pœnalia recurram, ut peccatum profligem:
inculcabo, laborabo, inſtabo, urgebo, ut hanc
peſtem ubique exterminem. Quid hactenus
feci? Quid faciam poſthac? Quo animo vide-
re potero luctuoſiflimum reipublicæ humanæ
ſtatum; afflictiſſimam ubique per peccatum rei
Chriſtianæ fſaciem? Quàâm propudioſum foret,
ſi ſimplex & rudis muliercula zelô majori arde-
ret, quàm Sacerdos! Si ſpiritu magis heroico
illa ſe vitiis opponeret! Utinam id ſæpè non
fieret! utinam fiat quàm ſæpiſſimè ad reparan-
dam vel ſic lælam DEl gloriam, & confun-
dendam tepidorum Sacerdotum ignaviam!

III. Quid

Cun,

Irt

pnins in
Seleit Wo
in. Cr E
Agoimn
Erſepcefeh 4
6 Nn nere
V Mamoszonn
Cnr,mmenk, 4
ſnimme Irlnnen
Car ttan ffl
Midy nnenunt,
U Eugem

Meien mnn bent
n (b mmo do
Elncz ceiteid
heie ninn
uunhindre,
Prcinunftoe
Iltconco Aln
EiAl, un
uim,or
Halm hora
AI welimtin
Andis Eu
IIIns, ane 8
Ulnon hedeg
Meſerior 1

luti

Oles Haim.
. bienngte
: aicgril
Geſotelt n,
nn Rerſorn
te imhteſſmh,
tum IUlse
leimin;,
, I
ſan ml
dowin i
l

lntn
e) rnd
n Eepleren
eſ

rin e
Uinmn tee
ſei

Erxamen I. 603

III. Quid agendum, ut ſit in me zelus
gloriæ DEI?

Zelus genuinus operetur neceſſe eſt, aut
zZelus non erit: Ignis fatuus eſt, qui nec lucet,
nec urit. Quæ igitur mea deſideria promo-
vendi gloriam DEl? An magna, & vaſta ſunt?
Si hic ſam deficio, quàm tenuis erit zZelus acti-
vus! Num ſincerè deſidero, ut DEUS Opti-
mus Maximus ab omni hominum genere cogno-
ſcatur, ametur, adoretur, & fideliter ipſi
ſerviatur? Ut lumen videant cœci Gentiles,
ad cor redeant perfidi Jjudæi, errores deſerant
hæretici, convertantur peccatores, Juſti fir-
mentur, & augeantur, Sancti multiplicentur?
Quo animo dico v. g. Omnis terra adoret te, &
pſallat tibi! Metuant Eum ommnes fines terræ! Lauda-
te Dominum omnes Gentes & . Sanctificetur nomen
tuum Quo animo dico preces Eccleſiæ, ple-
nas ſanétis deſideriis, & piiſſimis petitionibus?
Intelligéne, mihi ſuppetere medium præſtan-
tiſſimum Divinæ gloriæ conſulendi, zelumque
exercendi in Sacrificio quotidiano? Qua ratio-
ne illud conficio ad laudem & gloriam Omni-
potentis DEI? Qua præparatione, devotione,
applicatione? Quo zelo, & ardore animi DEum
laudo, cùm horas Canonicas perſolvo? Qua-
lis ſum in meditatione quotidiana, ubi zelus
accendendus? Qualis in precibus matutinis,
velpertinis, ante & poſt menſam? &c. Ze-
lum DEl non habeo ?ſi in iis, quæ ad DEum
Pertinent, verſor negligenter. Quem hono-
rem

604 Zelus Sacerdotis

rem habeo Verbo DEl? An tota die medita-
tio mea eſt? Quomodo illud cum decore &
fructu diſtribuendum præparo? Qualis mea
piorum codicum leéctio, ut ad zelum exercen-
dum ſtimuler? Num in Examine veſpertino
diſpicio, quis fuerit per diem zeli apud me fer-
vor, aut languor? Actiones igitur ſacræ ad

unam omnes, etiam minimæ, zeli materia non

ſunt minima: Nihil hic parvum, quod ad æter-
næ Majeſtatis cultum proximè retertur. Num
ſalutationem Angelicam v. g. more ſæcularium,
ſine ſucco, ſine pietate ac ſenſu, mente vaga
deblatero? &c. Quàm miſeré zelus claudi-
cat, ſi ſumma Myſteria tam parum honoro!
Quid erravi hactenus circa pias actiones? Quid
& quomodo emendandum? Quid faciendum,
ne ex mera conſuetudine, absque ſpiritu pie-
tatis exercitia peragantur? Suſcitandi perpe-
tuò igniculi ſeu per conſiderationes ſolidas,
ſeu per breves aſpirationes &c. Heu qualis &
quàm miſer Sacerdos ſine zelo, ſine ſpiritu!

Meditatio II.

Inutilis Sacerdos, zelô deſtitutus.

Simul inutiles facti ſunt; non eſt, qui faciat bonum.
Pfal. 13. G
Um fletu queritur magnus Apoſtolus, re-
periri multos in cœtu Fidelium inimicos
Crucis 71Eſu Chriſti, quorum Deus venter eſt.?* Non
ſine acerbo animi dolore ingeminat:** Omnes,
quæ
* Phil. 3. 15. * Phil. 2. 21.

uſn iN .
Meni n
itnari,
z1, Annd
vetg Donmd
Nis: Monnn
6t gin geni
aict. Onrid-
rlun, NWoe
6Kochenund
hrooonpeenen
lenng iucli,
rr ingliel
ninn Mega
Muu

Wndurro
, güimcnet
min Annlb
thln, Gande⸗
1 Cälens uen
it) ihor ul
Mette ent
Genmeorun n
ufuonidun,
uizek berle
yominn
ltn uiben
Im earat, iu
Aonrct,
Aſift, Code
amui⸗

d eum de
n
NRelnnenn
unine D
en Mleplln,

es gt in

ne EKlmräin
nund ghelin
Uine em Ir
g Neſunuin
knl, nene
in ulsar.
Ahumn bnl
lre
Ciſwentnn,
Ue hinhe
and e
emine A,
e Hagud
oörfin

1
Ekn
1 iſin u

oti
llam
uune N
, Me
wr

Meditatio II. 60 5

quæ ſua ſunt, quærunt: non quæ 7Eſu Chriſti. Uti⸗=
nam Sacerdotes non tangeret querela! Quâàm
pauci ferventes, zeloſi, laborioſi! Quàm mul-
ti tepidi, languentes, deſidioſi! Incultus paſ-
ſim jacet ager Dominicus, quia inutilis torpet
operarius: deſolata luget vinea Domini Sa-
baoth, quia operarii quamplurimi ſtant tota
die otioſi. Conſideremus attentè inutilem
operarium, zelò deſtitutum, ut horrere diſca-
mus & odiſſe vitam inutilem, zelumque gradui
noſtro competentem ſuſcitemus. Itaque pri-
mò ſervus inutilis, & ingratus: ſecundoò ſervus
mendax & infidelis eſt Sacerdos, qui zelò de-
ſtituitur, DElque gloriam non curat.

Puncbtum I.

Servum in domo nobili famulantem mihi pro⸗
pono, qui largè comedat, bene bibat, proli-
Xe dormiat, ſalarium liberale accipiat; ſed pla-
nè otioſuw, & comoda Domini ſui negligen-
tem. Quis herus talem ſervum è domo non
ejiciat? Quis hunc ullo dignum favore cen-
ſeat? Poteritne ſperare unquam ſervus inuti-
lis, ſe in amicorum numero habendum, aut
arcana ſua Dominum ei crediturum? Domus
verè nobilis eſt Eccleſia; Chriſtus verò ſpon-
ſus in ea, & Dominus. Qualis autem ſervus
ille Sacerdos, qui beneficiò in Eceleſia fruitur,
cuticulam curat, ſua comoda ſectatur: qui
multum comedit, & parcè laborat; qui ge-
nialiter vivit, & obſequia Domini ſui modiceè
attendit? Servus piger & inutilis merito dica-
L tur.

606 Zelus Sacerdotis

tur. Quid ſi ego ſervus ille ſim, qui poſt ſa-
crum venatoriè deproperatum, poſt Horas lu-
ridiſſimè recitatas, corpori curando tempus re-
liquum impendam, aut fabulis, otié, & nu-
is miſerè ablſumam? Talem ſervum Dominus
inter amicos numerare poſſit? Ne quidem
inter ſervos computabitur: ad ſumum ſervus
piger, & inutilis habebitur. Videamus, quid
agat in cauſa Domini ſui Sacerdos inutilem vi-
tam trahens? Augenda foret ſacra ſcientia;
Libri ſancti inſpiciendi, comparanda Scriptu-
rarum pretia, volvenda Patrum volumina,

conquirenda eſſent pro ſe & aliis adjumenta

varia, ne ſalus æterna periclitetur. Multa pe-
tit Eccleſiarum decor, & Altarium honor: plu-
rima exigit temporum, & morum corruptela:
curam indefeſſam poſtulat Diaboli Chriſto in-
ſultantis reprimenda ferocia. Zizania mille
ſunt eradicanda, errores tollendi, abſtergen-
dæ ignorantiæ, implantanda cognitio Numi-
nis, accendendus amor virtutis, demon-
ſtranda illius pulchritudo, vitiorum deformi-
tas palàm facienda: injuriæ Numinis arcendæ,
aut reparandæ, abuſus eliminandi &c. Tot
inter Eccleſiæ neceſſitates, & laborum cumu-
los ſtertere auſit DEl Miniſter? Sic non modò
ſervus inutilis, ſed & ingratiſſimus fuerit. Vo-
catio tam ſublimis, tot gratiæ, tanta lumina, tot
mediorum abundantia, ſegregatio tam hono-
rifica, & hæreditas opulenta labore vix ullo
compenlſari queat? Sordidè agit cum liberaliſſi-
mo Domino poſt tanta beneficia Sacerdos inu-
tilis, & ingratus, ventri ac vanitati, non

Mn

lEnes E
uln

onis Eienenn

F Gemudneen
run eione ne
Svͦ tun tilm.
1 de tlfmnain
zmin tut neltemn
6. En not ſen
diopemn! An
MMn MMu M:
iutntee
In,gun Cahren
n namiitet
INaliimonn

Sgurot
uI, Okeun Din
iboetyrpennd
n ſeinen conn
Unetan, oott
E. Mumnitnii,
lit, ſeh ſn
ehaliengtene
l And, i
dit Clniu
l nindscnr
4 ſenn, A
iedi —
üelime dl
4 ſenſinli.

èð

ſn, i
um haſta,
eraded n
lis, otiht,
feruun nt
A pun I
r. Vi
Mertinniat,
aer irn ſai.
Cnnprmſere
Menn wonni
1dinen
n Aur.
mmngn.
onmnNd
tManlCntri⸗
ie. umn m

lene, Arr.

I

Eltonmem.

t
eomn,n.
nlinid
All⸗

:

Meditatio II. 607
DEO ſerviens. Quid putas mercedis acci-

piet?
Punltum II.

Sacerdos zeli expers homo mendax eſt. Vah,
quot uno die ructat mendacia! Quoties vel in
Horarum lectione mentitur! Dicit v. g. Juſti-

Eicationes tuas cuſtodiam: in toto corde meo exquiſii

te: In via teſtimoniorum tuorum deleltatus ſum: Te-
ſtimonia tua meditatio mea eſt- Viam weritatis elegi
Sc. En quot mendacia in uno plalmi 118.
initio promat! Ait in Miſſa v. g. Domine, dilexi
decorem Domius tuæ: falſum dicit; ſtabula, gra-
naria, ſcyphos & menlas diligit; nihil minus
curat, quàm decorem Domús DEI. Ego, in-
quit, in innocentia mean ingreſſus ſui. Falſum eſt;
nam qualis innocentia ſervi otioſi, inutilis &
ingrati? In Eccleſiis, ait, benedicam te, Domine!
ſed quomodo benedicet, Sacrificium auguſtil-
ſimum, Officium Divinum, & ſancta omnia
luridiſſime deproperando? Iſtud mirum, quòd
etiam veritatem eloquens mentitur; nam
quod ore dicit, corde contradicit, & opere
negat. Peccavi nimis, ait in Confeſſione: Ve-
riſſimum dicit; ſed ſimul mendacium cordis
& operis adjungit: nam ſi peccatorem ſe agno-
ſceret, zelò actus, ùt pœnitentem ſe gereret.
Quoties dicit Gloria Patri, toties mentitur,
quia nihil minùs curat, quàâm gloriam DEl.
Infidelis ſervus, & valde imprudens, qui ta-

lenta fibi credita non ſoluùm in terram defo-

dic, ſed & peſſime dilapidat, vita otioſâ, ma-
teriali, & ſenſuali. En quid ſit, zelum DElI
non

608 Zelus Sacerdotis

non habere! Nemo magis ardere debet, quâàm
Sacerdos; & nemo minús plerumque ardet,
quàm Sacerdos. Quid magis præpoſterum?
Quid hoc infelicis portent'? Servum utilem &
fidelem in rudi plebecula facilè invenio, quem
inter doctos vix reperio! Qualis ego ſum ſer-
vus in Domo Domini? Qualis fui? Qualis ero?
Exercetur voluntas quàm maximé ſeria deteſtatio-
ne vitæ inutilis, & obſequii infidelis poſt tanta bene-
ficia, & in tantis Eccleſiæ neceſſitatibus. Lugentur ho.
noris Divini maxima diſpendia ob languorem Sacerdo-=
tam: Statuitur, quid poſthac ſit agendum: Quæcun-
que ad zelum pertinent, ſigillatim ordinantur.

Dies II.

Zelus ſalutis propriæ.
Conſideratio II.

De ſcientia Sacerdotali.

Eſtatur D. Paulus, judæos, utut Evange-
lio iniquè refractarios, & erroribus ob-
noxios, zelum habuiſſe; Veruͤm quia
ſecundùm ſcientiam non erat, hinc omnis ma-
lorum ſeries inde fluxit: Emulationem DEl ba-

bent, ſed non ſecundum ſcientiam.?“ Hoc Apo-

ſtoli dictum ad genus quodcunque zeli incon-
ſulti, indiſereti, fallacis, & inordinati refe-
runt Authores, qui de materia morali, aut
Eccleſiaſtica ſcribunt. Zelo igitur recto ſem-
per comes eat ſcientia, ne diſtortus, cœcus
& mendax evadat. Sed qualis illa ſcientia,
*Rom. 10. quæ

zulon Stirer⸗
) Krtin ,on
D eleel
Cinnt ſieni
iatnmnis.
uueium wiſdin
ſeri Nrerdhi

nie boſos dante;

ende nmn
1anten Aretthi⸗
Recum kocun,
AEnscns lu 4

nm drbeme
AUncrtinni 4
aſrkrienuD

TIMNEPonum

ſig inliee bee
Une H he
rir u Irnn
An i u
n Dihr aug
Aheſn Imt
inunmn Nim
nboninl u
Unnd ven can
uuunn Etid
ganiin⸗
4 n wandosre
Unme celu
ig
nelenn,

i

ttereick
Nenumgs
ls Prengten
Vetrun e
l neite

s erinn

Ru un

anne /n,

un uüher⸗
Kennia
lle, Vemn i
1necgud⸗
lannn Dle

un
Cllnz, 8
A Kddd
62
dl

Conſideratio II. 609

quæ zelum ritè dirigat, ut nullam in partem
aberret? Scientiam ſacram haud dubie hic in-
telligimus, quæ ex DEO ſit, & ad DEum ten-
dat, quâmque ſcientiæ Sacerdotalis nomine
ſingulariter donamus. Ad quatuor autem ca-
pita materiam utiliſſimam revocamus. Primum
erit ſcientiæ Sacerdotalis neceſſitas: Alterum,
ſcientiæ hujus partes: Tertium, modus illam
aſſequendi: Quartum, modus illâ utendi. Si-
cut autem Sacerdotis occupatio frequentiſſima
eſt ſacrum ſtudium, ſic momenti maximi eſt
præſens circa illud conſideratio.

JI.
Quamvis Scripturæ ſanctæ toti populo eſ
ſent olim ereditæ, uti Apoſtolus teſtatur: Cre-
dita ſunt illis eloquia DEI.* Sacerdotum tamen

erat munus proprium ſcriptam DEl legem cu-

ſtodire, intelligere, Fidelibus interpretari, ac
declarare. Sic ipſe Dominus conſtituerat:
Labia Sacerdotis cuſtodient ſcientiam, & legem requi=
rent ex ofe ejus. * Tranſüt hoc præceptum
ad legem gratiæ, in qua mandat DEl nomine
Gentium Poctor cuique Sacerdotum in Ti-
mothei perſona: TZimothee, depoſitum cuſtodi.
Iſta ſit curarum prima & præcipua, Sacerdo-
tes Miniſtri Domini! ut in lege nova, quem-
admodum in veteri cautum erat, doctrinæ cœ-
leſtis theſaurum ſedulò aſſervetis, in quo ſan-
æ Pidei graviſſimæ veritates continentur.
Verſatur in manibus veſtris depoſitum pretio-
ſum, ut ſumma fidelitate à vobis cuſtoditum,
*Rom. 3. * Aalach. 2, 1. Tim, 6.
R. P. Dufrene Exercitia. Q4 popu⸗

610 Zelus Sacerdotis.

populo electo intemeratum ſuo tempore ciſ-
penſetur. Hinc factum ſub teſtamento vete-
ri, ut nollet omninò DEIIS, Sacerdotem illum
ſuis Altaribus miniſtrare, qui ſcientiam gradui
ſuo neceſlariam comparare neglexiſſet: Quia
tu ſcientiam repuliſti, repellam te, ne Sacerdotis fun-
garis mihi. * Sic pariter in lege gratiæ ſacro-
lancta Concilia ſtatuunt, ſacros Ordines illis
conferri nullatenus debere, qui ſcientia com-
petente fuerint deſtituti. Inſcuü litterarum, nec
non aliqua membrorum damna perpeſſi, & bi qui
in pœnitentibus ſunt, ad ſacros Ordines aſpirare non
audeant. Ita ſtatuit Concilium Romanum ſub
Hilario Papa celebratum, Canone 3. ubi vide-
mus, quamdam irregularitatis ſpeciem defe-
Qui ſcientiæ à Concilio fuiſſe annexam, ut adeò

prorſus inhabilis ad ſacros Ordines cenſeretur, “

quem idoneum doctrina ſufficiens non reddi-
diſſet. .
Gelaſius Papa eodem tramite incedens, E-
piſcopis mandat, ne homines indoctos ad Ec-
cleſiæ miniſteria unquam promoveant. ** Ii-
teratos quoque, & nonnulla corporis parte imminutos
ſine ullo veſpectu ad Eccleſiaſticum didicimus venire
ſervitium: quod ſimul antiqua traditio, & Apoſtoli-
cæ ſedis forma non recipit. Neque dicas, hos ve-
teris Eceleſiæ Canones unà cum pluribus aliis,
ro varia temporum criſi, nunc tandem exo-
eviſſe; nam tolli nunquam potuit, quod ſem-
per futurum erat apprimè neceſſarium, ut nem-
pe Altarium Miniſtri ſolidè eſſent eruditi; mo-
rum
* Oſesæ i. ** Gelaſ. l. Epiſt. 9. ad Epiſc: Lucan.

in⸗

iſn ll
1 Claen, ſan
ect leioſt

1 Mnih len.
e hntintos
4 Tlentmn)
zinotiſiden
Venumyn
ſ.. M in
ſin eniku ni⸗
ifrml ammh
Msmrnei
1 r
n iii neni4
melunfo beet
uNI

in
Min KHuitsi
inls nrilnee
thont:
atts munſte
Bune itgi
laien kpande
m; n
Vülleſtenadan
Tennmll, Nns
ininans
ipeliminun
ſete lberd d
hiisun

uelual

on.

n ſv— ten
teleumen,,
Rreetilnnd,
Aiſcemingt

ee uiſerin.

nommun
NCnae;,li ite
nnni eien E.
lemnm u
60Ctdne elern
llhcens n

n egeule
N
nter de Nun .

Conſideratio II. 611

rum diſciplinam, & Fidei Orthodoxæ firma-

menta callerent; ſanctæ Religionis veritates

intelligerent, plebisque Chriſilanæ inſtitutio-
ni pares omninò forent. Certè cum antiquis
Eccleſiæ ſanctionibus conſonat noviſſima Sy-
nodus Tridentina“, quæ præmiſſo diligenti
examine inquiri jubet, an ſcientiâ ſufficiente in-
ſtructi veniant, qui ſacris Ordinibus ſunt ini-
tiandi- . . . Sed etiam ad populum docendum ea,
quæ ſcire omnibus neceſſarium eſt ad ſalutem, ac ad-

miniſtranda Sacramenta, diligenti examine præceden-

te, idonei comprobentur: Atque ita pietate ac caſtis.
moribus conſpicui, ut praæclarum bonorum operum ex-
emplum, & vitæ monita ab eis paiint expettari. Un-
de manifeſtum fit, Eccleſiam hodiedum poſtu-
are, ut præter ætatem congruam aptitudo &

probitas, ſcientia & innocentia, ſacrarum litte-

rarum ſtudium, unâque puritas morum in ſuis
Altarium Miniſtris inveniatur, ſine quibus ad-
miniculis nec inſtruere poterunt, nec ædifica-
re, ůt oportet.
Si quæras, utrùm ſit æqualiter Sacerdoti ne-
ceſſaria hinc probitas, iſtinc ſufficiens doctrina,
nihil hælitans reſpondebo, poſteriorem eſſe
magis neceſſariam; cùm enim Sacerdos Ec-
cleſiæ ſit Miniſter, ad quod officii genus ſpecia-
liter deputatur, magis illi ſerviet, ſi ſcientiâ
debitè ſit inſtructus, quâm ſi ſola probitate Cla-
ruerit: præſtat, inquam, ſi ad Eccleſiæ commo-
da reſpicere lubeat, Sacerdotem minus aliquid
habere probitatis, quàm doctrinæ. Videtur hoc
Qq 2 innuere
* Seſſ. 2 3. c. 14. de Reform. “

612 Zelus Sacerdotis

innuere Magiſter Divinus, cùm jubet obtem-
perare s, qui è cathedra Moyſis veritatem
docent, quamvis illorum facta nullo modo ſint
amplectenda. Certé Sacramentorum valor
non pendet à Miniſtri pietate; pendet veròô
ab ejusdem in illis adminiſtrandis dexteritate
ac peritia: Fac enim, in eſſentialibus erret Sa-
cerdos imperitus, quantumvis probus, quid
hinc eveniet? cum inſigni Eccleſiæ detrimen-
to Sacramenta minimè conficiet. Quòd ſi ve-
ròô conſilium tibi ſiniſtrum ſuggerat in re gravi
Sacerdos imperitus, quid inde conſequetur?
cùm cœcus cœcο ducatum præſtet, ambo in ſoweam
cadunt.* Ruet maidem primus Ductor ille ig-
norans, cuĩ te comiſiſti; ſed & te ſibi malè in-
nitentem, eâdem ruinàâ implicabit.

Ulteriùs etiam progreditur S. Hieronymus, u

dum oſtendit, Sacerdotem probum quidem,
ſed indoctum, fore ſubin valde noxium, iſtúd-
que hoc argumento ſolidè probat: Quid aget,
inquit, naſcente hæreſi Sacerdos ſimplex & pius,
qui doëtrinâ carear? Exrores, quorum pravita-
tem non intelligit, minime impugnabit; dum
autem tacendo, ac diſſimulando cosdem pro-
bat, tantò magis ei fidunt, & graviùs falluntur
Fideles, quò majorem in illo virtutem ſuſpi-
ciunt. Quantàùm adiſicat ex vitæ meritis Eccleſiam
Chriſti, tantuùm nocet, ſi deſtruentibus non reſiſtat.**
Iſtud probè ceperant Hæreſiarchæ pernicio-
ſiſſimi ultimorum temporum Lutherus & Cal-
vinus. Quamvis ingens tunc eſſet ubique
. morum
* Matth. 17. 14. ** ad Paulin. Ep. 113.

C

A onnenn m

Plti bene
Slocinerreto
ise, Fl
elni Nrnats
n ſun ſee
r umom in
mmlen rknin
reein kie
eſskocelemni

Mitlns hauſm
imon urent cl
10tum Cndi
herent
4

Unebi
Pbhutn mure
Sontenni
hieembamun
rlim eenei
g me ie
Urhatftae ggl
Timitentold
Eme Dochim
i gudn le
Wemedium bx
: Conmi e
Ortined
emntr
Ntnione

uir

inie.

4 Mort⸗
1de UIlonee,
Wamentonatg,
dte; ene
llrncd

lcdn.
Gr Heoone
en hn gich

Conſideratio II. 613

morum corruptela, non deerant tamen Eccle-
ſiæ Miniſtri à probitate commendandi; ſed in
quibus doctrina ex æquo non reſpondebat. Hae
ſæculi ſui ruditate, multâque ignorantiâ ita uſi
ſunt peſſimi Novatores, ut regiones integras
errorum ſuorum venenô infecerint, & ſtrages
ediderint nunquam ſatis deplorandas. Evigi-
lavit tandem Sacerdotalis Ordo, & litterarum
ſtudia repetiit; ſed ſerò nimis, poſtquam nempe
Hæreſis Eccleſiam miſerrimè jam vaſtârat.

Mitiſſimus Præſulum', S. Franciſcus Saleſius
flecti non poterat, cùm de rejiciendis ſacro-
rum Ordinum Candidatis agebatur, qui apti-
tudinem non haberent. Sic enim vitæ illius
ſcriptor inſignis, & noviſſimus: * „Cujusque e-
„ Truditionem, ac probitatem accurato exami-
„ né indagabat, nihilque non agebat, ut noti-
„ tias omnes, quotquot poterat, in tanti mo-
„ menti negotio conquireret, dicere frequen-
„ ter ſolitus, expertes genuinæ virtutis Cle-
„ ricos plus malè vivendo deſtruere, quàm
„ docendo ædificare poſſint. Facilior tamen

„ erat in admittendo liberiore Clerico, quàm
„ ignorante. Doctrinæ inſufficientia in per-

„ petuum à gradu Eccleſiaſtico excludebat,
„ quòd remedium hac in parte vix unquam
„ ſperaret: Contrà verèô ſolutioris vitæ ho-
„ minem ab Ordine Sacro tamdiu arcebat, do-
„ nec ipſi de mutatione morum certis indiciis

» Conſtitiſſet.
Q 3 Santa
Vitæ L. j. 4

614 Zelus Sacerdotis

Sancta Thereſia lumine luperno plena, filias

fuas præclaré monuit, Virum doctum in ſpi- 5
rituali via probo quidem, ſed indocto eſſe præ-

habendum. Dux probus, inqujiebat, (cientiâ
deſtitutus, in errores facile me conjiciet; ubi

contrà ſolidè doctus, licet pietate inferior, me

ſecuro tramite eſt deduékturus. En, ut ipſæ
etiam fœminæ ab indodto Sacerdote abhor-
rent! Verùm abunde ſatis demonſtrata eſt
ſcientiæ neceſſitas: quas illa partes complecta-
tur, nunc quoque examinemus.

II.

Verbum DEl ſcriptum & traditum duo ſunt
cardines, in quibus, tota Viri Eccleſiaſtici
ſcientia præcipuèê vertitur: Libri ſanéti, &
Traditiones duo illi canales meritò habeantur,
per quúos DEI Providentia ſuas nobis volunta-
tes aperuit, & Fidei veritates revelavit. Ex
utroque hoc fonte notitias omnes hauriat Sa-
cerdos, quibuscunque indigebit. Hic Myſte-
riorum elucidationem, Sacramentorum intel-
ligentiam, & omnes morum regulas inveniet.
Nemo equidem inficias ibit, litteras humanas
prodeſſe plurimùm, & in auxilium etiam ad-
vocari neceſſariò debere, ſed non ſine tempe-
ramento, quod tamen difficulter admodùm re-
perias, quôd juſti limites facilé excedantur.
Scripturam, & Traditiones intelligendi com-
moditas ſola & unica ſcientiæ humanæ men-
ſura ſit, oportet; quod amplius eſt, velut ſu-
perfluum & inutile reſcindatur, in Sacerdote
præſertim,

es gis on
ſecendn.
untun keris
Konls Mher ll
r helin iit te
uls Miss il
umn Autts l
Virne,e te
Ermnn inte,
ics anintaiant
Ue,nkakn
uncekeninelr
iftunne Ea
unmei henpo
Cunemminndoi⸗
pNnNule
gicnis gon
Dronmn fndmn
mienäſtone⸗
umnt. Ilen
Inn Munetd,
en &
N minoren

5

fr

thend

Pun Cdn
ingdebn t

K

hun
luete
ione
Nedi

tunkenl
t,tasten
Antlun eain
Enorirtt,

uler tuind

Conſideratio II. 515

præſertim, cujus horæ nimiùm ſunt pretioſæ,
quàm ut minus profuturis dilapidari poſſint:
meliora ſint, & magis fructuoſa, in quibus DElI
Miniſter occupetur.
Querebatur D. Auguſtinus, quòd compul-
ſus eſſet ab hæreticis Dialecticam rimari, ad
illorum ſophiſmata evolvenda, & inanes ſub-
tilitates, quibus aſtutè fallebant, confutandas,
ac diſſolvendas. Certum igitur eſt, ad im-
pugnandum hæreſes moderatô Logicæ ſtudiò
nos opus habere; extrema tamen ſic vitanda,
ut medium rité teneamus. Cæteruùm non
paucos reperies, qui totam Religionem ad
ſcholarum argutias revocabunt: Alii contrà
ſoli Scripturæ, ſeu Theologiæ poſitivæ, unâque
Hiſtoriarum ſcientiæ, exclusà methodo Scho-
laſticèꝭ, nimiùm innituntur: falluntur autem u-
trique; nam ſicut ſeparari ab invicem hæc ſtu⸗
dia non debent, ita felix illorum conjunctio ad
Scripturarum, & Traditionis ſubſidium nun-
quam non erit peropportuna.
Commentarii in Scripturam prodeſſe pluri-
mum poſſunt, ſi tales matur conſiliò deligan-
tur, qui omiisis propriæ phantaſiæ partubus,
Scripturæ cum fundamento inhæreant, neque
nimiùm in eruditiones, parum ad rem facien-
tes, excurrant. Idem ſentiendum de magno
librorum numero, qui pietatem docent:
ſoliditatem & hic quæramus, illis rejeétis,
quorum minorem utilitatem eſſe didiceri-
mus.
Illam Theologiæ partem, quæ de moribus

QW— 4 be⸗

616 Zelus Sacerdotis

Eſt, Sacerdoti competere, nemo unus negave-
rit. Iſtud veròô præcipue hic obſervandum,
ut medium rigorem inter & laxitatem tenea-
mus. Ex principijs ſolidis concluſiones, ac re-
ſolutiones deducere aſſueſcamus, qua in re
multuùm haud dubiè luminis Auctores idonei
ſuppeditabunt.
Quæ ad criſin de obſcurioribus Scripturæ
locis, vel de SS. Patrum libris ferendam perti-
nent, multum ſæpe habent periculi, & parum
utilitatis, niſi quis S. Hieronymi ſpiritu, & in-
telligentia ſit præditus. Uti criſes fundamen-
tis non admodùm ſolidis crebrè nituntur, ita
contentiones facilé pariunt, quæ pacis ſunt
inimicæ, & ſuperbiam haud rarò ſapiunt. Hanc
itaque ſcientiam tutò nos illis deferemus, qui
ſanctæ Religionis defenſionem, ad id muneris
vocati, ſuſcipiunt: Cæteris omnibus ſufficere
poteſt, modò leges criticas ita calleant, ut &
in Patrum ſcriptis, & in Sanctorum hiſtoriis
verum à falſo diſcernere queant, ne dubia vi-
delicet, aut apocrypha pro certis vendantur,
& Fidelium cœtus fabulis paſcantur.
Concluſa ergo his terminis ſacra ſcientia,
quantam farraginem ſcientiæ inutilis, & lectio-
nis infruétuoſæ amandabit! Faceſſant & Sacer-
dotum manibus Philoſophorum veterum ac
recentiorum inanes pugnæ; Phyſicorum dilſ-
quiſitiones nimiùm curiolæ; ſubtilitates mathe-
maticæ; quæſtiones etiam in Theologia
plus æquo metaphyſiceæ, aut ſteriles: fa-

ceſſant alia ſexcenta, quæ à Sacerdotum

uſu,

—

aſin

Iinch urt
mel Merlan
“ fine
l 0l E
npenis
Tadbünem,
6Dopreumm
Woron Molal
len. Mo
8Dolon, l el
Mumm npz,d
len ach ſer
mlnt ſoeni.
iluimgnt,
W NMN Korol
Churopum
Arlnms, rrlite,
imiber di bhe
ii,, amiv d
m
UKenbominm,
Tetdhmmonne
lmmtlintu d
en munn
Monn Ne
Amaſopnlan
nn (onn
sdonnlll
Nimnen Teiten
ipnorirng

1
as

iitr

dencne
Klhrnn;
Cncllot,
Kunig, 1 1
diis Audong

ſoninhe n
ihrs ken .
en erelhen
Cunnlſtintt
Uoigüntne,

ornrninm n
n u i i
Undlnin ne
Is Gemnmad
Nen,R Ame
i ndisſber

eu r

Bindd
Sdrn
Cenh
oceriſemn
NCIm.
nins anind
ZintlsAri
Planthn
Onn ſeemn:

Conſideratio I. 617

uſu, & præcellenti munere vel ſunt aliena,
vel fructu vacua.
Tametſi habeat nonnullas veritates Geome-
tria, Muſica, Arithmetica, ut ait S. Hierony-
mus in I. Sap. c. I. certum nihilominus eſt, ſei⸗
entiam pietatis hic non inveniri, & Sacerdo-
talem doctrinam, ſi ſpuria non ſit, Divinæ le-
gis, Prophetarum, & non minùs actuum quàm
ſcriptorum Apoſtolicorum intelligentiam re-
quirere. Multò magis abſurdum eſt, ait idem
S. Doctor, ſi relictò Evangelié & Prophetis,
Poëétarum nugas, & comœdiarum fabulas per-
volvant, qui ad Verbi Divini ſanctum miniſte-
rium ſunt vocati. Sunt librorum helluones;
qui plurima legunt, ſed nullo fructu, quèd
nova ſolùm & curioſa inordinate appetant:
caveat hunc ſcopulum Sacerdos, ne inutiliter
occupatus, pretioſi temporis immane diſpen-
dium ſubeat, & à labore ſacro, quem ſtatus
exigit, cum ſuo & aliorum gravi detrimento
abſtrahatur.
Pollicetur Dominus, Spiritum Sanctum Diſ-
cipulos do cturum omnem veritatem: Cum au-
tem venerit ille Spiritus veritatis, docebit vas omnem
veritatem. Nunquam tamen docti ſunt vel My-
ſteria Ægyptiorum, vel ſapientiam Græcorum,
aut hiſtorias populorum, aut varia de mundo
problemata doéctorum, quamvis hæc omnia
veritates nonnullas complectantur. Sed qua
ratione omnem veritatem didicerunt, ſi omnia
Pprædicta ignorârunt? Nempe aſſerendum eſt,

Q 5 om-
* Joan. 16.

618 Zelus Sacerdotis

omnem veritatem, quæ ad ſalutem prodeſſe
queat, DEl Filium Apoſtolis promiſiſſe. DVoce-
bit vos omnem veritatem ſtatui veſtro competen-
tem, & ad Religionis augmentum pertinen-
tem. Et numquid non diſſertè affirmat Pau-
lus, totam ſuam ſcientiam eſſe 7Eſum Chri-
ſtum, & hunc cruciſivum? *Dicamus porro, &
Apoſtolis, & Adamo traditam eſſe ſcientiam
fupernè infuſam, hoc tamen diſerimine, quôd
ſcientia illa protoparentis noſtri præter Fidei
veritates, totius naturæ intelligentiam ſit com-
plexa, quia totius generis humani caput nôſſe
oportebat omnia, quæ ſibi erant ſubjecta:
Abpoſtolis veròô infuſa eſt illa tantùm ſcientia,
quæ ad mundi ſalutem pertinebat, quòôd hæc
una Illorum ſtatui, & muneri eſſet conſenta-
nea. Hinc facilè arguemus, quænam ſcientia
nobis competat, poſtquam ad ſalutem anima-
rum procurandam ex officio ſumus deſtinati:
ſicut autem nulli Sacerdotum expeéctanda eſt
ſcientiæ ſibi neceſſariæ infuſio, ita labore pro-
prio illa comparari debet, quem in finem Deus
medis nos inſtruxit facillimis æquè ac præſtan-
tiſſimis.
III.

Ad geminam claſſem hæc nos media reduca-
mus: primum eſt oratio, ad quam æternarum
veritatum meditatio referri debet; alterum,
ſtudii ſolertis occupatio, quò ſpectat etiam
erudita cum doctis, & ſapientibus converſa-
tio.

Noſter

* 1. Cor. 2.2.

ler enn 6
mle fuln C
cnolonmm, n
NntCs
genm geimen
ineſclem,
0Cenens ohn⸗
6Aterennn,
TAendunt,
it gok it⸗
ſcermm kdn
Cunn Aotonn
r, Aanmte
Henngte ien

unt

Utnir u alis n
Eekeuohuni
,ur Knn
rante,
win itnkene
nle ſ
uſerelte, ii
tinntdl, A
Veklmfumnt
du inninee,
rellnterhi
nkhi one
n quſcen in
in ſeboren
Aſele iſten
d, lid

Hſilatem ,
Moniſſe
ektocn,
nenhum e
ſend hn

Uimunſieni,
u,
michaonen.
Annnſitt
ulſinmun

Pegrtni

oretiki⸗
6fumernn
i hootn
enctonin

EConſideratio II. 619

Noſter ſcientias comparandi modus, & qui-

cunque demum conatus nimiùm feréè labori

proprio innititur, ſine humili ad DElIM recur-
ſu, & orationis adminiculo. Unde fit, ut
gratiam operantem doctiſſimi quiqe minùs at-
tendere ſoleant; cùm enim labore non modi-
co ſcientias comparârint, & viis merè huma-
nis aſſueverint, ad ordinem gratiæ ſuperiorem
vix aſcendunt, DEUIM non quærunt, nec ul-
tra id, quod vident, facilè aſſlurgunt; Quare
litterarum ſtudia non aliud ferè apud ipſos effi-
eiunt, niſi ut omnem pietatis ſuccum exhau-
riant, & aridam relinquant voluntatem.
Plerumque videmus eos, qui arti medicæ,
aut Phyſicæ plus tribuunt, à Fidei ſimplicitate
ampliùs dimoveri, eò quòd habitum quaſi con-
trahant ad cauſas naturales omnia referendi.
Sic & Pſeudo-Politici magis ad humana conſi-
lia, quàâm ad Numinis Providentiam reſpici-
unt quoad ea, quæ in mundo geruntur. Se-
cundúm idem fermè principium exiſtimamus,
non poſſe nos ad ſcientiam Stats noſtri pro-
priam pervenire, niſi pro laboris penitus hu⸗-
mani modulo, ac menſura. Verum turpiter
utique hallucinamur; ſola enim oratio ex vir-
tute ſua intrinſeca, quin ad prodigia recurra-
mus, regulariter plus veri luminis dabit, quàm
ſtudii noſtri contentio quantumvis operola.
Lubens quidem fateor, ſeparari ab oratione
Pobnun laborem non debere, ne tentare
eum velle videamur: Verùm iſtud conſtan-
ter teneo, plus orationi dandum eſſe
abo-

„

62⁰ Zelus Sacerdotis
labori. Orando ſibi veniſſe ſapientiam, teſta-
tur Regum ſapientiſſimus: Optavi, & datus eſt
mihi ſenſus: invocavi, & venit in me Spiritus ſapien-
tiæ.? In eundem ſenſum hortatur D. Jacobus
Apoſtolus: ** Si quis autem veſtruùm indiget ſapien-
tia, poſtulet à DEO. .. E; dabitur ei.
S. Thomas, inter Doctores Angelus, durio-
re videbatur ingenio, cuùm adhuc juvenis ſcien-
tias primò ſalutaret. Verùm ad quam do-
trinæ ſublimitatem intra breve tempus ora-
tionis præſidio ſubnixus aſcenderit, obſtupelſ-
cens orbis æternùm mirabitur. Ipſemet San-
tus, ut daret gloriam DEO, dicere ſolebat,
quidquid ſciret, non tam ſtudio aut labore ſuo pepe-
riſſe, quâm divinitus traditum accepiſſe. Hinc nun-
quam ſe lectioni, aut ſeriptioni dedit, niſi poſt oratio-
nem; & in diffcultatibus locorum Sacræ Scripturæ, ad
orationem jejunium adhibebat, uti recenſet Brevia-
rium vitæ, quod in ejus feſto legit Eccleſia. Ver-
ſantur in manibus noſtris hujus Sancti volumi-
na: cum lplo legimus & ſcribimus; quare cum
ipio pariter non oramus? Millenos alios ad-
ducere in medium liceret, ſi opus foret, qui
orando ſcientiarum theſauros collegére: Quid
eſt, quòd medium tam facilè aſpernamur?
Unde, quæſo, D. Ambroſius è viro ſæculari
factus Epiſcopus, tam ſubitò ſcientiam admi-
randam hauſit, ut toti Eccleſiæ Doctor maxi-
mus luceret, niſi ex oratione? Væ nobis, pa-
rum intelligentibus, DEUM eſſe ſcientiarum
Dominum, & Patrem luminum, qui momen-
B t
* Sap. 7. ** 7ac. 7.

ſciili/ N
Gibnen itn

gunn in lbet
endknlpung
ece dce
Ee Geooknl
6isharincke
me tönitt,
isShwtet: k
Migerachan
le rltr
in ittl
cun tudendum,
Dünmum, Eu⸗
lue tucl, lin
Nuhlte, entan
Bstmn zarn ſe
Nllut Nehe
ltoni etumn
urunmann Neco
Aknlunihhid
ietienugun
intdis
Morenn
ſs An
lhin lien
mnmme ie,

Uinen eze
hennd Aude
Dle ſuffci

6bietim,
linni bil
ne hinne

Ginn
Anelizti.
nen
crur 4 u 4
Neeenan
Cenki, Nlne

-

iinur⸗
1Dnt nne4
Ulertdeiben⸗

bin
Wen
len⸗

Conſideratio II. 621

t6 citiùs, cuùm voluerit, animæ ſitienti ac pul-
ſanti fontem aquæ vivæ aperiat, unde tantam
veritatum vim illa eruit, quantam libri omnes
integrô ſœculò nunquam ſuppeditaàſſent!
Hucusque dicta minimée tamen evincunt,
poſſe Sacerdotem ſtudiò penitus carere: Quin
potius hoc inde conficitur, debere nos fer-
venter, ordinatè, ac fideliter laboribus litte-
rariis inhærere: ferventer quidem, eò quòd
impiger & alacris animus facilitate majori ab-
ſtruſa recludat; & à ſenſu remota inrell'gat,
quâm qui deſidiosé operatur. Ordine debito
etiam ſtudendum, ne avicularum inſtar e ra-
mo in ramum, ſeu èe libro in librum, ſola cu-
rioſitate ducti, ſaltitemus, absque methodo,
ſine delestu, extra viam, nullô præfixo no-
bis terminô aérem verberantes. Idem ordo
poſtulat, ut ea, quæ ad praxin pertinent, ſpe-
culationi præferamus. Quam laudem mere-
bitur animarum Rector, qui ſuæ Dicœceſeos ri-
tuale nunquam inſpicit, aut principia caſuum
conſcientiæ nunquam legit; certé vix unquam
repetit, ſed alios paſſim codices pro guſtu, &
ſine utilitatis proventu manibus terit? Si poſt-
modùm caſus ad ſuum Tribunal delatos per-
peram ſolvat, ſive potiùs implicet, quis eum
ab ignorantiæ craſſæ, ac vincibilis reatu abſol-
vet?
Nolim ego hic Sacerdotibus Domini ſtudio-
rum methodum prælſcribere: ſunt, qui ea de
re ſoripſerunt, Auctores clariſſimi. Iſiud unum
obſervaſſe ſufficiat, laudem dicendam DEO,
quod

622 Zelus Sacerdotis

quòèd hiſce ultimis temporibus Scripturæ ſacræ
amor ac ſtudium videatur refloreſcere. Sola
ejusdem attenta lectio, accedente nonnullo
ietatis ſpiritu, ſatis erit efficax ad demon-
randam, & ipſâ experientiã comprobandam
dicti Apoſtolici veritatem: Omnis ſcriptura divi-
nitus inſpirata utilis eſt ad docendum, ad arguendum,
ad corripiendum, ad erudiendum in juſtitia.*
Sacro denique ſtudio fideliter inhærendum,
lectioni aut ſcriptioni ſuum quotidie ſtatum
tempus, prout muneris injuncti ratio permi-
ſerit, modò longiùs, modòô brevius tribuen-
do. Non deerit profectò ſeu legendi, ſeu
meditandi materia. Sunt nobis quatuor Pa-
radiſi flumina, quæ in mare imenſum ſingula
excreſcunt, dum nos illis ſeriò comittimus:
Scripturæ, SS. Patrum volumina, Concilia &
