n Parochl6, ıbl

confanguinitas, affinitas, Ccognatio

PE Cdpl fa

fpiritualis, publica honeftas? item,

'W fgn

que de illis -in publico fama ? an

KT

nOoN forte cenfeantur nimis fami-

Ü e

Haritez adinvicem converfati, ita,

Al /

f

Ö

ut Inter vicinos orta fuüerit fufpicio

A

=

=

f

Ecute inter eos carnalis copule ?

\l

vel,

i

%

Al

Al

Ü

Pars 141 Cap. VI1. De Sacram.Matrim. 415

d

Al

Ho

vel, quod pejus , fi forte ad publi-

O

|

C

Ml

cum devenerit contrahere cupien-

Ol

tes fuife procatos fante Matrimo-

Sln

M

nio,cumalia , aut refpective alio,

Tf

fuifleque inter illos fufpe&am fami-

L

00

ljiaritatem , aut , quod plus, pre-

Krd

viam fponfionem cum copula , ex

M

ün

Q lın

L

uanatum efle potuerit impedimen-

MM

zum criminis; quod verö peflimum,

M

fi forte ex una, aut alia parte vide-

4

[

zetur fubfuille machinatio mortis

AT

1

in defundum ? advertendum autem

;4

IL7[

E

M

{

etiam pre cateris, utrüum amba

WÄ'!&‘.‘/;} )'‚'‚I;j};x

contrahere volentes fint adualiter

Wa

in- & d} {ua Parochia, an non forte

Aa

vagi, & fpe alicujus lucri, vel ertiam

Man

ratione delicti ad Jocum Iltum pro-

}

Mn

O

i‘.ß.

(

fugi, feu domicılium fingentes, aut

a! 0 d

affedantes? Horum informationem

Il

H

0

1mn‚u‚x;‘:[nähq I

]

quafi previam , aliäs autem fecre-

_

f

tam ä& Parochis , ubi commode fie-

02nal0

yÖ

ri poterit , capi fummopere fuade-

”lä) CO

tur eö etiam fine, ut non modö ipfe

da *20

Parochus prgoccupationibus non

M

( $lm'

m\

\

facil& pateat, (ed etiam, ut, i quid

;;Ätonvet5at

X

fciatur per tales previas informa-

ga OR

tiones, moneri poflint fponfi, ut me-

diis congruentibus adhibitis pr£«

wnı C

Veni-:

N

o

_‘!_‘f Pars III. Cap, VII. De Sacram, Matrim,

L

D

..“

Z

veniant proftitutionem, fors publi.

gatrindd 9

(a

Ja

c& ipfis obventuram. Informatio.

f

Ia

nem fecretam , qug eft de confilio,

1‚‘

)

I

'

)

E%4

/

E}

M

f

M d

U

;

;

|

fequitur publica , qug eft de pr@.

)

\

cepto ; & hec quafi committitur

3

E

I

(

|

communitati perid , quod fieri de.

V

z qudem d

ä

l

m Bl

beant publice denunciationes, &

quidem tres,tribus diebus feis con.

Y

j

y

f

a debent|

fecutive, quamvis interpolatis (ubi

x unde ela

nullum feltum pur Ecclefafticum

Aulg ergl

fumendum pro Fefto in Foro ) in-

aan Inl

ter folemnia , feu Officii Divini , id

fed al Putocheran

eft Mifarum,feu Concionum fecun-

Mocs eltum }

düm formam in Rituali Romano

Ün

linguäa latinä defcriptam. per fe-

r dn

quentia :

]

A ama

Notum fit qmm'5m hic pmﬂnti-

A yn d

bus, quod N. vir., &* N. mulier ex

M ÖMa

tali, vel tali familia, & Parochia

i eledl

Deo adjuvante intendunt inter fe

KL

contrahere Matrimonium: 5 proinde

ME

admonemus , vel admonentu

r 0MNES,

W an ıß

&’ finguli, ut, fi guis noverit ali.

Tl f

E

quod Confanguinitatis, vel Alffınita-

|

' Mlr COnr

4is , aut Cognatiönis Spiritualıs , vel

quodvis aliud. impedımentum inter

R yrn

zﬂqe311criüh%rfar‘ |

eos efle , per Ju0od matrimonium Ccon-

d

N

!iiu

trahendum invicem impe;z’z'atur ‚, #l-

k

(

W.L

Iud

i

Z

Wla

> ‘I’l\

Pars IIl. Cap. VIL De Sacram, Matrim, 419

i

( Dn:

%i

“Iud qumrprzmum nobis denunciare

“ debeat, & hoc admonemus primd, f

l;mß

L 1

£”e}

W fuerit prima, vel ﬁ’6‘tmdo‚ fi fuerit

.....

fecunda, vel tertid , fi fuerit tertia,

”"”f7 ül S ultima denüntiatio.

uf[

Que quidem denuntiationes ,

(ln

Arl

‘M?ut idem Rituale Romanum. infi-

M

\n |nuat, fieri debent lingud vernacu-

4

J; unde etiam hoc in aliguibus

Ritualibus.expreflum, & exempli-

ficatum , _1n allis autem omiflum ,

V

|fed ad Parochorum privatas inftru-

fﬂ’m'lu &iones relatum. Hic ( quia Paro-

Ml chos in generali infruimus ) non

wza‚u/ videtur pretereundum ,

neC per-

fund&orie praem1ttendum, duximus

w

]

‘Ö

finem ,

ob quem denuntiationes

Mla premitti debent Matrimonio con-

Jalı/nl! trahendo, effe duplicem , primum.

mir} nempe, ut detegantur, fi qug fint

ım; p impedimenta juris infra fignata;

O

In

Z fecundum , an fübfit aliquod im-

‚un pedimentum jefitie , nempe, an

ga ndi unus , vel alter contrahere volen-

‚u tium non fit de pracedenti pro-

ynnn M miflione alteri oblıgatus? Et qui-

! M" TT

em obligatio fciendi impedimen-

ß |"

ım/ ta eft penes Parochum , contra-

EN-

|

l

JM

4_18 Pars IILC ap VE De Sacramı, Maırim.

LEL RS

;mW |

j

ar

ar

hentes , & accufantes per modum *

AL

dl d

judicii , ubi eft Judex, Ador, &*

Y A

M

Yc0 P

Ü

ca

Reus.

Judicium eft publicum,

n

n

adio Yverö popularis.

Judicem'

ebeÖ

ere OO

[

dim)

X

oportet feire , quid fit juris, AAo.

sem, & Reum , que fint fei&i;

I] gdoEn0

‘Jat‘lﬁﬂe\°«\\mqua‚“

Judex igitur, qui in inflantia pri-

mö prima, feu pro informatione 441 j

_ capienda eft Parochus , nöffe de- kn

bet impedimenta, que funt, aut!hnda

dirimentia , aut impedientia fe. dum, &1

quentibus verfibus notorie, ac bre« Cyıi me

viter comprehehfa, & Rituali Paf henit onl

favienfi probe inferta; dirimentia ımd

funtt

n al

/

Error, conditio , votnm , cognatio, crimen , NO O

Cultüs difparitas, vis, ordo, ligamen , honeftas mAn 5’f‘.1“.1n

N

An

Ss fis afınıs, fi forte coire nequibis 5

Cn

N y

Sı Parocht , & duplicis defit prefentia tefis , 1,

d

Raptäve fir mulier , nec parız.reddita tut@ ;

in d

Hac fäcienda verant connubia, facta retratanlı

, {}

Ultima adje&a ä Concilio Tri-

A

Aln dı

dentino ‘ de Reformatione Matfti«

!

TE parte cı

Al

M

\

1ponii.

OO

Impedientia:

XM in

* Ecclefie vetitum, nec non tempus feriarum

ilr

|

‚Atque Catechismus „ crimen , Sponfälia,

voruM

ı Man i]ﬂﬁ;

Hmpediunt fieri , permittung fafta genem}

D i; ;w‘nmwün‘e N

1£|9 n ’Mr;

._—

Pars 111 Cap, VL De Satram, Matrim. 419

5ifcufaum

„ — Prima igitur concernunt validi-

Iıltatem Matrimonii, fecunda potnus

Ülﬂcß

iceitatem. Parochus ergö quä Ju-

lır

'Jh

ex debebit in impedimentis dif-

äl d

cernere fecundüm praferipta, nem«-

in

A äfaf/

e in verbo Error , fi fit perfone i-

R L‘—M Ag

dentificeg, cum qua vult quis contra-

“‘“”Wf here, & hic dirimit 3 Cozditio, quo-

’Ml

‘A Manl

SN

ad fervitutem ignoratam , non quo-

b

[(Ln

ad ftatum etiam dxfparem Votun

y d

|Lfolemne , &- publicum caﬂxtatxs.

u Cogzatio naturalis, qu® compre-

A, d

I1

Il hendit confanguinitatem , & affl*

Yik dn nitatem ufque ad quartum gradum

inclufive, de quibus infra , Legalis,

am |que provenit ex adopt10ne , vel

N

mıl arrogatione „ Spiritnalis Orta cX

Al

VM

Compaternitate ,

üt füprä de

n d d

l Baptıfmo , & non egreditur ‚perfo-

|

\ nam Jevantis , & levati, ejüsque

K ul l(an

Crimemn,

arentes utriusque fexüs:

ll ? quod fupponit adulterium ex una,

jl

\ 1..«-'-i

M' vel utraque parte cum. promx(ﬁo-

ne futuri matrimonil, pe1us‚ fiin-

A

terceflerit machinatio mortis na

ya 8000 VM

p„„„%turahs , vel civilis ob matrimo«=

W’

3„imwﬂlllﬂ] 5 quamv;s nulliter contras

um viyente pr1mo con;ugc innQO*

W'“’ W M

cen-

4A20 Dars HI.Cap. VII. De Snrmm.-Mzzriu:._

M

En

cente,

-

w

Cultüs difparitas ex pr&

j

M hnptdimfﬁ[f£

finito 8& confuetudine Ecclefig,

T

nempe fidelis cum in fideli,

}

o M

.‘J

dlgn ozjtuaax

Vis ob confenfum extortum m

6

tu cadente in conftantem virum:

9

/

M

T

in femina etiam ex metu reveren

e

E

\

quealont d

tiali, nifi illa ex poft non 'recla

n

—

m On

mans fecerit {ponfo poteftatem fui

corporis. Ordo unus ex majoribus,

AI

a f

vel.Profeflio facta in Religione ap-

probata.,

Ligamen Matrımonium,

NO ur Impk

dı en Gl

quamvis ratum tantüm pravie, &*

aftualiter contra&um cum alio vel $ miril

alia.

Honeflas fponfalia quomo-

]

pl dnl

docunque in publico contractacum.

S00 A

OT

forore, aut matre fponfe, quam

]

quis intendit ducere , vel econtra , “

(s) Bulla

Pii V.de

(s) quod tamen primum gradum * ı

an, 1568»

tum afcendentem , tum transver- %Mn

falem non excedit , & hc redu- %k i

citur ad impedimenta juftitie ab * i

OÖrdinario decidenda. Si s aﬁnis,;‘”>ﬂ“ﬂmgrddu;(„

hoc pro facilitate metri.ita di@&um *W q

extenditur etiam ad confanguini- *F‘P°*j»’ßcundu„„

tatem fecundüum gradus infräa bre-

KL

viter dimetiendos , & ufque a

Em,qu(]d ül ]

quartum inclufive , & quoad U- “

Pentzﬁä

trumque contrahentem dirimente

AT

me

—_

4

]l

Y

M

ZÜ//““1

äm III£'@._ VII, De Sacram.

E

Arr “

frim. 42%

flrg

I

Q

hoc in impedimentis ex matri-

S

monio publico ortis; ubi autem

Mﬂfuazcﬂa;

Aln

mpedimentum oriturex copulail-

Wite

I

cita, non eXcedit fecundum ; 8:

H“

AD fCH

hic animadvertendum Parochis,

U

maxime Ooccafione dandi atteftata

M

wwl

ad officium Ordinariatüs pro obti-

m

nendis difpenfationibus, ut fem-

per exprimatur gradus vicinior, ex

Mln

uo nafcitur impedimentum'; (7) (OMotus

|} xfl'_

proprius

Ö

M

unde perfepe fallit regula: ‚qworö

Pii V.ad

„‘"azcrr.«'c‘1mcaaa“ml‘P

radu remotior diflat A communi fi-

Procurae,

T

pite, eödem difant inter fes 8& vra-

tio #qu&, ac exemplum per füpra-

MT

a

15‘q;

W

di&a eft in promptu; pofitö enim,

quod in gradu inequali fponfus:ad

AA

\\W„“El‘ A

ftipitem numeret gradum quar-

M

L

tum , {ponfa verö ex una parte ter-

WE

f

1

tioum , ifte utique erit- expri-

mendus , quia vicinior eft ad fti-

)

a

aM

|

I

pitem , quäm gradus fponfi in quar-

toconftituti , quod in viciniori-

ä

WT

DUSs, Utpote fecundum , aut etiam

C Ä EGQ[3DgUi

primum attingentibus eö magis at-

f dl M

endendum , quöd tales gratie fint

Drivative fummo Pontifici referva-

'-;ähﬁ?\€ 1 N

&, & in omnem cafum medio Or-

f

M

M

Dd

dina-

ıl

X

422 Pars IIl, Cap. V11. De Sacram, Ma

ilnnn SE NF

E

ijl

M

dinarii, aut Nuntii Apoftolici ad-

$

z

dl

ipfum dirigende.

0M

M

‚ Dimenfio, gra

Z (

duum folet ﬁefä;“”’ww

per arborem, que paflım habetur, . )1

£fi non in Ritualibus , faltem in ob. ;

aua O0

viis quibuscunque Authoribus ; ef-

figiatur autem per arborem, quia

g uhlont QUE

ifta ftipitem habet unum ,

ab co e ttiü0d\lßl!&l

autem extenduntur rami non (0-

lüm in altum, fed etiam a lateri-

Aua Dandhf}

ius ıd Ordl

bus, & fic generationes diftinguun-

tur per gradus hominum, vel in

Serntt mpr

ur p 49g

afcendenti, & pro talibus {fumun-

,

'nundfrA

tur refpe&u queftionati illius

pa

Bra

xentes , in defcendenti verö, qui

E

a queftionato tanquam altero (ti-

Mal 4Q Kı

WE

pite proveniunt, & quoad hanc li-

-

96 Hp cn

necam quidem , nempe afcenden

tem, & defcendentem impedime

. Ttmatur Sagı

e dechturg

tum eft perpetuum ; fumitur a

tem regulariter quoad Matrim

er Gnl

fertlO miıto

nialia ä quarto gradu

, in quo fini- 4

M

tur impedimentum,. ut usque ad

0000 , pf

{llum inclufive inveniri pofit i Okln

pes , ad quem numeratur ä colla. “

teralibus, qui in illum conveniunt, “ Urg

& ä numero perfonarum ufque ad“ f

ftipitem gradus formant; f ex utra«

M

A yafe

|

que f mfmguing,ß„„

ü

SO

”U /

'34 il N'(mF„

vm

C4p,?l-l. De Sacram. Matrim, 423

ü

A\io‘u“‘ Bars HL

/ ue parte pari numerö diftent , pa-

q

ue ad ftipitem (qui

Sütmgayem B un0 u

N fı j.nOon Computatur, cüm fit folüm ter-

W

/

\'minus zd quem„,) plüs habeat e, g.

“: Al

3\[.&‘\tcm |

A

‚Aponfus,minüs fponfa, di/parem gra-

SA D

' dum formabunt, quod cognofcitur

\ d

/ in efigiatione queflionate paren-

\

Z l

telg per modum ramorum, vel gra-

al

m

4

M

duum a Parochis in fuis atteltatio.

4]

B

i

l"mu

W Al

ß

;

S

}

K

nibus ad Ordinarium dirigendis ,

Y

fervatä femper regulä , ut appona-

E Sa in

d

tur ftipes , ad quem numeratur;

C0 A ılla d

""'i

numeratur autem incipiendo aquz-

MT gla lr

. ftionato ufque ad ftipitem ex una,

d ql

ex alia.verö parte ä muliere‘quz-

a en

T

N

ftionata item ad fipitem , illüsque

)

W vaha|

X

kl

f

M

ö

— gradus; f (tipiti vicinior fit , pati-

TE

ter exprimatur, fi zqualirer diftent

d

i

:1‘*l

lgl

ä ftipite , declaretur efle in gradu

}

ar Jal 80

1

“tali v.

&

g. tertiö fimplici , f ingqua-

la

ete ı Mar

O A0

_ Jiter, vg tertiö mixto cum fecun-

M

y 09

do afcendendo , vel tertio mixto

T

\ Amu |u

cum quarto defcendendo.

Al

X

Hd

X

Hec circa con/anguinitätem , vel

K

18 ngä1é’.h‘s'

n

H4

\

agnationem , taliter ab efligiatione

au 00 n

arboris di&am ; ficut enim confan-

yln U

guinei naturaliter nafci cenfentur

t

',A:‘

;

Y

x‘.\;iumm\‘‚ﬁ:xi

excodem fanguine, fic agnati eX eO-

;

Dda2

dem

aan

.w

;J'!

..

”

424 Pars 1II. Cap. VIIDe-Sacram. Matrin,

}

R

f

kI

(

C 000

dem (tipite prodeuntes tales dicun-

4„yy

aatıdl E E

tur ab allegoria arboris.

ng€ninajmh@£@ma‘

verö defumitur ex conjundtione, fe AT

copula carnaliMaris,& femine

A A

utex hoc obtineat re

gula:: confan-

Amentum 00

guinei uxoris fiunt m

arito ätﬁ'pes„ AA

quidem marito tantüm, & vicifim ;

confanguinei mariti fiunt afines u-

a atemreglar

xoritantüm , quia aflinitas non

[ A

ritaflinitatem, adeö ut cönfan

SUI- 440

r quineH

nei mariti eX una parte , & confan-

onfleie, aunl

guinei uxoris ex altera nullam inter

ME

fe invicem contrahant aflinitatem.

A pn m

/

Duo hic-notanda occurrunt } pri-

;;

, d rmgn

müm , 'quod in illo gradu confan-

4

d me

N

guinei uxoris fiant affınes mariti, in

M]&

Y

N

quo gradu fünt uxoris confangui-.

era

J.E‚M

nei, & vice verfa. Secundum : quöd

l

affinitas dirimat matrimoniuin 6X

]

7

ON

S

copula licita proveniens ufque ad

quUartum gradum , non fecüs ac co

/

Ün k

gnatio naturalis , five confanguini

MOln ı

tas: ex illicita verö ufque adfecun

VE C

dum gradum inclufive. Sequitur,

r’mmtod.q;—

I

Üﬂf0[ OMfint

Sort® coire nequibis, quod ratione Pa

rochi,fi informatio defuper precef.

F‘Wm (

ferit,illü retinebit ,n& confentiat in

Al

A Q

atrimoniü, neq; contrahatur , ni

Al W“i

X

fi priüs zefolutö dub/iö de impoten

4M M

\\

(l

Pars IlI£fp. VIL. De Sacram, 1143rim. 4S

mı> tia s f hac non bene cognita igno-

Ml „ tanter contradum fit, & petatur

‘diffolvi , caufa deferetur ad Ordi-

M

|

e

) t'*\5ffél))ia”

a

narium, ad quem fpectant ex difpo-

' fitione Concilii caufe Matrimonia-

Ol

Conf

“ ﬁumﬁiii{a

i

“Jes , impedimentum etiam hoc fadi

|

eft , & pertinet ad declarationem

mmmuä"\\'ß‘lßv;

ala J

ultitiae,

, Ufus autem regularum füprä ex-

S n

AT

A

‚ prefarum pro Parocho talis eft, ut

V

h

/dete&ö. per quemcunque motivö

E

ßl

Yrnl

AD

E

confcientig , aut jufitig (non ex

aftu, aut vexandi animo ) acceden-

TE

‚tem, impedimentö verificabili,mox

M

‘ fifat , etiam in denuntiationibus

Oadıcn

fr

roducendis ; vel fi omnes jam fa-

i.\äh“5k\\\\ß

C fint , & vel fuper ultima emer-

W vAr m

f

}

a

W

pedimentum , non progte-

Q

latur ad conjungendos fponfos,

MMM niffexaminentur priüs , & denun-

mk E jantes , & ipfi fponfi. Et quoad

dlä;?3ﬁfüiﬂf‚f?-gä'cnuneiantes quidem , vel in jure

\n c fantes,

(w”)aut teftes didos, fi

matrimonmn«

(#) Quf

LE MO

1

M

|

5

atur de impedimento detegendo,

f

accuf, pof-

A

On modö admittuntur parentes , fıct

jl £ratres , forores, & proximi cogna-

M ti, fed imö hi pre aliis , quia cen-

£ä\t,ﬂ‘ecou{cnm! entur fcire „ & probare pofle Ge-

BEA=

CM uaham;‚}

3

EB

Y

O

ﬁ M

ß 5’;‘

D

„

; ; Jocordl)

426 Pars 111 S’ap. VII."De 53“””*" Matrim,

A

(x) Cap-

mealogram /uam , (x) idque juvat 1

) pr0dM

V

v

videtur 3.

u u}‘

l

h.t.

etiam pro diflolutione matrımonii

’ ;

;

in 1gnorantia impedimentorü con-

?_;

A

dn *

\

}

uI

tractı ; non fic autem , quando a

Bi-

’?

ar

tur de contrahendo, feu probanda

O0

obligatıone (quod quidem quoad

An

controverfa fierı debet in foro Or 16

Ä

(

dinarıı ) quia tunc obtinet Regula; iM

Nec pater pro filio , nec filius pro pa- wı)we

fre, nam tunc cenfentur una , ea- mml

(#)$- quod

demque perfona, (y) quod in judi- dnl

verö eod.

eap.

CIo fummoper6 attendendum.

pl an

Attente di&um , examinandos. mnm

teftes, feu denuntiantes, ut reVe- Mlg

Jetur verificatio impedimenti, dein 4An

defuper conftituendi Sponfi , utwuhlnlı

ipfis aperiantur dete&ta, & fuper mul

hoc audiantur, fed etiam, ut {cla un

tur, an his probatis velint defifte. Kf fln

re ab intentione contrahendi , ad (r

4

quod pro poflibili funt adhortan-

Ü

M

l [

di; quod fi tamen malint progre- ( 4 m

di, & fuper impedimento confef- aı

»

A

M

W

ol

fato petere difpenfationem , eX

Slg |

minabit Parochus caufas, per qua

{

lj?i

}

f

9R pr

(2)Motiva

illorum animi ad hoc moveanturl;

Dilpenfa- QqUaS,

fi viderit fubfiftentes, ut eg;v

Älm Akı

‚la u1r;U5q

tionum. f{ corum alteruter (z) ob angufiia

,;ä ] ﬂéf ;sz':n

Al

}

3 3!31m M

\

Pars IIL Cap. V(l. De Sacyam, M%zt_rim. 427

nn ran n

SO

\

Joci vel locoru

m , ubı orti fünt ,

ı()

|

M

aut ob productam @tatem mulie-

Uln Ml

_ ris ( cujus favor maxime in dıfpen-

“lr fando attenditur) alium virum fi-

O Q

7l Di paris conditionis , cui nubere

i poflit , invenire nequeat ; magis

Öl IO

M

verö , fi ob copulam jJam fecutam

o

inter illos (non tamen eö fine, ut

faciliüs obtinere poflint difpenfa-

tionem ) aut faltem adeö familia-

M \ ‘

rem converfationem , ut inter Vvi-

Aı

0M

)

|

cinos orta fit fufpicio carnalis co-

A

Al

SE

Hü“

pule , adeöque mulier habeatur (uö

,

MO

aı

_ modö pro proftituta, vixque alıum

T

maritum repertura ; tunc intefce-

yl

M

dere poterit Parochus remittendo

A

ı

A \ M]

l

“ oratores , feu füpplicantes ad Offi-

A M

cium Epifcopi, feu Vicarium Ge-

dln

neralem una cum atteftato ä {e con-

A

/

'

A

fr Ö

fe&o , & faltem fubfignato , per

galtdl ,

quod Ordinarius integre informe-

ilıt! — tur de illis, que inventa fuerint

ganılıt PE

obftare , vel impedire Matrimo-

„l + Nium inter fupplicantes Contra-

(D W

endum, fimülque ftatum, & fa-

aal 8

cultates, aut paupertatem realem,

An

— aut refpectivam utriusque aperiet ,

in quantum fibi nota efle potell,

\

O

ın

Dd4

u

AI

428 "PÄÄ« 'III. Cap. V’Il, De Satrrqn. Matrim,

C

Mı

in judıcio Ordınarii autem per duog

W

M

tefles viros vicinos, ac fide dig.

I

TL

Y

] /

nos juratö examine comproban-

X

dam.

Quod fi impedimenta‘ fint

X

a

juflitig ex fa@&o orientia, in his

dır

etiam Parochus diligenter infor.

RE

mabit Ordinarium, quö magis red-

AA

datur inftrucdtum ipfius judicium,

elrn

Re taliter ad forum Epifcopi dela-

Ingedentim

tä non procedet Parochus, nifi ha-

A

bıtä a Vicario Generalt refolutio-

Sechfe setitm

ne, ac mandatö : vel de copulando,

Tnr on d

An Ohdlnar

fervatıs fervandis, ac preflitis pre-

{

l

ftandıs , vel impofitä debitä

0

COM f

U

nıtentia , proüt in feriptis deman-

T

/

/

A

M

datum fuerit,

aalrn

Reitat', ut perfolvantur alia im-

A

pedımenta , qug ex Concilio Tri.

Al

dentino promanant circa validita-

A0 da

tem , & fünt : $# Parochi , & dupli-

D Or

ct5 defit prefentia tefis ; & hoc cer.

-nl dg

t& perquäm utiliter introdudum

ß'x°(;;f;b('50bt:gf;;

Pro certificatione Matrimonii ; Pa-

MO

rochus enim , qui debet efle pro-

' T

Prius, vel ab eo deputatus, & non

4

W

alıus, nomine Ecclefie, ubi contra-

hitur , ef tefis qualificatus , & ne-

m?ﬂbfffé, &c;

Kn

I

ceffarius, alii duo verö nomine pu-

k

£“lcﬂea

)

ie

blicf,

Ta

(

dı

M

Pars III. Cap. V, De Sacram., Mutr?m‚ 429

1 ! Al

ß }

A

f00; 4

/ M

M

blici, ut ab his etiam habeatur te-

IN

{ftimonlum.

Raptave fit mulier ‚ nec

M ]

ü |

arti reddıta tutg , per quUod tolli-

d 0

Mn

tur Parocho poteftas talem in Ma-

ff |

IM

trimonium conjungendi , nifi judi-

SO f

ciö priüs defoper ab Ordinario for-

‘?%gßr:d

matö, & fa@&ä cognitione , & fecus

ll

tä declaratione.

Impedientium facilis intelligen-

tia , fed non omittenda explicatio.

Ecclefi@ vetitum tunc eft , quando

J

fuper perfonis defignatis adeft in-

M

!f’."\.‘1ia&

h:bitio Ordinarii, ne permittantur

A i::‘:2 [‘:*

contrahere ; quod , fi hoc attenta-

Aa

verint Parochö etiam invitö,quam-

vis forte cafualiter prefente , Ne«

d

que ifte poterit benedicere , nec il-

los inferıbere , neque de contrado

'.*f\\\:\‚a\\\\‘\„

M

atteftatum dare , tenebitur autem

4l

mox informare Ordinarium, Idem

l

H0CC

eft de omiflione denuntiationum ,

yatıd

nifi fuper his obtenta fuerit in fcri-

\

Knl

7

ptis dıfpenfatio Ordinarii ad amu(-

c

f

fim exequenda.

|

ıs K

1

Tempus feriarum fcitur quoad

Matrimonia publice, & cum folem.

ja O

ean K

nitate contrahenda fecundüum Tri-

dentinum efle ab Adventu Domini

mm

Dds

ulgque

43° {:’ars ‘III. Cap. VIL. De Sacram. Matrim,

n n C

lIIqu;V

ufque ad Epiphaniam inclufive, &

äa dıe Cinerum ufque ad Odtavam

1%

l

]

lﬂ

Ja

f equti( /

Pafchatis, etiam inclufive,quo tem

pore tamen poflunt contrahi ex

|

qll?d

d

I

caufa a Parocho, vel, fi facilis ac-

W

TI

ceffus ab Epifopo, approbanda, fed

;

H

fine publica benediftione,aut pom-

ea OM

Zmendo ED

pa nuptiali.

Catechi/mus refpicit

compaternitatem ä Parocho pre-

mar ll

vie examinandam ; quod fi hzc

kar de N

provenerit ex Baptıfmo neceflario ,

an&

aut eö,quod quis adftiterit, & re-

qnl f

Aidorlut, €

fponderit in actu füupplendi cere-

monias {uper taliter jam baptiza-

mer pl

to , minüs impedit , quod tamen,

Sanı On

er canf

utcunque non adeö ampliüs cure.

tur , nihilominus prudenti arbitrio

J e

Parochi relinquitur.

»

gngn

Crimen , i publicum, impedit ex

Aıa Han

ex fe , ufque dum tollatur ; fi 0c-

Atlferi

cultum, puta , quod forte prove-

Tulter i

nijat ex co ; quöd quis cognoverit

Aa vl

fponfam , & fimul illius fororem ,

Mgn

aut econtra, & hoc fclatür ex Con-

Attoe 0

feilione , deferri poterit per literas

Maın f

ad habentem facultatem difpen-

SQ

fandi, proüt folent his prediti efle

W

ﬁ'

Epifcqpi , & interim ( quatenus

e

na

il

‘Ä

;

=‘1&:

Pars IIl Cap: VII..De Sacram. Matr, 437e

\03

ne (candalo,aut manife(tatione Rei

M

fieri nequeat ), fuperfederi ; quod

M

Cl

&que dicendum de Yozo ‚ intellige,,

fimplici : monendum tamen , ut ( fi

d

j p0

Matrimoniö jam funt conjundi,qui

tali voto tenentur) abftineat Reus

|

ä petendo debito , ufque dum ha-

M

N

beatur abfolutio. Spox/alia, (fuppo-

nitur de futuro)) afficiunt juftitiam,

üt fupra , & hec deiillis fi publice

conftet, sintqne deduda ad contra-

di&orium , trahunt fatisfadionem

etiam-ex poft parti lefe dandam &

Reo; fi fuerint privata , & occulta,

& ex fola confeflione nota., parte

lesä public& non contradicente,

progredi poterit in copulatione; fa-

Jk

(

MM

tisfadtione tamen parti ( quatenus

Al y

me

=

ü

non remiferit ) refervatä.

OI0

ıl

Finaliter hic opportunum füb-

naON

A

l

jungere de viduis, feu viris, feu mu-

ONOl

lieribus, in quibus tamen fepiüs fo-

CO

let contingere,quomodo ä Parochoe.

M

H08

N

procedendum ‚, fi de prioris Virl,

M A

feu uxoris, qui, vel quz aliö fe con-

N

tulit, aut abdud&a eft, nec ampliüs

\l

a

Comparuit, obitu, aut vita non CON-

fter? 8& certe hoc quafitum de per-

{onis

ka

(l

Y

432 Parslll.Cap. Vi. ‚De Sacräm: Matr,

{

{onis mulierum:j ;am pnus certö.mo:

f

Y [M“

dö in Decreto'ad feptennium expe:

&andı viri declaratü,inde Clementi

M

ML

Ö

(s) Cap. in

i E

prefent

HI repropofitum (s) itacorre&um,

19. de

8& tatutum eft cum mandato ad E:

\

W

6

Sponfal

pıfcopumCafarauguftanumsftabili-

0

&‚ Matr

endopro lege;& certä normä: 444n

uS‚M

Mczm;;„ annorum numero tales mulieres

f

Da OMl

it& remancant viventibus viris fuis ;

20n poflunt ad aliorum cenfortium cas

1 Oan

20nice convolare , nec authoritate Ecs

S

cleße permittas contrahere , donec cer«

0

Ma

ium nuntium recipiant de morte Dird«

zum.. Que lex Parochis impreteri-

Mkr

O O

biliter fervanda ; & fi tale$ obfire-

pant, dirigantur ad forum Ordina-

‘Äi}

M

W f.

I

rli,’diredä. ad'illum extraordinariä

m- /

informatione , ne fraudulenter ex:

M

n

pifcetur illius confenfus

SNl

Hic iterum monendi Parochi,

L |]]g(

ut bene diftinguant inter notitias,

L

que circa impedimenta Matrimo-

n

N eEmersunNt , Nimirum Inter €a,

W Zrm

que pateflunt in foro externo eX

dlr

publica faäma per accufatores , aut

Aı

(

teftes , & que habent - fibi deteda

d

in foro interno , 'hac enim nulla-

1['a

N

W A

Ü

tenus confundenda , fed fingulis

X

M

1Cci8=

|

X

>

U 7

n Pars I1 Cap. VI, De Sacram, Matrim, i1;g

i priäsq«@

relativö modö füa remedia que.

WBNUM l

renda recurrendo, aut ad forum

71;Iﬂchfiß{[[

Ordinaril in illis , que concernunt

COM

forum externum, aut illins Peeni-

oa

tentiarium ( tedis tamen nomini-

f

bus) ubi res eft de impedimentis

£ümi‘ W/[‚

occultis, & folüm ex confeflione

notis,

N

*WIE2IJIEEr(;

Par obfervantia circa tempus;

CI A}

An

feu circumftantiam temporis, aut

‚al

facti ; nam , fi Matrimonium , im-

lgı

pedimentis non detedis , fit contra-

ln

dum , & confummatum , proles-

Mln

que forte ex co genita , poftea au-

e

tem impedimenta prodeant in pu-

a

blicam , tunc prg omnibus fepa-

randi pretenfi conjuges, & res ad

nnla

Halot

Ordinarium deferenda pro remedio

Z

ifpenfationis obtinende, monen-

O

Dnl

ique Conjuges, ut interim abfti:

necant fub peccato mortali ;

Di-

T

ıkn

fpenfatio autem , quatenus poflibi-

is, €eÖ extenditur , ut renovatö

ga nterdd

amborum confenfu recopulentur ,

E

proles ex tali vero, & novo Ma-

lnr

‚ trimonio ( prius enim ex fuppofito

an O

‚ rat nullum ) nata, vel nafcitura

l

gn0

' declaretur !egitima.

Si

d |k L;

a

434 Pars I, Cap. VI1. De Sacram, Métrif;f.

——

i

Si impe

dimentum , quod fuerat

1 ÖO |

ufeh

tgf

d

f

M

occultum, eX po

{t reddatur publi-

cum, & in hoc mutet forum , tunc

a Un

obfervandum , an füper ımpedi-

5»"K

mento primitüs occulto , in foro

\

Ö

;:1 H

confeienti@ difpenfatum fuerit ,

mear

nec ne? fiprimum, & confeflio

T

impedimenti occulti fadta fuerit

4 I6 CO

Parocho , & ille habitä licentiä,

andent 1D

am SaclmEON

datäque vi illius abfolutione copu-

laverit conjugatos folutö impedi-

W

mentö, poterit ad inftantiam €o-

mon d Dlg

rum , de quibus agitur, fidem fa-

EG

cere, fed non in feriptis, de difpen-

Aula da

@

fatione obtenta füuper impedimen-

H Al

to queftionato. Si fecundumuazndc„qm\(um:

quod nempe füper impediment0 , jı

taliter ex poft publicato , difpenfa- mpp

tum non fuerit , tunc videndum, \ ,,

an dete&um publice quoad utrum: j4.4

que contrahentem ,

vel quoa

Pn

;

unum folum; f de utroque , agen- MD f

dum viä impedimenti publici ,

‘«"'5;„MM”

/

(feparatis ad invıcem Conjugibus

P‘

Al

|

f

f

7

in ordıne petenda Difpenfatio ;

Ö

j

N

Mln

de uno folo ‚. petenda per forum ;

MM

M

A

poenitentiale , parti autem 1nN0- \

, l

3

l

centi (que interım debitum peü;

ll

A }

C

Bars II Cap. V’II. De _._S‘_a_cmm. Matrim. 435

wm: M

e

ä

re potefﬁtendo jure fu6) non ma-

Ia

nifeftanda, fed in injundta recopu-

(

[

UGr

latione, illius confen{us ita cxXxpea

0

tendus , ut Rei culpa non dete-

v Il

gatur.

N f

“

Ad preparationem Matrimonii

A

‘«‘Qﬂy)f

(

T

raefcribitur in Ritualibus monitia

N

|

arochi; ut contrahentes priüs fe

mundent in anima per füfteptio-

nem Sacramentorum , & hoc ali-

quo die ante, quod quidem fride

AA

ml

non eft de prgcepto quoad valo-

Ml

rem Contractüs, fed de confilio , ut

G d

contrahentes fint in (tatugratie.

T

Hucusque Parochus agit pre-

K (nl

parando, prout (upradicta ipfi pre-

Cn

feribit Rituale, in quo fünt etiam

TU

i‘1

congrug admonitiones; exinde eft

era

°l

Minifter in au faciendi ca, que

dl

in ipfaum cadunt tanquam Mini-

g W

ftrum Sacramenti conjungendo ex

M0

mandato Dei , & authoritate Ec»

l pﬂblin l

clefie infeparabiliter vi&uros.

é:m Com‘&%‘b

Preferibit autem Concilium Tri-

ßhmh\rp

lf

dentinum celebrationem Matrimo-

a

)

nil ita fieri debere , ut Parochus vi-

a 6M

rö, & muliere interrogatis , & €0«

8

M

/

&ö vel

nl

b‘\tßä

“;

rum mutuÖ confenfü intelle

dicat:

gl I

n

4 36 Pars II Cap. VII.De Sa:mijatrin!.

in

mmln b c

dicat :

y

€eg0 vOS in Matrimmäzré c;m.

jungo in nomine Patris, &” Fihi, &

M

Spiritüs S., Vvel alıis utatur verbis,

dl Jar

ala SCmAOEU

juxta receptum unıuscujJusque Pro.

vincig ritum.

a

nl SACrACH

SE

Hic jam pragcise non queritur,

quomodo, & fub qua ratione mu-

dn yı

£;c\

M

A

X

6 d E

tuus confenfus fenfibiliter verbis,

\

nutu, aut fcriptö expreflus fit mav

E

f

monl ,

teria, & forma Sacramenti hujus,

que varie difputantur in Scholis,

autcdıno a

maxime circa valiıditatem Matri.

Quod da 0

monii 5 fed loquendo de liceitate

Knl dn

Oal T

prout propofitum , fufficit fcire ,

quod Ecclefia confen/um intelle&um

M0

habeat pro principali requifito

OO Sg

Matrimonii contrahendi , quod

Öln

autem jubetur dici äa proprio Pa-

M Ql

rocho, feu ejus vices gerente : cg

Ta verdi

wos conjungo in Matrimonium , Vel:

f!ﬁllß‚ &1

Matrımonium inter vos contradum

kan

Deusconfirmet , & ego illud approbo,

Ml ( C0l

{{

perficio , & folemnizo in nomine Pa-

M

(

f

tris, & Fılii, & Spiritüs S , h0c

é

LÄ

I f0b}

eft de precepto Ecclefie, adeoque

Al

ı 20

inviolabilıter fervandum , nec alıas

K

licite. Matrimonia folemnizanda

M

|

A

ı-

H&)

Et hoc bene, UqE C patent

ma

}’/ Mg‚„

n

U

Pars Ill, Capı VIL. De Sacram, Matrim, 43 7

”ll(;g.

M

C

ma ratione ; fi enim vera eft de.

(

claratio Evangelii, qguod Deus con.

K

junxit , bomo non feparet, & hec,

S

quia Sacramentum inducit vincu-

\

Jum infeparabilitatis „ ubi erit f

Y

}Y;\\!luerifw‚

n

um Sacramenti, niflin verbis ab

M

vl

E

aAb

cclefla prefcriptis ? certe in Ju-

(

diciis fori Ecclefiaftici,

quando

?{:a‘‚é

f

N

agitur, an füuerit contradum Ma-

trimonium , Optima probatio. eft

Ma M

atteftatio Parochi de {olemnizato ,

Ml U

quod dari nomn poteft , nif füper

d dl

contracto in forma debita, ac per

W

Concilium Tridentinum pradcri-

ealn |

pta ; aliäs enim femper dubitan-

\

yl

dum erit de Sacramento rit&, &

1

debite perfedo ; unde etiam. opti-

N

M

mum , quöd prolatis licet in lin-

al

gua latina verbis formuleg, ex jam

j

nota caufa , & ula Ecclefieg Ro-

„ gıa

mang repetantur

tamen linguä

anl 1|ff’”‘

vernaculä pro contrahentium ma-

MTL

jori intelligentia. Preces, & alia,

j};lM.' j ) hn’

que in Rituali fübjunguntur , &

,2(.\1ß81 3M;c

prefcribuntur , non facile omit-

®

tenda; confultiflimum autem , fi ce-

|

dın 00

] ia

?

;;

pro Sponfo ,

8&

ebretur Miffa /

c

ql }

‘Epona

] fl

f

f/

438 Pars 111 Cap. VIL, De Sacram, Matrim:

(

Y

W

/

Sponfa, vel fi de fefto dicenda fit,

TI

gl

aflumatur pro his oratio prefcri-

CM

pta , benedi£&io autem, fi danda,

fiat cö modö, quö in eadem Mif-

k

/

M

C Rituale fa habetur. (7)

)

Roman, in

C

O

Rubr. poft

celebrat,

‘ Benedi&io thalami , que non

Matrimo-

afficıt precise Ceremonialia Ma-

‘E\\eﬁ'\&‘\on‘

nl

trimönii, eft de permiflis , non ve-

}

00

rö de prefcriptis ; 'alia autem vini

myn

S. Joannis diti pro nuptlis , non

Aengladtict

eft reprobata, proüt Tridentinum

en ul

optat retineri ritus, & laudabiles

di, f

confüetudines in refpeCivis Pro-

dl AA

vincils ; dummodö irreverentiam

gua

non irrogent Ecclefie ; vel Altari,

n D

proüt eflet , i fuper hac apponan-

rm

rur efculenta ; ratione verö, &

Ö0 0

locö Agapum nuptialium Parocho

Wla IM /

debentur jura ftols, moderate taxa-

ura ıb

ta, vel pro lubitu danda.

U ıBa ın

Poft matrimonium , üt fuprä,

M, ul

contraclum fiat illico infcriptio in

} ”’äml Hom

M

N

libro Matrimoniali , ubi notanda

W

R f

pf

dies , locus , perfong contrahen-

A

d

S00

tium, & duorum vırorum teftium

00

modö itidem in aliquibus Rituali-

YAhf

0l

bus

M

A

Dln

„Pars III. Cap. V1l De Benedi&ionib. é’2_j_g _43 9

ff

M

bus prefcriptö , ceterüm mutatis

Ol

‚if«

1_nqtandis, üt fuprä de Baptifmo.

( f dl

CGAPUL ML

\a

De Beneditionibus , Pro-

\

{

10

ceßionibus „ €& fepulturis.

}

I

Enedi&ionum genus favorabi.

le, & ab Ecclefla ömnium il-

I5

A M

lam pro pia Matre recognofcentium

benefadrice perlibenter conceflfum

ultrone& quidem propagandum Vi-

0

M dı

detur , fed neque proftituendum

d

h

nimiä, aut vitiosa facilitate.

Re-

Dra |

quirunt benedidiones gratiam Dei

dla

in fübje&o benedicendo , ut fO0r-

M

tiantur effe&tum , non fupponunt

O,

eXco0, quöd, cüm omnis homo a

/

;ul*sPam

adolefcentia ua pronus fit ad malum,

T

& ex natura labilis , facile fit pec-

m

cator ; delıtta enim quis intelligit ?

nec infans , CUjuSs €

dies una fü-

A

Hominem fequuntur

ya

(

‚per terram.

& creaturg propter ipfum fade ;

00l

y

unde eft , quod poft naturam lap-

g ol

A

“?‘

fam infenfibilia quoque exorcizan-

V

da; imö & ipfe homo ante füfce-

M

v

Homo, cum

gu

ptionem Baptifmi.

gra-

hez

440 Pars 111 Capı VIIL. De Beneditionib, &c,

Cn II

r

hf A

Da

gratias Apoftolic@ fedis recipit

priüs ad hunc effe&um abfolvitur

HA

a quibusvis cenfüuris , eö fine, ut g

mml

bı conceffis frui poflitz aqua, cu.

jus afperfione pleraque mundan.

ß fcp:;}?ﬂﬂl @

