batione.

f [&l/ß

„p;

Miniftrum confe&ionis fciet, &

(itech

declarabit efleg Sacerdotum rite or-

m

dinatum , & non impeditum;3 di-

frıbutionis maxime, quoad com-

le.J

municantes in Pafchate, & delatio-

,

l

Ü} nL„

W

/

1

ON

nem viatici , ipfum Parochum, vel

ejus Coadjutorem. De adminiftra-

Z

l en

tione autem, ejusque modo dicetur

ul

4

fuö locö inferiüs, ficuti de Proceflio-

Ö

JE

Tf

ne, & expofitione jam eft didum

dlr i

fuperius.

Ü

Ö

‚C

Circa aflervationem notabit ea,

que itidem füpra di&a funt, nempe,

nm

al

3undüm

ut fliat cum omni, & debita reveren-

tia, decentia, ac cautelis, item ut

Übares,

f

Hoftia major tum Oftenforii, tum

5 KHomill

particuleg S, Pyxidis mutentur fta®

tis temporibus, id eft , faltem die-

in QUO

bus quindecim, con{umptis pri0«

A

ribus fecundüm prefcriptum Con-

ma 1

cilii Tridentinide Vifitatione.

Ef

Arla hä>

autem Eucharifia Sacramentum

m di&um de Mif-

} Eccleﬁa}

W

vivorugz , Proüt ja

2

fa,

h*'

A

2a60 Pars 11.Cap. IV, De Sacramenii:.‘

„l ‘£”

{

fa , nempe corum , qui in gratia Dei

|

W

Janl

N

p

/

M

conftituti, vel ad candem renati, !

E

aut reftituti cam fumunt in gratig

a

%

(

|

augmentum , & nutrimentum, pro-

pterea Parochus, ut demonftret fe

f

in gratia Dei efle, & boni Paftoris

M

falvatoris noftri Vicarium, nun-

MBW

in n

uam deberet intermittere, fed

‚"

M

quotidie celebrare , & ex eadem

A

m

\

4il

A

M

R

V

prorfüs' ratione advertet, n& hoc

\

nn

\

Sacramentum conferatur non ca.

f

\

f

M

NO

acibus, id eft, notorie indignis,

qn f

feu ab Ecclefia prohibitis , üt funt

ganfaET A

HE

EXcommunicati, nec minifrabit in

/

paramentis nigris , etfi in nigris ce-

OLE In

lebraverit , fed tunc depofitis nigris

dı K

fumat faltem ftolam coloratam, &

d l

proportionatam tempori, aut 0cCa-

la

fione viatici dandi ; violaceam.

TU O

Penitentia conträ eft Sacramen-

l Ma

tum mortuorum, fed velex co fa-

* Hon

lutare, ac per lethalem culpamin

IT

anima fpiritualiter mortuis pre-

'jfﬂ!läüpra(

U

primis neceflarium, ut per hoc a

C

vitam fpiritualem , & Dei gratiam

A

refutgant. Supponitur hic lapfus

(

Ar

M

m' }

aptizati in peccatum feu mortale,

ad quod delendum Sacramentum

Ü

A

M

hoc

W&

Dls“'"mä

Pars II Cap, 1V7. De Sacramentis

261

S

‚Odlin

mm}

hoc eft neceflarium , feu veniale ,

|

;

T

quod @que confeflionis materia eft,

mﬂf jn f

uamvis non abfolute& necefaria,

‘[:mfﬂfum‚ M

Ef igitur Poenitentia pro lapfis

\etOnfrer

culpä propriä ( üt S. Hyeronimus

W

ait ) quafi (ecunda poft naufragium

; f$.m, O0

tabula ä Dei mifericordia nobis da-

Nl (g

ta, & in hunc finem poft Chrifti

dın

tefurre&ionem ad rationem Sacra«

R

N

menti elevatum, ac inftitutum ad

IOM Y

juftificationem noftram , (z) qUaM ( Cope,

A Ilg

quidem nonnifi ex falvatoris gra- Trid,sefl.

14.C. 1.&

TE

tıä con{equimur ‚nobis rite, ac me-

2, idem

MO

ritoric cooperantibus per adtus pre-

Sef, 6.€.

Mgn

Criptos ita, ut etiam revivifcant de Jufifi.

Aönl

opera noftra bona per peccatum

men&

admiflum mortificata , operante

SA OC

oc fide noftra,que per jufificatio®

aM

nem augetur revivifcente charita-

i acramEN

te, quamvis remaneat nobis fub-

Alnlex o f

eunda poena temporalis,

Cete-

‚au Füm Parochus tum in concionibus,

‚mun y tum inCatechifmo predicando pce«

Nitentiam , (a)qug unö hoc verbö (x) Cates

T hodl

ADa o

Comple&itur virtutem Sacramenti, chif Rom,

&, de

aa c

remiflionem peccatorum »FCpI - Sacra

menta

am 100

entat Praecurforem Domini, qui penit,

per pcenitentiam annuntiavit ad-

_\\mSactalüi

VEN-

nn

oa

262 Parsll. Cap. IV. De Sacramentis,

—— A ——

vn

q

ventum_‘Dei ‚ &

legem gratieg fuper

M

1 Pa

yenientis , ac jufßtficantis.

In eo

‘E n["»("\

autem, quodoves füas per pecca.

W

T |

tum errantes qugrat , humerıs fuis

{

M

n

W

ad gregem ele&tum reportet, imi-

tatur bonum paftorem Chriftum

ım MK

Y

N

N

A

\

AL

taliter effigiatum. Reprefentabit

I

etiam amorem falvatoris in eono«

fl

bis demon(ftratum , quöd fui loc6,

{M, &0 A

A Hml

cüm in ccelos abiret ‚ reliquerit Sa-

cerdotes, quorum auxiliö , & mi

en

nifteriö äa peccatis abfolvi , & gra-

m

tie ipfius poflimus reftitui. . Ut au-

XM r."a{m

tem {ubminiftrentur media, quibus

oa

Al

hoc confequi poflint peccatores ,

7

M

aln

M

W

N

]

AT

Parochus,vel concionator cö inten-

.u\—| M ,:n..‚

C

\

det, ut populus cognofcat atroci-

CMn n

tatem peccati , qualiter fit trans-

Y pla

greflio mandatorum, & legis, chari-

WT

tate, ac juftitia plene legis, ab eo

%4

DL

l‘l m:

promanantis, qui nos creaVvit, rede-

E

'

A

mit , filios fuos efficit cohgredef® E

i

Cr..

\

aliquando regni fui futuros ; qui- ||

X4

\

W

(

que pro fuaviflimo jugo aliud nobis

N o

R\.‚

(

non impofuit , nifi ut fervemus _

f

“

N d

mandata ipfius, non dura, minüs

Mr‚f?

{

-“5

autem fervatu impoffibilia, fed no- (

bıs ipfis perquäm utilia,quö padö i Mn

aCl-

':N£ I

D

Ä‘7Hjm\

Pars I1. Cap. I, DeSacramentis,

263

SO

facile inducet quemcunque non fo-

Tl

Jüm in agnitionem tum perverfi.

%0M

tatis proprie , quä nifus eft contra

erg

Legislatorem tam juftum, & ama.

SOrfet, n

bilem, tum ingratitudinis, quä of-

M Chrifn

fendit fummum Benefattorem, fed

\w,

]

NC

0

etiam movebit ad dolorem de fado

'\\„\

1000

eccamino({o,illud deteftando, quia

A

malum , de eo dolendo , quia eft

IM 41

offenfa fummi boni; unde nofce-

( IA

tur contritio, & propofitum de eo

i chéia,"&gé

impofterum non admittendo, 8&

TT

Dei offenfa impofterum vitanda ;

Yrgnı

quod quia Deo, qui cor contri-

HIC

tum, & humiliatum non defpicit,

AONCO NIl

difplicere non poteft , abipfius mi-

Al

fericordia remiflionem impetrabit,

MN

Quia autem fecunda facramenti

l Oal

penitentig pars , feu requifitum

yl AD

eft confeflio , & in, aut cum:illa

l 100

durioribus , aut imbecillioribus

4nr Corde Lufficit attritio cum dolore

an08 4

e commiflis ad confequendas re-

1goa\‘\ud W

tributiones , tum textibus Di:-

Ta

ving Scripturg , tum predidio-

dı DE, ac prefentatione extremi ju-

l

Ici, aliorum hominis novifli-

ut\\‘\a‚q“!;

Mmorum „ tum exemplis terrorem

|

4

Incu-

vur

N

264 Pars1l. Cap.1V, De Sacramentis,

C

incutere poterit ad exemplum S,

|W nn

A

Hyeronimi , aliorüumque SS. Pa.

( Bhuﬂ ‚\

trum , & virorum fanditate con-

uﬂ&

Ü

fpicuorum, üt S. Vincentii Ferre-

W

rii, qui vel perditiflimos peccato.

M

A

res ad pcenitentiam attraxit , de-

monftrando ‚inculcandöque extre«

{ 1cmtal_l

mum judicii diem , qui ütique , &

m l

cuique cum morte femper eft im-

A

M

minens. Abfolutionis gratiam., his

T

pofitis , certam fore confirmabit

al

Dei Verbö, tanquam Sacramenti

il

formam, & complementum, quam-

M

?mmac

vis autem per abfolutionem ‚remit-

Ä

tatur culpa, inculcet tamen pce-

nam retineri ,& fatisfadtionem om-

a

M

!\[}

ninö preftari debere, explicetur

k

Kn

autem , quäm non commen(urata

Kr U

fit offenfe@g Divine Majeftatis, cum

M

confiftat forte in exiguo opere po®-

Yı

nitenti inponendo, ex quUO iterumM_ | ım,

& quäm maxime apparet miferi.

n

cordia Dei , & mediatio Ecclefig,

Ynı

in co autem , quöd fecundüm qua-

„"'f(} pr»(;.

litatem peccatorum aliquando &

k|, f

Confeflario, quä Judice imponatur

|

d

00

1Q

M

l\]

fatisfadtio preftanda homini, per- hn

\

y

feta Dei, & Ecclefieg inftitutio

d

i2

/}

9

\

.‘Fiädm

In

eit,

(

S

k

Pars I1. Cap. IV. De Sacramentis,

265

d”'mP[hü eft; nempe ‚cum cuique fuum ju-

R} beatur reftitui, ut nemini liceat

Üln cum damno alterius , id eft proxi-

“aln mi locupletari , & ne quis alteri

Wpa, faciat, quod fieri fibi non vult,ne-

M4 que(Cüt cum D. Auguftino loquar)

SA

vyemittitur peccatum , niß reßituatur

A %

M n

\\\‘-‘\4

N

(

ablatum , quod ipfis Turcis utpote

=

fidei lumine deftitutis in Alcorano

P

prefcriptum.

I

Al

Porrö ad confeflionem pertinet

|

Dl e

inftrudio poenitentis pro Cognitio-

E

ne peccatorum , pro examine con-

da e

feientie perfonarum, fatüs , officii,

(aD

ac temporis , & circum{tantiarum ,

Ahamon

nec non frequentig , habıtüs , 0C-

, Molekt

cafionis peccandi, aliorüumque at-

enOCA

tendendorum difquifitione , ut va-

Yati, COn

Jlor , & reverentia Sacramenti de-

ApEEENO

{

center tradetur,

o Hen

Denique, ut in quacunque con-

a m

cione morali tradtetur de peccatis,

i Beclef

& vitiis, utiliflimum erit afferre re-

ndümd

media fuadendo prefertim poeni-

dla

tentiam feu confeflionem , quod,

eit proprium ad tollendum vitium,

kIl

Ynl

eu peccatum per exadam confef-

lonem , fuper quo nemo unquam

fatis

ofe lIÜ\

5

|

yln

266 DPars IL.Cap. IV De 34craﬁe;zti:.

i

——

ME

Yatis aut fuperflue pc'?terit 5

feu in-

W

T

{ftrui, feu informarl.

Ac tandem circa frequentiam

(

(

hujus Sacramenti refle&ere poterit

Parochus Catechifta, aut Concio-

QORICE

e

M

RE

nator ad ea, quod , qui fragilitate

humana pronus eft ad .peccan-

MI

e ORI

dum , facilis etiam' efle debeat ad

refipifcendum ; quod, cüm fumma

lnl A

Dei mifericordia prona fit ad re-

Jaln A

mittendum quidem toties , quoties

Skla

implorata, durior efle poflit erga re-

coäm:n'fcs::::«;‘

nitentes, maxime verö induratos $

Ja

M

quantum etiam fit periculum in

A

differente peenitentiam , cCUum mo-

/II

U

mentaneum fit, .& continuum pe-

zl 9n „

riculum moriendi; quöd fi in pec-

d

cato mortali conftitutus quis de-

ET

n

cedat , qualis exitus ! unde id ve-

On

zum, quöd vita hominis continuo

K(

A0 ANE (

l

pseccantis efle debeat continua p«-

N

TG

nitentia; prout aperte Conc. Trid.

Y

J

Y

Sacramentum extreme Unttionis ,

1‘—‘3

frn

Hl

M

de quo quidem rarior in Concioni-

f

(b)Sefl.14,

Ml

cap. 9. &

bus occafio , major in Catechefi,

Can. 4. de quando de hoc Sacramento in Or-

K

Sacramen-

Alm

£Oo exXtre-

dine, & exprefße agitur, (6) demon-

M

mz Undti- (tret tale efle, ut , ficut in baptifmo

Ala

(

|

O18

ACCcC-

' Y'D!Jn

,

n

A

Pars Il. Cap.u IV.De Sacramfn_ti:c.

267

‘D

“W„

i

l

accepimusinitium vite fpiritua!i1

fic extrema undetio conferatur nobis

I

fg

ratiam bene finiendivitam noftram

A OD

dn

Y

temporalem, quatenus per Dei di-

fpofitionem moriendum , aut falu-.

\l

tis etiam Corporeg reititutionem,

A Cm

W

uatenus hanc anime faluti Deus

DE

\l

i

conducere noverit , hoc nobis in

l

voluntate , atque auxilio noftro re-

Xn

linquendo; ut petamus juvari, ficut

t:txs€;Äa |

ira

K

f

v

M‘T‘P

Ecclefia per fand&um Apoftolum Ja-

”““

l

cobum nobis innuit, ut infirmati :

D RO M

Inducamus Preshyteras', qui orent (4-

f gnln

Per #0s, ungant nos oleo rogantes, ut

, O0

copdonentur nobis peccata, & allevie-

Onl JE

mur in morbo , prout fuerit Dei vo-

qlg

luntas, (c

(c) Matth:

' Quia autem in Concionibus fre. 6,

L.‘..Ä"\iu!3 N

1

l

quenter fit mentio mortis, (emper &

a

(OntIN00

Chriftiano ante oculos habende,

# T.mua p(zl

elcum . de quatuor extremis homi-

Trl

nis agitur , {at utiliter monebuntur

gnı Iniohd

Audıtores , ne facile pretereant,

yln COn

imö vel fibi ipfis , vel fais , vel quo-

ı Ca

Ium curam habent, procurent hoc

utnt0 1

acramentum , de co etiam afleve-

10

Tando ; quod fit Sacrameutum in

plu«

ßcutiﬂ Z

M

268

‚Pars IL Cap, IV. De Sacramentis,

f

4 „ﬂ;l

pluribus, utcunque non in fingulis

‚:

infirmitatibus iterabile.

g

W

Ordinis

Sacramentum mi.

M

an

4l

niftrare Parochi quidem non eft,

| i

)‘„{1Ü“) f

fed per majorem, & pleniorem Cate-

A

M

chefeos do&rinam juniores ad Sta-

A

tüs Ecclefiaftici agnitionem quafi

Za fa

V

preparare , pietatem illis infpirare,

An

reverentiam erga Clerum, quafi Pa-

meln

trem fpiritualem inftillare, minifte.

Aun

riiEcclefiaftici prazcellentiam que

A

ac ütilitatem edocere , imö &cos,

qui hunc elegerint , priusquam ini-

aa

I6

(

\

M

tientur bene, atque exa&te informa-

re, initiatos erudire , & exercere ,

r\’f.i’L' A

kal 3

quod proprium eft Catcchifte , ut

ME

tanquam Pater Spiritualis dicere

mer

poflit Magiftro fuo Chrifto : Fılzos

enutrivi , Concionatorem verö id

UqE

M \ﬂß‚ ll

X

A

IM

decet, & convenit, ut demonftret

(

\

ır

populo, quanta fit dignitas, & pre, __

(

dn

cellentia Statüs Ecclefiaftici , pre- ,

M

u[»ﬂ!ﬂ 1w

cipue Sacerdotum , qug facile ex

Je&ione antiqui teftamenti dedu-

(

A,

M

cenda, cüm jam tunc in {umma ve-

M

Q d

neratione apud eledtum populum

d

U

OMa dl

fuerint Sacerdotes, cujus neque €X-

I

}

A

pertes erant ipfi Gentiles.

n

U

K

An

\LN

Y

“/;‚‘D’5‘"mnm

x

Ol no„\m |

in

Pars II Cap. IV. De Satramentis, 269

M

MOl

In novo verö teftamento Sacers

‚ dotium illuftravit fummus Sacer-

"hfüm

en gn}

'dos Chriftus , qui ipfe & Deus , &

homo , & Sacerdos ex femetipfo

fn Cı

NM ad S,

hoftiam faciens inftitutor zqu6e, ac

exemplar Sacerdotii, ac Sacerdotes

(

Ä"«?th Qa

e

A

fucceflores fuos in Ecclefia ordi.

M

M mnPl

nans , ut ipfum facrificando, & pe-

.ätl‘3ﬂa*;«_g

renniter diftribuendo habeat filios,

M

& coheredes Regni cceleftis. Sa

Ok

cerdotii honorem igitur tum ab o-

wä:ccz:‚1mo&as„

T

igine, & capite , tum ab exemplo

E

facile deducet declarans , quantus

fit amor Chrifti, quem nobis in Sa-

e H,

cerdotibus reliquerit Sacrofandti

Cala E

Corporis füi fa&ores, & diftributo-

Sal diev

res, imö hujus @que ac donorum

M fl

Spiritüs S.,qui eft effedus, feu pote-

0

ftas Ordinis; quödque, ut Ccaput 8&

exemplum boni Paftorisin Sacerdo-

mc}::xmon @

I8

L

Ä

A

l

0

|

)

180

’ ibus nobis dederit Vicarios fuos, ä

M

quibus poenitentes fanaremur , in

‚e

viam falutis deduceremur , atque

lın OE

&terng vitg media aflequeremur ,

cln m!

quod attribuitur poteftati Jurisdi-

m OO

ionis.

Il

Höc precone difcent ad-

6 C00

}

ulti debitum erga Sacerdotes refpe-

( |

um, &in fe concipere, & in fihis

fuis

/ I"”‘

Aa

270 Bars I, Cap. IV, De Sacramentis,

FA

füuis alere, eösque dele&tus facere, fi

e

ı

yM

\

uos ad Statum Ecclefiafticum ha-

KL

bilitare velint, noverintque, quan-

ta follicitudo incumbat Sacerdoti,

B

aut honorem confequatur tanquam

genhtO

Aaron : vocati igitur per Spiritum

y OM

Sandum, ac durante vocatione per

fn (

gradus, non per faltus promovean-

A

\

\

tur ad Ordines u(que ad fupremum,

myn

ut imbuantur gratia de ccelo data

nl

ad falvandas gentes tanquam Chri-

VE

fti., feu und&i Domini , non ut pa-

Alg A

fcant fe ipfos, aut familiam fuam,

DPOCHRL

fed ut falutem ovium füarum pe-

;zpäwg'u&z

N

renniter fitiant , fati forma gregis

ÄD l’(

eö animö.

Heac autem Parochi ,

a

M

hum!

|

non modö predicabunt verbo, fed

ST

& opere , exemplöque fe demon-

KL

ftrando tales, ut appareat eos efle

Wl

paftores, qui lupos fugent , non lu-

\l

T

pos agant.

Et hec quidem cir

Nn

exemplum dandum ä Parochis

HOCa

l n Q';«,]‚{

;}

\

T

f

perfona fua , ne alıud doceant in /

(i(y°

gdificationem, aliud faciant in de- /ı

m5) (l Mln

ftrudtionem; catera in vifitatione |x

e

M

examinanda.

| M "Ü“F

De Matrimonii Sacramento in '9%3“"'3„“%‘{

Catechefi pro parvulis , & primö

infiru- '

/

-

' @Sm

A

— Pars H. Cap. IV., be Sacramentis. 27ı

K df)fäu f

il

(

infruendis aliud non videtür pri-

I

fl

Ml

mö cxplicandum , nifi quod Sacra-

I

_ mentum fit, &. in eorum' numero

C0 d

UG OM

b

— computandum , in' falutem huma-

cn

d

Ar fg

— ni generis , ejüsque legitimam pro.

{1U3

pagätionem inftitutum,quapropter

M

n

conjugium non modö non reji-

PE

ciendum ( üt attentärunt plures

}

Nn

M

herefiarche‘) fed etiam collaudan-

dum, proüt jam in paradifo. inftitu-

M

tum , poftea collaudavit Chriftus

N

prefentiä fua in nuptiis Can Gal-

ÖDnl uun

lılee ; Sacramenti hujus finis‘; ut

0 Gla n

nempe €X eo proveniant proles , &

OM e

multiplicentur fervi Domini , quod

nmggg

quidem hodie non.adeö necefla-

a iroch

|

tium ob multiplicitatem hominum;

äl

|

‚unde in genere viftutis laudabilior

OO

virginitas , & ccelibatus , per'quam

;‚‘;:ä::a':;t

el

Angelis magis aflimilamur.. / Porrö

4

ml ulteriüs, feu in uberiori Catechifmi

1

m Pxplicatione,aut inConcionibus de-

;och'

[

' clarandum;quanta fit perfe@io cce-

e

l Jibatüs pro illis , qui poflunt conti-

| 1

Jal Nere,que viciflim obligatio eorum,

;;1:1a\nw\ﬁ\at\f qui.hujus incapaces nubere potiüs

Volunt, quäm uri, ut faltem hoc in

omino, & cum Dei benedi&ione,

i Setxamfff

per

) qmu\'\s.*;i}j*

®

U

2a72 Parsll.Gapı IV, De Sarrah:m-zi::

W -

Pa

A

n

per Parochum danda , exequantur.

@‘\[ttfr1

a

Que fint bona Matrimonii, etiam

‚‘3"?;';„„‚»n!‚ '

populo, maximc autem iis, qui con-

N

N

0N

trahere intendunt , dicendum , ni-

mirum efle tria, Prolem , Fidem , 8&

|

°a;d„mn“

y

f

Sacramentum , & hec talia , ut con-

a

OM

tra illa nullum padum ‚conditio,

A ME

feu refervatio Valere, & tenere pof-

f O

fit $ primum-igitur bonum eft pro-:

a ‘\\%}%‘\%\Q‘

creatio prolis ex Matrimonio legi«

m\\@\@\\\\h\t\&\}'w

time-contrado , quia autem gene-

Aklm 0i 6

ramur. non in carne tantüm , fed

S0

Hbn

yn al

etiam.in dire@ione Spiritüs per fi-

| ellgm

a

dem , ideo parentibus incumbit, ut

proles fuas non modö nutriant Cor-

u/f

poraliter , fed & fpiritualiter , in fi-

4NI

n

de illas inftruendo religiose educa-

N

NN

re conentur,-

Hüic accedit fecun-

frl

dum Matrimonii bonum , videlicet

kr n ntehk

fides , vi.cujus taliter conjundi fi-

HAA

fv.|! (

T

dem,.feu fidelitätem, quam fibi, Ec-

clefiä tefte,invicem promiferunt, il

Ö

i

W

Ö

M

Ug

libate cohabitando fervent ac tue-

antur, Poftremum denique Matri-

ng

] (

M

v

M

O

monii bonum,idque infeparabilita-

‘m)&f v {

tem inducens,, eft ipfum Sacramen-

N

Ö

tum, quod ä confentientibus {ufci-

W

M [3\ n‘

pitur pro benedi&ione Divina adi-

pifßcen-

RN

W

Pars II. Ca.p.-l!’. D-oSa-t_qvnmri:‘. 273

dda

, CM

I

i

M

pifcenda, & hocquidem in facie Ec-

HmON

Ü

clefg,quam reprafentat Parochus,

4l

i

l

8& teltes, ut omnes fciant , Jegitime

A

contrahi ; ipfi contrahentes verö

?"lm‚ dım )

fatagant benedid&ionem Sacerdota«

AT

Jem recipere’in (tatu gratig, aC pro«

,

terea non facile accedant , nifi

T Yn

<confefli, aut contriti, rogentque

d

ı Deum , ut gratiam per Sacramen-

i

— tum, tanquam tertium bonum, in fe

a

. diffufam jugiter , & ufque ad mor*

OOn

tem in ipfis continuet, in nafcituras

Klgn San pa

Il

etiam proles transmittendam.

Ö ca

Jud quoque ä Parocho, vel Concios

d utrnfcOn

natore occafionaliter plebi,aut par-

fn

ticulariter quafi per queitionem.in®

OE dla

finuandum , quate fiant denuncia*

in cn

tiones defponfandorum Z.nempe, ut

ygn delet

detegatur, an forte obfint impedi-

T

menta, aut dirimentia , aut impe-

m65 _ dientia, qua pro captu explicare

aaa DE

poterit, illisqueinjungere, ut, f

al quis forte impedimentum tale no-

g kE MOM

‚ verit adeffe , (ciat fe obligatum ad

7 m{qaxab\ M

‘illud detegendum;& dicendum Ec-

‚mi® Clefie, ea bonä fide , &integritate,

\

x

prout hujus confcius fuerit, non ex

T

n

Odio, malignitate, aut perversö (tu-

.='ü,®mneßmg;

iö,

X

U

2a74 Pars I1.Cap. IV. De Sacränenti:.

u

ma r n n a

diö,ut obftet, fed tantüm,ut praca-.

A f

ı

W

l 8l

D

veatur omnisadus prohibitus , un-

NT ,n

IM

on

de, quia hoc procedere fupponitur_

>‘„m[.‘

08

A

ex charitate,admittuntur ad teftifi.

l

candum,imö .& particulariter füper

M

A

M Vh\)!

'hgcetiam propinqui , & parentes;

06

non autem ubi agitur de obligatio-

m

\

@

ne,lucro,aut odio; quamvis & illud

M

w

monendum, ut habeatur in contra-

A

hendo fponfalia omnis refpe&us ad

, Ökn

parentes, & exquiratur ipforum

Kl

confenfus falt&m de convenientia,

Da

cüm fit res fummi momen

4

.

(

w

W

Dl

ti, & per-

:r

j

‘w”

a

petuö duratura.

i

f

m

CAPUT V.

Kra

M

a

v

M

d n’*

A

O

M

De Decalogo , Divinis, ac i

f

EcclefiaßicisLegibus,earumque

JEln ng

obfervatione in genere.

t5éruminipfcb:;;ß;

Psö Dei Verbö habemus totam le-

gem in co pendere, ut fervemus

M {0Iltf%ßß{;; 4

i i

mandata ipfius in Decalogo ( qui'N%

fumma legis eft) duabus tabulis

Mgcn}ﬂupw;;„

/

( 4v M

ideö comprehenfa, quia äd duore-

iguntur , nempe ad dile&ionem | ,“

Dei, & proximı.

““:%'\'4.‘mpf

i

Et quamvis hzc

I

Z

fl

A

WL

lex feripta data fit 4 Meo per Moy--

n \

4l

Mn

7

fen in terrore , per quem inculcata

m dr

‘€'|Ww

U/ß&

D ﬂ„

Ir

x

ftdram

In

sn

Pars I1.Cap. V, De Dewk;g_ß é'c. 27;

A SS S

l M

!

“ eft po

Eüfäl(räélitico , hujus. tawen

IM

dra

U

’\

' obfervantia in Lege gratie ab ipfo

n

M

Legislatore Dei Verbo vifibili con:

Ciradı

ar

allter

! zinuataeft, & promulgata typo di-

M

]

' Je@ionis , ut fciremus amando De-

l\‘

“ Dürch

ı um,&nos propter illü invicem,non

X ‘5figa

W

Al

%. modö leve, & fuave jugum fubire ,

ö

«\l

Ml

Ml

i

ı fed etiam per hoc mereri ejus gra-

A

Nı

\

— tiam , & premium vitge eterne ha-

k

X

n

bituros,

Ut autem Parochus, feu

A

K

1

.

W Concionator faciliüs, & utiliüs fu-

AI

Al

/ per hoc populo fuadere poflit, &

200

I# feiat, non folüum feipfum monftra-

bit legis obfervantem exemplö, fed

!{/l” l

facilem modum habebit demon-

Hm.4 Grando fecundüm D. Bernardum;

Y

Quis mandaverit? nimirum Deus ,

(

quem Creatorem, Dominum,ac Pa-

MÜ

Ü

trem noftrum in.ipfo baptifmo, & fi-

A

Ala

ıMa l

dei profeflione cognovimus, c«4, de

a KrterUS

gu0,& quid? nempe, ut fervemus le-

ıın (r

em ejus, legem in pura dile£tione

/ 10L -

(gquäipfe prior dilexit nos) fundatam,

‚dn &hoc quidem creaturis ä fe fadtis,&

‚Mn fanpuine fuo redemptis; Quid an

Hqa 2 ? nonnifi, ut ament eum ä quo

u funt, amantur . & confervantur,

e& fummä, ac terri-

F—‘q““““”li £ätomodo ?non

|

bili-

-

M (

d

276 BPars I, Cap. V.de Decalogo &c,

wrn

bili Ma 'c(’cate.q_uä. termuit Ifraelitas,

ü

fed placidiflimä, ac plenä amoris,

0

quem folum viciflim ä& nobis exigit

hL(

p

„\'R!\ T5‘u

{tatuens nobis immarce(cibile pre.

W

0M

mium pro obfervantia corum , que

@

Ö

A

aliäs etiam lege nature ä fe condi-

t& fervare tenemur , Operante ejus

A

An

gratiä, ut per hanc illius promiflio-

[

num participes efficiamur. Quanta

yl fl

M

\

V

N

igitur hec dignatio , & amor fit 4i

ya

cum mellifluo Auftore non modö wln

\

exprimendum, fed ut ea virtute, ad

ara

quam nobis reputatur oQbedire ejus

anı

%

3

Y

mandatis , fciamus etiam evitare

C

peccata, per que offenditur Deus

l

M

A

NR

H

tam enix6 nos amans ; & confulte

BTA

.

M

W

‘.

hic äConcionatore exponi poflunt

Mn

M

nn

oppofita virtuti obedientig vitia CO

de precepto fugienda, Sed neque

!

)

ideo debet Catechifta, aut Concio-

M ;;1;;;;;;1

nNator relinquere, ut inculcet tim@ 1y Ma

rem Domini , qui legem (criptam

\ln Ur

manu füa dedit timentibus.fe ,

W

populo duriori, 8& carnali, ideoque

|

Ma

in terrore , ut fciretur efle vindi-

cem legis fug fub poenis ignis @- |m

ül M

terni obferyande , unde in flamma {b

(

“5Ml’y

apparmuit. ädoncat igitur bon

ut

\

>

( ff?Drtd

0

er

Pars 11,.Cap. V_De Decaloco &c, 2mm

n

A ut_conﬂantes fint. in obfervandis

!1 4Ol

[[ﬂ

V

{ M

' mandatis Dei Creatoris fui, & per

WE

Arefol

\ _hoc Legislatorem ament ; malos, ut

f

CM

M

! evitent ; & relinquant peccata fal-

]

UII {ym

'

M

N

46 con

(

‚ tem timore p&nez per ignem pre.-

;

Ö

)

M

( ftitute, que regula egregie conti-

L

AA O

‘ netur in illis verfibus: Oderunt pes-

0 care boni virtwtis amere, oderunt pec-

W care mali formidine pene.

Häc re-

0{

\.

\

\ gula igitur procedemus, ut expli-

:Jc%a;észwm

\ cetur quodvis pregceptum, & trans-

Al g

reflio precepti , illique quafi per

Wilıkler antithefin opponamus genus pecca-

ala torum, A quibus Parochus,

qua pa-

2ofodiır Da

ftor ab&rahere debet populum {u-

i fnl um, & amore, & timore, ut induca-

mnpint turad eorum perhorrefcentiam.

T

SECTIO I

ı XN

b ntConch

De tribus primis preceptis

4 IM

(

M UM

ıin Decalog£ , ac praceptis Ecclefie

aalrg exinde dudtis, corum explicatione,

b $

Uitiisque oppofitis.

Hama (

'Upponimus jam ä primis Cate-

äg f

chifmi elementis juniorum me-

juak 4! MOrie infidere textum in dod&rina

N unüß ıd

Kiftiana perceptum, id el in fo-

v

8

lito

k 1BUHE |

CH

LOn

278 Barsl.Cap. V, De Decalogo &4,

nd

ME

Ml

lito ‚ordıne Preceptorum Degz

x

al

i’

T

logi.

;[‚ul‚.„“

i. Ego Dominus Deus tuus : Prg.

?

HÖ

IM

ceptum ın priori parte pofitivum,

\

N

& afirmatıyum eft ‚i Cujus Deum,

M

& in hac qualitate unicum creato-

bl M

rem , fattorem, & confervatorem

m e

noftrum debemus recognoftere ;

M rmn

“Dominum , quem. fe profitetur fe-

ımd ean

p Hlime, ac continuö , & quem, fi,

mna Ala

cut in verbo ejus recognofcimus

ln E

abante, ficab effectibus experimur

Jal

« ya

ex poft.

Non ha

bebis Deos alz'mas— Coram

Tatwarn a

.(d'\ Cate-

chif; Rom.

me : (d) prgcipit privativam in Dei-

brlelm r

Sc&, ıma tAl€ ,

quam {feipfo importat , &

fn

N. ı. 21. per prgceptum negativum prohi-

Ylg raln

wfy;ad27. per, ne fimul pro Deo alıum , qua-

A

fiipfum, colamus , ftatuitque cul-

ML

tum latrıe privatıyum, alios autem

OO

tanquam creaturarum relative

fe; & fiquidem inferiores CU

. ﬁ .'fi, Wfl{ d k;

‚tus ab Ecclefia ipfius conceflio'

Vg

ne admifli , omnes tamen ad

unl |

|

i

tatem Deitatis redundant, quod

'magis explicatur circa modum €X‘ m, %n

teriorem in fequentibus: z0% facie

Mn ﬂ ‘° Dandı

8ibi (cnlptile,ut adores ilud;per QUO

{‘;[‘; A ﬁ€,| ,‘.“

EXCIU

Aır

|

{

)

;

d

Parsll. Cap. V. De Pe({{?;ga &. 2379

rm

D

C

E

exclüditur cultus latrie in än&i_g

eö verbö: Ut adores ; Caerterüm in

Ora h

otentia qualificativa , & aperitiva

Tl pfn

meritorum Chrifti Salvatoris hoc

Ü 0S On

non excludit interceflionem San-

\

SOM CCaN

&orum, (ub illius meditatione coo-

1 org

perantium , & interceflorum,

l

Per affirmativam ftatuitur pre-

LT

ceptum de credenda exiftentia , &

Y

M

0

}

N

M

damnatur Atheifmus, nempe ne-

4T

W

(

Al

ü

gatio Dei ,

que eft i_mpia, @que ac

‘1ﬁ:féifbu5iqeni

ftulta,

Per privativam , ac negativam

In min

fecunde partis hujus precepti ju-

MDEl

bemur folum Deum, & preter il-

allmtit, 6

lum nullum alium recognofcere, &

T

Colere tanquam caufam primam &

o D, q

increatam , qui eft /olus Deus , prin- -

y Mlqden

Cipium rerum omnium , &” finis-ulti-

I

Nosaut

mus, Alpha & Omeßa cui nemo par ,

ag RE

Aut fimilis , zeque enim alius ef} pre-

dr ON 0

LEr eum.

f

Ta

Vigore hujus -aﬂfrniativee , feu

a men A08

pofitive legis jubemur diftri&e non

T

tantüm unum Deum , eumque ve-

Tum colere, fed etiam mandatis, &

ag cA mO

en

Preceptis ejus plene , & exad® obe-

ire , ita , Uut fimus debitores totius

T :r /

54

legis

|

—

! [/”“!‘

280 Pars II Cap. V, De Decalogo &c.

—

/ M

T

D

(e) SO_ P3u-.

legis faciende , (e) que quidem ‚in

w ‚üIE@»I

lus;

quantum eft poftiva ponit necefli.

IM f

M

tatem unius Dei colendi; in‘quan.

f/

M d

4

tum eft precepfiva injungit obfer-

481

0U

(

vantiam legis ab ipfo late , & qui-

[

W

im"

dem , ut obfervetur integraliter;

ui enim hanc non adimplet, argui-

\H\&“K\

M

i

«tur ab Apoftolo per ca verba : Qui

Jatentür fenöffe Deum , Fadtis autem

MN

neg

ant , ac propterea cum _Atheis

on RE

Condemnatur.

'

Manl

L

Ea, que prohibentur p

er hänc

precepti partem funt quidem, pro-

W

„{nq

«

an;;{ W

üt Catechifmus ipfe habet , idolo-

Vll+

Jatria, nempe cultus falforum Deo-

f

M

Tum, ars magica per talium , vel

A

etiam Daemonis ipfıus ((qui faltem

{ I M mepf;f

comparative Deo fimilis efle voluit)

al Sn

invocationem , divinationem , aut

ern

{

fuperflitiofa cammenta ; & hoc,

Wl

quia fimilia imMediate feriunt ipfun

ol

;

f

Deum , ejusque mandatum ; funt

M

/

';;.

autem contraria tribus virtutibus

'

}

l

Ia

(

precipuis, id eß Fidei ; in creden-

MÜ,

!\h ‘

)) Catch

do vetitum ; fpei, in petendo, &

MI

quo non licet ; &. charitatis in

Rom.part.

”A

||Äf[4‘!

AU

3.C.2.Se&,

amando, quod verus DeusCreator

M

3.N, 4.

nofter , a quo fumus, prohibuit. (f)

d

Exem-

Y

/

”/Ü%p

'2'

Pars IJ. Cap Vı De Decalogo &.

d Aa

28 r

AL

Excmpla in contrarium funt : aus

"”POnm

{us Luciferi ,& fociorum , Idolola.

tria per Belum‚ & Nabuchodon0-

i fü Uüg tob

forem introduda , feu intentata ;

i da

illa populi lfraclitici colentis vitu-

Tf

Jum in deferto,& alia inregno 1frae-

Wgn

lis {ub Roboam ftatuente Deos alie-

OOg

MN

M

‘nos co di&to: H; /unt Dii tui Ifrael ;

vm lı

Prae&lgla Pythonifle, & alia per fa-

Atı

(n

A

cram Scripturam relata, & Simonis

HA

ll

Magi in novo Teftamento.

A{;1

D

U

In Moralibus reduci poffunt ad

n

contraria huic pra@cepto praefum-

aa

El da

ptio fpiritüs in fe ipfo, cüm quis

fla

ex fe quafi caufam primam facit

yrln jl

contra di&um S. Pauli: (g) Quid (a)ı. 24

(ın

habes , quod on accepifli , aut f ac. Corintk.

in

J

;Al

A

ce‚vzﬂz » quid glormn.s qußf 0B AC-

} Jh ıcm 0

ceperis ? & heec proprie fuperbia, feu

ı8 o

elatio fpiritüs „ cujus Author , &

‘m\lp[

Aarens Diabolus eft ; primö autem

]

A W

ab eo mifer6 decepti Protoparen-

tes noftri.

Pari modo contra cha-

;

l

AeKUM

d mcx

Titatem erga Deum, @que ac pro-

‘HH \

Ximum peccatur per adllationem

cüm Principibus, aut Dignitatibus,

& chm\ah

e[\l%D<“ X

quaﬁ Divinos hondres decernimus,

SS

aut

T

°

u

„f/

M

282 Pars l ‚CÄp. V, De Decalogo &c,

E

;

/‚| Jll“

aut vntutés‘_fä—li';'a_s,alib‘l;_s_fc—l_ätio( j

yn

ritüs in ipfis oritur , appingendo.

/

:‚“““

Poenas horum ftatuit Deus per

T

f

M'.C

\

di&um /aum: quad/it Dominus Deus

fortis zelator , viftans iniquitatem

An

patrum in Jilios in tertiam, & JUAr-

Zam gemerationem‘, üt demonftravit

D‚$‘\Q\r.{ﬂ\l!

in everflone Regnorum Nabucho-

a£f°“ unl

donoforis, & Balthafaris; premium

LÄ<W“““‘“

veritatis,& confeflionis econtra lar-

qn Dinad A

giendo tribus pueris, non adulanti-

u

bus, & prezcipue Danieli,

ga UE

T

Quomodo colere liceat fandos,

eorumque imagines, jam {upra di-

Bl Ta

gl da m

‚ d&um, & fignanter in prima parte

de Reliquiis , & Sandorum imagi-

Gnl on

nibus, quod quidem in Cat

Kl e

(#) 1dem hic affertur, (4

yechifmo

a (Dn

deSS.Ima-

Huc etiam reducitur tentatio

gin, aN.

\ Dn ug

23094

Dei,qtw veluti de ipfius verbö dubi-

1 Mnl

tans peccator experirl! vult potemy

Wı

tiam; & econtra defperatio, cüm fit

Y Cl

contra {pem in Deum , & quafi ne-

ET

gatio omnipotentig Divine.

E

1I. Cüm duo capita primi prz-

L}

A

W

3

cepti Deum , üt (uprä , attingant,

Au

MM

H

fecundum pritbe tabule prace-

A

U

Yl 6

ptum in co confiltit : Nox afumes

20men

Nl

JA

C

Pars I, Cap. K._De Decalogo &, 38;

d

D

nomen Domiını Dei tni in vanum, HiE

A

! atof

certe Catech:fmus (z) Romanus Pa- @; part.3.

DCU) )

rochis pr@cipue , ac fummä cum c. 3:

d

Dnnn

emphafi inculcat , ut populo , feu

I M/yll/lj/,é

auditoribus fuis nervose explicent,

M

Y Oal

quantopere Deus fervari manda-

M

ran

verit hoc preceptum , n& nomen

\

I

füaum , aut verbum inhenoretur;

‘.‘nf.'

]

h‘,"n! |

N

idem enim eft aflumere in vanuım

Ol

nomen Domini , quam ’ ejus verbum ;

JA

unde, & quia ipfe Dominus, quam-

Dn

vis in /fermone NOn jarandum dixe-

ela

rit, tamen, ubi pro jufßitia afleren-

W d

dum eft te{timonium veritatis, ne-

ceflarium , ftatuit juramentıum ,

NO

A

feu jusjurandum , prout ipfe jura-

gmü‘.cch«(m%

vit (verbo Prophete ) juzavi in

/

memetipfo , (k) fi David mentiar ; (%) Pfalm}

4

o

W

M

tentatl

& juravit Dominus , &' non prenite- 199

A0 ul

bit eum ; jutärunt Apoftoli , jurä-

yrı Dot

runt Angeli , & multi Sandti. (/) (S.Paul.

K ad Cor.

Diftinguit item Catechifmus jura-

2. ApOC«

Ho ln

ı Kaule

menti genera in duo , nempe in af-

10, 3.

DE

Sertorium pro jußitia, ut haec vel

ga nd

in fe , vel per hanc proximus ju-

vetur 3 unde habet modus pradli-

fa MO

i e /

Cus : Sic me Deus adjuvet, & (anita

A N”\"i

Des Evangelia , quod eft , jurare per

VCE>

Y

A “(‚g.'}/l(‘

\

—

284

Pars H, Cap. V, De Decalogo &e,

ir $"’

yl

f

f

V_Ctbl1m“‘_l_)El 3& framfﬁn'um ad

\ | Al M

Y

,

4{

|

;

:1

quod reducitur votum ; qu@ duo

A

d}

Ö

X

d

ME

per Parochum bene explicanda ,

1}

AL

& iis infiftendum, ut non facile ju.

|

jﬂ\

\

retur nifi .ubi , & proüt prefcri-

l

Aua

ptum', & neceflarium ; nec facile &

d

M

HO0

judicibus , nifi , ubi aliäs veritas

z

\

\

erui non poteft , juramenta defe.

A

rantur , (cum. juramenti requifita

Dnl RM

lln

fint. veritas , juftitia & jJudicium )

idque talibus tantüm, qui plenam

s Jl

legis , ejusque intelligende noti«

man d

tiam habuerint ; Caeterüm mini-

mg d

me vel in.difeurfibus , vel' in con-

nend

tradlibus, vel in extraneis nafratio-

in Kl

fl

T

nibus ufürpandum nomen Dei, aut

_h

T

verbum , vel jurandum per ipfum,

{ A

7

M

A

fandtos, aut creaturas , proüt Do-

\

MW

