materia ? At fciendum eft, DEUM hoc fe-

jv

ciffe, ut in hominem infunderet grati animi

ftudium ; fed quomodó hoc ?. percipite cau-

fam. Aér jucundus & fubtilis eft, fed fteri-

"

lis: lucet aurum , fed foecundum non eft:

T.

.'. x

geima

814

Dominica Quiuguagefima.

i i

gemmza fulgent, fed expolienti nihil proda«

g n

cunt : cælum"y&» ftelle nullum fructum red.

gpii p

dunt; at terra pauca grana fpargenti plures

jisl m.p.cra

.fpicas reddit, & quidquid accipit velut cref-

a ibin

centibás ufuris multiplicat , cumularámque

fi dh [-,Pl(l

reftituit; adeóque gratitudinis Sym5olum ef(t,

jj funcin

Et hinc ex limo terrz fa&tus eft homo, ut

i Mjerandr

difceret gratus effe DEO.

ugine unquat

N. TIL -

NEMBE ficut teíte fcri

prura oziia j?umz"ä

';,15, EK hIS ö'i

Eccl 1.2. 24 intraut im TRHvé , wa omnes homines,

Jm ïegl pOHU

precipué Chriftiani tanquam flumina ad lo«

l

al

z

PCI' l

cum faum, unde exeunt, fcilicet ad creato*

rem, & redemptorem fuum reverti debent

an, um

Anfhanimrem

per gratitudinems que confiftit in perpetua

IT UT

[]

gratiarum actione, Certé coluniba illa; que

ss oeaml

ceffante diluvio ad. No8 in arcam rediit;

(ERTE t

Gen. $9. Aever[a eff ad eum m arcaim, olive virentis

remum ore preferens, hominem gratum

atiit d

zutrpl,

fignificat,' qui ceffante peccatorum inunda-

tione ad Chriítum redeat

«8, lp i

gratiarum Jaudes

grato ore proferens,

p rat n

ZT T.

ii tg lg

. Pars Secu'nda.

iancgrmmdine

DI

lr i

X /ERUM n.on' folàm erga DE UJ/[grätitü&-

t NolV- |

-V - dinem exhibest homo Chriítianus , fed

Ltlng

illum eriam óportet effe gratum erga borni-

d (

710$.

Hanc gratitudinem maximeé femper

n s

obfervárunt antiqui . fic Crefus Lydorum

IN

Rex, cüm aüdiviffet legatos fuos, qaos del«

ïlDI'lï*

i

"l

ne Athe:

Ilgn

! t d)

Pho.sï mif?rat, coiniter ab Alcmao

"

nienfi

í

l

"*"Diuä

p

|

[

Wij

r

Conceptus F.

$14

lr

Wj

nienfi exceptos effe ,

hóminem . accerfivit, Ceelius

EM

d

& ubi advenit , tantó eum donavit auró ;l s.

i

quantum portare potuit. .Sic Henricus Se-

1iäqglü

mþür

1

;

tnicy,

"

i

cundus Imperator in oppido Saxonie Hildes- Cufpín;

u

heim, ubi in litterarum ftudio à teneris edu-

ts

catus eft,- E

pifcopatum infltituit, magnísque

t

D -

cenífibüs fundavit, & honorariis decoravit,

Sic de Alexandro Magno refert Celius, quàd

tzftefcnpmï

à nemine unquam eraritudine fuerir exfupe-

ET

raus. . Ex bis & millenis aliis exemplis, que Cóelfus-

l tt;

paffim legi poffunt, manife(té patet, quód l. 7.e. 1 8.

emu, l«

antiqui femper maxime obfervárint gratitu- antiqedt,

w n

dinem, quorum proin exemplum etiam nos

I

Chriftiani imitemur, ita, utnon folüm erga

, Crntte

DEUM , fed etiam erga homines femper nos

u Niaz

)

gratos exhibeamus.

"Vrf

- CERTE (itete Livio Romulus & Rermus,

,l N'H. VE

fetns, b

cüm expofiti ad tiberim e(fent,. & à lupa vi-

fit p

Gum accepillent, poffea hujus beneficii mee

mores , lupe fimulacrum Romz pofuerunt,

y n [

j

adcóque grati erga irrationalem beftiam fue2

runt, cur non etiam homo Chriflianus gra-

rus lit erga homines fibi bencfacientes 2

Hanc grautudinem nos docet CÍcOnia, quia

ATE

pullos fuos alens & fovens, íi fit infirmay

fimiliter ab eis portatur,. & 'alitur : "dAguus,

u

J

qui dat ve/lera pro dapibus : follis, qui aü-

j m

ram accipit , C^ veddi£ : vallis, que non-

nf

T

r de p

!

nunquam bis, térve refonans vocem) Cum

Y

Jenore veddit.

Profe&à. u Peuefactovutm

« [r Uf

uou vult suemov effe faorums mou eff laudar&

E

"

1

jl

1

r

4guus, uec dignus amuari,

. Qu

i

i.f

are zquuim

(

Jgtf

j

FH

iF Dorg Diura, Qa?ce P,

:

$16 Dor)zinäm Quinquagefima.

j

"noo

eít, ut beneficium compenfetur benefició, &

od

m

mutua invicem auxiliá preftemus, prout fe-

)

;

quens fabula docet. ; Nimirum formice fitiens

præüünf

in fonticulum fe demiferat, fed undis à terra

imos

nimis abrepta in periculo erat, ne fuffocare-

PL

tur, cüm non eflet, ubi confifterer. — Hoc

g p

columba cernens ex arbore, ramum in aquas

inyg u

abjecit, cui adher

ens formicaenatavit, Dau-

là poft adfuit auceps, & columba difpofitis

jerum , mf

wrimena h

aründinibus infidiari cepit, cui metuens for-

aporti

ginica ad aucu

em inter opus arrepfit, & ita

E

lodl

vehementer il

j

u

m pupugit, u

t arundines prz

ftrepitu terri»

juo, M

dolore abjiceret , quarum

& qui

ta columba avo

lavit, ac periculum evafit.

En Chariffimi! hec fabula docet, quód erga

ideo adulto

Wuctantut,

benà meritos grati effe debeamus.

N. V.

ero ,

,& exempla

ibulis reon

A'T quid fabulam ref

Biblica taceo ? non taceb

o Chariffimi , 1ed

pilco , at

st vel

ftatim aliquod producam, — Cuüm olim Rex

Affüerus annales, feulibros illos, in quibus

lm pro gt

E(.6.2.Hiftoria Regni fui defcripta erat, pralegi

fibi juffit ,

& inter alia etiam percepit, quód

(cilicet Affuerum à mor-

' MardocheusRegem,

Ts

te liberaverit, detegendo fcilicet i

nfidias,

tiri,

quas Pagatbam & bares i

n ejus mortein

Ht) W hom«

ruxerunt, attonitus dixit :

Quid pro bac

: | Wbid. 3

Vg DEU

fíde bouoris ac premii Mardocbeus confecu-

fus'eff : repoiuerunt fervi: mibzl omuimo.

tficionum

Ad hzc verbá erubuit Affuerus pert&fus plu-

VRT p

P

rimüm, quód fuoin Regno viveret fine ulla

Vaf

lt

ï

mercede, qui ipfu

m tanto periculo cripuife

.m Tper r

ingratum animum

fct; & binc corzecturus

Iilgmhm,

jubst

x

E COüceþtmk x

$17

)mpgn(m

jubet Hebreum triumphare in civitate. O

N!mm)m

quoties noítro tempore aliqui 1n aulis Regum

æ»'

ilta i

& principum plurimis annís fideliffima fer-

vitia preftant, multis periculis fe exponunt,

RTM

difficillumos labores fuperant,. & tamen,

Ui d

cum conferuntur officia , aut dignirátes, z52

Vs

014H140 recipiunt?. INimirum fi fideles.mini-

Jrums

itrorurn functiones, fi preclare aétiones füb-

s us

ditorum , incommoda , pericula, itinera,

m CZPiIx, u

detrimenta falutis in diariis Ícriberentur, &

D

tempore à negotiis vacuo le

gerentur, multi

uf

Mardochgi, qui jacent ad limina quafi con-

j qua:

culeau , fupremis honoribüs donarentur;

d

QT

fed quia fatta preclara in aqua feribuntur,

«t

ideÓ adulatores trium

cruciantur.

phant, & bené meriti

d die

Proh dolor! confervantur in

tabulis reorum crimina fignata chara&tere

ln sl

n t

publico , at nec foliolum reperitur, iu quo

« V

notantur vel apice fudores uberes laboran«

dl

tium pro bono:comm'uni,. aut Domini fui,

j d

d i

-- Bpilogus.

" fcihcetif*g

L X haGenus allatis fufficienter patet , Cha-

Im Cüdü b

riíffümi, quód aquum ac neceífarium

utt

!'f W(

fit, ut homo Chriftianus gratum fe exhibeat

Itf

n

erga DEUM, & erga homines, Quare be-

m

p

neficiorum acceptorum memores par pari

(

f

referre; pracipue ad exemplum exci DEUM

J

T.

tanquam benefa&torem fummum agendo gra-

t1es lemper magnificate; fic enim gratia affe-

1 r

r

i

zet gratiam, & benefieium pariet beneficium.

Cone

a

Fff. 2

$18 - ä&ä m

E

qmd.

. Conceptus Sextus,

(dicat

$u m

Aícetico - Moralis.

(Ur

ji:

TEU

THEM A.

q(// l

reces QX

W

Stàns autem [Efus juffit illum addu-

s Jut

um hod

!

;i adíe. Lzuc.r4.

i ve;büm.

De verbo ffare.

Synopfis.

A

ts I

Tribüs modis /Zzre dicitur Domi-

l

i

Xus, fcilicet 1. cozíra peccatorem,

2. juxía peccatorem , 3. f/o pecca«

tore.

$

: t

NT

Exordium.

u7 p

UÁÀNDO peritus aliquis medicus, üt fz-

C

pé fieri folet, ex fua, in qua habitat; in

4l

iam vocatur urberni ,

ut

iviü cuidam

I

agrotanti opem ferat, plures ibi, àut etiam

in via &grotantes confilium ejus explorare,

| WVT

& auxilium ab illo rogare folent.,

Pari mo-

!

ff pt

dó Divinus medicus Chriftus iter faciens cum

Atl

difcipulis fuis plüres fepé offendit homines

&gros; aüt miferos , qui ab illo auxilium aut

"QU D

fanitatemrogaverunt. 'Sic cüm Cliriftus tefta

mdum lt

lt yel

iedierno Evangelio appropinqua'rct

Jericho;

! fïhmg, iF

€Geeus

"

Conceptus PT.

$19

ll

o

eecus quidam fedens fecus viam clamavit,

dicens

JESU F David mifeveve mei ;

)xgmhl

& en! dum fecunda vice ita clamavit, ítetit

Chriftus: Stazs autem JESUS, juffit illum

I

u

adduci ad fe; . & quid fa&tum ?. poft repeti-

i5 d

tasprecesdixit ei JEfus: ZJtefpice; fides tua te

Jalvum fecit.

Ex allatis verbis Evangelicis

"

unicum hodie perpendamus Chariffimi, fci-

hf

licec verbum /fags ; dico igitur :

P d

Propofitio. .

1l

p

Ribüs modis /Zare dicitur qui,nusz ,fcif

b

2j

licet

hi

,

Divifio.

I

Contra peccatorem;

W. Juxta peccatorem,

o

III. Pro peccatore.,

Attenditef

yaliott

«t u6

g, u

Parä Prima.

T

ERTUM eft, quód DEUS fzpé ftet cone

No IO

qlin d*

mutit

2ra peccatorem, fcilicet peccatum ejus

impediendo, Nemo negabit, quód quan-

Qs

doque peccator valde pronus fit ad commit-

s

ä DWG*I

j

tendum hoc, velillud peccatum ; at etfi

qui2

bt

wvsi

libenter vellet peccatum ,. quod concepit,

.:i

gt

L

perficere, :amen impeditur ab o perficien-

3

WWM "ü

3

do,x

$20 JDominica Quinguageftme,

, o

D

,do, & quidem à DEO ipfo, qui contra pec-

ij

u

catorem ítar.

Sic tefte Scriptura Baalam

/

n gt

C Num. 22.

grande peccatum concepit, fcilicet maledicere

t

(jariiim

voluitpopulum DEI; at quid fadtum ? cüm

J

u D6

in afina pergeret ad maledicendum ,. Ange-

js p

lus Domini ftetit evaginato gladió contra

epaxa

um (

ipfum, & aíinam progredi non permifit, &

f

li

U

quare hoc? ideó, ut ejus peccatum impedi-

T

Jl

retur : dixit enim poftea Angelus ad eum:

qectoren

perverfa eft via tua & mala, & nifiafina de-

jir, in

clináffet. occidiffem te.

RÜJS

N.1I,

QUJESO Chariffimi, quid per afinam

glum i ho

intelligitur aliud , nifi corpus *

quid per

jmr, Qu

Prophetram aliud quàm anima? | dico itaque,

duci d d

fapé DEUS flat contra hanc afinam, id eft,

contra corpus, ne Propheta, fcilicer anima

ul velie!

i parttum

malum , quod concepit, perficiat. — Quzritis

ahubu Chr

forfan, quomodó.peccatum impediatur ?

l perhu'uc :

Refpondeo, 1d fieri variis modis; fic Regem

Gcn. 2e, Abimelech , qui abftulerat Abrahz uxorem

yucatoribu

vmddidio

fuam, Dominus per infirmitarem impedivit,

ne eam tangeret. Pariter DEUS fxpé pec-

TTTE

Qu anima

catumvimpedit immittendo aliquam tribula-

tionem, per quam ceu per aliquod vinculum

feriturs ht

homine'm à malo propofito retrahit.

s

reciperc'mg

Veram DO

( m

Pars Sec:unda.

URSUS dicitur Dominus etiam ffare 7zx-

l &m p

i? peccatorem , nempe quafi exfpectans

BQ

ejus penitentiam, & fi rcvcgti vellet;

para-

n r

tus :

J

h

FP

Concq)tz;s FI.

h.

ij l

N

tus eum recipere. Sic fponfa dicit: Ez zpfe

M

m

Jfflat poff parietem woffrum , id eft, retro pa-

:P'ns M

s

Scire vul-

rietem, refpiciens per feneffvas.

Ul

tis Chariffimi, quid per parietem hic intelli-

n Qd'ltmfu-

gatur? nilaliud quàm peccatum; ficut.enim

tftq

paries feparat ab invicem homines, ita pec-

gl'edl HC'*:

catum fepatat hominem à DEO , juxta illud :

Ms

Peccata veflra diviferunt imter vos, €p 16 9.

Mlgi

DEUM vefirum; fed nihilominus fzpé jux-

Ln

ta peccatorem DEUS ftat cum gratia fua, &

N. IV.

:

pulfat, & in cor hominis intromitti petit.

v?ipis QI.*'-;

HUJUS veritatis fat manifeftum exem-

plum in hodierno Evangelio legimus, ubi

ULLT

I tUL j

dicitur, quód Chriflus fteterit, & cecum

adduci ad fe jufferit ,' eümque quzfivetit,

Q la

quid vellet? imó cüm illuminari petiit, fta-

F;ophm:. i

tim paratum fe ad exhibendam hanc gratiam

j x

Por-

exhibuit Chriftus, & illuminavit eum.

w

€

varis m

ro per bunc czcüm figuificatur peccator; d

.

Xcacavz

peccatoribus enim fc

r

ptum eff: £

74 Sa?. &

frlet d

eos zRalitia eovum ; imó peccator ita excaca-

nitot

tus eít, . ut nec damnum peccati, nec peri-

t D

culum animz fuz cognofcat ; at DEUS mi-

t a.

fericors ftat /ux£a talem cecum paratus eum

)

u J

recipere in'gratiam fuam , fi velit redire per

veram poenitentiam tanquam ovicula: errans

g

ad fuum paítorem.

ecundä,

Pars Tertia..

NO VO

ENIQUE Dominus etiam Rafef dicitut

w

net

MM"»

-J $ro peccatore ; fcilicet in quantum

(Ü

4

Chri-

gt

$22 | Dominica ngizzäüage/ïmæ.

H

!

. C€hriítus apud Patrem füum quafi advocatum

;gccatof

o

agit pro nobis peccatoribus; fcriptum enim eft:

4 W; :

3. Josn. 2« 57 quis peccevevit, advocatum babemus apud

fm hlIS m

)

£atrein T Efum Ghbrilum juftum , & zpje eft

fl

!gtt

g

propaittattio pro peccatis uofiris. UndeDivus

äufl't!'a'

Bernsrdus ait

fecurum acceffum habes ad

DEUM 6 homo! habes filium ante Patrem,

ante filium habes Matrem : Mater oftendit

(ona

filio pe&us & ubera, filius autem Patri ci-

M

catrices & vulnera;. non poteft ibi effe aliqua

repulfa , ubi tot concurrunt. Charitatis in

fignia.

:

]

NQ VI.

.CERTE verum ac mifericordem a

"d voca-

tum fe oftendit Chriftus tunc, quando dixit:

ss t2

. Fatev ! dimitte illis, guia uej

fczunt , quid

fäcz'wzt.

Nempe ficut fapiens advocatus ad

captationem benevolentie judicem blandis

& humaniffimis. verbis alloqui folet, ita

Chriftus incipit interceffionem fuam per ver-

bum : Peter! quali dicens: quia Pater meus

Ye f

es, & ego filius tuus obediens usque ad mor«

tem , ideÓ non potes negare filio tuo peti-

iiiatem.

tlonem , que fit

diuitte állis,

pro chcaroribqs; jgitux

n

- Epilogus,

Ltf

5

telime

C

UM igitur Dominus ftet cogtra peceatos

^i mágre

fem peccatum impediendo, 7ux£a pec«

Fm CHC lm

catorem, mifericordiam fuam ei offerendo,

ATU per

)/0 peccatore ,

advocatum. apud, Parrem

Tiutrba

fis,ulïzl, pro

illo agendo, equum eft, ut etiam

peccator

DT

i

h

"

|

]

Conceptus FH.

$25

um

i.

eccator à DEO in gratiam receptus , firmi-

]

uümtm

ter /7e£ , Ícilicet promiffis fuis, ita, ut non

lm

; amplius in peccatum cadet, juxta illud:

Eccli, 4;

il noffm !

Fili! accedens ad feroztutem D.El

0272

&H*

TU i

ju/htm E? timore.

N hhw

li N ER 1

a&h

Conceptus Septimus

. D Pok

Catechetico-Do&rinalis.

Qutry

THEMA

! ii

th'hS QU

. Fides tua te falvum fecit.

Luc. 18

Ix

'h

1» lei

De frde,

0 &

(

Synopfis

erclont

C

Vera fides debet habere r. firmi-

K VbaL)

tatem, 2. mtegntatcm, i fæcun-

4

' D

dxtatcm.

(i PCLCc[

Exordlum

totam Sacram Scripturam przcipué novi

TU

Sï

teítamenti lego, & perlego, nulli vir-

tuti majorem poteüatem à Chrifto aettribu-

HUSF u

Per fidemi

tam efle invénio, quàm /4ez.

]mpfulfflua

fervus paralyticus centurionis fanatus elít,

n fUJm UL

juxta verba Chrifti :

Fade, && ficut. credi- Math. .

10 Wtülïï

"

Jf

ji

difi, fiat tibi, Per fidem mulier illa, qua

quümf

;

Fffs

fans

824 Dominica ng'ny—zmgefz'mæ.

fanguinis fluxum à duodecim annis paffa eft,

Matth., 9.

fanitatcim. impetravit à Chrifto dicente: Zz.

Per fidem multi alii

[ q;

Mafc. 2.

des tita te falvam fectt.

à Chrifto fanati & ab infirmitatibus fuis libe-

ü(ügnant

Marc, 9

gt

sü

ra? funt. Onid'multis? fcriptum eft:: Oruzia

poffcbilia funt cvedeuti ; imó Chriftus, quafi

W

! qrarem

V

]oah. 14-

omnipotentiam fidei tribuit, dumait: 2477,

j

U

r

yo i2

"dmen dico volis, qui credit in me, opera, qua

i fup

ego facio , C? ipfe faciet. Similem fidei cf-

d

deber et

um Aug

fectum expertus eft cecus ille, quem Chri-

ftus tefle hodierno Evangelio illuminavit,

f»',fldesa f

t

propter fidem fuam , dicens: ZZdes £ua te

falvum fecit. Porró hic fcire oportet, quód

gludimut

fides,' que falutis janua eft," & per quam fal-

pbus à

vari debemus , varias qualitates habere de-

Tipnanem.

beat; Dico itaque :

dl db

i tinto

]

li

qnim do

m ve

Pfcpoütib.

um, nm

Etaà Hdcs» tres habere debe

tnittt, Do

Ícilicet

"

t | qgalitates,

iliy mf

V

iU ls

TAU

Divifio.

tf qumd

T 'Fïriniidteh:,

$, dittns

, fitm

II. lntegritateilz,

'ulus ,

Ilï. FPecuuditatem. — Attendite!

t confie

Vi f

Jl

Pars

M p

"N

dem 1

!]

Cömeptüs Vlt

$55

I

i

j

. Pars Prima.

2

à

Wt

ARVE quidem à variis fidei qualitates N. I.

V

affignantur ; fictefte Paulo & Augultino

iT

| Cnþm»

lmgfu

fides debet effe bumilis ; credite, aitille, in

.

Hmkw

ïb(

captivitatem redigentes omnem 1

ntelle£um 2. Cor, $«

L

in obfequium Chrifti; non eft fides, inquit

V, V.

alter, fuperborum, fed humilium.

Rurfus Scrm. 26.

fides debet etiam effe ardens per charitatem,

de vetb.

ICuy t

a

) I

üt iterum Auguftinus docet, affe

rens: magná :

A

non habear Trad. 6.

N

eft fides, fed nihil prodeft fi

in Joane

chariratem, — Verüm cüm qualitates iftz Jam

tll

includantur, & contineantur, in tribusqua-

CUTAS

litaibus à rne affignaus, ideó ad harum ex-

6 QU

Dico itaque , quód

fplicationem pergo.

ver'a fides debeat effe /7rma.

Certé ex ipfa

fidei definitione fat claré hoc demonftratur;

fides enim donum DEI eft, quo ffrzzter af-

fentimur revelatis Divinis; Jfrzfer, ine

0poünc,

quam , nam qui vel leve dubium in fide fua

-

admittit, hoc ipfo de veritate DEI; qui nec

d

falli, nec fallere poteft; dubitat, quod uti-

Qué non licet.

N. IT.

'TALEM firmam fidem habuit Abraham ;

Yi

nam quando illi promifit Dominus filios mul-

tos, dicens : erzt femem tuum fficut fielle

celi, firmiffimà hoc credidit; fcilicet, üt

Paulus ait, Abrahaim fa&ó hoc fibi promifio

Rom--är.

n0n confideravit corpus fuum emovtuum, CP

, ii

uxovis fiue , cim feré effet ceutum annorum,

Jéd cvedidit in [pem eontva

em, €P curfum

!

Qgature.

En! Chariffimi,

j:

udatur Abrahe

]

des,

$36 JDominica ngingmge/z*mæ.

NU

fides, quia f/rma ; econtra veró reprehendi.

æ[m

tur Sara, qu& occulté rifit; cüm Angeli ho-

gt

fpites ei filium promiferunt, Reprehenditur

i

p Ap

Moyles, quód hzfitaveritpercutiens petram,

4j t

(ità

ut haberet aquam, cüm tamen dixerit DEUS :

L

^s Nüm. 26.

j, ngui

Jolle vivgam, €7 loguitini ad petram, €7?

|

d

Z/la vobis dabit aguam.

Quare ut fides no.

duim, ?

ftra fit vera fides, debet habere /frmztatem,

j MS-

Mi

hoc eft, quod fides pracipit, illud credere

1f

&«

debemus Jzinztev ,

quidquid ratio m contra-

rium aflerat,

:

vmxi

i

Qmo fir

K & 4

, N

Pars Secunda.

s mucen

N. IlI.

| URSIIS vera fides debet etiam effe zzfe-

ss Iognatt

s culod

X gra, fcu quod idem eft, debet affentiri

omumibus, quecunque DEUS revelavit ;

at

sils, qua

letes at

quare hoc? ideó Chariffimi, quia error in

fide uuicus totam fidem evertit.

Si imper-

du

ceptibile hoc vobis videtur, dicite, nun-

quid uzica etiam minima fiffura fonoram

l

campane vocem evertit? nunquid wzca rima

navem fübmergit? nunquid z7ogzcum fer-

l

menti totam maífam corrumpit ? Denique

N

nunquid fi in mufica vox uz« diffonat, tota

J

)

tin

harmonia perit? annuitis omnes; jam fic

! ml r

infero :

eodem modo wzzcus in fide error

Ytibus e(H

totam fidem evertit.

Et hinc fi minimus fidei

^ quaf J

Articulus in dubium revocatur , flatim tota

tmr

Ecclefia confurgit, & veluti coemmun! clafficó

"r frod

amnses convocat ad refiftendum.

Wbl ]j

RQ

h

h

1

Con&eþtus FiI

$59

V

li'e[

lh(, i

PORRO ut fides fit Zzzegra, non folüm N.IV,

l

dU l

ea, quz fcripta funt, credere debemus, fed

im'p ,

h

(

etiam omnia illa, que quidem non fcripta

UY t

(f

J

funt, ab Apoftolis tamen nobis, quafi per

f

qignus tradita fune,. & zradztioges vocantur:

if

l

State, inquit Páulus, C? zezete traditiones,

quas didiciflis ffve per Sermonem , ffve pev

Q».Det IIAL" ,

NPI

«

Y

Epiffolam , hoc eft, five fcriptas, five non

L

fcriptas.

En Chariffimi! fides debet effe zz-

q

N

degra, & nec unicum errorem admittere,

quód vel maximé fibi notenr fuperiores, qui

pro domo Iírael femper murum fortem op-

ponere & ad fanguinem usque certare de-

X

bent. Nempe non fint inftar parzetzs zncli-

gati C? macerie depulfie, non volentes erro-

Pariter hoc fibi

s :

ribus magnatum refiítere.

Id

notent cuítlodes vinee Domini, qui vulpes

v D

parvulas, quz demoliuntur vineas, fcilicet

naícentes harefes in

VM

tempore extcrmi-nare

n

&udeang.

; r

miuni 5

' Pars Tertia,

"i n

4

u ^

ENIQUE vera fides debet etiam Qiïe fa-

N. V.

j tomur "

D

cunda, Ícilicet per bona opera, & quare?

Tor s

ob multas rationes. Nam frz/uó fides fine

g

operibus eft fides Zzutz/is , & ut Hyeronimus

( FM '

ait, quafi Jgzzpas /ine oleo,. Nempe inutili-

j

zer , inquit Bernardus, flos apparet , ubi noft Seg, ; g,

moü[üf | )K

fequitur fru&bis ; imó clariffimé hoc docet i in Cant;

m d

(QQuid prodertt Jac a. ij

fugl Epiftola Jacebus; dicens :

ii

j

; ;jrvtm

$28, Domiuice Quinquage/fme.

(s !

TO

fratres suei, f& fidem dicat quis fe baleve,

opera aute;m unon babeat ?. Secundó fides (ine

i

operibus non folüun zzutzZis, íed quafi zzor-

certl]

flSa 1

qed

£ua cít, üvex predi&ta Divi Jacobi Epiftola.

j

patet, ubi exprefsé hzc verba leguntur:

il

Jac. 2.26. 9zcut. corpus fine [pzvitu mortuum efd , ita

" fides ftue operibus movtua eff.

Quzro

Chariffimi, nunquid arborem illam, qua fo-

lia & fructus in tempore non producit, mor-

j

U

tuam effe judicatis? fimile judicium ferendum

j

eu Cl

eft de fide bonis operibüs de(titura.

Ità ju-

]

hnc i

"T

Tom: 2. dicayit Divus Bernardinus,

qui talem fidem

a

t

ferra.

5* ficulnez infru&tiferze, cui Chriftus maledixit,

u m

poft ciu

[]

fezm. 4.

fimilem effe dixit. — Ita judicavit Divus Ber-

«m

us o

in Cant. hardus, qui talem fidem, quanonoperatur,

"T

o

exanime cadaver appellavit.

N. VIt

TANDEM .^Z£ertzió fides Ííine operibus

quodammodo fides diabolica eft. Nimirum

Qued

teíte fcriptura duplex

quodammodó fides da-

N. 22

Maic. Tt tur, fcilicecfides 2E/, juxtaillud: ZaPefe ff-

detmm DP1; & fides diaboli, nam teíte Apofto-

IRC- £.

Q

lo Jacobo etiam deroges credunt. Porro di-

Ícrimen, quod inter utramque hanc fidem in-

tercedit, hoc eft, quód fides DEi in adultis

Q Ws

i

fit efficax, operans, & bonis operibüs fe-

hg

ibid.. cunda, juxtaillud: Fjdes ex fatlo babet cez-

. Qur

J4121 ; €contra veró fides diabolica íit oriofa,

NEacititen

quz nulla bona opera producit; nam Demo-

tpotd

nesid, quod credunt, non faciunt.

'Talem

fidem diabolicam habent multi Chriftiani,

(. r

AW err

li nempe, qui credunt,' & non faciunt.

. INimirum mulü credunt,. non dimitti pecca-

tum ;]

]

R

J

N

Couceptus F1I.

829

u

N

l

tum , nifireftituatur ablatum, fed non re-

LUm

lM

ftituunt.

Multi credunt, DEUM non igno-

fÍcere illis, qui non ignofcunt-inimicis fuis,

Ka D |

)Q æwl

fed quod credunt;, non faciunr; non igno-

3

Ícunt.

Iu

d Hbürc;

Epilogus.

m?(m UM

| lïmikgs.;

X di&lis patet Chariffimi , quöd veraBdes

debeat effe fjvma , zgtegra , & fecunda;

Qtiti,

& hinc ficur omne trinufn. perfeCtum, ita

Enïdinugg h

etiam fides tribás his qualitatibüs perficitur.

&2, QU LX

Igitur talem femper oftendite fidem, & (ic

. lag

Chriftus olim cuilibet veftrüm dicet : FiZes

Lhn a

tua te falvum fecit.

n

r :

- öuabolïuä

us

Qxæ&iohesgatechi&icæ,

DEL a

Ü JJIWJ j r*

Qualitatibus Fidei,

m

sruriq'

7

- (AUenam fant przcipue fidei gïtrilz"tæï

ie$?2 R.Hetues: 1, Jrmufa$s, 2.

!]

a fM

/

" M m

integritas, 3. fecunditas,

. Cur fides debet effe/Zrzwa ? R, Ob DEI

, (If:'

jhs P

veracitatem , utpote qui nec falli , nec falle«

re poteft.

/

v

Pdut*

j i*

(

Q. Cur fides de

bet effe integ(ä? & Quia

8iicus ertor totam fidem evertin.

| hüb

g

g

j

Cw[' l

Q, Qua

4

$10..— Quaftiories Catechiftica.

Q.. Qua fimilitudine id declaratur? À $i.

cut in mufica vox uzzca diffonans. totam har-

j

foniam perturbat; «gzzcafiffura campanz vo-

!

;

cem evertir, ita unieus error totam ftdem,

hd

Q., In quo ergo confiftit fidei Zztegritas ?

R.In hoc, ut omzibus DEI revelatis affene

0

ä

g&

tiamur five fcriptis, five non fcriptis.

. In quo confiftit fidei /ecuzditas? R,

r

In bonis operibus.

. Quare fides debet effe /zcuzda? R.

[

Ob tres caufas : quia fine operibus fides eft

x. zgutilis , 2. movtua, 3. diabolica,

— Q., Cur diabolica ?. £, Quia etiam Dz-

mones.credunt, fed quod credunt, non fa«

o

*

ciunt.

fü.

: Oc A- Mo 'D.- .-G.. :

' ml

3 d

M

y 6

"P Parei n A

t

M

Mn»

fx:g

SNN

s

N

)

p

SSRSN

Rv

L

g

uf

^

-

d

)

h

—

—

I

N

m r m

EM

".

9/

[

"

/72^

Z

A

N

d

J

VN

N

A

a

x&ï

N

z

(:

J

tdts d

i 72

4 w

M

m

[74

d od

UI

p

INDEX

m

ckmun

« (c) 98

N

N

3l

G-

!

G- Ts

ïï

Q

! ïöllm

äg

31

x

'äþ 297 N

T

revel:u

L m

PEURURUR RTOR M gt

CX

f

e»

2

^ 4

Qb Y

CS[eSn

r ,WQ $

5&&3

d

Bo

,.o( !

Ls

tiïtfæm

BOP t

INDEX

IWM

Qs

lx ma

Concionum Apphcanda-

rum pro reliquis anni

Donminicis.

G

Dom I Quadragef' ma.

"Thera,

7

U&us ef ?ES US zn defertum. | De oc-

T

D

caíione peccandi,

224

P

:

N

l

'Thema idem.

|

Mundus defertum eft.

177

) j

N

Thema ldema

lnfcmus compararur deferto,

16g

Gsg

Dom,

MP

JIudex

Dom, II, Quadragefima, "

Thema

j

Jpfum audite

De verbo DEI

ï; abear

Thema

j

Tunuerunt valde

De peccato

58f

Thema

grat:r

Surgite

De facili lapfu in peccatum,

29$

Don

Dom,III, Quadragefima.

'Thema

Erat 9ESUS ejicieus demouium,

De be-

t )

neficentia DEI

439

lo

'Thema.

Cüum fortis avimatus cuffodit atrium.

De

du w

li

fiducia in DEUM.

473

'Thema.

Beati, qui audiugt fueröum DEL Devere hl

o DEI.

Ü

Dom

7jo

d

:

T

— Budex.'

l&dtage[; Dom.IV, Quadrageiïmæ,

VT

"'Thema.

o

,dhiit SESUS. . Cavendum, neDEUS àno-

bis abeat, De przeíentia DEI,

794

D

"Thema.

Dre

JDies feftus. Dercelebyatione fcftorgm./ 408

Thema.

liv

Inions

C&m gratias egiéet. De gtatltudine; ET.

j

8

y

- Dominica Paflionis, :

)31

'hema.

ln

(

n i

Tulertut lapides, De peccato lapidi affimi-

lato.

;762

Theina.

whcmal |

Dd

n

4rguet se de peccato. . De malitia pecca-

T.

l':

tio f

)2

Thäma.

"-

Egb bonorifco Patrem sueum, — De amore

252

l'I

mi

L

GCgg2

D.mfh

Jadex.

DQminica Palmarum. J

Thema.

Sedens /itpgr-q/imm. De humilitate, ^ 206

j EjU

"

'Thema.

"d montem oliveti.

Exempló Chrifli acce.

damus montem olivarum, id eft, montem

gi m

mifcricc;rdiæ. De charitateproximi. 49G

jrigint

'Thema.

ia ïuger'v

Et'jä'zueäantu'r.

. Deobedientia;:

418

j

Domin. R efurrectionis,

yum atj

GRIQLUT

Thenia.

Ut venieutes zmgewkt SIESLIM Fides-debet

Jrmif

ungi , id eft, bonis operibüs fzcunda reddi.

De fide.

823

"Thema.

Falde m(mä De exceffü fomni.

v f 3

639

Grcx; Di

'Thema.

dIutroeuntes 2n gnomutnentum. — 1n monumen-

tum introit; qui mortem cogitat.

De

LT

mqr FC.,

E

-

Dom,

Index

i

Dominica in. Albis.

!

|

'Thema..

hlj

linf

Feit S9ESUS. DEUS inopinanter auxi-

r

hum ferr, De benehccnua DEI.

439

)«

i

Af 'k'

mm, M

Thema.

Ü

Stetit in medio eovum. Supermres femper

(int vigilantes pro fuis fubditis; De vigi-

lantia fuperiorum.

$64

u

'Thema.

h

U W Quorum remiferitis peccata. — De remiffione

699

, peceatorum.

13

f

fl ii M

i Domin, I pQPL Paícha,

Thema.

u

Ego fum .Paffov bonus.

Qualis.Rex,; talis

fit

Grc*( De exemplo fuperiorum.

607

l

Thema.

j 15

Oves "iee vocem meam audiuut.

^Dpe obe-

ii Wa

dientia.

418

Ó

Ggg 3

Dom.

Index.

Thcma.

, ".

"Alias oves baleo , que non funt ex boc ovili, i

De grana

397

Domm. III. po[i: Pafcha, .

- J hema.

jomin

Modicum, De mercede, quam DEUS, &

quam mundus dat

48I

yaitt

Thcma

Mundus autem. gaudebit. . De mundi falla- jjyqg

cia.

712 ii

T hema,

Plovabitis

De adverfitatibus,

242

Jj um

[ g

Domin. IV, poft Paícha. p

Thema

JDocebit vos ommem veritatem.,

tate.

De vert. j

8

Thema

h

Iudex.

n

'Thema.

Vado ad Qum, uimifitue. DeDEO prin-

lt Ms

268

cipio, & fine hominis,

Thema.

L i

|

Quo vadis?

Qui ad DEUM vadit, viam du-

De adveríiatibus. ^|242

ram non timeat ;

Ti

Dd t

Doiin, V. poft Pafcha,

t

"'Thema.

5i quid petieritis. .. De ora;ionc.

322

Thn

.'Thema.

gMäzr

Relinquo mundum.

Va illi! qui à DEO re-

linquitur; De prefentia DEI.

EU.

Ti

'Thema.

guza vo$ 7Uue

urerias

Jpfé enim Patev amat vos,

2$2

amáflis. De amore DEI.

[j Domin. VI. poit Pafcha,'

"Thema.

Two

588

"

" T.

Sþz'fz'tWü- veritatis. De veritate.

'Thema.

G88 4

|

Inudex.

Thema,

E

Fenmt bor?. De morte,

rfe

:

Thema.

lh

!

;f' "j

Cm venerit Pavaclytus: Preparemus corda,

ut gratiam Spiritüs SanGti recipere merea-

murf De gratia,

225

hd ii

Dominica Pentecoftes,

Thema.

uf

fedone

Sz ?uis dz'lz'git zme. De amore DEL 25a

eear

"o hema

Dom,

Sermouem. qmeum. fervabit,

De obedien.

tla,

418

Thema.

Vitmita

n65 lh

d eum veniemus. « Pauci ad DEUM ve.

niunt, non ob defectum

gratiz , fedcoo-

Pcrazionis; De gratia,

| 27$

hia

Dom.

Wi i

MX.

Iüdex.

N

Iüm

| Domin, I

poft Pentecoft,

hm

Themá.

!

!

: Effote mifericordes, De charitate proxi.

'

À

:,."

Inl.

496

T

1 Th&rria.

ln

.Date e2 (lfl&itur volis. i)e ele,emofyna. 707

| Thema.

m

ET

Pevfettus autem otanis evit. Sämper'ad per,l

i

fectionem tendere debemus, & in virtute

crefcere; De profe&tu..

664

Thni

poft Pentecoft,

i

| Dom, Il.

Thema.

/ Focavit mz:!tbs. DEUS vult omnes homi-

]

,

nes falvos fieri; De gratie cooperatione,

h eL

671 & 307

u

'Thcmä,

[l

P'aupeves introduc buc.

Non debemus effe

;vari ; De avaritia.

724

J

688 5

'Thema.

Jude;v.

'Thema.

De titulo: fe;.rvi

Miit fervum | fuum.

531

W t

oft Pentecoft,

Dom, HL.p

j trtm

Thema.

Qi lib

Erant appropinquantes ad JESUM Publi-

mortalis |

l

cami C? peccatores.

Qui fe elongavit à

DEO per peccarum , iterum ad eum acce-

dgt per pæx?itentiam; De pernitentia. 448

D

Thema.

750

,Ut— audivent eum. |De verbo DET.

Reu; wl

Thema.

i

Quavit diligenter. De cura anime,

$24

ln w

Dom, IV, poft Pentecoft,

'Thema.

Lavabaut vetia.

Per rete intelligi poteít

H/IM [

conícientia, quam peccator lavare debet in

t

balneo'pænxizentiæs D« ponnitentia,

251

' T hema,

m

Index.

QT

Im Dt |

Thema.

Bogavit eum, De oratione.

3221 & ,yoq.

Om)er-r

W

'Thema.

.ïtma.

Per. totam noBem. labovantes nilil cepimms.

ui laborat noCte , Íeu in ftatu peccati.

d

:

n?orta;is , nihil mereiqr ; De flatu pe

J

Ccaf

i

&

ti

729

um

n D:l:z.

D

Dom, V. poft Pentecoft,

D

Thema.

JReus evit gebeuna zgnis.

De ponis infer-

nl.

630

hn

Dra

l

Thema.

S».

Reus erit juJicio. De extremo judicio,

J

20&35&546

'Thema.

Tf |

Habet aliquid adverfum te.

Dc : patien-

"s

tia.

755

p

li ,;*'-j

;

j

Dom.

Judex.

Domin, VI. poft Pentec,

gt

'Thema.

i5, Q

M:']j-aäreo;; fuper . turbam.

De eleemofy-

UUSI

797

"Thema..

n

.7am'tridu(ï þþin?nt me. Depatientia, 75j

"TThema.

ml

Gratias agens. .. De gratitudine.

81I

ib vtti

Domin. VII, poft Pentec.

Thema..

Cogno/ä'etz's eos. . In ex&emo judicio omnia

dl f

clariffimé cognofcentur, & manifeftabun-

Q

tur peccata; De extremo judicio.

646

D

U

Thema.

Collzäun't de [Dinis wvas. — Adverfitates pro-

funt; De adverfitatibu?.

1 2.8

—

linoj

Thema.

Wlgre

H

Zndex.

X

'Thema.

Q

Quinis avbor Lona bonos fruüm facit.

Qua-

lis arbor, vel potius qualis flos, talis £ru-

'IMD

€tus , qualis adolefcentia ,

talis fene-

€tus,

2

776

MW

lmDA

Dcm VIII, poft Pentec

'Thema,

KT0

Iiomo guzdrzm erat dives, De avanua. 724.

gh t

Thcma.

Redde wztzonem

De extremo judicio,

p

20 & 35

sl

Thema

Ya j

Qaid faciam ?. Yta dicit quilibet otiofus; De

&ma

Ot10.

735

!

T W

Dom,IX. po& Pentecoft.

«l

Thema.

ii

k

Fidens civitatem flevit fuper zllam. 'Peéca-

J

tor flere debet fupcr animam fuam, qux

quafi

Index.

quafi civitas in. damonis poteflate eft;-

fort,

.. De lacryr?narum valore.

694 |

'Thema.

Cz*räumäaäünt :e inimüci tui. Peccator i

m

judicio multos hoftes habebit; De extre-

mo judicio.

3?

TT

'Thema.

oPerum.

F'ideus civitatem J?ävit. Homo videtur eífe

fortis & magnifica civitas, fed facilé de-

ftruitur; De

nihi«

lo,

.hominis excellentia &

186

-tl

tits

Dom, X. poft Pentecoft.

Dom

Thema.

$04 & 322

Tuiy

Ut orarent. D; oratione.

"Thema.

SII

Tili gratias ago. — De gratítudine.

Diy

I)

'Thema,

Qui fe exaltat, butmilialitur.. . De fuperbia

& humüitat:;

-

.

: Dom.

d

Iudex

WWM

"d

Dom, XI, poft Pentecoft

VT

'Thema

mmt

ishie:

» Deprecalantur. eum. . De otatione,

$04

& 322

'Thema.

Ne cul dicerent.

De occultauonc bonorum

t

operuin

6$9

;Ifu

'Thema

*

15 0

Deue-omuia fecit

De refignatione volun-

tatis.

516

d

Dom XII. poPc Pentec

neni

'Thema.

o "

Jenutans ilum.

De tentationibus

$55

u

"lhema

mng

Diligeus Dominum DEUAM tuum, Deamo-

re DEI

252

(sl

'Thema.

u) |

Cuvam illus babe.

De curaanima.

$24

Dom.

Jüdex.,

m

Dom, XIII. poft Pentec,

Thema.

"TL

Stetevunt d longe.

Sicut vitantur leproü,

ita vitari debet occafio peccandi; De occa-

floneiycccandi.

224

'i'hcma.

pj

$11

pl ü[g

Gratias ageus. De gratitudine,

qualis 1

Thema.

684

Fz'des tua tefalvum fecit. Defide.

hii

ne ho

Dom, XIV. poft Pentec,

À

Dor,

Thema.

724

INe folliciti fitis. . De gratitudine,

] dj

A THerlid:

Tiben

Ionum

(t,

até

mundi,

QY s quqd bodieeff. De vanit

95

E

[

