ucuntur ea& opinione, plerumque

fallaci , quod fimplicia regulariter

a

non obligent ad refidentiam, aut

ya

enique , quia meliores videri vo-

W

UunNg

1

466 Pars III Cap. IX De Sacram. Ord. &es

bl

M

{

al

Junt , credunt fe non vocatos ; his

A

mf

lın Ded

.

ore Domini enuntiandum : E vos

efote parati per exercitia pietatis ab

n

z Fallten

Ecclefia preferipte , per fudia ad

rem facientia , per exercitia fpiri-

el

zualia , & Ordinum fufceptorum

s fa

exercitationem ; &’ fatagite , ut,

A

cüm venerit Dominus , inveniat vi-

ı- fl

gilantes, & paratos e08, qui fe man-

nteadent

cipärunt Ecclefle fervitiis , non, ut

mpla

dormiant,epulentur,ludant, & eva-

anl d

u aduc

gentur , sicque confument fruckus

bonorum Deo dicatorum ; efZote pa-

eln f

zati ; ut fi venerit Dominus vine2 ,

M 1’ﬂdﬁ/gfj

& viderit (tantes in foro otiofos ,

V

nonincrepet : Quid hic Patis tota die

‘“‚‘!ﬂ/mxlm(

otioß? fed refpandentibus: Quia ne-

Y

mo nos conduxit , ipfe , quantumVvis

lji’mw;, M

tarde venientium labores deputet,

f

& aflignet; pacem verö fuam , quä

;‘fffma f

nullum premium majus,det Lominie

£‘ irn

bus bone voluntatis , uti per Angelos

mi

adventüs fui nuncios ultrone€ an-

Mlttat

Ula f

nuntiavit; ficnihil blandiendum de

OS

non fri&a obligatione ad refiden-

v us

M X

dum , fallit:enım fuppofita regula

M

A

Ö

in illis , que fixa funt ad locum,

le fl

habéntq; pro beneficiato fufficıen-

/Z{ ]

tcsm

f

Clr

; Ül‚fü,ß[ä |

Yn

M

M }

Pars IIl. Cap. 1X. De Sacram, Ori &, 46!)

Al

]!Müm '

tem fuftentationem , (f) ficut &( Cap.

fallıt in beneficio, ubi pro operibus

k

conqug-

T

rente de

Dr Oı

injundtis ele&a eft induftria Perfo-

Clerico

non refi-

Y f

ne. Fallit ex convenientia in illis,

dente , &

quielegerunt beneficium, fponden-

Cap.Reto-

tes fe ejus perfonalem curam habi-

tum eod,

5iif9toraw

I,

turos ; hoc enim accedit etiam ex

k

d

°

nml

padto

fallit (ne multa dicamus

contra depravatam opinionem ) in

M

AAA

my

quämplurimis , & quantumcunque

M

varils , & peregrinis dodrinis , qui.

f

A

(

A

T

W

bus abduci 5. Paulus vetuit ; multi

M

JO

Dn

credunt fe generaliter difpenfatos

per Indulgentias Bonifacii VIIL, ,

T

ejüsque Antecefforum , ita , uf “bi-

»;iw:Mz

cungque fint extra locum beneficit, per-

l

_:|‚[v

cipere perpetud pofınt fruetus (uorum

benefictorum in abfentia ; fciant ve.

00

rö, (g) has efle revocatas , n& fic (z) Cap.

ult, de Rea

g W

detur licentia pro Iubitu vagandi,

fcript.in 6x

„ın 3& cultus Divinus minuatur , au

i

4

f

il

g Officium omittatur.

Caveant er-

Z

E

)

' g0 fibi,qui talia magis ufurpant il.

El

w hicitis opinionibus in propriam uti-

f

M

litatem detortis ; multö magis , fi

ß

f

)

/ queftio fuerit de pluribus talıbus

M

beneficiıs , ubi timendum illud :

W

|

g

Pluralıtas benefictorum me perdidıt ;

maxl-

‘

P:$”[‘i‘?‘

;%68 Pm__llli C“P; 1X. De Sacram. Ord: 6't.'

Al al

mä>ii‚r_né’.,_ﬁ omnıbus „& ﬁnéulisi?e-

)

neficiorum oneribus (ecundüum Te-

guParod

d S

fiatorum mentem non fuerıt fatis-

faftum , etiam a difpenfatis ad reti-

ON

yard a

nenda plura beneficıa, Major cer-.

ze eft obligatio Sacerdotum:, qui

Ja e

ıdlk BOD

'

poflident beneficium curatum , feu

curam anımarum annexam habens,

Quan0l

Arare 1ncOM

quod quidem regulariter dicitur Pa-

rochia ; ceterüm etiam pro tali

itar popd

ualıficatur in Vicario perpetuo,

er ROl

Sr

aut Capellano curato , nıfl, , quöd

hi plerumque fubordinationem im-

ılla

tneail

(b) 'rext.

ortent (4): erga Parochum , feu

in Cap-t2- PJebanum di&um 3 plebe, feu ple-

Aebrchfe

tutum JuX-

bania,cui prazei(t, 8& in qua efle pol-

wn

za Glof. n€

Clerici, &

funt plures Ecclefie , feu Capella-

Aa aete

Monachi, ;g nifi tale beneficium , quafi (er-

Ya c

Alitaten

viens, fit unitum alteri dominanti ,

üt füunt Capitula, Prelature „ feu

\ı Üan

Monafteria ‚. aut Commende , de

el

quibus nobis hic non eft fermo,

Honf

fed beneficiorum hujus nature di-

M lta ugı

N

ftindio ad. difpofitionem Concili

re@g

rejicienda , hoc unicum obfervan-

X Mlg

|

do circa beneficia , quod /ecularia

on

(

fervanda fint fecularibus, regula-

M

ür d

ribus autem zegu/arın permitten i'

k

Ql

}

‘;n/[‚ D,J|m

M

Pars ill, Cép_. 1X. De Sacrapf.Örd. &i 469

BB E

M d

D fr

” Hic autem in complexo fumt-

) Nm

mus Parochum ab eo appellatum,

D fg

quod fit Sacerdos,qui preef Parochie,

Wla

dln

ä partitione curg fic didte ; Ideö

Man

verö nominatur Parochus , (%) qui 7 Cap

”"U"'

habet perfedtam curam animarum

Presbyteri

e Capell,

‘%Ä„

totius populi intra certos limites

Monach.

MW)/

congregati , Cui Sacramenta mini-

inM, &

Gloffa in

ftrare incumbir , ac propterea di-

Cap. Licet

f

\

citur populum regere , & vocatur Canon. de

N

etiam Redor Ecclefie , üt jam di- °1c&, ibid,

A

&um de ordinatione ; Parochus {ub

Ö

(n

Epifcopo quidem conftitutus , illi

uim,!‘

tamen eft confors, in cura, & fpon-

M

/

{fus Ecclefizg fug curam habens, id-

que vinculo {pirituali, non folven-

l

Ü

do, nifi per translationem illius ad

d

aliam Ecclefiam ob evidentem il-

‘:iä.‘.'i1ém:

lius utilitatem, vel ob crimen, quö

ß

ı A,

meritus fit amotionem.

nn

a

i

f}

Sisut igitur unus Chriftus, una

M

ipfius Sponfa Ecclefia , unus uxo-

u

I

ris vir, ita unus Parochus, Chri-

l

ftum repraefentans uni datur Ec-

ß (

' ()b/fut

clefie , illique debet adherere.

II IW

Cura de ovibus , feu Parochianıs

X

)\“

füis ducitur ab exemplo Chrifti

£‘M

mf

boni Paftoris ; qui anımam fuam

a

(

(3

a

PO {

N

iﬂ@ﬁ

470 Pars 11I. Cap. IX. De S;_mam‚_0ﬁ‚ &.

A

A kan

«

Wﬂﬁus‚

pofuit pro ovibus fu

non poteft dici aut defiderari , {0-

glr

Re-

A

lüm, ut pro pofle impleatur.

fidentia continua jure Dıvinö in-

o f DU

di&a nullö unquam tempore di-

fa

N

Hpenfabilis, nifi grege per idoneum,

ac fufficientem fubititutum provi-

el l

Aanfatl

6ö, & hoc ad tempus ipsö jure li-

mitatum , nec fine rationibus ab

$®hm

Pluribus Pa-

nma

Ecclefia approbatis.

zochiis preefle non poteft unus

mo

Parochus , nisi forte illeg fint ob

Sßnr

tenuitatem redituum, qui fingulis

garln J0

non fufficiant ad proprii Parochi

gula

Dla

fultentationem , alicui Matrici ca.

nonice unite@ , Vel commendate ;

N

Ml ol

que tamen unio fecundüm Conci-

lium poteft etiam refolvi ab Epi.

mi d yole

1copis ex caufa reftitutionis , aut

wltmas |

fupplementi ä Patronis Ecclefie

W& fl

attributi ; neque defunt exempla,

Mılenfo

quod per Diipenfationem , aut

/Wl’i[dam I

difpofitionem Concilii plures Pa-

fl Saln

rzochieg commendentur aut Semi-

W

nariis , aut Prelatiıs ‚ aut locis

G f

plis, eä tamen ınviolabıili lege , ut

iipizvus D

in Ecclefia, etiam fic commenda’a

mfn

de continuo adfit Vıcarius expofi-

LUS,

%

bn

%4;„

Pars I11, Cap. 1X, De Sacram, Ord, &c 491

f

n

— ——

n n

tus, idoneus, & capaX, qui cu-

f

'

ram animarum fuflicienter gerat,

:?/ ß/m

(

habeätque congruam portionem

W Ü/V/i

ro füa honefta fußentatione, ex

X Wß{)/;

juftitia fibi debitam ; cüm de illis,

IM

O

que ultrö fuperefle poflunt libera-

A

li Ecclefie .difpenfatione , at non

Mal

fine caufa utilitatis, provideatur lo-

-\k'ä;

cis plis , feu perfonis de Ecclefla

I

bene meritis , vel per modum elee-

N

2ﬂwi

mofynz , vel ad plus arbitrarie

A

|}2L{A

fußentationis fui, & aliorum pau-

W

‘ch

perum pro arbitrio }, {ed bene re-

ulato.

T

Y

i

Liß

Concludimus materiam hanc

Beneficialem, de qua non füflice.

e {

S

rent volumina , dummodö lege.-

rentur ä& volentibus cum frudu;

OE

L

concludimus in eo verbo , quod

Al

folet efle finale , fors autem pri-

mum in fenfu , nempe me#m ,

p

x;:x<mpl%

4y 0

Zuum, frigsdum ilud verbum, & quid-

gl el

quid eß malorum in vitam nofram

(R) In Ser«

Ü AU S

önvchens , innumem’que gignens ma-

mone S,

{

\

la ; (k) hinc enim mala, quia per- Joannes

4

fepe pravus

Beneficiorum confe- Chryfof.

mmuni

M M‘

quendorum finıs videtur preprimis Copfef,

fcire yelle, quantum importent ® non Pont,

i \m'

u

A

5%

472 P4r:ﬂl._Cap. IX. De Sacrami Ord. &6,

—

M

(H)S.Greg.

ubi econtra (/) dersdetur jußi fm.

f W?”

licitas, malıtıofis , imö infipienti-

(//,’!;' AL

bus pro tali apparens in co, quod

Kn

er Beneficıi adeptionem bonum

dg OM

opus pij defiderent, nempe fervire

Im M

Deo, & Ecclefie in omni humili-

Qodforum

tate, ac veritate non fid&a, in om.

i dtentu

ni patientia, & dodtrina, illud pro

ıe vva

fcopo fibi proponendo, ut implea-

tur minıfterium facrum.

Yındum,

Jolus 10

Ceterüm non expedit relinque-

apadain

re, qui ä Deo, & Ecclefia eft, fi.

Kl

delem fermonem.

Quoad Benefi-

qU nn

cıa fimplicia verum eft, id favore

f i

illius , cui benefacere voluerunt

Beneficiorum inftitutores , intro-

Mn dı

Annn

du&um , ut non gratis ferviat Ec-

clefi@g , fed habeat inde honeftam

A p

OO e

fuftentationem absque onere Ec-

clefi@ ; dummodi tamen illi ferviat,

Yliter

Aln e

Si cum addito ozere , ut perfolvan-

tur Officia, feu Mifle , ut illas. ce.

{@ztiumf;

rar

lebret , G poifibile eft , per fe ıp-

füm , cüm hoc proprie fit Benefi-

Yem

d

ciati, fi non, aut per Fundatores

in libertate reli&um fit ,

er füub-

(

CLßt\ (Wl )

d

D

uhi

fritutum , dando ipfi faltem (thıpen-

d

i

dium folitum in loco fituati Bene-

)

]

u‘Q as‚ \

ficıl,

”“»'it‚ alt

G

Üfß1;„

P

é!// 7

Pars I’I.Cap. 1X, De

HOLG an

RA

I

Il

7

cl , zec mindsetiam in hoc confenti.

al

enti

7

°

fatis enim eft remanere fal.

M(/ﬂ%- é'f

tem aliquıd füuperflui Beneficiato ,

ad hec, ut videatur Beneficiatus ,

Z

(

cuüm .non cenfeatur fuille talis

W é[/@

Fundatorum Voluntag, ut Benefi-

0n

ciati ditentur , fed, ut habeant,

K iP/Ü

W] Y

unde vivant operantes, quodipfis

!A.\l

injun&um , Vvel ut illis fuppetat

;

titulus pro‘ ordinıbus , aliis fors

Al

ı AI

capacioribus (nifi fit manuale pro

Ne-

Ö \„;]

J f

Ül

familia) injufte aufferendus.

Z Hfn

que femen litium debent efle Be-

lhv.) |

neficia , fed, in quantum juftitia

Ml

patitur , ab Epifcopo conferenda

Al

W

bene merentibus , qui proprie ti-

tulus eft primitivg@ Ecclefi@g , &

A

Mal

obligat füb peccato contra jufti-

ne/n {

tiam, fi aliter fiat.

W Ar

Redituum ex Beneficlis curatis

OM

ö

provenientium facta eft ab ipfa Ec-

ıla

|

|

clefla talis repartıtio , intuitu ejus

fl

finis , in quem data funt a fideli-

{

IN

bus bona , ut ipfis Epifcopis pre-

feriptum fit, (m) reditus, 8& Ob- (m)C.con-

M

cuflo 26,

lationes fidelium in quatuor par-

cum feq.

}

tes dividendas, quarum unam ipfe

d..$+ caufa

|

hT‘

M N

/ fibi retineat , alteram Clericis di- 12. q: 2

Gg 3

ftri-

b

474

Lanr n RE A

Pars 11], Cap. 1X. De Sacram, Ord. &,

;f

E

firibuat , tertiam fabricg KEccle-

o

fiez, quartam verö pauperibus de-

y 100l

{ftiner ; ubi verö funt Parochitalia

gels IO

Epifcopum non attingentia , 1psö

non comprehensö tres ultime for-

jme

h

b

00

p

I

tes fatute , prima nempe pro fü-

Impeß

ftentatione Parochi , fecunda pro

Ecclefa , tertia pro pauperibus

Nom0 0

g Tiftal

maxime illius loci , in quo pofli-

Banchus

der Beneficium , & qui in confe-

on

E&ione teftamentorum , plerumque

Aln

refcribitur , imö in aliquibus

T qa

Dicecefibus habetur pro Lege.

TG

Quod, fi quis laxitatem amans

C

adula'or, aut pro domo füa male

feriatus Confiliarius , vel verbö,

vel fcriptö , fuadere voluerit Be-

m

neficiatis , aut multiplicitatem Be-

neficiorum facilem , aut reditus fi-

M,

ne debita fatısfadtione obeundo-

D

|

K

rum retinendos , aut refidentiam

än

in loco beneficiorum non eOUsquE

A v

neceffariam , his facile refponde.

K,

Mra

re poterit prudens , -ac conftien-

Y

tiofus Beneficiatus ipfius JESU

(x) Lvcı2, Chrifti verbis } (%) mefcitis, quin

W (

\

LT

in his, que Patris mei fünt , 0opo'

/

iet me effle?

A f

Et

i{’‚/Z Ü/flf/4),q

Pars IIJ. Cap. I_X. De Sacram. Ord, &c, 475

E

( %

\

M

Et hec quidem funt doégmati

%”ß‘ﬂﬂw

raxcos Ecclefaftic@ , quibus pro

ofle innitendum , & de bono in

f f

U

melius procedendum ; ut verö ho-

>""“1'”/[/lßdz l

rum experimentum habeat Epifco-

pus feu Ordinarius , per Conci-

W

lium prefcripta eft Vißtatio, quam,

d M

Vln

quomodo facienda fit, {cire opor-

ml ’

tet Vißtatorem z quomodo: autem

l

ä

’1\\v

Parochus ad eam preparandus, hic

;

N‘

conabimur exprimere fecundüum

‚

W

di&amina Concilii, que in fingu-

M

lis quidem premifimus hic autem

practice examinabimus.

M

M

drl

CA P}gIET X.

f

A

iM

Vifitatione Canonica Eccle-

MM

zarum „ € Parochorum.

!l

o

Enit Dominus vifitare plebem

fuam „ & quod ipfe fecit,

Y M

al

6O

fieri etiam voluit & Re&oribus Ec-

X

\

clefiarum , qui eum repref(entant;

Bn

d

unde hoc ab ipfis Apoftolis, preci-

400

;

ue autem ä S. Paulo pradticatum,

n

per diverfa Concilia commenda-

!\“ L{|W\ üg‘

tum, ä Tridentino in vim Legis

gu}

ftabilitum ef. Sollicitudo omnium

Eccle-

Y

G84

8

1„5 Pars IIN Cap. X. De Vifitatione Canonic,

/ P«1W.C

—

Ecclefarum , quam fibi adfcnbxt:

an

Paulus , demonftrata eft ab ipfo

IO

in fuıs itineribus, prenuntiata per

n

Epiftolas , ficut per literas vifita-

ll

tg fünt Ecclefie ä S Joanne

(ﬂß}/!äläö

J

Evangelifta , :qui ideo Epifcopos

vocat Angelos , quod vigılantiam

Imat

ılatio f

in ipfis requirat, ut fint virga vi-

gilans, €& viftans , Vigilans fem-

, 1

per, Vifitans f@pe, & ubi opus.

'r Can

Cura hec Epifcoporum. quidem

AriptU

eft activa , ut vifitent , pafliva mi-

tot ff

norum Redtorum, ut vifitentur ; illi

fn

Dominum vineg Sabbaoth agen-

d Enl

tes, hi rationem villicationis fuz

Cal

redditurı ; omnes autem refpe&i-

M, u

vc paratı efle debent, feu, ut Vis

4in

fitent, feu, ut vifitentur, & in

Kı S

die vifitationis /ue Deum glorifi-

(o) 1.Petri cent.

Mape

24 Ca 12,

Co) MHac igitur ratione

\lrdn

premittemus Viıfitationem aliam

Z Aln

M

(p)Seff.24,

efle Canonicam , que ä Concıilio

A

a

Tridentino (?) prefcribitur , «t

Cap: 70

C ﬁl!}s

Patriarche , Primates , Metropoli-

dl

7

M4

Lanf , €& Epi/copi Ppropriam Di@ce

l A

Sfim per fe ipfos , aut fi vegitime IM-

HIu

pediti fuerint , per fuum Generalem

!‚p

Al

V;mrz‘qm » Aut Viftatorein , fi quote

O

m

ARNES

U

Maln

M

0 {

M

_Parsl I, pr. X. De I/fi]_z'ldtimg Ciz_qanic. d

bl

annıs totam propter ejus latitudinem

'/ifj c„

Ö

N

wiftare non potuerint , faltem majo-

f

k

yem ejus partem , ita tamen , ut to.

Ulr T

ta bienniö per fe , vel Vıftatores /uos

/0«90‚1.'

compleatur , Viftare nom preiermita

.

A

dant.

Da

Firmatä igitur regulä , i;uöd

l

vifitatio facienda fit per. Epifco-

pum , hac ab cadem regula dici-

\

zur Canonica; modus autem pre-

X 4@H

fcriptus eft e4 reflexione , ut nifi

tota fieri poflit annö, complenda

W

M

fit intra biennium 3 fi impeditus

M 11

fit Epifcopus , ab ipfius Vicario

Generali , vel alıo Vifitatore de-

putato, qui in pluribus locis eft

al

Archi-Diaconus , magis commo-

lr Ml

de autem Suffraganeus cö , quöd

Dgl

per talem perfici poffint etiam ca ,

Kn

que requirunt facultates Ordinis,

a d

üt funt Confirmatio ,

Ecclefia-

Cal

rum , & Altarium confecrationes,

OL

Eft autem fuus valor etiam Vifita-

M

tioni, quam multi, dicunt ofli-

TI

ciofam , . inftantaneam , feu inter-

w I

Calarem , fitque vel per Officiales

.'l?”n'”"“

ex Curia Epifcopali miflos , ple«

IM Ir

zumque autem per Decanos fora-

{ {

Gg5

Nc0s,

‘„’78 „Pars IIl Ca„p.} X.De V_i[gan'me Canonic,

E

MIH C

neus*;m1eu rurales , autalios, pTo

d

re nata. Deputatos ‚per modum

Haıod

Commiiffion:s particularıs , feu in-

Ia 10

$ra certa tempora; unde differunt

i

inl

ä Vıfitatione Canonica propter fo-

M

Pa

Jemnitates ,

que in his ultimis.

A0

omittuntur, & cO, quÖd non im-

öä

ga |

portent neceflitatem praevie infi.

=—

RO

nuationis, ficut hanc requirit Ca-

Trn

nonica in eum finem , ut pr@pa-

(r fonp

rentur obfervanda 3 {füpponit au-

Aa

tem vifitatiıo Canonica Jurisdictio-

echfan

nem ’n vifitante, vel ordinariam,

CI

vel (aitem delegatam, de qua plu-

Jaı

ribus Canoniftz , in quo hic non

Da

herendum , cüm nobis res fit de

Magl

Ecclefiis , & Parochis indubitate

Ml ol

Epifcopo fubjedis.

Oanl

Preterea advertendum in vifi-

(

tatione Canonica preter Ceremo-

&,

Ml 1

nialia , aut preparativa, Vifitari

f

f

Ecclefiam , res Ecclefig , & per-

illud

N

fonas Ecclefig fervientes ;

Wr

verö , quod de procuratione tra-

Inde

|E[X} p

M

&ant Concilii interpretes, & Ca-

nonifte , haberi tantüm pro aCccei-

Ml

4R

forio intuitu expenfarum.

Suppofitö itaque, quod dies fa-

A *m|

cien-

(

U

M

' %‘

Pars 111. Cap.X. De Viftatione Canonit: 479

n ——

vma

ciende , & refpedive recipiende

Ü

WM / £T‘

Vifitationis Canonicg per Cancel.

Jarıum indıda fuerit, n6 Vifitan-

Wf d}fmé

di

A

imparati inveniantur , hanc

Parochus populo, alilisque, pro-

ol

üt de more, #@que denuntiabit,

W

ut parati fint ad recipiendum Vi-

J0

|

fitatorem.

ü

AT

Primö :

Epifcopus adveﬁiens

MN

(üt füpponitur cum Rochetto, &

Mozzeta) excipiatur etiam extra

K f

EccleGam fonitu, & pulfu omnium

Mla

campanarum , ingreflus verö ad

yla

artem , feu atrium , ibi inveniat

a

R

L

M

W

d

il

edorem indutum cottä , feu fuper

pelliceo ailbo , & Stolä, ac Plu-

3&3&‘„'\3

viali coloris albi precedentibus

Capellanis ipfius , & Beneficiatis

„mf“

}vl CH’F

Ecclefie , & quatenus orare velit

Vifitator, qui fit Epifcopus, in ipfis

Ml

I

foribus , fternatur ipfi locus cum

P

pulvino , & detur deofculanda

g

Crux, exinde ille.incenfetur; aliäs

autem per ipfum Reforem pre-

6,

fentetur illi afpergillum aque be.

H}

y

nedi&ae, & mox introducatur in

A

Ecclefiam, preeunte di&ö Clerö,

‚0

& ante Vifitatorem Parochö, feu

ReGOo-

C

480 Pars IIl Cap. X.De V f tatione Canonic,

s

An

Redore versüs finiftram _ tanquam

introdudore usque ad fummum

;eAha

Alztare.

Mal

'Jbi , cüm paululüm oraverrt‚

T

pR (

fi velıt ipfe Epifcopus privatim ce-

AL

lebrare ,

invenlat paramenta ın

Altari ,& inde defumenda

Jag

fra d

Capellanos, Parochus autem Afi-

fentem ' agat , & tunc Epifcopus

,

Cüt prefcribit Pontificale Roma-

Aun

num, al:ique Ritualite, prefer-

ean bl

Da pa

tim Gavantus in Manuali Epifco-

porum ) ‚vel in medio Mifle ad

al d

populum verfus caufas adventüs

Da

füui, 8& Viftationis {u@g proponat,

Alg

vel faltem ((fi talis infinuatio facta

K-f(fﬂ ({4

Sla

fuerit a Parocho). in fine Miffe

illi benedicat; vel fi non celebret

Wln

velit autem Miflam

Epifcopus ,

„?m,

audire, eique aflitere, hanc cele-

“°mah;

l

bret Parochus, Epifcopus verö in

fine benedicat,

Mifla verö fuma-

AIC 0c)

tur de currenti , maxime, fi fit

ämcun

Feftum duplex cum colledta de

W‚ h0c

Spiritu S. ;

fi votiva_ dici po(ft,

’ M Eüﬁ;t

hac de Spmtu Sando , cüm Vi.

Hﬂdell

fitatio fit fpecies , feu preparatio

N15 L

Synodi,

Muo

Secun

ÄD

(

Dars II Cap. X. De Iäß{4;iane Canonic, 481

fl

W

Secundö ; “E‘Ei(copus ftans fu-

v[dm

A}

per Altare, hoc eft in fuperiori

ejus area, poftquam illud deofcu-

I O

(

Jatus füerit , induitur ami&u {ü=

WI/”/Ü ll

pra Rochettum, Stolä, & Pluvia-

W A

lı coloris nigri, &- Mitra fimplici,

4.;ßf/

ftänsque juxta Altare in area in-

In

feriori , dicit :ı Si. iniguitates , 8&

Y

cum {üis, vel Clero

prefenti pro-

fequitur pfal

mum de profundis , fa.

M

citque abfol

uütionem , .vel ad tum-

“Ü'

am paratam, vel initio-füper tus

mulo defund&orum Parochorum 5

Patronorum fors in ea Ecclefia fe

n

Ü

pultorum , ‚& progreditur ad Ca-

N

meterium , fi fit circa, aut prope

ll

Ecclefiam fecundüm eca, que ha-

\

bet Pontificale de Vißtatione Pa-

gl

Ü

rochiarum ; & hec quidem fünt

C

Ceremonialia, vel preparatoria,

IOn

60

_ Tertiö incipit Vifitatio Eccle-

I

I

fie per hoc, quöd Vifitator depo-

ff

Itis paramentis nigris , & affum-

Ö

ptis albis, hoc’eft: Stolä, & Plu-

M

Viali, incenfisque intorticiis, vel

l

w

faltem candelis tam fuper Altari,

quäm illis per Accolythos ferrı (o-

5;:\qn&\\@\

hıtis yıfitatıonem ordiatur ä& Sacro-

Sev

fan

\

M

z

f

Gratione Canqnic.‘

na a

E

Sal

J0

482 Pars III.;CAP. X.DeVi

m. —

fan&äfuchanﬁ

ig Sacramento,

f

M

r f

uod priüs, & poftea incenfat ,

üt habet Pontificale , &- relative

M

qui

ad

illud Gayantus

in Manuali

Äemaeulod

ola

a

Epifcoporum,

Primö itaque vifitandum eft Ta-

TG

bernaculum , in quo Sandifimum

br

Sacramentum aflervatur, €X qua

alolam

materia fadtum ft? an integrum,

Ola

qnantlt?

8& decenter ornatum ? annon for-

te ruptum, pertufum, aut aliäs

10

collabens , vel ( quatenus ex li-

Dermacala

gno) marcidum ? an non humi-

exterg d

dum, ita, ut fpecies in illo minüs

A

P

offlint confervari, & an claufura

W//”ß/

integtra,

& rit& obfervans ? hoc

C

autem Ccirca matetialja Taberna-

AAan

culi.

M

Advertet etiam Vifitator, an

UhrSa

in €o fit Oftenforium decenter ef-

i

figiatum cum lunula deaurata, &

ühP]

‘

U

]

Speculis bene claudentibus , & fal-

M

7

mci;>„

tem una pyxis cum cuppa argenN-

( |re‚

Hqu

tea intus deaurata , In quorum

Yldad

primo, nempe oftenforio , feu alıa

a

Il

pyxıde confervetur SS. Sacramcen-

A

ol

tum, & alia, que ınferviant ad de-

„‘n

ıi

ferendum infirmis viaticum ® an

N

ıC

f

an-

f

Pars I, Cap. X. De Viftatione

n %

Canonic. 483

Sandtiflimum Sacramentum reno.

MCJ Ml

%} Öl

vetur fingulis o&to , aut ad {um.

mum quindecim diebus? an in ta-

R I

bernaculo fit corporale, fuper quo

collocetur Sacramentum, an mun-

Yef]

Nalg

dum, & identidem mutatum? an

füper pyxide album , & decens

Mag

'“€\. !

palliolum fericum ? an res alia,

vel Olea Sanda in Tabernaculo re-

I

ponantur? nihil enim aliud, quim

Da

hzc, in co retineri poteit. An Ta-

ala

bernaculum tam interiüs , quäm

ml

al

exterius fit veflte ferica ornatum ?

an claudatur clave auratä fericis

d

cordulis appenfa , & confervetur

apud Parochum , vel Capellanum?

\

an lampas ante ipfum continuo Iu-

ceat ? an fit baldachinum deferen-

;'c‘ator‚g‘

dum fupra Sandtiflimum in Procef,

J

fonibus ? an velum album geftan-

Arı

dum fupra Pluviale?

4, dh

In vifitatione SS. Sacramenti Vi,

K

fitator inquirere etiam debet, quo«s

f d

modo illud ad infirmos deferatur,

f (

& provideat illud deferri cum de-

ÖM

cent! numero juminum pro poffibi-

‘‚|

sa

\

litate loci , maxime verö, fi in ılla

Ecclefla adfit Confraternitas de co-

hiW;

dem

Canonice

}ﬁ|[!.€‘i

484 Pars 1Il. Cap. X. De Vfﬁtdtigil_{

.

dem SS. Sactamento , cujus inftitu«.

d

|

zum eft illud comitari , idque fub

umbella, & cum ıntorticiis, aut fal-

k

'&

é

A Ya

tem lanternis pro, diverfitate tem-

/!

fon)

)

1

[

poris , vel ratione ventorum,

Hn

Parochum in cuftodia Euchari-

alr O

ftie negligentem , aut in delatione

yelanf

illius irreverentem poteft Vifitator

Mkn

punire fufpenfione trium menfium

ANO HOM

(q) Gap-

q) Vicarios , feu Capellanos amo-

henftd

Statuimus

tione, vel aliis arbitrariis ad dela-

de Euchar,

M

coftodia tionem Parochi.

CelO/4

cap. fane

deceleb. ,

Secundö vifitatur Öleum fan-

Qeodıt

Zl In

Mifarum, &m ; ubi, & in quibus vafis,ac qud

decentiä affervertur ? Locus pro-

Wdien

am

prius deberet efle feneftrella €& re-

gione fummi Altaris«concava , de-

Aufarla

Y

center ornata, bene claufa ve&ıbus

ferreis, & decenti, ac fecurä clavi,

ü

Alrg

& in tali fitu, qui illuminetur lam-

ade ante Sandiflimum ardente,

f’ﬁüiptin

/

Vafa pro pofle argentea , vel faltem

(

S

ftannea,non eX Ere, aut CUpro prO-

f

ilg

pter gruginem, neque €X vitro pro*

11‘@

I

pter fragilitatem. Adfıt autem , Ö

ıe

facculum ferıcumad illud deferen-

cl

dum.

(

Y

‘Ter

hgm

S

A

| Parslll. Cap. X. De Vifitatione Canonic, 418 g

0 (

Tertiö vıfitatur ;fons Ba

ptifmas

Wf/,}

|

lis, an adfit (oportet autem talem

IOM

d

adefle , 8& quidem intra muros Ec.

/ Vf//fi'[ 4

clefie Parochialis, cujus eft requifi-

Ol

tum)) ipfeque defcribitur , aut fal-

E

tem infpicitur, ex qua materia fit?

(

qualiter ornatus? an integer, & be-

(

ne cClaufus ? an aqua clara , & illius

\

fufficiens quantitas,an tempore des

bito renovetur, & interrogetur ubi

EA

hec fit, & an fuo tempore benedi-

catur nova ® prior ponatur in Sa-

crario ? an adfıt vafculum ad fun«

IN

{

dendam aquam (füper caput bapti-

M

zandi, linteum ad abftergendum ?

a

lumen, dum miniftratur Sacramen-

Al

tum, parva menfa ad ufum parafı-

M

di neceflaria pro miniftrando Bap-

in

"f

tilmo ?& hec oftendantur ;inqui-

AA

ratur etiam , an ibi afßfervetur Liber

L

Baptizatorum , & an ibi fieri fo-

4

n d

leat inferiptio ?

I

16

l

Quartö accenfis luminibus , 8&

HONO

adjund&ä incenfatione viGtantur SS,

Reliquie.

Infpicitur armarium,

in quo aflervantur , an decens fit

(

%

ß

ipfarum inclufio in vafis aureis, Afs

genteis , ligneis deauratis cum Vis

i

ir@s

436 Pars II Cap. X. De Vifitatione Canonic.

pﬁﬂ(.[

‘‚‘

. tris mundis, integris, & figillö mu.

(

wﬂﬂtß

f

nitis , atque ita cConnexis , ut nihil

M

exinde poflit eximi? an fint certe,

g;ﬂﬂd0 {

T

& authentice , & ab Epifcopis ap-

probate ( cüm recipi non poflint

T

cu;/’/ﬂ&t

(r)Conftit,

riüs , quaäm ab Epifcopo cognite

Sixti V,

fint , (r) üt di&um parte primä) {

AA

fint Sand&orum ab Ecclefia appro-

‚Aun

que inci-

pit. Domi- batorum , an tantüm mice , quafi

Anl

nus.Bullar,

pro ornatu, ä piis, ac religiofis ma-

g hdemn |

tom, 2.

nibus appofite , & A principalibus

eln f

diftinde ; & hic inquirendum in

y

Dene A

authenticas, que, fl adfint, debent

quoad Sigillum fuper Reliquiis vel

Qr

dl

ab intus, vel (quod magis uluale)

cum .alio ab extra & ad capfulam

w‚fgn

claudendam appofito correfponde-

\

W

Al

re ; aliäs Vifitator prohibebit, n€ in

Aleco

Altari collocentur , & publice@ ve-

w

nerationi exponantur. Quod fi Re-

(

{

ff

lıquie adeo fuerint antique,ut non

Ö

inveniatur authentica , permittet

An

Vıfitator , üt habeantur in eadem

Akfing

veneratione , in qua hadtenus fue-

er

fint, provisö tamen , ut bene , CaU-

U

teque cuftodiantur , ne poflint im-

I

mutari, & äalia offla, feu particu!&:

A

fubititui ; ubi etiam quaerendum ,

que

Ml

£D/}j/

//{

Pars 111..Cap. X De Vißtatione Canonit 489

7

M

£7/

M

que fint Reliquie , de quibus cele-

l

*

Ul

bratur Officium? que fine hoc,8c

quando exponantur ®

Ol

%

Quintö vifitantur Altaria. ‚Pet.

%p

qu1ratur pre ceteris, an fint.confe-

a

\n

crata3 inde de altitudine , long1tu-

Wl

dine, debzta, aC competenti diftan-

M

M

tia unius ab altero, fingulorum pal-

u„L\

la,feu tatuis,aut titulo ne replicata

U

I

in idem incidant: ; de ornatu fü=

periori fingulis:appropriato ; fi fit

äl

parva ara ‚:feu lapis confecratus ,

bene accommodatus ;'Crux, cane-

delabra , tabella (ecretorum in me-

dio , Evangelium S. Joannis in fuo

M

l(i M

cornu, & pro Lavabo in altero, Ico-

nes cum facris imaginibus. ab Epi-

fcopo recognite, & benedide ; tres

N

mappe munde , vel faltem dug,

T

U

N

quarum prima totum Altare tegat,

ga

defluatq; in lateribus ufque ad 'ter-

T

ram;; {ecunda tegat in quadro par-

tem deftinatam.ad facrificium s tere

tia verö ex tela {(tragula , feuetiam

eolorata ad tegendum totum COr-

pus fuperioris areeg, pulvinaria,aut

rÜ

in Altarıbus lateralibus faltem Uu«

i

num,palua‚feu antipendjacolorum

u 2

COM“

488 Pars 11I.Cap. X, D:_ P?[t'tatione Canonic;

) Pﬁ"”£4"

AD

convenientium, vel f inferior pars

Altaris fuerit ex lapide , feu yero,

1

y

feu fido, ut faltem fit integrum, &

n

ä

Crux decenter afıxa , item cam-

6\ “ !I‘

anula ad Saxtdtus , & elevationem

T

ulfanda , & quidem generaliter

w A

quoad Altaria interrogetur, an ad-

säg%\\l!

m Catlı

fit Privilegiatum , quando , & quo-

modo obtentum , pro qua die * an

ü

pro omnibus Chrifti fidelibus, aut

Al ?

tantüm pro certo genere , an ad-

yln

huc durans? quanto Miflarum nu-

Mdln,

mero alligatum * fuper quo Paro-

Qla Cl

chus exhibebit Breve ab Epifcopo

C

I

approbatum , & ä fe decenter con-

In

Og

IM

fervatum,

Inquiratur itidem , an ,

W

f

CM

& que Altaria fint forte Confrater-

A

m d

M

nitatum , aut Patronorum , quibus

wof

incumbat ex inftitutione , 2dıfica-

Al

C

tione , feu pado aflumpto refecio

Ar

Mnl

ipfus Altaris , feu in.co deficienti-

c

‚um preflatio , fuper quo in cafum

k \"gm

defe&üs monendiı, ne amittant jus,

d

l

1

JM J

üt (upra, fibi aquifitum. Nec omit-

M

Hn

tatur inquifitio {(uper onerıbus Mif-

'*ÜÜ!I&m |

farum in illo Altari perfolvendis ,

(

Mlno

utrüm rit£ perfolvantur? äa quo, vel

3(|

4

f

per quem ? & an continuata ferıe

M

pIE-

@

U

f

I

Pars III._91p( X, De _I_’1ﬁmtivne Canonic, 4?_9

praefcriptorum dierum , ac tem-

| 7 /fi I

orum ?

«#

U

Sextö vifitandus Chorus, fi ad;

Z

fit , vel faltem Presbyterium in

Va

Pn

prima parte de Ecclefia defigna.

al

tum. ‚Hic autem quamvVis pra@cise

d

non agatur de vifitatione Eccleßa-

[!WJ‚ /

rum Cathedralium , feu Collegia-

N

wq‚;

In

tarum, tamen quia Vifitatio:in his

refpicit‘ Per/onalia „ que afficere

f?!"“!

AT

poflunt etiam, Parochiales , dısqui-

/

rendum., quot fint in illa Paro-

| M

chia Clerici, vel Sacerdotes, quot

I

Capeliani , vel*Curati , vel non

M |

Curati, quot Beneficiati, a quo fun-

A

dati, feu prefentati, an, & qualem

Al

Chorum debeant frequentare ? vel

|

\

Y

N

|

l

ad que officia tencantur? & que?

an Beneficia ere&a , vel que. tan-

T

tüm manualia ? que fixa ad lo-

A

cum , & cum refidentia , qux fine

c

hac obligatione, & quatenus? ut

Ml

fingulis fua jura ftatuantur Decre-

0

tö vifitationis , quod Ordinarli au-

l

thoritatem obtinet.

M

Al

Septimö vifitantur fedes Con-

A

feflionales, utrum fint fufficientes?

g

in loco publico ?- an claufe , n&

Hh 3

fe@cu.

-

%

4C

490 Pars 'II.I. Capı _)£;_"De Vifitatione Canoéfiti

g

|

feculares in iis fe detinere poflint?

an fint in illis feneftrelle inter Con.

/

rﬂﬁﬂ]l

nacOM

feflarium & poenitentem,;terebrate

quidem foraminibus’, {ed nön per!

100

W

vig „:ita, ut facies utriusque late.

1M

te quidem poflit, fed non conve:

(

nire? & an'ex parte Confefarii

40000

/l

affıxa fit Bulla. Ceng Domini, &

cafus refervati ‚;eX parte poeniten-

galtet

ala

tis- autem aliqua-pia ima

üt utrumque convenit,

R aaan

90608 Al

y}

. O&avö vifitatur Corpus Eccle-

fie , .quod comprehendit etiam

mahlod

I

Capellas ab-inträ 1pfi cohzrentes ;

Al

fi pävimentum , pariertes‘, te&um;

8& olttum egeant reparatione ; que

SOl

illis, -ad quos de jure, & CONfuE-

Ml

tudine“ fpectat , imponenda.

Si

IM0n

l

inveniantur defundorurb Corpora,

calvarie , aut ola in tumulis' 1fü-

Alet

pra terram ‚. mandet Vifitatof ea

A

amoveri, & in profundis tumbis

A

füb terram recondi.

d

M

An fit‘ 'v—'aS_

e

expolitum pro aqua luftrali , feu

ül

benedi&a , vel in foribus, vel in

“0%] f

I}

ipfa Ecclefia, üt decet, & hac

I

rfenovetur quolibet o&avö die? fi

A

N

fg fit

)Z

fujpra’ faciem exterioris Eccle

CruX,

Z

/ !7'„;/”7'?[';3

I'a;'s 1, Cap. X, De Vifitatione Canonic. 49 I

dff/0:/

‘MÄ

crux? fi fedilia 5t?<:élebmntibuß n

ü

Ml

fi pergamıum , feu Pulpitum pro

%:!t'/ Ö

(

concionantibu

E

s, fi ‘Ioca» pro audi-

U 7

toribus?

A

Nonö vifitatur

Zl

Sacriftia z& in

_€0w;‚

ea recognofeitur, fifint paramen-

ta omnium colotum dıftindorum',

V b

W |

&. vafa facra neceflaria fecundum

. MI|

I

qualitatem Ecclefie & populı ? Si

S

calices.habeant cuppas argenteas

M

intus auratas, fipatene fint exau-

AI

rate , fi fint Miffalia juxta refor.

y

13l

"M}q

mationem S, Pii 'V. & Rituale,

W

(s) @ fit locus cum genuflex6rio , (s) Dire-

& tabella cum orationibus ad Mif-

&orium

4

roOfficio

N

fıe prgparationem , item , fedes

8%Wﬁ"a.

Y

pro audienda confeflione Sacerdo-

1 5p

tum', eorundemque reconciliatio-

HO

M

ne ? fi fit lavacrum ‚pro celebratu-

AI

il

ß

ris , fi etiam- adfit [acra‘riu\m pro

O

iM

ibidem reponendis ?

He

Inquiratur praeterea, fi tabella

ﬁv

onerum Mifflarum retineatur ap-

l

f

penfa in loco patenti ; fi adfint

wl

duo libri. (non folia, que vento-

K

W

rapiantur) in quorum uno noten-

1

N

tur onera perpetua Miflarum, &

mlpf f

ipforum adimplementa cum Anno,

Hh 4

Men-

492 Pars I11.Cap, X, De Vifiratione Cdn’éäir.

LE ELE

‘](

!

X

Menfe , & die refpedive, & in al-

tero eleemofyneg Mıfflarum manua-

M

Öl

E

lium, cum expreflione fupradıfla,

ipfarumque fatısfactiones non per

pul(:tul

alıum feribende , quäm per Sacer.

d

dotem eä die , quä celebrat ? Si

M

( l{\

fit capfula , in qua eleemofyne

M

'

M

Miffarum reponantur , in fine cu-

A

ol

juslibet menfis aperienda , juxta

ö

Conftitutionem Innocentii XIl.,

‚ 2on

(?)Die21,

Jun. 1695.

(4) & quoad libros quidem. ifi

aodl

prefententur Vifitatori a Parocho,
