zquitate condemnavit Chriftum.

&us humanus refpe&tus! non refpe&tus, fed

Yi ia

dtircan

diabolicus Dei defpe&tus! timemus audire :

quid dicent homines? & non timemus audi-

UM)"?

aov

re: quid dicent cedlites? ó Pilate! quam bea-

iius tibi erat adire verbum Dei , & dicere:

l, d

uàm audire verbum mun-

)

4

n!th'

quid dicit Deus?

di, & dicere: qui

1

dicunt homines?

t quid

j

SED tempus jam eft, ut exeamus ab aulis, N VTIT,

"

) Vefbw

n

imó é civitate, & audiamus quid extra ci-

U

vitatem dicatur.

Veni ergo mi auditus à&

i

gt

Es

eque-

P

(

2334 Dominica I1. Quadragefite.

i Jlflmf' |

Íequere me. ' At üt adverto, totus territus

T

gt

es? & cur terreris ? heu! pereo, inquisg

jun

f

tinniunt mihi horribiliter ambz aures; audio.

i

" gt

fonum terribilem, audio fragorem immanem ;

Tauths ]

audio tumultum feralem; quid hoc? quzfo

d

quid hoc? . dicam, fi nefcis: montes. & val«

les, imó tota terra concutitur, & inde pro-

T

l Ti

venit ifte fonus; lapides & faxa per medium

finduntur; & inde oritur ifte fragor; monu-

menta mortuocum disrumpuntur,' & mortui

egrediuntur, & hinc auditur feralis tumultus.

"du

Nimirum Chriftus moritur; & ideó tota terra

y

i

movetur & commovetur, & compatitur au«

] r

Ctori naturz patienti.

Q quoties tu mi au-

;

- o

ditus audivifti predicari de paffione Chrifti,

& tamen ne quidquam morus fuifti ? audi

ll MM()

OT U

ergo faltem nunc brevem aliquam do&rinam,

w du

quam tibi do, antequam te à me dimitto Ó

auditus! audi: homines non moventur; fed

fodnent

b p

terra & montes commoventur, & à Chri-

fto moriente, & motum & vitam fe accepiffe

DITAT

TT

teftantur, Audi: homines obftinati non ape-

giny

riuntur, fed fepulchra aperiuntur, & mor-

m r

tui egrediuntur, ut Deus in cruce moriens

rf

faltem adoretur 4 mortuis, càm abjiciatur 4

vivis,

Audi : homines duriffimi non fran-

p

fo)m

guntur, fed lápides & petre fcinduntur, & fic

cuüm Judai ad tot portenta tacent, ipfi lapi-

li

des loquunrur.

Audi: lapides non habent

pedes, &t tamen diffiliunt; non habent au-

2

res, & tamen Dei verbum audiunt; non ha-

orienti tefti«

bcgt linguam, . & tamen Dceo m

monium

/Wlfhz. |

Coneeptus ylf'l.

2335

! ts r

monium dicumnt;' non habent cor, & tamen

XIto, j uis;

docent, quid hominum corda facere debeanr ;;

FAISS) a

imó fi.tanta ficcitas non impediret, etiam fle-

Nüfimingn

rent, & noflros oculos ad lacrymas erudi-

0 qui

rent.

Verüm, it adverto, auditus ab his

VOnes dvil

fragoribus totus obtufus eft, & vix amplius

Id pr

LUR mmedium

íneaudit, Finio jxaque exhortationem meam.

OC DOf -

At V anrtl

Epilogus.

TUls nv

Lt t

Num in fine adhuc addo: multi obftinati

udei, cüm in monte Calvarie Chri-

N

CT

ftum fra&ta voce loquentem , variósque terrz

p Qd

motus & fragores audiverunt, üt innuit Lu-

is fut? q

cas, percutzeutes peflom Jua revertebantur ;

um od

ergo & tu mi auditus! peenitens & dolens res

qme dimito1

vertere, . Ita eft, à patiens Salvator! doleo

mremur;

& vehementer doleo de peccatis meis omni-

n as

bus, precipuà verà de peccatis auditüs mei;

nf a

Ah! da mihi dolorem maximum, & fic azu-

Scio Ó Deus,

Qinati 014*

ditui meo dabis gaudzum.

Lev. 14.

r, &

quód olim poft loionem leprofi etiam extre-

Yv.ij.

crys m

mum auricule ejus fanguine tinf£tum & pu-

rificatum fuerit; ah ! fateor, leprofus fum ,

jm dj

fimi n d

peccaror fum ; igitur lava me, przcipue ve-

ró lava aurem meam vel minima fangui-

um i^

nis tui guttula, & fic auditui 22eo

n p

D

les nur/

l :

,

dabis gaudium & la-

dtam,

z

n i

d i

"d

g

| COHf

(

236 Dominica HT. Quadragefema.

j

um

UHOHIHOHIHOHDHEHO DHPDHENE UE

x !

j

- Conceptus Septimus

)w,

qnodpïïm

g

gnos

ii

Catechetico-Do&rinalis.

u )

o

[

fy

TILEMA .

l) Bmu m

jfom,

Qui non eft mecum, contra me eft.

TOR qun

T ET d2

j kx

ii Q

jb j

jgiis, lt

Synopüä

Declaratur tertium novz legis Sa-

i p ii

gt

cramentum , fcilicet Evchariftia, di-

citürqué r. quid fides de hoc Sacra-

]

mento credere jubeat, 2. quos ef-

j

Vmentim &

fectus & utilitates hoc Sacramentum

!

d ii

conferat,

À

:

| Eäordium.*

Oyfes Dux Hraelitarum, poftquam olim

UT

M

Yht,

pepulus ejus vitulum coluerat, zeló pió

L (

Exod. » ;, plenus exclamavit : / guzs eff Domini , jun-

t

atur mibi, jun&ísque fibilevitis in vituli

cultores gladio defzviit. | Part modó Chriftus

clamar in hodierno Evangelio : s z026/2se-

cums, contraguseeffl..— At quid hzc verba Chri«

füifignificant? fignificant chariffimi, illos ho-

inimicos

ER qu

mincs cozitm' Chriftum, hoc eft,

p

*

Chri&i

(

-7 Conceptis P'1).

237

Chrifti effe, qui non funt euz Chtifto , feu

Mu

qui Chrifto capiti non incorporantur tanquam

membra.

Nimirum vult Chriftus, ut fimus

IU

cum ipfos quod pr&cipué fit per facram com«

Idis,

munionem , & Evchariftie fufceptionem, per

quam Chrifti fruimur prefentia intimá, ita,

ut ipfi quodammodo jncorporemur. Et hinc

,

adveniente pafchali tempore, inquit Chriftus

tmeef

per Ecclefiam, 2u zom eff mecum, hoc eft,

qui cor

us meuim non comedit, Cozfra 7ué

eh, Íei

j

cet Chriflianus non eft, fed hoftis

meus.,

Hoc igitur Sacramentum ut digné fu-

]

fcipiatis , fermonem brevem hodie inítituam

r g

de ejus inftitutione, effentia & fruQu? dico

(darta, d

i;taquc

lr

| Propoiïtiö.

) qud.

CUU

AÁcramentum tertium & præcipuuni nováe

:

legis eft Evchariftia; explicabo proig

Divifio..

X. Quid fides circa hoc Sacrámentum credere

pl i

ubeat ,

u ülö.Pät

II. Quos effe&tus, & uti

!itätes hoc Sacramen-

Dwi?

tum conferat,

ii n

Attgnditä 1

- iif E'

Pars Prima,

hi

:ilfxmil ibi ,

N

UPER exfplictatum eft, qnàd homo per

N.l

iglgüö

bapüfmum vitam fpiritualem, per $a«

( Fft; m

M

cramen-

Q

238 Domirica II Q,amgæmæ.

p

tramentum confirmationis Veró vires aC rg.

!j

)

(qi

bur ad crefcendum , & certandum aquiret.

;:l

CAhoCST

Verüm ficur ad vitam corporalem infüper re-

TU

]i

(h

Qquiritur nutrimentum corpori convenien$,

P

i

M]ll]

Cibus fcilicet & potus, ira fanà etiam ad vi-

4j Y

l

tam animz fpiritualem etiam. aliquod nutri-

jr

li

j

mentum Ípirituale requiri videtur. Et hoc

iun d

nutrimentum Chriftus inflituit in Sacramento.

;j g V

Evchariftie, utpote in quo confiftir plena ac

f odiu

erfecta, imó optima animz refectio.

CO ns

(

a

n

ftat, quód nullus cibus corpori humano com-

W

munior & magis falutaris fit, quàm

ani$ $

qyu

M

& nullus porus convenientior quàm vinum,

ità fpirituale animze nutrimentum congruen-

sfean,

as g

tiffimé fub fpeciebus panis & vini à Chri&o

Pal 165.

inftirutum fuit,/ Scriprum eft: educas pazem

TC

gt

de erra, C? vimum letificet cor bominis,

quod utrumque in Evchariftiz inftitutione ve«

; alr d

rificatum eft; panis enim, feu corpus Chrifti

de terra, id eft, de facratiffima virgine affums.

ib

Hec

v l

pium, formatum, & produ&tum eft,

terra myítica, nempe Maria irrigata copiofo

g h, V

El

rore cceleftis gratie, & Spiritu San&to fecun-

data protulit mundo fru&um falutis & vite;

n

fs um

Pfal. $4-

de qua proin dici poteft illud Davidis : Zege-

vin D

dixifi Domine terram tuam , €? veritas de

terra orta eff, id eft, Chriftus natus de Ma-

15, gtl

ria Virgine.

Pari modo per vinum in:elli-

j g

CCl

gitur Chrifti fanguis fub fpecie vini in Sacra-

mento altaris veré & realiter contentus, Por-

A lus

Hælä;. lib.

!imm (

ro hoc Sacramentum, quod .ab Hilario Sa-

dexinit.

t cor hoe

Vr

qameurum amoris vocatur ; .letifica

minis,

'J'We.

Conceptus H. -

: 259

1 s u h

mánis, & ànimam inexfplicabili dulcedine

Em 3 "im

replet.

l Iliper

CIRCA hoc Sacramentum de fide tenéendum

N.II.

T GODVenjgy

eft przuó quód 4 Chrifto ipfo inftitutum fit,

P m ad

& quidem in ultima coena; definitur autem

tlQud nur,

communiter, quód [it Sacramenztum corpo-

MU Bf

ris & fanguinis Chrifti fub fpeciebus panis &

nrimenr

vini inftitutum ad vitàm fpiritualem. nutrien-

Xl eng

dam yi certorut verborum.

Quare de fide

SMIUUS

certum & tenehdum eft /zcuzdo, quód poít

flhumm Q

verba confecrationis füuper hoftiam d Sacer-

1y n v

dote prolata veré ibi contineatur facrum Chri-

DAT

li corpus fecundüm fubítaniam, & realem

Rn t

exiftentiam, idem omnino, quod narum eft

d nl

ex Maria Virgine, páffum pro nobis in cru-

d rj

ce &c Ethinculteriüs credendum eft, quód

9t r ht

in Evchariftia tantüim remaneant accidentia pá-

fttone v

nis, & vini, & alia, ürfunt albedo, rotun-

hcomis C

ditas, color, fapor, qu& funt velamen fen-

inignedus

fibile & quafi tabernaculum fummi Regis fub

m , T

€o latentis; fubílantia autem panis aut vini

ntigit tl

Omnino defüt,

& transfübítantiata eít in

m udo ln

corpus &fanguinem Chriíti. Porro credere

Valuss & v

nos oportet Zer?zoy quód in facra hoflia non

|Dayd:

folàm Chrifti corpus, fed etiam ejus fanguis,

anima & Deiras adfit, quia corpus Chrifti vi-

r, C o

vens , gloriofum, immorrale ac impaffibile ad-

jus rl

er vinn ia

eft; & confequenter nec fanguis fine corpo-

ciermirt

T€, nec corpus fine fanguine efle poteft;. Qua-

re laici fumentes facram hoftiam , etiam hoc

«conur i

ipfo fumunt Chrifti fanguinem ; imó ficut in

j

gília integra continetur totum . Chrifli cor-

d u

pus,

zj

(sf

a4o Dominica 1 Duadragefmna.

,

j dU

pus, ità poft ejus frationem fub qualibet et-

h

lo t

dam minima hoftiz particula totum Chrifti -

jui!

j t

Corpusmanet; nonenim corpus Chrifti, quod

D pcmntï

€ft immortale , impaffibile, & incerruptibile,

n

, p

per fractionem dividi, aut per dentes atteri,

aut maflicari poteft, fed fole fpecies atterun-

tur, quz quamdiü manent live in ore , five

fu.

in9tomacho, five in' pyxide ia fua naturali

difpofitione, tamdiu fub illis verum Chrifti

A

corpus fubfiftit,

Caterüm hec omnia non

!

od

curiofa funt inquifitione inveíliganda, quos

,

N U:

Provw2f.niam perfcrutator majeflatis opprimetur 4

loria.

j; at

PORRO quanta praparatio requiratut if

V orls

N.III.

amenun Dd

fufcipiente hoc Sacramentum , colligi poteft

1. Cor, 1. ex verbis Apottoli dicentis: pro/et autem fe

5 grzn'am i

nriatplnt

zpfum bomo , & fíc de pane illo edat , €7 de

calice bibat. Nempe illam fumptionem pre«

p n

asb qu, nta

cedere debet vera ac integra peccatorum cone

feffio, per quam obtinetur gratia, & cón«

vt

dul

Ícientim puritas.

Unde (icut cibus & potus

corporalis non datur corpori morruo, fed

i

vitam habenti, & illi folüm prodeít, itapa«

3 o tut

riter cibus fpiritualis non conducir animz per

ib vt

peccatum mortale coram Deo mortuz, fed

Maemtu

Sbidern,

, porius obeft, & nocet; nam tefte, Apoftolo,

tli; d

Qqui corpus illud manducat & bibit indigné,

dipimi i

reus erit corporis & fanguinis Domini , & ju«

tUntt g

dicium fibi manducat, & bibit.

Denique hoc

3X n D

- Sacramentum ex laudabili Ecclefie conftitu-

titun rg

tione á jejunis fumi debet, nam zequum eft,

m corpus

vgquo D RT

«t prius m Qs Chriftiani Dominicu

imzret, — ',EDWll.üim

WM![/M

L

| Conceptus FII.

24I

1 vll

intrét, quàm reliqui cibi./ Quod autemn rem-

* fütum Chr

us attinet, femel quot annis fcilicer tempo«

Mil

re Pafchali Chriftiani homines , qui ad annos

trrüpr

difcretionis pervenerunt , hoc Sacramentum

? hts

fuícipere obiigantur ex pracepto Ecclefiz.

!

DRes rtei

" itore, n

tTt natyni

Sreum Chril

. Pars Secunda. —

^t tj t

QUE huc percepiftis chariffimi, quid cir- N IV',

U

Vgl qu.

ca Evchariítie Sacramentum de fide tenen-

ib um 1

dum, & qua przparatione illud fufcipiendum

fit; munc ulterius percipite illius effe&us,

us

& utilitares maultas ac magnas. ImprimisSa-

(

un, lg t

cramentum Evchariftie uberem manducanri-

unitam|

bus gratiam confert, prout Ecclefia ipfa te-

il d

ftatur in antiphona illa: Ó facrum convivium !

»in quo Chriftus fumitur, recolitur memoria

pirenpt

percawrum q

paffionis ejus, mens impletur gratia. — Nota-

g, & d

te chariffimi ultima verba: mens impletur gra-

rabu & p

tià; nimirum in hoc Sacramento omnis gratiz

yn tmorm, 4

dleuitudo continetur,quia ipfe fons gratizChri-

v roded i

ftus in eo continetur, per quem , ut ait Jo- Joan. 1.

annes, gratia & veritas faCta eft, — Certé hoc

iaf

)u n

Sacramentum reliqua Sacramenta maxiiné ex-

s ulb

cellit; etfi enim Sacramenta carera gratiam

g ici

fufcipienti conferant, eam tamen in fe non

contnent, prour Sacramentum Evchariftie

isDmi l?

quod ipfum Dominum gratim íub tegmine

i. D

P CCMZ ";mlll'

Ípecierum facramentalium reconditum habet,

in quo ornes thefauri gratiarum continentur.

at ?ch ,

i

")

y

F. Dorr, Diurs. Conc, P. P. Q .SE-

hn

242 Dominica IIL Quadragefima.

lao

N. V.

SECUNDUS effectus e&, quód Evchati:

N DP

ília fit fimul Sacrificium placationis ire Dei

"T

K

oro peccaris neftris; natm Ecclelià pro omnie

4

m

:

;

At

us Sacrificiis veteris legis abolitis hoc &ni«

ginfr

cum.& fingulare facrificium fibi proprium ha*

J

[

n

t u

ber, quod quotidie in facro milfze officio of«

10

inys Y

fertur Deo fub fpecie panis & vini in memo-

riam Dominice paffionis; & in expiationem

4]j, Is

j, nl

,

a

ro peccátis noftris quotidianis. Profectó in

;

oc uno facrificio éoadüiantur omnia facrifie

2

NU

i x

cia tum legis natüre, tum Moyfaicz, nam ime

primis facrificium Miffe eft hoftia feu vz&z-

g p

228 in qüàntuim in eo offertur aliquid ozvuzi

yin i

hempe Chriftus vivus; eft z72720/2t20; in quan*

ssts

tum offercur aliquid /o//dums fcilicet panis j

d Qu

eft JZibanen, in quaántum offertur aliquid //uz«

s diid d

duii, videlicet: vinum 3. eft Po/oéau/fum,; in

glio, quit

quantum per fumptionem totaliter confumis

r dddt;

tüf4 ficque eft Jatrevticum ; eft hoftia pacz-

gt t

jfica, in-quanturn offertur Deo in grátiarum

2 0i d

Anai n

aGionéri, ficque eft evcharifficum, uü &

impetrdtozfium, fi pro impetratione novi be«

neficii offeratür; eft denique hoftia pro pec-

catoy quátenus offertur ad remiffionem pec-

j

catoruim , ficque eft þragitiatoæ-ium.

Ub gt

N. VI.

DEN'IQ[-IE funt adhtc alii effectus hujus

i

|

hr

üll

Sacramenti, & quidem preftantiffimi. - Con:

tutilg $

ftat, quód populus Ifraeliticus per immola-

At tf

tionem & manducátionem agni liberatus fit

à fervitutePharaonis, & eductus ex ZEgypto;

A fuy, b

'ttqe

æ/EjL,lSq

pari mod? per fumptiohem Evcharifü

que

.iü nt d

WM'

Conceptus FIE

RUL Bd

243

ue immolationem, cujus figura fuit agnus

O g D

j

At jroong

le pafchalis, ab /Egypto, id eft, 4 regione

tenebrarum peccati liberamur, & à fervitute

"t od

flygii Pharaonis; imó ficut populus Ifrael per

! fopelumi

manna fübminiftratum à calo olim per qua-

Il Oficio d

Ti i ia

draginta annos in deferto alebatur, ità Ev-

charifticus panis viaticum noftrz peregrina-

A lts

tionis eft, nutriens nos fpiritualiter in hac

s Iofidhi

vita, ne inedia deficiamus in via, Ruríus ex

? trti lr

Sacra Scriptura conflat, quód Elias Propheta

t

per panem fuübcinericium ab: Angelo fibi da-

Vl

j. Reg. 19:

tum, pofteáque comeftum ita confortatus fit,

d

ur in fortitudine illius cibi quadraginta die-

pl ij

bus & noctibus usque ad montem Oreb pere-

! Lt p

xerit. Quid quefo chariffimi, hec figura ite-

irhradiut

rum aliud denotat, quàm effectum panis ev-

hii

chariftici, qui à nobis commeftus tantas ani-

Aillet Confni

m:z vires'addit, ut pera&ta hujus vite vidad

wofia hs

montem gloriz cccleftis faciliàs pervenire pof-

« i g

fimus, ubi videbimus & laudabimus Deum Pal $52

:

rifitum,

Deorum iq Sion.

adote r

t hf nj

vemifiotet j

Epilogus.

itor

UID fuüpereft? ah! mufta ac maxima my-

j d

Q

:

fteria fuperfunt chariffimi, quz in hoe

Evchariftig Sacramento latent, & vobis ex-

fuvifi ?

jcus

[ d

j

fplicanda effent; at hoc ipfo, quia multa ae

ii

i

"l

ag

maxima funt, fermones plures exigunr. . Di-

udust

j

m

cam itaque deillisalio tempore, hocunicum

o

nuné iq fine dico : Sacramentum Evchariftiz

uk&

Q 2

Sacra«

y

j ul

244 Dominicla]]l. Quadvagefrma. /

! ;CNP"SCMI

Sacramentum a7zoras eft, in cujus inftitutio-

j

foan. 15 ne meritó dicitur: cazz dilexiffet fuos ; àm i.

äloris.

V* Is

zem dilexit eos; imó. cüm inflituit Chriftus

hoc Sacramentum , eó progreífus eft ejus

v

,iji

in nos amor, ut progredi poffit zoz. p/us

lF

15

s p

ultra.

"

iA

;:nunimP'd

(d

X 0OX OXX XXOOXOIOXO X

*

nl

**l******************

l

rl

:ci&sï M

Y

qutt DN

QJæ&iQnesCatechiitiCæ,

(yifi d

De

.in ib

'Jertio novz legis .,Sacramcnfo,

ET

fcilicet de Evchariftia.

gntiner It

) Dte E

U

i$ inftituit Sacramentüm Evchari-

glul,&quidcm

2 Q

ftie? A. Chriftus ipfe ; quazdo?

in ccena ultima-

gibe i

a g

. Q. Que eft materià hujus Sacrarenti ?

p

R. Panis triticeus & ufualis, & vinum de vi*

t€c.

ug forma? hec: oc eff corpusmeutn ;

bic eft calix fauguinis vuei.

. Quomodo Chriftus in hoc Sacramento

reiens eft? £, Veré, realiter , fubítan-

tialiter.

. Quid in hoc Sacramento mirabile eft?

R, 1. Transfübítantiatur panis & vinum in cor«

pus & fanguinem Chrifti, 2, Accidentia re-

manent fine fubje&to, 3. Corpus Chrifti fub

n co-

his accidentibus eque magnum eft ac i

lo.

W!MW !

Qgtæjlz'one: Catecäi/z'z'äæ. 34j

U0 nf

lo. . 4. Corpus Chrifti integrum etiam fub mi-

LT

nima hoftie

verfis locis.

pamicu!a eft, $. Eft fimul in di-

lüruit Chrfs

Ttlls efP ey

. Que difpofitio requliritur in fufcipien-

Vl r j

te? K, Status gratie; peccatum tamen ve-

niale non inipedit acceffum; dein fümens de-

HX GU

EEE

bet effe jejqnus faltem extra neceffitatem.

. Cur laicis non amplius datur utraque

fpecies? R. Multas ob caufas; 1. confulitur

Ed

reverentie Sacramenti, ne interdum fanguis

Chrifti effundatur, z. funt quidam abítemii,

3. in quibusdam locis eft magna vini penu-

Miamot

ria, 4. ne fimpliciores credant, Chriftum non

hr

contineri integré fuþ altera fpecie.

vitin Bj

. Eftne Evchariflia etiam Sacrificium ?

R. Eft, & quidem excellentiffimum, czr hoc?

j quid

quia hoc facrificium , quod Miffam voca-

mus, quodammodo includit omnia le-

ys Surute

gis: antiquz facri-

r

/

ficia,

(s

; hoc i

CN N E

"UL

WROGR WE

Z oU

eyto niti

[

ims&ïl.w

WT

T

L

d

war 1

j

C0f

i

g,.mtü

h

Q j

Do-

hi

246

-9 )o( &e$

yl

duoblli?'l

M

d

*ä*äïä*&ää*ä*ä*ä*ä*ää*

f 4

l

T

Yi i '?äääö*äää ititititit

M

m

QM

,; 1

SRAPCRET

*ä*km*b

*ä?æ?*?*äæ

i "T. m

W

cophmosü

. p

»'la mm] ! m

DomlmcaIV Quadra-

" mmraw j

t ogmamïm

gefime,

q m&mus L)

mhxm, m

Jf aülmm

Conceptus Primus

" yis ho

n rl

Evangelico-Parabolicus.

Nunq

T H EM A

'rems gflfS

n gt

Quantum volebant

Joan. 6

g ! nunqm ]

mïmmcnu (

teeln o

Synopfis.

aqn&huul

Triplex potiffimum egeftatis cau-

wm g? &mm

fa eft r. hominum pzgritia , 2. 4vA-

quiuym u

s

Vil14 , 3. injuflitia.

TuOCS jf

h fangi l

Exordium.

ia

Un

uid miramini chariffimi fuper mira-

xüt

culum, quod in in hodierno Evangelio

1

J

[|

pralegi vobis audiviftis? miramur, inquitis

vel maxime, & quis non miretur, fi quinque

pani-

A.

: Conceptus F.

24r

ü

K

-

m

s

anibus & duobus pifcibus quinque millia vi.

Em

E

—

rorum faturari audiár, ita quidem, ut omnes

(j

ES

zj

T

comederent , guaztum. volebaut? quis non

?

miretur, fi fragmentis, qu faturató univer-

—

E

(ó populo ex quinque panibus fupererant,

duodecim cophinos impletos fuiffe legat? quis

non obftupeat infolitum hoc miraculum ? Fa-

z3

teor chariffimi, magnum 'illud Divinz mife-

ricordie miraculum fuit, at non ita infolitum

eft; ficut opinamini;. pam fi rité advertamus,

deprehendemus in veritate, quód illud mira-

culum fingulis annis repetatur, Quid? aitis

NDI

miraculum illud fingulis annis renovari dici-

tur? quis hoc credat? ita eft AA Singulis

raboliu

anníis repetitur, & quidem in toto terrarum

orbe. Nunquid Deus fingulis annis de pau-

4

cis granis fegetes creat? nunquid pauciffima

feminum grana in uberrimam fegetem con-

jn

vertit? nunquid in omnibus feré provinciis

tantam frumenti copíam fuppeditat, que ad

faturandam. omnium hominum famem fuffi-

eit? & quid hoc aliud eft, quàm multiplica-

lo d

re panes ? dicitisforfan? fi Deus tantam fru-

Aiu, 1

ment copiam fingulis annis orbi fuppeditat,

& pánes ita multplicat , cür non omnes ho-

mines faturantur , ficut in hodierno Evange-

lio fatwrati fuiffe dicuntur ? unde.provenit ,

quàd tam multi egeant , & famem

1!

r

pa:iantu; ?

ini t^*

hoc dicit fequgns

i

*

;fl'[l

jrat

(

T

! :mque

Pro-

d

Q4

ss

(

348 Domigica IP. Quadragefima.

r

f' W

li

Propofitio..

/

j j

!t

u

jj

Riplex potiffimum egeftatis caufa eft, fci.

»

licet hominum

WH

j n

qu

:

n

Pt[

p

Diyifïö.

L vitia.,

u

Il.

varitia,

,j

WL Zvjuflitia.

gjo vomnh |

: Attenditei!

*qt;W» qu'l "

qp at

Pars Prima.

imais u

N.I.

EMO erit, qui dicere audeat ; Deïmä fu-

PT

premum orbis rectorem & communem

j n:gofig, |

noftrum patrem aut nolle, aut non poffe no-

funia m

slrer u

bis alimenta comparare, que omnibus fuffi-

ciant; abfit inquam, ut ahquisita de Deo co-

Mb t m

giter, aut difcurrat; nam quomodo non pof-

T

fit, qui omnia poteít? aut quomodo non ve«

t;mpmescanfu

lit, qui aves coli pafcit? zungquid z/lk dat

gt

gumentis efcam . €7 pullis corvorum invocan-

t

A d

zibus eum? fiigitur tam inutilibus & contem-

ptis avibus alimenta fuppeditat, cur nobis

d n

tanquam filiis fuis ea deneget ?. certé alie h-

qiiirady

)

jus egeftatis caufz ex parte hominis funt, qua-

arudent

!

3

rum prima eft hominum inertia & pigritia.

go(rem. Qa

Certum eft, quód omnis homo ad laboreri

t dq

natus fit, fic Adam pofitus eft in paradyfum

Al

Gen, 3.

quafi impérator orbis & Dominus paradyfi ,

fitat; q

f

:

attamen non ut otio vacaret, fed wf 'operare-

^!nm cof

do pec-

turpliia

£av , 89'/' cuffodiret illum ; imó quan

cavit

Conceptus T.

249

)

€avit Adam, tunc Deus illi & toti illius pofte-

ritati precepit : 2z /aPorabus comedes cun&lis Gen.3;

LT

diebus vite tuam - item z fudore vultás. tui

oe[ceris pane tuo.

Quzío quid hec verba

aliud fibi volunt, . quàm quód homo alimen-

ta fua per laborem fibi comparare debeat?

AT funt quam plurimi, qui predictum tex- N, TI,

tum aliterintelligunt, fcilicetilli, qui fudaz£

quando vovant, frigefcumt , quando labo-

vant ; Mli, qui potiffimum vite faz tenipus

otio confecrant; illi , qui patrimonio fuó fre-

,

ti manus quodammodo in finum ponunt, ' &

at D

ad nihil minus attendunt, quàm ad rei dome-

fem d m

fücz negotia, que alienis oculis & manibus

At pl

traCtanda relinquunt.. Et quid mirum, fi tá-

je o (f

les brevi tempore ad egeftatem perveniant.

TOR

Certé etiam maxima patrimonia brevi con-

onoibaon p

fumi poffunt, nifi labore femper conferven-

(omodo n

tur aut partes confumpre refarciantur, Virgi-

mnqm'd i

nes fatuz fufficereputárunt, dummodo oleum

POT t

in lampadibus fuis effet, at quid fatum? me-

libus & cott

dia noCte excitatz lampades fuas extinctas vi-

dian, r t

derunt, & non habebant, quo eas alerent,

t ondd

quia oleum aliud non habebant in vafis, ficut

pomins n

prudentes virgines , quo lumen confervare

neria & p

poflent,

O quot ejusmodi fatuos homines re-

ymo d Ut

perire eft, qui fufficere purant, fi oleum in

du

lampade fit, hoc eft, fi magnum patrimonium

yonins d!

habeant ; at fubito extinquitur lampas, patri-

monium confumitur, & quid/fit? non pof-

AT

funt amplius accendere lumen, quia oleum in

jn) Wuïc

D

$

vafis

—

l.

r

250 . 'Dbmim'ca FI. andragfnnæ,

"

vafis non habent, dicere volo; quia per las

borem nihil lucrati funr ,^ quo patrimonium

.Ws?

confumptum reftaurare poffint; femper enim

demebant, & nunquam addebanr. / Quare ta-

N

les evigilantes nil nifi tenebras Videnr, fcili,

cer duram egeftatem, jurgia, lires, & coms

gt

g

i

plura alia mala ex egeftate oriri folita.

Z

j

N.IIl.

. PROFECTO omnes creaturze homine—m- ad

ï

gl t

laborem animanr; fol & luna quotidie lon.

TL

5

m

gum iter conficiunt, & quare? ad urilitatem

hominis, Animalia laborant, juga trahunt,

gl u

onera portant, & cur? ad utilitatem homi-

gpam,

nis.

Si igitur creaturz. cetere ad hominis

sndo f

m at

emolumentum laborant, cur homo otio va-

cet, & non potius laborantibus pro fe coo-

g. P

peretur? |.O quanto labore & induflria mi-

mpfcum'ælmn

nutifima animalia vi&um fibi parant? . quid

s, , X

nón facit aranea? evifcerat f8, wt rete con-

s n

ficiat, mufcam capiat, & fic alimentum aqui-

a p

rat. .Apes ita labori addicte funt, ut nul-

gt

lus illis , fi per coclum liceat, otió dies pe-

reat. Aliz ex illis mellificant , alie ad por-

! Wümd

tas excubant more prefidiariorum contra

atndl

vefpas mellis predones , alim Regi & api-

quztn d

bus vetulis aquam deferunt , alie mortuas

DX

alveis efferunt, demum otiofas atque igna-

divirs l

vas exturbant, quin & morte puniunt: de-

3l derin

mum mediis in laboribus fepe occidunt.

n d

En! chariffimi hec omnia-apes noftri causá

RURT

faciunt, fcilicet ut nobis menfam. apparenr;

qusingit

pum fti-

Quäm igitur dignuä erit aculeatis a

mulis,

äähabct, in

1]

'rllmg;/,,,,æ K

Conceptus T. —

28t

ll qmï p

A pitrimpri

muh;s', qui laborem

:

fugit, & alienis vefcit-ur

laboribus?

1j ROT r

Afl

d

HH (

" pargs Secunda.

If & (0n

A LTERA caufa egeftatis eft hominum ava- N IV,

d

ritia.

n i !

'Tefte hodierno Evangelio Chri-

ftus colligi jufit fragmenta refidua, & qua-

1:Vominem d

re? 'nobis ad doCtrinam, quód fuperflua non

AL d [

fint noftra, fed aliorfüm impendi debeant,

t du

fcilicet erogari in pauperes.

Sic eft, inquit

ETRT

Auguftinus, fuperflua divitum , neceffaria funt Aug.in pfl.

ln lo

pauperum, & tunc res aliene poffidentur , 147

ttre d hg

quando fuperflua poffidentur. En! chariffimi,

qur lo r

divitum ayaritia fepe caufa eft, quód tam mul-

t t

tiegeant, Heu! quor pereunt fragmenta ?

lr

quot pecuniz hominum, qui opes fuas in ca-

l] ptit! qu

nes, equos, bombycinas veftes, lautos ci-

M IU

bos, ludes, feeminarum obfequium impen-

lintntim

dunt, pauperes veró nudos, & famelicos mi-

e i, t

nimé curant?

t, 000 d)

y, diedi

UJERO ex vobis chariffimi ; quändo ce« N. V.

ignünum «t

lum aridam & fitientem terram pluviis recreat,

dig Mp

quantum abforbet, & bibit illa? nunquid tan-

l il mo;'ö

ium, quantum ad reftaurandas humidi radi-

jols u

calis vires fufficit? certé quidquid abundar,

od

alió'derivat, & aliene urilitati transmittit.

Sic vitis vel alia planta,. cüm fat humoris at-

T

Es IIUE!

J

traxit; reliquum vicino ramo , & fitienti pal-

miti relinquit. Pari modo füperflua, que

nf

:;iICHF;

As "

dives habet, in pauperes erogare debet; non

mulii»

enim

x

VE

(

a52 Dominica TE demgeþmæ.

y 4fb

enim divitiarum Domini fumus, fed tantüm

/

u

j t

Bafil.ferm. adininiftratores.

QuaritSan&tus Bafilius, cur

Jf V(fo

" rdl

in dir. 2v- dives es, & ille pauper? profectó non aliam

u a

j"

ob caufam , nifi ut tu benignitatis ac fidelis

W

f

" ! llS

adminiftratoris przmium recipias, ille verà

Jeny

paticntiæ xmercede honoretuür,

u

TO T

p

N.VI NON igitur mirum, quód mulri'ünt ege-

,yrinis !

j

ni, quia multi divites funt avari.

Q quones

[;gllnh qm "

- pauperes videntes faftum divitum etiam cum

g

-impio Juda exclamare poffunt: 2£ guzd per-

ditiobec? panis, quem retines Ó dives, efu-

w

rientis eft; cur ergonobis famelicis non red-

o

dis? veftis, quam.inarca cuftodis, nudorum

y, m

arart

eft; cur ergo nobis denudaris eam non tra-

dis? argentum , quod in terram fodis, egen-

nte at

tis eft; cur igitur nobis in neceffitate non fuc-

L

curris? à£ quid perditio bec ? quid facit au-

T

rum infreno? noftrum eft, quód effunditis

gt u

TU

Ó divites, & nobis crudeliter fubtrahitis,

En! divitum ava-

quod inaniter expenditis.

j

j

ritia fepe egeflatis caufa eft.

L

ttitt

d

wdun t

Pars Tertia.

ropt; n

dj g

OLJE tertia caufa, cur multi egeant,

gt

N. VIL DEäI

injuftitia.

Commune proverbium

tiqit hl

Anent

eft, male parta cità dilabuntur , hoc eft, bo-

na illa, que per dolos, & fraudes, per ma-

KAINT

las artes aquifita , feu per vim aut qualem-

^1t COR

cunque injuftum modum aquifita funt, non

ten, d

diüfi durant, fed fubità quafi evanefcunt. . Ni-

lh

mirum

t

Conteptus 1.

253

TT r

mirum ficut aves, quz predantur , omnes

W "ïBlml'uslu

acilente funt, & tantum multas pennas ha«

Y 101 d

bent; relique veró predz nefcim, pinques

ts ac f

& corpulcntæ etíi minus pennate, ita & qui

flpiä; llew

]

malis artibus, dolis, ufuris, aut rapinis fua

conquirunt , plerumque tantüm magnas pen-

nas, feu magnum nomen habent, re ipfa au-

tl fre

tem macilenti, id eft, egentes fünt; dum

0. ( quoi

econtrailli, qui nulli nocent, & in Deo con-

IN eram cur

fidunt, plerumque bene fe habent.

VM qil .

tsdns d

PATET hec veritas fat ciar&'Cx pluribus N V.III

: *

b

-

Sacre Scripturs locis.

F& ei , inquitHaba-

allts, i

lh um r

cué, qui zultiplicat uon füa, usque quà &

aggravat contra fe denfum lutum ?. nunquid

af x

vetenon j

repente confurgeut , qui mordeant te €9* fü-

[citabuntur lacerantes te , €? evis in vapinam

t quicta

e2$.

uzío quid clarius? dum injufti fe con-

qii od

gregare putant aurum , congregant lutum,

ter Dd

& ficut canis canem, dum eum pradà pori-

n du

tum videt, infequitur, mordet, donec pra-

i

dam el eripiat, ita contra injufté direfcentes

confurgunt accufatores, qui bona fibi ablata

repetent; fures, qui ea diripient; filii pro-

t

digi, qui ea dilapidabunt; morbi diurni,

a miité

pecorum interneciones, grandines, vermes,

aliique hoftes plures,

nunt prorä*m

Íument.

qui malé parta con-

ii i

f t

. SCRIBIT Ariftoteles , quód pennz aqui- NI [X.-

rvipai

linz commixtas fibi aliarum . avium pennas

Azift.lib. 93

u m

devorent, & confumant, ita quidem, ut fi

anima], c.34

habgrct

&Plin, ], 194

( V

quis in le&g inter anferinas plumas

[

aqui«

€ j

^ æ(

254 Dominica 1F. QZ(admg?f;m;r.

asquilinas, ei tandem confümpris pennis fu-

i TL

per ftramineo facco cubandum foret. pari

modo res fe habet cum bonis illis , que in-

Iu

jufto modo parta fint; devorant enim & con-

fumunt juftas etiam opes, quibus commi-

ETUM

fcentur. Soriptum eft, quód pradam, quam

Nabuchodonofor tulit de Jerufalem,. ejus fi-

r

lio Balthafari. extorferit Cyrus Rex, Perfa

Chaldeo; ita bonainjufté colle&a in predam

ü u

cedent alteri , & dum talis fe putat effe di-

l

viuJ:m ; fubito fe videbit egenum.

Dipkrit

Eþilogus. |

:fgui p

TN! chariffini, in pigritia, avaritia &

y pitith

injuftitia potiffimüm egeffatis caufa con«

fifit, & quid fequitur? hoc fequitur, ut fi

a M

egeftatem adeà exhorrefcitis , non exhorre-

j

fcatis laborem; per hunc enim illa certó cer-

tius vitari poteft. Precipué veró per frau-

laalu

|

f u

des & dolos, aut quoscunque alios modos

At

injuftos congregare divitias nolite, nam ma-

l& parta citó dilabuntur, fed potius in Deo

iyenu d

w linta d

Pfal. 56. confidite, & in verbis Davidis dicentis: u-

nior fui; etemim femui,C9 mom vidiju-

jnfat qd

Jluiti develi&tum , nec femen ejus

"ts N

7:

n filtn

quarvens þaagm.'

zdini, w

T hm

- m fiam

Con-

ET Ti

UM i

Md2 (c) fbb

2$5

T nj

I frer.

34 3b Ht GE H Pb EE I E 20 E E

9 IHIS » QUey

nt Cüim &cm

Conceptus Secundus

Jbis com

prædam, Qu

: Biblico-Scripturifticus.

ln nj

$r Dui

THEM .A

N u prædam

Ut

t pun df di

: 'Qllïä! videbant figna. ;jom*. ó.

Synopfis.

l

: Duplex iterum Paffionis Domini-

€x figura producitur; id eft, Chri-

j, g, ftus patiens dupliciter figuratus, fci«

furs ul .

licet 1 in 7o/ze, 2w.'.iAn Gedea;ze;y

Áginr, u

l

, n lr

/

UT

. Exordium.

JÉpius in Evangelio legitur, quód Chri-

w p f

G

ftum Dominum tàgnaà hominum multi-

v dio f

tudo fecuta fit nec mirum lioc ; caufa enim

viite, nunt

À ponüs i

in promptu eft: zuze videlant /£gza, fcili-

]s t

ter fummza ilius potentie, & mifericordie

n ij

Conftat quód Chriftus omnia fua miracula

€urandis hominum corporibus; & pellendis

fj

torum miferiis impenderit, & quare? ideó

Il

chariffimi, ut per hoc etiam animas lucrare-

tur, & corporalis beneficii vehiculó homines

ad fidem fuam fuaviüs & feliciüs adducerer.

ta Chrifti

Cercc:: ficut magnes fgrrum attrahir, i

lh

(

as6 Dominien IV, Quadvage/ma.

| [

j

;

wmmimoni(,'

mifericordia & beneficentia etiam ferrea quáre

d

qcm j

doque & indurata hominum corda ad fe & fi«

at

ini

dem fuam attraxit, pracipué quia in rebus

Mi

:

:ü'ïü mqllE

T

etiam defperatis fepilfimé auxilium preftitit,

yit

^

Scimus, quód in teftamento veteri David in

fdic

jjg'*n'&bü)

anguítum redaétus À Saule, repente « Domi-

g .

t.Reg. 25. no liberatus fit; Quód Sarephtane in necef-

l

g

firate, cdm non haberet nifi pugillum farinz,

per Eliam multiplicata fit farina mirum in mo«

l

3. Reg.i7, dum; quód Sufanna, cüm jam ad fupplicium

Dan. 15. . damnata duceretur; liberata fit per Danielem;

EANU
