oportet, quo univerfo mundo annuntiatum

Wg.

l

T

Ál

Conceptus P'1.

277

eft gaudium ?. Ó quot votís, & fufpiriis hoe

IU

tempus exoptsbatur? clamabat enim per os

um d

líaie totus feré mundus : xorate celz defu- 16i. 4gq

Nimirum Y $.

m t

per, €? nubes pluant. juffum.

feilier m

Chriftus, ac gratia Divina quafi ros eft, fi--

cüt enim teíte Ariftotele terre fru&tus

er Arift. 1,

, cdi

atlfmit

rorem recreari, & quafi vivificari folent, ita'eteor,

Chriítus univerfum mundum recreavit, &*

$0.

yenv ftor

gratia Divina nobis utilis, ac falutaris eft,

i ome!

Quare ut tempore nativiteris Domini etiam

n ptrptï»ï

. Malt:

ros Divine gratiz fuper vos cadat, & vos fe-

licitet, chariffimi! parate viam Domini, ni-

fm j

s Mdvl

mirum Corda veftra; at quomodo? hoc dicit

eyrimorot

lf.qucns

5 ii

Proþoütio.

r

v

) OS non cadit, nifi tempore fereno, &

quieto; ita meris, quz recipere vult ro-

Mdiirt

ipuas NU

rem Diving gratiz, debct effe

m&mþ

Divifio.

j d

I. Serena , & fine zu/e peccati,

"TM

"

Il. Quieta , & fine zurbize difcordia.

Aþf

tendite !

j

j ) j

Pars Prima.

"Ll

T ho

ATURZE perfcratatoribus fides fi adhibe-

N. I.

u

N

ri debet, ros nunquam cadit tempore nu-

Edlflm

I

"L

bilo, fed coclo lucido & fereno, id quod ex-

; )u

Perientia confirmat,

Pari modo ros gratiz

T

l.c I]W

non

i

à

j

j

(

uSH

,

278

Dominica 1F, Adventás.

(

j

non defcendet in animam, que vel unius

Mu

W[Cm

peccati nube obfcurata eft, fcriptum eft enim;

j

i

:

i

T

$ap. tf Y.

e

zm salevolam antmam uon introibit fapien-

ta, nec babitabit im covpore fubdito pecca-

$

p

tis. Confiderete quafo Chariffimi naturam

gt

peccati ac gratie , & afferto meo lubentiffime

j

n]ümx ,

(j

annuetis,

uid eft peccatum ? eft, inquitis

n n

y

u

offenfio DEL; bene dicitis: fed quomodo

" Yuntt

DEUS ibi habitare poteft cum gratia fua, ubi

Ti [lhs Rc

D

y 42 Uf

offenditur ? quid eft peccatum? eft, aitis

j

"

Vs

u

l

idolum deforme, & turpiffimus Dagon, ite«

:.

";'

jms M

rum bene: at quomodo crca flare poteft, ubi

as V

Dagon fubfiftit? quid eft péccatum? mors

i

'ä

at qi

anime eft, imó peftis anime; fed quomodo

sl t

jam- Chriftus ,

ui de fs ipfo dicit: ego /urt

sl

vita, in domo mortis habitet? Certé ubi

dul q

!

peccatum eít, ibi lupus diabolus ftabulatur,

agscudón

igitur Chriftus agnus DEI hoc ftabulum non

intrat.

Ubi peccatum eft, ibi diabolus acci-

tbit! qi

fitóm:? q

piter nidificat, itaque Chriftus, hunc nidum

non accedit, quia columba eft, Ubi pecca»

iprur q

um eít, ibi diabolus refidet tanquam loci

1 lt

d 6mm its

Dominus, hinc Chriftus ibi locum non habet,

uia neme duobus Dominis fervire poteft.

!tf dmo hd

N. IT.

EDICITE Chariffimi ! quando Rex afi»

quis alicui Civitati adventum füum nunciat,

l

&t t

quid fieri folet ? nunquid przparatur pro

habitatione Illius domus in urbe omni-

"t Oif

um magnificentiffima? nunquid domus ifta

V o

mundatur, & illuftratur omni poffibili mo-

;Irmunciavtrit.

do? nunquid muti & parietes amnes intus

Atf

veftiuntur pretiofis tapetibus ? decorantur

à quöd K

illuftri-

T

dv

Coneeptus PT.

279

illuftribus imaginibus ? accenduntur affixis

", Qu Y

ubique fpeculis? nunquid omnes domüs an-

guli füaviffimis, quos accenfa exhalant thura;

W ii

W"f l

impletur odoribus? ita eft, inquitis: fed ul-

teriós: nunquid platez purgantut fordibüs?

Cf

to meolis

in occurfum eunt cives? in ingreffa mulii-

varia refonat mufica, & ipfa pofita in vallis

ium? d)

n: fs

tormenta bellica ruptó filentió altiffimà cla-

mant, & quafi acclamant: /z/ve Aex ! Deni-

L eim

eceqm

que an non talis Rex ab urbis fenatoribus

maximà excipitur reverentià? iterum annui-

pifimu D

tis dicentes : vidimus hec omnia jam ali-

[

quoties oculis noftris.

Verüm inverto ar-

d

gumentum, & quaro: quidfi 3nnünciato ad-

nine; j

ventu fuo talis Rex in notitiarn veniret, quàód

( ipfo d

domus, quam inhabitare deberet, tota íordi-

T

da & maculis plena fit ? quód in hac ipfa

y Ut

domo latro aliquis crudeliffimus , beftia que-

L

)E

[

]

?3

"

dam atrociffima habitet ? quöd in hac domo

l

,

M

lcR, lhl

|

fetor fit peftilentiffimus ? quàd nulla facta

ChfïüüSw

fit omnino preparatio? quid putatis? anta-

is Rex civitatem ingrederetur? certé non,

umba d

inquitis,

An domum accederet ? neutie

slv

quam, Anin hac domo habitaret? nequae

quam.

BENE

dicitis A, A! Jam à Rege terte- NIl

m

quanüü

K

ftri ad Regem Cocleftem trenfitum faciamus.

n

Scitis omnes, quód Chriftus Rex Regum ad-

ii

r

ventum fuum per precurforem fuum Joan-

ous f

nem nobis annunciaverit, Sciris, quód hic

Pracurfor clan.€t altiffimà: para:evzam Do-

/

i

y n

p

m poni-

shüpi. Scitis, quód per batifmu

4

tentie

j

p

"

3$o — Dominica F. Adveutás,

(

"LU

tentie lavare, & mundare debeatis domum

j MH

p

cordis, & purgare à fordibus peccati.

Sci-

"

tis, quód hanc domum bono virtutum odore

yil

T^

implere, in ea imagines diverforum affe&tu-

(f

l

j N

um afigere, & quod precipuum eft, Chrifto

Wfülty u

Regi in occurfum ire debeatis vefte nuptiali

dN

yr

induti, feu purà confcientià decorati, Ícitis

ïgämcu& &i

inquam hzc omnia; fed quam pauci funt,

i;;uïril?üi an g

qui ita fe preparant ad excipiendum Chri-

j derot

flum Regem? quot funt? Heu infclices il.

u [D0s.

los! qui cor fuum non praparant, animam à

peccati maculis non mundant; non enim ve-

J i

ETU

niet ad illos Chriftus, utpote qui zoz Jali-

tabit in covpore fubdito peccatis, neque ros

ssl ümos n

Á

gratie defcendet tempore zuZz/o , fcilicet in

animam nube peccati obícuratam.

at

&imi! B

[/

Pars Secunda.

n )

^ U t

N.IV.

N

ON folüm /ereza, & (ine nubé peccati,

fdni vt

fed etiam 2uzet2 , & fine turbine difcor-

Vsj tinim

die effe deber anima, qua& rorem gratiz re-

'ï:m:m d

cipére vult.

An nunqgam attendi(lis charif-

MAT

fimi ad tempeftatem , qua ros in terram deci-

T o

dere folet? certé nunquaim cadit tempeftate

"U d !

turbida, fed guze?4, tunc nimirum, quando

Vij t

filent venti, & aér totus pacificus efl. — Pari-

*tit D

ter in fenfu. myftico ros Divinz gratiz nun-

|

quam in animas noftras cadit, nifi tunc, quan-

t

;

! Va

do venti difcordiarum filenr, & pax ac quies

J

Wi

regnat. Sidubitatis, Divum Paulum audite

M

l

[

!

1Cot.12/ monentein :

.

item fapite, pace

77

þö/läete,

&

^

A N

!ol C

. DEUS

i

!

l

".Ad'cmtü;,

281

Conceptus V.

hr l

DEUS pacis erit. voliscum.

Idem fentit

F w

Divus Leo dicens: natalis Domini natalis eft Serm. 6.

OOv

de nat,

s t

pacis; jam veró qua conclufio? non alia,

níi hec: ergo finguli fideles offerant Patri

Fatund

picificorum filiorum concordiam.

Si vis Ó

CTA

homo Chriftiane, ut Chriftrus Rex in anima

entii

tuahabitet, efto, inquit Thomas de Kempis, Lib. z. de

d qu;

humilis & pacificus, & erit tecum JESUS. imit.c. 8.

d erip:

Sivis, ut Chriftus cum gratia fua à te non

a lt

difcedat, fis, ait Idem, devotus & quietus; &

ermanebit tecum TESUS. -

n p

mndan; t

DUM Chriftus preter duodecim Apofto- N. V.

, upptqi

los adhuc feptuaginta duos difcipulos elegit,

mifit ecs binos & binos in omnem civitatem,

i

pore ndd.

quo erai ipfe venturus, dicens : 22 Wa Lac. to,

,

cunque àuuum iutraveritzs , p

vimnütis dici- v. 1. & s.

; o

1e: pax üuic domui? En chariffimi! loca,

in que erat Ipfe venturus, pre omnibus de-

ecut

benteíle pacáca, ait enim: przmum diczte

ideít, antequum aliud verbum dicatis, dici-

M. [ j

te: pax Duic duuui! nimirum pax /it inter

l, i od

maritum & uxoim; pax //£ inter fratres &

, quent

fororcs; pax/z't mer;confanquincos & co-

gnatos; fax/itiner fervos & fervas; pax

j mrf

; TU

Jfit inter omnes dunüs incolas; paucis:

yfi Val

al

pax fft. buic dotui , Sne pace enim Chriftus

uY j

1

non veniet utpote Prgceps pacis, de quo Pfal.7 .

fai

Pfaltes Regius ait:: £? 4&fus eff 2a. pace lo- "«V

o

D)Vlni

cus Ejus.

Queritis A.A! cur Chriftus, à

Patribus in limbo toties wcatus Mefias tam

rasfïïd"* 4 |

j

[CH )

ï(f

feró poft elapfa nempe juatuer annorum

p

t

millia P

7 ! Caufam & refpon-

)

—rimüm venerit

um

h

ul

*

j

j/ j

(l n

28 JDominicalF.Adventüs.

yerem. 12. fum dat Jeremias, dicens: oz eff pay um !

ii ,

vV,I2.

I

T n

Yía. 48.

verfz cavzi; Caufam dat Dominus ipfe p:

u

NV. 21»

lfaiam: zoz eff pax itnpiis, dicit Dominus,

:FW l

"

i

ld

"Ezech.13.

&alibi: zoz effpax, ait Dominus, — Nimi-

m

y' 160

rum ufque ad Regimen Auguíli durabant

bella, regnante autem Auguílo pax erat in

L

Aff

]

univerfo orbe, & hinc Chriftus adventum

d

fuum ufque in illud tempus diftulit.

" rempüs l C

. VI.

SUNT plurimi mortalium, qui mirantue

m

vj ol

j

ynt d

& valde mirantur, quód in hac & illa domo

omnia ad vota prooedant, non item in alia,

J

o mitt

'»3 d T b

ubi tamen devotiones perpetue inflitauntur?

uód hic & ille in omnibus fuis negotis, &

.J,g&; t ov

;

omeflicatione fortunatiffimus fir, dum ta-

agl pl

men alii in omnibus fortupam finifiram &

« lmit

movercantem experiantur ? fedhis dico, quód

MU

4

a, ln n

plerumque omne infortunium à difcordia

s m od

matre gignatur , & ex defe&u pacis omnis

f

wr o

defc&us oriaur; dica, quód gratia divina

1

|

j

non habitet in domo, ubi pax non eft, & fi

[

d onti

ibi habitet florente pace, perdifcordiam ite-

mlm. 34-

*. I

[4

rum expellatur, fcriptum eft nim: JDominus

Tpt

benedicet populo fuo in pac« En Chariffimi!

TTTY

in pace DEUS largitur divtias; 27 pace con-

A MLT

fervat fanitatem; zz pae multiplicat bona;

,

in pace benedicet popub, & domüs incolis.

l

qu

Divus Dunftanus Epifopus pro regno Án-

d

T.

TU

glie, que tunc temroris multis infortuniis

vexabatur, inde(inmter orabat, fed à codlo

M pmp"

illi mamfeftabatur/ tamdiu preces fuas fine

fru&tu fore, done Rex Anglie Edgarus pa-

T g

cem inietit; itapreces multorum tamdiu

". Bd

ap

l

«matprm

Mi

283

Conceþtks VT.

Wif

apud DEUM nil impetrant, quamdiu pax ín

DT

j

domo & corde orantis non eft , tefte acobo:

: iCitDm&

yu&us autem jufiitie iu paoe feminatur fa- Jac. s«

lomits

ïugu[ü t

cientibus pacem.

Quis nefcit alcyones me- ": 18.-

dia hyeme nidos fibi conficere, in q

uibus

FUD Nb

ris d

ova fua ad excludendos pullos deponunt? at

quod mirabile eft, femper-exfpe&tant, donec

difruli

mare per hoc tempus plerumque inquietum

Im, que:

Vacduuo

ac furiofum depofito turbine ac furore paci«

ficum fit; imó quamdiu alcyones ovis fuis

o um

Ynue ii

infident, tamdiu quies maris durare folet, i

]

uod naute vel maximé obfervanr, qui ex

fs

hoc, fi predi&tz aves ovis infident, tem-

fimut ( 4fD

peftatem. trariqu

illam præfagientcs naves €

m bj

portu folvunt.

Eodem feré modo, ut fupra

? r MIG

dum mundus univeríus

dixi, media hyeme,

unium T

[

Cificus erat, Beata Virgo in ftab

ulo Chri-

T

j

um peperit, & pari modo DEUS gratiam

d f

y p

nulli confert, nifi dum omnia pacifica funt,

sl

À

jin J

Epilogus.

XUARE dum res ita fe habet, & rosDi-

! En U]if

AUE

[

pm

ving grati

z non nifi in mentem /ere-

gl

;

tam & quietam cadit,

uz fcilicet fine nube

ine difcordiz eft, pre-

i

peccati , & absque turb

p'i

parate corda veíltra, & atte

ndite ad monita

T PW[

;

L

d Cbarzf[rmt

qut

DiviPetri dicentis: propter quo

e adventu

m Chrifti

bec ex/peGlantes. ( nemp

yabih e

6

dfä

Domini) fazagite iummaculat

i, €7 inviolati

t vobis confera«

u

?

inveniriin pace. Paucis: u

;

mghæE

u

mul g

t gratia Divina, fit priüs pax vo/ts

Con-

W" !

2384 — Domzica lV, Adventüs.

i

m

y

Conceptus Septimus -

!

L

i

w

Catcchctico-Do&riinalis'.

W

u

m

u

Ü

THEM A

gii WW

iut

Fa&um eft. verbum Domini füper

, u

— Joannem Zacharix filium in

gt

:

dg—

y

"2

ferto, Luc.3.

TJ

M g

a

De tertio Symboli Articulo, |

m

C

m

f«

Svnopfis.

TO

v s t

. Joannes in utero matris fan&ifica.

4 üostum

tus jam eft, & ideo Illius nativitas

jir n

i in: J

veré gloriofa fuit; fedlongé mirabi-

TI7M

lior & gloriofior conceptio & nati-

vitas Chrifti fuit, utpote gzi juxta

t i x

hr v

tertium Symboli articulum: 1. coz-

TT n

ceptus eff de Spiritu Santio , 2. natus

n du

ex Maria Virgine.

üwnd; k

s 1 niri

Exordium.

" Qnttpton

UI Chriftum Magiftrum, & Joannem

Ut dedbo

Q

difcipulum coníiderat , magnam inter

utrumque vite paritatem invenit.,

Chriftus

o

siffus eft à Patre fuo , ut peccatores falvos.

N It

Gal, 40

g

faceret: £t DEUS filium fuum fattum ex

muliere; icd etiam Joannes sauiffüs; eft , ut

u

pr&-

Mf

Conceptus VII.

285

m

predicaret Jap

tifmum panitentie ad faluctem

homiaum : f&

;t bomo miffus 4 D B O, cui jJoss.t:

gomen evat

oa144e$.

- Nomen Chrifti, eft

ii

nomen San&tum, & interpretatur Sa/vator ;

n

fed etiam nomen Joannis eft nomen Saluta-

re, & lignificat: 22 quo gratza.

Chriftus je- Matth. 4.

Doni

Matth. 11«

fliumt

junavit quadragiuta diebus & quadragiuta

nofibus; (edetiam venit Joannes zeque tan-

ducaus, ueque bibens. — Chriftus du&us eft in

Matth, 4.

defertum ; fed etiam Joannes in deferto ha-

üc. 3.

biavit : fa£us eff verbum Domini füper

rf

Chri-

oannem Lacbaria filium in defevto.

É

ftus illufus eft ab Herode; fed eriam Joan-

nes ab Herode illufus & ad mortem con-

at uf

demnatuseft. Chriftus humilis erat, & mitis

Ts v

corde; fed etiam Joannes humilitatem ama-

vit, & exercuit, dicens : Z//uyz oportet cve- Joan. $.

lo

fcere , me autem sninui.

Chriítus pauper

nopt

n

À

m dilexit,

erat; fed etiam Joannes paupertate

Ipott d

q!l

non nifi pilis Camelorum veítitus. Denique

culum: !

etiam nativitas utriusque mirabilis fuit; Jo-

annes enim nondum egreífus uterum mater-

W&O; l

num fan&tificatus jam eft; & Chriftus mira-

& mirabiliter natus eft.

biliter conceptus ;

*

Porro quid de concepti

one & nativitate

ff

Chrifti ides doceat, docebo; fit itaque.

Muf

u

u!

*

l

n

Propofitio.

p

RTICULUS tertius: 4ui conceptus 6

n

j

£.X de Spivitu Sancto,

gatus ex Mar1à Fir-

l pm

iU

ggü

quid (ügnificent

")

Qine; percipite igitur,

.LR'

verba :

na

prl

Did

W

2936

Dominica IF. Adventás.

u

4

MWIM

j

Divifio.

[

jid

,

l. Qui äokceptu; eft de Spivitu Santlo,

JI. Na?us ex Maria I('z'rgz'ne. Attcndit'e !

p

f

g me

Par's'Prima. :

D

"l

mmuto

g

N. I

À

N'TEQUAM articulum tertium, qui Àpo.

um a

ftolo Jacobo majori tanquam au&lori

WWMM

attribuitur , exfplicate aggrediar, & de ipfa

s

conceptione Chrifti virtute Spiritüs SanGi

fa&ta loquar, multa examinanda funt, & im-

rl n

orimis Caufa , cur eam annuntiatio Angeli

ia

pracefleri ?. Divus Leo ait, hanc Angeli an-

ia d t

nuntiationem fa&tam effe, ut, antequam Vir-

iefgatlra

go DEUM in carne conciperet, inftrueretur,

uztitd a

uid, a quo, & ctjus pratià conciperet, &

lind, q

í

C€ conciperét priüs tmente, quàm cotpote;

hn opast

licet enin: fidem n Vfterii incarnationis habes

z ant

ret, hoh taren cognovit Beata Virgo, hoc

IY E

myfteriüm in Ipía, per Ipfam , & cum Ipfa

Ug [

perüciendu'm efle.

Caula iecundà ànnunciae

t lg n

tonis Ángelic& eft, ut Virgo per proprios

a&us prapararetur, & fic rantam dignitatem

ii

d D c

quodammodo mereretur, quod eriam fecit,

IW

!

Ui

d

um .preter a

T

us fidei, obedientie, amoris,

At Vi

pietatis, a&tum fumma humih;atis exercuit,

lcens : ecce "Z Zeilla Dosazos! . Counfa certia

"t Ri

llmnmm

Tuità

efl, ut per annunciationem Angzii ad incat-

L hm !

nationemtanqvat: ipiritua e matrimoniom if

ter flum DEI & ^unznim naturam Con-

Wi "

r

fenfus Virginis locó :otius humana natur

t [

LT.

exípe-

| 'q im

D

hii

Conceptus VII. .

$7

)

exfpe&aretur, quem etiam dedit per pradi-

&a verba : ecce ancilla Domini! Porro per

þiïitu SM'

Angelum & non alium fa&ta eft illa annune

NT

ciatio, tum ut fervaretur Divina Ordinatio;

juxta quam per Angelos Divina mylteria ad

homines perveniunt; tum ob Congruentiam,

m

bene enim tefte Hyeronimo Angelus ad Vir-

hiertiun g

inem mittitur, quia femper eft Angelis co-

| tihquri

gnata Virginitas, nàm in carne prater car-

ordiar, Ui

nem vivere , non terrenáa vita eft, fed caleftis;

1

j

ute Sori

tum etiàam, ut idem orbis reparandi effet ini«

tium, quod fuerat evertendi, nam à colloquio,

ninenda [ugt&'

? anmntti

quod cum Virgine Éva Angelus malus ha-

ju l

l

buit, everfio orbis eft inchoata, ita à collo-

[e; m) mqm

quio, quod cum Virgine Maria Angelus cz«

cinere, t

leftis habuit, reparatio eft incepta.

N.II,

grauäconciwï

SECUNDO fciendum eft; quód Chriftus

flatim poft confenfum Virginis in utero for-

que a

i

dinntt

matus, & perfona Divina cum natura huma-

na miraculosé unita fit, /Za£zzz inquam; fie

r

, ] W! W

cut enim . poft illa verba.in confecratione:

boc eff covpus smeum ftatim ponitur Chriftue

ul i'ecundam""l

fub fpeciebus facramentalibus, ita poft illa

", tExPläï

Verba: ecce ancilla Domini, qua fancti Pa-

í

T

i

tres vocant re/ponfum letitie, itauim forma-

tus eft Chriftus in utero Virginis. At quo

obedienlih*ï

j

plus eft, in Conceptione filii DEI non unum,

Enume-

r

l

ed multa concurrerunt miracula.

wi

D

ràbocaptufaciliora. Nunquid magnum mie

Ai hv

g a

Taculum eft, quàd Corpus Chrifti in 2z/Panté

j eil

ri

ormatum, « anima ftatim infufa fit, cüm

ytt

jl

"L

alià$ natura ad formationem corporis ordi-

1

)

narié

p

l)

488 Domz'fzim' IF Adoentás.

Lj

f ;

narié requirat. fpatium 40. circiter. dierum,

:

u

mn'iüGn

W

g

anre quod tempus corpus embrionis fine ani.

D

"

ma eft? Nunquid grande miraculum eft

dmf[i Ditsl :

quód omni gratia, & virtute anima Kjus fla.

D

i

r

tim ornata fuerit; cüm nos omnes in pecca-

w li

j

|

to concipiamur? Nimirum peccatum nos tra-

«m

himus ex Adam mediante patre carnali, hinc

(

j jm «t

j

quia Chriftus Patrem non habuit, ideó fine

;:zmciï jom r

illa peccati macula conceptus fuit. — Denique

TUDLI

nunquid ingens miraculum eft; quód Chri.

ftus adhuc infans fumma fapientià jam pol-

gmuinr 0

sl at

Jueritin utero, & fic ztate ac ftaturá infans,

ia fpeati

ratione autem vir fuerit, juxta illud [faia :

zovum cveabit Dominus füper terram, fami-

X

stf (nt n

zu circumdabit virum? Neque obftat, quod

alibi dicitur: puer autem proficiebat - - gva-

wiredu d

"i €r fapientid; hic enim profectus intelli-

DT

gendus eft tantüm de ufu fapientiz , & exer-

citio, Quafo A. A, an orbis majora unquam

ii

prodigia vidit?: tempore Jofue ítetit fol, &

tempore Ezechiz retrogredicbatur , at in in-

t (

carnatione fol Divinus fe exinanivit, qui

IT

mirabilius? In Rubo confervatus eft viror in

j

rP

igne, at in incarnatione confervabatur Matris

1.

tin )

Virginitas in conceptione, quid impercepti-

* Yi

bilius? vidit orbis olim virgam florentem

fine cultura, at in incarnatione vidit Virgam

Nutoid i

Jeffe fru&um parientem fine humana opera,

quid inexfplicabilius? vidit orbis olim man-

UünltAngeko.

U t

na é celo pluens, at in incarnatione vidit

verbum Patris é colo in. gremium Virginis

AUs n

i M.

defcendens, quid magis prodigiofum ? Nimi-

Md

rum

WT

At

L

m

"N

Conceptus F.

t

t ln

rum omnia legis myfteria, & orbis prodiia

il

l

inincarnationeconfummationem acceperunr;

t r

l

'

imó in Conceptione Chriíli quartus produ-

IE n

l

i

l

A

&ionis modus apparuit, utpore quàim con-

$ ODI

ceptionem tres modi diverfi inter fe, & va-

;

Dttcinms

rii precefferant; 5r/zus, quo formatus eft Gen. z. &

X i

homo, necex viro, nec ex femina, ita A- **

Secusmne

habut, b

dam productus eít de limo terra.

t f J«

dus, quo formatus eft homo ex viro fine fc- Gen. &.

T

minà, fic Eva produ&ta eft ex coíl2 Ada,

Tertius, quo producitur homo ex viro & Gen.4.

piti z

p ac s

mina, ficut producti funt Cain, Abel, & re-

iqua Adz pofteritas.

Supererat itaque gitar»

u d

r

tu$ produ&tionis modus, quo nimirum for«

maretur homo ex faemina fine viro, & hic

Naedllit

] projïrilbat-'f'

produ&tionis modus peractus eft in Chriíto,

qui ex Maria Vir

jm prltds?

gine formatus eft fine viri

j fiptmn

adjutorio.

TERTIO &

recipue ícire oportet,

N. II[.

jj n

Afae 2

quód Conceptio hac fa£ta (it virtute Spiritüs

anQi ; licét enim Conceptionis efficacia

ciiat

commuris fit omnibus tribus perfonis, Jpe-

[e r

caliter tamen tribuitur Spiritui San&to, &

fs

i

meritó; quemadmodum enim opera omni-

potenti Patri, opera fapientie Filio tribu-

n

: qmd

ht

untur, íta Opera boniratis, amoris & pieta«

vram

tis quale opus incarnatio eft, Spiritui Sancto

d][ m

o

[

tribui debent, dicente Angelo: Spiritus $an»

Í

g

us fuperveniet im de, ? virtus altiffimi

Ul

jl

[ ()l'bl

vutibravittibi: Qusritis forfan, quid ligni

j

natwüif

cent verba predi&ta: oPurmbrabit tibi? au- tp.Qtf.

li

T

?

l

ite refponfum à Divo Thoma: o£umbrare, stt- 62

ij

f DOïnu Diur?i. Cöm'. P. flo

T-- $. |

(]

M

Qj P

Domsnica 41F. Adventüs.

288

M

inquit, in Sacra Scriptura idem fignificat,'ae N

defendere , fic dicitur : obumbráfH fuper ca«

i

h C

W

J

j

P

put raeum in die belli : Yd eft ; defendifti ca- !|

jj :

fïb

1

put meum. Potro quamvis Chriftus conce. ?

.4

f

1"/]

i

CL!

ifti

"m

ptus fit de Spiritu Sapdfo , non tamen propte. ;5

P

/

i

rea Spiritus Sanctus Chrifti Pater dici poteft, gz:a*fzxï

,r./'v

-,fz/

»5.4

yist

ficut pictor vel operarius picturz aur operis ;

fui pater dici nequit, quia rión de fua fub. j

gha

ftantia, fed ex matetia aliena néimpée auro; .;;qzsafcivoïuxt;x

argento, vel terra opera fua producunt, ne« ; Vil

que in fimilitudinem naturz fua' producunt, ,,sogu

Pati modo Spiritus San&tus non formavit ; n

Chrifti corpus de fübílàntia Divina, fed de igit, ul

püriffimis Sanguinibus & verà, ac corporali iiur d

fubítentia Virginis, reddidítque illud Simile

u

€1, 4.

Virgini, non fibi: mit DEUS filium fuum

mi

::(131 Wl'lrïgï

atum ex mulieve; & hinc Beata Virgo re«

m , d

&é Mater DEI dici poteft, cujus tituli di-

tdiut at

gnitàs tefte Divo 'Thoma quodammodo in-

eitiq

fs 1

finita eft; continens affinitater: cüm DEO,

g Delins

D

conjun&kionem , ac confanquinitatem cu

U

a

!

l

períona zzffzita, 'Unde Sacra Scriprura pau- '

ufla;;iïatcgïorit'iw

n

It Af

ca de Virgine nobis tradidit, tüm quia tota a

Evangeliffarum inrentio ad Chriftum refere- "ts

batur, tum etiam, quia omnes & fummz "ii

Laudes Virginis-hoc brevi elogió fufficien- "tv i,

ter comprehenduntur, dum nempe ab Elifa- i.

beth appellatut 7Mazer DEZ, & per Mattliz- mj

d

um Mari4 lIlla €

j

íle dicitur " de qua natus efi

d

di[. l

|

?ES US.

Slblg f

-

ITMM

j

l

| Pars

i

Ls

| Conceptus P1I.

289

4

K i

I

ub

h

Pats Secunda.

il h

l

JACTENUS Chrifi Conceptionem exa- N. IV.

ins lls

f ts

minavimus, nunc etiam Ejusdem nativi-

tàtern confidezemus Chariffimi! & præcipu&

Ri at i

pidur i

has voces: zatusex Maria Frgzne accuraté

ya rj d

erpendátiius,

Primó igitur zatus cft Chri-

dena ii

flus in Je2b/eeim ;; nimitum quia juxta pro-

miffum Scriprure nafci voluitex David, 1deó

lia produt

elegit ipfum locum Nativitatis David, fcili-

u (ut j

i

du r

eet. Deibleein civitatem exiguam & bumiletm,

ut ploriam illorum hominum repudiaret,

intia D

ii n

ui ex hoc gloriantur , quód nobili loco nati

i

:

nt,

De hac civitate dicit Michzas: 74

ididiqri

Bethleem minima es in suillibus juda; Mat-

DEU

theus verb legit : zeguaguats meinimua es

?

L Beataï';q(.j

cui etiam affentitur Eccleíia, dum canit: Ó

30(8&) (Uills m

fola magnarum urbiüm major Bethleem cui

yn quin

contigit ducemi falutis coclitus incorporatum

ia ^

Pignere. Fateor equidem lubens, quód Zeru-

u

! qummrw

4

* falem de templi tnajeftate gloriari poffit, Paby-

ii

(l

lode mütorum fortitudine,7Ztbena de fapien-

W

nid "

tia; - Zyrus & Sido2 de merciutn pretiolitate,

jj ii

f

Rora de vriumphis, /V2zive de magnitüdine,

|

edificiorum altitudine; atrameh Zetb/eem fo-

qlllä

n

pf

bre

(

lo Chrifti natali omnibus antecellit; &t hinc

fheritó interpretatur doruus p(zm'S,, .quia in il-

Eu

) !]

Secundó locus na-

] Eli

di

am panis vite defcendit.

p

tivitatis Chrifti flabulum fuit,

quo-d ideó

)

forfan elegit, quia venit üt agnus pro nobis

immolandus, vel àt Paftor, deperditam quie

T$2

rens

l

7

y

Dominica IF. Adventás.

ijm

qnlm'q

290

(

b it

rens oviculam,

æ owm

Tevtió tempus nativitatis

m

tempus erat paci$, nam quia Chriftus voca.

í

g

i

gtl

batur Przzceps pacis , & de lllo dicebatur;

mvn

Orietur in diebus Ejus juffitia , € abundan-

m

"

j

!

E

4 !J**-'-i

.t:

"

]

f

114 pacis, congruum quo

uec f'uit, ut tempore

!

'.

1

st

:

illo quo totus mundus filentibüs armiis paci-

ficus erat , nafceretur,

Porro media nocte

J

j

i sOfAQ*

nafci volnit, ut fignificarer, quód tanquamlux

W

mmm Comlï?

novya ad difpergendas tenebras ortus lit.

*

finin

N. V.

m

NUNC patriam., locum, ac tempus Na.

jtoin M

tivitaus Chrifti fcitis A. A. jam de Matre

;fjacrun d

Chrifti euam fcitu neceffaria percipite,

Ia.

g s; o

£us eft Chriftus ex Maria zrgize; quid

t n

hoc? inquiris, an narus eft ex Maria, que

((re lx r

Juit Firgo? velque manfit Firgo? accipi-

te refponfum : Chriftus natus eft ex Maria

vihmcurcnt

atemamaett

Fzvgzme amte partum, Fivgine im partu,

n

Firgiue bofl pavtum.

PunCtum. przmuti

"

'

ye, r

hm pínt t

nón magnum patitur difficultatem; ficut enim

Suid,tim

Adam de rerra Virgine formatus eft, que

necdum profciffa , aut opera hominis culta

INT TY

TO

fuit , ita Chriftus tanquam fecundus Ádara de

'

)

terra Virginea formari voluit, & ficut pri-

Ut i ol

mus Adam DEI manibus plafmabatur à limo,

At Cendis

ita fecundus Adam virtute Spiritüs Sancti

ii

[

i

itrio i

formabatur in utero,

"Altevum puntum

l

:

.

|

Edicite Cha-

r'

!

hT

nlæVugm

majori confideratione indiget.

"^

Mi

lt

ríhmi! nunquid Chriftus de Virgine nafci

E

h

&lm lr

potuit ? fi negaus, oftendite impoffibilitatem

l

in.DEO ormnipotente; certé non oftendetis.

ï

Mi

J

UN

T t i

Si autem potuz?, nunquid etiam decuiz, ut

"

UWEH;

Mgtris lue Firgineum honoreim zgtegrum

N

d Y

coníere

Ü

If

Á

lw

L

Conceptus V II.

251

!

tv

l

i

d

confetvaret? Matris inquam, quam ex omni«-

M

JUii Cbrl'xh:l

bus elegit, -& pre omnibus amavit? Nun-

d lo

quid decuiz, ut rerum omnium Conditor u-

teretur partu non coníuetó, fed mirandó?

DEUM,inquit Bernardus, za/is decelat ua-

U& fUL

entibis ;

4ivitas, qua nifi de F'irgiue nafceretur , ta-

Xorro m

lis&" cougruebat Virgint partus, ut uon pa-

reret, niff. DEUM. — Au congruum fuiffet,

ué g

hras ortin.

ut per Ejus adventum corrumperctur inte-

gritas Mattis, qui venerar fanare corruptio-

um, at rm;:zï:

À j dl

nem noftram? Vidit olim Moyfes prodigi-

um magnum,

fcilicet rubum ardentem, at

ia p

L

noncombufítum, dicens :

vadam , & videbo Exod. s.

ri P

vifionem banc magnam, quare vubus nom

TU

comburatur 2 Certé hic rubus figura erat

af f

TO

Virginis ignem Chriftum concipientis, & pa-

tientis, nec Virginitatem amittentis, Omit- Jud.

gtf

P

to figuras alias complures, fcilicet Vellus Ge-

deonis, quod in arca pofirum torum rore

lu n*

perfufum , acirrigatum eft, reliquà rerrà cir-

fomasti!

cümquaque manente ficca ac arida; Taceo

opeti hi

i

Virgam Aaron , quz in rabernaculo juffu Do-

nl

hr

mini per Moyfem pofita produxit flores,

Num, 17..

Iu

volit

frondes & fru&tum fine radicis fuítentaculo ;

j

,j

omitto inquam , ' & filentio involvo figuras

riit y

complures, quibüs Mariz Virginitas Sanc&to-

Jf P

LU

rüm Patrum ieftimonió fat claré indicatur.

Hg l

p

DENIQUE pun&tum fertZum vix aliquis N. VI.

figi"

( de

negat, praier Helvidium, qui blafphemabat,

1dlt€lmp

Om III j

Virginem ex Jofeph alios filios fufcepiffe,

[

! 550

Cortra hunc definit Ecclefia, quód po/f par-

qre m

li

,

tuim Maria permanferit Virgo ;

contra hunc

ud n

f

ifpu-

T 3

f "

"

h

(l

292

Doninica 1F. Aduentás,

D

j

:

)

difputat laià Hyeronimus & . Epiphanius;:

I

p

contra hune etiam multg rationes pugnant,

j

j

u

j

Quid putaris À. A? an decens fuiilet Spiritüs |

j

j an

l

San&i Sacrarium, nimirum uterum illum, in

L*äfk-

r p

quo Spiritus San&tus Chrifti carnem forma. f

j

verat tanta puritate, humano poftea feming jj

fzdari? an non derogáffet San&litati, & di,-

gnitati Matris DET, (i thalamum Chrifti, ex

quo tanquam [fponfus proceffit, tantó filid.

jgs

non contenta polluiffec ? imó incontinentis

" u

& ingrati animi (tgnum hoc fuiffet.

Patriar«

cha Jofeph i«fte Bernardo , ut Domino fuo

rlliïï

yoi At

x

fidelis torer, Dominam fuam attingere no«

äþri!u dnt,1

uit, & Jofephus Mariam attingere aufus fit,

quam Angelo revelante de Spiritu San&to

rg;f,&PrRE!pDäC

concepiffe didicit? abfit hac temerjtas 4 viro

um n

juftifümo, hec incontinentia d viro caftiffi-

T

mo, & pocius fides Sacre Scripture fit4 qua

ul qui]

per portam orientalem perpezuain virginitas

ig p g

Éxcch 44.teim in Maria prafigurat , dicens: porta bec

tuns d Conf

claufa erit: €? non apevietur , vir non tvam-

a a n

Jibit per eam , quoniam Douinus DEUSin-

ml

!

?

l

m m

greffus ef? per eam ; erítque claufa Priu

cipt.

M

Wt rtm vt

Hec porta Chariffimi! tefle Ambrofio Ma»

UM

riz virginitas eft, Przgceps Chriftus eft, vzr,

qui 202 franffbit per eaz tefte Augultino

Jofeph eft, non cognoftens Eam, — Sed dici-

i

&ä

tis: Sacra Scriptura Chriftum prz'mogmitum

vocat ; ergo fupponit /ecundo gezztum. Re-

Ípondeo : Supponit alios filios /pirituali-

E

£er iantüm genitos , non autem narurales.

attis

Iterum diciti;: —Sacgfa gcriptura de /*.

.

u$

m

Vb

Concepttts II

195

3 B

h

"

$us Domini mentionem facit; ita eft A. A.

Til

J

;

IJ

nam üt mox dixi, etiam Maria plures habet

1

V

nter quos etiam nos

TM

!

lol.

j

filios, fed adoptivos, i

PO at

:

!

Mi

"

effe cupimus, dum Eam

Matrem appellamus.

n

Ti m

iM

Mi

Deia qui affe&tu conjunguntur, & amore,

aliquando fratrgs dicuntur, prout Chriftus

00 p

t ag

i

Ctigm Apoftolos fratres vocat.

àaftum (

.r;!

oeefrr, i

H o i

Eþilogus,

v fuift

YAM percepiftis A. A, quid eredendum pro»

, uD

mboli Articulus; u7 coze

ponat tertius $y

L

3

um tif

ceptus «t de Sp

zvitu

2

San&l , natus ex Maria.

lfirgize, Reftat !

gitur , ut fepe cogitetis de

m

t d i

Chrifti nativitate, &

pracipné de caufa ac fine

tht

nativitatis, cur nempe, &zn quem finem DEI

d L

filius fa&us fit homo, qui certé non fuitalius,

Luc- Y ,.o

quàm ut falvum faceret, quod perierat. En!

m

o miea, pro noftra om«

N l.vo.'

j

pro tua Ó homo! pr

nium Salute natus €

ft Chriftus, ergo tanti

T

l

beneficii memoria nunquam nobis excidat;

t

j m

j u

|

'

fed in grata Ejusdem recordatione

totam vitam tranfi-

j

TU eib i

n

gamus.

t

i

1

n'(hut-;ï

um *

hi

il

42 95

d

f

! n

$0

''''

rilun'

;

Q3 89

i

J

1

Vil

jis À

In

f!

y

*

J

Wi

"E

j

Quz-

]

T4

g

y

296

Dominica IF. Adventás,

N Mam]

IT

h

i

r,w(O

QuarftionesCatechiftice,

T

J i

'Tt

n

De

ul

Tertio Symboli Articulo.

f gl

ng ggzzcgþtuy eld de S]JZ!ltu Saná 0, ZaL

]

,

D

l

vt d

|

!

st p

r

d

ex Maria. Firgine.

UID. credendum proponit fertigg

gunrd

2 Q

ZArticulus? R. M

onzs Dousnice,

yíterium ducarua-

j xapot

gid, r

). In quo hoc confiftit? A. In ho

0€ , quóüd

p peg

Zhus D

Ef fa&tus fit. Jf/zus. bomznis, ita ut

eadem Fevfona Chrifti (it verus DE US, €?

af

uerus homo.

jl

Q.. Cur verus DEUS? R. Quia ante om-

ïamepznum; ll

nia ízcula genitus eft

Hobr.

) &qualis , & confub-

n m d)

VyI.

4 ffantialis Patri.

Q. Cur verusbomo? R.

:ifääcm jedo, a

Quia corpus ha-

(

b.et, animám

X

que rationalem, per omnia //zz;-

75 nobis, e

Ceptó peccató , iisque tantum de-

Jeciibus ,

ui inclinant

tum, vel à virtute ret

ardant.

; vel ducuntr ad pecca-

(

N

/

j

9.

Hotiodo hoc my(terium peraQum

j

]

/

|

/

eft? À.

irtute , & operatione Spzrzzás San-

&i,

ä,

E

quia formatum eft corpus humanum ex

:

puriffimo Virginis Mariz fanguine.

KX

,

. Poteftne B. Vir

go veracirer appellari

^M

l

ï

Mater DEI? R. Pote

A

MN

N

:

L]

ft vocari Moter DET,

.

Chrifipara, Deipara

N d

., €ur Conceptio tribuitur Spiritui San-

9 2

r

| Aäventüs,'

Quafliones Catecbiftica,

297

Atl

Ho? R. Quia opera amoris & Lonitatis 1l

Ípecialiter appropriari folent.

. Quando conceptus eft Chriftas? . &&

Statzm poft prolata illa verba: ecce ancilla

E M

Domini €9c.

1 annuunciatio? R.

r d

Q. Cur preceffit Angel

zrgi;ze.

1, ut B. Virgo inftrueretur de filio concipi-

endo. .. 2, Ut fe prepararet per aCtus ozedi-

entie , amovis , bumilitatas €7c.

Im ptoppn;

ï.My Vi

. Ubi Chriftus natuseft? A. In Petbleem

loco butili. Quando? temporepaczs, cur?

D! Bu

quia Zrizceps pacis eft. - Cur zocle? Quia

Chriftus Jux 20va erat difpergens zezebrasg

fia hm

noftras.

ao 1

