Quorfum ergo inquis adhuc eundum erit?

J h;ï[lll,

usque ad montem Calvarie ; id eft, api-

! 1

cem montis Golgothzi; ibi Chriítus vite

g'ulli

fue finem, & nos finem itineris noftri vide-

Ljo

h

g ol

Q

"

bimus,

Confcende igirur hunc montem, &

pl

j

j

V

t qN

vide quomodo ibi unigenitus Dei filius cruci

4l

«

affixus pendeat, imó audi, quid Chriítus de

i.

joam 19. €ruce prefentibus mille hominibus loquatur ;

, w

Jcieus Jefus, quia jam ommia confummata

PA

fünt, ut copfummavetur Scriptura, dixit:

j

/fftio.

Immortalem Deum! Pilatus epulatur

(s

in f

uo pratorio, & Herodes helluatur in fue

ant l; n

Prov. 15.

Palatio, & fitienti Deifilio nemo dat guttam?

!

4

jl r

Ó quot homines comuoragtur ig vino, C9

dimm i

. Jfüudeut calicibus epotandis; & fíiienti Dei

TLT

filio nemo dat guttam? ó quot homines coz-

n at

da.,. Jürguut maue ad ebvietatem, & potandum

D

v

n

i

r .

usque ad vefberam; & fitienti Dei filio. ne«

lii

mo dat guttam ?

r

N.VIII.

QUID? ergo nemo eft, qui intingat vel

sutda ts

extremum digiti fui in aquam , ut refrigeret

b t

linguam tuam Ó Salvator, inter ardentes do-

lores.

Sitiebat David . & irruerunt tres for-

Vg

tes per caftra hoftium usque ad cifternam in

Bethlehem, & tu plusquam David. clamas:

|

fítio? bis petiit Jelus bibere femel áSamari-

UIDcngim'

tana defonte; & femel in Golgotha de cru-

Q

15 1007

ce, & nemo dedit ei unicam guttam,

O fi-

tien«

Wüinl,

hs

Vrj

Conceptus PT.

69

!

tientiffime Salvator! ecce iterum vzzum zoz

Mlri metzs

babeut; fed faltem afferent tibi acerum, ut fa-

cias ex eo vinum, qui in hodierno Evangelio

j ii[[mgf)musv

habuifti oblatos lapides, ut faceres tibi pa-

MQm erp?

nes cfurienti,

I t qyl

rifhw vitz

ITA ef Ó guftus! locó vini acetum dedé- NL IX,

$ noftrl vids

runt Tudzi Chriftro : z/ autem fpongiam ple-

: IBontem, (

zam acetó byffopo circumponentes obtulerunt Joau. 19.

t flius erui

ori ejus$; & quid Chriftus? accepit oblatum

d Chrifus à

fibi potum: cu/ ergo accepiffét Sefus ace-

bulqur:

dum, dixit: confummatum effü. Nempe vi- Ibid. v, s

1 f

debat Jefus;, inquit Athanafius, omnia mem-

iptinr, dn

bra fua jam paffa fuiffe; videbat caput fuum

Plaus enile

vellianur i

D

fpinis coronatum , & eculos fuos veló coo-

ertos fuiffe; videbar aures fuas injurils &

19 dat putan

j

d oum, C

lafphemiis verberatas, & nares fuas £etore

cadaverum in Calvaria oppletas fuiffe; vide-

x fiienti Dt

homines qu

bat genas fuas alapís cefas, & collum funi-

bus ligatum fuiffe; videbat humeros cruce

Q potanis

Dai filio 1

oppreffos, manus & pedes clavis perforatos

füiffe; videbat denique totum corpus flagel-

lislaceratum & dilaniatum fuiffe, & poft om-

u intingt

nia videbat folam adhuc linguam illefam ef-

, u retngr

fe. -Hinc Ó gtandis amor! clamavit: /fz0,

erardene

ueront (

ut ctiag lingua pateretur.

d aftemn

Epilogus.

David t

(umd t

UID cogitas mi guftus! en! accepit Chri-

i

]äf (fü«

p

Q

ftus acerum & hyffopum, que eft her-

ba medicinalis , ut in fua lingua & guítu fuo

g "

fana-

3

(tläü'

E 3

(

^0

Dotminica I. Quadragefema.

fanaret, quod olim infirmatum eft in guflu

fit

& lingua Adami.

Sed nondum extinCla eft

g

j

fis

TU

h L

tmu

fitis Chrifti; clamat adhuc, & quotidie cla-

IMIII ]

)u

mat: //£io, Ah //tio! nempe converfionem

PIUE

tuam Ó guftus; convertere ergo, & abíline

E

hoc quadragefime tempore à cibo vetito ;

IMIPU

gu

convertere, & porrige hinc inde de menía

A

P

zämli

tua efurienti Lazaro micas aliquas; conver-

tere, & verbum, quod caro factum eft, fzpius

N

j M

gufta; convertere; Chriftus enim fitit con-

d i

PT

veríionem tuam; imó Chriftus de(inet fitire,

quàmprimum tu incipies fitire, fcilicet ju-

at i

flitiam.

;xmsmhïwïï!

jt; r at

m'l«, i guzrt D

ConCepfus' Septimus

hp [

v a

'

»

Catechetico-Do&tinalis.

r r

(chs gt

"IH HOMeA

m u

v dntum

Ut tentaretur à diabolo. — Mazft.4.

Msl

Kddurs dn

Synopfis.

b qint

Incipithac Dominica declarari Do-

Yiyatani

hET

&rina de Sacramentis, agitürque r.

Til D

de Sacramentis in genere, 2. de ef-

Val

fentia baptifmi, ejusque requifitis, 3.

Ti N h

um

de effectibus baptifmi.

w i

Exot-

/itg

Conceptus PII.

2t

ïcüin u(bj

| ertindis

Exordium.

(totidie cla

Agna fané illa pugnafuit, quam comme-

OnYerfionen

M

morat hodiernum Evangelium, & hoc

» & dlin

ipfo magna etiam exinde vi&oria orta eft,

0100 vetitc:

Duo magni pugiles ad certamen prodierunt,

Xe de merl

nempe, filius Dei, & filius perditionis, fcili-

U55 Cony,

cet tentator demon; at,certamen brevi finie-

batur, & facili modo fuperavit Chriftus ho-

fiem füuum; nec mirum, praparavit fe Chri-

lm frti t

de(net fitir,

]

ftus diu ante ad pugnam hanc nimirum Jeju-

X

hh

nando & erando; quamprimum enim bapti-

gatus erat , cozfzffim afcendit de aqua ,. & po- Math. ss

flea mox du&us eíft in defertum ad jejunan-

dum, & quare hoc? u£ fentaretur à diabolo,

TU

feu quod idem eft, ut per jejunium fe pra-

fnals

pararet ad pugnam cum demone ineundam.,

Notate hoc, chariffimi, ftatim poft baptifmum

Chriftus fe preparavit ad pugnam , nobis ad

i

exemplum; ut poft baptifmum de virtute in

virtutem afcendamus, & vires omnes contra

Mi

hoftes noftros exferamus.

Certé ficut Reges

& lu&tatores olim ungebantur non alium in

finem , quàm ut fortes in pugna fe exhibe-

xlarariDo

rent, ita etiam in baptifmo non alio fine un-

gimur, quàm ut militiam Chriftianam ftrenué

gitüngt i

militemus. Dicam igitur hodie de baptifmo,

e 2 C

& quia baptifmus janua eft ad reliqua Sacra-

qu'[ms j J'l

menra, per hanc[|januam hodie ingrediar ,

& proxime Sacramenta reliqua exfplicanda

gggrcdiar; fit itaque

E 4

Pro-

f

E.

j

ya Dominica L. ngadragc'(?wæ.

C:

d rrzïlm ij OP

Propofitio.

Ul p

, Ácramentum p.rirr'zum & maximé neceffäa'

j

p i

'

rium eft baptifinus ; loquar itaque

1

i

ii !

yle

t

r

W [ P

m j

Divifio.

g

*

"

YX. De Sacramentis in genere,

ÀMI. De eflentia & requifitis baptifmi,

g Y

p

d

II De effectibus & bonis ba

A&

tendite !

Etii mi,

mtüü (Wm !

t

"

Pars Primä.

ii

MPRIMIS advertendum eft chariffimi, fer-

w a

N.I.

MIETO

monem hic effe de Sacramentis novz legis,

"

non autem de antiquis; de quibus acriter di-

v.?

j

n

!

dben

W

jaunü

fputant Theologi ; aliqui enim purant, quód

i

etiam in ftatu innocentie, fi perduráffet, füus

i5

ij dl

tura fuiffen: aliqua Sacramenta ; aliqui docent

in lege naturz fuiffe jam aliqua Sacramenta,

TA

Ti

præc;-ipuä quia tunc ante inftitutionem circum-

cifionis pro falute parvulorum non fuilfet re-

dN

j

medium, & hinc ulterius aíferunt, hoc re-

medium conftitiffein oblatione filiorum,& pro»

Mi

"

feffione fidei 4 parentibus facta, quod etiam

liyadi

oflea inflituta circumcifione remanfit pro

r f

fominis. Alii denique afferunt in lege Moy-

Drti, ii

fis non defuiffe Sacramenta, per quze conve-

1t H

niebat homines tunc fidem proteftari de futu.

ia

ro Salvatore, & defiderium fanGlificationis

LU D.

per ipfum accipiende in fe excitare. — At illa

"fsfdage

Sacras

Mm.

7 Conceptus P'IT.

73

Sacramenta, quale fuit circumcifio, non con«

ferebant gratiam ex opere operato, quia non-

dum erat pretium redemptionis noftre exhi-

nl -ngceg'a!

liqi

bitum , fed Deus tunc ob neceffitatem & ra-

tione oblationis fadte , que conditio erat,

fine qua non, parvulos juftificavit.

Ncmpc

—

ila Sacramenta antiquz legis , üt loquitur

Auguílinus, tantüm promittebant falutem,

Yif

Sacramenta veró novz legis dant falutem.

1

Rurfas advertendum eft, quód hic nomen

Sacramenti fummi non debeat latiffimé, in

quo fenfu Gracis idem, quod zzy/Zerzum Ógni-

t

ficat,. feu facrum fecrétum; fic Apoftolus in-

1, Tim, 3,

IG

carnationis myfterium zzagnum Sacrameutum

chanfini,

vocat; fic alibi Scriptura ait:: Secramenztum

"'Tob, 13.

Xistorg h

id eft, fecretum) Megis ab/condere bonum

Dus aenter du

€2 ; fed debet fummi juxtaacceptationem Ec-

Y. 74

u

putint, qui

clefie , á qua in Catechifmo Concilii Triden-

vuaffet, f

tini definitur his verbis: Sacramentum eff

iliqui doct

invifibilis gratie vifibile frgmum ad: moftram

à Sacratíen

Porro ut hec

Jantlificationem duflitutum.

Qnem cirdim

meliüs intelligatis, fciendum eft, quód Sacra-

non il

mentum non fit fignum naturale, quod ex na-

xünr, Bocih

tura fua aliquid indicat, dr fumus ignem;

liorum

nec fignum ex inftituto hominum, ficur he«

, quoi tid

dera fignum eft vini venalis, fonus tympani

remailt [

fignum przlii, fonus campana fignum officii

nl

Divini, fed fignum ex fola inftitutione Divis

Vr que r

na, fcilicet Chrifti, à quo folo omnia nove

ln t

l,egis Sacramenta fuerunt inflituta, ita quidem3

ut Apoftoli nequaquam Sacramentorum iníti-

m

g 1

tütores, fed tantüm promulgatores dici poffint,

$

j

USQUE

-

[st

74 Dominica I. ngdmge/z'mæ. :

(mP"

jj

N.

USQUE huc percepiftis chariffimi, quid fit

l

'(Qü&l

umChH

Sacramentum novz legis, quale difcrimen

at

,

9

fit inter Sacramenta antiqua. & nova, & de-

lr

nique quis fit au&tor & inítitutor Sacramento-

rum, nunc, ulteriüs percipite, que fit cauía

n dlelt ng,

.;

g

inftitutionis Sacramentorum , & qua fit efü-

cacia illorum.

Imprimis inftituit Chriftus Sa-

gt

ut.e*

cramenta, quafi teftimonia benevolz fuz er-

Aj

"3'3*, &qmm.t lt

ganos voluntatis, & quali figilla promiffionis

Íuz, qua nobis pecatorum veniam, cacleftem

g

r

gratiam, & eternam falutem promifit. Edi-

cite, quando Deus cum No$& fzdus fecit de

xj

non imittendo ulteriüs diluvio, nunquid per

ia

iridem tanquam figillum fuam obfignavit pro-

fliyneq

miffionem? quando pacifcebatur cum Abra-

n t

flsentpt

ham, nunquid fignum fedéris & promiffionis

dedit circumcifionem ? quando mifit Moyfem

frrhro, u

duf )

ad educendam populum, & fuam ei pro-

mifit affiftentiam , nonné dedit ei virgam mi-

p d

raculorum tanquam teftimonium promiffionis

TLT

fuz adimplende? quando Regi Ezechiie pro-

mlw;ïm,[ciiiceq

mifit fanitatem, nunquid promiffionem fuam

tb

confirmavit per umbram 1n horologio Achaz

retrocedente? pari modo Chriítus per Sacra-

RRss

menta tanquam figna & teftimonia gratiz fi-

Tl

dem noflram & fpem falutis corroborare vo-

Biroa a

luit.

Altera ratio ,. cur Chriftus inflituerit

Tis Ü

Sacramenta, eft, ut decoraret , ac illuftraret

jiivalg

Ecclefiam fuam.

Dicunt aliqui é latere Chri-

1

Ámsifi i

fti in cruce foporati formatam fuiffe Eccle-

LT

fiam fecundam Evam, ficut prima ex latere

r d

viri dormientis; fi igitur Rex terrenus fpon-

alpiy

a

Vfl

Conceptus II

75

tlj

quidj

fam fuam pretiofis gemmis & monilibus ex-

ul: (

Áerime

ornat, re&£té etiam Chriftus fponfam fuam Ec-

Won, & q.

-clefiam tot diverfis gemmis ,. quot diverfis

Bitramento

Sacramentis decoravit , ita ut de illa verum

Que (it caf

fit dicere: ad/itit Regima d dextvis tuis im

X qua (

veftitu deeurato circumdata varietate , fcili-

itChridos .

cet Sacramentorum.

Denique Chriftus iníti-

ivole (te e.

tuit Sacramenta, ut effent falutis noftre re-

TA protmifony

media, & quafi medicamenta ad tuendam vel

itmy calff

recuperandam animz fanitatem. Certé Chri-

tomlt, - Edi

ftus Samaritanus ille eft, qui per incarnationem

felus t de

tranfiens hunc mundum compaffione motus

d t

l

fufcepit in fe infirmitates & vulnera Adz, feu

Vobignan n

fliorum ejus, & ex fanguine fuo ac gratie

xtür cum As

un&ione-tanquam vinó & oleo medelam ei

& promili:

falutarem compofuit, illàmque commendavit

mf Moyi

ftabulario, ut curam habeat, fcilicet pafto-

Áam ei o

ribus Ecclefia.

Nempe Ecclefíia apotheca

d rimgam n

myftica eft, in qua reperiuntur efficaciffima

mpromi[üoaï-

remedia, quibus fingula animz vulnera fa-

Entehie p

nari poffunt, fcilicet peccatum originale, mor-

iffonem (ut

tale, veniale.

xologio A&

ilusper $i

PORRO Sacramenta novz legis nec plu- N.III.

onía prait

ra nec pauciora funt quàm feptem , qui nu-

orrobora

merus in Sacra Scriptura myfticus eft; & va-

iftus if

rias fignificationes habet.

Scriptum eft : /2-

, acililit

pientia edificavit fibi domum , excidat co- Fsov. s.

"a

duiinas feptem ; quaío quid per hanc domum,

"

& feptem has columnas fignificarur? Hzc

domus denotat Ecclefiam ,. quam Chriftus in-

gt

T

carnata fapientia tanquam domum fuam à fun-

damento

L

i

76

Dominica I. Quadrageffua.

1

ummUS/M

damento excitavit; quaritis, quomodo ? Tm-

Per u

,

primis Chriftus jecit pro fundamento firmam

g

Qd

on

Matth, re, petram , dicens: z es Petrus, &v füper banc

"

etram . edificabo Eccleffam -meam.

Dein

, m

f

li

uic fundamento fuperinflruxit fpirituales

detftf

ER

parietes per re&tam fidei & morum do&rinam

D

TU

in Evangeliis, Epiftolis Apoftolicis, aliisque

PT.

Sacris novz paginz libris contentam. Ruz-

'-;.'im

ao L

fus huic fabriez. fuperimpofuit. fpirituale te-

jgntn t

&um in confummationem totius operis ex

decretis facrofanfctorum Conciliorum & Ec-

f:jlmt.lh qu

:mre',mqum*

clefiafticarum conftitutionum.

At veró ut

u

hec domus magis & magis folidetur & con-

a m d

firmetur, feptem Sacramenta , quaíi feptem

fs at

columnas illi fubftravit, quibus adverfus om-

nes infidelium & hereticorum turbines immo-

gt

ta máneret, juxtaillud: & porte znferi zon

qiind, n

ais d m

vevalebunt adverfus eatm. — En! per feptem

]

(m t m

columnas re&é intelligi poteft numerus fep-

ts t d

tenarius Sacramentorum.

Quid dicam de

& hst

feptem lotionibus, quibus Naaman in Jorda-

ne à lepra mundatus eft? de feptem lucernis,

Vs

quas Zacharias in candelabro tabernaculi ef-

fs

u f

fulgentes vidit? de feptem cornibus agni,

aut de feptem illis ftellis in ccelo relucere vi-

fis? certe per hec omnia feptem Sacramenta

lr

[

intelligi poffunt przfigurata fuiffe. Preterea

ficut feprem funt virtutes, nempe tres 'Theo-

t

logiez &t quatuor Cardinales, ita feptem funt

200j

Sacramenta ad has virtutes producendas in-

U

ftituta; per baptifmum profitemur//Zem ; per

Mp g

confirmationem , que fortes nos reddit ia

LT

pugnag

tf

[

Couceptus PT.

?

Qoftodo ?

pupna, aquirimus Jpem; Euchariftia myfte:

flento fïrman, .

rium continet perfeQte charztatzs ; peniren-

Wþerm:

tía eft Sacramentum 7u£itie ; extrema unctio

MU Deys

producitin nobis donum Jorzztudigis contra

tentationes ; ordo requirit in illo prudeztzanu;

t iriudis

m dorings

qui ordinatur ; denique matrimonium ordina-

Ceterüm hic nume-

liis, Alisqe

tur 2d tetiperantiam.

a, fs.

rus abfolutó ex Ícriptvris non convincitur;

t birindts.

Íed ex traditione Ecclefie, que eft co/umna,

JUS Oprig gj

& firmamentum veritatzs , qua fi rejiciatue

liorum & Er-

ab hereticis, etiam rejiciuntur omnia Sacras

- Mveo u

menta; nunquam enim oftendere poffünt ex

gt &

Scriprura baptifmum vocari Sacramentum ,

t i

aut coenam fuan;, aut impofitionem manuum,

feu ordinationem:

Porro Sacramenti effen-

us adrerfüst

fuütbines m

tia confiftit in debita materia, & forma, feu

la i

quod idem eft, quodlibet facramentum perfi-

citur rebus ür materia, & verbis tanquam

n! petfote

orma, que materia & forma 4 Chrifto eft

t umerus f

hi dicm i

eterminata, nec ab Ecclefia immutari por-

eít. De his & aliis Sacramentorum requifi-

m in f

tis, que vel ex parte miniftri, vel ex parte fu-

iytem lu

eibermanlié.

fcipientis exiguntur : percipieris plura, quane

0 de quovis Sacramento in fpecie agemus,

cornibus 4j

y|o relutrei

vem Sarund

Pars Secunda.

ife. Dratt

as t

RZEMISSA hac doélrinà de Sacraniäntis N.IV,

P

in genere jam ad exfplicanda Sacrameniá

if

inípecie progredior. Primum ex feptem no«

lus

r

v& legis Sacramentis, vocatur Zaptifinus j

a

qui triplex eft, fcilicet /Zumizzs, jeu aqu&

s i

at Y

TT

Fugna,

af

?8

Dorminica 1. Qaadragefima.

y

:,äanacmqemaw

"

flaminis , feu contritionis, & /azguzgzs, feu

y

j

f

martyrii. Baptifmus fluminis definitur, quód

fit. Sacramentun regenemtionis £t* Qquam

4

j OIGDMP l

im verbo vite ; &hic proprié eft Sacràmen-

d

tum, imó janua & introitus ad omnia Sacra-

gtf

menta.

Porro ob hanc ipfam rationem ba-

u

,

ptifinus vocatur Sacramentum neceffitatis, nam

m

!

gt

:

fine ipfo non habetur falus, ut Chriftus ipfe

«,!dll[fl mdingm

Joan. j. 3. teftatur ad Nicodemum dicens : z7/ zuis ve-

m

natus fuerit ex aqua €? Spiritu Santto, uon

d. 19

potef? iutroire in vegnum Dei, neque alia

' Sacramenta fine bapuímo re&té fufcipi pof-

u W

je, Wyl

funt, quia baptifinum tanquam bafin & fun-

gt du

damentum fuum prafupponunt,

Baptifmus

flaminis eft, càüm adultus habens fidem re-

a pns

v i d

&am cum contritione & amore Dei fuper [o 7-

mnia, volénsque baptizari caret baptifmáà

s n

TE

aquz, & fine eo moritur, non quidem per

negligentiam vel contemptum, fed. propter

qinh p

impotentiam, quia fcilicet illum habere non

TM

ytvri t

poteft; & ibi defeCtum ipfius fupplet gratia

Spiritüs Sancti purgans animam illiusd pecca-

wágitni

to, & talis baptifmus vocatur etiam baptifmus

m

in vo£o, quod votum nihil aliud eft, quàm

i gl (

!

Ya

contritio vel amor Dei fuper omnia, continens

"

in fe voluntatem implendi £o£azr legem, con-

AJ"

UM

fequenter etiam przceptum fufcipiendi bap-

Wpons

W

,,,,,,

tifmum. .Denique baptifinus fanguinis eft,

Cguä qui

T

cüm quis non potens habere baptifmum aquz

2 Mp

proprium fanguinem fundit pro fide Chrifti

*ft Df

per martyrium, & fic in fuo fanguine bapri-

"r

anguie

Hf t

zatuf. Caterum baptifinus flaminis & f:

n

Á

Com*eþtus FI..

79

ii f

.nis non funtSacramenta, nec imprimunt cha«

lt quoi

;

racterem ficut baptifmus fluminis.

! Dtt artgy

t Qthimeny.

PORRO conftat, prazo quód Sacramentum

.N. V.

ia Sacra.

baptifmi à Chrifto iplo fuerit inftitutum , &

tonem b

quidem adhuc ante paffionem tempore pra-

Mltztis m

dicationis fuz in Judza; ibi enim difcipuli foan, ;,

Chrus

Chrifti jam baptizaffe leguntur, & quidem ex & 4.

if i.

ipfa Chrifti ordinatione, quod publicé non

Ht nj

feciffent, nifi tunc fuiffet Sacramentum à Chri-

; tque al

fto inftitutum. Poftea veró Chriftus afcenfu-

ts f

rus in ccelum juffit baptifmum non tantüm in

t din y n judea, ürt prüs, fed per tetum mundum

, Boilms

conferri dicens ad difcipulos: eumtes, docete Matth.18.

tns fim 3.

omgues gentes, Laptisantes eos in nomine- Pa-

t Deipera

j

tris, ? Plhi, C? Spiritus Sanéi, Ex his

t baprifm

l

ipfis Chrifli verbis patet fecuzdó, quód for-

iqi&mpt ma bapzifini & Chrifto ipío fuerit determinata

d popt -& quidem hzc: ego ze £aptizo in momrue Pa-

n haberem

tris, €? Pili, C? Spiritus Sanciz, que nul-

Conftat

upplet graà

lo modo variari aut muteri poteft.

iliugà peo

Lertió, quód etiam ipfía materia baptifmi, quz

iambaptiïms

fola eftaqua & quidcm elementaris feu natu-

jud edly qui

ralis, ab ipfo Chrifto fuerit determinata, tuné

i, conti

-nimirum, quando in Jordane baptizatus eft

j legem d*

4 Joanne Baprifta ,, & conra&u fui mundiffimi

corporis quodammodo aquas fanCtificavit.

(ipimd l

fingiai &

Certé quia aqua commune elementum eft, &

ubique terrarum invenitur, precipué quia

pulmimdu

ro i Cfml.fi

- habet. maximam analogiam . ad fignificandos

effectus baptifmi, dum e/u£ maculas, ex£zz-

poirpte

ruuri

d

, yui? ignes, emollit & fecuzdat , cong

U

a

lu

2o

Dominica 1. Quadrapefemes

fi j

(t

ac expediens fuit baptifmum in aqua minás

A

quin

itrari.

m

jn

jj

st

d

N. VI.

SUNT adhuc alia chariffimi de baptifmo

-feitu neceffaria ; & imprimis quidem fcire

" v

qa

j

oportet, quód Minifter ordinarius extra cas

fum neceffitatis, & ex officio fir folus Sacer-

;

m

i

a

dos habens jurisdi&tionem, quia folis Apofto«

lis, & eorum in Ecclefie adminiftratione fucs

lg

cefforibus 4 Chrifto hoc officium traditum

7iä'ti['[0[7hem .;

eft; attamen in cafu neceffitatis, & periculo

ij u as

g, D

mortis, etiam quilibet laicus fine difcrimine

fexüs baptifmum conferre poteft, dummodo

, i

debitam materiam & formam fervet, ac in«

at r

fuper intentionem habeat, feu propofitum fa.«

Jomiagnun

w af

ciendi id, quod Ecclefia in collatione baptifs

mi facere intendit; iíta enim intentio in quos

negemdut

ITR

vis baptizante requjritur, & fi deeft, non con«

fertur Sacramentum:. fecundüm veritatem,

veliehies r

n

Porro patrinus non requiritur ad valorem ba«

prifmi, fed in baptifmo folemni adhiberi fo«

d du

let, ut baptizatum, fi parentes, parochi, aut

gt

alii defint, ad inftruGtionem in fide fuícipiats

fetuli, t

ad quod etiam fub mortali obligatur, Et heee

:sm(l'dus t

de effentia baptifmi ejüsquerequifitis per come

r

pendium di&ta fufficiant,

rl

OR t ag

*

Pars Tertia.

Vil

J

ESTAT nunc; ut etiam falutates baprif-

N. VIE R

mi effe&tus vobis defcribam chariffimi,

Ufeffe&u: lg

Pal

quorum pracipué tres 4 Theologis commee

LOW

morans | UM

Vg

Conceptus F.

81

1àpà mj morantür, fci

licer fublatio peccad originalis

. & omnium actualium azfe baptifmüm com-

[

mifforum , dein füblatio totius paenz, deni-

d hptir

? que impreffio charaCteris, $ratia fan&ificans

quidem

lit/ cum czteris virtutib

i

us fupernaturalibus, &

um jure adauxilia fpecialia. ^ At examinemus hac

QuSs fufids, & quidem per figuras. Conftat cha«

U Apofns * miffimi ,

quód Naaman Syrus vir leprofus; .

dtatione f

oftquam fe

um mdtm fum Elifei P.

fepriesin Jordane juxta przcep- * Reg. 1.

rophetz lavavit, ita À lepra mun-

, ipnb datus fity

ut caro ei reddita fit tanquàm cz-

w us o guerz.

Pari modo f1 h

otgo leprofus , id

dub eft, infe&us anime le

n

prà, fcilicet peccato

E

mundatur in Jordene feu lavacro baptifmali,

mpunic ab omniin

quinamento, & animz macula pur-

lm h gaturs 'qu

od defignatur per veftem cahdidam,

WEonj que puero baptizato; & homini etiam adul-Exed, t4;

wimov tocircumponitur. — Rurfus conftar , quód po- & ze.

n wüusn pulus Ifraeliticus tranfitu maris rubrià forna-

ivloeml: 'ee ferrea /Egypti, & dura Pharaonis fervitu-

ixhbm! te liberetus fit. Tta populus Chriftianus "peg

,pnü aquam baptifmi à fervitute diaboli liberatur.

iuddi Yterum conftat, quóüd No€ cum familia fua

ju, L n arca falvus evaferit, .czteris omnibüs ex«

diópr? zra arcam fubmersis, Similiter qui ingredi- Gen. 7«

unter arcam baptifmi, falvantur incolumes ab

interiru mortis eterne juxta verba Chrifti*:

qui crediderit. p

[]

erzz.

-

Paptisatus fuerit , faduus Mare.16.

T d

UT effectus 'baþ-tifmi adhuc cïariäscdgno- N. VIH.

m d]lmü[m 1

Aeatis, perpendite, quid contigerit Chrifto

aptizato,

Nunquid fuper Chriflum in

;

p

$

|

Ov]j Comme' -

j

Jor-

urara

dafxc

m

|o

&4 — Donminiea T. andi»ngæjiwæ.

n ims d

Ü

Matth. 5.

dane baptizatum caeli aperti funt?: ita fanéte.

n

l

g t

Marc. 1

flantur Evangelifte omnes; en! hic effettus

T

x

XKuc. 3.

eft baptifmi! cocdli paradyfum aperit, ita, ut

ii

l

Joas 1. — fi quis ftatim poft baptifimmum moriatur, liber

mmlhï t

ab omni culpa ac peena ad ccelum evoler, quem

effetum olim non habuit circumcifio, Qug«

p

j

D

aym m

ro ulterius : nunquid füper Chriftum baptiza-

g

tum defcendit Spiritus San&us vifibiliter in

lr

Ípecie columbz , & manfit füper eum ? ira

!:&k. $.

us

fcribit Lucas; at quid denotat hoc fignum?

denotatcharif&mi, quód fuper unumquemque

i

baptizatum defcendat Spiritus San&usinvifibi-

liter purificansanimam &illuftrans eam virtuti-

bus& donis fuis, Denique ficut cecus ille à na-

M&m

tivitate; peftquam juxta preceptum Chrifti

oculos fuos luto ex fputo Domini fa&ó illi-

tos lavavitin Anatatöria'Siloe, ilico vifum re«

Wa

cuperavit, itahomo in primis parentibus per

( h

|

peccatum originale excacarüs per baptifmi

gratiam in interioribus oculis anime illumi-

|

D

:

dv

matür, gratieque Divinz claritate illu&rgtur.

|

gt

-

Epilogus.

Vicon i

N! chariffimi, quidquid aqua modó facit

( du

E

naturali, id ipfum preftat baptifmus mo*

j

n

L

]i

do fpirituali. — Dixi fupra: aqua e/uz£. cor-

' Q,lw i

oris maculas , ità baptifmus diluit macu-

1 dN Päm

:

a

s anime; aqua exzzzguit ignem , & re-

Qbids

frigerat corpus , ita baptifmus etiam ine

dl

ftitutus eft, ut extinquat zftuantem cupidita«

Tij f

Deni-

tis ardorem, vitiorámque flammas.

"ub Q

m áris

if

quema eriam facundat iri gande terra

am

"i,

Conceptus FH -

8

!

1 a finiy

dam, ita baptifmus quafi pluvia 'cocleftis eíts

- hc efei

quia nos homines tanquam ligéum aridum

P?ml im)U

irrigamur, ut virtutum fructus proferre valea-

tittur, b

. mus,

Quid multis? baptifmus hominis nati«

'voltt;quer

' vitas fupernaturalis eft; ficut ergo gaudemus

Vdllo, Qu

.de:nativitate prima naturali, quia generati

f bopit

fumus fecundüm carnem in ventre matris in

Vibilter

filios Adz , italongé magis gaudeamus de na«

r eun ? j

tivitate noftra fecunda fpiritiali ; qua fecun-

lioc figum

düm fpiritum in ba

;

Ptifmo geneïat? fumus in

inumquemqi

&hos ;Dei.'

anhysin vt

nv virtut

j bt ledn

aceptum Gd

Qgæ&ionesgaæchi&icæ,'

ymini fado Y

[ico: if

S,äCräm'c,ntis in genere, & in fpe«

paentins

.€ie de Sacramento bap-

; ptr baptlb

- tifmi.

anithe illus

vue ia

"Muid eft Sacramentum ? 4, Eft ini*ifïbï.;

0.

« lis gratiee vifibile fi

gnum gd noftram

juftificationem inftiturum.

Y1U modöfä

Q. Quis eft auctor Sacram

Ghrittus Dominus.

j

.entorum? A

t baptifmusme

«s iil

;; Quando inftituit Sacramenta? . . Par-

tim ante paffionem, partim poft paffionem,

u$ dlhllï mm

jonan, &^.

* Q., Quot inftituit Sacramenta?. 7 Septem.

m

TT e[iäm D)

. Q Quomodo vocantur? — A. Baptifmus;

jin Confirmatio, Euchariftia, Poenitentia, Exe

v t

"m par.

! irema Unélio, Ordo, Matrimonium,

j dl

ftus Sacras

u

i

Q., Quem in finera jnïitui: Chri

menta ?

d

$4 Dominica L. Quadragezma.

d j

menta ? * In fignum fui in nos anioris, & i

p n

remedium falutis noftre.

D

)

jv

WUU

Quis eft effectus SacramentommP R.

Mulnplex, principalis autem femper eít gra-

J/

jf

snuþu n*

tia Dei.

. Quale difcrimen. eft. inter Sacramema

m qprit

veteris & nove legis? A. Ila gratiám eon-

tulerunt tantüm ex opere opérantis, üt cira

a db

cumc:üo, hec veró ex opere operate cone

1 y th

erunt,

[en

Q.. Quot ex pártibus confi(tunt Sacrameris

ff

ta?

R. Ex rebus tanquam materia , & ex

j Qu

verbis tanquam forma,

a n

uis" determinavit - materxam & fors

Qu D

mam y

]. Chriftus 1Pfe

n fc, j

Q., Quot Sacramenta imprimunt chara&te:

p u

rem? A& Tria: Baptifmnus, Confitmátig,

n

Ordo. .

Nopil

juis eft Minifter Sacrámeritorum? |. R,

s hd

Ordmarle eft Sacerdos.

tj egir

- Q. Quid preter materiam & formári ad-

t

6

huc requmtur ad valorem Sacramenti ?

itt ( at

Intentio requiritur in illo; qui conficit Sacras

inentum;

/'uaumlm

At

Quid autem ín fufc:plente Sacraitleri«

T

N

Á[t Si adultus. eft, requiritur in illo

WPWI

intentió ; & confenfus,

T.

Q. Quideftbaprifnus? —. £. E(t Sactamer-

Q us &t

tum regenerauoms per aquam in verbo vite;

EM

Q. Qu eft materia baptifini? . '2, Materiá

stirtiy, i

remota eft aqua naturalis feu elementaris;

j tf

proxima véró ablutio,

Q. Qs

(ung

V/ing

1

?

Quafliones Catecbzfica-

8f .

! dtlori, &L4

O. Quz eít forma baptifmi? . Hzxc:

üorum? ]

ego te baptizo in nomine Patris & Filii, 8c

*

L

Spiritüs San£li,

*

nptc elt g.

.. Q., Quid eft baptifimus flaminis? A. Quan-

do adultus habet in fe defiderium efficax ba-

! Salc'rämem

ptífimi cum contritione & amore Dei fu

per

gratám qy

omnia.

s

'andis, ürd

Q. Quid e

ft baprifmus fanguinis? — R, Eft

Opetilo (u

mHiartyrium , . quo effu

«

nditur fanguis pro

Chrifto,

int usf

st . M ei

Q. Quinam fant capaces baptifmi ? 2, Om-

:mes homines etiam infantes, qui falvari ne-

, queunt fine baptifmo.,

Mrenam & f

. Quis inílituit baptifmum ? — £. Chri-

i

dunt chan-

ftus ipfe; guazdo ? ante paffionem, tunc

«

nemp

- Confitmáti

! dane.

e quando á Joanne eft baEgizat11s in Jor-

^

Q. Nunquid ante afcenfionem dixit Apo-

w | Go

l: eugtes, dócete ommnes gentes, baptisan-

. de$ e0$2. ergo tunc inftituit?. , Promulgati-

& fmif! và, non autem determinativà; antea enim jam

eumni! ; determinavit materiam & formam baptifmi,

j eonfcit poftea autem illum per mundum promulgari

þiu.

éntt äacramjf

- .Q. Cur baptifmus poflea non fuit inftitu-

quiitr aV rus 7 A. Quia eft janua ad reliqwua Sacra-

inenta.

J d

.. Cur aqua tanquam mareria baptifini in-

i

füruaeft, & nonaliusliquor? — A. Quia ubi-

x m

ue invenitur, & analogiam habet cum effe-

à

[w' m

^

ibus baptifmi.

mi ?

R,

o

Q., Quinam funt eFfFeffus baprifi

D

| Re-

r

es. — Domsuica I, Qtrtd;*ägejämæ. :

4

)

l

Remiffio peccati originalis & a&ualis, infu.

Bu

fio gratiz, virtutum ac dodorum-Dei, omnis

,

Ua

remiffio poene peccati.

i

. Quinam eft Miniftrer baptifini?. . Qr-

dinarié Sacerdos jurisdidionem babens; ex.

traordinarié aütem feu in neceffitate qpilibet

mnmca

homo.

'Q. Debéntne patrini adh

CR in baptifmo?

ge(

R. ltà ex ordinatione Eccleüæ3 nimirum in

baptifmo folemni.

Q., Quod eft officium patrinorum? . £. De-

(s

bent nomen puero imponere , eümque in

fufcipere, fi parentes aut

x

.fuam curam

alii deeffent.

]

d

Fal

E

77

ZZN

z

T

z

L E

E-—

7.

SI

?

n

(4

f

N rA

ET

(/

—

EE

.:*

/'7"

EEE

Ts

g

tj

s,

E

UM

W

z

(

[

íí

(f

/

/,

27

[

W

/

À

JJ

LI

Qä

ï

m

A;!*

/./-,Qf--

z

p

E

k;

;

//

E—1

Jf

P^.

z

-

fs

N

—

.

N

——

UA

N

NÓ

,

DT

vt

i J

:

V,

Q

z

d

RE

|

hi

Ms

)

Vf p

Do- .

Wt

tfte,

«2 )0o0(€ $82«

€7

&uli, mf

TAE O0

nv

VÉASS AO

imi? [fo

[o

VPT

&

d2 o D

LOOOSS r

TT quily

Dlemca II. Quadra-

ln bapq W

» Rimirgmg

cefimaz,

m /ch

» Onqe d

Conceptus Primus

NSEN

Evangelico- Parabohcus.

THEMA

Faciamus hictria tabernacula. Mattb.

r

17.

H

Sid

Synopfis.

(2

[f

nEl

Nemo fe immifceat alieno officios

?

1. nec feculares officio Ecclefiaftico-

rum, 2. nec Ecclefiaftici öücxo -

cularlum.

Exordium.

Uod Chriftus Jacobo & Joanni, quorum

unus ad dextram & alter ad finiftram 1il-

Q

lius federe petiit, refpondit, dicens: z4/cz-

Matth. 242

tis , quod petatis, id ipfum Perro. dicere po-

M

4

tuifiety

[

$8 ' Domszaica ZZ-de*mge/ïmæ.l

'- 'nunqif?

tuiffet, qui in monte Thabor videns fplenden-

tem Chrifti faciem & veftem plenus gaudio.

g d

Matth. 1.

exclamavit: JDoeruine Ponu

72

-

m

: eff mos. bic effe,

Jaciamus bfc. tria talernaculz, tibi unum ,

" ul

Moyfi uuum, €r Elig unum; Certé ut San-

g

Qtus Lucas ait, Petrus hic zefcze/at , quid

Widmoo,u

dicerer , & uon folüm importuna, fed etiam

g

snulripliciter erronea illius petitio fuit. Quz-

fo.quid petis Petre? vis Chriftum tecum ha-

k

bitare in monte; ergo illius iter in Jerufalem,

!

n [€ WWS

Mlius mortem, & quod fequitur., fru&um

paffionis, & redemptieneim humani

eneris

|

K

Xmpedire cupis? ubi charitas tua. eft? visne

folüm ad tuum folatium attendere? vides to-

tum orbem caligine & tenebris zepletum, &

VN

tibi foli aut tantum quinque hominibus in hoc

DT

r»ente folem, & folis lucem xetinere cupis?

ii

quid? tria tabernacula fieri cupis? cuz tria?

ergo Chriftum dividere cupis à Prophetis, cümi

m

j

tamen Eccleíia fituna? qui& ais? Àzc babzta-

ve bonum efl? audi, guüus lorig, quz in

(;

znonte monftrata eft , tantüm una gutta eft

(b

,,

de torrente voluptatis Dei ; quàm inconfide-

gh(

:

j

j IT

raté igitur agis, quód pro torrente voluptas

tl

tis unam' velis acceptare guttam? dein coto-

WW! i q

na non datur ante pugnam, nec merces ante

prtdisym

Jaborem ; cur ergo coronam & mercedem pe-

ls ag

tis, antequam pugnes & labores ? Quafo

o n t

quid fiet de tuis condifcipulis ad montis radi-

V rtr i

cem relictis? an illi deferendi, glerie & fe-

Ti nj

licitatis hujus expertesfint? Deniquecur alie-

Is

no officio tc immifces ? faczatmus, inquis, tria

taber-

i

UI

Wlte

Cm&eþtuæ £

89

ii plendy

( ttt;ermcula-i nunquid pifeator es2 cur igitue

JMUS Caudj;

zdificarorum arti te ingeris? cur tabernacus

Wt4 -loram fabricatorem agere vis? Sané Petrus

"ww wefeiebat, quid diceret ; imó plurimi morta-

FÜuS. — lium Ízpe nefciunt, quid dicunt, pracipu&

t , qui]

ili, qui alieno. officio fe i

;nmiicc"m ; his ita:

1, fedetiam

ue dico:

ofur, Qu

P

um s -

Pröp.ofïti'o,

inJeflen,

, fnium

Emo . fe immifceat a

um

lieno officio; nemoa

|

Wris

fci!iqeq,

1

w d w

l? vt

Divifio,

l ïepktum, [

Y. Nec fieculares officio Ecclefiafticorum,

gminibas i h

v,

- 3I. Nec Ecclefiaftici offic

io (æcul,arium. Ats

Qe'iere at

tendite?

ps? al

Yophetis cün'

? Me lh. -

. Pars Prima,

lre, qui

QUOD Nemo alieno officio fe immifcere

Ni ïQ

ni gura t

"« debeat, fed fuo muneri unicé fatisfacere

anixol — ftudeat, fat manifefté probatur ex variis facra

muwup —Scripturelocis, Divus Chryfoftorqus dubium

nitu? - proponit, quomodo nempe fiat, quód terra

«mues peccatoribus non fecüs ac hominibus probis

