veró cft quilibet homo baptizatus fine diícri-

xuine fexüs aut statis; & quod artinet ejus

neceffitatem , certum eft, per fe nullam ob«

ligationem effe recipiendi hoc Sacramentum,

y t

'

€ó quód Ecclefia hujus fufceptionem non ur-

WL

geat per aliquod praceptem rigordiifung

nl

Epilogüs.

? At

ml

UM itaque certum fit chariffimi, quód vi-

u ACl

ta hominis,fit mera militia fuper ter-

5,'

flem od

Yam, infuperconftet, quód hoítes hominum

ht

fint multi, ac riagni, ferventer curemus, ut

at

fi confirmatà nondum fÍimus ,

fufcipiendo

Sacramentum. confirmationis accipiamus gra-

( m

(

j

]

It

PT

tiam ac robur contra hoftes noílros, aut fi

wta

jam fufcepimus hoc robur, rogemus Domi-

pnum, ut illud in nobis augeat, verbó: ex-

lu d

"pfal.,ær;

clamemus fzpius ad Deum cum Davide:

ts d

copfürma boc Deus, quod operatus

Ed

]

€$. 2 fZO 25.

QWM&,&

Tnt, g

[ iritg

At g

d

ARf

1

Qua-

Mbf |

"'»')3 )-5»6 f53e —— 3

Q infonte,

Qomingy, -

d 3 363f 3b 3E E E E E EE 16 E

ür j fufa &

tb iné dj

. Queftiones Catechiftice,

(d attinet N

J lm jj

De

Sccundö nova

rSacramenn-c,

legis Sacramen-

Ünem non ;

to, Ícilicet de Confirma-

igprolun,

tione.

j

Q. Uorhodo vocatur f'ecundüm novz le.

gis Sacramentum? A. Cozfirmatio,

Q À quo fuit hoc Sacramentum inftitu-

hrlini eilt

tum? A. A Chrifto; 4uazdo? in ultima coe-

ilb fv

na, faltem inchoativé, quia ibi docuit Apo-

j holsonin:

ftolos conficere chri/i

YMef CUfCUS,

& materiam inflituit.

fina, & fic ejus formam

, fufpind

AU r

Q.. Quenam eft materid hujus Sacramenti?

nofhs, àu

R. Chrifma ex oleo & balfamo ab Epifcopo

benedi&tum. -

as Dor

at veo: t

2. Quznam eft forma? — A. hec: figno

u Dv

te figuo crucis, & confirmo te chrifinate fa-

fpnti

'

lutis in nomine Patris,

x

&inlii, & Spiritüs

Sanéli.

.. Ubi fit hoc fignum. & unCtio?. , In

fronte, & quidem in formam crucis.

:

. Curin fronte? — . Ad toliendam ve«

recundiam confitendi crucem & fidem Chri«

fli, que verécundia in;fronte apparere fo«

€t,

e

É 5

&

t

1&4 ; Domz'nz'cz? P/4 leaärdgcyz'mæ.

J

at

u

A

Gratia & character,.

Q., Qui funt effe&tus confirmationis? AR

l

jti

li

U.

;

X Q. Quid efficit hec gratia ? R. Roborat

il

"

ominem contra hoftes fuos,-

uid denotat hic charaCter ? A. Eft

quafr fignum indelebile militis chriftiani,

Quis eft. Minifter hujus Sacramenti ?

N

U

R. Solus Epifcopus.

.. Qui fünt capaces hu

jus Sacra?menti P

:

gefx*

&. Omnes baptizati,

. Eftne obligatio fufcipiendi hoc Sacra-

mentum? — A. Per fe nulla eft, quia prece-

B

pium rigorofum non extat,

Que funt ezremonie hujus Sacramen-

rangtt

ti? ^A, Manüs impofitio , alape inflidlio,

patriuus.

"n

Ventolati

Q

NY

SSS

$s

Rs

Au 7^

H

U

//

u

Q

J:'

R

J

Q

"

fetnn

"C

Iy,

)

n*

E

möm tm ::I

U L

——

"'G:-.:—?

*W

II

j g

Z i

b

D

C

!

s hg

BO

Do-

Wt

ff

(e)äæ«

15$

ThitiQnie ? l

eæ&æwæmæwæwæ gact

x

se* Q&Q&O

Of

T Rob

&ää&uä

ïïïäg

d

AUE

r T

Wmäæääääüäæääæäwää

filiani,

Serament)

Dominicalll Quadra-

ii J

gefima

i hn

d g

Conceptus Primus

duj um

Evangelico Parabohcu $.

i if

THEM A,

Admiratx fünt turbz. — Lucc. 11.

Svnonfis.

Omnis homo ex fe exiftimat alt:e-

N

w

rum, hoc eít, femper prafumit &

g/

judicat 1, malus malum, 2. bonus

z

bonum.

Exordium.

A Pes, & araneas invenio in hodierno Evan-

gelio chariffimi; & quod fequitur, mel,

& venenum.

Per apes intelligo turbas pias, ,

)

que

-

:

-

^

lsf

156 ( Dominica I1I. æadr&g;-/:'»æ/æ.

a

quz videntes miracula 4 Chrifto patrata, ad-

di

jl

vfm I

umirate [uut, & Chriftum glorificárunt, quo-

ytm

dammodo dicerites : dZpztus Dei ff bic, €P mu-

gu

f

u

il

tatio Dextere excelfi ;- Per araneas veró de-

notare volo Scribas & Pharifzos, qui mira-

g ii

4j II

T.

jum

cula hiec manifefta perverfiffima inte

rpretatio-

neevertere, & contaminare conati funt, di-

i

4go t

M

centes : 2z. Belsebub Principe Demonzornm

gi Mi

ejicit Demonia. . At quomodo fimilitudo de

apibus & araneis hic locum habet? reGiffi-

N

me: Nunquid ex eodem flore, ex quo fugit

apis, etiam íugit aranea? fed quomodo?': .

l

Wis i gl

j

modo diverfiffimo; apis enim exinde fugit

áà hp

mel & favum, aranea autem venenüm * Di-

Ji

citis forfan: ergo idem flos, mel & venenum

4

!

continet? nequaquam chariffimi; & apis &

]

aranea ex flore eundem fuccum accipiunt,

jsn,

fed apis, quia habet naturam mielleam, fuc-

db

cum hunc in mel vertit, econtra aranea, quia

habet naturam venematam, eundem fuccum

in venenum convertit,

Sic res contigit. 1n

hy]

hodierno Evangelio. . Clriftus fe flori com-

Cant, 3. V,

À

parat dicens: ego //os camibi; boni mel &

Wt

Y

favum, mali veró venenum fuxerunt; dice-

N

!

N

t

l

re volo, ex iisdem Chrifti di&is & factis bo-

tl

ni in melius proficiebant, ficut illa mulier,

intyi

!.uc.. YT.

que exclamavit: Zeatus venter, qui tepor-

LULTT

favit, mali veró & reprobi in pejus ibant,

UT

í

ficut illi blafphemantes " qui miracula facta

t|dttagds

non Chrifto, fed Demoni Belzebub adfcripfe-

f (

runt.

Paucos hodiedum invemre homines

Pdoy]

quae

?R, qu1 filïliies funt apibus, & omnia,

1n-

H nl

JW,,,(,'

Concepius L.

4;2

"9 pitfafa, ü

ii proximo vident, vel audiunt de illo, in

"Iu qu

bonam partem trahunr, & mel exindé füs

'Mþi[a Sfülh

gunt, econtra mulri imà plurimi inveniuntur

60 veró di

fimiles araneis, illi fcilicet, qui omnia que

395 j QUI fhiti

Iferprerag

de proximo vident, & audiunt, malé inter-

pretantur, ac inde venenum forbent, Nem:

at funr, d

i

[171711077

pe veriffimum eft, quod ait Chryfoftomus;

& fcquens afferit

^ imlitudo

z

iv redilf.

h t qo gt

z Propöfïtio.

o

Mnis hómo ex fe exiftimat alterum, hoe Chyjf, fa.

Vn ts r

Ó

m ventnm: ]

eít, üt Auwgu&inus dividit: fcmp?r PT per Matth,

d Bov

fgmit

.

lii J ii

um tl

; Divifïo.

la, l

1. Malus malum,

AÀup €. non«

nulli, dift.

tannt qui

II. Bonüs bonüm;

':At'tgnditeþ!

45.

idem füccur

s (ontipt !

k f don s

— Pars Prima.

j Wi l

^NUAMVIS boni & mali in multís difcres

fianr; t

N.l,

& pent, maximé ramen etiam in hoc, quód

(s ii

femper circa alios diverfa ferant judicia; nam

icut i mud

boni de proximo femper bene fentiunt, ma-

jn, r

li veró malé; qualis nimirum quisque eft, ta«

iope

lem putat etiam effe proximum; & hoce

j m

ex fe alterum exiftimare, feu juxta propriam

Certé ficut tefte (àcro texs

juidic

maturam judicare.

inyear

jats

tu 707 potef? avbor bona malos frut&fus face« Màtth, zi

ve, ueque arvor Wza(a donos frutius fa

f?ï?g V9

) &OW, (ïlæ

|

it&

-

—

J

158 | Domz'm'quxï[;ï. Quadrapeftma.

h

"

:

í

!

ita parirer nec bonus homo de proximo pote

j (

u

eft malà, nec malus de illo bene judicare. Et

(l

i

hinc licet cor hominis eundem firum in core

i

(

gt

Eecl. 10. v.

pore habeat, tàmen dicit Scriptura: cor faà»

2s

m

pientis in destera ejus, & cor ftuiti in fini-

HWW

Pü'.trlï

flraillius, quia nimirum ille omnia proximi

j at

dqn

ge'&a*in bonam , hic sutem . in finiftram pare

;vmtüihlæï m

tem vertit.

Profe&ó licet Deus erga om»

at

nes bonus fit, illi tamen przcipué bonus ef-

gian t

fe dicitur, qui re&to fünt corde juxta illud:

q n

P

quàm bopus Jfrael Deus bis, qui veáto fuut

ia t

)

fa,l. 21 Y.

corde , fcilicet bonis? Nempe ficut fi radjus

jrn d

folaris intret per vitrum rübruin pariter rus

brum inducit colorem, fi per viride, viridem j

)ülomælztenmi!

at d

ità qualis eft unius cujusque affe&tus , tale

quoque ejus judicium eíl

]7

u d

NIL

SED confideremus in fpecie, quofnö&o

mali etiam alios malos effe judicent, Patet

w

hec veritas fat claré ex Sacra Scriptüra, ubi

ii

—. Eecl. to, v,

dicirur? 22 o2a ffultus ambulaus , cüms ipfe

nl

zi a u

)

Jit düfipiens, omues fPultos effzmat; quis pet

ftultum hie alius inielligitur niti peccator, qui

ipit i

cum in peccato fit, eriam omnes alios peccae

ag

tores eflecredit; fic avarus omnes avaros efa

iibrigd

at lts b

fe putat; fic qui fepe inebriatur, inquit Chry

foftomus, haud facile credit, effe quempiam

'ntalinng

fBern. Sen,

hominem fobrié, frugaliterque vivenrem; fie

d

T. r fer 4 aic Bernardinus Seneníis, credit latro;

quód

ftt d

&. 3- 23

omnes fint fratres ejus; Sie Nero Libidinibug

Vittg, j

Sueton. in Oppreffus, cettó fibi perfuadebat, ueminem

ii

wic 2 eift caftum, : aut ulla füi corporis par

te pudia

eum;

l

hyfys

Conceptus 1.

159

dj "

!

eüm: fic tefte Senecà omnis affeQtus hoc ha-

li lüdi(äfc. l

bet, ut, in quo ipfe infannit; omnes furere $c^ epift,

1 RR p t

putet.

Conftat de ancilla quadam, quód, f*

Dhüfa! orf

cüm in fene&tute lumen oculorum aniififfet ,

! fl n f

dicere folita fuerir, domum effe obfcuram ,

Oa r

atque à Domino petierit, ut tandem aliquan-

inidrai p

do ab hac obfcura domo égrediatur, in qua

Jts efoà o

femper tenebte effe videntur. Conflat ex fa.

ii Dotus d

bulis, quód dum inter cucullum & Philome-

Yij il

am cértamen fuerit 4 quis eorum meliüs ca«

heret? afinus Judex conftitutus cantum cucul.

ii fui

i od

li meliorem effe jüdicaverit; at quare afinus

&bfurdam cüculi vocem pratulit amaniffimo

Vim p n

SDNISTUS

j

philomele cantui? ideó, quia ipfe afinus abfürs

i i, d

dam voeem habet,

'TACEO fabulas, & exemplis hane verif

N. IIf

i, QUi

tatem vobis declaro. . Scriptum eft, : quód

ulcsnt, DA

Cain occifo Abele fratre in delicto deprehen-

Íus quaíi defperátus exclamaverit

p

L

Sptir, V

07745 4 Gen. 4. .

li, n

quz iuvénevit m occidet. me,

Quaro hie rj &c

cháriffimi, cur Cain dicit fe occidendum efz

lindi qii

il ub

fc à quolibet; qui eum inveniffet? nonne Abel

jam morte occubuit? certé Abelfi etiam in vi«

iil g

TAU

vis àdhuc fuperftes effet, vindi&lam tamen

hon fumeter,

Aut forfan Cáin parentes fuos

ith inquilw"

t diqit

Adamum & Evam metuit? neque hoc metue-

re poteft, quia eum velut unicam oculorum

li v;vem ;

pupillam diliguit,

Sané non habuit Caáin,

ereti

i

RT

quodtimeret, & tamen timuit; quzfo qua«

Nl

n

gt

re? Cain; inquit author arboris vite, icut Nam.444,

adoi

(u

fuerat homicida, omnes fibi fimiles effe exi:

[PDHS [

ml

ftimabar,

-

— m

(

. 169. Dämiüiäa ii Quadragefita.

ftimabat, & parentes fuos interfe&tores fui fiía

nys

turos effe putavit.

Sie Saul, cüm illi in fpe-

lunca pepercit David, ftupore defixus excla«

Wlämmaïidf

1. Reg. 24 mavit: zuzguid vox bec tua eff fili mi Da-

d itzhnm, :

y. 17.

vid? Nempe quia Saul homo truculentus &

p m

Hom. r. de vindicativus erat, inquit Chryfoftomus, im»

ïi!i*im! mhl i

David & poffibile putabat, quód fibi David pepercif

Saul.

gugl t

fet, & obinde non credidit Davidem elfe:

hum

Denique etiam complura hujus veritatis ex-

Matcl;., 4

us

empla legimus in àovo teítamento; unicum ad«

at

duco; legimus, quóàd diabolus, quando Chris

nb

ftum bis tentavit, & nihil effecit, tandem pro

ultimo ariete fuperbiam adhibuerit, oftendens

gt t

j atn

& promittens Chriffo omnia regna mundi ;

& gloriam eorum , & quare hoc? Dicet fors

u amil

; u

fan aliquis Demonem credidiffe Chriftum am«

birioni deditum fuiffe; fed unde hoc conjices

gleliiidot

ibht, quit

te poterat? non enim Chriftus Principum aus

las, fed deferta inhabitavitj non humanos

s

j

:

refpe&us curavit, fed fummopere pauperta«

tem & humilitatem amabat; unde ergo con«

W ieuhüünu

jici potuiffer Cliriftum ambitiofum effe? . dia

sidet

cam: quia diabolus ambitiofus fuit; dicens:

I(äl I 4! V.

afceiidam füper. altitudinem nubium , fimilié

W ugmgar

v'.'

$45

ero altzffimo , & ex cupiditate eecidit, ideà

d

AC

1 0j

hoc quoque modo fperabat cafurum fervatos

i

d hi

rem noftrum Chriftum; En! ehariffimi; oma

Wt

nis homo ex fe exiftimat alterum , hoe

zl

3 df :Ux

eit, guahus malum pres

'fumit;

ii

-

4

LT

WH

U i

| Pgrs

16l

if

— Conceptus £.

Tif

tinill i fpe.

— Pars Secunda.

Cs expl

Vfl w ]s

N

ERUM ficut mali de aliis femper malé fen- N.IV.

ttofentys d

uunt, ita boni de proximo plerumque

llom, ii

bene judicant; adeóque quicunque boni &

hr ppercit

virtuofi funt , nihil mali de alio cogitant, imó

Deritem f

tametfi tale quid vident, vel audiunt, id ta-

l$ Yeitads

men non flatim credunt effe verum, vel fal-

TUj um d

tem benignius interpretantur. Exemplum ha-

tunio r

bemus in Patriarcha Jacob : Hic, quando ei

ia

filii füi Jofephi tunica hzdi fanguine tin&ta

um n

afferebarur, ftatim eam agnovit, magnóque

n r d

ejulatu exclamavit: £uica fílii mei ef]; fe- Gem- YT.

la? Ditis

va peffema comedit eum, beffia devoravit 7o- 5*

Lf Crilmat

Jéph. — Querunt hic DoGtores, cur facob be-

lo

füam de hormicidio filii fui accufaverit? Nun-

s rncptmae

quid fciebat, quanta invidia fratres ejus per-

10n Dumanos

fequerentur Jofephum? cur ergo illis hoc fa-

pes pauer

cinus nen impütavit ? Refpondet Francifcus V Jud. tem,

Labata: Jacob vir fan&tus erat, & qualis quis-

iduergo t

gum ele?

que eft, t—alx-c quoque eft judicium ejus.

is i ditr

N. V.

n ff

INTER þex-'cmpla complura, quz ex novo

teftamento afferre poffem in confirmationem

gt eott,

efüum ia*

hujus veritatis, unum aut alterum obiter tan-

tum adduco. '^Quafo cur tres Reges orientis

! dul

: um

in aula Herodis, qui maximus Chrifti hoítis

erat, deloco, in quo Rex Judeorum recens

a

natus inveniri poffet, indagaverunt, dicene

tes: ubi off, qui natus eff Rex S'udeorum?

imó cur Herodi, qui Chriftum occidere pa-

K Dorzg. Diurg. Conc. ,F. — L

fas

hii

ld

i&z Dominica I11. Quadvagefana.

(l

j

g

rabat, cawfam itineris |fufcepti. declarant

Dmdj[()fc 5

afferentes : vzdzmus enzm ffellam ejus 12 oví«

g

ente, C? venunus adorave eum? ideà charif

J

hmmd

fimi, quia cüm ipfi proni fuiffent ad fceptra,

Qu

25) at Hg

coronas & regna fua novello recens nato Re«

MmM*

.gi renuntianda , eandem quoque de Herode

4n

W

th

Rege opinionem conceperant; & quia bona

erant mente prediti , talem quoque Herodis

ya, nque |

mentem effe credebant, — Quare Jofeph , dum

Matth. 1, virginem Mariam gravem uterum geftare ad-

N.193,

vertit, tefte facro textu noluit eazz zraduce:

y

ye? ideÓó, quia Jofeph vir juftus erat, &

hoc ipfo nihil mali fufpicabatur; magis enim

m n

credebat caílirati ejus, quàm uteto ejus, &

Jitán d

i

plus gratiz, quam nature ; conceptionem

s ais

equidem manifefté videbat , fornicationem

eylem, Jtt

tamen fufpicari non poterat; imó poffibilius

efle credebat mulierem fine viro pofle conci«

!i!FäFUm mdun|

Ti

H

ul

,

pére, quàm Mariam poffe peccare. Sic om:

'imum

"I

nes juft: femper meliora de aliis fentiunt.

"I

;

N.VÍ.

. Rl f l

ALIUD non diffimile exemplum contigit

b MT

in coena illa ultima, ubi Chriftus difcipulis

Matth. 26. dixit: uzus veforím me traditurus ef , quo

W

li

Y.231«

audito omnes ita conturbati funt, ut quili-

,

l

bet coeperit dicere: zuuguid ego fum Domi-

A WO.

ze? Et ecce Chriftus dedit illis fignum di-

1b.v, 33. cens:

iil

ul intingit mhecumn Wianum 4m parop-

Jde,

Ó

c se tvadet.

Quid fa&tum? refert

L

]

facer textus ,. quód eodem illo tempore Ju-

das proditor manum fuam extenderit in pa«

ropíidem; nequaquam tamen ab Apoftolis hoc

fignum

u

1

rc

Conceptus. 1.

26;

|

9. dedg

v

fignum rmanifeftum videntibus judicatus fit-

4 j r

Chrifli proditor effe; & quare? nunquid Chri-

1 ie) chari

ftus dixit: quz Zmtingzt mecum mamnum in pa-

t d fepr

ropfide, bic mue tradet? & nunquid hoc fe-

z

CO5 mito f«

cit Judas? cur ergo illum non credunt effe

Jt de Herodtl

roditorem? caufam dat Chryfoftomus, cüm Chryf bom;

! & Qu bo

enim inquit, reliqui Apoftoli longé 4 tali fce- 21. in ]oan

Jbqe Herodil

lere abeílent, neque de aliis fufpicabantur.

t ob df

AU ofare d-

|

k

It m trii

:

Ms ,

öI,ïpiloguks.

As p

X premiffis paict chariffimi, verum, imó

n wl

E

verimz'qum effe Divi Chryfoftomi affer-

t (Ontyont-

t fartiont

tum, quód fcilicet omnis homo ex fe exiíti-

met alterum, hoc eft, quód homo malus et-

jInd pl

)

]

iam alterum malum effe judicet; econtra bo-

1to pl QO

nus etiai proximuin bonum effe putet.. Quid

Qu Sitott

fis fetunt

fupereit? quilibet veftrüm fe jam examinet,

ex quorum fit numero, fcilicer an haCtenus

alios bene vel male fudicaverit.

$i bene,

lm con

onus éft, ficque permanear; íi malé, ma-

vilts diio

lus et, obinde fe emender, & fiat bonus ,

TTTE

ut pofthac femper de aliis etiam bene fentiat,

i fint, u

Verbó: qui fuit. hactenus araneus, & vene-

T ]j

num ex verbis & fadis proximi íuxit,

ille

ijs us

impofterum fiat apis, & non nifi

toim p

mel exfugat & fa-

| fha! 4

yuim.

ilorent

exeit

!

i

onos

n

E2

Con-

f*æ

L)

1

-

[it

164 Domz'n?'m IIl Quadragefima.

il

" Ui t

[X N ROE G - -

aisf

Vi

(Jli NmPC Y

Conceptus Secundus

gmünü

d q

r j qul W

Biblico-Scriptutifticus.

at

'

uXf

g ii

j t

Qui non eft mecum, contra me eít.

a a gt

Luc. 11.

g Ut

s d

qua p

Synopfis.

aj nptt J

siuepamto ho

Producitur iterum .duplex figurá

Paffionis Dominicz , hoc eft, Chri-

famesdicti

s pl

ftus patiens reprzfentatur dupliciter

m

win, d p

lr

figuratus, nempe 1. in 7zco£o, 2. iri

Jofepbo.

fündy

| !

1

Exordium.

la

Ropudiofa fané calumnia, ae exfecrabilis

Wa

li

P

blafphemia fuit, quam tefte hodiérno Evan-

»!&1

gelio aliqui in Chriftum conjecerunt dicentes :

If

22 Belsebub Principe Demoniorum ejicit Das

7H0nia; atficut nemo irafci folet fterquilinio,

uód fetoreim erhittat; aut cloacx , quàd

tl ii

Íordes reddat; aut fepulchro, quód graveo-

NT OPWP

lentes vapores exhalet, ita Chriftus verba ho-

um fnir

rum ealumniatorum , de quibus fcriptum eft;

] p.rocel'"m;ml

epul«

|

,

p

Conceptus IJ.

165

LITT

fapulchbvum patens eff guttur eorum, non cu-

ravit, fed huic obje&tioni leniter & manfue-

té refpondit, dicens : 4uz z0z eff mecum, con-

dQ -

tra qe ef. Nempe voluit Chriftus dicere:

quomodo in virtute Satane demonia ejicere

(rcus g

poffum, utpote qui non eft mecum, fed eft

contra me? quocum nil commercii mihi eft?

Al

Ipfe non colligit mecum homines in vitam

fed difpergit in mortem: non congregat in

t tre df

horreum Dei grana eleCta, fed illa conatur

difpergere & difperdere.

Ego fum paftor

oves convocans, fed ille eft lupus illas 4 me

N

J

avocans: Ego illas volo Deo offerre ,.fed ille

eas rapere ftudet, & aufferre: ego in fidei

dnkr p

unitate oinnes homines coadunare opto, fed

hocef, Ctr

ipfe omnes difcindere cupit per fe&tas & fchif-

mata, per herefes & idola: Ego charitatem,

Qu dl

concordiam, & pacem ubique predico, &

LR

commendo, fed ille odia, jurgia, lites &

bella ubique feminat; quid igitur mihi cum

illo, aut ipfi mecum ? quid mihi cum Sata-

!

E

na, cujus opera operibus meis contraria funt?

En! chariffimi paucis his verbis: guz zoz eff

atf

THecUm , contra tie eff , convicit Chriftus ca-

eholim b

umniatores fuos, &t ingentem difparitatem

eceruntiitfüïö-

affignavit , qua inter fe & diabolum interce-

du

di. Aliám ego hodie, & longé meliorem

foen i

paritatem facio; Nimirum comparationem

Wt C]OW ,8

inftituo inter Chriftum, & duos Patriarchas,

0,1

i

?

quorum opera & facta cum operibus Chrifti

magnam fimilitudinem habent.

Incepi infti-

Chalor

baho-'

tuere proceffionem de paffione Chrifti Domi-

libusüfif"fï |

i

j

nicis

-—

L

(

366 Dominica ÍLl. Qgrzdmgq/ïmæ.

,Jl of

nicis elapíis ; hodie illam continuabo, & no-

;;:ïu'schüimq

Ar

j

vas Chrifti patientis figuras vobis reprafen-

d

P

IVJ[

n i

jjatil

5

taboï; HF itaque titulus & fimul

b gt

j Ull

Propofitio.

gt

HRISTUS patiens dupliciter figuratus;

d wmvn,gcihcf

du

nempe

ag r

il t 'ïn f(

Divifïov.

g

L In Jacobo,

IL. In Jofepho.

. Attendite!

/

ET aL

ais

ouit, d d

Pars Prima,

agpstmbmot

N. I.

ONSTAT chariffimi, quód facob Matri

.yz:wshicamor/

C

fug Rebecce longé charior fuerit , quàm

frater ejus Efau, & forfan ideó, quia Efau

M

I)

l:

Md

v gnuarus genandi, €v bomo agricoia, to-

l

tüsque ferox ac. pilofus fuit, econtra Jacob

nf

lenis & vzr fgmplex babitabat im tabernacu-

máni :

ls.

Quidquid fit; certum. eft, quód Re-

D]

j

becca filium fuum Jacobum fummopere dile-

'n,

I

xerit, quod manifcfté ex eo colligitur, quia

l

omnem opecam impendit , ut benedi&tionem

l

nm

W

EI«I'U;]EUS

h

" Wi

Patris Ifaaci, & cum hac jus primogeniture

derivaret in Jacobum, quod etiam effecit, fed

Optg

quomodo? ur Jaceb ad inflar Efau pilofus

ho li

appareret , pellzculas. circumdedit. manibus ;

E(;]t]lfm, fïl'

€7 colli zuda protexit, ficque pre fenio ca-

IT Ditn

liganti Jfaaco Jacob vifus eít eíle Exfaq-,lwö*c T

AT

|

Wftg

Col?ceþtus II.

167

"lfibo, &HO-

k

l:

al eo benedi&ctus tanquam primogenitus, Si

lj rcpræ[m,

fcire cupitis chariffimi, quid per hanc figuram

. fignificerur, Divum Auguftinum interrogate, Aug rom.47

& licet : per hedinas pelles peccata,

per lib. contra

mendacium

eum veró, qui fe eis operuit, nempe per Ja-

C, IQe

cobum ille (ignificatur, qui non fua, fedaliena

t fpudns;

peccata. portavit, fcilicer Chriftus, INimirum

Divina fapientia plus diligens hominem, quàm

Angelum hoc divinum invenit confilium , ut

Rom. 8«

De Filius noftra in fe fufciperet peccata, &

eorum poenam exfolveret: veréJanguoves 10- yai ; ,.

Jiros zpfe tulit, Cv doloves moffros ipfe por-

idvit; & quem in finem? ut benedictionem,

quam nobis ftygius hoftis rapuerat, copiose

!

U

reparzret , & exhareditationem . eternam ,

quam eramus meriti, à nobis averteret. Que-

d r Ya

fo quan:us hic amor! fedubiamor reciprocus:

hirt, quit

j, qia Ea

RURSUS notum eít ex Sacra Scriptura,

N.IL

(

agricoln, f

quód

acob in Mefopotamiam profectus a-

toyra Jac

j

——

vunculo fio Laban feptem annis fervierit üt

)

j toberti.

paftor, non alium in finem , quàm ur filiam

h quöd RC!

ejus Rachedem in matrimonium obtineret, fed Gca, T

a d

quid factum? elapfío feprennio fubftituta eft

Jg, &

Jacobo loto Rachelis deformis & lippiens

bedidtnt

Lia.

Hoc ipfum contigit Chrifto, qui quafi

rimcgtut

famulus de cclo defcendit in mundum, ubi

uo populi erant fcilicer Judaifmus feu fyna-

um d

£oga, & genrilitas.

Delideravit Chriftus

d

l.

Rachelem, fdlicet fynagogam , quz propter

40 r

veram in Deum fidem pulchra erat pre defor-

p t

]

j

mi & idolola:ica gentilitate, Rachelem in-

ld [liü;

L 4

quam

3

(

168 Domunica III. Quadvagefime.

"

]

n

j

quam defideravir Chriftus, dicens: moz /im

lmm

miffus uifi ad oves, que perierunt , domus

"

gj

frael; Kuchel antem idem fignificat ac 0025

inng

"

imó pro hac Rachele fervivit, & laborzvit

j IIIJNB

s

interris triginta tribus annís; fedfruftra, nam

if

nuf z PF 4

1

Lia, hoc eft, gentilitas prevenir Rachelem;

" Eaj

hoc eft, fynagogam in amoribus & gratia a-

gt

pud Chriftum, feu quod idem, genulitasad

Chrifti thalamum introivit, ad Spirirüs Sar&i

3, n

ao

gratiam properavit, quam etiam recépit Chri-

A&. 15.

ftus, volens Ecclefiam fuam magis conftar? ex

PO

gentbus, é quibus & nos defcendinus;

jl stj

T.

quàm ex Judais.

n ]awbü j

aol hr

SED propius ad paffionem Chrifti ac/ceda-

N. III.

mus: conftat, quód Jacob duodecim filios

-s al

"mr; f

habuerir, totidem Patriarchas; fed nunquid

euam Chriftus duodecim Apoftelos afumpfit

euplt m

veros novz legis Patriarchas non carnales fed

[

a

at

fpirituales? Jacob Patriarcharum pater dum

ex Mefopotamia revertitur in terram Chanaan

u;wdwgs? Iä(

Gen. 5 2.

d

M

vl

que erar terra promiffionis, in hoc itinere ob-

vium fibi habuit iratum fratrem Efiu cum ar-

w hoj

Joan. 16.

matis; fed nunquid Chriftus reditmm parans

m ujrig

in celum, unde exivit,- obvium f(ibi habuic

lii ».'ig;

udam proditorem cum cohor:ee militum?

a

1f

d

lri

Tranfiit Jacob cum fuis vadum Jaboé, & fuos

divifit in duas turmas ; fed nunquid etiam

ddje

Chriftus tranfiit torrentem Cedron & octo

"p lo

difcipulis in ingreffu ville Gethfemani reli&is

E

alios tres, Petrum , Jacobum & Joannem af-

fumpfit fecum in hortum? Jacob plenus tri-

ftitia

j

|-

WM ( ;

169

Conceptus IT.

(; pj f

ftitia 2770:1 valde, & fictimens oravit: Deus

Ht doy

patris imei Abrabam, €? Deus patvis mei Ifaac

TIrar dc 0j

erue 1e de tamu fvatris mei Efau, quia valde'

Matth. 2 6.

» t liborgy

eum timeo; fed nunquid etiam Chriftus cz-

Marc, 14.

Jrüfra, ng !

pit coutviffari €? meffus ejfe ? pavere & 12-

itReler,

dere?2 nunquid po/ftzs geuibus procidit fuper Vac .2,

1 d gratias |

teyram ?. €9 n faczem f[uam orans? nunquid wvaie, ia

vqilissd !

ter eandem orationem repetiit : fazer 7u2 ! /] Matth, 16.

uitis Sad

pofftile ef , tranfeat d qne calix ifle?2 . Jacob

ii Cl

orans 7/22//t folus , & lu&tatus eft cum Ange-

ipcofar er

lo; fed nunquid Chriftus avul/us eff. 4 d/ci-

Luc. 22.

1 &ekmm,-

pulis? nunquid apparuzt i/li "dugelus de ce-

Jo confortans euzi? En| chariffimi quàm be-

ne in Jacobo figuratus fit Chriftus falvator

1 Chrfi at

mundi? fed necdum fatis.

Jacob vidit fca-

Gen. 28.

duglenin n

lam, & in fcale cacumen incumbentem Do-

s felngil

minum; & afcendentes ac defcendentes per

fs lr

eam angelos; quid hac fcala alivd fignificat,

momles l

quàm ecrucem, cui Chriftus affixus eft ? quid

m pit d

angeli afcendentes & defcendentes denotanr,

mar Choni

nili przdicatores?. Jacob ex Mefopotamia re-

ho tintre t

T

vertens in oratione fua dixitád Deum: 7 Za-

Gen. 32.

nBuane p

culo 1060 tvaufrioi Jordanem iffum folus ; €?

relium p

F

mumc cum duabus tuvtnis vegredior ; : quid ite

um ib d

aculus iterum aliud fignificatz, quàm lignum

ore miïinlys!

crucis, per quam due turmz Judei & genti-

! QXOE; i;1]

les à Chrifto redempti funt? En? hzc prima

figura eft, quam vobis hodie confiderandam

| mnqumf d

Cem L

propono fub titulo : Chriftus fi

gurgus in

Jacobo,

st

|

iif d

!

Va il

| d

Pars

jii

L $

1

lt

170 Dom?m"ca jll. Quadragefina,

n

j

j

«

, Ul

Pars Secunda.

l

17;;0

m

« 5

s

h

NJV.H

UCUSQUE. fpectavimus Patrem, nunc

x,(tl

L)

a

etiam. confideremus filium, fcilicet Jo-

Qi

jgiegi v

fepham, & videamus, quomodo & ipfe fi-

Certé nemo

j

gura fuerit Chrifti patientis,

meliüs Chriftum reprzfentat quàm Jofeph in-

gpim r

at d

nocentiffimus & caftiffimus Jacobi filius, uter-

d

que enim paífus eft innocenter, & uterque

g Q

^

4

ä

palfus eft acerbiffima. - Primó paffus eft Jofeph

18 p'em'ml]

|

odium maximum & invidiam fummam & fra-

P

tribus fuis, tum quiaà patre plus diligebatur,

g m

Gen, 37.

icandilint

& in fignum fpecialis paterni amoris ab eo

accepit trunicam polymitam; tum quia fratres

vll i

accufavit apud patrem de crzmine pelfemo ;

«f s r

z do n

tumv/dcnique quia narravit vifiones, quas in

Íomno vidit de manipulis manipulum fuum in

dunavdnt.

agro adorantibus,

Sed Chriftus longé majo-

st

n

ri odio habitus eft 4 Judeis, & quare? z4eó,

naljl?

quia fe filium Dei dicebat, & amari fe á pa-

TET

du

tre colefti: zdeo, quia veftitus erat pulchra

humanitatis vefte, quz omnibus virtutibus &

[

nu

gratiis ornata fuit; 2de0, quia eos accufavit

Q&t*fü

i m.m'

u

/

de crimine peffimo, reprehendens eorum vi-

tia; Zdeó , quia narravit vifiones, feu para-

tili

bolas, prafertim de vinea, cujus heredem

à patrefamilias ad agricolas miffum agricolz

i Bl

DT

; Matth, 2 1.

occiderunt; nam cogzoverum, quàd de ipfis

m & ll

diceret.

O fcelus horrendum! quid quzfe

D hürm'nö,g

in Chrifto odió dignum eft? ego cum Pilato

ml

uullam z2venio in eo caufam, Si quaro Pa-

irem

"gf

Conceptus 1.

171

trem coleftem, virgineam matrem, omnes

d

San&tos Angelos, omnes dicunt: ego nullam

invenio im eo caufam ; nullam incorpore, in

j Hll'Cm, Dun

anima , inverbis, cogitationibus, operibus;

l 'ülicet .

Refpondete igitur vos, & dicite Ó perverfi

b ( ipfe

Judei! quid ergo in Chriíto odió dignum eft?

Cttt nem;

I.Petr.2,

an ipfius vivendi modus ? /£Z peccatum . zon

i hfeph

fécit, imó nec facere potuit.

Quid ergo?

ts u

an ejus doGtrina? fed 1;lena virtute & fanicti-

*, f uerqut

tate fuit, Quidergo? an poreftas miraculo-

pziïuszü]o&gh

tum? fed fertraufüt bemefaciendo. — An fu- A&. 1o.

lm M.

perbia ? fuit humillimus; an ejus inhumani-

Jhs lh

tas ? fuit mitiffimus; an pulchritudo ejus?

h aors

fuit amabiliffima; an vita illius? fuit irrepre-

tungia fs

Cur igitur adco

henfibilis & innocentiffima.

Ti jf

invifus vobis Chriftus fuit, ut conquerens

Ào us i

dicat: od;o zmiguo odevumt me ; fevionibus Pfal. 24. &

pulm lum i

2

odii cireumderunt 1105 odio babuevumt me 9t

oan, Ij.

shrgo a

gratis; veré gvatis , quia innoceuter, & fine

i quie! i

ulla caufa? Cer:é in Chrifto nulla caufa odii

r eà p

€ft; ubi ergo? ubi? in quo? Ó peccator!

sen puldi

hic pulfa pe&us tuum , & dic poenitente cor-

rbf

de: zea culpa! smea culpa ! suem üaxima Val 10*

TIVD

culpa! tu, tu odifti Deum, quia amas pecca-

ylens eorim

ta; tu odio esDeo : 2/tzffrmis odio babet pec- Ecc. v*.

us, lp

1

catoves ; odio fuzt Deo impius, & zmpietas 9? 1

us hd

ejus ; Ícilicet fuperbia tua, impudicitia tua

&c.

sl g

!

Et hinc quia tu in tanto odio apud

UI

1

//)

Deum es, ideo Chriftus in rento odio fuit

j fl

[ml qud

"

apud homines, ut te reconciliaret Patri fuo.

li

r

qu

yil

Perpende hxc!

Sl ;no r

g

PARI-

i

y

Are-

172 . Dominica IH. Quadrageffme.

h

I j

N.V.

PARITER Jofeph figura Chrifti patientis

J

(yii

MUl

fuitin venditione. " Videamus chariffimi, quo-

FT

modo figura cum figurato conveniat;

Vendi«

gt

tus eft Jofeph, & guomódo? veré innocens;

» ) Pm 95

Iimiliter Chriftus venditus eft fine ulla culpa.

m

Venditus eft Jofeph , ä. quo? confilió Jude

"m

m

fratris fui quarto geniti; pariter & Chriftus '

)

?

]

J

i

tü

p d

venditus eft à Juda Ifcariote.

Venditus eft

li, gt

Jofeph, guo pretz6? viginti argenteis; Chri-

ítus venditus eíft carids fcilicet triginta; &

l

gt

quare? jofeph fervus erat; Chriftus Domi- s n

nus: Jofeph adolefcens erat aliquantum ex. um

cedens decimum fextum atatis annum; Chrie. ii (

ftus vir fait triginta trium annorum; Jofeph /!

ftitati,

purus homo erat; Chriftus homo & Deus fi-. !

fephäfnnibus,

mul; igitur non fine myfteriis carius vendi-. ilfepe

tuseít. Jofeph venditus eft, zui/us? Tfmae- niils:

litis peregrinis, ignotis negotiatoribus; Chrie. ^stimt

ftus venditus eft Judzis Principibus Sacerdo- u jitin

tum tanquam juratis hoftibus fuis, fanguinem — urisd p

ipfius mortémque fitientibus. Jofeph vendi- m

tus, ad quid? tantüm ad fervitutem; Chri-.— lii

ftus vendiris eft ad mortem.

-

Denique Jo- dul

feph venditus eft à Juda frátre homo ab ho-. lusl

mine; Chriftusautem á Judavenditus eft, Do- LT.

j

minus &fetvo , patera filio, magifler 4 di- — ii

Aj

lrm

j

fcipulo, Rex 4 fubdito, Dens ab homine, d

L

creator àicreatura; heuquid hoc? quidergo w

mali fecit Chriftus, ut ficvendatur? refpon- s.

deo iterum cum Pilato: ego zu//am invenio

,Tflgï'lm conmjaïd

24 eo caufam.

Nempe nos vili pretio, feu

LT

moríu pomi venditi eramus in zternam D&-

T

imo

S

"tf [

Coneeptus 1.

173

(ori patien

monis fervitutem; ab hac ut nos liberaret,

Cltifimi, qu

venditus eft. Chriflus. Cogita à peccator !

i Veng,

quoties Chriftum de novo vendas pro viliffi-

A inorey

mare? pro momentanea voluptate? pro vili

ntula euly

munufculo? pro exigua pecunia?

Cnflid Tuls

1 d Chrifty

QUID jam dieam de captivitate Jofephi 8;2'.5]3b VT.

Veditus d

Chrifti? Ille captus eft, antequam venditus,

wttes; hr

hic venditus, antequam caprus eft. — Captus

t tn, &

eft Jofeph à fratribus fraudulentis juxta illud :

fs Doni-

dicemus , fera peffimm devoravit ewmj pari-

lum t

ter in captivitate Chrifti non defuit fraus, di-

ii

cente Juda: quemicunque ofculatus fuero, ipfe Mare. 14.

€ff tezete eum , €7 ductte cautà.

mnyrun; Ti

!

Captus eft

lono D

Jofepháfratribus, qui tefte Chryfoftomo tan-

1 ID V

quam beftie quedam, ubi agnum confpicate

/wiw? lia

fuerint, in ipfum infultum feceruat; pariter Matth, » 6

torbus; hr

Chriítus tefte facrotextu, magná violentiá ca-

lts r

ptuseft. Jofeph funibus ligatus & in cifter-

z

i, lingura

nam imrmiffus eft; pariter cozprebenderunt Joan. 1.

Jfipher

gefum, €? ligaverunt eum. O'horrendum fpe-

qurem; Qu

Gaculum! fed videamus magis horrendum;

Duiqt p

fcriptum eft, quód Tofeph iterum venditus

t homo d

fit, nempe Puttpbarz evuuchbo Pharaonis va- Geo. 3.

gifiro mulitum, á cujus uxore ad adulterium

axlins d D

, malirie

follicitatus pallium potius, quàm innocentiam

as d) I

reliquit. Simile quid contigit Chrifto 4 Synago-

hod gt

£23. que innocentiam ipfi aftuté & nequiter

,ndarur?m?üf!'

rapere volebat, modo quarendo falíum refti-

T

monium contra Jefum, modo adjurando eum Matth, 26,

juipe t

an filius Dei effet; & quid fa£tum? quampri-

j

: .

mum Chriftus faffus eft, fe filium De1 effe per

verba

1.

(WW

174 . Dominica HT. Quadragefima.

m

j Ji

