Gi905-HYEM

EX

L

w

A

"

d

v

p

i

&

[?

—

x

od

A

E

:

"

capiiie

E.

*

*

b

E

i t

*

—R

4

E

H.

b

4

"ssv

*

Ra

c

-

a.

T

d

u

HT12«911996575 024

i

C

I

UEUAU

UB Tübingen

$,

Tes

m ii a

lus

—

-u

**

m

ESD-SEISEAVEERGESGI EEVADSGESIBUS ERE T

l

L

(f

W

M

i

[

)

1

j

h

|

(

UT

l

V

^

r

k

DïURWALE

CI

NA

TORHUL

ID EST

CONCEPTUS PRfEDICABILES

In Hngulos dies, feu pro qualibet Dominica

eptem :

Ex Sactae Scrlpturæ teftimoniis, (clc&ls

. Patrum aliorümque Authorum fcn-

tenrus

colle&i, -

Bma aut trina divifion:

é

cluc1dat1,

ï

Ín formam Concionatoriam mod

redaäh, & Stylo brevi, fimplici, & ad captum

idoneo Propefm

FR ANCISCO XAVERIO DORNN

Sereniffimi Electoris Bavariz Confiliario Ecclefia-

&xco,No: Apo& & Pradicatore Ordinario .

in'Fridberg.

Pars Hyemalis,

Editio Secunda,

Cum Gratia, €? Frivil.S. C. M. [peciali, & Perm. Sup.

AUGUST/E VINDELICORUM,

sumptibus Joannis Baptiftz Burckharr, progc Weih-

ftadl.

Anno 1753.

!

Y

Tv

j

n

fl

[

"h

LE&J* ]

M

*

(

P

h

Ui

iM

»

m

jMd

; M

p4

n

M

A

VN

MV

ml r

ii

MI

L

U

j

xä

D

l[

f;m "]

s

NMIT

m

N

us

hW

J

ä

ï.

)

M

G

HYErT

" ïe-

PRIVILEGIUM CAXSAREUM

L

OS FRANCISCUS

n

DivináFavente Clementià

Electus Romanorum Im-

perator femper Auguftus,

ac Germa

nie & Hierofolymarum

Rex, Dux Lotharingiz, & DBar

Magnus Hetruriz Dux, Princeps

Carolopolis , Marchio Nomenei,

Comes . Falckenfteinei

&c. &c.

Agnofcimus, & notum facimus tenore prafen-

tiutn Univerfis, quód , cüm Nobis Nofter

Sacríque Romani Imperii fidelis dile&us Toan-

nes Baptifta Burckard Civis Auguíte Vindeli-

corum humillim8 exponi curárit, quemin mo-

dum Francifci Xaverii Dornn Diurnale Con-

cionatorium, in o&tavo, prelo committere re«

folverit, vereatur autem, ne zmulorum invi-

dià, hanc editionem imitantium, impendii, &

Laboris fui fruChiá fruftretur, ideóque Nobis

demifsé fupp!idärit, quàtenus ejus indemnitati

Privilegió hoc Noftró Cefareó fuccurrere cle-

mentiffimé dignaremur; Nos fübmiffz paritef

ac zequz ejus petitioni annuendum cenfueri-

mus: Acproinde Authoritate Noftrá Czfareá

omnibus & fingulis Bibliopolis, Bibliopegis,

"ypographis,&aliis quibuscunqueR emLibra-

riam feu Negqtiationem, exercentibus firmi«

ter inhibemus, vetamus, & interdicimus,

ne quis fupra nominatum Francifci Xaverií

'lxDomn

[1

m

vif

Dornn Diurnale Concionatorium , fub hoc

j

"d u

aliové titulo, aut hac aliavé forma, feu, üt

!

cfümm

ajunt, formato, per decem annorum Ípa-

(

tium ab hodierno die computandum , intra

y

" 1L0m)

Sacri Romani Imperii fines recudere , ve

aliis recudendum dare, aliorfumvé imprets

L

1 n

fum apportare, vendere ; vel diftrahere,

H r

!

,w

citra prefati Impetrantis, ejusdémque here-

[

Hmm !4

dum, ac fuccefforum voluntatem , & afífen-

"

Wi

fum, in fcriptis obtentum aufit & prefu-

gt

mát: Si quis vetó fecus faciendo Privilegium

grit l(f

hoc Noftrum feu Interdictum violare, con-

gtnz::inc

temneréque prefumpferit , eum non folàm

ejusmodi exemplaribus ubicunque Locorum

repertis, perperam quippe recusis, feu ap-

i

N

(

ortatis (qua di&ctus Joannes Baptifta Bur«

ckard five propria authoritate five Magiftra-

tüs illius Loci auxilió fibi vindicare poterit )

defa&to privandum , fed & quinque Marca-

à

rum auri puri poenà /Erario feu fifco Noftro

Cafareo , & parti lefe ex equo pendendáà

omni Ípe venie fublatà mul&tandum decer-

nimus; dummodo tenor hujus Noftri Pri-

|

vilegii in fronte Libri impreffus reperiatur,

& Confueta quinque Exemplaria Confilio

M

Noftro Imperiali Aulico exhibeantur. Man-

W

damus itaque oemnibus & f(ingulis Noftris

& Sacri Romani Imperii fubditis & fideli-

bus dile&is, tam Ecclefiafticis, quàm fe-

cularibus , cujuscunque ftatüs , gradüs,

dignitatis, aut ordinis fuerint, prafertim

veró.iis, quiin Magiftratu exiftentes vel fuo

vel fuperiorum fuorum loco aut Nomine Jus

-

juíti-

W

juftitiámque adminiftrant , ne quemquam

u

Privilegium hoc Noftrum Cafareum impuné

M.

violare , fpernere aut transgredi patiantur,

IU

fed i quos contumaces compererint, confti-

w

tutj à Nobis mul&à eos puniri & quibus-

)TC!.

cunque modis idoneís coérceri curent,

Wt

quàtenus & ipfi graviffimam Nofílram in-

a

dignationem, praedi&támque ponam evitare

Tfn-

voluerint,

Harum teftimonió Literarum

j

manu Noftra fubfcriptarum, & Sigilli No-

1üm

ftri Cefarei appreffione munitarum, Que

n

dabantur Viennz die feptimá Julii Annó Mil-

ulum

lefimo Septingentel

TUf

Noftr1 Q!—].intö.

imó quiquageümö Regni

d

Bu

Rxa

FRANCISCUS mppr.

n

[

.flro

nl

!

u

i

hn

5*

iUP

$a

ii

LY

jt

Vt. Comes Col

Q-

lr

]

redg mppr.

Ad Mandamm Sac.

fe

n

Caf. Majeft. mppr.

J. J- Hayeck de Wal.

t

[u

ftátten mppr. |

:

a

X5 — APPRO. |

APPROBATIO

;;

CENSORIS

)

lurnale hoc Concionatorium

fpirat eruditam Clariffimi Au-

horis induftriam & operofam fo-

;

lertiam in maximum Concionato-

j

rum comimodum.

Et quoniam

Wi

K

S. Romanz Ecclefiz, bonísque mo-

ribus conforme judico , nihil habet,

«

TU

P

n Q

"u

quod erubefcat in publico, fed apud

WU

[/ i

omnes bonam famam jure fuo ex-

0U

w

pecat, Auguftz20.Junii 1750.

V U

Jw

Imprimatur H. $

h X

NICOLAUS ANTONIUS SEIZ

W

.U. Do&. SanGiff, Düi. Noft, Prel.

Do-

n

meft, Ecclef. Cathed. Auguft, & Infig. Col-

A

Can, Reverendiff,

.

leg, in Haug. Herbip.

& Sereniff. Princ, &EPlfC, Auguft, Vic. in

j

fpiritual, General,

i

M

FRANCISCUS JOSEPHUS

lo

p; HANDL, SS, TTheol. Lic, Rev.

hn

& Sereniff. Princ. & Epifc, Auguft

Confil, Ecclef. Maj, Ponit, & Lib.

TU

Cenf, nec non Infign, Eccl, Colleg.

&l

uN

ad $, Maurit. Canon, &Paroch

NT

PR/EFA«

IN ]

EAC

Mp o

EC

ä

2

A LOA L ASS G-

N

j

h

— PRAEFATIO

i

FAj

AD LECTOREM,

Q

Iratis forfan le&ctor, dum in libri ilu-

X

jus fronte au&toris nomen legis, &

m

M

fabridens dicis: /Vunquid colizgunt warh, z.

a

de [pinis wvas, aut de tribulisficus? Atego

tibirefpondeo, & dico: quzío! immaturum

non nihil fufpende judicium, & noli judica-

re de fapore cibi, antequam eum guftave-

T1S

Fateor equidem, me fpinz nomen, non

H

autem acumen habere, nihilominus tamen

[/

verum eft, quód hi conceptus de fpinis; hoc

Do

eft, ex acutiffimorum auttorum fcriptis col-

(9

le&di optimo quodami jure uvis & ficubus

comparari poffint. Et quidni? ficut ex uva

df

n

matura dulcis exprimitur liquor juxta lemma

illud: dat prvefja Hquovem, ita pariter ex

his conceptibus, fi rite premantur, hoc eít,

[

attenté legantur, & cum quadam expreffione

W

Populo proponantur, falutaris ac medicina-

Pari modó hi

guül

lis anime exprimitur liquor,

[i

conceptus feu conciuncule magnam etiam

I

a!

paritatem cum ficubus habent; nam etfi ficus

fructus fit externé informis; & vilem prz-

fentans

)(4

þræfatz'o ad Letlorem.

j

fr

fentans fpeciem, attamen in fe admirabilem

t

dulcorem habet; ita fimiliter licét hi con-

Ü

lp[ïw

ceptus informes appareant, hoc eíl, etíi

)

29

fimplici ftylo fint propofiti, nihilominus in

4

fe aliquem faporem, & dulcorem habent,

4l

quod illi przcipué teftabuntur, qui bonum

d

l;ä'

;

Ícripture gufturhabent, Interim abfit à me,

.:;0,".[53510]

'

1

ut libellum meum vel $ longé comparem

qi

t

m

Q

cum libris illis, de quibus dici poteft :

IZCCI'h ; *

ii !Hï')

liber comeffus fuit im ove fícut mel dulce;

ridiculum etenim effet, fi levis arundo cum

Jm me

ponderofa Herculis clava,. dicere volo, ca-

yalit;

lamus difcipuli cum cala.qï.o-Magiüri. compa-

rari vellet.

. Neot

qjs d

lPorro fcias Lector! me in conftribendo

x Dima

hoc libello morem apum imitatum faiffe ;

st

nimirum ficut apes tempore vernali & zítivo

u

per virefcentia Florz Regna volitant, f'orida

at

prata perlufirant, herbis & floribus infidenr,

exinde mel & fuccum dulcem exfugunr, &

—:z;:tïmsi;

fecum in alveare portant, ibique deponunt,

"t

ita ego jam ante aliquor annos tempore 4 la-

n

boribus officio meo, quo tunc fungebar,

ho

annexis vacuo florida au&torum fcripra lu-

Ítravi ,. librós

que pr& cateris eruditos legi,

& ex illis fuccum optimum , fcilicet hinc in«

wl

-

de melliluam aliquam fententiam , propor-

tionatam fimilidudinem aut Hiftroriam Bibli-

W

Qu

o

cam extrraxi, & tanquam fuppellectilem con-

Wij

n

8

"

cionatoriam in libro notatorio quafi alveari

l

S non

"i

degofui, Rurfus guemadmodym ape

l 'Pec,

fibi

Mttn

t'

y

!

;Præj?l,täo ad .Zieäiorem;

M .

fibi fedaliis mellificant, ita ego colle£ta mea

Q]

u

notata in formam concionatoriam redigere

ll

cepi, & modó fub titulo Dzuzgalzs Conciona-

Wt

f0v1i alis communico.

Porro hunc titulum

ll

Aff

libello przpofui tum, quia pro quavis Do-

minica feptem, & confequenter pro fingulis

li

feptimanz diebus unüm predicabilem aut

Wt

meditrabilem conceptum continet, tum etiam;

l

quia abbreviati inftar compendii ob exiguam

H

inolem portatu facilis eft. — Et hinc ficutani-

u

marum . paítores libenrius fecum portant

ü

eDiurnale, quàm ipfüm breviarium majus,

K

—

non aliam ob caufam, quàm quia illud par»

vum ac leve, hoc verà portanti nimis mole-

flum ac onerofum eft, ita nullus dubito,

J

quin etiam hoc Diurnale Concionatorium iis

t

lervire, & prodeffe poffit, qui pretioforum

9t

librorum. copiam non habent, aut illos ob

li

oneris moleftiam fecum portare nequeunt,

hl

. Rurfus conceptus in hoc;libello contenti

J

inter fe aliqualiter diverfi funt, ad inftar ci-

"

borum, qui.pro diverfo guftu diverfimodé

n

Pl'æpäf&ütüï.

Primus Conceptus vocatur

Evangelico - Parabolicus , quia. Exordium

]

plerumque fit. ab-expofitione aliqua Evange-

nl

lii,. aut parabolz.

Secundus dicitur Dz/zco-

Scripturzfficus , quia potifmum incipit, aut

l

1

ncis.

'lertius no«

fundatur in Exemplis Bib

minatur Symbolico -llegoricus , eó quód

n

ordinarié faltem fpeciem alicujus allegorie

u

contineat , & potiori ex parte in Symbolisy,

ac

);s

[ 4

J

Prafatio ad Lelovem.

ac continuatis fimilitudinibus confiftat. Quar-

ji

tus appellatur Zgigmatico- Sufpeufivus, non

ideó , quafi figura fufpenffionis duret per to-

nf*

hi

tum, fed quia Exordium femper ab aliqua

FWW

inexfpe&tata, & quafi /Enigmatica queflione

yt

"

incipit, 4 quo Exordio tanquam à capite, feu

h] m*

L

parte orationis principaliori denominario fit.

MU

-

[I

IU

Quintum voco PoZfico - Chrifilihanum , &

u

M

principaliter ideó, quia plerumque continet

if

j

n

talem do&trinam, que hominem juxta regulas

|

j

n

Ethice-Chriftiano-Politicz jubet vivere ami-

cabiliter DEO, affabiliter proximo, & fo-:

"u

ciabiliter cclo.

Denique fextum ZZ/cetico-

lg 0

. o

Moralem , & feptimum Catecbetico- Dottrvi-

nalem appello, quia DoGrinam Moralem &

«dn

"Ti

Qazechcticam. continet,

vin t

'

Denique ne fine divifione, feu quod idem

l

,*q l

m

eft, fine claritate confufum tibi le£tor chaos

pfferrem , ad facilitandam memoriam fingu-

"x, a

los conceptus juxta modernam , eámque uti-

"

J

liffíimam predicandi formam bina aut trina

"w

ME

divifione elucidavi, & fingulas partes in equa-

a

les nuümeros diftribui.

jj

Ceterüm fi partem hanc primam bene-

/!l 18

volus recipies, brevi fuccedunr relique. Le-

t

ge igitur hunc libellum, nunquam tamen fi-

Mdl

niftró oculó ,. fed potius eo animi candore,

J"gu;'

)r

WM

!

quo efferrur; imó imperfeGta

perfice, lerrata

corrige ,' & bene vale!

N 1(:

xT'

&

(s

h!

PRfE-»-

tgx

N

l

PRAEFATIO

)l

(s

AD LIBRUM.

i

Ülmonenfis Po&ta, ut librum füum ad

W

iter promptiorem redderet, blandé

W

eum adhortatus eít, dicens: arve; sec

j

invideo ; ffue sue liber ibis in urbem. . Simli

fer& frhodo ad iter. faciendum te adhortor

N

Ólibelle! dicóque: parve, nec invideo, fine

ls

me liber ibis in orbem; ito, inquam Ó libel-

]

Q«

le! quocunque luber, proficifcere per pagos

& Oppida, & fi quis te peregrinum recipiet

h

J

hofpitio , illum nomine meo humaniffimé

falutes volo, Porro ficut viator diverfas du-

K

rante itinere fuo moleftias perferre debet,

ita tibi fat multas & magnas difficultates fu-

4

ftinendas prefagio; at £u ze cede malis, féd

contra audentiov ito.

Ruríus ficut viatori

[U)

urbem aliquam ingreffuro multifarie propo-

À

nuntur quaeftiones, ad quas refpondere te-

N

netur,' ita & tu ad divería quefita refpon-

[

dere debebis; refponde igitur fideliter fimul

[

& audaGer,

Dicet fors aliquis: quod tibi

nomen Ó liber!

qug patria ? ubi con-

ceptus? ubi natus es? an fratres habes ? &

o

quot? Ae/bozde: nomen meum in fronte mea

£s

legendum exhibeo:; Bavaria patria mea eft:

f

Diccefis fum Auguítang: | Conceptionisme&

i2

locus Fridberga eft, nativitatis veró Augufta;

u

ubi obítetricante Typographia in lucem edi-

tus fum,

Fratres non habeo, fed fine du-

s patris

bio fuccedent : ego fum primogenitu

mel,

T

M

Prajfatio ad Librum.

um i

mei.

p

Quzret alius: cujus es fidei ? quare

j

ita nudus, & ineultus appares? Ae/ponde:

uH yji

credo, quod Ecclefia Catholica credit, nec

n

"

l 'OymlaA

aliter, nec aliud: nudus fum ideó, quia

veritas nuda incedere amat ; nec mirum

eft, quód adeo incultus fim, quia fum par-

«t

du

tus hyemalis; hyeme autem nullus flos ap-

g

la, !

paret. * Fratres mei, qui tempore vernali

F (

& efílivo in lucem prodibunt, cultiores &

x"Jm

floridiores erunt,

Queret alius : ubi do-

f P^

micilium tuum ? quis cibus tuus & potus?

M

NU Ó

. quam lLaguam calles ? quid novi affers?

JRefbonde: in taberna Bibliopole habito,

at f

& quafi in fervitute premor, ex qua proin

liberari cupio, & levi pretió redimi pof.

TT

foan. 4.

fum,

Porro czbus meus efd , ut faciam vo-

T

n

luntatem patris sei, qui me fervire Jubet

ili, à quo recipior; fitis autem mea tendit

ia

A

D

unicé ad falutem animarum, . Linguam non

. loquor aliam nifi (implicem , & communem;

Lll

u

"

nam populis .populariter loquendum eff - c

communio appellanda ef fevimoue communz.

llr!

Denique petentibus nova cum Paulo dico:

L

(

»Éphef, s.

Juduite zovum bomiuem , qui [ecundim

----- i

N

]

JDEUM creatus e? ; & cum Ezechiele:

1

. EzcchLl-VS

Fücite cor vobis uovum, €» fpivitum uovum.

r

Vi v |

Hec aut fimilia refponde ad quaftiones pra-

NO*

dictas ; interim fi forté ad manus. Momi,

l QHM

"Zoili, Ariftarchi, aliorümque criticorum

(a

V

N

eenforum , qui finiftro affedtu preoccupati

3 i Tu

'dentes &linquam in libros acuunt, antequam

«

m Perve-

eos legeginr,præte; omnem opinione

z

nias,

[ im

!

Prafatio ad Librum.

"

nias, noli terreri infipidó illorum judició,

^

& cogita, quód idem contigerit Paulo, nam

(

illo predicante quidam irridebant, quidam

i

crédiderunt , & Paulus nunquam pervenilïez

ad credentes, fi formidaffetirridentes. Neme

!

pe criticorum infulíe cenfurz tela funt pre-

pu

vifà, ergo minus feriant; imó difcipulus non

]i

eft fupra Magiftrum,

nec fervus iupra Do-

minum ; Ífi ergo Patrem

familias Beelzebub P*W f

vocaverunt, quanto magls domeflicos ejus?

;!

Porro ad folvendas Zoili obje&tiones fequens

tes nota refponfiones,

)

v

I

Dicent przmó: fat magna librärü& ubique

3[1

copia eft, & nulla omninó auttorum penu-

/

ria; ad quid ergo tot nove editiones? Ate«

a

Jfponde cum Divo Proclo: à fcribendi munere

It

neminem fcriptorum copia avocet, fed po-

li

tius urgeat & provocet, nam teíte Sacra Scri-

h

ptura faciendi movos libros mom eff finis.

j

Accedit, quàd finis fcribendi fit diverfus ;

l

aliqui enim fcribunt, ut doceant, aliqui au«

tem fcfibunt, & docent, ut difcant, qui fi-

nis veré ratiombilis g:f&.

,/f

h

Dicent /äcüm?ö : hic liber nil novi conti-

net, ad quid ergo lucem afpicit ? Ae/ponde Ecsl.r.

prünó: efto, quód lippienti oculo hac fcri-

pta nova non videantur, quid tum ? tefte

i

fcriptura nihil novum fub fole eft, nec valet

quisnam dicere: hoc recens eft. , Ae/poude

zt diverfa

Jecuudo : (Nune mortaje gemus duc

cupido;

*

Pr;ejïztio ad Librum.

M

Til

.

cupido, bos mova deleazt, bos veteraua

ii

Juvant; & hinc auctor in hoc imitatur Pa-

j

j

tremfamilias, guZ proferz dé Thefauro fio

"ova CU vetera; vetera quidem ratione ma-

Wi

LU

ff

terig, nova veró ratione fqrmæ.

([Ul

Diceht fertió: hic libe

s

t de furto valde

L

fufpe&tus eft, ergo nullam zftimationem

meretur. Je/ponde primó: ego furta mea

"H

fine tortura confeífus fum ftatim in fronte,

ubi conceptus dicuntur co//e&.

Ref/ponde

Jecundó: furta hec utpote minuta non cu-

rantur, & hec ars furandi virtus intelle&tua-

lis, & generis communis eít, quippe vix

aliquis liber inveniri poteft, in quo non de-

I

prehenduntur furtorum vefíligia; & fic ple-

rumque fur furi furatur, — Ae/pozde tertió

cum Spondano: quz excerpfimus, ex libris

publicis habuimus , & ex au&toribus, qui fua

Íponte offerunt; que auteim publica funt,

vuïk

n

nullius funt, fed fiunt occupantis; & hinc

!N

illud non. poteft proprié appellari furtum,

[j

quando aliquid accipitur fponte oblatusn, &

Q

non auffertur inyito, Adde, quód Hyero-

nimus fateatur, fe plurima ex Origene de-

d

u

I

fumpfíiffe , propterea tamen non appelletur

fur.

Nempe ficut Architectus ad exítruen-

Ui

dum zdificium indiget lapidibüs aliunde ad-

'Jmol']x

vehendis, ita concionator ad formandum &

ij QIP

elaborandum conceptum concionatorium in-

diget materii aliunde colle&á; & ficut ille

!

& dificio,

ebn.novam formam , quam dedit

Ay

-

potett

X

Profatio ad Liä;um.

I;m

poteft dici verus adificii exftructor, ita hic

ob novam formam conceptuum verus illorum

llj

au&tor dici poze.fh

[

Dicept 4uartó : P:yli:s hujus libri fimplex

& rudis parüm artis oratorie habet, ergo

lt

inamenus, & moderno fcribendi modo con-

1

trarius efL. — /'e/pozde : dummodo non fit

i

contrarius monito Ifaig dicentis: /criZe /7y/ó l9 r- Y.9.

t

bominzs, id eft, fimplici, claro, & ad, ca-

ptum idoneo.

Eíto igitur , quód ftylus hu-

i

jus libri fit inamanus, hoc non curat aüCtor,

qui facere docet, non dicere; &. prodeffe

N

intendit , non dele&tare,

Accedit, quoód

do&rina ftyló brevi & fimplici propofita fa-

?e-

(

ciliàs idiomate germanicó exprimi poffit,

/

Dicent 4u271ó : ad quid tot congeptus ,- &

h

1

fpeciofi conceptuum tituli, qui plus fplendo-

doris ; quàm utilitatis habent ? Ae/Donde,

(

& viciffim quere: ad quid convivis in menfa

tot cibi apponuntur? nunquid ideó, ut reli-

(

Gis aliis eligere poffint illos; qui funt ad

palarum ? Nempe diverfi hominum guftus

funt, & 4uos cupit bic, alter ve[pust ore

cibos ; imó ficut cibus defipit nullo fale con-

ditus, ita moderno hominum genio- difpli-

cenr conciones nullo fale allegorico aut me-

N

taphoricó afperfe.

Dicent /éx£ó : nimis parvus es Ó liber'!

ignus

n

ergo parvi pendendus, öc neutiquam d

€$;

—

Prafatio ad /Lz'þrum. :

u

es, ut tanquam pumilio in o&tavo affocieris

,

T

"

gygantibus in folio. . e/pozde przmó: qui

»

Íie humiliat, exalrabitur; & nunquid femen

!

prius fg arbufcula , antequàm excrefcit in

—

arborem ? dein quó füm minor, có faciliüs

locum invenio ; imó locó haud opus eft, fed

|

loculus mihi fufficit. Aefponde/fecundó: con-

4

cedo totum, & fateor, me per ultimum enthi-

:

4Jf

mmema convictum, & vix non infaccatum elfe;

—

quin imó nil aliud cupio & opto quàm zz-

il

fàccari, hic enim parvitatis mez

E

principalis eft

]

[

(

À

b

p

-

2

Lt

y/i

z

P u

-

i

U

"1»

|

pf

AMN

XXXK

N

M

////

TU

7

s.

'X a. w

N

i..?'!:

"

A

'JW

h——

—

——

E

3

P

m

ll

7 Wasgiens

P d

1]

"n

L

M

L

5

NI

N

RY

u

ia

A

S

WN

N

0 A ,)7

DA

Wf//'

77/,

V

N

N

P

(

U

0"—

UO (

X,'

N

N

(

m

X

E

W

RV

?

N

P ia

n

j

leg

U

a

!

J

'vr

IDEA

l

là

u

:

j

439 ( 0) f&

J

btb cebh p k p

9

guc.

RE

T

ggg

t

)

SRPSPEESPRISEUSNA

1

k

IDEA

; t

&

2

i

"Conceptuum — Dorninicalium

Ab Adventu ufque ad Quadra-

gefrmam.

PA

| . DoMiNICA 1. ApvENTUS.

Conceptus

Primus.

De judicio extremo.

Hriftus in fine hodierni Evangelii dicit:

C

Ferba mea mom preteribunt ; nempe

addit hanc claufulam 1. Zzzpzis ad £ervorerm,

a. Juffis ad folatium.

pag. r

— Secundus.

De fpirituali comvivuio.

Sicut Efther mitigavit Regem Affuerum i

convivio, ita fpirimale convivium pr&pa-

randum in tempore Chriftum mitigat; &

hinc dicitur t. 40220d0 2zvitari , 2. quotiodo

tmä?arz" debeat Cbriftus boä:e;. !

9

XX

j ?crtiu's."

W

J

Jdet :

$ l

Tertius.

4

j

)

Yi

De extremo judicio.

Funeftiffimam tragoediam exhibebit Chri-

ftus olim in valle Jofaphat, veniens 1. cuzz

g

sagna poteflate , 2. cum fumma majefta-

29

(

te,

' Im

Quartus.

De extremo judicio.

st

In extremo judicio certamen certandum

1 Q (ü,

nobis erit periculofifinum, quia x. /0//i$

i d

erit potens , C^ multiplex , a. vidor feverus,

35

n /w

& immitigabilis.

It i

t"ülflm ]

innfus.

De ambitione.

S:cum

Ambitio dexzre, feu

recedentim eít r,

bic €? nunc valde periculofa , 2.inextremo

ii

47

judicio fummeé gloriofa.

1 ftts]

Sextus.

:f.»meimï;

Vntg

De peccato smortali.

r

Summa eft peccati mortalis malitia 1. oj

fummam excellentiam DEI offenfi ,. . ob

lr

funmuam vilitatem bominis offeudentis. | $2

"ii

Septimus.

De £de.

IN

em (fummé

Fides eft donum DFI ad falut

neceffa«

Conceþtuum Domznicolium.

neceffrium ; nam íine fide non poffumus

1, cogzo/cere DEUM , 2. placere DEO,

3. accedere ad JDQ UM.

Qn.

. (f

: *

DowiNICA 1. AD'SZ?ENTuS.

"J'e!h:

Conceptus

Primus.

De vinculis 6onis E9 malis.

andun

nf

Vinculatus non eft, qui in viuculis Zoa«

Z

$i$, Íed qui in vinculis ZZerodis eft; nam

L. vncula jufforut fuut véncula utilitatis,

J

€»? guaff aurea , 2. viucula peccatorum Junt

vincula ieiquitati$ , €? quafi ferrea.

74

Secundus.

? en l

vt

j

De patientia £5 'veritate,

/

Qui vocem Joannis imitatur, loquitur quo«

dammodo voce Chrifti, & fic à Patre Divino

omnia impetrat ; voxautemJoannaa eft 1. vox

facita , 2. vox alta,

$6

laI"J

T

Tertius.

k

De mundi fallacia £9. *vanitate.

719

Mundus eít arundo z. fal/ax, 2.ia

95

(umrte

«

XX a

Quar-

j

A

[ d

Z4dea

j

Ts

y

(Quartus.

De nomine Chrifftani.

3

Multi vocaztur. Chriftiani, at paüc!: funt

Chriftiani ;; eft autem nomen Chrifliani no-

xl

méen I. 747

agna dignitatas:, 22 Hagne

Jan-

,m ] W'

&statis.

108

«

q?

uintus.

LU

De novitate E antiquitate.

d»gl

i

Duplex datur novitas, nempe r. aiza de-

11$

teäa&z'lz's , 2. alia comtnendabilis.

Sextus.

Te

De adver ttatibus.

uT,

Afflidiones homini non oZ/uzt , fed pro-

Mios

funt ; funt enim vincula, qua t. 4 74Jo re-

m

trabunt , 2. ad bouum attrabunt.

12$

*7'&1»4

Septimus.

Q

)

JDe primo Symboli Zrticulo.

Exíplicatur primus Symboli Articulus,

M

nempe quid fignificent verba 1. credo i

Ut

DEUM patvem, 1. omupotentem creato-

m

yeri cehn Cv terva.

338

MT

DowirNica 11J. ADvENTUS.

u

, Conceptus

Y "

. Primus.

De smorte.

f

du

T

particularis

Mors quafi præ;curfor judicii

clamat:

y

Conceptuum Dominicaliurn.

clamat: Dizrzgite viam Domini, feu parete

vos ad mortem, non fidentes 1. dzabolo,

2. cavnui , 3. undo.

150

" h

(ia h

Secundus.

fpho

N

De bumilitate &j füperbia

David in certamine adveríus Goliath victor

il

evaíit; ita nimirum 1. buntiles olim gloria-

Pbuntur àt David ,.

ntur

W

li

it Groliatb.

s fupe.r&zj co?funde

160

fcrtiuä.

De i»ferno,

, It in

Infernus eft defertum h'orribiüflïmum,

í

tl ,

n

nempe plenum 1./7ualJore, 2. dolove.

168

Quärtus.

7

De mundi contempta.

drtici

Mundus comparatur deferto, quia eft x,

i

) cu

locus zufidiarum , C? deceptionis, 2. mole-

fliavum , & afflicliomis.

177

)j

Quintus.

gNTUS.

- De bominis excellentia, E9 zibilo.

Homo eft Pretiofuni nihil, quia eft rx.

wodamuodo ommia , 2. quodammodo mi-

í

i.

186

j

XX s

'.?cxtus.

W!

Jdea

p

: Sextus.

De /uperbia.

1p

jiP

y

. Omnia, quz homo habet, DEO attribue-

*e debet tanquam bonorum omnium largi-

(

Yiti$

toti, adgöclug 1. zibil [ih, 2. tüibi] me

W2$.

206

IT

Septimus.

j

u

i f

De feeundo Symboli Zfrticulo.

, Exfplicatur fecundus Symboli Articulus;

fcilicer quid fignificent verba: 1.€7 z2 ZE-

Qu

nl

ul

fum Chriffum filium ejus unicum , 2. Domi-

2t$

Wm uoffrum.

UT

gficol

ia

DowtrNICA 1v, ADvENTUS.

JWW

Conceptus

M

Primus.

!I

De peccandi occaftone.

s al

. joannes fugit in deferzum ; ut fugeret pee-

candi occafiones , fcilicet. 1. 27a]um bomzinum,

Lt

coxfoviiums , a. wocivum urbium ffvepi-

a,

g;æcsti,,:.

r4 zmg:

Secundus.

224

]

S

De panitentia.

Penitentia eft balneum fpiritusle r. a7-

TT

J

st ln

€055.

luens , & tiuudaus, a. fanaus, & vivifi-

EsI|

NT

'&ï]:lml

Tertius.

Conceptuum Dominicalium.

'Tertius.

De ad-z)e;jitatiäus.

Virtuti nulla via invia eft, quamvis fit 1.

)u

dolo-

IU lafg

lapidofa ob laþores , a. fpinofa ob

v65,

243

TM

]

j

Quartus.

)

De amore DEI.

Amare DEUM debemus 1. oPejus excellen-

tuli

tiam, a. ob ejus beneficentiam, 3. ob legis

Artit:

exiflentzam.

2f2

uintus.

;

Ü

) bt

De DEO tanquamæ?rincipioö'

!

xe bominis.

Homo Chriftianus femper DEUM refpiciat,

1 tanquam principiu

q, d quo omnia Dabets

.

E

2. tauquam finem, ad quem omm

4 ordt-

"et

268

Sextus.

De gratia.

j

Sicut ros non cadit, nifi tempore fereno,

ro-

p

& quieto , ita m

ens, quia vult recipere

v

rem divinz gratiz,

debet e(fe 1./ereza , &

vum 'W l

ffne nube

€» f£ne turbine

i

peccati , 2. quieta ,

275

difcovdia.

Se timus;

De tertio Symbeli Zrticulo.

yl

T

Exfplicatur Árticulus tertius,

nempe quid

g

fignificent verba: 1. u? conzce, tuseft

deSpiri-

7

284

£u Sancio, a.matus ex Maria 'irgine.

4

Q-

ettius

M

u

Jdea

Qun

j

DoMrNiCA. INrFRA. Ocra-

«alnuun

j

VAM NarivirATIS.

m

jut

Conceptus

Primus.

vt

De facili lapfa in peccatum.

Multi cadunt in peccata, fed non omnes

Fom! Ü

iterum refurgunt, nam i. aliqui facilé ca-

hi

"T

dunt, at itevum facile vefurguut, . aliqui

zI!n

[j zftf

Jaczlé cadunt, at dzjfïcu[tgr.zfefurgunt». 298

WM

Secundus.

De gratia.

N

Nemo damnatur ob defeCtum gratie, nam

ul

l. gratia null

efunt

qüä

gratie

dec:/i fid 2. multi de

397

Tertius,

!

j

- De detract iane 9 contradiclione

Cbrifo facfa.

Chriftus pofitus cft quafi fignum ad fagit-

d

tam , utpote in quem edamnum vibrantur

fagitte 1. detraéiogis , 2. contradidhio-

Un

91s.

Quärt-us.

315

m

De oratione.

gt

Oratio quafi tormentum bellicum eft ad

oppugnandum, & expugnandum colum; &

i MUS

u

hinc ad illam, ficut ad tormentum requiritur

"tl

322

!, ?ulpis, 2.glaus, 3. igtis.

À :MWU

Ó

inntus.

l

Conceptuum Dotminicalium.

)CT A*

. Quintus.

De reverentia fenibus exbibenda.

Magna fenibus debetur reverentia, quod

tobatur 1. veterum teffimonió, 2. DEI pre-

33*

Ceptá, 3. Chrüfli exempló,

Sextus.

[ f

ii

3 (|

De Pa(fionis Chrifli memoria,

] ahq

Gladius Paffionis Chrifti diverfimodc vul«

l x

nerat nempe I. z aliquibus cargem 2. 28

341

aliquibus animam.

Septimus.

siey t

De quarto $ymóboli Articulo.

Md

n

Exfplicatur quartus Articulus, fcilicet

u

id fignificent verba : . paffus fub Pontio

^

Pilato, 2.Cruc

z

ifixus , mortuus ,

fapat.

f

£us.

348

d

vibramt

Dow, 1. POST ÉPIPHAN,

i

Conceptus.

j

Primus.

De bono Chrifli & Deipara exemplo.

Evangelium hujus Dominice varias, ac fa-

f eüäd

lutares doctrinas continet, quas nobis ver-

lum; &

bis, & exempló fuó dederunt r. Magzfer

rquirirur

ezpara,

367

322

C'bri(ius, 2, Magiftra D

[ us

us

$

—J1dea

coar!PW

Secundus.

,

De obligatione filiorum erga parentes.

Filii parentibus fuis debent triplicem amo-

q

i

qamäm

rem, nempe I. 02 gezerationem , 2. oD in-

"

flruciionem , s.ob nutvitionem.

377

Ml

Tertius.

gmfosjï

De correcfione paventum erga fílios.

1

Sicut illi, qui abfconditos fub terra the-

".

hy 6(

Ut

auros quarunt, vutuntur virgà corylaceà,

u

ita parentes vifuri in filiis fuis virtutum the-

faurum debent uti virgá . dere&zva , a. cor-

339

(;&ivuq,

1N

Quartus.

De ;aéura Chriffi.

(

Qui Chriftam per peccatum perdit, facilé

hn

eum iterum invenire poteft, dummodo fciat

1. uj , 2. & quotttodo quavendus fít.

400

l Mi»

1UH)t

atl

^. Quintus.

tiinin

De celebratione fefforum.

Diebüs feftis fzpe erditur DEUS, tunc

M

nimirum , quando dies ifti DEI & Sancto-

rum honoribus confecrati dedicantur 1. Mazz-

i

"r

suone laborando, 2. Baccho & Feneri potan-

hi

do €? luxurizando.

408

M.

Sextus,

"MUf

i

*

Conceptuum Dorinicalium.

Sextus.

h

De obedientia,

UET

NT

Exemplà Chrifti excitantur Chriftiani ad

3

obedientiam, que eft virtus 1. va/de praffaus,

£Y i«

€? bonorifica, 2. per quàm utilis , ac m

torza.

418

Septimus.

H

Dc quiti

to Symboli Zfrticulo.

a t

|

Exfplicatur quintus Árticulus, & declara-

Yyhci

tur, quid fignifcent verba: 1. defcendit ad

rum d

infevo$ »

a. tertia. die vefurvexit. d 1mor-

426

T

2uis.

j

I. POST EPIPHAN.

DOM- I

Conceptus

a.

Primus.

[

d

De Benefitentia DEI.

;

Beneficentia DEI eft verà mirabilis, prci-

pué ideó, quia DEUS 1. Juvat inopizanter,

419.

z. lenefacit abundauter.

!

Secundus.

Is p

De panitentia.

T

m

Ut anima peccatrix defponfetur DEO, jux-

! ?0 Il

ta confuetudinem olim apud Hebrzos intro-

jl

du&am tres obfervari debent conditiones,

nempe debet 1. adi ca/avies, a. depon veffi-

unques. 448

(

wueutacaptivitatis, 3. circumaidi

"Tertius.

"

)7

i

g J

J

cn["d

Tertius.

!

j

"

De ebrietate.

Imago Bacchi reprefentat damna ebrieta.

T

tis; depingi enim folet 1. 27 puer, facie ta-

men mulievis, z. nudo petlore, €? vite co-

i

vOuatus, y. gefdans cormua ,

tf

de locatus.

& f/uper tygri-

-

457

Vr

— . Quartus.

De e£rietate,

át r

g

Cuivis homini licet bibere ,

quantum

poteft, fcilicet z. /a]vd fauitate, 2. falvd

confcientiá,

466

NT

uintus,

ITU

De fiducia in DEUM.

NDEN Á

Homo Chriítianus maximam fuam fidu.

: üpni t

ciam ponat in folum DEUM, quia folus

» ub

]

72$

DEUS eft 1, providentiffanus , 1. potemtiffe-

:

m f

481

Sextus.

T

De divería m

ercede DEI, &6 mundi.

l

ul

Mundus eft hofpes dolofiffinus , DEUS

!

autem fidelffimus, nam 1. zzuudus zmitio

vauum bonum pouit , in ffge autem deterzus,

t u

2. DEUS autem iuitió detevius, €v in fiue

LY

éboauum.

481

Septimus.

Qu

De fexto Symboli /rticulo.

Ti

eclara-

* Wt

Exfplicalur Ífextus Articulus, & d

tur,

" in Vqlm

Concebtuum Dominicalium.

tur, quid fignificent verba? 1. //cendit ad

eelos, 2.fedet ad dexteram DEI Patvis. — 486

] cBric::,

il fs

Dow.ni. Posr EPIPHAN. -

"h l

tr tygnþ

Conceptus

4

Primus

De Charitate proximi.

Ín neceffitate proximo fuccurrere debe-

quans

mus; hoc enim 1. exzgzt equitas , 2. fuadet

*

i i

utilitas.

496

i

2

| Secundus,

De Qratione. -

Oratio apad DEUM ficut Efther apud Re-l

m f

gem Affuérum omnia impetrat , pracipué

qui (

fi accedat cum duabus ancillis , quarum :

i. uga vocatur fides,

2. altera bumzh-

potm

£as.

$04

"'Tertius.

E7

De fimilitudine inter mentes

, DEUS

€$ montes.

M du

Hominum 7ge7z£es fünt üt zzoz£es , fcilicet

duter

1. fape vituperaliles, 2. ffæpe laudabiles, 51e

TT

J

Quartus

De reftgnatione wvoluntatis.

voluntatem

!

Semper

noílram refig-

Jethtte

nare debemus in. voluntatem Divinam; ex

füly

hóc

p

ddea

TL

hoe enim accedit 1. DEO fumma gloria,

2. bothiti maxima tranquil/itas,

$16

w

"

Quintus.

w,glk i

e CuTA APIIA.

l ,Mf l ?l

FUl Pm

Homo Chriítianus longé magis attendere

l Mmo'um (

debet ad fanitatern anime, quàm corporis;

nempe animam Ííuam 1. emaxzmi «ffunuet,

gfe 5

2, f'ummopere curet.

524

"m

i

ïi:'f

iun

Sextus.

i

De fervitio Divino.

Teti

Effe férvum DEI eft titulus fummé azfti«

dn

mabilis; fcilicet maximé 1. g/orzofus, a. fru-

LL

&uofus.

EE

sstf

Septimus.

ï:

d

De Jéptimo Symboli Jrticulo.

vtj

:

Exfplicatur feptimus Articulus , nempe

declaratur, quid fignificent verba : z. zz4e

venturus €fh, 2.,udicave vivos C? mor-

(ut

Éuos,

$39

r

i

V

. DoM. iv. POST E»rru,

vlrtn

mïmm,

Conceptus

Primus.

Qu

De tentationibus £ afflilionibus,

lj [

Tentationes profunt hominibus, quia eos

"Mnnusfc

3. d pecéatis confervant , aut abducunt,

'l'mhm

3. in

. Conceptuum Dominicalitm.

! th,

l

3. in virtute C? meritis perfecliores efff-

ciunt.

515

Secundus.

De vigilaptia füperiorum.

atetiy

Sicut Rex /sZofét & 5fogas dormiendo fe,

& alies magno periculo expofuerunt, ita

Corpo

nociva eft fuperiorum fomnolentia; itaque

i afini

L

femper vigilàre debet 1. Zozas, id eff, pra-

dicator, aut fuperior Eccloftüfficusy 3. Isbo-

$64

(?t , Jeu fupertor [ecularis,

Tertius.

x

r t

De fwilitudine inter navigatione

ís

li )

€9 vitam bominis.

Vita hominis navigatio eft, & hinc re&tin-

lil

I

telligi poteft :

1. per gynave 11undus, 2.per na«

viculam diverfus vite flatus..

j

575

, M.

i

r

N

TA

Quartiis.

De peccato.

J

