„ tem ſenii quandoque turbant. Haud equi-
„ dem inficias ivero, duriora eſſe juvenum
„ Certamina, quod uſu ipſo pridem didicimus.
Valetudine fuit infirma, utà omnes nove-
rant, qui cum ipſo agebant. Hinc dicere eſt
auditus, per corporis ſui languores diu ante
ſenium ſe conſenuiſſe. Rarò tamen in epiſto-
lis ad familiares de morbis ſuis mentionem
ingerit; qua verò patientia, & perfectione vir-
tutis eosdem tulerit, ex epiſtola quadam col-
ligimus, in morbo difficili exarara. “„Sat be-
„ ne habeo, inquit,“ ſecundùm ſpiritum, cui
„ vigor ſuus manet integer juxta Domini be-
„ neplacitum: Corpore autem malè affectus,
„ in lecto diſtineor; doloris enim vehemen-
„ tia nec ſtare me ſinit, nec ſedere, nec ambu-
„ lare. Verùm hoc ipſo in ſtatu fateri cogor,
„ mé bene habere, quia talis ſum, qualem
„ DEus me vult. Cum enim aliud volumus,
„ Præter id, quòd ipſe imittit, nos aberram as5
„ non ipſe, qui niſi rectum velle non poreſt.
„ Nôſti hæc omnia: ſed alter ego cuùm ſis,
lubens
Ep. 149.

878 Perfectio Sacerdotalis.

„ lubens tibi aperio, quæ mihimet dico. Tuis
„ ergo ad DEum precibus noctes, diésque
„ meos comendo; noctes, ut patienter dolo-
„ res meos feram: dies, ne ſolatiis abutar,
„ quibus indiget præſens infirmitas. Domi-
„ num ora, ut mecum ſit, & mala non timeam
„ in hac mortis umbra, cujus medium vivus
„ perambulo. .
Exrerior ipſius habitus ad modeſtiam fuit
compoſitus; nec enim quidquam in veſtitu, &
omni ſuppellectile habuit, quod aut faſtum ſa-
peret, aut nimis abjectum goid præferret: un-
de juſtam in omnibus mediocritatem dilige-
bat. Tales, inquit, veſtes cupio, quas elar-
„giri poſſim egenis fratribus: alias nolo, niſi
„ quibus Presbyter, Diaconus, vel Subdia-
„ conus uti quéat. Si oblatis indui oportet,
„ hujusmodi ſint, ut in ruborem non agar3
„ vos enim latere nolim, abhorrere me veſti-
„ mentum pretioſum, quod cum prædicatio-
„ nis munere, cum fracto corpore, iſtâque
„ mMei capitis annoſa canitie non cohæreat.“*
Frugalis, & ſimplex erat illius menſa, in qua
hoſpitibus & infirmis carnes quandoque appo-
nebantur, ipſo leguminibus fere contento. Sola
cochlearia ex argento fuêre; ſuppellex au-
tem cætera, quæ ad menſam ſerviret, teſta-
cea, lignea, vel marmorea fuit; non quèd me-
liorem habere non poſſet; verum quia mo-
deſtiæ, ac paupertatis amore ſœæcularem faſtum,
& quamlibet ejus umbram à ſe amotam vo-
luit.
* Serm. 36.

1 llkn
n b de
s el ſel
henin ſen
(Mnvuine 0
min ceenact
in coinen

iqus mi
Pane nell

Molo tenpe
Eigenchenm p⸗
t, lelbe 4
kiun lol
oonerſone
plett en
Weftter
Mentliteles
Polteent,
D
Nlyicepe
Purſet
leng,
a niine
Ahhin ert
9Aaiguns
1Crer ſeeun
9 Ad don
Natnnſrar
Punſedi
Mem. „
Ninniunet

Ledtio III. 879

tn IIuit. Menſæ ſuæ hoſpites cum gaudio admit-
tebat: ſed ne ſermonibus otioſis, aut noxiis
e locus eſſet, vel pia prælegi curabat, vel quæ-
Ulris z i
ſtio erudita ventilabatur. Detractiones verò
Nites.

cùm maximè odiſſet, hunc geminum verſicu-
Umi lum in cœnaculo ſeribi mandavit, ùt Ven.
nekirs Beda in comentariis teſtatur.

nte,. Quisquis amat dictis alienam rodere famam,
ieti Hane menſam vetitam noverit eſſe ſibi.
ril Multo tempore, antequam Epiſcopus fieret,
em divencditum patrimonium in pauperes erogâ-
tlen 6, rat; neque illi agro Tagaſtino pepercit, in
nu. quo vitam ſolitariam unà cum amicis ſtatim
à converſione ſua egerat. Sed cùm admiran-
da polleret animi rectitudine, Pelagianos ar-
tinen, guere fortiter non ceſſabat, quòd erroris dani-
narent Fideles univerſos, qui proprium aliquid
neſ⸗ Ppoſſiderent, nec bonis ſuis omnibus renun-
e Liaſſent.

Ad Epiſcopatum evectus, multò adhuc ma-
“ gis patefecit, quantùm ab omni cupiditate fo-
i ret alienus, quamvis in iſto gradu bonorum

e
en copia minimè deeſſet, quorum adminiſtratio

1 N ad ipſum pertinebat. ιDEum teſtor, auditus
dan. „ eſt aliquando dicere, cuùm ſuſpicio quædam
el „ circa pecuniæ amorem in eum cecidiſſet,
e10) Ell

.
Nn „» quôd non modè ex hac Ecoleſiæ bonorum
“ „»„ adminiſtratione voluptatis nihil omnino ca-
ſen⸗ „ Piam, ſed illa potiùs oneri ſit, méeque graviter
n „ premat. ,„ Hinc ſæpius Urbem Hipponen-
i ſſeem invitarat, ut adminiſtranda Eccleliæ bona

880 Derfectio Sacerdotalis

in ſe ſuſeiperet, ſibique, Clero, & pauperibus,
quorum Pater eſſet, neceſſaria tantùm exinde
ſuppeditaret. Cæterùm temporales curas ipſe
conſtanter abdicavit, hoc ſolo contentus, ut
fideles Oeconomos deligeret, à quibus ratio-
nes annuas diligenter expetebat.
Sæpius donationes & pia legata non admi-
ſit, cùm aliquid incommodi paſſuras inde fami-
lias proſpiciebat, vel cuùm ex inſtinctu non ſa-
tis Chriſtiano donari Eccleſiæ quidpiam depre-
hendit. Sic hæreditatem aliquando repudia-
vit, quam iratus Pater, & morti proximus fi-
lio ademerat. “ Si ſuperſtes foret hic teſta-
„tor, ad populum ſuum hac de re dixit, num-
„ quid non meum eſſet, Patrem cum filio

„ reconciliare? Sed quomodo pacem inter

33
„ hiarem? Non itaque perperam egiſſe me
„ credo, cùm bona paterna filio reſtitui, qui-
„ bus eum parens indignabundus ante mor-
„ tem privârat.*

Homo dives Eceleſiæ Hipponenſi agrum do-

nârat, cujus tamen fructum ipſe, quamdiu
ſupereſſet vita, perciperet. Poſt annorum ali-
quot ſpatium facti ponitens, filium à ſancto
Præſule donationis inſtrumentum repetere juſ-
ſit, oblatis in vicem auri numis omnino cen-
tum, quos inter pauperes Epiſcopalis manus di-
ſtribueret. Senſit Auguſtinus, quòôd vel ſincera
donatio non fuerit, vel donatorem illius pœ-
nituerit: ut ergo is intelligeret, quo Eecleſia
ſpiritu ageretur, & inſtrumentum, & aurum
* Lerm. 357. ſimul

utrumque ſancire poſſem, ſi hæreditati in-

tumtohn
n hertl⸗
urumine
lenn/ luftd
Giangce
lesidc⸗
Eatetnet
N Kanſe
drer duos
n iner ul
atrumbeveſti
altheyvern
ndlun inet
mtum mino
in gert
Gimdenn
Tceroonoun
ehernb
6umtenporal
En ceceb
Uiniconnri
Kärhunr gt
meſ offe
lichnherer
ſk aen ln
Ntenini eoro
lls nineban
itret Undo
tins Medt
RAnhoCo
Sgurcun
üeel

ne
tanlinei
Mlezeng
nen
igubbuun
1

Pludone
irpi⸗
lrar
lunco n
ipmnm
fnerhitt

ichinn R

kllti m.

Wand

Moni

Meltuin.
nglene
licz.
e

und
Nuntil
Nmd.
n
ger i
Nnocer⸗
Nunne⸗
elloeen

. Lettio II. 881

ſimul remiſit, minimè decere arbitratus, ut ab-
ſurda donatio inter ſacratiora Eccleſiæ bona lo-
cum haberet.
Arbitrum inter diſſidentes agere ſemper con-
ſuevit, ſeu fideles illi forent, ſeu infideles, &
cujuscunque demum conditionis eſſent, qui
ſuas lites ipſi componendas offerebant. Male-
bat autem extraneos & ignotos judicare, quàm
notos & amicos, feſtivè ſatis inſinuans, poſſe
ſe inter duos ignotos unius amicitiam lucrari,
dum inter duos amicos judicium ferens, alter-
utrum neceſſariò amitteret. Hæc illum nego-
tia ſat frequenter usque ad prandium, & non-
nunquam integro die occupabant, inter quæ
partium animos prudenter explorabat, & pia
monita ſuggerebat; incredulos autem ſanctæ
Fidei rudimentis imbuebat. .
Licèt nonnunquam litteras commendatitias
dare petentibus non abnueret, cùm de rebus
etiam temporalibus ageretur, ſobriè tamen eas-
dem concedebat, ea ſemper lege, ut nihil æ-
quitati contrarium fieret. Has ignoti faciliùs
obtinebant, quàm noti & familiares, ne aut
famæ ſuæ officeret, aut Magnatum gratiis ob-
ſtrictus viveret. Quempiam comendans, mo-
deſtè adeò, ſapienter, ac diſcretè id præſtabat,
ut nemini eorum eſſet incomodus, ad quos epi-
ſtolas mittebat; ſed admirationem potiùs ex-
citaret. Importunè urgebat nunquam, ſolas
rationes petiti ſolide expoſuiſſe contentus.
A S. Ambroſio didicerat, nemini apud Princi=
pes ad quæcunque officia ſeu bellica, ſeu ci-
R. B. Dufrène Exercitia. Kkk vi-

882 Perfectio Sacerdotalis

vilia viam ſternere; conviviis nunquam inter-
eſſe; epulas domi ſuæ nunquam inſtruere, ſo-
la hoſpitalitate retenta, quam charitas juberet;
matrimonia nunquam conciliare. Nec tamen
improbabat, ſi quando Epiſcopus ad illorum
reces, qui matrimonia contraxiſſent, ſuam
ipſis præſentiam indulgeret, ſive ad firmanda
illorum foœdera, ſive ad benedictionem illis
impertiendam.
Inde à ſuſcepto Baptiſimo, & maximè à Sa⸗-
cerdotio fœminarum conſortium ſingulariter
abhorruit. Earum nullam in ædibus ſuis ha-
bitare unquam eſt paſſus: Quin & ſororem, &
neptes, & patrueles ab iisdem conſtanter ex-
cluſit, quamvis juxta Canones forent privi-
legiatæ, miniméque ſuſpectæ, quòd illæ ſal-
tem, quæ ad ipſas ventitarent, occaſio ſcan-
dali eſſe poſſent. Mulieres, niſi teſtem ſecum
haberet, nunquam ſolus alloquebatur: imò nec
Virginum aſceteria, niſi ſuma neceſſitate com-
pulius, adibat, licèt ipſius conſiliis & authori-
tate illa regerentur.
Solius officii, & urbanitatis eausâ neminem
adibat: ſolos autem pauperes, viduas, & Or-
phanos in tribulatione poſitos, magna charitate
viſebat. Cùm ad ægros vocaretur, promptus ſem-

per accurrit, nulla negotiorum gravitate, aut

multitudine retineri ſe unquam paſſus. Impenſa
verò illis benedictione, adhibito ſolatio, & poſt
ſuggeſta ſalutis monita, ſtatim ad ſuas ædes re-
Vertebatur.
Ut cognatos, & propinquos ad pinguiorem
. tor-

mmdris
Ncorteret:
Damenta, G
Cictt gol
munbls tie
Denroᷣ hl
umifugt,
ſoaom her⸗
ſgeimunere
Ahnerioos
Horuun kan
bekebt ura,
iarharum
Hewem alc
Ggeiscee
efodipin
ranntbi
CNperium
r, ut
Er aüdlui
Cenlun hu
tancun.
Mean n
derait H
un baton

n in
Mn
l
uiſen, .
eid i
wiicher,
n e
lbigii
an
Glltnei

ualnte.
lenken
inde
e .
nt:

Eniem
ACr.
ChNete
Mneſr⸗
e, A
lpet
o
Ahe⸗

Ucken
r

* Lesdtio III. 883

fortunam eveheret, illi nunquam in mentem
venit; Ab iisdem ex, Eccleſiæ theſauro ditandis
longiſſime abfuit, qui acceptam à Parentibus
hæreditatem diſtribuere inter egenos maluit,
quam ſuis eandem elargiri. Exhauſtis verò in
pauperum ſolatia Eccleſiæ proventibus, & pio-
rum oblationibus, apud amicos & fortunæz
pinguioris cives auxilia conquirebat, ut egenis
ſuccurreret: eandem ob cauſam Eccleſiæ or-
namenta, & altarium vaſa quandoque diven-
didit; quod idem ad liberandos é Barbarorum
manibus fideles præſtitiſſe aliquando eſt viſus.
Silentiò hic præterimus labores immenſos
Magni Auguſtini, quos illi ſuum in Eccleſiam
ſtudium perpetuò imperavit, cùm aut libros
fere innumeros ſcripſit, aut Conciliis adfuit,
vel hæreticos domuit, vel prodeſſe cuieunque
hominum ſtatui, & conditioni pro viribus in-
defeſse curavit. Accedebant graviſſimæ Hæ-
reſiarcharum perſecutiones, quibus hi tantum
Heroëm aſſiduò impetebant. Tot ergo factis
egregiis celeberrimum, ſanctitatis, ac ſcien-
tiæ prodigium univerſa poſteritas meritò ſem-
per admirabitur. Iſtud porro virtutum illius
compendium, quod hic dedimus, aliò non ſpe-
Gat, niſi ut Eccleſiaſticæ perfectionis Exem-
plar abſolutiſſimum Sacerdotes Domini ſuſpi-
ciendum habeant, & pro menſura gratiæ imi-
tandum. =
Menſe Junio anni 430. Vandalorum potens
exercitus Hipponem obſedit, qua occaſione
pium Paſtorem ſe exhibuit ſanctus Præſul, cùm
Kkk z gregi

884 Perfectio Sacerdotalis

gregi ſuo adfuturus, in urbe manſt, ut vi.
delicet in tanto periculo ad ſervandam DEO
fidelitatem ſuos animaret. Junxerunt ſe Ma-
giſtro ſuo quidam Epiſcopi, ejus olim Diſcipuli,
quos inter Alipius & Poſſidius fuêre, labores
& pericula cum ipſo partituri. Durante igitur
oblidione, adeò vehemens in dicendo ad po-
pulum fuit, ut mirum eſſet, virum ætate fra-
tum ardore tanto prædicare: Cuùm verò tem-
poris tractu publicæ calamitates in urbe ob-
ieſſa plurimùm augerentur, paternæ Providen-
tiæ curas & ipſe auxit, ſibique ad vitam neceſ-
ſaria ſubtrahere non dubitavit, ut egentibus
ſuccurreret. Neque minori ſtudio animarum
neceſſitatibus providebat, quibus auxiliô, ſo-
latié, & indefeſſa charitate ſemper adfuit.
Eam in vultu ſerenitatem conſtanter hæc inter
nubila retinuit, ut intuentes recrearet: Ser-
mones illius pleni virtute animos timidorum
erigebant; Et vix illum audiêérant etiam diſco-
li, cùm ſubitò ad fidem Chriſto ſervandam ac-
cendebantur.
lpſe veròô non ſine acerbo animi ſenſu mala
ſecutura prævidit, quibus Barbari Eccleſiam,
Clerum, Monachos, ſacras DEO Virgines, &
omnem populum erant afflicturi. Ingens ho-
rum numerus ad fugam compullſus, fame in ſyl-
vis & montium cavernis perüt: Alü, quod
magis deplorandum, ut vitam & bona ſerva-
rent, à Chriſti Fide receſſerunt. Amor itaque
tenerrimus, quo Eccleſiam Eſu Chriſti Spon-
ſam proſequebatur, imenſo dolore ipſius ani-
mum

rpheut
ihnemen!
ſe Tuivamn
Maryine
mas l
inn ſul
ien 10
n worer
, tot
Aogtbenl
oletuii⸗
Ceoct, mon
ſlcezt, guo

Ppumg Ne

nonerib
nſelent
isdglorr
leſtent
ordelonri
Uifetl, V⸗
iorie
Hun Nen
ite lep
Pelhs rer,
feel, i
Mere, n
Cnenet. I
1enſt,
cun Necie⸗
uteign
Kons wer
Uis ano⸗

Ledtio III. 38
maſt ,
nu mwum implevit, uòèòd agrum Dominicum exi-
eumIn Wi florentem vaſtatum iri, & Eccleſiarum in
oin Africa ruinam præſentiret: Quare diu noctuù-
r gue in lacrymas effuſus, DElIM orabat, ut
Anng graviſſimas Calamitates averteret, ſeipſum in
RK5K victimam Juſtitiæ ipſius offerendo. Iſtud por-
en ro efllictim rogabat, ut, ſi ſtatuta cœleſti con-

un ſilio foret urbis in manus Barbarorum tradi⸗-
R tio, ipſe tot mala inde oritura non videret.
*R“ Audivit benignum Numen ſervi ſui preces, im-
i 4miſſô lethali morbô: ut primùm ergo in lectum
ium decidit, mortem illo ſpiriru &à manu Domini
. Wfulcepit, quo cœtera omnia dudum fuerat am-
Dn plexatus. Neque tamen exantlati pro Ecoleſia
u innumeri labores ſecurum adeò reddidére, ut
Uer a non peccata juventutis pœnitenti animo po-
tee tius deploraret, quàm ad laudabiliter acta
tt reſpiceret. Quare in ſpiritu humilitatis, &
nuin corde contrito morbi dolores, & incommoda
N univerſa, velut juſtam peccatorum pœnam
ng ſuſtinuit.
Hunc pœnitentiæ fpiritum ut ampliùs nu-
m triret, è ſeptem pſalmis, qui huc pertinent,
Gain, ſelectos verſus per cubiculi ambitum deſcribi
A fecit, ut isdem oculos & mentem continuò
en, paſceret, mortique inſigniter compunctus oc-
en,. curerret. Ultimis decem vitæ diebus impensèe
rogavit, ne quis ad ſe ulteriùs veniret, niſi
1ln cum Medico ſub horam prandii, ut omne tem-
un. pus reliquum DEO impenderet. Tandem ob-
. ſidionis menſe tertio, 28. Auguſti anni 430. æ-
Gan. tatis anno 76. inter Diſcipulorum manus ſan-
Cun Kkkk 3 tiſ⸗

886 Perfectio Sacerdotalis

ctiſſimè expiravit, Epiſcopatûs annò 34. Sa-
cerdotii trigeſimò nonô.
Teſtamentum condere noluit, quòd pau-
pertatem Evangelicam profeſſus, nihil poſſide-
ret. At verò bona quocunque pretio ſupe-
riora, virtutum ſuarum videlicet ampliſſimos
theſauros, & ſcripta inſignia Eccleſæ reliquit,
cui fideliſſimè ſerviérat, & ùt ESII Chriſti
ſponſam tenerrimè dilexerat. Habebit omnis
poſteritas, quod in Doctore tanto ſemper ad-
miretur ſtupendum ingenium, prudentiam ex-
quiſitam, ſcientiæ fundum inexhauſtum; præ-
cipuè verò humilitatis, & Charitatis imenſa de-
cora, quibus Eccleſiam ſumopere illuſtravit.

Examen III.
Aun proficiam?
non proficio, deficio: retrocedo, ſi non
Droced;n quæ Aſcetarum omnium conſtans
doctrina eſt. Lucrum in dies ſingulos augere
ſatagit vigilans mercator: Ego forlan detrimen-
ta ſolùm augebo? ſolos defectus accumulabo?
Hæccine Sacerdotalis prudentia? Malus Oeco-
nomus utique ſum, ſi lueri nil appono. Qua-
re peculium tam ſolerter augeo, & lucra æter-
nitatis negligo? Quid hinc expectandum, niſi
turpis egeſtas?
Quantum pro ficio in æſtimatione ſtatus mei
ſublimis, & vocationis ſanctiſſimæ? Quantum
in ſedulo gratiarum uſu, & mediorum Sacer-
dotalium applioatione ſeria? Horùmne inſignem
præ-

Auntame
e Ginit l
breninte
oontemnd.
sNe⸗
Nun creſen
romtregoe
Eesditgtotn
ſito:
tu Codn
Liſcon:
id en
Unmneruur
Moelorh
Geittes
lnmap
adub
uNtmat
nis guun
tmmmmer
Kahwinlan
ſcrfei
Uilhneidl
ſteihei,
uborinie
lgio! N
ioſen
lioogiio
nnen
dus nie
Cbuun

an,
t, gliln
il
e Pretit
hehr
Hio ſapr
lnn
lſinen
ſiiels,

l
lllnn
ler
Nier.
ldo
ed⸗
nere

ri
tum
Cel⸗
mnen
Nre⸗

„

Examen III. 387

præſtantiam, efficaciam, & multitudinem quo-
tidie clariùs intelligo? An rerum caducarum
vanitatem indies palpabiliùs video, & animo-
ſiùs contemno? Num bona ſpiritualia ſemper
magis appeto, & diligentiùs quæro?
um creſcit quotidie horror, odium, fuga
peecati? An minuitur defectuum, & negligen-
tiarum frequentia? Num affectus animi ſequio-
res mitigantur? Quis pœnitentiæ ſpiritus? Quæ
ſatisfactio? Quantus peccata impediendi cona-
tus? Quodnam illa reparandi, ſeu compenſan-
di ſtudium? Quis animi dolor ob delicta po-
puli? Quænam ſacrificandi ratio indies melior,
ut auferatur peccatum?
An melior ſemper evadit meus intellectus cir-
ca veritates æternas? Magisne vivida, & actu-
Oſa illarum apprehenſio? Num augetur in me
ſanctus DEl timor? Quænam virtutum ſolida-
rum æſtimatio, deſideria & incrementa? An
majus, quâm antehae, puritatis ſtudium „ &
erratorum etiam minimorum fuga? Quis pro-
fectus in ſancto Orationis ſtudio, quod unum
ſi defuerit, certò claudicabit profectus: unum
ſi adfuerit, bene habebunt omnia. Quodnam
Fidei, ſpei, & charitatis augmentum? Quan-
ta Proximi charitas? Quis fervor in DEl ob-
ſequio? Num altas radices agit humilitas?

Majôrne ſemper, & clarior DEI, & Eſu Chri-

ſti cognitio, æſtimatio, charitas, reverentia?
Quæ incrementa ſumunt habitus boni? Anfa-
cilitas major in exercitio virtutum? .
Quibusnam gradibus aſcendit Gloriæ Divinæ
Kkk 4 zZelus

888 Perfectio Sacerdotalis

zelus ardens? Quomodo creſcunt unà cum la-
bore quotidiano ignita deſideria? An remittit,
vel acuitur zelus perfectionis propriæ? Qui-
bus augmentis roboratur zelus ſalutis alienæ?
Plusne, aut minùs præſto, quàm antehac; Et
quo ſpiritu? Quanta mutatio in meliuùs circa
functiones Sacerdotales? An major æſtimatio,
diligentia, fervor, & devotio in celebrando
Auguſtiſſimo ſacrificio? An ſedulitas amplior
in docendo publicè, & privatim? An proxi-=
mum ſemper magis ædifico? Quæ ſobrietatis,
manſuetudinis, patientiæ, pietatis inccementa?

Num augentur quoad intenſionem dona ſpi-
ritus ſancti? An pax interna ſtabilior? Magis-
ne ſapiunt Divina? An cordis gaudium defoœ-
catius? An vires in ferendis Crucibus amplio-
res? Quousque jam pertigit maæ voluntatis
cum Divina conjunctio? Quale meum gau-
dium de DEO, cum DEO, in DEO? Quanta
conformitas cum Eſu Chriſto? Quæ deſide-
ria vitæ æternæ? &c. .

Meditatio VI.
Ad JEſum Evchariſticum affectiva.

Sanctifica eos in veritate. Joan. 17. V. 17.
D omnis ſanctitatis fontem convertamur,
ut aquam ſapientiæ ſalutaris, unãque ſa-
cros ignes haurire abundanter liceat. In Vo-
ta potiſſimùm & preces, ùt ipſemet Servator

paulò ante mortem exemplum dedit, cum pro
Diſci-

centſinum
en nini,
eon⸗

Pleelurie
itmi
olCNmi
ſuin t
lekhu⸗
mmmeg
Lömtilia:
Mennr dobis
Ne NAe
Clegnünt:
Eis iorteſe
ti baker
Iun, kre
Erchaus,
ncdmmt 1
Pencſclles!
e A mn.
ne niru
en.

ntnlen
Amt
roprir
bllis 1
mantelu
Nlie
reir
iraelt
Uis 1
A
Elren
ent

nnß
eH
n eS
ami⸗
rcdh
Ung
(uu
ce⸗

Meditatio VI. 889

Diſcipulis Sacerdotibus oravit, nos Me toti
abeamus. Parum poſſunt vires noſtræ; deſi-
deria ſaltem ampliſſima fſubſtituamus:
ſuppleat affectus, quod non præſtat ef-
fectus. Effundamus coram ipſo corda noſtra;
Et primò quidem luctuoſam in mundo rerum fa-
ciem: ſecundò remedium adversùs mala omnia
potentiſſimum, Sacerdotii ſanctitatem, Evcha-
riſtico Numini, ſacra inter ſuſpiria, comen-

demus.
Punbtum I.

En Evchariſtice Eſu! Deſolatione deſolata eff
omnis terra. * Ubique contritio; ubique affli-
ctio! Calamitatibus undique premimur: Com-
prehenderunt nos mala, quorum non eſt numerus. X
Hinc bella urgent, vaſtantur Provinciæ, ad
miſerrimam egeſtatem rediguntur innumera ho-
minum millia: ſævit mortalitas pecorum; in-
tentatur nobis ſterilitas terræ: utinam dira fa-
mes tot mala non excipiat! Minima hæc ſunt,
quæ patimur: feroces inter belli tumultus po-
tens invaleſcit hæreſis, fluctuat navicula Pe-
tri, Eccleſiæ periclitantur. Sed, quod peſſi-
mum, languet in populo chriſtiano pietas, fri-
get charitas, deficit lumen Fidei, peccata in-
undârunt. In puſillo Fidelium grege quàm
pauci fideles! Noneſt, qui faciat bonum; non eſt us-
que ad unum. **X* Turmatim pereunt animæ:
Non eſt utilitas in ſanguine tuo, dum deſcendis in corrup-
tionem. * d In vanum laboraſti: ſine fructu ſüù-
dãàſti!
RJerem. 12. 1 . * Pſ. 39. 1 3. KNX P/,13.
X⅜* Pfſ. 29.

89⁰ Perfeltio Sacerdotalit

däſti! Eacilè poſſet, Te adjuvante; Te gubernante; Te
invitante, ubique cum Iætitia florere ſanctitas: Et latè do-
minatur iniquiras! Heu! tragica rerum facies ſiccis oculis
ſpectari qucat! Neminem tangunt honoris tui detrimenta,
jacturæ immanes, injuriæ tam graves? Evchariſtice )Eſu!
quid ad hæc ſervi tui? An ſilere poterunt? Non lugebunt
ſaltem? non clamabunt? non orabunt?
Punctum II.
VUnum eſt, Domine, adversús tanta mala remedium, ut
nempe Sacerdotes tui induantur Juſtitiam. Mitte, Domine,
mitte Operarios in meſſem tuam! ſuſcita tibi Sacerdotes fi-
deles, qui zelò tuæ gloriæ pleni, moncant, urgeant, labori
non parcant. O ſi arderent omnes Minifſtri tui, quàm læta
ſanctitatis germina ubique pullularent! O ſi vigilarent Pa-
ſtores, quàm ſecurum forgt ovile! Eccleſiam ſponſam tuam
rcſpice, ſub malorum pondere gementem! Da illi Adjuto-
res magnanimos, fidos, induſtrios, indefeſſos, qui
perdita requirant, fracta reſtaurent, infirma conſolident,
tenebroſa illumincnt, dura emolliant, depravata emendent,
& ſacros ignes ubique accendant! Stet erecta & invicta rega-
lis Sacerdotii Majeſtas, quæ ſanéto vigore cuncta ſuſtineat!
Da columnas Eccleſiæ tuæx; da Cuſtodes, Propugnatores,
Defenſores! Mitte Bonifacios, Magnos. Fridolinos, Gamel-
bertos, Burchardos, Sarcandros, qui animam ponant pro
ovibus fuis! Stent ſervi tui coram te omni tempore, ut ſibi
commiſſæ plebis neceſſitates tuæ Bonitati exponant; ut fide-
liter petant, & efficaciter impetrent; ut puras manus ad te
ſemper tollant! Poſtulent in fide; petant in Nomine tuo,
omnique Benedictione cœleſti, & gratia repleantur ! Da Ec-
cleſiæ tuæ Doctores, Paſtores, Mediatores, zelo doctrina, vir-
tute conſpicuos; operis tui Vicarios non minus fideles, quàm
in Verbo tuo potentes! Evchariſtice) Eſu! da præſertimAltari-
bus tuis Miniſtros charitate ferventes, qui pro ſua & totius
mundi ſalute ſanctum ſacrificium, imaculatam Hoſtiam dignè
offerant, ut & ipſi in Te, ſanctitatis fonte, ſuam perfectionem
Bauriant; mala omnia & calamitates propellant, bona omnia
potenter obtineant; Ipsique in Veritate ſanRtificati, ùt præ-
celſa Vocatio poſtulat, tuam in Fidelibus ſibi comiſſis imagi
nem, ad Nominis tui majorem gloriam., feliciter valeant
efſormarc. In-

lem .

Dlie D.

egundt
ſi han
iuchan

0luncil

ſiniel

itlann⸗

Ne

Index Materiaum. 391

Index
Materiarum
Tridui octavi.
Dies I.
Amor DElI.
Conſideratio I. .
SS. Patrum, & Conciliorum ſenſa de perfectione Sacerdo=
tali. .. 791
Meditatio I.
De charitate DEI. 804
Lectio I.
Ewangelii Joannis Caput XVII. 7Eſu hnge erg Di-
ſcipulos charitas. 808
Examen I. .
An DEum diligam? 810
Meditatio II,.
Afßfectiva de Beneficis DEI. 817

Dies II.
Præſentia DEI.

Conſideratio II.
Impedunenta, & adjumenta ſanctitatis Sacerdotalis. 822

Meditatio III.

De Praſentia DEI. 936

Lectio

892 Index Materiarum.

Lectio II.
Thomæz à Kemp. L. I. C. XV. de operibus ex charitate
factis. 840⁰
Examen II.
Qualis ſim coram DEO? 841
Meditatio IV.
Affectiva de Præſentia DEI. 846
Dies III.
Profectus quotidianus in virtute.
Conſideratio III.
De perſeverantia. 854
Meditatio V.
De continuo profectu in Virtute. 868
Lectio III. Hiſtorica.
S. Auguſtinus. 871
Examen III.
An proficiam 886
. Meditatio VI.
Afectiva ad 7 Eſum Evchariſticum. 288

O. A. M. D. G.

(°)

G

EXERCITIA SPIRITVALI

SACERDOTV
TRIDVANA

OCTIDVANA

QvVE

ANTEHAC VARIE TRADIDI/
ET CONSCRIPSIT

P. MAXIMILIANVS DVFRE

SOCIETATIS JESU SACERDOS,

AUGUSTISSIMX£ IMPERATRICIS MARI
AMALINX CONFESSARIUS.

EDITIO SECVNDA.

CUM PRIVILEGIO ET FACULTATE SUPERIORCH

19 20 21
2

X

18 19 W
VierFarbSelector Standard*- Euroskala Offset

14 15 16 17 18

IIIII

16

13

12

ocus alance
17

ETI U ſ I
9 10 11

TIITEIIT

8

7

ThII
6
6

5
E
F
6

4
E
5

Aauguſtæ Vind. & Oeniponti

3
D
4

C
3

TNNWWNE Ctnnnvr Imnnn 2
1 2 3 5 6 7 8 9 1

4

n I

2

£☚W Copyright 4/1999 VXMaster Gmbh wwwW.VXymaster. com

A
1