
bitat

feu Redote Ecclefig z fi autem

; 4060

Jaudabili ufü alius fecurior modus

| m

in illa Sacriftia obfervetur, deno-

Z

]

n

X

terur cidem Vifitatori ‚pro ipfius

\

A

arbitrio feu.approbandus, feu ab-

f

Al

rogandus,

|

f

ı fnl

Queritur, an adfint Indulgen-

N

tie? ubi afferventur Brevia, pro

{

II Alte

qua die, & ä quo. conceffe ?. an

}Ekatu

Epifcopo fint exhibite , & ejus

(

M

approbatione publicat@g ? Ex Bre-

onl

vibus Vifitatori prefentandis vide-

HRC

bitur , an adhuc durent y vel ex-

-‘ahl[üm‚

Piraverint , quod fi Git , impona-

mtu & }

£ür petitio renovationis ,

quo

(

&quc fiet de Brevibus pro Altari-

d

3i\ dl

De.

u privil=giatis.

Un

JN

Pars I, Cap. V1 De Sacram. Matrim, 493

M

Ü

Iı

A

[

Decimö viftatur ‚Campanile ;

inquiritur, an campang fint bene-

dı

6 M

dıde? 8& injungitur, ut campana

pulfetur mane , meridie , & vefpe-

Ur fga

d

ri ad falutationem Angelicam.,

Item & illud laudabile, ut, .ubt

Y

LAC!L

inter plures non _ habetur propria

pro moribundis , deputetur una

.\_\

certö diftin&ö modö pulfanda pro

l

agonizantibus, quod ‚. fi de novo

hi

introducendum fuerit , demanda-

i

C

{

bitur per Parochum publicatio

M

adje&ä monitione, ut.qui hoc fi-

M

Y d

gnum audiunt, orent pro agoni-

16

Zzante mercedem talıonis. 4 Deo

M |

in morte fua recepturi, & Jucra-

M

N

turi Indulgentias , preftitutas ä

fummis Pontificibus illis,.qui co-

ı

mitati fuerint Viaticum , & pro

agonizante oraverint,

M

‚Vifitatur etiam Cameterium

(

Cnifi hoc fuerit fa&um occafione

fı

IM

Y}

abfolutionis) & advertitur, an in

co adfıt Crux erecdta, offarium be-

ne claufum, n€ ufibus profanis in«

Wl

Y

:'

ferviat , & an ipfum CaÜmeterium

)\‘\

!

bene fit claufum » ad cundem fi-

nem?

ML»’

HAhs

Un-

494 Pars IL, Cap, X. De Vifitatione Canonic.

a

/’

Undecimö digrediendo ab illis,

ng4U |

que funt in Parochiali communia,

M

C|‘

M

& progrediendo ad particularia

JA

vifitatur Coxfraternitas , vel Con-

AI

(

fraternitates, ({ que in illa Eccle:

fia fint fub Refore illius legitime

ı6X

W

eredze ; 8& inquiritur de documen-

JJn

to erettionis, vel (altem aggrega-

Aehdent

tionis-; de xregulis, (füupponitur

al R

clr

appfrobatis ) de operibus pietatis ,

ad qug ex-inftituto, aut confue-

Epkon

tudine conftatres adftringuntur ;

eagl

de decentia , & honeftate facco-

fn Bo

sum , fiqui introdudi, & pre.

mebn |

fentetur Liber inferiptorum in

f n

confraternitäte ,

fuümatur etiam

MC

nota circa onera Miffarum, & Of-

£'WÜ O

ficiorum , per quem , aut quos’ad-

Ml

impleantur? fic pariter inquiratür,

d

quam dotem habeat‘ Confraterni-

Aln

tas, in quo confiftat, an in immo-

\/„ß

IM

in

Bilibus , mobilibus , frucibus, aut

M in

Eenfibus, & annon fint Confratri-

bus onerofa? Exiguntur rationes ,

n

8& computus ab Adminiftratori-

K

bus, ut fciatur , an Oratorium »

Anıte

X

Capellam, vel Altare de necefla-

lgyl”

ül

riis provideant, & Redtori de con-

ll

gru0

j Ü/%

ü

Pars Ill£fp'. X De Vifitatione Canonic. 49 g‘

EB L

'f('d}f„d; 1

gruo?ätisfaciant? an fint lites in-

M Aı

il

ter fefe, aut cum Parocho ? 8&

/

precipitur, n€ congregationes Ce.

M

(

Ihl

Jebrent , & negotia tradent tem-

pore, quö celebratur Mifla folem-

ll

og

nis, predicatur Verbum Dei, vel

alıäs fiunt fundiones Parochiales,

Incidenter‘hic ad mentem Pon-

tificalis Romani.de vifitatione Pa-

!

M

I

A

rochiarum innuitur, quöd, fi ipfe

IM

Epifcopus ; vel ejusdem Suffraga-

N

yt.]3

neus viftet, poflit vel initiö., vel

l

finıta Ecclefiez vifitatione Sacra-

N

ä“l

mentüum Confirmationis miniftra-

M

re, paramenta, aut alia tunc, vel

A

in decurfü benedicere, nifi quoad

jw

M

Confirmationem opportuniüs du-

M

xerit illam differre ad vifitationem

WE

occafione dodtrine Chriftiane po-

T

pulo faciendam.

H

Duodecimö vifitatur Domus Pa-

MM

rochialis , in qua folet habitare Pa-

f

rochus, feu Redtor, & ubi egeat

I0

Ö

reparaätione , 'hec illi injungitur,

i

g

cui de ordinario jure incumbit.

!

l\lM

Decimotertiö vifitatur Parochus,

T

& preprimis inquiritur ; an die-

T

bus Dominicis, & F eftis inter Mif-

farum

M

(

496 Pars 111.Cap, X. De Vifitatione Canonic, -

5

/

farum (folemnia explicet populo,

que. neceffaria funt ad falutem ,

fl JM )

Ö

ıd

CM

quidque fequendum , aut facien-

dum ({it ad obtinendam vitam -

fa cl

glr

ternam ? '( annuntiet dies Feltos,

& jejun:a , f diebus Dominicis

HOLA

pueros ınftruat in. dodtrina Chri-

)zum

ftiana? A Sacramenta. Parochianis

I

£Auis requifitis miniftret? fi infirmis

Kn |

diligenter afliftat, fi habeat Bre-

E

viarıum , & Sacra Biblia , Cate-

AnckcA A

chismum Romanum, feu aliud Di-

ETg

re&orium dodring Chriftiane ab

Archtri

N

Ordinario pre(criptum, & appro-

Hon

batum , Cottam cum Stola, & Bi-

Ö Dhch

reto? _

y

ÖO

Item ab eo petitur, an diebus

l

Feftis Miffam applicet pro füa ple-

\ M

Ma ;

be, & quoad alios dies proportio-

naliter ad proventus certos , aut

U

incertos pro petentibus , & an

?5{ff?ar

faltem in Memento (emper popu-

A d

lum füuum Deo commendet ? An

jf35&bchra

fufficiat celebrationi Miffarum ,

l

vel an necefle habeat Capellanö ,

Y

aut pluribus? an f@pe evocet Re-

”-ECydtﬁ@

ligiofos ? vel aliäs admittat adve-

lı

nas , feu vagos fMne. debitis caute-

Zl ) “ﬂus

lıs?

“

Pars IIl Cap. X, De Vifitatione Canonic, 497

a ia

[D

lis ? an habeat füb dire@ione füz

Ü/71‘ ‚W‚

gdituum , feu Scholiarcham , cui

, dl fiﬂ*

pofliit concredere cuftodiam Sacri«

%y

itie exterioris , Chori, Organi, 8&

/Eh%; ;

muficalium exercitium, item juven«

/ 0@/0„‘5

tutis curam in Ecclefia , & Scho-

4O

!

Ja, an unus ad hoc fufliciat , vel

'

W

plures, ac an füufficientes adfınt ,&

ll |

oflicium füuum bene peragaut ?

Quod autem in vifitatione Paro.

AI

chi circa authentica illius fummo-

frtiuii‘„_

pere inquirendum eft , an habeat

Archivium Parochie , in quo cu-

;&MH

ftodiantur Scripture pro füi Officii,

W

& Parochianorum 'exigentia ? fi

habeat quinque Libros (qui Pa-

a

rochiales nuncupantur ). in quo-

aln

Ium prımo defcribat itatum

3

8&

T

numerum animarum Parochie ,

M

qui ideo etiam dicitur , vel dici

d

poteft ürbarium , quia in.ccdem

acceflorie defcrıbi deberent . redi-

M

ll

tüs Parochiales , ad ipfum fecun«

fn

düm defignationem priorum libro«

l

rum devolutt ? quo modo finzula

T

fint, Ecclefie , & fibi perfoluta?

T

que ideo confervari, nec immie

a

Nul , 'minüs autem deperdi , aut

di

498 Pars 111 Cap. X. De Vifitatione Canonic,

pp‘M‘ti

dilapidari oportet ; hic autem li-

d

ber ftatis trienniis renovetur , pro.

m

ut ad triennium durant de Jure

Ham

anı

Canonico locationes bonorum Ec-

clefiafticorum , & trienniö multa

dbdu

i

N

f

(

quoque immutantur Circa (tatum,

perfonas, & circumftantias Paro:

0

chianorum , de quibus reddenda

‚;imto 7

ratio; faciliüs autem , fi hoc mo-

O

fa

dö fingula annotentur , relative

etiam ad alios. fequentes Libros,

ıfa

A P3m y

quibus ifte fervire poterit pro. Re-

giftro, ex quo etiam feddende: ra-

v‘lp

w

tiones redituum Parochie Vılita-

tori, proüt decet, &X eft utile , -

mo

/

4

(

quc, ac debitum.. In fecundo ac-

curate notet nomina. baptizato-

M

H

rum , diem, annım, parentes, &

patrinos,

In zertium rteferat nO-

C

mina Confirmatorum , quö tem-

MM

(

pore, & occafione , cum nomine

b

M

I6e

Epifcopi, quieos confirmavit. In

quarto reponat Matrimonia CON-

dbl»g I

trahentium cum expreflione diel ,

MI

Al

menfis, & anni, ac teftium pr@-

N

fentium , notando etiam, an IO0f-

IM

Cm

26 tales fuerint fuper aliquo 1mpe-

M

Af-

M

1

dimento anfaﬂguinitatis‚ aut

M

f

-

£0f/7%

7

Y

\

Pars 111. Cap. X. De Vifitatione Canonicı 499

|

)l ][ fll7\'

o

finitatis difpenfati , quod fervire

poteft pro ulterigri familiarum no-

ü

(

titia ; precise verö annotetur, an

Z

fuerint difpenfati fuper und , aut

M N

aliä denunciatione, ut ipfe Paro-

l

chus poflit fe fuper co, quod ipfi

e

ex fe non convenit, ‚Jegitimare,

£;?g@ |

In quigtio adnotet mortuos, & quä

N |

morte ,

an rite SS. Sacramentis

:|'323?,!

provif defundifint , ubi fepulti,

öl

in Ecclefia, vel Caemeterio., quä

lı :1k [‚

illius parte, vel an fint alıbi fe-

jiaäez

pulti per ele&am , vel fortuitam

dl

fepulturam ? quod fi fit , tanto

W

magis annotare debet Parochus,

A

quia fupponitur recepifle fua jura

Stolz , unde & debet de his pofle

reddere rationem familie, forte fü-

per eisdem inquifiture.

Diligen-

tia in infcribendo ,, 8& accuratz

0

Librorum retentio tanto magis de-

d

bet in his efle exadta, eö, quod

H

Libri illius , cüm cenfeantur au-

0

thentici, & fidem integram facere

U?|

in judicio , in illius anımam etiam

rejiciant , quodcunque preajudi-

W

A

cium partibus natum fuerit ex

d

quocunqgue corundem Librorum

‚1(-

defe&u.

De-

}

«

500 Pars 111. C'ap. X. De Vftat:ane Canomt.

a a

n

Decimoquartö denique vifitatur itatur

w;(ß ]

populus , vel faltem quidam .de

opulo , hoc autem duplici modö,

Ja

ß

fine, & ordine.

Primus eft, ut

f A

i

fiat experimentum dodtrine chri-

deCH

ftiange in juventute loci, ad effe.

M

]

&um cognofcendi quomodo äa Pa-

—

yBa

rocho, vel ipfius fubftituto fuerint

arl

inftrudi pro gtate, & fexu? efkque

A"M”OL

haec etiam probatto confirmando-

aDfQue

rum , ad quam confirmationem

ntcO

nunquam aptiüs, utiliüs, ac Com.

k

modiüs prefentari poterunt ä Pa-

Kafıs

rocho , per quem monebuntur e-

denti

tiam feniores , ut adfint, velüt pa-

r1termﬁ;ruendn, vel üt Patrini, vel

M

u

faltem üt teftes ecorum , qua in Ec-

4w' ﬂl”u

clefia fiunt cum eorum filiis: fe

’l'\\”n

cundus modus vifitandi populum -

A

el , ut eriam ante reditum ad Ec-

clefiam ,

feu do&rinam- Chuiftia-

ÖNl

M

nam mterrogentur faltem feniores

de vita, moribus, &

tofeCu Pa-

E

el

zochi, an oﬂic1o füo fatisfaciat

celebrando Dıvina , concionando,

a

admini-

‘“L

OM

Sacramenta petentnbus

A

AA

firando , do&rinam Chriftianam

O

ß

A

regulariter tenendo, infirmos vifi-

tane

Clm '

I

(

Pars- 111 Cap, X. De anwi:me Canonicı_5OX

) dl‘0/;7‚q«

tando, ab Ecclefia, grege fuo nun-

Ü y4

(

uam difcedendo, nifi ad modicum

’düß/;;,m

Tempus fibi permiflum , reli&ö ta-

men fubftitutö? Idem qugrendum

Z

UG

de Capellanis, fi adfint , nec non de

A

reliquis ad Ecclefiam pertinenti.

Ww

bus,& Parocho fubordinatis;an no-

tetur aliquis exceflus in exadtione

N

A

jurium ftole, vel aliorum Parohia-

i

Jium? que ab iftispromenda , dum

M

ltm

l‘h„

poflunt corrigi ,

quod aptiüs fieri

non poteft ,

quäm in vifitatione.

f

di , &c (fmilia arbitriö

Hujusmo

funt in. vifita-

W

prudentis Vifitatoris

tione inquirenda.

Cegeterüm at-

N

A

tendenda eft locorum , & Eccle-

fiarum qualitas ; ut autem fupra-

J

di&a omnia annotari queant, ita,ut

M

fidem faciant in Vifitatoris relatio-

ne, ac que in ipsä decreta aut ordie

nata funt fecundüm Vifitatoris fa-

T

0

cultates authentice edi poflint , af-

münv‘‚

fitet Notatius Officii: Epifcopalis ,

GE

feu alius ad hunc finem deputatus,

NO

cui pro more folvenda erit folıta

1 s““i‘

taxa, prout Epifcopo cum modera-

W

toComitatu accedenti, con veniens

Vi-

j |

\I

ciba;ium , aut procuratio pro

1

La-

yo2 Pars I1. Cap. X. De Vifitatione Canonic,

Ml i

fitatore, nihil tamen titulö mune-

ris, vel alio quocunque, aut Vifita-

13mﬁn;p

A P01\U

tori, aut Officialibus dandum , nif,

uod titulö taxe definitum fuerit

ab Epifcopo , proüt paflım Cano-

(m)Extra nifte , (u) & folet Parocho indi-

1a97 QQ

de cenfi-

HA0n 2

bus, Con-

cari in ipfo acceflu Vifitatoris , ut

A

fitur, Vas feiat vifitari fe debere , non deglu-.

e l

In

Sln

Procura-

Eled&. $, bi.

Receflus Vifitatoris fit de mo-

H6804

re, & pro illius arbitrio , atque

tiones.

®

74l

introdu&a confuetudine

3

Paro-

A

chus autem , qui fCiet fe muneri,

49 Ma

atque obligationibus fuis rite fa-

tisfecifle , gaudebit de opere bene

probato, poteritque Vifitatori füo

Valedicere verbis Job :

Vifitatio

fua cufodivit Spiritum menm. Nos

autem concludimus in Nomine

Domini „ quod fit femper

jl

benedi&um.

\

A ME N

4

ı

FINTIS

w

C

j

M

E

r.\

N:

©

5 G

P

M

x

A

€€J

1 [(n

JE

(

M

Errata,

"/f[{7

df

“

Pag. I. linea 4, duda, lege

dudum

O

Ö4

Ibidem lin. penult, congregatur, lege congregantur Fideles,

pag. 4, poft med. & exem

plum , lege ad exemplum

dlg

pag, 5 lin. 2, illa, lege

illoe

O

*

uı

pag. 10, lin.4, que, lege

Al

1bidem lin, 6, dedicate fint, lege

dedicata fit,

pag. I1 lin, 17. San&orum ‚ lege

Sanctorum tuofum,

(l

pag. 22, lin, penult. rubor , lege.

ruber

V

\

8

pag. 24. lin. 20. a plicentur, lege

applicentur Miffz

M

pag. 31. lin, 4. refulgeat , lege

inducunt

refulgeant,

bl

Jbidem lin. &, inducit , lege

L7

pag. <S. lin. 20. Ambona‘, lege

' Ambone,

J]C\‘

p?g. 68.lin.6. populum cultorem,lege populo cultore.z

pag. 74. lin. 12, quem , lege

que

öl

Levita

W

pag. s1. lin, 3, levitis, lege

debent

p2g. 110.lin, 10, eÖ tum, lege

r.l‘

pag, 115. lin. 4, principaliores , lege

principalioris

ag. 134. lin. I2, verfüs , lege

verfus compofiti,

Ml

P3g. 137., lin. penult, Miffa , lege

Miffze

pag. 138. lin. 18, fecundo , lege

fecundo fit

M

pag. 1 50. lin, zo0. incendentaliter,lege incidentaliter

pag. 180. lin. 2. de Diecefi, lege

de Diecefi , adfıt,

Y

N

pag. 188. lin, . claves , lege

per claves

p2g. 189, lin.17. peragente , lege

peragendum ,

M

pag. 195. lin. 5. intentionem , lege . inheefionem -

M

)

Ibidem lin. z5, intercefforibus, lege interceffionibus n

p2g. 197. lin..3. Canones, lege

juxta Canones

p2g. 205. lin. 9, habebuntur , lege

habebantur *

pag, 207. lin, 2. comitantia , lege

comitantiae

pag. 208. lin, 14. funt, eft, lege

funt &

intelle@us,

pag. 223. lin. 22. intelle&u , lege

Concilii

pag. 224. lin. 20. Concilia, lege

pag. 236. lin, 8. neceflitati, lege

neceflitate

pag. 259. lin. 7.Sacerdotum ‚lege

Sacerdotem

p2g, 263. lin. Io, nofcetur , lege

nafcetur

Ihbidemlin. 26, prefentatione , lege

reprefentatione

conferat

pag. 267, lin. 2. conferatnr , lcge

Ybidem lib, 9, auxilio „lege

Arbitrie

Tbid,

ine Matth. 6, lege

Epiftol, Jacob. &.

Ibidem in marg

pag. 269. lin.16.

factores, & diftribu- fa&oribus , & diftri«

tores , lege

butoribus

7.non alteri , lege

non aliter ,

pag. 304- lin,

ationes , lege foeneratores

pag. 307. lin, 11. foener

P

ag. 316° lin. 1, concupifcit , lege

concupifcit caro

pag.324.

lin, 13 pmemialiter „lege L_prooemialiter

FOcemi0

e n

pag. 338 lin. 7. premio, lege

intermittendum

pag. 344. lin. 2. intermitti , lege

pag. 360. lin. 3. premium , lege

procemium

pag. 408. lin. S, expofito, lege

expolita

pagı 426, lin. 18.fed, lege

ab invicem

pag 4341

in. 24. ad invicem , lege

pag. 439-1

in. 22. creaturz fad&ee, lege creaturam fadtam

penult. illud, lege

illum

pag. 446.lin.

quia

pag. 469s

lin. 5 qui. lege

fitus

pag. 496 lin. 9.

fuis> requifitis , lege 1fuis \_requi

x

E Cat(ra corriget prudens Leäér.

SN

Zr

ÜE

VT Z

{

en

S

M

—>

>

Ü

Ö

F\T%\

;

R

X

(r

N

4

(

NN

CO

7B

Z

®

A

DE

5

SAZ

60S

DDg

a

DA

;

®

S®

AD

(8

EW

—

r

aM

z

N>

z

C

S

Z

\

D

©

W

Z

S

A

:

\sv

e“

S

<

A

S

Z

Q

A

«

AD

MN

SE

An

P

!((0„

%ı

A

O

W

dl

dn

M |

\

—

—

\

H

a

U

;

r

— T

——

R

Kn

ü

£

S

Dr N Fn

nna

N

Z

n

Yr

e

e

D

N

W

O

“

n

„

@

Al

S

A

S

-

5#

>

S

%.

ME

A

%

6S

.Ww

Y

E

s

4

S

3:

C

D

%*.

„%nl.

M

M

RE

S

K

E E NN

Mra unr

»

a

Ea

CM

A

J. # m

E

K

B

?.„xw

AT

AT

CRn

E

C

E

- a

E

M

n

£

.„.W„. f

\M„

M_

D

d

ME

E D

e RR

Ck

B

M

S

a

FE

Z

n

—S

e

;

19 20 21

UTTE Ill} I l‘lll

18

17

@

%

S

16

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

15

S

s=s

Balance Q

(9)

©

14

_

BONUS

ı}

13

Focus

ä

ECCLESIAM CAFHOLICA

ﬁl!HH!!l‘Hll\lllI'IIIIIIIH‘IIIIIIIIIIHII |

PONSAM SUAM

N

INSTRUENS EXPONEI\DOS AD CDRAM ANIMARUM

12

ä;

M

E

AD PRAXIM ACCOMMODATA

11

Sä

X

FUNCTIOVIBUS ECCLESIASTICIS

EX RUBRICIS, ET RATIONALI DIVINORUM :

ll‘lIHIIIII‘HHHIH‘IIHI

10

=

PRO

CATECHISTIS, ET CONCIONA

EX CATECHISMO ROMANO;

TORIBUS —

9

#=

<

7

ADMIN IS] RATIONE

X

CO

EX RITUALI ET PRAXI CANONICA‚

8

NSENSU AC PERMISSU

EMINENT7SSIMI AC CELSISSIMI

{

ARCHIL-EPISCOPI VIENNENSIS:

EDITVS

6

5

?

NOBILI DE GLOCKENBERG

PROTONOTARIO APOSTOLICO

4

E

METROPOL. ECCL. VIEN. CANONICO.

LA

3

VIEN N ]E AUSTRUE

‘IH\|llll‘H\!lllH’H\\\llll|l|lllllll|llllllll }ll|lllll

(

u»MMUÄV

KRAUSS;

1“'*

[22]

z

an

—

=

IH

rm

‚M Copyright 4/1999_ YxyMaster GmbH _ www.yxymaster.com

AI

H\HH\Hlll!IIII\H\HllWl|ITIIII}Hllllll|\!llH!JI\‘lIIH41l\‘HI\HÄIIÄHHIII

IH‘IIIHHI

1

>

2

3

8

9

11

nl

U