adversùs ſacrilegas Antiochi molitiones popu-
lum DEl concitavit,. Sic omnes, quotquot
hoc igne ſacro ſunt accenſi, tanquam ſuos ho-
ſtes perſequuntur, licèt 6* parentes, aut fra-

0 3 tres.
* Joan, 2. 2 3. Reg. 19. J

582 Zelus Sacerdotis
tres, aut ſorores hi fuerint, cùm DEO adver-
ſantur. Ait unusquisque illorum cum Davi-
de: * Inimici facti ſunt mihi.
Zelô fidei populus nationum ad vitam in-
greſſus eſt, quam ſuo tepore ac negligentia
populus Hebræus perdidit. Unde ait Scriptu-
ra, YZelum in portionem illi populo ceſſiſſe, qui erudi-
tus non fuerat? X quòôd populus alter, in lege
eruditus, nullo fidei ardore polleret. Tran-
ſiit zelus ad gentes; tantäâque apud illas gra-
tia & virtute valuit, ut populum electum
oſt ſe relinqueret, hujusque lumini anteiret.
Pun veròô nationes iſtas, quæ in tenebris hæ-
rebant, & ignorabant, ſacer hic fervor inva-
ſit, ipſis Judæis factæ ſunt meliores: tanta-
que fuit in illis gratiæ operatio, ut in hære-
ditatem Domini, & ſanctam JEſu Chriſti Eccle-
ſiam efflorerent.
Zelus hic aliud ferè non eſt, quàâm ipſa Di-
lectio, quæ fortis eſſe ut mors in Scriptura
derhibetur; ſimulque dura ſicut infernus æmu-
tio, quæ ipſiſſimus zelus eſt, ibidem prædica-
tur. Zelus inflexibilis, quem nulla hujus vi-
tæ ſuperat voluptas: Zelus imobilis æquè ac
infernus, qui peccatum fortiter in nobis ju-
gulat, ut uni DEO vivamus.
Ilpfimet Angeli nihil ſunt, ſi zelò careant.
Audi, quid loquatur Dominus ad Angelum
Laodicêe: **X Scio opera tua, quia nec frigidus
es „ neque calidus: Utinam frigidus eſſes, aut cali-
dus: ſed quia tepidus es, & nec frigidus, nec calidus,

inci-
Pſal. 135. *Laiæg 26,. NF Apoc. 3.

terij
. thin
a Weft
SAis Dont
gircemimnt,
Dlkidlinann
dholrheri
ehee lnmn⸗
uel ahenten
ttmm un
lelti, lrlae
prneinnte
im. ltu in
Tumng
Aött, uchin
Uienint, fun
umninchek, ne
Euntn ne
belutrli
Abn indrenn
ufit god
Ai Konng
ttz enn
Nhlmenator
1 Mutente
Ans, dm
rtoris
zumeiſent
lpunnn 1

S
I

Onun 1 in
Ute de ene
t. Weäiſ,
thlaſe,in.
ohludtet
dite Alen r
ineen
1r Mln etn
Ge nmineie
lehite
nhe enuine⸗
Mine ut
Enio, uinbxe
n nciitte

neh nit.
nns dn
Reurinenan⸗
bicenene⸗
en Nule tbst
iüblire
tir in M

“ lith
6 „

,

Confideratio I. 783

incipiam te ewomere ex ore meo. Quia dicis: quòd
dives ſum, & locupletatus, & nullius egeo: & neſcis,
quia tu es miſer, & miſerabilis, & pauper, & cœous,
& nudus. Suadeo tibi emere à me aurum ignitum, &
probatumin. Sane ardor ille nobilis, & accenſa
fides; Zelus Domini, ac devotionis fervor,
quo ſanctè urimur, in cibum Eſu Chriſti pa-
lato ſapidiſſimum nos tandem excoquit. Quid
verò poſſit optari felicius, quàm cordi Ejus
præbere guſtum, & in Ipſius interiora omnis
maculæ expertem penetrare?
At non olùm Angeli, veruùm & ipſe Pater
cœleſtis, ùt ſacræ paginæ teſtantur, zelò di-
vinò pretiosè inardeſeit: Hæc dicit Dominus Exer-
cituum: Zelatus ſum Yeruſalem, & Sion zel? magné.*
Quoniam magnus Dominus, magnus quoque
Zelus eſt, quo divine uritur. Atque hinc zeli
tui menſurà, virtutis tuæ aut parvitas, aut
magnitudo eſt: mediocris ille erit, aut exi-
mius ſecundum tuæ charitatis ſive remiſſio-
nem, ſive laudatiſſimam intenſionem. Quèd
Jeruſalem vindicetur, & læta denuò reſurgat,
Zelus efficit: quòd Eccleſia in Spiritu Sancto
coaleſcat, & congregetur, zeléò perficitur:
quòd Fides augeatur, & integra puritatis lilia
candore imaculato niteant, zelb eſt adſeriben-
dum. Zelus domus tuæ comedit me, de ſeipſo aĩt
DEI Filius, cuùm Judæos acriter objurgaret,
quòd Orationis domum in ſpeluncam latro-
num convertiſſent.

Intelligamus autem, non modè templum

. koc
* Zach, 1. . Oo 4

784 Zelus Sacerdotis

hoc materiale, in quo congregamur, ſedmul-
tò magis templum ſpirituale, quod eſt anima
noſtra, zelum ardentem poſtulare, ne domus
fiat negotiationis, & ſpelunca latronum. Si
enim lucçro inhiamus, & in pecuniis corraden-
dis toti ſumus, in domum terrenam negotia-
tionis infauſtæ tranſimus. Si veròô aliena ra-
pimus, & pupillos ac viduas invadimus, in
ſpeluncam latronum imigramus. Veniat ergo
in te vivus & efficax DEl ſermo, qui e domo
hac latrones ejiciat unà cum vendentibus &
ementibus, ut mundum ſit cor tuum, & illi-
bata puritate glorietur. .

Zelo huic, quem gratia regit, zelus alter
opponitur, qui tendit in peccatum. Invidiæ
zZelum illa balmid verba deſignant: * Zelavi
ſuper iniquos, pacem peccatorum videns. Et illud

Eccleſiaſtici: ** Non zeles mulierem finds tui, ne

oſtendat ſuper te malitiam doctrinæ nequam. Sunt
quoque zeli amari, indiſereti, turbulenti er-
rores non pauci, quos omnes tollit zeli opti-
mi ſinceritas & rectitudo.

Ad zelum pertinet, veritatem iniquè laceſ-
ſitam tueri, cùm vires ad id præſtandum ſup-
petunt. „Errori non reſiſtere, verba ſunt
„ Innocentii Papz, ** idem eſt ac eidem
„ ſubſceribere; Et veritatem opprimit, quis
5, ui illam non defendit. Si arma juſtitiæ in
malos convertere negligis, illorum fautor &
complex meritò habeberis: Malum aperum
— tacit

Pſal. 72. * Eccl. 9. *Xà Can. error diſt. 53.

tene:eldt
iekenich
mn Worun en
Aodiam Puynt
Genin vaepe
⸗ MMaer
Cni, Ni otli
inis n linen
uthinbnitne
ntit Alen
SNünn ea
Dnr „Ne
Denllb di
1 Klene on
Tino, Alen
iraliuenn
ecn,
Eiheimnen
Ntonis,
enendt
1 1 Ulum
Aünlit, Ne
W nelctn
ineni, ol

t, 13

nfl, 17 5„.

egemmr, 4
, lut
nlne Ni
er htmomm
Momnisone
untuun e
ANdn
uinnun
Nunlg Fern

enh

Cun ſentenla

Lammn 45

rit uie
Etamm Mwie
eigum
n UIn. Kin
ulanſkin

Giue Mia n

ei, nteik
ẽ tolt Ag

ten nie
6ntont⸗
ge, hl
nel ra

cEonhcderatio 1. 787

tacitè probas, eui minimè, dum fas eſt, con-
tradicis. .
Idem loquuntur cæteri Eccleſiæ Doctores.
„Manifeſtum eſt, ait S. Leo, * eſſe aliquod
„ genus patientiæ, quæ nocumentum afferat,
„ & omnem Sacerdotum vigorem penitus
„ enervet: perdit ſeipſum DEI Miniſter, dum
„aliis peccantibus parcit. Sic Heli Sacerdos,
dum filiorum errata diſſimulat, Numinis ira-
cundiam graviter incurrit, quòͤd molli con-
niventia increpare negligeret, ac emendare,
quos DEO adverſari non ignorabat. At fortè
monuit, uti obſervat Cardinalis Petrus Da-
miani: ſed Patrem egit; non Sacerdotem,
quando authoritate poſtpoſita, ſoli pietati lo-
cum dedit. Alieno erorri conſentit, juxta
S. Iſidorum,** qui eundem malè connivendo
diſſimulat. „„Sume ergo gladium, pergit S.
„ Bernardus, inflige vulnera certò profutu-
„ ra. Si ferire non datur omnes, aut quam-
„ plurimos; ſaltem quotquot poteris, ſau-
„ Ciare ad ſalutem non prætermitte.
„Sunt peccata, inquit S. Gregorius, N
„ quæ aſperitatem poſtulant, ut nempe ex
„ objurgationis, aut pœrnæ gravitate intelli-
„ gat, qui emendari debet, quantum exceſ-
„ lelit, poſtquam iſtud intelligere lumine pro-
„ prio noluit, ne videlicet in antiqua tam
„ facile relabatur. Paſtoris quippe officium
eſt, hortari, obſecrare, increpare, ac nihil
OOo 5 non
*Ep. 76. ** I. 3. de ſummo hon. c. 235. **X I. 4.
de confid. c. 3. **h Paſtoral. part. 2. c. 10.

786 elus Sacerdotis

non agere, quò errantes in viam reducat:
ignem & ferrum adhibeat, ubi leniora non
medentur, ne reum ſe agat illorum exceſſu-
um, quos palpando diſſimulavit.
Nec tamen unquam ipſa ſeveritas absque
charitate ſit, ùt idem S. Doctor innuit: Furor
ipſe de amore ſit. * Sentiant paternum, imò &
maternum animum, quos poteſtate coërces.
Ohpus enimveròô hic eſt magna diſcretione;
ſicut enim contingere amat, ut fractum corpo-
ris membrum frangatur magis aut diſtortum
fiat, niſi à perita Chyrurgi manu aptè ligetur,
& neque ſtringatur nimium, nec plus æquo
laxetur; ità pariter, cûúm vulnera peccato-
rum tractanda ſuſcipis, oppidò cavendum,
ne aut rigore nimio exaſperes malum, aut ni-
mia laxitate in putredinem ſolvi permittas. Ad-
ſit ubique charitas, cui comes eat ſapientia, ut
morum diſciplinam hinc integram ſervet ani-
mus paternè conſtans, & iſthinc vulnerum do-
lorem temperet affectus maternè pius. .
Quare inſigni prudentia eget animarum Re-
or, ne in ſævitiam degeneret rigor, aut le-
nitas abeat in mollitiem. Nec ſola ſeveritas
quidquam valebit, nec ſola benignitas, ſi dis-
jungantur: ſeriò agat cum charitate, ut diſci-
plinæ conſulat: ſuaviter agat cum moderata ſe-
veritate, ut lapſos erigat. Atque iſtud nos
docet parabola Samaritani, quem vinum &
oleum adhibuiſſe teſtatur Evangelium, ut vul-
nera ægroti ſui, à latronibus Kunciau curaret:
nam:
* Hom. 17. in Evang.

nne
lenmmn
eenn

4
Leunf
e enn gee

lriannten
rübtenl
Spum men
1 NcotaN Wond
emiaie lA re
Ecnnrn
eiftehm
Uconunr.
miklei
Monheherdh l
enr Cethes Do
Umderlnin le
Arühtecren ze
ſetüneianiane
A
ſutſr: Dn
IsKümer neil
mi, Oer o
e rnrbend
M YAmn h
Ronſcendine
Ulffienen,
Pnckſt
Uülem ſimn
na ſant,
At,N Ane
emnes Picehe
Ae ir lch

Nu K

Aſereitit
Ndninn⸗ 5
Marenne; 4
etmnen
un iin
Nfang,
TE irn
Bumpre
1 en
en and⸗
Niti man,

MNl e

lakigeniul
Wetlhet
Gren i
Inne unnatn
tene in
Eraimmn
et ie u
Nee ſon a
eninis5
riune, ur
wanonen,

e

Conſideratio J. 587

namque vinum acrimonià ſuâ putredini obſiſtit;
oleum verò ſua lenitate partem afflictam fovet,
ac tuetur. Hac prorſus methodo animarum
vulnera ſanare ſtudeant ſpirituales Medici: utan-
tur vini robore ad ſenſum doloris excitandum;
affundatur autem & oleum, ut mitigetur do-
lor: occurrat vinum putredini, & oleum pro-
ſit ſanitati: Ità nempe ſocietur lenitas rigori,
ut juſtum utriusque temperamentum nec ex-
aſperet fidelium animos, nec imodiea ſolutio-
ne corrumpat.
In arca fœderis Decalogus, virga Moyſis, &
Manna perpetuò ſervabantur, ut inde diſce-
rent Sacerdotes Domini, tria ſibi eſſe admo-
dùm neceſſaria, Legis intelligentiam, Juſti-
tiæ rectitudinem ac firmitatem, & charitatis
ſinceriſſimæ ſuavitatem. Hinc illa Davidis ad
DEUM verba: Virga tua, & baculus tuus ipſa me
conſolata ſunt.?“ Dum virga ferit, ſuſtineat ba-
culus & firmet vacillantem. Verbô dicamus
omnia: diligat Paſtor gregem ſuum, ſed non
molliter: reprehendat ſeriò, verùm ſine ama-
ritudine. Zelum habeat, ſed non impetuo-
ſum: manſuetudinem exerceat minime ad la-
xiora diffluentem. Juſtitiam ita ſociet clemen-
tiæ , ut nihil ſit, quod animos ab eo divellat,
aut junctam æſtimationi reverentiam minuat.
Egregia ſunt, quæ in hoc genere D. Ber-
nardus ad Abbatem ſcripſit, ab officio diſce-
dentem.* Videbimus hic, quid ab animarum
Reétore Vir ſanctus poſtulet, & quo eundem

ſpi-
* Pſal. 22. Epiſt. 4, ad Arnoldum.

—

93
95
93
9
»
55

„

0
—„

588 Zelus Sacerdotis

ſpirits ardore ad redeundum in viam urgeat,

Non ſuccidit ſpem meam, inquit, tua in

„ Conceptis opinionibus immota firmitas; nec

ideo languet meum te revocandi deſiderium.
Ipſus te adiiſſem, ſi domi agentem comperi-

„re certò potuiſſem, nec dubito, quin præ-
„ ſentem audiſſes, cujus epiſtolam fortè mi-

nori voluntate accipies. Ridebis tu quidem
fiduciæ meæ ſimplicitatem, poſtquam in cœp-
tis animum obfirmaâſti. Sed ego IIlius verbis
innitor, qui aſſeruit, omnia eſſe poſſibilia cre-
denti: illud Apoſtoli dictum ſecurus mihi u-
ſurpo: Omnia poſſum in co, qui me confortat.
Et quamvis intelligam, te opinionibus tuis
tenaciter inhærere, velim tamen coràâm ad-
eſſe, ſive tu moveri te ſinas, ſive immotus
in propoſito maneas.
„ Quantis rationum momentis te obrue-
rem, ſi alloqui præſens poſſem! Tu verèò ſi
ſermonibus meis non auſcultares, fra cam
vocem in fletus abire cerneres: proſtratus
dein ad pedes tuos, genua tua ſtringerem;
oſcularer faciem illam mihi dudum chariſſi-
mam, & caput diſſuaviarem, quod mecum
ſub ſuavi jugo Eſu Chriſti conſenuit. La-
crymis te ultimò perfunderem, & per com-
munem Dominum obſecrarem, ne ùt crucis
Ejus inimicum te geras, dum perire ſinis,
quod ille tam carò emit; & in diſperſionem
abire permittis oves „ quas morte ſua con-

regavit.

ftdt ſit
Icnhtnen
üeronn
Nlenern
,Aeiz gs
Ne
,Nſek rnel
Uurere.
5mwedle
,Inci nn
,Nlgenil
M, Ate
l. Mortme;
i uig mitil
rgetcrepon
Köiialhee
enietend
Duümant.
ceſts
adeſen! Mi
ites, Clr i
n teſei
hinrrce
a, wm

64

Din m ,

ſͦ ingitn
otz ſirnig
dendidelts

lnenten n.

dluid in
llcher tes
Riddsne
lluni⸗
Etelue
Anlannke
ſi ſne,
t hntuni
lumn mt.
eimnnn

nenczte ⸗
Vlen' IImt
lunz hin
nees: Mrnd
1 un ſtintt
hcacunck.
en goler
ſcnenit !
gem Ae
en, Ne 1 d
un nii
Ancheten
mban

Conſideratio I. 789

„⸗Sed numquid non periculo reverâ expo-

99
29
3⁹

„»

929
2⁹
95
2
99
2

29
9⁹
93
35

„
—„—

nis, quos deſtituis? Numquid à centro di-
moves, quos tecum abſtrahis? Utrosque
diſcrimini æquali profectò involvis. Roga-
rem denique, ut amicos reſpicias, quorum
ſpem fruſtrari te non oporteret, poſtquam
eorum voluntatem liberaliter es expertus.
Quamvis autem ſis æreus, fectere te ſeu
precibus, ſeu teneritudinis meæ argumentis
non dubitarem; certè non deſiſterem, donec
timor Domini æquè in hoc negotio te ap-
prehenderet, ſicut antehac in aliis ſecun-
dùm ejus leges ubique es operatus. Sed
heu! non fuppetit mihi ultimum hoc te
movendi remedium, quod ipſa prælſentia
ſuggereret.
, Audi nunc ſaltem amici longè diſſiti que-
rimonias, & contriſtatum de tua abſentia,
malisque graviſſimis, ac tuo periculo inde
exorto, acerbeè ingemiſcentem negligere
noli. Non times, ne ruinam tuam ædifi-
cii totius triſtiſſima ſolutio conſequatur?
Non cecidi, repones: ſcio, quid agam: nul-
lius mihi culpæ conſcius ſum. Ilſtud ego ti-
bi lubens dedero; ſit igitur hoc: fidem ha-
bebo affirmanti. Sed quid tu de nobis, quos
adeòô diſceſſus tuus afflixit, ut etiam ſtan.
dalo eſſes? Mala non vides hinc ſecutura?
Si vides, cur diſſimulas? Qui fieri poſſit, ut
lapſum te eſſe ignores, qui alios tantò nu-
merô in præceps agis? Tu in ſuperiore loco
ſedebas, ut uni fratrum ſaluti proſpiceres,

590 Zelus Sacerdotis“

„
„»
3⁹*
2¹
39
39
9
27
„
39

„„ P

39
95

& JEſu Chriſti gloriæ conſuleres: Nunc ſi-
ne piaculo gregem tuum deſtituere om-
ninò poſſis? Unde is, quæſo, poſthac
in adverſis ſolatia petet? Quis eum defen-
det? Quis lupos arcebit? Eheu! imminen-
tes jam video feroces belluas, quæ gregem
hunc dilectum devorent. Quid fiet plan-
tationibus teneris, quas in deſerto plan-
tavit dextera tua? Quis terram circa illas
fodiet, ut reficiantur? Quis irrigabit, &
utabit? Quis eas ſpinis circumdabit? Quis
culturæ invigilabit? Brevi has ſpinæ ſuffoca-
bunt: brevi tentationũ ventis eradicabuntur.
„Et tu, tantorum auctor malorum, præ-
clarè te rem tuam egiſſe credes, dum fugis?

Dignos pœnitentiæ fructus jactitabis, dum

ſterilem relinquis agrum Domini. Verbòô,
quamvis bonum, ac laudabile foret ſacrifi-

cium tuum, peccaſti tamen Scripturâ teſte,

quando injuſte partiris. Hæccine autem ſit
juſta partitio, cùm cæteris neglectis te unum
cogitas? cùm durus pater filios in medio

„ rFelinquis?

2⁹

29

„Orphani miſerabiles, tantéôque magis in-
felices, quòd vivo etiamnum patre deſtitui-
mini! Epiſtolam claudo, teque iſtud
adhuc unum rogo, ut alloqui te liceat: for-
tè inveniemus medium, quo & tu ſalutem
tuam in tuto colloces, & gregi tuo auxi-
lium non ſubtrahatur. Quàâm rarum hoc

æivo noſtro zeli ardentis exemplum!

R

„ Fuêre ante nos homines, alibi ait“* idem
* lib. 4. de Conſid. c. 2. San-

Y .
um 1l 1
gen uut
lheeumn
t Itbmuum
ititichn⸗
Tan: R un
n onnten
it Uen

1

,n Uigu
Een, MM N
yrcr l
mer klctbn
inlns, Acon
,Imchnenenen
Anendlane h
Areſochnt

fenmenmnn
umils n

Mel

ecots

ln in
mn unlts
nielcs
i els

4
enn,

.

ler
Celinen,
an⸗ N
is eune,
ellim
lus, ege
Wk
in ein
Stemnm eni
ünmniil
nnnten
Ntsürl.
Mnhenennm.
Lunm
ts nn
Dh
Donmd Nenh
tie hiuh
enaintt,
Hkrirral
egeliten
1 HMosu

MMogleng
un Nurti⸗
n, tele
M elmin
gokuln
geg n

n

E

Conſideratio I. 591

„ Sanctus, qui ſe totos animarum ſaluti con-
,‚ſecrabant; qui Paſtores & vocari, & eſſe
„gloriam ſuam reputabant: Qui nihil eorum
‚ſubterfugiebant, quo animabus prodeſſe poſ-
‚ſent, aut illarum detrimenta cavere. Non
„divitiis inhiabant, ſed paupertatem ſecta-
„ bantur: Se, ſua, vigilias, ſudores, vitam
„ipſam profundebant. Sic ille, qui animosè
„ dixit: Libenter impenlam, & ſuperimpendar
„ pro fratribus meis. Aliud lucrum, alium ho-
„norem, aliud genus gaudii prorſus ignora-
„ bant, niſi quod animæ dediſſent, plene con-

„⏑ „

„ tenti, modò plebem perfectam Domino

„ Præpäraſſent. In hoc opere ſine tædio con-
„ ſtanter deſudabant: Huc & cordis ſui ama-

„ ritudines, & corporis laſſitudines; huc vi-

„ rium contentionem, frigus & nuditatem,
„ famem & ſitim; huc quodvis tolerantiæ ge-
„nus revocabant. Quis mihi det, hunc Eccleſiæ
„ ſplendorem antiquum cernere denuò? Quis
„ primam illius gloriam, & decorem reſti-

„ tuet?
Meditatio I.
De Sacerdotis Zelo erga DEUM.

Zelé zelatus ſum pro Domino DEO exercituum.
3. Reg. 19.
TAnrum utilitatis & gloriæ affert honoris
divini zelus, ut mirum ſit, inveniri poſſe
Clericos, qui zelõé careant. Regum miniſtri
glo-
*. 2. Cor. 12. D. 15.

792 Zelus Sacerdotis

loriæ ſibi ducunt, commoda & honoremau-
K* ſuæ fortiter tueri: Nulla hic pericula, &
nullas difficultates formidant, quòd juſtum &
glorià plenum exiſtiment, ſuorum Principum
causâ nihil non audere. Atque hinc bona æ-
què ac vitam illorum obſequiis ultrò impen-
dunt, quod ubi præſtiterint, ſervitutis ſuæ
debito ſatisfactum eſſe dicent. Quid Sacer-
dotes niſi Regis æterni Domeſtici, & cults
Divini promotores? Hac nobili ſparta nihil eis
eſſe poteſt glorioſius; Quare nihil ſit ipſis cha-
rius, tanti Domini obſequiò́. Tu Illius emo-
lumenta dupliciter zelabêre. I. Zelando legem
DEI, uti Scriptura monet. II. Zelando do-
mum DEI. Zelus uterque faciet, ut Regis
tui gloriæ ſis quàm optimè conſulturus.

Pundtum I.

Omnis honor & gloria, quam DEO præ-
ſtare opera ſua poſſunt, in eo vertitur, ut
illum cognoſcat, amet, eique ſerviat omnis
creatus ſpiritus: Et hanc DEl gloriam ad extra
Theologi appellant. Porro Sacerdotibus pro-
prium eſt, ut Nomen Ejus annuntient, volun-
tates Ejus declarent, omnium IIIi corda ob-
ſequio ſincero & affectu integro devinciant,
& ad leges ipſius ſancte cuſtodieandas inducant.
Divinarum perfectionum ignorantia, ſummæ
pulchritudinis neglectus, præceptorum DEI
ſlanctiſſimorum contemprus hoſtes illi ſunt,
quiDei gloriæ adverſantur; ſed & ipſiſſimi ſunt,
. . quos

ſve heten
lb,k
sMuoilts te
münt urn
Euumn i
le an tis
1t Necuce umn
Cedn Ne

. Natt l

tem Mubin

fj cdlntn, &

UAlincyzutuul!
enenerontkt.
mpim ibn
Ntcakepri
Uinanntei l
utacheninn
Uus, ann Ei
uIEcun he
inetenglo
2, 1., B len

Nin h
6 nſe. ..

eritti

wüten,
u Neit
nd olſc⸗
Norumbi
Nnne himin
egii Anitz
Mais

enhüßmii

Wrnlifin
i Nla.
elAnben
At.
ice ulen
Wemd

1.

ingen
Ae iunid
Ull Prnir
1 retioſn
unotet ſe⸗
tin Moert
ngo eit

Fin
e,
iſn⸗

AMeditatio I. 593

quos impugnet Sacerdos, proterat, & è mun-
do ejiciat: Tanta in re ſi deficit, zelum DEI
non habet, & legem ipſius jacere, contemni,
ac profanari permittit. Nénne hujus tragœ-
diæ ſumus quotidiani ſpectatores? Zelus mo-
dicus in Clero; multa licentia & perverſitas
in populo: Defecit in Sacerdotibus charitas,
& in plebe ſuperabundavit iniquitas. Redde,
mi DEUS, Eccleſiæ tuæ zelum, qui olim in
Ejus Miniſtris ardebat; ſed modò paulatim ex-
tinguitur, dum incrementa capit prævaricatio,
& peccatum! Inhibe torrentem malitiæ, cujus
aquæ, dum zelus friget, potenter inundave-
runt! Reſcinde unius exceſſum, & ſupple al-
terius defectum: Reſtingue cupiditatum ardo-
rem, & excita zeli Sacerdotalis languorem!
Ardeamus Miniſtri tui, quod & muneris no-
ſtri celſitudo, & malorum invaleſcentium
multitudo poſtulat! Da, quod Bernardus tuus
vehementer optabat, ut in arguendis Regibus,
ad exemplum tui Baptiſtæ, ſimus magnanimi;
erga rebelles Ægyptios ùt Moyſes invicti; con-
tra fornicatores zelò magni Phinees ſuccenſi;
contra idololatras inſtar Eliæ gladium ſpirits
vibrantes; cum Eliſæo in avaros erecti; cum
Petro mendacium hoſtes, cum Paulo blasphe-
mantium percuſſores, & tecum ipſo nego-
tiantium è templo ejectores. Da Regibus Jo-
annem . Paulum blasphemantibus, negotiantibus

Chriſtum. *

R. P. Dufrène Exercitia. Pp Pun-
* l. 4. de Conſid. 6. &.

794 Zelus Sacerdotis

Pundlum II.

Zelus pro domo DEl alterum eſt Ejus glo-
riæ conſulendi medium. Iſto ardebat Prophe-
ta, cum dixit: Zelus domus tuæ comedit me. Cu-
jus ignis nobiliſſimi fortaſſe nec ſcintilla in no-

bis eſt: Nam teſte Auguſtino, qui zelò domùs

Domini flagrat, remedia erroribus in ea ſer-
pentibus inquirit: obliqua emendare cupit:
nullam quietis partem admittit, donec opem
uoquo modo tulerit. Quòd ſi verò nihil ef=-
ecerit, & mala tolerare coactus ſit, in ge-
mitus & ſuſpiria ſolvitur, acſi detrimenta do-
ms Domini ſe unum ferirent: Et opprobria
exprobrantium tibi ceciderunt ſuper me.** Per ſeipſum
agit, quantum poteſt, ſecundum prudentiæ
leget: Exhortatur é cathedra: urget in Tribu-
nali ſacro: animosè reprehendit, ubi fert oc-
caſio; monet Superiores; orationibus inſtat;
ſeſe humiliat; reparat, quantùm poteſt, irro-
gatas Majeſtati æternæ injurias. Zelum Sacer-
dotis illius imitatur, de quo narrat S. Hiero-
nymus, *„Eum ſolicitè attendiſſe, an decen-
„ ter ornata eſſent Altaria; an muri à pulveri-
„ bus eſſent purgati; an pavimentum foret
„ mundum; an templi portæ ſat eſſent mu-
„ nitæ; an ſplenderet ſanctuarium, & valſa
„ ſacra, quoad fieri poſſet, pretiosè niterent;
„ an omnes ceremoniæ ad amuſſim ſervaren-
„ tur integræ? Meminit tandem Sacerdos
2Zelô
* Pſal. 65. X ibid Wr Epiſt. 3. ad
Heliod.

i

Pc niinm
Sſengl wohv
lemi goni
nd len l
AErwen nn
em Hictuini
Potl cebennt,

l i Fn

A lintu cnpa
liuli, ſiau
n S

Lecto

Ulboo , Re
He Zin

ftanten Ackub
rdlis, E gvo
ters gadi⸗
Iu Han, cioen
A lant, dii
Wuum, bent en
Ueno klus, &
1un ſekebat
e , Kni
Mrin eſenung
In E kelener
iſ aine i
nti, Domne,
unm melor iun

.

lermneth
lonrtehat
tun aſelr
ſener Cirndin

muce
r. De

Anitt,

Ledtio I. 795

zelò plenus, mitiſſmum cæteroquin Servato-
rem in Templi profanatores ſancte exarſiſſe:
dein cogitans, omnem pro Domo DEl manu-
facta zeli fervorem imaginem tantùm eſſe il-
lius perpetuæ ſolicitudinis, quam Templum
Spiritûs Sancti deſiderat, quod intra nos eſt.
Templum DEI eſtis, & Spiritus DEl habitat in vo-
bis.
Exercetur voluntas compatiendo neceſſitatibus Do-
mus DEI; dolendo, deſiderando, ſtatuendo &c. Lex
Altiſimi diligitur &c.

Lectio I.

Ex libro 3. Regum cap. 19.
BEliæ Zelus.

Nintiavit autem Achab Jezabel omnia, quæ
fecerat Elias, & quomodo occidiſſet uni-
verſos Prophetas gladiũ. Miſitque Jezabel
nuntium ad Eliam, dicens: Hæc mihi faciant
Dii, & hæc addant, niſi hac hora cras poſue-
ro animam tuam, ſicut animam unius ex illis.
Timuit ergo Flias, & ſurgens abit, quo-
cunque eum ferebat voluntas: venitque in
Berſabee Juda, & dimiſit ibi puerum ſuum.
Et perrexit in deſertum viam unius diei. Cum-
que veniſſet, & ſederet ſubter unam junipe-
rum, petivit animæ ſuæ, ut moreretur, & ait:
Sufficit mihi, Domine, tolle animam meam:
neque enim melior ſum, quàâm patres mei.

P Pp 2 Pro⸗

. „ Cor. 3.

Zelus Sacerdotis

596

Projecitque ſe, & obdormivit in umbra ju-
niperi: Et ecce Angelus Domini tetigit eum,
& dixit illi; ſurge, & comede. KReſpexit, &
ecce ad caput ſuum ſubcinericius panis, &
vas aquæ: comedit ergo, & bibit, & rurſum
obdormivit. Reverſus eſt Angelus Domini
ſecundò, & tetigit eum, dixitque illi: ſurge,
comede; grandis enim tibi reſtat via.
Qui cùm ſurrexiſſet, comedit & bibit, & am-
bulavit in fortitudine cibi illius, quadraginta
diebus & quadraginta noctibus, usque ad mon-
tem DEI Horeb. Cúmque veniſſet illuc, man-
ſit in ſpelunca: Et ecce ſermo Domini ad eum,
dixitque illi: Quid hic agis, Elia? At ille re-
ſpondit: Zelò zelatus ſum pro Domino DEO
exercituum, quia dereliquerunt pactum tuum
filii Iſraël: Altaria tua deſtruxerunt; Prophe-
tas tuos occiderunt gladio: derelictus ſum
ego ſolus, & quærunt animam meam, ut au-
ferant eam. .
Et ait ei: Egredere, & ſta in monte coram
Domino: Et ecce Dominus tranſit, & ſpiritus
grandis & fortis ſubvertens montes, &conterens
Eettie ante Dominum: Non in ſpiritu Dominus.

t poſt Spiritum comotio, non in comotione

Dominus. Et poſt comotionem ignis: non
in igne Dominus. Et poſt ignem ſibilus auræ
tenuis. Quod cùm audiſſet Elias, operuit
vultum ſuum palliò, & egreſſus ſtetit in oſtio
ſpeluncæ, & ecce vox ad eum dicens: Quid
hic agis, Elia? Et ille reſpondit:
Zeléô zelatus fum pro Domino DEO exer-
cituum, quia dereliquerunt pactum wam. i
raél:

1 Mrommen
oſneraluun⸗
naun ſe
an ,en
1 ti, htetct
mnhinliel
npru ſin
Umrcsd⸗
n
etwenire
tt amrn
Un: nteſeni
ſmigerion
onpot
ſengeum Et
1n Ditee
uineum ett
Mknen ihe
tllnd, &n
itpln
mr adln E
s.

fits

Mmirit D
Ponini ei
Wetſens i
Kbiit, in
Aneelsls
Cuigteilt,
ibirtni
oetttitis
illun en
Cdbeein

. ekeiktiiper

nDnnd
enrghmen
Elmumm I
Mo Er
ninmnen

Eowcr
u nn Eſen
Nanczlun
Tren Mn
inenſtiinn

Lectio I. 597

Iſraëél: Altaria tua deſtruxerunt; Prophetas
tuos occiderunt gladiò: derelictus ſum ego ſo-
lus, & quærunt animam meam, ut auferant
eam. Et ait Dominus ad eum: Vade, & re-
vertere in viam tuam per deſeêrtum in Dama-
ſcum: cúmque perveneris illuc, unges Ha-
zaël Regem ſuper Syriam.
Et Jehu filium Namſi unges Regem ſuper
Iſraël: Eliſæum autem filium Saphat, qui eſt
de Abelmehula, unges Prophetam pro te. Et
erit, quicunque fugerit gladium Hazaël, oc-
cidet eum Jehu: & quicunque fugerit gladi-
um Jchu, interficiet eum Eliſæus. Et dere-
linquam mihi in Iſraël ſeptem millia virorum,
quorum genua non ſunt incurvata ante Baal,
& omne os, quod non adoravit eum oſculans
manus.
Profectus ergo inde Elias, reperit Eliſæum
filium Saphat, arantem in duodecim jugis bo-
um, & ipſe in duodecim jugis boum arantibus
unus erat: cumque veniſſet Elias ad eum, miſit
pallium ſuum ſuper illum. Qui ſtatim relictis
bobus, cucurrit poſt Eliam, & ait: Ofſculer,
oro, patrem meum, & matrem meam, & ſic
ſequar te. Dixitque ei, vade, & revertere:
quod enim meum erat, feci tibi.
Reverſus autem ab eo, tulit par boum, &
mactavit illud, & in aratro boum coxit car-
nes, & dedit populo, & comederunt: con-

ſurgensꝗque abit, & ſecutus eſt Eliam, & mi-

niſtrabat ei.

Pp 3 Exa-

5 98 Zelus Sacerdotis

Examen I.
An habeam zelum gloriæ DEI?

I. Num ſatis æſtimo gloriam DEI?

SCiéne, quantum ſit bonum DEl gloria?
Satisne intelligo, tale ac tantum eſſe, ut
creatis omnibus longiſſimè antecellat? Gra-
dus minimus g'oriæ DEl melior eſt omnibus Re-
gum theſauris; omni auro nobilior; cunctis
gemis pretioſior: Eſt enim DEI Optimi, Ma-
ximi bonum, cui meritò cedat bonorum om-
nium, quæ mundus oſtentat, univerſa colle-
Gtio. Tantum bonum Sacerdos parvi faciat,
cui tamen ex officio incumbit illius cuſtodia?
Ego infiniti hujus boni depoſitarius, umbras
ſectari velim? Quid agerem, ſi quovis opere
bono, cum fervore peracto, centum aureos
lucrari poſſem? Quid nunc ago, cùm DEI
gloriæ ſerviens, theſauros inæſtimabiles quo-
tidie coacervare poſſum? Non pudet me ſtu-
piditatis, & ineptiæ meæ? Gloria DEl ad intra
nullius eſt capax incrementi: nullis claudi-
tur terminis: eſt undequaque infinita; ſem-
per ſibi ſimilis; nunquam paſſura vel minimum
diſpendium: Gloria DEl ad extra minui poteſt,
vel augeri; minuitur à tepidis, augetur à fer-
vidis. Præſertim Sacerdos quantum hic poteſt?
Nemo magis aut promovet DEl gloriam, aut
illi nocet, quàm Sacerdos: Nemo detrimen-
ta patitur majora; nemo lucra colligit am-
pliora, quâm Sacerdos: Sacerdote languido
ne-

inken
ue 1
, Mn deN
41.MMlörkto
en Nriudd,
N
A mnniuen N
ntahtirymn
l. Nlegu
Nein n
rinis url
Nlgoimte
leitenen heſt
Niim, uun
ſet 0Ofnni
is gir fun
Umm imen
iinge ii
huce loen
Uen e oin i
Ginngnchnm d
laulun enhpe⸗
Heioninst
ügrbant,
lttat, Cume
ihteenteten
unebereicu
ere Aer Ne
1¹ Cmiunen
iy, ſtu,
(umikarel
uli ann

n⸗

LHEE

Gniu
Doim

dornun Di

eetI
Unt Meck,
Nderätmni
rd ohin e
ein N tat
dtetrkum
ken uirtale
Kmmiter-
unhtlisgcchin
ithni un
ern,1anitt
nch, emmen

gunne il
Ninntn
dananmnhe
giis,uun

Examen I. 599

nemo pauperior; ſtrenuo Sacerdote nemo di-
tior, quia nemo tot habet occaſiones fructi-
ficandi, DEl gloriæ conſulendi, animabus bo-
na maxima præſtandi, quàm Sacerdos; nam
cuncta æternitatem ſpectant. Sed & nemo
tantum deſtruit, tantumque nocet, ut piger
Sacerdos. Si regna vaſtaret, provincias ever-
teret, urbes in ſolitudinem redigeret, hoſtis
eſſet minùs atrox, quàm cùͤm animas, & cum
his DEl gloriam negligit; damnum ibi tempo-
rale inferret: hic verô damna in æternitatem
tranſitura, & nunquam finienda crudeliter
infligit. O ſi multi eſſent Sacerdotes zeloſi,
Numinis gloriæ ſtudioſ, ſoliciti, ferventes!
Quid non efficerent? Quantum præſtitêre
omni tempore Viri Apoſtolici! Sacerdotes e-
rant, ùt ego: Illi nempe ardebant, DEl ho-
norem ſuper omnia æſtimabant; rebus omni-
bus anteponebant: Ego turpiter langueo,
DEl cauſam penſi habeo, & nugas illi præfe-
ro. Hinc illi maximis benedictionibs afflue-
bant, mira patrabant, animas turmatim cœ-
lo aſſerebant: Curapud me contraria omnia?
Sed quid meretur æterna DEl Majeſtas? Quid
Ejus in me beneficia poſtulant? Quid Statús
mei celſitudo? Quid æternitas? His omnibus
reſpondere aliter nequeo, niſi DEl gloriam ze-
lando. Quanti hanc facio, & quanti ut Sacer-
dos facere debeo, cùm hinc pendeat omnis
mea ſalus, utilitas, præſens & futura magni⸗-
tudo? Quanti hanc Chriſtus fecit? Quantum
pro ea Sancti laborârunt? Quantum ego? Cur
Pp 4 tan⸗

600 Zelus Sacerdotis

tantum bonum parvi facio? Quia non conſide-

ro. Cur illi terrena præfero? Quia hæc & ma-

is æſtimo, & ampliùs diligo. Hoccine verò
Sacerdotemn deceat, lumine tanto præditum;
terris majorem, toto mundo ſublimiorem?
Muſcas capiam Sacerdos ad omnia ſuma natus?
Quid hucusque feci? Quid faciam poſthac?
Quomodo jacturas compenſabo? Nunquam id
fiet, niſi probè intellexero, eſſe rem valde
ſeriam, agere Sacerdotem, cujus zelo credi-
tum ſit gloriæ divinæ maximum, & inæſtima-
bile talentum.

II. Num ſatis apprehendo, quantum ſit
malum læſus DEl honor?

Tantum eſt malum, ut comparationem non
admittat: præſtat omnia interire, quàm vel
in minimo lædi honorem divinum. Sciône,
quid ſit infernus? Eſt locus malorum omnium
æterna collectione infelix: Hic minus malum
eſt, læſo DEl honore. Incendia, bella, rapi-
næ, vaſtationes, grando, ſterilitas terræ, fa-
mes, peſtis, morbi, & ipſa mors mala non
ſunt, ſi cum hoc ſumo malo, quod eſt læſus
DEI honor, in comparationem venerint. So-
lem è mundo tolle: & migrabit hinc ſimul om-
nium rerum pulchritudo: nullum araplius erit
gandium, nullus ordo, nulli fractus, mera

deſolatio. DEl honorem tolle, quo vivifican-

tur omnia, & animam ſuſtuleris; quid reli-
quum erit, niſi horridum cadaver? Sciéône ſa-
tis, quid malorum in cœlo parturièérit læſus
D

El

4 .
glal liuil
muomr iti
mMlbenc.
as nnnte
meinummmh
z Cploſth
AAncte ki
Monniknpot⸗
yurgvir folen
en! Mnotden
elineenaig
Triimun Den
Anm Coon
Crhynienfe
NNo nldbe
TT.
Vinin Etgn
Crmnimzertuoe
ntlininsznunn
fOGnh
Rowtents ngne
Wenl umn
unikrdigre
ltine if
Inis dongenn
10ond
Urdetani
l⸗ nes Omn
Aniſetlepre
uſnen i

tt

C⸗ donde
Cüe
eianto Net
ni üblinn
lonth D
Uthrin e,
di Nun
n hni
,Cirlr.
uummn dinn

G

Uumn
tommrnmmrmn
Biteit nn
LCimnn. Ni

VnAnmen

Hen

Examen I. 601

DEI honor? horrendum dictu! tertiam par-
tem Angelorum in dæmones mutavit. Si pon-
derem ſingulas luctuoſiſſimi caſus circumſtan-
tias, cum horrore videbo, quid ſit læſus per
peccatum DEl honor. Unquamne conſidera-
vi, quantas in mundo ſtrages ediderit, & ho-
diedum edat unum Adæ peccatum? Quantum
egerit, & paſſus ſit DEl Filius, ut illud abole-
ret, læſůmque Patris honorem reſtitueret?
Quid omni tempore Sancti fecerint, ut hunc
Divinæ gloriæ hoſtem, peccatum, extermina-
rent? Num didici ex atrociſſimis inferni pœ-
nis æſtimare peccati gravitatem? Quantùuͤm odi
hunc inimicum Divini honoris & unicum, &
crudeliſſimum? Quomodo illum perſequor?
Quo zelo gravitatem peccati, & funeſtas ejus
appendices prædico è ſuggeſtu, in Catecheſi,
in ſacro Tribunali, in converſatione, publicè
& privatim? Sed quomodo iſtud faciam, niſi
ad Oratorium per admodum ſerias, & profun-
das meditationes animum hiſce veritatibus im-
plevero? O ſi unam Chriſti in cruce pro pec-
cato morientis imaginem piè ſubin, & fixeé
contemplarer! Quantum hinc odium peccati,
& quantus illud ubique profligandi ardor exur-
geret! Adeône difficile ſit, has ſolùm tres
voculas rité ponderare: Quis? Quid? Quare
patitur? O ſi zelum DEl haberem, quid non age-
rem! Quot peccata facilè impedirem! Quan-
tum mihi, meis omnibus, toti communitati,
Eceleſiæ univerſæ prodeſſem, ſi juratus pecca-
ti hoſtis forem! Sciéône, quid agere ſoleat ho-
Pp 5 ſtis

602 Zelus Sacerdotis

ſtis contra hoſtem? Nullô locô patitur hunc
conſiſtere: damna infert, ubicunque poteſt:
lætatur ipſius detrimentis: quidquid ad ho-
ſtem pertinet, aut illi favere poteſt, averſatur:
nunquam illi reconciliatur: averſionem con-
ſtanter in animo gerit alté impreſſam &e. Ta-
lisne ego ſum erga peccatum? Talis eſſe debeo,
ſi Sacerdos ſum; ſi Miniſter, ſi amicus, ſi fra-
ter Eſu Chriſti: talis ero, ſi Sacerdos zeloſus
ſum. Si verò talis non ſum, nihil ſum; fun-
gus, fœmina, excors homo ſum; indignus

vel ſolo Sacerdotis nomine; indignus pa-

ne, quo veſcor; dignus, qui Sacerdotali glo-
ria penitus exuar, cùm nec primum Sacerdo-
tale requiſitum habeam, videlicet odium ſum-
mum cujusvis peccati. Si vel micam zeli ha-
beo, dolebo, orabo, ſuſpirabo, ad opera
