hypoftaticé, feu perfonaliter.

Jonathas 1n

jl ?W.*

, m

-*fignum amoris dedit Davidi regia fua arma,

& veítimentá, paítoritia.autem Davidis non

ispr jIi

anpeyiggatt

affumpfit; at Dei filius, dum fa&tus eft homo

lus dilexit, & quare?: quia non folüm per-

ipamdu r

&

€

Gtiones fuas divinas communicavit filio ho-

[ prohin,ïnm*

ndls nl

minis ; fed viciffim hujus miferias & neceffi-

*tates acceptavit.

Jonathas habuit juftam cau-

ibwi Ngo]

fam , ut fic diligeret Davidem, quia tam ge-

dnumintp

ipemoro m

merosé & fortiter proílravit gigantem Go-

liathum hoftem & terrorem totius lfraelitici

las guia

populi; at Chriftus nullam caufam habuit

inptit i d

fsl morii,

tantopere diligendi hominem utpote peccato-

rem , qui à ftygio Goliatho turpiffiné vi-

fs a di

&us eft,

hi d

&v at u

N.VI. - SED necdum fatis, Saul injufté perfecutu&

Is lg g

eft Davidem ; putabat enim illum infidiari

Vl

Regie fue coront, &v affet&tare Regnum ,

Qu lumgy

dicens: guidezfupereft, uis folum veguum?

pitioflis

qug fuípicio falfa fuit; econtra Deus peccá-

V Dir i à

Gos, j,. tOri meritó iratus fnit, utpete qui Divinita-

VU u

tem appetiit ad vocem ferpentis: erz£z$/fcut

[

dii.

Et hinc mirum non eft, quàd in homi-

nemlara fit. fententia, /Z/7us suortzs eff. Por-

ro licut. Jonathas oravit pro Davide, dicens:

quave .

f

4f

T. lt |

quare ortetur ?. quid fecit ; ita Chriftus o- Luc. 35.

Vtt d

ravit pro nobis omriibus, dicens: pa?er di-

hg ].

agütte illis, : mon emim fciunt , quid faciunt.

T0

Certé graviffima fuit ara Saulis in Davidem,

! fidn

1d. quod manifeftà patet'ex €o, quia propter

l tempe |

cum transfodere voluit Jonatham filium fuum ;

Og m

&r.Seul plures adhuc. babebar. filios . fcilicet

f umi,

Isbofeth, Aminadab ;; & alios; econtra coe-

Avdi n |

leftis pater. propréo fjlio fuo mom peperctit ,

TY

I

nempe unigenito.ac chariffimo , /ed pro zo-

x(&mw.

bis.omuibus ràdidit ilfum ,. in. vulnera, in

t n

|

opprobria, in mortem ipfam. Denique tam

d.

jonathas quàm David effugerunt lanceam fu-

ujlan. |

ribundi Regis Sanl; at Chriftus non effugit

IT

lanceam irati patris, & juftitie divine; imó

]

jato (

]

in emortuo jam corpore i&tum làncez paffus

n t

j

En?

ultimas fanguinis fui gutulas . effudir.

dia li

dum pendet in cruce Chriftus pro nobis paf-

V t

ius & mortuss, meritó amor infultare po-

gl v

1uit morti ; ac dicere: «/z eff zmors. vitforia

zua?. Nempe abforpta eff mors 2u vitloria

amoris,

Hec dum conlíideras. Ó cor penis

xens! luge & . deplota mortem Chrifti, ficuc

W&cums

s i

David deploravit mortem chariffimi Jonatha,

Md

quando illum in pfelio contra Philitzos cum

parre fao.Saule occubuiffe audivit.

Imó fic-

j füklfl r(gïlf

v

ur David etiam deploravit fummum hoflem

fuum Saul, ita tu non folàm amicos tuos,

T

as

nimicos diligere

: chd euam i

iÁcas,

T

F,,m- t

ii

ü L

,n '

Pars

æDaïl"-f-:

2

j

(

Dominica Pklf)tnrum.

446

"

D

Pars Tertia,.

: j g

yn X

[uam

ENIQUE cónfideranda etiam eft fortitu-

o

N. VII. D

jj nimd

do amoris in Chrzfzanifmo, utpote in

quo maxima abundantia eft fortiffimorum

ind.

Heroum, in quibus chriftianus amor con:

tempfit morrem , devicitque,

Ex plurimis

iLl

diramor 4

hiftoriis defumo unicam; fed hzc unica fát

manifefté oftendet fortitudinem amoris. Saris

a Átc amor

&us Paulinus Nolein Campania Italiz Provin-

cia Epifcopus totus charitati erga proximum;

v'np hm

1

ab Ochnee

prefertim erga pauperes addictus erat. — Elu:

xit hac virtus in lllo femper; at tunc clarif-

lr a

al non t

fimé, quando Wandali gens barbara ex Affri-

ca in Italiam irrvperant, & provinciam Cam«

amanum g

fnitis ab

panig, ipfámque urbem Nolam expilárunt ;

abdu&is plurimís captivis; tunc enim Prz-

jj f

In viya 22,

audtmins m

junfi.

ful Paulinus pro redimendis captivis omnia;

qua habuit; liberaliter expendit. ' Poft tem-

a n

ia dui, d

pus aliquod accurrit ad ipfum mzfhiffima que-

dam vidua, rogans, ut filium fuum unicum

106 not (V

à barbaris in Affricam abreptum, factüme

iftn od

que ibidem apüd Genérum Guntharii wan-

tsl od

dalorum Regis mancipium-& dura captivitate

Is n

pecunid redimerer. ^ Quzfo quid egit hic a-

Tl lg

mor? pecunie nihil fupererat, adeóque vix

Á

|

TE

ulla etiam redemptionis fpes; obftup:ícite

wj

chariffimi , & percipite, quàm ingeniofus fit

W";lpro At

amor.

Preful Paulinus, cüm nihil ultra ha-

VAl

beret, quo captivum hunc redimeret, ipfe

M

in Affricam trajecit vili. vefte indutus inftar

EL

opcrarii; & quia Dominus , apud quem deri-

nebatur

d) m)m,',,

"Couceptus PL

447

nebatur viduz filius, horti culturá delecta-

batur, tanquam hortulanus, colendis hortie

M fortim.-f |

Íe, & operam fuam addixit, ur fic captivus

du

Adolefcens matri fug reftirueretur, quod et-

TAPUR |

iam factum eft,

It (on.

1 piirig

SANE ftupendam iternm hic /fortitudineme VIIL

vuria ft

exhibuit amor; ariterum infinitles major hoc

s u

|

[

amore fuit amor Chrifti erga nos homines.

TU ,

Verum eft, redemit Paulinus captivum; fed

od

hic homo hominis redemptor fuit; econtra

v D

quód Chriftus Sacerdos fümmus, Epifcopus E-

tmucád.

pifcoporum, Rex Regum, homo & Deus fi-

ii

l

mul non tantüm unum hominem ; fed totum

ravinciarq( 1

humanum genus redemerit, utique aliquid

j

infinities majus eft ? Paulinus liberavit homi-

i tgint,

j n n

!

nem d captivitate wandalica; at Chriftus libe-

ravit homines omnes ex fervitute ft

2 gj

ygia, q.u?

IU

longégravior erat, Paulinus fe ul

tro infer-

fiimique

]

vitutem obtulit, fed ralis fervitus habetur

hum Uf

jnn

ranquam mors civilis ; econtra Chriftus ad

, f

mortem corporalem , & ad omnis

eneris

cruciatus fe obtulit. Denique verume

$

o

quód

Quici v

d i

Paulinus geftaverit in fervitute fua pro mitra

gi3 )u

Epifcopali, vilem hortulani pileum; pro E-

f idm"',g

ifcopali pallio, pauperem operarii tunicel-

j

a

m; pro pedo Epifcopali, ligonem & ra-

j; M

rum; pro aureo annulo, catennzs & funes;

j ingtfäfï

11

j

LA

pro Epifcopali cruce aurea in pe&ore, mille

rf

J

cruces & incommoda fervilis captivitauis, quae

omnia in labore & fudore vultus fui volens

:ng mdü)

& lubens toleravit, dummedo fua liberrate

IWa-

j

A

4

|

448

Dominica Pztlmamm.

:

|

fruatur captivusadolefcens, Verüm long? ia*

EL

jora funt, que pro nobis paffus et Chriftus in

horto Gethíemani, ubiredemptionem noftram

Qul

ordiebatur in labore maximo, in füdore- fan-

guineo , ligatus paulo poft catenis & funibus,

(itche

Ípinls coronatus, arundine illufus, clamyde

coccinea indurus,. cruce oneratus, cruci affi-

Ti

xus, & in cFuce mortuus.

gt

Epilogus.

qrigt

ON dubito, quin confiderata hac amoris

Cs 0f

N

fortitudine fummopere jam doleatis cha-

riffimi, quàd vos haclenus in amiore Dei (nil

!

dicam de amore proximi) ram lanquidi fue-

|

rits. Non dubito, quin confiderato fortiffi-

— deitim

mo amore Chrifti jam fortiüs deinceps ama-

xe didiceritis.

Dole igitur Ó cor! & vehe-

tatdo; did

t.t us

menter dole, quód hactenus majorem odió

quàm amori locum dederis," En! clamat ad

vt ii

ie. Ó homo pendens in cruce Salvator tuus:

pone me àt fAgnaculum fuper cor tuum ! hoe

eft, ama me ex toto corde, & exclude om-

h

nem amorem peregrinum; totus tibi figár in

TTR ln

orde, quipro te fixus fum in cruce! Imó

DT

gonemeüt fignaculumfuper brachium tuum, &

WOFU

FITT

deretn. j 1

quidquid agis, age amore miei! Ego 77 cUd- i.

QU d

vitate perpetuadilexite; ergo lic amane

n & famam l

tem te difce redamare fortiter,

Votritlds

vehementer, cCon-

74 fl

ftanter.

Mu

Conæ :

* Jl

D Dlm C

^il

E ('O)-äþï-;r 317

"Ut hngin

d Chrfïfus l

exseeseescooS

Men ifram

Mitore li.

i unbu,

i

. Conceptus Septimus.

l

|

"" tlmyds

d Catcþhätico-Do&rinalis.—; ;

THEMA.

þ, Q df /

|

"Turbzx autem, qux przcedebant, &

t u tl

quz fequebantur, clamabant, di-

nl

centes: 0 fznga! ^ Mattb. 2r.

m

t lmquidifm-

Synopfis..-

iil

WT

. Sextum novz legis Sacramentum

tar t

€[t ordo; dicitur proin in hocfermo-

iij od

ne I. de ejus effentia & diverfitate,

j d

Mugror

2, de ejus valida & licita fgfcegdanc-

artun

: 3&(a*ludt n

Exordium.

j wb

( ER'TE hodiernus Chri(li in jerofoiimäm

POT

ingreffus ad invidiam Romanorum-:vi-

at

€orum gloriofus fuit; & quidni? Scio equi-

] mti'ï EgD u

dem, quód illis ad majorem fui nominis glo-

t g;gohüï'

riam, & famam quafi perennaturam fpeciofi

arcus triumphales ere£ti (int, quibus arma &c

g

,a

Ípolia hoftibus ablata cum maxima pompa

&:.

affixa cernebantur. « At fimilem pompam fpe-

&avit Jerofolyma in triumphali Chrifti i«

F. Dorn, Drurn, Conc.P. F. Ff gre-

fm)

l

P

Dominzca Palmarun,

;

(i

reffu, "Tefíte facro textu totus feré populus

|

d filur.

1

u

ol t

timo exultabat gaudió, & quodammodo

i

certabat plures & majores Chrifto exhibere

yli m d

honores ^Alii fraveruzt veflimenta fua in

m provi'nu

«ia, ali cedebant vames de avbovibus , €?

;i*ibtlSa qu P

Jieruelant iu via; denique turbe omnes,

ao QU

uebantur, cla-

av t

qua precedebant ; & que

o David! nun-

zualant , dicentes: 0 fauna

7l

«s Edf

quid gloriofus, & gaudiofus fuit hic Chrifti

«dhy iidtls

ingreffus? fuit enimvero gloriofus. Ar quid

lrl of

intelli

itur per diverfas hafce turbas Chriftum

a Ordn

prace

4

entes, & fequentes? Significatur cha-

s od

riffimi per turbas illasuniverfus fidelium catus,

u dedand

quorum alii przcefferunt Chriftum,àt Hebrazi;

Quzritis pri-

alii fequuntur, üt Chriftiani.

J

ino , quinam ex chriftianorum cetu. palmas

um aof )

praferant? Refpondeo: Hi funt Chrifti Mar-

tyres, qui pro Mar

tyrii palma fanguinem fu-

r prr.

derunt,

(

Quaritis fe

cundo, quinam ex hoc

cetu ramís viridibüs viam infternant? Re-

[

Ífpondeo: hi funt omnes, qui virore caftita-

1is mundiffimam Chrifto viam in fe preparant.

D die

gv

Quasritis tertio, quinam ex hoc cetu veftes

e€xuant & Chrifto fubfternant?. Refpondeo :

[

hi funt viri Religiofi, qui amore Chrifti exu-

uhtamorem mundi, & cum eo omnia bona

ui-

!r

j

&z commoda terrena,

Quaritisquarto ,

nam ex hoc catu clament: 0 /azza filio Da-

"TU

1f

vid? Refpondeo: Hi funt Chrifli Confeffo-

r€Ss,

ui voce & vità Chrifti gloríam teftati

t

71 Ab ii

funt,

Quaritis quinto, quinam denique ex

hoc egtu Chriflum in junentum tollant?. Re«

à d igg u

fpondeo ;

t m

H

JoM

Conceptus 1.

. 4ft

QIodinmoi

fpondeo: Hi

funt Apoftoli eorümque fucceft

D

Il exare

ores, fcilicet facerdotes, & concionatores,

Mtt u i

(lui Chrifti fidem orbi intulerunt, Ícilicet.na-

tionibus, provinciis,

L

& infidelibus quibusvis

s |

l

ominibus ,. qui

priüs afini erant fine jugo ;

!

j

i

DN

poftea autem Chrifti jugum in fe füfceperunz.

|

l

ib u-

Nempe viri facerdotales; concionatores, Do-

f C

&ores Ecclefiaftici Chriftum in afinos tollunt,

i had

hoc eft, infideles convertunt;

hi enim fpe.

cialiter ad hoc officium deputari

Ts Qu

funt per Sa-

i

cramentum Ordinis, quod fufceperunt. Vul.

tis chari(imi, ut vobis hoc Sacramentum fu.

Mldums

fj

fiis declarem? fiat; dico ergo

. Qu p

L

m a pont

Propofitio.

stb

(;/

S

Extum novz legis Sacramentum eft Otdo -

:längumemï :

agetur porro breviter

qpam ek v

« M

Divifio.

drore at

Mæpmäh

L De ejus effentia & diverfitate,

y as

. l. De ejus valida & licita fufceptione, — At«

tendite !

2 M:

a

g o

Pars Prima,

j qua(logl

l

ii

^

d

RTUM e& 5

q

uód ab ipfo mund

1 €xor-

CL

(i

dio femper fuerint aliqui fpecialiter ad

N.L

cultum Deo exhibendum in tabernaculo con-

i glomn

munc 1

ftituti, & à reliqua turba plebeja moribüs &

p»

vitáfeparati, Quinimó Ethnici gentiles & pa-

(

h

2

gani

(

442

Doininica Palnaraum.

j mmi(äs f

z

p g. gini pro fuorum Deorum cultura (qui tamen

Pb

dii non erant, fed demonia) habuerunt mini-

gl 2

flros & pontifices 4 multtudine laicorum difz

r p

feparatos; & quarb ? ideó quia indignum

cenfebant infimz fortis viros admittere ad mi-

;j, i s

sto,

nifterium diis fuis exhibendum.

Jam veró fi

talis honor Diis falfisexhibitus eft, cur inle-

i ao r

ge Evangelica Deus verus non colatur per ali-

siminjtni

jn; qe'

quos ad hoc minifterium fpecialiter ordina-

tos, fcienria & moribus approbatos facexdo-

UE

W Qü,' & üt d

tes?^ obmutefcite itaque heretici, qui dicere

audetis, omnes homines charactere baptif-

m Sctmey

mali infignitos effe Sacerdores.

Nunquid

jt, &er n

Num, j.. olim Deus precepit Moyfi, ut tribum levi ad

fitus if

.

cultum tabernaculi applicaret, & nullamaliam

d'pilü

Nunquid

s. Reg.6. ad hoc miniílerium admitteret :

i 1 ii

ideÓ.Oza manu tangens arcamDomini, quod

3 f16150]

a cmentu

fui officii non erat, fed levitarum , fubita

. Par26. morte percuffus eft à Domino? Nunquid Rex

ii t

Saul, quia praefumpfit offerre holocaufta Do-

A p (

mino, abjeétus eft de regno füo? . Nunquid

t od

Ozias Rex Juda, quia aufus eft adolere in-

j b o

cénfum id templo Domini, quod ad folos

m d

- pertinebat facerdotes , fubità leprá eft infe-

IRERC CQNNUS

&us , & leprofus permanfit per toram vitam

Val lg

fuam ?- Cur ergoinlegenova, quelegem ve-

", G

terem longé excellit üt veritas figuram, lux

A0ntfm dre B

umbram, & facies viva fuam imaginem, ad

Ut

minifterium Dei non ordinentur viri fcientià,

tf f

habitu, vità & moribus á turba vulgari fpe-

A? lii

cialiter diftin&i ,. de quibus dici poteft: vos

€7 mini-

intam, d

elegit Dominus, ut flet1$ corata eo ;

"iittrgn j

ffretis eit

HIS

r

!

;

i Conceptus PH.-

.453

if QU at

HIS premiffis facilà cognofei poteft, quód N IT,

CUR rj

Sacramentum ordinis bene ,& convenienter

Konnd,

inflitutum fit. þoxrro ordo híc non tam con-

Mi ! fideracur

pa/ftvé feu pro ipfa poteftate, quàm

Itreadimi.

aClivé, hoc eft, pro ordinatione; definitur

[

|

jmeroft

autem ordo, quód fit Sacramentum zovz /e-

j nl

v poteffas ad. ali-

gis, quo ordinato confertu

t pl

quod münifferium circa Evchariffiam exbi-

Á

i ordiye

tendum ; que definitio facile cuilibet ordini

i dul

in particulari applicari poteft. Certum ita-

i qiiut

ue eft; & defide, przzó, quód ordo fit ve-

AWU -rum Sacramentum , prout Tridentinum defi-. T'rid. £« 5.

-

EC.T.Can. ji

t Nl

nit, & ex coetiam patet, quia eft (ignum di

gb

vinitus inftitutum caufativum gratie juxta il-

n

lud Apoftoli: adroneo te, ut vefufcttes gra- *- Tim. t-

i Nepi

t Dei, que eff im te pev impo/ftionem

D qo

mamimm ieavum. — . Cerum eft fecundó, quód

i, li

hoc Sacramentum inftitutum fit à Chrifto &

NagitN

quidem in cana ultima, üt afferit Tridenti- Trid. C23;

mlocauüal)q

num, quippe Chriftus tünc utens poteftate c.r, can--

i Nuni

excellentie Apoftolis contulit presbyteratum,

d

dicens: boc facite im smeam. commuemoratio-

P

"

2675 ergo & reliquos ordines, utpote emi-

Wmmu- nenter contentos fub illo.:. Certum eft Zer£zo,

wun? quodfeprem fint ordines, quosenumerar Tri-

entinum ,; quorum quilibet fpecialem fun-

NT d

usl

éHonem: circa Evchariftiam annexam habet.

,

n

;

Sic facerdotium requiriwur ad confeGtionem

p

Evchariftie; JDzecozatus ad affiftendum zz-

"

l

l

n

"

uediat? facerdoti; Subdiaconatus ad eandem

p

Q5 affitentiam , fed zzediatam tantüm , parando

T

3

D

j tamen materiam in.vafis /acrzs; 7dco/ytbatus

xoy

"8

i

^

pra-

3

(

l

LA

454

Domninica Palmavtm.

AV h

refentando eandem in vafis zoz facvis: exe

iab

orczfdatus cooperatur ad difpenfationem Ev-

jj n

chariftiz liberando Energumertos: Le&ora-

,gis i

2us infiruendo fideles :: Qffiaviatus excluden-

do indignos.

Porro tres primi ordines vo-

.alb

j fimmuns

cantur /gcrz £? zgi070re$, tum. quia accedunt

immediatids ad confectionem Evchariftiz;

j ts

tum quia habenr annexum votum ca/Zizatzs

s n

& ordinatos in eminentiori gradu Ecclefiafti-

» V(Miü; Cäa[

-ce Hyerarchie conílituunt, — Reliqui quatuor

if mbl

i, p egïw

vocantur zz/gores €? zom [acri, quia di&tis

prérogativis carent; quilibet tamen ex com-

flb

memoratis feptem ordinibus eft verum Sacra-

jpri g

mentum, quia, dum "Tridentinum ordinem

l; fervand

Sacramentum effe afferit, abfolaté & indi-

vanonias, d

ftin&é loquitur.

&t um

Accedit, quód quilibet or-

do habeat materiam & formam f[pecialem;

a dur Minon

ac imprimat chara&terem, eó quód nullus

sjb f

[3: iterabilis.

N.IIL — SCIENDUM infupereft, quód matería cus

hus

juscunque ordinis fit traditio rei feu inftru.

menti alicujus ab Epifcopo fa&ta ordinato ad

ICING

fignificandam poteftatem, ac offiGum parti-

Á

L nf

culare ordinis fufcepti, fub certa formula ver-

Ti hr

borum, ante quorum finem inftrumenta ab

TUR g

ordinando 22y//cé attingi debent; quia al;iàs

Mitimtrda

j

F

ordinatio effet dubia & fub conditione repe-

rinis hn

trrid, feff cenda,

Rurfus ex Tridentino conftat; quód

^m d d

R6 & ov ipavit ^ minifter valide ordinationis fit o»

€àn 7:

! qii g

mnis Ep :copus legitimé confecratus; Extra-

1 d dl

erdiuarius autem minifter nempe ex fpeciali

privi-

Ej IïlfCEPIiOHI

Ilj

Conceptus Vj].

4f$

I /;lfl'i!: r

privilegio & delegatione Pontificis poteft effe

Vitünem D.

fimplex facerdos.

Ut autem ordinatio etiam

lj » [e[]ym. '

licité fiat, minifter illius debet effe Epifcopus

A eolden,|

proprius ordinandiratione originis, domici-

iünts vo.

lii vel beneficii; pariter debet effe in. gra-

i trunt

?ía, & immunis ab omni cenfura.

Denique

Buifig;

ordinis effe&tus funs duplicis generis: aliqui

n (f

uafi Zgtrzz/éci, quales funt poteftas fpecia-

i edelafis

lis, gratia, chara&ter; aliqui quafi exzráz/e-

i

ci & favorabiles; fcilicet aptitudo ad benefr-

i, qiuis

cia, privilegium forz €? canonzs ; quibus ef-

W UP

ifeGtibus tres alii onerofi accedunt, nempe ob-

EU

ligatio geftandi tonfuram & habitum clerica-

iopum qtoz

lem, fervandi caftitatem, & recirandi horas

d d t

canonicas, ad quas obligantur omnes benefi-

qi guifiö:( f

ciati, quamvis tantummodo primam . tonfu-

s r

ram aut Minores habeant; uti & omnes in

Ü qhoü n

majoribus conftituti,

MT

Pars Secunda.l

as d

Vi

ACTENUS percepiftis charifimi, que- N.IV.

H

nam fit effentia Sacramenti ordinis, quis

u D&W Fü

hg

J

ilius minifter, & quos producat effe&us ;

nunc ulteriüs percipitote, quid ad validam &

"Ts

J!

|

liciram ordinis füfceptionem requiratur. im-

20

M

primis fubje&um ordinis, feu fufcipiens or-

[

«n

dinem debet effe zza/cu/us, & quidem Zapti-

um d

TU

la ob

L[

&atus, quia baptifmus, ut fepius dictum,

janua eft ad reliqua Sacramenta. Ruríus ad

g

T

AU

W

licitam fufceptionem requiritur, ut fufcipie

«N

j q

Ffa

ens

(!

456

* Domzzica Paluarum.

" fin

ens fit.in ftatu gratiz, ut non fit irregularis;

cenfuratus, & obíervert alia requifira , inter

äzfcmæpf"'

que eft jejunium; ideft, abflinentia 4 fump-

, if

tione cibi ante ordinationem.

QUs

ag Qiinis

N. V.

ULTERIUS ut quis licité ordinetur, imó

& prima tonfurà initietur, requiritur juxta

p

ais 27

Tridenünum, utfit confirmatus, faltem fub

veniali — Deinde requiritur in ordinandis de-

n 2

bita fcientia , faltem in illis,| qui ád Sacerdo-

qicam ( ml

tium promoveri volunt, quod fat élaré indi-

is; mod t

Ofe. 4*

cat Dominus per os Prophete : uz tu fci-

Inte du Y

wfint hn

entiam repulifei , vepellam ego te, me [acer-

dotio fungaris mihz. Nimirum requiritun,

1 quud g

am foert qr

ut Zon/urandus faltem fciat rudimenta fidei,

item legere & fcribere ; ut-Mizorazdus lin-

hory &H n

guam launam intelligat:. ut fubdzacouandus

s irem

€7 diaconaudus fint inftruGi litteris ; & fci-

alnis der

ant ea, que ad. ordinem fuum exercendum

as d

pertnent: ut Pres/yterandus habeat tantam

fections l

Ícientiam , ut poffir populum docere neceffa-

ria ad falutem, fimulque adminiftrare Sacra-

menta, Rurfus ad licitam fufceptionem Sa-

|

cramenti ordinis requiritur vite & morum

Wi

probitas, eo quód perfone Ecclefiafficz tan-

pir ha

quam fpeculum & exemplum vitze effe debe.

ant aliis; imó quafi duces, qui alios in cce-

D

fu5 tl

leftem patriam introducant.

Si igitur tale

lls t

fpeculum. peccati maculas haberet, aut mo-

AODI d

rum deformitatem ,. nemo illud aftimaret;

W tlf (

& Íi talis dux ipfe aberraret à via, potius fe-

du&or foret quàm dux, & commiffum fibi

Q nf

LT

gregem

!

* Conceptus FIL.-

457

flf j ifl'fgu!a 3

gregem per fcandala data in foveam damna-

At i

tionis eternz pertraheret? fcriptum enim eft:

l[ j fump. |

lagueus vuzue populi snez facerdotes azali.

DNEIQUE ad licitam fufceptionem Sacra-

N. VI.

, inj |

menti Ordinis requiritur etiam certa, & À

i j

jure prefcripta ztas; nempe ad Subdiacona-

«dtm fj

inxds d

tum annus 2:. ad Diaconatum 22. ad Presby-

terarum 24. ubique completus, Ad primam

ii Segds

tonfuram & minores non requiritur certa z-

t d

tas, modó antea requifita adfint: quamvis

qiihi

ante annum r14. faltem inchoatum tales non

i fs

poffinr obtinere beneficium | Ecclefiafticum,

Ri i |

Imó quodfi quis /czezzer ante legitimam eta-

f d

tem fuerit ordinatus, talis ipfo jure fufpen-

Jl

ditur, & fi in tali fufpenfione miniftraverit,

filendt

efficitur irregularis. Ceterum ficut minifter

lrcis 4

ordinis debet habere intentionem, ita pari-

2 gt

fb n

ter fufcipiens talem habere debet, precipué

fi ufum rationis habeat.

ht nttle

aol t

Epilogus.

li

p n t

UM igitur Sacramentum Ordinistam maz

C

od

gnum fplendorem continear, ut fine il-

gt

lo Ecclefia quafi Babylon quazdam, aut JEgy-

d

ptus tenebrofa foret - meritó perfonis Eccle-

T

1. À

p |

fiafticis omnis honos , ac reverentia debetur,

dl

pracipué Sacerdoribus, qui 4 Deo vocantur

Q Mui

emus eletum €7 gens fanta. Ve igitur il-

j

f

I

(i i

"'O' i

s! qui fanctam hanc gentem non zfílimant,

h

imó in eam, mordacem quandoque linguam

u

p

al

b

€xa-

qu;flbl

458

Doninica Palmarum.

T.

exacuunt contra expreflam Dei, prohibitio-

[

l dminfhlsaf

nem: zo/ite tangere Cbriffos 0e0s. — Paucis

s i

qui parvi zftimat Sacramentum Ordinis, ille

)

rj pmcr UE

Job. 1o: detrudétur. in locum illum , ubi zu/Jus ordo;

Yy.22,

Jed fempiternus borror iubabitat.

l Augid

, herdpuum

***»æ»æ*»x»*x—****x—æx—xï

,üifndus &

**************f**

gavdercclne

d n lib

. Sgillt

Quaítiones Satechii*cicæ-,

a hn d

ardin u

Sexto nova legis Sacramento,

f(ilicet de Ordine.

, m p

bent inter d

. K NUid eft ordo? A. Eft Sacrsmentum

amnes d ln

zove legis, quo ordinato confertur

p m

u pricpds

poteftas ad aliquod sginiflerium circa Evcba-

nferaiont

vifHam exbibendum.

. Quis inftituit hoc Sacramentum? — 72

Q&l;cm Qf

Chriftus Dominus,

Quando? in ultima cae-

wosindun

na, ubi Apoftolis presbyteratum contulit,

18 g

A m

Qnuot font in Ecclefia ordines? A. Se-

tem : Oftiariatus, Lectoratus, Exorciftatus;

püimitis

frodewds

Acolythatus , Subdiaconatus , Diaconatus,

Presbyteratus,

Q ls

., Nunquid etiam prima £ozfura eft ovdo ?

wf n d

R. Eft rantüm difpofitio ad ordines, feu or-

Rtti ial

do Jatà fumptius, -& nudaadoprio perfone in

( Arer

clerum,

«.flü DL

2. Saltem Epifcopatus eft ordo proprié di-

Wa

Gus; ergo funt plures, quàm feptem ordi-

?

.....

ls

4

nes?

iT

|

,

^If

uafiiones Catecbiffica. 4;49'

s ml

nes? A. Eítordo, fed à facerdotio non zda-

, D

1326 diftinétus , quía non dicit fpecialem re-

Ordn, i

a

[

f

tionem Z/zzediatam in corpus Chrifli ve-

Ml r

VH prater eam , quam habet facerdos.

'J

Q. Nunquid Epifcopatus eminenter conti-

Oa £ 4

net facerdotium confequenter adzguatà ab

Yxxex.]

eo di(in&tus eft? .. Nequaquam; aliàs e-

nim valeret fine facerdotio, ficut facerdotium

valet fine fubdiaconatu.

ilio.

.. Si quilibet ordo eft Sacramentum, nun-

uid tredecim funt Sacramenta? , A. Seprem

AWU

ordines conítituunt tantüm unum Sacramen-

li.

tum, tum propter unitatem ozdzzzs , quam

)

habent inter fe, eo quód inferiores ordines

Tüemne

omnes ad facerdotium ordinentur tanquam

Vgf

ad principale minifterium ; tum ob unitatem

"T

Jüfmis principalis, ad quem tendunt, fcilicet

ad confecrationem Evchariftiz,

At

!l

n

. Saltem omnes feptem ordines faciunr

j m

unum indiftinclum Sacramentum , ficut om-

TU

nes quinque unGiones in extrema unctione?

r

A. Falfum hoc eft; quia quilibet ordo cau-

mb

fat gratiam independenter ab alio; non au-

tem ille un&iones,

!

Y me

. Multa offidia ordinatorum exerceri

polffunt fine di&is ordinibus; .. Poffunt ex-

T

erceri , fed non folenniter & auctoritativé,

Ad delï»*

"

Q. Nunquid in Sacra Scriptura omnes 1. Petr,s,

p

Chriftiani vocantur facerdotes ?. ergo non re- AP96: ;

1

quiritur ordo. — &. Diflinquere foler Scriptu-

TA

f 0[&['

ra duplex Sacerdotium & regnum; aliud qui-

qui [

s

em

460

, Dominica Pahnavum.

i*

,N**

dem Jpivituale Cv zntevmum, slud autem

m

:1

l

Jpeciale €£ externum.

j

ml

j

-, Quibus competit primum? . £. Omni-

à

i

n

M

i

n

ïg

bus Chriftianis, quia omnes poffunt agere

[

j

facerdotes fpirituales, hoc eft, fpiritualia fa-

LE

ï

érificia Deo offérre,' qualia fünt preces, car-

nis mortificationes &c. imó Reges, in quan-

tum dominantur malis fuis paffionibus, vin-

.

Domin

cunt tentationes &c.

Q., An votum caftitatis annexum eít ordi-

nibus majoribus? A. Eft annexum, non ta-

UA

men jure divino (aliàs grzci non. poffent uti

matrimonio faltem prius contra&to) fed tan-

tum Eccleíi2fticó,

*

rangd

Yan

Q. Valétne ordinatio Presbyteri, fi tan-

tum tangit calicem & patenam, fed zoz bo-

Jiiam? &. Valet, tum quia Pontificale Roma-

fura

num nil dicit de tangenda zzediaté hoflia,

fed tantüm de cuppa calicis, & pazeza; tum

ctiam ideó , quia ta&tus vzzi zmmediatus non

eft neceffarius.

(Óetrui

Q. Nunquid Chriftus in ultima coena, dum

X

ordinavit Apoftolos in Presbyteros, in ma-

DN

nus ipfis dedit ipfum panem? ergo tactum

panis immediatum prefcripfit? 4 Chriftus

nf

dedit Apoftolis panem ad zazducandum, que

"i 1

manducatio fine conta&tu zzrzediato fieri non

potuit: econtra Epifcopus ordinando non

hoftiam ad mandu-

)

Porrigit

candum.

UID af 4

Vonm i

Do

Alb

l

M

41 (o) f

461

iil aj

PBoxoXoxo &X oX X* X oX X o* o kokok x x o«

MA AC 35 3- 69b 606 35 E 695

QU Qd

EE ERE FE T EEE

Ydia f

3 3X 03* O* O 39€ 3* O* 3 k G X & O0X Ào 9t Ó 0X*

lyt

! LZI

AA

ifïüülhb, J

|

m d

Domïnica Refurrec&t.

K 8

l

CTFT

Conceptus Primus

vbjida

Evangclico-Parabolicu,s,

óren, ts

y ll

THEMA

vilomae

iif |

Surrexit. Marci., 16.

Aftnr us

ii a

Synopfis.

ÓH

w n

. Offerturauditoribusovum pafcha-

i,

lecuminfcriptione: Surrexit Cbrifdus

bodie bumano pro folamine ; . quod

1 W]

u "ül

nempe factum eft hominibus 1. £zfr4

MWMJW wi

ylitit! |

terram, 2. f/per tcr,ram.' '

ord'mandüï

Exotdium.

|pand

UID exfpe&tatis 4 me hodie chariffimi?

ovum pafchale, inquitis; bene eft: da-

bo vobis paíchale ovum in memoriam hodi-

erna

)

(

462 Domi;z'm Refurrvectionis.

T primi jl

ernz folenniffime feítivitatis, & gloriofiffie

ii

m Refurre&tionis Chrifti,

At ut ex hoc o-

L at

vo fimul etiam falutarem aliquam doctrinam

addifcere poífitis, offeram vobis illud cum

g

aliqua fuperfcriptione , & quenam illa?. di-

j

&at mihi hanc Juvenis ille, feu Angelus, qui

tefle hodierno Evangelio mulieribus intro-

ii fia genn

euntibus.in monumentum apparuit , dicens?

qbnlce Cl

Jürrexit! Nempe ex hocverbo furvexzt com-

a mgns

pofuit Ecclefia cantum illum: /urrexzt Chvz-

imsplan D

Jfus bodie bumano pro folamzze, & hec ipfa

a, s e

verba infcribo ego ovo pafchali, quod vo-

D quihgna

bis hodie in donum offero; imó in his ipfis

verbis confíiftit concionis mex

1Onem, n

yins m d

tpaer d

- Propofitio.

1 dleni tll

Urrexit Chriftus hodie humano pro folae

x &t

9

xlb

minej quod nempe fa&um c££

gt uj

r

-* Dhvifio,

ij .;;w.aurnquc |

LT.

, Jnfra terratis

velrd,

lL Super terram, ^ Áttendite!

Ar d Yj

Wt j

Vriti tj

[

Pars Prima,

^ (ifiij

ii

D

N.L

ERTUM eft chariffimi, quód per Chrifti

refurre£tionem maximum folatium fa-

1T qutyigy

&um fit Zzfra terram ; fcilicet San&tis Patri-

Ti Gd

bus aliisque fidelibus animabus, in limbo de«

" atl

bps.

ttija iUicöw

tentis ; & adventum Domini exfpetanti

!

7

i

Conceptus L.

463

i tf

Ibi erant primi illi duo homines, qui ficut

ID ATT

primi peccaverunt, & antiqui ferpentis ve-

[077 0

nenum hauferunt, ita primi in crucem &

dilam |

palfionem Domini tanquam in eneum ferpen-

l

RUR

tem afpicere & fperare caperunt.

Ibi erat

DN

—

Abel candidus & rubicundus, hoc eft, vir-

ib

go & Martyr, Ibi erat fanctus ;lle fenex, qui

in arca fua genus humanum confervavit, &

Vi d

Jimmdcm.

Catholice Chrifti Ecclefiz figuram expreffit.

j/

Ia

W

Ibi erat magnus ille Pater. credentium , qui

primus pa&tum Dei in carne fua recipere me-

r n |

ruit,

iqu |

Ibi erat exemplar obedientiz innocens

Ifaac, quiligna fuis humeris ferens ad immo-

"17 T

ationem, verum Sacrificium ac remedium

totius mundi defignavit.

Ibi erat Sanétus il-

le pater duodecim tribuum, fcilicet Jaceb,

qui alienis veftibus benedi&ctionem patris ob-

tinuit, & per hoc gentes in Chriftum credi-

aml

turas Judeis anteponendas demon(travir.

Ibi

denique magnus Patriarcharum , Propheta-

rum, aliarümque fidelium animarum Cho-

rus fufpirabat, gemebat, & diem Domini vi-

dere de(iderabat, in quorum medio quafi du-

1

&or chori Regius Pfaltes antiquam iuam la-

mentationem Íine intermiffione repetebat :

Juerunt mibi lacryme mee paues die ac u-

PFRL 4T.

u

Ge, dum dicituy inibi

|

tuus?

7

quotidie: uli eff Deus

H

"

AT quamprimüm Chriftus emiffo in cruce

yt [01

N.1I,

.| fpiritu defcendit ad limbum, ibíque copzrivzz

l

(

M

portas eveas, C? veljes fevreos. confvegit y pialioe.

b

.fune triftia illicó. vertebatur in gaudium,

ju u

Ó

,

Nempe

[

464

JDominica Refurretlionis.

j um

N&mpe ubi fideles anime adveniente Domi-

,ai m

no viderunt tenebras omnes diffipari, limbum

totum infolito fulgore illuftrari, & fuam

ub

ggi ov

gloriam ac beatitudinem revera jam inchoa-

ri , omnes inexfplicabiliter gaudere ceperunt.

« r o v

afonüt n

'Tunc Propheta Jeremias librum lamentatio-

num claufit; tunc Rex David oblitus antique

ag i

Qu hoctlt

Palinodiz canticum novum cantare cepit, ac

dicere: Zezedixifii Domine terram tuam,

g t

Pfal- $4,

i, iv t

avertifli captivitatem Sacob; tunc Moyfes

& Maria fumpferunt tympanum in manus fuas

lhyed! qit

fiem lumta le

& unà cum cereris, qui fe viderunr jain ve-

rà liberatos de /Egypto & hoftes fuos fubmer-

i 0al

fos in mari rubro, fcilicerin fanguine Chri-

vtens J

Exod,15. fli;. canticum illud inchoavit ; cazzezaus Do-

dto virürün,

2120 ; gloriofä entn mggm']ïqatus ef. Quae-

iptrum n

àem i f

Ío qua latitid exiftimatis, primus parens ge-

neris humani Adam ante Chriftum proftrarus

&t um

dicebat: venifti tandem diu exfpe&tate ac de-

wibotmt n

fiderate Salvator, ut culpam meam tuo fan-

ag

ii n t

pül. 1. guine expiares : 7707 es oDfitus veréi tui fer-

vo tuo, in quo mibi [pem dediffi,

iiledtdom

ts ( tum

CERTE exfplicari verbis nen poteft, qua-

t o »ud]

N. III.

lem letitiam , & quale folatium fancti patres

D D

[fenferint ad Chrifti adventum. — Re&é 1gitur

!d principamm,

canit Ecclefia: /urrexit Cbriffus bodie buma-

Watdun

ao pro folamine ; Surrexit Chriflus , inquit

.U?"

oprdr

Epiphanius, hoc eft, revivixit occifus Abel,

1 i r

f

cujus fanguis clamabat de terra, & erat Re-

fl) ln guo k

furre&tionis figura; quis non gaudeat? Sur-

AE en

rtXit Chriftus, ait Damianus, hoc eft, virga

'iCICm.'ng )

Moyfis

r j

;4

7

I

Cogceptus f.

465

ltD

"

Moyfis, qu& converfa fuit in ferpentem c

xal-

IY

s & lia |

toris ;

tatz crucis, convería eft in virgam triumpha-

|

quis non lztetur? Surrexit Chriftus 5

m d.

Ntptru,

|

exclamat Bonaventura, hoc eít, virga Aa«

ron, qua& toto triduo erat ficca & arida, ite-

n

natioa |

rum floruit in tabernaculo; quis pre gaudio

bt

non exultet?. Surrexzt Chriftus, inquit Gre-

ls (2 t

gorius, hoc'eft, virga de radice Jeffe, qua

17

recifa per ttiduum eratà trunco , refloruitho-

t r

[

die, imó fru&ificavit in tumulo;

quis non

m

obftupeat?

quis hodiernum diem non dicat

& at

diem fumme letitiz ? Surrexi

t Chrzgus bo-

tss tor

! Hodie, in-

Gen.4tj

die; Ó gaudium! Ó triumphus

iiv

nocens Jofeph educitur de carcere, fepul-

um

|

chro vivorum, & deducitur'ad purpuram, &

u n

imperium ./Egyptiorum.,

Hodie videmus

moptge

Moyfem in fifcella abfconditum

€x aqua prO- Éxod, P

g pultnt

diiíle, ut Regem Pharaonem &

exercitum e«-

gt l

jusfubmergat in mari. — Zodie patientiffimus

gm t t

Job erigitur de fimeto, & ampliatur duplica-

sliti t

tis bonis coram teto mundo,

Hodie humil-

á

limus Mardochzus vocatur repenté ad hono- Efth. ,

res, G triumphum, cui pauló- anté. erectum

wnmïw

€rat crucis patibulum,

Hodie fideliffimus

ium [änæ ?Ww

Daniel liberatur é lacu leonum, & elevatur

