falutares hi 4o. dies fuerunt Ninivitis, quibus

*-

!

ag

Deum jejunio & paenitentia placarunt. Non

f

';Q'ïuirbmr

'

folüm civitas Ninive peccatores nutrivit, fed

quevis urbs, pagus, domus tales continet.

P

jgiim d

Novit hocEcclefia; quare quadragefimale]eju-

nium precipit, ut ira Dei mitigetur, at quid

P

o n

fit? anRex precedit, ütibi, bonó exempló?

ii b

an nobiles & "magnates plebem ad obferva:

tionem hujus preceptiexcitant? ah! utinam hoc

jj lt

g

facerent! fed experimur Íepecontrarium; Non

n

induuntur /accó fed multi/tempore hoc facro

ficuti per annum veftium fuperbiunt ornatu

;manXix

vv

& luxàü; non utüntur cilició, fed carnis fe-

D

&antur delicias; non Jejunent, fed ventriin-

xattit

dulgent ad vomitum ufque ; non accedunt con-

yids d

clavia, & infolitudine animz peccata fua plgn«

velgttd

gunt, fed accedunt conventicula , & inter

int af

compotationes, commeffationes & lufus Ec-

m d

clefie illudunt; verbó:. quidquidlubet, licet ,

s42, nl

| W.qln

u

fed heu! f ralis Rex, quzfo qualis grex ? ï;x

Weunad

N.IIT.

NON SIC chariffimi! non fic vivendum.;&

gt

"

tempore quadragefimz ; fi exempla vos tra-

U '-:N

fün

'

[|

-

hunt, trahant vos exémpla bona; inter que

recipuum eft exemplum Chrifli, qui tefte

[

i

j

odierno Evangelio jejünavit quadraginta die-

p

Matth 4- bus & no&tibus.

"Irahant vos cxemp!g Apo-

[

3. Cor.11- ftolorum

, inter quos Paulus vixit 77 7e/uris

hii

Greg Naz.

3n Orat, de

Unuitis, & ali cum ipfo. Inter quos Petrus

TM

tefte Gregorio Nazianzeno fere nil aliud in

paup.amo-

t

xe.

cibum admifit nifi lupinos minuto affe vene-

igingj

'umcs,.

2

Conceþ?u:' Z |

,

'ed verà

untes , inter. quos Mattheus non.nifi ole,

» Quibus

ribus, baecis & feminibus vefcebatur, inter Clem. Alex-

[. N(m

quos Jacobus à carne & vino femper abftinuitl. z. pzda-

tefte Eufebio. "rahant vos exempla Sanéta. gog.c. 1.

COntinef,

rum perfonarum, inter quas S. Francifcus fin. Eufsb. L a.

mlc)eiu.

gulis annis non unam fed plures fibi quadra- lo2 hfb

» &t qui

gefimas conftituit rigidiffimo jejunio transa-

22

exempl?

€as; inter quas S. Macarius , Alexandrinus,

: obfenz

S. Gatharina Senenfis, S. Simeon flilites &

tinarhot

complures alii totos 40. dies fine ullo cibó

ium Nor

fola virtute Euchariftiz roborati transegerunt.

ioc facn

Trahant vos exempla primorum illorum Chri-

It OZfgtü

ftianorum, qui fepiusin pane, fale, & hyflo-

Curnis

jejunárunt.

Imó trahat vos ad fervandum

| ventrilt

oc quadragefimale jejunium ipfum lumen in-

xdunt .

telle&tüs,

Accendam vobis chariffimi hoc lu-

a pl

meh fequenti difcurfu: quero, cur Chriftus

& inter

jejunavit? an fibiad remedium? abfit hoc di-

lufus Ec

cére; cüm enim nullam fenferit carnis dele-

et *llcet )

&atrionem, multó minüs ab . €a vinci Eozuit,

confequenter non indiguit tali remedió ; igi-

;f a iïx

tur jejunavit nobis ad exemplum , fcilicet ut

:ndum.;ü |

nos jejunare doceat, Certe Cytharzdus co-

| V0S (7àe

ram difcipulo cytharà ludens, nomNudit pro-

inter qie

pter fe, fed ut difcipulum doceat, ita Chri-

qui telt

Ítus non jejunavit propter fe, fed ut nos je-

junare difcamus.

xgimadic-

Quaro iterum: nunquid

la p

Chriftiani eftis? Sumus,; aitis; at que conclu-

fio? hanc facit Divus Ambrofius: fi vis Chri-

j jj

ys Pers

flianus effe, ait, debes, quod Chriftus face-

rye

] dii n

IMle, qui peccatum non habebat, qua-

affg qane

u non vis quadrage-

ragegmam jejunavit, & t

[

us

5

fimam

o — Dominica 1. Quadvagofma.

,iort

fimam jejunare, qui peccas? qualis Chriftias

)7

nus es, pergit ille, (i Chrifto pro te efuriente,

j

l ) us

tu pràndes? (i Salvatore pro te jejunante tu

p

reficeris ? En! lumen rationis dictat, ut ad

ynt

:unlllm !

exemplum Chrifti omnis Chriftianus quadra-

e(imale Jejunium ferver; & juftus quidem il-

, j

;

u

d fervet tamquam remedium przfervativum

"m

.Zm u .ü

peccati, peccator tanquam remedium curari-

N

vum, verbó: quzeuzque filii Dei fuut, [piri-

jn ii

MU

iu Dei aguntur; nempe illo fpiritu , quo

"

Chriftus in. defertum. ductus

j gt

f:& ad jejunan-

dum.

1 n w Y

m

jrm t

Pärs Secünda,

äem'fmih D

RUM non folum Chriftiano fervahd-um

v

N.IV. VE

eft jejunium corporale, quo abftinetur

* idiptint

à cibis, fed etiam fpirituale, quo abítinetur

apu lt

d peccatis.

Certum eft, quod diabolus nun-

u tdn

"

n

|

t

quam magis nobis infidietur, quàm tempo-

l

re quadragefima.. Hoctempore nempe tém-

]

d n

pore jejunii tentavit Chriftum, hoc ipfo tem-

| tl

pore fcilicet adventante quadragelimà tentat

.L'icmum T

etiam Chriftianos.

Imó ficut Chriftum non

n |

femel,fed fæpius;non uno modo;fed variis modis

H

tentavit, ita Chriftianus hoc Sacro tempore

iL

multas ac varias etiam 4 Dzmone tentationes

t

patitur,

Sunt Chriftiani, & quidem complu-

] l Ti

res, qui delicate complexionis fünt , vel fal-

n

tem elle fe fingunt, hos accedit tentator, &

Utj

dicit: fac ut lapis ifle panisfiat, quafi dicat:

ts

en! praceptum jejunii lapis eft, quia nimis

N

rigi-

7

Conceptusï f

dI

Chï l, üfa-

zigidum & äfperum; hiclapis gravat, depri-

Jiütiente,

mit delicatum tuum corpus, nocet fanitati,

1nante tu

quare relinque hunc lapidem faniori & vali-

At, u ad

diori portandum , .tu fac, ut panis fiat; com-

8 Quadr,

muta jejuhium durum in dulces epulas &c.

quidemi.

Sunt Cbriftiani, qui peccatorum pondere pref.

etvativum

y* —

fi, per confeffionem -deponere tam gravem

m eurat.

farcinam, & fic affurgere ex labyrirtho fuo

tsf

cogitant, imó a&tu jam furrexerunt; hosite-

riu, qu

rum accedit tentator, & dicit: zzitze te deor-

d jj

Jüm; quafi dicat : quid? ficcine domum illam

vitàs, in qua tot & tantis fruebaris deliciis?

perfonam illam, que tam vehementer te amat,

& tuam prafentiam unicé defiderat? gzi£te1e

!

deorfum , quid intereft cadere, fi rarfus fur-

feryandut

gere licer &c.

Sunt Chriftiani, qui avaritiz

ab(linetu

dediti potiori anni parte plus nummos quam

abltinenut

numen colunt, adveniente autem quadragee

lus mute

fima tandem etiam anime fus aliquantue

! tempo-

lum providere volunt; hos accedit tentator,

mpe t

& offerc illis divitias, proponit ex una parte

'ipfo tet

occafionem lucri, ex altera veró parte often-

mà tenti

dit damnum , quod emergeret aut ceffaret ,

iftgm at

fi concionibus hoc tempore fzepius habe-

atiis od

ri folitis alisque devotionibus intereffe vel-

) tumpor

lent, fi intenti ad. opera poenitentie labo-

rentationt

res domeflicos omitterent; Hunc & fimilem

m compl

in modum tentat Chriftianos tempore . qua-

mt; It i

dragefime hoftis infernalis , cui porro a

eprator,

exemplum Chrifti omni

pofïibil-i modo relifte-

y t*

r€ debemus.,

"U

f

NEM-

*

12 Dominica I Qtadragæäæ.

"

muhl

NIV'

NEMPE ficut olim Goliath terror ille Ifrae«

j gquuo

litarum filios Ifrael quadraginta diebus mane

gl

& vefpere laceffivit, ita Goliath tartareus to-

J

lii

gn

Q3j

to quadragefimz curriculo contra Chriftianos

g

Til

in arenam ;defcendit, eósque ad peccandum

ag

allicit;; mane' dicit:

confule fanitati ,. cave

*. $&carharro, aliisque malignis affectibus, quos

o

jit

[

!

s

caufare poffet jejunium ; prandium ad mul-

4

UT

ón

tum tempus proroga, ventremque ita imple,

ut vefpere non efuriat,

Vefpere veró fua-

(

j

ia

det collationem largiorem, ventrem faturan-

dum effe, ne nox infomnis ducatur, & fimi-

f pit

lia; verüm ron atrendende funt hz tentatio-

gt

nes chriftiano, fed quamprimum tales ad-

p)m'g'&ü. |

vertit; ocius cüm Chrifto dicat: 7/4de /ata-

viDuni

?G, & facro hoc quadragefimali tempore me

U.

mihi relinque, utin folitudine animz pecca-

g gt

li r

ta mea plangam;. nonaudio tuas fuggeftiones;

fed audio monira Ifaiz dicentis : dere-lz'ngurzf;

l

impius viam fuam, & vir:iniquus copzfatzo-

ia m

j

lis3.w7.zges fuas, & revertatur ad Dominum, & mi-

j

j udoy

ferebitur ejus: . Non audio te feduceritem, fed.

ujów

Aug.tom. audio Augufítinum docentem: quadragefima

10.

gchgfus

tempus eft, 27 quo peccator per penitentiam

d

Hom 1 $. in

Occludo tibi aures

Matt

obtinet mifericordiam.

:7gxïhbt'e,&

meas Ó tentator, & pando illas Divo Chry-

!q

W

yi

q !

foftomo dicenti: corporale jejunium eít ab-

li

AUs

ftinere à cibis, fpirituale jejunium eft abftine-

pl

N

reÓpeccatis. Pando illas fan&to Tfidoro, qui

dryiy

ii

ait: qui à cibis abflinent, & mala agunt, de-

m

Ín Amos

mones imitantur, quibus efca femPezj abeft,

!

proph- &cuiga fem?cr adeft,

QUID

1:!

?

Conceptus 1.

13

iUe-Ifrae.

QUID multis? fcriptum e(t: San&ificate N] VT.

us mane

jeunium. — Sed quomodo fan&tificantur jeju-

dTOUS tQ«

Jocl r. v. t4. -

nià? pér abftinentiam d peccatis; quid eft a-

willisnog

liud fan&ificare jejunium , ait San&tus Maxi- por, « de

CCandum

mus, nifi iniqua vitare? Attendite chariffimi, jejus.

it, eut

ille fan&ificat jejunium, pergit memoratus Do-

US, quo)

&or, qui juftitiam pretió non vendit, Ille

Lad mil

fan&ificat j6junium ,. qui flammas iracundiz

ittimplt

extinquit, 1lle fan&ifieat. jejunium , qui la-

Veró füt

*

fcivientes oculos turpi ab afpectuavertit. Il-

faturan-

le fan&ificat jejunium , qui convitiorum jacu-

] &- flmi-

la fcutó patientie repercutit; qui litigantium

v tentatio

tumultus pacifici apprime fermonis lenitate

| tals at

compefcit, llle demum fanétificat jejunium,

Pal f

qui Dei mahdata obfervat, En chariffimi, ad

mport nt

hoc, ut fan&tificetur Jejunium noftrum, jeju-

1 peca»

nare quodammodo debent omnes fenfus no-

firi: ocu/lus À curiofis afpeCtibus; «uris ab

vfliones,

tlquat

obícenis fabulis &c. falfis rumoribus; Zizgua

igititi-

A detra&tione, murmuratione, fcurrilibus ver-

n & ml

bis; azus ab operibus prohibitis; a2 de«

vem, fed

müm ipfa ab omnibus vitiis. Quid prodeft,

lagefimt

inquit Auguftinus, vacüare corpus ab efcis, Serm. ;. de

ient

& animam replere peccatis ?, quid prodeft, vi- verb.Dom.

]bi aure

num non bibere, & iracundi venenó inebria-

vo Chry-

ri? quid prodelt ait Gregorius, currus vali- $ Greg. Nyf.

orat. T.

!

j di d

dus, àc ftrenuis quadrigis inftru&üs, fi auri-

frabftne

ga infaniat ? que fabricate navis utilitas, fi

ebrius (it gubernator? parí modó res fe ha-

(oro i

;gunr,-df-

bet, (i corpus jejunet, anima veró repleatur

vitiis.

x t

QUD

Epi-

——

L52

(

14.

Dominica 1. Quadragefime.

N

ilogus.

UID ergo concludendum chariffimi? g Ah!

ms mï(

conclufio perfe patet, nempe hzec:' du-

hi ndlülb lut

j s

plex Jejunium fervandum eft Chrifliano tem-

H[ulm j

pore quadragef'mæ, corporale iuhcet, & fpi-

rxtuaie, per illud abftinere debet à cibis, per

"T mmnnum

hoc à peccatis; per illud affligendus eft homo

wm IU( Cmüg

exterior, 'per hoc reficiendus homo interior;

as t

verbó: ut Deo placeat , veffrum Jaucieficate

f mn:mml*

gejunium.

qlb fllW

«»NMM

q&hl.mï

Conceptus Secundus

um

J m

Diblico-Scripturifticus.

d p

P

......

yid ttini

T HEM, A.

WM] j |

b dun

Du&us eft JESUS in defertum à fpi-

u

ritu,

AMattb. 4.

u

m

j

i

Synopfs

)/

104 UI

Inftituitur proceffio de paffione

gl

. Chrifti per totam quadragefimam

mxThsm

"am;;

contmuanda, exhibetur itaque in

fmcö

d

hac concione triplex figura, feu Chri-

Mu D

ftus patiens tripliciter figuratus , fci-

ii n

licet 1. in Adamo, 2. in Abclo, 3 in

! r

Noémo.

UYT

t [

Exor-

VIGSSRNURRCBPEMMSLOSUNROUMEN ASUUN UMT

!^

x5

Cönz*ep?u& 17.

Exordium.

mi? A

** TOSTIS AA, imó oculís veftris fepe fe-

zhæc: di.

pius vidiftis lugubres illas procefftones,

làno tem.

quas Ecclefia in hebdomate facro. de paffione

Cet, &fpi.

Domini inftituere folet; vidiflis inquam fpe-

cibis, x

ciefos equitantium ordines, diverfa peni-

isefthoms

tentium, aut crucigerorumi, aut flagellantium

0 interin

agmina, & preter hec & pluraalia complu-

res fpectáflis currus, feufiguras, üt vocant,

Fm&szare

in quibus fingula Chrifti patientis myfteria in-

tuentium oculis ingeniosé exhibentur,

Atin

quem finem has figuras exhiberi putdtis? Cer-

pdus

té non alium in finem hec fiunt , quàm ut re«

CUS,

colatur memoria Paffionis Dominice , in cot-

de intuentium excitetur compaffio, & ficcom-

/

patiendo redamare difcamus illum, qui prior

nos amavit, & quidem usque ad mortem.

Sic eft chariffimi; valde falutaris eftifta con-

màfp.

fuetudo, quam & ego imitari conabor.

Ni-

mirum quod Ecclefia oculis corporeis, hoc ego

auribus, & per has oculis animi exhibeo.

Inftruit illa figuras, & ego rales incipiente

hac quadragefima reprzfentare vobis incipio.

paffior

vefimam

juxta verba Thematis mei du&us eff Sefus

ig defertum d fpiritu; quare in defertum?

aque i

fine dubio .deó, utibi contemplationi & ora-

eu Chre

tioni Vacaret, ..Ego non dubito, quin & vos

Rom. 8.

jus, (

ducamini à fpiritu; nam Zuicunque fifzi Dei

fünt , [piritu Dei aguntur. — Hocagente fpi-

:IO;;* m 2E

ritu ego vos facro hoc quadragefimali tem-

em in de-

pore duc?, & quorfum? non quid

fertum,

yi-

N

(

i& — Dominica 1. Quadragefime.

PT d

!

fertum, ne locihorror vosabfíterreat, fed ta-

,.H:czMucrl'icu

men in locum centemplationis, fcilicet in hor-

j

4;*

jl

n iiee

tum Biblicum,; feu in hortum Sacrz Scriptu-

,-" !

j), !

Hyer. . Je- rz, in quo horto ut loquitur Hyerommus,

j

I€fn, 2.9.

iil

flmil'f(.ut

virent fpes & bona opera, omnisque do&trina

(Eæhibuih Hm

ac difciplina fub mirabili cortice continetur.

:e:mzzrcm,mm

Porro in facro illo horto complures invenie-

g n

: mus umbras, quibus animas noflras amore

Chrifti zftuantes reficere poterimus ; tales

j

)

[

mmmäüeumwï

nempe umbras, qui totam nobis Chrifli paffi

hiftoriam adumbrabunt.

Igitur ad rem! in-

, ficett

d)

4

TU

cipio proceffionem inílituere, & hodie ac fin-

PTUNGUU

gulis deirteps feptimanis fub titulo conceptüs

Biblici novas & novas vobis reprefentabo fi-

aj ts

sl h

guras;.fit ergo hodierui m

«

ei Íermonis tiFu-—

lus & fimul, .

mriz.[',ïmm:ef

latinde

n

Aeimindtmt

"

Propofitio.

)j

!

1*41,

ff:'

fïu'nh

J

j

TOU

if

(( Ffi&us patiens tripli;itci figuratus; fcilicet

!

«;

. Divifio.

Ilf

l

y

1. In Adamo,

t

II. In Abelo ;

15 TU

Attendite! ;

[j

IIL In—Noömo.

1

]uS I

Pars Prima,-

l

CCINE primus nofter parens Adam Fgu-

j

ia

;N. . SI

'

ra Chrifti et? eft chariffimi, & hinc non

ttrif

z

;

i

absque caufa 4 SS. Patribus Chriftus Salvator

con-

te Cf

[: aïll-Uikig,(

l

12

Conciptus .ïlï

[ de ü

communiter fecundus Adam vocatur, ejüs-

&tIn for.

que virginea MateríecundaEva. Imóab ipfo

E Scnptu.

Paulo Chriftus: diferté a-gPellatur zovi/fimus

Tonimys,

"Adams, & meritó, nam inter utrumque ma-

£ do&rir

gna intercedit fimilitudo, Primus Adam pa-

Ontittnr

trem non habuit, nifr Deum creatorem fuum;

$ Inyenje

neque matrem, nifi terram virgineam, id eft,

$ amoi

intadlam, nondum cultam, autaratam. Pa«

Wu5; t

ri modó fecundüs Adam Chriftus non habet

hrj pai

Patrem nifi Deum, Matrem non aliam nifi vir-

zem] in-

gineam, Mle creatus eft ad zpmpzzem Dei ; Gen: v«

Qie ac (in

Hic eft

EY

fa zmago Ponitatis dllius. . Mle fuit Sap. .

conceptis

pater ordés ferravurm ; hic vocatur pater f/uurz Ifa. s.

dentibo f

Jeculi. . Primus Adam fuit fapientiffimus; in

mmonis t

fecundo funt otuzes zbefaurz fapieutie g fcz. Ad Col. 1.

n

entiz. Ulrerius : édicite, ubi peccatum primi A-

dami corniffum eft? nunquid in horto paradyfi?

en! etiam in horro Paffio Chrifti initium fuum

habuit, fcilicet in horto Gethfemani : egref-

s; fclict

Jus eff cum difcipuias fuis trams torventem Ce-

von, ubz erat bortus.

Heu!. quàm fimiles

& diffimiles hi duo horti fuerunt ? in horto

paradyfi primus Adam voluit effe Deo fimilis,

€ó usque fe erexit; at in horro Gethfemani

Dei flius vix manet homini fimilis, humi-

lians fe usque ad terram quafi terrg vermicu-

Matfbl 16.

lus: procidit in faciem fuazrovrans; per quem

In hor-

.

Marci 14*

terra ftat, ille cecidit /uper £erram.

to paradyfi Adam primum peccatum commi-

nl

fit, ex quo tanquam ex venenata radice pec-

rj o

cata omnia fübfecuta fuot; at in horto Gerh-

; iratot

Íemani Chriftus peccata noftra eorumque fae«:

di«

(

.ED/om.l)iurn. Cogc.P,F. . B

hr

1$ — Dominica £. didwigefimæ.

[2

» i

VPP

Matth,ie, ditatem confiderans c

pit contriflari usque

df

n

ad mortem. — Quid cogitas hic Ó peccatrix a-

n

l

Q

nima? Ah! inyitat te Chriftus verbis fponfi:

vemi im bortum meum, Ícilicet in hortum

i Aw[ä n

Cant. f/s

Gethíemani; vezz, & confideradolores meos

jl )

proptér te & pro te roleratos; vez, & imi-

at

tare virtutes, quas hífc te doceo, humilita

ja t

K 'Qüw'flf

tem, patientiam, pietatem : hos flores colli

ge ex horto meo, & florebis in zternutn,

m d

Quid moraris Ó anima ? tégz, accede non

juame

tam pedibus quàm cogitationibus & affeGiis

sinut

bus; vezi, & confíidera dolores Chrifti; en!

Jrzïumm

Eue22:

j

in agonia jacet; /a&us e/7 jim'br ejus ficus

gutte fanguisis decurventis in terram; per-

asgv.emü(

pende guzs patiatur, pró quopatiatut; Z4070-

atl

do patiatür.

1mó antequam ex hoc horto e«

wtupt ts

grediaris 0 peccator, etiam Chriftum in hors

s (l p

tum tuüm invites, dic cum fponía: vezias

as n

1

(

C;Dt. $5

dile&us sueus in bortum fuus. — Veniet cetté

Msf

M L

ad te in facra communione, & fanguine fuo

M

j QU

j

hortum faum fcilicet animam tuatmn ita irrigae

tl

bir, ut fibi fiatParady/us voluptatis €? letitze.

i lpun)

N.1I.

VERUM accedamus propiüs ad hanc figu-

u mim

ram, & coníideremus, quomodo peccaverit

ü

jrimus Ádam,

Certé omnes ejus fenfus quos«

dammodo ad peccatum cooperati funt, Inci-

TUl

piamus ab oculis: Dubium non eft, quin A-

At

dam, antequam comedit, ficut Eva viderit,

itbtt

G. 5.

quod bLomum effet lignum ad vefcendum, &

I)Miükk?,;ï

pulcbrum oculis, afpettüqué deletabile; & fie

li s

peccatum Adami incepir ab oculis, ficut ferà

Ul

Q infelices

emne pcccatumj ab illis incipit, :

"Ad/arr]li

| d

1g,

Couceptus IZ

19

Atl j li

A*daini oculos!

propter vosin horto Gethfe-

CCCitfiy a.

iani Chriftus procumbit in faciem; propter

s oonf:

vos oculi Chrifti amariffirmas fundunt lacry-

t Dlortuht

l0tes r -

mas; propter vos Chriftus fan&tiffimos fuos

oculos abfcondit in pulvere terre; propter

t & ii

htmili

vos innocentes Chrifti oculi füerunt confputi,

& in domo Caiphz velati.

Quid difcendum

Orés coll

ex hoc peecatori? hoc difcendum, ficut ab

| etErnuriy

oculis communiter incipiunt peccatá, ita ab

(tcede. noj

oculis etiam incipere debere poenitentiam. At

& afíed

procedamusab oculis ad aures ;. etiam hz coo-

rifi; wl

perate funt ad Adami peccatum,

Certum eft,

l ejus M

quód Adam aures prebuerit blanditiis Evze

T p

ejüsque confilio aufcultans fedu&tus fit.

He

tüt; Milb

porto Adami aures, imó & noftrz aures ad

)oc horto &

peceatum nimis patule in caufa funt, quód

um n Jton

aures Chrifti innumeris cruciati cónvitiis,

fi: veni

fannis, blafphemiis, imó & fpinis transfixi

-

eniet cift

fint. Pariter ad peccatum Adami cooperate

npuine fj

funt manus, quibus pomum acceptavit à ma-

titamge -

Gcn; $u

nibusEve, üt ipfe faretur: gulzer dedzt tui-

& latitit

bi O quantum propter hoc Ada, & pro-

|honc p

pter noftra manuum peccata palle funt fan-

! pCCCQVCEl

Giffime manus Chrifti ? in captivitate fuerunt

fenlusqu

confiricbe funibus & catennis: in pratorio

fun, j

alligate ad columnam: in monte Calvarice af-

(l, qun^

fix& cruci. Denique peccatum Adami con-

Ev vidttt

fummatum fuit ore, juxta illud : zzu/zer. de-

TT

dit mibi de ligno, €? comedi. O quàm ama-

IHM g

rum hoc pomum primo , quàm acerbum fe-

facere -

I

cundo Adamo fuit? nam propter hoc otis pec«

Q ii

carum ChkriRO' in horto Gerhfemani amarus il-

Jl

B2

&

/

o — Dominica L. Qæpadvägg/ïmæ.

yli

le calix propinatus eft; in quo tot dolores j

j

d

j fdn]

w ui

opprobria, tormenta, & mors ipfa contines

j

j r

bantur.

Paucis: in arbóre vttita peccavit

i

A

,m( | |

Adam, & in arbore infami paffus e(t Dei fi:

m

lius; inligno perditio , & inligno redemptio

noftrà.

;

u

m

! NOHE

DENIQUE etiam perpendamus , 'qualis in-

ter utrumque Adamum paritas intercedat ra-

;Q;fAiawsP-UF

tione poenárum ,. quz primi Adami peecatum

aM

fübfecute funt, - Conflat; quód ftatim pott

cominiffum peccatum Adam & uxor nudiras

hus

1em fuüam cognoverint, qua ipíis tale tormena

tüm erat, ürpra maxima erubefcentia fe ab«

IN

!

jl

féonderint.

Similiter Chrifto füummum tor-

d

züentum fuit, quando caftifümum ejus corpus

[

l)

durante paffione fepius denudabatur. Pri-

As a

xnus Adam peccator & réus; eüm vocaretur

Jcige f

:

!

á Doimino, ábfcondit fe; at fecundus Adam

Akdni

1

fan&tus & innocens, cüm quareretur à Juda

hag

Joan. 18. & militibus, imperterrite proce/z obviam Cs*

(prnu)

afut

dixit: quem guæritis.? Ícilice£; ut exindé

,

d

'colligamus ; quantum diferimen fit inter bo«

u

nam & malam confcientiam. Rurfus poft pec«

VAU

l

d

catum adrmiffum Adamo facta eft fubfannatio

t ftci&äo r

Gen. j.

in veftibas; fcriptum eft enim: feczt quogue

p

Dominus *Deus Ade €? uxori ejus £unicas

[

elliceas , €? induit eos, €? ait : ecce vddam

uafi tnus ex mobis fatdus eff [ciens: bonum

AA N

$

qualusts

JEqué, imó magis dolorosé &

td

robrosé illufus eft Chriftus in vefte Herodia«

na candida, & in chlamyde pretoriana pur-

u

D) th

purea, Denique ficut Adamus primus poít

lq'On'

peeca-

Y

J

2r

Concgätus 77

drhotes,

peccatum expulfus ex Paradyfo, & morii

à CODtInes

temporali fubje&us eft, ia Chriftus in nati-

à peravit

t De f

vitate exclufas à Bethlehem, & in morte eje-

&us & crucifixus eft extra Jerufalem, tempora-

rcdempxia

lem fuftinens mortem, ut à morte zterna nos

redimeret. En! Chariffimr hzc prima figu-

"quiisi: —

ra eft Paffionis Chrifti: cujus titulus eft: Se-

tCedat n

eundus Adgm ; nunc coníideremus ctjam al-

l pecatus

teram,

7

latim pol

r nudirs

lerormen

Pars Secunda,

enma [e d*

ACTENUS in Patre Adamo, nunc etiam

tmmum tor«

in filio Abele paffionem Chriftiadumbras

N.IV,

6juscoma

tam vobis propono chariffimi! Sicut enim

aur D

Adam primus homo , ita etiam Abel primus

YOCaretu

Martyr legis Veteris reQà figura Chrifti paffi

dus Adam

dicitur, Abelinquam , quem non folàm Pau-

xur Tud

Heb. 11:

lus, fed Chriftus ipfe ob vite innocentiam &

ohyitme ,

probitatem juffuzu appella:.

Wt exint

Hujus Abelis v 55

nativitatem , officium & vitz ftatum fi re&tà

p inter

perpendamus,, ftatim in his omnibus typum

ipofi p

Chrifli inveniemus.

Certum eft, quód Abel

fabfannai

currente fecundo mundi anno tanquam filius

ecit qnir

fecundo genitus lucém afpexerit, anno.in-

a du

quam fecundo, feu illo tempore, quo lu&tus

Adami patris propter amiífa paradyfi bona

j n

adhuc recens erat, quem lu&tum etiam tefta;

loloror

tus eft pater ipfo nomifie filii fu. 727e/, ut-

d Rn

pote quodapud Hebrazos idem fignificat, quod

gt D

fuélus.

Pari modo Chriftus natus eft illo tem-

yims p

pore, quo magnus erat luctus & gemitus

P:CCR-

B

?^

2

deten-

A

hn

22 Domimca 1. demge)ïmæ..

"d

*

detentorum in limbo patrum, utpote qui tet

jl

r

yir

cenrenis imó millenis annis falvatorem mun-

s I u

di exfpectarunt, Infuper témpore nativitatis

jj

ummft' Jl

Chrifü eriam juffi fuper terram viventes ma-

J

[.

j

l

;sli

ximo in luctu erant, €ó quod totus mundus

;;f'L'ïï n

0

d

tunc in maligno pofitus eflet, & prater atro-

jl

ciffima alia fcelera ubique idololatria graffare-

nant

Gen: '4.

tur. lteriüs fi fpectemus officium Abelis,

?

yne a

Jüit Abel paffor ovium, imó primus paftor,

jämüüm Qf

qui in Sacra Scriptura memoratur; at quis

iterum non vider typum Chrifti , qui de fe ipfo

j G

ynit t

i

dicit: Ego f paffor bomus ? Denique tefte

Ambrofio, Hyeronimo, & aliis, Abel liberi

jj

CO

ftatüs fuit, nunqnam uxorem habuit, fed

1

fs n

virgineam puritatem femper confervavit; at

nunquid etiám Chriftus natus ex virgine fem-

pott? K'b'/ff!;

a ijuna

per virgo, & virginum fponfus:fuit? nun-

quid hanc virtutem docuit, laudavit, predi-

T

Cavit (

!l

-POST confideratum vitz ftatum confide-

)nmy

Il

NO' Vl

te n

ll

remus etiamid , quod nobilius eít, fcilicet A-

eidalg

Gen. 4.

belis Sacrificium.' Scriptum éft; ZZlelobtulit

de primogenitis gvegis fui, & de adipibus eo-

ts

vum optima in bolocaufdum. En! chariffimi A-

Emil

belobtulitprzmogenzta & optima ; mirumita-

nute nf

que non eít, .quóàd illius facrificium magis pla-

t ag

cuerit Deo, quàm facrificium fratris fui Cain,

p [

qui tantüm deteriora obtulit, & meliora fibi re-

As

rl

fervavit, Quaronuné,quid denotat hoc Abeli

facrificià ? nunquid facrificiumChrifti in ultima

fl ts

cona? nunquid Chriftus opzz;uum, quo nihil

d g

arclius öz praftanuus, hoc eft;fe ipfum

AÁgnum | u

Dei,

1.

Conceptus II.

zi

t qulj tt

Dei, przmogenitum virginis ccelefti (ao pa-

Tem mun

triobtulit? obtulitenim veró, preeipuéin cce-

Tatvitat

na ultima , in venerabili Sacramento,

At

VCDtes a.

ts mundi

quid fecutum eft? illud ipfum, quod ad fa-

crificium Abelis fecutum eft ; nimirum quem-

F'tet at

admodum Cáin poft facrificium fratris fui

ia grafin

Abelis concepit in illum iram, cogitavítque

ii Ab

de occalione €um interficiendi, ita poft facri-

nus paflos

ficium ultime ccen& invidus Judas abiit ad

^; àt Qui

exequendum fümmum f(celus de Chrifto pro-

i de (e pf

dendo.

Cainum fcelus hoc meditantem ad-

enlque tl

monuit Deus :

uave ivatus es2 C? cur con-

Abl lls

cidit facies tua

/

etiam Judam admonuitChri-

hi, &

ftus dicens: amce ad guid venifii? ofculo

fervarit; 1

ilium bominis tradis ?' ied in utroque haec ad-

irgint fn

monitio fruftranea erat, ficut enim Cain in

fuit ? nu

ira, ita Judas in avaritia fua pérgebat, uter-

it, predi

que usque ad interitum,

n tonfidt

SED nondum totam vobis propofui ng- N. VI.

fclliet

ram; confideranda adhuc multa funt, fcili-

Alcdoht

cet circumftantiz in Morte Abelis & Chrifti

adipidurt

valde - notabiles,

Quero primo : quis fuit

ff

Abel? hunquid paftor probus & innocens?

ita etiam Chriftus innocentiffimus fuit, utpo-

quiumit

migsp

te qui peccatum, uon fecit, imó nec facere 1 Pete. 2

potmit. Quero fecundo : à quo occifus eft

zis f C^

Jiorafbie

Abel?' nunquid à fratre fceleratiffimo ? (ic

i d

Chriftas occifus eft à Judzis. fratribus fuis

ifiism

fecundum carnem, ex quibus & inter quos

, 09 L

natus eft 207 cogfundztur fratres eos voca- Hebr. z.

finAgua

ve. Quiero tertio: quare Cain occidit Abe-

iC

Do

B 4

il

24

H[v

Dominica L. Quadrage/rme."

g

.lem? nonne ftimulante ira & invidia? ita pa-

j

[

f

P

glö

riter Chriftus occifus eft ex judeorum invi-

m

ij

Matth.27. d;a ipfi Pilato non incogaira: /czebat euim,

1]

! mlcmul

quóàd per zgvidiam tvadidiffeut eum.

Quero

ij

P

.quarto : ubi & quando occifus e(t Abel? nun-

v a

T

quidinagro, & in flore optimz azatis ? Si-

ii

mili modo Chriítus eductus extra urbem Jeru-

gt ;

Ü

j

falem occifus eft annos natus 33. & ttes men-

TA

"

Quä hl

fes. .Quid dicam nunc de lu&u parentum,

A

quo Ádam & Eva filum Abelem deplora-

Afl

W

i, D

runt? certé tunc primum in flio viderunt

a r

-quid morseífet; vidorunt paenam peccati fui :

quovie fmorievis.

Viderunt, quid fuis ali-

iil

.ng. LA

quando, corporibus futurum fit; viderdnt de-

j u

pique, quód ipfi ceufa hujus mortis fint, &

hinc co

piofis lacrymis cadaver cbari filii per-

]

fuderunt. Verüm longé mgjs;r delor fait Ma-

VUTSuny

tris Chrifti, imó tanró major, quantó magis

|

gur, u

dilexit Chriftum, quám Eva Abelum. ; Quid

dicam de fangine Abelis? clamavit fanguis

LP

Gen. 4 illius vindi&am juxta illud: cox Janguinas

Ht w;m

fratris tui clamat ad sne de terva ;; etiam fan-

d QU

nl

guis. Chrifii clamavit, fed mifericordiam jux-

E

ta teftimonium Pauli, dicentis: acce//nfzs ad

Qu

m M

Heb. 12. feffameutz movi mediatorem Sfefum , €». Jan-

y

I

guimis afpevffonem mueltus loquentem. quam

Ti n

J

,

«dhel. - Denique quid dicam de paenis. fratri-

dl r

cidam Cain fecutis? Nequaquam commotus

du l'a"g

ile e(t ad illam exprobrationem criminis :

] ii

uid feciffif non petüt veniam, non doluit

(j

de peccato; & liinc tanquam impoenitens re-

DI

probatus , ex illa parte terre , quam fraterno

ana

i | hag ii

1/7,

Conceptus IT.

25

?

ita p

fanguine maculavit, expulfus, & fic tanquam

JTum inyj«

vágus €? profugus im terra , ac omnibus in»

tUL t

vifus à proprio nepote Lamech di&to occifus,

Il

WTO

& primus in infernum detrufus eft, — Maledi.

bel? m

&us hic Cain fignificat populum Judzorum,

vttis ? G.

qui ab Apoftolis ad peenitentiam. vocati ob-

bem je.

duruerunt, & hinc tanquam obdyrati & im«

L tf5 me

ponnitentes de terra fanGta, quam inhabitas

parentun,

runt, & in qua Chriftum fratrem fuum occi-

n dtplore

derunt , 'ejecti funt ,. & usque, modo profugi,

) viderun

difperfi , Deo & hominibus invifi. vivunt,

getca lu

H«c chariffimi fecunda figura eft, quam vo«

i futs d.

bis con(iderandam dedi fub titulo: /écuzdas

videnintdt

Zllel; nunc confiderate etiam rertiam.

rtiy frat, d

ari lii p

Pars Tertia,

r fait M

intà magit

ICUT Adam primusomnium hominum fait N,VIL.

; : Qui

genitor, utpore ex quo omnes defcendi-

i fangs

mus, ita etiam jure merito fecundus homi-

| jmguipä

num pater vocari poteft-magnus ille Patriar-

cha No£, qui teinpore diluvii pereuntibüs o-

- eriam larrf

yrdiamjur

mnibüs folus cum fuis in arca fervatus eft, ut

v

per illum humani generis propagatio ferva-

retut. Nec opus eff magnum hunc virum

, € fi

jl 4««',71

multis laudum encomiis extollere, fed fufü-

cit dicere cum fcriptura

.

*

-Noà vir juflus

Gen, 6;

vols f

atque pevfetlus im generatiomibus fus cum

| vcomm'ovluï

y atb

JDeo ambulavit.

Imó qui omnium laudum

compendium de Noemo habere defiderat, ii-

gl

vt

le tantüm confideret verba illa, quibus eum

g 10

Dominus arcam ingredi juffit, dicens: 72

As

P

eRi

1

(n

a6 - þanzi(zica L Qg/zdmgeyz'mæ.

/ Wuüü" (!)

enim vidi juffum in generatzone bac.

uas

piU

H j

fo quid majus dici poffet,. quàm Noemum in

p

toto fcelerato mundo folum perftitiffe in ju(ti-

quäïll

'f!

"

(tia, in graria, in Dei cultü, & amicitia? ita

! d

«

eft, No8 folus Lilium inter tot fpinas; gra-

$]

ii

num tritci ele£tum inter. tot reprobatas pa-

leas fuit-

W hq

(U

At videamus, quomodo Hic ipfe

u

Noé figura fit Chrifti patientis.

Imprimis

i

1N

j

conftat, .quód No€ natus fit annó 4 creatione

mundi 1057. fcilicet tempore illo, "quo totus

3l

pd,

mundus peccatis ita immerfus fuit, ut Deus

Gcu, e, iratus. dixerit: delebo bominem, quem crea-

vi 4 facie terre ; panitet me fecife eos.

m&m

*

. Conflat, quod in Nativitate No&mi pater ejus

il

Gcn, . Lamech vaticinatus fit:. 2/fe cozfalabztur nos ;

ein p

Ícilicet , àt exponit Hyeronimus, afferendo

quWHS;W

quietem & ceffationem à peccatis; Nomen

:armqw fi(/

enim Noé idem fignifieat, quod reguzes ac

put,

TT

cefftio. ' Denique conftat, quód Noé áà Divo

* Pet, 2 Petro appelletur 7uffztie preco , tum quia

gycln

Mdl

annunciandp imminentem Dei vindictam 'po-

pulum ad agendam ponitentiam excitavit,

nodn n

tum quia ipfe folus illo perverfo tempore 7z-

Ea

ffus permanfit, & juftiiam verbó, & exem-

!

in

pló przdicavit.

At punquid h&c omnia eti.

i

am in Chriíto verificata funt? dicite chariffi-

f*l.".lidxhü?(

mi, quo tempore Chriftus natus eft? nun-

du

quid perverfiffimo? fcilicet illo; quo pax qui-

; hn

dem erat ab armis, fed non 4 vitiis; quo im-

Áort

pietas dominabatur, idololàátria graffabatur ,

ff

& Divine legis oblervantia pené tora defe-

DIUR

i? Nunqui-d de Chrifto. Angelus Jo[gphd

in

QR g

Ilg,

Conceptus I1.

27

3

i,

!

in fomnis vaticinatus eft: ipfe falvum fáciet Matth. 1«

Voettum j

populum fuum 4 peccatis eorum ? Nonne

(lein ul

Chriftus pari, imà meliori jure vocatur pre-

nicitis! in

co juflifi& , utpote qui in hunc mundum

Jinas; o

venit docere verbó & exempló, atque imple-

Matth. 3.

Tobatis p

re omnem juflitiam ? Implevit enim veró;

lo Hic n

precipué tunc, quando diverfis populis & ci-

Imprini

vitatibus poenitentiam predicavit.

Sed proh

d Ctegti

dolor! ficut No&mo in pradicatione fua cre-

Mgtth. 14

. qUo toru

ditum.non eft, itateíte Scriptura nec Chriíto

t, ut D

creditum eft, nec pradicatoribus Chrifti cre-

UET CY

ditur,

HACTENUS di&ta iondum attingunt Chri« N,

uf a

fhipier

fti paffionem, fed mox dicenda Chrifli pati-

V IIL

Áihtur i

entis figuram exhibebunt, |NÓflis chariffimi,

, afferenà

quàüdfolus No&, cum fua uxore, tribus filiis,

; Nomé

corfmque uxoribus à communi fubmeríione

fepts at

fervatus fit, & quidem inilla arca, quam an-

ioé à Divo

tea juffu Dei zdificavit; Queri hic poteft,

tum qui

quid per illam arcam Noéticam fignificetur?

