rans. Exerceat ſedulèò virtutes imprimis Theo-
logicas; dein morales, humilitatem, patien-
tiam, manſuetudinem, & egregiam proximi
charitatem &c. Vincere ſeipſum in omnibus
ſingulariter ſtudeat; tantùm enim proficiet,
. justa

enm el
et in blen
1Dell ee
iNuin lſein
uiei en
emumek
zir eceni
SCeonie venet
fm mine.
t; mue bel
Scin, Entenn
Dlns geru
Einamet, Kon
Aunenun Fll.
in Mi ae
los Magnns l
tit Atunns
Wolumaran
9, E bumiſta
Iumoren inn
WDel,gu
müümnn, i
Cten! un
fGlnsinit
Khothneris
mplin lgen
ſuieſung
elniClrin
nun, fnnen

Ule )

4

Potchten
Nci, i
Benteni
nnd i
eternis
bihnklet
ewan,
nrſie
inni
denate;

„.1

Eletin
ctinseni
Glnnint
amir in

ſallu
ſpent e
Cueenxi
Vmumelm,
Aegnnrn,
Hig Cce
n Knmn
un tn,
unimne ber
ſcicnen
rnil
ten,
tgim n
mines
lnn ihinh

Conſideratio II. 83 5

juxta certam aurei aſcetæ regulam, quantam
ſibimet vim intulerit.“ Denique diffidat ſibi,

& in DEIIM generosè confidat; nam ſperan-
tem in Domino Miſericordia circumdabit.?** Conſci-
entiæ puritati eximieé ſtudeat, quæ baſis &
fundamentum eſt totius perfectionis: Horreat,
& fugiat peccata minima. Beatus erit, ſi eam

conſcientiæ teneritudinem nactus ſit, quæ vel

leviſſima animæ vulnera perquam acerbe ſen-
tiat; amaréè de illis doleat, eadémque humili
fiducia, & ardenti charitate mox iterum ſanet.
Inſignis gratia eſt hæc animi teneritudo, ſume
ælſtimanda, & omni ſedulirate fovenda.
Acdjumentum VII. Ardens amor in Chriſtum Dos
minum. Mihi credite, Fratres, ajebat olim
ad ſuos Magnus Eremi cultor Antonius, per-
timeſcit Satanas piorum vigilias, orationes, je-
junia, voluntariam paupertatem, milericor-
diam, & humilitatem; maximè verò arden-
tem amorem in Chriſtum Dominum. En, Sa-
cerdos DEl, adjumentum perfectionis uti præ-
ſtantiſſimum, ita & ſuaviſlimum! En medium
ſimul & finem! nam perfectus, & ſanctus tunc
eris, cùm ad imitationem 8. Martini, totis vil-
ceribus dilexeris Chriſtum Regem. Vide, an ra-
tiones Illum diligendi habeas, Qui dilexit te, &
tradidit ſemetipſum pro te. *?Qui ad ſublimem
Sacerdotii Gloriam vocavit te: Qui te ami-
cum ſuum, fratrem, ſocium & Miniſtrum di-
Xit: Qui ſe, ſuâque omnia tibi credidit: cum
quo, & circa quem conſtanter occuparis. &c.
gg 2 Si
. Lib. 1. ce j. Pſal. E 1. KKX Gal. £6.

836 Perfectio Sacerdotalis

Si nondum amas, illud fulmen horrificum ti-
me: Qui non amat Dominum noſtrum JEſum Chri-
ſtum, ſit anathema!

Meditatio II.
De Præſentia DEl.

Ecce ego vobiſcum ſum omnibus diebus usque ad con-
ſummationem ſæculi, Matth. 28.

S hæc ultima Chriſti apud nos in mundo
agentis verba, quæ in Cœlum aſcenſurus
ore Divino protulit, ut mœſtiſſima Diſcipulo-
rum corda erigeret. Fuit ille quidem gum
ipſis per ſuæ Divinitatis immenſitatem: Man-
Wrus quoque perpetuò cum ipſis erat per Hu-
manitatis ſuæ veram in Evchariſtia præſentiam:
ſpondet porro, ſe adfuturum ſemper ſpiritu
ac voluntate, auxilium Eccleſiæ ſuæ continu-
um præbendo.
Talem ipſe nobis indulget ſuæ præſentiæ
non modò æternam perpetuitatem, ſed & fal-
li neſciam certitudinem: Quid nos? Quo pa-
cto charitati tantæ relpondebimus? Aperiamus
oculos Fidei, ut imprimis videamus imenſam
Divinitatem, abſconſlam Humanitatem, &
ſpiritum Ipfus indeſinenter operantem. Inti-
me nobis præſens eſt ſua imenſitate: Proxi-
mus nobis adſtat ſanctiſſima Humanitate in
Aris præſente: Operatur ſemper in nobis,
quantùm ex ſe, per ſpiritum ſuum, & gratiam
Miniſterii, ad quod vocati ſumus. Deinde &
nos viciffim effe IIli præſentes allaboremus;

Et

ſekun ctalt
erill du
vehmnbllni
ri uhion.
eintes. C
ſemen rexel
Tls: cin
untures ul

(venmn elet,
elameenior, ſe
Worenie
urDne k
11 Me vot
abrum toler
morpalanch
mbid won N
riois Acid
bbrt, &
Pt o Ia
bilire
Wüluls mom
Miilkne, &
lulin celit
Naenomin
Ttt hngver
Emn tune a
Uteeecimm.
mimt: cl
moglen

Hlr

ven Uonie
n e

lll.
.

mir
Celnin.

inneet
mbrpefn
lelecnt.

le nren
ten Ett.
.
AMeiam
Ands iren
nnninten,
pnntn
ine:
Hhmamur!
er An

mn. l
le⸗ lim

Meditatio II. 837

Et primò quidem ambulemus coram ipſo, ſicut

Abraham credentium Pater ambulavit, & eri-
mus perfecti. Secundò, Ambulemus cum ipſo,
ùt Enoch ambulavit, & ſuſtollet nos ſuper al-
titudines nubium, faciétque creatâs omnibds
ſuperiores. Coram DEO ambulamus, cùm
præſentem reverenter, & pleni charitate ſpe-
Gamus: cum DEO ambulamus, quando illius
voluntates ſtudiosè exequimur.

Pundtum I.

Quænam exercitatio poſſit accidere nobis
vel amœnior, vel utilior, quàm præſentem
DEIIM intueri? Quis cogitare auſit, hoc Præ-
ſentiæ Divinæ ſtudium piis laboribus obfutu-

rum? Noônne potiús illuminabit nos, & ſive

ad malorum tolerantiam, ſive ad operum bo-
norum praxin ſanctiſſimam potenter adjuvabit?
Numquid non Moyſes populi Dux, negotii
gravioris aliquid ſuſcepturus, Tabernaculum
aſſiduò ſubibat, & os Domini fideliter inter-
rogabat? Nos Tabernaculum quaſi domeſti-
cum, & familiare circumferimus, cujus bene-
ficiò ſingulis momentis DEO intra nos præ-
ſenti aſſiſtere, & eundem alloqui ſemper licet.
Tunc ſolùm ceſpitamus, & peccamus, cùm
ræſentem Dominum non intuemur: tunc ſo-
ùm tepidi languemus, cùm DEl noſtri obli-
viſcimur: tunc ab officio diſcedimus, cùm à
DEO recedimus: tune ad mundum iniquè

convertimur: cùm à DEO præſente averti-

mur: tunc ad ſenſibilia, & externa dilabimur,
Sgg 3 quan-

838 Perfectio Sacerdotalis

quando DEum intra nos habitantem deſerimus,
Aquc ſimulacra inania ſubſtituimus, quæ ſen-
ſus noſtros magis feriunt, quam ipſe DEus; Et
Præ Illo, velut idola quædam, obſervantur.
Diſcamus DEUIM præſentem cernere, quo
præpotente conſpectu hoſtes ad unum omnes
profligabimus, & virtutum omnium validiſſimò
coronà ſtipabimur. DEl conſpectus hinc arcet
mala omnia; iſthinc replet bonis omnibus.
Experiamur hujus rei veritatem Miniſtri Domi-
ni, & ſumi Kegis legati, quos muneris noſtri
celſa Dignitas IIlius præſentiæ aliâs frequen-
ter admovet. Nunquam, ſi fieri poteſt, ab
Ejus conſpectu recedamus, quo facto ſucce-
dent nobis ad votum omnia; benedicentur la-
bores noſtri, & quàm velociſſimè ad perfectio-
nis metam feſtinabimus: Ambula coram me, &
eſto perfectus.
Pundktum III.
Ambulare cum DEO idem eſt, quod illi af-
ſentiri, & operari cum ipſo. It ad hujus api-
cem felicitatis pertingas, exequi te oportet,
quidquid juſſerit, & adimplere, quidquid pla-
citum illi fuerit: Si reſiſtis, à ſummo Bono te
ſeparas, & pacem amittis; Nam quis ei reſtitit,
& pacem habuit? ** Quæcunque DEus vult, præ-
cepta, conſilia, ſuperiorum juſſa, & arcanæ
inſpirationes notum faciunt. Si voci Divinæ,
his quatuor modis loquenti, & voluntates ſuas
manifeſtanti, auſcultare liberet, nulla foret
actio; imò nullum foret totius vitæ momen-
tum, quod ejus beneplacito egregiè non reſpon-
Gen.17. ** 0 n.. deret;

t mnin
idi iun e⸗
in Mufe
3 Donn 1
ene, laf
Anteſponl
5 Uhübndi
ſeete cum
EEl Bor en
Mens enſin
enshrgror e
lnperull in
Geconorwae;
m me n
irgumgbin
ens, 1d g
unen eroln
aſervm cot
inndan beſ
i lgonsDo
Mergulent,
erhnenitl 4
Bn miDne!
rünl Dha
ummraen
imum;
Ium, uo t.
rimalge
Untoll mei n
Witer ien
enr & 11
iſeloeiae

ſl,

brntenie,
ftim J
Avaniſen
n, CNen
en cenne
Se
orinne
ſlſeint
r oit
Uaten ning
Nenen
ſei ſ
ihimrk,
. ma e,

ielcenn
Nlnti.
al mun,

1
eh M
Itanhoigeg
ſo te oſonk
t dithitt⸗
nnooe
mngraiſ
eDts,
Xchrus
bert, M
us fienetr
phente

67.

edicatio III. 839

deret; atque hinc ſacratiſſimò vinculôò Eidem
adſtricti, toto peregrinationis hujus tempore
à Divina illius præſentia nunquam diſcedere-
mus. Domino identidem nos erudiente ac
monente; Vitàâ verô noſtrâ monitis Divinis ad
amuſſim reſpondente, nihil foret nobis bea-
tius; nihil ſanctius.
Sic verée cum DEO ambulares, Sacerdos ter
felix! Hoc demum pacto nec proprii amoris
impetus curſum plus æquo acceleraret, nee
iners languor eundem inhiberet: ſed æquali
ſemper paſſu incedens, divino ductui te inte-
rê conformares. DEus ille fortis potentiam
uam tuæ infirmitati commenſuraret: tu
verò, quamvis infirmus; gratiæ tamen robore
firmatus, ad quamlibet Divinæ voluntatis al-
titudinem evolares. O ſortem beatiſſimam,
cùm ſervus conſtanter audit Dominum ſuum,
continuè ad ſe loquentem! Dignatio mirifica,
quèòd Magnus Dominus ſervum ſuum erudire
ſemper gaudeat, quia docilem & obedientem
ſemper invenit! Ad hujus gratiæ ſublimitatem
aſpiro, mi DEus! Tu auxilio præpotenti me
confirma! Da ſapienter intelligere, hinc nul-
lum cemporis punctum mihi, teordinante, res
linqui vacuum; & nullum eſſe iſthinc vitæ mo-
mentum, quo tu aliquid non jubeas, quéve
imperium aliquod explendum ego non habeam.
Sint oculi mei tuis manibus ſemper affixi, ut
fidelis inſtar ſervi quoscunque nutus tuos ob-

ſervem, & ad manuum ſigna quælibet obſe-

quenti velocitate curram. Sicut oculi ſervorum
Egsg 4 in

840 Perfſectio Sacerdotalis

in manibus Dominorum ſuorum; ita oculi noſtri ad Do-
minum DEum noſtrum.*

Lectio II.

De Imitatione Chriſti.
Lib. I. cap. XV.
De operibus ex charitate factis.

PRo nulla re mundi, & pro nullius hominis
1 dilectione, aliquod malum eſt faciendum:
ſed pro utilitate tamen indigentis, opus bo-
num liberè aliquando intermittendum eſt, aut
etiam pro meliori mutandum. Hoc enim fa-
cto bonum non deſtruitur, ſed in melius com-
mutatur:
sine charitate opus externum nihil prodeſt:
quidquid autem ex charitate agitur, quan-
tumcunque etiam parvum ſit, & deſpectum,
totum eſſicitur fructuoſum. Magis ſiquidem
DEus penſat, ex quanto quis deſiderio & amo-
re opus agit, quàâm quantum facit.
Multum facit, qui multum diligit: multuùm
facit, qui rem bene facit: Bene facit, qui
communicat magis, quàm ſuæ voluntati ſer-
vit. Sæpe videtur eſſe charitas, & eſt magis car-
nalitas: quia naturalis inclinatio, propria vo-
luntas, ſpes retributionis, affectus commodi-
tatis, rarò abeſſe volunt.
Qui veram, & perfectam charitatem habet,
in nulla re ſeipſum quærit; ſed DEl ſolummo-
dò gloriam in omnibus fieri deſiderat. Nulli
etiam

Pſal. 122.

Sumnit
nn Neenth
oiihont
Nenni crit
N telert
nt, nc
Eteſcunt.
rtuis P⸗
ſena e ſul

mundn
htein;
guit mihi
Ioctene,
inn eoneepe
guo ſoode
unſum, go⸗
ertſo nid mihi
Age cunve
1lscor,
ms nila ri⸗
Akis ſan
Mrſter ſrin
nan ehn
Eetd etiam
fuſruſle n⸗
imn memoti
Käüne telen
um, honelie
oltit ne

uuleg

.
Dit
Ni

iarſch
o Ullut
inel e
geni,
Nlain 4
anz;
in
niklene
e,
Agbs p
.
t
Pt,nlim
Vlri, g
ſolumüͤle⸗
Atmgs
Nronuin
Wsconme

iarnn,
Ni⸗
tn 1

4

Examen II. 841

etiam invidet, quia nullum privatum gaudium
amat: nec in ſeipſo vult gaudere; ſed in DEO,
ſuper omnia bona, optat beatificari. .
Nemini aliquid boni attribuit; ſed totaliter
ad DEIIM refert, à quo fontaliter omnia pro-
cedunt; in quo finaliter omnes Sancti fruibili-
ter quieſcunt. O qui ſcintillam haberet veræ
charitatis! profectò omnia terrena ſentiret
plena fore vanitatibus.

Examen II.
Qualis ſim coram DEO?

E mundus velut optimum Sacerdotem me
ſuſpiciat; Si autem talis coram DEO non
ſum, quid mihi prodeſt? Quamvis ego mihi-
met blandiens, Ponam de actibus meis opi-
nionem concepero; ſi tamen DEus aliter judi-
cârit, quò locò erunt res meæ? Si talis reve-
ra non ſlum, qualis appareo, cuinam deceptio
nocebhit, niſi mihi ſoli? Fatalis error, ſi ad mor-
tem usque duraverit!
I. Qualis coram DEO mea memoria? Quas
imagines in illa videt oculus Divinus? terrenas,
an cœleſtes? ſanctas, aut profanas? utinam
non videat ſæpius abominandas! éſtne mea
memoria objectum complacentiæ, vel diſpli-
centiæ, aut etiam horroris coram DEO? An
plena fortaſſe nugis? Quas imagines referre
deberet memoria Sacerdotalis? Et quasnam
actu in me refert, ſpectante DEO? Nil niſi
ſanétum, honeſtum, proficuum, virtuti con-
ſonum volvit memoria Sacerdotis ad perfectio-

Sgg 5 nem

84²2 Perfectio Sacerdotalis

nem aſpirantis: Quid ego? Numquid non ſæ-
pius erubeſcendum foret, ſi vel homines vide-
rent, quæ volvo? Et coram DEO non erubel-
co? DEl beneficia, Creatoris magnitudo, Re-
demptoris charitas, vita & virtutes JEstI
Chriſti, altiſſima illius Myſteria, ſanctorum
exempla, DEl Gloria, animarum ſalus, æter-
nitatis negotia feliciter occupant memoriam
boni Sacerdotis: Quàm pretiosé hilſce pingi-
tur imaginibus nobilifſfimis! Quales meam pin-
gunt? numquid lances; pocula, joci, aleæ,
argentum & aurum, mille vanitates? Quid ſi
DEus videat memoriam meam plerumque ſta-
bula & horrea, popinas & menſas, conventi-
cula & Idola neſcio quæ obeuntem, & perva-
gantem? Quid ſi fumòô exiſtimationis propriæ
infectam? Quid ſi monſtris habitatam depre-
hendat? Quomodo purganda, & ornanda me-
moria, ut puriſſimos Dei oculos nonoffendat,
ſed recreet? .
III. Qualis coram DEO meus intellectus?
An Sacerdotis ad perfectionem ſeriò tendentis?
Cui bono, ſi in oculis mundi ſum bonus
Theologus, inſignis Oeconomus, homo face-
tus &c. & in oculis DEI malus Sacerdos?
Quid juvabit intellexiſſe omnia, ſi DEIM, me-
ipium, Sacerdotalis officii gravitatem non in-
telligo? Quid proderit inanis perſpicacia, ſi
DEus in lege ſua, in ſcripturis, in ſcientia
ſanctorum me rudem novit, & ignorantem?
Quales ergo ſunt coram DEO meæ notitiæ, mea
ratiocinia, mei diſcurſus? Quò tendunt? Quid
cons

Hellgone e
Aode indd,
Alwzefe
Fen Iien
Coens antun
ium, Ao
Chns, Psl
bulgete, g
Uercoti pont
1, Ciorrient
15; glum he
Unlncti) lor
ue, cluritre
onhGbri⸗
Plectonsarce
Peun fund
Ur,Khnct
Utrn ſore
enlhterlt
Uniinis, 0
lNaximas
uk reltint
Adls meds:
Eig ertore
une, ite

☛

4 e

jlnat

onoke
As Ment
ID⸗
Gituenn

erſies
Ai
ger NN
—

„*
2

Examen HI. 343

concludunt? Sciòne, quantùm exigatur ab in-
tellecta Sacerdotis? Quidſi nec ùt homo ra-
tione utens, nec ut Chriſtianus intelligo? An
intelligo finis & vocationis Sacerdotalis emi-

nentiam, & obligationem ſtrictam ad virtu-

tem non vulgarem? Intelligéne Mediorum
huc facientium multitudinem, ac præſtantiamꝰ?

Intelligéne peccati Sacerdotalis, quod eſt

grandé nimis, imanem gravitatem? Num ca-
pio illius effectus peſtilentes, & graviſſima pe-
ricula? Intellexine unquam pœnitentiæ Sacer-
dotalis ſumam neceſſitatem, & modum ge-
nuinum? An ſapienter proſpicio noviſſima Sa-
cerdotis, plusquam dici queat, formidanda?
Intelligéne, quàm ſit amara, & terribilis mors
Sacerdotis non ſancti? Quàm terribile judici-
um, & intricatæ rationes; quàm dubia æter-
nitas; quàm horrendus infernus Sacerdotis
non ſancti? Intelligéne, qua puritate, humi-
litate, charitate ornatus eſſe debeat Sacerdos?
Quo zelo Gloriæ DEl, ſalutis proximi, & ſuæ
perfectionis ardere debeat? Num ſatis habeo
perſpectam functionum Sacerdotalium gravi-
tatem, & ſanctitatem? An intelligo, me Sa-
cerdotem fore aut ſanctum, aut reprobum;
idque propter ſtatůs eminentiam, obligationes
graviſſimas, occaſiones fructificandi, aut no-
cendi maximas & innumeras; ob media pluri-
ma & præſtantiſſima? Væ! ſi coram DEO in-
tellectus meus apparet inanis, perverſus, de-
ceptus, erroneus, turpiter illuſus! Da mihi,
Domine, intelletum, ut ſciam teſtimonia

844 Perfectio Sacerdotalis

tua! Da Intelligere vias tuas, & judicia tua!
utinam aliud non ſcirem coram te, niſi Eſum
Chriſtum, & hunc Crucifixum; Quàm eximiè,
ac citò ſanctus forem!
III. Qualis coram DEO mea voluntas? An

ſincera & ſeria? an duplex, & doloſa? an in-

conſtans & ambulatoria, aut firma? Num
fervens, aut languida? integra, vel mutila?
Quæ mea deſideria coram DEO? Quid quæ-
ro; quid ſpero; quid amo; quid odi; quid
timeo? Quò tendunt mea gaudia? Quinam
dolores mei? Quidnam DEus videt in conſcien-
tia mea? an dignam Sacerdote puritatem? Quas
virtutes oculus ille Divinus in me conſpicit, cui
omne cor patet, cuique omnis voluntas loquitur?
Quæ meæ intentiones? an rectæ, puræ, ſimpli-
ces? an terrenæ, diſtortæ, carnem ſapientes,
doloſæ? Quantus reverà in DEUIMamor; Quæ
proximi charitas? Quid loquuntur opera mea?
Quantus in me coram DEO fervor devotionis?
Quis timor DEl? Quale odium peccati? quis-
nam ſpiritus pœnitentiæ? quantus dolor ob mea,
& totius mundi peccata? Quæ imitatio Chri-
ſti in patientia, laboribus, humilitate, man-
ſuetudine, orationis ſtudio? Qualem Deus in
me videt circa Sacrificium auguſtiſſimum dignè
peragendum ſolertiam? Quem virtutis, &
ſanctitatis gradum in Dei conſpectu teneo?
Quos habitus bonos contrazi? Quantam in
bono firmitatem acquiſivi? Quid juvat bona
opinio demeipſo, qua vel ego meipfſum fal-
lo, aut alii me decipiunt, ſi Divinum de meis

rebus

s tcm 1
ncreli htl
N!
ſEr nin
rauſnni
uſem! Gl
67 Oera In
1 Toin
ete detcdl
jamde heſet
or Dunmns
lentl, &
Cit pottttel
1e eelent!
nclſes Ein
Els izu lor
PTeclete Mn
legrtis nll
elalet, inl
E Merun rebt
keſte oprad
iincontormit
munMoN acbo
ftine: on
aind Fat
mmciururnn
Eaeln, ſ
blle cedeol
A vel .
Wuni annorum
Proztorium
er nbas

6

iia
te f

aolune
ACo⸗
Nr em
gn, ſen
Ut, n
itd,
Eul u
ntnante
MMhnnſern

Argnm
bne
nnlhirs
MnorC
Wmdpenpel
PEeſotini-
un a⸗
Corebwen
iuno Cn.
lure, n.
enent
Enumcr
Ffiruts,
htr
Cne!
naen
nehtet

unneNe

Gt

Examen I. 84 5

rebus judicium non reſpondet? Sed quæ mi-

ſera cœcitas foret, ſi meipſum penitus igno-
rarem?
IV. Quæ mea opera in conſpectu DEI?
an plena ſunt? Num ad ſanctuarii pondus ex-
acta ſunt? Quid ſi DEus inanes virtutum lar-
vas; opera ſine ſpirita; paleas ſine tritico,
folia ſine fructu in me viderit? Si lateat ſub
veſte clericali animus ſæcularis, quale judi-
cium de me feret cordium, & renum ſcruta-
tor Dominus? Quid ſi opera etiam prava,
ſcandala, & abominationes in me reperiat?
Quid proderit æſtimatio hominum, ubi Deus
me deſpexerit? Quid oberunt ſtultæ homi-
num criſes, & inepta judicia, ſi DEO placeam?
Qualis igitur coram DEO ſum Sacerdos, Pa-
ſtor, Eceleſiæ Miniſter, Doctor irreprehenſi-
lis, Legatus fidelis, Orator potens? Num ca-
ro prævalet, an ſpiritus? quæ mea dictamina;
quæ operum regulæ? An laboro æternitati?
Quid feciſſe optabo in morte? Quæ mea cum
Chriſto conformitas, ſine qua hæreditatem æ-
ternam non adibo? Num Chriſtus, an mundus
vivit in me? Qualis ſum Chriſti adjutor, Mini-
ſter, amicus, Frater? Opera loquantur! Quàm
acerbum, diuturnum, & terribile purgatorium
me expeétat, ſi talis coram DEO non ſum,

qualis eſſe debeo! Quid ſtultius, quàm anno-

rum 30. vel 40. remiſſò & inerti Sacerdotiò
mercari annorum 300. aut 400. intenſum &
acre purgatorium? Quid luctuoſius, quâàm vi-
tam inter nugas decoquere; Hic umbris, &
. aeëre

246 Perfectio Sacerdotalis

aére paſci; ibi verò ſuppliciis ſaturari, cùm
tamen felicitatis & præſentis & futuræ ſit plena
eopia? Proba me Deus, & ſcito cor meum: interroga
me, & cognoſce ſemitas meas, & vide, ſi via iniqui-
tatis in me eſt: & deduc me in via eterna.*“ Argue
me, & ſtatue contra faciem meam, ut meipſum
erubeſcens, ad meliora gradum faciam.

Meditatio IWW.

Affectiva de Præſentia DEI.
Oculi mei ſemper ad Dominum. Pſal. 24.
Uaàm frequens Sacerdos in conſpectu Domi-
Qnal ſolùm tanquam ſervus, quod unum
gloriæ ingentis locò foret: ſed etiam ùt lega-
tus, Mediator, & amicus. Jam non dicam os
ſervos, ſed amicos.** Stat igitur Sacerdos in con-
ſpectu DEI, cum ſacrificat, orat, meditatur,
Sacramenta miniſtrat, Verbum Divinum præ-
dicat, Volumina ſancta luſtrat, ſtudio ſacro
vacat &c. Ut ſtet cum guſtu, & fructu, præ-
ſens efficiet meditatio. 1. Habemus Dominum
bonum. 2. Habemus amicum potentem, in cu-
jus præſentia continuò verſamur; cum quo, &
circa quem conſtanter occupamur: guſtemus
præſentiæ dulcedinem; colligamus occupatio-
nis fructum.
. Punlt um I.
O ſi Te homines nôſſent, æterna Bonitas; Bo-
norum omnium plena Majeſtas! O ſi te nòôſſent
Sacerdotes tui, qui ſtant coram te omni tempore! X
. . Fata-
+Pſal. 135˙. †X* Joan. 1J. *X 3, Reg. 10.

s wwonta
Uurr Dyne d
getbe hmni
normtd
vt, 8
enioes
vee ledi,
i, kwordn
6SCumulant!
SS wr Ponſat

iommonm

Iun orun
lmj 0 mohro
mmim G
i, olmteign
En Cientin be
uen bonum
ggepd tlib
chen baſon
ilin mari
Cdig? I ha
p elo age
Aüſbmerf
Külkefuge
en bafeſis,
drneuncsb
ſtel Erſo
detode
Mrirelits: N
lin non hahe

aimn niae

dh

GH

6 D
Cünmt
Gr Menr
ent4
nen NN
nktin

1.

ü N
lin

nunpech.

Ma‚h
PdNU—

ſan 14 ian
Netiner
In, netun
Dennnn
t, Kdoln
fiuch, .
Uuhoniun
nen nor.
Cungloel
. gliens
00

1Nonts!
Clen⸗
niunt

7Nyn

Mecditatio IV. 947

Fatalis ignorantia, malorum omnium infelix
Mater! Divine Salomon! æterne Pontifex!
ſpecioſe ſormâ præ filiis hominum! JEſu Re-
demptor amabilis nimis, & decore! ignorare
te poſſint, & quod peſjus eſt, ignorare te ve-
lint Sacerdotes tui, tot gratis præventi, tan-
topere dilecti, nimiùm honorati, præ millibus
electi, favoribus imenſis ornati, bonis omni-
bus cumulati? Vah turpis ignorantia! Divi-
tias tuæ Bonitatis ignorent Miniſtri tui, mira-
biliumtuorum ſpectatores continui, & bono-
rum tuorum poſſeſſores perpetui! O lugen-
dam; O probroſam; O ſume pernicioſam
ignorantiam! Quis in Podule tui ſcientiam ha-
bebit, cùm teignorat Sacerdos, à quo manare
debet ſcientia beatiſſima? Heu! te fugiunt
Paſtorem bonum infelices oviculæ, quia te fu-
iunt gregis tui Paſtores duplò infelices! Cur
Principem Paſtorum fugitis, Paſtores miſeri?
Quid illius amabili præſentia optabilius; quid
jucundius? In hac dulci præſentia unà cum
grege veſtro agetis ſecuri, vivetis contenti,
exultabitis magnificè opulenti; Et fugam ca-
peſſitis! Et fugæ peſſimæ cauſa eſtis Gregi mi-
ſero! Heu fugitis, Dominum bonum, & veré

bonum, & unice bonum, & infinitè bonum, ſer-

vi infideles! Et ſoli non fugitis; ſed numeroſos
ovium pretiosè emptarum greges à ſumo Pa-
ſtore divellitis? Neſeitis, miſerè decepti Paſto-
res, quia non habet amaritudinem conwverſatio illius,
nec tædium convictus ipſius, ſed lætitiam, & gaudium? *
* Sap. 5.

848 . Perfectio Sacerdotalis

Audite, Paſtores, voceêm dulciſſimam Boni Pa-
ſtoris, & ovili annuntiate gaudentes: Venite ad
me omnes, qui laboratis, & onerati eſtis, & ego reficiam
vos! * Venite Paſtores, guſtate & videte, quam
ſuavis ſit Vominus! ** Adeſto grex dilecte: con-
gregare ad fontem vitæ! Hic paſcua inveniæs;

nam paſceris in Diwitiis Ejus. X Venite omnes

puſilli, & magni! Vos primi venite, Paſtores in
populo & Sacerdotes inter primos electi! tolli-
te jugum ſuave, & onus leve: ſic invenietis re-
uiem animabus veſtris! X Ambulate coram
PEO „& eſtote perfecti! Hanc Domini Boni
præſentiam quærite, amate, cuſtodite; quæ-
rere, & amare commiſlum gregem docete!
Dulcis præſentia! Dives præſentia! Honorifica
præſentia! Salutaris præſentia Domini Boni!
Quis te melior, & quis Major? Quis te glo-
rioſior, & quis liberalior, Rex Magnifice!
Principum optime! Servus tuus ſum ego per
ratiæ ſingularis privilegium, & fugere velim
ominum bonum? Nam quid juvat præſen-
tia corporis, ſi deeſt præſentia cordis? Ar-
cana tua omnia, & theſauros omnes credidi-
ſti mihi, 6 Domine ſuper omnem intellectum
mirabiliter bone! Et ego fugere auſim
amabilem præſentiam, non ignarus, quôd
venient mihi omnia bona pariter cum il-

la? ** Contrà quij elongant ſe à te, peri-

bunt. X XXYR

Tihi⸗
* Matth. 11. * Pfſalm. 33. *R Pfſalm. 36.
*RX Matth.11. AN SAp.7. *NN Pal. 72

en Venrolt
1, corp
enmus ionni,
muln! Qer
Dtimn! Il
utn keili an
Yeum miamen

(ünclce
wreenta!
Gaſonce h
Gnnm optin
ti celele n
hj nle linie
Mlnng erfotu
Werecun es
WMorini rer
len uis d

rmndd

Utaiin,
1 Jume
hnd eadhe
Einis: Tun
in Polonta
lit Nn

D
t En
wercle
leplemin
ennn
erie N
peinpte
ſer lene
en
Hw Mi

1
Hen

uneK
Cpneſen
jint gre⸗

Crcs) A⸗
Ones gedi
nintlecn
er l
Gurcg,
Ter en
n

4
M
EMrtien

Meditatio Il. 849

Tibi, Domine, dixit cor meum: exquiſivit te fa-
cies mea: faciem tuam requiram. DEus, ne elon-
geris à me! ** Sicut deſiderat cervus ad ſontes aqua-
rum, ita deſiderat anima mea ad te, DEus! *Y A.-
deſto cor meum! huc oculi mei! adeſto me-
moria: præſentem te ſiſte intellectus: Noli
fugere, mea voluntas! Potentiæ omnes animæ
mex, & corporis mei, venite, adoremus! A-
doremus infinité Magnum: diligamus infinite
bonum! Quæramus divitem, & amabilem præ-
ſentiam! Tu, DEus Magne; DEus Bone, qui
tanta feciſti animæ meæ, largire ſupplicanti
plenam tui amoris reverentiam!

Punctum II.

Quàm dulce alloquium amici intimi! Quàâm
ſuavis præſentia! Horæ integræ, dies & noctes
quàm jucunde hic fluunt! Deliciæ tuæ ſunt,
Amicorum optime, eſſe cum filiis hominum:
Quidni deliciæ noſtræ ſint eſſe tecum? Non
timebo mala, quoniam tu mecum es, *Xv fidenter
exclamat ſervorum tuorum nonnemo. Fili, tu
ſemper mecum es, & omnia mea tua ſunt, Pa-
rentis optimi verba ſunt ad fratrem prodigi:
idem prorſus diverbium ſolatiò plenum Sa-
cerdos æternus ad Sacerdotem, & ſervum fi-
delem, tu metum, & Ego tecum. Tu mecum, ſer-
ve bone! Tu mecum ad Aras, in Oratorio, in
templo, in cathedra, in Muſæo, in cubili, Do⸗
mi & foris: Tu mecum cogitatione, intellectu,
affectu, voluntate, pia operatione, deſideriéô,
Pſal. 26. ** Pfſal.7o. X* Pſal. 41. EXXPſal. 22.
R. P. Dufrene Exercitaa. Hh h cChari-=

8950 Perfectio Sacerdotalis.

charitate: Zu ſemper mecum es. O ſemper! O
mecum! Ego tecum Providentia ſpeciali, com-
placentia ſingulari; auxiliò, Protectione po-
tenti. O felix mecum O ineffabile tecum! Quis
mecum, ſi Sacerdotem ago Divinæ præſentiæ
amantem, & obſervantem? Tu mecum es, po-
tentiſſime, & omnia tua mea ſunt: Tu mecum
es, DEus exercituum; & Charitate mirabili,
Bonitate inſeparabili mecum es! Quis Tu?
Quis ego? Tu Maximus, ego minimus: Tu
Dominus, ego ſervus: O qualis Dominus!
qualis ſervus! Tu ipſa ſanctitas, ego mera ini-
quitas: Tu inexhauſta opulentia, ego pauper-
rima indigentia &c. Et meeum es bona vo-
luntate, ſi homo ſum bonæ voluntatis: Et a-
mica unione mecum es, ſi tecum libenter ago;
ſi præſentiam tnam diligo, & reverenter ob-
ſervo! Semper & ubique mecum es, ſi ſemper
& ubique tecum eſſe volo! Quæ tua pietas!
quæ mea felicitas! .
Ego tecum? 6 DEus! 6 Pater! Frater!
6⁶ Amice! Domine! 6 Majeſtas plena Boni-
tate! 6 Bonitas plena Majeſtate! Igitur te li-
cet alloqui, tecum verlſari, in te confidere, ti-
bi placere? In conſpeétu tuo ſtare conceſſum
eſt in horas ſingulas, Rex æterne, amicorum
optime! Te datur invocare, qui abundantia
pietatis tuæ & merita ſupplicum excedis, &
vota! Qui plus etiam tribuis, quàm poſtule-
tur! Coram te licet effundere corda noſtra,
& intimos animi receſſus pandere? Patrem a-
gis Clementiſſimum, ſi filius eſſe vola; Pro-
tectorem

4

Agten pi
1 un i
15 ol Nas
e it
1 6en
vuN 1l
uiWan
in ele el
Filmi, ſor
idyed mien
leo Olrd
ex Ort N
iclecto, p
Wkronumiche
MWre ingun
Aits wer umn
n mo: 0
Eahene zgen
me bann Dt
nnc, gw⸗
1Nrtes:
nbondo nn
i aſlrin
InMltnd den

Werl
DMunncor
tie m,
rilis e

ni 4.

.

4. Dln
aſrii
1 R
blletn
ſine
nern,
Cnri.
ne S
eN Nnne
Oh
genn
ene
lan

R

—

4
nhheng,
Amenne’
lncgene

Enten

0Kuel

sgenbho⸗

lin el

Chliete,!
e eſt
nte mon
i n
ectih
Jun N
n
e! enr

e kr.

Mer

Meditatio IV. 8571

tectorem potentiſſimum, ſi cliens eſſe deſide-
ro; amicum ſinceriſſimum, ſi amicitiam non
reſpuo! O Pater! O Protector! O Amice!
Heu, quid feci, cùm à te receſſi? Quid ago,
quando te deſero? O Charitas! O Bonitas!
me nunquam à te ſeparari permittas! O ſæcu-
li vanitas, tuum ego Sacerdos milſerabile man-
cipium eſſe velim, qui Regis æterni, piiſſimi,
ſuaviſſimi, potentiſſimi, non modò ſervus ter
felix, ſed amicus etiam Diviniſſimi Cordis eſſe
valeo? O ſanctum ſacrificium. Horæ Cano-
nicæ, Oratio, Meditatio, ſacrum ſtudium, ani-
mi collectio, pia converſatio, labor Apoſtoli-
cus, Proximi charitas, quàm ſuaviter & facile
DEO me jungunt, ſi volo! Cur nolim beati-
tudinis meæ ſummam? Hæc omnia exigit ſta-
tůs mei ratio: Quare pœnas incurrere malim
negligenter agendo, quâm fructum centeſi-
mum é beata DEl præſentia colligere ſolerter
elaborando, quod aliàs omittere non licet?
Eja Sacerdos à DEO electe! nunc libenter
cum Domino ſimus, & ibi ſemper cum Domino
erimus: conſolemur invicem in verbis iſtis! * Dicamus
cum mellifluo Bernardo:

1. JESU dulcis memoria,
Dans vera cordis gaudia,
Sed ſuper mel, & omnia,
Ejus dulcis præſentia.

. Hh h 2 2. Nil

352 Pperſectio Sacerdotali?
2. Nil canitur ſuavius, lalumm⸗
Nil auditur jucundius, . lon ti
Nil cogitatur dulcius, . nin
Quàâm JEſus DEl Filius. N
ruen eſus,
3. JESU ſpes pœnitentibus, iiin Wed
Quàâm pius es petentibus, Crtendo i
Quãim bonus te quærentibus,
l 9.n de
Sed quid invenientibus?
lnaue cule
4. Nec lingua valet dicere, Hoenmelni
Nec littera exprimere; Rcoce de⸗
Eyxpertus poteſt credere, .
Quid ſit Eſum diligere. 1 Cite
. üikbont, a
S. JESII Rex admirabilis, Dalkrre ne
Et Triumphator nobilis, un
Dulcedo ineffabilis,
Totus deſiderabilis! IE
. aſlhiruts
Tunc lucet ei veritas,; Panr nen
Mundi vileſcit vanitas,
Et intus fervet charitas. 1 Mne n
. lmileſtr
7. JEſu dulcedo cordium, Mre in
Fons vivus, lumen mentium, dakt
nm ne

Exce-

ſ⸗

Meditatio IV. 8573

Excedlens omne gaudium,
Et omne deſiderium.

3. JEſum omnes agnoſcite,
Amorem ejus poſcite,
JEſum ardenter quærite,
Quærendo inardeſcite.

9. JEſu decus Angelicum,
In aure dulce canticum,
In ore mel mirificum,
In corde nectar cœlicum.

10. Qui te guſtant, eſuriunt,
Qui bibunt, adhuc ſitiunt,

Deſiderare neſciunt,
Niſi Eſum, quem diligunt.

II. O Eſu mi dulciſſime,

Spes ſuſpirantis animæ,
Te quærunt piæ lacrymæ,
Te clamor mentis intimæ.

12. Mane nobiſcum, Domine,
Et nos illuſtra lumine,
Pulſa mentis caligine,
Mundum reple dulcedine.

Hh h 3 I3. Sis

254 Perfelctio Sacerdotalis

13. Sis JEſu noſtrum gaudium,
Qui es futurus præmium,
Sit noſtra in te gloria,
Per cuncta ſemper ſæcula.

14. Te noſtra, JEſu, vox ſonet,
Noſtri te mores exprimant,
Te corda noſtra diligant,
Et nunc, & in perperuum. Amen.

Dies II.

Profectus quotidianus in virtute.

Conſideratio III.
De Perſeverantia.

Ala noſtra, quibus intus affligimur, ſunt
plurima, & illorum quodlibet multi-
plici e fonte ſæpius originem ducit.
Verùm ſcaturigo morborum animæ frequen-
tiftima, & vel ideò ſummè noxia, defectus per-
ſeverantiæ eſt, & in bono verlatilis inconſtan-
tia. .
Viz ullus noſtrm erit, cui ſæpius in vita
lumen cœleſte non affulſerit, quo irradiante
hinc mala fugienda, iſtine bona inquirenda non
viderimus: obedire fſolûm huic luci oportuit,
& abſoluta erat beatipudo noſtra. Nedne

—

rilan
rjle ro
Noeriniats
(NinNN eut⸗
ini fnnel
m Ad bons
nt: ee
jotn Leco
Ueäftutondbn
0 bone obvi
1 Pelont, guc
ninos
Hlengeeret
uni cum
in in bene
Uiscunor
getenanot
jeloii aſtu⸗
l, um t
tin ſunt
ſuin ſtmiati
ð Am,
1 mnin

iim n
Emmm,
iitt rerit
ntiſpecie
ilan wie
un m ejuscl
inle ſerio

c 3

Meditatio IV. 8 5
S diffiteri poſſumus, crebrò nos bene quidem
cœocepiſſe; at mox iterum reſilüiſſe: Quæ cauſa
modicæ firmitatis? Currebatis bene; Quis vos faſ-
1 cinavit non obedire veritati*? Inconſtantiam to-
tiuius mali funeſtam originem audacter dica-
ſe; mus. Ad hunc ſcopulum pia propoſita fran-
„ Luntur: hæc pruina bonam voluntatem ipſo
m ortu decoquit, & omnem fructum è ſacris
meditationibus collectum perdit. Huic inimi-
n co nunc obviam eundum, ne ſemper diſſipa-

tuimus. „. .
Hucusque veritatem agnovimus; bonæ vo-
luntati locum dedimus; ſæpe inchoavimus;:
El . verù⅛m in bene cœptis minime perreximus:
En his quatuor verbis abſolutam vitæ ad hanc

re pergat, quæ Divino ſpiritu adjuvante ſta-

usque diem à nobis actæ hiſtoriam! Faxit DEus,
ne ſimili paſſu deinceps incedamus, & claudi-
cando ipſam æternitatem adeamus. Iſtud ne

fiat, tria ſunt nobis hic ſeriò conſideranda:

rm in primum, firmitatis & conſtantiæ ſumma neceſ-
e itas. Alterum, illius ad objecta varia exten-
a ſio. Tertium, ejusdem acquirendæ modus.
teff, Amicitiam, quæ finiri potuit, nunquam fuiſ-
n ſe genuinam, antiqui ſapientes edixêre; ſed
abludit à veritate hoc effatum, licet prima
iſnintn fronte in ſpeciem veridicum. Quis enim ne-
don, ſcit, iſtam viciſſitudinem eſſe homini conge-
nitam, ut ejusdem rei nunc odiéò, nunc amore
ien utrinque ſerio teneatur. Si quis autem in-
An oece Hh h 4 terroga⸗

856 Perfectio Sacerdotalis

terrogare, vel dubitare auſit, utrùm in cœp-
to DEl amore ſit pergendum, tutò adversùs
illum pronuntiabimus, eum nunquam adhue
veré DEum dilexiſſe. Cùm ergo ad momen-
ta rationum, quæ firmitatem ſuadent, ponde-
randa hic invitamur, confuſionem propriam
hinc botiùs eruere licebit, quòd in re ſummè
neceſſaria deficimus, quâm ut clariſſimæ veri-
tati lucem affundere velle cogitemus.
Omnimodis meretur DEus, ut nos illi, quàm
aréctiſſime fieri poſſit, adſtringamur, & nun-
quam deinceps ab eodem dilcedamus, poſt-
quam felici vinculo ipſi fuerimus aliquando
uniti. Eum in finem illis Apoſtoli verbis in-
hærentes, firmitati conſulamus: OQuis nos ſe-
parabit à charitate DEI, quæ eſt in Chriſto 7ESII
Domino noſtro? * Qui peccat, DEum non novit, **
teſte Diſcipulo, quem diligebat Eſus. Qui
verò DEum, poſtquam ipſi aliquamdiu famu-
latus eſt, petulanter iterum derelinquit, non
modèò ſtupidum ſe probat, & ignorantem;
ſed & protervum æternæ Majeſtatis contem-
ptorem. =
DEus noſter non mutatur: ſunt eædem
ſemper illius perfectiones, perpetuò immuta-
biles; æquum igitur eſt, ut obſequium ſervi-
tutis noſiræ pariter ſit perpetuum. Ubi pec-
catorum veniam nobis largitus eſt: Cùͤm ſuæ
nos amicitiæ participes effecit, & ſuis mune-
ribus cumulavit, generosé id egit; ſtabilita-
tem, excluſa pœnitudine, adjecit: Sine pœni-
tentia
* Rom. 5. * 1, Joan. 2.

ſad Nin

6
ivtenumn
tgmritfe
nr Aufen u
ſnienn,
ine leydos
n blnden d
Pe coſtan
ente ſdeitis
Ctwi mninh
cerCoten
