)f2 ) m M\"}\

noßris.

A Ml

r al

Otftavum preceptum : Nor lo-

]

IWEris contra proximum tunm fal(um

Cl

(

W

teßimonium, habet 2qu€ duo capi-

ta, (z) unum nempe zegativum, in (2)C:tech,

ebr

quantum afficit juftitiam, & adus

Rom. P- Z

MOM

C 9. N 2.

judiciales , alterum afırmalivaum ,

S& feq.

MDn

de dicenda veritate procedens ex

kkn

charitate, utröque autem prohibe-

tur mendacium , quö maxime of-

m,gl fenditur Deus , qui eft ipfa veritas.

nn“ Et primö quidem ftri&e inhibetur

ll Yal/um teflimonium in judicio, ubi

Antom teftes non admittuntur , nifi jura-

dndıW Ti, & taliter, ut veritatem five de

mÖ f Dono, five de malo dicentes dent

moa d! ZAudem Deo, tanquem ZLern® VE-

achıs fibi notis tefli-

3WOPÜÄi Ztati , füper f

V3

(CaN-

00

W

Z

318

PM'£_11. Cap. V, De Decaloga &e,

MO

@

ficando, prout ca in inente fua re.

M

| ‘W“

d

ererint ; unde comittentes men.

f

v

dacium in judicio : quaß mendacem

F

M

faciunt eum , qui voluit in ore duo.

78 “W \m

rum , vel trium ftare omne verbum,

M«“ “\“ ‘Em

confequenter nihil attentari poteft

s

Kceleftius, quaäm Vveritatem in pu-

blicis judiciis , non-fine graviflimo

;3a&\\\\\t\®?£

proprieg falutis difcrimine , & pro-

A

ximi damno fors poftmodum irre-

‘.\\\.3£ ka

}

ANONG TG

M

parabili occultare, aut falfificare,

{

äl

(

&: tales jure optimö non modö ig-

)I(

(

‘.

d‘

BA

IA 4&

?}U

ım

nis zterni poenam , fed etiam Cau-

fam male propter ipfos judicati in

m:

d

fe recipiunt ac confequenter a

z

A

reftitutionem vel maxime tenentur

dn

(4) N. 4,

proximo, quem leferunt , (a)quö

Ölg

f

\

M

j

en

nomine non tantum veniunt pro-

fmt

1

inqui, fed & alieni , imö & ipfi

T

\

E

oftes.

\

|

Et hecLex non judicium

A,

tantümmodo refpicıt in commuta-

Ol

tivis, fed etiam in diftributivis,

\

M

f

M

ita ut , neque per mendax tefti

ä

fı

M

Anı

Ü

monium liceat juvare amicos, aut

Ji

fﬁfq

f

quofcunque nobis adherentes, VE

4

A 4

N

charos, fed neque in ipfius Dei lat-

rﬂfl=do \

N

dem in fa&o aliquid adftruere ,

;\

W m |

7

%

quod veritatl confentaneum non

16

{

\

-

Ä

..

Dl b({

Y

Ö

. Pars I1.Cap. V, Dfl)e:alogö Ö6 311

nn

fit.

Sataget igitur Parochus Cate-

TT

chifta , aut Concionator monere

Z Mendın

auditores de hoc pr@cepto remon.

b redı

{trando mala neeceflariö in ipfos

TDrn

redundatura, fi perjuri fuerint, cım

l\\\\

N

8& ipfe Judex ante juramentum A

Wllpotel

AT

te(tibus preftandum hoc facere de-

ern

beat ad avertendum

pcriculum per-

ä.\Eii\l‘i“„‘. Mü.

juriis.

Kla

Sed 8& eödem juramentö , &

obligatione veritatis dicende , fa-

ar An

T

ciende ( quod eft juftitie opus, &

g An

adminiftratio ) & declarande te.

Dl e

nentur Judices, judicii Afleflores ,

n d

qui ideö funt, & dicuntur jurati,

nec non Advccati, Procuratores ,

l Kpenfüf

it\\\\\‘\m\“z‘

& Adores caufarum , qui pari mo-

do tenentur ad tuendam veritatem

Iln 90

Ml m0

in judicio, partibus verö feu clien-

tibus fuis declarandum , in quo ve-

J JI

ıl com mı

Titatis ftatu res ipforum fint ? ne

Abuti

vel femetipfos fpe vand fallant, vel

Judices inducant mendaciis ad co-

yaindas W

m108 £

mittendas injuftitias ; hoc enim

modö non folüm agitur contra

Uerent6

al D

Preceptum , de quo nunc trada-

tur, fed etiam committuntur fur®

ı6 aı

ta, quorum caufa eft mendacium,

m(entancum:;

V 4

VE

W

1'{/”/'

{

312 Pars‚Il. Cap. V. De Decalogo &c,

f

d

M

vel non di&e , vel occultate veri.

U

PH

?.‘J

tatis, & incurritur poena predida

, ß

W

(é) Pf.$7.

ä Regio Propheta (&)perdes ommnes,

LJU

U:

gui loqyuuntur mendacium,

d

V \;'&“

Porrö ipfa affirmativa de di.

cenda veritate vertitur in prohi-

3;c[aim\t‘.&zW

bitionem _ detracdtionis

proximi

MIM

(

W

AD

Aun

vel vera , vel falfa ipfi mala ade

i}

ftruendo , aut augendo , quam de-

Nt\ yl

teftabilem libidinem , & confuetu.

M, A0

(@)N.8,9, dinem detrahendi Catechifmus (c)

A

10:

pefem appellat teftimoniö S. Scri-

Yrn

‚ pture ; & bene , quia hec inficit

Inı pr di

/

animas non modö loquentium, fed

Qfä.'*?a'u”. |

& audientium

9

°

in hoc verö efle

FTA

OT

maximum exceflum hereticorum

“ in Ecclefiam debachantium, & Le-

fn m d

gem zterne veritatis perverfis do-

» E w

1

N

gmatibus fubvertere conantium ;

M

DoRORÜ da

faltem per introdu&ionem indiffe-

dın K

'

rentifmi contra debitam obedien-

Wl

tiam , proh dolor ! jam nimis eX-

'W da

erimur.

(d)N.Z1.

:a:ui I, M

Veritatis occultatzg Rei funt (d)

;Äi{‚.y A L‘:

affentatores , feu adulatores , qui

ET

tanquam inimicorum genus pefli-

ﬁ/‚ f

mum , fuperioribus , aut veritatem

A

m JauU-

I7 C

TWA

änon dicunt, aut contra ipfa

\

A

. dant

\n\‚1

1

a

X lell;gw

P41j: IL Cap. V, De Decalogo &c, . 313

000

i

dant opera mala, &, ut gratiam ter.

7 D

D

renam, ac fallacem captent , veri-

/ ////{[ m

V,

tatem Dei adimunt , eique, quem

adulando decipiunt, rtuinam adfe.

W d}

zunt. Item, qui blandiuntur @gro«

‘l"lf I pmh[

tantibus de falute temporali, peri-

©M OOn

culum, quod verum eft, occultan-

Anı a

tes, & fic ä Sacramentorum peti-

um\\3'ld A

tione , vel teftamenti confedione

A Ml

abitrahunt, quos certe manet feve-

ME

ra ultio cum mentientibus de Re-

f 4M

ligione , nec non illos , qui famofis

, U f

libellis plebem füubvertunt detor-

guegti

quentes, fors etiam mal6, & lillicite

d cl

implicitis verbis S, Scripturg ve-

Derekorutg

rum fenfum in verba malitie (e) ©NX>&.

TUa

& inpartem am cum hypocriß po-

f W

nunt. Eädem verö affirmativäa feu

yr Oaln

fecundä precepti parte jubemur

am (ndif

veritatem dicere, & fateri {(uperio-

r obedie

ribus , non in judiciö tantım , fed

Kl O

etiam in privato , 4# enim potefates

fünt ordinate 4 Deo, Cujus nomine

yB fnt(

puniendi funt, qui illis refiftunt ,

daltotes

& ideo timendi; %ox enim fine cau-

Ja gladium

elant , Dei enin Minit-

gı 6006 }

(f) Ad Ro-

au venl!

firi funt , (f) ait Apoftolus: Veritas

an C.I3u

que re, in quO-

io’main”{ ‘

_igitur in quacun

5

CUN-

]

yır

314 Pars 11. Cap. V, De Decaloga &c;

\p

0

) fl

cunque locö dicenda ex precepto w

V

ipfus veritatis ; (ri&e autem Jepsi.

[

timo Magiftratui in judicio , & con.

tra fe ipfum, & contra alios de his,

AT

que certö nota {unt, regulam ab

„21n z|»ﬂ"g‘f"" '1

V

N

n

W

€o fumendo , quod dicatur res pra

‘,;mm\<3

W

"g t\\)\\\& „ IM

fente illo, cui omnia patent, &

qui , cüm remittere poflit peccata,

Jk m\m®

non remittet mendacium, quUo no-

Aa

viter offenditur per mendacem (e.

Aa

u Demt E

wendaciorum.

quentem di&amina Diaboli patris

umdmarf:w;;;;.

Parochus igitur , feu Concio«

g

WÜ‘

v O

M AA

nator ( agitur enim de Senioribus)

X

hec maxime inculcabit illis, qui

f

'i

A

teftes agere debent in judicio, Ad-

{

ila

D

TE

vocatis , qui pauperum canfas in

k

lln

neceflitate agere debent , etiam gra

ü Ok ıf

tis , nec non petitoribus, aut aC-

{

an A

cufatoribus , ut pro juftitia tefli-

4

|

|

Yn

monium detur, iram Divinam illis

CT

certiflime, qui mendaciis veritatem

| Ynl na

obfufcare prefumunt, impendere

demonftrando, nec profuturas,eX:

Mala X

lrl

cufationes fimilibus, qui ejusmod:

| dl

j'%'f‘fﬁﬂ A

morbö infanabili laborant, ä loqua*®

|

| M

IM cn

Citate , velä credulitate, ebrietate,

I

J

autirä,que& ex fe aliunde fünt pec-

Mı

L

caml-

Mlnj q

7

/ 7

/

d

Pars Il édp. V, pa Blcalag£;‚ 31

?

C {g.

|

caminofa, preter reftitutionem fa

E

O

m & terum ,

qu® ut plurimüm

d d

eft dıfficilis.

( 3’[05ch

Ad nonum , & decimum pre-

! nln

ceptum : No% coxcupifces uxorem ,

*l*\;3:Uf ( I

wel vem proximi reducuntur ultima

M Mt, 4

fecunde tabule. (g) Et hec qui- (z)Cate-

chif. Rome

{

z

1

dem , quoad materiam continent ,

\

Y

AT

arte 3«

habentur in prioribus, füntque in

il

illis , aut pre{fcripta, aut vetitaCir.

ä

ca a&us humanos externos, ut auU-

tem daretur lex etiam quoad inter-

l f C

nos ab eco qui creavit animam ho-

d Srd)

minis, vültque fibi obediri in {pi-

ö Ül

ritu, Cujus intima cogno(cit; hinc

dl Ade

m ul

zque quid cavendum fit , preferi-

pfit, & quäm juftiflime ; cüm adtus

Aa HmM

principium ducat ab intentione ,

Yl Au

fpiritu , feu anima , adeöque ab in-

y ia fel

ternoper concupifcentiam, {euap-

Irinam

petitionem rei; huic modus , regu-

dn verlCAben

Ja, & continentia prefigi debuit,

ı, ImPendEL

ne dilabatur ad aCtus peccamino-

nfatOrRE

fos in externo; unde docet nosS.

(b) AdRe>

gul OJO

Paulus (Z) peccatum n0n cogno-

Maße

’

°

gyant, 304

vi , nifß per legem

%aM COoNCUPF-

möl eentiam nefciebam , nifß Lex dis

dı a

eeret ; Nor concupifces ; qwia VE-

316 Pars II.Cap. V. De Decalogo &c,

Pr

y

rö concupifcit adver/üs Spiritum &

M

D

M

u00

in membris noftris fentimus quafi

.

aliam legem , que inducit nos ad

w&llfi Wﬂ

„hfth m Q

peccatum , mortificamur lege, quz

ıl

C

datur in fpiritu , ut fad&a carnis,

ejüsque adtus peccaminofos priori.

dhl Y {

bus praeceptis vetita cohibeamu

5y

gesatmıd

/P

iritus enim eft , qui vivificat ; caro

AA

ela uln

autem non prodeft quidquam , nifi ,ut

in peccatum inducat.' Hac ratione

8 0 A

jubemur vitare Concupifcentiamlil.

lius, quod vetitum eft , a&u quaßi

m@oddrﬂdmra

previö fpiritüs , & lege prefervati-

C

vä, n€ ruamus in prohibitum 3 nam

kanl

appetere ea , qug peccaminofanon

funt, nobis non interdicitur, imö

Ml e

vel maxime laudabile , fi contra

Kln

carnem fint , fecundüm illud moni-

Manl

tUm , ## /piritu fatta carnıs mortif-

ML

cemus, Prohibetur autem concupi-

Ci.omne id , quod prohibetur fie-

}P'»mraturlum

N YI‘:

A [

l

ri, fic vetatur concupifcentia'alie-

ne uXoris , quia illius aflecutio eft

Wl DEl

h‘wum MMR'Q

pcccatum adulterii , in perfonali-

us item concupifcere mulieremli-

| n ‘1| q"ea':-:

eram , tranfit .in fornicationem ,

1&ff\

‘Wa N n

AA

l

affedtatio mortis proximi in occi-

L

inem, rei aliene concupifentia in

AA

furtum ,

l “|“@üm ‚

/

W'gn&

O

*Pars II Cap, V, De Decalogo &c,

317

K}

I

M

!{m

Z furtum , aüt rapinam pro qual

ita-

' te, aut menfüra rei concupite, feu

}

Aı

l

uod 2que, & ex fe peccatum eft,

Y

I/qgc

i invidie fübjacet, fi modö illicitö

(g (3

(

‚ defideretur alterius oficium, here-

ı

l

??W05 Pr

ditas , vel bona , & hoc quidem

‘“?%mus‚

ita, ut peccatum natumin {piritu,

l

MT

An

& concupifcentia , häcque przce-

\

ü& ptö vetita confummatum poftea

A

‘

Äly genetet mortem anime (piritua-

d

Y

M

/

M

Al

W)s lem-

c

Quod defiderare occafionem pec-

Sag cati eque illicit@ concupifcentie

ö adferibendü fit , non eft dubium,(/z) (#) Ecclef,

|

iln dejhis enimdicit fapientia : qui amat

Klr in periculum, peribit in illo ;fc in exem-

m

plis perCatechifmü addud&is pericli-

Inl tantur,qui dele@&antur Iufibus inho-

mmp aeftis, frequentatione illecebrarum,

on quibus provocatur luxuria ; defide-

mur& rium fufcitandarum litium in cau-

afentiala

}

b fidicis , inopie in mercatoribus an-

sıleiod NOn& , infirmitatum in Medicis, &

‚mn belli in militibus , que cum mode-

nlleca! Fatione tamen (n& evadant inutilia,

la &z ridicula ) populo fuo datä occa-

ogl

one infinuari fuadet S. Synodus

alı' Per Catechifmum tanquam verum

i manuale Paftorum.

D

md

‚318 BPaps ]l Cap. VI. De Oratione &e, -

(mtr00 w

| n

Öl

T

Zg

M

CAPUT VL

i

aul

Ü

De Oratione , e]usque neCef

0"

MM

Gtate , €9 utilitate.

T

Ptifime, & perquam clare eru. e£ \

dimur perCatechifmum,quan. W

£1u

“ topere Ecclefia unanimi fand&orum. kI

Patrum - fenfüu orationem nobis ne- ‚mm,w\v-

ceffariam, & utilifimä demonftrat, {mi a

tanquam ab ipfo Deo propriöeti- {ıf

am exemplö ,

inftitutam , & nobis

SECH

(£) Cate- preceptam (k) fumptä etiam hu-

e

chif.Rom. jus ad fuperiora continuatione eX

Part. 4: C

%.

S. Auguftino dicente , gquod fides /A//„„;‚

Et-

Y

credit , fpes, & charitas orat.

M

enim , poftquam fidei donö, aC Vif« II

M IBm

M

zute Deus nos imbuit per baptif

W\? c

ma , ut ipfum nofcamus in fpiritu;

Alg M

‚poflquam charitatem in nobis pef« 4

AL %

fecit per praecepta diligendi Crea ı

‘ torem noftrum , proxunum pro-

wht

X

ter fe, {pei etnam virtutem in nO-

Ef€1{ﬁ (

5

is plantare voluit , quä concipe* %

gemus fiduciam in expettatione SO \\

tfjm..._

WT ';„‘_‘

rum , quibus egemus pro noftra A

uC[

confervatione; ut autem fperemus I}

eum cum effe&u ‚ orare NOos non m0® n

»t Qu

N

dö juflit, & monuit falutis Authol‘ M

\l \ß{\|

n

[“ ‘N\ W

?’;Ü'Üfﬁueür

—

Pars 11. Cap. VI. De Oratione &6,

319

UT }

* Chriftus » fed etiam exemplö do.

Ü%%ßiäetf

cuit in oratione usque pernodans,

{.

non utique pro fe, fed pro nobisz

Wla

imö 8& formulam orandi ipfe nobis

Vchiy preferipfit. Et hanc recogno(it

mo

cclefia in ipfo fan&ifimo factifi.

\alıdam ciopaläm declarans: Preceptis falu-

Wliae saribus moniti ,& Divinß infitutio.

Aln e formati audemus dicere : Pater

I woffer &7c,

an Ka

SECT

10 1

/ fgl d

COMa

De Oratione in genere, ejus

ol

utilitate , partibus „ €&

Z

4y A

modo.

{ 000 A

Udemus igitur Deum orare ,

au LE

& vocare Patrem quia fic vo-

mb Carl ipfe voluit , oramus, quia ipfe

yalnbs X jJußit , confidimus, quia dare pro=

ylendi Cı mifit, fl oremus , prout nos do-

yunam } CWit,

Neceflaria ergö eft oratia

‚men iıt nobis ä Deo, 8& Ecclefia deman«

‚cn data , & quia per illam ca confe-

M

‚! JUi poflumus , quibus indigemus,

'

Ö

utilis eft multipliciter (/) quia pro‘

l) GaP.fä_.

| N 10 Ü“

mi Primo- per illam nempe Domini-

Cam profitemur patrem habere Do-

>otü%i\0“‘

M

ß\uti$ip Minum , nosque Ipfi flio$ facımus,

C

yl

320 Pml 11. Cap. V. De Oratione &c.

L 10“

B S qubditos , fecundo fru&um ha-

>

?W M

bemus uberrimum , cüm audiantur

8

q\ß‚“

preces noftre ab co , qui omnia

„:: ||Jhlzexi\('nv

poteft , & idat quaä amantiflimus

Pater, dat autem illis, qui dignos

‚uv'df$

|m'm -

4

M

u

an H

A >3"“"

\

fe exhibent in petendo , dat afluen-

A

al

O

\

ter, abundanter etiam ultra petita,

M\K

N

W

fn

A

dat in tempore opportuno, & fe-

cunduüm fummam cognitionem {u-

gulg WK E

am de profuturis , quod nobis ma-

Aı d

gisutile ; tertium verö frudtum per-

Arnl OE

R Dn

cipimus per exercitium/, & aug-

mentum virtutum, quod fit oran-

WL

do, maxime verö , quiaeft actus Fi-

M

Ya Ya

dei meritorius feu confidentia in

d

I

Il'.'fi‘ O

eum, quem' invocamus , petimus

f

Yey

autem ab co, qui, ut det nobis;

An

A

vAr

vult, & debet rogari , rogando.au-

KDa C

tem illius amorem provocamlus

HLE

utiliter , & noftram erga eum cha-

Tf

ritatem exercemus[; porrö orando

i d1cjm„ä

afidue percipimus quartum fru-

MT

&um eö majori cum utilitate,quan-

U

K

tö magis inopiam , & imbecillita-

}

7

tem noftram recognofcentes erg4

füummum Benefadtorem humilia-

G

mur , eique voluntates noftras 1ub-

f M

Xim6e

Ta

A

ijcimus; quintum , & fors ma

p

(a ;Yi;u„„

@_'Wuv.ä„

—

Pars Il. Cap. VI. ?e_ Oratione &i 355

TT

C anı

proﬁcuffm ferentes ex e0,q

uod per

orationem leniatur, & quodamo.

%0 Ql

dö retineatur ira ejüus , qui, cöm

EL

iratus fuerit , mifericordie recordabis

gulr

tur, ad preces (upplicum,

l tafn

Hec igitur bene explicanda &

Sg

Parocho‘, feu Catechifta , ut ca-

°?M% & [Ci |

|

piant auditores orationis vim, 8&

A

/

Virtutem ; ut autem {fCciant partes,

O8l

& gradus ‚orationis (m) remon-

i en

ftrandum orationem nafci ex fpiri- (3

Tn d

tu ad Deum ere&o ; unde Sacer-

d n

dos in Prefatione Mifle quafi pre-

aa dlg

parativE monet , ut /urfum corda

COalr In

erigant , quod ratione prevocali

6, DA

eft quafi neceflaria preparatio per

N

elevationem cordis ad Deum, & de

y n

hoc agitur per Catechifmum loc6

gg YYOCAM

inferiori; Ceterüm , quia {olö fpi-

E CO

ritu orari poteft ad Deum , quze

T

1

hoc modö fit, dicitur oratio mez-

aan

Zalis , quia in mente fiftit ; nobis

ga tate U

autem res eft de vocali ä Deo , &

| Xrinbesl

Ecclefia prefcripta.

Hujus partes, & modos innuit

olsnttt *

yn K

. Paulus (z) ubi ob/ecro inquit, @AdTi«

u

Ö

Primd omnium fıeri obfecrationes,ora-

karı OMI

tf0m*.f‚ poflulationes gratiarum abtig.

18 000

B

}

|

{

ü

W

822 DPars Il Cag.' V, De Oratione &e€,

A

M

q

K

(0) Cap.3: s gmnibus hominibus. (o)Patet qui«

N

7

dem procedentem ex fpe noftra ora-

Al

lﬂ‚‘

tionem dividi in duo genera, nem-

}

Ta

mc f

pe in poßlulationem& gratiarum attio-

Ha

nem, primam, quäa petimus poftu-

Ja {\

A

Jata, & defiderata , fecundam , quä

M

gratos nos mon(tramus, & Deo be-

al kamdi

Et his

{

aa I

nedicimus pro obtentis,

ü

3

\i

M

qn

quidem alie fpecies orationis ad-

el

ftrui poflunt , prout Expofitores

Aleam fa X4

plures infinuant : fed qui cam re-.

dl nl

gulam non incongrue fequimur ,

)

E

quod brewis oratio dicatur calum pe.

getrare, breviter etiam tractabimus

gura dch

aaan an

fecundüuüm Catechefin ad praxim

maxime accedentes, & ulteriora

AT

afcetis relinquentes.

an d

Illud igitur tenentes , quöd ora-

t M

tio fit pima mentis in Deum elevatio ,

gnln

eödem Catechifmö duce proponi-

ı H mi

{ M

mus examinandum , quis orandus

WT

fit? (p) & cert& Deus ‚ qui fecit nos,

WL

® Qap«6.

qui eß Dominus Deus noßer , qui

|

l‘<ffm Aın

f

precepit, & docuit nOs orare ; n0S

Ml

Un

h

M

M

autem, qui orare debemus , ipsüm-

K (M

Mı

que recognofcere , laudare , ipsique

Ül

gratias agere, quid fümus, %#f po-

f

Wl

M

]Y

w

Pulusejus ,& oves palcna ejus ? quid

Ü

peten-

ıM

L@'_%i Ö

| Bars !I_Cap. V1 De Ora£i_gnf:. 323

——

l (‚)p„‚‘t

petendum , aut pro quo orandum?

en

ut in vitam gternam, que eft ipfiug

W SCh, n

Dei-gterna fruitio , transferamur ,

WT

& ibi cum Factore, ac Paftore no-

A

i pofı

{ftro conjungamur : in hac mortali

A

habeamus pafcua fibi beneplacitag

0 Diode

& nobis fecundüm ipfius volunta-

S T

tem. paternam profutura ; quoni-

D O

am autem multipliciter peccando

‚I

l\

|

A

A

N

ab eo receflimus, qui totö @vÖön0O-

28 ol uan

bifcum fuüuit, & erravimus corde ,

0 T,

hodie audientes vocem ejus, & COL-

dla

de contritö ad eum revertentes ,

Ya O

peccata noflra ä clementia ipfius

nobis condonari petimus pro nobis,

40 e

ülra

&que ac confortibus noftris, quos

N

amare jubemur, deprecando. (g) DE#P$>

IOl

Venientes igitur ad Deum fum-

y Da cla

mum , magnum Dominum , exulta-

dl pEOpEN

mus de illius magnitudine, proci-

dimus autem ante ipfum, qui fecik

g d Orah

gl J

BOs, Preoccupantes fäciem ejus in c0%-

Y Mﬂ€f, qi

Seflione noßrorum delittorum , Yperan.

tndhOLBfEI

tes ea nobis dimitti, atque ab 60»

Cujus mifericordie non efßl numerus

cbtü“h??‘?

ona pro falute anime fpirituali,

handalen 18

San

um gterna , tum temporalia ab

ipfo nobis reddenda , qua fpe freti

‚!

/

a}cu«fi‘”ﬁ

X 2

jJubi«

n

(jr

324

Pars11.Cap.VI, De Oratione é'ä.‘

ö

g

jubilamus Deo /alutari noßro cum

f

|M

exultatione , hymnösque ejusdem

;

l

f

honori decantamus. Que quidem

c„ ‚[ M

e

ex Invitatorio Divini Officii (um-

\

nn 6

f ‚m

M

pta , ac recitantibus Breviarium

D

Y

X

\

W

t‘u|“ül

preprimis nota Sacerdotibus fer-

(

AAEMEN

|

vire poflunt pro fermonibus Cate-

k

OM

cheticis, qua

fi

1 pro prazmio, & eX-

d Da

\

plicatione orationis.

IET OMEN XM

ä

SECTIO II

MN

Va

f

M

A i

y

|

nı

De Oratione Dominica ,

HA

PiicH

ejnsque partibus.

K

U

Pfa Dei invocatio quafi proemia-

7

/P

]

liter meliüs , aut breviüsinduci

LAN

A

non potuit , quäm per ea ‚qu@ nOos

/‘74’?//w

f

!}

docuit , Divina veritas,

Eä conce-

(

U

nümC

;;??numaﬁl

dente Pater dicimus , & in hoc

M

AL

Oomnia dicimus de illo, qui omnia

comprehendit, cüm fit incompre:

W

henfibilis.

Nec multis, aut nun-

Yr

4M

{

quam finiendis titulis compellamus

K l

l

CÖ{W

eum verbö, quö vocari voluit, vel

d

l

EX’cO gratiam ipfius captantes. Pa-

C*“ ﬂlnc‚ &

Ö

w

trem nofßrum appellamus, qui talem

1JM Y Ü! /

A

fe ipfum nobis elegit, nösque fibi

Ol

äl pi‚

fecit in filios.

Coelos illi pro no-

d

ıp ' A

Ü

ffra intelligentia adftruimus , qui

4M

N

fuper

] ß„

(l

lﬁo

»

AT

M

VI«DIO„w Ö

\

Ia tıln

Pars II. Cap. PI. D;! Oratione &e,

325

7

füper nos eit, ceterü

m , übicunque

' Ql

eit, omnia continet; fic autem di-

d OB

In

ci voluit de fe , ut füperiorem, Fa-

Nrr

dorem, & Dominum efle capere-

OS fı

{

mus , CUjus propterea nomen San-

Ü

&um füper omnia noftris laudibus,

A M

A Cafe

(LKG

& lingue facriﬁcio honoramus, dis

cendo: Pater noßer , qui es in celis

n

j{

\‘\‘

Jandtificetur nomen tunm que pro-

prie jam eft petitio ad Deum , imö

M D

prima , quä velut ipfius filii id ap-

Sal

precamur , «t glorifcetur nomen il-

Q m

lius, ä quo omnia funt condita, &

hoc quidem , ut fiat ab omni pror-

Drnl ndel

MO 005

füs creatura, maxime autem ratio-

nali , (r) fe&ando gloriam Condito-

, un

(r)Cap.10,

ı e

ris noftri ex innata nobis obligatio-

a

ne, & gratitudine, qui enim dulci

A

,a OMnl

\

Patris nomine fe a nobis invocari

K permifit,

cur äa nobis non exigat

gıli,AUt MM

illis Prophete verbis: @ Pater Jüm,

sgnpellam

ubi eß honor meus ? debemus autem

l 1Olalt

hoc petere nomine , & pro omni

‘$C4P[ﬁ[\t[% Ü

Cfeatura rationabili, utpote , cum

a U m5

Omni homini Deus (& Patrem com-

110 münem fecerit, ab omnibus hoc

A0 Titulo colatur, & conglorificetur ,

amus etiam pro con-

adßl“'\m“5; quö pa&ö or

X 3

Ver-

m

w

//

226

Pars 11. Cap. VI. De Oratione &,

,

U

Aﬂ0f\

verfione infidelium, & hereticorum

L

tanquam proximorum noftrorum,

I

Z

IM

a

Urgere hic convenit Parochum,

}

feu Catechiftam , ut , qui ore hono-

@

j

FL

rant Deum, fa&Zis non negent, aut de-

5m!iüß\\\h“

fpiciant , quod ipfi {umopere dıfpli-

ıf ll

cere debere eft extra dubium, Jam

A ir.iig:u\

yerö ad petitiones hominıs pro fe

ala IAtM

convertitur oratio, Eitque in ordi-

anl H

ne fecunda, nempe : adveniat re-

mal E

Cs)Cap. 1L

gnum tuum (s) que itidem proce-

An D

it ex mente Dei noftrüm aman'

Ö, La

tiflimi, & benignıfimt,.

WG

Largitoris mandatö per illa ver-

aln

ba:g

uerite inquit, primam regnum

> s

/

(t) Mat‚h.

6330

Dei ,& jußitiam ejus. (t) Querite

aln ln

r

\\ (

imüm,id eft prg omnibus regnum

Zn

D

ei, ad quod eftis quidem defti-

“Üf‚tm:tüz

nati,quod vobis eft promıflum , ed

|

£

JO B

uerite factis veftris , fadtis juftitie

f

(

cunduüm manududionem pr@Cce-

T

ptorumDivinorum,hzc tenendo,&

% IM:Ä[;

(W M

fequendo, querite regnum Dei tan-

quam exules patriam fuam, & /w-

dr

AI

cerna pedibus veftris fit verbum Do-

zııni; ita querite, ut nihil preiet w

hoc intendatis , 'nifi femitas Juli«

.\‘4Qlw" M

/

(

tie, que cO ducunt, Neque ENIM

IP k W

all

{

|

d Df9nfnr‚; d

Pars II. Cap. VI. De Oratione &6,

327

—_

, &£E?t

M

aliud qﬁdpiam , üt fünt terrena

omnia, tanto thefauro vel per um«

ON ol

O Paroch

bram comparabile ; quamquäm 8&

N

ifta, fi & quatenus nobis ad prin-

O O7 An

V

nn au

cipale aflequendum neceflaria , aut

opportuna fuerint , ultrö adijcien-

ül

|

Y

Jn

tur vobis ; fcit enim Pater veßer,quia

ol

his omnibus indigetis , & nunquid ,

C é.f:a‚<M'\—

gui etiam irrationabilia curat , ra-

#ionabılia curare definet‘? (u) quibus («)Eodem

NO Ml

modis Evangelicus Praco provi-

0coMath,.

Ya Mka

6,& S, AU-

jr nolrla

dentiam Divinam fatis demonftra-

guft.inHo-

bit , fi erga malos , multö magis milia,

al

erga bonos, acbene fecundüm ver-

E

bum Dei petentes , ultrö propi-

‚ Pln

tiam.

u ( Qite

Quod autem Regnum Dei prg

B

Ceteris eX ipfius mandato queg-

ya (&

tendum fit , ex co etiam inducitur,

ylra am

quöd fit fumma merces ab illo no-

bis preftanda, non autem aliäcon-

‚Jan DIS

ditione , quäm illä: @ vis ad vitam

i

lacteneMd

%

redi, ferva mandata, (x)!Obli- $‘2M“'"

l „gnllfﬂ DCW

gamus nos igitur ad'hezc tantö ma-

am 040 *

gis, quia feimus ipsö Dominö Au-

ß garbı

thore , %on omnem, qui dicit, Do-

%) M Nh\w

6

mine Domine ‚intraturum in regnum

; ß fl

alem

/

f@lorum ‚fed qui facit volunt

ejus,

anı IM

4

/MM

M

228 Dars H. Cap. I_’l. De Oratione &c,

“

SS

En

A

(y)Cap.12 ejü$‚ q”‚;,' miﬁ{me„Patrz‘s Cy) dicit

a

Ü

Dıiıvina Sapientia.

"Unde & obfequendo in tertia

U

J4

,fi{1'&”jv;

petitione dicimus : Fiat voluntas

':‘

M

zua , non nofltra, cüm enim cogita.

f

i

i

W

K

tio humani cordis in malum prona fit

(z)Gen, 8. g gdolefcentia ua (z)

illam fequi

a MN

21

GE

debemus, & preponimus, que fe-

N \\M

cunduüm Deum , & Audorem no-

al

M

Ol

%

ln K

ftrum Chriftum elt , qui eß via, &

weritas, & vita , eX fe iplo autem

Sn aD

nos dicere docuit , xox mea , fed tun

an d al

woluntas fiat , in Ordine ad vitam

aM

tum gternam, quam optamus Di-

M

vinÖ auxilio nitentes, tum tempo-

ralem „ quatenus hec äa nobis or-

ül

/

Üu'é

‚dinanda ad gternam , fub qua com-

\

prehendimus bona temporalia, in

OM ieb:mü.j

quibus noftram conformamus Di-

T

ving voluntati eö modö, quö per

Ta

e

Angelos jam glorificatos in ccelis

adimpletur; unde & comparative

e

fubjungimus : fcut in celo ,& inter-

4l f0ff

‘|‘r.-

ra, & in hac devovemus prompti-

M

M

tudinem obedientie noftre filialis,

(

‚aC fincerg in toto mundo fieri

ln (w

optantes , quod ipfi fpondemus. In

\

LT

hac autem petitionis parte contine-

tur

‘;lu:m i

Al

Ü

.

\

\

/

C

N

—

Pars IL, Cap. VI. De Oratione &c, 329

V, / Uln (

/

)

(

\

/

tur etiam noftra gratiarum adtio(a) (oN. 22,

ex co, quia recognoöfcimus volun-

TU f

;

tatem Dei efle bezeplacitam & per-

WT

z@tam ducentem nos ad bona, qu®

Ol gur

Eft

ipfe fecit , & paravit; nobis.

“tz/uru;mzui:

denique in hac petitione remiflio

animi noftri in voluntatem Divie

Al g

e‚wi'\\nue {;': |

nam , in qua tranquillitatem nO-

ftram fundamus,

1gn

A

Poft anime folatium in peti-

AA}

\

M

{

ıl

N

;‘

N

L

tione quarta: Paxem noßrum quoti-

COl mn

dianum da nobis hodie Cb) poftula- ()Cap,z3

I Ordae d

mus fubfidia corporalia , pofcimus

Y pa D}

non quidem defutura, fed peti juß

( A pO

fa, flagitamus adjumenta tempo-

heC 4 20dK Or

ralia, ut pervenire poflimus ad @-

terna ; fupplicamus pro quotidia-

A

va

nis, quia orare debemus quotidie,

ama Di

ac continuö , ne nobis deficiant ,

aal UO N

quibus null6 non tempore indige-

fl

d

ya COl

MUS.

U

w

A onpardtl

Hac autem important non fü-

perflua , nifi, ut fuccurrere pofli«

mal Örn

ynl DIOD)

mus proximo, & in via noftra la-

boranti ; fed profutura, & necefla-

enı fl

ga m0000

ria, unde tritum illud Salomonis:

Mendicitatem , & divitias ne dede-

A fnde

7is mibhi 5 tribue tantum viduti meo

6 panteco:‘

X S

necef-

d

W

330 _ Pars ll Ca}. VI. De Oratione &c,

%

Tıg

(c) Prov.

r?&eßer;'a. ( At, qui ex fe nonfo.

”,.2’ ı

30 8

7

n

lüm, unde vivant, haberent , fed &

AT

1D

abundanter, non ideö. credant gra:

U

' M

tis orarı Deum, ut det nobis 2a

Al

Q1Q

nem noßrum , qui zoßer eft , aut efle

ß

/ “W‘L'.ä

E'fw

creditur , fed {ciant omniaeffe Dei,

& non ab alio, quäm ab ipfo da.

/1M\\\Ü®‘ H

\

ta, qui etiam aufferre poteft pro

OM

lubitu tanquam füa ; neque fibi

anl j

d Q

(d)Pfalm,

blandiatur de partu laborum {fuo-

in

127.

rum in di&o Regii Prophete: (d)

l nn 06

(e) N. I2

Labores manuum tuarım Guia Man.

ducabis,beatus es, & bene tibi erit (e)

neeh}‚zc gfql1;;:‘d{

(gu1M

HED

1/M0)

nifi enim Deus laboribus ipfis be.

(

ı bn

nedixerit , nec illi fru&um profe-

M

rent, nec confervabuntur, aut ma-

San 0OR

nebunt in craftinum „ confequen-

Avnl

ter & poflulatio panis quotidiani ali-

ya ( d

ud non innuit , {nifi, quöd mode-

am cn

rat& utendum fit cibö neceffariö,

ut vivere poflimus, non, ut quo-

1, OOa

d

tidie epulemur, fed petamus ne-

ceflaria pro nobis parfimoniä ho-

Al Za A

AArg

neftä uluri ultrö , & abundanter

adjeda difributuri egentibus , fe

Y Ölrnd a

C

frugali hofpitalitate , eäque non af-

fe&atä ; nam benefacere retributuris

/

\l Ö

(f)S.Greg.

Ö

de jejunio,

avaritie vitium ef, (f)

“_'fü‘él'ünß&w

Quin-

AI

JN

ET c

Pars I1 Cap. Vl 1_I_>_c__ Oratione &c, 331

t‚9 {„

Ul

M

Quintam petitionem eX €o for.

Ißbﬂfm

/

O6O ff

mamus: Ez dimitte nobis debita no-

ra, poftulationem hanc ducentes

C dı

IM eß al

M

ab ipfo exemplo, duod pro nobis

affus fit Chriftus Dominus , & Ma-

e D

i enim vidimus eum ideö

th lp d

64

gifter , qu

mortem u

Itrö fubiiffe, ut pretiosö

n M f

Mü‘ Mı

\M

(

fanguine (uö lavaret nos äa peccato

originali , quod aliter ä nobis tolli

M

non poterat, cö amoris , vere fum-

Ml ®u R

mi exemplö animati , & Januam

JT

celi, ac gratig nobisaperiri viden-

‚On |

tes in eam fiduciam non immeritö

Da

extollimur , ut audeamus veniam

F n

a nobis ipfis commi(-

I C

peccatorum ,

forum petere , fub nomin

e debito-

d Oa

rum', non talium, queg ipfe pro

il

nobis exfolvit (ad illud enim in-

al mo

mela

capaces fumus , cüm ille fatisfece.

/

rit pro co, cujus quidem non erat

TI

debitor , dicens per Prophetam :

M lams 9

(g) Pfalım,

ug NoNTAPUL, FUNBC exfolvebam (£)

68. 50

) ;arﬁmoniä b

Sed folvit, quod folvere non _ po-

X bundanl

tuimus nos, folvendi autem mo-

0G

dum dedit , que contraximus n0S,

s GIQ0E OO

per infinita merita paflionis fü@.

rar ME

Hec igitur funt debita noftra, PCC-

eDIi-

V

Cata nimirüm, per qu& ip

tOoresS

“

K

W

!

„(!M

332

Pars I1. Cap. ﬂ De Oratione &,

A

T

tores fimus, unde & ab ipﬁ)‘remif.

d

1W

fionem petimus. Quia autem Chri-

M

e

f

n

V

O

M

m0

ftum fequimur Mediatorem no.

i

L

frum , illius etiam exemplum nos

M;‘ZC

T

imitari oportet in remittendo

aliis,

1‚%„W\& f

utpote debitoribus noftris,

Y

feu po-

Kn

M

[

tius illis ,

qui ex Dei permiflione

a

A

nos offenderunt, & fi Redemptor

d

nofter in a&u pro nobis fatisfacien-

aln

di , feilicet in cruce , non modö

N

M

‚M

ga El

dimifit noxam crucifigentibus fe,

fed etiam pro illis oravit Patrem,

dnnn f Dl

z

pro illis @que paffus ; fic,& multö

aun Yln

magis nobis infinuavit , imö &

Drn 4

mandavit, ut dimittamus illis,

qui

WL

offenderunt nos, sünt

que per hoc

Vr e

debitores nofri.

Sed, ut mittan-

zuzgüiusno'ün‚

tur complura argumenta etiam ä

AL

Catechifmo addu@&a pro perfua-

MLTE

denda hac remiffione per Parochos,

Al

va

nöonne hoc fufficit, quod fit man-

(Odf

datum Dei Redemptoris noftrı? &

(3)S.Joan,

't"q jPEÜ$ ;

M

Apoft.in

nöOnne, qui nos offendunt , ipfi funt

OI

Epift.

ei inftrumenta ad tentan.. u

M

nos ? patientiam, & obedientia

AT

noftram ® hanc igitur remiflionem

M Ol d

fi demonftramus in affe&u prom-

ul

TT

ptam, dicentes b}onö c0rde © e

&

An

D

f

Pan/ll. Cap. V1. De Oratione &G 333

M

& nos dimittimus debitoribus noßfris,

aln

:‘

quö, veluti reciprocö , noftrorum

eccatorum relaxationem obtinere

ln

confidimus , & ä clementiflimo Pa-

:mirrcndaahß

tre mifericordiam , & gratiam con-

fequemur.

A fn

ig

NC autem in hac periculofa via,

Mr

quä imbecillitate pleni ad ccele-

V.\:

\

(

ftem patriam tendimus , fuccumbe-

,

\

N

N

L%Iu

re debeamus , in fexta petitione

p

otamus : Et %e nos inducas in ten-

I6 an Patml

tationem , (i) fcientes ipfum Divi. ©)Cap4s:

’”%'Wmßfrj

num Magiftrum noftrum fuißle ä&

M, mj Demonio tentatum,:ac propterea

lln nOos mOoNuUille } Orate,ut non intretis

pi« 22 Zemtationem ; (k )ipfi enim, cüm (k) Math. -

\tım fit nota fragilitas noftra , vult in. ®

mdn VOcari pro adjutorio,nec fidere noO«

a„„ pa[ua‚ iS metipﬁs, qllibus exemplum.in#

;e;i?aruchos‚ ubfiftentis fiducie , & imbecillita-

‚qudt man tis dedit in Petro Apoftolo contra

wnı , Propria verba ipfius: i eternum

a lln 20 L negabo praevVaricante, At,

Ianı IUa in mortali.hac vitä tenta-

‚in Tonibus expofiti fumus , inprimis

mln IUOad internas cum Apoftolo Pau-

an Ml

lo obfecramus Deum , ne nos ten-

|

Q C007

tarl finat füpra id , quod poflumus,

C

th:/}"”‘

Da

334 liff_:_{I. Cap. VÄI._ De Öratione &c

g

fed faciat etiam cum tentatione W%

|

m‘di

roventum , & in ipfo , quöd comf. jj

A0

ga

at timore fuo carnes noffras , gratid \

ö

fuäi contra pafßiones nos adjuvet} j

t1\\}t=

\

circa tentationes autem externas j

o

tım Daemonum , quäm malorum 4llat0%

hominum quäm maxim®e ad Dei au inl

xilium recurrimus, Cüm fciamus ip. u

sömet Authore hoc tam efle necef. myn

farium , proüt fuit ipfi Dei Filio in gnn

Cef- mua

humanis , dum tentaretur.

tum enim el t, innumeras nocendi iln

artes ä Demone humani generis I0 ıin

fenfifimo hofte in nos intentari, pfıa

uas nos nec plene novimus , NEC Yr

nöffe valemus per imbecillitatem', innn

& imperitiam noftram ; unde a

© A, on

fenfionem noftram Divini brachil ;

d

d

adıfktentiam imploramus, ipsö duce, 4

T

ui ad fe confugientibus promifit: ı,

0

T

A

l

Eruam te & honorificabis me. Pot- ı

Hfn d

;

ö vi&oriam contra malignos fpi-

Ml

|

lmi

gitus confecuti per. Dominum n0- ı,

!

IM

\

\

f]€yﬁd (

{trum, hanc illi debemus habere in
