*eptum; non habeas cor iüüm in Ore repos

l Yf i

fitumi , & quod fequirur, omnibus éxpofi.

fbl

datalmtinti

tüm; fedin corde recondirum; non efto lin»

Buarulus; fed pauciloquus; & verba, qua

t hqie

fifica d l

locüturüses, priüs pondérain corde, & me-

aiiare in miente,;

us H

gt habebtt i

CERTE vir ille;

guz ?izoie'mm l*/z'Zz"dl fua, N. VIL

quiliqii

jrudentifjmius ef.

Perpende hiet verba Ó

P'KOVQ 104

z

j

homo chriftiane! non folum $rudezs, fe

drudeatiffrmnus dicitür , qui linguam fuammo«

derauür. Nempe dicere v

lt Salomon: ille

j

prüdens elt, qui moderatür operationes; ille

T etïamawäf'

jrudentior, qui moderatur cogicationes fuas;

y ftgrt

fed ille prudeztzffimis efts qui mederatur lo-

nl

cutiones. At quomodo hze moderatio fir?

n

tunc fit; fi confideras; & bene attendis, Zui,

i

p

jl

dicás; cuj dicas, d/z dicas, zmagdo dicas,

g

TEU

g'üautim dicas, ne plus vel minus dicas;. Nia

j

l23

inirüm

—

€*12 . Dominica 1. Qm&'mg;y?mæ.

NT

mirum ficut eligis, quo. vefcaris, fic elige;

IT

"]

glld j

quod loquaris. Nunquid cibum per os in-

al

Snot

greffurum examinas? cur non etiam verbum

[

ex ore egreffurum , utpote quod fzpc in do-

A Uf.

u

mo tua graviores iragedias excitat, quàm ci-

n

ygi 4

bus in tuo ftomacho ? NNeceffe fxpe eft, ut

n

ante tecum loquaris, anïequäm cum aliis lo«

st

ui incipis.

gt

PRJECIPUE veró quis attendat; ne arcana

gitrt ?

NVIII

fua aut aliorum, quz ex officio celare debet,

U

k

alis evulget. Nemo faciliüs & fzpius huic

j g hb

periculo fe exponit quàm multiloquus; nam

4 QV

cüm plus jufto protrahitur fermo, fenfim ir«

5

s Al

repit duleedo quedam confabulationis, non

aliter afficiens animum quàm ebrieras. Qua-

vt m p

renullum fecrerum tam abditum & facrum eft,

u gl

quod non erumpat.: Ille tibi arcana fua ape-

fri, i

u Inndd

rit, tu veluti pignore fidei accepto tua vicifa

fim illi communicas; fed quid fit? tu forfan

i

lo

audita retices; ille obvio cuique refert, &

m r

hg ii

cüm omnes palam ignorent, clam feciunt? at

nunquid hoc ftultiloquium eft? eft enim ve«

jme,

D

ró; quia fit fine confideratione damnorum ,

ug exinde fequuntur, .Et quenam funt hec

RT

ii hd

amna ? fíunt varia, magna, imó maxima,

quiar

Quzro ego : quid fit cum arboribus; qua-

rum radices nude funt? nunquid ciró are-

[2

haeít;

fcunt ac pereunt? pari modó is vivere nefcit,

cujus cor temere omnibus patet; imó virs

tnq'am [

qui cuidam officio preeft, & deftituitur fi«

'rfflmemo Q

lentio, tánquam nauclerus gubernaeuló defti-

"Mi Wi

tutus- vento ac flu&tibus ludibrium fit.

"h ;

N

LU

]

- USBUBEES

[

lgf//l/l/& |

4

- Conceptus F.

133

n [ie c],'ge

NORUNT hanc veritatem antiqui Philo-

H

T t Oi

1

NIX

fophi, apud:quos femper fuit magna filenti

m verbus

veneratio.

Simonides cum fervaret mode-

p inde

ftiam filendo potius, quàm dicendo, inter-

1 Qtüm Cj

rogatus, cur id facerer? nunquamait, tacuif-

æPC €ü, V

Íe me pornituit, fed ponituit fepe effe locu-

Qm alis [«

tum. Solon ex fapientibus unus inter alios

tacens interrogatus, an id faceret ex ftulti-

llj t &rCant

tia an ex fermonis inopia? refpondit: ítul-

re debe,

tus tacere non poteft; imó quidam voce li-

beriori de eo dixit: hic vel ftultus vel mutus

V ts hi

Bqusy sum

eft; cui Philofophus refpondit, & quidem

m ln

acuté: non.utique murus fum , cüm oquar $

dl v

nec flultus, cüm tacuerim, quia ftultus ta-

drtus (

cere non poteft.

Socrates querenti, quo-

mélctma

modo quis hominibus placere poffet? fi gef-

iil g

ferit, inquit, optima, & locutus fuerit pau-

0 ttà vic

ca.

Zeno dictitare folebat: cur binas aures

ftà mf

habemus, & os unicum ? ut plurima audia-

ye ider, d

mus, loquamur pauciffima.

Et alibi dixit:

lum fount

lougé difficilius eff. teneve ,. quàm proferre

? t enim

Jermonem. — Philofophis confentit Plinius, qui

ne dumnoryn

duas lingug- venas tribuit, quarum una in

venm fut i

cerebrum tendit, altera ad cor defle&tit ; Un-

, ii ao

de nihil aliud loquendum effe putat , quàm

uod cor fentiat, neque femper loquendum

ybribs f

n UId d 53*

effe, fed folum tunc, cum ratio verba poftu-

jj

at, ne fermones noflri temeré prolati infipi-

a i

entiam' redoleant.

Nimirum frequenti ex-

!

&e

r

perimento compertum eít, flamina ibi majo-

Jl

(j

ri filentio profluere, ubi profundiores finus

ubemzcwdïü

bt

habent, ubi autem. magno fragore quafi fe

)u

-I;

prge«

-

(

t34. Dominióa 1. lea;ïrag'cyïmæ;

[

agf

precipitantes aque defluunt, minor ibi adeft

jn

,

aquarum copia, & profunditas.

Ita pariter

| 'jftmeïlmims)m

ubi adelt filentüi majeftas, ibi cordati fénfüs

, y d

latet uberras.

Si hac fuper re etiam Poétag

audire placet à homo chriftiane,, locó epilo«

8i fequentes miemorie tu& imprime verfus;

-

n

Epilogus.

N

* IL melius lingua eft, fed nil quoque pe«

'V

jus eadem,

Triftia cum dulci toxica melle gerit.

Ls t

Eximia eft virtus preftare filentia rebus,

gen

At contra gravis eft culpá tacenda loqui,

EX

Mi

Clamofi juvenes eru&tant multa tacenda,

Aufteríque ràcent multa loquenda fenes,

[

|

Moribus his adeó perverfis untur orbis,

Nemo fuo loquitur tempore : nemo tacet,

]

l

i

iNunc eft dicendum, nunc eft ratione loquens

j

i

dum;

(;

i

f

[

4l

l

l

Qui modicum fatur

fapiens hic effe probaturj

|

!

Qui nimium fatur ftultiffimus effe probatur;

Ex lingua ftulta. veniunt incommoda multa;

|

Os qui non claudit, quod non vlul.t,,-.fægius

audit;

1

|

ROT

Si cupias pacem linguam compefce loquacem;

|

S

Átivin

Raró credatur tali , qui plurima fatur ;

isin hy

|

Infipiens fatur fübitó, quidquid meditratur;

TT

l

Virtutem primam . effe puta compeícere lin-

/t. Nnitm

guam;

/cerc«;

; "Liphtn

Proximus ille Deo

€ft, qui fcit ratione ra

: Wintri

l

—

Hinc

|

j

tf

Conceptus PT.

155

n f Dd

Hiu'c'linguam frena, reCa rationis habená,

* li parite

' Non contradicens dicitur effe loquens,

Oi fen(iy

Quod femelemittis,non eft revocabileverbum;

QUam Dodra -

Cuy , ubi, cui,

quande , quidve , loquare;

0 epi]o

vide.

T verus;

Conceptus Sextus

Aícetico-Moralis,

T

CI RBOESMAA

;&k w

letia ts

L

evantes antem óculos fuos nemi-

tenda lo -

nem viderunt.nifi folum JES U M.

f tcendt

Matth. 17.

Vi bnts

tur orbi,

—— Synopfis..

: rmo t

tioreloque

Vifüspoenitens ducitur r.ad domum

aiphz, 2. ad domum Hlerodis &

eff ptobum.

£f pl

Vcnonica; ;5 'gd monch-GaIVariæ.

mmod m

vl i

Exordium..

ctranfit gloria mundi; quomodo tranfit?

SI

Pg[celoquiümi

ficut vifio transfigurationis, inquit Corne-

m

lius in hunc locum, ita mundana gloria tran-

il

fit, itatefle Paulo preterzt figura bujus mum- 1. Cet. y.

u

7Z. Nimitum omnià in monte Thabor glo-

riofa apparuerunt.

Gloriofus erat ille fola-

u

; Mle niveus candor in..

T

ris fglcndor in faæs

veíle,

fins

[4

L

*

(

136 | Do.mz';zim*H. . Qgtddraägïm?.

vefte, ille Triumphus in a&re, ille applaufus

de nube; imó crediderim ipfum montem Tha-

bor exultáff? pre gaudio, ficut feriprum eft:

n

Pal 115- zroptes exultaverumt dt ariétes , &v colles

ia

fid

Jicut agni ovium , quando vidir in fuo verti-

ce illum arietem & agnum transfigurari, qui

;Admomcmw

/ Joan. x,

paule poft erat irnmolandus in Jerufalem , ut

t

tol

iET

et peccata mundi, 'Sed eheu! quàm

breve hoc gaudium fuit ? difparvit vifio hec

h

!

in uno moinento, €7 Zevanzes oculos fuos

zon viderugt uiftfolum Sefum, & hunc cru-

;

YOtodt

4

müm&&l

cifigendum; erat enim locutus cum Moyfe

Lucs »,

& Elia de exceffa, quem cotupleturus erat z

, r

Seerufalem , hoc eff, de fua paffione & cru-

pis gt

cifmione. En! chariffimi! vifioni gloriofz;

àmiíd,

que vifüm difcipulorum mirum in modum

aum r

recreabat, fucceffit vilio dolorofa, de qua

slimir (

Yoan. 19.

fcriptum eft: videbust, dm quem transfixe-

g j

yunt.

$37

Ita nimirum poft breve gaudium do-

i a

lere debebat difcipulorum vifus, Ó quasto

beadind

magis doleat vifus nofter poft peccatum ? fa-

Lmin

n& doleat, nil aliud hac quadragefima intuen-

debi m

do & confiderando z///o0/mm Jefum patien-

dtm! g

tém. Quare hodie vifum ad loca facra Chri-

a C n

fli patientis ducam , ut ibi videat; quid &

tfain| f

quare Chriftue paífus fit; fit itaque ritulus, &

LU

x

Q n

It f

j

Propofï-ti(;.

j

l

li h;

fus pcenitens: ut antem vere peeniteat,

At agj

MAT

V

"* ducam illum,

' *qu fïfllm

.DiVifA

Vf |

Comeþtz)s ng

157

lpl

Divifio.

Hitontem T

Llenrum e

?-f) &' €01/I

-0 Áuo verri

JI. Ad palatium Herodis, &

domum Ve'rro-

nicz,

1

MUrri, qu

Attendite !

[mü[em) u

II[.- Ad monfcm"Calvariæ. j

det! quir

t vío h

f tfor fu

—— Pars Prima,

h n cn

TO citó ad iter te para Ó Vifus; iter enim

N. IO

i n of

C

quod hodie conficiendum tibi, nimis lon-

J t

*gum, & arduum eft, . Peccáfti, & eheu ni-

ii b s

mis graviter peccá(li Ó vifus; ergo poaeniten-

Tion r

dum tibi eft; peccáfli inquam, at ubi? pri-

um j ol

müm in horto; fcilicetin horto paradyfi; ibi

irol, d t

vidit mulier (nempe Eva) quod Lonum effet

V iranft

lignum ad vefcendum , €7 pulebrum oculis ,

guudlum d

afpetüque deleclabile ,. & tulit de fru&u. Gen. .

g, 0 quit

l

Ibi te in alienum officium immifcuifti à vifus,

tetun ? /

il

& fic mundum perdidifti,

Nunquid ad gu-

ftum fpectat difcernere, an aliquid fit bonum

ylima tb

l

ad vefcendum? cur igitur tibi hoc officium

lo ficn Q

.H([m Paäis

arrogáfti: €? vzdz,

uód effet bomum ad

z

o* Jga-

iden; Q

vefceudum? Xieu! quàm maléibi vidifti ó vi-

fus? vidifli, quód Zozuz effet ad vefcendum,

tique tb

quod tamen 77a/uz imó peffimum erat? vi-

diti, & ita videndo totum mundum obtene-

?

bráfti! . Fatere igitur culpam tuam Ó vifus,

& dic: oculus smeus depradatus eff auimatm Y hten, 3,

wuedTH. .O oculi, quid feciítis in Paradyfo ?

imó quid facitis adhuc in dies extra Parady-

' Dwi.

l5

um ?

1

(

338 Dominica 1I. dic?Mge/iinæ.

i

TL

füm? vos fpecula cordis eflis; fed quomodo

4 m

fepe commaculamini ? vos judices pulchritu-

dinis eftis, fed quomodo fepe vos corrumpi

)f

permittitis? vos flamma eftis; fed quomodao

lgt hn )

fepe animam comburitis? vos faces éftis ; fed

quàm malé fepe lucetis? vos mentis inter»

s,fmhs, W l

wmms s

pretes eftis; fed quomodo f&pe decipitis?

vos fenfuum duces eftis; fed quomodo fepe

" ïytülü j

sf

feducitis? vos affectuum pictores eftis, fed

quàm infernales'umbras fzpe appingitis? vos

ii

4 i dmmvïïf

denique ftelle terreftres eftis; fed quàm fa-

'talem fepe Ecclipfin caufatis? verbó: vos

ia

i

Aet.

pad, Iefte Antonio Paduano, latrunculi eftis, qui*

Domin. 2.

animam furantur: ocu/us e

vinds Q

'Q;md.,

s depradatus

fepm d

eft auimata tueattt.

slenicdms

N. II.

EN! quàm grave fit peccatum tuum Ó vi«

ïyg&r; igimr 1

w (

us! commenfuranda igitur deli&to eft poeni«

tentia; Properemus igitur adloca facra Chri-

4

!

vt

lnl

Pfal. 118.

fü pauentis. Deus meus! averteoculos v60$

ne videant vaniztatem.

Certé ita orare de-

TU

bes à vifus! nam ftamus ad locum illum, ubi ^riguli

vifus Petri

a

&

vanitate deceptus eft, Nempe

uno, Nd

ftamus ad domum Caiphe; ecce ó vifus! hoc

Vinnuy

Matth: 2 6.

eft palatium illud, àd quod Petrus Chriftum

fequebatur Z/ozgé. — Hoc eft palatium illud,

A w

m 18*1

in cujus atrio Petrus fe calefaciens Chriftum

mrie

ito, du

negavit, & quare? Tu tu Q vifus infelix

fs

maria caufa fuifti !

vidit Petrus fe calefaci-

D

i TA 1

ens ancillam oftiariam & ftatim in Petro re-

1 np v

frigefcit charitas; interrogatus enim, an cumi

enu$:i 4508

tht q

: "Matth.26,

Wal

Jefu. Nazareno eiïcf, Hegavit dic

Jum,

""

Conceptus PT.

EC

k Quomot

um , mon novi illum , "eque feio, tegue 10- Mate. 14

t lchrir

vi, quid dicas. .fpexit Peuus oftiariam Luc. 22

T05 Corrümy

ad ignem fedens, & ílatim in Petro tantus ]otn :5

M qtomod;

fumus oculos invafit, ut omnis in illo chari-

Es d

tas obfcurata fit, imó ille fumus ita morde.

lentis fnter

batilli oculos , ut brevi folvendus fit in ama-

X dtcipiti

ras lacrymas.. Heu! quàm periculofi funt mu-

oodo (oy

lierum afpe&tus? vidit Holofernes unam mu-

feiefis, fel

lierem Hebream , & caput perdidit, claman-

ipingitis? Yo

te Evnucho : uza amulier. bebrea fecit co

ufu-

M qin

H

Couem 11 domo Nabucbodonoforis ; : ecce Ho-

! wbh: vot

lofernes jacet im terra , € caput mon babet.

inldis, q

Vidit Petrus ancillam offiariam ; & facta eft

Wi r

grandis confufio; jacet enim Petrus in terra,

& caput non habct: nam tefte Paulo caput

z.Co:;qu

niulieris eft vir , og2$ autem viri caput ff

TOU

Cbriffus; igivur Petrus negans Chritum ca-

ido d i

put non habét. Quafo fi unica vox mulier-

x r r

culz proftravit cedrum fortiffimam libani,

Atocuts m

quid nimendum erit arundini leviffimz ?. Cer-

ia orane d

té mulier, inquit $,Maximus, plerumque oftia- Hom. de

t lum

ria eft, aut excludit à vita, aut includit ad latrenePe-

s Not

mortem, Nota tibi hoc à vifi

us , &ab alþe,.- u?l,' & ans

ovf

&u' mulicrum cave!

Vr rl

dlirum d

; VERUM antequam egrediamur cS&'h:oc N.AIIL

/

ii C5

atrio, adhuc femel Petrum afpice ; quaío

ilis t "

uid vides in Petro? lacrymas inquis video

ü

l

j

uberrimas ex oculis Petri cadentes.. /Dene

iil

í

rimil f

vides; nam tefte facro textu poft hoc pecca-

[

n

tüm Petfus egreífus foras ffevit amumé; at

u u

j

quomodo tam fübito cenverfus eft? pereipe

if

£al»

[

x4o JDominica l. Quadrageftma.

01

mïfwl

caufam: re/pexzt Domizus Petrum ; en! pet

gpu

müa

vifum Petrus indu&tus eft ad peccatum, & per

jm

afpe&tum Chrifti reduGtus eft à peccato ad pae-

niteniiam, Itaquefipeccáfti cumPetro; etiam

panitentiam age cum Petro; oculos tuos non

in creaturas fed in Deum verte, dicens: afpice

Ms

Píal, 118.

a[piceue, CT miüfereve mei! Nem

e qui vult

gl

à Deo afpici, non debet illi dor

j

um verte-

j

i m&llï

Aug. lib.

re; dorfum meum habebam ad.lumen, in-

coafef c,

quit ÀAuguftinus, & ideo facies mea non illu-

lo*

qun m

minabatur.

Heu! quàm mulü in templo aon

a d

illuminantur, & non afpiciuntur à Deo , &

quare? ideo, quia dorfum habent a4 altare

i

sb

verfum , vultum & animum veró ad ingre-

n

(j & gm

dientes ofliarias, mulieres, meretrices.

Ve-

E

J

T.

al kü

rum adhuc unum^ in domo Caiphe ceperunzt

E

4

t

quidam velare faciem ejus , €? colapbis eum

Marc. 14.

Lluc. 22.

cedere, ac dicere ei: propbetiza , guis ef ,

st

aM

qui te percufft ? Ah! quoties hodiedum ve-

Wi

Ezech. 8,

lahtur oculi Chrifti 4 peccatoribus dicentibus :

z0u videt Domtnus; dicere volo, à quoties

n

homines peccant tam auda&ter, ac fi. oculus

a

M v Es 1

Dei velatus effet, & eos non videret peccan-

L

Ti

tes? peccat hic in aliquo angulo autloco ab-

Job. 14.

fcondito, & dicit: zoz me videbit oculus:

peccat ille tempore tenebrofo & no&urno, &

Eccl. EL

dicit: 4uis zue vide? tenebre circumdamt

Je. t7 pevietes cooperiunt mwie , CT memo

circum[picit ste2. Ó temerarios tenebriones!

P

xR

Jbid.

uunquid oculi Domini amulto lucidiores funt

8 ml

Píal. 158. f[uper folezz ? nunquid fcriptum eft: 4uó zbo

TT

4Jpiritu, C? quà d facie tua Jugiam? ume-

A R

3

te;

$

Atf

-Concätus FI.

tj

)ftrm; e] :'

te; tiniete Divinum oculum, qui velari non po-

Wt B .

teft; Deus enimaliquando z//umenabit abfcon-

DRttoad p

dita teuebvarum ,. £? auamifeflabit confilia

TP ers

cory 1777 :

CU 0s noy

Áiens; tfie

ID6 u vl

3

Pars Secunda,

QUA. Verlg

F

[9)

bY

ED pergamus

vifus! & ex domo Cai« N.IV.

À hmto, i

^

phe egreffi accedamus ad palatium Hero-

!t nop jl

dis, vel potius ad fcholam.puerorum infide-

Vintplogon

lium, in quam Herodis palatium converfum

i, t

eft, üt habent deferiptores J-cru(?xlexn; En!

ht ] d

hoc ipfo in loeo peccavir vifus graviffimé in

ial inn

Chriftum , & quomodo ? .curiofi erant He«

meretnos,

rodis oculi, & Chriftum videre volebant ve«

(uple r

fte alba indutum, ut igitur oculis & 'curioft-

P al an

tati Herodis fatisferer, indutus eft Chriftus

fiz, ii df

Veíte alba, & in vefte alba illufus.

Nunquid

Todiedum v

hoc grande fcelus erat? erat enimveró : fed

us dicennibu:

fimile, imó majus fcelus comiittit vifus ho«

]o, quii

diedufn, dum nimirum Chriftum in Ecclefia

alba vefte indutum feu füb albis Evchariftici

t aCf i

vidett p

panis Ípeciebus latentem intuetur, & tamen

i ao

arüm veneratur, aut omnino impudica in-

viliit u

folentia Eidem illudir.

-

& noumid

T

HJEC fi rité confiderdfti à vifüs pcenitens,

N.V.

1714

confer te ad aliam domum, fcilicet ad do-

ios tentpdt

mum fan&e veronice, quz fita eft juxta viam

i

ilam, quz ducit ad montem Calvariz. En]

um CD /

)

hic Chriítus cum cruce tranfiens oblatum (ibi.

(l

[ læW/ [

& veronica peplum benigniffimà accepit, &

f

ian-

x

[uli

142 Dominica 11. Qz,zaz??agy?mä;.

Pl

f

fanguineam füam faciem abfterfit, & quod

"

P!l[l

plus eft, faciei füze Divinam formam cum ve:

]

" i

nuftiffimo miraculo impreffit. Confidera hane

n,iæ j qmbüi :

imaginem Ó vifus poenitens! en ! Chriftus props

m

ter tequafi depiétus eft. Videbat Chriftus, quód

m d

imaginem dolorum fuorum in Judeorum per-

:

joiis p

tinacibus animis depingeré non poffit, ideo

faltem voluit eüm exprimere ii tela Véronia

4 i

;mimæ? gt

ce, & omnibus fibi fincere eompálluris in mes

/74æu[müvius'.

imoriamrelinquere, Imófcivit Chriftus, quód

ia

vifus fepe dele&tetur infpiciendo imagines, &

d i

hinc inde válde obfcznas, igitur reliquic illi

imaginem füam ; ut 4 tabulis vénereis oculos

ágso, u

g d p

abitrahár, & in fornim fuz afpe&tum trahat,

Averte igitur oculos tuos Ó vifus à fzditatia

n pdtim

Ni(, bus pi&tis, nam tefle Gregorio Nyffenoezzaz

ss o

Greg.

s ii

hom. j

in 0culi forgicantur i2 pituris, & lepe dum

Eec l;

vifum eft ECypon, ardet animus && propéa

b ao

d

rat ad prototyporu

n

M

Pars Tertia.

Mil

hr

ISCEDE nune ex hoe loco, & aliquana

N.VLD)

tulum progredere Ó vifüs! fed quorfum?

p

j

verfus montem Calvatim, Seriptum eft, quód

J

^ Chriftum, dum àd monteim Cálvarie crücem

T

|

Luc. 2 , v, bajulavit, fecuta fir zzu/ta turba populi, ep

l 0A

N

27«

mulierum, que plaggebant , €? lamentabaus

tur eum. Sed quid Chriftus ad has muliea

n

UT

Ib v.28: res? comver[us autem ad illa$ Sefus. dixit?

Ldrim

f

Ah imi

' filie Serufalem uolite fleve fuper sue;

l&:m,k "

aqu&

E Ug

Salvator ! nünguid he laeryme funt

pie:

W

Cbnäeþtus FL

7

Mil a

p'fetïofæ, in quibus ad te cum omni

affectu

Tftani um j

navigant animz pretiofe? cur ergo dicis:

Conüdera lj

wolite fleve? nunquid hs lacryme funt gut.

tule roridz , in quibus efformari volunt iri«

II prop

diilisqui

dem 4 fole juflitie hz devotz anime ? cur er.

K TU Per:

o dicis: Zo/ite ffere? nunquid he lacryme

L prftc, idg

funt inzftimabiles gemmule, quas tanquam

!tdà Véroi

tributum . fuübje&h fui cordis tibi offerunt ha

Ms i m

devotz anim ? cür ergo dicis: zo//e ffere?

Chriüus, li

Percipe caufam à vifus! 7/eze, inquit Chriftus,

ts d

Jed fuper vos apfas fletey €? fuper filios-ve.

RE i

Jfros, hoc eft, JJete, fed llete non tam meam

us

paffionem, quàm caufam mez paffionis, fzu

ipdin i

quod idem eft, fuper vos ipfas flere; /feze,

tlas a d

quia mea paffio brevi finietur , fed meorum

carnifieum paffio in eternum continuabitur,

b Nf

; Klape dui

Jlete, quia ego morior innocens in'infami pa.

tibulo, fed magis flete. füper filios veftros,

ii & propäiv

Qui nocentés in infami excidio

3eirofolyr.nita.-.

no morientur,

À

NEMPE per has mulieres, dt ait'Hügo,

N. VIÍ,

y l äïiqnaf

intelliguntur illi coeci homines , qui alíos vi-

d u

dent; & fe non vident, qui alios plorint &

jpuid

le magis miferos non plorant. Quid dicis à

vifus? nunquid hoc éecurire eft? vident ali-

xliatie i

ii p

Qqui mortem párentum füorum, aut confana

ln

guineorum, & flent; at mortem ánime fuz

& um

j d

cl li

n

neque vident; neque deflent, quàm ingens

iil

hiec c&cita$? videnc alii doniorum fuorum in«

,

jf

€endia, & flent; at ignem infernalem, animze-

hir

j i

que fuz incendium nec vident, nec dcflent,

jnt |

N

quas

QW

-

-

o

*'r 44. Dominiea IT. Quadragefinuat;

ii ih

I)

quàm grandis hec cacitas? vident mulri af»

ma hoflium ; ac extremam bonorum fuorum

li

!

r

ruinam, & ílent; at rüinam animz nec vie

" (ut.

dent, nec deflent; quàm iterum ftup

Cazcitas ?

?nda hec

,

:

diü.fh !

NT

- N, VIII.

TANDEM .afcendamus montem Calvaria

d

h

vifus, fed quid vifus in monte .Calvarie?

u

j

J

!

Ia

nullus mihi, inquit vifus, in monte Calvarie

g

ula

locus éft, imó fubfifto in itinere meo,

alii obl

Matth./ 27.

nil amplius video, nam a& /ugt teuebra

emlilex )

Wper umivev[am. tevram! ah! pereo; quia

h Y wm

periit objectum meum, quia periit omnis lux

jj Ut

oculorum,

Re&é dicis, ó vifus! venitChri-

Jel um

ftus tanquàm lux mundi in mundum ; at nos

poücm L

homines dileximus tmagis tenebras , quàm

]ucem, & hinc meritó nunc in tenebris fede-

mus, & in horrenda umbra mortis,

Certé

du

quamdiu aliquis in peccato gravi eft, ramdiz

in tenebris eft, quid ergo agendum ?. Mulci

Qu

Judai in illis tenebris fuerunt illuminati, 8€

videruntin quem transfixerunt: multi feUef«

tehantur percutientes pe&ora. "Tunc tever-

T

tebatur Dismas dicens: 77emento mei; tunc

Betn ul

Longinusvifum recepit, & exclamavit: veré

filius. Dei erat iffe; itaque & tu à peccator

Vi )

Chriftum roga, ur te à tenebris ad lucem,

hoc eft, à ílatu pec

!

I

ducat.

1

cati ad filatum, Agratiæ per-

r

N

J

Epilogus.

RUT

f

|

Uid dicis nunc o vifus! nunquid hec, que

Ut

1

M. vidifti, ad dolendum; ad penitendum

DT

Ü

1

€

n

l

l

|

"W

l

t

'*C'o,rz;'æþluï VIT |

nj

1

lt mf

Vr füorum

te movent? ah! doleo! inquis, & precipué

uia peccatum Tueum comtra ue efd famper ?

i nee i

;

te oculos meos.

oc eft quia peccatum meum femper eíftan-

| I!pfcndahæc

Cüm Nero Agtipinam ma«

tem Cilyaria

trem fuam oecidiffet, videbatur illi femper

larva mátris ante oculos verfari, & ita fari:

Yt Calvarig]

Onte Calrarie

tfu "ie occidifli! in aula: fu zhe occidifli!

t no,

ii

in foro: tZ e occidifi! in cenaculo; f4

ue occidiffi! in cubili: fuue occidiffál lra

Jit tn

:

[j

Ls qii

pariter mihi femnper peccatum veríatur anté

Nütomns lux

oculos, vel potius Chriftus.dicens: £ zzeé

lh v

eccidifli. Ah! doleo' poenitet! refpice me

9 Deus! oculis mifericordie :uz, & oculi mei

um 4

tidra, qit

impofterum refpicient nil, z7/ fo/um Sle/'ilm

j nb

moris Qtri

qi df andi

- Conceptus Septimus

adun? Mali

Catechetico-DoGrinalis. -

illuninat V

: ml 18

u tent

THEMA,

ia ; t

Veftimenta autern ejus facta funt aïg

xdantyt: f

;

TU

- ba ficut nix. Mattb. 17.

giris at i

d

: 'D*ecïaï*a'tuïïin hoc fermone fecun«

dum novz legis Sacramentum, fci-

20

licet confirmatio, agitürque r. dehu

Ti

qmäb

j

jus Sacramenti inftitutione. & effes

"

£ Dorg. Diuris Cone.P. F. — K — i

-

»

[

146 | Dominica 11 .*Qumlrrzgayi/mæ.»

jit"

j

Gibus, 2. de ejus fubftanti

j pu'fmi D

fitis.

a & tequis

:lri;niïälFchchU[

arlnd

"Exordiuin.

Wäurem

pcr.ha

læ.'mruf

PU

Onftat chariffimi, quàd diabolus quodame

q o

tnodo fimia Dei fit, quia fepilime Di-

vinas a&tiones imitatut, fed modó femper ine

m as

a lgm [

verfos & plané perverfo. Scriptum eft in ho-

dierno Evangelio, quàód Chriftus ante difci-

pulos fuos transfiguratus fit; ita quidem, ut

h

refplenduerit f/aczes e7us /fcut fo] ; iva diabos

f

lus fe ttansfigurat in angelutm lucis, fed fal;

fa & dolofa hzc eft transfiguratio; nihil enim

!frmdn, n

lucis habet, qui 4 lüce ad perpetuas orci te«

nebras damnatus eft. — Implicar chariffimi , ut

J

demon in Angelum lucis mutári poffit, quià

n futna

inferni nulla redemptio; at non impoflibile

Í

s

eft, ut homo per peceatum damohi affiraila-

A d

tus, aüt jumentis infipientibus fimilis fattus

[

transfigurati, & mutari poffit in angelum lu«

cis, feu obtinere forrmam illam, qua imagi-

nem Dei reprefentat,

At quomodo fit hec

transfigutatio? fit chatiffimi per veraim poeni«

ii

tentiam; imó fit ftatim per baptifri fufceptios

lr

nem; nam ficut tefíte hodierno Evangelio

[

Chrifi veftimenta in transfiguratione facta

Af

dl

Jüuut albla ficut mix, ita anima hominis per

kthg

peccatum originale denigrata in baptifmo ita

3l u

abluitur, ut tota puta evadat, & fic in ocu»

ut

"tf

lis Dei appareat tota lucida & quafi alba fic

uüx, &

"ii

nix, Certé optandum effet, ut hac ]

ifte

L Wi

l

|/

us

C'onæþtui Vil

u

i reqi

ifle eandor diu duret; durabit tameti diu, f

Saeramento baptifmi accedar Sacramentum

confirmátionis , utpote quo novus ardor , no«

va gratia àccenditur-in cordibus fidelium, ut

Jtsquodar

primam fidei lucem per baptifmum fuccenfam

non patiantur in fe extinqui vel defidia & tor«

ayifime D)

l

pote, vel ftaru tentàrionum incurfante, vel

|

Q

femperin.

um l infi.

periculo tnortis exterrente,

Quare de hoe

$

It «ve dift

Sgcramento agam hodie; fit itaque

t qim, t

]j üde

. Propofitio.

yhcss D

Ecundum nove legis Sacramentum eft con«

; tl t

7 firmátiaj dicain itaque breviter

Tpiits O

TTE

Divifio.

ii lt qui

L De hojus

J

m inpilbl

*

&bus.

Sacramenti in&ïtutione & effe-

s

mohi al

finis t

Il De ejus fubftanti

a& reäuiütis.

Ats

tendite !

nangglm )

, que n

yimio f

— Pars Prima,

r vetati p

UOD conHrmatiö inter Sacramenta nue

dl

m B

merari debeat, definivit Concilium Tri«

No Io / ;

lM.

entnum, & quidem ex doéctrina Sacre Scri-

u

n homiwï i

ture; fie Petrus, Joannes, Paulus, & alii A&.8.v.17

n

baP lml li

b

aptizatis. manus impofuiffe leguntur, ut A€15 *

ü« j

u

Spiritum Sanétum acciperent, per quam ma-

& ud! [

T

nuum impofitionem nihil aliud intelligitur ;

i

SILLH

ïm

quàm confirmatio, urpote in qua Epifcopus

M2

Apos

TT

d

'

148 Domin-z'o& III. : ngïadrdgey?mæ; !

]

l d!ïhimw |

i

qti

Apoítolice ^u&toritatis fucceffer duplicitet

j

:t

^

j

i

1

i

[

i

manus imporit, nempe orando, & frontem

f

h

1]

n

^

ungendo, & fic fufcipientibus Spiritumm San«

D

ln

E

|

)

ff

Jsdm.";

l

Gum impertitur , nón qüidem vifibiliter, üt

g

!

ugfläm ! Iï

olim frequenter accidit , fed invifibiliter.

:.

W

vamum

' Neipe illis vifibilibus fignis Ecclefia tunc

"m

tanquam noya planta figari debuit, donec

f::iäimsconwm

firmam radicem ageret, ramósque extende:

ret, nunc autem illa irrigatio per vifibilia mi-

g as

racula externa ceffavit, quando fatis firma ra-

m

dice fides initiata excrevit in proceram arbo«

rem ramis frondibüsque dilatatis, fub qui-

ul W

"

sunigue

bus fponte habitature& advolabant volucres

ccli, hoceft, anim:z ad cócleftem Sacratnene

torum gratiam vocata.

D.

N.Il.

PORRO Sacramentuim confirmationis ab

n Jim

ipfo Chrifto inftitutum fuit, quia generaliter

wdhlsd

loquendo , folius Chrifti eft dare infallibiliter

gratiam, áut certo figno illam allegate, Qu&«

Em

P v

ritis chariffimi; quando hac inftitutio à Chri«

fto fa&a fit? Relpondeo: probabiliüs iri ulti-

stl

pad l

me cenenoécte, quia ibi multoties Spiritum

SanGum Ecclefie promififfe legitur. Interim,

DLT

j

!

[

j

j

N

i

il

tamer non volnit Chriftus, ut temporé vite

trindgg

fuz in ufu foret, fed primum poft pa&onem

10bl

fuam, quiaSpiritüs San&i plenitudo non erat

LT

dandq, antequam ipfe glo,rilficarcmr.

Ailmas

NI

DENIQUE sfFe&us confirmationis eft gräa

LOU

tia & character, fed hzec gratia & character

&lyin,

à gratia baptismi mulrum differt , at quomo«

Wil

[

,

)

Conceptus VI)ï

7

ftr dip

lC

j

do? perfipit& difcrimen chariffimi, Bap

tifmus

0,

ronfem

facit nos fidel tyrones; confirmatio autem

Siitus $

efficit nos ftrenuos,. & infraétos milites,

In

übiirer i

baptifmo fpiritus datur ad veniam , in confir-

| tll

matione ad pugnam ; ibi mundamur ab iniqui«

Tif ts

tatibus, hic premunimur virtutibus.

Per.a-

tur, don;

quam baptiími fanamur, per unCionem au-

tem chrifmatis confortamur ad pugnam. Pau-

Q ettende

vlbl mj

cis: per baptifmnum aquirimus vitam fpiri-

hls frma z

tualem, at per confirmationem adjicitur no-

NOSEUE

bis robur, quo hoftibus noftris fortiter refi-

init, lb qi

ftere poffumus, & fimul imprimitur character

Yodbait viuy

tanquam fignum chriftiani militis,

xdentuna

Pars Secunda,

Tftmtioni d

ia gt

IS Kpræmifïïs dicendum jam eft, in quo

NV. -

veinfiliblit

H

confiftat hujus Sacramenti fubítantia; di-

1

d Q

co igitur, quód confirmatio recté definiatur,

quod fit Sacramentum novz legis, 2u0 bozo

ybno C

Jbliüs t

Laptisatus per chrzfimatas utlionem in fron-

te fatam, ab Epijcopo fub certa verborum

jrodts p

us Df

Jorma fidei vobur ' confeguitur.

Ex quibus

verbis claré defumitur, quód materia valida

w enpc

confirmationis rezzoa fit Chrifma confeCtum

n ol a

Jmdo n

€x oleo, & balfano benedi&tum, proxziua

veró un&hio in fronte per manum Epifcopi

Qu

facta in formam crucis-

Patet hoc-ex Conci-

gra

io Florentino, quod in Decreto Eugenii z-

r*

i

AU

qualiter loquitur de o/eo, quod un&tionem fi-

um

gnificat confcientie; de /o//am0, quod deno-

uffcm j

tat

& L

K 5

Qu

150 bomz'ngz'm Hs andr&geyïma.

ii

J[(LW 1

slid

L

tat odorem bone famz . & denique de Jene-

[

j

jl

m

j

(

diclione Epilcopi, ergo hec omnia tria requi«

[

Ü

i

runtur ad validam materiam confirmationis,

") Mi

g

Nempe ficut oleum fanat & roborat, monen-

;

'1

ii

te Salomone: o/eum de capite tuo zou deff-

les &

" I'glrims» j

Cia, quod obíervàrunt antiqui pug:

, u t

lu&tatores, qui ante pugnam o

|

eo inungi fa«

g

Viilin lebant tefte Virgilio canente.: exercemt pa-

tert: anele

P

£rias oleo. labente palaffvas , ixà roborat Sa-

4

»

cramentum confirmationis.

Imó ficut oleum

ii Em&im

a n

alit ignem, aliis corporibus fplendorem con«

[ *Wm N

fert, cáque confervatà putredine, carie &c,

ais

imó contra venenum efficax remedium eít,

ita Sacramentum 'confirmationis accendit in

baptizatis devotionem , charitatem , parit

YUs

vir s

[

fplendorem virturis, prefervat à torpore &

/

117

defidia, peccatíque veneno.

Denique ut ra«

',7.«'; &J fii

aiini, ER

[

mus ille olive, quem columba Noética in ar-

(

;

:

cam detulit ,. fimbolum fuit pacis, ita Sacra-

ml

Á

ERV

J

mentum confirmationis conciliat nobis pa-

[

,cem &ternam, & facit, ut olim dicere poffi-

!

"n

N

mus cum pfalte: ego //cut. oljva frucifera

iu domo Dei

M

l

J

i

n

[

v

Aiuyz

j

r'—hhh

M. V, PARITER ficut balfami odor ed'pl'æffan.

J

tüh,'(.(ïï..

Eccl. 4.

tiffinus juxt2 illud: /fcut Palfamum aromati-

zaus odorem dedi, ita per Sacramentum confir«

Va 200

g üiti

' mationis bonum odorem aquirimus, quo gra-

a ag

i

]

ti Deo efficimur, ita ut dicere poffimus cum

3 ï Mdmgzä

s.Cor, s, Paulo: Cbrz/di Porus odor futtus. — Ymà quod

1 hg

R OID

lfaac ad Jacob filium fuum reprefentantem

ere euam

Tl

.pcri-onamele&orum dixit hoc dic

poteft

|

;'Wa.

Conceptus F'1I.

I4Íí

i de d

poteft Ecclefia ad fideles-filios fuos Sacramen-

Tl rj requ.

tum confirmationis fufcipientes :. ecce odor /-

nfemation

lii mei ficut odov agvi pleni, , cui beuedixit Gen. 75

5

Qfit myoper

JDomimus. Nempe icut ager balfami plenus Y ?7*

Tioni dj

odore eft, ita fideles per hoc Sacramentum

! nl

plenitudine fpiritüs, donisque cocleftibus re-

|

tt Inipgi

plentur.. Dein odor balfami bonam famam,

(rtCagt li

& boni nominislaudem denotat, quam con-

tmoborat $

Íequuntur illi; qui fortiter pro-fide dimicant,

m litolenm

üt fecerunt fan&ti martyres, cujvsboni nomi-

J COR«

nis odor fepe plurimos ad veram fidem per-

v t

traxit, przcipue tunc, quando in igne tan-

V d

quam odoriferum facrificium concremati funt:

As d

m

DENIQUE forma hujus Sacramenti con- N VI,

;

vit d o

fiftit in' verbis fequentibus

?guo te figuo

Denge u

erucis, €7 confirmo te chrifmate falutis am

Y

a Nodtin n

uomiue Patris, €7 Filii, €? Spiritus Santiz,

nus, i t

qui forma ab Ecclefia perpetua traditione fer-

vatür ,. & fatis indicatur ab Apoftolo dicente:

fit odb

imdiere

4 auteim coufivmat nos voláscum in Chriffo, * Cot- v«

Y. 2T.

C

? quiunxit nos Deus , qui € ffguavit uos,

ii r

& dedit pignus [piritüs 12 cordibus uoffris.

Certé hac formá exprimit tam caufam prin-

dor p

cipalem effe&tus Sacramenti, quz eft SS. Tri-

nitas, quàm ipfum effe&um, nempe robur fpi-

»'lf(llllllmriromfï.

ïramcntumw»"

ritüs, ac infuper fignum militie fpiritualis,

uod confirmato imprimitur, 'ergó eft vali-

pnms u

TU

da & fufficiens, tenendáque in. praxi quoad

d pOffW

jj

7

omnia.

Caterum minifter hujus Sacramen-

ii

qW

[ Vrf

T

ti fallem. Ordzzarzus folus eft Epifcopus fa-

ciens Un&tionem in fronte, ut confirmatus

J

«

nullo

K 4

QO'&

;þ'g)«)l

152 , Dominica II Quadrageffme.

nullo metu aut verecundiá, que in fronteap-

üg****

parere folet, -deterreri poffit, quo minuscru«

cem & fidem Chrifli confiteatür; fufcipiens

Q

Ü

