c*ff:..

minus precepit : Zgo autem dice

[KT

vobis non jurare , neque per Colum,

Yla T

BeQueE per terram, fit autem [ermo Ve-,

J

1 mf/nm:.:.

(m)Matth. er ita ita, &” yon non ; (m) magis

26422.

M

autem , & precise cum adjeCtione

J-u

' Nlm s

K

pone terret fuper-hoc _ Deus de-

Y

D

Clarans : Neque emim habebit infon-

tem Dominus eum ® qgui aﬁzm»p/erit

N

ﬁä„ Ü Y

vEX'?

%eomen Domini DEI /ui frufra. Per

hoc igitur non modo vetatur per-

I Ca

juri-

\ d“ü

M}

D Dg;

Mj|ll;

; Pärs 11 Cap. P, De Decalogo &c, '

—— — ——

285

Ü 'W”Mn {

}tm

y d

jurium , quo Deus gterna veritas

in teftem falfi adducitur, facılitas

Cla

jurandi in dubiis, Jevibus aut fcur-

MOn faclk Ü

rilıbus , fed imö, & vel maxti-

Kl

!Dra

me ufurpatio nominis , aut verbi

\WCRoi

Dei, in divinationibus, fortilegiis

AAlg

incantationibus , & fimilibus, que

LT

perf@pe , imö fraude , & fuggeftio-

(l

Ml

“

M

ne Demonis fere plerümque fiunt

A malitiofis hominıbus, fic indican«

AT

tibus, fimplicioribus autem ita opi-

T

nantibus, quia fpecie boni ad im.

Caterda o

mixtionem verborum fanditatem

O

prefeferentium abducuntur.

O MO

Sed quia verbum Dei inhono-

m0ßa

ratur etiam mala interpretatione;

T

vel detorfione illius ad vana, quam-

ä J ?iﬁ\ DÜ'

n

vis ({peciem boni prefeferant , ad

SM

dier

quod ne inducatur , Deum exorat

4 Clum

David per ea: e declines cor meum

j;;;}[:rma T

in verba malitie ad excufändas ex-

7 [m) mag'ti

eufationes in peccatis ; \AeO CUM pro-

@IOn

tervia certe maxima profertur %0-

c Dens dr

men , &r verbum Dei , illnud male, &

hohebit dnft

fecundüm proprias opiniones inter-

K

M BW’PI

f

pretando, & defleftendo, maxime ,

/

1 fiat contra fenfum germanum ,

I fın

W vemu;

@, aut

; genuinum aut S, Scriptur

n

que£ﬂ

L

'

'

i

d

vur

yn

286 Pars Il.Cap. V. De Decalogo &6,

—— al

/

a

p/

quem tenet , ac preferibit Eccle-

i

ﬂg'”ﬁ

„ mrm

(

C

fia; unde pro hoc obfervando , aut

IMiMEÜ

refpe&ive devitando,bene memores

| "gi;ßﬁü dl

fint Parochi ejus, quod in Profef.

fione Fidei per eos depofita , vel

A

;@;e':'nr‚mv‚;rm

deponenda jurärunt his verbis: Sa-

cram Scripturam juxta eum fenfum,

dnl

ln M

uem tenuit , &F tenet (antta Mater

Ecclefia , cujus eß judicare de vero

ANA

0 ntpfed

fen/uü & interpretatione (acrarum feris

pturarum, admitto, nec eam unquamM,

A Mk

a

nif juxta unanimem confenf(um Pa-.

trum accipiam , & interpretabor, Ex

AT

quibus notandum, quöd non mo-

LT

dö ipfis'non liceat fecundüm par-

[

H

!}

M

ticulares, & fors etiam damnatas

A

d

fententias, aut veriüs , opiniones

1“9< E

W

Al

|

M

ON

M

W

aliqua tradere, aut concionari , fed

K

M

neque permittere, ut fiat ä fübfti-

! sl =m h_

M

tutis , Cooperatoribus „ aut Capel-

4

3

rr

Janis fuis, minüs forte dodis , aut

d

Ol k

M

1R

probatis, vel aliis, qui ad concio-

/

LT

nandum invitati fuerint , fciantque

M

Sßnfn

[‘@t

Parochi (e officio fuo deeffe , niß

Ü f”ß„

d

£

u‘„„{

hac redarguant cum dicantur ab

M

“00‘ k

Apoftolo tanquam ad hoc miıfli‘, ut

M

JA

f(’.f;}

H“

evellant , deflruant , edificent , Tn

W M

cerit , a

An

plantent ; quod fi quis non fe

X

argui

M

*

s

p

Pars Il. V; Ö4p. De Demlago Gc 289

A

Pfffcﬂbﬂ?g:‘ argui poterit , & ben

e arguetur ab

, Ecclefla, tanquam m

ali hujus fau-

ean tor,& illiconfentiens,cüm non obe-

.

dn f dierit mandato Apoftol

1

(%) füper <;’£d Ti-

Wofz, x hac re ftri&e demandanti

S: argue,

iıg ob/fecra,increpa in omni patientia, &>

nln | do&rina ; erit enim LEMPUS , CHM Aa

Wl mam Doitrinam n0n /ußinebunt,

Ikn |Que igitur opponuntur huic pre.-

jın ceptO, & fünt peccata, quin imö

«‘;„‚„‚;„„„}„\fin pluribus locis refervata , redu-

munl cuntur ad blafphemiam.in Deum,

änı ı & Sandtos , que quidem, in quan-

ama tum eft contra Deum , adverfatur

krn Charitati erga illum, quatenus eft

nla imprecatoria , laedit charitatem

aıa Proximi; 8& hanc conftanter impe-

, tet Parochus in fermonibus publi-

yl CIs, & privatis, nec facile excufabit

yatCpd 20C vitium , aut parcet tam per«

4, Verfe confuetudini, fed curabit

k EVEllere radices hujus mali tantope-

'Fn!‚fti/antqlrr° abomiınabilis. Sunt quoque pec-

d

dla D

Cata primis iftis duobus preceptis

m cantil(

adverfantia , Divinationes, fuper»

itiones, herefes, hypocrifis, men-

1d\\0(‘. mi

f

aCia, aliäque contra Dei verita-

tem, cultum, honorem, & prece-

T 'fl /

pta

%

(

I

T

MC

28‘_8 ‘ PAE Il. Cap„ X: De Deﬁlogq (n

K

)

pta tendentia,, in que ä Parocho

Ö

W

fortiter quidem:, fed caute animad-

dl

£iv

G

I

d

|

‚vertendum ,, & gladio Ecclefie vi-

\

F

vificante potiüs , quäm mortifi.

M ?'\‘\K‘°‘

ar

al

wr

cante pugnandum,nifi ubi app

)

‚0l

grcat

M

NM“ |

incorrigibilitas.

1il Preceptum: Memento, ut

fl

d O0

diem Sabbathi (andtifices , plura ha-

\ üﬁ\\\& Von

bet bene notanda, & per Paro-

am 616

chum tum inCatechefi, tum inCon-

X

x\\m\\\\ n

\

cionibus accurat& explicanda pro

AD

Y

füa propria notitia , & eruditione,

n

aftoraliter verö fidelibus traden

gl

da. Ert ipfum quidem preceptum

Mj {/]Z‘ V’(“.’:

eft ex ceremonialıbus Legis anti-

AA

que in novam translatum, unde

da kr

{ftudiose incipit ä verbo : memento,

l

quod tantopere in Catechifmo no*

HO

tatur; ipfeautem dies fandiifican-

unfON UE f

{

nın Ur

dus retentus eft quidem in nomine,

}

NI

&ipfius fine‚ita in lege nova qualifi-

|

\

‘:

E

l

A

M

7

0

dı

1

Iov

M

candus,ut quod in veteri,feu fcripta

anl

(

fuit abbathum, feu dies quietis , In

W

CM

memoriam diei feptimee , quä Deus

A

f

U

quievitab opere creationis, in n0«

W

;

va, feulege gratig celebraretur die

j

'NE‚;„

prima, & hac vocaretur Domsnich

M

V

N

W

E

(

M

\

tanquam dicata Qom'mo „ cujus f

D

c;‘ 389

“M)m

l

Pars I, Ca};; V, De '1M}’J‘eünla‘go &

E

D

des manifeftata eft in refurredione

QU P

Chrifti , hec autem fadta eft primä

OC

(

I

0 E

il

die , quam talem fecit Dominus

refurgens ,

eftque Natalis Ecclefies

Ua o

l

Chrıftiane , un

de primas debemus

Il

(a

Deo , nobisque illud primö faciens

dum , ut fidem hac die profiteamuf

Y lnento,

authoribus horum Apoftolis per

An al

ipfum fymbolum fidei, quod nobis

|

Läx)‘\:'q

A

M

z;?gro-

\

traditum , & reli&um ; ab Ecclefia

N

autem habitum eft pro principio

A

u\u.\‘{\

1h

fidei; unde haec preprimis ‚prim

MM dnl

hebdomade die, ac pro illius pri«

HE

mitiis continuö , ac folemniter. in

Ü pred

Miffa cantari voluit;z & hinc in-

Jar ean

terfluunt quinque precepta Eccle-

il Undi

fie facrorum Obfervationem, de«s

A en

mandantia.

Oychimo W

Ceterüm , que in Decalogo

AafandlCH

precipiuntur circa ceflationem a

Jannoml

quocunque opere fervili in fabba«

0ya 0U

tho, ita intelligenda, ut relinquen«

an fe

do, qug nutrire debent COFpus »

drl

convertamur ad ea, per que= eXer-

e

ceatur fpiritus; höc modö princd-

aanl

paliter recognofcamus Creatorem,

MC

ac Salvatorem , nimirum : qui, cum

gagatD!“

nos etiam fandtificaverit per 878-

zla

DON“°“%‚ .

290 Pars II Cap. V. De Decal

WE rmn n — a

080 &6,

\“‘

al

D

f»ylllfﬁ‘w‘:”‘

ON

tiam fuam , in debitam g?atiarum

Aı

adionem diem primum ipfius ho.

nori habeamus fefltivum :

b}

Preco

Va &

V:!"ﬁi; @

hujus, & minifter debet €

fe Paro.

chus , qui preprimis meminerit

{

3

non folüm fundiones fibi

prefcri.

JÖ

ptas hac die in Ecclefia fu

M

M ‚«“ ‚

(

\

a obire,

& in eadem effe fedulus,

Minifran.

anl 0

do Sacramenta, atque a

A

M

f

d hoc pO-

pulum convocando, &

attrahen.

Aua

(o)Catech. do , (0) ab operibus fervi

\

Rom. de

<

libus, me.

yın HO

obferv.fe-

chanicis , magis autem illi

citis, vel

ftorum p.

‚periculofis

yn

‘abftrahendo verbis

L

26

3.c.4.N. (p) Apoftoli : fcut in die ( nempe

eftivo) Loneßle ambulemus non in

}

(pPAdRO-

Man 134

comeflationıbus , &> ebrietatibus &c.

& quibus exemplö , & abftinentiä

A

{

propriä {(tudeat alienos reddere, &

MOM

X

*

fi quod otium ä laboribus, feu fer-

;4\“3

H

I

Nilıbus , etiam officiorum , füper-

.})

D

A

fluum maneat, ac

Videatur quieti

l

concedendum

, 6Ö dirigere, ut vel

impendatur bo

MATCE

nis operibus, vel fale

tem immaculatum cuftodiatur ab

d

0C f£culo fecundüm Apoftoli Ja-

2

(g) & Pauli exemplum , &

Qa.th.01.

do&rı

hnam; &. quia perfepe acci-

[

;

it,

ür propter diverfas neceflita-

M

Aln

Il

tes,

d

n

aD

‘

lD“ÄL(.& ;

(

M

gr\\]

Pars 11.Cap. V, De Detalosi &e 298

IMln

M

tes, avertenda pericula , feu boni

U

M

ij€[ f

publici exigentiam etiam diebus fe-

f

en

ftivis opera manualia exercenda

fint a mercenariis, & in hunc fi-

b

Pra

nem a conftientiofis recurratur ad

\lar

WOhf

Parochum pro licentia , queflio

Urag,

moveri poflet ‚an t/t4l6 difpenfatio-

«’1€0

gis petitis deferri valcat ? ubi cer-

Ml

A \\b

t& notandum, quöd , ficut pr@Cce-

tum de colendo fabbato eft Di-

lü.A

A

A

d

A

Yın

vinum , & afirmativum, illud au

tem de ceflando ab opere;, negati-

(

yum, fic theoretice dicendum vide-

Z

lg

retur cum Archi- Synagogg (r) fex i?‘3) Lucse

ies funt , quibus oportet operari, in

legti

his venite, & non in Sabbato in-

Mln

nuendo per hoc, quod non liceat

Ol f

difpenfare in lege fuperioris , id eft

1 pgr

Divinö, maxime autem in negati-

Al ql

vis; fed hanc queftionem pulcher-

ä b yel

rime dilucidavit e6 ipsö 10cö Chri»

Y el

{ftus Dominus, & di&ö, & fa€tö fuö,

odatur aD

afferendo_ fimilitudinem &ä necefli-

Aotolı

tate folvendi afinum , aut bovem ,

mplüm, 4

& ducendi ad aquas ; deinde- au-

elene A0

tem adimplendo preceptum cha«

ritatis in fanando infirmam , & ta-

{ mc:ﬁj

I

|

liter demonftravit ipfam Deum di-

172

fpen-

„+

0

292 Pars H. Cap. V, be Decalogo &c,

A

fpenfare in illis operibus, que dın

W

Ä/xv

riguntur ad cultum {fuum, prout

; qn

funt labores in preparandis Alta.

E/

xq“‚ﬁ

ribus ,, aliisque ad feltorum folem.

(s) Cate-

nitatem in Ecclefia parandis; /s)

1qimt'.i‘«i

\

ehif.Rom,

&, 4: N-23.

item labores in operiıbus necefla.

.

‚t„‘g;\’th w

riis pro humano vi&u, & falvatio-

Anl 1

ü

ne pereuntium , quemadmodum &

W

facris etiam Canonibus permiffe

N

() Tit. de funt, (7) pre reliquis autem incu.

M

feriis.& c,

ra infirmorum, quam cegteris om.

Ml

IMN

/

dsFonfe€.

nibus preftare (upra allegatö exem-

Dl

Kl

l

plö fuö docuit Chriftus Dominus,

RR

commendando exercitia charita-

tis, utpote , ad qug tenetur homo

nln 7

duplici vinculo.,

Ü'‚cf‚ä‘u:n‚'(«:n&'

Hinc eft,quodex fimilibus ratio-

M m;v‚g W

nibus non tantüm difpenfare poflit

. }2;fﬂv l

Epi(copus, fi ad ipfum facilis fit ac-

Yn (L‘3’Iﬂl |

ceffus , fed ipfe in cafu Parochus ,

J

quin potiüs declarare mentem legis

Mr m

Divine in fimilibus non obligantis,

d

doceatq; non /o/vi per hec, fed ad-

Ml

A} fmß‘<

ömpleri prteceptum maxim«e dirigen“

ünı

do fubditos ad exercitia operum

C

D

charitatis,etiam in diebus feftisnon

Ä

!

modö non prohibita , fed imö prz-

W D

&c"”

AQ

Septa, ÜL funt adjumenta paupe-

£UM >

.‚l.t\ Min

) Dl

M

6

-

Pars II Cap. V, De Daﬂc_»_g_n Ö, 205

AJl

M

Ql

rum , viduarum , pupillorum , exp;

Wl

ıP

ditiones canfarum pro perfonis mi-

]

£erabilibus , per‘ que promeretur

9 ffı

Deus , eique quäm maxime infer-

Yl /

vitur, quod ipfemet fat luculenter

u MEl

declarat dicendo : quod uni ex his

W

fecißis , mihi fecifis.

'EY

f“

A

MN

}

SECTIO I

Poft tria precepta prime

"

MOM

tabula,

ua reflpiciunt cultum

;z/fr

A

Dei fecundam S Augußinum , /ünt.

I Dhel

ue fumme dignitatis, fequuntur alia

l

fecunde tabule‘, que dirıguntur ad

ir dano

exercendam charitatem erga proxi-

mum , & docente eodem S. Augußing

ia\b}atat"_o.

dieuntur magne necefitatis :

ol

feguitur itägue,

N

C

Receptum quartum : Honora pa-

Aochus

P

trem tuum ‚&r Matrem tuam, ub

ım 16015

Jislongevus füper terram. Hoc qui-

?Übh%3nnsy

dem ex fe clarum eft, fed ejus ex-

zn 6O al

plicatio non pretereunda , ut fcia-

me deREN

tur ratio, & modus in’ dile&ione

ia OnENUO

tenendus,

Ratio prgcepti eft, quia

y M

ficut Deus in preceptis prime ta-

|

( '\N\CF"

ulg injungit hominibus cultum ,

l

l

& amorem erga fe, ita in pr@ce-

600 P

/

$

ptis

2094 Pars IL Cap. V, De Decalogo &6,

nmn amn eba Yra b inr S

0

d

—

‘

ptis fecunde mandat amari proxi.

O

a

M

(=) Ca- müuüm propter fe. (%)Et ideo pre-

0

V

M

tech. Ro-

rimis diligi vult parentes , quiil.

/

!

un

'

kl

i

man.part€

f ;‘«„“'“ Ö

\

ya

3, 6 &. N.

Jum reprafentant viflbiliter , in fi.

| U[13‘

X

A

U

\

W

'

w

num, quod diligamus illum, nem-

3&fcq Q

Ga On

e Deum, qui pro nunc eft nobis

TW

invifibilis,

Reprefentatio autem

„>y\ WPÖ‘.“"*“- )_y\l=l’

Dei per parentes carnales innuitur

M

per primum verbum orationis Do-

San n

\

R

M

minice, quä docemur habereDeum

y

INn

A

W

pro patre, ficut parentes tales effe

A

M

I0

{cimus in carne,

Pari modo jube-

Ja

unl

mur amare,. & revereri illos , qui

curam habent de nobis, quales (unt

Ü

non modö parentes , fed etiam Su-

S

periores noftri, & hac ratione no-

A

4N

bis repraefentant Deum , qui fecit

un

Ta

M

M

20s, &” amat nos,CoNLervat, & nutrit

nos, ipfique cura eft de nobis. Et

/

f

WT

I

V/

M

IM

hac quidem ‚eft ratio prelationis

in amore per quartum preceptum

K “Wl‚ M

’H

lzfl/f.y

expreße defignata; fed preceptum

Wl

MA"}'&

generale de dile&ione eö tendit,

|

M M

(

ut diligamus Deum fuper omnia , &

.

ﬁ“, l”'

AT

M

proximum, ficut nos ipfos. Hincde-

I

N

V

M

Mal

fümitur modus dıle&ionis ; häc enim

1l

ıM

T

|\.

{

N

M v

V

reguläducimur ad amandumDeum,

ö

ipiümqnc preepr„rmls honoraﬂ

“

du3n,

D‚)

A

Ia

cum

‘%h‘u;

dyi

T d

]

Pars 11,Cap. V, De 9£:_1(_13g3‚ _Ö'tl 20

_ cüm fit Dominus ‚& Creator & Pa.

I Ig j

il , ter nofter: parentes Verö propter

Iter, ; Ipfum , quem nobis reprefentant,

In unde & demandatur per verbum:

o honora patrem , &” matrem , quod eX.

7 plicat prelationem in dile@ione,

additö premiö: ut fis /ongeuus fu«

‚ per terram , & accomodatur vene.

rationi corum , qui nobis 10cö pa-

Mla

W

fentum fünt, aut cognatione;, aut

fuperioritate,

Aa

Dile&i0 Proximi mO«

dum habet ä comparatione : fcut te

M q

ql

#p/um , per quam redarguitur excef

dn A

us, & ftabilitur modus, feu gradus ,

HOD OO

enim amavero proximum 'plüs,

quam Deum , vel faltem üt Deum,

4yl f

n

etiamfi ille fuerit pater, peccabo

dabls E

contra Deum /&per omnia diligen-

um , qui (x) dicit apıud Math. &6 :7.

] ;:ztationis

i

ateptum 77

4

X

amat patrem , aut matrem plüs,

me , non el me dignus,

MoO.«

HA Gus a

ütem diligendi proximi eft in

A m

paratione /xi ipfius , ut fit amor

i mi 0 limi

j A fla

tatus , relativus autem per clau-

m mandantis propter me. Ul-

G Ter

aan | 8

Or modus dile&ionis, honoris ,

Teverentie eft

» quem fignat S,

(»)AdRei

lhonom; Paulu? » (Y)Et ex

ercere debemus er-

mMan X3e

/

4

gß

‘ f

M

W

F

W

2096

Pars 11. Cap.V,De Decalogo &c,

?

A

“\

i

ga mıniffros Dei,

tum Ecciefialti:

cos , tum feculares , in hoc ipfo

Ar

0

fervientes Deo , reddendo omnibus

3

f

A IO

\a

debita, cui tributum , sributum , cus

M

l

\

wettsgal , wectigal , cui honorem , ho-

n0orem,.

a

{

Parochus igitur,

feü Catechi-

\Wß \

\

fta , aut Concionator pro occafione

M

An

d A0

explicare (ataget fecundüm ea, qu&e

I$ämw‘ä}

uberiüs fubminiftrat Catechifmus

Aun 0004

(2)Cap-. 5

Romanus (z) de hoc precepio,

versus fi-

ubi maxime notandum , nec debe-

ﬂ&\tﬂ:!'«f:.‘.'f

nm

/

fe priv

atos dijudicare. inter füupe-

feu Ecclefafticos , feu f@cu-

riores,

;t.ﬂt 16

Jlares, malos ,, aut bono

sin obedien-

Mla

X

do, aut preftando praiftenda, nec

a

Yl

|

aara

MN

diffidere de premiis &4 Deo in hoc

V

A

C00

Aa

M .\ä

precepto preftitutis , fi forte vitä

vl ba

non adeo provedi vivant , qUO

s Da

enim non datur in temporalibus,

gefervatur in vitam gternam.

n P

on 066

! a

uintum preceptum ;

il

des , adeOque negativum ,

f‘ucce;d1t

f

affimativo de dile&ione proximl,

, 6

in hoc quidem per convertibile pro*

AI

hibetur occıfio illius, quem Div'-

Ma

7

(

nÖ.mandatö tenemur diligere, neM-

OT

um,;,

'/(ll!{gﬁ

A

pe hominis , non vegö beftiar

{

qua

|

ü

Pars IL Cap. V. De _Decalaga &e 297

V_ID\/D(M'% |

—

m B

/

uas, utpote ad ufum hominis de-

“I IM h0ß M

{tinatas Impu

ne interficimus, tan-

uam alias non ‚profuturas.

CaJE

t (a) Cate-

chif.Rom,

do0ml

dn

hazc quidem Dei prohibitio eft eti- c.6.N.3.&

lr N

am fecundüm legem nature , ut 4

uod nobis fieri non volumus, alıis

Patet autem ratio

O Oech

non faclamus.

o cöercende ir# in>

Man

Jegis eX motiV

é1\‘1'»'.]‘.&“13 W

jußte , quia ir

a hominis jJußitiam

tur;(h)un

.& lex (b)Paulus

e G

Dei non opera

ad Rom.

de non occidendo ho

mine dıfltin-

de dı a

dıa

uitur fecundürs juftitiam , ac CON»

fequent

er non peccat judex fecun-

fr e O

ar Ala

düm pr

efcripta legis demandans

occifionem

Rei, quem condemnat

in OE

ipfaLex,

cujus ipfe eft executor 5

aala 16

imö &inh

OC exercet adum chari-

al n

tatis {ecundüm regulam , qui punit

gu Hfone M

malos , parcit bonis, feparando nO-

MOl qh‘?‘

torie malos

a bonis, etiam per 0€-

T

Pari modö jußlitie ef-

gna

cifionem.

fe&us eft occifio hominis inj

ufi-

da 20 }

Cucd

tiam foventis in bello ex parte 0C-

HU

eidentis jufto, fecu

ndüm eca, qu®

a COM

cecinit Pfaltes (c)

In matutino in- (©) Pfalın,

EonEEU M

Laores beTF@,

“t lQov° 8°

q\ltf

terficiebam omnes pecca

I0

dıfperderem de civitate

Domini omnes

d

I

t !

operantes iniquitatem ,

quod refer-

ius

l

0

>

„„ß'f

—

298 Pars II. Cap, V, De Decalogo &e,

fl

tur ad ad&us juftitie. Sed etiam ex

\‘“’J

P

defe£u charitatis in occidendo eX«

cufatur illius occifio per ipfam le-

‚

MO

1

gem; hec enim, quä jubemur di-

/

M I\n

ligere proximum noftrum,‚ipföChri.

A

ftö interprete diftinguit , quis. fit

proximus ä nobis dıli

;;;

l\

\

f W

M

0

gendus per

exemplum benefici Sa

maritani, &

m

dn

enuntijationem eum effle proximum,

(d)zuc.29. JUL faoßt mifericordiam. (d) Unde

U

mOC

excufatur cedes illius , qui injufßte

aggreditur innocentem, cui favet

d'oüué:ent;c'gi

I

ex naturalis in neceffaria defen«

f

ul

W

fione,

HOI

v

A

ngın

Porrö hgc omnia menfuram fu-

“l ya

am habent ab /ra per preceptum

aı

) C

an

vetita, prioribus enim cafıbus hec

&M

a

M

M

N

IR

I

A

A

N

b

juft& poteft cadere fuper non dıli-

|

1

IM

A y

gendum , quamvis pro excufatione

\

Aa mi

rtequiratur declaratio Judicis ; in

f

aliis, ubi ira peccatum inducit,non

\‘\‘!ICXIVMI‘, K

adeö diftinguitur , quö modö fiat

“‘, QUU\

Occifio, an armis , fuftibus, percufs

(

Ü \1“” }

fione , venenö, gladiö lingue, pa-

I0

läm , an occul

P

t&, & certe peflimum

fa

fa'ü

eft , i damnu

m

fequatur irrepara-

N

biliter per fa&u

m occifionis ; unde

‘J\

D

*W ]

OC etiam punitur in foro externo,

T

quod

%

'

y'\\€ Dl(1£‚q„ c‚£ '

Pars 11. Cap. V. De Decalogo G 2997

3

Ü

{

N uod non fit in homicidio involun«

} Öln

„tarıo ob füppofitum defe&um ır# ;

'Ariy,in foro interno autem punitur ä

en ; Deo ira etiam intentatö mal6, itäq;

ifümlfpfo'C}zr);m;ntc retenta 5 unde eft textus

Ug inhibens, ne quis fratri fuo iratus

| n

dı

/}

accedat ad Altare , feu Eccleflam,

Dr

M

riusquäm reconcilietur fratri fuo0,

(e) a deoq; Parochis, Curatis, &COn- (e) Matth

\ ‚\\ M

cionatoribus perConcilium hoc in s+24.

Al

l

1l

eum finem inculcatur,ut omni mo-

\

Mal

7

ıl

Wfä}‚ (l

I

M

dö (tudeant odia fuorum compefce-

se, eorum a Deo deteftatam atroci.

l d

tatem remon{ftrare , quin imö etiam

Kl

privatim reconciliationem ovium

ya

diflidentium procurare , ne indigne

v ha;

veniant ad ovile,quodEcclefig uni-

1

l

tatem pro typo habet , sintque ibi

tOns

digne,ubi unus eft paftor pacıficus,

Neque hic fiftit prgceptum de

91

.00n

dile&ione proximi, fed vult diligi

D

O fat

etiam inimicos , quod exprefse ä

n cn

Chrifto demandatur : Diligite ini-

micos veßros , (f) quod ipfius pre-

(ß Matth:«

InbUR D

44

tö pfln

ceptum adimpletur remittendo of-

fenfiones fibi factas , eritque facile

Ya lSDd

ä

on i

hoc remonftrare ex ipfa Oratione

Oominica , in qua eö6 pactö Deus,

Mr00M |

&

;;l

A ?“

| M

i

}“ m„

300 . Parsll.Cap.V.De Decaloge &,

——

Z

& Pater nofter rogatur, ut nobis rc.;„„wfj‚;cg„;9y

mittat peccata , & debita noftrajı

0

A

M£g O f

A \

quö nos offenfas nobis illatas con.|

ON

: donamus. Multaetiam funt argu. «}

u#“ Y

menta , que habentur in Catechefi wl

(g)Cate-

C(g) eltque facilis remonftratio ä;rm"Wf

chif Bom.

in Tra

ratione , & commodo privato, imö 4M "

de inimi- ab ipfa honeftate , & eventıbus aM“

ecorum di-

le&ionec.

prout S. Auguftinus innuit: Plerdmanui

&.äN. 20. JUC‚CAM inimicum Videris odife, fra

trem odifi,

A

De fexto Prgeepto: Noz Mecha« mau

beris , caute agendum, &in Cate« ;eden;‚ä@7tß

7

chefi, & in Concion:bus, proüt mo x

net idem Catechifmus Romanus,

J‚W

W

() 3apra-

di&a pare

(4) continuatur autem hac mate.

HK

te 3.cap.y. ra ab oppofito prioris de %0% 006l

kn

N.1.& feq,

dendo ‚cüm hic agatur de propaga-

E

tione generis humani, in quo qui-

SIN

dem magis advertendum , quomO«

MT

do fieri poflit fecundüm Legem,

4)!‚W‚»„?g‘ „‚

uti & docendum , quö padö fiat il-

AT

(i)Math. Jicite , fed & hoc exemplö ipfius

IM

“ır gn

ı9. &feq. Chrifti , (#) & S, Pauli (£) famen-

\

f

Tg

finth. 7.

(k)AdCo-

dum , 8& S. Joannis Chry foftomi eX«

U

(/) De vir- Plicatione (4) ex eo dilucidandum,

be[u f’m ;

ginibus in

(l

Kln

Matheum.,

quod inprimis quaftio mota fit:

„Eä

Anliceat dimittere(l)uxorem gu acun-

:”Ü„‘

qﬂ€

M

Dars le. Cap. V. De Decalogo &, 30L

j‘

|

\gueE CX CA

ufa ? eX qUO patet agi de

Ol

Matrimonio, & manifelte reproba-

OO Üg

i fornicationem , qug proprie eft

10 fünt

Y

mechia.

Statutö igitur , quöd h0-

llg s 7i mon Liceat feparare ; quöd Deus

Ul egnjunxit, condemnatur vitium for-

M, anıcationis, per quod violatur Ma-

"\‘ä".nt!bw‚trimonium , ita , ut fit peccatum

\hinetiam contra jußtitiam, id eft : ad-

"Milluylterium omni Lege abominabile z

in quantum verö eft peccatum Iu-

Mlılkyurie ex humana fragilitate pros

In Kıltgedens , & oppofitum virtuti cafti-

Ö mintatis , hec, vel coelibatus demon-

Wln Aratur non modo laudabilis , fed

ıl&teipsö nature fa&ö poflibilis ; unde

me& fummoper& commendatur ab A-

ı4W poftolo absque eo tamen, quod fta-

ıl q tuatur illius neceflitas, cüm ille di«

l

n Qlcat: De virginibus preceptum Domi«

In Lg /e mor habere , fed magis confilium

\

u;

MOl dare incontinentibus , ut nubant pos

]

mplO W/iks, quam urantur ; tanquam, fl di-

AIC£) Can

M

M

\ceret laudabilem efle virginitatem,

ol 8& Deo fumme charam „nec impok

äla Gbilem fervari, üt pulcherrime con-

O

‚Mn fderat Chryfoftomus

b}

cgterüm

r fors

g\„xmm/;;' potiüs , quam Deus offendatu

NICa-

}

|

M ’%

’

302

|

M

Pars II.Cap V, De Decalogo &6,

N

P

nicatione , adhibenda effe licita te.ı

{ W‘c'_“c‘,rl‚

media incontinentie, feu concupi. HOR

fcentie per Matrimonium pro pro. y

pagatione generis humani Deö , 8& grl

N

Aa

ME

Ecclefiä benedicente inftitutum, in jm

quo autem jllibate vivendum,ne fa ga

per contravenientes attrahatur Di. jl

vina ultio, vel in hac, vel in e ternaıl ml

vita emerfura , proüt horum pluranlan

)

exempla affert Catechi(mus Roma- In

(m) Di&o

md

c. 7, N. 9ı

nus (m) vage lıbidini, feu forni-wlde

\

1

\a

cationi {uas quoq; poenas ftatuens; n}

j

M

U1

proüt etiam remedia, qug funt ora- fı

.

W

f

tio,perpetua fuga otii, & ‚diftradtio- yı

nes licıte , atque, indifferentes ab/

ipfis etiam Ethnicis collaudate \

:

L

d

.“

MIM

ubi econtra in mulieribus maxim6 ,

|

l

M

Ma

A

l

1E\‘.

|“

arguitur nimius , adeoque vitiofls ı,

f

W

a

‘r‘

U

}

corporis cultus, nec non faltüs, &ı

/

Y

Ö

Mlg

‚obfcena colloquia , tanquam libi. |

M

W

E

‘

A

ä

W

M

dinis incentiva, corporis potiüs ca- |

}n

E

\

ftigatione, ac Sacramentorum ffe« }

A

)

M

1}

(z)N. 12

U

M

{

I

‘.|4‘u

f

M

T

134

quentatione domanda. (z)

f

€

a‘}“j’

\

d

?mL

»

‚De feptimo Pragcepto : Non für M'

.....

Al

X

- £um facies , Arictifime inculcat Pa-

ü

A

“h:

A

rochis , Curatis , & Concionatorl« }

C)Ead.p. bus Catechifmus,

M

Co) 8& per eumg%„g

ä

ij’°"*"‘“’_& Synodus,

ut preceptum L0C e Wlg

Pars I1.Cap. V, De Decalogo &,

nn

303

dı D"lh M

ngl LE antiqui'fﬁm

4l

um : ecö

» quod Deus,

I

ul fngulis bona

Ol

)

4

[

dedit , ä nul-

|

U Jovel

it ea illicite aufferri: vitiö tem..

U norum autem

E Dg

potiüs antiquatum

fa

W

N!

"quäm (Arictifß

m€ populis refricent,

Yln 1

In

f

‚& fortiflimis

M,

remon(ftrationibus in

fu

A.\ ]

A

Kı memoriam re

ducant, ut vim man:

”“'""AM

%!äifparur dati percipia

nt, & vitium ex abo<

i minabili avaritia

f

Aa

Proveniens pers

W horrefcant. (2)

. (P)N. 304

3\

a‘.y:imm\

|

N

M

Al

}

Porrö mirum fere

A

AI

ül quöd

videri poteft

3 5r

» Cüm .notorie r

apina fit non

O90 B

modö fpecies furti ;

fed imö ipfö

TI

Z

fürt ö quid multö pe)j

us., In pr@Ce.

d Or

kr 4

pto tamen prohibeatur furtum , &

N0n exprefse rapin

a ® hoc ideö,

\ ln

quia furtum eft gen

N

\l

G al

us Jatiüs patens,

W

quäm rapina,

que eft fpecies, quam-

An IS ex eo a

ggravans, quod, cüm fit

ı0n Ca tüs@ fü

Itüum per vim fa&um , multö fig

gua q}

eterius, at

que adeö Deo longe des

mbptteftabilius ,

& majori pcena digni.

morn !S , Cüm

» qui potentiam ab. ipfa

X(t)

abens

: Nı Vel ide

öDeum ma

, eaque in malum abutens,

gis offendat, eüm-

na QUE irritetin dere

MUs,

8 COnl

Furtum autem eäi d

efinitione ,

‚® W 94Öd fit contreftatzo

rei alieneg invito

\\acc‘‚)ulﬁ“Ü

Damz'—;

{

M

O4 Pars Il. Cép. V, De Deta.lago @é.

Vkne fn vnr ——

MI

®

i;Ü\‘ .

Domino., bene definitum , non tan-

ß

A

tüm dı

cıtur de re occulte füblata,

W

T

MO

fed etiam de attentato, COncupito,

Y

{

aut mal poffeflo , importät

que ob.

7

g

reftituende rei , & qui-

ligationem

dem pf Do

mino, neque alteri, ficut

gu COM

non alterl,

nec Pn'üs dimittitur pec«

‚éum&m‘@

catum , nifi refituatur male ablatum

(q)S. Aug

a per notoria. (g

A

ep.54 a

W

N

q

Marcell.

Qui verö dica

ntur furtum com. !

idem ®

M\&\\\\\@

mittere , n& ignorari poflit ,

N

Catechifmus habet in ipfo margi-

fur rem tollit , vel un

nali, nempe, fi

S

uiecam emendo , &

fubtrahendo w

en

%

HA

Dominum defraudat,aut inventam,

ercato- /

ubi poterit , non reddit ; m

RN

ne res, X

(

ML AM

)

res, qui pro iniqua folutio

TE

M

aut defe&uofas vendunt , au

t dolo- /

AA

£‘uﬁi

1

al

fo po

ndere , vel menfurä utuntur, M}

geu pretium injufte aggraV

ant; ope- %MM

tur debi- |!y

graril ‚verö , qui non operan

tE pro accepta mercede ,

mendici ||do

fidi , qui veris pauper

ibus eleem0- }?:alllpm!:g

fynas fubtrahunt , aut qui menda- }

ciis fumos vendunt, vel nön prOM p

tzura ; illi tandem omnes, qui mu«

N

\

I

ü

M

neri (u0 non fatisf

aciunt in officıls, {

S

) |

M

A

defraudant qu;äf

l

«\u W

gdeöq; publicum

m

|

@_rDuu'.püu

:\

N

fg

(

[!K

]

Pars II. Cap. V, De Decaloga &, ; o;‘

0CC O

\

N

ad mercedes , quas immeritö reci-

Üt0 on

=

k

piunt; preter 'alia item furum ge-

MporlÄigue

nera ad hec reducibilia , vel etiam

RE Ön

4

ejoribus circumftantiis aggravata,

Wälter On

üt funt, qui publice pecunie fu-

Aa

ges notantur crimine peculatüs ;

n ala

nec non nockturni agrorum, vel pe-

\

/

cudum depopulatores ,

yrate, de.

aa\*nimmm-j

tentores fpoliorü a nau

f

agis, allii-

dn

que ob fimilia in Bulla Coene Do-

‚IN mM

mini excommunicationi {ubjacen-

frrem He

tes, qui omnes, & indiftin&e tenen-

Ö ff

tur ad reftitutionem rerum, vel ab-

Jatarum , vel detentarum per Judi-

ONO

( ercato

cis fententiam , in defe&u verö, &

SlatonG 160

in folidum etiam illi, qui zque fur-

An aı

tum committunt, üt {unt imperan-

l OKUNN

tes furtum,ad illud fuadentes, con-

:‘g;.\aavantgß}‘

fentientes , participantes , non ob-

eantur

ftantes , non manifeftantes „ reCi-

i}

L’Ii€di , M6

pientes , aut occultantes , fa&um

Jaudantes , aut protegentes , alii.

006 CR

que fimiles.

l a qm m6

Et quia fupra meminimus fur-

M ycln00ff

tum dici in genere , rapinam verö,

on

quamvis in fe pejorem , effe furti

cn

fpeciem , priusquäm rapine reoS

A

eret ,

dg('cribamus , . preponere lib

qua-

MI

206 Pars ll Cap. V, De Decaloga &c;

W

Z

quale peccatum, ad quid reducan.

[

i

fl

tur , qui fünt vel in foro interno,

g“.;g &täm

yel externo rei caufaruım male ada.

rum negligentiä , dolö , aut culpä

ﬂ|kﬁ‘\@‘

Y

M

mE

fuä protractarum , feu pelumdata-

rum, Tutores, vel Curatores pupil-

n

lorum, aut in ruinas actorum , vel

1‚‘.M\t%ä&

faltem mutilatorum ; Procuratores

anl

eädem, vel fimili culpä notati, a&o-

i MLA

\

M

X

U

\

w

ges negotiorum mendaciis infuper

An

perfepe fubjecti , injufti taxarum,

yrn D

aut gabellarum incompetentium

auılal

exaldtores „ fed quia hos Jura

abn::.rf:;p$‚

reatüs notant, dijudicare hic non

l

l

f

volumus quoad fpeciem in foro ex-

i

/

/

in

terno,fufficit,quod furti genus non

M vM""

il

M Cal

effugiant , & quod maneant ipfos

MN

fua crimina , & poene , que cert&

A

ipfos , utcunque ditatos manent,

Mln

quäsque neque effufis in pia opera

Ylg

thefauris evadere poterunt, imö, &

Wn n

ipfi, & eorum haredes Iuent..

ND el

Rapine ad{cribitur per fepe di-

AT

£tum Catechifmü Romanum,-quid-

!l

(

quid vi vel corporeä , vel authori-

'

tativa publice , vel privatim tolli-

|'

r N

k

t“

tur, aut retinetur de alieno, aut de-

m] W )Wt

M

I

X

1tO , vim etiam füpplente ufu ne-

Ü.,(.

‘

A

CEMI-

Pars IL Cap. V, De Decalogo &c, 308

n

Ceffitatis. (r) Hac lat& patenti re- MN 16

[” k intcm;

gulä latiüs adhuc extenditur rapto.

maa

rum denominatio , & reatus,

Ra

PE

ptores enim füunt, qui operariis de-

} W”Mg[;

bitam mercedem non perfolvunt ,

A ol

M ‘‚ä')\ f

uidebita Ecclefie, ejusque Redo.

,l

ribus , feu Prafidibus, & Magifra-

A

tibus ved&igalia, cenfus, tributa, de-

A

cimas‘ , feu alia hujus generis non

N

folvunt, fed fubtrahunt. (s) Foe- ©N 11.

‚r

nerationes in rapinis acerrimi, &

D

acerbiflimi, qui publicä neceflitate

004 A

abutentes plüs jufßto extorquent

WE

pro privato lucro. (z) Judices ve- ( N, ı16

c

nales, qui ptetio vendunt juftitiam, *?

Yl aan

vel expeditionem caufarum.

Lo«

A

cupletes , qui fuper pignoribus foe-

A

M

nerantes , illa &a debitoribus expri-

ö

NMADGHt,

munt, & diftrahunt. (x) Item fru- @N. 14

yla Opet

mentarii , qui frugum neceffaria«

A

zum inopiam augent, ut cariüs Ip-

en

fas dikrahant ob neceflitatem , qui

yı fepe d

Omnes tenentur ad refundenda da

yn U

mna patientium (x) unäa cum illis, ©N-15-

‚W quthül

\

qui rebus prepofiti talia permit-

i

0

mtoi};

tunt, maxime autem‘, fi de’his par-

0

J0

‚

ticipent , & injurias oppreflorum

non ulcifiantur , quibus judicium

al 0

w

2

urif-

308 Bars II Gap. V, De Decalogo &c,

IAWWW

f

!

I

duriflimum fiet, prout Deus expref.

N

‚@N.22 s comminatur per Prophetas.

EW ‘!g:'‚} 4

23

J

IL

8

*425 Neque juvant excufationes du

de,

&

A

pAn

vel ab ipfis poteftate preditis, pro

elatione majoris ftatüs , vel a com-

jı

T

modo furandi , vel rapiendi fibi A

UE

confentientibus fa&ä copiä: fGve 3

Fn

negledtu rerum,vel ratione privato-

AA

rum pro non neceflaria , aut jufä

An mO

compenfatione, aut rei furtive oc-

en (ı A

cafionaliter empte:, feu denique

l

furti aut rapine fadte ‚.aut admif-

Q

H

nrn

/

y{\fl).

fa , ut quis liberetur gre alieno;

(e’n‘.a;w;;:w |

quibus ä& Parocho feu Concionato-

|

d

P

re remonftrandum , quöd infanifli-

ON M

mi hominis fit plus velle debere Ju-

&l

NN

dici Deo per peccatum contra ju-

A d

yl

A fr

ftitiam , quäm homini, cui Dei mi-

M

ferantis auxilio reddi poteft in fe-

culo.

Ü Ma

M

0,

Quia verö preceptum , de quo

I

Öl

d

W4

agimus, continet prohibitionem vi-

A fr

tii , aptiflime opponitur perfuafio

*ln N

ad virtutem , nempe elargitionem

(

I

hı

eleemofyne, que fit vel dando ege-

M

ün

nis de propriis , non modö {fuper-

0

I

W) ‘LÜH

n

fluis , fed etiam parfimonia , & ab-

inentia partis ‚imö & proprio la-

JÜ In i \

A

(0) 45

Öl

ME

—_-

:D\’Dlllk;4ü

k\

Pars II Cap. V, De Decalogo &c,

309

OT

l

K

d

‘\

bore etiam manuali ( exempl6 S,

Pauli Apoftoli ) quefitis , guorum

HO65

merces elargienti in eternum manet,

PMI!/S, A

Sed & remittendo id, quod fibi de-

1/a Cg

betur, fit eleemofyna Deo gratifli-

}?\:ndi (

ma, & vel ex eo meritoria , quia il-

f

o

lam offerrimus pro remiflione pec-

catorum noftrorum eä confidentia,

'-'\‘Lil‘\\\\'l\\wim

quä in Oratione Dominica dicimus:

N

Sicut &’ nos

— dimittimus debitarz'bu;

