Gi908
author: Ziguerer, Christian

—_

E

D

en

$

C

V

4

mE

b

1

e

W

*

4»1u.

P

S

a

u.Ä

Y

..‚4

®

®

-

&.

40

i

__

SE

SS

—

S

i

_

OTE

I

M.

A TTEÜCHEN

.

K n

e

D

T

s

er

PE

_

s

n

ö

x

E

z

S

K

P

S

M

E

:

Na

E

s

O

S

OR

S

S

M

A

E kr

..

S

T

®

©

SN

O

1E

SS

S

s

*X

<

Sr

e

A

P

®

5

S

M

E

wE

N

&r

BED

_-

S

S

x

S

n

S6

Ö

E

Ar

e

b

E

AL

SN

K

A

RE

N

A

<

x

N

x

R

R

—

f

o

&2

Z

i

E

V

B

&.

S

S

ET

A

TE

(

f

In

S

«4

(

RE

8

e

An

S

Ö

S

S

C

<

»A

B

f

«

>

S

F

l

P

Aln

A

E

—

w.

‘4

4n

Y Z

i

Da

Z

s

a

D

an

M

n

—.

7

O

f

v

A

A

.

Y

N12<511955954 021

P

E

E

\

R

{

MMM EARMEKUEN

Y ngen

®

o E

-

E

SE

ET SEA

RE

E

-

S>

“M

.„„‚_‚

S

E

.

DE FE

E SA

—

-

aa

S

®,

E

S

STA

K

W02 E 8

D

Pr

an

{

dnı l

—-

PE

Z=

E ——

|

TEEF L==> _D

E

S

|

a

——

{

Z

'/

2

7

3l

D

X

x

——

Z CO

EL

5Z—

NL

B

o

4

=

x

E

/

P

%

MI

j

\\

\

\

I

|

M

‚//

U

ATDETTALTON

M

\

Z

Z

/

N

Yl

S

—

Z

s

\

i

\}

%,

z

]

=

M

S=

Z

<

TT

Zn

S

An

L

|

N

S

T

A

A

‘

i

|

R

f

|

V

5%W

D

m

C

®

7

IM

<

HM

z>

|

(

|

(

&E

——

A

A

f

SZzZ

/

i

S

(

Y

U{l

S

E

f

N

A

8}

\

0

AW

M

M

N

)

M

\

E

O

A

{

A

[;‚.

N

%

M

f

”

E

?

z

N

Ia

i;

m

ED

D

>

C

j

S<

\

<

PASTOR

\

s

s

s=sSß

Z

;ä

s=zx

x‘

BONUS

SR SS

ECCLESIAM CAFHOLICAM

‚SPONSAM SUAM

INSTRUENS EXPONEI\DOS AD CURAM ANIMARUM

TRIPARTITA EXPLICATIONE

AD PRAXIM ACCOMMODATA

FUNCTIOWIBUS ECCLESIASTICIS

EX RUBRICIS, ET RATIONALI DIVINORUM:

PRO CATECHISTIS, ET CONC[OWATORIBUS

EX CATECHI9MO ROMANO;

ADMIN ISTRATIONE

X&

SACRAMENTORUM

T

2

EX RITUALI, ET PRAXI CANONICA;

CONSENSU AC PERMISSU

EMINENT!SSIMI AC CELSISSIMI

ARCHI-EPISCOPI VIENNENSIS.

EDITVS

. BARTHOL. AN TONIO DUSINI -

C

NOBILI DE GLOCKENBERG, -

PROTONOTARIO APOSTOLICO

METROPOL. ECCL. VIEN. CANONICO.

VIENN/E AUSTRL£,

Aa

)\

APUD JOANNEM PAULUM KRAUSS,

BIBLIOPOLAM 1749

——

LLn

aa

\\ı S Z

Da —A

= —z

—C

Z a

—

—

5 S

z LK

B

s

MWIÜ

—

Ü =

{

&.

“_

e

\

n

0

min gnn Sa ,

» a

\

%

8 )ioi( S

PRAFATIO

AUTHORIS

A

—>

F

C

Z

N

LF

Z

.5_\

Z

E

DA

hrifti boni Pa:

HSE M z

{toris Ecclefi-

am informantis vox Ffuit

pof’c Refurrectionem fu-

am : (a) Ego fum Paftor bo-

W: E CognNofco 0ves Mecas

€5 cognoﬂ:unt ine meg., Ur

autem erudiantur ‚-

(5)

2

ul

(a) Joan. 10

d

(b) Matth 28

PRAFATIO:

|

qu1 eum perf ﬁdem ado—

raverunt aeque aCc 1111‚ g

qu1 dubn;averum poﬁ

quam firmavit Junsd1- d

Ctionem fuamper 6a: (0) ;

Data.eßt mihi-omnis potefas,

in celo, & in terra4, Iiccle-m

y

M

fize fuze in Apoftolis con-.

M

|

gregatee demandavit : (d),

!

6

FEuntes ergo docete. OMNES gen

7

tes Baptzzzmta cos*in IN ‚%

1

d

ne Patris, 6& Filii, &9 Spiri

%

u: S zm&z docmte: €OS fer-

’h !

VANC)

IT

(c) Matth 28.

(d) ibid

f

n

>

al

AUTHORIS.

il

aw 677inia, JUELCUNAUE MAN-

p

davi vobis: & ecce Eoo vo-

Il

@ bifcum fum ufgue ad confumma.

63:(

Honem Seculi. Hac Divini

* Paftoris voce confirma-

M

"tus , ac confifus agpre-

Praefens opus pro

M Inftructione COrum, qui

)

H

f

M

/

!

N C

urg Animarum a

]

M

,

}

pph

@;

ö

«andi (uht. -

X

|

/

l& €

}

l

Tu vero Paftor bone,

g;

/

f‚

l

d

Ü

4

/

/

/

quidixifti: (e)Nolite ; follici-

H efle qualiter , aut quidrefpon:

'.mz;‘z'f ‚ aut quid dz"thif Spirt-

IS

(e) Luc. X„H.

PRAFATIO. AUTHORIS,

w

t7u "enim Yantbhus docebit ‘2)0;&9

in zpfzz hora, gum’ oporteat vVos 1f

hcere: Refp10e in fervum

\

tuum & opus manuum

tuarum dirige {uper me, ‚

ul, quod ate proced1t

in humilitate fpiritüs mei *

tibi dedmo acdevoveo. -

\L1Z I

Tui igitur Oopus manuum‘“

ä

mearum d1r1ge-

ULE x

in Tuihonorem, & falu-,

M

tcm corunı, qui te fequ1 .

cup1unt Paﬂorem bO-

num&Vc:rum

IN

P

<

r*s' )G€ S

M*o

_‚ *;£a%n»'‚&‚'&;&‚g-‚äz&&a.g&ä;'é

E T TTT LE

f

Y

%“%“?‘*‘?‘%”%"“?%“%%‘%“*‘5? .

A

Un

INDEX. -

Y fl

+

_ PARS PRIMA.

y

Caput I. De Ecclefia, Al'tari,& Kc-

IM

clefige partibus

pa8- I

OM

U

; ‚€aput IE, De Sacrario , feu Sacri-

ftia ac paramentis in ea. affler-

Ul

vandis

4 'I4

{I

{ }Caput IH. De coloribus paramen-

!

torum

22

6

M

. Caput IV.. De Miniftris Eccleﬁae ‚&

Altaris.

230

X 4

Ca-

n

INDEX,

Ea e

C

A

-

Caput V. De Offi

ciis Divinis, ac

W

N

primo de Miffa, ejüsque expli-

Catione fecundum ritus, & ra-

tionale Divinorum

39

Se&ip I, De Miffa folenni

43

M

Scé’cib IL De Miffa folenni expo-

Ü

fitö Sacramentö., & de Care.

Y

Moniis in expofitione particu-

lariter faciendis

87

\l

#£

Sefio Ill. De Mi

dis privatis & |

%

votivis

K

m

96

A

d

— Se&io IV, De Miffis Defun&o- M

{

|

rum, quomodo, &

cigando hase

A

1

|

}

|

h

bende?

100

[

N

Caput VI, De Proceffionibus , ea-

Fum origine, modo, :& ordine

}

\

112

{

‚> _Ca-

INDEX;

4

Capur. VIL,.De Feftis, eorum So—

a

lemnitatibus ,

ac Ritibus_nec

£

num

non de fun&1ombus per an-

119

Caput VIIL. De v1gdus Feitorum,

l6Xp@

jejuniis, & votis

156

(a

Caput IX, .De Feftivitatibus B. V,

N

Marie, & San&orum

‚ 168

Ca ut X. De Cruce, Rehquus, &

f

SS. Imaginibus , earümque ve-

nerationis modo, fide , FeCO=

un&

gmt10ne‚ & cautelis

175

M

i'ﬁ€aput XI De lndulgentns, Altari-

bus privilegiatis , & Benedi-

S

Ctionibus

187

Ofﬂﬁ

Caput XIl De Coemeteriis, Sepul-

€

turis, Ab(folutionibus Deﬁm-

&orum

(

}!

PARS

4

INDEX

PARS SECUNDA

Caput L_De Officio Parochi, qua

Paftoris, aut de Sacerdote Cu-

°

rato,

211

228

$

Caput I, De Catechifmo-

Caput HE De Fide, & Symbolo- A-

poi’colorum

234

Caput [V. De Sacramentis

244

ü

Caput V, ‘ De Decalogo , Divinis, ac

l

Ecclefiafticis Legibus, carum-

que. obfcrvataonc in genNere 278

|

W

Seéhol Dc tribus primis, Prz-

ceptis Decalogi, ac Praceptis

4

|

Ecclefige exinde duéhs, corum

|

explicatione , vitiisque oppofi-

tis

277

Se-

INDEX:

D

' Se&io II. De prazceptis féc:und&

Tabulae

hl| u

293

O0

/

Caput VI. De Oratione, ejus necef-

fitate, & utilitate

318

Se&io I, De Oratione in genere

ol

319

)

Secio I; De Oratnone Domini=

ca

A

324

viS,C

SeCkio IIN De Salutat10ne Ange-

lica

Can

338

Gc wa > Seého 1V.. De alüs Orat10mbusm

Eccleﬁa. fieri foht13

340

P

e

Caput Vil. De Scandalis, ecorüm-

coll

que Remediis

343

f

24

)

Y

PARS

INDEX.

WU

M

PARS TERTIA

1

Ü

DE PAROCHO SACRAMEN-«

‚ TORYM ADMINISTRA-

TIONE.

(a

Gaputl De Sacrämentis in genere

351

(a

Caput IL, De Sacramento Baptifmi

rite adminiftrando -

P fw

354

Caput HJ. De illis, que ad Paro-,

(’»W

chum pertinere poffunt circa

Sacramentum Confirmationis

H\

378

‘W£é

Caput VI, De Sacramentoö Peeniten-

tig bene adminifttrando

378

Ca-

INDEX,

Caput V De San&ifimo Euchar1—-

itig Sacramento

395

Caput VI, De Sacramento extremz

Unctionis, & cura infirmorum

M

4

4.06

»

Caput VILDe Sacramento Matn—

monu

gen

413

j

Caput Vill._De Bencdx&1ombus,

aptln

Proceﬂiombus

& Sepulturis

439

ch

€ﬂ

Caput I'X De his, queg pertinent

I

108

ad Sacramentum Ordinis, &

de.obligationibus ordinatorum

yl

441

A

g

Caput

(

A

—_-

INDEK

Caput X. De V1ﬁtat:mnc Canonica

Ecclcﬁarum „ & Parochorum

(

|

475

W

)

Y

/

@/>

(Z22

En

NI

SW

rr\

/'"

%

Al

ug

jl

\\\\“ ©

AT

u

%e

%y

M

Z

S=

S»

[

‚'"‚’

ß

\\

=—

;

%@

PARS

53

d

Sal

—‘q_((//

&

X

©

N

Z}

>

/“‘

N

]

/

x

N

/

CD

{

C

A

O

S

Va

7

Q

m

V

u\‘ß\

73

d

OM

F

\

C

L

B

vll"""“l‘“’lll

a

U

Al

E

‚ PAR' PRIMA,

CAPUF J;

De Ecclefa, Altari, €& Ec-

clefi@® partibus,

Y

j

[

e

3 Cclefia nomen ä verbo

(4) Dü-

rand, L 1:

(

Graco ExxAncıa , qUO

S& feqgq:

collectionem fignificat,

f;

S

II

j

duda, aliter (umitur

fecundüm fpirituale ,

en ormal%

‚ & in hoc fenfu _ eft

“wcongregatio fidelium baptizato.

rum; aliter fecaundüm materiale ,

continens, aut corporale, &ef lo-

cus , in quo celebrantur Divina of.

ficia, ad qug <convenit colleftio

fidelium, Efturna unione , feu unl

tate fidei, quia in eadem credendo

& docendo congregatur.

Eﬂ Ca

üum

Sholica leu univerlalis , per(tot

Oof*

\

2

Pars I, éap. I. De Ecclefia &c,

W

A

orbem patens; & in hoc fenfutam

ıl

formaliter, quam etiam materialiter

fumpta , feu füb hac fünt alie Ec-

f

clefie ‚quafi Generales pro majori

d

populo conveniente ad caput, per

quod regitur in {fpiritualibus tota

W

provincia, & hec dicitur Metro-

M

olitana habens pro Redtore Archi-

i

Epifcopum , feu Primatem ita di-

L

M

&um , quia habet füb fe plures E-

mm

pifcopos tanquam Conjudices aut

Al

i

Doädores,

Cathedralis, cui prefi-

l)?i»

det Epifcopus (nomen generale ab

M

M

Apoftolatu & Judicio fumptum }

H

AL

quem in ea convenit docere, ac

A

M

propterea denominatur ä cathedra,

M

in qua fides Chrifti predicatur;

A0

materialiter verö figurabatur ab an-

tiquis per Gallum Ecclefie infiden-

?3ff"fc1ch

tem tanquam, qui ex natura ffa

4

diei prgco eft, üt Epifcopus pre-

{ [:v

Ma

co Evangelii.

Parochialis, feu par-

M

!:

ticularis loci, aut minoris diftri-

I

H

C&üs, que folet regi per Parochum,

£

L

quod Grace denotat Diffributorem,

*„Jm;

tanquam qui populo fuo Verbum

Dei, & Sacramenta adminiftrat.

II‚

1Ä\

A

Habet quidem locum, & nomen

Üß l

fuum

.Il

ü

Uz

IN

al

Pars I, C4p./1.‘De Ecclefia éc.

3

M füum Collegiata, fed quia hic age-

ll

mus de Redoratu Ecclefie , adeo-

'

‚a

on que capite, non membris, ideö ne.

, D

que de Capitulis dicemus , nifi in

quantum in illis eft cura a&ualis,

\

U N0

;

l

feu habitualis, per totum Corpus,

Ar

; vel aliquem ex Canonicis exercita,

l

(rı

I

& hoc refpe&u Collegiate tranfit

Iures

Ö

— ad munus Parochialitatis.

Eccle-

'

ICEH al

'

fi@ formalis univerfaliter fumpte

Il ia

fponfus eft Chriftus , qui & Domi-

ral

nus, & caput quamvis invifibile,

locö ipfius autem caput vißbile ejus

tum)

Vicarius fummus Pontifex; in aliis,

E

hedra

ac generaliter Epifcopi Apoftolo-

'rum fücceflores , & vices gerentes$

catlr

4

al

'in particularibus Parochi, quorum

quisque Ecclefi@g fug capüut, &

nfden

ra

fpongıs eft, pafer plebis, ac Paftor

ovlum fuarum Chrifti nomine. Et

ı

M

“ hicquidem oporteret edocere, quid

'

i

fit Hierarchia Ecclefiaftica? heceft

/

dl

‘ Principatus facer, ä Gre@co nomen,

ch

® Aceglefti autem formam habens fe-

Z

ndüumS.DyonifiumAreopagitam,

Vg{£am

qui de hac feripfit, ex qua deducun-

C

tur fubordinationes unius gradüs

ML

(

ad alterum, prout jam mox aliquid

2

€

{

°

P

4

Pars 1. Cap. I, De Ecclefia &c

1KD

de hoc innuimus, quoniam verö Pa-

;ﬂﬂ

rochos tantüm, & curg animarum

ml

tyrones inftruendos fufcepimus , fi=

M

{ftemus in ea diftindione, quod alii

[

fint facerdotes curati , allı non CU-

hl

rati, quod ad facerdotium ordina-

M

ti alia faciantex facultate , feu po-

A

teftate ordinis , alia ex facultate

!l?i;iä

jurisdi&ionis , alia exfacultate pro-

d

ria, alia ex facultate delegata, quä

ı

diftind&ione femper utemur, defig®

aM

nantes, que fiant ä facerdote, qua

T

fimplicitertali, &que ä Parocho,

({JJ

quidue proprie fint adus Parochia-

7

\

/

A

(1

A

h

les?

3

M

Yln

Ecclefia , in quantum fumitur

materialiter, feu pro continenti, di- “

CT

citur etiam templum fecundüm

N

Scripturam , & exefnplum tgmpli'

T

M f

|

Ä::

;

|

Salamonici, debetque extruiex 1a-“

öl

/

pidibus fecundüm verba Chrifti,

hoc autem, ut fit perpetuum, aC%ı

fabile,

Strudura Ecclefig folet*r

fieri per modum navis, reprefen-!|

Aln

|

tätque illam S. Petri Apoftoli, pro-

ut ab antiquoobfervarı confuevit ,

M

S

|

|

Y

\

ita ut regulariter verfa fit ad Orien-

\

s eÖ IE-

;„

d

N

!

If

tem , ac faltem Alta;e maju

fpiciate

|

f

Pars I. Cap. d. De Ecslefia &c,

5

fpiciat,

Videntur etiam Ecclefiz

1

IM

N

fadte ad modum crucis , & illa qui-

dem, que in oblongum extendun-

W

tur , ab utroque Jatere veltapellis

interfecat@ , vel Altaribüs latera-

A0

3

4

Jibus infra Presbyterium diftinde

Ö

vocantur crux Latina;z que verö

ä

extenduntur in latum habentes Al-

(l

tarla lateralia in zquali ordine cum

M

M

majori dicuntur crux Graca.

In

qualibet Ecclefia exiftere debet {al-

6

Ül\y

tem unum Altare, in', & fuper

quo offerri poflit facrificium ad imi-

al

arOk

tationem Patriarche Jacob, qui

mox ut locum DEO facravit , ibi-

für

dem conftruxit altare ; multö magis

ergö in Ecclefia Chriftiana hoc fie*

ICHFi‚

sidebet, ubi inaltari Chriftus, &

ndu|s

fummus facerdos eft , & idem vidi-

ö

W

u

ma‚ Tmmolanda ä facerdote, quiin

(

hac parte reprafentat Chriftum, in

alia autem, qua offertur Patri omni-

potenti,agit miniftrum Chrifti zque

el

‚ aC

populi ful.

Inara, feu altari majori conve-

|

nit efle Tabernaculum , in quo fer-

vetur Venerabile Sacramentum hoc

f

;

f

autem dicitur de Ecclefiis Parochia-

A

2

D

libus

6

Pars 1.Cap. J. De Ecclefia &.

\

DE LE

libus, feu Matricibus, nonde pri.

al

hf

d

vatis, aut ubi non refidet facerdos

curatus, & hec quidem vox Taber-

N

]] V

naculi fumpta eft ex Teftamento

veteri , erätque opertorium , quo

viatores Haebrei utebantur ad te-

A

endam reverenter arcam federis,

M

aut Sanda Sandorum quo ingredi

(

(b)

non licebat , nifi facerdoti. (6) In

cEr

N

[v

Exod. 26

Ecclefia Chriftiana, ad quam hoc

f

& 27

eft translatum ‚nempe ad Ecclefiam

M

militantem viatorum Tabernacu-

W\

Jum eft tegumentum fumme are,

|

4

feu altaris, in quo habitat ipfe Deus

U

füb Euchariftie Sacramento, & pro

MO

more Parochialium folet efle locus

qu

inmedio altaris claufus , cujus cla-

A

vis aflervari debet ä Parocho, feu

HJL

facerdote, tanquam ep,cui foli lice-

Zl

n

bat ingredi in Sand&a Sandtomim,

4Wﬁ

vel faltem clavis reconditur in fa

£Uf

criftia loco tuto, ac non facile al-

n4!.(

teri pervio.

De affervatione verö

facrofand&eg Euchariftie dicetur in-

/l

M

/

i

fra füo loco;.hoc tamen non pre-

H-«‚

tereundum, quöd cuftodia Venera-

\

bilis , ubi fünt plura Altaria , poflit

etiam cfle in alio, quäm fummo;3 \

imö *

Y(|

Pars I. Cap, I, De Ecclefia &ce,

7

1d{ I*

M}

imö & perf@pe decet propter pro-

vifonem infirmorum, maxime eo

IM

C

tempore quo ın altari majori fiunt

Divina, ne unum per aliud impe.

M,}

El

diatur. Tam in fummo, quäm fin-

f

gulis aliis altaribus debet inmedio

cande]abrorum poni crux , feuima-

T

g0o Crucifixitalis, que poffit auffer-

T

ri, aut geftari ; ubi obfervandum,

&M

CO

k

quod fi crux fculpta formet fuperio-

rem partem altaris, non fit necefle

K

f

apponere aliam ; fi verö (olüm fit pi-

dta, & ita formet pallam altaris,

c

]

ut.non poflit aufferri , tunc tamen

&!

alia in medio , &‘ plano altaris in-

‚

M

ter candelabra, apponenda fit por-

tatilis cfim imagine fculpta Cruci-

01

fixi,porrö hanc tolli deberi expofitö

ll

Sacrament6 author eftGavantus,/c) (c)Gavan-

tus

e

Il

‚ifuiens : non debere efle reprg-

E

Fxparat.

fentans, ubi proftat reprafenta-

Altaris

c

tum; fed, quidquid fit , contra- paft2. tit,

M

rium habetur in Decifione S. R.C

14:116-

* (d) In una

lm

(d) üt infra dicetur de Cruce,

& Senarum

][»l

SS. imaginibus.

ic 24

N

Maji1707.

Poflunt efle inEcclefiaParochia-

K

li, aut Curata feu aliäs publica plu-

lﬂö

ra altaria, fed non plures cuftodie;

ß

A 4

Lam-

W

8

Pars. I Cap.4.De Enleﬁf;f.f?':.

A

Lampas autem tantüm ante altare

majus, vel ubi eft cuflodıa , quia,

‘u

cüm lumen perpetuum in Ecclefia

Chriftum fignificet , juxta ejus di«

L;

&um - Ego füm lux mundi - plüura

perpetua effe non debent , cüm fit

."dyi'.'.2

tantüm unus Chriftus, (e) Sed in

X

(e)

Durand, ]

fundionibus plura poffunt, imö de-

W

‘. ( Io N'

bent eTelumina, feu candele fuper

M

40

ICI\E

altari, qug Iumina fymbolice deno-

A

tant fidem, repreifentative autem

E

Apoitolos, ubi tamen obfervandum,

aı

quöd lumina debeant efle femper

Ün

M

paria , & paria ad fignificandam

charitatem, que non ftat, nifiin-

]

A

Al

ter duos, exceptö, quöd, quando

T

„“

celebrat publice,aut Pontificat Epi-

fcopus , Archi-Epifcopus, aut ipfe

fum‚ta

l'ülu

Papa, accenditur in medio, f{eu alia-

—

=

ﬁn

rum ardentium f(eptima, ad fGignfli-e

S — zr

B

F

E=

äbx

candum Chriftum inter Apoftolos

M

per fex

Jumina reprefentatos ,

ﬂv

Y

quamvVvis pro feptima haberi poflit

illa,qug per Capellanum Epifcopo

M

(

:'1‘‚‘

obtenditur. Lumina verö imponun-

A

tur candelabris, imitando in hoc

M M

I

/

ritum veteris tefamentl|.

Si verö

d

/

cxpoﬁtum fit Venerabile o

ccafione

V

:

quad[a-

(«U

)

Y

Pars 1, Cap. I, De Ecclefia &c.

S

ahm

quadraginta horarum , tunc debent

q‘”s

faltem accendi duodecim Jumina

(

Ü

06

que denotant duodecim Apoftolos,

& non additur decima tertia ad fi-

lır

gurandum Chriftum , cüm hic adfit

un

in facramento.(f) In oficio tenebras

ä

il}

rum ardent faltem tredecim lumi- Purand, 1

NO

|

na, quorum unum poft aliudextin: \ © 14

l

d

E

guiturexceptö unö , quod non ex-

tindum ultimo 10co reconditur poft

SO

altare ; duodecim prima fignant fi-

dı

N

O

dem Apoftolorum, quorum unus

nmp

W

poftalium receflit ä Chrifto , deci-

)dan

mum tertium verö B. Virginem, in

f

I

qua fides non defecit , fed tantüm

A0l

0

fuit occultata.

Eft igitur lumen

Eg

fymbolum , fidei, &in candela ar-

06

dentiexprimitur ad&us externus per

yallı

jgnem, ut fit ardens in lichno , qui

il

pröcCedens ab interiori candel& in-

iﬁ0!0l

tima credentium denotat,

C0

Ecclefieg dedicantur omnes indi-

} po$

ftind&e-Deo, (g) quamvis fub diverfis Dutaed. I

f

invocationibus, aut SS, Trinitatis %-< 7?

N.

£|

6

&

Ol

aut Paflionis Dominice, feumyfte- feq.

0

riorum vite , ac Evangelicarum de-

51;tli

monftrationum Chrilti ; prout eti-

d

am {üb patrocinio B, M. Virginis in

lı

ASs

diver.

) £9)

Pars 1, Cap. I, De Ecclefia &c

M

diverfis formis , feu my(ticis , (eu re-

W

prefentativis vite ipfius, nec non

\

Sandorum in Ecclefia San&orum

Canonizatorum, que ideö dicun-

turtitulares Ecclefie illius, cım füb

ipforum titulo dedicate fint , & fe-

{tum vocatur titulare , feu Patroci-

-ÄM:\

I0M

nii, e tque prime claflis 4 Paro-

(

cho, 8& Cleroejus Ecclefi@, etiam

cum ofava in officio , aut occurren-

tibus aliis duplicibus infraoftavam

IN

T

faltem cum commemoratione cele-

brandum.

Ü

In confecratione Ecclefig fer.

/ (

vandi (unt ritus in Pontifcali pre-

A0{

M

[

M

(

MOl

feripti, & hec confecratio fieri de-

betab Epifcopo, ficut & Altarium,

U

(

cum interveniat S Un&io, que de-

M

/l «/1‚

betur foli Epifcopo , ac propterea

Aln

l

dicitur confecratio , que facit cg

A {)ﬁ_

clefiam publicam, five fit Cathe-

“Mm5 c

dralis, five Parochialis , five Colle-

K\‚ f

{l

giata, Filialis , aut quelibet alia,

M

d

publica tamen ; quod fi fit tantüm

A

Y

wm “

capella non exprefse deftinata ad

receptionem totius populi illius 1o-

5‚[ JW€]!

ci, fufficit illam tantüm benedici ;

nec enim ibi intervenit undio.

‘}

!

fl

Ora-

\

|

N

Pars I. Cap. I.De Köclefia Ö'c_‚

IT

{

II0

——

CM

‚ Oratoria privata verö nec

confe-

crantur, nec regulariter benedicun-

or

tur , quia non habe

dier

nt altare fixum,

aut dedicatum ; und

einilliscelebra-

mf

tur fuper lapide

ß &;

portatili ab Epifco-

po benedi&o d

€ privilegio aut con-

Ya

ceflione privatä,

& {unt ammovibi-

I

lia toties

» quoties de mandato Epi-

d

fcopi, &

C

l

petitione ipfius privilegia-

aM

In confecratione altarium infe.

Ed

füntur are füperiori reliquie San-

<torum non tantüm hominatorum ,

f

fedetiam baptizatorum;

de quibus

Ü Pie

ultimis non fit oficinm S

unde in

KL

principio introitus dicitur:

Oramaus

arl

te Domine per merita Santtorum

» Juo-

d

zum veliguie hic funt,

0pttli

Dedicatio Ecclefie,

feu templi,

cit%

y Süsque Officium fit

fub duplici

(

prime claflis cum O&

ava ä Paro-

(

cho, & Clero.illius Eccleße. Cüm

i

inter Ecclefiam,

& illius Red&orem,

fa

feu Parochum

intercedat Matri-

n

monium {pirituale fa&um, & rati-

il

abitum per inveftituram, ab eo

cﬂ{ f

f

non liberatur Parochus , nifi

per

I

abfolution;am Epifopi,

& trans-

0

Jatig=

12

Pars I, Cap. I. De Eccleﬁ.; OT,

Jationem ad aliam Ecclefam Vi-

duatam , titulo & motivo majoris

Üi

divortium fpirituale

boni, aut per

propter

crimen commiflum,

feu cau-

xpreffas ,

fas in Jure Canonico €

f

(#) Conc. quod fapit mo

rtem Civilem ;

(%) Refi-

M

Parochi in füua Paro-

Trid.fel.6. dentja verÖö

deRef.c.1,

)L

& 2.1:em Chia ,

8& quidem continua eft‘ de

M

1-

Ö

fef, 23. « jure Divino, nifi in quantum

z

24

fpe

nfant jura, aut Epifcopus €X

:l«& (

Al

Cau

fa, & ad tempus limitatum, ap-

pofito tamen idoneo fubftituto pro

Ml

occutentiis curg animarum, & fun-

d

Eionum.

M

Ecclefieg collabentes, aut rui-

Cl

nofe reparari debent ab illis, ä qui-

]

bus funt conftrude, & ruine peri-

In

M |

dl

culum vel in toto, vel in parte de-

Y

monftrandum eft Epifcopo, vel ejus

Y

]

Delegato occafione vifitationis”;

Ar

Trid, fef.

() Conc. 8& ficaltarium ; (#) quod fi tantüm

{

4l

M

21.de ref,

reparetur, non indiget nova confe-

cratione; fi Ecclefia fuerit combu-

»]l

G7

MW

X

fta in te&o tantüm, itidem repa-

dl

Nr

Al

randa, üt fuprä; fi verö totaliter

4l

fuerit deftruda, & de novo rexdie

ficari debeat, fiat hoc aut in totum-

l

/ I

aut faltem in parte fumendo novos

lapides,

m

M

Pars I, Cap. 1. D_efccle]z'a. &c

13

lapides, & tunc etiam de novo de

-

ol

El

bebit confecrari, prout altaria de

NOVO fatta, non autem de 10co in

(

fr

locum in eadem Ecclefia mota ;

imö tunc &que mutari poterit ti-

Refı

Dra

tulus, {feu Patrocinium tum Eccle-

fie, tum Altaris referendo hoc ad

d

. d

comparationem baptifmi, & cha-

radteris per ipfum imprefli in Neo-

W

nato ; non poterit autem mutari

m,3p‘

titulus per Copfraternitatem , vel

hoM

füdı

ratione illius neointrodude in Ec-

clefiam non’deftrudam, aut de no-

vo non zdificatam.

rui;

(£) Ceterum Ecclefia quoad for-

(k)Duran.

ql

2

mam extrinfecam dfolet dividi in

pa

tres partes, hoc eft in primam, que

gede

etiam dicitur Sacrarium , ubi nem-

Jl

pe eft altare majus, & tabernacu-

a p

nıtün

lum; in fecundam, que dicitur

Presbyterium , feu Chorus , quo

.0l

non admittitur, nifi Clerus, vel

)mbl*

alii Ecclefie Miniftri, nequaquam

(

autem foemine, nifi difpenfative

eal

ad fumenda facramenta ; & tertiam

gl

que eft pro populo , ubi tamen de-

D

cet viros feparari ä foeminis; quod

OM0

fi Chorus pro Mufica fit in parte in-

pid“»

feriori

f

14

Pars I, Cap. II. De S4m1if

ä.

——

VSH

feriori, compareeffelevatus , itaut

1 06

4M

gquet altitudinem Chort, feu Pres-

M

ın

byterii,

M

W

CAPUT 1.

M

De Sacrario, feu Sacrifia,

HM

A

ac Paramentis ;n ca alfer-

DAaNALS.

]

M

Mn

Acrarium antiquisin communi,

N

IM

Sacriftia maxime Latinis locus

M

eft, ubi preparantur & aflervantur

C

facra, &4 Durando autem fic defcri-

d

bitur : Sacrarium, in quo Sacerdos

M

:'«‚'in}

acras veßes induit, uterum facratifi-

me Marig ﬁgmﬁmt; eX quo colli-

M

ül

gendum, quanta cum veneratione

in co agendum fitz unde etiam eft

Aln

'lf(‘‚ ﬁab

quöd in vifitatione poft recognitio-

nem tabernaculi, & altaris fiat illg

M

Sacrarli feu Sacrifie.,

In hoc prg-

V Lﬂ’

M

O-

rimis debet efle locus claufus, feu

A

manfiuncule pro vafıs facris, ideft

\L[P

Calicibus,oftenforio, & allis, in quas

lu |(L

clauditur facrofan&um Eucharifie

Ü4 tg„‚

Sacramentum , facra Olea, claves

J‘l

|

IM

Tabernaculi, & Baptifterii, aliäque

ä quibus tangitur, vel tangi poteft

TﬁPaw

4

Sacramentum, & horum claves fint

'l /

penes

Pars I. Cap. II. De Sacrario, &c,

—

15

Al

penes Parochum,aut ej

usVicarium,

M

feu Subftitutum tant

üm propter

rfeverentiam, non aute

m penes lai-

COos,

fent.

aut pueros, qui illis abuti pof.

U,

Sic etiam affervande füunt

füb _clavibus Reliquie Sandorum

lr.

in Sacrario, nifi habeant deflina-

tum ad hoc feparatum locum, ubi

fit ecorum cuftodia.

I

N

(

Porrö facram {uppelle&ilem in

J0

{

Sacriftia condi eft Conveniens ; &

l

affervari debet in armaribus, locis

yı

müundis, fecuris,

non fuligini, pul-

I

veribus,

aut putredini ob

noxiis, be-

Al

ne Claufis, & cuftoditis,

terea in Sacriftia c

Sit pre-

ommodum pro

l

Jlavandis manibus

cum terforio

„ mundo, fcabellum , genuflexorium

{

rgparatione facerdotum ad

, Pro_ p

3

WE

M, Cujus preparationis exem-

f

Pr impreflum oportet prefigi di-

.d4‚

&o fcabello pro ufu Sacerdotum,

4

W

‚ qui funt celebraturi; item confef.

, fionale ad eorum confefliones exci-

i

‚Piendas.

|

@

Ex decreto item Conc.

HM

rid, in Sacriftia, maxime Eccle-

|

[g@ll. ﬁ

|

arum Parochialium expofita fit ta-

ella, in qua defignentur Miffe Je-

j

M

gatarle,

&6,

cl

16

Pars1.Cap. 17, De Sacrarie

w

(

bligationes

(

(1) Conc. gatarig , carumque ©

M XMl

'Trid. de

‘ ibidem (tatis tempo

ribus

perfolven-

24.C.3o

d

€

fraternitatibus,

‘Ii

Reform.

& dae, etiam

pro con

?ﬁ\

Vikt. pul- G adfint, & corre

fpondenter anno-

A

cherrime

nfui tradi-

tentur per

folutiones earum obliga-

a

\

fcopo in vılfitatione €X-

tum perS. gjonum Ep1

| m‘i'.'. }

Carolanm hib€fid&?. (l}

Borrom.

In cuftodia

Sacrarii (ubordina«

al

refertim

Ecclefig ad

MN

in Inftru- £j funt Paroc

ho Clerici

Eione

exercitium minorum

Ordinum ,

ll

fahrice®

Ecclefix

feu Ofßtiariatüg, &

Accolytatüs de-

‘}iß‘® |

d

üm mores regi0-

Ka

Ad.Eccl. fjnati, aut fecun

Mediol,

X

nis etiam Laici

ad fervitıa Eccle-

in

P2g- 598°

dl

E

V

fie mancipati , quibus tamen 2

eodem Parocho bene

invigilandum

5

vel contempt!

biliter

MT

ne promifcue,

tradent vafa

facra, quorum ratio

ilg

fis reddenda eft. inı

etiam pro his ip

M

Poft Materialia. Paramenta IN I

fubfequeng0 ı

‘“Sacriftiis affervanda

M

de his tradabimus formalia , 7& 4,

r

magis intri

nfeca facrorum ad tem-|

»

lum Dei vi

vum, qui funt ejus Mi-

CM

N

N

Ö

\

niftri,fpe&dantia de quibus mox 8ng

4

;

"L:T‘i

A

tur.

]

[

E

Wr

v

{

Quodigitur a

ttinet parament 3,ı}

\

;

}

vel veftes ad Altare Domini

M

8& ab

m.

gendas incipiendo ä& capite,

A

M

ı

codem

ebn i

f

—

Pars I, Cap. Il De Sacrario &c,

D

A

o

codem ad fingula defcendendo;

fa

imprimis Biretaum Sacerdotis regu-

Fl

lariter debet efle nigrum, elevatas

partes habens in quatuor angulis

oßlı

NOn

defüper, qu@ quatuor partes figni-

ficant quatuor Evangelia; Floc-

Cus autem in medio fitus unicam

Dnl

ß

Chrifti do&rinam; & fitres tan-

ola

]

da

tüm partes eleventur , prout pOof-

tare folent Canonici, & Dignita-

tatlıd

te fulgentes, Trinitatem denotat, &

Ön

floccus intermedius Divinitatem.

E

Nigrum autem efle debet in Ecclefia

ncn

2

Latina usque ad Epifcopum , 8&

andUl

Archi - Epifcopum inclufive , quia

il

il

qui violaceo uti volunt etiam in

T

{ummis Dignitatibus (excepto Car-

l

A0

dinalatu, cui rubrum. ad{truitur)

enl

conftituti, Grazcam potiüs imitan-

ca

Ecclefiam.

£ur‘

allı,

Amittus ab ipfa Oratiuncula in

| adt

ujus aflumptione dici folita defcri-

ßl

bitur, quöd fit galea ad expugnan-

md

dos Diabolicos incursus,

In fum-

mo facerdote eft 10co Ephod, quod

u

gerebatur apud Hebraos,

Debet

efle ex mundo linteamine, ne for-

®

M f

! N

Qibuspapiti impofitis impure& cogi-

a

tatliones

18 Pars I. Cap. 11. De Sacrario &,

(

Aptatur,

N

ran

(m) Du- trationes emergant, (m)

‚1n

TMl

Rational.

8& circumducitur collo, ut fuppri-

/

Divino-

mantur mendacia , inique 10Ccuti0-

{

A

rum Lit, B,

nes, ac vanitates; caput illö operi-

C.2.de A

vehh

IMa

mi

“tur, n& pateat profpedus ad vana,

aut diftradiones.

Habet amidus

.....

A0

1]£I W

fimplicis facerdotis correfponden-

tiam cum calceamentis Epifcopi

M

V

ad defgnandum, quod fe przmu-

Jl

l

nire velit ope Divina, ne vel exa&re

Al

Y

Wl

defuper, neque ä terra defubtüs car.

i

nis tentationibus impetatur,

K

Albe nomen per fe ipfum expli-

O

l

catur, & per oratiunculam in c)us

M

indumento prafcriptam,quöd nem-

M M

pe juvare debeat ad dealbandum

l“ﬁ

M

cor; unde itidem debet efle mun-

Mln

6

i

da; perimmunda enim non potelt

A (m A

IC

(n)Idem dealbari. (z) Hec fucceflit facer-

AT

Durand,

x

l

doti locö byfli, quod non fa@ll

C

M

i

alba.

Cap.13.de

a

«

fordes recipit, fed recepte in co f

]

cile notantur.

Debet_effe linea, ne

calefaciat Iumbos, producta usque

u.„

ad talos, ut defignet perfeveran«

Ff„

N

tiam,

M

A

Cingulum etiam prefefert füi

Sal

ipfius fignificationem , quam indi-

M

I,

A

gitat ipfa Oratiuncula in ejus cin-

Etori9

{

V

Ö

A

Pars I Cap, II. De Sacrario &c,

19

M

Al

ECorio fecxiädt‘ﬂn mo

d

H

l

nitum Öhriﬂi:

{N

Pracirge lumbos tuos: quia hiscon-

OCH

N

) Ol

ftrictis puriores COgitationes afcen.

dunt ad Deum

» quUod fit per ora-

Vallı

tionem, caftitat

aml

mM, temperantiam,

ac jejunium. (o)

ynde

(Co) 1dem

Stola eft indumentum 4 Deo fa-

de Zona

El

cerdotibus deftinatum ‚ & fimul in-

cu Cingu.

DD

1064

CM

figne jurisdi£ionis,

Primö modö

DsCH

fignificat jugum Domini, quod per

Epifcopum imponitur ordinando,

I

n

& quidem Diacono füper hume-

rum, ad ferenda onera; Sacerdoti

in cl

dneMle

inferius

verö fuper collum, extendendo cam

per modum crucis fuper

andan

f ml

pedore, quod fignum fimplici Sa.

cerdoti, aut Parocho eft 10c6 ratio.

i p0[iä

e C0l

nalis, cım figuret crucem ; idque

(

in fundionibus ad altare 3 (tolaau-

n m

jnol

pendula magis notat jurisdi.

Onem , cujus eft qualificativum ;

In meque fin& ea debent peragi Divi-

aM nain Ecclefia, vel Pulpito. Con-

k cedi poteft, fed cum cautela con-

‚ Cionantibus ex indulto, & per hoc

&‘ denotatur jurisdidio delegata.Con- (,) 1dem

yl‘ venit ftolam pertingere usque addeStolac.

A genua ad demonftrandam humili- ®

{ tatem, (p)

B2

Manta«

C

h:0l '1:

20

Pars I, Cap. 11. De Sacrario &

l

Mz»zm_ulus ab eco denominatur,

quod geratur in manl ,

& in eum

_gi%?’. F0

ur lacry-

Ml

finem, ut per hunctergant

me ;

unde

dicitur in

Pfalmo :

gua

ebant, mittentes

aM

Euntes ibant, &

wvenientes autem ventent

“ a

femina [#a ;

cum exultatione

portantes mampu!os Al

Jum in Mif-

d

%40s. Propterea manipu

{a Pontificali fert Sub-Diaconus, ut lı

illum miniftret Epifcopos quod fitıln|

poft

Confeflionem, & mifereaturad- Int

hoc, ut po

füt tergere lacrymas IN un

(q) Idem

confeflione eftufas. (g)

‚d

G

Cafula , feu Planeta

fuperius iN- y

dumentum Sacerdotis ad altare aC- 1y

cedentis, & fuper omnia alia €X- \l

tenfum in corpore, apertum autem ı4

ex parte brachiorum , & manuum (

ﬁgniﬁcat charitatem,gqg%z aperz'tgm “ Aı

a C

titudinem peccatorum ; Charitas

f

I |

i

{

tem in Sacerdote debet efle liber@,

& adivaz unde ex parte brachio- K

}

rum non eft claufa, ut autem fc

18- Aı

|

tur , quod Sacerdoti debeat ine

ffe 4

charitas Chriftiana, eique patiens; 3@[‘f:?cn

que par- 1,}

per medium cafulz ex utra

te protenditur divifio per modum %

Iüj}

erucis, & transverfale efformatur :q'fr\

a

.Eh

i

Ö

A

v"l

Pars 1.Cap. II, De Sacrarto &e,

21

D

ad humeros ; imö antiquiores ca-

I0n

fülg folebant continuö habere to-

I9

(

tam Crucifixi imaginem, quod au-

al

aln

tem nunc parüm fit, fed folüm di-

mffn

ftindis dudıbüs, ut fupra in cafula

DEn

efformatur. (r)

(r) Idem

de Cafula

mum;ui

Pluviale eft tegumentum quafi

c7

min

viatorium quö utitur Sacerdos, &

COnl

Paftor Ecclefie in fundionibus ex-

‚quod

gnır

tra ipfam Miflam, ut in Vefperis,

ac Proceflionibus, & ideo adhibe-

ıya

N

i

tur, ut non folümtegaturSacerdos,

{ed etiam tegere, ac protegere pof-

gug

fit populum , feu oves fuas , aut ad

LG C

auxilium {uum recurrentes ab ini-

ala

micis fpiritualıbus, @que ac tem-

m AUb

poralibus, Eftque certö modö re-

mıl! pra fentatio jurisdi&ionis ;unde Pa-

[

Pm'!

Ü

„ rochus populum fuum in proceffio-

1

an

ucens fert manibus , :ac fupra

RMBeCtus crucem geftatoriam ad fu-

j gandos Demones , & prefigia, eö-

nl dem modö, quö Pontifex, nifi quod

a Ite crucem peftoralem gerens (qua

‚/ Jurisdidtionem fupremam demon-

/ @rans diftinguitur, ita ut nullus

‚/ alius , etiam Prelatus hanc ipfö

geftare debeat)

g„„;;ßprafentc publice

3

Ponti-

MM M

22

Pars I, Cap. II. De Sacrario « Ol

A0

Pontifex inquam baculum pafto-

ralem etiam teneat ad abigendos

Il

d

4

l

M

hoftes fui populi, 1llumque prote-

ID 4l (

gendum

M

M

(

‚ulH

CAPUT II

IE(BYM ‘m

De Coloribus Paramen-

X

M

FOTUM.

( \\

Uatuor funt colores ab Eccle.

fia prefcripti, & ä legalıbus W! hmß““

mdumentxs teftamenri veteris, ni- 1im\m

mirum ä byflo, Purpura, Hyacm- Iwn

„ A..

tho, & cocho fumpti, ac in Chri- 1

