£, ad quam certatim confluxurz (int omnes

i quiühez (

Bentes, utin ejus focietatem admittantur. Prz-

Cipué autem fciendum eft, quód ex multis aliis

ber, quigis

&&tis, & hominum focietatibus, qua fe Chri-

ianas profirentur, Ecclefía Romano-Catholi«

Qp

eafola vera Chrifti Ecclefiafit,atquare? ideà,

Ji A i

| quia hec fola omnes zo£as habert, quas ex

Wlæm ) j

&cris litteris defumptas antiquiffimum fidei

]

, Symbolum in conftantinopolitana Synodo edi-

al u

tum.verz Ecclefiz tribuit.

Quaeriitis forfan,

quanam ha notz fint? declarabo fingulas.

PRIMA nora eft Unitas; Nimirumvera N.II.

Diviüo.

Chrifti Ecclefia , üt conftat ex pluribus Sacra Josn. 10.

, SCipturze locis,. debet effe 472; ficut enim ^ ! *

;[:/M IatM

—

j Wnica erat Arca, quz homines liberavir à di-

item c.17.

V.2 .&2t.

üViO, & extra quam omnes perierunt, ita

Ephef. 4.

u6 ct Ecclefia, iv qua, quisquis non.

lle- V.d*'. ,-& 61

F. Dora .Dium. Conc. P. H.

Tt

rit;

hi

aw

i

:

656

Doni, P. poff Epipb.

-

am veró hanc unitatem . háb

"

" J

Kit, þeribir.

ii

fola Ecclefia 1

d

O

mano - Cátholica. Hsc eít j

g t

ch |

wnd non tántüm unitáte capitis Zzvz//bili$:

Clirifti; fed etiam ünitate cápitis vi/bilis, fcili-

l

D

J

g n

cet Chrifli in terris Vicatii,

Hac eft uzà

l

Til

us !

|

unitate fídez, €? do&rine; quidquid enim

fl füa qm M

Ü POMCL

Quin'ti

ad fidem pertinens in üna Ecclefiz patte crez

ditur, id quoque in aliis omnibus pari fira

ss Mater

mitaté tenetur,

j ls pept

Quemadmodüm érgo rega

ium dicitur unüm ab uno Rege, civitas und

m nemà if

vats diqus : Q

ab uno gubernatore, grex unus ab uho pa-

'ftore; exercitus unus ab uno Duce; corpus

ia phuria

unum ab uno capite, ita Eeclefia; qüe in

d Mdpondeo;

Scriptura vocatur Regnum, civitás, grex;

tilortm um v

exércitus, corpus, páriter üina efl. De haé

D COIFUPI'OS támo

unitate loquitur Ezechiel, dum ait : faciam

i Ddf f

a d immunti

eos in gentem unam ; € Rex erzt umus om-

mibus impevans ; Paffov erit umus ommium

ETO

eorum; imó hsc urnitas prophetice denu

n-

A indend

Cánt. €- ciata eft in canticis per verbá illa: / Uza gt

eolumba meü ; pevfe&ia mea.

:

*s ln v

N. IIf.

Nefh

, Bl rriim n

^

ALTERA zof£a eít Sazéfhiius ;

pé

l

]

li

Ephef;5.v. verà Chirifti Eccléfia juxta clariffimam Sacrz

LT in-qu'o m

i

$$5.26.27.

arm

LT.

Scripture do&trinam etiatn eft Sandia.

&

1

veró Eeclefia Romano - Cátholica fol4 ver

[

i äï YT

As Y» 9s

CR t i |

!

[

San&a eít; at quare? ob multas rationes;

f

Primó Saüéta eft

ob San&itatem dochrzze :

EUFT

poteftque de illa dici : Zofa pulcbra es amis — hi

ca 1u4ea C? smacula non eff

inté; Wcilicer tot& "t

&rina fídei , &in "ii

pulclira & fan&ka eft in do

docurnentis Z//0Yuu.

Sécun

d fan&a eft; quia "d)

X

| inea fgnt medià, & inQrumenta

fanitatiss "n g

nempe " dtcl'mabit.)

U

k

þ'Wpipb.

0l

IT

)

; ä&mþm 7/ 8

657

'nf) j Ca[

hühcæ

Rémpé bapti

Ímus ,

aliáque .Sacramöh*xtä;

lpllä ( ü

Bo

. Vtrt:0 fanCta eft

» quia cum Chriíto totius

umgcapitis

"

lm

1

fan&itatis fonte ,

E

ccu corpus cum Capité

AL

M

arCtiffimo nexu con

J

unta eit

Wdrito

fanctificationis

; & ab illo ju-

gitur

influzum

recipit;

I! una r

i

uartó fanCta eft, quia fola fan&ita

tem mi-

1 dis qy

h

l

raculorum poffider,

Quzntü denique fan&tá

Qutmadmodüm

j

eft; quia tanquam Marter femper f cunda plü-

s

t s

timas proles fan&tas pepe

tit, econtra veró

extra Ecclefiam nemó [an&us

Q6 Brertgd

efle poteft.

ts d t g.

Dicet. hic. fors aliquis :

quoinodó Ecclefiá

faucia eít , cüimn.

pie, dul

in ea plurimi palam perverfí;

acimpiifint? Refpondeo; & viciffim quia

t Mnn,

fo: cur arborém illa vivam nominamus;

h pirir u

que multos corruptos ramos habet? Fateor

"6d duj

nempe ; quód Ecclefia fit arca

m; C lr

No£, in quà

animalia manda & immunda (u

nt; avéd, in

Mif

qua ttiicum. & palez; Jj7£4; in qua pál:

Y

ij

mites aliquí abfcindendi; cozoiviwm, in

p d

quo itivenitur nor hábens vefterti nuptialem ;

)ff&(l n. ;

cozgregatzo Virginum ; in qua quedam fünt

"T

ii

j

atz; OUZ/ ; in-quo fünt oves & hzdi;

(s jtit

f:'

domus$: in qua fünt vafa ii hotorem & cón-

tumeliam ; at hoé non nócet fán&titati Eccle:

m t d

»

muno rl

I*;.nam cüm térra fit locus rmiedius inter

) i

j

celum & infernum

t 0

,ab utquu& aliquid- par-

a us

tcipát4 &t hinc b

Oüos & malos permixtos

M

l)

; Df

]

;

abet. [riterim in 'confumtnatioüe fzcüli palea

l

icgregabinir à tritico, & tuiic omnis arbor,

j

5*»"!

l] M,

QUi non facit fructum Bonum, exfcindetur.

h

l

"

enique. Do&trina Eccleíie tiunquam ad er-

E

j ii

Lüres nexies--declinaþi;; fed íemper pura,

Tta

ac

MH

658

Dom. F. poft Epipb.

,ini P

ia fundat4 eft

Matth. 16.

ac fan&ta permanebit, tum ; qu

f

eit :nor?;äï'/;po/'] 01;

|

v.18.

fupra firmam petram, ita, ut porte infcri,

j l

n

d eft, omnes inferorum poteft

3

ates con:ita

;15

oan. I4. i

aliture iini ; tum etiam,

il

g 1

æä

y, 16.

eam nunquam prav

à

j Ms

Mathas.quia fpiritus veritatis in &ternum

;

cum illa

20.

permanebit.

L

r

N. IV.

ULTIMO vera Chrifti Eccl

efia tefte äa.

ft etiam Catbolica, Teu quod

1fa.1. v.1. Cra Scriptura e

'(Talis autem eft 1513

Dusot

ütem c.54. idem eft unzverfalas.

Ve

2

Ecclefia Romano-Catholica, quia le extendit

L»c. 13- in omnia tempora, in omnia loca, in omnes j m

Ye

Mz

tth ;80

ftatus & nationes.

Primum conftat ex eo, j gil ttif

V.I *

quàd omnes omnium temporum fideles corn- ii

ple&atur, ita, ut ad eam pertineent, qui- jj

A&.? OVO ' e

;

cunque ab orbe condito ufque «d hunc diem ij

DEUM verum veraciter coluerunt,

ImÓ , enni;

nullum omnino tempus fuit, in quo non fue- ii i u

rit hzc Ecclefia, ejus.D(»&rina , & paftores; tidée t d

qlll

femper enim fi

ne ulla interruptione Catholice

at ftngt

Religionis exercitium floruit.

Secundum

fic fnhus

patet, quiá Do&rina Ca:holica per totu

m

mundum, & ad extremas mundi partes dif-

w muQud.

m

a hh g

[

fufa & propagata eft , ita,

ut nullum regnu

ac nulla gens fit, que hanc Religionem ve

aT

non habeat adbuc, vel aliquando non ha-

MT

Ter-

:&paumï N

buerit, vel modó non incipiat habere.

Al

d

Eccle- ?! tttby

tium denique manifeftum eft

; €0 quo

fia Chrifti recipiat omnis con

ditionis & ftarus "un]j,

homines, etenim nobilis & ignobi

lis, dives !Q

entilis membrum Ec- j

At i

& pauper, Judeus & g

clefie effici poteft , . du

mmodó per januem nl

& hinc Evangelium !d f;

b,apfifmi ingredi velint ;

jubetur

4

Wt

! Conceptus 1.

659

t, mm) ] J

jubetur predicari o cveatuve.

Ulte«

lt i

tiàs notandum eft ,

quód Ecclefia Chrifti

VRU pl

£iam. dicatur 7750/7o/ca & quidem ideó;

nE üm; "

quia ab Apoftolis /uzdata, & propagata, eo- Matth.x8,

rum do&rinam firmiffimé tenet, & manifefta v. 1 ».

fucceffionis ferie Originem fuam ad illos Eph. 4 v.

Chrii r

usque referat,

EL

tim ol

i. Ti

Pars Secunda.

Gbl i

i Bo

, Drmo d

I

RANSEO nunc ad partem alteram , & N. V.

dico, quód etiam credere debeamus

T tempcmmö&

San&orum communionem , qwe verba in du-

1 i t gt

od d

plici fenfu intelligi poffunt, fcilicet in hoc,

j

t at

quód /azéf? feu jufti

abeant inter fe fpecia-

em aliquam communionem , ficut membra

T

Corporis inter fe unionem; item in hoe,

us pura,l

quàd in Eccle(ia fit aliqua communio vel po«

ullntr kmiom't

tis communicatio rerum Sané&arum. — Cer-

itun A !

té uterque hic fenfus fidei conveniens eft;

irim Qu

quaro enim: nunquid omnes fideles com«

/

as

municant in Chrifti fanguine? in donis gra-

tie? in Saécramentis fidei? in verbo DEI?

hii )

58

Nunquid idem fperant Principes & plebai?

qllE

Vs

v p

l

divites& pauperes? Nunquid unum baptifma

nod

pmhabï

omnium? una Evchariftia ? una abfolutio?

n 6

e N

idem verbum DEI pro omnibus? Profe&tó

fl

i

ficut qui ejusdem funt civitatis, communia

oblhi u

habent privilegia in pafcuis, fylvis, flumi-

j

nibus, fontibus, ita Ecclefia civitss DEI

a

l

emnes fugs cives facit participes fpirimalium

h

wummg

bono«

v :

y

T:;

(]!

660

Don. P. poff Epipb.

I

f

gienttt

!

i

bonorum, que Chriftus in ea pofutt, juxt4:

7

P

!

j t

Pl 121.illud : erufalem, qua edificatur itt civitas, !

ll

m

lus p

D

j

j

"I

cujus particapatio.zn id spfum.

y

foiti

p

ONSVLS

NEMPE ficut in humano corpore omnia

etutly

$uembra decentiffimo ordine inter fe con-

[ PWP

d

u

l:

nexa (um:4. & eodem fpiritu vegetantur, mu- ",. i, (

tuísque bonis gaudant, ita orginia membra '

dixcyif:re '

myftic: Corporis Chriibi eadem fide, lisdém. 8

que Sacramentis connexa eodem fpirizu Chri- !'

)I

h

v? Q

I

Íli foventur, ac animantur, & fic bona fpi« "

!

l

n

je d T

ritualia cujusque membri fantcta quadam

!

participatione. ceteris: omnibus redduntur

j

n g ^

communia,

1

[

lr incenam

Queritis forfan Chariffimi, quz-

nam membra hanc partieipationem habeant?

T vivos.fieu'r, ,

n la

Refpondeo: illa fola, quz corpori connexa : V

& vivafunt; ficut enim membra abíciffa a i nf n

corpore, aut emortua à membris vivis non xljtt

participant, ita in. corpore Chriíti myftico

QU obfervandu

Ífola membra viva, hoc eft, jufti ac fan&i

tamaris ils m

ple? ac pevfeflé communionis San&torum

tnpoilamin

participes funt; membra autem zzortua , id

atfctmen i

eft, illi, qui fidem quidem habent, fed cha-

tnanmadh

ritate deflirutam, pravísque operibüs mor-

Ab tromr,

tuam , duntaxat zzperfecfé participant.

NVE

TT

DIXI: Zmperfecíó; in quantum nempe

A dl mer

illis communis Ecclefiz gemitus prodeíft, ut

Xulis, inE

per fidem ad mifericordiam recurrentes ali-

MTM

uando ferió convertantur, & vivant.

Cert-

"Ri fv m

té quotidie Ecclefia, & Sacerdotes pro pec-

catoribus orant, imó pii, & jufti homines

" mtmbn

L QDtt Chries

fepiffimà fibimet ipíis aufteras poenirentias

tionem

1,0 ln fmt h í

iniü^9gunt, ut peceatores ad emenda

vite

v DN fucmm

Tt4

uf

Ipbn

I h

Conceptus PTE.

66I

üpo

t

"m

f

Vl

vite à DEO excitentur. Sic oravit Mater

h

Monica pro filio Auguftino, Stephanus pro

il if

hummg t

Dl

fuis perfecutoribus. Infuper exfocietate bo-

noram mali hamines fzpiüs jam 'ingentem

Q gr.d'mc 'mml

fru&um perceperunt, dum per illorum pre-

| PlnFllvegeugä

ces & bána opera à Vindicta Numinis libe.

.W VItt UUIW;

Ti lm Ü

rati fuat.

Quis nefcir, quód olim Dominus

ad Ab'aham dixerit, fe Sodomitis & vicinis

Rs

[ !

I &[;

:.

parcere velle, fi in Sodoma 5o. aut 30. imó

pauciores juíli forent? Quis ignorat, quàd

Dtbr i

;

olim Moyfe orante, & manus elevante DEUS

&tl Qj u

erga populum benignum fe exhibuerit? cer-

OR

n

t& dum Aaron incenfum obtulit, & inter

|

hp

mortuos ac vivos ftetit, percutiens DEI pla-

)

*

1

'

Q n

ga ceffavit. — Nimirum fzpé DEUS in malos

] enm t

flagella vibraret , nifi boni per preces fuas

]

Eu ia

€e

[]

us manus ligarent.

Go (uii

DENIQUE obferyandum eft, tres effe Ni, VTTT,

j i i

precipua: corporis illius myftici portiones,

nempe aliam gloriofam in celis, aliam Divi-

COR

nb at vf

ng Juftitie fatisfacientem in purgatorio ; ter-

tiam denique certantem adhuc in terris. Prior

i qud at

niqe

dicitur Ecclefia 2rzumpbazs , fecunda patzens

feu purgaus , & vertia zzilitaus. Porroficut

pf

i np

triumphantis Ecclefiz meritis ac precibüs ad-

Juvatur pars militans, ita Ecclefte militantis

ia g

nii

ricordà

p

fuffragia ac facrificia profunt quàám plurimüm

)

Ecclelie patientig feu animabus in purgato«

r

&S hu

ul

rio, utpote que membra viva funt, & idem

Nec

nobifeum caput Chriftum habent.

"m

obeft,

ód non fint in ftatu meriti, nam

VT d

dum in

,

?

Oc flatu fuerunt, jam meruerunt;

40

T

Tt4

ut

j u

662,

Dom. F. poft Ebipb.

oni

ut nunc a

j

nfECCleüa R

4

hi

:

djuventur tanquam fratres nó-

b

r 0

flri.

;

E ln

hii

i

Epilogus.

| Wïn "TA

TAQUE hunc nonum Articulum ; quiD

ivo ^ iil

[

Jacobo minori attribuitur, fepius confi- ";

!

&jpas d

derate , & DEO perpetuó gratias agite, quód-

1

b

benefició prorfus indebitó ad veram Chrifti:

'yull

Eccléfiam vos perduxerit, dum milleni ac

!

[

g matyres

aorum po ide

milleni hotnines extra eam miferé pereunt,

.

UL

Imó ingemifcice fepius infidelium & heret

l-

corum cecitari, rogantes DEUM , ut eosil- |

3

lurniner, & canquam oves errantes ad verum

lr Cathi

Y

Ath

extendi.

oyiic perducar.

ilonnit lod J

ïmmur Afi

Quæ&ionesn(cïatechi&icæ,

ftn, lo

v frmiftm t

NonoSymboli Á:rticulo.

Vipiftirper

Credo Saeu&am Ecclefam Qatbolicag, ""mi

Sam?'ozjzmz COTIBIELUSIOAEIU.

Uuntet f comm

3tni ii

Uz'a' hic Ecclefie nomine Hgnifäcarür ?

Aalnfhrum (

r

2.Q)

R. Congregatie omnium fidelium

WORL

fub Chrifto capiie, & cjus in terris Vicario.

]

QUn antt m

. Q. E(tneChrifti Ecclefia vifibilis? 4 Om- "

] u) T

nino; conftarenim ex ho

j

minibus, non autem

ex fpiritibus invilibilibus.

isroie.

. Quot lunt note verz Ecclefie? A.

7 0E Qtinre

Tres: t.debet effe uza, 2. Saz&a , 3. Ca-

tbolica.

l

l

tum d h

— Q,Eftne

[] 3 em aliquw)

TI;

h Ü

s

| Qtæ/äone;' Catechiflice. — €63

^. Q. Eftne Ecclefia Romano-Catholica uza ?

R.lta: &cur? quia haber z. uzuz caput

TU

invifibile, 2. uzur vilibile,

& doétctrinam.

3. unain fidem

I At

trib

:j |

q

Q.E(tne f/an&/a? R. Yta; &eu

f? ob multas

Uiïllr, L?l

|

NU p

rationes: I. quia docet fanGlitatem , 2. quia

babet fan&ificationis media, nempe Sacra-

mm» dUMi

menta, 3. quia habet fan&tum caput Chriftum,

& fanCta membra martyres &c.. 4. quia fanéti-

I n tj

terem. miraculorum poffidet, 5.quia extra il-

u nl

lam nihil fanum eft, nec falus reperitur ficut

oputt D]

extra arcam.

Fin s

., Cur dicitur. Catbolica? R. Quia'eft

unzver/alis, & fe extendit 1. ad omnia tém-

pora, 2. ad omnia loca, 3. ad omnes ftatus

1

& nadiones. .

C

. Q., Cur vocatur 7Zpoffolica? R. Quia ab

l

Apottolis fundata, & propagata eft, eorüm-

ue do&trinam firmiffimà tenet,

;

c

mbl

Q. Quid fignificatur per, hzc verba: San-

Gorume communionem ? — R. Duo: 1. quód

cifn

fanQti & jufti inter fe communicationem ha-

y Commutd

beant fpecialem, 2. quód in Eccle(ía fit com-

munio rerum fanCtarurm fcilicet Sacramento-

diienett

rum, verbi DEI &c.

vepati n

. Q.: 7dgp etiam datur communicatio bono-

!,&

gir

ii

rum operum ? A. 1ta, nam ficut auris audi-

Ed

tus, & oculi vifus prodeft aliis membris; -ita

de jejunio aut oratione unius participat

du

a ter,

yit

n*

J

» "I etiam mali habent communicatio-

t uth

!

nem ? 4 Habent aliquam, in quantum r. per

QF

Tt 5

PF€C€S4

n

444 — Dom.PL M Epips.

1.

,preces piorum convertüntur, aut 2. per eo-

B

yum focietatem vindictam DEI evadunr. -

). 71n animabus in purgatorio etiam ac.äi

ám

cedit fru&ius ?. £, Ita, quia

*

:,n fucim.

funt ejusdem capitis Chrifti.

mcmþræ viua ïm'

j r f

a g

J

)

ääääüääääüäü

ii

t

!

LE

Dom. VI. poft Epiph.

i

J eonreniet

ao

at itcpt

Conceptus Primus

ieby Themtis

TT

Evangelico-Parabolicus.

a, (olittq

JIIPEMSE

pf

xehivamatbore

Cüm autem creverit, majus eft om-:

tátrs Regno

nibus oleribus, — Mattb. r3.

& lu C

| De ineremento «virtutis, & peccati, —

fopuft

Synopfis.

!;Jtrefcens It vt

"0 üfr as

Sicut granum finapis crefcendo,

empc

confpicuum fe facit, ita homo cre-

fcens in virtute coram DEO con-

Divif

fpicuum fe reddit.

Datur autem in-

creimientum r. bonum & defideran« g,

1* Gültand

dum, 2. malum & vitandum.

Exor-

A

l

It

. Coneeptus E.

665

*"d'&amni

ET

l

LT

!

l

- Exordium.

)

m

Ü

A'TEOR , dum legi hodiernum Evange-

iij

Jium, non ftatim capere potui parabo-

Jam illius, vi cujus Regnum caelorum grano

finapis comparatur, — Quid? .cogitavi me-

MLITT

cum, quid? Regnum cclorum, quo majus

& excellentius vix quidquam excogitari po-

4efl, comparatur vili; ac parvo (inapis gra-

| poüfp

no? que hec convenientia? Hs Chariffimi

prime mez cogitationes erant, dum hodier-

bt

li

num-Evangelium incepilegere; at càm per-

xeni ad verba Thematis mei :

Cüm autenm

(

i

crevevit , sajus eft omuibüs oleribás , alium

inveni fenfum ; fcilicet quód , ficut parvum

femen excrefcere poteft in mágnam ac coram

10

mundo confpicuam arborem, ita etiam homo

TeYti, t

in virtute crefcens Regno DEI dignum fe f&«

TET

eete pofüit, T eft Cbatiiïxmi!.

TT

.. Propofitio.

Oina crefcens in virtute dignus fit Regno

ynup

H

celorum ; datur autem/ incremenrum

m ii

diy.quum ; nempe

fii,

Divifio.

e Qu J

l. Bonum, & defiderandum,

j u

boftut :

1f. -Mql?m, & decli»n,:ndum.'

Amndi:e'!

d

"sparg-

)

(

666

Dom. VT. poft Epiph.

j crtr

D

:

[

Pars Prima.

j

ONUM, & defiderandum incrementum t

1

N. I B

- eft illud, quando homo crefcit, & pro. j/!/

yiin

ficit in virtute; Imó in hoc DEUS maximam ?

gt

quandam complacentiam haber.

Conftat, ;; "

frit

ICHI i

quód, ficut DEUS mundum in Martio feu j

.

verno tempore redemir, ita eum in Martio /j

gnire d

'

eag cre3verit, nempe ideó, ut, cüim hoc t

| ni.i, h

tempore omnia vegetativa in profe&tu funt, j

etiam homo difcerer crefcere, & proficere jjjiqi

in bono. ' Et hinc primüs parentibus vix urerripts s

creatis ftatim pracipitz. Crefczte ; £P multi- ii

liceméini, C5 veplete terram ; per que ver- iij lt

a, ut gloffatur Hugo Cardinalis, dicere vo- (y nltt.

luit,. quód debeant crefcere z gratía, & junn il

replere terram Zozís opertbás.

Imó id ip- isylg t

fum non verbis folüm, fed etiam exempló , iij |

fo nos docuit, utpote qui tefte Luca fro- ,j

Luc, ?. i;

f:q

ciebat [apientia €7 gratia apud DEUM,

zi m m

C? bomines. ltaquefi membra effe cupimus

f a fl

.fub Chrifto capite, ad ejus exemplum &

t C ho

doctrinam femper proficere debemus: fcri-

Ut uf f

Apoc. »3, P'um enim eft: Qui 7uffus eff ,. Juþzjïcetur

LT

V. T I.

Adbuc, €? fontius fanétificetur adbuc.

BY

N, II

NEMPE gaudere folent parentes, fi eo-

rum filii à Lacte materno abftrahuntur, &

Prlne r

nini:

folidó utentes cibó paularim crefcere inci«

piunt; fic tefte Sacra Scriptura Abraham in , "l

die abls&ationis filii fui prz.gaudio grande , "Wut,

€er. 31. convivium inflituit. Pari modó, Chariffimi, Zf.m"iïmm'

". ..

DEUS gaudet, fifilii fui à terrenis deliciis "i,

ablactati

Wl po

"*Wþiþk.

Conceptus )/

6675

Spnm abla

Batí erefcere incipiunt in bono, . Porro

*dtrandum' non fufficit 2//gu

a1do proficere, fed oportet

?

& hinc Sanétus Paulus ait:

l"dol lm femper €refcere

Wal Ego 7

4

e non arb

itror comprebezdiffé. — Ymó philip. 5.

Franciícus Seraphicus , qui exultavit v. 5.

Wwüanu, Divus

virtutis viam , tane

S ml

, üt gigas ad currendam

Yósque in bono fecit pr

ofe&tus, ut ftigma-

UT

fti portare meritus fit, moriturus di-

od v

ta Chri

xit

fr

atres! . nihil huc usque præ&itimus,

Vtttt g

nunc primum incipiamus currere.

ET CT

!

à

t r

jj

VERUM fi quis ex me quzrat, quee cau- N, IIL

fa fit; cur cerruptis hisce temporibus homi-

t (

Nti

:

'pes modicos adeó in virtute profe&tus fa-

(s

ciant? illi dico, hoc exinde provenire; quia

Hugo ii

auci figunt radicem.

Edicite Chariffimi,

eut queri !

hi hr

nunquid magnum difcrimen eít inter arbo-

rem. & inter palum ? eft, inquitis; arbor

s oln, ld n

enim floret, crefcit, & fru&ificat ; neque

TT

facilé evelli poteft! at palus nec florer, nec

u C u

fru&um fert, imà magis & magis femper

vt mohé

putréfcit , ac facillimé é terra exirahitur,

ts "D.

Verüm quz Caufa: hujus difcriminiseft? cer-

er of t

té non alia nifi hec, quia nimirum arbor

*

]

n terra firmiffimé

T7

hi

radicem habet, per quam !

"

radicatur, econtra veró palus tantüm terrae

)

infigitur fine radice. En! fimiliter res fe ha-

v k i

qui habent

àe u

al

bet cum hominibus; illi nempe;

vul

:

radicem humilitatis , id eft, pro

fundé fe hu-

M

paula

miliant, florebunt , crefcent ,

& ibunt de Pal 15.

( 07

u

&

J

virtute in virtutem ; econtra qui hac radice "

"m

ii DI*

J

j

deftituti funt, inftar pali putrefcere incipient,

i

yi f

gt

acc dignos celó fru&tus proferent.

ars$

i

j i

(u]!

&63

Dom. Ff. þö/iEþzpz ]

* *

e claminf

il fa.

aís Secunda.-

I

95 CIOCO

NU 2

CUT datur increinentum bonum & de

fia ^

du

uCBI :

maxim-

N, IV. SI

derandum; ità etiám dàtur increment

um -

N

.«

snritn Qu

malum & detlinandum , nempe apud illos

"a um0

qui perpetuó crefcunt, at in imalitia & ad

afil

perniciém . fuaiti,

j

Precipué autem triplicis

l

vb 01 den

generis homiries lioc crefcendi défiderió ar:

j ripdico 090

dent; quorümi pritni fünt fuperbi; & ambiz

TT À

tiofi; crefcere volertes in honore, &t nos

bilitate.

e hi emulantur Cedtos Li:

a tmen nqn

, Pül. 36 bani juxta illud :

Fidi in

/)

ss qpbus at

VSJSQ

ibiusi füpevexalta-

sb It ut Y

Zum , CT elvatum fecub Cédros Lihani

Certé ficut rivus noti ceffát crefceré ; donec

m

pertingat ad ihagni fluminis guaztilatem;

IT

pianta, donec veniat ad altam arboris proce:

s Jum, o

tamdus, i 3

VitatezÉi; dies, doriec perveniat ád meri-

1

diei clevitatesi , ita fuperbi & ámbiliofi

i & we mb

femper defiderant crefcere, & tamdiu, doz

Bo ammam t

nec ad honoruti faftigia afcendant , & fe

1 s u

fuámque familiam ad hobiliratem erexerint:

V malti em

lmó quó altiüs aliqui àfcehderunr, eó àltiüs

tl nam fy Q

adhuc afcendéfe cupiunt, ita; ut de multis

Mj itm;i

dici poffet, quod olim

di&um eft Regi fu—;

M

| Dgn. 4-.

perbo Nabüchodonofor: Magnificatus es;

Vimper (

€^ imvalu]i;, £? tmaghitudo twa crevit

Wt m .

u/gue üd celum.

At vz fupetbis & ámbi:

"As dui diggl

tiofis adeó hominibus! nam qui fe exaltat;

TT

humiliabitur; & utinam! hohus

que ad ;ienf:

truin inferni!

ff'VO li,

Stdql

N. V.

INSUPER eréfcendi defiderió eriam ars

h dmm;

N

1ep

"

dent avari; lii efüia fiunquain dicünt; /atis

u r ufh

9t ;

"n DEI) ili |

'-»onsp,p;,

669 -

S

Conciptus L. -

ecllnd ",

»: fed femper clamant : äMþiiusf a«

ts

lius! De Crocodillo fcribit Plinius, quód

t

"ex modica quanritate ; fcilicet ex ovo quafi

i

d'r

lN

!

h

'an

ferino crefeat ad maximam quantitatem;

h

J

j

h

hempe ad quantitárem quandoque viginti cus

[Cünt, t

Ht à

! bitorum; ipfe tamen non eít contentus, fed

! contra naturam omnium animalium , quam-

Q Cl

:

Ti f

! diu vivit, crefcere non definit. Pari modó

H vari; qui ex modico ovo, id eft, ex paus

li

lt

! Bere dorno orti ad magnas divitias perveni-

al

" ünt ,

propterea támen nunquam fatiántur;

Il g

!

d creícentibüs opibüs etiam eorüm crefcit

n fry (

! habendi defideriüm, itá ut vérum fit dicere:

Geü. 4£.'

Wütits Cyefrebat quotidie fames, €r. infatiabilitas

Wü)hw dugritiz ; imO avarus dzatavit ficut im-

4Abac, LE

Wdilmk fergüs anzmam fuam , nam ficut infernus

ORf

li ij rion fatiatur animabus; ita avarus non fatià-

Sed v& tibi

ii ípii tur. divitils.

homo avare!

ts ia fors Pac zoce apimam tuam vépeteut d Te2 Yac.— i2

V.

20.

lii

que paráíti, cujus erunt ?

m ad obl :

DENIQUE in malitia femper etiam cref- N. VI,

ii i

, Cunt luxuriofi; nam ficut aqua marina non

cupimt, ini

, extinquit ; fed auget fitim ; ità luxuriz dedi-

| OIim

ilin d

tus nufiquam fatiatur voluptatibus , féd ficur

; hydropicus femper fiüut,

Scriptu

m elt:

boohr: Mi

tOv. jo,

T

Sanguifuger dud funt filim dicentes:

affer ! *

P ag

w;l'

!

affer ! per hàs duas diaboli tilias Venerabilis

y; 1.

M t

:

"

Bc H liül

hi

v

Bedaavaritiam & lüxuriani intelligit, utpote

"

j.in Prov;

sboe! n f

, que femper volunr. ^ Sed quid tiiheridür hi

$

[H

i

utisam 1*

" hominibus ? dicam:

Sicut olim leprofi

j

j

"

cefcente lepra eXttà caftrà proje&i funcle*- t

h

(enli

[

f

l

j

juxta matidatum DEI, ita olim luxuriofi 1n

j

M

malitia

'j

670 " Dam., PI.poft Epzpb.

"L

malitia. erefcentes projicientur extra bono-.

rum focietatem, fcilicetad fini

5

eptll S

flationem darnnatorum.

&r;m tanquam |

(

j pX

Epilogus. .

ATfJEM

'AM percepiftis Chariffimi , duplex effe .

incrementum , nempe bonum & malum, !

' i&ns homo

!

Mib

Nullus igitur dubito, quin primum defíide. jj

reris, utpote quod ccló dignos vos reddir.

Quare omnibus vobis acclamo: crefcite in

J gt

virtute ; ut autem' hoc fiat, juxta monitum

t.pet, s, Divi Petri. /fcuf su0dó geniti iufantes lac $

ynopl

V..

concupifcite, nempe lac Evangelice Doctri-

n*, quam Sanéta Mater Ecclelia plenis quafi 100

eritide

uberibüs offert; imó fapiüs accedite Sacram jf |, oj

Evchariftiam , que lactis inftar maximam,

virtutem nutriendi animas habet, effi- —

ciétque, w£ 27 eo crefcatis àn

Fxordium

/z'll/utem.-

Vnths n Ert

L

u

rf

d

ol

:dg iQlioote,

'xnïx"

?5

2

D

)

262

j

"us

N

l)))

t—f

"t errefon

d

E

m

"fb mula d

IN

S

"a d um

^ GV

w«

"

"W Ati lo

)

P A»

KY

i*w

:.—

.M

"ve u

V 'mwüs

— 4«

T1001 Quomed

HLTM

M tf j

AT C an(i]

ha

Iïlïer, Ut ahbl

adl

Con-

sfedm lerq|

Vr ( )

P

o

J

QRtul

E ä d 671

hus

'. Conceptus Secundus -

|

lt

'Biblfco;scripturiïticus.. :

: Chanmm

:

THÉMA: ^

jtn

t "

'

Y Qu

;]

.:

!

Quod accipiens homo feminavit in

de ii

öd Pt

:

agro fuo.

MMatth. 13.

T

]

]

mmmm

De gratia.

W wj

myelt ln

-Synopüa |

La cciehz?ïc

I

"

Iu

Homo cooperari debet gratiz Di-

i fæp

Xinz , telte 1. INoe;- 2».Jo

UET

l

N

:

fuc, 3,

YeX] t

|

Ms

-aaman.,

u

À

Exoi'dïum.

[ihta

JEPIUS Chriftus in Evangelio paräbdlam

j ^ fecit de feminatione, at nunquam cum

Ó

N

Ü

l

tali; dt opinor, expreffione, quàm hodie.

1

ä

Nimirum licet alibi multa dixerit de femine,

U nil tamen fpeciale & notatu dignum de femi-

j

!

natore indicavit, At in hodierna parabola

1

j

| feminatorem non quomodocunque adducit,

fed ait : Szguile eff Regnum celorum gvano

finapis , quod. accipiens bomo [emumavit im

agro fuo.

Quafo Chariffimi! cur Chriftus

non fimpliciter, ütalibi, dicit : Quod boro

Jeminavit, fed infuper addit vocem acczpzens ?

w

X;F.Damg'Dz'uriz. Conc.P.H. Uu — Nem-

(

672

Doin. PT. pof? Epipb.

"

" La om

Nempe per hanc vocem indicare vult Chri-

j

(

ftus, quód, ficut ille, qui vult fructus col.

:

T.

ligere in agro fuo, debeat femen accipere

j

l

TO

& illud femznare, ita ille, qui fru&us coeli

defiderat , debeat femini ,. fcilicet Divinz

pH

" &meulm

«girit

gratie cooperari,

Placet hoc döcumentum

Chariffimi; dico itaque

MSO Chäf lm

M

i

j

tonerm

A

s il fer

«

Propofitio.

gnace! p

:-

:0

[

;

ä

l

]

jmmartus et

Icuf femen non fruGtificat, nifi feminetur,

[

ita gratia non operatur fine cooperatio-

iU concede

i imiple o

ne; /hujusr ve:.'itati's teítes kfunt

x dt Bonaren

PT

| Djviüo.

UMT

I.

Noe,

DI

I!. JO[UC,

mm, ( m

UI N aam?n. L AFtendite!

Y It n

a ts

n C

Pafs Prima. |

!s ttun i

TR v

»N. In

U

OD gratï'æ Diving homo cooperari

!Obl

Q

debeat, ex multis aliis teftatur Patriar- i j

d,

Q.f 6.

cha No6.

Scri

ptum eft, quöd DEUS, Cüm ü!ld'arc

Tr

multa hominum malitia in terris eífet ;

a^ 1

0105 t i

tuerit omnem terram aquarum dilüvió. de-

U d r

lere. Ne tamen totum genus humanum pe-

nitus periret, vocavit ad fe Noé virum ju-

*Pïmio 4 ühm

flum, cui mandavit edificare arcam delignis

m cogna»

;evigatis, ig qua ipfe,.fcillicet INQé cu

. figne

Uu,

"VIMEP'

Conceptus lL.

673

"f

&ltmw

tione fua, & ex omni genere'bina animalia

^ Qj

à

r

confervarentur,

Quid Noé ad hoc manda-

tum ? Ífecit, ficut DEUS precepit; nempe

UL

t (

R ! (El

:

ligna pro arca exfcidit, & ficut DEUS fa-

[l

j

bricam arce, & menfuram demonftravit, ita

d

i

ille eam fabricavit.

L3

) T

UJESO Chariffimi ! ad quid opus ar-

N,II.

cà? fi DEUS confervaré voluit Noé, uti-

r

que alio modo id fieri potuit? fcilicet fine

fabricatione arce ? precipué quia No& artis

ln , d

fabricandi imperitus erat? At fciendum eft,

Q av

uód DEUS concedens gratiam Noé vo-

maos lsl

luerit, ut etiam ipfe cooperaretur.

Nempe

üt pulchré ait Bonaventura, z o opere

Y

Divo

bono focià DEUS €9 bomo.

PATET bhoc manifefté ex Do

&rinä Evah'? N. UI.

gelica, ubi dicitur, quód Chriftus intrans;

Petri domum, & mulierem infirmam fanare

hr

volens tetigerit manum ejus: Zefzgz£ ma«-Matths $.

nuim ejus, C? dimi/ft eam febris. .. Hic aliquis,

üt ait Divus Chryfologus, mirari, & quae«

rsPnr.

rerepoffet, an non fufficiens fuerit fola Chri-

fti prefentia, aut voluntas ad fanandam mu-

lierem ? Certé omninó fufficiens fuiffet, üt

j Dinte M

leprofus confeffus eft ; dicens : fi vis, potes

zi

me mundare; at nihilominüs voluit tangere

qnd d

manum ejus, ut indicaret, quód non folüm

ao

manus DEI, fed etiam manus hominis, fcili-

u

urram f

j

n

€et cooperatio ad fälutem neceffaria 'flt.y

N [4

ytt Ü

"i

mtæd

em/

u

Uu 2

[,( [

Pars

ht*j

!

674

Dom. FT. pof? Eþz'pb.

t r Cl

Pars Secunda.

n t

ipliclL

LTER teftis 'hujüs veritatis eft ]ofuä. P

NU

[cicet

N.IV. A

l

',

Ya

7

Conítat ex facris litteris, quàd' Jofue !

uj eo p

í

Dux magnanimus ürbem Jericho expugnave- :

rit, &ad terram uíque dejecerit,

Sed quo-

modó in faCtumeft? hoc modo.

]mprimis

imperió DEI Jofue per feptem dies murorum

us Te

fecit circuitum ; dein Sacerdotes inflabant

tubas, & fic ad clangorem tubarum & cla-

morem filiorum Ifraél corruerunt muri

315 dnqu teü

i

Jofue vi&ori gloriofiffimo liberum aditum & al Namntn

ingreffum fecerunt.

li um t ^

N.V.

lievenit aE

ITERUM hic aliquis quzrere poffet; &:

dicere: cur DEUS Duci Jofue murorum cir- i, $

cuitum imperavit? ad quid ifte circuitus sltio

neceffarius fuit ? ad quid requirebatur tuba- ii Jl

rum clangor? Nunquid DEUS fine his ce- ii rijrmi

remoniis muros fternere, Duci Jofue aditum innixmin

in urbem parare, eümque viéctorem facere jj

", a (

potuiffet? potuiffet enim veró ; at noluit ;

TE

dare vi&toriam fine omni cooperatione. Sci- ;

?

j

&z, Cor. 5

s.

Y um fl h

.

licet; üt ait Apoftolus, DE/Z fimus adjuto-

t Bo

Y£$ ; imÓ ütjuxta Hypocratis axioma egri

t t t fj

eft unà cum medico morbo reluCtari, ita

Ftdt, & btf

hominis eft unà cum

D

Ooperari.

gratia Divina Falutenj

J

':

iti Dl mms

i

|

Onino qui

No VIO

: ;ALIUD teftimonium habemus ex teíta-

*0 fliet C

mento novo, MNimirum legimus in Evange-

]0301 6

lio, quód Chriftus olim turbam plurimam

Vetum d w

cibaverit quinque panibüs hordaceis, ita, ut

T

uperef-

5 & ii

fgng*atïs omnibüs duod:eim copbini fi

ent,

"n al usj

/

i

:

H

]

Conceptus I..——

675

cur Chriftus quinque panes

ecund. fent, Qusfo!

LIM

petiit, cüm tamen tot panes fuperelfe voluit?

K5 lr

cur panes multiplicavit, & non potius ex

T ]Efl('ng

iF;

nihilo produxit? fcilicet docere nos voluit,

quód, fi ab eo pafci velimus , ;gratiz fua

A i

s

EU

cooperatores e(fe debeamus.

]

lï'

j

dugem

]

lt

"^

At ts

Pars Tertia.

QU l

il r

ERTIUS denique teflis ex veteri tefta- N, VIT.-

N

1

mento eft Naaman Princeps militie Regis 4 Re

ID

P :

; Syriæ.

Hic, cüm effet leprofus, de conft-

t tiqis us

lio ancillz füuz venit;ad Elifeum fervum DEL,

ASDuc Jl

ut ab eo fanaretur.

Sed quid vir fanctus ?

! d qii

Fade , inquit ad Principem Naaman, & /a-

E

vare fepties im. SJordane, C? veciptet Jamita-

Va D

ten cavo tua, atque mundaleris. — Ad hac

verba Naaman vix non indignari cepit, di-

[erner, D

t, eimqn

"

cens

Putabam, quód egredevetur ad me,

L—

j

& ffans invocavet. uomen Domini DEI fui,

f enim v

i

"

--

—

ne orti C

--

t

;

Z

!

€* tangeret mamu fita locum lepre, & cu-

:

varete. Ecprofe&o fi in hac opinione pet-

jlolos, 21

——

duràffet, fanatus non fuiffet, fed quia tan-

s Bo

dem defcendit, & lavit fe fepties in Jordane,

ij m

- juxta verba viri DEI mundatus eft.

am gb

SIMILE omnino quid legimus in novo N.VIII.,

teftamento, fcilicet Chriftas preteriens vidit

n

um D

quendam cccum à nativitate, cümque eum

imin

g

- fanate voluit; exfpuit in terram, fecit lutum

j

ex Íputo ,

& linivit lurum fuper oculos ejus;.

T

ii

j hürdi

uas Siloé, dicens: J/ade, Joan. ».

d

/ & mifit illum àd aq

lava

( (WWP

"n

!

Uu 3

"pg)o(

676

Dom. FT. pof Epzpä

[U5

'irzprz z Natatovía Siloé. | At quare hoc? &n onCeP

non potuiffet ipfe curare? potuiffet fine du-

bio; at de induftria cxcum illum ad aquas

l;gOfiCO' J

ire juffit, ficut Elifeus Principem Naamanem,

ut ex parte fua fanitatis confequenda. causá

n

etiam aliquid facerent, & fuà induftriá gra-

ti& cooperarentur,

" ch[]llm 4

PORRO haec veritas .

fat manifefié patet ;);5, atb

ex verbis Pauli de fe ipfo dicentis: Gratia

éjus, nempe DEI, Zz ze vacua mom fuit; ]il

pj

per hec enim indicare voluit,

Certém

l

uód gratiz

Divinz cooperatus fit.

ultos Ecclefíia

Paulos haberet, fi à multis plenitudo gratie

ynOpü

non projiceretur; fed proh dolor! quo co- jJgmm Q9

piofiüs in nos influit Divina liberalitas, eà

plerumque fterilior eft cordis noftri fenti-

ano lii

s . Cb

cofus ager.

i, 2

Epilogus.

j:

dr, kanim

TAQUE Chariffimi, quando DEUS femem

1.Cot.] l;, I

gratüe fug vobis offert , acczpite illud,

Exordiu

