(o) Coneil:

EG

Trid. Can,

fubjaceat anathemati/, (o) quo in

3, & 4.de fato, & fecundum ultima tempora

B Anl x

Baptifmo, etjam eruitur Baptifmum Socinia-

On d

norum, qui fuerunt, '& adhuc fünt & Aıran

in Tranfylvania fub nomine Aria- !4ı

norum , talem dici non pofle , quia Üfififx

illi baptizabant (& qui adhuc fünt) va

baptizant in nomine Sandiflime dnı

;

Trinitatis , negantes tamen CUM (

d

‘Arianis Divinitatem Filii ; unde

| Ü30 V

N

T

ab illis converfi rebaptizandi fünt

Cüm igitur in hoc teneamus pr& \

Iu„";{lä

j\

ceptum ; & formam preefcriptam n

hec '“h'»ä\&ä

@'S‘”%M

Pars I1. Cap. II. De Sacramento &c,

363

H

haec absque peccato , & inVvalidita-

agı

te variari,aut de illa quidquam mu-

D men

tari , aut omitti non potelt.

NC In ı

Queri autem poflet , an dicen-

2 Clmene

do equivalentia etiam folüm _ per

omiflionem pronominis ego ; quod

SN eo

|

V

eft expiicitum, & tenendo verbum,

B ıda

I

}

nempe baptizo, per quod jJam intel-

JN |

Jigitur, vitietur Baptifmus ? cui fa

E

cile refpondetur , fi hoc fieret in

i

€

/

62 p

fpretü, fore peccaminofum, quam-

7

Jag

vis non invalidaret, cuivis vel levi-

Al ba

.

ter in moralibus tind&o apparet;

p Maa

fpretus autem femper in eo eft ma

gis advertendus , & puniendus, qui

ja AD

tanquam expofituüs ad curam ani-

n

marum in folemni negligit , aut

ln

N

contemnit , quod pre ceteris fcire

debet. Hoc autem dubium appel-

ı (hnc

Ola A0

lat etiam ad Miniftrum , quem hic

refpedu Ritualis {upponimus Paro-

Jnpolt d

chum , aut aliäs Curatum , in fimi-

Anl

Jibus praevie erudiendum, adeoque

\'W Sﬂnﬁi ß

ı mdn 07

etiam obligatum ad edocendum

eos, quibus obvenire poteft , ut ba-

il 0

ptizent in neceflitate , quales fere

ı00

funt obfietrices ad partus' quäm

c

maxime adhiberi folite, & pre allis

adı-

CII

Z5

/

M lä

864 _ Pars IIl. Capı I1 äeSacm'menta Ö

A B m m

„l

f [r'f£‘

r

(Of

admittende in locis , & partibus ,

D

quas verecundia abfcondit.

‚

M

W

j}

Agitata funt perf@pe dubia, &

D

f

Tepiüs practica. circa modum Ba-

f(!/ﬁ£f':.:

c„

MC

r

ptifmi, nempe, an bene , & quö

k 0 WÜ

modö meliüs fiat , nempe per ablu-

gı 8 D

tionem , immerfionem , vel infufi-

n anl 00

onem, & certe ab hoc tanto ma-

A

gis abftrahimus , quantö in Ritu-

jn E

ali de utri{que previfum, quamvis

y dmgueM

mi

£

pro ufu ordinario infufio magis fit

,n NOnd

practicabilis, & fere preprimis prz-

grln

Icripta, cui & ftandum, nifi in ca-

Ya O N

fibus, ubi authoritate Ecclefie ali-

n

d

04 Hınan

ud conceflum , vel fi aliter Epifco-

Ö „‘Iff’f /

M

-‘.f‚nﬂn:-'

p° vifum fuerit y de quibus Paro-

jn i

cho de facili arbitrari non licet.

A MO

Talia etiam füunt , qug dicuntur de

3géésmä:;méhmi

tempore , loco, & requifitis ad Ba-

TT

ptifmum adhibendis „ in quibus

Ülrn

Oomnibus tenenda, que prefcribun-

ME

tur in Rituali, ibidem etiam fatis

Cag

explicata ; & fi occurrat queftio

circa linguam , feu idioma, in qu4

d

;f ffflllll/;r„

nimirum parte oporteat uti latind,

“*\dfff(

& in qua adhiberi poflit , vel de-

\

I‘

A

eat vernacula , hoc etiam , ejüs-

Ig

MLE

W

que ratio © Rituali eruenda , nem-

er

£x"‘n Aln

Man

I,

\\

l

(

a

x

Pars II Cap, II, De Sammeäta i 365

/

f

plrt|u)e, quäd in Baptifmo {(olemmni in-

]

‚errogationes fieri poflint, imö con-

e

]

lveniat fieri a Patrinis , vel Matri-

4 Odı

A

his intelle&e, ut poflint convenien-

(

W ) q

'er refpondere , in Exorcifmis ve.

Wa

o ,, orationibus „& maxime prola-

ffjione forme (tandum omnino lin-

Al

M

(

Kyug Jatine;, & non aliter, höcque

il x inftituto Ecclefie ,

A

(

que Latına

}I

"

Aägdjcitur, ade6que latine orat, & quia

Il

“n hanc , nempe Romano- Catholi-

e gremium recipitur baptizandus,

( liquamvis notum, quöd in Baptifmo

ikhrivato adhıberi poflit quoad for-

il mam lingua vernacula , tanquam ä

lr mulieribus prefertim meliüs intel-

Anl e&a , caremonie autem , fi fint

amifupplende, fiant fecundüm Rituale;

ml Reftringimus modö ad Minifrum

44 B apti/me , hec enim inftructionis

lllnoftre maxima ratio ; & certe ex

zn Kofficio legitimus Minifter ab Eccle-

ı ofia Hatutus eft Sacerdos; dicitur ex

na Ofezo ratione /olemnis , quia in ze-+

wilice/irate jam ipsö Ecclefie furgentis

ıt, Winitio eft omnis homo, Sed quia in

‚in‚ /Primitivä maxime Ecclefia Sacerdo-

tes dıcebantur quafi authoritative

emenda;i

|

Epi-

366 . Pars IIl. Cap. 11. De Sacramento &e, ınl

Epi/fcopi, cö, quöd in ipfis eflet Apdyıl

V

d

ftolıca poteftas , ideö S. 1gnatius a

Smirnenfes ait : Nox liceat fine Epfalıke

/copo baptizare,idemque tenuit Te,

L

ggı M

@ Libro tullianus (p) fubdens: fed ex quin wl

de Baptis- certa Baptifmi tempora cefsärunt

”9“ 17° & Epifcopis auda onera

; fingul on

oppidis certi Presbyteri aflignaygınkr

fucre, ad quos totum ne

gotium da myn

}

volutum eft : Monacht autem Al

A

hoc munere in totum repelleba

ZeliptO d

(q) Eugen,

tur: (4) nifi, in quantum poft

Ca d

Papa C.

fa

placuit fe=

Eugenio I1I, admıfli funt ad (ubve,

Ea

cund. 16,

niendum Clero feculari in fundic

queft. ı. nibus Ecclefiafticis tanquam coat

kan

ı in c

jutores, aut , ubi in Parochiis M

G

nafterio fuo unitis , aut incorpori

(

\

O enat

a

‚tis funt expofiti.

Ex hoc eruitur

0

I

a

quöd fundiones , quas habet R

Y

M

tuale de Minifro Bapti/mi , tranfic,

Al

«

M

A

rint in Parochos, ita tamen, ut Ep

(

$

fcopus , qui eit eminenter Parochu,

'

Eln

(

omnium Ecclefiarum {fusg Dioece “ln

fcos , poffit baptizare in fingulis p

unde etiam in Rituali habet fua

rubricam fpecialem.

r

0

""l

Stola , fine qua Baptifmus [Q“'%t

\

%J£ax

lemnis adminiftrari non debet, cf

)W?h}

M \

qU K

Mhinee

N

%l’lü;'„„

T

D

\‘°‘ Bars 111. Cap. Il. De Sacramento &c. 36

Z

!

[”) /dCÖ

{

\uc Infigne Jurifdi&ionis, ab Epif.

D

Y

9po Conceditur tanquam A fum-

1V” I

/

Ugr

L

10 Sacerdote illius Ecclefie , in

Ü

N

'

‚

({

(

uam baptizandus introducitur ,

fl

Hüsque Clavibus

d Coßh

1

bditur,

„per Baptifmum, -

N

A,

Unde,qui Baptifimum private, 8&

/ periculo vite, feu neceffitate fü-

äs‘au!;_a@ '

ü

L

eperunt, cum primüm fieri potue.

2

deferendi ad Ecclefiam , & mo-

( M6

5 OMln

preferiptö introducendi , nec

C

s facile& conferendus Bapti{mus

MMMI

d

7ém/;;//a

A

traEcclefiam,nifi filiis Principum,

It Magnatum

, quorum tamen Ca-

TE

etü Fontem baptifinalem

üln hab

eant, equiparantur Eccle-

WE Dub]

icis , aut quando baptizat

} xhucz\\‘\vp»ifcop

us; ubi enim ille eft , cen-

6, ur efle Ecel

efla; quod non efß

' us dicendum de Parocho 5 hic

f

ja ' im datus eft ab Epifcopo Eccle-

ml particulari ad.illam regendam ,

m C habet jura Ecclefie in fe , fed

m hlo ila undenon poteft, nec de-

ul baptizare in domo Parochiali ,

ım, 4 forte& in illa habeat capellam

m Mmuniter reputatam pro publi-

ncom?'

ütar‘;mné$ & tunc in cafu gravioris i

modi

.|/

yl

368 Pars lll.Cap. 1I. De Sacramento &ec, }

0?pmfaﬁqw

modiı poterit perficere a& us,i.;1—fa‚'f»"‚ﬂ

M, UE

bendo tamen baptizatum , ac fi f}

&um fuiffet in Ecclefia , cujus t'

TI

|

ga1izac

}

Jis Capella ‘partem reprefentgmi

Hec autem vel ideö ftabilita, quif MM

cüm infans intelle&üs , «& memiulh

rie ulum non habens fit receprus lnl

gremium Ecclefig , & deinde hujy en

certitudinem nancifci non quealli

indigere poteft atteftatö, quöd ıyl (n

elargiatur ipfa Ecclefia recipienim an

Unde & mox baptizatus infcr:bi dl

bet libro baptizatorum cum eX prl

fione diei, A qua metitur annos fdyk

os , Eftque baptizato Natalis, CIln

u

amfi diem mundi priüs afpexert

l

M ﬁäg[{m

\

Al

\

Ecclefie enim regula eft , ut z

Ö

tem numerent Chriftiani ä die,'_qat:nkdaw“

receperunt Baptifmum, & per illt

N :;

filii Ecclefie fadti funt ; EteX Bıyypo.

innuitur, quäm neceflaria fit 1

diata , & exadta inferiptio bapt!zj,

’h‚?

/

Ö

torum in librum , qui fidem faciäffir;„

.

.

Qi‚‘/f n

[

A’

R

nm

ac quantopere preejudicare p

|

(l

hoc omittere , ve

l inordinate€ ı

P

Isl

/

H

cere , quöd etiam culpam incl

Ül

" 'ÖM:

€

rant Parochi tales

libros non acC

%5 0

W

CM

eti.

i

rate tenentes , quam culpam.

cel”

uﬂ‚tgn};‘%

Bars II £fp. II. De Sacramento &c, 368

.Wﬁ M

O

certö modö in fe affumunt Epifco-

Ol

pi , feu Vifitatores , cüm muneris

Cla

]

Epifcopalis fit legälizare filios ba-

W 7

‚ptifmales extra ipforum Dioecefes

MCa

1

efferendos.

|&ü!.‘

Huc non incongru&

refertur que(tio de pronomine, feu

\pj particula Zgo in forma Baptifma-

W

\\

l

/

tis 5 per hanc enim individuatur

Aug perfona baptizantis, qui, fi fit for-

ıkl 2O aut inter Canonicos Collegiates

Aı oa

curam animarum hebdomadatim

b

=

H

agentes Baptifmi Minifter , vel Pa-

VAtOMI UDE

,

rochi Cooperator , aut Capellanusz

MO

d

ür

m'Parochö vel abfente , vel impedi-

ya Üal

tö, 8& ipfe baptizans inferibat ca«

T

ractere {(u0 baptizatum, poteft Pa;

yultdrochus tantö certiüs füper notione

d

W}

WLLE

caradteris dare atteftatum de Ba«s

‚4a6 Ptifmo , quamvis necefle non fit ex«

f

/

I

n

m E primere per N.N, Capellanum, fedi

fa

iduficit in atteftato , feu fide baptif-

4M

jipnk Mali per Parochum dici fecundum

f (l ﬁdm

‚1ormam folitam mutatis mutandig

j

ie - horä ( fi feiri poflit) in hac

) Ia'lld'lüf

1

, v inol

/mea Ecclefia , Menfis : Anni bapti-

piß

Zatus eft infans ex legitimis conju-

ya U

T

gibus hujus loci , vel Civitatis, cui

Jalr

N

nus

]

‘impoﬁt'um eft nomen N, Patri

fuiß

\

270 P41_: I4 Cap. 11. De Sacvamento é'£. ı ;„„‚(‚c„‚;l..’ficwa

fuit N. ex hac eadem Parochia N. TL

auod in libro baptifmali de An- i'„-„‚@;mﬁlt‚z‘

no - hujus Parochie taliter inve- „

ni, teftor ego N. Parochus loci.N, ia

fi verö ipfe Parochus baptizavit, „

dicetur aptiüs : Ego N. Parochus ‚ml

chus facit fidemn, feu Anteceflori > Yı

aut Antecefloribus , feu Cape A0O g en

aut Capellanis, qui fuerunt, Dapti- (yypun

zaverunt, & infcripferunt in 10C0, „

M

notandö hoc effe pro fecuritate CON- (

T

yeniens, ut, quando deceflit Cg- i

ellanus A Parocho remanente, in l

in

fine inferiptionis notetur in Libro :,

Pl

hucufqueN. N. qui fuit per totan-,

in

nos in hoc loco Capellanus , & te-,

Y

|

}l C_'lPﬁ‘

Wn

dır

ftor fuprapofitum efle, & fü

Ü

(

W

_/}P

OÜ e

us proprium caraderem.

arl mo-,

/

/

LO“

{ /|1i

Detln

dö , qui fuit Adminiftrator Pa

€

chig , faciat de fuo, aut Ca

1$z‚chsmurßm

E e

K

norum füb ipfo habitorum Cara

ribus; ut autem 1c

jatur , unde de-

beantur jura Stole circa Bapti

(a d

LL

ta, hoc ex tribus provenire com“

l

A

|

muniter perhibetur, nem

pe primd

f

llßmm ad

|

A

rri opom

|

R d

\

pro Ecclefia, ut quia offe

M

N

tet per Procuratorem baptiza

n IE>M

ün

;

al

A

A

M{

.’/:{/_Üth„„_\}[‘

—

Pars IH. Cap. 41, De Sacramento &,

371

'ln Ig

Ol

duo mantilia munda ad abftergen-

COl ıll

da capjta , illa nova fint, & in Ec-

clefig ufüs poftea convertantur. (r7) ()Gavan.

0O

Quöd fi Parochus alia ad tales ufus

tus’in Ma-

SIM Ögl

nuali Epi-

l Paroch

f@piüs etiam habita, & in Baptifte-

fcoporum

rio permanentia adhibere proprium

Verbo Ba-

AAa

SA

duxerit, poterunt allata, vel ipfo- YY n

3

zum difcretum pretium ipfi rema-

NN

f

d

M

M

Ü

nere, aut fecundo imputari in illam

ır

difcretam taxam,, que prefigitur

jl

‘f‘

IM

A

al

\

MO K

pro labore inferiptionis, & tertiö,

locö agapum, quas parte prima di-

guı dmﬁl‘ß

ximus dari folitas poft folemnita-

C da

tem baptifmalem , quarum portio

k

4

conVvenit Parocho ; Unde rationa-

k OO

biliter taxari potuerunt ab Ordina-

Jaln 0

rio, fumptä harum proportione,quir

E

1

]

bus taxis etiam pr@cise ftandum ,

A

MM al

nec plüs petendum , aut exigen-

\

Ant0tO

dum, ne videamur Sacramenta ven-

a CaPt

A’l

dere , quafi fenerando fuper apertu-

MC

fa janug ad illa ducentis.

Ad ju-

f [,\IDC

A

ta Stole etiam reducitur folutio

y cItA ORI

pro extractu fupra memorato &x li-

al

M W

bro baptizatorum ad faciendam fi-

bn

l ‘\\me

dem baptifmalem fecundüm Tri-

ll

dentinum, ubi caventur exceflus.

w

M Gﬁ

M

Reftat advertendum de Patri-

u

Aa

RS

‘/—'

Y ;iﬂßﬁyi?*"‘mﬂ”(

a72 Parslll. Cap.il. P__e Sacrameuto &c,

;'éﬁd8

nis , de quibus fatis agitur in prce-

T

ga M

mio Ritualis ad ordinem Ba

i{mi,

[

K

!

n

ubi breviter quidem , fed fü

cien-

ıkal

|

ter exprimitur, quUi , qUot, & qua-

/

M

AAu

Jes.in Patrinos aflumendi , & qua-

les non admittendi , qu& eorum

M

4\

|

\\

Ü

(

\

am IA

zequifita, & obligatio, de qua eti-

am parte fecundä dıdum eft; Que

ala llr

A

verö ratione {ufceptionis prolis; feu

Patrinifmi inter illos‘, ac baptiza-

M

xnlim! Ynofl

tum, baptizatique parentes Oria-

tur cognatio fpiritualis , & ad quo-

Tmpefn d

tum gradum teneat, aut refpective

WW

impediat, hic adnotandum ex men-

I If%///?l?’ll„ f

h MI/W /

1”A'M M

LA

(:)éeﬂ'l 24

te Concilii Tridentini, (s) ubi limi-

de Refor.

tandoMatrimonii impedimenta,feu

N

Matrim,

© 2.

prohibitiones aliäs fat dubiä expe-

WWEÄ \_\}) QÄ\\"‘

M

ä

rientiä controverfas,definivit, %7 x%-

“l

us tantam, five vir ‚ five mulier , juxta

in Y

SS,Canonum inflituta,velad (ummum

SM l

‚unus, & una baptizatum de Bapti/mo

ZW d lg i'g'f.L

fufcipiant , inter quos , ac baptiza-

SOn

zum ipfum , & ilıus patrem, &* ma”

U ﬁ(Ü&[n‚

I

(f) C non

irem , nec non inter lgaptz'z-antemQ &T

d COn

M

(n

pluresDift,

baptizatum „ baptizatique patrem ,

Ai

Al

4& C.

eü{'q f

quamvis

ac matrem tantum fprritualıs cogna-

deCognar,

z

tio contrahatur, (t) de qua inter.alia

: q m2X]IM du

circa Patrinos animadvertenda , &

Ä(LJH ®

Spirit. in 6.

M

annO-

ON

L

_

AD

-

M

Pars 111 Cap, 1I. De Sacramenso &c, 373

annotanda in lıbro , COsque per Pa-

f.°' e B

. rochum Oportet moneri, tum Pa-

“ ff trem , & Matrem pofeentes , tum

\dof dn Patrinos fufcipientes , ut fciant,

}

“al da quibus, & ad que teneantur, Por-

INln

rml ro circa Compaternitatem , fic non

\

M

na | abufive di&tam, poflunt efle duo

V

N

a | dubia de ortu feilicet , & extindi-

nn one cognationis fpiritualis, nem-

Mnı pe inter quos’oriatur? & quoufque

mm extendatur ?. utrumque fatis deci-

fimi Iln Sam per textum {uprä allatum,nem-

gp%;;/{/{ä)fﬁ;f pE, QUÖd oriatur inter EOS, qui /üfei-

ylrn (PE4mt , ac‘baptizatum , & illins Pa-

iln Srens » & Matrem; Ratio eft, quia

al | unt Compater, & refpedive Com-

Aula mater baptizato, e quöd ipfum vi-

uklıalın T (piritualis participem effecerint

/ per procurationem Baptifmi, ficut

f ja

|

|i;‚‘i,‘{?il!

/

mm |

naturalis Pater, & Mater eundem

d B

produxerunt ad vitam naturalem ,

„ Ela AIS auUtem fiunt Compatres , quia

#w eX Baptifmo in infrudione infan-

dn

ME

tis (unt focii , &- compromiffores ,

aindd

acconobligati ; unde nomen Com*

eal }

4 Ftrilualßi°i

‚ Zaternitatis quäam maxime elucet.

4

Quou(que fe extendat impedimen-

()d@ a

=

-

Aum ex Compaternitate oriens , fa-

md

;'.

Aaz2

cile

l

O

Dıa

. 374 Parslll Cap. 11. De Sacramento &c,

_

I

cile comprehenditur ex particula ”

M

A O

’

zantüm , que in primo gradu eam !

f

dın MC

termindt.

aM

i San

Supereft alia queftio inter rudi- '

!

M

ores agitata, an nempe vir, & mu“

4

in

lier, qui, & que refpedive infan-

H

tem © S. Baptifmi lavacro levant „

M6

a

ad invicem contrahant cognatio. “4

nem (piritualem, e€ö , quöd cön-mlnk

jun&im baptizatum fufceperint, & 'ı (

tetigerint in au baptifmatis ? fed m k

& hec ipfa quefio refolvitur ex Mk

textu fepius allegato , & ex ipfo Wrl

verbo Compaternitatis ; textus enim '4l

definit : inxter quos , & baptizatum , @%’;ß/äfßli’t.';i;j:

ac baptizati patrem, & matrem ori-''

N d

vvvvv

Y

tur. (piritualis cognatio , quare 7y

quia ex fupradictis rationibus fiunt Ral

Compatres baptizato eX procura- “lg

tione Bapti{mi, parentibus cx 0bligsf."xraa;c„;„‚:‚;

gatione ; hec autem inter eos u

i

fufeipientes non eft ; & quod dici- 4ı

I

f}

tur; inter quos , appellat conjundi- (

Tn

v& ratione {ußeptionis erga bapti-.

s:.v,d‚m„ä

zatum, & parentes illius , que non ;

ül Anı

zefertur ad fe invicem , tanquamı

1’P

HN

|

7

t'

‘l

A

fn

BT

Cooperantes , in quibus non eft ra-|

M

! A

tio Compaternitatis. Catera refol-|. *n

Vun- é;_"\°\!\m\k

!

/

f"'”'D'5‘"m„p

d

[

8

_Pars 1l Gap. 11 De Saotamento&i, 375

, 1\“£ vuntur?Möräh-ßia‚ 'eirca que:nil

I i

A occursit aliud „.nifi, ne nimium de-

feratur probabilitatum facilitati,

ff

cüm in materia Sacramentorum

'4 Sententie Innocentii XI. Omninöo

x Handum,utpote fecutiori,ne tamen

Walgk pelumdetur Chrifti dodrina , ab

\p Ecclefia fatis explorata absque co ,

U,ı quod plus addi non-debeat opinio-

Mn nibus minori authoritate. fulgen-

I tium, * Benedi&io , feu confettio

(nelondr fontis baptismalis-habetur in

O-

ila

0

‚/ cunque Miflali ante Litanias.

7

Sab-

‚fn Quod in Jure Canonico habetur

afunn. ( de Purificatione mulieris‘pofß"par- (u) Lib.3:

un uı Z CX Teftamerito vereri', & Caere. tit 47.

Aın MOnialibus quidem fumptum, obli-

ba

„teratum quidem certö modö videri

poteft ; höc tamen pro Ecclefi@ au-

hi.paaia:xob

a MLG

horitate fervandum , proüt ferva-'

tum videmus ipfum feftum Purificas,

gon OB (000E

Wl apptllüfäß

tionis B. M.V. que tamen indubi@

purificationenon indigebat,fed per- }

ßan e

s l

Y

aa eft in exemplum, & edificatio-

f

em noftram. Effe autemParochia-

: JawiCEN, Z

M

}

€

nemo: ‚dubitat ipsö exemplö

TE

mi Sacerdotis in traditionibus

lta0l C2l:rsz

yela-

Aa3

—_-

m

M

IM

yı

f

]

376 ég1;._clll..Cdp.l 1, De Sacrahenta C

Il

AA

relati; Neque aded vatat äyﬁeriö; .

/

A

U

|

N

d

purificatio edim nature fordes ar-/

bitrio Sacerdotisjusdicentis fübji-,,

l

N

gıdalE

cit,utcunque efle poflit actus volun. „n

,

ral

M

tarius , ab Ecclefia tamen pra ct‚isgp„mi\ca\\ﬂ\\mm‘

ptus ; niff’ enim ‚.haec’eflet ‚-non in-

J

/ AL

venitemus talem in SS. Canonibus:;

.

Cn

proüt habemus hoc titulo.

E

F

0 E R

quidquid fit de indultis ratione

au DE

aut titulo jurisdi£tionis voluntari

E,

\

ya Bla DE

retenfis , certe non nifi falubr

. na 100 Ckr

eftParochis hanc adferibi, ut ar

.

®

l-

onftmdonn Alg

trari poflint circa plus ,& minus in

nrl i

purificatione mulieris , ejüfque a

EccleGam:readmiflione non.inc

Sn da Ian

M Ancal,

gruum,mäxime,ubi agitur.de vitio

17

adum fuum ha

ö

AA

i}

'

0,

fis, quas utique gr

re convenit, Mo

dus eft in Rituali,

Arln

on d

arbitriö Parochi fecundüm pro

tiones in diferetione fori , feu ex

er ca bn

ni, feuinterni, caute tamen;, &

p;:oßﬂf Dacon

*

]

‚<cul ä nota lucri exercen

dus , etiam® KAom

&

cum diftin&ione , an fiat in Civita«l

Mnnn

5

te;vel ruri, cujus laudabiles con LE eln

tudines’attendende , abufus VErÖN ffgn

pro. poflbili tollendi , praecipue CI“a

Caea,que queftüs fufpicionem mO-!p@üconäm:;&

vere pofünt,

.‘A\l mftr‘.%mtm IN

At‘

Uln

}

.

I Ula

Pars III.GCap. 1il. D_ﬁ Sacyamı, Confir, _ 377

SS

x

AD

f

"CAPUT IL

:m D d

f=

fi

Y

Y

De illis , qug-ad Parochum

/ ”£1.' /ÜMÜM;[;‘; f

pertinere poßunt circa Sacra-

OT

mentum Confirmationis.

“l pra

A

ı200 L

X Pontificali {umitur ordo , &

modus miniftrandi Sacramen«

T

al

tum Confirmationis , quia hoc Epi-

fcopo privative eft refervatum ,

( '.‘Ä*&"_qg

\

/

J

poftquam-ab co,quod fiebat in pri-

mitiva Ecclefia per -impofitionem

GT

Alr

d

Ü

f

d

|

J0

uynpi

manuum a toto Clero füper capita

confirmandorum faciendam., ordi-

eal

aulr s

natione ejufdem Ecclefig introdu-

dr 000n

&a elt facra Undio pro materia

Ö

roxima Sacramenti. Sed neque

e

nln aal

ideö fublata eft Parochis , feu Ec-

clefiarum particularium Redoribus

o Ya Mk

incumbentia illos decens ; hi enim

mdn p0

funt in locis cure fueg concreditis ,

e fn

quaf Archi-Diaconi , qui Epifcopo

an OE 0}

vifitanti , & hac occafione Sacra-

0

s G0U

mentum Confirmationis miniftran-

Al

Ch

ti prefentare debent confirmandos,

lln

ä fe congrue ,& Cufficienter infiru-

Äfmdüb\\ﬂN“

&os, de hoc ipfi atteftando , ut

ln g

hac fide preftitä confirmentur, &

N

OE

|

u!W

confirmati „infcribantur Libro a

}

Aa 4

0G

(

8

Tl }

Vr

f

2378 Pars II{.I Cap. I1I. De éarr'am. Confır. fMN

n kn

%i’(l[ﬂ@ ‚

d

hn,3

hoc deftinato „ ex quo fimpliciores,

00

aüt per gtatem minüs memores no-

M

yerint, non reiterandum Sacramen:

Ir J

na

f

tum, caraderem. in anıma impri-

'Änzan‘uazcctdttcé

mens. Eos verö,quos Epifcopum

g Drn

in Cathedrali confirmantem aditu-

Laa 4S E

ros Parochus exmittit, tali ratione

ealn d

oporteret habere fimile atteftatum,

4Ö er R

feu brevem prafentationem Paro-

AAn

chi in feriptis , ut redeuntes cum

Agn Ql d

ea idonee fubferipta , vel alia fche-

Aul Chfun

dula Sacramenti füfcepti tefte , in-

on mur d

feribi poflint, üt fupra, Libro in vi-

c d

fitatione producendo,

Höc modö

Un da

pröbabitur Parochorum fedulitas,

pÜE G

fi non prefentent ad Confirmatio-

A ean

nem vel ztate, vel infeitia inhabi-

A

les , Sacramento autem deferetur

Ml )adx‘mäm\&n5

honor debitus , meliüsque recole-

tur fufce

waa{;;.@zq lr

pti memoria , quö magis

Y JP{

Mn f

digne illud collat

um fuerit bene

A

N

preparatis, ..

(

A

Anl

AH

CAPUT 1V.

ME

M

De Sacramento Peenitentie

«df0hs

ll

Al

(

bene adminifkrando.

%

;H';.

i

Al

Ure meritö in Rituali de Peeni-_

/

M{gp äif m d

mentum

W J

tept'ia agitur ante Sacra

Eucha-

M

ün

I

/ ///Ülm„]é

X&

Pars II. Cap. IV De Sacram, Penit. 379

——

A

M

.

Ol

Ö

— Eucharifie , quia ad hu

u88 reCG-

m0m;i

ptionem eft preeparatio , eö modö,

f} '

dın

Ar

W

_ quö per Joannis predicationem

/ poenitentia antecedere debuit Ba-

(

Ö

I

l

ptifmum. Utrumque eft Sacramen-

d

'

}um mortuorum, aC per utrumque. in

A

Ol

} x) Cone,

i(af

vitam fpiritualem afferimur , (*x)

Trid. Seff,

A

primö quidem neceflariö , fed non

14.c.2.de

RR

M

. iterabili fine forma Judiciinafcimue

penitent,

|)‚ü“ﬁ&;m

ad legem gratie indelebili cara-

XM

dere fignati Chriftum induentes , &

AT

nova efficimur creatura gratuitö A

[n

N

peccatis abluti; fecundö per fragi-

‚Jitatem humanam naufragi toties ,

hr i

Cn

quoties poenituerimus, tabulam af-

fequimur , quä evadamus ad gra-

l

“ tiam, hoc autem non aliter, nıfl in

m O

forma Judicii voluntarii , in quo

T

reus fe ipfum accufat , ut jufifice-

an tur, Per primum fubdimur clavi-

ir , bus-Ecclefie , & potefati jusdicen-

tis, Hoc eft Chrifti Legislatoris; per

I

fecandum adimus Tribunal mife-

V

Da

M

entis Salvatoris, qui in ea , quä nos

_ fedemit , cruce expanfis brachiis

{ miferaturus nos expedat ; quod (y) S.Greg,

dl dı

v Judicis eterni Tribunal fecurus afpi-

EPiﬁo 44o

:

Dift, 32,

md 070 , quisgquEs ventüs fr confcins di-

$

l

7

Aa S

Cna

%

|

l

(l

389 Pars IIL, Cap. IV’, De Sacram, Peenit,

%

_

K

e

I

gnﬁ eum modi penitentıä placare con-

f

P‚

ıf

d

|

f

tendit. Veruntamen , quia Redem-

)’{£s‚4r”

Y

l

ptor Crucifixus eft, & brachia per

f @"{ﬂi

1

clavos,qui {unt peccata noftra, ha-

W

„„„Ä am

betimpedita , (olvi defiderat manu. O

M

Apoftolıcäa, tanquam mediatrice , a '

%

A

fe ipfo nobis (ubmifßä,aut (olvi po-

;

o

tiüs peccatores poteftate ab eodem

7

1l

attrıbutä. Hac eft poteßas Ordinis ’

A

\

() MOM

a

j

go\Mu!t*

dataSacerdotibus,ut ligent, & fol-

vant , hec eft in exercitio pozeßas

va mO G

aa

urisdittionis , ut Sacerdos ed prg

in on

ditus fit imul Jedex, feu arbiter in-

Ca M

ter Deum , & hominem pro /igan-

Cla

do , & mediator pro folvendo , ac

o al

per confequens Minifter Sacramen-

u

m tenea.s M&

i

ti poenitentie. Hunc, c

mus Judicem populi , @que ac Pa-

DA

IN

ftorem , infruendus eft illis Chrifti *u

verbis } (z) Pafcite eurı ‚qui in Vo-

Jan n

Ef) 1.Petri

bis ef} gregem Dei providentes non co- TT

a , fed /pontane& fecundum Deum, Confl

”eque turpis Iucri gratiä , fed volun- M OMENdate v

tarie : neque ul dominantes in Cleri- ‘:“5;2CPfäftlfin?‚\'r:

cis,fed forma fadti gregis €X animo;%i'ifﬂnfcﬁ'arlcr;;;

cum apparuerit Princeps Paftortt 4kl dı

percipietis immarce/cibilem glorie c0-"Whi dn

ronam, . Per hoc certe Paﬂoribuiürl‘s_qw.ri;;qufüb“i‚'

a

‘

M

?'@3*7M‚?r ‘

/a

Pars I1l Cap. 1V. De Sacram, Penit. 381

ln ]

{

flfl!!

an Sra

i

z

O0 Ql

aditruitur privat

1

va illa judicariäi

L

oteftas, que, ut rite ac utiliter col-

Jata fit , fupponit in Parochis fuf-

la

SUOrdf

ficıentem jurisdi&ionis in animas

exercende fcientiam, corum etiam,

arln

O

que ab adverfo afferri poflunt , no-

titiam pro ftabilimento füux pote-

Ml

M

(a) Concs

flh„

ME

fatis, (a) nec non cafuum 1ubli-

Trid.Se 6,

miori poteftati refervatorum obfer-

14. cap- fl.

f 1m

0yf‚ii:“;:‘

yantiam , imö gratuitam, fedulam,

charitativam, ac medicam operam

Hdn

H

in juvandis poenitentibus , quibus

Confeflarius , non mercenarie eft

ala p

Confiliarius confcientie , debetque

y Öa

T

in tribunali quafi oeconomice€ , aC

fere ex officio nobili jJuvamen prz-

N mi

n

ftare pro occafione , captu , & con-

folatione poenitentis , & füi pro-

Aul Ch\»

ril muneris implemento.

M gw‘ M \

Scientia igitur perquäm eft ne-

yıa MIR

ceffaria Confeflariis , imö ad ani-

é?‚‘llßlll Df’“_

mam commendata per omnes {fcri-

al IAa

aug ICr

N

ptores, ac prafertim Navarrum in

Manuali Confeflariorum in Prefa-

me ga

tione, ac P. Reginaldum in praxi

c DU

fori poenitentialis; fed nec

fufficit

M

glm

et fat fe {up-

gic!'ßl\!\

eca, quam fere quilib

.

„a I

ponit ‚haufile ex prl

ma le&ione

obvio-

284 qus 1, Cap. IV, De Sacram, Penie,

‘//h’/i

yr

obviorum authorum

Da

- qui'n poti1‘1s"@“lm

agıdl,

(g

tequiritur continua

5 8C, maxime

‘‚

A

‘

n

aa ( O0

vccurrentibus femper novis,

curiofa modö, fed & neceflaria in. ME

mQ MRI

fpedio , ac rectificata collatio, ut 4l

Aa (D) Jal

impleatur : minifterium nofrum.

Non minüs neceflaria eft

difcretio,

mÖE

& hec non tantüm i

n diftinguen-

miofenne, K

do inter peccata, &

peccata, in-

merl Oaln

ter perfonas,

ftatum

carum qualitates, &

am f mundm dnl

, inter circumftantias ; fed

A Qundo D C

Mrl te ran

etiam in perquirendo, confulendo,

& dirigendo poenitentium confei.

Ö eanl

entias ; perfe

e l n

pe enim fit, ut qui

vel ab ipfa juv

entuüte non fatis im-

MGrn

buti fünt cognitionibus necefariis,

Anl

vel in fide , aut in do@rina Chri.

AA

ftiana non fatis eruditi, in Confef-

fionali poflint brev

BL

iter catechizari,

e D

quod imö preftat ;

nec rarum eft,

quo

>

q‚r:fciaqt T

bus int

qui vix unquam Concioni-

M IO Dl

U Da

erfunt , & in officiis etiam

conftituti ,

AT

tia juftitiam

aut affectatä ignoran-

"ltmng

deturpant , aut in fe

Y Um

ipfis fcire no

n cupiunt, que agen.

(

I Gad

a? que o

mittenda ?

u@ refti-

/ 'e{um} äl

tuenda ? queg di

mittenda? fi, quan-

Al

b‘ﬁUf

f (}

\

do ad Confe(ﬁ

Oonale veniant , per

A

an

difcre-

IN

7

Ul

M

A

U

N

Pars II Cap. 1V.De ﬁvrati‚ Penit. 385

Ol

(

M

)

difcretum Pc'£r3?tentiaa Minifttrum

ß ıdn

‘

I‘J;

ı€öO reducantur , ut ( quod defide-

a

} W 00

axn

}

I, randum ) :apertis fibi confeientie

w f oculis, confeflario fe pleniüs fübji-

(

Alo. y ciant , ipsümque Regii Prophete

»\m

r

n

Ü

verbis orent : (6) judica judicium c& Pfat.

ela

A

meum , &' eripe me ,

Mm„_

£X

Y

f

propter eloguium x;_s. in fie

Y

M

Zuum Vivinca me , & hagc corona

,

M

IM

:.‘

immarcef{cibilis boni paftoris, plüs,

T

A

quam fi mundum univerfüum lucre-

Fg tur, quando hac charitativä, ac

W mi difcretä arte reducat ovem , {uö vi-

//ltfinng HÖ errantem ad fui erroris cogni-

Wihf ın tonem , aliäs,etiam reli&is mille

nl plis legatis fine debita reftitutione

Mnl ‚NOn falvandam,

E

Hoc _ etiam Parochiä, tanquam

al Confeflariis ex officio, nec non alio.

el un advertentieg bene inculcan-

eh/ md dum , ut {ciant tum in ipfoConfef»

irnl HONali, tum in publicis concioni«

, Inksem DUS , aut colloquiisbene difcernere

‚dn IDter forum internum & externum,

ı religiofilimö, & exadifimö fecretö

Cnit, R

(l R0

„Cuftodientes, que funt ; aut fciunt

m

A ql

lo.

eX confeßlionibus, aut alias fibi hoc

‚ttenda!

g\‘wmtuifu concreditis ; neque ullö

OdÖö mifteant aliis in foro exter-

an venlant | (F

»

4|

JMa

286 Pars 111.Cap. IV. De Sdcr4rä._ Dienit,

@

no quomodocungue ’notis , aut

7

TI

M

l„m

econtra. Et certe non rarö, & non

ll

pauci falluntur, hujus difcretionis

mß

[(mPÖ ü\ f

m Da

M

jgnorantiä forum non diftinguen-

A

d

\

do etiam ex motivo , vel pretextu

k

\

zeli, & hi , cüm charitati nımium

Ma

tribuant, hanc @que, ac Dei &

dl ya

Ececlefig mandata violant.

y fet 4A CM

De reliquo tritum eft, in necef-

, mn

fitate de poteftate Ordinis ä quoli-

ala dl

bet rite ordinato Sacerdote mori-

anl ka Al

bundum , datis ab _ co poeenitentig

nna

fignis , abfolvi pofle ä quocunque

4 O dr

A

f

Ü

peccato, 'etiam quomodocunqgue

Yrn

refervyato 3 eödem tamen modö eft

or Ta

|

6

infallibile omnem , & quemcun-

:

.

‘„

\

M

\

M “h\\\

que Sacerdotem (cire debere, quid,

‚;

A

M ean

& quomodo ipfi incumbat, ne te-

}

' |

M MOnkn A

‚l

merc , aut nimis ignoranter hunc

T

fui Ordinis 'a&um audeat exercere,

O

Quod hucusque egimus de Mi-

(

ET

niftro Poenitentie , uberiüs habe-

M

f d

tur in pluribus inftru&ionibus Con-

}

feflariorum , multipliciter editis ,

C A

N

VD pfrbc:ré

nm

traditur etiam in prgambulo Ri-

tualis de Sacramento Pcenitentig,

.a

fufiflime autem ab Authoribus con-

KL

“

o

tinuo fceribentibus, & jam paflım

Por-

Al

/

edltiSo

\Q\

/Z'Üv)‘a

—,

\

|Pfh

Pars 1Il. Cap. IV, De Sacram, Penit, . 387

W

OO

Porrö in his non incongruß

\ obfervanda regula, quam tenuit S.

Y

' Hieronymus, nempe ut docesdo in

M dlﬁl/)gg

' Cathedra Legem Domini tradamus

\pr

Wl in timore ipfius , filaeteria non relas

‘?i‘*ﬂ Ol

[

xando in licentiam peccatorum 3

,

W4 jn Tribunali pcenitentie autem il-

lam fe&emur eä charitate , qua

[

M

:‘“%ﬁ9

X fiat, ut remonftretur pectatorum

"Väk gtrocitas, ut ca difpliceant poeni-

il genti ; econtra autem pateat Dei

/n mifericordia , toties quoties humili-

MO

ig

/

ter implorata ac confeflarii me-

aml diatione confequenda.

gn 0

Quoniam verö in Tribunali Con«

LUnl fejentie poenitens, ejüsque necef-

ıml faria humilitas, ac contritio reprg«

yı 2 fentat perfonam Aforis &que , ac

‚e Rez fubminiftrando materiam. CO-

„ gnitioni , & fucceflive abfolutioni

mk fubje&am ; hinc ante juftificatio-

‚i nem talis Rei fit judicium de cul-

Jl pis ä fe ipfo cum perhorrefcentia

/im 46 rzecognofcendis, ä Miniftro verö quä

ol Judice difcernendis , ab eodem

yla tanquam Mediatore examinandıs ,

ar & Pcenitenti fecundüm ‚offenfam

s KB7

ei reprefentandis , quö magis

pceni-

l

ql

V

N

Y

288 Dars Il Cap . 1V. De Sacram. Penit, f

}

f

f

M0

poeniteat oﬂ”end“iﬁ"e eum , quem'ac« “

o

M

ij

cedit pro venia, & füa juftificatio.

0}

Ü

ne obtinenda ; ipfe enim peccator *

e

M

e

dl

K

{

non juftificabitur in confpe&u Dei, *

y

|

nifi poeniteat offendifle eum , cu- “

d

N

(c) Conc.

‘.;; \lä(N \

Trid. Seff.

jus eft juftifi

care. (c) In hoc igi.“

6.c.7. &s, tur jJudicio agit confeiehtia accu- *'

aln

f

AA

;a;guﬁiﬁ- fatorem feu Akdtorem, prodeüntque

..

N

pro materia Judicii peccata per os @}

a

ipfius Rei,-cujus optima Confeflio, N

fi fiat cum: dolore de commiflis , 4M

idque exercendo adtus Fidei, Spei, M

I

& Charitatis, per‘ que accedimus_cnimnzy/mé

juftificandi 4] Deo, non per nos/di/m|

ipfos juftificati. Judicium exerce. (#

tur ä& Miniftro , qui nunquam me- auı in f

liüs agere poterit , quäm indagan- MK

do circumftantias ( exceptä ple- 'l

zumque materiä Iubricä in igno- “ ith

rantibus, n& peccare difcant, non %ia

adeö malitiofi) hoc verö in illis , “g

qui vel per fe ipfos videri cupiunt “ı ;

ignorantes, vel tales reverä funt , 'Wı mm

uüt inveniant excufstiones in pecs d Caı

catis,

Ut plurimüm autem late«

UT one

|

;

Zi

bras querunt peccata Officii, ve

Tl

M ?gm

reftitutioni obnoxia, que cüm imo.

retineant poenıtentem ab acceflu

Sac;i'

389

Pars II Cap. IV De _LS‘_'{:7>»;. Ifamit.

W%;;

Sacri Tribunalis, ad minimum in

l

(

dicium in eo datum per peeniten-

&ln /l

ff

tem non modö expifcanda funt,

D

fed medicä manu palpanda , non

ut excufentur, fed ut plene cogni-

Yonfedı)

00

ta eradicentur.,

Et hec certe Pa:

F i‘h 000

rochis quäm maxim@® imcumbit fa-

'

A

eere occafione confeflionis Pafcha-

! M i"üqu

Jis, ad quam pi@e fupponitur fuiffe

Mn

fada preparatio tempore quadra-

efimali per conciones , jejunia ,

P

A d

& pia opera ad confeflionem ituri,

Hl

faltem ex prgcepto Ecclefi@; tunc

enim füa precifa, & neceflaria po-

ör ıdn

d A

teftas Parochis , qui per annum fa-

HUE

ciliüs pretereuntur ; tunc uberio-

T

ra pafcua, cüm Pafchati appro-

inquamus; nec otiose, aut per-

‚nnn

g (xp }

