„ S. Leo, quâàm qui intelligit, in rebus divinis,
„ etſi multum proficiat, ſemper ſibi ſupereſſe,
„ quod quærat. Serm. 9. de Nativ. Nos humi
„ repentes, inquit, S. Auguſtinus, iafirmi, &
„ vVix ullius momenti inter homines, putamus
„ hæc divina poſſe nos capere, dum cogita-
„ mus; aut capi, dum dicimus. Tract. 36. in
„ Joan. DEO laudando, ait iterum S. Doctor,
„ reddenda eſt omni tempore benedictio, cui
„ enuntiando nulla competit dictio. L. y. de
Trin. & c. Igitur ineffabilis, & incomprehenſi-
bilis eſt ille Dominus, cui ſervire me Sacerdo-
B 4 tem

2*

Finis Sacerdotis.

tem oportet. Magnitudinis ejus non eſt fuit. Pfſal.
144. Quidquid dé ipſo legero, quidquid di-
Xero, quidquid cogitavero, parum eſt, nihil eſt
Major enim eſt omni laude. Eccli, 45.
III. Quid de hoc Domino Theologia? At⸗
tributa quidem Illius enumerat, perfectiones
diftinguit; ſed ſimul ineffabilem, infinitum &
incomprehenſibilem adſtruit. Poſt examina-
tam baſim omnium perfectionum, quæ eſt ra=
tio Entis à ſe, quod à nemine pendet, hæc il-
lius attrihuta, divinâsque proprietrates enume-
rat, potentiam ſine termino, pulchritudinem
ſine termino;, opulentiam ſine termino, ſcien-
tiam & ſapientiam ſine termino, bonitatem &
Cclementiam ſine termino, ſanctitatem ſine men-
ſura, fine termino; æternum, immenfſum, in
omni genere perfeétionis infinitum; quin &
undequaque infinities infinitum, non tam in-
tellectui, quàm oculo fidei conſpiciendum præ-
bet. Modèô per viam affirmationis, modè per
viam negationis ſtupendam Ejus magnitudi=
nem examinat. Alcendit, duplicat, triplicat;
addit centuplum; auget millecuplô, quidquid
excogitari poteſt cujuscunque perfectionis
imaginabilis: Aſcendit per additiones finitas
in infinitum, quantum poteſt; & ſic denique
concçludit: Nihil omninò horum eſt DEUS il=
le Optimus, Maximus, quæ cogitari poſſunt.
Aliud eſt, ampliùs eſt, quàm quod cogito, ait
Theologus, aut cogitare poſlum. Impleantur

ſanèe Divinis Nominibus libri innumerabiles;

impleantur libris Bibliothecæ: Bibliothecis im⸗
2 Pplea-

1 Mae
ninfen

16nle

.
4 fn.
nicgvidt.
Pholhilek

gn! At.
etfecones
Nüntum &
Reuunim.
e Err
ndet hrel.
itez enume⸗
Criuefren
rind, Kkn
Wnitten &
Gnſoenen⸗
mmelamyn
um; grad
Nontunmit.
ciencumpre.
nis wocoet
ugrind
1t nllicn
⸗ n
etlecionm
fones inin
ſe Eevini
D,
girai on.
5 I
od rin
. Hichn
mnatthlis

erkeesir⸗
Phlrtrn 1

Examen I. 2

pleatur totum univerſum: nihil erit, quidquid
de DEO magniticum, glorioſum, admirandum
conceperint ingenia ſubtiliſſima, dixerint lin-
guæ facundiſſimæ, ſcripſerint calami doctiſſimi,
eruditifſimi. Egéne hunc tantum, tam ineffa-
bilem, & incomprehenſibilem Dominum colo
ut Sacerdos?
IV. Quisnam JEſus Chriſtus, Cujus fum Sa-
cerdos, & cui ſervire non obiter, non vulgari⸗=
ter teneor? Eſt æternus DEl Filius, confubſtan-
tialis Patri, per quem omnia facta ſunt: Hune
Eccleſia confitetur, & credit DEum de DEO,
Lumen de Lumine, DEum verum de Deo vero.
Symbolum. Eſt] Eſus Chriſtus Verbum caro factum.
Joan. I. Verbum plenum gratiæ & veritatis. Joan. I.
Ommipotens ſermo Domini. Sap. 18. Brachium Domini.
lſaj. 53. Imago DEI inviſibilis. Coloſſ. 1. Cui do=
natum eſt Nomen, quod eſt ſuper omne nomen. Phil.
2. Pottans omnia verbo virtutis ſuæ. Hebr. I. Hæ-
tes univerſorum. ibid. Cui data eſt ommis poteſtas in
lo & in terra. Matth. 28. 18. Expettatio gentium.
Gen. 49. Admirabilie, Conſiliariue, D Eus, fortis. Ilaj.
9. In Cujus nomine omne genu flectatur, cæleſtium,
tzerreſtrium, & infernorum. Phil. 2. In quo ſunt omnes
theſauri ſapientiæ, & ſcientiæ abſcenditi. Coloſſ. 2.
In quo habitat ommis plenitudo DEI corperaliter. ibid.
Sufficiétne me Sacerdotem huic ſupremo DEO,
ac Domino univerſorum mediocriter tantuúm;
aut obiter ſerviſte? Obſequium profectò exi-=
git non vulgare Savdus Sanctorum. Dan. 9. Pa=
ſtor & Epiſcopus animarum noſtrarum. 1. Petr. 3. Pon-
Tifex magnus, qui penetravit cæelum. Hebr. 4. Caput
B 5 oninis

26 Finis Sacerdotis.

omnis Principatis, & poteſtatis. Coloſſ. 2. Caput Cor⸗
poris Eccleſiæ. Coloſſ. 1. Princeps Paſtorum. I. Petr.
5. Meſſias deſideratus cunctis gentibus. Joan. 4. De-
ſiderium collium æternorum. Gen. 49. Qu' itetum ven-
turus eſt cum gloria judicare vivos & mortuos, ujus
regni non erit finis. Symb. Qu' veniet in nubibus cœ-
li cum poteſtate magna, & majeſtate. Luc. 21. Ex-
celſus præ Regibus terræ. Pſ. 88. Poſitus in tuinam, S&
reſurrettionem multorum. Luc. 2. Dominus Domino-
rum, & Rex Regum. Apoc. 17. Princeps & Salvator
noſter. Act. 2. Primogenitus omnis creaturæ. Coloſſ.
1. Primogenitus in multis fratribus. Rom. 8. Primo-
genitus mortuorum. Apoc. I. Habens claves mortis
& inferni ibid. Qui aſcendit ſuper omnes cœlos. Epheſ.
4. Qui ſedet ad dexteram Majeſtatis in excelſis.
Hebr. 1. In omnibas Principatum tenens. Coloſſ. I.
Princeps Regum terræ. Apoc. I. Vivene in ſæcula ſæ-
culorum. Apoc. I. Pater futuri ſæculi. Iſaj. 9. Can-
dor lucis æternæ. Sap. 7. Principium & finis. Apoc.
19. Primus & nowiſſimus. Apoc. 21. Tantæ Ma-
jeſtati Sacerdotem ſervüſſe tantùm mediocri-
ter ſatis erit?
V. Quis Spiritus Sanctus, qui mihi ſpeciali-
ter datus eſt cum impoſitione manuum Epiſco-
pi, quando is in collatione Ordinis ad me dixit:
Accipe Spiritum Sanétum Quomodo ſervire te-
neor Huic DEO Majeſtatis, qui ex Patre Fi-
liõque procedit, qui cum Patre & Filio ſimul
adoratur, & conglorificatur? Symb. Hic Domi-
nus unxit me unctione Miſericordiæ ſuæ, quan-
do fa cus ſum Sacerdos. Hic Spiritus docens omnem

Veritatem. Joan. 16. Spiritus Creator & Conſolator.
Eccleſ.

le,

av
“
ſenen
ſin i
iptunb
ltield
1l;,
UMnt
Griin
unm
emmarn

ingt

ine l
Gini
Cnni en
hern
ftoenn
itien
Cunb
byhn
nme ,n
ler Omne
i ſn
iene

Chten
i. l.Der,
h. 4 D.
ferun ven.
tuit, ur
nlu e.
A1. H⸗
ninemn S
hlenin.
16 aldetn
je. Colol.
n Him.
ſovet ertie
le yne
nr aldſi
en.CMor.
ir li⸗
lijg eu⸗
ftin Moe.
Juante N
m wedioct⸗

nitiſhecil⸗
muumkpiſo⸗
8ad mecix
o lerriel⸗
Habunk.
AE l
t. M.
ietpgun.
itugh iud

Examen I. .

Eccleſ. Spiritus ſapientiæ & intellectus, Spiritus con-
Nilii & fortitudinis, Spiritus ſcientiæ & pietatis, Spiri-
tus timoris Domini. Iſaj. 11. Spiritus Gratiæ 6 Mi-
ſericordiæ. Hebr. 10. Spiritus Sanctißicationis. Rom. I.
Spiritus virtutis, dilectionis & ſobrietatis. 2. Tim. I.
Spiritus ſidei, pacis & amoris. Rom. 8. Spiritus hu-
militatis & caſtitatis. Gal. 5. Spiritus charitatis, be-
nignitatis & manſuetudinis. ibid. Spiritus multiformis
gratiæ. I. Petr. 4. Cujus unctio nos docet de omnibuæ.
1I. Joan. 2. Huic DEO, ſine cujus Numine ni-
hil eſt in homine, nihil eſt innoxium, ego per
gratiam ipſius Sacerdos luridè ſerviam, quin
peccatum grande nimis admittam? Quin ni-
fereime ingratitudinis reum me agam? DEO
rino & Uni, qui ſuper Cœli ſolio coruſcans,
totius mundi ſeriem gubernat, negligenter fa-
mulari auſim ego Sacerdos? Ipſi cuncta deſer-
viunt: ſolus ego non ſerviam, aut male ſerviam,
qui ſervire ex mille titulis ſingulariter teneor?
Omnia ſerviunt tibi, O infinita Majeſtas! Et
ego Sacerdos, gloria & honore coronatus, ſu-
er opera manuum tuarum conſtitutus famu-
ari mediocriter velim, eui trementes aſſiſtunt
Angeli, & perfect'ſſimè ſerviunt?
VI. Quis ego ſum ùt creatura? Quis ùt ho-
mo? Ecce Geutes quaſi ſtilla ſitulæ. Iſaj. 40. 15. ſi
cum DEO conferantur. Omnes Gentes quaſi non
ſint, ſic ſunt coram Eo, & quaſi nihilum & inane re-
putatæ ſunt Ei. ibid. v. 17. Quis igitur ego in-
ter omnes homines pars tantilla? Cinis &
ulvis ſum; quin & pulviſculò minor: Vi-
l terræ vermiculus, ſordium compactura

28 Finis Sacerdotis.

& coagulum, canis mortuus, & quod omnium
viliſſimum, peccator ſum. Tantillus cùm ſim,
Domino meo ſubjici & famulari abnuam?
VII. Sed quis ego ùt Sacerdos? Quomodo
conſiſtens in tam ſublimi faſtigio Vocationi
huic ſanétæ reſpondeo? Tanquam Sacerdos
ſum Diſpenſator Myſteriorum DEI: Eſſe de-
beo lucerna ardens & lucens, Exemplum bo-
norum operum, Norma Gregis, Organum Spi-
ritůs Sancti, Mediator DECIM inter & homi-
nes, Apoſtolorum ſucceſſor, lux mundi, ſal ter-
ræ: Eſſe teneor Columna in Domo DEl mei,
Claviger Regni Cœlorum, Eſu Chriſti Socius,
Imitator & Miniſter fidelis, Civis Sanctorum
& Domeſticus DEl, Hoſtis vitiorum, Propa-
ator virtutum, Salvator Fidelium, Evangelii
en Chriſti Prædicator, Sponſæ Ipſius Sanctæ
FEccleſiæ decus, Amator, Cuſtos ſedulus, ac de-
fenſor &c. Quid verò iſthæc à me exigunt?
Quid exigunt tot gratiæ, tot media, obliga-
tiones tantæ, ſcientia tanta; finis adeò celſus,
Vocatio ſancta? An ſufficere poterit mediocri-
tas? Quid ſi Sacerdos ſim luridus, tepidus &
piger? Quid ſi Laico ſim deterior? Quomo-
do ſic aſſequar finem Sacerdotalem tam ſubli-
mem, tam glorioſum?
VIII. Tantus eſt DElIIS, cui ſervio; ſumma
eſt mea creaturæ & hominis vilitas; ſtupenda
eſt mea Sacerdotis ſublimitas; innumerabiles
funt gratiæ, omninèò ſingulares & inæſtimabi-
les, quas accepi: videndum nunc, quomodo
reſponderim. Fuine hactenus in Domo DElI
prudens

lit
Unlsl
een
rtve
.

CNhh

n i
Wd.

— —
S = =

nme
lenn
ünz
Alin
An

— –à

Caſſteh

1 0 n

)

omtin

cüm In.

num!
Wonoco
oeztioni
erdos
Nece.
mlumbo.
Enmnd⸗
,Kon..
c,lter.
Del ne;
idorin,
Dnoron

n No..

NNyngdi
Dls nr
lulas aece⸗
de eigant
in Oler
Aled eelli⸗
itmeclioet⸗
Hteyics 6

re.

gio; n
osz eti
omokti
gbnpe
nun
tan

Examen I. 29

prudens ac fidelis Diſpenſator, an potis diſſi-
pator? An Columna, vel potiùs everſor? Fui-
ne lucerna ardens & lucens, aut caligo & te-
nebræ? Qualénam fui exemplum bonorum o-
erum, aut magis Fidelium offendiculum? An
upus, an mercenarius non fui, qui Paſtor eſſe
debui? Fortè diviſione DEUM inter & homi-
nes luride vivendo poſui, qui Mediator conſti-
tutus fui? Non ſum fortaſſis Apoſtolorum de-
decus & opprobrium magis quâm ſucceſſor?
Salvéône animas, aut perdo? Sûmne Spiritũs
Sancti Organum, an diaboli? Eſu Chriſti ami-
cus, an hoſtis? Frater, aut proditor? Eſu Chri-
ſti ſervus, an turpe diaboli mancipium? Qua-
lis eſſe debui? Qualis hucusque fui? Qualis
ero impoſterum? Quid eveniet mihi, ſi non
vivo uùt Sacerdos? Nunquid non infernus meus
erit tanto profundior, quanto finis erat nobi-
lior? Nunquid mors imminebit tantò amarior,
quantèò vita fuerit negligentior? Quàm terri-
bile erit meum Sacerdotis judicium, ſi Sacer-
dotium adeò ſanctum dehoneſto?
IX. Igitur DEO non ſervio ùt Sacerdos, niſi
ambulem in ſanctitate & juſtitia coram Ipſo:
Non ſervio, ut Sacerdos, niſi ſuper ſæculares
etiam meliores vitæ ſanctimonia multùm emi-
neo: Inter Sacerdotes numerari non mereor;
ſi virtutum Sacerdotalium ſplendore careo.
Non ſufficit mihi pietas mediocris, quem col-
locavit DEUS cum Principibus, cum Principi⸗
bus populi ſui. Non licet mihi hærere in Vul-
go Chriſtianæ plebis quantumvis piæ ac devo-
15

30⁰ Finis Sacerdotis.

tæ, qui Dux, Doctor & Rector in populo ſum
conſtitutus. An ignoro Evangelicum oracu-
lum: (ai plus datum eſt, plus quæretur ab eo? *

Nénne Virtus amplior exigitur à populi Prin-

cipe, quàm à Cive? Sobrié, pie ac juſte in hoc
ſæculo tenetur vivere quilibet Chriſtianus: ad
quid tenebitur Sacerdos? Quivis hominum, ſi
ſalvus eſſe cupit, primum & maximum illud
mandatum cuſtodiat neceſſe eſt: Diliges Pomi-
num DEum tuum ex toto corde tuo, & ex tota anima
tua F*“ &c. Ad minus aliquid forſan obligabitur
Sacerdos? Sacerdos tot gratiis auctus, tot
benedictionibus præventus, tantopere exalta-
tus, à plebe non diſcernatur? Fateri ſané co-
gor, etſi contra meipſum fero ſententiam, non
poſſe ſufficere Sacerdoti Virtutem commu-
nem: Nimis grandia ſunt hujus Cellſiſſimi Sta-
tûs pericula, quàm ut mediocri ſtudio vitari
poſſint: Onus formidandum & nimiùm grave
portat Sacerdos, cui ferendo admovendt ſunt
gigantæi humeri. Res hæc, teſte Chryſoſto⸗
mo, excellum animum requirit, cujus defectu
Sacerdotes pauci admodum ſalvantur. Si DEO
ritè famulatur, & ſi ſalvari facile poteſt Sacer-
dos carni & ſanguini ſacrilege immerſus, ſæ-⸗
cularibus nugis intentus, præter veſtem viz
quidquam habens à plebe diſtinctum, nemo
planè hominum damnabitur. Sacerdotis pec-
cata (quis hoc ignoret?) ſunt aliorum homi-
num delictis multò graviora: Jam ſi ſalutem
hic tam facile conſequitur, quid timeant Laici
longe

* Luc. 132. ** AMatth. 22.

ykn
Geh
mit
ul
iue
eun
u⸗
Mert
Oin
Nülmn
Rüru
n 4
ſiez ,
D

WR

lll

Maden
Catoi
en⸗

prloſin
im ornen
d
uli Prin.
Keinhoe
lng: 1
minum l
wunn Alud
Mierbni⸗
1intt mn
Ohlorhet
chns, tot
Ete elala⸗
li ſhud eo⸗
eMiandon
conon.
Anida⸗
ſtocdho urt
niun gand
ovend ſunt
Chrſlofo⸗
jus Lekecht
n. S00
lel el⸗
Cweridyl
reſtem
Cum lenl
Cercotb
Norunint
nanil
Gin

Examen I. 31

longè minoribus obſtricti? Si Sacerdos tam fa-
cilé ſalvatur, inani terrore nos perculit DElI
Filius, cùm fulmen illud vibravit: Multi voca-
ti; pauci electi. * Forte ad oviculas, & non po-
tiùs ad Paſtores pertinebit terrifica commina-
tio: Judicium ſine miſericordia his, qui præſunt, ſiet? *
quâm parum hucusque perpendi graviſſi-
mas obligationes ſtatûs mei præcelſ! Quàâm
turpiier meipſum decepi!
Princeps Paſtorum, Judex venture! .-
quiſſimum eſt, ut ego Sacerdos tuus præ cæte-
ris induam, ſicut Electus DEI, Sanctus, & Dilectus,
Viſcera Miſericordiæ, benignitatem, humilitatem, mo-
deſtiam, patientiam. ***e Intelligo per gratiam
tuam, juſtum & neceſſarium eſie, ut ego Sacer-
dos exemplum ſim fidelium, in verbo, in converſatio-
ne, in charitate, in fide, in taſtitate. XẌ. Mihi Sa-
cerdoti non minùús, quàm Tito ſuo, te juben-
te, præcipit Apoſtolus: In omnibus teipſum præbe
exemplum bonorum operum, in doctrina, in integritate,
in gravitate: *** Ergo non ſufficit mihi Vir-
tus & Sanctitas vulgaris. Quando ſuſcepi Sa-
cros Ordines, cum abſciſſione capillorum ab
Epiſcopo facta, mittere jam debui curarum
temporalium ſuperfluitatem. Exuere jam tunc
debui veterem hominem, cum actibus ſuis, &
induere novum, qui ſecundum DElIIM creatus
eſt in juſtitia & ſanctitate Veritatis, ùt monuit
ſuperpelliceum præbens Epiſcopus. Sane non
fuerunt hæ inanes tantùm Ceremoniæ: intus
fieri
* Aatth. 20. *X Sap. 6. *X X Col. 3. 12.

XXX 1. Tim. 4. 11. KVVXV Tit. 2. 7.

32 Finis Sacerdotis.

fieri oportuit, quod fiebat exteriùs. Heu! poſt
annos complures Sacerdotii mei factum non eſt,
quod in prima Ordinatione fieri jam debuit!
Pergâmne me exponere damnationis æternæ
rælenti periculo? An ſalvari potero in tam
ublimi gradu, DEO tanto lurideé ſerviens ²½
Non potero; ſanè non potero. Quare ad Ma=
jeſtatis tuæ pedes in ſpiritu humilitatis, & in
animo contrito abjectus luridiſſimæ vitæ ſup-
plex veniam precor: Emendationem ſinceram
ſpondeo: in ſanétitate & juſtitia ſerviam tibi;
ut ſacerdotem decet. Parce, Domine, parce
ſervo tuo, ſervo infideli, ſervo nequam! Quin-
que talenta tradidiſti mihi, plura & majora
quàm communi hominum vulgo: non ſufficit
tantùm duo ſuperlucratum fuiſſe. Dum au-
tem à me Sacerdote plura & majora poſtulas,
robore ampliori me confirma. Per ſanguinem
tuum hoc unum poſtulo: Ne projicias me a facie
zua, & Spiritum Sanctum tuum, quem per impoſi-
tionem manuum Epiſcopi olim accepi, ne au-
feras aà me! Pſal. 50.

Meditatio II.

De Status Sacerdotalis Eminentia ſin-
gulari.
Eritis mihi peculium de cunctis populis . . . & Vos
eritis mihi in Regnum Sacerdotale, & Gens ſancta.
Exod. 19. .
(Wando Scriptura Sacra Statüs noſtri Emi-
nentiam nobis propenit conſiderandam,
facile divinabimus, non eo fine id fieri, ut ar=
rogantiæ

Henla
im nontt
mn Gebun
P Eterne
t in tan
ſrſiens
Nesd Mla⸗
tis,Ein
Nr ſo⸗
mlmenm
emam t
mine, pne
un (i.
Kneſor
non lunlt
Don m
Nr Mole,
etlungien
ier e fai
dhe inpo⸗
Cehl, ſes

enri d

6. .

Eun il

huiln⸗
colltmmmm
eltten 1 8
nuun

Meditatio II. 3 3

rogantiæ noſtræ, amorique Proprio ac ſuper-
biæ pabulum præbeatur. Novimus utique, &
legimus in Sancto Evangelio acres invectivas,
quibus Servator noſter in terris agens illos Le-
gis Doctores ſæpe corripuit, qui vana ſuæ Dig-
nitatis oſtentatione tumidi, dilatabant phila-
Reria, & magnificabant fimbrias ſuas; Qui
primos accubitus in menſis quærebant; ſalu-
tari cum profunda reverentia, & exquiſitis ho-
norum titulis ornari à populo gaudebant. Nos
verò Legis novæ Sacerdotes noxam millies
majorem admitteremus, ſi X*que tumidi ſan-
ctiſſimò miniſteriò ad ſuperbiam & vanitatem
abuteremur, quod ſacrum potius timorem, &
modeſtiam ingerere nobis deberet. Hinc Sta-
tus noſtri Gefitudinem; iſtino propriæ vilita-
tis profundum inſpiciamus: Conferamus por-
rô illius Eminentiam cum iſtius infima humi-
litate: Intelligamus, aliud eſſe Sacerdotium
Magnum; & aliud eſſe tanti Sacerdotii humi-
lem Miniſtrum. Statuamus inde, tantam eſſe
collati à DEO muneris gratiam, tantàmque
eſſe debere noſtram gratitudinem, quanta eſt
inter utrumque terminum diſtantia. Metire
ſubin, quantum diſtes Vitæ ſanctimoniâ, & mo-
rum integritate ab illa Statůs tui ſublimis Ppræ-

cellentia. Celſitudinis hujus menſuram duo

præſtare poterunt: prims quidem Vocationis
noſtræ ſublimitatem privilegia ſane maxima o-
ſtendent, quæ DEus ill annexa voluit; ſecundò, ſin-
gularis honor, quem Ordini noſtro D Eus exhibe-
ri præcipit, Ejus nobis Eminentiam declarabit

R. P. Dufreène Exertitia. C Prun-

34 Finis Sacerdotis

Punctum I.

Domino potentiſſimo & liberaliſſimo famu-
amur, quotquot Sacerdotes ordinati ſumus:
Ipſe poſſidet nos: ùt rem propriam nos habet.
Quàm admirabile hoc privilegii genus, in hu-
jus Domini, ceu poſſeſſionem peculiarem, ver-
ſari manibus! Verùm quàm facilis eſt Magnus
hic Dominus in ſuis Sacerdotibus extollendis
& ornandis, tam ſolicitos eſſe convenit in æ-
ſtimandis & ſtudio ſingulari excolendis Ejus
beneficiis. Cùm ſacris Altaribus quempiam
Miniſirum admovet ſuprema Cœli terræque
Majeſtas, ſine modòô, ſine menſura gratiis ſane
maximis eundem cumulat. Separatione per-
quàm honorifica illum è mundi medio eximit:
Ego elegi vos de mundo.* Seipſum Sacerdoti
poſſidendum tradit: Dominus DEUIS Iſzael ipſe
eſt poſſeſſio ejus. *x* Non atpliuùs habet ùt famu-
lum: Jam non dicam Vos Servos, ſed Amicos. **
Arcana fua omnia Eidem aperit: Omnia quæ-
cunque audivi à Patre meo, nota feci vobis. *XX
Miniſtrum ſuum intimum Sacerdotem conſti-
tuit, & ſuas Ei legationes committit: Pro Chri-
ſto legatione ſungimur. X Suamet Illum Au-
thoritate ornat, & poteſtatem tradit adeò ſub-
limem, ut Cœlum aut aperire poſſit pœniten-
tibus, aut occludere peccatoribus: Tibi dabo
claves Regni Cœlorum. **XXv Denique ipſemet
DEUS ac Dominus noſter Sacerdotis manibus
&

* Yoan. 1 5. * Deut. 10. * Yoan. 15. XXVJTbid.
XEXRKEX 2. Cor. F. XEXN Aarth. 16.

han

manin

1

ino amn.
Niſumns
nos lubet
hlcin hu.
nnem ver⸗
tMMronns
Oclencßs
Wel r.
eness Hn
gbenpan
Ptenrde
ruiß lne
tntone de
edoeiit;
n Ned
s Hſed
Pbet rfamn
1Aiu.
. Onit u
dh.
Coten cont⸗
it: CN
et Hlan N

dit ceiſt.

olſteei
bos:
iglife

mimuin

ut

Hund
,1s.

Meditatio II. 3 5

& arbitrio ſeſe regendum, portandum, moven-
dum relinquit in Auguſtiſſimo Sacramento, o-
bediente DEO voci hominis. Quis ego ſum,
Domine! Et quæ Domus mea in tribu populi
mei, ut ad tantæ ſublimitatis apicem evehere
me dignari volueris? Redde me Bonorum tuo-
rum Diſpenſatorem fidelem, ut benignitati
tantæ reſpondeam: Fac, ita ſapiant Status ſan-
ctiſſimi honores & privilegia, ut terrena cuncta
deſipiant; non ſæculi faſtus, non dignitatis
mundanæ fucatus ſplendor unquam arrideat.
Elegi abjectus eſſe in Domo DEI mei, magis quàm ha-
bitare in Tabernaculis peccatorum. Pſal. 83.
Idem Pſalmus 53. cum ſenſn tenerrimeæ gratiarum
actionis percurritur, applicando ſingula ad Sacroſan-
dtum Altaris Miniſterium, cui nos DEl favor ſingu-
laris addiæxit.

Pundtum II.

Nihil magnum, DEus Maxime, niſi quod in
oculis tuis magnum eſt: Quæcunque Tu æſti-
mas, illa æſtimari ab omnibus merentur. Sum-
mo in pretio habenda igitur Sacerdotii Digni-

tas, quam honorari tam ſeriò præcipis, Ipſé-

que honoras tam eximièe. Severe admodm
rohibes, ne quis impiorum extendat manus
uas in Sacerdotes, quos oleò ſanctô pretiosé
unxiſti: Nolite tangere Chriſtos meos. * Tu Mi-
niſtros tuos cuſtodiri mandas, & obſervari ceu
pupillam oculi tui: Qui Vos tetigerit, tangit pu-
pillam oculi mei. Honorem tuo propemodum
C 2 æ* qualem
*Pſal. 10 4, 1 /. * Zach, 2. F.

36 Finis Sacerdotis.

æqualem exigis, quem deferant Sacerdotibus
Populi: Honora DEum ex tota anima tua, & bono-
ra Sacerdotes. * Diſerté aſſeris, Te audiri, cùm
Ipſi audiuntur: Qui vos audit, me audit. Te con-
temni exiſtimas, quando Ipl contemnuntur:
Qui vos ſpernit, me ſpernit. *Dumdque gloriose
adeò ſervos tuos Tecum ipſo comparas, DEos
tandem appellare non dubitas: Ego dixi, Du
eſtis. Pſal. 79. 81.
Heu, mi Domine! quàm timendum, ne cæ-
terorum hominum ſubjaceant infirmitatibus,
quos Deorum inſtar magnificè extollis: Quâàm
timendum, ne ipſimet Sacerdotes tui, quorum
honoribus tam ſtudiosè conſulis, ſeſe omnium
primi deſpiciant, & converſatione degeneri
contemptibiles reddant, cùm familiaritate ni-
miùm abjecta Sæcularium foro ſe immiſcent:
cùm leves in geſtibus, ſoluti in moribus, Gra-
vitatem ſacerdotalem deſerunt: cùm defectus
multiplices foràs protrudunt, quibus & ſcan-
dalum præbent, & vilipendi à populo ipſimet
quærunt. Et ſi tandem miſerias ſuas diſſimu-
lare exteriùs nôrint, num credere fas erit, Te
quoque illas ignoraturum, qui renes & corda
ſcrutaris? Homo, cum in honore eſſet, non intellexit:
comparatus eſt jumentis inſipientibus, & ſimilis factus
eſt illis. Pſ. 48.
Meipſum inſpicio, & inquiro, an ſatis honoraverim
Sanctum Miniſterium, ad quod DEus me vocavit.
Confundor, doleo, propono, gratias ago.

N W Dies
* Eccli. 7. 33. ** Luc. 10. 16.

tſoe

lum i
ahugeh
anl pen
innn

Uheſer

4
„
Mn 15

Cerdotins
ℳ 6 lne.
uit⸗ beln
„lecon.
enmuntur:
egoriose
Nri Dkos
in, Di

dom,nece.
Frmintb,
Is, Qun
,torun
ele omnian
e eperei
hurkredi⸗
, inmicen:
orbosGn.
cün ekech
ibus Elenn⸗
dpllo lne
ſons ilin.
e li ert⸗ 1
enes & Or
1N iittlert
ilufin

ſui Pnyunc
e N
6

Conſideratio II. 37

Dies II.
Finis ultimus Sacerdotis Major DEI

Gloria & ſalus æterna.

Conſideratio It.
De Vocatione ad Statum Sacerdotalem

Ivinæ Vocationis neceſſitatem, præſer-
tim cùm de amplectendo Statu Sacer-
dotali agitur, potenter inculcat ſacra
pagina. Amarè conqueritur DEIIs in Lege ve-
teri adversum temerarios homines, qui Prophe-
tarum nomen ſibi arrogabant, & minimè ad
id vocati, Ordinis hujus functiones exercere
præſumebant. Non müttebam eos, dicit Domi-
nus, & ipſi currebant: Non loquebar ad eos, & ipſi
prophetabant.* Alibi ſic ait: Falsò Prophetæ va-
ticinantur in nomine meo: non miſi eos, & non præce-
pi eis, neque locutus ſum ad eos. ** Moyſen DEus
iteratò vocat, dum is tandem vocanti morem
gerit, aliquamdiu reluctatus, quèd populi re-
gimen, ac liberationem in ſe ſuſcipere metue-
ret. Ildem DEus Aaronem cum filiis elegit,
ut fungerentur Sacerdotiò, quam electionem
prodigiis quoque teſtatam fecit, ut ſeditioſos
Vocationem ſupernam in dubium vocantes
compeſceret. Iteràùͤm, ac tertiò locutus eſt
Dominus ad Samuéêélem, cum Prophetam il-
C 3 lIum

* Jerem. 23.21. ** Lid. 14. 14.

38 Finis Sacerdotis.

lum conſtituit, donec auditus à puero, mani-
feſtis indiciis Vocationem ejus redderet indu-
bitatam.
Magis adhuc in Lege nova gratiæ rem hanc
urgere Dominus videtur, cùm ipſemet Sacer-
dotes ſuos vocat. A proprio Filio initium du-
cit; & ne quisquam à Lege communi exem-
ptum ſe putet, qua cautum eſt, ne quis non
vocatus ad ſanctum Miniſterium accedat, no-
tum eſſe cupit omnibus, Filium hunc ſuum ab
æterno genitum, non ſeipſum clarificaſſe, ut
Pontifex fieret, * ſed Dignitatis hujus Gloriam
ab illo manâſſe, qui dixit ad Eum: Filius meus
es tu. Quænam veròô hæc audacia foret, ſi quis
mortalium ad tantæ Celſitudinis apicem con-
ſcendere vellet non vocatus, poſtquàm ipfſe
DEI Filius vocari debuit? Eodem tramite pro-
cedit Divinus hic Pontifex: Vocat & ipſe Di-
ſcipulos ſuos, quos inter duodecim elegit, &
Apoſtolos nominavit. Sicut miſit Eum Vivens
Pater, ita & ipſe hos mittit, palam proteſtatus,
furem eſſe, quisquis per oſtium non intrat in
Ovile. Sic & Gentium Dodctor, quotiescun-
que ad Fideles litteras exarat, Vocationem
ſuam in cujusvis Epiſtolæ capite ponit: Pau-
lus ſervus Eſu Chriſti, vocatus Apoſtolus, ſegrega-
tus in Evangelium DEI. ** Paulus vocatus Apo-
ſtolus 7Eſu Chriſti per Voluntatem PEI. * Pau-
lus Apoſtolus non ab hominibus, neque per homines,
ſed per 7Eſum Chriſtum, & Dhbum Patrem, qui ſu-
ſcitavit Eum à mortuis. Gal. 1.
Stabilita
* Hebr. y. ** Rom. 1. ** 1. Cor. 1. & 2. Cor. 1.

Sol
n I
upt
Ponen
ens
ſe. I
Sun

eden.
in

un
oiNn

uerg

incebo
Uln
Und
nn
Tkirentn
Uunmm,
ietheen

nenn E

is en

ero, mn.
keret inl.

etemn hane
wet dacer.
nitumdr.
nleren.
e non
Nedrd o.
Une umid
lufeale,n
18 Clorinm
Hlus me
Orehius
encn⸗
hnom Ne

tnteh.

ate.
im gend
um Viven
nproteltnc
Don Ihtrar
—
Voentonen
ontt: de
tlep
nn/
Pkl.
gleſeen
DeEE.

Gabln

Conſideratio II. 39

Stabilita igitur Vocationis neceſſitate, ſine
qua nem o Sicris Altaribus propinquare ullate-
nus pra ſum it, nonnulla Sacerdotibus facienda
incumbl unt, quæ ad ſeptem præcipué capita re-
vocamus. I. Examinet Sacerdos Vocationem
ſuam. II. Si manca fuit ejus Vocatio, defe-
ctus admiſſos reparet. III. Magni faciat Vo-
cationem. IV. Amet Vocationem. V. Cu-
ſtodiat Vocationem. VI. Reſpondeat Voca-
tioni. VII. Sit honori ſuæ tam ſanctæ Vocationi.
I.
Examen Vocationiv?. Num certa fuit mea Vo-
catio? Nihilne curvæ intentionis admixtum ha-
buit, ſeu quando Sacerdos ſum ordinatus, ſive
cùm de bonis Eccleſiæ, quæ Fidelium charitas
Illi donavit, vivere cœpi? Mentémne inno-
xiam & labis puram, à ſæœæculi nugis plenè ſo-
lutam Sanctuario intuli? Quò mea collinea-
vit intentio? Num DEl gloriam, ſalutem ani-
marum, Eccleſiæ decorem & augmentum u-
nicè ſpectavi? Eâne talenta in me reperi, quæ
idoneum redderent Statui tam ſancto; Vel
potiùs inveneruntne me habilem ii, quibus
tanquam DElI Vicariis parére debui? Ipsine

motu proprio, neutiquam à me per vias obli-

quas induécti, benéque perſpectis meis viribus,
DEI Voluntatem hac in re mihi declarârunt?
Studuine tunc concipere Spiritum verè Cleri-
calem, magni faciendo, amando, ZzZelosè forti-
terque amplectendo quascunge etiam minimas
Eccleſiæ ſanctiones, decreta, functiones? Num
ipſemet in Sancta Sanctorum irrui non voca-
C 4 tus?

40 Finis Sacerdotis.

tus? Fors temerè, motu præcipiti, nec fatis
præparatus acceſſi? An Parentibus terrena ſo-
lùm ſpeéctantibus obſecundavi? Forſan hono-
ris, pecuniæ, aut commodorum actus deſide-
riò ad Clericalem Statum aſpiravi? Quid ſi
vel tædium, vel deſperatio, vel amor vitæ o-
tioſæ ac mollis huc me adduxiſſet? Num ad
confequendas in Eccleſia Dignitates animum
adjeci? Quid ſi denique potiùs permittente,
quâàm volente DEO Sacerdos initiatus ſum?
Nullane mihi timendi cauſa, ne in pœnam pec-
catorum patuerit ingreſſus ad Altare Domini;
néve in judicium & condemnationem cedat,
quod prodeſſe debuit ad ſalutem?
II.
Vocationis defectuoſæ reparatio. Quid verô a-
gendum ſupereſt, ſi absque vocantis DEl Be-
neplacito Statum Sacerdotalem ſum amplexus,
à quo diſcedere ampliùs non licet? gemen-
dum, pœnitendum, expianda temeritas, diſtor-
tæ intentiones corrigendæ, Vocatio ad recti-
tudinem ſuam etiam nunc revocanda. Irri-
tare me convenit coram DEO, quidquid cur-
vum & alienum huic ſe negotio immiſcuit:
Deteſtari me oportet vias omnes, per quas
obliquè intravi: Mentis oculus à ſimplicitate
aberrans ad ſcopum ſuum eſt reducendus: Ge-
nuina intentio ſaltem nunc reſtituenda. Cum-
que illi veteris Eccleſiæ Canones, qui Cleri-
cos pœnitentiæ addictos ſeparari, atque in Mo-
naſteria detrudi jubebant, modò non ampliùs
vigeant, ſaltem coram DEO in cubili acriter
. compun-

ultet
Ehene

Mes
e
Humd
Glkrin
Emulnn
hentzin
nn
ttetene

n Ne
Mo
Elgegi
; Noli

i ned lt
terrem ,.
rlan horg.
n geſce.
Qidl
r vite o.
Num 0
es inum

amdente,
tarn km
Deenanſer.
Ne Donini;

Nenn Cecet

Wl fede
is DN.
m aumpeng
et! gener
eiuscle⸗
io rel⸗
Cennda. I⸗
aidguiden⸗
o inmicui.
Nesr Per un
Imen

gucenee

tuenct li⸗

ned iln,
enniſe
60 uh
nan lel

S.

Confideratio II. 41

compungar, quèd in Sacerdotii Majeſtatem in=
jurius, ac verè temerarius in Sancta irruerim,
quam culpam cxpiare mmodis omnibus conabor.
Fſtimatio Vocationis. Intime pervadat ſenſus
noſtros & animum noſtrum debita Sanctiſſimo
Statui reverentia, quem fortaſſis non ſufficien-
ter hucusque obſervavimus. Ablegemus pro-
cul à nobis falſas cirèa hunc ſæculi opiniones,
cui parum ac tenue videtur, quidquid in Ec-

cleſia minus habet externi ſplendoris. Profe-

Ctò⅛ DEO ſervire regnare eſt, & cuivis munda-
næ Dignitati longiſſimè antecellit quilibet gra-
dus in Domo DEI quamvis minimus. Ablſit à
nobis, ut vel mentem ſubeat iniqua cogitatio,
poſſe nos in Eccleſia munere quopiam fungt,
quod merito noſtro ſit inferius. Ad inſigne
honoris & gloriæ faſtigium aſcendimus, quan-
do Charitate Magiſtra diviti æque ac paupe-
ri famulamur. Illud vero turpiſſimum foret,
ſi Sæcularium negotiis intenti, & cupiditatem
ſectantes ad miſerrimæ vilitatis gradum intfi-
mum deſcenderemus. Magnum aliquid eſt, ad
regendos & judicandos populos vocari, t vo-
cantur Reges & Principes: IIluſtris ac ſancta
eſt Vocatio ad Fidei Chriſtianæ Profeſſionem:
Omni Veneratione digna eſt Vocatio ad Sta-
tum Monaſticum. At verò Vocatio ad Ec-
cleſiæ munia, ſanctumque Eſu Chriſti Sacer-
dotium cæteris omnibus eſt ſuperior. Æſtima-
re nos equidem decet, ac venerari Status reli-
quos; noſtræ autem Vocationi tam ſublimi &
C5F- ſingu⸗

4²2 Finis Sacerdotis

ſingulari, qua nos DEUS ornavit, primas par-
tes tutò tribuamus.

Vocationis Amor. Sinceré amemus Statum
noſtrum: Cordi ſint illius miniſteria: ſigna i-
pſius & ornamenta quoque externa diligamus.
Eorum de numero non ſimus, qui tædio faci-
le ſuccumbunt, & inconſtantiæ vento ſemper
agitati, nunquam in ſtatu ſuo acquieſcunt: mo-
dò ad ſæculum reſpiciunt; modò Eremum; fu-
bin & clauſtrum cogitant. Stringit invitos
Profeſſio ſancta, ibiꝗue eſſe mallent, quò per-
tingere ampliùs nequeunt. Aliam nos inea-
mus viam, neque locum demus unquam ſive
tædio, ſive pœnitudini, ſeu dejecto animo cir-
cà ea, quæ Magnæ Vocationis noſtræ ſunt.
Meritò Deum pœnitebit vocäâſſe nos, ſi per
ſummam ingratitudinem IIIi nos conſecraſſe
pœnituerit. Amemus igitur tenerrime San-
Gtam Eccleſiam Elu Chriſti Sponſam, quam e-
mit ſanguine ſuo, & cui fulciendæ, ornandæ
ac propagandæ per inſignem gratiam addicéti
ſfſumus: Amemus pretioſas animas, DEI Ver-
bum, Inſtructiones privatas & publicas, Sacra-
menta, Templorum Ornatum, pietatis incre-
menta; verbé, quidquid Vocationis noſtræ
eſt, quàm impenſiſſimè diligamus.

Vocationis cuſtodia. Omni ſtudio ſervemus
pretioſam Vocationem, & ea vivamus conten-
ti: Vigilare nos convenit in aſſervanda inæſti-

mabili margarita, quam DEus nobis poſſiden-
dam

ſten:
Uult
Uttenta
Aarth
res
en, A
U 4

Nr

el
Cmunn
ndhls
Cloede

tims

Katon
1n ſenai⸗
ligmmus
tolſo faei.
olenper
nntmo.
Nenoml.
igrimins
ndo ber.
n nos iner⸗
ngun lne
N Aindl⸗
Wbrr .
e , ine
8 Conſecrtl
hetrine Nn
ſun, quant⸗
dr, or-antt
tium ad
n, DI er
blens Nn
etars inen
onis voln
3

o N
eamwdnen
ſeruuint⸗

8 od W

Conſideratio I. 43

dam dedit. Vigilet oculus, vigilet pes, vigi-
let manus, cuncta vigilent, ut illæſa nobis ma-
neat copioſa & prædives portio, qua gloria-
mur. Vigilemus in orationibus, in bonis acti-
bus, in Apoſtolico labore, in omni ſolicitudi-
ne, à dextris & à ſiniſtris, ne quid nobis de
theſauro noſtro pereat. Dicamus cum Pro-
pheta: Funes ceciderunt mihi in præclaris; etenim
hareditas mea præclata eſt mihi: Non prævaleant
adversùm me inimici mei, ut auferant Eam.
Elegi abjectus eſſe in Domo DEI mei, magts quàm
babitare in tabernaculis peccatorum.
VI.
Reſpondendum Vocationi. Non ſola Vocatio
quantumvis ſancta, ſed conformis Vocationi
laudabilis Vitæ tenor ſalutem noſtram in tuto
collocabit. Certa erat & magnifica Saulis ad
regendum populum Vocatio: Judas Apoſto-
lus fuit rité vocatus: ſed uterque periit, quia
Vocationi ſuæ neuter ſatisfecit. Unum por-
ròô eſt neceſſarium, ut videlicet, quæ Statũs
noſtri ſunt, fideliter adimpleamus: Induamur
juſtitiam ùt Clerici, ùt Sacerdotes, ut anima-
rum Rectores, ùt Verbi Divini Prædicatores,
ùt Sacri demum Judices: Reſpondeamus Vo-
cationi erga DEIIM fundendo preces; erga
proximum zelosè agendo; erga nos ipſos pru-
dentiæ normam ubique adhibendo: Reſpon-
deamus illi ſecunduúͤm menſuram talentorum
& gratiæ nobis datæ, illam agri Dominici par-
tem ſtrenuè colendo, cui nos Cœleſtis Pater-
familias addixerit: Reſpondeamus ſecundùm
men-

4 Finis Sacerdotit.

menſuram Spiritûs conceſſi, Vitam vivendo in-
ternam ac ſpiritualem; Divinis intentionibus
nos conformando non minùs quoad ea, quæ
ad ſanctificationem propriam ſpectant, quàm
quæ ad Proximorum ſalutem referuntur.

VII.

Honor præſtandus Vocationi. Miniſterium meum
honorificabo, ait Apoſtolus, ad annuntiandum
Gentibus Evangelium deſtinatus: Enimveròô
honori Eidem ſuit in laboribus multis, in vi-
giliis, in fame & ſiti, in patientia multa, in Vir-
tute & Charitate non ficta. Et tu quoque ho-

norificabis Miniſterium tuum, Sacerdos Altiſſi-

mi, cùm nulla in re quæſiêèris commodum pro-
prium; ubi nec ſperaveris quidquam à mundo,
