pars triplici duCu , dum progre-

M

Nra

Al

!}

l

A

Z

diendo ä Cornu Evangelii, fadtä in /

K

medio reverentiä , üt Lupra , incen- /

f

'

M

A

Y

fatur eödem modö . pars anteriof \

1l

N

7

ufque

(

ln

Pars 1. Cap. V, De Miffa'Yolemni &c,

49

5Dn

ufane ad Cernu Epiftole: ubi red.

l (

Z

_ditö thuribulö. ipfi Diacono cele.

nm brans ab eo incenfa

M

n

tur ftante in }n—

‘O fima parte Arce.

Quod m

_ Urt autem {ciatur diftindio fit

Orcm

d 4

ü

n

u partium Altaris , &-Aree, no-

%e tandum , quöd Altare.dicatur qua-

mk f altior pars, unde ad.Deum afcen-

dl dit Oratio , 8& Sacrificium:, Areca

Iar

autem pars inferior, unde ad Altare

f Manı

afcenditur , & fic infima Area eft

m,E

planum ; gradus ( in majori Altari

in

regulariter ‚tres ) ufque ad Arcam

menfa)

fuperiorem » in 'qua celebrat Sacer-

'allad Ia

dos, Altare item tres quafi par-

aln 4d

tes habet , nempe menfam , que eft

r demiß

quafi medium „& ubi reponitur fa-

Jatıs I0

cra Hoftia ; item tabernaculum in

y elevat)

medio fpatii , & quia hoc erigitur,

o dudl

vocatur, pars {uperior.Altaris , pars

diem Al

verö, que infra menfam eft , &Ec-

M E\)\“(

clefiam refr

P

icit , dicitur pars inf;-

tior Altaris,

erl0l €

Altari per incenfationem quafi

m pr0g&

purgato , Deique prafentid ( qui

\ M

in templo Salomonis in forma nu-

is apparuit ) invocatä , Sacerdos

d [ä,llfy

arı

in cornu Epiftole folus incipit in-

u!äil‘f ;

xmi‚

u

M

yo Parsl.Gap. V. De Mifa folemni' &c.

Ü

troitum voce media,&interim cho-

;

T Eu

rus eundem' intonat canendo eun-

}

M

dem Introitum , feu Antiphonam ,

MEDU

K\

ex’qua formatur , nec non Verficu-

?C

Jum Pfalmi 10cö totius Pfalterii, -

quöd in primitiva-Ecclefia diceba- 4

tur ante Miffam‘; höc ﬁmto, &An- !

Etm Al “

tiphonä refpc&1ve repetitä Sacer- !

ml LWIE\\

AD

dos perfiftens in eodem cornu Epi-

ftole dicit eidem voce :' Kyrie elei.

A

O

or alternando cum Minilftris ,

A

quidem hoc ter , item ter Chrife \

n

V\-«

‘;r

MM

M

‘l

eleifon , ac denuö ter Kyrie eleifan,

ita ut Sacerdos primö bis Kyrie

L

eleifon , femel Chrifte eleifon , ac

demque iterum bis Kyrie eleifon

m M

pronunciet, sitque taliter primus,

P’\

MO

& ultimus in'hac invocatione, qu£ _

M

M

a

fignificat: Domine miferere , & Chri-

D\

/

fie miferere , lterumqlle Domine mi-

A

W

ll

ferere , idem verö canitur in Choro.

A

ß

confecutive , nifi fors diverfis voci-

Aln

\„N w

bus alternando & hoc ad exem-

M \la N

plum Chori Angelxc1 , & novem lp-

fius Ordinum.

Ubi notandum:, quod non dc-

ilI i

beret affe&ati mndn!

tione mmxs ”w

Al

DI'O Ch

OM N

\

MWÄ('(. |

Pars 1.Cap. V. De Mifa [a_l_emni.‚

fi

% rot

rahi, aut fepius repeti

; prout

m ufcorum mos eft cum nau

fea, fed

ilnhec agendo, ut vox fit pat

hetica,

A itanquam implorantium Dıvinam

i Mlmifericordiam

5 (c) Confequenter (c) Duran-

“tlyoce alta, ac potius hilari, & plau-

dus1. 4. €

12 de Ky.»

füidendo Sacerdos ad fuperiora refpi-

rie eleifon

el kpiens intonat hymnum Angelicum : & Cafal.

de Rit.im

munllori@ i excelfis Deo, huic laudem

idem,

w Idando, & exequitur höc eö tonö,

Mkı yui ab Ecclefia prefcribitur, plus,

mi yel minus folemni , vario de B, V,

ıdl ejus feftis, feu aliis, in quibus ca-

M Imendum fecundum duplex, femidu-

kn wolex, ümplex, aut feriale in Pafcha-

udibe, prout habent rubrice, & hunc

vln ymnum poft dictam intonationem

one,@rofequitur Sacerdos voce medii

„‚ &0ene intelligibili, & Levite cum

Dıinıpfo _ locö Cleri, inclinandocaput

inCherga crucem ad verba adoramas te,

el W/@tzas agimus tibi, FE/“ Chriße,

x al &/Cipe deprecationem nofram, & ite-

ynowfüm : „FE/u Chrifße ; Chorus verö

profequitur tonö letö, ac fecun.

düm fefta plus , vel minüs folemni

w undem hymnum. Interim, usque

\\at‚ivﬂ”é um Chorus a

bfolvat, & fi non fit

D 2

eXpO-

€

n

1l

©2

Pars 1, Cap.V. De Mifa folemni,

D

g

expofitum Venerabile, itur ad fe

des, Sacerdote ex Area altaris de=#

fcendente poft inclinationem Fa

&am Cruci, & in infima area , fem

gradu, fi reconditum fit Sacramen-Mt

tum genuflexionem, Levitz verö geA

nufle&unt, & in fummo, & in infi«4l

mo; biretum imponit celebrans/wß

in difceffu, feu (quod magis ufgasllm,

le) in a&u fedendi, fed Levitee te-ihp

gunt tantüm in fedibus poft cele«qutmx

brantem, detegunt autem ad verbatu{

pretada, Seflio denotat illam Chri4lt

=

1m

{ti ad dextram Patris, de qua fit%

mentio in Symbolo, ubi pariter (e&ym

detur,

Ad Amen regrediuntur OMafn,

nes ad Altare, & ftant unus pofıii }

alium ita, ut Sacerdos ftet in fuprm?ac;1};d(;v_AJ

ma area, Diaconus füper penultig.

mo, & Sub . Diaconus fuper u*lti-äp;:;„‘‚m

mo gradu, ad demonftrandam Hie

1

l

M

;

rarchiamEcclefie ; tum vertit (€ S41

E

cerdos ad populum , & altö tondh,

R

(d)

2

(

Dura:

a

uSs

od canit : Dominus vobifieum (d) an

C, 14 VO-

nuntiando Dei gratiam ( vel fi fg

cat falnta-

Epifcopus, aut Pralatus, ab co be4j, 4

tionem

nedidionem habens) Pax vobıs, d

d

pop uli

k

quöd prefentet Chriftum;, Refun,

M

Y

rectionis '

A

‘“\\;‘£M

Y

ın

Pars L.Cap. V, De Mifa folemni,

s

?

21

I6 ue&ionis glori2ä jam clariﬁcat?z?izi

Miliac propterea hoc faeit in faldifko.

Miono; Levite autem refpondent: Er

MMidnz Spiritw tuo Voce media, fed

ıftwChorus idem voce altä; pofl que

n

Leten

d

elebrans tranfit ad_cornu Epifto-

m0,{g Levitis in ordine fuo comitanti-

o ekgus , & Sacerdos (tans ad librum

Wnglantatö Oremus , quod faCit mani-

ı (lawus junckis per modum orantis; in-

Ur plte disjungit manus , ereCtas tamen,

almdıcla, ut una aliam a parte interiore

stilndefpiciat , digitis junChis canit ora-

‚# mionem preicriptam, illämque con-

jmrteludens per verba : per Dominum

{mtwooßrum &c cujus verbö docemur

K unı mNIa per ipfum, & nomine ipfius

kinfetenda effe; denuö jungit manus

yr pelut orans ; orat autem nomine

‚f 0, S& populi tanquam ejus Mini-

minder, unde dicitur in plurali: Ore-

yuetiZs, S textus orationis.

Levite

gapce mediä nomine Cleri, & Cho-

jn (1 voce altänomine populi refpon-\

aM E: Amen,

Si velex prefcripto,

ms‚ibhﬂ alias ob publicam neceffitatem

‘‚3Pd

/Cende , vel canende funt plures

‚Wationes , puta, commemoratio-

arı

ar

NES

g

3

] h"’

54

Pars ı C' ag

V. De Mi_ ffgl_fimni.

T

nes de fandis, vel votive, qu

M

etiam dicuntur Collecte, quOotquot|'

fint, fumuntur füb una conclufo-'

ne, dicuntur autem fuffragia , feudl

commemorationes,que funt de fan« 4

&is, quia illorum fuffragium in ora- /

tiones noftras inducitur z Colle&damit

verö, quia quafi in unam colligiturulet

oratio populi, in cujus fignum, ub! k

mos eit, ut populus eat ad offerto4ui

rium, ponitur fuper altare, quafi tacıfin

beila fug Orationis per nummos ;

feu alia figna oblata; Sacerdos au.dm,

tem coiligens hic agıt mediatoremlhi44

inter Deum, & populum.

M Ü/3jﬂ£.‘L

Quöd autem non fint fumendat ı

multiplices orationes, n€ teediuMMlı \

pariant , feribit ipfe Durandus Cl

1faia c, 5.textum afferens Dei ditfmy

centis : Cdm multiplicaveritis Okın

(e) Dutan- #,9pges veflras;, non exaudiam, ( €

Al

dusc. 15.

De Orat.

Secunda pars Miffe , cö qUÖ')\

xx

M

N.2

odrinamı contineat, dodrinalis

Ühr

\

E

d

k

;

fupra, dicitur, & primö quidem

Mk

l:.tf

l

folemni ä& Sub - Diacono viıces ‘5(!<}‚@}

|

&oris agente, canitur Epiftola vod

f Y.w'.\c

(

(

currenti, & quafi recitativa, d!Cip,

' ‘y‘

tüurque Lectio, feu Epiftola, ql;j„%;gi;

LA

!

Mln

Pars 1, Cap. V.De Mifa folemni... $5

] yote)

ü: plurimum componitur ex epifto-

d an

lis S. Pauli, vel afis, vel feriptis

Und COn

Apoftolorum, feu Prophetarum,

ö ßan

eftque quafi pro textu explanande

u füntl

dodtring , & fecundüum 1d, quöd

Aragiamd

Evangelio pramittitur, defignat

ur { predicationem . Precurforis ante

ınnl publicationem Evangelii,

d Cendn

Graduale, vel tradtus funt quafi

sutld preparatio populi ad audiendum

lıa Evangelium, & hac quidem äa cele-

jr brante dicuntur voce media, &

‚S Currenti; a Choro autem canitur

‚ncdam illa, vel alia folita; inter miftetur

U

autem Graduali Aleluja, ubi pre-

min Leribitur, quod fignificat: LZaude-

ul 2ur Deus,

Sacerdos celebrans f0-

‚dmdt Jemniter fub cantu Gradualis legit

f Evangelium voce currenti, quafi fe

j ipfüm per hoc erudiendo , & prg-

ım( parando ad illius explicationem.

fa 00

Evangelium (ut mittatur omnis

dn Etymologia, vel! defceriptio fuperva-

da ”caneca‘) cüm fıt ipfum Verbum Dei,

o S& textus hiftorie Chrifti, tantam

abet in Ecclefia Catholica vene-

g Egl

mc\lä[ifb

| Tationem , ut ad illud accedi de-

£at etiam fine genuflexione ante

D 4

Ven;-

l" /

56

Pars I Cap. V. De Miffa folemni.

wr

d {

Venerabile expofitum , fi canatur,

!}

[

M

aut etiam dicatur ab ipfo Sacerdo-

A 1

te, quod fieri debet. in fuo cornu,

jl

/

aMı

f

inde di&o, 8& quod ideö eft princi-

ale.

In Miıffa folemni Diaconus,

drn

poftquam depofuit ltbrum fuper Al-

e

tare, & ante illud genuflexus ora-

rmn En

Vit: munda cor meum &c. prOo im.

AaA

ploranda gratia Divina ; eundem

Öan

.aér.]

M M

librum claufum reverenter reci.

al M

‘

ML

piens accedit ad celebrantem, &

ab eo petit benedidtionem, quam

Mıg

dat Sacerdos per ca verba : Domi-

Alr d

us fit in corde tuo, & in labiis tuis,

n‘]/ai’,fä"i

mal

at vitle annuncies Evangelium (unumM,

fn

M

poft que ipfe Diaconus ofculatur

LO dı

manum Sacerdotis , feu annulum .a

Prelati, aut faltem locum libri, ubi m

fuit appofita manus celebrantis , & \

:rci;

Y

mOX accedit ad locum (ubtus Cor- }n

(

nu Evangelii, ubi ipfum expedat.

{

U

!

.‘"

0l

Sub-Diaconus, illique fuper exten« },

M

A

{

fas manus librum apertum impo- \

U

Ü

nens ( ftantibus ex utroque latere“h|,

4

Ceroferariis cum candelis ardenti- {

T

[

M m

bus, que fignificant teftimonium.ä |

i

Lege, & Prophetis) canit Dominus {

Ö 7

Ü

l

vobs/cum quali cX commiflione cele-

{

bran- W

{

\

Y

$

—

f

M g “ pv Öap. V, De Miffa folemni.. 57

'l‚ﬁca.:;\&l’ brantis, & dum A Choro refponde-

Ma tzur, Diaconus tonö propriö incipit

'lom Evangelium per verba: Ixnitzum,

&O el p Seu fequentia S. Eva

ngelii (& incen-

NDn fatur liber terno du&u thuribuli

"nfyl antea a Sacerdote benedi&i) mox

Mlg cantat totum Evangelium, ad inter-

%mi pundiones, pro facıliori textüs in-

Ma4 ll

telligentia bene advertendo per

VREOIET MM

paufas, & vocis cadentiam ; ubi

Avnl |

enuntiatur nomen ‚7ZSU inclinat

nn l

caput libro , fed mınüs ad nomen

4! D

Marie ; in Evangelio S. Joannis aU«

W

temad textum : V/erbum caro fattum

Ya fa

ef, unum genu flecıt erga eundem

olcalatur

librum, etiamfi eflet expofitum Sa-

annulum

cramentum ; finıtö autem Evange-

brl b

liö, Diaconus fignat locum illius

antis, &

füper libro per digitos, & Sub-Dia-

Dtus cOf“

conus eundem defert celebranti

D

deofculandum in l1oco fignato: por-

DEr EBl

“ 1ö Diaconus Sacerdotem, feu Pon-

am in)_ tificantem, qui vel in cornu-Epifto-

lo\l€

wla ad Altare, vel, fi fit Prelatus, in

|

p ar

faldiftorio Evangelium decantari,

mo audivit, ternö thuribuli du&u in-

\m\[ﬁ“‘ffr:

i verö non adünt Levite in

I

Milla

D'j

V

58

‘Pa_r_s_ J.Cap. V, De Mifa folemni,

M

'

@m

Mifla etiam folemni, tunc Paro_-

dn

chus, vel alius pro ipfo celebrans,

in Cornu, & tonö propriö Evange-

K

lii illud cantat, ficut priüs in alio

1M

f

Ü|1

cornu, & tono ledionis cecinit epi-

AT

ftolam, hoc enim facere El actus

anl

Parochum decens, prout in parte

do&rinali audiıemus.

A\Ü“N%M\M

HN

Porro annuntiationem Evange-

da

Jii fequi deberet explicatio, ficuti

AnCh Dn

exempla hujus nobis dederunt com-

plures fummi Pontifices, & alii5S.

ıkanl

“‘»'«‚hahifzß@‘7‚

Patres item Pontifices, addendo ho-

milias pro explicatione Evangelii,

M

ln

quas hodiedüm habemus in Brevia-

rio, & confequenter re&e Conc,

AT

(F) Conc.

g}

Trid. feff.

Trid.ftatuit,( £) hoc loco fieri debe-

5.c. 2.de fe, vel a Parocho ipfo, cujus munus

4 (l

SR

teform. ce{t, faltem in Altari ad populum

converfo, vel ex ambona, nifi alius

K

adfit concionator, vel ab Epifcopo

NI

conftitutus, vel ab ipfo Parocho

v

f

X

Mag

fübititutus, quo cafu Parochus c

Ca

|

j

/

A

m*

i

“‘Of

)

lebrans in fede prope Altare ipfü

M

l;

K

attente audit, quafi approbando,

OT

que dicuntur ex fua commiflione ;

Üﬁoé 'At W

ficut hoc etiam facere folent Pre-

“\‘Ü

*W |

A

A

|

Iat_i Pontificantes ex faldiftorio

W

f

nita

)( Myjlg ;""m\ j

Pars 1,.Cap. V, De Mifa folemni Ö'c.

59

i m} nitd Concione fiunt publicationes

DA feitorum, jejuniorum , indulgentias

mö fn rum , & aliorum

per hebdomadam

pln 9C

currentium.

MCOlgn

Subfequitur Credo , éüod cele-

44 Drans altä voce intonat , cüm au-

\

DUWUt

„ diri debeat in tota Ecclefia , eftque

)

; hoc verum Symbolum , & profelfio

Hon Er

fidei Catholice , quam originarie

yl f

nobis tradiderunt Apofoli ex man-

A dederten

dato Chrifti Domini , & dein dös«

e Al

matice explanärunt diverfa Conei-

y Addkadoh

lia , habita contra plures herefes,

M

d6 Ergl

maxime verö Concilium N icegnum,

U n Brerlas

confutando preter priores hereti-

1l Conc

cos Arium circa Divinitatem, &

er debe:

l

confübftantialitatem Filii cum Pa-

x

M

tre

‚» ac füubfequenter alia contra

(aD S

chifmaGrecorum ne

(populum

gantium pro-

|

ceflio

nem Spiritüs Sandi a Patre,

4al gr

f

i

Ea

lio; qu® omnia, preter alia

de+tide credenda fatuit idem Con-

(

;

Parochı

gochl6 0

‚cilium Nicenum , & poft illud tria

{ubfe

qua Oecumenica Concilia

Jarl &

ymbolum Nicenum confirmantia

M)t°}“i“ p

Teter aliud S. Athanaßi eadem

nml O

M

ccafione editum, quod quidem eft

A0

W ‘

M'

7

plıcatio, & dici,

an

„quafi fuperi_gris exX

tur

PE

W rWﬁ

60 Parsl.Cap. V. De Mifa folemni &c,

zur in officio pro inftrudione Sa- /

Jf£[iM

cerdotum , non autem in Mifla: &

ri Jr l:L‘

‘'hac occafiöne notandum, quöd po-

OLK w*£“

pulus per fe orare volens Symbo- ,

“ {m„ r“‘

lum fermone vernaculö, recitet il-

acmt‘l{”

Jud Apoftolorum,.per quod fatisfa-

Al Can\m l

cit, quamvis fatisfaciat confentien-

A

N

do illis , qug cantata (unt &Sacer-

RN

dote, & Choro. Celebrans poft in-

Credo in

A M

tonationem verborum

unum Deum (ubfequitur voce mediä

l \mw

(T

totum Symbolum pro fe , Levite

Ynl

verö pro Clero,ficut Chorus pro po-

\$./;;7„

ulo ; ubi duo notanda , primüm,

uöd Chorus debeat repetere ver-

l'hm

bum Credo ä Sacerdote intonatum ,

“«'#m

quia in ea confiffit vis mandati, &.

5M‘2{ K

[Ä(v mu*- ‘“A

adtus fidei; fecundüm,quöd a Cho-

ro cani debeat totum Symbolum,

S

non Omittendo. medietatem , aut

||‘IL Ml

W

HD„

Yn

quamlibet partem , fed totum , &

u ;Ln

fingula,que 1b1dem contenta tenc-

**';fdm f

mur credere , & profiteri ; unde eX’ (J T

{

illo omittere vel minimum , abu us‚ 9.

|t! '

eft pro poffibili tollendus.

»u T z‚„ N

Abfoluto per fe fymbolo, quod *

N

A

fit ftando _ per modum operantis ,

poteft celebrans (nifi expofitum ﬁt

Mn

Vene- ﬁqu

W

|

Mı

fﬁßm‘W}(‘

Ta

Pars l._£‘ap. V.De Ii4i/fa Solemni &e; _ 61

\

T

|

; Venerabile ) adire fedes, & ibi cum

l gu

„Levitis , & Acolythis federe, quia

Oln y

eft adus recipientis profeflionem ,

IO fecitet|

communis Clero , refpe&u populi

qudlrig PFO

fitentis faltem per Chorum , qui

rofequitur Cantum ; ubi autem

Ailatien P

4an aar

devenitur ad verba tra@antia de

y

incarnatione Chrifti, detegunt-fe-

; dentes , & totüm textum veneran.

A

(

MNO medd

“'\

f

tur inclinatö capite ufque ad homo

faitus e inclußve, idemque facient

Bfoß, Lanl

Cborıspron

in fecunda parte fymboli de Spiri.

dh, Prl

tu Sandoad verba ; Simul adoratur

in fignum debite adorationis. Ad

CDGLGNO Vl

verbum finale Amen redit celebrans

Antonatum

yandatı, X

cum Miniftris ad Altare , eöque de-

ofculato ‚ celebrans vertit: fed: ad

d aCho-

ynbol)

populum , & altä vöce canens per

ilem , dUt

verba : Dominus vobi/cum annüunN-

tiat ipfis Dei gratiam, quafi in pre-

m, &

tantQ 1E

mium fidei „quam profefli funt ; ac

An

poft ‚re(ponfum Cleri per‘Levitas ,

ıl

in ordine fuo ftantes, ac Cleri pro

:um‚a\)

U

"populo profequitur altä voce: Ore-

lb°\° ) (

MUS , éﬂque hoc

Uffertorium.

quafi invitatio ad

N opet!ﬂ )

enl

m

. Tertia igitur Miflg pars , fecun-

Wd,

” düm fuperi?15 aflumpta,eft oblati

eu

;‚V'1ﬁ’

63 Pars 1, Cap. V, De Mife (olemni &,

m}

\'

feu Offertgrium, quädo Sacerdos fo-'

Jemniter celebrans: fuper Patena,

x

fibi a Diacono porreda , 'offert pa-

[

KAM

nem ad Sacrificium-aptum, hoc’eft:

wn O0

in Ecclefia Latina azymum , vulgö

E

Hofiam ‚ ca verba fecretö profe-

l/

fens: 'Su/cjp'e Yantte Pater , Omnipo-

tens eterne Deus hanc immaculatamn

A

N

Hofliam, quam eg0 &c.'eX qUo nOota-

tur, celebrantem hic quidem loqui

Aua

in perfona propria , fed.mixta cum

:3‘m‘c(wp IM

minifterio populi,ac qualitate quafi

W L

mediatoris; impofterum autem jam

dicitur.ille panis: Hoflia oblata: Con-

M

fequenter Calixcum vino, ac infu-

fione modice aque mixto, offertur

ab codem Diacono-celebranti £ in

ipfa aqueinfüfone petitur a Sub-

(

diacono benedi&io ; & -ratio, Cur

3L

M\ I8

f

1

benedici debebat aqua,eft,quia hec

W

Ü'h

eft elementum famulans , ubi vi-

«

M

I8 IM

/

L

num in fanguinem Domini conver-

M

tendum eft Dominans, nec convef-

4,

4

(g) Duran-

=

ALn

Cus de

tendum 6b praefantiam in aliud.

Aln

Obl.1.4. Oblatio . verö calicis fit A celebran-

IN

0

©30.N.21. te per Oratiunculam : Offerimus ti«

eX eco

M

Yn

(

“ Ia

Gavant,

bi Domine calicem falutaris &c. (g)

ÜT

A

n

T

M

de Offert, in pluraliex ca ratione, quod aqua

Wl

Inl

mOodI-

lln

Pars I; Cap. V, De Mifla fälemni. 6

3

O

modica infufa vino, cüm fig

nificet

DEr Pa

Ecclefiam Chrifto unitam, per mo-

93; 0ffert‚';

dum fanguinis, & aque, que ex

I hoc (

ipfius latere exivit, jam notat com-

D yl

munionem , adeöque in plurali fit

Ü Dfofe

exprimenda ; modicitas verö aque

M ÜMI fa

notanda ob inferioritatem longe

Z

maximam Ecclefig erga caput Di.

A

vinitate prgeminens; illud verö,

AT

per quod invocando Divinam be-

lnl

nedid&ionem fuper oblata dicitur:

QUiltenn

Veni fanttificator omnipotens eterne

maln

Deus, & benedic hoc Sacrificium tu0

lln C0n

/ahito nomini preparatum, eft petitio

10 4C Hf

acceptationis , & benedittionis Di-

A ofertur

vine, fubfequenter preparatur, &

fl In

fit incenfatio oblatorum cum thu-

A Sub-

ribulo, 8& quidem indiftin&e pre

ntlo, c

omnibus fiunt crux, & circulus füu-

ul er

per oblatis dicendo prefcriptas

bl

\

oratiunculas; poftea, fi expofitum

MC

fit Venerabile, defcenditur ad pri-

4a6 Mum gradum ; ibique genuflexus

‚in 1W Eelebrans cum miniftris ternö du-

A

u incenfat Venerabile , poftea ad

fn

‚ 1uperiorem Arecam, ejüsque medium

ansé“é

j_rediens, unöque genu reverentiam

mM,

H

'faciens, profequitur incenfatione

: 9\\‘\. ı

üt

M

W

M W“’

(hn

d

64 Pars 1, Cap. V, De Mifa fﬁmni.

O'

üt di&um eft ad introitum; ipfe

{

M

mo

u

verö Celebrans (fupponendo expo-

M

d

fitionem) incenfatur in cornu Epi.

éf}\e‘l

IIN

W

ftole (tans uno gradu infra Aream,

ubi & perficit lotionem manuum

A

”I_unü

dicendo: Lavabo quod perficit ve-

| mümu!

niendo cum CG/loria Patri ad me-

ß \MM“

dium. Quod verö detur patena

a \‚‘„W\ W}

Sub-Diacono tenenda, poftquam

A

w

illä uti fufpendit celebrans , nem-

KachlM6%

pe 3 fine Öffertorii usque ad Com-

g

M

W

munionem, hoc eft finem Oratio-

Ü.€\(Üi f

j

W

nis Dominice, idque fub velo, quo

T

ol

quafi involvitur, ratio eft, quöd fa-

Ja I

cra vafa cufltodiri oporteat USque

M

in ufum, & exinde datur Sub-Dia-

M

WE

cono, qui ejus tadtum in ordinatio-

ne na&us eft, & ad talem cufto-

N

M

diam deftinatus.

“1

MM

|

I

DE

|;

Profequitur Sacerdos poft lo-

il

W d

„‘..

tionem manuum ad medium, &ibi

k

Ünlafi

\

finitö pfalmö:;: Lavabo (ubmifsö ca-

-

«

f|mb5

P

pite, ac jun&is manibus dicıt obla

+

TT

tionem per Orationem

+

Sufci

\“

MIMIl f

fanda Trinitas &c, & hac ‚eft pro-

|

Al

jl

prie oblatio totius materie, pro fa-

|

Kn

Ö

‘ /4_‘?l

H”» N ﬂ.[.{

crificio preparate , & oblate erga

oC Sa“

/ Wli:;g {

SS Trinitatcrp, agitqueinh

|

GEl 06

Pars 1, Cap. V, De Mifa (olemni.

E —nn -

6s

Maflni

—

gerdos Mimﬁr?ﬁn Chrifti, exinde

[0|[Um‘ M

verti

t fe a parte dextra perficiens

)nENdot

totum circulum ,

& in medio Vefe

COr

?'

fed fine cantu di-

fionis clarä VOoCe,

deft ad Clea

ffg Arın

cens: Orate fratres QUo

f Man0n

byterium injungens il-

fl f

rum, feu Pres

ut fuum Sacer-

lis, f{eupeten

s orarl,

Pa ME

dotis, ac 1p

forum @que commini-

dn m

ficium DEO acce-

{ftrantium Sacri

A D

l

/

tum fiat; refpondent m

iniftran-

NS 168

oro verö Ca-

tes p

er (ufcipiat &. Ch

6Cn

nente 10cö

Offertorii, quödin ea

f focm Ol

ntrodu&um eft per

Ecclefia fors i

füb rl

confuetudines

laudabiles tamen 3

c qu0dh

& interim pop

ulus venit ad Offer-

bftantias fuas @que,

orteat OSQUE

torium, qu

afı fü

ar a0-Dide

\

d Sacrificium conferen«

I LOMA

\

ac preces a

d

A tltm ca

° Diftis deinde & Sac

erdote (ecre«

nem Sacrifi-

tis quafi in preparatio

dı P

4

cii, illisque füub‘

una,

vel pluribus

g 0

conclufionibus fi

nitis, ultima CON-

T

clufionis verba

publicantur CeiE-

ö

brantis cantu per v

erba: per omni®

i ?"

M

& hinc incip_iß

60 4

fecula f£c

ulorum ,

vh@ß<.ﬁ

Prefatio,

definitque

tertia pars, !

n

(tanti fequitur

e

el

elt: Ofertorium, In \

&OWM ‘

do gratiam Del

prefatio annuntian

per

tq‘)€l

W

0

'{

66

Pars I, Cap. V. De Mifa folemni,

l

A

‚per Dominus vobifcum , monendo

AßtY’

Clerum , & populum, ut animum

(Ad

fg

Ü

10

ad Deum erigat per verba: Surfum

W

corda, de quo quafi confidens Sa.

K

;;imrix}i

HIA

„nr

!

cerdos gratias Deo agendas innuit

per alia: Gratias

agamus, inde fh6,

!m[ SK‘\‘MH\„

'

Cleri,

A

M

A

efle a

ac populi nomine juftum id

firmans continuat Prefatio.

AA

MNO

nem verbis, modo

OnMM

» aC foNnis prg

A0 OO

MM

feriptis ,

fociätque hanc Glorie

'

{{

N

X \

Dei annu

E'Äü".Ü

NCiationem cum Choris

K

Angelorum unitä cum ipfis

Vvoceef.

\

a C

(b)Duran-

formans ternum ,

idque {ummum

X

M

dus c. 33.

elogium: Sandtus

&.

(#) quod qui-

DA

“ [

de przefat. dem celebrans dicit

Voce mediä;

cum p_luri-

Presbyterium pangit

lı

UusS CIl-

pulfu Campa-

f

cumfan- B, & Chorus

profequitur cantu

ıp

tiis, & CUum fequentibus

®

E 1

Gayantus

:_:Canm

Aın

eod. loco

Incipit Canon,

feu pars quarta

N

M v"b

de Prefat,

Miffe Confecratori

\

Ün

a did&a; & qui-

adN, ı1. dem Canon, feu R

egula in facrifi-

Yl

L“?1'ä{‘übü; (

cando tenenda (&

Sal I

I

mper eft eadem,

In

nifi quoad pauca i

n certis feftis ad.-

Al

JM

denda, ac

f'm

propterea debet dici in

(>

4 £A

qualibet M

ifa;

Oratio verö in Ca.

Al 0

A

none tota fit per

folu

mSacerdotem,

I

{

ü

atque ideö fecretö

AT

» Itä tamen, ut

A

1jntellige.re poflint

\

(

en

' Alflıftentes , tan-

Ül

D

>

quam

.W\ u

hi

A

W

IM

Al

M

%!i‚

/

D

°Wag

Pars 1.Cap. V.De Mi,j"a Solemni.

67

) Hﬂimu[„j

19i d

.

quam proximi teftes, & hoc exem-

Y

(

M

/ plö Chrifti, qui in acceffu ad Paf:

)Hﬁdcm

Ml

fionem fuam folus orabat ; Affiten-

MS In

tes verö debent filere , 8& attende-

Ö de f]}0)

re, n€ turbent Sacerdotem, proüt

Yl |

\‚

fieri folet ab illis, qui Levitas agunt,

© EItlO,

negligendo attentionem, tanquäm

A

difcipuli dormientes, aut interim

C Orn

vacant Orationi Breviarii, vel alia«

C0 Chof

tum precum impertinentium; cüm

T YOrenf

tamen Chriftus dixerit : Vigilate,

1 m

hoc eft attendite , & orate, hoc eft

)qiod,

mentem erigite, non verba; his

0 D

enim opus non habebat Chrifus,

TuCampa.

A Cn

fedilli, n& intrarent in tentationem,

vel dubitationem. Sacerdos igitur

incipit Canonem per verba: e #gi-

A Q

tur Clementifime Pater &c, petendo,

Mg

ut accepta habeat dona, & mune-

l | 1a materialia fue Ecclefig in facri-

{n |ficio illibato oblata, in quem finem,

Hi 5quafi Dei nomine format tres cru-

ıda (ces bene produdtas, in quo quidem

in Ca

hriftum non fignat tanquam pre&-

lırn fentem, nec tanquam paflum , fed

n,! tanquam Sacrificlum preparatum

v U

rgveniendo his fignis crucem , in

w /quam {fe tradidit @terno Patri pro

|

E 2

nobis

68

Pars I. Cap. V, De Mifa folemni.

ä5 .W" .“]

F A

nobis facrificium ; quod confequen-

?*„ji i

ter ex mandato facrificati Capitis

M

(

offert Ecclefia fub, & cum Capite

M iM [l (

vifbili fammo Pontifice , ac Anti-

ne Antiltz-

() Nomi- (kite particularis Ecclefie, (7) &

ınn O

n

fis veniunt

populumApoftolice fidei cultorem;

£Lf'.'\‘h.\g{‘.‘..i

Patriar-

uod fi vacare contingat S. Sedem,

krn, Xi

che, Ar- omittantur verba de Papa, & dein.

Aln Oa

chi - Epi-

fcopi, vel

de addendo preces, ut Deus memi-

l OE

Epifcopi. nerit in fpecie eorum, qUOS COM-

in pro pria

A

Dicecefi :

mendare volumus, & debemus per

Vn

& non al- verba :

Memento Domine , (eftque

terius fu-

D

pro vivis) finaliter autem pro om-

fl

%

d

perioris.

A

Gavantus

nibus prefentibus, ac pro quibus

part.z. tit. Sacrificium offertur (Parochus hic

ä“‚.‘;.*l.' IO

7:N.2. fpecifice memor fit populi fuietiam

Kn

fors abfentis) quorum preces , füis

M

\n

AL H

M

jun&e Deo commendantur. Hic

M

M

Ö0

A

monendum, ne Sacerdos nimiüm

l

Ml

{fe detineat in hoc memexto , fciens

W

W

f

l

primam memoriam effe fui, fecu

nN-

FA

f

dam ejus, pro quo offertur , feu 0

M

Al

ferri debet, ac tertia particularium,

(

|:cßpc, —.;'

feu perfonarum,‚feu necefitudinum;

?

Ü

“.4«0: Hf

pro quibus fupponitur feciffe inten- | M,

‚tionem ante acceflum ad Altare, ‚44

]

fecundüm regulas preparationis in

«

' ı /

facriftia habendas.

Dici- 4M

M

A\

/

ılln

Pars I.Cap, V, De Miffa Solemai,

69

fn

— ——

Dicitur: ixfra aftionem , quod

cHti C

Cum Ca

fubjungitur, nempe Communican.

tes, hoc eft, ut eidem Sacerdotis

, 4C Anı

orationi adjutorium accedat 4Com-

8(i)4

munione earum, qug@ merito füo

Alrn

dır

potentiores funt, nempe B, Virginis,

SS. Apoftolorum, Martyrum, ac

M0 Kn

Deti menl

Confelorum , cum quibus quafi

agendo, protectio Dei imploratur

, Qr

(k)Duran-

7D

{

pro bene peragendo Sacrificio (£)

dus 1, 4. €

Inde jund&tis manibus, ac per polli-

38. de 3,

Z

ces innodatis , illos Sacerdos late parte Ca-

m00

extendit füuper Oblata, dicitque "°Pi®s

O gu

Orationem : hanc igitur, & in fine

ochus ic

ad verba: per Chrilum Dominum

fatetlam

%oßrum &rc. jungit manus per mO-

65 f

um deprecantis, üt eft erga Deum,

Tı

Cujus nomine continuÖ profequens:

T

uam oblationem &c, mOX dat bes

„ f} nedi&ionem triplici cruce per ma-

. num dextram füper Oblata, profe-

, R0 0

uens aliä cruce fuper hoftiain par-

I

\c\x\a$\u

a

Sieulari dicendo : x# zob corpus }A

Geudial

” atqu& iterum particulariter fuper

ßl Calice:

Et Janguis v _ fiat Dilettifß-

U mi Filii

tus Domini noßri FESU

m Chriß;, In itius, & paflionis ejus

memoriam preceptam fubjungit :

W

Aui

3

N

(©)

Pars Ii Cap. V. De Miffa folemni.

z

Zra dn —

|

J} (

TQui pridie , quäm pateretar &, af-

d

7

‘ hoftiam inter pollicem,

d

fumitque

al

W

& indicem ambarum manuum , ac

M

@

ı0

rofequendo cetera , jam Chrifti,

ama

A

qua facrificantis nomine benedicit

AT

Hoftiam per crucem, quafi preven-

°

Aa

tivam

2

8& hic fignanter advere

tendum , quöd ante iftam Crucem

vA

AI

discooperienda fit pixis, vel Calix

cum aliis particulis confecrandis,

A

ita, ut una cum intentione illas om-

m

nes, & fingulas vifui (u0 objedtas,

Mn d

tam fuperficialiter, quam integra-

M

liter, & numerice contentas in Va-

/ ﬁ/ll%/ l

fe confecrare velit; Crux ultima

u'”ä[',é:‚ m) |

refpedive extendatur etiam fuper

4 (lg

illas. Qualis effe debeat intentio

*äntinwj„

facerdotis Hoftiam , & particulas

Y y

feparatas confecraturi, relinquituf' 'l

:bmx„‚;.;

}

Moraliftis, feu Infru&oribus Ordi- {

M

nandorum, id tantüm innuendO, \\n

4

%i

quöd tempus, & locus formanda® A

|

l

IM

intentionis fit iftud, & quöd a&r

lis füö modö requiratur.

Y

M

Subfequitur Confecratio, in qua '

( “‘ﬁl

Y

E

Sacerdos Chrifti verbis, adeOque

A

illum reprefentans eam perficit ql

(L

|

“

debentque verba clare, & diftinde ft;Q‚'ßj’f?3&

pr0-

A

\

i

Pars I, Cap. V, De Mifa folemni &c 7r

“Wo.pronuntiari , non modö,‚in venera-

"ply-tionem; fed etiam magis diftin&am,

Mln executionem mandatorum Chrifti,

in (hIdque-effe&ive , non

quafi narrati-

ebn VE 5 quod enim ad textum: Hoc eß

lyevezim - ifta ultima particula-adjefa

atı dfit .a S. Petro , refertur ad manda-

knmtum Chrifti potiüs, quäm ad hifto-

, wdriam. Simili modo fit in confecra-

mlmitione Calicis ; poft quam Sacerdos

imlnC antequam, adoret , & cooperiat

Ö Calicem) concludit. verba Chriftt

inipSr ea : Hec quotiefungue feceritis,

i Mei Memoriam facietis per qu®

ıılimquafi mandati , fibi dati, rationem

n(gudeclarat. * Quod elevatio hoftie

itenioßeri debeat in eum finem, ut poft-

ca Quam . illam previi geguflexione

inautwadoravit celebrans , adorarı etiam

wOd-debeat A ‚populo vidente , eft‘ in

muendO.P"

opatulo, modus autem , & pre-

Oan

iptus, & rationabiliter obfervan-

00A00

{t ike, ut Hoftia tota elevetur

- inte Cxput celebrantis , qui in cam

„m‚ißcontinuö debet ‘habere intentos

“ „ PCUlos „& taliter elevare , ut videa-

ur tota, & videri poflit a fingulis,

:mp

:

‚X

D

; unde Hoftia non de-

|

[

Fcut'ä fe ipfo

E 4

bet

‘

M M

M

m2 1'74r3‘1; Cap. V, De Mi_'/fß folemni é?'?.

(

..

V

'M

bet elevari , per5€hdiculariter„fu

”

.'

T

a

|

i

M

1

C

pra caput celebrantis , quia fi hoc

(

}

fiat , nec ipfe in eo-inftanti videfen'

f

b

K D

n

poterit Hoftiam-, proüt prefcribi.!

A

\

„’‚L‚

tur , nec effle fecurus ‚. quöd forte,-"

dum {fupra caput illam erigit, ca-

pillis alıquid ab ipfa Hoftia,abftra«

hatur, ipsique cadat füpra caput ,

IN

pofteä facile negligendum,adeöquenlt"

promptum eft medium , imö neceßit

X

farium, ut elevatio Hoftie fiat antaml (n

j

caput, & quod dicitur debere füW

pereminere , itä , ut videatur tota, al

füumi debet horizontaliter ; aliäwdts|

enim non obfervabuntur Rubrica/

n

Idem dicendum di

pre(fcripte.

Calice,qui pari modö,& taliter ele i}

vandus, ut cappa faltem fuperemii(hkıu

neat capiti horizontaliter , DOM L,

A

quöd calix poni 'debeat fuper Cı

VM Y

put perpendiculariter,ex quo.fac

1 V‘f31' M

d

Al

/

n

O H

emergere poffet periculum effu

AA

nis; unde etiam in SS. Ritib

exprefße (tatuitur , ut neque

£

SA

Hoftia, neque Calix efferatur

extng

M

fubftratum Corporale , n&s f quin, %i

forte decidat, exinde efferatur: Fay, *

Juntur etiam non;pauci eX praxXl,

4

}:3fl}ll ﬁ‘.w

( ‘£\ 6

{

‚—M%;v’\ q

'‘ Pars 1. Cap. V, De Mifla folemni

n —— e m

%

öndicdlt ve)gbbtius abufu, quöd poft elevatio-

I, ! nem Hoftie, quafi compendio tem-

Mag poris ufuri,in ipfa Hoftie depofitio-

Mltprek ne, ac, priusquam fecundä genu-

1Wdi Aexione adoraverint,. pallam €& Ca-

Inyot,, Jice levent, quöd certe pra@poftere

Milf-inufum dedud&um , tollendum eft,

(timun nifi velimus videri calicem non ad-

wln huc in fanguine Chrifti confecra»

Aln tum - adorare , quod etiam in Mifla

lla cantatä folemni obfervare debet

fr Diaconus, ne Calicem Celebranti

k ante fecundam genuflexionem , feu

Mltr/ a adorationem discooperiat.

jntar Andeic--

Profequitur Celebrans fecretö

dı quidem, fed fu& @que ac Cleri, &

\telterd populi vice fequentia in numero

fn plurali, Chrifto in Sacramento J:m

ir , ı0 preefenti paflionem fuam rememOs

la rans per ea : Umde memores &c &

yafc' Hoftiam jam per tranfubftantiatio-

m fanctificatam enuntiat per Ver-

lın dı e

g Bn

: Hofliam param, Hofliam fandtam,

eal

olam immaculatam tres Cruces ,

W

ß

qıl! tam fuper illam,

quäm fuper Cali-

m\'% { W

("cem producendo conjundtive ; dein-

\

‘

D

adeef

deunam particulariter fuper Hoftia,

lice, ac poltmo-

W ?QUE”

1

*{\_liämquc füper Ca

S 4

um

0

1l

m4 P4_73_1. Cap.V. De Miffa ﬂ;lemni!

f

W

W W

M

|

dum continuando oratiunculam:

M

1W“

A

Supra quea propitio &c. alia

mque: f

A

Ml

Supplices te rogamıus &rc. erga Deum

|

dum de O-

CD Duran- Conjundkive,

(/) rogando, ut hgc re.

cipiat a noftra tenuitate quidem

LV

A

MO

ava par-

A

te Cano-

(in cujus fignum Celebrans Altare

M

MN

nis.

in ultima parte ofculatur, manüs-

N

gi\

Et Gavan-

nß

r‚j‚'„‚..‘

tum deCa-

que ibi reponit, quafi extremitatem

dn

V

none poft tenens)fed Mui praftantia fibi acce-

Confecrat

A

Tit. 9. N.

prabilia , cüm fint Corpus, & Sangais

3, & litt,

duabus crucibus difind&ive d

mel

COITE-

Cfignd-

Aoyat

\

ta , Fılii

fuiz quem recipere, ac

fpond,

aflumere velle humiliter depreca-

mur, prout hec latius, & per plu-

za explicantur per allegata.

MO CM

Commemorationem fidelium de-

HM

