Íepius ufurpemus, & frequentiore recorda-

tione & con(íideratione nobis applicemus?

it qitigo.

lnb

Nunquid in verbis fingulis labiorum Chrifti

fmns, qui d

ad fummum facerdotem , ad concilium Judai-

lasl

cum j.ad Pilatum, ad mulieres folymzas, (i

Oi uT

rit€ expendantur, efficax anims pharmacum

iUone n

k

invenitur ? Denique verba labiorum Chrifti in

cruce aut ad Patrem , aut ad matrem aur ad

if (

dile&um difcipulum [oannem, aut ad poni-

ptfiis lz

jriet, & d

tenrem latronem plena medicinis funt. . Quid

-mulds ? inveniuntur pii Scriptores, qui in

quido i

feptem his verbis habent ahtitota fua contra

hecars at

vulnera & morbos feptem capitalium pecca-

. It

torum,

jp i

aFt[(&.

&

Epilogus.

funt o qulh

Á claré, t opinor, ex di&is percepiíti à

at

»

" llöd

m)ïfü!

anima, quàm amabilis & pulcher fit fpon-

jmiüff |

. füs cuus Chriftus,

Percepiíti, quód fint ocu-

A

Pf

ol

j j

iejus //cu columbe; quid difcis ex hoc ?

d

oc difcas, ut omni poffibili modo farsgas

n ii

affimilari dile&o tuo; amor enim aut fimiles

j j mmgrcmn

I ors, Diurg. Coge, P. F. N

Ane

juto

4

194. Dbminica H Quadrapefime.

d

invenit, aut ftmiles faci, Itaque habeamus

n

oculos non fuperbos pavonum , non cupidos

vulturum, non falaces pafferum , áutaliarum

|

p

fimilium volucrüm ; fed columbinos, quales

Chriftus habet, fcilicet humiles, fimplices, ve«

gnit

recundos, manfuetos. Percepifti, quód Chri«

fti gerie fint /fcut. aveole avomatum ; quid

difcis ex hoc ? hoc difcas, quód ficut geng

u

Chrifi pulcherrimz deformate fuerunt; &

bt

in pallidam mortem impalluerunt, ità etiam

£enz rioftre , imÓ omnis

ulehritudo noftra

g

ion tantüm in mortem; fed & in pulverem

rfefolvatür, Petcépifti, quód Chrifüi labia

y

liliaíint: quid difcis ex hoc? difcas exémpló

herum labiorum in temipore loqui, &in tem-

Ottin pc&c

poretacere, Dertique difcas; quód Deus to-

yioumdi

tus fit oculus, videns omnia, quia juxta he-

m ;

diernum Evangeliutm, & verba thematis mei

ipfas vzdz£ cogztationes eorum; Timendi fa«

2

né funt Dei oculi, at

afiter amandi funt;

hr

quiá funt benigni & mi

É

eticordes.

kHis mifes

m

ricordie oculis Chriftus vé/pexit Perrum, &

)

lu

convertit. Nimirum obteénebratus fuit pet

ts

peccatum intelle&us Petri; at oculi Chrifli

frcledt

anulto plus lucidióres fuper folem ita illumina«

t h

verunt eum;ut peccati fui ftatà agnoverit ; imó

ETU

hi oculi folverunt glaciern cordis Petri, &

emolliverunt duritiem hujus petre. Fors &

qidn Epiït; h

T

itoy!

i

;;

3

!

cor tuum Ó homo petra eft? ad Deum clama,

H

& hlüm

A

ut oculis mifericordie te refpiciat, & emole

.4:

itrly qnz&;

lietqr h&c petra ficut Pctrus.

"torlo t

COD':

ittügl üx

l

Bf

93 (o) Btk-

195

t liley

Ti Cüp]dm

B N t m omom o m

j U dláng

Ils qu

|

j

inpliteg v

Conceptus Quartus

i: qllöd Q

IEnigmatico-—SufpcnüvuSQ

QUE quid

du at

T4H-E M X

Nerütt; (

1t, lt eram

In Beelzebub principe Dzmoniorum

ii r

Lt

ejicit demonia. — Lwc. z1.

W

Synopfis,

dl ii

hg, lt

j

Occafio peccandi demonium dz-

j

Vi D

moniorum eft; igitur fugienda r. fic-

| quiz;"wahæ

tht t

ut demon, 2. plus quàm dzmon.,

Tinindi

at fu.

Exordium.

s. Hismi

rgo jam iterum de diabolo mentionem fa.

j Perum

E

cit hodiernum Evangelium ? nunquid fta-

nuüs füt

tim in ingre(fu remporis quadragefimalis faris

TO

fupérque dete&ta fuit fraus & fallacia ftygii

iil

tentatoris, qui Chriftum ipfum trina vice ten-

at

tare aufus füit? curigitur hodie jam iterum,

o n

& quidem fepties nomen dzozz repetitur?

g, D

fed quid miror? ingens diabolorum nume-

gj at

rus eft,. & illorum infidiz funr diverfiffimzg

ä, (

re&é igitur hoc quadragefime tempore fepius

'pirian

€ demonibus mentio fit, u illos fugiamus

& in tentationibus noftris ad Chriftum cons

(M

N2

fuge.

(

X55 . Dominita IV. Quadragefmo.

!j

u

gf

fugere difcamus, qui daemonum terror & vi

v[h

&oreft. Dixi: ingens diabolorum numeruüs.

j w

n

æmoncs L

eft, & diverfiffima furit illorum infidie; nam

ficut inter Angelos bones certa quedam funt

ggi

efficia, & peculiaria etiam illorum nomina;

g

|

ggtr o

üt patet in Archangelo Azpbaele, qui inter-

|

pretatur zzediczna , & impertit fanitatem ; in

g

al p

in Gabriele , qui iriterpretatur forzztudo Dei,

-& mittitut. ad fublimia myfteria nuncianda;

g as

in Micbaele, quiinterpretatur quzs d£ Deus?

jj i

'& Princeps eft fuper Ecclefiam : ita inter da-

mones deítinantur quidam 4 fuo Rege Luci«

h

fero ad certas funé&tiones , feu tentationes

!Ob 40

prafuntque certis fceleribus, — Sic Luczfer &

n d

Matth: 6.

|

Tob.

Leviatban preeft faperbie, Marurzon ava-

.

T

"Asmodaus luxurig , ' Belpbegor gulg,

Píal. 1oy, Lt2 »

Job. 1.

atanas x

& & impatientie, JDebemot acedie,

Bel&ebub invidiz , denique harefi ille przeft,

Tob. 4o;

Luc.15-

ui hebraicé ZZjaddóz, grecé 74dpo/lon , la«

& m

Apoc, 9.

üune exzevmzzatov dicitur.

Certé hi deemo-

Ainmt.

nes pre áliis maximé timendi funt, quia quo-

dammodo demoniorum principes funt, feu

tales, quibus tanquam nobilioribus alii da-

hr

mones inferiores fubjeCti funt, — Verüm non«

dum vobis chariffimi nominavi Démonem

|

UET

J

omnium peffimum , à quo omnium maximé

N

"ng

vobis cavere debetis; & quisnam ille? Re-

t nj

fpondeo: hic demon eft neque quid, neque

n if

quantum, neque quale, & tamen demon eft.

Uncmida

Alii demoes nigri funt; hic neque niger efty

3

neque albus, imó nullius coloris, & tamen

ETO

Ali damones fpiritus

|

animam denigrat,

^ulfQ

flï, [

funt ;

É

'Wæ. k

- Conceptus IF. j

I97

It terror &

OPUT um

funt; i hic neq

ue corpus, neque fpiritus eft; &

Il'nrldiæ j D

tamen inter utrumque lites & difcordias exci-

tat

Alii demones & coclo lapfi & in infer-

Quedani f

Irum norma

num przcipitati funt; hic labi nequit; & ta-

men plurimos ad lapfum movet. — Alii demo-

^; Q ii

Anltatem;

nes fugantur cruce, aut aliis rebus facris;

hic vitari equidem , fed nullo modo fugari

irtittdo D.

& nunciand

pet res facras poteft, Quid multis? fi no-

men hujus demonis fcire cupitis, attendite,

qioit r

Vr a

quid dicat Cyprianus, & fequens

I) N

n

Propofitio.

337

/Emonium demoniorum peccandi occa-

» Mi n

D

fio eft; igitur fugienda; fed quomodo?

Mlgr g

Jüenticclt

gl

Divifio.

Al !

L Sicut demon,

w hi der

Attendite!

i, qui (*

II. Plusquäm demon.

ypelunt *

p*

iuibis

Pars Prima,

j n

imyi Dini

N

ON dubito chariffimi , ciuin ullus inter

N.I.

omnum 2

vos fit, qui diabolum non timeat, &

uml

quare? ratio in promptu eft, quia hoftis ho-

atf

minum infenfiffinus eft. Diabolus fur eft,

n

"

ad hoc unicé attendit,' quomodo homini

( T

!^ pretiofiffimum innocentiz thefaurum aufferre

wlou,,&'mm", peffit; quis non timeat talem furem? Dia-

ii lPl"'*.""bolus lairo eft, qui in occidendis animabus

Unis

N 3

(

198 . Dominica III. Quadrageftme.

l

l

unicum fuum habet gàudium; quis non me«

|

ii

tuat tam erudelem latronem ? . diabolus anquis

D

./

NU

eit animas hominum venenó inficiens; quis

P d

non fugiat tam nocivum ferpentem? Diabo-

lus Leo eít, qui circuit querens, quem devo-

quind

yet; quis non affugiat à tam fevo leone? be«

ao

ne dicitis A. A. fed hzc eadem mala gignit

j

E-1

Á pcccanlm

mala occafio.

Nunquid juxta commune pro«

a

verbium occafio facit furem?? facit enim ve-

igsp

ssnylcs p

ró; ür quotidiana experientia docet,

Sspe

dyg, t

contingit, ut Dominus ex magna, quam 1n fere,

i ts

vum fuum ponit tonfidentia, claver cifte do«

mirelinquat, quidfit? fervusimmemor fide-

j QnDa

litatis fue accipit clavem, aperit ferinium,

ubl eïiam;

auffert bona Domini fui , deprehenditur, [

ais fs

3 ol

privatur, damnatur ad refün, quafo quis

fervum hunc fecit furem? fors diabolus? mi«

d m D.

nl

nimé: fed mala occafio ; hec clavem porre-

g, R

xit, & fic fcalam Paravit adpatibulum. Dia-

bolus latro eft, fed occafio etiam latrones fa-

s hu

PT

€it, Sepe conüingit, ut medicus agro ali-

quos cibos prohibeat utpote fanitati noxios;

x o

pibit, t

quid fit? fubitó talis prohibitus cibus menfe

illatus ab egro videtur, appetitur, comedi-

"

r w

am; quis talem

tür,mortem caufat; quzro

iramgl

hominem occidit ? fors diabo

ï

us ? neutiquam:

spn n

fed mala occafio talem hominem fui ipfius la-

U

tronem fecit, O quoties fa&tum eft, ur ali«

Ài qreadn

uis prurientibus ad vindi&tam manibus gla-

1 i

.

d

ium ftrinxerit;, & pracoci imPet'u vulnerà

Ti

ä

hofti fuo inflixerit, imó cedem ipfam intule- | jjjj (

tit? quefo quis caufa eft tam fübitz vindi&te ? lj

Ccauia

Tif

Conceptus L.

199

! QUs non n

caufa potiffima eít mala occafio,

uid mul-

q-l

Hs n

tis? occafio facit potatores, lufores, detra-

B

fiiens, d

éores, fornificatores, & omnis generis ma«

&nttm? Dig;

la cau(at; igitur fugicnda eft ficur demon,

! quem d

'(i

a hone! )

HJEC veritas chariffimi fat. claré patet ex

N. II.

m mala g

pluribus Sacre Scripturz locis, ubi non fo-

L Omimre n

lüm ipfum peccatum, fed ipfa etiam occafio

X RI EDI

xeccandi fepius prohibita fuit.

Dum Deus

i, x

primis noftris parentibus prohibuit comedere

lo

ru&um, etiam prohibuir illis Zzzgere fru- Gen. s.

dvon dl d

Qum, & quare? quia ta&us occaíio eft ad

uimmor )

efum,

Cum Deus Ifraeliris prohibuit adora-

) t r

re idola, etiam prohibuit illis hzc fervare in

dipcid

domibus fuis, & cur? quia retentio idolo-

(dn, quh €

rum occafionem przbet ad adoranda idola.

fdabols t

Rurfus cüm Deus Ifraelitis preceptum dedit

g darem por

non afcendendi in montem Sinai, pariter il-

puubulm, ]

lis precepit, ne propius ad hunc montem ac-

etm ho

cederent, & quam ob caufam? ideó, quia

ydius aptt!

monti proximi facile ad afcenfum allici Potuif-

v nitat n

fent, Denique ubi Deus Nazareis potum vi-

us us

ni prohibuit , etiam illis prohibuit guftare

pettu, (

uvam, ne forté guflata talis uve dulcedine

Ü

0

i, qi'

ipfum vinum guflare defiderarent. | Sic pra-

|

ceptum Divinum non folüm dicit: 707 occz-

hs?

*

ymineml

des, fed prohibet etiam verba mordacia, &

iU.

talia, queanfam dare poffunt ad vulnera &

diné

n r

j

cedes, juxta illud: ego autems dico vobis, Matth. ,

[ts

quód otunis, qui dixerit Jratri fuo Raca, reus

i m

nluk

Sic dum

( de,

evit judicio.

receptum Dei dicit:

TU

"* mecbaberis, prohibetur etiam impurus

j

m

ü

N 4

afpc-

üw(!!! |

uammm'*

$ob Dominica II Quadrageftme.

J

sfpe&us & concupifcentia mulieris: 0o/:$,

d

jn'

r

ui viderit. mulierem ad concupi[cendam eam,

IWN.WJ

if.)

d

jam iecbatus ef eam in corde fuo.

n

T

T

N.IIT.

DENI('XJE confirmatur hzc veritas fanCtif-

T

9

l

fimorum virorum teftimonió. Pfaltes Regius

ii

[

t

Pa] 1,3. in oratione fua ad Dominum ait: 72472 2Z£-

xj p

quitatis amove d me; quefo, cur non dicit

1l Q[bm(

a

iniquitatem feu peccatum amove à me? ideà,

jl

«

yup ii

quia non folüm iniquitatem timuit, fed euiam

j'ïïiüvüiïka N.X

viam feu occafionem iniquitatis. Sanctus Job

; ii

Job. 3 1, fimiliter loquitur dicens: pepigz fedus cum

: D)

eculis steis , ut ue cogitavem quidem de vir-

iyjy p

guue& cur hoc? uüque afpicere virginem

af has

ex fe malum non eít? fic eft chariffimi, afpe-

m

&tus virpinum peccatum ron eft, at fepe oc-

cafio ad peccatum , nam üt Gloífa in hunc lo-

«(hftr hu

!'.Tlixg & m

cum ait: vifum fequitur cogitatio, cogita-

tionem dele&atio , dele&tationem confenfus,

jea r

j

j

Vulom

confenfum opus, opus confuerudo , confue-

viih,l

tudinem neceffitas, neceffitatem defperatio,

defperationem damnatio; & hinc Job bene

pinpty

cum oculis fuis feedus pepigit, ne in talia

äm:mïz"mt

peccata caderet, Scire cupitis, quid hac de

j j i w

re fentiant SanQti Patres? audite Bafilium ;

m i

inter occafionem & peccatum inquit nihil

tpmid

Chtyf. hom. mediat.

Percipite Chryfeftomum: magnum

"n dial

4:ad pop. jnquit miraculum fuit, quód tres pueri in

iB It

"fornace Babylonica non arferint, at majus

ln quan

eft in mediis occafionum flammis non ardere;

um v

Ber. ferm. Itnó plus dicit Bernardus inquiens : majus

ïrpendircquæ[

€fin caut miraculum eft inter vehementes occafiones

o w

non

hf |

- "Conceptus 1F

ao

Ni;n's: 0Iffj,

non cadere, quàm mortuos fufcitare,' Nem-

j

Md

pe veriffimum eft, quód ait Sapiens , qui Eccl.3: w

t /I0,

amat periculum , perzbit in zllo; & hinc me- 17*

ritó ille dici poteft beatus vir,

Ui potuit Eccl. 3 1;

vertas n

trausgredi, C? mom eff trausgveffus ; faceve v.1o,

Müles chm

'

qala, €? nonfecit.

Certé Chriftus occafio-

1l OOO j

nes illas etiam fugiendas effe docuit, que à

r non did

bono impedire poffunt, igirur multo magis

m idj

vitari debent occafiones, quz ad malum feu

n feetam

ad peccatum alhciunt, Scriptum eft, quód

i. hs h

juvenis ille, cui Chriftus dixit, ut fe fequa-

iif J m

tur, &in difeipulum fe adjungat, refponde-

ETUTE

rit: Domine! permitte me primum ive, & Matth. g.

dptte us

Jepelire patrem meum.

At hoc ipíi non per- v. zt.

f durlni i

mifit Chriftus, fed mox repofuit: /eguere me;

Quefo

nd, alpet

& dimitte movtuos fepelive movtuos.

ohfbin hncl

cur Chriftus hunc juvenem non permifit do-

giuio, at

mum ize, & üt filios decet, mortuo patri

onem conlent

ultimum charitatis officium exhibere? ideó

jeio, qoií

inquit Chryfoftomus , quia Chriftus pre

vidir, Hom. .2 .

.

in

Matth.

m d

quód juvenis ille; fi domum iret, & patrem

fepeliret, poft fepulturam deberer circa hz-

; linc o hrv.f!v

jgt, n

rediratem , aliáque fua difpenere, incideret

jis, qid

in Occafiones peccandi; ne igitur per ejus-

modi negotia à fua vocatione impediretur,

a D

m n

non permifit illum domum ire. En! charif-

fimi, aliquando etiam ea, que ex fe bona

lm P

funt, inrermitti debent, fi à bono impedire

i i ^

poffunt, quanto magis ea, quz ad malum & ad

r i

peccatum viam fternunt, fugere nos oportet ?

ammi? g

[;:': I

fi

Perpendite quafo hanc veritatem chariffimi, &

qlllfü'

WUs

M

sli

occafionem peccandi fugite ficut dzmonem.

N 5

Pars

!

202 | Dominica III, Quadrageftmta.

afculff

[

Dfaï

:

nb

Pars Secunda, -

Af

QUi

jf

SUE

101113

ERUM occafio peccandi non folüm me«

3 .lnnoi [*lh tcw

N.IV. V

tuenda eft ficut damon, fed plus quàm

T

damon; atquare hoc? dabo rationem. Fa-

s

r

teor equidem chariffimi, quód demones ma-

Nrdnd

]. «.

gnam poteítatem habeant, juxta illud : z0z

t g

Q? potefas, que camparetur ei, qui fa&us

OUU

;ïnü D WC

ef, ut nullum timeat. Scio, quód demo-

nes vocentur Zrézczpes bujus mundi , & quód

d r

hominibus terribiles minas incutere foleant

j gt

quafi dicentes cum Goliatho : dado carzes

'uägïmï m d

eynant

tuas wolatilibus celi , € befliis terre; at

quod me folatur, pariter fcio, quód hac da-

done pl

monum poteítas facilé infirmari poffit, &

qi r

quomodo? variis modis: verbó Domini fu-

peravit David Goliathum gigantem formida-

QL'.W dl

bilem, pari modo, inquit Chryfoftomus no-

M

meh [ESU enervat Damonis ferociam; imó

yinr, d

ficut David contra Goliath quinque lapidibus

j bu

fe armavit, ita homini chriftiano contra Dz-

n

monem nomen JESUS íeu quinque littere

jelix gt

hujus fanGiffimi nominis optima & fecuriffi-

n

ma arma funt, O quàm fepe Demon folo

li, G

crucis fignó in fugam actus eft ? Ó quoties

ne p

aquá benediQ4, autalia re facra repulíus eft?

v r

facilé fugandus, repellendus, vincendus eft

um ld

demon, fed mala peccandi oceafio demon eft,

ErUMT

qui nihil horum timet, & hinc redà dezmo-

"( fndin

Hunc' demo-

nium demoniorum vocatur.

t Qu

nem , fcilicet occafionem peccandi ut. fuge-

ret

PT

Wllm

203

Couceptus 1P.

W

V

ret, quid fecit Arfenius? aulam cafaris fugit;

Quid Joannes, & Bachomius? in eremum

difcefferunt; quid Eufebius? duo in

b5

gentia fa-

li Iblüm [

xa collo fuo affixit; quid Macedonius? per

tl p qiy

triginta annos fub terra in fepulchra habita-

Monem, p

vit; quid mille alii? aufteram vitam duxe-

TPTDOTS D

punt; inter feras vitam tranfigere maluerunt,

t illud; g

quàm inter homines.

Certé unica mala ec«

h ( f

cafio fepe majorem vim habet hominem pre-

qui dem.

cipitandi in peccatum quàm dxmones omnes

i, d

jn-& extra orcum; & hinc Divus Macaríus Hom,13.

u a

fcribit, quód multi per quadraginta & quin-

lo un;

quaginta annos imultaes.à demone victorias

lfitima t

yeportaverint, poftea veró in unica mala oc-

0 u

cafione tarpifime lapfi fuerint, & fic omnia

v p d

mcrit»a per tot annos collecta perdiderint.

j Doniti

memÁormid

- QUAM difficilé fit inter occafiones verfari

N. V,

Áültms v

& non feduci, novit Samfon fortiffimus.

De

trcam i

hoc fertur, quód fuerit Nazarzus feu Reli-

Qu ïapidibr

giofus & Deo dicatus, proinde illi non licuit

o oD

vinum bibere , aut uvis vefei; dixitenim An-

unge b

gelus Manne patri ejus:: 4udguid €x vinea fodic. v3.

ua[/cituv, uog comedat, veuum &T ficeram qot v. 3.

nj

Demn d

jibat, Contigit autem cüm Samfon in extre-

mas & peregrinas proficifceretur regiones

iig

u

uxorem ducendi caufi, ut ex una parte viz

obvium habuerit Leonem, qui fibi mortem

, nb

af d

minitabetur, ex alia veró parre forentiffi-

mam & fructiferam vineam maturis opples

n i

Hmw (

tam uvis; Quid feciffe putatis Samfonem in«

ter hos duos hoftes conflitumm? Sine dubie

gt

. viam

(

204.. Dominica IH1. Quadvapefrma.

d[ qll(m

viam fecuriorem elegit, & per vineam tran-

2

1v

,

&lmnnc

fivit, ut Leonem fugeret? ita eft chariffimi ,

u)

"

clegit Samfon viam fecuriorem , fed illa ipfa

j

T

g 0f

via, quz ad Leonem duxit, illi vifa eft fe-

T.

curior Nempe judicavit Samfon fibi potiüs

nmf]] non D

certandum.cum Leone, quàm adeundam vi-

P lni) q

uf

neam effe, ne fe exponeret occafioni come-

J*

T

dendi uvas & fic delinquendi contra precep-

j

J

ml

tum Duivinum.

Nunquid ítupetis füper hoc

I

qurt d

[

fa&um? meritó ftupetis; at quam doctrinam

, g BUA

exinde colligitis? dicam: fcriptum eft, quód

;inuns W gin

adverlarius hofter Dzabolus tanquam Leo cir-

p

cuméeat, ZiteYens, quemm devoret; timendus

TE

D)

fané & fugiendus hic Leo eít; at non minüs

m jid, d

imó magis timenda ac fugienda eft mala oc-

j if

cafio , utpote que dzmonium demoniorem

!

hipedis

eít, MaluitSamfon à Leone impugnari, quàm

W

à gula tentari, & occafioni peccandi fe ex-

TT

í

L

"

ldf J hu]

ponere, & hine etiam vi&tor evaíit; itaetiam

[

at

g

rabnt

[

nos, fi malas occafiones vitabimus, facile

diabolum vincemus; irruet enim in nos ficut

i t

in Samfonem fpiritus Domini, feu gratia Dei,

RORT dR

& in ceftamine nos confortabit, ut adverfa-

i

fr, um

[

]

rio noflro fortiter in fide refiftere poffimus.

ia

Perpende tecum bene hanc veritatem Ó ho-

mo, & peífimo huic demoni fcilicet male oc-

dria zd.*.n' [

cafioni non fide.

a rl

Talis demon eft pro-

cax oculus tuus, quo lafcivz alicujus Dinz

gl ripadt

!

l

pulchritudinem confideras tamdiu, donec di-

id, D

Thren. 5.

cere debeas : ocu/us meus depredatus eff ani-

MUET

UHUM UHEATR ; cave tibi igitur ab hoc demo-

1 ml

ne, & lafcivo afpeQu. Talis demon annu-

türpi u

lus

Áf

206

Conc;zpïus IF.

X inei t

lus ille eft, quem amafia tibi fubmifit, aut

tf

aliud ámoris donum ; quod amorem tuum in

^, il

dies auget, & tamen non reftitu:s,

Talis de-

Il vf af

mon eft epiftola illa amatoria, quam tories

n f r

legis & relegis non fine anime detrimen-

to, & tàmen non comburis; Talis demon

Aiündam vj

SODI COmy

eft mulier illa, quam domialis, & monente

Otrà Drecps.

confeffario non ejicis; ralis deamon eft turpis

i iper g

& lafciva illa cantillena, quam fepius decan-

m dofrinam

tas, aut decantari audis cum fumma delecta-

pund, qid

tione non obítante Sapientis admonitione :

fepi aures tuas [Dimis; hi & fimiles damones

p Ls

Vrb d

feu peccandi occafiones maximé timende ac

TT

fugiendz funt ad exemplum Judithz , que

UTO

ferrum illud, quo caput Holofernis demef-

i demonon

fuit, nonin perpetuam rei memoriam in tem-

npupnr qun

plo fufpendiz, ficut David fecit, fed tefte Scri-

pura ostulit in anatbema oblivionis, podif. Jdith 3.

prand r

miít; taetüt

Áimum ideó, ne hujus gladii afpectus occa-

fionem ei preberet cogitandi de Holoferne;

dims, ii

m i nos f

& quo tam ardenter olim amabatur,

f gt

FORTE dicit hic aliquis? fxpe fui in occa- NI V,

it, u d

fione, & tamen non peccavi; luli, at non fe-

fsl

eraem ?

ci in lufu exceffum ; potavi, at non me ine-

briavi; adivi-conventicula mulierum ; fed

li nit

non redactus fum ad lapfam.

Veruüm audi ,

emon 6*

quid refpondeat Divus Cyprianus : impoflibi-

: qiap?

lis eft, inquit, liberatio, flammis circumdari ,

mdilla M'

nec ardere, aut angelus aut lapis fis, neceffe

veliti^

m

eft; imó bibere venenum, & vivere, dormi-

a

L

lum eft,

re inripa, & non caderg feré miracu

Dum

j

)

o

se6 Dominica I11. Quadvageftma.

j

jud)

Dum mare rubrum fe divi(it, teíte ArriaMon:

(l

Vil

gl

tano fundus totus lutofus erat, at nihilomi-

j

LL

nus líraelite immaculato pede tranfierunt $

,un

j

miraculofus hic tranfitus effe videtur; at ma«

jj

ii

gis miror, fi quis in mala occafione illefus

jy,

perfifti. Moyfes multa mirabilia fecit, &

bj

stonifs

vidit; at nunquam miratus eft; cüm aurem

w quo

jp i

vidit rubum flammis circumdatum & ràmen

jgr

m

,Étod. 3.

non combuftum, tunc exclamavit : ozda/A

i iei

v 3.

€? videlo vifionem banc magnam , ia fané

igg t

obftupefcimus hominem in occafione peccan-

gj

di non cadere, faltem fi occafio proxima efl,

nlonfun

& vitari potefl. — Certà i grandis flatua Na-

viaacla

buchodonoforis ab exiguo lapillo proftrata

ial 08

fuit; fi hedera Jone morfü unius vermiculi

3 ouote J

corrupta fuit; quanto rmagis fragilis & debi«

Ym n

lishomo in occafione labi poteft, — Dein edic,

sündlapt

quisquis ita loqueris, an tu fanCtior aut pru-

u d u

dentior es Divo Hieronymo ? an paffiones

tuas & concupifcentias magis frenare potes

w u u

i lm i

hoc viro fan&tiffimo? an pe&us tuum toties

gglu dat

faxó percufifti, ficut Hyeronimus ? an genz

at ho

tuz perpetuo jejunió tam macilenta funr fic«

ut genz Hyeronimi? an genua tua fle&tendo

wl dl

i d u

& orando ita induruerunt ficut genua Hye-

ronimi? an oculi tui tor facros lacrymarum

DUE CT

1 titlon

imbres. fuderunt ficut oculi Hyeronimi? an

tot no&tes vigilando & legendo transegifti fic-

Ujenimgi

ut Hyeronimus? an veftis tua tam rigida eft,

"f

]

j

ficut veftis Hyeronimi? an toties humi cu«

4 Mi

v

báfti etiam frigidi(fimo hyemis tempore ficut

n us

[

en , pcr*

lr

Hycronimus? dubitg faué: & tam

pende,

H

Conceptus 1F

267

Hss - p

ende, qua dicam, & tamen Sanátus hic vit

ls i nl

fcripfit ad Vigilanrium haretieum, dum ab il«

j tranüerum;

lo quafitus eft, cur in defertum fugerit, vera

Ts at m

ba hec: fiméo, ne me capzat oculus mervetri-

'ilone il

cius, €? forma pulcherréma ad illicitos du«

Dl feci, d

cat atplexus.

En! Hyeronimus rimet occa-

; m apa

fionem, Hyeronimus columna fanGitatis (ibi

tUm & n

timet; quomodo fibi non timear arundo fra«

r od

ilis? Gygas timet hoc certamen:; quomodo

j

T

dun, lo i

oc non timeat debilis pumilio? frigida gla-

t vt

Cies incendi timet; cur incendi non timeat

doyolind

foentim aut ftramen ?. trepidant, & lapfum ti«

r m Y

ment fortiffime queteus; quare nontr

épideat

levia arbufcula flante vento male occa lonis ?

j

ll r

j i m

dicit alius: in occafione peccandi habet ali.

quis occafionem merendi, quod fit, fi quis

Vgl d

w Denedi

Íe ipfum vincat, & tentationibus fortiter re-

fiftat; imó fepe occafio inevitabilis eft, — Dia

i lr at p

Pa pdion

cis aliquid, fed quaro cum Divo Cypriano

€x te, quando columba ab accipitre, agnus

frevit gt

hus o f

àlupo, thefaurus d fure fecurifimus eft?

nunquid tunc, càm remotiffimé diftant? eo.

imsi ag

alerelun b

dem tnodo homo eó fecurior & felicior eft,

quo remotior eft ápeccandi occafione; igitur

mm&m

i gl

ftultum eft dicere: volo habere, quod vin-

cam; quid enim hoc aliud eft quàm dicere:

vos lo

Hyeronlm:*fi

volo vivere fub ruina? quis juxta viperam

ait Hyeronimus ad vigilantium fecurus fome

u) xransleæäif'

j m r

!

no$ capiet ? quz etfi non percutiat, faltem

follicitat, 'Ah! fecuriüs eft perire non pof-

quex^

ais u

I

$, quàm juxta tale periculum non periiffe,

Certé . erfi ferreus fis inquit Ifidorus, tamen

um

q

juxta

(

208 Dominica HI. Quadragefina.

*

i 4f

àxta ignem confiftens aliquando diffolveris.-

fjmi

b

)

n ls

ein aliud eft, fi quis fponte & liberé peri-

xucmï

culo fe exponat, &aliud eft; íi quis ex im»

d

2] 1j

provifó ad talem occafionem perveniat, aut

"i I f:d

[/3

vi officii vel mandati eam vitare non poteft;

, i

in cafu enim pofteriore Deus concedit gra-

gqunts

Ex-

y

J

tiam fpecialem, qua peccatum viratur.

n

lem;&oc

emplum habemus fat manifeftum in Davide

4

lyorg

& Jofepho, quorum primus in occafione ce-

cidit; non item alter; & quare ? pergipitc

mOES

rationem: Davidlibere & fponte quodamodo

quafivit occafionem , econtra Jofeph ex im-

'md&mmfmm

getepilis

Provifo venit in talem occafionem , in. qua

peccare potuiffet,

Davidem oportebar effe

aj li

av

in caftris apud milites fuos, & ramen manfit

du 9

in Jerufalem ; at Tofeph neceffarió debuit ef-

fe in domo putipharina.

David . oculos fuos

sun lm

Amini a A

temeré direxitin Bethfabeam, at]oi;eph àPu-

tipharína fuos avertit; & hinc gratià Del core

güïa, i

i qulis

)

fe n

roboratus tentationi fortiter reftitit,

o ii

r n

Epilogus.

T

N'! chariffimi! peccandi occafio demonium

u

eft demoniorum, igirur timenda & fu-

gienda ficut damon, imóà plusquam demon.

- G. Rhod,

Cotius Rex Thraciz vaífa quedam terrena,

ue miró artificio elaborata' & fubtilibus in-

L

ciffuris fabrefa&ta illi oblata funt, poftquam

donantem ingenti aurÓ donavit, non (ine ad-

ftantium ftupore fponte diffregit, & quare?

ut occafionem tolleret irrafcendi in eum, qui

hge

Jri i

/Mgzm |

Conceptus IP.

aO9

nb il

hae-vals forte fraQurus: effet; Íciebat e

nim)

T l Cre k

fe ad iram inclinatiffimum effe.. Fridericus ter- Julius Ca«

L Qs exin

tius Saxoniz Dux nullas arces condidit, imó pitolinus,

DUYenIat, ur

conditas ab aliis folo equavit; 'nec peeunias

I€0n pord

congregavit, fed eas in ufus pios expendit; &

cpncedit p

cur hoc?. ideo inquit, né ego leviter offen.

Ws — D

Íus arcibus & pecuniis meis confidens vicinos

m in Duyjt

bello laceífem , & occa(ionem habeam vio-

aceaflone d

lande pacis. — Lycurgus legislator olim vineas

It percpit

cunCtas penitus eradicari fancivit ,. & quam

Xutiodo

ob caufam ? ut Lacedemonibus ebrietati de«

i

ditis tolleretur occáfio fe inebriandi,

En! hó-

lm g

rum exemplófapite, & occafiones vitate. Imó

n o d

à vulpe difcite cauti- efe, & ficut hzc, dum

( um mad

non vidit animzlium illorum , que ad leonem

vfariodehit d-

ingrediebantur, regredientium veftigia, ne-

qnid ob

quaquam ad leonem intravit; ita vos non in-

! jo(äphläPu«

grediamini illa loca, illas domos, illa con«

venticula, in quibus vel vos ipfos, vel alios

gran'aDet QU

t

fzpius cecidiffe nóftis; infrenis enim eft refte

Lib. de fïng.

Augauítino, cui non incutitur timor alio per-

h

Cleric,

eunte; econtra ille veré eft /e/zx, guem

Jaciunt aleza peracula

, cautam.

dl dæmonitjfï

imen t

asquam d9

edam t

g fibus L

^

f p6

g nf

l

E Dora. Dius2. Conc. P. ,. Q — Con-

[it)

2310 . Dominica 11J. Quadragefima.

, i

ortbgacdotiecoetsciooteesetseteetselonkcbeiosee (

—

TE

i

igp ont

oGp Go Go OO sqo o o QO qcep o

i

1

j

j u

atf u? a

Conceptus Quintus

;ïlu:

a

"TU

Politico-Chriftianus.

P

4lb

T H B MA

r p q :

; x t

Beatus venter. Lac.ri.

al vt

Y

:

j YU

jie, qiY

Synopfis.

Homo Chriftianus ventri fuo non

u d

351 Nugi

nimis indulgeat , gulosé vivendo;

at t

gula enim confumit £. z4/Zr472 , 2.

s um

jrercpmdt

fortunam , 3. gratiam.

sgnr p

Exordium.

s lum

,I;:aïeüizpcmrc

Nter omnia humana membra vix ullum eft,

tiptsioti

quod majori fovérur cura, quàm venter.

us t

Sufcipit homo in fe labores graviffimos, ac diu-

s f

rürnos, & quare? ut alatur, & nutriatur

& p y

venter. Vigilat homo fzpe per multas no-

ts

&es, & cur? ut bene ac delicaté paícatur

i t d

venter. Exponit homo fummis fe periculis,

ma &'.xple(

peragtat regiones, transcendit montes, trans-

b dl

fretat mare, nectimet hominum & ferarum

stl n

infidias, & quem in finem? ut ditefcat, &

Atfs g

fic ventri fuo melius indulgere poffit. | Deni-

BU j

que in hcïmine laborat manus, currit pes;

perorat

n (

;|

Wf!*rgizil//æ,

bie

Co:zceptu; P

*nf

"9

ET

Gd

j 'þmm

perorat lingua; inveftigat oculus, meditatur

intellectus,| imó omnia membra. intendun-

ATC

tur, & ad quid? ad hoc

otiffimum, üt col-

ligatur lucrum , ut cumt

Hentur pecunig, &c

j

ATUS,

dependenter ab his ventri pinquedinis aug-

méurum accedat. — Profe&tó tunc pleriqueho-

ininum fibi bene efle purant, cüm veniri fuo

!

bene fit; imó quando delicaté, & opiparé nu-

AT,

tritur, tunc dicitur Zeaftus vezter , quafi ex

pinquedine ventris tora eorum beatitudo de-

pendeat,

Sed à ftolidos mortales ! quafo

'

edicite, quid eft venter? nunquid faccus fter-

Vr lo m

corum eft? & hunc fctidum faccum ita dili-

oj vt

gius? Nunquid Sapiens ait: aufer d me coz-

Eccl. a 37

cupi/centios veutrzs? cur ergo vos ita defi-

MM

pitis , & tanram ventris curam habetis? Nun--

quid venter ponderofiffima hominis pars eft?

cur igitur gaudetis, fi venter pinquefcat, &&

lic pondus veftrum creícat, quod cum ma-

]

gna moleítia portare debetis? Accedit, quód

ial d

vix ulla pars hominis fir fragilior ventre; &

, quim vt

ideó unicornis fciens, quód Elephas habear

aifimosgt

mollem ventrem, femper folet ipfum in ven-

y, & u

tte, fi poreft, percutere , ut ipfum citiüs

eptc ml

poflit oceidere. At quid facit Elephas? no-

deiiat p

vit hanc fraudem; & hinc unicorni dorfum

il r

vertit, & fic plerumque periculum declinat,

j m t*

uefo chariffimi, nunquid talis. unicornis

diaboluseít? nunquid homines in ventre, (cu

jnn Lt

H

28

j

, D

in peccatis gule potiffimum occidere tentat?

i

PM&' patt

tefles invoco primos noftros parentes Ada-

l

gn p9

mum & Evam. Quid igitur faciendum ?. fa-

Q a

ciamus,

Flmm p i

[

"e:& Domznica H Quadragefima.

[ n

ciamus, quod facit elephas, & diabolo in guw»

: .,( vtl

la nos tentanti vertamus dorfum ad Domi-

fIrc.

num - exclamantes cum Davide : /zlva 7ze dé

s

ore leonis, €? d coruibus uuicovntum ; faciae

ii

iftmij

sus, inquam, quod fequens fuadet

"Y

ag ts

Propofitio.

N

Omo Chriftianus ventti fuo non nimis in»

yruinit

dülgeat gulosé vivendo; gula enim cone

st

fumit

« Vi

ii

s te, m

atri mb

Ib Naturam, :

1I. Fortunam,

s; hu tin

ierrts n

Attendite!

L. Gra"tiam.

ag

ydimonum,

'Pars Prima. —

x

gupln g

RTUM eft, quód ipfa natura homiöem

vv dnitt

NL C

*

águla retrahat, teíle enim Ariftótele

d lnv

Arift.lib.de : «cr omnia animalia ma

gnorum corporum

E ACTT

animal,

nulli dedit natura os ita parvum fecundüm

T

n

quantitatem fui, ficut homini, per quod in«

j

dubie natura voluit hominem in cibo & potu

hd

ATU

alüs effe temperatiorem.

INimirum nmatura

aucis contenta eft, & faturatur; multis ve-

-UR E.

TR w

ró cibis magis debilitatur, quàm roboratur,

356 lg

Fames non eft ambitiofa, contenta definere

B (

fed quo definat, non querit; nam elapfo mo-

5 mqy.

sentaneo palati judició non fuaviüs fapit pre-

tio.

$ päl'ab'üs,

$

M

dl i

C'onäeþtus F.

213

EM

tiofum, quàm vile. Scio cquidem » quód

:fia n

contumax venter fit,

& quotidiano indigeat

cibó; fed latet hic dolus, & fubtiliffimus cone

Wmi f

At

cupifcentiz laqueus, quo fepe anima irreti-

tuür obtentu neceffitatis, negotium obumbrans

voluptatis. — Hoc unicum natura jubet, fcili-

cet fedari famen, & extingui fitim; fed u-

r

trum panis plebejus fit, an filigineus: utrum

henmg

aqua ex proximo amne excepta, vel multa ni-

ve refrigerata, hoc non pertinet ad. natu-

ram; & hinc pifces é fupero, inferóque ma-

ri, 4 fluviis & lacubus evocati, erepte é fyl-

vis fere, detra&z à calo aves, diverfa vini

*genera magis luxurie quàm naturz pabula

Ífunt; huic enim pauca fufficiunt, illi. nihil,

Sed heu res mira! modicum etfi patura ho-

mini corpus prebuerit, vincit tamen hic fz-

pe vaftiffimorum, & edaciffimorum anima-

!

lium . aviditatem.

Certé taufus paucorum

vir ht

jugerum pafcuis impletur, & una..fylva plu-

res nutrit elephantes; fed homini vix non an-

mm AIIROW

pum eorpé

uftus eít orbis; ventri enim non fufficit,

quidquid volat in aére, quidquid natat in,

"um fcmmdü'

undis, quidquid latet in fylvis, At quid hoc

li, Pg[ qllO l)

aliud eft quàm contra naturam agere.

jin ao

Nininm !

N.II.

DUBIUM itaque nyron eft, quin homo ni-

iv 7

mis gulosé vivendo naturam fuam deftruat.

yn i

g;fumfi

[ sU

