ego lupos, & fures; quæ paſcua, & quæ mor-
borum genera dico, cùm de ovibus loquor,
Divini ſanguinis impendiò comparatis? Ter-
ribiles ſunt hoſtium turmæ, quibus propellen-
dis & robur invictum, & ſolertis vigilantiæ
curas perpetuas Paſtor Sacerdos adhibeat.
Gentium Doctorem audiamus, poteſtatis ini-
micæ vires oppidò metuendas ita deſcriben-
tem: Non eſt nobis colluctatio adversùs carnem &
ſanguinem; ſed adwersàs Principes, & Poteſtates;
adversus mundi Rectores tenebrarum harum, contra
ſpiritualia nequitiæ in cœleſtibus. * Quid ad hæc
Sacerdos? An leviter tantùm armatus fero-
ciſſimi hoſtis potentiam elidet? Quale inge-
nium par eſſe poterit, mille aſtutiis nequiſſimi
eludendis.

Aliam hoſtium peſſimorum phalangem in-
tuere, ab Apoſtolo iterùuͤm deſcriptam, quæ
dilecto gregi furioſa iminet: Manifeſta ſunt o-
pera carnis, quæ ſunt fornicatio, immunditia, impu=
dicitia, Iuxuria, idolorum ſervitus, veneficia,; inimi=
citiæ, contentiones, æmulationes, iræ, rixæ, dißſenſio-
nes, ſeitæ, invidiæ, homicidia, ebrietates, comeſſatio-

nes & ſimilia. ?** Quàm horrenda hæc acies, cu-

jus nec mediam partem Divi Pauli calamus hic
enarravit. Adeò truculenta, & obſtinata eſt ge-
mina hæc claſſis hoſtium, ut pervivaci furore ma-
ximos etiam Heroés terreat. Fugit lupus, & pe-
dem fur ſtatim referet, ubl ſolam Paſtoris præ-
ſentiam ſpectarit: At verò hæ inferni legiones

rabiem

*Epheſ. 6, ** Galat. y

,uphs aran!
Anleinlt u
leenin ſüenli
tleſellenizn
denmnonille,
uneſuilt 4
ueteins adn
Kan, Ani,
is Ci udortare
ulkrebun in oi
1ints oun A
en, N Ue wan
lan oniene nt
kuinilrnn,
lewſ
Mpolr nene
Ermalheres
ihbtt, keneti
ioſtennteſun
tlropg ninin
nck Keerigi
niiſlnerose
ſter legting
aeum enegn
et, oolie,
ieng: Mosfen
Nin binii,

inns pe
teinenlignit
iken n n
tnihim a
lfin: (te

I unn N.

Guenn plee;
tenn Eonn 2
inintt: Aef⸗r
ndti, nliß

ſnit inina

iiun eitt
Ne, Annmn
bonend keens⸗
,Dinkuncm
eonbeſut
t eſogſ⸗

D

en. tnuud
ubl 3
Urilin 4

1

Conſideratio IJ. 689

rabiem tantò majorem exerunt; non modè in
gregem, ſed & in ipſos etiam Paſtores, quò
ampliùs illarum furori obſiſtitur; neque cer-
tamini ſe unquam ſubducent, donec aut vice-
rint, aut debellatæ penitus fuerint.
IV.
De morbis ovium nunc pauca. Hi tales
plerumque ſunt, ut ſuapte natura ſe prodant:
facile enim videbit Paſtor non malus, an fame,
aut lue peſtilenti; an vulnere, aut alio malo
infeſtentur oviculæ; atque hinc remedia faci-
le quoque parabit. Accedit, quòd cogi poſ-
ſunt ad medicinas admittendas mutæ pecudes;
ligari, ſecari, aduri, cùm opus fuerit, ſola
Paſtoris ſui authoritate poſſunt: illo jubente
tamdiu hærebunt in ovili concluſæ, dum ſani-
tas rediêrit: potum & alimenta ſument, aut
non ſument, ùt ille mandaverit.
Contrà oviculæ ratiônales is plerumque
morbis animi laborant, quos intus recondi-
tos haud ita facilè noſcas. Si enim mala ſua
ultrò non prodat mens ægra, qualem tu igno-
tis medicinam afferes? Quamvis autem illa de-
nique pandat, remedia opportuna ſæpe faſti-

diet, cùm libertate ſua præditus à ſuo Factore

homo ad illa cogi minimè poſſit: Neque enim
integrum eſt Sacerdoti novæ legis, adhibita
vi gregis comiſſi nævos emendare. Poterit e-
quidem Judex legitimus authoritate ſua & po-
teſtate Legum transgreſſorem, etiam invitum,
compeſcere, punire, ac tandem cogere, ut
morem gerat: Nos veròô Sacerdotes id minime
R. P. Dufſrene Exercitia. XX poſ⸗

690 Functiones Sacerdotales

poſlumus; ſola quippe ſuaſione uti licebit,
cùm errores fuerint corrigendi. Nec profu-
tura quidquam eſſet coactio, tametſi locum
haberet, poſtquam ſpontaneos tantùm ſuæ le-
gis obſervatores coronare Judex æternus de-
crevit. Quid hinc aliud concludendum, niſi
laborem oppidò ſerium incumbere Sacerdoti,
valdéque implexum, quando eximia lolùm dex-
teritate, ac ſapientia, lumine ſuperno & au-
xilie validè inſtructus, negotium ſibi cothiſ-
ſum inter mille difficultates promovebit?

Idem . Doctor, * quem initiéò allegavimus,
Sacerdotum functiones, & proprietates mul-
tò adhuc patentiùs ſub deſumptis ex Evange-
lio parabolis declarat, ubi lucernæ ſupra can-
delabrum poſitæ, civitati ſupra montem ex-
tructæ, lumini, & ſali comparantur,
Vor eſtis ſal terræ, * inquit DEI Filius ad Apo-
ſtolos & Sacerdotes quovis tempore futuros:
Quod ſi ſal infatuatum fuerit, in quo ſalietur? Bea-
titudines Evangelicas paulò prius ipſis enume-
raverat, ut iddicaret, quemvis ſuum dilſci-
pulum, ac Sacerdotem camprimis, omni vir-
tutum genere ornari debere. Sit paupertatis
ſtudioſùs, ut avaritiam libertate plena redar-
guat: Lugeat, oporcet non ſua tantùm, ſed
mundi totis peccata, ut confundat eos, qui
parvi pendunt malitiam ſuam ante peccatum,
& poſt admiſſum minimè triſtantur. Eaprop-
ter gemit ipſe, ac queritur, ut omnes intelli-
gant,
*Hom. 10o. ** Matth. y.

amige )
iels ullhein
mto, Connthi
isinmmiuni
Eeninb Ani
Ien lnm, t
n goen lei,
e, Colls Eſe ll
ntvoorte,utno
D von iniceat
2 omm ſenotiun
lg eſteaus,
nEneln. I
in Dolll iere
Epefig, r d
onnor igun
nnin, Nelle
umimm eit ne
1Deng¹ Din
ng,ſlungne ne
Niticeram el
Nahnſentunenn,
Unkrelum en
kahtts ſed guig
wkifm
uum Orninent
I

l

ſommm nn
eIntum. 4
Tur, und

tnNen:

Conſideratio I. 691

gant, oneroſum eſſe hunc mundum, & peri-
culo plenum, unde nec ipſi Fideles eximan-
tur. Eſuriat, & ſitiat juſtitiam, ut exemplô
magis quàm verbô deſidioſos ad pietatem, ad
preces, ad Verbi Divini auditum, ad ſui vi-
Goriam, omnéque bonum extimulet. Sit
manſuetus, ut Eccleſiam parcendo magis quàm
arguendo, & corripiendo gubernet: Amore
potiùs trahat quàm timore.
Sit benignus, & miſericors erga omnes; ſibi
autem ſoli durus, ut portans ipſe pro ſe to-
tum pondus diei, & æſtüs, jugum Domini
ſuave, & onus leve cunétis Fidelibus reddat.
Sit mundo corde, ut non modò ſæœcularibus ne-
gotiis ſe non imiſceat; ſed neque de ſæculo
cogitet: nam remotiſſima quæque diſtinctiùs
videt oculus defœcatus, quem nullum inficit
glaucoma terreum. Si mundum oculus tuus
reſpicit, DEUIM videre non poterit,
Sit pacificus, ut cor unum ſint, & anima
una, quotquot ad ipſum pertinent. Ubi pax
non invenitur, neque preces audiuntur, ne-
que ſacrificium erit acceptum, quia non in com-
motione Dominus. * Paratus denique ſit ad per-
ſecutiones, iplàâmque mortem; non per inane
Martyrii deſiderium; ſed per fidei firmitatem
Martyri conſentaneam. Neque enim is miles
paratus ad prælium dicitur, qui hoſti propin-
quare cupit; ſed qui ad conflictum reverà ſuf-
ficienter eſt inſtruétus. Cùm igitur Sacerdos
his virtutum ornamentis fuerit munitus, præ-
XX 2 cipui
F. 3. Reg. 19.

692 Functiones Sacerdotales

eipui ſalis inſtar condiendo omni populo erit
perquâm idoneus: conſpectus magis quàm au-
ditus pietatem ſuadebit; nam prima diſcendi
ratio eſt, poſitam ob oculos virtutem intueri;
altera, verbum lſalutis audire.
VI. ,
Vos eſtis lux mundi. Dum ſalis, & luminis pro-
prietates inſpicimus, facilè eſt intelligere, cur
Apoſtoli & Sacerdotes utrique rei comparen-
tur. Salis officium eſt, illa corpora, quibus
inſpergitur, illæſa conſervare; minime vero
in meliorem ſtatum aſſerere: ſic ergo carnem
à putredine quidem cuſtodiet; verùm jam pu-
trefactam integritati non reſtituet. Contrà
luminis effectus eſt, tenebras pellere, quæ-
que abſconſa latent, illuminare. Ita quoque
Apoſtoli & Sacerdotes credenti jam populo la-

lis inſtar ſerviunt, utpote quem in agnitione

veri DEI, morumque ſanétitate cuſtodiunt.
Sunt porro lumen gentium, quibus ſcientiæ
Cœleſtis radios affundunt; ſed & ipſis quoque
Fidelibus lucem afferunt, cum ſedentes in pec-
catorum tenebris, & in umbra mortis illumi-
nant. .
Itaque Sacerdotis inculpati mores, ubi non
accedit verbum inſtructionis, ſervabunt utique
rectos ac juſtos; ſed ignorantes ad veritatis
notitiam adducere nunquam valebunt: nam
quomodo hi credent ſine prædicante?* Inſtructio au-
tem ſola rudes equidem docebit; at ſine exem-

pli Sacerdotalis fulcro in fide, cœptaque ſan-

titate
* Rom. 10,

en
Ete ded
en Pn
1u etorn Roen
rriumbonm,
ſonthenetd,
. Perdrewonn
en unnlendm
wefo tonm
n Enper het.
Atodl, lel
W. Noogumn
r inenlenns,
tmignte. I
iſmnunſnr vot
Intii wnindwer

1
1

Elun thce ind

pirocin gens

VI.
Dun ltenis D

aerDringe
aint zon u
Mn ont, en
Anodon ner e
Afſteſete lie
untltsz

. N
A, Ala.

Aelietie

nch Ohni W
Cllo D
ttt.

heſte

uungten
El, A

vl,n

inuubren

Coeckrl

tein,
0

ſ
*

Conſideratio IJ. 693

Sitate non ſervabit: Quin potiuús evertent
ſcandala, quod ſcientia ædificãarat. Sunt er-
go Sacerdotes per vitæ probitatem ſal populi,
& lux mundi per inſtitutionis Evangelicæ plen-
dores. Salem ipſos DEl Filius priméô locòô no-
minat; deinde verò lucem, vel quia ordo
exigit, ut jam parta ſervemus, antequam ad
lucra ulteriora progrediamur; vel quia gradus
prior vitam bonam; poſterior doctrinam poſtu-
lat, ſicut ipſemet Salvator cœpit facere, & doce-
re. * Per Sacerdotum mores integros ad ve-
ritatem agnoſcendam via certô panditur: e
converſo ad bonam vitam ſola veritatis agni-
tio non ſemper ducit. Maltos paſſim repe-

riemus doctos, ſed veræ virtutis munimine

deſtitutos: Nunquam verò Sacerdotem eximiè
probum inveniemus, qui lumine careat, &
veritatis agnitione. Vel denique ideò ſal vo-
cati primùm ſunt Apoſtoli, quòd Judæos veri
DElI notitià non imbuerint, ſed in ea firmaâ-
rint: Lucem deinde ipſos Dominus appellavit,
quia poſtmodùm gentes lumine veritatis illu-
ſtràrunt.
VII.
Comparat ulteriùs Diſcipulos & Sacerdo-
tes Magiſter Divinus civitati ſupra montem poſi-
tæ, quæ abſcondi non poteſt. * Ipſe mons, qui
civitatem portat, eandem latere non ſinet,

quemadmodum nec ipſa montis conſpicui ſub-
limitas deliteſcere unquam poterit. Sic Apo-
ſtoli & Sacerdotes ſupra montem Chriſtum,

XX 3 civi-
* Act. 1. *V Aatth. y.

694 Functiones Sacerdotales
civitatis inflar ædificati, nunquam profectò
abſcondentur: Et quamvis ipſi ſubducere ſe
oculis hominum velint, à Chriſto JEſu, cui
tanquam monti excello innituntur, manifeſta-
ri eos oportehit.
Deinde hujus civitatis nomine ſancta quo-
que Eccleſia venit, de qua Propheta regius
canit: Glorioſa dicta ſunt de te, Civitas DEI! *
Civitatis hujus inquilini Fideles ſunt, teſte A-
poſtolo: Eſtis cives Sanctorum, & domeſtici DEI. X
Hurres autem illius Prophetas dicamus, ut ha-
bet Pfalmus 121. Fiat pax in virtute tua, & a-
bundantia in turribus tuis. Sicut enim e turrium
Propugnaculis tela in hoſtes em'ittuntur, ita è
Propheétarum libris verba ſancta & exempla de-
promuntur, quibus tum inanes Græcorum fa-
Lulæ, cùuùm futiles hæreticorum næniæ confu-
tantur. Portæ civitatis ſunt Apoſtoli, de qui-
bus ſcriptum eſt: Diligit Dominus portas Sion ſu-
per omnia tabernacula Jacob. *XX Per ipſos enim
reverà univerſus populus ad Fidei Regnumin-
greditur. Muri ac mœnia ſunt Sacerdotes,
cæterique omnes, qui populo erudiendo inſu-
dant: de his namque Iſaias ad Eccleſiam ita
loquitur: Et edificabunt filii peregrinorum muros
tuos. *** EO quòôd Sacerdotes, cæterique Eccle-
ſiæ Rectores êgentilibus ſunt vocati, Ergo ut
muri fortes omnem impetum, quo idolola-
tria & hæreſis ordinem præſertim Eccleſiaſti-
gum, ceu Fidei Defenſorem, acriter tentat,
magno
* Pſal. 56. * Epheſ. z.. hpſal. 56.
XXSE Tſaj. 60.

den bn

olt, Eneihin
ecunt riii
in boroll he

Pumſenhiſnn
Esenti,&Fie
Uromn, ce gl

ni Ann

n us nunt ſir
Deng ilepee
undum Dkl v.
un modis ,
Uunntez, Dtn
Ktamm. A!
Witin nociun
b rgo ſihen

l 2 1t ,
l..

unltie

1, Mungung
m 8
3 Cnnſo
hmitunt

is doniet
te gn

lu
nenn ie
ſopbenan
e lis Alu
r ,ü Mmmn
corzereſe/
1 ſunſcend
Cpeun n 4
n orenn 1
oten, und

Conſideratio I. 695

magno robore Doctores excipiunt, & confrin-
gunt. Hæc itaque civitas eſt ſuper montem
poſita; nimirum Apoſtoli, Prophetæ, Docto-
res, Eſu Chriſto innixi, & ſuperæd ficati; nam
ipſe mons eſt, de quo Daniel Propheta:
Abſciſſus eſt lapis ſine manibus. ... factus eſt mons
magnus, & implevit univerſam terram.
Alià dein parabolà Dominus utitur, qua o-
ſtendit, ſemetipſum curam gerere, ut non de-
liteſcant Sancti ſui; verùm ùt lampades accen-
ſæ in Domo DEl luceant: Nemo lucernam accen-
dit, & in abſcondito ponit, neque ſub modio: ſed ſu-
pra candelabrum, ut luceat omnibus, qui in domo ſunt.
Quinam verò hi ſunt, qui lucernam accendunt?
Pater accendit, & Filius. QOQuænam hæc lucerna?
DEI verbum, de quo (criptum eſt: Lacerna
pedibus meis verbum tuum.* Per candelabrum
Eccleſiam intellige, cujus proprium eſt velut
rem ſuam verbum DEl non portare modo, ſed
& cuſtodire. Hinc ita Paulus ad Philippenſes:
*XX UIt ſitis ſine querela, & ſimplices Fili DEI-
ſine reprehenſione in medio nationis pravæ, & perver-
jſæ, inter quos lucetis ſicut luminaria in mundo.
Dicamus intrepide, Sacerdotes ſingulos,
ad portandum DEl verbum deſtinatos, eſſe
candelabra: modius verò ſæcuium, & mun-
dani homines, DEO rebusque Divinis vacui;
rectèe dicuntur. Ad fundum mox delſcendit,
quidquid in modium injicitur, manétque va-
cua illius regio ſuperior. Ita quoque terrena
XX 4 con-
X* Dan. 2. *X Luc. 17. V Pſal. 115.

696 Functiones Sacerdotales

concretione plenus ſæcularis animus, quæ
ſupra ſe ſunt, ignorat, DEUMque ac ſpiritua-
lia excludit: unde fit, ut rerum infimarum
ſtultus æſtimator lumine careat; & quamvis
bonum aliquid ſubinde proferat, nec ſibi, nec
aliis proſit, cùm maſſa terrea ubique præva-
leat. Si latuerit ſub hoc vili modio ipſemet
Sacerdos, quis DEl domum illuminabit?
Cùͤm in veritatem orthodoxam variæ ten-
tationes, & perſecutiones inſurgunt, ad in-

ſtar modii abſcondit ſæcularis animus verita-

tis lumen, quod manifeſtare oporteret. Ce-
ditur cuivis timori; ceditur levibus incomo-
dis: unde fit, ut cum agnita veritate plerum-
que vita non cohæreat. 1
Verùm ſciens Redemptor noſter, illi ſolùm
veram laudem deberi, qui vitam doctrinæ ſuæ
conformârit, hanc nobis legem ſanctiſſimam
præſcribit: Sic luceat lux veſtra coram hominibus,
ut videant opera veſtra bona, & glorificent Patrem
veſtrum, qui in cœlis eſt. Acſi diceret: Sic illu-

minate, ac docete, ut non modò audiantur

verba veſtra; ſed & videantur opera bona;, ut,
quoscunque doctrinæ radiô illuſtraveritis, eos-
dem ſalis inſtar vitæ exemplô conditos, in ſua
integritate ſervetis. Qui enim facit, is verè do-

cet: qui verò aliis præſcripta ipſus non exequi-

tur, malè docet: imò non docet, verùm contra
ſemetipſum potiùs ſententiam dicit. Præſtat igi-
tur facere & non docere, quàâm docere, & non
facere; Qui enim ſilendo facit bene, certò
nonnullos emendabit: Qui verò bonum nan
2-

aſu

gsCeri e

non kud l
Cngeien
diden lnl,
ed,Kniut
en Gnmnfrin
eteit,el
Sur tnetoſe
ues Muiti fn
onck iMun.
cils wonele
Pin lnciure, &
un Nechnibont
eur An hi
llrs Kroche
19 danerin
mnen Geendot⸗
n, Mol ctio
hrniebbont: .
irti enent
Ilenme alet,
mmentet⸗ G
w Cta genike
Dteutunte,
n hlntnt
wetoticent
Eiium inrenen
unmd eum d,
erdds, l
nu di,

.

ellotiet

Uns nin
N kerunie.
ret⸗ 1
Noſent 1N

Coolmmens
eNhbcrini
erinhct,
Ptngſommet
een ſei
tuncit Un
S
,let eri
Miſen un

„

Confideratio I. 697
faciens docuerit, non modò neminem corriget,
ſed plurimos ſcandalô pervertet.
Quis, amabòô, à via iniquitatis ſeriò abſti⸗
nebit, cùm ipſos pietatis Doctores aberrare vi-
derit? Itaque DEUS gloriam conſequitur ab
iis, qui docent ſimul, & faciunt; contume-
liam verò, & ignominiam ab illis patitur, qui
docent, & non faciunt,. Ubi Sacerdos pruden-
ter docuerit, & meliùs adhuc vixerit, compel-
lentur dicere hoſtes Fidei: Benedictus DEiIs,
cui tales Miniſtri famulantur! Veré DEUS
Deorum eſt ipſorum Dominus; ſi enim ſan-
ctus & juſtus non eſſet, neutiquam populum
ſuum in ſanctitate, & juſtitia cuſtodiret. Sa-
pientiam Rectoris bonus ordo ſubditæ familiæ
comendat. Sunt hi præconibus, & blatero-
nibus noſtris admodùuͤm diſſimiles, qui multa
dicunt, & pauca faciunt.
Cùm verò Sacerdotes reécta docent, & mala
faciunt, procul dubio in has, & ſimiles que-
relas plurimi abibunt: Quisnam horum Deus
eſt, qui adeò perversé vivunt? Qua ratione
ipſos tolerare poſſet, niſi malis eorum operi-
bus conſentiret? Quisnam hic ordo in domo
DEI, ubi capita gentium, & Rectores in vi-
tiorum devia turpiter aguntur? Qualis Eccle-
ſia, quam ipſimet cuſtodes dehoneſtant? Væ

ergo Sacerdoti dicenti, & non facienti; ordi-

nem debitum invertenti, & Eccleſiam Chriſti
Sponſam unà cum Sponſo fœde proſtituenti!
Beatus Sacerdos, qui fecerit, & docuerit; nam-
que hie Magnus vocabitur in regno cœlorum.

XX5 Medi-

698m Functiones Sacerdotales

.

Meditatio I.

De oratione, cui vacare debet Sacerdos.

4 . . . . . . . .
Nos verò orationi, & miniſterio verbi inſtantes eri-

mus. Act. 6.

As ibſis Fidei, ſanctæque Religionis incuna-

bulis ſemper Apoſtoli orationem, & præ-

dicationem, tanquam Miniſterii ſui caput

præcipuum, ſibi reſervârunt. Orationem
P 4

quod attinet, tutò credat Sacerdos, peaſum

illius bene longum, & fervens appriméè ſibi

eſſe neceſſarium: Orationi inſtantes erimus. Quis,
amabô, Sacerdotum mille nequitias diaboli

eludet: Quis ejus improbos conatus franget,
niſi orationis ſingulari ſtudio? Unde auxilium

& robur, lumen & directiosem in arduo mu-

nere petet, niſi ab oratione? Periculoſiſſimè

ſtat Sacerdos non orans, aut malè orans: in-
ermis, infirmus eſt, dum contra hoſtem po-
tentiſſimum pugna illi perpetuò eſt committen-
da. Neque ſeipſum, neque gregem Domini

unquam tuebitur ſine orationis præſidio. Du-
plex autem eſt oratio, vocalis, & mentalis: ut-

ramque in puncto Meditationis gemino conſi-

deremus.
Punllum I.
Multæ ſunt preces noſtræ vocales. Pſalmo-

rum penſum bene longum in dies fngolos
præſcribit nobis Eccleſia, ſapienti ſané conſi-
lio; multùm enim orare oportes, cui maltum
comittitur, & impensè orationem colat, quem
gra-

Nd

,batmhnſui
zpeni. rt
o Cercnal
enm I
jihumdnein
rees A
croniclladoren
gümominns⸗
M: Me e
N wenan
Ne m. (
nuni, E
Hütuservum
nnhve nei? M
Eumm goceiom.
Krbuuns Do
1löhlen;
ah: o polie
üſi, Epenr
A ECaumN: H
GtAit. NM
Utn, uin e
En Nerrcotum
Wcin mtinr⸗
e ad undig
EuNs iut
n Qlidoanme
Dnmiſ Non

Atertrun
E ehenl

lan ere nilo

un, Ne 0nt
6 19,

Aelnl

).
lre edenge

ſkan wmhite

elpehlsnie
Mholiorne
Mulki

ediatcni u⸗

Nn

Meditatio I. 699

graviſſimæ adminiſtrationis pondus ferè imen-
ſum premit. Aliæ prætereàâ ſunt preces, quas

devotio Sacerdotalis bene ordinata poſtulat:

Ablit enim, ut illos imitemur, qui Officii
Divini longitudine fatigati, & quodamodòô ex-
hauſti, preces alias penitus omittunt, ut pen-
ſi Canonici laborem, ac tædium ſarciant. Hi
tepidi matutinas preces, & veſpertinas negli-
gunt: ante eſt poſt Sacrum, ante &
poſt menſam vix orant, aut luridiſſi-
mê orant. Quid ego? Numquid mul-
tum clamoris, & parum lanæ; multa verba,
& ſpiritus perquam tenuis, aut forte nullus
in oratione mea? Miremur ſanéè ſtatüs noſtri

abſurdum prodigium! En! promittens pro-
mittit in Scripturis Dominus, apertum nobis

iri; modò pulſemus; auditurum ſe nos, modò

petamus: imòô pollicetur, præventurum ſe

preces juſti, & præparationi cordis ejus deſi-
derata ſe daturum: Præparationem cordis eorum
audivit auris tua. * Nos verô centies de die ape-
rimus labia, quin vel minimum impetremus.
Quanta Sacerdotum orantium multitudo;
quantus diu noctuque pfallentjum numerus!
Et tamen mala undique terras inundant: re-
pletur mundus iniquitate: calamitoſa vivimus
tempora. Quidnam ex duobus verum? An
DEIIS promiſſa non ſervat? Aut nos malé o-
ramus? Alterutrum certè ſtatuamus, eſt ne-
ceſſe. Sed eheu! parum dicimus, cum fate-
mur, nos ferèe nihil orando proficere; quâm
timendum, ne oratio noſtra maledictionem
*Pſal. 10. po-

700° Functiones Sacerdotales

potiùs attrahat, quàm benedictionem! Væ, (

orantes non modò non placamus offenſum per

peccata Numen; ſed potiùs ad iracundiam
identidem provocamus! Inſpiciamus ſeriò no-
ſtram orandi methodum, ne fulmen illud ter-
ribile in nos cadat: Et oratio ejus fiat in pecca-
tum.
Punbtum II.

Cur preces noſtræ languent? Quare fructu
carent? Unde fit, ut DEO etiam ſint odibi-
les, & pœnas mereantur potiùs, quàm favo-
res? Spiritus nempe deficit: Orantes non ad-
oramus in ſpiritu, & veritate: macilentô la-
biorum obſequiò contenti, DEUMùt DEUIM
non honoramus, dum corde non oramus.
Quis noſtrûúm orationi mentali fidelem ope-
ram navat, ut ſpiritum ſuſcitet, roboret, im-
pinguet? Quot ſunt Clerici & Sacerdotes, in
quorum meditatione exardeſcit ignis? * Imòô quot
ſunt Miniſtri Domini, qui nullam prorſus habent
quotidianæ meditationis curam? Quid mirum,
ſi tepent; ſi humi repunt; ſi ſpiritu & vita de-
ſtituuntur? Sed quid Sacerdos ſine ſpiritu? Fa-
ciliùs iſtud cogitabitur, quàm dicatur. Si ve-
rò meditationem magni, ùt par eſt, facio, qua
ratione illi me impendo? Forte illam ob levis
momenti negotia facilè deſero? Num ſpecula-
tione inutili, aut chymærica tempus medita-
tionis tero? An in ſuperficie tantùm hæreo, &
ad nucleum non tranſeo? Sunt, qui ſub ſpecie
ora-
* Pſal. 105. XXPſal. 35.

ümn

untyi ſ
i
E Abnn Mn
apetinigne
ie led il
9jirtiu, chha
Pelt, N 1d e
gennt. Iupetbi
eme conftciamus:
ere eleſam.
Iniere lrahamu
blne Myiten
lhglinem adlt
Duſosloguitur,
0 deroratonem
uCektut, ſintn
fumema mortnam
Iegumen,
Piniilami, n
in gunin luc
n tnna 1 0rnin
1Cnſlenute ten e
ſlſeklaeft eut
1Einſſiinnſnmi,
1 Ledo
lle d Irothen
Cen .
ſunckinihe gae

Toor corem Do,
ſoclenrmeh

Alz. *

2 0,

Meditatio I. 701

orationis melioris, & ſublimioris evaneſcunt in
cogitationibus ſuiv, t illis mundi ſapientibus
contigit, de quibus Doctor gentium loquitur.
Hinc nihil in meditatione ſolldum; hinc vacui
Cortices ſine nucleo, floſculi ſine fructu. Su-
perbia, pigritia, cupiditates adeò tenaciter
nobis adhærent, ut ad res ſanctiſſimas nobis-
cum tranſeant. Superbia facit, ut plurima in
ſpeculatione conficiamus: facit pigritia, ut
nihil in opere exequamur: faciunt cupidita-
tes, ut miſerè diſtrahamur. Seriò attenda-
mus, ne, ſublirne Miniſterium, cui per gra-
tiam DEl ſingularem addicti ſumus, fiat in no-
bis, ut Paulus loquitur, Miniſtratio mortis. **
Cùm DEO per orationem non unimur; cuͤm
gratiàâ illius deſtituti, ſpiritu non vivimus, aut
velut inſtrumenta mortua manum Divini Arti-
ficis non ſequimur.
Expenſis ulterius damnis graviſſimis, tam poſitivis,
quaàm negativis, quæ oratio neglecta turmatim parturit,
valide urgetur voluntas ad Orationis amorem, & aſti-
mationem: Conſideratis autem eximiis illius fructibis
ſtatuitur, quid poſthac ſit agendum. Elicitur dolor de
praæteritis, & proſpicitur futuris.

Lectio I.
Epiſtoleæ ad Timotheum ſecundæz
Caput IV.
De functionibus Sacerdotalibus.
1. TEſtifcor coram DEO, & JESU Chriſto,
qui judicaturus eſt vivos, & mortuos,
er
* Rom. 1. 31 **2. Cor. 2⸗ .

70 Functiones Sacerdotales

per adventum ipſius, & regnum ejus. Præ-
dica verbum; inſta opportunè, importuneè:
argue, obſecra, increpa in omni patientia, &
doctrina.
2. Erit enim tempus, cùm ſanam doctrinam
non ſuſtinebunt, ſed ad ſua deſideria coacer-
vabunt ſibi Magiſtros prurientes auribus: &
à veritate quidem auditum avertent, & ad fa-
bulas convertentur.
3. Tu veròô vigila; in omnibus labora;
opus fac Evangeliſtæ; miniſterium tuum im-
ple; ſobrius eſto. Ego enim jam delibor, &
tempus reſolutionis meæ inſtat: Bonum certa-
men certavi, curſum conſumavi, fidem ſer-
vavi.
4A. In reliquo repoſita eſt mihi corona juſtitiæ,
quam reddet mihi Dominus in illa die juſtus Ju-
dex: non folùm autem mihi; ſed & iis, qui di-
ligunt adventum ejus.
5. PFPeſtina ad me citò; Demas enim me reli-
quit, diligens hoc ſæculum, & abit Thefſſalo-
nicam: Creſcens in Galatiam, Titus in Dalma-
tiam. Lucas eſt mecum ſolus. Marcum aſſu-
me, & adduc tecum; eſt enim mihi utilis ad
miniſterium.
6. Tychicum autem miſi Epheſum. Penulam,
quam reliqui Troade apud Carpum, veniens
affer tecum, & libros, maximé autem mem-
branas.
7. Alexander ærarius multa mala mihi oſten-
dic: reddet illi Dominus ſecundum opera ejus:
gem & tu devita; valde enim reſtitit verbis
noſtris. 8. In

ltr!

yuneleeli
ome ne Eeſel
Dominss iue
intomnes genie
mit me Domin
1Aum krefet in
iorzin rolil
ubiſlande Ar
ehtetaniinfen
Zenfehte, Sal
Hlins & Chude
DklsChſuscun
.

umen!
Quuut⸗ n
rn orundine

eſlyfan oruotin
e!Iltigtepenial
OOGO Nhillmn
hin tunto figore
neteco) kenn
Kiftaclonezſztin
Alhcterobur'ne
Npeum, Niſid
Ier Neceſerim
nnid s Id
emdeguiſhnun

Aunlitlen

kegonn e
Pornnne, inn
lain Omite

Clnlnns
Alin e⸗

SPriene
tan iſeltnl
1, onneh.
ninkim un:
n art t
mekinn unen.

N äni itrts.

Dud n
ine MMen;

ure Ilknhi⸗
eovolinoe,
Geeummellt. .
17

Leitio I. 703

g. In prima mea defenſione nemo mihi af-
fuit; ſed omnes me derel'querunt: non illis
imputetur. Dominus autem mihi adſtitit, &
confortavit me, ut per me prædicatio implea-
tur, & audiant omnes gentes, & liberatus ſum
de ore leonis.
9. Liberavit me Dominus ab cmni opere
malo: & ſalvum faciet in regnum ſuum cœ-
leſte, Cui gloria in ſæcula ſæculorum. Amen.
10. Saluta Priſcam & Aquilam Corinthi. Pro-
phimum autem reliqui infirmum Mileti. Feſtina
ante hyemem venire. Salutantte Eubulus, &
Pudens, & Linus, & Claudia, & fratres omnes.
Dominus)] Eſus Chriſtus cum ſpiritu tuo. Gra-
tia vobilcum.

Examen I.

Quomodo orem?
I. Quanta orandi neceſſitas?

Rrsliigon, ſumam orandi neceſſitatem in Sa-
cerdote? Tot inter pericula, inter mille diſ-
crimina quomodo ſubſiſtam, niſ oravero?

Quomodo in tanto frigore calefiam, niſi ad

ignem (æpius accedo? Fierine poterit, ut inter
ſexcentas diſtractiones ſpiritus ſervetur integer,
niſi orem? Unde robur? unde vires in manere
graviſſimo petam, niſi ab oratione? Unde lu-
men tantopere neceſſarium haurire potero, niſi
èê fonte luminis? Quis unquam Sacerdotum
contra hoſtem nequiſſimum & porvicaciſimum
rit

704 Functiones Sacerdotales

ritè pugnavit ſine orationis præſidio? Unde ca-
ſus luctuoſiſſimi, niſi ex neglecta oratione ?
Unde tepor, peſtis illa Clero ſumè inimica, niſi
ex orationis defectu? Poſſibiléne ſit, in anima-
rum cura ſanée difhcillima rité verſari absque
oratione? Unde calamitates, & miſeriæ ſeu
temporales, ſeu ſpirituales ſine numero, nilſi
quia Sacerdos non orat? Unde conciones ſteri-
les, aerem verberantes, & infructuoſæ, niſi
quia ſpiritum non habent, quem daret oratio,
ſi amaretur? Cur zelus languet? Cur modi-
cus virtutum Sacerdotalium comeatus? Quia
oratio deficit. Oportet ſemper orare, & nunquam
deficere, * monet Servator. Ad omnes perti-
net hoc præceptum: fortê ad Sacerdotes mi-
nùs pertinebit, cùm oratione magis egeant?
Quodnam ſignum certum Sacerdotis indubi-
tatòô boni? Orationis ſtudium. Quodnam cer-
tum indicium Sacerdotis indubiè mali? Negle-
cta oratio. Qur deſolatione deſolata eſt omnis ter-
ra? Quia Sacerdos ſpiritum non habet. Cur
ſpiritum non habet? quia non orat. Oravit;
& ſpiritum habuit, qui dixit: Os meum aperut,
& attraxi ſpiritum. ** Optavi, & datus eſt mibi ſen-
ſus: invocavi, & venit in me ſpiritus ſapientiæ. NX
Quanti orationem facio? Quantum eam
diligo? Quis pro illa conatus? Scioône,
quantùm comendetur in Scripturis? Num ejus
honeſtatem, ſuavitatem, ſumâmque utilita-
tem intelligo? Parvumne eſt, ad Majeſtatis
æternæ alloquium conſtanter me adiir⸗
ti?
X* Lac. 15. ** Pſal. 11 . *X Sap. 7.

iu aniu
1 Doein.
Smebohmn
lN ninn in 1
runni ul
uel el tni
entzl ün
Snon ſum, n
m i le on
zinnis tt lre
teliasl!
Ntge won
inn tenport
rent:
Nerorntone
Cunton
mtym: Nun
Anickecti
4
A.
Hhümbdme
ſrepmni

4

Imd od ein

4

=—

Wtſrictsaton

Uibnn elliwi
uduniſeen
A gens en
h,. 4
ffn ene

unttie

deprefko,
n egen
Ckoftitit
oldllreig
ina i
nins, lui
ulles e e,
1n Iukeanir⸗

bell, t
ls Hun,n
tlinmken

.
9
u

Examen I. 705

ti? Legatus pro populo, & Orator ſum con-
ſtitutus: quâàm nobilis hæc ſparta? Quoties
jam guſtare, & videre ſeriò ſtudui, quàùm ſuavis
ſit Dominus? Quis unquam pius Sacerdos que-
ſtus eſt, tædium & amaritudinem habere converſa-
tionem illius? * Poteritne Sacerdos tepidus,
orationis neglector, unquam gloriari: Venerunt
mihi omnia bona pariter cum illa, & innumerabilis ho-
neſtas per manus illius? Sanèe non poterit.
Clavis aurea eſt oratio, quæ Domini theſau-
ros omnes aperit: ſi virtute, meritis, zelo in-
ſigni dives non ſum, arguere certò licet, me
non orare, aut malè orare. Si quid petibritis
Patrem in nomine meo, dabit vobis. *Xs₰ Poteritne
fallere infinita fidelitas, ſi rite oravero? Quæ
gratiarum prodigia non obtinuéêre ſancti Sa-
cerdotes omnium temporum, quèd artem o-
randi egregiè callerent? Quodamodèò facti ſunt
omnipotentes per orationem. Quomodo ego
poſthac orabo? Qua ratione hactenus oravi?
Quid emendandum? Numquid æſtimatio ma-
jor ſanctiſſimi exercitii primo loco erit pro-
curanda?

II. Quis apud me orandi modus?

Quæ mea præparatio ad orationem? Quid
mirum, ſi malè oro, cùm parum collectus, &
miſerrimè diſtractus ad orandum accedo? Cur
me priùs non colligo? Tantine moliminis la-
bor eſt, ſeriò tantiſper cogitare, quid ſim actu-
rus, cùm ad Regis æterni alloquium, & tra-
*Sap. . * ap. 7. RX oan. 46.
R. P. Dufrène Exercitia. Xy Rtanda

7⁰6 Functiones Sacerdotales

ctanda cum illo graviſſima æternitatis nego-
tia venio? Quæ mea per decurſum orationis
applicatio? Tantâne, quantam in œconomicis,
aut aliis hujusmodi adhibere ſoleo? Si quæli-
bet orationis non malæ horula centum aureos
daret, quam ſolicité orarem? Quantus foret
impensè orantium numerus? Non pudeat ſum-
mæ negligentiæ, quando imenſos gratiarum
theſauros luride orans e manibus dimitto?
Quem guſtum in oratione ſentio? fortè mo-
dicum, aut nullum? Æger eſt, cui non ſapit
cibus optimus. Qua reverentia ſummæ Maje-
ſtatis Dominum in oratione alloquor? Quæ
mea orantis humilitas; quis fervor; quæ fi-
ducia? An ſpiritum filialem oraturas induo?
Clamat mendicus poſt divitem; inſtat, urget,
vociferatur, quia ſeriò agit: quia indigum ſe
novit. Ego ſperare quidquam e cœlo poſſim,
quando luridiſſimèe poſtulo? cùm egomet, quid
blaterem, ignoro? cùm DEI Majeſtatem ab-
ſurdiſſimè garriens vilipendo? Quo fruétu o-
ro? evidenter mala eſt oratio, quæ fructu ca-
ret: Fructum centeſimum & milleſimum cer-
tò parit Oratio ſuis numeris abſoluta. Fortè
ex mera conſuetudine oro, aut ex dura neceſ-
ſitate? Cur mente hilari ad gratiarum fluen-
ta non accedo? Quantuͤm pro mihi comiſſis
oro? Quantùm pro Eccleſia, pro converſione
peccatorum, pro amicis, inimicis, benefacto-
ribus? &c. Quàm efflictim pro avertendis
calamitatibus publicis oro, tanquam perſona
publica? Num affligor in oratione, ut olim
. Daniel

mni

nu Aeurn
,lrer O Dun
zenir ke
1nine Aenii
moin Eeibent
utglineend

in iearetli⸗

Cs Ner 0
zaben Cmone
mu Piiin 5
üneſſin n
wonniamn virru
Erlne nunero l
6,el ercotiel
9Pümn o,
Dn, humiltas
d olor getoſt
Aiimegucin⸗
IIII. Cos .
PCtdr ſetllu
auerebit On
inr A GnNun:
Dreſritumon
Im) An Cedio
Nodls ond
s glſtan
ad egiui,
1 6id tenlem!
deni nesolin
WMonotun
I

litter

n Lemnitt
t Cecutſin 4
Ntumin edn
dete Den⸗
Dorel Cenn
tuen n
ennet NMerne
iütli
W e dnint
ione ſann ien
Arrthaim
Iefenminmele⸗
nror heni

Gnnet

1
n
W

penlei G⸗

Polato uena⸗

rontatnn
i iim⸗
in N IieEH
dei, oem
Hiuncs⸗ H

Examen I. 707

Daniel orans affligebatur? Qualis meus ad
DEum clamor cum Davide? Heu! clamant
fortaſſis contra me negligentiæ innumerabiles,
quas in oratione admitto: Quaàm terribilis
propterea olim reddenda erit ratio! Semper-
ne poſthac negligam exercitium uti facillimum,
ita ſuaviſſimum, & longè pretioſiſſimum, non
ſine jactura irreparabili?

III. Qualis mea oratio vocalis?

Quæ mea Penſi Canonici æſtimatio? Dicta-
ta hic omnia à Spiritu Sancto: ab Eccleſia
Chriſti ſponſa perquàm ſapienter ordinata ſin-
gula: Actus omnium virtutum præſtantiſſimos
complectitur ſine numero iſtud ſanctæ oratio-
nis genus, quod Sacerdoti eſt peculiare. Laus,
adoratio, gratiarum actio, invocatio, fides,
ſpes, charitas, humilitas, deſideria ſancta, ti-
mor ſanctus, dolor pretioſus, fratrum dilectio,
ſolidum & illime gaudium ad paſſus ferè ſin-
gulos occurrunt. Quos meritorum theſauros
ibi colliget Orator ſedulus? Quas pœnarum
centurias coacervabit Orator luridus? Qua
præparatione ad orandum accedo? Num de-
votè recito præſcriptam orationem: Aperi Do-
mine os meum? An debito tempore oro? Pla-
cet fortaſſis modus orandi rapidus, qui om-
nem orationis guſtum & ſaporem elidat? An
propero, ut ad negotia ſive paſtoralia ſeu œ-
conomica citò tranſeam? Sed quodoam ma-
joris momenti negotium eſſe poſſit oratione?
Credâmne, promotum iri labores cæteros illo
XVz qua-

708 Functiones Sacerdotales

quadrante, quem abſurde feſtinans orationi
ſurripio? Unde benedictio in actus diei ſingu-
los, niſi ab oratione? Quomodo Interceſſoris,
Legati, & Mediatoris DEum inter & popu-
lum grande munus exequor? O ſi intelligere
vellem obligationis hujus imenſam gravita-
tem! Quomodo in Pſalmis ſequor Prophetam
laudantem, adorantem, invocantem, timentem,
dolentem? &c. Quo ſenſu dico poſt Pſalmos
ſingulos Gloria Patri? An deſiderium, & inten-
tionem rité orandi tunc renovo? Quo ſenſu

devotionis dico orationes, ac præſertim clau-

ſulam, per Dominum noſtrum &. Qua reveren-
tia Scripturam, & 8. Evangelium lego? Quo
fructu geſta egregia Sanctorum percurro?
Quomodo orationem contra mentis evagatio-
nes conſtanter munio? Qua ratione illam
claudo? Num devotè reeito clauſulam præ-
