{ftiana Ecclefia ufuales, id eft: Al, Ö*’““

(s) Du-

rand,. 1, 3.

bus, Rubeus, Niger , & Viridis. (5} yn

€. IS de

eolor

Albus fignificat puritatem , @- lı

Ecch.

titiam, caftitatem, & nitorem; un- l

de adhibetur in feftis Domini fo- 'ı

Jemnioribus,nempe Natxvxtaus Pa-mﬁ;„„‚5

{fchatis, Afcenfionis cum fuls

SI

vis, quando de eis fit, ac Tran 2 i

gurationis; item in omnibus feftiS iı}

B. M, Virginis , Nativitate S. Joan- \}

i

nis, nec non in feftis Angelorum‚m

\[nn

Confeflorum, & Virginum , & in{k,

l

yotivis ad prad1&a relatis.

tüü

Nq

Rubeus, feu color rubor fignifi- \

M

cat ardorem amoris » ac proptereajp,

um):.-

l

A0 (

Pars I. Capr II De Colorib, Param.

E E

23

lüm pf

fümitur in _ Fefto Pentecoftes , ubi

/ abied

Spiritus Sanetus comparuit in for-

1QUC Dr

ma ignis ; item Apoftolorum ob

eorum ardorem in predicando E-

l

vangelio, nec non Martyrum ad re-

praefentandum fanguinem per illos

Ar aM

amore Chrifti fparfum ; ubi notan-

dum , quod Martyrium preferatur

SE

N

Virginitati, & hinc, f Virgo fuerit

SCln

etiam infignis Martyr, celebratur

] Ml

ipfius feftum colore rubro.

1, A

Niger color, cüm fit potius nega-

cn

tio coloris, adhibendus effet in fun-

deß:|

&ionibus pcenitentialibus, & dolo-

Vieldig,

rum, prout fit in die Parafceves ob

tate .

mortem Chriftis fed quia hgc co-

totemi|

Joris negatio in oculis mundi potiüs

Domiıl

refertur ad mortuos ; ideo Ecclefia

yla

pro fund&ionibus vivorum, & pceni«

yfles tehtium introduxit 10cö nigri colo-

u &rem violaceum , qui adhibetur in

„n Aupplicationibus, in Dominicıs Ad-

ventüs, & ä Septuagefima usque

ate5\)

ad Pafcha ; item in Rogationibus,

Angel(;

& Proceflfionibus votivis pro COm-

u

\

muni neceflitate ; quia tunc Eccle-

fia eft in fupplıcatione , expedtatio-

ubd

A

eifto

46}

ne, penitentia, & lu&u. In f

/

B 4

SS,

|

24

Pars I. Cap, IÜ. De Color, Param.

é Pm@@

Et

SS. Innocentium ( nifi venlat. in

Phﬂ j

Dominica ) etiam fümitur color

Ar

M

M

violaceus, quia illi pafı fünt ante

(

manifeftationem Evangelii. No«

MOM

ol

tandum eft autem, quöod. non fint

)

X

C

facienda paramenta caeruleca coloris

=-

MM

clari, feu celeftis , quia ille ab Ec-.

I

clefia non eft praferiptus - nec ha.

l;mrm(0\lüw

bet rationem n_«;gri‚prout violaceus

Y

tanquam n!gro affinis , nec fignat

Mal d

peenitentiam, fed magis letitiam..

I

Ipfe autem color niger ex caufa fü-

pradi&a ab Ecclefia relatus eft ad

W

officia defundorum, prout prafcris

D

T

bitur in Commemoratione omnium.

M

fidelium defunf&orum,

Dicitur

a

fignanter in Commemoratione, non i

A (

l

fefto, quia in feftis, vel de fefto non.

aflumuntur paramenta nigra, quam

i‚ m6p"„l

]

vis per modum fuffragii appliceh-

tur animabus Purgatorii, fed tan “

(

x

ln

tum, quando Mifla fit, vel fieri p

teft pro defundtis, üt dicetur

% Ölr

CO.

füo

l

Viridis, quo, cüm fit medius in-

[

M

ter albedinem, ruborem, & nigre-

M

dinem, Ecclefia utitur in diebus fe-

(l

N

rialibus, & fpecialiter poft o&avam

V4;-<

$

'

{n

l

X

E pi‘p£1_\_‘g_;-.’

}

—_

Datty,

—___\

VERI

PLzr: 1, Cap. II De ICalVor.

M a 2

Param,

25

Epiphanie

tüt Oır

X Adventu

, ac inter P?n?%coﬂ:en ;

fint al

mM', quando Dominicale

agitur offici

um ;

;

i N

|

Ipem Eccle

R

qui color denotat

On

8

£ militantis , (eu pere-

K

‘

3

rinantis ad

&ternam Patriam.

@acolor

uod autem adv

l

ira

ertendum eft

1‘fh

colores

» ©Ö trahitur , nempe

'nixtionem col

orum ab.

Ü wlolace

‚Ecelefia non

\pprobari, im

d abho

rfefi ex cOo.moO-

ütofp

d

Mivo » quö

{

y el

dl

a Unitatem

;cüm Ecclefia Catholi-

E

‚, & uniformita

tem pre

( lilgreris.

profiteatur , ficq

Uoque &

U Cl d

mMmopere innitatur

nitatis

; Ut ejufmodt

prla

6Xterna reprefentatio fiat

MEa i

Nn paramentis facris , prout

Mlatet €

X €O , quöd

pre(criptum fit,

40Il tamı palleorum

„feu tegumen ta-

z

llhernaculi, mä

ppulz , feu antipen-

mgun , Cala

le , 'D

almatice , & alia

pla fundtiones fa

Cras deftinata in

k WNBulis Äint uni

formia.

Sanc fal-

feipän duörum colorum p

aramenta

ur Mdentur quam plurima

, eftque dif-

„ cile ea abrogare,

‚diuiDfibili, Roma fa

quod tamen pro

cere conatus eft

&M, Benedi&us ‘ X I11 id verö,

jdakuod indultive magis poteft tole-

mi Eit, f crux cafule intermedia

2

fit

@%Äl

$

y

1

-‚ drl {z;‚/"JJ

26 . Pars]. Cai:. 111. De Color. Param,

—

—-

onl

fit unius .integri co!

oris V. g. IU«)

tamen , ut il-)

X

M nlm}ﬁ Ml

bei inter album , itä

Jud album fit

ex - inte

gro tale : & Mknl

e&ive to

Jerari poterunt Dal- /

fic refp

I

l

matice 3

ic alba Crux in medio M

Ilud non vitia- mY

rubri paramenti 1

bit , eö maxi

m&, quod

dentur ali«:l

An

bi concurrere pofluntnalkm

ua felta , u

duo colores „ prout fupradid&umı

m y

\

nu1-‘szhs(

d

Ü

ro Virginibus, & Martyribus;

N

Jätenus autem deberent fieri para-ın

/

i

M

menta ( ut ita dicatur ) coloris ı

/

l

;uodlibetici , nempe’ad omnes CO- i

[

Al

quia hoc vide«

ll

Ö

Ylr

lores applicabilis.,

Z

=

uym A ;(

tur deturpare unitatem Eccle

fie in';;

An

l

Ü

i

aramentis reprefentandam. Idemın,

elt de pretenfa. e«quivalentia COMl

fn

lorüm v. g. flavi pro albo , aut LE

bro, ubi neutrum eft ; ledit eNIM4 4,

prafcriptam ab Ecclefia normagailıy,

& prefefert indifferentifmum. *

l

\

.air.;'a Dl

agatur de auro , & argento ,

N Vl

(

O00

quatenus funt ornamentum , adl

M

EDa

mitti poffant , imö fepiüs debent

dtlv.? ) ;

)

{

M

roüt videtur efle prefcriptum Cilp,

}

]

dl

ca mytras pretiöfas, & auro frigi&,

ﬁ‘ß

tas Epıfcoporum , & ufitata in Ct?äm‚‘s

\?mu

cibus paramentorum , neC NOn

t6f

“ M

{

Oır Ba

——

ﬁ"'

Pars I. Cap. }II. De Colorib, Parar;1. 27

O Y

telis , dummodö fint uniformia,

tamen ı

& non nimla varietate mixta,

610 tal

Certe in hac regula verum eft

Doterunt]

ab Ecclefia magis- defiderari in pa-

UX In

ramentis munditiem, quäm. pretio-

d n00

fitatem, prout tot @ıodis videmus

d dentar

in Levitico prefcriptam mundi-

ärrere pol

tiem facrorum veftimentorum, vix

, fapeadi

autem pretiofa adhibenda, nifi in

tyribui

vafis facris , quge aliam J]egem ha-

bent ; ficut etiam veftimentum fum-

tnt ffln

fr ) 0

mi Sacerdotis , maxime quoad ra

d omots

tionale ( cui in Ecclefia Chriftranä

a hoc M

fücceflit crux pedoralis ab uno fo-

Boclfe

lo in fundionibus geftanda) cate-

ydamı IO

N

1üm magis infiftendum, ut fint va-

yalentid

fa Ecclefie munda, quäm pretiofa.

Übo al

Hinc fi paramenta in Ecclefia fieri

;leeﬁitt[

debeant, obfervanda, que füpra

S

‚di&a funt & prefcripta ; imö &

timm ” Luadenda benefaetoribus; fi adfint

Ig€ﬂtﬂ |

'-jam fadta, non indebite reficienda.

Pre ceteris verö illud non videtur

jentuM

jüsd

adeö decens , fi paramenta Deo ad

ufum Altaris fuidicata, fieri velint

erlg

aul

ex yeftibus jam ufüu hominum pro.

fanatis, quantumcunque fint pre-

da

} T

(

tiofe, Eftque hoc exemplum Cain,

eu

lty

)

28 Parsl.Cap.111. De Colorib, Param,

Al

l

feu oblatıo iımmunda, minime pla-

y

M

I

cita Deo, nec facile acceptabilis

l

*[

cüm fecundüum ipfius verba ipfi de-

ul

beantur primitieg omnium, non

T

IM

M

mündi reliqui@g, quafi in fpretum

d

M M

ipfi dicate,

»

l

v

N

Porrö , ut etiam innuamus, in

quibus, vel ex quo confiftere de-

Aﬂ] \ M

za M

beant vafa facra, ab co incipiendum

n&%\

quod immediate Chrifti corpus at-

tingit, nempe ä Calice, ‚patena, O-

08 N

m

ftenforio, & Ciborio, eaque quoad

4M

fieri potelft, pretiofa efle debere, ha-

%

AA

1

bemusex Levitico, ubi facrorum va-

„hl( ME

forum tum forma, tum pretium eX-

\M.MMI

Zln

primitur, & aurum maxim6, quod

inter metalla preitat , commend«

'“) lkﬁ C

tur,

Horum igitur forma rotundi-

l

tatem pre cateris amat, cüm {fit

Jl‘an„:;

figura perfedta, quoad pretium , il- am

lud pretiofiflimo corpori, & (angui«

‘*42q f(

ni Chrifti in humanis prg ceteris-

tribuendum, videlicet aurum.

L

A

x£'m&

gneoSs calices in ufu fuifle, item vi-

N

‘”:

W

treos, habemus ä diverfis; argenteö

MÜ W

Chriftum in ultima Coena ufum

A

V \L\) j

(t) Gavan-

A

tvs p 2

fuılle, perhiıbet ex variis Gavan-

}

Ml

N, 2..ad EUS,

1t. Pı

(£) aureos ä& Conftantino Ma-

M

M

}

£20,

Uupl

._P\mn

—

Pars I. Cap. III, De Colorib, Param,

n —— ——

29

i}

Y

1

Y

gno, aliisque Imperatoribu

S,

&

ICCp{

FS

E

||

z

Principibus donatos fuife, dicit

]

Ö

D4l

Eufebius, aliique facri Hiftorici,

IM

Sanc ultima Decreta, & fanktiones

\ foratu

Ecclefiaftic@g hoc prefcribunt , ut

calices faltem in cuppa, quz fa-

\‘

/ crum fanguinem continet, fint ar-

ißere d

gentei, & in ca fuperficie , qua fa-

.Diendle

crum fanguinem attingunt, deaura-

COMPUSA

ti; fic patena in füuperficie Chrifti

atena, D

corpus contingente, pari modo Ci-

TU gun

borium, & @que Lunula Oßenfo-

rli, que facram Hoftiam capit, cim

bere, D

E Ya

quoad cgtera ornamenta deceat ef-

IM Okı

fe argenteam.

De ampullıs nıhil

, qu0d

ftatutum , fed arbitrio piorum reli-

ymtnde

&um, nifi quöd non amentur li-

yl gnex@, poft argenteas defiderentur

inl potiüs itannex, nec reprobentur

m, in ItFE82, CO Maxim€, quöd in illis vi-

agı “ num ab aqna faciliüs difcernatur,

@i Caterum quod lintea attinet, üt

m I fünt corporalia, & palle, in his prg

in Ceteris commendatur mundities, &

nitor conveniens, ac bene rafus, ne

H'g€[lfd;

a ıf

de conta&o Chrifti corpore aliquid

‚m vel affumant , vel transmittendum

recipiant; quibus per rubricas fatis

i

CA-

gﬂÜ; {

pr9\vi[um.

Z

n

W

B

230 Pars I.Cap IV. De Mirziﬂpßctl. &C

?i$l

\

.’i

1

|

(

M

GARUTF V,

M

De Miniftris Ecclefie ,&

Hf

Altarıts.

d

A

‘üm templum DEI vivum fit

homo, Sacerdos autem fum-

Ya

mi Sacerdotis Chrifti Minifter in

A

Altari , de hoc tanquam formali

Mnd

AL

priüs quidem fuiffet dicendum ; non

tamen incongrue hic fubditur poft

mal

Oanr

explicatas facrarum veftium quali-

tates , co habito etiam Sacerdotis

mI Y

Yr

Ml

refpe&u, qui veftimenta opportu-

$

niüs informet. Praemittetur ig:tur,

%AA

i]F

quöd, cüm ä Chrifto, qui eft caput

Wrlg

M

Ecclefie , & Sponfus, (ummus Sa-

;

ül

cerdos idem, & in altari victimas

äl

Paftor bonus, qui animam {uam de-

1Wm ]

f

dit pro ovibus fuis, Judex vivorum,

| IUPCI

(

A

& mortuorum, atque apud Patrem__A4

gternum, Advocatus nofter fuman-

‘.':‘y"“‘ i\

äl

M

tur quoad qualitates intrinfecas eca,

M

Ho(

I

u in militanti noftra Ecclefia mi-

“«\ VM

Un

niftros Chrifti conftituunt , nempe

W

ll

Il

!!

Sacerdotes, quos tales fecit Pote-

i lı

ftas Divina, & ordinavit Ecclefia

M

Ml

e

{

ü

X\

Dei verbo , ut efflent facrorum Ad-

miniftratores, ac Mediatores inter

A

Deum

M

tf‘.

%C’g

Pars 1, Cup.1?. De Miniftr, Ecel, &c, 3E

0 Deum, & populum; conveniens

j ı omninö efle non dubitabitur, ut

'‘ innocentig , ac virtutum nitore ab

intüs, & in anima refulgeat ; quo-

'n rum fgnificata ab extrainducit per

ml facra Paramenta , jam declarata,

ll ut ad altare deferenda.

1 m

Porrö, quia Clerus Deo dicatus

mm etiam ab extra, in quocunqgue loco

i fuerit, maxim®, qui cur@g animarum

mq fe devoverunt, ac taliter in fortem

xl Domini vocati funt, pro talibus

mon dignofcantur in publico, etiam per

y Veltes, meminifle cos oportet, ut

@it utantur veftibus talibus , per quas

w animae qualitates, intrinfece elu-

in cefcant,

am de

Primum eft in moribus, ut Sa-

nn Cerdos fuper candelabro pofitus

m Prefeferat cor, & mores feniles,

m. Tanquam ille, qui ä& Presbyteratu

@ dicitur fenior Populi, quamquam

‚an talis adeö non fit ztate, memor ver-

ı borum Innocentii I1l Presbyter au

1 e z0% ab erate dicitur , fed ü pru-

Yı demtia, (u‘) & quia idem Pontifex (w Innoc,

3.de my-

m# fübdit. Profideant Presbyteri co-

fter. Miffze

3E

p ZONati - & capit; incipiendo illud

I

PI8-

l'!l J_l,( l

32 DParslı Cap 1V De Miniftr,Eccl, &c,

preprimis Clerico injungendum,ut ﬂm

!

coronam femper geftet,& indefinen- m

"ter fibi fieri curet in fummitate ca-

nV‘U\

1, 100

pitis, que ipfi primö ab Epifcopo *

ul5«c

ordinante defignata eft , illam non

|l[\\ "Ä

minuendo, fed potius angendo, & !

Alra

ampliando fecundüm ordines gras

datim (ufceptos, usque ad magnitu- &

ynı

Mal

dinem hoftig ufualis, quando fue- *

rit Sacerdos , & maxime ad Paro-

dn

chiam promotus, cüm deceat po-

A

knl

pulum feire, quöd regantur d Sa-

Cerdote , quem coromavit Dominus,

IC

!‘ |[Äf “1’m

Comam nutriri prohibent quam. '

(«) De vi- plura Concilia , & Canones; (x)

Mn ‘”ns W

ta, & ho-

neft. Cle-

dealbare autem, aut pulveribus, feu an

ric.c.4.5. Calamiftris jJam antiquitu

s prohibi- M

7°

tum erat, etiam cüm neque fomnia. (n Ö

retur de coma fi@itia, nunc pa(fm Jfo„

ufuali, & certe moderanda, quod 1i} ‚„

Ecclefiarum Redoribus imponituf. U

ﬂJa7

Collare, feu colli ornamentum emi- \\

!ffla ]

neat more regionis fecundüm id, R

Ylrn

quod eft Cleri diftindivum ; &“.‚.

f

ä ha

‘fignanter dicitur emineat ad deno-@4„„

tandum, quöd per hoc debeat pro- (

dire candor innocentie, 8& caftita- \ı

MI

D‘0501 ’;o

tis. Sit veftis, aut habitus Clerich x

maxxm@ ! Wm

Prl

—

‚Pars I, Cap.1V.De M_tflﬂf. Ecel.&c, 33

neend

A

maxime autem Sacerdotis talis,qu®

fecundüm S, Auguftinum non fit

MnitaN

notabilis, aut luxu , aut vanitate,

aD Enl

vel fordibus, nam & in fordibus

' lnı

ıgend)

peccare poteft Sacerdos, Sit per

totum nigra fecundüm preferiptum

ordmcs;

Conciliorum,& ultimö Tridentinis

adınan

quamVvis prius Clerus fecularis vio-

quando|

laceo colore ufüs fuerit , qui color

mea

deinde diftin&ive remanfit in Eccle:

y degeH!

fia Greca, prout hodiedüm etiam

bar d

contermini Gra@corum veftibus vio.

f Dm

Jaceis utuntur ex indulto ; mona-

f gla

chi autem ipforum incedunt regu-

68ı (

Jariter in nigris negationem coloris,

b

& abdicationem feculi prefefe.

s pl

rendo tanquam folitarii, ä quo mo-

yın

nachus nomen {fortitus ef.

ug

T

autem Monachos, feu aliäs Regu-

pda,

lares in Ecclefia Chriftiana concer-

nunt, cüm folüm agamus de Paro-

Imponl

tum(

chis, füo loco relinquimus, nifi, in

jadü!

quantum Regulares relationem ha-

{vuM}

bent ad Parochialia, qu@ folüm

quoad illos tangemus.

eba

Cüm igitur in genere Sacerdo-

da

tii, tanquam a Deo collati, qui!ibet

{10=

i;„;a’cg:

Sacerdos fit paris cqnditionis rat

ga

ne

34 Parsl. Cap. IV. De Minißr. Eccl, &e

fm!{i"';m

ne Ordinis , & in ordine ad Sacra-

anl

a

mentum Altaris refped&u confettio.

AA

Ci‘[

nis, non erit opus graduatione Hie-

Jka f

rarchie Ecclefiaftice ,nec queltio-

Ga ME

g (

ne, quis inter Sacerdotes fit major ?

)

4

|

M

N

amn

quod etiam Chriftus in ultima Coe-

na curari non debere definivit , ni-

M0

J;\l

i

Ü

E\;

1

N

fi quod in diftributione erga popu-

lum clzflificari voluerit Sacerdotes

w

1

Zl Da

tanquam Miniftros fuos inter fide-

mE

les.

Confequenter Sacerdos Cura-

Atamnla

tus rite Ecclefie f(ux pragpofitus Re-

M Mrda

&or erit in illa particulari,tanquam

Da

/

Summus Sacerdos , Paftor , & Pater

Trn

plebis, atque ipfius Ecclefig Spon-

n

fus, & Altaris Minifter nomine Chri-

Aa

fti, quem in multis, & maxim® con-

M

fecratione, & confeCtione facrı cor-

?g»“‚ !] OM

poris, reprefentat.

Wa

In Altaris fun&ionibus proxi-

Sl

mus Sacerdoti , ejusque Minifter eft

Diaconus, taliter.di&us verbo Grg-

€f@tcf?inärm&s

j

IM

Co, quod idem fonat.

Hic in co

o

j

r.’ JJJ '/';lü

N

l

|

1

facro ordine conftitutus ( vel illum

il

)

exercens , quamvis ipfe forte fit Sa- ,

‘;

W

‘\: Ö

füüm

d

cerdos) in Miffa gerit Stolam ab hu- „.*

D

mero finiftro dud&tam ad latus dex- \ 'n

\

Y

trum, utpote onus humeris füuis im- j

pofl- Mı

}

Pars 1. Cap. IV. De Miniftr, Eccl, &c,

35

d

COn

pofitum , & dicitur etiam Levita

(0)

rtans Dalmaticam , feu Cafulam

atlOnd

L

C Quel

eviticam , quia ftat in confpe&u

Sacerdotis , eique miniftrat , ficut

it mal

Levitg in veterı teftamentö fervie-

Itimadı

bant fummoSacerdoti. In Miffaeft

An

praco Evangelii adhoc ab Ecclefia

GE

acerd

ele&us, üt fanctus Stephanus Levi-

ta. Dicit: Dominus vobi/cum ante

Änter fl

rdosC

cantum Evangelii , miniftrat Sacer-

doti omnia ad facrificium necefa-

dı

ria , thuribulum pro incenfatione

AA

paratum , patenam cum hoftia, ca-

&l

licem cum infuflone ad offertorium,

2 S0n

Venerabile Sacramentum, quod eft

e Chtl

in Altari , ad expofitionem ipfe ex-

m6 COl

trahit, & Sacerdoti tradit, nec non

ACHLOU

reponit , in communione , & ıllius

diftributione aflıftit , imö in necef-

S D

fitate, nullö aliö Sacerdote prefen.

TI

te,ipfe pote(t infirmis miniftrare ; in

bo C

fineMifle dimittit populum per ver-

Jich

ba: Zte Mifa ef , denique omnia fa-

yel!|

cit, qug ordinem fuum decent , de-

töl

pendenter tamen ä Sacerdote , vel

am

Parocho , qug conveniunt Sacer-

datıd

dotis Miniftro,

ä

f

;

Subdiaconus eft quafi Submini-

C2

iter,

3csL'!"**“

36 Parsl. Cap. IV. De Miniftr.Ecch &c,

ul

{ter , vel Minifter Altaris fubalter-

M f

nus, quia ipfius officium eft in hoc

'

'

folo afiftere Sacerdoti celebranti,

4

M

j

quöd geftet, & portet manipulum

(

:;;

A

vn

ad tergendas lacrymas, & fudorem ;

Ceterüm, quamvis fit pari (preter

Yl

I

ftolam ) cum Diacono amidtu te-

&us, huic tamen in Officio Divino

l

fubordinatur, eique debet miniftra-

Y

il

re , librum ad Evangelium canen-

A

dum tenere, thuribulum, ampullas,

0V

Calicem , & omnia remotiora por-

Sanı

rigere , Sacerdoti ä Diacono mini-

M

n

{ftranda , & hic quidem eft facer Or-

ll

(

UG

n

l

do , quö tales initiantur, & in co,

A

A

quod Epiftolam cantat ad Altare,

]

M

M

Ö

obit officium Cantoris ( Epiftola

I

\P

d

{

Hl l.,

enim canitur tono leftionis ) ut-

MOM

Ml

cunque veftibus facris indutus, fed

f

L<äfupcrp '

ıl

in aliquibus occafionibus fervit in

d

OO

Alba tantüm , & cum manipulo.

£

dlg

Acolythi; fub hoc nomine in pra-

Y

\W3[g

xi veniunt Minorifte, denominati0-

nem habentes ab Ordine facris pro-

f

E

ximo, & inter Minores fupremo ; al-

Il

Wm

fitunt verö in OficioDivino folem-

{

JRj| eo„m

ni tanquam Ceroferarii , aut vafa

M

(

i

M

al VI

l}

non confecrata ferentes ; quorum

“

\

X

|

A

b-Eﬂi‚t‘g.

—,

Pars 1. Cap. IV. De Miniftr. Eccl. &c,

37

18 fühlt

Officium explicatur in ordinationi-

fl

%

celehrn

bus ; praxis autem habet , quöd,

ubi adfint , vel haberi poflint didis

na

Ordinibus initiati , illi adhibean-

Z füdor

f

l

tur, i autem non adfint Clerici fal-

ärl (pt

tem , aflumuntur plerumque pueri,

amıdı|

pro occafione pares , & ipfis dantur

Clo Diyvix

fuperpellicea alba , utper hoc res

t min

prefentent Clericos in Altaris Mi-

ım C4

nifterio, pofsintque ftare in Presby-

Al

terio , proüt decet.

OBl

Sacrifa ; hic debet efle in facris

OM0 d

propter facra vafa, quorum culfto.

%0 dia illi demandari folet, non follm

/i060,

aflervanda, fed & tra&anda , quod

iltre, alteri non facil& concedendum. Si

piloı verö non adfıt talis, procuretur Cle-

;)It ricus ; fi neque Clericus , faltem in

n Ecclefia fuperpelliceum gerat , &

nl taliterClericum reprefentet ex con-

pılo ‚venientia; fit autem vir, de cujus

en munditia , honeftate , ac probitate

mi poflit confidi , Parocho quoad Ec-

s Clefig fun&iones, & cuftodiam ples

e NEj/fubordinatus, etiam Laicus.

0ß

Si in loco Parochie fint plures

a# Sacerdotes ‚ qui vel Capellanos

eficiati fint manua-

;qu0£} agant , vel Ben

W

C3

les,

L

T

Il

38 Parsl;:Cap. IV. De Minifir, Eccl, &c,

—m

M

1

Jes, aut fundationales ( quia finguli

]

Parocho fubfunt) adduci debent,

\\\\\

\“( l

i

\

W

ut, maxime inFeftis agant in Officio

W

lı

Divino Levitas , fantque taliter Of-

\\Q W

en

ficia Divina cum folemnitate; f1 ve.

rö fuerint fub Parochiali Ecclefia

MM

l

M

E’\.(

alie Filiales. , non nifi ad diffitas

emittendi in illis feftis,quando po-

M

pulus tenetur concurrere ad reco-

H

gnitionem Matricis , In quo tamen

kl \

a O

fpe&andum fi forte ın filialibus fint

gegroti, aut impotentes ad aCCe-

M

dendam Parochialem , prout etiam

confuetudines laudabiliter introdu-

l

V

W

I

|

IM

&e , & per vifitationes approbate.

!Y

M

Beneficiati omnes , & finguli te-

M

;

)

(

Il

nentur intervenire proceflionibus

„%(uiim.:;?,yö

non tantüm Theophorie, fed etiam

D

aliis ä Parochiali procedentibus ,

o

feu de pregcepto Ecclefie , feu de

/

Y

confuetudine Parochiali , idque in

dg

veftibus facris, vel faltem in füper- \

M

do.’;'‚c‚l

pelliceo albo, prout occafio, &ufus ı

V

K

tulerit , uti dicetur de Procellio- |

w 0

{

f

M

nibus.

M

Sacerdotes advenez , feu tranfe- !ı

T

amn

R

untes, nifi per fe fatis fint cogniti, {ı ”

vel Dicecefani non notati , non ad- { «

|

mit

\

‘ﬂ" ; E(l[jj;[

—,

Pars I. Cap. IV, De Minifr, Eccl. &c, 39

Z

Q

mittantur ad celebrandum in Ec-

CH d

clefiis Parocho fubjectis, nifi exhi-

AtinOk

bitis formatis, & literis dimifforia-

I6 taliten

libus füi Epifcopi , que autem , fi

Mltater(

tall Kocı

per occafionem fieri poterit, ab Or.

dinario loci, vel Vicario Generali,

f addl

aut faltem Decano rurali viciniori

Quindo

fint recognitg® » qui verö vagorum

MR d M

fulpicioni {ubjacere poflint ( pejus,

ndlo a

fi Apoftafie ) nullatenüs permit-

Alaldusl

tantur celebrare.,

900

GAPUXV:

LOUbEN

f Introdh

De Officiis Divinis,ac primö

NODaLE,

apulite

de Mifla ejusque explicatione

Honibus

fecundam ritus , &r rationale

detäM

Divinorum,

A

Fficiorum Divinorum primum, ©)Duran-

us L. 4,

‚ fat

& precipuum eft Miffa , hoc

cap. I.

enim fit in comemorationem Chri-

Jdaue!

in fop

fti primi Sacerdotis , qui fe ipfum

08

obtulit zterno Patri in facrificium

Prodt

Sacerdos idem, & viima , quique

in inftitutione hujus preftantifimi

Ceul

Sacramenti, ac facrificii voluit re-

nl C°gm"

coli in fui comemorationem ; pro-

ati,ﬂ°°f

üt hoc prefcribitur exprimendum,

4

_‘»nd‚ix fÜ‚ffrf

40 Parsl.Cap. V. De Officiis Divinis &e,

P

(

Y

Ä

e

& commemorandum mox eft poft

u

/

Confecrationem per ea verba : Hec,

m;iﬂlt[ 3

quotiefcungue fecerstis , in mei @emo;

yiam facielts,

;L;„;;uäi'el:

W EEÜ@XE

Mifa igitur, que interpretatur-

a

(2\Gavant mifßo orationis ad Deum (z) eft qui«

Thefaur. dem in fe una , fed quoad ritus, ce-

A

SS. Rit.

arı. Tit.

lebrationem, feu modum tripliciter

ula

ı.L.D. accipienda, nempe, quöd alia fit -

Alnday

Jemnis , alia privata, & alia votiva.

MOM

Sub /olemni intelligitur illa , que

ya D

palam , &ex oflicio cum folemni-

tatibus habetur per Sacerdotem Ec-

mlotdi

7

(

A

M

Y

M

clefi@g Re&orem , & obligat ftatis

f

d

f

IM

/

temporibus, hoc eft maxime diebus

(Ecronumm;

f

Dominicis , & Feftis populum ad

M

interveniendum , idque eX pr@Ce-

HN

Ml

{

Hm

pto Ecclefiefub peccato. Et quidem

quö ad celebrantem Parochum,

‘; C0n{m;„

i«0ﬂg1

IIUJ;

: ille tenetur Miflam offerre pro po-

;‚

pulo diebus Dominicis , & feftis,

dEo(amsp

A

‚A

quando populus habet obligatio-

N

(«)1.Con- nem interveniendi (@) obligatio Ve-

«.\\

MO

fil, Trid.

!w{

Seff. 23.

rö applicandi eft principaliter in

U

7

/

in princip,

Parocho, vel ejus fubftituto „ aut

Ü

A0

M

El

Adminiftratore proveniens eX’ cO,»

f

M

quöd pro tali applicatione recipiat

fructus, feu proventus Parochiales ;

\ |}I

Ul

Cum

X

OD |

Pért 1.Cap. V. De Offictis Divinis &c, 41

MOX yl

cum quibus commenfüranda eft ob-

Ver b3 ‘.Hg\

ligatio applicandı Mifam , an au-

m

tem concomitanter poflit a Paro-

cho, maxime qui folus fit Sacerdos

ED

in co Joco, afflumi alia obligatio,

(Z) Cﬁﬁ.

confulendi {unt Canonifte , & Mo-

ädmn5‚«

ralıfte , fed cum moderatione quo-

el

Odalılı

ad facilio;es;

ala

Obligatio populi ad intervenien-

dum ex eo nafcitur , quöd diebus

H, a

maxime Dominicis, & Feftis Deo

ım oln

doten!

apprime dicatis fieri debeat profef.

fio fidei , qug intonatur a Parocho,

gat fl

dl

feu Rettore Ecclefie , & producitur

ılum ad

ä Choro nomine populi ad talem

NIROC

profeflionem, vel corde tantüm , &

{fubmifsä oratione , vel etiam voce

ul

propriä confentientis.

UÜbi non

N

erit incongruum premittere, quöd

O

ideö in Rofariis primö locö _ pona-

&f

blg

tur Credo , feu illius fignum , quia

profeflio fidei Orationi premitten-

jgatiol

da eft,tanquäm fymbolum Chriftia-

Dalitel

ni. Eft & aliud obligationis genus,

guto,/

cur populus teneatur interefle Mif-

n 08

fe Parochiali die Dominico , nem-

net

ifarum folemnia au-

A

p'e_, uüt inter M

Cs

diat

@

A

M

f

4A2 Pars I. Cap. V, De Offictis Divinis &c,

(

(a

fa

diat verbum Dei , poft Evangelium

\AfJ

nl

regulariter fibi explicandum.

| lg

Partes Miflz efentiales commu-

M

MM

niter dicuntur tres, nempe Offerto.

c P\

rium , feu Oblatio , Confecratio &

y CO

T

Communio, feu Comunicatio. Alli

M

g

non incongrue adftruunt partes (ex,

quarum prima eft preparatoria,aut

anı (

h

precatoria , üt eft confe(lio cele.

an

DEn

brantis pro fe, & Miniftrorum pro

A

e\rhuf-

VAR

A lı

populo, nec non invocatio Dei per

W

Kyrie eleifon , & Chrifte eleifon al-

f

/

l

M

(l

U

ternative cum Miniftris pro fe , &

populo , nec non Oratio celebran-

tis pro utroque ; fecunda do&rina-

lis per facras fcripturas erudiens,

& per Evangelium docens ; Tertia

'uft|!; ü

Offertorium pro Ecclefia unita ;

M

Quarta Confecratio verbis Chrifti

Yoeni

perSacerdotem celebrantem ; Quin-

J

ta communio celebrantis, ac popu-

A

Ji; Sexta gratiarum adtoria per O-

|

CM

rationes in . Poftcommunione po-

fitas.

M

/

Prenotandum etiam, qudad re-

verentias,has effe triplicis modi,(ci-

I

M

ü

Jicet fimplicem , feu inclinationem

V

ß M

Capitis; mediam , que fit inclinatö

&.

4 f

A

COo[-

IN

i Di‘u‘:ßﬁ f

Pars 1.Cap, 7, De O]ﬁci_i_: Divi_;@('9'c. 43

ım

corpore, & genuflexam. Prima fit

ad quodlibet G/orza Patri, & quin-

IJES COM

D6Of

quies in Hymno Angelico erga Cru-

cifixum,media fit ın nominando JE-

cra

um, Mariam autem nominando er-

(catio,|

ga lıbrum, genuflexa verö tranfeun-

N pa

do ante Altare, ubi afervatur Sacra-

T

mentum; & {i hoc expofitum non

el

fuerit,unö folüm genu,fi expofitum,

orn )

utröque genu ad terram flexö,proüt

oDi

habetur in infrudione Rituum, &

eln

approbandorum ad Miffam.

Ok

Sic ad tres reducuntur etiam

elebrdh

toni vocis , quä celebratur Mifla,

OE

id eft : tonus altus cum cantu in il-

diens,

Jis , qug audienda funt ä populo;

Tertia

vox media , fed bene audienda, ut

ltas

intelligatur in Presbyterio,vox fub-

Choßt

mifla pro {ecretis, quam tamen per-

‚Qn

cipi ab Adiftentibus in Altari eft

conveniens.

; BOP

pf

SECTIO I

O

De Mifla (olemni,

P

pofitö, quöd Sacerdos fit de-

\\lößdﬂ

S%

.

md

it& preparatus ad Miffam, is-

al

que fit Parochus, diebüs Dominicis

d

Officium Divinum celebraturus, {

(

habe-

l

UIA

4A4 Pars I. Cap. V, De Miffa folemni &,

a

ı

habeat Levitas aflıftentes , premit-

MX

tit Diaconum cum Ceroferariis , &

l

;

facritä, vas aque benedidte, vel

TE

precedenti Sabbatho, vel ipsä Do-

‘?

mE f

minicd mane feeundüum KRituale,

A

confede geftante, qui Diaconus,

N

M

vel, fi non adfint aflıftentes, alius

M

y d

M

\] MM

Sacerdos, vel faltem Clericus cum

M

/

f

Alıy

(

M

aM

fuperpelliceo ante altare in medio

fledtens intonat Antiphonam : A-

I

MO

perges me, vel tempore Pafchali :

unı

Vidi aqguam,quod ultimum eft enun-

W

tiativum letitieg, primum Verö pce-

}

V

in

/

M

nitentig , & tum profequente Cho-

L

ro etiam cum addito verficulo Pfal-

‘.‘{‚ f Hl

mi: Miferere, pergit in longum Ec-

ffa

clefie, afpergendo populum. aqui

“

benedidä , priüs ex parte dextra,

Z

poft redeundo ad partem finiftram;

Wl A

per quod denotatur

imploratio

ll

\

Spiritüs Sandti, & remiflio peccato-

Maı

1 d

zum venialium, aut preparatio a

ll

pcenitentiam pro iis , qui funt in

IM

M

U

3ü

mortalibus, fecundüm baptifmum

Il

Joannis, ita , ut afperfio aque {it

IM

A

1

quafi rememoratio baptifmi 4 fide-

’htl

M

libus füufcepti. Si verö Parochus

md

fit folus, aut Affıftentes dc\ prefe

D

T

*lä‘

t

(ln

D,

Pars 1, Cap. 7, B£ iWiß‘a folemni&c, 4g

Ö, Dlg

ti non habens, decebit, ut exeat

Hran

ex Sacriftia in fola Alba, & Stola,

d

& afperfionem ipfemet perficiat,

Üln

Eftque caufa hujus, ut fine para-

. Rited

menris facris fit expeditior in ex-

NCn

tendendis brachiis , & häc prepa-

nl d

ratione populi ad facrificium feac-

erla

cingat, quiactus non eft quidem

In

per fe, feu Parochialis , feu Sacer-

ONa

dotalis ; unde -fit fine facris para-

6 Pa

mentis, qug poft afperionem affu-

meßen

muntur ın Sacriftia,

VErÖ M

De partibus Miffe jam premi.

te Cl

fimus notanda, adeoque pofterio-

0 Pl

rem , feu partium numerum aflu-

m E

mendo, inprimis premittemus prg-

4qud

paratoriam, que incipit ab invoca-

yg

tione nominis Divini per Crucem,

quam facit Sacerdos dicendo: Zx

am}

Ora

%omine Patris &c. ad quod Miniftri

CCal0e

refpondent: Amen fu6, & populi

0a

nomine, mox per antiphonam: Zx-

funt!

Zroibo , & pfalmum: ‚Fudica initia-

|fl[ﬂ\“?

zur Introitus; Miniftris verficulos

g

alternantibus ; inde reinvocatö Di-

ql

ald

ff

vinö auxiliö per verba: Adjntorium

Dnl

”oßrum &rc, ut hoc confequatur per

adtum pcenitentie, Sacerdos facit

} prü‘f'

CON-

46 Pars 1.Cap. V, De Mifa /blg_n_ni &.

)mk9' ‚H

confeflionem pro fe, ad cujus finem

| \fi}sqm

A0

ä Miniftris per Mifereatar temi0-

/

nem ipfi inaugurantibus, repetunt

. ﬁ‚gt1\iDt

illi confeflionem pro fe, & populo,

g

quem reprefentant, dum Sacerdos

ala

mifericordiam Dei tanquam media-

(Dr ﬁ'\

tor ipfis exorans , ut tanquam_ Mi-

fewe

nifer Dei indulgentiam peccato-

Al M

rum cum benedichone Iimpertiatur,

M Ja

& fibi, & miniftris, ac populo. Di-

A S

Z&ıs inde verfibus quafi prelimina-

Ö Qn\}

ribus , quibus refpondent Miniftri,

Qa

ac Dei novä imploratione per Domie

k

nus vobifjcum absque verfione, cClare

a

tamen dido, afcendit ad altare, il-

l

Jüdque ofculatur in medio per ora-

‘

Mn fl

f

tiunculas: Aufer ä nobis &c alcen-

Ü

dendo, & in deofculatione : Ora-

b d

mus te Domine per merita &c implo-

lg

A

rat interceflionem Sandorum.

Si

Y bln

Officium, vel Mıfla fit de folemnio-

ribus, vel expofitum Venerabile,

dl

aut ratione Fefti, aut neceflitatis

publicae, fit incenfatio minifris

M

S

1

dl

incen{um in navicula, & thuribu-

{

P}1

]um cum igne fuppeditantibus, Sa-

M

M

cerdote autem utrumque per pr&@-

l

Ml

fcriptas oratiunculas benedicente,

Y

A

l |

»Ü)U;

M

Pars 1. ( Cap. V. Dgl_dijf//ölmni &, 47

Ur en

& hujuüs ratio eft, quia, cüm incen-

y OD

fum reprefentet orationem Sacer-

dotis , & populi Deo offerendam

P

d DaCk

mediante fide , qug perhibetur per

1A0 f

candclas in altari ardentes , cö mo-

.dö ad Deum debet dirigi , quod

Qn |

notatur per enunciationem Pfalmi

M JHO

Davidici..: Dirigatur Domine Ora-

pr

Z

2io mea , ficut incen(um &c.. quam

orat Sacerdos in i

pfa incen{atio-

el

ne. (&

(b) Gavät

t Min

Thef, SS,

Quomodo autem hec fieri de-

Rit. part,

perDm

beat, prefcribit Gavantus, nempe

2,tit, 4,

e cl

N' 4’

quod, fi expofitum fit Venerabile,

fra

iftud incenfandum fit.a Sacerdote

6E Ofde

alen.

in (apremo gradu areg Altaris ge-

nuflexö praxviä profunda reveren-

' Or

tia , tribüs duCtibus ; pöft facien-

‘.‘imp[0-_

de incenfationes fuperioris arce ,

ım. X

feu Altaris ipfius , üt fequiturz Vi-

ernl

delicet, fi in Altari (it teconditum

ebl

Venerabile , tunc tribus du&ibus

cefltl

incenfatur Crux ; finon fit ibı Ve-

qinll

nerabile, cruci fit reverentia me-

g thul

ja, ac potiüs profunda , fed non

ntbM

genuflexa , inde, fi adfint fuper Al-

aa

tare Reliquie, duobus du&ibus, ex

l

ille ä

yutraque parte incenfantur

‚Sacer-

lemni &6,

JM

A

48 Pars _I___Cap V, DeA Afzﬂit_[c_z

E AA

Sacerdote, € medio fe non moven-

Y\‘

te; proinde in ca parte, quä defi-

:

U

M

A

nit incenfatio Reliquiarum, nempe

in cornu Epiftole fiunt tresducus

W

AB

Aı

versüs candelabra (feu quod magis

verum eft) ‚ad Superiorem partem

JA

M

M

M

.0

Altaris versüs illam refpe&ive acs

cedendo,fubfequenter demiflo thu-

lrn

ribulo incenfatur duplici dudtu la-

Ales k

tus inferius ejus Cornu , &.mox fri-

mw

Aln /

plici iterum du&u ipfa Menfa fü-

perior ufque ad medium , ubi facta

ja

Cruci-reverentia , vel ( £ in Alta-

M

ri fand&ifimum fit Sacramentum )

Vn

genuflexione , incenfatur aliud la-

Uln

ı]

zus Altaris triplici du&u ufque ad

,

N

i

Cornu Evangelii , & pariter demif-

Zn dı

A

fo thuribulo bino du&u latus in-

‘L

A

ferius hujus Cornu , dein elevatö

4il

\

thuribulö incenfatur terno dudu

n

IM

Menfa {uperior versüs medium Al-

Aln

taris, üt fa&um in Cornu Epifto-

, d

le': ac tandem manu aliquantum

\

demifßä incenfatur anterior ejus

