fundorum facit Ecclefa Militans

708 O

per Celebrantem offerentem verbis

l! Da

fequentibus: Memento etiam Domine

AT

Jamulorum , famulardmgue EUArUM ,

AI

yui nos praceferunt &c. Kgnificans

„

PEr hoc communionem , quam ha- ;

bemus in vita hujus feculi cum illiss

7

l

.

in

qui dormierunt , fed cum grati

1

M

M

!

{

I

in vitam gternam refurreduri, quä

l

M

Y

M

fpe fignantur , qui in gratia Dei de-

104

Al

fundi funt , nofträmque interceflio-

{

|

DA

nem expettant; & hic Celebrans Pa-

M

rochus

Sl

AMim

A

‚’_M’jifvm„

Pars L Capı V De Mifa folemni,

$

/oratiq‚}av\ku defundos fue plebis in Caemeterio

' ü jacentes generaliter, fpecialiter au-

8l tem eos, pro quibus orandıum , vel

ll celebrandum fufcepit, nec nonalios

ä u fibibene vifos commemotat:

0S Alra

Communionem cum fanttis glo-

M

“nl pificatis petimus, nobis dari per Sa-

lln cerdotem Celebrantem, ac dicen-

ll tem : Nobis qJuoque peccatoribus &c.

Mln quam qualitatem , nempe peccato-

Ml gis exprimit idem Celebrans tun-

, dendo fibi pe&us , oratque partici-

Wa pes nos fieri meritorum, per que

/olk Sunt glorificati fandi utriusque fe-

Ü

xüs; dqula pro utroque oratur, &

md jn fine pro complemento jungun-

Mla zur manus Orantis dicendo : Per

mefbl'!;i' Chrilum Dominum noftrum &c per

IDan quem Sacerdos gterno Patri com-

m,, memOrat gratiam Creationis, inde

ıfa | tribus Crucibus fandtificationem ,

un Vivificationem , & benedid&ionem

mi recognofcendo ; iterum poft genu-

il Hexionem Sacramento fadtam, Ho-

ı! fiam fuper discooperto Calice de

1D# labio ad labium tres Cruces produ-

a cendo , idem profitetur de Chrifto

4l Salvatore per paflionem fuam , &

w

A |

W

moX

‘

Ü a

1!}/"£1

76

Pars 1,.Cap, V. De Mifa (olemni,

l<r

I

W

;

mox idem per alias duas cruces *

gternum Patrem, & Spiritüum San.

ß

W

Cum enuntiando; hunc, quem te-

;

};miuf

net, illis parem demonftrat, quam-

M

A

ja

vis pro nobis in carne humana paf

/n W

M

füm, per quod etiam quinque {acra

aln

Chrifti vulnera medio quinque cru:

(») Bu- cum defignari poflunt. (m)

AT

Tandı

e

Cegterum colle&ionem SS. Tri.

M

O&, parte

Canonis Mitatis defignari per ifta verba com-

T

C.43. &

an A

fignanter

probatur, genuflexiones autem fi«

N. 6,

unt , prout deferibuntur.

Per illa

qa (

Innn

verba aliäs finalia: Per omnia f@-

cula (eculorum Ec, altä voce canta-

Ü en

7n

ta Celebrans laudem Deo A (e da-

y lir/

in

(

Ü

il

A

dam populo proclamans illum in-

K 14'W

|

iL}

T

MM

A

kw

1

M nm

IM

Vitat, ad Dei adorationem tanquam

eX precepto Chrifi ibi prefentis,

AT

4

/

unde incipit illa manibus junäis

Mrn

per modum orantis, ac progredien-

Zh! {w PAÜI

do easdem disjungit Clerum, & po-

\

.

pul

um in pluribus fi

gurando, &in- Uln

tonando orationem Dominicam in

0Q

plurali, hoc eft : Pater noßer @&

/ \ Wüli Piﬂ

glorificat Deum per verba: Sandi-

“ %

Ö

OO

Jicetur nomen tuum, & (ubdendo pe-

n

titiones & Chrifto prefcriptas com-' al

M

L\’ \

h

muni voto, quibus annuendo in \

fine

ı qu

%M;

Pars I. Cap. V, De Mif« folemni.

VEn

Ü dilasä fine ref{ohdent Affıltentes nomine

Öln Cleri, Chorus verö altä voce con-

6 m cludit enuntiatione ultimeg petitio-

W y nis: Sed libera nos @ malo, & Sacer-

Aa dos orationem claudit refponden-

e f do voce mediä: Amen, fubditque

yın quafi pro confirmatione oratiuncu-

{n

lam: Libera nos, &in illa quafi fi-

maßl gillat orationem fignö Crucis fuper

Sed hic @)Puran-

d

ına Le ipfo efformato. (z)

us. CRP.

M etiam advertendum, quod poft-

49. de fi-

ı }l quam Chorus finivit illa ; Sed /i-lentiopoft

orat. Do-

Hmi bera nos 4 malo refervetur celebran-

minlcam

ean T dieendum : Amen, & hoc ideo,

N. &

yikd quia Sacerdoti incumbit (fine often-

Ihnin. tatione tamen aut pre{umptione)

inqun affirmare populo, quöd fit exaudi-

‚(nts, ta illius oratio; ideo autem dicitur

‚mi voce mediä, ut hoc audiant faltem

ıd Afüftentes, feu proximi in Presby-

N,& Q ter10,

\

Signanter fupra di&um eft: Com-

anl 42i voLo, quia ab Oratione Domi-

/

mßr

(

| nica incipit quinta pars Miffe , id

n

f

eit: Communio ; tunc enim oratur

asd

N

.4& Sacerdote communiter cum ple-

C

be, atque ideö altä voce. In ipfa

ol

DE

l

©ratione; Libera nos quefümus Do-

nur’{j

U

MiNE

MW'W

»8

Pars I.Cap. V, De Mifa ﬁ;lgmni.

a

mine, Sacerdos accipiens patenam gl“‘

d

a Diacono, in folemni Mifla fibi. w

ä

D

prefentatam, cam paululüm tenet,.

erectam inter digitos claufos,

fr d

per purificatorio ad marginem cor-. «M

poralis extenfo, deinde ante verba: iv“=ﬁ?°ft““

Da propitius pacem &c eadem pate- MM

näfe fignat ä fronte ad pe&us per mMl

modum crucis,ipfamque Sacramen- mia

to fubmittit, per quod pacem petit m

ä Deo Ecclefie, üt patet ex verbis: nlklal

Da propitius pacem &c. mOX fran« wln

git Hoftiam reverenter fuper:Cali- wl

ce pofitam, & hoc ideö, n& .ex fra- dlra

&ura quid altö decidat ; dividit au- LT

tem illam quantüm commode fie- Myfdr

ri poteft in duas

partes @quales, mikk

quarum ' primam ad dexteram ©- Wın

dem manu reponit, fuper patenam }

“P"ﬂ ı

immediate fubtus calicem appofi- }

Il

tam ad partem dexteram, dein e

fl

eX alia parte, quam tenet finiftra, \

medio dextrg manüs demit parti- \

’q \d1

H°ﬁlﬂ‚ IM

Culam, mediam autem, ä qua par- ||

!

ticula dempta eft, reponit fuper pa- ı

(

ıP

M

W}l:

G

/

tenam erga aliam medietatem jam

'l

K

ibi exiftentem, ita, ut quafi redinte-

Il M

gretur. Particulam demptam dex-”,

n HOL

terd

AT

/ P.4„ Lc«:?% V, De Mifa ﬁ‚lemmj &i 09

ODln

terä tenens S_ac_ci"dos , & finifträ ca-

mi M

licem füuper eo quafi mon(trans par-

Dln

‚ticulam cantu profert verba finalia

95 Cln

; Orationis, id eit : Per omnia facula

MOln

/eculorum, intra quam fadta eft attio

An yrl

' praedida , & poft refponfionem Mi-

kn

‚ niftrorum‘', & Chori:: Amen profe-

C

_ quitur codem cantu : Pax Domini fit

A

‚ femper vobifcum ; quam pacem Ideö

Yln

annuntiat, & quidem,ut ft fcut fu-

Ü palter a

f

praEcclefiam glorificatam inccelis,

7 MO

ue fignificatur per fituationem pris

fr erl

me partis Hoftig ad dextram repo-

d

fitg , ita, & (uper militantem in ter-

TE

ris , qug denotatur per fituationem

MDOdE f

fecunde partis ad l@zvam , item fü-

ra 6

au

per vivis, & defunttis, qui figurantur

per particulam‘, quam verbis füpra

4 patenam

didtis expreflis Sacerdos immittit

Calici,

m 490l

Porrö illud fignificatum,

, dln

quöd fiat fra@io füper Calice,ad de-

er Glra

monftrandum , quöd totus Chriftus

i D

fitin tota Hoftia , & totus.in quali-

‚4Q

et ipfius parte , publicatur quafi

n COn

perCantum in Miffa folemni,& ideö

era

verbis ab Ecclefia prefcriptis, quia,

; \“ﬁ [;1[f‘

üt pulcherrime explicat Durandus,

fträ-

mp„,i;;; Ipfum verbum eft hujus demon

ti0,

v

Wl

A

‚nr

80 Parsl, Öap. V. be Mifa ßle_niné &,

f

l

b

tio,.*hdcfenim verbum , :quod altä

\vi

/

[al q’d£ﬂm

\

voce canitur,totum auditur ab om-

\.9j

V

)

Cal

nibus, & totum a fingulıs. Immit-

M

l;‘l\‘w

Al

j

tendo ‚autem. partıculam in Cali-

KÜET.

cem, per verba: Hec commixtio &7c,

Jkı

denotat Sacerdos unitatem COorpo-

zis Chriftiin utraque fpecie,

AARincO O

Poft hezcSacerdos yoce mediä,fed

Z lntO

aılulüm elatä dicit Agzus Dei &,

An Ka

Anl

4

tundehdo fibi pe&us , & bis profes

quitur ( voce tamen aliquantulum

Ala d

DA

fubmifliori'per modum pcenitentis)

miferere nobis , tertiö autem : Doza

Mnl A

dı D

siobis pacem , quod introdudum ä&

Summo Pontifice Sergio, ut dicatur

':*"’J dln y

femel , Innocentius 111 ad tres vi-

4

r&3s.‘

M

ces ampliavit z Joannes verö X

18

ü

'

in turbulentiis, c (chifmatibus Ec-

HCk D

clefig confituit, ut tertiä vice 10cö

önl

mi/erere dicatur doxa zobis pacem eX-

en

ceptä SS, Bafılica: Lateranenfi , in

M, Q

qua tertiö ‚etiam dicitur. miferere

IN

nobis ad defignandü, quod illa fem:

AL

lumi

per fteterit inconcufla.- Agnus Dei

M

Al

Öal

canitur etiam a Choro.ad imploran-

M

dam Divinam pacem fuper populo-

ü

O

Alg

- Succedunt tres Orationes , 4

M0

€

N I

iffe “

‚»

:

T

eQ prima : Domine JESU Chri

V

‘[3

k

M

qu;

an

‘ ‚Pavs'1.Capı V‘.I'De’_M:'ﬂh ßlg„;„;‚" % &

Um, qu@‚

qui dixifli Apofbolis tuis, pacem va

Ula dgr

linquo vobis &c, quä finitä (ubi mos

Sal In

eft dare pacem) Celebrans cum Le«

l in CH

witis ofculatür Altare ad extremi.

IMihio d

tatem corpotalis ad dextram, quafi

mCOr

fumens exinde pacem, & fi ita mit-

d

tenda fit Principi, vel Prelato Aflis

WErla

{tenti, fignat Cruce tabellam pacis

ADg

di&am, & quid facri continentem,

A p

aut reprefentantem , quez defertur

Ynl

ofeulanda ; aliäs autem Celebrans

I pa

erga Diaconum femigenuflexum fe

jl D

vertens, quafi ipfum. amplexando

rodhAu

dicit: Pax zibi; Diacono rfefpon«

atdleatr

dente: Et cum fpiritu tuoz deinde

dt1G5 Yl

ifte verfus adSub-Diaconum,ecodem

XE

modo illidat pacem, ac exinde pri«

ug Ec

mis €& Clero in Presbyterio exiften«

ıca 10c0

tibus, feu miniftrantibus, prout fue«

Mee

rtit mos Ecclefig, non autem extra

enf

Presbyterium, quia Chriftus dedit;

era

eu annuntiavit Apoftolis, & Difci«

i\\\% m

pulis {uis tantüm.

Et de hoc ex«

empla afferendo in Italia, ac locis

Aa

ml

eidem finitimis,populus accedit eir-

?4

cumeundo Altare per Chorum ad

a00

{

eayl00!

Cornu Epiftole , ubi poft Comsmu-

esl/ ‘nionem Sacer

dos ftans in eodem

M

F

Cornü

82

Pars 1. Cdﬁ.2 De Mifs folemns.

W

ML

Cornu Epiftolg exhibet omnibus

0 OC

(

P

tabellam pacis deofculandam ; in

W

aliis verö locis mos ef{t,non contem-

;

Pa[«|[‘

nendus, quöd inter populum fiant

Z

mutui amplexus inter viros; ite-

l

{ &\Ü’

rum alibi, auditis verbis : Pax Do.

‚3IA Ka

mini fit femper vobifcum, fignant fe

y wn

fignö Crucis ternö; nec defunt in

mbaa

1

pluribus locis alii, qui pro figno pa-

gl

cis dant fibi invicem manus; quo

.’

03

N

certe &_ Parochis explicari populo

Jnnn 1

eflet conveniens, ut fciat quisque

M

WT

pacem fe debere, habere, & colere

i

n

7

Cum proximo füo, antequam acce-

Klke

dat ad Communionem , etiam {pi-

KT

zitualem.

Alie dug Orationes, de

Ü

/

quibus füpra, funt preparatorie a

&\fdﬂ

M

ol

Communionem,

Exinde Sacerdos

voce mediä, fed clarä , & intelligi-

N

?}fnmcn%„

bili profert verba : Domine non /um

dignus &'c. ut intelligatur ä .Clero,

cf mMﬁﬁlh"ﬁ

\ P”Mf€s.

7

feu Presbyterio; cetera verö profe-

quitur voce magis fubmifli, nif,

f

d

Eiaag

7

quöd prima ter repetat voce clarä,

|

I\

tundens pe&us, & in hoc Centu-

(

‘%[Cq‚

rionem, feu Publicanum imitatur5

( Ep ,

C

MOX reverenter accipiens manu dex-

ıl

54€m

tra Hoftiam, feipfum communicat ; *

/

ind&-

M

ıln

; p“'f _I_.£4p. V De'‘ M!,% folemai, 83

ﬁibct °£bm

——

indeque profequitur modö prefert.

ptö ad fumptionem Calicis , con-

T

ül fı

quifitis priüs particulis per pa-

tenam, illisque, fi que fint , in Ca-

MOg d

l Da

licem demerfis, & infra hunc adtum

dicit: Quid retribuam Domino &ce,

M Üan f

O Ö f

dicitur autem {ignanter /amprio ,

quia per hanc confumatur commu-

Ala

nio Sacerdotis; Si verö communi.

‚A0 l

O pop

candi fint alii, _hoc fit (tatim poft

famptionem utriusque Ipeciei per

Ö

Sacerdotem, qui ceteris, etiam{i or.

i dl

dine fint zque Sacerdotes, miniftrat

E

füb una fpecie tantüm, & minori

m fa

Klones, e

hoftia,Gimul cum majori confecrata;

ipfe verö accipit ablutionem exCali-

orl ad

ce,fuper quo lavat manuss;alii autem

Ahcerdos

eX' alio vafe per miniftrantes por-

Antelligl

tetto, fumere poflunt ablutionem.

T

ACkro, *

Quod in Mifali intitulatur Coma

munio, fignat publicationem Com-

gga

, a

munionis perfede , per textum Ie.

gendum ex Evangelio illius diel

c Ola

tradum, ä Sacerdote clarä voce di«

o C

cendum in Cornu Epiftole.,

\ An

Regreditur inde Sacerdos ad me-

al

jum Altaris, cum Levitis, in füo

oxdin9 fantibu

s, & converfus a

omm? z

{

F3

‚popt-

M

84 Pars I Cdpl V, De Mifa folemni.

M

7 d

d

popul

um pe[Dor»iﬁll.f wbz/?um‚ gras

tiam

Dei ob Communionem bene

ya

M

M

fad@am ipf annuntiat, indeque re.

verfus cum iisdem Levitis (fi adfint)

7 ß([\'yflll

j;‘V0 iM

M

ad Librum, per Oremus, quod can-

A

M

uü\

Ml

tu premittit , invitat ad gratiarum

\

adtionem, & habito per- E4caum Spi-

(l

‘

|

z Meneh

ritu tuoaflenfu populi, canit Ora-

tienem , que dicitur Pofcommunio,

Aelowkh

vel plures, fi ad priora cohgrenter

MS Y

dicende fint,{ub {ecunda conclufio.

An

W Dinlaer

ne, que eft pars Miffe fexta , fen

sratiarum adctıo.

Ad medium Al-

He

garis finalıter f reducens Celebrans,

an

& ad populum reverfüs cantat ite-

Öaa

rum ! Dominus vobifjcum , & (ubfe-

I

— R

AT

quenter, vel per Diaconum, fi adfit

T

in Mifa, vel fi fiat fine Levitis (0-

Ya I

lemnis, per feipfum cantato: //6

OM

Mifa e@t (quod fignificat: /te Mi/f-

\

%

{Erß//öaf4;‘xlr‚q

/a e@ ad DEUM oratio veßra) di-

Yrl

C

mittitpopulum ; vel fi locö Z/e Mif-

m

ä!0‚ (l

faeß in Colemnibus, ubi di&um non

u

eit Cloria , preferibatur Benedica-

“?

mus Domino, nec Diaconus adft, Sa-

Prw b

M

cerdos hoc cantat , non erga popu-

k

(

(o) Doran-

lum , fed poft Cantatum Dominas,

W

)

M

M

dus lib. 4,

n“ Y

|!€‘

“Ä“é \

|

SE @abi/cum revcrfu3 ad Altare, & dei

e ‘__'E)ﬁ‘ls W

O

Yl

fan 1. Cap. V, De Mifa folemni. 8 f

fn

de in illius medio orat TPläéea: in

OEn

bı faneta Trimitas &c, & quafi captä

IOdeg0e

ex Altari deofculato per manuum

i5/fladﬁnt}

‚elevationem, benedittione, di&öq;:

9000 Can

Benedicat vos Omnipotens Deus &.

ABttarum

(nifi expofitum fit Venerabile, quo

\ Elmmä";;'.

cafu fit genuflexio) ad populum fe

y CÖr

vertens benedicit, & reverfus tota-

Yıfomani,

\

li circulo perfecto, ad Cornu Evan-

M COMa

gelii, illud S, Joannis, vel aliud,.fi

enl

fit dicendum, poft di&um ultimä vi-

el

ce: Dominus vobsfcum, legit voce

dn

mediä concludens Miffam, & finiens

Celrans

inco, qui fuit in principio, & re-

Ola e

tum omnium Alpha eft, & Omega;

(p) Idemi

A

capı 58. &e

& quafi predocens quöd etiam Ju-

fequenti.

ﬂ,ﬁ 3dﬁ‘

dei, qui per Joannem figurantur,

bus & ex

el f

in fine mundi ad legem Evangelii

Gavant.

hoc loco;

A

fint convertendi;3 in fine verö re-

el

fpondetur Deo gratias,quafi applau-

ıl} Ö

füs Cleri, de facrificio bene perado,

Ml

unde beneditio , que datur manı

Aa 00

celebrantis, eft quafi difpenfatio di-

r Benedi/

vine gratig fuper benemeritos,

N %.Öﬁl /

Ethic monendum, quöd multa;

que ad folam obfervationem C@-.

nef00

un

]

w

]

zemoniarum , adeöque ad exerci-

tium pradticum ipfius Miffe cele-

‚\\tﬂü%

E3

brande

86

P

w

Pars 1, Cap. V. De Miffa folemni,

f

M

ä'j; AU$

brande per«tincnt‚ aut omiffa, aut

Y

N

M

M

\

\‘

tantüm pro explicatione Rationalis

;

v

A

yn

4

'

Wa

attada funt, ideö fint fadta, & tali.

ter declarata, ut quisque fciat rad

QnnNO

tionem Officii fui, quamVvis alıäs in

‚An

Knl

Ritıbus, quoad materialia prefcri-

ptiz unde eft, quöd quilibet ifto.

Onl

al mi D

rum , priusquäm ad Celebrandum,

nı Dra

ut Sacerdos accedat, a&um ordinis

ä fe fulcepti exercere debeat, &

$

C;i

£ciat, n& faciat, quod non intelli-

N

D

git, fed potiüs in intelle&is proce

at.

J

Al

Ceterüm originem, & progref

füm, nec non additamenta, & expli-

dı

cationem fecundüm tempora habet

IC

Gavantus in Thefauro SS. Rıtuum

|

C

‚parte2. Tit.15. ubiexplicat Miıflam,

Aln

& Tit. 16. expofitionem Myfticam

T mul A

ejusdem Miflg fecundüm ordınem

Al

d

totius vit@, ac Paflionis Chrifti,

Y

(

szu;;

quam reprafentat, & hanc ä Paro-

M

—

A

cho plebi potiüs communicari CON-

K

/

venit pro faciliori captu, & majort

9%

devotione, fecundüm lhibellos haG

/&

J

2

de re paflım, etiam in lingua Ver- \ı

x

nacula editos, & jam

a

ueris mi-, (,

nıftrantibus, haberi folitos, quL'

appro-

W„%J? th

fl

Pars 1.Cap. V, De Mi(4 folemni,

87

Hnn

äpprobati fint a fuperioribus (&

1 Ra

non aliter‘) intra jJuniores, 2que ac

00 4

feniores difleminandi, & fuadendi;

NO (Clat

Tlero autem magis convenit Ratio.

alg

nalis Miffe explicatio, ut fciant,

Arr

quid, cur, & quando fingula facien-

Yl o

da in Celebratione, qua in parte

Anl

omnibus eminet Durandus in {uo

Ag

Rationali Divinorum.

ia }

SECTIO II.

al un d

De Mifla folemni expofit6

al ı

Sacramento5; €T de Cererzontis

Öan

in expofitione particulariter fa-

erl

ciendis.

wahabc\

Ene dicit Gavantus , quöd cir- (@) Ga-

vant. paf-

X Rituum

B

ca expofitionem Venerabilis

te 2.tit.14%

a Milla,

Sacramenti in Rubricis Miflalis hic

titulus a multis defideretur ; cüm

Mylcan

yordine

parum, vel nihil ibidem fpecifice

A Che,

habeatur de Mifla expofito Venera-

c I

bili celebranda; quöd etiam adeö

T

parüm trad&ant Ritualifte Claflici,

„&n quamvis prefumptive pradtici, hic

blr Jocorum noti,, ut vix habeatur or-

\nl

W

O, nifi promifcue introductus.

ı. Quamvis igitur in füo ordine

0

Öl

W

‘€;’

( hec materia videatur pertinere cös

ubi

I

F 4

ri'f/

88 Parsl.Cap.V.De Mif. fol, expof. Sacram,

z

f

ubitradatur de Sacramento SS, Eu-

f

ü

chariftie , hic tamen illa, que ad

expofitionem , cultum , & ritus in

IM

] l‘ilbkﬂ

Altari obfervandos afferenda, que

poflint fervire pro Regula,-prout

j

W

JM

E

per diverfa decreta S, Cöngregatio-

nis-Rituum funt prefcripta, tradta-

\IÜQ \'l

{

X

A

J

M

re proprium duximus. Monet qui-

dem di&us Gavantus ex ipfo Ceare-

T

moniali Epifcoporum , non facile

in

celebrandam efle Miffam in Altari,

An

ubi expofitum fit fand&iflimum Sa

i

anl

cramentum , 'nifi pro conclufione.

Q

Orationis publice 40.horarum ;fpi-

m

Mka

/

gitualium exercitationum , aut alte.

f

rius votive pro publica necefütate ;

OTE

fed co ipfo , quöd permittatur in

L

aliquo caftı arbitrario, in aliis ob

Vltedaß

CconcuUrfentiam caufarum, non faci-

M Q‘£";'.“.]

1 poterit inhiberi , folis abufibus

:.

ze(ciflis, feu

P

V

f

ro pofle abrogat?a äut

Yalle f

Aa

non admiflis.

Eft igitur precipua queftio,

‚f

‘,

‘[i’ £qg€ £\7{

quando in Altari majoti, Ecclefi@

Parochialis (nam de Cathedrali hic

AA

Y

< NUNc non quzritur) fieri polit 4

expofitio Venerabilis, & ftante illa

Ü Ar

celebrari folemniter, aut priv

at6 21 U

Sanc f;&\\}

°

ß/,|%

—

x

ilin„

Ta

Pars 1.Cap.V. De Mif.fol. expof. Sacram, 89

Thod

l

Sang hic infpiciendum eft, ubi

I, zepofita fit (acrofand&a Euchariftia?

‚Ö an in fummo Altari, & an agatur,

l y vel de folemnitatibus dierum , feu

am Feftorum, vel de votivis tantum?

wa Si Venerabile fit in fummo Altari

d Cprout in Parochialibus fieri con-

‚Mra venit) &c in illo aflervetur, hanc fo-

ala Jemnitatem ibidem fieri poffe, imö

a.mkl debere in Feftivitate Corporis Chri-

Manl i, & per ejus Oftavam , notum

Milni eft ex ipfius Ecclefige Inftituto , id-

/ı que commifflum efle Parochis , pa-

ya tet ex Decreto Congregationis SS.

patıkk Rituum; Anno 1633. 18. Juniiunde

i etiam eft ad&us Parochialis; fic eti-

d ama in die Coenge Domini, ubi ha-

ylish betur confraternitas SS, Sacramen-

onfich Dd.

Porrö, cüm Oratio 40, hora-

ıbr sum, aut fuo tempore Currens, aut

O

&.

pro neceflitate publica indi&a ha-

beat rationem folemnitatis, etiam

ıeln majoris, illa @que fieri debet in

i Altari majori per tres, auUt qUas

‚Al! tuor dies quadraginta horis diuxrzis

/

g Bn

‘ commenfüuratos( notanter dicitu£

[

diurnis de nocdte enim fieri expo-

K

/

ı "fitionem nullatenus decet 1& tunc

E

W

E3

aG*

E‘‚.- “

gO Pars l.Cap.!&DeMt'}f.ﬁ:l. expof. Sacram,

D

l

A

accenfo omni poflibili candelarum

a

numerö, accitaque populi frequen-

tia celebrari convenit unam Mif-

:;:(nFC£ M

RO

fam folemnem eo tempore , quo

M

M

major eft concurfus , illa autem

(

M

4}

AT

Miffa, maxim6e, fi fiat in feltoma-.

jori , fumitur de currenti, ac füub

Au }Üf

eadem conclufone colle&a de Ve-

N

\

nerabili facramento , eftque adus

|;anmy\&s\&\'a‘z\\

Parochialis, &tunc, fi ferendum

O RI

fit viaticum ad infirmos , proceden-

A

MM

dum ex alio Altari, laterali, feu

Capella nullä datä benedi&ione., Si

dl

k

“‚( r Hr

/

expofitio fieri debeat ob ingruen-

tem devotionem forte Conftraterni-

E

M

tatis , non erit incongruum expo-

fitionem fieri in ejus Altari proprio,

%m®£

quamvis fuerit in felto Duplici ,

i

quia tunc feftum confraternitatis

M

6

Un

habet hanc rationem , nifi fit in

AT

Y

fefto Titulari ipfius Ecclefieg, quöd

L

prevalet, Mifla verö folemnis de

A

Wı

SS. Sacramento tunc accipitur(id

Öl

(

Ün

eft in duplici ordinario ) fatisfa“

4

‚M

ciendo fefto Duplici ali4 Mifä in

{

}

Mlg

A

eadem Ecclefia, maxim6e , f fit Col-

(

Yn

E

4

legiata, aut ritum illius habens,, { 4

I

(

\

dicendä, fi fieripoflit; fin minüs, 4

l

d

cum

O

W"*'!"f?v

N

'_/‚

——

N

P

Pars 1.Cap. V.De_M_z'ß ﬁ:l-gxpoß Sacram, 9r

DE

Can

1

I

1 cum

Coinmemorationc_ ejusdem fe-

ODl

A

i Oan

uando fit éxpoﬁtio pro publi-

,ı ca neceflitate extraordinarie indi.

‚aı &a , fundio @quivalet officio 40.

"hffon horarum, fitque codem. modo, Si

Mfi facienda fit absque indi&ione Or«

:o\ye W dinarii >

ad quem fupponitur non

fnr effe promptus recurfüs , puta, pro

lı imminenti periculo, feu publıco,

d deu Principis avertendo, in Mifla

„ ll idem fervandum ; fi verö Mıffa Pa-

e

rochialis jam antea fuerit celebra-

OD am

ta, neque adfit alius Sacerdos pro

Dfafar

celebratione alterius, tunc expofi-

In 6490

tio flat cum incenfatione debita,

Ö OptlO

oratione, ac Verficulis precedenti-

Dnl

bus, & ıta reponatur poft prefini.

ternltatl

tum tempus faltem unius horeg, quä

l dl

durante Parochus, vel illius Subfti-

A0

tutus ad intentionem populo de.

la

nuntiandam ante Venerabile in gra-

pul

dibus genußexus afliıftat , neque in-

) A

de difcedat ante repofitionem , quä

Ayil factä detrahatur clavis Tabernacu-

4il 1i‚ modöjam di&ö cuftodienda.

Si in Ecclefia Parochiali adfıt

,

enN»

“ @„;f%‚ erecta Confraternitas SS.Sacram

ti,

92 Pars 1.CapsV D_e_ﬁ!tß' fal. expo£ Sacram, „JM@J

ti, que pro expofitionibus Venera, üf:gﬁdiﬂi‘3?“

bilis,tanquam Tutelaris fui, eft pris ” !

vilegiata, tunc _ pro folito una Do«s

minica in menfe fecundüm ufum

loci fit expofitio, & proceflio; Mif-

M „wü :m'* L'[i

fa autem , üt fupra de 40o. horis, Si Äﬁmtmö-.nu1

in Dominicam talem incidat feßtum uu

prime claflis , dıffertur folemnitas nn

votiva in aliam fubfequentem, qua- al

tenus fit codem menfe , vel etiam in

anticipatur Dominica aliäs non im- Al

pedita; quod idem fit , ubi folitum W

eft feftum votivum Confraternita- ;

}

I

“

tis cum Proceflione feriä quinta; |

(8

quä forte per feftum majus impedi-

n

l

CM

tä , folemnitas Votiva differtur in ı

W

I!

Proximam ‚ aut non ‚ aut minüs im-

w

peditam.,

d

Man

Color in paramentis , quando

precise fit Miffa de Venerabıli, prg-

J

® Ümm;; (

£criptus eft albus ; fi verö ob feltum

(

majus concurrens in alio colore ce-

v

I i

lebrandum,ita,ut de SS. Sacramen-

Ol W

TOo dicatur tantüm fecunda Uratio

X

r

{ diﬂd@1 N

(quod quidem rarö debet contin- ,

X Ad[f]5{‚!.’.?

gere per regulas Translationis (ü-

ä$ Cfä%

?c

pra di&tas, Eftque cafus particula- ‚V,

In

zis) tunc fumitur color fefto con- N

M

ı

M ;

venijens;

U

W

%

x

ö

Parsl.Cap. V, De Mif. fol. expof. Sacram, 93

a p —

Z

|

W eniens ; f in Dominicis prı

vilegia«

lan'sfui‚

U gis facienda fit communio Genera-

0l

O0

undm„ ]

f

lis cum expofitione, tunc aflumitur

\color pre(criptus pro Dominica, &

Wello;

Ufefto, & quatenus fieri foleat pro-

K |ceflio , retinetur idem color etiam

"ihfn jn pluviali per celebrantem affu-

Wnmendo ; quod de coloribus di&um,

\twyefertur etiam ad Baldachinum pro

W ofibili obfervandum.

mgaau‘asnouiz

Hoc ftante, id eft , tempore ex-

%0i pofitionis, non dicantur in aliis al-

b zarıbus Miffe Defun&orum , nec in

'g alio colore, nifi forte in Capellis fe-

Wl paratis , neque pulfantur in altari-

fn bus vicinis campanule , minüs ve-

man rö detur benedid&io cum Pixide ex

alio Altari prodeunte, fed folüm in

‚90 fummo Altari poft intonationem

bl verborum: Tantum ergo, & Genitori,

lın Genitigne , & hic notatur , quod

e wyerba : Sır & benedittio non fint de

cnl inftituto fignum dande , vel petite

Ur benedi&ionis , fed relativa ad tex-

W tum hymni , Sacramento tamen

alr priüs , & poft per Sacerdotem genu«

mp Hexum Iincenfato ; traderur autem

u Sacramentum cum velo ad majo-

'

8

rem

!ulWé

»4 Pars 1.Cap V, De Miff. fol, expof Sacram,

wr

M

rem reverentiam , ac maxime ın *

V

M

W

\

T

Proceffionibus.

/ "\EC

Pro aliis Confraternitatibus, ni«

l

fi ea de SS. Sacramento, non facıle

fiat expofitio , nifi titulo Generalig *

:aam‘u}a

Communionis , aut SS. Exercitio« “

rum, idque femel in anno regulari- '4

N

w

ter , vel cum expreffla licentia Epi-

fcopi relative ad fupradi&am Bul- w

l

Jam Clementis XI. & cum regulis;lt

ibi, & fupra expreflis circa Miffam, 4

femper autem (ervetur numerus ı2; !l

candelarum accenfarum,fi habean-

y

f

Vl

d

Wa

tur , nunquam autem minor fit ,

‚quäm fexenarius.

M

Pro particulari nunquam fiat

i"iﬁ“ﬁi1fi’i:(&„g

expofitio Venerabilis,hec verö tune

'L'3!Lﬁfl}{ﬁm

tantüm , cüm orandum fit pro -

MEl

groto , maxime pro communitate ,

Y

Ö

0

& Benefattore, neque exponatur in

M M1

Olftenforio , fed tantüm in Pyxide

i‘icc!

ıd

palliata , feu velata , nec facile fü-

]

T

per Altari, maxime majori , fed in

Ü

oftiolo tabernaculi aperti , femper

(

]

|

R

(ä

tamen cum afliftentia Sacerdotis

O,

Curati , nec diutiüs, quäm unä ho-

.‘riﬁ'\“fu„

rä, G autem eundum Gt ad commu«

mA

Bicandum egrotum per modum

viatl-

WL%"* Dars I.C_ﬂt_;:iV. De Mif. fol. expof, Sacram., 9g

%m} viatici, in reditu ad breve, imö bre.

vilimum tempus manere poterit

"itab Pyxis fuper altari , accenfis faltem

%.4 duobus luminibus, ut ibivoretur pro

ICa @£groto communicato ä confluente

X

kr populo , cui dein dari poterit cum

f

i cadem Pyxide benedittio , quafi in

ahcem\ﬁ;„‘ premium , quöd comitati fuerint

mMlnl/Sacramentum ad infirmum , ve] fal-

\mmiptem pro co oraverint , & hoc cö

Aul zetrahitur , quöd Summi Pontifices

m zelaxaverint complures Indulgen-

ml tias pro comitantibus Viaticum, &

inl Pro@groto orantibus.

orrö , quoad verfiones , Reve-

jın f zentias, Genuflexiones,aliäsque Cee-

möy Zemonias in expofitione faciendas ,

ma ille habentur in Ritualibus & Mif-

ynite, falibus paflim , prout etiam in Ma-

yra Dualibus , ubi pro regula hoc pre

al Seteris inculcandum , ut omnia

{k f Zant cum fumma Veneratione , &

zeverentia, in qua erga Deum exce.

p{\‚\\äüi

‚k 4I non poteft.

Caveatur autem

Saı Omnis precipitantia , ne , quafi Ju-

anıp GICM Hat, quod exigit fummamı at-

l tentionem,

}

M

Al

SECs

96 Pars 1.Cap: V, De Mif. priv. & votiv.

?‚—

ıf

ıß

/\lf‘

SECTIO 1L

\ \

‚W

N

„*,hl

De Mifis Privatis, &

W

Votivis.

i

N Miffa privata, que tamen pafs ,}

MM

I

ciflime celebranda erit in Altari, „

ubi expofita fuerit facrofanda Eu-

chariftia (nifi de eodem Venerabili

{

‘:v A

\

Sacramento) fervanda , que füpra

(r) Ga-

diximus de expofitione , (r) ubi ob

20

A

vant. de

BT

M

'

Expof. N.

fervandum illud , de quo mox me- ı

IM

\

I

37°

minimus , quöd in expofitione ad

Anı

Miffam privatam adhibeatur Cybo-

I

rium , feu Pyxis velata , fiat incen-

fatio Sacramenti , & (umatur Öra-

tio : Deus ,

ui in Sacramento &C,

l

vel in ipfa Miffa ( prout pre(cribis

tur ä Sacra Rituum Congregatione

®

?

& .‘!

ll

f

nlf '

z 9. Maji z607.) vel finita Mifla ,

tunc dieitur a Sacerdote genuflexo \a

inde fit incenfatio , ac denique pro‘

A

arbitrio benedi&io voce mediä , &

fine cantu; hec autem innuunt tas f

Jes privatas Miffas cum expofitione },

minüs folemni fieri pro nece[ﬁtate„‚;;nfim:é_é

privata. Hoc autem dicendum , &,

f

°m Ü M

l

(

Y

W

R

A

4

faciendum , fi talis Miffa privata, &

c \I‚

N

d

Ü

V

refpective votiva fit unica, non Ve-

M

P

f

A

M

M

1ö,

%

W M

@M!W(' M

n

A

M ‘n |

0

Pars 1, Cap.V. De Miﬂip_;_viv. & votiv, 97

]

rö, fi fors ex conceflione poft fa-

wk‚y

crum cantatum dicantur alie pfis

'

Vatz.

° fdlen f

Porrö Mifle , private diße,

In Al

cüm tales fint & nominentur , vel

ratione minoris folemnitatis, modi

nd E

SINEE

& concursüs , Vel ratione temporis,

na

aut loci important animadverfio.

ü

ql

)

C

nem , quöd , quamvis Mifla privata

M

celebretur fine cantu , aut Mini-

4OM

4

Eln

firis, in ca tamen fiat verum, @que

ac integrum facrificium , uti in fo-

Wn

, Bat O

Jemni, (s) quod Ecclefia non mOs (s) Cone.

dö admift , {ed imö primitiva tali-

Trid, fefl.

r On

22 Cam$o

i Ö“ Ö

ter practicavit , maxime tempore

perfecutionum, ut non folüm ipfius

refenbl

YeoatlON

Pontificis , vel Epifcopi Mifla , que

authoritate fua eft folemnis , habe-

Mifa,

oeUfeXO

tetur , & fieret fine cantu , organis,

aut aliis folemnitatibus , imö a Sa-

MlgLe P

cerdotibus paflim celebraretur unö

dl

tantüum Miniftrö , & illo forte non

no0n!

Clerico affıftente. Fit igitur priva-

ol

Ta non tantüm ratione minoris afe

y ORAU/E

filtentie , fed etiam ratione minoris

\'\Qß“dll

Concursüs populi, qui , quamvis de

Prg£cepto non teneatur aflıltere ,

\\n'lcai'lfü

_ Miflamque audire die feriatö vi ob-

/

l

G

ligas

98 Bars 1.Cap.V. De Mifpriv. & votiv.

F OE0KE

Jigationis , vocandus tamen eft pet

A

ulfum campang minoris , faltem

V

2

ad illam audiendam ex devotione

i{

{

M

yoluntaria , feu votivas; qualis exin-

“ I0M

de dicitur , quia Votiva procedunt

M

nn

ä\

An

ex fpontanca voluntate; unde etiam

deducitur , ideö votivas celebrari

ß

ln

non debere , quä tales ratione Ri-

M

N

wake

tüs, quando Ecclefia preferibit ce-

IM}

M

i

\

M

lebrandum de fefto , puta duplici , «,

NN

\

quia tunc non eft in arbitrio Sacer-

Aa

dotis {umere votivam , fed ille te-

AL

netur ftare precepto , & celebrare

W

fecundum prefcriptum , quamvis

Al

applicatio fit arbitraria. Ceterum

K

his circa fefta duplicia ftatutis in

M

femiduplicibus , fimplicibus , & fe-

MM

f

AL Ml

riis 10cö ejus , qug in Mifali habe-

;

(

tur, liberum erit Sacerdoti celebra-

M

l

f

?’

lın

Ta

AL

re votivam per rubricas defigna-

6

Y

D

anl

tam, itä tamen, ut fumat (ecundam

l

Wln

V \i‘ÄL

;

Ma

A

Orationem de fefto occurrenti quo-

X

M

}

n

cunque colore celebraverit , cım

l

V

N

A

T

[£|

K

quod exprefs& notandum conftet

M

quemcunque Sacerdotem teneri,

A

([ L

uoad colorem faltem f& accomo-

| l f{bh[ I"

dare illi Ecclefie , in qua fortuitö

d

/

b

celebrat , fi ibi fiat de duplici, üt

JM

‚

(

W

l

\

%:iu.’:f;i;‚ \

\

Pars I.Cap.V.De Mif. priv. G voriv, . 09

na —OE —— ——

——

Ül m

M

fi

t päft1cularitcr in Eccleßis Regu-

2Of (

Jarium. (z)

(t)Gavan

X dem

a

M

tus de

Ql

Ceterüm omnia in Miffa priva-

'za di

var.pr;e.

DrOCed

l

cuntur ea vocis diftindione,

CCPC.P3.I'CC

eetla

uam pr’mö attulimus, & folö can- 3: tit. 11

®

'

tu omiffo,ecä Rıtuum obfervatione,

S Oldran

l

aln Ri.‘»a

b

K

3

c maxime eflentialium attentione,

ug requiritur in {olemni , fervan«

E

A

M

“/do illud vulgare adagium , ut fiat

Mecundum A, B,C,D,E, nempe

A

"

‚alca ut audiatur , brevis , n& pariat

Ml

IMN

Aa

N n‘;

tedium , c/ara ut dıftinguatur , de-

ia , ut edıficet , exadta ut Ierve.

‚ ur ritus.

f

uoad locum dicitur Miffa pri-

lla, que ex privilegio, & con-

&R ce(li

one Epifcopi fit a quocunque

erdote in Capellis privatis in

MÜl prefentia privilegiati ,

aut privile-

eln

latorum, fine tamen pulfu campa-

W ne , feu convocatione publica pO-

W puli, ütpote ad quem n

on extendi-

W tur valor Mife diebüs Dominicis,

‚W aur feftis , quibüs tenetur illam au-

\ W dire in Ecclefa Parochiali , vel fal-

‚W tem alia publica ex indulto.

W

Applicationem Miffe , quodat-

;dup‘&“{‘ tin

et, jam did&tum eft , qualiter afli-

Z

ciat

‘

100 Pars 1.Cap.V, De Mif priv.& votiv,

\“‚ on

vW("%

ciat Parochum ad celebrandum pro }@:W*“"

{

opulo, & fubditis fu1s, quando hi /

oblıgantur intereffe , cüm procedat _.@.jJ£"“‘

ex utriusque quafi reciproca obli- |„_!„izu{cuz'l

gatione: & hoc , etiam{fi Parochll!'é„ä&{ﬁ\h“&m‚(r

non celebret cum folemnitate , aut mi

in filialıbus, diebüs verö fcrialibus,=’-:iw( il

aut alıas per hebdomadem in EC- yyin

clefiis tantüm votivis , nec quöa N

applicationem obligatis , conve

-/„[\

Alrg M

niens faltem eft, ut Parochus me- Anl

minerit populi füi in utroqUe ME- „lik

mento, & ut pueros forte fibi minénc%riz»ﬂär(

4

{

ftrantes in hoc Minifterio 2que, a& i

‚’; ;

|

M

Mifle preftantia , & explicatiıone

inftruat.

AT

Xign

SECTIO IV.

AOptule

De Miflts Defun&dorum, *u

quomodo , € quando

gyif‚ OR

habende ?

d

Uia etiam in Miffis pro defun- %4

E&is adhibenda eft certö mo*

Y

IM LT“;&!

(@) Ga- _ dö (ua folemnitas , re@&& in folem- /

vant. thef.
