tünc przcedent vos SanGti, & humiles raftici :

(nk

[?l

Mrfm

"

Jortunatus , &-Ifédorus , Spiridion, & Qal.

]

l

evtus. . 'O fuperbi Patriarchz, Epifcopi, &

J

PQUJO: |

Sacerdotes! tunc precedent vos fan&i, &

)

mnlnSPä"IO?

humiles Acolythi, & Oftiarii: Cyrzacus, &

Id at

:

T

Jbarcifuüs , Eugemius, & Renobwtus. .O

fuperbi Religionum Profeffi! tunc [jrecedent,

|

: n

g",qtil [

vos ferventes, & humiles Novitii:

Pagtus,

'5

& Srtanislaus.

DEUM bonum! qus dolor

d (duimit

äl

gt

erit, cum viderins eos ad ZexzeramBeatos,

uos in mundo fpreverunt ad //z/fraz abje-

tos? . Quis rancor erit,. cum fe vidrrint iis

[

eíie ludibrio , quibus in mundo eranifpecta-

gt Y

culo? Heu! quid dicetis A. A. fi inzz/fra

vieMori

fteteritis, & videritis in alto ad defterag

illos, quos hic arroganter fpreviftis; llosto-

TA

tos honorificos, quibus hic honoren detra-

xiftis, dente Cynico momordiítis? [los ho-

impud

noratiffimos, quos mundi fzcem, & amur-

cam exiftimáftis ?. Supplicabitis mintibus,

ut cadant fuper vos, &,cooperiantros,. ut

o m

non appareat confufio veftra; Diceis: Hi

Íunt, quos habuimus aliquando in lerifum,

I

j

skaAPq/ fth 3 *

& infimilitudinem improperii ; Vos fez/at; !

E

$. $

vitam elHorutma effimabamus infaniam? ecce!

Wibl dl

quotmodo computatà fuat iater filios f)El?

l

N

M CCatum

At

Q

.

Epiloegus.

[

fj

mj

I

APITIS hoe A. A£ fi capitis , c)jr noh fa-

C

*pitis? cur non refipifcitis ?

u

m Pau-

4 Ob Su

lug, & Antonius quondam in Ereno erant,

ï

lattulit

"

Wüs.

Conceptus K

"

humileg nïn

attulit illis corvus panem integrum ; Quid

Jirüy

ha, bf

illi? Incipiebant San&i Seniculi pié conten-

dere, quis prior panem frangere debeat? An-

2 vos'fauæ',,

tonius detulithonorem Paulo, & Paulus Anto-

: r

nio, & iterum Antonius Paulo, & iterum Pau-

: At

1. Jus Antonio.

Ah! nolite dexteram ambire, fi

"It5 eumutroquead dexteramftatuicupitis, Repe-

0viti : D

to: Dextréillefolüm agit, qui nulláin mundo

Ym qü

dextram affe&tat, fed tantüm fatagit, ut olim in

dexterams

w ff

extremo Judicio inter oves ftatuatur d dextris.

um fe v

tudo etur

. Conceptus Sextus

$ A. Al üinäf;

ao àt d

. Afcetico-Moralis.

frerlis;

Í HLQALA

N

hic honoret

nordills) i

Cum Poteftate ma

Luc. 2r.

gna, & Majcftatg.

ifecem, (*

licabitis m

cooptm

De peccatk»o mortali.

fra; D

Synopfis.

:

yando in

ui; Mi

" Non imperceptibile eft, quomodo

jifmt! Chriftusjudex peccatum grave etiam

jirflii" unicum poená aeterná mulétare poffit;

$umma enim eft malitia peccati mor-

fs

talis, 1. Ob Summam Excellentiam

1 ftih (

:| DEI offenfi, 2. Ob Summam vilita-

1y

chiltis

F* Vte,m bamzþis offendentis.

n

Emlo j

Exor-

1[!011'

D5

N

u l

$8

Domiäiäa— I.- "ddventüs.

j

fi

Exordium.

[2 "

ATEOR , omnes hodierni Evangeliicom-

minationes adeó graves funt, ut Lecto-

| jf

rem, & Auditorem attentum infolito quodam

Ed

metu, ma&imóque terrore atficerepoffint,. An-

Mïihf

ym d

nunciat illud nobis Univeríale Judicium in

"

Valle Jofaphatina inftituendum, quis non ti-

T

"

meat? Recenfer Signa complura, eáque tri-

fliffima, quz diem illum timoris precedent,

s Prr

quis non trepidet? Refertexorituramin ter-

ris preffuram gentium , quis non contremi-

i d

fcat? Defcribit Judicem Chriftum venturum

sfinm, qua

n nube, Ó tragicus afpeCtus! Cum Poteffate

« pl

magna, C? Majeflate, 6 formidolofus intuitus!

ii ii

Fateor, inquam , omnes hodierni Evangelii

nienr j

minz, metu, ac terrore plenz funt, fed longé

"onmigrtune

terribiliora funt, que in ipfo Judicio contin-

AT

gent, fcilicet confcientiarum aperitio, de-

! Rtgum 0m

monum accufatio, Chrifti Judicis Sententia:

£te maleditli in ignem etevuum! Q eterni-

'»'ï.l.f Q m

ittty Wt t

i

tas! quistecapere poteft? Dicitis forfan A. A.

TU o

vix perceptibile efle, quomodo Chriftus Ju-

dex equiffimus peccatum grave etiam uzzcu

l qi

* 06 tommir

pená eterzá mul&are poffit? Sed attendite,

& brevi id capiets; quaro enim ex vobis,

3 Dininy

nunquid juxta communem Regulam pona de-

"t ü

bet eífe proportioneta delidio, & fic maliria

i.wbm i

Íumma pari peena mulé&tari meretur? annuit

is,

s ?;zpqnite 0

àt video; Atqui

i

|

i|

liug

!

TM

Pro-

dvmtus.

Conceptus VI

59

,

. Propofitio.

;rniEvangdiï:

58 IU

SUMMA eft fnalätia Pecbati mc.)rvtali.s..

m inflt

Divifio.

fhrere pomm

L Ob Surmmam Excellentiam DE/Z offenfi,

erlole J

II. Ob Sunmnam vilitatem Doziinis offenden-

Qun, qui:

mpïura, ü

tis, A.ttendite !

timoris ya:

texontur

- Pars Prima.

qus non «t

Cheffum

Y UMEN naturale nos docet, tanto majo-

Nl x.

rem eífe offenfam , quanto perfona, que

ds! C li

injuria afficitur, prefítantior, & honore di-

ormidots

gnioreíl.' Certé quisquis fanz rationis ufu

s hodiermi D

non caret, prudenter judicare debet, levius

Jenz um,

effe obfcuri hominis gratiam effundere, quàm

lprO judiciciä

viri preftantis, & nobilis.

Pracipué autem

um aptt

Principum, ac Regum omnis injuria atrox

eft, & ve illi! qui crimen lefe Majeftatis

li us

gamm: V

patrare aufus fuerit; talis etenim non com-

? Dicine

muni, fed novo mortis genere puniri folet.

IOmOdOC ll

Hoc fi verum ett A. A. quàm grave, atrox,

| grave

etith

& enorme crimen committit, qui DEUM

e

Regem Regum ; Dominum Dominantium

f $

offendit? Hanc criminis atrocitatem ,. fum-

M

yup

mámque malitiam ut melius percipiatis; ani-

u

mis veftris preponite omnes hujus Regis Ex-

eh&O,

T

1 mcrefuf

cellentias, & imprimisillius Pozztatem. Edi-

cite, nunquid tanta eft Divini Regis Dozztas,

ut fi eum crera'turæ omnes infinito

quodam

amorec

fi

stl |

66

- Domiznica 1. Advent.üi.

j

f«

f

":

mü"

amore diligere poffent, fuos illi amores ex

7*116) q

affeconfecrare deberent? Ettamen hanc fum-

!

w

mam Bonitarem, quam Beati omnes fuaviffi-

"

P

ma neceffitate éternum amabunt, peccatores

j

"

!

flocci, & nihili faciunt, quid indignius? '

nalldü DE |

u

N.If.

j

j

PERPENDITE fecundo Divini Regis Ma-

N i&lhlm

jeflatem ,. & dicite iterum , quid fentiatis;

h

Nunquid hec utpote immenfa, & omni ex

hm(

f o

parte incircumfcripta tam Venerabilis, & ado-

r.

qup.

randaeft, ut, licét in illius obfequio confli-

ï;;xcrræ MOW;

&ari oporteat erumnis maximis, imó cum

Paulo omnium hominum peripfema fieri, me-

Qu d

PL

lioris tamen fortune beneficium cenferi de-

gl

beat, quàm imperare univerfo ? certé Maje-

ffas hec nullius indiget; Ponite, IHlam de no-

d aE

iM u

m

iib p

vo creare integros Angelorum Exercitus, ni-

hilindeaquirit, quia crefcere non poteft, ut-

ia Qu

potezz/izita.

Ponite, quÓód naruram deftruat

s i |

univerfam , nihil inde perdit, quoniam de-

m d i

crefcere nequit utpote'^zzmez/2.

Mirata eít

D

olim Roma nobilem, qui fpectantibus convi-

p

vis , vafa aurea , argenteáque in Tyberim

u qin

projecit ; Verüm oftentatio hec fimulataerat,

me

i j t

quippe extenfa fub aquis reria Thefaurum o

exft

;nem excepére. Atveró DEUS vafa pretiofi(fi-

T TM

ma (tertiam intelligo Angelorum partem)pro-

jecit inignem, & hic Dominus nullius indigus

KL jffd!, f

vtp hm e

ad hiec usque temporanec unum quidem ex illo

mari flammeo extraxit.

M m

O quanta non eft Di-

vini Regis 7Maje/Tas? & tamen,hanc tam ter-

ribilem DEI AMajeffatem audet fervus inuti-

i

lis irritare peccando? quid atrocius ?

P^

DENI-

o

GI

: Com*eþtusv FI.

*w

ls s

N

DENIQUIE tertio Divini Regis Zofe

ntiat

nl

N. III;/'

confiderate , que iterum tanta eft, ut Illam-

t umj

db

l

]

nec ipfi Seraphini, ac Cherubini, fi unum om- .

nes efficiant linguam , pro dignitate fua ex-

quid n

ij

;

!

fplicare poffint.

Quaío íi à principio ad-

l DiviniReg

fuiffetis A. A. quando DEUS mundum tam

, qui

dchrum, tam vaftum folà mandati Poten-

mof, o

]

tid ex nihilo eduxit , an non perfuafiffi-

Venerabi

l

mum habuiffetis, fieri non poffe, ut DEUS

[us obf

tam magnus , vel ab uno homine vilipenda-

maximis, 1

tur? Omnes terre Monarchas provoco, ut

peripfemit

pulvifculum duntaxat ex nihilo producant,

xeficium qu:

provoco, inquam; Sed certé fcio, quódetiam

wiverio? ee

jun&lis viribus nihileffecturifint. Plura vul-

Donce, T

tis? Perpendite, quód DEUS totum terra-

elorumExcrci,"g

rum orbem ex nihilo produ&tum etiam fuper

efcerenmp?

nihilum appenderit; Quidautem poffunt Mo-

uod naturuté

narche terreftres? quid? Dicam: Nequi-

dem filum palex in aére fufpenfum fervare

yrdi, qui

mf V

poffunt. Q quanra igitur eft DEI Potentia ?

Et tamen peccatores tam Potentem DEUM

j fpeduni

plus contemnunt, quàm aliam creaturam:

qreiqut ? [

quid audacius? Si igitur ex dignitate Per-

sriobec l

Íonz offenfz crefcit delictum , quid conclu-

s hod

dendum ? . Audite conclufionem :

Summa

JEUSTai

eft Bomitas, Majeflas, & Poteutia D ET

velorum !t

l

offenfi, ergo fumma etiam eft malitia

pcccati mortalis.

g u

[

quama

en Al

gl

j a

Pars

CWW

62

j

Dominica I. Adventís.

iü

eí

j s t

H

I

- ParsSecunda.

Imbwnm

N.1V. ON foläm, üt audiviftis Summa DE

;

d^

T

offenfi Excellentia, fed quod' malitiam

jj 1

af

peccati mortalis fümmopereauget,etiamSum-

quod j

ma hominisoffendentis viliras confideranda eft,

| mfünlüh j

ii

"Temerarius certé vermiculus effet, qui aufu

um mmmü

infano folem impeteret ? jam veró quanto

ä

f :

'

major temeritas eft, fi pauxillum pulvifculi

Ti mlum

adverfus DEUM infurgat ? & ita infurgit

|

us i

homo peccator, .Ó crimen atrox, & enorme!

"T

h

p um

Circumfpicite vos paululum A. A. ut agno-

g

Ícatis, quanto intervallo mortalis ab immor-

"

sl D

gt u

tali, fcilicet homo difter à DEO ? Nunquid

omnes filii Ade eftis? igitur haredes peccati

a d

mundum. intráflis, quid vilius ? Scire cu.

m qi d

aira Dd

pitis, quid in hareditatis portionem accepe-

ritis? Accepiftis ignorantiam, & errorem in

iil

tim DEU m

intelle&u , debilitatem , & corruptionem in

volunrate, propenfionem ad malum,;' quid

Qu r

abjeétius ?

tipdut ns

N. V.

.. DE CORPORE quid dicam ? quod nihil

lm

aliud eft, quam veftitum lutó nihilum; cujus

Untim! qui

ante paucos annos nec hilum in rerum natu«

"u lod

ra erat; Er quid fiet poft lapfum breviffimi

LT

temporis? confumetur à vermibus, & mo-

"t

dicum illud,

uod his convivis remanferit,

Proh au-

flüu Pt

in pulvérem , & cineres redibit.

'ff'ïïmul&zrt

dacia! hoc lutum contra Supremam Maje-

U

i

li

à

ftatem caput erigere ? hoc nihilum rerum

r

!

l

du

homo

:

P

!

)

^

"

D x

h

!

omnim;n. principio litem movere? . hic

tam

;:

N

A-

ü

—

M

.

il

r

Conceptus FT.

63

tam vilis, tam miferabilis DEUM ipfum ag-

n

gredi audeat ? quid cogitas, Ó peccator!

DEUS i1pfa Majeftas , Excellentia ipfa eft,

Ts

tu veró vilitas, & imbecillitas ipfa,*1mó ni-

td quis]

hilum, :quanta hec diftantia? certé DEI

TCQUgetttd

Dominio infinitis titulis*fubje&uïs- es, ne

It confid

mirare igitur , quód exiguo tempore infini-

Vs eft,

sum debirum contrahas , & [ic ob unicam

um vt

noxam mortalem zzerzugm ardere debeas ?

vastilun

SI DEUS offenderetur á Deo, intelligi N

. VI.

u! k poffet injuria, ^ at injuria ab indiguiffima

4

wm$s creatura D EO illata inrelligi vix poteft,

j 4 4 Coelites oimnes prze Summa Reverentia erga

omtdd: DEUM facies fuas quafi operiunt, proníque

«iDm j indignos fe profitentur, qui tantze Majeftati in-

n l; ferviant, & tu peccator exul á Patría! profu-

Àulis] j gus, fuper terram quid audes? Obftupefcite

cli, quem adorant Paradyfi Principes, proh

is DOTILOnRE 4

yiam, &t

celus! vilipendit vermiculus terre.. Ah! quó

tua amabiliffime DEUS mifericordia procef-

, & eormpt

H

e

& quó peccatoris excrevit fuperbia ?

j ad mamfï

Quid quefo cogitabunt Angeli, cum vident

. homuncionem abjeGiffimum infurgere contra

d diam? gl

, Ma

jeftarem Divinam ? quam adorant Domi-

j

*

lióniis

, nati

ones? tremunt Poteftates? Quid cogi-

lm* tabunt? imó quid vos jam .cogitaus A. A?

fipii" an adhuc impercepribile vobis eft, quomodo

iwm^ Chriftus Judex peccarum mortale unicum

quiiiis ^ ozepzg poena mulétare poffit ? capietis id cer-

; rl ". tà; fi rité perpendaris Summam peccati mor«

z $7 talis malitiam tum ob Excellentiam Surans

j M DEI offenfi, tum ob vilitarem Suzsmaz ho-

Epilogus.

o '[;min"is offendenris,

*

lii !

64

-Domz'nici-a L 4ddoentás,

Mi

jf

jl

. z

Epilogus.

n

GITUR cüm peccati malitia DEUM teíle '

.DEO ipfo intimo cordis dolore afficiat : |

tefte Ifaja ad iracundiam provocer, & Spi-

fxordlum

ritum ejus San&tum aflligat : teífle Pfalmifta

Eum exacerbet : tefte Ofea ad amaritudinem

A

fs

concitet, difcite ex patherico hoc loquendi

;

nf

nli ce P c

modo , fi DEUS cruciatuum, & mortis capax

ij

eífet, mortem & tormenta Ipfius aliud non fo«

.

cæfl

re, quàm puram peccatoris malitiam, Addo

l

memorabile didum Tauleri, fi quem DEUS

vistrtds

permitteret videre peccata fua, ficut ipfe vi«

det, pre dolore mox rumpendum etlet cor il-

i::n'zï.ïïu*ïïosx :

f

ligs.' Vos hzc perpendite, & refipifcite,

yis, d

hu lur; qu

Conce*ptus Septimus.

u F.QD!"

Xn'-.]

T QUIU, 1

Catechetico-Do&trinalis.

C&)

THEM A.

o

w, gic

!

Amen dico vobis.

Luc. 2r.

!

De. Fide.

MO

ntt a

It

Synopfis.

W

LHM

. Chriftus in diverfis Evangeliis has. !

VUX

d

4Ib0ï

U

Voces repetit: z/;ep dico vobis, &

mt

potiffimum ideó , ut majorem in no-

LIAM

if

bis fiderh excitet , utpote quz a

ün p

T

falutem eft neceffaria, & fine qua

Al Mq

WU

non

LT

!

WP.(

MY

nl

usl

| Conceptus P1I.

65'»

nohpoüü

mus i.CognofcereDEUM.

il DEy

l dhy

5. Placere DEQ, .

DEUM. :

3. Accedere ad

i

ptovore, l

t tll

Lal m

N

Exordium.

tito hocl

l

RA SANE reseft; quód potimmä homis

ly &monisa ;

M

i

num pars ea plerumque faciliis credat,

hfisdiy qu bona, genióque fuo funtdele&tabilia , illa

smlg| VerÓ difhiciliàs , que mala five corpori funt

n fge] auftera, fiveanimo difplicent, Age, vatici-

i, jyj nare pauperi magnas divitias, ambitiofo fplen«

nliiy, dides honorum titulos, captivo libertetem;

s pf

&gro fanitàtem, vaticinare, inquam, hiec etiam

leviffimis ex motivis, & obtinebis fidem non

levem, cur? bona funt, qu& predicis, Sed

entIfQ

contrarium tenta, nimirum paupertatem di«

dritdis

viti ; contemptum nobili, libero captivitatems

fano egritudinem minitare, & omneste irti-

debunt, fnbfannabunt, ad motiva etiam veri

À,

fimiliora penitus increduli, cur? mala & in«

3 gráta dicis. Ita Chriftus in hodierno Evan-

gelio ultimum Judicii diem nobis minitatur,

aft ut fidem obtineat, quid non facit? pre-

dicit figna in Sole, Luna, & Stellis antece-

]

[

dentia. Quidultra? Proponit fimilitudinem

yangtl

|

cum ficulnea & arboribus, quarum fru&us

ia wftatem denotant. Quid adhuc? confirmat

iCta fua verbis efficaciffimis dicens: a7em

|

. dico vobis.

Quid infuper? ut fidem excitet

lt Q majorem,

Galum inquit €? zerra irausibunt,

i |! verlba auteau 97ea $50 þræterz'äunt. Verüra

0U £.Dorz Diurz. Conc.P.H. E. quàm -

X

)

( k

66

Dominica 1. Adventás.

jl

quàm paucifunt, qui veram, firmámque fi- |

j

' qufdfm ln

n

dem Chrifli Doéctrinz àdhibent? Sed his dico:

!

9l

7!

Qui non credit, jam'judicatus eft, imó cla-

A

dtt

$u

rius hoc dicit fequens

A

f t [jb

C CTIES

E

!

' ( onti X

j

Propofitio.

:

n

ais

u

IDES EST Donum DEI ad Salutem fum-

mb

L

,Hu'«'

mé neceffarium ; nam fine Fide non pof- ,ijri

fumus

afc'iïeniïu.rcïs.

]

Divifio.-

W C,Uiüefgg :|

i t Y

L Cognofcere DEUM,

aj (re]

]I. Placere DEO,

Ill, Accedere ad DEUM.

Attenáite!

V

":

elirenra

«t um

- Pars Prima,

i DEU

t t

N.L "T'RIA NOBIS dona infundit DEUS tan-

quam media neceffaria adSalutem , fcili-

um d

Fides

!

Iwl

m

cet Fidem , Spem, & Charitatem,

ia

oftendit nobis DEUM tanquam Summum

Ll

[

n

u

t

Bonum ; Spesexcitat nos, ur ad illud curra-

fti

mus; Charitas denique ; quantum in fe eft,

.2

"i u

Cantic. J. apprehenditillud, dicens: zezuz, mec dimit-

Ll

Zan.

H tres virtutes funt quafi tres Arrha

T

u

:€ dantur Anime, donec introducatur in

o

thalamum ezternum.

His tribus virtutibus

TL i

tanquam funiculo triplici , qui difficulter rum-

ii

pitur, ad Ccelum ducimur. — H denique tres

"

Id

Virtutes funt quafi tres partes fpiritualis zdi-

z

L

n

du

N

ficii; INam tefte Auguftino Domus DEI cre-

dendo fundatur , /Derando erigitur , diligendo

t

N

perf-

i qm

ü

lii

Conce;þtu& FIf.

67

ms fum'm

J

l

i

1

perficitut, Quid? ergo ZJdes fundamentum:

LUM

! eft? Eft A. A. & quidem ita neceffarium , ut

lat d

;! fineFide Domum DEI non poffimus ingredi,

DEUMQque cognofcere.

QUISQUIS hanc veritatem capere ne.

itio

uit, Íciat , quód omnis homo Chriftianus

N. II/.

Ea triplicis generis oculos habeat, fcilicet ocu-

nE los corporzs, mwentzs, t7' fidej. Per oculos

corporzs non differt á belluis; per oculos

entis non differt à Turcis, Gentilibus, &

fl

Hareticis, per quidergo? per oculos //de£,

]

quibs DEUM. videt, vifum cognofcit;

cognitum invenit,

Certé /;/des lamen anime

X duj €ft, & quisquis hoc lumine non illuftratur,

EUM videre & invenire nequit; tefte Bona-

ventura dicente: SicutSolvidetur folütm pro-

m

priis radils, fic D EUS videtur radiis //Zez.

ii Verüm . quid fequitur ex his ? hoc fequitar

jj Chariffimi! quód omnes infideles, Heretici

ari d

k Cherttt

, omnes noctua fint, que Solem Juftitie DEUM.

M tang

arm

,

yin &termum nohf afpicient; quemadmodüm

jj €nim ad videnda entia corporea lux materia-

1054 u

'

[|

lis requiritur oculos corporis illuftrans, ita

ops: TUl "

! wl

ad videnda, & cegnoícenda fupernaturalia

umen fupernaturale //dez neceffarium eft,

) (um qpa Hfü;ï :

CREDITE A. À. intellectus humanus ad N. IIL.

jonec If ! cognofcendum DEUM totus ccecus eft; hinc

l'.l

pis 1ri9

iif

!

utnotitiam aliqualem affequatur.//7es tanquam

Ci1 qui

;fax & ftella illum praire debet, & ideó DEUS

:

L

'

(

;Abrahamo przcepit, ut infpicerer Coelum, Gen. 15

hr

r

fpml

j priusquam rumeraretStellas, non alio ex fine,

l

jno D0?

", quàm ut nos erudiret, quàd in myfteriis Re«

j ag

j

E;z

'ligionis

Caan

68

Domipnzca L ddventíts.

l

j

u

ligiónisintelle&us f/dez fequi debeat; eodem

u

yim

modo , quo cccus duétorem fuum.

Nimis

l

lnn

»|

rum qui priüs per veram fidem Colum non

äu"v*-

morls

infpicit, DEUM non cognofcit, fruftra Stel.

Ü

IOF

uj

las numerat, feu quod idem eft, fruftra agir,

rl

WE

quidquid agit.

Scitote itaque Chariffimi!

j Ü

DEUM fine fide coguofci non poffe, imó be-

n

Y

Tra&. de ne ponderate verba Anfelmi docentis: /Voz

'1]5 [rit

Sacram.

Jides pev intelle&um , fed iutelle&lus per fidem

Er

g, U

Altar, c.

) querendus efl , & ex his verbis eftimare di-

g Pa

m Virm

^

icite Fidem tanquam pretiofiffür:Ioum DEI

Donum.

i

m )

.!

gt

Pars Secunda,

Ti

;

J

N. IV. QRRO ficutlumine fidei deflitutus DEUM

: vl

!

nec videre, nec cognofcere poteft, ita;

;

ü

;

,

14

ï

j

À

W

[

J

v*'

E.

etiam Illi placere nequit, feriprum enim eft:

[

;.

1

I

(

M

f

]

ü

!

| chr.- II

Jenue. fide smipoffibile eff placere DEO. . Dum

Bd ]

:

"i

filius prodigus ad patrem fuum rediit, ve«

tiuts, n

niamque rogavitdicens: Pater peceavi! praee

ter veniam tria illi ornamenta dedit miferi-

Vs

cors pater.

Primum ornamentum erat $70/25

Secundum confiftebat in Ca/ceamentzs; Ters

tium denique in 74zzulo.

Scire vultis, quid

lsT

triplex hicornatusdenotet? dicam: tres de-

notat Virtutes Theologicas ; $zo/a nempe

u

u

Charitatem fignificat, utpote quz multitudi-

Ib

N

l

AT u

)U

nem peccatorum tegit, Per Ca/ceamenztaípes

]

intelligitur; qua pedes fcilicet affe&tus no»

QT

l

Íflros munit, & nos excitat, ut ad Celeftia

QY

ambulemus.

Denique zZzzulus in manu.eft

t

fides

]

Vi

l

'dvmm,'

:qm dtbm) u

Coizceþïtus FII.

69

-

Ym g. Y

fidesin operibus. Quaro jam, curpater filio

fuo Annulum dedit? nunquidut placeat? Qua-

flim h

Vofit, fs

roiterum , cur Sponía Annulum in manu ge-

m eü) fmüü

flat? nunquid uthocamoris figno Sponfo fuo

placeat ? Ita enimvero ZZdes annulus eft;

itàque (uy

n poft, z

quo DEUS veros Chriítianos fibi quafi de-

ml docent

fponfat,

DICETIS

forfan, nunquid Humiiitas,

N. V.

Ttellcng

Chatitas, Patientia, alieque virtutes DEO

verbis ef:

retioflim

fummoperé placent? Placent Chariffimi! fed

inillo, qui przter hás Virtutes etiam Fidem

habet.

Efto, quód profundiffima prediti fitis

humilitate, quód modeftià polleatis feré An-

condi

gelicá, quód patientiá fulgeatis füummé Heroi-

cà, he Virtutes fine Fide DEO non placent,

fieidelwnt

Eífto, quód facultates veftras in pauperes ero-

ognoft p

getis liberaliffimé; quód toto vite tempore

, friptn

jejunetis, & vivatis parciffimé ; quód omnis

ler 1

generis affli£tiones perferatis parientiffimé ;

em fumre

fi Fidem non habeatis, non poreftis placere

: Pt

DEO, quia /zze Fide impo/ffbile eff placere

yamentt &&

D

[]

namentum

; C

j wX lL

Pars Tertia.

" dit

n" .

NIQUE Fides eft Donum DEI ita no- N. VI.

(2 j

?

D*

bis neceffarium , utíineillo ad DEUM

u

Non mihi À. A.

per (

jti

jj accedere non poffimus.

hi

g

; fed clariffimis Apoftoli verbis Fidem habete:

5

(cili

" dii credereinquito

ovtet accedentem ad DEUM, Hebr 11«

ïci[at)

ó Heretici! notate bene hanc

l

:; mmt Q Infideles !

E 3

Apoftoli

"

fs

- Dominica 1. Adventás.

ul ES ädsz

hgnfm

Apoftoli doctrinam ; dicere enim vult, fi ij&',ddefif?

"

m

cupitis ingredi caelefte ovile, " credere opor.

ul

jl

fet , & quod fequitur, neceffarium eft, ut

i

Xua,u

"

qui modo hzdi, & lupi 'eftis,' in oves mute-

j

us

mini,

Dicere vult, íi ad terram promiffio.

7I

Wy',u if

nis pervenire vultis , credere oportet? Fides

n

,fa tï ll'üw

L

enim columna ignis eft, que ab /Egyptiinfi-

j

delitate veros Ifraelitas deducit, Dicere vult,

UE

no!

u

, lt

fi Celum ingredi defideratis, credere oportet ;

g,;nmquäfrgOf

nam Fides Janua Salutis eft, per quam ne-

wwmw

ceflarió omnis falvandus ingredi debet.

BENE igitur vita hominis militie com.

TN. VII,

foio

u

paratur, quippe certandum nobis eft perpe-

d d

tuó, & nemo niíi triumphans , nemo nifi

U

Vi&tor ad DEUM accedere poteft; Scriprum

|

l

h)

Wert, 0

ä

enim eft: Nemo coronabitur, nifi qui legi.

I

timé certaverit.

Verüm quàm difhcile eff

auiut

Y

homini vincere hoítes fuos tam multos? tam

W

|

b il t

petentes ,' vifibiles & invifibiles ? Nunquid

m

u rte

1

Chariffimi! iultis armis indiget oppugnan-

a

Ü

dus homo, ut vincat? utfetueatur? indiget

am

enim veró fpirituali armaturá fortium,

veró redit queílio, quanam hgc arma funt?

j

m

Dicam precipua & fummé neceffaria; nimi-

rum Spes eft Galea, Charitas Lorica, & Fides

Scutum,

tl

Scutum qui militi eripit, vitam vix

non eripit, cur? Sine Scuto omnibus hoftium

Cf

telis pervius, & fic prafentiffimo vitz periculo

ïltsdï;mduscïtCä

expofitus eft, ita fine Fidei Scuto hoftibus fuis

U! PO

Chriftianus Miles refiftere debet

, juxta illud;

ïï.üïmïaïuumm,-

fiefiffite fortes ia Fide,

it E'C.ïis) Wl

n

axz'.mmüiems

SED

T

*

ln

Colzce;')tus FII.

E

A^t t u

Vlt, u)

SED FIDES ad Salutem, plusquàm Scu- N. VIII.

! tm militi ad defenfionem neceffaria eft;

Wim! Credereoportetaccedeutemad DEUM. — Ni-

"lb fmirum triplex via eft, qua ad DEUIM acceda- Matth. rg:

( mus.

Prima eftvia Legzs$: Sivis ad vitam "- 7-

U r Zggvedi , ferva mandata. / Altera Via eft Via

A&or. t4.

i

qe3iy» Crucis: Permultas tvibulationes oportet uos

Y. 220

Q Ur zz£rare in Regnum DEL. — Tertadenique eft

lmdmy Via Fidei, & hac Via fi non itur, ad DEUM yurci i,

dl prg non pervenitur, quó ergo ? Qui non crediderit, ,, ,€,

ii condemnabitur, quin imó jamjudicatus eít, — Joan. .

hominis ml

BD

um nobid

[

Epilogus.

mpus* Q'T IGITUR Fides adeà neceffaria eft ad Sa:

dre od

lutem, ut fine.FideDEUM non cognoíce-

nlmit re, DEO non placere, ad DEUM non acce-

im qin! dere poffimus, quid faciendum eft incredulis ?

isunm, quid? Ego fuadeo illis; ut à DEO Donum

wilils!! Fidei fepé petant, corde & ore clamantes ? Luc. 7s

iidgy Domine! adauge uobis Fidem!

v- 'yi

qrfetyeat'

í

marurd 6t

yam hi

QuaftionesCatechiftice,

;

Nomine Chrï'ciani, & Fide

rita L

j

xlitienpt

Chriftiana.

xiro ormi?

. ( WUis dicendus eft Chriftianus, atque Ca-

atifimo

-tholicus? .. Qui Zaptzzatus, Chri- Matth. 10

ii fti Doctrinam falutarem in Ejus Eccléfia proft- "- t».

db V tetur, neque Se&tis, vel opinionibus ullis a

H

!

Eccïeüa Catholica alienis adhzret.

E

Q. Unde

s!

, T

WIW

sdo . Dodunel qilsndis

j

N

ahamon

n

l

Q. Unde Chriftiani nomen ? -&. A Chri.

À

qui

lo, qui nos unxit oleó SanGificationis.

n

4ni

J FIGF P

, Ad quid obligat hoc nomen? — &, Ad |

[j

WI/

tria: 1. Ut DEO agaimnus gratias pro vocatio«

f

Le

gl

ne. 2. Ut pro Chrifto moriamur. 3,Ut he«

j

1

s

xedes nominis Chriíli, etiam fimus imitato«

:

|

j

j g

!

[

q n ! "

res SanGlitatis Ejus.

j rb 1

. Quando nomen hocacceperunt Fideles?

ü(ce?(il]ïïc .'vm

R. Initió Ecclefie, 4/z? Inurbe Antiochena:

f;äne

s n

quotiodo antea diCti funt?. Difcipuli, Fratres,

Galilei, Nazarzi.

ul

Ésceceh, $,

a A ;

Ye 4-

Q. Quodnam eft fignum Chriftiani? A.Si-

PRLDO

Luc. 24.

gnum Crucis figuratum fub Signo 72u: In-

i, g

flitutum 4 Chrifto: Continens Profeffionem

vl foQ

Fidei, SS. 'Trinitatis, item Incarnationis , 8£

s pttitm Ü

Apoc.7. paffionis Filii DEI: Habens vin

RA TTHS

EL

.ï-,z;elis, qu n

Præcipu& contra Dzmonem, & ejus maleficia,

H

Quenar eft Virtus re

quifita in Chriftia-

Hineis !

no? R.VeraFides.

zi (5

.Q., Quid eft Fides? R. Donum DRI, quo

p

firmiter affentimur á DEO revelatis five illa

püti a

fcripta fint, five non (int.

tl atquni

. Q. Quotuplex eft Fides? . &, Una, que

fe: r t

falvat, 4

Romana.

uenam i/la? Cathqli&a APofcolica

?

m

, Eftne neceffaria ad Salutem ? — 9. Ita,

I

-

eur

- Quia eft Zuzez , fine quo DEUM

r

X

Hebr, 15 9D poffumus invenire, 2. Szgnum, íine

$

Jbid,

quo DEO non poffumus placere, 3. O/fium

Salutis

Y

dere,

, per quod ad DEUM dcbcwu,s acce-

—

Q.. Quid

AdWüs.

Qgæjlz'oms Catecsz/i'icæ; 73

: San&iüca'tiung

Q. Quid homo fine Fide? .J&. E(t jam ju» Joan. 5.

dicatus, certé condemnandus.

Y. 18*

OC g

Q. Que Fidei przftantia ? & Summa : Marciré.

r

1. Quia omnia ?oze/? , . 2. Quia omnia o£tj- v- 1€.

DOTjamy, v

ia (imy:

£et , 3. Quia omnia vZzczt.

Q. Quor funt qualitates Fidei ?. A. Tres

precipug; Sit enim 1, ZZzrzza fine vacillatio-

FACCepenu)

. ne ob DEI veracitatem, & infallibilitatem,

Inürbe 4n;

L. Integra fine exceptione , nempe affentiens 2.Theff.,

V. I4.

] D

l omnibus revelatis, etiam traditionibus, 3. Fa-

citida per bona opera.

Jacobi &.

m Chrfha

., Quisnam Fidem

fundàvit? R. Primo ^

OM Apoftoli, dezz in novo orbeViri Apoftolici :

Qntnens Pni quoiodo ?' Do&rina, & Sanguine.

amhus ^ Q. Quodnam peccatum eft oppofitum Fi- Matth. 7.

Hbwon dei? A. Herefis, que fummé deteftanda, ** *5*

onm kqi & vitanda eft.

füs requilitaini*:

Q.. Quisnam Hereticus ? — A. Qui Zapti-

gatus aliquem errorem Catholice Fidéi con-

& Donn]] trarium füftinet cum perzzzaca.

). Quis compofuit Symbolum? £, Apo-

u rendtii

ftoli:

uanmdo? antequam iverunt in orbem

Ini,

ds? U

univerfum: Cur? uteadem ubique fidei

Formula traderetur,

Catholiad!

d n

»

« x

$0

o X* $Q

g, i

T Igmw

CO

[

$15

u

d

TU

y

yur a

:

E 5

Do-

[

(f ]

74-'

"3 ( 0) S6E-

!

Mi[agmlf

?

At'

l

g

L

,

[

|

li

EE 06 3636 b b G o ao ao

EIS

f

|

ci'cn't

enf

j

f

I

^

,qniä

t Cd

]

fcm

Dominica II. Advent.

; t

gt d

j C' mqulïls l

PUL i

Conceptus Primus -

n l

j u

fi

, gJMmU

Evangclico-Parabolicus.

yrin Domt

T HEM.A

u

:

qua DL

Mattb. r 1.

TU

Joannes in vinculis.

Ti

l

T

De wvinculis &onis &9 malis.

umi J/

Synopfis.

.

lr i

j

Liberior & felicior erat Joannes in

vi J

A ndudat, 1

vinculis, quàm Herodes in Epulis:

z. puns wh

Ile enim portavit vincula 72/^o-

vas nl

Yum, hic veró peccatorum; Jam veró

vt (urm

oftenditur 1. priora efle vincula zf;li-

at

Latis & Aurea , 2. pofteriora efle vin-

trrámy, t

cula :ziquitatis & ferrea.

? u

MT

Exordium.

Ptb n

A n

ISEREMINI A. A. miferemini alicujus

miferi, imó miferrimi hominis, . qui

ao

:*.;ïin'DUEhmd(

preter ceteras, quas fuftinet miferias, in ma-

nibus duriffimis premitur vinculis, in pedibus

"t mda

intolerabilibus ftringitur catenis,& graviffimis

;mgncigium N

in peétore vinctus compcdibus tu

rpiiïimum

DT x

manci-

" lo

Conceptus 1.

75

|

i

"D

*ä»ä

IN

j

| mancipium agit, Miferemini inquam infeli-

ciffimi hujus captivi, qui omní' momentó de-

tonandam in fe mortis fententiam cum timore

A

, & tremore exfpe£tar.

Verüm , ut adverto,

fcire cupitis, quisnam hic captivus fit? An

yPrim

forte Joannes eft, inquitis, quem hodiernum

D

!

' Evangelium zz vzzculzs efle afferit? nequa-

'atabo

quam; Joannes equidem 77-vzzciuis eft, fed

- fimul zz /berfate ;; non enim impeditur age-

MA

re, quod agendum in Domino eft. — Zz/era

oannis ZLzzgua eft, qua DEUM lauder; Z-

ls.

ll ferum Joannis Cor eft, quo DEUM amet;

Vnis n

lilera Joannis Poluntas cft, qua DEUM con-

cupifcat; ZzZera Joannis Mezmoria eft , qua

DEUM cogitet ; Z/fer Jntelle&us eft , quo

o

n

orent]u

"

; DEUM fpeculetur; //era Joannis 72227a

[

eft, qua DEUM includat, affe&er, & cum

ferodts n

! DEO

uniatur. jJoannes juftus eft ; igitur li-

[ VIXU! ber eft; Joannes Chrifti Servus eft; igitur

urim; f fancipium non eft,— Quisergoilletanta com-

miferatione dignuscaptivus eft? Dicam vobis:

yeflevin

,

!

Peccator eít graviffimus , & hocipfo commi-

oftertit

feratione dignus, quia peccatorum ftarusmi-

eul.

ferrimus eft; Maleficus eft, 'Tyrannus eft,

Paucis : /Jerodes eft, Herodesinquam, quidum

Joannem innocentem vinculari juffit, fibi ipfi

jum.

: mf

jj graviffima injecit vincula; Herodes, qui dum

j libertatem fervo DEIinvidebar, captivaumDoe-

errimi ,OH.H

, monis fe fecit; Herodes non jam Rex, fed

ftine m

g fervus, & mancipium peccati; qui enim facit

y ial

|

j peccatum, fervus eft peccati. — Hanc verita-

rca[ü]lS)W

/ tem pluribus vobis demonftrabit lequens:

jb

j

Propo-

9

li !

p

76

T

."Do*minim-ïl.x "Adventás,

1'[;

W;t/l.

j 1

ld

d

^. Propofitio.

j ndï;

Haf

NCULATUS non eft, qui in Vinculis ":r

du

V

; UA

D

VI

D

ht

Sfoannis

£

; fed qui in Vinculis Herodis

d

l:

/

l

jj n

eft, nam

p M

m

r* ,

Divifio.

frgll

r

L Vincula Jufforum funt Vincula Ufilhta-

j*

(

" du

l

2j$, & quafi auvea.

j

fs am a

II, Vincula veró peccatorum funt Vincula zzz.

*A?:E.*'c(t'e Vi

ho Ut

quitatis, & ferrea, Attcnditc!

us U

Pars Prima,

a, t domt

N, I.

N'TEQUAM Vinculorum utilitatem exa«

am, igate

À

£ It p

minare incipiam , fcire oportet, varia

u arapmis |

vingulorum geuera effe; Sunt enim vincula

aedublns? d

naturalia, qua oculis cernimus, eáque vel

iünfitommo

aurea, velargentea, vel gemmea , qualia ni»

mirum Illuftrium Foeminaruirn colla, & manus

TT

circumire folent, vel denique ferrea, que non

t du

ornant, fed onerant, quibus malefa&ores

Fïiïülï T

ü

ftringuntur, fures fufpenduntur , animalia li-

gantur, & inter hzc etiam numerantur funes,

"itdni

compedes, laquei; quod vinculorum genus

"at

"

varios in ufus fervit.

Porró prater vincula

[

naturalia etiam vincula zzora/za funt, quibus

PU

diverfimodé nosipfos vinculamus, dum nos

J

hs

hí

aut Creatori, aut creature, aut denique ipfi

1

TY

Damoni alligamus, prout nimirum uni ex

N

B

his tribus fingulari aut licito, aut illicito amo-

tl

ïmpl

TR Ml&

Jàm veró mani-

:

re ac affeGu addicti fumus.

fefte

il NT Pü

/Mvmm

Conceptus T.

Ro

ii

fefté conftat , quód alia ex his vincula fint

e)q

, Sniquitatis , alia veró uzzZtatzs, & quod fe.

l.n M

quitur, priora fugienda, & diffipanda, po-

I Vircds

l fteriora veró eligenda, & amanda effe; fcri-

prum enim eft: fac tb vincula, €? categas, Krem.az.

0,

P pone eas in collo tuo, feu quod idem eft,.-

Ó Chriftiane! varia virtutum genera exerce,

! Vil & fic per varias virtutes catenam confice, qua

[

DEO tuo tam firmiter & fortiter te alliges,

wj ut exclamare pofis cum Paulo: Quwis me 9

Tü, h) parabit ? Profectó Vincula zatura/ia mul«

tüm utilitatis habent; Ligant enim boves, ut

operentur, ligant equos, ut facilius pafcan-

fU.

tur, ligant tauros; ut domentur, ligant vi«

ml neas, ne premantur, ligantdolia; ut ferven-

t r

gj tur, ligant feras, ut pacifice teneantur, li-

Aunt enim Ti

gant fures, ucurbes á rapinis cuftodiantur, a

i, eiqu

,nonmagna hecefturlitas? eít enim veró ma-

gna; atmajora longé commoda afferunt vin«

mme, quil

yn colla, u

cula zzora/ia , quibus fe Jufti fponte fua DEO

fuo alligant, & quafiuniunt,/— Auream certé

yeferres, qu'

fervitutem faciunt, & hocipfo vzeuja aurea

jbus ml

v

dici merentur.

yntll , Animi

