IMA veritas , quam homo chriftianus N.I,

o J

amare debet, eft veritas orzs, dequa di-

arigit f

cit Apoftolus: Joguzmzpgi veritatem unmusquzs- Bphef. «

griie r

que cum proximofuo. Sciendum autem eft,

g nf

quód veritas orz$ potiffimum confiftat in duo-

bus, fcilicetin vera locutione, &in verà con-

; pumta«'

j o

feffione. Imprimisigitur attendere debet ho-

1]

mo chriftianus, ut omnis fua locutio veritati

j '

l

yadi

fit confentanea, hoc eft, ut verba, qua lo-

ii

d

Quitur, veritate nitantur, & audientem nom

!

T

;

)

j

decipiant, & cur hoc? ratio precipua eft,

spopuh

[2

quia ex una parte verztatem diligit Deus , P(4.85;

noüö J

--

c€

r"ff-ml

ex altera veró parte illis, qui mendacia lo-

d

p

Tl

d

quuntur, feverà minatur, juxta verba illa:

l

perdes omues , qui loquuutur. men

dacium.P(al. s.

[ f;d ï" 4

Certé

j

$

|

34*

Dominica Paffonis.

Certé quantum Deo mendacium difpliceat, fat

f

clara exempla habemus in Anania & Saphira,

ER A Vc[i[aï

A&. .

qui cüm negarent veritatem Petro, cecide-

|

a r

runt, & exípiraverunt,

D

n qm q

P

N.II

PARITER ab homine chriftiano Deus ve-

ritatem oris requirit in confeffione, dicens :

as It

..... qjuemne

u

Écclef. 4,

zon confundavis pyo auima tua dicere verum.

Nota tibi fingula hezc verba ó homo chriftia-

ob

ne, & bene attende, ut femper confeffio tua

"T

as

fit vera, hoc eft, integra fine diminutione;

vera, hoceft, fincera fine palliatione; vera, ii

hoc eft, humilis fine excufatione,

garinom m

Nempe

non erubuifli peccare; ergo etiam 707 coz-

*v Yen

J'undarzs peccata tua confiterí../ INon confun-

WW/I/(I j

debaris peccare coram Deo, ergo zoz cón-

a pro

Jnudaris peccatum fateri coram homine,

3 at DT

Peccáfti contra animam tuam, eam maculan-

st db

do; igimr fata

e verum dicere pro anzzma

iua, maculas a

b

luendo.

Peccavit Cain, &

Q p

poft peccatum fuüum periit; & quare? quia

ii

noluit confiteri veritatem, fed Domino quz-

ais

genti: ubieff frater tuus? vefpondit: zefczo

a, du

yn, Gs a

JDomzue, uunquid cuftos fvatvis mei fum ego ?

Certé hoc folum exemplum infelicis Caini ab-

(itotn, u

fterreat hominem Chriftianum 4 celanda veri-

qre f o

tate in confeffione, Repeto igitur verba Scri-

filet p

Tnes f i

pture, & dico: zoz confundaris ó homo

Chriftiane, pro agima tua diceve vevum ; qui-

l: füht w

Ambr, f,

Yfal. 118.

bus verbis verba Divi Ambrofii adjungo dicen-

At0m) j

tis: ceffat vindi£ta Divina, fi confeffio pra-

Araitpldi

eurrat humana,

i;hmg,,&m

Pars

m

I

Conceptus F.

343

lI dflen

d fpli

Pars Secunda.

0 (

LTERA veritas, quam Deus ab homine N, [I],

chriftiano requirit , eft veritas cordis,

Nimirum quidquid proferimus ore; hocipe

ltnp Ders .

fum etiam intendere debemus corde, ità, ut

A (ittns:

verba oris fint fimul verba cordis.

Quare

AU t

haneveritatem nequaquam loquuntur illi, quo«

Vhro df

rum verba blandé quidem in auribus audientis

M UTTA

Íonant, fed infcio quafi corde prolata funt;

i n

multó minüs illi ,

ui in verbis, & externis

yliime, n

a&ionibus amicos fefimulant, in corde veró

. N

maximam inimicitiam, fraudes, & dolos nu-

m tU M

triunt.

Va talibus! fcriptum eft: 207 /acfes Prov. 445

duj Mrara

queuquam labifs tufs, feu quod idem eft, non

n g

decipias proximum tuum verbis blandis, fimu-

j n onint

Jatis, aut fi£&tà amicitià; homo enim Chriftia-

py n man.

nus amare debet veritatem oris & cordis,

i jr n

um Can, &

S$CIRE cupis ó homo Chriftiane, cui fimi: NLIV,

lu g

les fint ejusmodi falfi deceptores, & fimulati

i Dmmino u

amici? fimiles funt

ude, qui ore fuo finxit

fe amicum, dum o

i

culatus eft Magiítrum fu-

sird:

um, corde autem fe exhibuit hoftem & pro-

anii ]

ia n

ditorem , utpote qui eo ipfo momento, quo

ore fixit ofceulum, corde intendit contrarium,

ii

N

Ícilicet preditionem, & venditionem,

"Tales

p gt v

|

n i

fimiles funt infideli Joab, qui dixit ad Ama«

!jil

1, Reg. 20

(ip "

H nj

fa: falve m frater, &t tenuit una manu

ll

jj

mentum ejus quafi ofculans eum, alia manu

yolid

Ui

f

extraxit gladium fub pallio, & percuffit eum

n 1[005

in latere ; & mortuuseft. . Ar que poena de-

Y4

minum

ln

l (i

344

Dotninica Paffonit.

j

mum ambos hos peffimos fimulatores fecuta. ]

p

Mim? o

' [ofuc

eft? maxima; Nempe Judas fe ipfum fufpen- 4f

dit, & Joab juxta altare occifus eft. — Simili-

ial

qui (

|

ter non impunitus manebir fimulator, qui

ii pai h

Ptov.

lg m

*l* decipit ove amicum fuum , aut proximpm.

. ia

( lhtritit s

,fd dixerun

Pars Tertia.

, qee -

ERTIA denique veritas, quam ab homiine

"T quærimu

N. V. T

chriftiano requiritDeus, eft veritas 0pe«

|hünt Qu'x(xonü

y1$; hoceft, quidquid homo chriftianus ore

dee,ne r

promittit, & corde facere intendit, hoc etiam

i f bt

't; Joan. s, 0D€* impleat juxta monitum Divi jJoannis, di-

n ficere p

centis: 707 dzlzg/mzz'ts

verló , neque lingua

«o Gaboonite;

tantámm , fed opere €p

verztate.

Hanc veri-

terrenoftra at

4- Reg. 2 tatem dilexit Ezechias, dicens: zezezto Do-

lh exinims,

miue, quomodo ambulaverim coramte im ve-

arori modo

o d f

vitate ; & hinc Deus vite illius quindecim

annos adjecit.

Econtra Rex Pharao, quia

Taysntrdcm

smulta ere promifit, fed opere non implevit,

vt s v

f£zed.:4, tandem in poemam in mari rubro fübíner-

stur celden

us eft.

1

Mp

N.VI. , QUID cogitas Ó homo chriftiane? an.ca«

At n v

pis hanc veritatem de obíervanda veritate

3e Is ione

operis fcu promiffonis? fi nondum capis, ex-

At PO x

empló manifefló te convincam.

Conftat ex

qromio, w

Sacra Scriptura, quód, cüm filii Ifrael in-

"ID r

rarent terram promiflionis ,. & caperent Je-

765 QU t

ticho, Hay , aliásque civitates , magnus ti-

WE [raper

mor inter Gabaonitas exortus fit; timebant

At Gabgi|

geret:.

€nim , ne fimile guid ctiam illis contin

l

Et

»:em ilonig

|

m

Conceptus P.

34f

r f

Et quid fa&um ? excogitárunt dolum: mife-

Cþæmmfm

runt nempe ad Jofue, & ad filios Ifrael nun-

D nj

cios aliquos, qui fecum tulerunt faccos ve-

IPlatr, qj

teres, in quibus habebant panes mucidos, &

o

in fruftra comminutos, & utres vinarios anti-

quos; páriter erant induti veftimentis veteri-

—É —

l

bus, & laceratis; & venientes ad Jofue & fi-

lios Ifrael dixerunt: de terra longinqua ve-

nimus, que eft extra terram, quz vobis de-

Qutblnnint

betur; & querimus vobifcum facere pacem;

T ij

Ad hanc petitionem refponderunt Ifraelitz :

vt

videte, ne forte habitetis in terra, que no-

It ctig

bis forte debetur, & non poterimus vobis-

D s

cum facere pacem? At negaverunt hoc om-

LE

nino Gabaonitz, reponentes : adeó remota

l, D

eft terra noftra, ut panes ifti, qui calidi erant,

9: pl

quando exivimus, modo fa&i fint mucidi;

VRi

& utres novi modo fint rupti; ut veftimenta

li udtcm.

nova modó fa£ta fint antiqua & confumpta.

Dhano, qii

O ingens mendacium! ó dolofos nuncios! an

maimpl)

crediderunt his verbis Ifraelite ? an pacem

v lib

inierunt? crediderunt, inierunt; at poft dies

tres cognoverunt, fe effe deceptos, fcilicet

yag vt

Gabaonitas in vicino habitare, five in terra

juna v

quz Ifraelitis forte debebatur.

Et hinc cla-

ontim ha

mavit populus: non eít ftandum juramento

as Ctt

& promiffo, utpote per dolum obtento; e-

Verüm fe-

"TL

vertamus igitur civitates illorum,

niores, qui juraverunt, & promiferunt, non

j Lal |

ue, n

"

V

[

audebant frangere fedus, fed ordinaverunt

fic ut Gaboonitz habitarent inter Ifraelitas,

u t

vi lignarii, & aquarii,

TT

&. effent illorum fer

Iftud

Y

346

Dominica Pafftonis,

]ftud fcdus ftetit multis annis, & nullas au«

debat frahgere; tandem cum regnaret Saul ;

ifte promiffum fregit, & multos ex illis oc-

g

|

L o

cidit, quód adeó difplicuit Deo, ut ab eo,

g

& ejus filiisvindictam fumpferit feveriffimam,

: yyentat

Dixi: feveriffimam ; Saul enim ceciditin pr-

, s

lio, quo mortuo cüm regnaret David , facta

»

eft magna fames in Ifrael tribüs arinis.

Graf-

g i

$, Reg. vt fante hac fame confuluit David oraculum Dos

mini, & repofuit Dominus, quód ifta fames

effet propter Saul , & domum ejus, €à quód

Cnnt

4

fregilfet foedus, &« percuffiffet Gabaonitas,

M

Quid fa&um ?. Dzxit ergo David ad Gabaos

mitas: quid faciam volis?. €* quod evit ves

ftri piaculum , ut beuedicatis bereditatà Do-

]

mimi? qui ve[poudevumt: mom eff mobis füpew .

etto

&l

-

:

qrgento gu.

af

?i , fed fuper. Saul 89'

Tiunt

domum ejus.

Dentur. aobis feptem vira de

Jiliis ejus ; ut crucifiganns eos, — Sicut petie:

|

runt, ita fa&tum eft; imó hoc fa&to ftatim

[

Tàs

plaga ceffavit, & dedit Dominus pluviam

terre, Quid concludis ex hac hiftoria biblis

- hn Geth

ca Ó homo chrifliane? conclufio meó judició

OUU

fat certa & manifefta eft.. Si promiffa etiam (j

dolo & fraude obtenta fervari voluit Deus

infidelibus, multó magis fervari debent pro* |

mifía ab homine chriftiano facta, libe-

|

[j

r& & fp

onte faGia; jufté &

)

(riptim d

fidelibus fa.

NT

8.

1 qutf

MUDT

à N .rcvj;

Epi-

fs

Conceptus VI.-

347

95 rf

TT t a

Epilogus. .

As ls o

TAQUE cüm Deus veritatem fummopere

9tb o

,"I

diligat; econtra veró illos feveré puniat,

Kilerifimam

t

-quiloquuntur mentlacia, omnem operam im-

Minpre

*

pende, ut veritatem 0725 cordis, €9 opevzr

h

. femper obferves, verbó

deprecare altiffc-

udrh, (l

Dd

mum, ut in veritate dirigat viam tuam.

B i d

m d-

Conceptus Sextus

f b

vimd d

Aícetico-Moralis.

Jl

!

AE

D) Eæ

At

THB5MX

TT

T d 'W

)

Tulerunt ergo lapides. — 7o4n. £

ia

r So g

Synopfis.

Voc lo du

'Ta&us poenitens ducitur r. in

Durius j

dl

" hortum Gethfemani, 3. ad colum-

PTO j n

j

am marmoream, 3. in montcm

ET

alvariz,

L

frV

WA

; [ewari i

u

i

Exordium. -

À

fitn fQ&*j u

iptum eft chariffimi: per gua guis pec- Sap V.

&a', :]UQC l

i SC.r

cat, per boc punitur ; experti hoc funt

$

|

[udei, quitefte hodierno Evangelio Zu/eruzt

Japides, ut jacevemt im eum , Ícilicet Chrie

ftum,. & breyi poft in lapidibus

miferum in

i

modum

(

548

Dominica Paffonis.

modum puniti funt, juxta comminationem à

Chrifto illis fa£tam per verba illa: amez dico

- ugn

Matth. 24. vodzs , 202 relinquetur. lapis fuper lapidem,

Ns 3.

j!' Ad[ülummn

uinon deffvuatur.

O crudeles Judeorum

manus! Ó quid feciftis, dum lapides tuliftis?

Emg]aulcm

imó vel tetigiftis? Ó atrox ra&tus! ergo Chri-

ftum non aliter, quàm lapidibus tangere po-

IV

tuifti ? ficcine jam oblitusesgratiarum, quas

pre cxteris fenfibus à Chrifto accepifti? an

DO

|

iaf

" oblitus es illius leprofi, quem Chriftus £az-

Mattb. 8.. gegdo mundavit? jam oblitus es Socrüs Pe«

g m

imum «V

h

*2 & f« trj jacentis & febricitantis, cui Chriftus per

tatlum manüs fanitatem reftituit ? jam obli-

rtns, qui

Ib w15.

yoium metu

tus es muliercule illius, quz tangendo Chri-

fti veftimentum confeftim à fanguinis fluxu

alit cottt

alodie d

curata eft? nunquid Chriftus in civitate Naim

zangendo loculum mortuum refidere, & lo«

mm du d

Luc. 75

dun i ort

Luc.x8.&

qui fecit? Nunquid plurimos alios infirmos

Manbh. g« Zangendo fanavi

t? cur ergo aufus es tollere

(clnin r

v. $6.

ln iin, c

apides? 'Tu, tu in paradyfo vetitum pomum

terigifti contra preceptum Dei, ze £azgerees

r

Ges. 3.

7ius$, & nunc rurfus tetigifti lapides contra

as

Chriftum. — Certé mulea, & magna peccata

t ls um

tua funt Ó tactus! ergo panitere te oportets

gitenis, |

fit itaque concionis mez titulus &

ll m Orlh

3, atf

1

l

Hj d

| Propvo.fïtio,

d. Al

actus penitens; ut autem veré poeniteat, .

! Ne ol

I

ducam illum

*unin ic4m

;

Pajar 1]

Dliïjfi" jäumrä hnj

[

Conceptus FT.

349

DN

t ag d

Divifio.

I. In hortum Gerhfemani,

fue li

Ms Tudam

IL Adcolumnam marmoream,

ipides ul

IIL In montem Calvariz. .Attendite!

t ejo i

h gt po

türum, qui

Pars Prima,

B! a

UIDQUID fit; etfi ex omnibus fenfibus

N. IO

m Codus ff-

. delicatiffimus effe dicaris Ó tactus, eó

ETU

quód femper mollia ambias; imó etíi ob ap..

,a Qu t

üfimam corporis temperiem exquifitiffimus

OUPT

voceris, quia aliqui ex tactüs preltantia in-

genium metiuntur ,. juxta illud Ariftotelicum:

r tagob

1; lgpie ln

aolles cavue , apti sente, nihilominus du-

hsimmte N

ram hodie & lapidofam adire viam debes. Ni-

ylies, lo

mirum duco te primo ad cavernam illam la-

yrdosinfrmos

pideam in horto Gethfemani firam, modo à

ais tolet

Chriftianis in formam Ecclefie redaCtam, ad

ilam, inquam, cavernam te duco, in qua

rettur pumt

yn, n fpa.

Salvator nofter pro nobis oravit, & toto cor-

j d cont.

pore fanguinem fudavit, En! in hac caver-

na Chriftus comparuit, duín pati incepit, &

i st ?wm

vt t

quidem folus, At cur folus? nunquid difci-

s

puli cum Chrifto in horto erant? erantin hor-

to, at feparati à Chriflo; fcriprum enim eft:

B

7

D

fe avu

lfus eff ab ddlis, quautum ja&us ef Luc 24. ""

(

l

j

p

2dis.

Ah!

uàm amara hac fuir fepara- ***

tio? Nec Jofeph fic amabatur à Jacob; nec

Benjamin fic amabatur á Jofeph; nec David

fic amabatur 4 Jonatha, ticut Apoftoli dili-

dilexit foxu. 15«

geþanmr & Chriflo, juxta illud: /cu£

fue

l

J

3 9'5

Dominica Pafftonis.

T

qll

ii

me patev , C? ego dilexi vos ; Ó quantus igi-

P

rur tunc dolor ex tali feparatione inter Chri-

j i li ]

Jl

[

ftum & difcipulos ortus eft? Ó afflictiffimi di-

Valm

T

fcipuli! quid facietis, quando brevi ad ma-

u t

cellum ire debebitis ? zradezt enim vos zz

P

Conciliis , & in Synagogis flagellabunt vos,

£? ad Prefides €? Reges ducemiui. Quafo

h nqui

«t

quid facietis ? quà tunc fugietis? fors ad pa-

a, quaq

ftorem? avul/us e? ; ad patronum ? avu/fas

gt bemur

& ; ad Ma

giftrum? avulfus of ; ad patrem?

gl wep i

avulfus eff.

m v

af s

No IID

VERUM quid ità conqueror? minuamus

dolorem noftrum, — Attende Ó ta£tus ad ver«

- p anqu

ba illa addita :

uantum jaQus eff Lapidis.

í

gedis e5 0

Quzfo quid figni

cant iffa verba? fpem fum-

eontere,

mam indicans peccatori concipiendam.

Ni-

at jcente

!

tirum indicant, quód, etfi peccator per fce-

At rl

lera fua, precipué

er impudicos , aliósque

ilicitos tactus Chri

l

um velit quafi longiffi-

)

nnin t

mà 4 fe repellere & feparare, nihilominus

i, g u

mifericordiíffimus Deus non longiüs ab illo .

ln f t

jj

recedat, quàm quantum ja&us ef lapidis ; ^m

& cur hoc? ideó inquit Simon de Caffia, ut

il

éor lapideum peccatoris citó iterum reverti

1009 qi

poffitad ipfum, fiveli..— Confidera fummam

pe haleat r

hanc Dei in peccatores mifericordiam , & fi-.— "j uj

ne mora per poenitentiam ad Deum accede,

- qui d

4 quo per peccatum avulfus es Ó tactus , re-

- Xdunt g

vertere inquam ad Deum , nam non longiüs

Atnoniud

diftat, quàm 4uwagtum jafus eff lapidis, id

* & ol

eft, ftatiin & libenter peccatoresrecipir. Imà

Aart ex

pros

|

I

!

[

: 'Cowqbtus FT.

351

jimmg, pto

one, quód impofterum neque in tantüm

muw(y evell

i velis 4 Deo, quaztum ja&fus eft lapi-

hfüd(ni di$, quia filius prodigus docer, quód hoé

Jmidg, Valde periculofum fit. — Scriptum eft de illo:

Immoyg 43 i2 regzonem longinguam , hoc eft, lon-

Lue. 15'-

ii ge d patre fuo difceffit; at quid fattum? ce-

mu Qe 47 egere, inquit facer textus; & quomodo

Wlsdy mon cepiffet egere, ait in hunc locum Am-

iren? coulfr

"

rofius, quia qui recedità fonte, fitit; & qui

r recedit à thefauro, eget. Abfit 4 me . à Sal-

vator* ut ego impofterum te dmplius defz-

ram; non avellar 4 thefauro meo, fed ubi

m thefaurus meus, ibi & cor meum erit,

aed us

r d g

SED antequam ex horto, & caverna quam:

ingreffus es ó tactus, egrediaris, unum-ad.

N. IH.

d p

um N

huc confidera, fcilicet Chriftum'prona facie

[psstr tf

-

jn terra

jacentem: procidit i faedem fuatt Mand, 1e;

!

À

*

[4

V. Devr a.

vds, ais

Quzfío quid cogitas dum

€

s

iftum in tetra jacentem vides? dicam ti-

TT

i, nlonie

bi, quidego cogitem. — Cogito ego hic, quód

T TE

Anfolentes filii terre ,. dum filius Dei totam

d nb

uam faciem terre affigat, in ipfo templo

inm i lat

flantes genua fua terrz affigere recufent ; Co-

gitoego , quód fuperbi filii hominum tactum

j n t

fepe habeant tam delicatum, ut filio Dei u-

od

wumque genu fle&ere non velint; Cogito

yfencord

du

1 «l Dau p

.$go , quid dicat Cafarius Arelatentis , cujus

Xémba funt: proftratus in terra orat Medi-

ELAM

D

&us, & non inclinatur egrotus? Denique có-

) Mf

ljjlh

j gito, & obftupeo ingratitudinem rerre, &

" T

,1

; n

j Pt& dolore exclamo: $ terra ingrara! ecce

xatorc:f*'*"'[o'

€réae

—

(

352

Dohu'm'ca Pafftonis.

hus

creator tuus inclinat faciem. fuam ad te, &

j

quodammodo ofculatur, && amplexatur te, j

& tu jam fpinas paris, quibus coronabitur?

n

IN

funes fubminiflrras, quibüs tanquam latro li-

gabitur ? ferrum & clavos producis, quibüs

gnun x

a rlts

fag

perforabitur? arborem & lignum producis,

in quo fufpendetur? Ah! noliitaingratusef- :

i

;äülüh

M

aj Chrit

fe ó taCtus, fed Chrifto,

uem peccara fen-.

!

fibüs noftris commiffa, & a patre illi impofi- ^

, u

3b 51.

lus 6t 10

ta, juxtaillud: po/uzt Domznus in eo inigqui-

tates noffras , in terram deprefferunt, com-

hm qi

g, Efo j

patere, & commiferatione ta&us condole.

ln w

, us h

Pafs Secünda.

1 petmans l

xlimaris Doun

UNC tempus eft, ut progrediamur ulte« 9 aj

| NIVON

riüs, & quorfum? reétà vià in atrium * At/m

Pilati, At quid faciendum ibi? fpeGtanda clünü

ibi, imó tangenda ibi eft à tactus columna u um

illa marmorea, quam tetigit Chriftus nudato. stmmih

virgineo fuo corpore, cui alligatus & lorís, tüistwi

& virgis, & catennis immaniter. flagellatus. zi

eít: func ergo apprebendit Pilatus Jefum , wabwim

& flagellavzt , fcilicet per Judaos & lictores m qnaí

atrociífimos.

At quid dico, per Judeos? '!ïinllmgenuini»

1. Reg.24, 6805 €g0 fU. qui peccavi; per Adamum om- dl qu,

nes peccavimus, & per Pilarum omnes flagel- |

li? D)

lavimus, & ita flagellavimus, ut tota cutis

? digit Gnh

dilacerata, & tota caro dilaniata fit ; ut ve« wity jy

0

ng aperte, & cofte difrupte fint; ut ex ma- ii

Ribus, ex pedibus, «x ore; ex naribus, ex

li,

QCu«

qo

F

]

Ü

n J

|

|

f

Conceptus 1.

5f2

" fuam a t

oculis, ex omnibus merübris copiofiffinus fan-

ipletaty

guis effluxerirt,

I5 CrOnd

1

Finquam r

ET TAMEN (quis non obftupeat) & ta-

Yduris

j

J thüi

men, quantum extrema debilitas patitur, con-

N. VO : (/

TU Drodii,

vertit Chriftus fanguinantes oculos fuos ad te

MMtameusef

9 peccator, & dicit: ecce bomo! Nimirum

W ]

fttq f

dicere vult Chriftus: ecce Domo! ego fum il«

il

Hinpy

le homo, qui propter hominem fa&us, &

hn iniqu/-

flagellatus eft homo. — Ecce bozo ! ego fum

i, w

illehomo, qui mori volo, ut vitam habear

i s ul

homo. Eccebomo! ego fum ille homo, qui

um vermis, €? moz bomo; qui feci, crean-

do, ut effes homo; qui facio confervando,

z

W

ut permaneas homo ; qui facio patiendo, ut

redimaris homo. — Ecce bomo ! ego fum ille

*;mgrfilälnalu/[ !

hemo, cujus de/iczz funt eff£ cum filiis bomi-

PUDTTRT

wu. Ecce bomo! egoíum ille homo, fupra

TU

eujus dorfum fabricavit peccator homo,, & ita

yefus lum

bricavit, ut non amplius nofcar à difcipulo

vOridus nudatog

in€o: Zoz zovi bominen.

Q Pater ! nolcfs-

ne tu hunc heminem? vide, an hec cruenta

Ahgas r

g pl

tunica fir tunica filii tui! ó Mater! nofcísne

j Dl t

tu hunc hominem? vide, an ego fim ille ho-

r i s

mo , quem tu fpeciofum forma pre filiis ho-

diw ] PH ]ud.f]

minum genuifti? quem tu in prefepio fa-

j HM

A

Wil

J

fciàfli? quem tu virgineis uberibus tuis la-

Tlm n*

Gá(? Ecce bomo! ego fum ille homo, de

ym

quo dixit Caiphas: expedit, ut wmus bomo

yimis, V

"

J

hod

moviatur pro popülo. O homo infirme! à

qm

homo deferte! qui toties clamas : Zozzzem

4

y

tæ[lx'h

I

gb

tou Dabeo , ego fum ille homo

; qui te juvas

m

m

£, Dora. Dzura. Coyaälfï 2. 6

LA

o

Domznica Paffonis.

354

, re, & fanare volo.

Quaro te iterum -Ó ta-

quicirr

jj

&us! quid cogitas? an non commiferatione

ijm dl

j Hn

maxima tangeris? imó quaro , nunqufd te

hec verba tangunt? nunquid hec columna

, as

marmorea durum peccatoris cor eft? Nun-

gi ag

quid tu impudens ta&tus denudari & flagella-

;inn r

ri Chriftum fecifti? Ah! cito; cito poniten-

suniites

tiam age, & omnem denudationem fuge;

s & c

imó cum Jofepho auffuge etiam reli&tó pallió.

:,-ï[fzgtüis, quiï

, qiis t^

4 me ao

Pars Tetfia,

g Vi t

yo pinss q

N.VI

ENIQUE afcende mecum Ó tactus mon-

abulari; pro

D

tem Calvariz, & afpice ibi Chriftum in

gu, exqut

£ruce pendentem, morientem , & toti quafi

sttné viftri

mundo valedicentem,

En! inclinat Chriftus

awifi, ntri

in cruce caput fuum, & lingua morituriente

du med!

quafi dicere vult: vale terra! quam lacrymis

At tmedianod

& fanguine fepius irrigavi; gratias tibi ago

Ts t nedod

pro fepulchro, in quo paulo poft defatigatum

p w

corpus meum quiefcet. Vale aqua! quam

d cy

meis pedibus fepe perambulavi; gratias age

s. V

tibi pro tam prompta obedientia , quando im-

busvipis

peravi ventis & mari,

Vale aér! quem tri-

1l itQ

ginta tribus annis haufi ; gratias ago tibi pro

Alter cullmr

tot fufpiriis, ad quz mihi fideliter coopera-

Mtn, D

tus fuifti, — Ecce! vix amplius fpiro, & bre-

Moritun n

vi pro totrus mundi falute exfpirabo. Valeig-

HEC ultimi

nis! ignem veni mittere in terram , & quid

Jim f& mo

volui, nifi ut accenderetur? gratias ago tibi

- nhdigi,

pro omni calore, quo mefovifti, Vale po-

? À Qntig

pule

ii

Conceptus VT.

355

Ht j

uledilecte! quicircumftas montem Calvariz,

[

j

1y Rüguid e

cut mater dilieit flium unigenitum, fic ego

te diligebam, fed tu dereliquifti me, & ob-

f cofumn;

r N

litus es creatoris & redemptoris tui; gratias

ago tibi pro triginta trium annorum hofpitio,

" fipdli

quod in terraiadulfifti mihi peregrino. ^ Va-

! Fïlüpflnilcn-

lum p

lete carnifices & li&ores! grarias ago vobis

|

N

iW

i

M

^

pro funibus & catenis, quibüs me ligáftis;

i pii

pro flagellis, quibüs me flagellàftis; pro fpi-

nis, quibüs me coronáftis ; pro clavis, qui-

büs me perforáítis; Ó fi mors mea vobis vita

"

foret! Vale chara Jerufalem! gratias ago tibi

wom o tduts

pro plateis, quas in fudore vultüs mei per-

ambulavi; pro cathedra in templo & fyna-

f rb

£0g3, ex qua tibi predicavi; ego te quidem

OM UT

pl i r

paterné vifitavi, fed tempus vifitationis non

agnovifti, nec agnofcere voluifti.

Vále ó di-

at t

le&ta Mater mea! ecce! quem aliquando vi-

j nlioyi

difti de media no&te nafcentem in ftabulo, jam

ts Q

vides, de medio die morientem in patibulo;

lii

gratias ago tibi pro virgineo corpore, quod

Wi aqil d

mihi dedifti, ac pro materna follicitudine, qua

u gt

meeducafti. Vale dilecte pater! gratias ago

jnia, q

tüb:, pro fignis & miraculis, quibus me cla-

t a?

rificali; ecce opus, quod mihi injunxifti, fi

n u

deliter confümmavi fa&us oledzeus usque ad

w u

TüOYfeUL - Pater mi! Zzmanus tuas commen-

d

do fpiritum meum.

[/

ii

gu

: gx[þi(ih&

HJEC ultima Chrifti valedi&tio ad poni-

/

:

4l urnwv

5

i

tentiam te moveat Ó taQtus; nam etiam/N. VII.

:mr? gm

"

(

tibi valedixit, & gratias egit, dum valedi-

:ävl

l

y i

Ü

xit, & gratias egit carnificibus, & lictori-

p

r

bus

!

4

356

Donminica Paffrons.

]

bus. Nunquid tu inter lidtores , quï Chría

juut

p

gt!*

****

ftum crucifixerunt ; unus es? nega, fi potes;

afpice transfixas clavis manus in cruce tan-

quam teftes malitie tuz ; quefo fi manus illze

Y

(incp

vocem haberent, quid dicerent? Certé di-

(unche

cerent: ecce! nos fumus clavis affixe , quia

manus hominum funt tactu turpiter abuíe.

Nimirum exteníe funt manus Chrifli in cru-

ii

ce, quia homo manus fuas fepe extendir ad

bonaaliena; perforatz funt manus Chrifti in

fienunt €

;

cruce, quia homo in manu fua nulla forami-

na haber, per qua eleemofyna in pauperes;

& cgenos decidat.

Quintut

*

Epilogus.

fextrem

-flto cif

OTA ribi hanc doctrinam Ó tactus, &

antequam de monte Calvarie diícedas,

i

verum de commiffis peccatis dolorem elice.

Nimirum eleva adhuc unum de hodiernis la«

D

pidibus Evangelicis, quibus Chriftum cum Ju-

(l x

dzis aliquando lapidare voluifti, & tunde hoc

du f

lapide poenitens pe&us, ficut facere folebat

1 p

in eremo flens Hieronymus, & profterne te

jime tnqn ]

cum fratribustuis, hoceft, cum reliquis fen-

dt; aol d

fibus ad pedem fan&z crucis, & durante hoc

tempore quadragefimali cum Ecclefia fzpius

fproptq

Jilt, Wt t

dolens ac paenitens ad Deum clama: z7fere-

at5 mb

ve1uéi Deus! & confide, verificabitur in vo-

( bis, quod promittit Divus Gregorius, nem-

110 audiciy

Gteg. Ny

At mirgm

orat. 3. de p€

Cbriftus vefurgeus afflictos, & oppveffos

zefurteéh, 7207 deferet.

d fUnqi

Con

f qinq

fj

T ERICM

357

im, Qu Cl

x*

X XX X X OO XX X X XX

LOm

* k k ok k k ok o k k k K k k kX k k

x—***æ ,

5 I Crüce d.

b nimd

Conceptus Septimus

! Cmc

i, qui

Catechetico-Do&trinalis.

toier du

rf n r

ls extnd d

T.H EM A.

ts Cl i

fond f

Tulerunt ergo lgpidcs. Joan. g.

lr u

Synopfis,

Quintum novzlegisSacramentum

l

eft extrema unctio, cujus proin mo-

um d &

1* folito exfplicatur r. effentia, 2. ef-

ofnce d fectus.

j lm dl

dchodernis

Exordium.

(ufumun

dl n hi

Uid hoc? ergo diabolus in dies fit auda-

cior? ita fane videturchariffimi, & qua-

a r

re? percipite rationem.

In initio Quadrage-

g, K

fime demon lapides Chrifto tantüm often-

1,mmuqm$j',

dit; at hodie, dum finis Quadragelim:e fen(im

(s n

appropinquat, lapides per manus Judxorum

d

tollit, ut eos in Chriftum jaciat juxta verba

andin P^

thematis mei: fulerunt ergo lapides. En!

! v

a^

i

multó audaciorem fe jam oftendir diabolus.

uUj

i

At non mirum hoc; appropinquat mors Chri-

WOFJ

j

fti; fed nunquam magis vires fuas exerit da-

inon, quàm tempore mortis,

Notate hoe

(I

7 3

beune

0

358

Dominica Paffronis.

J

bene chariffimi, etfi diaboli tentationes, quas

homo in vite decurfu patitur, multe ac ma-

-J Àl

gnez fint, tamen longé plures ac violentiores

? ,J::L'hls' M

parietur in articulo mortis; ibi enim demon

tollet lapides, id eft, omnem lapidem mo-

vebit, ut hominem 4 via falutis amoveat, &

us

ad. defperàtionem. commoveat.

Nimirum

TE r

tunc viam gratie, quz homini usque ad ex-

tremum patet, pertimorem mortis , judicii,

|

| gh yiti

inferniita obtenebrare folet, uteamhomo in

at

[

.

caliginofo hujus viteexitudifficulterinveniat, iil

Queritis forfan, an nullum remedium fuper-

s i tonm.

fir, ad pellendas has orci tenebras? fuper-

« M qm quiw

gusmi, Connn

eft chariflimi ; & qualeillud? accendere opor-

tet lampadem aliquam, que mentem mori-

af )

euus illuminet, tenebras expellat, & frau. fnur, q

des diaboli detegat; paucis: accendere opor

l.

[!

3, quo bapta

tet oleum aliquod, cujus odor diabolicos fpi-

aplipum

ritus fugat, & decumbentem in agonia robo-

ewlrmya a a

rat.

At quale hoc oléum eft? eft oleum ab

*- adia qnme, (

Epifcopo benedi&um, per quod egrotans un-

-Mige m Q

gitur in articulo mortis, nimirum Sacramen-

*gunmm df

tum extrema unClionis,

De hoc Sacramen-

as Ttmo:

m w í

to agam hodie; dico ergg

w v i ].

d

tiun, a

Propoiïtio.

iaf d

Uintum novz legis Sacramemüm eft ex-

s MO il

ailnum, i

trema un&Qio; cujus proin more foli-

!R ertemg

to cxfplica'rur

* C

Divi-

3 probils

if

Couceptus F.

35?

Is

Divifio.

»ilgn, :

| Effentia,

* Vl'gknliurcsi

um ILEffe&tus,

Artcndi;c!

^ipidem m

t WUI'MQ &L

J Nimirumgc

.. Pars Prima.

us al

ECTE Sacramentum poenitentiz quafi

N.I.

, u

preffo pede infequitur extrema unctio,

: Quanhomo n

flv

utpote quz tefte Doétore Angelico eft coz-

Jümmatioilius; Dicitürque exfrema, non

indun r

tam quia homini in extremis pofito confer-

J lr

tur, quàm quia reliquis un&ionibus, fcilicet

il um

baptismi, confirmationis & ordinis fuperve-

Qu ntym a

Porro extrema unétio ordina-

nit po/£rerma.

egeu, Ln,

rié definitur, quód fit Sacramentum novz

i

legis, quo baprizatus in extremis pofitus o-

tsf

leo per Epifcopum benedi&to fub certa ver-

iugnü t

borum formula à Sacerdote inungitur ad fub-

1 eoleum d

levandam anime, & corporis infirmitatem.

yagrotnst

Adeóque extrema un&io verum novz legis

z

d Saqune

Sacramentum eft,

u

od etiam de fide eft, di-

Y hm

cente Tridentino :

Á

& quis dixevit, extvema Yrd.C14,

can. I.

i

unconem mon effé vere €9 proprió Sacra-

mentum, €r d B. Jacobo "dpoffolo promul-

gatum , anatbema fít; nec minüs ac cetera

U

Sacramenta zgmediaté à Chrifto inftitutum,

eft, utpote qui homini in principio vite pet

acrameüf"m*;? !

baptifmumv, in zzedio per panitentiam, in

sp [E;ïf!i.ï- ;

fiue per extremam un&tionem füubvenire vo-

luit.

Ceterum quod attinet tempus inftitu-

F!Voni'sa probabilius hoc Sacramentum inftitu-

j

£ 4

tum

j

|

(ut

$6c

JDominica Pq]]z'onis.

.,»,uaamff"i d

tum eft Poff refurrectionem, dum Sacramen-

l

7 ii Y

tum paziteztie infütucum fuit, quia eft Du-

"fs

Jus confummativum, & infuper fupponit in

u

miniftro pote&arem remittendi peccata.

aT

N. II.

PORRO materia rezofa extreme unétio«

a oe

nis eft oleum o/ivarum ab Epifcopo benedi-

Gum; proxima autem eft uz&zo in quinque

uinte bre

,gp qusman

organis fenfuum , id quod in terminis expri-

in Decret, mit Concilium Florentinum, Ratio autem,

a lp

ais ld Qu

cur un&io fiat in fenfibus, eft hec, quia in

organis fenfuum viget radx peccatorum (ni-

g us

: petcatorum

hil enim eft in intellectu & voluntate, nifi

rius fuerit in fenfu) ergo JZs applicandum

grdos, quàn

€, nunquid

Aer autem eAt

dc coníecr,

eft hoc Sacramentum, & quidem per mo-

dum cracis, cujus omiffio tamen non invali-

dl hs;

» $*

sillus fculta

dat Sacramentum , cüm ex nullo capite hoc

conftet.

Forma extrema& unCGionis coníiftit

Aemtnta a

[)

juxta prefcriptum Florentini, & confuetudi-

Adiredorpt

nem ac praxin univerfalem Ecclefiz in his ver-

gin f bj

|

bis: per iftam fanctam unctionem & piiffi-

wksi A

SNEN

q:am mifericordiam fuam indulgeat tibi Dos

minus, quidquid deliquifli per vifum (fic àd

At b

quemlibet fenfum) in nomine Patris, & Filii

natttvnu

& Spiritus SanCti.. Amen, que forma debet

tht

effe deprecatoria effentialiter, juxta verba San-

1 d nf

Wcob. $.. &i Jacobi dicentis: orezt J'uper eum, £? ora-

yperndir]

£io fidei [alvabit infirmum , que voces orent

àripod

€7 oratio deprecationem fignificant.

Ratio

W. Quatn

€ongruentiz eft, quia fufcipiens hoc Sacra-

Anentum j

ynentum ob infirmitatem exzremag eft extva-

DAT

ordinari? indifpofius; igitur ut conféquatur

nc du

hujus

j

Conceptus PH.

| 362

n f

hujjus Sacramenti effectum, fcilicet a

bfterfio-

!l qui f -

nem rveliqurarum. peccatorum & füblevatio-

t fippon

j

nem, Chriftus cenfuit conveniens, ut adhibe

1 D6CCaUn,

:

retur modus dcprecatiyus.

1

Itf tndro,

-SUPERSUNT charifïïmi acihuc multz que-

N.HL

:n?lïfopa b !

fiiones eirca hoc Sacramentum , ad quarum

Vi qung

Principaliores breviter refpondetur, Quari-

Dittirs erpri.

tur pri/;o quisnam fit minifter extremaz un-

h li am,

Gionis? Refpondeo: minifter extremz un-

Y

&ionis va/7dé conferende eft fo/us facerdos, Trid. £ t4.

1 yitonn (

quia Sacerdotis eft abítergere peccaza, e

rge

€anD. 4.

A a, d

/g

& peccatorum re//guias; & etiam quiliPet

p t

facerdos, quia non requiritur jurisdicfio. Mi-

E giln pe .

nifter autem extreme unCtionis Ziczzé confe-

Vantotoi

rendz eft folus facerdos proprius, aut alius

mb ii o

cum illius facultate.

Ratio ett, quia confer-

n o

re Sacramenta eft pa/Zoris officium, qualis non

Lnfend

eftnifi facerdosproprius, Quatitur /ecuzdo:

ts

quodnam fit fubje&tum Sacramenti extrema

ien & pl

unGionis? Refpondeo: perfona capax fufci-

i db

piendi hoc Sacramentum eft folus homo Zap-

Zizatus (nam baptifmus eft /azua omnium Sa-

gl

p

cramentorum) edu/tus (exxrema unctio enim

ye f .

pratupponit capacitatem Sacramenti pezitez-

tie) & znfirmus , qui prefumi poffit aliquan-

T jumwerba&k)

lr d

do perfonaliter peccafle: quia in hoc folo ve-

rificari poteft effe&us, & forma hujus Sacra-

qenit

J

menti.,

1 T

Quaritur Zer?o : quandonam hoc

fj lt

i

fopiti

Sacramentum iterari poffit? Refpondco: etfi

durante eodez; morbo iterari haud quear,

yfrim

m

j

quia hoc durante continuatur pracuca ejus

i

Z5

figni-

d

j

(

236

Dominica Paffouis.

S*Wc[ü Pcrü

fignificatio , poteft tamen iterari, quoties /z2-

gt

Jato priore periculo mortis reinciditur in z0-

j, qio UI |

vtint , licér recurrateadem infirmitas, nec'fa--

ii

'-'j;ere "fgl

nitas fJegé. recuperata fit. . Ratio eft: . quia

at

f«d

]

, hoc Sacramentum non refpicit pracif infir-

g

mitatem; fed perzculofum ffatum infirmitatis ;

ergo fi Jc iteratur , etiam illud iterari pote-

sgiundion

rit, eüm tunc novam fignificationem practi-

n quetil

