ré femper nudis pedibus inceffit. - David af-

diirepo

j qoDunt: p

cendit operto capité, quod tunc maximum

$n

Matth, s g, triflitiz fignum erat; pariter Chriftus czpz£

gtl

David afícendit

abl

contriflari £? meffus effc..

adoraturus Domzmm ; Áimiliter C hriftus pro-

ii Vi n

Notate bene

cidit fuper tervam, C? ovatat.

anlinm dhoüt

chariffuni, Chriftus, dum oravit, preczdzt,

frimm À

'wt nos doceret, in oratione non ftandum, fed

li nl

procumbendum effe in genua ad Exemplum

hrim n d

2.Reg.12.

Davidis, qui, dum orationem fundebat, zz«

duv dn

greffus feovfum

;

duit, nf

Zerr (177?.

iu conclave , jacuit /itþer

i ilded

iil i

N.X.

A'T cenfideremus figuram hanc ulteriüs,

vt t d

& videamus quid paffus fit David iri regreffu

at w

4 monte olivarum. . [móÓ antequam hoc exa«

st n

minemus, percipite breviter chariffimi, qui

T

contigerit memorabile Davidi ad montem

t P d

. hunc pergenti.

Scriptum eít; . quód David

Tin li, &i

per Abiathar Sacerdotem confuluerit Domi-

m'!'a l

;,jz: 1

num Deum, cujus sedes erat in propitiato-

VRU t i

rio arce impofito, quó fugam fuam deberet

d

dirigere; at filuit Dominus, vel potius An-

n

elus Domini, nec ex arca , ut aliàs folebat,

'UfAblräl, W

h

E

zefponfum dedit, quod fignum gravis offen-

" iy

(

if

titr

Conceptus FT.

493

Ífze divinz, & eminentis pane erat. Adhoc

L /nt t

1; lis .

David contriftatus totus dixit ad Sacerdotem:

prefto fum! faciat , quod £onum eff coram

t i d

*. Quis non videt in hoc iterum figuram

Buttünqus

Chrifti? nunquid Chriflus oravir ad patrem,

jdns; ia

Matth.26.

i, f fe

& quidem rertia vice: pater smi! /£ poffibile

€2 , tranfcat d me calix iffe? at quid dixit

t ii

non obtentó refponfÓ ? refpondit ferà eodem

w maimm

modo, quo David: pater-mi! pra/fo fum !

(rlts od

fiat voluntas tua ! Sané máximam hec ver-

a nl

ba & in Davide & in Chrifto manfuetudinem

st al gn

I

indicant; Verüm longé adhuc majorem man-

i. Nb

fuetudinem oftendit David , quando re-

At J

ceffit á. monte,

Refert . Scriptura, quód

iton f

q. d ht

David in regreffu fuo 4 monte venerit usque

Bahurim oppidum aliquod, ex quo egreílus

m du i

vir de cognatione domüs Saul nomine Semei

z:R'cg. 164

, i t

maledicebat , mittebatque lapides contra Da-

vVid; & quid fa&um? voluit hanc injuriam

ulcifci bellidux Abifai, dicens: vadam &

o

amputabo caput ejus.

At ecce! prodigium

du gt

manfuetudinis! non permifit hanc ultionem

d

David, fed dixit: permittite eum, ut male-

"

dicat, ff fortà ref;

iczat Domizus afflidlio-

^

nj

Wl 1& )u

Lnem q"eam, €9 ve

dat mibi boza pro male-

, d a

dit&ionge bodierma.

Chrifto,

Simile quid contigir

qiluti"

hi

Judas & Judai ut rabidi canes in

um

eum involirunt cum gladiis & fuflibüs; at

j

Ü

qn lu^

j

quid repofüit? quis non obílupeat? perfi-

5 ^ /

dum Judam amicum fuum vocar; difcipuli

h

1l

f

40560'

ejus, üt Abifai, volebanr quidem vindictam"

iumere, dicentes: Jorige /£ percutimus 15 Luc. 225

i]guumþm

C 2

gladio?

pu

404

Dominica Palhmavunt.

HI !t [ffl[us

lt

gladio? fed Chriftus loquebatur dt David di-

]Jb j J

cens ad Petrum: ezre mitte gladium in od-

g p

fom.19. gpzZath;

Imó auriculam , quam Petrus "Mals

b

, um

Ah! cha-

Lue. 23,

cho amputavit, tetigit & fanavit.

ïigþyragabnt '

riffiii difcite 4 Davide nón querere vindi-

,'A( fl pem.

&am ; difcite 4 Chrifto benefacere inimicis;

ia Ed

difcite ab utroque manfuerudinem.

hat P"W

ainirit

ULTERIUS de Davide in facris paginis le«

N.XI

l lt

" git

-

ur: furrexit David, €7 fugit.4 facie

figig ls

Sau

], €? veuit ad A4chis Regem Getb in pa-

ujdauete

leftina, in terra Philiftiim , & quid factum?

g

.dum David in hac aula aucupatur gratiam 5

aj ihdescqi

virtute fua & militari generolitate fe prodi-

. fed o

dit. Itaque muffitabant inter fe; & ad Re-

s uf

em dicebant: zuzguid iffe eff David? mun-

AUE

uid buic cautabaut per cboros dacentes, per-

David decem millia?

cufft Saul mille,

)

Ym

Hec audiens David timebat valde, pracipué

Uämïhf

aliti

quia nuper proftraverat Goliath gigantem Pbi-

K«R€$-17-

Ámem ia

litzum, & fubditum Regis Achis; at incidit

Ankeims n

fubitó confilium Davidi, & quodnam illud?

fimulavit fe amentem, fcilicer zzzmutavzt o$

il a

t

füum coram eis, vultum, oculos, frontem,

nares, labia dilatando, contrahendo , üt ftul-

v ataun j

ti & infani faciunt.

Item co//abebatur 2uter

At n d

ghanus eorum. ceípitando, corruendo üt epi-

LT

lepicus, Rurfus zzpingebat im affia porte , a u

nimirum capite quali traníiturus.

Denique !tf

defluebant. Salive ejus in barbam , àt phre- il

neticis & epilepticisfierifolet. — Porro ad haec ii

figua amentie ejectus eft David ex aula ma- üchoipmþmk

n

Cc;

VW

"Coneeptus IT

4of

ra ii

£02 vi & fufbr.c, irrifus & illufus 4 miniftris

| hii 77

& militibus. — Quid cogitatis hic chariffimi ?

Detur h

quem alium David in aula Regis Achis reprz-.

; Mi d-

fentat, quàm Chriftum in aula Herodis? Nun-.

ire vindi

quid zzterrogabat Ferodes Sefum smultis fev- Vuc. a y?

& Inimitiy

monibás? at lpfe mibz illà ve[pondebat? ita

M

eft, Chriftus Herodi nec verbum refpondit ;

imó ffabant principes Sacerdotum €? Scri-

Qsl

1e, conflanter accufantes eum , nec tamen ad

omnes illas falías accufationes & calumnias

iif

du

refponfum dedit, fed ad omnia filebat. At

quidad hoc Heredes? Domini taciturnitatem,

hii

bt gtaü.iqu

inquit Hugo , reputavit Herodes fatuitatem,

Hug.Ca;dJ

ia g

ideó illudens ei quafi fatuo , induit eum vefte in cap. g,

vb pl

alba.

Sed has 1illufiones libenter tulit Chri- Luc.

lus, ut fic evadat ex aula iíta,

TL

$

! & perveniat

nl gt

ad crucem.

J i

ILLUSUM fpeéctavimus Davidcm', & qui- N. XTI.

rl pm*pgä :

1

dggnmie

f:lem illufum ab aulicis Regis Achis; at ma-

jorem illufionem 'fuftinuit, & patientiffimé

TT inn&;

p r ii

fuftinuit mitiffimus David à propria fua uxore

Michol; & quando? & ubi? in publica pla-

O"W) h M

Q

tea, coram univerfo populo, tunc nimix:um,

z.keg. [5 :

quando ante arcam Domini , quam ex infe-

g

d

riore civitate de domo Obededom Gethzi

al

Levitz in fuperiorem partem civitatisin mon-

, um

tem Sion adduxit, depofitó paludamento re-

gzä

j "

J

gio acczntlus Epbod Ligeo, feu üt hodie mi-

yrltu

"

niftri Ecclefiarum vocant, fupärpel!ic,iö ins

f M»m l

dutus totis viribás faltavit.

Nifnirum quan-

[

j m

do Michol pro/Prczeus pev feueffram. Regem

r

uum

m

Cc'3

[

406

Dobzi'ni&z Palmavum.

".

gt

fuum ita faltantem vidit, teíte facro textu de-

æ Lcomyi [

jj

]l

i

Jpexit eum 2m corde fuo , imà egreffa 2u oc-

ii

cuvfuim ironic& exclamavit: qudm gloriofus

TT

ydu

| füit bodie Rex Ifrael! difcooperiens fe ante

4

j iO

ancillas fervorum Jfuorum ,

v qmudatus eff ,

; gt

uaft /£ mudetur umus de fcurris.

üot ver«

gj

j

a, tot aculei! at hos fuftinuit David patien-

; Mifhy d

e monté

tià maximd, manfuetudine folita.

Profe&tó

"

»patt iu

magna ludibria paffus eft David ab uxore Mi-

"n

chol in plareis Jerofolyme candido lineo

indutus; fed long&à majotes illufiones ac irri-

hdu

g ii *

fiones fuftinuit Chriftus 4 Synagoga, feu d

judais, quando ab Herode vefte alba indu-

0 r

r plateas

a t

tus , ac publico ludibrio expofitus pe

Solyme ad pratorium Pilati temiffus eft,

i

p uf

ia

[

Pfl- 21. Certé meliori jure Chriftus quàm David con«

5

queri poteft: fa&us fum opprobrium bomi-

7 perhmrl)ari

sar p

[

num, 67 abjeéiio plebzs : ommes videntes me

sb

J pratt

deviferunt z. — Nunc iterum ad figuram,

1. Reg.13. Poftquam David proftràvir Goliathum adle-

pl iimni

F

|

N

BIN

&us eít ad pretorianos Duces & milites Re-

gis Saul , imó ad ipfam cuftodiám Regiam.

at n

Verüm hic David 4 Rege & aliis iterum di-

emmislhg

P. .

riffima fuftinuit. NÓftis chariffimi, quód Da-

vbl

Píal. r6.

[ TT

Píal at

vid in Pfalmis füis fepe fzpius à leonibus li-

Pfal. 34

' berari petat; at cur iia lcones timuit David,

L

leones ílraviffe gloriatur? qui cuui

, Reg.17. qui fe

w Mi k

leonibus quafi. cum ag

nis lufiffe dicitur? Ni-

füm Ci gom

Ecc.47. mirum per leones intelligit David hoftes fuos

Jl ]M/

lii

hn

i

l

przcipué Regem Saul omni leone truculen-

z

A

K

|

E

)

1

j

:

(

tiorem, Nuh

uid Saul üt Leo furebat, quan-

tbtim i

W

u)

do devi£to Goliatho Davidi acclamatum eft :

L:

;

: percuf-

(

,

*

Conceptus II.

467

t

percufft. Saul mille €&? David decem millia? v Reg.as.

ii [

Nunquid ür Leo invidusfuit, utpote 4 202

M*ä ghrifi

vectis oculis afpiciebat David d die illa, €&

l777 jf inte

deizceps? Nunquid ut Leo, crudelis fuit, dum

i.

LTA

Davidem lancea toties trajicere . tentavitf

h tv

qucís: nünquid üt Leo predam perfequitur,

LUneine

ita Saul perfecutus eft Davidem de deferto in

r

defertum, de monté in montem, de fpclunca

nGnore M

ad fpeluncam, de civitaté in civitatem , ad

adin ln

quindecim vices, fzpius pre furore rugiens,

Ws t

tollendum effe Davidem? Imó Saul omni Leo-

l

I

1

ne crudelior fuit, & quare? Leo parcit pro-

wdedub

ftrato; at Saul non pepercit Davidi fepius

vt

J

yuiny

gratiam petent,

Leo gratus eft benefactori

Wi tl

:

fuo, at Saul fuit; & permanfig ingratus Da-

a Dd

vidi manfuefieri indocilis.

Quafo chariffimi,

ii

quid per hanc Davidis perfecutionem clariüs

fignificatur , quàm illa perfecutio, quam Chri-

um

g d n

us fuftinuit in pretoriisa Judais, à fenioris

xldun ade *

bus populi, à fummis facerdotibus , á carni-

sl

ficibus, 4 Pilato ipfo, utpote qui omnes ege-

runt cum Chrifto ut Leones cum agno.

Nun-

m gt

ii um

quid üt immanis leo egit Pilatus, quando af-

prebendit Jefum , €? flagellavit? Nufquam

];):n. I5.

qin, i

egitar David à Saule velunicum vulnus ac-

il Iub

cepiffe; ar fuper. dor/um Chrifti fabricave- Pfal. rag.

pg; m DM

vunt peccatove$, Íeu . àt legit Hyeronimus,

ya d*

dorfum Chriftr eraveruzt.

Scriprum eft:

d n

quuilta' fla

ella peccatovis; edm igirur Chri- Pfal. 5».

p

ftus non

1

"l

agella unius peccatorzs, fed pecca-

torum omnium fuftinuerit, jure verba Davi-

lo W.: ;

[

dis ufurpare. poteft, & dicere: cozgregata Pal, 54.

j )Nr |

era

unt

CW!*

4o8 - :Dolninica4PriZmdrum.

' ,j

Juut fuper qe ]?/ige//a / Cogitate jam chariffi-

[

lj MN[]UW

mi, ubi multa flagella, ibi mufti i&&us ; ubi multi

M tüm

n

i&tus, ibi multafunt vulnera; ó quot centenis

igitur vulneribus fauciatus eft Chriftus? certà

A

n

gfhsd

tot accepit vulnera, ut Z /azta pedis usqué

a

ii

lfai. Y

ad vertzcem in eo non fuerit fanitas; & tot

vulnera accepit càm fumma patientia dicensz

m

A puatit m[e

Pal 3y.

€go in flagella

avatus futz, feu quod idem

cit, Ego Dei

4

ius p&nas dabo pro homine

gdixitChrifïus j

"UL

& fervo nequam.

Ego fan&tus & innocens

pátiar pro peccatore mortis eterne reo. Quid

z « con:m

g. U^

yoaa. 18. dicam de rugitibus illis Judzorum: zoz bunc,

& 1.

ed Barvatam ; tolle, tolle, crucifige? Per«

il ao

pendire hzc chariffimi, & à

eupicn m

vChrii'ïo manífue«

samdinisinmain

tudinem difcite..

dioipunt,

: DENIQUE videamus, quid Chriftus paffus

ET

"N.OXIII.

fit in monte Calvarie juxtà prophetias Davis ial

dis, Certé quod' Chriftus in hoc monte paf- «s fn 1

fus eft in corpore, hoc ipfum David videtue

E

la. Pafuseleinípintu. — Dicic David : 'oderuz?

a qit

uuunus queas, 7 pedes aueos ;; dinumeraverunt

dj n g

ouunim ofla1ea; quid hec verba aliud deno-

5

FOTIDET

"

tant, quàm crucifixionem Chrifti? Dicit Das

layoi i

foid

vid: divzferunt fibi veffimenta mea, 7 fu.

ii

J

er veftem rieam. wnifevumt fortem ;. nunquid

:ran'zmu«pir.

A

i

:

f

oc fa&tum eft cum veftimentis Chrifti, qua

1 agl

.milires inter íe diviferunt foxte? Dicit Da«

Í

t J

l

phieg, Vid: dederunt fu efcam meam fel, & iu fiti

35 NnL g

uuea potaverunt mI€ acetós nunquid itapota-

At Cf

batur Chriftus in monte Calvarie ? Dicit Da«

o

Pf $5 vid: averte tala ininicis tmeis; ica Chrilus

Qras

MM

Tht

|

f

Conceptus 1.

409

iadgll

oravit pro inimicis, & perfecutoribus fuis.

Hsl

Dicit David: cowmmoveatur 4 facie ejus unz-

TRÜ

A0 g

vev/a tevra ! ita-conwemuit terra & foiffze

Pfal 9r.

Atf n

funt petre in morte Chrifüi. Quid mulis?

UET

clamavit Chriftus in cruce: JDeus seus, Deus

LOT

aueus., t quid dereliquiffi me, qu& verba ini-

XUTITE

tium funt Pfalini vigefimi primi, quem totum

i qod idem

Chrittus putatur ante mortem recitáffe. De-

STOPITT ,

nique dixit Chriftus in cruce ad patrem fuum:

A ts |

m uauus tua$ commendo fpiritum meum,

tne l

que ipfa verba continentur in. Pfalmo Davi-

w tl

dis trigefimo. En! chariffimi! quidquid in'

, g

Davide confideramus , figura Chrifti fuit ;

i rlonad

precipué in utroque exemplum fumma man-

Íuetudinis invénimus.

David hofti fuo infen.

fiffimo ignovit, & dum eum bis in manu ha.

db

buir, & occidere potuit, tamen illi peper-

cit; imó intellecta Saulis morte David plan-

pmpäaias Dui

dmtt pl

xit eum , flevit, & jejunavit tota die fuper

yDerd du

illum , occidíque juffit Amalecitam , qui nun.

: f *

tium ferebat, quód lataliter vulneratum, hu-

lat

mi jacentem in pugna femivivum Saulem;

lp t

quamvis id rogantem occidiffet.

David ma«

yudi Di(x;þ;e ;

ledicum Semei, qui ipfum convitils & lapi-

ii o v

dibus petierat, poflea veniam petentem in

jom 8*

gratiam recepit, David Doég Idumeo falío

teíi, & accufatori fuo condonavit veniam ;

ia

f D

nunquid hzc exempla fummz manfuetudinis

[

funt? funt enim veró; Cerié Hebraus hic

ii

ji

D nun J

Rex nos Chriftianos hodie ita alloqui vides

J

tur: dilgite inzmicos veftvos ," benefacite bis,

;

i

qui oderunt vos: orate pro per[equent

j

)

i64

l-' 43

-

(

IO

Dominic;a Palhmrum.

mgle*

m

- €&P. calummiantibus vos! proh! erubefcite!

q

Morto

hoc preceptum ex ore Chrifti EgeDavid nun-

y

Ü qmdem

quam audivi, & tamen implevi; exemplum

?ul J mqu

Chrifti in cruce morientis & pro inimicis fuis

jf

orantis non przcefferar, & tamen dilexi ini«

g gt

micos meos.

Proh! pudeat vos, fiad exem-

plum Chrifti non ignofcatis inimicis veftris,

g

o enam

at

J

Ita nos alloqui videtur Davi

d; imó ita nos al-

nftmt

loquitur Chriftus, dicens:

Af

J/cite d qme, ytgz'a

mitis [um; Chriftus inquam, qui-infinities

i m

:

mitior Davide fuit,

Verum eít, David pro

ag 0s

Ht Wi q

T

e;Rep.18. Abífalone rebelli filio fuo |tribus lanceis

confoffo optavit mori; at Chriftus pro no-

1

; n

bis- inimicis fuis non tantüm optavit mori,

sigean Dd

fed reipfa mórtuus eft.' Verum eft, David

l ex&mp]ö DT

omnes, qui cum Abfalone confpiraverunt,

A.

recepit in gratiam, audeo diceré, recepif-

fet & perfidum Architophelem, nifi vitam.fi-

f

s. Reg. 17 bi laqueó jam tunc abrupiffet; pari modó

Üv

Chriftus admiíit omnes inimicos in amicitiam ;

, Petrum, qui negaverat, Apoftolos, qui de-

ligriod

feruerant, genüles, qui crucifixerant, jJue

h

E.

deos, qui tradiderant; Audeo dicere, fi vo-

luiffent rec

ipi, recepiffecPilatum, Herodem,

Md

j

imó recepiflet Judam proditorem fuum, nifi

huj

i

|

jam priüs fufpenfus ad tarfäta abiilil"ct.

| Epilogus.

Y

Cf

j

UID 1C0gitatis jam chariffimi? ah! quid

,

j

aliud cógitetis, quàm quod ego cogi-

z

tl qula )

.*o: fi Chriftus ira benignus & mifericors eft

WW

N

àN

erga

Wi

LU

77

Conceptus lf. :

ia

! cmbcfci!eï»

ergà peccatores maximos, quis ab eo non

?gt'Davidnun.f

fveret veniam ? Mortuus eft Chri(tus zzc/z-

l &tmlum

gato capite , & quidem ad ipfos crucifixores, Joan. t 5.

OImis i

x dliyiini

& quare? caput, inquit Laurentius Juftinia-

de ágone

nus, Chriftus flexitad gratiam , ad indulgen-

Chnrífli c

h lderem.

tiam; & quid fequitur? hocíequitur, ut et- ,.

xits vdris

jam nos convertamur ad. Chriftum.

Itaque

n)itms4. |

Ó homo peccator ad pedes crucifixi te conver-

hi gimq 1]

te, & profterne, & cum Davide exclama:

i

iuiquitatem, weami ego cogno/co! tibi foli

d b

eccdvi! cum Davide fpera: ze projgicias me

hg

4 facie tua! cum Davide lacrymnare & ob-

Qu o

teftare : azplius lava 116 ab iniquitate muea!

m upm-i( d

denique cum Davide feriam age poenitentiam,

Vr d, D

& exempló illius non amplius

)dei"nccps xïoli

t tf

peecare.

li, t

, tl

* iCanceptns Tertius

T

qun o

yih, gt

Allf:gorico-Symbfolicüs.

m [

AH MA

gl

,Pihmm,?mäug.

Alii autem czedebant ramos de arbori-

gt

bus, & fternebant in via. Matth.z1.

d

Svynopfis.

,usi

Chriftus Sponfus eft ánimz, totus

il

m

,

:

defiderabilis quia pedes ejus 1. ficut

àm qllfd

|

us

columna marmorea . a. fundata fuper

XOr-

f

1

bafes aureas.

-

i

[?ffi

412

Dominica Palhmarum.

j

;(7

xf(l

j

m

Exordium.

Lal

äïlllglm

P. Y

ULTAS alc miras in hödicrno,Evänge-* /hi

l

,lm! u[

fin

n

M

lio fymbolicas di&tiones, allegorias, &&

i

at

funilicüdinesinvenio, fub quibus in fenfu my-

;,Id tü,i

flico falutaris femper. doCtrina. contínetur.

jb guod i

Legimus ibi, quód difcipuli füper afinam, cui' à1

) [

)

Chriflus infidebat, pofuerint ve(timenta fuas.

: ,ïfültüa

glyu.md'

at quid per hoc denotatur ?. denotatur per iif

hoc, inquit Bernardus ; quód anima, in qua a lr

Cbriftus fedem fuam quarit, non debeat ef- i T?

fé nuda, fed ornata virtutibus, & moribus g lirt

ein.ferm. Ápoftolorum. Legimus ibi, quód aliqui ex ii it!

»rancang turba exuerint veftimenta fua, & ea ftrave- uf

zintinvia; arquid intelligitur perhoc? in& ; p)drnln

telligitur, quód ille, qui Chriftum fequi vult, od

veftimenta fua, hoc eft, vitia feu vitiofos ha« , (urcinma

. bitus exuere, & Chriíto in poenitentia füb- nl

flernere debeat; fi enim faccó indutus aulam ,,".,El'dlfþömþm

Regis Affueri ingredi non perrniffus eft , mul- [ crii

tÓ minus alicui licebit coelum ingredi: fordidá 5*äiïïlf51h')qïf*m?*ïlfh

& polluta peccatisanimà. — Legimus ibi, quód

O

aliquiex rurba ramos de arboribus abfciderint, -

& Chrifto fub(traverint; at quid indicaturper

hoc? indicatur, quód illi; qui Chriftum fe-

h

qui velint, mundi delicias, & carnis illece- lRUT

C

bras preícindere debeant, & in lutum abji-

Áiis n

cere à Chrifto conculcandas, — Legimus ibi, |

quéd Chaziftus fuper afinam , quam folvi, 8c

li

3dduci fibi juffit, pofitus fitz at quid iterum

V Ajngo m

er afinam fignificatur? fignificatur peccators.

ial 4t, atpote quà compavatus eff umentis Vu/fpzens

Wi K

[

J/]

í

Concéptus 11I.

4

g

tibus €? frmilis fatlus eff illis,| peccator in-

- quam, qui coz/?rzzgitur fumibís peccatorum Psov 1

00 Evange.

fuorüm , ixa, ut feipfum folvere non poffit,

Mif

nifi Deus ipfum

reveniatgratiáfud. Hunc

itdenf nj

afinum , id eft, talem peccatoreim ftabulantem

]

« ontinen

-4n caffello , quod contra vos eff, fcilicec in

talvam a

mundo, qui contra Chriftum, & Apoftolos

dment: f

I

- Chrifti eft, folvuntdifcipuli, hoc éft, abfol-

iotur pi

37

- vunt confeffarii 4 peccaris poenitentem ; ad-

üm, n qi

. dueunt ad Chriftum, imó ponunr fuper eum

m d.

Chriftum, & jugum Chrifti ,. quod etiam tan-

h od

»quam ífuave & leve nonnunquam patienter

qidy

- .ferre folet, ita ut Chriftus in tali paeniteste

i us

xevera fedeat, tanquam eques & director cor-

hp a

dis. En! chariffimi, quàm faluraris do&trina

nihnkgi

I

lateat fub ejusmodi fymbolis & fimilitudini-

lml — us Quare unam ejusmodi fymbolicam di-

peini b

&ionem examinabo hodie fuftàs, illam fcili-

j at

* cet, quà fponfa fponfi fui pedes columnz

[0)

^.

anima

dWhU. marmorez comparat. ' Visne fcire

a — Chriftiana, quàm pulchri fint fponfi tui Chri-

n

i

P f pedes? audi, quid dicat fequens

gl

L

TTE

A

Propofitio.

|

HRISTUS Sponfus eft animz totus de-

J ä w !

a ; ï

r &inwä ]

fiderab-;lxs, quia pedes ejus.

"a.

I u

Divifio.

m

Ü

" h

'A'F :

L Sicut columme mavimorea ,

j

VRM

Aitenditg i

Il, Fuadate fuper Pafes aureas.

]W-m

Pars

'i '1.'*

: (

414 C Damim'm, Palmarum.

us

1

rl

r;«jc'uriï;

Ü

Pars Prima.

E; w&immi qu

N.L DOSTQUAM RegiaSulamitis deflcripfïcca-

5115 J

yigs

Q

; put, capillos, oculos, genas, labia, ma-

i

nus, pe&us regii füi fponfi Salomonis, ulti-

gt

mo etiam pedum illius mentionem facit, di«

a

Gant. f.

cens: crura z//ius columne marmoreg , qua

i

a',gill fm[) D)

Y« 12.

Nimirum

TR

Jundate funt fupev bafes. auveas.

'rura,& tibias ejus laudat primó à re&zzudi-

«imn ii

5ze, & hinc dicit: /fcut colummue; fecundó à

)u l

tobore & //rmitate, & ideó addit: ficur co-

g m «

lumne zzarzz0rez; tertio à candido colore,

a u) m

cujus coloeris optirmum marmor eít. Porro

dfontn tcnderg

d

hrolim d

tota hac laus convenit optimo jure pedibus

Chrifti, urpote qui à prima eju: pneritia fem-

TE

/

per fuerunt //cu?. columne marmoree , Tcili-

/

vufwintt J

cet re&li, fortes, puri & immaculati in ome

qee

:

nibus greffibus,

pambgs? itineribus, & per-

fecutionibus,

(n? t

N.II,

U/ERO ek vogis charifïïalni , nunquid pe-

svande il

s i u

des illi validi ac fortes funt, qui per arduas

ac difficillimas vias, magna, louga, ac mo-

TT W

leftiffima itinera conficiunt? íine dubio af-

thytudsyti

fenfum praffatis? at ecce talia itinera confe«

T lls d

cerunt pedes Chrifli tempore paffionis , fcili-

a lls r

cet à Sionitico ceenaculo ad hortum Gethfe-

Vg

mani;' ab horto hoc ad domum Aunz; inde

Mi d

ad curiam Caiphe; ab hac ad pretorium Pi-

CQuf mj

lati; ab hoc prztorio ad aulam Herodis; ab

m Ti

hac.aula iterum ad pretorium; tandem ad

[ Wm Wmü

montem Calvarig, Nunquid ha vie difficil-

lt htj

á

lima

1.

Conceptus 111.

lime funt? & has Chriftus ivit fumma conftan-

tiá, patientiá, manfuetudine, : Q quoties in

his viis San&iffimi ejus pedes allifi! quoties

rilte.

uid di-

a m

ab impiis Judais conculcati funt !

cam.de pedibus Chrifti, & eorum fortitudi-

Ins, ul

mh, di|

nc ac celeritate, qu& apparuitante paffionem ?

Scriptum equidem eft, quàd pedes Chrifti fe-

at u

1. Nminug

ius laffati fint, nam fazzgatus ex ztzgere fé- Joan. 4.

delat ffc fupra foutem , ieu puteum Jacob,

TA

i indi i

& prolixum habuit colloquium cum Samari-

tana, at etfi fepius fatigatus fit, nihilomi-

«v ln

nus tamen iterum de novo exu/tavit at Gz- PAl 18,

Lendp u

as ad currendam viam , precipué cüm ad

m d 0

paffionem tenderer, ubi in via & afcenfu ad

im p a

/

urbem

erufalem difcipulos fuos PrecedeZat,

TU

!

x

Itïff'

juxta i

j

ia

|

lud: zpfe.€* difczipuli ejus eraut in Matc. 1.

ia a[cendentes Serofolymam €7

aryait i

^

præcedehzt

dilos Jefus , €& ffupelant,

:iuc:ibas,&pä'ä

.QUID multis? . convertite tantüm o&ulos

N.IIL.-

»'m&,nunquidpbg

veftros chariffimi ad pedes Chrifti cruci affi-

Xos, & videte , quomodo ibi viva pedum ca-

" w u

1

ml

g

ro, ofía, ac nervi perterrebrati fint, quo-

modo per pedes perforatos acuti quidem, fed

FT

vraffi trabales clavi transfixi fint; & dicite,

:ctahnünmmg

nunquid fan&tiffimi pedes Chrifti, qui tam

p

fun

"

crudelem perterebrationem, tam dolorofam

TU

crucifixionem adeó .conítanter fuftinuerunt,

li

!

non quafi carnibüs & offibus compaGli, fed

"T

quafi ex petra aut marmore excifi, hoc eft,

T

F

Jicut columme murimoree vobis videntur?

ib

4l

:;ä :

obmutefcite vos harerici, qui fpargere aufi

mcp:idbl»";a

fuiftisl'

(it

atrw"f1

A16 — Doï;linica Falhmavun.

"

k

!

ff

fuiftis, Chriftum Dominum funibüs t'ahtüh;.

m

h

alligatum fuiffe cruci; nunquid Propheta res

Pfal. a1-gius in perfona Chrifti ait: foderuzt. smanus

g l

(f]y s

.queds ,. €7* pedes meos? . foderunt, ait, non [i-

j

(runt; & quomodo fodevunt, i non fode-

[ lgmllls W

m j

,runtclavis? At quid hareticos alloquor? ob-

«

mutefcite vos chriftiani, qui fpinulam aut. a-

sm ii

cum in pede rolerare non poteftis; hoc eft;

T dunllum

quiad quamcunque leviffimam tribulationem

m

f

d d t

clamatis, ejulatis, fu

Martyrii tormenta fuftineatis.

piratis; . quafi amniaï;

qe m V

Ms

E

&

Pars :'S'ecunda. |

iexpadlo t

i? p

KFIERUM vid.e'amus , quomodo pe'ale;l

N.IV.

fn, 0qui

V . Chrifti re&t, & fortes ffcut columue

fetimr! d

qmavavee , edam fundati fuerint fuper Lafes

f:;mhvnvre(/n

h

aureas, -Regia Sulamitis per hac verba dice-

VMU

m

Ó

fj

gbeedie

re voluit, quód tibie & crura Salomonis fü-

per pedes, qui fünt quafi bafes & fulcra ti«

: 1-; i hæC Mmh

biarum, fundaté fuerint; Has veró bafes vo-

sulrmuyis

cat aureg$, quia pedes Salomonis veftiri &

fs l n

ornati fuerunt calceis & fandaliis auratis,

j

h

d

auróque fulgentibus, - prout hodiedum adhuc

ER

]

I) at

veteres Reges pinguntur, & in thearra ad-

ducuntur.

ProfeCtó laus hec, que pedibus

;V()Sï/ftämüïwi,

Salomonis fuit attributa, in fenfu myfítico &

IUO (

fpirituali optimo jure attribui poteft fanétif-

E

Jf d

imis Chrifti pedibus.

^

.f.

T .

Q

DiXIin parte prima, quó

d Chri(li pedes

2U t ln

7454

:

fu:;rim re&, fortes, ae puri/7euz -colz

7

Lj

VAf D

4

hr

. Conceptus IH

417 .

WitrTHOYe2 atnon fueruntimmobiles, üttae

fl t

les columne , fed porius fundati /uper £afes

mphe(a: f f

auréd$, & quare hoc? ideó chariffimi,

uia

ÉUl r

ficut aurum inter omnia meralla maximé fe-

YUs t .

quax & du&tile eft, ita pariter Chriftus Do-

vditindodie

minus fecutus eft, quó pater fuus coleftis

lwr] oj

volüit,' ducique fe paífus eft, quocunque ho-

linar 2«

ftes eum ducere, aut trahere voluerunt. Con-

As r

fiderate chariffimi ,. quomodo Chriftus ficut

TT

àgnus mantuetiffimus à Judeis quafi lupis ra-

; qiuma

paciffimis abduci fe paílus fit ad tormenta, ad

mortem ipfam, & dicite, cur tam fequaces

fuére Chrifti pedes, etiam per fordes & fa-

I

xa? non obítante debilitato, & tot tormen-

fis exhaufto corpore? vcur? Ah! quid dubi-

tatis? properavit Chriftus ad redemptionem

p p&i

noftram, O quantó illi fterimus! quautüm

n t i

obligati fumus! & tamen moleftum nobis ac«

ia fint

cidit pro honore Chrifti per fordes & pluvias

cdeveii

adiretempla, frequentare fupplicationes, co-

gimantà

mitari venerabile Sacramentum ad infirmos!

ss n

Cerià ad hec & fimilia pietatis opera tardif-

-,Rmuöbak;r |

fimos habemus pedes; fedproh dolor! quàm

j ^

veloces & promptos pedes ad choreas, ad

1.

ludos, ad convivia, aliasque vanitates often-

uroulhodicm'ï»

Qimqs? quàm celeriter ad peccara currimus;?

y, L£

^

n;j

( hlci qu E

t

;

NOSTIS ehariffimi, quàd blafphemi Tudei N] VT,

À

A

ad Chriffum in cruce pendenrem clamárint:

, ul

qiim

Ji &ex dfrael eff , difcendat gunc de cruce,

£? credzmus ei.

Quzío quid Chriftum te«

P

"

huit, ut non defcenderit de cruce ad hune

)

m

a g.

'fïüom.l)ium, C:onc.f'.V. Dd clae

1

——

-l

M$ . Dominiää Päim?m.

ii

L

,liil

tlamorem ? dicetis forfan ? Chriftur firmif-

t

l

i

if

fimis clavis cruci affixum fuiffe, & citra mi-

(

!

Á

vmcrcïfïea

facuhim defcendere non potuiffe; at perci-

ia

pite aliam rationem ; fan&iffimi Chrifli pedes

ag pf

fundati erant /uper £afes aureas , fcilicet fü-

per duüplicem áàuream charitatem ; aurum ee

jioi

pede

INimis

MLIL

SB

tnoþ

nim communiter charitatem denotat.

rum pedes Chrifti fundati erant füper chari-

j jicpio; f*

tatem erga Patrem coleftem ; ut tantis dos

qj, i

e€

eccata noltra

al i

loribüs penfáret injurias per

iving ejus majeftari illatas.

R

urfás fundati

w t

erant fuper charitatem etga nos homines, u£

j j

qeis ab

ab eterno exitio nos redimeret.

Hic duplex

aureus amior mágis Chriflum in éruce renes

janictai

II

bat, quàm fertei illi per fan&tiffimas ejus mas

hus & pedes traüsfixi clavi. O admirabilis

ii M D

ámor| & amoris vis! Áh! chariffimi fi eruci

st s

affixi eftis, hoc eft, fi affli£tionem , aut in«

v s

fortunium quoddam patiamini , libenter màa

audedun df

mete in crucé amore Chrifti, utpote qui ex

lia

amore erga nos de cruce defcendere noluit,

Dd

T

od

Epilogus.

À

Ti a

UNC in fine haüjás fermonis, & fimul in

N

Dp]ciijzfu! m

fine hujus quádrágefime ad te me con-

verto Ó anima chriftiana! Ó fponfa Chriftil

Mi du

Tk G

& qu&ro: quomodo placet tibi fponfus tuus

IQ

Chriftus haétenus tibi defcriprus ? nunquid

Zotu$ pulcher & quod fequicur, omni amo«

Ts

tu$ pul«

i€ dignüïïmus eft? eftenimveró zo

eler 5

li

n

Gonceptus ZIT, —

419

?Wum Áni.

cher; in flatua illa Nabuchodonoforis fempet

LRTT

fucceffit pars deterior priorej nempe caput

!t ttpri.

üuteüms ventet eX ere, & pedes fictiles erant j

Oif

&t in Chrifto, üt percepiftis, non folüm caput

h flicet f

eft aurüin opiium, ied etiam sgamus. zllius

T UR

mureg ; imó ipfi pedes fundati fünt fuper £a*

W Nimis

fs aureas , ad denotandum, quód vira Chria

tl d.

fti in principio ; medio , & fine tota aurea,

As d

hoc eft; fau&tiffuna fuerit.

Ah! ó fponfa

nttt wf

anima! cavé, ne fimilis fis ftatuse Nabucho-

Mufiotd

donoforis; nempe cave, ne deficias in fine,

i honisd

n

Si adolefeentia tibi eftaurea, attende, ne fe-

. Ti

queis &tas fit ferrea, & denique finis luteus,

n iv

Si amor tuus in fponfüin fervet in principio;

Mndtn.

cave ne tepefcat in inedio, & oümhingo lan:

, D nb

queat in fine, Hanc gratiam ut obtineas;

d rid

accédas, & accidas ad erucifixos fponfi tui pes

j t

des, & poftalios huinilitatis, charitatis & do»

:,' Jibtnttr hUR

loris affectus díe contrito corde: -

üpot qut

indrt 0

Clavos pedum , plagas duras,

Et tarn graves impreffuras;

Circumple&or cum affeCu,

i

Iuo pavens in afpe&tu

Tuorüm mémor vuluerum ?

TU f

ü

Dulceis jefu!: Pie Deus!

um

u

Ad te clamo, licét reus,

f

- Prebs mihi te benignum,

ibl

n

Ne repellas me in indignum,

»

jl

(nynu.

quuur»

[;

De tuis fajn&irä pedibus.

yun^*

g

D

r

h

p ^conm

Dominica Palmarum.

[ut)

420

" A

X xb m o

]ub

vine

Í

nodöu di

. Conceptus Quartus -

1 ]uää

T

at [

E

]Ellligmati«CO-S ufpenfivus.

at

m

THEM A.

a niliuz u

j o g

Straverunt veftimenta fua in via.

o

Mattb. 2I.

Synoþfïä,

il

| bofü, n

Deponi, & Chrifto fübfterni debet

pallium zzali£24 , przecipué pallium 1.

J

jud;e,. 2. Herodis, 3. Judaorum,

Mm d

u A

Exordium.

n J

NTER alia honoris & amoris figna, que

|

turba exhibuit Chrifto Jerofolymam ingre-

u

dienti, etiam hoc fuit, quód veftes fuas prz

mera latitia exuerint, eásque in via ftrave-

l

NT d

rint, juxta verba thematis mei: //raverunt

C

itbes

veflumenta füa iu via.

Sine dubio Chrifto

Domino exhibitus ifte henor placuit; &t ma-

As d

jorem longé honorem & amorem exhibere

tilyyerlis

hgiis r

poffent Chrifto chriftiani aliqui , fi vefti-

Db

menta quzdam exuerent , & illa pédibus

RUE p x

Chrifli fubfternerent. Precipue certum quod-

dam veftimenti genus odit , quod proin exui;

"d l

de-.

* Wtl 1

l

!

! .Con'ceptm IF.

42t

TIT

& d'epohi jubet.. At quodnam illud? dicam

chariffimi, eft veftimentum illud, quod por-

J

tavit Herodes; e& veílimentum illud, quo

utebatur Judas; eft veftimentum illud, quo

TYUS

contegebantur Judei; eft veftimentum illud ,

quod etiam hodiedum mille chriftiani ad fum-

|

mum Chrifti opprobrium portant; verbó:

pallium malitiz eft, quo mala palliantur fpe-

"TT

cie boni; dico igitur

Propofitio.

Allium malitie, quo mala palliantur fpecie

if

borgi, deponi debet; fcilicet

T

Divifio..

i

L Pallium 7de,

II. Pallium Zerodzs,

IIL Pallium Zudsgorum.

Attcnditc! :

du

ilmmigt

jvl

Pars Prima,

avl

ONSTAT chariflimi , quàd Judas Icario-

NE

m Jf

tes unus fuerit ex duedecim Chrifli Apo-

; ao

ftolis, & quod fequitur, unus ex illis, quos

Chriftus prz mille aliis amavit, vocavit, be-

y atl

m

neficils cumulavit; unus ex illis, quos Chri-

lhqm j

ftus in ultima cona proprio fuo corpore &

LU

fanguine pavit; unus ex illis, quibus Chri-

mpum*

ftus ftupendó humilitatis exempló pedes la-

(,ml

vavit; Conftat hoc; at fimul etiam conftat,

j

^i

D

j

quó

L

PT

Dominica Palm:zrum.

4

tl

u

n

]

öd'PcrEdu's hic Apoftolus Domini , 'M.a'gïï*

À

ri & fummi benefa&boris fui proditorem e-

g

,U

gerit; imó non folüm proditorem fed etiam

ytim WR

]

Matthse. venditorem, dicens: quid vultis mibi dare?

i

j p

& Eum vobis tradam, O fcelus inauditum!

*

quid quefo cogitàrunt Judzi, dum hac ver-

ojimum

!

; N

ba ex ore Tude audiverunt? Nunquid mirari

;Wg n

j

fant, quód difcipulus tam fubitó defeceric à

M Magdlknz !

Magiftro füo? fervusà Domino ?^ & quidem

od

fine caufa? at quid dico fine caufa?^ Dum Ju-

ii d

das Chriftum.venalem propofuit , portavit

ii

Lj

allium malitiz , quo facinus attentatum in fe

jr r w

peffimüm fub fpecie boni palliavit.

Wurä g

N.IIL |NEMPE àt rationi confentaneum c&., di«

xit Judas, fe fcandalizatum effe à Magiftro

lus

fuo, eà quód maximam fenfualitatem often-

derit, dum unguentó pretiofiffimo ungi fe

h

VU m

1

ermiferit, & quidem non folüm in capite,

b

f

[

d etiam in pedibus, & quod plus eft, mu-

& , t

Jiebribüs manibus,

finhm

Scilicet per hoc indica-

re voluit Judas, quód jufté deficiat à Chrifto,

t Em

& quód iniquum non fit illam. vendere, &

quhl

vt ar]

hoftibus fuis trádere, utpote qui non m«

