Refpondent fanéti Patres, per illam przfigu-

liam p*

excitavit

rari fan&tam Chrifti crucem.

Audite charif-

mpore j

fimi fan&um . Cyrillum Alexandrinum: crux

, & GX

eff, iuquit, arca , per quam falvamur 4 dilu-

omnla tl

vio imundantis aque vitiorum ; imà hocip-

ite ha

fum Ecclefia afferit in officio de fan&ta cruce,

« n

ubi eam mundi naufragi arcam appellar, Ve-

E

rum in multis crux Chrifti Noé&ticam arcam

1o par (

ig; qUU

fuperat. .Hzc fervavit paucos, fcilicet o&to

tantüm animas; at Chriftus per crucem fuam

1. Pet. 3«

viliVtr.

In arcam Noéti-

Ut d

totum redemit mundum,

efiderà-

; i

cam multi aquis innatantes ingredi d

n

Funt,

/

(v

28 — Dominica [. 'erzzfmgefinæ.

P

m Ü

ii jt

"

Gcn- 7'

runt, fed non poterant, quia Deus ipfe eam

claufit deforzs; at per crucera Chrifti falvari

j

T

potfumus, quamdiu fpiramus; dummodo ejus

m

,ürl

pretium & meritum per SS. Sacramenta & bo-

WMU

na opera.nobis applicemus, — Ulteriüs: ficut

; Wcm !

a

arca, dum zdificabatur, ab impiis contem-

d

pta, at poftmodum crefcentibus aquis magno

o

i

in pretiofuit, ita olim nil contempribilius li-

1 imo n W

gno érucis fuit, adeó, ut pendens ex ea ma-

n

u

ledi&us haberetur, nunc autem nil gloriofius,

'.T'm um

aut honoratius fan&ia cruce eft, utpote cujus

sj

minima

articula auro' gemmisque includitus,

"

s b

Magna

uit arce Noé&ucz longitudo , latitu-

do & altitudo, at qui fublimitatem fancke

u

sv

]

crucis confiderare vult, ille confideret perfo-

nam, in €a pendentem, quz infinite digni-

dntt

tatis eft,

Qui fanCte crucis profundifatem

pv

intelligere vult, ille prius intelligat humili-

w anhpa

tatem in ea pendentis, nempe Chriftus Juzi£-

N

lHiavtt feuet zpfumquousque? usque ad more

wia od

te/, qualem mortem? zzorfer autem cru-

e2s:

Quis hoc capere poteft? qui fancte cru-

st

n

A SiïfllSï W(U

cis latitudinem cognofcere vulr, ille prius co-

hia

gnofcat muluütudinem & acerbitatem dolo-

rum;, quos amore noftri toleravit Chriftus.

j fig?if:(:'

h

!gail*

il

Qui denique fan&z crucis longitudinem me-

]

NÀ

q

Y

"

tiri cupit, ille cogitet non tantum tres illas

horas, quibus a&tu pependit in cruce, ífed

hæmr;t;

r

illos annos, quibus voluntate & defiderio in

T l

€a pependit 4 primo incarnationis momento

t

usque ad ultimum vitz halitum. O amor re-

31 udt

demptoris noftri quàm füblimis, & profun-

tlf

us

1

fo?ceþtu': P/

29

i infe eqm

dus, quàm longus & latus es? ah operare in '

illi ülvar

nobis, ut deinceps tíulla crux nobis fit nimis

lata, nimis longa, nimis magna aut graviss

Imoto ejus

enta & bo,

quam amore Chrifli patienter non fufferas

mus. Dénique arca Noérica 9/Zzuzi habuit ex

;riüs Ü ch;

I$ Contem.

Jatere , & unicam /zzeffram ; hoc oftium ex

letere tefte Auguftino,eft vulnus lateris Chri-

quis mapy

ptibilits

fli, per quod pie animz ad cor ejus intrare

offünt.

Imó 1n arca crucifixi corporis Chris

$ 6X eam;

fli non una tantüm feneftra eft ; fed tor, quot

gloriofi

Ah! charif-

ipote Cj

vulnerarotum corpus numerat.

fimi, fi hinc inde cogitationibus noftris ab His

: includin

do, lat

feneítris, ab his vulneribüs ad domeftica, &

Íecularia negotia evolamus ; non fimus ficut

item ff

deret per

corvus ille; qui non eft reverfus, fed üt co«

nite digni

lumbz ille à No&mo emiffz, que itetum res

fadifitemt

dierunt.

-

RESTANT ad

at hümil

hue multa de Noämo dicen M. [X :

da & Chrifto patienti applicanda,

Scriprum

hus b

(e d- o«

eft de No&£mo arcam egreffo, quód oblató

facrificio acceptáque nova benedi&ione vi-

turet C

[ndhg C

neam plantaverit, fed malo effe&u, ait enim

pris

facer textus : zPégsque vinum inebriatus eff, Gen. 9.

€? nudatus m tabernaculo /fuo.

uid vinea

yem dol

Matth. 26;

it Chrifs

hac aliud fignificat, nifi Ecclefiam à Chrifto

& 2t.

dinem m

plantatam ? ó quoties Chriftus Ecclefiam fuam

y us d

vinee comparat?. ó quanto labore ftetit illi

hec vinea ? triginta tribüs annis in ea plan-

cnid ^

tanda laboravit; & à flabulo usque ad cru-

defidrio !

; mgmfllfü

cem fudore, lacrymis ac fanguine eam riga-

vit, ita, ut dicere potuerit: 4u/7d e//, quod . 5.

O am[)r a

ultra debui facere viueam tmea , & non feci?

li P[G.lln- :

Que-

d

N

-

b

(j

30 Dominca 1. Qg;zdrngefz*mæ.

ï'lbä ] Chl

Quaritis chariffimi, quomodo Chriftus hane

sz]m

vineam nempe Écclefiam fuam amaverit ? au-

dite refponfum à Divo Bonaventura: de ejus

vino, inquit, ideft, fervente amore inebria-

brent

tus, & nudatus eff in cruce. ' Denique ficut

Noé in nuditate fua irrifus eft d fecundo ge-

lt

nito filio fuo impio Cham, cui poftea in filio

ejus Chanaan penas predixit, & maledilio-

n

nem, econtrà ab aliis duobus filiis Sem & Ja-

phet, quibus ob pietatem & reverentiam be-

d st

nedi&ionem dedit, impofitó pallió contectus

eft, ita Chriftus in cruce denudatus, à Ju-

l

Matth.a; d&is probrosé irrifus eft, fed quid Chriítus

ad Judeorum irrifiones & blafphemias? an

Crhs)

maledixic illis üt No8 filio fuo Cham ?. ne«

quaquam chariflimi ; audite vocem mitiffimam

a

Chrifti orantis : Pezer! dimutte dhüs, uon

vatm.

enim [ciunt , quid facaunt,

H

WE

— Epilogus.

M

Q

d i

N! hz tres prim:s figure funt, quas hoc

ss ii

E

quadragefimz tempore ad recolendam

Ltis iï'iþigd

1

Chrifli patientis memoriam oculis animi fpe-

l

itulol

étandas & ferió confiderandas propono. Sed

quis fru&tus ex hac confideratione hauriendus

NI

eft? fructum optimum haurietis chariffimi,

[inis

J

íi & vos figura Chrifti fieri defideretis, quod

Hiet, fi carnem . veftram facro hoc tempore

DI

n

U

Yi

per jejunium & alia poenirentiz opera morti-

ficetis, ad ejus exemplum inimicis veftris ig-

L-'K] T 6,1;4[4

nofcatis,

1?,

Conceptus. II

, ;I

lus fn

noícatis, verbó:

fi Chrifto pro vobis paífo

[

fepe compatiamini.

1t dj

lt inebria,

ilque f

Conceptus Tertius

Cundo g,

lei In fli

Symbolico-Allegoricus.

maleditig

Sem &Ja.

T H EM A.

entiam be«

contedhus

ts, à T

Pl

| DuäuS cft]efusin'defgrtum.' M)zü. 4.

X Cnnlhy

Synopfis. .

hemos! d

Chriftus fponfus eft animx veré

Clam? i

iil

«tandidus &9 vubicundus , fcilicet 1, an-

:

ij 1€ paffionem, 2. in paffione.

Exordium.

BMUTESCE lingua mea , vel faltem à

cantibus' hodie abíline; in quos folvi

nequis, nifi diffoluta videri velis,

An n€&«

, que f

Ícis, tempus illud actu inchoaffe, quo inftru-

'ecolendut

animi

mentis lenfonis filentium imponitur, & in

pono. &

Ecclefia non nifi trifte mifereve intonatur? an

heuriendi

nefcis, quod facro qnadrageíime tempore

orare a meditari magis oporteat, quàm can-

chariny

tare? Nunquid ex hodierno Evangelio pre-

ts quo

y t

legi audivifi verba hac: du&us ef?. efus i Matthi 4.

g mot tl

defertum ?

Nonne ideó Chriftus defertum

lt f

adiit, utin filentio & quiete 4 mundano tu-

inuku

nofcms»

—

WM

3^ Domz'nimZ Qld[]ï;ïgæwiäö

inultu remotus tempus jejunii tranfigeret, 8£ :

n

fic nos. doceret ; quierum & folitarium . lo-

I)

j H[gmm

cum orationi & contemplatioti optimé cons

l

venire? & tuintonare cantum przlumis? ob«

yti

u q*lïm

NU[R

j n

muteíceinquam, velpotiusin gemitus & fu«

at

a

ïa

Ípiria prorumpe, aut fi mavis;. in feríam pee-

AU

catorüm deteftarionem. 'Sed fruftra linguam

xiginuY

asl

meam inhibeo chariffimi: non hodie folüm,

5

z

) modï? |

fed per totam quadragefimam fingulis Domi-

.

nicis canticum aliquod illa intonare parata

; as n

ef — At quale hoc canticum? illud ipfum ,

g ia

,quod cantor fapientiffíimus nimirum Salomon

ag

OR

compofuit, canticum intelligo canticorum,

in quo fponfus fponfam fuam fummopere

PO d

laüdat, & viciffim fponfà fponfi fui laudes

w m i

- facundiffiméà decantat.

Quzritis; quid pef

n ( fH

fponfam, & fponfum intelligatur? Refpones

! W'

deo : perfponíum Chriftus, per fponfam ve-

?f/üö 4

J

m

ró quevis anima chriftiana defignatur.

Au-

1

'. di itaque Ó fponfa, Ó anima chriftiana, quo-

modo hodiernus cantus fonet ,

Al

l

t

& Pcfcipe

!

qgalis fit fponfus tuus.

l

n M

Propofítio.

Hriftus Sponfus eft anime chriftianz vee

D.

ré candzdus €? vubicuudus ; nempe

J

J

Divifiqs

* Ante paffioné

m,

uTT

l

L. In paffigne

r!fare dkf:(

lm

At/temiiite!

LT

E

i

Par

"A [in]

d

Conceptus II

33

fiere, &

tarum [p.

Pars Prima,

Dtim con«

UM in cantico fuo Rex & fponfus Salo: N ]

lumis? ob

D

nims & fu.

mon (per quem Chriftus hic intelligitur)

regiz fponfe fue Sulamitidis (fub qua anima

eriam p

chriftiana denotatur) laudes defcribit, mira-

t ]ihguam

biles fimilitudines adhibet,

Defcribit ejus

e foln,

oculos, & eos fimiles dicit oculis columba-

bulis Domy

rum, cur? ob modeftiam.

Defcribitejus ca-

Is parau

pillos, & eos aífimilat gregibus caprarum,

lud ipfum,

quate? indicare vult bene ordinatas internas

in Sdlomon

cogitationes; & fic defcribens ceteras corpo-

Canticorun,

ris partes miras comparationes inftituit. Parft

limmopt

modó fponía venuftatem fponfi fui defcribit

TTR

per multas, varias, eásque mirificas fimili-

$ quid pt

tudines, que, ut hodie & deinceps audietis,

71 Repon

optimé ad paffionem Chrifti. applicari pof-

ponfam ve

funt.

Examinemus hodie tantüm verba illa,

qur AU

quibus fponfa fponfi fui laudem inchoat: 7-

[ana, que

leclus imeus 'caudidus €? vubicundus,

Certé

& peci

per hac nil aliud indicare vult, quam maxi-

mam fpon(i fui venuftatem , utporé in quo hi

duo colores admirabill mixturà venuttiffimé

conveniunt; ficut &nos de formofo homine

Íolemus dicere , quód fit velut lac & fanguis,

viliane T

hoc eft, in-quo rubor fanguinis & candor

n

la&is inter fe mifcentur.

D

HJEC verba optimé Chrifto Sponfo conve-

N. II.

niunt, de quo quzvis chriítiana anima cum

veritate dicere poteft: Dz/e&us meus canudi-

dus €&? vulicundus; & quare? imprimis ob

hi

F. Dorg. Diura. Conf. P.F. C Divi

i

—

hi

34 — Dominica I. Quadragefuna.

T

l

Divinam & humanam naturam, que incorit

2

j

n j

prehenfibili modo in Chrifto fuerunt con

jun-

l

j

s mmdüü

z.

Nempe Chriftus cazdzdus eft ob Divi-

U

Sap. 7-

"

nitatem; cazdor eff enzm lucis eterue , Chri-

j

g

l

ftus vubzcundus eft ob humanitatem, quam

7:

' uiemllïlh

per virgineam matrem ex Adamo traxit, qui

sgii (

(; us d

formatus eft de rubro terre limo. En! jam

u (uf

initió incarnationis fuz Chriftus fuit cazdzdus

€»? rubicundus.

i

[

$

Si jam fpedtemus ejus nati-

vitatem, iterum nil aliud fpectabimus, quàm

ao

gum l

candorem & ruborem.,

Nunquid ftatim in

E

u

nativitate Chrifli videre erat lacrymas? en!

candorem ! & nunquid in circumcifione flue«

batfanguis? Ecce ruborem! fuit igitur Chri-

hu

flus etiam in nativitate fua cazdzdus €? ru-

bicundus.

Ü

1

ü

j

J'm &

Inpt

SED quid eonfideramus exteriorem diutiüs

j

M

(l

/N-O III'

corporis fpeciem, coníideremus potius inte:

TIif

*

riorem fcilicet candorem & ruborem animz,

weolfmdun

Confiderate chariffimi furnmam ejus purita-

4

du

h

tem ,. & dicite, nunquid Chriftus eft cazd;-

It fl

dus fuper lilia? confiderate ardeniiffimam e-

l

jus charitatem, & dicite, nunquid Chriftus

l:

[

q mp..

eít vubicundus fuper omnes purpureas rofas

Slull

u

i

& flammantesferaphinos? quid dicam de tri-

ennio, quo predicationis officium peregit?

m

tunc profectó fuit cazdzdus in miraculis &

M

AM

beneficiis, dum pertranfüit benefaciendo ; ra-

DI

bicundus in períecutionibus, quas pro benefi-

N

ciis recepit; fuit cazdzdus in dile&tione ami-

D]

corum, vaubicundus in dileCione inimicorum.

dlkmlt

TMM

idus. (9*.

Denique PPF*FM Chriftus vere ca2d.

VHgt-

P

Conceptus H :

35

Que incom'

vubicundus eft in fan&iffimo altaris Sacramenz

UDt conjun,

to? eandidus inquam in virginea fua carne,

At 0b Dj

quam nobis manducandam offert? rujicun.

^T2 , Chri

dus in rofeo fangujne, quo potat animas no«

(; Qu

ftras? Hic revera d/e&/us e(t tuus à anima

ttayit, d

chriftiana, quianullibi magis te dilexit Chri-

0. Enl o

uit cadidi

Sacramenti.

ftus fponfus tuus, quàm in inftiturione hujus

Quare [i diligis ita diligentem

s Gjusna

te, non accedas ad hanc menfam, nifi cazd;z-

itmus, quàr

da, id eft, habens veftem nuptialem & magnam

(d ffatim in

puritarem, ac zW/zcugda , feu ardens fumma

Tyras? r

charitate,

moltone fs

jripr n

Pars Secunda.

tdus C n

candorem & ruborem fponfi tui etiamin

orem diuti

Sï

N.IV;

paflione fpectare defideras Ó anima! acce-

potius inte

rem anim

de inprimis hortum Gethífemani, & videbis

ibi, quód fponfus tuus fit cazdzdus nempe pal-

ejus puritz«

Marc. 24«

is elt can)

lidus terrore & pavore: cepit paveré.. — Vi-

debis, quód lit vuZzcundus ; tetrorem enim

mulfimam?

fubfecutus eft fudor fanguineus: fa&us e/? fu-

Luc, 234

d Chri

dor ejus ficut eutta fanguiuis decurrventis in

(pureas TO

Zervam.

Videbis ibi in nivea fponfi tui fron-

dicam dt/*

jum ptffäi'ï

te guttas fanguinis; videbis in pallida facie

genísque pallidis guttas fanguinis; videbis in

miraculi &

la&teo collo, humerísque eburneis guttas fan-

aciendo; I*

guinis; videbis denique in toto Chrifti cor-

as pro bt

pore gutras fanguinis decurrentis iz terram.

Jedone

& dices: dile&us meus veré cazdidus €? ru«

iniicornm.

bicundus,

pl

nie

C2

SED

(uti

36 Dominica 1. ,ng&dragäw:æ.

N.V.

SED qpid diutiüs moraris Ó anitna in hors

W'!

j m

to Gethfemani, accede modo etiam aulam

-Herodis, & ibi fponfum tuum de novo cons

[

jl H*Gdö T 619

yt

:biümdw

fidera, & obítupefce quàm iterüm candidus

j ol

& rubicundus fit.. En! totüs apparet cazdz«

hr

dus, quia illum Herodes alba vefte induit;

j g

& mox iterum fit rubzcundus, natm milites Pi-

j (

lati purpuream clamydem ipfiinjecerunt. Sed

gynue Un

ls; 0

antequam híic recedas Ó fponfa anima, edic,

quid alba veftis, & quid purpurea clamys de-

zi m

notat? quod myflerium híc latere pütas ? fi

j ündt

neícis, dicam: alba veftis Chrifti innocens

a o

tiam reprafentát j utpote qui impeccabilis

a g

Eieb. 7. fan&fus zupoceus ,. zmpollutus, fegregatus

r

peccatoribus infinito fpatio àb omni etiam le«

r

viffime peccato diftat , & fic cum veritáte ini-

vt

Tom. $- mici$ fuis dicere potuit: us ex vobs ar-

lum tj

:

uet & de péccato ? verüm etli Chriftus totus

veut Go

]

it candidus, hoc eft; innocentiffimus, nihilos

Mi

N

i N

minus etiam r4£zcuzdus eft fcilicet peccatis

ttrm

noftris, qu& per purpureàm clamydem defi-

s

Mair. gnáütur; Scriptüm enim eft: peccata veffra

vrimmm

1

U

dt coccimüm, —Quid cogitas Ó ànima chriftia-

Lt q

jj

na? Chriftus cazd;dus eft,imó ipfainnocentia,

i n

id quód Pilatus ipfe teflatur dicens : zullam

ol

Znvenio ip eo caufami, nullam ait, nec mini-

t

mam; & tamen ruPcunzdus eft, id eft, tot

1X

& tànta patitur; ah quare? & proquo? quid

d

li. 55. dubitas? vu/geratus eff propter. inzquitates

z

j rmæjug

zoffras! noftras, non fuas: a£zritus eff pro«

WMJ "

l

J

',

ptev. /celeva noffra, noftra, nonfua, paucis:

7

j (if

|

ld. propzer J/cejus popula 1nei, inquit Patör'ci(;c,lc-:

L

li

Conceptus I1T.

)7

ima n hoj

üam aulon

fiís, percuffi eum ; en! raubicundus eft pec-

catis noftris, non fuis.

: fIOYO COn.

PARI modó in flagellatione Chriftus totus N. VI,

1 candiduy

candidus C? vubicundus appatuit, imó nullibi

pàret confi

magis.

Fuit ibi columnz alligatus revera

rele indir

caudidus, quia exutis veftibüs nudus omnium

t milites

oculis exponebatur, imó fuit cazdidus, quia

tCerunt, $«

pre horrore inflrumentorum, quibus mox

inia, edi

cedenduserat, totus pallefcebat; fed hicco-

i damjs d

lor fubitó mutabatur, & candor in ruborem

ft pitas?

tranfiit, dum ad millies repetitos virgarum,

(f innoci

flagrorum, & fpinarum i&tus fluentibüs un-

Yab

dique fanguinum rivis totus cruentus, & ru-

Jgnigitu

Jicundusapparuit, Accede Óanima ad facros

m etiam

hos fanguinis rivos, & fi nuptialem gratiz

1 V'eritàtoiti

veftem peccato gravi defedifü, lava & de- Apoc. $.

t ii a

alba eam zz fauguize agmi. Denique etiam

htiftustotu

in monte Calvarie Chriftus cozdzdus &? rau-

mi, nihib

bicunduserat; Nimirum eandidus ob fummam

t peccau's

ejus mifericordiam, qua tanra preftitit, ut

yydem d

majora przftare non pótuerit, & rau/zcuzdus

coata u

propter fummam juftitiam , cuiita fatisfactum

àms chriti

eft, ut majus exigere non poffit.

O quàm

[ainiriootnt:

magna fuit hec juítitia, quz peccata noftra

ens: r

fic vindicavitin filio Dei innocentiffimo ? econ«

j, üec t

tra quanta fuit illa mifericordia, que filium

j W Qü) (CI

Dei impulit, utnoftra tali modo expianda in

o qu:

fe reciperet fupplicia ? Ibi, ibi, fcilicet in

j irzzjjr//)'/m

calvariz jugo mzfericordia €? veritas obvia-

Píal. 84?

nl

verunt fibi, juffitia &* pax ofculatm funt.

jl Pauas:

Ibi ibi Chriftus fuit cazdidus , quia amabilem

d ad

& mifericordem fe exhibuit erga Dismam con-

m

C 3

verium

(

38

Domznica I Quadrdpefra.

,m»em LUUms |

veríum & peenitentem latronem ; at ibi etiam

)

glbm) 1

fuit rubzcundus, quia obduratum & impani-

w D d

jl

tentem latronem Jesmam exigente juftitia ad

] ü?e A

infernum precipitavit,

En! usque ad mor-

u *llf"

tem Chriftus candidus &* vubicundus appa-

d

ruit, imó etiam poft mortem fuit czzdzdus in

i

admirabili aqua, & va/icuzdus in. pretiofo

fanguine, qui poft iCtum lancez ex facrofan-

s

gt

Joan x 9-

Qo latere fuo profluxit juxta illud: zzus zuz-

.

Jituum lanced latus ejus aperuit , C? coutimuóo

exivit fanguis €v aqua.

M

Epilogus..

toigma

E

X di&is percepifti ó anima chriftiana, quód

fponfus tuus Chriftus veré vocerur & fit

]i

candidus €7? vubicundus; at quid difeis ex

Jittit d

utroque hoc cólore? audi fimilitudinem. NÓ-

fti, quód Duxurbem aliquam pertinacem diu-

tius obfidens tandem duplex vexillum in ca-

j

. ftris fuis füper altatm perticam exfplicare & ob-

ü af;cpdw

feffis monflrare foleat, quorum unum coloris

albi, & alterum coloris rubri eft.

Quzfo ,

tj d

quid duplex hic color fignificat? dices: ve

t t

xillum candidum obfeffis gratiam offert, fiin-

FTET

tra certos dies fe dedan:; vexillum rubrum

ETO

autem minitatur mortem obftinatis & perti-

nacibus.

En! fimili modo Chriftus in mon-

l

|

l

te Calvarie duplex vexillum tibi proponit ,

nempe vexillum candidum, id eft ignum mi-

I ls

MU

fericordiz fuper crucem converfi latronis, &

m

tdn

vexillum rubrumg, hoc eft, fignum

'juftitiae

At

[:

!

fuper

7

Conceptus III.

39

at ID etiam

fuper crucem latronis obdurati & impeeniten-

& impæni.

tis: jam delibera, an cor tuum Chrifto mo-

t Juftia ad

nenti:' prebe mibi cor tuum,aperire, & dia-

W ad mon.

bolum ex illo expellere, an veró obduratus

Idut p

& imponnitens Chriftum àcorde tuo, imófuo

od

quia pretió fanguinis fui empto excludere ve-

'in preiof

lis? delibera inquam, & elige candorem;

ex ficrofi.

aut ruborem , ample&ere mifericordiam; aut

: df -

experire juftitiam.

( con'iny)

Conceptus( 2xuartuïs

nifiansyqu

ZEnigmatico-ngpcnfivus.

oceur dl

q HOEM-A,

id dilos et

linem, N

| Mitte te deorfum.v AMattb. 4

inacem dii

]lum in c&

Synopfis.

licare &

imum colo

$i vis afcendere /zr/75yy mitte te

deorfam , fcilicet 1. ufque ad fepul-

(. Qui

- diesc v

chrum, mortem meditando , 2. us-

voffer li

que ad infernum damnatorum poc-

lum rubn

nas cwon[ïdcrando.

stis & p

ifhsin m*

Exördiun;.

bi p

lg

NÍOVI, & perbene novi vocem diaboli

chariffimi, fed nihilominus hodie voce

m*

"Oi

juümæ

diabolica utor, & cuilibet ex vobis acclamo:

mutte

(ugcn

C 4

—

(

40

Dotinica J. Quadrageffna.

j

suitte te deot[um.

Scio ex hodierno Evan«

gelio, quód diabolus Chriftum fuper pinacu-

j

Pukhf"'

Matth, 4 ]um templi ftatuerit, dicens: zmzte te deor-

'gulïd[

gc : n

ftti ;; fed hoc non obftante etiam ego hodie

V

€ cathedra fepius has voces repetam : 2Zitfe

g

imndü.

fe deorfum.

Scio ex doctrina Sanctorum Pa-

trum , quód tentator diabolicus multiplici

u

hominum conditioni has voces: zrmzte fe de-

d ao

or[um , fepius infufurret, Nempe infernalis

hic Draco, qui femel tertiam partem ftella-

jj t

der, It

rum € colo traxit, adhuc modo eos, qui üt

ftelle fulgent , in abyffum conatur detrahere,

4n N

fícililicetviros fan&titate eminentes.

SicFran-

g m

h Hmc W

cifco dicebart : gitte te deorfum , relinque

adeó aufteram poenitentiam, ne divine inju-

i, 060

rius fis mifericordie, & necis tuz arguaris

m

reus.

Sic Antonio fuadcbat: 772;ze fe deov-

I L

aj

Jim , xelinque folitudinem & fororis in Íecu-

lo relicte curam fufcipe.

Sic omnibus in gra-

od

"

'

[

tiz ftatu exiftentibus dicir: zzzzte te deorfum,

AUbl

um

L

j

4 Ípiritu ad carnem, à Deo ad mundi vanita-

tes, d virtute ad vitia, & ut hoc confequatur,

g

proponit fpem venie , divinz mifericordiz

as

exempla, Magdalenam, latronem & alios;

f

nig*.

fed etiamfi hec & plura alia vera effe cogno-

M

D

Ícam; imó licet Ecclefia in prafatione nobis

om a

acclamet: /urfum corda! nihileminüs ego ho«

LOm

D

^

dic diaboli vocem imitor; fit itaque

il ï?.ck [

Propofitio.

T

]FUJJIJ QUUH 4

vis afcendere /urf/i , mitte te deovfum ;

SI

Rtrtm

fed quousque?

Divi-

| LT

fitg,

Cenceptus 1P.

41

110 Eyan,

DT pinacu.

Divifio.

"

LTe t dooy,

]. Usque ad fepulchrum, mortem meditando.

|6g0 fodie

, M. Usque ad infernum , damnatorum pannas

am ; m

confiderando.

Attendite !

Ydorm

s mulipli

Mitte de d.

Pars Prima,

pe infermds

IC eft chariffimi, qui ex vobis afcendere

N. T.

ttem flells

furfum, fcilicet fupernam attingere patriam

t0$, qui it

defiderat, ille fe non femel, fed fzpius deor-

t deaert

fum mittat, ex profundo enim eruendus the-

s SeTr

faurus eft, quo eternüm divites effici poteri-

I , relnge

tis,

Hanc deGrinam ut citó, & facile capia-

: diring i

tis, edicite, nunquid arbor quanto deorfum

QU arguat

magis radicatur, tanto uberiüs fruCtificat? fic

Ite te duor-

quanto magis fe humiliat homo, tanto po-

yis 10 f

tiorem virtutum ubertatem in eo reperire erit ;

ibusin gt

mitte vadices deovfum , hoc eft, pone funda-

1fa. 37.

te deojin,

mentim humilitatis , deprime mentis tuz fa-

undivanlt

ftum, & faciet fru&um fuvfimn ; nempe ex-

confequa

crefces in arborem fru&hificantem , cui nun»

milericorüt

quam maledicetDominus, fed que furfum

m & aiti

evehetur & in coleftem transplantabitur Pa-

j d cog

radyfum. Certé ficut pretiofi lapides deor-

catione mis

fum in terre vifceribus latent, ita homines

niniseqo

virtuti deditos in profundo humilitatis jace»

re & latere dele&tat, nec fine caufa; fciunt

aqu

enim perbene, quód hominibus fepiffimé con-

tingat, quód avibus furfum avolantibus & in

t gt

a&re circumvolantibus contingere folet. Nem-

pe ficut hg in aére ab accipiire nunquam tu-

Diri

C 5

i&

Á

hit

4 Dominica I. Quadragefie.

45

n mmnüä

tz (unt, ita illi per elationem mientis furfum

( g

g

j

tendentes femper in periculo funt ; ne ftygio

) L&lü?

f

»

accipitri in predam cedant.

Accedit, quód

KUL

jl

(f

g

gratia Divina ad inflar aque fit, que longé

d

P n

copiofior in valle eft, quàm 'in monte.

ämuhadcdinat

»^ mt'h'ls d

j

N.II.

VERUM hac de mentis defcenfu in genere

j

"E-

1

.

m

di&da funt, & ad humilitatis exercitium po«

3 n ,/lliï ,

tiüs, quàm ad meditationem mortis fpe&tare

videntur.

Defcendamus igitur profundiüs,

PT

d 'XKIMS .M y

& primó quidem in fepulchrum, conlideran-

do mortem.

Certé hec meditatio fi ulla alia

g

veré faluberrima eft, & mulkiplicem fructum

m

caufat, imó eadem feré virtus, que gratie

denlpmott

divinze ineft, etiam memorie mortis annexa

ii Pfusiü

eft, Dubitatis chariffimi dehocafferto? per-

d t

cipite afferti mei rationes. . Primus gratiz Di-

jy p t

E:

r

fis m

vinz effectus eft hominem à peccatis averte-

re, fed hec ipfía virtus annexa eft memoriz

MH

n

!

;/

Eccl. »,

mortis, Ícriptum enim eft: zz omzeus ope-

nl;m',r;i;

stri

vibus tuis uemvare noviffuma tua; CT im

etevuuts uon peccabis, hoc eft, u exponit

!n

M

Hugo Cardinalis, nunquam peccabis, & pec-

[ Hn

pl

cata digna morte aterna nunquam facies.

Aug. l. z.

Docet hoc ipfum fat claré Divus Auguftinus

[

de gen.ad

dicens: nil fic revocar hominem 4 peccato

FQ"mthxät

p

li c 8.

quemadmodum jugis mortisrecordatio; Econ-

tra ubi nulla recordatio mortis eft, ibi via

M

!

T

fuperbie & omnibus viriis facile patet, — Ve-

TAU

Ü

15 GR

ra equidem dicit Job : bozo zatus demuliere

-ïüï;rüpinglcm

Job

NV. 1.

* brevi vivens tempore vepletur anultis mife-

É 'T:Jæowm&m

fiisNNimirum replerur mferis im mente,

'lïüïw'diim,/g

quae

(/f,

Conceptüs IF.

43

hts furfum

que multis ignorantiz & errorum tenebris in-

ne üyglo

voluta eft; repletur zzZferzis in corpore, quod

di[a quöd

eft immunditie fenuna & prave concupifcen-

quæ ïong&

tie fornax; repletur miferiis in anima, quee

Onte,

inordinato affetlu creaturis adheret, & ad

peccata multa declinat; & tamen non obítan-

tin gente

tibus his multis & magnis miferiis homo mi-

CItium p

fer diabolica femper inflam folet fuperbia :

Job. 15;

tispedn

cuntlis diebus fuzs impius fupevbit, imQ fu-

v. 20.

P(al. 73«

ofnrdiis

perbia eovum afcendit. femper.

Cur quzfo

confideran-

Y. 23.

homo pulvis ita fuperbit? homo nihil in fu-

o la d

perbia adeó crefcit? caufa precipua eft, quia

cm m

nunquàm fe mittit deorfum in fepulchrum co-

Pfal. 73;

, Que g

gitando mortem : 4uia zon eff ve[pettus mortà

Vi d

TOTTIS anno

€ovrum.

Plus dicit David: ideó tenuit eos fu-

ferto? pt

perbia, operti funt iniquitate & impietate

sgrütig Die

fua; nempe dicere vult, non folum in fuper-

atl$ aVertés

biam fed in omnis generis vitia incidere eos,

L memori?

qui mortem non cogitant.

Dixit Job de fe

us oj

ipfo: zom peccavi; queo unde in viro hoc fob, 17.v.»

ftly Ef ij;

in maximis peccandi periculis verfato tanta

innocentia? nonaliunde nifi é mortis memo-

lt expont

hi, & p

ria: dies mei breviabuntuv, inguit €» folum Yoid. v. v

nam faci

subi fupevef fepulchrum.

Igitur deorfum

vos mittite chariffimi usque ad fepulchrum

Augutim

n à pex

mortem confiderando, Íi à peccatis averti ve-

litis.

dario; Bf

Samíon 4 via declinavit, ut videret Jad. 14.

cadaver Leonzis, vos hinc inde à fecularibus v. 8-

d J ïH

patj, !^

negotiis declinate, & cadavera amicorum,

aut propinquorum, pauperum & divitum,

7) WW '

Plebæornm & principum confiderate, & vis

ml m .

T. p

er corpora

dete, quid 1'131:? quale difcrimen int

qut

i;lorum

—

lil

44 JDominica I. Qundragfmæq

j

ml

illorum fit? an non zqualiter in pulverem

ul

& cineres redigantur?

m

j

( ^

Iul

n

.N. IIT, RURSUS ficut gfatia,, ita & mortis memo:

m U

ria & feria fepulchri confideratio peccatores

fiy

od

ad peenitentiam movet, & ad facienda bona

5

j m

Pf4l; :1, Opera inducit,

Scriptum elt ; vemznifcentur

df

Yr28.

€7 comvertentür ad Dominum uuivevA fineg

oj

ferrz ; Quzfo quid fibivolunt hec verba cha-

d

riffimi? ad quos fpectant? non alios Prophe-

l

u

I

gnit

ta per hac verbaindicare vult, quàm pecca-

st

tores deorfum ad fepulchrum fe demittentes

per feriam mortis confiderationem; nempe

dicere vult; quàmprimum peccatores ferió

h

mortem remiauifcentur , cogvertegtur ad Do-

TOADM

uinutni , ubi advertendum quód poft hoc ver-

l

"

(

l

/

Ti W:

bum reminif[centur, fta'im ponitur cogver-

talóng atl

tentur , quafi non poffint mortis reminifci,

Et

stl

quin ftatim ad penitentiam adducantur.

hinc Paulus concioni fuz, durante qua per

& inelri

h

ndat

feneftram adolefcens Eutychus deorfüm deci-

dit, & mortuus eft, nullum finem impofuit,

k

& d

fed fubitó conticuit, bene gnarus , quód ado-

*

leícens mortuus vices Pauli concionantis gerat,

8 UA

& peenitentiam predicet, Hec quoque caus

mug,zäätzuäg |

fa eft, cur olim Moyfes offa Jofeph de terra

JEpypti fecum ad terram promiffionis porta-

m

Y r

Eccli. 49. verit,

Y.I8.

nimirum offa Jofeph po/f morz£rma pro-

-

betaverunt, & lfraelitis quodammodo ac-

Bs

clamàrunt: penitentiam agite,

Quid mul-

MT

tis? qui mortem rite confiderat, & brevi fe

? gt in;;

moriturum cogitar, Pumilitatem facil

é colit,

"lütatqs

Qui

7

Conceptus IV

4j

! Dülrerem

Qui in pulverem fe mox redigendum agno«

Ícit, patzeutia:ü ex ànimo [eCtatur.

Qui

corpus fuum laboribus multis ac ipfi morti

tl mm.

obnoxium videt, ad snundi contemptumi non

Bs

inyité fertur,

Qui mundi gloriam reliturüm

lenda bo;

Ífe novit, facile ad Dez amovem accenditur.

tj frty

imó íicut miles praevidens certáàmen , non

Itoer/f r

dorimitat, fed arma praparat, ita homo mor-

Cverba ha

tis pugiiam cogitans otio non indulger, fed

0s Prophe.

bonis operibus vacars tefte eriim Paulo zzor$ ^. Cet, 4.

um peca-

in üobis operatur , & quidem bene, fi fepe * 12:

demitentes

tgnfidererun

QU nemp:

fatores feni

Pars Secunda.

ZT

of hocyer

WXUEMADMODUM valde bene & falu- N.IV,

tur Qolfter-

briter agit, qui fe deorfum mitrit in

reminici,

fepulchrum contiderando mortem, ita etiam

w E

defcenfus in infernum multa animz bona catis

at, eámque furfum elevar,

Verüm quomo«

It qu pt

otfüm d

do feorfüm ad infernum fe quis deiittere de-

bet? hoc docet Sacra Sciiptura fat claré cha-

n impolüt

; d ad

riffimi: defteudazt, inquit Propheta, zz ig-

þPfal. $48

feraum viventes.

Aitendite ad verba Davi-

v I65

nantispetth

quoque d

dis, vzvezte$, id eít, dum adhuc in vita fu-

h derer

mus, ad infernutn defcendere nos jubet, quod

fionis pri

non corpore fed' mente fieri deber. Itaque

mopip

in infernum defcendunt illi, qui menti fue

peenas infernales proponunt, qui fuppliciorum

ammodo 4

vid t«

memoriam nunquám deponunt, qui femper

, Künie

de gehenna loquuntur dicentes : , quis pote-

tit habirare cum flammis infernalibus?

CERTE

(

A& . Dominica J. Quadragefima,

f

T i

9

"

l

j

N )

CERTE ficut gehenná nil gravius eft, ità

[

"T

J

j

li

n

' hujus metu. & feria confideratione nihil uti-

? |

j

t Mml[

hus:.

Recté David zternarum poenarum mes

495

l

gt

(

pl 17 ]0riam fumo comparat, dum ait: afcendzé

3 fl j

fuius im vid eju$ ; ficut enim fumus ab igne

l

D

i;.*tafdm u

nafcitur, & lacrymas elicit adflantibus, ità

;gjlkis gemlf

ignis inferni rité confideratus lacrymas poeni-

tentiz elicit.

Plus dico : /Zcu£ tefte Davide

j

j ürcpïnlm»

ffuit ceva df facie ignuis,fic animus ignis zter-

ni memoria taQus folvitur, & ita emollitur,

ut quidquid voles, ex eo efficere poteris.

d

; hat

Nempe fi Deus aïiquem ex peccatorum abyl-

g i

fu extrabere vult, prius in abyffum inferni

eum immergit, non quidem corpore fed men-

qn vt

r.Reg: 2« t€ ,. fcilicet per inferniconfiderationem: o

tu, tntin

Y. 6,

qmuépus enortificat, 69 vivificat, deducit ad

Gu f

anferos, C? veducit. ^ Nimirum ad inferos

J rf/h';'

deducere eít hic nihil aliud quàm peccatorum

jin, p

corda atermorum cruciatuum confideratione

vntun t

terrere, & ab inferis reducere idem eft, ac

2 m

territas peccatorum mentes fpe vitz eterna

f

M

artollere.

.

tenirin d

uomodo

[

u

x

N. VI

QUJERIT forfan unus & alter;

' hzc inferni meditatio inftituenda fit

:

Ah cha-

Ts i

riffimi! facillimus eft hic meditandi modus:

"ii N

3 QU

m

jf

proponite tantüm vobis diverfitatem , atroci-

tatem , & durationem poenarum , & fat ube-

ARA

o

Pro-

reim meditationis materiam habebitis,

ln

ponite vobis, quid ibi vifuri (int oculi, fcili-

D l n

cet deníiffimas tenebras, perpetuam noctem,

u,

A

d

I

^

terrifica fpectra & monftra, millenas eásque

jt

T0 ( ra

horridiffimas demonum forínas, amicos, fo-

andy

€1085

m

Conceptus E .

47

Vs l, j

tlo$, propinquos, & peccarorum complices

D nifil uti

Perpendite ,

ad paria fupplicia damnatos.

Plidfum me;

quid aures auditure. (int , nempe terribiles

It: afond

demonum voces velut omnis generis ferarum

UET

rugitus, mugitus, boatus, ululatus, terrifi-

antibis, i

cos.tubarum Clangores, clamores, damnaro«

Tytfias parj.

rum ejulatus, gemitus & lamenta, blafphe.

telte Darid

mias & exeerationes, dentium ftridorem, ca-

5 1gnis zte

tenarum ftrepitum , malleorum ictus, flam-

tt emolliur,

marum fonitum, & quod hec omnia fuperat,

"C Doferis,

terribiliffimum illud fulmmen & tonirru difce-

totum abyf.

dite d ie maleditii,

Cogitate , quid & qua-

N infe

lem odorem ibi precepture fintnares, nimia

morefel m

rum hadarum foetorem, cácodemonum fuffis

inonem: JJ

tum, damftatorum intolerabilem halitum &c,

^ deduat a

Conliderare, quid ibi guftatura fit lingua, fci-

n ad inferoy

licet uvas fellis, fel Drcaonum, venenum a-

pecatorum

fpidum, ignem fulphureum, famem & firim

nlideratione

pérpetuam intoleràbilem.,

Denique examis

dm ed, a

nate, tormenta ta&tós, imó folui ignis ar«

vite etetm

dorem perpendite & fufficientiffimam medita«

tionis materiam habebitis.

Praterea confis

oma

ly

derate etiam poenas fenfuum interiorum &

ifit

j

]

Ahch

videbitis, quomodo inrelle&us cum verme

d od

