nuumin Chrifto longé magis dolorofa fuit,

i

C«lv

4j

; mol'fllll

quàm levatio manuum in Moyfe.

Moyfes

habuit manus liberas, Chriftus clavíis affixas,

]^

Moyfis laffatas manus duo viri fuftentabant ,

qu:clHep

jo, QU

nemo manus Chrifti.

Corpus M

fis fuften-

gine Q

tabatur fuppofito lapide, zz 4uo /edit, Cor-

J

j t

pus Chrifti totum pendebat in cruce.. Coti-

Éxed. ;z-.

ftat ulterius, quód Moyfes pro populo fuo,

quando idololatriam commifit adorando vi-

hr

tulum aureum , Deum valde iratum rogave-

rit, ne penamillis inferret, dicens: au£ di-

enitte eis banc unoxam , aut. dele sme de libro

mmüxg

Ti il

i

tuo, quem [cvip/ifli, per que verba Moyfes

e ad fuftinendam pro populo paenam offe-

ys puld Y

rebat.

snitt plrim

Claré hic nobis proponitur oratie

wnlieandi é

Chrifti in cruce ad patrem caleftem : pazer

qun l, quà

dimitte ilhs, mom enim fciumt, quod faci-

avur r d

tzt; at quod longé majus eft, Chriftus non

ï'rwfhriihsfn;

folim fe obtulit ad victimam , fed re ipfa

vi&ima fa&a eft pro hoftibus fuis, iisque paf-

hm Qu d

fionis meritum & fructum applicavit. * De-

lk gom

nique mira mors fuit Moyfis; afcendens enim

3 g gt

^t ii Dium

jubente Deo in montem, vidit ibi terram Cha-

naan, qua vifa 7uZezte Dormigo mortuus ibi

t r

'D'cut, 24.

eft, & in valle terrz Moab fepultus, ita ut

ptils mj

T& lts tng

non cognoverit homo fepulchrum ejus usque

in przíentem diem.

Pariter Chriftus mor-

*t, lm fl

tuus eft in monte, fcilicet in monte Calva-

3tt p f

rig, at non incruenta morte, üt M

oyfes, fed

Atpulenr: j

e&ruentà & dolorofiffima.

j

Dein Moyles mor-

At d g

tuus eft ceztum C? viginti aunoruim vivida

AT, Ut &

à, 20

JL0, Q

& valido setperei tefte enim Scriptur

€aite

13 f* T Dilll'j

O ht

[

Mf

'

C'vnrqbtu:,llï 2

$at

?bl [m[:*

ealgavit oculuspjus, uec deutes 1] sotà fuut,

T gj

&t Chriftus mortuus eít in ipfo zratis flore

"dMHM

"riginta tríum ànnorum; & trium menfium

Til

fattámque eft (epulchrum éjusgloriofum, En!

Moyfis i

[

chariffimi, quàm apté Moyfes etiam in paf-

It Je]i U

fione & morte Chriíftum Dominüm adumbra:

(ruet, (

veri. At videamus etiam figuram alteram,

? popuo f

torandp

n ropie.

Pars Secunda, -

[

lTTTA

LTERAM figuram Chrifti patientis répra-

[

À

N.IV.

fentat nobis Prophera.Job, neque mi-

Wi nüs pulchra hac figura eít quàm prior, quia

«Myimg pariter plurima & valde memorabilia nobis

nttlm s - confideranda exhibet,

Ímprimis omnibus

li

j

notum eft, quód ficut Job revera fuerit, &&

frni, t

J"'f

tf C

Vocerur ozr do/orusi, ità multó magis z do-

JorumChzittus fit ; confiderare itaque volumus

mum, feri

vlis, i

reviter, quos dolores utérque fuftinuerit ,

[ice.

quid, & quomodo uterque paffus fit.

Cona

v

j

F

penderst

ftat, quód magnus Propheta Job, quod no:

d t

men juxtà Divum Gregorium idem fignificat Greg, 1. &.

Vi n

quod 4o/ezs, graviffima paffus fit in bonis tem- moral.àr,

porálibus; ampliffime enim tefte Scriptura Job, .

abl /

vldrun

ipfa illius fuerunt divitie, ita ut aligui pu-

tent, illum fuiffe Regém, prout de fe ipío

rie Cl

cc[ in mUUH

l

dicit: cam federem quaft Rex. — At hiec fum- Job ass

Vs

ma opulentia fubito converfa eft in extremaim

*Onh lk

paet

egeftatem, & inexfplicabilem miferiam; ita

quidem , ut caruerit te&to, fub quo habitas

J (Nmm,nïl

Iet; le&to, in quo jaceret; fede, in qua fes

uin Scrf'ï;;hj

F. Dorg, Diurm Gonc. P. F,

X

dea

Ü

322

- Dominica Paffonis.

4om

deret; vefle, quafe tegeret; pannis, quibüs

y?

!

"

j

ulcera & vulneratergeret: fefj4 fagiem va-

Jphi. delat fedens i2 fferquilinio.

Nunquid hee-

P ais

g (

fumma paupertas fuit , ubi nihil nift tefta &

flerquilinium fupererat? ubi flerquilinzum

[L[W ]Ob ?

g u

domus & lectus, fedeseft? cibi omnis fupellex

teffa eft.. O quàm acerbé conqueritur mifer

j *uid dicam j

e quondam opulentus,

g g

( deeié. Job verbis illis: ego z/A

repente. contritus fiumn ,

Á

accum confüz fuper

ii gt

Cutem Ueam.

Notate verba hzc chariffimi :

viadinirtd

D

ego ille, inquit Job, qui nuper fedebam in

;gpmþinqui n

nclloma [

íolio, nunc in fimeto; ego z//e,' qui nuper

omnibus divitils abundabam, nunc ad fum-

du n A

wuim dl

mam paupertatem redaQtus fum; /Zccum

leeldus d

confüi, quia non erat alius, qui preftaret hoe

obíequium; faccum confui /uper cutem me- Ms ]b

AMorery at

a, qui nuper induebar paludamento pur-

at inonardt

pureo. En/ chariffimi, quanta paífus fit Job

vir dolorum in bonis temporalibus; at longe

d ii

acerbiora paffus eft vir dolorum Chriftus.

i d

Chriftus poffidebat divitias totius orbis, fuit

Va m

Dominus fupremus cali & terrge; atita ege-

Attrin, V

?.Gox. $

zus fatfus eft, cám e[fet dives , ut non habue-

gt um

rit,uli caput reclinet. — Job paffuseft in fter-

EUTT

quilinio, Chriftus incrucis patibulo, cujus do-

N l tni

Jor rhajor eft? Job teftam adhuc & centonem

Aam d.

feu faceum habuit, quo tegebatur, at Chri-

1 apy 'i

ftus totus nudus in cruce pependit, cujus pau-

** mapnm

L

pertas major? Chriflus reliquir omnia,. &

Aifts quin

.Íummam paupertatem coluit,

3tfüis den]

N. V.

RURSUS jJob vzr dolorum multa & acer-

ü 1 fl(lli

ba paílus eft in- & ab amicis fuis; precipué

tunc

3 ofpoj

li,

I

,

- Conceptus 11;

[

323 .

puni,

qu

!

'tune quando in domo primogeniti filii fui in

Al f

^i lj

pleno convivio feptem filios chariffimos &

Niqil

:

. ttes filias amifit, qui omnes fubitane2 domüs

l

l nifi sl

ruind oppreffi & occifi funt, .O quantus hic

Derili

dolorfuit? Job pauló ante pater decem pro-

Ql Áipd

ium horá unà nec unicam habet.

De amis

Nueritur ml

cris quid dicam, qui ex amicis inimici fa&ti

m Qp

funt? audite, quomodo conqueratur Job : :/ra-

uf fj

tres meiinquit, Dreterzerumt zgue; motiauei Job. i s.

i ]

'quafi alieni vecefferunt d qne 3. dereliguerunt

i ln

que propinquz sei; inquiliui domus meme p

TT

aucille mea facut aliemumbabuerunt me; . fev-

n w d

vuin ieutm vocavi C? non ve[poudit, €7 quem

hs n f

Ità

4naximé diligeham, aver[atus eff sme.

jus quyduti

derelictus eft fine omni humano folatio affli-

i r

|

&iflimus Job, imó ab uxore fua, quod illius

[ p:ludamenm !

dolorem maximé augebat, defertus, Ípre«

"

tus

inhonoratus eft, Pari modó Chriftus.

T

vrdlius; at

paífus eft 4 fuis & in amicis fuüis, imó ma-

hm Q

. Bis; dereli&us enim eft 4 difcipulis fuis.

yiotits o

Nempe dicere poteft. Chriftus: /ratres me£:

pers dntd

preterierunt, id eft, difcipuli mei, ommes

s o

Jugerunt. Petrus, quem amaxàmà difigebam,

dosdud

qver/atus eff zi per trinarn negationem: fu-

spulbuo if

per hec omnia fervum zaueum vocavi, Ícilicet

Judam dicens: ad 2uzd veniffz? fed proh do-

p dichust

ii 2

lor! zon vefpondit suibi. Sic eít chariffimi!

i

longe majorem dolorem in hoc paffus eft

ep

l

, ia

Chriftus quàm Job. Chriftus enim non fo-

lum à fuis dereli£tus, fed etiam odio habitus,

WcoluiL

ii

J

Ü

Barrabe , guz i2 [éditione fecevat bomici-

[

m

/

(l

Ó ad mortem condem-

amiCiS

Ww i

| dium , ponoütus, ám

2

natus

(

324

Dotninica Paffonis.

' »?JWW/A

;

l

i

j

natus eft. — Quid cogitatis hic chariffimi?

À

yinim

nunquid & vos fzpius Chriftum deferuiftis ?

"

gjnm

deferuiftis eum tories, quoties graviter pec«

u

N qulbus 1

cíflis; at videte, cavete, ne & vos deferat.

J

gt (

Llterius Job vir de/orum graviter paífus eft

1

ia QO

in anima, fcilicet fummam triftitiam. angue

mb

fliam, amaritudinem , & terrorem maxi«

:

jgtls 4

mum. Sed unde talis proveniebat triftitia ?

enit chariffimi ex acceptis tot triftiffimis

i 0

PTOV

P

nunciis de tot damnis & cladibus, de morte.

decem prolium. — Certé fuir triftitia illa ma«

g, tit

ijajis *

xima, ütpatebat ex fignis externis; fcriptum

enim eft: furrexit, Ícilicet à loco, in quo

vobisgonuz&

a, Apiit

iot calamitates nunciate , /Cd/t veffimenta

44, quod tunc commune fignum luctüs erat,

jn, & nl

f

hr t

£» tonfo capite corruens in terram iammé

efüiidtus eft. Verüm quid hzc triftitia & af-

W;m/ tf

iis d i

fi&tio ad triftitiam animz Chrifti? Poftquam

Judas abiit ad prode'ndum,cum, tunc Chri-

tit n poro

ia d

Matth. 2 4.

ftus coepit contriftari & maítus effe; tunc cz»

p paver

e £? tedemre; wnc dixit difcipulis

indlrit,q

Marci 14.

A ]

Matth. 2 6*

fuis: £vz/f

is efl anima 18ea usque ad suortem s

tunc üt Job procidit fuper tervam ;

€7 zn fa-

n d

i p ia

ciem fusmm, Quantamibi Chriftus triftitiam ha-

buerit, manifeftat fudor fanguineus in hor-

h, qi ii

AHburt, (

Lue2s. t0; faQfus eff f'udor ejus ficut gutte fanguinis,

Atrat f (

lls d g

N. VI.

AT fuperfunt adhuc alii graviffimi dolores,

q

uos Job & Chriftus paffus eft. Confideremus

ing? pl

[

hariífimi breviter, quid paffus fit Job in corpo«

"

tonfidray

eptá

ij

re? Noflis, quàd diabolus potità & acc

!

tf d

€

rit

D

9.

D

';ng

It d d)

Job; $:

uiceve

4 Deo in ]obuxin poteftate. percuff

[

i

N

]

]

j

Conceptus 1.

325

)

1b rf -

AU Ceferi

ulcere pe[rmo & planta pedis usque ad verti-

cen ejus.

Nimirum Joannes de Pineda re- Pined, inc.

8 cenfet ad triginta fediffimos & acutiffimos *« Proph.

d vos dtfem

morbos, quibüs Dzmon Jobum obruit, adeóo, Jo*

m:iter palts d

ut nullum in toto ejus corpore membrum fue-

Wl anp,

Et hinc

rit fine fpeciali dolore & morbo.

AREOERTE ag

Job tanquam vivum putidum cadaver, & tan-

Ptb trifi

quam leprofus feparatus ab aliis, & in fime-

tht ff

tum publicum extra urbem deportatus eft.

i, t m

Nunquid Job veré vzr do/orum fuit? fuit e-

ii w

nimveró ; at 27 onibus bis non peccavit ob

ts m

labiisfuis. in Jobo ita vulnerato ob oculos

i

vobis.ponite Chriftum toto corpore vulnera-

*, fill li

tum. Afpicitechariffimi, fingula Chrifti mem-

p ia

bra, & confiderate, quid in illis paffus fit

niumala

Chriftus. Certié videbitis, 4u0d 4 planta pe-

iU fl

dis usque ad verticem vulneratus fit; imó vi-

(urfi? Bs

debitis quód incomparabiliter plura & gra-

tim, t

viora in corpore;paífus fit, quàm Job, Prz-

ter enumeratos dolores confiderandus eft et«

s; t

n r d

iam dolor ille, quem paffus cft Job & Chri-

TT

ftus in honore,

Nimirum paffus eft Job fum-

rimp, Cj

ma opprobria ab amicis & inimicis; Chriílus

4 Judeis, qui amici effe debebant, &à genti-

lhrïüum'x(üixvamk

fgito t

ibus, qui inimici ejus erant, ]Job explofus

eft abuxore, Chriftus áSynagoga, quam vo-

T d

luerat fibi défponfare, fed repudiatus eft,

"

Mulras & graviffimas injurias paffus eft Job;

T

(

atlongà plures & graviores Chriftus, üt pa-

tet con(ideranti, Denique Job vir dolorum

if

jj

(

paífus eft quidem multas miferias, & perfe-

j p

jl

!

cutiones 4 diabolo in feptimum usque an-

(

P

X13-

num

Wt

4

326

Dominica Paffonis.

num, at vità excepta erat, quam ei adimere

Verüm Chriftus preter fummos

WM'

non potuit.

dolores,. & atrociffimá tormenta etiam paffus

T

eft mortem, & quidem mortem feviffimam

& contumeliofiffimam crucis: ez//i voce ma-

m

olici

Matci. 1 f.

gna ex[piravit. En! hecfecunda figura eft

paflionis Dominice, quam vobis hodie confi-

s

derandam propofui, Quid fupereft ?

jex YOXDS

[

Q TU

. Epilogus.

OC unicum füpereft chariffimi, ut Divi-

H

P

no Jobo Chrifto tanta' pro vobis paffo

Chrits f

compatiamini, Scriptum eft, quàód tres amis

- Proph.Job. ci Job audientes malum, quod accidit ei, fep-

15 QUi ]

/ .ll'

tem diebus & feptem no&ibus ploraverint,

dindur

& prz fummo dolore abfíciffis veftibüs cum

eo in terra fedentes amariffimas lac

rymas effu.

i

i

derint, Quaío fi amici Chrifti effe cupitis,

!l

lugete & condolete Chrifto ram acerba pro

Irhrn digi

vobis paffo; precipué lugete per feptem ul-

5

iropat

timos quadragefime dies, & poft hunc

A Bd

lu&tum felix cantare poteritis

3 i i

"Alleluja.

trity ütnlo:.

fttt! ii

itx me[iren

Mde As

——

TULGE rf

*605,. nf

äafä

2

Vtrinri, j

TE quii

Con-

L

if

Md3 (o) fb

327

h Qut j il

APE fu.

edgxudaadscqgmgssss.

TET ELl nj

Nrem fj

i

S f

. Conceptus Tertius

Md fs

. Symbolico-Allegoricus.

isïb,bk hodie

i?

doPILB OM A.

,Qxis ex vobis arguet me de pecca-

to. Joen. $.

A

d f D

- Synopfis.

TYl

iupd, ul

Chriftus fpon(us eft animz párif-

n ldl

imus, quia r. venter ejus eburneus,

addo p

Acls fs t

a. diftinctus faphiris.

Tymit

dinas

EXotdium.

rf « &

;

upäe

il vm «

veftrüm aliquis chariffimi ex me hodie

p

SI

interrogaret, cur Chriftus Dominus tefte

d &t

hodierno Evangelio ab ipfis hoftibus fuis, fci-

icet Tudzis innocentiz fuz teftimonium pe-

d

"

tierit, dicendo : 4uzs ex vobis arguet 1te de

peccato ? (i quis veftrüm, inquam caufam hu-

jus ex mefcire velit, ille attendat, quid Pli- plín. [f

nius de Apelle referat, — Apelles, ait Plinius, 5 t

etfi fuiffet artis fuz peritiffimus & pictorum

Princeps, nihilominus dum aliquam imagi-

nem depinxit, illam propatulo folebat expo-

0 opere fuo defiderare-

acre , ut,ü quid in ill

tur

(H

X 4

328

Dotdio pl

[

tur pübliCä culparetur, En! fimiliter hodi«

^erna die Chriftus Dominus fecit; cüm enim

EL

fuiffer pulcherrima imago Dei Patris fine om«

p

ni prorfus macula, nihilominus hzc perfe-

€híffima imago omnium judicio examinanda

proponitur per verba illa: guzs ex vobis ar-

P

, Regaa. guet. tne de peccato ? Certé Samuel, cuüm in-

- miND0 Si

crepare vellet populum Judzorum , quód gu-

bernium fuum contempliffent, & novum Re-

Pukhriwdlü

- gumuis m

gem poftuláffent, dixit ad €os: Joquimini de

n ts

we covam Domino, €9 coram) Chwiflo ejus,

Jf oppre/fé aliquem, aut. de tmanu. cujusquam

n ij )

guuHuus accepi.

Ità plané Chriftus Dominus,

yernelia

Jonfe verain

quando advertit Judeos in mortem fuam con«

Ípirffe, ur toti mundo innocentiam fuam de-

g, qup?

mon(traret, verba fequentia protulit: 4uzs

ventari t

a moni

ex volis arguet i& de peccato?. Ah! nemo

mi Salvaror , nemo maculam in te videre pot-

d h

eft, tu imago es fine nzvo, fine macula, tu

ghdlbu, dl

)

ts du K

fponfus es anime fpeciofiffimus; Defcripfi

vobis chariffimi, ha&gnus formofam hujus

hk

fponfi imaginem , fcilicet pulchritudinem ,

VRU. o

capitis, oculorum , labiorum, genarum, ma«

puum; fed adhuc aliqua defcribenda fupers

N ruglt

nl t

funt, & quenam i.lflak.?. hoc dicit mea

4 dite; n

u venm n

Proþofïtio.

wpeds $

HRISTUS Sponfus eft anime puriffimus:

ii OT6, QUi

:

3f Chrifhy

quia

?ïf; hOCEff,'

i

wfm )j

|

j

Al

j

'Concepius Zl.

329

'Óndtr d

t cüm eg

.DiViüOa

At fne n

P Väntcr ejus eburneus,

I Dze p

JI. Diftin&tus Saphiris. Attendite|

? Cafjnand

TTE

i, qum n«

. Pats Prima,

ia qidge

UANDO Sulamitis fponfi fui Salomonis. N.I,

ft laudata

x m Re.|

pulchritudinem' defcribit, po

ts hm d

&lia corporis membra etiam de ventre ejus

LL

E

mentionem facit, dicens; vezfer ejus eDur- Cant. $:

At quomodo hzc v: 14

hs Donut

u n

veus diffin&lus. [apbiris.

verba intelligenda funt? purant aliqui, hzc

pmorenum

fponfe verba intelligenda effe de vefte Salo-

n lum

gonis, qua pe&tus & ventrem tegebar, adeó-

yi at i

que denotari hic thoracem peétoralem feu lo-

st a.

ricam Salomonis, que fuit candida ficut ebur,

TTTE

diftin&táque Saphiris, aut certé adftri&ta cin-

fnt od Q

uló talibüs, aliisque gemmis ornató, quem-

s; Ddci

admodum adhuc hodiedum. cernimus in regi-

molam p

bus & Principibus,

J nndne

f

v

1

VERUM locuta fuerit Sulamitis de Salo-

N.Il.

n g

gt

mone, prout placuerit, de fponfo Chrifto pen-

ente in cruce, penitus denudato veriffimum

eít dicere: venter ejus eburneus.

Nempe

per ventrem in facris litteris fepe intelligi-

wur pe&us, Sed heu! quos dolores in hoc

t*

fus eft Chriftus? Hic venter verà fuit ebur-

cctore, quas anguílias & palpitationes paf-

feu$, hoceft, Chriftusin corde fuo fuit caz-

Cat«.

N

didääïifus X ;mr'z[im? ,5 fidelifünus , at

or

(

3jo

Domz"m'cjm Pafftonis.

[

i

]

|

cafiD

]

dov ipfius non cognofcebatur ab excecatis Jus.

l

jl

1

l

D

jl

j

deis; Imó candor in oculis illorum nigredo

./m

j t

fuit, & hinc dixerunt de Chrifto: deonium

c«ibil:ell,fciliceu

balet. . Non cognoverunt fidelitatem illius,

Y

& hinc dixcrunt eum mendacem, malefacto-

ü;nimames !

;Sifum'ln 6]

rem, & omnis.generis conyitia in eum pra«

tulerunt,

j q

j i v lP |

N.II ^. PORRO per ebur quod nihil aliud . eft,

g, v W

m df

quàm os folidiffimum elephantis, etiam for-

titudo Chrifti intelligitur, quam in adverfita-

a, R

tibus, in tormentis, imó ia mortte ipía fem«

s växxxïzwxï

er oftendit maximam,

Nimirum etfi huma-

ventr od

nitas & Caro Chrifti fuerit infirma, nihilomi-

dus tjus o

nus propter uniram Divinitatem fortifflmus

nl Vr

& pectus ejus eburneum fuit.

O quàm im-

AUf quia

becilles fumus chariffimi? Sané maxima eft

Joranitdm a

infirmitas noftra; at facillim& roberari poffu-

&gu&miracula

mus, & fortes ac invicli effes fed quomodo?

d dutqa

jungamur, & uniamur forti, omnipotenti, &

f m q

infuperabili Deo per gratiam & charitatem,

inous

per conjunctionem voluntatis noftrz cum Di-

ios D

vina, per'ferventem orationem, denique per

rv

ÍanQiffimaSacramentz, — Certà fan&ti Marty-

h d d

res nunquam tam fortes fuiffent ,. nifi ficDeo

m lil

fortiffimo uniti, & conjun&ä fuiffent,

J xl

r

itus Sursr

-

Pars Secunda,

ESTAT jam chariffimi, ut breviter etiam

.

N. IV. R

vobis exfplicem, quomodo vezter ejus,

W éfrul

irfs. |n

"i n

fcilicet Chrifti fuerit di/lz'lz&usr Japh

, fgm-

j

f

Conceptus Hl.

331

F tgrgin

fpirituali exfplicatione per eburneum:ventremi

Pt nj

re&é etiam intelligi poteft fumma, ac perfe-

lt dmig

&iffima caftitas Chrifti; ebur enim os incor-

VUitem i,

ruptibile eftfcilicet os elephantis inter quadru-

lgm, mAIcfafIa. i

edes animantes füo modo caíliffimi; imó

ebur ipfum in fe plané candidum & niveum

W iteum D '

€ft, adeóque aptiffimà caftitatem Chrifti de-

notat, qua re ipfa candida & immaculata fu-

il did f |

er nivem, ebur & lilia fui. Porro quem-

t m r

admodum caftitas non deber, imó nec eífe

Qu ts

poteft fola, fed neceffe e(t, ut aliis virtuti-

g.

büs velurfaphiris & gemmis exornetur, ita

Noimm lul

venter Chrifti fuit dzffin&us fapbiris, & ca-

tihrma,

flitas ejus exornata diverfiffimis & Bret,iyglïlï

T n

fimis virtutum gemmis,

hi. (gin

ALII, qui cum Ruperto Pef ventrem Chri-

N.V.

fb maima d

[

fti humanitatem intelligunt , per faphiros pri« Rup-1ib ;,

ii li

l

vilegia & miracula Deitatis denotari poffe exi- in cant.

Tf

ftimant, dicuntque: etfihechumanitas Chri-

anitaty «

l

fti non fit idem, quod Divinitas ejus, fplen-

V guriuen

duittamen rebus Divinis, & glorificata eft pri-

sl n D

vilegiis Deitatis, nam ftatim ab initio; cüm

Jun mmmþ

vagiret in cunis, famulante coclo, indice ftel-

v ïm&xþlxüï?i

la adoratuseft 4 magis, Sic ulterius per tó-

ifen, Ml

X

tam fubfequentem vitam humanitas Chrifti

fl

Divinis operibüs & miraculis tanquam cocle-

ibus Saphiris radiavit,

T

Epilosgus.

m

p

Hjlh

N! ó fponfa anima, tot faphiris & gem-

m

E

mis diftin&tus fuit venter fponfi tui Chri-

&w- ,//] ?

/* f

j

fti

Ü

332

Dominica Paffonis.

fti, quot privilegiis & miraculis aliisque di-

f

vinis operibus ejus hurrianitas per totam vi-

frm, nit

j

tam fplenduit. Percepifti, quód omnes af-

U

""m l"lld

fectus fponfi tui fint puri, candidi, caíti, im-

T

Af

maculati ac fortes inftar eboris; pariter Di-

gt

yim l

vini ac calefles inftar carulei faphiri, & quid

fequitur? hoc fequitur, quód etiam affeGio-

j 0U

nes tuz fimiliter comparatz eífe debeant, fi

, ronn

st

cum Chrifto defponfari cupias.

Capis hoc2

j(mbil il w

fac itaque fecundüm exemplar, quod tibi

du v !

mon&rgtum eft.

u i

um bibam

ecoesonococoeSg

ifiur ts

tinnocentes, !

ane Mon

Conceptus Quartus

siomis d

ZEnigmatico-Sufpenfivus.

semdüm unii

niansin r

THEN A

ETU K

JESUS autem abfcondit fe. . Joz7. g.

vl dv

f Yanlum

3ttm, nunttm

Synopfis.

Artünt non

Homo juftus non folet timere

o d p

6; obmit d

mortems quia mors juftis eft tranfi-

a& Bmm

tus r- de carceread libertatem, 2. de

TUDOYGRRU (j

labore ad

2 U n )

quict;m, ; de exilio ad

pa;riam.

AR COP Q

-

V00 fbgr n

qudS,

EIIE.OP

^

||

1j

I

^ Couceptus. IV

333

Qul im'sqnc "

- Exordium.

T totam v

I ome .

( J ANETE, manete Auditores! monftrum

]." l fl i.

enim illud horribile, quod vobis ho:

"BMür], diedefcribam , per fugam declinari nequit,

l, aþhi"'l& qllld

Currite, quàm citó poteritis, tamen depre-

wf hendetvos; occultate & abfcondite vosin fpe-

n f

cubus tenebrofiffulis , tamen inveniet vos;

M(h) includite vos petris aut portis ferreis, tamen

Jt, qul ii

penetrabit ad vos; omnis generis armaturá

confortate vos, tamen debellabit vos.

Et

quodnam hoc monftrum ? Dicam. Mon.

u

Ítrum barbarum eft ; querit principes in au-

la ficut rufticos in caulà ;. trucidat nocentes

& innocentes, ienobiles & nobiles fine di-

(urts

« fcrimine.

Monftrum immane eít: latrocina-

tur in omnibus quatuor elementis, & devas

jptnfrus

ftat mundum univerfum, | Nempe ferit bru-

ta & plantas in terra, & facit computrefcere;

VA'

" ferit aquatilia & pifces in aqua, & facit exa-

i

refcere; ferit volucres in aére, & facit deci-

i u

j

dere; Monftrum implacabile eft; obtrude

virtutem , non tamen impedies; obtrude pul-

)

'"€hritudinem, non tamen movebis; obtrude

auctoritatem & potentiam , non tamen fltin-

y f od

ges; obtrude divitias omnes, non tamen e-

yfis d

vinces.

Hoc monftrum non habet vifum, ut

gt i

non moveatur compaffione; non habet audi-

tum, ut non moveatur lamentatione; non

j lu

abet cor, ut non moveatur commiferatio-

ne ; non habet fanguinem,. ut non moveatur

aliquo amiore. Scire vultis chariffuni, quod-

J

narmm

Ü

334

. Dominica Paffounis.

yf

ffz 1& ] vbf !

nam hoc monftrum fit? non eft tygris, fed

6

i (;yi['llkl qll

tygride immanius; non eft Leo, fed Leone

*J' fj Illd

[l

Íevius; non eft panthera, fed panthera. hor-

ribilius; verbó: morseít! hoc monítrum tam

P

d

horribile eft, ut Chriftus ipfe quodammodo

»

:ï.':ii müat ia

illud timuiffe videatur, dum tefte hodierno

jghs s

Evangelio lapides in manibus Judeorum vi«

u

dens aj/coudit fe. At abfit hoc dicere de

ij rE vt

Chrifto; aliam ob caufar1 fe abfcondit, nem-

e ideó, üt ait Hugo Cardinalis , ne tanto fa-

, liein

A d

crilegió templum pollueretur, "INon timuit

Chriftus mortem , fed quafivit; imó attens

j G

o ml tj

dite chariffimi; quid dicgt fequens

3l vebs:

,

ul af

Propofitio.

st jifi, d

Omo juftus non folet timere mortem; &

iDitntim:

H

quare? quia mors juftis eít tranfitus

nitt plforem

i

muit art

Divifio.'

aun piffm

ts m

. l. De carcere ad libertatem;|

n eit,

II. De labore ad quietem,

Attendite f

hn pollit

III.De exilio ad patria-m.

At f

tuniiydur

D

tad vt d

Pars Prima,

qitai, i

N.T.

IC eft chariffimi, etfi mors videatur effe

ao deenn;

monftrum terribile, tamen timeri non fo-

ïïmahcximimc:

let à juftis; imó homines jufti cum gaudio

Ài al

huic monftro fponte fua obviam eunt, op-

U VtO pf

timé gnari, quàüd mors tantüm fi tranfitus

"& tr

de

Jfuj

Conceptus IP.

43j

pn d f,Vgr l'S, ftc

de carcere ad libertatem,

Quafo quid non

Ts ed Ls

facimnt avicule, quando caveam aperiri vi-

X pontera fs

dent? nunquid otius avolare tentant? nun-

Monrumm

Quid ad libertárem afpirant? [ta pariter ho-

t qudammols

mines jufti defiderant ex hoc mundo, qui illis

tt* lodiemo

carceris inftat eft, transire ad libertatem.

X lanrm vj

Sic San&tus Paulus fepius exclamavit: cupzo

X diee d

diffolvi €? effé tecum; feu quod idem eft,

kl r

dijfolui, exire € carcere mundi, & effe ze-

ivf

£utri s feilicet iri libertare.

j Nortmdt

PARI modó San&us Francifcus fentiebat,

N. II,

i

ts m

qui tardiu fe captivum putavit, quamdiu in

Vi

hoc mundi ergaftulo vixit; & hinc in illis

plalmi verbis: educ de cuffodia animam me-

f

am ad confitendum nomini tuo : me exfpe-

Gant juffà, donec retribuas suibz , migravit

fitce o d

&d Dóminum. Certé magnum difcrimen e-

fl ii

tat inter piftorem & pincernam, quorum u-

terque in carcere Phiaraonis inclufus erat;

unus nimirum Pi&or de carcere exiit invitus

& triftis, econtra alter nemipe pincerna la-

'.myi

;

tiffimus exiit, ile vi extrahi debuit, hic

fponte profiliit, & quare? ideó, quia ille

dl

Íomniabat, fe exire ad patibulum, & corvo-

rum fieri pabulum, hic veró fomniabat fe exi-

re ad vitam, & priftine reftituendum | effe

f

dignitati,

Pari modo chariffimi jufti cum

mors V

du

gaudio deferunt carcerem hujus mundi; econ-

tra mali exire riment, quia fciunt , quod mors

ymo n

l

« jf P

ju&is fit tranfitus de carcere ad libertatem,

impiis vero tranfitus de carcere ad patibulum,

o

ndl ]

"

feu ad infernum,

t :

r

Pars

(

336

Dominica Paffomt, — —

1

2

f

,

r rl

d

Pars Secunda,

1

gunjno qmott

f&ini; g u

N.Tif.

LTERA ratio, cur juftus mortem timere

reirgim

non folet, eft, quia mors illis tranfitus

eít de labore ad quietem.

Certé non fine

;4 j qu

caufa mors à Sacra Seriptura fepius fomno

gt

comparatur , & mortui dormire dicuntur; fic

if

Matth, 9. P

uella illa revera mortua dormire dicitur;

q. 24.

fi

c de Lazaro veré mortuo &.jam fepulto

Joan. t1.

Chriftus ait : Lasarus atuicus uoffer dormit ;

hr

Íta Sanctus Stephanus obdormiífe in domino

þa. 7*

dicitur; Nimirum fieut illi , qui tota die la-

EUR

- bori fe impendunt, tandem adveniente no&te

)

nondole

fuaviter per fomnum quiefcunt, ita homines

venlio inpat

jufi poft varios exantlatos hujus vite labo«

ailo umb

res per mortem veluti per fornnutn quiefcunt j

agidileei

Apoc. 14.

fcriptum enim eft: Zeazi smortui, quiin Do«

lm mifee

qnino moriuntur , amodo jam dicit Jpiritus,

v um milt

uz requie[caut d (rz&ori&us Juis.

denpinam

tic od

VERUM non qualiscunque mors fomnus

mh tund

N.IVPW&

quies eft, fed mors jufti. . Bene notanda

ao i, n

funt chariffimi verba Chrifti fuperius allata,

i, eudd

|

Dicit equidem Chriftus, Lazarus dormit , fed

lo Qs

addit hec verba: amcus nuoffer.

Nempe

VIL tlj q

Hug.Catd. 1de6 T azarus dormire diciturjinquitHugo;quiá

án Gen.

firet i

7* amicus Dei erat, feu juítus.

Infuper illifolum

oft mortem quiefcere dicuntur, qui in vira

A& 00 d

UT

j

E

boràrunt & bene laborárunt, dicit enim fa^

cer textus non fimpliciter, u£ requzefcant, fed

E Id

Ita alibi dicitur 2

"ll

addit: 4 Jaboribus fuis.

duf

iüWanW)l.C

fj -

[

öonceþius TE

337

dulets eff fomnus operanti , hoc eft, bene o- Eccl. 5:

1j

peranti & bene merenti.

Paucis: dormire

Toften t

te(le Auguftino morti fimile eft , evigilarere-Aug.f 129;

furrectioni; quis ergo fomnum timeat, 4 quo de diverise

3 s triníry

(tté npp fmt

evigilantes refurgimus ad celum ? imó quis

timeat illud, quod aliis apprecari folemus ,

itnits [omno

Vr f

fcilicet quietem & pacem? . dicimus enim fe«

Aure diciu;

pius: requiefcat il? pace!

1 n fpulo

Vi

Vi i

Pars Tertia,

l hwadth

hn

ENIQUE homines jufti mortem timere

D

jdomt, il

non /folent ;. quia mors illis tranfitus ef

de exilio in patriam.

Quis neget? tamdiu

uj z

in exilio fumus, quamd

iuin hac vita fumus;

-/emnumquz'gfmuï,

Nunquid ille exul dici poteft

» Qui extra pa-

v u

triam fuam miferé vivere d

ebet? qui extra

: 4ni i

l

patriam fuam mille periculis expoíitus eft ?

lf

qui extra patriam fuam à multis hoftibus in-

feftatur? profec&tó talis exul eft, aut miferior

s nors f

exule. At nunquid patria noftra coelnm eft?

h oc u

in prefenti vita, inquit Gre

fjf .ä :

gorius, quafj fl Greg, honi.

viafümus, qua ad patriam p

ergimus, fcilicet 11. in Evan,

gt

ad coelum.

u M

O quoties dicimus: pafer goffer, Matt.eego.

qui z celis

€/? * quis ergo exilinm fuum non

ii

um

deploret ? quis ad cceleftem fuum

venire non defi

patrem per«

, Mp

j W

deret? ó quot infidias homo

quitut ; j

y

I

in hac vita time

re? Ó quor miferías fuftinere

ii

fuüihs

(

m

debet? fcriptu

meft: Pozzo brevi vivens tem«

j

z

p

pore vepletur asultis mifeviss,

Lj

l

UR

F,l)ora. Diurg, Conc, P.F,. X CER! T.

(s

338

Donnica Pafftonis.

CERTE fi ille verà gaudere poteft, qui pofe

)

ongam navigationém tandem ad' portum ve-

nit, meliori longà jure etiam gaudere poteft

^il COHR

(

l quam tran

juftus, qui per mortem falutis portum attin-

"

git.

Scriptum eft: Zrazsfretavit , €? venit

:,dtllb

24 civitatem) fuam.

Nempe ficut Chriftus

T

g m

Y

per falfas maris undas venir in patriam fuam,

) gin

ita etiam , antequam ad falutis & coeli por-

,idtos

tum perveniamus, inhoc mundi pelago mul-

F

tas amaritudines & erumnas fuflinere debe-

i, n

mus, plurimis naufrangandi periculis expofiti

gim g

fumus, quis ergo non gaudeat, fi portui ap-

s al

propinquet? hoc eft, í1 vite finem advenire

1i0; Qu

GC&» ,eo Y*

advertat? quis non ad Deum no&te difque

clamet: dizmttezhe, ut vevertar an patriam.

ITl

DICIT fortéaliquis: durum nimis eft, de-

: N. VII.

ferere fua, & deferere fuos? at fcireoportet,

(Onte

quód orriia bona, quzcunque jufti poffident,

non aliter illisadhereant, quàm veftimentum ;

Ptl

[

quód facilé fine cruciatu , fine dolore exuitur.

At longé aliter res fe habet apud impios, il.

lj

lis enim. bona mundi quafi pellis inherent,

qua quis absque ingenti dolore & cruciatu

|

twoter d

Ípoliari nequit. Sic Reginaldus Candinalis,

cum audivit Regem Anglie Henricum Octa-

ial

vum mortem fibi minitari, dixit: Henricus

(

mihi nihil aliud faciet mortem . inferendo,

quàm Íi quis ire dormitum cupienti veftem

HomoCh;

ipfam velit detrahere. En! jufti mori non

uF

timent, quia mori ante mortem jam didice-

runt, dum feculo & mundi Vanitatibus fhOr«

LT

tui fant,

Epi-

f

M

Con;*eþtus F

kchüff'ïquipä

335

11 à Düttüm .

Epilogus.

nj p

. 7 X DICTIS conftat, quód mors nihil aliud

A portm aj

"It

It £ o

uàm tranfitus de carcere ad liberta-

tem, de

1

abore ad quietem, de exilio ad pa-

* int Chrif

triam, quis mortem timeat? imó mors nihil

um f

aliud eft, quàm làboris confummatio, ad por«

i t

Bo m

tum applicatio, oneris graviffimi depofitio,

nb d

de equo furiofo defcenfio, de domo ruinofa

liberatio, omnium zgritudinum terminatio ,

il

omnium periculorum evaíio, omnium ma-

il

i n die

lorum confumptio, denique debiti nature fo-

lutio; quis ergo mortem timeat?

MT

hrorin ii

d nnr ld

!**************

a atgunt

xj

Conceptus

uintus

xinvlneutus

n ol exuirq;

Politico-Chr/i[tianus.

upiinpi

Á ls at

UHEM A

d n

Si veritatem dico,

quare non cr?di-

jl i

tis mihi? 7oaz. g.

ruæmm j

vt

jj, du i

mv n [ío

Synopfis.

n

AL [

PIE

Homo Chriftianus triplicem veri-

i y

i

il

tatem amet; fcilicet veritatem 1. o7/$,

: moti ál

ymii

ex cordis, 3. Operis.

Q

v

)

X 2

EXOI*:*

340

Dominica Pafftonis.

" v

NI

Exordium.

n

o

fiqit

ANE mirabilem aliquam & infolitam vim

$

hodierna Chrifti concio habuit, & quare*

Pr

aliàs concionando movir aufcultantium cor-

da, hodie vero illorum manus: £u/eruzt er-

g rf

o Japides, ut jaceveut i eum. — Quagfo cur

j

W

yidem t

j

ocZ conftat, quód Chriftus multas concio-

nés fecerit coram turbis, coram difcipulis,imó

coram Pharifeis; at nulla ita difplicuiffe le-

gitur ficut hodierna, quin imó cas his omni-

|, Veuent

AAE N t

bus acceptiffimas fuiffeinvenimus. Nunquid

turbz in millibus congregate Chriftum prz-

IT Vennatem

dicantem fecutze funt, inter quas exclamavit

1

aliqua mulier ? Zeatus venter , qui te porta-

1

uc,x!.k

l,

vit? Nunquid difcipuli unanimiter dicebant;

verba Dei babes? Demum Pharifzi & Scri-

vcriräs,

bz Chriftum libenter audierunt in pueritia

deht,

precipué tunc , quando in templo Jerofoly-

mitano difcurrebat cum illis, cur igitur ho-

ag hn

diernus fermo ita difplicuit? percipite ratio-

gnjum

(

nem chariffimi; locutus eft hodie Chriftus de

)h

TLSTTTE

A5 st v

veritate juxta verba thematis inei: /7 verzta«

£em dico; quare mon creditis Jibi? fed re-

liv li

T0 Grtams

dit queftio: cur hodie veritas ita exofa fuit?

utique Chriftus femper veritatem przdicavit?

ienateo,

tühur, v

refpondeo: ideó difplicuit, quia prefentes

erant Principes & Seniores populi; hi autem

3 er u n

jam ab antiquo capitales hoftes veritatis fue-

runt, & utinam! de fa&to non manerent,

"dietà rj

Proh dolor! veritas fepe exofa eft in aulis Prin-

, lo

cipum etiam Chziftianorum, fed quanrum hoc

e ag*

N L ?

l

1

li

34r

Conceptus P.

dedecus fit, exfplicari nequit.

Chriftus fem-

|

er veritatem dixit, & docuit, & quid fe-

cifoftm i.

quitur? hoc fequitur, quod fequens dicit

i us

lamrum Qf

Propofitio.

vilnitr -

. Quv cur

Omo Chriftianus femper amet veritatem;

H

ts u-

& quidem triplicem; fcilicet

i iilsim)

bt

!

Divifio.

as m

!

j I. Veritatem 0725,

ms, Nug

u

'F

IIL Veritatem cordzs,

j anla

np

.Iä

I1I. Veritatem oferzs.

Attendite !

E

p «

rir, p

E

gunier d

Pars Prima.

Ti st

t

qr i t

