
ita etiam in novo teftamento Chriftus pluri-

ys, Mi

mis in fumma neceffitate opem praftitit, &

in maximis miferiis & morbis fvccurrit patran-

do miracula, prout exemplum habemus in

t fn ilb

hodierno Evangelio , ubi quinque hominum

T Gedtoi

millia quinque panibüs faturáffe dicitur. Non

igitur mirum , quód ad tot & tanta miracula

ac figna plurima femper hominum turba Chri-

i

(

[

ftüm fecuta fit.

Certé dum Jofue folem &

lunam in medio curfu ftitit, obftupuit popu-

M a

lus ad hoc miraculum, & libentiffimé illum

j

w lr

fequebatur, usque in terram promiffionis,

fimnly

-Quzfo quis per ducem Jofae fignificatur? ne-

s

mo alius nifi Jefus; nomen enim Zo/ue figni-

- ficat idem ae. Jefus feu Salvator ; ficut ergo

MAf i

illiae i

Jofue per fignum, quod fecir in fole, attraxit

populum, ita Jefus per figna & miracula at-

vl a

[ti, qui

traxit homines, O utinàm etiam nos charif-

At ef

fimi, quiin dies multa & magna beneficentiz

tsl j

Divinz figna experimnr, libentius Chriftum

- atmjf

ad ter-

fequeremur ; Jgfuc cn?m c&, qui qos'

xaga

inm,]

*

Vgl

Cozceptus IJ.

257

tan r j

yam prommïonis, Ícilicet ad celeflem pa-

W d g

triam ducere vult juxta illud : /aus bomznis

!d quia Ing

mon venit perdere animas , féd falvareg con- lac, 9

um praf

tinuabo itaque hodie proceffionem paffionis "

teri Dayj

h

Dominice, & geminum vobis Salvatorem re-

tijtntedDy

prefentabo, fcilicet Salvatorem fofue, & sal-

JUnc n fer.

atorem Jefum; fit ergo proceflionis hodi-

mglllus l

erne ttulus & fumu

Itminum n

iil

Propofitio. -

i D

ha t

( 'HRISTUS patiens dupliciter adumbra-

tus; nempe

g du

fsb

pl hr

Divifio.

íquge hn

X. In J()flïe $

yileditur, V

ILIn Gedeone. Attevndit'c!

drtan muract

ynum cuba Qt

- Pars Primä,

/

; t fen

, fputpt

bl

AGNA laude in Sacra Scripturà extolli«

NB IO

nm pmm .0'-

tur Jíraeliticus bellidux Joiue, feilicet

ob invictam fortitudinem, qua complures Re«

g lpicar

£€s, & populos totámque terram Chananzam,

T

jrtr;

terram promiffam fubjugavit populo Ifrael ;

fi Hiadem in nuce, feu laudes Jofue in com-

ii

pendio eudire vultis chariffimi, attendite ad

m E^

verba, quibus Dominus hunc belli ducem al-

n d

yit

locutus eft: Moyfes ferous seus, dixit Do- [of.c ;

magnl

(glüt

minus ad Jofue, zuortuus e/?; furge & tranfi

1

l

**

Jordanem iftum tu, & omnis

populus tecum

icfh f

j

— & Dorza. Diura, Conc. P. F.

R

in

d

[

a58. Dominica IF. Quadragefima.

in terram, quam ego dabo filiis Ifrael ; nullus

E

i

j

jl

Md

poterit vobis refiftere cun&is diebus vire cuz;

ficut füi cum Moyíe, ita ero tecum ; non

WL

p

dimittam , nec derelinquam te; cornfortare

fs

& eíto robuftus ; tu enim fortedivides:popu-.

J an*ïüm

lo huic terram, pro qua juravi patribus fuis,

€R y pïlfm

En! chariffimi! ficut cüm Moyfe, ita Domi-

gt

nus fuit curn Jofue ; quid laudabilius ? imà

PILL

gràtia ingrediendi in terram promiffam, que

*, um [uuü? J

Moyfi denegabatur, referváta fuit belliduci

g laguns

Jofue; quid gloriofius?

qyina v

g

N.IL A'T videamus, quomodo laüdätimmus hie

u a

bellidux figura füerit Chrifti patientis.

Im-

primis invenio figuram in ipfo nomine; o-

PORAO

fé enim iderm fignificat; ac Zefus, hoc eft,

dj r

Salvaiór; neque fruftra hoc nomen ipfi 4

st f

*

Moyfe dabatur, nam teffe facro textu fuit

u lm

TEccl. 46. ZIaszénus 22 Jalutemi ele&lorum . Dei, utpote

b du

quos intróduxit tanquam Salvator poft mor-

a.

tem Moyfis in terram promiffionis, Sed con:-

m x gt

fideratà figurá confidereinus etiarn figuratum

valun, r

Ícilicer Chriffumi Dominum. — Nünquid Chri«

imn, yt]

ftüs novus & melior Jofüe fuit? fuit enim

(itmni ]

vérà longà melior; nam Jofue falvavit uni-

hd

cut populum Judaieum, Chriftus veró uni-

wl]mn à

Maith; 1, Verfum rundum, | Jofue nomen füum pene

: gii(mum f

gratis à Moyfe accepit, at Chriftus tnulto la-

ag f

bore, fudore ; fanguine, imó morte ipfa glo-

Nem«

.T proni

tiofum Salvatoris nomen comparavir.

pe quando Pater cceleftis vidit, quód filius

At l;

if ipfus)

Philip, 2,fuus ; Jemetipfum exinamivit , formam Jevvi

( eCis

i lii

71"'!?/1///:2.

Conceptus 1T.

2$9

hïf líz]; filà

aceipiens; quàd fà bumiliavit faGhus obediens

U vite t

V n

usque ad sovtem , ortem autem cvucis,

tunc dozavi? illà nomen, quod eff fuper omaue

t& totforny

ICdl'VidCS' 0.

uomen, ut in nomine Jefu otue gemu flecia-

fur. Hoc fanftum nomen equidem Chrifto

À putibuy f

Vf itaDogi

datum eft in prima fanguinis effufione, nem-

&il ? i

pe in cireumcifione : vocatum eff gomen ejus

gefus; fed officium Salvatoris confequenter

gïomifïam, Qu

& nomen fuum implevit, & confummavit in

t hit li

ultima fanguinis effufione ; & hinc illud pen-

dere voluit in' cruce fuper fpinis coronatum

caput expreffum verbis illis :

vt

7€/545 Nasare- Joan. 1.

N

Ms d

pus Rex Judeorum,

j

F

D torit;

À

PORRO vivente Moyfe non patebat ingref: N., [IT,

i Mi od

fus in terram promiffam , qui tamen patebat

nc r

firo t d

fuecedente Jofue. |Pari modo durante lege

antiqua coelum occlufum fuit, etiam viris fan-

i , u

Qis, at ubi cum Chrifto advenit lex nova,

t p a

cclum apertum eft.— Tofue populum Ifraeli-

s Seli

ticum duxit per flumen Jordanis in terram

tj gutt

promiffam; pariter Chriftus, inquit Chryfo-

Niieui :

.Chry/f hom;

Ílomus, per Jordanem, id eft, baptifmum

I- de verbis

Ri hiter

(hic enim à Jordane fuum fumpfit initium)

Yüe at

Ifai.c. 6«

fideles ex idololatrie deferto ad cceleítem TJe-

Jl d

rofolymam duxit.

Imó non folàüm per ba-

m l

püfmum /2umizis, fed eriam per baptifmum

Chrtute?

Janguimis, Ícilicet paffionis fuz Chriftus ad

d

terram promniffam nos ducit juxta illud : qui-

!mpmm

cunque baprizati fumus in Chrifto Jefu, in

ridit Srw

morte ipfius baptizati famus, — Poít tranfitum

; þm*! m

ll

"

Jordanis Ifraelite re&tà via fortiter & conftan-

n

*

K2

ter

4

(i

2460 JDominica IF. Qz]mz?ifdge*)fmæ.

TI

M

ter fecuti fut Ducem fuum Jofue ; ita etiam

T

oU Chfl

nos fufcepto baptifmo Chriftum fequi debes

1

n

mus recá vià4 feiliceczilla, quam nobis mon:

flrat dicens: ego fuz via, & qualis hiec via

ügnj&æ[, j

) me[ilus :

eft? hec via humilitas eft , obedientia eft; pa-

tientia eft ; aréáa via ef?, que ducit ad vitam

jgir 5

Jofucc.8. fpatiofa ad perditionem. — Jofue jubente Do-

g m

mino levavit clypeum fuum adverfus urbem

qros. Vi

Hai, & expugnavit eam; ità Chriftuss inquit

i.,::u[ Gckml (

. Origenes, per crucem, in qua pependit, muns

jginjetit

dum vaftatum fceleribus (nam 77az idem fi«

a, Em

f onme

gnificat ac vaftitas) oppugnavit, & ejus Prin-

cipem fcilicer diabolum vicit. Denique ficut

qllganum

1demc.ropugnante Jofue fol ftetit , itá dum Chriftus

Cedpon p

Salvator nofter cum inorte pugnavit; fol in

u Cunfus p

meridie radios continuit, & tenebris reple-

vit terram: o£fcuvatus eff fol, teuebre facie

AT of

Luci$, fupt fuper umiver[fam terram. En| charif-

vpr t

fimi! quàm bene Chriftus figurátus fit per du«

vnds d

Qs d

cem Jofue! at confiderate etiam figuram al«

teram ,

a n

deonem,

quam vobis proponoy Ícilicet Ge:

(lm t

"n (u

Pars Secunda,

Dd

qiius

attendere velimus ad c'ommu'n'&'m:'Vüïgi

adhfmad

N.IV. G!

exiftimationem, dicere deberemus, paucos

K per r

dari-fanctos Judices , at fallit hec opinio

B t

quàm maximé, in folo enim libro Judicum

ïi

t lum

fon exiguus numerus reperitur , eorumque

RetOfem[

26?13 '46'.

laudes Siracides mirum' in modum depradi-

tl mortet

Ccat, Inter hos vix non precipuus eft Gedcon,

Q (Ofür

poni-

J*W/æ

Conceptus 7//

26I

lt i tl

onitárque ab Apoítolo Paulo primo locó, rteb, p z.

1 feui d

"

fuítque figura Chrifti patientis, üt mox vide-

amtüll m

QUils lige

bitis Imprimis Gedeon nomen fuum, quod

idem fignificat, quod cozferezs aut. coz/rzg-

itmi df

t d ts

e2$, meritus eft varias ob caufas, tum, quia

t jubenrcp

confregitaltare Baal & idolum ejus, tum, quia

cum trecentis militibus tot millia Madianita-

i'verfus us

Novus &

rum gloriosá vi&torid contrivit.

tnlijy fuqm'(

fortior Gedeon Chriftus fuit, utpote qui non

Xyts trne

folüm impietatem & idololatriam omnem de-

ii f

vicir, fed etiam hoftes fuos in fan&tiffima pat-

, ld

fione omnes devicit.

t Dugels

Et hinc Chrifto mag.is

obligati fumus, quàm Ifraelite Gedeoni, quia

M m rl

Gedeon pro illis in prelio non occubuit, fic-

pugni f

ut Chriftus pro nobis,

k r

| ha f

AT confideremus figuram hanc ulteriüs, N, V.

( Bil dl

precipué etiam oculos noftros convertamus

Ü

ssl perdo

in vellus illud ovinum, quód ad petitionem

m fpran d

Gedeonis modó folum rore callefti madebat

y (uliec G

toto cireumquaque fpatio penitus ficco; mo-

do folum ficcum fuit, omni vicina tellure ir-

roratà.

uzío quid hoc vellus fignificat?

varié hoc fignum explicant fanQti patzes; ali-

m

qui de Beanífima Virgine & pera£ta in eadem

od F.,ï

fanctiffima incarnarione illud intelligi volunt,

d

& per rorem in vellere Chriftum in Virgine

jlit hao

mirantur; alii cum Divo Ambrofio per vellus

a

nl

ju

l

illud humanitatem Chrifti intelligunt, utpote

äüt

quz rorem Divinitatis in incarnationeaccepit,

ntur; d

motur

i

& in morte expreífo fanguine ceu rore defie--

i

Ulreriüs

catum totum mundum irrigavit,

'IPHW"'

At

R 3

Scri«

(i

3é» Dominica IF. Quadragefima.

st cleä

j

Scripira refert, quód Gedeon ante pugnam

)u

je

"

iubente Deo elegerit milites animofiores di-

jIy

[Wv

j

cens: 4ui formdolofus eff &* timidus, rever-

p

gt n

Lituv, ad que verba recelferunt vzgzztZ. duo

[

"Ju) ut W

i

auilüa.

Pari modo Chri(tus repudiat timidos

p m

& ignavos dicens: quid rimetis eos, qui occie

, qonmta

dunt corpus , animam áutém non poffunt oc-

41 'm'tz.' j

cidere? imó predixit difcipulis fuis valde ar-

i;;/; s :

dua; tradent vos in conciliis,in fynagogis fuis

; ne t

flagellabunt vos; ad Reges & Prafides duce-

a) i

mini propter me, eritis odio omnibus homini-

al *

bus propter nomen meum, & plura alia,

p g

derirs, t

N. VI.

DENIQUE Gedeon trecentis militibüs fus

fitreb i

deorum populum de crudeliffimarum gentium

aindits n

Aug, tom.

tyrannide eripuit, & fic tefte Auguítino ty«

ffit Domini Salvatoris, quia trecenti

10, fcm, pum ge€

16$. de fecundüm gracum c

omputum crucem faci-

(hno

empor.. unt T, per quam crucem Chriftus totum gee

nus hurmanum de poreflate diaboli liberavit,

jm

o

Porro exiguus hic nuinerus etiam paucitatem

ele£torum fignificat; ficüt enim Gedeon ex

triginta duobus millibus tantüm trecentos mis

3 T

lites elegit, ita zuu/tz fünt vocati, pauci ve-

: Dii

vo ele£iz.

En! chariffimi! etiam Gedeon fi«

gura Chrifti patientis erat,

i Chrihy

. Epilogus.

if

/^ UID dicam nunc in fine? fileo ego; n*f

5 QUfCR

locó mei Chriftus ipfe vos alloquitur, &

;:

quomodo? iisdem feré verbis, quibus Gedeon

ente

x

[

W?Jg:fþ;;,,;

Conceptus 1I.

265

n Af pug

Atimo(ore

ante pugnam electos fuos trecentos milites al-

. locutus eft, 4uod me facere videritis, inquie-

Htl t

.bat Gedeon, £oc facite; Parimodo vos om-

M'oreingi j

nes alloquitur Chriftus dicens: exep/ur de- Josn. 1gi.

QUdist Cf

di volis, ut quemadmodum ego feci, €? vos

$005 Qui orj

Jaciatis; li me viderius o chriftiani mei divi-

n pofünt ;

]

|

tias contemnere, & paupertarem diligere,

hs valdez

boc facite! fi videritis, me honores mundi

tipogin f

non querere, fed fugere, Poc faczte! fivide-

iMrets uce,

riis, me mitem ( humilem corde, Poc fa-

nlb

cite! fivideritis,me amarum paffionis calicem

od

exhaurire ad ultimam guttulam , ,& crucem,

portare ufque ad mortem; oc facite! fi vi-

'rcnäs tiidu)

deritis, me diligere inimicos meos, & bene-

Mrnsmpaia

facere his, qui oderunt me, Joc/facite! &fic

fehpuin n

obtinebiris viéloriam , & vi&borie coronam,

j QUi t

n um f

ifustoum

Conceptus Tertius

jdbol bv

fm p

-Symbolico-Allcgoricus.

nim G

T.H EM A.

m meac

gt j

Diftribuit difcumbentibus. . 7oz7. 6.

euum t

Synopfis.

j

Chriftus fponfus eft animz benig-

.

niffimus, quia r. manus e

jus torna-

!

(en

D)

&

ules aurez , 2. plenz hyacintis.

zwü "

J

[

aM

Exor-

j

R 4

"n

264 JDominmicalF. Quadmgg/ärzm

i

Exordium.

p

L'aims

yumi

N hoc/ïierno, Evanïgelio, legitur, quód Chri.

um 1

. ftus, antequam famelcentem turbam pafce-

ret, varils ambagibüs & caremoniis ufus fir.

Inter quas etiam ifta confideranda venir, quód

Ts 8

Apíe panes acceperitin manus fuas, quos po-

;mthïecïm

flea, quando gratias egit, diftribuir difcum.

bentibus, Quefo quem in finem Chriftus hos

panes in manus fuas accepit? cur manus fuas

h

1pfe ad hoc miraculum applicavit? Magnum

& duplex chariffimi in hac ceremonia myíte-

j

ER as

rium latet; Primo enim per hoc Chriftus in-

l

1

jnlocsl

dicare voluit, fe hujus miraculi autorem effe,

gt

nec impetráffe panes precibus , uti Elifeus &

"uto atl &

alii San&i .obtinuerunt, fed virture propria

vt dinim.

& ta£&tu manuum fuarum multiplicáde. * Se-

cundo hoc fecit, ut fciremus de liberalitate

m frma

t lus t

manuum Dei pafci omne vivens juxta illud :

n n

P. 144* ocu/] omusum 22 te fperant Domine, £ tu

fins, t i

das efcau illovum intempore opportuno, ape-

4

vis tu riamum tuam , Cv 2mples emne atimal

,

Al q«iq

i

!

j

L

i, 3 d

benediclioue; quid multis? voluit pet hoc

Chriftus docere , manum fuam effe beneficen-

jetymem

tiffimam. |1ta eft chariffimi, beneficentiffima

Miting

Dei manus eft; & propter hanc manum ma-

mat

ximé amari debet.,

M a, d

Visne Ó anima chriftiana,

ut hanc Chrifti fponfi tui manum tibi defcri-

ira l

bam? attende, quid fequens dicat

Vr enur

4 Ctanis

O ng,

Pro-

ib

Atf

Conceptus Z1T.

26$

L

Propofitio.

HRISTUS fponfus eft animz beni

gnif;ïi;

^s quid Q C

mus, quia manus ejus

t bam xf

ninis uf

Divifio.

Va Tenit quj

I. Tornatiles, aurez,

7 QU0Syg

hi difum,

i, Plene hyacinthis,

Attendite!

& Cs s

Qttrqs (ox

t Mamur

ParsPrima,

m

t ho Cinhrt

ER manus, quas Sacra Scriptura diverfis

Ng Ig

stl d

|E

inlocis Deo attribuit ; potiffimum intelli-

is, nl

guntur aut opera omnipotentiz ejus , uti fünt

creatio celi & terre juxta illud : ca ezar- Péal. 18.

Ü p

Itl

vant gloriathh Dei, €v opera mamuum,. ejus

s de lrl

annuntiat firimamentum aut effeQtus miferi-

ts j j

cetdie ilhus erga juftum, de qua dicitur:

cul ceciderit , fcilicet in calamitates, affli-

i, Vl

iones, aut etiam in peccata quedam, 707 Püal. j&

appurtuno,;f

collidetur, quia. Dominus fupponit smanum

lt um as

J'am 5 aut denique juftitia & feveritas puni-

! ydiit p

entis juxta comminationem illam: Jorrezdur Heb. 1o.

ame(ïcbencfæ

eff aucidere in manus IDei viventis.

Sic ex-

: h

&

hu us

clamavit Job fufpirans: zamus Domini teti- Tob: 1 ».

Q me, &albi: zu duritia manus tue ad- ?*

) anim

TAU Ü

verfaris müibi. Sicingemuit David: die ac pl gr.

zo&e gravata eff füper 1 anamus tua, fcili-

T5 (

cet manus ju(litie tue punientis me proptet

peccata mea,

HAS

l

R 5

1€m»

266 DominicalV. Quadvagefima.

!

N. II

HAS & plures alias fignificationes habent .

z

divinz manus; at videamus, quomodo, & -

[

WL

M yprn

"

quare manus fponfi Chrifti Zorpatiles, aurem

Sine du.

J

g

ii I0"1

€? pleme byacintbzs dici poflint.

[

D

r (

bio ideó fponía Sulamitis Salamonis manus

gnï() N

forzatile$ dixit, quia elegantes, perfede &^

digiti ipfi ram teretes fuerunt, quafi tornati

)»

J

—

QW puv

fuiffent, ficuti, quod fingulari ftudio perfe.

;

j

qan df

Gume(t, dicimus rurnó elaboratum effe. — At

ao

convenit hac laus longé majori jure manibus

Chriffi, quze ficut reliqua corporis membra

n

g

ex puriffimo Virginez Matris fanguine à Spi-

ritu Sancto formate fuerunt, veré zorgatz/es,

(u[) r RUO Q

sl t

ád eft, perfe&tiffime. — Certé in manibus Chri-

fti nihil durum, aut nodofüum, multó minüs

s ol

quid peccaminofum fuit. Porro fi per ma-

yourin j

nus opera Chri(li intelligere velimus in illis:

gf

omnibus manus Zorzatiles apparent, hocefl,

vplimel

fumma perfe&tio ; ícriptum enim efít: Zege.

at n

EE

Matci, 7. ozgmia. féczt.

Praefertim opus illud, quando

A ]m tü, D

accepit pauem . in fantlas ac venerabiles ana-

nus füns, maximum myfílerium , & fummam

'gmorauws j

erfeclionem continet.

Certé multi artifices

[TO V

Tnira manibus & in manibus fuis operatifunr; — hww

at nullus ralia, tam incomprehenfibilia ,. qua-

: pentsrg:

lia híc Chriffus in. fuis fanctis ac benedi&tis

qu, t

manibus? relucet fumma fapientia, que tot iditi

& tam admiranda & intelleCtum noftrum fu-

fri i

. perantia invenit ; relucet fumma bonitas, que

DAT

eadem bono noítro preftare voluit; Quid di-

[

cam jam de manibus Chriíli in cruce extenfis ?

]

9 quàm profundé tornatx, terebrate , &

clavis

MT

Conceptus IHT.

265

ais h

€lavis perforatze fuerunt in crucifixione fan-

$ futtodo

&iffinz Chrifi manus? Coníidera Ó anima

TU

quàm durus tornus fuerit crucis lignum!

M. Sinel

uàm crudeles tornatores carnifices! quàm

dntris m

1

ura inftrumenta clavi & mallei! confidera

Ib perft

hec, & fponfo tuo compatere !

l quafl totny

d

ii rj

PORRO manus Salomonis à fponfa dicune

N- IIII

Wandt, )

tur etiam agrez, & quare? (ine dubio pro«

Ut marh

pter annulos aureos digitis regiis infertos.

Vs dy

Non equidem geftavit Chriftus in digitis fuis

Db lerin i

annulos, utpote qui in fumma paupertate vi-

TU

Xit; at nihilominus manus ejus 4ureg dici

nmobat

poffunt feilicet ob fümmam charitatem, quam

ilm, miin

nobis oftendit; Sané quemadmodum aurum-

Timdpen

probatur in igne; ità àmor Chrifti erga nos

CTDITUTIR

in perfecurionibus, in tormentis , imó in mor-

ppra od

te ipfa intenfiffimus inventus eft, Rurfus az-

m ls A

vYeà fuerunt Chrifti manus ob ejus puritatem;

is ld qua

ficut enim aurum metallorum omnium purif-

fimum eit, ita innocentià Chrifti non tantüm

ol

un, & fmmï

purior auro, fed & purior fuit omni purita-

té etiam Angelica,

v a

Denique etfi fan&iffime

s[üuti

Chrifti manus in crucifixione clavis ferrezs

yeftl d

perterebrate fuerint, tamen manferunt 9-

T&2 , & in utraque radiàvit charitas; fcilicet

TOE

f

in dextera charitas erga patrem , qua fatis-

fecit Juílitie Divine; in finiftra charitas

ln

"—

erga nos homines , qua fatis-

s Vüllfï; xd l;

fecit Divine mileri-

cordiz.

T wmhsf'

», M

ii

Pars

(

268 Dominica IF, Quadrageftma.

1 Cl ) g

WUM

Ju

n

Pars Secunda,-

u]læï

ytls

ED con(ideremus ulteriàs Divini fponfi ma.

ulll

"N IV.G

nus, & videamus, quomodo fint p/eze

)AC!H(hISs

byacintbis. Dixi, quód Sulamitis Salomo-

y a

nis manus vócavit aureas ob annulos aureos,

TT

um

d :

ita pariter eas vocavit plenas Dyaczztbzs, quia

qinpas

illi aurei annuli his aliisque pretiofis gemmis

«j ia

radiárunt. At manus Chrifti longé alis gem-

i, M

mis radiabant; nempe, pfeme byacintbis,

d

id eft, beneficiis fuerunt, qua beneficia om-

ni auró , omnibüsque gemmis pretiofiora

j qug W i

fuerunt,

: st

N.V.

VISNE ó anima chriftiana üt quasdam ta-

:

les gemmas de manibus Chrifti tib1 oftendam?

Certé poífem oftendere tot hyacinthos, quot

D

beneficia fan&tiffimis manibus fuis miferis &

l

?

inrfo

j

affli&tis exhibáir.

His fuis manibus, & ma-

ig, katq

um

nuum digitis tangebat oculos cecorum , & il-

luminabantur,

His fuis manibus tangebat

TT

goan t

linguas mutorum, & loquebantur, — His fuis

Aire, u

manibus tangebat omnis generis infirmos &

atbl

fanabantur.

His fuis manibus tangebat fur-

i d

dos, & audiebant;leprofos, & mundabantur;

obfeffos, &cliberabantur; mortuos, & ad vi-

fit a

ib Rn

tamfufcitabantur. Quid multis? manus Chri-

dreimíeny

fti fuerunt p/ezue , imó plenifhimz bjaczgtbis,

; it nilh

quia beneficia ab €o nobis collata numerari

ia u

nequeunt,

^al ttbi

N. VI

AT quam demum näercedem benefice hz

TLT

manus receperünt?. proh dolor! ferreis &&

fraba-

WWM

Conceptus LT.

269

Ia

trabalibus clavis crucis patibulo affixa funt.

Imó tunc iterum g/eze fuerunt. byaciutbz

D gf

Chrifti manus, fcilicet fanguineis guttulis, que

1odb frnt i

ex vulneribus diftillantes pretiofiores fuerunt

limtis im

omnibus hyacinthis,. jafpidibüs, & fmarag-

trülos as

dis. Nempe inveniuntur hyacinthi non fo«

tj v

lum cerulei, fed etiam rubicundi coloris ;

mlf r

hique nobis reprafentant facratiffiria manuum

Ilïongö dlij p

rubentia vulnera, clavósque divino cruore

At r

rubricaros, En! Ófponíaanima! quàmpul-

vetáton

cher fit fponfus tuus! quàm formofz fint ma-

s yedtr

nus ejus utpote Zorzatles, aurez. €? pleue

*

byacintbis.

l

VTUNT

f

Trftolen

Epilogus.

1

il g

TRU

AS igitur fponfi tui manus (epe confides

H

muls, du

1

ra, & aud', quid tibiloquatur: ecce! in«

j

caom, i

quit Chriftus ad unumquemque noftrüm, ec-

uribis v

ce! in manibus qmeis defcripff te, à homo,

Iat., 4?&

huru, B

9 peccator! ecce? clàvi funt calami & quidem

ftyli ferrei, duri, dolorofi! ecce? atramenti

iuis um

fb gt

locó divinus meus eft fanguis, cujus gutta uni-

ca infiniti eft preri.

Ecce! taliwodo defcrz-

s inndt

j ten

r M

on in pergámehno, non in ligno, aut

M

j

àpide,

féd in carne mea, z mazibus meis chas

ulrg? m

:l

enllimat p

lr

ra&tere-inifericordie & amoris, ram profun-

Atl

dé, ut nulla hanc Scripturam deletura fit

Is Qd

eternitas, Quid refpondes fponfo tuo à ani«

ma? ah! refpondecitó; & dic: ó fponfeDivi-

lt

qial

nei du mamus tuas coutimendo [piritue meurm. Vue.as.

n

((5

]

; d

"

OIl-

g

(

270

-9 ( 9) Söï'"*

j |

il

y

(

j

j2

scosseondeeda

mmihna

yint

wch quo

ipl

Conceptus Quartus

j ts

J&nigmatico-Sufpenfivus

jl

« g

AL BSOMOA

,gmdin t

^g o

Accepit ergo Jefus panes. — 7oan. 6.

UE

g

Synopfis,

i i

Ut multiplicentur opes, applicafi"

jc, quomio

squts Inls d

debet triplex manus; nempe r. ma-

s La

nusDei, 2.manus Villici, 3. manus

qutüntm 10

pauperis..

at a.

^i m

Exordium.

g

Uid audio? an gemitus veftrüm effun«

I

^m m TOR

Q

ditaliquis? fané aliquis ex vobis charif-

änequeïüæmm

fimi profunda ducere fufpiria mihi videtur;

s s

imó ni fallor, aliquem mirum in modumla-

^s o

mentantem audio, Et quomodo fonant hec

lamenta? quantum intelligo, vix. non con-

st j

u

"nprins um

eritur aliquis contra providentiam & jufti-

nprimim 4

4

iam Divinam, quid hoc? edic, quisquis ita

a fanes

lamentaris, quid tibi trifte accidit? qua cau-

fa maítitiz, & querellarum tuarum ? atten-

)qui d

dite bene A. À. & percipite querelas miferi

cujusdam hominis. Deplorat egenus aliquis

homo

"

Conciptus IF.

251

homo miferum fuum flatum, & dum in ho-

ääääf

dierno Evangelio audivit, quód Chriftus quin-

que panes tam abundanter multiplicaverir, ut

h-

C

ingenter turbam exinde faturaverit, fümmo-

]

pere dolet, quód panis fuus, alimenta fua,

F

pení

opes fuz accedente etiam labore indafeffo ne-

Qquaquam multiplicentur; imó in dies ita mi-

AO

nuantur, ut egeftas jam ftet ante fores, & pro-

xime íntromitti petat; & hancipfam ob catis

h ul

fam vix ron murmurare incipit contra Divi-

l

nam providentiam, Sed heus tu! antequam

à

contra Dei providentiam conqueri incipias,

refponde rnihi ad quaftionem, quam facio:

Qp lt

&dic, quomodo laboráfti ha&tenus ? feu quot

& quas tmanus adhibuifti ad multiplicandos

du d

li 11

páues, ad augendas opes; ad procurandam

fuftentationem domui tui necelfariam ? fors

una tantüm manu laboráíti? nequaquaim ais,

fed utramque manum aàd laborem impendi.

!

)

Verüm neque hoc fufficit; fed plures adhibe-

re manus oportet, Et hoc feci inquis; nam

n &

s vbhd

etiam manus meorum ad laborem applicavi,

Sed neque ifte manus fuüfficiunt, quia non fat

j m vt

fortes, felices, & fzcunde fünc.

min mdt

Quid ergo

ulteriüs faciendum eft? dicam: ut multipli-

moin ?

, r u

ceptur panes, manus alie applicandz funt,

& imprimis manus Dei invocanda eft; nam

vt

quamprimum 2ccepzt Sefus pame$ in manus,

[

flatim panes multiplicati funt; nota tibi igi-

«t

"d

[ih

tur, quod dicit fequens

mudi

g

-

iil

j

m

n

Pro-

(

ay JDominica IF. Qgtaärageþ*mæb

TU

Propofitio.

ym j

fia

T multiplicentur opes, applicanda eft tri-

SIID] quü

(

U

um

plex manus; fcilicet

mmcf !

U

J5

Divifio.

ii

I; Manus Dei,

4 n

II Manus Villici,

,flmïx qui [

Attendite!

II Manus pauperis,

at

adfun ?

LL

Pars Prima,

gt

ERTUM eft, quód Chriftus pánes etiatm

n mnsgï.t'y

N Q

in manibus difcipulozum fuorum multi«

g propm.

plicare potuiffet, at nihilominus eos accepit

;wjvi ;W' li

in manus, tum; ut oftenderet, fe auctorem

s irinnpo

rniraculi effe, nec impetráffe panes precibus,.

hs «t

uri Elifezus & alii Sancti obtinnerun:; tum üt

j um

fciremus, de liberalitate manuum Dei pafci

p

oómne yivens juxta illud: ocu otumzum zn te

g m

Mu Jfperant Domine € tu das efcam illorum in

gind,

zemipore opportuzo apevis tu mamum

£uan ,

vt

&» zmples omne animal benedithioge. — Ex pro-

n hd

fectó nulla hofnini fperanda benedi&tio eft,

du

quam diu Deus manum fuam non ap

erit'. E&O,

quàd homo diu no&tüque indefeffe laboret,

REREAL

fi Deus non aperit manum fuam, & labori

noftro cooperatur, omnis labor fruffraneus

m Vl

nim irijog

Y.,21.

Prov. 10: eft; fcriptum enim eft: Zezedi&io Domini

dtrun, qi

divites facit.

4 frlicea

REPETO di£&a :

Benedi&lio Domini divi-

N. II.

& H d

iesfücit ; quaío quantas divitias po edit

tireumm

Abrá-

t J

ZWWM.

[io

A*fonceptu's IF.

273

Abraham, quando 4 patria füa egreffus eft ?

rl ds

certé paucas; faltem non legitur in Sacra

Scriptura, quód dives antea füerit, aut mul-

tà bona tunc fecum portaverit,

Át quàm po-

tens & locuples poftea factus eft? eraz dizses Gen. 15;

valde, inquit facer textus, Zz o po/fz/fgo- Y« *»

me auri C? avgentz.

Quaro jam ex vobis

ltl

chariffimi, qua ratione putatis Abrahamum

tor & rantas opes cumuláffe? quz manus tan-

tum thefaurum collegit? certé non alia nifi

tmi

manus Divina; Zezedzxit ei Dom/nus.

Ite-

rum quzto : quàm dives fuit Jacob, dum Jor-

Qul gt

danem transgreífus eft? percipiamus refpon-

xlum r r

Yhlomyy e 4

fum ex proprio illius ore: Zz Zacufo 72eo, ait,

tauffoi Sordanem; Nimirum valde pauper

halett, b a

erat, at brevi poft cum magnis rediit divitiis;

vbj p

& unde has accepit? 4 manu Domini,. Zeze«

brmenuny u

dixitei Dominus.

Pari modo benedixit Do-

m D j

]

minus Jofepho /Egyptiaco, & fervo fuo Job;

qeu m

qui fpoliatus omnibus bonis fuis nequaquam

g iom dm

pauper factus eft, fed omnia dupliciter à ma-

j u m d

nu Domini recepit , juxta illud : Zomzzus au-

b

D

"m

tem beued:ixit uov

iffumis ob magis, qudm v, 3.

qit lr

-

principio ejus.

qum n

pExIL

p

Il

äue md

W

REFERT Valerius maximus, quód minifti N. fIT,

IT

manum V efpafiani c&faris appellárint ozszurm

yis ld

i

ferum artificium, per que verba indicare

n

: J

voluerunt, quód Cafar quodammodo oinia.

poffit, fcilicet alios exaltare, & alios depri-

ln

vll

mere; hic deftruere, & ibi edificare; alios

j

divitiis cumulare, & alios de

"T.

M

auperare; hos

£E Dorg. U;'um, Cozc. P. F.

S yitd

li

254 Dominica IV anäräga/ïmæ.

vitd privare, & illis vitám donare; at h&é

un i

TUl

o

Jaus adulatoria erat; & meliore jure Deo tri-

g

bui poteft, urtpote cujus manus oninia nobis

M

[is

i

j

bona largitur , & prodigiofo nonnünquam

modo opes hominis mültiplicat:

D

p

; mmushüm"'"' |

i t

Pats Secunda.

jgtonis/

! N IV, X/ERUM 'er& beüedictionl Diviha pmnia

Jus: ij

bona noftra àdfcribere debeámus, nihia

, Mnint

ominus üt hzec manus in nobis operetur, ne«

ROU

céffe eft, ut illi etiam noftram quodammodo

hr t

at i dl

conjuhgamus mánum ; hoc eft, etiam manus

Villici requiriturj Ber quam labor nofter, &

Jhfü, infom

Dé quibusdam

3u; n

diligentià noftra denotatur.

hereticis anabáaptiftis legitur quód texrum

miurmn

illum Evàngelieum : fe/pzczte do/atzlia cali

alboste, r

id eft, aves; necarant, necíérunt, necime-

W

iunt; & tàmen Pater coleílis alit eàs &c,

NT

peffimumn in modum interpretàti fuerint , fci-

jsi, ib

licet4 quód chriftiano ion liceat aáre; femi-

d

naré, aut metere, fed oportere alimenta à cce-

zl

lo petere & exfpectare.

Et hinc ürgente fa-

tss

me publicas ingreffi funt via$, infideruntmo-

t hus

re avium àarboribus, & aperto ore cibum 4

ais (f

Patre coclefti faucibus fuis immittendum ex-

s d

fpe&runt, AtO ftolidiffimos mortalium! fa-

o od

mes vos brevi meliüs fapere docebit, & alla-

1 fititam

1

ti textüs faniorem interpretem aget.

Nimi-

100 Ug xj

tum vult Deus per textum illum nos inftrues

duslihn,

jus mifíes

re, qqöd confidentiam noftram in iJl

Eicore

o d :

j!WMgff/)//æ, :

1inge: g

Conceptus. IV

275

r t D

pieordiam & providentiam plusquam

pátete

100 Qj

nam ponere debeamus; dicere vult Deust avi-

bus, beftiis, & cun&is animalibus de alimen-

'90 hotnlinos

llf

tis provideo, quomodo filios meos derelin«

juam ?

1

^ VERUM ex hoe non fequitur, quàd. fola

N.V.

Dei manus homin: ftruere menfam, preparare

jj

cibos velit, fed requirit etiam. manum villi-

€i, feu hominis juxta !

egem illam in parady-

j

ii g ii

lo latam: zz fudore vultüs tui vefceris pase Gen, y.v. —

clins, ili

iuo. Notentfibi hanc legem illi, qui perpes r9.

nb (tt

tuo otio dediti tempus ludendo, potando; aut

Vr quintl

dormiendo confumunt; hacenim vía ad ege-

hod tantu

d

ftarem itur, quia Deus non concedit in otio,

gan r i

in lufü, in fomno pane vefci, fed z fudore

i. Dégulid

Vuítás; &hincalibi fcriptumeft: 7abores gua-

r ( (b

guum tuaruim quia mágducalbis ; imó qui non

jl d

vult laborare , juxta Apoftolum neque man-

jeckt, at

üucet,

jhlis at s

REX Cïebmänäs--, üt narrat Váler

V

ius Ma- N VI

yeit f

Ximus, mirabatur fepius in prefentia Regi-

iciri d

1

ne, unde tanta fibi veniat indigentia, cüm

yre alrint

tamen regni fui proventus maximi finr, & un-

frniac u

dequaque ingens auri argentique copia adve-

(s n

niat? Ac dubium.hoc Regi paucls verbis Re-

Apetto 0f qu

gina folvit, dicens : zolzm te Domime Rex

i immitleü'w"ä

aupboyam ejfe domi tue , Jed anchoram. Ni-

murum indicare per hec verba Regina voluit,

fios tl

3

u li^

quód, licut amphora, aut vas aliquodplenum,

p

€x quo unus poftalterum, & poftalium ite-

Yretef

t

i IHLIHI P

rum alius bibit, tandem evácuatur, ita parie

f

vr Regem, vel potius Regis thefaurum evas

fs

2

yn

W?Fi

—

(i

276 Dominica 1F. Qigrzdï*age/imæ.

u

cuari debere, ex quo tot adulatóres divitiás

f:mgn [

g

i

fuas hauriunt; quare neceffe erit, ut, fiRex

divitias fuas firmare velit, in pofterum non

jgin hn

ii

ia

amplius amphora, fed potius anchora tenax

fit

Pari modo qui vult multiplicare fuas o*

[ 'Om !

pes, aut faltem eas confervare, bene atten-

ii

derc debet rei domeftice negotiis, abftinere

4 Sopm en

4 Nnnm

ab otio, & manui divine conjungere fuam,

quod fit

..,gm fuflum :

indefeffo labore; & canf,tan-ti dilie

gcntiä

j i u

:&(xqïmmt |

J

s

Pars Tertia.

v ii

;

N. VIL

ENIQUE ut omnia bene &:rprbf'p'er& iü

)j paptris

D

domefílicatione fuccedant, & bona tem:

Jij, qud!

poralia nunquam minuantur; fed femper aua

au puptt

gmentum accipiant; preter dictas duas ma«

lg,

gaound i

nus etiam applicari poteft manus.tertia, feu

manus pauperis.

iNovi chariffimi, quód in

viiis

aliquibus regionibus tám feccundi agri inve-

[

niantur, qui non folüm uberrimum fru&tum

|

y

reddunt, fed etiam in alia & meliori fpecie;

quàm femen immiffum erat, illum producunt;

ACUTT

U es ts m]

Chryf.hom.

at tefte Chryfoftomo fzcuzdior eff ager pau-

ii

$. inep.2.ad fe UIIz:

cità reddit donantilus fruGum, Ques

Corinth.

fo chariffimi, quis non libenter ferat in hoc

m Diem

agro, ex quo tantus nafcitur fruQtus? quis

agrán, jti

? ii n

non libenter manui pauperis aliquid donet ;

^

que longé plus reddit, quàm aecepit :

Qincn; i

üt

CERTE in agris fzpe femen füffocatur, &

N. VIIL.

«

epultum jacet;, at in agro puperum difper-

um

Id

Conceptus IF.

277

tll d

?g:n'r, ran

fum femen nunquam perit, fed femper mul-

."' pOflerum !

tiplicem fruCtum affert.

Quare fi benedi&tio-

nem divinam in bonis temporalibus impetra-

lt anchor t

re velitis,; per man

Miplare f

us pauperum eam impe-

Mtty D qi

trare poteflis. Seminate in agro pauperum

femen mifericordie, & meffis veftra erit uber-

lcgqliis, allln;

n tngere [rr

rima; Scriptum enim eft: date, €? dabitur

vobis. Nimirum date pauperibus unum vel

alterum fruftulum panis, & dabztur volig,

j &:unftang ii

quid? panis quotidianus , imó panes veftri

multiplicabuntur ficut in hodierno Evangelio.

Date pauperibus unum vel alterum obulum,

M

€&' dabitur volis, quid? thefaurus indeficiens,

i r n

Date pauperibus laceram veftrem, &2 dabitur

(red, n

vobis, quid? ftolaglorie. —Credite mihi,

tr ln *

manus pauperis non eft fterilis, fed £ecun-

atüstsn da, date igitur, £ dabitur volis ; manus

fs trtit, pauperis non eft tenax, fed reftituit omnia

