tem, & videamus, quàm mirabiliter Samfon

Vi fpi n

in variis punctis, precipué aurem in g7azdo

& patiendo Chrittum prafiguraverit,

ia p

a uD

- TRIPLEX amor Samfonis erga Philifteas N[. f,

ho g

mulieres refertur in Sacra Scriptura; primus

ia n

p

petll L

quidem, quo adamavit filiam Philiftieam in Judie: 14

civitate "bamnata, & hic amor fignificat amo-

Atl

rem Chrifti erga humanam naturam in fan-

"TA

Giffima Incarnatione.

i !

m lt.

Confideremus igitur

(cAg

"] 'lll

unc primum- Samíonis amorem, qualis &

l$ 83

u

Quantus fuerit,

u

Scriptum eft: eo fezipore,

lldcm i j

E &PQ'

quo Pbdz;/iz'i? dominabantur Ifraelà

pulus

lüil; qu Iä f

iU

384

Dominica P)zlmdrum.

y

ulus Ifrael fub jugo vicinorum Philiftinorum

a

D

gemebat, adolevit Samíon futurus vindex &

m n

liberatot ele&ti populi.

Hic circiter vigefi-

mo etatis anno defcendit in Thamnata Phili-

ginii

j

i at

fteam urbem, ubi vidit zzuZerem de filzabus

7j ninqut Y

Pbilifleis, quam dum vidit, ftatim amavit,

jgi t fttip

Nempe oculi fuz£ zz aimove duces, funt cor-

ggs um

disjanug; proin cuftodiendi. Porro Samfon

slimlon: t

amans valde hanc mulierem rediit otius ad

yg hunand

parentes fuos, & petiit hanc filiam fibi dari

m

conjugio, ataccepit refponfum: zuzuid o

eft mulier in filiabus fratrum tuorum, quit

«ilerimit x

db o

vis accipere uxovem de Pbiliffgim? nimirum

Divina lex prohibebat Ifraelitis tanquam ele-

qnea & mord

yleris D lo

£o populo matrimonium inire cum gentili-

bus, quales erant Philiftzei, ob periculum Ido-

ems, & lN

lolatrie.

« lgt

Verüm manebat Samfon in fuo pro-

pofito, dixítque ad patrem: Jaze mibi acci-

t quáto r

audre unt

pe, quia placuit oculis meis. "Tandem pa-

i ntum Di

rentes in poftulationem filii fui confenferunt,

siir]it g

fine dubio à Deo edocli, quód hoc in finem

alium fiat, nempe ut Samfon habeat occafio-

nj

n t

nem contra Philiftzos pugnandi , & Hraelitas

liberandi; quare cum eo in Thamnata defcen-

amdlm,

* f h

dunt ad celebranda fponfalia , fecuturásque

nuptias. Jam áfigura ad figuratum, à Sam-

rgviruthæmOnis

fone ad Chriftum nos convertamus,

dum n

Quero

chariffimi, quando Chriíli facta eft incarna-

Vg f

10 debijy D]

tio ? nunquid eo £ezpore, quo totus mundus

per peccatum Ada à ftygiis Philiteis devictus

Qidem f

DLT

eft? Nunquid Dei Filius amavit üt Samfon

alieuzgenat , ex hoftibus populi Ifraelitici;

- flagi

fClh—

:' om DW [/

I^

Conceptus 27.

385

n Phfngns |

feilicet naturam humanam infinitls modis difa

Ts Vi

fimilem nature Divine ? nunquid cum hac fe

(ttter W.

defponíavit in incarnatione? quantus amor!

Aumati hl

cum inimici effemus, dilexit nos.

Certé et-

1t d f

iam filio fuo Pater coeleflis dicer

e potuiffet z

um anaj

fili mi!

nunquid naturam Angelicam ex che-

* nkt-

rubinis, aut feraphinis Divinz nature mapis

L lurojanfon

fimilem affumere vis? ar refpondit Dei filias,

2 otus d

quod Samíon : hanc mihi accipio, fcilicet na«

X n d t

wuram humanam, 4uzz p/acuit oculis meisg

Ício Ó Pater! quód Angelica natura multó

q ww

a um i

excellentior fit humaná, fed natura humana

ii t

placuit oculis meis , etfi fit terceftris; erfi fit

tlitqum

carnea & mortalis;

etfi fit propagata ex Adze

poíteris Dei hoflibu

s.

i m p

Quare confenfit Pater

&ternus,

& mifus eff "dngelus Gabriel d

joprinial

2Deo ad Vi

'Szmhm:üaprq-

rginem, ut confenfum ejus exqui«

TU

rat, quo dato, fcilicer per verbum /fat/ fta«

j T g

tim celebrate funt nu

ptie in virgineo corpoz

( of

re inter naturam Divinam & humanam, (ic-

jl n

que

pater fecit tuptias filio füo , & verbum Matth;as«

caro f«

n

GU eff. Porró ficutSamfon amorem Joas, t,

A

j

fuum eó direxit,

ut quaerereret occáfionem

mäm

vTuyudtt

€ontra Philiíliim ,

ita Dei filius in incarnatio-

jia, r

ne fua hunc habuit amoris finem, ut nos á

ervitute Demonis redimeret, Porro quem-

fgoum

at v

admodum juxta comimune adagium Zg aziore

4802 vzvitur

Jfte dolore, ita Samfon amans

j efl

p

etiam debuit

pati,

uo UP

j

& multa adverfa tolerare,

du

& quidem ftatiin i

n itinere ad urbem Tham-

,nsPhlhü

jj

Rata, ubi in via

!

leonem occidit ,

& quafi ha-

j m

d

um in fruíla difcer

j

"a

pfit, in cujus ore rever«

J

W

i

: JJorg, Diurn, Cogc,P. F. — Bb

tens$

386

Donanuzca Pnlhmmm.

favum mellis,

H

at Y

tens examen apum invenit, ac

I

üm fumpfiffet in. mamibus, comedebat

Ia hr

quem» c

Á nl'ömh

( Eb"

25 via. . kioc facinus veré generofum nec pa«

tentibus fuis aperuit Samfon, fed celavit us-

A

T (f

gm Hac t

que ad tempus nuptiarum , ubi conviyis illud

per modum enigmatis propofuit his verbis:

ais O

de comedente exivit cibus , €?^ de forti egvef-

hts u

fà eft dulcedo. — Appofuit autem Samfon has

i p

conditiones convivis Philifteis :. fi folveritis

fgacs n

mihi intra feptem dies convivii, dabo vobis

vf u

triginta findones, & totidem tunicas; fi au-

li vt

£em non potueritis folvere, vos dabitis mihi

o deV

triginta findones, & tot tunicas. Philiftei ,

vnquart db

cüm non poífent folvere enigma, dixerunt j n

uxori Samfonis, ut blandiretur viro fuo,

Valb df

Ífolutionem expifcetur , quod etianí effecit |

Nimirum indicavit

n4th; t

blandiendo, & flendo.

Qiustotqu

Samíon enigma uxori, & uxor convivis, pigiy

Heu! quisfidat femine, fi uxori proprie j

Minueud

fidendum non eft? at quid faGium ulterius ?

p u

fcriptum eft: uxor auzem ejus accepit marie

g

zum unum de amicis ejus , & pronubis ; fa-

At Nor

N

licet aliquern ex triginta illis convivis; quibus ,

]

BU

o

znigma revelavit.

O ingentem uxoris pertt- |.

ä

« s

diam! non miror, quód inter Samfonem

OTenentar

Philiffzos tantum bellum exortum fit; hec

n chrilas

'enim perfidia anfam dedit, & caufa fuit, quód

18 in hp

:Samíon per trecentas vulpes fruges & o'ive-

l

que et fj

a Philifte&orum combufferit, Imó ipfi Phili- ,

J

tDecciti

ftzi confpe&ta tanta clade, & cognità illius

i

i

itfo$ Qam

«eauíà combufférunt tam mulierem , quam pa-

dulte-

tii,

--ti"emgjus-,' hocpremium fuitperfidiz &a

h

-

ia m

Conceptþs IL

195

rii, Veràm videamus nunc

T t

» quid per leo«

ttülm n&c p

nem & per fp

onfam híe intelligatur.

Pet

fponfam hic fig

nificatur frnagoga, que eque

d cehyir vs.

infida fuit Chri

Contins i

fti, ac Philiftea Samfoni, imó

i s verb

magis. Hanc adamatam fponfam füam cüm

Af

vellet adire Chriftus, ut eam doceret, & in-

manfon l

fttuetet, occurrit illi Leo, fcilicer diabolus ia

deferto jejunanti, & efurienti, quem Chri«

x fHolren

1i, o vj

ftus paucís verbis confutavit, & devicit. Por-

: £o ficut Samfon favum melis comedit in ore

TY

tbl

eonis inventum, ita Chriftus verbum Dei,

quo devicit diabolum, ubique predicavit,

n Dl

"

tanquam cibum anime, dicens ;

enigot t

quam dulcia Yàl 118,

Jaucibus sneis e

Jo

uín! fupev muel ovi dmeo

D

/

Ü o la

& alibi: zeus cz

j

g n t

u$ eff, ut faciam volunta- joan. 4,

tem éjus , qui mi/it me. Infuper propofuit

Mij indm

Chriftus tot quafi probletmata quot parabolasz

J com'ivfs

& tandem à perfida Synagoga ficut Samfon 2

fun gt

Philiftza repudiatus, & reje&tus eft,fed nonim-

jlum at

puné; nam ficut Samfon vulpes imtifit in fe-

pl

getes, itaChriftus poft annos quadraginta ifnifit

LUE

exerciturti Romanorum, & quo Jerofolyma,,

j 9

templum, Synagoga ipfa incinerata fuit. Quas

pena u

actenus Synagoge applicata fünt, etiam

jj

convenienter applicari poffunt chariffimi, ani-

NUA

mz chriftiane, quam fibi defponfat Chri«

m

i

baf

' flus in baptifmo, , cui revellat arcana fidei,

rpfg

s nf

& quz ex fponfa Chrifti fit meretrix diaboli

imii

ff

per peccatum , & nifi refipifcat ad ignes femne

jl M

piternos damnatur,

H

j mldl:'

j

j

Ti

Bb 3

VE-

1

(iupt

388

Dominica Palnarum.

l

s g

pl g

VERUM multa adhuc de primo Samfonis

g rl

N.III

amore dicenda fuperfunt, que filentió preter-

j li

0 9

ire nequeo, fed in compendio vobis referam.

y, C

«Ub

Scriptum eft, quód Samfon poft hac in fpc-

gt i

luncam petre £a (e receperit, non qui-

dem ex metu, fed ut quietiüs orationi vacae

stin m

aj utet

ret, & neurbs aliqua populi fui periclitare-

u pl !

tur fuà causá, fi quam inhabitaret, Pari mo-

dó Chriftus egreífus eft z zmontez olivarum,

d od

al Al

tum, nepatrifamilias, apud quem manduca-

verat Pafcha, & difcipulorum pedes lavavit;

g dn, Q V

ag u

fi in ejus domo c

aperetur,aliqua moleftia cau-

faretur, tum ut

P

erventius oraret in folitudi-

g annistum qot

11 ts

ne montis,Rurfus ad Samfonem in fpelunca

habitantem venerunt zrZa züllia virorum de

s pl

arent, & Philiftzis trade-

Sluda, ut eum li

vpan ii n

rent; Similiter a

H

Chriftum venit Judas pro-

vt ttaonen

ditor, & cum eo multa tura; imó quemad-

i, aregn

nodum ex duodecim tribubus Ifrael, fola tri-

vlj J

bus Juda hec confilium cepit contra Samíos

tf

nem, ita ex duodecim Apofítolis folus Judas

lo t

proditorem egit.

Samfon, poftquam jurave-

nl um n

Wüymhin

zunt, quod non velint eum occidere, permi-

fit fe ligari fponte duobus novis funibus, fic

T felo m

Chriftus fponte fe permifit capi & ligari: o2-

"sl eidog

latus efd , quia ip[e voluit, Samíonirruente

1Chidey TT

in eum fpiritu rupit funes, nec mirum; ex-

? CR

rerius tantüm ligatus fuit; at Chriftus prater

ltl lw

externa vincula etiam interius duobus funi-

LUDIM

bus ligatus fuit, fcilicet fune amorzs erga ho-

ht ml

i

n

mines, & Íune odedientie erga patrem cce«

P Md

amíon

lefiem ; quos rumpere non volebat, 5

frà«

3 Q ln gl

Bb)

LU

Conceptur 1.

589

Ymo ff

traditus eft Philifteis gentilibus 2'viris juda,

ltntiprent

VOl eram,

Chriftus Dominus traditus eft à Judeis Eth-

nico Prafidi Pilato, gentilibüsque militibus

t nb

& lictoribus. Certé tunc Samfíon potuiffet

l, non qie-

conqueri & dicere:

popule meus, quid fec£

n iC

zb

pari imó meliore Jure Chriftus ita allo-

À prdimm

qui potuiffet Judzos; & dicere:

opule tueus !

M. Porlmn

Á

ex omnibus populis mundi ele

e! quid fecz

i f

Lib? eduxi te 4 captivitate Pharaonis; pavi

Qunmandiie

te quadraginta annis in deferto ; divi(i antete

i n

mare rübrum, cur ergo tradis me hoflibus

quwdaw.

meis? In terra tua natus fum; & triginta tri-

at nf

bus annis tecum converfíatus fum , quid mali

[ i t

!

eci? cecos tuos feci vidéere, claudos ambu-

Al inmat

lare, pertranfii benefaciendo & fanando; imó

i Bul

non quzro aliud nifi tuam & totiüs humani

r u p

generis liberationem 4 fervitute ftygii Phili-

jj mb

ftzi tyranni, cur ergo fic mecum agis? Dzc- Deut. 32;

sliel t

cine veddis Domino popule flulte &* infgpi-

i um

ens? At quid Chriftum conquerentem contra

jis us

Judaos propono? cur non potius refero que-

1?g[kquam i

relas Chrifti: contra populum chriftianum?

ts j*

profe&à grave facinus illud fuit, quod com-

j ngViS funibuü,'?

miferunt Ifraelitz contra Samfonem; adhuc

TL

ri:j

gravius illud, quód commiferunt Judzi con-

i Samfüm "

tra Chriftum; at quod nos chriítiani hodie-

s

m

dum committimus, hoc facinus eít gravius

PU )

& immunius duobus precedentibus. Sam-

n

fon maxillà a(ini interfecit mille Philifteos ;

L

pér hanc maxillam afini animalis contemptif-

"T

u

fimi intelligi poteft crux Chrifti, crux, in«

TT T

tibilius ,.

j [ fb

quam , qua olim nil erat contemp

3

juxto

(f

^ $899

Doiinim'ca*Palmarum.

l

,iím

"

l

;

i

j

D. zi juxteilludg: smofedzctus , gui pendet du lignos

f

'3&511!71"

Et tamen in eruce pugnavit, in cruce trium-

jl

; [f

yn

phavit. Samfon pugnavir folus, & unicus;

x-

1

"

ii

etiam Chriftus folus pugnavit contra hoftes

(;';

)

'

Aguit

Püly4r fuos, dicens per os Davidis : coufiderabam

Ü

j

m

[

ad dexteram , €? non evat, qui cognofceret

jl

Qub

1Gi 65, ge &c. & alibi: circumpexi, CT non evat

PL

auxiliator, quaffvi €&? non fuit, qui adju-

vavet,

!

^g rl

u

Imó non tantum ab hominibus, fed

N

etiam 4 Patre, fuo. celefti in ultimo mortis

g

pralio derelictus fuit, prout ipfe conqueftus eft,

u Wx qit

Mattb, 37. dicens:. DJeus seus ! Deussueus! àt quid. de«

veliquifti me! Denique ficut

.

Samíon obtentà

i Cl o Y

vi&torid (it

*,

iens, in man

dibula

fonrem invenir, Orísi

f

itaChriftus fitiens animas,in-& ex cruce fonrem nitn

u

vite eterng fcaturire fecit, intellige quinque ul

l

4f

g

que ceu lu

vulnera, feptem Sacramenta, per

fontes anima maculata dealbatur, immunda W

J[E mf

einunortn, 0

purgatur , & fiuens reficitur,

df N

.NUNC à primo ad feeundum Sam(onis uinim/

N.IV.

amorem tranfeamus chariffimi ,' & breviree ii

novam Chrifti figuram confideremus,

"T'efte tiyumsii

Judie. 16, Scriptura, poft hec Samfen a/iit quoque $9 wl

Gazar munitam eliquam Philifteorum civie iris?l

tatem, & quidem, üt Jofephus Judeus fcri» t d i

tor refert, ad contemptum Philiftzorum fi- i (ilg).

ne armis, &ífociis, Porto vidit i mtwie- wniy,

vem mevetricem , ingveffüsque eff ad eamj d sss

& quid faádtum ? Philiftgi audientes,Samto- lg (v

j

nem eífe in hac urbe, in hac domo, otius ,

LT

nmagmm

cu&oflcs-ad?ortas;pofgerum, totá ;zacz?e;l ;;:'æ- "

l

' i

^lf,

Couceptus HH...—

39I

LT

ffolantes, ut mane occidevent eum. , Sed Sam«

1 (FUCS rl

fon. dormiens usque ad mediam no&lem , inde,

5; us

furrexit , €? apprebendit ambas porte fores

tOnta hofeg

cum poffibus [uis , €7 ferd, impofitásque bu-

tf

gueris fuis portavit usque ad verticem mon-

L od

tis, qui refpicit Hebron in terra Judaica; fic-

TAT

que evafit.

Quzfo quid hec figura denotat

i qui u

chariffimi? nil aliud, inquit Gregorius Mag-

G:cg.hon;:

yenbys, d

nus,, quàm vi&toriofam Chrifti refurreQtio-

2 LinEvan,

La mortf

nem, Nempe dum Chriftus abiit poft mor-

hnqdsd

tem in civitatem G'a247z, (eu defcendit in in-

ATE

fernum, Judei cuítodes illico deputaverunt,

y lnl t

qui Chrifti corpus in fepulchro cuftodirent,

i um

At Chriftus üt Samfon media noCte non fe-

r

làm ex inferno & de fepulcho non obftante

il n

fepulchrali lapide exiit, fed ipfa inferni clau-

ftra deftruxit.

n m

Jnr, i

DENIQUE .confideremus etiam tertium

N. V.

[

Samíonis amorem , ob quem plurima & gra-

viffima paífus eft. Nempe teíte Scriptura Sam-

anlm $a

Íon amavit atulievem , que babitabat in val-

üxm'x ! & LA

de Sorec, & que vocabatur Dalila. . Hzc mu-

lier fuper omnes alias decepit Samfonem, &c

d [;

y dit 9f

quomodo? Imprimis ab hac Samfon prodito-

j Phlhü!OW

rié venditus eft Philiftzis; pari modó Chri-

ftus yenditus eft 4 proditore Juda hoftibus

f

hu ^

fuis,

Confiderate hic chariffimi modum &

n PhlhüzW

circumítantias utriusque venditionis. Vendi-

tus eít Samfon 4 Dalila, quam vehementer

j

TT L

g

i

amabat; Chriftusà Juda, quem plurimis be-

»l nm

neficiis cumulavit ; quid amarius ? Venditus

r

n

eft Samfon magnoaargenti pretio, nempe quin-

i.

]mu

4

quies

(

Donminica Palnarum.,

392

,a!ris

gf

A

f

yls

quies mille quingentis argefteis; venditus eft

1

l

n

Chriftus triginta tantüm argenteis, quid con-

PT n

temptibilius? venditus eft Samfon , quia Da-

m m

lila excacata. fuit amore pecunie ; venditus

«iitst )c]mual

eft Chriftus, quia Tudas occupatus erat avari-

fj

tia,

Denique venditus eft Samfon , quia ama-

!

|

vit; part modó Chriftus non fuiffet venditus,

m a

:iïïim ügmm 1

finosnon fic amaffet.

Porro quemadmodum

Samfon per blanditias Dalilz , ita Cliri(tus pro-

;Chli[hlm p l

dmti d nagiïflü

ditus eft perofculum Jude, — Dalila tribus vi-

€ibus quzfivit Samfonem, in quo confiftat il-

sls n

Jius fortitudo, at tribus vicibus illudebat ei,

a a

diceus: (itales & tales funes adhibeantur ad

u a

ag fu.

ligandum; fecit hoc Dalila Samfoni in fomno;

at evigilans rupit funes 414// tela filarum, tan-

niuitumn, 01

m Aitri

dem quarta vice rogatus pandebat Secresum

dicens: A rafum fuerit caput sneum , vece-

f uren t

Duo.hic fortaffis

ecdftlt, u

m

det d qme fovtitudo mwea.

n

aliqui ex vobis chariffimi capere non poffunt?

ge ho v

d ]cnlfafcmä

primum, quomodo fieri potuerit, ut frau«

des non adverterit Samfon? fecundum, quo-

a, 1

znodoin crinibus, quibus vix vilius & contemp-

xmyitdri

tibilius quid in humano corpore reperitur, tan-

d

ta fortitudo cenfiftere potuerit? ad primum

refpondeo tribus verbis: ozmis amans amens ;

TTR

in fecundo latet myfterium; Nempe à cura

:diccndifqpnäa&m

minimorum fzpe pendet robur, profectus,

t r n

victoria Chriftiani Athletz ; nam qui ne qui«

tily, lii

dem minima negligit, minüs negliget majo»

Vr pny h

ya.

uod Dalila fecir blanditiis, hoc Judas

fecit o

F

L

culó; & quemadmodum Samfon in fi

UTR

nu Dalile incbriatus tondebatur, ita Chriftus

D

^

amore

Wil

!

"!t

D

Conceptus II.

393

:is; Til

amore generis humani ebrius, imó ebrius po-

Pty Qd g

culó facratiffimi fanguinis fui, in quem paulà.

Ws qm'a D.

ante vinum convertit, & calice illo, quem

l^s Vendtus

pater caleftis illi propinavit, inter brachia

VUb avir

Matth,2 64

udz proditus eft, jiuxra illud: 2uz autez tva-

0 Qu r

didit , dedit illis gnum , quemcunque ofcu-

Vevendiuy.

Jatus fuero , zpfe eff , teuete eum. — Ex certà

nadmodun

ficut ftatim ligàrunt Philiftei Samfonem, ita

Brfuspn

udzi Chriftum proditum illicó vinculis cir-

Dbv

eumderunt ; Ó tragicum fpe&taculum ! , cur

quitd

Samfíon non rumpit vincula hac ficut przce-

b n t

dentia? cur Chriftus non fternit hoftes fuos,

uU !

ficut ante duabus voculis: ego f/um/ refpon-

n o

det uterque: 4uem memo potuit Jeringere ,

fa.

Jirinxit amov. O iogens dedecus & oppro-

d f

brium! Abducitur Samfon ligatus longo itine-

M RAU f0

re Gazam urbem celeberrimam, ubi nuper

Jy t r

portas abftulit, ut majori exponatur lndibrio ;

r pl

ducitur Chriftus viaQus per torrentem |Ce-

meri, w

dron in urbem Jerufalem, ubi antea tot mi-

fusdun ?

racula patraverat.

Ah! chariffimi, ftudea-

vlius i od

mus tot probra aliis honoris & amoris obfe-

sotcrcpuimnm'g

guils penfare.

i jf

L

Wli! [j Mï'

MULTA dixi de amoris þozentia

2

at plu« N, VT, |

n NCMPH?;E

ya dicenda fuperfunt, que mox audietis. Sam-

ol Pmä?;

fon per amorem fuum non folüm proditus ,

'

T g qwm.

venditus , & in captivitatem redaQtus eft, fed

alia longé graviora probra & tormenta fufti-

at

nere debuit,

Andt "i

Imprimis Samfoni 4 Philifteis

j

uterque oculus effodiebatur; nec mirum hoc;

g

j

hu^

quód Samfon externam & corporalem ezci«

dÀ

[4

tatem

gt

( n()q

394

ADominica Palhmnavum,

xnü f

(U)

j cl)k)!

tatem expertus fit, quia jam dudum ab amoré

a

interids fpiritualiter exciecatus fuit; imó ocu-

(yifion

lis ple&i meruir, quia oculis peccavit afpici«

T

endo mulieresin Thamnata, Gaze, &in val-

, gl

le Sorec.

Notate bene chariffimi , quod hic

I ju, t

Samfoni contigit , fimile quid contingit in fen»

ï

d ïongc woïü

fu morali homini peccatori , quem Dalila,

Jl « j

fcilicec mundus aut caro ftygus Philiftzis tra»

g

pri t

D

dit. Nimirum tali captivo ftatim eruunt Ocu-

los, non quidem corporis, fed mentis, &

N a

mm'lmS Qü

L

quare? ideó, ne videat peccatorum fuorum

turpitudinem , multitudinem , pericula, &

i m&mv

r o n

Qenas,

At redeamus ad hiftoriam, & in-

' quiramus in caufam fa&tz hujus exoculationis,

d p

Cert&- non alia hujus caufa fuit, quàm hac;

ut fi Samfoni rediret fortitudo, hac illi pa»

AOT r

aleren, t

rum prodeífet , dum videre non poffet, quem

ferirer, & fimul hzc, ut ei liberius illudere

i, rdetepi d

poflent.

Nunc oculosab exoculato Samfone

al rl

' avertite, & illos ad oculos Chrifti converti«

getmds 0

te, & videte, quid paffifint, — Judzi non qui-

M

dem eruerunt Chrifto oculos, attamen illos

d.

f rngt

turpiffimà obcecárunt centone , fputis & for-

1 W ld

Marc. 14, dibus,

tsb d

Nimirum tefte facro textu: cepe-

Matth, 16, yugt quadam coa[puere euti , ? velare faciem

d

Ah! quàm

Luc 214 ejug, Cp, colaphis eum, cadere.

if cü,

kl

innocenter patiuntur Chrifti oculi urpote im-

tn d

""WI |

Wf*

peccabiles!| Nempeper oculorum fuorum tor-

fni, qu

»

menta expiare voluit Chriftus peccatum illud,

ii fs

quod primi parentes noftri commiferunt ocu-

Wrimded

is fuis afpiciendo pomum vetitum; imó ex-

]

TA t

piare voluit peccata oculorum noft

rorumo

Á

Hos

Vl f

L

Conceptus II.

395

fudgm Ü 4mpy

HosChrifti oculos de novo confpuunt illi, qui

LUE

facies fuas peregrinis coloribüs, & fucis pin-

BEUTUS

unt, Hos Chrifti oculos velant illi qui te-

, iv

nebras & leribula ad liberiüs peccandum que-

li cuodi

runt, & fic quodammodo cum Judais excla-

tünptinltne

mant:; propbetina, quis eff , qui te percuffet ?

m Ddia,

Profe&ó longé pejores Judais illi Chriftiani

iil

Íunt, qui peccata fua in tenebris commiffa à

ROT

Deo non videri putant; fic enim Chrifto non

limois, t

oculos humanitatis velant, ür Judzi, fed

at d

quantum in illis eft, etiam divinitatis oculos,

i, d

id eff, Dei omnifcientiam; dum faltem vel-

Myun, i

lent Deum non videre, non cognofcere, &

Vsl

nefcire peccata fua,

hi ginin

i,

POST exczecationem faétam Samfon inclu- N.VIL

(] pa/ï?/, g

fus eít carceri, & ne effet otiofus, mola agi-

lhei hi

tandz , trahendeque applicatus eft, prout

yilo ao

hodiedum Chriftiani apud Turcas captivi ara-

A n

tris , triremibus , & molendinis alligantur.

uemadmodumamor Samfonem ad carcerem,

gl

j od

& ad molam perduxit, ita Chriftus, poftquam

y, lpl

udzi feffi colaphizando, confpuendo, &

convitiando ad quietem fe reciperunt, tefte

(to f PWP*

San&to Bonaventura & aliis in carcerem con-

Eu

je&tus eft, ibique in fetente & fordido loco

j M

(igalug?!

noCtem illam transegit, & quomodo? patien-

tifimé, quianos amavit, Norate hiciterum

ln

Qu

charifümi ípiritualem aliquam. do&rinam :

Quamprimum anima per illecebras Dalilz feu

mmmm

3 D

carnis ad peccatum feducitur, contingit illi,

y at

']mu

quod Samfoni contigit. Nempe fubjugatue

n d

ftatim

i

(j

346

Domnica Pal;narum.

Jj

pl i

Píal. 4g.

flatim 4 demonibus, & quid tum ?Dozto, cita

[j

yii i

in bomore e[fet , non intellexit , comparatus

"TL L

eff jumentis infiientibus, €7 fümilis fa&hus

f

P. px

eff 1/li$; & quid poft hec? zz circuitu impii

fs

gn

ambulant , hoc eft, perpetuos faciunt circu-

?

ii

eamord

los, quia ad eadem femper peccata redeunt,

T

donec tandem perveniant ad circulum infini-

Bu

ü

jj du

tum, feuad circuitum infelicis zternitatis.

u EU

TU a rl

N VIL RESTAT chariffimi, ut nunc vobis exfpli-

i

cem , quomodo uterque Samfon & Chriftus

ii

Scri-

, ii

per amorem ad mortem pervenerit.

tum eft: forfs jf wnvs dileéio; expertus

i misa t

1

- Cáant.8 fï

anc fortitudinem Samfon, utpote quem amor

ag

fedr mr, d

d toleranda duriffima & probrofiffima quae-

que adegit. Poftquam Samfon aliquot men-

n

v nl

fes in carcere transegit laborans & poenitens.

de peccatis, juffu Principum Philifteorum, qui

fo d C

I

conveuerunt in umutm , nempe ad urbem Ga-

zam, wL zmolavent boffias magnificas Da-

suiudnat g

* gom Deo fuo, €? epulaventur , adduGtus de

at quo i

carcere /udejat azteeos, vel potius illudeba-

T IT

tur ab epulantibus & compotantibus,

Simi-

ii p

i modó Principes Judei viz&um edduxevunt

inbo m

Slefum , €? tradideruut Pontio Fiato Pra-

Vgv

74], & quid fa&tum ? longe majora ludibrig

UT M

& illufiones fuftinuit, quàm Samíon; tefte e-

TT .'qc(

nim facro texru: chamrydem coccineum cir-

IÉ laig

Matth.27. cumdederutrt ei, quid vilius? pledeutes co«

PT

vonam fpineam pofuerumt fupev caput ejus,

robro-

D.

avundinem in dextva ejus,' quid

al Deg, 15203135

fius?. C? geuuflexo aute illun 2l/ud.

eDaHE Cb ,

j

MT

dicea-

Vm

Conceptus T. -

357

"r

dicentes : , due Rex Sudaorum, €7 ex/puen-

A

^ Cs

zes n eum acceperunz avundiuem, €7 percu-

L

tiebant caput ejus, imó dabant ei alapas ; an Jown. 1s.

Wtl

gravior i

f

ufio excogitari poffet? En! cha-

AU lf(

riffimi, quàm fortis.fuerit in Chrifto amor ?

T l,

triumphavit hic amor de veftibus Chrifti, quas

tlun ii

ei detraxit; de facro capite Chrifti, quod

Intmiat,

cinxit fpinis; de fan&tiffima facie Chrifti; que

confpuebatur, 8&c alapis caídebatur; de fan-

tf

€iffimis manibus Chrifti , quas ligavit, & in

TO

quas arundinem dedit; detoto corpore Chri-

m r

fti, quod vulneribüs implevit. At non fo-

Ül m

lüm maximam fortitudinem, fed fummam

WO QD b

quoque tyrannidem in Samfonem & Chriftum

Yodny g

oftendit amor, & quare? quia vitam ipfam

inamantibus aggreffus efl, & mortem pro ama-

f diyt

^i J t

to pofcebat." Confideremus itaque, quomo-

illeonm, qi

do Samíon & Chriftus pro amato mortuus

du Q

fit.. Refert Scriptura, quód Samfoni capz//

at D

ejus renafci caperant, quibus fortitudo ejus

r, idnd

annexa erat; quare cüm d tora gente Phili-

lpaimsïlluäe&

ftza illuderetur in templo Dagonis idoli, dz:

yaibus V

xit puero regeuti gvelfus fuos, id eft, fervo

fl ii

du&ori fuo (fervos enim Scriptura alibi fe-

pius pueros vocat) puero inquam, dixit Sam-

g D

imu t

lon: dZmutte ww , ut tangam columnas, qui-

dus tota. immiuet domus, Cv vecliner fuper

| Sam[()n; j W

g tni?

eas, & paululum vequiefcam, & quid fa&àum?

Admiffus eft Samfon ad duas illas columnas,

"

quas utraque manu apprehendit, & finita ora-

m

tione ad Deum , ita concuffit, ut ceciderit

lqul

domus Juüper omues. priucipes, €? cateram

T.

f"»

"

7:2::/:;-

——

d

Domznica Palmarum.

398

J

fl Wlifmtm

í

ji

jj

multitudinem , que ibi erat. De poftrema

hac glade inquit Sacer textus : 27u/tó pluves

)

jl

jg; d

intevfecit morieus , qudm ante vivus occide-

ff

|

1N

-

x NN.

j

ln c, r f0:; Nempe juxta computum Nicolai Serarii

i

j

lib, Jadie: plura quàm viginti millia hominum ibi occi«

iodom ij

à funt.

i

Et hec eft ultima victoria, & glo-

m

" dc]€

tiofa mors hujus Hebrai Principis.

Neque

jgonort lu

in hoc quidquam peccavit Samíon, quia fe

TM

non direció & ex intentione occidit, fed ran«

dyaptiunne

tüm 4izdire&ó, &t preter intentionem ; feu

tyïx &» Q"üd Smm

Aug.lib.r, üt Áuguftinus loquitur, dévimztus$ juffus, ut

de civ, cap* fcilicet ulcifceretur hoítes Dei, & populi (i-

g Q

a6,

qr It

bi commiffi,/ imó ab aliquibus ipíis fan&tis

i lls r

Martytibusanntmetatur, ficut Pelagia & aliz

um dl hum

virgines, que fe ex alto in undas pracipitàs

runt, utvirginitatem fervarent,

Át fat abuns

v nf pmi

at jf

de con(ideravimus figuram , éonfideremus

1nodó etiam Chrifítum in morte Satnfonis vesa

us f

)

z

frit

ré figuratum, — Quazro chatiffimi, nunquid

etiam Chriftus du&tus eff adrmortem, quando

diris,

st uf r

udai in maximo numero aderant Jérofoly«

mis, & Pafcha celebrarunt? nunquid Chrifto

UET

at idigtn

gravi pondere crucis orneráro, & penirus lafz

fato datus eft Simon Cyreuenfis, üt crucem

at r n

poft ipfum portáret? ah! datüs eft, at non

A i

ideó , ut quiefceret; fed ex peffima aliqua in«

DT -

tentione, fcilicet ne moriatür ante, quàm

Md, t

crucifigatur, Quero ulteriàs: nunquid duo

idro (s

Atl f

ligna fanctiffimz crucis, in qua Chriftus exe

tenfa utraque manu crücifixus pependit, duse

10f

du

n

*;'l

jj

1 (WW [

columnz funt, quibus totus imundus fuften-

tarur ? nunquid quando Chriítus pendeus in

Cruee

NX

Wt

Conceptus. 1.

399

A. Dtpofr.

eruce dixit: cog/ummatum eff , €? duclinato joan. 15.

5: l) jl

capite tradidit [pivitum tanta erat rerum

LTA

facies, quafi tota mundi fabrica ruinam mi-

Ll

nitaretur? Nempe runc Zerra mota efl, pe-

ditm i octi

tre fciffe fuut, monumenta apevta funt.. Por- Maulwaz.

Vhtü, g.

ro quemadmodum Samífon moriens idolum

in ipfa morte fua dejecit; & contrivit, ita

15 N

LUE

Chriftus in morte fuaregnum peccati, mortis

ac demonis evertit.

O quàm fimilis mors

Ht bt

ittiet, f

Chrifti morti Samfonis! in hoc unico difcris

imen eft, quód Samfíon in morte fua hoftes

LUTUMT

i, p

fuos occiderit, Chriftus veró inimicis fuis vi-

tam impetraverit.

g ld

"'Tandem ficut petmitten-

tibus Philifteis corpus Samfíonis in terra fe-

lndügikü

Jdic, 1e.

ib gn

?

fjl

pultum eít à fratribus & cognatis ejus, ita

uti, A

i

!

I

li

corpus Chrifli permittentibus Judeis 4 Nico-

i, lii

demo fepulchro inferebatur, z guo mondur joan. 15.

quisquam pofitus erat.

Queío chariffiini ,

mre fs

if u

cur non fzvierunt Philiftei in corpus Samfo-

nis? cur illud corvis, aut flámmis non tta-

totty qus

diderunt? cur fratres & cognatos non occi-

ib n

derunt? imó cur Judai corpus Chriíti ram

l

D

mmquid Quf

honotificé fepeliri permiferunt? NempeDeus

T qiti d

fuorurm curatm habet etiam poft mortem ? cau«

a, t u

Jfodit Dominus omnia offa eovum , umum ex Pfal. 15.

d d

bis uon conteretur.

Quid fupereft jam? . nil

, p

aliud, quàm ut fepulchro Samíonis, & fe-

yint nmc,:*"f'

pulehro Chrifli infcriptiorern faciamus, &

tj

ertis

quomodo foner? utriusque fit hec: 470f

n qüïl (l

v,l |

u

rzuttp

baus , íeus quos nemo potuit viacere,

if

Tl

Vicit ainor.

ous ^

4

— Pars

chn[h) l

Am

n

j

400

Dorminica Palnavum.

Wi &C 4

Pars Secunda,

( f

"1

gt

LTERAM jam figuram Chriíli patientis

tll

j

NIX. À

g

Coam

confiderandam vobis propono, & qui-

2.Reg 1.

dem in Rege Davide;

Conftet ex fecundo

joxmuR

libro Regum, quód Abfalon ad urbem Re-

gl

gquamut 3

[

Jmprtms

giam Jerufalem revocatus, 4 qua zriennio

exul fuerat propter fratricidium in Amnone

s Dl

fratre perpetrarum , & in gratiam patris re-

10 [ TOR

li

jdun

ceptus , fub pretextu reddendi vota, que Do-

iy

UT

I

mino vovit, in Hebron profe&us fit; Et quid

ii u

|

ibifecit? heu! nefandum fcelus! &perfidiam

^* WSW XX.S

inauditam! lingua loquitur Sacrificium , cor

1j p'm'xmo&u& J

veró parricidium. . Imó nihil aliud medita-

n m um Y

batur Abfalon quàm rebellionem, bellum &

ais ff

patris fui mortem. — Hunc in finem explorato-

u n d

res mifit ad univerfas duodecim tribus Ifrael

3 Duniem o

cum mandato hoc: /Zatzzt, ut audierztis clan-

ssl C

vem buccita , dicite: vegnavit Alfalon im

i daptny t

p

ebrog. Etecce! adjuvante perfido Archi-

sf

tophele, quem tanquam intimum Patris fui

ninidn d

Davidis confiliarium in partes fuas traxit, per

ECC

duos aut tres dies Abfalon proclamatus, &c

tl dem

acceptatus Rex cum turmis fuis bella movet

ad i

contra parentem ; & quid fa&tum? David

percepto hoc trifti nunció az£ /ervis fuzs :

1tpgupml[:domw's:ï

DI

Jurgite, fugiamus! egrveffüsque fex, €? om-

A infcgtlur r

71is [/rael pedibus fuis, €7 univerfé fervi ejus

ambulabant juxta eum. — Iinter alios Davidem

tht qni

g d

fequebatur £zbai bellidux cum fexcentis per-

n doi

diubus, dicens: z7 4uocumque loco fuervis

(

U u i

l

Dominue mni Rex , /fve 12 morte, five in vita,

[71

f?üfis&.züowmüzd

| Mm(mh

17

| : C'ofzceptus r/^

4of

(

,

ibi erit fervus tuus; fecitque, dtdixit, Per

Davidem Chriftus, per Abíalonem fynagoga,

^il ptieni

per Architophelem perfidus Judas , per Ethai

m g qlll-

fidelis quisque Chriftianus fignificatur; igitue

1 aC frunfo

m N

chariffimi ad exemplum Ethai hodie Chriftum

Davidem fequamur ad loca'illa, in quibus

Q temio

n A

paffus eft. . Imprimis David fugiens gladium

& furorem Abfolonis zrazsgredrebatur tor«

An ts

ventem Cedroz, nolens ingredi civitatem Da«

, queDo

vid, ab ipfo fie di&am, ubi fe ad tempus

sls ld

tueri poturffet,' quia hoc ftatim multo fangui-

t ln

ne, & multis capitibus fteriffet, — En!. charif-

a, u

"fimi, pari modo Chriftus, poftquam in civi-

Vl d m

tate in monte Sion Sacramentum.altaris in«

lovn, Mdel.

fituit, egrelfus eff cum difcipulis fuis trans«

iieaepite

torreutem:Cedroz , fed cum hoc difcrimine,:

o r ;

uód Davidem comitarentur aliquot homi-

umïm'!i;dm;-

num millia, Chriftum vero tantàm undecim

vi d

difcipuli; duodecimus enim. jam erat perdi-

ii A

tus & /Zzus pqæ'ditionis. Imo paulo poft et- Jozn: 17;

g Purt

iam hi undecim auffugiebant.

Porró ficut

s s ctrot

David ideó fe recepit in montem olivarum,

T

ne fui caufa majus damnum civitati accidat,

;uEm" dra egreffus eft Chriftus prater alias caufas ,

iiX Y — ne propter fe domui Sionitice, aut Domino

du ^domüs, vbi cgnam ultimam habuit, quide . .

J l4 R(x) c.:l

quam inferretur incommodi.,

Scire cupitis

a, ehariffi, quomodo feu quo affe&u David

n

ad montem olivarum afcenderit? teíte facra

j

K t ftk[þ

Scriptura afcendit ffezs, ícilicet. deplorans

!l W

j

peecata fua, peccata Abfalonis, peccata Ar«

afllü]

[

i

n

n

fih"

| «bhitophelis & aliorum illi adhzrentium. Ità

[i

p

J Dors. Dsurg, qu'. AR GC

E

02

Dominica Palmavum.

i ,&emiucnlisP

pariter Chrifts fudit lacrymas, fed veré fan-

s

guineas : Ja&us eff fudor ejus ficut gutte

"

n n

ij

Lue 22. fonguimis decurrenutis m terram ; hus lacry-

J

sa9p t 1

l

mis deploravit Chriftus non peccata fua, fed

P t

peccata Jude, Judaorum , peccatorümque

omnium, David aícendit zudzs pediéus j ita

d a

Chriftus non tantüm femel àt David, fed fe-

PL

