
a

(s

116 Dominica 1H. Qyäz?mga/z'mæ.

i

g Ll

quo qübi beme complacui; ipfum fpeatag

Sed quid fpectemus ? caput. & comas fponíi

juit i

n Wu :

Ípectemus hodie, ita enim fonabit can

^

lus-,-

u

ita fonat

(yi ts |

J

ii

: Propofitio.

)4'

psct

HRISTUS fponfus eft anima fpeciofiffis

T

yy, n

C

qipno

inus; quiá

j fhïïma ngm&

Divifio. *

i ) MN:

s i m

L Caput ejus aurum optimum,

gl d

lL. Come ejus Jfcut- elate palsmarüm.

Atf

.tendite]

?

Das ln

z

ls a t

pine ii n

Jb dj

Pars Prima,

ägficiämum.

N.I

' UPER de forma fponfi fui, ejüsque co«

lore locuta eft fponfa, hodie verà pro«

RO i d

cedit ad fingula illius membra dilaudanda &

sOrbeniuti

defcribenda incipiens à capite, quod auro

gaidta d

optimo affimilat, dicens? caput ejus$ auru

m d

optimum. Sed quid fibi vult hae timilitudo?

frtetun u)

ad litteram intelligi poteft de Rege Salomo«

d r

ne, cujus caput more aliorum Regum cinctum

rl

fuit coronà ex auro optimo elaborata; fi ve«

' imis, i (

ró fenfum myfticum & fpiritualem indage-

Nrtmy d

mus , patebit; quód fimilitudo illa oprimé ad

l Atl

Íponfum crucifixum, Chriftum fcilicet fpon.

* U0 d

fum animz applicaripoffit at quomodo hoc

Iumadmodum a

in Chrifto, üt fides docet, due reperiuntue

i

LT

natus .

z

—

^f

|

C'oneeþtu: HI X g

Á f

pature, divinà & humana; & hinc in'Chrís

].

(on: [pogi

fto divinitas refpeCtu humanitatis ef, quod

inchumano corpore caput refpe&tu aliorum

ib camus,':

I

imembrorum. Quare perbene Paulus dicit:

caput Cbriffi Deus, ieu Divinitas; & re&8 r.Cor.11,

eriam fponfa loquitur, dur hoe caput aurum

nominat; Deus enim pracipuas auri proprie-

t aslf

l.

tates habet, Certüm eft,, quód aurum omnia

imetalla fupéret; fed pariter certum eft, quód

caput Chrifli, nempe Divinitas fen Deus om-

nia creatà infinities. excellat.

Certüm eít,

h

uód aurur merallorum puriffimum fit; fed

i

militér certum eft, quód caput Chrifti, feu

lmm k*

Deus puriffimus fpiritus fit; & impermixtis

bilis, nam licet hypoftafis verbi naturz hu«

inàne intime unita fit in Chrifto) non tamen

ullo modo permixta eft, quia Deus eít ens

fimplicifïïmu"ma

&j t

-

jc Yerü pro

PORRO fic

ut au

Pui rádiat, ita Divinitas

z

:

N.1l.

in Chrifto emicuit in miraculis, imó radiavit

|ldanda

, od a

juxtà hodiernum Evangelium in transfigura-

Hj dtürin

tione in monte Thabor //cu? /0/.

Infuper

gt rhtudo:

licut aurum ornat; & rebus, quibus impen-

geboto

itur, dat pretium , .ita ornat humanitatem

Chrifti Divinitas, Elque dat. prerium infinite

eput C

qpotitiy ü"',

anQiratis, ita quidem , ut vel minimum fu-

vler j

pirium, veluna gutta fanguinis, & minimze

) illaüpdme"ä *

aCtiones fint preftantiorés omni totius mune

j (

] auro, adeóque infinid meriti.

'Tandem

"

Qquemadmodum aurum non rubiginefcit, non

ii

!

;.

"T

|

putrefcit, üt alia imetalla, & eft quafi incor-

M

un:üi'

rupti-

[

RAU.

2

or

112 Domz'hzäal*t 1. Quadragéfina.

"

ruptibile; ira Deus feu Divinitas, plane Ifit»

h

patfibilis, incorruptibilis, & immutabilis eft,

Quare etfi multa & horrenda paífa íit hurna«

5

nitas Chrifti, nihil tamen, nec minimum pafz

fa eft Divinitas; Nempe potuit quidem mors

Y

fancliffimam animam ' hrifti feparare à cor-

1j

C.?utf.hf

pore, nontamen potuit feparare divinitatem

( ul

|

neque ab anima, neque à corpore , nec ig

cruce nec in fepulchro.

" d

A

i

ime' ul

|

SED confiderata Divinitáte, qu& caput eft

A;aä[ gtl

N,o III-

j um

humanitatis in Chriftoy nunc etiam ipfam hu-

manitàtem confideremus, & videamus, quo«

jX QU

a eit n

modo caput Chrifti fuerit aurum optimum,

Dixi antea, quód caput fponfi Salomonis ap«

jnt,

pellatum fit aurum optimum ratione coronas

d t

ansÁn. du

quam portavit ex auro confeCtam, ita paris

v

ter Chrifti capur aurum optimum dici poreít,

fed propter coronam , quam geftavit.

Ob

m

tson a

flupefcitis , àr video, chariffimi ad verba

hzec mox prolata, dicentes: Àn ergo Chri»

aol ny

ia d

ftus, ut Salomon geftavit coronam auream?

Matth.27.

nunquid gzZ/ites pledentes coromam de fpinis

Wanglin

t n p

poluevunt füper caput ejus ? quomodo igitue

poteft dici capuz ejus aurum optzmum ? Fae

iin

teor AA. Maximumdifcrimen eíle inter aurum

TT

tipas, (

& fpinas, inter coronam bonoris & oppro»

brii; at nihilominus verum eít, quód caput

Chrifti fit aurum optimum , & quare ? ideó,

r

quia quevis etiam minima fpinula omni auró

it lt i

pretiofior eft, quod fatis man:fefté pater; qnia

t tipi T

ubi hodiedum vel unica affervatur, auro:&&

hf*P""'*,&cx

gem-

f;Dortl:Dm

*

Vfng

Conceptus I)I.

I't 3

l pant

mmis includitur; perpende hac óà fponfa

Jmttabiliel

anima! & fponfe tuo fpinis coronato come

l ( a

D

Pater 2

tinimum p

Qudmrorg

-

Pars Secu'.nda..

atf d cor.|

: dirlitstent.

D Caput Chrifti pertinent capilli ejus, feu

À

N.IV.

0s n ij

comz, que à fponía dicuntur //cu£ eja-

te palmarutu, | Sed quid

er hanc fimilitudi-

|

J

nem indicare vult fponía

dicere vult, quód

qeaptet!

capilli fponfi fui Salomonis eruifpati /Aaut, &

fimiles, palmarum folis, & ramis, feu àt

n am ht

;

Wons, o

a

,

ii volunt, palmarum floribus & fru&tibus;

qrur opmus

quod enim rami, folia & flores in arbore

[ Siomonsag

-funt, hoc capilli in homine, & ficut illi in

natone COr0n3)

. laperiore arboris

arte, ita hi in capite ho«

Rur

;

dum, jà pf

. minis fünt.

us ficat tonduntur crines,

ym d poreü,ï

ita tonduntur folia, ramique arborum certis

temporibus putari debent.

Nominatim rami

x Q

ini ad vet.

* palmarum ;capillorum fpeciem habent, tam

i ego Q

1

unt longi & propendent deorfum; extremá-

ynar autedt

que ramorum & foliorum involucra crifpa-

|

tionem capillorum exhibent ^ Porro fimilem

um à J

p(üu

qumt g

il

in modum juxta probatos auctores come

ytimni !

i

. Chrifli prolixe & copiofz fuerunt à.capite

j

j

eeintera

in utrumque humerum defluentes, ibique. fe

od &

(l

;

I.

erifpantes , fubilava //cut elate galmarum,

CG' QUM tiP

"

t

AT vi—aeanyms, quid m fenfu fpirï/tu;ili hic

V.

Jf

2

per capillos intelligatur, Intelligunt afcete

jnu0

|

j

- pet.capillos communiter cogitationes & con-

j

llia capitis, & ex iis confequentes affectus, ef--

riat

fe-

: 4 Dorg. Diarn.Cogc. E7 H

——

——

0

^

114 Dominica I. Quadragefime.

fc&üsque, . Quis jam hec omnia exfplicare ]

fl

t

poreft in Chrifto ? Dixi in prima parte,quód ca-

putChrifti Deus fit, cüm ergo cogitationes ori- |.iufg

antur ex miente , ficut capilli nafcuntur ex ca-

ä,yäiximoccmiiïnmp

pite, cogitationes Chrifti fuerunt cogitatio-

ges t

nes Divine, confequenter nullus inordina-

, p m

tus affeQtus inillo locum habuit. Certé quàm i

;,m: fi Cäïïdjdi(

facile capilli in capire humano involvuntur, -

NI

imple&untur , tam facile etiam cogitationes -

g n

hominum perturbantur,

At in Chrifto nihil:

Aygnet r

fuit, nec effe poterat inordinatum cetiam in»

ter graviffimos crucis & mortis dolores. Itnó

PT

at

ficut eata pa/marum. propendent deorfum,

ita Capilli Chrifti, id eft, omnes ejus.cogita- .

horimn d

tiones, affedtus, confilia, opera & merita - u um

ïüs[ n

propendebant deorfum, nempe à capite de«

us lts

rivabantur in nos ipüus membra.

- ag

gs, lr

N VI[ - DictTIS forfan? cur fponfa huic coma« |

*

rum laudi fuperaddit hec verba: zzgrz qua-

s um

Jf corvus? 'ideó füperaddit, quia comz Chri-

gwäuabioaudj

ífti in oculis Judzerum apparuerunt zg77 | PT

r |

W

qua/f corvu$, hoc eft, quia Judei omnes

ejus operationes etiam fan&liffimas interpre-

—

tabantur ranquam malos,

Nimirum quia il-

li tam nigrz & infelices erant volucres, om- -

:

nia ipfis videbantur ejusdem coloris. Ttaque

come Chrifti dicuntur zzgre quafi corvus ;

uod beneadvertendum, 474/7, ait textus, non

quod fic effent, fed quód fic apparerent; quia

fimilitudinem tantum affumplit peccatoris

1fa, 5 j. cum fceleratis zreputa?us f/i- »

Epi-

CUPU MRU TM E

-

Á

"Conceptus IIT.

115

i erplin

MEATATOS

ttones or.

Epilogus.

UR cj

CCE Ó chriftiana anima ! fponfus tuus

E

L COpU2t0«

fuicinnocentiffimus, & tamen reputatus

5 inordim.

eft fceleratus! coma ipfius fuerunt fpeciofif:

Certéquam

à

fimz, & tamen apparuerunt z/gre 4uafi

WOlYuntur -

:

corvus; fuit candidior candidà éolumbá , &c

Va tiong

tamen habitus eft pro corvo! quid conclu-

drido ni]

dis ex hoc? hoc concludas, quód; etiani

I et if -

innocenter hinc inde aliquid pati debeas; li-

us m

benter illud pati velis in honorem Ífpenfi

h um

tui innocenter paffi. . Hoc concludas, quód

[*

i us

hominum de te malé fentientium injurias ,

j d m

!

aut conrumelias patienti animo perferre ve-

i pit d:n;'-

lis . Hoc denique concludas, quód. cómas

]

b

tuas , fi forfan zzgre funt quaft corvus, hac

eft, cogitationes tuas fordidas && vitiofas

htic cotti«

mutare, & per dolorem quodammodo deal-

apmepé . bare velis, ur fponfo tuo placeas, & ali-

ome Q

quaiido ab Eo audias verbailla: vezz for- -

t mpub o

i

anofa mea ! fpo

nfa mea! vegi!

dl od

"

eris

[1

/

6'07"072(1

mas Inerp

jnim qit/

LoC.d

ANSS £5

*X

lus

ls. It

l

uf ma

r

at

]

Id E

j p

Fs

Con-

r '

!

-

bt

116 Dorminica DA Qgtadrage zma;

u

J;W

SHOHHUHIOHD HH OH HO

«nm

d

;Iï

gt

h

1 Pem

Conceptus Quartus

t

Hoähq

j c

&nigmatico-Sufpenfivus.

m

'

,';'.1 (lilfïl; u

1

THEMA.

dj

g Ut

Veftimenta ejus facta funt alba ficut

d n

jj Rn

nilx:. Mgttbi 17.

g,t

agb v

Synopfis.

1

frbin; N

Mi d

Hypocritarum veftimenta funt al-

3

|

itrr

baficut nix; fed hzcnixtegit :. for-

,U

eTidrrust

des fxtofas, 2. foveas pcri;ulofas'.

lr p

gdednd

/ Exordium.

vt

N

Orum vobis eft chariffimi, quàd fi in ali«

f ii

,

' quá regione viz publica à latronibus in«

t CO

feflentur, pagorum aut urbium domus aut

n

tabernz ubique à furibus expilentur, omnis

Ti tynt

cura à locorum magiftratibus impendatur, ut

r

ejusmodi malefa&tores capiantur, * & fubdito-

Certé

, ( t

rum damna ac pericula avettantur.

- il

quamprimum locorum fuperiores in furis,aut

,: itxo g

latronis cujusdam notitiam veniunt, ftatim

1

illius nomen , quo communiter appellatur, &

:

veftimenta omnia, quz portare folet, imó fin-

ïpocn'ram;

raté ane

J

"n f

gulorum Vcüimcntogmg €olor accu

notás

'a

|

k

l

Vi

Cj'okceþtu: IF..

I17

Y 5050

notatur, & per patentes epiftolas ui)ique pu-

blicatur, ac manifeftaturj ut fubditi exinde

fibi cavere poffint.

Sed in quem finem hi&c

I

à medicta funt? percipietis ftatim chariffimi ;

Mvus,

Novi ego aliquem malefactorem peffimum,

qui in republica chriftiana multa ac magna

damna caufat; qui fure & latrone pejor eft;

qui focietatem cum hareticis, cum Phariízis,

4móà cum diabolis ipíis habet. .Ab hoc igitur

malba fiai

malefaCtore peffimo , qui non folüm homines

decipit, fed Deum ipfum, fi poffibile effet, de-

cipere vellet, ut vobis cavere poffitis, vefti-

menta ejus, quibus incedere foler, vobisde-

fcribam; Nimirum veffimenta ejus alba funt

yenta ln

ficut uix.

Sed quid hoc? nunquid hic habi-

tus & color vifus eft in Chrifto , dum in mon-

tigit, f

YceLORS

te Thabor transfiguratus eft? fateor, hoc ha-

bitu veftitus apparuit Chriftus; at quod ma-

ximé dolendum eft, hoc habitu etiam occul-

tantur malefactores peffimi ex chriftianis, illi

qiiii

fcilicet, qui albedinem feu candorem San&i-

|uromboi?

tatis, ac innocenriz exterids in aCtionibus &€

um d d

pietarem' mentiuntur, prefeferunt; interiüs

ientur, 0

autemin anima corvo nigriores funt; illi, qui

impenut

coram hominibus incedunt zz veffzmentis

nity' j WET*

OVIMIW , interiüs autem & coram confpe&tu

"

puny. Wi

Dei funt lupi rapaces..— Et quinam funt illi?

nomen illorum manifeftat fequens

res d

v

Propofitio.

q

Jj

[Ypocritarum veftimenta alba funt ficut

t Mflm

nix; fed hac nix tegit

hr

mn[e [

D ivi-'

i

H 3

"

^

(t

j] mICU

as Domikicrz H. Quadragefima.

d

hf

Omls 1

Divifio.

t

[ [idd

u u

L Sordes foctofas,

II Foveas periculofas,

Attendit&!

j

gt

u5

Pars Prima.

od

t

m

W

jct

j

ENE dicuntur hypocritarmm veftiimenta

i?

N..I. B

f

!

"

'[1, quüü [

alba effe (icut nix ;; nam conftat, quód

nix fepiffimé contegat paludes fetidiffimas ,

g, Va

mww

vias lutofiffimas , & fordes maximas, juxta

gis us I

lema: fordida velat, ita pariter hypocrita

nDuntp

,

exterius candorem innocentie , virtutis' &

fan&titatis fimulat, fed fub hoc candore non

[ertintni

qui Án]i

nifi peccatorum fordes teguntur.

Scriptum

eít, quód inimicus homo fuperfeminaverit

y, Juniti

idiir

Matth, 12. 222a72a i2 miedio tritici; ia fcilicet ibi zi-

zania volebat videri triticum , fed licét fpecie

"U T.

unntlun 1

fua aliqualiter tritico affimiletur, & vifum deci-

andogin

-perepoffit,non tamen decipit guftum, à quo fa-

IT

-cilédifcernitur. Pari modo improbitas hypo-

hin,

critz imitatur virtuté, fed facile deprehenditur

á

fcelus latens, & fterquilinium nive conte&um.

wb

doyml;

Qui diabolum Regi Herodi comparat, bene

d5dtid

'facit, ficut enim Herodes intetpretatur /o-

iDonis d.

vians im pellibus, ita diabolus gloriatur in

hypocritis; qui pellibus ovium funt induti,

t i

Certé

intvinfecus autem funt. lupi vapaces.

Vi &z/räm)

hypocrite re&té pi&ores diaboli vocari pof-

füts: t

|

| friüit a

funt; nam ficut pi&ores, dum aliquain ex di-

.'qr

e volunt;

)

à d w

verfis coloribus i:x?aginem formar

nequaes

|

I! : R

Cïc:sleceyiiz?sA IF.

II9

requaquam de interioribus curant, feilicet

quomodó ftomachus, cor, pulmo, & jecur

locentur, fed duntaxat ad hoc attendwnt, quo-

modo exteriora intuentium oculis placeant,

fetdtel

ite hypocrite non interiorem fed exteriorem

tantum hominis & vite ftatum fpectant,

PORRO ad

pocritas à Chrifto di&um NEL -

m veltimen,

et : populus bic

2

bis tte bhonorat , feu quod

Y

Matth. 15

wftt, quii

idem eft, quod os hypocritz profert, c

or

Y. 8.

s fewdifimis,

nefcit, Nimirum ficut fub nive latet frigus,

ita füb hypocrite candore nullus verus chari-

as r

tda n

taiis zílus invenitur; licét enim exteriüs

in Deum & proximurm amore videatur incale-

jie, virus t

Voe candore

Ícere, interiàs tamen frigefcit, 8&c charitas,

quam fimulat, odium potius eft, quàm chari-

u &

^as, Pium fe fimulat hypocrita, cantat J£j-

pareminrt

filet i

vie eleifon ; fed nemini mifericordiam facir;

cantat ChrZ/Ze eleifon , ied Chrifti fanguini

fellici p

Aifumdet

contuméliam infert; cantat G/orZa, fed ex

cantu fuo gloriam mercatur; cantat 7Z//e/u7a,

üüllnhä qu

fed in moribus fuis Deum vituperat; cantat

probitis ?

depehenut

Epiffolam, íed à Deo fubmiffam non reci-

pit; cantat Evangelzun , fed predicatio mun-

se o

onpartt, *

diei preplacet; cantat graduale, fed per gva-

dus afcendit ad maluin; cantat ver/um, fed

gepret f

à Dominoe eft averfus; cantat Zrac£uz , fed

hs gt

trahitur ad fua placita;; cantat Saz&us, San-

un r

Gus , San&ius, íed corde, ore, & opere eft

TUTG

" H

iniquus; cantat hanc Trinitatis laudem; fed

hoj a?

in trinitate animz fue, memoriz, intclle-

mf

qu

!d

Jutt

&üs, & voluntatis portat peffimam labem,

4

Ccam-

[

EX

*

M!

voo Domznica 1I. Qm'r&ge zute.

PUL

cantat pater zoffer , fed inter illos eft, de qui-

w;lüf

, nil

bus dicitur:: vos ex patre diabolo effzs ; can-

»qunti

tat Dominus vobifcum, qui cum demone ha-

n

j

m

bet commercium ; Nunquid hoc eft labits ho-

ï.r, yon

norare Deum, & corde averfari? Nunquid

;:säïfus Ww

modo eapitis chariffimi, quomodo liypocrita-

Nut. Y2. rum veftimenta alba (int fícut nix ?. Profe&tó

4-"'»3-'3&- j-fcut olim nix feu nivea albedo fignum lepre

]s

erat, üt patet in Giezi & Moria forore Moy-

A vt

fis; Ka in hypOcri-t;s fignum Pcc-egti eft.

|

st d

jaiiss t

NO IIII

SCIRE cupitis in compendio. chariffimi ,

quid fit hypocrita? attendite! hypocrita a-

ib

rundo eítintus inanis; cygnus eft, exterius

us

2lbus, fed fubter nigerrima cutis; itis eft

DI

fs

ltl

parens non vera, ficta non faQta ; cypre

eft, cui pulchra coma, nil aliud ; heliotropium

TU T

€íl, quod dum celum eontemplatur, terre

g ib

adheret; fpeculum eft, quod oculis menti-

vag ij

tur; feneftra eft, pifla ad fpeciem tantüm;

um

flruthio eft, habens fpeciem volandi, fed u-

poinis;

fum non; argentum eft albens quidem, fed

h, i

denigrans; amphisbena eít duabus viis in-

M

grediens; falfa monetaeft, que exterius de-

s

aurat2 fed interius ferrea eft ; equus 'Troja-

nus eít, interiora ejus plena funt dolo; eri-

(Drny

n2ceus, eftcui convenit illud Poéte : Cortice

TT

depofito mollis echinus erit; paucis: hypos

, t

crita monftrum eft, cui fimile nunquam fecit

i mja [

natura, quippe nec vult effe, quod videtur;

Af nd

neque vult effe, quod eft, Hypocrita enim

:b

sttendit oculum , non Deum; fáciem, non

'uncquam,!

fidem ;

k

f

Ci;ynceptus IF.

l2IÍ

l, de mi

fidem; pecuniam, non gratiam; latet, utap-

hfs

parear; tacet, utaudiatur; non fequitur, ut

Pnone ha

confequatur; recedit, ut precedat ;. fugit, ut

&t lbis o

apprehendat; plorat, ur rideat; jejunat, ut

] Nuqii

Íatietur, En chariffimi, quantas peccatorum

? Mypocniae

fordzs niveus hypocritarum capdor contegat?

1 Profeti

ium lepre

| Pars Secunda,

Tore MQ !

d.

ERUM videamus ulteriüs,.quid nix te- N. IV..

at? conílat chariffimi; quód nix non

h ümïäm'ï,

folüm fordes, ac lutum contégat, fed etiam

BD

ftrobes ac foveas valde periculofss, utpote

sd, a

in quas nomn pauei inciderunt, qui fuper ni-

ti; i

»

vem tuté ambulare poffe fibi perfuadebant.

Á

)

1u; tl

[

At quid denotant hz fovez? nil aliud nifi pe-

i

dlatopim

ricula falutis, in que hypocrite fe conjiciunt.

Pfal. 72;

r tetta

Scriptum eít: /ufito defecerunt - in cfvitate

9- 10;

ytlis ment

ius imagimem ipforum ad mibilum rediges.

jen tantum

Nempe virtutem Deus amat, non autem ima-

ginem virtutis; SanCtimoniam veram, non

g, f

qitn,

fucatam, & hinc imago hypocritarum, quz

tantüm virtutum cóloribus adumbrata eft, re-

du vis i*

g eenu

penté à Deo delebitur.

us Tr

tn. doi; &

CERTE vix peccatorum aliquis adeó pro- IN.V.

odte: (

pinquus eft fovez , dicere volo.in tanto fa-

j^

lutis periculo, ac hypocrita, & quare? ideó

pauas

nuan Hl

chariffini, quia vix ullus peccator à nequio-

"d

ri fpiritu poffidetür quàm hypocrita. : Tefte pac, 11,

um

Scriptura dantur fpiritus mali & pejores, fpi- v. x€.

ln

FZius nequam ; & nequiores, &t inter hos

j, m

s

H $

pofte-

TM

[r

122 Dominic& II Qgtazärr;g?fz'hzæ.

j

j i

pofteriores fpiritus hypocritarum eft. Nem-

/n

pe fpiritus malus eft fpiritus fuperbie; at ne-

i

Jb

j u

quior illó Gimulatio humilitatis.

Spiritus mà-

lus fpiritus invidie eft; at nequior illó fimu-

qwd hgfl

w

D

latio charitatis.

Spiritus malus fpiritus men-

Ti Wk

dacii eft, at nequior illo fimulatio veritatis.

55?

f

Spiritus malus fpiritus luxyrie eít; fed ne-

um

um m

i

quior illó fimulatio, caftitatis.

Spiritus ma-

lus fpiritus avaritiz eft, fed nequior illo. fi-

í

AUE

f

mulatío mifericordime; at quid ex his con-

p

EJ&VE&B :Ws

cluditur? hoc concluditur, quódille, quife,

cüm íir malus, bonum oftendit, pejor fit,

h W&imh

Hoc con-

s V

quàm ille, qui aperté eft malus.

cluditur, quód hypocrita proximus fit fovee,

g (

hoc eft, in maximo falutis fuz periculo.

bj

N. VI.

'REFERT Berchorius, quód congri tem-

pore magnz nivis in mari ceci efficiantur, ita

ut ad. voluntatem pifcatorum facillimé capi

poffint. Pari modó nix, feu albedo hypo-

(

lgt

crifis excecat homines huic vitio deditos,

L

1

l

l

|

1 W ?ïü

)

ut fuum falutis periculum, in quo verfantur,

frz; u

non amplius videant, aut agnofcant, &-fic

f q

à demone facillimé capiantur.

Sed ve vo-

dum,c

bis hypocrite & Pharifei! vos fimiles eftis

g

ovis afpidum ; quz exterius alba & pulchra

!

intus autem venenó plena funt, fed fcitote,

Ifa.l $9.

quid fcriprum fit: ova afpidum vuperunt,

v fs

nempe quàm facile rumpitur aliquod ovum,

tam facilis eft vefter ad infernum defcenfus.

Vos fimiles eftis ligno. putrido) quod nocte

ectate

lþcetï & pretiefum apparet, fed exfp

ali-

n

M

; Coäceþtus IF.

128

nj Ne

ali 'üantulum, donec obícura nox vite vee

Vs r

flrz diícefferit , & dies ille illuxerit, in

Jiritsm,

uo omnia revellabuntur, tunc manifefta-

0r 1lb frmu.

bitur, quod lignum putridum fueritis, fci-

s men.

licet corrupti, vitils pleni, menritis virtuti-

10 vertatis

bus micare volentes; tünc quando ex fepul-

tb fed ne

chro furgetis, patebit, quód fueritis, qua-

us m

fi fepulchra non alba, fed dealbata; tunc

qun il f

rejicierur moneta falfa, verbó: tunc lique-

« li core

fiet nix fimulationis, quando ignis inferna-

ült, quít,

lis adverfus vos afcendert; tunc difparebit

i, p

nix hypocrifis , & Íordes peccatorum appa-

i Wocton

rebunt; imó tunc apparebit, & vos deglu-

xms o

tiet fovea, quam nix velavit, fcilicet fovea

] pcrirulo.

abyffüs infernalis.

] ongri t

eficamur t

VE'pilogu-s.-

aclime uj

]bedo hype

UID fupereft? unica fupereft quaftio

jio dedits

Q

adhue proponenda.

Dic mihi hypo-

ao verantir

€rita : fi bonum eft effe bonum, cur non vis

vfan, &

effe, quod vis apparere ? fi veró malum eft

$d vt

*effe malum, cur vis effe, quod non vis ap-

jj ümilcs di

parere? certà quod turpe eft appa-

r &p H

rere, turpius e

; ii

€11e,

lin nj

gigi

(

,N'UOAC

h,

"

faaüx

Con-

j

—

(n

xo4 JDominuica 1. Qgtadragcyz'mæ.

A.J'. T

DT

LAUCR E —

d

P ib

.

dens

. Concéptus Quintus -

a WW

Politico-Chriftianus.

Qp

lr

aj m

THEMA

qa g

Nemini dixeritis vifionem. —.Matth,

gt

i.

(rig gt

g n |

j vt

r

Synoþüa

ii

t

j r

!

Homo Chriftianus fit tacït'urnusf,d

amans filentii, & quantum poteft,

d f

abftineat 1. à multiloquio, 2. à va-

by, £ p

s; d ub

niloqpio, 554 Pcultïlo-quio.

& p

Exordium.

enitt i

PTNTU

quzeratis ex me chariffimi, cur Chriftus

Jnibr t

SI

ad fpe&taculum fuz transfigurationis tan-

Ticíet ts

Neina v

tüm tres Difcipulos fcilicet Petrum, | Joan-,

Va

nem & Jacobum fecum in montem affumpfe-

rit, varias ex variis Sacre Scripture expofi-

]

toribus vobis do refponfienes.

Alii putant,

hoc ideó fa&um effe á Chrifto , ut oftende-

j

Deut. 19.

ret, teflimonium trium fufficere juxta illud:

(

Chri

in ore duorum vel trzum teftium flabit om-

!

ue verbum, & reQé quidem, quia fic apud

Ra

ritum ;

1

reliquos difcipulgs crefcebat fidei me

nam

1

Vf

- Conceptus. F.

r2$

- nam Jeati » QUi nom viderunt , & c

redide.

II

yug:; Ya paucos adhibuit Chriftianos teftes

.. fug refurreCtionis, ceteros autem . crederé

O

! voluit. Alii docent, boc Chriftum feciffe ,

l,

|

ut doceret,. perpaucos effe eos , qui coeleftem

aliquando gloriam adepturi, & ad montem

codli, feilicet coeleftem beatitudinem funt ad-

mirtendi, econtràlongé majorem effe nume-

. lat

rum eorum, qui in valle remanfuri funr, fci-

licet reproborum. | Alii denique autumant,

. & Chrifto idco tantüm tres difcipulos in mon-

tem affumptos, & vifione illa recreatos fuif:

l

fe; ut doceret

, paucis datum effe frui gau-

l

:'

dióin hac vita, fed plerísque differri gaudium

Rib

in alteram vitam, ubi-proprié gaudii locus

if poiti

€fl, Verüm non inhzreo hodie his opinioni-

l

NI

bus, fed potius doctrinz. illorum, qui pu-

|

i

'tant, ideó tam paucos à Chriftro affumptos

effe difcipulos, quia hanc vifionem ad tem-

pus occultam eífe- voluit, quod utique faci«

lius fit, fi pauci. tantum adhibentur teftes,

at Chrfu . 3mó hanc intentionem Chriftus ipfe declara-

wimu Yitinfine dicens: zemini déxeritis vi/fouem. Maxh. 17.

rüt, ]W'«'.

imirum voluit Chriftus difcipulos fuos effe

g taciturnos; & ego occafione hujus themaris

pte CXPOH'B

taciturnitatem fuadeo chri&ignis; c;ico i.taque

Al p

qp

)

v

Propofitio.

" IUXW

f* ^ ;

ii

La

Omo Chriftianus fit tacitutnus; hoc eít,

j

u

* 4 quantum poreft, abüiqeac

J

j

H [ (

Divi--

[

126 . Dominica 1I. Quadrageffna.

"41 j

qugd f

q,1m

'..Divifio. |

L A multiloquio,

gt

II. A vaniloquio,

;l"u

il

gt

;I-I. A Rultiloquio..

| Aþtendite!

WJW [

n

,:5 jrngüä li

»

Pars Prima.

, um m

as

N.I.

ECTE ait Ecclefiaftes , quód fit. fempus

j n

Rccl. 5.

zacendi ? tempus loguendi ; nempe di-

ggut; Y

cere vult per hec verba: eft tempus racendi;

at

ergo vitanda eft nimia loquacitas: eft etiam

tempus loquendi; igitur vitanda eft nimia ta-

jv g

citurnitas.

j tfeni

Íra. eft chariffimi nimia l'oquaci:

venyltsid

tas, & nimia taciturníias extrema funt vitios

quis, pI

fa, inter que virrus medium tenet locum;

nimirum moderátus lequendi modus.

Hunc

p t

ip a, d

modum petiir David à Domino; cum dixit?

P(4l.140. poge Domine cuffodiam ovi meo, C? offium

dem, gt

j

iv ia

circumftantie labiismuezs; quà enim oftiumi

aperitur & claudiur; ideo David ori fuo

as o

-t

non obftaculum fed oftium- petens , aperré

doouit , quód & per difciplinam retineri linz

ATT

.gua debeat, & ex neceffitate laxari, in quar-

tum nempe congruo tempore vox honiinis o$

N

dperiat, & ruríum tempore congruo illud ta4

ln w

tlj t

citurmitas claudat. His pofitis quari pqtc&,

quale extremum magis fit nocivum nimia ta-

At hi

1. d mj

citurnitas, aut nimia loquacitas ? ad hanc quz-

j

ftionem refpondeo, quód fepius homo pec«

1

H

A0ttgto

1 :

1.0

,

CC n

cetloquendo, quàm tacendo, & hinc caveat

& d

hi

;

homo chriftianus, ut linguam fuam mode«

rat

ä

|

1

/

M

à 'Clohceptus-lf.

127

raté regat, quod fiet, fi abílineat. primo,

ï

quantum poteft, à multil'loquio-.

TANTI mor.nenti eft cuftodire iin

ua;n ;

H

N. T.

ut majori cura fervanda fit, quàim pupil

j

a2 0cu-

li, & quare? ideó, quia zzors €? vzta ip ma«

tibus lingue , pracipué in multiloquio, feu

lingua nimis multa loquente,

ProfeCtó vir

Xf Ht

multiloquus, qui lingaam fuam cohibere ne-

; tetpe d

quit, urtbi patenti absque murorum ambitu

npi tendi

comparatur; imó quó plus aliquis loquitur,

tss dl etum

€ó minus rationis illi ineffe dicitur, & quan«

i du

to plus vir garrit, tantó magis 4 viro rece-

l

i m lul

|

dit, & foeminz ac pueris affimilatur , quibus

um f

J

garrulitas innata effe videtur. Plusdico: lo-

t hao

quaces, garruli & multiloqui tefte T'ertul-

s FR

liano cicadis fimiles funt; ficut enim hz con-

y m dit

tinto cantant, & cantüs fui afperirate aures

f ( l)/iilml

[

verberant, ita garruli multiloquió feriunt au-

enim ol

ditum; imó ficut odor unguenti pyxidis ore

non obftru&o evanefcit, ita patente oris Ja-

d oni fug

as , dpe

nuà omnis animi vigor diffipatur.

x

ov U

gari, Iu

PORRO caufa & ratio præcipua, cur hbmb N.1IL

jor honinsf

chriftianus 4 multiloquio abftineat, eft peri-

culum peccati,: nam teíte Ecclefiaftico du Eccl, 10.

gt ii

qtultis utitur verbis, ledit ammam fuam ;

" qw] Pgrt ;;

ánm ii

clariüs loquitur Salomon in proverbiis, ubi

;] Jlnm

ait: 22 multiloguio zom deerit peccatum. Prov. 1«

-

At quomodo hoc ? declaro tibi Ó homo chri-

P

nf

«t

gl

tiane hanc veritatem per aliquam fimilitudi-

nem,

Àn nunquam vidifti amnem exundan-

;

[

j o i

tem

m

:'r

j

T

LW)*

m'vs Domz';ääzz i. demgg/?mæ.-

tem ? vidi, inquis , & quid dein? iterum

.

quaro: nunquid talis amnis exundans lutnm

r

gt

d

colligit? nunquid per hoc lutum aquas fuas

" wR

m

f

"contaminat, & inquinat? en! pari modo fi

[

)n ihüï

lingua hominis loquendi prurigine velut tor«

ff

'xens magno impetu fe effundit, facile attrae

Ato

q ii j

hit peccati lutuni, quo verba fua coinquinat,

dicere volo, facile veris mifcet falfa, ucili-

J m u

ij g |

bus noxia, neceffariis otiofa: t 1gimur . teífle.

À

Matth. 16. Scriptura de ozzz verdo otzofó, quod locuti

fuerint bomiues , veddeit vationem2u die ju-

g gv

p dl

jcii, quam rationem reddet muliiloquus,

cujus lingua nunquam ta

cuit? in cujus ore

j V*

oftium femper apertum elt? fi fapis , à ho«

a i m

mo chriftiane , à multlequio abítine , lin«

y g u

guam tuam cohibe; nam quidquid mali fub

ht mfe

gj ia

cclo eft, antlingua peperit, aut proimovit$

Gave, ne loquaris , ,quando tacere melius

sdreron v

eft. Laudabilior eft.verborum parfimonia;

w

!

5 mema

l

quàm pecunie ; ille enim, qui nummos pra-

"g

digit, dum fibi nocer, prodeftaliis, Denique

il

memento , quód ille ad divinitatem propiüs

N

PITOT

d amidin

;acced,at,x qui multa audire fcit, & pauca loqui.

lao r

gud m

Pars Secunda.

quadt

ON folum à multiloquio » fcd etiam à va«

ais d

NIV.N

niloquio abftineat homo chriítianus,

tlenasd

Sed quodnam difcrimen eft inter multilo-

mmque n

uium , & faniloquium? declarabe illud: in

du drem

inultiloquio datur defectus modi, qui defe-

ILTIT.

&tus nil aliud eft quàm ipía loquacitas; in vae

nilg«

TET

! n

l

"

Copcepius F.

129

Á (en

mioquio autem datur defe&tus finis , nempe

n o

utillitatis, — Vaniloquus itaque eft, qui in con-

TL 4Quas f

!

verfatione ex-fuperbia, qua tumet , .ita loqua-

iti modo (

cem fe oftendit, ut femper verba promat, ita.

ht vdat tor.

inurbanum, ut alios loqui non perinittat, ita,.

il aute

jactabundum , &t contentiofüm , ut omnes

TO

aliorum fermones impugnet; hic enim lo-

Jl tll

quendi modus nullam omnino urilitarem ha-

! igtur r

4l ho

bet, fed maximam fuPerbiam, & vanitatem

'fapl t

i def

SI itaque vani

loquus audire non velis, 6 N. V,

.mw.ïhqws,

homo chriftiane imprimis monitum Divi Pau--

as w

li fequere, id eft, zo/i coztezdere verbis, Yim, a.

ihps, l.

nam ficut mufce olim ferà moleftiffima /Egy-

jo dihoe, l

pü plaga fuerunt, ita homines conrenuofi

ipud mdi

velut mufeg inordinaté & importuné volantes

auptofn

omnibus intolerabiles funi.

5i vaniloquus

titere Crelus

audire non velis; loquentis fermonem ne in-

primori,

terrumpas, memox precepti illius, quod Ec«

nummo pre

clefiafticus tradit: priusquam audias , ate. ve-

lh Deniqgc

Jpondeas verbum.

$i vaniloquus audire non

tugf propo

velis, attende, ne vox tua nimis elata fit, hoc

€ft, 4 nimio clamore abíline; nam teíte Di-

ipara g

b.

vo Bernardo primum fuperbiz & vanitatis fj- Bern.in li

gnum eft. clamor n locutione.

Si vanilo-

de interiore

d

domo c. 414

quus audire non velis, cave, ne vox tua ni-

mis fitfeftina aut lenta; illud enim iracundie

)-'

[ etignjz'vþ

n chnfflä!lüh

ac levitatis eft; hoc veró affectate gravitatis,

Nempe

i jnst 0

utrüámque permoleftum audienti.

VOX dicentis non fit ficut torrens, fed quafi

'Wb" ! dj It

unda, ut in morem nivis fuperveniens pro»

/

DL

fluat.

Si vaniloquus audire non velis, atten«

[quaalm

I

de:

F .Dom. LDeurz, Coac. P. F.

l

130 Dominia& II. Quadragefima.

'

yri

- de: ne fermo tuus nimis fit gefticulatorius,

——

hoceít, nec labiorum froriísque contraGtio-:

aum P

m

ne, nec fuperciliorum erectione, aut oculo-

rum rotatione , profundáve defixione, aut

N

r

digiti extenfione , aut fono oftendere nimium

svelis id,

uod loqueris, ne arrogantia aurin«

m

folentie

j

gnüm des, Denique fi vaniloquus

audire non vélis, attende ad circum(lantias

;:j:l(ä an

loci, ubi loqueris; in loco facro omhino

"m

loquendum non eft, in loco publico magis

du v

temperandus eft fermo, quàm in loco ptiva-

yaiit, V

Philip.4.

to juxta illud Apoftoli: zz0de/£ia veffra notá

j g

Jfit ommibus bominibus, Auende ad circum-

li

qon, i

ftantias temporis, anillud orationi; meditas

tioni, auüt rebus divinis, àn veró prándio,

frui; & qi

Cenz, aut recreátioni & confabulationi de(tis

tios &i

natum fit,

ÁAttende demum ad circumftantias

u li

perfone, quibus, aut coram quibus loqueris;

iib j

lii d

an nimirum fint perfonz Ecclefiafticee vel fe«

€ülares, füperiores te; an inferiores, Hec

fi rite obferves; fermo tuus non habebit de.

WE"W ]

zi

fe&um finis, feu utilitatis, & quod fequitur,

j d

non erit vaniloquus,

u

s

!ïh

[

il

D

ii

,

'

d. Ya

Pars Tertia.

jniid

ENIQUE homo chriftianus etiam abftines

N VII.D

l

nl

re debet à ftuliloquio; fcriptum eft:

&l

! Ked,ar, Jabia imprudentium ffulta uavtabunt ; verta

|

M. d

autem prudentium flaterá. ponderabuntur ;

"ftr l

n ore fatuorum cov illorum , àn corde fapi-

18 d di

entium os állorum.

Quaío quid fibi volunt

ultima

Ht d

l

t

Cbüääbtu& F.

15T

Vfrciator

It ConttaQ

uldma h&e verba: zz ore fatuorum écor i/la«

yum? in corde fapientium o$ illovum? per

( lt oculy

, av

hee verba difcrimen affigtatur inter virum

ftultüm & prudéntém. | Nempe fapientes os

TO

fuum habent in corde; hoe efít, de cotde (uo

fiti atj

ii

Il vaniloquy

proferunt eloquia, quz bis pet limam ratio:

nis examinabtur, antequam ad linguam per«

ttumflanni

veniant; econtrà ftultii cor in ore habent,

AQ) Ommhihj

Quià nofi emittuht verba premeditata , fed

Nilto magi

inconfideràra; qua^ in ore, nón'in peGore

lii p

[6]

*

naícuntüe, —Siigitür i

homo chriftiane non

ht ofrt ml

vis ftuliloquus audire, mihil loquere, nifi

SNSENRS

quod eft ratione trütinatüm , & in:corde con-

Yànoni, mlj

