uod ipfam teflatur Propheta Regius dicens:

LT

j

vati immaculati dm via, qui ambulent in Pal vre;

"Unümahgr

1

lege Domimi. Sed quonia

m id ipfum ex no-

If liv

ped

W

bis facere non poffumus, fed divinz gratie

à

ad hoc indigemus adjutorio , ideó affidué

p

debemus clamare ad Dominum : Zeduc sme

]bid. |

mü i Vü]Q:JSZ

in [emita mandatovum tuorum.

*

iatþ ad

N,V.

» W

RURSUS ad hoc, ut quis petven

l f bh'»

vitam &ternam , requiritur cautio follicita ad

ml" þcuicm

declinandum à via vitiorum, quz interdum

ib & frjs

videtur vicina vi& virtutum, & incautos de-

Letm g

cipit.

Scilicet multi putant tenere viam re«

at quare hoc?

decands

&am, & feruntur in devia;

t fne ts

ideó Chariffimi, quia via juftitiz admodüm

m iniquita-

o ( n

ar&la, atque anguíta eft; . via aute

tis lata & ampla cun

&is ftatim obvia eft, &

I at

fefe offert; Quod Chri-

fne ld

quodammodo ultro

ftus falubriter nos docuit , dicens:

"dréla Matii.g:

uden,

efh via , qua duci

? ad vitam , €? pauci am-

Quare non credendum elt,

bulant per earn.

quód illa via fit vera,

quam ingredi

iinp'elli-

YecUn:

ftràm, & deli-

mur per concupifcentiam no

deria carnalia; nam hoc ipfo, quód Regnum

xlican

colorum vim patiatur, & à violentis rapia-

jo qoull

tur , refrenatio concupifcentie requiriturs

jende i

lis defideriis animose refifta-

& vis, qua ma

TR

mus, juxta il

lud Petri monitutn :

Obfecvo x.Pet. 8:

jpos r

'vOos tnngu(mz

1

advenas C? peregvinos, abffi-

neve vos à cavgza

libus defideriis, que mili-

uj

ii

taut adveæ;/u.f auimatnu.

lendi, &^.

TAN-

ndrul ï';

Ddd 4 :

P.

ä

T790

Dominica Sexagefima.

N-l V!l

TANDEM ut fecuriüs quis ad vitam

s&ternam perveniat, oportet etiam mundum

Lüæ&im

contemnere cum fuis blandimentis ,- & deli.

ciis ,.

quod Joannes in prima fua Epiftela

$. Joan, - monet

, dicens ;

INolzte d

eve TuHundugm,

]uodCCim(

Ueque ea, que zn quuudo funt.

Id ipfumn con.

verbis :

l/

firmat Divus Hyeronimus. hís

1.

poffibile eft tranfire de deliciis ad delic

ias,

Vidhot

& hic replere ventrem, & ibi replere

men.

AV fs pf

tgmq

4

s Vitu fu;

HUR

Eþilogus.

h Qulld vt

q A Yer

N! Cheriffimi, he funt vie, vel potius

E

"

D] tuquum

eter

moedi, quibüs cor.fequi poffamus vzzazs

il

7017 , quam per duodecimum & ultimum

[ Qd

Symboli Articulum, quiDivoMathiz tribuitur,

i, at

credere jubemur.

Si ergo faluti noftrz re-

€&té confulere

volumus , ítudeamus omnia

, r hi

illi adverfantia

fuperare;

laboremug femina-

ia oit

re hic in lacrymis, ut cu

m exultatione me«

Atiuth, Qu

W

tamus; paucis: ambulemus hic femper in via

mandatorum, uttandem perveniamus ad

[, Numt o

! lLOm

Vitam etevaam,

r "K

un? Lv

s dum t

hd

Quz-

"Htf

Ut

o

791

Q

a

|

landlmg

M

T

QuacftionesCatechifticee,

"l

pe

lib i

lm

A V

ï)iï

ymboli Articulo.

Is ll

qudccimo S

Ü

Fütam etevuam,

P d

t d

uT &lbw»

9.

Uid hoc Articuló profïiemur * R Jus

flis poft erumnofam hanc, & bre-

vem vitatn fugerü"c aliam feliciorem &

seternam.

!

It

levug nomine häc intelli-

Q. Quid vite 2

five

dUIM

gitur?. A. Vera ac perpetua beatitudo,

DEI tan

quam fupremi boni eterna po

[-

Qdtqi p

feffio.

duodetm

tuDivolar

Q. "Quoriodà poffidetur hoc bonum ? £.

Fadeudo, amaudo, laudando.

V erpon

Q. Cur hic Articulus ponitur ultimus?

s. hi

R. Quia vita eterza eft ficis nofter, &

i l

J um «s

premium , quod ultimo per fidem exfpcüï-

mus,

Jemortie

Q. Süntne omnes creati ad vitam

dem r

nam? AK.Omnes omnino.

| eter-

genu,

D

Q. Cur ergo non omnes ad eam perve-

njunt

? &,.Non ob defectum

graþiæ, fed ob

defectum cooperationis,

;

II

* Dom.

(

192

-£$3 ( o ) $&$»-

1

otuefif'di(

;mï) aHïUl

VAE d dodolo

" qlll

.:

j

(feque

:

Domin. Quinquagef.

|

Conceptus Primus

spifus d

Evangclico-Parabolicus.

jdiio pb

THEM A.

Tradetur enim gentibüs, & illude-

Trudit

ll

tur, & flagellabitur. Lzc. rg.

Tludttn,

n

V

De reno'uatione pa[fonis Chrifdi.

- Synopfis.

L

Chriftus adhuc patitue fimilia,

quz olim paffus eft, fcilicet 1. £rz-

!

(INDUMI

aitar , 2. Mlluditur , 3. flagellatur.

|

Soptura 1

im, $ w

mmà f

Exotdium.

N hodierno Evangelio dixit Chriftus difci-

tf

|

H uardit

pulis fuis, tempus paffionrs fue appropin-

t (ni

quare, illud nempe tempus, quo filius ho-

ttereinfem

minis Zradetur gentibus, €7 zlludetur , €P

&55, qui (

Jlagellabitur ; imó quo cozfuzabuntur om-

Hütos á

ia , que fcvipta funt pey Propbetas de filio

P'ntíne v

QOUZBis. "Verüm vix capio, quomodó Chri-

ftus

TR p

/

L

795

|

^Couceptus ].

l.

flus potuerit dicere: confu£zabuntur omnia ?

cüm Paffio ejus nondum confummata effe vi-

deatur, quia in dies pati debet? Nempe ve-

D

pE

Ü

tiffima eft fequens

[

l

l

Propofitio.

Pa

"tHriftus adhuc hodie fimilia pätitur ;que

olim 'paü"us eft; fcilicet de novo

AH

'Dwma

&i

'K

bf.A

It

Í

Tvadituv,

I. Zluditur,

! M

H Flagellatur. At'tendite!

tpl

Pars Prima.

y p

i, t

CIENDUM efít, quód Chriftus tïcfle' Sacra N, T.

"o

u

-

Scriptura ?er traditus fuer

it, & primó

m

uz

d vultis 1ibi Matth.zdä.

quidem à Juda juxta illud :

zradam ? at illi

dare, €? ego vobis eum

dium

couflituerunt ei triginta argenteos, €? exzn-

!

Wi

l

in

i

de quevre

bat opportunitatem , ut eum tira-

[ d

devet.

Cruciatur equidem Judas nunc in

sfioustt

carcere infernali, at multos reliquit filios &

qü(]

;empHSJ»

l

affeclas, qui Chriftum fimiliter tradunt, Si-

h z'

moniacos & avaros intelligo, qui nummum

j 1 ^

lüs numine curant, DEUM & animam fuam

du PWP!

9

(40U)

u

tradunt ö:'/gerdun.t, ut pecuniam aquirant

-

p

; 754 JDominica Qæizzgu;qgg/z'mæg

N. II.

,SECUNDO Chriftus. traditus eft.à Tu.

íum

Matthez7. dais, fcriptum enim eft: Sczeba ( nempe

sl

,

Pilatus

j

INDÓ

) quód per invidiam tradidiffeut eum ;

fimiles Judzis fant omnes illij qui ex invi-

'M i

dia aut odio non permittunt promoveri

"LA

dignos, fed omnem conatum adhibent, ut

t OMW

indigni promoveantur. . Certétales Chriftum

'Wn u

de novo tradunt.

W*',',äun[ JUdiCC?

CN.IH.

DENIQUE Zer£zó Chriftus traditus eít

TL

Luc.233. à Pilato, üt teflatur Lucas, dicens: Zz/aftus

«nriam Rn

«imocentem

adjyudicavit ffevi petitionem eorum€? 9 Efum

tvadidit voluutati eovum.

Cur quaío Pila-

ddos J

tus Chriftum tradidit, utpote quem ipfe faf-

qmem part

TET C

fus eft effe innocentem ? ,£ecit hoc Chariffimi,

ut placeret populo, & ne impingeret apud

iris, qu

Cafarem.

Pilato fimiles funt ; & fimiliter

sj modo

Chriftum tradunt, qui in gratiam vel favo-

Atuem vove

rem magnorum indignos promovent , exal-

3 gonintur

am habent,

tant, & dignxs praferurt,

l

j

D

n n

Suerdi

i

J

l

- Pars $ecunda.

l

i

detas died

d '

N. IV.

ORRO: Chriítus guater. illufus eífe Ik:gi-

;

P

tihàn l,

-Lue. 21,

tur, feilicet rz710 in domo Sacerdotis :

Wi p

Mlludebatit ei cedentes , €? velaverunt. eun,

todammodi

&' pevcutiehant. faciemejus , €? intervopa-

m cxhibcn

verunt eum: diceutes : Propbetzza.

Simili

modó illuditur hoftié Chriftus à Sacerdotibus

malis, & quidem cüm velamine capitis;

!

Nempe gerunt amiCtum in capite, qui fpem

NIQUE

ccleftum defignat j illi autem in. Ecclefia

non

t t[e

N

LI

i

K

ffm»

79-7

i

üämsü

C'am*eþtus £.

e. : Sdf&üf |

non tam pro co:leftibus quàm pro cegr*enis !

;

Ti

ferviunt.

.SECUNDO C

hriftus illafus e& in ädhm N.V.

Bs .ml) Tg

t

Pilati tefte Scriptura : . Clagzydem cocctneamm Matth.a7:

civcumdevunt ei, €7 fleflentes coronam

e

t

Jpinis pofuevunt fuper c

aput ejus, €7 arun-

. cn;;gäg;];

dinem in dextva ejus.

'Yali modó Chriftum

T

illudunt. Judices injuíli, qui ei toties coros

nam de fpinis imponunt , quoties injuftam

d g

fententiam ferunt: utpote qua fpinofa pare

1IOH!Mgomfä

tem innocentem graviífimé vulnerat.

i(Certé

". ;

apud multos Judices juftitiz quafi arurido eft

j Ut

l

in omnem partem flexibilis.

M

D

!

w:iï

TERTIO Chriftus illufus eft in domo N, VI,

T

Herodis, qui eum illufit indutum vefte alba,

lts i.

fimili modó illuditur Chriftus ab illis, qui

M

u n r

Á

M

"]

caftitatem vovent, & fic quodammodó vefte

Qnos p

alba gloriantur, interiusautem nullam mun-

UOf

ditiam habent, Denique 4u2

y£ó Chriftus il-

lufus eft in cruce; fcriptum en

im eft : Zrzg- Mattha7.

cip

es Sacerdotum cum fcribis €? fenioribus

"7]/7

dentes dicebamt : fi Rex Ifraél eff , defcen-

CU

dat de cvuce.

Similiter Chrifto quafi in cru»

n

i

ce illudunr illi, qui bonos in pernis irrident,

j l

l

i W

Ü

a$ ,

&

qui erga perfonas miferas , afflit

Ty d

uodammodó cruci affixas nullam mi

ii

q

: fericor-

diam cxþibem.

,'/WIW) 0"!7."

]if

(

1

ol

— Pars Tertia,

"T d

ENIQUE Chriftus etiam quazer flagella- N. VII

TT M

D

uidem. 1

rus eíle legitur , & pramó q

Ji a

eapite,

796 Dominica Qz)zigyþagifz'äæ.

; no]l'fcj

Matth27. capzte ,. fcriprum . enim . eft :

v. 30.

"dcceperuns

avundinem, & percuffóvuut caput ejus. — Pari

modó etiam adhuc Chriftus zz capz*e flagella.

[

J

l

tur ab illis fcilicet, qui contra caput Ecclefie

j pl*

]qu

í

rebelles , & inobedientes affurgunt, ejásque

legibus & ftatutis violenter fe opponunt,

N. VIII.

SECUNDO Chriftus flagellatus eft zz fa-

C

QrCd

Lv 22 qze, juxtaillud Luce : Fe/averuzt eum €p

percutiebaut faciem ejus. .. An adhuc Chri-

Diblkco

ftus zz facze flagellatur? flagellatur fzepiffime,

quod tunc fit, quando períonz Ecclefiaftica,

T

qua-pulchrior Eccléfie pars funt, à perfonis

Íecularibus graves perfecutiones, & violen-

ts qui

tias patiuntur.

N.IX.

FW

Marc: 14. fcilicet cola

TERTIO Chriftus flagellatus eft zz co//o,

phís tefle Marco: Ceperuzt qui-

Diu

dam con[puere eum, €? velare faciem ejus,

€? colapbis eum cedeve.

Verüm nondum

hujus flagellationis finis eft, flagellatur enim

22 collo toties , quoties predicatores, per

Due vdl

quos ceu collum cibus fpiritualis in corpus

— Ecclefie tranfire debet, verbó vel fa&tó le-

1!, f

duntur, Denique 24av70 flagellatus eft Chri-

t CxCltate

Marc.

il

15* ftus 7z corpore juxta lententiam Pilati: 774-

dudit ezs J Efum flagellis cefum , ut crucift-

geretur ; Hoc autem etiamnum fepius fit,

quoties nimirum minora Ecclefie membra

períecutionem patiuntur.

VOMMUN,

- Epilogus.

Q 00 f

"üelio à (

?N! Chariffimi ,

Chrifti paffio! nondurti

Pm zP

E

$ itefde

h

Propin

- wnfqmmataeü,uvel faltem in die

£ut j

r

AU.

?eü

!

; | vx'qunchtm If.

"797

tur; Ah nolite inter illos effe; qui Chriftum

MU

j

l

per peccata fua rurfus crucifigunt; imó ftae

tuite millenas potius mortes pati, quàm

l C(mm Q

It f

yvare.

Chrifti paffionem per peccatum grave reno-

ht

ft lh

W

Hag

le

l

t

;COnceptus Secundus -

"W.

I

i^

M

Biblico-Scripturifticus.

U

peon

it)

isln

THEM A.

EM

Coecüs quidam fedebat fecus viam.

sst

Lac. 14. |

Mato:

De coccitate fpirituali

T

in, Vs

TTE

Synopü&

yns prædw*:.

Duz valde periculofz czcitates

ys p

funt, nempe ille, quz figurantur

« Yi

per ccecitatem 1. Zoíi4, 2. 347

molge

enrentm

"H

Exotdium.

TL

m

OMMUNE pro'äverbium e(t: Honmo cecui

i

C

bomo smifev efj; "Talis tefte hodierno

Evangelio à Chrifto illuminatus eft, durmi

onts

enim appropinquaret Jer

icho, cecus quidatá

iloi

dul — fedebat [ecus viam »

& guæütus à €ht

z

íiisil

—

|

798

Dominica ngmgu&gef ,

MPE dIV

Quid tibi vis faciam ? vefpondit otius: Do.

dsne, ut videam.

Scilicet ab omm mlferia

olOW'

Iæ m meme

liberandum fe cred1d1t, fi tàntüm à ceecitate !

liberetur, & videat.

Verüm gravius long&

m]udIClum

.y[ic excec

malum eft ccecitas 7zzezt?$ , quam cæcuas Ccor-

4 excacat

pons 4 præupue

d t

ji.

Propofitio

TOU

i

P:

T ln at

NUs valde erlculofæ cecitates funt, &

hbiraculs

quaenam* 111æ, quae figurantur

a& Tdorc

jens hum

Divifio.

eqinus; It :

], Percecitatem 7o/zz,

nits auptrü

r derrart

Il. Per coecitatem Samfonis.

Attendite!

iil el,

notüm ad |

,t; Ut p

Pars Prima.

fttlum,

N. I.

ONSTAT ex facris litteris , quód Tobias

Tob. r.

dum minimé putavit, excecatus Fuerxt,

Dir

& quomodó? per /Zercora hirundinum, in-

quit Sacer Textus, ques fuper oculos Tobiz

ceciderunt,

Nimirum talia ítercora valde

Ls

|

funt calida & urentia, & hinc humorem ocu-

ts f

lorum confumendo facilé hominem .cecum

Wlfon Cap Hl

t C m

efficiunt.

Scire cupitis Chariffimi, quid pet

hanc ccecitatem Tobiz fi gnificetur? nilaliud,

ATusadri

M) cu,Us i

quàm cGcitas avaritig,

li Da li,

Ut CT CeC

NEMPE

F

u

&

k:

hii

N Coüceptm: "^

799

j

lt

NÉEMPE divitiz, & alia bona, que ab N. II.

!, ]u l

Apoftolo /Zercora nuncupantur, ardorem av« philip. ;,

Ut

*

ritie in mente & corde hominum excitant;

chm h

L

rectum judicium tollunt tanquam vifum men-

l, (

hnm[;,.

tis) & fic excedant, üt patec in judicibus per

munera exczcatis; fcriptum enim eít:: 7/fu- Deut. 162

nzeva €9?. dona excecant

vt

f

oculos judicum & Ecd. se-

fapientum.

-

PORRO ficut urfusanimal pilofum, quod N. III,

s

mel apum in arboribus comedit, & apes in

: 21

fuis habitaculis moleítat, à venatore tefle

Plinio & Ifidoro capitur per afpectum pelvis

candeniis;fhiumorem oculorum exficcanus, óà

Vif

excecantis , ita avari, qui el apum; & fub-

m

ftantias pauperum non ceflant rapere , vafta-

re, & devorare, per afpe&tum pelvis can-

anin. *

dentis, id eft, ex confideratione bonorum

terrenorum ad moralem deducuntur cacita-

tem, ita, ut penitus non videant falutis fuae

P

Periculuma j

| l

ni lii

Pae: Gacmds

nrit, U

od

ye lt

LTERA czcitas valde peticuioïä ell caeci- N. IV.

BA

A

tas Samifonts.

Nempe econítat, quód .

ho

Samfon capillis fuis privatus, & excacatus

fe unà cum multis interemerit.

M

":

At cui ceci-

huti

tas illius adfcribenda eft? nemini alteri, nifi

r C

Dalile, cujus àmote flagrábat. En! Cha«

? ügm j

riffimi, Dalila, vel potius infanus amor ergá

L

mulierem exeecavit Samfonem ; imo etiam

£E Dorn. Diurn. Conc. P. H,

Eee

hg.

L

y

3

: $9o0

Dominica Quinguageftme.

noftris temporibus milleni homines ab im-

cæcllü

d2f

pudico amore ita exczecantur, ut nec animie

fue inquinationem , nec corporis fui con-

"

fumptionem , nec gratiarum 'petditionem,

nec fame íue amiffionem , nec fubítantie

«tator a

;

jiribunt |

evacuationem videant.

NO V.

CERTE ficut Samíon excecatus non fuum

4mol 1

i, um Cf

folüm, fed etiam aliorum interitum quafivit,

r

ita luxuriofi & excecati homines etiam alios

tils

sinibtily

feducunt.

De columba, que eft avisimmun-

da, & omni tempore luxui vacat , fcribitur,

quód quandoque ab aucupe exczcari folear,

Cont

& in rete poni, ut per eam invitentur aliz

aves, Pari modó quando auceps diabolus

'»ymboh

perfonam fimplicem , pulchram, & colum-

binam vifcó malarum dele&tationum . capit,

l

ftatim illam per luxuriam excécat, & in rete

carnalitatis involvit, ut pe

r chus exemplum

t qui

alii capiantur.

N, VI.

NIMIRUM ficut humor abundans in

lit 1.

oculo ízpé introducit czcitarem , fic luxuria

D! (

abundans in corde. Et hinc Sodomite , qui

domum Éoth luxuriz cau(à introire volentes

|

]

Gcn.il LA

ab Angelo czcitate pereuffi funt, figura funt

Juxurioforum hominum , qui cacitare mentis

Ofteri

obruti difficulter amplius ad viam virtutis

tntum m

erveniunt, fed plerumque in abyffum dam-

«

4 lütde

nationis incidunt.,

Epilogus.

UID igitur faciendum eft ejusmodi ex-

ïmsilfe, :

Videmus,

*

W"Cæcþatishominikbus« ? dicam,

quód

Mïw /g"g

A p

!

j x

rll

Conceptus 11I.

Sot

W

, quód. catuli nafcantur /cci, at nihilominus

L]

.

hW Q !

n. eacitate exiftentes matrem fugm qüarunt,

* Q

L

ad ubera ipfius currunt; lac exinde fugunt,

| & tandem ad vifum perveniunr, Simili mo-

J ()ntm, Y

t

dó peccator excacatus ad Marrem fuam, nem-

Sunntrs

e ad tribunal Ecclefiz feftinare; ibique per

Sacramentum Ponitentie lac gratig fugere

o i.

debet, cum ceco in'hodierno Evangelio ex-

p

Ya

clamans: fac Domzane , ut videam j lic enim

Qlunh, Q

ipore lm

: illumipab,itur, & -Qenfeüinj videbit,

II

us

"Conceptus Tertius -

* quis

. Symbolico-Allegoricus;

a, pnif:j:

dnn &

lonran t

TH.EM A.

Jri, uj

. Czcus quidatfx

fed&bat fecus yiam.

fe bont

Luc. 1$.

a

De CAC

üaie' 'szikituztli.

fg' l hlf

yipcattt

Synopfis.

TL

g Q^

Oftenditur in , hoc fermóne r.

j

.

. ampfiusll

quantum malum fit czcitas Afpiritua-

il

is, 2. unde oriatur.

Plerumqw

*

Exordium.

!

ion

j

;(

IEcus ille, qui juxta.verba Thematis me?

hi

j

a, quamprimüm per-

b

) W. j

C

/ädeþa; Jecus : vz

E ^

ee 2

: cePlS,

J

9802:

Dominica Quinquagefima.

J

T

N

cepit, quàd Chriftus tranfeat , ftatim cla.

Jt

;ones

mavit, dicens: ZESU Fili David miferere

xcl rp

ul

7iei, imó cuüm etiam increpatus & tacere

Wqu

lel

juffus eft, de novo multó magis clamavitz

, gcim

-Nimirum aonov1t

iif

F Da vid mifereve mez.

atj

ifle cecus fuam mlferlam, quare Chrlüum

J

enaligue

medicum invocavit, ut per illum ab hac mi-

, [ r

feria liberaretur.

Profectó multos reperire

um d

eft, qui czcitate affli&ti funt, fcilicet caci-

« Ki^

tate fpirituali, & fic extra viam falutis. peri-

n 1qu

culosé incedunt, attamen non invocant me-

"i præupua

dicum, non petünt auxilium; quafo unde -

ifios: Pj

hoc? hoc inde. pravemt, qula cecitatis fue

1&* jvhurt

malignitatem nen cognofcunt,

Quare lio- ^

die dicam. -

DITERUS

nioloty.

afnof tfum

Propofitlo

U ul[ DPC

&if

tl

Uidfti cecitas f'pmtuahs ; fclhcet exfph-

villminan

Q

cabo cacitatis fpmruahs

t ii

Qd

r dul

D;Vlfïo.

Rn ts vj

l. Maliguztaten;,

Is müïu&w

IL Orzgiuem. — Attendite!

hi h

NECDUN

Pars Prima.

t d

Rüttr di

N.!

T cacitatis fþmtuähs mahgmtatem vo-

. SicTf

bis clariffimé .exfplicem, :dice, quód

Igal

hæc Ccitas longé pejor: fit,' quàm cacitás

Rs

,

*

t

€orpoe

*

T

: *

]

Quimg

l

N

30?3..

I ttj

»Gonceþiu; h.

l

txl'"q

!

IESU ]

corporis . dixi : longäï jgor, & quidem ob

llj

multas rationes.

Imprimis conítat, quód

T i þ

caci corporaliter ducem habere defiderent;

[ mïlhö [m;

at veróqui fpiritualiter ceci funt, de duce non

UL EM

1

curant, & higc impoffibile eft, ut fine periculo

irun

incedere poffint. Rurfus'fi ceci corporali-

* Ub

ter ducem aliquem eligunt ,. tunc fidelem eli-

MU

unt, & videntém ; at veró caci fpirituali-

ter, fi quem ducem eligunt, tunc cecum eli-

t à

gunt, ícilicer fuum.fenfum ac. voluntatem

I

propriam, à qua jam multoties in foveam

Qor a

peccati precipitati funt; & hinc monet Ec-

r g

clefiafticus : JPofi comcupi/ceutzas £ias mom Bccliig.

i apuir

ea$, €7 d voluntate tua avevteve.

ULTERIUS cecus corporaliter cecitatem . N. II.

fuam agnofcit, eeontra cacus fpiritualiter

non agnofcit fuam cecitatem , & hinc Divus

i

Paulus ait: Dscentes , fe effe fapzentes , fHul- Rom, t.

tifücifunt. Xrerum ceci corporaliter quz-

msfþirituaäs',ï

runt illuminari, ceci autem fpiritualiter fu- /

giunt illud, per quod peffent illuminari,

1 'pmmi:

Ícilicet doctrinam facram , feu præceptuwrml, t8.

Domini lucidum illusmmaus oculos ;; non ap-

Dvf

pe:unt tales pia confilia, nec quzrunt 1alu-

tares inftru&tiones , cüm tamen fcriptum fit:

r

Jeclavatio ferzmouum tuovum zluminat.

Pfal, r12.

[, Artcnä!t?

NECDUM fatis! qui corporaliter ceciN. III.

funt, defe&tum vifüs ta&tu fupplent, unde

vulgarker dicitur: Qu mom videt, palpare

s -

delet. Sic lfaac palpavit Jacobum,cüm oculi

Tl

j

ejus calligáffenr ; czecus veró [piritualiter

penas futuras, quas non videt , experientia

/ gïfPHC'Emi j

: |

Eec?

quadam

l

m

|

ep

17

$04 Domz'm'm Q;ingwgeyimæ.

1ifl;

quedam tangere non vult. Nempe qui non

j ii

W |

videt oculis cordis, quàm grave fit lingua

p

[

ardente in zternuin fitire, illein magno folis

li

D

j j

dig

, gftu toto die ambulet fine potu, &tunc ta&tu

Item;

m'(l

ex»erientie hanc gravitatem fentiet,

Je5. 2.4.

qui non videt , quàm grave fit a& 24us zi-

qxD0!

vzuin tranfire ad calovem nmimium, Me de-

p

berct pedem ponere in aqua frigida, quando

,l!; « hinf

eíl nimium fr':gus.

Similiter qui non videt,

g ao

quàm grave fit, eternum effe in igne, ille

n qaum

deberet digitum ponere fuper ignem alicujus

stl

cerel & exinde experiri ignis acerbitatem,

d.

. 1(3, 5 5.

juxta illud: Quis ex vobis poterit babitave

diertir J

cum igue devovante ? En! Cbariffimi longe

pejor eft cecitas fpiritualis quàm corporalis,

1pcdimrvifusc

«fmüerit

ergo fumma illius eft malignitgs.

a demon d

Ab ooyls vt

ubl lgt

- Pars Secunda.

i Em

niit t d

N.IV.

ERQPECTA nünc Cecitatis fpiritualis ma-

P

lignitate, etiam illius originem & caufas

inquiramus,

Dico igitur, vifum fpiritualem

NUNOS

li m

impediri iisdem feré modis, quibüs impe-

ditur corporalis, INempe corporalis caciras

i t

LC Cans vf

provenit przzi oculorum eruitione ; pari

modó diabolus oculos aliquibus eruit, dum

5 fpititdli

procutat, ut homines oculo$ mentis & cor-

Xuri ard

dis fui in burfa habeant, vel in alia re tranfi-

ïw ] Ü 1

, toria; ubi enim eft amor, ibi etiam eft ocu-

3'3.» um

Matth.s, lus, feu. u e/? tbefaurus *uus , 201 efd €?

W] Qu [l

Oculi ftul-

Proy. 17. €0r fuum. — Erhinc (þriptum et:

orum

"i

A

Conceptus I

tes

l h

zovutn in finibus tevro ; & alibi: Sapientes Eecl. 1

squ

ämgï

il

LE

l

j

j

üculi im capite ejus, fultus in temebris am-

lIulat. : Profe&ó veréin tenebris eft, qui ocu-

Rtly W&:

los fuos in aliqua re tranfit

qiria à fe remorg

N

Eu gfm *g

pOnit.

LUE

-- SECUNDO vifüs corporalis impeditur per N, V.

averfionem À lumine; pari modó & vifus fpiri-.

. mj

".

H

tualis; & hinc Auguftinus ait: vz eis Domie

t r

ne, qui avertuntur & luminetuo, & fluxu car-

Xuttliy.

nalium operum dele&tantur. Nempe de plu- .

ttr m

rimis mortalium dici poteft: JDec/zsaverunt Dan. 15.

T. voäü';r»

oculos fuos, ze viderent calums neque ve-

n i

cordaventur judiciorum jufforum. — Tertió

irimuin

impeditur vifus corporalis oculorum velatio-

ne; fimiliter impeditur vifusfpir:tualisillorum,

sdnig

quos demon ducit ad fufpendium infernale

velatis oculis veló follicitudinis mundanz , &

manibüs ligatis prava eonfuetudine, juxta

t

illud: Ecce emille avgenteos ded? fratvi tuo; Gen.10.

boc erit tibi zm velamentum og'ulorum.

n at

RURSUS zgzuavtó auffertur vifus corpo- N. VI.

gmilust

qigun v

ralis per magnum calorei

m s

fic urfus excz-

dentem , & Tobias-

ftc n

cari dicitur per pelvim ar

exczcatus eft ftercoribüs.

Pari modó cazci-

Nenti

auorin

tas fpi

ritualis oritur ex nimio avaritig aut

luxuriz ardore , juxta i

lud: Supercecidit Pfal. 17.

al ^

( oiliï

ignis, €? nom viderunt folem. — En Chariffi-

nins ?

mi! exzdem ferà caufe funt cacitatis fpiri-

ubimh t !

ao P

tualis , quee funt £zcitatis corporalis.

i

ia

" i^

Ecc4

XEPi- þ .

i

[]

$06

Dominica Qginguagq/imæ.k

hanällüf um

Epilogus.

»mpuremagn

qi LA

1

TAQUE cüm tanta fit cæcitatïsfpirituälis

maligaitas , ut vix major excogitari poffit,

Í

jih ji, !

urpore quaz hominem in obftinationem, in

u p

peccata plurima, & denique in infernum de-

jan o

trahere folet, cavete femper ab hoc malo,

j UE

asut fi jàm excecati eflis, per ponitentiam

MTM :

liberari, & illuminari fatagite,

|

Conceptus Quartus.

|

Tr unqua

quäm re

AEnigmatico-$ u.fpenïfivuäo

m d

L]

T HEM A.

Refpice! Lac. 19. .

J Infan

JDe tempore &acchanaliorum.

] Aud

Synopfis.

|

Tempore bacchanaliorum mäxi-

ma hominum a

pparet 1. zm[amia,

ATENTTI

2. Audacia.,

S

hocmuy

Yer Chnifh

Eäorditim.

r Ori

d DEUM

G

QEIS quærat, quonam anni tempore

Vtfimlii

homines in mundo exiftentes faciliàs nu-

", g (

merari poffent? huic refponderem , quód

.kw fhund

hoc omnium facillimé figri poffet tempore

acchas

!Qmmïïha

- Conceptus 1F.

807.

'ilügugv |

bacchanaliorum , & quare? ideó , quia hoc

,

! fu

mlllïf»gi

tempore magna pars hominum infannire, &

Xj LY

quodamodó brutis infipientibus fimilis fieri

Yj QM;

foleat, ità, ut Diogenes cum Lucerna forum

obambulare poffet, dicens: bomzmem quero.

vIali czco & infano homini acclamo hodie:

d

vefpice! hoc eft , confidera quafo demen-

Wt ts

tiam tuam ; dico ergo

Propofitio.

I Qn

ATT

Ix unquam pejorem fe mundus exhibet

: quàm.rempore bacchanaliorum ; tunc

N

enim apgarer hominum .ma;cima.

LY

If

]

Infania,

777

AL Audacia,

Attendite!

p

.Pars Primal.

cchunii

APIENTER , non flulté ägun-t,' qui in

No Io

gt

hoc mundo ftultos fe exhibent, fed pro-

riftum, juxta illud: ANos /fu/tz pro-

pir Ch

pter Cb

rifium; hzc enim ftulüitia fumma

od

If

apud DEUM Sapientia eft, &

'confiftit 1n

verafimplicitate, & conrempru mundi. Ve-

h

o

"

at

M

rüm, qui ftultos agunt propter mundüm,

ol

feu ur mundo placeant, & rifum caufent,

K IC(P

(

íolüm , fed reverà infani. funt

1

"non appareqtar

)

Eee $

ità

*

X

.

808

Dominica Quizzgwgwhzæ.

Ita infannire folent plurimi homines tempore

gravö

bacchanaliorum , quo concupifcentiz liber-

jmo.

riné frena laxantur

vitia.

in varia & maximg

it

p

p

TE

N. II.

NEMPE indulg

j

etur hoc tempore | genio,

g, n p

quidquid defiderat, Venter appetit pinquest

lh f

epulas, largos potus, quid fir? editur ultra

j & m

fatietatem , ad vomitum usque, bibitur nem-

wl

pe tamdiu, donec ratio extinQta in poculo

naufragetur.

Pedes pruriunt ad faltus &

i

choreas; quid fit ? faltatur in feram usque

noctem; & inter hos faltus fzpiffimé tranfi-

liuntur limites prsceptorum DEL — Denique

ERW q

|

qum m

hzc omnia.non fuffüciunt, fed facies etiam

larvari, & aliam formam mentiri : debet,

w larranà u

imó quó tur

piüs hec deformatur, có magis

w Qu

lacet mundo,

sgnen &t

N. III.

VERUM videamus, quanta hz fit infa-

xlpuri

r Domies

nia. Edicite Chariffimi, quem finem habet,

& exitum hec letitia? nunquid poff hec

ïerö [i homo

gaudia fzpé fequitür luCtus? poft comefla;

A omtin

tiones, & compotationes immodicas dolor

mpntm DI

capitis ? ftomachi debilitas? fanitatis deftru-

D nutyre

&io? poft agitaras chorezs fep? confcientie

ERE

morfus? poff confümptas pecunias gravis

Thtxim, r

quandoque egeftas ? haec enim veró fequela

alcqj di

eft; premiffas melis fequitur conclufio felis.

NT

O ingens infania ! tam caro prerió emitur

NENPE

a?

hoc tempore inferpus, coclum autem , quod

trmüs Dl

pretio leviffimo offertur, non emitur.

Pro

& QUfem -

inferno confequendo fatigantur pedes per

lm

choreas, debilitatur ftomachus per ebrieta- -

1

lii fij

.tem,

T

$09

"d

. Cenceptus IF. |

tem, evacuatur marfupium per lufus, facies

] Atj

larvata graves moleftias patitur; & pro con-

fequendo. celo vel unicum fufpirium emit-

tere piget ? vel per dimidiam horulam orare

»mt bm R. 1

U

[

difficile eft? Ó maxima dementia! certé qui

T qmd-ü, l

fapit, tanti poenitere non emit,-& pro mo-

V

dica & vana hac ledtia aterna gaudia non

&

AUl

Y

f .

Vendit.

mj

h

! lh

w

Pars (Secundfa.

LT

"i,

ERUI;/[ quàm grandis eft hec infania, N.IV.

U N

V

tam magna etiam eft illorum audacia,

AU

qui larvata turpiter facie aliud fingunt, quam

zi

Íunt.

Qu

zro Chariffimi, nunquid hoemo ad

& fimilitudinem DEI formatus eft?

imaginem

m qu:

ita Ícriptura teftatur per verba illa: Zacza-

tÍni :

as bominem ad zmagzmem nuoftvam.

Jam

veró fi homo turpiter fe deformat, & quan-

) m

"od

doque omnino formam bruti induit, utique

tones Y^

imaginem DEI deturpat ? opus DEI defor-,

mat? naturz ordinem invertit? at quanta

d!

hac audacia eft? quanta temeritas? certé

us ts

maxima, imó major, quàm fi quis Regis

ii f

alicujus. effigiem. turpi maculà dehonefta- .

ycent

ret.

1: f

NEMPE eó major hec eft temeritas, quó N.V.

uj a

|

graviüs

DEUS prohibet aliena vefte indui ;

TU

!

M iïl'«.ïï

hec aut

em Prohibitio fa£&ta eft à DEO fub

i i

comminatione ,

dicit

enim;

|

graviffxma

j)

f

Fifitabo fuper eos , qui iudwuntu

r vefle pere- Soph. 1.

'n 80

ii

BU

L

|^$r1e

Dominica Quinguagefma,

grizz; Dicere vult DEUS:: J/talo fuper

€0$, & graves pocnas, ac aflittiones Íub-

01

mittam illis, qui peregrina vefte aliud fin-

fol

gunt, quàm funt.

Praecipué prohibentur

Deat. 22.

indui veftes fexui contrariz: /JVonm zzduetur

Y. f

]

tuulzer vefle vivili, uec vir utetur vefie fa-

3)2nea ; abominalilis enim

qui factt boc.

apud DE UM eff

BU

: NO IV.

DENIQUE hzc audacia & temeritas val-

DEUM.

de magna eíffe cognofcitur exinde, quia

|

bacchanalia celebrandi mos quodamodó ab

auCtore diabolo provenit.

Certé diabolus in

Paradyfo primo vice bacchanalia celebráffe

Videtur, tum, quia ibi nocive comeftionis

fomo

initium fecit fuadendo pomi efüm , tum quia

tunc exiliendo in arborem quodamodoó fal-

j falct

tum: & choream inchoavit, tum denique,

quia ibi primam ma

vomunes.

fgeram cxhi'buiqtü fub iþe-

cie ferpentis:

Epilbgüs.

NTER m

Theribatur

1 1

' X di&lis patet , quanta i'nfaxnia & audacía

qum hum

E

"

fit illorum, qui tempus bacchanaliorum

Qu b

ttem redde

juxta mundi invitantis, formulam celebrant,

fcilicet hance: Ede, /le, lude , pof? mortem

&t Sneton

zulla voluptas. . Abfit Chariffimi tanta 4 no-

nj $$ cüm

.

bis dementia! folitó letiorem effe licet. hoc

Qüt n pl

tempore, fed fine lzfione confcientie! paucis:

tb vel

m J

Exült/z/te jufti an DOWzïz'izo,

UM

Fl

pE

/

N

$IY

Oj

l

|

44 )oC BR

QS,M

Wi

i n N

|

.. Conceptus Quintus.

l

mcm !

PolitiQQQCh»ri&;anus.,

Wt w,

L

Vi d

i

THEM A.

LOU

Et fequebatur ilum , ma

gniüäaü;;

Dgn()fdm

DEUM. Lzc.r&.

li u

De gratitudine.

trtt, (

t lts

Synopfis. -

-

i i o

tb u

Homo Chriftianus femper gratus

aoren

fit, fcilicet 1. erga D

d

/

EUM 2. 611gä

homines.

p

Exordium. -

NTER maxima olim vitia äb—ähtïquïs nu-

püogus.

merabatur ingratitudo ; ita, ut ille, tan.

quam homo improbus palàm declaratus fit;

quit im'z:i

qui beneficium quoddam fumere fcivit , non

n

autemn réddere, Patet hoc ex illo , quod re-

yrs fl

'31'

fert Suetonius , nempe veteranus quidam

!

|

i

3», hi

miles, cüm in jus vocatus periclitaretur,

!

1

[

;

tharimï

adiit in publico Czefarem Augufítum , rogans,

ut fibi vellet adeffe, ^ Cefar & comitatu fuo

j ht*

d

fele&um illicó dedit, eíque litigatorem com-

mendavit.

At miles audiens lizc repofuit

t

iclitante t€

vociferans: non ego Ó Cafar pet

C

A&igcü

$12 Dominica Quinquag-fima.

!

Actiaco bello vicarium quzefivi, fed pro te

iple pugnavi;' fimálque detexit cicatrices, Uop.*ho

Erubuit Cafar, atque ipfe mox in advocatio-

omnibus

nem defcendit, veritus, neé fame fus tur-

piffimam ingratitudinis maculam inureret,

" 0&0"7 '

Quaro jam Chariffimi, fi turpis adeÓ , ac

a, D

vitiofa ingratitudo eft, quam committit Ce-

[

f;][. (on '3!

far erga militem , nunquid longé major illa

jf quidé

eft, quam committit: miles erga Czfarem ?

j nmpe !

eft enim veró major ac turpior; jam fic in-

!

s

fero: ergo ingratitudo omnium maxima eft,

uam commitüt homo Chriftianus erga

:dquotidie m

*1 r myüiw

DEUM tanquam fíuümmum benefactorem

fuum , áquo habet, quicquid habet, & quid-

viümm adi

gt |

quid eft.

Hoc ingratitudinis vitium non

commifit egcus in hodierno Evangelio ; hain

wefris diocn

tnuter D)

quamprimum 4 Chrifto illuminatus eft ,. fta-

IN Lbro-

um in fignum gratitudinis /eguebatur zllum,

tDmto|

zuaguificaus DEUM. . Difcite ab hoc caco

i ic q

gra:itqghnem Chariffimi ; dico igitur

A volens

Atuptm ter

P.fopqütio'.'

X n al

lt

Omo Chriftianus femper gratus fit, fci-

(000! qry

H

licgt

? iS?&ute

Atl er i

Divifio.

"tk) p (

* ltitdg

L Erga DEUM,

: d

4 a

IL Ergahomines, Attendite!

q Jüc

, Pars EN ID

a Caüceptz)s Fs

$13

L

&

W n

ParsPrima. -

IMI d

; "m

J hr,

UOD homo przcipue Chriftianus.- in N. I.

Q

omnibus, & pro omnibus DEO fuo

UET

s

Bml) ll?u

ratus effe debeat , id clariffimé patet ex ver-

bis Apoftoli, dicentis: /m omibus gratias r.Tbeff.s.

Eü, lii

agite, nimirum DEO , à quo omnia prove-

L

niunt. — Conftatex facris litteris, quód olim.

UICM

DEUS quotidie duos agnos maCtari prece-

TM

perit, nempe uzum agmuum Tanà, C7 alte- Exod.ag,

TU

ruim ve[beré. '"Quefo Chariffimi quid duo hi v. 5$.

hinp (

agni quotidie maetati fignificant in fenfu mo-

| fs

rali aut myftico? nil aliud, quàm geminam

T

gratiarum actionem , fcilicet zmatutzzam &

gt

vefbertigati; hanc enim debemus DEO pro

L

Jodtmos

beneficiis diurnis; illam pro noGurnis, qua

hrilo n

indefinenter DEUS largitur humano generi,

ft:. Formag- N.Ii.-'

táas j

IN Libro Genefis fcriptum €

M Dd

vit Dominus DEUS bomznem de limo terva. Gen. 2.

Mirari hic aliquis poteft, & dicere: cur v.7.

if Utj

DEUS volens hominem conftituere tanquam

principem terrz, ilfi non formavit corpus

»POMO.

ex materia alia pretiofa? cur non ex fubrili

aére, quo fe veftiunt Angeli, cüm defcendunt

& celo? cur non ex puro auro, edu&o ex

g lo

fodinis ? aut ex lucidiffino marmore, aut

denique ex ipía firmamenti flellati luminofa

