41

yelitis.

| :«ï"'&

N

L]

jl

"n an

CERTE fepé fieri föïet, ut homines in- )

A(

DI

vitati ad convivia, cibis illis, qui primó ap-

i

ür

M

ponuntur, & viliores, ac crudiores funtj,,

ls

[

d g

famem fuam integrà exfatient, ita ut p

oftea .

Nj

4

vcri

r

L

N

Couceptus PT.

ET

ly

ad edendas dapes ac cibos meliores & pre-

Ri

"CCWI

uofiores, quiin fine apponi folent, penitus

incapaces fint. Id ipfum Chariffimi fzpà fit

RUT M

in convivio ccleíti; nimirum invitat DEUS

; Ug

.omnes ad menfam fuam , offert cibos deli-

r ii

catiffimos, potámque dulciffimum juxta illud :

4f ) (

|

inebriabuntur ab ubevtate domás tue 7 toy- Pfal. 352

vente voluptatis potabis eos.

Sed quid fit? -2

I

—

1

[ t

|

"^

]

Sunt multi ita infipientes, ut fe crudioribus

cibis, quos mundus nunc apponit, ita fa-

appoi, s

jC m

tient, ut in fine vite ad guftanda:cocli fercu-

rl ag

laincapaces fint; Sepéviator fitibundus an-

ctiptuniem

tequam ad hofpitium venit , ex lacunaaquam

& od

. putidam bibit,'& fitim fuam extinquit; a.tfi

ho 6

in hófpitio poftea bonum vinum in-

j af?ii&ionïs,æï

venit, tunc do]et vel maximé, quód amplius

mediasdit

- bibere nequear.

Ita amatores feculi nunc

hi,

vinó mundi, id eft, vinó voluptatum mun«

danàrum fe inebriantes olim vel maximé do-

9 blb

rudo monti

j

lebunt , quód vinumi coleftium gaudiorum

n

i

pem funn

n.'

bibere nequeant,

4

nf Q"W

T

| Epilögus. :

yibis

:

*

jj

UNC igitur electio pcnveïs vos eft Chariffi-

je lum

;

:

m

N

mi, quem hofpitem ex memoratis duo-

jpur

(

;

J

w

hi

:

bus eligere velitis? an mundum? qui nunc

ntt Cælh

vinum bonum, & in fine deterius apponit,

ford

il

vel DEUM ? qui nünc vinum ponit déterius;

t, Ut

]

& in fine bonum ? clariüs:' mundus apponit

|

15

ul

n

tomentaneum , quod deledat; & etermum,

T

(i

j

- qUod cruciat ; DEUS veró apponit 7070«

ent; i

Hh 4

zaneutn

o

486 — Dom. 1220/2 Epipb.

daueum, quód. eruciat,

€" eirnun , 02

u grdpri

le/e Gat , quid

jam eligitis? ah! fecundum

MH; v

sDomin

eligite , & memenió .cmitä aternitatem,

,11,' 0/(3/1/1 1

MT

;GW[]S m.nllpl

COHCBPEUS Septimus

«litintum

. Catechetico-Do&rinalis.

« Ti

a,

THEM A

"TT

stf

Manifeftavit gloriam fuam. 7047 a.

a, n

18f Qd

De fexto Symboli Atrticulo.

d d

[

i, qund

.. Synopfis.

Lalptr

Chriftus vix unquam magis glo-

tiam fuam manifeftavit , quàm in

d

afcenfione; hc ut pateat, exami-

natur fextus fymboli Articulus , &

[

!

ET

[

l

W:A(m

exfplicatur, quid fignificent verba:

W»

^

L

hw ]

h

*

H

——

T

1. edlftendit ad'caclos

Pj

:

. 2. $edet ad dex-

teram QEI Patris.

. D

à

Exordium.

l

[

!

l

(

ENE dicis Dive Bernarde! folus ille glo«

l

!

)

r'ydf

riam meretur, quifacit mirabilia; bene

-

al

dicis, inquam,

nam hec ipfa ratio eíft, cur

foli

DEO hoqot; & Bloria tribuat

ur, quia

- 101€$

h

l,

Couceptus PTA.

497

"Mu

l.

folus (faltem propria virtute) facit mirabilia.

à! j

l

Verum eít, vix lucem afpexit in nativitate

AR

fua Chriftus Dominus, ftatim audita eft vox

Angelica : G/oria ia altiffimis DEO.

At Luc. £s

hzc gloria latebat quafi occultata tamdiu, *- !^

Dj

donec Chriftus in nuptiis in Cana Galilez

fignorum fecit initium & aquam miraculosé

ii

convertitin vinum, "Tuuc enimvetó 7/27- Josn.4

faflavit gloviam fuam,, & vifo hoc miraculó

r

credideruat m eum difcipuli ejus. — Porro 1bid.

ficut Chriftus manifeftavit gloriam fuam pa-

NT

trando miracula, ita eam longé megis ma-

nifeftavit tunc, quando virtute propria tan-

Atiül

f

Ut veró

uam viCtor afcendit in coelum.

itiatis Charifftmi, quanta bzc gälor'iaï fuerit,

gsï,cjgihte » quid fignificet

m nj

11 (

qm

Propofitio.

Tit, Qd

qtei, t

r

A,

[Af

hrtcob,

;

A Rtiiculus Sextus :

endit ad' celos., f&-

. det ad dextevam

j

E

—

] Patris; exfpli-

jfcent vt

«abo vobis verba :

l

NI

[

L dfcendit ad'calos,

IL Sedet ad dexteram

Es

DEIPuwis, Atten-

" fj

dite!

i

"TL

yribu? äiqd

Hh; . Paes

(

488

Dim. L. poft Epipb.

Jrpà nof

j

——

] J

ParsPrimá . «

ï

((l

jgooigi

|

,

|

j

/

?

VUIJ,USJ Pff 1

UIQUE rei naturale eft ad fuum regredi

N.-VI. C

principium , unde prius habuit regref-

)

ulga m

'

fum teíte Boétio : Jepetunt proprios queque

vecefjus , veditáque fuüo fimgula gaudent.

.:Vih

Jigurarf, ""

,l

Patet hzc veritas in fole,' 1n fluminibus &

alis; nam quaro: quando completur quoti-

i

;

V /ri!flö |

"

"

"

!

matretm, du

. dianus eurfus folis? nunquid tuné, quando

illuc pervenit, unde fuum inchoavit curfum

ii

11-

i, qux

&,motum? quando circulus fit perfe&tus ?

daptipitry u

mi

l

4

dnare v

nunquid tunc,. quando pervenitur ad illud

Ecdi. 1. punctum ,. ubi circulatio incepta eft? Nun-

mumatereum

ï

. quid, üt ait Sapiens, flumina exeunt à mari

3 fier um

& in mare denuo relabuntur? En! eodem

d- E

modo Chariffimi Chriftus Dominus, poft-

m tannüm d

quam exivit á Patre, poftquam defcendit de

Atitndo nf

co:lis in terram, poftquam pro nobis paflus

d

& mortuus eft, omniáque peregit, qu& ad

Z dfiü Qu

redemptionem .ac falutem noftram pertine-

- bant, ita; ut veré dici potuerit: Cozfumatum

i. d

:r.ïgrgmsex rf

eff, iterum ad Patrem fuum regreflus eft per

!

ïm;/z'u/tra t dy

.. gloriofam afcenfionem, dicens difcipulis fuis:

*s lp i

Joa-16. Evjv 4 Patre G veni in amundum, iterum

g. 4

velinquo mundum, €7 vado ad Patrem.

N. II.

. HZ7EC Chrifli afcenfio multis oraculis fuit

N Trtte ff

l

* IRQ

praznuntiata, precipué in Pfalmis Davidis;

fut Ange

Pál.8. fcriptum ibi eft: Qudm elevata &f magtifi-

uChn

Tistye

Píal. 20. cez?za tua fupev celos ; & alibi: Exaltare

Q

Domite in virtute tua ,. caumtalimus, €

ïu W UCCpit t

. gfallemus virtutes tuas.. Item in alio loco:

ltl

u

inus iu

f

'ï:äüïüm

um äcz

Píal. 46. Aþteizdit DEUS in jubilo €? Dom.

4143

|

à [fal db

i

- Conceptus I/')I. -.

489

li

voce tulg. | 1mó non folüm prenuntiata, fed

al

!

etiam quodamodo figurata eft Chrifti afcenfio,

.Wm ïfïït

üt ait Gregorius, per Eliam Prophetam, qui Greg. in

lus ]

du )

hom. de

per rurbinem in cclum raprus eft. — Verunta-

a(cenf.

dUL

men quoniam figura nunquam accedit ad per-

om,

Tf

fe&ionem figurati, ita inter raptum Eliz in

In fj

cclum & afcenfionem Chrifti triplex diffe-

4n ch'. 2

) Corphus

rentia efl, ^ Nam przmó Elias raptus eft tan-

tid t

tüm in caelum a&reüm, quod terre proximum

Anchogi

eft; Íeu in a&rem, qui nomine coeli in Scrip-

lus fs

tura fepé nuncupatur, unde €? volucres cafz

ervenity d

dicimus, quiain aére volitant; Chriftus au-

«

incepta d

tem in ceelum zthereum afcendit, id eít, üt

üma extut i

ait Apoftolus, fuper omues celos, leu fupev Eplef. 4.

u) s

cehtn coli. Secumdó Elias per raptum ad Pl. 67.

Donins, j

celum mortem ,tantüm diftulit, non tamen

evalit, nam quando in fine mundi contra An-

juum (dnti

"

p DT

ti-Chriftum predicaverit, tunc mortis debi-

tum folvet,..& dein cum czteris ad vitam

pett

fl "

noftum p

lj

immortalem refurget.

At Chriftus, üt ait

401 1i0ri-. Rom- 6.

ric o

Paulus , vefurgens ex snortuis jam

l

Xur: qmovs illz ultra non dominabitur.

Teïp— v. 9.

j ag

enSdIfCIPUhS»

1ió Elias purus homo circumdatus corpore

eravat, & deprimit, non

m

mortali, quod ag

o

potuit propria virtute

fuftolli in colum etiam

j nd It

us

acreum, fed indiguit Angelorum. adminicue

lo; Econtra Chriftastanquam DEUS & homo

pfanis Di*

non indiguit vehiculó , aut adjutorió, nam

yta

;

1

j

jlli: 1

J[j

nubes illa, que fufcepit eum, non fuit ne-

ceffarium vehiculum, aut geftatorium , fed

m n ij

ad hoc tantum officium ac obfequium parata

erat, utfubtraheret afpectum 1

pfius ab oculis

. PORRO

] 1)0;11:;1:;'5

difcipulorum.

hi

r

496

Dom. E. poft Epipb.

m j

"NI

PORRO tam gloriofa fuit Chrifli afcen.

r

fio, ut gloriofius nihil dici poffit.

Fingite

,)*chcn ii

j

Ó

. vobis Chariffimi Principem aliquem & Rege

]

rap, V

mitti, uttyrannum & Regni fui occupatorem

j

devincat, & fubditos de poteftate ejus liberet;

:

mfiisafü"fqms

m

fenlr

Jam quero: qua pompá talis Princeps, quan-

d gt

do tyrannum devicit, ac proftravit, ad Re.

gem revertitur ? nunquid fummé gloriofus?

. nunquid fubditos 4 tyranno liberatos fecum

FTL

lóngo agmine ducit in tropheum, & memo-

ii

rabile fignum victoriz ? Íta fané Chriílus 4

j hn À

yie lls M

DEO Patre miffus in hunc mundum, poft-

quam Diabolum tyrannum fzviffinum, qui

ww ls d

totum genus humanum detinuit in mifera

" ]eruükm, o

captivitate, integré devicit , afcendit ad

üranphun gl

DEUM Patrem tanquam vi&tor gloriofiffimus,

vüldnipngu

& San&os Patres limbó eductos fecum fub.

àd. D C

EPhc d.

ii btl

*

vexitin Regna celorum, jüxta illud: 7/cen-

U. ^ dens Chriffus in altumcapftvam duxit capti-

& lum il

vitsiem. Et hinc quemsádmodum Regi vi»

€tori urbem ingredienti omnes cives in fuo

3 t p

ctunun

Quisque gradu & ordine cum magno apparas

tu obviam occurrunt, eümque cum omni

applaufu & reverentia recipiunt, ijtg Angeli

obviam procefferunt Chrifto vi&tori admira-

s Secund

Pal 1.

bundi, nam cüm audiverunt fibi effe di&tum

ttQu

Üj i

& fupremis Angelis: "Attollite portas Prin-

Á C

«

cipes vefdras , iutroibit Rex gloría ; qualiad

Lf

invicem-dixerunt: Quzs eff fe.Rex gloria?

, QU gl

& refponfum acceperunt: JDomzzus fortis

i

uf

(l'llimphms

Z poteus, Dominus poteus in pralio: itema

Ó Cüfon,

rz'æ..

t

j Wg.

-Qewzïlm- ?iïtutm Zfé «f Rex glo

X

W" rc "[ ]

!H

| ï?o&ceptus F.

à9 lï

Ut (;hnm i

j

,

gx hi

s fat abundé pater, quàm gloriofa fue-

k

rit Chrifti afcenfio ,

& quàm magnifxþus ejus

NI

1

ingre

ffus in celum.

TET

Q

K

ESTAT nune, ut d

icam etiam aliquá

At

de circumftantiisafcenfionis Chrifti. — Impris.

CT

*Würavig, i

mis, quod £erpus afcenfionis attinets aícen-

ditXChriüus circa meridiem ; nempe üt Sacrá

WY

Scriptura ait, poftquam cum difcipulis co*

0 Mbergtn

medit, Dein ficut poft meridiem olim eje-

As d

&us eft Adam & paradyfo, ita ftatim à meris

tà fin (

yfum

die ingreffus eft fecundus Adam parad

c mundum, *Iv

coleftem , viámque filiis Ade aperuit. Por-

1 fæviffunum,c;

ro Jocus, ex quo Chriftus afcendit, mons fuit

detimità nj

oliveri juxta Jerufalem; ideó à Chrifto ele«

i, diiii

Cor clrtie

Étus , ut ibi triumplium gloriz afcendendo

inchoaret, ubi fudando fanguinem paffionem

dudos lnl

fuam exorfus eft... Denique Chriftus afcendit

pl

elevatis manibüs benedicens Apoftolis fuis

hat

que benedi&tio non folàm illis fuit in fignuni

imyám M

veri amoris, & paterne protectionis , Íed

mnes oit t

univerfumn etiam munduin loctpletavit.

m n

ynque i 0«

iar, j

'xPafs Sec*un*daä

od

-

NOVQ

MW&W

N parte prima Chariffimi inulta & màghifia

/

jj p

€à audiviítis de Chrifti gloriofa afcenfione;

hus

Ícilicet dici poteft; quód celum ingreífus fit

aT

gäï

tanquam Ze//ator triumphans àd córonam vi«

AP.OC& 6;

n

i

Gorie: Data eff ei corona , €9 exivit vin-

j a

u

€tI$, «t vincere?; tanquam David,, qui cum.

[ If

jubilo inducitur revertens à €

&de Goliat :

"

Percudjis

N

"

hn

495

, al

Don. 1. of Ep)ph.

Häbac. 34

[4

*

Peräuäf/ïi caput de domo impii, maledixift

0

T

ij

Céptyis; tanquam J'o/epb, qui clamante pra-

p

;IRUS u

Gen.49. conefecundus 4 Rege declaratur : /eràjg/ius

M Hgo Ch

accvefcens Aofopb, frelius acerefcens €» deco-

:

W

j

g

du

uefm'

D

745; tanquam /o7z7/ex fümmus,

qui magni«

lj

u

Hebr. 4,. ficé intràt ad Sané£ta San&ctorum

.

.

Habenmus

;

[

1

ä

) gt

qostibcem WEfum ,. qui peuetravit calos ;

d

ï:

1)

T

ranquám Zudex füupremus ad fedem judicia-

a ia

Pfal. 105. riz potéflatis: Sudicabis zm matzomibus, im-

n 4 mortu

j

pheiit VUZAs ; tanquam /2ozfüus procedens ad

jplas pcanm

Apoc. 23. Thalamum zterne feftivitatis: /'ezi, o/feg-

;.;uiücandzm frmam

dam tibi fbonfam QuxovYém) agni. Vlura alia

sem f d

gloriofiffima encomia Chriflo adjici poffenr,

Sneymi eram ff

, dedo

portet contraheré ; & exfplicare verba

- yel

iquz

[ 3

qim ob

ï

:A

:

&

DEJ

Pstris.

i» feilicet hec : Sedet. ad dïx?eï""i

mb vlv

N, VI,

iieen voliat

D'UM verba hec legitis Chariffimi, nolite

zni fublimeyerä

credere, quód illa materialiter intelligi de-

beant , fed potius fenfum fpiritualem qazri-

12, m tunang

te, in'quo fentiendum eft, quód Chriftus

At n n

, fedeat ad dexteram DEI Patri

$, in quantum

3. ia

àt DEUS Patri omnimodé z

qualis eft, fcili-

Vbot ttm r

cet in potentia , fápientia, bonitate, ater-

ttrfs hdhut,

nitate, immenfitate, & in quantum Z£ 0710

Mi q

omnium bonorum coleftium, & xternz glo-

qodo deerümy

rie excellentiffimam & fummam 4 Patre par-

Wdor fs

ticipationem habet, ita ut nulla pura creatu-

"hifrri

t

ra ad tanram gloriz cceleftis altitudinem. &

t K hat

g ulbl

*€minentiam accedat, ficut Chriftus fecun:

Ut

düm naturam humanam.

glmmcam

Paucis: humano

W

)Ulfg

fenfui accommodata hac locutio eft, nam quos

l

N

mmm n

ftn».

$ pr&

a,h

- hic ho'min.es hognore affe&os volumu

L

aliie

V. Qp

A

L"*MEM

Conæpt;ts FII.

149 3"/

j go

l

mþül"ä*& gliis ad dexteram collocare folemus, — Dici--

À

)

lh tur autem /edere Chriftus, quoniam /édere

iF

i Ma

eftipfius regnantis, & completo labore qui-

!* PA lpv

]

N

L

! efcentis , cum ergo Chriftus in caelum afcen-

M

!t dens jam complevit vig fuz curfum, & labo.

"ll res omnes pro noflra redemptione perfecit,

^ llf iure federe, & quafi quiefcere dicitur. . Ac-

hndk cedit, quód /edere, etiam fit judicis; . cüm

BLATT

igitur .Chriftus 4 Patre conftitutus eft tan. To3n ;.

uam Judex vivorum ac mortuorum , re&é

t s

TE s.

ad deitgnandam hanc judiciariam poteftatem,

infuper ad. fignificandam firmam ac ftabilem

Ti g i

n

Xota rl

glorie fue poffeffionem /edere dicitur.

b

.

DENIQUE maxi

am fructuofa füit[ N. VII;

ntnirt, u

mé eti

t l: d

Chrifti afcenlio, & quidem ob varias caufas. -

Imprimis ficut aquila ad volandum provocat ,

w

ullos fuos, & fuper eos volitat, ita Chri--

i het Inrot

Ms

i m

' ftus ad volandum in fublime per afcenfionem

fuam nos invitat, & dum humanam naruram

us fenfn fpiri»:ig

in cclo collocavit, etiam nobis fecit fpem

mextun d V

illuc perveniendi.

Certé nemo antea coelum

r DEL Rs

ingredi poterat utpote claufum propter Ada-

i o

i

!

j

"

mi peccatum; at Chriftus habuit clavem Da-

J

:.;

vid, qua ngbis. ccelum aperuit. Imó veróin

h fäpiemia,b

ftne, k

ipfojam quodammodo afcendimus & paradyfi

j

l

g

1

l

ecleftis qüafi poffeffores firmati fumus, üt.

a t

o^

patet ex verbis Auguftini folatió plenis: ubi

j

r ii

|

portio, inquit, mea regnat, ibi me regnare

J»

i

p

credo, ubi caro mea glorificatur , ibi glo-

lorie t

d !

"

rifum me agnofco, ubi fanguis meus do-

ü

hl

minatur, ibi dominari me fentio, & licét

i

Ü

psccator fim, de hac communi gratia non

n d

diffido.

n

i

nor w

ipà —— DinÍLpof Epipl.

difhido.

Nimirum ficut. quando fóli eapi; ,5 ?

corona imponirur; totus homo coronatur,

gtl

fic nos homines fanquam membra in capite

gur p

noftro Chrifto coronántur, & glorificamur,

Ti

N. VIII.

ALIA porro caufa; qusz afcenfionerm

;

j; ts

Chrifti nobis fruQuofam effe probát; hac eft,

al

,

quia Chriftus etiam ideó afcendit, utin celo

l

T

:

j dieits:

pro nobisadvocatum agat; & oftenfione vul.

3

nerum fuorum Paátrem Divinum nobis placa-

mll gbrz

ret; imà ut porrigens manus hos poft fe tra-

heret, & fic ad afcendendurn nobis auxiliüm

!

ts C

fuum praftaret;

Accedit ,. quàd ficut Elias

D

Elifzo pro folatio pallium füum reliquit; &

fpiritum duplicem; ita & Chriftus pallii locó mos

]

,

acrum Corpus fuum nobis reliquerit; &

Spirituim Sanétum miferit omnis grariz àu: !liglt, i

Étorem, & mirabilium omnium operatorem; — JJj

*

33 Cs d

Epilogus;

. m d

d

!!

",

;)

t f

x þhääenüsv di&is patet ; quxd Iïgniäcei

i

fUl

'&

ftan d

, fextusfymboli Articulus, qui Divo Bar:

|

tholomzo attribuitur; pater inquam; quàmi

ï

1

l

i

0 dl

W

iirabiliter Chriftus in afcenfione gloriami

A.

:

"tiigh

fuam manifeflaverit; Quidfupereftjam Clia:

"Dtnem

u

rfümi? cefté nil aliud quàm ur vos iterum

ZT

1j &i

iterümque monéam, ut ád coli afcenfionem

"H

i

Vos bené przparetis; At quomodo, inquitis;

"tf

fecienda eít hzc préparario? dicam;. qui

l

vult afcendere iii inontem altum ; ille debet

Dl dtln amm

deponere omnes graves farcinas deorfum de:

Ícendere ia

jprimcn:es; ita & ?Qs j ficupitisa

Xï

3 LgmH

i

efäglum;

QT.

M

.Conp' i

l

V

»

Quafliones Catecbiflitm, — 494

W

W&W

, tlum, ad montem , qui Chriftus eft, de-

n

T

^ betis deponere

farcinam peccatorum ; unicuni

) 3&gl

:

M

enim peccatum grave tantum pondüs habet;

1 t (

!

ut Luciferum € caclo ufjue ir infernum de-

im g N

truferi& — Páucis; fi vultis patricipare de glo-

ieo dtn]

Á

M

!

iia Chrifti afcenderitis ; in omtiibus qüezrite

ts d

i

leriam Chrifti; dicentes cuim Ignatio: Qs

n DiVinum;n].;

W

niia ad majorem DEI gloriam.

T htl

Q

M

l

m W

ln

ä

k

!

j quud l

QuaftionesCaechiltice,

mMM&

j lil Chïiüuspä;l

Sexto Syme:)li Articulo,

UT

Til i

elos, fedet ad

/

lr Wt

: fcendit ad c

] Patris.

dexfgmm

Uando Chriftus afcendit

Q

dragefimo die.

EX

?ilOgUS;

Eu

z d

ls p

!

j

Q. Quo fezp

orediei? A. Circa meridie'in;

.ï

poftquam comediffet cum difcipulis

Artrdis, d

'

|

[

* Q. Ex quo /oco afcendit? ) Ex inofite

v; put t

olivei, & cur? ut/z inchoaret triumphum;

g n d

l

t

ubi inchoavit paffionem.

h Qgidfupmfljï

Q. Quorodo aícendit ? £, Elevatis mani«

ii qit 19

büs benedieens difcipulis.

y, n

.Q. Nullíne afcenfionis

illnis comitesifue:

"

iunt? Z Fuerunt itnprimis angeli obviani-

s

"

tes cum jubilo ; dein anims juftorum ab in:

*

mond à

lmmiiuff

leris liberate.

a o

. Quid fignificant hzc verba: Sedet ad

j

eteram DEI. Patris? . £. Sighificant

g, lag

£. Doru, Diurn, Conc.P. H. . li — quó

[

E .

496..

Dor. HI.pof? Epipb.

frodi

quód Chriftus 2 o dignitatem adeptus

1

fir. poft paffionem & labores fuos excellen-

]

u

l

j

:

Jif;a'a!iqxlxo:ies

tifimam & majorem quàm omnes homines,

1

ii o (

. An vox fedet ad fitum , & figuram cor-

J

(

du lt

Pörls referenda eít? , Noen, íed ad quie-

;,

!

;

1

l

i

ais

tem , & ad fumme POICHRUS ac glonæ fir-

^

nidt, qi

J

;

!

l

j

marm ac ftabilem poffeffionem figniticandam,

f

"

m molo Qu

Lä,'-'U

ii

j

[isin Mont

ss ditartd

I

av Sermonib

Dom. IlI. poft Epiph.

iil d

j um od

tl

Conceptus Primus

at AEl

ha. Imoy

Evangelico-Parabolicus.

uml

THEM A.

tll ezyt,

W Yroximonor

Cüm defcendiffet JEfus de Monte.

"

M

Mattb. g.

De Charitate proximi.

n

Propoütio.

Synopfis.

'ï'lomini h tf

V enim

Defcendit Chriftus de Monte, ut

fanaret infirmcs, quo exempló do-

" Ditifin

cuit, quód in neceffitate proximis

fuccurrere debeamus ;

hoc enifJm u

autiliías.

z

I. cxjgit æguitas, 2. fuadet

*Eïflfftas. T

Exor-

Ilz

u

$97

M d

u

Conceptus —

W tï;',

J [

- Exordium.

Q o

D

ON femel, fed aliquoties Patriarcha Moy-

t

fu. &i

l

l

"

A

N

N

:

1

d

i

fes Montem Sinai confcendiffe, ibique

l

cum DEO collocutus fuiffe legitur ,. non.ta- Exod. 52.

POKCRAHS u

1

j

men voluit diutius:ibi converfari , fed po-

:

pulo quoque prodeífe , qui ad radicem.Mon-

tisera. : Eodem modo Chriftus, poftquam

N

cum diícipulis fuis.in Montem afcendit, ibí-

que ad tempus oble&taretür contemiplationi-

bus ac Divinis Sermonibus , »fübitó iterum

defcendit, & quare?: ideó Chariffimi ; quia

D

fcivit, quód. eum exfpe&tent turbz ;; quibus

l

[

in diverfis neceffitatibus:przftaret auxilium:

U

Qüm defcendiffet SEfus de.Monte, . fecutee

funt eum tuvba.. lmó vix defcendir; ftatim

Matth. g.

-a

mundavit leprofum j* &'fervum centurionis

ab infirmitate fua liberavit; exempló fuó nos

LE

l

docens, quód proximorum. neceffitati fuc-

currere debeamus.

fec [Els d!

fis:

Hiec Chrxftx d?&dfïda; fit

igitu? hod—ie mea

n

| Pföpoïïtiö. '

| OMO.homini in necemtate.fuc&

p

Pfr ere

À debet; hoc enim

hr i

!

i

&

^^ Divifio.

j

h g

L. Exigit Hæ?z)z'ta:, :

|

(

Attendife!

beanu

j

lw

II -Suaflet u;i/,?tas. '

Ü

-

Lj

"WL

l

I

1

2

— Pat$

(

498

Dom. H1. pof? Epipb.

m o

mfffv

1t4s u

! [

Pars Prima.

n

J

T N

.1On dubia, fed manifefta fads argümen-

ji

"T l&l

ta demonftrant ; quód homo homini

j Chl?; 1

j

Edi-

TTl

m

faltém in neceffitate fubvenire debeat;

"

cite Chariffimi, nunquid omnia feré creatá

if M

q; f

ad hominis fervitium & utilitatem ordinata

"LL

funt? nunquid /0/ creatus eft, ut homini lus

Rilute

,

ceat ? igzi5, üt hominem calefaciat? aér,

st

«tel 0.

ut hominem vivificet?. Zerra ; ut hominem

gu muum e

fuftentet? Nunqnid animalia omnia homini

Á lu

inferviunt? Zoves arátit àd hominis utilitatern;

i, qiiplg

egui homines feruntj 9/777 portarit onera ad

s Metorum;

coinmódüm hominis; ga//us dormientesexci

1

qian fon.

tati cóni$ cuftodit doinum j ipfe avicu/é

1 ninqu ol

Quodammodó create furit, ut cánti fuo homi*

ném récréearent;

Nolo memorare prodigio:

s phrimprl

RUORU2 f

fa ànitnalium fervitia; quód corvüs cibos at«

i Chrilni

;

tülérit Elie , quód Leo pafcerer afinum cu-

tlf d

jusdam eremitz ; quód ferpens hortum cue

i, sumuid

jusdam San&i Hortulani á fure cuftodierit;

ftiolo; inquam; de prodigiofo hoc animalium

Vgl lngi m

! mef:ma

fervitio plura lequi, fed hoc argumentum

a

facio-: .omnia feré creata ad hominis fervi-

tium & utilitatem ordinata funt, ergoó equur

eft, ut etiam homo lomini ferviat» & fal-

f, f Dorean

fein in neeeffitate fuccurrat,

i

No IIo

$I necdum conYvi&i eftis AA, ali

ö argue

Q

&i

LT

meiíito utar, Viditolim Jacob Angelos aícen-

dentes & defcendentes pér mitabilem illat

:

wwp

dj

fcalam ; jatn quzró, ad quid Angeli afcen-

W

T i lend

Il

ium ig

dur;t, & deícendunt ?, serre nen al

nem

fühifplgnd

n

Conceptus T.

499

MR

finem afcendunt & defcendunt, quàm propter

T

ominum fervitia, uti exernpla plurima do«

LT

cent. lndiguit Agar confolatione, qüia 4 Gen. 14.

j Ql

?': :

i

Domina fua Sara afflidta fuit; & en! mox

tf i

adfuit Angelus, qui eam confolatuseft, Fu-

it Jacob cum fuis ex Mefopotamia, & Laban Gen. 5 1.

QUi mj

1 us

jnfecutus eft eum ; & en! mox obviam ade-

ii u

rant Angeli , qui eum tuebantur.

Verfaba- Gen. 19.

fintm ol

tur Loth in periculo, ne fimul pereat in fcele-

V* t

re civitatis; & ecce! mox aderant Angeli

us, & ducentes

TT

apäp,rqhendcntes manum €6j

Tobias indigebat

pl

eum in fecurum locum.

jtineris focio , qui ipfi iter oftenderet i

n Tas-

Mi fs

l ga/lusdomm

ges civitarem Medorum; & en! mox adfuit

Raphael, qui non folüm fe affociavir Tobie

i lo t

ro comite, viámque oftendit , fed infuper

lo at

ei alia fervitia plurima preftitit. Hisjam pre-

Nomeutt

miffis facio argumentum 4 majori ad minus, &

i, qilnt

is Chariffimi, fi Angeli tan-

quaro ex vo

il ii

quam Spiritus nobiliffimi ad ho

minis fervitia

us

adeó pdreti funt, nunquid equum eft, ut

xriu ii

homo, qui aliquid longà minus & vilius eft

arolipohs

uàm Angelus, in neceffitate etiam proximo

]Ui ] li L W

í

uo fuccurrat ?

d a d

»

QUEM allata haCtenus exemp

la non mo» N. ITT.

vent, ille faltem moveatur exemp

ló Chrifti,

gl

T at Tl

Certà Chriftus, dum in terris verfabatut,

omne.tempus, quod ipfi ab oratione fupete-

menurd

n u "

rt, commodis populorum aut fpiritualibus,

POLUA

j

gut corporalibus impendit,

& (ic quoda/m modó

gis]

jf

Hzc dum in al-

j

tanquam aquilam fe oftendit.

"d

tim evolat, & folis fplendorem intuetur; nun*

"]d

Ii 3

quam

uil

n

(ntf

$00

þom. 1. poft Epiph.

p

me; J Ü

(((/ l

quam oculos á-pullis avertit fed ubi illog

TU

viderit feu famem pati, feu infidils ferpentis

!

"T

imped, feu aliqua neceffitate teneri, mox

)

membf n

ceu tonitru quoddam cum veloci impetu re-

j niti£ d

vertitur, & eorum vel famem explet, vel

"

Wmum,

hoftem reprimit, vel infe&tis venenó mede-

j

y Clïmlm

tur.

Ita Chriftus Dominus, quamvis oculis

[

Hhhanuam hUg

mentis àd fplendidiffimum luníen divinitatis

femper intentus fuerit; de altiffimo tamen

ii t 9

! Ü

Q quom

contemplationis culiine populos ad radicem

J

D

montis exfpectantes , & diversis neceffitati-

4l o wl

büs aftlictos intuens, ad eos defcendit, eífsque

pro qu—aliïatä fingulorum opitulabatur , utpa-

1 fcjte p

n u*

làm faceret, libi maximé placere illos, qui

m

Mi

non fuz tantüm, fed & alienz quoque ne-

j A

ceæ-t;?i «(ugcþurr-crc P'*ïa.rat;' lunt

l

!

Marlimi, quo

^

r

]

lp red

b 0]udex.' c'

ParSecunda, —

Y m Te r

ON folüm eauitas exigit , ut /fu.cc,llitra'—.

:

Tj db

| N. ;V.QN

mus proximo in neceffitate, Ícd etiam

"ts ao

util;tas talia mifericordis- opera fuadet... O

"ts i

utinam! mortales hanc utilitatem recté confi-

* U OEU p

h,

derarent , que provenit ex. mifericordia ;

Vr n neef

certé hac rité. cognitd unus alterum juvaret,

f

[

,z

1'

L

"d trbuen

IN

unus alterius neceffitati füecurréret ,. unus al-

i

"

;tp

;

Rrent C

terius infortunio condolerer. . Imprimis-mi-

"t m

fericordia certum quafifignum witz fpiritua-

T

!

m

lis eft , nam ficut motus membrorum fignum

"tl

eft vitz animalis, ita opera charitatis in pro-

; ?

]

) Uld

ipfeenr :

ho-

;n'ü«

D

ximum manifeftam indicium funt,; q.uö[cïi]

Q

um

i,

M

l

Conceptus T.

$9o6r

' t

h s

40 fpiritualiter vivat,

juxtaillud : Zrans/atz 1.Joan. $-

quoniam düsgi-

qumnus de siorte ad vitam ,

tïillsl

qmus fratves.

Econtra ficut mortis indicium

C w

& ceífatio motüs,

Vs

eft (lapor membrorum,

[

TO v

j

fic ezun&ie gratie cl

arum fignum eít non

ïh([t l

affid erga proximum ,

& ab ejus dileQtio-

: qui ha-

mlmls, quamn

ne edfare; unde iterum Joannes

imum f

i

bueri fubftantiam hujus mund

i, & viderit

. & clauferit

f"?s lt di

frat:zm. fuum : neceffe habere,

N

viícea fua ab eo, quomodo Charitas DEI

j

hi

Jl

4nan& in eo «

')?dl'

ut utilitatem mifericordie cla- N.V. -

L

|

;

ti

VERUM,

SIBOYNTHT

|

fcire oportet, quód benefa-

lormgp !

,

!

riis «piatis ,

od

;

ciens proximo ipfi b

enefaciat DEO, juxta

meis feciflis,

Matth.sj.

fd rüm h

illud : Quod unmi ex mümmis

mibi ficiflis. At quid iequitur

ex his? hoc

pl

imé DEUM

fequitur Chariffimi , quod facill

[0)

fitis, &in

vobis quafi obligatum reddere p

judicioicere : O Judex'

ego'T

e folatus fum

Secund

famelicis; ego

i

in afflidis; ego Te cibavi in

Te veftii in mendicabulis;

ego Te hofpitió

TT

excepi ir peregrinis; €g

o Tibi benefeci in

in ial

& Tu nunc mife-

miferis heminibus; igitur

xordie t

rere mei! Certé DEUS pro minimo

charita-

ha unlimenïg:

tis opere proximis i

n neceffitate preftito ma-

yovent g

ximam mtrcedem tribuere folet.

Nóftis,.

vt um t

uód Mariaportaverit Chriftum in utero,, Jo-

ïätaxifüccumetg

í

Simeon autem in Zracbzs :

eph in Dumero,

o J

40$. ]Jam veró fi ul- Luc. £.

"ccepit eum zm ulnas

uan,ngnumwïl

teriüs fcire velitis, quid

per trinam hanc

ao

deo, quód -

portarionem fignificetur? . Refpon

j

hariær.ï

!

Marig portans Chriftu

m in z£ero prædicato-

rE€S,

j

04

]

o2

(

j

L

17

tes, Jofeph portans Chriftum in Jumeto pqg. !

d

fet.

f

4

m'! Jiit

|

A

nitentes, Simeon denique portans Chriftum

Aowil

Bern. f. $.

in éracbiis bonos operatores denotet. pra-

,1 "'num Ü

in hrevi-

cipué illos, üt ait Bernard

us & Hugo, qui f

|

b

faciunt opera mifericordix

d

ajti n

; qui panen efu. '

j

"o

I,-Iu.go inc, 'i€nti, potümqune fitienti por

rigunt, & aliis

3. Maith, fodis egenti fuccurrunt,

En! mifericrdes

€rga proximum DEUM ipfum quodamnodà

poffident; an m

et ?

ajor merces cxcogitwar';g. pofs

Epüogu&

ghdr av

N. VI.

PORRO ficut equum eft, ut mar-q'; fons

dnim in at

tibus aquas fubmini(tret, quoniam &illi in

s qiuid d

alios munifici aquas haurientibus fuppelirant,

rf ucs,

ita, inquit Dionyfius, ille jure mifericcdiam

invenire debet, apud quem alii mifricor-

vitifuds

Eccli

miede In

v 4

** diam invenerunt, jJuxta illud ; a niferi-

coYdi, Certé Petrus erga mifericordim mi-

adam 1 DI

fericors fuit , nam Tabitham mulieren fufci-

t exdibert

Aà. 9.

Y.

4

^ taturus dazs z//i ananmum , evexit eam; nem-

, eEDS n

pe licét aliàs voce fua vel umbrá nirabilia

ts lg,

operaretur, tamen hic Tabithz mmum ap-

V'ntm mdert

prehendit, ut hac fepiüs ad fullevandas

"t Dirium

pauperum miferias extenfa contacti Apofto-

lico. eleemofynz. fru&um reciperet.

En!

magnam mercedem mifericors Tsithz ma-

Bd

Q

nus accepit! fed videamus , an noiipfa Petri

manus propter hanc mifericordsm mulieri

Vi

exhibiram pramiata fit? Profetó dici vix

A&. 12.

poteft, quàm mifericors DEUSfit erga mi-

IBEN

Vv.7*

fericordes.

Scriptum eít: Cezderumt ca-

teume de manibus ejus, (cilicer Petri, — Ni-

"

mirum DEUS non potuit pati J inquit

Sylvei. ]

F4,

E OM (lne

!f

^j

u

tpb

i

Conceptus L.

$03

m

ra, ut manus Petri erga Trabitham adeó be-

Wt

t

nefice catennis

igate eflenr.

Sic alibi le-

l

itur: Fznum

&äï

oleum ne leferis; & cut Apoc. &

N WH

j

oc? nempe quia vinum & oleum Samari- v. 6.

ordi

iW

R M

tano ad curanda miferi hominis vulnera in-

Int Enl m

fervierunt, ideó hec DEUS fingulariter il-

lefa vult.-

Wt

Epilosgus.

qum *&1 u

ICUT jam fat claré inrellexiftis Chariffi-

l

$

mi, quód proximo in neceffitate fubve-

MT

J

.l

J

j

nire debeatis, tum,

uia id exigit zquitas;

i

:

ä

tmm, quia hoc fuadet utilitas, ita ulteriüs

b qnüd

vos fcire Oportet, quid San&tus Bonaventura $etm. 83.

de immifericordibus dicat.

Impoffibile eft, Dom. 1.

Y ; ]i

inquit, ut mifericordiam à DEO percipi. F**

s n

Tilv

ant, qui eam proóximo exhibere non curant.

tpu, t

Si itaque vultis, ut DEUS erga vos fit mi-

fvdut

fericors , mifericordes eítote, nam uüt ait

Chryfologns, humanam mifericordiam petit

v Ti

DEUS , jíit largiatur Divinam.

c i t

exe at

us at

Conceptus Secundus.

nirios

J

dmi, mn&*ï

| Biblico—Scripturif'cicus,

y m

4 [7

hh

TUH EM A

[

l

na ]

n

nd Ü

Volo. Mattb. £.

(f

(j

De Ovatione.

"

li s

Sy'-a

m

$04

Dom. II pofí Epipb.

Í

g

JsFi

UT

!

u ]

i

'Synopfis.

; j '. :(ï

Oratio apud DEUM, ficut Efthet . hag

apud Regem Affuerum omnia im:

petrat, przcipuéfiaccedat ad DEUM i

apud DcM 1

Afuer

cum duabus ancillis, quarum 1. üna *

uf

Iu

d

npdc

Vocatgr f(des ,. 2: altera bumilitas.

n

um

Exordium.

Dii

[)AUCOS effe credo Chrifüanbs , quibus.

yanr f

- Hiftoria illa' Biblica de Regina Efther

il

ignota eft; nam ubique ferélegitur, & feré !/

ubique narratur, qüàm vehementer illa Ju-

deorum calamitati- condoluerit, quàm po-

PärSPJ

tentes pro eis ad Regem Affüerum preces fu-

derit, & quàm feliciter denique iratum Re-

V Agi B

El

gis animum devicerit, ac mitigàrit. : Per

!

i hi

hanc Reginam aliàs plerumque Beata Virgo

j

ï

À

hitlt, duf

intelligi folet; at ego hodie non incongrue

tlqii! digg

per eam intelligo orationem, qua ad Thro-

num Divini Affueri afcendit, illum nobis re-

Nllirs v

tfttdntm j

conciliat , omnésque gratiarum Thefauros

abeonobis impetrat, prout patet ex hodier-

i.wiam Wtrin

no Evangelio; nam vix orationem fuam ab-

1 Ma Votag

Tij

folvitleprofus, ftatim Chriftus dixit: //o/o;

Wüs&na

Ule

s

vix oratio Centurionis depofita erat, mox

W

orantem exaudivit, dicens: ZZa2/ Optimé

3(, qu

d t

igitur per Reginam Efther orario intelligi

&

li

da fæp

N

:"1

i

if

ii

poteft.. Porro fcriptum eft; quód Efther

accedens

LT

R [

LU

Conceptus IE——

$05

Q

accédens ad: Regis

P

jalatium duasþfecy:u)m

»

haf'

b-uerit,..ancillas; quáre ('üAco :

DEUM)W

i UCl'um Q

T

.* Propofítio. :

J

l

N

' 'RATIO apud DEUM,, ficut Efther äpþä

ls que

Regein Affuerum omnia impetrare po-

du

teft, pracipué fi accedat ad DEUM cum dua-

busancillis, quarum

Ym

n

u

i (

i

l

li d

] Una xo£Atur Jïdes;,,

II, Altera Jumihtas..

lah

b i

|

Att&nditc ?

, (ünvtos:

m

| ,P-ärs— Pr'ima.

Mp r

!IXII, quód Regina Efther dum Pro fa- N. L

fdlanc lod

:

victrit, 4 E

] lute populi Judaici interceflura Regem

TT

Affuerüm acceffit, duas fecum habuerit an-

«illas; fed ad quid? dicam. Ancillam unam

T

fecum habuit Efther , ut-eidem propter core

noniuti?

g d P

poris fui teneritudinem inniteretur. . Talem

ancillam etiam neceífariam habet oratio ac.«

Vgquc

Á g;anamïl ,

cedens ad DEUM , vocatürque frdes , quigpe

qui, 187

infirma oratio eft4 & nift firme fidei.innita-

u n

tur, ad DEUM ufque afcendere nequit.. .. INi-

fin P

mirum confiat,.quód membra tremula, &

ao W

j

fenc&ute lanquida fepà caderent, & labe.

"t j

rentur, nifi tutó firmarentur baculó; pari

104f

,[ , ul

l

fteret,

t

modö oragig- coram DEOV non fubfi

nilt

hu

al'

m

€06

Dom. IT.bof? Eþiplr.

ul

nifi inniteretur fidei, id quod Paulus verbfs |/f

M

fat clarís expreffit, dicens: Credere oportet

uam&

