(

q

W

de poé&li? vult effe alter Nafo aut Virgilius ;

i, Qu

:

i

:

& revera foret, fi mentiri & fingere eflet

yelol

|

)

i

i

idem. Difcuritur de eloquenüa? vix non

T

l

(

!

n

!

|

a

?

cum Cicerong de precedentia difputat, pu-

Tl

j

l

l

TU

l

tans fe habere virtutem movendi, fi (trepero

[

'

Jl

^

j! at

Ti

|

]

l

l

';

& a(inino fermone comilitones fuos ad di-

jf

l

;.

madtum

!

Íceffum moveat.

Difcuritur de Philofophia ?

modim t

I

majorem cupit fibi quàm Ariftoreli fidem ad-

fer mal.?ms'3

hiberi, cüm tamen in ejus intelletu, quod

€oncernit hanc fcientiam , merum vacuuri

vmö exhllür

PU

effe videtur,

Difcuritur de Theologia, Ju-

m a

risprudentia, ícientia medica, aut de artibus

m ]

aliis quibuscunque demum ? iterum in hoc &

omni fcibili kltlalï Do&or excellens honorari

[icher ma

(

Jibus

r

Cupit, cum tamen fit ftupor in dolio & folio.

Porró non folum in fcientiis, fed eriam &

jumna PW,

i

pracipué in poteffate, audacia & fortitudine

jj, 1

i

omnes antecellere vult ebriofus, qua de cau-

aneminem timer, Hc fuperbia Chariffimi

fs

Dorg Diura. Qogc, P. Gg pet

z

E

(yc]!!

464

Dom. 1. pof? Eþiþ.b;

Pfal. 24 per cornua intelligitur juxta illud: Oi

í

It

Wme,

[

1I.

covaua peccatorutm confringaum.

4.11!

"

N. VIII.

DENIQUE ut picturam , quam incepi,

í

HWWM)RF

abfolvam , reprafento vobis Bacchum fuper

tygridä locatum.

Quid hoc? inquitis, cur.

i

T

non potius equo aut mulo infidens pingitur,

ad indicandum, quód ebrius fieri foleat /fcuz

']/

|

TAT

equus C? mmulus', quibus 102 eff intelledus?

gitmum,

; a

bene dicitis AA. aft de infania dixi fuüpra,

nunc dicendum eft etiam de litibus, rixis, &

slimsintbr

PT

injuriis, quz per tygridem denotate ab ebriis:

excitari folent,

Tygris. ut refertur , eít

i quandoqu

beftia mirz velocitaus & virtutis, à qua etiam

bxltnis t

nomen & quodammodo omen habetTygris flu-

netudiam, (

vius, eó quód fit omnium fluviorum rapidiffi-

t quntoqi

mus, & velociffimus.

Jam veró Tygridis

1ini qu

m comtur.

velocitatem imitatur ebriofus ; utpote qui ad

iram concitatus ad neces & vulnera velociffi-

&t 1 elr

mus eft,

Caufa autem hujus eft, zum quia

Httanr omnia

vinum aut etiam alius potus calefacit fanquie

tl damm,

nem, cor inflammat, & ad choleram aprat;

£unm euam,; quia intellectum obnubilat , ita,

ut imminens periculum non confideret, &

Il

fic ad inferendam fine pracedenri deliberatio-

ÉKccli.

j* ne injuriam difponit, juxta illud : Zzzum

amultum potatum irritationem. Cv iram G7

ïþämamäm

z

r

" Qmodo.

ruinas suultas facit.

ïäü

N.I *

NEC mirum eít, quód ebrietas litesmo-

1

1

—

iï VC] :

i

*'

FWMäna

veat, nam hoc ipfo, quia tefl& Scriptura

*Enälp

CM

Prov. 26- ?umpultuofa ves ef3, tumultus$ excitare folet,

E

qui fine lite durare nequeunt étiam ad breve

f

Ti

rt'imn

etaté

äwmcwäs

Mempus. Pracipué id verum eft in ebri

€x

ü

bl

Con&eptus IN

4ég

Lilil Q

[

j

ex vino orta, utpote quod longé vehemen-

(

tiores calorés excitat, ut pátet ex modo, quo

? Qu g

l

Noé vineam plantavit,

ia

]

Nimirum Noé pri-

D

t

1

mó invenit vitem, id eft, labrufcam , qus,

-] inq

Ui[isl u

cüm effer amára, accepit quadruplex &enus

THden

fanguifis videlicet Leonis, agni, porci, &

; üeri'folcz::&a'

fimie.

Porro ad hujusmodi fanguinem ad-

! d agl

mixra terra fecit fimum, qui pofitus ad radi-

fina ii

cem vitis dulcem fructum |protulit; & fic

ltb

Noé de vino bibensinebriatus eft, Cüm au-

denotoziis

tem fobrius factus eft, exíplicavit naturám

r i

vini; dicens: quandoque homines propter

Ttüt i u

vinun fiunt Leonés per iram, quandoque

entib gt

J

agni per verecundiam, quandoque porci per

lurirun

Vr

jl

laxuriam, & quandoque fimie per curiofi-

a d

tatem, nam fimia quidquid vider anre fe fie-

d i

ti, hoc idem .conatur facere, & faciendo

V ln

omnia deftruit,.ira ebrüi putant, omnia fe

poffe, & tentanr omnia, fed cum maximo

us d t

i ii

quandoque fuo damno.

N

um obl

yn t

(

]U

Epilogus.

i

"d

N [!

ariffimi , pi&üra äbfolrutac&*; -ädii—

rta

B

T E

j

citejam, quomodo vobis placet imago

& effigies Baechi, vel potius effigies ipfius

i

ebrietatis? an veftrüm aliqui volunt puerzs,

ebriets

ä

.'

affimilari infipienter agendo ? faciem mulze-

4 u n

ri$ reprefentare lafciviendo ? corpore zudo

y al

T

l

apparere, fecreta cordis manifeftando? an

l E[lam

p

iunt v2Ze coronari fatuà

veftrüm al'iqui cup

1833

gaus

466

Dom L. pf Epipl.

gaudendo? corzua portare láperbiendo 2 fu. !l

"o

perzygridelocari, litigando , acinjurándo? "

eeti

Q f

aM

!

Abfit inquitis, ut nos ad imaginem & fimili- mhh

Jt

hod

tudinem DEI creatos adeó deturpemus, &/"

nlgïo

bitomug

quodammodo formam bruti affumamus! pla.

1

cet mihi conclufio hac veftra Chariffimi! re-

&[ngu TEU

9

p

peto : plácet!

f

(hit

frr

NI

[f

qhiboo i

(

Conceptus Quartus.

T f

,Jj qurtut

ZE'nigmatico-Sufpcnfivus.

sji, du

i nudi: quema

!

d ROM.

fim mmn impl

. id, f t

Impleverunt eas ufque ad fummum.

p

Int, quittm €

]wm. l.

eusfidte t

pe eärietzztä.- :

(atlei?

Synopfis.

Pvf

ol

L

hm odf

Cuivis homini conceditur bibere,

quantum poteft, fcilicet r. falvà fa-

nitate, 2.falvà confícientià.

Ddf

l

n

l

Ü

:

Exordium.

.TOVI ego Chariffimi, quód nonnunquam

illi conéionatores fuis Auditoribus vi-

h

deantur nimis rigorofi, qui de ebrietatis vi«

1

" n

tio (ermongm facientes omnes pene compo-

il

tatigngess.

" ünori li

$]

!

Conceptus 1.

467

Jþtïhïendog l

tationes, precipue eas, quze longiorltcmpol

» R

re durant, improbant, & quodammodo illici-

iQitn i

tas declarant.

Quare ne, etiam me in horum

At

nuferum recenfeatis, hodie de ebrietate

ilütamy

locuturus mitius vobifcum agam.

Nimirum

vobis omnibus & fingulis acclamo his verbis:

LC

|

I

Bibite, quautum poteffis.

Nunquid haec

verba vobis placent Chariffimi? at clariüs

me exfplico; non prohibeo vobis conventi-

um

cula & compotationes, fed dico: fedentes

ad menfam, Jibite, quautum poteflis; in»

[pair.

vitati ad convivia , ad nuptias, Jz/ite, quan-

"

tum potefiis ; paucís: quemadmodüm hy-

drie juxta Thema meum impletz funt usgue

at (

ed [ummum , id eft, ficut tanta aqu& copia

infufa eft hydriis , quantam capere potue-

runt , itaetiam vos affundite & bibite ; quan-

tum poteftis, Quid ftupetis? repeto di&a/:

/li,

- Propofitio.

$

lii

BI,BITE » quantum poteftis; fcilicet

cet 1 t

Divifio.

nf .

L ul Goitate,

Il. Salvà coz/cientiá.

Attendite]

l,

d aof

udire

Pars Prima.

ICUT tum ad fedandam fitim , tum ad N. L.

j b"

, p

? confervandam corporis fanitatem neceffe-

g

eft;

Qgs

«

u)

A68

: Do:fk, 1. pof ij)iþlJ.

7

pp

!

ef!, utbibamus, ita & contrario fanitati per-

j

j

Uup

quàm nocivum eft, fi immoderato potu cor.

j

" nl

pus & ftomachus aggravetur.

Nemo certé

g l

"TU

dubitabit, quin ebrietas bonam corporisr;di;

cafld

d

Ípofitionem immutet, & deftruat, nam quan-

Pdd

tumcunque homo fit pulcher & formofus

|

a

l ]mmOL

!

[

]

dum fobrius eft, tamen ex nimia potatione

ents p

m

eflicitur turpis & naufeabilis,

Scilicet omnia

:w i amiqqx

quodamodó membra imutantur ; quid oculus?

rorvé afpicit ; quid os? (fztorem emittit;

H PoüqUäm Alf

p lts vile lg

quid lingua?. loquendo deficit; quid pes?

xenrorum at

vacillat; quid totum corpus? tremit & lan-

dj r enenut

quet. -Dixi Chariffimi, quód ebriofus ?ur-

ij erbo C

pis & naufcabilis Bat, & quare? primo pro-

igod vaum

pter vomitum , quem natura nimis gravata

eructat; nempe Deitas Bacchi nonnunquam

pali mmis;

immenfior eft, quàm ut fpatio tantillí ven-

tris includi poffir.

Secundóob feetorem oris,

ï?E fon tam m

ais xufo a

quem mane eructant, qui feró fe inebriant ;

tales enim fetenti fepulcho comparantur jux-

:;

u

ieris vents

l

|

Pfal, P

ta illud:: Sepulchruz patens eff guttur co-

i üfpanr,

VUN.: "Tertió denique propter tremorem;

;1

nts It

quemadmodum enim ventus validus domum

* pufno er

I

l

T

i

ligneam quatit, & tremere facit, fic teíte

l

ht d did

Seneca vapor potüs nimii cerebrum involvit,

TT

& motu regulari impedito tremorem indu-

RLT

cit, cui ipfa Scriptura affentirur in verbis il-

Ui hvl

is: " dgitabitur terra fcut ebrius.

:fao 234

UE g

CAUSAM feré fimilem Chriftus ipfe alle-

NH

gat; dum monét & hortatur nos apud Evan-

DI

;mïm; aliique

t tar f

geliftam Lucam ,. ut ebrietatem fugiamus,

1

(

E

1

L

i

Wt m

"AUmenm

dicens; Aftmdz'te, ngforte graventur cor

*

$4

lj

Conceptus IF.

469

,r n fanitari h

du velirà. crapula €7^ ebrietate; nam licet

t Dl

hec verba potius de aggravatione confcien-

* NI

tiz intelligi debeant, nihilominus etiam ag-

0 Cs

| gravationem corporis denotare videntur,

TUAt, n "

nam fic i pari difcuri poteft: quemadmodüm

&t U ing

- pavis nimio gravamine mergitur , ita Corpus

concidere debet , fi immoderáto , nimióque

fitig p

j

ol

M

potu aggravetur, praecipué fi talis potus in

r qidi

;

n

;I

vino conliftit, nam antiqui venenum vinum

RUOTD n

vocabant , fed poftquam inventum eft virus

lethiferum ; . fuccus videlicet venenofus fer-

d lg

54 freml

pentun, & ceterorum animalium, tunchoc

vinum, illud veró venenum dictum eft.. Quid

V ebridir

jam concluditis ex hoc Chariffimi? conclulto

ttt a

hec ef, quod vinum immoderaté potatum

t2 Difis p

Xf pO

' corporibus paulà minus nocivum fit, quàm

venenuim.

xtio i t

bfv

NEMPE non tam inordinatà currus á.fu- N, III, |

fero f r

rentibus equis excuffo auriga feruntur; ne-

que nayi: 4 fzevis ventis ammiffo gubernacu-

Qompua

à tam niferé diffipatur , quàm ebriorum

j d p

ntur.

oprer trnt

corpora & potüs intemperantia divexa

^A

Certé tefle Auguftino ebriofi quafi pal

udes Serm.13t.

y val gïor

l

detemp. -

l

li

fant, in quibus nil aliud. nafcitur, nifi fer-

C (inf) l

!

rane ac vermes.

'Tales ferpentes

r

1

pentes ,

funt venencfi morbi, àc incurabiles ; tales

tramtt

rane funt mnorbi hydropici , quibüs homo

tinin

tumefcit inftar rane; tales vermes funt po-

drii

dagra, chiragra, aliíque morbi putredinem

ii

alentes.. O quàm czci funt illi; qui tantos

* li 3P"dw

munt t

il

morborum cruciatus tam caró pretió e

qem M

merum recenferi C

har.ifïï-

"U

Noliitex in horum nu

I

| gr(w

Gg 4

*

ul ,

476

Dom. IT poft Epipb.

d d

Iul quld

mi, fed bibite, quantum poteftis, nempe

lls

falvafanitate, — Cogitate Bacchum femper pin-

d

" li

il

g! ur Juvenem , nempe in fignum, quód

Ph.

,

dmodum d

ebrietas nunquam matura fit, & quàd ebrio.

matu, ^

i

j

f

fus raró ad fene&tutem perveniat,

"m

Mi

r

T

iC

hfï 100

gt di m

Pars Secunda.

ao t,

gt fm

N; IV, A

LTERA conditio Chariffimi , quam an-

nexam habet propofitio mea, hsc eft,

gtl 001 ,

ut in bibendo falvam confervetis cor(cien-

wan. um

tuam veftram , id eft , immunem ab omni

i du omnt

peccato.,

Repeto itaque dicta mea : bibite

gililns, d p

quantum poteftis, fed falvá & illzsi con-

v Deng

Ícientià. Scilicet prohibitus eft omnisimmo-

aj l eiri, n

deratus potus, ex quo ebrietas per fe oriri

i, & monT

"poteft. O quoties ebriis DEUS minztur ?

[0)

A

a,

quoties Scriptura ebriis v imprecatw? va!

xi, qun n

la. $. inquit HMaias, guz confurgitis muare ad fe-

&Gandam ebrietatem,

L

& potanduim ufgue ad

ts bl

velperam! iem: vae! qui potente effis ad

Prov.23. ]ibendum viuum ! . Pari

TOE

modo quari Salomon

in proverbiis: cuz ve? cui vixd! & addit:

" d forem ij

rl inqum

moune bis, qui morantur im vizo? Porro

at claré etiam hec

"t hm

prohibitio pa:et ex verbis

1.Cor6é. Apoftoli dicentis :

N

[2

BL Mi m

que makdici , ueque

eoriof? veguum DEI poffdebunt.

M CMT

N. V.

SI caufam tam fevera prohbitionis fcire

a NCUS C

velitis Chariffimi, San&orum & Doctorum

55 Qit d

virorum de ebrietate opinicnes percipite,

a WU 4 t

Quaeramus unum alterámque: edic ó Dive

togltcm, "T

.Chry-b

ms, quöd *bïicl

T

Conceptus I V

47I

EMPg

| Chryfoftome !

quid eft ebrietas ? blandus Hom. 2 s.

u

M ]

- damon eft, inquit, quia gravius, quàm dz- ià Gen.

lum u

"mon mentem obtenebrat; hydra eft, inquit :

Qu

alibi, nam quemadmodum hac apud poétas hom. 7. e:

dl,

-hinc ??: in

multis capirtibus armatur , ita ebrietas;

Matth.

enim fornicatio , ira, hinc turpes amores

oriuntur.

Edic dive Chr

yfo]oge'! .quid e(t Serm. 26.

d

ebrietas? parens liGum eft, inquit, furoris

enitrix, venenum dulce, rabies voluntaria;

tf V

& addit: hanc qui habet, fcmnon habet; hanc

D

qui habet, homo non eft, non peccatiím facit,

ATU

l

fed eft ipfe peccatum.

Cum his addu£lis viris

Iünem 3)ini

fan&tiffimis feré. reliqui. omnes conveniunt,

d m l

Ebrietas, inquit Ifidorus, eft peftilentiffimus

Ifid. clati-

us l r. Or,

TT

humani geheris hoftis. Denique Bafilius in-

eLom m

$9. ferm.

quit, qui quzfo funt ebrii, nifi gentilium

in ebri.

Ra hn

idola? oculos habent, & non vident; aures

.

J minapr?ö

hibent, & non audiunt.

mprectr t

)f

EN! Chariffimi , quàm grande malum N.VI.

d t )

fitebrieras? fed prohdolor! grandehoc ma-

TT

"

I!

i':

lum, quod, üt ait S. Ephrem quafi venenum de agon.

|

D

vitari debet ; exitiofum. hoc malum, quod fpirit.

potem

'4

qug

rioupr

tele Czfario quafi foveam inferni fugere Hom. 13.

n

debemus; execrabile inquam hoc malum,

J Vi

41h

li

quod tot tantásque calamitates fecum inve-

onaa

hit, multi, imöplurimi mortalium ne cri-

ulli f »en quidem efle cenfent, fed quafi pugna

j

certamen ab excecatis ejusmodi homini-

It

[

h

binn

j fdït

us inflituitur, quis alterum in potando

l

j

|

Abfit AA.. ut etiam ex vo-

j U

vincere poffit.

Cora.in Q

clpdf.

s aliqui ita cogitent, nam certum eft, in-

hominem 12 Gen.

| cdlcöW

; quit Cornelius $ quöd ebrietas

o

[94

)

ebrium

üf

/

4

472

Dorn, L. poff Epzpb.

ebrium in periculo certo & inevitabili dam.

€

j

nationis conftituat; alij enim peccatores, fi

[

:

ingrüat mors, panitentiam agere poffunt,

có ipfo, quód fint rationis compotes, & Sa.

j

€ramenta cum fru&u fufcipere poffint; at

folus ebrius nec paenitentie , nec Sacramen-

;THEM

torum eft capax, ita, ut fi ledatur, vel ca-

« ora

tarrho 'fufff)cctur, certó certis damnetur,

J

i

"TY

| Epilogus.

Smopfs

UARE iterum, iterümque vos moneo

e

Chariffimi verbis fepius jam repetitis :

snfmus n

Bz'&zt

e, quantum poteflis ; fcilicet falva fa-

^

gumfm du

nitate, & fal

Va

conícientià, imó bibite, üt

equus, bos; & alia bruta bibere folent, nam

i od

E

0U.

conftat, quód bruta ultra fitim non amplius

bibant, etiamíi fuftibus & baculis cogeren-

tur, nempe non agunt ultra neceffiatem :

Ita & vos Chariffimi, nolite pejores effe bru-

borim,

tis irrationabilibus, fed dum fitim extinxi-

ftis, & exigentiz naturz fatisfeci(lis

LOT

titirin

dicvite: [atis ef ! :

Md re

NT

äääääääæ

"Wi QU t

Q

AE

$0

: mmn ïixunwu

o

2j

Md

n

Itf i

'ïm-ilis, üyi

A

p

!

Rb

TT

l h()m]

Con

i

il

a

k

|

Mi

333 Cu) fbb — 453

t

|

At m

.. Conceptus lelintüs».,

npots

'u

. Politico-Chriftianus.

d POHL",TI ! |

Wt

LT

TILEMIA

tiüs d

a

|

Mi

|

[

Nondum venit horamea. : fadn'.' 2

D

d MU DEUM.

L

que vor t

Synopfis.

u m

Homo Chriftianus in folum DE-

falice ln

UM maximam fuam fiduciam ponat,

, imj tb

berefr t

quia folus eft 1. providentiffimus, 2.

tim n

potentiffimus.

bacui t

hra n

m

Exordium.

d

m Htimexginx;-

UID Qos Putatiä AA? an homo ille rifu

UM

|

vel commiferatione dignus eft, qui ma-

j!

lum timet, quod non eft, nec certó futurum

eft? qui infortunium fibi ipfe fingit, vel fal-

tem auget? paucis: qui futurianxiusfemper

triffatur, dum tamen vix unquam habet, quód

Ó

triftetur? quid judicatis, inquam, de tali ho-

mine? Sufpenditis, üt video, judicium ve-

ftrum? at ego meum non fufpendo, fed di-

€0, quód ejusmodi homines nimium quan-

Cert$ multa mala; qua

tum | ftultefcant.

non

(

[ !

474

, ii

!

Dorn. 1:pof? Epipb.

[

P j

,

l

non effent, funt , quia timentur,

m rl

At quid

;J! qui M

prodeft ante tempus cruciari? quid juvat in-

4

p

[

L

1

i

nfüüm fcrkm :

L

4

anniprovidentià erumnis occurrere? anideó

;

;

"

T

Di&'iüær

(ut W"

L

oportet hominem jam nunc effe miferum,

f

rdi

j

latl

quia aliquando mifer futurus eft? . vani funt

i

: "

j

mfinr o

hi metus; & ideó magis perturbant, quia

u

Iy

punt lp

vani funr,

Porro inannes hos metus facilé

r

g a n

i

deponet ille, qui veram fiduciam in DEUM

4l o

onit, qui, etíi fzpe diu non fuppeditet auxi-

m

j

ium, & roganti quafi dicat: JVozdum venit

(:li

gpir, u t

bova 1ea , juvabit tamen faltem in neceffita-

spi g

te magna, üt fecit in hodierno Evangelio,

precipue fi vera fiducia in Eum ponatur.

aund, qu

v r Qs

Dico itaque

ntt milite uf

i

!

1

iC Ca0lam

. Propofitio.

atj ( fb n

OMO Chriftianus in folum DEUM. ma-

zolbec Carfimi

ximam femper fiduciam

x eridieís

Pogat, quia fe-

lus 'DEUS eft

L

w fttn poni

o melium ao

— Divifio.

"at al

«:15:Divinæprovidïc

I. Providentïkfümüs,

31, [ ifume

1. Poænftifïï,mus., Attendite !

t qu d

T

idiatre

;Lgn Wt Ls "

- ParsPrima.

; NDI l

]

N. I.

GNARA .fuit Divini;:atie antiquitas , quä:

IOV i n

Vitiics

" Divos fuos fató minores fecit, & adaman»

« h

AX

Qeltfe

ting nexu numina fua ipfaiguote caufz man-

Gipia .

LT

" :Ianm

l

Conceptus F.

A?f

Sed abfit hic error X cordibus

ur.' At Uji

cipia credidit.

qu ïUVal l

Chriftianis , qui omnem rerum ordinem &

RE g

inopinatam evenruum feriem falva libertate

Vl mj

rovidentie Divinz, que omníi fató major

CU w de;

eft, adfcribere debent.

Hac providentuá

ul

und volvuntur & perftant omnia; hac orbis

ml

regitur; hac ordinantur belli pacísque even-

m

ta.

Nimirum hec illa arcana caufa eft, 4

upyeditc:aux-

qua conyerfio & viciffitudo omnisregnorum

od

prevenit. Hec illa fortuna eft, cui, quó

-

|

emite

impellit, permittimur, cui exercitus & ur-

!]

bes, regna & ipíi regentes fübordinantur.

100 Dray

Hac recondita illa vis eft, qua fubitó fit bu-

E ln

ftum, que ftetit ante civitas, & ftatim tu-

mulus, que florente milite tumultuabantur

Caftra; paucis; ad hanc caufam primam &

^

ultiimam premeditata & fubita revocantur,

AN capitis ifthec Chariffimi? (i capitis,

N. II

um DEDA ]

cur non fapitis ? curin adverfíis oculum illum

potd qi

non refpicitis, qui finem providit triftibus?

i

cur.in profperis modeítiam non difcitisab il-

la mente, quz repentino cafu faítum pledtit?

certé qui confidit Divinz providentig ; muta-

bit fortitudinem , & aílumet pennas ficut

aquila, quibus evolet, quo volet. Imó non

habet, quod timeat; deficiat res doméflica ?

reficiet ille, qui veftit Lilia campi; & pafcit

volatilia coeli.

Premant calumniz , acuan-

,

türque nocentes linguz in innocentem? vin-

uti qM

dicabit ille, cui vindi&ta,

Infurgat perfidia

tij

& proditio, clam palámque infeftent hoftes ?

'if,

( ]

ll; qui producit de thefauris fuis ventos;

z

*

q

À

Placabi;

äwwü"k

476

Dom. 1. þo/Z Epipb. |

il

'

pïacabit fluctus , ejüsque provida arma fequi

n

tutum €rit, qui unoflatu difllat hofles. | Co-

g t

gitate denique Chariffimi, nihil effs miferum,

lgn: qu5?

quod datum à feliciffimo eft, & quod à DEO

":

providenuffimo vel immittente vel permitten-

J

USDE"UI

te advenit.

d

)

FORSAN dicetis; nimium graves mife-

jisd pgxen:if T

N IIl.

w[Emif()fi)wa i

rias à DEO non nunquam immitti, & quod

f

) püüblha u

plus eft, eriam innocentibus; fed quero: an

T

-ä

&3 funt) 6

nefcitis, grande quandoque beneficium effe

iq

T

:m

';i

ii pam .

mala pati? eft enim veró; ita enim defpera-

;gamciïlïneDEO-

tis humanis fperare difcimus in Divinis, au-

getürque gratia, dum augetur miferia , & fic

vi, r in p

ibmer fdend

crefcente patientià crefcit etiam merces, Mi

ao Chritenus

Chriftiane! non ab ignorante venit, quod

pateris, & fumma etiam afllitio opus dex-

fitit quim D

tere excelfi eft,

Itaque fi fapis, fortunam

ial d lls

tirilpet? d

nec invoca, nec incufa, fed tolera referens

omnia, qu&écunque tibi accidunt, foli Divi-

t n n

ne providentie, utpote qua tibi elementa

Ht um

vigent, tellus germinat, fontes faliunt; ani-

um r

malia generant, in qua denique movemur &

3,:4

AUs tamgn

D

]

fumus.

" Noli ó Chriftiane !

conícientiam

j

t fs

tuam regulis munci fubordinare, fed folam

"At ab

D

Id

illias legem venerare, qui folus perfectum

in Te Dominium haber.

Odiofa eft apud

M

hye

Tm d i

DEUM larvata pietas; econtra accepta illi

D

a princi

à

f& m

fuére Abelis munera , incorrupta Samuelis

judicia, Abrahe obedientia, elevatio ma-

"m r Q

i.

O0

nuum in Moyfe, pfalterium in Davide, quia

3 qid

Diri

uon ócülorum fed. cordis erant....Qui igitur

(

DEO confidit, in DEO folo confidat utpote

?

!

—

i

l;

LTW

(

Pars

providentffime.

À

bonceptus F.

477

li at h

tfis (

- Pars Secunda.

ld Ti

ERUM fieut providentia DEI maxima, N.IV,

V

C Qu

!

ita etiam fumma ejus poteítas animare

Chriftianum debent, ut ab eo folo depen-

d pcrmirlæ

deat.

Certé folus DEUS, uti eft providen-

UT

iiffimus, ita folus eft potentiffimus,: & fic in

min, (

ipfo folo, cum ipfo folo, & per ipfum fo-

du

lum nobis omnia poffibilia funt. . Ipfe eft,

endin d

per quem omnia facta funt, & fine quo fa-

uI

&um CR nlhll-

Nihil parvüm eft cum DEO,

& nihil magnum eftfine DEO. . Humanapo-

P Dirns

u mien li

tentia fzpe fallit, & in periculo deflituit;

& hinc illi diffidenter fidendum eft. At

am m J

heu! quoties homo Chriftianus plus confidit

nre vtnt

jl

Tidn o

l

in potentia humana quäm.Divina ? Edicite

l

;?

|

Chariffimi, quid eft ítultius ; quàm caduco

fpis, hn

[

d ol d

üori palmas fuas affigere ? afhgitis tamen.

idun, BU

Quid eft infanius quàm à levi filo fortem fu-

Ípendere ?. fufpenditis tamen

Quid eft ri-

di d

1

mesfiii; ?

diculum magis, quàm vento certum curfum

committere ? committitis tamen,dum in veftris

iquemntt

aut eorum viribus confiditis, qui &tati nec

3 d

Inaft, fed M |

horam, nec ftaturz cubitum adjicere poffunt.

li

Interea ille, : in quo omnia poffumus; qui

folus K

]i

uno nutu hoc univerfürn condidit, per quem

0i f dl

ynta d

a

reges regnant, principes imperant ; qui &ta-

tes ac tempora fceprris & ligonibus definivit,

gpa

dat

Ul

negligitur, contemnitur, Ó infania!

QUIS nefcit, quàd Divina porentia fzpe

if at

df, l

N. Vav

ul

[

ex conclamatis rebus fecundos plaufus eli-

at

;

calami-

"m

pU

Cuerit, & fui contemprores Íubita

fate€

j

odel

478

Dom. IT p&/i Epipb.

n

,j EU

tate proftraverit? Exemplum habemus in

Daniele ; cui Leones pepercére , econtra

i

veró ejushoftesdevorárunt, ta Àman, dum

fummum honoris faftigium confcendere fe

hn

"I

putavit, afcendit ad patibulum; Jofeph au- jf

tem in cifternam demiffus. exaltatus eft àr jj *

Vice- Rex.

Novi nihil fctibo, nam in or- giilin u

dinem rerum , curfümque jam tranfitt, quàd qyoilDEO|

piis principibus calum militet, & conjurati

v prmitue

veniant ad prelia Divi, Nunquid experien-

dra um pr

tiá docet, quód exultans, & innocentie in-

titnim futm i

cubans fuperbia Íepe occulta quadam vi

z E prord

dejiciatur? Nunquidinopino vento fepe con-

1t, i qu(ol

,

cidit fuo:. in robore vifus immobilis, dum

i i

]

bl (

econtra mirando fato defpe&tus, depreffüsque

tut i ompi;

honoresrefert? certé hac veritas ex moxal-

-latis exemplis nimis manifeftà pater.

Ij d D

N

[]

CONSTAT ex Sacra Scriptura, quóàd

Moyfes apud DEUM fe excufaverit de adeun-

Exod. i.

3]

V. L T,

do Pharaone , dicens: Quis fum ego, ut

!

X

vadam ad Phavaonem ? ad quem Dominus:

lþo' Y*

13- ego evo tecum. — Eren! quàm primüm Moy-

kitlor

fes audivithoc promiffum , quód nempe Do-

minus fibi affiftere velit, non amplius timuit

adire Pharaonem, eíque coeli minas intene

T

tàre, Imó induratus Pharao magis ac magis

Wüp

d

fibi metuere cepit ad Moyfis comminationem;

i

& nullatenusaufus eft ei vim inferre. Mi Chri-

jiü.à

fliane! non habes, quod timeas, fi DEUS te-

Wt Dtj

cum. Itaque boni efto animi, & omném confi-

dentiam in DEUM ponens, contra omnia pe-

pf

ricula firmiffimum habebis clypeum , quo mu-

IlOp

nitus

:

N

"A

l muüdus :

L

l.

C'Qnägbiuk É

479

m^ h&bemug

ä

hitus dicére poteris :

N

fi DEUS pro 'rlj'es quié

M

; Ti

t

EPingUS.

S rite

;

perp

C d

H

ensis certé nullus hoino Chri-

Q y It m i

fianus eó dementie deve

hjre poterits

ut inànti tmetu f ipfum cruciet

, Cüm omne

t

infortunium proveniat à DEO

t g

providentiffiz

Inquid n

io vel immittente vel permitte

nte? Imó nul:

( imsds.

lus etiàm fümn

ma anxietate pre[fus

tam infi«

i quisi

piens erít, ut fiduciám fuam in que

m alium

ponat, quàm in DEUM providenti

ffimum &

ovl

orentiffümüm , ut

pote qui folus.fcit ,

& pos

mdili,

teft juvare? abfit

ab homine Chriítia

hs d

no tan«

ta dementia! fcd dicat in omni

periculo cum

Rritis o

Davide: DEUS meus! in de

f gitt

COnfido 1101 P(al, i&

N

A:

erübefcam:.

Vyäï"

Scripmra, "

foven ibl

um

5/

. Conceptüs Sextüus

T]uem [unr

i pl

Afcetico-Moralis,

u

p as

THEM A.

;j n5

ynts l

Oninis

s

lhomo primüm bonürm Vis

) [nigi

ii

hum porit. 7oa.2.

goniml

al

niertt )

T

ml

De drvey[a sercede DEL, B9 rmmds

u

Syüopfis;

oncra n

Dolofus ho

f

d

és muncius e

ft

pcum; j

E Doraz Diur

t, DEUS

j

Coge P.H; — h

au-

ii

3

86

Dom, 1. pof? Epipb.

[

TA

autem fideliss Ille enim 1. initió bo-

i, (

; iz: n;u

»

(

j

1

!

cniiüs

num vinum ponit, & in fine dete-

(os n

"

m

rius, 2, hic autem r initió

[

-c"ïcteriusï &

j

i

! CQL"OHC! :

|

H IOng |

ip fine bpnum.

d

I

|

Noh

LA

eü

—A Exordium.

!»'

'

!

[

if

Il

lp i

(^ UISQUIS verba Thematis mei relié

oerpendit, dicet fine ulla hzfitatione,

per illa dolofos hujus mundi hofpites vel

Prept

Caupones fat claré defcriptos effe, precipué

fi ad fenfum litteralem attenditur.

Et quid-

( tofesdo

Jom. «

ni? Ormmis bomo, inquit Architriclinus, fri-

:idcïifïunus, |

m bouum vinum ponit; Nunquid autem

id ipfum caupo facit?. facit enim veró; pri-

müm enim, id eft, dum convive adhuc fo-

1 Dl'ViffT.

brii fun:; & guftum habent, etiam vinum

um fom

bonum & guítui accommodatum ponit, Py;-

ww !

quim, hd eft, dum convive adhuc bené vi-

dent, Vinum benà coloratum & debitam men-

Itf d

Priniüm, hoc eft, dum

, Nrediel

furam apponit.

convive adhuc rationis compotcs funt , fide-

liter fymbolam notat.

At quid fit , cim.

iuebviati fuerint? munquid fume id, quod

ln

detevius, ponit? lta eft, zugc convivis vi»

num deterius & pene acerofum apponitur, & 4

cur? quianonamplius guftum habent. - Tuuc ïïlmdoloümmm'

vinum aquá mixtum non obftante quocunque

l

t

ideÓó, quia con-

L

N

N

colore affertur , & quare?

Tunc

M

M

C

vive oculos habent, & non vident.

N BU

vafa & pocula vix ad medium ufque implen-

li

J

"

N

Ful'.,

]

U

D

1

l.

481

1 ftitn

À

: Conceptus PT.

tur , & cur? ideó, quia convivarum ratio

I fne d

i

in poculis naufraga penitus extinctaeft, En

0 te

ii

Chariffimr! tam dolofos non nünquam repe-

rire eftin mundo caupones & hofpites; fed

novi ego aliquem longé fraudulentiorem,

quem etiam hodie vobis manifeftabo, | INem-

l

pe proponam vobis hodie duos hof

pites ma-

frts nj d

ximé contrarios , dic? itgquþ

Va li

nii ho

Prö pofi,tï O.

od g

|

nditu, f

[;

l

UNDUS eft hofpes dolofiffimus, DEUS

Chitri

HX] J

l

l

ü

autem. üdclim

:

*

mus, & cur a0c ?2 ideó,

| Nunquidau

i

Z

quia

tenmmif

onvire d.

Divifïo.. (

nt, ln

L Ille initió vinum bonu

*

atunpu ?

!

»

m Eonit ; in'fïne'

v adc i

autem deterius;

A:

II. Hic autem initió deterius,

n

QF

t& in fine bo-:j

num. Attendite l

, m Cr)

npoelt?

Àt W hfa j

jd t r

Pars P*ri*ma.» |

Tilli convy&mf

ERA dixi AA. -dum Anþlim*dum.nominaï.ri

No [0

m

hofpitem dolofiffimum, nam initió bo-

ff »

i hibe

num vinum, in fine veró deterius convivis fuis

f g

qUU

3Pponere folet.

Clarius hoc exfplico; Mun-

lu

)ICO

l

us unam alterámque guttulam mellis amato-

n yldan

Tibüs fuis propinat, quo guftato nil nifi fel

n

[m u

jgr

Wj

Hndr ; munqud

hoc eft dolosé agere?

Hha'-

Mun-

/

uf

2 E JI.chlEpz;of:—.

u íni

' ^" Mundus breviffima , ac feré momentanea voa

n

jl

fU

i

"

luprate alumnos fuos recreat, & brevem hanc

:Mi? nllüqw

* voluptatulam aterpus dolor excipit; nunqui

j

T

hoc eit fraudulenter decipere? Et profe&tà

J u

j

il n

ita decipit mundus, tefte Salomone dicente:

get u

Prov.14« psfus dofore amifcebitur , €? extrema gauda

qünim m

- duétus occupat.

Tam dolosé agit mundus

teíte Jonatha ingemifcente: guft

"]

;vi paululüm

st

. mells, & ecce morior,

ia t

N.II.

VULTIS Chariffimi, ut aliquos convivas

V t

á dolofiffimo hec hofpite enormiter deceptos

Teftis

nl vv

in teftimonium adducam ? faciam,

af a vt

primus eft Sifara, cni primüm bonus potus

pofitus eft, dum ei Jahe] dülce lac iri re«

st i

&

igerium obtulit,

At quid dein? £unc id

xil, i

uod deterius, nem

e cüm Sifara foporatus

d duf

eft, tunc Jahel clav

$

caput ejus hutmo affixit,

gitt

Alter teílis Holofernes eft: Huie primum

onum vinurt appofitum eít, tefte Seriptura

ipfi: jucundus faCtus e(b, bibitque vinum

a t

mu]tum nimis; àt quid poftea fa&tum: £uzc

id, quod detevius? fcilicet cürn inebriatus

'QWM (bfis n

dormiit, tunc Judith percuffit £is ip cervi-

ial

cem ejus, & abJcindit caput ejus, . En! fic

1 Vim deerm

agit mundus Cum amatoribus fuis; primum.

bonum vinum ponit, at in fine tale, quod

") t v

1

M n

eccidit nonnunquam corpus & animam , ità

" m

ut miferi ejus convive exclamare debeant:

tl

. Diy

Jerem.8. Porwm dedsit nobis aquam fellis.

J

NAHL - ANOLO in teftimonium adducere Ama-

Mf

UM

3 Ulre

nem, Abfolonem, Samíonem, filium pre*

I

do dqc&ptos

digum, & mulss—a*xs alios & wun

e9pyia»

b f

]

l,

.Conæþm&' FT.

433

Lümentanem. z

convivas, fed unica fimilitudine

rtem pfi-

Is

mam concludo.

Edicite, quid

:

[*

it auceps

X

capturus aves ? nunquid efcas hinc inde le-

& B

care folet, queis alliciuntur incautz volucres?

Offont d

ita eft, at vix incipiunt vorare,, decidit fue

Qttttum

per illas rete, capiuntur, & occiduntur. En!

X gt

pari modo.Chariffimi mundus hominces allicit

ad guftandum voluptatis Calicem ; at heu!

bufay pwlmï

quàm brevis & levis hec eft volupras? mu-

ii

tatur fubitó vinum dulce in fel amarum juxta

:

Qtmitrdt

illud: £ Dracomum vinum eorum ;

q

u,ld Dguitio. $3.

ii 16

mulis ? Mundi convivis plerumque nimis : 37

i bt

cara fymbola fit his verbis: F recovdare, Vus. 16.

| du

uia recepiffi bona in vitatue; & quid wum?

j dénd t

iuncíequitur 22, uod deterzus-eft, fcilicet

Vil igrt

ducunt 15 bonzs dies

Juos, & in M&O«Jc,*/l'en- !:l;, :r

exs hu

duut ad infem(.a

|: R gt

N

, Dlqe

. Pars Secunda.

a n

s aj i

p

ORRO quàm dolofus hofpes mundus eft, N. IV.

ruz

TL

tam fidclis et DEUS, & quare? ideà

'

|

/

]

l

quia primüm vinum. deterius ponit, in fine

u n

j

.,

"TR

j

veró bonum; dicere volo, quia poft unam

alterámgue afflictionem in hoe mundo pa»

j t uh!

tienter exantlatam. maximam & «eternam

1 &mmam]':

mercedem tribuit.

Dixit olim Chriftus ad

Junatt z

Apoftolos ; oteffis bibeve calicem iflum

[

2 Mare. 16

j

)

eft, poteftis tolerare perfecutiones, "* 59

j adducefe

pati tormenta, fubire mortem ? dura fanà

emy

fj

h Mw

&c quz(fio erat , amarus hic calix, at nihilo-

mu

j

minus.

m

Hh!;,

t

494

Dom. II. j)o/ji Eþipb.

p t

and

imined

r

minus biberunt eum, fÍcientes, quóàd per

——

toram sternitatem vinum bonum accepturi

PUI

j d

J

fint, hoc eft, quód brevis afiliQtio in mundo

toleranda cterna gloria & íempiternis gau-

gulin Jf

diis premianda fit in cclo , ubi erit am-

ginacd

plius zegue Jucfus, seque dolor , ubi alffer-

]

y

ytt

'

$8

e£ DEUS omaem lacryaam ab acul?s £0-

Vilit.

D

a p

N. V.

gri ia

ITAQUE Cha

rifimi, fi & vobis Höfpes

" mundus i

Chriftus amarum calicem apponit, bibite,

& cogitate, quód potus hic amárus condu-

a inc vt a

cat ad, vitam animz.

Certé egrotans core

atin, x

Ti hofpitiumvc

pore potum 4 medico' préfcriptum libenter

, fummit etfi amariffimum, & quare? -ideó,

"i, & fm

ii poft

"^'quia ad vitam corporis eonducit.: En! Cha-

riffimi, potus amaritudinis , afflictionis, ad-

ve dofer vl

- verfitatis, quem coeleftis medicus vobis pro-

AU ia

pinat, etiam ad vitam conducit , .& quidem

3 idel, rin

ad vitam animz, cur ergo bibere recufatis?

TT

ah! non terreat vos amaritudo momentanea, ij col

* que in fine habet dulcedinem fummam , & i,

perpetuó duraturam.

Conftat , quód vinum

in valle crefcens neutiquam ita bonum fit, ac

.' illud, quodcrefcit in imontibus , ita nunc in

Enlom

mundo hoc tanquam valle lacrymarum vi-

"t t

num deterius bibere vos oporter, fi olim 1l-

n Wpitcmg

lud , quod crefcit in. monte cotli , guftare.

fs

'

!

