
$S. Rituum

nes , & privatas dıftinguendee füNt.. Mik

part.2, tit.

(#) Iie etenıim , queg vel mox poft‘

(

inl

33, n; 3:

mortem offeruntur , & obit4s titulö

{

O

& fequen-

M

S

tibus,

notantur pro fuffragio magis folli-

u N

M

cito

mw

U

f

tﬁ|

dce COr

Pars J. C4p;f’. _l_?_:_ MiflaDefündor, 1o%

0

I6 d

Iı

5 Qln

I

Cito mortuis devoventur ab Eccle-

M

fia , ea ratione habent qualitatem

6, C T

AUMECDr0ca d

— quafi fefti duplicis,ficut & ille,que

‚am Poroch

_ tanquam AAnniverfariis adferibun-

f

— tur certo diei relativo, füntque u&

Tn 40

fingularitate notabiles; unde & ha-

TT

y

bent quafi fpeciem folemnis ; alie

dn i 8

Cn

N

AL

non tantä notä digne, illam tamen

A

»

äffumunt , qu& poteft dici votiva,

2 O cn

W

‚yel fuccedens. Hinc eft, cım quo-

AT

ad O

‘

'l I on

k

bitum ftatutum fit ab Ecclefia,

‚non facile debere fepeliri corpus fi-

‘

t05 forte fl

ne Mıffa,quöd illa fine dilatione per-

ln eg

folvenda fit , icut & Anniverfarium

‚ Aellat

W A defun&o petitum tanquam illud,

quod nomine agendarum habeba-

10l

‚tur jam in primitiva Ecclefia, hodie

(x)Duran,

.

Anfırum Verö vocantur exequie,(x) eO quod

(

in Ration.

agenda fint, qu& petiit defundus

3 lib. 7. cap-

l

W

J@,fzu‚ma]ri

vel exeguenda , que ille pro fe 1ta- 35.N.1.ac

reliquis,&

tuit ; hinc lege ab ipfo fcripta fo-

fignanter

f ptoü;€ur'

Yemnitatem induunt, &

pro pofli- n. ı7,

kN bil; obfervari debent.-

„ 6Q 0

‚Porrö Miffa pro defundis nigrö

nga COJore celebranda non habet in fe

wwl figna Solemnitatis , aut felive , aut

y& atualis , utpote que fumpta eft ex

Ql mags!g

arafceve, & ad imitationem ıllius

jei

{ M,r,iw

/ I]C\ |[ cM

10% Pars I. Cap. V.De Mzﬂ‘a Defun&or.

‘ l«t PE1‘ J’

diei,in. qua , defecit Holtia,& facrifis

)V

Cium; per confequens tacent omnia,

/LM

E A

0 N‘ (

que letitiam fignant,fed luckus tan-

yn

mb

tüm in Ecclefa auditur, & videtur ;

l \\r'“ QVL f

ma\ IMS

vmn

fit tamen invocatio_ DEI per Cru»

?N‘

cem , omittitur verö Pfalmus, (&

A

n\ 2

etiam Gloria) & mox devenitur ad

M\‘L\. Ü “m

aliam invocationem per verba: Ad-

md A

jutorium noßtrum in Nomine Domini :

Z

\*‘Cw

nec dantur benedidiones,nec fit i xn

\\\KENN\ 'n..! |

cen{atio in Introitu , etiamfi Mif

\\ß allreld

peragatur cum Cantu , qui tamen /

;mA

k

Wn f’/’j‚

debet efle fubmiffus & lugubris. Vo- /

w

Juit. tamen Ecclefia , ut facrificium \

7H

1„3$

juge , ac memorieg paﬂioms Chrifti

W ‘Ilfull A

alias oﬂ’erendum pro vivis,co qUÖ

aa wc;

illud fit Sacramentum vivorum, of-

v.[d]„ m„

feratur etiam pro illis fidelibus, qui \

pm ME

CT

"V4

‚in gratia-Dei defun&i, häc ratione.

M

|ÜÜ]!X‘

H\..

habentur pro vivis, fecundum 1pi'aa

SE

(}

verba Chrifti : „%wd qui manducat.

carnem , & bibit (anguinem ejus , in.

b

gternum non fit marıturus , unde ha- ,

WE

bentur pro a'armzmt;bm , diftind&t ‚4, nn:„„

M“

ab eis , qui ({pem non habent, & ve-

I

A S)&f'‚l\

IC mortui funt.

Ut autem. profit

\Nu

2’1'm

facrificium , feu propmatonum “

)k (Mtan

feu fatisfa&torium animabus

ü

1um

‘Ql

i/}ﬁﬁp„ 0 Pars 1L Cap. V, De Mijfé Deft(n@r. 103

70[b‚97&@

_ Jium pro expurgandis illis maculis,

Cent O0

‘\

que illis fors adheferunt , ipfius

Domini mandatö Ecclefia inftituit

K

‚ etiam in Miffa pro illis offerenda

”y& Vidm)ﬁ

immolari debere facrificium, & hoc

| DeE C

Yla (

‚offerri Deo , demptis tamen illis

omnibus letitie fignis, que VIvos

Ärad.

antüm decent ; unde incenfantur

M

A

t

antüum oblata , & Altare refpedu

\

facrificii in co offerendi; in Cano-

il

7, MI

ne autem omnia fiunt, prout inaliis

„Miffis, quia idem eft facrificium, &

A guln

Communione per celebrantem per-

Iarl I6

ela

adtä , & Orationibus , in poftcom«

4

.

/

muni

one Mifla offertur DEO pro

nl Öheißt

F

6e0QUOd

anima, vel animabus , de quibus fa-

'

a eft mentio , neque datur bene-

|

jorum, Ol d

‚

id&io, fed illius loco fit ad Deum

älbus, gul

‚votum , pro reqwie earundem anl

o ratlong

marum , 10cö pax vobis , quia hanc

dl l

E

u

r fle

nCis auguramur.

imumlucﬂ}

Sed & Miffe defun&orum , at-

a

que Officia habent füuas folemnita-

)

yade Il

tes extrinfecas , unde differunt (0-

( Q

Jlemnes ä privatis, & quidem illud,

banı

ä quo denominationem capiunt ni-

an mirum abagendis, feu exequendis,

juvat

>P‘.“l‘°“‘‚l=;ä?ié-_.;9“? jam fupra deferipta {unt

\

am R

l

4

rcpes

B

|

|

Al

104 Purs I Cap. V, De Mifls Defundor:

%e

I

/V

ıl

repetere , quöd illa , que p

roprie

W

\IL

P M

Mı ML

diceuntur agenda fieri debeant mox

poft mortem defundi, ut funt dies

l

obitüs, & fepulture,ubr notandum,

bal 00

quöd, ut fuffragium animabus € vi«

A

M

A

ta decedentibus indılate perfolva-

ML

g k

>

tur , Ecclefia omni modö fatagat,

nl

M

\

ut quantocyus fieri poflit „ fiat

A

M

{

M

W

Mifla pro defun&o , que dicitur

|

i‘\ß%‘.\\‘.\\‘

de Obıtu , & quia tale mandatum

T

Ecclefie fine mora fuccurrendi ani-

;im‘?xg\q1a'i '

(z)Duran- mabus

.

fidelium (z) induit qualita-

A

4

W

Ml

€a

us lib. 7,

15

3

tem quafi Fefti duplicis, atque adeö

A

O

K

poﬂ‘

N.

ı. poteft celebrari ,

faltem una in nig-

I

bal

&rel. N,

I7& 18,

ris de Obzzu , etiam{i in ipfa Eccle-

RN d

fia celebretur feltum Duplex efto

i £‚.„’\

majus ; hoc autem vel adualiter

prefente cadavere , fit , & ubi mos

A

eft exponendi cadavera man®, fiau-

l[ffL‘ f

tem mos non fit talis, {ed cadaver

Ml

Aldh

VJr

fit domi, tunc habendo illud fi@io.

LMI f

p 4M

ne Juris pro prafente, & infinuatö

AT

/

obitu defun

&i in-.Ecclefia fieri pos

f\

M

tefl tale fü

Aı

I

ffragium , etiamfı fit.Col-

{

legiata , fe

u Parochialis , etiam in

4

P

K

ı

feito Duplici minori, füuppofitö ta-

(

ÜO N

A

(

men, ac bene notatö , ut , fi fit fe

II‘

f

flum Chori in Collegiata , celebre.

M

Al

Üı

zur

|(r

W

SM

IM

M

N

M

x

W

Pars I.Cap. V, De Äd'z'jfa Defuntlor,

108

M

tur faltem una alia Mifla de fefto,

( Can W

& ılla de Obitu repetatur, fi facien-

bn

' de fint exequig in (uo Ordine (4) (2)S.Con:

70“”‘{Um Hinc vi conceflionis ejufdem S.Con- greg. Ri.

3005 C

tuum 4,

regationis pote(t confvederatus ,

M3-ji1686»

Mln yel confrater Sacerdos eädem die,

, quä nuntium de obitu fui confra-

l ] 63t

tris accepit , non obftante quöcun-

R äm

A

M

)

ne feltö Duplicı Mıflam celebrare

in pro ipfo in nıgris ; Exequig autem

Wnl cüm fint quafi executio ejus, quod

Xal defun&us poft mortem pro animeg

Ik Laa refrigerio fbi perfolvi debere

iıg fatuit, fieri poflunt tribüs diebüs

Ik non impeditis , etiam folemniter ,

«refo

C

quos dies enumerat Durandus , id

yalıtet

eft , Obitüs , feptimi , trigefimt Confe-

mm cutive fidtione Juris, & temporis ,

ä‚ﬁ3u-

Cujus naturz eft etiam anniverfa-

m rium äa defundo fibi reli&um , &

füm - Certo diei nempe arziverfario alli-

4B

w gatum unde ex privilegio Eccle«

mw fa poflet fieri etiam in duplicibus

il C fuppofitä tamen alii Mifsä in ea-

qn dem Ecclefia de felto, maxime, fi

il fit Collegiata) nullätenus tamen in

1i'. Dominica , & fefto fori ; quodfi in

, anticipandum pO-

'“‘Üi" talem inciderit

GSs

tiüs,

d

3665 Barsl. Cap. V. De Mifa Defundor,

' l!f:?

vr „ Y

P

\

10

tiüs, quäm dıfferendum , & in ora.

| }

N

!“

tione illa verba ‚ cujus anniver/A«

[

(

K

W

l

yium diem commemoramus , dicenda ,

| dnl

(b) Eadem

| i-;}$ (

S. Congr.

ac fi effet eadem dies (b) fignum

godemdie A

liud , quod (c) Miffa pro defun-

Z

&anno, E&js poflit efle folemnis etiam , quo-

‘‚(m . M

(c)Gavant Ad ritum , €X cO fumitur , quod in

{

MÜ

de Miffis tali (folemni ex prefcripto dicatur, ]ı w

defündor. fa canatur unica oratio cum (&E- mW

AL

I

quentia : Dies ire , dies ila &.

ll

\

Y

Fit etiam abfolutio fuper tU- il

\

l

==

‘;

mulo , feu appofito , feu fuper ipfo \l

/

d

f

f

loco fepulturg , confequenter a

M

Miflam , pröut in Rituali , @que in

)

:

nigris.

‚ Ad

folemnitatem feu agenda- ‘]f’i

Wz:'n‚

zum, feu exequendarum Vel EXCQUIA- (r

{

A

rum pertinet etiam , quod ex an-

A

ziquis Ritibus habetur de Eulo-

J

giis, & Agapis quarum prime funt

diftributio panis, qui offerri fole-

M

N

MT

bat pro populo fuper Altari , &

quafi fuperfuit illi ad facrificium

v£ In

Mra

aflumpto , quod quidem itä intel-

Jigi debet , non quöd de illo , nem-

a M

d

pe fermentato , {umpta fit Hoftia,

4M0

0

que debet efle Azyma, ubi panis

(

M

{

&

quafi in fignum oblatus potuit eile

TE

er-

Yalı 7 ‘?‘q5

W

(

A

0

Y

/

-

]

@W

é„‚ L é.‚p.'V. D_eﬂEj7'a Defundtor, 107

iM

fermentatus, qui deinde bc—nedi&u;'

W Ml

in teitimonıum Communionis in

5

Ö i

Ecclefia pro defundo fade mitte-

Ö)fm

batur ad domos eorum, qui Mif.

DrO defl

fe non interfuerunt, vel interefle

|

l ,Ql

non potuerunt ; cujus loco cum

Q f

fuccefferit in Oßffertorio oblatio ali-

Poleatu

|

cujus pecunie , hazc ä Parocho

in

il m

pauperibus loci de congruo eflet

concedenda , retentä fibı ad fum-»

Alr

mum aliquali portione pro domo

Babye

fua, Agapeg verö , üt ait/Tertullia-

Praeake

uus (d) funt : Cena nofßra , que ra- (d)Apolo-

Agl

tionem Muioftendit , vocatur enim 9°“ 32

Agape id, quod penes Gracos di-

agenda-

Jectio eft , & fiebant Ceene ila ex

eEQU

reliclis mortuorum ab ipforum fi«

DE

liis & cognatis, feu heredibus ad-

j El

Vocando pauperes , 1psOsque pa-

me ünl

fcendo, ut orarent pro defundıs ;

i Ol

unde, ne vertantur in delicias vi-

ja V

vorum , que inftituta funt in fuf-

C

fragium mortuorum , Parochi mu-

al

nus erit hortari talıbus exemplis

f

I

ad Eleemofynas pauperibus ero-

;'\

A

gandas potiüs , quäm ad epulas in-

N u\|ﬂ

ftruendas retentä fibi portione, qu&®

\

(

dicitur 7ws Stole nifi hoc nomine fi-

u

I

W

bi alınd folvatur.

Per

l(/;'‚41m

108 Bars I, Cap. V. De Mifa Defundtor,

Ml

Ä/

/

[4|3 %

- Per_d_i_&aigit?lr—l\/liﬁ"a pro defun-

7

E&is intra annum confequitur for-

E

mam folemnis & concurrit quo-

4

4

A

dammodö cum fefto, propria au-

MCO

tem & prefcripta, fit ä& fecundis

OC

6

Vefperis Fefti omnium Sancdorum

X

W

}

per Vefperas Officii Defunctorum,

y I

quas fubfequitur tota dies , & Of-

(

ficıum omnium fidelium defun&o-

b

TG

rum, quamvVis principale fiat de

\

C]

f

M

V

M

Octava omnium Sandorum , & {fic

Al

officium eft duplex, cüm utrique

ONM

debeat fatisfieri, itı tamen , ut

{

E

m‚\«é/ m

officium de Santtis magis principale

[/

A

On

7

M

quidem {it dignitate, minüs prin-

d

0‘lvw

b

|

cipale autem tempore, cüm pri«

M I

Yn

mum fiat de odtava, fecundum au-

na u

tem, quod quidem dicitur tantüm

Commemoratio omnium fidel1um de-

Mn d

m

}

Ü

Ür

TTT AT

fundorum, ex caufa, quöd prefcri-

ptum fit, ut teneat locum princi-

KT

paliorem; unde & aflignatus eft

MT

color niger de pracepto , nifi for-

=;5ß.‘‚& M

te in diem fecundam Novembris

A

incidat Dominica , tunc enim ifta

in

(

1&C')‘\

gecipit in fe principalitatem , offi-

n,]. /

cium verö defun&orum fit die fe-

Krg A

W

Al

E

W

quenti, incipiendo ä fecundis Ve-

IMl

f

Al

/

Yg

{

Al

fperis.

\

u

l>

M

Z

lı

!

Pars I, Cap. V. De Mifa Defun&gt,

108

( p;g?q‚J

u(cqui!m \

fperis. Applicationem Miffe.quod

attinet , Parochus tenetur illam

ACUr fl[ 1

PfrOpfia

facere pro defundtis (ug Plebanie,

alii autem facerdotes, lıcet Mıf-

d fudı

Mdorun

fa de precepto dicenda fit pro om-

nibus fidelibus defundtis, poflunt

rm

OE

applicare pro fingulis , fumptö eti-

am pro hac intentione flipendiö,

Ol

fed unicö tantüm,

Mn

Secundümid,

uod füupra di&um eft , in ufu fuife

Maı

fe, fic hodiedum fiunt diftributio-

CÖn u

\

1<;|

nes diverfarum rerum per modum

fa 8

eleemofyng , nec non luminum ac-

CDa

cenforum, que fidelibus nontan-

a

tüm admittende , fed etiam fua-

in pfl

mal

dende , cavendum tamen , n& per

hoc Parochus fibi quzftüs proprii

tntün

md

fufpicionem conciliet.

Miffa privata pro defun&is eft

yl

eadem, ac votiva, nec potef regula-

ptmci-

riter celebrari in feftis Duplicıbus,

T

nifi in cafibus , & modis {upra di-

a{l

dhis, quod quidem ftatuitur ab Ec-

el

cClefiacrica rıtum , & colorem , non

S

M,

Circa applicationem ( poteft enim

per modum füuffragii applicari eti-

‚f ‘f‘f‘

f

am defundis quelibet Mifla ) ex-

N

Ceptio autem ferig privilegiate ,

\lﬂ

que

M

WL

110 Parsl.Cap. V, De Mifs Defundor,

‘| ‘h n

»

que habet rationem d1$lici$ eft üt

Al

\

y“" M

paflım notatur ın Calendarıts, quod

| 00

M

€ä die celebrarı non poflit , nifi co.

i

Jore prefcriptö. Sed & Mifle pri-

T

A

vate pro defundis alig fünt /ega-

tarie , alg pure vorive. Legatarig

ia

(

erfolvi debent precifis diebus ,

‘

:[g@atia\„‘

nec facile differri, imö fi prafcri-

E d

ptum fit Altare, feu etiam hora,

m\gm\x\\&a

cö tüm, ibıdem dici, atque eoco-

4l am

lore, quem Ecclefia preicnbit,

Man

vel permittit , poteft autem circa

M

locum,& horam ex rationabili cau-

A

?M.'%

(

fa Epifcopus dıfpenfare,

Paure vo-

M

Sive , Vel legatariıs adjunda , aut

pro libitu date, differri nullate-

HM

nüs debent ultra prefcriptum, nec

Yakı

plures ä Parochis alumende,quäm

K

quas per fe, aut fuos Capellanos

l

perfolvere potuerit intra modera-

m M

tum tempus, nıll dans eleemofy-

“—3F1X däf5„

nam voluntarie confentiat in illius

f

prolongationem , quod aliäs con-

‘(e) Gavant

fcientiam gravare poffet. /(e) Ra-

‚l

‘"'M‘

“Thef, SS,

1

Rituum

tio hujus obligationis non tantüm

part, 3.c. fümitur ex pa&o cum dante, vel

\

‘flom‚ |

Z2. ubi

plura de

relinquente eleemofynam , fed eti.

I fw W

N

applicat.

amexXco, quöd fi perfolvantur Mif-

Al

€ﬂw

Miflarum,

e

4

N

M

?/1leu};|

BDarı 3, Cap. V. De Mifa Defundter. 13r

4} La anımabus, pro quibus fiunt , illé

ar

/

z

M

hoc fentiunt velex lenimento pce-

”)\ !HfIC[‚

narum , vel ex revelatione per An-

Ml

gelos fuos, quiitidem monent ob-

ÜÜ( /{fg.

ligatos ad celebrandum per fom-

(f) Di=

AOtarlm

nia, aut figna , nifi urgeat obli-

rand. lib.

ebus

’

gatum fynderefis. (f)

7.Cap. 35,

N. 267 &

Marl

Miffa Gregoriana, id eft , cur-

,

sus triginta Miflarum , non impro-

270

(z)Gavant

ME

batur , dummodö _ fiat continuis

Thef, SS,

D,

diebus , annotetur in Sacriftia , _& Rituum

Dln c

part, ı

non fapiat queftum. (g )

it. . 9,

ÖC

Pro coronide addimus ratio-

In

nale , aliäs quidemex diftis eruen-

dl

dum , quare nempe in Mifis de-

jflate,

fundorum poft Agnus Dei in _his

loco Miferere nobis, quod eft pro

Quäm

vivis , dicatur. Dona eis requiem? &

lanos

in eisdem Miflis defund&orum omit-

drde

tatur oratio pro pace ? Eftque ex

l

hoc, quia Pax datur vivis , Regziem

lın

auguramur defundis,

Illud etiam

y COl

qnoad omnes Miffam celebrantes

Notatur per exattiflimos Caeremo-

O

\ I%“Tg

niarum obfervatores , quöd facer-

0s, qui folemniter celebravit, in

nW }

3‘9['7

reditu ad Sacriftiam ex convenien-

tia prior falutari debeat A Levitis

iant:;

C

>

\’}

M

’//

b

1

ı12 ‘Par:_ J.Cap. V.De Mifa Defuqö?ar.

l“

dete@ö capite , & profunde incli-

X

natis , quıbus ille manu extensä

ß

benedicit ; fi verö exiens ad cele-

\“'5

Ö

E

brandum obviaverit etiam in cor-

a

n\

pore Ecclefie alteri facerdoti ab

C

Altari, & celebratione reverten-

Jn

ti, tunc exeuntem oportet incli-

a Url

nari erga illum , qui regreditur,

E

fed te&tö capite , & horum ratio eft,

J KK

quia in illo, qui celebravit, fup-

my

ponitur efle Chriftus , in facra ho-

AI

ftia (umptus , & fic, eum quietiam

privatim celebravit , miniftranti

M

;

W

%

Yın

fuo , ante feinclinato, in Sacriftia

IM

convenit benedictionem impertiri.

ME

CAPUTF- VE

M A

De Proceflionibus earum

1

äéai

OM Dn

origine, modo, € ordine.

Uıa in hoc _ mundo’ viatores

NÖ

fumus ad Coeleftem patriam

Yln

tendentes , 8& in hoc Ecclefiam

Ml 4

militantem reprefentantes , ideö

Ynl

inter fideles procefliones inftitute

A (

M

funt per modum aciei bellice , ita

A

AA

£A

tamen ‚ ut procedant bini , & bini

'l

] \I\L\ {

ad fignandam charitatem, ( turbat

d

M Ä(

/’qh

verb Pr0{f/ﬁonem ; f quis folitarins

Ma

ZU=

il

Bars 1.Cap. V1 De Procefionibus

13

(b)S. Befa

>rof„„d„\m

incedere cumt»(7} cum fationibus

nard.ferm«

Ducum in fronte & medio com-

2do de pu-

N

l

E

le&endo debiliores , eOfque qua- riß

{i protegendo ; prefertur cruxX cum

73ID jn (

l

GEr

vexillis , quorum exemplum intro*

du&um eft ä& Conftantino Magno

. Teperten

(i) Eufebe

M fnl

(#) & locö tubarum pulfantur in

in Vita

*®

exitu, & reditu campanzg , quia Conftant.

Wedtur,

,

proceflio; quamVvis militantium, eft

tamen euntium in pace, & adlos

A i“P‘

unde & in exitu ca-

la

cum pacis

nitur ä Diacono : Procedamüus in pa“

U

Dlr

ce, & pluviale, quod portat fa-

cerdos, ideo adhibetur, ut cö, &

cn

DDrl

illö protegi poflit populus contra

hoftes; arma autem ad fugandos

Deamones f{unt Crux Procefhionem

O

ırecedens , & alia inmanu Sacer-

4 OtiS 3

uafi Ducis ; in manibus

i

Mtofeg

gopuli verö Rofaria (£) & nunc qui- (£) Duran,

Lib

40

atlam

dem Crux previa portatur versä fa-

Cap. 6«

cie ad populum , & f adfit Epi-

:c\cßw

N N

fcopus cum Capitulo, crux ipfius

particularis versä facie ad ipfum ,

An

C

per quem reprefentatur Chriftus;

\

fed vexilla cum cruce defuper po-

M,

K

J { M

pulum refpiciant ad locum accel-

füs, quia crux premittitur , ut fü-

in /

pra

$

i

Ö

i14 Parsl.Cap. Pl. De Prace)7;“%nibuﬁ

W

pra ad fugandos Daemones & ho-

W

A

N

m

u

ftes,

(l

Et Procefliones quidem (e.

cundüm Gavantum fünt multipli-

NT

ol

N

|

ces , pradtice autem reducuntur ad

ﬂ1 M

tria genera ; ali@ enim fünt pre-

(M

d

feripte , alıe inditte, alız Votzue,

n

Pre(fcripte dicuntur ille

ü@ Of-

A NAU

dinantur ab Ecclefia univerfali fa

JA

ciende in omnibus & fingulis Ec-

a Pn

clefis Cathedralibus & Parochiali.

AUARTAH

bus, que etiam ratione Fılialium.

An

}

vocantur Matrices, üt eflt Procef.

(W; M

fio Corporis Chrifti in felto & oda-

elr

va, ad quam ex Cathedrali pro-

E

deuntem, tenentur comparere non

IM

na

Aa

M

tantüum Canonici ejusdem Cathe-

TEn

dralis , fed etiam Collegiatarum,

!

l

41

d

(

fi que fint, & pari modo Parochi

l

AA

M7

illıus Civitatis, hoc modo FEcCORNO-

Wl

fcentes Cathedralem pro Matrice,

pari modo adeffe debet Clerus (e-

O

MM Yr

Cularis, inter quos praecipug Be-

!

IM

O

neficiati & Regulares fuo ordine,

ab Epifcopo determinando, ad pro-

(

cellionem verö Parochialıs venire

A

U

IM

tenentur, idque füb oblıgatione

W{l}

fﬁt

Precıa, & quidem Regulares cum

[;

ı A}

Cru-”

A A

P

IM M

Z

Dars I.”C‘dp-. Vi"l. D{{ Pracc@anibu:-. IIé

\M‚

Crucifixo velato, vel faltem appen“

dn |

sö velo,quafi te&ö, ut dıftinguatur

äprincıpali, '& quia reprafentat in

C mul

prefentia princıpaliores quafi. mi+

COr

nus principale. In Proceflione verö

Unt M

d VW‘/W

exeunte ex Cathedrali, vel Paro:-

chiali,Epifcopus; vel refpettive Pa.

Q OF

A

zochus poft genuflexiones , & in-

cenfationes debitas intonat hym:

M

|

8

num: : Pangelingua , & progredis

Yla

tur Sacramentum portans in Often«

lln

forio, ad populum verfo {ub Balda:

i

chino 4 Primoribus Civitatis, vel

Z

loci illius geftato; Levitis, flad*

la

C00

fint , vel faltem Clericis, aut Cero-

ferariis Sacramentum

identidem

atlie

incenfantibus.

Color paramentg=

ar

rum fit albus , Clerus praecedat

rochl

immediate Baldachinum , & qui=

O«

dem fecularis primö , inde Re+

ileR,

gularis ;

cgtera verö fiant cum

n

omni majori veneratione ac f10-

N

lemnitate, prout in illo loco laus

O

dabilis confuetudo introduda fue-

N aüy

Yır

Porrö Regularibus in loco

s W

X

exiftentis Cathedralis permiffum

o

eft facere, & ducere Proceflionem

aarıd

]

(

:

per .loeum ; u

bi habent Monafte®

Hz

üm

d

£16

Pars 1.Cap; V1.De Proceffionibuss

M

L Jf|

frium formatum intra Udavam

Ö

1M‘|ﬂ

Corporis Chrifti, exceptö ipfo fe-

W

ftö ac die Octava, quıbus debent

A

(!) Bulla

6 le

Gregotii

intervenire in Parochiali (/) ubi

xiu.Con- alıas non pofflunt facere Proceflioe

)l

A

an

y

interdum

Aant. cum ne

s extra clauftrum/m) econtra ne*

T

que tenentur! comparere ad _ Pro.

ıU

O

10.

(m) S-

ceffionem publicam ılli , qui Mo«

fgn

Congreg.

nafterium habent rationabili intera

articula-

a

ris de

yallo difitum , üt habet BullaGre.

da BAn

mandato

A ndı

Yırbani

gorii Xil ın margıne pofita, &

M

V]lLcele-

hac relinquuntur arbitrıo Epifco-

C

A

|

f

/

Tales

brata27. Pl, JUuXta ufum definienda.

W

Julü 1623 Procefiones prefcripte funt etiam

EL

ille, que fiunt in Litaniis majori-

A

bus, & Rogationibus, in quibus

M

4M

canuhtur eundo Litanie, ä.5S, Gre-

dn

(

;

gorio Magno preferipte , debent-

(l

que ad cos convenire , qui fupra,

A

hoc eft-Clerus Secularis, maxim®

ü

ii‘)h

! U!ÄM

]

beneficiati, & Regulares , qui non

17

N

4

M

X

poflunt ducere talı occafione Pro«

A A

‚ ceffiones particulares,nifi Parochia

fit unita , feu incorporata Mona-

1400

l

O /

fterio, cüm adlus ifti fint proprie

Parochjales. Procefliones ordinan-

A

“tur ab Epifcopo per totam fuam

|]‚ﬁ€ [ ÜP

Ü

Divecefim, & indicantur tam he,

Al

2‚[“ﬂ|4\

quäm

mv

Pars I, Cap. f{l. De Proceffionibas,

117

f bc?„„

quäm fefta, ad qug tenetur com-

D pfı

arere Cierus , & populus pro mo-

105 dn

re fibi pre{cripto, ac aliäs ufitato,

I

unde fecenda Claflis Proceffionum

Froceff

vocari potelt zzdı&a , haberque ra-

OOfta n

tionem fefti.duplicis , i autem fie-

A Pros

ri non debeat in felto fori, non

\ m M00

facile fupponitur indi&a, nifG ex

A

urgenti caufa, feu publicä necef-

C

fitate; & fi expreflum non fit , vel

,

faltem indultum ( quod fit pro

bl

Confraternitate SS. Sacramentı )

d

hoc non facile debet differri, ma-

e

xime per nimium tradtum, quöd, fi

MN

indulgeatur, fiet fub titulo exercita®

uibu

tionis /piritualıs particulariter con-

Ol

cefleg , vel alicui Confraternitati,

DEn

vel certo loco , aut corpori, five

O

Congregationi, quod tamen fieri

1aximé

non folet , nifi modo, & tempore

ılnon

limitato, femperque intelligendo ,

i Pio

üut habeantur Procefiones modis

arodh

prefcriptis , ac 'omni cum feVve-

y M

tentia, & fecInsö fcandalö.

Vetiva verö Procefliones funt ,

t 0

soiß

que fiunt vel voto particularis Ec-

OD

ciehe , aut Communitatis, vel cor-

poris; he autem fieri non debeut

r Iif‘>

H 3

fing

M

W

118

Pars I Cap._ V1.De Proceffionibus,

l

fin® prefcitu,& approbationeEpi-

x }

j

fcopi maxıme , fideferenda fit (a-

u N

{ |

4 Mal

tua, vel imago B. V, Corpus, feu

6

infignes‘ reliqui@ Sand&orum cum

W

d

Aa

\

pompa luminum , vel aliis ad (o-

Jemnitatem requifitis , & ad has

' „wmv.cr.ä

Procefliones venire non tenentur

M

Regulares , Beneficiati autem fic,

ga

N

M

N

Ö

x

fi Proceffio fiat in Ecclefia , autlo-

.0

A

€o , ubi funt Beneficiati , quia con-

f

ftiituunt Clerum , vel falte

m par—*-

ynl

k

tem Communitatis.

(l

|

M

I

Neque adeö tumultuarie , nif,

]

f

yl

Ö

”l»'

quando non datur ad Epifcopum

facılıs recurfus, fiant Procefliones,

OTE

A

quafi repenting ad folam populi ,

feu Communitatis inftantiam, nul-

dı

M BÜBIII\

Jatenus verö abfque approbatione

U

( Ep

Parochi, & ipfo, rogato, ac confen-

CAMIT

tiente, & comitante ; ille etenim

Refor eft, 8& hac in parte quafi

I

Ül

Epifcopum agit ( eö quöd ad hune

acceflus in infanti non detur)) co-

U

M

gnofcendo caufam faciende Pro-

Y In

ceflionis , unde admittende non

A

I

fünt fi videantur fieri nimiis fum-

‘}ll+

il

püubus, faftu, vel ex fufpettis ratio<

|

IM

I

N

nibus. Bene autem attendat Pa-

Öl

I

im

M

zochus,

4

Pars . Cdf.‘ VI, De Proceffionihns

119

Oanl

E

rochus, aut ıpflus fubftitutus Pro-

[Cﬂda fl

cefliones ducens, feu eas Concomi-

70fpus‚ l

tans, ut omnia flant devote, a€

O Cl

compofite , ne oriantur rixe, aut

I a

contentiones, neve fiant oblocu«

d A

tiones , contentiones ,aut murmur,

pf

ipfe verö, qui cateris preire debet

ü f

bonö exemplö, non facile dilaba-

l Tl\\ '

tur, aut fecedat ad diftradiones,

1 c

illisque vacet , quod aliäs 4 S. Ca-

I W

nonibus vetitum (z) prohibuerunt (%) Can

‚ertum

Concilia Nationalia Germanie ,

Dift. ı. de

A, 0l

in fpecie Moguntinum, & Colo- c

Onf€ Ca

nien(e.

pı

fones

In, & ad Oratoria privata nulla

fiat, aut admittatur Proceffio, ni-

pul

ı nl

fi ex indulto Pontificio , ac approa

atlod

batione exprefla Epifcopi.

onfen

A

CAPUT VIL

equ

De Fefis » eOrum ﬁ>lemm'-

knl

tatibus , ac Ritıbus, nec non

0l

de fundionibus per annunm.

de !

Ecundüm Ordinationem Eccle-

:u(\@ |

\l

flg univerfalis , ejusque pre-

feriptum Officium Divinum taliter

[peﬁi|é

tenendum eft, ut initium habeat

mcn@

+

äcul-

f

f

126 ‘Pars 1, Cap. VII, De Fefiis, é'c.

J|ﬁl Y

ä cultu, modum ä tempore, & fi-

}«r

K

nem in confecutione beate @ter.

V

IM

yHitatis , que eft celeftis Jerufalem,

[

f

J“°

(e) Duran-

typus Ecclefie glorificate (o) Par-

MM

MI

dus lib. 3,

timur igitur Officia, feu fundtiones

‘. ‚*1I:W l

eap. 2. & Ecclefiafticas in ca , qug pure funt

d

Vant,dido

exco Ga- Domini

fecundüum

Currentiam

aD

temporis , & qug Domini quidem

Bn

locoN. 3

—_ MAüunt, fed füub invocatione B. V,

ent

aut Sandorum per fefta ipfis ab

Jla

Ecclefia attributa.

Hac regula

ua

aliud eft officium, & Miffa de tem-

l

Ul

pore, aliud de fefto.,

Fefta porrö,

|

i

T/f ]

üt jam paucis infinuatum, alia Do-

I

(

(

mini principaliter dica, alia Dei-

parg , & Sandorum.

Jure meri.

)

Ö

Ml

MM

In

to igitur precedit cultus Domini,

;

Ö

ü e

& hic fecundüm temporis curfum,

Aa C

atque Chrifti vitam, Regulam, &

Saı

Myfteria ordinatus. Inde eft ,quöd

rnnn

Officium ordiamur ab Adventu,

}if;mc Ol

quafi per expedationem, ac perVvi-

i

Mn

gilium Nativitatis, venturum Do:

|

Y

Al

minum exorantes, prout fecerunt

\{ﬂ

Tfı

Patres antiqui Teftamenti Adven-

lı

tum Chrifti per Prophetas prefi-

U

M

\

E( {} l{q

enteg ®: nos quidem poft Chrifti

mus

ML

in carne vifi temporg expecta

\d-

M

IM

d

Pars I, Cap. VII. De Feftis

1r

I0r

i

Adventum Domini , primum qui-

dem , quando recolimus expe-

era

E&ationem

illius ,

üut homo fie-

O

ret, & falvator nofter; fecundum,

U og

quando veniet in morte unius cu-

DUr ir

jusque noftrüm ; tertium, quando

üentlan

yeniet in fine mundi judicaturus

Adem

vivos, & mortuos. (p) Et quidem (Gayant

MN

Adventus inftitutus ef A S. Petro parte aıtie

d \?[] M

Apoftolo per tres hebdomades,quia *

Anl

uartäa non, aut vix totaliter com-

Udıtn

pletä fit Vigilia Nativitatis , quar-

Z

ta autem Dominica adje&a eft ab

ila

Ecclefia ad defignanda quatuor an-

aDr

nl tempora preventive in Adven-

ıll

tum Domini dedicata (g) & in il- (g) Duran-

ml

Jis quidem canitur feu dicitur Mif-

dus lib. 3.

cap. 2. d

T

fa in paramentis Ceruleis tenebras

ex eo Ga-

n‚&

defignantibus, idque fine Gloria , vant.didto

‚108

quia ille hymnus Angelicus coepit !°° N- 3,

Ia

in Nativitate Chrifti ]jJam prefen.

tis.

In Graduali verö dicitur Al-

mi

u

Jeluja, quiaexpedatio promifi fal-

l

vatoris fit cum letitia, quam VOoX

MG

illa_exprimit.

Non 'dicitur : I/e

Mifa eft , (ed : Benedicamus Domi-

CN

poü

%o , üt populus in oratione perfe-

a

N,

veret usque ad Nativitatem Domi-

7

n

H s

\

22

‘P4r; J. Cap. VIL be Feftis:

In ﬁarééh'i_;al—l_bus ‚ ubi unıca

\

M

tantüm poteft fieri Miıfla, eiquePa-

1

|

M

rochialis nempe in Dominica non

f

alıter ,quäm de ca celebranda eft

ıß

„

di&ö quidem feu cantatö Credo,

fed fine Gloria, eftque tante autho-

ıD

ritatis refpe&iu Domini, ut fi eti-

la

Y

{f

am intercurrat feltum Apoftoli, ta-

adndf

men fieri debeat de Dominica, fe-

Ü

ö dilatö. Ubiautem plures fiunt,

T

üt’efle poflunt Miıfe , in ecodem

AA

N

Adventu, ex indulto Ecclefis una

aua

diei vel cani poteft ante lucana,

que ab introitu dici folet Rorate,

A

& eft ante ortum folis , quia tunc

‘‚xfsf

i

M

l

fumus in expedatione furrecturi,

i

Sl

M

& illa Mifla folet efle votiva B. M.

i D

(

V. in Adventu di@a; que fi fiat

d

(

J

M

|

cum expofitione Venerabilis dein-

(

„[

0

(

dulto habet hac ratione, Gloria

Alr

d

& Credo,

Et hic

intercalariter

ün

A

quidem fed neceffariö notandum ,

Ml

quöd quaedam fefta fint mobilia,

W

‘D

alia autem immobilia, . feu fixa; hoc

M,

autem ita, ut aliqua fint fixa quo-

M

E

ln

ad tempus, aliqua quoad diem , &

M

hoc de feftisDani, porrö quoad fefta

(

6 J‘

bi-

ll

A

A

Sandorum , qu@ aliäs funt (ta

liz

ÖN

\\

7[ D; p_‚&\

Pars I, Cap. VII De Feflis,

123

'

Jia quoad forum, ıllud peculiare,

G M

uod hagc moveri poflint quoad

Mla

Chorum , feu funetiones Ecclefia-

fticas per interveniens feftum Do-

( C

min! mobile tanquam princıpallus,

l au[};„f

anteponendo Dominıcam vel fe-

f El

riam privilegiatam,fe(tö autem tali

Ylg

in alıam diem differendö quoad (o-

A

Jemnıtatem Chori, manente obli-

Y in

gatione quoad forum penes feftum

A

in die, maxime Dominicä, ita, ut

Bechlang

non adfit , vel imponi poffit populo

f I,

obligatio precifa audiendi Miflam

E Al

in fefto translato , & fic Dominice

ng

in ordine procedentes ita tollunt

ul

Vigilias occurrentes ratione fefto-

M

rum, etiam Domini , ut in illis non

ffa

obligemur adjejunium , quod auU«

dein®

tem cum fuo Officio anticipatur,

(hrig

& habetur die fabbati prgceden-

Jarıtet

te , ut paflım, & fuö 10cö notatur

aun

in Calendariis.

0

l

Nativitatis Domini , qui eft or

€\‘H&

tus falutis noftre , adeoque feitum

£\‘Ää M

longe folemniflimum , quoad tem-

d

pus quidem ftabile , utpote fixum

qu

ad diem 25. Decembris quoad diem

I

autem hebdomadis mobile habet

pro

Al

y24

—

‘ Pars 1.Cap.VIl. .DerFeﬁi:.

an ka

wr

w

pro fe h

anc praecellentiam , quöd

N

noß

(

ex decreto Telefphori Papg in ea

[

M

celebrentur tres Miffe , & una qui-

W

dem mediäa nocte poft recıtatio.

.g

l

ß

\

nem, velcantatum Matutinum, al.

W

M

MN

tera in aurora, & tertia horä (olitä

iM

(

Conventuali, vel Parochtali, per

da

\

\

6

; {

_ /quod docetur, quod Chriftus na-

A

tus fit in falutem eorum, qui ante

AI

legem, qui füub lege, & qui in Ev-

menkh|

(r) Ga-

VYant. par-

angelio extitere (r) & certe has

wämaltt

te 4. Tit.

tres Mifflas convenit taliter cele-

anl

N

1i Dom.N,

2.deNata- brari , maxime ab Ecclefiarum Re:

&oribus , ut Officium füuum im:

(la A

3.exGem-

A

(l

ma ibi ci. pleant , nec fint , aut dicantur.om:

M

K

Ia

BatO.

nes tres regulariter unö tractu , ni-

llra

”

!}

fi forte&, ubi e multitudo Miffa-

4

Kkttnfpnt

rum , & populus pro Iubitu poflit

M0 i

audıre tres, ubi de prgcepto non

il

}

tenetur, nifiad unicam audiendam,

%, Cln f‚:'

|

& hoc quidem taliter , ut ConVe-

Y tÄECIU] X

nıat hore prafcripte , regulariter

autem, fiaudiantur de die, ad ter-

*„wl:_;i;„

\DCWJ|

Jdem ibid.

tiam potius, cujus oratio ConcOf“

IM

KT

AM

W

ıb NS 6.

dat cum Officio (s)utautem fiat

congru£ moneatur celebraturus

Ml

}

mediä nodte, ut fit jejunus perhn-

M V,

1as Circiter fex, dicıtur comgr4e, Icu

S

(

Debh

Pars I, Cap. VIL. De Feflis,

128

1qu

de convenientia , quia fupra hoc

E

precifum prgceptum non adeft; f

Uad

autem ex indulto ante mediam no-

LECMN

E&em celebrandum , debet omnino

Inlüm

efle jejunus ä media node antece-

1 ol

denti, nec in Mifla vigili@ (um-

l D

Idem

pfifle abiutionem (4) & hanc, quod g’

hoc N.

\\ﬂ $ M4

attinet , nempe ablutionem, 1llam

A

prima, & (ecunda Miffa null6 mo-

dinß

dö fumenda eft , fed, maxime fi {e-

LO M

paratim celebrentur M:ffee, afler«

alr d

vyanda ın diftindo vafe & in tertia

rm

tantüm , ac totaliter fumenda, Ce-

Y In

tera fecundüum rubricas Miflalis,

00

Feftum Circumceifionis Domini

.0l

item primä Januarii quoad tempus

Millae

fixum, & feitum Epiphanie ad fex-

pofi

tam ejusden , in hebdomada non

0000

funt certa ; fupprimunt autem Do-

mm1cam

cüm fint fefta Domini.

ıam

QONUG

fecundum habetur per Odtavam, &

Janı

quidem privilegiatam cö, qüod fit

aul

manifefß atio Domini cum tribus

COM

Myferiis, Ceterüm infra Odavam

ateh

preicrnbitur, Oficium Dominica

\l

particulariter agendum , prout in

a!

Miffali.

Addiem fecundam Fcbruam fis

m;

Xa

' U“J

W

126

Pars I, Cap. VIIL De Feflis,

0n

xa eft Purificatio B. M. V, quod Fe-

W

ftum haber duplicem folemnita-

aM

A}

tem, unam Domini, quia ille hac

]{ ] 100

die poft. Nativitatem fuam quadra:.

LD

efimä in templo eft prefentatus,

00lg

f

4M

N

& per füi oblatıonem fidem nos

ftram (qu&@ per lumen figuratur )

M

cgpit illuminare.; unde eft , quöd

iı

4

tunc benedicantur Cerei , & his di-

\

|

(

An

ftributis fiat proceflio , eaque in pa-

A

Mal a

ramentis violaceis, quia fit ab Ec-

clefia fupplicante, alıa eft folemni-

AA

