
]

|

:

acceptis, que Aa Parochis, & Ca-

d

ı A

N

]

l‚;„

ılla l i

‘

techıftis bene explicari cupit ,

(Dx. 20. Luadet idem Catechifmus. (%)

N

i

Petitiones Orationis Dominic® Wü

con- Y

”' D!0ﬂm

x

0

Pars II.Cap. V1. De Oratione &e, 33&

concludimus feptimä , per ea : Sed

20

) QUOJr(

libera nos 4 malo , & eft quidem re-

Jativa ad priorem , in quantum per

1 005 dı

illam Dei auxiliö evitare cupimus

D Gptın

mala fpiritüs, concupifcentiam Vi-

ı arı

delicet , & alia ejufmodi, fed & in

O Dafag

hac ultima petimus Jiberari ä ma-

O g/

k

|

lis, que aut opere, aut re ipfa ma-

la funt per propriam noftram ar-

A

tem , induftriam , aut remediorum

D ia M4

ufum non avertenda, aut.curanda,

Tnr 00

fed fol6 Dei auxiliö vel tollenda ,

M

vel faltem minuenda, proüt ipfi be-

fa 0y Jategtd

ne vifum fuerit ; noftre enim infir-

( gOnN

me cognitioni multa videntur ma-

bln

la, que fors talia non funt, cüm in

aMl

corredionem , & bonum noftrum

aDa

fint ab illo emiffa , & pro paterna

:101nﬂ?‘“‘1&

ejufdem de nobis cura tollenda , fi

ga DEOM

in voluntatem ipfius humiliter res

M

—_

mifla Patrem noftrum debite? fueri>

alrac |

mus deprecati.

In hunc finem ad«

u minun (

eft nobis ipfa Ecclefia communibus

4anhl! Precibus , proüt enim nos in Ora«

m6,} tione Dominicä oravimus in plura-

mia 1, id eft , pro communitate, fic illa

1ec\\‘\{mus.[ﬁ in comunione facrificii Divini per

yıDr Sacerdotem orat pro nobis per il-

V"

9

u

®

f

f

I‚;W

3;8 Pars‘ Gop. VI. De Oflnionq &G:

BE

Jlud: Libera nos guefumus Domine ab

l

omnibus malis , preteritis , prefenti.

bus , & futuris , omnia Compleden«

J

mA

do,-idque mox poft Orationem ip-

fam Dominicam enuntiando, quafi

inl Lanl

A

pro complemento precepti, de quo

Jn alou

meminit in illius proemio.

Concluditur Oratio Dominica

,Ea

A

particulä affirmativä , feu augurali

Amen,(m) proüt David plures pfal-

AA

(m) Gap.

A

377

mos finit per verbum fat ffat , quod

Cal ng

idem fignificat, augurando, ut fiant,

que petita funt, fed infuper in fen-

T

füu letitie exprimit gaudium de eX-

Öla

audita oratione , proüt in Mifla re-

M

fervatum eft hoc Amen dicendum

?*‘?"££#Ör*‚kﬁ@

Sacerdoti pro annuntiatione, quod

Aln M

fit exaudita oratio populi.

Refer-

Nnl

tur autem hec vox ad fingula in

n Ya

I

oratione Contenta tam aflıirmativa,

b

|

quäm negativa, etiam höc augu-

.‘“““‘“l?’n

riö omnia in fand&am Dei volunta-

]ı

W

.

k

£tem remittendo.

An

Ü

4

A,

SECTIO IIL.

Wl

W

|z9

De Salutatione Angelz'ca. 8

AA

Oherenter ad Orationem Do- ı

W

(

(

1

)

4

A minicam in Catechefi, etia

a‘

M

£f

A

X

w

2

—.

ll!i1|gl}

P4ré-il.‘" Cap. V, De Ora e O, -

%9

Pln

traditur ipfis

9‚/”’‚” A ıd

bus falutatio

prime @tatis juv

eni«

Angelica,

quä quidem

.

al COn

Jaus datur Deo per D

eiparam , in

© Üretlopig)

qua illius opera enun

Clantur.

Et

än aı

.de hac quidem diximus in

prima

Mideq

parte , hic autem repetere

juvat,

quod attinet originem , &

modum

(

illius, que poft Domi

Nicam primas

l

tenet in Orationibus

‚atque illi per.

2pe, & merit

S fubju

m

adoriginem notum e

ngitur, Quo.

ö

fa

‘*4

(t,atqueabEc.

AL

A

E

Ü

ML

O

f

M

)

clefia Catholica firm

atum ex man-

dato Dei procefüife

4 Adhwink

Salutationem

Ma

ab Angelo fa&am

‚ mifus E - enim

r Mla

Angelus Gabriel-4

Deo, (z) cujus te-

(#)Lace n

Au dendı

ftimonium nobis

facit E

Vangelium,

aaan

ideft: Verbum Dei.

A

f

Prima igitur

Knl

V

|

M

N

pars, nempe : Ave Maria gratia ple-

g lngula

na , Dominus tecum Verbum Deieft

at ma

per Angelum transmifflum , fecun-

a: Benedita tu in mulieribus ; &”

40 Hö0 Al

enedittus fruttus ventris tui }

per

Jal volput

idem Evangelium Luce relat

um,

& pr0«

item verbö Dei inftauratum,

{l

atum quidem ab Elifabeth,procef-

t ä Deo

per Prophetam, & agit de

ıel

O incarnato.

In tertia parte ha-

100 betur applaufus

Ecclefie , & enun-

X

Cla

N

Mt“f"‚

w'@

340 Pars Il Cap. V1.De Omian? &s

al d

ciatio , quod fand&a Maria fit Ma-

ga

ter Dei fecundüm Concilia , maxi-

m® Ephefinum. ‚Hac igitur autho-

F

M

ritate, & derivatione utetur Cate.

chifta ad inducendum , & collay-

A

dandum cultum Hyperdulie erga

aM

garım Can

Beatilimam Virginem , nullis un-

reconiis fat celebrandam.

o ıd Wl

quam p

A

SECTIO IV..

San ealn

De "'aliis Orationibus in Ec-

Ml fa hOf

HOn On0e k

clefia fieri folitis.

Nter Orationes meritö etiam ad-

ebl mf

\

numeratur Symbolum Apoftolo-

T

rum; habet enim in fe principia Fi-

fln

dei , que fünt eflentia Orationis ,

MEa

Myfteria Divina , & confeflionem

?Qm“*‘-‘gflit\:n

eorum,que demandavit nobis Deus

A M (' /

& Legislator nofter per Spiritumm

M4

San&um Apoftolis infufum ; unde

ag f

mxa;

in hoc exercemus a&us Spei , &

Aa

f

A

M

'Charitatis in Communione » qua+

K

07A 1

(

Y

ü

propter eft popularis , canitur in

Ecclefia a Choro , dicitur ä quoli-

Y';i°°%nß n

bet in privato relative ad ipfam Ec-

ßh CP f0pt‘‚e„ä

clefiam cum voto Amen in fine, ut

ﬂ/'L$ '%:;}q

fiat voluntas Dei , & Pax fit homi

Z

nibus boue voluntatis, HaÜc verö

Ora-

'\i‘“lnuüa

}

A Ö,

Parys Il, Cap. V1. De aliis Orat. &c,

004 M@‚

_ 341

Y Cn

M

Oratio , üt jafn?.fuprä

; (u6 10c6 diz

NM

&dum, traditur puerfis etiam mox in

dh

Yr

ME fetog

(

d

‘ ipfa infantia, ut radicetur: exerce.

‘tur in Ecclefia per Catechifas, ora-

Lm;&€

olk

|

tur in Choro per Clericos, & Sacer-

Aul i

E l

dotes , & in ipfa Miffa, nec non ini-

K

tiö horarum Canonicarum , quafi

}5ü\

Al

( /

profeflio Fidei, & vehiculum alia-

A

zum Orationum.

rÄmÄ

Porrö orationes five fint in

Miffa, five in Officio, feü horisCa-

ir

nonicis omnes, & fingule funt, vel

cnl in

oln

debent efle pre(cripte ab Ecclefia, (o) Conc,

äa cujus ordinatione imö proficif. Nicxnun

28N.20.

ıf cuntur, 8& fic orandum cum Eccle-

Con. Car

t4il, fa, quod oratut in Eccleßa, C(o)

thag'. Gan,

yln quia: quantümvis prudentes &callı-

3. Cap. 234

l i nobis videamur, (p) nihil ta- ı

EVit,C.12.

onc.Mil,

Aöl men Orare debemus in Ecclefia,

p

» Hica

jln _ quod nobis non proponitur ab Ec-

Tonym. ad.

‚3! Clefia, que Orat pro, & cum oran-

Letam,

lr# 2ibus per fponfum illius, qui eft

‚, aıtl! Chriftus, in quo omnis oratio inci-

|

da Pit, & finitur, Acpropterea, quan-

600

6 do quid allegatur di&um in oratio.

‚Aynft Mibus publicis, annotatur per ver-

: S$. Ecclefa 10c6 tali : unde re-

j

gl

2

gula

M<‘;@

——

342 ‚ Parsll, Cap. VI. De alüüs Orat. &G

D

(q) S, AU-

a:

(g) Non bene orat , niß, cum

{

a

uftini de

gul

Oratione,

quo

orat Ecclefia.

d

Alig orationes, que dicuntur

M

rivatim, in, & extra Ecclefiam,

Mak

fed. faltem fecundüum Ecclefiam

ML

roüt fupponitur) five ille Leri-

Ja Orn

te fint, five imprefle , five etiam

aon\s‚‘ama&ufä

mente tantüm conceptz , Ut jJacU-

Aun (o) k

latorie, contemplative, & fimiles,

AT

fere& reducuntur: ad mentales ; de-

arın mp

bent autem efle faltem fecundüm

m Yl

fenfum, & precepta Ecclefi@, que

ebr eal

‚quoad fimilia

„in foro poenitentie

cond Al

I

l

exprimenda , judicat etiam de in-

Ö

TE

ternis „ quö

%*

non inepte trahitur

Ala

(r)S. Au-

textus; (r7) qui

d prodefl frepitus la-

H

guftini de

“Oratione,

biorum, fi mutum

eft cor? Et hic qui,

Y

dem non inutiliter annotari pote

de dubiis, & fcrupulis orationem,

Unl

‚vel precedentibus „ vel concom!

Il

tantibus, vel

fubfequentibus ; pll-

{

*jn'dc{u; K

mum circa intentionem, Cui ObVia-

üı

‘tur per remiflionem pro

prie volun-

|

Y

N

'

1

(

‚tatis in Divinam, proüt

docet Ora-

M

M

KT

A|

tio. Dominica , .& alia ante Horas

M

Alr Dm

Canonicas - Domine in unione iliw

)

A

Co

F

ffﬁ3afx‚

4

n

Divine. intentionis ,

M

16L

|

(

M

Ü {

M

quoad fe ipfum;3 f 9rctur pr

utils

Ml

U

“

)

»

A

bn E

Pars I1 ‘Cap. VI1. De alii Orat. &c, 343

L

utilis eft hec claufüla : Pro guibus

cis, &’ vis me orare,

Contra fecun:-

5 OE d

Slra Eochl

dum, feu diftra&iones fervit recol-

Je&tio pro rettificatione agendorum,

lln Bgl

ila d

vel dicendorum : contra ferupulos

. O eti

fubfequentes Orationem relatio in-

tentionis, a quo adlus, & oratio re-

S

al

gulantur ; (s) hinc de illa bene di- C) S. Au-

re&tä non adeö dubitandum,nec in-

{fim in foli-

guft. fpar-

T

ı (l

herendum ferupulis ; erga Deum

loguiis,

autem itasagendum , ut femper fü-

ıln

perior. recognofcatur ipfius miferi-

j A pl

ia f Ol

cordia, & bonitas imbecillitati no«

fre,continuä confeflione illiobten-

L

f On

I

dende,fed hec folüm circa ferupus

“ Jos in Oratione.

M

WE

\

CAPUT IL

Knl S08

‚De /candalis , eordmque

:

dı ONM

Remediis.

ı!

n

Onum videtur hic agere etiam

z

0 c|ll\ v

:B

de fcandalis, quorum tanta

al abo

minatio oftenditur ex Evange-

„ 0, ut ipfe Salvator Dominus, 8&

(

m an[ß V

agifter nofter pronunciet : vr&

n fandalis, 8& mundo, & illi, per

ı0! guem fcandalum venit ; fed quia

)

ﬁoic\\\‘Fä fübdit necefle e

fle, ut veniant /can-

Y3

dala,

‘ iyﬂ[bM

344 Dars 1L Cap. Vı De SmndÄtis«é'c.;

P

IM »MMJ

dala, illud confequenter ä Re&o.

gibus non intermitti, Ut, quO me.

liüs, ac jufte fieri poterit , modö

j

w}‚’(ßp“lﬂ

drin

bmeig\é

tollantur fcandala & eorum 0cca-

fio‘, orientia dıflipe

Mkn

n‘t‚gr » Orta verö

dln

fupprimantür.

Et

uidem fecundüm Morali-

MT

«anl

ftas fumendo /candalum , quod eft

a e

fadum inordinatum prebens cau-

fa ruine fpiritualıs proximo ; aliud

mln

A w Aun

eft datum, aliud acceptumQqUOd pros

be feimus z cgterüm & novimus

Knl

fcandalum-provenire vitiö dantium

tionlrn

ab induftione malitiofa proximi,

Mlra

quod peccatum duplicat in füiper-

AAan

niciem ; vitiö malitiose accipien-

iln

tium autem oriri etiam ab ipfa ve-

Aa

zitates unde & dicitur Pharifai-

' b

cum,fecundüm id,quod male intel-

?\W; V]Mim[

le&a veritas äa malitiofis in vitium

N

vertiturg quö modö fad&um illud,

M,

(}

quod ab ipfo Salvatore predidum

el

/

fuit. in prodromo fü@g Paflionis,

SE

omnes vos in me fcandalum patiemini

Y

o& e if8, & quod explicando hunc

‚a

}

M

N

M

M

textum declarat Apoftolus ; ANos

]

autem predicamus: JESUM Chrifum

E

ß

M 2” Sa }

Crucifixum, Hebrais quidem (canda-

ıd

l“m,

ı

Al

/ Dl&gß;m

Pars Il. Cap. V De Sacrilegiüs &c, 345

(T

e\

J/um, gentibus autem' fultitiam (u’) G@WS.Paul.

1.Cor, c.

M I‚ mj ( \

; & iftud quidem acceptum malitio-

23

J

se ; aliud autem acceptum materia-

COM (

liter ä re non bene intelle&ä, qua-

“gr‚ OMl y

le efle poteft ex factö de fe indiffe.

renti, {fed ad malum proximi inten-

loralı

tö,ut hic‘male intelligat, & erit

Wnl

peccaminofum in agente etiam ra-

M

tione ‚accipientis, in quo pecca-

ya

tum. düplicabitur ratione malitie ;

léa:uyrquw.

fi verö fadtum indifferens absque

grl X a

facientis malitia, feu preter inten-

enOCk

tionem illius malum operatum fue-

altod pın

rit, hoc tanquam adteptum in co

lr

heret, usque dum tollatur beneficä

O HOO

manu paftoris fui, cüm fit tanquam

0N

fcabies ovibus fane innocentibus in-

er P

herens,

Ut ergö hec uberiüs ex-

Kanlele

plicentur , videndum eft in exem-

ga Ü

plo, 8& quomodo -impediri poflit ,

m (

aut tolli?item, que fint remedia

e DIBOIC

propria ? que licita ? que adhi-

benda? & que omittenda ? In-

g fiz Bln

primis certum eft {candala omninö

ügienda, eäque, que fine culpa vi-

ainland0)

(x) S.Gre.

aolatı

tari poflunt,vitanda; (x) unde tantö

gorius lib,

magis incumbit Ecclefig -Paftori-

4, ©- $'9.

. ENOM C

us: Zmmaculatos fecußodire abhoc

sgl

X4

Yeculo,

346 . Pars Il. Cap. V, De Scandalis &e,

w

z

g

/

mE La

feculo, ut is; qui proximus nobıs

el

:"’i“i!‘(ﬁ )

D

T

\’\’ 4

eift;malum äa nobis mon videat, n€

M

tanquam igne proximo uratur , aut

ß

fcandalizetur in nobis ; fint igitur

Paftores , tanquam füper candela-

kk M W

fnl

(7) Ad

brum pofiti „ nefcientes malum ,

c Ephn $e

fornicatıo autem (y) &* ommis im- . Hnl

munditima , aut AUAriLLia NEC nOMI.

z n

AAA

getur in vobis , ficut decet fanttos ;

aut turpitudo , aut fiultiloquium,

f Ol

emeatim V

aut fcurrilitas , que ad rem 0n pers

zinet ; hgc eft enim idolorum fer.

eanl fa

vitus fecundüm eundem Apofto-

eanl

Jum', & quid pejüs in Chriftiano.,

gu

Paftore , quäm hanc introducere in

}

Ura

gregem. fuum ? Nullum igitur (can-

M dn l S

dalum. datum füpponere volumus

en

in Parochis ‚’ vel Curatis aut aliäs

S M

animarum cureg expofitis, unde in

WE ıyn

ällos cadere poflit illud ve ipfius

M ol M

omini cominatione terribile, pu-

fl

deret enim (anum , & zelantem fü-

(

Ml

'

AT

periorem de eo,, vel cogitare , aut

Lm Ylrg

credere inter Catholicos tales, quos

Al ﬁifj„{:(;

zeprehendit Propheta inter Pafto-

res Ifrael , qui pafcebant femetip-

AT

CM

ı0

I

fos; fed neque hoc fatis , monet

A

enim, ut juprä , Salvator per illa

M A

verba°

&l

An

]

S

|

_‘@‘54dj„?'|‘

.

P41;s 11 Cap. V, De Scanealis &c, 347

p

T

verba : /e illi, per quem fcandalum

S0

wenit ‚innuendo , quöd etiam que-

J Üfäfü[,g;;

cunque occafio fcandali fugienda

H 1

ı fit, quod certe etiam fupra illatum,

‚W hic‘ repetere non intermittimus,

\

(

\ln Si enim fcandalizati funt Judei in

mi Chrifto miracula operante, eö,quöd

||

S

D y

viderint curantem in fabbato; fi

}

B

/

‘4candalizati funt in eodem Magi-

LE

firo füo_ difeipuli eö , quod con.

in

demnatum viderint ad mortem ,

T

eämque {umme ignominiofam, per-

V dı

cufßo taliter Paftore cum difperfio-

E

ne ovium , quö modö non fcanda-

e el

lizabuntur oves gregis , fi viderint

Paltorem fuum, vel Sacerdotes fi-

mdrn

ya dn

bi prepofitos non facientes ea , qu®

NTA

edificant, fed potiüs , que deftru-

l Undel»

unt, aut; fi talia non fint, videri

Gl ve inl

tamen. talia poflint populis fuis?

ul D

ut, fi forte hofpitalitas, in fe lauda-

, Kntem

bilis videatur occafio crapularum ?

i frequentatio muülierum .ob cau.

Aate 4

og al d

\

fas etiam permiffas fufpicionem ge-

g Inter P

neret? vel petitio. juft& exigendo-

fn fn

zum ‘ in opinionem extorfionum ,

N (a ) V

aut ftri&a Oeconomia in fpeciem

avaritig degenerare vifa fit ? tunc

certe

Salralit Ef \

Y5

y

348 ‘P47f Cap. '{ VIL De Scandalis &c,

ol

certe intrat Regula {ob {fcandalum m

\"'lf

d

I

f

v

(z)Si füupe:

‚ca quandoque ommitenda , qug {

4

A

0

quosdam pfO ti

gore juris funt ftatuta , (z) w

I

f

de flatu

C

(

Monach.

& tunc certe recedendum ä jure

4)C.Deus

faltem ad tempus; (@) hoc verö no-.

a O

\

ı1.de vita tandura quoad Clericos neoadmif-

a

b

& hone-

ftate Cle-

fos; (b) ex quo advertendum pro

m8n

ricorum.

fcandalo evitando interdum detra-

A

@%) C. 1.hi veritati., (c) & intermittenda

man

33@_ Dn ca , que fine (candalo fierinon pof

anl aAM

&o de no-

ex injun- fünt;z non tamen, que ad fuppri-

Ta ea 9

mendam veritatem intentantur ,

dl mzi;fü„ﬁ

nuntiatio-

yi operis

cum peccato admittenda-

NEC.

am M

Et hic videnda eft diftindio in-

u E

ter fcandala data ‚& accepta ut co-

Mla

gnofcatur remediorum ratio, ete-

OT

nim , quod animarum fcandalis, &

d a Gcl

periculis obviare debeant Sacerdo,

%&\wpam‚q\x‘xw

(d)C.1.de tes , habemus 3 SS, Canonibus, (d)

l

Sepulturis

n6.

fignanter autem, fuppofitö , quod

kti& ( W.'l.

fcandalum datum non fit ex Vitio,

aut culpa Sacerdotum, fed folüm,

M

Ya aır

üt fuprä, proveniat vel ex veritate,

vel ex circumftantiis male ä popu-

KT

dn

lointelle@&is acceptum » & tolli de-

ü

U

bebit induftriä Parochi, feu Con-

d

I

K

cionatoris. Exemplum, 8& modum

N

=

ö

tf€'

M

3%i!m

l

{fuppeditavit ipfe' AChriftus Domi-

nNus,

4 ’SN\1

|

}

}.W'\D‘3far‘üizt

Pars II.‚Cap.ﬁli.De Scandalis &c, 349

ül ‚f„5,@

nus, qui difcipulis morte (uä fcan-

O

dalizandis predixit refurre&ionem

fra

fuam , illösque conftituit in mon

f Cﬂd”ß é \p

tem Galile@ ; quö fe preceflurum:

i“‚‘-‘i OC H

dixıt promittens , 'quod_fe ıbi. ef-

S 060g

fent vifurı (e) q92d abeuntes ibı eum

(e)Math;

}

ﬂ&'l'i"ül 1

viderunt „& adoraverunt , quidam

Klg

autem dubitaverunt: }ESUS autem

K

yolens. omnem . dubitationem ,&

Kl

fcandalum a veritate acceptum tol-

A (

lere , locutus eft eis. dicens : Data

T

el miht omnis poteflas in calo „& in

daftdı

terra, Sicutigitur in monte gter.

d eOhdOn

na veritas. manifeftata /eflt , & per

,J(/rr7*/ll/f(0-

hoc fcandala fufßtulit ; fic-Parochus;

yOm 1400 Gl

qui Chriftum reprefentat, nullibi,

n Yallı,d

ac nullö modö faciliüs: {candala

Ar

diflipare poterit ; quäm in monte

S Cnnn (

pulpiti, feu in Ecclefia füa mani-

ll, e {‘itöl q“°‘

feitando , & explicando verba ve-

guher

ritatis a Deo, vel Ecclefia prode-

d 60 fl

untis. 3 in praxi autem. omnium ,

mda V

yel noviter introducendorum Tra-

e ma A0

tionem , tollendorum , vel abro-

H & ‘0\M

gandorum /abufum demonftran-

Fll°Chiy @

do, ut, qui confuetudinibus (uis

N \üm)&md

inveterati {unt, illi veritate cogni“

6 Cholleh

tä defuefcant , & regularia fine

C-%ﬂ-

un

350 Pars ll Cap. Vl De Scandalis G

\lég

fcandalo ‚- aut dubitatione admit:

Ü G

tant.

ß$i

LA

Per hec praecludetur via

jl

£candalis , 8& dubiis ,' vel maxime

in co, quod legem jam fcientes, &

M

intelligentes illicitum efle operari

N

in dubio pra@ico noverint etiam

fe peccare , fi inforduerint modo

MN

(PJoan. . Pharifgorum,quibus di&um: (f) Si

dnnn

weritatem dico vobis; cur non credi.

CM

zis? Tolluntur etiam {candala in-

J

terpretatione corum'in melius, que

|

T

ignoranter peccavimus intelligentes

tanto uberiori fru&u, fi emenden-

,

ar

zur in fa@&o opiniones’ errantium.

f

i

Et in hoc finimus’ monentes , ut

Mv

M

(andpedt

quia oportet efle fcandala , illa pa-

V

A

giter tolli‘debere per Parochos, fit-

‘queopus Divineg voluntatis,

f

SN

quod

Deus dabit‚

Vopraft

Amm. ;

l “%ä‘"”'; Wdl

e indeck

: }Finis .S;ecm‘zdß P4rtis.ü

P) e

YlalT

SS \‚'‚)

lrla

5

n

C

N

&r

ü

VE

‘\\„M€

Ö

J

Ml

(

pPÄRS

“n

l D’W

„LSIC351 E

Ü Sl

HICS

M?C fı

äl Aa

$‘? $$33$3@55?3@@F33543313$@?5%»’93333?

'W /c/m

PARS TERTIA.

M[c op

“wm Cl

N

0

d

ParochoSacramentorum

%“’IW» g

W

adminifratore

K m'hMﬂ'"h (

ME r

6‘ AP.U TI

cmﬂll EHÖM

DE

ıM m[‘:lMl»

Sacramentis in genere,

mä [md

&2 Arochum Sacramentorum

0S sr

e

B

n

ERE

XE

Ya d

Adm1m[’rratorem feu ,

fl Uln *

mf

O2

Cquod grace fonat) Di-

A

ftributorem „ inftructuri

E

aut.cert& ei, vel illis, qui ad curam

admittendi funt manududionem

yl

pradicam prae(htun pro Regula fu-

d

mimüus Rituale', quod ex.Apoftoli«

ci Traditione in Ecclefia Catholica

Dl

inftitutum , Pauli. V, Summi Ponti-

Kicis juflu poft facrofand&am Triden«

tinam Synodum, ejüsque Decreta

ad nos pervenit, eOsque ritus , qul

nobls exade - obfetvand1 funt , ita

Seiri, & exerceri precipit , ur illos

pre-

P1

d

qu’

352 ' Pars I1 Cap, 1, De Satramentis &6,

p

m

pretergredi , aut omitti nullatenus

a

W

ff

a

liceat, proüt in fequentibus expref,

H lqu

Ca) Conc. s@ fratuit:(@) Si quis dixerit rece.

"Trid, Sefl.

Ö

Jk

y Can,13-

ptos, & approbatos Eccleße Catholice

M

(

©

Y \

n

zitus in Sacramentorum adminıfra.

tione adhiberi con/uetos , aut contem.

ß

K

IN

N W

mi anl fine peccato 4 Minifris pro li-

bito omitti , aut in nowvos alıos per

y aln

quemcungue Paßorem mutari poffe,

f la

anathema fit,

Ur igitur /andta /an-

gn Yahtnh

ı Sn

&0 trattentur , preprimis Kudebit

Sacerdos, ut & ipfe Sandus fit men.

A za

te, & corpore, ne fua ipfius pollu-

e y

tione vituperetur Minißerium \pfius,

Hma d

utcunque pollui non poflint Sacra-

Al nnaif

menta ; (tudeat perpetuo integram,

AA Gg

fobriam, piäamque vitam agere , ne

MN

coinquinetur ; quod fi cex humanä

A ol

X

Fragilıtate eum peccäfle contigerit,

OMg m d

non priüs adminiftrationi Sacra-

D a

mentorum fe ingerat , quäm vere

Sr

W

peenitentige lacrymis fordes lave-

rn 4

A

rit , {ciens fe aliter,mortis reatum

m 4

äncurrere ; fed neque in - aut poft

W,

iM

adminiftrationem Sacramentorum

ipfas peccatorum fordes reaflumat,

[

I

A@:m

M

Z

aut faciendo, aut petendo illicita ,

/

five hec fint per exercitium,aut in-

d

vola-

A N

1“N

AI

d

Pars 111. Cap. I, De S4crimnen{i: &c 353

On

f

volationem aliene jurisdi&ionis ,

| t9”‘0t!blßcp

five per lucrum ex hoc c«aptandum,

/

7 dı

aut affe&tandum , nifi , in quantum

f C

ıl

lege ab Ordinario fcripta , aut ex-

Sit

VW A

IWAV

l

preßä facultate permittatur,

Cnl

autem femper , & quandocunque

A v„w[

promptus , impiger , (obrius , & pa-

4

W

tratus, quales vult Chriftus efle Mi-

zf.m WG |

niftros fuos vigilantiam maxime re-

A

quirens in Paftoribus per ea S. Petri.

7 M El

verba: Sobrii eßlote , &” wigilate.

OSnl

At, quia notum intentioni Mi-

c Anl

niftri fere primas tribui in requifi-

tis Sacramentorum, qu&@ omnibus,

'ÄI'IJ{////II//M[I;}

aar

& fingulis communis prg omnibus

OO

a&um dirigit , fcire oportet, & in-

A

telligere , qug agenda , ut his in-

an fr ba

telle&is procedere poflit ad inten-

tionem ea exercendi ; ideo Iucerna

en

bl n Pedzbus euntium ad adminiftratio-

{

nem eorundem Sacramentorum ef=

gg d 1

q Aedes ar

fe debet /erbum Domini ‚ id eft : in-

M nOHt TEHE

telligentia agendorum , tanquam

T

irectio intentionis , a qua regula ( Cano«

SacameOAE

adtuum dependet , proüt pluribus nes Conc.

Conc, Trid., adathematizando co

n- Trid. de

da ranl

fccram in

endo l

tradi&ores. (b:) Unde de fingulis

genere

acramentis , @&que ac Sacramenta- Sef. 7:

g

libus

}

A

354 Pars111.Cap. 1, De Sacramentis &e,

?[h

n

a

M

libus tradare hic propohimus fe.

(

\

\'QD

W 'r0

}

(c)Duran- Cundüm rationale Divinorum (

K ;

1

k

ül

Ml

fuas @que Origines indigitando ; „f„;’*

|

precipue autem fequendo Rituale

f

A W

(d) Rituale Roma

num, (d) cui fe conformare

Romanum

O

in preemio

debent fuö modö omnia Ritualia

G

n ME

Dioecefana &a Sacramentorum Ad.

m da

miniftratoribus habenda, & cert& dn

Viennenfe optime , ac perquam ac-

aln Mln

<urrate ex co depromptum eft,

aln &D

CAPUT II

in Mnl

De Sacramento Baptifimi

aml

wnl

rite adminiftrando.

ga kka

Aptifmi nomen ä gr@gco fum-.

nr

B

ptum , & lotionem , vel ablu

dusllib, 6,

(e) Duran-

tionem fignificans (e) jam ex fe in-

Aa f

N

cap. $2.de NUit, quod hac nempe ablutio, fie.

Bapt.

ri debeat fuper fubje&o maculato,

W A

O8

ut mundetur ; quia autem ä Chri-

fto inftitutum , & demandatum eft

Yla qu;]„«;

Baptifma , ut ex co renafcatur ho-

‚in

E

mo in fpiritu , pro figno ordinata

. 1 {‘3\‘Df {up

eft lotio corporis, ut fecundüm S,

\n

Auguftinum aqua corpus tangat ,&

ffffä{!/rus‘‚g;;

A

mentem abluat , per quod qualifica-

\

Ü(}

[

Nan

tur Sacramentum ;, Inftitutio , üt

I

i

di&um , & exemplum @que ab ipfo

ff Yla

* ÄII.

N

?}lﬁDfä;

ÄIW

\q\

355

A M

M

in

Parys 111. Cap.11. De Sacramento €'9’t.„

C i

l

Chrifto Domino nobıs datum eft,

M

eö, quod ipfe baptizari voluerit, in

OC Inl [[jm

cujus nomine , & fecundüm illius

OO

preceptum baptizari convenit ho-

ül COnl

Ml R

minem in corpore , ut renafcatur

in fpiritu. Baptizari voluit ab ho-

Kn d

(

mine , ut demonftraret Minifrum

b

Bapti{mi efle hominem , qui. dein

Ml

W‘

T

fa

eundem Baptifmum quoad gratig

infuflonem ä Deo provenientem

A

ipfe homini miniftret , &, licet is

j

A

fors malus fit, aut peccator, Baptif-

Z

mum tamen non Coinquinat , dum-

modö faciat intendens exercere ,

WE

quod precepit Chriftus : Hic enim

a

efl, qui baptizat in /piritu.

Bapti-

{\'.\‚"m(e N

zarl.ipfe voluit in aqua (f‘) elemen- (A)S.Augu-

in.Homi-

S

to communi , atque ad lavandum ;

jain Joan,

Otnacld

corpus deftinata , ut nobis denota- Trad. 6.

‘

; yn A Cl

ret materiam , quä Ipfe in fe ufus eft,

‚&kmndatum:i

cujus fpiritus in ipfa mundi creatio-

eaır

ne ferebatur fuper aquas , carnem

fa erdind

tamen nobifeum communem fua

y eanl

ordinatione fortitus , quamvis ba-

yarın Jan

pt!zari non indigeret, utpote mun-

M

d

A

diflimus , exemplificare tamen Vo-

gl

lut in fignum, quod fieret in carne

nofträ peccati originalis labe im»

l *‘\“ä% ;

buta;

Y

rI.W

356 Pars 1IL Cap. IL. De Sacramento &e

Ag

M

buta; ut verö c_ii&aret formam, poft«

anl

quam in Cruce nos lavit fanguine,

LW

7

‚@ |

& aqua ex latere ejus profluente, re-

M1

A

demptionem peccatorum faciens,

jam clarificatö corpore prefcripfit

A

Ecclefie fu@ formulan , ut nempe

Al w d

baptizarentur credentes : Z% %omi-

aa QUE

ne Patris , & Filii , & Spiritüs Santti.

ala n Ma

(g) Matth.

38

(g) His infiftensEcclefia, cui Sacra-

A

mentorum. Ordinatio ab ipfo Do-

bla (

mino , Magiftro , & Inftitutore de-

An

mandata eft, inprimis pro Baptis-

N

MN

mo {olemni ftatuit tempora, quibus

i

;;\

d

conferri deberet , nimirum Sabba.

Oar dı

tum.S. feuPafchale, quö Baptismus

Maa

eft inftitutus , nec non Sabbatum

A M

ante fefta Pentecofalia in honorem

Ma

S. Spiritüs , qui fuper Chrifto ad

Va

‚Baptifmum accedente ä Joanne vi-

Vla

füs eft; S. Rituale Romanum pre&-

M

fcripfit pregparationem Sacramen-

j

Aln

JM

talium , nempe ‘ confecrationem

1

:

iı

7

fa

(

‘;Pa:

Chryfmatis a nomine Chrifti fum-

M

(n

M

f

M

”1\|

pti, nec non Olei , & confedtionem

l

O

fontis Baptifmalis , feu Baptifterli,

M

0

d

& hec quidem in primitıva Eccle-

O0

1'

)

M<fm„»c

fia ita obfervata funt de precepto,

} Yl

ut Cathecumeni , id eft baptizarı pe-

A

MN

ten-

xa‘

IMN

IN

N

\

o

(

Pars ll C4p'. II. De.Sacr

Aln

Wn B v

— ı

z“

Ainento &€ 357

—nn

tentes, poftquam exorzizat

1, Fide

XIa

lllßnu

imbuti, bene examinati , ac proba.

f

ti elent , ad Eccleffam primö adı

OM fa

mitterentur, tanquam accedentes in

MC

M

irit“ , deinde verö iterum interro.

/ quf[](mp.

M

gati de Fıde, ac defiderio (üo bapti«

ına

zarentur. Quia igitur Ecclefia Ca«

\e A W7/

ME

tholica in Baptiı{mo folemni hec

ü

omnia exadte fervari debere manda-

üß M?“‘

vit, etiamfi lapfu temporis remifif®

9 A

fe videatur, indulgendo quoad tem-

M

pora Conferendi, feu refpedtive fu=

Ygl

{fcipiendi Baptifmatis , & exercitil

gl SM

Cathecumenorum, & permittendo,

ÖD

ut etiam recens nati baptizari pof-

0a Saın

fint ; non tamen ideo, que in Rie

An u

tuali cifca exorci{mos, examen Ca-

AA

\

thecumeni, ejus admiflionem, & in-

ıl nn

terrogationes pre{cripta funt, ullas

ı fn pI&

tenus omitti,voluit, aut permifit ,

un Mra

fed ad amuflim , proüt jacent, &

anferationEN

prefcripta funt, exerceri mandaVvit

f

Crl fn

füb poenis fpiritualibus per fper-

eanl Qn

nentes non (olüm incurrendis, (4)

(3)Coöncil

Trid, Sehl:

in Ba

K

fed etiam novis ab Ordinario infli- » Camı3ı

mUa

gendis, & hoc ex ea ratione, quöd,

i d& ?\EC!F

quamvis videantur ceremonialia, -

n ad

Aa OD

que aguntur, pertinent tame

iütea

Ca Z

W

358 Pars IIl Cap. II, De Sacramento &e

wl

Zg

integritatem , & denique fünt prg-

.11!I ®

M

feripta ab Ecclefia,cujus mandatum

MO

fpernitur per voluntariam omiflio-

nNCm.

z DE

Porrö fupradida, & in Ri-

|

X

|

j

zuali ante ordinem Baptifmi latiüs

[

a

a

T

dedufa, nec non fingulis Rubricis

explicata circa materiam, formam,

abnteedd

'ıa in

& Miniftrum in Bapti{mo folemni ,

& adultorum , item de baptizandis

Aunnn

X Man ndt

parvulis, de Patrinis , de tempore,

& loco adminiftrandi Baptiflmum,

Ynl p

cr

ac tandem de facris Oleis , aliisque

requifitis rediguntur ad Baptifmi

Ola KÄ

folemnem adminiftrationem ; funt

ME

tamen identidem recolenda , & res

M S

Jegenda ä Parochis, feu aliis curam

‘@‘.53u AnÖ

A

*

animarum exercentibus , vix enim

W

\

,

fiet aliqua , etiam brevis infpectio

Ol

in Rituale , in tales Rubricas , aut

K

regulas, quin ex ea refolvi pofüt du-

4'f7//:cunémj

bium de facili incidens, aut faltem.

folidari legens in diftindionibus de

V

:‚m ) lb ﬂ‚‘(f

cafü ad cafum applicandis.

Nec tamen omitti debet diftin:

lla

'l|’ef

Y

i/ü‘zn‘:£„‚

&io inter Baptiflmum folemnem, &

%

Baptifmum neceflarium ; ex hoc

A

d

enim ducuntur quäm maxime ille

d

(

‘ f2’”'mm

differentie , qug adtus , & confecu-

Y

<r

A

Ü

tive

\

}

\

€'J”""ﬁf’r.

Pars II Cap. 11, De Sacramento&c, 3 C

ZnTm

tive queftiones determinant, No.

Ü

tum eft , quöd Deaus velıt omnes fal-

A O

vos fieri ; unde nemini in quocun.

dl

que tempore januam Sacramento-

*?'-:ßxi]atiu‘s

rum claudit, Ecclefia etiam cuicun-

A0

(

S

que non immerenti benefica , pro

A

omnibus intercedit.

Potef igitur

Naa

Al

baptizari quifcunque

, dummodö

]

MWM

homo fit;ex humano femine, & mo-

O ,

dö humanö6 natus , aut faltem in

U

lucem editus partu, vel ventris ma.

5Obi d

terni incifione, modö vivus fit, det-

1 d S

que figna vite adualis ; baptizari &

Hca d

quocunque, preferendo Parochum,

dı d

aut Curatum Sacerdoti fimplici

al eara

prafenti,Sacerdotem Clerico; hunc

,n

Laico, virum foemine, nif, ubi ite

pa fln

ob verecündiam loci, aut enitentis,,

Sıra Au

ac peritiam preferende, proüt jam

dr

e hoc in fecunda parte aliquid in-

nlltem

nuimus ; Eftque materia. aqgua fim-

plex , &pura , in neceflitate autem

:x'jombusdc

eX - nive, aut glacie liquefadta ; for-

7

K

d

ma: Ego te baptizo in nomine Patris,

060

& Filii , &r Spiritüs Santti ; intentio

N

m'Ü‘

0

faciendi id , guod facere intendit Ec-

I

cleßa Catholica , ut baptizetur in-

\

A

ans , etiamf{i pater non fit ex illius

mßwf

Z

gre-

M‚/

36

o Pars11l.Cap. 11.De Sacramento &'c.

S

M

ı q52 (

em10

, vel per quodcunque deli-

d

06

f

a

[}

Cum exclufus.

Plura , & reliqua

ya

de his tum ipfum proemium de ad-

fl

A

m ba[ ;rlm\

miniftratione Baptifmi , tum paflım

ü

\

\

Moralılle.

O

ED

_Ex his inquam vel per fe prafcri-

ptis, vel fbioppofitis nafci poflunt

u 1R

mn

complures queftiones ; & quidem

rimö circa materiam illa:: an vere

A

la tdet

{iıt eadem, que adhibetur in Baptis-

ean Mln

(

mo fimplici cum alia , quä utitur

Saeeet Cr

uIJ

f

Ecclefia in folemni ? cul facile re-

i

(

A

fpondetur effe eandem quoad eflen-

/

l

i

7

Y

V}

ıll

I

I

Wla A

fı

Y

:./ü:i

tiam principaliter , quamvis pro 10-

lemni aliter preparatam , nempe

kl

exorci{mis, immerfione Cerei, infü-

T

fione S. Olei , & Chryfmatis fecun-

Aa

MT

cundüm ca, que prefcribuntur in

benedi£ione fontis baptifmalis , &

SO

dici aquam ab illius-principalitate,

dl

ficut aqua dicuntur maria; fumina,

%O:

& fontes, in que, quamvis influant

WDa

aceidentaliter terra , metalla , fpu-

V

44l),

ta, imö & fordes , aqua tamen fem.

| W ]

er manet elementum aptum ad aD-

W

e A

ı

]

u

tionem, qug per Baptifmum in-

;f"‘

M/:‚

I'UO‘.

|

X

tendıtur, tantö erg magis mane-

bit, & dicetur aqua, que prepara

ta

7/1/;„Z H in

ft

( A

„f

}

|

0'i”““»'?'r.

W

Pars IJI Cap. IL, De Sacramento&c. 361

füdClmq

d

eft infufione corum , quz ordinavit

C} d r€':°n;

Ecclefia ; (i) quamvis.non £que fic, (ADurand,

Ol d

fi tudiose infundantür alii liquores

1

de Bapt.

Mn

Cite

in baptifmo fimplici, per qu

od pec- n.2.

& 3,

caretur , maxim6e, fi illieflent com-

X

N

ela

pofiti , & fuperarent quantitatem

Aln

aqu&, quö padö irritaretur Baptis-

C

mus, Vel faltem tedderetur dubius,

!}M

non autem- dubium , quin peccaret

e

\'i}')

M

"“

intendens taliter baptizare, Quid

E

M

econträ faciendum Parocho , vel

Aı Ml

T } M

f

Sacerdoti Curato, fi aqua Baptifte-

fnl

rif imminuta fit, aut defecerit , ha-

bet Rituale Romanum ante ordi.

O

in HOß

nem Baptifmi.

(a f

Circa formam non levia dubiz

AA

oriri poflunt etiam in eruditis , cö

quöd diverfis temporibus diversä

ya

bal

etiam formä ufa fuerit Ecclefia, e.g.

in ipfis a&is Apoftolorum legimus

al

y_«;}1$,iüﬂiiﬂﬂ.

(£)de S. Petro : Et jufit eos bapti- N

2ari in nomine Domini noßri

ESU

ON

‚l 00

Chrißi &c. () fed baptizati tantam ( A&

Z

erant in nomine Domini JESII „ vel

gaynen 18

gnln 007

etiam ipsö tempore Apoftolorum

(proüt Dift, 3. in Synodo) diceba-

Bagıfmunı

tur explicite : Baptizo te im nomine

_°i‘) mg%‘ß m25‚

Trinitatis , vel implicite , utpote /z

\;l q“3 WPLF ;

g0omt-

4

NM

362 Pars IM. Cap. 11,'De Sacramento’ &6,

b

/

nomine Domini m9ﬂ3 ‚FESU Chrifli ,

j

60‘

H/r"

(

al

E

|

‚& baptizabantur in ftagnis, & flu-

(}

(m)Duran. minibus, (m) quam tamen formam

ya

dus cit, 10-

A

\

90{.t\

€on. 28

diverfi fummi Pontifices in melius

l

j

regulärunt , in fpecie B, Clemens ex

1

a 0

ıen NM

verbis S. Petri, Damafus,& Leo,imö

(#) Extra

Alexander 111 (z) declaravit prg-

A

deBaptif.

a Dn l

cifam formam , feilicet : Ego te ba-

tiz0 in nomine Patris, & Filii, &

y

AEKOL DG

a an

\ä\\ﬂ

. Spiriths Santti fine cujus prefcripte

formae expreßä pronunciatione,

y

Mlenamlrld

etiamfi infans aquis immerfus , &

ablutus fuerit , illum baptizatum

er dnl

Tla

non efle enuntiavit , ita , ut aliter

velle dicere , fußtinere , aut facere

A

