fundorie Ecclefia intra tempus Pa-

fchale pofuit Evangelium de bono

md

-

Paftore, ut exinde caperent exem-

grdlant,

plum Parochi, quö feirent infecta-

AIn I

Kn OI

ri oves perditas , illäsque humeris

fuis impofitas reportare ad ovile,

M

majus gaudium Ccaufaturi Angelis

atuıs M1

Dei in converfione unius peCccato-

m 4000 8

zis poenitentiam agentis ,

“"quäm in

U

nonNda-

i.i\% W' 0

{

v

\

ga

f

390 Pag 1L C;p; le’. De Sacram: Denit,

——

i

M

I

Ö

f4

I

P

nonaginta novem juftis ,

quUi non

„[fﬂ

OM0

indigent pcenitentiä.

Vl

W W

y

d

Elicitö igitur ex cognitione, &

(

gl

1

Har A

perhorrefcentia dolore de

CCCa-

tis, & offenfa Dei, hoc bene radica-

Da E

agn MNO

tö facilior erit vera contritio in pie

peenitentibus , in durioribus autem

kla RE

l W Dtü

(d) Conc.

faltem gehennz formidine attritio,

"Trid, Seff,

feu imperfedta contritio , (d) &

6 MO IO

X4.c.4, CONfequen

ropofitum de Deo non

Ayatdm MOM

f

s€

ampliüs o

ndendo, ac Miniftri

A

tanquam Judicis 4 Deo, & Eccle-

ymtade Rels

Sarla Dir

4ia delegati judicio,

& prefcriptis

1tando, que ipfe Co

nfeflarius fane

d cın

utiliter poterit exigere; auditäque

CR ///(/it/l;'/;ßi

Ccum omnimoda {ubjedione illius

MO fln

ON

<Correctione, feu corum, que in-

jungenda fuerint , declaratione 5

Arın D

nec non falutaris poenitentie fibi

"M) n Fra

didate impofiti

one; Chrifti nomi-

N

ne, & Ecclefie abfolventis autho.

( min

titate , demum.

X

(

W

fequitur ipfa Abfo-

Jlutio confefli

» eritque non üt forma

M

ı AOf 7

Tantüm, fed

& complementum , ac

afv':i!ar TIl

)

intentus fini

S quoad Sacramentum

Sß D

gefpicit ;

gralis eft

Cujus quidem pars inte-

la

Ol

fatisfa@io, & impofito-

rum

il

ıla

;;

ﬂmme;

k

X

|

|

ß ) 85@ ‘„[\»i\g

1

I£jl[ "|

M l[)l\‚q,g

( /

ß‚q

Pars II Cap. I7, De Sacram. Penit, 391

6i

rum perfolutio , quz confequenter

C

W

I

Y

locum fuum fibi vendicant.

ür

d:m

Hec igitur fatisfacio eft vel er-

»bc

UeM

M

ga Deum, vel erga homines, utra-

Wr (

que tamen arbitriö , & Jjudiciö

a

Confeflarii injungenda , & adim-

:v

A

Ö

plenda.

Que Deum concernit,

habet pro vindice Juftitiam , Mi-

M

Y&\

0

d

fericordiam pro executrice, (i’pre-

]

c

ceflerit deprecatio ,

8& {fübmifa

i

M

M

poenitentia Rei; unde Davidi mi-

( &pr

I

O

fericordiam Divinam imploranti,

‘;

(

|

ac peccatum fuum confitenti per

M

ca

qumianz im'qm'tatem meam eg0

n

dl d

cogmofco & peccatum meum contra

d 0

me efßt femper , (e) vefpondit Na- (&)Pfa.

than tanquam Dei Minifter : Do-

v

7

Al

minus quoque tranfulit peccatum

M

SR

tuum , non moritris , & c peccatum

(

200

iM

IM

quidem remifum eft quoad cul-

M

pam, fetentum verö quoad poe-

i

B D

ADl

agnlfomg

Nam.

Diceitur verö ill

4, que pro fa«

knl 4C

mamen i

tisfadtione erga Deum imponiturz

penitentia falutaris primö, quia in-

d DA

jungitur ä& Confefllario tanquam

‚Aug

W

Medico anime@ ; fecundo, quia re«

\

fpe&u culpe , que indignationem

Z

el

Vı De’Sacra

/l NM

392 Parslll.Capı}

Kn E

-

A

B P«mii."

B

M

14

4

Dei merita elt,

‚non ‚potefl tepu:

i

tari.niıfidevillıma

„ unde per diferes

A

yn

r A

{

tiodemzedditüur facilis;; tertrö tan-

demö ‘ .quia per mediationem Mini:

f

an ON

ferı, & facil&.preitand

4

E

A

mur. (aluüutem anime. '

gupetadh, 2

m1fﬁom.

„ De’pcenitentlis, / & te

me OC

bus, earümque ratione; que al:äs

Arl

(f) Lib, s. etiam-traftantur A

hoc titulo,

°

®uontﬂ:s A

Lconumy ant

jam diximus parte prim

pa , ubiegis

ynl f Ca

mus de Indulgentiüs

a

-quas Te.

quemfGcHl

funditur facılıtas" f6s diberandi A

deo A D

pcenis” multö. gravoribus‘ ; .quas

e O

nones Po-

(g) perCa- aliäs preferipfit ipfa Ecclefia,

(g)

dla d

nitent, in

Subfequitur Abfolutio

, in qua Mi:-

Mln ergn

£1.

£neDecre- Nifter, üt.Dei Locumtenens, ac

o nosom

Delegatüs pronuntiat‘ fententiam

nln

miferentis; & remittentis Dei or-

T

diendo"ab implorarione ipfius mi®

MO Cl

4M

£ericordie per ea': Mifereatur tni,

& (ubfequenter : Indulgentram , ab-

WT

MT

Solutionem:, "quod parıter dicitur ä

WT

Sacerdote tanlquam ' mediatore ;

u

MOl

; Ml

‚NEC NON : Dominus noßer

FESUS

Chriflus te abfolvat

moxXx, üut Mis

.f;;ar‚„„g‚ 7

&

' 200 authorita«

E

hifter Delegatus :

e ipfius te abfolvo fuppofitö , quod,

4O fı

e hoc

ML

ﬁ; Convenit, inter}_monem d

fece-

\

Z

ﬂ„

Pars IT1 Cap.'IV. De Sacram. Paemt.

393

I

Sra

ecerzt a&uahter s ;yel: faltem Vif-

l

ff

I l

tualiters- de quo plura Moralifte ;

ll

cÄtera autem habet.Rituale in or.

OM Iı

l

dine , & cum aflignatione corum ,,

NO Cofin

gu& pro 'diftindione‘ perfonarum

Yln

aut apponenda, aut ommittendas;

Tnl

rout eft circa Clencos, aut Sacer.

Ml

M

Ul

A

‚dotes/abfolutio 3 a füfpenfione , vel

Laxcorum aut aliorum a»wenfur15‚

i

18

Mmaxime in cafı: neceﬂiß„3its circa

Wl

que exa@&®.0bfetvandas qu&@ in cO-

Ö0

dem Rituali 'preferibuntur. maxi-

T Ü ﬂ‘ti

me circa abfolutiones extraordina-

/'7/&.»/M U/

rias; Poflet addi:circa locum admi-

/ /W)

niftrandi Sacramentum poehiten-

ON d

tie,ubi autem pro norma fervire-de-

N

bet eidem debita reverentia, ac per-

\3 Dc\

fonarum diftineto ;: fic regulariter

SYAAEE S O

Sacerdotü confeliones magis con-

y Malr

venit excipt in privatejaut Sacri-

L

Vßb'

ftiaz Laicorum in ‚templo , feu ve-

Ur

M

Libulo; nennunquam' Etiam in do-

)1 _Y.. I\

mo Parochnah mäxim6e,, ubi agen-

|

H

jEsJS

ddum prolixiüs, & femotis obferva-

toribus; non fic , nec-facile de mu-

m% ‘

6;.MWL

k

lieribus ; ne detur faltem anfa fü-

fpicıonibus, vel finiftris cblocutio=

(\\ 0\\“ q\l«

nibus , quamvis enim &@des Paro-

KT

Bb;3

chta-

394 Pars I1l Cap. IV. De Sacram, Penit,

//lW"

chiales non fint CE1ftra, id tamen,

1

a

pU

T

j

dl

d

/

quod S. Augultinus circa mulierum

I

\

admifliones monet , pro Sacerdo-

d

a

tum decore obfervandum.

f

=

fa

T

ı

Ultimö non omitti debet limi-

eanl

/}

tatio Jurisdi£tionis circa peccata

Ta

f

A

refervata, per quod filtitur facultas

amlendalor

Miniftri Poenitentie , & certe opti-

|

me in hoc fit, fi defignatio cafuum

A

ean DenedlCl

refervatorum habeatur pre oculis,

peenitent! etiam, uUbi opus fuetit,

A

\kontlong da f

{

demonftranda ; tum ut difcat atro-

citatem peccati magis nöfle, & pro

4 mEn Ö

6 O

remedio {upplicare, tum, ut defe.

eg

Etus Jurisdi&ionis pateat; & tunc,

N

fi factum fit.publicum , puta, tale,

z3°„[*.u\‘mm A

quöd interdido caufam dederit,

recurrendum quidem a Parocho ad

An

Epifcopum cum denunciatione }

CAMT

pcenitenti verö in privato differen-

Yln

da abfolutio, ita tamen, ut non ad-

vertatur , & interim pro talıs pce-

. MMn

(

nitentis abfolnutione infitendum in

'

A

D

f

ÜE (nl

;.

dl

particulari,ut faltem in foro interno

l

M

(n

l‘l

'afflecuretur,fed, fi fuerit etiam talıs,

|

m'°“) 4C

qui dederit caufam interdido,pote-

D

Okn

rit (tante promiffione de fe fiftendo

{

N

N

( pan

abfolvi ab aliis in privato , ab co

I

Ö

{

autem,

M

@5&71;| N

Pars II Cap, IV, De Sacram., Penit,

395

7Iagßf}„@

Pn

autem, quod publice patratum, in

Onl

) Pl ( 53%

publico. Si illud fit inter cafus S.Se-

Yı

di refervatos, recurrendum ad ha-

bentes facultatem äa fummo Ponti-

e f

fice ; fi hujus confeflio fa&a fit in lo-

K

co obfervabili,tunc,ne palam videa-

Nl

tur cum fcandalo negatam fuiffe ab-

Dln

folutionem , poterit dari fuper poe-

L

nitentem benedi&io (implex, fieriq;

defüper recurfus ; habitä verö de-

L

Jegatione dari abfolutio In privato,.

Mal

ad normam delegationis regulari-

an

ter in fcriptis concedende , vel &

A

S. Poenitentiaria per ejus literas ad

d

amuflim obfervandas , vel ab aliis-

NO

Apoftolicam authoritatem haben-

oln l

tibus,& modö abillis prefcribendö,

mc

CAPUT V.

y Beatlolt)

d

De Santtifimo Eucharifie

wa 1000

U

Sacramento.

gnnl O

E hujus vere fandtiflimi Sacra-

D

lndun d

menti confeCtione, aflervatio-

aafrold20

ne , veneratione, ac functionibus

p elaME

cum, & in ejus expofitione facien-

nd00

is adtum eft in prima parte, non

quantüm fert illins dignitas , fed

n 0

a

C

quUantum potuimus aflequi ex pr&g-

Bb4

feri«

Bnnn a a

396 Pars Ill. Cap, V.De SS. Euch. Sacram, .’»“V’W‘?'(‘/r£‘

n F — M aD

£eriptis , vel uftalibus caeräxfoma

v;3bc‚awm‘mcfre

rtum rıtibus.

4

Jnalb E

In fecunda parte, quantum fas

106 }

erat » dıctum inter Sacramenta de

atalote

illius preftantia; in hac porrö ter.

T

tia parte ea delıbabimus, quz Pa

,n

rochos, feu curg animarum expo. «l A

fitos poflunt concernere tanquam % rara

hujus Sacramenti Miniftros.

amn

\ Primö igitur illuc revertimur, mhu

unde in prima Patte digrefli fumus, pl

nempe ab co, quod dıdum de SS. pf

Euchariftie aflervatione in Altari. batraule

Ratio ifius aflervationis eft du- Örzenton Tın

(E)Concil.

Trid. Sefl.

plex (h4) ‚affignatur prima debito w

13.,CAap. S.

cultui tanti Sacramenti , in qUO , Hmun

&6, deEu- QUia cüm ackualiter , & permanen- Yiyiay

charifl, ter adfit Chriftus Dominus, perpe- An

tuö etiam , & indefinenter eft ado- mm

r

0 Dr

randus ; & in fignum Fidei noftre ı

[

K ir

Ä/Eﬂ

perennis perpetuo ardere debet ı

J

lampas ante locum Tabernaculi, ı

Ö

)

al

f

'

C

ä fidelium communitate (ubmini- In

C

Y

Qlod

A

W

firanda tan

deficientis Fidei.

quam fymbolum ROn

7

Y

'

?ﬂß

X

er

vEA

M

Secunda ratio cö refpicit, quöd,

i

M

=

i“

Y rftyaim

i

Vla

cüm continuö indigeamus fulten-

/

m-

!f° Ml

taculo vite fpiritualis , illpd fe

er Mag

ths

!

A

Pars I1l. Cap. V, De SS. Euch, Sacram, 307

‘)al1bu;},}&

per debeamus habere paratam pro

infirmitatıbus, qug identidem nos

KT

impetunt ; unde hujus aflervatio ,

Wn

& continuatio tantö magis incum-

O0

bit Paftoribus , & Medicis anima-

Au

ruüm , ut illis nullo non tempore

AT

exinde poflint fuccurrere.

Quod

W |

n?i\\

circa venerationem Parochis in-

\.

M

|

cumbit, in co ftat , ut verbö, & ex-

\'\.' \Ml

\':\*me‘

emplö femper, femperque cam ma-

P ffl

gis populo fuo inculcent, nec lam-

d (l

padem deficere finant, quod tene-

AT

bantur curare Levitg etiam in um-

Tra

bra antiqui Teftamenti ; quod fe-

Ha

cundum pro cura infirmorum atti-

al

net, non definant continuö efle Vi-

A

gilantes etiam pro confervatione

Dn M

Sacramenti ; adeoque identidem

nr E

renovando particulas in Cıborio

1000

aflervatas , diftribuendo communi-

(

cantibus refiduas , vel ipfas per fe

j I3b

/

20l

füumendo , alias neoconfecratas

T

s

(

!

nl

fubftituant ; quod quidem in praxi

]

yn 00

viftationis regulariter (tabilitur ad

ljüb0

quindecim dies, remitti autem pO-

teft ad tempus magis arbitrarium ,

Y 1Eﬁ\f\ Ml

‘"

U

pro loci , ac periculi circumftan-

ü(\‘\%%ß“ |

tiis. Porrö ad ipfam SS. Euchari-

al 1

ftie

BbS

M

398 Pars llI.Cap. V. De $S, Euch, Sacram.

ı

W

l

ftie fumptionem fideles incitantur,

} al a é’k

i Jnl A0

vel ex confilio , vel ex precepto,

Quod eft confilii circa actus libe.

I, Munne01

an S dl

ros eö vergit , ut Sacramentorum

frequentatione identidem refedi,

AntdeEDNES

' Ka el

maxime autem per,hoc colendo

fefta principaliora , Deo magis ad-

s Mg

MÖ yetOı

hereant , fläntque gratiarum ejus

jugiter comparticipes , quod confi-

Caa J

Jium ab animarum curam habenti.

katIN QuGCMOG

bus dari quäm maxime convenit,

NO

N

meliora pafcua fuis ovibus nun-

quam fint procuraturi. Pari confiliö

A O

f d

afuperioribus quäm maxime appro-

bato , inducuntur fideles per Con-

V

gregationem, feu Confraternitatum

J m

erectionem, aut culturam, & quam-

A

o A

Ml

vis talıbus adfetipti per hoc fufei-

W

A

f

fl

piant, quafi votiva onera , non te-

Ög On

nentur tamen vi voti prazcise, fed

Ula

Detad

/

Ml

relative tantım ad confecutionem

nln D

gratiarum , vel prosmiorum fpiri-

Mg

Epif£0pa

tualium, que ipfis definita (unt ab

Vltos

ı OEn

habente poteftatem Indulgentia-

{t1Mi

==

M 'ttanqp;

rum , Summo Pontifice , cujus elar-

f

\

! 5Ül ng

Ml

gitione commenfürantur.

=5

d

Ug

€ pr£cepto tenentur ommzes ,

Ol

r‘

A

&’ finguli Chrifi fideles utriusgne f-

*Mk

A

A

K !„

Dars I1l GCapı V, De $S, Euch, Sacram. 399

Y

M

xÜs , cum ad annos diferetionis peZ

Wa

(

venerint fingulis annis „ faltem in

C d

|

Pafchate , ad communicandum juxta

H»HW!OH

preceptum S, Matris Ecclefe, (i)C®Concil,

Trid, Sef

N f

cui contradicentes anathemizan-.

tur, & non obedientes habentur

13. Can.g.

0 Cofandı

M

\l

pro hereticis; _ hoc autem ita, (£)

(k) Cape

Al m

omnis de

f

I

ut di&ö prgceptö non novö , fed

poenit. &

W

in Corpore Juris Canonici clatufo remiff,

K

m

Cal

teneatur quiscunque Parochianus

T

intra prefixum tempus Pafchale

b

proprio Sacerdoti , id eft, Parocho,

Yr Prn

feu ejus deputato omnia füa pec-

a

cata confiteri , & ab eodem SS.

Euchariftiam reverenter fufcipere ;

Ygr Cn

Skanl

unde hic eft adus privative paro-

chialis, prout de jure convenit fo-

A

li Paroacho ä füis Parochianis exi-

Anl

gere fchedas Confeflionis didas,

m, OO0

mnche,

feu atteftata petacte Confeflionis ,

& Communionis Pafchalis , ho-

Jngfutloned

fıa fl

rum rationes Epifcopo feu Ordi-

nario daturus , ut contra reniten-

al (nt

tes procedi poflit tanquam contra

odılgtil

greticos, aut communione fide-

l!ü\‘““‘“ W

lium privandos,

Quia autem vel

A

ex indulto Ecclefig ex eo forte na-

ME 5

quod de prafenti frequentes

IM a

fint

4090 ParsII, Cap. V, De SS Euch: Sacram,

‚wa‘i@M/ﬂfﬁé

fint Regulares ,a

deoque his tan- ma

quam Parchorum afflumptis. Coad« #4

jutorıbus. permiflum „ ut quöcun. M

ig

' que tempore.excipere 'poflint fide.4 M0

Jıum ‚confefliones z : nata el . quazei i 0

‘ ftio;. an tempore precise; Pafcha fg k mE

& pro implendo.pragepto, de quomuklın

agıtur „ ‚ Jıceat, Regularium, Ecclespigit,t

fias adire ‚. ibique confiteri , .dc eisk ün

CT) Con-

greg.Con-

dem precepto. fatisfacere: 2 . (/)il nl

ciliLdie 23

U, QQ

Huic queftioni re(ponfum negativen

Jan, 1586, ad mentem fupra citati Cap, «Ommzs) nln

de remifionibus ; &- hoc;tüm: deti, mi

confeflione. .. tum etiam de- admi«m fı

niftratione Euchariftia„quam tuncw/ Ta

temporıs. non habebant Monachülm: AU

Quia, tamen. non ‚facile conftrinstin.

genda eft; confidentia c PocNIteN« al ı

tıum , minime etiam imp

; rdband‚q?ch/!ﬁazcncrif&mtr:

eft evocatio Regutarium ad . P

PE

at0n

i O

chias aliis Coadjutoribus, defti

5/L‘1 (

“ä'%

Oı d

Ö

etiam tempore Confeflionis Pafchas,

% i M

W

Clement,

(m) Conft, lis

(:m) . falvatur /autem; Pat

04

‚;'4

M

[

U a’„„

Ul

{

M t;f„

fuperna.

chialitas: per Communionem , &

Tla f

eX cO , quod:ante illam ad €

feflionem faltem miniftrantis 0

'Rahq;n

datam

\ Ol

"d

{n

per Confiteor factam ,

»

i

\

abf(olutionem illa cenf(catur

qu

M

aß

N

\

A

i\i{;

repa

Ai[m;m C

{ hl

An

Pars 11.Cap, I, DeSS, Füch, Sacram, 461

7

' yepetita , haca

$

i

Mr concefla.

uthoritate ördina7

! M, D

Coincidit vin,_ﬁipradi&am aliä

X

C6 Dı

\

! queftio z utrüm nempe in confra-

M6 cßq

(ternitate etiam Parochialis Eccle-

j‘«‘‚'.’ 7

C

j

W f aliquis per hoc, quod’tanquanı

Ü

‘a confrater confeflionem, & commu«

“ nionem peregerit , cenfeatur fatis-

wfecifle obligationi erga Parochia-

] u.5\3'\

\\ Jlem ? cui facile refi

z

pondendum ex

Hw fpradietis

. & quidem negative ;

Mhe6 , quod Votiva; que"fünt volun-

i/fktatis‘, Hon fatisfaciant illis ; que

nkAfant neceflitatis , & ita ad mentem

m sefpondit‘S. Congregatio Concilii,

in (z) Huc'autem

pertinet ille’textus, ») 10.De:

Minlnfeu Claufüla in allegat6ö‘ Cap, omnis <embris

kkde remiflionibus , ubi dicitur Pa: *°}

mtochianos teneri fümere in „ vel

md

circa Pafcha : “niß forte de propris

yulihSazcerdoris Conflio ob aliguam ratio-

uslzabslem caufam ad. tempus hujusmo-

‚in 2 perceptione duxerit abßinendum ,

o 1 -quo -ponitur cafus illius ,, qui

‚m äWOrte . refervatione aliqua tenetur,

aullıPFO Cujus abfolutione ad potefta-

, wtem habentes recurrendum ; in-

ı ccn[ca1mi

%

$erim verö abftinendum & Commu-

nione,

f

a

ı

i BB ED

l

l

402 ‚Pars 111.Cap. Vı De $S$. Euch, Sacramı

:

M

M

xx

nione, qu&e

po(’c3?ieptam abfolu-

)

dl

d

I

M

tionem facta, quoad tempus retro-,

ol

trahitur.

A

m

£

(m}

Quibus concedenda, vel magis,,

!

l

N

6

quibus deneganda Coömmunio, hıa-

;sl

4!

M

A

bet Rituale in preparatoris ad of-,

4

Öl

d eb

dinem mini(randi hoc-Sacramen-

\

f

Aua

tum ; modus habetur in eodem Ri-

.

Anr (

tuali cum {aa formula verbali, ni.

-

k dl

fi, quod in Romano benedittio pre

%ı

Sk

ferıbatur danda extensä manu, 1d

que poft comunionem , profequen

irn

-

&.

O00

do deinde Poftcommunionem ,

hoc intra Miffam ; poft illam a

138

V f

Q,

m O

M

tem , fi adfint communicantes , €

dem modö adminiftrari przcipitur,

n fn

Önl

Quod autem fit in partibus Germa: \

nie per benedid&ionem cum f

.

acra * üg

Pyxide fors nimium frequent!,

hoc"% Ml

certe approbari eatenuüs no

n pote

lf‘“ "feam(

nec reprobari ob periculum

fcanda:'

[

MO

7

|

!

X

“US}}}](

liin populo , qui his afuevit ; m0:

N

|

l

derari autem , foret laudabile.

M

!

f

l

E

Reducitur denique quoad Paro

A

d

YOpfete

‚

chialia adminiftratio SS. Euchart‘

M

I

l

{tie ad viaticum , ejüsque verumı*

Ü

d

i Aln

& legalem Ritum,quatenus hic d#

M

/

beatur Parochis , eorumgque ä]iu&r%äﬁﬂ(evpn‚:gdnäf

\

Ml

U

Pars 1, Cap. V, De 8S. Euch. Sacram:

melr a

— ——

403

Ol

ME

di&ioni cenfeatur fubjedus?

& cer.

WOMd

l

tc de adminiftratione viatici nul-

lum eft dubium, quin fit adtus Pa

0

Ö,

Han

rocho privative competens in om-

nes füg Parochie fubjeRos , etiam

V

ROrd dı

aliäs exemptos, Regulares,

feu alios,

nifi ibidem habeant Mo

nafterium.

fääfx‘zcmm.*n

\

M

Mf—‘.

'ı

d

integr& formatum , proüt hoc plu-

U

ribus definitur , (o) & reputatur (o)perBul-

hw\\

lam Inno-

inter jura ftole fecundüm prefcri-

An

pta. Sat congrue preferibitur mo “““ *

OLT

dus adminiftrandi in Rituali „ fa

TTT

inim |

üt plus in eo non defderetur. Du.

Aı b 1'

ıMl

um autem fät uftuale eft, quando

communio infirmorum debeat dici

U

dr echl

}

|

viaticum , 8& quando non ? maxi-

}

]

me cüm in SS, Canonibus fe@pe di-

_“‘.®%K)“»\\\

ama

catur de communione infirmorum

A

a0SqUe €O , quUod decernatur via-

l

U

A

ticum,

Ipfe textus Canonicus, feu

HM Decreta

lium CP) PCer ca , que Me- (p)Cap. 134

(Ta

icis corporalibus

cum infir-

imponuntur, ut

mitas, de

) ﬂ?ﬁ

e

|

tiam initiö morbi adualis mo

Ne- penit. d&

„“ ant infirmos

, NC pretermittant fi, remiflion.

y“ Di mature profpicere de medicina

„l anime , hujus dubii anfam dat ad-

m,# ducendo caufam,quod azima mulid

litum,qui;inffßt Pretioßor corpore, unde illi prepri»

MS

W;°°'Rm"i‘

—

f

Ol

404 Pars III. Cap. V,De ;9S. Euch, Satramı

mis confülendum ; attentö autem,

/d

|

quöd

Communio infirmo hac. ra-

yadın W

zione danda fit ,

eÖ defleßit que-

31006

OM

d

{tio , utrüm hec quafi provifionalis

r 04 M

dicenda fit Viaticum quä tale in-

yıa D

firmis fuadendum , eX quo fortt

fa d

contriftari poflent cum augmentO

ericuli ? ä&

n verö omittenda , vel

j

dennentum (

privatim danda ? Ratio dubitandi

mpa au d

rovenit ex co. formulari Ritualis

A

ro adminiftrando viatico ; quo

°

°

mon o

eft fecundum Romanum

Accipe

pr l Da

) viaticum corporis

frater (vel foror

füt Ul

Domini noßri JESU Chrifli ; & -

mOl

cundüm alia Divecefana . Corpus

f

gl

dr Ala

Domini nofri JESU Chrifti cußodıa

animam tuam , & fit tibi viaticn

%.

Pa E

A

A

in vitam eternam,

ulteriüs fum

5

3d feiatur EKl

poteft dubium eX €O, qu

viaticum dari debere proxi

me m0« Y

non. CcEn

zituris etiam non jejunis ,

autem Communionem

fimplicem d

d hä(mﬂfofﬂfö p0p„ |

a&u non periclitantibus Se

uefio quoad dubia preta

&a ;faafﬂ U Ylg _\

cile folvitur ex ipfo textu predie

Capituli : cam zufirmitas

CX QUE ka

in takıı

\

M ““

dignofeitur Communionem

üln

cafu efle remedium proVi

fonalt ı 7

Vno.k'l\?q

O

{

A

/

—

'fßdüm | ;mEd )

—-

‚. Pars II Cap. V, De 8S, Euch, Sacram, 495

non de

qﬂuio I

'

pracepto , fed de confilio

I0

d

(

Iä\

i

adhibendum pro neceflitatis pre-

&Q ranı

ventione., adeoque etiamfi omit-

tantur verba /iaticum Apecifican-

Wn

RA QUO f

tia,pofle tamen quafi in anteceflum

illud fignificare , & ex hac confi-

d Slom

l

tuere actum Parochialem, maxim6,

fi Sacramentum delatum fit cum

Y Tl

ernl

pompa , quod alteri , quäm Paro-

cho , non licet.

De communione

ebn

ıln Tinda d

infirmorum pro devotione,üt etiam

pro feitis Pafchalibus fatis provi-

?.ﬁÖA7) aM

fumin Ritualibus , etiam quoad

Z I‘MW / f

modum, & hic fatis confultum dif-

y Dl OM

fimulari . plerumque pompam in

]

HO

communione ggrotantium morbis

i“’\s('

A

W

M

Chronicis , maxime in locis multe

T A0

ij)n

\‘r A

d

frequentig , ne vilefcat; diftingua-

}

Og

'

k}a

tur altem viaticum nonnifi femel

j

l=.&v

d

IM

6

in cadem zgritudine dandum , per

M0l

hoc , quod deferri debeat folemni-

Pameli

VV

a Inl

ter convocatö populö , cüm peri-

w $

cüulum mortis vifum fuerit proxi-

0

/

W aä'.

mum.

ll QÜ

'

„

Quid faciendum tempore peftis

f

n

4l

|

"'.‚';'1;

d

graflantis, habetur quidem bene in

M

„n Rituali Viennenfi „ magis autem

V

?W

M

;

\ \1NQW

uaderi poflet Parochis exemplum

C

5 C«

9Mv‚

AD

406 .‚Pars IIL Cap. V.__De SS Euch, Sacram,

S. Caroli Borromel, qui , utcunque

Al M

M

‚‘4„

Ü

fummus Paftor, atque Vicarios, &

f

anl

i

}C

/

aal

expofitos habens „ voluit ipfe pa-

fcere oves fuas , etfi peftilentiali

an ME

morbö infe&as z ubi econtra non

M

pauci refugiunt per adinventas mo-

hefbltun 4

igagldempnn

dalitates, quia Mercenarit (unt, cre.

düntque ad fe non pertinhere de

M Ma&

Al pl

ovibus , nifi lanam ; ubi autem ex-

pofiti in tali occafione adfunt , ad

an dh de me

anonem tertf

hos,& fpecialiter pertinere, non eft

dubium , ficut indubitanter admit-

a 34

M

d

titur etiam hos pofle uti pre(cri-

Hindat

Hy‚

ptis , aut utilibus cautelis , nc pe-

COn Sa

ftilenti halitu inficiantur , dummo-

men

A

dö {füa rite peragant.

, OO eara

CAPUTNAE

(ln |

M ıl

De Sacramento extrem&

M A

Undionis , € cura in-

W a

firmorum:

VEr

A

Aérämen

tum extreme Ungionis 44

Tonat

efle de Parochialibus , & adtum

( PW;‚}„-/‚ ah

e

privative Parochialem , nullum ef ı

AT

dubium , & habetur ex ipfa fui in- ,

4|

M

0

X

ftitutione aS. JacoboApoftolo pro- 1

a‘([?;‘ 7

]

)

mulgata : Infirmatur quis im VoOH ‚1, M

C

ÜE

#nducat Presbyteros Ecclefie, qui 07ent

M

I

N

/

M

' Jupa

Y

.

4

Al

Al

Pats I.II«. Cap. V1. De Sacram. extr.Untt, 407

e

N

;Per eum , ungentes eum &c unde

dl

manifefß um eft Miniktrum hujus Sa-

Y

cramenti efle Re&orem Ecclefie

f Deli

tanquam Sacerdotem , feu Presby-

AT

terorum illius Ecclefig caput, pro«

Ng 0

üt hoc fabilitum ab Ecclefia, (g) (q)Coneil.

\'i‘ﬂ 3'37£m‘}„{‚ (

& hoc quidem privative ita,

ut ha_ Trid. SCH:

IAr de X

SEa

bitö Miniftrö , & ritu

er eandem

trema Un=

M Tn

4M

{n

\nÄl X

Ecclefiam prefcriptö dubitandum &ione per

\l„

non fit de materia, & forma per

4r

Jan O=

NES:

AT

Canonem tertium @que ad nor-

M

Y OCOOM

Ml

AI

mam {iuperioris Apoftolici manda-

Aörg

(

ti indigitatis, neque de gratiä, que

il

f

D

:i

J£Vf

ln

confertur höc Sacramentö.

0

fr da

ad formam @que nullum ef dubi-

1

ynl

um , quin fint ea verba : Per hano

\1u\\

\

Jfanitam Untionem,c” (nam piiflman

mifericordiam indülgeat tibi Domi«

T

#us , quidquid deliqguißi per vifum,

anı BA

l

auditum , odovatım , gufum , tattam,

ß

que quidem in fingulis fenfibus ,

el

eoruümque defignatis locis repeten»

SC

da ex Pracepto , abbreviari , aut e

/

|

I

guln

Atringi debent , f mors fuerit im-

minens, aut aliäs urgens neceflitas,

en f

;„p:M“ W

@tä‚ uüt facä etiam unicäa undione

in loco principali, aut magis acceß

md

MM a V

}

!f“)@“

fibili podint omnia dici unicö con-

v.\13’.ﬂ'v*£“i

Cc2

teXs

’

/

408. Phs 111. Cap. V1I. De Sacram‚\e>ctr?ll„&‚

iM

/ MOM

$ff» f

textu {ensüs , üt fupra, enuntiando,

hndo)

quod autem fieri non debet extra

%

n 844

;

X

neceflitatem ; quä fante omitti eti.

1 mm\?['ﬂm

am poterunt cgremonialia , aut

gl am S

rgparatoria in codemRituali prg-

eln S

fcripta. Sed hoc advertendum , ut

mONO

faltem in aliqua parte corporis, re-

a S Undl

gulariter capite , aut magis expofi-

e mo I

to, {tante tali neceflitate flant quin-

am fra Und

que Cruces ad tot fenfus reipedive

ÜEn

dire&g, quamVvis non in locis prg-

yl da au

£eriptis fadte,

Si adtus perfedus

pr nn Okn

fit, & neceflitas defierit , non ideo

f

actus repetendus in eadem infirmi-

(eitaang

tate; in alia autem , ubi illum rei-

W

\

i e

terari convenerit , facienda omnia

{

(

;

E

N

W

M

A g

eXx pre(cripto.

x{£\v&\aa,'«\ßixi

Quefitum eft, an orationes an-

Ü

SA

te, & poft un&ionem adhibende,

MG Sal

dici debeant ä Sacerdote Miniftro

V f

ftando, vel genufle&tendo ? fed hoc

la

facile refolvitur ex textu S. Jacobi,

fa A

;(me‘

Pamcbi, f

ubi habetur exprefse : orent /uper

eum , QUOod certe non fit a genufle-

enl j

A

&entibus, ac preterea , quoad Mi-

Ml

niftrum, cüm illius tanquam agen-

!ap

{ M

O0

tis fit ftare , proüt fit in Altarl,

Y

‘ÜQQ3„

Cconveniet quoque in hoc adtu eum

L

omni2

(

k} ‚Qﬂ{

DIJM[! M

*

Pars lll£ap. VI. De Sacram, extr.Und, 409

(

U

omnia ftando perficere , quamvis

90 d

1r tR

congruum fit , ut genufle@&ant alii

Vlätegy

I

non miniftrantes.

Quod fi alla-

K

M

tum fit unä cum Sacramentalibus

A

alg

In

extremg Undionis SS. Eucharifie

] tm []f„m ]

Sacramentum ,‚ & hoc miniftratö

SW

Y

fubfecuta S. Unfio, non eft incon-

veniens, imo laudabile, fi orationes

AL "düm

‚atum facre Undionis confequen-

ST

tes dicantur & genibus ante Vene-

SOn

rabile ibidem , quamvis private fu-

RT

\

per menfa , decenter tamen expo-

+

AT

fitum.

aa

Cura infirmorum non modö ab

T

Ecclefia Parochis prefcripta eft,

|I.‚fac.:nd& aul

fed imö vertitur in typum chari-

&

tatis Chriftiane. , .atque exemplum

f

z ba

}nu /

boni pafforis , 4 quo dicitur: ((#”) (r) Matth.

m

Da

Non eß opus valentibus Medicus , fed?

Ml

b Ml

male habentibus ‚.8 dicitur ab co,

OEG An

c

qgui animam (uam poftit pro ovibus

Tl

iJ /&is, Certe Parochi , feu Curati Sa-

h

g m/ cerdotis prafentia ideo maxime

V

T

W

H

;

neceffaria in 1oco , quia continuö

0

ql oves expofite funt lupo, fi non ad-

W

gl n

4

}

t paftor, non femper in extremo

‚An Periculo vocandus , (fed ex obliga-

er debet efle obvius$

\\ uei“°"*& tione fua fem p

imo

CeE;

Ö

d

A

T

1

410 Pars E Ca};. V1. DeSacram. extr. Ü-n£’i.

BED

DE

}

AT

imö &ultroneé accedere, invifere,

k

& per hec confolari infirmos. Sic

M

T

M

7

ell

gw£‘|äif}

Parochus pro vero paltore cogno.

i

f

?

\

I

{fcetur ab ovibus , feque monfira.

1l

ya M

bit non mercenariumı , fed charıta.

gl l tu\\;

tivum patrem aget, neque Iimpor.

!

al CondU

tunum, fi non fua querat, fed, qu®

—

£üunt Chrifi, quem reprefentat , &

j MOM COnKEN

ä quo ipfi commifle fünt anima,

da yla

Yitaalı Komano

He autem &que omnes illius fan-

guine redempte non admıttant

Tillatine 0 d

diftindionem ä& commodis,, feu di-

cammodo i

witiis , vel fpe fibi acquirendorum,

defmata Parch

£fed folam animez ful falvationem re-

Ba A

£piciant ; fipauperes @qu&,ac diVi-

In n

tes Parochus invifar,feu vocatus,feu

An E

non; tunc majorerit fubditorum In

K yaykın

ipfum confidentia , minor carpenti.

0 M ya

um malitia , aut certe hujus rarior

m.’ru‘atcm ]'üiäli

occafio. Qui forte .occulto Sym

Yn

derefis onete premitur , fi non pri-

Wr ad fn

mo afpedu paftoris fui evomit VE> YihiGg

nenum , ad fecundam , tertiam, aUt M f

!

ulteriorem viıfitationem captabituß 4,

|

confidentiä, & in illa aperıct OM- 'n

ı O02 4

nia, vel faltem hzc ulteriüs intel- uß

(a

ligendi modum dabit, (ummam), 4C Ha

|

\

proﬁcuam confolationem fentien® "3W'no‚f;„} n

CC4

A

WT

{

Pa.rs H, _Cép. VI. De Sacram, &xtr.Une}, 411

ÖR areed

A

Yl

a

Si aagroﬁﬁ fit pauper , aut fringa-

ONO

k Ulg \

tur prefentaneä etiam neceflitate,

K

Parochus ( quod fieri debere Cha-

M CO ıl

zitas requirit‘) häc intelle@ä , vel

Y AdChan

ex propriis etliam fibimet fubtra-

(

hendis, vel ex aliis aliunde, etiam

M

"ja impo;.

QQ

d

in publico conquiftis, illi fubve,

är

niet , NOoN Contentus egemum Con-

folari patientiä. Hec, & fmilia in

Rituali Romano ad Rubricam de

l

Viftatione , &* cura infirmorum na

gr omd d

cum modo in illis tenendo _ probe

eagl

defignata, Parocho, vel ejus fubfti-

e meaa

tuto Sacerdoti facere incumbit,eti-

Jgpg5f/ßj!» d

am priusquäm deveniatur ad com-

an

W

TI

munionem zgroti, eritque optima,

\

N

N

N

M

XM

\

ac falutaris pre@päratio ad confef-

H

J[“

[a M

fionem meliüs peragendam , fig-

A

nanter. autem juvari poflunt illi,

4M

A

Öl

&i

{

qui, .quibufungue ‚tandem caufis

fl

‚n‚'j[]0[]

tenentur ad reititutionem , Cujus

f

IM

nf}

|

A

{

o

modus ä tali Sacerdote pro captu,

md & fientia fua füuppeditandus , ita

“jf'‚‘;; m tamen, ut abfit apparentia, feu 1pes

.;U; \'\“3

y cr proprii , quam abhorrenter

4l

ı damnant 55S. Canones,

‘U

\g Haa

4

orrö ggrorum cura habenda

i

eft a Parocho, feu ejus fubflituto,

aut

‚00

c 4

‘

412 Pars H1, Cap. VL De Sacram, exzr.Ué&.

L

Ml

'

IT

aut fubftitutis Sacerdotibus , quo-

)

;

ufque infirmi decumbunt , vel tales

fünt ante, & poft Sacramenta, ita,

I

f

r

ut nunquam definant illis afıßere,

cn

Orationes habentur in Rituali,qua«

i

ıfa ONO

tenus prefcripte funt, non quidem

O

de neceflitate , fed potiüs de confi-

lio „plura arbitrio , & jJudicio pio-

A

eanl £

rum operariorum reli&a ; univerfa.

litet autem infirmi, quäm maxime

anı UG M

Parochis commendatı,

Conchum T

Complementum afliftentie apud

p1a[unt‚amnisﬂ

Jatz m aln

infirmos eft illud in morte , quod

nullö modö debet preteriri, vela

Grnr

San d

Parocho, vel il1ö Parochi fubflitu.

tö, in quem decedens habuerit ma-

Va vtendo

ıd *3MÄ

(

jorem confidentiam , quatenus hac

in re petitionem {fuam declarave-

ONM

Z

rit, in quo tdmen advertendum,

Jar qnı

ne Sacerdos afliıftens nimis alte,aut

Mn dl

(

importüne clamet, cÜm organa au-

2b;\1é

m

ditüs in moribundis fint delicata,

M

l

f

u fn

( 1

NC nimia quantitate, aut frequen-

M 00 mgoi

tia afpergat in morbis calidis. de-

:m{j

M

u!er;tar«

cumbentes, ex quo illos vehemen-

dn

i

II

10

ter.pati ä practicis obferva-

MI

n

‘ tum-eft.

Okn

PA

xx

(

W

OC

(

VD l

(l

l

M

W

4

A|w

Pars II. Cap. VII. De Sanam.Mnrzm. 413

69 rra

CAPUT VIE

M

I6

54m„;

. DE

(

al}

Öl

W ’ﬁn[///“

l

f

Sacmmento Matrimonii.

WT

(

Ujus Sacramenti. adminiftra-

Ö

r—

U

tionem tantopere, & tam pri-

yl M

(

yative Parocho deferre voluit Ec-

\

clefia, ut, vices fuas iili plene videa-

M

tur commififle. Etenim per ca, qug

A

maxim6e , aut faltem noviflime per

OOn

Concilium Tridentinum prefcri-

mn .ß ]j."nmP

pta funt, omnis in Parochum trans-

lata cura afıftendi nomine Eccle-

waII £‚ M

Y Dra

fie,& anteMatrimonium,illud qua-

W ßl» M17 M:

fi praparando & in celebratione

rla

illud r«nhabendo „‚ ac benedicen-

am

An

A

do, & poft illud contractum au

Mm Tam dla i

thenticando , ac manutenendo.

MM AI H\

Rigorem qu1dem aliqui temere

arguunt in difpofitione didi Con.

] ﬂ„‚;! h

Al

z

z

fa ÄL'-_

cihi, (ed quäm provide, ac faluta-

d Adell h dl

titer introducta fint fingula ab co

fabilita, nemo magis fateri debet,

TE lJ\f Q0Ch

Ö Lr.l

J

quam, qui regularitatem cognofcit

in judicando , & in ipfa fui expe-

b

In WhM'

d

zlentia fecuritatem. * Ergo, üt pri-

müm innotuerit Parocho de Matri-

M

}

M

monio in {na Parochia contrahen-

Ce

do,

qa0

414 Pars__lll. Cap. VII, De Sacram, Matrim,

J

O

N

d

do„‚_omniiiligcntiääpud fide dig-

Aenkt

nos indagabit primö, qui fint {pon.

;

fa

fi, an ambo. vere Catholici, & in Fi-

en

L

|

de bene ac plene inftructi , ita , ut

md

N

poflint etiam prolem fperandam be.

a MOM

ne educare? fecundö , in qua ta-

gun

te fint ? an vir fit faltem quatuorde-

A

cim, & mulier.ad minimum duode-

A

cim annorum completorum ? ter.

am nln Q00

tiö , cujus ftatüs ? an filiifamilias,

arrn

ear bfalde

an liberi, an ex una, vel aliä parte

vidui, an fponte, & ex libera volun-

indfindum/ 4

tate fecundüum honeftatem Sacra-

i|’

etfan E CRl

menti velint contrahere, velad hoc

nra JOOLE

quocunque aliö motivö impellan-

dln

tur? quartö, an non mulier forte

eal

fit rapta ( de viro enim vix potefl

Mg LA C

prefumi) & in raptoris poteftate

A fodonelium!

etiamnum exiftat ? quintö, an in-

afhtes orı

ter ipfos fciatur intercedere aliquod

T

impedimentum publicum , üt funt

