confcientize perpéruum bellum geret; videbi-

item, atot

tisy quomodo. imemoria recogirabit ánnos

] &fa(uf*

preteritos in amaritudine; videbitis, quo-

ebics, Ire

modo voluntas cruciabitur invidid, quam de

sr o f

Dei & Sanctorum glorià concipiet; videbi-

tis, quomodo omnesvires & membra omnia

tuim t

il eique

ummis cruciatibus erunt obnoxia.

En! fà«

| amcog» Q

eillimus eft modus defcendendi in infernum.

([09y

Epi-

4

(

48

Dominica 1. Quadvagefma,

Epilogus.

a

'TAQUE chariffimi , i afcendere furfam

Vi

«

cupitis, mittite vos deorfum , & alterna-

ie defcenfum veftrum.

Defcendite nunc in

bl

fepulehrum , & confidetate, quód mors fit

certa, & infallibiliter veniat

quód mors

sl

fit prompta, & citó veniat: quàd mors fit

füllax , & ex improvifo veniat. — Defcendite

Y

nunc in infernum, & cogitate, quàd damnae

ti ibi tolerare debeant omnes dolores fine

fimo

ulla exceptioze ; omnes dolores fine ulla coz-

g

folatione : emnes dolores fine ullo fru&u,

d 14

Defcendite modo in fepulchrum , & confide«

rate, quid fit mors? 4 quo fit mors? qualis

cujusque futura fit mors? quód mors jufti

l

fit quies fecura , adeóque non fit mortuus

l

müd;a

fed quiefcat: fomnus fuavis, adeóque non

|

st um

fit mortuus, fed dormiat

tranfitus felix,

F)&

TTTEIUT

Ü

adeóque non fit mortuus, fed tran(ierit ad cce«

uzlypi lu

leftem patriam. Defcendite modo in infer-

fapfttl

num, & cogitate, quàm mirabilis & fimul

f lnagn

terribilis ille ignis fit; utpote qui zrzz &

ia

non lucet; devorat & non confumit; for«

tonmil

quet & nunquam torquere definit ; hee

& plura alia Íferió examinate, & poft

ii

hoc examen afcendetis:

s

f

;

Amen!

" d

UMT

,.?æomfnusRuml,

ag u

Con

fih,

'méptol i ! um

Conceptus Quintus

dert of

GC atema.

Politico-Chriftianus.

(üte hum j

)d mors [

THBMA .

Quod m

i0d mors f

Hæc omnia dabo tibi. -Mgttb. 4.

Defceidis

Quod damtas

Synopfis.

doloris fine

Homo Chriftianus frznare debet

ul ooj

X o ii

mundana glorix appetitum, ne vi-

m, &enf

deatur 1. c4caíire ) 2. infanire.

It5 quii

d thots jl

Exotdiuth.

. [it mottuts

M TOTUM eft; quód nulla urbs plures 'ac*äeæ

ideoque ho

nfus feli

nerofiores unquam pugiles educaverit

Yienit d (t«

quàm Roma antiqua , utpote quz juventutem

ydo n inie

fuam à primis flatim annis in vario certami-

num genere exercuit.

Przecipué veró in hoc

xlis & (i:

fumma Romanorüm cura fuit, ut filiorum

qu wri l

nfumit; fl

fuorum memorie non folim preclara majos

defii; 18

',ï

rum fuorvin fa&ta inculearent, fedillos etiam

fepius ad fpeGtanda generofa

( POü

citia fecum ducerent; nec fru

d

ugilum exer-

tss

ra; queenin

&enerofa facinora auris audivir, aut oculus

vidit, talia poflea manus eorum gloriose exe-

quebatur,

Romz non fumus chariffimi, at

nihilominus Romani fumus, fcilicet Chriftia.

nj Romano- Catholici; Mater uoftra Ecclefia

(Uf

/f-ii)ora.Dium(. Gonc.P.P. "D w

D

N

VWM

40 .Domz*)zz'czi l. O-z;admgzyïm&b :

ut nos ad facinora chriftianó digna excitet &t

lal

animet, praclarum aliquod fortiffim: pugilis

E Homü(hü&

exemplum nobis n hodierno Evangelio pra-

legit, imó quodammodo ad fpe&andum ali-

Pl d

quod cescamen nos invitat, dum Chriftum no-

wlb ia

bis proponi: cum demone certantem. O

qnrie i

uàm gloriosé chariffimi certavit, & trium-

a p

havit Chriftus, — Ter ftygius tentator invafit

qum ul

Chriftum, fed ter ignominiosé repulfus eft

,',f,, (ur &

£ Chri&ea

Pugnavit Demon , & primum

df enis

iQtum fecit, volens, ut Chriftus lapides in pa-

s gt

nes verteret, at fruftra.

"Tentavit iCtum fe-

quiis, Y

cundum, volens, ut Chriftus fe de templo de-

ss

mitteret, fed fine effe&tu.

Denique tenta-

at orots t

vitictum tettium, volens, ut Chriftus genua

;ates&fml j

curvaret, & ipfum adoraret, fed iterum fru-

us li

ftra; imó tentáto tertio hoc i&u viQtus fuccu-

buit Demon; &ad verba €hrifti, vode f/ata*

i f Ij

vt at

Zz4, otius receffit,

Trina hec vi&toria eíl,

—

T

chariffimi, at unicam tantüm nempe ultimam

;;I.&pnumgukl

vobis hodie confiderandam & imitandam pro«

riis d D

pono. En! pro tota mundi gloria nec uni-

atl r

cum genu curvavit Chriftus; quid agendum

T.

Chriftiano?. hoc docet fequens

stw

]

&

- Propofitio.

i Mm

DT

Omo Chriftianus mundanz 'glorise appee

g

H

pf

L

titum frenet; & quare* ne videatu;

x

[

|

Diyifio.

hY

(

YX. Cecutire,

1

UT

Attendite!

1. ;nfarüre.

-- Pars

N

g

1

1f

Pa eríter

' Conteptus P. 5

5t

I D

Pars Prima,

Ingilio pre

XI: Homo Chriftianus mundanz gloriz

;anfium ali

D'

N.1,

hrj U o

appetitum frenety ne videatur czcuti-

tntem, (

re, Profc&bó fi quisquam alius inter cacu-

t G trius

üentes mente numerari poteft , etiam horum

Ittor inygi

numero inferi' poteft homo ambitiofus, ut-

Tepuls d

pote qui non una fed multiplici ratióne ca&-

cus efh. Quaro ex vobis chariffimi, nun-

t prümum

t i p

quid ille cecus eft, qui illud, quod reverá

vudum f

volat, flare putat? affenfum, dt video, om-

Mm?hde-

nes przftatis, Bene eft: ita cecus eft homo

Jenique t

ambitiofus, & quomodo? quia non vider,

Chrifhsgea

quód omnés mundi honores & dignitates fu-

( itetum f

Baces & tranfitoriz fint, quales tamen in ve-

zitate funt.

Indicat hoc fat claré Ecclefiaftesg

i dusfucol

dicens: ego Eccl

eflaffes, fui Rex Ifrael ig Eec. t

4

) v/lde /äml

iA

vidora dl

rufalemy cut non dicit: ego fum Rex, fed Y* 12«

Á

z Rex ? utique tunc regno potiebatur ?

Ype ultimaa

itandam pr

cunc fceptrum geftabat ? tunc veré regnabat?

ofit nec U

fic locutus eft Ecclefiaftes, ut doceret, ita

tranfirorias & fugaces effe mundi dignitates ,

ud ageniz

üit de iis potius dici debeat

» quód fuerint,

quàm quód finr.

Sic labitur , inquit Hu

j

go

Hug.hom;

de fancto Vi&ere humanus ftatus

; fic fluunt

$*

univerfe res hominum, ut verits de unaqua-

"plong alppf-

que re

poffit eflirmari, quàód fuerit, quàm

qe Vidatr

quod fit,

, RURSUS quero: ;mnquid illev Cecus e&,

N- n.

qui illud. putat effe cor

'pus, quód nihil aliud

€ft nifi umbra?

qui pro vera hiíloria habet,

h8 o

D a

quod

(n

&2 — Dominica I. andr/lgcyz'mæ.-

[

: [

4 diVC?

quod tantum fomnium e(t? qui arundinem

Mi

labilem firmam arborem effe credit? ita eft,

(il

j

l' !

sstl n

inquitis, talis revera cecus eft, -Hac & ma-

at

jor cecitas eft ambitiofis, qui non cognofcunt

z

j

m

j

mundanarum dignitartum vanitatem , idque

plurimàüm eflimant, ardenter amant, &avi-

"

lus 6igniu

i hs 1

dé inquirunt, quod non nifi quid vanum &

inane eft. Non mihi fed Spiritui San&o cre-

gt U

ditej qui dignitates imundanas lanugini fpu-

j ii

dl dl

« Sap. j. v. mee. & fumo affimilat: /Des Zmpii (id eft am-

1j

PNS

bitiofi) zazquam lauugo eff, que d vento tol-

Hitur, ? fauquam fpuma gracilis , que

d i

[24

4

rocella d;fp.

itur ; E7 tanquam fumus, quà

flh mä W )

4 vento diffufus eff. . Qugo quid eft /azmugo?

j

flofculus exilis eft, fimilislane tenui, qui fa-

Ws

cillimé ventó rapitur$ ita evanefcunt dignita-

7) at

tes mundi, Quid eft fpuma? aqua eft in va-

srsirpim

rias bullas aére folüm refertas inflata, que

':äcaqg'idam, .

quidem fupernatant, fed fubitó eyanefcunt ;

1

&

ita illorum gloria, qui fupra alios fubliman-

c' ul g

*

tur, & fuperbiá inflantur , tanquam fpuma

; &ï'xälilf

.citiffimé difpergitur.

Quid eftfumus? nun-

(u

quid aliquid quodammodo momentaneé du-

1 r

rans, quod furgit, & furgende evanefcit?

al

P(4:56. Pari modo amoitiofi zzox u£ Dozor?ficati fue-

Vs um

Y,20.

vint, €? exaltati, deficientes quemadmodum

a

i

Jumus deficient. .Siplura audire vultis cha-

At

riffimi de vanitate mundane glorie, Divum

f

n

Auguflinum interrogate, & dicet vobis ex

fifn

MR

]

Davide omnes mundi pompas, honores &

W mag;, D

Pal 71. dignitates effe ve/u£ fommnaum Jurgeutzum ;

nnis the4

at

quemadmodum enim Xvidens in foi

* Wf

fauros

Átig

Couceptus P. )

$3

| tundíreg

f;utos dormiens dives eft, fed dum evi

gilat

Q i ell

jauper eft, ita homines, qui hujus mundi

aC m

dignitatesamant, in fomno gaudent, fed dum

! Cogrofctn

evigilant, inveniunt ,. gaudia fua non nifi fom-

iem, idm

nia fuiffe.

Et hinc non fine caufa Deus ho-

lant, &v

ld vanum

minibus multas dignitates mundanas, adquas

evehendi erant, 277 /0mzo manifeflavit, ut

i Sandlo

nempe indicaret, omnetn gloriam mundi fo-

laugni f

mnium elffe. * Sic Zz fomzuzo vidit Patriarcha

i (ieln

ofeph fuam,exaltationem , Efther fuam fe-

2 i wtotof

]

citatem: INabuchodonofor famofas quatuor

riis, quij

mundi Monárchias, quia hec omnia fomnium

hus aj

gid dl

funr, imó umbra velociter tranfiens,

tnuj, qui

vlcunt dieni

DENIQUE nunquid ille czcus eft ehariffi- Nr Y[T,

ml, qui aurum putat effe, quod tantüm eft

u eltin w

ferrum aut plumbum? autille, qui rem cre-

ifati, qu

dit effe candidam , qua revera eft nigra? ite-

) evanefcun;

rum annuitis; fed fimile judicium ambitiofus

lios fublim:

fert de mundi gloria, utpote cui ineffe cre-

am fpus

dit omnem felicitatem , cüm tamen vix ullus

fumus? n

fit infelicior, quàm qui fe itafelicem effe pu-

menanei

tat. Certé talis nimis mifer eft, quia pro-

do evinet:

priam fuam non videt mifzriam ; dolofe enim

aof

& fallaces funt mundi dignitates, quia fatie-

a

tatem promittunt, nunquam tamen illos fa-

jire vulti t

tiant, qui eas poffident.

Nempe ambitio eft

)

ficut ignis, 'qui nunquam dicit: füfficit, &

|

jce r t

lignis füperpofitisnon extinquitur, fed iis ma--

i, IU

gis & magis augetur

Heu quàm mifer eft

j frpii

homo ambitiofus, antequam dignitates affe-

m

fs me

quatur? quanto cordis affectu ad eas anhelat?

fitoS

D3.

quot

(

*4 Domi.m"mll. Qgtadrægefz'mæ..

TTE " j

!

uot & quantis agitatur curis? quibus timo-

»

$

RP

"1

xibus & anguíliis turbatur mens illius ? quo-

jl

u

modo non timet, ne aliquid dicat , aut faciat,

amm[lldm

uod hominum oculis difplicere poffi. . Pro-

n MWJ

n

r

[

&ó tales vix non martyres dici poffunt,

j

quià quandoque pro tranfitoria gloria non mi«

»

j if

nüs gravia tolerant, quàm quz multi fancti

u rl

Martyres pro gloria eterna paffi funt, — Heu?

quanta paffi funt Romani terra maríque? Hi

) t

g W

non fecüs ac Apoftolus Paulus fuére in itine-

ribus fepe, periculis uminum, periculis la-

m v Q

ironum, periculis ex genere , periculis ex

, i

jf um

gentibus, periculis in civitate, periculis in

folitudine, periculis in mari , periculis in

f Qd

mk«ndiüe; [

falíis fratribus, inlabore & erumna, in vi-

giliis multis, in fame & fiti; at quem in fi-

frin ln

nem hzc omnia paífi funt? propter vanam

glotiam, propter gloriole incrementum, ut

frs

inagnurm effet imperium.

O miferam ambi«

TA

tiofarum couditionem ! fed pergamus charif-

fimi, adhuc magis confiderare hanc miferiam,

|

DI

Non folüm miferi funt homines ambitiofi an-

foptn i

téquam dignitates aífequantur, fed etiam tunc

ldvl

cuüm eas actu poffident, Nenipe ficut bonum

J

vinum á fitiente avidà defideratur, fed homini

Wi

jam ebrio faftidium & naufeam parit, ita di-

i

gnitates ab ambitiofis ardenter defiderantur

Ti

& fitiuntur ,; fed cüm eas poffident, earum-

'

tüw, d[ïm ?IOïl'jï

que vanitate inebriati funt, eas faftidize, &

Ml

parvi pendere incipiunt,

Certé antequam

DT

aliquis locum excelfum obtineat, in eo pa-

Vr

cem & quietem apguratur, dicítque in corde

d a

[415

t

Conceptus F.

55

Tulus ts

fuo: m pace im id ipfum dovmiam, €P ve«

AUs ? qUO.

quie[cam , fed poftea locó pacis difcordiam,

t Q fcia

locó quietis perturbationem , locó felicitatis

polut, Pfo.

omnem amaritudinerff& miferiam inveniunt,

diti Wlin,

dicentes: 2z pace amaritudo mea amariffrma.

Afl non mj

Quid dicam jam de miferia, quam patitur am-

trulti nj

bitiofus, dum dignitates amittit?. Ah! tunc

ifün, Hj

dolor & Pudbr maximus eft; Tunc incipit la-

m:xrique? lj

mentare, infelicitatem füam deplorare, mor-

6I Jn It

tem invitare,

'TIunc Ántonium , Paulum,

y petialis j

aliósque viros, qui in locis folitariis habità-

. ticuls r

runt, felices exclamat.

'Tunc optat eremos

t od i

habitáffe cum anachoretis & opprobria pertu-

|y peiodis i

liffe pro Chrifto , quàm honorum culmen

Prum, v

confcendiffe; paucis* tunc primum videt mi-

at quam &

feriam fuarp, & cecitatem fuam agnoícit,

TOpter Yandt

[

'emmeptum, v

Pars Secunda.

iferam amli

bumis chani

ERUM non folüm cacutire, fed etiam N.IV.

anc mileria

infanire videtur homo chriftianus, fi glo-

s ambitioll

rie appetitum frenare nefcit.

Iterum qu£-

[od eriom t

ftiones ad vos facio chariffimi in hac ficut in

t fipat boir

priori parte, Edicite, nunquid infanire ho-

ar, fedlurt

mo ille videtur, qui laborem quieti, plum-

n patit, i

bum auro, vitrum gemmis & lapidibus pre-

er delioi

tiofis prefert? fane talis fi noridum infanus

(hdent, t

eft, faltem proximus eft infaniz.

En! hoc

as afid

ipfum facit homo ambitiofus ; terrenas enim

dignitates przponit ceeleftibus, fiuxa & tran-

vere at

nleaty m j P *

fitoria bona preferteternis, & mundum plu«

T r

ris «fümat quàm colum, quia fpretà quo-

A.

i

4

ame

-

]

[

"

$e' JDominica I. Quadvageffme..

;

m

|

dammodo ecli glori4 ad gloriam mundi an--

:-.');(UF i[]]f;üän

M

!

* helar.

Ánirmus, inquit Auguftinus ,. nullo:

j

t

j

»

1-"1 n&æ [U

Aug. epit. modo fanus exiffimandus eft, qui temporali-

I21.ad

ha j

« i

]

1

m

bus aterna pofílponiL9 $i íapis, ó homo

f

grob. c.

7: chriftiane, pone in ftatera omnem mundi glo-

,f

st

riam, & compara cum minima zternz felici-

4 0 l

a

tatts particula, quecunque tibi optanda in hoc

j

[]:

gmm

feculo videntur , regna, imperi2, orbem de-

«quomum

nique totum , & videbis, quód illa particu-

4 WD q

zi

j

ii

jn

la minima, pondere fuo univerfüm mundum . !

Es

at

D

cum fuis pompis excutiat, tanquam folium,

quod ventó. rapitur,

Quafo ,' quid fant fce-

* a

pirà? quid coronz? nunquid fulgide eome — zj

pedes, & clara miferia? que fi hominibus — qiuüi

nota effet, nunquam de folio litigarc«c, & quauöüfnm'"

"

lura effeht regna, quàm reges.

Át minor

mutr, n

vincs at

effet ambitioforum infania , fi gloriam mun-

danam affequi poffent fine confcientie lefio--

ne, & Dei offenfione; fed plerumque non

N

nifi

erfas eft nefas honorum. culmen con-

giselt, t

fcen

H

poteft, nec curant illi-difplicere Deo,

(

1

h Wt

dummodo placeant hominibus. ertbexam- — w

bitione tanquam oceano omnium malorum

at

flumina oriuntur,

Quid facit ambitiofus hot

lat ul

noris adipifcendi cauía? fraudulentus & do-

ul

Innoc. , lofus eíft: honeftarem fimulat, inquit Inno-

-U

lib ;..de Ceniius, pietatem mentitur ,

affabilitatem

contemptu exhiber ; benignitatem oftendit, fubfequi-

mundi €, tuüur

witdia

& obíequitir, cunétes honorat, uni-

Wt

269

verfis inclinat, affurgiv, & amplexatur, ap-

Vil

plaudit. & adulatur, promptus eft & fervi-

fUR

, Qus, ubi placere cognovit; remiffus & tepi-

U$;

firr

Conceptus F.

»Y4

Tl d a.

dus, ubi putaverit difplicere: Iimprobat/ma-

!pus, nullo

Quid facit ambitiofus

la, deteftatur iniqua,

L itpora];

gloriz obtinende caufà ?. ferox & crudelis

15, Q homo

eft; patet hoc in Abimelech , qui, ut msjori

h od g,

cum poteftate & libertate regnaret, feprua.

"erne feli.

ginta fratres interemit; in. Athalia Ochoziz [udic, s;

tanda in]y

matre, quz , ut regnum adipifceretur, omne 4.Reg. 1.

à, rbendt

femen regium interfecit; in Tullia, qua pa- "- *-

If at

tris corpus equorum pedibus conculcans ad

Q mundun -

folium afcendit; in Abfalone, qui ex cupi-

um folium,

»ditate regnandi in Patrem fuum rebellis factus

quid f (

eft, Denique quid facit ambitiofus homo ob

^g qor.

inanem, gloriam confequendam ? audax &

2 Í hml

impudens eft ad omne malum patrandum;

liil

quando enim in eo appetitus glorie prado-

s. Atminy

ininatur, tunc pietatis, religionis ,

& omnis

tloriam mut

virtutis obliviscitur.

Qiehtie lf

? ümque nar

INTER plura alia ftultitiz figna, que am- N. V,

cülmen Qu

bitiofus edit, etiam hoc, te(te DoCtore mel-

lifuo numeratur, quód ambitiofus dignita- S.Bern. ep.

fplicere D

Cettà ex dl

tum pondus non fentiat , fed femper magis & 42-ad Hen-

ium malonut

c. fenon,

inagis: onerari appetat,

Nempe etli omnis H

vobitiolus l

dignitas quoddam onus fit portandüm ab eo,

IC ic:p.x

ilentus d

qui eam poffidet, nihilominus ambitiofus pre

eordis duritia & animi ftultitia hoc onus non

, inquit I

afb

fentit, fed magis onerari cupit.

Sic habens

dlt , fubffqül'

unam prebendam, quam ob imperitiam fuam

vix portare valet, hoc onus, quod humeris

honord Uf

ylextr

:

eft importabile ;; deponere non fatagit, fed

, d

onus novum huic fimile , id eft, prebendam

alieram, & poft hanc iterum novam defide-

nj p

fat,

- d

n

—

|

(it

58 Domz*m'mi ngmfr*ggejz'w?æ.'

n

"

vat. Sicpromotus ad aliquod beneficium ca-

"

mlllif

ratum, cujus munia obirenon valet, hoc pon-

T

dere fe non exonerat, fed aliud & aliud obri-

jj d,'

nere fatagit, & fic femper plus onerari Qu»

pl h

pit. Dicitis forfan: an igitur dignitates &

i

honores tam grave onus füunt ? quomodo hoc

. qin

perceptibile redditur? refpondeo: ex mente

zi

g !

Bernardi, & omnium DoCtorum quæ]iþet pre-

»

( uæftïnuemi

latura & dignitas grave onus eft, quia ambi-

tiofi in his dignitatibus non raro locó quictis

gl h

inagnum laborem, locó honoris ingens de-

j n qu

;ll at

decus, locó exaltationis terribile precipitium

inveniunt, precipuéilli, quid indigné ad eas

sfifens

st

pl*omoventur.

Dignitates mundi grave onus

qeis l ipïus [

funt, quia ad eas elevati multiplicem Deo ra-

tionem reddere debent.

Crede mihi Ó ho-

np, n d

jri La

mo chriftiane! / magna fervitus eft magna

ts n

fortuna; &ifti quos vulgus beatos cenfet, ple«

rumque longé aliter de fefentiunt. Infanit, qui

s m

fe adepta dignitate fecurum & quietum fore

s at

autumat; minor enim licéntia in magnis eft,

lt:'k* ferum l

V

lagl

iisque quod olim licuit, jam nonlicet. Quà

l

k

TO

'altüor quis eft, e) magis vitia illius apparent,

magníque timendi funt ex alto cafus.. Fruftra

) .ngï.u

"

ibi aliquis requiem quaerit, ubi omnes peri-

hi,

w

culum & laborem, multi miferum vite exi-

tum invenerunt, Etiam ex auro & gemmis

df

bibuntur toxica, & multi Reges proprio fan-

inirig|

guine folium fuum purpurárunt, Lubrica in

i

D

n

]

Íummo ftatio eft, & pracipitio obnoxia. Tu-

at

!

1ius itur per plana, & qui latet, valde fecu»

m

tus vivit; imó nullam tmet, quem nemo tis

L d

!d :mbmg

imet.

l

ü*læ,'

-

Conceptus F.

£9

Teftium j

met. Quid dicam deinfidiis, que flruuntur

s hocpon,

in dignitate conflitutis? quám magnus admi-

d obri.

rantium & plaudentium numterus, tam ma-

anrari (s

gaus invidentium efl, Perpendé hoc Ó ho-

lgnits &

mo Chriftiane, & dic, an dignitates munda-

Qomodo hw

ne grave quoddam onus appellari nïqueamq

0: 6X t

]uæïibet pte

RESTAT modo, ut etiam tertiam'& ul-

"

» quia anji

timam quzítionem ad. vos faciam chariffimi,

NQ VI.

lcó cuicis

eáque propofita concioni mez finem impo-

i ingens de-

nam. Quzro igitur ex vobis: quid judica-

v precipitium

tis de illo viatore, qui ad urbem aliquam

lg adet

proficifcens viam tritam, & quz ab omnibns

nüà prav ony

]

reCa & vera effe dicitur, imà quem dux iti-

plicem D

neris fui ipfus ingreditur & veftigiis fuis fi-

de mii o h

gnat, non obílantibus admonitionibus de»

5 e. magi

ferit, &caliam dubiam & periculofam intrat?

oscenfet pl

nunquid talis viator infanire videtur? infanit

, hii

enim veró; imó fic infanit homo ambitio-

quietum o

fus, qui ad celeftem parriam tendit, & viam

n magnis t

re&am fcilicer viam hurilitatis, quain prai«

nliet. Qu

vit, & illi monftravit dux itineris fui Chri-

flus, incautus relinquit, locóque hujus peri-

las apparti

afus, Ff

culofam ingreditur. Confidera Ó homo chri-

ftiane viam, quam przivit Chriftus, & vi-

i omnts po

rum vitz i

debis, quód non aliam viam elegerit, quàm

ro & g

viain humilitazis.

Chriftus ingreffus eft mun-

dum in nativitate fua, fed qua via? via hu- Luc. &

2 roPHO lfï'

"L

militatis; non enim nafzi voluit in pretiofo

palatio, fed vili in ftabulo, in humili prefe-

obnoà Ti

t u

pio. Chriftus tefte facro textu poftquam fa-

duobus

quEm nfmo lls

[5

melicam»l türbam quinque panibus &

pifa-

í

-

—

a

6o DoMz'm'M :j Qzacfrdggä'mæ.

pifcibus fatiavit, fugit in montem , fed qua

Mu

via? iterum via humilitatis, feilicet ut fuge-

ret dignitatem regiam; cognovit enim 444

j

venturi effent , u£ vapevent eum, €7 facerent

eum Regem.

Denique etiam pendens in cru-

11

ce viam humilitatis nobis oftendit Chriftus,

dum zgC/gato capite tradidit fbiritum ; nem-

, o p

efciebat Chriftus titufum Regis fupra caput

unoit

f

u

um cruci impofitum effe, quare ut afferit

Bernardus, ut hunc titulum fugeret, caput

g M

fuum inclinavit, & ab illo, quantum potuit,

elongavit.

N

D

Gs t

Epilogus.

& O

Erceptis, & bene confideratis hís rationi«

gt

L — büsdifce Ó homo chriftiane frenare fera-

lat

'

per appetitum glorie, ne videaris cecutire

f

& infíanire.

Nempe ne dicas illud ftare,

Mi

Mil j

(

quod volat: ne putes illud effe corpus, quod

tantüm umbra eíft: néc aurum effe credas,

quod plumbum eít, fecus enim cacutire di-

h

céris.

Pariter plumbum auro, vitrum gem-

mis ne praferas, oneratus plus onerari non

!

MU

ä

|

defidera, & viam rectam oftendenti obtem-

fæimemyw

era, aliàs enim infanus effe crederis,

Pau-

FRTTT

M

DI

cis: Chriflianus eum fis, ad exemplum Chri-

fü mundanam gloriam contemne di-

julg

Matth, 4;*

cens tentatori ;

vade

Tl

l

fiu) h

]

Satqna.

Ei!lffumm, !

)

ho

Con

dl

-Eo3 (*) &&

61

7 fd qi

X t i

Conceptus Sextus

L trim rj

-v Jücetong

. Aftetico-Moralis.

TIGens in m

(it Chifn

Vitun j .

T.-HEMA.

Non in folo pane vivit homo, fed

slipr a

VC t ff

de omni verbo , quod procedit de

Jertt, Qopi

ore Dei.

Mattb. 4.

Attum potuit

Synopfis. -

Guítus poenitens ducitur ad loca

facra Chrifti patientis, nempe r. ad

t s vation

frentre fem.

montem Sion, & torrentem Cedron,

4tis CeCUtir

. 4. ad montem Golgotha, &hortum

illd fart

Gethíemani, 3

» denique adrmontcm

COTDUS, quol

efe erets.

Calvariæ7

Cacuttre d

Ekordium.

vitrum g

EMPUS quadragefimz re&té ab Apoftolo

: Onerart m

l

ydenti obttt:

Paulo tempus acceptabile vocátur: quan-

2. Cor; 4j

eens, hi

doait: ecce zunuc tempus acceptabile; ecce

uunc dies falutis; ífeu quod idem eft, zez-

emplum (

. pus ad agendam pornitentiam , zes ad me-

yeton d

rendam falutem, Nempe monet nos per heec

!

verba Apoftolus, ut, ífi per peccatum à Deo

-averfi fümus, hoc quadragefimz tempore per

.veram peonitentiam iterum ad Eum conver-

(0tk

tamur,

[ut!

*

65

Dominica 1. Quadrapefima,

| Dwu

tamur, Atquomodo? dicit hoc Deus per os

Iu

on'iü Jf;

j

Prophete: cozgvertzmini, iquit, ad ze z

Joc *« ' zoto corde veffro , d jejunio , jfetu & plan-

i

g Ut

"

Wi

jj

&u. Scilicetnon fufficit, ut folus guftus per

W

jejunium, fed ur omnes quodammodo fea-

p

m

feai

fus paenitendam aganr, vifus per fletuin, cot

it

per dolorem, & (ic de aliis.

Certé ctüim ome

nes quinque fenfus inftrumenra fünt, per que

sl

peccator fe 4 Deo avertit, zquum quoque

eft, ut homo per quinque fenfus fuos iterum

^ig

f g

ad Deum fe convertat.

Quid igitur. facien-

j

a n

dum.

Ducam per hoc quadragefimale teme

gj t

pus quinque fenfus ad loca facra Chrifti pa«

dumyt H

tientis, uribi penitentiam aganr. Incipiam

j m d

igitur hodie à guftu, & quoniam juxta ver-

' æïum,- /m mf'

Matth. 4 ba thematis mei, 707 27 fo/o paze vivit bo«.

IT

Y

l

l;

Ambr.

qt0 , fed de omni verbo, quod procedit de ove

uj hd

t

3^ Djej/ hoc eft, ür Ambrofius exponit, in Chri«

Pa

Cap. 4.

L

.

fto , utpote qui verbum eft illud, quod pro-

n Bin n

ceífit de ore Patris, & ur à nolsis manducari

gilins

Joxs. x,. poffet, caro fa&um eff , igitur hoc verbó ho-

picins I

die fatiabo guftum, proponendo cibum & po«

teisii, tri

P.

tum, quem Chriítus amore noftri guílavit,

tpnudigan

Sit itaque concionis mez ritulus, & fimul

penaqn

fs

| ii

. Propofitio.

j

3

Ti

A RAU.

.Pjäwcfaugg :

YUftus poenitens : ut autem yeré ponnitéaty

QT

h

2 ducam illum

M

At b

Divi-

L

l

|

m

L*ökceptüs FI.

65

: Dfu!-per "

Divifio.

*f 9 pf

f Ad montem Siog, & torrentem Cedroz ;

il Ad montem Go

15 QUs at

^

/[gotba, & hor'tum Getb«

ml ln

Jfemani ;

Iii. Denique a

d montem Ca/varíg. : — Atten-

UPU

dite!

f m qn

L2

(üm, pEr quæ

]U quoqy

É

Pars Prima,

* luos um

4 JA 9 guftus! para te ad iter, ad vifitanda

Nb Io

lpttur facien

E

loca, facra Chrifti patientis: ego comi-

mde tem.

tem, imó du&torem tuum agam, Nunquid à

& Cf n

guftu incepit peccatum Adami primi? ince-

n - Indpin

pit enimvero à guftü. peccatum , & omne

lift Tuxtà ve

malum, juxta illud: zza/z zmad smaló mala

Vtté ht

vontulit omuuia malo; hoc eft, sma/a, feuma-

fl dbn

xilla: s2/7, hoc eft, Adami: za/o, hoc eft,

L

nit, in Chti

pomó

.

mala omnia contulit zz2/o , hoc eft,

l, quod pny

zWunde. Et.hinc guftus caufa primaria eft,

s frafiducr

uód Adamus fecundus tam acerba & amara

hoc verbü ln

guftare debuerit — Ecce ó guftus! tu caufa es

j dbun p

omnis mali, & inflrumentum peccati fuifti

ofhri gula

in primo noflro parente, quid igitur dubitas

5 li

Poenitentiam agerc ? Ecce nunc tempus acce«

ptabile, nunc dies falutis; igitur peenitene

tiam non differas, & quia paulo ante lera cé-

lebráfti Bachanalia

, nunc facro jejuïxio Deum.

placare fatage.

yeri p

QUANTUM adverto charifïïmi; guftus ad VN, If.

pomnitentiam fe parat; igitur non morabor

&um ad loca facra ducere,

Veni, veni ergo Ó

guítus!

fj

0i

!

UCs W bczziniäa 1. Quadregefma.

j

kj

guftus! ingrediamuriter. Ecccibi monsSion

j W

;l

eft; accedamus hune mcntein , & videamus,

Sau

g

an ibi nihíl inveniamus ad gu?nm, — Profectó

71

d

u

]i

fhullibi magis fatiari poteít guftus praecipud

3

n

hoc facro tempore, quàm in hoc monte.

Ec-

jd um

ce hielocus eft, ubi ftacillud cenaculum gr2nde

j (def* [

J

ftratum, in quo Chriftus defide::ó delidera-

lil

vit manducare tecum, antequam patére:urj

hic eftlocus, nbi Chriftus te invicavit ad gu-

l ys qit

N

ftandum corpus fuum, dicens : acczpite €7

Matth. i.ü ;

cotiedite , boc eff euim covpus meum ; hic eft

P

locus, ubife Chri(tus inexfplicabili amoris fi-

j od

Jl

gno tibi in cibum paravit.

Quid cogitas, imà.

quid dicis ad.hoc Ó guftus? an te non poeni-

;entes Qu

tet, quód tam raro fáerum hunc cibum gu-

n .ïati

vtü

d]lullff'f

E

ii

ftaveris? quód in eo guftando non majorem

qlll[

Jl

At m

M [

guftum oftenderis, cüm tamen fcriptum fit:

guflate ;! quomiam fuavis ef Donipus? . Nun«

jiijmboäum(hrüf

: Pf;xl. 33.

quid doles, quód adeó gulz indulferis, quód

gt (don

corporis nirhiam , &t anime nullam curam

n Hy'cro(u?ymm

habueris ? üt video, triftari incipis, quód

m um

non gufítayeris fepius cibum hunc facrum, in

!j

yuta: pi

quo omnis dulcedo, omne dele&tamentum ,

gt lts

falus & vita eft. Re&é doles; fe

fl in pofte«

»

zum fæpius illum gufta,

Is

u

ID

PERGAMUS. modo d quiderïä usque ad

"N m.

torrentem Cedron, per quem Chriftus ad

SE

Tib d g

1

hortum olivarum ivit.

Ecce ftamus ad hune

Jusd, [

Aiig

torrentem Ó guítus! inclina te parumper, &

8 n ;

guíta de hoc torrente; bibe, fi defauigatus

pf

€s ex iunere; bibe inquam; & confortare

Nf?m 1"""&5':[;

cum

| LT

j

Vfna

é$

ä'o'nceptus F.

ibi motsGiy

€uim Elia, quia adhue grandis via tibi fupe.

Vieamus

randa reftat, usque dum ad montem Calvaa

1. ProfeQi

rie pervenies,

Sed üt video, bibere recu«

15 pracu,

(as? & quare? defipit inquis, cui hec unda

Tone, R

fapit, nam Cedron interpretatur oJ/curus &*

eilm eeande

uiger, & eft torrens ille, in quem univerfa

0 dehder

Hierofolyma fordes füas projecit;

u

is erga

1

ibit Sal«

IV patéreur

ex illo bibat? audi: Chriftus ex eo

Witrit d

vator tuus, quando raptatus d carnificibus in

: t g

hunc torrentem pracipitatus fuit" juxta vari-

t ; licg

cinium Davidis: de forreute 22 via bibet.

ii amoris i

?

Quid? Chriftus guftavit hanc aquam, & tu

Ws nj

guílare recufas? fed en! bibit ex hoc torren-

tht non p

te peenitens guftus, imó hzc aqua illum pe-

tunc cbud g

ne facit diffluere pre dolore; ah guíto, in-

quit guflus, guíto in hac aqua omnes iniqui-

nün major

t fripum [

tates meas! Bene guftas; hac aqua torrentis

n Nl

eft fymbolum Chrifli patientis; ficut enim in.

dullerit qi

torrentem Cedron projecte fuerunp omnes

mullar] Quits

lordes Hyerofolymorum , ita in Chriflum

inpis, q

proje&ke funt omnes iniquitates hominum 16, i5N

unc facrum

peccatorum : pofuit Dominus in

VQO omnes

deDamentis.

iniquitates noflras.

j fc'd it poüf*

. Pars SeCUndä;

Mdem us

ED relinquamus torrentem, & propere- N.IV, : :

n Chrilist

5

mus ad montem Golgothaj imó non o-

(lamyy ht

pus eft, fi forte nimis fatigatus jam es, ur in

hunc montem afcehdas , tantüm àd pedem

te parumpe

montis

, [ gt

erfifte , fcilicét ad triftem & ob-

Ícuram 1

j

am cavernam, que.in capellam ver«

Ía

qu

?2 Qorü». Diurg. Conc. P. F.

l

(

66

Dominica 1. Quadragefima.

X

I

fa hodiedum Hierofolymis vifitur; . apu

1 h

f

il

L

fl

hane cavernam inquam , ubi crucifigendi olim

* nqthd

vinó myrrhato potabantur & confortabantur,

,

i

i,

tantifper exfpecta, En! in hac caverna de-

j

Mi i

Marc, 1$. derunt Judei Chrifto J/ere vizum myrrba-

g nl

"T

Matth.27:7575, & vinum cum felle, & cim gu/fáffet,

"T

zoluit bibere. Qu&fo quid hoc? cur noluit

mi.

l1ie.

Is N HBUES

ideó inquit Carthagena, wf o/merm

ommniuo com[olrtzomem ve[pueret; quafj dice-

i

ygiegu

ret: nolo bibere, nolo me confortare, ut

magis fentiam meum dolorem, & magis de-

ed m

qugun v

ffal. 76.

monftrem meum amorem ; rezuit confolavi

anima Tué3; quere Ó homo tuos guftus &

giim wl

folatia, ego fine omni guftu queram fola tor-

menta, quia amo te. Quid dicis ad hoc mi

IT

"TT

guílus? queamara guftáfti ex amore Chrifti?

n

N.V.

ULTERIUS ! recedamus ab hac caverna,

"YTT

& viam non nihil ameniorem ingrediamur.

zi l

Nempe accedamus hortum, & quidem hor-

hym (

tum Gethfemani, in quo Chriíto in aére An-

du u t

gelus comparuit cum horribili calice ; horri-

iradittug

wnpi,

biliinquam; aliàs enim Chriftusillo vifo non

i

F

Matth. 26 exclamáffet: Pazer!! /£ pofffbile eff , tranfeat

L

m?nu

Y.3»

dT

á me calix ifle? Quafo quid (ibi volunt ver-

ba hec? .videtur Chriftus per hac verba vel-

taltlh t

!lh

le dicere: ah Pater! hic calix propinat fpi-

ftitliy

nás & flagella, clavos & lanceam , fangui-

TEU

)

äal»i*.rä

nem, crucem ac mortem; tranfeat igitur à

( m

me! Nunquid ego fum filius tuus dile&tus?

Vütpiog,

& quomodo videre poteris dilectum filium

t

lacerari*

tuum fpinig perforari ? flagellis

|

f Q "

chavi's

X

Vfn.

;Conceptus 1.

67

lts a

clavis cruciari? lanceá vulnerari? in cruce

figendi oj

trucidari? ah frazfeat d sme calix iffe Ah

MOrtipantut

Pater! nunquid amaré flevi fuper Jerufalem?

C Qyerm de.

ergo lacrymas habes, quid ergo amplius vis?

At rb

nunquid fedi defatigatus & fudans fuper fon-

cim iif

tem Jacob in Samaria? ergo labores usque

C Cur noli

ad fudorem habes, quid ergo amplius vis? .

4, Qf Offog

nunquid adhuc tenellus infantulus fui cafus

^; quaf d

cultró lapideo in Synagoga? ergo fanguinem

onforiare, v

habes; quid ergo ampliusvis! en! triflis füum

K mgisdt

usque ad mortem, & hic jaceo coram te /a-

i mf

Hus i2 agonia; quid ergo amplius vis? ah!

ts m |

tragfeat à 1ne calix iffe.

heram lo

ditis ad ho

HEU! quid dicis mi Jefu? non tranfeat

amore Chri

N. VI.

hic calix 4 te, fed tranfeat per te; nam fi

hunc calicem non biberis, fimul omnes peri-

) hec etvern

bimus. Sed quid timeo? longé alium fen-

ingrediam

fum hec verba habent: Pazer zzi/ inquit

: quidem h

Chriftus, zoz 4uod ego volo, fed' quod tu,

loinate 7222 voluzzas tua! En! utraque manu Chri-

ieliee s hor

ftus hunc calicem apprehendit, bibit & illum

usillovifo r

etiam tibi porrigit, dicens: £razfeat 4 me

TE

calix ifje, nempe à me ad te.

Nempe dice-

(ibi volantit

re voluit Chriftus, ait Hilarius: Zraz/egt 4 Hil.c. 1x

hacveut

aue calix ifle, ut, quomodo d me bibitur, itq in Matth,

d meis bibatur.

Capis hoc Ó guítus? fi ca-

X meiMl ?f'

xean, Mf

pis, apprehende ergo hunc calicem, & bibe,

ranfar g

id eft, memento hujus amari calicis cum fin-

cera compaffione, & contritione, defle com-

s us dl

ao

m

potationes; & commeffationes tuas, & ftrihé

]

i

agcmi

jecin

jejunio Chrifto patienti folatium affer.

us

E2

Patsi

L

(

68

Dominitt 1. Quadragefmna:

r

"

Á

,

- Pars Tertia.

Af ?(

TL

Ü

DUM attigitrius itineris noftri metari

ïm düw)

N. VII. N

ON

T

hi

Ó guílus! [ed brevi eamr attingemus.

