bum, ut videns non videat, & in ſordibus ſuis
computreſcat. „Hinc profectò Sacerdotum
„ culpæ magnitudo monſtratur, verba ſunt
„ ſancti Pooris ſuprà citati, quia plerique
„ eorum à Domino in impcœnitentis cordis
„ caliginem projiciuntur, & nulla hominis ad-
„ hortatione reſipiſeunt. Idem ibid.

„ Heli Sacerdos, pergit S. Gregorius, mo-
ribus erat ſecundùm ſe inculpatis: fed filio-
rum pihilominùs delicta reum conſtituerunt,
non quod illa perpetraâſſet; verùm quèòd diſſi-
„ mulando foviſſet. Eſtque iſtud Præpoſitos
inter ac ſubditos in Eceleſia diſcrimen, quòd
hi de fuis ſolùm actibus rationem reddant,
„ & bene vivendo falvi fiant: Contrà vero
animarum Rectores non de ſe tantum, ſed
etiam de aliis interrogantur; neque ſalvari
„poſſunt, niſi ad vitam illorum bonam ſalutis
„ alienæ ſtudium acceſſerit, quo paſtorale mu-
„ nus fideliter exequantur: Bonis ſubditis vi-
K 5 „ Veré

„

7

„

—
—

„
—

„

—— „
—

1574 Peccatum Sacerdotis

„ vere ad ſalutem ſufficit; Prælatis verò pro-
„ pria vita non ſufficit. S. Gregorius at ſuprà.

Mleditatio I.
De gravi peccato Sacerdotis.

Videbam Satanam ſicut fulgur de cœlo cadenem.
Luc. 10.

Qantd ſublimior eſt Sacerdotum Dignitas,
tantèò peccata illorum ſunt graviora. Qua-
re DEl Filius ſuis Diſcipulis, quos ad Sacer-
dotii Gloriam evehere cogitabat, lapſum ter-
ribilem Luciferi ob oculos ponit, ut intelli-
gant, neque Magiſterii ſui Divini, quo gaude-
rent, ſanctitatem, neque Apoſtolatús, quo in-
ſigniti erant, cœleſtem dignitatem abſolvere
ipſos poſſe ab indefeſſo ſalutis ſuæ ſtudio, quam
cum timore & tremore operari, & graviſſima
quæque peccata, à quibus ſecuri nondum eſ-
ſent, ſolicite vitare ipſos oporteret. Quâàm
neceſſaria ipſis fuerit hæc ſalutaris admonitio,
tempus Paſſionis evidenter oſtendit, cùm gra-
viter lapſi ſunt eorum nonnulli, quèòd minùs
ad ſe pertinere Divinum illud monitum credi-
diſſent, nec ſe adversùm culpas graviores ſa-
tis muniviſſent. At veròô poſtquam cœleſtis
Magiſter ipſos ſacratiſſimæ ſuæ ſcholæ Dilci-
pulos contra peccatum grave tam ſeriò & for-
titer muniendos eſſe duxit, quo loco erunt res
noſtræ, quibus ipſa fragilitas, & ad omne ma-
lum proclivitas adeò congenita eſt, ut ad bas.
ſus

tun⸗
mmgei
uh
nech
aten
Seen

Nomguer
lc kon
entigon
ſant .
ugnnl
nunne
sdm
lemin
le

ilictiem
Toppir

=

i Nenge
firt ſ

Clnt.

la alnu,

nneins
tgamin .
Nos d
teylylnte⸗
Ni Nintele⸗
nnangent.
hun goir
tmen Maher
ur Kucdihern
i,Egenihn
tioocun:
teret (n
ns anonti
enit,cun gn
l,crdd nr
mcatuncte

AMeditatio IJ. 155

ſus ſingulos caſus gravior meritò ſit nobis
pertimeſcendus? Duo ſunt, quæ ſine horrore
nemo noſtrm, nullus Sacerdotum cogitare
queat: primè, poſſumus nos Sacerdotes pecca-
re graviter. Secundè, & forſan graviter jam
ſæpiùs peccavimus.

Punblum I.

Nunquam nobis ipſi fidamus: nunquam in
fallaci ſecuritate ſtertamus. Quamvis expe-
rientia propria nunquam nos docuiſſet, quàm
ſimus fragiles, tamen ſoli Virorum inſignium
lapſus graviſſimi, quos compertos habemus,
juſtum timorem nobis incutere deberent. Lap-
ſus eſt Samſon; lapſus eſt ſanctiſſimus David:
ille figura, hic Progenitor Salvatoris: Lapſus
eſt Petrus inter Diſcipulos ferventiſſimus: Ec-
cleſiæ Columnæ Tertullianus & Origenes, cor-
ruerunt: Centum alii doctrina & virtute con-
ſpicui ceciderunt, quos minime ignoramus.
Quidni ergo illam magni Auguſtini ſententiam
nobis meritô applicemus? „Nullum pecca-
„ tum facit homo, quod non poſſit facere al-
„ter homo, ſi deſit Rector, à quo factus eſt
„ homo. „ Robore non ſemper pollet, qui
robuſtum ſe ſibi fingit. Fortitudo noſtra, &
rohbur noſtrum ex DEO eſt. IIIe ſtat firmiùs,
qui ſe valde infirmum eſſe agnoſcit. Petrus,
dum fortem ſe putat, Dominum dicentem
audit: Priusquam cantet gallus, ter me negabis. Et
veròô factum eſt, quod fieri non poſſe Eziſtiüna⸗
. at:

156 Peccatum Sacerdotis

bat: cecidit columna: inter Apoſtolos ſanécto
fervore primus ter Dominum negavit. Tu,
Domine, infirmitatem meam nôſti: Tu pericu-
la, quæ me circumſtant, intelligis; remove à
me, quidquid ſeparare poteſt à Te. Scio e-
quidem, nolie me nunc quidquam perpetrare,
quod Tibi diſpliceat; V
duodecim eſſe horas diei, in quibus mihimet
ſæpenumero ita ſum diſſimilis, ut ego memet
vix cognoſcam: ſum in horas mutabilis, va-
rius & inſtabilis: Bonum, quod nunc volo,
paulò pôſt iterum nolo. Tu doce me in ſan-
cto timore operari ſalutem meam: Ambulem
coram Te in humili meiipſius diffidentia, & cau-
tela plurima, ut non moveantur greſſus mei.
Timete Dominum omnes Sancti Ejus. Plal. 33.

Punblum II.

Verùm quid circa præterita mea mihi dictat
conſcientia? Qualis fui, antequam Sacerdos
fierem; & qualis hucusque fui, ex quo ad Al-
tare ſacroſanctum acceſſi? Nullàne unquam ſi-
ve antè, ſive poſt admiſi peccata gravia? Et ſi
illa ad hominum notitiam non pervenére, for-
ſan DEus eadem ignorabit? Quàm beatus fo-
rem, ſi & ego graviores Numinis offenſas in
totius vitæ meæ decurſu penitus ignorarem!
Evidentiam fortaſſe non habeo: ſceleris exper-
tem me judico, cùm ſim reverà nocens? Sed
numquid genuino lumine deſtitutus meipſum
palpo & fallo? Quis ſecurum me reddet, in

peccatorum pœnam à DEO non eſſe immil⸗
as

1

erùam ſcio quoque,

St Nen
nluit
Unlslo
callml
In guh
nt
mneilizi
Uin ſene
0nicoez
lbiss, 1
ſauneſe
Uunoen dean
Ittons Ke

C

rghan

R
lll

Mau

Ilrten S
ulni⸗ nan

Ule

n ili
lfoin,

okolozkrcn
Ebent.
Tn eren
Pkemore!
le geio e.
mhethetrare,
0l goge,

bhuakinet

menneret
Mrdl.
ol ae
Ne ne nln⸗
n Anbuln
lenincan.
tpelum.
N.

en ninicer
uun Mert
loet
wemgunt.
guſi! ll
prenerft⸗
inbenf⸗
i Gens!
nsignonn
cſtiige
lncrei 1
Zju

tunnse,ln
eel
i.
l 63

Lebtio I. 157

4
ſas cordi meo haſce tenebras? Sunt fortaſſis
hæ pœnales cœcitates, de quibus Eccleſiæ lumen
Auguſtinus loquitur? Eheu! Delicta quis intelli-
git? Quis ſufficienter defœcatum haber men-
tis oculum, ut videre ſemper poſſit, ad quem
malitiæ gradum peccata ſua pertigerint? Su-
perbia, amor proprius, judicii tenacitas, cor-
dis irretiti vincula, præventiones iniquæ, dicta-
mina perverſa, languor animi, acedia, tepor,
omiſſiones & negligentiæ in munere commiſſo
notabiles, ſæpe ſæpiùs occultæ peccatorum
ſcaturigines ſunt, quæ juſto cuique metum &
horrorem incutiant. Quantòô magis timebit
mediocris Sacerdotum pietas, aut vix etiam
mediocris? Quâàm metuendum, ne in ipfis oc-
cultum peccati virus deprehendat ſagax DEI
oculus, qui in Angelis ſuis reperit pravitatem?
Proba me, DEIIS, & ſcito cor meum: inter-
roga me, & cognoſce ſemitas meas, & vide, ſi
via iniquitatis in me eſt, & deduc me in via
æterna. Recogitabo tibi omnes annos meos in amari-
tudine animæ meæ!

In hoc textu ſiſtitur inter cordis contriti affectus, &
vitæ melioris incenſæ deſideria, ac propoſita.

Lectio I.

Malachiæ Caput primum.

Objurgatio Iſra?lis, ac præſertim Sacerdotum, DEO
ſecundum ſtatum ſuum non ſervientium.

1. Onus

Peccatum Sacerdotis

158

I. Onus Verbi Domini in manu Malachiæ:
Dilexi Vos, dicit Dominus, & dixiſtis: in quo
dilexiſti nos? Nénne frater erat Eſau Jacob,
dicit Dominus, & dilexi Jacob, Eſau autem o 1 “

toeic⸗
Genons

wamnn

2. Et poſui montes ejus in ſolitudinem, & Cenn
hæreditatem ejus in Dracones deſerti. Quod Port

ſi dixerit Idumæa: Deſtructi ſumus, ſed rever- uunctk
tentes ædificabimus, quæ deſtructa ſunt: Hæc nivol
dicit Dominus Exercituum: Iſti ædificabunt, OAziomn
& ego deſtruam, & vocabuntur termini im- Leun n
pietatis, & populus, cui iratus eſt Dominus Un.
uſque in æternum. bſ⸗
3. Et oculi veſtri videbunt, & vos dicetis: ulDnn
Magnificatur Dominus ſuper terminum IIſraél. Pone⸗

Filius honorat Patrem, & ſervus Dominum
ſuum: ſi ergo Pater ego ſum, ubi eſt honor
meus? Et ſi Dominus ego ſum, ubi eſt timor
meus? dicit Dominus Exercituum.
4. Ad vos, Sacerdotes, qui deſpicitis no-
men meum, & dixiſtis: in quo deſpeximus no-
men tuum? Offertis ſuper Altare meum panem
ollutum, & dicitis: in quo polluimus Te?
neo; quòd dicitis: menſa Domini deſpecta
eſt.
y. Si offeratis cœcuaq ad immolandum, nén- ſnmr i
ne malum eſt? Et ſi offeratis claudum, & lan- ga in
guidum, nénne malum eſt? Offer illud Duci 1
tuo, ſi placuerit ei, aut ſi ſuſceperit faciem tuam,
dicit Dominus Exercituum. Ag
6. Et nune deprecamini vultum DEl, ut mi-

. Elm n
ſereatur veſtri (de manu enim veſtra Aum e
e

lulks: n 1
Nbin eh
n anend

Unirn
len Ce
nnklwer.
dalmn he
Gzüium
tur emtlir.
8 unins

Kroscoets:
mimumlin.
wos Doninon
lbiet bonn
obi el in
un.
ehictde⸗
leperinmgne
enrünpnet.
Ncums lel⸗

onin ehed

Nohndunt?.
Cuucum

DnN.
Ndn.
4

luun

4
1

Examen I. 159

eſt hoc) ſi quo modo ſuſcipiat facies veſtras,
dicit Dominus Exercituum. Quis eſt in vobis,
qui claudat oftia, & incendat Altare meum
gratuitò? Non eſt mihi voluntas in vobis, di-
cit Dominus Exercituum, & munus non ſuſci-
piam de manu veſtra.
7. Ab ortu enim ſolis usque ad occaſum,
magnum eſt Nomen meum in gentibus, & in
omni loco ſacrificatur, & offertür Nomini meo
Oblatio munda: quia magnum eſt Nomen
meum in gentibus, dicit Dominus Exerci-
tuum.
8. Et vos polluiſtis illud in eo, quod dicitis:
Menſa Domini contaminata eſt: Et quod ſu-
perponitur, contemptibile eſt, cum igne, qui
illud devorat. Et dixiſtis: Ecce de labore &
exſufflaſtis illud, dicit Dominus Exercituum, &
intuliſtis de rapinis claudum & languidum, &
intuliſtis munus: numquid ſuſcipiam illud de
manu veſtra, dicit Dominus?
9. Maledictus doloſus, qui habet in grege
ſuo maſculum, & votum faciens imolat debile
Domino: quia Rex magnus ego, dicit Domi-
nus Exercituum, & Nomen meum horribile in
Gentibus.
Interſeruntur huic lectioni paraphraſes, & notæ ido-
neæ, ſenſum Prophetæ explicantes.

Examen I.
Qualis mea Conſcientia?

TAlis ſum, qualis mea Conſcientia: Bonus,
ſi bona; malus, ſi mala. secundum Con-
ſeientiam

160 Peccatum Sacerdotis

ſcientiam meam olim judicabor. DElIs bo-
ne! Conſcientia Sacerdotis quanta ſolicitudi-
ne eſt cuſtodienda. Heu! quæ peſtis hic la-
tet, ſi peccatis eſt contaminata: Quæ bono-
rum copia, ſi debita rectitudine ſe commen-
daverit!
Qualis igitur mea Conſcientia? Num con-
fuſa, tortuoſa, obſcura, tenebroſa, ſordida, du-
lex, doloſa, peccatis ſaucia? An calloſa, dura,
inſenſibilis? Num dubia, erronea, ſcrupuloſa?
Forteè levis eſt, ac deſultoria, vana;, pertuncto-
ria, neglecta?

Si confuſa & obſcura eſt Conſcientia mea,
unde illius tenebræ? Nullâne ibidem craſſa &
affectata ignorantia? Intelligéne Statůs mei
Eminentiam, obligationes innumeras, graviſſi-
mas, pericula maxima? Num peccata mea, &
illorum malitiam ſatis intelligo? Sciône ſatis,
quid ſit, Sacerdotem ſcientem & volentem pec-
care? Num hæc, vel illa peccata mea mihimet
diſſimulo, excuſo, pallio? Forte neceſſitatem,

7

aut fragilitatem interpretor, quæ tamen mera

malitia eſt? Qualia funt mea dictamina: re-

âne, an tortuola, & diſtorta? Suntne illa con-
ſcientiæ luminoſæ partus bonus, aut conſcien-
tiæ tenebroſæ partus infelix? Vitâmne inſtituo
ſecunduùm illa tepidorum dictamina: Vivendum
inter homines modéò humanò: non oportet Sectari ſingu-
laria: ſic paſſim vivitur: ad hox vel illud non teneor:
non ſunt in cura animarum admittenda nova onera:

boc vel illud non eſt peccatum grave &c.

Nullâne

leſet,
m Mn
wtlh
Gerelae
mnen E
6 co
Achnenn
ns ſt
Endh coon
Un mierf
duingfene
alinel, nen
fenvgmnion
etr Enn
ktin
Aulin D
ſatiemne
1,le

Kungn
eh ton
Kmb
gonnt ne
Cnii
Engaor
lilsN
Wnon nn
n n
agum
Aones
kyi;
ſtnhe

1. Dolgt,
la Clant
elts Hieh,
or bon
Econmmen.

in Nncnn.
Mlnütncr.
allrn,
Neſalcitd
u,enunan.

ACertn den
Pcen ealn
Wadi de
ment Eul.
peceatr Nend
Könelc
TCemen-e
we ninine
nebellaten
1r amen men
Gumima: k
Ohne lacn
McN⸗
tünrein
n: u

nuun it

d Plenmg .

Examen I. 161

Nullane peccata gravia latent in conſcien-
tia mea? Nullæne omiſſiones valde noxiæ, nul-
la (candala? In quo genere ſæpiùs & notabi-
liùs peccare ſoleo? Sumne ad ſuperbiam, ad
tenacitatem, & nimium œconomiæ ſtudium,
ad rixas & contentiones, ad iram, ad inglu-
viem & ebrietates, ad otium & torporem, ad

voluptates propenſus? Nullane apud me inva-

luit mala conſuetudo in hoc vel illo genere?
Quàm miſer forem, ſi ferreis hujusmodi ne-
xibus implicarer? Quàm ſordida, purulenta &
cadaveroſa mea conſcientia foret, ſi vel uni

peccato graviori eſſet obnoxia?

Rectâne, & ſimplex conſcientia mea, an du-
plex & doloſa? Certè Virum iniquum & doloſum
abominabitur Dominus. Recta non eſt, ſi ad cur-
vas tepidorum ſemitas deflectit: ſimplex non
eſt, ſ DEO & Mammonæ, ſpiritui & carni, le-
gi Divinæ & legi mundanæ ſimul ſervire in-
tendit. Dolose cum DEO ago, ſi nonnullam
Virtutis ſpeciem exteriùs præfero, & interids

conſcientiam ſordibus plenam circumfero; Ho-

mo duplex, homo mendax ſepulchrum deal-
batum. At non DEum; forte nonnullos ho-
minum; certè meipſum ſic inſigniter decipio,
cum damno in ipſam æternitatem tranſituro?
Qualis mea Conſcientia? Num calloſa, du-

ra, inſenſibilis? Reproborum triſtis hæc nota

eſt, cùm non ampliùs dolent, neque ſentiun-
tur vulnera quamvis lethalia. Si econtra mi-
nimas læſiones acerbè ſentio: ſi actutum cla-

mat etiam levis peccati rea conſcientia, tene-

R. P. Dufrene Exercitia. I. ritudi⸗

162 Peccatum Sacerdotis

ritudinem habet; ſana eſt, & bene mecum a-
gitur. Gratiæ inſignis loco habenda hæc te-
neritudo, quam velut margaritam pretioſam
ſervare meum eſt. Sed quo loco eſſent res
meæ, ſi graviter ſaucius hoc vel illo crimine
animus hæc, aut ſimilia ingeminaret? Confeſſa-
rius meus, Vir bonus, facilè abſolvet redeuntem ſæ-
ius; nam & ipſe morbo ſimili laborat; ſilebit &c.
eu! abſit longe à me tanta perverlitas, qua
in Spiritum Sanctum malitiose peccarem, &
Milſericordiæ januas mihimet præcluderem.
Qualis mea Conſcientia? Num peccatis oc-
cultis, verè ac rationabiliter dubiis gravata?
Si ita eſt, cur moralem certitudinem Stats
gratiæ per integram Confeſſionem non procu-
ro? Heu, quam miſer eſt Sacerdos, ad Aras
ſacroſanctas inter mille ſtimulos conſcientiæ
pungentis quotidie accedens? Fors neglecta
jacet mea Conſcientia? Quantam illi curam
impendo? Fortè nugas, pecora, rem domeſti-
cam, loculos, ventrem &c. ſolicité curo, &
bonum Conſcientiæ ſtatum non curo? Anquo-

tidie meipſum inſpicio, vias meas conſidero,

Examen inſtituo? Parumne meâò intereſſe cen-
ſeam, utrùm intelligam, nécne, an graviſſimis
obligationibus per diem ſit ſatisfactum, devo-
tè ſacrificatum, nihil in cura paſtorali & officio
Sacerdotali neglectum? An ùt Sacerdos orave-
rim, cogitaverim, locutus ſim, laboraverim,
manducaverim &c. Qua ratione defectus quo-
tidianos compunctione, & ſatisfactione con-
grua eluere ſatago; qualiter emendo? Qus
cauſa

4 hrt
zmrintt
Per Ne
erbon
lets ſptt
Klcei
Fenenß
n
onlen
conttbſe
io knen,

Ebml

Undneoe
MIteim!
yhen

inn ike
tühn
leni
irten)
ln Ee
Wrn
ihm, 1
unnnt n
mſ ocin
uninne:
1.

hene nan
benl heet,
lun prettn
nod eſlentis
ilo erint
tuneii Cieſ
n ummn ⸗⸗
unt r e
1 Poki u
Mrardl
trtellern.
n enns
Chis Unitl
tulnendnds
Wennmn en.
NetdeNn
os Coaſtent
8) Los ned
mum il ont
nayten om
Cleis annl
oNro? Aud⸗
ens CNNe
palineeſe 6
ne, n giſl
tchan
tornitin
tdacetien⸗
in Hummih
–
huidin 6

l

Examen I. 163

cauſa negligentiæ in re tanti momenti? For-
ſan tepor jam diu radicatus? Væ! ſi hunc am-
pliùs radicari permiſero! Quomodo hane pe-
ſtem hac hora, hoc momento excutiam? For-
te cœâι [NQ᷑aäs ſpiritualis & induratio, luridi te-
poris infelices filiæ, conſcientiam neglectam &
negligentem pariunt? Quomodo ſuſcitabo fer-
vorem, qui tanto malo protinus medeatur;
Hinc conliderationis oculus, illince boni ope-
ris conatus ſedulò erit adhibendus. Hinc O-
ratio fervens, iſtinc cuſtodia vigilans medici-
nam afferet. Vigilate & orate. Marc. 14.
Qualis mea Conſcientia? Num ſcrupuloſa,
implexa & perplexa, erronea? Unde hoc ma-
lum? Quale remedium? Cur Ducem idoneum
non quæro? Cur inſtrui recuſo? Cur judicium
non ſubmitto? Superbia vetat? An ignoro,
quia DEus ſuperbis reſiſtit, humilibus autem dat gra-
tiam? I. Petr. y. Sed quis profunda humilita-
te magis indiget, quâàm Sacerdos? Si ſerupu-
lis angor, intelligéne, quantùm hi noceant &
mihi & aliis? Forte levis & perfunctoria eſt
mea Conſcientia, quæ malum ingens peccati

non apprehendat? Ritene intelligere unquam

ſtudui, quàm ſeverè, quàm horrende juſtiſſi-
mus DElIIS vel unicum peccatum in Angelis

ſuis, in Adamo, in plurimis poſt mortale pri⸗

mum damnatis punléric? Quale igitur apud
me peccati odium & horror? Qaalis erga
venialla animus? Qus ſpernit modica, paulatim de-
sidet. Eccli. 19.

L 2 A,

164 Peccatum Sacerdotis

II.

Qualem eſſe convenit meam Sacerdotis
Conſcientiam? Sufficiètne, ſi gravia quidem
ignoret, venialia verò negligat? Tenerrima ſit,
oportet, Sacerdotalis Conicientia, quæ acerbée
ſentiat quamlibet ſummi Benefactoris ſuper
omnia Dilecti offenſam: ſit pura velut criſtal-
lus; pura ſicut vitrum aquæ limpidiſſimæ, ùt
Divo Aſſiſiati olim eſt oſtenſum. Quanta pu-
ritas animum decet, quem puriſſimus Agnus
ſuâ quotidie præſentiãà honorat?
Quæ autem reétitudo Sacerdotis Conſcien-
tiam ornabit? Quomodo rectitudinem in alio-
rum Conſcientias introducam, ſi eâadem ipſe
caruero? Qua ratione alios mundabo ipſe im-
mundus & ſordibus plenus? Cor mundum crea in
me DEUS, & ſpiritum rectum innova in viſceribus
meis! “ Quaàm beatus vivam, ſi tenera, ſi re-
Gta, ſi munda ſemper fuerit mea Conſcientia!
Quantãâ fiduciâ, quàâm filiali ſpiritu cum Do-
mino, & Patre meo agam? Quantis lætitiis af-
fluam, cùm non ſit gaudium ſuper cordis gau-
dium. Habe bonam Conſcientiam, & habebis ſem-
per lætitiam. ** Contrà verô mali nunquam ha-
bent veram lætitiam. * Velimne ego perpe-
tuò lancinantem, rodentem, ulceroſam Con-
ſcientiam circumferre?
Qualis ergo tandem Conſcientia mea? Hoe
ad amuſſim ſcire meâ unius maximi refert.
An heroico niſu per accuratam & bonam Con-
feſſionem

1* Pſal. o. ** Kemp. L. 2. 6. 6. *** Ilbid.

hren in

elneto!
mz

enactin
6 ecd⸗ C0

Sodd

DAV
ühnden
kenn H
Urmmt 0
Genim er
Miti en⸗/
1in M
ant

ant⸗

ſüemm
Uindel

V
emen
eneve
ofent
I

ng

n Srrellt
guapia glite
Itremmat
Uin gue en
Widni ſn
npeer tii
engiihrn
in Aunmn
Muilas ige
1
ts Conter
tudenin⸗
l clten e
mdoe
(n puntin nti
imni niſen
Ptenen1,
men Conſten
Pin un
lunch⸗ “
Uerontsk
m E ieti⸗
Ei elies
Aune dof⸗
Abetoinlr

fiaun ,
ias
in 1

Meditatio II. 165

feſſionem virus evomendum? Quid in morte
feciſſe optabo? Cur iſtud modè non faciam?
cùm tenm pus eſt acceptabile, & dies ſalutis favent?
Quæ dein adhibebo media, ut integram dein-
ceps ſervem Conſcientiam? Quo ſpiritu Con-
feſſiones ordinarias peragam quovis ſaltem o-
ctiduo apud Virum, qui vitia mea non palpet,
non diſſimulet: qui cordate moneat &c. Qua
diligentia Examen quotidianum Conſcientiæ
inſtituam? Qua cuſtodia cuſtodiam cor meum,
quoniam ex ipſo vita procedit? Beati immacu-
lati in via, qui ambulant in Lege Domini! Benedictus
es Domine, doce me juſtificationes tuas. Viam iniqui-⸗
tatis amowe à me, & de lege tua miſerere mei! *

Meditatio II.

De funeſtis effectibus peccati gravis in
Sacerdote.

MAlitia extraordinaria, prorſus horribilis &
execranda latet in peccato gravi Sacer-
dotis; malitia, qua major cogitari vix poſſit.
Dignitas Sacerdotis præcipua eſt & maximé
ſublimis: ergo & lapſus é tantæ Celſitudine
terribilis eſt. DEl beneficia in Sacerdotem
collata omninò ſingularia ſunt, exquiſita, & in-
numera: ergo enormis & nigerrima ingratitu-
do, ſi Benefactorem optimum ſciens & volens
raviter offendat. Sacerdotis obligationes
unt graviſſimæ: ergo negligentia in iis adim-
L 3 plendis
* Pſal. 115.

166 Peccatum Sacerdotis

plendis parva eſſe non poteſt; ſupra modum
nocet Chriſtianæ Reipublicæ Sacerdos mune-
ris ſui oblitus. Quare cuùm peccatum Sacer-
dotale ſit grande nimis, quid mirum, ſi pœnis
etiam graviſſimis caſtigetur? Exigit hoc Divi-
na Juſtitia: exigit hanc proportionem Divina
Sapientia: exigit commenſuratam crimini ſe-
veritatem enormiter contempta Divina Boni-
tas. Quænam verò ſunt pœnæ illæ oppidô
formidandæ, ac terribiles nimiùm, quibus Op-
timus & Juſtiſſimus DEUS punire ſolet pec-
cata gravia Sacerdotum, præſertim quando ſæ-
piùs iterantur? I. Excœcatur denique Sacer-
dos peccator, & 2. induratur. Cœcitas men-
tis, & obduratio cordis duo ſunt verbera, duo
ſupplicia, quibus jam non ampliùs emendatur,
Ied conteritur, conquaſſatur, & ad finalem im-
pœnitentiam deducitur infelix Sacerdos, poſt-
quam ſatis diu oculos ſuos Divino lumini per-
tinaciter clauſit: poſtquam ſat multo tempo-

re invitationes Divinas repudiavit. Pœn⅝⁴e

hanc duplicem, & virgam ferream paulò atten-
tiùs conſideremus.

Puncltum I.

Plus luminis regulariter habet Sacerdos,
quàâm alii: certè plus luminis habere debet ùt
Doctor; ut lucerna fuper candelabrum poſita.
Scientiarum apparatus lumen eſt copioſum:
Fidei lumen in Sacerdote clarius eſſe debet:
Intellectus illi plerumque melior: Scripturæ

ſanctæ, in quibus bene verſatum eſſe oporte,
unt

ſeiitni
ar)S
en Nen
nen l
K Im
nodn
in epis⸗
üunm hen
umg o
Ns kuoc
menuno
tnn,
mlmum
penmuir
enguler
enine
M eiſi
ime
liiln
Enitfn
Unini,
rgignin
, n
Hen

ſue,,

i

imn
Cbertos n
kumn de
mum ſn
tipt hoe i
togem Djrin
nun ginini
nMn bon⸗
en lr gic-
nin inr
Duie nke⸗
Eringunrol.
rcenine ee⸗
Cedtunen
in vebengn
isenenhn
ANinlenns
Mettls
io mnieip⸗
ir nulo tenn
Ninit en
emnſalbn

det Aet
ar
der ei
,671
Nllime n
en inn
Auinelen⸗
Nele CN

Meditatio II. 167

ſunt fons luminis: Eccleſiæ Doctorum Iibri, Au-
ctores pii, Codices eruditi lumen abundans
volenti ſubminiſtrant: Accedunt interna lumi-
na, quæ DEUsS identidem ſuggerit: Denique
bonorum Sacerdotum vita exemplaris ſplendi-
dum lumen eſt, quod viam veritatis oſten-
dit &c. Jam verèò, ſi hanc luminis copiam, hos
lucis admodum pretioſæ ingentes theſauros
paſſim negligit Sacerdos; ſi non utitur, imò &
abutitur, & quidem longo tempore his gra-
tiarum ſplendoribus, quid illi tandem futurum
putamus? Poteritne ſapientiſſimus & juſtiſſi-
mus DEus oculos pervicaciter & obſtinatè clau-
dentem tanto lumini, perpetuò tolerare? Fa-
teamur, quod res eſt: poteritne DEus ſuo-
rum luminum gratias adeò ipſemet vilipende-
re, ut eas obtrudere continuò pergat nolenti,
ac pertinaciter reſpuenti? Quid ego facerem
in tenebris erranti, cui lumen centies accen-
diſſem, quod ille centies abjeciſſet? errare pro-
fectò ſinerem aberrare ſtudio volentem. Quis
DEum erroris arguet, ſi excœcari ſinat homi⸗-
nem, miſerrimæ cœcitatis ſuæ obſtinatum a-
matorem? Veriſſimè Sapiens de quovis pee-
catore iterante vias ſuas, præcipuè de Sacer-
dotibus Divini luminis contemptoribus: Ex-
cœcavit eos malitia eorum. * Non DEus, non de-
fectus luminis, ſed propria illos malitia, ſocor-
dia & negligentia excœcavit. Excæœca cor po⸗
puli hujus, clamat ad Dominum lIſajas Pro-
pheta. Heu! cœcitas cordis, cùm in Sacer-
L 4 dotem
Scp. 2. 21. * c, 6. 10.

168 Peccatum Sacerdotis
dotem cadit, quàm metuenda eſt! Oculos ha-
bent, & non videbunt. * Non videbunt Sacer-
dotes cœci, nec apprehendent ſtatum ſuum
miſerandum, ſumméque periculoſum. Volen-
tes non vident Majeſtatem, cui luridè ſerviunt,
quam offendunt. Suéô vitiô apertis oculis non
vident peccati ſui gravitatem, quod ſibi ſem-
per imminuunt: fragilitatem interpretantur,
quod exaggerata in oculis Divinis malitia eſt:
Nolunt intelligere, quæ ſit ſtats ſui immen-
ſa dignitas; Quæ obligationum eidem incum-
bentium ponderoſitas; Quæ pœnarum in fu-
turo acerbitas. Iſta quidem aliis occinunt, ſed
ad ea ipſi non attendunt: Dicunt, & non fa-
ciunt Phariſæorum, Scribarum & Sacerdotum
infelices ſocii, qui feſtucam facilè vident in o-
culo fratris ſui; trabem veròô prægrandem in
oculo ſuo non vident. Non ſum fortaſſis ego
talis Sacerdos, qui pœnales cœcitates luride vi-
vendo ſim promeritus? Sed quò tandem hæ
deſinent, niſi maturè proſpicio? Finalis impœ-
nitentiæ, non apparentis quidem, ſed non mi-
nùs propterea timendæ funeſtum ſyrma & in-
fauſtam appendicem poſt ſe trahent. Cum
timore & tremore jubentur operari ſalutem
ſuam etiam boni, etiam ſancti: Et ego Sacer-

dos tepidus non timebo? Columnæ Ccœli con-
tremiſcunt, & non tremet fragilis arundo? II-
lumina, Domine, oculos meos, ne unquain ob-
dormiam in morte! DEus miſereatur noſtri, &
benedicat nobis: Illuminet vultum ſuum ſuper
nos, & miſereatur noſtri! Inſpi-
X* Pſal. 1132.

aint
S Vnum
tmenun
An
ubicte
1ae il

CCumn
id
ſeumm tl
nprti
Fprmen
) nd
Mleis
Ernin
se
igen.
HOENH.

nlgn
arm en
i iſiſ⸗
. K
gaigon
ntiſie
Ann
Al heu
Aumpliusn
ltina

4
22, 5

4 Ollrl
ebantgen
ſarun lun
n Vole.
iſelennin
ICoulis o
fbiſen.
Wayrtantn
smlael:
hlüime.
netenfonn.
numn in k
Poenng el
, n ſ
ANontomn
Eritenino⸗
Magrnteni
n Cruſst⸗
Gu Mitent.
ö tmden e
Eolsinpe⸗
ledwann.
nrm Ain
ahenn. Cnn
enni (dorr
legout⸗
ohe Crla⸗
sm 1
,enntd
emt,
luudnle

Aeditatio II. 169

Inſpiciam ſeriò meipſum, an recti ſint oculi
mei: utrum nihil pœnalium cœcitatum ha-
beam timendum? Videbo, an reſpondeat vita
mea lumini, quod in me eſt. Sed & ipſa mea
lumina ſolicité examinabo, utrùm non fallant,
ne tenebræ infelices me comprehendant.

Pundtum II.

Cor durum, pœna peccati altera non minùs
ac cœcitas cordis Sacerdotibus formidanda,
pœnarum omnium cumulus merito dicatur.
Non poteſt iratus furore Dominus pœnam in-
fligere atrociorem, quàm cùm peccatum pec-
catô punit, & eum, qui ſordidus eſt, ſordeſcere*
ſemper ulteriùs permittit. Morbi, bella, pau-
pertas, fames, dira peſtis, ſæva grando, ſteri-
litas terræ mite pœnarum genus eſt. Hiſce
punit paterna DEl emendare ad ſalutem vo-
lentis manus. At veròô cùm peccata peccatis
cumulare ſinit, pœnam infligit ut hoſtis, quâ
non ampliùs corrigitur, ſed confringitur pro-
tervè iterans peccata ſua malus Sacerdos. Re-
ges eos in virga ſerrea, & tanquam vas figuli con-
fringes eos. *X Eheu! virga ferrea, virga du-
riſſima, cujus horrendas percuſſiones vix am-
pliùs ſentit affuetus peccatis animus, niſi dum
in momento mortis penitus conteritur & con-
quaſſatur! Fatalis induratio ex peccandi aſſue-
tudine erta, cui vulnera lethalia & ictus gra-
viſſimi ampliùs non dolent! Quæ hæc miſe-
riarum ultima miſeria, in rupem, in ſaxum a-
deò
*Apoc. 22. Efſal. 2.

170 Peccatum Sacerdotis

deò induruiſſe, ut nec DEI Bonitas, nec Cœli
præmia, nec gehennæ terror, nec honeſtas, nec
infamia, nec lucra quævis, aut damna deinceps
moveant! Sed pœna tamen juſtiſſima, ad quam
in ira ſua infligendam Propheta Regius Domi-
num hortatur: Appone iniquitatem ſuper iniquita-
tem eorum, & non intrent in juſtitiam tuam. Cor
durum habebit mals in noviſſino *, quamvis duri-
tiem ſuam modò non ſentiat, & de peccatis in
peccata ruendo, cauſam tamen ſuam non adeò
malam exiſtimet. Dilexit maledictionem, & ve-
niet ei; quid juſtius? Noluit benedictionem, & elon-
gabitur ab eo; ** quid æquitati conſentaneum
magis? Juſtus Dominus confregit in die iræ ſuæ
Reges.. conquaſſabit capita in terra multorum.*
Quos Reges? Quæ capita? Reges Sacerdotiô
inſignes, Capita & Duces populi, qui nullà cœ-
leſtium favorum affluentia deliniti, nulla ver-
berum aſperitate correcti, dura cervice Spiri-
tui Sancto ſemper reſtiterunt.
Horrenda cœcitas! diabolica inflexibilitas!
genimen avernale, quod infelici partu grande
nimis Sacerdotale peccatum in lucem protru-
dit, quò tandem deſinis, monſtrum infame, ge-
minum? Ad finalem impœnitentiam rectà de-
ducis. Heu! quis non timeat negligentias,
languores in DEl obſequio, tepores, qui gra-
vibus peccatis viam ſenſim aperiunt? Quis non
abominetur peccata, quæ cœcitatem cordis in-
feliciſſimam, cum cæcitate indurationem, cum
induratione malitioſam impœnitentiam, & re-
. . proba-
* COſe. jJ. *r Pfſal. 105·. EVX Pſal. 109.

Sloen⸗
rAn
a
elinn
et ben
ſaiaſinn
elun
imn
or; De
ermned I
ingumte
Toitane.
lerles ec⸗

inrs, ul

in hyete
Muimnic⸗
u AN
ul Cont
kie 0
mnimians
n tenbi
kerencon
Verucls

lon, 33. 4

nlyutt

4

immn Cene
lume, 40 gl
Uegis Don
ſie niuie
nin un, (
gumni dur.
eportin
nlummmnte,
Mhnn Bi
limz e.
onenvenn
n hie i
tuln
esdondni
lgünlice
ti uln ſer
Cerfie Hi⸗

inferbliugl
urmgenct
nen ſto⸗
mintamere⸗
rium reti
egſeeni⸗
ey ift
bort Cind
tenaah⸗
ormiemen
iermn
chn
4 ⸗

Meditatio II. 171

probationem æternam inducunt? Ecce relinque-
tur vobis domus veſtra deſerta.?“ Dura commina-
tio, ſed cordi Sacerdotis cœco & duro apte
commenſurata! Deſertum triſte, ubi non am-
lius lucet benignum illud lumen, quod olim
in ſemita virtutis animosè gradientem illumi-
nabat: deſunt lumina practica, quæ greſſum
dirigant, poſtquam diu fuêre contempta. Hinc
horror; hinc tenebræ: & ſi quid lucis adhuc
remanet, lux eſt maligna, mendax, decepto-
ria, quam tepidorum & laxorum dictamina ſub-
miniſtrant. Deſertum horridum, anima Sa-
cerdotis cœca, & indurata! Nihil hic amœni
viroris, nihil boni germinis, nulli virtutum
fructus: arida, ſicca, infœcunda omnia. De-
ſertum immane, rigidum, in quo furunt malè
domiti pravorum affectuum venti; ubi frigus
aſperum, gelu torpidum, caloris nihil, ſolatia
nulla, fervor pietatis nullus, ſed formidandus
horror inhabitat. Deſertum infelix, cor cœ-
cum & durum! in quo ululæ, noctuæ, veſper-
tiliones, ſerpentes, aſpides, imò & dracones
multiplicium vitiorum perpetuèò nidulantur, ac
ſtabulantur. Quis vel cogitans iſta non ex-
paveſcat? A Te ignorari, Optime, Maxime
DEus! à Te contemni, derelinqui, ſeparari, O
Sol Juſtiti?! O ſedes Clementiæ! O bono-
rum omnium fons inexhauſte! Heu! quàm du-
rum, quàm terribile, quàm acerbum & amarum
eſt! Execrandum peccatum, fœx diabolica,
tyranne crudelis! tu excœcas, tu indursztu
erili⸗

4

* Matth. 23. 35.

172 Peccatum Sacerdotis

ſterilitatem inducis, omnem benedictionem
elongas, à DEO ſeparas, omnemque miſeriam
turmatim advocas: Quis te non horreat?
Quis niſi furioſus te amet? Quis domicilium
præbere velit? Si ſapio, ad arma conclamo,
hoſtem truculentum perſequor, nullibi conſi-
ſtere permitto, ubique extirpare ſatago, & ir-
reconciliabiles inimicitias, odiâque internecina
concipio, & cordi meo, & omnium meorum
animis altè inſerenda.

Pergitur in affeltu borroris, deteſtationis, odii &
fugeæ. Dein ſtatuitur, quid agendum ſit, ut evitetur
cacitatis & indurationis quodcunque periculum &cc.

Dies II.
Peccatum Sacerdotis veniale pernicio-
sum nimis.

Conſideratio II.

Fontes duodecim peccatorum Sacerdota-
lium deteguntur.
1.
DLerique hominum in eo turpiter aberrant,
ſeséque immaniter decipiunt, quòd Con-
ſcientiæ ſuæ ſtatum inſpicientes, illos tan-
tùm defectus notent, qui propriam perſonam
reſpiciunt, & vel ex affectu ſequiore in animo
dominante, aut ex occaſione ad peccatum al-
liciente

enin
G A
licklure
gle
ſtnis et
iund,.
le.
zl Ad
weln go
üllun
n

Narler
Dizmonsd
Cikfanr
Mdandan
s Aunn
nnte⸗
eekengcnn
pinhert
tele,
Anutti.
Aneres 8
Wl Nole

Mrin
arentin l

1 Oreinen
te

heneiiihe,
Oue miein
n honen
Comielier
nconclenn
lbi coon.
nen E.
Minenecinn
muNMan

ini,nib
1ſ,raing
lnd,

l it

eerorr⸗

Ntertent
nn Mlr⸗
Entezlitr⸗
Nim gin
loruuunnd
Gurnd
lcen

Conſideratio II. 173

liciente profluunt: Alios autem errores ſæpe-
numero admodùm notabiles, quos contra ſta-
ts ſui obligationes admittunt, ſibimet diſſi-
mulant, quia vel ignorant haſce obligationes,
vel minùs easdem curant, & illarum pondus
nec ſentiunt, nec ſentire cupiunt. Ita cenſuit
ſapiens ille Confeſſarius Caroli Quinti Cæſa-
ris, qui audita quondam Principis Confeſſione,
peccata quædam perſonalia tantùm exponen-
tis, his Illum verbis officii ſui admonuit: Dixi-

lti jam peccata Caroli, dic nunc peccata Cæſaris.

II.

Sacerdotes plus habentes luminis, ac ſolidiùs
eruditi, minùs hic impingere deberent: Verùm
& ipſi frequenter dicunt peccata perſonæ ;
non dicunt, aut non ſatis dicunt peccata Sacer-
dotis, & animarum Rectoris.
Nolumus hic obligationes ſingulas Sacerdo-
tum, & Paſtorum enumerare, neque Catalo-
gum texemus omnium erratorum, quæ in mu-
nere ſuo implendo admittere poſſunt: Nimius
foret hic labor, & hujus pagellæ anguſtias
excedens materia. Sufficiat modò, fontes in-
dicàâſſe majores & frequentiores, unde pec-
cata Statui noſtro adverſantia promanare ſo-
lent.
III.

Fons primus, Indignitas, quæ aliud non eſt,
quàm carentia diſpoſitionum ad Clericalem ſta-
tum, ad Ordinem Sacerdotalem, ad animarum

curam, ad Omhcium, vel Dignitatem Eccleſia-

ſticam

174 Peecatum Sacerdotie

ſticam requiſitarum, quas non habet is, qui
hæc munia prenſat: Vel conſiſtit etiam hæc
indignitas in quibusdam obſtaculis, & impedi-
mentis poſitivis ipſam perſonam afficientibus,
quæ priore illa indignitate ſolùm negativa
multôò magis eſt metuenda. Indignitas hæc
Poſitiva vel oritur ex moribus non ſatis com-
poſitis, vel ex affectibus animi (quos paſſiones
vulgo dicimus) impetuoſis & fræno egenti-
bus, vel ex indole nonnihil mirabili, quæ So-

cietatis humanæ ſacra vincula ſeu lædat, ſeu

abrumpat: vel oritur demum memorata in-
dignitas ex nimiùm bona opinione, quam de
ſeipſo quis alit, dum inaniter credit ſe dignum.
Docet enim S. Thomas, hac ſola ratione homi-
nem ſtatu ſancto, vel ſublimi Dignitate fieri
indignum, quèòd illa dignum ſe reputet.

Hic nota, eſſe hominum genus, qui ſuam in-
dignitatem Sacerdotiò initiandi ſecum affe-
runt; & eſſe aliud hominum genus, qui ad ſa-
cram dignitatem jam evecti, mores il indig-
