
Qc“äcpy |

A0

Nnegaverunt, Jejunium verö iftud

b

R

eft feltivum,cim in eo non dicatur:

' "“:=

AW

Fleckta-

Al

[

\\

/ M

n

Pars 1.Cap. V1 De Fefßbis,

153

Eln

00

Fleftamus genua & fervatur tamen

ı

zitus Pafchalis , alia omnia , proüt

, qm;

in Mifali,

“Poßt

Sequenti prima Dominica ce-

\ Ca

Jlebratur feftum SS, Trinitatis, &

Ütate,

uidem unicä die eaque Dominicä,

Paalo:

Ga

IM

quia(s) poftquam cultus eft ab Ec-

(s

clefia Pater in Nativitate filii; ipfe vant. de

Penteco-

/ E\M

an

Filius in gloriosä füa Refurre&io-

fte parte

,

(

ne, & Spiritus S. feltö Pentecoftes 4, tie XL

(

cum fuis Odtavis, in Deitate colle. N. 26.

OM

Cive adorantur unä die & hoc ex

Sa

inftituto Gregorii LV. Summi Pon-

Ml

tificis.

M

Succedit folemnitas Corporis

dee

Chrifti quintä poft feri&4 omni cum

‚da

apparatu celebranda, & hoc ex in-

r

{tituto Urbani IV. qui eö retulit

hanc folemnitatem aliäs ı ratione

inftıtutionis SS. Sacramenti ferige

IM

ol

quinte in Coena Domini conve-

Yiml

nientem ; cum autem tunc,nempe

ablel.

in hebdomada majori occupetur

S

Ecclefia in recolenda paflione Do-

mini, & Epifcopi in confettione

’as'5.z‘i'!

$

f\c}1"f

facri Chryfmatis, & Olei,potiüs Vi-

fum eft hoc feftive celebrari debe-

.ll'

re tempore letitig, ac proprie Ve-

d

5

NS

|

4l

W

54

Pars I: (;_up_._fll. D

e Feflis.

OE

Al

2

i

Nnerationi magis apto; unde & ha-

ÖM

a

X

,0„

bet proprium Officium ä S, Aqui-

nate fuo Authore confe&um unä

[é)] ;{'ul

W;ü

(

cum Odava; omni igitur, ac decen-

i

V.

dıflimä pompä, & apparatu fiat

A

M

M

la

Proceflio , ad quam celebrans pri-

W M

marius Ecclefi@g Re&tor ( cüm fit

ga

w

N

M

adus principaliter Parochialis) in-

M

o ka

.0 ME

tonat. Pange Lingua &c Adılen.

tibus fibi Levitis, Acolythis, &

a& fa

Anfartum

Ceroferariis , prgeunte Clero Sa«

culari, & Regulari illius dıftridüs,

A MO

nl ar

proüt di&um eft de Proceflionibus.

Sacerdos celebrans fert SS. Sacra-

A

Frl

/

IM

mentum , feu Hoftiam majorem

confecratam ih vafe, quod dicitur

Oftenforium fupra pectus levatum

FVv u“‘

0

5

erga populum, ut commode videa«

D

M}

tur, & adoretur.

Funeio habe«

M

blbfä\ﬁ Il

tur in Rituali Romano non tan-

Wl Eocl

tüm, fed & in omnibus particula-

A

M

l

ribus refped&ivarum Dioecefium, in

K

Ml (

quibus maxime advertendum CIf-

M

LT

Ca quatuor initia Evangeliorum, in

U

M

A

Pioceflione per ftationes canenda

cum refpedıvis precibus , & bene-

AT

(

didionibus , & ibidem indigitatur,

Mg

quid fieri debeat etiam in illis, qu®

A

(

alıas

/

W

Ä

}

Pars 1.Cap. VIL De Feflis,

155

4

;U{1ü

(

IM

(

jäs fecundüm prefcriptum Ec-

ÄQ

fie relinquuntur arbitrio.

ffä ( i|f

am di&um eft fupra, non fa-

CC

4E intra annum , nifi ex caufis

afatl

‘efcriptis exponendum efle SS.Sa-

Ma mentum in Oftenforio , fed _ hic

M i rpiculariter , atque advertenter

“htandum pro Parochis ruri exi-

"\Nintibus, ne forte repentinis ex-

M hfitionibus fe finant cö abduci,

“ Oftenforium cum venerabili ex.

onant , minüs verö, ut cum tali

Mniftenforio dent benedidiones ex-

‚Aa Ecclefiam, vel ad portas Eccle-

Wl e, maxime cum recitationeEvan-

@l Jiorum, proüt fit in fefto Corpos

wns Chrifti, fed potiüs, vel ad fum-

a um utanturCiborio, & hac occa-

tne magis adhibeant illud lauda-

tliter in multis Ecclefiis introdu-

yhlum, ubi dicitur: Chrifus HR vig-

ıne, Chrifus Y regnat , Chrifus -n

nlperats; Chrifus -r ab omni malo ,

yn® tempefate nos, & omnia noflra de-

\'

wi2dat, Amen, Et höc modö in ipfa

wcclefia cum Ciborio fieri poflunt

/ uatuor benedidtiones ad quatuor

|

)

‚# undi partes, non accedendo ad

(Ö

portas

4uM

156

Pars1. C4p VL De Feftis,

portas Ecclefig , quod allquand.aw»

offet effe periculofum. UÜbi au“

tem in Ecclefia eft particula S.Crm“

cis , poteft apte adhiberi talis b

nedictio cum eadem particula, »M"

benedi£tionibus fuprä dictis, ad f

gandas tempeftates fortiflimis, ı{

In fupradi&is clauduntnr felin

mobilia Domini. Catere autex‚qamä

Dominice, vel feflta fixa dicunt wl \um

infra annum, hoc eft de cumanı

ordinario, & fecundüum oﬁicxanm\vuxt

tra annum currentia usque ad Adım

ventum , quo. tempore denuö 1mrw

cipiunt, üt {upräa, relative ad ahußM.

annum.

CM.„

CAPUT VIl

4.(. [:'

De Vigilüs Feflorum » jejü®

w.ﬂ

niis, €$ Vobts.

4“mw

Efta Domini jam in prima Chi,,

1‘

F

ftianitate a fidelibus praecu_„

,

rebantur quafi preparative per jl

junia, & vigilias , feu de node "

facris locis v1grlantmm oratione(j. "n

proüt habemus ex Tertulliano kaI ı

2.ad uXorem cap. 4. qui eas ibidej.

VOCaL z0diurnas corwamtzmes 5 u„„j

“‘K‘;

7

J‘(

.

Pars 1, Cap, VI11, De Vigilüs

157

Ol

int autem una fimul Vigilie , &

ol

DAr

‚unia , ut Deo daretur fatisfactio

;

'o peccatis commiflis ex omnibus

Zl

"mbris comuniter @que , ac par-

'Meulariter; Gc abitinentiä mortifi-

“Witur caro 3 fic oculus ( gquö nihil

Wilngaius) Vigili& ; & hoc quidem

\fpellat ad futura, in quantum Ve-

Micatur, quöd maximum , & per-

Ahitum jejunium fit ab iniquitati-

\ ts, & carnis voluptatibus , ac de-

Mtationibus hujus feculi abftine-

s adeöque eit hoc jejunium pre-

“Amrativum , quod fucceflit Vigiliis ;

Ktisfaetorium autem eft , quod of-

rtur ä poenitentibus, ut remittan-

Il s peccata. Porrö jejunium dici-

|

f

r äa quodam inteftino hominis ,

M

‘

Jod femper eft vacuum , & fubti-

Ö , nunquam autem fanius, quäm ,

mım eft tale ; unde jejunia ab ipfo

w hrifto commendantur , üt faluta-

nma Vigilie igitur & jejunia fiebant

„uimis Ecclefie feculis ante quam-

uet diem Dominicam , quod non

imlacuit Vigilantio, ac propterea in

Ä\

‚lum invehitur S.Hieronymus; fue-

1

N

“

int autem reftridte Vigilie , ita ur

Y

A

NoN

M

558

Pars 1.Cap VIIL. DeVigiliise

ED OE

h

y

non fierent cum formali jejunio anl

A

d

te quamlibet diem Dominicam; i

{

/)-;

f

sä autem Dominicä nunquä (etiam ı”

fubfequatur Feftum Nativitatis Del”

mini,quia tunc Vigilia anticipatur!%h

nec ıpsö feftö , utcunque in diert

abftinentie inciderit , quö ftantill

non fervatur ex difpenfatione Erı

clefig ob gaudium de nato Salvarın

tore. Caterüm fervatä abftinent4 l

duarum dierum ante Dominicas, ww

in primitiva Ecclefia duarum nodiwkıl

um, nempe ferig fexte , & Sabbat m/

ug translata funt ad Fefta princiak

paliora Domini , üt funt Nativitaiio

Refurreeio & Pentecoftes ; alise Vilif

gilie ante fefta Domini funt fine J

junio, üt ad Circumcifionem , Ephfw

phaniam , & Afcenfionem , utpothuly

que veniunt tempore letitie, qW

non jejunatur. In honorem Domiy.

nietiam flunt jejunia quatuor aMl p

temporibus, id eft : Vere, AElattp,

Autumnö , & Hyeme , que alil,

etiam vocabantur primitie , & MCn

ided , quia primitias temporum dık,,

bemus dedicare Domino per adlhy,

pcenitentie ‚. ut in corum cC;‘fwmdqu

220

ON

Pars I, Cap. VIM De Vigilis.

OS

19

adtus noftros dirigat in {pem falu-

M O

tis gternz, & jejunatur tribus die.

4

bus, hoc eft Mercurii abftinendo &

Naı

negotiis, Veneris a voluptatibus, &

W an

Saturni ä gula , & hoc ın honorem

iuaquc l

d

S5. Trinitatis z Dominicäa autem

\ q{]0

öft ex antiquo inftituto folebat

on

fierı Confe(lio, & Communio quafi

A

\

pro reconciliatione pacis inter fi-

Mln

'

deles.

Porrö de die Veneris , feu

M

AA

feriä fextä illud particulare , quöd

ıda

Ecclefa ftatuerit, eö die per totum

HAn

annum fervari debere abftinentiam

iın

äa carnibus,(7z) ut habeamus jugem, (#) Duran-

M

& contiınuam memoriam Paflioni

S.

„ dus de Je-

J

uniis ut

fdie

Chrifti , eädie in carne noftra mor-

fupra,

d on

tul.

fone,

. Ex poft verö, proüt jam etiam in

am

primitiva Ecclefia, ab eadem pre(i-

. JatillE

tuta funt jejunia etiam feftis B.M. V,

notem }

quamvVis non fingulis, SS. Principa-

‚Quakht

lium, & prg ceteris S, Joannis Ba-

argl

ptite , in honorem & reverentiam

:mw"

illius quafi perpetui jejunii , Cujus

nobis ipfe fuit Author, przparando

ynl ”

M

ele&os per peenitentiam. Fiunt ex

precepto Ecclefig Vigilie cum Je-

;'mﬁ‘l‘

/ Juniis ad fefta Apoftolorum, feu fin-

f

gula-

‘i

160

Pars 1 Capı VIM. De Vigiliüs:

B

ynl

gulariter , vel etiam duorum fimul

{umptorum merita eorum coade.

W

W /

quando , nifi , quod non jejunetut

A

tempore

letitie ante feltum S. Jo-

1

& SS. Philippi &

annis Apoftoli ,

A

Jacobi ; pro omnibus Santtis in ges

nere autem fit vigilia cum jejunio

} ;};115M\*

A

colle&ive unä die , id femper ob.

Servando, ut , fi vigilia inciderit in

. n

diem Dominicam , anticipetur die

A

immediate prgcedenti ob honorem

aan

Domini,

. A

y

Hic autem pro neceffaria füb-

fl

fequenti diftindione fcire oportet,

]y(’i;r‚

primis Ecclefie temporibus ä fide-

d

libus in honorem Domini per duas

(}

dies , aut potils nodtes adta fuifle

Tl

nod&urnalia officia, nempe ante, &

Kpel

pofß medium nodtis ; in honorem

W In

Martyrum verö ante eorum fepul-

Zn

chrum unum tantüm, poft que da-

MOr

bantur convivia A locupletibus ad-

qu€

vocando , & adhibendo ad come-

Wn

Kionem pauperes , talesque CoeN®

(

d

vocabantur Agape, de quibus jJam

Y

äl

di&um ; fed quia fiebant de nodte

'l

M

in multis conventiculis , & Com-

d

an

f

Yı

@cﬁationeg pofß modüm verteb

tuf

M

} '/;ß‘‚

161

Y

Pars 1. Cap. VIII. De Vigilis,

n

tur in tti;>udia, fublate funt tales

U

;

]

Vigilie nodurne, & verfe in diur-

a

}

I

|

nas taliter, ut duobus nodurnis an-

5

M

md

Y

|

r

te Dominicam, üt fupra memoratis,

i

fuccederent duo dies abftinentie

]

d

ig

quidem , fed non fri&i jejunii ; fe-

ınl }

{tis verö majoribus, üt füpra fpeci-

a ]

ficatis prgmitteretur unus dies ab-

W\\‘\\

ftinenti@ cum jejunio, illa autem

md

confuetudo , per quam introdude

na

erant Agapa, non erat quidem pre-

cifi przcepti,fed vertebatur in Con-

Kl

filium, ita, #t impendamus virtuti,

y

(

quod fubtrahimus voluptati, &> fiat

uU-

|

gl

refedtio pauperis abflinentim jej

«

da

nantis. (*) Poffunt autem diftingu

1

< (*) S, Gre.

Orius.

ül

Vigilie & jejunia, ficut Proceflio«

I

nes, nempe in pre/cripta, inditta, &

OIM 7

wotiva, Prefcripia imponuntur ab

fı

a

Ecclefia univerfali cum, pr@cepto,

dı

%

fine peccato non preteribili ; indi-

da

&a (unt, que vel ä fummo Pontifi-

A 00

ce pro lucrandis indulgentlis v. g.

6

Jubilei (quod habet rationem ne-

ceflitatis publice ) feu indicuntur

\\“b“x ‘

n\éll

ab Epifcopis ob fimiles caufas , &

\5y"

ideö etiam dicuntur Diocecefana ; &

A

ı

Votiva, qug a populo, vel etiam ä

I

par-

/

162

Pars 1, Cap. VIH. De Vigikiüs,

f

particularibus propria voluntate,in

legem tranfeunte, fervantur; unde

da

(#) Plures

r

e

Jejunii Di-

I

acile intelligitur alıa diftindio ,

vifiones,

f M

Hl 'r°1

quöd nempe Jejunia fint vel necef-

& nomina fayja , vel voluntaria.

(“

N

habet Du-

xand. . 7.

Hac occafione dici poterit de

n

N

Votis , & jam feitur /orum efe pro-

{

mifzonem Deo fattam de meliorı bono ;

Al

unde inducitur obligatio ea obfer-

MI

vandi, fecundüm propofitum Davi-

dis : Vota mea Domino reddam , qu®

00

M

‚quidem obligatio nafcitur ex vi, X

d

y

valore promiflionis; Coeterum , an,

[

G

& quando teneat votum, videndum

/Üvi

eft, an fit difceretrum, & poflibi-

f

(

A

le, vel indiferetum adeoque im-

poflibile, finon de fado , faltem de

|

iM

Ö

M

jure. Et difcretum quidem eft,quod

v;

fit ab habente poteftatem fuiz un-

I

?

C0n

de & voluntarie ä tali debet adim-

pleri fuppofito , quöd per ipfum

[

' ftet;indifcretum verö non fic , quia

fupponitur emiflum ä tali, quinon

u[’ij

habet diferetionem ‚. feu cognitio-

[il\

1

nem ejus, ad quod fe vult obli-

gare, vel ob defe&um etatis , vel

D

I

L

eö quöd non habeat poteftatem fui

am re-

ipfius vd Voluntatis, aut eti

rum 3

M

(

[

k

n

Pars I _(._‘fp. VIIL De Vigilüsi

163

rum;üt {unt vota emifla ante @ta-

Uf lı

ff

tem prefixam, ob illius defe&um ;

]n

votum viri, vel refpedive uxoris

articulare de fervanda caftitate,ob

defe&um poteftatis fui Corporis,

il d /

D

votum minoris, Monachi, vel‘ al-

terius fub poteftate conftituti de

(

l

donandis rebus, ob defe&um pro-

a

prietatis vel faltem adminiftratio.

la

Nis, qu@ Vota ut/que non tenent,

an

nec adimpleri aut debent, aut pof-

E

funt , fed irritanda funt in utroque

endım

foro; üt plura funt de votis, plu«

ol

resque : Obfervationes per Canoni«

J

{tas, & Moraliftas examinanda.

uod di&um eft de

gde

Hic verö,

Vvotis, refertur ad feflta, ita & tali-

00

‚un

ter, ut queflio fit, an poflit e. g.

dime

ab aliqua communitate fieri votum

plam

de folemnizanda aliqua die , tum in

Ecclefia tum in foro, que aliäs ta«

„qui8

000

lis non fit, nec prefcripto Ecclefie,

nec de mandato Epifcopi, Et cer“

gn\tio-

g lı

tE tale votum , cüm fupponatur

H

procedere ä& non habente potefta=

tem , non tenet , nifi infinuetur Pa-

ıal

a

tocho, & ab hoc Epifcopo, fine

oteri£

{

eujus confenfu feltum non p

2

ferva«

hu'tj

164

Pars I, Cap. VII. De Vigilüs.

fervari, cüm , quod ipfins judicio

{(tatutum fuerit proceflifle ex voto

indifereto , nullatenus teneat ‚aut

(

obliget , quod idem de jejuniis, üt

Moralifte & Canonifte de votis ir-

11ﬂii

Unicum hic additur ad

VM

yitandis.

vocem, feunomen voti relativum,

Il

A

uod Ritus circa folemnitatem vo-

a

torum attinet ,& eft quaftio, quan-

fa

do dici debeat /otiva folemnitas, &

\

quando /otiva Commemoratio ? Vo-

\nl

(

ziva folemnitas illa, & tunc dici-

tur, quando feftum voto ftatutum

I

M

ex Ecclefi@ confenfu , & mandato

M

m

M!

tranfivit in prefcriptum ita, ut ta-

MM

liter debeat folemnizari de pr@ce-

pto. VYotiva Commemoratio tUncC X-

Tf

primitur , quando Ecclefia aliud

feltum agente ab hac tamen per-

Al

mittitur fieriMifla votiva,etiam cum

(

0

aduali folemnitate, fed non pr&-

?l“

A

M

|

(x)Duran- feripta. (x) Et ficut folemnia per

du5 llbv 70

4

c.1. N. 17.

approbationem & prefcriptum in-

B

S

N

duunt naturam duplicis, Ita votl-

(

tiva ex permiflione habet figuram

Yl

qmbus

fimplicis.

d

Aı

CA-

km(

I,

—

Pars I, Cap.1X. De Feßtlr B.V.M. 165

Z

S Jal

\

C APUTIxX.

CX 10l

Cat,alt

De Feßiwitatibus BV M,

€ Sandorum.

ll

W/;' j‚l

Icut cultw“ latrie per folius Dei

tur ad

adorationem illi foli fervimus,

f

iyüm,

fic cultu hyperdulie , quod diftinde

A0

fervitutis obfequium eft, venera-

mur B.V.M. Dei Matrem feu Dei-

N

min

param, quod nomen, & qualita-

i 1Uı

temipfi aleruerunt plura Concilia,

fOnc i

& in fpecie Oecumenicum Ephe-

atatum

finum, cultu Dulie feu refpedivo,

aal

aut communicative fervitutis verö

T

veneramur fandos , maxime autem

illos, quos fancta, ac univerfalis

PIECE-

InCCX

Ecclefia nobis colendos propofuit

alıd

eorümque fefta agimus, ac celebra-

n D

re debemus modo nobis preaferi-

m CuM

pto, vel folemnitate Chori , & fori

O DE

fimul, vel in Ecclefia,& Officiö tan-

nla D4

tüm, vel folüm principaliter, vel

acceflorie.

er modum

comme-

yum i

Mmorationum prefcriptarum , aut

VotivE , prout {füpra did&um , in

; ﬁgllfﬁ ;

quibus relatio fieri debet ad Ru-

ricas, aut dire&oria cujusvis Ec-

f

Clefie ex eis fo

rmata , firmis tamen

L3

femper

y66 Pars . Cap. IX, De Feft, B M. V,

Dn

J

femper m

anentibus regulis Rubri-

C

lium , que habentur

[ßw

carum genera

in quolibet Miflali. Ordimur au-

A

tem ä feftis B. M, V. quä meri-

v

tö principalioribus , & horum qua-

M

A0

zuor maxime celebramus per qua-

OM

M

tuor anni partes nempe Annuncia-

7

Mn

tionem in Vere, Aflumptionem in

A

/Eßate, Nativitatem Autumnö, &

A}

Purificationem in Hyeme, quamVis

O

hec ultimum Durandi aflertum,

W

nempe circa ultimum feitum, COr-

ge&um videatur in ufu per introdu-

Da

M

&ionem folemnis fefti Conceptio-

örü.r;$

nis cum Odava per Clementem XI.

A

fabiliti, ea ratione, quod feftum

-"Ä.£Ufﬁ(iﬂa

hoc afficiat modo per fe perticu-

fn

lari B. V. M. ( Purificatio verö ha-

(rr

beat Officium bipartitum )& hac

occafione idem Durandus pulcher-

'{£ﬂ|05c

M

rim®? applicat quatuor dida felta

W

ad falutationem Angelicam, nem-

[

f

i

e primö : Ave Maria gratia plena

que funt verba GabrielisArchange-

|9

(

. Ml

Ji,Annunciationi; fecundö: Domi#-

I

|

zus tecum Affumptioni, per quam

ffır

Filio füo reunita eß ( ubiobvie no-

Üvmm;

tari poflet, quöd ficut Chriftus

aflcen-

lmlä;

A

A

Pars 1.Cap, 1X. De Feftis B, V, M,

f

(

]

N

167

afcendit in altum v

Dabent

irtute propria,

mür

fic Beatilima ejus Mater aflumpta

|

eft virtute Fılil,prout cert&erat con-

Ö me

|

veniens verbis Chrifti , quiaqui ex-

1Q

LQl

altatus omnia traxit ad fe(y) que

Wücle }

de facro ipfius corporeerant effufa,

2

tantö magis ad fe traxifle creditur

nn I

a

Matrem, eX qua carnem aflumpfe-

f

zat) tertiö : benedifta tu in mulieri-

S

1,

bus , quod competit quidem Nativi-

ola

tati;quamVis poflit hoc idem origi-

r Introdde

narie applicari Vifitationi,eö quöd,

Beatiflima Virgo audierit ab Elifa-

OcEn

fa Al

betha cognata füa hoc elogium;

& quartö : bezedifus frudlus ventris

folım

rtICU

zui, Purificationi,dum illa hunc be-

nedi&um frud&um in templo obtu-

erO DAr

&chac

lit. Inter hzc feltaAnnunciatio non

abetin Officio Oftavam , quia fo-

ulcher®

da felta

let incidere in tempus impeditum

uadragefime, vel per translatio-

1, DE

jn pla

nem in Pafchale ; neque colitur

Cum Oftava Parifcatio, quamVis in-

gchanf

LÖ! W

ter felta B. Virginis hoc primö fue-

tit celebratum , quia Purificatio re-

da

obl

Ertur ad partum , feu Nativitatem

Omini , quod habuit fuam Odta-

; g@%u;

d

vam , & Vigiliam ; habent autem

4

fuas

‚ qı

168 p,zr;c 1.Cap. IX. De Feftis B.V.M;

w

M

fuas Odtavas Nativitas & Äﬁzmpn'o‚

l

N

M

imö hec, & Vigiliam , cüm fit fum-

8

@

mum, & quafi complementum fe-

T

{torum Deipare,incidätque in tem-

£W

9k

ariter non impeditum, //-

1

pus regul

Ta

M

fitatio \d

€

ö Colemni feflto celebra-

ya

tur, quia de illa eft Evangelium

Al

m%\\

roprium , Odtava autem non fit ,

d

nifiin Ecclefiis, ubi eit Titulare. De

Conceptione priüs obiter di&um ,

X

|

|

A

8& habet O&avam exX Conftitutione

| l

Clementis X1.&Jejunium Dioecefa-

A

num in Auftria ob devotionem infi-

onem Auguftiflime Domüs , quam-

u

vis cadat ın Adventum, Prefenta-

kra

d

tio, & Defponfatio coluntur in Ec-

clefia , & Choro tantüm fub dupli-

Qn

X

Ar

ci, & fic fefta votiva de B. Virgine

ä S.Sede maxime intuitu Ordinum

al

aut Confraternitatum indulta, pro-

l

| Klg

üt habetur in fuis Le@&ionibus Offi«

cil prefcripti,.

Et hic premitten-

I

M

K

|

dum non incongrue , quod colan-

tur non modö, qui cum, & tempo-

* ﬂk w

re Chrifti fuerunt ab illo dile@i in

Ö

terris , quique ipfum imitati , aut

| ä!lﬁ.\

martyrio conteftati (unt in Eccle-

m,

fia , fed alii etiam, qui fide in ipfum

a

venN-

B

Bars 1.Cap. 1X. De Feftis BV.M. 169

venturum enituerunt in veteri Tes

fln

(tamento, imö & Angeli ante homi»

ıfn f

nem creati, qui Deo adftant in cce-

en

lis, ob patrocinium nobis preitan-

m, /

dum , & ab ipfo Deo ordinatam af-

oleDrde

fiktentiam ; unde & ipforum fefti-

yam memoriam , & fimul , & fe-

el

un

;un&im fieri voluit Ecclefia fub du-

unr

plici etiam majori.

iln

Subfequuntur Fefta Sand&orum,

aan

inter quos ore Chrifti debetur pri-

D

mus locus S. Joanni Baptifte cam

en inl

inter natos mulierum non /urrexerit

y 57W;

eö major_(ex quo Chrifti di&o com-

ln

robari poteft immaculata Conce-

yn Bc

ptioB.M. V. que ex eö major füit ,

] dllph- |

uia non cecidit,adeoque opus non

habebat refurgere ) hoc verö de S,

Trln |

gdinum

Joanne Baptifta,aflertum &x €O prO-

1910

venit , quia in utero materno fült

ß

d

fandificatus ; unde folemnizatur

tREl

ejus Nativitas, & quidem cum pre-

A ol

cedenti Vigilia,quia fuit Pr@co pc®-

e

W

nitentie , vocatürque Pracurlor

AileR

Chrifti, cüam hunc prevenerit do-

eal

E&rinä preparatoriä ad poeniten-

d

M

tiam. Non dicitur quidem in Mif-

fa de hoc feflto Credo ( nifi fit in Ec-

T

W

L5

.q;e ‘1a

z

176 Parsl.Cap.1X. De Feftis B.V.M,

w“

M

clefaipfius Tutelari, (tunc enim di.

citur ratione Patrocinti) quia vixit

p\n;i

ante conditum {fymbolum, bene ta-

men fit cum Ottava ratione Princi-

)

palıtatis , & in ipfa dıe Odava dici-

tur Credo cum Prafatione de Apo-

ftolis , quia eft infra illorum Ofa-

M

/

M

vam, porrö Decollatio ipfius S. Jo-

annis Baptifte tanquam Martyris

Anl

In

fit fub duplici , fed illud quoque f-

ne Credo ob notam regulam MUC

m;

non credit.

Al

100

Ordine füo fuccedunt fefta A.

poftolorum fuis queque tempori-

al

o

bus aflignata, folemniter etiam ce-

lebranda in foro cum

precedenti

W

Vigilia (nifi

» qug excipiuntur üt

la

MO

a:mxa'mr

füpra de jeju

niis‘) & dicitur : Glo-

(

l

7ia cum Credo , e quöd ipfi fymbo.

l

]um fidei primüm condiderint. O-

E&avas habent S. Petrus , & Paulus

MOl

Ml

per fe,& S, Joannes Evangelifta. Hic

autem obiter notandum, quöd, fi 8&

\‘W

quando in Oratio

Il»‚

nibus prafcriptis

IM

dicitur,

qui Sandi, vel San&orum

Apoftolorum, aut Martyrum Nata-

d

Zitia colimus , credi non debeat, ce-

l

lcbrari Natalem Corporis, fed diem

M

Mar-

ı Ö

Pars 1.Cap. IX. De Feflis B.V.M. 51

\

CCn

E“‘\

(

K/ßrtyn'i , qui ab Ecclefia habetur

ro Natali glorie.

Qla

D

De S. Stephano Proto-Martyre,

I0 Pr

8& de SS. Innocentibus , ecoruümque

Midis & O&avis didum in expli-

M k

de d D

catione Mifle, Feftum 5, Laurentii

Martyris Rome , que Martyrii Pa-

100

‘ms%.j ]

tria ipfi fuıt , primo indidum, pöft

\ \\\\\\![is

Odavä cultum , inde ad univerfa-

Jem Ecclefiam propagatum, habet

A

I

rationem pralationis ex principa«

litate loci , qua regulä procedituf

in fingulis Dioecefibus circa fefta

E fld

fapon

celebranda etiam in foro, höcque

M 6

ex regula, quod Santi, vel in ca pa-

en

tria nati, vel qui fidem Chrıfti ibi

annunciärunt , feu propagärunt,

ur ü |

tanto magis, fi ibidem martyrium

4Ol

ynba, -

obierunt , vel in tota Dicecefi , vel

t. 0

faltem in loco martyrii coli poflint

fefto folemni etiam in foro , proüt

Panlus

Ethic ad-

fa Elic

tulerit lex Dioecefana.

vertietiam pote(ft, quöd fieri podlit,

öd, 08

imö conveniens fit celebrari offici-

frl

on

ım füb duplici, & Mifflam cum Cre-

do, ubi eft corpus fandti authorita-

am

te Epifcopi exponendum.

eb

Porrö Regula MUC no% credit ,

(

hoc

I

W

192 Parsl.Cap.IX. De Feflis BV.M.

ba

hoc infert, quo?fnon dicatur Crede

M}

in feftis Martyrum , Virginum , &

z

Confeflorum etiam in duplicibus,

fn

nifi venerint in Dominica , quia

u":-1

anl

tunc Credo pertinet ad Officium de

ea, aut fi fuerit in Ecclefia ipfi San-

]

wÄ

&o dedicata , quia tunc applicatur

ratione Patrocinii,

A

fa \Y

Quoad Confeffores Dodores hoc

;ﬁm.x

eft particulare , quod in feftis ta-

V

MN

W

lium dicatur Credo diftinguendo per

m®

hoc illos ab aliis , quod non: tan-

OM

LE

“

tüm crediderint , fed etiam docue-

WW

rint, unde difindio hec ab Eccle.

LE

(T

fia ipfis cedit quafi in prezmium fe-

qwn

cundüm verba Chrifti.: qui fecerit ,

&’ docuerit , hic magnus vocabitur in

anl

(z5 Mat-

regno Celorum, (z

theis.

am {fupra di.

h”

&um eft, quöd , ubi in Ecclefia eft

000

corpus , vel infignes Reliquie ali.

A

cujus Sandi , puta caput , magna

d

Al

pars corporis, & maxim6e, in qua

Y

k

paffus e(t Martyr in illa Ecclefia Of-

[

1

ficıum & Miffa habenda de duplici

(a)Gavan-etiam cum Credo (@) maxime fi Ec-

f

I

tus part.I.

Tit. ı1.de

clefia illi fan&o dedicata,tunc enim

C

symbolo /übintrat-ertiam ratio Patrociniis

Wr

adlit. 4, quod fi verö fit fand&us, de quo non

„H*

habe-

x

Pars I. C)p. IX. De Feflis BYV,M, 17 3

Ca

On

habetur Officium aflignatum , &

iln }

forte fGt tantüm baptizatus, Corpus

7pficibUsl |

autem integrum-, vel üt {(upra,po-

4, l

terit (ex licentia tamen Epifcopi )

Cl M

fieri fel/tum de translatione, fub du-

Sag

lici quidem , fed fine Credo,

lcatr

uando.non habetur Mifla pro-

ria de Sancto, fumi poterit de

nl

Communi , üt in Rubricis, obfer-

i

|

vando tamen pro poflibili proprie-

Ml

tatem Evangelii, in Diredtorio ple-

] zon i

)

rumque prefcripti, & fic in Offi-

T

cio de FeltoSandi cum Ze Deum in

OEl

Matutino, in Miffa , etiamfı non

ü

fiat de felto currenti, dicitur tamen

fl

fr i

Gloria preter ferias majores , ut

(b)Gavan-

hecetiam in Rubricis (6) Si Paro-

tus part. I.

8 d

chus, vel alius Sacerdos fecularis tir.s. N.3.

fa

extraneus cum, vel fine proceflione

jg allı

veniat ad Ecclefiam Regularium ,

mag

quicelebrent de fuo Sando ritu du-

in qUU

plici, tenetur fe talis Sacerdos con-

ehaÖ

formare feito , quod ibidem cele-

Aunl

bratur, & ritu , & colore , fepofitö

mäﬁf1 /

füo, veleö, qui fecundüm pro-

un

f

priam Ecclefiam fibi eflet prefceri-

ptus, et1amfi duplex fit, hoc autem

eft de Mifla, non officio, intelligen-

Z

N

dum,

Fefta

l

‚l"

174 ParsI,Cap IX, De Féﬂss_ BV.M.

Fefta Fundatorum ‚ vel Reforma-

torum,qui ad ordines fiunt ritu du-

l

plici majori quidem a Religiofis,&

Jn

in ipforum Ecclefiis, minor: autem

f

()S. Ritu- A totoClero ; (c)quoad Confeflores

il

gregatio

um Con- autem , quod varilatur circa illam

M

cumdecla-

‚particulam : Meruit beatas (candere

|

fnl

ratione

V

Jedes , vel meruit fupremos laudis ho-

l

circa €JUS moyes 5

ideo fit , ut exprimatur , an

facultates

fl

per Bullaır

‚ colatur dies obitüs Sancti , & tunc

An

Sixti V.

rimüm, fi dies canonizationis, vel

74

in

M0

Buliario

alia aflignata per fummum Pontifi-

m

Romano CEM ,

tunc fecundum pPpertinet

J

?

tomo2.) etjam ad fefta votiva illud , quod:

A

celebratur, & titulum habet äa con-

M

fecratione Epifcopi , vel üt alii no-

minant,Natali,fitque folemniter in

},1&f:pgl:

M

Cathedralibus in memoriam diel ,

Q

dß

quä confecratus eft Epifcopus tan-

Aı

quam caput illius Ecclefig ad imi-

tationem ejüs , quod Rome fit 10

N ‘4Em |

Jemnizando diem Coronationis Pa-

\l

pg , que dicitur Natalis in Ec«

H“C

A

Hf

k

clefia.

010C1“

Quomodo fieri poflint Officia

K

Defun&orum in feftis vel 10c0 fes

W [

Ml

ftorum , di&um fuprä,

W

CA-

{

!„ B‚V.gg_\ \

Pars 1, Capı X, De Reliquiis &c,

175

IN

GAPUT X,

m. De Cruce, Reliquis, €&SS,

T Im

aginibus earumgque venera-

OF atten

fehore

tionis modö , fide , recognitione,

C4 llam

& cautelis.

| Yoniam in figno Crucis Chri-

fanden

dl f

ftianis vincendum , idque fi-

gnum admirabile ef, per quod re-

aan

N

N

L

demptus eft mundus , idemque ju-

|

icandus, preftabit ante omnia in

A

‚hocCa

m Pn

|

pitulo agere de cruce , ejüs-

‚ que multiplici intelligentia.

! erln

|

1, qu0d

|

Eft igitur prz omnibus atten-

C0

dendaCrux exinde,quöd fit fiegnum

‚non modö , fed etiam infirumen-

alinos

alter in

tum principale , immediatum , &

confummativum paflionis Domini-

m diel,

ß 1a0

cz, & hic diftinguendum inter ma-

°

teriale, & reprafentativum. Mate-

| ad imi

A

iale eft ipfum lignum crucis', in

quo Chriftus pependit , & non fo-

;iog\s?a

lüm ipfum te

108

tigit,

verüm etiam pre- (@) inDe.

creto Di-

tiofilimo ipfius fa

nguine multis in

0cis refperfum eft ; unde bene di-

.

find&.3.de

nt 08

CI

confecra.

tur inftrumentum con/fumativum, tione al-

EL

]

quia paflio in illo eft confummata.

latus per

Durand.

6 HOC materiali eft textus: (d)

\

lib.7,c.11.

(

Ligna

M

176 . Pars1l. Cap. X. De Reliquis &c.

M

VW

Ligna crucis funt Palma, Cedrus,

Cypreffus , Oliva,

g

Innuendo per hoc, quöd qua-

M

tuor fuerint ligna , ex quibus fan-

M

M

&a Crux eft compofita nempe eX

41 m\

An !

uno truncus , eX alio transverfum,

ex tertio fuppedaneum , eX quarto

‚A

A

cervicale , cui titulus fuit infixus ;

unde mirum non eft , quöd parti-

Aun

el

cule fande Crucis fint diverfi co-

loris, ad diverfa ligna referibilis.

unl

A

lı

Huic S. ligno crucis deberi cultum

Jatrie relativum, & genuflexionem,

'

M

i

LA

nln

(

fepius definitum eft , & habetur

etiam in Rituali.

Adoratio repre£-

AL

A

rY

lı

M

fentativa debetur Crucifixo , ideft:

Cruci, imaginem Chrifti, exea pen-

A adef

dentis fuper fe habenti , & fpecifl-

M

y}

en

ce hoc preferibitur pro feptimana

{and&a , maxime verö die Parafce-

M

M

0l

(e) Duran-

ves, in quo fit folemnis Crucis ado-

dus de ad-

ratio fecundüm Pontificale , E(tque

;

{

|

orat. CIU-

4

cis l- G €

ratio , quia , cüm tunc abfit ipf®

77+ & Ga-

Chriftus, adoratur, quod ipfum Te-' 6,

\

vantus in pre

die Para-

fentat, (e) quod idem in alis Hd

occafionibus prefcribitur per Ru- m a'f

{ceves p.4-

.

i t-90N! 120

bricas,

l

CruxX

dﬁl(ii!('(‚

]

Pars 1.Cap. X, Qél R{liz;yii3 é't. 177

——

mi O

Crux in Altari de prace

pto Ec-

clefig talis apponenda, que Cruci«

Va

i

fixi imaginem &quc habeat füper

QUÖd u

fe, sitque aufferibilis , & hoc tali«

Wlbus (

ter, ut peccet , qui celebrare pree-

mPE &ı

fumit crucifixo non appofito. Hic

Werfüm,

yecolendum illud, quod innuimus

‚Quarto

N

\

N

C.:. hujus partis , de eo, quod con.

MS

tra Gavantum fatuifle videtur Sı

‚E

Rituum Congregatio , nempe non

ja Ö 00

debere tolli Crucifixum ab Altari,

g nl

quando expofitum eft in co Vene-

ebenlcultın

rabile tanquam ipfum reprefenta-

Oarn

tum, & hujus pulcherrimam , imö

f Gabetür

convincentem rationem dat apprO«

HOr

batus Commentator, feu Illuftrator

D, ideft;

ejuldem Gavanti ex eö,quod, fi non

OE

deberet adefle Crucifixum , feu fe-

B fpeclir

prefentans , ubi adeft reprafenta-

feptiman

tum , oporteret in qualibet Mıfla

e Pacal

tolli Crucifixum pera&ä confecra-

drachs al

\

tione, & reponi fa€&ä communione,

ale, 6i

quando defiit adefle repregfentatum;

c al

falvatur tamen di&um Gavanti ex

eö,quod , quando incenfatur Ve

odinf0i

dendd

nerabile Sacramentum expofitum ;

non fiat incenfatio Crucifixo, illud

i

diflimulando, quafi non adeflet, Et

ff

CEL-

Pars]. Capı X De Reliquiüs &C

vl

178

certe repropofitö noviflime,ac, dum

a

iftainprimuntur,in S. Rituum Con-

hr\

Jv

Iw

gregatione fupradi&ö dubiö , an

nempe expo/fitö Venerabili Sacramento

g

Crucifixi imago in Altari fit retinen-

J n

da ? refponfum evenit - Negative,

A

2il eodem tempore , eodemque in Al-

J

tari Miıfa celebretur , quß abfolutß

A

iterum removenda efßt ab eodem Alta-

\

M

'

M

M

‘:“.EC

7i facra Crucifixi imago , prout hec

Ma

Rome practicantur.,

Cujus ra-

yın

tio hec videtur efle , quöd imago

an

Crucifixi fit faltem neceflitate pre-

]

aln

DE

NM

/

cepti requifita in facrificio Mifle,

ad recolendam memoriam Paflio-

AA

nis Chrifti,

M

Sunt, & fiunt etiam Cruces in

Kl [;‚:

ipfoMiffe facrificio,& ifta funt figna

Mı

IM

b

precepta ab Ecclefia infra adlio-

‘&Ö10.

nem , adeöque funt (erifcativa, &

W

tales fünt etiam illg cruces , que

|

(

adhibentur in benediftionibus per

} f

l

W

extenfam manum Sacerdotis , aut

|

Prelati.

l

De Crucibus , que funt in para:

(D

M

mentis, quafi figna , di&um ef, ubi

i

I

de illis agebatur: Neque incongrue

(

V

f

M

X

his fubneditur de cruge jurisdidtio-

(

nem,

Öa

,

Pars I Cap. X De Reliquiis ä'c. 179

”ne) QN\ |

EUüfCy

nem , aut prelationem importante,

& hic breviter recolitur, quöd ficut

ubi6

)3HI

AChM

in antiquo teftamento folus fum«

mus Sacerdos in fronte gerebat la=

clg

minam auream cum nomine Domi.

Wln

ni (quam videns Alexander Ma«

Kl

|

nus coram €co genuflexit) fic in

la

novo Summus Pontifex fert fupra

d Alg

e&us crucem £ catenulis aureis

Mla

pendentem , (f) & hoc eft in fi- (M)Duranz

W |

tus lib. 3,

gnum diftinde , & privative pre-

C.9. Nu 2

ql

Jationis , ita , ut ipsö prefente nul-.

Ül pt

OMla

li alteri hoc liceat. In eodem quo-

que ordine funt omnes {(ummam

poteftatem cum Pontificalibus in

7 Dlfoe

Ecclefia generali exercentes, & hoc

OE IO |

atliona

in fignum prelationis , ideö priva.

zive , quia penes ipfum folum refi-

y A0l0s

det jurisdi&io in refpe&iva Eccle-

00&

fia; ita, ut idem jus habeant etiam

9 08

Prelati regulares, maxim& verö eXa

bUS el

empti, fed hoc tantüm in ipfa fua

ig al

EccleGa , vel Monafterio , 8& non

extra , nifi ex particulari conceflio-

iOpa

ne Epifcopi , feu Ordinarii , attentö

am c "?2 |

tamen eö ,, quöd , fi Archiepifco-

AnCOE

pus, vel Epifcopus, in cujus Dioe-

j

Ccfi fitum eft Monafterium , vel EC-

(

2

cle.

)

W

180

Pars I, Cap.X. De Reliquiis &c

A GE — ——

)

clefia etiam exempta, quamVvis hoc

M

non ft de Dicecefi, eö prefente Ab-

| {

bas, vel Prglatus debebit omnimo-

d& crucem pedoralem tegere, prout

l

/@1

M

fepius declaravit S. Rituum Con-

IM

[

QV

gregatio , & fignanter ultimö Anno

d AA

fl

3714.

Et hoc venit ex paritate,

imo identitate rationis, quöd dela-

a M

tio crucis fit etiam fignum jurisdi-

aı

mol

