cam habeat, Ad quaftiones alias refponde«

bitur in fine hujus conceptüs.

g, m pf

a, ln x

g, ii

Parg Sec«un'da.x

yefhs t

doeet pl

ACTENUS c:l(fplicata vobis eft chariffimi

varatio f

.NAv.H

rA prT dl

effentia extremz un&ionis, nunc brevi-

f onumm

ter etiam declarabo, quis fit fru&tus, feu ef-

fectus hujus Sacramenti, Certum quidem eft,

sutmintrr, l

quód per fe nulla fit neceffitas fufcipiendi hoc

äaimäeäus ett

Sacramentum fub gravi peccato, quia non

mf

eft neceffarium neceffitate; z7edi2 , cuüm quis

i, d

fufficienter per Sacramenta poenitentie & Ev-

quitopa d

chariftie falvari poffit; nec neceffitate prace-

furtits, rl

f , cüm nec Divinum, nechumanum de hoc

H

extat.

Dixi: per fe; poffet enim. omittens

graviter peccare tum ratione /cazda/i , um

DENQU

Porro tenetur tamen

ratione cozreztás.

AénHT Cf

Parochus lub gravi adminiflrare hoc Sacra-

l DéCarm

mentum fuis fubditis ratzonabiliter id peten-

1. Prim r

tibus, fi fine gravifuo incommodo poffit.. Nec

Xls: Niniy

opus eft,. ut infirmus hoc petat expreífé;. fuf-

MT

ficit enim Juc voluntas interpretativa.

E TM

VERU

!l

! Canc;elbtus FIL

ie

MTM

VERUM etfi perfe , üt audiviftis chariflimi, N. V.

ARU j ,

nulla fit neceffitas füfcipiendi hoc Sacrámen-

Ts, nf

tum, tamen nullus falutis fuz follicitus illud

lo ef:

fufcipere negligar; & quare? ob varios, eós-

p

que falutiferos effectus.

Nempe ficut per ba-

ts

prfmum ingredimur in víam vite, & nafci-

T t -

mur fili Dei ad-vitam novam ; ita Chriftus

üem pf

extremam unCtionem inftituit tanquam Sacra-

n

mentum exeunztium, per quod fcilicet la-

!

queus, quem fuperbi fpiritus hoftes noftri in

exitu, feu in extremitate vie noílre abícon-

dunt, nobis aperitur, & diffringitur. Por-

ni

ro effe&tus extreme unCtionis triplex eft, pro-

ut docet epiftola fancti Jacobi his clarís ver-

voliseddunta

bis: oratzo fidei sav vAnxT fnfirmum, €P

i, t

ALLEVIAnIT (Mm) Dominus: & ff in pecca-

f ndn, lu

-Hazc verba fi ^

t5 fil, nxM1TTENTUR Pi,

vunquin d

rité examinantur, fat claré indicant, quód prz-

dipiah

"narius eftettus extrema un&lionis fit a/fevza-

&x

£20 infirmi, feu gratia corroborativa & allevia-

ttt, qui V

[

iji, cin i

tiva infirmi, id eft; gratia confortans animam

p s

&groti contta difficultates in. mortis articulo

occurrentes, Ícilicet contra timorem mortis

sl t

m inftantis, judicii, poenarum aternarum,

T

. DENIQUE adhuc duos effe&tus habet Sa-

"

VI

ym exu P

cramenrum extreme unCtionis, fcilicet remzf- — —

dul* /fozerz peccatorum, & fa/vatzoneim corpora-

lem. Primum confítat ex verbis Jacobi mox

iunabiütcrijj:zþ&

adduGis: Nimirum delet extrema un&io pec-

ammodül*ï'h,

cata & re/iguias peccatorum ; Delet imprimis

T o

peccata vezialza , -dein etiam zsortala oblica;

& in

utcrgrcfa»:ï,,

ixk

——

/

]

(

364

Dominica Pnäzoni's.

j

& in confeffione nondum manife(tata, faltem

fi cum attritione fufcipiatur; Delet peenam

temporalem vel ex toto, vel ex parte juxta di-

(j (im]

4

u

Ajpns if

fpohtionem fufcipientis, fiquidem paena ifta

—

.

, m

puävi

fit quoque ex 7e/22u27$ peccatorum. & impe-

diat à gloria; dentque delet re/guias pecca-

pnm (

torum, id eft, torporem, lanquorem, & de-

gt s

je&ionem animi, tanquam peccatorum ef-

antlrep

feCtus.

Hic tamen extremz unGlionis tantüm

,sdlin hoC3

«j fadu p

eft effe&tus ecundarzus ; quia eft Sacramen-

tum vivorum, confequenter peccata tantüm

z pf

per accidens remittit,

Secundum iterum pa-

ftrdint, Y

blngt f

tet ex przdicti textüs primis verbis: orafio

Jidei falvabit infivmum.

Verüm etfi fanitas

xre, & teti

Kine rite nor

corporis fit effettus extremz un&tionis, non

tamen eft effe&tus primarius, fed fecunda-

Aaltd atro

rius, quia non eft effe&us infallibilis; fepe

enim non confertur egroro fanitas corporis;

eó quód hec illi in ordine ad bonum animz

non fit conveniens.

Caterüm quod zgri tam

raró convalelcant fufcepta extrema unctione,

Qul

duplex potiffimum affipnatur ratio. Una eft,

quia noftro tempore feriüs, quàm oporteret,

Qirmor

hoc Sacramentum confertur egrotis; neque

t

enim per hoc Sacramentum exípectanda fune

miracula, quale miraculum effet, fi is, qui

lt

agitanimam , conunuó convalefceret,

A,hc-

j

COR

ra ratio eft, quia in multis, qui facro oleó

m Qu

perunguntur, vel à quibus adminiftratur, ni-

atfb

mis infirma fides fit; teftatur enim Evange-

"hteinmnpim

lifta, Dominum apud fuos multas virtutes

rb infrmj

non fccifiö propter incredulitatem eoram,

EPi3

f

]

Conceptus FIf.

365

h, file

Epilogus.

D

? ts

'

Tptte r

( XUARE, cüm per Sacramentum extremz

K peng j

unctionis tam multiplex effe&us confe-

WU ( i,

ratur, precipué veró infirmus adeó per gra-

"ii r

tiam Divinam corroboretur, ut hoftibus fuis

turem, & d.

in agonia mortis contra omnes tentatiónes

At (

fortiter refiflere poffit, continuó orate Deum,

"arrstantum

ut vos olim hoc Sacramento, & hujus Sacra-

lt -

menti fruCtu privare non velit.

Scriptum

Lt t

eft: ipff (fcilicet demones) ca/cageum meum pt,, ,,;

Axy.m'mw«

obfervabunt , nempe finem hominis, utpote

miets: t

Vr lx

ubilongé fortiüs & acriüs hominem oppu-

gnare, & rentare folent; igitur attendite; ut

m ub n

in fine vite non fitis inermes, & imbecilles,

ir, f lend

fed oleó facro uncti, roborati, confortati.

iil

d t

tODDCODODOGOBDIHO

|lommam

jqui aytd

ia unc"!iout,ï

QuaftionesCatechiftice,

De

i. Utl

: ym mtm)

' ,uinto novz legisSacramento,

g as

fcilicet de extrema unclione.

j gx[Päüindi f:

n d&h 515,7"

d eft extrema un&tio? , E(t Sacra-

u P

9. Qyoi

"

:j

mentum novz legis, quo baptiza-

IiSs q*" m

tus in extremis pofitus oleó per Epifcopum

l

benedi&to fub certa verborum formula à Sa-

IS adm] J '/I,"

t enm:fïä*'

cerdote inungitur, ad fublevandam anime &

; miitl

corporis infirmitatem.

dulimwc*-?i* '

Q. Cur

H

Mm

366

Dominica Paffonis.

MHIH,

p

W

j

. Cut dicitur extrema unQtio? A. Preci-

j

u

ué ideó, quia reliquis un&tionibus, fcilicet

ul

$

b

J AU

aptifmi, confirmationis, & ordinis fuper-

ais ib

venit peftrema.

j Pïmm |

. Quis inftituir hoc Sacramentum ?

R.

4lgr, At

Chriftus immediaté : 4quando? probabiliüs

[ p du

p9f refurre&tionem ; & cur £gzc? quia ibi

M

Sacramentum poenitentig inflitutum eft, cu-

j duc man

jus confummatio eft extrema unctio.

a 1]

Maxci 6,

Nunquid. azfe refürrectionem ab Apo-

ftolis fa&ta eft unétio? . FaGta eft; fed illa

s du

uncio iníinuabar Sacramentum extremaz un-

Q.Jïï(xqut ns

€tionis, ficut ba

jm oloum n0n

ptifmus joannris baptifmum

t m Y

Chrifli.

d facit non

, Ex quo probatür hoc? £. Ex €o , quia

collata eft. 1. zoz Laptizatis, 2. nondum pe-

antim proc

1777

riclitantibus de vita, 3.ad faniratem corpora-

lem tantüm, 4.4 non facerdotibus.

l Nungud [

., Quis eft capax extreme unGionis? £.

zi diu i

tiuu, non4

Fidelis infirmus gravi infirmitate.

' Q. Quis eft minifter hujus Sacramenti ?

lgt

A. Sacerdos.

A r n

Q.. Requiritürne ad valorem hujus Sacra-

i D

menu in miniflrro jurisdictio ? . Non re«

ag i

quiritur,

mf

.. Q., Cur in mini(tro aZfo/utzozis requiritur,

t du

nonitem hic? R.Ideo, quia abfolutio datur

I Anpcmm]

per modum judicii; extrema veró unClio per

CO

modum zédicize , quz curat fine jurisdi-

r ud,

&ione.

A Ptr um

Q. Que eít mareria extreme unctionis ?

go j

ifcopo

Tlluioren

A. Materia remoza eít oleum ab Eï

ené- '

E

*

fj

Duefliones Cätecbz'kicæ.

367

1n) f

benedi&tum , proxima autem eít un&lio in

7bombu

Ó lCI[!lK

quinque organis fenfuum.

ii

: .Q., Nunquid 4 SS. Patribus materia extre-

mz unctionis fubinde vocatur chrifma ? ' £.

mentn) )

Materia proxima fic vocatur, nam cbrifma

! prohi

grzcé dicitur, latiné uzzo.

At* qil

. An oleum benediCtum, fi illi in necef- Apud P. L

um efe u

]

fitate affundatur, major copia olei non bene- Cr.n.169;.

1

If

di&ti, adhuc manet materia valida, feu oleum

dinm db 4yr.

benedictum? 4£. Manet; ür

tlone Cardinalium.

patet ex deciarft-

i d o

A CT U

Q., Utique majus trahit ad fe minus, ergo

ais g

cüm oleum non benedi&tum fit zza7us, trahit

ad fe zzzus, fcilicet oleum benedictum, &

u Loeg

illud facit non benedi&tum? £. Allata regu-

lj Lodne

a tantüm procedit in rebus 54y/zcis, non au-

tem in zzoralbus.

Áaittauugne-

j

Q. Nunquid fi aqua baptifmali affundere-

zudols! R

tur liquor alius in majori quantitate quàm

J

itipfa aqua, non amplius foret materia vali-

j Sacramen(iff

da baptifmi? ergo idem fit, fi oleo benedi-

&o affundatur. non benediftum in majori

n

quantitate? A. IlleaZius liquor per affufionem

non fit aqua, Íicut tamen oleum non benedi-

$i L N .

€tum per affufionem fit benedictum , üt ait ci-

tata declaratio,

'7lutionisrcqui:.lm;

. Àn per unicam gutrulam olei poteft va-

i d

lidé conferri extiremaunctio? À.

g

Pote(l, quia

habetur unctio.

uu lt |

Q. Per unicam guttulam aquz non poreft

jol

fieri a//utio in baptifmo, ergo nec uzé£io?

eutt "

p

&. Ad ablutionem requiritur fluxus, non item

dan?

ad un&ioncm.ï

Q Qua-

H

368

JDominica Paffonis, -

m*

Q. Quenam eft forma hujus Sacramenti ?

R. Hec: per iftam un&tionem , & piifimam

il

fuam mifericordiam indulgeat tibi Deus, quid

^

quid deliquifti per vifum &c.

MU

Q. An omnes quinque un&iones cum fuis

H

****

formis faciunt uzuzi íolammodo Sacramen-

rum 2 £. Faciunt unum unitate ZzZegvztatzss

49

quia ordinantur ad unam fignificauonem 1n-

n

K

tegram; non tamen unitate Z7Zzvi/ibd//tatis,

quia qualibet un&io cum fua forma eft //gz;-

ficativa gratie, & remiílionis peccarorum

er fenfum inuntctum commifforum.

C

. An omnes quinque unGliones neceffa-

vangd

M

rió debentfieriab uzo Sacerdore ? A. proba-

bilius non: quia fingule un&t:ones cum fuis

Ti

formis partialibus funt partes inregrales, ha-

béntque proportionatam fignificationem in fuo

m

N t

genere perfectam.

Quinam funt effectus hujus Sacramen-

t ?g?

Primus effe&us eft auxilium & robur

j

anime zgroti contra difficultates mortis; fé-

cundus eít remiffio peecatorum venialium, ;

( d

& reliquiavum ; tertius eft fanitas cor-

tma t

at d

poris , fi animz faluti ex-

pediat.

, tf tmdty

Torerdmm

l

WeoRde

d hoc? q

|

Qus Chnifi

D-

N

n

fj

"$ (c) 88

369

U ao

*o*XOX* XOXox X o X X * x *** xox oR

1 d il

li D

)

ul

?ää??ä&ïï*

Of fs OE GE

re qm f

CO VITE ET.

AO

I

( Meramen

* * 0* d& X* X* d€ & de € X X 9 X X* * * X* *

At lf

WMU Ontm n

Dominica Palmarum.

i UT

imdj fgm.

mms Wt

Án.

d a

Conceptus Primus

Q? d

Evangelico-Parabolicus.

wlons m

reinted, h

T IEM A

nf

Ecce Rex tuus venit. JMatt, 2r,

hu[usSacramen

Snof's

diun (

as mort;

Chrifti patientis dolor füit ama-

grum vent

as a

riffimus fpectando illos,. á quibus in

f

mortem traditus eft ; fucrunt autem

I. tres traditores Da.vmx, a. trCs trd«

ditores humani.

Exordium.

Uid hoc? quomodo concordat bodier-

. nus Chrifli triumphus, quem Evan

ium commemorat, cum funefto mortis

É

B-

^

fpe

F. Dorz, Diurg. Coge.P. F. — a. eus

-

1

(

g

Dominica Palmavum.

«ulo, quod poft paucos dies exhibebitur? $ ,

j ä(ffe) W

quanti honores ! quanta obfequia! quanti 495

(

plaufus & applaufus! quante gratulationes,

gt !

i

& acclamationes fiunt hodie? Sed heu! quan-

PETWABU

tus erit poft aliquot dies lu&us? quanti mos-

N

rores? quanta opprobria? quantz poft om-

TT

nes applaufus explofiones; illufiones, expro-

s ii

brationes? hodie clamant: 6 /azza filio Da-

qiali, qi

vid! Leueditlus, qui vemit zu uomine Domi-

u

$i; tunc clamabunt: eruczme! crucifige!

xïeconüdcrgn

hodie occurritur Chrifto viridibus ramis, tunc

ei dabitur ficca arundo ; hodie accipit flores,

?

tunc caput ejus cingetur fpinis; hodie fler-

nuntur illi veftimenta aliena; tunc fpoliabi-

nrrifi du

V ilbs,iq

tur veftimentis propriis; hodie dicitur: ecce

ARex tuus ventt,

aule poft dicetur: zoz ba-

itünE &ULET

Paucis: hodie

bemus Regem mift Cefavem.

Chriftus apparetin Jerufalem veré triumphans

& gloriofus, brevi pendebit in medio Latro-

Vndtors

num defpe&tiffimus: f/rozdeztes bodie tautim

Vondtotts

Chrifie accipe vamos , truucum, quifupereft,

cras tibi tuvba. dabit.

Qusfo chariffimi,

quid hoc? cur Chriftus previdens mortem

h

fuam paulo poPc fecuturam hodie ram glorio-

um ingreffum in Jerufalem voluit inftituere ?

MPRUS

Varii varias affignant caufas, inter quos Di«

Bers. fecrm.

vus Bernardusait, Chriftum hoc feciffe, ut

hr fü, t

& dom,hed.

DX

augeretur ejus abje&io, & ignominia in paf-

ld jj

fione; quantó enim quis gloriofior aliquan-

il

do fuit, tantó major eft ejus ignominia, cüm

?I m

deprimitur. Et hinc quia Chriftus extrema

", Dri

um paf-

qu&que pari voluit; ho; eít, exceif

lonis

äfgrio fl

1

i

Conceptus T.

371

fionis facere, ideó hanc fibi priüs glöriam

tquia! (

t frtltiy

exhiberi paffus eft, urinaltum eve&tus profun-

dius caderet, &.creícente gaudio crefceret

& hey! a.

dolor, & amaritudo doloris.

! quni g -

Quàm amarus

fuerit Chrifti patientis dolor, mecingua di-

Tütt of g

H

cere, nec calaomus defcribere, nec. ullus ho-

Wfüüü, &i

minum fibi imaginari poteft, & quare? ob

ltto ff D

.

varias caufas, qua dolorem Chrifti magis &

1770

imsgi:augebant. Ego unicam tantüm vobis

À mf

hodie confiderandam propono; dico igitur

n n t

1

Ti d

Propofitio.

i hd

i t

Hrifli dolor fuit amariffimus, fpe&ando

dude d t

illos, 4 quibus in mortem traditus eft;

Y r

fuerunt autem

1. Du: od

ts

Divifïo.'

qumeiolato

i letua

]. Tres traditores Divini,

s. aiji

II Tres traditores humani. Atfcndite!

v qunlm)

ymt n

lu g

Pars Prima,

j vohiuinma?

MPRIMIS amariffimus Chrifti patientis do-" N.I.

i n g

|

lor fuit, quia traditus fuit in mortem 4

um bt fCCil'ï('?

proprio Patre fuo, á

uo genitus fuit, jux-

W gt

ta illud: proprzo fzlio fuo z10n p

;

erczt Deus, Rom; $,

!

10ïwüorj£k;a-

féd pro uobis omnibus tradidit il

47, & quor-

0^

umj in mortem, inquit Gloffa.

En! cha-

( !

g

T

j

/!

rifimi, primus traditor fuit Deus Pater, qui

T. T.

pepercit, quid magis

M

,P"?Pf'io Jilio /uo non

dole-

Aaz

(i

372

Dominica Palnarum;

"101 a

dolorificum? hoc ipfum dicir Chriftus per

TT

Tob. x6,

Prophetam Job : zuzuzbus impiorum tvadidit

1]

ouit

746 ; lcilicet, àt iterum Gloffa ait, Pater meus

ii

caleftis.

Confiderate bene chariffimi verba

T l

ii

Chrifli : tradiditme, inquit Chriftus, 7zazi-

£us , & quibus manibus? non bonorum, fed

um V

j

zmpiorum , & quare manibus Zzmpiorum ?

ideó, reponere videtur Chriflus, ut impii

impié me tractarent.

Nimirum dixit Pater

y;;UNDUS :

sftum in 1

celeftis filio fuo, cüm eum in mundum mit-

'€ecl. 2

teret: oge, quod tibi applicatum fuerit ,

d entm d

d. Qu

accipe, Cv im dolove fuffige, €9 im bumili-

tate tua patientiam Dabe, cui precepto Chri-

anlim )u

H,.quxto

Phil. 2

ftus etiam obedivit, & quidem usque ad mor-

tem. . Verüm que demum caufa eft, ob quam

ipkedii: t

Pater coeleftis filium füuum ad mortem tradi-

st quidd

dit? Caufa unica hujus traditionis fuerunt

4it t f

Wom.$. peccata nofílra; fcriptum enim eft: pro zolis

DI

15j 5.

omnpibus tradidit illum; & alibi: propter

lat d

Jcelus populi suei percufft illum ,. quid clarius?

Mi Of

tl Q

Conftat cbariffimi ex Sacra Scriptura, quód,

eüm obfeffa eílet quedam civiras in terra

5 mj

i. Nfls

wReg.3. Moab, Aex Moab tzmens multüm, mullum

Jciens vedemptovem , ueceffrtate compulfus ob-

qilqimm]

tulit primogeuitum fuum fuper snurum in bo-

ophidiof

Jocauffum

ominuo, uteum Dominus libera-

Ttate &trgno 1

ve£, quo fa&to hoítes ftatim recefferunt, &c

Àm? W

«ivitas liberata fuit.

Quzfo quid per iftam

ïï[:hllfl, qm k

«ivitatem meliüs intelligi poteft quàm mun-

Altum; df

dus, utpote qui obfeffus erat ab hoflibus, id

AMoenlis

eft, demonibus plusquam quinque millibus

3 mortem j

apnnorum, &nullum habuit liberatorem, tam«

* (ug

u

|

L

Conceptus I.

373

l Chn'üus ,

diu donec Rex caleftis filium fuutn unigenis

janwztmd/du

tum obtulit in ara crucis? Certé tunc liberati

hPt ^ fumus 4 poteflate inimicorum noftrorum,

üimw, euandoJ/fc dilexit Deus mundum , ut filium yoas. 5

Vumm — fuum unigenitum davet, ut ommes, quicre-

munk ^ duutznzpfum, uom pereaut, fed babeant vi-

Min! — zgz eterzam.

1. Ut n

o dint T

SECUNDUSS traditor fuit Spiritus Sah&us, N.IL.

"um 'qui Chriftum in mortem tradidit, & quare?

jumjm, ^ quia confilium deditJudeis, ut Chriftum oc-

^UR ciderent. Quaritis forfan, quandonam hoc

uU confilium Judais datum fuerit ? tunc datum

imgim — eft, .quando Spiritus San&tus Judzis per os

wijóp Caiphe dixit: vos ze/cztis quidquam , uec co- joan, 11;

dmmtà | gitatis, quid fcilicet expediat: 4uia expedit

Jimhum — wobs; ut umus moriatur bomo pro populo,

Porro additur :

us €P mom tota gems pereat.

ij £oc autem d femetipfo mom dixit Caiphas,

,uibm! — fed üt ait Chryfoftomus ; ex inftin&tu Spiritus

mumelh San&i Certéhoc confilium fine effeGu non

wmaum fuit; nam a? z//o dze cogitaverunt eum inter-

ylin, n

ceve.

Nóftis chariffimi ex facris litteris,

j quód quidam malus confiliarius, nomine Achi-

r mn tophel confilió fuó effecerit, ut David de ci-

mDomiW;' vitate & regno fuo expulfus fit; &t quid fa- s. Reg. 17

um? erat quidam bonus confiliarius, nomi-

ii

1

95)21

ne Chufi, qui bonó confilió diffipavit malum

f

h q"ïd

[]

conlilium;. effecit enim ,. ut Abfolon iti arbo-

1 pOlt

qT

&i refufpenfus & occifus fit, David veró poft

T

» «l

qlll

]» hujus mortem in civitatem. & regnum fuum

:

intelligitur per confilias

)ullllb

À

ni.'«'ä

'l'ïm redieric. Quisnam

ü

riuim

Aa 3

|

JDominica Pahnavum.

374

rium illum malum? inrelligitur diabolus, qui

um fffif

a

confilió faó, quod Evze dedit, effecit, ur ho-

l

mo eje&tus fit de paradyfo, & regno calo-

[j

r ywmt

g m

rum, ad quod creatus erat.

Verüm per con-

ivl

filium confiliarii boni, fcilicet Spiritus San&ti

;-gwa q

fa&tum eít, ut formofus Abfolon , nempe

TU

ip

n ccator

Chriftus /peciofus forma pre filiis bomiman

fufpenfus fit in arborem crucis, & poft illius

ol

mortem homo redierit in civitatem , & in

Aæ/*m t

tegnum fuum.,

N.III.

TERTIUS traditor & quidem divinus fuit

m

Ephef. $. Chriftus ipfe; fcriptum enim eft: . Chrz/fus

dilexit mos, €? tradidit femetipfum pro uo-

RATER A

; hucfute

bis in mortem pro falute nofiva, — 1mó Chri-

ftus ipfe dicir ex ore Prophete: de4i die-

unt i m

&am auimam medIH, ideft, vitam, g mamus

PU hr

2nimicorum, ejus.

Et quis de hac veritate du-

ss

biter omnibus manifefta ? nunquid Chriftus

3 Nmrun

jvit obviam inimicis fuis, dicens:

Uuent gttæ-

fs a,

vitis? nunquid refpondentibus :

Á

efum Na-

79 H r

sdvenum , vuríus repofuit : ego fum; £ ergo

siiinm |

qe quevitis , /nite bos abive?. quxlo quid

at

hoc aliud eft, quàm fe ipfum in mortem tra-

s

dere? Refert Sacra Scriptura, quód Jonas,

1 i wndi

eüm in mari effet ,. & navis periclitaretur, ad

wn. Cf

€os, qui fecurn erant, dixerit, tollite me,

Imagis

& mittite me in mare, & celfabit tempeftas,

1 hat

quod etiam fa&tum eft; nam projecto illo in

"a dblorn

$£nare omnes alii liberati- funt.

Simili modó

A Prop

Chriftus fe ipfum dedit in mortem, ut nos à

Anr, (

chari-

tim, B

mþ;te liberaret, quod fuit maximum

tatis

(YM,

Conceptus T.

$75

t du

tatis fignum , fcriptum equidem eft: zza7orer foan. 1;

j ECit, Vs

bac dile&ionem memo babet, qudm ut ami-

1900 t

suam fuam ponat quis pro amücis fuis; A

AU ptr t

Chriftus adhuc majorem videtur habuiffe cha-

rtus od

ro amicis po-

ritatem , quia vitam fuam non

( fempe

fuit, fed quod plus eft, proip

j

1s inimicis fuis,

t hn

fcilicet peccatoribus.

Nota hoc ó homo! &

STn IT

gratiam fidejufforis tui ne oblivifcaris; dedit

Qu f

|

qzz'm jvo te agimam fuam. |

|

i t

Pars Secuhda.'

«in dv (

]mtjag

RAETER allatos tres traditores divin(;ä ad- N, IV,

nfti I

P

huc fuére tres humani, qui Chriftum tra-

u dl

diderunt in mortem ; & quinam fuerunt illi?

f p

Imprimis Chriftus in mortem traditus fuir d

Hv

fuis difcipulis, quibus omnem amicitiam ex-

T Chrftt

hibuit; Nimirum unus eorum vendidit eum,

b

j

fcilicet Judas; alius eum negavit, nempePe-

W.

f[iml [

trus, rertius relicto Sindone nudus ab eo af-

;

m g

fugit nimirum Joannes, imó ceteri omnes;

Qui antea promiferant, fe cum eo morituros;

j ov

g n

relidtó eó fugerunt, Nunquid chariffimi per*

fida illa venditio, negatio, & fuga amariffi-

Rif *Wh :

imum. Chrifto dolorem caufaverunt ? Certé

at

€ó magis augebatur in Chrifto doler, quo ma-

nw'n í Im lltl j

TL

W

Jori charitate in difcipulos ferebacur, Huné

fuum dolorem fat claré manifeftavit Chriftus

um

m)c(h j

/9Ui

07

*

If

per os Prophete dicentis: fra£res meos A

2 Job, 1

j

|-Jfecit d me, €? noti zei

[//

afi alieni veceffe-

j

n m

'

f

-,;Jghixi- fuHt Í w€, En! fratres

uos reputat Domti-

j

u

Á& 4

nus

'*37?

Dominica Palnavum.

PL

xus difcipulos fuos, ut magnitudinem amo«

J

"

ii

jf

ris fui erga illos indicaret; attamen ipfi reli-

[

t

querunt, & tradiderunr eum in manus ini-

"

inici.

Figuram hujus traditionis & vendi-

rm[l

j

jrippt

d

tionis habemus in Jofepho fat manifeftam.

j

g du

Edicite chariffimi, nunquid Jofeph à fratri-

j

bus fuis venditus & tradjtus eft in manus ini-

micorum? nunquid de confilio unius eorum.

ETU

guntil

nomine 7ude fa&ta eftilla venditio? en! Ju-

das ille venditor Judam Ifcariotem prafigu-

igovenctn

du

ravit; & Jofeph 1lle venditus, cujus nomen

interpretatur Salvator , Chriftum reprefentar,

lm

fs

; $ Reg.de. Infuper quemadmodum Joab Amaía per ofcu-

lum dolofé interfecit, fcilicet una. manu . te-

195 foS (

nens mentum, & quafi ofculans eum additis

jgtur? m

verbis : /2/ve frater s , alia veró manu in-

deo frt

simcos u

terfieiens eum, ita Judas acceffit ad Chriftum,

dicens; 2ve Aab/i, C? ofculatus eff eum , &*

ii tetram

at ntn

gper ofculum tradidit eum in mortem. Co-

itate jam chariffimi, an fit dolor, ficut do-

n Nilo

j

or Chrifti, qui tefle Hieronymo mggïs do-

rf pem

luit, quód Judas defperaverit, & veniam non

du ras Y

petie;ir, quàm de hoc, quód vendiderat Eum,

WE

N.V. , RURSUS Chriftus traditus eft in mortem

tyày)

4 cognatis & confanguineis fuis, id eít, à gen-

foc ptni,

fifiner,

te Judeorum, utpote de quorum genere na-

tus fuit.

Hi nempe Judai tradiderunt Chri-

t Mi

Ílum gentibus, fcilicet Pilato & Herodi , te-

þr? D

Jomn. 13- fte ipfo Pilato dicente ad Jefum: gezs zua &*

Vupalfone.

|

tt dolorem

ontifices tradiderunt te mibi : quid feciffi ?

i

"

Lucj —l i D

imó alibi: Péjetus comvocatis Priucipibus

"

Ü

I augebax

; acev-

*

LU

.. Couceptus T.

377

hd a

Jücerdotum, €? magiffvatibus €? plele dixit:

Tuntn ii d

ebtuliflis mibi bominem quaf avertentem

L mani j

populum - ecce eum covam vobis interrogans

n & ved.

aullam caufam invenio im bowmiue i1ffo. At

1t manfelu,

quid refponderunt Judei? dederunt tale re-

hst 1 fani

j

Íponfum chariffimi, quod quodemmodo gla-

sT

dii inftar acuti cor Chrifti penetravit: /Z z0z

ts etrm

e[ft bic malefatfor, ajebant, mom tradidiffe-

1 nl

snus eumn tibi.

Conítat , quód olim ad Sam-

t

fonem venerint cognati, & confanguinei fui,

15 i t

,Üicentes : veuzmus, utigemus te, Cv tra. udic.15.

dhomdin

amus in mamus Phbilflim; & ecce! permi-

€!0['?.'i

fit fc Samfon ligari, & ab eis trahi ad inimi-

lüä Xmiïag

STUTTTE

!

. cos fuos.

Quis quefo per Samfonem intel-

i m

.ligitur? nemo meliüs quàm Chriftus, qui

lt

adeó fortis fuit, ut duobüs verbis: ego fum,

eefeniun,

inimicos fuos eurn quzrentes & ligare volen-

iif U

tes in terram proftraverit : 4udito boc verbo

j

alieruut vetvov[um, C ceciderunt in tev-

«hr, od

vaonm.

Nihilominus fortiffinus hic Samfon

i

l

m p

' Chriftus permifit fe voluntarié capi, ligari,;

g L venan t

& in manus inimicorum tradi.

at

: DENIQUE Chriftus traditus eft in mor- N. VI.

dj d

l

tem ab ipfa Matre fua, utpote quz eum ad

]

hoc genuit, ut mortem pro humano genere

T

fufineret. Scriptum eft : JZadat juxta cru- yoan. 19.

camn p

cem Maria Mater

ef4, & quomodo íta-

j lt^

bat? plena dolore, plena commiferatione &

ho

j

. €ompaffione erga filium fuum , qui dolor Ma-

i jinf

tris dolorem pendentis in cruce filii fummo«

TE

j

Dixi, quó

pere augebat, ,& duplicabar.

T

Aa $

Meater

(

378

Donziníca Fnlmarum;

yt

n

muhll'

Mater Chrifti juxta crucem fteterit plena amae

A

jam ?

riffimo dolore, attamenipfa maluit filium cru-

ii

blcond

gt

cifigi quàm genus humanum non liberari, Di«

1/

uæ hhu[

Prov. 50,

cit Salomon in proverbiis fuis: pertria mo«-

iil

) lens :

vetur terra, & quartum fuffinere. non pot-

fl

€f. Qausritis, quid per terram hic fignifice-

(qurs

UL «

tur? fignificatur Maria; & quare? percipite

dOQuL

rationem,

Terra portat homines, ne cadant;

d

;&ïndcl

t

pariter Maria fepe portat nos per gratiam

fuam, ne cadamusin infernum, — Terra pro-

;;gmtülï.

fert nobis fru&um bonum, unde vivimus ig

mam:w e

n s

hoc mundo; pariter Maria protulit nobis be-

nedidium fru&um ventris füi, unde vive-

4 g

mus geternum in coelo

dedih u M

Porro iffa terra, fci«

cet Maria movebatur per tria, id efl, per treg

hcoquerenu

dolores acerbiffimos, quos fuftinuit, quorum

wau N

primum paffa eft in flagellatione , fecundum

smeem r

in coronatioue , tertium in crucifixione filii

tnldtraret

fui; propter bec tria inquam , graviter mo-

vebatur, & contremuit terra Maria; attamen

ea fuflinuit, ut genus humanum non perdes

1

retur, fed quartum nullo modo fuftinere po-

tuit, fcilicer humani generis perditionem; imà

QU m

fi poffibile effet , ut Maria centum filios habuif-

nf

fet, omnes pro redemptione generis humani in

qui r

mortem tradidiffet, En! chariffimi, etiam Ma«

ditus t Cj

riaChriftum in inortem tradidit,quiain mortem

aud acedits

illius confenfum fuum dedit, magis volens

is, qud

eum mori, quàm hominem damnari. Figuram

tutis? ij

bujus legimus in libro Regum, ubi dicitur

tj dolor

uód cüm' civitas quedam, Samaria nomine,

& Reg. 6

*ulte func

' eircumvallata effet; & victualia deficerent cis.

at u c

Vitati,

j

À

m]

Conceptus L.

379

Il

vitati, mulier quedam ma&avit filium fuum,

Aut m m

& comedit cum. alia. muliere, quo comefto

tUberr,

alia mulier abícondit filium fuum, & clama-

frrtriam.

vitilla, que filium fuum ma&taverat ad Re-

Wt T i

gem, dicens: Ó Domine mi; hec mulier &

Abf

ego Coximus filium meum, & comedimus,

Audiens

u

it! Yrupie

hec autem abfcondit filium fuum.

A

Q il

autem Rex hanc rem, fcidit veftimenta fua,

Wt grnam

& deinde laborabat ad hoc , ut civitas illa li-

n !

beraretur.

Per civitatem illam intelligitur

i m

mundus, qui obfeffus erat ante paffionem ab ini-

ml

micis, id eft, demonibus; per mulierem il-

Ti w

lam fignificatur Maria, quz confenfum ad hoc

i ia

dedit, ut filius fuus mactaretur & in cruce

i ddpnim

decoqueretur, ut mundus ab hoftibus fuis li-

fb r

beraretur. — Nempe tefte Ambrofto ftabat jux-

ju, fndm

ta crucem Maria non folüm , üt mortem filii

fui confideraret, fed ut mundi redemptio-

ncbrort d

,pritm

nem exfpeGaret.

finty d

qm o t

Epilogus.

i n p

st m

OSTIS modó chariffimi fex traditores

af

Chrifti, & ex hoc fine dubio agnofcitis,

quód dolor Chrifti amariffimus fuerit, Tra-

ial

ditus eft Chriftus in mortem ab amicis fuis;

jl nl

quid acerbius? à cognatis &t confanguineis

(j

j, m

fuis, quid gravius? ácclefti Patre fuo, quid

N

amarius?

a

propria. Matre fua, quid quoefo

TA

um uhl?*'ï

magis dolorificum excogitari poffet ? Per-

?

g

pendite hunc dolorem chariffimi, & cave-

rþcl

te; ne bhunc dolorem Chrifto renovetis, id

| " Mr

11

€ity

[

l

(i

Dominica Palmavum.

38o

4,'.5/uifumk !fg

9&, ne per peccatum de novo eum tradatis

lfj mortem.

"

P g t

um

:Phanfl. n

p

5 4p um

. Conceptus Secundüs

j huditn

j

Biblico-Scripturifticus.

; Newn

-:Rils Í; Ro

) yid u

THEMA

dhajt

Cum appropinquáffet Jefus Jcrofo-

j ais Ka

lymam.

Mattbh. 2r.

j t g '

ypn, I u

mmodo v :

sf pod

Synopfis. -

Duplex iterum reprzfentatur ng—

lgnemaliq

samaína? p

ra paffionis Chrifti, feu Chriftus pa-

gl inpt

tiens exhibetur dupliciter figuratus,

al turcant

nempe i. in Baz[oze , 2. in Davide,

i, n

m qi

Exordium.

yitgui Dto

n moym

ON abs re mirari quis pot&ff, dum ho-

thcadtm, 7

N

diernum Evangelium legit, aut prelegíi

ITTT

fibi audit, cur Chriitus Dominus cim appro-

irges f

pinquáffet erofolymam in ingtelfu fuo iede-

v Abtdun

refuper a(inam, & non potius minifterió ge-

elusel]n

neroli cujusdam equi uti yoluerit, précipué

3 IÁmolat

quia ad inftar Regis ingreffus eft juxta illudz

aruit Chaf

ecce Rex tuus venittibhi? Cerià Alexander

'npt quiq

Magnus femper generofo equó, fcilicer Buce-

Ünn, ij

pha ä

^Ilf

Conceptus I7, -

381*

12 t00 rl

phaló ufus fuiffe legitur. — Julius Cafar, càüm

triumphator Romam ingreffus eft;. currum

habuit eburneum, quem trahebanr quadra-

inta elephanti.

Nunquid Marcus Antonius

md

^

onibüs ad currum jun&is triumphabat ?

Nunquid Aurelianus ad currum cervos adhi-

Tius

buit? De Nerone dicitur, quód. nunquam

ingreffus fit Romam nifi mille Rhedis ftipa-

l

tus. Quid multis? Salomon ad oftentatio-

nem fug majeítatis quadraginta equorum mil-

k t

lia alebat, & duodecim millia curruum habe-

v

h

bat; cur igitur Chriftus , qui plusquam Salo-

mon, imó totius orbis Monarcha eft, fo-

lummodo vili afinà uti voluit.

j

Utüque non

defuit illi poteftas, qua demandare potuiffec

infignem aliquem equum fibi adduci, ficut fe-.

rz/:nramriga-:

cit cum afina? potuiffet hoc facere chariffimi;

d nl

at oportuit impleri fcripturam dicentem : ec-

ic gt

ce Rex tuus veuit tibi ananfuetus , fedens fu-

; Dirid

per affnam , & fimul verificari figuras.

Scris

ptum eft, quód Abraham, quando accepit

praceptum à Deo, ut unigenitum filium fuum

W

in uno montium immolaret, & offerret in

lm

holocauftum, minifterió afini ufus fit, non

T

j

gor, t

W

equi tefte facrotextu:. "Zbrabam de so&fe com- Gen. 15.

Jirgens fPravit affaum fuum, — Quoniam igi-

onis 9

T o

tur Abraham figura fuit Chrifti, utpote qui

ingreflus eft Terofolymam, ut ibi in uno mon-

yydis 7

i 7

tium immolaretur. pro nobis peccatoribus ,

oportuit Chriftum uti afiná, & non equó.

i

I5

^

Nempe quidquid contigit cum Chrifto ante

j

,1»

4

j

;

[

paffionem, in paffione, & poft paffionem ,

T

£2

/

382

Dorminuica Palmavum.

j

u

ea feré omnia antea pridem contigerunt in fi«

guris, quarum complures vobis jam exhibui

cläpfïs( Dominicis; & quoniam adhuc alique

quria d

H ;zm' g

fuperfunt, duas iterum hodie vobis repraíen-

"-Jg';mfonc Ang

tabo, ut proceffio de paffione Chrifti magis

m n

lu&uofa & lugubris fiat.

Sit itaque illius ti»

tulus, & concionis mez

ggU |

p

1j

girünità

Propofitio.

g E

HRISTUS patiens dupliciter figuratus;

ol

€

Ícilicet

g, d

chrifts voc

vfferi matt

ivifio.

ii

I. In Samfone,

H In Davide.

Attendite!

a tfe m

waem uj

Pars Prima./

sjpitad

gegidiamur i

ORS ftatim in ingreffu fermonis mei ali.

o bnleams

xN.I.F

quis dicit: quomodo Samfon figura Chri-

at mds,

f jrin Q

fti elfe poreft, qui complura & gravia pecca-

ta commifit? huicrefpondeo: quomodo Da«

vid, Salomon, & alii Chriftum prafigura-

ulX am

runt, qui plura & gravia peccata parrarunt?

tulins vfen

Nempe licet Samíon peceaverit, tamen etiam

dm, qui

Heb. 1 1.

Titte Ts

penirentiam egit; & hinc Apoftolus Samfo-

Aug. fetm, nem irte

r Sanctos antiquz legis numerat,

2 Chrft &

107.ds tem,

Quare dubium non eft tefte Auguflino, Hie-

Ami [nor;

Hier.

. ep

'ronymo, Gregorio & aliis, Samíonem fuif-

& primum f

$. Pauli ad

^tts fteri,

*hil.

fe figuram Chrifti; & quidem ftatim in nati-

Conítat, quód. Nativitas

tlf

vita!ue & pueritia.

Sam-

t

Conceptus LT.

383

ii

t

Samfonis per Angelum primo fterili ejus ma-

]wdic. 15

^5 n tj

tri, dein patri Manue prenuntiata fuerit; pa-

d d

riter Nauyitas Chrifti Marie Matri, & Jofe- Lac. x.

VUrente

pho patri ejus per Archangelum indicata fuit,

if myi

De Samfone Angelus Matri dixit: zp/é zucz-

tint il i

piet liberare Ifrael de manu Philiffinorum;

fimiliter de Chrifto predixit Angelus :: Sa]vuz Maith. x.

Jaciet populum fuum 4 peccatis eorum.

De

l

Samfone dixir Angelus, quód futurus fit Na-

zarzus Dei ab infantia; de Chrifto. dictum

iit t

eft per Prophetam : guoniam Nazareus vo- Matth. a.

cabitur. Samíon fignificat idem quod /o/;

Chriftus vocatur /o/ 7uffitze. —De Samfone Malach, ^.

/

ex fterili matre nato dicitur: crevz puer, €7

Leuedixit ei Dominus , capitque [piritus Do-

ln

4l

suiui effe cumeo; de Chrifto fcriptum eft:

uer autem crefcelat, & comfortabatur, ple- Vuc. a.

uus Japientia &v gratia Dei erat n illo. — At

!

progrediamur à pueritia ad fubfecutam eta-

m i d

