Ceiun
n/E b
Aloam in
1Me ruerre
zr bellrarn⸗
seh Encon
n Megum 4
Wmmi wonen
es unnen d
luuhitopan
pnm ſroe
Kn cents
1 Neranbe
Gnende cln
minerſttir
Iun Nnge
unenii,an
miumcehnt
Pnn Vi
Pnin eel
lönih Nn
Almtsnnps
blubononm
Unnfanins
Wonmumm
authrelen
Abenm ergain
nbi

1

ſeum ten
1ngblurtgt,
nes His
Auarumnnien,
Aübs Pr;

4

Aidi Net
Dtmelai
gihilh
en Dird

ömn

ahmotr⸗
Anunſunn
eKealug

SmntN.
Nmmmimndi
Cbnepene
le Nrtcen
dts n
heln ſerte⸗
, ſanini
id eigt
lri No⸗
lenunfe
Nlu
Fgnen
in un
ℳ 4

8 Au
en
gellnh

Conſideratio I. 479

ræ accipi ſemper
queant: Certum nihilominus eſt, magnâ pru-
dentià Clericum pollere, qui tanta in re ſit
cautiſſimus, & excedat pauliſper in materia,
cujus mediocris tantuùͤm diligentia theſaurum
pretioſiſſimum in diſcrimen adduceret. Plu-
rimùm hic valet regula S. Gregorü Papæ: Qus
ad illicita declinare noluerit, à licitis ſe cuſtodiat. Pru-
dentis eſt, Sanctorum veſtigia legere, ac præ-
ſertim Magnum Auguſtinum imitari, cujus in
re ſummi momenti vigjlantia intra Canonum
limites contineri noluit. Is nulli mulierum
ædes ſuas Epiſcopales unquam aperuit, é qui-
bus propriam ſororem, quamvis DEO conlſe-
cratam, cognatas & neptes conſtanter exclu-
ſit. Dicere enim ſolebat, tametſi extra ſuſpi-
cionem hæ eſſent, alias tamen, quæ ad ipſas
ventitarent, ſuſpicionem non effugere.* Fœmi-
narum nullam ad ſe venire ofeii causâ un-
uam permiſit; cùm verò ipſemet inviſere ad
larwm aliquam debuit, Clericos comites adeſſe
ſemper voluit. Virginum aſceteria nonniſi
urgente gravi neceſſitate ſubibat. Magni de-
mum Ambroſii, Magiſtri ſui, monito inhærens,
à conciliandis nuptis perpetuò abſtinuit.
§. Carolus Borromæus eodem tramite inces-
ſit. Cum fœminis, ùt habet Auctor vitæ, ſer-
monem nunquam miſcebat, niſi de rebus ne-
ceſſariis, aut præſente minimùm teſte gemino,
quam legem erga ipſas etiam ſorores & cogna-
tas obſervabat.
Tribunal

* Poſſd., c. 26. 27, W Gioſſang l. 5. S. 222

egeant, nec ad rigorem litte

480 Virtutes Sacerdotales

Tribunal ſacrum, & directio in ſpiritu caute-
las requirit ſingulares, cùm diabolus inſidias
hic ſtruat prope innumeras. Nunquam legi
à noſtrüm quoquam ſine lacrymis deberet tri-
ſtiſſima Bulla contra ſollicitantes. Si quid eſſe
poteſt in Judicio DEl terribile, ac dignum gra-
viore ſupplicio, quàm ſit ipſe infernus, crimen
illud ſacrilegum turò huc referamus, quo mor-
talium inféliciſſimi Sanctò́ Miniſteriò abuſi
quandoque ſunt ad explendas infames cupidi-
tates. Quàâm horrendum eſt, animas pretio-
ſas ibi perire impuri Sacerdotis malitiãâ plus-
quàm diabolicâ, ubi certum ſalutis aſylum piis-
ſimus Redemptor in ſanguine ſuo paravit!
Poſsitne reperta unquam fuiſſe inter Mdices 4
Chriſto conſtitutos abominatio tanta? In eaſu

tam flebili pœnitentia non ampliùs eſt ſecun-
da poſt naufragium tabula; ſed magis ipſe pu-

teus abyſi, * & Haufragil horribilis dira conſum-
matio. Quænam lufficere poſſit induſtria tam
grandi malo procul arcendo ? Lectiſſima dili-
gentia nihil profectò habebit nimium. Sanctè
igitur ſervet DEI Sacerdos ſequentes regulas.
1. Nunquam audiat fœminas, præſertim con-
fitentes, niſi in loco competenti, ubi non vi-
dens ipſe videri ab aliis poſſit; non audiat, ni-
ſi ornatu ſacro huc faciente inſtructus; non

audiat, niſi ad crates, & clauſtro ſufficiente

munitus.
2. Préſsé inhæreat ſolis rebus ad regimen
conſeientiæ pertinentibus: Negotia domeſtica
. &

* Apoc. 9‧*

whonl et
fnlonmenn
ezeuni

ℳ .
iiſt hert
rtu: oe⸗
tee lun
Decar Nenſe
ituoellDbon
ſcienien
Eirenden, d
iupnlüies
lſelcen,
Ahiüimle fl
Finlrteniͤe
N. §.
”
NMurſent
imnmeu
Nerni ulbgun
i
Nhteſnn, n
eb üͤplllen
Unnphhdien
Damki En

Emnccl eiemn
Ird hrc en
ntehont,u
lens d
ptüig guinle
ilelinge
i Pirtisd
Uſene bieni

1

inßikinn,
Cübalns
Nngtr
Uns eden
. glit
bie nn,
tlemner
enn,
Mnitaitt
Vinnog⸗
enmui
nind
iiftni⸗
lo nnctl
ine an
umnt hede
Uisekſen⸗

npni
Cisunln
Nolrutan

Almdl⸗
m. Nd
nes leges
enimonn
,bi don
On audehdl⸗
endm,u
1o ltten

Euminen
utmtten

Conſideratio I. 481

& temporalia non attingat, niſi fortà cum bo-
ni ſpiritualis proventu connexa: Multòô minùs
infirmitates enarrari ſibi permittat, quas tutiùs
ignorabit. M
3. Nemini ſit ſpeciatim addictus, niſi è ſolo
Chriſti Spiritu: caveat blandas Sirenum voces,
quæ mergere poſſunt in interitum.
4. Doceat pœnitentes unum quærere in Sa-
cro Tribunali DEum, remedia peccatorum, &
conſilia ſapientiæ pauca numeròô ad vitam ri-
tê inſtituendam, ubi vitanda omnis non ne-
ceſſaria prolixitas. Extra Tribunal ſacrum ne-
minem nſſe ſtudeat.
5F. Ad ſpirituales filias nunquam inviſat, ni-
ſi ægritudine gravi laborantes, aut in caſu ne-

ceſſitatis urgentis, & nunquam ſine teſte.

6. Nunquam pariter illas ad ſe venire ſinat,
niſi vera neceſſitas juſſerit: ubi autem hæc in-
tervenerit, nulli loquatur ſoli, neque in loco
ſolitario.
7. Nulla oblequia, nec labores ullos regu-

lariter ab ipſis poſtulet, quamvis ad ornatum

templi, aut munditiem referantur: meliùs &
ſecuriùs extraneas & ignotas huc artifices ad-
hibebit.
8. Manuſcula etiam ſacra multèò magis ca-
veat. Rarò hæc genuinæ ſanctitatis legibus
ſatis reſpondebunt, ut nulli nævo ſint obnoxia.
9. Litteras rarò mittat, eâsque breves, &
ſiccas potiùs, quàm ſuc-ulentas, & neſcio qua
unctione affectivas, quibus fortè non interveni-
ret unctio Spiritůs Sancti.
R. P. Duftene Exercitia. Hh I0. Ad;

4 82 Virtutes Sacerdotales

10. Adhæſioni quamvis minimæ, ut primùm
illam notärit, prudenter ac ſeriò ſe opponat.
II. Senſuales amicitias majori adhuc robore
excludat: ſecurim ad radicem ponat: fundi-
tùs evellat quævis initia: Abneget, fugiat, ſüb-
ducat ſe ſtudiò; ad alios remittat, ipseque o-
ratione humili ad ſapientiæ fontem accedat,
ut nonniſi ſapienter in re perquàm difficili
agat.
I2. Priusquam animæ alicujus regimen in
ſe ſuſcipiat, DEum conſulere expedit, utrùm
hæc ſit voluntas Ejus beneplacens & perfecta?
Examen præmittat, ſicut examinari ſolet voca-
tio. Væ Sacerdotibus, qui directionem am-
biunt; quibus arridet multitudo; qui plus o-
neris ſibimet imponunt, quàâm ferre poſſint
qui ad generis nobilitatem attendunt, ad for-
mas reſpiciunt, laudibus delectantur, & ince=
dere quàm cautiſſimè prætermittunt.
Meminerimus interim, Charitatem eſſe par-
tium noſtrarum primam & præcipuam: Intel-
ligamus, Eccleſiam ſanétam Viduas, & multò
magis Virgines curæ Sacerdotum hucusque
ſemper commiſiſſe: Noverimus, Gregis Domi-
nici partem infirmiorem, & auxilii magis in-
digam Paſtorum ſolicitudines impenſiùs requi-
rere: Sciamus oportet, eſſe hoc muneris no-
ſtri, ut protegamus Virginitatem, & aſylum Ei
monſtremus, quoties poſſumus; cumque ob
Stats noſtri ſanctitatem innocentiæ ſimus nati
Defenſores, totis viribus connitendum nobis
sſt, ut ab agnis innocentibus lupi arceantur,
aut

oude ouin
El. Iyhre
ſKopeint
Pporet Trgo
fum uan⸗
Lerimaltu
eCntez; ohe
1 bnelktenet
nnternhn
ncztin in
Aſehal
mameite
wror Epr
ymmnsfemin
E,n aplonn
Uriuett ſies
umhut hae
bek ime,
iMemtole!
Ma
e Durtn
4 ain aui,
uotlmege
cnlotin

lgen

innit
Miachnen
mn onat k,
egehlign,
inu ihert
men mn
Hergnun

cinn
e rti ar
eti
uniktm⸗
iecinenen.
ntene ſoln;
ncmd A
Cuntn
imt.
uenelegn
pne lie.
is Enn
m hucliue
Crepeon⸗
Eli mplr

Meditatio I. 483

aut eorum dentibus raptæ infeliciter oviculæ
eximantur. Verúm quâm eſſemus beati Sa-
cerdotes, ſi juvare liceret candidam Virginum
cohortem, quin illa reſciret, unde ſit auxilium
ſuum: integram hac ratione utilitatem cape-
rent, ſimúlque utilitatis ſuæ Auctores ſanctè
ignorarent. Ignoret ſanè ſiniſtra tua bonum,
quod piè operatur dextera tua; ſed magis ad-
huc ignoret Virgo, ſi fieri poteſt, unde ſit ad-
jutorium ſuum.
„Ceæterùm & iſtud quoque animadvertamus,
haſce cautelas omnes usque ad canos, & ulti-=
mam ſeneéctutem deſerere nos nunquam debe-
re, tum ut exemplum præbeamus Clericis ju-
nioribus, cùm ut in humili diffidentia noſtri
ad ultimum uſque halitum exerteamur. Me-
miniſſe nos convenit egregii facinoris, quod in
libro Dialogorum de quodam Sancto Presby-
tero narrat D. Gregorius Magnus *: Ille mor-
ti jam proximus foœminam ſibi propinquantem
viderat, quæ explorare parabat, an ſpiritum
adhuc duceret; vires omnes collegit ſapien-
tiſſimus pugil, ut hanc arceret, ſic eam allocu-
tus: Recede à me, mulier! adhuc igniculus
vivit: paleam tolle!

Meditatio I.

De Puritate Sacerdotali.
Teipſum caſtum cuſtodi. 1. Timoth. y.
QIis noſtrm ægrè ferat moneri circa puri-
tatis cuſtodiam, poſtquam gentium Do-
. Hh ꝛz Ctox
*Dialog. l. 4. (.118

484 Virtutes Sacerdotales

Sor Diſcipulum ſanctum, abnegationis conti-
nuæ perquàâm ſtudioſum, & infirmitatibus con-
fectum in una epiſtolæ pagina usque ter ad
hujus cuſtodiæ ſolertiam hortatus eſt: aut for-
tè minus neceſſaria nobis erit ejasmodi admo-
nitio, cùm periculis & illecebris undique cin-
gimur: cùm inſidias continuèò ſtruit impurus
ſpiritus: cùm hoſtem circumferimus inteſti-
num, quacunque vi externa magis timendum?
Fierine poſſit, ut moneamur nimiùm in re gra-
viſſima, aut ægrè quis ferat, dum frequenter
& ſeriò illi occinitur? Te ipſum caſtum cuſtodi.
Tu lumen accende, Fons luminis, ut intel-
ligamus, cur impensée adeòô puritatem velis, &
quo ſtudio colere nos eandem jubeas. Igitur
primò incitamenta puritatis; ſecundò menſuram
candidiſſimæ virtutis nunc meditemur.

Puntlum I.

Sacerdotium adeò puritati amicum eſt, ut
meritò quis dicat, non poſſe hanc ab illo niſi
per vim ſacrilegam ſeparari. DEus ipſamet pu-
ritas eſt: Sacerdotes verò ità ſunt Eidem pro-
Pinqui, ut ſub Ejus oculis, atque in Illius con-

pectu ſemper vivant. Perpetua hæc cum

DEO puritatis occupatio & converſatio gra-
viſſimam puritatis legem Sacerdotibus dictat:
Sancti eſtote, quoniam ego ſanctus ſum.“ Lawamini,
mundi eſtote, præparate corda veſtra, qui fertis vaſa
Domini. * En, ut puritatem ſuis Miniſtris

* Levit, 11. *† Iſaig 1. & 72.

* coram

E. ſutn
Niniß⸗
0o 1 mine
,lguun
uſ
Gen weepet
aterhare
id, en
TeDO on
lounſovn
1 geun h
zlnmn b
N enle:
duinvn
Gtemſan,
ari mmün
Neanch gue
inmmignte
UyucCrügin
Enmotn Aol
Aniimm n.
ſaten u
irsnortt
Pültrſäiln
unnfſicelinn
Pn Kolegn
uncuenſro
aämbecken
Naßhenn
dlegäimm

N 1 e.

Nertionie
frmiatte,
n ggle e
emociak,
ö miiget
ririnn
nlkrinn
nustinin
ünbmüm
h Cunfenr
r is gi
Dnnc, r iet
inen ld

iben Bn

ſarirenhanmn
Ndena.

mauneh,

ne bhlonii
Giplaner⸗
Eien⸗
eiallinsor⸗
n Mr
Umetiuoge
rdu
uri
niſ

Aeditatio I. 485

eoram ſe ſtantibus æterna Majeſtas potenter
inculcat! Præprimis autem voti ſanctitas ipſos
ligat, quo ad puritatem colendam ſingulariter
tenentur, poſtquam DEO ab Eccleſia conſe-
crati ſunt, & puriſſimum Corpus conſecrandi
poteſtatem accepère. Atque hinc fit, ut ſint
multipliciter ſacrilegi, quando huc miſerrimæ
infelicitatis, ac temeritatis prolabuntur, ut à
puritatis DEO promiſſæ legibus deflectant, &
vinculum ſacroſanctum, quo ligantur, abrum-
pant. Agedum! horrenda ſacrilegia numere-
mus, quorum ſe alligat, fracta voti religione,
impurus Sacerdos: Heu! quale monſtrum di-
cimus, quando impurum Sacerdotem nomina-
mus! Sacrilegus itaque eſt Sacerdos impurus,
quia voti graviſſimi ſanctitatem violat. Sa-
crilegus eſt, quia perſonam propriam, DEO
dicatam, turpiter profanat: Sacrilegus eſt, quia
Corpus Chriſti puriſſimum impuris manibus,
ore immundo, & polluto corde excipit: Sa-
crilegus in aliorum miniſtratione Sacramento-
rum: Sacrilegus in DEl Verbum, cui vitâ im-
probâà & ſolutis moribs fœdè contradicit: Sa-
crilegus in Chriſti Corpus myſticum, ſeu Con-

gregationem Fidelium, quam ſcandalis enormi-

ter affligit: Sacrilegus denique in Sacerdotum
Ordinem, quem probro afficit, & turpiſſimè de-
honeſtat, cùm Eccleſiæ DElque hoſtium ludibrio
exponit. Blaſphemare feciſti inimicos Domini.“ Junge
tot ſacrilegiis immanem cœcitatem, cordis du-
Hh 3 ritiem,

* 2. Reg. 12. 14.

486 Virtutes Sacerdotales

ritiem, & impietatis variæ multitudinem, in
quam ſe conjicit impurus Sacerdos; ut adeò
indubitanter aſſeverare liceat, puritatis defe-
tum in Clerico plerumque diluvio ſcelerum
januam aperire, unde reprobationis æternæ fa-
tum diriſſimum conſequatur: Omnis caro cor-
ruperat viam ſuam, & ideo ſequebatur diluvium mag-
num.“
Concipit voluntas horrorem & odium cujuscunque
impuritatis, quæ Sacerdotem adeò commaculat; ut omni
faæculentia reddatur deteſtabilior.

Punctum II.
Omnſum virtutum longè tenerrima eſt pu-
ritas. Vas luteum & fragile hunc theſaurum
portat: Hunc florem quævis aura ſequior adu-
rit, dejicit, enervat: Hoc ſpeculum quivis

halitus oommaculat. IIlud veròô triſtifſimum,

quèd vulnus leve puritas vix admittat: ſunt
ferè ſemper lethales ictus, quibus impetitur;
atque hinc neſciat finem, ignoret menſuram
ſolicitudo immenſa, qua illius incolumitati
proſpiciamus. Senſus imprimis de nobiliſſi-
ma virtute ſublimes admodúm concipiamus;
dein toto affectu eam diligamus, ac demum
Regnis & ſedibus, ùt Scriptura loquitur, ean-
dem præferamus. Lanti hanc fecit Virginum
purifſima, ut Mater DEl eſſe nollet, niſi Vir-
go permaneret: Quomodo ſiet iſtud, quoniam vi-
rum non cognoſco?* Cor poſtmodúm ab omni
pravo deſiderio cuſtodiendum; purgandus ab
omni

*Kemp. X Luc. 1.

len ,
SDurſtads
A bmils
etererlde
3, oglun
t, Mcti
Str. 4is
lirikbele
utl, sttanm
riſtc r
Kamsümg
Amkn bon.
Urphmunnen
MNipnniann
Eonne Gmiur
1 l ſan ſſ
luluin nait

itilunc i
ſiuan

Al ne⸗

ſif. ,10. 4

de

lſimnin
ercos g
1 Dilitie,
Clurio e
toniter,
Nn Gintt nn
Aen Ulerin

Fuin aine
1ndgtn

int, .
one heumm
Nnlgicratt.
Pelbin guit
riklnem
ritxrt N

inyetien:;

et neninum
Pedbomtrl
Ce norll.
oneſimng;
8, Ntenn
ottnen
eet Mien
e

.

AMeditatio I. 487

omni cogitationum fœce intellectus; o-
culi à libertate 'noxia prohibendi; ſepiendæ
aures, ne Sirenum incantationibus pateant;
ſenſus omnes à pravis motibus eximend', quos
vel objectorum varietas, aut propriæ miſeriæ
fundus gignere poſſit. Ulteriùs, nullam Sa-
cerdos puritatis ſtudioſus occaſionem volens
præbeat phantaſiis, quas deteſtari oportet,
quâsque reverà deteſtatur; viſitationes ſuper-
fluas „colloquia minus profutura, affectus te-
neros, amicitias nimium humanas penituͤs
reſcindat. Altiùs adhuc aſcendamus: In vi-
tæ hujus abſtractæ exercitiis conſtanter perſe-
verando, illas etiam imagines abolere ſtudea-
mus, quæ invitis nobis obrepſêre, ità ut non
ſolùm horis diurnis nihil turbarum moveant;
ſed neque in ſomno quidquam moleſtiæ affe-
rant phantaſmata quæcunque, dum puritatis
ſtudio ſingulari excluduntur. Dicamus deni-
que omnes cum Auguſtino: * Potens eſt manus
tua, DEUS, ſanare omnes languores animæ meæ, at-
que abundantiore gratiâ tuâ laſcivos motus etiam mei
ſoporis extinguere. .

Concipit voluntas deſiderium & amorem puritatis,
quæ pretioſiſſima virtus adeò Sacerdotem commendatzut
DEO, Angelis & hominibus fiat amabilis.

Hh 4 Lecie
* Gonfeſſ. l. 10. ,30.

4.

4³8 Virtutes Sacerdotales

Lectio I.

Epiſtolæ I. ad Timotheum
Capitis III.
De Virtutibus Saterdoti competentibus.

Fldelis ſermo: ſi quis Epiſcopatum deſiderat,
bonum opus deſiderat.
Oportet ergo Epiſcopum irreprehenſibilem
eſſe, unius uxoris virum, ſobrium, pruden-
tem, ornatum, pudicum, hoſpitalem, do-
Ktorem.
Non vinolentum, non percuſſorem, ſed mo-
deſtum: non litigiolum, non cupidum, ſed
Suæ domui bene præpoſitum: filios haben-
tem ſubditos cum omni caſtitate.
Si quis autem domui ſuæ præeſſe neſcit,
quomodo Eccleſiæ DEl diligentiam habebit?
Non Neophytum: ne in fuperbiam elatus,
in judicium incidat diaboli.
Obportet autem illum & teſtimonium habere
bonum ab iis, qui foris ſunt, ut non in p-
probrium incidat, & in laqueum diaboli
Diaconos ſimiliter pudicos, non bilingues,
non multo vino deditos, non turpe lucrum
ſectantes.
Habentes myſterium fidei in conſcientia
pura.
Et hi autem probentur primum: & ſic mi-
niſtrent, nullum crimen habentes.
Mulieres ſimul pudicas, non detrahentes,
ſobrias, fideles in omnibus.
= Dia⸗

ewidmis
,rit/El
enintelehn
iaghen,
crekCriB
zütilcrbo,

Wen urlae
ue indon⸗
eln l i,
S
Ennkſfemg
1, u nuniel
mnttihii
Uuncettenbes
Cummetazen
ln
Alie
Enmol,
lat
ſte nelo,
En Koereos
1 atare

olens, cn

Alkemie ſun
euhetent.
in homini,
l rertcz
rplt
egem zin

Othennn

unetenihr,
mnncein

ithreie

Dhrnn N.
prer,

loen rn
hnn
nr Nosker.
u.
rreſe lcn
Nun ped
Hettun clind

Onon habere
rN n⸗
Cibolt
n büingre,
une nn

n Coldent

N

1

Examen I. 489

Diaconi fint unius uxoris viri: qui filiis ſuis
bene præſint, & fuis omnibus.
Qui enim bene miniſtraverint, gradum bo-
num ſibi acqujrent, & multam fiduciam in fi-
de, quæ eſt in Chriſto ]Eſu.
Hæc tibi ſcribo, ſperans me ad te venire
cito.
Si autem tardavero, ut ſcias, quomodo o-
orteat te in domo Dei converſari, quæ eſt
Eoclefia DEI vivi, columna & firmamentum
Veritatis.
Et manifeſtè magnum eſt pietatis Sacramen-
tum, quod manifeſtatum eſt in carne, juſti-
ficatum eſt in ſpiritu, apparuit Angelis, præ-
dicatum eſt gentibus, creditum eſt in mundo,
aſſumptum eſt in gloria.

Examen I.
An ſim Cuſtos ſedulus puritatis?

I. Quantùm odi, & horreo impuri-
tatem?

1. SAtisne intelligo, quàm horribile ſit mon-
ſtrum Sacerdos impurus? Carcinoma
fœtidum, cadaver putridum & in vermium
greges ebulliens, cloaca ſordium, ulcus puru-
fentum elegantiæ ſunt, ſi cum impuro Sacer-
dote comparentur. 2. Qualis, & quâm tetra
eſſet figura hominis, qui gereret caput porci?
Sed qualis Sacerdos ſacris indumentis ornatus,
& habens caput porcinum? 3. Quid cogita-
rem, ſi Regem videre contingeret, in cœno
Hh 5 &

49° Virtutes Sacerdotale?

& ſtercore cum ſuibus ſe volutantem? Dete-
riüs agit Sacerdos à puritate alienus. 4. Pro-
jiciat quis Hoſtiam conſecratam in ſterquili-
nium, & effundat ſacroſanétum ſanguinem in
ſentinam: poteritne committi ſcelus magis ex-
ecrandum? Sed mavult Chriſtus & ſentinam,
& ſterquilinium præ anima impura Sacerdo-
tis libidinoſi. 5,. Quantum peccabit, qui tem-
plum Chriſtianum idololatris profanandum de-
derit? Graviùs peccat Sacerdos Venerem in
ara cordis ſui collocans. 6. Impuritatem ità
horruit S. Paulus, ut ſuos Chriſtianos, utut
Laicos tantm, cum homine ſuſpecto nolue-
rit cibum ſumere.“ Quo loco futurus apud il-
lum fuiſſet Sacerdos mœchus, aut fornicator?
Has criminum foœces neque in Laicis nominari
voluit: Nec nominentur in vobis. 7. De ſæcula-
ribus loquens, ait Tertullianus: X „MC-
, chia & fornicatio non de modicis, & mediis
„ delictis deputantur, ſed culmen criminum
„ tenent. Quid in Sacerdote hæc erunt? 8.
Chriſtiani veteres non tantopere idololatras
horrebant, ſicut immundos, quorum nec um-
bram ſuſtinebant. Quo loco habituri erant
immundum Sacerdotem? 9. In Eccleſia uni-
verſa olim erat ſurmma difficultas, cuͤm abſol-
vendus eſſet aliquis impudicus, & populus
univerſus etiam ablolventi Epiſcopo ſe oppo-
nere ſolebat, uti teſtatur S. Cyprianus. Sa-
cerdos impudicus gradu ſuo in perpetuum pri-
vabatur, & usque ad mortem in Monaſtefij
ali-
21. Cor. . ** Lib. de pudicit. X.ο 1. Epiſt. 2.

9

s mnt
,plem he
nl hee
cetiln le,
Nan to
actleldru
in ein
mnck, odd
mihhireiotd
erſutm. Men
Phurnnleo⸗
Ne, nuß inn
ini lſtrtin,
menun guncd
lenuinnmcti
Auuthungeb
in halti
fanengede in
hechuan
dcecten
trin rte⸗
ulher heum
iene ögi
Imnloklina
Fummnebono
Funoc,,
orſlpom
henumen
ndle, 1
Eun zfin
Ct kron
ho teln

r

naken,h,
Aenig. e
lam in ſen
nſnguin
D
e g. g
ſn Elrn
Iörn Nrh
eoenig gin.
Proſanmnte
Elos ſenni
Pyuinent
Cliltinns, uin
pecle.
fruns mti.
nrnoron
licünominn
De Kolt
* „N.
: M
lis,n
Cen crmigon
cenunt? h
e ttolbens
rum neeun⸗
Ubirun eun
kodeſnr⸗
19 ini
6) n.
he .
in ,
Nokert
I
, d

el

1

Examen I. 491
alicujus angulum detrudebatur. 10. Pota-
mius Epiſcopus Bracarenſis ſordidaverat ſe ta-
ctu carnali, idque ſemel: Ipſemet ſtatim ſe no-
vem menſium carceri incluſit, ſuumꝗque cri-
men coram toto Concilio Toletano decimo
ſponte confeſſus, tamen usque ad mortem pœ-
nitentiam agere ab eodem juſſus eſt. II. Re-
velatum eſt, quòd homo usque ad Chriſti æ-
tatem in hiſte rdibus hærens non amplius ſit
emerſurus. Emergétne Sacerdos adhuc tena-
ciùs hærens in limo profundi? 12. Diabolus non
poteſt magis inhonorare Sacrolanctum Incar-
nationis Myſterium, & ſummum Altaris Sa-
cramentum, quàâm cùm Sacerdotes & Olericos
ad carnis immunditias detrudit. 13. Nullum
eſt manifeſtius reprobationis æternæ ſignum,
quàm Sacerdotis in peccata carnalia relapſus
frequentior &c. Vah! quàm tetra compoſi-
tio Sacerdotis cum Venere! Quale præcipi-
tium, & qualis deſcenſus è ſummitate mune-
ris Angelici ad ſordes ultimas? Polsitne in
mundo habere locum tam horrenda combi-
natio ſupremæ dignitatis cum infima vilitate,
cum monſtroſiſſima deformitate ? Quantus
apud me nunc horror & odium vitii abomi-
nandi? Si non odi: ſi non horreo: ſi non exe-
cror: ſi non fugio magis quàm diabolum, ma-
gis quàm infernum; magis quàm quidquid fingi
Poteſt execrabile, timenda mihi ſunt omnia.
II. Quantùm æſtimo, & amo puritatem?
1. Quanti facio pecuniam? Si pluris infini-
ties non facio theſaurum puritatis, non en
. Eſti⸗

.

492 Virtutes Sacerdotales

æſtimator prudens. 2. Quanti facio, & ame
bonam valetudinem? Quid non ago; quid cu-
rarum & ſumptuum non impendo, ut inte-
gram ſervem? Si animæ ſanitatem, quæ eſt
puritas, curis multò majoribus non cuſtodio,
perverlus æſtimator,; & cœcus amator ſum.
3. Amo & æſtimo munditiem in menſa, in ha-
bitatione, in veſtitu: non fero mappam ſor-
didam: nauſeo lances malè terſas: horreo ſey-
phum fſoœcibus infectum: non induo togam
cœno aſperſam, aut pinguedine olidam. At
modica hæc ſunt, & vix alicujus momenti, ſi
cum neceſſaria DElI Miniſtris puritate confe-

rantur. 4. Num æſtimo & amo puritatem ſu-

per aurum & topazion? ſuper ſedes & Regna?
ſuper omnem ſpeciem & decorem? Si minùs
amo & æſtimo, fragmentum vitri margaritæ
pretioſæ infantiliter antepono. 5. Puritas eſt
theſaurus Sacerdotis, ornamentum Sacerdotis,
pulchritudo Sacerdotis, ſapientia, lumen,
ſplendor, deliciæ Sacerdotis. 6. Mentis illi-
batæ candor facit amicum DEO, ſimilem Chri-
ſto, Angelis charum, hominibus venerabi-
lem, dæmonibus terribilem. 7. Beati imma-
culati in via: ſequuntur Agnum, quocunque
ierit. 93. Beati mundo corde, quoniam ipſi
DEIIM videbunt. 9. Beatus, qui cum veri-
tate dicit: Ego autem in innocentia mea ingre ſus
ſum. * Si ergo puritatem corporis & animi
non æſtiino, nec amo ſuper omnia alia bona,
non intelligo, quid ſit agere Sacerdotem: quid

ſit

m inc
seſountiſen
erleoe nit
71s Worven

1Tiadvin

imbli,
s, ei
1Gts Aiman
5lurrentt!

1 Curin zo⸗
an d.
elhrtusge
Reze nunin
oneenn
Nkuclindune
mainkem,
Untfiunnend
4 ewrue kl
Epüenm! D

Ptüre m

Lunhuun, lne
ummcllod
drrſn mon
Eeodice,
Alne eeb
r
3 Depretn
Riportzn

etͤen tn.

ifcn t
pendo, un
inken, ai
u onctt
n watcir
nin melſyi
ſn n.
kels: onh⸗
N idinten
ltelta I
gis nonent,1
Shmiarant
moiuerl.
llsNe
Men! Amni
nfiinmnn
0 ſ. Miuck
nmn etth
6, Mennk.
) Gniente⸗
nitͦenen
, beni in:
n; goen⸗
,Iocnunf
mölen
minn

“
thenih

Examen I. 493

ſit Hoſtiam immaculatam offerre DEO: quid
ſit Angelicum obire miniſterium. Si porrè iſta
non intelligo, inſipiens ſum; cœcus ſum &
ſtultiſſimus virorum. O Puritas! O Vita
cœleſtis! Vita divina, Angelorum æmula, mi-
rabilis, amabilis, delectabilis! O Puritas! Vi-
ta nobilis, pretioſa, tranquilla, beata; nun-
quam ſatis æſtimanda; nullò unquam ſtudié
ſatis quærenda!
III. Quantúùm ago, ut cuſtodiam
puritatem?
I. Quantùm ago, ut peculium à furibus
abſcondam? Quid non excogito? Qua ſoli-
citudine latebras quæro? Numquid non ciſtam
ſeris egregie munitam, & bene clauſam illi
deſtino? Quàâm ſecure noctu & januas, & fe-

neſtras cuſtoditas volo? Quid bombardæ one-

ratæ circa lectum? Quid eanum vigiliæ? Quid
domeſticorum excubiæx? En! quam operosè
aſſervetur tenue peculium, paulè poſt nil am-
pliùs profuturum! Utinam par ſtudium foret
circa theſaurum omni pretio ſuperiorem! 2.
Qua ratione hujus incolumitati proſpicio?
Quæ oculorum, linguæ, aurium & ſenſuum
externorum-cuſtodia? 3. An & ſenſus interni
ſufficienter ſunt muniti? 4. Eſtne mens mea
inſtar viæ publicæ, quæ genus omne cogita-
tionum ſine delectu admittat? An potius ut
via regia, quæ clauſa cæteris, uni Principi
pateat? „Deprædari deſiderat, qui theſaurum
„ Publicè portat in via. * 5. Num cuſtos pu-
ritatis
*3. Greg. hom. 11. in Evang.

7 .
494 Virtutes Sacerdotales

ritatis timor Domini ſanctus? 6. An irrepere ſi-
no affectus humanos, ſenſuales, naturales,
qui certò prædabuntur? 7. Quantùm, &
quàm ferventer Dominum oro, ut puritatem
eximiam, Sacerdoti competentem largiatur?
8. Eſtne ſatis cordi Sacerdotalis puritas? pue
ritas oculorum, puritas linguæ, puritas au-
rium, puritas manuum; cogitationum, affe-
Ctuum, deſideriorum, gaudiorum, ſtudiorum
omnium intemerata puritas? periclitatur the-
ſaurus, ſi deficio in uno. 9. Vaſtabitur vi-
nea, quam ſpinæ non ſepiunt. Qualis uſus
mortificationum, ut integra perſeveret inno-
centia? Fortè minùs agam pro theſauro incor-
ruptibili, quàm paſſim agitur pro pecunia
corruptibili? An ſapientis id foret? 10. Num
bene intelligo, contra ſextum præceptum non
dari parvitatem materiæ, niſi forteè ex imper-
fectione actus?
IV. Signa egregiæ puritatis.
I. Si in Sacerdotem nec à longè ulla ſuſpi-
cio cadere poteſt: ſi odit Sacerdos mollem vi-
tam: ſi Chriſtum induit, & mortificationem
JEſu portat in corpore ſuo: ſi nihil tolerat in-
decens aut in ſe, aut in aliis: ſi ab objectis pa-
rum, aut nihil movetur, acſi foret lignum, pu-
ritatis laudem à DEO merebitur. 2. Sacerdo-
tem eximie purum itàâ terrent, quæ ſunt pu-
ritati contraria, quantum terreret vitæ peri-
culum, occurrens diabolus, ipſa damnatio.
3. Veri caſti & in eaſtitate fundati etiam à
ſomnis

En ll iu n

mN), ℳ .
eenas
cſnemni
enmni
inin iſett
5 Al
A Enginet
heunsdan
ent, i n
lir oüi⸗
Ululiz;
aes Ceſmtio
Vm ne ign
rnnmetet
Dnnkinicdhn
1
urmmnnd
li
ehe, cön
Ebnint, wn
älmtenin
Melne guucl
mnim ena
iteen Ke
Abefliblesnt

I, 6

ſ ſ⸗

e

Minne
ules, R
„Qumh
f0) Nr pin
emen lurt
surtei,
hne, gliut
Rttorne,
Gormm krmm
eiclant
) Tkint.
n (st
ipeteſerrin
Ntriumtor.
n An eni
hril NNn
taegrumden
Uhntai⸗

Mntts
Pnvelth
dos nolent⸗
Nonifcaier
hiltoen⸗
n ohect
Nelgunge

Examen I. 49 5

ſomniis ſunt liberi: Domine, memores mandato=
rum tuorum, etiam in ſomnis reſiſtimus.* 4A. Sunt
aliqui (Sacerdotes inſigniter puri) in quibus li-
bido prorſus deſiit, extincta eſt, arefacta eſt.“* y. Hæc
regula eſt perfettæ, conſummatæg; caſtitatis, ut ità
animata, ſicut inanimata intueamur; imè ex pulchra-
rum facierum aſpeltu ad mirificum DEl amorem ab-
ripiamur.*X G. Situt laſcivi cantu ad laſciviam, ita
Sancti ad orationem utuntur. X . Sacerdos
egregiè purus non tantùm ab illicitis potenter
abſterret, ſed vel ſolo aſpectu ad puritatem
allicit. 8. Nihil differunt in Sacerdote puri-
tas, & ſanctitas; nam corporis & Spirits
ſanctitas definitio virginitatis eſt. XX
Süntne in me ſigna hæc perfecta puritatis?
Quantum adhuc deeſt? Sumne ùt aqua limpi-
da Divo Aſſiſiati olim oſtenſa?

Meditatio I.

De fonte puritatis Sacerdotalis Eſu Chriſti
ſanguine.
Laverunt ſtolas ſuas in ſanguine Agni. Apoc. 7.
Non abs re, cùm Eccleſia de Chriſti ſangui-
ne loquitur, vocare ſolet ſanguinem pre-
tioſum: Latet enim hic totius mundi pretium,
cœli terræꝗque gaudium, Sanctorum & Electo-
rum omnium certa Redemptio; hic omnis ho-
neſtas, decor & gloria, divitiæ inveſtigabiles,
deliciæ ineffabiles, theſauri undequaque infini-
S. Aug. l. 712., de Gen. ad litt. c. 17. ** §. Macar.
hom. 1 5. *x* GS. Joan. Clim. grad. 15. **R ihid.
R S. Chryſoſt. l. de Virginit. c. 2.

4965 Virtutes Sacerdotales
ti. Hoc rore infuſa germinat beata Virgini-
tas, flores & fructus affert genuina ſanctitas:
Hic latex pretioſus vivificat mortuos, ſanat æ-
grotos, recreat mœſtos, roborat ſanos, ve-
etat univerſos. Nôſſe vis, qua virtute pol-
leat ſanguis Chriſti. .
Abluit, abſtergit, ſanat, corroborat, or-
nat.
Abluit quascunque inveteratas animi ſordes,
totiúsque mundi tollit inquinamenta; ſuper
nivem dealbantur, quæcunque in hoc flumi-
ne lavantur. Abſtergit omnem lacrymam, om-
nem luctum, omnem ſqualorem, omne con-
trarium, omnem ſequiorem affectum. Sanat

omnem languorem, arida reſtituit, putrefa-

cta renovat, infirma conſolidat, fracta redin-
tegrat, laxata reſtaurat. Corroborat, heroës
format, vires auget, potentias animi ſingu-
las robore admirando confirmat. Ornar in-
teriorem & exteriorem hominem; Virtutum
omnium pulchritudinem conciliat; Fidem ſo-
lidiſſimè fundat, ſpem erigit, charitatem ac-
cendit: nutrit pietatem, adauget juſtitiam,
temperantiam donat, prudentiam acuit, for-
titudinem elargitur. Quamvis autem univer-
ſarum hic ſanguis præſtet ornamenta virtu-
tum, elſt illi tamen ſingulariter amica puritas.
I. Exigit puritatem Sanguis pretioſus. II. Dat
puritatem Sanguis generoſus. En caput gemi-
num hujus Meditationis!

Pun-

icnigten, A
Dnb eteriats
O,Animr: 4.
eormi grll
ſEnde, eN
innmmbcun,e
Emühän
ſthunczlenc⸗
nnitnuz n
Wle, Eromnn
Adermnm mreni
n icumfin
Il un n ſNe
Snnenhcrtn
eEelmin⸗
llilo, ſecn
Uomnguum iar
Nnn ſhend
onjonſeen
Ktnomerns:
Almfnen n
Annguennt, 5
Afae ben

ſ

nit ben e,
Benbink ind⸗
ortuos in
Ddorir ling,
) Iun firtuen
)Cnodorn
ndisninits,
MMlimenu
ngteithrts
ernins
An OMe
Einn Ku
kliut

Mtir

r,hcheir.
Nbn Ne

Nns un 1

. 5
mt. O5

ien, Tmmm

lit; MMar-
Cuniuett
uget iuhin
tan aeuid ,
Stmen und
nurenn .
ol⸗ 4
aufr

N.

Aleditatio II. 497
Punctum I.

Exigit puritatem Sanguis puriſſimus Agni
immaculati: Hanc poſtulat Sanguis Virgineus
accepeus de Virgine. Ut afſerti veritatem
intelligas, conſidera, DEl Sacerdos! quàm
glorioſus, quàm pretioſus iſte ſit Sanguis. En
æterni Regis purpuram! Aviti ſanguinis nobi-
litatem ællimat mundus: ſed & totum cœlum
æſltimat hujus pretioſi ſanguinis nobiliſſimam
antiquitatem, & antiquiſſimam proſapiam. A
diebus æternitatis principium illius absque ini-
tio admiramur: Adoramus ex Patre natum
ante omnia ſæcula, DEUM de DEO, lumen
de lumine, DEUM verum de DEO vero; ge-
nitum non factum, conſubſtantialem Patri, per
quem omnia facta ſunt. O quis horum mihi
verborum myſteria declaret! Quanta hic latet
rerum ſublimitas, quæ magnificentia! Rex im-
mortalis, Rex omnium ſæculorum, ante om-
nem creaturam invenio te! Antequam terra
fieret, priusquam formarentur cœli, ante ſo-
lem & lunam tu ſplendore æterno fulgebas.
Computo tempora, numero ſæcula: Tu pri-
or es! Sæculorum ingredior volumina; aſcen-
do, multiplico, ſæcula ſæculis ſuperaddo, &
initium nunquam invenio. Non capio, defi-
Xus hæreo, ſtupens admiror! Regnum tuum,
regnum omnium ſæculorum: Magaitudinis tuæ
non eſt numerus: Potentia tua ſimites neſcit:
Gloria tua finem non habet: Divitiæ tuæ ex-
hauriri nequeunt: Sapientiam tuam quis enar-
R. P. Dufrene Exercitia. Ii rabit?

498 Virtutes Sacerdotales

rabit? Rex magne! O magnum Principium!
Ex te prodeunt omnia; nam ſine Te factum eſt

nihil: Ad Te tendunt omnia: Per Te, per ma-

nus tuas tranſeunt omnia: In Te demum qui-
eſcunt omnia. Propter Te facta ſunt univerſa:
per Te renovantur omnia: in Te cuncta termi-
nantur. Quàm potens, quâm glorioſus es in
Majeſtate! Hic Dominus ſanguinem ſuum, Di-
vinitate ſibi unita, & ſanéctitate increata pre-
tiolſum Sacerdotibus dignatione ſingulari
committit quotidie tractandum, conticien-
dum, ſumendum, applicandum! Quæ puri-
tas hic ſufficiet? Non humana, non Virginea,
non Angelica: plusquam humana, plusquam
Virginea, plusquam Angelica delideratur. Pu-
ritatem divinam ſanguinis immaculati alia non
decet niſi puritas divina. Grande poſtula-

tum! Sed æquitati plane conſonum. Munda

omnia volunt Reges terræ; mundam fſupelle-
Silem, palatia munda, famulitium circa ſe in-
ſigniter mundum: Et ſordes quomodo ſuſſi-
nebit Rex RKegum, cœli Dominus? Sed
puritatem divinam ſanguini Regio dicam, an
divino competentem unde Sacerdos, derivabit?
Ipſiſſimus Chriſti ſanguis & Regius, & Divi-
nus puritatem dabit humanâ majorem; Ange-
licà ſuperiorem. Accendantur deſideria: la-
Xentur animæ ſpatia: dilatentur corda, ut
donum puritatis maximum é fonte ſanctitatis
liberaliter in nos effundatur!
Formantur incenſa deſideria candidiſſimæ puritatis.
quæ tractando Chriſti ſanguini ſufficiat.

Puan-

ͤheiiif
anen ln
icttt
end in N
nenhhum
lon eenus:
11 wöins ſen
1K ionmen;
urint bul be
nonenitoet
pek, üpoin
imncingnnne
tuunpher⸗
Furningle, d
em. Nihm
Prtinelleſszen
muatntmid
m üribmmiee
MW' adnin
nnin els
fitſanusſfin
igendr l
Elinstitene
linloltire
fluſumn
Nnolice,
Bonen c
rnravertn
ſ cubaſe
lumuumn

lni

on Diſti⸗
lne Teheg
ler lo
n lecenn
daſuntnn
lecuncee
n orior
Genhental,
Kureineg
Punine hen
udun, mns
n/(emn
g umſinre,
min, ogen
acticemm br.
Mnhi dunm
Ctmkezhl
Dinom. Mrn
Nlnkun heer
limaner
Alonocn
Donioos)
go Ccan,n
glog cenſai
i, ſ
Ggle, Eli⸗
loten, 1
teltau
nnr nt, 1

mne dnd

7
r

Meditatio II. 499

Punlctum II.

Sanguis pretioſus ipſe dabit puritatem Ange-
licà majorem, quia Divinam. Divinam virtu-
tem divinè exerit Sanguis Divinus, ubi absque
impedimento in Sacerdotum animis operatur.
Omnipotens pharmacum potentia mirabili om-
ne ſordium genus abſtergit: ſufficit abluendis
mundi totius peccatis. Sint illa graviſlima;
ſint & innumera; ſint horrore ac fœditate
immania: En! ſacratiſſimi ſanguinis gutta uni-
