mentum Jurium Parochialium,que

Tlnieos

taliter perfolvenda,ac fi fepeliretur

M

Vl 0

X

in Coemeterio , feu Ecclefia Paro-

[ 4

chliali, & tunc Parochus comitabis

A

f

L

tur fünus cum ftola , quousque du-

Tat territorıum fuum, id eft , ufque

Hrm

(x)) S.Ritu-

ad atrium Ecclefie Regularıum ,

um Cong.

ä

die 2.Aug,

quö defertur (x) quod etiam fit,

A}

3698

quan-

Pärs 1.Cap. XII De Cameterüs,

207

LWlfliil‚

uando funus tranfit ad aliam Paro-

ü

OleänOn

chialem, ubi meta comitantia funt

confinia Parochie zque ac Juris-

Ya

IÖl fg

di&ionis ; fi verö Parochus proprius

defun&i comitetur'funus ad Eccle-

W,

fiam Regularium in alterius diftri-

Atitnda

&u fitam, poteft ire prgcedente fuä

lı

Cruce, & cum ftola etiam non pe-

titälicentia, ufque ad Jocum eled @

S

fl

fepulture , id eft Ecclefiam Regula-

(y) S. Ri-

Mkn

rium , ( y) ubi datä fuper cadavere

tuumCon-

al

benedi&ione per Verfum : Requiem greg. in

c

eternam dona ei Domine eidem vale. Arctina

1 3, Julü

HOg

dicit , neque Ecclefiam ingreditur

1697

Yod' Gl

cum ‚Jurisdi£tione, fed, fi voluerit, SRit.Con-

greg., Epi-

ylHEG

tantüm, quä hofpes, aut tranfiens.

fcoporum

Sed fi Regulares,aut Religiofi quem- & Reg.die

I P

13., NOv.

Aotenit

cunque in fuo Conventu defund&um

1675

detfl-

deferre velint extra fepta füa per

$

Im,Qu

plateas,vel vicos,pro hoc licentiam

yIctuf

petere debent ä Parocho tanquam

fa ParO

Jus dicente , econtra Regularis ex-

tra Conventum forte defundtus, ä

#)S. Con-

omitabl!

€

greg. Con-

gue Öl

Religiofis füis transferri libere po-

cıliitit. de

Terit ad proprium fepulchrum. (z) Sepulchris

, al

Sed hac, ad Canoniftas perti. nDecret,

gu\anu@

Nentia, hic tantum pro notitia Pa-

ia

rocho-

(

l

m\'3

L

2068 Pats 1.Cap. XIL. De Cemeteris

A

rochorum hic afferuntur; C@terüm

(

profequendo materiam Coemeterii

K

in pundo admiflionis , vel denega«

{

Ö A

tionisfepulture Ecclefiaftice, id in

„ U

praxi fervandum , ut ä Parocho res

imä

(

|

un

:

\\‚

M

M

quifito admittantur in fuum Coeme.

AAA

terium, feu Eccleflam omnes tum

J \‘£‘ W

proprii Parochiani , tum qui ibi-

g en

dem voluerint eligere fepulturam ,

mqa M

fine tamen proprii eorum Parochi

q

prejudicio., fic etiam omnes Laici;

l

qui cafu defundi fuerint in loco

fibi fubje&o, dummodö fint capa-

K ,W |

An

ces fepulture Ecclefiafticg , funt,

(

(}

IM

!

eit in loco facro fepeliendi.

f,w

Sunt autem incapaces fepultu-

'

Gl

Al

;

M

d

re Ecclefiaftice infideles, Heretici,

1 [Z

excomunicati quä tales denuntia-

JC(W. ‘

M

Kla

M

ti, & publicati per fententiam Ju-

|

(

=

dicis Ecclefiaftici , tum qui excom-

e

OO

RR

Ü7

municationem ipfö fa@&ö ; eOque

publico incurrerunt,prouüt funt pu-

A

am

M

1

blici Clericorum.percuffores , duel-

i

\

,

Jantes, & alii.pro.talibus habiti,nec

F

dl (

non qui palım mortui funt impo®:

Y

(

(

nıtentes, id eft : -fpretis Sacramen-

nio=

I

}

(

d

Ö

£is, aut qui'noluerunt ‘Commu

nem

\

P%r@ v Parsl.Cap. XIl De Cametrüs. 209

Mn C

nem Pafchalem peragere, item ufu-

rarıi. declarati , feipfos occidentes

M Cn

ex defperatione , & allı quicunqgue

fine refipifcentia , & abfolutione

faßica, I

Et hi arcendi funt

Patocho

decedentes.

m Coeme

er Parochum ä fepultura ; maxl«

OC fn

me verÖ CIrca EXCOMMUNICALOS CaA-

Ma ID

yendum , n& admittantur , quam-

Atun;

vis pcenituerint in privato , fuüe-

\

gintque taliter abfoluti in articulo

mortis , quausque fuüerint etiam in

A

Fa

cadavere abfoluti ab excommuni-

catione per Ordinarium , vel ex

odD ü

alg

ejus commiflione per Sacerdotem

dı

deputatum , quod fit modö prg-

g Gl

feriptö in Rituali. Quodfi aut ca-

fü , aut per nefcitiam admifla füue-

s Hentich

y ean

zint in Cozmeterium talia cadave-

ntiam Il

ra, illud habebitur pro polluto , ca-

daver debebit fecundüm deli&um

ıl excOm

0, COMl

projici , & Coemeterium reconcl-

liarı ad normam ejus , quod item

al fant

Hoces , dut

preferibitur in Rituali hoc titulo,

& reconciliatio quidem regulariter

N h%\)\“l”

un In

pertinetad Epifcopü, poteit autem

reconciliatio delegariParocho, pro-

y SaCH

tata-

ut alt;ri $ace_rd0ti benedi£tio,1

5Commi;"

A

‘

men,

110

Pars I. Cap. XI1. De Cemeteris,

} Han

men, ut omnia , & fingula exa&8

V

C

6

AA

ferventur , proüt ab Ecclefia pre.

W

Mr

M

Feribuntur , & longe ä propria cu-

jufcunque interpretatione ; fciant-

A

N

que omnes Parochi , & Curati, fe

ad hoc ftri&e , & fub peccato te-

f

neri vi obedientie , que ä Deo per

M

!

)

|

Ecclefiam demandata charior ipfi

aukded

‘ ef, quälé facrificium,

Finis prima Partis.

f

N

ä

A

A za

x

Z

'V

0

(

W

‘\

O

A

s

AD

A

RA

e

Z

f

&.

K

(D

<a

a

Z

Ga

A

SN

X

\‚(&»‚

HE

e

D

e

A

NC

S}

Q

S

Ur

MB

Z

FA

4®

Z

S

X

E

SN

W

0a

er

Z

Q

Z

A

PE

N

/ adent. Ho

_

A

Z

x

V

\

z

S

A G

W

SSS

Z&

;

A fa

‘(u

u

S

/

/\\\

SS

e

©)

Molteds Dr

AD

Wconfitne

y

w

Jan /

Milt,4,

e

Ik

Nal

b '“”I

P l

PARS

Ü0m |

Al Im

n%

X cmt\(‘f‘:„

Car 84

LL

e

e

O

:‘3£

OS 200 16R JO 70R 10 OR 10R SO HST

G OE

LE

$

COhfarg

YdW

5

&%

| DrOpfiac

VE

T

FF

FL

F

€

O

PARS SECUNDA.

C

KCCHEO 6,

DE

ADtoper

Officio Parochi, qui Paforis

=!}vhripß

M,

aut de Sacerdote Curato.

vla

CAPUT 1

*i-\ IB

<

\‘1‘ €

Rincipale nobis obje&um

Br

NN

eft cura animarum ; ipfe

(Z

X

r

enim Deus, cwi ( fecun-

{

Ü

O

7

dümApoftolum)cura e de

V

nobis , &” amat nos , hanc Sacerdoti-

Ö

V

Ü

bus A fe ordinatis provinciam de-

mandavit. Hoc egit Chriftus Ec-

clefiam fuam informans, ac Petrum

Apoftolatüs Principem,& Paftorum

}

caput conftituens , preVviä interro-

gatione : Simon Joannis diligis me ?

(a repetite , ac quafi jurate affir- („)Martthe

mationi, repetitis itidem mandatis 1,

probationem aflerti injunxit per ca:

Pafce agnos meos. Idem verö,Petrus

P

Apoftolus , cert& non ante hanc’&

Domino determinationem audıvit,

Q2

quin

;)I

W\ ‚/

212 Parsll. Cßpi_1. De Ofsıcio Parochi 6'Ä;

d

|

36‚

(b) Matth. quin prius (b pofcenti: qguem fe 6:ﬁ‘

M

l

dicerent? prior ipfe , fed in perfona

” omnium profiteretur : Zu es Chriflus

f

i }ä[

{c) S. Hie-

M

;

)

ron. inHo-

filius Dei vivi.(c)/ Ipfe igitur tali-

M

M

milia,

ter profeflus-per ea Chrifti verba :

|

ıml

\

5

Et ego dico tibi , guia tu es Petrus, &

zatat I0M

/uper hanc petram edificabo Ecclefam

meam , in mandatis accepit a Chri-

A

O

fto Magiftro : Exemplum dedi vobis,

ut, quemadmodum ego feci vobis, ita,

ml

unl

Cd)Joan, < wos faciatis.(d) Ut ergo profef

330

füus eft Petrus Chrifti Vicarius, ita &

h\\\W.y

X

erga illum Fidem Magiftri profiteri

Y

al

(e)8. Pau- OpOTtet cos(e)qu#i.Apofolatüs gratiam

Jlus 1.ad cr

ipiunt ad obediendum fidei tan-

a

Rom., Ca-

thecif, Ro-

quam vocati in FE/%“ Chriflo Domino

Ahate,

mnanus in Noffro,

M C

Preefat.

Hinc eft , quöd fanda Ecclefia

fiäﬂantialem?

omnes, & fingulos , qui ad Cathe-

fg

dras , Officia, Beneficia, & Magifte-

or

ria exponuntur , vult pre omnibus

drn

fidei profeflionem coram , & in ma-

Sa

nibus Superioris emittere , prius-

£EUDIO f3(

quäm , aut Prelationis , aut Magi-

W

Kl

fterii, aut gradüs Ecclefiaftici mu-

{}

Ml

4l

nus recipiant , debentque in hoc

f

IM

Al

f

obedire poteftati fibi prepofite ,

W

cüm feiatur neminem fore aptum

d

SN

a

Pawh;{„

Pars 11 Cap. 1 De Oﬂicib Parochi &6, 2 !ä

Dl }‚ }

ad gubernia, qui obedire non didi-

D pcr(oﬁ

cerit. Porrö Profeflio Fidei, ejufque

Ü ÜÄI{/14;

ab Ecclefia prefcriptus tenor ef,

Cr fafı,

qui (equitur :

(F)Bulla

ebgr

EgoN. N. firma fide credo , &

P V,

In fine Ca-

.&

profiteor omnia & fingula,que con-

thech. Rni

fam

1l‚

tinentur. in {ymbolo fidei, quo fan- appofita‘

M

M

l|

&a Romana Ecclefia utitur videli-

ex manda+

M

to Coneil,,

A

cet : Credo in unum Deum Patrem rrid. seff.

S

Omnipotentem factorem ceeli ,

BT 24.C-1. de

1=

» Reforme

O

terrg , vifibilium omnium , & inv

C

fibilium.

Et in unum Dominum

Hpf

JEfum Chriftum Filium Dei unige-

f{;f////iß

nitum. Etex Patre natum ante om-

Z

nia fecula. Deum de Deo, lumen

Dın

de lumine , Deum verum.de Deo

Vero.

Genitum non facum con-

ela

fübftantialem Patri , per quem om-

e

nia fada funt. Qui propter nos ho-

gife

mines , & propter noftram falutem

aal

defcendit de coelis. Etincarnatus

{nmde

eft de SpirituSan&o , ex Maria Vir-

rl

gine, & homo fa&us eft. Crucifixus

Magl

etiam pro nobis , fub Pontio Pila-

Hich Cl

to, paffus & fepultus eft, Et refur-

An 0

rexit tertia die fecundüm {feriptu-

Yas,

Et afeendit in coelum , fedet

&pOﬁl?x

addexteram Patris. Et iterum Ven-

ß 8Pff?‚' '

/

O 3

LUCUusS

|

'J“ y

ıf

814 Pars1l.Cap: L, De Officio Parochi &e,

JA

1

A

turus eft cum gloria Judicare vivos

a

d

& mortuos , cujus regni non erit fi.

M

A

MM

nis. EtinSpiritum Sand&um Domi-

M Da

nn(

1

agl

num , vivificantem , qui ex Patre,

‚/‚’}l\i€mm“

Filiöque procedit, Qui cum Patre,

{ng S\ä\W

& Filio fimul adoratur , & conglo-

rificatur , qui locutus eft per Pro-

P

hetas. Et unam fandtam Catholi«

f

cam, &A poftolicamEcclefiam.Cons

A

fiteor unum Baptifma in remiffio-

He

nem peccatorum,

Et expedo re-

nlg CH

furre&ionem mortuorum.

Et vi-

Au

tam venturi feculi, Amen.

Ola

Apoftolicas,& Ecclefiafticas tra«

da da

„

f

4

/

ditiones , reliquäsque eju(dem Ec-

|

MÖ

clefig obfervationes, & conftitutio.

ar era

nes firmiflime admitto , & ample-

N

&or. Item facram feripturam jux-

M

ta eum fenfum, quem tenuit , & te-

Yr I

net fanda Mater Ecclefia , cujus eft

opri

judicare de vero fenfüu , & interpre.

pron

tatione facrarum fcripturarum , ad-

dn

mitto, nec cam unquam , nifi jJux-

I&Ü

M

ta unanimem confenfum Patrum ,

I

m

accipiam , & interpretabor.

w

Profiteor quoque feptem effe ve-

Al

COM

M

16 , & proprie Sacramenta nove le:

AL

IM

M

gis a JEfüu Chrikto Domino noftro

I (

A

‚ inti-

7

—“

i

Pars II. Cap. 1. De Offıcio Parochi &c, 21 5

[

I

Inftituta ‚atque ad falutem humani

ON er

eneris , licet non omnia fingulis

I Dn

necefaria, fcilicet Baptifmum,Con-

Patte

firmationem , Euchariftiam , Poeni«

ıZ f

tentiam, Extremam undtionem, Or-

Ynl

00

dinem , & Matrimonium , illäque

M

(

gratiam conferre, & ex his Baptis-

(

(

mum,Confirmationem, & Ordinem

fine facrilegio reiterari non pofle.

Receptos ' quoque, & approbatos

tyan

Ecclefig Catholice Ritus in fupra-

0 I

di&orum omnium Sacramentorum

(

folemni adminiftratione recipio, &

ca A

admitto ; omnia , & fingula , que

y c

de peccato Originali , & de juftifi-

Hf

catione in facrofand&a Tridentina

pl

Synodo definita , & declarata fue-

Pro-

g e

runt, ample&or , & recipio.

:1&R°

fiteor pariter in Mifla offerri Deo

yuseh

verum,proprium, & propitiatoriung

MeIpICe

facrificium pro vivis, & defundtis:

m, adı

atque in fandıflimo Euchariftie Sa-

Iß YXe

cramento efle vere realiter , & fub-

ftantialiter corpus , & fanguinem

Z

}

una cum anima , & Divinitate Do.

mini noftri JESU Chrifti , fierique‘

Mc W

OE

converfionem totius {ubftantie pa-

& totius fubfantie

vini

n 50 ‘

I

gis in corpus ,

O4

dl

Al

V

216 PM.? . C'4p 1, De Oﬂi(io Parachi &en

|ﬂ”

vini in fanguinem, quam converfio-

l

M

nem Catholica Ecclefia Tranfub.

al

(

M

m Ö

ftantiationem appellat. Fateor eti.

W

u O

am füb altera tantüm fpecie totum,

}

un

atque integrum Chriftum , verüm-

08

] £RÜW ;

que Sacramentum fümi, Conftan-

ter tenco, Purgatorium efle , ani-

r\\

M

dl

‚Ma

masque ibi detentas fidelium fuffra-

gils juvarl.

Similiter , & fanttos

eln

Annnl An

una cum Chrifto regnantes , vene-

randos, atque invocandos efle, eOs-

q 0 L

que Orationes Deo pro nobis offer-

| A N

re, atque eorum, Reliquias efle ve

L

da A

nerandas.

| arnl

Firmiflime affero, Imagines Chri-

f7i{f.’ m

fti, ac Deipareg femper Virginis ,

Mkn

nec non aliorum Sand&orum ha-

IT

bendas, & retinendas efle, atque

A

eis debitum honorem, ac venera.

y

tionem impertiendam. . Indulgen-

D am

tiarum etiam poteftatem a Chrifto

in Ecclefia reli&am effle , illarüm-

X d

A dl

que ufum Chriftiano populo maxi-

6

M

me falutarem efle affırmo. Sandam

f

dl

Catholicam , & Apoftolicam Ro-

N

manam Ecclefiam omnium Eccle-

y

\ Mfg

fiarum Matrem & Magiftram agno-

Un

fco , Romanodue Pontifici Beatri

%l

A‚0‘f

Petrt.

-

A

Pars II. Cap. I, De Officio Parochi ('9'c 217

on

Petri A}B&olorum Principis füc-

I Tf

ceflori , ac JESU Chrifti Vicario

. kar

veram obedientiam fpondeo, ac

Cle fohlg

juro.

Cetera item omnia &_ facris

l, VCHÄm.

Canonibns, & Oecumenicis Con-

Confanı

ciliis ac pregcipue äa facrofanda

\ vAl

Tridentina fynodo tradita , defini-

lırg

ta, declarata indubitanter recipio,

A

atque profiteor; fimülque contra-

mm V

ria omnia , atque herefes -quascun-

( “M‘\« iM

M

que ab Ecclefia damnatas , reje-

OOn

E&as , & anathemizatas ego pariter

Un

damno , reijcio , & anathemizo.

Hanc veram Catholicam fidem ,

Cn

extra quam nemo falvus efle po-

V,

teit , quam in prefenti fponte pro-

ya b

fiteor, & veraciter teneco , eandem

d au

integram & inviolatam usque ad

AD

extremum Viteg /fpiritum conftan-

hdalgen"

tilime ( Deo adjuvante ) retinere,

} Chriflo

& confiteri , atque in meıis fub-

Marn

ditis, vel illis, quorum cura ad

ılo mal

me in munere meo (pectabit , tene-

, San

ri, doceri, & predicari , quantum

Jicam B

in me erit curaturum,

Ego idem

jum Ee

N. N. fpondeo , voveo, ac juro,

Sic me Deys adjuvet

drn |

,& hwc_ San-

&a Dei Evangelia.

a 1' !

Ä

5

Das

/

O0

218 Parsll.Cap. 1. Df;0_ﬂicio Parochi &c,

ıd

Ö

Datur autem hic per extenfum

M

M

Fidei Profeflio in forma juramen-

[

ti, ut exinde appareat obligatio

M

er jurantes aflumenda , quo {fin-

AT

guli fciant ad quid ejus vigore te-

T

neantur? Et inprimis quidem mo:

AA

netur {ymbolum initio pofitum efle,

( \\MW

illud autem fidei Nicene in eum

|

m U

\

finem profitentibus pre{fcriptum ,

au

M

quia eft Do&rinale pro illis fignan-

M

/

ME

ter,qui debent docere, üt (unt Epi-

M

Ar ln

fcopi, Praeiati , Dodtores , Magi«

X

Y

fitri, Parochi, Curati, Conciona;.

fn D

K

tores , Cathechifte , & quia eft

W

IAl

A

0l

Symbolum, quod in ipfa Miffa fole-

II N $r”

mni canitur , vel faltem dieitur in

d m:mcé

demonftrationem ejus, quod fint

ON

edo&i de omni eco, quod contra

N

Al

}

dıverfas hgceticorum oppofitiones

A Prı

fenferunt , ac ftatuerunt Concilia

on

Oecumenica , vel in , vel ad con.

K

firmationem Niceni , fecundüm

\ „£

(

dı

que do&rinam fuam dirigere de-

A

‚(

bent , qui docent , quamvis in füb-

Or

(

DE

ftantia aliud pofitıve. non habeat,

Wln

0

nifi, quod tradiderunt Apoftoli in

o

Yl

!

Ü

!

fymbolo ab illis di&o, 8& quod te- *°ﬂoalef

neri debet ab his, quorum €

CEIC,

\ﬂ\u

%r!:; /

Pars IL, Cap. . De Officio Parochi &c, 21 9

‚p‘”;“*h“w;2re‚ üt funt fa?erdotes, maxime

'lyerö curati, a& quibus per predida

% Öbiexplicandum. Adverti hic ‚poteft

' Mllud etiam , quod olim ad hanc

\ Morkysque explicationem Cathecumeni

o m sanquam Fidei tyrones admifli, poft

ncl am autem tanquam Do&rinalem

p Mile partem fuerint jufli abire ex

Kina, Ecclefia tanquam Myfteriorum Di-

\l yinorum adhuc incapaces. Habet

%l deinde Profefio Fidei alia complus

Kı l ra, in fymbolo non contenta, üt

/ n funt facramentorum inftitutio ,

# Mdenarratio, feripturarum , & tradi»

Ml tionum Ecclefige acceptatio, & in-

dihrit terpretatio ad mentem, prefcri«

m {it ptum SS. Patrum, & Conciliorum

( ca Bridte recipienda , ac tenenda , pro-

pfn ut etiam de Purgatorio, Indulgen-

Concli tiis, & damnatione herefum in om-

|ıd cnıbus autem, & quafi in comple.

fndtxo de recognofcenda authoritate

jgr Hfummi _ Pontificis , Conciliorum

sn# Oecumenicorum, ac prgcipue Tri-

n h/dentini, in quo illa quoad materias

Ayhı/quafi epilogantur, & confirmantur,

ghec non de damnandis , reijciendis,

y“ & anathemizandis herefibus , qu®

quls

( ‚

X "M

A20 Pars II. Cap. 1. De Officio Parschi &c, ı

‚an

O

auidem omnia , & fingula ita ıc

a

1

W

ner

ac obfervari debent proutju

R

rantur

nequeab his quomodocun

w

Yn

Jmm\m

que defle&i , aut. docendo , autte

nendo , feu faciendo contraria, difl

fona, aut ad proprium genium, fe\_1‚;n%h\‘\(\é\\‘f.i

aliorum corruptelas accomodata yl 1

füub pcenis inobedientium, & permwitt

jurorum, quas in (e afumit quiuiymel

cunque juratis in quUaVis etiam parwenil

te contra fecerit.

s Oan

Taliter profefli, atque illud con«4um m

fecuti, ut qug corde perceperuntjı dn

f

M

EL

ern

& ore publicärunt, pura etiam mendi|

te caplant, & teneant, cum Ep

S

eln

£copi , feu aliorum legitimorum b T

nedi&ione , vel preponuntur Ec

44in Di

clefiis, vel curg animarum exerci

X

n

fa Ohn

tio applicantur aut cathedras ackı

cra

cipiunt examinati quidem, fed nu

E==

>

}

“n Dg

quam non obfervandi.

Proceden:

n 4

tes Dei verbo mifli mveniunt pafcı

=

Kg

h

in vinea Domini, & in ejus agrl

‚meflem multam , atqueut habeantı

AI

I®

ül

infirumenta , quibus utantur in mu

Ö

nere füo, Ecclefia militans hanci

d

Wl

Jis faubminifrat promptuario , pt mamvsßQ

N

(

Concilium Tridentinum 5 H0, 8

6

M

quam-ä A

|

|

?Oﬁ‘il"”?f':. Pars IL, Cap.2.De Oﬁ:i;; Parochi &e, 22%

O

’‚

yamvis undecima aperto, & eft

( fn[p

[‘i‘

;

e cateris Catechi{mus ejusdem

' öoncilii Decreto, & Pii V. jJufu

}

EDd0, 4

ditus , Breviarium mOX di&i Con-

;

pfnl Decreto reftitutum , ejusdem-

eln yue fummi Pontificis Pii V, man«

Wnodjato evulgatum.

Primum fervit

k pro tyronibus fidei imbuendis, &

}

\atayuia hi in prima gtate elementa fi-

t\“ﬂß\'dm&liei memorie mandare debent, que

W

o fundamento ipfis traduntur,

Öpllideö etiam vernacula lingua edi-

pus eft, quafi extradus Cathechif-

s

Weinmi continens capita principalia, id

ı,n b Symbolum A poftolorum , facra-

Momönenta , prazcepta Decalogi, & Ec-

mutt Eolefie , ac Otationem Dominicam,

ım awique ab Ecclefia fubnexam faluta-

iheetionem Angelicam ; necnon pro di-

m, inedtione a&tuum humanorum defi-

‚ Powsnationem virtutum, & peccato-

winiyum, ut vero hac a prime gtatis ju-

inem/entute in memoria retenta pro ca-

pe\\thab)tu ipfisexplicari pofint , indeque

antWWMNIS 2tas , ac fexus in fide Chri-

‚lunb!ana inftrui, idem Cathechifmus

mW Omanus Curatis in lingua Lati-

NO

minw£‘ß““ explanat per dogmata Sa

rum

M

M

X

22 PFars Il Cap. I.De Offcio P—_4zgcbi &e

j

rum Patrum rationes; & modu WW

a

M

er queftiones ipfis in eum fine

HaM

M

rzefolutas , ut ex hoc ipfi fufficien

M

W

Ge20

M

f

ter edo&i. poflint puram , & vera

intelligentiam omnium Articulo‘“

An

‚M

rum , etiam vernacula lingua in au

\

ditores effundere , vel in au teMAM

nende dofring Chriftiane qugcs‚a&\mt

Catcechiftz , vel e fuggeftu , aut pul ild

ito,qua bene edofti Concionatownl

Roman. in

(g)Catech. res, (g) Pro his autem fervit Bregint

viarium, quod eft quafi compendi+ ml

Preefat.

um tam ex antiquo teltamento pef ml

{

. Pfalterium , quäm ex novo traden; Sı

“ do Le@iones SS. Patrum, Evange' 4i

lia, eorumque explicationes per Ho m]

milias, quorum recitatio etiam 1dedm );

Clericis injund&a , ut Scripturarumik|i,

A

fenfus & ipfi percipiant , aliisq

M

(B Conce, pro munere {uo tradere valeant

(A)t

J

(

j

Tfid. Sell.

unde operarii Ecclefie inexcufa

bil

@3, de Re-

;

N

Malg

:

(

form.c.18.

les fiunt ob fors affe&atum de

|

Ynl

&um librorum; fi enim hec häı

(

M M

l

FT

7

d

OM

beant, habent fufficientia, quam(

vis habendo non fatisfaciant , !lm

tie debeal }

(#) Paulus

Je&ioni, & intelligen

adTimoth.

incumbere , prout man

dat Apoftdp. *

13

A

lus. (%)Attende lettiont , exbortß#ﬁ,w„é“-“fn

7 ”Mﬂ

1

(

I0\‘“

M

Pars II. Cap, I, De Officio Parochi &c; 9 23

Dn

‚ni,& do&rine. Et quia non unius

S eln

tantüm generis, aut gtatis homi-

C IO0

nes Parochorum cur@ commifli

f3111‚ dn

funt, ideö pro diverfitate, aut ge-

U Artin

‚ neris, autfexüs, aut ztatis diver.

10002

fis utendum inftrumentis , feu mo-

Uinad

dis, nempe in imbuendis rudibus,

lın d

/

pueris, aut ineruditis do@rinä pla-

yı na , inftructione, & quafi inftitu-

wute tione in do&rina , quam habet Ca-

On kn

‚techifmus vulgaris tradendo ele-

gnn

_ menta fidei,in quatuor capitibus ge-

TE

'neralıter comprehenfa, nimirum:

ONO Hl

SymboloApoiftolorum , Sacramen-

, Pra

tis , prg&ceptis Decalogi , & Eccle-

fonesper

fie , oratione Dominica , eique co

mi herentibus,

Pro aliis magis adul-

yn tis adhibenda do&rina Catechifmi

ı,' Romani, que Parochis, & Cura-

enl tis fübminiftrat explicationem fin-

‚nl gulorum füpradi&orum capitum,

fın UL aptentur intelle&u , @que ac

m ' Voluntas inftruendorum ad capien-

a‚ da ca, qua minüs penetrata me-

slcl. MOrie mandärunt.

il

In fide meliüs eruditis explican-

mi da Evangelia , quod fieri folet per

m/ COnciones , in quem finem fervit

ufus,

M

M

I

/

z24 Parsll.Cap.1.De Offıcio Parochi é':.'_4

O

I

w

u W

ufus, crebra, fed attenta ledtio S,

W mfi

Scripture , que quidem magna ex

W

Cüw\“

arte id eftz quoad totum Pfalte-

N

7

W

A

rium, & le&iones rerum maxime ob-

{ervabilium comprehenditur in of-

(

ri

Tß

ficiis de tempore @que , ac feflis,

M

HP

unde defumi poffuntConciones fe-

aaln

au

ftivales ;) fed & reliqua S. Scriptu-

|

0 M V

Ma

12, que in Breviario non repe-

|

nm

giuntur pro oportunitate legere &

Angkt

repstere eatenuüsutile , imo fere ne-

AA

ceflarium, quatenus genuinum fen-

Wüh

fum ad materias applicabilem in-

inr:)]{;w'r’

telligat legens, quöd nifi aflequa-

7

Mar

tur, juvare fe debebit approbato-

da

rum Expofitorum explicationibus,

Ml

an

E

f

quod aque dicendum de attis Apo-

MM

(

v

OM CO

ftolorum, authenticisEpiftolis Apo-

Nan

ftolorum, ac precipus S.Pauli, allis-

Wg

que initio Concilia Tridentini au-

Aa

CE)Sefi4.

thentica Ecclefiaftica fignatis; (/ £)

W

Quia verö ipfe Chriftus füum:

S, f

musPaftor premittens , ire non pO0*

\l

|

M

£e prgcones verbi fui, nifi mittan-

A

AT

tur, declaravit: /te, ego mitto voS:

}

K

V

Isque in coelum afcendens, prius-

Ö

W; M

quam fe oculis noftris {ubtraxifiet

| IÜ5}

‘n“‘

mit-

'

caput vifbile reliquit, a quo

ten-x }

|

-

f PmM„;

Bars 11.Cap. 1, De Officio Parochi &':. 225

tendi eflent Apoäo!i ad predican-

0O Mn

dum cum poteftate alios fibi Gmi-

Jes fubftituendi in eodem Officio ;

Okln Bl

1 aXE

jdeö nullus ad concionandumiibity

nifi mittatur,fecundümApoftolum,

Nala /n

y 4C fl

hoc prgcipientem , nec jure Con-

cionari poterit, nifi Cum benedi-

Al nes fa

&ione ab Epifcopo habita, cujus

a&%cn'pm.

\

e

roprium eft & concionari, & ad

concionandum mittere ; fuppofito

A d

I me

femper , quod previo examine , vel

notitia, approbationem meritus fit.

mn

(k)GC. r de

(k) Et hoc quidem taliter , ut

capel.Mo-

lln

intelligatur de Clero tam feculari,

nach.

Tl agı

‘ approbato

quäm Regulari, & fi quidem Paro- Greg.XV.

Conft, Ins

chus approbatus ab Ordinario hu-

Crutf, I$.

cabonlDU,

6 ApO-

jus vices gerit in füa Parochia,ipfum & Cie-

convenit concionari , p

Oterit ta- mens X.

Conft,fü-

ol Antı.

men ( quatenus ipfe impediatur

)

A

pernas 7

/

entint 4

conciones peragere per fubftitutum

|

vel fubftitutos, ita tamen , ut pre-

natisi|

ridtus (

Vie eos examinet; fi verö extrane-

ﬁ

us quiscunque., feu fecularis , feu

jren0 }

Regularis in illius Ecclefiam, vel

A

locum venerit, non invitatus & Pa-

an0 AT

rocho , certe licentiam habere de-

adens, /

ebit; in ceteris, quoad Religio-

s (

fos jura fua, & quoad ipforum Ec-

clefas

M

|

236 Parsil. Ca;i.l. bv Officio Parochi &e,

/

m

dl

er

cleflas inta&a ecorum f3rivilegia‚ fal® *

D

vä femper Ordinarii authoritate

©

‘r’9

relinquendo.

Y

Quomodo verö , aut quando

;‚A'€uiyn‘ff |

eXcufari poflit Parochus ä concione

Sf A ﬁ;läü;:‘ä

habenda , paflim habetur in Au.

y 0

thoribus quidem graviflimis ,atnon

A

indulgendum facilitati, Certe,

qui

M

(MSef. <.c, Magis accedunt,

& obediunt de-

auln

g.de Re- cretisConcilii Tridentini

orm.

‚({ quibus

Aua

omnino ftandum , & obe

diendum;

anl

Oonus predicandi verbum Dei pro-

ıd Y

\

Gm)Seh24. fe

&0, & precise firmant in Paro-

cap, 4. de

ya

\

M

11‘

Reform.

cho , (m) prout idem imponitur,

/n

/

Oßı

quidem (fignanter in Catechifmo

f

d

f

c. 7. fübditur.

Iftud verö, quod paf.

M

im dicitur, xiß fauerint legitime im-

f Mkgn

Pediti, eö appellat , i morbo a&ua-

HNN

1 in perfona, vel urgentibus oc-

K

cupationibus pro propria Ecclefia,

Maltlong

aut animarum

prefenti neceflitate

al

Yl (

ibi debeant incumbere pro fuis

I

f

ovibus , non proprium honorem,

Äfü

(

M

aut alia fe&ando, ut forte pro alio

”arocho,aut in alienisEcclefiis con-

bf\ ymﬂ!})i

i

A008'

‚ ciones obeant cüm teneantur ad

W

pro

Prla , minüs autem, ut mini-

MM

LT

i

FENt aut Patronis,aut men{is, quod

W M.{

1

!\

VEI-

Al

A[“

'

N

0\M Pm%ß'g

"„pdvilc@

N

‚pars Il Cap. I, De Officio Parochi &6, a 27

A A

N verbis ÄIaof’röiötum vetitum habe-

mus ; Non el equum nos derelin

S0 Q

ve verbum Dei,& miniffrare men

J4E” (n) Akkor,

45.(%) Apofßt.

SE

Si verö modis fupradi&is occupa-

U 24 tus Parochus , aut Catechifmum

Wla tradere,aut conciones-per fe ipfum

\ $Ité, ul

obire non potuerit , tunc, & pro ca

\

Wmt de

N

tantüm occafione alium fubftitue-

W

M

| ‘1"')\‘ü3\15

\

V

\

M

Ü

Ü

re ipfi liberum erit, nifi Cooperato-

A

res ab Epifcopo ad hunc finem de-

t nnü%

TI

putatos habeat , quibus tamen

(quoad fieri poterit ) afliftere te-

D on

nebitur, cüm de eorum etiam di-

el

Cis , ac fadtis ratio a principali, ni-

‚ lra

mirum Parocho,reddenda fit. Quod

Y

etiam cö, vel maxim®e tendit, u

Y

A

prob€ fciat Parochus, an ejusmo-

Ög O:

di cooperatores fint, qui fe ad mu-

‚Äcclef,

nia Parochialia füuo tempore princi-

eflitat

Paliter obeunda capaces , dignös-

pr0 fa

que reddant ? In{citia enim non

1ONOfEM

modö Parochi , fed & fubftituto-

pro al

Jefiiscon

rum (uorum in co culpa eft, üt pro-

€ innuunt SS. Canones : Si ix Lai-

aıtUr d

Cis vVix tolerabilis videtur infcitia ,

ur al

Juantd magis in iis , qui prefant ,

o)Dift.38:

en d

EC excu/

atıone digna eft „ nec ve-

C, 1. ia

I

M

d

Laicis.

BiA, (o)

P2

CA-

MI0

228 Pars Il Cap.11. De Ofıcio Parochi &e,

n

al

GAPUT IL

M

o

c

al

i ‘Ic |

De Catecbiﬁho.

l

A

a

ı

Onid fit , quatenus , per quem,

[„]‘\ Ü\ K

{ü

Al

€& quomodo ad eum tradendum tencas

;

N

!

\

W

gur Parochus , qua eJus intelliıgentia,

£‚ä\\é\\*@\ f

& quantopere necefarius ?

AA

'

Verbo Grzco :cwrnjufw‚g\l°d fl

|

H

An O

gnificat ig/ffruere (umitur Ca-

‘

A

techifmi nomen, quod fignificat

4

ANA

firudtio ; unde & dicitur Catechi-

alıah

fta , quı inftruit.

Inftitutor inftru.

Ül

&i0nis hujus eft Chriftus Dominus, ;

Ula

qui verbö , ac mandatö fuö przce.

pit credentes , & , quatenus fieri

Wla

„„‚„ d

poflit, przvie inftructos, & ad fidem

V

fuam deftinatos baptizari , ac dein«|

CO Q y

1

Uh

Al

|

de doceri , adeöque jam ipfum Vet-

O

. bum Dei incarnatum, nempe Chri:

(p) Matth, ftus nos docuit

e Y ) “Cdt

caP. 2 89

, Cp) ut viciflim d

d

400

ceremus filios Dei, zque ac noftros,

Wl

Propagatio Catechifmi ab ipfi

Y

l

Al

E

Chrifti difcipulis confecutive ad

nos pervenit per Eccleflam » & 55

l't

ı ]

[

Iı

O

Patres ; forma autem, & modus flag, 4n

bilita funt in Conciliis, ac in ultls, (

mo Tridentino ratificata , prodiik, 4

autem ' ‘Müﬁ

W“h»&

Pars Il, Cap. II. De Officio Parochi &e, 229

ITH‚ zutem Catechifmus adnitente ope-

za S.Cardlı Borromei Paftorum fpe-

m

culi (g) proüt videre eft in Le&io- (4) Cate:

f m nibus de ipfius vita in’fefto quartä chi.Rom,

dnnn Novembris , eftque editum hoc 0. 9 Preß

llg P

us eX mandato Pii V. Pontificis

aximi, & Religiofiflfimi, ac decre-

Mll?

h\"ß\ß\[ V

'

(

\

d

(

to fupradicti Concilii publıcatum.

M

[

Inffructionem , feu inftitutum e

AAA

fa

‘tempore ftabiliri debuiffe in do@ri-

AA

M

A d C

na fana fuaferunt herefum tunc

'

pullulantium turbines , quibus ob-

Tßa

;

k

d O

.

O

fitere fatagens Ecclefia Catholica,

1

Ilud inprimis firmare voluit , quo

O On

etiam in prima gtate imbuendi ef

qubals f

(

fent baptizati ; Etque hec do@ri-

KKa

na Chriftiana quafi prima mentis

T

ß

“operatio

aipfun

, in qua aflumuntur fpe-

'cies , &

memorig mandantur do«

60P

'

‘vgmata Chrifti , 8& Ecclefig ; fubfe-

atMICh

Mguente dein {fecundä

quafi fermoci«

NKaChO

natione per explicat

jonem , ufque

lnl#lum deveniatur ad t

ertiam per ca-

ukalbtum, & exercitium.

Infrudor eft

ım Parochus , feu aliis ad curam ani-

n Darum deftinatus; quamvis & illi

i#ra Cateris teneantur ad catechi-

runt

l\\ﬁü{äﬂä“ﬂ um, qui neo-natis adftite

3

quä

2360 Parsll. g;;. Il D_e_9ﬂ?cia Parochi &e,

da

‚

n

rm“

d

quä Patrini,& eö ipfö, quod in adu

T

Baptifmi pro ipfo refponderint,

W

IM

onus catechizandi baptizandum in

M

fe fuflceperunt ; unde bene monet

«Js.=„a*.\l

Ecclefia, quöd fi tales Patrini inve-

IDW

niantur ipfimet non fatis in rudi-

nl

mentis fidei firmi , ad compaterni-

anl

tatem , vel agendos patrınos eligi

Au

f

nullatenus debeant, quin imö etiam

HNN

zepelli.

Et quia catechizare om-

A

nibus etiam, & fingulis , incipien-

do ä patentibus , ulque ad quos-

(l

Caa

cunque alios verbö Chrifti , & du-

&u charitatis incumbit, vel faltem

/ /

MN

| M OC O

pie fuadetur , plures fummi Ponti-

|

fices hoc precipuum Chrıftiäne

|

ﬁv( 7

71

I

\

N

ST

pietatis opus adeo commendärunt,

|

b

1.|\„

ut non modö ere&ä tum in urbe

:f;:;ft;:;zﬁ‘

Romana , tum per univerfum Or- '

bem patenti Confraternitate , a do- ln

%

&rina Chriftiana di&ä , quafi per

N

)

Y ffz'ü}

M

Q

vinculum charitativum quofcun-

ı

A

que obligaverint , fed etiam multi-

M

X

Oß

M

plicibus premiis fpiritualibus , fel

M

(

v

I( a=

Indulgentus Inftitutum tam pr&

)

A

M

D

C

cellens ditaverint , proüt abun

/

‚) |

y““

o

V

notum eft , & Epifcopis per t0«

\

;E

y

ffi

Y

tum Orbem Catholicum pr0p3g.a"';f

M '::

M

AL

l

'

Df0ﬁ‚„P .

[T

Pars II.Cap. II, De Officio Parochi &e, 231

N

) on

tio tam pil inftit

yuti prae?ﬁﬁais COM«

DEa

mendata.

© Dcne md

Et hec quidem fluunt ex pre.

6 Pateinim

cepto charitatis , ad illos Verö, qui

f

\

curg animarum prefüunt , derivan-

tur ex precifa obligatione nullate-

Ampatern,

p /a

nus omittenda , ac per fe ipfos tra-

Ala

&anda, utpote qui {unt Catechifte

A

ex officio, nec facile ex quocunque

I

pretextu , aut omittenda, aut alte.

ri deleganda ; ad Parochos enim 8&

Oala

OC 8l

Curatosea Chrifti vox eft : Anis

MAM ejus requiram @ te , 8& VOX il

mÖ, ealn

s ma Pont

ius , qui animam {fuam dedit pro

g Chnbiane

nobis ; vox illius Paftoris , qui ali-

pnenddrunt

am mercedem non habuit , nifi ut

m n u

nos redimeret ; vox illius, qui no-

verfam 0

is contulit beneficia & fpiritualia,

temporalia, ut exinde vitam @-

‘:fpitate‚ äl

'

ternam {perare, 8& temporalem ale«

)

0, { re

poflimus ; ex quo etiam deduci-

r precifa obligatio Parochi , un«

jelam lg

€ tenetur

ral

& ipfemet catechizare,

1

'vel catechi

.

zanti {ubftituto aflilte-

m W re,

INC pariter emergit illa que-

TT 5

uid, fi oporteat ob brevita-

il

'!'Jt_em te

Mmporis Omittere , vel cate-

allmm‚ß‘*‘i‘{i Chefin

, Vel concionem, quale ex his

4

elt-

M

W

}

o

va32 Pars Il. Cap. Il De Offcto Parnfbi ;5‘;’.

7

eligendum ® Ce-rt€quam‘vistfä'cfr_o_:

T

fanda Synodus utrumque injunxe-

zit, faltem taliter. faciendum, ut in-

I

ter Miffarum folemnia poft Evange-

aM

Jium Parochus, vel Curatus, fi folus

W\ W

fit » debeat in explicatione Evange.

0 ;

Jii dogmata fidei Chriftiange addu-

€®\%\'.(N£

\

cere, adeoque hoc modo utrumque

N

\

A

facere , in quo propofite queftio-

|

X

M

X

A

ni poflet in omnem cafum fatıs-

W

W

fieri , (tride tamen refpondendo

h{[

M

W

n

omnium opinione dicendum vide.

tur concionem fatiüus omittendam,

quäm catechefin, cö maxime, quod

in exaftä catechefi concio certö

H(J

modö comprehendatur , nec , quo-

Ü \\EA

ad conciones alia melior , quäm

DEMOM A

que dicitur Catechetica , & n€ in-

MC

curratur in illud : Parvali petierunt |*

Ppanem, & non erat,qui frangeret eis.

d

[

Hınc fequitur modus tradendi| “l

Catechifmi, & hic diftinguenda &- | !l

]]

M

tas, ac intelligentia. Pueris, ad c& |

ptum adhuc ıneptis elementa fidel, ! '

& Catechifmi vernaculi prefcripta/ mm,

ita tradenda, ut memoriä teneant M

Sübfequenter per frequens examen A,

probandi,an bene ceperint verba, Il

eaque

l

Pars I1. Cap. IL, D€_9ﬁ(iu Parochi &c, 233

D’0ﬁtt\quh

© Ol

Yl

|

caque conftantı memorieg manda-

verint , quod eft quafi fundamen-

PQ ffn

POkOdom f

