nullum ſit bonum, quo perfecta & beata eſſe
poſſit, niſi Chriſtus.
Servus ſum Eſu Chriſti: Miniſter & Sacer-
dos Eſu Chriſti, idque per gratiæ ſingularis
privilegium. Loquar igitur ad Dominum
meum, cùm ſim pulvis & cinis. Redde me, Do-
mine, idoneum Altaribus tuis Miniſtrum, ut
quod voce mea promitur, tua ſanétificatione
firmetur; ut talis ſim in opere, qualis appa-
reo in Sacerdotali dignitate; ne ſint mores Mi-

niſterio contrarii, & caractere tanto indigni.

Magnum Principium, Rex æterne! Magnum
Medium! Finis beatiſſime, Chriſte Eſfu! A te
1 mea

—

zuli
im Lo
Füfolona
kimtam

leiutan

ldn

Mn

iſnrndte
Cre unghen
noris eſel
6n incife⸗

end Chrikun
flumgurrers
n e nhr.
nidAerun
Nltons ind e
0d von hubet.
de norte
nehoſcs nie,
ane Ule ten
ogel dn⸗
) Cnitns
tumrum vonne
ne ſtr lundh
ummma meng
n Aben

Goiſer Ed
graie ſenr
or d Don
Nellene
18 Muidu
tn Eneiffa⸗
ee⸗ lbt⸗
be poln
ere tund
ence NMr

Chrkek

Lectio II. 97

mea omnia initium ſumant: Per te rectà pros
cedant: Ad te perveniant, & in te demum
feliciſſimè terminentur! Vacua ſine te omnia,
inſpida, nullius pretii, nullius virtutis: In te
igitur fixa & firma; immobiliter radicata ſit
mens mea, & cor meum. Devota ſemper tuo
Nomini Voluntas toto pondere tibi adhæreſ-
cat, & innitatur.

His ulterius tantiſper inhæretur.

Lectio III. Hiſtorica.

S. Ignatius Martyr, Apoſtolorum Diſci⸗

pulus, Antiochiæ Epiſcopus.

OVrum vulgò credunt hunc Sanctum, qui non
modô Ignatius nominabatur; ſed etiam
Theophorus, ſeu Deifer, quòd Chriſtum Deum
in corpore & animo ſuo portaret. Diſertè te-
ſtantur D. Chryſoſtomus ac Theodoretus, II-
lum ab ipſis Apoſtolis Eccleſiæ Antiochenæ da⸗
tum fuiſſe Epiſcopum.
Ducenta hominum millia numerabat Civi-
tas Antiochena, cùm eandem in ſacris regen-
dam Antiſtes Ignatius ſuſcepit. Graviſtonas
perſecutiones ſub id tempus in Eccleſiam con-
citavit Domitianus Imperator, quibus mitigan-
dis curam omnem addixit piiſſimus Paſtor, ne
tempeſtatum ferocia quemquam ſuorum per-
deret. Quare tum precibus, tum jejuniis, quàâ
voce, quà calamo ſuos ad intrepidam fidei ſin-
ceritatem hortabatur, cosque præſertim virtu-
te

89 Finis Sacerdotis.
te divinitùͤs accepta roborabat, quos in grege
ſuo debiliores noverat.
Diſcuſsâ demum ſævienti procella, reſtitu=
tam Eccleſiæ tranquillitatem lætus vidit, quam-
Vis alio ex capite mœſtitia nonnulla ortum du-
ceret, quèòd nempe dignus habitus non eſſet
pro Nomine IEſu contumeliam & ſupplicium
pati, ad cujus Gloriæ faſtigium è primis Apo-
ſtolorum Diſeipulis complures avolaſſe conſpe-
xerat, quibus arétiſſimam cum Domino ſuo
unionem ſancte invidebat.
Quamdiu verò malacia tenuit (recruduit
enim paulò poôſt ſœæva tempeſtas) commiſſum
ſibi gregem erudire, ac ſolis inſtar hauſto é
Scripturis cœleſti lumine illuſtrare perrexit.
Illud præcipue omnium animis perpetuô in-
culcabat, ſchiſmata & diviſiones horrori eſſe
habenda, & quàm maximè fugienda. Acceſſé-
re quondam ad Ipſum hoſtes nonnulli, ſacræ
unitatis, qui multas contra Epiſcopum ſuum
querelas proferendo, Schiſma meditabantur,
Virũmque ſanctum in partes ſuas pertrahere
aſtutè contendebant. Nemo Illi hominum tur-
bulentorum ſtudia patefecerat, qui tamen Di-
vino Spiritui in corde Ignatii reſidenti, impo-
nere haud potuerunt; namque in populi me-
dio conſtitutus, elata voce proclamavit: Se-
quimini Epiſcopum; ſequimini Presbyteros;
ſequimini Diaconos. Itaque Amator pacis &
unitatis Eccleſiæ bono hac in re omni ſtudio
ſemper conſuluit. Schifma illud malitiosè ac
ſubdolè conflatum nihilominùs in apertum de-
nique

ittelenf
nſenle h
A⸗

N

nos i W

Neeli, telin
icit grnn
lkorumd
Dins on eſſe
nCllcin
1 ins po.
nlſelnhe.
m Donnn

ut (reudet
6) comiſun
aler uunto
rne ſenent.
is enendi
nes honniiel
jentn Acel⸗
8 Dobooli an
Ppiconnku
n mecitbene
ſias gemitr,
Uibominunr
n gi uanetl
telleothin
enhohl⸗
Pockwafti⸗
ni Meiſt-
e AMur u
noni k
lod elinm
W 1

17

gund

Lectio III. 89

nique prorupit, nec deerant, qui Ignatium au-
xilli eidem clam præſtiti inſimularent. Ve-
rùm Iple DEum, in vincula jam conjectus, te-
ſtatur, nullam ad ſe diviſionis infauſtæ noti-
tiam perveniſſe, ſoléque Divini Spiritůs motu
coram illa populi multitudine locutum fuiſſe.
Excerpta hæc ſunt ex Ipſius Epiſtola paulè an-
te mortem ad Philadelphios exarata.
Aliquot adhuc annos à perſecutione Domi-
tiani Eccleſiam ſuam Ignatius ſanctiſſime rexit,
cùm ſæviente poſtmodum in gregem Domini
Trajano, ad votorum metam denique perve-
nit, Martyriò coronatus. Animadvertit S. Chry-
ſoſtomus, Diabolum ſub id tempus hoc Poriidi
mum conſilii tyranno ſuggeſſiſſe, ut Epiſeopos
præſertim aggrederetur, quòd ſperaret, vidua-
tos Pafſtoribus Greges faciliùs ſuccubituros.
Plerumque autem aſtutiâ ſanè diabolicâ fiebat,
ut non in ſuis urbibus morti traderentur San-
cti Præſules, ubi ſolatio & auxilio eſſe poſſent
Amici, & conjunctiſſimæ ſuis Paſtoribus ovi-
culæ; ſperabat quippe inhumana crudelitas,
abductos in longinqua ſacros Pugiles, omnique
ope deſtitutos, itinerum fractos incomodis, &
durè habitos in ipſo mortis certamine ſuperari
denique poſſe. Iſtud ipſum artificioſæ inhu-
manitatis genus experiri debuit S. Ignatius,
quem per ambages plurimas longo itinere ae
moleſtiſſimo Antiochiã Romam usque perdu-
xerunt cuſtodes barbari, ut ejus in fide con-
ſtantiam tot mala infringerent.

F y Annus

90 Finis Sacerdotis.

Annus agebatur à Chriſto nato centeſimus
ſextus, Trajani verò imperantis nonus, cùm
Princeps hic elatus grandi victoria, quam con-
tra Dacos, Scythas, aliaâsque Gentes barbaras
paulèò priùs obtinuerat, neque intelligere vo-
lens, à Domino Exercituum, quem Chriſtiani
colebant, profectam eſſe, iſtud unum deeſſe
ſibi cenſuit, ut eoactos ad idolorum coultum
univerſos Chriſti Fideles, ſuæ pariter volunta-
ti ac poteſtati plenè ſubjiceret. Crudele con-
ſilium executurus, minas primò quidem ſpar-
ſit, deletum iri omnes, quotquot in Chriſtum
crederent, quos aut mori, aut ſacrificare ido-
lis oporteret. Hoc itaque animo Româ diſce-
dens menſe Octobri, & moturus ſimul in Par-
thos, Decembri menſe venit Seleuciam; & An-
tiochiam ſeptima die januarii cum pompa pub-
lica eſt ingreſſus.
Timens hic Eccleſiæ ſuæ Sanctus Epiſcopus,
ultrò duci ad Trajanum t generoſus Chriſti
miles ſuſtinuit, quem his verbis Imperator eſt
allocutus: „Tune es ille Vir, qui mali dæ-
„ monis inſtar mandata mea ſubvertis, & quam-
„ plurimis interitůs proprii Auctorem te fa-
„ cere non dubitas? „ Nihil trepidans re-
ſpondit ſanctus Præſul: „Theophorum nemo
„ unus malum dæmonem vocitat; fugiunt
„ quippe dæmones coram DEl famulis. Tu
„ Veròô, ſi malum dæmonem me ideò nominas,
„ quòôd dæmonibus gravis ſum & infeſtus, fa-
„ teor, hoc me dignum eſſe nomine; cuùͤm e-
„ nim JEſum Chriſtum poſſideam, qui Rex
„„ magnus

ſ. N
r

OMuiin
enn
ſitnrin
Eprat
et.
Unnni go
1MenNn
mten
Aene
ch guite
aenhn,
ill,
Merchti
An

.

)Aftgi
6län
Uß gnibe
W in e
1 nt id⸗
o dl
4 nß uri
. Ne en

1to Centeſn
6 nonnc dn
Un, Oam.
ſenez barbant
inclgeren
Uen Chriſtini
Mmun Ceelt
Moum ellnn
Nrfer .
1 Cnuddee.
o guilenſen
ot ig Chrilun
theniftne ieo⸗
Monacſe⸗
smnnbe.
dendm; AN
cumponhat

ckus Hpinon
generoſi C
is Inperime
ip mI
tbrerigd
Aodoremt!
rl repidm
heophorumt.
Vocitt
Dl amans
nneſtennn
Gun Uts
ſe nnnz ai

len, l
l n

Ledtio II. 91

„ magnus eſt ſuper cœlum effectus, omnesil-
„ lorum machinas & poteſtatem ſubverto.
Ad hæc iterum Trajanus: Quis eſt Deifer?
Repoſuit Ignatius: Qui-[Eſum Chriſtum in a-
nimo ſuo portat, hic Beifer appellari mere-
tur. Subjecit Trajanus: Tune igitur putas,
non portari quoque in cordibus noſtris Deos,
qui adversùm hoſtes victoriam nobis poten-
ter præbent? Inſania eſt, inquit Chriſti miles,
Deos vocare dæmones, quos adoratis. Unus
DEus eſt, qui fecit Cœlum & terram, & ma-
ria cum omnibus, quæ in ipfis ſunt; Et unus
æterni DEI Filius, Eſus Chriſtus, à quo ama-
ri unice cupio. Illumne tu Eſum dicis, ait
Imperator, qui ſub Pontio bPilato infame Cru-
eis patibulum ſubit? „IS ipſe, reſpondit San-
„ tus, peccatum unâque dæmonem, Aucto-
„„ Tem peccati, in crucem egit, omnemque dæ-
„ monum malitiam condemnavit. Hos deni-
55 gus ſpiritus nequam illorum pedibus ſub-
„ ſtravit, qui hunc Dominum in cordibus ſuis
„ ferunt. Tune ergo, quæſivit Trajanus, [E-
„ ſum Chriſtum in te ipſo portas? Illum ego
„ apud me fero, Ignatius repoſuit; Nam de
„ hoc Eſu DEI æterni Filio ſcriptum eſt:
Quieſcam, & habitabo in eis.
Poſt hæc ſequentem tulit Imperator ſenten-
tiam: ,„Mandamus Ignatium, qui Crucifixum
„ geſtare ſe dicit, ligatum deduci Romam, ci-
„ Vitatem magnam, à militibus, ut ibidem
„ ſpectaculum fiat populo, & à beſtiis devo-
„ Fretur. ,„ Ubi audüt Sanctus decretam ſibi
. . mortem,

92 Finis Sacerdotis

mortem, gaudiò plenus exclamavit: Gratias
tibi ago, Domine Eſu, quèòd hoc conſumati
erga te amoris teſtimonio me honoras, dum
catenis me vinciri, ùt magnum Apoſtolum
tuum Paulum, hodie permittis. Hoc ſolùm
nunc poſtulo, ut à beſtiis absque ulla tempo-
ris mora citò devorer. Iſta locutus catenas
ipſemet cum gaudio ſibi circumdedit, tanquam
margaritas pretioſas, cum quibus ſuſcitari o-
lim denué peroptabat. Fuſis dein pro Eccle-
ſia precibus, quam Deo cum lacrymis comen-
davit, tulerunt Eum milites, ut Romam du-
cerent, feris objiciendum.
Antiochiâ lætus diſceſſit ob deſiderium fi-
nis glorioſi, quem expectabat: Crevitque e-
tiam gaudium, quòd Romæ Chriſti Fideles ſa-
lutatum ibat, quam gratiam à DEO multis
precibus dudum poſtulaverat. Ipſumet Eſum
Chriſtum Eccleſiæ ſuæ Syriacæ Epiſcopum ſuò
locòô deſignavit, omnidumque fmnuf Ecciefiarum
pro illa preces, & charitatis protectionem im-
ploravit. Antiochiâ Seleuciam venit, ubi na-
vem conſcendit, penes Aſiæ littora Romam
perrecturus. Chriſtiani complures ſub idem
tempus via breviori iter ingreſſi ſunt, Epiſco-
pum ſuum præventuri, & Komæ expeéctaturi,
uò Eum comitati ſunt Socii individui, Philo
laconus ê Cilicia oriundus, & Agathopodes.
Cuſtodiebatur autem terrâ marique à decem

militibus, quos ob ferociam Leopardos nomi-

nabat; tantò enim plus eum affligebant, quò
plus boni eis præſtare ſatagebat. Ipſe verò in
doctrina

mdil

un

I entes
telharoaret

lronian
Kmnttitnn

urit: Gnir
o Conlif
tonorig Anr
n Apottohn
oe ſoliun
e latendo
olns tenns
Meltmen
Ponllläti d⸗
ten Nohee⸗
rgynicofer
Nt Nonam d

Elternnf.
Ceriatee⸗
Dſükideesl
14 DrO oun
lobterſr
eEyicopun
4 Lecetmm
toteciogenir
n verit in
itron Nn
Hhres hi
ell nn kyi⸗
Onreihelin
niiridni
A Nolhi
vrin itn
ODaNN

t. Ne ed!
ba. n

Lectio III. 93

doctrina Crucis & patientiæ incrementa ſume-
bat, quò magis imanes belluæ in imerentem
ferociebant.
Quantumvis illum in arcta cuſtodia detine-
rent milites, firmabat nihilominus Verbo ſa-
lutis Eccleſias ſingularum urbium, per quas
iter faciebat. Et primò quidem monebat, ut
contra naſcentes tunc temporis hæreſes quis-
que ſe obarmaret: Cerinthi præſertim errores,
qui ex Ebionitarum & Judæorum ſuperſtitio-
nibus conſtabant, & Gnoſticorum non impia
minũs quàm ſtulta ſomnia cavenda eſſe horta-
batur. Secundò ubique prædicabat, traditio-
nibus Apoſtolicis conſtanter inhærendum eſſe,
quod præcipuum Doctrinæ Caput datis etiam
ad Eccleſias complures Epiſtolis ad poſterita-
tem tranſmiſit. Præterea verbé & exemplô
vitæ hujus contemptum, cœleſtis patriæ amo-
rem, & malorum præſentium tolerantiam ubi-
que commendabat.
Singularum urbium Chriſtiani, per quas iter
habebat, turmatim illi occurrebant, ſuæque
Fidei ardore ipſum in ſuſcepto certamine fir-
mabant. Corpori quoque neceſſaria liberaliter
miniſtrabant, qua piiſſima charitate ſimul ſpi-
ritum Viri ſancti refocillabant. Comitaban-
tur illum turbæ plurimæ, & partim orationum
ſuarum fervore, partim viæ ſociis cum ipſo
ituris Eum juvare non deſinebant. Aſiæ to-
tius urbes & Ecoleſiæ honoris ergo Epiſcopos,
Presbyteros, & Diaconos ad Eum mittebant,
ipséque etiam populus extra mœnia ifnnd⸗
atur,

94 Finis Sacerdotis.

batur, ut de gratiæ plenitudine, quam in illo
ſuſpiciebant omnes, aliquid acciperent, & ſa-
cra Ejus benedictione potirentur. Tantus por-
ro fuit ubique Comitum numerus, ut ipſemet
teſtatus ſit, plures Eceleſias ſecum fuiſſe.
Neque modica fuit Chriſtianorum Sancto
Ignatio aut occurrentium aut aſſiſtentium con-
ſolatio, & utilitas, cùm viderent generoſum
Pugilem plenum gaudio, quod ſua illi Fides
& fiducia miniſtrabat, glorioſæ morti ſecurè
imminentem, acſi palmam utraque manu jam
teneret, aut cœlo inſertus viveret. Tantum
aberat, ut invictum Heroêm itineris moleſtiæ
frangerent, quod Ejus hoſtes futurum puta-
bant, ut potius robur & animos majores inde
ſumeret, virtutumque Ipſius ſplendor per hæc
incomoda ſeſe magis exereret. Nempe Eſum
Chriſtum continuô ſibi adeſſe noverat, à quo
vigorem & ſolatium hauriebat.
Smirnam denique poſt multos labores ut
pervenit Sanctus, vehementer gaviſus eſt, quêd'
occaſio ibidem daretur viſendi urbis illius E-
piſcopi S. Polycarpi, quem ſub Magiſtro D. Joan-
ne Evangeliſta olim Condiſcipulum habuerat.
Ut primùm in ſancti hujus Præſulis conſpe-
tum venit, de rebus Divinis cœpto ſermone
teſtatus eſt, chariſſima ſibi eſſe ſua vincula:
adjecit inſuper, rogare ſe plurimùm Eccleſiam
Smirnenſem, ejusque Antiſtitem, votis ſuis vo-
ta precésque ad DEIIM jungerent, ut ſeſe leo-
num ferocia terris brevi eximeret, Chriſtôque
ſuo redderet. Cæterùm Smirnenſes omni pro

viribus

hee
S !
nbzido
dlane⸗
lmuen lou
Fuhhben
albidoren

Arg 1

enne
nnllce
Pallhen,
A n
kamidzfi
ennn i⸗
Eehmalsze
eemnin
N

9Iuamin
Petenh A;
Tantus.
n ut ipſen
n biſe.
morumn Sanc
lentiom con
end genetoſan
iſun Ui kide
2 Mori ſernt
Mbe wanl n
elet. atun
neris moleſir
fummum potr.
eares ude
keudot derne
Nene An
novetah

los labolsn
riſnsehhet
R ubis Uim
glto
Nlum hane
Prrſals u
orproen⸗
in
ſe K n
rimum ee⸗
e, isſt⸗
3 eſees
hltſet⸗
ere⸗ rie
mereh wei
imens

Lectio III. 9 5

viribus officiorum genere Illum coluerunt tum
intra, tum extra civitatem ſuam, mirâque affe-
ctûs teneritudine ſanctum Antiſtitem ſunt
Proſecuti. .
Oneſimus Epheſiorum Epiſcopus inter alios
officii causã ad Eum venit. Hunc Virum S.
Ignatius in Epiſtolis à charitate prorſus eximia
plurimum dilaudat: gratulatur ſibi, quod allo-
qui eundem licuerit, felicemque deprædicat
populum Epheſinum, qui talem nactus ſit Præ-
ſulem & Paſtorem. Oneſimus vero hanc po-
pulo fibi commiſſo laudem dedit, quòèd ſecun-
dùm FEccleſiæ leges, verædue pietatis normam
viveret; quòd in veritate ambularent omnes,
nullis hæreſum erroribus inter ſe diviſi, nemi-
nemque audientes, qui Eſum Chriſtum juxta
Apoſtolorum placita non evangelizaret. Ad-
dit Martyr noſter, Epheſios admirandis effe-
ctibus Miſericordiæ ac Virtutis DEl redun-
daſſe, nec amâſſe quidquam niſi ſolum DEum;
Spiritu Ipſius & ſancétitate tanquam ejus tem-
P a fuiſſe plenos; adimpletione mandatorum
llius undequaque ornatos ac defenſos: ſua
omnia ipſos retuliſſe ad] Elum Chriſtum, quem
unice ſpectabant, & actionibus ſuis minimis
pretium inde maximum conciliaâſſe; Verbòô,
dignos omninò fuiſſe, qui Oneſimum haberent
Epiſcopum. Huic enimvero charitatis & obe-
dientiæ vinculis pretiose illigati firmiter adhæ-
rebant, præſertim Clerici: Omnes uno corde
Presbyteris & Epiſcopo auſcultabant in Chri-
ſto Eſu, eundemꝗue panem cœleſtem ſtange⸗
ant

96 Finis Sacerdotis.

bant in imortalitatis remedium, & vitale Spi-
ritũs alimentum.
Meminit quoque Sanctus, Ephesò plerés-
ue omnes tranſire debuiſſe, qui mortem pro
Chriſto erant paſſuri; celeberrimam fuiſſe ſem-
per hanc Eccleſiam, doctrinæ Apoſtolorum per
omnia conformem, Paulòô Magiſtrô uſam, &
erroribus adeò inimicam cum laude memorat,
ut nonnullis zizania ſeminantibs, aures ſibi
palàm occluderent ferventiſſimi Epheſii, ne
uid à ſana dochina diſſonum haurirent.
Urbis Magneſiæ Presbyteros etiam laudat,
quòd cum timore ſubditi eſſent Epiſcopo ſuo
Damaſo, quamvis Juveni, utpote non ignari,
ſupremam Ipſius DEl poteſtatem ſe honorare,
cùm Antiſtitem ſuum venerarentur. Idem
Trallenſibus elogium ſcribit, quòd Epiſcopum
ſuum Polybium velut ipſum Eſum Chriſtum
obſervarent, cujus nomine Iillum ſibi præeſſe
noverant. Nihil Eo inconſulto aggredieban-
tur unquam, ſed omnia e Præſulis ſui nutu
perficiebant; Qui & ipſe hanc ſuis laudem vi=
ciſſim tribuit, quòd corde eſſent puro ac ſim-
plici, in adverſorum à DEO imiſſorum patien-
tia invicti. Polybius verò ſpeculum erat ge-
nuinæ charitatis, quæ Diſcipulorum animos li⸗
abat: Sola exterior Illius ſpecies mirificè eru⸗
diebat omnes, quotquot Eum aſpicerent: mi-
tiſſimo erat ingenio, ſuâque illi manſuetudo
entilium quoque animos conciliabat. Nemo
Kcile dixerit, quantum gaviſus ſit visò Ignatiô
magnus hic Epiſcopus.
Smirnâ

in hi⸗
leltal
inin
luumnet
oblern
eoctr
tie ole
Curkutee
Mninmdoh
itt be ei
1 ſceumn
AWlae; eel
einn, kr

2

7

Eelen
Kibhirns
giihi
nnenlih
iani i
in elns
3 de

Nn anhen

Aconnnt⸗

C.

1

6 ſtieg⸗
Uhetd get

Wimorten
imum füiſelen
onttboumer
luſro dn
Ahudemenone
Nihls, aurezi

lin hrele

n huunren.
Gs etiann kuce,

t Eglcopoe⸗

oe on gnn
enſe none,
MWenn. Wen
1dd nner
Dlum Cnſt
llomſbi eee
lo Agrelen
Drrlals koi n
neloskuleni
ſent ond r
fnicorumpmn
Hecrlan enn
rum nide
ecies itifetl
n Aceren!
el un⸗
cooclit N
lulti

Lectio III. 97

Smirnâ Epiſtolam quartam menſe Auguſto
die 24. dedit ad Romanos Sanctus noſter, quæ
via breviori à nonnullis Chriſtianis eò fuit al-
lata. Rarum eſt hujus Epiſtolæ argumentum,
in qua obſecrat & obteſtatur Romanos, ne ſe
à morte pro Chriſto ſubeunda impediant, quod
fieri facile poſſe ex Fidelium Aſiam habitan-
tium charitate arguebat.
Admirando huic fervori comes ibat animi
tenuiter de ſeipſo ſentientis lectifſima mode-
ſtia; ſic enim in alia quadam Epiſtola ſcribit:
„ Sublimes de DEO ſenſus alo; ſed metior
„ meipfum, ne inanis gloriæ vapor exitio
„„ mihi ſit; Nunc enim magis quâàm antehac,
„ timere debeo, nec illis aures præbere, qui
„ me laudant, & extollendo velut hoſtes per-
„ ſequuntur. Ego quidem pro Chriſto mori
„ Cupio: Sed quis definiet, tanta felicitate me
„ eſſe dignum? Sentio in me potentes dæmo-
„ num pugnas, quæ ſub oculos cadere ne-
„ queunt. Quare neceſſaria mihi omninè
„ Eſt illa demiſſæ mentis modeſtia, quæ om-
„ nem vim Principis hujus ſæculi potenter e-
» lidat. .
Philippis digreſſus Ignatius per Macedoniam
& Epirum tranſiit, ac tandem Epidamnum per-
venit, ubi mari Adriatico ſe comiſit, in Thirre-
num ſubin delatus, quod Hetruriam alluit.
Inſulas & urbes varias prætergreſſus, ubi Pu-
teolos in conſpectu habuit, itinere pedeſtri
Romam contendere volebat, quòd eandem
viam Gentium Doctor Paulus olim tenuiſſet.
R. P. Dufrene Exwercitia. G Verùm

98 Finis Sacerdotis.
Verùm appellers navem ad hoc litus venti aalii
ferocia non permiſit; Quare locum è longin-
quo ſpectans, beatos incolas prædicabat, qui-
bus tanti Apoſtoli memoriam ibidem venerari

SFellen:

conceſſum eſſet. Ani
Ventô ſecundéô hinc uſi, ajunt rerum Igna- 11 Mt
tianarum Scriptores, portum Romanum diei bunl,
unius ac noctis ſpatiò tenuimus. Sic deniqdue rſs

iter difficile ac diuturnum confecerunt, cujus
finis triſtitiæ amplioris materiam præbuit, quòôd
viæ ſociis dura ſeparatio à ſancto ſuo Paſtore
immineret, dum interim ipſe miris modis exul-
tabat ob mortis optatiſſimæ confinia, quæ illum
Domino ſuo redderet, quem ſuper omnia Di-
lectum amplexari ſine mora cupiebat.
Ad urbem Portuenſem cuͤm appuliſſent, ti-
mere cœperunt milités, ne ludis publicis finem
propemodùm ſpectantibs, ſerò nimis ad Ko-
mæ mœnia venirent; itaque urgentes Sanéctum
ſenem, feſtinare jubebant, quibus Ipſe pro vi-
ribus alacriter obſecundabat. Ex portu Roma-
no diſcedentibus, (referunt ulteriùs Acta Mar-
tyris fideli manu conſcripta) occurrerunt in- unter
genti numero ex urbe Fratres partim lætantes, unlm
partim triſtitiam habentes. Lætabantur, quêd mlg
alloqui Theophorumn dabatur; triſtitiam verd iunn
tanti Viri jactura iminens plurimùm augebat. mii i
Quin eorum nonnulli cum fervore ſuadebant, inn i
ſuggerendum eſſe populo Romano, ne Virum Mhhn!
juitifimum occidi ſineret, ſed potiùs vitam ctiſe
poſtularet. Edoctus rem totam à Divino Spi- n ſi
ritu Ignatius, expletis primæ ſalutationis offi- Im ſhan
. ciis, Ne D

dan

doe in e
cun eln
etſehen
bicen Venent

im rum
Momanun
. Fe cerign
ſtenmen⸗
merehun Gli
d d Ntn
nilsnosen
ofi,guriſen
Gher omni⸗
Met.
N icen,di⸗
lsllcsinen
erd aini nl
tgenteDinn
nidas he on
Drponn Nen
lteris Anl⸗
Okutetun)
ninlumn
Letbactu
; uiſttimt
rinkmaneti
Eenle lul⸗
honmno N N
ſel wis ſt
rmmeMinf
ne Nuum.

ciis, univerſos ità ſentientes obteſtatus eſt, ge-
nuinam erga ſe charitatem exercerent, neque
ſe à beatiſſima ſorte, quam in manibus habe-
ret, impedirent: plura etiam ardore inſolito
addidit, quâm in Epiſtola de hoc argumento
ſcripſerat. Mutatis ergo illorum animis, quod
volebat, obtinuit, ne ſibi videlicet propin-
quum ad cœlos tranſitum inviderent. Tum
in Ejus ſententiam abeuntes, quotquot ade-
rant, unà cum beatiſſimo Viro poſitis genibs
DEl Filio ſupplicarunt, ut miſertus Eccleſiæ
ſuæ, finem perſecutioni poneret, Fidelesꝗque
omnes in charitate unanimes ſervaret.
Hac oratione cum lacrymis dicta, Sanctum
Ignatium extemplè milites ad Amphitheatrum
deduxéêre, ùt Imperator Antiochiæ mandarat,
beſtiis coram omni populo, qui ad hoc ſpe-
ctaculum undequaque plurimus aderat, obji-
ciendum: Ludi autem ſolemnes agebantur,
quos ſigilloria nuncupabant. Auditoò leonum
famelicorum rugitu, verba illa ad Romanos
jam priùs exarata beatus Martyr denuèò itera-
vit: Frumentum Chriſti ſum; dentibus beſtiarum mo-
lar, ut panis mundus effciar. .
Sanguinem itaque, ſpectante Rom, cum in-
credibili gaudiò fudit, Illumque feroces bel-
luæ, ut optârat, ſine temporis mora devorâ-
runt: Cùm verô in ſua ad Romanos Epiſtola
etiam deſiderâſſet totus à leonum aviditate?
conſumi, nequa ſui corporis pars colligenda
poſt mortem ſupereſſet, etiam in hoc Juſti de-
precatio eſt exaudita; nihil enim reſiduum
G 2 fece⸗

10⁰ Fims Sacerdotis.

fecerunt beſtiæ præter oſſa quædam majora,
quibus cominuendis non ſufhiciebant. Paſſus
eſt S. Ignatius anno Chriſli centeſimo ſepti-
mo, die vigeſima Decembris. Conſcripta ſunt
hæc omnia ab iis, qui præſentes aderant, ni-
hilque habet Eccleſia poſt Scripturam Sacram
his Actis aut ſincerius, aut antiquius.

Subjiciuntur nonnullæ reflexiones circa Statum &
Sanctitatem primæ Eccleſiæ, quo tempore adhuc ferve-
. ℳ „
bat Sanguis Chriſti, ut SS. Patres loquuntur.

Examen III.
Quomodo utar mediis?

MEdia ad finem Divini obſequii & ſalutis æ-
ternæ conſequendum ſunt in quadruplici
claſſe: primi generis ſunt comunia in ordine
naturæ: ſecundi generis, comunia in ordine
gratiæ: tertii generis, ſingularia ſtatis: quarti
generis ſingularia perſonæ.

I.
Media communia in ordine naturæ.

Eſſe mihi dedit ſupremus Conditor, tanquam
cæterorum baſin & fundamentum: Quomodo
utor hoc primo & fundamentali medio ad E-
jus obſequium? Opus manuum tuarum ſum,
Divine Artifex! Totus ad Te pertineo. Sed,
heu! quoties beneficis manibus me furripui?
Homo ſum ratione præditus, quem conſtituit
Dominus

eus er
1tMienord
an rlett
in E an⸗
1 Deit
Nhendco
Unri met

nptimen
le
r Nyn
ons
e HDW

urdam min
ceebant. i
Cenleſino ſe
Conrbut
ezaleranh
Cihnmm daen
Mguins.
1er nut Snn
nmnt alla en
umn.

.

neli

ſegi Klis:
unrin Aalrni
Ofnd nor
Cihunin in t
aria kuls: au

CEne vnun

Codtontn
entum: e⸗
hecrl Ned
Clumtuum
Je enimn
unibrs in,

,ns, Cen C

Examen III. 101

Domi'nus ſuper opera manuum ſuarum: Vi-
tam & Miſericordiam tribuit mihi: Dedit me-
moriam, intellectum, & Voluntatem ad cog-
noſcendum & amandum Datoris päſſimi Bo-
nitatem: Dedit ſenſus internos & externos
ad percipienda conſtanter ſua beneficia. Quo-
modo utor his mediis? Illine vivo, qui vrtam
dedit; an potiùs mihi, ventri & comodis meis
vivo? Vitâne ſic utor, qualiter uti debet ho-
mo ratione præœditus? Quomodo utor memo-
ria, intellectu, voluntate, mediis ad ſervien-
dum DEO, & ſalutem conſequendam præſtan-
tiſſimis? Utérne ad bonum, an ad malum?
Ad vana, vel ad ſeria? Dedit mihi Factor meus
intellectum bonum: dedit animam bonam.
Numquid non utrumque beneficium deprava-
vi? Quomodo affectus ſequiores, quod ho-
minis erat, in ordinem redegi? Deſideria mea,

ſpes meæ, amores mei, gaudia mea bona ſunt,

& opportuna ſalutis remedia, ſi in bonum fe-
runtur: mala ſunt, cùm ſine frœno in obvia
quæque excurrunt, & inania pro ſcopo ha-
bent. Quò feruntur hæc mea animi pathema-
ta? Num in DEl ac Eſu Chriſti Gloriam; Pro-
ximi mei, propriamque ſalutem? Timores mei,
dolores, triſtitiæ, odia, iræ, deſperationes bo-
næ itidem ſunt, ſi veras malorum peſtes, pec-
cata, fugiunt & averſantur: ſic media ſunt
ad ſalutem. Impedimenta ſunt, ſi contra ge-
nuinæ rationis leges aliter tendunt. Quomo⸗=
do in iſtis me habeo?

G 3 Cibus

102 Finis Sacerdotis.
1

Cibus & potus media ſunt ad finem: Quæ-
nam mea intentio; quæ gratiarum actio, cùnm
illis utor? Statutum à DEO ordinem malitio-
sè inverto, cùm hæc media finem facio, & vo-
luptatem in iis, non adjumentum quæro. Ho-
mo non ſum, ſi benignam dantis manum non
reſpicio, non exoſculor, non gratias ago. Qua-
lis ergo mea hominis ratione utentis, Chri-
ſtiani, imò & Sacerdotis ante & poſt menſam
attenta, pia, fervens oratio? Si attenta non eſt,
homo non ſum: ſi pia non eſt, Chriſtianus
non ſum: ſi fervens non eſt, Sacerdos non ſum,
quando ad menſam accedo: Bellua ſum; ſen-
ſualis & carnalis homo ſum; Sacerdos nomi-
ne tenus, ſi hac in parte deficio. Heu! quàm
innumeras hic ſenſualitates, ſuperfluitates; non
corporis, ſed proprii amoris nutrimenta; non
adjumenta, ſed impedimenta apud me conſpi-
cio, quia hiſce bonis ad bonum non bene utor,
ſed ad malum, ad gulam, ad ingluviem, ad
crapulam malus ego malè abutor, & unde
colere Benefactorem oportuit, inde ſuis Illum
beneficiis offendo! Dona ſunt veſtes, agri, hor-
ti, vineæ, habitatio: ſed & media ſunt; per-
tranſire debeo, ſiſtere in illis non debeo: ipfſis
Uuti licet, in iis quieſcere non licet. Quomo-
do his utor ad obſequium Domini mei? Pe-
cunia medium eſt; Centrum non eſt: ſed for-
tè idolum eſt, cui cor appono? Ad Domum DEl,
ad Chriſti pauperes ſpectat, quod à juſtis uſibus
meis reliquum fit. An ærugini potiùs, & ingra-
tis hæredibus ſuperflua deſtino?
Cœlum

arlgrettin
unpihuſk
Domenin

H
1

1 fen⸗ .
urum TCho
lnen naſtr
nen hrig,&n
um unro. H
i hunnn N
Glind
Ne Mentbs, N
e Eſot were
Aanenn one
el, Chitim
ertoson
Nelosſm, ln
Woertos noi⸗
6o. Herl qum
ſeſtintei
Dbtirena,
pud weort,
umpon beneun
Ad ingorfen,
ibenon Eun
dipince hül
Nreke i
ecia ſnt
8 don ebee
oo lee. u
Domini me
n etel
01 Aenn
h latiit
i piyi⸗

Examen III. 1e3

Cœlum & terra, ſol & luna, omnes ſtellæ &
lumen, ignis & aqua, aer & terra, volucres
cœli & beſtiæ terræ, omnia quæ moventur in a-
quis, quæ florent in hortis, creſcunt in agris, ver-
nant in campis, uſibus meis ſerviunt. Ligna fru-
ctifera & omnes plantæ, nox & dies, menſium cir-
culus, anni tempora, quidquid video, quidquid
tango, quidquid audio, quidquid me circumſtat,
beneficium eſt: viæ ac media ſunt, quæoſten-
dunt Benefactorem. An ego per haſce ſcalas,
per creaturas, aſcendo ad Creatorem? Num
ex pulchritudine ac præſtantia operum Facto-
ris potentiam, Bonitatem, Sapientiam, æſtimo?
An gratias ago, quòd ſuis me donis vallaverit?
tot mediis inſtruxerit ad cognoſcendum Illum,
ad ſerviendum Ipſi? Supra me, infra me: ad
dexteram & ad ſiniſtram: antrorſum, retror-
ſum, beneficiis undique cingor: His conſtan-
ter innato ceu piſcis in aqua. O quàm pre-
tioſè diligor! Sed quàâm parum iſta cogito!
Unde malô meôò fit, ut oculos ſurſum non at-
tollam, ſed pecudis inſtar humi defixus hære-
am. An igitur ſemper ceu vermis in pulve-
re repam? nunquaâmne animô, deſideriis, affe-
Gtibus, ſuperna petam?

II.

Media communia in ordine gratiæ.

Vocatio ad Fidem, & ingreſſus in unam,
ſanctam, Catholicam & Apoſtolicam Eccle-
ſiam, quot gratiarum, goor mediorum ceun⸗

104 Finis Sacerdotis.
da mihi & pretioſiſſima origo eſt! Vocavit me
Dominus in admirabile lumen ſuum: Paren-
tes Catholicos, educationem Chriſtianam, in-
ſtructionem optimam dedit: in ſinu Eccleſiæ
nutritus ſum: Membrum Corporis JEſu Chri-
ſti per Baptiſmum factus ſum; de Spiritu ipſius
vivo. Satisne autem intelligo, quid ſit eſſe
Membrum Chriſti? Quantum ſit vivere de Spi-
ritu Chriſti? Quale ſum ego membrum in hoc
ſacratiſſimo Corpore? An diſtortum, deforme,
putridum? Aut per DEl gratiam vegerum,
ſanum, formoſum? Quomodo vivo de Spiritu
Chriſti? An potiùs de Spiritu mundi?
Sacramentis in Eccleſia utor, mediis ad ſa-
lutem potentiſſimis, omnem æſtimationem ſu-
perantibus. Unquâmne intelligere ſtudui, quid
ſint Sacramenta? Pretium ſunt, & virtus San-
guinis Chriſti: theſauri ſunt, & gratiarum fon-
tes inexhauſti. Quomodo illis utor ad ſalu-
tem? Quo ſenſu, qua pietate, qua præpara-
tione, quo fructu accedo ad Sacramentum Pœ-
nitentiæ? Quales actus, quale Examen, quem
dolorem præmitto? Qua humilitate, ſinceri-
tate, contritione élavibus Eccleſiæ peccata ſub-
jicio? Quo ſenſu pietatis & gratitudinis Sacro-
ſanctum Balneum ſuſcipio? Quomodo ſatisfa-
cio? Quæ mea poſtmodàuͤm emendatio? Quis
cautè ambulandi conatus? Quis porro apud
me Indulgentiarum uſus? Quæ illarum æſti-
matio? Satisne intelligo pretium hujus the-
ſauri, quem infinita Chriſti merita ſuppedi-

tant?
Qualis

en- Non
anhen⸗
ſangen
zins Ae
omano
rtnie
1le ſene
n dootd⸗

e. in le

97
)oios

4
Ar

. .

INhengen
Ailire
Ellwengn
enden
Akiſt
ti an N
* (wroln
negloide⸗
no En
leri
Eemllie

.

eſte
1 ſum: Dun
in lon kecſe
ors Ktla
tehtiipe
ritmher teg
Werbruninhe
Conum tetn
in ſeren
i e Vinn
Nvncdi)
N, ectis A lr⸗
Aüwaiodend⸗
igene lulihcuit
0 & nd
Egrrimmfe
ls wror db
te, gin hrehn
actamenunk;
le Lumene
umilure in
delepeecnn
uttodois
onotot

cmenkatig N

Qs ſon 4
retun hin
P mein

G

Examen III. 105¾

Qualis ſum Eccleſiæ filius? Illâmne diligo
t Matrem? Num tenerè etiam diligo, quæ-
cunque ad Ipſam ſpectant; quæcunque Illa or-
dinat, ſuadet, Drwcigir: Qua ratione ad ſignum
Salutationis Angelicæ juxta Ipſius mentem
Grande Incarnationis Myſterium veneror?
Qua pietate Ghriſti Agonem die Jovis? Illius
mortem die Veneris ad ſignum campanæ re-
colo? Num quotidie Virginis Coronam reci-
to, adjunctis Chriſti Domini Myſteriis? Satis-
ne capio, quale, quantumque Chriſtiano ſalutis
medium ſit Chriſtus, in quo omnia, & per quem
omnia? Quàm pretiosè diligor, cui cœleſtis Pa-
ter cum Chriſto omnia donavit! Quæ mea

gratitudo?
* III.
Media & gratiæ ſingulares in Ordine
Sacerdotali.

Segregavit me Dominus in Evangelium
ſuum: unxit me unctione milericordiæ ſuæ:
elegit me Sacerdotem ſibi, & mediis ad mu-
nus tam ſublime uti plurimis, ita præſtantiſſi-
mis liberaliſſimè inſtruxit. AMedium primum in-
ter cætera eminens, Sacroſanctum Sacrificium,
imaculata Hoſtia Corporis & Sanguinis Domi-
ni mei eſt, qua Eſca cœleſti ſingulis diebus
reficior. Quomodo utor tanto remedio?
Qualis mea quotidie ad tremendum Sacrificium
præparatio? Quænam ad illud devote cele-
brandum applicatio? Quanta & quâm viva
Fides? Quæ conſcientiæ puritas? Quanta Cha-
. G 5 ritas?

106 Finie Sacerdotis
ritas? Qua fiducia hic Mediatorem ago DEum
inter & homines? Qua humilitate accedo? Qua
mentis teneritudine, quâve gratiarum actione
à Sacro recedo? Quo fructu ſacrifico? Num
Spiritus ex pane Angelico roboratur, & pin-
gueſcit? Quæ mea piè ſacrificandi methodus,
quæ praxis, quæ exercitia? Quid mutandum?
quid reformandum? Agitur hic de ſalute mea,
de ſalute Gregis mei. Quàm facile ſanctus
efficiar, ſi vel hoc ſolo Sanctitatis omnigenæ
fonte uti novero! Quid olim reſpondebo, ſi
tanta gratia malè utor?
Medium alterum Sacerdotis proprium eſt ſan-
ctum IESsII Chriſti Evangelium, Lex Domini
immaculata convertens animas, Teſtimonium
Domini fidele intellectum dans parvulis. Lu-
cerna pedibus meis Verbum tuum, Domine!
& lumen ſemitis meis. Quàâm dulcia fauci-
bus meis Eloquia tua, ſuper mel ori meo! Ig-
nitum Eloquium tuum vehementer, & ſervus
tuus dilexit illud. Verbum Domini mei quàm
pretioſum, quàm vivificum eſt! Vivus & effi-
cax eſt Sancti Evangelii ſermo, penetrabilior
omni gladio ancipiti, pertingens usque ad di-
viſionem animæ, operatorius, ſanans, nutriens,
recreans, confortans. Quanti facio hanc Mar-
garitam Evangelicam, hunc theſaurum abſcon-
ditum? Qua reverentia, qua ſedulitate ſan-
ctiſſimum hunc librum volvo? Quantam illius
peritiam habeo? An Spiritum illius, & Myſte-
ria ſatis intelligo, aut intelligere ſtudeo? Num
tota die Verbum Domini Meditatio mea dd
uo-

zlfeno
fulon-
mmim
orore,
emn Kn
ngkl
tantone,
me nui

1c

AINEN

eun
auani Ne
hriunhae
n Nn
Apgindone
ummenn!

lpoplin,
NNe a W
i

trem Aor
tte acceco 8
ntarum ie
nſenfco: R
Chontnn 6 D
Qknonndr
theckehletem
un rleſn
NAimmsomnif
In Ieonletor

Moprumnet in
m ler onin
Ne, Tehronn
ls. 1n
twom Donin
nüm Auek hu
nelori well!
mentet, Eln
Dominiweicei
tl Virit
O, Nerenii
Nens ule 4
,aonnet
ntikciohumt
tkhamomdh
Gllim
o: Qumm
um Dl
lgere ten
Mecind 1

.

Examen II. 107

Quomodo hunc panem aliis frango, & Gregi
meo diſpertio? Quæ tanta in re applicatio,
quale ſtudium?
Medium tertium, Horæ Canonicæ ac penſum
illud Sacerdotale, quo DEum laudo, gratias
ago, deprecor, & placatum reddere debeo tan-
