tur, nonnifi previöÖ exorcismö be-

mi Ka

nediciturz & ipfe fal , quö quäm-

nla m0Q

f uftatı

p!urima , imö ipfa aqua purifica-

tur, eXorcismö purgatur,

m. Ql

Horüum igitur tum exorcismo.

Andetnt n

arla fünet

rum , tum benedid&ionum plures

funt in Rituali rite& adhibende in

Äcndummelio

licitis , ac prefcriptis , ultra hec

anto dl (

autem non extendenda ; non enim

MOOdD n

novum eft plures efle effit&as etiam

f

pro illicitis , aut cert& non appro.

Yr

Krln

batis , proüt funt ille pro invefti-

gatione abfconditorum , gua ut-

e d

Ccunque videantur facris

verbis

ngl habe

Compofite , non modö {unt apo-

;fvrfca, p

cryphe , fed etiam impie , & fal-

W

N

lacılime, adeoque nullatenus ad-

4M

hıbende , confequenter ä preferi-

ptis non dıfcedendum,

Has ha-

IM

bent Rıtualia tum

pro vivis, tum

Y 0;49

pro dzfundis,

de quibus ultimis

MM&«; M„

actum. in prıma

parte ; quod verö

Ü

ON ;

func;alxa attınet

» plura habentur

AI

ın

%

\cm p

N

}

'W .)g

%

/

[

—e n r — ——

Pars HIL Cap, VIIL De Benediftionih,&c,

441

ff

U

/

M

in Ritualibus propriis 4R omano ple-

“I @ I

n!‘

rumque defumpta , nec in eflentiali.

7 ägﬂaj 1

bus immutata, nifi, quod mos Itali-

W D

cus fepeliendi corpora in Eccleßis

S

K

M

|

| expofita, & quidem mane, tranfie-

D

ritin alium modum cum tolerantia

A

Ecclefi@ ufitatum , nempe feroti-

num,

Quod Agapes mortuorum

Al

Y

tranfierint in jura Stole, ficut 8&

Y

uartg füneralium, facile conce-

M

M

Wt

d

endum meliori , vel faltem magis

I

Ml

M

A

apto judicio Ordinariorum ; dum-

A

M

modönon vitietur moderatio avidi-

E

4

)

g |

tateindifcreterum

Xxime cavendum.

» quod quäm ma-

I M

I

De Proceffionibus egimus in

,

prima parte , ‚adeoque & illud,

An

quod Ritnale habet de Proceflione

Theophorica, penes {tatuta relin-

wl

j ;‚15, &f!]‘

quendum,

yln d

CAPUF X:

aal

I

De his , que pertinent ad

}

\

X06 IM

Sacramentum Ordinis, €5 de

ii

|

M

f

y al

oéligatimiéu.r ordinatorum.

|

e O

Ltimö locö hic adducimus ,

quidem quoad defignatio-

yı M

' nem nu

mericam prepoftere , ca,

C

€

2

quee

TI

(l

fa

442 Pars 1_11;. Cap. IXL De_Sacmm. Ord, &.

w*[ lml

l

61333 i'ri'_initruéiribne' Par5ch.orum

referuntur ad Sacramentum Ordi-

hncf

nis; fed quia neceflarium videtur

' G e

toti Clero refricare obligationes,

qe MM

‚gdoru

quas in ordinatione fufceperunt,

caufam hanc finalem ‚, qu&g prima

aar

eft in intentione , proüt non pau-

etiam in

qFfl

sl ff

ca de illa.tradavimus ,

!?Q

aM ccculg

finet , M

prima parte hujus operis , ulfimö

referemus in exeCYtioNE:

Framen

Premifimus ‚etiam in fecunda

Qoramd 0

parte aliquid de preparatione Or-

O

dınandorum , in quantüm pertine-

amı (

re poteft ad Parochum , eftque il-

Inl

Ja , quafi Prodromus illius admo-

d Al

{

nitionıs, quam Epifcopus ordina-

Can

turus per o0s Cancellarıt, vel alte-

M, & [\l\\t

rius officialis premittit ituris a

A, ant

(u)Pontifi-

caleRom,

ordines fufcipiendos , («) n6 quis

mam

de Ordini-

accedat , feu ratione fpiritualis,

T4San6H,

bus confe. aut Corporalis impedimenti irregU-

gier

rendißys.

laris, incapax, excommunicatus,

f"*»}ﬁ QU0C)

interdi&us’, fufpenfus, fpurius , IN-

famis, aut aliäs a jure prohibitus

Mltotur,

Volttnfur

(quales {unt obligati ad ratiocinia

Vn f

publica , aut fponfalia adimplen-

K

|

da, qui propter delicta commila

fraudulenter curant mutare forum;

ol

item

08

l DI5L"R M

Pars III. Cap.1X, éf .?'é_cmm.0*rd. &. 4'4;;

?mr;%‘

item Clerici peregrini , (x) .nifi (x) Lib. r.

habeant dimifforias füi Ordinarii Tit 22

Ya

nln 1

ad hunc effe&um ) :aut , qui non

fuerit examinatus , & admiflus ;

' OÖa

que quidem fupponunt examen

“«foCi/)f/a

ordinandorum prazvie fadum , re-

& K Pl

petuntur autem ante acceflum , ut

ü

al

quisquis forte tali impedimentö

etiam occultö teneri poflet, ab-

A, Ü |

flineat ,

E

ne cenfuris fe implicet.

Examen ordinarium admitten-

HME OMl

dorum'ad ordines fiebat aliäs ä Sy-

T

nodo, in qua eligi oportebat Zxa-

r D

‘

minatores , (y)aq

uibus-ordinandi ©) Pontif.

om. ın

“

inftruebantur ; quia autem defettu ,

rdine Sy-

M V

IM

Synodi Examinatores conftituun- nodi.

M

n

A

tur'ab Epifcopis ‚ 'vocantur Profj«

MN

zodales , & funt fex, ipfe verö Epi-

M IM

I

f

fcopus , aut Vicarius Generalis fa.

\W

cit feptimum , cüm tot fint dona

f

1

dl

Hi ante ordina-

}

Spiritüs Sanci.

Q‚ß

I

tionem angariarum examinant pu-

CcE

gch

blice, in quo examine admittun-

A

'

Ml

tur , rejiciuntur , vel in aliud tem-

{}

100

pus remittuntur ordinandi.

Ex-

T Ü

„5. fl

traordinarium fit pro illis , qui ad

M

I

beneficia curata promoverl. Cupl-

|

‚00

unt, quod aliäs etiam VOCatur co%-

Beln

CUT=

T

.

444 Pars 3l Cap. IX. De Sacram.Ord. &e

E ME AA

WL

-

(2) Gontil. Cg

rfüs , (z) in hoc conv

enit ef-

gu!fi

mpl

'Trid. Seff, fe

faltem /res Examinatores fimul

alne

f

24

conjundos , fumendo hoc etiam

ya OO

ä verbis Chrifti: 26i fant COMQrEgB-

nmln

4i düo , vel tres in nomine meo , ibi

llrn

690 [UM.

al

Notandum hic,, quod per füufce-

4, Ö Ca

ptionem tonfureg Clericus fadus

da ngnl

‚Lortiatur forum Ecclefiafticum ,

Zeilunis Ol

proütexprimitur in orationibus Or-

ffln ela

dinationis : Adeflo Domine &c, &

‚bensdiAlon

finali: Ommnipotens fempiterne Deus ;

A0l Jal

‚Nec _ non. admonitione : Filii cha:

aml

(«)Pontifi-7ifzmi, (a), ubi illis imponitur, ut

cale Ro- caveant

Ornl i

Manum,

; N6 per culpas fuas privi-

O

de Cleric,

legia Clericalia, que adepti fünt,

T

faciendo. perdant, femperque honeftö habi-

aa

tu, ac bonis operibus Deo places

ir An

}

re ftudeant, que eft obligatio Cle-

Wl

0 M"Iß‚ |

rici , maxime autem talis, qui höc

TT

titulö beneficium poflidet.

E

Si mox di&6 modö Clericus fa-

Ateßes f}

&us, in'debita gtate conftitutus A

f

fn0n

ac neceflariis requifitis provifüs ,

U, f

& capax füfcipere velit ordinem

46l

M ﬁ3„

A

Oßzsariatüs , sitaue ad illum admif?

> Olate

„ füs, ficut in au tangit cClaves, &

4 4O

}

ll

pul-

J

Ö

"” M

Pars II C‘ap. IX. De Sacram, Ord. &c, 44 g

f}„

C£J}@J\

Oı

ulfat campanam , fic in fe recipit

obligationem non tantüm allego.

Ibf (

ricam , fed etiam legalem convo-

l IMl

M

W n

candi populum ad Ecclefiam , por-

M

tas illius aperiendi dignis , clau-

W

dendi indignis , (6) unde janito- (4) Idem

vl

res , & campanarii deberent hoc Fontific,

Y

ordine infgniri.

\'\l

Leitoris officio tribuitur legere,

Al

in officio etiam cantare Ledtiones,

«‘}lnw;

& benedi&iones non prefente ma-

J

jori perficere.

(6)

(c) Ele&i

Filii de Le-

G Dl

Exorcifis defertur poteftas ex-

L

(xoratu,

orcizandi energumenos ex libro

Ü

M

EXOrcismorum , quem ordinandus

min

T

\

M

tangıt , utcunque abitinere fuadea-

n \

M

X

tur in praxi.

Al

‚Acolythis incumbit parare ur-

A aCh

ceolos pro Mifla, & deferre cande-

agl

Jabra; fecundüm, quod ipfis com-

X

mittitur in au fufceptionis & hi

A

funt quafi teftes Fidei , ferentes Iu-

mina in ejus fignum.

M

Hac autem , fi maxime in Pa-

Y provt[us‚

dt dl

tochiis ruralibus fiant per Laicos,

aut pueros ,

curare debet Paro«

ımaln

chus , illisque taliter fuperinten-

J;iiﬂ\% ü

dere , ut omnia rite fiant , culto-

)

|

dian-

Ecs

E

445 Pars I, Cap. I1X, De Sacram, Ord,&e,

—

N

an?‘/”"

dıantur , ‚& obferventur TBbliga.

0

l

tione horum in ıpfum recidente,

a

lg

qui. per fe ordınatus, premifla fa.

dn i

T

cıt per fubftitutos.

ö

x

raa A

_ Et quamvis in Rubricis Ponti.

.

(

ficalis.@que , ac Decreto Concilii

(d)SeMl.25,

Mu

M A

de Re£or,

'I_‘ridentini (d) plura fabilita fint

circa coilationem ordinum , 'id ma-

dl

ul}

A

Xime cavVendO , L ommnts avarilie

A

/ufpicio abeffe -debeat non Colüm in

Bmö

Ordinsnte, {ed etiam in illius off.

cialibus , Notarıi folüm mercede

tatlımin PI4

A

pro expeditione Dimiferialium , &

alnnn S

teflimonialium ,, feu vulgö formata-

eba

zum {tricte fabilitä; hac tamen,

I, 4gn

4

quia Epifcopum , ejüsque officium

yetindan

contingunt, hic hon trutinanda,

i

Aln

fed omni , ac reverenti confiden-

;

Anatl

tia eO concedendum, fore, ut at-

Or

würe Oh

E

tentä legitimä Regionum confue-

tudine nıhil immutatum (fit, vel im-

Ympts

mutetur ,

unde excefsüs contra

,( ANIG Nel

Concilii Decreta arguı pofint.

i fr

I & (

Caterüm , uti.a tempore moX

di&i Coneilii faltem magis pr@Cise

y Z

Ordo Sub-Diaconatüs facris adferi-

IMnr pa

C Cap.z. ptuüs eft , requifita ad illud, (e)

;

:‘ d

M

Al k

_& ordinandi provifionem declaraß-

An

do3 ffn

"1! %@

4

rd, Ö’c. 447

b!cry:„;}}}

Pars III{.— C‘

BAE E

ET E al d

/

Pl

do ; prout confequenter promo-

vendi obligationes clare proponun-

W

tur ordinem hunc füußfcepturis, 1deö

ex utroque , tum difpofitione Con-

Ör

MO C

cilu , -tum Pontificalis prefcriptö

fecundüm di&amina Juris Cano-

lteb

dı

nici, ejüsque praxin ad hunc ordi-

nem {ped&antia hic adducere Ope-

vg al

AT

N

rg pretium videtur,

x

.

»

I

Primoö igitur, qua

ndo pe'r_ No-

M

tarium in preliminarı Ordinätionis

advocantur, ut accedant, q%4 07-

I

I

Ml

dinandi funt ad Sub-Diaconatum ,

hi accedentes prodere debent titu-

y d V

Ma

MM

k

ıl

lum,,. ad q

uem petant ordinarl,

c

tan

dum, quöd. aliäs nul-

A

W

Y

Hic prgno

li deberet €

fle ignotum , -& eruiftur

enl

ex ipfa Ordinatione , feu collatio-

ia; mU

\

M

ne tonfurg Clericalis , per quam

W m

taliter alumptus fübditur foro Ec-

‘

clefi@ , huic nempe mancipatos ,

a C6

jllius ‚etiam fervitio dicatos efle.

Ol

I

Ex hoc,

8& omnium SS. Patrum

m

lefaßftice Hifto-

ac Scriptorum Ecc

N\%\SP!Ü%

N

rie traditione palä

m fit titulum

}

adferiptionis , feu fervitutis. Ec-

.\K “\\‘\\&‘

clefig illum unicum fuifle ,

per

Q-

D ü,\

quem quafi fecundam , & inter!

rem

MC

448 .?a_rs III, Cap. IX, De Sacram.Ord, Gc,

A

P z

/

d i

sem januam Clerici atfnittebahtu:

ad illius minifterium, proüt fit ho-

J:m]’[‘j P{)/f;(k”

diedum in multis ,

f d

bus locis Ecclefie

ac- principali.

{

Fechle,

Romane pro-

[l

pinque fubjedis

, eä tamen. erga

]

\

3

d

Al

ipfos Ecclefiaru

e Ka

m ob

ligatione, ut

taliter adferipti,

ab illis etiam pro

i

‚

pofübili debeant

de congruo fu-

K OUl

ftentari,

utpote titulo fevitutis Ec-

\

A

clefi@ do

natl.

, l fond

Aohinco

Quia autem id vix aliter fieri

Potuit, nifi per facultates fidelium

ALa

I D

in Ecclefiam translatas , ipfa Ec.

clefia exinde fa@&a oblatorum di-

MOn

n

Ne

(penfatrix , opportunum duxit be-

f

W

acere fervientibus fibi

» €X quo

O d

nNatum el nomen Be

n %y 0l

neficii optime

äa Canoniftis definitu

m, quod nem-

j};?äabdiaim

pe fit :

Jus percipiendi frauttus ex

T fpatur e

(

bonis Deo

dicatis , habens onus (piri-

W b

Zuale annexum Clerico propter Divi-

! Ording

A

/)SeA.21.

ZuUM Oficium competens. Statuit igi-

IM

Ump

IC

s

20

tur Concilium Tridentinum , (f)

:

“ln Onr

%E quis deinceps

/ecularis , quam-

Q pr

Vis aliks fit idone

us moribus , /(cien-

1i2. , & etate ad

E

Jacros ordines pro-

Il

‚ Dtaf

110

MOVEALUr , Mis} priüs legitime conflet

eum beneßcium Eccleßafscum , gquod

ıQ

(ibi

*

\/£0

I

7

M

Pars IH. Cup. IX. De Sdtrli_)'l;07d. &, 449

S

R ira aiem.

S

honefle fufficiat ,

“

Ml

Y

ı Pacıfice pofidere.

Hoc ergo re-

Y

quifitum ordinando provenire de.

bet ab Ecclefia , que eft indubita-

ta collatrix beneficiorum , & n0«

M,

mine ipfius Epifcopus tanquam il.

U

lius caput, feu alia perfona Eccle-

N

f

fiaftica , cujus fit conferre

SORN

» quid.

cunque {it de co

; qui obtulit bo-

na, vel fundum pro ere&ione be-

|

IM

M

neficii 3. in co enim , quod verifi-.

A

;

I;

cari debeat: /ws perc

jendi fructus

A

w:‘

(9)

f Y 191i

|

ex bonis Deo dicatis ,

ß

na ampliüs

lnı

non funt donantis,

fed ab eo trane

dın

verunt in proprietatem Ecclefie,

Maa

cujus arbitrio difribuuntur.

Ve.

f

rum quidem, quod donans. bona,

dın

maxime (.abilia in eum finem , ut

exinde erigatur Beneficium:

d O

5 ‚p0f«

ln f

fit ad illud fibi referv

are ((1üppo-

lßhr

fitö affenfu Ordinarii

) jus Cleri-

[

Cum idoneum prafentandi, etiam

f /

cum adje&ione oneris , item ap-

“m,\}

d Q

probandi , quid preflare debeag

eneficium taie recipiens

>

®

hinc

Wﬁ y M0

yn

rovenit jus prafentandi , quod

/

Yl

IM

collationem firmat in Epifcopo

A

Ia

homine Ecclefig , que bonorum

pro-

SN

1X.De Sacrém.0:d. W,

S

450 Pars 111 Cap.

; 2riﬂl%‚m

r0priétatem adepta eft. Nec in.

i 8}

epte refertur, quöd, ficut vendens

arfılar el

rem alienam de Jure ' Civili falfi

on

convincitur, ficaccipiens 2qu6e ac

kln

dans pecuniam-, Vel rem tempora-

d I0S

Jem pro co, quod tranfivit in

„ ateoneß

poteftatem. Ecclefie@g reus fit fi,

Ga M de M

monie, quia vendidit, aut refpe-

0 Milfone

Etive emit rem non fuam, nec fül

atis ı0K

juris, fed facram, utpote Deo di-

]usk

catam ; prout tenentur hoc crimi-

Önmees aute

ne, etiam ipfi adminiftratores Ju-

ga

ris Patronatüs pro prefentatione

A

quid accipientes ; imö & Exami-

elr aa

natores occafione concursüs , vel

Ula

ante, vel.poft quid acceptantes,

i

(n)Concil.

M

M, Q

Trid. Seff,

(2) P

°

er quod patet poenas 11M0- ..

)&té

24,C,18, NI£; C]

üsque titulum magis appfo- ;

\

}«Yi[

6C

batum, quäm abrogatum.

5y O

Agendo nunc de titulo in,

vel %ff\3e„

M

Al‘

Subdiaconatüs

OC 6Ode

n

'

ante füufceptionem

d

A

, M

neceffariö exhibendo , ftari qui-

M

A

feu orl ;

1 DE

dem oportet preprimis ,

F’"',

|

ginarie , üt fupra, titulo adfcri-

.

';n

w

Al

s Ecclefi@; ,“ %n

ptionis , vel fervituti

huic- autem fucceflu temporum,

(

\

\l

HM ttf‘

0

fünt‘

.‘

;\e‘ )

03l

Al

furrogati (unt alıi tituli', üt

alius,

l

%Q

ille Beneficit fupräpotatus ;

Patri-'

d

Z

%‘&‘m?‘i

da

Pars 211 Cap.1X. De Sacyam. Ord. &c, 451

— — —

ül Patrsmonti, & in partibus Germa-

nlg Zitulus menfe di&us, & in ex-

I

Un

peditionibus Romanis omnes @que

|

fübeo Bexeficit comprehenfi 5 ut

( f€/öß[„

4M

Y

/

pari modö ipfius Ecclefe inftitu-

tö , aut conceflione adjun&i alli,

N

ß

üt funt illi de Mifzorxibus pro alum-

Z

nis ad Miffiones deftinatis, & pax-

M

u

pertatis pro Religiofis mendican-

] l$‚; M

Omnes autem ifti tituli fuO mo-

|

b

dö reducuntur ad illum adferiptio-

M H

nis , feu fervitutis Ecclefi@, & re-

] ( fl

'l

fpe@ive Beneficii z etenim, quod

g

ipfa Beneficia attinet‘, jam füupe-

C

riüs dı&um, quomodo, & quare

M

Y

]

introduda, & ere@a, nifi, quod

T

differant fpecie , & ob refpeCtivas

d

obligationes , quodque addatur ä

l Concilio höc eödem Cap. 2d0, il-

T

;F»

@ Jud Beneficium , ad quod quis or-

4, 4! dinatus eft , ab eo refignari non

(

‘Z‚‘:'ﬁ ) ü

A A

[

(

pofle, nifi conftet , quöod de alio

M

VM

fufficienter fit provifus,

Titulus

;

i

M

i

Patrimon:i , vel refpe&iveE annue

M penfionis ideo ä Concilio admif-

\

\

\

N

Y

?

/ fus, utillis , quos Epifcopus ju-

}

}

\

}

,

Y

i

dicaverit aflumendos pro necefita-

(

f

Hb

452 Pars_i{l. Cap. 1X, De Sacilam.-07d. &n

]

/

(D

d

1 /

f

d

d

te , vel commoditate Ecclefiz

T

profpedum fit de congrua fuflten-

l

l

tatione, five a domo propria , vel

T

ab ipfo Epifcopo quoad fuos fa-

y

miliares triennales , ita tamen, ut

dodlallam

gtitulus non fit fitus „ fed realis

3 A n

& fundi patrimonio fubjedi fi

-

% }\ A \“älﬂ

dantur Ecciefig , &.in ca publi

Ma a

centur faltem per modum Benefi.

Cii manualis , hoc eft , ad vitam

gun

ar 3000

provifi, ita, ut ille frucdibus gau-

dere poflit , tanquam ab Ecclefia

reaıla Z

fn

fibi defignatis, & quoad familia-

res Epifcopi, ut his provideatur

——

d

(am M,

de alıquo Beneficio , ne gravent

wfndı f

<o) Eod, c. fucceflorem,

aut menfam. (0o)

2.& decla-

Hml

ratio Car-

Titulus menfe „ qui eft quafi re-

igl

dinalium quifitum {uppletorium, redigitur ad

Goncili j]]1um Capellani@g , Altarie , aut

Aur OM

N. I0 X

M, q

” aliäsı Beneficii. Ecclefiaftici fecun-

düm praxim Alemanie , feu Ger-

Ahonerls

(p)Pyrrhus

Mdehnde,

Corradus

manie , (p) & hoc eft inter nota-

in vulgata

bilia Cancellaria@ ; ubi 'autem ad-

KT Denefi

Aln

praxiBe- Vertendum , non facile debere ad-

nefic, L, 14

c.2.N, I19.

‚mitti, nifi datum ab illis, qui ha-

MC COn

M f

bent jus prefentandi ad Beneficia

Ecclefiaftica , cüm videatur efe

Mn

quafi provifionalis intentio de tali

m\ q“0d E(c

pre-

f

-

_

Pars I1 Cap. IXı De SMÄ;m.- Ord. &c 453

refentando,fi, & cüm fuerit ca-

MJM[U„ E

Ü()ﬂgm f

pax, nifi priüs aliter , aut alıbi fue-

M0 ß/0p[q

rit provi(us,

004

[

|

Tales tituli verö, fi concedan-

tur cum obligatione annexa fecun«

i

*l (; äf'

(

düm claufulam {uprä allate defi=

A

nitionis, eandem induunt, finon

{

A

I

W

faltem illam Divini officii ab Ec-

w

clefia admittente ,

& Epifcopo

[ 'Ü]h\

!Ä\

ordinante, annexam aflumunt cum

9

ordine Subdıaconatüs ,

eX nota

Ö

A0

n?äﬂ

regula :

Beneficium datur propter

oficium >

unde verum non eft,

ol

ui Beneficium non habet

quod ,

ama

( puta a&uale) non tencatur ad

G

a

pez%lvendum officium Divinum ,

quia füpradı&ö modö quicungue

‚e

cum requifito titulo ordinatur ,

o

jam cenfetur obtinuifle Beneficium;

A

preterquim, quöd tenecatur quafi

ex padto oneris cum ordine aflum-

w Al

ti; & deinde, fi officium Aridte

yrl

allıgaretur Beneficio, qui forte ex

Hun

difpenfatione , aut alıäs haberet

bbbn

plura Beneficia compatibilia , pro

M“(\.h W

fingulis etiam femel in die teneres

alıl la

tur ad repetendum Officium Di-

n

vinum , quod Ecclefla non. prg-

A

f

tef«

( mmß°;

ıl

WW

yAIX.Ü

454 Pars III, Cap. IX. De Sacram, Ord, &c,

—

(

M

tendit , & eflet nimis gr

ve, füup-

pofitö tamen , quod quoad alias

d

|

nl dhD

obligationes fingulis Beneficiis fa.

d

tisfiat.

] ﬁpl{f

ar 0O

ff

‚Titulus Mifzonum „ vel Seminarvii

SM

diftinguitur , an fit 4 fummo Pon-

| f ffm\

al

tifice pro fuis alumnis, vel ab Epi-

1copo pro f{uo Seminario.

In pri-

e E

mo cafu illi , qui vel Rome fue-

ı c DION

runt in Collegio de propaganda

fapil U ‘

NoClOCOf

fide tanquam Alumni aut aliis, üt

eit Collegium S, Apollinaris di-

Al dam Il

an Yl

&um Germanico - Hungaricum ,

vel aliäs in ipfa Germania , ejüs-

3Q iı CM

que provinciis Alunni Pontificii di-

Yl

€l , ordinantur ad titulum Miıflio-

| Sa

num , debentque juratö affumere

Unen }

A

obligationem eundi in fuam quisg;

afignatam Provinciam, vel ad ta-

dl

les Miıfliones pro cura Catholico-

ıd D

rum ibidem ,

etiam forte

inter

D part

grumnas degentium , aut faltem

7, b

ad curam animarum , quö fuerint

Y pra

a füıs Ordinariis evocati , quibus

d lülen

propterea ä Sanda Sede commen-

ı, Chl

dantur, nifi forte jam fuerint deali s

A

n

ü f

Beneficuts provifiz non poflunt ta-

%

© Latetn

men fe mancipare cuicunque Re-

pf { mﬂ UJPQ

lig10-

f

@’3#?;; Pars 11L Cap. 1X, De Sacram. Ord, &c 455

Ül

£’f'f\V:‚\jligioni , nifi fpecıalıter ad hoc di-

i””?°#ia{penf"entur, quia jam Ecclefie pro

-

'Äicura animarum fünt obligati,

Jumni Epifcopales, qui funt quafi

Wn familiares fuorum Ordinariorum,

Wl

ficut in (tudiis recipiunt alımenta

'ex {undatione , eaäque mereri de-

'“ﬁvp

bent verıs Ecclefie fervitiis , fic

|1B

M

Öl

oltea eis provideri convenit ab

al

tthä

Epifcopis, aut faltem pro ulterio-

|

gityrocinie commendari Parochis,

M

usque dum illis congrue€ provifum

M

fuerit.

Plura de his Remifliones

JI

ad dı&um Cap. 2, Tridentini, de

In Mı

uo actum. ;

Tituld Paupertatis tefte Pontifi-

(qa ﬂjl'5‘.e-

\

cali Romano (g) ordinantur Mo-

(q)De Ots

'

dinat.Sube

MM

nachi, aut aliäs Religiofi, feu pri-

diaconi.

TE

vilegiö mendicantium Profefli Re-

l

{l

I

gulares, Hi, Beneficiorum in per-

fonis fuis particularibus quidem

T

‚M l

incapaces , ab Ecclefia tamen f€e-

q ff

cipiuntur fupradi&ö titulö, eö,

'Ü ; thbJ$

quöd illis de (uftentatione congrua

in Monafteriis, Collegiis , feu Con-

K OM

dl

gregationibus {uis cenfeatur prO-

ala

{pe&um. Czterüm , quantumvis

äa primevo inﬂmqto ıpfis tang

uaxp

M

Z

Ol

|

n v e

456 Äm 111 Cap. IX. De Sacra

A

m_:_Ord. Fr „‚M‚IX.D

folitudinem, feu faltem

Vitam c

«

ON

®

«an

(r) Caufa

templativam profeflis, aut

ClVita.

la 1D

316.9. I.

tes percurfare, & frequentare

O

cap. juxta, Ibidem pradicare, in Divin

Koutet8

is fer-

\

ln IM

pitus,

cap, Aga- yire ;

aut ligando ,

& folvendo

confefliones audire, fen Clericoru

160

Z

Mn fARIOM

fundiiones exercere, aut celebrare

aliäs inhibitum eflet ,

®

ta.

ya p

(s) Cap.ex

n

/

A0

authoritat.

men cum Epifcopi licentia, (/;

J

& Presbyterorum , feu Paroc

ho-«

AEKENOUM,

i

(£) Cap.

A de tienle

pervenit,

rum confilio /z) (non.autem ali-

ter) obire , facere, & exercete

Öhnemtegdl

Al ander

permittuntur tanquam Coadjuto-

+ res in cura animarum , & ubj

e

An dra

Ya Oıa

E rochie illis ex indulto Pontificio

Ecclefie, UMite (#) corümque Monaferiis (

&l

(

plenö jure incorporate funt ( De«

que fine licentia alibi) propriä au-

Ynehab f

f

A dla

thoritate peragere, quod quidem

attribuitur conceflioni Eugenii IL,

M reciM

"tione

cx)Cong, Magis autem delaratur ä Gregorio

inferutab,.

V., (x) cum expreflione , quod

Y dii

An1622. qUOAd Omnia in Cura animarum

( emeto

exercenda emnind fübjacere de-

l

M,

NO a

(

beant corre@ioni Epifcopi , nec

aliter , quäm de ejus licentia con-

)‘magﬁ

Z

X

Clonari, aut curam animarum etiam

IM

AI XOn

f

I IM

K}

Vocati exercere ; quod quidem fa-

(

ea&l

Jubris

I

l

(

H;

4llp

A

A

R

Pars IIl. Cßp; IX, De Sacram. Ord, &c 45

PlﬂMls‚;„„lubritt?t introdu&um , maxim® in

I Germania tempore deficientis Cle-

hblyri, & quatenus moderate fiat, in-

, 4i dulgendum , füppofitö, quod Re-

m gulares evocentur cum licentia

ral ta0rum füperiorum ad Parochialia

L

‘ pro tempore fupplenda ; unde 8&

A

Y

|

f

V

%

{

illorum paupertati eleemofynis

l3‘\

/

N

{

\

1

{fuccurrendum.

His de titulo.ad Subdiaconatüs

M

%

a:{}l {

)

Ordinem requifito didis ad ea, que

X

ulteriüs eundem Ordinem concer-

NT

Ü

/

(

‚

T

nunt , €a ratiıone convertimur , ut

zl (ciatur, que, & quales obligationes

; ordinandis eä occafione fufci-

la 3

rga‘zmﬁ\;a.

jantur, füntque caftitas impofte-

A

N

ÖM

6

rüm perpetuÖo fervanda‘, & fervitia

i

X

‚ Ecclefie@ indefinenter preftanda

]

faltem cum recitatione Divini Of-

(

“ ficii, & geftatione habitüs Clerica-

, lis, nunquam dimittendi. Hec igi:

Olr

tur omnia perpetua onera facris

Ordinibus annexa , ut ordinandus

jca dı

«

f„

bene deliberatö animö {(ufcipiat,

y‘m‘v

ıM

monetur a Pontifice ordinante , wypontifi-

Vnl CO

undl

uatenus bene confideret , prius- cale Rom.

1

quam Ecclefi@e , & reprefentati

s de Ordine

Subdiaco-

M

|

$**W' obligationibus fe

devoveat , ( y ) natüs.

3

qui

mO @

458 Pars I1l Cap. 1X. De Sacram, Ord, &,

——

Fl

qui enim lıberä tunc voluntate ad.

M fh'€f" )

huc ad feculum regredi poterat, fi

lln

hanc votö füö Ecclefie alligaverit,

a

exinde neceflitate fibi aflumptä te-

IM

T

neri fe Iciat ad Deo fadum

fed.

dendum, & tenendum , cüm vim

/

(

I,

voti habeat volüuntaria fufceptio

erl

üs declarata.

Ordinis, cui annexa onera fibi Pri-

ADete CdO

Fundiones Subdıa-

coni quod attinet fünt he ; ut

ranl

ya

miniftret in Altari ca , que funt fui’

Nan d

Ordinis , cüm juffus fuerit ; jubetur?

l

autem tangere , & ferre calicem, *

OMOb (

d

canere , vel.legere Epiftolam , alia-

A

fa al

que in decurfüu Mifle facere, conve-

er d

nientia Ordini, quem jubetur exer-

X

cere, & hocex obedientia , cui f

fubdidit; confultum autem ipfi eft,

Y

ut fepiüs in Altari exerceat tales

Y

] |

adtus,quibus fiat practicus, in quem

Aıldie

finem {tatuta funt interftitia unius “

/

7

Oarl

4

anni, ufque dum.eö elapsö promo-. *

veatur ad Diaconatum.

Ura R

Diaconus alias etiam Levita a/f- Tl

/ümptus ad imitationem veteris Te- *l

(z)Pontifi-

tale Rom,

ftamenti ex ordine progredientium “lr

provehen-

ad Sacerdotium ex admonitione, “ln

1

%) audire „& difcere debet , qu® “

Int

/

’

Al

)

M

Pars 11L Caps IX. De Sacram.Ord. Fc, 459

T

UÜÜ”

fint officii (ui, eaque , cüm ordina-

””’@”If{w

(

tus fuerit , exercere in Altari pro

(

{ui Minifterii mplemento, quin imö

ÜJ*

il

intra annum interftitiorum fuorum

frequentare; quö meliüs illis ufu af-

A

dl

fuefcat.

Ex co, quod ipfi detur Liber E.

""“'<(Ü/[;f Y

Sl

f

vangeliorum, fciat hoc non tantüm

debere canere ex commiflione ce-

T

lebrantis , fed etiam publicare, ubi

A

‚opus, & illi demandatum fuerit, ex-

M

;/mm';lj'f

plicare in fuggeftibus per Concio-

nes. Ipfietiam convenit pacem ä Sa-

) | WW

cerdote celebrante acceptam de.

e

ferre ad afliftentes , & difpenfare

Y

oblationes fidelium indigentibus,

(

V

corum regiftrum tenere , proüt in

Ala

|

D

Y

‚primitiva Ecclefia Romana fiebat ä

Alra

Notariis , qui pof tmodüm evedi

|

funt ad dignitatem Cardinalitiam

T

Diaconorum , figurä officti fui in

AL

Proto-Notariis reli&a, (@) Erant

tus in Ma«

(a)Gavan-

;w‘:}zp;o‘ M

‚in primitiva Rcclefia etiam Diaco-

nuali Epi-

B

niffe ideö infitute , ut miniftr

a- fcoporum,

.6ml.evl;a

vel Proto-

q

rent mulieribus oblationes,feu col-

Notaril

Ta

le&as, üt fuprä , fed hoc in Eccle-

M

M

M

fia hodierna abrogatum.

a dee

Confecrans Sacerdotes

Epif‘co.

Aul

H

+

pus

A

Ff4

®

460 Pars 111 Cap.

e

B EESNE

l_{r._ _D_f Sa_cram. O?d. é'c.l hfl«°rjflx

n m an

pus cos non tantüm confeCtionis

Sal

Dominici Corporis, & Sanguinis fo-

|

f

]

, 0

cios facıt , fed etlam per communi-

T

cationem Spiritüs S. , & ligandi, at-

ı SCW“"(“‚

/

que folvendi poteftatem tribuens

f

M

M

Pontifica-

Curarum füarum comparticipes con-

A

le Rom. in

ffituit, in utroque fratres.

otefta.

Aidet D

Ord.Syno-

tem Ordinisipfe , qua Ecclefe u

%

yln

i Summus. Sacerdos communem fa.

Jacan0

cit electis , & benedidis , {Auave

Avonl Exten

Domini jugum per veftes Sacerdo-

RA gf

tales preeparative inyponendo ;

A, ar

Chriftos Domini manus eorum in-

BD

ungendo‚sicque benedittionis pote-

Knr I

ftatem dando ; comminiftros Di-

d

vina m

(b) Ponti-

d

yiteria fimultanee peragen-

dır dl

ficaleRo-

(6) Jurisdi&ionem radica-

A Car

manum de Jem

> in quantüm ordini adheret,

Ord. Pres-

Mk

hyteri,

cum illis participat dando Spiri-

Ylg a

tum S. cum facultate. femittendi

8h

peccata, cäque retinendi, utcun-

;% , Cal

e3ssösen UE hac ipfa in fe firmatä refervet

gent, Di- ACuale hujus exercitium y Usque

£ind&. 24 dum induan

Lur virtute ex alto,

Et

Aln

qu2eﬁ. 20 h‘JC

A

Art 1, id

Pulcherrime videtur quadrare

Ml

2

fent

entia S, Thome :( c

). expli-

hw Cm

(d) ı, Co-Cantis docrinam S, Paul

e

lf[

i de gra-

“inth, 12, Eils gratuite datis; (d) d

icit enim

A

‚M Illä d

fer-

ın T

!

Al

An

M

{ l

A

fars I, Cap.„ 1X, De Sacram, Ord, &e, 461

O

X

Ü

CM

N

fermonem /apientie .competere Epi.

A

fcopo , quia ipfe aliorum ordina-

A

U

1l

gi

Ü

{

tor eft, quod ad Sapientiam perti»

net, Sermo /feientie inquit , Sacer-

doti , qui debet habere claves feien-

A 0

4W

tige fecundüum dogmata Ecclefe.

|

fı

Fidei Diacono ‚. qui predicat

e

Evänge_lium : opera virtutum Sub.

\l&u‚

<

DE

diacono , qui fead opera perfe-

(tonis extendit per votum conti-

AT

Hd

nentie : gratia fanitatum Exorci-

L

ftis, qui reddunt fanıtatem ener.

D

Mı

gumenis

Interpretatio fermonum

W

fignificat lumen , quod committi-

i

}

tur Acolythis : alıt Prophetia,

qui

(

A

eit Ledor :

allı gemera linguarum',

qui eft Cantor

Diferetio Spiria

Z44M Competit Oftiario , ut difcer.

X

M'

nat fideles ab ınfidelıbus , filıos

K

al

Ecclefie , 8& baptizatos ab excom-

f

'

;

Y

,

Mmunicatis

/

4

, cathecumenis, & ﬁmi.

;

7

'

He

libus,

EIJ

i’

gn

Porrö hic nobis res eft, ut or-

uı R

dinatö jam Sacerdote inquiramus,

n

que fit univerfim illius obligatio ?

\

a\

Janl

prima certe , fundamentalıs , &

OMln

univerfalis illa eft fecundüm Chri-

;:li}ﬁlüß ;

f inftitutum , ut ferviat Ecclefie,

f5

cui

4A62 Pars I, Cap. 1X. D? Sacram, Ord, &c.,

il U

cui fe voluntarie mancipavit , cui-

f

que obedientiam promifit, quicun.

TE

que autem fervit Ecclefieg , fervit

EP |fb

o

Deo, cui fervire, regnare eft , 'non

d OO

l

quidem ita , ut fplendidis veftibus

M

;

induti circumeamus , fed, ut imi-

A Erla

temur Regem Magiftrum, & Do-

ymeW

M

minum noflrum in omni humili-

elnat

tate, & patientia, non, ut dite-

c

mur bonis domüs ejus , que, eft

dl

Ecclefia , fed, ut pafcamus gre-

\

f

.

gem Domini, dantes illi potum in

Ola

menfura etiam ex (fanguine aut la-

IM

i

crymis noftris , fi vere efle volumus

fl l

filii Dei, & imitatores ejus , qui tO-

Slr

tum fanguınem fuum fudit pro no-

ÜE

bis,

‚ At Ecclefig fervitium confiftit

Aı (n

M, (

in differentibus , proüt ad diverfa

d un

ordinantur operarii ; & Sacerdo-

bln

tes quidem fecundüm (upradidta

omnes funt beneficiati ab Ecclefia

%

}n'onibm

ratione fervitii, ut inde poflint vi-

l

f

vere, magis autem, & precise il-

li, qui obtinent Beneficia z unde

"antur (

i[ﬁ

(l

M

illud adagium :

ui de Altart Yi-

vit, Altari ferviat,

Beneficia Vve-

'm\ iﬁuu

na

rö alia fünt fimplicia, alia curata;

1

6

%@M%

Pars 1L, Cap. IX. Dr Sacram, Ord, &c, 463

Ma

f

id eft , alia fünt cum cura , alia

Ü

A

fine cura j par autem in omnia

Epifcopi concedentis jurisdi&10 -

Y’,/!

i

N M}f Wr

quia omnia ab ipfo conferuntur ,

quod eft primum requifitum Bene-

d

M

ficii Ecclefiaftici,

Simplicia _ &

Yl

non curata funt Altarig , feu Ca-

yi1mw//

Y

W

pellanatus ita dicti, .quia tales Be-

nefi.iati tenentur fervire in tali

N

Altari „. vel Capella celebrando

|iäü

r(

D

va

Miffas preferiptas , & fu6o madö

obligatas , aut illis afliftendo, &

?’ﬂﬁä‚ﬂ“.„lfyl“’

nnln

hec vel per fe, fi ita demanda-

tum, vel faltem per fubftitutum ,

MM

fi taliter indultum, non autem fa-

yn

cile deberet quis habere duo fim-

plicia , «quamvis forte compatibi-

W t:j&\‘;

lia, exco; quia neutrum fit fuffi-

E

ciens ad unius Beneficiati ordina-

n

riam fubfiftentiam , : nifi amborum

a

j

Y

obligationibus poflit ipfemet fatis-

:°ji’2‘ EC W

facere,

snl

L

Benefictis fimplicibus fu6 modö

;

/

M

gl

annumerantur Canonicatus eX Cle-

gl 6

Y

ricis fecundüm ordinem , quem

W

W (M"

requirunt, aflumendi, & pro qua«

a N'Ü‚M

litate perfonarum admittendi; :un-

\ *‘N

‘w W

de etiam, & bene dicuatur Per/o-

HALUS

T

864 Parslil, Cap. IX, De Sacram. Ord, &,

wn

fa OO

matus eX cO, quia fingularem per-

I

7

gonam afficiunt, & requirunt ixfal.

fa

dari ; eX.quo facile deducitur ne-

d

M

minem pofle fub uno te&o pofli-

M

dere duos Canonicatus, quia non

datur reduplicatio perfone. Cano-

e

A

nicorum obligatio eft vivere fub

I AMO

zegula Ecclefie , cui funt adferipti

7eh f Onl

ex verbo Canon ; feu regulaz item

taspro

canere horas ä deduftione verbi

cano ; quod verö magis preCci-

Cammnical

Dn

s& convenit Cantori, provenit ab

A

oficio (uperaddito , & hoc fufei-

mla

pere eft voluntatis , in eadem au-

Qnl

tem Ecclefia cum reliquis Canoni-

mdr Ül

cis horas perfolvere neceflitatis ;

1” WW A

T n

que. , cüm fint dueg obligationes ,

quamvis {ubordinate, trahunt eti-

nla D

am duplex onus reftitutionis, fi ne-

E

gligantur ; negle&us autem intel-

dgn

ligitur , vel ratione culpabilis ab-

O 0

N

fentie äa refidentia , vel ob non fre-

3Äiti0nc‚

quentationem Chori in non impe-

e

dito ; circa quod nemo fibi ipfi de-

“ala

bet regulam , aut exceptionem fta-

‘i7ll Hon

tuere , fed fare declarationi Supe-

'W p

riorum, magis autem Juris Canoni-

b

ci, & Coneilii, ubi (tabilitur Cano-

dln

nicum

IZD{ V

l

Pars 111. Cap.1X. De Sacram, Ord, &c, 46 f

4l

Yl

nicum non poffe ultra trimeftre ab.

Ü

efle ab Ecclefüs, (e) cüm Divina (e) Concil.

CI u

Officia per fe

I A

ire debeat.

»& non per alios ob. 770. Sef.

2

de Refor,

O

Poffunt.per accidens Canonici

(

efle curati, putä, fi in Collegiata fit

NM

cura animarum habitualis, aduali-

ﬂ)_";\„l

ter verö exerceatur per turnum 3

vel fi unus Canonicus fit deputa-

A

IM N

tus pro Parocho ; aut f prgbende

y

M

Ü

Canonicali unita fit Parochia , &

L

hoc refpe&u quidem Canonicus f

T

Ihj

mul erit Curatus habitualiter, fipfi

L

conceflum fit adualitatem exerces

kl

re per Vicarium , quod finon, ma-

A

gis tenebitur ad Curam tanquam

A,

vinculum fortius,

NO

Sed quia Beneficia fimplicia afı

Iitff‚ﬁ]&

fecantur ä compluribus, vel ex 0,

quod videantur favorabilia, tan-

Al

yl

quam adeö non gravata eä ratio..

nis redditione, quam fecum ferunt

al

jn

Beneficia curata , vel quia prepla

A0

Cent otia (edantibus, vel etiam ab-

\ !

T A

