Uunodemcne

hinum Ge ſa

crun nonh

nul 2 Mon
uer &lanc

nAu/

lii Examen III. 4 5

glu Num ſimilis aquæ limpidiſſimæ in vitro mundoᷣ
,a, Func Sacerdotalis munditiæ uypum exhibuit o-
anen D lim Angelus Divo Aſſiſiati. Quantùm ab hac
enm puritate diſto? Nili ab omni terrena labe fue-
n ein ro ſolutus, non ſum aptus Regno DEI. Con-
nknemé ſultumne erit usque ad mortis confinia differre
OAe negotium maximéè ſerium? Poteréne infirmus,
ee quod nunc integrè ſanus nolo? Quid ſi mors

Eiein repentina me obruat?
UMArNE 83 .
— II. Num ſalvabit me ſacer Status?
WNNR 4
Eueonnener Damnabit me ſacer Status, ſi hunc ſancte

mdhis non geſſero. Dæmonem, ferunt, ex Ener-
u gumeéeno dixiſſe quondam, totum inferni pavi-
Nelekum mentum ſternere ſe poſſe meris Sacerdotum co-
In ronis. Capiône hinc, rem eſſe valde ſeriam, agere
huin Sacerdotem? Status ſublimis ſublimem exigit
en k virtutem: Excelſum animum requirit vocatio
dt excelſa. Si ſalvare poteſt ſacer Status, quare
,vs anmn hoc fulmen jacit Eccleſiæ Doctor §. Chryſo-
ſtomus? „Non temerè dico, ſed ut ſentio:
lnsengen Non arbitror, inter Sacerdotes multos eſſe,

cmmte qui ſalvi fiant; ſed multèò plures pereant. Quæ
verô cCauſa tam lacrymabilis ruinæ? Defectus
n vocationis, defectus luminis, defectus fer-
ns in voris. I. Plurimi non intrant per oſtium: vi-
, tam commodam quærunt: hinc ruina! 2. Plu-
u, ſe rimi genuinum de ſanétitate Scatus Sacerdota-
wlb lis conceptum non habent, nec habere volunt:
e, hignc ruina! 3. Plurimi tepent, humi repunt,

negligenter & luride vivunt: hinc ruina! Qua-
Ff Iis
*Hom. 3. in Acta Apoſt.

7

47G Noviſſima Sacerdotis

lis nunc ego? Niſi Statús mei eminentiæ re-
ſponderit virtus eminens, non ſalvabor. Niſi
vita ſancta cum ſanctitate vocationis conſen-
tiat, actum eſt; non ſalvabor. Aut ſanctus
ero, aut reprobus, ſine medio: Sic jubent
concludere auxilia prorſus ſingularia, & innu-
mera: Exigit hoc Status præcelſus, & voca-
tio ſanctiſſima: ſic volunt gratiæ peculiares, lu-
mina exquiſita, obligationes maximæ: Sancti-
tatem Plane requirit tractatio quotidiana Cor-
poris & Sangumis Domini; actum itaque eſt,
ine ſanctitate Sacerdotali non ſalvabor.
Servus Eſu Chriſti, & ſervus peccati, vah!
quàm portentoſa combinatio! Si ſervus ſum
peccati, quomodo ſervus Eſu Chriſti? Si ſer-
vus Eſu Chriſti, quomodo fſervus peccati?
Impoſſibilis eſt hæc combinatio. di ſanctus non
ſum, quomodo ſervusEſu Chriſti? Si autem
ſervusEſu Chriſti non ſum, quomodosacerdos?
Sacerdos, ſervus EſuChriſti, & Sanctus; Tria
hæc unum ſunt: ſeſe mutuèò includunt: unoum
ſine altero conſiſtere non poteſt. Si ſervus E.
ſu Chriſti non ſum, neque Sacerdos ſum; ſed
hypocrita; ſed rebellis; ſed hoſtis, & prodi-
tor JEſu Chriſti. Quis ergo Sacerdotum fiet
ſalvus? An hoſtis & proditor? An veròô ſer-
vus & miniſter fidelis? En materiam Examinis
longiſſimi, & graviſſimi! Sumne Sacerdos fervens,
an tepidus? Si fervens, ſalvabor: ſi tepidus,
damnabor. Nullâne in me ſigna teporis; &
A ſigna fervoris? percurrere juvat, ac lu-
are quotidianas actiones ſingulas, Sacrific um
an-

enelinn
zirdandhns
ncend e
G redus
Cerlcs eren⸗
Elciats ro

lNun Ai

orllrakoe
Pird, ii
Unnnionofrin
Msen nt
wel, ſanme

Un, Iiis i

3Areaait
Korpenriilr⸗
unt, onen
Anem 0
Ureseunt
1 Nebr udd
lencdiisr n
umn e O
Aim coro l
yrrpolten
ttemnunn dn
Ua, gu
un m

hei erient,
onllebo⸗
Ceationis e,
. Ar e

d: oie

inlrinlt
Nrelis, e
Nleſerlit
6 .

to ontir,
iAmugt
NnC
Nittt,
Abrn n

Ci..
D End en

n Fincn
Chrii Gene
onocoent
ncu;li
Nlchnr, un
. Slenu
certos un,e
ſi, Am
Coerdoonk
Mnen

Examen III. 4 57

ſanctum, Officium Canonicum, ſtudium ſa-
crum, Meditationem, Examina, preces, con-
verſationem, curam animarum, curam cor-
poris, & curam temporalium: Quænam ubi⸗
que ſigna fervoris, ac prædeſtinationis? Et
quæ ſigna teporis, ac reprobationis? Quæad-
hibebo remedia, ut amoto tepore reprobo, fer-
veam ùt Sanctus, miniſtrem ùt Sanétus, & ſa-
lutem certô conſequar ùt Sanctus? Heu! Sa-
cerdos tepidus & reprobus, quale monſtrum!
Sacerdos fervens & ſanctus quale venuſtatis,
ac felicitatis prodigium! Quid eligo?

III. Num ſalvabit me cura ſalutis propriæ?

Non ſalvabit me DEUS ſinè me: minimè er-
go ſalvabor, niſi efficaciter velim, & operi
manum admoveam. Quanta nunc apud me ſa-
lutis cura? Quanti facio ſalutem animæ? Quid
prodeſt, ſi commodis affluam, honoribus cu-
muler, divitiis abundem: Quid proſunt om-
nia, ſi ſalute excido? Quid obeſt, etiamſi tem-
poralium penuriãâ laboravero, cruces bene mul-
tas tulero, contemptus & neglectus vixero,
ſi modò ſalutem conſequar? Certum igitur,
multò magis curandam ſalutem, quàm cætera
omnia: Major habenda illius cura, quàm vi-
tæ, valetudinis, honoris, commodorum, pe-
cuniarum & c. Quantùm curo hæc ſingula, &
quantum curo ſalutem animæ? Numquid non
ordine præpoſtero magis illa temporalia, quàm
hanc æternum duraturam? Verùm dignusne
cœlo erit, qui magis curat tranſitoria, quàm
æterna? Ff 5 Lan-⸗

4 5 Noviſſima Sacerdotis

Tantumne ego pro ſalute ago, quantum mi-
les pro ſtipendio? Quantùm mercator pro lucro?

Quantum artifex, aut agricola pro victu diurno?

Quantúm æger pro valetudine inſtauranda?
Quid hi ſinguli pro luto, & quid ego pro im-
mortali eorona? Fervent illi pro nugis, & lan-
ueam ego pro veriſſimis, æternis, ineffabi-
fibus bonis? Quomodo placere DEO poterit
hæc præpoſtera, & rationis expers agendi ra-
tio, dum nugas æternitati antepono? Quam-
vis autem tantùm curarem animam, quantùm
curo valetudinem, famam, pecuniam, com-

moda, victum, veſtitum &c. Quid eſſet hoc?

Idem foret ac luti & gemmæ, auri & paleæ
curam æ& qqualem gereré. Sed hoccine pruden-

tis eſt? Quanta ergo ſtultitia, longè minÄs cu-

rare divitias æternitatis, quàm fumum miſer-
rimæ vanitatis? Ubinam ſenſus, ubi ratio, ubi
fides? Sic cœlum DEUsS largiri poterit, quod
tam parvi facio?

Meditatio VI.
Diſcrimen temporis, & æternitatis.
Ibit homo in Domum æternitatis ſuæ. Eccleliaſtis 12. 5.
Re temporis eſt, manere æternitatis. Pere-

grinatio eſt vita hominis ſuper terram; Quo-
niam dum ſumus in corpore, peregrinamur à Domino.
Interrogatus à Pharaone Jacob Patriarcha: Quot
ſunt dies annorum aitæ tuæ? Reſpondit: Dies peregri-
mationis meæ centum triginta annorum ſunt, parvi
mali.

/

Celi

Nemmis
enin
emes ſe
tenn, l
ae bgtt

Urbnelbre
5, ounr4
, Mormn.
Nnegneſinn
mmnſtorchre
n, Cmplis
Wnkenpgn
Purprümmem,
Apommeniten
ſn Fimiſt
ncfbum, i
ſtraokauun
eſtend tel
e eg N
Winnun trodit
1n Dumt, vent
n ſom nt
mantilinen
11 ſim. lie
umſom, &
Cneropn
Poere ri

a 4, ½
4 e
lalin,

iii

10, gnnh
eeatorpooh
Arovichud
Gne inſanre
lgilegon
n ngel
) Dernid, ien
Nee De
Rehen gen
lmtyonnls
hninn gan
PPelnin n
1, Ene
Aimengnt
PDnnnö
n inen nid
l
iporrhe

genntad
loeiaten
lats⸗
lemm/
Gun/e

hmirud
.E

Alfeditatio VI. 4 9

mali. Sic eſt: Breves dies hominis ſunt. ** Sed
longa æternitas. Juvat examinare utrumque
hunc terminum, qua conſideratione maximè
ſeria illud, DEO dante, aſſequemur, ut inno-
xiè tranſeuntes per bona temporalia, non amit-
tamus æterna. I. igitur hujus vitæ brevitatem;
II. futuræ longitudinem attentè dimetiamur.
Panctum i. .
Umbra eſt brevis hæc vita, quam hic vivi-
mus, & vapor ad modicum parens. *** Vix ori-
mur, morimur. Ubi ſünt modò anni, quos
hucusque viximus? evanuêre omnes ùt fumus.
Sic tranſibunt & reliqui. Anni triginta, quadra-
ginta, & ampliùs quâàm citò abiérunt! Etſi to-
tidem reſtarent, quàâm citò & hi abibunt! Tem-
poris punctum anni funt mei ommes, tametſi ad
ultimam canitiem illos perduxero. Omnis caro
ſœnum, & omnis gloria ejus quaſi flos agri: Exſic-
catum eſt fænum, & cecidit flos. “h In momento,
in ictu oculi clauduntur omnia! Teſtis Scriptu-
ra, teſtis ratio, teſtis experientia, nihil perma-
nere ſub ſole. X*W Dies diem, menſis menſem,
annus annum trudit: præcipiti curſu vita vol-
vitur. Dies mei, verba ſunt ſancti job, XNXY
velociores fuerunt curſore, & non viderunt bonum;
pertranſiérunt quaſi naves poma portantess ſicut aquila
volans ad eſcam. Idem experiar ego: idem ex-
pertus jam ſum, & quotidie experior. . Verù⅛ͤm
expediêtne pro pundto; pro modico vitæ tem-
pore exponere periculo integram rtcriatere
0.
* Gen. 47. ** Job. i2. *XX a. a. *VX Yſal. 40.
XrEN EI. 2. KrNerX vo5, 9.

460 Noviſſima Saceriotis

Potéſtne cogitari quidquam ſtultius illo homi-
ne, qui totus eſt in muſcis capiendis, totòque
ſtudio ſectatur umbras, dum prætereunt oc-
caſiones nobiliſſimæ Regnô æternô ſecurè po-
tiundi? Numquid hujus inſaniæ hactenus & ego
reum me egi? Quotidie in Completorio hic
Pprægnans verſus mihi occurrit: Fili hominum
usquequò gravi corde? Ut quid diligitis vanitatem, &
quæritis mendacium? Sed quo effectu? heu, quàm
modico! Avolant momenta pretioſa, non am-
pliùs reditura, & ludere ac jocari lubeat? Lu-
dendo & nugando tempus breve, undâque in-
terminabilem æternitatem prodigere velim?
Tempus breve eſt.? Itaque dum tempus habemus, ope-
yremur bonum.* Veniet nox, qnando nemo poteſt ope-
rari. **X Poſt modicum veniet longa æternitas,
quæ nihil ampliùs emendabit.
Seriò conſiderata hinc vitæ mortaiis brevitate; iſt-
pinc breviſſimi temporis immensé preti?, validè urgetur
voluntas ad contemnenda tranſitoria, & quærenda im-
mortalis vitæ lucra ſemper manſuta.
L Punltum II.
Contemplare immanes ſæculorum vortices,
annorum longa volumina, temporum altiſſi-
mas voragines, abyſſos æternitatis fundum
non habentes, in quibus totum perditur, con-
funditur & abſorbetur humanum ingenium.
Hanc molem terrificam ſæculorum appende
in ſtatera. Primò noctem unam pauliſper ex-
amina, quam dolores inter ac tædia miſerè
trahit ægrotus, horas numerans, & diem ſu-
ſpirans:
* 1. Cor. 7. ** Gal. 6. 10. * Joan. 9. 4.

Glun
atanm Pl
ſeine
halerllu
ſteit
tm hht,
Poroger
1 Punmonh
Eoahn rt,
un Vinn 6
u Gmlſeu,
A1 run
; ile 9
Monenun,
CN dn
Plmetectzcen
os; dni
Lolluoluni
atarniutn,

Müllegnn
l inlh
int Ingen
onerosi
Im: os hor
Alben pn
ifkis & nun
inn, agrn

IId Kipſan

Wexaratun

i

ftlinsiltn
Pencßs, e
mpretejen
Aernc lenn,
iruedut
nCmhenn
: Hükr
lirtug,
dekeirlie
ugeii, n
eſcanlkerl
8bo, ues
Nnter
mmtlnyt⸗
lm lifi
ethm ens
Urinuinn,
ih du

wn it⸗
nhanmi⸗
nitats kiddn
nherhimne⸗
ornn “
n 3
en
6 lin
ben

e)t

Meditatio VI. 461

ſpirans: Quid ſi nox hujusmodi annum dura-
ret? Quid ſi annos centum, annos mille, cen-
tum annorum millia duret? Quibs lamentis
vociferabitur æger, & conqueretur ob hora-
rum ferrea ſæcula trahentium tarditatem: imò,
qui fieri poterit, ut non deſperet, cùm has
temporum labyrinthos cogitando ingreditur?
Ejulando rugiet præ horrore noctis tam diutur-
næ. Jam non horas noctis æternæ, ſed annos
& ſæcula trutinemus. Vel unum ſæculum
quàm longa duratio! Quid ſæcula cen-
tena & millena? Inde à mundi exordio non-
dum ſex annorum millia numeramus: ingens
temporis tractus, ubi ſecundùm ſe conſidera-
tur: momentum, ſi cum centenis aliquot ſæ-
culorum millionibus comparetur. Unus mil-
lio ſunt decies centena millia: Quid mille mil-
liones? Quid millia millionum? Quid centena,
& millena millia millionum? Sed quid hæc om-
nia ad æternitatem? Ne quidem initium illius
ſunt. Finge totum cubiculum tuum, ſuperiùs,
inferiùs; ad dextram & ſiniſtram, ante & retrò
numeris undequaque conſcriptum, quorum mi-
nimus & ſimpliciſſimus millionem ſæculorum
ſignificet. Finge ulteriùs domum totam intus
& foris numeros innumerabiles ubique oſten-
dentem: Quis horum calculum inibit? Finge
totam urbem, plateas omnes, domos univyer-
ſas ciffris & numeris impletas: imo totam
rovinciam, agros, campos, montes, & val-
les; quin & ipium coœleſte firmamentum hiſce
numeris exaratum tibi ob oculos pone: Quis
Arith-

4⁵2 Index Materiarim.

Arithmeticus in ſummam coget hos ſæculo-
rum innumerabiles milliones? Sed quid iſti ad
æternitatem? Vix modiciſſimam illius portio-
nem conficient; nam finiti tandem erunt hi om-
nes, & multô plures numeri, licèt humano in-
genio nequaquam veſtigabiles: contrà finem
non habet interminabilis æternitas. I nunc,
& in his millionum millionibus, & ſæculo-
rum anfractibus quære vitam tuam, & annos
illius pauciſſimos: Intellige hinc diſcrimen tem-
poris & æternitatis: Vide, an conſultum ſit ob
momenti unius celerem fugam immenſa illa æ-
ternitatis ſpatia periculo exponere. Quæ cœεci
furoris plena rabies, momentum æternitati
præferre!

Stupente intelleltu, borrorem concipit voluntas;

duimque inextricabiles æternitatis labyrinthos timet,
modicam vitæ brevis particulam DEO, & Virtuti
conſecrat.

Index
Materiarum

Tridui quarti.
Dies I.

Mors Sacerdotis.

QConſideratio I.
SS. Patrum ſenſa de noviſſimis Sacerdotum expendun-
tur.

/
eu

miprlmii,
le

lelll
l

IrauA

Nei

cr lii,

1 .
D
alerin
Uedtati
aſe enna
Ledio
LAIIV.

lunme
Uleglulci
Medi

ſuici⸗ uiin

n

bcge ut
mam lins
Ntenerunte
Ukhume
lan
geniik I
onbis, d,
dun I
binetinir⸗
. WCo
Heninen s
Ed Meni

it dint
,nnin in

Ans,

.

Index Materiarum. 463
Meditatio I.
Mors certa Sacerdotis; Hora incerta. 23728
V Lectio I.
Malachiæ Caput III. de utroque adventu 7Eſu Chri-
i. 282
Examen I.
An ſim paratus ad mortem? 384

Meditatio II.

Mors utraque Sacerdotis, ſeu bona, ſeu mala confi-
deratur. . 388

Dies I.
Judicium Sacerdotis.
Conſideratio II.

De-Fide. 397
Meditatio III.
Judicium Sacerdotis particulare. 401
Lectio II.
Remp. lib. I. cap. XXIV. de Judicio & pœnis pecca-
torum. 404
Examen II.
A quo, & de quibus judicabor? 40⁸
Meditatio IV.
Sacerdos in Judicio univerſali conſtitutus. 4¹⁸
. Dies

464 Index Materiarum.

Dies III.

Kternitas Sacerdotis.
Conſideratio III.
De Eternitate. , 4²³
Meditatio V.

Sacerdos vel æternum inſigniter felix, aut æternùm

non vulgariter infelix. 43 3
Lectio III. Hiſtorica.
S. Juſtinus Martyr. 437
Examen III.
Num ſalwabor? 4 51
Meditatio Vvl.
Diſcrimen temporis, & aternitatis. 48

O. A. M. D. G.

(o)

TN

UAI

EE

* VIRTUITES
SACERDOTIS
1

liinni “

aum Nmd H
ſilehm mae
endlnh
immfliaporn
elndi
Mor rrrdi
Agenng ud n
iores e
n Ech
h nid e,
18 4 Coneli,
ſe Mengi

* (0 2* 4 67

Triduum V.

Virtutes
Sacer dotales

Triduò expenſæ.

Dies I.

Puritas Sacerdotis.

Conſideratio J.

§S. Patrum & Conciliorum ſenſa de pu-
ritate Sacerdotali.

In omnibus teipſum præbe exemplum bonorum operum
in doctrina, in integritate, in gravitate. Tit. 2.

Eminem Virtus Heroica, ſuisque nume-
ris abſoluta magis decet, quàm Sacer-
dotem DEl Miniſtrum. Omnium colle-
ctio virtutum illi apprimè eſt neceſſaria, quam
Timotheo ac Tito, Diſcipulis chariſſimis, Gen-
tium Doctor præſcribit; Nullum quippe eſt
virtutis genus, quod ab ipſs non exigat. Tres
ſolùm potiores hic ſeligimus, puritatem, hu-
militatem, & charitatem. Conſideremus au-
tem primò, quid de puritate Sacerdotum San-
cti Patres & Concilia ſentiant.
R. P. Dufrène Exwercitiu. Gg z I. Ne=

468 Virtutes Sacerdotales

I. Nemini dubium eſſe poteſt, quin Eccleſia
dudum legem tulerit ſpecialem, qua vitam cœ-
libem & continentem ducere jubet Sacerdo-
tes ſuos, ut eorum puritati conlulat, à cujus
graviſſimæ legis vinculo ſacroſanéto neminem
eximit.
Sacri Conciliorum Canones, & Pontificum
Decreta vix aliud quidquam potentiùs incul-
cant. Legem hanc ſacri Cœlibatüs clarè ſan-
ciunt tria Concilia priora Carthagine celebra-
ta, Toletanum primum, Taurinenſe, * Aurea-
tenſe, ** Turonenſe primum ** A. C. 461.
habitum, & alia complura. Legis hujus me-
minerunt Syricii, & Innocentii Papæ Decre-
tales: Sanctus Leo **M diſertè affirmat, Epiſ-
copos, Sacerdotes, & Altarium Miniſtros ad
continentiam obligari, ut honorificent credi-
tum ſibi Miniſterium.
8S. Epiphanius ad Apoſtolos reſert Clerica-
lem continentiam, qui primos circa illam Ca-
nones ſtatuêre: Quin & ipſum denique Eſum
Chriſtum tantæ legis facit Auétorem, uti pri-
mus hunc Virtutis intemeratæ candorem in
ſeipſo expreſſit. Poſtquam Divinus Magiſter,
ait S. Doctor, **«*† G exemplo ſuo comproba-
verat, Sacerdotii functiones & ornamenta con-
tinentibus, aut Virginitatis perfectæ ſectatori-
bus committi debere, ſapienter ac ſancte ab
Apoſtolis decretum eſt, ut in regulam obſer-
vatio ſummè laudanda perpetuô tranſiret;
At-
* Can. 2. Can 1. N CAn. Jö. * X Can. 22.
23. 24. XSX* Epiſt. 92. C. J3. KXEX Haæreſ. 45.

.

,lir in 9
fignes Ke⸗
neſetucknt
Uets eilun
Gonnd
terir Nh
un leſtion
eoNkrat,
herawmm nl
Llr; (/
Ce At Ii
ninentes,
lwnne i

N

fim m i
utnmient
rgtoren
ennmetoe
ünmmm. 3
Ulüiote ſet
1 Moſel ve
lintitentes:
lint ſrong
poſt Krene

ſe Hat,
Nn Ane j

7litt

glemn unſie
ele cber e
1 conlcla
Gaclntto e

Mut/S nr
Pum porentui
Colkuts

Honton

s kenii
o; all
n engte t
choen ui
nt aNlret
Dhtions Mg-
olo cnhe
Koruawen
i

5 ie,
Pene

, l
1
6 “

Conſideratio I. 469

Atque hinc idem Sanétus alibi diſertè affir-
mat, Virgines eſſe debere, quotquot ad Sa-
cerdotium evehuntur, aut ſaltem continentiæ
in vitæ totius reliquum addicdos. “
D. Hieronymus contra Vigilantium Cleri-
calis continentiæ Aſſertor invitus, omnium
Eccleſarum teſtimoniô eandem ſolidiſſimè ful-
cit, ac demonſtrat, ubique terrarum iſtud Sa-
cerdotii perquam inſigne ornamentum ſemper
viguiſſe; „*X Quid facient, inquit, Orientis
„ Eccieſiæ; Quid Æ gypti, & Sedis Apoſto-
„ licæ, quæ aut Virgines Clericos accipiunt,
„ aut continentes? „ *X*X Sanctus hic Doctor
alio in loco divinæ illius puritatis, Sacerdo-
rio tam neceſſariæ, primam originem demon-
ſtrat, Eſum Chriſtum, qui Virginem Matrem
ſibi elegit, ſimilésque hujus pitori eſſe voluit,
quotquot partem cum ipſa eſſent habituri, cor-
pus idem, quod Ila genuit, in ſuis manibus
fOcunditate mirabili producendo. Atque hinc
Apoſloli omnes aut ipſam Virginitatem pro-
feſſi ſunt, aut continentiam perpetuam. Hinc
Epiſcopi, Sacexdotes, Diaconi vel è Choro Vir-
ginum, vel è numero continentium in Eccleſia
ſemper aſſumuntur. „„Chriſtus Virgo, Virgo
„ Maria utriusque ſexus Virginitatem dedica-
„ véêre. Apoſtoli vel Virgines, vel poſt nup-
„ tias continentes: Epiſcopi, Presbyteri, Dia-
„ Coni aut Virgines eliguntur, aut Vidui, aut
„ certé poſt Sacerdotium æternùm pudici.,„
Sg 3 Quare
* Expoſit. Fid. Cath. ** adverſ. Vigilant. *** in
Apol. pro libr. adverſ. Jovim.

1

470 Virtutes Sacerdotales

Quare dubium nemini eſſe poteſt, quin Lex
illa Cœlibatum Sacerdotibus præſcribens, mi-
nimuùm à Traditione Apoſtolica derivetur.
S. Auguſtinus * cum illis agens, qui matri-
monii vinculô ſoluti, ad ſecundas nuptias con-
tendebant, ad puritatis amorem eos hortatur
exemplô Clericorum, qui ſæpiſſime ad Sacros
Ordines à populo adigebantur, itaque pia ne-
ceſſitate intruſi, ſalutarem continentiam vo-
lentes amplectebantur. Cùͤm autem carnales
illi, tepidique Chriſtiani reſponderent Augu-
ſtino, facile eſſe his Clericis caſtitatem profi-
teri, quòd ad ſacros honores hac via conſcen-
derent: ſed illos, inquiunt, bonor plurimum conſo-
latur; oſtendit illis ſanctus Doctor, nullò fun-
damentô niti reſponſum frivolum, quòd ſola
Sacerdotii ſanéctitas & eminentia coactis Cle-
ricis ultrò ſectandam continentiam perſuade-
ret; tanta enim vigebat in mentibus eorum
celliſſimi Statůs æſtimatio, ut minimè dubita-
rent, caſtitatem ſibi eſſe colendam, licèt ad ſa-
cri honores Miniſterii ſponte non acceſſiſſent,
ſed vi huc fuiſſent pertraécti. Si enim poſt
Ordines ſuſceptos litigare voluiſſent, ſpeciosè
ſatis vim ſibi allatam obtendere poterant, ut
à lege comuni eximerentur, prout exemerat
Concilium Ancyranum nonnullos Diaconos,
quos Epiſcopus invitos ordinârat. Verùm
adeò Sacerdotii ſublimitas, & ſanctitas Cleri-
corum ad illud compulſorum animos occu-
paverat, ut eorum nemini aliquod circa ju-
ſtiſſimæ
* ge adult. Conf. I. 2. cap. ult.

4.
4

Nourere
gamui.
aiAAAS
Pſengheren
5 ieheni
ntl ivſtn
vun non E
lenurs we
ler n dgis
Conpeli
immne mle
WM/NAen.

Ur onenen

Dlidumnthgn
1n Meielſ
Uſpgengtne
Aknportbs
Uulihengele
latenlutee
in uroſcen
ecdiendam!
n, (alitnen
giecionen,
us uionnd
Inüm geee
tteind, i

tel gele
Nrkſcrie,
2cerſtn
end lnn,

la Dbint,

emn eos Uut
iugnn,
Contnennann.
Naen ais
Wlenn ig⸗
alnenent
enuaple⸗
unmin i⸗
nnnlofn.
N,dd
ncds 0.
tim petic⸗
Ntbos eorun
Gine cubte⸗
Nleetasl⸗
Arelllen,
Rͤerin
nd Hhece
Oretund u
Uut eienent
os Duomnh
Nliulet⸗
g ll.
(ten l⸗

We

Conſideratio I. 47 1

ſtiſſimæ legis ſanctionem vel dubium, aut effu-
gium occurreret.
Neque exiſtimandum eſt, raros admodum
fuiſſe, qui ad Altaris obſequium inviti, ac re=
luctantes pertraherentur: teſtatur enim D. Au-
guſtinus, frequentiſſimum hoc fuiſſe: plerum-
que capiuntur inviti. Unde planum fit, ambi-
tioni locum non dediſſe, qui cogebantur; ſed
eos ad virtutis adeò præcellentis faſtigium aſ-
cendiſſe, ut dignos crederet populus univer-
ſus, qui compelli deberent, cùm ipſimet ad
ſancta intrare nollent, nec fuiſſent ingreſſuri
unquam, niſi aliena voluntas huc eos adegis-
ſet. Igitur continentiæ legem eâ ſolùm de
cauſa volentes amplectebantur, quèd Sacer-
dotii ſublimitatem & maximi facerent, & ve-
neratione ſumma proſequerentur. Dignita-
tem illi tantam fugiebant, quòd annexæ ſan-
Gitatis graviſſimum pondus agnoſcerent; Hane
verò ſanctitatem absque puritatis adminiculo
ſtare non poſſe intelligebant.
lIſtud quoque notandum, Sacerdotes primis
Eccleſiæ temporibus permultos fuiſſe, qui ſi-
mul conſilia Evangelica ſectarentur, quò cor-
datiùs eadem ſuadere Fidelium pietati poſſent;
facile enim agnoſcebant, exemplô magis quàùm
verbô prædicandam ſibi eſſe ſpontaneam pau-
pertatem, caſtitatem, & omnem Chriſtianæ
vitæ perfectionem, poſtquam illius prædican-
dæ munus unà cum Sacerdotio ſuſcepiſſent.
Plurimùm defecerat Eccleſiaſtica diſciplina
ſæculò decimòé, & undecimô: ſed & libo-
GgA4 raäarunt

472 Virtutes Sacerdotales

rärunt plurimùm ſub idem tempus Concilia
& Pontifices, ut admodùm læſa Clericorum
Ccontinentia, efficacibs Decretis adjuta reſur-
eret. Multùm hac in re præſtitit Benedictus
III. & Concilium Papienſe ſub Ipſo congre-
atum: Idem egit Concilium Barnenſc do-
oſanum *, Rhedonenſe *Xy, (eromonta-
num ***, Rhemenſe "*r, cui præfuit Eu-
enius III. Et iſtud quidem Concilium diſer-
tis verbis primò ſtatuit, impedimentum diri-
mens matrimonii eſſe Ordinem ſacrum; quam-
vis doceat Joannes Major, perpetuæ caſtitatis
votum illi connexum ab Inſtitutione divina
derivari.

II. Pontifex æternus, qui naſci de Virgine

voluit, ſéque Ipſum Virginalem Hoſtiam per-

petuo imolandam per manus Sacerdotum Ec-
cleſiæ ſuæ dedit, hos Sacrificii ſancti Miniſtros,
imitatores quoque ſuos conſtituit, qui corpo-
ra ſua unà cum Corpore ſacroſancto velut ho-

ſtiam puram, & imaculatam offerre nunquam

delſinerent. Hunc in finem Apoſtolos ſibi de-
legit aut ſemper Virgines, aut perpetuò in fu-
turum continentes: Hinc & Apoſtoli nonniſi
Virgines, aut viros æternum poſthac cœlibes
Sacerdotii ſui Regii hæredes nominârunt, &
conſecrârunt: Hinc à Virgineo Eccleſiæ Sa-
cerdotio in perpetuum exclusêre jidem beati
Diſcipuli omnes bigamos, qui matrimonié ite-
ratô incontinentiam ſuam propalâſſent. De-
inde cùm cœleſte Sacerdotium Epiſcoporum,
res-

*Can. . *Can. 7. F*XIμνι7 J. XX ⅓n. 9. X²ẽ§zan, 3.

4

Ijmm,l
e, ſin .
4 ir, e
Clis .
ſte,
r Thgoen
elbom
4 glonl fei
merni Vrg
4; Man
Moſtum nen
tun oolcki
i 1
1 ſenn lrs
imiern 0
Un ei
Wnr. h
Bonnmbnd.
kumnncn
Mehn
iandne,
(ſheine re

n ,toche
An htem
Uninr obee
Amon ſolum
Nn, Ka
yte re
gbesctani

lis ite e

limnlld

Conſideratio I. 473

(ei Presbyterorum „ & Diaconorum, non modò
h imolandæ, verûm etiam producendæ illi Vi-
“ ctimæ ſerviat, quæ ipſamet Caſtitas, Virgini-
r Bentih tas, & Sanctitas eſt, mirum videri prorſus
e non debet, quòd ab Ejus Miniſtris titulo ſin-
gulari aut Virginea puritas, aut huic non ab.-
„e ſimilis cœlibum continentia poſtuletur, ut hac

ln lain ratione quoad fieri poteſt, honorem deferant
innri Peatris æterni Virginitati nullo intellectu ca-
tarrt. piendæ; ac Matris illius ineffabili puritati,
Ne

quæ Hoſtiam viventem mundo dedit, cujus
Pruralti perpetua productione, ac imolatione ipſimet
niar oi Altarium Miniir ſuper Angelos honorantur.
HMMW III. Verùm ſatis Eccleſiæ non fuit, pecu-
Gtefigte liari lege puritatem Clericorum ſanxiſſe, niſi
Hhlinde. & minuta quæque illius prælidia ſigillatim
tun. ſuggereret. I. Itaque illorum habitationem
äiklinm ab omni contubernio fœminarum ſegregatam

eſſe tanto rigore cupit, ut illarum nullam ad-
Curh. mittere in domum ſuam Clericus unquam
un poſſit, ils tantûùm exceptis, quas ab omni peri-
e culo, & ſuſpicione remotas ipſi Canones de-

deld nf. ſignant.
Gollnorrid Concilium Antiochenum, quod Paulum Sa-

c molatenſem condemnavit, inter cætera iſtud
inurmml ei ſingulariter objecit, quòd in Eccleſia libi
Hecleld- commiſſa non ſolùm diſſimulaſſet, ſed & au-
tne thoritate ſua, & exemplô firmâſſet abuſum,
– quo Presbyteri atque Diaconi ſub lpecie pietatis
en e mulieres quasdam domi ſuæ ſuſtinebant, unde
innn ſimul in variis vitæ neceſſitatibus ſubũdium pe-

terent: ſubintroductas Antiochiæ vocabant. At
n ng, Gg 5 verò

474 Virtutes Sacerdotales

verò qualiscunque illa ſeu pietatis, ſeu neces-
ſitatis ſpeeies nec famam, nec innocentiam Cle-
ricorum ſatis tuebatur. Concilium Nicænum
eidem legi pariter ſubſeripſit, cujus hæc ſunt ver-
ba: „Nec alicui omnino, qui in Clero eſt, lice-
„ re ſubintroductam habere mulierem, niſi fortè
„ aut matrem, aut ſororem, aut amitam, vel eas
„tantùm perſonas, quæ ſuſpicionem effug'ant.
Canon Concilii Helviraniad Nicænum quàm
proximè accedit, qui ad omnes Clericos exten-
ditur, eisque ſolùm primi & ſecundi grads
conſanguineas permittit, quas ipſas tamen ob-
ſequio Numinis vult eſſe conſecratas. Canones
alii, & ſtatura quamplurima ſubin prodiere, qui
vel ad Eccleſiam univerſam pertinent, vel Dicœ-
ceſes ſingulas reſpiciunt, ubi Clericorum tan-
ta in re puriſſimæ integritati abundè proſpectum
eſt. Conſulat unusquisque Diœceſeos propriæ,
ad quam Providentiâ Numinis vocatus elt, ſa-
lutares regulas, & ſtatuta Synodalia.
Leges particulares permultæ magis adhuc
ſiringunt, & ampliuùs urgent quàâm Concilu Ni-
cæni Canones, dum nec ipſas primorum gra-
duum conſanguineas Clericis concedunt, id-
que propter abſurda frequenter hinc ſecuta.
Goncilium Nannetenſe ita ſtatuit: * Sed nec
„ illas fœminas, quas Canones concedunt, Sa-
„ Cerdos in domo ſua habeat, matrem, amitam,
„ ſororem, quia inſtigante diabolo etiam in illis
„ ſcelus frequenter perpetratum reperitur,
„ aut etiam in pediſſequis illarum.

9

2. Mirum

Nmn niſt
Geni
unn Conde
nn ſetin
ls Ali
zulicopon
l ſaſfrt
ſeninas⸗
Cum Hniua
2 lebſend,
nynfeeni
iien tenie
wütſlenn⸗
M Nn Mie
ſglänh
„Nenam
9E Culkne
Mitsinrr
Ftüiem ann
kitnaiſchui,
heimn ilegti
ſe inmuns
n iim pen
min Mecio
nn hihtn,
licornun he⸗
AInorenſe“
en (lleh
nos lics

11 Kee lben

4
416. N ee

1t ſeltt.
Centing,
lom Nin
heeſunn
Oero ehie
lermpniite
tmmitument,
oneneftn
Wernmen

Ncg Cenone
notit
n ſedie.
eionmtr.
Entfein
leunhni,
Nem ehl⸗
n; Akre
Cooclic⸗
moroch N
Nelmt,,
ine ſeon
(N
welmnd⸗
“ãũ
Meii,

.

Conſideratio I. 475

2. Mirum utique videbitur, eò progreſſam
Canonum ſeveritatem, ut non modo ſtabili
Clericorum contubernio mulieres quæcunque
arcerentur; verúm & Matronarum nobilium ſo-
lus tranſitus diſſimulari nulla ratione poſſet.
Meldenſe Concilium * A. C. 84 5. celebratum,
Reges ad Epiſcoporum domos ex itinere diver-
tentes, pro ſanctitate Ordinis Epiſcopalis obteſtatur,
„ ne fœminas, quantumvis nobiles, adducant
„ ſecum. Habitaculis Epiſcopalibus reveren-
„ ter inhabitent, & non diverſoria fomina-
„ rum magnificentia ſua, & Religio venerabi-
„» lis ibidem fieri permittant. Si enim Cano-
„ nes, ait idem Concilium, fœminis Clerico-
„ rum domos univerſim interdicunt, multò
„ magis palatium Epiſcopi, velut caſtitatis tem-
„ plum, conjugatos admittere nullatenus de-
„ bet. Quia ſi ſecundùm leges Canonicas in
„„ manſiones Clericorum introitus fœminarum
„ prohibentur, quantèò magis domus Epiſsopi
„ ab hujusmodi inhabitatione, & converſatio-
„ ne, etiam à legitimo connubio conjugato-
„ rum debet immunis eſſe & aliena.
Eodem ſpiritu plenum Provinciale Conci-
lium primum Mediolanenſe, ſub D. Carolo
Borromæo habitum, Clericos Majores in do-
mibus Laicorum habitare vetat. Sic & Con-
cilium Turonenſe** Anno 1583. & Burgenſe**
anno ſequenti celebratum prohibet Clerico-
rum domos Laicis, ac prælertim fœminis e-
locari: Sic Urbanus II. Papa in ſuis ad Epil-
copum
* Can. 26. ** Can, 14. **X Can. §.

476 Virtutes Sacerdotales

copum Carnotenſem litteris, ædium clauftra-
lium elocationem Canonicis interdicit.*
3. IIIteriori ſolicitudine Clericorum purita-
ti Eccleſia proſpexit, cùm vetuit, ne fœmina-
rum uterentur familiaritate, aut in iis viſitan-
dis eſſent faciles. Nullus Sacerdos extranearum
mulierum habeat familiaritatem, verba ſunt Capi-
tularis Epiſcoporum Anni 802, Eum in finem
ſtatuit Concilium Trolivienſe, ut inquiſitiones
fierent perquam ſedulæ in Clericos, qui fami-
liaritatis hujusmodi cum ſexu altero ſuſpecti
eſſent, jubetꝗque convictos, aut confeſſos à gra-
du ſuo in perpetuum deponi: ſi quicunque Pres-
byter confeſſus, vel legali ac regulari judicio ſuerit
convictus, ſine gradus ſui reſtitutione deponetut. Scie-
bant nempe Coneilii Patres, hoc genus cri-
minis latebras quærere, nec facile eſſe, ſuis
tenebris illud eruere, cùm præter connexam
infamiam, & grads ſui jacturam, bonorum
quoiue omnium ſpoliationem meritò timere
debuerit Clericus in purcirias notoriè prolap-
ſus: Scit, ſe non ſolum Eccleſiaſticum gradum amit-
tere, ſed & ſua quælibet in ſæculo perdere. .
Carolus Magnus Imperator in ſuis Capitu-
laribus teſtatur, ſub Regno Pipini & Ante-
ceſſorum agitatam ſæpiùs hanc materiam fuis-
ſe, quid ſtatuendum foret circa ſuſpectos, &
malæ famæ Clericos, qui tamen aperté con-
vinci non poſſent. Ut ergo haberetur in re
ſummi momenti certa deciſio, ad Leonem Pa-
pam recurrendum cenſuit Magnus Imperator,

* Spicil. tom. XIII. pag. 322.

dum

,dein ie
anl ehilt
entiitlch
“ enriozun,
a ungeren.
zunten mn
n Occſdenn
ei nne l
Na Cmobes
in Krclnie
n metium ad
1 Ue Mshjten
lee ve ſeliumn
A nnb rb c

Möksiuerte
iundler
umskuern,
uCginn, gun
Hunet
unn mmigui
Ukeunge ni
Ailin bettl
lebonutn
Kide Noon
NnCerche,
Fuilanint
r non not
Eudiem len

Lcjanch,
terlieſt.
conmge,
ty be ene,
N nis ir
nlis uufnmnmn
rn lunl,.
bumirter

len ſſel

er Cnmenn
, Mor
eio tier
ne gahy⸗
num mn ⸗
is Cnir⸗
1Klr
erum ⸗
Pelipl
ol in
uni
lumſe
pentoh
Cun

Conſideratio I. 477

dum interim ipſe Regni ſui Epiſcopos omnes
hortatus eſt, ut ſedulitate ſingulari concurre-
rent, remedia excogitarent, ſéque ad feliciter
denique terminandam controverſiam ſummo
Pontifici jungerent. Communibus ſuffragiis
in eam tandem, Papa conſentiente, tam Orien-
tis quàm Occidentis Patriarchæ & Epiſcopi,
Presbyteri atque Diaconi abiêre ſententiam,
ut juxta Canones primò examinarentur teſti-
monia & accuſationes contra ſuſpectos Cleri-
cos in medium allatæ: ut ſecundò reus habe-
retur ille lresegten qui ſufficiente rationum
pondere, ac teſtium numero eſſet convictus;
Quòd ſi verò ſatis convinci haud poſſet, jure-
jurando ſe purgaret. Sancitum inſuper elt,
ut quinque, ſeptem, aut plures etiam e Clero,
ſi Epiſcopus ad tollendas plebis ſuſpiciones ac
diffidentiam ità exped're judicaret, accederent
jurati teſtes innocentiæ Sacerdotis illius, quem
lequior fama notâſſet. Lata fuit quoque de-
poſitionis ſententia, ſuperiùs memorata, in
reum Clericum, quam ad verbum habet Ca-
pitulare Hincmari Archiepiſcopi Rhemenlſis;
Quare multèò antiquior eſt Conciliò ſuprà ci-
tatô, videturque mox à Caroli Magni obitu
ea lex in uſum deducta fuiſſe: nam Hincma-
rus de illa loquitur, tanquam de re dudum re-
cepta; & ipſũs quoque ſententias depoſitionis
adversú⁴m Clericos tulit, ſcandaloſæ cum mu-
lieribus familiaritatis convictos.
A- At non modè periculoſam hujusmodi
conſuetudinem ſemper Eocleſia horruit, ted
n66

478 Virtutes Sacerdotales

neec viſitari foœminas ad modicum tempus à
Clericis paſſa eſt, niſi cautelæ ſingulares adhi-
berentur. Hinc Africæ Canones Epiſcopis
& Sacerdotibus viſitationes quarumvis mu-
lierum interdicunt, ſive in ædibus propriis,
ſive in alienis fiant, niſi aut Clerici præſentes
adfuerint, vel conſpicui à probitate Laici: Uli
aut Clerici præſentes ſint, aut graves aliqui Chriſtiani. *
Ea de cauſa in conſuetudinem abiit data E-
pilcopis regula, ut ſine Clericis nunquam elſ-
ſent, quos & in cubilibus ſuis nocturno tempo-
re haberent præſentes, veluti actionum ſuarum
teſtes perpetuos, ac innocentiæ ſuæ cuſtodes
fidiſſimos.
Hinc grave illud ad QOlericos monitum 8.
Hieronymi, ne unquam ſuadeant matrimonia:
Cùm enim continentiam non ſolum ipſimet
profiteantur, verùm etiam ubique prædicent,
ac dilaudent, abſurdum foret, ſi datès clam
conſilis deſtruerent, quòd in cathedra verita-
tis publice prædicaâſſent. Prædicator continentiæ
nuptias ne conciliet. ** Amplius aliquid exigit
ſanctus Eecleſiæ Doctor, ceùm etiam loqui pro-
hibet Clericum de iis, quæ ad mulierum ſpe-
ciem pertinent, indignum ratus, ut lingua illa
huc delabatur, quæ conficiendæ virginali ho-
ſtiæ inſervit: Offcü tui eſt, non ſolum oculos ca-
ſtos ſervare, ſed & linguam. Nunquam de formis
mulierum diſputes. XXN
Fateri equidem oportet, in is, quæ dicta
ſunt, nonnulla reperiri, quæ temperamento
S= egeant,»
* Capitul. l. 7. c.?16. *d Nepetian. *E zuid.

.

chrn ti
2eCmnil
