Quaris Ó homo chriftiane, unde proveniant

gt

Qquotidiane corporis moleftiz, capitis deflu-

T

J

Xiones, mucus, íaliva, fternutationes, fin-

r

gultus , paralyfis, & alia peffima morborum

"

Q3

gC Dn€s

2

(ut

»14 JDomnica Ij r Qundmge;/'zyhæ.

m(upEfH"o

üt

jio

genera? à gula inquit Hypocrates hec mala

i

generantur.

Si medico huic tanquam Ethni-

g

jb t

co non credis, crede fsltem medico Divino

1 D

Eecl. 57

- per os Salomonis dicenti :

im multis efcis

! g

ii

gf

evit. zufivmitas. C propter cvapulam . multi

n«

m

perierunt; imó crede trito ilio proverbio fa-

g r

ne veriffimo : plures occidit crapula quàm.

P

Jadius.

Nota tibi htc fimilitudinem , quam

"

Ariftoteles facit, ficut arbores inquit, que

in plenilunio inferuntur five plantantur, pro-

J vl

ducunt fruQtus purridos; & citó putrefcen-

tes proprer humorem nimium, quia plena

sin: g "

«um d, qU

luna in eis augmentatur , ita fi in venttis in-

i Ír, p

gluvie, quz ficut luna mutatione & variatio-

$, u coqitt

ne gaudert fcilicet efcarum , arbores plantan-

s! ronlni

tur, hoc eft, corpera nutriuntur, vel fatus

generantur, non nifi putridi fru&us oriuntur,

stie; m

ylerilms

debiles infantes nafcuntur, & graves infirmi-

[ PRFmM,

tates generantur. Porro utclariüs cognofcas

gule damna, confidera abftinentig & tempe-

viabuyrig

Galenus miedicus deci-

1 t

rantie emolumenta.

mo quoque die jejunium fibi indixit, & qua-

us

re? ideó ut fanitatem fuam confervaret, &

Ri

Yi Bgdr

viram fuam prolongaret.

Hypocrates me-

pl

dicorum princeps ad annos 140. vixit, &

Cxl.Rhod caufam rogatus rcfpondit: 4uza zunquam fa-

2

Wt

l. $0'C.I2. fuür

ü

Socrates valetudine

MUAT (;

menfa. fuvvexi.

Íemper integra fuit, & cur? quia pane & la-

tih ptrn

&e vefcebatur, ininimóque fumptu vixit. De-

À il

'ylis o

nique quzro, cur in pecudibus zgritudines

adeó rarm, in hominibus veró ita frequentes?

tl g

nunquid ideo, quia ille fe non onerant ci-

V Cl

t

[*]

^f |

Conceptus F.

21j

lts lt mj

bo & potu fuperfluo, hi veró multo maximà?

AnQuzm Eth

vel edic, cur agricole multó faniores fünt,

Wtlco Ding

quàm alii homines? nonne ideó, quia parcé

! mujlir d

vivunt, & vilibus utuntur alimentis? En! à

ihlun. m

homo chriftiane! ficut abftinentia & tempe-

wroverbio f

rantia natur prodeft, viram prolongat, ac

pl i

fanitatem confervat, ita ecentrario gula na-

At Quir

turam & fanitatem deftruit, morbos parturit,

»Ligit, qu

& mortem ipfam accelerat,

Ms Dro«

QU us

REPETO verba non elapfa, fed meditaté

N. III,

, qu plo

prolata : gula mortem ipfam accelerat, Scri-

iinwentis

7 tum«eflt, quód Elifei puer in agrum profe-

4: Reg.

Tone Rovard

2

us lit, magnóque ftudio ib; herbas college-

dthrts pl

rit, Ut coqueret eas, & pararet cibos,

Sed

mur, id fs

hen! nonfapiebant hicibi; exclamárunt enim

al fsriuntu

'convive:'7zor$ 22 olle! Pari modo multi ci-

pas jnfm

bos diveríiffimos magnis fumptibus compa-

ii g

rant, preparant, ac devorant, fed quo exi-

g & t

tu? in fine perirappetitus; apparet enim Z//or$

eticus

22 0lla; dicere volo, poft multas commeffa-

üones tandem deftruitur natura, &t mors ac-

nixit, d

vunfervirts)

celeratur fepe immatura, fepe etiam impro-

vifa.

)

o

Et quid mirum? (icut enim nimius ful-

, gor vifum, & nimius fonitus auditum deftruir,

M. viXiI, J

um

ita parirer nimius cibus & potus fanitatem ac

us r

naturam corrumpit.

Accedit, quód Deus fz-

pe in poenam gulofis vitam aufferar,

Con-

! qui li

E

"

p

. flat, quód olim 25. millia Hebreorum juffu

s

Moylis occifa fint, & qua caufa fuit? nen Exod. 3«.

alia nifi gula, & poft gulam fecuta idolola-

À " mu:ntes.(

not

g

tria, Conílat, quód olim multi Philiftei cuis

O 4

na

h

416 Dominica ÍHI. Quatragefime.

"

j gmrmld!

Jadie. 1. nà domüs oppreffi fuerinr, & quando hoc fa-

iA

uïdüsu

étum eft ? tunc,. quando in convivio gule de-

Num. :L1, ditj. fuerunt.

Conftat ,

aT

uód cupidina-

qun"i

1 pi(

rii illi, " qui earnes defiderabant in deferto,

i

NT

fübitá morte 4 Deo puniti fint, adbuc enim

m

f al

Pílz2. e/ce eorum erant, w ove ipforum, € ira

W

um

Dei afceudit fuper eos; nimirum ignis á Deo

yjonus

immiffus devoratoreshos devoravit, in cujus

:

gt d

rei memoriam locus ille vocatus eft pu/chra

yit, f

€eucupiftentie, En! gula naturam deftruit,

äïks h kl ;

il al

- Pars Secunda.

alv

gpiutn.

ORRO quemadmodum gula deftruit na-

i bon f

N.IV.p

turam, ita pariter confumit fortunam ;

ä;r,:mexima/o«

apotept

& quomoódo ? Imprimis gula inducit pauper-

m diuct

tatem five indigentiam; dicit enim Scripturaz

vontm

Prov.:3. vacamtes potibus, C? dautes fymbola confi-

mentur, &alibi: qui diligit epulas, $m ege-

eins, D

lia q

Prov. 13. fügte evjt, C9 gquiamat viuwm, C? pinguia

zon ditabitur.

Et hinc Diogenes divitem

wl ais

iueíindam, qui fua abliguriverat, olivis ve-

Laert. 1. 6. fcentémrin diverforio videns, / /c praudzf-

WU

*

jä.f, inquit, z07 2tà ceuares.

Certé pet ni-

mim gt

vltenit

miam gulam etiam ditiffimi imperatores fue-

runt facti egeni & pauperes.

Sic Vitellius

ial

fmens

Imperator infra octo menfes & quinque dies,

Sueto, lib. quibus imperavit, Romani imperii opes mu-

Àt, qii

$

tabiliter confumpfir, & ejus edacitate Roma

S OHf 4

defecit. " SicDionyfivs Tyrannus vorax & gu-

"Hoofoly

it, ut

Ut g

lofus ad tantam egeftatem du&tus fu

pre

[2

Conceptus P.

217

| quaido hr

pre famis amaritudine Doétor puerorum in valer, lib..

Pririogule d

Corintho factus fit..' Nec mirum hoc videri

100 Copidin

debet; pretiofa enim cibaria & exquifita fer-

T n defem,

cula confumunt patrimonia quantumcunque

j [

magna, & deftruunt hareditaria bona, imó

ULP £7 j

üt Hyeronimus ait, per varias aves [epe am- In epift. ad

ln .ignis ily

plifima patrimonia avolant, — Nempe de toli- Salinam.

tit, i tj

bus gurgulionibus poteít dici, quód omnes

dfb

fuas pecunias in faccum pertufum projiciant,

ii df

& perdant, fcilicet in ventrem infatiabilem,

fimiles illij de quo dicitur : 4ui coggrega- Aggei. z.

vit mevces, nifit eas zn faccum pertufam.. O

h

vihffimam ventris fervitutem! à inexplebilem

cupiditatem ! Scimus multos fuiffe, qui om-

FTT

nia bona fua, quzx per totam vitam fuam

fumit rnit;

cum maxima follicitudine conquifiverunt, bre-

t pap

1

vitempore per gulam confumpferunt. Scimus,

n p

plurimos adhuc effe, qui omnia, que perto-.

tam hebdomadam lucrantur, uno die feftivo

/Wm/.r a

g, ing

confumunt.

En! gula confumit fortunam,

2 Wü

quia confümit opes, ex quibus homo fortus

us d

nam fuam maximé depend'ere putat,

ent, (l*

j

PARITER fortuna hominis deþex;del; à bvö— N.V.

B W

nafama, que iterum per gulam leditur, &

impee?

valde minuitur; quis enim nefcit, quàm ma-

& t VW

l& ubique audiant homines gulofi? vocat eos cts. Ajes;

Clemens Alexandrinus edaces voracésque Pel- |. , padag,

ag

I

j V(gsm&

dus$, quid turpius? -appellat cos Tertullia- 1.

nus vezfvis opererios, quid ignominiofius? Tert l. de

;

imó Apoftolus eos nominat idololatras, 4uo- pat. tf*

pnsmdo *

ipo"

vuin AJeus veuter ef/ , quid de homine , prg-

[

)

ertim

EPPT

0n

218 JDominicalll. Quadragefima.

od

fertim de homine Chriftiano propudiofius dici

UE

Mi

poffet? Scire cupis ó homo gulofe. qua- de

fol! ) &Pms

te fama volet? dicam.

Similis effe diceris

Iy

fl

l (eof

porco ; ficut enim porcus ex fe, dum vivit

AUE

fii

nullam utilitatem preítat, hoc eíl, nec la-

l

ol

nam prebet, üt ovis, nec currum trahit üt

bos, neclac praber, ut alia animalia, fed uni-

nl

u

i

quot

y')he zt,

jath. d

cà nutritur ad occifionem, & mortem, &

ia n g

quanto eft pinquior, tanto quoque morti pro-

pinquior eft, ita gulofi tanquam porci à dia-

g,

ETU

bolo faginantur ad mortem zeternam , & nul-

lam plerumque in vita wtüilitátem afferunt.

g ul

Certé tales, gulosé vivendo à fua mente ex-

ii iil n

cladunt Deum, & fic pro inhabitatore requi-

hum

runt diabolum , qui pollurtum & fordidum

«p VOrtat

r fim

quzrit habitaculum, iri cujus fignum illa le-

-

gio dezmonum Chrifto Domino dixit: zzz££e

ss ia

Matth. zï.

10$ 2 giegeum porcorum; & a ilis: z£e.

ag p

Rurfus hoiuo gulofus comparatur cani, ficut

gin, qm n

enim canis animal eftinfatiabile & dum unum

grin |

panis fruftum 4 Domino fibi proje&um de-

sls dl

glutit, jam iterur ad fpem futuri inhiat,

turia ny

Yfai, 5 .

ia gulofi funt cages zmpudentiffmmi mefci-

yequ «

entes faturitatem. . At quid gulofum beftiis

t

Chryf.liom.

fuper Matt.

comparo? deteriores beíliis , inquit Chry-

nj

foftomus, effe videntur, qui gule defiderió

u jrrüs

capiuntur; ille enim nihil ultra neceffitatem

is d o

exquirunt, iíti autem moderantie terminum

gnlïs lo

excedunt. Certé bos aut. áfinus gulofo ho-

Ageit t

mine longé nobilior eft, uterque enim come-

um D

dendo ultra terminum [yfficientiz fuz non

d R

progreditur, nec có verberibus adduci pot-

FTT

€ll,

L [*

Conceptus F.

219

XObtdifi i

e(t, fed homo afino & bove irrationábilior,

gUOC. uæ dl

j

etfi fepe plené faturatus fit, folo cibi afpe&tu

il f die

dele&tatur, & plus fumir.

En! . infra beftias.

b dum D

hominem gula dehoneftat , quid deterius?

X & fec ]

DENIQUE fortuna hominis fzpe etiam de-

Trüm tralit j

- VT.

pendet à bono intelle&u; dt vix quidquam in-

la, fed u

veniri poteft, quod intelle&tum & mentem

Wortepj (

magis hebetat, quàm gula; teíte enim Chry-

Wtemortipr

foftomo in gulofo homine nec oculus, nec

n p d d-

itun, d.

lngua, nec os propriis defecviunt officiis, fed

omnia membra quodammodo in vinculis ja-

itm df

cent.

Similem in modum Caffianus lo

YT

B

quitur, Cafs. l. col-

nibil adeó , inquit, : obffruzt. zutéll

gmti(lm lat. col. z.

Certé dum ho-

mhabitamrereqniv

ffcut conmelJatio €7 ebrzetas.

um $ früie

imo voracitati & commeffationi deditus cibis

us fpum i

replerur , fumis in caput afcendentibus ob-

Ito d ff

tunditur intelle£tus, . & quid fit? tunc venz

[c i ilis: d

in gurgite palpitent in. capite, & nil aliud

ratr a,

reftat, cüm omnia membra gravata funt,

ll um n

quàm torpori & fomno vacare. Porro gula

i rojtun

non folüm obnubilar intelle&tum, fed etiam

s faturi ii

memoriam impedit, & oblivionem inducit,

Jf

precipué eorum, qua ad Deum pertineut,

gl t

& hinc conqueritur Propheta, dicens : fofu- Ofe. 15.

;; ingt (

vati fuut, oblità funt mei eorumi, Jfcilicet

j nl qio

we pertiuent ad me.

Confiat , quód Moy-

d

í

es de monte Sinai defcendens ad populum

pantie !

uml

epulis lafcivientem , audacter tabulas legis

Wiv

regerit, at quare hoc? Sciebat, inquit Hye-

finis [

T i

n

ronimus, Dei fermonem audire non poffe re-

[l

j

mulentos, Hanc ipíam ob caufam Abigail LRega ss

h

um

Qt

noluit ebrio marito fapientiz verba infonare;

quia

Q

ao Dominica I1I. Quadvagefima, -

«s W"J"

quia fruftra fe laboraturam vidit , fed exfpe-

g

€tavit fobrium,

Imó ex illa corre&ione nihil

j ucni)b

ys

emendatus eft, fed tefte facró textu : fa&us

y m

g

g J h

^6f fscut lapis, & poft dgccm dies extin&tus eft.

ii

N

PQ[

u9 4

4 Pafs Tertia.

" Ccrmbl

»

; li

hum

NIQUE przter naturam & fortunam

zl qu

ii

N. VII. DE

gula etiam confumitgratiam, & quidem

f aA

n

diverías ob contumelias , quas homo gulofus

m ?MS [Q Q

Deo infert.

Imprimis talis ventrem fuum

ITR

tanquam Deum colit, fecundüm illud Apofto-

1j hi mulo

Philip. « li, guorum Deus venter eff, & fic quodam-

modo idololatram agit; hoc enim, inquit hic

n fpriu r

4 irium j

If

Auguftinus, ab homine colitur, quod pre cz-

i

teris ab eo diligitur,

Rurfus homo gulofus

uj

gittit (Omm

de templo Spiritus San&ti, prout Paulus ho-

js,emnel

».Cor.6. minem Chriftianum vocat dicens: «os effis

templum Dei vivi, quafi coquinam facit,

igjum

Denique gulofus animam füam, que eft ima-

.go fanGtiffime Trinitatis, deturpat, & fe á

lll m

t ia

Deo clongat, & quod fequitur, etiam 4 gratia.

n

N,VHI. CONSTAT ex Sacra Scriptura, quód Na-

r d

g

Jerem. 52* buzardan Princeps coquorum muros Jerufa-

Y. 12,

lem deftruxerit.

Quafo quid hzc figura de-

tpeden

notat? quid per muros Jerufalem intelligi-

A n domo

'fï; ld j |

tur? & quid per Principem coquorum? di-

Greg. Mo. cam chariffimi: juxta do&trinam Sancti Gre-

Anoni f

yal, 1. 30.

"t Pa

€ih

gorii per muros Jerufalem inrelliguntur vir-

rutes anime, quze anima ad Jerufalem, feu

"r

vifio-

,

Concàptus F.

22rI

h d of

^

vifionem pacis tendit; fub coquorum Princie

fttione nj

!

pe intelligitur venter , utpote cui diligentifz

& ffl&E

fima à coquentibus curá fervitur. Hic por-

ro malus Princeps fcilicet venter gulofus, fi

cxu'n&;xs d

nimium repletm'-, & non reftringitur, virtutes

anime perdit; & ficut fumus fugatapes, itá

l.

indigefta ru&katio avertit Spiritüs Sanéti eha«

rifmata, Certé ibi gratia Divina habitore ne-

& fortunum

quit, ubi luxuria & libido fedem figunt; at

quis nefcit, quód luxuria ex cibis, ficuvignis

h, lum

Ym ils

ex lignis foveatur? omnes íciunt; quód equus

bene paftus feffori inobediens cfüciamur, &

vattm m

mll Htl

nec in chamo & freno bene dirigi f& paria-

tur; Pari modo Caro nimia comm«eftione fa-

1437

t

ginata fpiritui rebellis redditur, & ad ejus

fj guadprea

imperium inepta juxta illud Apoftoli: caro Gal, g,

concupijcit advev[us [Dirztum. — En! qui car-

:

domo gl

out Badts ho

nem nimia commeffauone pafcit, fpiritum de-

bilitat, carnem ad libidinem excitat, gratiam

m: od

yinum l

Dei perdit,& ulrimató ceeli patriam fibi claudit.

; qedui

npat, & f

D

DIXI : gula codli patriam claudit. Tefte Nl TY.

Scriptura olim duo latrones z:

ytüm gt

ngre/fæ' /imt do-

domüs interfe-

8 Reg. 4

auum latenter, & Dominum

cerunt-

Per duos hos latrones intelligir Hu-

, qiid

£0 nimium potum , & eibum, vel potius po-

Dd

tüs fuperfluitatems & cibi faturitatem , que 4

|hachgn

&pe in domurn fe ingerunt, & quidem /azez-

yfm IW

Zer , id eft, fub fpecie neceffitatis , & domi-

o*

num domüs, feilicetanimam occidunt. Nemes

al

pe ficut gula primum hominem 4 paradyfo ter*

lii jl«

xcludit à Gen, 3.

l:

g

reftri exc!ulüt , ita fapiffime etiam e

parae

v !

j

322 Dominica HI. Quadragefine.

jot

paradyfo coelefti; & ficu: per gulam Efau pri-

ss m

Gc.n. 25.

,;

vatus eft primogeniturà, ira plurimi morta-

j

hm f

lium ob

gulam Jus ad coelum perdunr.

Nar«

j

, N

rat Phifologus dt dicitur in libro de proprie-

D

jjge i

tate rerum ; quód Crocodillus herbas bonas

Aatt quzü

libenter comedar, inter quas Cindores fer«

"

xwumpom

pens parvulus, quieiinimicatur, cauté fe in«

yis g

ais (

volvit, quas cüm erocodillus carpit, ferpen-

ag ln

tem transglutit, qui ejus intrans vifcera. ip-

fum occidit.

Sic revera commeflationibus ni-

ais 0A

miis: deditus frequenrer cum cibo venenum

ferpentis antiqui, qui primum hominem com-

N

edendo decepit, deglutit, & seterna mortis

Tententiam incurrit,

M

Epilogus.

H

ünde üt opinor, intellexiftis chariffimi,

ii

ul

AB

quód gula confumat naturam, fortunam

& gratiam.

Queío 0 homo chriftiane! nota

J

tibi bac rria puncta, & ventri tuo nimis in«

Gula confu«

dulgere noli gulofe vivendo.

i

mit Zaturam : nam (icut oleum ordinaté lam«

ia y

padi infufüm lumen nutrit, abundans veró

wontz (

extinquit; Sicut plavia moderaté terre infu-

fa ipfius virtutem nutrit, confortat, & ger-

d

minare facit, immoderaré aurem affuía no-

"Tl

cet, ita nutrimentum moderaté fumptum cor-

pori prodeft, fi veró immoderaté fumitur ,

corpori nocet, & morbos gignit. Gulacon-

fumit fortuzam, quia affert paupertatem, bo-

[

E

nam famam auffert, & intelleétum hebetat;

dmmr ] fm

. denique

hifu

Conceptus 1.

225

fn B

denique gula confumit gratag, quia varias

Jl m

Deo contumelias infert, virtutes animze per-

u No

dit, ad libidinem excitat, & fic cocli patriam

0 t propr

claudit. Nora tibi Hec inquam puncta à ho-

x

tbá bon

mo chriftiane! imó nota tibi ulumam hanc

Citdores f

fimilitudinem , quam facit Joannes Climacus, Clim. grad.

5 aut(eis

dicens: ficut impoffibile eft, ut volucres car- 26.

ifit, fetpis

nibus nimis grayate in cclum evolent, ita

TO

qui carnem fuam nimium nutrit, & fovet,

Vr

illuc afcende?e non poterit.'

o V

A

lm m

Conceptus Sextus

Afícetico-Moralis.

,

THEM A

xit rl

n foruir

Beati, qui audiunt verbum Dei,. Lgr.

ehriong!

II'.

ri o tb

, Gu

Synopfis.

mordntiu

du

Auditus poenitens ducitur r. ad

montem Oliveti, 2. ad aulam An-

as P

o Af

nz & Caiphx, 3. ad aulam Hero-

uret u^

dis & Pilati.

aclnga

lodeW 5

nn

Exordium.

j

E-3

J

ol yi

.O E& & veriffimà in hodierno Evangelio

jis j

Pum Dei ;

u

dicitur: deati, j gui audiunt ver.

Qu&ro

a24 Dorninica II Quadvagefmnm,

Quero enim : nunquid beatus ille eft, qui

N

contra morbum falubrem invenit médicinam ?

m Pccni(cnsj

nunquid beatus eft, qui ad confervandam vi«

tam neceffarium aquirit cibum ? nunquid bea-

h,;m jf

1

tus eft, cui ad debellandos hoftes fuos fortis

J

|

datus clypeus, & acutus porrigitur gladius?

Certé quisquis fane rationis eft, hanc veritas

m

tem non negabit. - Jam veró quid eft verbum

jgin

xAmbr;libq.Dei? mediciua eft, inquit Àmbrofius, &

inLuc.

quidem diverfe virtutis, alius enim Dei fer»

;Maulamw

mo conftringit vulnera; aliusfoveroleó; alius

vinum infundit.

Quid eft verbum Dei? ci«

h

bus anime eft, ait Auguftinus: ficut anima

Aug,apad $. vita eít corporis, fed non vivificat fine cibo

in inen

)

Thom. de corporali, ita Deus vita eft anime, fed non

m fet

facnAlt-e& vivificat illam fine cibo fpirituali, ideft, fine

Adid ht

verbo Dei.

Quid eft verbum Dei ? omnis

z óqun n

$. Thom ia fertno Det, inquit San&tus Thomas, clypeus

B

g

4. Apot.

ignitus €

ft; gladius eft,ait alibi protegens cá-

gt l

ra, id eft, Ecclefiam Dei,

Si igitur beati

nj n

TTE

funt, qui audiunt verbum Dei, quàm beati

fuiffent primi noftri parentes, fi illud verbum

sujndt

Ge, & Dei: Z2 quocunque dze comederis, mt0rte 120*

njdm

vierit, àudivifent , & auditum obferviffent ?

ivf

at quia preter verbum Dei audiverunt infu-

us

er aliud verbum, fcilicet verbum illud dia-

P

v bl wl

oli: cur preceit vobis Deus? nequaquaiu

Gén. j. ä

ET

smorieméui, ideó non manferunt Zeatz, Íed

UE

ad mortem damnati fuerunt.

En chariffimi!

21j fotts

per auditum quaíi per feneflram intravit

"ititony,

motrs; & quid fequitur? hoc fequitur: pec-

"n (

Ccavitaudirus, ergo etiain paeniteat; fit itaque

* D (

ro

concionis hodietne ditulus, &

n ]

Vr |

- Conceptus PL -

535

I i f

utnédicinas

/

Propofitio.

Wltryandamy.

l 'nguid l

Uditus poenitens: ut autem verà poeniteat

À

ducam iilum

ts fuos for

iotu od

- Divifio.

1 lünc ver

Ut f verli

I, Ad montem Oliveti ,

1L Ad aulam Annz & Caiphz,

Anlrofis, |

um Dei fe

Aovyegs dig

JII, Ad aulam .HCdeiS:, &Pilai, Attendite!

i Qst d

i* lr um

E

Pars Prima,

*

bt f d

d'ante, k

DI

XI in exordio,' quód mors per auditum

N.I.

quafi feneftram intraverit in mundum ;

niujl, iil l

jm D] ant

imó dicit hoc San&tus Ephrem, cujus verba

funt: ó quam magna eft auris feneflra, ' pet

Thunis, d

quam mors in mundum ingreffa cunCtas de-

]hipotgese

voravit gentes. — Hanc feneítram aperuit pri-

S g t

ma mulier ; & hinc flebiliter Jeremias excla-

Deis quäm L

mat: eudzte mulieres verbum Domini ...]erem. . 9.

, hd

quia afcendit suors pev feueftras moffras, fn« v ao & u1«

ii r

&reffa eff domos uoffras difberdere parvulos

iintltt

deforis C? jmvenes r plateis. Heu! quam

( a?

inagna hodiedum eft ifta auris feneftra? non

ia i*

una, fed mille mortes per eam ingrediun-

D 09f

tur; mortes inquam tot mortalium detra«

C€ionum; mortes tot mortalium diffamatios

v ld*

m

y, L

um

Rum; mortes tot mortaliumr lafcivarum fere«

od

j fl

mocinationum, ,Nimirum intrare permittie

hat

i?

tur verbum diaboli, & intrare non permittitur

æm N q

verbum Dei,

Certé- hodiedum [fepiffime &

m

L

rEDom. Jiurn. Conc. P. F. — P — gra-

:

(

226 Domseca II Quadragefima.

2 gtl

graviffimé per auditum peccatur; igitur poe-

N

mitentiam age Ó auditus! imó ut tua pOeni-

tentia vera fit, me du&tore loca facra Chriff

5 & Yj Cwm

panentisvifita. Veniigitur, &fequere me;

lr,; vt

at quorfum ? imprimis ad montem olivetis

j i

quà Chriftus abfoluta coena ultima ivit. . Sed

antequam hanc viam ingrediamur , fubfifte

parum in loco c&nz, & audi ibi cantum ali«

pim n

P

quem. Quid? inquis, cantum audiam? hoe

libenter faciam ; nam nihil magis me recrea-

i. Sint

Sic eft ó aü-

P SUTS

re folet quàm cantus àaliquis.

ditus! cantum aliquem percipe, fed faerum,

figcat t

ROE

Matih, 56 iinó Divinum. Scriptum eft: & Dymaó di-

x

G exievunt im monienm olivetz, hoc eft, üt

x lia o

x fepis d

vatablus ex grecovertit, Chriftus & difcipuli

ejus finita ccena, cuzz bymmum cecimiffout, exis

3 anre more

ii u

veéruit; Certé verifimilius eft, quód Chri-

hymnum cantaverit, nam üt ait Augulti-

u r

Aug; ia pr, lt5

il Q ad

»

nus,

byimus non eff bymius , uifi cantetur.

Sed quid hoc? ergo Chriftus cántat ante mora

ab lm

tem ? ante mortem ? dum potius oporteretfles

i n

re, quàm cantare? Dicitur orpheus ita fidi-

Atl n

Vr n

büs ceciniffe, ut etiam fylvas traxerit; at Die

vinus orpheus Chriftus ità cantàt ante mor«

ib

d

tem, ut pauló poft artra&turus fit fylvam fpi-

.marum, quibüs coronabimr, & crucis arbo-

W nl

retn,in qua fufpendetur; imó cantat, ut tra-

Mpl

Marc, 8. hat Pozziges ficut arbores atibulantes. — Ber-

'»ms f lg

i,

tur Amphion ita lyrà ceciniffe, ut etiam ad

jftruendos Thebanos muros.íaxa attraxerit;

L ERUM

' fed Amphion Divinus Chriftus ita cantat an«

j "ntem o

te mortem , ur paulo poft rumpenda fint

DIT

t

,Pe.

[ :

Congceptus VT.

829

L ipit

OU füg p

tre, quafi aures aperirent & füum crearorem

eudire vellenr.

O, Angeli cur non accinitis

Ls Chit

creatori vellro ? naruserat, & flcbat in Reth-

'Aquere n

lehem, & vos ceciniftis: nunc canit moritu-

V olíre

rus in Jerufalem , & vos fleus: 74

ml $

c2s amavà flebazt.

Zpeli pa« Ya, ;;

tir, fib(f

inhiti

SED ad rem mi panitens auditus! fcire

tdum?

NI

*

vis, cur Chriftus ante mortem cantet? . perci-

) ferre

pe caufam.

Sicut cygnus, qui totd virà vo«

TAT

ce fua ftridula gemuir, ante mortem fuam fua-

EUY

viffimé cantat, ut nobis quafi indicet, prout

25

Socrates ait apud Tullium, quantum in mor-

MTM

te lateat bonum, ita Chriftus, qui tota vita

il d d

foa fepius Beviffs legitur, & nunquam rifif-

TO

€, ante mortem cantat , ut oftenderet Chri-

f, i C

flianis; quód mori poft mortem Chrifti non

i stl

fit amplius cerribile, fed amabile, — Capis hane

1j m

doCtrinam .Ó auditus ? Ó quantum erráfli,

at at

quando de morte haétenus nihil audire vo«

soportetetü&n

luifi? Cerié quó fimus feniores, eó triftio-

res fonant cantus mortuales in auribusnoftris.

ss d li

at ab

Scilicer non libenter audimus de morte ;

uia

timemus meliüs vivere.

O infania! Chrifítus

u at n

um

defiderió defideravit mori, & cantat ante mor-

tem; & chriflianus defiderio defiderat vive«

& us

n t

re & plorat ante mortem.

Beatus eris Ó au«

ini.

ditus fi libenter audis verbum Dei etiam de

*

morte.

f u

l 19

VERUM nunc tempus eff, ut accedamus N. III.

TL

ad montem oliveti, quó Chriftus bymnó di-

$6 ivit cüm difcipulis fuis. A:ende bene à;

mpenizlï'g*' |

. audis

Pz'

(it

a28 JDominica I1I. Qz'(zdhzgeyïmæ.

ii

]Wdl

auditus! audies enim ibi, & quid ? ftridere

Tib

ln

arma; ítrepere milites, cachinnari fatellites,

J

ii i

w n

tumultuarili£tores; — at quid fibi vult ifte ftré-

pitus? quem quarunthili&ores? ah! Jefurn

)

y t

ige t

querunt Nazarenum, ut caperent eum, - Et

D)

en! Chriftusipfe obviam illisprocedit, & dis

j

j

cit: ego fu. Porro quando eis Chriftus di-

;üzl:hns fpcat

,jqan. I8.

j t

xit: égo füm. — Abierumt vetrovfum , C ce«

ciderunt interram.' Nempe tunc verificatum

" at

[ Emüus) uf

eft illud Prophetae: ceczderuuts qui operam.

tur iuiquitatem s méc potevunt ftare.

iNo«

ac n

Af a«

ta bene, inquit Gregorius, ad duas voculas

verbi Dei a/zeruzt vetrorfuti, & fic verbo

sadin! Q

O auditus, quàm fur«

s; ( at

Dci dorfum verterunt.

dus fepe es; dum predicatur Dei verbum?

imerim prün

Ó quot abeunt rezror/um . dum concio aliqua

slait, d

incipits vel aliquantulum diutiüs durát? à

eeratdeio

&

quot fünt; qui f:

edicunt: equid mihi opus

lul d

!

cohcionatore? a

d

quid mihi opus importuno

a t

buccinatore? àd quid? ut mihi vitia exagge-

lv

ret? ad quid? ut mihi confcientiam gravet?

ab

ad quid? ut mihi fcrupulos faciat? ad quid?

j g

ut mihi melancholicum fanguinem cieat? non

t

ita infanio; habeo domi meos codices & do«

i

m a

étrinas morales; ipíe mihi poffum concionae'

Tommeny

zij & ita concionari, ut non fit opus publicé

|

àt veS

confundi

O facrofan&ta coricilia ! jam video

TET

veftra Decreta de concionibus omni die fefto

tintqui

& Dominico habendis & audiendis in Eccle-

7

h at

fia iunt tantum pro paftoribus de Judea, &

Átm nf

non pro Herode de Gallilea; — .Sed eamus ul-

|

tll b

um ng« |

* —teriyus,l imà antequam abca;þu's , fait

vuin

Àf |

Cokceþtus FL

229

ul f

Vuü audi; & quodnam illud? Petrus

fervo

Inii ürclh'rq

! Wult iff [n

Malcho auriculam dextram abícidit. — Qoafo Joan. 1

uid fecifli Petre? nunquid tu es Petrus, &

P anl Jda

í

u

füteum, p

per hanc petram zdificavit Chriftus Eccle-

fiam fuam? tu es fundamentum fidei, & cur

wedi; d

abfcindis auriculam

is Crrifusdi

alchi? & quomodo cre-

det Malchus fine aure? nam J/des ex audztu, Romtes

'MMI j

At latet in hac auricula myfterium ; Petrus

icrerftéatm

amputavit auriculam dexteram Malcho , in-

li

r

Qpthti

:

;

quit Cyrillus, ut dextero , probóque auditu Cyril lib,

Ilj

n N

carere Judzos fignificaretur, quia noluerunt * € 35.

naü us

Chriftum audire.

Et quis eft ille Malchus ?

itt; Ov

mi- auditus !

tu tu fuifti hactenus ille Mal-

li qunl

chus; tu aurem finiftram habes integram &

tüt D vetht

dexteram prorfus abfciffam, Tu libenter au-

um caiipdi

dis finiftra, & non vis audire dextera.

Tu

hn duit?

libenter audisillos hedos , .qui aliquando fta-

quémitiop

bunt à finiftris, & non vis audire oves, que

pusinport

ftabunt à dexteris, Tu libenter audis fpurca

n vinà ag

& lafciva verba, & non vis audire cafta &

m gu

angelica colloquia. "T'ulibenter audis à petu-

at d

lantibus linguis proximi famam lacerari, &c

nen ia

non vis audire á prüdentibus linguis proximi

y odl

famam celebrari,

Tu libenter audis *fabulas

ollum ul

& commenta Mythologorum, & non vis au-

TA

dire veritates & documenta Apoftolorum,

(dia r

j

Ah! dole de peceatis tuis mi auditus! habe-

mus fané, quod doleamus. Tu à Divine medi-

idiendinsl:de.j

ce, qui auriculam Malchi fanáfti , fana ertiam

u £^

auditum noftrum, ut bene & dexteré audiat,

l. SN" m

& non nifi bona & dextera audiat.

y n

TU

"d

»

P

3

Pars

T

j

(

| 33oe JDominica III. Quadrageftma,

T

j

h

ls

fl

ml

Pars Secunda.

hn f

[j

u

du

RGET nunc tempus, ut iter no&rum ac;

, ]u

r] l

'N. IV. U

celeremus ; accedamus itaque aulas Pon-

P

l!hb H»

tificum.

Certé. nullibi Chriftus pejus habi-

TU

tus, & minüs auditus fuit quam in aulis illis,

"i

j

)

& quare? caufam dat Chriftus ipfe dicens:

jl

t n

ego fitn| veritas; nempe veritas aulis invifa

1

|

€ít. Accedamus igitur primó aulam Caiphz ;

jl

& ecce! in hac aula uzus sazuz/dvovum dedit

';WQ AV

gt

alapam S/efu, dicens: ffc refpoudes Pontifici ?

& hic minifter erat Malchus.

O crudele faci-

NDI

ls; A

nus! exhorrefcat celum ! exclamat Chryfo-

logus, contremifcat terra!. Deus alapis per-

y n

TET

cuti potuit? à Angeli ! qui hec intuemini,;

quomodo filetis?. Nempe filent Angeli, quia

PIDETT

getlimis)

Chriftus ipfe locutus eft; dixit enim: // za-

i& locutus fum, perbibe teffimonuium de mma-

j dus

Jo , ff autem bene, cur s6 cadis. Refponde

j

à Malche! cur Chriftum cedis? cur ? an

v Q

g d

quia te mifericorditer creavit? cur ? anquia

tcþprovidä confervavit?. cur? an quia auri-

gt

TU

eulam tuam. tam benigne fanavit? czr Chri-

ftum caedis ? Ó ingrate Malche! vel potius ó

T

m t

ingrate auditus! quid fecifti in hacaula ? quàm

male audivifti; dum audite veritati pro re-

lm t

ln j

fpox/mfo alapam dedifti?

li d

N. V.

SICUT in aula Annz, ita pariter in aula

jitt noi

Caipha nulla veritas, fed potius fumma iniqui-

10 -adi

tas inventa eft. — Accede hanc aulam mi audi-

& ij

tus !

, |

Conceptus FT.

231

(

tus! & audies ibi atrociffima, fcilicet. falfa

deponi teftimonia, imó ipfam mortis fentens

tiam in Chriftum ferri; audies ibi, quomo-

trmfirmy

do Princeps Sacerdotum Chriftum interroget :

QU aults D.

adjuro te pev Deun vivum, ut dicas uobis,

5 pojus b

ff tu es Chriffus filius Dei? & (imul Chrifü

hIt aul l

refponfum: fudzxi/fi. Audiesibi, quomo-

i f din

do Caiphas dató hoc Chrifti refponíó ad po-

i5 lls innl

ulum & congregatum concilium exclamet:

lia Giple

jj

audiviflis blafpbemiam? quid volis videtur?

tj d

Denique audies, quomodo populus unanimí

pudi df

voce conclamet: reuse/? st0r£z5.. O quàm ma-

, Oeyiteli

léaudivifti ibi Ó auditus? Caiphas te confulit

m

dicens : audiviflis? & ftatim lata eít fenten-

Dosdpiy

tia: veus ef? mortzs.

Quid ergo mali audivi-

| at intiem

fti ó auditus! quod Chriftum mortis reum

n Ángdi, qi

fccit? Ó iniquiffimam fententiam! ergo in-

iain: f

nocentiffimus Dei filius, qui venit; £ vz£azz yoan. ro.

mtitm de t

Babeas,€ abuudantiüs babeas, veus eft mor-

li. Mu

tis? ergo innocentiffimus Dei filius, z 4uo A& 17:

ish r

vivimus, movemur Cv fumus, reus eft mor-

1ard ag

tis? ó erudelis homo! tu tu reus es mortis,

qui au&torem vite facis reum mortis. Clá-'

] nqie

s r

mant hoc fol & fydera: tw occidifti creato-

rem meum , tureus €s mortis.

Clamant hoc

d d g

n hacatid

elementa: tu occidifti confervatorem no-

ftrum, tu reus es mortis.

Clamabunt hoc

v p

aliquando in judicióo omnes damones &

Angeli & beati: tu peccáfti, &t tu po-

; u

nitere noluifli , tu es reus mortis.

Ca-

ve Ó auditus !

ne verba hec olim au.

;; o

dias, imó ne olim audias verba hac, dé

T n

[

Véer-

Ta4

-

(6

I^

Xag 2 Dominiba II. Quadragefma.

æfüücü' 1

vetbis impuris, de auditis malis colloquiis;

j i, ms Wn

p

Tr

j

detra&ionibus peenitentiam age.

;

P

:]

i

^

f

X

il

h

(

Pars Tertia,

m

ï;;»une

j ïgdtnï

Nc, VI e

| DHUIC due refï*ahr aule, quas ingredi te

PT

oportet Ó auditus! Prima eft aula Hero-

P

dis; quafo accede hanc aulam tantum ad ali-

ï'rgüïs u

quotmoraenta, & audi, quidibi contigerit.

1 P li

Imó in hac aulánihilaudies, & quare?4 quia

verbum, ibi obmutuit, fcilicet verbum Divi-

g i

num Chriftus.

g g

Scriptum eft , quód Herodes

i Pl

Luc.23. defideraveritChriftum videre e0, gudd audierz£

t juiïilia,

multa de eo, Nota bene: eó quód audizerat ;

lNNempe curioíus erat Héerodis auditus, &

vl B

st

1b.v.5. hinc nova audire volebat; at Chriftus z25;7

illi vefpondebat.. Nimirum auditus Herodis

Al ia n

PT

non merebatur à Chriílo refponfum audire,

imindig

quia aufus eft Joannem Chrifti vocem occi-

d

dere.

Et quomodo Herodes audiviffet re-

g Qu

fponfumn, urpote qui non habuit auriculam ?

fs us

aurieula enim, inquit Gregorius, exponens

verba illa : vevelavit Deus auriculam Sa-

ts D

1.Reg. 9.

anuelHis, quia diminutivé dicitur, ADumzlem

quir

f g

audientiam defignat; &hinc quia verbum Di-

1 t

.vinum vult humilem aurzculaza, non auvez

a d

fuperbam, mirum non eft, quód Chriftus He-

rodi nihil refponderit, utpote qui totus fu-

36 tdie

erbus aurieulam non habuit.

Capis hoc à

- fEbter

auditus? fors & tu hactenus verbum Dei non

$t dj

audivifli , quia tibi auricula defuit? Certé

E

mirum

Mf |

233

Conceptus FT.

mirum non eft, quód homo Divinas infpira-

M

::Hs Qüloqi

tiones fepius non advertat, & audiat, quia

auriczl/ï humilitatis caret.

!

DENIQI'I E accedamus etiam aulam Pilat'iA; N.VII.

In hac aula ftetit Jefus ante Pilatum Prafidem

urinered

in tribunali fedent

, qui flaturus eft ali-

W ia Hen. *

quando in valle Jofaphat ante Jefum Judicem

*

lgn;üm al

in nube apparentem ; antePilatum inquam fte-

tit Jefus, & audivit verba illa, qua popu-

AMnper

V nl qia

us ad Pilatum protulit : /£,buze dimittzs,

ob D

non es amicus Ca[avis. Quefo quid iniquius

i quimnis

excogitari poffet? ergo pereat Chriftus, mo-

i al

o Pilatus maneat Czfaris amicus ? ergo pe-

TE

reat juftitia, modo Pilatus maneat in Cafaris

( axdius, d

gratia? Ergo per:at innocentia, modo Pila-

tus maneat in Cafaris aula? ita eft pereat ju-

t iil dl

flitia! ita conclufit Pilatus, dum illa verba

Ti Hcrodisä

opuli audivit,

Nimirum judicavit Pilatus

onfum audi

| votem Qu

ecundüm allegata, fed non fecundum proba-

ta; timore du&us, inquir Guilielmus, non

uv

O maledi- :

EU

