duífni, q/ cam multiplici feinore.

ftundi r i

arimum fa.

Epilogus.

atoneiud

gl pl

X di&lis Eon&at, quód ille ;; qui panes &

opes fuas multiplicare cupit, applicare

vlerd n

tiwjnim

& adhibere debeat triplicem manum, fcilicet

[ibere t

i

anum Dei per veram confidentiam; manum

j

i propriam , per indefeffum laborem ; & deni-

[nr od

ptris aliqwd

T

j que manum panperis per eleemofynz lar-

"i

gitionem; itaque orate , laborate,

gt

date , €? dalztur

vo2zs.

I)

A H

ix

Ü n

S3

Cof-

-

278 'Dai1zänica IF. di(fïdäæäde

h l]

j

j

& u0t0düssogastemq

[

J

T

,

Conceptus Quintus

uffus

n

. Politico-Chriftianus.

T

a

TL

IH id?m

[

T H EM X

ihqül At

ifm $i !

Subiit ergo in montem Jefüs, & ibi

;ixga(qu(mïwe

fcdebat cum difcipulis fuis. .742.6.

gl

if

Syhopüa

jj oraton Y

jm putn

. Homo Chriftianus non nunquam

spotl, r

ràtione officii aut ftatüs fui altiüs af.

cendere debet, quàm vulgus, fcilicet

simtred

ia t

ad montem perfectioniss nam per-

SENOIT:

fe&tiores effe debent 1. Superiores

gigen

fubditis , 2. Ecclefiaftici Laicis, 3. Se

:

ncs juvenibüs,

.-

Vl

Exordi-um.

Mü

ndi

S

ZJEpius in facro Evangelio Chriftus montes

fabiiffe dicitur, nec mirum hoc; quia ip-

fe mons moniüum , feu mons ille eft à Pro-

pheta defcriptus , qui. pofitüs : eft z vertice

1 At

Yfa. 3. :

montium , elevatus fupev ommes colles , hoc

1 Edl

eft. fupereminens omnes San&tos.

Certé fic-

| 11 at j

ut de monte fepe copiofe dcfc?ndunt in

[ ]

yal-

&J/M&m ' |

Conceptus V ;

279

-

j

Ü

Q

& les pluvie, ita de Chrifto, dum tefte hodi-

ID

,

Iü

erno Evangelio in montem fübiit, multi gra-

tiarum imbres defluebant ad populum infe-

Qüins

4

rius exfpeGtantem. . Quarit forté hicaliquis:

f

l

'Cur Chriftus non folus montem fubiit, fed

iU.

difcipulos fuos etiam fecum duxit juxta vere

ba thematis : fu/zz£

(2

l

£

0 272 tHontem Jefus,

€? zbà fidelat cum d.

(5

"bulis fuis?. Refpon-

&

l

dent aliqui attendentes ad fenfum litteralem,

f« g,

| id fadlum effe, tum ut difcipuli ex itinere

qusts u

N

| fatigati quiefcere poffent 1 turba, üt patet.ex

i

verbo illo: /édejat ; tum ctiam , ut ipfe cum

Yj

!

l

difcipulis fuis 4 cumultu populi fegregatus me-

jüs Orationi vacaret,

At fi fenfum tropolo«

MO eicum fpe&emus, alia exinde doGtrina dedu-

tfitidis €i poreft , fcilicet quód difcipulos Chrifti al-

j tiüs afcendere deceat, quàm vulgus, nempe

ünmips, (

ad montem perfeCGtionis.

Verümne hoc? ve-

113j atj

yriffimum;. notaigitur tibi Ó hamo chriftiane,

It 1. WX quàd fequens dicit

!

amdmlldä )À

Propofitio.

M

J[ulti homines aliis perfectiores feu melio-

Tit

res effe debent ; fcilicet

ygdia Chrlt '

mium of

Divifio.

a mor lt

I Supcriores fubditis,

pfiis d7

n

1I. Ecclefiaftici Laicis,

Attendite!

ier m

; II Senes juvenibüs-

s d ^

l0.

g,

Pars

S 4

l

s3o Dominica IH. Qgtadfaäefz'ma. i

o

u

N

«t

; i

*

i yauuit

Pars Prima.

d c&l()ïe

C eít omnino :-multi homines aliis me-

: Qu

N1

Jlmhne

liores effe debent, & altiàs afcendere in

eptïe

lj

erfe&tione , quàm afcendere foler vulgus,.

La quam

eu communis plebs, — "Feftatur hoc fat mani-

; junt (

«

"

fefté naturaipía, quz in omni fpecie alia aliis

, d 1

moeliora producit; prout ipía Sacra Scriptu-

li, qie'

/ Eccl. 36. ra confirmat,. dicens: Zomo tmeBius zuvenstur.

Orbem circumfpice ó homo chrifliane, &

dl r n

. veritatem hanc infallibilem deprehendes, Vi-

jgrn

des animalia; at nunquid alia aliis funt faga-

j ol .

,

nfeiot

ciora? velociora? fortiora? nunquid alia ab

parw j

at qud

aliis faperantur in vifu, in auditu, in curfu,

in odoraru, in taQu? Vides arbores ; fed

sv d

nunquid aliz aliis fcécundiores fifnt, & in pro-

d

duceadis frutibus perfectiores? vides diver-

^bayia, 1 f0l

u

fa florum genera; et odorem confule, & di«

ces, unum prz alio long& meliorem effe. De-

: d un

ln

nique herbas, lapides, & metalla examina,

[y

x d t

diifr

& fateberis, herbis virtutem diverfam & me-

x

'tallis pretium majus & minus ineffe.

Nec.-

w Y

dum fatis: oculosin ccclum erige, ftellas con-

g, q

1.Cor1é.fidera, & dices cum Apoftolo: //e//e dzffert

enmincih

á flella in clavitate.

En! ficut in naturalibus,

fftoms, qi

ita pariter res fe habet in moralibus; nempe

icet ghrü

funt alii aliis perfeCtiores, imó debent cfe

sv

olorg |

: alii aliis perfectiores.

^rus hoded

N. IID

AT quinam -funt illi? & unde oritur hac

m i

aliquibus

tii? dj

obligatio '* Imprimis hæc obligatio

4

impo-

p

28t

?'"i"ä';/fflæ.

Conceptus P.

Ti

importitur ratione 'officii fui, quo funguntur.

Sic Superiores, qui aliis prefunt, etiam il-

lis, quibus prafunt, fcilicet fubditis fuis me-

lomines fs

liores & perfeQtores effe debent, — Edic ó ho-

tl at

mo chrifüane! cur corpora coclefia, üt funt

t [oh vig

fielie , longé perfectiora, & melioris condi-

lo f

H pece ao

tionis funt, quàm corpora terreftria, utpote

que facle funt corruptibilia ? cur herbe,

L r

WUR

que crefcunt in montibus, meliores funt,

quam ille,

que crefcunt in vallibus & pallu-

t dl (

dibus? cur cinnamomurm , quod crefcit in

ä&mäæw*mü

fuperiore parte atboris, üt dicit Plinius, lon-

i d n f

gé melius eft, quàm illud,' quod creícit in

Q? nunquidää:

parte inferiori ? Nempe per hoc natuta nos

UNTTON

infiruit, quód illi; qui ratione officii fui fu-

! Vi n

per alios elevati funt, etiam tales in bono pre-

nors f r

cellere debeant, Zz fozo , inquam , fcilicet in

hls s

Ícientia, in moribus, precipué verà in vir-

tutibus.

Arem od &

!mdoren d.

SAT claré hanc veritatem Sacra Sc/riptura N.IIL

d med o

docet, ubi dicit ; eligite meliorem de filiis

m r t

Domiui vefivi, €P pomite eum Jüper folium

mims i !

patvis fuz.

Sic de Saul promovendo ad re-

gnum dicitur, quód de eunGis filiis Ifrael non

dmeigs f

(tdh: Md'.?

erat melior illo,

Itaque eum , inquit Chry- Chryf. hom.-

V ii

foftomus, qui regendos alios fufcipit, tanta ro. in p r.

decet glorid virtutis excellere, ut inftar folis Tim*

o ^

ceteros velut fellarum igniculos in fuo fulgo-

re obícuret . Sed proh dedecus! quoties vi-

demus hodiedum majorem claritatem in ftel-

i

M

lis quàm in fole? in fubditis quàm in fupe-

IT

)

"07

n

rioribus ? dicere volo, quàm modica virtu-

p

$5

tumA

L

[if

382 Domz'niciz IF. Quadragefima.

[;

!ccf gn(C !

tum lux apparet inillis, qui ranquam fol vir.

PU

tutisluce alios illuminaredeberent? Scriptum

ia

yli

Joc

(mf

[i7]

"W

eft: aulti mali veguaverunt ; fed heu dici

Pralpue

Qfez 8.

poteft, quód adhuc mali regnent, & non

J

mmar

tantüm multi, fed plurimi; cicipoteft, quód

44 U

meliores fupprimantur & pejores eligantur;

w

"

j, lt

dici poteft, quód fepe in capite plures & de-

(iih

il W d

K

formiores macul inveniantur, quàm in aliis

ol

membris.

TT N

qu

g U

« o s

&

Y

Pars Secunda,

alus ij

ERUM non folüm ratione officii, fed et«

leam

u 4 p

iam ratione ftatüs multi perfeCtiores ef-

fe debent aliis.

'Tales funt perfone Ecclefia-

dbor 4 (

A Deo vt

ftice, qu& aDeo ad perfe&tiorem ftatum ele-

vate funt, & quod fequitur, etiam perfeGtio-

s frenit (

rem vitam ducere debent, quàm homines

wen m

al i

Laici. Queroiterum ex te Ó homo chriftia-

ne, nunquid res aliqua tanto eft melior, quan-

1

ais

308

pin u

te proximior eft fummo bono?. & propin-

uior fuo principio? ita fané Doctorum fo-

1

fjf

irlis,

natregula. — Jam veró certum eít, quàd ho-

mines Ecclefiaftici Deo , qui füummum bonum

& omnium rerum *'princip.ium ac origo eft,

roximiores, & propinquiores fint, utpote

|

€ui vi ftatüs fui quafi fpiritualiter affiftere de-

r

bent.

Pariter igitur certum eft , quód tales

IN fQUE :

ratione flatás fui perfeGtiores

|

[ents, q

fe debeant Laicís.

&c meliores ef-

|

1 miorem

:. QUOD raüo di&at, Sacra Scriptura con-

42 mjur v

N

* "'fumat, dum de paftore bono ait; azfe eas

: ;ZWICS. Dx

'vadit,

[

4

T

Coneeþt;ts F

| 283

1 um

t $i

eadit, fcilicet ante óves; . Nimirum üt Bar- pagad. "

yadiusait, hec boni paftoris egregia nota eft, 1.2. c.7.

LERT

anteoves ire, hoc eít, omnibus virtute pre-

"B'?ï".f) i

cellere. Precipué hec nota apparere debet

Vipotell, ;

in pa(tore animarum feu perfona Ecclefiaftica,

Ninres lia

Petrum olim Chriftus quafivir, dicens: d-

eplurs d

7$ d- plus bis? fcilicet reliquis Apoftolis?

M QU&m itdi

En! Chriftus 4 Petro plus diligi voluit, quàm

& reliquis Apoftolis? & meritó; nam quia

Petrus à Chrifto fuper Ecclefiam.eft conftitu-

tus, cique tradite claves funt, ideó decuit eum

It :

alios dile&ione przire.

Eodem modo res fe

i g f

habet cum perfonis Ecclefiafticis, quz tanto

mii t

magls ad perfc&ionem in virtute afcendere

if D

debent ; ad quanto meliorem ftatum pre aliis

Vefirenunnt.

à Deo vocatz & elevata funt.

Unde Arfe-

w inperi

nio Eremitz , cüm defcendi(fet aliquando de

t, qp font

eremo ad flumen, & taQtus ab ethiopiffa per

ed lomo du

meloten, increpaffer eam , refpondit puella:

odf mdion.

f inonachus es, vade inuoutem; quoMle ver»

bo compun&tus crebro fe compellabat: 7r«

l! p

lx Do&owmf

[éni! ffmmouacbus es, vade in mouteru, alcene

um l, qu

de altiuüs, tende ad gerfeätionemq

u n

pium at

us m P

Pars Tertia,.

r*

ii Cü» qW ]

DE

NÍQUE altiós afcendere etiam debem N, VL —

T d

fenes, utpote qui ratione ztatis non fo-

làm majorem oftendere prudentiam, fed et-

Qu

iam majore virtute pollere debent, quàm

« o

n) !

il

1)

juvenes, — Docet Plinius, quód arbor thuris;

j

gul

i

284 Dääm'ï:ica IF. andrdäcyz'mæ.

"m gt

etfi juvenis thura proferat candidiora, -thura

tamen, quandoó fenefcit, efficaciorà & melio-

) "«llm hæC

n

f

Ya proferat.

Pari modo vinum , quo anti-

emu

gt

quius eft, eo maiorem virtutem & efficaciam

d

aquirit, Juxta illud: zezzo Pzbezs vizum ve-

gt

tus, flatim vult novum; dicit enam ,. vetus

u i

selius ef.' Sic ó homo chriftiane, quàó ma-

mlüfï u

:(P

gis aliquis ad annos fenectutis accedit, eó mia-

ando j ]

gis etiam ad perfe&tionem accédere debet.

a at

N. VII.

CERTE tefle Ambrofio non annorum cani-

ag

Ambr, ejift, ties eft laudanda, fed morum; imó non ma-

|

$1.

gnum eft, fed magis malum eft multis vixif-

J qgeims

Íe diebus, fi non fenueris virtutibus , cüm

gius 3.

. puer centum annorum fit moriturüs, & pec-

cator centum annorum maledicendus.

Nüimi-

b

rum non fenefcit coram Deo, fed quafi re-

EENDEA

puerafcit, qui in fene&üte non fit melior;

»P

f& Q1

colligi hoc fat claré poteft ex verbis illis Chri-

!

D

!

l

J

&en, fl

jJon.sr fü, dixit Jefus: pueri munquid pulmenta-

]

W

g

ET

viuim babetzs? quzro enim, cur Chriftus bar-

Ti us

, batos viros pueros vócat? Refpondet ad hanc

*

Chryf.£78, queflionem Divus Chryfologus , ideÓ, quia

mb

v S o

eos fidei virtute repererat deftitutos & 4 viri-

li robore invenerat deje&tos, arguit tales,

[ UE

t Qtiy

. pueros nuncupandoj ibi enim erat Petrus,

qui negaverat ; TThomas, qui dubitaverat;

h? n d

^ Dtem st

joannes, qui fugerat; non ergo fortiffimos

3. &tlo

milites, fed pueros compellavit.. En! qui.in

fene&ute non perficitur, ille repuerafcit, &

35 67

at Ciriftm

hinc quanto majorem quis attingit fene&tu-

tem temporum , tantó eriam majorem attin-

- tun, &f

gere ftudeat fene&tutem meritorum,

3 u (

SED

?Jifdäf/wm

Conceptus P.

28$

f

F

- SED heu! moderno tempore quàm m

a

T d

thé fallit hec regula; rnultos enim videmus

hum » Q0 ;

xieN. VIh.

IN

juniores , qui funt fenioribus meliores, quin

30 & df

imà multos videmus , qui funt boni in juven-

lr Ut

]

tute, efficiuntur tamen maliinfenectute, Nem-

V ,

pe quemadinodum Myrrhus fructus medici-

; Mb Quj

nales profert tanto meliores, quanto recen-

Pt r

tiores, itafzpe accidir, ut homines fintmelios

Ms deder

res, quando funt juvenes & recentes, quàm

Mittonm cup.

quando fenefcunt, prout in meditationibus

Wiwm fuis plangit Bernardus dicens: cur tanto defi-

indwiw derió appetimus vitam iftam, in qua quanto

du

plus .vivimu;, tanto magis peccamus ?

hEmi b

N

"

misütoli, X

Epilogus. -

n Do, ld

Ate n ft m

IDERPENDE h

&c ó homo chriftiane! & di-

f ecrisls (

ce, quód multi homines aliis nieliores

effe debeant, fcilicet fuperiores fubditis ra«

u hn

m Chrusd

tione officii, que fanguntur; Ecclefiaftici Lai-

cis ratione ftatüs, ad quem funt elevati; fe«

! Mdpndtlt

lag

nes juvenibüs, ratione etatis; quam attige-

runt. . Si dicis forte: nec fuperior fum, nec

x defimus d

fenex fum? ergo me non tangit hzc obliga-

g, at

tio.

Quid ais? nunquid fervos & fervas ha-

y enim entl

bes? ergo faltem aliquo modo füperior es,

s, qu du

non erpo l

& faltem his tuís domefticis perfe&tior effe

debes, . Sed omittamus hzc; nunquid chri«

d. 1

flianus es? ergo altiüs afcende, & cum Apo-

il

ftolis Chriftum fequere in montem , fequere

uis angt^

m mj*

[

inquam, & fic in rhonte /ede/zs, hoc eft, in

monte; qui Ch;iftus '€ft, eternum requiefces,

meritorut j

Con-

1

[

'vi'ää | Dominica IF. Qzääragy?mæ.,

3]

gt

j

;u:u[ïilï"s ) ?I

jl |

tüsepiooDOggssd

al

,

i

gm J

L

i

jo I

Conceptus Sextus

j

il ih(f

jgtl

:l Winü ame !

Aícetico-Moralis. -

; ruibllï jom

: quió dedi

CTHEM.A,

1I.",i

(jei eitb

,nelln

Eft puer unus hic , qui habetq

.

üïnquäf

mmm

A- Pancs. : 02"-' $x

]

Odoratus poenitens ducitur r. in

Dutiis p

ltifs duCi

domum Simonis, 5. ad patibulum

Judz, 3. ïn- hprtum Gethíemani

1

Lianro!

E)&orcïium.-.

] ial

ER TRES elapfas Dorminicas tres höm'inïä

1 hrimun

X — fenfus ad loca faera Chrifti patientis duxi

tanquam püenitentes , fcilicet vifum; guftum

i

& auditum, qui omnes tres àd primum Ada-

]

4

& quod fequitur, il-

mi peccatum cooperati ,

lius infortunii rei fa&ti fünt,

Hodie ordo

TA Cn, ml |

j

hr vifta

tangit odoratum, qui quidem ab illa prima

ingredn

mundi macula' immaculatus effe videtur;.at

nihilominus, quia Eva futm odoratum in pà«

3s d

radyfo non avertit, fed convertit ad pomum

t teniast

ces ,alios

!t od

Ve:ärum, 4deó euam inter compli

icn qS

ZW?WIM

äoïmþfus PL

r

Ms

, fenlus numerari potefl. | Accedit, quód Di«

i

vus Auguflinus per verbà thematis mei: 2

guer umus bzc ,. qui babet quinque panes, odo-

Àdg. lib.$ $.

;

Setbs

ratum àliqio modo reum faciat, nam per

q. 61 064;

Ws

puerum intelligit legem antiquam, per quin«

que panes auütém quinque corporis fens

fus, quibus homines in antiquà lege ad.

l

|

RE

hue carnales dediti erànt, — Quare cüm odo«

ratus faltem extra paradyfum fepius peccet,

]

Mu

| oportet illum eriàm posnitere ; fititàque con«

€ionis mez tituluá &

hn

n

? í

ET

2 Propöfïtio'.l

Ts QU

Doratus péenitens ut autem verà

j 1 p

teat, ducgm illum

tGl -

: Dmfïo

L *Ad domuüm Simonis,

i

YI. Ad paribuluri Jude,

a 1

: Atten'ditä?

l

. In hortum ,GEthfemanïf

Oi t

j

folicenlun. f

TE primug»

j

P

. Pars Prima,

&anc hg

j

TA eft, mi 'odoraius, antequam alia loca

N.1,

j ln 8

j

facra vifiremüs; in domum Simonis pri-

n d

L

us.ingrediamur, & quidem in domum Si-

J* ^. monis /epro/ze. At üt video, hanc domüm

[

i o (

, fübire recufas ? NNimirum odor leprez te ab-

i^. flerret mi odoratus; libentiüs domos & cubi-

j Wfä'jm

Yb

cula

H

f

388 JDomznica ÍP. Qz&ïwzge/ïmæ.

H

j m

T

eulà nobilium domicellarumi accederes, quz

ij

j

u

M

amoeniffimo odore fragrant, & quodammo-

p

i

do totam Arabiam redolent ? Ííed quidquid

'Jüdl(]

fit, hanc domum ingredi te oportet, quia

ao

(in

*f er O

j

.Matth. 26. Chriftus

i

b

fe eam ingreffus elt : erat autem

V. 6s

efus in Detbania , in domo Simonis lepy

off.

'»d ü gino J (

;mrde qont

Ímó non habes, quod timeas mi odoratus !

nec minimum maliüm odorem ibi fenties;

- ggioliitis

feriptum enim eft: acce/fft ad euri ( fcilicet

: ggpecmti up

: Lb. Yv, 7*

ad Chriftum ) sulzer. báens alabaffrum um«

uenti préttoff , €P effudit fuper caput ejus.

Neque hoc unguentum tefte Cornelio fpiffum

N

fuit, feu tale, quale Chirurgi ad plagas &&

vulnera adhibént, fed.confiftebat in liquore

D m

ex odotriferis herbis confecto; ergo non nifi

N

ao

fuaviffimum odorem exhalat. Accede igituf

grm? i jl

propriüs mi odoratus, & bgnc atþcnde, qui

j d

'ibi ulteriüs contingat,

äu,qumde M

: groim p

N.IL - DIXI: quód ali(i'ua mulier uriguentüm ef-

'.zgumtmn D Zf'ä

caput Chrifti ; imÓ fcriprum

fuderit fuper

lii

eft : unxit pe

des 9fefu, €P exterfit pedes ejus

g p

captllis fuzs»,

& domus zmpleta ej? odore un-

ie, quiti

uenti.

n W

Qu

efo qué hzc mulier eft? non alia

nifi Magdalena antea peccátfix nunc peni«

i d

tens & dolens. Ah! cenfidera aliquantulum

tlenam, d

Magdalenám posnitentem; en! jacet Magda-

- d hao

- Jena peenitens difcipula àd pedes Magiftri, &

m repdi

quomodo? fciífis veftibüs , fraétis inauribüs,

*.lf n qu

ruptis armillis, fufpirans, flens, & lamen-

3f Laum

üns, En! miodoráms! hac peccatrix Chri-

V tei: ?

A onre

: ftum, quem odore cyprio offendit

E. 'DW ä:

;

li

posni-

j

Conceptus PT.

Wa

289

Ktlres, qu

peenitentiz iterum placavit.

Nempe tefte

facro textu prefofum? quidem erat unguen-

L Qd

tl qudyi

tum illud, quod Magdalena fuper Chrifti ca-

POrttt, qui

put effudit, & fuaviflimus illius odor; atlon-

geé preuofior Chrifto fuit odor lacrymarum,

8777

änqnir rf

quas effudit ex oculis, odor fufpiriorum, qua

Ti odoramu

edidit ex animo, odor doloris, querm effudic

ex corde contrito & amorofo.

Nota tibi

LU fnti

^it (ils

igirur Ó odoratus fequentem do&trinam ; odo-

Miidra .

vem peccati expellit Qdor peuitentie,

r

vt n

Pars Secunda.

NERTTI

ilb r

bj od

M«IUNC progrediendum eft ulteriis; abi N IIL.

N

ergo à dome Simonis, mi odoratus, &

quorfum? inillumlocum, in quem ex domo

vt i

Simonis Judasivit, Scriptum eft, quód Ju-

das, quande Magdalenam vidit effundere tam

pretiofum unguentum , dixerit : guare Doc Jotme ts

umint

unguentum uon veniit treceutis degarzis, Cp ^ ^

ib lgt

atum eff egenis? Porro hoc non dixit Judas,

f pitt

quia de pauperitus folficatus erat, fed po-

TT

tius, quia de fe follicitus erat, imó uza fur

TEU

€rat. EthincChriftus cegnofcens ipfius men-

if n f

tem refp

ondit: fzezte illam, fcilicet Mag- Mare, i«(

k dgut

dalenam, quid z/H molefti effis ?. At quid Ju-

l

j j

f

das ad hec Chrifli verba repofuit? nec ver-

r

dl

)

bulum repofuit, fed üt ait facer textus: zuzc Matth.2

fä

jl

nbüt, & quorfum? ad primcipes Sacerdo-

;!

J

Zum, & quem in finem? ut Chriftum vende-

(nt

Pmäiïu

RTG

tet, dicens: guid auibz vultis dave? — Nota

Wl j

[Dora.Diuru, Cogc.P, F. — Y — be--

püm

[ut

àeo JDominica IV. Quadragefima.

j

f 0[6 Ub

bene, inquit Chryfoftomus, zuzc abzt. Tunc

(yü

fati

fit

dum Magdalena fit Chrifto amabilis, tunc Ju-

ya d*

das fit Chrifto abominabilis. 747c, dum Mag-

dalenafitexferva diaboli famulaChriffi;tuncJus

dl

qnius &

das ex famulo Chrifti fit fervus diaboli./Zuzc,

j

jnt tf

TU VldWS |

cüm Magdalena inferno eripitur, & parady-

fo infcribitur; tunc Judas é paradyfo eradi-

j iaott

tur, & ininfernum pracipitatur. En! invi-

4 lt

-debat Judas bonum odorem Chrifto, & fa-

T

MU

&us eft eternum infelix, ita peccator denea

ï:r

q äa 9*"

gans Chrifto odorem ponitentiz fe ipfum ptis

i g um

vat felicitate caclefti;

g ln t

ia q

N.IV,. SED abi ó odoratus; &, üt anteá dixi, ad

j 1 t i

locum illum abi, in quer abiit Judas; Ícilis

vomod) Dtis

cet ad patibulum Jude, feu arborem illam;

s d

l w

in qua Judas fe ipfum fufpendit, En! hae

shaon zi

fatalisillaárbor eft, qua maledi&urm fru&um

portavit! hac eftilla arbor, iü quia pependit

ille proje&tus ex Chrifti collegio Apoftata, qui

fir

offendebatur fuperius ünguentó Mágdalene:

Matth.:7. objen$ autem Sudas laqueó fe fufbendit. .O

]

BA

perdite proditor! quid fecifti ? ut defcende-

|

!

Ti i

resad infernum , afcendiftiinarborem ? Hzc

El

arbor ficus fuit; inquit vetierabilis Beda, imó

1m Cl

ütalii putant, Sambucus; fed quidqüid fit;

T reqti,

Matth. 7. hac arbor. non fuit arbot bona, guia arbof

3 loct i

bona 202 poteft malos fru&fus facere, — . O dam«

At Qdf tj

nate proditor; quid te jam juvat, quód

Aipld, in)

Chrifti Apoftolus, & o:conomus fueris? quód

damoniaejeceris? miracula patraveris ? quód

V Qutti

tibi Chriftus pedes laverit? quód te in uluma

LITT

cena

L

"fflgf!////!.- 3

Waj f

Concepius PT.

291

€tena fuo corpore cibaverit? in horto Getha

F j!ls, fu.

lI dum Y

femani ofculatus fuetit? amicum appellave-

Atifituy

rit? quid juvat hoc? ah! nihil hec omnia

juvant, datunátus es! perpende híc mi odo-

Iiboli, T

!s & pard

ratus, quàm (int Zzcomzprebenfibilia Dei ju-

dicia? atüt video, exloco hoc fugis? nimis

df i

tum odor & fctor te diutius manere non per-

E El

inittünt,

Ita eft:

anffo, & f

fuüfpenfus crepuit medius,

:

Àà; L

imó diffufa fünt o

mmid vi/cera ejus$5 mirum

r dej

igitur non elt,

uód malus odor & fcetor

ikn g

ibi fit; at feias mi odoratus, quàd odor pec-

tati longé pejor fit;. tefle enim. Hieronymo

peccatum eft puzvidum cadaver diabolz, Con-

du n

fidera, fi tu hune odorem tolerare nequis ;

dit ia

quomodo Deus odorem peccati toleret?

yadortn i

u B h

Confiderà , fi Judas ita foetet in patibulo, quoe

dilin ts

inodo non fatebit in inferno ?

idi pod

jj

Pars Tertia,

1 Miptdnt

fijnii. 1

ERUM ut amaniorem odorem percïþia& N. V.

od

mi odoratus, recedamus à patibulo Ju-

sv

de,

Asb

tum Gethfeinani,

& hortum ingrediamur; atqualem? hor-

Hie hic optimo florum o-

j qilqi

dore recreare, & refocillarete poteris. At

yt, ii

quid hoc? fores in horto Gethfemani lan-

fu. 05

n

Qquent quafi moribundi, reclinant triftiffima

n n

fua capità, imó Jacent quafi agonizantes in

n

1

:

j

qll()

terrà, & quare it4 jácent ideó mi odoratus,

i

5

quia ille in a

D

gonia jacet; qui dixit: ege /fos Canr, «;

quöm

Wn campr.

Nimirum adverto, quid hi floe

[

r

d 23

Ículi

(i

292 . DomiümblaliF. Quadragefima.

[

I

fculi velint dicere; volunt dicere, quód di-

y i

'Éccl, 1*

xit Salomon: vaegztas vamitatum, GW ommia

f1 &J ii J

vanitas; Profe&tà fi in mundo quidquam va-

]mïl g

nitas eft, tunc odor vanitas efl, quód ipfi

flofculi docent, qui vix florefcunt, jam ite-

u

j

rum deflorefcunt; & vix oriuntur, jam ite-

rum moriuntur.

Nempe flores in hoc mun-

do quafi non /z2, fed tantüm apparent, jux-

fj

ta illud: /fores apparuerunt 2u. terva noffva.

a

N. V]. QUID concludis ex hoc míodoratus? hoc

concludas, quàd odores veros amare & in«

quirere debeas; at quinam ifti odores? dicit

1

Berferm. hoc Bernardus: Aa/ezt, inquit, C? sores

|cot d

z1incant. f05 colores, babemt €w odores: edovem im

Jama, colorem im con[cientia; colorem dat

[

pevi bonitas, Cv intentio covdis; odorem

Con-

H

at smodeflie , €? virtutis exemplum.

verte te igitur mi odoratus ad alia unguenta

lat

amatun,

quz non evanefcunt, fed permanent in vitam

eternam; Nimirum converte te ad ChrZ/fum,

o 1.

!

j

)

C:tug; I.

cujus nomen o/euz effufum; ad Chrifjum ,

D

t at

cujus nomen i

dem fignificat, ac wéus feu

unguentum ; ad Chvzffum , de quo fponfa

|

db. v. 13,

ait: fafciculus myrrbe. diletus meus mibi.

ONVIN

C

quige;

Epilogus.

x verba

UID fupereft? nil aliud mi odoratus ;

T.

quàm ut de malo peceati odore fum-

AC QDf

mam mnaufeam. conciplas, eümque per odo-

TET

vert&

- ln p

rem ponnitentie dcp:cllþre fatagas, . Con

t€

Ut

Couceptus FT.

293

lttey uj

té igitur ad Chriftum patientem, qui dixit:

T ( a

j qüïdquamrz

cim exaltatus fuero, omnia trabam ad qme Josn. r2;

zpfum , €2 dic: £rabe sue 40f te, curvemus v. 3a.

&5 quidy

32 odovem unguentovum . tuoruti; fac Ó Sal- Cant. z.

Xunt, a j

vator! ut dicere poffimus cum Apoftolo tuo:

uf am j

Chvzftá bonus odor funus.

2« Cor. 24

tsin Doo m

Nphrtn .

I rf

Conceptus Septimus .

od f

| Catechetico-DoGrinalis.

tv at d u

mlf elore! d

j ii Pa

T HE M A.

u t

Accepit ergo Jefus panes. jodig. 6,

i, tb

nl at

ml Ü

.Synöpüs

Declaratur quartum novz legis Sa-

d la ungut

qyantnt n vl

cramentum, fcilicet poenitentia, fit-

d Oil

que fermo r. de cjus effentia & par-

y a r

z

J

us utilitate & fructibus.

g a n

tibþus, 3. dee

D t m "

jf m P

Exordium.

C

ONVENIENTER hodie Evangelium de

quinque panibusilegitur, quos Chriftus

M

juxta verba thematis met accepíz, & di/fri-

buit difcumbentibus. Hiftoria enim hec ty-

jiul mfïak»u:asf

)ecidfll ( .

pus facre communionis eff, & quodammodo

!

)

]

!]

J

nos monet, ut tempore pafchali ad come-

,- Ognvtllf

dendum panem Evcharifticum accedere nen

[

[

q -

2

negli-

(

204 DominicaIF. Quadvapefime.

j

Verüm, quod bene adverten«

j

m

neglipgamus.

n r

dum eít, ficut Chri(tus tantum faturavit po-.

Á

ytt

pulum, qui eum fequebatur, ira panis evcha-

PT

;, h ili;ati?a

»

riflicus tantüm conducet illi, qui Chriftum.

fequitur , fcilicet per veram peanirentiam,

Ti pcccatorxsl

Certum eft chariffini, quód homo per pec-

A'&hl Cot |

f

d

o

|

catum mortale 4 Deo fe avertat, feparet, &

:;(anquäm

quafi elonget; igitur fi talis facro Chrifti cor-

p

g L

gl

ore in facra communione cibari cupit, ne-

ceffe erit, ut iterum ad Chriftum fe conver-

m

tat , illüámque fequatur, qua converfio nihil

u&x,&uov;m

"aliud eft, quàm. vera poenitentia. Quare ut

U

digné vos ad fumendam facram commanio-

feo prs Qu

ia conm W

nem praparare difcatis, fermo hodiernus aget

de Sacramento pornitentiz ; dico itaque

]

mttio n

i, tf

jtrem 10

- N

Propofitio. '

p

Uartum novz legis Sacramentum eft pa«

ETU

n rl

M. nitentiá; loquar Pr-oin

n ts t

Divifio.

fumr

Y. De ejus effentia & parfibus,

il

II. De ejus utilitate & fru&ibus, Attcnditc!

&i di

odf

Pars Prima,

f05 j

Aphimum f

N.I. UEMADMODUM corpus hurnanum mul.

t; Metpl

tis in hac vita morbis obnoxium eft, &

s p

fic medicina indiget reftaurante fanitatem, ita

fCiliw

w

tfieum

periter anima fzpe fepius vin morbum,

cet

iif

Conceptus PTI.

295

VIt adyt.

eet in peccatum incidit, confequenter medi-

T rj

]

T ptni eyi

ciná quadam fpirituali indiget, per quam 4

morte ztetna liberetur.

Novit hoc Deus hu-

Y QUi Chrls

1 Deenitont

mane fragiliratis confcius , & non volens

mortem peccatoris, fed ut convertatur, &

0ro p

vivat; & hinc ordinavit Sacramentum peni-

1 Jepartr'

tentie tanquam falutiferam medelam, per quam

xto Chrft g

anima egrota ad fanitatem, & fpiritualiter

lpl n

mortua ad vitam revocatur.

Porro quemad-

NI s COmT.

h d v

modum tribüs modis peceatum committitur,

Ícilicet cogitatione cordzs, locutione orzs, &

t Quie:

executione operis , ita triplex conftituta eft à

R tonnt:

Deo pars poenitentiz tanquam congrua medi-

Tno dtmug

eina contra hunc triplicem morbum, nempe

; o

contritio cordzs, confeffio ovzs, & fatisfa&tio

operzs.

Certé hoc Sacramentum usque adeó

ad falutem nobis neceffarium eft, ur poft ba-

j

ptifmum in peccatum morrale vel unicum et-

maim d

1am prolapíi, fine eo falvari nequeant; bis

enim Chriftus comminatoriam hanc fenten»

tiam inculcat: 777/

paniteutiam babueritis , ue. 14,

femul ounes per,z:&,itis,

J

PORRO peenitentia, non prout ;ft virtus, N. II.

, At

fed prout eft Sacramentum definitur p5y/ic? ,

E

quód fit Sacramentum, 4uo cozfe/fi , €» con-

[I))

iritis peccata poff baptifimum cesumiffa per

Jegitimam [acevdotis abfolutionem remittun-

u

humu'nfü"f'

tur; Metaphyficé autem, quód fit /7gzum

o

',nii.ïaI&

Jenfibile conferens gvatiam vemiffivam pecca-

Ulte-

yan

g

zorum poff baptifimum commfforum.

u)

riüs Íciendum eft, quód hoc Sacramentum ,.

j

T4

quäad

(

296 Domimica IV. Quadvagefma,

j

1P0U0 u!h

quoad om;zes partes zmnuediaté à Cheifto in«

"N

gl

p

f

füitutum fit,. & quidem completivé 5o/? re-

j

d*

furreQtionem , licét ante hanc jam fuerit in-

ed

ftitutum - zzcboativé.

Rus CM

Nempe ante refurre-

M [uPlf

oma

Mstth.18: £ionem Chriftus tantüm promifit Apoftolis,

i

i

z um

fe daturum illis poteftatem abfolvendi, fi qui-

' dem tunc nondum fuerunt Sacerdotes , poft

j

refurre&tionem autem re ipfa hanc poteftatem

losn.2e. illis tradidit, dum dixir: acczpite Spivitum

gt

lii at

San&uim , quovum vemiferitis peccata , vemit-

Zuntuv ezs.

Porro hujus Sacramenti materia

ETUL.

venota funt omnia & fola peccata per/ozalia,

moino t

hoc eft, non a/ieza voluntate commifla; itetn

ydimi. l

Jofl baptifinum primüm commiífa; per hunc

firopoltum

enim fit homo. fubditus Ecclefiz.

NO'tanu

jfrad V

dum autem hic eft, quód peccata zuwrza/ia

a Tndenini

(nt materia. zecef/ara, uti exprefíó definit

x ilara

auer etdt |

Trd.£14, Tridentinum , vezala veró peccata , item

? $-& 7: gaortalia jam confeffa funt tantüm materia /uf-

[«

eal Dd

nideinputt

Jiciens Cf libera, quia multis alits remediis

deleri poflunt. Materia autem proxzga & in-

arsi lia

trinfecé conftitutiva hujus Sacramenti funt tres

gmnak d

a&us penitentis , fcilicet doZor , cozfe/ffo &*

ln r

- Jatisfatiioin voto faltem feu propofito; nam

ft, li

tiontm,

N

^

d

fatisfa&tio actualis eft pars tantüm integralis.

Denique tota forma Sacramenti poenitentie

$tcund

i

PMS [

eífennialiter confiftit. in his duobus duntaxac

grüm fcen

]

4

verbis: 4/folvo te; ex quibus proin patet,

», k

li

quód Sacramentum penitentie 4 Chrifto per

ste qudr

modum 7udzcii inftitutum fit.

t omnioys

22r N III.

DIXI, quód tmateria proxima Sacramenti

Bpetnt,

penitentie fit dojor, cozfeffo , & fatisfaw

"REU

*

105

l

rf

&

Conceptus P11.

297

h Chifo

£;o; Porro uthoc rite intelligatis, fciendum

nP CNVCI þdþ [

eft, quód juxta Theologos duplex dolor, per-

-jum fsj

fe&tus & imperfe&tus detur.

Nempe dolor

* ühte refun.

perfectus eft deteftatio peccati, üt eft offen-

Wt Apoftl

fa Dei fuper omnia dile&i, adeóque debet

Jirendi, Ági

procedere ex amore Dei fuper omnia, & fi-

trüors, l

mul deteftari peccatum fuper omne deteftabi-

AX poteftnn:

le; & talis dolor vocatur coz£rztzo. Dolor

ii rdm

autem imperfectus, feu attritio eft quidem

jtaosrang-

deteffatio efficax peccati, non tamen profici-

TUYRYR. Yi

Ícens ex folo amore Dei, fed ex aliquo alio

hu rl

motivo fupernaturali, verbi gratià ex metu

TET

gehenna.

Etattritio, fi efficax e(t, hoc eft,

l:l

fi propofitum efficax non peccandi contincat,

Bd N

fufficitad Sacramentum peenitentiz. Unde di-

p t

cit Tridentinum, quód, quamvis attritio per

Trid.f. 14.

d d

Íe ad juftificationem perducere nequeat pec-

[47] 4-

O peta, i

catorem ex£ra Sacramentum poenitenrie, ta-

ijnaera i

men eum ad Dei gratiam z Sacramento poe-

Verüm etfi

; dl temdi

nitentie impetrandam difponat.

p

i

attritio fufficiat, debet nihilominus ponitens

vtl

m

quantum infe eft, conari, ut perfectum do-

hr, nf

lorem, feu contritionem in fe concitet, & eli-

ciat, quia licét aliquis conténdat ad conrri-

ipropoltu; &

um nj

tionem , forté tamen vix attingit attritionem,

peni p

Secunda pars panitentie eft coz/z/fio pecca-

diohs i

torum facienda Sacerdoti tanquam Dei vica-

jbus p

rio, & quidem ex ipíius Chrifti inftitutione,

d

j

I

utpote qui dixit Apoftolis fuis, & confequen-

yini

Wr(

Jean. 20.

If

ter omnibus. Sacerdotibus: quorum remife-

oxini

gl

^

Fitis peccata, remirtuntureis: & quorumre-

tinueritis , retenta funr; quiaigitur Sacerdos

tll Wä

j

Y $

pecca-

-

(i

»o& Dominica IP. Quadragefime.

i n

j

eccata retinere non poteft, nifi illa cogne.

pn

quld l

j

cat, confequenter nec abfolutionem tationa«

41l

qotcl

j

&

biliter denegare, neceffarió peccata per con-

jna

feflionem fecretam detegi illi debent, ut illa

j 1

n

at

cognofcere, & de illis judicare poífit; non

r o

aliter, ac egrotus medico vulnera fua & do-

UAIU

j TU

l

lores fi curari velit, detegere, & exfplicare

debet.

Unde Ifaias ad hanc confeffionem fa-

ä».un

, o

M LLIA

ciendam quemque exhortatur his verbis: dic

tu iniquitares tuas, ut juftificeris,

Porró

TLN

igs i,

ubd confe(Io ad remiffionem peccatorum ju-

re Divino pofitivo neceffaria fit, definitur

i o

Trid.f 14 claré in Tridentino; ratio eít, quia confef-

um p

^

ei.6: X 7 fio fucceffit in locum coz£ritéogzs, que in

juisactt; 1

?

qatem n p

lege veteri quoque obligabat jure ,D2vzzo ;

je ts p

Et hoc confeffionis preceptum Divinum qua-

fi in genere datum Ecclefia determinavit ad

etur Canat

c.omnis u-

ss heets r

triusque

tempus 2774 , itàa ut hoc precepto oblige-

tur omnis //de/is affecutus ufum ratzenzs, &

i,l dtm

dc pzait-

Vi of

Trid.f. 14.

peccati guortalis (ibi confcius; cuüm folum

e. j.

mortale fit materia zeceffaria. — Caterum hoc

p k

praceptum obligat in anno femel per fe, &

utperamtionem

quidem graviter, quia eftin re gravi, & gra-

güunto

m d d

vem paenam annexam habet, ícilicet priva-

tionem ab ingreffu Ecclefiz , & fepulturá

zi n

nifimide

chriftianá; Refpe&tu tamen temporis pa/cba-

lis obligat per accidens, ratione comunio-

lml

