«muedn!, & juftis alimenta miniflrret? & mox hoc du-

»bores?lQ"'[,U' bium folvit, dicens: terra minifrare juífa

amuU^ . €it, non judicare; terre imperatum eft: ger- Gen 1.v 114

"

j

Ed

d

inek tevya. bevbam viventen, € facieutem

aj

l]fli

emen C [igmum pomiferum; dum igitur hoc

8git; quod juffa eft, bene officio fuo fungi-

"

P

futs

n

90; Damz'ïnicä II. Quadrageffma.

H&Hd

f

nf

tur; utpote quod non jubet difcrimen facere,

i

[

U

h

rut

& difcernere, quis dignus fit hoc minifterió,

:

p

qui

.& quis non fit dignus; Pariter fol oritur fuper

t[þxpe.f'«'ï'v

:

bonos & /malos; nec ullum hominem luce

i

gt

fua privat, quia hoc 4 poteftate aliena,nem-

e d poteftate Dei dependet, quem luc

1;h Qa(æüm?i

j

.e fo«

-

" f u

is illumix;ari aut privari velit.

ais i

od m

N.II

PATET hoc adhuc clatius ex alio Scriptu-

reloco, ubi Daniel vifionem de pugna Per-

b iæcuïxïes f

TAT

farum, Medorum & Graecorum habuit, quam

:'xi

dum exíplicari fiBi petiit, audivit vocem ali»

AR

par.3. v, cujus viri, qui clamavit; Ga/rzel fac zntel-

idhüta

ii n

&é.

ligere iflam viffomem, . Vir ille; qui clama-

vit ad Gabrielem, erat Michael.

Quzritis

u Dl

ehariffimi, cur Michael ipfe utpote princeps

Judïrcsfm:/art

Synagoge Danieli illam vifionem non exfpli-

du £put

ifle offi-

veiftsiole.

caverit? Refpondeo: hoc non exe

cium Michaelis, u:pote ad quem folum fpe-

j

Waf

étabat, utaliis in adjutorium veniret, juxta

günjum

illud: ecce Michael uzus de principibus pri-

Dan. 1.

,

v.17.

mis venit um adjutorium meus ; Waque non

hu

voluit fe immifcere officio alieno; nempe of-

ficio Gabrielis, utpote qui conítitutus erat, ut

W u

Daniclem immediaté inftrueret, eique myfte--

)

n

ria exfplicarer juxta proprium illius teftimo«

hls us

n n

ybid,

nium: vezi qutetm , ut doceam te , qua Veti-

A

il V

gum funt.

hlj

N. III,

PORRO hoc üEi vä maximé notent pere

tl

' fonz feculares, ne fe rebus Ecclefiafticis im-

musl &M

1f£æ'ï gtá«

mïfce'amq ?Qri,gtum eft, quàd Phil

d

"

L:

3

Vf

Conceptus F. —

9T

Tintn f

viter errárint , quando cïu?:iranïeä, in quem

X nitilerj -

locum arcam deferant, confiium à fatrapis

Jaritur fu.

judicibus fzcularibus petierint; nam fubitó

Yunem [uce.

exorta pefts per urbes graffabatur, & omnes 1. Reg. fs

"tht f«

viros devorabat, fed quare hoc

percipite c 1.

I lu fns

caufam,

Quüeítiones, que circa arcam facte

funt, fuerunr queítiónes faerz, & ad religio-

nem perünentes , adeóque deferri debuitlent

aloStrige

ad tribunal facrum, non ad fzculare.

Iaque

s pugoa P«

udices fzculares malé fecerunt, dum ad has

dubu quim

quaftiones ad fs non pertinentesrefponfum de-

ww ais

dére, Deüsque permufit peftem graffari tamdiu,

iril j t

donecPhiliftai erroreu fuum agnofcentes con-

Il quim.

filium 4 Sacerdotibus petierunt: £? vocave-

k u

vunt Philifizun Sacerdotes.

Caveant igitur,

Ib- € ':w :

at p

Judices feculares , . neofficium füum transgre-

m non etfi

diantur, & poteftatem fuam nimis extendant

| OX

af of

immifcendo fe in negotia Ecclefiaftica, ne iram

nf

QUH

;

e

Dei in fe provocent, monenti

:

4

aniret, junt

s: no&te ænv

vere Chriflos queos.

ii pre

*

; iaque n

I

10, nempe 0

i

Pars Secunda,

dinuup erats .

RUM quemadmodum ízculares cavere N, IV.

, m

V:

debent; ne fe immifceant officio Eccle-

ii r

fiaftico, ita viciffim Ecclefiaftice perfonz ca-

j f*

veant, ne fe immiíceant in negotia & officia

Íxculatia.

Teíte Sacra Scriptura fecit Deus Gen. 1« w.

duo Jumznaria magna, nempe luminare ma- V&«

guuMfo — Jus Sacerdotium , ut prz(it diei, ideft, fpiri-

at

uf

tualibus, & Zumzzare amigus , id eft, regnam,

ut prafit no&i , feu facularibus; quemadmo-

adfmfiüïï*"

ura

hi

92

Dominica 1. Quadrageffimo,

Jl

Qu i

Whlh

(s (

dum efgo.contra naturam eft, fi luna vellet

j

J

M

przeffe diei, feu quodidem eft, fi

1

:

udex fz-

(à

T

^

n

€ularis vellet peragere officium Ju

d

À

ieis fpiri-

q iny [QPH

j

"

Mü

tualis, ita pariter repugnat naturz, fi'fol no-

W

pï

iprafit, hoc eft, fiSacerdos fecularium ne-

j Mam u

gotiorum tenebris confcientiam fuam obnu-

g t

bilet,

;gäaud s?

N.V. EXEMPLUM habetis

: chariffimi in Petro ;

us

nóftis, quód olim Petrus honorem & inno-

(fïüöu RQW

centíam Magiftri fui defenfurus gladium ftrin-

s t

xerit, fervóque auriculam diffecuerit.

Que-

s t&)ïfï*

fo quid Chriftus ad hoc fa&u—m 2;€p—,ofui,t '5, an

g, &i

* Joen- i

aP

laudavit zelum Petri? nil nipnüs: zzte , in«

þ[?hi»

v

L01

^quit Chriftus ad Perrum , g/adrum tuum. 22

vagigam , & quare hoc? ideó quia Pewri of.

|

ficium non exigebat, ut gladium ftringeret,

.n!

& vindidiam fumerer. — Nimirum dicere voluit

1

dul

Chriftus per hec verba: Petre! nunquid Sa-

|

qU!

vf

bv |

cerdos es? cur igitur militem agis? nunquid

Pontifex es? . quid ergo officio Regis te im«

vt ofto

mifces? mitie gladnm tuum àiu. vagiuam s.

Qs d

gladius materialis carnalibus , miniftris autem

Itram m

fpiritualibus gladius fpiritualis competit;. qui;

NT )

Mb

lhbet fuo offhció fungatur; Sacerdos, que

Sacerdotis, Rex, que Regis, & miles, qua

Qd

. militis funt, agat;

, (uitte igitur gladium tu-

Ypltun

J i

um in vaginam.

76 il

Ne VI

Certé nil inconvenientius eft, quàm fr per-

ï"srcu'bus tl

: fona facra negotiis profanis fe immifcet, 85

tf

!

fervitia fua foli Deo debita etiam Domino fz-

|

[

I (l

eulari impendit, & fic quodammedo contra

Dei

j

"

l

Concephüs 1.

$3

[l vf

Dei þi*ohibitionem duobus Dominis lfcrvire

|

faragit.

Wdbx fs

In hiftoriis Gallicis legitur, quod,

Wt fbir

J

cümn comes Chabanus Ludovici XI. Franco«

rum Regis copiis Prefectus haud procul Pa«

J ifolno,

"DAf ne.

riflis abeffet, predictus Rex Joannem Bal-

lum Epifcopum Eboracenfem ablegaverit, ut

lm dhm,

exercitum vifitarer. Miratus fuper hoc Cha4..

Dànàs haud . müultó poft à Rege poftulavit, ut "

1iin ero;

fibi Eboras transeundi facultatem concederer.

em & inmo.

Quid veró , reponebàt Rex, tibi negotii ibi-

lum fti.

dem? Sacerdotes luftrabo, ait Chabanus, ut

i

u

;

emendanda corrigant; nam [i caílrà Sacer-

! r

dotibus , rmilitibus Ecclefie corimittende

X5 fs i

TTE

Ff Xl*lfl i

5

qua i

: *Eþïio;gjuäb

im frngtray

15

dierevolut

f'-.-nf! chariffimi , quàm ihcthghï6055 imà

nunqud Se;

E

quàm iniquum fit, fi regendi aut agendi

s anqii

ordo invertatur, & perturbetur, quod fit, fi

Ms te m

unus alterius officio fe immifceat. Dixit olim

i, ongantm;

hriftus Petro : duc $n a/turm, fcilicer navem,

fs autm

Oclis autem mandavit:

axate vetia veffrit,

t QU

Qusfo cur folum Petrum navem in altum du-

lss Qu

ceré jubet? voluit Chriftus, ür miniftrorum

quisque ftet in fuo ordine. Petrüs eràt na«

ltss QU

vis gubernator; ad ipfum ergo fpectabat eam

I gl44iuwmf f

dirigere: alii veró erant focii, & coàdjuto-

rés, &t ideó éis mandatur, ut fuum in laxan-

n uämffW'

dis retibus obíequium praltent, Capite hoo

5 imm.']äfü |

fuo quisque fe impendat officio; nam ages

n

£e ultra officium vitium eft;

Umsdü [(]Q,[ïa E

x

:

r

94 — JDominica 1. Quadragefinae,

j

'35

h

il

j

Ti

4l

Conceptus Secundus

[,(b

d IILU 4 mus

Biblico-Scripturifticus

Nnuza

N

dw&ml

THEM .A

"idïl du

MU

"Transfiguratus eft ante 1llos. Matth

mumm Mmz

Iï.

1hm n W

n&ü&F l

Syn0pf&

cunïmä Q t

MQW W&*

Continuatur proceffio de pafï' ione

iij D

Chrifti ante octiduum inchoata, &&

exhibetur iterum duplex figura, feu

fs t gwï

(omdnrlo &

Chriftus patiens dupliciter figuratus,

rszr!abo (iri

fcilicet 1. 4 /'äm/mma, 2. if lfaaco,

i il at

)äm f

Exot dzum :

DN

Moadfütd

XfpeQatis forfan à me chariffimi, ut vos

i

is

E

hodie ad montem illum excelfum ducam,.

in quem Chriftus tefte hodierno Evangelio

!

difcipulos fuos Petrum, Jacobum & Joannem

duxit, feu quod idem eít, ut vobis mirabi-

DN

lem illam vilionem ex

du

icem? Nequaquam

lt

hoc à me exfpectetis ;

nOoi

ítis enim, quód me-

ré dolorofas, mon autem gloriofas vifiones

10c quadragefime tempore. exhibere vobis

&atucrlm, & quxdem non alium in Hnem,

l nl j

quàm ut in vobis patientis Chrifti memoriam

LUA

rengs

1

Conceptus II

9$

/. genovem, & per hane dolorem'& compaífio-

hdi

nem in cordibus veflris excitem. . Mons illg

excelfus mons ZDabor fuit figura montis coe-

Cus.

leftis; fed mihi animus non eft vos ad mon-

tem glorie & letitie, fed potius ad montem

luctüs, doloris & triftitiz ducere. Nimirum

hoc quadragefimcx tempore potius montem

;s Mi

olivedi, & Calvarie confcendamus; imó ho«

die in montent Jorze vos ducam, non, ut

ibi Chriffum in gloria, fed in dolore & an-

guftia videatis.

Vifio illa in mente T habor

figura fuit glorie cocleftis; at ego hodie vobis

d

exhibebo figuras ignominie, & Dominice

icooa

páffionis, - Denique in Monte Thabor Chri-

us £ransfrguratus eff aute 2llos, nempe di«

figun i

fcipulos fuos, fed g/oriosà ; aft ego vobis re-

diprati

prefentabo Chriftum figuratum do/orosé. Pau-

i Jfitto

€is: inflitui ante oCctiduum proceífionem de

paffione Chrifti, hodie igitur illam continua-

bo, & rurfus duplicem figuram vobis exhi-

bebo

D

conüdcrandam;. fit itaqge titulus, &

m, uütW

fimu]

lm ducem,

Q Evangeïw

AProþofïtio.

j ii

HRISTUS.

vobis i

C,

Ícilicet

patiens dugliciter figuratus;

! Nequaqum

i um

: Divifio. ' |

vl ..

jit?5 1 In Abrshamo «

ul mfl

nfms !

Attendite !

fj5

H. In Ifaaco. :

g

ars

r

$6

Dominica 1I. Quadvagófana

p i

/rjzf

M,ldï

s

— Pars Prima,

gl

N.I.

À NTE alias preclaras virtutes; quz illuxé:

*mlümd

ii

runt.in Patriarcha Abrahamo, primas

p

ii

rium locum meretur obedientià, urpote quari

us

Deus in eo muldplicirer téntavit & quidem

:':fuginaxionc. [

äcua ik

primo tunc, quando dixit ad Abraham : egre:

"L.

deve de terra tut 7 de cognatione tua, C

gt t

de donio

patristai, €P veni a tevram, quarü

Á

, (l ugié

snonftrabo tibi.

Aft ficüt hee Dei tentatió

fuit gràviffima, ita obedientia Abrahami fuit

qm t m?'i

yin, qi !

perfeQtiffima; Durum fané erat feni feptuas

m

ginta quinqué annorum exire à patria; iri

miium) Qu

terram ignotam, de certo migrare in incer:

qui u

tum ; at facilius quàm percipi poreít, anno:

fa hzc arbor transplantata eft; dicere volo,

n

[cagls n

perfe&am obedienriam graviffimo huic prz-

cepto Àbraham preflitit; perfeclam, inquam,

TT

id eft, promptam & velocem, que nefcit

bt

giora$, nam non obftante fenio, id re tami

lmib-à t

difficili, qualis eft deferere patriam; cognas

pánrime, à

t d

tos, àmícos . mutare habitationem y. otius pas

tavit aures auditui, manus opéri, pedes iti«

Mil i

neri, perfetlam, id eft, yGmplicem & éecam]

M TU n

nam intelle&um fuum penitus conformans

jlipontus

Y H&b. ;t.

intelle&tui Divino exzit; me/ciems quo zrety

hr

V: j

nempe zz ferrám Chazaam, fed quo in illà

terrá? mefciens: perfedam, id eft, indiffe-

A morg, H

ventem , & ad omnia paratam; nihilenim exe

! vb

cipiebat, aut recufabat; paratus ire, ftare,

EM

abitare, ire antrorfüm; aüt retrótfum, effe

" ] g

€r, la«

w

D

]

t

incola aur peregtinus, 'diïcs aut paup

i

nus

07

|

]

l

Conceptus H.-

97

|

^

I

]

nus aut »ger fecundàm Divinam difpofitios

nem; ferfetlam , id elt, bzlarem C? Jfortem,

: re fhuy

nam nec murmurabar aut conqueítus eft, nec

70, primgs

fe excufavit obtendens fenium, aut vie income

IDOI quamy

moda & pericula, fed fortiter fuperavit om-

y & quim

nes difficultates occurrentess . & perfeveravit

Ahtit: uppy.

in perégrinatione tamdiu, quamdiu Deo pla-

LT

citum fuit tota nimirum reliqua vita, fcilicet

T0 guii

totis centum annis, nam fa£tus eít annorum

Dei tentati)

175. Quid cogitatis chariffimi ? nunquid o- Gen. a g;

Mrddami fj

bedientia hec maxima fuit? |fuit enimveró

t lt lus

maxima, quia figura obedientiz Chrifti eft.

C m

Nunquid Chriftus exiit à Patre, &t venit in

mundum? nunquid à fummo c«lo egreffio

gt i ng

i ol a

ejus? aunquid reli&ta fpirituali. cognatione

« dictre ob

angelorum fa&tus homo eft, non angelus, &

o hu p

fic angelis femen Abrahie pretulit? nunquid

ficut Abrahamo egredienti addi&ta promiffio

j lu

. que neft

eft: faciam te àg gentem magnams €7 bene-

'Gcï;.'u.';

) ii fe at

dicam tibi- im te bemedicentur univevfée co-

n cogiá

Jnatzones terre , ita & Chrifto in hunc, mun-

m otiusp

Ü

dum. venienti à Patre celefti dicitur: fAus

ti, pedtei

eneus es tu» ego bodie geuui te, boftula d sne Pfal: x

yn ? Geitt

€r dabo tibi geutes bevedztatezm tumm, €?

s confotmd

dbolfafhonem tuam terminos tevre? . Certé ve-

as gt

lox erat Chrifti obedientia; fcriptum eft: £uzc

"ixi: ecce venio, hoc eft, non admifit Chri- PL 39

d n i

idfü; iN "

flus moram , fed dixit ftatim Patri fuo : eccé

vero!. vis me nafci in ftabulo Ó Parer, 4 pue-

nihliem

aisl

ij

ritia perfecutiones pati, in paüpertate vivere?

ecce venio! vis me capi, ligari, flagellari;

ia

€rucifigi? ecce veuzo ! imó non;fofliam velox

!

Pgu?lf;

Wi

IK Dorg.Diura, Gonc.P. F. ^ G — fed

hn

98

Dominica I. Quadvagefimua.

Nl

j

fed etiam humilis & indifferens, hilaris & fora

")

Yi

tis fuit Chrifti obedientia; dixit, in horto:

!

if

patev ii , ff poffibile ef , tranfeat d me calix

u

gt

2/e ! veruntamen 4son ficut égo vofo, fe

ficui iu, quid humilius? vocar voluntátem

j P

ii n

Joan. 4. patris fui cibum fuavem : zzeus cibus eff, ut

Jücimm volumtatem éju$;, qui mifit me; &

g m

tandem ad vincula & ád flagellà, ad fpinas ad

PXLOU

y o

crucem & ad motrtem ipfam paratum fe exhi

bet;nunquid hilaris, fortis & perfeveráns haé

a, t

Obedientia eft? Ità fané,

j t

at n d

N.IIL

A'T videamus ulterius , quomodo Abraham

ii dv

rpnbenyen

in modo peregrinationis fue figura Chrifti

patientis füerit.

Abraham peregrinatus eft

(rhrin p

in terra áliená, & tamer füa, feilicet i ter:

Sinpy tjrtm

rà Chanaan ; que 4 Chananzis poffidebatur ,

d d m

Gcen.17. Abtáliamo autem & pofleris ejus promiiffa eft;

s n a

jom.:. Parímodó Chriftus zz propria vezit, C? füi

hw udn

eutià 202 Yécéperunt.

Abraliam in.terrá Chas

tbf dj

Heb- t t. riaari tefte Apoftolo habitavit z ca/u/zs, imó

dOLUT

A&.7.

nec habuit paffui pedis pzoprium j ita Chri

b

Matth: $. (lüs natus in ftabulo pauperrimus fuit: v

Jpes foveas baleut , €? volucres cali nidos, ff-

"R

Hius autem bomini$ non babet, ubi caput ve:

llm'u j '& Vi&üm

€lizet.

Abraham decies tmurare debuit fedem

Ti

fuam jubente Deo, nempe ex Ur-Chaldeorum

Il

RUT

in Haran Mefopotamie, in Sichem, in Bes

2 QU Q

thel, in JEgyptum, in Gerara, & (iculrerius;

j

"Ht

tandem in Hebron mortuus & fepultus eft in

Ri

fepulchro , quod. ab aliis pecunià. emerat,

NULT

Quid al.i-äfgptg 'vita Chrifli fuit quà

m perce

u

grinae

]

2

li

Conceptus I7.

99

lr d f

prinatio ? Nondum natus ex Nazaret, ubi

: in horto:

conceptus de Spiritu San&to , venitin montae

l ite éoly

na ad fan&tificandum pracurforem fuum To-

b 'wo; ]

annem,ex montanis Nazarethum; Nazaretho

Toltntarern

Bethlehemium ; Bethlehemió quaärageiïmö

Is lul

die à nativitate Terofolymam, ut offerretur

f me d

intemplo; pauló poft fugiendum erat in ZE«

il pinas

gyprum , ut effagiat gladium Herodis infan-

tura fe exl

tcide; exJ/Egypto Nazarethum , Nazaretho

brerins hgt

ad Jordanem, ubi baptizatus; à Jordane in

defertum, ex deferto ad triennalem pradica-

tionem ; in predicatione in. Judea, Galilea,

N

Samaria obiit urbes, pagos, oppida, Quid

u C

commemorem vias illas difficillimas, quas ivit

ia d

Chriftus in paffione füa, fcilicet in montem

llb

Sion, ad horrüm Gerhfemani, ad domum Cai«

pofittar

phe, ad pretorium Pilati, ad aulam Hero-

gronifae

dis, ad montem Calvarie, ubi mortuus &

tiil; Ü m

alieno in fepulchro tumulatus eft? Certé be-

in terra C

ne & vere S, Cleophas Chrifto dixit: z4 /o-

df i

lus peregvigus es; adeà omnibus ignotus &

Luc "*ï

; i Q

inyifus. fuit.

vs fnit: df

p

DENIQUE confideremus hane figuram ul- N. ITI,

ii p

timó, & videamus, an preter allatas fimili-

hu

tudines nullam aliam inveniamus, quz Abra-

hamum figuram Chrifti patientis eshibet. Con-

n Cl

ighcm; i h

flat, quód Abrahamus acceperit à Deo pra-

ceptum immolandi filium füum , cui füummam

gt

fs

f [

obedientiam preílitit; nam paratis omnibus

i d

otius fe in viam dedir, nefcius loci, in quo

TM

Parendum effer Divino precepto, quem tan-

gfl[ll'

2

em

n

100 Domiznica HH. Quadragefima.

n

dem tertio die invenit.

Interim toto ititié«

Wt

i U

ris triduó Abraham fummé cruciatus eft in a«

j

l

nimo, & teíte Theodoreto propter interno$

ii

mmuo«tns

dolores & decertantes animi affectus quafi per-

/Igpfifinm

petua in agonia mortis fuit. Sed quid modi«

PL

xa hazc agonia ad agoniam Chrifti ? ficüt A-

st U J

braham toto illo triduo cruciabatur cogitando

ïh ]

D

p

Sacrificium tam difficile, quod demandatum

g

erat; ita Chriftus non unicó triduó, fed totis

triginta tribus annis cum fummo dolore fem-

ts nl

per in animo füo previdit, imó przfenfit im-

st

gb

peratum fibi à Patre caelefti grande crucis fa-

crificium.

Pariter ficut Abraham toto illo

dul

P

zriduo nunquam mutavit voluntatem obedi-

endi, & immolandi chariffimum 1íaac, fic

i

m ln t

neque Chriftus tetis triginta tribus annis un«

quam mutavit voluntatem obediendi Deo Pa-

wf hj

tri, féque immolandi pro falute noftra. Lon-

jv um

gé igitur major dolor & triftitià Chrifli fuit,

idis, ln

uàm Abrahami; Ipfus enim difcipulis fuis hoc

x

Md p

:

a

Íffus eft, dicens:

tviflis efd anima mea us»

Luc.21,

g&ie'[ommm

ue ad «mortem , imó Íat manifeíté hoc indi«

a

( i

cavit fanguineus fudor in terram usque de«

cidens, En! chariffimi! hec prima figura eft,

w t

quam vobis hodie confiderandam propofui

diey n

fub titulo: Chrzfus patiegs adumbratus in

WE

"dbrabamo.

hotlbj,

frumad

a. ]i

Pars Secujn-da;

hnin

ERUM ut proceífio, quam inftituere c&«

vet ordi«

* N

3 d.

KN. IV, V

pi de paffione Chri(?i, debitum fer

nen

M

Conceptus II..—

lorÍ

'm foto. (trg

nem, poft Patrem producendus erit filius, &

litüs efl'in 4

videndum , duomodo etiam Ifaac filius Abra-

DI Intermy

hami figura fit. Chrifti paffi.

Profe&ó nemo

At quai per

melius quàm innocens hic Abrahe filius Chri-

qud modi

ftum reprefentat. — Imprimis Ifaac, antequam

11 ii

conciperetur, diu defideratus À parentibus fuis

lt copitandy

ultra viginti quinque annos fterilibus, tan-

tmandaum

Gen, 174

dem illis à Deo promiffus eft, . imó'ipfum no-

li, fedtoti

men, quo vocandus, effet, indicavir Deus.

o dplore m

Pari . modo Chriftus multis feculis defidera-

efuftime

tus , mille fufpiriis & lacrymis poftulatus, tan«

At t f

dem ab Angelo Virginez Matri annuntiatus

n tyo Tl

eft.addita nominis facrifignificatione per ver-

Jurzr od

!

ba illà: .ecce cozcipzes ,

*

paries filium , €7 kue. v«

imum J

vocabis zomen ejus Sfefum. Nempe per No-

TU dnmis t

men Ifaac, ütait Rupertus, quod interpreta-

fendi Deo

zur yZ/us, feu gaudium, re&e Chriftus figni-

aof Lon

ficatur, qni univerfitati San&torum fempiter-

4 Chrilt f

ni rifüs, & interminabilis gaudii cauía eft.

ipuls fl

Addit idem pius Scriptor, hoc gaudium pre-

TRUE

uftàffe Toannem adhuc claufum utero Ma-

t hoc i

tris Elifabethe , cüm exultavit in prefentia

Chrifti.

At redeamus ad figuram.

Ifaac

m uque ä?

rim fguit

natus eft non in terra patria; fed in Geraris

alieno dominio; ubi Chriftus? non/Nazare-

lm p*

at

thi in patria Matris fuce, fed peregrino in

loco. & ftabulo.

Tfaac octavo à nativitate die

circumcifus eft; quando Chriftus? pariter die pas, s;

o&avo. Iíaac fratrem habuit Ifmaelem ex

(

Agare JEgyptiaca ancillà patris fui, fed hic

mii

ia

límael perfecutus eft Ifaacum , ideóque eje- Gen. «1-

gt

€us ex domo Abrahe cum . fua Matre ; fed.

(

G 3

quos

£

(ut!

xo» JDominica J. Quaclrzigcyïmæ.

uos fratres habuir Chriftus? . fratres Chrifti

df (

ao

Á

€

cundum carnem fuernnt Judei filii Abraha,

du

j odhib

fed quia Chriftum perfecuti funt , & occide-

Af

runt ideó cum Matre fua 5ynagoga & omni

»

w*umuemïd

Judaifmo expulfi funt, exclusíque à domo Dei

i

)

«

Eu

nempe Ecclefia, in qua tantüm remanent fpi-

rituales filii Abra

y Hb

d

hz. fcilicct.vcri fideles &

m tl ]

re&é credentes,

X. n m

m

N.V. QUE haCtenus di£ta funlr, nondum attin-

gl

n

gunt paffionem Chrifti, con(ideremus igitur

g

|

hanc figuram propiüs, & de novo.

Primam

fimilitudinem invenio in verbis mandati Abra«

gt at

um (

L

Geh. 22.

hamo dati: zo//e fzliuzm tuum uwuigenitum,

quem di

À

is J/aac ; Pari modó /fc

eus dile-

m J

Joan. 3.

X UMH

Á

i.

[

od J

m ut fildum [uen unigenitum da«

vet; ad quid? usque ad morteim, muortem

frin D d

autem érucis.

du

Quero bic chariffimi, quid

hic majus aut mirabilius. vobis videtur ? an

msusgi l,

quód Abrabam Ifaacum wgzgenitum foum ex

g

mandato Dei immolare, & Deo dare voluerit

Wb od

in mortem ? an quód Deus unigenitum fuum

ruuni

in mortem crucis ex infinita charitate dederit

& nl

ro nobis? certé hoc quid infinities majus

Wi g

eft, hoc eft, ranto majus, quanto major a-

wl D

mor Patris coleftis erga filium fuum Chri-

et iil

ftum, quàm amor Abrahz erga Ifaacum, ac

jl

quanto major Chriftus Dei filius 1faaco filio

pïm"idtnm T

hominis eft.

Imó ficut Abrahamo perinde

Wt

fuiffet fe vel filium fuum immolare, ita Pater

At imolge

eternus dando filium fuum non minus dedit,

h, u

quämü dediffet fentetipfum, Perpendire hunc

| ETU Ti

|

[

amos

?f/m

r

Concéptus II .

103

faney Chril

amorem chariffimi, & in reciprocum amoris

Mi

pignus Deo uzzgezztum offerte, feu illud u-

1 & eccide

nicum, quod haberis chariffimum, fcilicet uni-

FORT

càm animam veftram , unicum cor veftrum,

4 doro Dj

unicam voluntatem veftram, & hec donatio

tnanent fj

Deo fummopere grata erit, & ficut immola-

t fddes (

Ulteriüs ;

tio Abrahe abunde premiabitur,

percepto mandato Divino confideremus etiam

locum pro immolando Ifaaco de(ignatum.

ondum atti

Fuit is mons /Morzz ; íed quid fignificat hic

mons? apud Hebreos diverfas habet fignifi-

Temus iptur

. D

cationes; nempe fignificat idem quod 7702$

TET

amavus , 11975 22yrrba, quia amarus fuit A-

TET

brahamo & líaaco ; fignificat idem ,. quod

j

quous Sacriffcii, quoniam ibi Abraham in fi-

fe n d

Mttdm

lio fuo, & Ifaac in femetipfo magnum facri-

, fUOR

ficium Deo obtulit; fignificat idem ,. quod

tilini, qi

quons-dotirine,; quia ibidem docuit Abraha- fa. 2:

vidumr? «

mus exemplo fuo, obediendum effe Deo ; fi-

u foum

guificat idem, quod ozs vi/7oni$, quia ter-

dare volud

tio die hic mons ab Abrahamo per cerrum ali-

penitum fu.

quod fignum vifus, & ideo ab ipfo appellatus

utiue d

eft: JDominus videt; fignificat idem, quod

(initit mj

1H08$ pluvig, quia ibi copiofam benedidlio-

nem depluit Dominus in Abrahamum ; Deni-

Antü mEiOI l

j [uum (r

que fignificat idem, quod zzozs /uczs quia

a ff t

ibi & Abraham & Ifaac illuminatus Divinam

Verüm hec omnia

us Tl

providentiam agnovit.

verificantur de monte Calvarig, in quo Chri-

m x*

ftus immolatus eít; Mons Calvariz eft zzozs

du

Pm

"pyrrbe, utpote in quo Chriftus tam amara

n n

7;, quia ibi Chriftus

'crptnd

iuitc

CIl«

lmlä'.

.pajï'us eft : mons;/äcrlfq

4.

f

ür

vo4 Domin:ca H. Quadragefma.

i

u k

facrificatus et : mons dofirize, utpote in

um

j

J

j

quo Chriftus ex cathedra crucis viam in coe-

jmut

(ii

lum dotuit: mons vz/foz/s, quia ibi Chri-

?

,l

ïeyo[esnüf

ftus vifus e(t mori: mons pJuvzz , quia pro-

x

pter mortem-Chrifti'ibi peractam Pater coe-

h

Igli POH

m

V

leftis nobis benedicit ozzzz þmediä?z'o;ee: Jpiri-

1

)

Dü ) dlü

fuall: denique mons /ucz$; wtpote in quo

Chriftus crucifixus eft canquam /ux zueunudi in

; W» chï:ti .l,iü

'*3äïgnarenl.r

fnu

mediis tenebris fuper univerfam terram,

"j

à .

sst

: Nl VII

MIRABILIA hec funt myfteria chariffimi,

fed.audiamus mirabiliora.

Scriptum eft, quód

k! qu C

Gcm. 22 Abrabam ad pedem montis reliquerit afinum,

PAOR

uT

ligna, quibus comburendus erat Ifaac , ab

afino transtulerit in Ifaacum.

Qwari hic pot-

twlt. (

agl

eft, quid ille afinus & quid ligna fignificent?

t ( a

Rup. 1. «, Refponder Rupertus, per afinum intelligi pec-

in gen. c, Catorém, per ligna autem ftgnificari onus pec.

hum nqu

31,

wnwmpsrizmr?

catorum, feu peenam peccaris debitam? fcito-

te igitur chariffimi, ficur illa ligna Ifaacura

velicin,

j

combuftura dempta afino, & impofita Ifaaco

filio à patre Abrabam , ita peccata noftra,

tict n

onus peccatorum nofltrorum, & peccátis no-

?tgi*xïmm [

ftris debita peena per patrem cerleftem trans-

atl q

lata eft à nobis peccatoribus in Chriftum cha-

| [hlmï QUl

|

rifimum filium, ut pro nobis omnibus lue-

[

fs

1. y5,

ret, & fansfaceret: pofust Domünus im eo

Q r

inzquitatem onnim uofivum. Preterea quem-

ln y

admodum lfaac humeris fuis onus afini non

T

recufavit imponi, fed humilis ligna usque ad

W p

montem Àorzz portavit, íta Chriftus pecca-

"m d

:a noflra ex mandato Patris fui obedientiffis

fInus

| Hj

M

Conceptus IT.

10j

/^ Ute j

mus in fe fufcepit, dicens: /fcut hzzmdrztum Joan. 14:

! Va 1 cu,

dedit mibi pater , fíc facio, & onus crucis

Xit ibi Chy.

usque ad montem Calvarig portavit; 1mó cum

?; QUa pro-

hoc verà Janguores noffros ipfe tulit , €? do-Ya.g »

1 Dater eg.

loves nofivos ipfe portavit.. Quid. dicitis ad

ilitte J

hoc chariffimi? íietis admirabundi; audite

Qote in qu

ergo; quid ego dicam: Ille aíinus olim , fi

It mj in

fapuiffet, egiffet Iíaac Domino fuo gratias;

| CR

E

I

quód dignarerur illud onus fuum füfcipere in

fe; an vos afinó flupidiores eftis? fi afinó fa-

*à charfrmi,

pientiores effe vultis, nullum diem pratermit-

pl

tite, quo Chriflo gratias non agatis, quód

igeridhum

enus peccatorum & paenarum eternarum pece

p ent lhac.d

«atis veflris debitarum in fe recipere digna-

tus fit.

Certé nullus fur fuum patibulum por-

Querilic

ii

£2t; ex quo füfpendatur, nullus latro fuam ro-

tam, cui innectatur, & folus Chriftus baju-

nintllpipee

rionts p

lat crucem, in qua fufpendatur! quis patienti

i? f

non compatiatur? ,fed examinemus reliqua

jem, Mu

quz füperfunr; hujus figure mytteria. Abra-

:mpofml[am

ham immolàturus filium tefte Scriptura por-

eccat nolt

tabat in manibus igaem & gladium , nem-

& pecitto

pe gladium dextrà, quo victimaret Ifaacum ;

lilen v

ignem finiftrá, quo concremaret in holocau-

l Chrihumtb

ftum. — Quid hic gladius, & quid ignis figni-

; ob *

ficat? ignis fignificat charitatem infinitam, ex

Dunimi?

qua Pater coeleftis pro nobis dedit filium cha-

rifimum in mortem acerbiffimam ; gladius

Preeret

j

oms 41

veró denotat juftitiam, qua Pater coeleftis tam

feveré puniebat in filio peccata noítra aliena,

iligur

Chrls

[

A

Abraham, cir allzgáffet Ifaac filium fuum,po-

T

or.umq

ar

[

ïm'

.þfit eum im altare /itäars Jiruem. lign

(

xo6 Dominica H. Quadragefma.

"J

n

Pari modó Chriftus pofitus eft fuper ligna &

i 0

Ifg [!

altare crucis, fed longà feveriori modo ; Ifaàe

TU

enim ligatus eft funibus, Jefus autem affixus

ao

€(t clavis,

Denique cüm Abraham extendit

manum , ut immolaret fiiium , Deus

er an-

" m& n

j Mp

( ]i

gelum inhibuit ictum , vdztgue Abraham poff

D

tergum avietem inter vepres beventem core

^ j

[

f ia

vitus, quem affumens obtulit bolocauffum.pra

du v

Jilio; quid myfterii in hoc fa&o latet? audi-

gt

"rmon r

Aug. lib.te Divum Auguftinum: quis alius inquit, aries

12. Contra ;

1

mmolandus in vepre cornibus adhzrebat,nifi

ssimisl:

Fauflam.

qui crucis patibulo pro nobis offerendus affi-

As RU

gebatur fpinis primitus coronatus,

Et alibi

u

Aug.l, 16, 216 : ficut pro Ifaac immolatus eft aries, &

uj m

de civitar. tnortem fuítinuit, que intentata erat Ifaacos

at

Deic:23.ita Chriftus' immolatus eft pro nobis, pro

vin g

peccatis noftris, & mortem fuftinuit nobis

D(/uïuc p

J

debitam.

sl d

Pergit ille; fervatus eft Ifaac, &

occifus eft aries;; mortuus eft. Chriftus, ut

ETRU

/

um o

vivat peccator; mortuus Dcei filius corporali-

ter, ut filius hominis vivat fpiritualiter per

t

gratiam, poftmodum aternum per gloriam,

quáti,

En! chariffimi, hec fecunda figura eít. Chri-

UT

J m

fti patientis, quam hodie fpeCtáftis fub titu-

n

.lo : Chriffus patieus adumbratus m Ifaaco.

D

l

jd

.

E

Epilogus.

n

ED QUE do&trina przcipué ex hac ulti-

9

ma figura deducenda eft? multiplex ac

varia deduci poffet, fed fufficit, fi unam

aut alteram exinde deducatis.

Percepiftis

paulo

m

Conceptus H..—

107

Á ln

&ulo ante, quód Ifaac fuper ligna alligatus

'lnodo ;l

fit funibus; qu&fo etiam vos cum Ifaaco pa-

&cm 2f

tiamini voluntatem veílrram ligari vinculis

A4ft extend

mandatorum Dei, & ficut 1faac vincula. hac

Deus a.

non rupit, ita & vos obédientes poriate hec

dbraham p

vincula.

Percepiftis ; quód Chriftus ligno

ET

crucis affixus fit clavis, obfecro etiam vos

locaummþra

cum Chrifto voluntatem veftram crucifigite,

Yuet! a

fcilicet clavis aureis amoris divini; fi autem

hingtn as

hi clavi non firmiter tenent ,. ufurpate clavos

iderebitnií

ferreos timoris Dei, dicentes cum Pfalmifla : Pfal. v18.

Vil f

Confige timore tuo carnes meas; aut excla-

us Sall

mantes cum Apoftolo: qu£ furt CbrzZi, car- G9b s«

i dl atts]

uem fuam. cvucifexevunt cum voisCe? cous

ttte ery la

eupi/centiis ; Cert& fic alligata & crucifixa

YO nolis, Y

voluntas gratiffimum erit Deo facrificium,

fiiuitnoli

Denique percepiftis, quód pater ccleftis fi-

s fl d

lium fuüum chariffimum pro nobis dederit use

- Chofus, 1

que ad martem; diícite ex hoc charitatem

us corpon)

Divinam; fed percepiflis etiam, quóàd Pater

iriuditer

tternus non pepercerit filio fuo propter pec-

P

glOI'iL

cataaliena; difcite ex hoc juftitiam Divinam,

irure &l (

& concludite, quàm feveré olim a&turus fit

Qpf [

Deus cum fervis improbis propter peccata

itit t 1

€orum propria,

QO auàdm. borrendum . eft

iucidere m mamus Dei; wtpote que

proprio filio non peper-

cerunt,

jue o

N

d

j

la,

!

& n

pmlo

an-/ :

E

[it

.-1 o8 Wqu;zz'm'c)z Il. an;imgeyülm.

n f

,

j

"

i

ly

fiit

. Conceptus Tertius

VK FWJ:

j

j

j M

m

Symbolico-Allegoricus..

älh .Wmm

"ab RE MA

,-,-,;; git in: E

.h Wsæ bw

IÍn quo mihibene complacui. Maftb..

iüa ('lu

0& 3

17.

ii

Ago&oï

ümoïïüwm

jm aj

gynopüa

il ao

Chriftus fponfus eft animz fpecio-

«s o r

fiffimus, quia 1. caput ejus aurum op-

nv

Limum, quia 2. coma ejus ficut elatee

gt dl !

Rcserar d

falmarum.

grát nf

T

g trti

Exordium.

a a

yoimiln d

N

Onanitd chariffimi, quód tres difcipulï

qlien du

Chrifli, Petrus, Jacobus, & Joannes,

quando affumpti fuerunr à Chrifto in montem

(tstm, d

Thabor, eümque ante fe transfigurari vide-

lsww[mf;fä

runt, fummo, & inexfplicabili quodam gau-

bt i

r al

dió repleti fuerint; quomodo enim non gau-

dear difcipulus, fi Magiftrum fuum intuea-

TT

tur fummo magnificentez fplendore illuftra-

!'iodie ttin)

tum? quomodo non lztetur fervus, fi Domi-

f v

LUE

ni fui facies fuübitó appareat fpendefcens ficut

fol? quomodo non dele&etur vifüs, fi non

ial

|

li

;xiü jucunda, & fplendida, fpeciofa

& mira-

';

bilia

|

Me,

Conceptus 111.

xwg

bilia intueatur, fcilicet in veftimentis cando-

(iüs

rem niveum? in facie fplendorem folarem ?

& ubique gloriofam Chrifti transfigurati lu-

OiCU $,

cem? Non miror, inquam quod Petrüs hóc

gaudió captus dixerit: Domize bomurm eft bic

efe , f vis, faciamus bfc tria tabergaculas

|

utabar enim , fatis fe felicem fore, fi hoc

i. Mattj,

saudio, & hisce bonis frui fibi liceret, At

. eliud eft, quod me in admirationem ducit,

L nempe timor Apoftolorum. | Scriptum eft in

hodierno Evangelio: & audiemtes difczpulé

ceciderugt im faciem fuam , C? timuerumt

valde; quefo quid audierunt difcipuli, quod

Smiprto

€os adeo tetruit? nilaliud, ait facer textus,

I at

nifi vocem de nube dicentem: Jzc 22 felzus

sueus dile&us, im quo muübi beue complacui.

4 ftit d !

Siccine vox hec adeo terrifica eft? nunquid

loquitur de complacentia & dile&tione? quo-

modo ergo terreat? terruit ramen; imó hoé

ipfo terruit, quia fciebant, quod hic filius

vts dl

patri fuo adeo dile&tus mori debeat.

Ánte

o&Giduum chariffimi incepi intonare cantum

.V Joinns

dpin monted

canticorüm, & animie chriftiang con(ideran-

dum propofui fponfum faum candidum & ru-

fipra il

j m g

bicundum , quid fpeciofius? at nihilominus

m non g^

terruit ille cander & rubor, quia fub utro-

.que trifliffima myfteria paffionis, latebant.

v fium ii

ndort il)uflrf' |

Hodie continuabo canticum ; & quomodo

fonat? videtur anima. fponía de fponío fuo

ss 1009*

loqui, ficut Pater celeftis in. hodierno Evans

)cndtfff

njfitu |

|

[ D |

)

&elio locutus eft de filio fa0, & dicere: Jze,

! [ mrs

nempe Chriftus, 9£ ponfus queus dilefus, in

u

quo

b

í
