tas B. Matris fecundüm ritum vete

w:u

ris teltamenti , & eft feltum latl-

Ml

tige, unde ad Miffam fumuntur para-

menta alba, nifiincidat in eandem

Ö

L

A

ön

diem Dominica Septuagefime , de

A

in

(z%) Duran-

;

Ag

A

dus 1ib. 7.

quä moX.

MM |

cap. 7. de

Septuagefima eft principium fe-

Ml

Purific.

ftorum mobılium, quia ab hac Do«

In

minica fumitur quafi terminus, &

K

fit computatio ad. Pafcha ex rati0«

E“dr'igffm„‚

ne, quia pocenitentia , & Iu&us de-

'ltfﬂ”r

bent praecedere gaudium , & leti-

\ l\’u Alr

tiam ; unde höc modö6 per iftam Do-

fJU[( ) t /

minicam Chrifi , & Ecclefie prg-

4„

I

d

( A

{

ceptö inchoatur poenıtentia, prout

pri/ö.more incipiebat hoc tempo-

'

N

M

I

IC

Wl

)?np

N

127

Pars L Cdp. VIL.De Fefisi

A

re jejunium, fitque hodiedum A Re-

ol

ligiofis & Regularıbus compluribus,

I

Il

Dominica hec eft privilegiata,

l

itä ut fi in illam incidat felftum du-

2 Qı

E

licis majoris etiam in foro cele-

b

O O

randum , in Ecclefia tamen , &

I

aflır

Choro debet cedere Dominice , &

9004

transfertur , üt fupra , quod facile

dl

N

fit de feito Purificationis , & tune

(a

perad&tö eö , quod refpicit eultum

kh\'-l\) I

Domini , nempe benedittione can-

}n

delarum Mifla eft de Dominica Se-

KUm

ptuagefime fine Clorja , idque in

En

paramentis violaceis , proüt fada

O8

eft Procefio.

Mifla verö de Purifi-

ndem

catione B.M. V, aut de alio fefto hac

, de

die occurrente etiam in foro cele«

brando transfertur in aliam diem

ımf

non impeditam,

. Doe

Porrö , ut fciatur Regula, quan«

0,

o inter tempus ab Epıphania uf-

an

que ad Quadragefimam indicatur

An

Septuagefima , ä qua deinde , üt füu-

‚&

pra di&um, regulantur omnia fefta

Ala

mobilia. Pro notıtıa hic dicendum

|

ol

videtur, qüod per peritos Compu-

A

tüs Ecclefiafticı datür pro norma,

& comprehenditur his verfibus :

‘h°;:.\.„

A

w

128

M

mmm

Pars 1, Cap. V11..De Feßi£

A fexto Stela numerando perfice Lunam

;'Ü;gzit /

| .

fl

Qu

adraginta dies , poft Sepruagefima fiet

Bis

fextus quando fuerit , füperadditur unus

(#) Gom- Si cadir in lucem Domini,runc fume f(equentem (x)

f

A0

h

putusEc- j cadıt in feriam feptenam , sitque bifextus

clefiafti-

MN

cusClem,

Linque diem primum Domini, fumä/g, fecundum,

eb

XI jufu

editus.

Horum Verfuum autem hec eft

Hnm d

ya

explicatio. A, fexto Stelle eit dies

Epiphanie (exta Januarii de qua vi-

gnln

dendum; in qualem lung diem in-

vma

cidat ? quadraginta dies poft Scptua«

Aa

gefima fiet : in exemplo : hoc anno

e ngl

1738.Epiphania habet plenilunium

Ka

L

adeöque eft 18. dies lune, modö nu«

meretur ad diem 40 igitur ad-

Frn b

dendi erunt 25. dies , cım Epipha-

C

nia fit (exta Januarii, & 15. lung,

fr bn

cui,, fi jungantur 25 , evadet nume-

000 n

rus quadragenarius , nempe prima

Al

Februartii incidens in diem Sabba-

Yl c

thi , adeoque &a die poftfequente

Yln

nempe Dominica computabitur, X

U

celebrabitur Septuagefima , fi 41,

ST

dies in anno bifextili incidat plane

M

d

in Dominicam,Septuagefima trans-

feretur , & celebrabitur die Domi-

Yn

nica fequenti. Ipfa verö Domini« „

ca Septuagefimg ab hoc numer

0 f„„? M

tgemo* \l

\

Pars 1, C'4p„. VIL. De Feflis,

129

"/” le

rememorando fipnat captıvitatem

gln

Yaddit m

populi 1raglitici in fervitute Baby-

Jonica , in nobis verö denotat fervi.

nm

i a

tutem peccati , & exilium anime

{@ md

noftre a Paradifo Sponfi , ad quem

ühece

debemus anhelare per poenitentiam

-& jejunium , unde in hac via conti.

d

nuö procedentes minuimus Domi-

T

nicas tran{eundo Sexagefimam , in-

A

de Quinquagefimam femper minüs

S}iﬁ$eplna

habentes ad exitum € fervitute, de-

AA

inde ingredientes Quadragefimam,

nla

feu tempus jejunii exemplö Chrifti

ol

nobis demon{ftratum , quatuor ve-

E

Jut ftationes facimus per quatuor

e

Dominicas , & quarta ipfius Qua-

June,

dragefim@ , feptima verö poft Sep-

UUQE°

tuagefimam eximus ad exemplum

y

A

populi Ifraelitici & captivitate feps

tuagenaria, tunc verö quafi in liber«

Au

tatem aflerti cantamus : Letare , in

D

qua Dominicä ideö auditur Orga-

4,

num; continuamus autem adhuc in

a

jejunio ufgue ad complementum

A

40. dierum in memoriam. paflionis

M

Dominice , quam per duas fubfe-

A

quentes feptimanas colimus, ufque

b

um pcenitentiä , & jejuniÖ purga-

130

Päars 1, C£p VIL. De Feßis

Mı

W

ti peryeniamus ad Coenam Domini,

f

H e

in qua finiuntur 40. dies ; tandem

MI

|

er triduum ad fepulchrum ploran-

! O

]

do2t

M

tes mortem Domini pervenimus ad

letifimum feltum Pafchatis, in quo

4l

A0

videmus gloriam refurgentis Salva-

toris ; & in hac gaudiosa contem-

aın O

dı Y

platione per odtiduum cum letitia

A

quafi infantium manentes , Domi-

nica fequenti comparemus in albis,

mön

A

nempe redditä nobis innocentiä

MN

veftiti, exultamus verö gaudiö, sic-

que complemus per 10% Domini-

d

cam terminum Septuagelime, nem-

bfbvn’.”/..£.'.‘.';

pe 70“ dies in libertate, & Decalo-

DÄLf’[5/I;ÖM„

go, Cui nos Chrifti paflio, & glorio-

ll

U

A

H;'

7

fa ejus Refurrettio afleruit. Propte-

l

ﬁ'|l\ yt

1

rea ä Sabbatho Sand&o intonatur,

A

M {IU pm I

& fepiüs canitur Alleluja , quod fi-

M

O

gnificat /audetur Deus,fumendo hoc

Vntürad

f

alingua Hebraica tanquäm Princi-

l

pali, & ad letitiam magis apto pro

I

faciliori repetitione ob brevitatem;

lnf

(l

cüm aliäs in feipfo idem fonet lati-

[

A

Il

ı]

n6, tanquam lingu4 minüs princi-

ül

‚ pali, quod ia exprimit dicendo:

on “

4

Hl

‚Latus tibi Domine Rex eterneg glorig

longiori cantu , ac magis Iugubri,

X

‘1 In

»Ü m

uDi

d

IM

Y

{

l \

i

IN

Pars 1.Cap. VII. De Feßis,

3r

Sl ubi &contra Alleluja, tanquam tex-

}

Mly tus Angelorum letantium fuit au-

‘

än ditum &S, Joanne Apoftolo in Apo-

l

e —

ı calypfi, c:19, (y)

— (9) Duran-

155a

I

Hic autem retrö vertendum eft, duslib,4

cap. 20,de

ONM

ut explicemus funcdtiones qua-

Yltitfa.

dragefimales. Prima harum eft fe-

Alleluja,

Dl

ria quarta Cinerum, vel caput jeju-

A

niorum di&tum (z) hoc ultimum , (z)item

A

quia Chriftus baptizatug eft feriä !ib. 6.capı

a

A

tertiä, & cepit jejunare feriä quar-

i

tä, a qua ufque ad feriam quintam

A

hebdomade majoris fünt dies 40,

kal

Dicitur feria Cinerum , quia häc die

O0

ante Miflam besedicuntur , S diftri-

Dl

buuntur Cineres, feu ex uftis ramis

C

olivarum, feu pro ufuloci, aliorum

d

lighorum priori annö benedi&o-

Og

rum, i habeantur ad manum ; aliäs

c

verö ex combuftis aliis lignis minüs

OM

profanis, fiatque benedi&io talium

aM

Cinerum fecundüum formam in Mif-

A

fali praeferiptam.

Diftribuuntur

l ;

taliter , ut Sacerdos in Minifterio

minori imponat celebranti non ge-

ü\tg!(

1n

nuflexo, fed fanti per modum cru-

cis , proferenda verba

°

n

Memento

( lL

10M0, quia Pulyis es &c f vero noN

Z

adfit

j ß

132

Pars 1.Cap. IL De Feflis.

f

/

adfıt alius Sacerdos,tunc celebrans

n

Ö

(

ı

genuflexus ante altare fibimet im-

TE

ponit cineres, nihil dicendo, dein.

Ml

l

\l

M

de miniftris , ac confequenter po-

é

O

pulo, dicendo verba enunciata , ac

A

gM

M

dl

faciendo ipfis crücem in fummita-

_te frontis,

Ratio feu exemplum

Aun

T

hujus eft , quia Chriftus baptizari

voluit ab inferiore quidem, nempe

a

a

dus lib. 6,

(a)Duran- Toanne, fed non ab alio , quäm'ab

eo,quem ipfe ante fandtificaverat ;

Hmern d

c.28. de

A

l

I

[

feria 4ta

unde Diaconus non dat cjneres S;\-

Cinerum . cerdoti.' (a

WL

in C. Jeju-

aM

niorum.

Porrö hec feria adeö eft privi-

Jegiata , ut fi in illam incideret

gadion

SO

|

€'c

(

}

uodcungque feftum , debeat trans-

HM

{

ferri , habita tamen priüs, & indi-

4}

qüh3&

W

M

M

fpenfabiliter, vigiliä in ultimo Bac-

chanalium, cujus evidens ratio elt,

d

[

l

I

il D

quod utique fefta facra , feu Eccle-

dl D

fg preferri debeant ludis profanis,

\lr

Dominice in Quadragefima , &

Cgeu

dl

earum fignificata, ficut & fingule

f

Al

ferig , lat& explicantur &4 Durando

fg

€b) Lib,

6. (6) ficut & Dominica quarta Le-

Yn

Vl

dn

ufque a

C.s0. &

tare, & hec , quoad oflicia (quia,

An

ultra,

que trahuntur ad Concıones, alium

/

AA

w

locum habent, de qua Dominica Ug

jam ”‘?‘-l\k

1

/

- Pars I, Cap. VIl, De Fefbig.

133

“

CC

jam di&um, nempe , quöd prafefe-

bl

rat letitiam ; inde progredimur in

’Üd01 d

jejunio ad Dominicam Paflionis , &

Enter

Sabbathö ante illam velantur cru-

CN

ces velö violaceö , quöd fignificat

m

Jud&um , feu tenebras Ecclehie eo,

mola

uöd Chriftus perfidiam Judgorum,-

earl

ac refpeCive, & moraliter peccato-

rum fugiens fe abfconderit , ut ideö

A

in

omittatur pfalmus Judica ante Con-

Da

feffionem , quia ille dicitur l0cö in-

a

troitüs, & locö pfalmi fequentia :

Emitte lucem tuam &'c, quali rogan-

do, ut fe prodat Chriftus abfcondi-

/

(deret

tus, qui eft lux noftra, Dicitur poft

1408

Orationem unica colle&a, fed non

{ndi

pro pace,quia hec differtur annun-

Bac.

tianda poft Pafcha , quando Chri-

oef,

ftus ad difeipulos dixit : Pax vobis,

c

&, ficut in aliis Dominicis Quadra-

anl

gefime, omittitur G/oria. Prefatio

IM

dieitur de Cruce ufque ad Pafcha

A

exceptä folüm feriä quintä in Coe-

Dl

na Domini , quia tunc colimus pri-

yative Chrifti Paflionem.

W

Dominica fexta, Palmarum dida,

8

O

d

f

ante Miffam fit Proceflfio poft bene-

.‘

z

di&ionem , & diftributionem Pal-

ı

m3

Y

13

134

Pars L C-fp. V1l De Feflis,

A

Ka

‚marum, Olivarum, vel ramorum vi.

W

Il

ridium, proüt Regio tulerit, &hec

FB°’1

;

‚cum folemnitate pro introdudio-

f

(

E

‚ne Domini ; canitürque Hofanna

/

H

N

Z

(

plaudendo; intrant autem in Eccle.

M

M

d

;

M

y\

fiam pueri , quä innocentes a Deo

/

„Vvocati ; deinde clauditur Ecclefia,

d

%

vel Presbyterium in faciem , & ab

M

extra Chorus Virorum tanquam

am

‚Penitentium cantat : Gloria ; laus,

An fcmd

& honor &c. qui füunt pulcherrimi

yn

‚verfüus a Theodulpho Epifcopo Au-

Sn

relianenfi ob calumnias fibi impu-

Yl

I

Ü

T

tatas. äa Ludovico Imperatore Caro-

f

M dl

Ji Magni filio in carceribus deten-

ED

z0 , poft autem auditä häc cantile-

Ma k

nä dimiflo, quos verfüs repetit Cho-

Al

zus petendo admitti ad cantica in-

(6) Düratı-

MN

düus deDo=

‚Mocentium, (c) poft qug Diaconus,

p

M

minica AUt aliüs Clericus Crucem prefe-

f

Vn

(

l‘falmarun‘*i fens

‚Inferiori parte haftilis ter por-

10.6. Cap. tam

Z

76. Nüm,

.

pulfat , & hac aperitur dando

Mln

6, 98&

aditum in fignum , quöd per Cru-

f€ e

VQl

‚cem nobis reftituatur innocentia.

Al 1

Miffa deinde fit,prout Domini-.

M

(

®

cä precedenti, in quä ad Paflionem

dl IM

M

locö

vangelii &. Diacono canta-

I %Ü.'

S

tam, täm celebrans, quäm ifte , &

O

IOl

A

|

£

}

M

Pears 1. C’4p. V1Il. De -Feflis,

SN

135

C

Miniftri Altaris tenent in manibus

CMl

(l

ramos in teftimonium Evangelii,

o

. Afina,de qua in Evangelio, figni.

An

ficat Synagogam , que folvitur , &

OE

pullus populum gentium, qui me-

SäDc

diatore Chrifto admittitur ad le-

cl

(

gem Evangelii. (d) Paflio dicitur ,, (d)Gavan«

\&:7

tus de Do.

feu canitur fecundüum Evangeliftas,

minicaPaf-

mq

l

qui hanc fcripferunt, & prima qul- fonis, &

I

dem fecundüum S. Matthaeum, qui Palmarum«

fC&\ Gx CaP.

mm‘:

primus-Ceripfit , fecunda Marci, qui

13

(l

f

M

decundus , tertia. Luce , qui tertiö

I

locö,& quarta fecundüm Joannem,

(a

qui.{fcripfit ultimus,

Si Mifa üt

a

dolemnis, in Dominica Palmarum ä

il

celebrante legitur Pallio in cornu

Epiftole , extindis luminaribus, ä&

?

1}m

Il

Diacono verö, vel ä Cantoribus ca-

,

nitur vel in pulpito , vel faltem po-

f

£ititiis ad partem Evangelii in alba,

©

& ftola violacea , fed fine aliis para-

dı

mentis fuperioribus non petitä be-

(

nedidione ( quia qui benedicere

ll

deberet Chriftus , reputatur mor-

!

zuus, ) (e) nec incensö adhibitö. Si- (-)Gavant.

tit.7.N.20%

{

gna , feu littere initiales rubre in

0

Paflione . C. S, videntur fignare

|

ıroniftam,S.Syna-

N

&4 Chriftum,C.CI

4

80°

D

8

tf3

Q{l

136

Pars 1.Cap. VIL De Feßis.

nl

A

gogam. Tonus verborum Chrifti

l

eft lenis, quia ipfius verba funt dul.

Ö

/

cia, Chronifte,feu textus, tOoNo Cur-

M

renti per modum narrantis ;.Syna-

3!

rJ

A

|

N

M

goge vel turbe tonö altö feu acri;

£

(MM

A

quia clamabant in Chriftum.

In

fine paflionis, ubi definit, qug pro.

M

M

aln

prıe dicitur le&io,fubfequitur illud,

qu:d magis habet formam Evange-

gjü\%\&

I ,& ideo canitur a Diacono in

d Oa

Dalmatica,premifsä folıte benedi-

N

Etionis petitione ä celebrante , id-

Ar

f

ll

que in tono folıto Evangelii , fed

fine premiflo Dominus vobijcum, in

M d

deteftationem male falutantis Ju-

dla

MNO E

®

de , neque G/oria Chrifto datur,

qui in Paflione eft, datur tamen li-

Hl

am $

ber deofeulandus celebranti , qui

etiam incen{atur.

Si verö non ad«

/

Mal

fint Levite , & Miffa in Dominica

7,l

Palmarum fit Parochialis, ubi folus

e

\

Parochüs debet omnia peragere ,

Yrn

tunc jipfe legat Paflionem in cornu

M

N

Y

Evangelıi, ficut in Miıffa privata, &

h;d

M 00

tunc _ non extinguuntur luminaria

(

f

f

etiam ei obfervatione, quöd tali

|

tempore (nempe Palmarum)) dıfei-

{

puli nondum 3 Chrifto receflerant,

(

(l

Y

M

—,

Pars I, Cap. VIl. Danﬂn

137

(

4100

fed in lﬁßdbmade'‚majori; ex poft

oterunt lumina extingui, maxime

fOho

d

verö in die Parafceves, ubi fundio

f 5}'Ül

fit in nigris.

Feria quinta in Coe-

DE

na Domini dicitur quidem feria

D,

(ita ut non fit (tricta obligatio aue

; IO

diendi Miffam, bene autem pro.Pa-

ild,

rocho illam applicandi Plebanie

\\mg

füug) & non feltum; quodfi taliter

MOM

fumi debeat ratione inftıtutionis

A

A

Sand&ifimi Sacramenti, üt fert Mif-

I

N

fa, hoc demonftratur translatum

iJ

f

in fef tum Corporis Chrifti ratione

d

M

folemnitatis , de qua, &. illis, qus

l

ad illam pertinent , agetur fuo _ 10-

ül

co-pluribus,

Et hic folüm. datur

ül

notitia, quöd in Ecclefia, ubi eft

Confraternitas Sandiflimi Sacra-

qui

| ldn

menti, poflit häc die fieri Miffa (0-

c

lemnis , proüt aliäs, maxime pro

fla

Communione Pa{chali, & preci«

,

pue Confratrum.,

C

Que autem particulariter Mif-

(

Y

fam hujus diei concernunt circa

N

{ignificationem, referuntur ad qua-

tuor punda, id eft filentium Cam-

l

Mifa fole-

M

panarum poft Gloria,

0

d Gloria Sabbati fan-:

zunis usque a

Is

1

5 38 _.?ign 1 C%g ‚VII.De Feflis,

g

&i circa horam nonam, quod filen.

V

tium obfervatur in memoriam, &

d

M

reprefentationem humilitatisChri.

!

M;ß

{ti, qui obmutefcens dudus eft ad

I

M

occifionem , nec audıti funt Apo-

1

f

q\\h

ftoli, qui nondüm erant Evangelii

}

N

precones , fed territi a Judeis; ©

contra locutus eft Chriftus per (uam

N \M ä&‘

pafionem in ligno, quare populus

ß

höc _ tempore convocatur lignö,

y

y

quod minüs fonat, quäm @s, & per

NO

hoc fignificatur vox mulierum viri-

W

A

dın

Ji imbecillior, quia mulieres magis

Joquebantur de Chrifto in paflione,

g

quäm Apoftoli, in cujus premium

Gn

etiam factum eft, quod Refurre&io

MC

Chrifti Domini illis , & per illas

ME

(f) 6a

ndkn w

vantus tit,

primö annuntiata fuerit (f‘) fecun-

$.2d N,14.

dö : confedio Chrifmatis , & facri

<;!]0CONk\

Ht.U. ex ©O

lei, quod quidem pertinet ad Pon-

mf

Durando tificale, fed hic pro:Sacerdotibus

© 764

C

notandum, quöd ad hanc fundio-

Ynl

nem convenire debeant ex‘ Clero

e

zum fecnlari, tum Regulari utcun-

M

(

. que exempto, qui in Civitate repe-

ßl

ribilis elt, faltem bini, & bini, nem-

|

M

M7

‚pe Sacerdotes, & Levite, tanquäm

OM

uras

d

I\

Pln

Miniftri, & teles, & quoad }C

toS

U

1

Ir°ﬂ”if )\W

Vl

/

{

DI„‘

A

I

fl

Pars . Capı VIL De Peflis,

——

E

to€ illud-adve

rtendum , quöd pro

( cf

hiis‘ mitti oporteat

fing

ulis Paroc

n Apt

aliquem

Sacerdotem ,

vel faltem ä

V3[Igc

‚qui. (umat congruam

Decano talem

leorum ; & moX’

el

y{

ortionem SS.

=rf

Ua

diftribuat

arochis

reverfüs ad füa

ut in Sabbato fan-

Spu

Il

in eum finem ,

0,

&o poflit q

uisque CO

nficere eX ncO-

Al

' fontem baptismalem’5

confecrato

\[ u

a

unde fumi

tur.regula

, quöd Dicece-

A

beret efle magis ampla,

fis non de

m

uam ad

D

jaetam , ut intra illam

c

fit accefli

bilis Epifcopus; te

rtio de-

c

oftie

i

latio SS Sacramenti,, 1

Ir

jllius , que confec

rata

& conferva-

erum , & reponi-

Uße

ta eft in diem.poft

M

gur in locum fepa

ratum (non ta-

Ol

efiam,

nifi fit, üt eft

men extra Eccl

N

optimum, in Ca

pellam contiguam

A0

decenter p

aratum

fuper portatili ,

M

feu loco bene

di&o {uper corpora-

\

em fit cum 'lum_inA1«

li ; delatio aut

ffione preeuntibus

N

bus , aCc

FOCE

x

Levitis, fignanter vcro

Subdiaconö

W

vel violaceis (g)Gavan-

A

in pa

ramentis albis ,

tus 10C:

-

f

ortante

Crucem velatam V

iolac;Ö

M

Cit;ad N:9>

bulo, cui incenfüm 14 f& (e-

colore, & thuri

imponitur finc b

enedi&tone, PrOUt quent:

die&tum in Mifla. (£

L

/

I

1

140

“\WP

w

Pars]1, Cap. PIL.De Feflis,

|

B 'dl“

Et hoc nota

d

ndum in Parochia: |

(

f

r

}

libus minoribus

»Ut, finonadfitab

}

n

Y?'\Ä

co, ubi repofita

eft Holtia major in

B

mß

‚pofterum diem

Prgparata, alius Jo.

M

Cus, feu-Capella

Ecclefie jun&a, ibi

aln

aflervetur Cibo

rium pro infirmis,ut

poflit in omne

6R OM

m cafum idem Cibo-

dl A

tium reponi ı

etro Calicem , in quo

eft Ho lla maj

M

a W

tamen, ut Cı

OF quafi expofita,, ita

MM

d

M}

orlum magis lateat,

sitque ibi lam

P3S perpetua, & lo-

n Rodlz

i

‚Cus Claudatur

]

l

-uüratus.

» Nifl , cüm adfuerit

”;

10

u0d . fi Ecclefia Paro.

M

chialis fit ruri

,

0

Nec videatur futurus

major, & facil

ior concurfus populi

M ﬁgß'df |

in.die Parafcev

Mnl

cat , & fieri

es, & infüper vix fo-

poflit c& die fun&io,

al

preftabit fer;

‚d

|

/

ä quint4 poft peradta

alia prefcrip

ta inferre Sacramen-

litPfiﬂ€(

tum in fepu

F

cl

imo potef e

Chrum parari folitum,

tam ad hoc aflumi Ho-

(

1a , que al

iäs in diem Parafceves

A

d

Olet feponi

atque hoc ideo

{

ılla

, quia

Ml

1& Cenfetur ad

efle major fre.

M

quentia po

puli C

9 «

|

per, quöd

füpponitur fem-

rtefervatu

m fit.Ciborium

X

Cum particulis pro

‚ Communione

A

IM

infir.

Bı

Pars I. Cap. V1L. De Feftis,

141

C

infirmorum in omni neceffitate )

i„}„\cä

quia fic etiam magis verificatur tri.

1Onaı

duum Chrifti in fepulchro jacentis,.

In die Parafceves autem, n6e to-

d 0)äjoy

ll

taliter defit functio , poterit fieri

adoratio Crucis denudatg, etiam

C

extra Miflam , que aliunde talis ecä

ia

die precise non eft, hoc autem

A

M\un°

etiamfi concurfus non fit adeö fre-

quens.

Quartö : Mandatum , [ets

‘Witg

A

lotio pedum non fLoler fieri 4 Retto-

re Ecclefig , nifi inlocis majoribus,

W‚ ä lß

ubi fit major, aut faltem fuficiens

id/ym;

P,

numerus facerdotum fecularium ,

quia fihoc ( üt Ecclefia preferibit)

U

debeat fignare imitationem Chri-

al

fti, etiam illud obfervandum , quöd

{

A,

ille non laverit , nifi* pedes Apofto-

lorum , ceu Sacerdotum ; imö6 fi

A0a

He

adfit , aut Princeps , aut nobilis Pa-

tronus Ecclefie , poterit huic de-

X

ferri honor, ut tenecat ipfe' talem

0

oa

fund&ionem lavando pedes laicis,

proüt videmus hoc fieri in Aulis

,

Principum.

l

Sabbathö San&6 omninö fiat

Yl

W

benedi£io ignis, € lapide eliciti,

extindtö priüs igne veteri, qui Ve-

tus

um;3

d

I M.?

142

Pars I.Cap. VL De Fefhis,

wn

tus teftamentum fignificat , üt no-

|

| ‘)>i0 a /

Vvus novum ; & mox accenfio Ce-

|

M

dus lib.6.

(h)Duran- rei

Pafchalis, (4) per quem .deno-

anl

1

] ;

c.so.de tatur columna ignis, que duxit

4goli)

Cereo Pa-

populüm ']{racliticum in deferto;

yla

fchali,}

in nobis autem idem Cereusaccen-

An

fuüs fignat fidem , illique infiguntur

arln O

quinque grana thuris, per que figu-

Al WD

rantur quinque vulnera Chrifti in

eruce accepta, & nobis falutis odo-

al

AA

rem dantia. Priüs autem, 8& mox, ut

mm /

}

habitus fuerit ignis de ligno , ac-

q

O

cenduntur tres candele , una polt

A

aliam {ub illa invocatione:: Lw-

(

»„„/

M

men Chrißi; ex una illarum autem,

Yla

M

M

||

que in arundine pofite , & portas

E;

7

HET

€

te unitatem Deitatis, & Trinita-

tem Perfonarum denotant, ficut fi-

Yln

QQ

guratur' pafio Chrifti pro redemp-

Y

tione noftra, accenditur Cereus

Mle4

n

füpra di&us, qui ardere debet ad

Omnes fundiones tempore Pafcha-

$Ü[Uf {

(

M

li, tres candele verö in arundine

Al

ül

pofite intraQ&avam Pafchatis, aut

M

u M

k

tantüm in fun&ionibus Dominica-

(

N

libus 4 Pafchate usque ad Pente-

W M l

M

dus

@ Duran- COften inclufive.

a-

(#) Omnia autem

IM

vant, hoc

m NO-

l

hec umina Ggnificant fide

Ü

9Qr

Üram

Yı

'

Pars- k Cap. VIL. De Foflis,:

143

c\ar‚„\p; ftram in Deum unum, & Trinum,

aı Chrifto refurgente illuminatam.

z Ubi eft fons baptismalis (quem con-

m. venitefle in quavis Parochiali, cım

fit requifitum illius ) fit ejus bene-

larto

;|l

ACCER

‚di&io ä Redore Ecclefie , & ibi fex

confecutive fiunt Ceremonie , quo-

fır

» ﬁ(]u

niam facerdos orat , aquam manu.

Al

tangit, vocem mutat , Cereus im-

mergitur, infufilat , & Chry(ma

ÖM

0

cum S. Oleo aque, jam benedide

immifcet. Nota, quod peractis quin-

ü

que benedi&ionibus ante infufio-

MM

Ik

nem S. Olei, & Chryfmatis aqua

tantüm dicatur beneditta , potef-

que dari fidelibus ad bibendum, vel

d

f8

alpergendum in domibus, non fic

autem, quando per infufionem SS,

f

M

Oleorum aqua fü© modö jam eft

confecrata , unde amplius nullida-

u

ri poteft , nifi baptizando in a&u,

d

M

utcungue petatur ä multis, inquo

eft etiam periculum praftigiorum,

d

aut fuper{titionum.

\\5\a'p

Miffa Sabbathi Sanfti, fi, &ubi

a

celebranda habetur , in ordine,non

}

dl

poteft autem effe privata, tum quia

'}

ftris

plura! intetcurrugt‘ , que Mini

10

üi’}

1 O

|

o

344

Pars 1, Cap. VIL_ De F‘£‚‘f'_

——

—

S

AL

;

tum , quia €

x inftituto fuo W

>ij

(

a

|

indigent,

Y

eft folemnis,

& unica, folemnis au.

V

tem vel ex eo,quia adG/oria inMatri.

“::’-:I | ]

000

(k) 62a- cedatur fignum cum campanis, (£) }

f

Ö

A

Aa

W

vantus

‚':

\

W

ü

Thef.

antequam alie Ecclefie etiam Re-

a

Rituum

’ gularium, füb

poena 10O. aUrcorum

aM

lfare faltem in cam-.

a

tomo1. non poflunt pu

A

mdn

part.4. tit,

ı0, N. 31.

panıli

>

fiautem non adfint Levite,

hus , quö modö poterit, fo-

AAn

allegando Paroc

en Dn

Conc., La- lemniza

bit Miffam cantu, publicans

teran. De-

Gloria, ut audıantur campane&,

e T

cretum &

gun U

aliudGon-

Reprefentatio (feuCzremonie

greg. SS. Refuredionis: Chrifti non eift qui-

ya W

Rituum

02 /»'l£

die 21.

dem p

refcripta ab Ecclefia unıver-

Martii

falı, fed nec reprobata ,

ficut nec

UU

{

fl

I \

\

Ma

l£op'.ß

injund&

um , ut fepulchrum mox tol-

ILEL

Jatur ,

quia Angelus in Pafchate

nn

mulieri

bus Dominum querentibus

dixit: Surrexıt, non efhic,ecce locus,

SO

Cgterüm

A Ml

ubi po/werunt eum &c

{ftandum Ritualıbus, & ufui Joco-

x

lln

faci-

rum ; advertendum autem, n€

A

}& fiat de no&te propter intervenl®

Al

entes incongruentlas.

|

AA

/

Pafcha ab Hebreis,

& verbq

Anl

Angell

f

Phafe , quöd eft tranfıtus

OMl

«}Dm

occiforis , 8& deind

e mari

s rubri,

Phafe di&um, nobis

W

€ hrıftianis inj 7

X

Dl

Pats 1 Cäpi V11. De Feßis{

145

A

l

f

dicat tranfitum

a

morte peccati ,

folenı

quä damnati eramus , agnÖ InnO«

Z

cente autem pro nobis immolatö

pa

ad vitam cum eodem , id eft Chri-

Ctlam

Ö, refurgimus, eÖ Ipsö portas eter-

AUfeon

ne beatitudinis nobis aperiente,

I Can

I1deö celebratur in Dominica , €(t-

\Lerita

ue ad illam diem fixum Authori:

M,

tate S, Petri, quia {urgimus cum

anı

zefurgente Domino , reli&tö Sabba-

N

tö veteris legis,ad vitam grati@,

Cra

quam illius gloriosä die aufpica®

mdn

mur; unde nullatenus per Sabba-

D

zum imitari debemus Hebraos,

W

quorum impietates abhorrendo re-

7A0n

liquimus , quamvis Regulam 14°

Chatt

Lung teneamus ex Decreto Pii, &

itlus

Vid&orisPontificum,celebrantesPa-

ia

fcha non Sabbato, aut aliö die, fed

terUn

Dominicäa proximä poft decimam

I

quartam lunationem primi menfis,

0

id eft Martij, que@ Ilunatio , cum

perfepe tranfeat in menfem Apri-

\€NI__

lis , hinceft, quöd illuc etiam trans-

&r

feratur Pafcha manente regulä : Pa-

fcha celebrari debere ä Chriftianis

Wl

W

Dominicä primä poft plenilunium

Martiale , cum.quo coinceidit prior

m‚ll‘

egus

W

Pars I. Cap. VII De Feflis,

0

145

Z

w

x

Regula de Septuagefima, fumpta &

@

0

quadragelima lunationis , üt dj«

M

Etum.

\

M

J ‚h‘C\Ü

Ceaterüm a P

af.fghat? Iad Afcen-

fionem eft alia quadragefima dierü,

x„m

g;cxymß‘;"—

üt patet numeranti a Pafchate 5o.

dies ad Pentecoften, qui eft curfus

Ancl

[{*_\\{\('\.Wl

(D Duran-

feptem feptimanarum, feu Septua-

\

dus lib, 6.

gefima letitie, (/) & hic finit cy-

M /

ce.86.N. ©

lus fetorum mobilium.

Profe.-

mOM

16-

quendo de Pafchate: Introitus eft :

na

Surrexit Dominaus - quez eft falutatio

O

Pafchalis Chriftianorum, exemplö

fl

ipfius Summi Pontificis, & refpon-

J

fio: Deo gratias, Vel: Et apparait

d

{m) dem Simontz

‚(m) repetitur fe@pius Alle.

fln

N. 18

luja, quod eft canticum Angelorum

aAM

Pafchale ex Apocalypfi, üt-fuprä,

amn

Dicitur, & canitur : e mifa efß

Mltdo

cum duplici Aleluja usque ad Otta-

na

yam exclufive,

Cur non dicatur

au

Alleluja ad benedi&ionem ; ratio

\ d

l

eft, quia benedi&io fit nomine, &

j

mp;

D

quafi voce Domini, & Alleluja eft

|

Ml

Vox Creaturarum plaudentium.

Die Pafchatis de convenientia ni-

ﬂd4

hil comedendum effet , quod non

fit benedi&um & Sacerdote, unde

W

M

EIl,

M

.

{

Pars I. Cap. VII.De Fefis,

147

) fﬂt;h

ef’c‚ quöd cibı, veTptimitiae COme-

404

dendorum deferantur ad Ecclefiam,

in atrio ipfius a Curato ftolä, albä,

Tfı

& (uperpelliceo indutö benedicen-

d

de. (z) Agunturttres dies fefti in @&) Idem

650

honorem SS. Trinitatis, &obipfius N

ürla

fefti excellentiam, c quöd repree.

fg '

fentet etl1am tranfitum de virtute ın

M q.

virtutem , cujus funt tres gradus3

[

imö tota hec hebdomada eft quafi

fa

una continuata Dominica, que di-

äl

citur etiam baptifmalis, quia, qui

(l

in hac pure baptizantur, feptem

770ﬂ.

Spiritüs San€ti dona percipiunt per

Ü

feptem hebdomade dies figurata.

C\

(o) Unde non debent hac fepti- () Idem

manä dici Miffe votive, nifi pro © 39 N-4

d

{fumma neceflitate, & tunc tenenda

f

regula 40. horarum, üt fupra. Offi-

e

cium Pafchale, quomodo fiat, pr@-

Ar

£eribuntRubriceBreviarli, & quan-

0

tum hoc duret, quantümVve exten-

‚X

datur tempus Pafchale circa obli-

{

40

gationem Confeflionis, & Commu-

ı6”

nionis , ftandum eft. confuetudini

W

Regionum, & in Dicecefibus rece-

(p) Idem

pte, earümque Ritualibus. (p) -

1ib.6.C.89»

I

Intercurrunt Lytanie majores, N. 6,

‚$

Kz2

M

148

Pars 1.Cap. V1l De Feßis:

f

Ta

f

$ minores, feu Rogationes, quod ä&

I‚g

Greco nomine Lytania fonat (up-

Jar

MO

plicationes; & majores quidem in

’.l’tﬂd‘ [i

felto S. Marci , etiamfi contingat

‚„\näc M

ipfum feftum transferri (ubi notat

n O

(q) &> Gavantus, (g) quöd fi fiat procef-

vant, par-

fio ad Ecclefiam propriam S. Mar-

aln E

ge 4, tit.

Mifa celebrariı debeat de eo fe-

gu.N.g. Cl,

Qa

{fto, & in paramentis albis ) fitque

A

ral

proceflio in paramentis violaceis,in

memoriam votive folemnis in {um-

aun 16

ma neceflitate ob peftem inguina-

Mot

riam Rome graflantem tempore

A'FÜ“

Pelagii Papz, qui ipfemet in illa

Jk

Arln

‚ obiit, & S. Gregorius Magnus pro-

ceflionem inftituit perpetuOo reco-

fßtn}lﬁs;

lendam, cum invocatione omnium

Arn

A

Sanctorum, ut adjuvent preces no-

Fl

ftras, quas ad Deum fundimus, ut

\1£ POR Pa

Jiberemur ä malis, meritis Chrifti,

il

8& corum , quos invocamus pro in-

Mal

tercefloribus.

Oln

Lytanig minores, feu Rogatio-

| Yl

(1

nes (quamvis antiquitüs habite di-

{ı

Anl

cantur füppreffe) inde minores di-

Aln

de, quia in loco minori , feilicet

Vienne in Gallia, & ä& Pontifice

A

non fummo , ideft, ejus loci Epi-

copo

'”k?ai

N

Pars I, Cap. VI1, De Fefßis,

149

Ql

fcopo S. Mamerto inftitute, vel fal-

l fUp‚

tem reftitute, aut meliüs ordinate

Z

O0

propter violentos incurfus lupo-

Ya

rum, deinde peftem, & terr@ mo-

tus ; unde triduane fadte funt de-

(

fı

votioncs , qug poftmodüm ad uni-

f

verfalem Ecclefiam funt dilatate,

&z quotannis fieri debere demanda-

Mln

te ; unde votive ille Procefliones

A

tranfierunt in prefcriptas,ed etiam-

num ratione , ut impetretur fuga-

IM

9/1

tio tempeftatum, aliorumque malo-

rum ; impetretur falubritas, ac tem.

peries aeris, & terree fertilitas, eft-

que actus Parochialis cum applica-

tione Miffe ; cgterüm funetio ha-

betur in Rituali.

Feftum Afcenfionis , quadrage.

fimäa poft Pafchalem die celebran-

dum, Vigiliam cum jejunio non ha-

bet , quia eft intra tempus Pafcha-

le, quo ftante etiam aliorum fefto-

rum Vigilie non jejunantur de preg-

cepto, fed in Mifla cantata ejufdem

fefti Afcenfionis extinguitur Cereus

f

Pafchalis,ad reprefentandum Chri-

fti difceflum ab Apoftolis, quodque

folemnitas Pafchalis pro illo anno

é

K3

defi-

T

N

35

S

—

Par.€ I._E'ap.Vl( ‚De Feftis,

f

definat ; idem verö Cereus extindus

M

fl

relinquitur ante Altare majus in

\

„{I“‘ﬁ

füo loco, adhibendus in benedi&io:

“r

ne fontis baptifmalis Sabbato ante

Pentecoften. Eodem die felto Afcen-

W

;jkwn\c\‚?3

fionis ante Miflam fit proceflio fo-

d

lemnis , pr@cepit enim Dominus dıfei-

dl

pulıs (uis, ut precederent in montem

Oliveti , ut viderent ipfum afcende.

A

ve, & fecerunt ei proceflionem , &

;3f\mge'mm

ipfe elevatis manibus ferebatur in

Yra Yı

/

i

L l

ccoelum.

la

Sabbat6 ante Pentecofen eft fi-

bın d

nisSeptuagefime ratione dierum ä

nna

Pafchate , & ideö jejunatur , prout

Oara

in Vigilia fefti fequentis ; fit nova

an

benedictio fontis baptıfmalis cum

za

infufione S, Chryfmatis & Olei in

1in E

Coena Domini confecrati ; ubi qua-

dg

(

fiincendentaliter advertendum , ut

Yeplache

j

fi forte Parochus longiüs dıflans ä

?£:catcmp}a

Cathedrali, vel exinde , vel a De-

erg

cano {uonon habuerit partem SS,

! Ml

Oleorum tam matur6& , ut ex illis in

.l

1‘3;<y1'n a

ipfo Sabbato fan&o potuerit effor-

|

I m

(

mare fontem baptifmalem ca die ,

7

ita , ut debuerit adhibere fupradi-

rhan

[

&os liquores ab anno antecedente

M

(n

fbi

M

151

Bars 1.Cap. VIIL De Fefßis.

Midu

fibi reftantes, tunc ftatim, ac novos

/ I

perceperit,combuftö veteri refiduö,

Q

fontem baptifmalem non aliter,

anfe

quam ex novo conficiat in hoc Sab-

CO

bato ante Pentecoften.

Cetera fe-

0

cundüm Rituale , proüt in Sabba-

A

to fandto mutatis mutandis , pera-

M

untur,

d

Dominica Pentecoftes , que eft

18

uinquagefima dies poftPafcha, ce-

C

Jebratur tribus diebus feftis , ‚&

Odavi privilegiatä ,& ficut ipfum

f

verbum Pentecoftes ä numero die-

rum dicuntur quafi quinque Deca-

des exGraco vertendo ad Pafchaab

ante ; ita feptem dies fubfequentes,

que conftituunt Odavam fubfe-

quentem , fignificant feptem dona

Spiritüs Sandti, qug rediguntur ad

duo pracepta charitatis pro vita a-

E&iva,& contemplativa,proüt debet

efle inParocho;fequendo exemplum

duarum fororumMarthe,&Magda-

lene , nempe in adiva fequendo

Martham miniftrantem in exerCi-

tio curg animarum , quod eft opus

(

d}

charitatis erga proximum, & in

contemplativa cum Magdalena cX-

Ö

ercen-

4

|,U

152

1

Pars I. ( Cap. VIL De Pefis.

r

\

ercendo adtus amoris erga Deum

M

A

pro füa propria devotione, ecö ta+

men femper intendendo , quod u-

\h

04

)

trumque faciendo evadere poffitali-

(

quis ad perfedionem , & ceteris

y

(

A

W

virtutibus preferre Charitatem ,

que major ef aliis tefte S, Paulo:

a

U

A

C

X

M

X

\

M

X

ü

(r)Duran. Major autem horum eft charitas. (r)

dus lib. 6.

Quoad funtdtiones autem Ecclefia-

&n A

€apı 100

fticas hoc notandum , quod , qui

N

in Pafchate baptizati. funt fide-

qnle Q

deles , in Odtava S. Spiritüs ob ejus

A al

adventum confirmantur, fecun-

al

düm di&a Chrifti: Spiritus autem

ül

A

1

Paraclytus docebit veos omnia, gquk-

CuUngue dixi vobis.

Unde his die-

dn

|

bus regulariter fit Confirmatio , de

Mn

qua, in quantum pertinet ad Pa-

Aa

rochum, dicetur (u6ö locö,

mol

Infra hanc Odtavam feria quar-

Ün

tä incidunt tempora, de prgcepto

Cega

Ecclefie jejunanda , & hoc ad imi-

d

v

tationem Apoftolorum, qui abfen«

M

te.jam Magiftrö fü6 Chriftö, jeju-

. ;@icn3;

nio fe dederunt, & Spiritüs S. ad-

ventu confolati carnis delicias ab-
