Canonicum recitat cum guſtu: Omni re ad

obſequium DEl pertinente plurimùm delecta-

tur, miréque hinc roboratur. Suntne in me
iſta beati fervoris indicia?
N 2 Sacer-

5

196 Peccatum Sacerdotis

Sacerdos fervens Charitatem habet erga pro-
zimum indefeſſam: diù noctúque ſuccurrit,
juvat, hortatur, ſolatur: Animas quærit; JE-
ſu Chriſti ſanguinem ab interitu vindicare a-
mat; Hujus immenſum pretium æſtimat: Hinc
nulli parcit labori: nullâ malitiaâ, nulla ingra-
titudine, ruſticitate nulla unquam à benefacien-
do avertitur. In patientia multa, in laboribus
multis, in vigiliis, in lenitate, in charitate non
ficta, in ſpiritu manſuetudinis, & humilitatis.
Rudes inſtruit, bonos firmat, diſcolos corri-
it, teneram ætatem præcipuè curat, Verbum
Per cum ardore diſpenſat, Sacramenta piè ad-
miniſtrat, ægris & moribundis ſedulèô aſſiſtit.
Pœnitentibus verô in ſacro Tribunali jus di-
cere inter primas muneris ſui curas numerat,
ubi animarum languores ſapienter curat, ſi-
muúlque Heroicam patientiam & fortitudinem
continuò exercet. Talisne ego ſum? Heu
quantum diſto adhuc à ſancto fervore!
Sacerdos fervens carnem ſuam non molliter
habet; eandem crucifigit cum vitiis & con-
cupiſcentiis; ab omni ſenſualitate abhorret;
caſtigat corpus ſuum & in ſervitutem redigit,
ne, cùm aliis prædicaverit, ipſe reprobus in-
veniatur. Sobrius in menſa, cautus in lingua,
ſedulus in oculorum cuſtodia, ſibi conſtanter
invigilat: Mentem rebus ad obſequium DEl,
& proximi ſalutem ſpectantibus fiudiosè oc-
cupat: Otium pulvinar diaboli ſeriò cavet,
dumque ſe aliis mitem & benignum perpetuòô
exhibet; ſibi ſoli durus & aſper univerſa mun-

emit
uolno
Enedoe
15 on,
Uerte
W!
m Met
nz ier
un dle
Uüna, e
hoeme
onin
E tonn K⸗
ebin
ntrn
Cnde M
Uerzret
Mnhamn
Awie
UAUN)
N
Amtile
bpun
in khn
nn ge inn
Arlien
Pygum
ohn h
uhgnends
Uilt ll⸗

berezin,
ne iwoenn
Gglett,
U Fiocicne,
limet: Hn
nnla ingn
hübenelicten
bnluorbus
Rciniaeron
Anitns,
Clolsnt⸗
Clnig Vebon
Melger
EcllbUt.
buonl od
WöIen
let n
Lboriuder
in
nel
hronnolter
iis Ec⸗
Ge Pphoklet
Men lelgt
enehtoiß
rn inlor⸗
olun
Peftal
kun e⸗
giin
n en,
gunun

Examen II. 197

di & carnis blandimenta excludit. Num hos
generoſi fervoris caracteres in me reperio?
Sed mediocritatem fors ambio? Neque ni-
miùm bonus, neque nimiùm malus eſſe cu-
pio? Inter tepidum & ferventem medius con-
ſiſtere volo? Verùm nullo pacto id fiet un-
quam: inter frigidum & ferventem datur me-
dium; inter hunc & tepidum non datur. Vel
enim diligo DEum ex toto corde, ex tota a-
nima, ex tota-virtute; vel non diligo? Si ità
diligo, manifeſté ſum fervens: ſi non ità dili-
go, minimùm inter tepidos incedo. Aut for-
te homo laicus ad magnum illud præceptum
obligabitur; Sacerdos non obligabitur? Hoc-
cine autem ſit diligere toto corde, ſi lectis ut-
cunque Horis, & Sacro expedité celebrato,
plerasque diei & noctis horas otio, fabulis,
pPopinis, conventibus non multum profuturis
abſumo? An ſalvare me poterit illud tepido-
rum axioma: Non pecco graviter? Imò pecco
graviter, cum Vocationis meæ Sanctitati ac
Celltudini per menſes integros, & annos ſo-
lidos non ſatisfacio. Si res tam modica foret
hic tepor, num graviſſima rejectionis omnimo-
dæ pœna ſtatui in illum poſſet? Incipiam te e-
vomere ex ore meo. Cum nauſea rejicitur mas-
teria fœculenta: cum ſtomacho expellitur ſer-
vus piger, quamvis nec furetur, nec occidat:
cum probro faceſſere jubetur è cordatarum
numero ignavus miles.
Sic ergo ſtatuendum, niſi tepidos inter vive-
re ignobilis, infamis, egenus, deſpectus & re-
N pro-⸗

198 Peccatum Sacerdotis

probationi æternæ proximus volo, ferventibus
accedere me oportet, qui ſoli nobiles, magni,
honorati, divites, contenti & ſancti eminent
in Regno Eſu Chriſti. Sed qua ratione abo-
minandum teporem eliminabo? Quibus mediis
ſanctum fervorem ſuſcitabo? Quotidiana ſacra
Meditatio dabit intelle tum bonum: frequens
ad DEum afſpiratio inflammabit voluntatem:
Occupationes nobiliſſimæ alacriter ſuſceptæ
afferent jucunditatem; tædium propellent, ar-
cebunt teporem, bonorum omnium fœcundi-
tatem procurabunt. Mi DEUS! ſtat ſeriò in-
fandum teporem exſcindere; beatiſſimum fer-
vorem accendere, accenſum cuſtodire. In
meditatione mea, te donante, per ſingulos dies
exardeſcet ignis, quem timor & amor filio dig-
nus, perpetuò conſervabit.

Meditatio W.
De grandi malo teporis Sacerdotalis.

Muſcæ morientes perdunt ſuavitatem unguenti. Eccl.

H“*α⁰— Scripturæ verba in ſenſu ſpirituali &
2 1 myſtico juxta Patrum explanationem ſic
intellige. Errata illa, quæ ſolúm tranſeunter,
ex infirmitate, non ex voluntatis propoſito a-
ctibus ſeſe noſtris admiſcent, grande nocumen-
tum afferre nequeunt: Quôd ſi verò hæc er-
rata in aſſuetudinem tranſeunt; ſi in nobis
hæſerint; ſi in animo veluti computreſcant,
. ſedem-

ie in
Uun en
uns o
uanlun:
Slmmnn
Stmnorn
m Aae
lüghohn
e gned
nhlis len
n nd

Uetuil

liiſtui⸗
Utlen orm
Uuaſtter
endh
Nadir

(kn
lgnen
imnlti
8 Uiſce
Hümme
Mnein
dos
n. Non

ne

AuNn
Au)
une z

.

,fenerin
dile,
Ndhieniten
rtione d
Uiis neti
Wicanalien
n kegpent
ifmgen:
irue
lprprlenzr.
nlun fecnnl⸗
lrkrd i
lunte⸗

locde. n

titgnlude⸗
rfloch⸗

Yeni led,

Gii
unadonenk
n Tnerh
5 ſt⸗
Adewen
ſeülnt.
ſe w
4
ſn
ore
er⸗

Meditatio IV. 199

ſedemꝗque fixerint, tunc planè horrendum in
modum perturbant omnia, ſingulas actiones
quantumvis bonas turpiter inficiunt, rectitu-
dinem tollunt; DEO exoſas reddunt, inſipi-
das, & amurca fœtente imbutas. Hæc errata,
utùt minora, cum ſtabilitatem obtinueêre, fer-
vorem & alacritatem in DEl obſequio pelluntz;
& frigus, languorem, torporem, miſerrimam-
que gravedinem introducunt. Quô autem
ampliùs ſeu multiplicata fuerint, ſeu invete-
rata & radicata, tantò invaleſcet durius ac
pertinaciùs languor ille infelix; tepor ille per-
nicioſus, qui paſſim hodie ſtatum etiam Sacer-
dotalem contaminat. Conſideremus primè,
quàâm ſit hoc monſtrum DEO injurium: ſecun-
dò, quàm ſit Sacerdoti eo morbo laboranti per=
nicioſum. 1

Pundtum 1.

Conſidera, obſecro, quàm ſit injurius Divi-
næ Majeſtati Sacerdotum tepor. Numquid
non Regis terreni magnitudinem ex alacris &
indefeſſi famulitii multitudine colligere tutèò
licebit? Ubi videris nobilem turbam ad Prin-
cipis ſui nutum exactè compoſitam, vigilem,
uævis imperia ſolerter exequentem, profe-
ctò ſecurè dices: Hic magnæ Majeſtatis eſt
Dominus. Nosmetipſos intueamur. Qualis
noſter, quem æterno Regi præſtamus, famu-
latus? Illi Miniſtri ſumus; Ipſius Aulici, qui
proximè huic Domino ſemper adſtamus. Con-
ſideret nunc aliquis luridum agendi modum,
N 4 quoò

20 Peccatum Sacerdotis

quo in Ejusdem obſequio verſamur, cùm te-
peſcimus, Quis non crederet, adeò puſillum
eſſe Dominum, cui ſervimus, ut vix audiri me-
reatur, cùm aliquid imperat. Cogitationum
noſtrarum, & affefctuum cordis ultimæ fœces
debent Illi ſufficere: Contentus ſit oportet
hic Dominus, cùm Ipſi modicæ reliquiæ tem-
poris illius deſultoriè tribuuntur, quod in tem-
porales curas tam liberaliter profundimus:
Ipſe viderit, quo pacto tenue reſiduum ſtudii
noſtri, ac deproperati laboris poſſit Ei ſat eſſe.
Fateamur, quod res eſt: Numquid non ita
ſervimus huic Domino, acſi minimus foret;
obſequio macilento vix dignus, cui paulô ſtu-
dioſiùs famulari grave ac oneroſum videri de-
beat. Et quid aliud loquuntur evagationes
perpetuæ cordis noſtri, pigritiæ, ſomnolentiæ,
tepores, languores, negligentiæ innumeræ?
Tardi ſumus ad laborem, in opere cœpto pigri,
ad exitum celerem feſtini: Ardemus ad ſæcu-
laria, languemus ad Divina, quæ & facilè omit-
timus, aut miſerè ſaltem truncamus, ac mu-
tilamus. Admittétne hujusmodi famulatum
miſerabilem quispiam Regum terræ? Ubinam
locorum ſæculi Principes adeò contemptim
habentur à ſervis ſuis? Pudeat nos Sacerdotes
ignavi torporis, quem in Aularum ſæcularium
poſtrema nemo reperiet! Quàâm erubeſcenda
nobis eſt hæc cum famulitio terreſtri compa-
ratio, quæ eœleſti Domino plurimùm affert
ignominiæ! Numquid non integrum Tibi ſem-
per erit, Regum Supreme, ùt primuùm volue-
V ris,

emnane
En tten
ereptir
nhi
ſiun min
Elorn e

Hig elgne

ren
oline
Iuceni n
NMülen
ülns cum
Mhldr
Ins I
ſgkikn⸗
Mtn ,
Eülirs n
8 lit,
Enclr n
Giſoe

„
UE

A A
1 M
enee
Alſn
nchnin
rore Di
midatio

i 4,,. 1

i

tamn, Cinn
) Ae olll
1t iraucitin,
„Copiatont
Uüllämzfen
mn ſt hon
e rlqnirta.
bcnkinten
e ondne.
e ſtlun kni
ole lrek
Ing wni
nbinmshuer,
clialkr.
dün ice⸗
n eigioner
, Cnnclent,
lir imunen!
enns n⸗
Ehelkom

le, AeIl.

ihmohrun
are! Ubiom
contenpun
Nd Abeltin
un Eellin
Mmetiri
Enttine
lonte
gn leme
Nn 0r
15

Meditatio IV. 201

ris, amandare ſervos negligentes, & alios me-
liores ſubſtituere, qui mandatis tuis plenè ob-
ſequentes, dignum Tibi famulatum exhibeant?
Suſcitabo mihi Sacerdotem ſidelem, qui juxta cor meum
& animam meam faciet. I. Reg. 2.
Revocatur hic in memoriam Examen primum Tri-
dui primi, & exercetur dein voluntas per altus con-
fuſionis, indignationis, horroris, deteſtationis &c.

Punbtum II.

Qui verô puniet tandem ignaviam noſtram
DEUs ultionum Dominus? Pœnarum maxi-
ma certè non foret, ſi auferret à nobis ſubli-
me Miniſterium Sacerdotii noſtri. Multò ter-
ribiliùs, quamvis occultiùs, vindictam ſumes,
DEUS Altiſſime, ſi nos in munere Sacerdota-
li relictos, Tua Benedictione privaveris; Iſtud
ſupplicii genus eſt nobis unicè præ cæteris for-
midandum, ſi in munere Sacerdotali relictis,
maledictionis tuæ fulmen horrendum inten-
tes: Maledictus, qui facit opus DEl negligenter. *
Sic eſt, nulla imminet gravior pœna, quàm
ſi relictos in loco & munere noſtro excelſo,
nobis ipſis totique ponderi teporis ac inertiæ
turpiſſimæ nos reliqueris. Multò acerbiuùs,
quâm foret ipſa è gradu Sacerdotali probroſa
depulſio, negligentias noſtras ulciſcerêre, DEus
terribilis! ſi nos equidem toleraveris ſemper
intra Sanétuarium tuum, ſed interim corde
tuo, ex ore Divino evomueris, quod ipſum
diræ cominationis tonitru in omnes tepidos
N 5 contor-
* Jerem. 45. v. 710⸗

20² Peccatum Sacerdotis

contorques: Quja tepidus es, & nec frigidus, nec
calidus, incipiam te evomete ex ore meo. * Ad Sa-
cerdotes maximeè verba hæc terrifica perti-
nent, quæ medullas omnes meritò transfigant,
poſtquam ad Sacerdotem & Epiſcopum primò
ſunt dicta. Averte hoc fulmen, miſericors
DEus, à nobis famulis tuis; utque tollatur
penitus omne tanti mali periculum, illius pa-
riter cauſam tolle: gratiam potentem largire,
tepores noſtros univerſos eliminandi quampri-
múm, & fervorem tua dignum Majeſtate, no-
ſtræqne conſonum ſanctæ Vocationi ocyus al-

ſumendi. Ut ſine timore de manu inimicorum no-

ſtrorum liberati, ſerviamus Ili in Sanctitate & Ju-
Ktitia coram Ipſo omnibus diebus noſtris. Luc. I.
Inſiſtitur Gonſiderationi ſeriæ ſtatus miſerrimi, in
quem ſe conjicit Sacerdos tepidus, dum ſibi ac torpori
ſuo infeliciter relinquitur. Sequitur timor, accuſatio
propria, Adhortatio, Propoſitum &c.

Dies W.

Sacerdotum Omiſſiones piaculum
grande nimis.

Conſideratio III.
De prava Conſuetudine Sacerdotum.

I. Peccatum grave unicum conſideratur.

PEccatum mortale unicum eſt malitiæ ſecun-
dùm quid infinitæ: ita Theologi omnes.
Pecca-
* Apoc. 3:

rn e
atzſe
atio on
Pne ord
u.
n en
üogin
miKentin
me Mee
s nine
Cmlep n
ülwurn
Iecene
Ue,ſmnene
U M .
Miü tye
Dnenenu
lnge⸗
Eennun
mumnem
Gontt
ls lon
nlnn
Gmi
gun
Une
nocen
Ihonn
4 ſlrrn

fil,n
.8 Ad
etrüicn en
fnmfer,
opon rn
n Nleten
lgne daln
lun Uns
tenhn,
niguni.
Melar,t
tonien.
ininny.
a⸗
u.
Liſnmnht
1iAN
inn Aan

Pulin

Cerhen
ſluen
ouukan

en one,
e
Pe

Conſideratio III. 203

Peccatum grave unicum eſt pejus omni ma-
lo naturæ; pejus omni morbo, deterius peſte,
incendio quovis voracius, tyranno crudelius,
Dracone horribilius, diabolo turpius, inferno
deteſtabilius. Eſt peccatum grave ulcus pu-
tridum, fœtens, lethale, inſanabile, niſi ſolo
Chriſti ſanguine. Eſt impurius omni cloaca,
omni ſentina, quovis ſterquilinio: execrabili
fœtore inficeret totum mundum, & omne vi-
vens extingueret, niſi DEus impediret. Eſt
carnifex, qui animam occidit, & in ipſo Chri-
ſti ſanguine manus lavat. Quovis bello ma-
Xime cruento formidabilius eſt; fame, ſterili-
tate, inundationibus, terræ motu, ædium rui-
na, mundi totius interitu magis dolendum,
ampliùs fugiendum. Quis Cœlorum tertiam
pPartem evacuavit, & nobiliſſimos Angelos in
turpiſſimos deæmones mutavit? Unum ſuper-
biæ peccatum hoc fecit. Finge oſſa omnia
mortuorum omnium in unam ſtruem colleéta:
Nubes profectò tangeret triſtis acervus. Quis
tot milliones hominum ſtravit? Unicum Adæ
peccatum; nam per illud mors intravit. Fin-
ge omnem ſanguinem à mundi exordio fuſum,
& ad finem usque fundendum; Qualem hic
lacum; imò quâm ſpatioſam mare conficeret!
Quis hunc profudit? Unum Adæ peccatum.
Quis tot innocentes mactavit, omnia peſſum-
dedit, mala omnia, morbos, peſtes, bella, in-
cendia, vaſtationes &c. in mundum invexit?
Unicum Adæ peccatum: & tamen ultra con-
dignum non fuit punitum; imòô potius infrà
condignum. Si

204 Peccatum Sacerdotis

Si Beatam Virginem, S. Joſephum, S. Pe-
trum, Sanctos omnes é cœlo detraherem, ſe-
clusò peccatô, minus hoc malum foret, quâm
cùm pecco graviter. Si ſolem, lunam, ſtellas
extinguerem, Cœlum deſtruerem, Divos an-
nihilarem, Angelos occiderem, ſeclusô iterum
peccatô, minús dolendum eſſet, quâm ſi uni-
cum admitto grave peccatum. Si omnes li-
bros, bibliothecas omnes, Antiquitatis monu-
menta omnia, Templa, Palatia, vicos, urbes,
ſanctas reliquias, Artis opera, & pretioſa om-
nia ſine peccato comburere poſſem, pròô! quan-
tum toti mundo nocerem! At minus noce-
rem, quàm vel ſemel peccando noceam. Cuͤm
vel ſemel peccas, O Homo! mereris, ut te dia-
bolus ſtatim diſcerpat, vel collum tibi contor-
queat, quod & futurum eſſet, ſi DEus permit-
teret. Semel graviter peccans mereris, ut
creaturæ omnes contra te inſurgant, odio ha-
beant, perſequantur velut hoſtem publicum,
velut latronem, velut beſtiam humano gene-
ri inimicam &c. Mereris, ut omnes morbi te
occupent, ut terra glutiat, ut aqua ſuffocet,
ut aër peſtilens corripiat, dæmon ſtatim ad
infernum rapiat, quæ omnia tibi peccanti even-
tura mox eſſent, niſi DEl Bonitas prohiberet,
quam offendis.
Etiam unum grave peccatum eſt contra
DEum audax rebellio; contra ſummum Bene-
factorem nigerrima & diabolica ingratitudo;
contra piiſſimum Dominum atrox impietas;
contra Patrem immane parricidium; contra
. Spon-

rin nn⸗
Prum N
ſe elaimm
eneſüße
ermn 8
Calonen
Simegs
tnLuncu
eurum
ereme
More
Pin ne,
„Cnniimn
,Uitoere
üauie
o lalde
Ne An
I.
merſ

Qreprl
4 benr 91
ermi
Mbn
ſonls

phum 8 1
Etneheren,
nlmrengin
lunan Eee
en Diross
eön tern
un
d Konne!
icnnnsm.
9ilds U,
Cprncle
en
Döns e⸗
Cenn, Cin
nted
ntb ond
Dbuhem
Merets, 1
nh tokr
n otſeum⸗
nnn gend⸗
Pes wordit.
gun Cfire
on Natin
Neemieſs
cüten

n uun
ſnme e
in

,
l nMeng
Co

en hr

Conſideratio III. 205

Sponſum animæ probroſum & ſacrilegum ad-
ulterium: Eſt effrons impudentia vel unum
grave peccatum, quia fit in oculis DElI; Eſt
proterva vilipenſio æternæ Majeſtatis; eſt abu-
ſus petulans & impudens DEl beneficiorum,
quæ inſtrumenta fiunt offenſæ, ut ſi mendicus
panes integros in caput benigni Datoris pro-
Jiciat, Eumque graviter ſauciet. Et harum
impietatum unaquæque eſt infinita. Vel ſe-
mel peccans operée dicis: „Nolo habere DEum
„ pro Patre, neque Spiritum Sanctum pro mea
„ vita, nec Angelos pro fratribus: renuntio
„ Omni juri ad Regnum cœleſte, quod in Bap-
„ tiſmo accepi: Remitto promiſſionhes mihi
„ factas à DEO; neque ego IIIi ſolvere vo-
„ lo, quod debeo, neque ut alius ſolvat pro
„ me: Satanæ me obſtringo, cui renuntiave-
„ ram: Pœnitet me nomen DEO dediſſe, &
„ inter Sanétos adſcriptum fuiſſe: Nolo par-
„ ticeps fieri Sacramentorum, aut Sanguinem
„ Chriſti mihi plus prodeſſe quàm dæmoni-
„ bus: Nihil cum Iplo, aut aliquo Sanéto vo-
„ lIo habere commune. P. Lamparter de Excell.
grat. Conſid. 2z2. Dicit peccator ipſo opere: Ego
non curo cœlum; non curo infernum; Chri-
ſtum à me flagellari, conſpui, crucifigi non
curo: Lugeat Cœlum, lugeat mundus, irruant
calamitates, pellatur è ſede ſua Chriſtus, trium-
het diabolus, non curo, &c. Et quis iſta?
Palvis, vermis, mendicus, ſcarabæus, nihilum
contra DEum Majeſtatis inſurgit! Et ubi hoc?
Sub ipſis oculis Domini ſui. Et quando hoe⸗
0

206 Peccatum Sacerdotis

Eo ipſo tempore, quo conſervatur, protegi-
tur, beneficiis cumulatur. Vah impudentem
proterviam! Vah rabidæ malitiæ diabolicum
inquinamentum!
Vel unicum peccatum grave DEus tam acer-
be odit, ut, quamvis infinité Bonus & Miſeri-
cors, æternúùm illud puniat omni pœnarum
genere. Ità odit peceatum, ut, quamvis om-
nes Sanctitates, omnes virtutes, omnem gra-
tiam unus homo haberet: quamvis populos
ad fidem converteret: tametſi univerſum or-
bem ad Amorem DElI infinitum accenderet,
milléque mundos crearet, tamen uno peccato
gravi contaminatum à ſe projiceret. Si SSma
Chriſti Humanitas rea vel unius peccati un-
quam foret, mox diſſolveretur unio Hypoſta-
tica. Si vel unum peccatum Cclo inferri
poſſet, mutaretur in infernum. Ne umbram
quidem peccati ſuſtinere DEus poteſt. Ex-
ternam ſolùm peccatoris ſpeciem aſſumpfſit
DEI Filius Miſericordiâ motus: Et quàâm gra-
viter fuit percufſſus Filius dilectus, unigenitus,
innocens, impollutus, ſegregatus à peccatori-
bus, ob ſolam peccati ſimilitudinem; ob alie-
num debitum miſeratione amoris plena in ſe
ſuſceptum! Non erat Ei ſpecies, neque decor, &
reputavimus Eum quaſi leproſum: * Cælus, flagella-
tus, laceratus eſt; ultimo loco habitus velut
opprobrium hominum, & abjectio plebis: Me-
dius inter latrones e patibulo ſuſpenſus eſt,
ut ſatisfactione infinita debitum elueret. Con-

ſidera,

Ibtin dn

unilhol
iiroon
Agrte 1
aen oors
mdemwort

(mend

uardoden
ODln,
igiscni
r Mhf
Teciund
Drſorten
hnun
noea
CNMcmn 5
IuN
ben
, Nrct
i mnum

Mam/
4 runſeen
n ha!
ifo etentt
affei
Api ne
erlid ſ
s pecet
Eert De

fvatn Nons
imnltet:
tie Neboler

Dbigtamae.

onn E Mſei
n denm
guunriss.
domen;.
unſiͦ Mi⸗
Vumyerumge
D
d eaen
t Kn
Blecenu.
uno hynk.
Cle en
Neonbrm
ret Er.
en Anl:
gnin gr⸗
,nigeinsh
ecenc⸗
enz b
Rennt
vete lund
Alns, lren
nubins ſen

Conſideratio III. 207

ſidera, mi Theologe! & contemplare hince Chri-
ſti Perſonam, Dignitate, Bonitate, Sanctitate
undequaque infinitam. Hinc Ejus vaulnera,
livores, dolores, angores, opprobria, fuſum
ſanguinem, mortem acerbam & ignominioſam:
Quàâm ſtupenda Perſonæ tantæ cum hiſce ex-
tremitatibus combinatio! Sic peccati alieni ex-
terna ſolúùm ſpecies in Illum deſævilt. Hæc
tria quis capiet in unum compoſita: Chriſtus,
Ejus Paſſio, peccatum? Quanta hic abyſſus! Quæ
meditandi materia, alta, profunda, infinita!
Sancti profectò nullibi magis intelligunt, quàm
ſit horrenda res peccatum, niſi, cùm DEI Fi-
lium pro peccato in cruce paſſum & mortuum
conſpiciunt. Siſtamus hic, quoniam ad ulti-
mum veneni, horroris, peſtilentiffſimæ infectio-
nis, in peccato latentis, terminum perveni-
mus, cùm dicimus: Chriſtus mortuus eſt pro pec-
cato. Hic deficit ſenſus, hæret lingua, ſtupet
ratio, attonitus in ſuſpenſo manet omnis in-
tellectus. .V

II. Peccatum grave Sacerdotis conſideratur.
Tot circumſtantiæ peccatum Sacerdotis ag-
gravant, ut fiat horrendum & grande nimis,
Præ quo peccatum hominis Laici tenue ad-
modum videri poſſit, cùm tamen & ipſum ſit
juxta priùs memorata graviſſimum. Cuùm
Laicus peccat, ſervus inſurgit contra Domi-
num: ſed cùm peccat Sacerdos, Frater, Socius
& Amicus peccat. Si crimen eſt rebellio ſer-

vi, quid erit perfidia hominis ſingulariter di-

lecti?

208 Peccatum Sacerdotis

lecti? Sacerdos habetur in Domo DEl ut Fi-
lius: magis affligit patrem filius degener, quàm
turba integra petulantis famulitii. Conſidera
locum ſanctum, in quo peccat Sacerdos; tem-
pus peccati, modum peccandi, cauſam pecca-
ti; antecedentia, concomitantia & ſubſequen-
tia peccatum: lumen peccantis, inſtrumenta
peccati; ejusque longiſſima, latiſſima, altiffſi-
ma & graviſſima nocumenta. Peccatum quip-
pe Sacerdotis nocet communitati; nocet Do-
minico Gregi; nocet integræ Provinciæ, toti
Eccleſiæ, toti terrarum Orbi, totique Cœlo.
Unde ignorantia, tepor, malitia, perverſitas
in populo, niſi quia non lucet, non ardet, non
inſtruit, non ædificat Sacerdos? Unde flagel-
la, grando, ſterilitas, bellum, & variè inun-
dans calamitas, niſi quia Mediatorem non a-
git peccans ipſemet Sacerdos? Quare turma-
tim ad infernum properat hominum multitu-
do, niſi quia præcurrit ad interitum ipſe Sa-
cerdos? Quare luget Sanétuarium, qualet
templum, conculcatur Domini præceptum?
Cur ſanguis Redemptoris perditur, Sancta Re-
ligio vilipenditur, Sacramenta infirmantur, niſi
quia peccat Sacerdos? .
Ignorat Laicus DEl Dignitatem: Scit Sa-
cerdos, & novit Illius Omnipotentiam, Boni-
tatem, Sanctitatem, Majeſtatem &c. Ignorat
Laicus malitiam peccati; ſaltem non ità clare
agnoſcit: Sacerdos ſacrâ ſcientiaâ inſtructus
optimè novit peccati naturam, ſequelas, mali-

tiam propemodum infinitam. Ignorat Lae

.

tr⸗ Ki
ilias1
uInhü
1. Oln
mnge
fentum
ſhi
CNDO.
Cnum dren
Kketenoe N
Monn
UCun Non
1N
Pndn
blinn
iEimnt, .
en
un ei
nl n
e 4
ra K⸗
un e

miten
1 lhus en
ntrentn
ſe li⸗

oAt,

Egelengnn
.

Cercs: n

allm den,
Cbenne
,inlrumenn
in, Ai
Kummdh
iz eetl⸗
Mtiniti
lhre en
,arerſa⸗
le,
Ute kg⸗
inr.
WeEnN
re men.
Vum amir
un de
n, tet
Nzegfun
Ane.
nokot,

!: t *

Endumbe.⸗
kun
don Un.

Conſideratio III. 209

DEI Juſtitiam, ultionem terrificam, exempla
vindictæ: Scit Sacerdos hæc omnia. Non ad-

vertit Laicus ad DEl præſentiam, uti Sacer-

dos: Non habet tot media, tot gratias, ſicut
Sacerdos: Non adjumenta temporalia, quæ Sa-
cerdos: Obſtant Laico multa & gravia impe-
dimenta, quæ ignorat Sacerdos. Laicus non
confitetur tam ſæpe, & hinc non mentitur DEO
tam ſæpe, út Sacerdos: non ludit, non joca-
tur cum DEO, ùt Sacerdos. Quæ omnia pec-
catum Sacerdotis nimiùm quantùm aggravant,
& reddunt grande nimis, execrabile nimis, &
Præ Laicorum peccatis millies magis abomi-
nandum. Sacrificium quotidianum, Acceſſus
ad DEUIM continuus, occupatio circa Illum
pPerpetua, Caracter Sacerdotalis, ſtimuli inter-
ni, Vitæ ſanctæ facilitas, tot libri, tanta ſcien-
tia, & innumera his affinia tantopere gravant
Sacerdotem, ut peccatum Laici, quantumvis
in ſe horridum, peſtiferum & execrandum, à
peccato Sacerdotali exceſſibus quodammodo
infinitis ſuperetur, ob malitiam vehementer
multiplicatam, diſtillatam, intenſive & exten-
ſive multò majorem, coagulatam & conden-
ſatam. Vah! quæ diabolica monſtroſitas vel
unius peccati Sacerdotalis! Quâm portento-
Aa combinatio Sacerdotis cum peccato!

III. Sacerdotis prava peccandi aſuetudo con-
ſideratur.

Si vel unus eſt in toto mundo Sacerdos
Prava conſuetudine illigatus: Heu! quàm mi-
R. P. Dufrene Exercitis. ſer

210 Peccatum Sacerdotis

ſer eſt! Unum peccatum grave Sacerdotis mon-
ſtroſitatem continet, nullis conceptibus adæ-
quandam; nullis ſermonibus declarandam:
Quid erunt monſtra hujusmodi centena &
millena in animo Sacerdotis conſuetudinarii
nidulantia? Si unus draco eſt horridus, quid
erunt horum integri greges in conſcientia ſta-
bulantes? Ità ſanè eſt: ſi datur in mundo Sa-
cerdos conſuetudinarius, Judas ille eſt, & Ju-
dâ multùm deterior NB. diabolus eſt, & multéô
nocentior diabolo NB. unum grave peccatum
eſt diabolò deterius; Quis enim fecit diabo-
lum, niſi peccatum? Atqui cauſa maligna eſt
utique effectu maligno deterior. Septem dia-
bolos habuit mulier illa Evangelica, in civita-
te peccatrix: ſed quot habet dæmonia Sacer-
dos conſuetudinarius? Tot, quot habet pec-
cata. Sed quot peccata gravia, ſacrilega, enor-
mia vel intra unius anni ſpatium parturiet ma-
la conſuetudo? Imò quot monſtra effundet
vel una hebdomas: Quid anni? quid luſtra?
Quis numerabit vermes é cadavére putrido
ebullientes? Quid ſi cadavera centum
mille, decies mille, centies mille in fovea una
delitelcant? Horror eſt vel cogitare. At ve-
rò hæc ipſa fovea præ conkcientia Sacerdotis
conſuetudinarii erit hortus deliciarum. Sed
oſſibiléne ſit, ut detur in mundo, in Domo
PEI. in Eccleſia Chriſti Sacerdos conſuetudi-
narius? Iſtud non diſputo: hoc ſolùm dico:
ſi datur talis, eſt diabolus incarnarus, diabolo-

rum infelix nidus, demonum infame Colle-
gium.

2 Me
Enigete
rtllih in

Rk

önannn
utls
lundun
Chrii;!
iin Niguid
Uria cun
Cnſosc
ſunms /ut
ſanAnmrn
luſuin m
Mntto Cr
in.
lnt C
Lani

6. 7
Enlendn⸗
urtn

e
W

Aenlltnn

ncaptebd

Gechrunte

1i centen!

tonſnetcinr
Uonics i
nſcentn
rinmNd.
le che
luehA
Niſeſellin
Kct An
Lnlwet
Elencir
enckin
Mori e.
M bdet e
lenem
mterni⸗
ſen enncet
glil Un
ſee Punid
en cendu
in borenut
e. A
ch enn
lamn 9

Conſideratio III. 211

gium. Plus etiam dico: Antichriſtus eſt. Et
hic denique terminus eſt omnis malitiæ; om-
nis nequitiæ, infamiæ, petulantiæ, proterviæ;
omnis abominationis, deſolationis, & perditio-
nis gradus ultimus & ſupremus: Hic lacus,
hoc profundum, hæc abyſſus alta & inſcruta-
bilis. Quid verò eſt Antichriſtus? Eſt inimi-=
cus Chriſti; Eſt ſeu homo, ſeu diabolus (de-
terius aliquid dicerem, ſi poſſem) Chriſto per
omnia contrarius; é diametro illi oppoſitus.
Chriſtus eſt ſumma ſanctitas, ſumma puritas,
ſumma juſtitia: Antichriſtus ſumma perver-
ſitas, ſumma impuritas, ſuma injuſtitia. Chri-
ſtus ſuma amabilitas: Antichriſtus ſuma abo-

minatio. Chriſtus ſalvat; Antichriſtus perdit

animas. Quæ Chriſtus ædificat, Antichriſtus
deſtruit. Cogitat Ohriſtus cogitationes pacis
& amoris; Antichriſtus cogitationes odii &
diſſidii; operatur ille opera DEl; hic opera
diaboli &c. Antichriſtus profectèò eſt Sacer=
dos conſuetudinarius. En ùt Chriſtum odit
& perſequitur ſacrilegè celebrando, Eccleſiam
deformando, populum fidelem ſcandalizando:
En! ůt Chriſto per omnia eſt contrarius:
Chriſtus modeſtus; ipſe imodeſtus: Chriſtus
devotus; ipſe indevotus: Chriſtus zelò ple-
nus; ipſe inertià putridus: Chriſtus crucem
ferens; ipſe crucis inimicus: Chriſtus homi-
num Salvator; ipſe hominum everſor &c. A.
Chriſto ſeparari totius ignobilitatis, totius in-
famiæ, totius infelicitatis ſuma eſt: Quid erit
oppoſitionem habere cum Chriſto? Hanc ha-
O 2 bet

212 Peccatum Sacerdotis

bet Sacerdos conſuetudinarius, firmatus in ma-
lo, ligatus à diabolo mille catenis, excœatus,
induratus, reprobatus. Non amanti Dominum
noſtrum Eſum Chriſtum anathema dicit Gen-
tium Apoſtolus: quas execrationes jaciet in
oſorem? Iterum dico: ſumus in termino om-
nis impietatis, iniquitatis, abominationis, cùm
Sacerdotem conſuetudinarium DEO exoſum,
Cœlo inviſum, terris probroſum & ſumè no-
Xxium intuemur. Quis autem convertet hoc
monſtrum? Nullus hominum, nullus Apoſto-
lus, nullus infelix caſus, nullus Angelus, nul-
la creatura. Ingens gratiæ prodigium; ſo-
lum JEſu Chriſti omnipotens brachium hæc
vincula diſſolvet: hos vectes ferreos, & portas
æreas confringet, ſi toto voluntatis efficaciſſi-
mæ pniſu, totaque contentione velit re lire ad
cor infeliciſſimus Antichriſtus. Sed unde ſpe-
randum tale, tam grande miraculum? Quâm
rarum eſlt! Quàâàm præſtat hos nexus ferreos
nunquam admittere!

Moditatio V.

De omiſſionibus Sacerdotum.

NEmo repente fit peſſimus: gradatim in pro-
Nfundum malorum deſcenditur: modica
initia pravæ conſuetudinis malum ingens par-
turiunt. Caveat hæc initia Chriſti Sacerdos,
ne ſenſim in ipſum barathrum delabatur. Quæ-
nam veròô ſunt initia malorum, quibus obvian-
dum? Omiſſiones fila ſunt tenuiſſima, quo-
rum

golelrn
11 nſe
ölen.
en Eenhe
Droni

n Petle
binos,

Orniſa n
Nl ſnr
Cele er
Cnnicslu
ellgte o

En etilee

egoi
1tlymmn
lin g
ih 4
iate lune
at,
lerten
Fnuthie
ji
imn
ugtheen
Angreniz⸗
Eenteniin
Eige onn

Unn

1

fmmimuin
1, EMCECN
ntiDonin
n det,
nez ace
nterminoon
iatond
0 erots
1n A ſien.
oentti
Nultg r
ebe N
,
ehiun kxe
n:
Wi ehal.
feltteiten
El te⸗
Hom? Cuin
Els Knens

Arämu⸗

ib Ni⸗
o⸗
II

uu

Meditatio V. 213

rum collecta multitudo funes peccatorum, &
malæ conſuetudinis maximos rudentes inex-
tricabili plexu conſtituere ſolet. Ut ſapienter
nobis in tempore proſpiciamus, primò quidem
om'ſſionum in radice parvitatem; ſecundò illa-
rum in peſtilenti germine proceritatem con-
ſiderabimus.

Funbtum I.

Omiſſa meditatio, quid levius eſſe poſſit?
Nulla ſtringit obligatio, nullum DEl aut Ec-
cleſiæ præceptum. Non teneor ad mentalis
oratioms quotidianum exercitium, dicet inter
Sacerdotes nonnemo; illam omittere ne qui-
dem veniale eſt: Sed modicum tamen filum
eſt, quod multiplicatum, denique in craſſum
negligentiarum funem evadet. Sit igitur mo-
dica res omiſſa meditatio, omiſſa ſpiritualis
lectio, omiſſa hæc vel illa tenuis devotio, Con-
ſcientiæ Examen, neglecta cogitationum &
mentis cuſtodia. Dicendum quod res eſt, mo-
dica & perexigua hæc ſunt in ſui principio⸗
ſed cave multiplicia hæc fila tenuiſſima, Sacer-
dos DEI! Si multiplicas, funes & catenæ pro-
dibunt, quibus miſerè vinctum te ſenties, cùm
illas frangere vix ampliùs valebis. Arenæ gra-
nulo quid exilius? Sed quid mons eſt aliud,
niſi granorum hujusmodi coagulata multitudo?
Quid aquæ guttulà minus? Et tamen congre-
gata ſtillarum copia in maris immenſi ampli-
tudinem emergit. Cordis cuſtodiam tu qui-
dem negligis: cogitationes evagari liberè ſi-
O nis;

21k 4 Peccatum Sacerdotis
nis; quin variè excurrant, non prohibes: fa-
teor, ſunt hæ omiſſiones non magna, quoties
redeunt. Omittis teipſum vincere in minori-
bus: negligis ſenſuum cuſtodiam: minutos
virtutum actus exercere omittis: ad minuta
charitatis officia non deſcendis: pretioſi tem-
poris punctula & momenta non curas: manèé
convenienti horà non ſurgis: interdiu nunc
hoc, nunc illud modicum paſtoralis curæ o-
mittis: Non teneor, inquis, ad viſitandum to-
ties ægrotum, ad frequentiores Catecheſes,
ad ſtudium circa conciones habendas tam ex-
quiſitum, ad præparationem Miſſæ usque adeò
regularem, ad penſum Canonicum tanta quoad
minutias accuratione perſolvendum: ſufficit
impleri ſubſtantiam: Non pecco graviter hæc
& illa omittendo. Verùm neque DEls te-
nebitur ad elargiendas tibi minores gratias, ſi-
ne quibus non pervenies unquam ad majores:
Tu parcus es in DEl obſequio; Quomodo li-
beralem DEum habebis in præmio? An igno-
ras illud Apoſtoli: Qui parcè ſeminat, parcè &
metet. * Tu facile omittis, ad quæ non tene-
ris: quid mirum, ſi & DEUS omittat viciſſim,
ad quæ non tenetur? Quid ego de famulo,
qui in domo mea caveret quidem damna ma-
jora, ſed minora negligeret? Illum fortè donis
gratuitis, & affectu ſingulari munerabor? Ab-
ſit. Tanquam infidelem & pigrum expellam
potis, & alium ſolertiorem quæram. Fors
DEI unius obſequium erit deterrimæ condi-
. tionis
* 2. Cor. 9. .

Ge
ue
Slen
etenmn
vomod

amagn
ed
nigete i
erhooi
nl B
lum enn
int ni

un
Crenihn
Me
Enn
repo e
Aien
kaen
(önncer
uniunt
le
Pomnn
Aulte

Eeilen

n prohbes;
nuenn,
Cere in wine
lm: min
isr ad min
Perol tn
nCuns
ed
Mhols ne
fenndnn.
fe, Ctches
enls une,
numugon
n W
Pnrte V.
GeeMdr
Urs an
Aie
ronn 1
tt, Me
e n de
ninn Rol

Meditatio V. 215

tionis præ quocunque inter homines famula-

tu, ut minora quævis omittere pro libitu ſe-
curè liceat? Quodnam illud ſervitium, & ubi-
nam terrarum inveniendum, in quo ſuis tan-
tuùm commodis ſervus mercede conduétus ob-
ſecundet? An quia DEUS magnus Dominus,
& Rex magnus ſuper omnes Deos; Num quia
merces, quam dat, eſt magna nimis, licebit
omittere in Ejus obſequio minora, quæ Herus
inter homines minimus jure exigat?

Amplids in ſilentio conſideratur ille textus: Qui
parcè ſeminat &c. ut omiſſiones leviores hotrere
animus condiſcat.

Pundtum II.

In quantam malorum proceritatem excres-
cat omiſſionum neglecta in principio tenuitas,
nunc quoque inſpiciamus. Hoc ut rite fiat,
usque ad ipſum omiſſionis fundum deſcendi-
mus, & primam illius cauſgam inveſtigamus.
Cur ergo Sacerdos omittit v. g. quotidianam
meditattonem? Haud dubiè, quia caret fervo-
re: caret autem fervore, quia ignem ſacrum
ex piis conſiderationibus non elicit. In medi-
tatione mea exardeſcet ignis, * ultrò fatebitur cum
Propheta Regio pius Sacerdos. Qui ſolem
fugit, quomodo calefiet? Quomodo illumina-
bitur? Accedite ad Eum, & illuminamini. ** Ter-
ram borealem conſidera, Sacerdos DElI, cui
ſol vix unquam, aut rarò, vel nonniſi obliquè
4 luceat:

* Pſal. 3 ⁰˙. ** Pſal. 33.

216 Peccatum Sacerdotis

luceat: Qualis hæc erit? Nonne obſita nivi-
bus; glaciata, rigida; omni virore, omni ger-
mine deſtituta; omni florum & fructuum a-
mœnitate prorſus viduata? Hanc verò perpe-
tuam ſterilitatem tu leve malum dixeris? In-
ſpice nunc animum tuum, ſi ſacram medita-
tionem negligenter omittis: rigebunt & fri-
ebunt certè omnia: nulla virebunt in hortu-
0 tuo ſanctæ ſpei germina: Nulli prodibunt
flores honoris & honeſtatis: nulla virtutum
poma rubebunt; nulli fructus apparebunt,
quia Juſtitiæ ſolem pie meditando non admit-
tis; Hinc ille torpor, hinc illa glacies, quæ
terram tuam infelici ſterilitate luridam, ac
deſertam miſerè inhabitat. Nempe omiſſa me-
ditatio lucem, unãque calorem ſacrum exclu-
dit: excluſus ſimul cum luce calor tenebras
inducit & torporem: torpor in frigus degene-
rat, quo diu conſtricta mens in rigentem gla-
ciem denique induratur. Habes leve initium,
neglectam meditationem: habes infelicem ter-
minum, ſterilis deſerti glaciatum horrorem.
