tet lo etiam
Cuns mer I
1nl neloc
uDel Elis,
latſeunte e
u* Neet
Pünt ant
malhere o
Mun kurimi
Attent ence
unm proil
iE manet
kal
En conſta
Cite n Chri
npenitenti
Nr ropt
Wn kecol
eth zafmnd
Derlisfuerit

Mn.l.

iit

unin
hy tutd 1
nngben
o a
ſutent,
loden 1
idnn,
nchnin
Crienn,
ourmni
nen !

Etügi,un
CAhwnmen
ekiune

an
Neimnr
Nepüonkn
n U

Conſideratio III. 857

tentia enim ſunt dona DEI. * Quæcunque ſta-
tuit, exequitur fortiter; quæcunque promilſit,
largitur fideliter. Non titubat ipſius charitas:
non claudicat unquam illius pietas: fœdera
ſempiterna, quantùm ex ſe, nobiscum ſtatuit,
ſuisque legibus, noſtri causàâ piiſſime ſancitis,
non minori firmitate, quàm exaétiſſima ſedu-
litate conſtanter inhæret. Tanta in Omnipo-
tente fidelitas quid aliud exigit, niſi mutuam
ſervi minimi, æternâmque fidelitatem?
Sacerdotem præ cæteris fidelem eſſe opor-
tet illo etiam ex capite, quia teſtis eſt quoti-
dianus miræ illius fidelitatis, qua præſentem
in ara ſe velociſſimè nunquam non ſiſtit æter-
nus DElI Filius, quamprimùm tribus voculis
à ſacrificante vocatur: Obediente DEO voci ho-
minis. * Nec ulla unquam hominum vel in-
gratitudo, aut irreverentia, aut impietas il-
Ium cohibere poterunt, quin ſuam nobis præ-
ſentiam ſtatim indulgeat, quamvis cauſas mil-
le haberet eandem ſubtrahendi. Dixit, ſe ad-
futurum: promiſit, ſe manſurum. Adeſt enim-
verò⅛, & manet usque ad conſummationem
ſæculi. L
Aliud conſtantiſſimæ fidelitatis exemplum
quotidie in Chriſto ſpectamus, cuͤm ſacroſan-
ctum pœnitentiæ Tribunal ſubimus. Dudum
edixit per Prophetas ſuos, peccatorum ſe am-
plius non recordaturum, in quacunque die
ſinceré animô peccator à viis ſuis peſſimis
converſus fuerit. Dein Apoſtolis iteratò pro-
Hh hf milit⸗
* Rom. 11. ** Joſue 10.

858 Perfectio Sacerdotalis

miſit, ſoluturum ſe in cœlis, quidquid ipſi ſol-
viſſent in terris; séque dimiſſurum peccata,
quæ ipſi remiſiſſent. Unquâmne verbo ſuo
defuit? aut fallere unquam poterit fidele pro-
miſſum? Certè non fallit, quamvis iterent
vias ſuas: licèt ad vomitum ſint paulò poôſt
redituri: etiamſi per ſumam ingratitudinem
rebelles fiant lumini; cůmque relapſus mon-
ſtroſi, & propudioſa crimina nosmetipſos, in
Tribunali ſacro jus dicentes, ad indignatio-
nem movent, enormi gravitate opprimunt,
& patientiam elidunt, mitior & indulgentior
ſervis ſuis Dominus in gratiam denuèò recipit
peccatores inveteratos, modo ſincerè agant:
ad ſuam illos amicitiam rurſum admittit; ſto-
lam & annulum reddit; quédque benignus
Prodigi Parens nonniſi ſemel præſtitit, benig-
niſſimus Dominus noſter usque ſeptuagies ſepties
ſeeunduùm verbum ſuum propitiando iterare
non laſſatur. .

Sed forſan hæc ipſa Bonitas adeo ſtupenda
occaſionem & nobis præbet negligentias accu-
mulandi? Noli, Domine; ah! concedere noli,
ut infandis relapſuum ſordibus ipſi maculemur,
quas in aliis tam prolixè damnamus. Abſit
à nobis Miniſtris tuis grande hoc malum, ut
nequam ſit animus noſter, quia tu bonus es!
Quanta hæc in Sacerdote malitia foret, ſi pie-
tate nimia ſui Domini abuſus, ea patraret, quæ
in mentem nunquam veniſſent, ſi gravior vin-
dicta cuivis delicto mox imineret.

Iſtud

pii
Arodnn
eire n
len rch
zis bico
ee dennd
UII, dvon
aos idones
lemn ercuitbl
homnne matun
le Nhue in
ſun eke eſe
camnande
fin At comn
Nunnizdowina

ipnüntem

Aumenpnn
let, oo
meſs emo
mun perlepe
eiut idoe
Uied infmi ſ
Ien Don
Ulhumninm
Ra!

Namds n
acgnls n
nr de⸗
Anisi

ii

gwcgri
ſmnn
mne ſen
MMetſtſt
umri)
n “
in
lenyſ
i Ueeiz
Gntite
lut GN
e⸗
ntn⸗
Gheu.
Mrittt.
S”
Nriti, la⸗
Mimhiene

]

6 ſopend
geniss ar
Mmecerel
imelkn
tumd
e eon!
ubongt
1 enl⸗
1 Nm

IGmi-

e
1

Confideratio III. 89

Iſtud potiùs firmiter teneamus, quod ſeriò
admodùm Dominus inculcavit: Qui perſevera-
verit usque in finem, hic ſalvus erit. Nihil certe pro-
derunt quæcunque virtutis, imò & ſanctitatis
initia, ubi continuata in bono ſeries defecerit:
Sique nemo ſervorum mittens manum ad a-
ratrum, & reſpiciens retrò aptus eſt regno
DEI, quomodo Sacerdos infidelis & incon-
ſtans idoneus eſſe poterit? Sit in puero tan-
dem excuſabilis levitas, & inconſtantia; in
homine maturo certé eſt intolerabilis; maglis-
que adhuc in ſene, qualis ſecundum Nomen
ſuum eſſe revera debet Presbyter Eſu Chri-
ſti, damnanda erit puerilis turpitudo. Iſtud

etiam altè combibamus, nihil eſſe apud DEum

majori abominatione dignum, quàm hujusmo-
di petulantem in Sacerdote levitatem, quia
vel contemptum ſpirat, vel magnum frigus
indicat, quod utrumque oppidò grande ma-
um eſſe, nemo non videt. Nos equidem in-
firmitati perſæpe tribuimus, quod audaciæ ac
temeritati tribuendum foret: Sed quare tam
miſere infirmi ſubire auſi ſumus, & aſcendere
in montem Domini excelſum, quos cum tur-
ba languentium hærere in inferioribus opor-
tebat?
II.

Videamus nunc, quèò extendere ſe debeat
Sacerdotalis firmitas. Dico igitur, in omni
bono hanc à Sacerdote poſtulari: ſit firmus &
fidelis in piis inſpirationibus, & guſtibus à Di-
vina

860 Perfectio Sacerdotalis

vina largitate cum fructu recipiendis: bonis
propoſitis, maturò conſilié piè conceptis, fide-
liter inhæreat: bono ordine, & cum ſapienti
horarum diſtributione cuncta peragat: praxes
in ſpeciem tenues, unde nihilominus fervor
& ſpiritůs robur cum profeétu pendet, con-
ſtanter obſervet: ſuos defectus generosâ &
ſanctâà pertinaciâ ſemper impugnet: Vocatio-
nem peculiarem ad hoc vel illud opus pium,
unde boni plurimum manare poteſt, nunquam
dimittat, quamvis longâ patientià opus fuerit.
Hæc omnia ſeriò ponderemus; nam ſola in
modòô enumeratis negligentia totius inſtabili-
tatis, & miſêériæ noſtræ mater eſt.
Ecce Agricola, inquit D. Jacobus *, expectat
pretioſum fructum terræ, patienter ferens, donec acci=
piat temporaneum, & ſerotinum. Ita & nos cum
perievcranti inſiſtamus labori, & patienter
ominum exſpectemus. Sæpe in oratione, ac
meditatione illa in memoriam reducamus, quæ
affectum & voluntatem aliquando moverunt,
uti ſunt lumina Fidei, & ſanctitatis regulæ,
quibus non à mundo tantum, verùm etiam
à Clero mundi ſectatore contradicitur. Hæc,
inquam, pia lumina, quæ aut magis feriunt,
aut guſtum ſapidiorem præbent, atque hinc
ſtimulis validioribus urgent, identidem volva-
mus, & ruminemus.
Bona propoſita, quæ concipimus, ſolari for-
tè nos quandoque poſſent, modèò ſinceritas &
efficacia non deeſſet. Cogitare hic parumper
juvat,

*Jatc. F.

tsmn
rnendal
ftie non A⸗
0 Maje
ememimn
ſocer pon
Ainns an
1en Cluton
ö is enſt
e Uon bece
lebtum
rumecrſocin
Mrren pr
Pun Eli re
Dcl keoe wea
eh, orxam e
houn ſunnei
Crlucir & e⸗
nen nghum
Gnen gea
Cnunns,
giiden
Elleste an
gollbenan
ninnn
lke ſi, gt
hi e

7 een, 3

4

ihielie
Lconetni
Conmt
eregnn
Hlhmimn:
rene.
ecnn ger
Doonet. .
ehaehe
ii
n,u
biilti
us ne
n ure
KN
bCtent
Pontinp⸗r
Cnne
Docjentt
ns eele
ſktun etin
ſinn.
us kin
ngleht
lten n

G
Oſnonil

Neſeff

Confſideratio III. 861

juvat, quàm ſæpe ſtatuerimus meliora, & quàm
rarò in opus illa deduxerimus: inveniemus
hic profeétò copioſam erubeſcendi materiam.
Si toties hominibus fracta eſſet à nobis fides,
quoties illam DEO fregimus, tanquam illuſo-
res, ac mendaces ſine dedecore illorum faciem
ſubire non auderemus: Et qua fronte coram
DEO Majeſtatis comparebimus, cui tam ſæ-
pe mentimur? Sed quæ mali cauſa? firma, &
ſincera non ſunt, quæ ſtatuimus: ſeriò non
agimus; atque hinc remiſſus animus in tepo-
rem ſolvitur, qui DEO vehementer diſplicet,
eòô quòôd fœdifraga levitate, absque ulla ratio-
ne, illum deſerimus, & animi decreta, licèt
conſcientiam ſub peccato ſtricte non ligent,
minimè cuſtodimus. Quid veròô ſubſtituimus?
Voluntatem propriam, ſenſum & guſtum pro-
prium, genii repugnantiam, animi languorem;
modèò hunc, modé illum inanem prætextum,
id eſt, noxam evidentem in propoſiti fatiſcen-
tis locum ſufficimus. Ne verò clamorem e-
dat ſaucia & rea conſcientia, propoſiti viola-
tionem tanquam rem levis momenti, cum per-
ſeverantiæ graviſſimo diſpendio, non admo-
dùúm curamus. .
Scio equidem, non eſſe natos Domini Sa-
cerdotes de ancilla, ſed de libera; & nihil eſ-
ſe, quod libertatem illam pretioſam, qua Chri-
ſtus nos donavit, vel tollere debeat, vel mi-
nuere: ſcio, quid Paulus dicat *, ubi ſpiritus
DEI, ibi libertas. Verùm nolimus hallucinari.
Liber-
2. Cor. 3.

3862 Perfeltio Sacerdotalis

Libertas hæc ſancta, quam hic laudamus, ne-
mini poteſtatem facit, relictòβ DEl beneplacitô,
voluntati propriæ inhærendi, aut ab ordine
recto diſcedendi, aut mious bonum præ alio
majore deligendi. Poſſe facere malum, & ad
illud ſe actu extendere, perfectio libertatis ne
nominetur; ſed imperfectio, & grandis miſe-
ria. Illum potiùs hominem liberum dicamus
in Chriſto Eſu, cujus voluntas ita reſpondet
hujus Domini ſanctiſſimæ voluntati, ut cum
Paulo eximiè glorietur: Vivo ego, jam non ego;
vivit verò in me Chriſtus. Abſit contradictio;
abſit repugnantia, illa ſaltem, cui auſcultetur,
& quæ ociùs non ſuperetur: abſit quæeunque
diverſitas, & ſuccedat unus, idémque ſpiritus.
ui adhæret Domino, unus ſpiritus eſt.
Sic ordine debito, ſecundum DEl benepla-
citum, dies una ſuccedit alteri: Sic omnis la-
bor ad voluntatis ſupremæ normam ſanctè ab-
ſolvitur, & illud Davidicum impletur: Ordi-
natione tua perſeverat dies, quoniam omnia ſerviunt
tibi. * Hac ratione DEl ſervus nulla tene-
tur captivitate, & bene cuncta exequitur: ſic
nullis creatorum nexibus irretitur, & mira in
omnibus fidelitate operatur: univerſam legem
adimplet, quàâmvis hoc aut illud ſubinde omit-

tat, quia DEl voluntas, quæ ſupremæ legis

rationem obtinet, modô nobili, ac præcellen-
ti omnia ſupplere cernitur. Verùm ne abu-
tamur hac regula, ſpiritu recto, & corde ab

humanis affectibus libero eſſe præditos opor-

Lt:
* 1. Cor. 6. * Pſ/al. 115.

t n i
ſenmzuin
DHZZ el
Fennel
e
aueuleu
uulm N⸗
Etetent,
ncſter
ilrr hni
tlamn Oocon
Minrn, 6
Olin keinn
chris boni
Eplun il
n l ſen⸗
w tenwent
ln hnn en
I idnn te
nrb ne
Pmno omt
Uflphin
Mrries ene
nmhenatur
Un,
iutenobi
1n ſtn arr
nzmn lon⸗
n dos eot
onm rnpns
ir thto
Gielne ce

Uö,
D
ihian
dainin,
e
hrn

ker.
Pemb
unlnds⸗
Wen t.
gitie
nll tene.
lelidrl
Cnini
tim g
ſbinceon.
Nene .
1 Mecte
un den
CCN

dtort⸗

Conſideratio III. 863

tet: ita potiùs dominetur nobis gratia, & ſa-
pientia, ut nunquam DElI voluntatem finga-
mus, ubi non eſt, aut illam non videamus, ubi
revera eſt.
Atque hinc naſcitur obligatio Sacerdotum
DEO auſceultandi ſemper, ut Ejus voluntati
ad amuſſim pareant, ne aliud agendo aérem
verberent, & tempus ſuum nimis pretioſum

inutiliter abſlumant. Quare diſeretionis ex-

quiſitæ ſpiritum habeant, ut in concurſu plu-
rium occupationum eligere ſapienter nôrint
potiorem, & utiliorem; nihil enim facilius,
quàâm hac in re decipi, quando amor hominis
proprius boni ſpeciem, & voluntatis Divinæ
regulam falsô effingit, ubi neutiquam inveni-
tur. Et verô deceptio quantumvis modica
plus detrimenti afferre ſoler, quàm cogitari
poſſit; hinc enim fluit malorum ingens nume-
rus, jactura temporis, labor inutilis, Divinæ
voluntatis neglectus, plurium obligationum
pernicioſa omiſſio; unde demum errores craſ-
ſi, falſa pax, inane gaudium, & ſpirits divitiæ
umbratiles enaſcuntur; cumque deceptio
non advertatur, errorum longa ſeries conte-
Xitur.
Vitandæ nobis etiam ſunt occupationes, ge-
nioc iolùm arridentes, & minus proficuæ.
Sunt, qui longo temporis tractu parum effi-
ciunt: alios contrâà invenire eſt, qui intra mo-
dicum tempus permultúm laborant, quôd hi
ordine debito cum applicatione ſeria, illi con-
fuse, ac ſine delectu procedunt.
Vacuum

964 Perfeltio Sacerdotalis

Vacuum diſſeminatum, quod olim Philoſo-
phi quidam admisére, ut motus & agitatio
corporum continua locum haberet, in genere
morum negari non poteſt. Namque pars ho-
minum major, ipsique etiam Clerici permulti
vacuitatibus innumeris vitam ſuam interſe-
cant, hâsque utt modicas inanitates occu-
pationibus maxime ſeriis paſſim admiſcent,
unde fit, ut hæ aut in longum protrahantur,
aut abrumpantur; quin etiam ſubinde peni-
tus elidantur. Oculos attolle, Sacerdos DElII
Et quod in mundo elementari ob vis¹s hebe-
tudinem videre non vales, in vitæ tuæ dili-
genti examine deprehendes, nempe vacuum
ubique & ſemper diſſeminatum. Atque uti-
nam haſce inutilitates, quæ tibi pretioſi tem-
poris particulas innumerabiles ſuffurantur, ne-
ceſſariam reſpirationem vocitare in mentem
tibi nunquam veniat! Sic enim aſſuetudo fa-
ciet, ut ante cœptum laborem reſpirare ſæ-
penumero jam velis, non ſine gravi & maxi-
méè dolendo Sacerdotalium occupationum de-
trimento.
Aliud malum eſt huic non abſimile, cùm in
unum congregati Clerici, Viri authoritate con-
ſpicui, per plurimas verborum ambages, aut
varia proferendo ad rem parum facientia, no-
bile tempus tractandis rebus maximeè ſeriis de-
putatum inutiliter ablumunt.
Meminerit Sacerdos DEl Miniſtrum ſe eſſe,
cujus maximeè interſit horas omnes, quovis
pretio ſuperiores, accurate colligere, ut in o-
pere

e loouin
iwtgane

n,l at
Mchfen
zute operd
rtclia,
mlero: din
Iin Dalobe
161. Qlis ho
ono Mantin
Hlee Heeil
ſpontmgs
Plunyrtinmne
Ten foenionie
fümng He
Uu liumgtin
zundtt.
Eemhonup,it
tle onum;
hb ueſe
UnnsDel
atei diad
ſeniten
t er
Urynkhs
ninnemen
lumdhue
nbmn kuum
nlhnesm
ſelin tantl
n,/,.

1nAfen

Cln.
nou ,.
le
iceie
fum
6 uiure
Mln:
n
an ſbir
le Krte
nichi
enei
Ehr u
n gen.
lir
lürmns
nkin nen
N Aencnt
epineli.
Ani.
Monumts

nle,ewi
toriutecr⸗
Abepey
cenuu
Une kit

tunke⸗
les,
leeylir
6

4

Conſideratio III. 86 5
pere Divino, & grandibus negotis æternitatis
rite collocentur. Quis Miniſtrum regium non
vilipendat, muſcas capientem, cùm Provincia-
rum, & populorum ſaluti proſpicere oporte-
ret? Modè velim, ad multa & magna tempus
abunde ſuppetet; præſertim ſi conſueta pieta-
tis exercitia, quamvis arbitraria, nunquam in-
termiſero: hinc enim univerſum animæ robur,
& in DEl obſequio firmitas ùt plurimùm pen-
det. Quis hominum, lioèt vehementer occu-
patus, prandium vel cœnam negliget?
Hæc ſpecialis in pietate firmitas aliam præ⸗-
ſupponit magis generalem, cujus hoc eſt pro-
prium, ut in majoris momenti negotiis ad ſubli-
mem vocationis noſtræ ſcopum identidem re-
ſpiciamus. Inconſtantiæ illud Paulinum oppo-
natur: Unusquisque in qua Vocatione vocatus eſt,
in ea permaneat. † Dum tempus habemus, ope-
remur bonum, idque ſecundúm vocationis præ-
celſæ ſpiritum; ſecundùm menſuram gratiæ
nobis conceſſæ, & prout occaſiones fructifican-
di varias DEl Providentia cuique noſtrüm di-
ſpertiêrit, ubi ad Apoſtoli monitum Operarius
bonus identidem reſpiciet: Omnia veſtra in cha-
ritate fiant. Hinc ſtabilitas in omni bono;
Hinc profectus in virture continuus, & perfe-
ctionis incrementa quotidiana.
Unum adhuc ſcopulum fugiamus, ad quem
cymbam ſuam nonnulli frequenter allidunt,
cùm labores magis arduos ſtudiosè amoliuntur;,
& faciliora tantum ſectantur. Hi vel nomen
* 17. Cor. 7. *X 1. Cor. 716.

R. P. Dufréne Exercitia. Ii i diffi⸗

866 Perfectio Sacerdotalis

difficultatis horrent, & cuivis obſtaculo ce-

dunt: pedem referunt, ubi fructus non reſpon-

det; ubi contradicunt alii, & æmuli adverſan-
tur; ubi calumniæ, perſecutiones, invidiæ, cri-
ſes acerbeæ non minús quàâm ineptæ laborem
excipiunt. Retrocedet hic Operarius inſtabilis
& infirmus, ubi contrà generoſus animus ru-
pis in modum perdurabit: Nos igitur, quæ-
cunque immineat,; vel actu ſæviat tempeſtas,
in DEum confiſi, & opem illius humiliter im-
plorantes adverſa omnia fortiter vincamus;
neque enim coronabitur, niſi qui legitimè tertave-
rit.* Dein certamen forte Heroëm probat, &
difficultatum horror ad fœminas, non ad vi-
ros pertinet. Quid ſi autem pla fœmina, lubin
Operariò longè cordatior, obices frangat, num
Sacerdotem inertiæ tne non pudebit?
II.
Robur & firmitatem inde petamus, ubi fa-
cile reperitur, videlicet in oratione, ſanctâque
cum DEO unione. Primum ac præcipuum
iſtud perſeverantiæ adjumentum eſt, ſine quo
cætera omnia minime ſufficient; quin potiùs
velut arundo manum illius perforabunt, qui
fulcro fragili nixus, ab illius petræ ſoliditate

diſceſſerit. Guſtum præbeant verba illa quo-

tidiana, dicenda cum reflexione: Rerum DEus
tenax vigor, inmotus in te permanens, lutis diurnæ
tempora ſucczidas determinans &c. Tu, qui mo-
tum nullo non tempore conſtanter tribuis, &
immotus perſeveras: Qui mutas omnia, & non
muta-
* 2. Tim. 2.

Itrs Gen
1,relgln in
nenxjkgre
Letanimm ne⸗
Mein untn
Cmeumon
ues, Ur in
ilumus in
t; Fetbun
m. zalud
Grimn,erili
Ui ktendn
ftemor.
ſtoconie
4 Nopo
Alu, kül
ümiore,
honmt ibſie⸗
Cuunm ft
n Cltetone
lrrrolrue
lligens d
1 Uinin e0

föſtunmp

fetm nlh
öhnrponatn
Nehohutn
in At kac
nneanam
ns o
erl 000 g
E Mroniſa

inn

Eninig, An

s dne
epon
eh leegen
gen on
Cridant,
nn ſolt
ttba rce
Lul
n luf
yll,
gerutet
Scona

l.

Conſideratio III. 867

mutaris: Qui, dum continuò agitantur in mun-
do reliqua, ſolus in teipſo ſtabili tranquillitate
frueris, largire lumen & robur, cuͤm noctes
tentationum ingruunt, quò wita nuſquam decidat;
ſed præmium mortis ſacræ cœleſtis inſtet gloria.
Convertamur deinde ad immobiles Fidei
veritates, ut inter mundanas varietates & ipſi
perſiſtamus immoti. Cœlum & terra tranſi-
bunt; Verbum autem Domini manet in æter-
num. JEſus Chriſtus heri & hodie: Ipſius do-
ctrina, vitæ illius exempla, promiſſa ipſius om-
nia æternùm durabunt, quibus ſolidiſſimè in-
nitemur.
Scriptò conſignemus pia lumina, motus pios,
& ſancta propoſita, ut legendo iterata & in-
culcata, ſtabilitatem otineant. Cuúmque ini-
mici mutationem ſuggeſſerint, illud Pilati op-
portunè ſubjiciamus: Quod ſeripſi, ſcripſi.
Quartum firmitatis adjumentum vota ſunt
cum diſcretione & conſilio edita. Eccleſia
Mater noſtra, quin & ipſe ſpiritus Divinus hoc
auxilii genus dudum probavit: Vovete, & red-
dite Domino Dé veſtro.* Ubi non Iufficit cen-
ties iteratum propoſitum, quod centies iterum

frangitur, validior voti Religio, ſaltem ad tem-

pus interponatur. Vel hanc tibimet legem
dicta: Aut faciam hoc bonum, aut hanc il-

lâmve pœnam certè ſubibo.

Inertes nos & miſeri trepidamus, nec pol-
liceri DEO quidquam audemus, quia volun-

tate promiſſa implendi deſtituimur. Dum in-

Iiiz terim
* P/. 75.

268 Perfeltio Sacerdotalis
terim Virgo generoſa, D. Thereſia, votô ſurmmè
arduòô perfectiora ſemper eligendi, obſtringere
ſe in perpertuum non dubitat. Propheta re-
gius neque grandi regiminis mole præpeditus,
nec infirmitatis propriæ funeſtâ experientiaâ
territus, ut inconſtantiam figat, jurisjurandi
vinculum ſacratiſſimum accerſit: Juravi & ſta-
tui cuſtodire judicia Juſtitiæ tuæ. *

Meditatio V.

De continuo in virtute progreſſu, Sacerdo-
tum proprio.
Qug quidem retrò ſunt, obliviſcene, ad ea verò quæ
Junt priora, extendens meipſum. Phil. 3.

INter præterita noſtra duo ſunt, quorum uni
memoriam; alteri oblivionem debemus. Pec-
cata noſtra ſint ſemper in conſpectu noſtro,
ut ea pœnitendo eluamus: DEl beneficia nun-
quam ex animo diſcedant, ut gratias conſtan-
ter agamus: bona Rroßoſſtn oculis indeſinen-
ter obverſentur, ut illa ſanctè cuſtodiamus.
Contrà obliviſci nos convenit bonorum ope-
rum, laborum, & virtutum, ſi quas obtinuimus,
ne aut inani gloriæ, aut vanæ complacentiæ,
aut quietis præmaturæ cupidini locum demus.

⁶

En! omni virtutum genere ornatiſſimus, &

meritorum copiâ inſtructus Doctor gentium,
poſt Evangelicæ prædicationis innumeros la-
bores, ad bona ſua miniméè reſpicit; præteri-
ta non ampliùs cogitat; ſed quantum ſibi viæ
ſuperſit

*Bſal. 115.

et ant⸗
e Nen
ter Neunts
8 cchoe
Gelemnd occu⸗
Arenigeeon
ipe ecutet
lennd ſutan
nnigeeſelin
atengvott
noc& Wii⸗

Nuhers ſin
Eum roni h
es ume itt,
N mni pe
AAntlnkum
mbamne lee
Uurnis on
Clereümng.

pent, ol

ienmior eh
nmor: ſor
Pgel. lr oti
Uieninmn tar
is, dad
ndünnosl
melamn
r honn
W pereveran

4
1C, .

Iuu
lenuk,
tlſech nen
Ueee

CsOe. e

lotadn
MnNN.
GChennune
Cnharenk
loun em
uttlng!
Nor er
nument
het .
Gun

Meditatio V. 869

ſuperſit conficiendum, unicè advertit. Quid
verò nos virtutum, & meritorum inopiaâ gra-
viter laborantes, gui perfectionis ſtadium vix
ingreſſi, adhuc in limine hæremus? Qui ſolis
deſideriis occupamur, & nonniſi opera quæ-
dam ſemiplena numeramus? Eja, veternum de-
nique excutere juvat! refecti pane fortium,
ſtrenuè ſurgamus, & ad montem DEl Horeb
impigrè feſtinemus. Inſpiciamus primò neceſ-
ſitatem quotidie proficiendi: ſecundò profectůs
modos & vias inveſtigemus.

Punblunm I.

Pauperes ſumus, & magna bonorum cœle-
ſtium inopia laboramus. Nunc tempus accepta⸗
bile; nunc dies ſalutis. * Ingentes theſauros
DEus nobis aperit: quin & invitat, & urget
ad diteſcendum. E Divino gazophylacio tan-
tum haurire licet, quantum libuerit: tota ve-
rò æternitas plus non dabit, niſi quæ in vita
collegerimus. Hujus porro tempus breve eſt. **
Properat, volat irrevocabile tempus: pars
vitæ major effluxit; magna rapiditate fluit
pars minor: fors modiciſſima illius portio ſu-
bpereſt. Et otiamur? Et ſtertimus? Et poſt
miſerrimam tarditatem non feſtinamus? Væ
nobis, ſi ad metam nos perveniſſe putamus;3
ſi multuͤm nos laborâſſe credimus; ſi ad quie-
tem anhelamus, & coronam juſtitiæ prenſa-
mus, quæ nonniſi vigilantibus, & usque in fi-
nem perſeverantibus Operariis promiſſa eſt.
1iiz3 Nulline
E 2. Cor. 6. X 1. Cor. 7.

870 Perfectio Sacerdotalis
Nulline ſuperſunt nobis affectus domandi; vi-
tia eradicanda, vincendi hoſtes, tentationes
ſuperandæ? Nullæne virtutes aquirendæ, bo-
na opera exercenda, merita pro æternitate pa-
randa? Nihilne adjiciendum ampliùs humili-
tati, vigilantiæ, manſuetudini, charitati? Quàm
timendum, ne longiſſimè diſtemus à meta; ne
terreat nos potius reſidui laboris multitudo!
Sed quid? forte noſtris viribus tanti negotii
magnitudinem abſolvere cogitamus? Cur po-
tentis gratiæ auxilia non quærimus? Jurge, co-
mede; grandis enim tibi reſtat via, *

Punctum II.

Experimur ſubinde magnas in melius conver-
ſiones: redeunt quandoque poſt vitam peſſi-
mé actam graves peccatores; ſed quot illo-
rum numerabimus, qui relicta iniquitate, ſe-
riò ad virtutis ſtudium convertantur? Vix-
dum èe ſordibus emerſi, totum ſe confeciſſe
exiſtimant; à primo paſſu languent mox om-
nia: multum præſtare ſibi videtur, qui ad vo-
mitum non rediêrit. Rari admodum ſunt,
ait S. Bernardus, qui à ſtatu bono ad meliorem
tranſeant: pauciſſimi ad integram vitæ, ac mo-
rum emendationem contendunt: plerique ſe-
curim ad radicem ponere nolunt, vitia non
exſcindunt; quod in ipis humanum eſt, non
corrigunt, quia mediis à Divina largitate con-
ceſsis non utuntur; Orationis juge ſtudium;
vigilantia perpetua; hujus, illiusve compedis
animoſa ſolutio, vel occaſionis pravæ conſtans
X 3. Reg. 79. remo-

CreAm
breint,
rſhin i.
r Cndn
1o, rüt
ohokt le
ſeuter guot
len &warin
Ghmin onn
ſCun, Pre
tnten ent
Miline
1 lrun deb
Uiſetfcere
1 Uoſfmm
enctin eny
iiMoxin
l ninz e

lec
lunlim

Rer berlele
Uers gon
ieziſta le
Ullain hinc
uhyetonem
Maunndimn

lnbenn

Unkanten
Munm n
n N
Crocdun f⸗
o elar
ni
Neige
nn Nr
nncunth
uliur
eſu⸗
gfe cin
ſetns

9

Mecditatio V. 371

temotio; Sancta in vitii dominantis extermi-
nio, & inſuperabilis pertinacia; abnegatio, &
victoria ſui magnanima, quæ certa eſt profe-
Ctûs menſura, juxta illud Aſcetæ aurei: Tan-
tum proſicies, quantùm tibi ipſi vim intuleris.* A-
lienæ voluntatis facilior in cauſis juſtis accep-
tio, & arbitrii propri depreſtio: ac demum
propoſita ſerid concepta, ſolide nutrita, fer-
venter quotidie innovata: contra inſtabilita-
tem, & varias tentationes egregiè munita, ſan-
ctam in bono perſeverantiam, inſignem pro-
fectum, ipsamque ſanétitatem, gratia Duce,
tandem certò evincunt.
Piiſſime DEus, cujus Bonitati velle præſens
ac ſerium debeo, da conſtanter, ea quæ ſta-
tui, perficere! Non pereant tot lumina, ne-
que incaſſum recidant tot auxilia! Nunquam
& memoria excidat, quantum tibi, vocationi,
mihi & Proximo debeam? Confirma hoc, DEus,
quod operatus es in nobis.

Lectio III. Hiſtorica.
S. Auguſtinus Hipponenſis Epiſcopus, Ec-

cleſiæ Doctor.
I[Nter Eccleſiæ hiſtorias celebriorem vix in-
veneris, quàm eam, quæ de hoc Sancto eſt;
Quoties iſta legitur, toties nova ædificationis
materia hinc eruitur. Nos omiſſis iis, quæ
converſionem tanti viri præceſsére, ad illa ſo-

lùm attendimus, quæ abſolutum FEccleſiaſticæ

Ii i 4 perfe-
*V. 1. C. 2 5. * Pſal. 62.

872 Perfectio Sacerdotalis

perfectionis Exemplar in ipſo nobis cum ad-
miratione ſpectandum repræſentant.
Annum ætatis agebat ſecundum ſupra trige-
ſimum D. Auguſtinus“, cum ſacris Baptiſini
undis eſt ablutus: acceſſerant menſes quinque,
dies undecim. Hoc primo ſancéckitatis remedio
vix percepto, cogitare ſolitudinem cœpit, in
qua DEO unicè vacaret: Africa omnem datu-
ra opportunitatem videbatur conſilio huic in
opus deducendo. Paucis poſt diebes Medio-
lanòô diſceſſit unà cum Matre, läsane nonnul-
lis, inter quos fuit Evodius Tagaſtinus, juve-
nis egregius, qui & ipſe, relictà Cæſaris aula, in
Eremo vitam ſanctiorem meditabatur. Ad oſtia
Tiberina delati, ex itinere longinquo nonni-
hil reſpirandum cenſuêre, dum pavigii in Afri-
cam tranſmiſſuri occaſionem expectarent. Hic
D. Monica & Filius die quadam in cubiculo ſoli,
ad feneſtram horto domeſtico iminentem, col-
loquium non ſuave minus, quàâàm ſublime de cœ-
li gaudiis conſeruéêre. „Cum ſermo nobis eſ-
5) ſet, inquit, de vitæ illius felicitate, ſuccenſi
35 ejus deſideriò, guſtare ad momentum tantæ
55 beatitudinis initia quædam cœpmus. Verùm
, ſubtracto mox iterum cœleſti lumine, & ad
„ nos reverſi, eandem ſuſpirare unà perrexi-
„„ mus, quia fruitio continua necdum permit-
„tebatur. * „ Quinto, aut ſexto abhinc die
n febrim incidit S. Monica, diéque nono ex eâ-
dem obitt.
Durante morbo ſanctæ fœminæ, quidquid ob-
ſequio-
x 24. Apt. anni 357. ** Confeſſ. l. 9. C. 11.

2
i

troun ſn
liii⸗
Eblunet
ouſer.
nvrdend
Grenin ene⸗
iEediprloen
lars leſin
iien,n
orunecidt
ls nreket
is nton e
ernotolore

lmn & 60
n letoland
nOken,
Heniemni 399
ene⸗pudln

leniſentid
hunncarn
Unh roc
lbdolin
opopti⸗
Umn: ſeen
ummn igve

nngren

UIgneomnin
nedan

1

Nobis
.
um hr e
irtize
elſezr
ntis
Chenn
donnen
olſio k
echeel

C.
nelelk⸗
rhhel
oend
Untune
Nn
ſerl
zerii
npeme
Phnet
Mbere-

elch.
aglio⸗
11

Ledtio III. 3

ſequiorum poterat, Auguſtinus deſerebat, quem.
illa bonum ſuum filium affectu materno appel-
labat, teſtari nil dubitans, nunquam ſe vel unum
verbulum ex ore ipſius auduſſe, quod ſibi diſ-

plicuiſſet.

Mortuæ oculos clauſit, ſimuùlque doloris ve-
hementiâ correptus, lacrymarum vim pio fune-
ri dedit, plorare ſe poſſe ac debere Matrem ju-
dicans, quæ ipſum tamdiu ploraâſſet. Sentiebat
equidem, illam nec miſerè, nec omninò eſſe
mortuam, quòd ſecundùm partem ſui meliorem
in cœlis viveret: quia tamen converlſatione
illius optima cariturum ſe poſthac videbat,
acerrimo dolore conficiebatur.
Juſtâs Matri perſolutis Romam Auguſtinus
petit, ubi variè diſtentus, annum integrum,
& menſes quatuor exegit. Tum denique in
Sodalium & Gentilium ſuorum corona, qui
eum Mediolanòô diſeedentem comitati fuerant,
portu Oſtienſi ſolvit, & Africam ſub exitum
hyemis anni 389. feliciter tennit. Mox Car-
thagine apud Innocentium egregia pietate No-
bilem divertit, qui, ſpectante Auguſtino ad pre-
ces quorumdam Sacerdotum èê gravi morbo re-
penté, ac prodigiosè convaluit. .
Paulò pôſt in Numidiam ſe contulit, ibique
in agro proprio unà cum ſocis conſedit, vitam
acturus à ſæeuli curis omnino liberam. Pri-
morum itaque fidelium inſiſtens tramiti Reli-
gioſa Congregatio, bonis utebatur comunibus,
erâtque omnium cor unum, & anima una: per-
ſeverabant quoque unanimiter in jejuniis, ora-
Ii i 5 tionibus,

874 Perfectio Saterdotalis

tionibus, & operum piorum exercitio. Præ-
ſertim Augauſtinus in lege Domini meditabatur
die, ac nocte, cæterésque iis luminibus, quæ in
fancta meditatione haulerat, erudire non deſi-
nebat.
Inter has ſacræ ſolitudinis delicias tranſactò
ferme triennié, Hipponem ab amico Nobili,
quem vitæ ſanéctioris deſiderium tenebat, evo-
catus eſt, ut eum ſalutaribus præceptis ad pu-
riorem DEl cultum erudiret. Statim advola-
vit Auguſtinus, hunc amicum à ſæculo ad Chri-
ſtum plenè traduécturus. Erat Hippon Urbs
maritima Numidiæ, ſatis munita, ut quæ men-
ſium quatuordecim obſidionem adversùm Van-
dalos ſuſtinuit. Nomen illius portum ſonat,
éſtque hodiedum obEccleſiæ lumen clariſſimum
Auguſtinum, quem Epiſcopum habuit; celeber-
rima: ſita nunc eſt in Regno Algerienſi, & Bona
vocatur.
Valerius ætate grandævus, illi Ecoleſiæ tunc
præerat, qui virtutem atque doéctrinam præſen-
tis Auguſtini ſuſpiciens, ad ſacrum Presbytera-
ts Ordinem promovere illum ſtatuit eo fine,
ut in Epiſcopali munere haberet Adjutorem.
Hujus itaque rei neceſſitatem dum unjiverſo
populo exponit, voce omnes unanimi Sacer-
dotem Auguſtinum depoſcunt, qui lacrymas
ob eventum adeòô inopinatum continere non
potuit; ab omni quippe in Eccleſia Dignitate
plurimuùm abhorrebat. Retentus igitur Hip-
pone, quamvis mutatô domiciliô, amorem ſo⸗
litudinis non mutavit? Quare Monaſterium,

abien
TRn Faenia
ru Mi at
ſ Ul e
mnnni 1
mi Lebe
Lenent, Iir
gbus iohere
evantz le
Docdum
horinen ſbi
run; en
is negauu
ionsoffcio
Adunſeer
umt0 ee
Pdlaceprr
Niiuopgete
MMochiſtun
leis Alicx
1e keflere
Nernshorn
ℳliati e⸗
1 Diene Pr⸗
Tuun nrcie⸗
ſeumn Aug
Pult ut mn
künlresdr
Uundhetile
illſzer
ienie hon

S
N

ern 1

dleltth
ni, Deltte⸗

leigt
mian
n terce
Mumi
Nnua
ltalbn
tliyn!
,Ralee;
Genmnt

77

Pelete

oen

e.

Tentne
ogen⸗
unner
nigee.
ayn
ſete dr
neke

Monere
rl,⸗
enlo⸗
Akinmn
1

Lectio III. 375

in quo habitaret, elegit. Ut verò pium pro=
poſitum Valerius, quo poſſet modo, fulciret,
hortum illi attribuit, & habitationem, in qua
plures DEI ſervi Auguſtino ſe adjunxgerunrt,
paupertatis ac pœnitentiæ ſtudio unà ſeſe de-
dituri. Labore manuum, ne cui moleſtiam
inferrent, vitam tolerabant, & A poſtolorum
legibus inhærentes, nihil proprium ſinguli poſ-
ſidebant; ſed bonis comunibus utebantur.
Dudum Valerius Præſul DEum rogarat, ut
hominem ſibi mitteret, quocum labores parti-
retur; Ipſe enim gente Græcus, & latini ſermo-
nis nequaquam ufficienter gnarus, prædica-
tionis officio minùs idoneum ſe noverat. Ex-
auditum ſe cenſuit, cùm Eccleſiæ ſuæ Auguſti-
num à DEO conceſſum vidit, quod beneficium
publicè deprædicabat. Ergo ſacris Ordinibus
initiato, poteſtatem fecit Evangelii coram ſe po-
pulo Chriſtiano explicandi, quod munus in Ec-
eleſiis Africæ ſolis Epiſcopis competebat;
nec defuêre, qui novitatem carperent. Sed
Valerius horum querelas nihil moratus, publi-
cæ utilitati confulere maluit, præſertim cùm
in Oriente Presbyteri jam paſſim Verbum Di-
vinum prædicarent.
Verùm Auguſtinus perſuaderi tam citò non
potuit, ut munus adeò ſublime admitteret.*
Factus Presbyter ſub finem anni 391. rogavit
ſuum Præſulem, ut ſibi moram usque ad Pa-
ſcha indulgeret, quò precum aſſiduitate, ac pœ-
nitentiæ rigoribus gratiam à DEO poſtulare
interim
* Ep. 21, nov. edit.

276 Perfectio Sacerdotalis
interim poſſet, tantum Miniſterium ritè ſuſci-
piendi, qua de re ad Valerium epiſtolam de-
dit plenam ſpiritu, & Neo-Clericis legentibus
mire profuturam. Tandem è ſolitudine ſua
prodiens, velut novus Baptiſta, eo fructu ac
fervore circa Paſchale tempus anni 392. præ-
dicationis initium fecit, ut Valerii exemplo
cæteri per Africam Epiſcopi hoc munus & ipſi
Presbyteris comittendum ducerent, quod aliæ
per orbem Eocleſiæ jam paſſim obſervabant.
Haud multoô pòſt, cum Valerius timeret, ne
ab Eccleſiis exteris Auguſtinus Epiſcopus de-
poſceretur, illum ſibi Adjutorem, licèt maximé
invitum, adſciſcere decrevit. Annum ætatis
agebat ſecundum ſupra quadrageſimum Vir ſan-
ctus, quando Epiſcopatůs Ordinem ſuſcepit,
ex quo tempore magis adhuc in propriæ non
minus, quâm alienæ perfectionis ſtudium exar-
ſit: Quantùm verò in hac cœleſti ſcientia pro-
fecerit, ipſemet nobis exponat. „„Teſtis mi-

,» hi eſt conſcientia mea, inquit, * DEus meus!

„ quòd ſincerè te diligam. Verbum tuum vi
⸗ ſua ignitâ vulneravit cor meum, ex quo
.; amnare te nec momentô diſtuli. Cœlum &
„) terra, & omnia quæ in eis ſunt, mutô elo-
, quiò ſemper clamant, ut te diligam, quod
„ idem toti hominum univerſitati nuntiant, ut
„ nemo ſit excuſabilis, ubi huic debito ſibi
„ Congenito malè defuerit. Sed nova & am-
„ pliore Miſericordia indigent, quorum miſe-
5 reris, ne in vanum laudes tuas Cœli & ter-
„ Fa

* Serm., 125.

11 nunng
,Rlent,
Gnt: —
amſmmce
ummin
1 Mihiat
,ooarut ¹
„ten ſeni
„ den infel
„Cenuminy
Pieemde
t, nicum
Alui, ſer
Eriun ſe con
Eebnlin
ti,gan
is tglem
linng inma
,le hbeo i
9ſiortos n
Olehheiun.
uleo cil
luter tar⸗
In ſeerd
,e dene h
„Mune
9Par 4
4 In ee⸗,
M hee

i,

tümtit
eillk
les luni
ſiltuin
1eo fn
i,
leti
Nemunnst,
lend (lo!
S
fistnen
S
tumm
en l

Gnen

I

WonfI
Cond
d eo⸗
N
m
Mo
n R⸗
ller.

E

Lectio III. 877

„ ra promulgent; ſurdis enim ſine te loque-
22 rentur. . *
Diu pòſt hæc ad populum ſuum effari non
dubitavit: *„Poſtquam in bello adversuùs pec-
„ catum jam conſenuimus, hoſtes non ampliùs
„ patimur adeò feroces; ſed nonnullos tamen
„ patimur: Longis annorum ſpatiis fracti, ſe-
„ quuntur à longe; Verùm utuͤt viribus de-
5 ſtiruti, movent ſe nihilominus, & noſtri quie-
