&ionis , adveniente majori quoad

dignitatem,ita ut minor diflimulare,

A

aMl

A0

& fußlpendere debeat fuam in reve-

rentiam Superioris, prout habet ip-

Cal

‘ (g) Lib, I

[

{umCeremoniale Epifcoporum.(z7)

cap. 1. in

(

Geruntur etiam cruces devatio-

Tn

'j

nis di&e, hoc eft in memoriam pal-

fionis Chrifti , nullam tamen juris-

3‘;5:C]*.x;ftoi

di&ionem indicantes, que hoc ti-

I

tulo conceduntur a Prelatis jus di-

al

centibus aliis Prelatis minoribus,

(ı Yl

feu honorariis , maxime illis , qui-

ß

MEl

}

bus ab Ordinario permiffa eft be-

W

nedi&io ; ubi tamen illud adver-

(

m

M A

tendum , quöd , ficut in prefentia

Ar

Archiepifcopus , vel Epifcopus 10-

In

V

Jus benedicit, fic folus etiam porta-

M

Al

M

re debet fignum privativum juris-

F]//‚

dictionis exercende.

O

De

{

|

BT

—_

I

Pars 1.Cap. X, D; Reliquiis &6,

38r

Üa

De crucibus in vexillis fupra jJam

Rl

|

di&um eft de Proceflionibus,

£ Oaln

|

Advertendum circa SS, Reli.

O

quias alias efle , que pf Altari qua”

m Con.

fi infepulte funt , aut apponi con-

O AnnO

fueverunt in Confecratione; alias ,

Yaltate,

que /per Altare Venerationi expo-

Yldela

nuntur.

Primum fit eo maxim6e

M

intuitu, quia fuper co nempe Alta-

qn

ri immolari debet hoftia falutaris

O,

noftro Deo , in cujus honorem om-

A

nia Templa 2qu6, ac Altaria dedi-

O abetl

cantur, üt jam di&um, adeöque

or}

inferuntur Reliquie Sand&orum non

3 d

tantüm, ut habeamus pra oculis

mpa

exempla allorum, qui f& ipfos facri-

n UEl

ficärunt Chrifto, fed ut hzc äfan-

p OCl

Ctis facta imitemur, ac propterea

ila recondimus , caum ad imitandum

i jus cl

noribus,

ea in Corde retinemus ; quod fi au-

llg aul

dimus, & intelligimus opere autem

fa eft i

%on facimus , hoc magis el ad dam-

D

ad A0ı

%ationem , quäm ad falutem ;

prnl

non auditores legis jußi funt apud

{(cODU

Deumfed fattores tantam,ak ait Apo-

(h)Durana

ya JO

Olus imitatores mei eflote

‚ ficut eg0

dus lib. I

Chrifi

Y »ÜIE'

(h) unde venit , quöd Epi- < 7- de

Confecra-

Copus Altare confecrans non tan-

tione Al-

nn

)

—

3

TUM tarıs N.23.

\

W

382

Pars I, Cap. X. De Reliquiis &c,

/7ä

tüm de hoc, fed etiam de repofi-

\

ıß

}

|

tione talium Reliquiarum , earüm-

]

u

a

ue nominibus teftimonium inibi

x

relinquat.

Que verö fuper Altari

J

Ol

exponuntur Sandtorum Reliquie,

„

1 6

imö & ad demonftrationem cultüs,

üt fupra di&dum eft , incenfantur,

Aln

AL

eundem habent cultum relativum,

uı competit reprefentato, nempe

AI

|

M

A

illı Sandto,

Sic Crux in Altari po-

fita incenfatur triplici dudu, ex-

a

y

hıberque cultum Latrie, quia re-

refentat Chriftum Dominum ; un-

al

de Crucifixus inter fex candelabra

}

/

fa%‘ü!l‘‚“.’«

deberet

illis notabilıter

N

M

%M

pofitus

em'nere ad demon(trandam majo-

Al

F„ Ml

M

ritatem , vel principalitatem ; imö

& particulis S, Crucis debetur Re-

Ynr

Url

verentia uno genu flexa, ob cultum

relativum ad Chriftum Dominum,

A

{

qui in ea pependit pro falute no-

il

I

{ftra.

Dicitur autem ifte cultus-e-

W

Ö

Zativus , feu repreefentativus, quia

f

in reprefentante adoramus repr&-

7

Ä\l

W

MIÄQ I

fentatum, ac propterea quando X-

pofita eft Sandıfima Euchariftia

Ü

tanquam reprefentatum , ceflat

'l

h.v

M

f

Cultus reprefentantis ; unde infer*

ur

;qüiil Ö';‘

Pars I, Cap, X. De Reliquis &6,

153

tur neque fuper Altari , neque fu-

M Cal

‘

ver Oftenforiö debere effle Crucifi-

l ff

xum reprefentans; quamquam id

D Al

obfervabile , poni quidem pofle fu-

luie,

per Oftenforio crucem fimplicem

D COl

tanquam materiale reprefentati-

lntur,

vum Paffionis , non autem Crucem

Mal -

cum imagine Crucifixi pendentis ,

6

M!

K

quia hoc eft repraefentans, quod

l\'

A

al

M

Al

:

\\Q

0

non debet eodem loco ftare cum

ul 0i

reprefentato.

Sic duo fefta S.Cru-

Z

cis fiunt fub duplici majori , ad de-

mOn

mon(trandam excellentiam pro-

dır

pterrevelationem , quamvis Feltum

ofabilter

Inventionis cenfeatur principalius

(7) Duüuran-

M mAj0-

illö Exaltationis. (z)

dus lib. 7

; mö

Pari ratione cultu Hyperdulie

capı I Ig

ear er

profequimur ea , qug vel veniunt ä

) cultur

B, V.M. vel ab ipfa gefta fünte.g,

OmInUM

Capilli , qui hodiedum habentur,

alute N0

aut velum, veftes, & talia, cuımnon

cultusr

habeatur corpus, neque in toto

N\\S‚

(

Neque per partes , aut aliäs de co

AL

allquid; in Imaginibus ad ipfius ve-

Y

yandıl

hNerationem in Altari expofitis,coli-

IM

(

f

tu”etiam in pluribus formis,(euMy-

M

f

A

erlis, vite ejus aut qualitatibus ad-

an”‘ﬁh

aptatis , aut ad Maternitatem ve

Paflio-

Al

M 4

Y

184 Parsl, Cfp. X. De Reliquüs &6,

Paffionem Filii relatis , prout dixi.-

mus, hoc intuitu plura ejus fefta

M

celebrari, qug tamen Omnia eö col.

limant, ut veneremur expofita ad

;\Ä

A0

|

cultum , non ad ornatum , aut ad

M

oftentationem artis, feu pulchri-

A

I

Ü

(

tudinem, & apparatum, que fe-

pius etiam poflunt degenerare in

FA

yidicula.

A

m

Sıc confequenter cultus Dalie

000

{

defertur Reliquiis San&orum ad

dl

n

publıcam venerationem expofitis,

I

& hoc Authoritate Ordinarii tan-

/

(‚b

tüm, cüm ad illum privative per-

tineat cognofcere de verıtate, &

M

identitate

ficut

r5ﬂ',

I

fa

Reliquiarum ;

enim folius fummi Pontificis eß

W

M

M

Sandos in univerfali Ecclefia decla-

T

jıV

M

tare, feu Canonizare , fic folius Ec-

OTE

clefig Prefulis eft hos publico cul-

A

IM

tul, previd recognitione exponere,

1200

vel exponi permittere, quod dıli-

Öl

genter notandum ä Parochis, ne in:

[LI

\C|f

Volent proprio arbıtrio in prero-

gativas fui Ordinarii.

Par ratio.eft

dn M 1f“

Ml

de Imaginibus San&orum, que fub-

m

d

jacent eidem Regulg , quo ad con-

fäf})g |

M

cellionem cultüs, & hic obfervan-

‘:1[

U

dum

|

Alrd

.

Pars I, Cap. X. De Reliquiis &e,

185

Dr

d

dum , quöd proprie de illis non fit

d el

IIC

colenda, nifi figura corporea relati.

II0 60 (

va , feu ftatua ( nam de pidis ima-

(ßa

DOlita ıd

ginıbus magna, & diuturna fuit

D, aut d

queftio, usque dum ab Univerfali

pu/ 1

Cht

Ecclefia admitterentur ) aut Mar-

LQ (

tyrium, velquö ad Confeflores ad

MG (

plus unica virtutis demonftratio ,

cüm non concedatur nifi unicum

Aulg

fetum de quolibet fan&o, vel ad

nn d

plus aliud de tmanslatione , quod

Z

eft ratione loci ad qgmem.

Imö, &

tnadl fn

hac interje&tione notandum de

INr

Sandıis particularibus , & in parti-

anate, 6

culari non effle tenendas, canendas,

4 feut

aut habendas Lytanias

maxime

cl e

publice in Eccleflis exhibitas, niff

fadecar

& usque, dum tales ä facra Ri-

OllusEc

tuum Congregatione

approben-

blicocul:

tur, & permittantur, de Sandis

yDOMGTE

verö alias non efle habendas, ni-

yod dilı

fi Lytanias deomnibus Sandis tan-

, DGl

quam ab Ecclefia pre(criptas, Ef-

An DE

que hujus manifefta ratio defumen-

1

ja ratiof$

n

da ex ipfo fymbolo , ubi profitemur

‚ommaunionem Santtorum & Ecclefiz

Catholiceg Decreta.nos fervare vel-

quE

&. Et hic non perfund&orie quo-

1 0£’

V

3

a

M

154 Parsl.Cap. X. De Reliquüs &c,

W

ad Lytanias replicare juvabit ali-

%\Y

‘!

]

qua jäm prius attadta pro animad-

I

verfione ad modum, quo Ccompo-

(

XM

E

fite funt Lytanie, illud jam fup-

ponendo, quöd, que jam ab Eccle-

aM

wl

fia prefcripte funt, alie majores,

alig minores, prout jam di&um,

importent etiam qualitatem cul-

Xl

tüs per illud, quod ad trinam in-

vocationem Perfonarum , & unam

Il

Trinitatem in cömplexo trefpon-

deatur: Miferere xobis , quod fignat

]Ndl

cultum LZatrie, prout & alla, que

habentur per rememorationemPaf-

/{ A

fionis & glorioforum refpondendö :

'Wﬁfu(

Te rogamus audi nos, NEC nNoN in fi-

il

ne: Agnus Dei, qui tollis peccata

Yl

mundi : & Libera nos Domine, ad Hy-

2

perduliam autem pertinere tripli-

j‚mm';

cem invocationem Beatiflime Vir-

Ml

IM

ginis fecundüm triplicem qualita-

a

tem ; ac denique ad cultum Dalie

r„‘u

invocationem Sand&orum , qui vel

M

docuerunt fidem , vel pro ca pafli

M

f

funt , vel illam profefli, inter quos

M

etiam fünt Inftitutores ordinume

/II }y;

."l

Concefle quidem funt ab Ecclefia

U

cetiam Lytanig de Beatiflima Vir-

Wl

gine

ıd

Pars1.Cap. X. De Reliquis &e,

187

m

ine Maria dide Lauretane & hoc

70 ama

üt fupra , ob precellentiam DEI

0 COM

Genitricis , profufiori qualitatum

'a i

ejus prerogativa enuntiande , ä

aD Bcch

quibus tamen adalias non conceß

Or

fas nulla valet argumentatio,

A

CAÄAPUT*XL

i u

\ln

De Indulgentiüs, Alta-

, Yn

ribus privilegiatis , €

d lı

benedittionibus,

‚qO0d n

Ndifputabilis poteftas Indul zen-

ala 8

]

tiarum ab ipfo Chrifto Domino

Onembhlı

in terris Vicario in perfona S. Pe-

adendo!

tri Apoftoli data convincitur ex

nn

Evangelio Mathei 15. v.19, pereca:

] ymam

Tıbi dabo claves Regni Celorum , 8&

„AdEy-

Joan. c. 20, V, 21. quorum remiferitis

g ll

Peccata , remittuntur eis.

UÜbi, cüm

me Vite

ipfe Chrıftus loquatur in plurali,

qua\'\t@

manifeitum eft , non uni folüm, fed

ım Dali

etiam illius fuccefloribus eandem

poteftatem fuifle demandatam.

W q\l\ VC!

o 88 J4

Indulgentias igitur, que {funt

goter d

relaxatio , feu remifio prne tempora-

} 0[diﬂ»“‘?l

$s pro peccatis commifls , ac qu0a

b

eulpamremifs debite,ex the/auro Ec-

(k)Leo X,

clefie (umpte (E) ille Lolus concedit

V

Conft. 40.

atißm“[é

)

Cul Exurge.

188 Pars I, Cap.XI.De Indulgentiis &.

|

cui Chriftus commifit peccatorum

M

remittendorum , vel retinendorum

;;

CO

facultatem, tanquam Vicario fuoin

terris , & hoc figuratur {ymbolice

Ö

Zl

A‘ﬂ

(

claves S. Petro traditas 5 ubi ta-

men advertendum remifßionem cul-

g Iß

‘

g fieriper abfolutionem facerdotis

aaal

Ja

äJusdicente deputati, relaxationem

pceng autem ab co folo, cui a Chri-

y\m&&a\

f to Domino fummo Judice id de-

q qa

|

legatum eft. Sicut igitur culpa re-

oln

M1

/

mittitur ab habente jurisdi&ionem

‚’

i

r’

retenta ex parte Chrifti poena, fic

a

7

h

U

d

Jl

7

d

ifta deinde,vel in totum, vel in par”

M

tem relaxatur ab eo, cul talis re-

/

A

A

£\£

I

miflio eft concefla, tam circa de-

W

bitum, quäm circa modum ; unde

H;

ml

(

f

eft , quöd retentio , cüm fit in Vi-

! Cn

cario & Chrifti facultate relaxandi,

04

hecabeodem proficifcatur eilege,

MOla

quam pro fatisfadione prefcripfe-

'\ﬂDdü[]]

rit, nempe piorum operum , pro

O

confecutione Indulgentiarum

av

|

M0p

ciendorum, SupradiCa quoad po-

Ö}

Ml

(D Sef.2s, teftatem , @que ac falutarem ufum

dfg

Decreto

A

Mlg

particula..

declarat (/) Conc. Tridentinum

l

Al

ride'In-

contra Blafphemias hereticorum ,

|

M

f

A

dulgentiis abufüus vero tolli voluit, & fatult

d

idem

ä

%

—,

mi

Pars 1, Cap. X1. De Indaulgentiis,

189

DU RE SAn

C |

idem Concilium, & maxime illa-

E

ICnr

rum Indulgentiarum ‚, que dice.

2000 (do

bantur introdudte ad queftum

>

Ymbolie

rout criminabantur efle ille , que

D

ante di&tum Concilium concefle

Nem Cal

8 4

ELE ULa

erant.piis locis cum claufula pro

tdotig

illis, qui maz%us porrigunt adjutrices,

Aln

S

& revocata funt ä Pıo V.(m) prout () Pius

on

A

X

complures alie, qu@ quomodocun-

30. Etfi

]

M

l

Dominici

que queftum fapere poterant (x%)

U

Et ideo Indulgentig vel fünt ple-

(2#) Idem

dn

narie , vel limitatg fecundüm id

Conft. 99

> Quam ple-

pnı

quod fonat elargitio. Plenariis

1E- num,

jl pr

mittitur. tota & omnis

pena ,

fl 1&

pro peccatis refervata, dummodo

Ca dee

fiat ä poenitente illud, quod ipfi in-

; unde

jungitur pro fatisfactione peragente,

HaV

üt funt Confeflio Sacramentalis,

axandl,

Communio, ac preces feu alia pia

edlee,

opera certö 10cö, aut tempore exer-

eriple

cenda fecundüm prefcriptum vel

, \)I0

a Delegato fummi Pontificis , qui

gua 1a

folet efle Epifcopus, velab eo, üt

noadpl

fünt Confeflarii approbati. In-

gem ul

dulgentie /imitate funt ille , per

\‚deat08

quas tantüm poceng condonatur,

getiC00

quantüm exprimitur in conceflio-

&' L'?::"

ne, & commenfuratur operibus

(

pI@-

190 Parsl.Cap. XI.De Indulgentiis &c}

Her

AA

W

N

|

prefcriptis ab exiftente in ftatu

(

un

ratig factis, vel conditione facien-

T

dis,

Sed & pofteriorum facultas,

e

| p D

U

nempe Indulgentiarum minorum

concefio datur Epifcopis , aut aliis

0'‚ M M

24

Prelatis pro fuo gradu, quibus

d

omninö obfequendum.,

dın D

Cegterum Indulgentias ab ipfo

A

Chrifto Domino datas , probat ex-

emplumiillius, qug paflım vocatur

y Ma

Y

Ala

Portiuncula , & hec quidem lo-

cum ‚ atque Ordinem S, Franci-

, AL

Al

feiafficit, pervulgata, quoad exten-

fionem autem ä Summis Pontifici-

Al

‘/l

bus Honorio IIl. Gregorio XV. &

Innocentio XI,

communicata eft

dr

M on

omnibus, & fingulis Chriıfti fideli-

bus, qui peenitentes confefi, ac (a-

Al

cra Communione refed&i Ecclefias,

arl

ejusdemOrdinis vifitaverint (tatutä

L7

|

Un

f

die, ibique fecundüm preferiptum

l

)

d

Ooraverint,

Al

W\l', |

Indulgentig verö utcunque ple-

P

M

A

natieg plurium funt generum, €a-

Ya

rümque non una dıfferentia ; ali@®

I

ß

M7

M

enim fünt , que dantur certotem-

dl

M %

/

pore, & Ecclefieg Catholice Uni-

Al

(

/ L

verfali, alig ad certum tempus, Cer-

i 7

4

/

tisque

Ha |

Pa;f.Cßp.Xl. De Indulgentüs .

191

LO

R

tisque loäs, alie Eales, alie per.

TOn f

fonales, id eft perfonis , aut certo

M facu!tas‚ |

hominum generi in particulari ,

Mlnorn

|

alie ad vitam hominis, alje per-

„SOf al

r

petug quoad locum, alig pro vi«

; Qulbas

vis tantüm , alie@ verö etiam pro

defundis , aut faltem animabus per

A0

modum fuffragii applicabiles.

IN

Jnbileum ad imitationem fere

mw

legis Mofaice@ (o) in Eccleßa Ca- C Levit.

6.26,

Qln Y

tholica introdu&um primö habe-

y S Trl

batur anno fecnulari tantüm , pof

OOget

ä Clemente VI. redu&um ad femi-

ontlich

feculum , nempe ad 50. demum &ä

DA

Papa Paulo II. ad 25. ftabilitum, &

(ata ß

hoc habetur ordinarie e6 ftatutö

i felie

tempore Rome ( quo ftante revo-

90l

Cantur pro illo anno omnes Indul-

solefa8

gentig particulariter ä fummis Pon-

; fatutd

tificibus etiam perpetuö conceffe

eriptum

aliis, & quibuscunque locis, ita

ut fulpendantur eö annö excipi-

naUE p\i

tur autem fupradid&a Portiuncula,

eyumy 6

cO quöd fuerit data ä fuperiore nem-

arla M

pe ab ipfo Chrifto Domino, &ibi-

(

; certol

M nempe Rome Ilucrabilis eft

yollce

crebriori preferiptä illarum Eccle-

teDP

al

arum vifitatione) quod Jubileum

Ik

cum

\ 'pl

W

192 Parsl. Cap. XI.De Indulgefa<t‘i‘i;_

L — n

n

g

b

cüm deinde anno fequenti conce-

an

/datur Ecclefige univerfali, fequenti

}

M

anno dıffundıtur in totum orbem

Ü ‚.Ü 5'

Catholicum (ecundüm normam ab

b%

Epifcopis regulandam , & in fe Ju-

gna

bılgum ratione remiflionis plus

M

non eft, nec effe poteft , quäm In-

M

I

dulgentia

plenaria univer(alıter

A

\

X

V

M

quidem patens, fed ampliori tem-

or1 affixa. Publicantur tamen uni-

Dn

‚en

verfaliter Jubilga extraordınatia,

& temporanea, puta ob eledionem

ı Ng

novi (ummi Pontificis pro obtınen-

A

| An

do felici illius regimine, feuobalias

raves caufas., & publicas necefli.

m

tates, & ille f@pius dicuntur In-

d d

MOln

dulgentie in forma Jubilei, quod

denotat univerfalitatem & extenfio-

d In

nem comparativam , manente fub-

Wl on

4l

ftantia Indulgentie plenarie ; funt

f (

autem alligatg certo tempori, &

A,

publicande arbitrio Epifcoporum,

\r

ä quibus etiam pro commoditate

“ Ü fuﬂ

A

preferibuntur Ecclefie vifitande ,

Ta

& opera facienda,

Y

I

Sunt & alieg Indu

Igentie iti-

Cian

dem feu Plenarıe , feu /imitate, aut

Al

arı

(ln

‘”\{L

partiales , qug conceduntur ä fum-

(

m16

u!ulgmn

Dars 1, Cap. XI De Indülgenzüs, 193

mis Pontificibus certo homınum

l y {cqu

‘t

M

generi, ut e. g. qu® dantur Regu-

OM fın

Jaribus pro fe, & fuis tantüm, aut

Oanı

Confraternitatibus , vel Congrega«

Y Jl

nl

tionibus, approbatis tamen, pro 1is;

o0f

8 Olg

qui fünt in eisdem infcripti tan:

m In

quam Confratres, & Conforores ,

Awalter }

feu Sodales,ita, ut dehis non pof®

ılln

fint participare, nifi qui funt de il

Nl Matunle

Jo refpe&ive cetu, circa qu&® Iin«

,

fpiciendus eft tenor conceflionis

obeAn

& he quidem folent efle perpetu@,

DOODNE

quia conceduntur talibus, qui vel

fuobalds

ad totum. vite f{u@g tempus fe de«

45 gecell,

vovent Religioni ele&a., vel ad-

yntar In

feribi fe curant perpetug Confra-

el qu0d

ternitati, ubi notandum , quöd fe«

axtenfO*

gulariter in Ecclefiis Regularium

ente (D

non facil& concedantur Confrater-

HNitates feu Congregationes ; ni

ig Oan

prl

que attinent , vel habent relatio-

nem ad illum ordinem, ä quo re-

coporum

nmodit? /

fpedive funt fundate, üt funtSS.

yıdnand

ofarii 4 Dominicanis , Cordige«

rorum ' ad Ordinem S, Francifci,

\

f

Cinguli apud Auguftinianos , Sca-

gen!l?

pularis apud Carmelitas , Septem

[!W"” A

j

anl

olorum B, Virginis apud Servitas,

/

\

194

Pars 1.Cap. XI, De Indulgentis

Pg]U‘

Jal

& alie . fimiles.

Quod fi ab iıfis

[

A

d

deriventur ad alias Ecclefias fzcu.

wl

Jlarium, hoc fapiet aggregationem,

H

I0

X

d

eftque minüs principalis Confra-

l u[lü?<

ternitas aggregata, & principalis in

M

Ecclefia Regularium {fui Ordinis.

la

Porrö alie Indulgentig conce-

U

duntur ad locum omnibus, & fin-

A

ulis fidelibus defignatam Eccle-

e

fiam die , feu felto prefcripto vifi-

( ya

tantibus, füntque plenarig ad il-

Aö md

lam diem fixeg , regulariter autem

Tornc

non perpetug, quia fecundüm te-

el fı

notem Brevis folent dari ordinarie

|

W

ad feptennium, quo finitö expi-

Vn

rant, nifi tempeftive renoventur.

ME /

Poffet hic moveri queftio, an

Sn

Ml

unä, eidemque. die quis poflit lu-

crari in uno,aut pluribus locis duas,

An d

In d

Alr

l

aut plures Indulgentias plenarias ®

cert& primä facie videtur dicen-

drg

<Vül(äum

dum, quod non, ex ea ratione,

/

quia non poteft efle plüs‚quäm ple-

AL

(

f

naria remiflio ‚adeoque cui totum

h

(

eft remiflum,ex fuppofito,circa pC®-

17

M

4f(

Wlfo

(l

nam ‚ nihil reftat relaxandum , pro-

\ l'0[jfm

üt hanc declarationem edıdit In-

4

Ml

ü

nocentius XI, interim verö penes

du-

‘Pff [fm„

; M|l;„‘3 ‚

— Days E, Capf‘??l; De 1£ddlgfhtiif

—

AT ET

19f

d

N}

— rn

‘C}cäas!e %d‘ubi'um , an ver

}

&€ & integre quıs fit.

'ationg

U

<confecutus, aut lucratus Indulgen-

s C

l

!

‚tiam pienariam'ob defe&us, quı vel‘

;

aal

ipfi occurrerunt in perfe&ione ope-

A

Knl |

115

"prefcripti, vel intentionem ali-

cujusetiam levis culpe, a qua nemo

8 CO008

Mln

|

e& immunis; preftat tamen Muade«

fe, ut nitantur devoti lucrari eti=

AA

M

“

\0 “£1.

am alias alterius loci , aut concef»

AL

fionis( prefcindendo abillis, que:

Dlr

date funt tanquam locales pro die

Portiuncule , & ampliate ad ingres

ndie ı

\

HOra

dientes templa S. Francifci toties,

quoties ) ut repetitis adtibus, in-

M0 il

OVCOCU

tercefloribus,& meritis ex frequen-

tatione majori plenariam remif*

fl 4n

fionem confequantur; hoc autem

t In

confulendum 'eft etiam ideö, quia

die daas,

knarlas®

tales adtus meritorii, & Indulgen«

tiarum lucrandarum capaces refun«

f dicene

Dt

untur in thefaurum Ecclefie, un-

r\atio

e aliäs promanant Indulgentie &4

am l

‘fum

ıl COrn

mo Pontifice tanquam Difpen-

atore earum largite,

Magis au

OL

tem fuadendum etiam illud, ut qui

am _!W

I]

f confecutum credit pro fe Indul-

OI0

Sentiam plenariam unö 10co, aut

vch

l

Vice per repetitionem prefcripto-

2

sum

B

ulr

296

Pars 1.Cap.XI, De Indulgentiüs

Ml

/rh'(ﬂ

zum aduum, aut orationis , in

moß W

uantum fuerit poflibile, & fa@i-

A

6

WM

bile , fecundö locö per modum fuf-

e

al

fragit lucrum Indulgentiarum ap-

A

plicet animabus purgatorii , vel de*

g.‘

A

terminate&, vel indeterminate , qui

M

M}

%

A (m w

modus füffragit exemplificatur ,

quod fit oblatio fatisfactionis , per

g d

M

A

opus meritorium fibiaquifite pro

animabus purgatorii, eö exemplö ,

da

& modö, prout quis in humanis

‚ San

Jlıberare poteft debitorem ad fatis-

Judk

faciendum impotentem., folvendö

\

pro ipfo,‚iddue communiter appli-

‚n

/

cari pofle declaravit S. M. Benedi-

|

TL

&us XII annö Jubilei 1725. funt

u Ök

tamen Indulgentie quedam , qu®

Ol

dantur pro vivis cum tali expref-

Aida,

fione, ut fint, feu applicentur pro

Or

defund&is per actus ä vivis eXercen“

| Dn

ämMm

dos, üt mox dicetur.

De Indul«

Mi

gentiis limitatis , feu particularibus

fl

MÖ

0

jam di&um , nifi,

uod addi de-

O

beat ıllud , quod exprimitur de

Tr

fl

%

nNumero annorum ; aut

uadrage-

narum taliter debere intelligi, pro- "dm,

ut injungebatur in Ecclefia anti- *, „„“'|

qua3 ubı quis debebat per plures w

anno$s

M

|

i

ıl

Pars I C'ap.kl. De_l_ndutgemii_&. 199

M

Orak

i\ annos fübire poenam, aut pceniten.

öl, 4 giam, vel tot diebus,aut per tot qua-

'nodnk dragenas Orare, & jejunare, Cano-

Naln nes poenitentie, itaut hec reftrin-

W, n6 gatur comparative taliter,quafi fiil.

I‘ 9ı Je poenitens per tot dies, annos, aut

ölcatur,

uadragenas oräflet, vel jejunäflet;

u\_\ü\ü@ii,pf[

unde dicitur Indulgentia feptem

d W

annorum , Centum annorum, tot

dn

|

Ö

uadragenarum.

906 na

Ratione /zdulgentiarum pro de-

maln fin&tis dicendum de Altaribus pri-

an Il wilegiatis , que relexantur in for”

mlra ma Brevis Apoftolici, & datur Ec-

M Benedl

cleflis favore animarum purganti-

ı5 Jan

um pro Octava defundorum , &c

certis diebus , aut ecorum numero

ım, QU®

Al ergnl

in Hebdomada , vel in Brevi defcri.

mur pto, vel Ordinarii arbitrio deter-

g eXEICEN

minandis, ut hoc medio per cele-

De fadı

brationem Miflarum äa vivis fiat fa-

yicularih

tisfa&io prodefundtis , höcque fa-

} addi (

&o anime debitrices fatisfadionis

Kiemitl

liberentur a purgatorio.

Sunteti-

am fimiles concefliones , quamquam

y quadH

el

ordinarie ad certum tempus anne-

Xxe , vel pro omnibus indiftinde

Ü

TIn animabus , yel pro certo genere de-

M

=

3

un-

pm&'/

198

n

Pars 1.C

ap. XI.De lqdulgmtii:

fund&orum ; ut quı fuerunt vel}de

I

;

certo ordine , . vel 'de certa Confrä.

ac{Ä

\ä

‚ternitate, exclufive quö.ad alıas, ubi

i

notandum , quöd fi in una Eccle-

A

fia fit Altare privilegiatum pro om-

7

nıbus defundtis , hoc nec impediat,

HI

Al

N

l

nec impediatur ab _ alio privilegia-

N

:tO pro certo genere , neque fi dug

Aa

‚fintConfraternitates, quelibet cum j

Altari privilegiato, ın fe tamen di- mm

fiinde , unıus privilegium infirme.

ln

n

/

p) S. Rie

tur per aliud . (?) nifi quöd coinci:

| kal

/

tuum Con-

dantin Octava defundtorum. Ad-

| n

greg. 13.. vertendum tamen, quöd Mifle de.

15970

el

fund&orum, quantüm fieri potelt , 444

‚Celebrari debeant in nigris , Nifl gu

‘quando obftat Ecclefie dıfpofitio, mm,

& tunc tamen fuffragantur etiam \

!foCﬂdi

Z

(9)

( aie. DON celebrate in nigris,

i

xand. vIl; tandum etiam a Parocho, nec ad- |

fl

Conft.176 mitti,

nec publicari, minüs verö‘

Ya

que inei-

\

/

;

pit. Credi-

executioni demandari pofle talla

E

tc.

‘Brevia, nifi ipfa exhibita fint Or-

n"\

dınario cum fupplicatione,tum fud,

f

j":

?me

ıtum Ecclefi@g tum Confraternita®

Ü

l

LT

L3‘

A

-tis ibidem exiftentis nomine, & de-

Yuper obtentä conceflione publi: },

’\„m

5

cationis, & dcterminatiopc diei

C

M

\

Y

Bars I.Cap. XI. De Indulgentiis,

199

! fUtrumF‚

ac Altaris quoad privilegiata,fi hec

° Certa C

A fummo Pontifice concedente re.

Oala

miffa fit arbitrio Ordinarii, {üper

0 Ug E

uo fpecifice debet Parochus fup-

m 00

plicare, proponendo diem, feu dies,

impedat

& Altare magis commodum {fecun-

Oal

düm tempus, & devotiones populi

f due

fibinotas ; qug autem {emel eleda,

S

‚& ratihabita non ampliüs poffunt

AAan

immutari , niff occafione novg con-

Man ng

ceflionis. Porrö Brevia conceffa,

Al qrödtmn

& approbata aflervari debent

(

aarı A

WdMiled

nes Parochum , vel in capfa Con-

fraternitatis toties , quoties exhi-

Hrl potel

benda, in eum maxime finem, ut

mon nif

ante totalem lapfum tempefive

: Äoltio,

petatur renovatio; quod de his di-

intur.eklam

dum , extenditur ad quafcunqgue

s {4)N

Indulgentias, feu ab ipfo Papa, feu

0, DEC 4

ab ipfius Nuntiis, aut Prelatis in

qINUS VE

fcripto datis (r)refervatö femper

oße 1

(7)S. Ritu-

judiciö circa authenticam, & ordi-

um Cong.

ita fat(

Nationem ac durationem Ordina- fb Inno-

\Ü“C 3‘“m Ü

centio XI

rio , ipfüsque conceflione publica-

die 7.Mar-

onfeatel

tionis, quidcunque fit de Indul-

tiL 16780

oln

gentlis extraCtis per quoscunque eX

efont/

Ibris , aut Authoribus particula-

ribus , que per Bullam Pauli V.funt

n CJ

FeVYO=-

4

\"

M

X

200

Parsh Cdp_)£l__Dt Indulgentiis,

(s) Panlus

‘

DA

|

V. Conft.

8

evocatee (s) & in quantum Regu-

%

ﬁnlil‘

g1.incip. Jares attinet,

illeg, que eorum Ec-

A

M

f

Pontifex,

Romanus cleﬁi5 ﬁlﬂt

concefle ‚ aliisque com-

E“'

Äu[

f

X

unicabiles poflunt ibidem ä _ Laie

|

lı \

cis lucrificari, {fed _ non Parochia:

\ß(

Jibus, aut alıis Ecclefliis commuüni-

d

l

0

cari , ut ibidem valeant , nifi Paro-

|

chia fit incorporata _ Monafterio ,

aln

men

vel in ipfa Monafterii Ecclefia fit

Confraternitas, ad quam extendan-

Aa

\

tur, unde in Brevibus Indulgentia-

S

EatD

yum claufüla : %zo% zamen Regula.

yium taliter interpretanda.

C

Ule verö Indulgentie , in Arti-

(

eulo mortis COoMmUnNiIter dide , que

ern

al com u

dantur ä fummo Pontifice, vel ex

ejus particulari commiflione füper

Arla a

erucıbus figura metallica Chrifti

ala

-

Crucifixi infignitis , fuper Coronis,

dg i

medaliis, feuicunculis , item ex all-

4MJn

quo metallo confettis,funt quidem

fl

in veritate valoris {hi maxim&@,pro-

al f

/

ut deferibuntur in defignationibus

\

fuper hoc Rome typis editis, fed in

(

or

fe fidei privateg commiffe. Et hic

(

A

fat congrue explicatur , quöd tales

ö

wl

Indulgentie fint reales , quia rebus

e

°iUtfl

mobilibus, üt funt Cruces, Coro-

N y

\

Pars I, Cap. X1, De Iudulgentüis,

208

N

'na‚&_lmagines concefle , & ita eis

- COMn

adherent , ut nullus poflit Indul-

Q0ec0

entias lucrari , nifi apud fe, vel fal.

OM

tem in f{ua poteftate actuali rem il.

Parochit

lam habeat ; fi verö talis pofleffor

mOn

rem perdat, definätq; illius effle pof-

A Raror

feflor , non poterit illam inveniens

\\m&eno‚

applicare {fibi Indulgentias , cum

fint datg.primo pofleflori tantüm,

al

ficut nec pofflunt dari mutuö talia

ü hil.g‘.m

v.g. numi{mata cum valore Indul-

In Ra;xin

entiarum, Quod fi Poffeflor duas,

il

auttres,y vel plures habeat., quoad

I, dı

plenarias Indulgentias una tantüm

A0

ad hunc effe&um valebit, quoad li-

g nleX

mitatas cum claufüla, toties quo-

da fOper

ties talis poflidens , fi pro fingulis

4 Choßi

opus prefcriptum fecerit, toties In-

Coroni

dulgentias limitatas lucrabitur. Si-

emexalı

miles verö Indulgentig ä fummis

g quiden

Pontificibus etiam-perfonis concef.

maD

fe ; perfonales funt, & durantes ad

atIOnIDE

vitam , ejüsque. confummationem

ditis, E

in articulo mortis , 4 quo habent

fa E

denominationem tanquam. ä. fine

; quöd g

intento. Neque fuper his datur au«

T qu"„'äj

thentica , quia üt fupra , commifle

5

une

:rucri‚*jf'

K

ul

w

202

Pars 1.Cap. XI De Indulgentiis

u

i'

d

funt fidei private, fi verö gratia In.

)

dulgentig in Articulo mortis fit

I

X

w

T

concefla alicui corpori, feu Confra-

f‚)::

ternitati , tunc exhıbendum Breve

Epifcopo,& morientibus taliter pri.

JN\

aM

M

N

vilegiatis applicari poteft per Pa-

rochum. Ab Epifcopis etiam con-

An

O6

An

cedi poflunt Indulgentie , feilicet

A

unius anni in Dedicatione feu con-

dl

m

fecratione Templi, & 40, dierum in

ejus Anniverfario , & quando ipfe

eln

wl

folemniter celebrat, hoc tamen ita,

ut dimanet ä fumo Pontifice, pro-

I30M

batur ex Cap. Ex co, de pen, &

/

adıd

remiff. debet tamen de eo affigi ta-

Mln

bella cum atteftato Confecrationis,

C

An

quando agitur de Indulgentia an-

ni. Archiepifcopus poteft dare In-

äal

dulgentiam unius anni in (ua Pro-

\ d

vincia; quod G ambe Concurrant,

Yr

hoc eft illa unius anni data ab Epi-

A

1copo , & alia item unius anni ab

indl

Archi-Epifcopo, poterunt, qui {unt

deDicecefiEpifcopi dantis,feu con-

V

|

<cedentis confequi ambas, qui tan-

tüm fünt Provinciales illam,Archi«

Epifcopi tantüm.InMifaArchiEpi-

fcopi

Pars 1, Cap. XI. De Indulgentis

203

a

fcopi éoifunfdari lndulgé5tiae 100,

) Mr

dierum , & norı plus ; majores refer.

OCn

yantur fummo Pontifici.

C B

Cum Indulgentiis fer& coinci-

dunt Benedi@iones, nifi, quöd he

fa/1req;;j‚

K DE,

fint regulariter remiflive , & hoc

}\‘1&IH (0

tantüm ın eco, quöd per afperfionem

M chim

aquge bened dg cum pia, ac peeni-

M,

tenti dıfpofitione fperemus nobis

n

\

remitti peccata venialia; Caeterüm

A

alie funt difpoßtive , aut confituti-

O

we ; alieg verÖ zmvocatıve ad Cap-

tandam Divinam gratiam, vel adtus

c

noftros ad _ Dei fervitium dırigen-

d 6

al

dos, & prime quidem. per jam be-

E

nedida , üt eft aqua , in quantüm

E

funt preparatoria, fapiunt baptis-

, adeöque funt

drgn

mum pcenitentie

{a Pr

meritorie , alig verö potıüs adh

. ($)Gavant

1 eit. 4. de

. part€ 4,

currant,

rent Sacramentalibus, prout collig

b Epl-

poteft ex ipfis benedi&ionibus, qu

Z Rubricis

Benedi&i,

habentur in Mıflali, & Rituali. (£).

‚Annl dl

ONUMe

ql Can

COl

SRC S

| q\l\täß

am

aArchl

:"‘

CA-

IM

w

204

Pars]1. Cap;)ﬂ.De Cemeterüs:

I0

Xl

CAPUT-XI

o

ß

De Cemeteris » Sepulturis ,

H

l£

Albfolutionibus Defun-

\ll\“ m

&dorum.

dl

0

ga

Icut materialis Ecclefia eft locus,

S

in quo fiunt Officia Divina , &

me A

congregatur collettio fidelium ; fic

am 0V

ME

Ccemeterium eft locus itidem fa-

cer fepulture fidelium definatus.

Aua OO

Secundüm nomen derivatur ä Gre.-

R

CO xounTn0.0V, qUOd fignıficat dormi-

& ol

Ora

torium eö indiciö , quod ibi quie-

fcere cenfeantur fidelium corpora ,

fa

beatam refurre&tionem expedantia,

ggln

®

f

Convenit cum Ecclefia in eo, quod

AA

uüterque fit locus facer ; differt in

Aur Ra

ordine facri, eö quöd Ecclefia fit,

problbf

aut debeat confecrari , cüm ibi of-

| Weerentur

|

ferantur facrificia ; Coemeterium

| N

x::ydomyim

verö tantüm- benedici pro re-

(

Al

dlfpw

quie eorum , qui jam vita tempo-

M

M 1

rali exuti, non amplijüsfünt de Ec-

N

ir

Clefia militanti in terris , fed quoad

!p«

Y

animam aut translati funt ad tri-

S\H

f

ül

umphantem in ccelis, vel eO anhe-

IM

A

lant

(

An

_

Pars K.Cap. XI £f_ Cfﬁemiig 205

muülıs ın

Y]L

Jant; unde fuper illorum tu

Coemeterio fit corum votiva abfos

l

M

Jutio, locö benedittionis, qug non

Tln

datur in Miffa , aut Ecclefia quäa tas

li pro vivis, fed impertimur cam fü-

per fepulchro ibidem quiefcentibus,

W

Jag

gternam vitam ipfis apprecando (%) («) Du-

\

M&

ratione ejus, quöd locus fit facer, rand. lib.

1. C &. de

W

M

X

e

(nam pro tali habebuntur loca fe.

Caemete-

N

pultur

g etiam ab ipfis Gentilibus ) rio l6cis

I ,

jterum convenit Coemeterium cu

m facris &

religiofüs.

Ar

Ecclefis circa admiflionemfidelium,

c dr

& immunitatem , qug 2que debe.

]g

tur Coemeterio, quamvis hoc po-

COnr

tiüs fit acceflorium Ecclefie , üt ex

eantla

primgva inftitutione plerumque e

1 QU0d

zant.Eccieklis contigua. Et quam-

Ifert n

vis more Romano ex Lege 12. tabu«

/

A

faß

L

Jarum prohibitum eflet, ne cadave-

g blofe

ra humarentur in urbe, quod etiam

terfuM

tempore dominii Chriftiani obfer-

vatum eft ; difpenfative tamen cö

10 18

\ temP0

deventum eft, ut primö Prafules, &

atdeRe

Perfone propter‘ dignitatem COon-

60 qU0

fpicue fepelirentur in ipfis Eccle-

otadıff

fiıs,velearum atriis, proüt ipfe Con-

| 0M

I

ftantınus Magnus , &a quo hoc ince-

Xi

pit

ß

566 Parsl, Cap.Xll.?e Cemeserus, '

E

f

pit, & hodiedum paflım fit, ut in

|

q“

\?>

f

multis locıs Ecclefig (uppleantCce:

A

Ll

f

ÜU

meterla pro perfonis privilegiatis,

d

@M

maxim€ ubı ille fünt ab iftis fepas

a

rate, & fcorfim extrude,

Z

Ceterüm quoad fepulturas , 8&

refpedtive Coemeteria obfervanda

‚N' &

g

Av)

Kom

funt duo , nempe Jus fepeliendi , &

ele&io {epulturg, atque ex oppofi-

la

l

to hujus denegatio, ‚Jus fepeliendi

m\()

parochianos fuos privative compe-

tit Parocho, eftque ipfa fundtio a-

Aa

' ma

&us Parochialis faciendus cum fo-

la, proüt in Rituali.

Si verö quis

davr‚..c;a:.*z

| n a

fepulturam eligat alibi ( quod cui-

MMI

A

f

cunque lıberum eft ) & fepeliri ve-

an

|

nln

litextra folitum Coemeterium, pu«

ta in Ecclefia Regularium, poterit

wafloße

quidem hoc facere, fed citra detri-

Knlt 4

