lius üt antea virum fpiritualem; fed ma-

Ti t

ximé fenfualem, & mulieribus adeó fami-

lm t ij

liarem fe oftendit.

Imó Judas Chrifto in fa-

i J

'ciem dixit;

wave boc ungueutum non venit

DC

frecegtis demaviós, €P datum efl egeuis?

r fl !

En! chariffimi, Judas caufam pauperum pre-

tl i

texit, ut fub hoc pretextu tanquam pallio

Tsf

ï!ofd'id:am'fuam wvaritiam palliaret,

A'va'rus

Wi,' qull, !

Iniiee

P

Conceptus IF.

41

Dinig, M

mifericordig vifcera in pauperes fingit, & cer«

d ^

dis rabiem ex amiffa lucri occafione zeló cha«

[

WTf ts

pitatis exteriüs veftit; at quid hoc eít aliud,

hi ndi d

quàm ovina vefle lupum contegere? talis

M d)

profe&tó fuit proditor Judas; qui trecentis

v n o yen. )

denariis unguentum eftimavit, & triginta ar-

lii

genteis Magiftrum vendidit. Non potuilffet

H deerrd

nequiffimus Judas religiofam pie tmulieris,

Mi od

fcilicet Magdaleng a£hionem oppugnare , ni-

tb D .

fi pallió malitiz ufus fuiffet, hoc eft, alterius

NI

mentita virtutis fucato colore; Imó non po-

t

tuiffet furtum ( dicit enim facer textus: 2ua

lal, 19

!

pl

J'r erat) honeftiore nomjne, quàm egeno-

:l

ln d

rum curà palliare.

|

TLT

1f

l

|

nihim olie-

Pars Se6undä.

iüfmo wj

fl ia ts

MILE malitie pallium geftavit Rex Hero- N]. IITI.

G

des.

Hic, càm audiviffet natum fuiffe

TUTET

i hoc d

Chriftum Regem Judeorum, dixitad magos:

Matth. $.

at

dte, €» interrogate diligeuter de puero;: at

xuem in finem hac dixit? en ita gaudebat " *

Jim wl V

T

de nativitate novi Regis? Sané conftat cons s v ;,

trerium; teíle enim facro textu audiens Chri-

'iülikm) j Ff |

ftum natum fuiffe, valde terrebatur, & om-

ia d

nis Jerofolyma cum illo.

Sic eft chariffimi,

us Q^

ag C

non gaudebat Herodes de nativitate Chrifti,

n

m

attamen fingebatfe gaudere ; examinate quz-

i !

vi

fo verba illius, qux ulteriàs locutus eft, &

A

lu

deprehendétis ftatim pallium malitie: cüm

li

g uf

fit

daveneritis, inquit, renuntéate mibi, ut &*

lpi]W !

Dd 4

ego

t l

(

Dominica Palmavum.

424

cfh quöd

égo veniens adovem illum. .En! Herodes de-

!

J

;j t

votionem promittit, fed gladium acuit; mali-

du

tiam fuam depingit colore humilitatis ; fa-

crificare cupit, fed infantem, non infanti;

PT

m

fingit fe vultu. & verbis adorare Chriftum ,

quem invida mente cogitabat o

cidere: eff,

Ecoal. 19.

ï

qgi at

Yi 3!(

i

qui uequiter. bumiliat [e , & in

,f,riara ejus

mtü» qu(). "

t plena funt. dolá.

/

À

N.IV.

i

:

i

AD exemplum Herodis etiam Caiphäs ma-

Joas. xx. litie pallió utebatur, tunc nimirum, quando

W- egm AU

congregató populó dixit: exfedit sobis, u

gv w

im LO

unus bomo tuoriatur pro populo. Certé no-

tiffimum eft, quód' Caiphas fummus Chrifti

i, m

ao i n

oforfuerit, magnáàmque invidiam in illum ha-

buerit; & hinc ne hoc fuum odium, & invi-

«ufent i

diam nimis manifeftaret, judicium fuum pal-

wf memonts 1

sb

liavit fpecie communis boni preponendi bo-

no particulari, nulla fa&a mentione de jvfti-

odl m

Sed heu*! nihil ini-

tia; déque innocentia.

firns p

uius , aut nocivum magis eft reipubliee,

quam fub pretextu aut fimulatione Juítitize uti

1j n :

poteftate ad affe&ius animi explendos, ficut

OR

Caiphas fub boni pretextu ufus eft poteftate

lia

fua ad inferendam Chrifto mortem.

iNotent

rindinn, v

Chrii n

fibi hoc m],ud.ifcs; i, qui &c.

t Md

z

3C p

— . Pars Tertia,

tl; nv d

NIQUE turpiHïmum aliquod malitie

1 ii

N. V. ,DE

pallium fxpius etíam ufurpárunt Judzi

alitiam,

ttn duj

adu tegendam graviffunam fuam m

TM

Scri«

Af

424

Conceptus IP.

! Hs

Scriptum eft, quód Sacerdotes Judzorum

UER TA

redditos fibià Juda triginta argenteos in com-

tiltis: &

mune oblatienum erarium mittere neluerint,

W0 fs

dicentes :« 207 /icet eos tttere in corbonam ; Matth. 17,

& iluy, |

quibüs verbis Religionis ftudium fimulabant, *--

Atbne: d

cuüm tamen fummum omnium nefas devorare

potuerint occidendo filium Dei. Rurfus fcri-

73?!1'0!([ :ju:

ptum eft, quód his triginta argenteis agrum

Ib.v.7.

sliquem emerint; at in quem finem? zz fe-

nj

ulturam peregrinorum, inquitfacer textus.

hi, quy

En! chariffimi, hic iterum malitie pallium

TM

geftaverunt Judzi; & quare? percipite cau*

hh. r

fam à Divo Hieronymo.

Hoc fecerunt, in-

x um (s

uit, mifericordiam fimulantes; at eorum in-

nlaninih

tentio fuit Chriftum diffamare, quatenus ex

pudun, ii

occafione illius agri & fepulturze femper ma-

jamlen p

neret memoria venditionis atque turpiffimae

Yrputi j lo ,

mortis Chrifti ; fed Divinaordinatione hoc fa-

qine t i |

Gum eít ad memoriam impiz venditionis,

! olidit | "

& juftz ulionis Jude , ae i

:

nnqccntis paífio-

d teipublitæ,

nis Chrifti.

g i

eyjes, i

INSUPER conftat, quód Judzi, cüm'Chri- N.VI.

disdiit

ftus in cruce fpiritum emifir, ftatim rogave-

um N

rint Pilatum, utcorpora crucifixorum, fcilicet

K

Chrifti, & duorum latronum zoz remanevent Joan. x 9.

in cruce, fed inde deponerentur; & quare "$*

hoc? petierunt hoc iterum ex ficto religionis

l

l

ftudio; nempe allegabant Prefidi reveren-

i

QJ:.:I(iE

tiam fabbati, quod. contaminaretur, fi ma-

j llïqi

hi

i

!

rmt

. nerenrin patibulo corpora damnatorum. Ve-

j uf

y'm

rüm hic iterum utebantur pallió malitiz; pe-

j

[

tie«

sm !

d 5

426

Doniinicd Palnarum.

tierunt enim depofitioriem corporum ex lon-

b

$ alia intentione; fcilicet ideo, quia time«

ant, ne propter figna facta Chrifto morien«

(j

te in fabbati quiere tumultus in populo na-

Íceretur, & ex vifo in cruce corpore turba

oitico

facile mobilis moveretur; imÓ etiam ideó,

nc corpori Chrifti ob figna terrentia reves

T

rentia quzdam exhibeatur.

g

Epilogus.

N! chariffimi, tam fceleftó pallió ad con.

fimo di

E

tegendam malitiam fuam ufi funt Z'udas,

Herodes , & Judei; imó quod maxime do-

U o

lendum eft, ncfandó hypocrifis palliá fcele-

f retrl

ra fua etiam contegunt plurimi chriítiani,

grt lf

quos proin moneo, ut ia rempore illud de«

onant, & fi interiüs non funt oves,

h

ctiam exterius non áudeantincee

Matth. s.

dere iz veffimentis -

Tl i

y. 17-

S

n o

qwum.

Y

A

WN m g

d t

X s

finwdt

*—-

i

thórig! w

*

ylun, gilt

üt Jtin

!

*M: & "hl Ed

i

j

*fem i

"i l

Con-

j b;cjä i

L

1

427

o f i,

TU moren,

**&äää*ää**ää*

LODUO a

I

- Conceptus Quintus -

IOrt urba

to dj

|

,Politig;'o-.Chriüia-nus..

"lb w |

THEMA

|

Invenietis afinam, — /Mattb. 21.

[

. Synopfis.

lll

TU

- Homo chriftianus non erubefcat

a at d

difcere à brutis; nominatim r. ab

dbl t

J

g rl

|

afino veteris teftamenti, 2. ab afino

[

novi teftamenti.

yt lls

Áit o

Exordium.

N

i

JI ullum aliud, certé hodiernum Evange«

lium documentis & myfteriis plenam eft;

pracipué autem continet complures do&ri-

nas ad ducendam viram politico-chriftianam

fcitu valde neceffarias,

At quenam funt ille

do&rinz? audiamus, Dicirhódiernum Evan«

;

gelium,

l

ód Chriftus Dominus volens in-

trare Jer

sl

alem preceperit afinam alligatam

folyi, & fibi adduci, fuper quam fedens ci-

vitatem intravit, magnos quidem & hono«

rificos inter applaufus & gratulationes rece«

Ptus, brevi autem poft iterum €je

é(tus, &

P

Qeci-

428

Doiminica Palmavum.

'fbfïllj

'Hr. i

occifus, Hec eft fynopíis hodierni Evange-

l

qui

lii;'at quid exinde difcat homo chriftianus ?

difcat prizió, quód ille, qui in cocleftem Je-

Pt

rofolymam vultingredi, & honorificé reci-

i, debeat illuc ferri per afinum, id eft, per

gt chïimämf

i, n

nj

umilitatem & patientiam, utpote quas gemie

nas virtutes afinus tanquam animal humile ac

patiens denotat. Difcat /zcuzdó, quód Chri-

J

ftus non equum, fed afinum, hoc eft, non

fuperbum hominem , quem equus reprzfen*

ii wers

LA t

tat, fed humilem & patientem, qualem afi-

nus denotat, ad fe adduci jubeat, & reci-

piat; afinum inquam, & quidem allzgatum,

Ícilicet vinculis mandatorum, finaliter Deus à

h

cnis & laboribus per mortem folvit, & ad

PTOl d

i

€

in ceeleftem Jerofolymam recipit.

Difcat

Ptor.14.

V entla t

tev?i0, quód plerumque extrema gaudia lu-

&us occupat, hoc eft, quàd civitas hujus

ya frptua

n 1f

mundi illos, quos hilariter recipit, donis &

velh hotre

honoribüs cumulat, fübitó iterum expellere

',-Regol $:

foleat, ita ut de rali dici poffit: Derz vezi/?i,

f w

Imó

ml

& bodie iterum compelleris egredi.

cruciatibus, ac morti ipfi quandoque illos tra-

tl

ii

dit, quos paulo anté maximé amare putaba-

tur, Has & plures alias doctrinas capiat ho-

WPunnmo:

mo chriftianus ex hodierno Evangelio:

Cer-

1t, ln r

U

té vel folo ab aíino, fi velit, plurima difcere

poterit.

Legite rantüm hiftorias & vitras San-

Id s

Gorum charifimi, €? zgvenzietis affuam, &

tis? Drg

afinos, à quibus veluti magiflris inftrui po-

Drony m

teritis, — At dedecus eft, inquit aliquis, homi-

tl v

ni, fi beftiam pro Magiftro habeat, & difci-

BLT.

pulus

^l

Conéeptus F. .^ -

429

)difml. E fnp,

pn'lus/ bruti fit.. . Ah ! falleris!. quisq

uis ità

D rf ]

Íentis; attende quafo., quid dicat fequens |

t

Nurfre .

- Propofitio.

Ü i CG, Iu

N tj

Omo chriftianus non erubefcat à bruzi*f

diícere, nominatim

Il c

Mf! 1u0d Chn.

r

Divifio.

M

[

QU ol

h n d

J. Ab afino veteris teftamenti,

II, Ab aíino novi teftamenti,

Attendite!

p ts

n didn.

y f Dar

^

Pars Prima,

t l

ERTUM eft, quód homini quandc')'qüe

N.I.

rj D

l

|

expediat à brutis difcere5 ad quid enim

t dl

ts i

Sacra Scriptura ad defidiofum ait: vade ad

Jormücam Ó piger, quàm ut ab exiguo hoe

yi, us t

animalculo laborare difcat ? Profe&tó in va«

um edt

lr

rns animalibus varias virtutes, & innatas pro«

prietates admiramur, quas proin addifcere,8c

M

il te . '

imitarinon pudeat, Refert Lip(ius, quód canis

aliquis à le&to Dominz fuz zgrotantis toto il-

Tudon

fs at

lo tempore, quo morbus duravit; non rcceffe-

rit, poftea vera illa fepulta in borto fcro-

p t

bem fecerit, in qua fe vivum tumulavit?

plurimzäïifï l

nunquid ab hoc cane fidelitatem addifcere pof*

n

fumus? .De capris fcribitur, quód, fi due

nms fj

u

its t

in angufto aliquo ponte fibi obvianr, ut neu«

jih

tra alteri cedere poffit, una ex illis procum-

lumhrix

hlbüh j

j

bere folcat, ut altera fuper illam transcene

g

ere

[/

456

Dominida Palsavum.

y

M g

dere poffit; nunquid he capra concotdiam

i

j ;oniil]"c ;

docent?. Quid multis?. nuüquid leo apettis

oculis dotmiens fymbolum vigilanug eft, aut

j dmmuloïn:*

perfe&i cujusdam Religiofi; utpote qui de

hj

f ioi

€or.

gt !

Glánt. j.

e debet polle dicere: ego dorinio;

T

ieum vagilat ? Nunquid ovis fymbolum

fummze pátientia & manfüetüdinis eft?

ETE

;:[lmli VM .:

Ni III

AT prémiffis his videamus, quid homial

s tmtlitt

chriftiano ab aíino vetetis teftamenti addie

gtbih u

i

fcendum (it. Scriptum eít, quód Abraham

gii, Q

' G;ha $3.

juffus à Domino immolare filium fuum in

n RU

monte, illieo cum 1faaco filio fuo; duobus

dégua us

fervis & quodamafino iteringreffus fic & illud

p lts

perfecerit usque ad mnonteimm; ubi ad pedem

ul

iontis dimifir afinum, & ipfe folus cuim fi«

lio fuo. montem confcendit, facrificium. ad

viz i

En! ó homo

w ld V

Dei mandaátum pera&turus.

Ws ld

thriftiane! afiius non admiffüs eft in. mon:

st pl

tetn , fed dimilfus ad pedeim inonus ibidem

m etgiio

in valle exfpe&tare debuit, Quefo quid ex

T

hoe difeendum eft? meó judició exinde non

sàthuln r

inconvenienter hzec doé&trina deduci poteft ,

i i

quód afini, hoe eft, horines ftupidi & indos

3

i non debeant adinitti in montem ; hoc eff

T0X at d

promoveri ad altiora officia aut dignirate$,

MU Mprupoiim

i

quia ob intelle&üs ftupiditatem ejusmodi o

1j tl

cils utiliter preeffe non poffunt. En! ptia

ALE d

ina doGlrina eft: quid afinus in monte? eXe

mlpug t

fpe&let in valle,

At f

N.III.

-NOTUM efít, quàód Abfalon, quando re»

Db

bellis contrà patrem fuum Davidem arma moe

W f

yi [6]

li

: "Conceptus F. '

4ji

Oif

I

vit, in bello adverfam fortunam expertus;

lt Atl

fugà fibi confuülere coa&tus fir; & quid fa-

il dj

|

&um? dummulo infidensfugam nimis matu«

0U5 d de

ravit fubitó crinibüs fuis implicabatur quer-

TT

cui, ira quidem, ut mulo auffugiente quafi

m

ibl

T

é patibulo pendens & lanced à Joabo traris«

foílus vitam fuam miferrim28 clavferit,

Sicut

hic afinüs perfidus factus fuitDomino fuo Ab-

t al

tit d

oloni, éique fervitia fua, dum tnaxim& in«

digebat, denegavit, ita mundus agit cum a«

i

lumnis fuis; diuilles fuavitét portat, ad ho-

jun ub

ETA

TY

norüm culinina promovet; at ita evectos vel«

uti é quefcu pendulos fubitó relinquit, & ii«

p

ferà periré finit; Rurfüs ex Sacra Scriptura Num, a x.

TETSM

TT

Conítat, quód Propheta Baalam amore pe-

cunig 4 Rege Moab fibi

toimi(fe excecarus

l flzhfaum [

fuper afinam viam ingrelfus fir) curn hae in«

Ti ddn)

j d ol

i

jéntione, ut malediceret populo Ifraelj at re-

ftiüt illius propofito Dominus mittens Ange-

jns t

um; qui evaginaro gladio contra illum in

v qui d

viaftent, Porro afina vifo Angeló, quemnon

Kïx cxindfüoü |

videbat Baalárn, territà receffit 4 via, & dum

)

hi p

propteréà à fefforé fuo percuriebatur, c&e

fl

pit loqui, & dicere: cur me percutis? qua

p d

VoX aperuit oeulos Prophetz , ut videtit An-

u lp

gelum, & à propofito fuo abítinuerit,

Quae

m a^

riturjat , qüid per Prophetam Baalam, &

Mu E"!f"i

Quid per afinam inrelligatur? Nomen Baalam

j i g

idem lignificat, ac furPans eo$ vel devorazs

populum teu populi fubftantiam, confequen-

IMM) Wte

ter per Paalam rec&té intelliguntur Superiores,

"

Qqui Bopuli fubftantiam violentis exac

tionibüs

Daviäeüünf

?

fapie

!

-

—

t

432

Dominica Palnarum.

ii

rapiunt, ac devorant; afina veró defignat fub-

j

ditum talis füperioris, qui plerumque fim-

gl

d

du T

plex ac patiens eft inflar afini. Porro tales

[

aÍini, moderno tempore meliüs vident Ange-

'tma&c

.

ii inN

]um, quàm Baalam, id eft, fuperiores fui.

Nimirum Chriftus Angelus tcítamenti gla-

j

w hn

dium juftitie & ire fuz fapius Principibus,

aliisque Superioribus minatur; at illi hune

iif Q

d uod

quio dj

gladium non vident, non contemplantur ,

multó minüs timent.

Econtrà veró afina', id

ym d

eít, communis plebs hünc gladium melius

a g

videt, fzpius contemplatur ac magis timet.

tv ii

Petis aliam doGrinam ó homo chriftiane? da«

irea n

bo aliam. Szpe aliquis Superior, Dominus

v (atong n

aut paterfamilias ducit afinarn fuam , hoc eft,

ts rlrori

fervum fuum, filium fuum , aut domefticum

a moions, 3

fuum ad opus malum, ütBaalam, per quod

vl femtt nat

opus maledicitur & offenditur Deus; quid

v punifum.

ergo faciendum? fi talis videt gladium : feu

j Doout

prohibitionem Divinam ob'tare tali operi, fta-

Rn o d

tim üt afina, ab itinere; & opere refilire de-

t u v

bet, etiamíi minas intentet Baalam , aut poc«

15 w]

na aliqua vel perfecutio timenda fit; obedire

PRLTAM

e;qim oportet Deo magis quàm hor,ninibusf '

LOT

ii

N. IV.

DENIQUE conftat, quód Saul äpatre fuo

Cis miffus fit perditas querere afinas; & quid

fa&tum? otius Saul patri fuo paruit , & pti-

j

mo quidem properavit ad montem Epbrazzi ;

át non invenitafinas, Inde pergebat 54///25

(

fed &ibi non vidirafinas.. À Salifa profectus

ur aíind,

Sfn d

G,fi &ämi at nec ibi inveniebat

tsl i

Jgitur

LOT

D

n

Conceptus F. —

411

VEM

tünqye f

Igitur pofectus

eft in Regionem Sup] & Ge-

WiHi; Íed & ifte regiones non continebanr

Toto af

[

alinas deperditas, , Tandem pervenit Saul ad

Samuelem, & ecce! mandante. Deo ungirur

Xtdtts hi

inei pl |

Saul 4 Samuele in Regem. | Quafo. quid fig-

nificat hec hiftoria? que do&rina exinde de-

Hipbus,

lu

ducenda eft? preter complures alias deduci

poteft hzc, quód Deus fxpe fimplices & co-

pl

tdni d

ram imundo abje&tos homines fübitó ad fum-

i wf

mos honorum apices extollere foleat.

Saul

LUgO V

fuit filius Agafonis, quid vilius? & factuseft

As

Rex, quid magnificentius? Sic David ex pa-

wmt, Durti

ftore in Regem un&us eft ; fic Urbanus quar»

tus fucoris filius: Joannes vigefimus fecun-

nl ind

,ndndit

dus, filius fartoris, BenediCtus undecimus fi-

ius molitoris, Sixtus quintus filius paftoris

iir, od

m qi

e vili ftemate nati Deo difponente ad fum-

mam 'pontifidiam dignitatem -eve&ti : funt,

J

ia

a

Nempe Deus non refpicit nobilem fanguinem,

Íed virtutem; non illuftre (tema, fed'homi-

yt relrti.

nis merita; non vitam proavorum , Patris aut

a, 31

matris, fed vitam illus, quem promovere

ii

vult; üàt inanifeflé patet in Jephte,

qdmämï

£tus eft Princeps in lírael etii fuerit

;

zusmu- Jad. 1x;

:

m

H

i

?iüt

/eris mgïetrz'cz':.

li

t in

inm!

Pars Secunda,

(f

ho

W

n

ACTEN

US magiftrum egit afinus veteris N. v

i

H

teffámenti, nunc audiamus breviter ali-

:

p

A

Vi

quas etiam do^'rinssab afino novi teftamenti,

"T li

LU

Quàm fanGus & doétus fuerit Divus Thomas

&l

F ore,Diura.Conc, P. F. Ke — Aqui-

ht

434

Domznica Palnavum.

Ht Áat M

Aquinas, toti mundo fat abunde notum eft.

T

Vitam duxit fané£tam, imó Angelicam; &hinc

) «

etiam coimmuniter Dotor Angelicus appella-

g

tur.

Dó&Grinam illius totus mundus admira-

x m

tur, & fimul veneratur; nec mirum hoc, quia

at

Chriftus ipfe do&rinam "Thomz approbavit,

dicens: Jene fcrzp/nfli de me Tboma. San-

s Ti

yi farod

Gus hic Doctor poft mortem fuam reliquit

mulum quendam ; qui fabrum ferrarium,

s bt

u h at

á quo calceabatur, minüs pie & honefté de

D

Divo Thomaloquentem, impa&o in os pe-

tamys, us

de ita percuffit, ut complures illico dentes illi

i A

exciderint, En! mulus ifte fuitultorinjurie

[ro gt

Divo Thomz illate; difce igitur ab illo San-

n quinmi

€torum honorem defendere, & cultum illis

igena pruun

vifimm f

debirum promovere.

f cniarer

. DEDivo Regulo Epifcoþo Silvanenfi r*nulta.

t mper r

N. VI.

mirabilia narrantur. Inter alia refertur, quód

tl r

dum aliquando demonem ex aliqua obfeífa

1 odne t

- perfona difcedere compulerit, maledictus il-

tl

ht

le fpiritus intrare voluerit in afinum, quo vir

Eu

ï"

i d

fanctus nimis debilis ad iter fuum conficien-

at

dum uti folebat; at quid fa&um? Afinus in

3v€mü(hamadzür«o

terra crucem pede formavit, & erecto inal-

*Itin, l

5pee. Hhft.

tum capite magnum clamorem edidit , quafi

lib.1e.cap.

tto, jj Pm&f

1»

cccli opem invocaret; & en!.diabolo auffe-

00 Dæm;, :

rebatur poteílas invadendi illum,

Ex hoc

latl

claré patet; quàm magnam yim habeat fig-

[

num crucis; imó ab hoc afino difcere de-

lt

bemus, quódcontra Demonem inter alia ar-

debea-

fna fpiritualia etiam ano crucis uti

mus.

!

u

" Cbnceþtm peso

455

746"0""" Á nfas:

Certé ficut Moyfes virtute virge fue

Tn, &hinciä.

divifas maris undas coire fecit, & fic Pharao-

:

n

M

,nem cum toto fuo exercitu fubmerfit, & fu-

OU dj

perávit, ita homo Chriftianus virtute crucis

AO 006 Qu

Uydurit,

flygium Pharaonem facile fupgrare poteft, -

*

»

|

Ls

- IN regione TTarnifinenfi pagus eft nomine

N. VII,

LUE

U frarm,

|

I

Salsav ; ibi Parochus aliquando ad zgrotum,

ad quem vocabatur ,. facrum viaticum detulit

d

comitante folo zdituo; locus enim, in quo

TTTE

fuit egrotus, nimis longé diftabat à loco Pa«

od

rochi.

Accidit autem , ut; dum Sacerdos hic

ftürtu

pafcua prateriret , tota otius turba afino-

pur d

rum, quos communiter fomorellos appellant,

in genua procumberet, & defertis pafcuis

e

:,&mlmmilh,

fanctiffimum Sacramentum usque ad domum

&groti comitaretur, ita quidem, ut fervato

w t |

ordine femper bini ac bini incederent, nec Oilandiaus

pl qui

priüs reverfi fuerint, donec 4 facerdote una in hiít. Soc.

ia ol

cum benediQtione licentiam aécce

perint re- Jefa num;

vatdisi

deundi ad pafcua fua.

En! hi afini docent, *7-

im, qu'it

quomodo latentem fub fpeciebus Evcharifti--

hum t

cis Deum venerari debeamus.- Docent, quód

b n

Evchariftiam ad egrotos comitari opus fit val-

de meritorium , quod proin ab bomine Chzi-

A b

v dili; d

ftiano,

-X

1 fieri poteft, tam facile omitti non

j diabülf) *"

"debet. Docenr, -quéd in przfentia Dei

d. P

fummam feémper reverentiam ac mo-

!

: defliam exhibere de-

j m

beamus,

dino dl]'ïw !

|

t

n im*j '

l

j qu Fäml

Eea

I

l

Epi-

(u

436

JDominica Palmarum

f

Epilogus.

Z£C & plura alia ab afino difcere poffü- /

u n

H

mus; imà: non folum afinus, fed feré :

i d ( P

gg(qlle n

quodhbet aninmal tales habet proprietates, !

jeüpionon

uas horno in bonum fuum fpirituale applicà- -

g ildone

re fibi poteft. Verum itaque manet, quó

homo chriftianus non erubefcat à brutis di«

ancintpa

Ícere.

Porro quod precipué hodie notemus,

, Nmmm

um moüem, a |

eft, ut fuper alinum difcamus ingredi in coz-

imdt n

lefcem Jerofolymam ;

hoc eft, per humilitae . [

tem, & pauentiam,

UA

a jimml

äüääää&äää&ä&ä wf qii

qit!

PCFCI

wlb x

Conceptus Sextus

quu liomi

Afcctlco Mgrahs.

ia vidaram.

m du

35, 109 11 0T

THEMA

aobu. V

Cadebant. ramos de arbonbusa

wb d

M;ztt/a .

mmrn E O0 00

tim Wj TU

*

t (

Synopfis.

tanablyr

COI' poemtcns, ut fOI'tlllS ámate TT i g

difcat, bene confideret fortitudinem. buncammm,

amoris 1. in Geztilifmo , 2.in Judaic :

?0, 3. in Chri j?mmfma.

pun qumq h

"0 ii

Exor-

Ini

Conceptus PT.

437

|

Exordium.

) difcchpoJü,

.TOSTIS chariffimi ,. quód Ecclefia hedier-

IN fd f

N

no die foleat palmarum ramos benedi-

VDptitqs,

cere, eósque Chriftianis diftribuere; at qua-

Nhiteppi

re? fine dubio non sliam ob caufam, quàm

^ V, llöd

ut hoc vi&toriz figno admoneamur Chrifti vi-

Attilnisdi

€toriam contemplari, quam de morte repor-

Hlntouny

tavit.

Nimirum vicit Chriftus mortem per:

li ingmïxiucæ.

ipfam mortem, feu pro nobis moriendo, ita.

ut morti devictz meritó infultare poffimus;

d r

dicentes: u22 eff mors vicloria tua? fcilicet

I. Cor.18s

abfovpta eff mors im vitovim, Scire vultis

RH

chariffimi, quibüs armis Chriftus mortem vi-

cerit ? . percipite refponfum : -forzzs ef? df

m

zors dile&lio; nempe dileGtio feu amor Chri-

fti erga nos homines tam gloriofam à morte

u

devicla vi&torlam reportavit, utpote qui fe

fortiffimum & infuperabilem in omnibus tor-

mentis ,. imó in morte ipfa pro nobis fufti-

!

nenda exhibuit. Verüm quid nos ex hoc a-

more difcamus? difcamus chariffimi Chriftum

,e arhdribus;

;

tam forriter nos.amantem fortiter redamare;

hoc enim exigit zquitas, hóc poftulat grati-

tudo,

Sed heu! quam lanquidum haétenus

$

in amando Deum fe oftendit cor noftrum! il

K forti d

lum amavit omnium minimà, quem amare

.,debuiffecomnium maximé, & quid fequirur?

rctfortiww

*hoc fequitàr, ut etiam cor noftrum ad ex-

)

W; z'i

/

emplum quinque fenfuum veré poeniteat, &

Íe emendet; dico itaque

n

JIF

*

l

Ee3

Pro-

(

4538

Dominica Palhnavum.

[

Í btvils p

j p

Propofitio.

ji

Or peenitens, üt fortius amare difcat, be-

J

m

ne confideret fortitudinem amoris , fci

T

n t

"

3

j

um

Rriet

vl'iCCt

ial

Diviüo.'

PT

L In Geztz/mo,

) qül Ya [l

ssts d

II. In

udaifunto,

ais D

TU In Chrzfanifino.

An'erïdit&!

ui, La

Jnenm Wm*u

*

: !Pars Prima.

qimis, dt$1

lh dl

AGNAM jam fortitudinem oftendit ar&br

lomo fths

* N.I N[

in Gentilifimo , üt ex pluribus tum fa-

sendum df

aim Imortem t

€ris, tum profanis hiftoriis fat manifeíte pro-

ibari poteft, ex quibus unicam, & quidem

t qim i Da

profanam tibi confiderandam propono Ó cor luml

-ponitens ! De duobus Ethnicis Philofophis qiuai

'ex Pythagorzorum numero Damone & Pythia lus

Cicerolib, refertur, quóàd fideliffimi invicem amici fue- f H

3. offic.

qint.

Horum primus, fcilicez Damon à Dyo-

lts n

Valer. Maxmifio feniore non tám Rege quàm crudeli ty-

yiunot, d

lib. 4.€ 7- yanno Syracufis in Sicilia ad mortem condem-

Ut

natus hanc ultimam fibi gratiam preftari pe-

W ielis n

tiit, ut priüs in patriam fibi redire liceat,

U Ding, g

fuísque valedicere. " Annuit huic petitioni

,"fgo Á t

-tyrannus, fed fub his duabus conditionibus,

tiatbris

primoó, conftituit cerram diem & horam, qua

10: u

rurfum adfit Damon ad fubeundam mortem; Jj fj;j;

Íecundó pofïulaviïfxbi vadem flatui ,

cerem

qui'car- ts v

'IMI

Conceptus IT.

439

cerem fubeat, & pro Damone moriatur, fí

preícripta die & hora non compareat.

It du be 'æ

dttrs (

; QUERO jam ex vobis chariffimi, ubi ta-

lis obfes reperietur? ubi talis amicus? in ta-

N.II,

|

li tam periculofa caufa, dum de vita agitur?

Inventus eft tamen; & quis fuitille? fuit Py-

thias, qui vadem pro Damone fe obtulit, ca-

tenas illius induit, & ejus locó in carcerem

Vr

conjectus eft. Damon itaque liber dimitte-

batur, & in patriam fuam ire permittebatur,

Interim praeterióre conftituti dies; & dies

n

ultimus ; dies mortis advenit; & quid fa-

&um? ridebatur Pythias in carcere tanquam

if

homo ftultus & (implex, cui fine dubio mo-

riendum effet. ^ Verüm Pythias nihil minus

piriat "

iabl

quàm mortem timuit; imó nihil magis opta-

bat, quàm ut Damon emaneat, & fibi pro

it, lt

nyon od

Damone mori liceat. At non obtinüit, quod

optavit; comparuit enim conftituta diei hora

as hg

se n

Damon, féque tyranno exhibuit, ut mortem

fubeat.

Hic novum amoris certamen orieba-

s ami

gt

tur; Pythias dimitti non voluit, fed mori

proDamone, dicens: ideó faQtus fum vades,

squn t

ut in vivis fervetur Damon amicus meus; vi-

UM

vin p

vat itaque ille; moriar ego. Non fic repo-

fuit Damon, non fic; Pythias innocens eft,

!

ii ia

i hi

& ego fum reus; moriatur itaque Damon,

& vivat Pythias.

O ftupenda amoris concer-

j o^

(jm

tatio! nunquid hic chariffimi fortzs dtt mrors

n

dile&io fuit? fuit enimvero fortiffima, imó

p

olivé-

qu

sam potens, ut durum tyramni cor em

nl

rit,

.rtm?

Jümt

Donmnica Palhlnavum.

440

rit, -utpotequi non tantüm utrique vitam do-

9

"

Y zmiw ) |

navit, fed in focieratem talis amicitiz adimjts

j fddiïnmm.; i

tii. petiit, & effe terrius inter ipfos duos.

j nghls Y

N.IIL

g |

1;-ICON»SIDERANhunc arüorenï Ó cor pæhi-

a Qu

tens! & fortiter etiam impoflerum amare di-

m r

Íce; at quem? . illum; qui erga te longà for-

T

tiorem amorem oftendit, quàm ad feinvicem

æmdc leciet

exhibuerunt Damon: & .Pythias; illum; in-

quam,; qui.pro nobis non folim -mori voluit,

ia

n g

Íexeipfa mortuus eft; nempe Chriftum.. Edi-

cite chariffimi, nunquid à juftiffimo Deo Adam

n u ftS

& quivis ab Adamo .defcendens homo: morti

qjdem morel

& quidem fempiternée adjudicatus e(t? nun-

iil

vfüit pro

quid mifer Adam cum omnibus fuis pofteris

€aptivus in hoc mundo. tanquam in magno

abnzim, v

vll m

juftitiz Divine carcere . conftritus. peccato-

xum vinculis detinebatur? at quis tam fidelis

k contempt

nofter amicus fuit; qui pro nobis obfidem fe de-

myic pro t

it?- Certé non alins, quàm ipfe Dei aliiffi-

li? n

3ni/fibus, « Nempe Chriftus in hunc muadum

tanydisd

tonquam carcerem deícendit amore noftri, ut

fs t q

nos-captivos redimeret. . Ipfe pro nobis liga-

t gt

tus.eft non tantüm in prafepio fafciis, fed &

lm velu,

Con-

in paffione catennis; vinculis, funibüs.

ltws; d

fidera paulifper Ó cor poenitens fortitudinem

V piis i

amorisin corde Chrifti, & ut hanc fertitu-

hnarDamomspu

dinem meliüs capias, compara amorem Chri-

t r

fti; cum. amore Pythia.

O quantillus amor

t du

Pythie eft fi comparatur cum amóre Chrifti?

? Dl

Quid enim erant illi duo Damon & Pythias?

V d

Chriflus

erang ambo homines, íibi fimiles;

38 Ia

autem

n

* Conceptus FT.

o|it

UT |

autem Dei filius: eft;

Pythias fidejuffor. fa-

3iciuke dj

Gus eft pro amico, quem fciebat fidelem, &

05 0005 |

certó rediturum ; at Chriftus fa&tus. eft fide-

!

juffor pro nobis perfidis, Patri fuo rebelli-

[ pænia |

bus.& inimicis;; O ftupendus amor ! viderur

maedi |

hic.amor 'Chrifti nos alloqui verbís ilhs:

ting fre

gratiam. fidejufforis ne. oblzvifcaris ;- dedit Eecliss.

]i

enim pro te apimam fuam , ue oblivifcaris.

illn,is.|

Perpende hec verba ó peccator! tu captivus

mrdi, .

ille fervus nequam es; tu debes decez mz//ia Matth.c8.

dlus. . .

talenta, propter violeta decem Dei przce-

oD n |

prà; tu fneritus es flagitiis. tuis rnortem , &

w Inno fty

uidem mortem gternam; at pro te /Doz/ür Hebr, y.

T TPT

Jactus eff Sefus.

Nunquid hic fidejuffor ex-

elisgdts

*pofuit pro te opes omnes , & omnem fuam

um a

fubítantiam, vivens in fumma paupertate &

|

n at

nuditate2 omnem fuum honorem, vivens in

sun d

dummo- contemptu?. Nunquid hic fidejuffar

alítemledi

-expofuir pro te caput fuum ad fpinas? cor-

f Ddl

pus ad flagella?. membra omnia ad vulnera?

iuYc fOumdur

manus & pedes ad clavos? vitam ipfam ad

mue ff

mmottem crucis? quid reponis pro tanto amo-

ub

-re? quid pareris amore Chrifti fic te amantis?

l] IMS) M E'

faltem. verbulum; fi non verbera, vulnera,

Jbs V

& mortem, |Ah! perpende hzec ó peccator!

lal

€7 gratiam fidejufforis tui me oblwoifcavis.

u t

Amor Damonis per amorem Pythize vehemen-

j ï'

-ter augebatur, & accendebatur ; at magis ac-

cendi debet amor nofter erga Chriftum. Du-

quant

»(f

T an)

14

rum Dyohifii tyranni pe&tus amore Pythie

n

emollitum eft; an ethnico illo tyranno nos

gl

]

Áj

[

nj

»

€rimus immaniores ? Certé ficut. Dyonifius

n

Ee $

Damo-

«t

442

Donminica Palmarumn.

p

Damoni & Pythie vitam ac libertatem do-

«t put

iK

navit ob illorum amorem$. ita Pater cceleftis

quamvis juflé & graviter iratus nobis homi-

jl

WSUC

al of

nibus, per filii fui amorem erga nos homi-

,nes adeó fuit placatus, ut non tanuim nobis

remiferit eternz mortis pcenam ,. & Chriftum

du i D

dupdint

ipfum à mortuis fufcitaverit, fed & amari ve-

-Jit 4 nobis;

Ametur igitur millies, qui infi-

TE

stis odlum &

nities.amplius amari meretur!. ama Ó cor poe-

umvl 1.:

nitens! ama Jefum , & fine fine illum vama/!

i, Di:qo

r Y

Pars'Secun.da.

tonpatiimi

dun al d

URSUS fortitudinem fuam oftendit amor

i, t f

N IV.-R

etiam in Jüdaifmo,. & in quo? in Jona-

wf iecad

tha & Davide.

Scriptum eft,. quód, cüm

w fot? aj

:David paftor ovium refeQtum Goliathi caput

ia um, d

manu portans ad Saulem Regem introductus

1. Reg. 17,

qrdmd

eft, ftatim Jonathas filius Regis Saul vehe-

p rad

mentifimo amore zíluaverit erga Davidem.

dite; n

Nempe cum David compléffet logui ad. Saul,

bt jdhrim

x. Reg.19.

ait facer textus:. agzma Jonatbe couglutina-

Va n

ta eff anima Davíd, €? dilexit eum Sfona-

Ülhrai,

- tbas quafi amimaim fuam. — Porro diverfa amo-

ris fui figna Davidi exhibuit Jonathas; & qua-

CIXTE RU

nam illa? fmprimis non poterat Jonathas di-

rf

lectum fuum Davidem ultra intueri in vefti-

ts (sl

mento paftoritío, & hinc dedit ei veftes re-

-gias: expoliavit fe Sfonatbas tuuicá, quá e-

Vi g,

xat dndutus, €v. dedit eam David, £? reh-

2 s

dium , s

qua vg(fimenta f&a usque ad glía

arcume-

DO !ongö

U

U Conceptus FT.

443

Ivbtmrcm h l

r

uavcum-fuum 2 usque ad baltbeum. | Rurfus

ánierunt David & Jonathas fedus perpetue

100 g.

& indiffolubilis amicitie inter profpera & ad-

Lt f .

Mi nobis

vería usque ad mortem.

Denique Jonathas

fapius Davidem reconciliavit Patri fuo Sauli ;

Chrlum

poftquam enim Davidi devi&tó Goliathó pra-

WW&zmiri ts

ciuebanut imulieves dicentes : percufftt Saul mit-

5y quinfe

l

le, & David decem miliia ,| concepit Saul

Pa

ingens odium adverfus Davidem, & ob in-

T

|

,L'

vidiam tante laudis fepius eum occidere ten-

tavit, . Dixi: quód Jonathas fzpius Davidem

reconciliaverit patri fuo ; at ultimó tamen

u

non potuit amplius ei véniam impetrare. Imó

dum Saul adduci.juffit Davidem, ut interfi-

uf

l

ciatur, 2uia fihus miortis eff, & Jonathas

TE

ulteriüs intercedens dixit: guare morzetur?

I

[, a n

quid feeit ? avvipuit Saul lancemm , ut per-

hii at

cuteret eum ,

& occideret locó Davidis.

mintodt

Quare furrexit S'onatbas d then[a , acceffit in

j Gul a

agrum, & indicavit Davidi implacabilem Sau-

sg Duni

lisiram ; confirmarüntque initra fcedera:: 9/zu-

PT

lautes fe alterutrum fleverunt paviter , Da-

hi

vid autem amplius. Sie mutuó valedicentes

diícefferunt,

"TL

Á

Jrtü ö'wuïa L

us VE

CERTE fidelis & 'fortis fuit hic amor; at N. V,

ii JOPW.I»'

fortior longé fuit dile&io Chrifti erga nos ho-

pI

(

mines.

Confidera quxío àó cor poenitens

hunc amorem, & difce fortiter redamare a-

d m

y

mantem te, Magna fuit inter Jonatham fi-

il

lium Regis, & inter Davidem paftorem di-

Dio

or inter

, dd

D

'fparitas; atlengé & infinities maj

s'dux

4

filium

[ii

444.

Domznica Pz;lmwænt.

mddïfg /

flium Dei.& inter filium hominis; & tamen

J

amavit filius Dei filium hominis.

í yol

gbfs qu

Verum eft,

amima Sonatbe conglutinata eff anime Da-

jii "

" gm'i ii

-vid, fcilicet per vinculum amoris; at longé

i!Wd mlnM& |

fortiori vinculó, dum verdum caro factum

MO

€f? , Divinitas unita fuit humanitati, nempe

