DEUS eífem, vellem fortem inter nos eome

X tD

1l

m

L

mutáre, & egovellem Auguftinus effe; ut Tu

,,

m

. Naim

x,

DEUS effes. O amor ftupendus! at quodnam

^ g

ns, maxie

Ut ;

l

pr&mium hic .-aiu-or, meruit ?/ inge

Anum 5

n

J

l

u:ï

Q

5

j

L

E

lrT

:

"

üïfm&s. ;

| Conceþtm IF.

257

Ui

Botttg).

mnm j eor enim Auguílini Angeélis .trgdï,,

tum eft, ut incorruptum fervaretur; Nam

Ihtn) qi

X grgj

dum Sigisbertus Epifcopus Lugdunenfis ar-

- [bl

dentiffim? aliquas Divi Auguftini reliquias

petiit Angelus tutellaris cor illius in Cryftal-

ml

d

lina pyxide aurÓ. geminisque diftin&ta inclu-

dhritudt.

füum Epifcopo donavit, quod poftea fepius,

quando hymnus Te DEUM &c. decantatus Penequin;

T

iuros (ib;

eft, ad verba Sazé&us San&us &c. palpitare, confid.1$.

& exultare confpieiebatur. |O Chariras! 'Pu fol. & 8 t«

Vs nuz

tantz excelleniis es, ut DEUS Ipfe nomine

. if

[L]

m a

tuo appellari velit : .DEUS' cbarztas. eff ;JO

^

z:n

e

Tu Metamorphofi amabiliffima amantem in

rb

amatum mutas; fi terram diligis, inquit Au-

rüre u

guítinus, terraes; Íi diligis coclum, coclum

ndfa, a

es. - Quid cogitatis A. A? dicam vobis, quid

1ius ptIfGæOr

ego cogito; fi vera funt hec Auguítini ver-

ba, etiam vera eft hec conclufio: ergo qui

Clointt

!

diligit DEUM, quodammodo DEUS etít

;

Ita

eft, charitashomines DEOS facit: ego

dixi ; Pal 14

mVih m

aif«;g*

n Mpl

dii eflis, C? filii excelfi omnes.

Itaque ad ** 6*

n x

p I

1

vocem clamantis & amantis DEI parate cor-

H

da veílra, & redamate Eum ob Excellentiam

d m

u ,

Ejfzsg'

ul

j &

"Ts

Pars Se'cunda.

dl

LTERA caufa, cur DEUM amemus, eft N, IV.

j, i^

Ejus Zeneficent1a.

Nimirum triplici vo-

TL

ce benefattor DEUS clamat, &« amorem 4

Auguümusc

nobis petit, fcilicer, üt creator, üt vedemptor,

lf

cndug [l

üt premiator.

Clamat itaque eréator & di-

D

F. Dorzg, Diura, Cogc. P. H,' K

&t

ö*lll

"Á

Dominica IF. Adventís.

(

E sls

eWm

n

L'fd'?"

€it: ego condidi hominem , in homine crea.

jl

f*;"ïlf

vi enimam , in anima plantavi arborem fcili-

M

g

Il

f

cet volunratem , cfijjus precipuum fru&um

u^

ufv

lxol

* peto, nempe charitatem. — Et profe&io, quis

gu] Dm*f

plantavitunquam vineam , & de fru&u ejus

mur ïh ,

irl

non edit? quis pafcit gregem , & de la&e

« Cot;

gt *

V.

9-'gz-cgis non manducat? Nunquid ergo primi.

!

hr

tig fru&tuum cordis nempe Charitas DEO

::,in.bz:ïïusv. "

'Mf

"

nr m

^

competunt plenum dominium habenti? ita

EXOd. 2 ,0

FTL

'.uq

eít, redde primitias DEO , & cor tuum fa-

bricatori fuo.

Dilige ó homo!. creatorem

:::32';13 ia v

tuum ficut David, qui de omni corde fuo di-

j« od Dor

lexit DEUM, qui fecit illum. — DEUS crea-

ais Iu2

ao Impetuo

V. 1O».

1. Josn. 4« vit nos;. nos ergo inquit Joannes, diligamus

DEUM, quoniam ipfe prior dilexit nos, ni-

sl ocls

mirum creando nos,

i dl Dor

N. V.

SECUNDO clamat redemptor, & cor, quod

v ,

Ilius vocem non audit, ac non emollitur, la-

e vltm

pide furdius & durius eft.

Edicite A, A.

v

án

!

i gt

nunquid duobus in hoc mundo diluviis Di-

t at

vina juftiua peccatum delevit primo aqua-

Wt n um

rum, altero dolorum nimirum paffione Chri-

w d ]

fti? ita eft; & quis hos dolores Chrifto im-

pofuit? impofuit amorergahominem. Edi-

:iïf:ziws, qis t

M tj

cite, quantus horror incuteretur illuftri Ju-

l

;

i

l

i

L

Is

veni inter flores & fragrantifimos odores

educato, fi fcedidilimam, & viro leprofo de-

TM

t aCtam, totámque manantem fanie cogeretur

m d tthy

induere Subuculam ?

a

jJam veró cogirate;

U o

Ch::itus non leprofi indufium, íed ommum

- Ultintn i

howinuin peccara, hoc eít, ipfiffimam lepram,

) fgg :

hi

Q

Ti

lepram inquam plus quam diabolica

m íponte

VN

fuíce-

Wt

"Ua qh

ln

259

lyitlngs

Corzcäþtuy D*

fufcepit; &quis fufciperejuffit? juffit amor

li s

erga hominem.

En! clamat Chriftus, -vel

r

hd

potiàs amorCbriftiin incarnatione;& amorem

petit; audite nunc etiam clamorem amoris

] & dC E['.«;

d Ephef.

u t:

in paffione.

DEUS, qui Dives eft in miferi-?

cordia, propter nimiam charitatem, qua di- **

inqudty

lexit nos, mifit filium fuum; & Divinus hic

pt C

Qum hi

filius, inquit Ambrofius, vulnera non timuit

doloris, quia vulnera fenfit zzoris.

Scia

, & a

|homo! &

equidem fervos, qui occidi voluerunt, ut fer-

varentur Domini;' ita induit veftem Domini

t omri t

fui Ubigus Capug, & locó Domini fui expo-

m

fuit fe gladio homicide. Ita Fredericus de

!t Iantst

Evesbein fe in LeCto Imperatoris Conradi

prot ii

collocavit, & Illius locó occifus eft. — Gran-

dis amor in fervo!. fed quód Dominus fe col-

ag

locet Locó fervi : verdum Garo fatlum eff ; Joon. 1.

quód Dominus induat veftem fervi: Da/itu Philip.z.

ao

r

2nveutus àt bomo ; quód denique Dominus

X muüdO üL

moriatur pro fervo: vu/geratus e/? propterïf*-f 5

àniquitates nofiras, hoc non amor Commu-

j d

ii ia

nis, fed amoris exceífus eft. — Et ita homi-

nem. amavit Chriftus, quis non obítupeat?

05 ddomw

homo eít, qui ligari, contemni, vulnerari &

[e

j honh*üfï

mori debuiffet; at Chriftus captus eít, ut

hominem liberet; ligatus eft, ut hominem

r

mlf

olveret; contemptus eft, ut hominem hono-

5 L0

raret; vulneratus eft, ut hominem fanaret ;

anie

i^

O

mortuus eff, ut hominem vivificaret,

g

1. Rege 4;

i

amoris exceffus! ego, ego homo um , qui

T

ul

peccávi , vertatur obfecro manus tua contra

dl

b[HmiF'

N

l

U! Sancitum eít, anima, 4ue peccaverzt, Eschit.

»"

Vf

2

ipfà

CWZ

460 . DomzmcalF. Jdventüs.

)

( cxdfï

all mO

d. Det, 2. z'pf(g smoviatur , & en! ego fim ,. qua peccavi,

€7 non filius tuu$ ,. quà peccatum zon fecit ;

j j j

j

rld

me, me ergo ad mortem damna. Nequa.

j d

quam! inquit amor; officium amantis ef,

j

"du

ii

l[;m c

pati, & morzi pro amato.

O amor! homo

l

"

gt

.*.

"

peccavit, & f/uperzus eft in capite fuo; & co-

rona fpinea caput DEI Filii compungit? ho.

':immdcimbï ni

mo peccavit, & u/ararzus eít in zmagbus fu-

';:jiïifaï!lfiïljf, w

um Lt

^

is: & clavi manus DEI Filii transfigunt?

homo peccavit, & /a/czvus eít in corporefuos

qgünie i

«egan t It

& flagella corpus DEI Filii lacerant? homo

TL

wenn üi

peccavit, & vizdicatzvus eft: veloces ad ef-

J'undendum. fanguinem pedes 1ei ; & pedes

" »izïigmäus d

DEIFilii figuntur in cruce? homo peccavit,

g d

& zutemperans eft in ingua; & lingua DEI

gl

acetó & felle poratur? ó amor! ó amoris

AT

"u ac:eg:i:m:

exceflus! audísne hunc amoris clamorem

o

tnpsto l,

homo? & ubi eft amor reciprocus ? aman-

OLT

!

tur à Te opes, pecunig, quid periculofius?

Bnt

tU

ln

amantur á T'e honores, honorifici tituli, di-

r Pal

gnitates, quid vanius? amantur á Tedelicia:

n 4i!z5'r'$

voluptates, illecebrz, quid fedius? amantur

equi, canes, felles, imó porci, quid vilius?

At ana

ireimo ll

etiam quz odio digniffima funt, mundus , ca-

ró, Demon àteamantur, & folus amor non

9 ts T

l

t

l

l

amatur, quid infanius?

d H

K. VI.

"Wt ts

DEUS tanquam creator, cor petit, quod

Vittin?

B

condidit, & hofpitium implere cupit, quod

A;

|

exítruxit; Chriftus cor petit ,. quod redemit

ï

Ftutnd 2

li

1

litró fanguinis fui, & hinc clamat apud Ber«

)

!

" E n

?

]

nardum, ó homo! 'ama me, aut ego damno

N

l

|

; !

A

hm

te. -VCcrt&, tet ora & lingue clamant, & ad

Is

amQo-

Lig

|

|

Mi

m

W d

J

&

Álwi,

Conæþ?w D

26Tt

0fl(m, (l

amorem fios excitant, quot vulnéra in Re-

öfccatumr,arï

Ti 'amm. .:'

demptoris noftri SanCtiffino corpore funt.

Veruüm quemadmodum clamorem creatorzs,

& vedemptoris percepiftis chariffimi ! ita

] Oamm[

n od

ercipite nunc etiam vocem frematoríis.

. Vultísne fcire amoris veftri premium ?^ majus

ll comys

eft illud, quàmut defcribi poffit: zec ocu/us

t, Cor, $;

It elLing

vidit , nec auvis audivit , ttec 14 cov bominis

v. 9.

] Fl vz

venit, que praparavit DEUS diligentibus

mämm

F'

NT

!

l

T

fe ; fufficit itaque dixiffe: Ipfe amatus, nem-

e DEUS, amantium erit premium.

( res

u a

:

1

1

dite mihi, fine premio non diligitur, qui eti-

pius

l

--

[

am fine premio diligendus eft DEUS. Edi-

u) hn

cite, an majus premium ab amato exigere

inpu; V

pofferis, quam remiffionem peccatorum? &

!oamri

en!, hocpremium accepit amans Magdalena:

yc a

venittuntur ei peccata multa, quontam dile- Vuc. 3.

xit multi.

Qr ag

Edicite, an melius premium v 47*

fperare poffetis, quàm cuftodiam DE1? & ec-

je, Quf

, ht

ce! hoc vobis pradicit Pfaltes Regius: cu/Zo- P(al. 14,

Edicite, v. 20«

! qnuii

dit Dominus. omnes. diligeutes fe.

u

'an aeceptius premium amantibus dari pof-

im p

fet, quàm divitie animz & fecuritas coníci-

entie ? & ecce! charitas Thefaurus eft, cu-

MMWWW

jus poffeffor ditiffimus eft.. Edicite denique,

L k

I

(

D

an pretiofius premium confequi pofletis,

i

"

quàm falutem zternam ? Et ecce! charitas

n

"

j

^

via optima eft perveniendi ad DEUM ; | pa-

T

[

vate viam Domini , €? ve&las facite femitas

p C*

l

f

6jus, inquit hodiernum Evangelium; fed que-

hz

j

'.

!l

nam via eft omnium reCiffima ?. audiamus

TL)

ii

"Thomam de Villanova : charitas ait, eft via

It

u g

í

K 3

eCcus

!

J

262

Dominica IF. Adventás,

yw

AMR; qlïl

t

fecurior, planior & brevior perveniendi ad

jl

if

DEUM; & omnis via, quz à charitate non

j

mmm nlu

J

procedit, circuitus eft..— Pari modo loquitur

«

1f

Idiota converíus ad DEUM, dicens: oratio,

J

r

Iu

| nu

if

Eleemo(yua & jejunium eft. via omnino re.

"

u

ii

. €a, fed amor DEI eft via reCliffima absque

[1

i

qül

i h

devio, via brevis absque tedio, via planaabs.

ïffiü[l m n

que rumulo, via clara absque nubilo, via fe.

';nf;uiap

" PCCW'J

cura absque periculo, via jucunda cum bono

l W-us Per 4

Socio.

Profecto inexfplicabile amantium

l

i D

Rom, g. premium eft; Sczgus, quoniam daligentilus

V. 28.

DEUM ounia cooperautur 22 bonutm. — Hoc

d p

opumé fcivit Hugo, hinc charitate plenus

gj i i

genis gt

de laud, charitatem ita pradicat :

charitas omnem

i

^

T

charit.

animi lanquorem fanat, omnium vitiorum

:

1

M

J Dt

radices extirpat, omnium virtutum origo eft,

ss hn k

"

b

y

!

Sub. psl. Hoc optimé fcivit Bernardus, dicens: quàn-

?

uü

quidretri, do ignorabam , me inftruxit ; quando erra-

k

m d r

bam, me reduxit; quando peccabam , me

vus a d

m

il

a

correxit; quando fleti, me tenuit ; quando

cecidi, me erexit; quando ivi, me duxit,

n rl

quando veni ad Ipfum, me fufcepir, & fub-

u pf

dit? nec pro his omnibus , quod rependam,

tird li

habeo, nifi tantüm ut diligam, Jtaque cha-

Thy DC

riffimi! amandus etiam DEUS eít, propter

fummam Ejus beneficentiam, quia nimirum

"ts

d 1'1 BD

creavit nos, vedemit nos, & premiat nos.

"t topjn.

MTA

^

^

] rfæmm

f

Pars Tertia.

, "m |

ERTIA caufa, cur DEUM amemus, eft

al

N. VII. T

l

x

lex preceptiva,

Certà. infernali mon-

U

'

Q

ro

i

-Admztüs,

Conceptus 1.

263

'NHOT Pmäu

fto fimilis eft, qui DEUM non amat, eriamft

» Qs

nullum amandi preceptum extaret ; quaále

3 päïim(:i;'

ergo portentum monftrofum eíft homo non a-

FUM, d

mans poft preceptum DEI? Scitote igirur

m el ia

A.A!. vox clamantis eft vox preceptzva non

Vii feaii?xz

folàm D E/, fed etiam Domzni vefiri; exgo

R tædio, "!

amate Eum.,

Eft equidem lex amoris eaam

ibsque d

lex naturz ipfo DEI digito in corde hominis

It n

exarata; fed quia per peccatum quafi defor-

mata fuit, hinc rurfus per legem fcriptam

MT

" quom'am i

in Montis Synai vertice millenis cccli geniis

onattur t

tanquam cuftodibüs prafentibüs reftaurara,

r bunc qu

& inter tonitrua, turbines ac fulgura pro*

jian: du

mulgata fuit tenoris fequentis: dz/iges. Do-

minum DEUM tuum.

Dein quemadmo-

nit, Omit

yoium viuat

dum ad hanc amcris legem lex omnis ordi-

lernardis d

natur: glemitudo legis eff diletlio, ia Lcx

hac ex omnibus prima & prazcipua eít, 1d;

jnfront: &

quód Divus P

aulus teílari videtur, dicens:

quando s

Dominum. SEfun: Cri- v.€oc6.

li, n

Jé quis mom amat

Jlum , fft anatbema.

Neque DEUS tam ve-

i !

filimi! cor tummov.t 3.

hementer clamaret: præäe

ellet. ". *9

fum, d

tttibi , nifi fpecialiter ab homine amari v

xmnibUSs qm'

AGNOVIT hanc legem perbene longe- N. Vill.

m

( j

vus & perfenilis ztatis. Jofue ex folo natu-

eium Db

;

re inftindu, dum convocans omnem lírae-

t:

hoc tan-

fb

lem poft complura monita dixi

g N

tüm diligenriflimà przcavete, ut

diligatis Do-

minum DEUM veftrum.

it hanc le- Jot. :3.

Agnov

gem promulgatam Petrus, qui Domino in-

ondit :

0-

5 Tertiä-

terroganti ; a55 7462 otius refp

Verüm non]oan. 1.

qo

müue lu fcis, quia amo £.

Íolàm

j r P

m

(i

/h!

264 V—A.Domz'm'm IF. Adventás.

j

n

folüm clamat Lex, ut DEUM amemus quo-

g

n

modocunque , fed ut Eum amemus ex 7o/g

,,mü

l

jf

corde & fuper otia, nimirum amore pey.

[/

.A

afmf»

i

Jecfo. Qui amat medicum propter fanitatem,

;ïl

p

::

d

j

non tam medicum , quàm fanitatem amat;

itaque DEUM amare debemus non tantám

propter beneficia, fed quia in fe Ipfo omni

u

amore digniffimus eft , etiam fi nobis male'3,

It DEL p

ceret, & damnationis etiam Íententiam in

ag G

nos vibraret.

N,IX.

«s t p

Nec conqueri te opoftet ó hofno! con.

tra preceptum hoc Domini DEI t

ul , utpote

g hu n

quod te feliciffimum facir.

aatlortusl

Quid enim au.

rumas? an amorem a te peteret, niíi amo.

g us damor

rem in te haberet amator DEUS ? an ad

jy lm pron

cor clamaret, nifi in corde refidere vellet?

P qubd DEW

.;,S-

ü

ii

Certé ut hanc refidentiam obtineat DEUS,

t YOb (

precipit , & fub comminatione inferni amo-

D

A

:

i D p

rem præcipit.

Gratulare igitur tibi ó ho«

tl v

mo! dum audis clamantem : dzZ

N

t D0DNtE) Y

ges Doni-

zunm DEUM tuum. Dili

ges LJomnum

*mt, n i

quid zquius? diliges DEU,

M

; quid digni-

"

Vipmrfont v

us? diliges Zuum? quid ainabilius

H

PHES

"Tf m lo

pende

uaío

fuavifimum hoc precepium

igæüpminumDil

melüs, & en! nil aliud, quàm quod £uus

eft diligere juberis.

Wt .

DEUM,

$i igitur non diligis

Wt

quia Dormzzus eit ,

neque diligis,

quia DEUS eft, faltem dili

Zuus eft.

g£e DEUM, quia

uls eft

; qui Proprza fua non di-

w

ligat? Nunquid di

ligis domum £gazz?. divi-

tias u252 filios &

filias 2ua$ ? annuis, üt vi-

i

€0; itaque ctiam dïlige DEUM Zzu

um, nil

enim

" Admtü:.

Conceptus 1F

265

JEUM

enim magis Zuuz; eít, quàm DEUS tuus,

D i

nlmirum t

imó magis tibi Zuus eft, quàm zw. Quid

fupereft? nilaliud , quam ut corda noftra

ung Bf

Juàm n

aperiamus, clamorem DEI amantis admitta-

COfhs vt

mus, & amorem reciprocum emittamus.

quia d)

etiam (j

Epilogus.

tdam i

TA eít: clamat DEI Excellentia, clamat

DElI beneficentia, clamat lex , & amorem

oporte od

petunt , itaque furdus fit oportet, qui ma-

omasi DE

gnum & repetitum hunc clamorem non au-

l. frit Qu

dit; vel ferreus, aut faxeus fit, neceffe eft, qui

ad fuaviffimum hunc clamorem non reddit

i t ptttt

amator DOR

amorem.

Hoc faltem promittite mihi ho-

)

t eorde x

die Chariffini! quód DEUM veftrum tam-

bntiam ort

diu & toties amare velitis, quamdiu vobis

yminaton d

& quoties benefacit? En! pauca poftulo , &

hoc ipfo de promiffione veftra non dubito,

tar t

]

At ecce!

omni momentó vobis benefacit

fianter . dlilï

DEUS, dum vivos, dum fanos , dum à peri

j Dig/

culis fecuros. clementiffimé vos confervat ;

jf

s Diw

m

itaque omni tempore , omni hora, omni mo«

) ul d

!

p

mento diligite Dominum DEUM veftrum;

(imun

& quomodo? amore, more;

ahud» u

us

Ore, re.

H?

l[ll;

u

j

: V

en dl[l

ch

X

d95

"

3

qu I! y

dormu?

;

ng

"

l

|der

Con-

j

r

"A

",

J

s66 — Dominica IF.ddventís.

f

"

m&;uf?u

gonn

"i

(

l

;.«*

Conceptus Quintus.

í

j

R—

fgO

Politico-Chriftianus.

"

m

l

Ui

.W

,:

.' 3';1[

"

l

a

T HE-M-A

A-,-;;mrnimimm ;

Et videbit omnis caro Salutare DEI.

,'f:;afo.msccspff,e*j

,:A

Luc. 3.

M

j p pit

ia

ap[

4

De DEO tanquam p

.

»;!,tæsbenerïczs p

bominis,

'iHCIpio , 6 ffne

quid rlinue

Svnopfis.

g u

»ditmdera

Homo Chriftianus femper DE.

um p

w font

UM réfpiciat 1. tanquam alpha &

s Lab

principium, ex quo ozzzi4 habet, 2.

imypm; t

tanquam omega & finem, ad quem

ts ii

04 ordinct.

"9. Ht pl

AC

Exordium.

aMOT

1

UID vos judicaretis A. A, de homine, qui

? u D

O

fine oculo, fine aure, fine ore, fine manu,

':;?;dcziam W

fine pedee matris utero in lucem veniret ? quid

"t m

judicaretis inquam de tali homine ? an homi-

"t teci n

nem etle crederetis ? nequaquam, inquitis; ho-

)7j

moenimnon eft;qui nihilomnino hominis prz-

fefect fed totusmonftrumapparet. Transmit-

"ls li D

" yipcs

to refponfum veftrum; aft quid fi DEUS in fen-

fu morali etiam eodem modo concluderet, di-

"o tl

"tl

cens: funr homines, qui oculos habent, &non

bonum;

" LU

viden/t, Ícilicet idj quod rec&tum &

quo

'-Adventäg,

Conceptus P.

267

quod zquum & juftum, quod pium ac falutare

eft; ergo ceci funt? Sunt homines, qui aures

Yil

habent, & non audiunt, nempe DEI pracepta,

falutaria monita, graviffimas comminationes;

MI

ergo furdi funt? Sunt homines, qui os habent,

tro du

& non loquuntur nimirum DEUM laudando,

& gratias agendo, preces perfolvendo, proxi-

£

mum inftruendo ; ergo muti funt? Sunt ho-

imines, qui manus habent, & non palpant, id

r

T

€ft, nunquam eas beneficas pauperibus porri-

gunt, nunquam eas ad reftituendas res alienas

cum Zachzeo aperiunt, nunquam eas cumMoy-

Opf

Íe in oratiorte ad celum elevant! nunquam iis

jucos t

ad exemplum Hyeronimi pe&tus percutiunt;

t

ergo fine manibusfunt? Sunt homines , qui

pedes habent, & non ambulant, fcilicet in via

ao omtiu

virtutis & preceptorum ; ergo claudi funt?

&f

Imó funt homines, qui nec oculos, nec aures,

nec os, nec manus , nec

edes ufurpant ad

finem à creatore intentum ; ergo quafi non

tdiup).

habentes funt, & pro moníltris habentur in

oculis meis? quidfi DEUS inquam ita con-

,retisA.A.diïf

cluderet, nunquid etiam inter vos aliqui mon-

TU m n L*.

ftra effent ?. faltem claudi multi, furdi multi,

goint

muti multi effent, & czci plurimi; illi fcili-

(l

ho

!'

CV

cet Chriftiani, qui /z/utare DElnon vident,

Q

qUä

n

feu qui in actionibus fuis DEUM nunquam

M

ulb

jjomn

fi

refpiciunt tanquam principium, & finem.

firm4?

3 ^

Hos igitur moneo, ut oculosaperiant, & fur-

ii

)

x

r

fum dirigant , perpendentes verba hodierni

:mm

ip

Evangeli: vzdePzt omnis cavo f«

alutare DEI ; wwe.

2»

qulO

cu]OS

hit itaqu«c

"L

gaum*

Pro-

Ü

fPM ;

268 Damz'm'&fz IV. Adventás.

"g

j

g"

Propofitio.

"

1[[]"65

u

m

OMO Chriflianus femper DEUM re.

rl

« f

H

Ípiciat.

qul

" vm rl[v

« (

"

wW»

Divifio.

(

" li tal

"]

T

I. Tanquam 4/p

ba, & principium, ex ;fuo*

T

r

omnia habet,

& K

nl

"L

IL Tanquam omega, & finem, ad äuem

Oomnia ordinet.

Attendite!

d f

g urogrüïüff

h

"

f

Qu j

Pars Prima.

;1

T IOentem

L

Ti

l

iv

lb

N. I.

UIS neget? DEUS omnium rerui, imó

P

iL, Dd

principiorum omnium principium eft.

p

DEUS rotat omnia, nec movetur, quid mi-

-ï;.

i

WL dv

:

M

xl

Ws

w)

rabilius? DEUS mari & terrz limites ponit,

q

d! qu

refens tamen eft omnibus, quid impercep-

tibilius? DEUS ortu, rerámque interitu fer-

1 ln |

vat Orbem, nec tamen mutatur ; bona plu-

& La (

rima elargirur omnibus, nec tamen in fe de-

iprc: (s

ficit, pramiat, ac ple&tit, fed fine affc&lüs

L

I

y

!

f

perturbatione, quid inexfplicabilius? Errat

W

RI

V

1

igitur, quisquis putat, hoc univerfum efle

MT

; w

temeré compactum navigium; quód guberna-

tl d

^

tore deftituitur; ipfx enim noéturne lampa-

1£.cmm i

if

des, & codli pupilla'fol quamvis occultum,

U d la

nihilominus omnium conícium Divinitatis

oculum fua luce produnt.

Certé unius ur-

NT

*l d

bis bene conftitutus ordo fatis arguit, hunc

R lv v

mundi totius rempublicam non effe fine legi-

Adde;

li

R

bus? nec volvi temerariis cafibüs.

"i

quód

n

Al

Conceptus P.

469

It

qüöä areanum

Diviniratis teftimonium omni

rationali creatura ipía natura illuflrior indi-

m n

dife videatur, ita ut omnes nationes profpe-

ra inter & adverfa vel DEUM aufpicem vel

IQ,

vindicem inclament,

Quid mulüs? inter-

roga jumenta & docebunt te, DEUM effe;

n

interroga volatilia cocli , & indicabunt, DE-

UM eíle ; interroga terram & aquam, &

M Enem,y

narrabunt, DEUM effe,

Mtend

Adhucdum dubi-v

tas? confule humanas leges, urbium, regno-

rümque ortum ac progreffum ; hec omnia

L

Ml

non fortunam vel cafum , fed arcanam , altif-

fimámque quandam mentem tanquam rerum

Somnun

omnium principium effeloquuntur. Etquid

m p

hoc principium aliud eft, nifi DEUS primus

*

mj

Princeps? cuifubfuntleges? cu

)

us majeítas

[erelnr

equalitatem non admittit?: qui anteceflorem

& fucceflorem nefcit ?. cujus felicitas defe-

jhu, qi

Gum ignorat, & limitem ? Cujus porentia

r

omnia condit, & omnia fervat? Cujus fa-

y us v

pientia nihil ignorat? Cujus liberalitas ne«

( neg;gg&

quit exhauriri? Cujus dominium nullo cir-

€&i[a lcdm

]

cumícribitur loco & tempore? Cujus jufti-

1

liiähll:*üb'

r foc u

w

tia nec capitur laudibüs; nec fallitur frau-

dibüs? Cujus providentia ad finem deducit

u ]um,

p

fortiter, & omnia difponit fuaviter?

enim

QUID dicitis ad hec A. A? quid con-

N. l.

!

il

quamr i

cludius ?. Si fuus fplendor radio deferendus

cono

n^

eíl, nunquid major deferendus eft foli? fi

(

n

umana poteftati debetur veneratio, nun-

j

quid major debebitur poteftatis anCtori? de-

d !

M

í

g a

ctur enim vero ; fed heu! mulii cvifcerant

J

*

j

Qpes,

l

i

Ü

Dominica IF. dveniás.

"

D

f

290

M

mü

öþes, ut adgeniculentur in curia; muld yii

nwl

Í pphca

tam & fanguinem profundunt in campo, ut

f

n

Princeps triumphet, ut Principi terre(tri pla.

t

J

ceant; afi Principi Divino & fupreimo pauci

li

i

ii

M

«

placere ftudent, imó immenfa majeflas vix

^ ?

M.

M Fo'fr

aliquid reverentie ; infinita bonitas vix ali-

«

)

iU.

A

quid amoris, infinita juflitia & potentia vix

,

jl

u

J

mümüm

|

Quat Yl

quidquam timoris refert.

Cogitate quafo

"

chariffimi! Ex hoc principio omnia vos ha«

(

qo

Qund

M

1l

'

bere, & fummopere peccare illos, qui fibi

':1

i

ii

aliquid adfcribunt, & DEO non omnia, — Ni-

n

L

j4

]

D

L

sdre funt

mirum quidquid homo habet, à DEO habet,

j

I

1

l

l

l

j hlminï, &

& mortuum eít omne illud, quod à DEO

1 n gl

non e(L Quaritis, quo deducant opes fine

a d.

DEO corraíz ? ad egeftatem ; .quó honot

fine DEO partus ? ad infamiam & magna

il ol

rL'

'

!

odia; quó gratia fine DEO comparata? ad

! ugud

repentinos lapfus.

Ita fuccumbit omnis llle,

n uml

V;::;

j

qui non recumbit in coeleíte auxilium , nul.

at

lósque terra partus edere poteft adversó

m ütr d

cacló.

d tdy! f

N, III.

VERUM itaque eít, in auram abire mor-

1 d g

talium potentiam, quam DEI manus non fu«

n::mïm 0 d

ftentat; in Sicco herere navem , fi vel favo-

"UL tmtt um

nius ccleftis contrahitur, velauxiliantis DEÍ

LL

brachium fubtrahitur, |'Scilicet effe ceffat, cui

T pfb

ens entium incipit abeffe. nec fubfiftit fuis vi-

ribus, qui Divina virtute nonfulcitut. Ejaigie

MTTUM

"

l

l

*dn*«?

À

ACUT

tur chariffimi! in omnibus actionibus veftris

12

?

l

À t

DEUM tanquam alpha & Principium rerum

LU

lr

omnium relpicite, à Principio DEO omnia

fi

* Qb ,

1

epera veítra deinceps inchoate,

Certum

eít,

b ,

hn

Conceptus F.

271

Ih t g

eft, quód nemini affiftat DEUS, nifi qui Eum

Ut m

refpicit, & fupplicando fuppetias expetit,

D

Non floret laurea, nifi DEO rigante; non

o & f

confervatur olea , nili DEO incrementum

Iment n

dante. Econtra veró nullo etiam confpirani«

nità Doti

tium imbre dejici poteft, cui militat ether,

lina d w

Itaque femper refpiciamus, & invocemus

A

DEUM, quia quidquid tentamus fine DEO,

uc'xpio Of

fruílra tentamus,

Cadunt irrita confilia no-

r T

Íftra quocunque ingenio hümario excogitata,

EO ton t

nifi manum porrigat, qui tribüs digitis or-

''enebre funt induftrie no«

hvt iU

bem portat.

ftrzi fine Numinis lumine, & ratio nofítra

i,

ífine Coleíli radio in perpetua noCte erit,

10 dediai

DEUS primum fulcrum eft, quo coclum &

duen, d

Ü if

terra firmatur, quomodo ergo ftabit, qui hae

bafi non fubfiftit ? Nunquid fine fole ftella

DüQom!

tenebrefcit? fine mari flumina ficcantur? fine

a ficanit

Nilo /Egyptus fterilefcit arida? fine ponde-

Cæle&c QUXL?Q'

tibus horologium ótiatur immotum? fine

5

det (

lumine nox una eft mundus? fine vento tri«

remes fiftuntur ? ita eft inquitis; at Ícitote,

hec ornia homini DEUS eft, & fine DEO

]

"L

homo nihileftj & fi tenet omnia, affequitur

i

nihil, quia tentat fine Eo , qui folus eít sli-

ec n

ILUf;

vditi

quid.

Novit hoc perbene Cyrus primus

galiate

Perfarum Monar« ha, qui filium Cambyfem ad-

fe. n (l

monebat; ut nil publicum nec privatum agee

No«

ret, nifi prius aà DEUIM confugeret,

T

)

vit hoc Eduardus VI1, Brittannie Rex, qui pro

t

fymbolo uíus eft orbe terrarum catenato

l prit

Pendente à coclefti manu cuin Jemmate:. Z

mef'P'o

76

"]

L

372 D;Jmïnica IF. Adveutás.

fug:rbls

j n

Jie DEO. — Paucís: non poteft felix actig.

nl

( fl&üf

num fuarum omega fperare, qui non inchoat

T

lgt

ab Alpha, ideft, non poteft felicem confe-

TL 0

jrut

qui finem ; qui DEUM non refpicit , & invo-

L.

n'ob

at tanquam rerum omnium principium,

" HNCS Pr )

Ü

l

j n

WE

Pars Secunda.

ml

AM veró quemadmodum DEUS Princi

f tt f

a [ralnri, f

| N. IV.*J

pium primum eft, ex quo homo omnia

íua habet,

ita etiain finis eft ultimus, ad quem

ded t

R, qllZ «

fua omnia ordinet; male enim- omnia incho-

antur, quz finefine DEO inchoantur, — Quis

EE

nefcit, quód Phanici fupremus Dies. nata-

vlagintr, &

Jis fit, feniàámque illi cedatin infantiam? fic

u m

pariter homo, dum bene finit, bene incipit.

st r onmad

ts reur

[taque non alium finem a€Ctionibus noftris

prafigere oportet, nifi DEUM tanquam finem

vv n

ultimum.

Hac fiita fint; quid perituris im-

nj DT

moramini A. A? quid fola vanitate gravidis

1tu o

mentem pafcitis? proh! pudeat vos! majot

"t n

eít anima veftra, quàm ut tam inannibus di-

WS, & dmms

ftendatur; viliora hec funt omnia, quàm ut

*Aputtn Va

tam nobili creature commifceantur.

Que-

Wtitt

fo quid ad externa oculos circumfertis, que

i

L 4

Ti

una eripiet hora? indigna hac funt generi

Vi da

veftro, & DEO, cui nati eílis.

Quid auri

Utj

&t

fulgor, argenti nitor , eboris candor vos per-

ftringit? fordent hzc, cujus animus origini

W

W. mmnnld

N

Wi

i

fuz, & fini DEO conjun&tus eft, — Quid fta-

M

tuas miramini incudibüs , malleísque natas:

M

N tondi

anti&

Ma

m

hqræ,momcntum intercurrit inter hac ft

&

ln

n

W

j

Álnt

^ Conclelbtus F.

273

od

& cadentia; inter fuperbas cervices invidi«

f6y quiyi

am Babylonico vertici fa&uras, & vilem ci-

dl n

nerem flanma lambente decoctum,

Quid

n

agros in nemora diffufos, in hortos pictura«

IN

n r

r-.'

tos, in vineta & obliveta luxuriantes, in

montes, colles, valles prodigioía varietate

indi

collucentes fe£tamini? momentum everten-

dis fatis et, & vafta folitudo apparebit.

us DEO

NOLITE itaque cor apponere chariffimi

N' v.

ad terreftria, & tranfitura, nolite inquam

t qu l

seltulm:

amare gemmas falernó fpumantes ; fuavius

le enim jt:

bibitur fiti provocante, quiz contenta fedari

t inddod

eft. Nolite gloriari nobili ftemmate ; fola

[uprcmus i

enim virtute diftinquimur, & ficut pari for-

de nafcimur, ita pari cadimus, tempüsque

ii

CHCEHh;bF;

quod intercurrit, vix commzdis fcenam im-

plet.

Nolite voluptates venari magnó lu-

m d

endas, fed furdis auribus naufragos hos fire-

Datvus

1

[nt, q"ïaPW

num fcopulos enavigate , atque quantam pa-

nitentiam hac tenuis delibatio, hócque vo-

TO

aticum gaudium excipiant , animo revolvite,

MWMW

Nolite denique opes, & divitias cogitationi»

mmww

büs metiri; magno f€nim Viatico breve pe-

av

d

regrinationis veitre iter non infir

[7T1

tur, fed

!

1':1

nl

oneratur ; & fi etiam omnia poffideritis;

jos d

quid comitabitur abeuntem ad eterna natumt

;ü Cb'mïf

ipi !

certé illa vos non condiderunt, nec illis con-

"

ii eftis. ^ Edicite, nunquid DEUS rerram,

TL

ii

amulam créavit vobis ? quid igitur famu-

T

d

lami famule degeneres conditoris? nunquid

T

Ceptrà vos manent zterna? quid ergo cir-

|

J

»

j ?

M

€umfertis oculos ad peritura? proh infania!

"

Dorg Diura. Com. P. H, — $

quo-

«t

Wl

$74 — Dominica IF.Adventüs.

f

quousque porcorum haras circumfpicitis ad

regnum cclefte vocati ? quousque filiquis

:;Emllfi

fmf j W

D

ventrem pafcitisis repiam invitati ad menfam?

quou:que demum opibus, honori, ec volup-

»W'F)O

qi ?b'

tatibus lervitis, DEO,

/

4

:

g a

ni, conditi?

quem Iqlum fequami-

Megur)

'1.;:: ,

CERTE ficut homo creatus eft 4 DEO,

j

ita creatus eft ad DEUM , & propter DEUM ;

TT

igitur quisquis vivit, & non vivit DEO, in-

;i

h f r

udlis eft DEO, animz füz, omnibüsque crea-

vt fnt

turis pernitiofus ; DEUM enim privat glo-

i t n

rià, quam debet, animam meritó , creaturas

TTDUT

& fe &ne fuo.

Potro fervus infidelis eff,

Em

quisquis corpus & animam D E O creatori

debitam ; mundi vanitatibus mancipare non

veretur, dum ex adverío, quod patiuntur au-

ts

lici, ut placeant Regibus; mercatores, ut di-

4l

(

tefícant; milites, ut coronentur; amatofes,

ut fuis potiantur deliciis; operarius, ut mo«

TY

dicum quid lucretur, hoc idem patitur, ope:

retürque fervus fidelis, ut DEO fuo placeat,

"t n

finéque fruatur. Quare in omnibus DEUM

rgiþicite tanquam finem vitz veftrz, ad quem

VOV pl

nimirum omnia ordinetis, proptrer quem

omnia agaus, & fine quo prudenter & f£eli«

I T.

citer agetis nihil, Repeto, in omnibus adtio-

SW) f

nibus DEUM refpicite tanquam principium

& finem ; quod enim o!la figulo, quod navis

"Mi

À

P

"

&

*W

.'

&

fabro, quod conflatori vitrum; hoc idem;.

"Utf

longé plus etiam homo Conditori fuo debet,

lm

^

Wt

utpote à quo omnia haber , que haber, & ad

"t

IN

quem omnia ordinet,

à

Utj

Egila- ;

T

^Áhni

Conceptus F.

27$

tTt (

L que

- Epilogus.

m intás

£C cüm ità fint, homo przcipué Chri-

bus, ho

flianus non confidat in homine, fed in

DEO, quo folo emnia habet; Neque men-

; quenin

tem afhgat mundi vanitatibus, & rebus pe-

o eremt

rituris, fed affe&tet immortalia , afpiret ad

&terna, & infuperhabito omni fine alio ad fo-

M, r

& n

]um DEUM , qui finis eftultimus & optimus,

attendat.

Paucis: fi vitam tuam Ó homo

2 Íta, n

EU eut:

Chriftiane! feliciter finire cupis, guidguid

timan x

agis, prudenter agas , ? ve[pice finem, Ícili-

cet DEUM, qui cft al

jro lu

pium & finis omnium,

pha & omega, princi.

animum D

nitecbu D

t u

Conceptus Sextus

pbus re9

Aícetico-Moralis.

g ao

jicl 1

Àl.H E MA

y, ho 7

Parate viam Domini. — Luc. 3.

djs, u

q

De praparatione mentis ad recipien-

dam DEJI gratiam.

ordmcun |

rne qw Pmüf

.Synopfis.

Rc e n

Sicut ros non cadit, nifi tempore fe-

ia u

reno, & quieto, ita fnens, quz recipe-

Ulaþ

"

(f

re vult rorem Divinz gratiz debet ef-

p

i

fe 1. fereza, &fine nube peccati, 2.

0

uhgbhq"

guieta, & finet

urbine difcordia.

$92

: Exwor-l

o

(s

476 — Dominica 1P. Adventás.

JH

m

Exordium.

j

:y(tf! m

AUDETE A A! iterum dieo: gaudete;

y/

G

n If

nam poít breve tempus celebrabitur

j

gt

tempus fauftiffimum , fcilicet. exoptatiffima

T

Chrifti Domini Nadvitas, celebrabitur in-

Ü

, L m

uam tempus illud fortunatiffinum, quo ex-

g

nlit

í

P

ectatus diu Meffias adventu fuo univerfum

beavit mundum, nósque omnes feliciffimos

gt

effecit.

Hoc ut capiatis, pe

r

pendite, quid

qttigt V

fit Meffias, & attendite.

Meffias agnus eft,

$i

IT

qui fuftulit peccata noftra juxta illud: ecce'

du u

agnus DEI.

Meffias Advocatus nofter eft,

utpote qui humano generi mortis terng reo

intercedens ad Patrem veniam impetravit.

Meffias Medicus eft, qui falutari fanguinis

ho

fui medicinà animas nofttas fanavit, & quafi

tui, t

mortuas vivificavit,

Meffias fons eft, ex quo

Vttet, qui

preter feptem. pracipuas Scaturigines (Íep-

i, d

tem Sacramenta intelligo) milleni donorum

celeftium rivuli in nos derivantur,

Meffias

D

brachium DEI eft, quo adverfarius nofter

D

diabolus victus eft.

Meffias. Magilfter eft,

TT

^

cujus falutari & infallibili Do&rinz tota Ro-

DEU

]

:

mana affentitur Ecclefia.

Denique Meffias

Princeps pacis eft, utpote qui inter Patrem

fuum Divinum & nos homines tanquam me-

n

Qf

diator ac Salvator pacem reparavit per pec-

catum Adami deperditam. — Edicite jam, nun-

lch

Mitatee

y

quid adventus Meffiz hominibus aufpicatifit-

mus fuit? Nunquid tempore hoc gaudere

ii

r

Vi

Ui

