verba illa: zu dix/f, feu illa: ego um mox

g m "

^l r[HA

fynagoga.hoc Chrift; teftimonium tanquam

/]

Pgrcnw

pallium apprehendit, illàmque apud Putipha-

(

mll

rem fcilicet Pilatum vel potius Tiberium Ce-

" st

farein accufavit, dicens: ZJe/pbemavit! fi-

LXHH

j hi

A

liusi Dei fe fecit, 1taqueveus eff mortis. Quid

]

dicam de ludibriie ; quas paffus eft Tofeph

a, Q

reli&to pallio ? oftendit hoc pallium uxor Pu-

M

tipharina primo domefticis, 4 quibus mille

D) d ]*)k?h |

convitiis laceffitus eft;: ita Synagoga Chrifti

«ifeci n

confeffionem primo propofuit Concilio Judai-

lib

Matth, 26, £0 », dixit enim Caiphas; ecce gugc audiffzs

f ai unt

blafpbeniiam? nem

e dicendo fe filium Dei,

;

du d

Marc. i4. 4tid vobis videtur

refpondentes dixerunt ,

g amdo C

Luc.2i. Tets effortis.

Q quanta convitia, quantas

s ia

illufiones verbera & opprobria teíte Scripru-

ra Chriftus ob hoc pallium, ob hanc confef-

TU

sls d

fionem fuftinuit? quid nontolerare debuerunt,

os, lingua, facies, oculi, aures, gene, &

vlstpnr l

NUA

omnia membra Chrifti? perpende fingula à

1?'.&1! At

j

—

l

ij

peccatorl! & patienti compatere,

ia

'.

"m

& TO

AMI

J

N. VIL PORRO Pallium Jofephi non folum dome-

fticis, fed etiam Putiphari oftendit uxor adul.

bt N

tera; pariter Synagoga Chriftum accufavit

wv d

,

M

]

non folüm coram Concilio Tudaico, fed co-

30 gandi

ij t

ram ipfo Pilato; at quomodo Chriftus hanc

accufationem fuflinuit? ficut Jofeph, filens

vj d

& patiens; imopatientiffimus. Produceban-

um g

tur contra Chriftum fepius falfi teftes & fal-

At hg

Muth' 26,

jl

& 27.

fa teftimonia , quid refpondit? Zefus autem

"":1 WFZO

f

Luc, 23,

t/zc.eb(zt.f.

Audivit falías accufationes in aula

Hero-

X fi)g

W

ConceptuslT.

175

Rofut t

Herodis; quid repofüit ? iterum tacebat, &

IU tingum

quare? nimis impudenter & imprudenterlo-

putPupy,

cuti funt primi parentes noftri íe excufando,

lum (s

conjiciendo culpam in fcrpcutem,x has igitur

tnrojt! .

accufationes ut expiaret, filuit,

Notate hoc

tort, Qul

bene chariffimi ! filuit Chriftus, fors etiam

1 Tofl

ideó, ut nos difcamus filere,

Verüm videa-

m uxor P.

mus ulterius, quid Jofeph paffus (it & poft

quir milt

Tofephum Chriftus? tribus vicibüs veftitu fuo

i Cf

fpoliatus eft Jofeph primó antequam vende-

n p

retur à fratribus Zuzzca zalarà €? polymita j

us uf

Gen, j 7,.

Dein pallió ab adultera, denique tunc, quando

n luD

juffu irati Putipharis fuperiore corporis par-

It i

te denudatus, & flagris acriter cefus eft,

ott, u

Pari modo Chriftus trinam fuftinuit denuda-

Vuebe t

tienem fcilicet ante. flagellationem , corona-

b hn ob

tionem, & crucifixionem , quarum prima

qedobiemnt,

Chrifto longé moleftiffima fuit, quia in dua-

& g, d

bus aliis tegebatur fanGiffimo füo fanguine ;

[

!

in prima autem totus nudus coram protervis

dec inglai

f

& inverecundis fuis hoftibus ftetit.

uid di-

cam hic chariffimi? hoc folum dicam: Chri-

x lum don

ftus, necomparear nudus, vult toto corpo-

ndituor a.duf.

re vulnerari, & tegi fanguine fuo in fignum,

quod yera caftitas parata effe. debear potius

fhum. at

lat &L

mori, quàm nudari,

Certé virgineus Chrifti

fanguis ruborem & terrerem incutiat omni-

Chrlts

ag

bus nudé & ícandalofé incedentibus.

Sed

, páce

pergamus! Scriptum eft de Jofephi togápoly-

T

mita: Zulerunt tugicam ejus, Cv dn [anguine Gen, y7»

edi, queu occidevant, tinxerumt; imo fic

sj *Ln ali?«

tin&tam recenti fanguine miferunt fratres ad

hu

[

pairem

if

176 Dominica I1]. Quadrapefeme.

, nl

i

patrem Jacob, fignificantes ei, vel potius

j

nl

d

o

mentientes: jagc invenimus; vide, utrum

PT

tunica filii tui fit, an mon? qua vifa & ag-

i

vtruf

[

nira exclamavit Jacob: £ugica ff mei ef,

Pm

(l q (

'.".'.l

g*

feva peffima comedit eumy Leflia devoravit

Slofcpb! quafío quid per tunicam Jofephi po«

;:xml ü quoi r

v

lymitam denotatur ?. nil aliud inquit Augufti-

as QU

nus , nifi tenerrima caro Chrifti, qua tegeba-

j um od

i

tur ejus divinitas.

Hanc togam Chriíto ra-

"d

I(ai 1.

puerunt milites, dum ejus corpus ira flagris

dj

conciderunt , ut non tantüm cutis fed caro

gyioqu

ipfa detracta vidererur, & fic tunica Chrifti

m« p

non tantum fanguine tin&ta, fed

uafi fangui«

ne lota fuit.

1

picein pre-

s al n

O pater caeleftis de

s am ia

torium Pilati, accede Ó virginea mater, &

a, Ti

videutrum tuniea filii tuifft, au u2 agnos

at r

fcitisne adhuc filium veftrum tam cruenta ve-

fle deformatum? Proh dolor! declamat de

gi lvtme t

cclo Pater, exclamat in ccelum Mater: Zg-

heislt l

.0

r agf(

nica filii mei efl , fera peffima comedit eum;

1

J

at quenam hzc beftia, & fera peflima eft?

u d

ah odium & invidia Judaorum fuit, imó pec-

1

4l

T

ld $55:

catum hzc beflia eft, nam vu/geratus eff pro«

W

pter iniquitates uoffras; precipué veró ma-

W

n

D]

culatur Chrifti veftis quali /azguzze bedi ab

ilis, qui peccatis carnis, & luxuriz. dediti

[

ld

D

j

h

o

Auti o

vivunt.

'gïaibunïþldlc;;;

j

N. VIII.

PORRO quemadmodum Putipliar zz7zunm

eredulus. verbis comjugis ivatus eff valde,

Al Jup:l "

2l d

Gc.39. fadidftgue Slofopb 22 carcerem , ia Pilatus

]o- 1*« audiens 4 Principibus Synagoge: /£ bunc di-

ln

giltiis,Mon es amzcus cæjzrz"s , volens

populo

RLT

Íatis-

[

hn

[

l

Co;zæþtzt's 1.

17 p

5!','wl potio

fatisfacere: ?radidit Sefum flagellis cefum.y Máms x5.

W Qfytg

ut crucifigeretur. En ! chariffimi , Jofeph

u !(ifa g.

condemnatus eft innocens propter adulteri-

nam Putipharinam, fed tantüm ad carcerem,

T m dl

10 (00h gt

Chriftus pariter condemnatus eft propter a-

Tl p

dulterinam & apoftaticam fynagogarg non ad

iivl

carcerem , fed quod plus eft, ad mortem in-

y quieeb

famis crucis.

Quid fupereft? hoc fupereft,

i Corilo p

ut vobis etiam oftendam, quomodo Jofeph

puin fugt

figura fuerit Chrifti crucifixui ; imó oftendit

ts d o

hoc Divus Bernardus, dicens: tres in carce-

Bern.tom.4.

de vita Cle-

I i Q

re egypriaco quondam fuiffe legimus , tres

ric.c. I 9.

i

Y

il lpl

incruce; Jofeph cum Pincerna & piftore Re-

Gen, 40.

li

!

)

itinpe

gis cuftodie mancipatus, Chriftus verus

39- Luc. 22,

ia at d

Íleph cum fceleratis duobus latronibus repu- Maith, 27.

tatus,

Illi in carcere viderunt fomnia, & au-

IUto) p

QAmr r o

diezunt interpretationem | valde difparem,

T

nempe Pincerne vaticinabatur Jofeph, quód

m Mater* d

reflituendus fit,poft triduum priftino officio,

piítorum autem magiflro predixit, fore, ut

ii

a pdim d

poff triduum & patibuio fufpendaturä ifti in

Vic, um

cruce verba locuri, & unusaccepit promiffio-

nem: Aodze mecum evis dg pavady/o, alter

hu d

p v r

veró damnatonem.. Vultis ícire chariffimi,

quid fan&ti Patres in judicio & fententia Jo-

ii

lephi de duobus captivis, & in judicio & fen-

t lorure 4

tentià Chrifti de duobus latronibus agnofcant?

agnofcunt judicium extremum , quod feretür

Ptl

TL

atl i

l

!

[

n

4 Chrifto fuper electos,' quibus Chrifli pallio

l

erit ad falutem, & fuper reprobos, quibus

m j

u

m

erit ad damnationem;

zío inter quos olim

j

ftabitis vos? inrer ele

à

os? an inter repro-

j

Poyuh

:':,DW

EDom..Diurn. Conc.P.F, M bos?

[ii |

[

!

Id

"1'78 Dominila LT. Quadragefimo.

j at

p

i

f

bos? inter quos? an d dextris, an 1 finitris?

1]

i^

uj

ubi? perpendire hoc , & cum pio latrone

gionl

convertamini ad poenitentiam,. Denique cón«

m i

:airmli*PfM.e

-fideremus figuram noflram ultimo; & videa-

«t

mus, quomodo tandern innocentia Jofephi

& Chrifti manifeftata [it.

Conftat, quód im-

. Gen. 41, pii fratres Jofephi ad agnitionem fu culpe

Qucpt

)

venerint, tunc nempe quando graffante fame

in AEgyptum defcenderunt, & à Jofepho fra-

tre tanquam prorege JEgypti duriuscule ha«

Jkgoïlco |

biti ad invicem dixerunr : zzerzto bec pati-

suurs quia peccavimus im fratvem uoffrum.

"n

Pari modo tefte Luca, ogzis turbas qui d-

yrul aderant ad fpethaculum iffud (icilicet

n cogmüon

u25 Chrifti morientis) percutientes pectova. fua

vevertebantur agnofcentes peccata fua.

Sié

Jl

centurio prope crucem exclamavit: veré bic

bt

bono juftus erát.. Sic poenitens latro impoe:

nireniem latronem alloquens faffus eft; zo$

3 t

quidem juffe patimur,, zam drgna faclis ve«

um ii

eipimus ; ' bic verà uibil mali gefftt.

"m

Epilogus.

D

N! chariffimi, milites, Judei, latrones

!

B d

imó faxa ipfa commovebantur ad fpecta-

]

* il

culum Chrifti patientis, & morientis; & quid

Ti g

*os? an obdurati magis eflis quàm latrones?

LT

an duriores faxís & petris? abfit hocà vobis!

? ia

quin im fpectara & confiderara gemina figu-

T lii

ra Chrifli patieutis ,. quam vobis hodie exhi«

Tu VOa j

4

bui, fine mora peccata veftra deteftemini, &

Mi [U'm i

:

y

:

3

( |

Conceptus 121

179 -

t^f

! pl'q lutoy

eum latrone pio poenitentes ad Chriftum vos:

CHIqUC C«

convertite , & hodie quidem, nam forían

hodierna dies eft dies mifericordie, & fihanc

0 & ia

fine peenitentia praterire finatis, fors crafti-

ntt Jofeyi

l; Quod m

na dics voþis erit dies juftitias

n us culpe

tlante famt

Conceptus Tertius .

L lo

hriüscule f

il i

A.llegorico-Symbolicus,-k

Jrett t r

THEM A

m af

t if (it

Vidit cbgita'tioncs eorum. ZLzc.rt.

tnjin

if

an: n d

— Synopfis..

- Chriftus fponfus eft amabiliffimus,

sdtro impte

ifis s

quia :. oculi ejus ficut columba , a.

ntfifi

geuz

£j

jus ficut ureolz, 3. labia ejus

ii

licut Z//ia.

'

Exordium.

u r

Erbene Ício chariffümi, quàd 'fa'e'f' digitum

n ais

l

illum , in quo Chriftus juxta teftimonium

rienus; i^

hodierai Evangelii dzmonia fe ejicere dixit,

um

inteligi poffit ac debeat virtus & potentia

4

j

Dei; ficut enim digiti funr aGtionis inítru-

u

|.

menta, ita non folüm coeli fed omnes Dei ef-

". u

h

- us vocantur opera digitorum ejus. Sciop&p g;

m Dei in-

r

i

:mianä**öï & pcrbe»xje Ício, quäd gcr digitu

celligi-

(

[

(5

iso Domigita Ili. Qyzzdra;ge/ï;næ

n

t Chriftus

g n

ilit

telligi poffit Spiritus Sanctus, prou

s

ipfe docet apud Mattheum dicens : K£ dn fpis

j

u

"

vitu Dei ejicio demonia ; nàm [icut ex brae

a

chio procedit manus, & inde digiti, ira ex

i T

Patre filius, & ex utroque Spiritus Santtüs,

'cä

g

x of

Scio denique, quód per digitum Dei etiam

optimé denotetur Chriftus ipfe; & quidni?

v:ys':l'lams a

Digitus ex tribus conflat juncturis, & idem

gt c

eft cum manu; fed nunquid etiam . Chriftus

qu t

j

;ïlätüh

ex tribus conftat fubftantis; fcilicet Deitate,

iäïmwïf

N

anima, & corpore ? & nunquid idem eft cum

, M

manu, hoc eft4 cum effentia Deitátis? In mae

jis tht

nu fant digiti quinque: primus vocatuf fe/«

db W

Jex, eó quód pra cateris in virtute prepol-

eChnlne, 1

s

leat, at nunquid ralis digitus Chriftus eft, qui

as nf

virtute & potentid fümme polluit? alter di-

a, f

£itus in mariu vocatür ZzZéx , quià homo per

- allum omnia indicat & oftendit; fed nunquid

talis digitus Chriftus eft, ütpote qui infpirán-

Ihy

^

;

do & pradicando indicavit; que ad falutein

i

proficua & neceffaria funt? "T'ertius in manü

i

g

i

digitus dicitur zzedius, quia medium locum

tenet; àt nunquid Chriftus huic digito jure

li

comparari poteft4 utpore qui medius, id eft,

mediator Dei & hominum fuit? Quartus in

NT

lLt

manu digirus appellatur azzularis, quia ho-

'mo in eo annulum porráre folet; fed nunquid

Jl L

Chriftus ralis eft digitüs, urpote qui annule

fidei nos fubarrhavir? Denique quintus in

l

manu digitus vocatur auyzculavzs , quia ho-

mo per illum libentiüs aures fcalpat; atnun-

Til ii

b

quid talis digitus Chriftus fuit, qui do&tri-

niam

.Conce;.)tus HI.

n

I8I

^mb nam fanftam, humanis auribus inftillavit?

litny: /

Profectó tam mirabiliter operatus eft; & ad-

z'nþi.v

im ftr e

xln

huc dum operatur hic digitus, ut nulla lin-

* drii, inx

gua ftupendas illius operationes pronunciare

valeat.

Verüm non mihi hodie animus eíft

fitts Sand

t Dei etix

loqui de digito Dei, fed potius admirari ocu-

! E quidi

lum Dei. Juxta thema meum Chriftus vzdi£

Au, & idg

cogitationes eovum ; quefo quid hoc? vidzt

ttun Chrifhs

cogitationes eovum ? ergo oculi Chrifti; etiam

lr Dejge,

illud vident, quod abfconditum eft? illud,

RTAR

quod invifibile eft, feilicet cogztatzones? .quis

x lum

,non miretur horum oculorum perfpicaciam?

vultüs chariffimi , ut vobis Chrifli oculos ho-

Yib a

Ed a

die defcribam ? fiat, & quidem in gratiam ani-

ts Cs d

me Chriflianz, ut fponfum fuum Chriftum

al atr

ex oculis melius agnofeere,; & magis amare

&

h; guitlum p

: difcat. — Sititaque.-

d felunqi

m u

. Propófitio.-

que ii

HRISTUS fponíus eft anime amabiliffi-

Teicus h i

; od t

c

*

mus, quia

hic u g

gi s

: Dix,/ifïo.

hi (uui

I. Oculi ejus ficut co/uzibe ,

II. Gene ejus ficut areolz,

ailri,

(ltt fs

:lIIA..Lalbia ejus ficut Lz/ia. Attendite !

Qrpot (

j

engrí

w(uä n

Pars Prima,

jini g

I(l

um

pi&tor aliquis formofam hominis faciem NI T

9

2j i

Hrl

[ SI

Qu

depingere vu?t, attendit pra reli

quis ad

f í'

i

3

9cu-

pl

182 Dominica III Quadyagefrima.

p

fjl th

I

MH

oculos, ad genas, & ad labia, nam fi hec

gj !

f

tria pulchra & formofa funt, tota facies for-

l

i o

mofía, & amabilis erit.

Triplex hec formo-

i

u

fitas invenitur in facie fponfi Chrifti; ocu/2

ï;'i

1

" amm

enim ejus f/feut columbe fant, hoc eft, om-

T

TE

j

nes columbarum proprietates habent.

Ni-

ais

n

mirum humiles funt//cuz columba: cafíti, ve-

j T

]

recundi, pudici, /fcut columbe : placidi,

j

a n

mantueti /Zeuz columbe : denique mundi, ni-

ais

tidi, pulchri /fcut columibe; Ymó Chrifti ocu-

ii

li fuerunt ficut columbe /uper vivulos aqua-

Yum, hoc eft, humidi, ficut duo largiífimi:

a ngr

p n g

fontes; Ó quoties hi fontes fluxerunr lacry-:

^

mis in pueritia ?

[9]

quoties Chrifti oculi de-

inntis mj

imum lp o

derunt lacrymas usque ad angum trigefimum?

N

quotiesin oratione? quoties extra illam? Cer-

g pQ

té ultimo vite triennio tempore przdicatio-

a, Qu5 O

nis in Evangeliis flevifle legitur aliquoties,

rififfe nunquam. — Oculi tumidi fignum funt

g Digtm

ss

náturz compatientis; quis autem unquam

ss Ui

compatientior fuit, autbenignior Chrifto Do-

sin a r

mino? oculi fponfi dicuntur ficut columbe,

stl ol

que late funt lote, d eft, munde, lattes,

niveg ; fed infinities puriores funt oculi Chri-

pl D

ífti; quia munde funt vel à minimo peccati

16f ho l

pulvifculo,''Oculi produnt internas paffiones

M us

$x affectus, & hinc vocantur indices animi ;

lu f

fi enim amamus aliquem , amabiles & blandi

at a d

funt oculi; fi odimus, torvi & minaces; fi

fi letamur, hilaritas patet:ex eculis; fi luge-

! Til ij

mus,'triftitia apparet ex oculis; fi timemus "iif

aut irafcimur, tumor & ira mmnifeftat fe in — quifjy,

$

Qcu-

!

i

tf

Couceptus IHI.

1$5

'

"wnfl. eculis; pariter in oculis Cbrifti, feu in Chri-

Wsf ft affe&tionibus nihil inordinatum fuit un-

&t t f

quam, fed fumma femper quies apparuit.

Cf gj

Ex oculis Phyfiognomi feu naturz explorato- ,

Q f qn

res colligere folent animorum vitia; fic apud

Mep, N

illos oculi valde nigri indicant timiditatem,

I cafli v

& fraudulentiam ; fanguinei ebriofiratem. &

M : phcid

lafciviam ; rubentes iram & vindictam; ignei

Q mudi, i.

audaciam & inverecundiam ; at nihil horum

ii Cnrfton.

reperiebarur in oculis Chrifli; tefte enim Ni- Nieeph. l

! i a.

cephoro ex oculis Chrifti fubflavefcentibus mi- z. c. 4o.

v n gf

rifica prominebat gratia, & uüc Hyeronimus

j

V fu. l

,&t: fydereum quiddam radiabat ex oculis, &

hi ond

- Divinitatis majeftas relucebat in facie. . Ni-

mirum his oculis afpexit Mattheum in telo-

f tricd

If

i m s

j

nio, Zachzum in fycomoro , Magdalenam

r padiat

in fuis peccatorum fordibus, imó mille alios

peccatores, quos convertebat & ad fe tra-

Tür us

ii fpun r

hebat, Denique magna vis eft in oculis, nam a-

ajem wqu

fpe&u oculorum formofi hominis vulneramur,

xot Chnito])

.accendimur, & liquefcimus ;* fed quis non ac-

(icutcoltrd

cendatur amore Chrifli, firité confiderat ad-

munte, ld

mirabilem oculorum ejus venuftatem? Scri-

; funt o

prum eft: ocul Domzni multó plus lucidio- Eccl. ag

|einimo p

ves funt fuper folem ; quis nom. vulneretur

his oculorum radiis ? Scriptum elt: zoz eff Ib.c. 5 9.

iermi p

w indsi

. quidquaya ab/condztum ab oculzs ejus ; quis

abl d

peccare audeb?t, fi h'qc rité pg'rpchdit?

j at

SED proh dolor! quid non paffi funt ve- N II.

y eti ! !ugb-

cmgxs'

nuftffimi hi Chrifti oculi? Salomon ait: 077- gccl, 4

g i

T

m

üi1, que defideraverunt oculi smei, mou ne-

qu

M 4

gavi

D

hn

184 Dominica HT. Quadragefrma.

p

v,nbü»

m

gavi eis, mec probibui cor qmeum , quam omn

i y

voluptate frueretur ; at ab(uit talis deleCta-

D 11100'

Y

tio ab oculis Chrifti; imó Salomonis, alio-

d

n4

UT

tümque peccata, que oculis committuntur,

g

" v

Chriftus feveris oculorum tormentíis expia-

r!f'ï

Ü

Qs

vit..

J

Quefo perpendamus chariffimi, quid

i

Chrifti oculi in diverfis loció paffi (int, & pri-

Ibi fa-

9

"

mo quidem in horto Gethíemani.

ii ( QU

Luc.25. €tus eft fudor ejus /fcut

utte fauguimis de-

j ülï

.

j a

cuvrentis in tevvam ergo fine dubio etiam

:

j g

oculi ejus copiofis ]acrymisinnatärum? & fic

revera fuerunt oculi ejus ficut columbe /z-

nis W :

us t

per vrivulos aquarum , íeu lacrymarum. — Ibi

rtudo il

Matth, 26. Chriftus proczdit n faciem fuam, ovaus: igi-

tur etiam oculi ejus usque ad. pulverem ter-

J gdl(/i/! Q fIQ

gun, d gt

re depreffi, & humiliati funt, & ficapparuerunt

buszles ficut. columbse.

Ibi Chriftus difci-

aulümn Hnr/g;

pulos fuos vidit dormientes; & hoc oculis

i,«;;r:m & 0

*;:3 jqin m

fuis grave tormentum erat, prout ipfe dolo-

rem fuum manifeftat his verbis: /fc 207 potui-

w f t

ü

(

Jfis uud bovd vigilare mecum ?. quàm gra-

]

d n

ve tormentum ibi paffi funt Chriíti oculi, éum

g, J

viderunt apptopinquanrem Judam prodito-

i

rem, juxta illud: ecce appropzuquavit, qui

fin! m

me tradet? Judam, inquam, qui non fuit

tin a

aliquisex vulgaribus difcipulis, fed ex prima-

[ a

rüs, unus de duodecim , ex ilis nimirum,

r u

H

uos "Apo[tolos nomimavit? Certé hic Chrifti

l

^

QUi i

oculi veré fuerunt /fcut cofumbz, fcilicet man-

ldu Á

fueti, fimplices, innocentes, dum econtra

oculi Judze fuerunt oculi vulturis, oculi cor-

CT

"

vi, imó poft aliquot hoóras, futuri corvorum

'.ig

L

Ál [

pabu-

Uf

Conceptus I1]..

1$5

Hj [ m

pabulum in patibulo. Scire cüpitis chariffi-

D tl dde&æ

mi, quomodo Chriftus territus fit ad afpe-

VO nS, d

&um proditoris? refpondeo: ficut columba

: OOit t

ad afpe&tum accipitris; at nibilominus oculi

Xl eyy

ejus //cut columbz pleni fuerunt manfuetudi-

f mmmi 1 CBiJ:

ne, mifericordià, & c'ompafïio'ne propter ejus

Plus dico

n &

perditionem,

columba avolat

"a, i

vifo vulture, at Chriftus non fugit, fed ob-

t hii )

viam ivit proditori fuo, imó blandé eum afpi-

Int Qp erm

4

ciens dixit : agmce! ad guid veniflit neque

mttnwy tf

ofcülum negavit, & fic ofculum Chrifti co-

Int n [

lumbinum , Judz vulturinum fuit, "Prerer

iryaus ]

Judam viderunt oculi Chrifti , quomodo ac-

J

ceffit zurba ulta nempe milites & lictores,

etdpünten )

cum gladiis & fuffibus conwa fe inermem &

Ug

unicum, & quidem zagquam ad latromem ,

h Crih di

nonalium in. finem, quàm ut apprebenderent,

Joasi. 18.

; ( lo od

& ligarent eum; Ó quantus iterum - hic do-

Youtipe d

lor, ó

àm grave hoc oculorum tormen-

s frmjt

tum fuit

gu

Interimt tamen ocuZz ejus /fcitt. co-

! n z

Jumbe; id eít, placiti & mites contra hos

i oedddt

milvos fuerunt. — Deríiique quantàm ibi doluc-

m proi:;

runt oculi Chrifti, dum viderunt fugere di-

ag

fcipulos ? Nimirum dolent oculi paftoris,

ri; qu n*

cüm difperguntur oves ; dolentoculi genero-

ls r

fi ducis, cüm fugiunt milites; fed magis do-

x Ils us

luerunt oculi Chrifti ob fugam difcipulorum

C t

& quidem omnium: £uzc difcipuli omues ve- Maxth, 164

nile t

li&o eg'- Jugerunt.

l

tes, Ü

Ü f.'q:m 1

l

r

jqpf

HACTENUS «confidcraviml;s chariïfïï/mi, N. IIL

giit

quid paffi fint oculi Chri(ti in horto. Getlife-

M j

qnàni,

?ahu-

W!

71 $5 JDominica LHI. sz&drdgcy)'mæ.

g t

/JPI

mani, nunc confideremus, quid paffi fint ia

,pn

'urbe folyma & in domibus pontificum. — Vi-

q

"

fs

dit Chriftus in domo Annz Pontificis iaflatum

qil

g

bufonem fedentem in fede iniquitatis & pe-

g n

(

ftilentiz; vidit in domo pontificisà vili fer-

as

..Jean. 18. Vo. & mancipio cataphratiam levari manum,

ii

& alapam fibi infligi, quod tormentur prius

M i

PL

oculorum, quàm maxillorum fuirt; vidit in

concilio Judaico conventiculum malignan-

5

, Ui

tium, quot capita tot viperarum genimina;

L

asl

vidit ibi przfidentem Caipham omni afpide

magis venenarum balifcum.

Vidit ibi exfpui

T

in faciem fuam ; imó non viditibi, nam ce-

aM

Máare. 1 4«

perunt quidam confpuere eum , && velare fa-

vll

us d r

ciem ejus. . At quomodo hunc dolorem tole-

ravit Chriftus? quid dubitamus ? ocu/z ejus

y hat ammt d

fícut columba; wiüffimus, & patientiffimus

"

fuit Chriftus. Dicite chariffimi, quis veftrum

pgtitgr veftes fuas fputis fedari, ne dicam fa-

ciem aut oculos? at oculi Chriíti fuerurít /Zc-

PQFSSI

ut columbe; imó parientiores.

Dixi priüs,

O t

iuód columba avolet, ut hoftis infidias eva-

fs t

'dat, fed de Chrifto fcriptum eft : — faczezz

|

|

YXfa. $0.

a, Ll

süeam ton averti ab iucrepantibus €7 con[pu-

^m Qd

entilus in me. Denique o quale tormentum

fiove od

fuit oculis Chrifti videre veftem albam, in

queitits

qua Dei filius deridebatur ut fatuus? videre

^Bi nb rl

Barrabam preponi fibi, corvum columbz,

latronem fceleratiffimum San&to Sanctorum ?

At n

^m Mi

videre veftem detrahi ufque ad intimam nudi-

flrloey

titem ? Coram impudentiffimisfcurris? videre

funes, flagra,

DT

, W g

columngm » virgas , fginas ?

cat£-

k

f |

Conceptus I11. -

187

TU pf fv

catenas, fpineam coronam, inanem arundi-

OM V.

Mif

nem,purpuream chlamydem, crucein, tanquam

fzvifiima paffionis fuz inflrumenta & affe&tati

Mi & x

li vili f

Regis ludibria? quid mulüs? inexfplicabilem

dolorem paífi funt oculi Chrifti, dum vide-

Aefti Danyp,

runt oculos Petri à fe per trinam negationem

Tntrüm prig

averfos; dum videruntin monte erectum cru-

Ls vitir

cis patibulum, ingentem multitudinem ho-

AU malignan.

minum, duoslatrones, inter quos crucifige-

OE

retur Dei filius; dum viderunt milites fortem

1 ontidride

mittentes füper. veftimenta; Judeos moven-

B

tes capita, infultantes ,. & blafphemantes;

Yi n

dum viderunt Marrem dolentem , & moritu-

tm, uj

ro filio adítantem,

Certé dolorofiffimus cru-

ht dobren o

*iatus eil ita videre, & ita videri; dt in-

m ! w -

ter hec omnia fuerunt ocu/i ejus ffcut co-

A gatíms

lu,m&æ. ,

nj qusrérum

r nediam f

Pars.Secun.da.

rf fnut f

s. Diri p

N. IV.

SICUT hucufque contemplati fumus Chri-

Jrs inidias t

fti-oculos, ita nunc etiam contemplemur ejus

nd: Jnt

genas, & quid in illis paffus fit, perpenda-

u w

mus. Coníidera ó fponfa anima ulteriüs fpon-

maletormit

nt

fum tuum Chriftum, & videbis, quód fi

lm d

gene ejus ficut areole avomatum. | At qui

d Cant. $;

ene Chrifti

v. 13«

TL

fibi vult hzc fimilitudo ? cur

o (

1

ies Ó fpon-

comparanrur areolis? flatim au

. i Sar.'?a

Yif

fa anima! Nófti, quód plerumque areolz elc-

T

d

vatz fint fuper vicinam terram, & fic aliquan-

sfar

flln" l

g

to altius extent? ita genz in vultu pracipué

]i

Ty

n feni-

; n

juniorum prominent, econtra veró i

"

u

bus

WW j

188 JDomnnica IHI. szdrdgg/z"(næ.

4

g

,(l

bus & deficientibus concidunt.

Sic absque

OHH p

N

dubio genz Chrifti, dum in florente etate rie

gl

ginta trium ennorum fuit, fingulariter fpe-

(MHW ,d

l zJ."/ï

ciofe faerunt, fed heu! tempore amariffime

Y It

gembü*

paffionis Chrifi gene conciderunt fubitó,

um

NóÓfli, quód areole in hortis non vulgaribus

jW

li

i

gCR

Q »a!

herbis, fed potiffinüm raris floribüs atque

n : i

aromatibus adornari foleant ?. per flores in

4W

aréolis intelliguntur virtutes preftantiffimse

ag

, Qgi

in Chrifi genis, utpote qua fuerunt fedes

imodeftis , honeílatis, verecundie, caftita-

2 "

d mmüüï (

tis, manfuetudinis, humilitaris, pize hilari-

tatis, & aliarum excellentinm virtutum. , INÓ-

s at W

ftij quàód areolz in hortis non folüm multis,

furmdum

[i

fed etiam vatiis fleribus diftinquantur, quo-

quamjudasaca

rum aliqui candidi, aliqui rubicundi, aliqui

jmd, aimi d

alterius coloris funt? ita fanGtiffime Chriti

gl n

geng candide & rubicunde quafi rofis, li-

sst

liísque mifte fuerunt. — Denique nófti ,. quód

snngun

areole preter gratifirum , quem fpargunt

,k'älï;mw ( cgl,

]

odorem, etiam medicinales fint, & [ic fani-

LUE

1.

tatiferviant? ira gratiofiffime Chrifti genz

s um du

Divinum & fuaviffimum diffundebant odorem,

sl a

& fermo ejus, atque doGrina, quam Hye-

TT

ronimus per maxillos intelligit, omnibus ani-

T ln

marum morbis medetur, non minüs, quàm

Wi tino a ]

aromata 'infirmira'tcs corporis fanant.

j:fi!;g«imbmi

N. V.

VERUM videamüs nunc , quid formofïfïï-

*'LATcomi&tr i

me hz Chriíli genz paffe fint, & inprimis

Ah!

uid vi-

dtligere (

quiderh in horto Gethfemani.

j inmm

dide &

deo? in illo horto nullg areola; can

Ut (

rubi-

I

j

Atf

Conceptus 4II.

1$9

C Seagy

rubicunde Chrifti genz ibi cceperunt impal-

UC ettte t

lefcere; rubor verfus eftin pallorem; & qua-

IDuariter [

re? copit coutvifflari, C» maffus efje, pave- Mauh.s6,

TC dtmariffmz

ye €7 dedeve.

Concidebant ibi genz ejus;

arc. 14.

&t fübiy,

& cur? pofftis gemibus Jiis procidit in fa. P **

n lparib

Ibi pulcherríma

hrüis Atque

ciem fuam fuper. tervam.

Chrifti gene valde deformate fuerunt, &

ptt foreoin

quam ob caufam ? ideó quia fat£us eff fudor

yalinrifine

ejus fieut gutte fanguimis decurreutis u ter-

du fedes

Ya O quid 1bi paffe funt fan&tifme he

, lfs

geng, quando adeas acceffit Judás proditor,

i, ye i

& per nefandum ofculum. exinde venenum

uun. N

dnortis'eterna fugebat? Cave Ó'anima! ne

i fün ml

ad Sacramentum Euchariftiz indignus, & fic

inyumtr, g

tanquam Judas accedas. Ex eodem flore api-

ijiurd, a

cula.mel; aranea autem venenutm fugir, ita

Vlfime (hrl

Beatiffima Virgo ranquam apicula quovis ofcu-

qad s D

ló.novas gratias ex Chriíti £enissattraxir, econ-

iif qu

tra Judas tariquam peffimus araneus perditio-

L. C'or.vx I.

itm fpirpus

nem fuam. - Quid colligis ex hoc ?. proZez fé

N lt 'fani-ï

ipfium: bomo , an apicula fit; feu in ftatu gra-

nl n

tiz, an veró arencus, hoc eft, in flatu pec-

lbotoduen,

cari mortalis; hoe ultimum fi advertas, que-

i, qin BY

Ío ne accedas ad ofculum , feu ad convivium

illud San&iffimum ; nam indigné accedens

TL

as g

hon minus quàm

-*

Judas reus erz£ ,corgo-ris d

finant

J;l?ngljü'iS Domini

:

^

t

f

]

qiiliti

D

I

* AT confideremus ulteriis, quid paífe fiat N. VI.

Chrifli gene; Conílat, quàód in demo Cai-

g, 08

MA

uid Yi

phe & in pretorie Pilati fepius exfpuerint Matth: a.

muraro! & :7.

j; d

4

3 füciem ejus, O quàm rpi.?cis hac

fiüe

paulà

[st

19o. Doniuice H Doadrapofma, - —

pauló ante formofz erant genz ejus /ruf ii«

h]

reole avomatuim , & ecce! fubitó opplentur

fzrentibus fcurarum fordibus &. fputis! at

.«gnüäetw

quid dico? licét deformate fuerint, mane-

(r

,*vggwum

bant tamen geze ejus ficut areole , quia in«

ter hzc fetentia excrementa nihilominus ex

P

r

iis fuaviffimz redolebant virtutes, prafertim

, (

fumma patenria, humilitas & manfuetudo,

Jqs gt

CogitaóÓ anima? qualis hic dolor fueiit? que«

, ol

fo quó conjicimus fputa? nunquid in locum

ultimum, abjeCtiffimum? en! benedicta fa«

a, t

cies Chrifti pro tali abjeftiffimo loco habee

batur, & tamen patiénter Chriftus hünc cons

ao t

Aniditn w

- temptum fuftinuit, nec avertit faciem fuam à

confpuentibus in eum. . Difce à Chrifto cons

s g ll

;Regiusfän'(ii j

temptum pati. Rurfus (icut fputa, ita Chri«

fli genz etiam alapas patientiffimé fuftinue:

imram l

,';ä;m, & Illpff ]U

runt, & fic adimplebatur, quod fcriptum eft

per Propheram: corpus meum dedi percuti-

j p

entibus, €P genas sueas vellentibus.

O ftu«

i, l: d

ETU

penda Chrifti patientia & manfuerudo! híe

Chriftus fa&to ipfo przftitit, quod verbo do«

OTRU

iMatth. j. cuit : /7 quzs. £e percufferit im dexteram ma-

xillam tuam , prabe 2lli €P alteram; hocfe:

Va

M t

cit Chriftus; nam acceptá unà alapá non aver-

tit faciem fuam & genas, fed illas ad novos

il mnii, g

ictus exhibuit.

Prebe & tu Ó homo hofti

Al i

tuo maxillam alteram ,. hoc eft , ita fuge vin-

n [PUFEMM

dictam, ut potius te offeras ad acceprandam

-0 Mj

alapam fecundam , antequam primam tibiime

MUTT

pactam vindices,

ls

JW,

(

i

Pars

J

[ 0 [

Concebtus 1IT.

192

!æ, fl"sfïfül [

!0 Opp[enty

Pars Tertia,

»

Autis!

ltrint j Inang

D

ENIQUE con(iderata venuftate oculorum N[. VIL *

M quid i

& genarum Chrifti, etiam confideran-

AORU

da veniunt ejus labia; & qualia hzc füerunt?

*

t refertit

Dixi: Jabia ejus . lifia - difeillamtia 1uy

mnfüetudo,

7'ïbäm Cabt: i.v;

primam, — Certé longé meliori jure Chriftila- j;,

teir Qu

bia liliis comparantur quàm labia Salomonis.

Qd n lo

Sunt labia Chrifti Z///z propter fingularem

t f

fuam pulchritudinem ; /7/zz propter fummam

a ho o

puritatem ; /7/zz propter fuavem & falubrem

xÜhs fnc t

verborum & do&rinz odorem; Z//2 propter

t gem un|

admirabilem amabilitatem, que in ipfis ma«

t2 O n

jor; quàm in liliis fuit. /| Nimirum dum Pfal-

a, i

tes Regius Chrifti pulchritudinem depredicat,

ilime fifinte:

quód nimirum fuerit fpeciofuüs prz filiis ho«

minum, & fuper illos emineat, ficut lilium

J (cn'pmme&

Pfal, 445

dl rati

fuper flores, primo loco dilaudat fan&ta Chri-

hw, 0f.

fti labia, dicens: z/fufa eff gvatia in labzzs

frmdo] li

£uis, icilicet gratiofa pulc

É

D

hrifudo , & admi-

rabilis a'rlnabilitas.

J

u verbodcll

lat

N. VIII.

m D

SCIRE cupis Ó anirha! ql.xid paffäkfïnt fan-

d at

&iffima hzc Chriíti labia? Refpondeo: feré

iagad n

illa omnia, que paífe funt ejus genz, fcili-

cet pallorem, fudorem, proditorium ofcu-

$d-

um, fputa & alapas; && quomodo? cum

N

iumma parientia:

Conftat, quàd lilia, eo-

"T od

rümque folia nec nimus diducta, nec nimis

primamn'f"-n'

adduda fint, per quaín formam & figuram

indicatur, quód labia bominis effe debeant

]us

hee

[

j

X92 - Dominica IHI. Quzzdmgdz'mä.

j

ii

dq' j l

qift

nec nimis claufa, quia eft tenpus loguendi $

[

Af qlll(

nec nimis aperta, quia eft Zempus tacendi.

ät[.

i

:

g

Porro haneloquendi & tacendi regulam non

J;

folàm Salomon novit, fed longà meliüs Chri-

320

s 001

Legitur

juut

(yii

íftas, qui plusquam Salomon «eft.

Chriftos tempore paffionis fuz aliquando lo-

'"Ti- L

j d

cuütus fuiffe, & refpondiffe, aliquando pror-

; dj

fus filuiffe; labia ejüs /Z/a.nec nimis addu&a,

J M

pec nimis diducta.

A

Precipué veró amavit

sl *

Chriftus filentium; audivit in domo Caiphe

; j ol

deponi falfa contra fe teftimonia; quid repo-

;nwünwkixsïx

füie ? . Slefus autegm tacebat. . Sultinuit confpu-

iünsuni

Matth. z 6.

tationes, alapas, ludibria, fannas, quid di.

m

xit ?. zacebat. - Ridebatur in alba vefte üàt fa-

sE nl

tuus; fed ad hoc, iió ad omnia tormenta

xttur! D

tacebat.

O dignum admiratione filentium!

se aradaren

at non minus digna admiratione verba, qua

L;ium

locutus. eft Chriftus tempore paffionis. iua.

)

VO Pfffi

Dicir forte hic aliquis, quis definiet, & do-

cebit, quando loquendum & quando tracen-

JULULOM

I

ass

dum fit? fed fciendum , quód hac ars artium

fac. 3.

fit, & qui hancnovit, perfe&fus ef. . Itaque

w

P

hacars à Deo petenda eft, cujus labia ////2;

mon.nimis claufa, nec nixpis.apcrta.

,

N.IX,

PORRO AChriHi labia lilia funt non qualia-

eunque, fed lilia dfgillantaa smyrrbam pri-

At

|

df g

zium, & quarehoc?.conftar, quód myrrhe

arbor-duplicem myrrham diftillet; prima eft

3 Cf i

& optima, quam.fua fponte exfudat, eftque

t ff i

preftantiffina & efficaciffima medicina, alte-

:Mml M (s

idneretur,

ra, qua fluit, fi fcindatur aut vu

- dl

Porro

! DWDW, 0

l

i, |

Conteþ?þs IIT.

195

UM

Porro labia Chrif&i'di&illan; mwaäam prts

TA Hceyi

WI4HL; quidquid enim pronunriáàrunt tempo»

L'REUl9m) n

re páffionis, amarum quidem fuit inftar myrre

*neiis C

ha fucci, fed fimul prxítans & falubre phar-

d. Degit

macum animabus noflris.

Quid verba (in-

dianio

gula lab;orum Chrifti in horto Gethfemant

quirdo prot,

ad Petrum , ad alios difcipulos, ad patrem

iris addic

coclef'em, ad proditorem , ad milites prola-

O. ml

ta aljiud fuerunt, nifi medicina animz, quam

) Capla

