incipiendum? Quid primò reparandum? Ubi-

nam periculum gravius; aut detrimentum am-

plius? Qua parte offendo ſæpius? Qualis mea
in Divinis reverentia? quæ in ſacris applica-
tio? quis fervor? Quodnam ſalutis alienæ ſtu-
dium? quantus labor? Quàâm ordinata vitæ
ſeries? quàm inculpati mores? &c. Conſide-
gami vias meas.
. Luſtran-

hur⸗
un, 8
Irißin.
luhi

iimnunl
eai N
es Cnli
el Velu
uolngte 4
urbbzontr,
Hnohrem
Misſoſpet
ipeiuimn
Ummmuld
intn
a na
i i 4
Uoonunet
litanl n
l
annend
1ancor
Ahanncon
lige Verd
1 veiits
Pullisgre
n, ſ
un dam
Ult olnsi

Aun. d

lo

ben ſat 1
Utimg: n
wanine,n.
nher neleiter
mnta umn
A i Core⸗
uns mnine
lteneo! Aoln
n ner imige
Ce mumm1
Otepcr nea
ſktal nordsen
tüngle enet
Uluione pern
CONdo: Deot
Tuniten imen
in, ſd ei
1 Kcerllbin
lepontem
Cblentonb
Edſicen
en: e Ue
Eepnandemi
letinenmu
ſezist
in ber
nſälnsdien
Aum Ndim
Nres! de,

Meditatio VI. 3 55

Luſtrantur ſine palpo intimi conſcientiæ receſſus, ut
videamus, quid deſit nobis: Spiritus Sancti lunen ar-
denter imploratur: incenſa deſideria vitæ ſanctioris;
veréque Sacerdotalis concipiuntur.

Punblum II.

Beati immaculati in via, qui ambulant in Lege Do-
mini!* Beati qui nunquam graviùs ſunt prolapſi!
Mentes candidæ, Angelorum æmulæ, felices
Vos! Veſtigia pedum veſtrorum exoſculor;
quæcunque ad vos pertinent, veneror. Co-
lumbæ nitidæ, Chriſto amabiles, amo vos: æ=
ſtimo ſortem veſtram. O vitæ innocentia, Pa-
radiſus voluptatis, habitaculum Spirits San-
Sti pretiolſum & magnificum! O theſaurus!
O margarita! Sed & Beati, quorum remiſſæ ſunt
iniquitates, & quorum tecta ſunt peccata! Beatus
Vir, cui non imputavit Dominus peccatum, nec eſt in
ſpiritu ejus dolus ** Beata innocentia: ſed
quàâàm paucorum eſt! Beata pariter pœniten-
tia: ſed heu! quâàm rarèò ſeria! Supplet pœ-
nitentia, ubi deſfcit innocentia: Si hanc amiſi,
ad illam recurrendum. At quomodo recur-
ram? Sincero corde, integra voluntate, cona-
tu haud perfunctorio. Doleo de peccatis: Ver-
bum breve! Verbum efficax, & virtutis ad=
mirandæ, ſi veritas non deſit: Verbum inane,
fallax, nulliusque pretii, ubi veritate caruerit!
Væ autem, ſi DEO mentior! Meâ ſanèe refert
plurimùm, ad amuſſim ſcire, an ſim veridicus?
An verò ſit dolus in lingua mea? De ſtatu gra-
Z 2 tixæ
X* Pſal, 15. Pſal. 37

Pœnitentia Sacerdotis

356
tiæ poſt rite ſuſceptum Pœnitentiæ Sacramen- mla
tum dubitare non auſim: ſed unde reſciam, be- wmn
ne me illud ſuſcepiſſe? Si expiatus peccata fu- zicn
gio, ab occaſionibus recedo, negligentias mi- n
nuo, credam ſecurè, dolorem fuiſſe ſerium, umnfum
quem confeſſus elicui. Nunc ſcio vere, ajebat te i⸗
D. Petrus, quia miſit Dominus Angelum ſuum, & KKCaidst
eripuit me de manu Herodis, & de omni expectatione Mnnſtoinn
plebis Judæorum. Jam ceciderant de manibus i kMon
catenæ ferrex: jam pertranſiérat ſecundam (em
cuſtodiam, & nihilominus iſta ſomnium eſſe imm u ln
adhuc reputat. Cùm verô patentem vidit Wuſnnns hr
portam ferream, de liberatione ſua certus ex- umnl ihen
clamavit: Nunc ſcio verée &t. Quamprimùm r, eunii
aperta fuerit peccatorum & malarum aſſue- u
tudinum porta ferrea, tunc intrepidé dicam:
Dirupiſti vincula mea; Tibi ſacrificabo hoſtiam lau- Alilimeene
dis! Dextera Domini fecit Virtutem: Non moriar, Urnytirirt
ſed vivam, & narrabo opera Domini. Ut primum iInim e
convertero pedes meos in teſtimonia tua, de oittimne
Confeſſionis bonitate non dubitabo. At quo- alhmatt
modo ſperare poſſim, dolorem & propoſitum ſmiſin
fuiſſe ſerium, ſi paulò pòſt, eâdem forte horâ, done

. 4 . Ulr ine en
iterum negligenter oro, luridè ſacrifico, otium Ummii
ſector, graviſſimas obligationes negligo? Sa- Al
4 2 8 bibent ga
né ludit & nugatur cum DEO, qui hac horâ hec,
promittit; alterà horàâ, vix ulio adhibito co- dan
natu, jam iterum fallit. Nolimus obtendere änotat
infirmitatem, quæ utut ſit frequens, frequen- i,
dl Mi⸗

tior tamen eſt doloris & propoſiti culpanda
inertia- Cùm propono ambulationem, hanc arhint
vel illam relaxationem, litis illius abſolutionem, utnine
rei N aenit

fli

dlentie r
uncenſi
Whütus ere
0deglgeni
Nen Uulle
u Ain ,
S migi
lenn e
ermantent r

Verd Enen i
rutor ian

ne inct in
ſcmiia a
um. M
DMnn. Iit
ekinonu
otiebo, A
Uen Ee⸗
eiten niel
fle lanfot
bine iegiti
N,ti⸗
r Moi
1 eſen

Meditatio VI. 377

rei domeſticæ rectam ordinationem &c. Se-
riò ago, animi vires colligo, difficultates per-
rumpo: ſed cùm fuga peccati ſtatuitur, quàm
elumbe, quàm inane formatur propoſitum!
Cor contritum & dolore quaſſatum faciléne
adeò redire poterit ad doloris ſui peſtilentes
cauſas? Cordis doloroſa compunctio, & acer-
ba contritio tam citò abire poſſit in oblivio-
nem? Pes contritus, manus contrita diutiſſi-
mèé dolent: & tam modicè doleat cor con-
tritum, ut ſtatim redire velit ad eundem
quaſsationis locum! Luſus & fallacia eſt
hujusmodi ſuperficialis dolor, qui nihil e-
mendat; ſed vitia confirmat potiùs, & multi-
plicat.

Sancti Pœnitentes, quorum poſt lapſum fer-
vor magis incaluit; quorum pedes in teſtimo-
nia Domini tam ſeriò converſi ſunt, diſcam
exemplô veſtròô mala mea non iterare, ſed co-
natu ſedulo emendare! DEus patiens & lon-
ganimis! intelligo, eſſe graviora mea Sacerdo-
tis delicta: hinc legitime deduco, pœniten-
tiam & emendationem magis ſeriam à me re-
quiri: ſic jubent gratiæ ampliores, lumina ma-
jora, auxilia efficaciora, beneficia dexteræ tuæ
copioſiora, onera Statůs mei graviora. Abſit
jocari & nugari ampliùs in re tam ſeria! Ab-
ſit, tremenda Majeſtas, ut ficté pœnitendo,
nihilque emendando ludam tecum, méque
ipſum miſerrimèe deludam! Diſcam à Te, S
IEſu, vere pœnitentium forma, Sacerdotalis
2 3 pœni⸗

358 Index Materiarum.

pœnitentiæ leges! Doceant me ſuſpiria tua, .
labores tui, lacrymæ tuæ, paſſio & mors tua, amsin

Jed peccato, quid mihi, quid tibi debea
ic denique cor ſincerum, cor contritum &
humiliatum, DEus non deſpicies. lunnt

Exercetur Voluntas per actus doloris ob peccata
propria & peccata populi: Accedunt ſpei firmæ actus
varii E&c.

Kaäude
EAE e E E E E
Index uze
Materiarum Pküß
. . „ . „ in,
Tridui tertii.
Dies I. galal
Spiritus Pœnitentiæ Sacerdotalis. .
Conſideratio I. ummin
5S. Patrum, & Conciliorum ſenſa de Sacerdotum pœ- 1
nitentia expenduntur. 246 mignl
= eilbanin⸗
MMeditatio I.
De Spiritu Pœnitentiæ Sacerdotalis circa peccata pro-
pria. . 2 03
Lectio I. l in

Exlib. 2. Reg. c. II. Pœnitentia Davidis. 267
Eyxamen

hin.

Nne ſchi
D
ric tbi e
enr CCntin
cie.
u illnit in
inn hid

o e

Iun
tertli
rercoelis

ir antſdi
*

1

M.

Iudex Materiarum. 23359
Examen I.
An ſim verè pœnitens? 270

Moeditatio II.

Spiritus Pœnitentiæ Sacerdotalis circa peccata populi.

26
Dies MI.

Effectus Pœnitentiæ Sacerdotalis.

Conſideratio II.
De Mortificatione. 291
Meditatio III.

Pæœnitentiæ Sacerdotalis magnum Exemplar Chriſtus
Dominus. 299

Lectio II.
Remp. lib. I. cap. XXI. de compunctione cordis. 303

Examen II.
An mea pœnitentia non ſit nugatoria? 306
Meditatio IV.
Peænitentiæ Sacerdotalis undlio. 314

Dies I.

Sacerdos in Sacramento pœnitens.
Z 4 Conſi-

366 Index Materiarum.
Conſideratio III.

De Saeramenta Pœnitentiæ. 319
Meditatio V.

Sacerdos Sacramentum Peœnitentiæ ſuſcipiene. 327

Lectio III. Hiſtorica.

S. Hieronymus. 332
Examen III.

Quales meæ Confeſſionet? 348
Meditatio VI.

Sacerdos emendationi ſtudens.

I

TRIDUUM W.
NOVISSIMA.

SACERDOTIIS

4
Nhrnne
En
lin ſen

lihm Hen

Rentim 4
lunn
lemn unnde
uin onll
Aporſcente
dunn deniore
Leſlihi
hrcehs!
n ninls,
n ekefi

(00 *½ 363
Triduum IV.
Noviſſima
Sacer dotis
Tridus cxpenſu.

Dies I.

Mors Sacerdotis.
Conſideratio JI.

Sanctorum Patrum ſenſa de noviſſimis Sa-
cerdotum expenduntur.

Utinam ſaperent, & intelligerent, ac Noviſſima pro-
viderent. Deut. 32.

I ſcientiam apud illos reperire non eſt, ad
quos illa præcipuè ſpectat, ubinam inve-
nietur tandem ſapientia, & intellectus?
Fritne in populo malorum iminentium non-
nulla providentia, ſi Viri graves ac venerandi;
non tam Seniores populi, quàm ſupra popu-
lIum evecti, nihil proſpiciunt, cœcεque impe-
tu in præceps feruntur? Comunem hanc ple-
bi non minûs, quàm plebis Rectoribus ſtupi-
ditatem deflevit dudum Jeremias Propheta:
Deſola-

364 Noviſima Sacerdotis

Deſolatione, inquit, deſolata eſt omnis terra, quia
nullus eſt, qui recogitet corde. c. 12. Cogitemus
ventura, Sacerdotes Domini, & noviſſimis re-
colendis Triduum ſanctè impendamus, ne re-
pentinus nobis veniat interitus. Quid San-
Gi Patres hac de re ſentiant, accurate pon-
deremus.
Sanctus Baſilius in Pſalmum 33. nil dubi-
tans aſſerit, edomandis ſequiorum affectuum
pravis motibus nihil æquè conducere, ac ti-
morem illum ſanctum, quem Divinus nobis
Spiritus per os Sapientis comendavit: Memo-
rare noviſſima tua, & in aæternum non peccabis. “ Cùm
igitur ſe moverit perverſa quædam voluntas,
ait S. Doctor, téque ad malum incitaverit,
memento, quæſo, illius tremendi judicii, quod
ſubibis. Ob oculos pone Divinum Judicem
in ſublimi reſidentem throno, ad cujus pedes
omnis humana creatura cum timore ac tre-
more ſit provoluta. Nos ipſi, quibus nune
auſcultatis, & vos quoque hic modèò præſen-
tes, coram Illo comparebimus, de factis totius
vitæ rationem reddituri. Tunc ii, quorum
conſcientia peccatis fuerit inquinata, præva-
ricatores Angelos habebunt comites; Atque
hi terribiles induti formas, ignem oculis, na-
ribus & ore vomentes, triſtes hominum, fu-
rentésque adverſarii, ſecum rapient infelices
illos, æternis ignibus pariter cruciandos.
Cogitate infernalis abyſſi profundum; hor-
rentes tenebras penſate, quibus nemo pecca-
torum

* Eccli. 7. 40.

en, 4
ann een
fenn eln
n enſe
lore e
Se Cone
ſee
fenmi
Uum ſendls
lurn a
Drte, tnen
ſelii ſectn
rſ
Crp
iido Mn
Rafieme
A
Ein tuin
imintln,
Wehgunn
umln
Anmn,
uenlinpe
Nenem
Mmiteor in
ſim: a
Nelriorecn
amen R

Pii n
ini e,

nnir nni in
Lnoriſtein,
Wunde, Re,
6. Cd
annne

n g,N
monnn Aetn
oncucen⸗
en Dün

Eln elnrg
mn moneit
Miſolciut
imm Mlon
Ai ets
inore A ne
. Abu Nun
No) Nrkr
e ſadstotls
in gvorun
lonti, Nert
Nites, Ae
enoelig
ien s
cint⸗
fmon, .
tenere.
CruN

Conſideratio I. 365

torum ſe liberabit ampliuͤs; ignem diriſſimè
urentem, ſed luce nulla præditum inſpicite;
vermem perpetuòô rodentem obſervate, cujus
venenum peſtilens in corpora & animas mi-
ſerrimé ſemper influat; qui carnes ingenti
cum dolore configens nunquam abſumat, &
ſemper comedens ad nullam ſatietatem un-
quam perveniat. Opprobrium denique ſem-
piternum, ac dedecus illud, quod omnem p;-
nam ſenss atrocitate ſua multùm ſuperabit,
in ſtatera cordis appendite: Hæc omnia ti-
mete; timentes autem quaſi frœæno animabus
veſtris injecto, peccati lubricum vitate. &. Ba-
ſil. àt ſupràa.
D. Chryſoſtomus * isdem nos conſidera-
tionibus inſtructos cupit, tum ut à peccato
ipſi abſtineamus, cùm ut alios ab eodem re-
trahamus. Si quem viderimus, inquit, ad per-
verſum facinus proruentem, non modè illum
eò non impellamus; ſed ejus ruinam præ-
vertere ſatagamus, ne ipſius interitus nobis
imputetur, ſi perire fratrem otioſi & incurii
permiſerimus.

S. Auguſtinus celare non potuit ſuos Audi-
tores ingentem formidinem, qua illum Judicii
extremi rigor implebat. Sic autem ea de re

loquitur: *** Nos equidem nunc dignitatis

„„ Prælatione quadam Iupra vos eminemus; Ve-
„ rumtamen pedibus omnium timore ſubſter-
9 Dimur,
*Homil. 25. in Epiſt. ad Rom. ** Jerm. 146.
alide 42ε ds Verbis Domini,

366 Noviſſima Sacerdotis

„ nimur, quòd major ſublimitas diſtrictius quo- li
„ que judicabitur. . onn
Videamus modèò, ait S. Proſper*, quid imi- litn
ſeints

nente Judicio cogitaturi ſimus, cùm Judex ille

apparebit, qui & errata quævis ſeverè puniet, wl hant
nullâque criminum diſſimulatione decipi, aut lsz u
munerum largitione poterit corrumpi: Quan- n ninn
do ſecreta cordium patebunt; & non modô Aridist
cum operibus verba, ſed cogitata quoque mi- me bne ,
nima in medium proferentur. Quid nos co- medonmmn
ram tanti judicis Majeſtate? Quomodo pec- in hſrstn
cata excuſabimus? Quo artitieio maligna o- rlum /,
pera tuebimur? Quæ nobis pœnitentia ſubve- Mneum
niet? Num illa fortaſſe, quam in vita negle- mn, glie
xerimus? Quæ bene facta ſpem præbebunt? til ud
Num ea, quæ luride omiſimus? Quos Apoſto. CNriuhl⸗
los, ant Sanctos invocabimus, poſtquam exem- 1nMe
pla eorum, & monita ſpreverimus? Poteritne iee
autem carnis à quopiam obtendi fragilitas? unz nli0
Sed vim nullam habebit inanis excuſatio: Ser- Tihnirj
vorum DEl accurata vivendi norma reclama- küirs
bit, qui in corpore non minus fragili, ac nos H H
gerimus, fecerunt victoriam; unde oſtenſum Kba
nobis eſt, poſſe inopiam noſtram, quæ illi po- mſun
tuerunt, præſertim cùm DEl milerentis ope, iman n
non virtute propria, peccatum ſuperârint. Ar- mii il
que hinc prior ille occurrit ſe non quærenti- n d
bus, ut Eum quærant, & in Eum credant; i edens

GCredentes autem protectionis invictæ ſcuto Maun
cingantur, ne dominetur eorum omnis in- ⸗ m
juſtitia. eIrhohn
Quid entin

* De Virtute & vitiis l. 3. 6. 12. Pc
134,

Nrhgiti

Cn ocai
bere un⸗

ine echie
Ommng: E

1 Kn
Bemuglont
. (nr
Nnieni
nüfune.
n wnn!
Doſtgemerr.
nnst Menn
Eenti uglis
ejelltto: ⸗
Ormu fechnt

Fl n.

ote oenin
Criik
letents 1
rrmin /
non gone,.

Conſideratio 1 ,

Quid ergo reſpondebunt facinoroſi, cùm
hæc ipfſis iratus Dominus exprobrabit? Si pra-
va deſideria vincendi habuiſtis poteſtatem,
quare vecordes ſuccubuiſtis: Si verò alacriter
pugnandi facultas defuit, cur meum adver-
sùs hoſtes auxilium non implorâſtis? Aut cur
accepto vulnere pœnitentiæ remedium non
quæſiviſtis? Cùm ad hæc ipfi obmutuerint,
nénne hanc ſententiam in eos feret iratus fu-
rore Dominus? Ligatis manibus & pedibus proji-
cite ipſos in tenebras exteriores, ubi erit fletus & ſtri-
dor dentium. Vermis eorum non morietur, & ignis
non extinguetur.?“ Quid eſt ligari pedes ac manus
eorum, qui reſpondere Judicanti non pote-
runt, niſi quèd in gehenna vinculis æternis
conſtricti, nihil ampliùs ad ſalutem operabun-
tur, DElꝗque Altiſſimi laudes nunquam canta-
bunt? Quid verò eſt projici in tenebras ex-
teriores, niſi à DEO ſeparari, qui ſolus animam
verè illuminat? Fletus porro amariſſimi, den-
tiuümque ſtridores malorum vim acerrimam
denotant, quibus infelices illi, mortis æternæ
rei, miſerrime cruciabuntur; vitâmque habe-
bunt, non ut ſuavi ejusdem uſu gaudeant, ſed
ut tormenta ſentiant. Erit ibi gemitus abs-
que remedio, ſupplicium ſine termino, luctus
perpetuus carens ſolatio. Dolor incredibilis,
& ſenſus pœnarum ineffabilis torquet animam
à DEO rejectam, neque tamen occidit; punit
corpus reprobum, nec tamen deſtruit. Igais
enim ille inextinguibilis ardore ſuo minime
conſu-
*Iai. 66. 24.

368 Noviſſima Sacerdotis

conſumit infauſtas orci victimas, quibus rema-
net ſenſus integer, ut maneat dolor continuus,
& anima peccatrix immundo corpori æternùm
alligata, patiatur magis, quàâm ut vivendo re-
ficiatur. Hos infelices mortis ſecundæ, quam
Scriptura loquitur, dira imortalitas in momen-
ta ſingula morti tradit, ut in flamis ſempiter-
nis continuò iterum reviviſcant.
Quod autem dicitur: Vermis eorum non mo-
rietur, & ignis eorum non extinguetur: * ſupplicium
integrum hominis reprobi intelligamus, quem
inutilis pœnitentiæ flamma tardior conſtanter
adurit, & conſcientiæ ulceroſæ vermis non
moriens crudeliſſimè depaſcit. Quare cùm di-
citur mors in abyſſo illa dominari, & inimicos
ſuos DEus ibidem profligare, ſeu ad nihilum
deducere, ſenſus eſt, illos dolorum vehemen-
tiâ diſceruciari quidem, ſed non abſumi; quia
in ſuppliciis ſempiternis vitam quavis morte
pejorem ſuſtinebunt.
Haſce Veritates ſtudiosè legamus, attentè
meditemur, libenter audiamus, & illarum me-
moriam ſemper teneamus. Has credamus pa-
riter, ac timeamus. Cogitemus ſedulò, quan-
tum ſit malum à DEO ſeparari, & Sanéctorum
æterna Societate proſcribi, à cœleſti patria
exulare: Quàâm durum ſit, vitam vivere mor-
ti ſimillimam, & mortem ſubire nunquam in-
terituram; ignem cum diabolo & Angelis e-
jus tolerare, ubi mors ſecunda infelix eſt repro-
borum portio; nec uſus vitæ alius, præter
tormen-

* Iſai. 66.

wemum
Pyheens
aßknpt
urtegnug
eok
em inen
weicon
KW
AWiud
Wwuum ent
Nd a
„Citerk
4Corgom
lön en
1eOnsh
Dunm,l
„lhmn ge
„Coingeer
Genn monn
i oero
cgizrin
otken
en G l
Peenns.
len
An Dodor
orinin
enfrmumd
eteſarbſt
4 Ublimin
le me

fin hznn

hig uihae,
Color onns
torporieten
Nt viventen

ſeentee

WIHnN
nhitis ſent
n.
Vmnt ne
lum, ſgin
elomniſn
lnulor wnlne
Eule ſerni oon
1 Curent⸗
ur, Anmne
E,Ancähhn
Vonm erne
don kli e
gunſi N

eumo ,bten
5Cühmmn.
sckelamib e
1leculcur⸗
,ednn⸗
1orleli M
un Gernn⸗
Dre ooen
jeneimn
etel
a 1i
nen⸗

Conſideratio I. 369

tormentorum in flamma devorante, ardente,
ſed non lucente, funeſtam experientiam: Quid
ſit, audire ſemper incendiorum avernalium hor-
rendos ſtrepitus; fumò acerbéô fornacis illius
nigerrimæ excœcari; in profundum abyſſi, &
flamarum imenſos vortices demergi; ſerpen-
tum famelicorum venenatis morſibus lanci-
nari, & iſta quidem ſine ſpe, ſine termino.
Hæc ubi ſtudiosè cogitaveris, peccato, & pec-
catorum cauſis in perpetuum valedices.
„Sed cur ad iſta mentem non advertimus,
„„ſcribit ad Eugenium Papam S. Bernardus? *

„ Quot Summi Pontifices, Beatiſſime Pater, à te

„ viſi ſunt, priusquam in eorum locum veni-
„ Tres? Omnes hi Anteceſſores tui quid aliud
„ loquuntur, niſi quòd eos certò & brevi ad
„ tumbam es ſecuturus? Tempus modicum,
55 quo in gradu ſuo ſteterunt, tibi paucitatem
„ dierum tuorum annuntiat. Memento igi-
„ tur in medio fulgentis glorix, qua modò
„ Cingeris, brevi adfuturum illius finem; nam
„ paulèò pôſt ſequêris ad ſepulchrum, quos
„ ſecutus es ad ſolium. Iſta nobis ſtudiose
„ applicemus.
„, ualem nobis DEIIM effingimus, alibi
„ Sanétus Doctor interrogat? * IIti humi-
„ lium gloria, ita malorum eſt pœna. Habet
„ in ſemetipſo æquitatem ſtabilem, & rectitu-
„ dinem firmam ubique diffuſam, ad quam il-
„ liſa neceſſariò frangitur omnis malitia. Quid-
„ ni & ſublimia quoque frangantur, & curva?
* Ep. 275. nOU Edit. ** de conſid. l. y. c. 12
R. P. Dufrene Exercitia. A à „ Væ

379 Noviſſima Sacerdotis

Act, 9.

Væ mundo, cùm in hanc rectitudinem, quæ
fecti non poteſt, cœcus impegerit! Conte-
retur ſané ab imenla potenta. Quid vo-

Juntati perveriæ magis funeſtlum, quàm co-

natus ſemper inutilis, & caſſus in murum
æneum incurſus? Væ refractariæ volunta-
ti, quæ obſiſtendo aliud non aſſequitur, præ-
ter unam ſuæ oppoſitionis pœnam. Quod-
nam verô ſupplicium poſtit eſſe acçerbius,
quàâm velle ſemper, quod nunquam erit?
Quæ damnatio illi ſimilis, cui obnoxia eſt
voluntas infelix, quam dura neceflitas pre-
mit volendi ſemper, & nolendi, quod aut
malum ſit, aut infauſtum. Nunquam habe-
bit, quod optat; & ſuſtinebit ſemper, quod
refugit: Atque iſtud meritò quidem; æqui-
tas enim poſtulat, ut deſiderata nunquam
percipiat, quæ ab officio ſemper declinavit.
Unde verò iſtud prodigium? Bonus & re-
ctus Dominus cum perverſo quodammodo
pervertetur: Nunquam curvitati ſimul &
rectitudini conciliabitur: opponuntur invi-

„cem hæc duo, quamvis ſe mutuò non de-

ſtruant. Damnum alterutri tantàùm obtin-

git, quod profectèò DEum miniméè feriet.

Durum tibi eſt adversus ſtimulum calcitrare.“ Non
ſtimulo, ſed tibi durus eſt, qui reifſtis.
„ DEUS quoque malorum operum pœna
eſt. Tenebræ in ipſo non ſunt ullæ, quo-
niam lucem habitat inacceſſibilem. Sed
quid animæ ſordibus inquinatæ magis exo-
„ ſum

lnt

6 un
,Seſtn
,rub
Mpetnt
,Imbdis on
1Ne ℳ M
‚in ent
1 Nnſe
Uedr non
Pnnm,
„ W ſi
,Cir i
Ilnie: e
inm gont
3Uminner
,Antd ſeet
1 Enc
,Cenlinmn
bnn irk
i
Ueki
gekane
unſen
u ſolten
imcgugen

ihſis, gun

d Oen
en gln

eedenn

e

pegetitlln,
lomp qun
Glis innen
ularie ir,
Naſecbapn
8DMerun.
Nln eſe ,
d Mlren
s, ain
unccelat
MMent, uun
omde
übrencod
gten
tenn mnen
enps lum
ne MnsA
Gogtounm
Crilatifnalt
Yangnrin
Gumd Mn
untüm vii⸗
ciine ii⸗
0linm N
pirlls

33 es e..
un

59
59
99
923

5
95
55
95
59
93

35

Conſideratio I. 371

ſum, & moleſtum accidere poſſit, quàm lu-
cis genuinæ claritas? Qui ſacit malum, ait
Sctiptura, odit lucem. Numquid autem po-
terunt illi ſe ſubducere peccatores? Sane
non poterunt; ubique enim lucet, quamvis
omnibus non luceat. In tenebris lucet, & te-
nebræ eam non comprehenderunt. Lux hæc Di-
vina etiam tenebras videt: lucere & vide-
re æqualiter illi proprium: Verùm à te-
nebris non videtur, quia tenebræ eam non com-

brehenderunt. Videntur mali, ut confundan.

tur: non vident ipſi, ne ſolatium videndo
capiant. Videntur ſimul & in lumine, &
à lumine: ſed quibus oculis? Oculis om-
nium, quotquot videndi habent facultatem,
ut nimirum eorum tantò major ſit confuſio,

quantò fuerit numeroſior videntium mul-

titudo.
„ Certiſſimum porro eſt, in hoc videntium
oculorum ineffabili numero non fore quem-
quam ipfis infenſiorem præter oculi pro-
prii moleſtiſſimum obtutum. Nihil eſt, quod
magis horreat conſcientia tenebroſa, quàm
ſui ipſius miſerrimum aſpectum; nihil, quod
minùs poſſit evitare. Infelices hæ tenebræ
ſibi haudquaquam ſunt occultæ: vident ſe-
metipſas, quamvis cæterorum nihil conſpi-
ciant. Opera tenebrarum in tenebris am-
bulant, quin tamen occultare ſe vel in te-
nebris queant.
„ Sed & vermem conſideremus, qui nun-
quam morietur, præteritorum videlicet me-
A aà 2 moriam.

3727 Nowiſſena Sacerdotis

„ moriam. Poſtquam vermis hic in animam
„ ſemel intravit; ſive poſtquam in ea per pec-
„ cCatum natus eſt, pertinaciter illi adhæret,
„ nec eum quisquam ab ea ſeparabit. Rode-
„ re conſcientiam non ceſſat, indéque vivit,
„ unde perpetuò rodit. Cohorreſco, cùm ver-
„ mem hune æternúm rodentem cogito;
„ cùm vitalem hanc mortem conſidero. Ti-
„ meo incidere in manus mortis ſemper vi-
„ ventis, & vitæ hujus nunquam morientis.
„ Hæc mors illa ſecunda, quæ ſemper in-
„terficit, & nunquam tamen plenè occidit.
„ Quis dabit miſeris mori ſemel, ne morian-
„tur ſemper? Quid quærunt infelices, quo-
„ rum hic eſt lamentabilis ſermo: Montes ca-
„ dite ſuper nos, & colles operite nos Quid vo-
„ lunt, niſi mortis beneficiò aut finire mor-
„tem, quam tolerant, aut effugere mortem
„ diuturnam, cujus terrore percelluntur?
„ Scriptum eſt, quoniam invocabunt mortem,
„ & non veniet eis. Tu verborum intelligen-
„ tiam quære. Immorrtalis eſt anima, quis du-
„ bitat? Igitur nunquam carebit memoriâ,
„ Cæteroquin anima non foret. Quamdiu ergo
„durabit anima, durabit memoria: ſed heu!
„ qualis memoria? Mille fœditatibus inquina-
„ ta, mMillenis criminum portentis horrida, va-
„ nitate tumida, odiò & furore conturbata.

„Quidquid olim actum eſt, tranſit, & mini-
„ mé tamen tranſit: abiit è manibus, ſed non
„ abilt ex animo. Fieri nequaquam poteſt,
„ ut factum non ſit, quod factum eſt. Face-
2529 reE

telemn
,Nlochte
ln Et
tun
Genncde
,Iaclrdde
En: A
n. G
nitl,
Cipron e
un, ue
,elel h
5,ſ ,
Kthbi⸗
1nmnigl
mentl
10r onun
1dlmnr
s
lechlcen
Eithettbe
Aon nnid⸗
rlid eh
uul ltſen
mi ſie, P
Kannnd hhe
nbs, &
Mun lngen

Ercline
tnit

A.

4

min eapeng,
er ili alr
uadit Ne
intege fß
Nreſtoſconr
Nenen cut
Nacnten)
nott enet
hunmuet
1 Gekn⸗
Ber Ane ant
ne nenit
Nitklchet⸗
NN Alni e
elCe
6 m toneno⸗
fligge nndl
e henelunn.
bunr wontn
nun itelge⸗
aninn, obte
ebi menonn
(bincoett
nori: l 1
atbos innin⸗

Nsdn

e lit
muiz,lo

Conſideratio I. 373

„ re temporis eſt, opusque tranfitorium; fa-

59
5

79

„
9
75

95

5„

9
25
„9
9
99
