tum , Cul imponenda do&rina, vel

tela , cui colores impingendi pro

l pa!?£Vang‚x

Heac deinde bene

C G

intelligentia.

memorig impreffa capacibus ad in-

A Erange

an addı|

telligendum explicari oportet, in

in quo catechizantis indufltria , &

alnnn

yln

diferetio difcernitur, ac patientia

Oka aM

requiritur.

uemadmodum verö cum zgta-

ka aı

e diendn

D

te creicere fupponitur intelligen-

Gl o

tia, fic etiam amplior debet efle do-

&rina pro adultis , fecundüm ean-

A0

dem catechizantis difcretionem ,

4 COn d

jmö & juvabıt in illis quoque re-

d e ONO

aaı u

petere recitationem eorum , qU®

fort& memoria exciderunt.

A E

Aa petle

Tempus Catechifmi tenendi ple.

rümque illud ftatuitur, quod lege

fngerel dl

aaan 3C

Dioscefana prefcriptum eft , nimi-

zum vel matutinum vel pomerıdia®

M

j D

num, & fecundum fere magis eft

uftatum ; ceterüm ca ratio magis

ygeleme0M2

tenenda, ut eligatur tempus, qUO

eal 67

-major & frequentior poflit effe pr@2-

T

M keqü°ﬂ‘"

_ Afentiatum puerorum tum etiam ad-

q\yﬂ.y

ultorum.

Ps

Pof-

N C°P°"”Zi;y;

/

k

/

2 34 Pa;'s 1I. Cap. II. De Offıcio Parochi &c;

Z

ged

Porrö re

petendo mefhodum Ca-

Dl

W

techifmi Romani

V

partes illius prin-

Kß("m

cipales fünt qua

tuor , id eft

fl

a

[hult

ma , de Symbolo fidei ,

fecunda

N \\t

de Sacramentis , tertia ,

de pra-

u

ceptis Decalogi, & Ecclefie , quar.

An

ta, de oratione & prefertim Do.

minica, ejusque neceflitate,

ga \E

de qui-

na B

bus confequenter agendum

e

CAPUT Il

am inl \

YW“& !

M

De Fide , & Symbolo 4

PQr

olorum,.

Mn

u

gla

od credere fit adus fidei, ﬁ-e

AAl

lrnl

Q

\

f

des autem /erandarum Jub-

f

AnLIA PerumM , ATZIUMERLUM 20 APD-

Parentium habemus ex Paulo

Ta

; quod

A Dn

fit adus fidei ab intrinfeco,

& pro«

cedens ad extrinfecum ‚itau

t quod

WrONGE

Ml

va f

corde concepimus

» Confiteamur

OIc , Opere, SS, PP. & Concilia

.

ı

ISM

Mmultipliciter nobis teftantur. Con-

ef10 fieri debet voce,

tanquam fi-

‘ﬂa'$“<f M

gn6ab intrinfeco proce

duode

dente, quod

E

f

fn

S! fignum externum,

feu contefa-

(n

tio corum que intus

fentimus , &

Mm

&C dicitur etiam te

flera fidei, feu

M4

{iymbolum

&)m

Mr

» quod preferebant PFie

mMI

'\oﬁff'ß\P„„„y\ Pars Il. Cap. IIl De Fide & Symbol. Ap. 238

mi Chrıftiani ad modum quidem,

e I

fed dıfindionem Hebreorum, qui

M

ferebant Decalogum Moyfis, fed

Vl M’Cßpw

(

f

Ü

Chriftianus in fignum füug profef-

fionis vel fert, vel fignat fe fignö

„ax Cp[g.

L»\Iä'lq

I

Crucis , que eft fidei Chriftiane

CM

teflera , & fecundum hanc exami-

in

BD9 |

Symbolum etiam

A

A

nantur parvuli.

‘1Q\‘L

dicitur a& partıbus , quas Apofloli,

adhuc fimul colle&ti profefi funt,

)"Hy

riusquam , in terras dividerentur

}

M

ad docendas gentes.

Secundum

M

hanc profitentur magis adulti &

ui jam tenentur ad audiendam

?!n%äf/l%/‚' f

Mıffam , ut fciant , quid incea fiat ®

n b

IB OM AD

Partes fymboli fünt principaliter

tres, appropriate Perfonis SS. Tri-

A

MG

nitatis , nimirum, ut recognofca.

mus Creationem in Patre, Redem-

7a 0Quod

f

Za

M

amlr

ptionem in Filio, & Sandtificatio«

'):

f

Y

ncılia

nem in Spiritu S. fecundüm ea ,

IM

que definivit S. Mater Ecclefia ex

ı, Con'

infpiratione SpiritüsSandti. Arti-

‚lanlam *

culi quidem duodecim juxta nU-

dente, U

(a contel

merum Apoftolorum , qui eos Con-

]

diderunt , fed ad tres fuprä relatas

s fntim,/

artes reducendi.

Cara BGl

A

Et hi quidem ea docent , JU®

;

f

V

xeban:;

CIc>

}

W

236 Pars II Cap. 111 De Fide & Symbol, Ap.

LLL

credenda funt

nece_[z'taZ medit , ad

\

‘

%w€

&)InSym- que@ apte.

O10..

S. Athanafıus (r) hec eß

Jides Catholica quam , nif JUiSGUE fn

e

d

deliter, Jirmiterqnue crediderit , falvus

efe non poterit ; {ant autem creden.

‘ M \\(\\Ü

da;, & firmiter tenenda etiam

‚ qu@®

en

pre(cribit Ecclefia, & hec

NECE|«

qK

A

zati precepti; & hoc ut alequamur

retributiones Domini per Eccle-

y aM

fiam nobis promiffas.

aa FU

Quod igitur credere neceffari-

l

L

um fit ad confequenda premia vi-

tg geterne, parvulis vel maxime

{

a

TT

tradendum cum expofitione finis

;gff;;1;f'flt

noftri ultimi, . ad quem creati fu-

| e

mus, quod ipfum & Chriftus prz-

nm Mln

Cipit, cujus gratiä in huncmundum

mua

ad nos perditos redimendos venit,

Hl A

& Ecclefiaexigit, in cujus gremium

Yl u

YECE

pti fümus fponfione in Bapti-

Al

{mo fada A& Patri

nis, quam hoc fi-

W/ Dan |

gnö, feu teflerac

[9)

Adultioribus fide

nfirmare oportet,

Kla

1

fegmia demon-

ftrari poterunt feu in Catechefi, feu

Ml

' A0n

in concionibus exempl6 Abrahami

qui Deo credidit

eiyue reputatum

Ih;c e |ra

K

el ad jußitiam, in

quem finem le-

8!mus Initio facri temporis in Bre-

1

‚ Ul

f

“

Yyla.

L

J

Pars Il. Cép.*l]l. De Fide & Symbol. Ap. :;7

7

I8

viarıo & Ledtionıbus librum Gene-

IO

fis; ulterior obligatio his demon-

k

d

ftranda per oblıgationem, quam

A /„ T

quisque in fe fufcipit in profeflio-

MCrn

M

ne Fıdei per recitationem fymbo-

li, feu per fe particulariter , feu ä

A

Choro auditione Miffe.

W

4

Al

In concionibus verö, & erga

A

magis adultos ‚ quibus tanquam

A

D I;aulus

legem /cientibus loquendum C

s) cö<

OE

collimabit Concionator feu Cate-2dRom,

M e

Cap. 7

chifta, ut non tantüm credant ,

I oa

fed etiam operibus profiteantur ,

e ff

que credere fe dicunt ; quoniam,

C f

won auditores, fed fattores legis jufßi-

MT

ficabuntur apud Deum; unde Fides

nla

adu exercito comprobanda.

N „mil\\\‚

Dei vera, ac realis exiftentia ,

ra

preterquam , quod indubitatä fide

7 Sapti.

tenenda fit dicente Apoftolo: Ac-

naloc G

cedentem ad Deum oportet credere ,

ıi

quia e , & ingquirentibus (& remune.

ıl mON

rator ßt : facıle poterit adftrui exX

il€ßhtﬁy f

jisomnibus,que oculis noftris fubji-

SAra

Ciuntur, nempe a pofteriori, tan-

i „wtuli

quam facıliüs intelligibili.

a fnen

Ad Trinitatis fidem capiendam,

’[

Optima documenta & explicatio-

y '\ß‘

j

NCeM,z

1m[M

j

238 Pars 11.Cap. IIl. De Fide & Symbol, Ap,

M

M

M

AIL”

nem fubminiftrat Slvmboli1m S:

f

M

Athanafıi , quod vel ideö Officio

f

Pl

Ö

A

Dominicali inferuit Ecclefia. Com-

5,llu \}

paratıones nimis triviales , & cer-

}hvh1M

f

tö modö ridiculg, ac improprie

A

in concionıbus maxime fuper tan.

N

D

to myfterio cavende ; non autem

M fn

reijciende tales , qug mentibus

A

piam poflint facere impreflionem.

A

Prima pars Symboli de crea-

A

tione afferenda per Scripturas, &

OL

traditiones SS. Patrum, ä quibus

wra oa

ca verbö, & mandatö Deiaccepi-

‘ d

mus, eisque tenemur credere, itaut

i

j£WWJ"’ .

confiteamur opus Creationis com-

W

i

1".‘1;'r'1

aı

V

4

(

4”

mune efle Trinitati, quamvis initi-

e

ativc adfcribatur Patri; itemdica-

i da

tur mundum fa&um propter ho-

K

minem, & amore hominis, initiö

AA A

diftin&a tempora , ut dıftinguere-

(

]

!

Dl

D

A

tur ab co, qui eft principium ab

MC

zterno exiftens, ficut anima ä par-

Al

te poft in zternum durans , homo

T

Dra

einde quoad corpus in tempore

Cn

factus , cüm jam exifterent , que fa”

„1m?! M

x

a fünt propter homınem,& quam-

JliCdcgfl jb«l

VisAngeli ante hominem creatı fue-

Y

N

A

'<;;E :\:‚

zint in Spiritu,

& hi tamen pro

homins afliftentıa

Y «m:‘m

*

Se-

!.[.M'{?SJ"1 ] /

A

Bars Il F‚‘4p.lll. De Fide & Symbol, A, 239

Secundam partem, id eft, qu

d}

®

fecundam in Trinitate Perfona

m

l IdCÖ 0Jﬁm

concernit,, explicare poterit Par

o.

ßg On

chus in Catechefi per ea

, quöd

idcs‚ &a

cum Proto - Parentes noftri

in Pa.

ppr

radifo ita peccaverint, ut mortem

SEr agı

feu damnationem fibi , fü

Can

fteritati con{feiverint

2que po-

N d

» aliö padö

Deo fatisfieri decondi

8120 non po-

W

i

Xi

tuerit , quäm per Per

fonam Divi«s

nam, quam morte fhä nos ä mor-

A

te

per primos parentes contraßa 5

A0

]

iberare conveniret, fed, cüm non

A Dra

aliter mori poffet , quäm in carne,

rara

adeöque carnemghumanam affumi

On

Al l

oportebat poteftate quidem pro-

priä, & Perfone fuzg humiliatio.

dl

ne, ceterüm obedientiä er

ga Pa-

IM0

trem

‚& cooperatione Spirit

üs San-

Il

&,

adeöque totius SS. Trinitatis

T

Operatione, prout hoc generi hu-

nn Mano A Deo

promiflum ‚ä Patriar-'

m49a Chis 8& Prop

hetis predi&um fuit;

1000 Itaque taljte

r Cconceptus , natus eft

n wngl X Maria Vi

rgine, & vocatur prg-

‚anl NUNtiationNe

Divina JESUS, idef

an Redemptor ,

inde dum inter homi-

un 268 CONVerfaretur tanquam fecun-

dum

M \ßü1‘i

W

——

40 APm 11.Cap. 111.De Fide & Symbol, Ap.

——

1

I

rnem hominis filius, eosDi-

düm ca

vini lege imbuit. Ad redimendum

M

enus humanum paffus eft pro om-

W

M

nibus, & fingulıs, qui voluerint

.

IN0

cipes fieri , atque

CA u ß

e

ratie ipfius partı

höc modö redemptis filiis, fratri-

(

M

NN

\m\ m

bus, & coheredibus Regni ccele«

ftis teltamentum fuum novum hoc

S\\u

ß I6

aftö conftituit , ut fervarent Dei

mn

mandata, idque refurredtione ä fe

Mn

redi&a confirmavit; VeNnturus auU-

gu

tem eft cum poteftate fuprema ju-

M

W

(

M

dicare vivos, & mortuos , aC in-

Ü

/l

quifiturus, qui redemptionem fuam

i} C

vel per gratiam, ejüsque ufum me>-

X

TL

riti, vel qui per abufum demeriti

\}

lvlm äl

fuerint ? cüm talis judıciaria pote-

ala

ftas paflionisejus {ummo merito tri*

UE

buenda fit ; qug tota Chrifti hi-

ma

ftoria (ex fequentibus articulis con-

* fﬂl 5CMU

tinetur.

dem fylö

o

f}

Rudioribus hec qui

l

planö tradenda & pro captu eXpO

Al

I

g

nenda , provediorıbus autem f

;

cundüm eca, qug hoc loco exp!l-

1£ fﬂff,) A

cat Catechıfmus Romanus mag!s

\n

dilucidanda, ulteriüs inquirent!but

M

i

:\ﬁ!

Ö

fecun düm

,I j\.

t5m'n‘

{

.

ubcr\éüsl e;iam exponenda

|

y mM

\

'D PM,E]N: |

-

]

Pars 11.Cap.T41. De Fide & Symbol, Ap. 241

Tl

S mbolum Fidei Nicene , quäm

vel ideö facerdotibus in ipfa Mif-

Al e

{a dicendam exprefse mandavit Ec-

OOl yl

fa

clefia , ut illi probe fciant, quid

er Concilia declaratum fit 0Cca-

\Al ) /[ä{[

fione contradicdtionum ab hereti-

30n dl

am B

cis motarum , & fecundüm hoc fi-

deles cur@ fü@g comifflos docere,

‚Vn Dci

ß

Et hoc ultimum quidem magis re-

foicit conciones, ac eruditionem

ÄW\'„ M

A0

prove&orum.

Caterüm, quando

d m

non poteft haberi unä, eademque

Z

die concio, & Catechefis , preftat

Zypttnia

ad Catechefin adducere, & verbö

ET

ala d

Dei. colere etiam feniores , illös«

uehac occafione, quantum netef-

dıa DOte

ol

se, & fieri poterit , erudire. Ipfe

verö, fi Theologie arcana nOVve-

ln Ml

rit, hauferitque ex fontibus feu Do.

T

gmatice , feu Scholaftice@ veram

do&rinam , feire hec poterit , ac

‚adem N

debebit ex Tradatibus de Deo Uno,

yc0t040

& Trino , ejüsque attributis , deIn:

au A0

carnatione,ac cgteris ad ea perti-

hne 10008

nentibus.

n

Romanlt!

Tertia pars Symboli Apoftoli«

lnl

ci, que tradtat

e Spiritu Sandto,

a

ejüsque Divinitate, procede

ntia a

Patre,

|

y

O72

242 Pars II. Cap.111.De Fide & Symbol, Ap,

M

{f

[g]ü?l£

Patre, & Filio , & coexiftentia, €

|

M

L

1

Conciliis Oecumenicis , que, üt

T’

ita dicam , epilogantur per ulti-

W dl

(

mum, nempe Tridentinum,

His

\

(

cüm cohereat Ecclefia, ab eodem

M

m}

|

\

Spiritu S, dodta,capacioribus expla-

1

.‚‘Ü\

qi® W

nandum, quöd ca, quaabipfa Ec-

en nnl

clefia ordinantur , & prefcribun-

‚ﬂ\“ \\\W

tur, ab infallibili do&rine verita-

al

te, & Dei mandato procedant, que

W

confequenter üt talia adimplenda

nm

fünt füub peccato mortali, prout funt

va

Y

‘m‘”'

pregcepta Ecclefie.

Porrö hic ma-

BL

xime€ explicandum, quid fit Ec-

{ I/W’Jn

clefia triumphans , & quid mili.

LL

tans , quale utrius

que caput invi-

gl

fibile, 8& vifbile.

“‘u„np\';v

A

N

Communio fand&orum, qui no-

Kn e

bis proponuntur ab Ecclefia üt ex-

emplar in vianoftra meritoria imi-

on

iln er

tandi, ut precibus eorum apud

il

Deum adjuvemur beatum finem,

! Ö

eorümque confortium affecuturi,

Yla

Quia autem peccatis obnoxii {fü-

mus, docendi fideles, ut quatenus

MOl

l

COnterantur, & poeniteant, remif.

Ü°-

I7

fionem fint obtenturi per Eccle-

Ml

n {IY

U

lam, eJüsque facerdotes abfolvendi

facul-

Ul N

X

4

i

-

en

< }

Pars II Cap. III. De Fide & Symb_oﬁ Apı 243

X C0n

N

facultatem ab ipfo füpremo Magi-

JCÜId$ } q

la

)

firo habentes, & hanc quidem in

Sır

Dr u?Ä

hoc feculo, quoties relapfi poeni-

(n

teant.

Monendi autem fünt, &

b

Y

, ZDeod

bene inftruendi tum ipfi parvuli, tech

‚Ros

ST

'

zum adulti, quöd cüm homo ani- mas.c. ı1:

l E

mam habeat immortalem , corpus

eg

autem , in quo anima operari de*

gg

bet merendo aut demerendo , mor-

Ug

tale, fic,.ut anima @&que ac Corpus

Ml a‘ag«;;@‚

iudicandum fit ä& Chrifto potefta-

T

tem judiciariam habente in vivos,

D mOln

&c mortuos , iz vivos hoc eft, qui

2 9

in gratia Dei ex hac vita decefle-

, &gn

]

sunt, & premia Vite etern® €X-

AI anl

pedant, iz mortnos , id eft , qui in

impenitentia finali diem fupremum

maln

clauferunt, ac @terneg damnationis

fla Ur

zeosfe conftituerunt, ubi nos fpe.fir-

arla IMl

miori vitam @ternam expeCtamus

T

tanquam a Deo promiffam diligen-

ım incm,

tibus fe, & mandata ejus cufto«

K alec uul

dientibus; & hac occafione fatuti.

dr obnosil

liter Parochus explicabit feu in Ca-

6ra

techefi, feu in Concionibus qua-

aiiea0t 1

tuor noviflima tanquam certa ho-

arı 9r E

minibus , ac fpei, & timoris CyNO-

)

füram.

Particulä Amen , que ap-

üotesabf°ä-'

pellat

Q 2

A

244 Pars II. Cap. 1II. De Fide & Symbol, A,

——

pellat fupra id, quod in ﬁrie_{?

m

bo-

M

A

li ponitur : vitam eternam, appli.

S

care poterit‘ Parochus ad fpem,

fl

quam habemus, & defiderium zter.

a a

neg falvationis.

Y

}

H

\N

ß

M

Ad Conciones Symbo

1o Apofo;-

aa W

lorum applicabiles „ feu per quas,

ffı M

& credendi neceflitas explicari pof-

ahCfı bn

fit , (ferviunt Evangelia Dominica-

An

lia fecundüm facra tempora initio

Catechifmi pofita. Relative adA.

nmnl

kln

poftolos autem Symboli compofi-

tores applicari poterit in modali-

n

![/l

E

zandis concionibus feftivalibus Ar-

ticulus , quem docuit ille Apofto-

T

lus, ut illum bene credendo, & ılli

AA

M

U l\(4)h‘

obfequendo habeamus meritum de

M

fide noftra , & proted&ionem fan-

&i, qui nos docuit.

Ar

Mefide,

A CAPUT I

Ma

De Sacramentis.

T

OQuid Parochus tan

nam pafßor,

& infruttor facere de eat , tradlatur

N

hoc loco, quid ipfi conveniat.

ÖM f

m

Öfteriori parte agetur de Sz-

m

P

]

IM

cramentorum adminifratio-

dl

f

\\ Tl

M

NE, quam gerere debet tanquam

diftri-

y dnr

(

(

D’ Nfl!

M

'

O

Pars 1I. Cap.IV. De Sacramentis,

245

O

| ”t'/ßm

difributor. Ipfa Sacramenti defi-

(dl a

) 3pp

nitio , gxod nempe Sacramentum fit

O

TT

&l

M

invifibilis gratie vißbilis forma , ut

ejus fimilitudinem gerat , &” cau/a

m0‘0 A pf

exifat 5 {eu, üt aliı idem aliis ver-

bis infinuant : ixvuißbilis gratie f

K

num vißfbile ad jußificationem n0-

i

\

N

ol

ram 4 Chrifßo Domino infitutum ;

M

M

N

fufficientem modum dat explican-

A

d

ditum rudibus, tum memoriali no-

tli\ﬁä'£

NM

\

Man (

Ü

titia tindtis., quid fint Sacramenta

in genere; fiquidem,quod fit ignum

SO I da

ala

wikbile appellat ad id , quod novit

fenfüs corporeus, & externus, & il-

O Al

da dl

Jud quod refertur ad fpiritum qua-

fimotu ad eum facto, huic impri-

knnn de

mitur , ut capiat rem @que invifi-

}M:::m fa

bilem, nempe gratiam, que eft Sa-

}

cramenti effe&tus , quem quidem

Il

tantö magis venerari oportet , quia

nobis Sacramenta viam faciunt ad

T

vitam @ternam , & quafi ad illam

aan pfı

prefignatis.

Jk nadlahl

Eorum aliqua imprimunt Ca-

rmrla

raderem in anima quafi fignaculum

gur d

Promiffionis, unum verö ipfum vite

min

gterneg Authorem continet,& pr£-

A tagg?

/

tat ; Etenim ita feptenariö nume-

{}

Q 3

10,

£

m

246 Pan 11.Cap. IV. De Sacramentis,

U

—

T

f

rö, hoc eft, facrö numerö partitur

I}

f

A

]

H

A

Ecclefia Sacramenta ä Chrifto Do-

{

W

I‚\’„M

mino inflituta , üt & ab illa.quoad

d ﬁ&

M

modum adminiftrationis regulata,

W

& quamvis aliud aliö dignius, om-

M£

l

N

:|

nia tamen fuö modö gratiam dignis

®

<gonferentia

d

dicuntur alia wvivo.

M

An

7um , alia mortuorum fecundüm Vi«

Anl

tam hominis diftributa

I

®

ad hzc

A

itaque referuntur Baptı/ma , quod

me

eft, & dicitur Janua Sacramento-

UE

rum , eö quod afliciat nafcentes,

Kn

Mala

M

==

€

Confirmatio ut augeamur, Eucharifia

ut pafcamur, Penitentia ut lapfi,vel

M K

f

vulnerati per culpas reftituamur,

Extrema unctio , ut infirmi robore-

P

zur, Ordo, ut propagetur homo //i-

B

vitualiter , Matrimonium , ut multi-

2 ol

Ya

plicetur , & continuetur corporali-

ba Ag

ter ; unde refultat, quod Sacramen-

Aa

ta mortuorum tanquam, qu®£ CON-

pf

ferunt vitam fpiritualem non ha-

d

d

K

bentibus fint Baptiilmus & Poeni-

‘4[L

6

tentia, C&tera vero VIVorum, utpo-

nl

C

te, qug vitam fpiritualem in {ufci-

;‘4

pientibus jam fupponunt.

Ol

0

A

Porrö hec , quamquäm ä Mini-

Ma

ftris , feu Sacerdotibus majoris , aut

£ M

mino-

(

|

\‘

gl M

Dars 11 Cap. IP. De Sacrymentis. 247

Lﬂllmcrd

N

83Ch

minoris gradüs ex pre{cripto Ec-

/

(

ÜI

)

clefig adminiftrentur, üt puta,Con-

il za

firmatio & Ordo 3 folo Epifcopo,

}

O

.

ed quöd requirant'facram undio-

'\O IEDHIS‚ OM

nem huic foli convenientem , alia

fa„utizmd@„;';

autem a Sacerdote fimplici , & re-

O o

ulariter Parocho licit& , zque ac

W

/

valide, per manus illius fufcipiun-

L

W

‘aUL MOM

M

tur‚quamVvis forte non licite ab illo

femper adminiftrentur, puta, fi fue-

A

rit in ‚peccato mortali conftitutus,

d al

femper autem Vvalide, & licite, cum

C

tulerit oficii neceflitas.

nn

Hec partim dicuntur pro inftru-

y el

;

&ione Parochi, ut ipfe fciat regu-

MEgl TO0ORE

lam, quäa tenetur , partim , ut noVe-

nln

zit docere populum fuum , aut re-

n U

fpondere objed&ionibus fibi forte

ampotale

occurrentibus- Nunc de Sacrameri5

eramel

tis in fpecie , & quidem

“ Primö : de Bapti/mo, uübi prg C@-

yl COl

l 000 M

teris recolenda ea, que fuprä in de-

m &B

finitione di&a funt de Sigzo , quod

era UOP

ütpote externum hic reducitur ad

gylem 1D 0

Ablutionem , & explicatur, quöd,

IM

Cüm ex fide , & traditione habea.

mus , maculam in anima contra-

aD

/

tam omninoö abluen

dam efle, ut di:

AW““J“’Z„

/

Q_4

gne

\

/ A

248 Parsll.Cap. IV. De Sacramentis,

v{/

I

I4

IM

W

l

‚ gnecomparere poflimus atheDeum,

g

quä filii ad ipfius gratiam renati in

[

OE

aM f

habitüu, & itolä innocentieg ; ablu-

M

M

(

_ tionem autem materialem , & in fe

j

(

fignificantem, non allegoricam, aut

W

MS

I

w

metaphoricam , fed realem , & ä

Ä‚cd\v\\\‘

n»—; .

Chrifto exprefßse praceptam fieri

kal

debere per aquam elementarem , &

M

pro pofle puram, & preparatam,

MQWQRN‚\'Ä

tanquam materjam determinatam

IN

adhibitä formä ab Ecclefia prefcri-

An

ptä, que eft : Ego te baptizo in no-

| en Hi

mine Patris , & Fılii , & Spiritüs San-

ol

&i ,cum intentione faciendi , quod

ﬁ.ﬁ;’j.’zquf;tz

facit , & jubet fand&ta Mater Eccle-

zln

fia } in neceflitate autem valide &

flra

Laico, Muliere , vel etiam hereti.

AI

co, dummodö adhibeatur praferi-

pgn d

pta materia, forma, & intentio, nec

W,

:

X

(

bapti{mum talem,qui primus eft in-

Ka f

ter Sacramenta , qu&g imprimunt

caractetem indelebilem in anima

Va

\lr

baptizati , reiterari quomodocun-

I

Ynl

que poffe fine facrilegio quoad füb-

ftantiam a&üs, etiamfi baptizatus,

I*P€1'Yfli!;

%0

A

aut interrogatus ( quod faciendum

fl

non eft) aut non interrogatus , &

(

M

>|i /

quomodocunque annos difcretio-

IS

{_M‘ I

l

Pars I1. Cap. IV De484cmmemi:.

249

(a

nis adepus renuat fe ad baptifmum

SMa „„„'

confenfifle , aut confentire, vel vel-

OCRa

]

l

le, vel voluiffe, feu etiam ipfüum ba-

'cria/cm‚ Ö

ptifmum proterve abneget ; proüt

‘ä\ ngIf£‘dm‚ 7

hec omnia definivit SS.Conc. Trid.

A d

(#) cos,qui vel aliter credunt, aut @)Sef. >.

K

futtinere vellent in Ecclefia Catho-

Can.9. 11.

13. & 14°

m d

lica Romana,non efle veram do&ri-

A

\

A

M

M

Y

A

nam de baptifmo, anathemizando.

0

Ex his patet a Parocho ea feiri

A

debere, qu@ de hoc Sacramento ad

M

#

Zln

falutem, & filiationem Dei tam ne-

Ü {?J////‘fi;é#

ceflariö tradenda funt. Et hzc qui-

T And g

dem attingat, zecefitatem verbö,. &

2 Mater Erla

exemplö Domini demonftrandam ;

aln Daldi 4

medum & Miniftrum ab Ecclefia de-

An hetil

putatum , ita, ut fciatur baptizan-

er pra

i munus pertinere ad Sacerdotes ,

a RO

maxime Parochos , feu curg ani-

ms en

marum expofitos : His deficienti-

e mpeie d

bus, fi videatur pofle ingruere pe-

yla In anl

riculum , imcumbet Clericis , nifi

: dmodocH

tales adfint , in neceflitate ad. viros,

nqıod

ultimö etiam perveniat ad mulie-

g bant0d

Ies, & prafertim obftetrices tan-

na Tadle

quam de modo baptizandi in ne-

Cefitate cx {fuppofito baptizandi

AnteatOA

Q.s

mäa-

4000 )

yl

L(“ D

250

Pars 11.Cap.IV, De Sacramentis.

——

.

magis peritas , ac fepe etiam vi

IS

|

Q\®i

„aﬂp( v

indoCis preferendas.

nl

o

Ufum baptifmi cum illius ne-

M

MK

ceflitate; fi non in concione, vel ma-

dı

gis Catechefi, faltem Patrinis occa-

fione bapti{mi,maxim€ (olemnioris,

ea

inculcabit Parochus, remonftrando

O

illis Chrifti Salvatoris mandatum,

al Dn

An C

Ecclefie prefcriptum , & quod ipfi

Patrini pro infante rationis , & lo-

nn

A ODGL

quele ufum non habente refpon-

dere debeant, tum circa defiderium

(

/

C A

baptifmi (umendi , tum circa obli.

nn

ationem credendi ea , queg vera

H Ö R

‘ „»m..

m {

Chrifti fides requirit, quodque ipfi,

A

diei aliäs {ponfores, promittere de-

M nmuiuü\“‘

beant pro baptizando , ficut pro

ipfis promiflum eft , quando fue-

mala n

runt baptizati, & hoc nomine Ec-

Agl

clefie, quam illi in hoc a&u repre-

Ühlats c

mf

fentant ; unde, quod tantis teftibus

promiffum eft , retradari non po-

'f:]m Aln

Ü

teft a baptizato, quem tamen ä Pa-

OIl Drg

trinis {uo tempore convenit edoce-

!‘U]

M [[ﬂh

ri. Et hi ideö vocantur etiam Com-

|Efutl

patres, quafi fecundi parentes , CO-

MM

\*»mm

rümque loco fuccedentes , unde

Y

\ 4Iu{h

etigm contrahunt impedime

ntum,

W%

M

\

proüt

N

Ülmnr;„,

Pars 11.Cap. IV. De Sacramentis; 251

fäp fflim M

%

roüt dicetur in tertia parte,

Bene erit etiam explicare mo-

O

N

dum baptizandi , nimirum , quöd

Ün6

C

infantes ad Ecclefiam allati, prius-

i ogn

(

-

|

quäm in illam admittantur , tra-

(

M

l

&entur pro energumenis , aCc pro-

|

h

X

lndo

U

pterea exorcizentur, ut eximantur

[

Y

ä poteftate Demonis ; mox intro-

NA

Ugm‚

W

LA

du@i tanquam cathecumeni profi-

\

teri debeant fidem Chriftianam Pa-

M hab:atÄ

K

trinis pro baptizando refpondenti-

na

bus , & taliter prezmifßö exorcilmö

A

ad cetum fidelium admittantur.

en gle m

Inde ad baptifterium addudfli Ca-

Anr

thecumenorum examen fußineant,

Q 06

& cgtera in Ritualibus Divecefanis.

E 00

contenta ad amuflim obfervent ;

\ mm

]

\ .|‘\‘J

o fl

que Caeremonialia in iis , qui ne-

Ayaaloe E

ceflitate cogente ab aliis baptizati

aM arEDTE

fuerint , fi infantes convaluerint ,

oInfstehl00

fecundüum idem Rituale fupplenda.

00 10

Baptifmum autem confiftere in

nnen A

ablutione capitis per modum cru-

yandt S00

Cis feu unius , {eu trine pro modo,

ufu regionis, Ecclefiarum , aut

M

Ä\ ?%\%\\“5 !

perfonarum baptizantium prenun-

tiando nomen regulariter ä Sandtis,

en ı

ntilis

\ pßd\[ﬂä

|

nän a gentilibus, nec facile ge

tils,

|

dr

252

Pars J. Cap. IV. De Sacramentis,

H;1}/

ıf

qmdc

tiis tantüm , minüs ludicris fumen.

mb

D

0

dum , ac denique undtionem chris-

Mr

d

matis fupra verticem ideö fieri, ut

W N6

?11Ä'3

a Chrifto (quod un&um fignificat)

veram fidei normam, & filiationem

] M"\k«“

accipiat , illique incorporetur, quo

| ,„W‚\

H

ml

i

caractere in anmima baptizati im-

preflo baptifmus omninö , & ab{o-

\

IMN

Jlute eft irreiterabilis quoad effe-

&um. Quoad actum autem, (üt

Kla

AL

fupra monuimus ) reiteratio eft {a-

crilega, ficut heretica admiflionis

OCn

l

ol

pl

I

(

d

UL

in

opinio ‚aut fententia,

nf

Econtrario circa baptifmum ab-

;

d

U

W

f

)

%/#s {unt , iique perniciofi , (x) con-

(x) Cano-

teftari , quöd quis non velit efle ba-

EL

nes Con-

cil. Trid,

ptizatus, vel non edodus de cara-

oln

de Baptis-

&ere indelebili, ea, de quibus inter«

mo Sef.6.

X Gn

rogatus in baptifmo , & per {ponfo-

TOCAl (Ontr

l

res promifla funt, non velle crede-

I(l

4:y„

(

J

re, Ecclefie , que ipfum tam pie

AV qU ]'£ M

d

admifit, nolle efle fubditum, aut il-

M

in

li, parentibus , aut patrinis male-

W

MCO i

icere.

Tandem circa materiam

0

MM

KT

defe&us , feu abufus intra baptis-

M0c

Ö

l

Wl

mum efle poffunt afumptio aque

NOn elementaris etiam in Mne-

ﬂ(g

U

An

I

(

\

cefﬁ;ate, non preparate in baptis-

mo

‘\Lö‚\qq

Pérs I1. Cap, IV. De Sacramentis, 25

3

üln mo folemni , quod_

quidem eft fo.

onı Jüm de precepto, & obfervandum

ikif, a baptizante ex officio; & tandem

nm adhibitio aque preparate cum in-

lln fufione olei, & chryfmatis ad pro.

Uırg fana, & maxime fuperftitiofa.

N d

Confirmationis Sacramentum Pa.

\nı rochus quidem non conficit, nec

lla confert , cüm hoc privative fpedet

i ad Epifcopum ‚ maxime ‚ratione

M facre Undtionis, ex inftituto qui-

kggg dem Chrifti, ordinatione autemEc-

/

K

clefig ; pertinet tamen ad Paro-

bln chum inftruere populum fuüuum ,

ıf guid fit hoc Sacramentum? nempe

‘3

elh. quo baptizatus, ac fide imbutus

ihkum In eadem folidatur, ac roboratur,

lıa DON Otiofä caeremonid, aut Cate-

WAN chefi, feu vocali confirmatione eo-

‚

, nl cred

‚Tum, que jam profeflus eft,. fed

y

(n

ynı 204datione, quam ipfi impertitur

m4

yl !ummus Sacerdos, ad quem perti-

SA

net fi

W

yl MOM

8nö extrinfecö nimirum un.

i1"

‚ Cio

ne S. Chrifmatis in fronte con-

(

4 matell

]

M

aM

W

!mandi perad&tä hoc Sacramen-

S \

‚tüum conferre, per quam figura-

f

D

\ ‘|

Wr gratia,& dona S.Spiritüs,que in

s

ED

y

el

ipfum effunduntur, habetque a&us

iftius

Mr

]

254 Pars I1.Cap, ]V De Sacramentis,

l

(

}

(1

iftius un&ionis hoc fignificatum ,

g

i

uöd, ficüt in baptifmo novusChri-

D

fti miles fit quafi per ad{criptio.

l.

S „‚Jn\‘n'\-‘ y“

nem, & undionem fuüpra caput,

ya W

fic idem , quando in fide infrudus

A

M

AAA

n‘fx'

eft, ungitur in fronte, quafi in fe-

fämm

M

de intelligentieg , in qua per invo-

a

Mn

cationem S. Spiritüs confirmatur ,

AI

& roboratur, ficut oleum, & bal-

nga

famum ‚ ex quo fit Chrifma, habet

A

virtutem fanandi, & corroborandi.

A

Quod confirmatio regulariter

3€ß

conferatur intra octavam Penteco-

fi\n!?.'„ll"-

M

ftes, ratio eft, quia tunc maximt

Ecclefia colit Spiritum Sandum,

/

d

A

M

20

Manl

ejüsque donaelargitur ; fi verö con-

;\

firmatio fiat in vifitatione , deno-

'

f

CN

MM dn

M

‘i

tat mifionem Spiritüs Sandti in per-

4s

m

q1‘

fona Epifcopi.

) h0»

Inar!

M

M

Hujus Sacramenti fufceptionem

ln f

ä

D

M

explicabit Parochus efle faciendam

(

non neceflitate medii,fed precepti;

M

M

M

unde monebit, nc intermittatur,

Im

M

maxime, cüm illi,qui ad alia Sa

A

u

7

}

1&

W(lﬁ

z

cramenta progrediuntur , hoc p

A

Ä

mittere debeant. Docebit pari

tet d

Y

‘f«s

j

Sacramentum hoc novum caradie

firma 4,

ytcm imprimere in anima Con

giad-

N

A

D

Pars 11. Cap, IV, De Sacramentis,

255

ä fn

m tl, adeöque reiterari non pofle fine

on facrilegio.

Patrinum autem con-

Praden firmati , qui unicus vel unica fecun-

'ln düm fexum admittitur, Cognatio-

Mdeinfnk nem cum confirmato contrah

efe,,

aaag indubitatum eft,

M

AI

Cüm Parochus miferit coné;.

0

mandos ad Epifcopum ‚, reduces

ıl

_ Cconfirmatos annotabit in Libro feu

Y

‚ Regiftro pro talibus allignato ; quos

n &mlm_\ in Viﬁt3ti0ﬂ€ obtulerit, pari modo

fn mi COnfirmatos infcribet,

oıra Pa

Eucharifie Sacramento primas

fa Inter alia debere ex eo patet, quia

au Sanl ipfam Deum fa&orem , & Redem -

Il]fi

{ar Ptorem noftrum continet , ade6.

mk que, fl alia facramenta rationein-

—

M

w £itutionis & gratie quid Divini

Continent „ hoc füperlative dici

o Poterit Divinifimum, quia in feha.

T

{

cl

ı Det ipfum Deum Sacramentorum

I

A dyRCet

Omnium conditorem JEfum Chri-

um, qui in fignum fummi , &

rm

\

jı CXtremi füi amoris volens nos Di-

N Ö

OntU

‚ Vinitatis fug facere participes, de-

Docchl

|

‚ dit feipfum nobis, üt filiis fuis fe

{

Quodammodo incor

Da

porando, qui-

‘

‚ que, cüm

_eﬂ'et Verbum gternum,

ü

P

1‘*

Caf-

|

V

WI

256 l"er Zl Capr , De Sacramentis,

LEL E

i

A

carnem, quam pro nobis aflumpfit,

MTn

eodem verbö , € pane carnem fuam

IM

e

A

effecit pro nobis immolandam, &

g}

Patri gterno in Altari offerendam

A

AA

ro facrıficioRedemptionis noftre,

d

e

ac memoria paflionis ejus recolen-

M

Ca

da.

Unde ‚quia nos tantorum in-

ln

digni , debitas gratiarum attiones

Deo debemus, Sacramenti autem

A A \”,

a l

hujus fumptione preftantifimas il.

lireddimus, atque exinde Euchari-

Mmex‘e‚acl;

Sal M0

fliam nominamus , quod eft bona

n

ratia, feu gratiarum adtio in ter-

gl

nüm duratura, ficut per 1dem Sa-

cramentum percipimus pigäus Vi-

gna M

er en

fg gterne.

Explicationem hujus

Sacramenti, quantüm rei perfedio

Aln

g.gokhe

atitur , uberrimam habet Cate«

Ala ka

chifmus , nec non ufum pro erudi-

tione Parochorum ;

fubftantiam

K d

Al Alr

@qu6®, ac transfubftantiationem de-

(#) Cano- fendit Concilium Tridentinum()'?

I i

nes 11,.

Yl

Euchari-

® nbi primö ftabilitur firmiter credi

fia,

debere in hoc SS. Sacramento ver6,

ülg

ac (übltantialiter contineri COrpus

|

Mal A

& animam Domini noftri

E

%:?0F1Älét

Chrißi unı cum Divinitate mut?

A

Öl

‘I& \

tä per transfubftantiationem 109 i

N

P

.

{

,'D.' 3.1(\„w

Äy!

Pars I1 Cap. IV, Deéicmmenti:'. ?'äf„7

) 900

Öal

M

ftantıä totius panis in corpus, &

DE Carn fuﬂ

totius vini in fanguinem, qug bene

oln

dicitur tranfubftantiatio, ita &ta-

Ml Offerend

Jiter, ut fpecies externg maneant

onl nofr

er modum accidentium fine fub«

\ recole

je&o, ut fidei noftre meritum ad-

M

Cegeterüm verö huic Sa-

j{

ntoru;n in.ä

{ftruvuant.

Mn on

cramento adorationem, feu cultum

AI

Latrie deferendum , in eOque, ejJüs-

MM

Yl

que fingulis partibus totum Chri-

el L

{ftum ver@ , ac realiter ( non (fpiris

tualiter tantüm) permanere in eX-

d d I

ofito Oftenforio, ac fingulis parti-

moa

culis in Altari affervatis, & qui*

agr dn

aUf PEl Hl

dem permanenter, non tantüm in

agn DU

fumptione verificandum , abfque

nlgn

co etiam , quod fumatur in duplici

i hbet Cal

fpecie, quödque ab omnibus fide-

Jibus, ufum rationis habentibus

ala IO E

yı MOln

de precepto {umendum fit , in pro*

atonen

pria Parochia, faltem femel in an-

Midentin OM

no, idque circa feftum Pafchatis,

4 BemiteE d

S, Synodus ftatuit, aliter dicentes,

aut fentientes anathematizando.

yaamen10P

Senfus moralis a Patocho de-

atnetl(0

clarari poterit populo, adducendo

inl 0O

fammum illum, quö Salvator nofter

Dla

nos profequitur, amorem,

8& exem«

m\anio% ‘

plum

un

258 Parsll. Cap. IV, De Sacramentis,

W

z [\P°

lum Pelicani, qui fanguine fuo

\i\h‘

pullos pafeit; unde eft, quöd Peli.

00

‚cani efigie hoc Sacramentu

‘U ﬂ'[.£‘

m per-

fepe denotetur,sitque fignu

m Con-

( M

fraternitatis SS. Euchariftie.

|

Tranfubftantiationem reprafen.

V

Sm&nérl;f

tare poterit Parochus in Catechi.

A

fmo, feu Concionibus per verbum

Dei, quo ex nihilo fa&a füunt om-

M

A

nla; unde reiin rem transmutatio

A

tantö ad credendum facilior ; ver-

y

bum autem femper fuifle ,

femper

efle,

& femper futurum , totum in

| mOR

f

uln GE

!}[n

Ü

toto , totum in fingulis partibus

clare eflici demonftrabit in auditio-

/ f’\?(’lu.‘r.‘\i& {

ne ipfius verbi _ v.

g. eXx Altari, aut

\

Cathedra

1'

|

/

» quod in fe integrum A

IM

Aln

fingulis a

udientibus percipitur,chm

Y

AA

tamen fit unum , &. indifindum.

mf

l

KL

MO

CCIUS, qUantumvis fecundum

difpofi

tione

m fümentis difpares ,

dl eérz:::

&Qque ac fü

W'LP

Un

periorum rationes facile

trahet ex Ledtionibus, & Homiliis

„„ „

(

a

d

Evangelia in Brevi

ario , quod

d

yl

quidem ä S, Thoma de

Aquino eti-

A

m

am in hymnis infinuat

um eft, tefli-

L

T

m (

M

MONIUM etiam 8& doArinam habet

Hfü" f

2 Do-

I

V

M

nqn deö P [anéh‘syEccleﬁ

Ctori-

M

M

ö

“

ﬂ'Dhm%

IH

Bars II'._ Cdp 17. De Sacmmequ':. 252

Aorıbus, & priinitivis Pat

ribus S,

OC

oanneChrifoftomo, S, CyrilloAle-

xandrino , S. Cypriano, S._Hilario,

AI

il

ac plurium Conciliorum appro-

