ritualiter , fcilicet animam fanat egrotam,

Imó ficut vinum de vite mirabiliter homines

ïeü&met; |

etiam fanos reficit; confortat; ac novas fem-

hgt |

per dat vires; uti experiuntur feffi in itineri-

i forf |

bus, laffi inlaboribus, ita pariter. Chriftus in

W) &&W' [

fan&tiffimo Altaris Sacramento: animabus no«-

TT

ftris dat robur; in tolerandis laboribus & fu-

m

ftinendis hujus fzculi difficultatibus nos con-

w

fortat; denique in.ardua ad coelum via nos

n as

reficit, ad quam refe&tionem nos invitat ver-

, itit

bis fuaviffimis : vezite ad me omne$, 4ui la-

Ti

£oratis, €P onevati effis; £P ego reficiam

y B

v05, Ícilicet tibó mez carnis, & poru mei

TINY

fanguinis; nam caro 7zea veré

al lop

eft cz'hts 85"

Janguis sueus ?erä'cyi potus.

fris m

at

Qityo, t

— Pars Tertia,

n

ENI(LUE vinum de vite fedat, & ;xtin; N. VI.

u

D

o

quit fitim corporalem , .imÓ etiam ine-

g al

briat, prout omnibus notum eft. Quaro jam

ex vobis chariffimi; nuünquid hanc vim &

zequamm";

virtutem etiam habet. Evchariftia ? nunquid

I

fedat internam animz, '& cupiditatum no-

lts W

3di!

|

ftrarum fitim ?. Certé multi fuerunr, qui ni-

i

inis magnam & malam habuerünt fitim , ta-

lil

-

imis avidé & inordinaté

i u

N

mfcilicet', 'qua n

Hh 4

3ppse

483

Domiüica.Re/itrreæonis.

j

itir;nïgi'

appetierunt,: & 'quxfiverunt terrena , cadu-

,

lt

[

€a, ac temporalia bona;- at Evchariftia fzpius

cum magno deliderio fumpta fedavit; & pe-

nitus extinxit malignam ac periculofam hane

finm, & ecóntra meliorem accendit, fcilicet

fitim bonorum caleftium & ætemorgm*

Y

Dvöm

fermo

N. VII

VERUM Evchariftia nonfolüm talem fitim

um g

extinquit,. fed etiam mentem inebriat, fed

tali ebrietate , que femper bona ; utilis, ac

gon at

um d

multorum bonorum origo eft, Nempé ma-

ximum difcrimen eft inter ebrietatem corpo-

fiir? d

ralem, & [piritualem ; ebrietas corporalis

grotum à

vires corporis debilitat ; at ebrietas fpiritua-

&t ering

qum? a

lis vires animz roborat ad ferenda & agenda

snulte difficilia pro- Dei gloria, ' Ebrietas cor-

Cnedil

poralis facit titubare pedes &'greffum; fed

toudat

ebrietás fpiritualis firmat gre(lus in via man-

vdlorl m

datorum Dei.

Ebrietas corporalis impedit

tiopeat

um

linguam, & facit balbutire; at ebrietas fpi-

ritualis folvit. linguam /in Divinas laudes.

ais

fipus g

Ébrietas corporalis inducit oblivionem cura«

rum quotidianarum; atebrietas fpiritualis in-

exüre

ducit oblivionem rerum terrenarum, & mun-

eum hr

divanitatum, . Ebrietas corporalis multos re-

Mil

digit ad inopiam, facit audaces & temera-

Cim

rios ad patranda quzvis mala; fed ebrietas

il

fpiritualis ditat omnes gratie Divinz bonís ac

donis, & facit animoíos ad quzvis bona pcr-

egenda. Denique ebrietas corporalis abbre-

viat vitam & multos occidit, juxta illud :

C:bl' i€«

jropter cmp?lnm multz obierugt; at

tas

)

ii

Conceptus I

489

IU G

tàs fpiritualis confervat vitam animz, vitam

M

gratie, & de tempozrali . vita tran

OU rga

äert ad wi-

tam . zternam.

VUün

t ln

:

1

W

x

W

N

D

i,

5 Epilögus.'

D vos me jam converto chariffimi in fine

ln nl

A

fermonis mei, & antequam ei finem im-

Vi l

ponam, ex vobis quero: quafo quis veftrüm

j ii

non amat vinum bonum? vinum fanum ?. vi-

; Nogm.

num tale,. quod frigentem ftomachum cale-

at d

facit? triftem. mentem exhilarat? corpus z-

i m

grotum fanat? debile confortat? fitim fedat

t o

& extinquit ?. quefo .quis non amat tale vi-

tl

num? aut fiad tale invitatur, non comparet?

ruti-

Certé abítemius fit, oportet, qui tale vinum

[5 r

repudiat,

En! hzc omnia & quidem long&

j ni m«

meliori modó operatur Evchariftia, becom-

PTUEU

nia operatur Chriftus tanquam vz7zs$ vera in

diieas I

Sacramento altaris;. cur ergo non fæpius

ieis d

acceditis ? SanGiffimum. hoc. vinum non

N (t«

Ízpius guftatis ?. Certéá non poteftis . vos

T

excufare, ac fi non effetis invitati ; clamat

enim Chriftus indefinenter : wezite ad tse om-

Cant. f;

j at

st i

——

tie5, qui laboratis Cf ouerati effis ; & egove-

s r

- Jiciam vos, Veniteigitur; comediteami-

?tey 7 inebrtamini

j d

'

ei, € bib

chariffttai,

Dirn

uzbü"«

Y

w[PüIB]D*

h,

K

ii

h

. Hhs

Con-

—

490

Dominica Refurvetlionis.

!

yalt

Q omgageqgesss9

j if

s p

gim

Conceptus Quartus

dj gt

Eni—gmati co-Sufpenfivus.

l] 3(& "

qonp d

"« s

yi d m

jabols l

: Su.rrcxit. Marci TU.

qilo? m

yi d

. m

S/y/nopfïs,

Diabolus tempore pafchali niger-

of

& m

rimus eft, quia luget mortem uxo-

( onthsi

ris fuz, fcilicet mortis, qua à Chri-

p n

ftdnus 0

fto efþ I, victa, 2. occifa.

a Jaber

EE

Exordium.

Ti qit

: ", AUDETE, & exultate chariffimi; adve-

ippttt d

J nit enim dzes, 4uam jfecit Dominus ;

fry; j

tdiirt

gaudete, inquam , nam Chriftus nan dormit

^amplius in terre finu, fed /urrexzt. 'llle

vis Qu

furrexit, qui nunquam cecidit; 1lle furrexir,

hym:

qui femper ftetít; Mlefurrexit, quem gravif-

[

Ífima. peccatorum noftrorum farcina in fepul--

ftti d

nla ixot

chrum dejecit,/ Nimirum furrexit Chriftus,

uia nos' cecidimus, & furrexit ideo, ut nos

tcrera ]i

furgamus, & non amplius cadamus.. . Gau-

d Barba

dete igitur! /at fugerz, fat lacrymis, fat eft

iParadyf

yovtiffmus

tBarbor

datum dolovibus , þrre;:z't Rex

4 7/1// 28

h? k

ii

'TCo.näqbïus IF.

491

iriumpbaus , feemit Tartarus.. Ymó ut gau-

dium veítrum crefcat , lepidam vobis queftio-

ném. propono.

Edicite , quonam anni die

Q

diabolum putatis effe nigerrimum ? meó ju-

.

dició nigerrimus eft in pafchate . q

1

a in fe-

Vs

& cur

h

oc? in

fto pafchali portat lu£&um;

promptu cauía eft5 quiain pafchate uxor dia-

L

boli eft mortua.

Quid? inquitis, ergóne

j

diabolus habuit etiam uxorem ? & quenam

eft illa? non tenebo vos chariffimi; uxor dia-

beli eft zsozirum borrendum , immane, in-

€Zs :

monítrum eft, "& tamen non potelt

monftrari; horrendum , immane, ingens eff,

W

Tl u

& tamen non poteft videri; quaerit homines

& oculos ron habet ; infequitur homines, &

ii

pedes non habet; apprehendit homines, &

mánus non habet; devorat homines, & os

non habet; voratcarüem, & nunquam car-

nefcit; abfumit adipem, & non pinquelcit.

Heu! quàm abfurda hec eft uxor! ut tamen

niy al

appareat amorofía, graditur in ficta amoris

forma; pallet üt amor; czcutit üt amor;

Duny;

n um ?

nudatur düt amor ;. fagittat ür amor.

Sed quid

i. M

vos diutiüs fufpendo ? audite aurenm Chryfo- Chryfolog.

il j

logum: /vatres mel,.inquit , defperatzozis (em. y18.

JDomina- iticredulitatis smater ,. inferuz pa-dcmoite

g

at

vens , diaboli conjux eff movs.

Sané hazc ve- & refur.

tula uxor meritó poffet vocari Barzara, quia

:.xi( (,hILL'

Qu

Q

reverà Darbara eft, id eft, crudelis, fed et(i

fit Barbara ; nihilominus nobilis eft, quia

gmit ^

En chariffimi crudelis hzc,

f

"Md

in Paradyfo nata.

J

ac Barbara diaboli uxor mortua eft; & quo.

nj

Pro-

inodo? hoc dicit fequens

]

492

Dominica Refuvretlionis,

Y

&

*

; Jl

L

m

Propofitio. -

g P

Xor diaboli mors tempore pafchali more

D

X

g

U

IU? eít, (]Tlia mors fuit à Chrifto

$

I

EO hr

Divifiö. :

yfex at

I ViCta,

*

qope n

Il. Qccifa.

Attendite!

« r

TT

i Dam Prima,-

tir m

ÀTox

N.I.

RGONE diabolus habuit uxo:r;m ? habuits

— G hzec uxor non fuit alia quàm mors,

difohan

Porro ut totum diaboli cum morre matrimos

itfs qi

nium elarius intelligatis , bene confiderate ,

aujund

quz di&turusfum, Prout omnibus conftat, fu-

Utf

fiimortem

perbia genuit diabolum, & mifit eum in pa-

radyfum , ubi Eva cum diabolo quafi fornicas

d mor

ta peperit.gulam, juxtaillud : /zP avborevza-

f CUD.

lo corrupta eff geuitvix fuas. Ruríus gula

d u

fync mot

cum Adamo fornicara peperit mortem, tefte

facro textu: 2uocunque dze comederis, mora

ts impet

fe ThOvievis. Et quid fa&um ? diabolus ge-

guin e

nitam. mortem. accepit n uxorem, ut om-

« nj

nes per peccarum mortale filii mortis: effent

Ortmor

etiam filixdiaboli,

Diabolus autem cum mors

fl du

te habuit filium, qui vocatur Zz/ferzus, quem

quem p

ideó genuit, ut omnes reliquos filios velut

15-Inyen

Saturnus devorarer.

O: mirabile. matrimo-

( deinde

nium! Certé hoc folum matrimonium Deus

ttdond

Sap; x:

riem 1018

noxj co?junxit j juxta illud: JDeus 220

fecit;

Wflcmah'

IIf

! Conceptus IF.

493

Jécit, fed. impii mauibís. accerfcerunt eam ,

Ál

€P aftimantes , dllam effe amicam, deffuxe-

yunt. kieu! quem non terreat funeftum hoc

gatrimonium , in quo tedz nuptiales funtfa«

«€es mortuales; in

uo thalamus eíft tumulus;

]

in quo thalaffus eft

effus; in quo annulus eft

infelix &ternitas? ar bona fpes chariffimi!

ecce apmuntio vobis gaudium magnum, quia

gatus eff volis Salvator ! per. hunc diflolu-

rum eft infernale inatrimonium, non gignen-

|

U

[

tur ampliüs ///7 teïzehf(zrum.-

l

) hd

AT quomodo , inquitis, hoc matrimoniu

m

N.1I.

i qua n

xliffolutum eft? dixi: zatus e? vobis Salva-

VTT

Zors qui moriendo pro nobis vicic mortem,

Q

*ui jam diu antea minatus eft per Prophetam:

dl

O ZioV$. ero euors tua! Nimirum ante Chri-

p&- XIg

TT

fti mortem mors imperabat nobis hominibus,

gt

at per mortem Chrifti mors penitus victa eft,

hrhretr

ita; ut cum Apoftolo illi infultare poffimus, ac

Bulis gl

dicere : ubz effmorvs vitlovia tua? Cernié

en, t

nunc mors non amplius imperat nobis, -fed

vini m

nos imperamus illi ; anteà mors terrori, nunc

db

gaudio eft hominibus; antea inítar leonis

Q«

cum rugitu obviabat hominibus; at nunc in

imorts d

ore mortis deprehendimis dulce mel.

Con*

yemun

ftat chariffimi, quód Samíon in ore leonis;

quem panlo ante occidit, rediens favum mel-

'lf(TW» j

yy ll

lis invenerit, de quo ipfe primum comedit,

jl t

& deinde parenübus, & fpon(x fuüsm come-

Gendum dedit; . Quafo quid per fevum hunc

ii*

i

n

lico?em aliud figuiicatur, quam mors

P utpote.

d

tenji/-

4;4 Dominica Pefurrvetlionis.

terribiliüdm omnium terribiliffinum ? Hane

aof

IURG

porro mortem quafi leonem apprehendit, &

j

dilaniavit Chfiftus, ita ut neminem dovorareé

p

[ Eüx H

Afl

sternüm poffet. - Dein regreffus in mundum

gaii t

per fuam refurre&tionem. invenit Qulcifïïmum

]eusaï

mel; fcilicec gloriam refurreQionis, cujus

mellis etiam nos participes fccit , dicens: ego

y ii

n

* pean. vi. fum . vefurre&io €? vita, qui. crediderit n

wj fett

36 , etiam$ qovtuus fuertt , vivet.

ílüs tors

sqe at

- CERTE exillotempore, quo Chri

te fua mortem devicit; mors non amplius

sftorie f

N.II

P

ii

m

ors eít, quid ergo? — Sommus eft, ex quo

evigilabimus, & íuo tempore cum Chrifto

yerbium Q

yerim;

refurrecuri fümus; J'azua eft, per quam ju«

icefitr

fliad vitam «ternag? ingrediuntur; zazavzzas

tuam, k

eft, fcilicet 2d gloriam; /ca£el/um. eft, pert

"n

quod ad ccleftem bearitudinem afcendimus;

V n

Notum eft, quód Valerianum Imperatorem

- Veum

vicerit, & fibi fübjugarit Rex Perfarum fapor,

p qu

ui, quamdiu vixit Valerianus, incürvatz e«

; Se:t..AuIci- jus cervici ped

em imponens equum afcende-

donats

re confuevit.

Simili modo mors 4 Chrifto

At o

fubiugata fcabellum nobis facta eft ad confcen-

nf

dendam eternam beatitudinem.

L .HC (

Quare glos

ff du

riofo hocRefurre&ionis fefto infultemus mor-

ti à Chrifto devicte, dicente

tim tpi

: u2i eft qmor$

vz'äorz'a ?ua 2

qid

&tiy :

Tiirit

Pars S/ecunda,.

um

RUM non folàm 4 Chrifto viQta, fed

ücoli;

VE

UM

- pf:,nlitus occiía mors eft) & qui

gicm füi«

|

| N.IV.

rabili

li

Conceptus IF.. .

49 ï. :

'IU,) Hgm i

rabili flratagemate ,. quod vobis brevit

er de-

Ícribo.

Á g

Quamprimum. Chriftus , qui de f

UTORÉ

ipfo dicit: ego um vita , 'in Jordane baptiza-

i

TDundur

tus.eft, ftatim diabolus vite inimicus utpote

Mu

mortis maritus cepit vitam tentare ; Zu&us

^i

ef Sefus d fpiritu n defertum, ut tentare-

EOE

tur d diabolo, |.At quid fa&tum ?. dum rtrina

D

tentatiohe nihil effecit diabolus, coz/ummata Luc. 4. v.

li,

omuz tentatione receffft ab eo, & quamdiu? a5.

lts |

usque ad tempus paífionis, inquit Magifter

ia l

hiftorig fcholaftica, putams, fe illum poffé

deg |

eyzceve timorve z10V£25. Nimirum juxta pro-

ul ]

verbium, quo non poteft diabolus , mittit

:5 Ra

vetulam ; & hinc quia cum Chrifto nibil pe-

Paf |

tuit efficere diabolus, mifit uxorem

tulam, fcilicet mortem.

fuam yés

nig |

*

disini

RURT

-SED neque mors quidquam eliecit f Chis N. V

[]

0

ttlpus

Verum equidém eft , afferrum Divi Au-

uv

guflini, quód fcilicet hic mundus mare fit,

vt

homines pifces, & mors quafi pifcatrix; que

omnes homines capit, juxtaillud: ze/czz bo-

$ ä Chnffü |

fccl. 9. Y.

i

2no fiaem fuum fed ficut pifces capiuntur bas

12

7H5, fic capiuntur bomiánes; at Chriftus pa-

(u i

d

riter firaragemate pifcatorio ufus ipfam mor-

tem capiebar.

Quzro ex vobis chariffimi ,

r

quid facit pifcator pifcem capturus?. refpon-

detis mihi: hamó utitur, fexilem virgam

preparat, uncum alligat, vermiculó uncum

circumdat, ad aquam ja&at, & fic accurrens

i

H

piicieulus aperto ore in efcam involar, & dum

h

capitur,

W

ial

incfcafgr » inuncatur , detrahitur ,.

^

Opti-

—

]

$96

Dominica Refurveliionis,

Optimé refpondetis ; at hec-omnia inventa:

hU

j

il

funtin Chrifto ;; Nempe de fe ipfo Chriftus

yit;!

r

Píl.z1. dicit: ego fumz vermus C? mom.bemo ; ecce

T.

bï[en

efca!. 1mó tefte Hieronymo Chriftus natus eft

T

ficut vermis; vermis enim, qui in 'igno nas

quotm

fcirur non haber patrem ,. fed tantüm ma-

trem, ita Chriítus natus ex Marià patrem non

habuit,

Vultis hamum ?2 4zcus Divinitas eít;

pependit.autem hic uncus ex //2ez generatio-

Matth. 1. njs per Matthzum defcripra, & quidem per

]

N äh*u

1

;

Dd

virgam de radice Jeffe.

& od

N. VI.

PQRRO ut rem clariis in't'elligätis chariffi

tempote [

mi, non nihilapertiusloquar. Vidir fapien-

Jj; qiam

tiffimus Deus, folum hominem non poffe cum

eibohil

morte congredi, quia mors, eum 1uperarets

K com

vidit infuper, folum Deum iterum non poffe

dopeccni

cum morte congredi, quia Deus ipfa vita eft,

dbol t6

confequenter timida mors fugerei; quid era

, gt

go fecit? Accepit Dei filius de Maria huma-

f. t

nitatem velut vermiculum, & abícondit in

d m

" humanitare Divinitatem yelut uncum, & pro-

310 d

E

jecit hunc hamum in mare mundanum.

ecce! diabolus infligavic mortem, ut accurs

rerer, & efcam devoraret.

Quare accurrit

mors cum filiis fuis Judeis, de quibus Chri-

ftus dixit: vosex patre diabolo effzs, & quia

yidit illum poífe vulnerari, puiavit, illum

euam poffe occidi; « Aperuitigitur mors gran-

de os fuum , & Chrifti carnem quaíi dulcem

€fcam devoravit.

Sed ecee! cüm jamjam in

fspulchro deglutire vellet, fenlit latentem un-

eums

Fparm

|

[

j

— Conceptus IF.

497

TT

Orifs

£um, fcilieet Divinitatem, hoc eft, claman-

iem Deum: ó mors ero mers tua! quo dicto

1j &

titjsl

vita horribilem divinitatis uncum morti quafi

in guttür infixit, eam

*

igllü Ti

occidic, & de fepul.

N:m DI

chro :tiumgHan; fm/"re;xit.

p

Nutgds

LR

- Bpilogus.

L NI chariffini, tam admirabili "&rätä;gg-

qultir 4

I

mate uxor diaboli mors 4 Chrifto victa

& occifa eft! videtur itaque diabolus nullo

v

tempore magis lugere quàm tempore pafcha-

li; quia mors extin&a jacet. — Lugeat! lugeat

ml

diabolus! vos autem cavete, ne diaboli lu-

n gt

Gum. convertatis in rifum, nimirüm faciene

n

do peccatum mortale, utpote per quod uxor

hd

t

diaboli iterum ad vitam refufcitatur, dicere

j quid [

volo, per quod homo mortis eterne reus

ia m

fi. Abfit hoc à nobis! mers 4 Chrifte oc«

ondi

cifa maneat occifa! diabolus lugeat?

UE

ios veró cum Chriflo olim refure

um E',

gentes erernüm gau-

m i [ iW" |

dearmnus!

lum mffï

tlb

Émom

hii u

TRU '

w At

(

í

"

E

n d

j

l

"1b

ii

4]

| RD em*Di":m-äongäifg Ix COII-

498

JDorminica Refurretiionms.

piut |

AX t dE t gb de G GE Gb db GE 038

yümwu

j ln

"

.. Conceptus

uintus

i ea

- Politico-Chriftianus.

fi QO

firiores

THEM A

folt hr

dehe mi

Emerunt aromata.. JMarci16, .

( p

tl hod

Synopfis.

(trotrid

dem o

Homo Chriftianus difcernere di-

lice, d

fcat amicum verum àfalfo ; difcrimen

e haent

autem inter urrumque eft hoc: 1.

Veticrun,

amicus verus non quzritfua, 2, ami-

fium cuf

cus falfus fe, & fua quxrit.

alroluu

Nu m

st

Exordium.

xms, i

"MIEMO veflrüm charifimi miretur, cur

30 nil n

tres mulieres ille; quas commemorat

ia

fhodiernum Evangelium , ad annuntiandam

mlna d

&hrifti refürre&£tionem miífe fint; certum e«

&lila

nim eft, quód hanc, & alias gratias, inter

quas prima Aüngelorum vifio, & Domini ap-

paritio numeratur ,. prz Apoftolis meritz fue-

xint, & quare? obconftantem amorem, quem

oftenderunt erga Chriftum in profperis & ad-

Ono()

verfis; in prafentia & abfentia; invita, mor-

Vttin

quid

:c;& poft mortem, Edicite qu&fo, nun

86

!

W,

Conceptus F.

499

LT

hz mulieres in vita Chriftum continuó fecu-

t funt affectu & obfequió, etiam tunc, quane

l

do bajulavit crucem ? nunquid, dum Chri-

ftus veftigia fua refperfit fanguine , ille éa-

j

dein refpe:ferunt lacrymis? & crucifixo ad.-

fliterunt confixz corde? Edicite , nunquid

ï.

fortiores fuerunt Apoftolis ? Certé dum Apo-

ftoli Chriftum in anguftiis deferuerunt, fan-

li

f

li

&z hz mulieres adítabant depofito de cruce,

& fepulturz tradito Chrifli corpore.

Imó

tefte hodierno Evangelio , poflquam ezeruze

aroimata, ut corpus Chrifti ungerent; ne qui«

b

dem auroram exípectàrunt, fed no&tem pro

» d

luce, defiderium pro duce, & lunam pro fo-

le habentes , valde mané ad monumentum

d r

vencerunt. Plus dico : nec tenebrz, nec mi-

"m

Atl

litum cuftodia, nec lapis oftio monumentí

;

advolutus 4 pio opere illas retardare poruit.

Nonne magnus ac Verus amor ex his omni-

bus elucefcit? elucefcir enimveró amor ma-

ximus, imó vera ac perfecta amicitia, qude

muyty t

non nifi in durisac adverfis, velut aurum in

gt

igne probatur.

Porro quia yerus amicus res

at

rariffima eft, breviteraliqua dicam de vera

;m; g

L

& falía aæiciria; fit iraque

r

|

&

nl

li

1

x

pisnt"*

Propofitio.

ao

Omo Chrif*ciänus difcernere difcat ami&u

p

(i*'l

*

TU

4

in

verum à falrlo ; aþ guomodo?

j

r$^

li 2

DWI

|

$68

Domihica Refurretitonis,

: Divifio.

m

[v! fi (Elïlf

T. Amicus verus non quarit fua;

jf

amicun)

IL Amicus falfus

At4

vl um

tendite !

quxærit'fe , & Íua;

j deott

(j i

Pars Prima. -

qenim Junae

h, i

E veritate primz partis, quód fcilicet ve«

N.I. /D

rus & fincerus amicus non quarat, qua

"ton0

fua funt, nemo dubitare poteft; teítatur e-

Joanr

nim hoc Apoftolus clariffimis verbis, dicensz

fin, i

&.Cet.13. Chavitas noz quevit, qua fua funt. . Visne

varios o

uttibi talem amicum oftendam ó homo chri«

tulum D

ftiane? lege quefo hiftoriam de amore Jona-

at gud t

the in Davidem, & talem invenies.

Nlmi-

fi

&.Regs.rum conftat, quód Jonathas, ut amorem

& Qu

fuum erga Davidem manifeftaret, propria fua

ttuy per

'veftimenta usque ad baltheum exucrit, eáque

li hants

Davidi dederit, ut non amplius habitu paíto-

fi lat nf

ritio, fed regio incederet; an Jonathas hic

fin i m

quafivit fua ? nunquid porius quefivit ea,

Áeitin m

quz funt alterius, fcilice

[ honorqm ac gloriam

ftquri

- Davidis?

at d

AT maneamus in hac hiftoria, & poít fa-

Ti d

N.IL ,

um etíam examinemus verDa Jonathz, Scri-

prum eft, quàd Jonathas filius Regis Saul jus

ad regnum fponte fua (fallor; urgente, imó

]

cogente amore dicere oportet) Davidi ceffe«

rit, dicens: £u regnalis fuper I/rael , G ego

ts

evotibi fecundus.

Quid cogitas ó homo chri-

y Iitfua o

c fidelis

fliane! nunquid Jonathas verus a

amie

E'ïlikcr;'u;,

li

Conceptus F.

sotr

amicus fuit? fuit enimvero, quia non

qu&-

fivit fua, fcilicet jus fuum ad regnum, fed

N

potius amicum regno pretulit.. Nimirum non

veGigalis amicitia eft, inquit Ambrofius, fed Ambr. efic,

plena decoris, plenagratiz; & hinc quaftus l^ ^ €- 16.

|

eft, non amor, ubi mercesaquiritur; aman-

ti enim fufficit folüm pto pábulo amoris ha-

n |

bere, quód jure poffit diligere.

qui

b ts |

. PORRO ficut Jonathas Davidem, ita etiam N, IIL,

ii d

M

I

i

Joannes pracurfor amavit Chriftum.

Con-

ftat, quód Joannes á Sacerdotibus & Levitis

]u d

100opg d

varios honorum titulos acceperit, fcilicet ti-

ha

tulum E/z, Prophete , imó titulum. Chrff;

a M

at quid repofuit? 707 fu,

705 fum, nom

Jum,

. I £t

conflans & unicum Joannis refponfum

fut, Quzfo cur Joannes non acceptavit hos

j pwpri;a[ua

titulos? percipite refponfum à Divo Bernar-

ii t

Bern. l j,de

do: Joannes inquit, non fua, fed que Chri-

verb, If

g pl

fti funt conftanter requirit; Nempe Joannes

quta

d d

non fuit arundo ventó agitata, fed firmiter

ftetit in amicitia Chrifti, & in charitate, qua

Wg?mam

7onquevit, quefua funt , hoc eft, que non

attendit ad commoda

,"133 &Püh h

moda dile&i,

propria, fed ad com-

D

Cr. |

J

gmnhz

;N

gisS

zw'f

l

!

"

i

j

j

L:':

- Pars Secunda.

j D j(

1l Ifhlln

r

ICUT ja;n ex hoc, dum aliquis non que-

GT

p

$

N.IV.

li

rit fua propria commoda, fzd potius com-

"i

moda alccri-us, mani

fefté deduci

poteft; quód

)

d

iE

4

$02

Dominica Refuvretlionis.

st

fit amicus veros & fidelis, ita pariter ex hoc,

j i;fäufc

quando aliquis tantüm querit fua, & folàüm

attendit ad fe , nen autem ad amicum fu

g det

j gt

um , falfus amicus cognofcitur,

Nofti ó

homo chrifliane, quód olim corvus fponte

yinin

g ven

&es. 1.

fua ad arcam volaverit ; fed pariter nófli,

j

quód à Noé tanquam explorator miffus non

qonitti

ampliüs reverfus fit.

Quafo cur non am-

V ml

plius rediit corvus, qui ante non vocatus ad

arcam venit? percipe caufam: antea timuit

hlam du

il

diluvium , & egebat refugió ; at

uia poftea

]

infirunta

non amplius indigebat, non retulit Noémo

Áeis t

nuntium. En! corvus tantüm quzfivit fua,

& dum cibum invenit , non magni fecit il-

jere d

lum, per quem á morteliberatus, & tempo-

opeii Ti

Traupi

re diluvii fuftentatus eft. |. Qualis amicitia cor-

vi, talis eft üt plurimüm amicitia mundi ;

minifros,

Álo a

nempe ficüt apes tantüm ideó infident flori-

bus, quia ex illis exfugere mel poffunr; fic-

&qorpl

ut vites ulmis infle&untur ; ut arrepant al-

I QUX

m

tiüs, ita feré omnis mundi amicitia interef-

fata eft.

ln sm o

CONSTAT

qin be

N.V.

: quód urbs Jerufalem, dum

tempore Davidis, Salomonis, & aliorum,

tj

qui in ea regnàrunt, valde dives effet, ac po-

Y ined

tens, omnibus chara fuerit, & à vicinis Re-

in n

gibus tributa acceperit; at quando Chaldei

tn; üa J

tonfidnt

eam deformárunt, & exciderunt, lamentatur

Propheta: zom éff, qui confoletur eam ex

CIrimemm

omibus cbaris ejus : ommes auici ejus [pre-

, Whteo. 1. orpupteam, ? fatlà fuut ei inimici. Nem-

NEMPE

pe quando azbor fructibus eft gravida, tunc * ij jjj

Vlle'

lif

Conuceptus F.

503

Htl

vifitatut, ac inquiritur, an fruCtus maturi

r &l

fint ; ils autem decerptis deferitur. — Cüm au-

Iu fj

rum eft extra ignem, tunc argentum vivum

At

Ü

ilud quzrit, ut ipfi fe uniat; at veró cum

Yà

aurum in fornace patitur, argentum in fu-

Imó Difcx-

tüt lf

"

mum verfum illud deferit,

!nj

ii

puli Chriftum henoratum in die palmarum

comitati

C t d.

funt ,

fed

illafum — defernerunt,

niard

Quid multis? ficut Samfon projecit mazdi- Jadie:

Attiolat

£ular de mamu , quam auro & gemmis inclu-

j

"m

n

dere & é tholo fufpendere deburífet, tamquam

]

!

infirumentum gloriofiflfimsm victorie 4 Phili«

g

&is reportatz, ita fepe homo dives illos pros

gi d

jicere. & conremnere folet , quorum priüs

-

"

Operà ad cumulandas fuas divitias ufus eíl.

Fa

l

L

Pracipué hoc in Principibus verificatur, qui

tit muds

|

l

miniftros fuos, aut belliduces, quorum cons

ii |

fiio aut du&u regnum íuum ampliàrunt,

vf t

& quos plus auró & gemmis eftimare debe-

m '*

rent, quando fenefcunt, fzpe officio aut di-

cii yutt

gnitate fua privare, & fic quafi mandibulam

ieu rem nullius pretii projicere folent. O

quàm bene monuit David, dicens: zoJePa.14r: «

ufam düm |

confidere i Principibus? imó quàm frater-

m

dl

né fzpe aliqui monenrur, ut non confidant

in amicis illis, qui tantüm faa quzrunt, hoc

i vifin'zs ï" |

g 7

€ít, ad propria fua commoda attendunt? fed

confidunt tamen, & f&

d

pe Wad nuïeïxximumäfuum

detrimentum.

H

W.

ao

M

NEMPE veriffimum eft illud Scripturæ«-:' di-N. VI.

j

witie addumt amicos pluvimos.

Expertus Pror, 1 .

l güï"'

4

-

.i4

hoc

$64

Domznica Refuvrettionis.

d fjf

hoc eft Epifcopus ille, qui cüm'diu in peu-

M(Wa

' pertate vixit; tandem ad Epifcopatum eleva-

tus mulris ad (e venientibüs, 8&c dicentibüs ,.

r rf

Íe effe*ejus amicos, quefivit, cujuszetatis ef-

"

j (

* fent? acceptis autem refponfis repofuit; non

poteft effe, ut fitis amici mei cum hac ztate;

fmilins.

jumimum

.quia heri ullum amicum habui; meus ami-

cus non poteft effe, nifi homo unius diei.

fyisaute

ia &

En! 6 homo chriftiane! divitie faciant ami-

c05; & quid fequitur? hoc fequitur , ut il-

yr meni

vl

lum non femper verum amicum 'effe putes;

qui tibi blanditur, qui te laudat in faciem ;

funï, qi

ui te extollit.fuper omniá, Scriptum eft,

!

, Gen. 45 quód. Jofephum . Vice-Regem JEgypti adora-

.verint fratres fui; res mira! quem fratrem

defpexerant, Dominum adoraverunt ? fed

0TÀ!

quid miror? adoraverunt eum, quarentes ali-

menta; & hinc non tàm animus eum adora-

vit, quam indigentia.

En! ideó fe multi

Índl d

ilps; il

amicos fepe fingunt, linguam in laudes acu-

Eccl, 1. ünt, quia alimenta querunt; $7 Jargztus fue-

i, qi

f & ün

vis, affumet te, €? fi mom babueris ,. déve-

linquet te. Edicquafo, quid facit itinerans

Qummodis

d

per defertum , fi fpinetum videt? nunqui

ff

praterit, ac fi non vidiffet? at quid facit, fi

qui ii

Írugiferam arborem videt? nonne mox ac«

T t

currit, fru&us decutit, & tandem Vacuam

fit, g lg

Tet,. Qu

relinquit? paii modó falfus feu fi&tus amicus

fi te reperit dona ferentem , amplexatur, ac

deus db

tuetur te 3 at fi fpinofa fis arbor, relinqueris.

tus Deo,

Precipuà de falfa amicitia fufpecti funt, qui

f0 com

fua querunt in menfa tua, — Scio equidem

Lpii

yud

/

7

Cokceptus- Fs

$o5

'dfuin D

illud Scripture affertum : 9f autem aricus Eccl. &.

LUE

Jocius smmen[i ,, per quod quodammodo mone-

lii

Tnur, ut pre aliis amicos ad meníam invite-

ht

inus; at pariter fcio proverbium illud He-

b m

breum: 27 domo/ua bofpes , 2m aliena pater-

ts

Jamzlias.

Nempe invenire eft aliquod genus

li mj

hominum, qui domi parfimoniam colunt,

0 ts (s

foris autem luxu diflluunt; qui aliena vorant

J

üt fua,. & fuis parcunt üt alienis; . quiin pro-

QUi

pria menfa formicas agunt, in aliena autem

vultures.

Certé tales manifefté falfi amici

t deg

iil

funf ; quia fua quzrunt.

Sayun d

Mi

Q (f

. Épilogus.

i H

qumrmli—

|

l

OTA tibi igitur ó homo chriftiane difcri-

t

|

men, quod inter amicum verum & fal-

ij m

|

fum eít, & quod fequitur, priüs eligas, quem

Á at

diligas ; illum nempe pre aliis in focium ad-

nfe

mitte, qui non tantüm alios non defraudat,

n d

fed & damna íua negligit, ut proximorum

m

commedis confulat.

'Talem fidelem amicum

"D

fe preftitit Pater Joannes Baptifta Romanus;

Illd l

qui üt in annalibus Societatis legitur, in nau-

y m

ragio arreptam tabulam Judao cuidam cef-

it, ealege, ut fi enataret, Chriftianus fie-

ret,

r

Quid fa&tum? enatavit uterque, Ju-

dzus tabule incubans, Bapüfta mari, aut po-

mPlexgmi

tius Deo,

me-

lj NW

Itaque fibi codeftem magn

rYitó comperatam, Judeo veró temporalem

jj

$4

m

m impertiit , utpote quí

& prirituelcm vita

Ii $

"

tante

ges Domz'm'qd Rg/ïz;'reäionis.

tante charitatis exempló victus, manus nos

gtl

ménque Chrifto dedit, ac baptizarus chriftia-

m

n€ deinceps vixit. « Concludo igitur cum Scri-

g Feffw

filud

Ytovys, ptura:. qui pegligzt damum propter amicum

v.a6. 7Uuffus eff, hoc eft, omnium fideliffimus ami«

fi;

A

cus eft..

u o

h

i

qum 005

edfcuto

UOHHEHOQDODDQDODIHME

C[ll. Cgtt

pueri l] i)

Conceptus Sextus

st !

jam f

Afcctico—Moralis.

qui i

fiut g

THEM A.

eailit

tempore.

Surrexit. — Marci 16..—

u u)

Synopfis.

TT

qiqeft

Coelum eft juftorum patria, qux

n quit

od

1. abundat omni bonó, 3. caret o-

1ils,

mni maló.

vlimum.

Exordium.l

fs

fs (

ERITO hoc . pafchali . tempore Eccläïæ

fs f

M

nobis occinit letiffimum 24//e/uja, ut-

pote que vox idem fignificat , ac Jeudate

7n &t

Ti

Deum?! & fic fpirituale aliquod gaudium fi-

lp

£nificat, quod nobis fecit Chriftus, quando.

à morte fua gloriofifimé furrexit.

Edicite

a Ceío

ehariffimi , | antlid cantavit: Debor

Sifa-

I

$07

Conceptus PT.

Tf n

Sifara? & Judith percuffo Holoferne? Nun-

Jud. g:

t df

.Jud. 16.

uid poft demerfum in fmari rubro Pharao-

ümfrpi,

nem perfecutorem Ifraelis cecinit Moyfes &

T g

filii Irael carmen Domino: caztemus Doni- Exod. 1.

ll ]«

z0 , gloviofó euim magnmificatus eff, equum

& .afcenforem dejecit 12 mare? Parl modó

etiam nos gaudere & cantate eportet, quia

ii

perfecutor nofter diabolus à Chrifto vi&us

efl. Certé fi tàceremus , pudefacerent nos

Q

pueri illi ,

ui Chrifto prelium inituro acci«

nebant ,

6 fanna ! beneditius, &c. quali tune

Á

Y

*

jam fuiffet vi&tor.

Dein ficut lztatur aliquis,

qui é triremibus aut turcico jugo evafit, : &

L

ficut gaudet paffer, cum evadit laqueum, &

.

cantillat prz gaudio, ita etiam nos facro hoc

tempore gaudere & cantare oportet, 47284 Pfal, 12 ,

16' r

euim uoffra ffcut paffer evepta eff de laqueo

venantium. — Notate hoc vobis ó chariífimi

quinque fenfus! & quoniam per totam elap-

, qu ]

Íam quadragefimam in peregrinatione veftra

Jerofolymitana non nifi trifte zuz/erere into-

a t

náftis, jam nunc poft fa&am ponitentiam le-

|

tiffimum 7Z//e/uja canzate.

Verum eft, feci-

ftis arduum iter tranfeundo & vifitando loca

]

|

facra Chrifti patientis, aft gaudete ! Chri-

at b

ftus furrexit; &;quid fequitur ? etiam vos

Mflu);lïa

J;

refurgetis, & in patriam illam redibitis, ubi

TE

in aternum cantabitis 24/[e/uja ! at qualis

Bzc patria eft? refpondeo:

| uf

,*

jt

x

N

)oy!

i

Pro-

h

$08 Dor;zïiziba Rejitrreäionis.

v

"gy yUi.

hs

d

Propofitio.

j

[

dgplbu*

. COELUM eft juftorum patria, quae

N

g um

1

qinin a

j s

Divifio. :

I D ür

L Abundat omni bono,

nbl

II. Caret omni malo,

Attendite?

pei x

í

i

-Pars Ptima,

;

jam p

ts dn t

N.I.

IC eft chariffimi fenfus! fi loca facra Chri«

ni boy

fti patientis veré poenitentes peragráftris,

fi delidia commiffa rità deploraftis, digni jam

am d

tendit a

e(tis cum Chriíto redire in patriam ccleftem,

ubi latiffimum Alleluja in eternuns cantabitis.

dorree Y

&fitit;

Gaude igitur Ó vifus, quód fubinde no&tem

&t cecimrem tibi perfuaderi paffus fueris,

iteo 00

quando periculum erat afpiciendz vanitatisz

dati vl

nan: quando redibis ad coleftem patriam, vi-

, figi t

EY

debis eam abundare omni bonó, & tunc hec

temporanea nox pariet-tibi diem aternam ,

watingf

& tua. voluntaria cacitas vifionem beatam.

Csan

Gaude Ó auditus! quód fübinde obfurdueris,

Yi

quando periculum erat alicujus nociva fer-'

fl

mocinationis; nam hzc temporalis furditas

OX

erit tibi ad muficam Angelorum eterna ju-

. Mgiliis

cunditas,

Gaude à olfatius! quód nonnuns

Pátorüm.

quam gtatos odores contempíeris, 8&c Dei

te glorig,

V totar

caufà ingratos pertuleris; hec cnim tua pa-

*ieng igduüria erit tibi in patria cæi;&i deteta

z

na

| ag [

h

Conciptus FT.

$05

mafraprantia. Gaude Ó guftus! quàd didice-

ris fepe in copia abflinere, & inopiam fufti-

t

nere, dapibüs carere, & inter dapes efurire;

nam temporanea hzc remperanta erit tibi

Gau-

olim in cena magna aterna ambrofía.

de Ó ta&tus! quód delicias ra&tiles exhorrue-

ris, & duris ac afperis affueveris; hzc enim

l'

tuaà heroica continentia erit tibi inter liliaSio-

Ü

nza aterna letitia,

DIXI: quód caleftis patria , 2dv quam et- NI IT,

jam peccatgres; fed non nifi veré poeniten-

h

1es olim cum Chrifto refurgenr, abundet o-

d

mni bonó, quis ergo non gaudeat? Scrip-

u

zum eft : Zorrente voluptatis potabis eos ; ac- Vfal. j s.

1

tendite ad verba hec ó chariffimi fenfus! de

Vatii

zorrente voluptaus, inquit facer textus , non

m l

l

de fogze; & cur hoc? indicare vult, quàd

i ltss

in coelo non folum fit fufficientia, fed abun-

nnladis

dantia voluptatis, Ruríus fcriptum eft: zz-

Luc. 16;

Kmüm) V;r'

ziugat extremum digiti fui in aquam ; . En!

TU

damnatus & ardens in inferrio tantam vim pu-

F

tabat ineffe in folo digito Lazari, feu in fan-

m j

ï

€ta cjus anima , ut

offet linguam ejus recrea-

Jf |

xe, & ardotem in

j

erhi temperare ? Ó cole-

u

i

