HJEC veritas ut clarids pateat A. A con-. N. IT -

purerantut i

D

fiderémus vincula zZz£tatzs infpecie, & pre

vinculonmp

reliquis vzzculum Pacis, feu cozcordim di-

r pra

&um, quo fe homines probi interfe & hoc

yualirdo

BE ipfo cum DE

O Pacis Auétore infolubiliter

iim$ ^ conftringunt, Certé hocvinculum fumrné ne-

,ut eeffarium eft ;

precipit enim Chriftus per

qigirum. A

poftolum ,. ut fimus /o//zezti fervare unzta-

EpheC 44 '

Jici

; au[il

z

em Jpiritüs im viuculo Pacis.

Et nunquid :

m UA

]

[

þrhüc

(s

78

Düminica Mi dédoentis.

fi

- hoc vinculum Pacis, vinculum fplendidum

t K

eft, quod unüm quodammodo cum Chriftg

; Yi

i

j

corpus nos efücit? Nunquid hoc vinculum

M !

utile eft, quod quafi invincibiles, & infupe-

u

W !

rabiles nos reddir ?

Quemadmoduüm enim

r/nI

l etu

plura . haftilia conjunéta frangi nequeunt;

«t i

i

que tamen feoríim franguntur facilà, ita dif-

pxo

i

fidentes facilé fuperantur, concordes diffici-

j tl

, n

lius, Denotat nobis hanc . utilitátem Laþz'f

1

!N !

UDW Q d

l'yrrbennus , qui grandis innatat aquis, com«

Tif

nminutus fidit; itaenim & nos concordiáfufti.

at

ii

nemur , difcordia peffum imus.

Afferit hanc

f d

utilitatem Zapzs à Scyro, qui integer flu&uat,

"

ATRU

Cadit comminutus,

Probat hanc utilitatem

j

M

Cytbera, que ameniter fonat, fi Chorda una

s; m

Til

*M;

j, q n

cum altera concordat, ficut enim Chorda Cy-

there, ita corda hominum non bene fonant,

n h: t

nifi concordia fint,

Vultis forfan, ut raliter

st

vinculatos vobis adducam? fiat! AdeftAbra-

st

ham, & Loth; en! hos inter olim propter

it Duntitm t

paícua lisorta erat,' quam Abraham facilé di-

M

remit paucis verbis, dixit enim ad Loth:

ts t o

V. 80

Gene.13.. Qu;d Jurgium fit iutev mos, fratves enim

, N

fuaus.

Certé Loth /rafer non erat Abraha-

MT

"Wi

ln

mi, fed tamen fratrem vocavit, ut amica hac

:r.tmpïtüfn. hi

voce concordiam priftinam reflauraret , re-

flauratam confervaret, & pacis vinculurn con-

UCTS

" m

WH l

fortaret, utpote vinculum u£z/tatzs. Vs igi«

N

Faïkns

turillis! qui nonnunquam ftudió inter ami«

T.

al

cos concordiam, & pacem turbant dicentes

At

|

W

A

)

m

J

in corde fuo : Dzrumpamus viucula eo«

Tuli, GPc.

E

PUICR )

t

M

ALTE-

nVli ]

h

Mventüs

Conceptus [.

79

m

i

ALTERUM non miniüs utile, vinculum N, IIT.

qui hs

t

juftos confiringens, & pios vinculum dz-

&diomis eft. ; Dehociterum clariffimum man-

fiCI

b

l

datum extat; Dicit enim Apoftolus: Super

CIta ho

omnia chavitatem babentes , quod vinculum

/ rangi D

pevfeclionis eff. Ita enim vero quisquis per-

utur ho

fe&tus effe cupit , dZ/zgendo ad perfectionem

s Concordsl

afcendere debet; & quisquis cum DEO for-

VC ia

üter uniri cupit ,. cDarztatzs vinculó utatur,

s aqui:w.

Queriris A. À. quomodo ad DEUM venire

h05 ColOGI

debeatis? audite Auguítinum : Charztas, in- Auguftia.

vimis, - df

uit, via DEI ad bomiues efl , €? via bomi-. dc 3pirit.

yquiged

zis ad DEUM ; Quid ergo defperas Ó pecca-

Fobat Danc v

tor! efto! quódá via virtutisaberraveris, faci-

forat, l t

leiterum redirepoteris; monf(trata enim tibi

u enim u

€ft via cbaritati$, que hominern ad DEUM

y pon xl

ducit, Scriptum eft: univerfa deli&ta operit

PIOV. 1 D

ii charitas, quid ergo defperas? Zzjuffus es?

1l Ms charitatem exhibe,; & operietur injuftitia tua,

m din g fozicida es? charitatem elice, & operiet

Muwni delicta tua. — La/civus , adulter es? ad cha-

g um d) fitatem confuge, & fornicationes, ac adul-

*

atuaoccultabit, Si dubitas? Magdalenarn

a, Jrf ET

of non g

j interroga, cui remiffa funt delicta multa, quo-

[

u

; niam dilexit multüm.

Aut forfan deliéta tua

0C3Viï1 u

plura, & graviora effe putas, quàm ut veniam

m reluti

f

confequi poffint? Falleris Ó peccator! cha-

'

jritas operit deli£ta zzzver/a ; . Nota bene:

ij

TU

operit non a/7u tantüm, fed uzver/a, etiam

m

! il in

illena peccatorum millia; quid folabilius

em t

[

l

| excogitari poteft ? operit non folüm leviora,

j T

yfa, etiam

*& fimpliciter gravia, fed wzzve

enormia

y

[jcf

i

26

Dominica H. Adeentás.

Wm

1

t

enormia, & graviffima peccata , quid ad eri.

genduin in fpe peccatorem efficacius, & f3lu«

.nf H

um

!

tare magis dici poffet? Verum quàm pauci

M

j

"m n

utiliffimo hoc charz?etzs vinculo

ä

e DEO al-

If

st

11

ligant ? Econtra veró, quam multis DEUS

3

fl WG [TU

die

dicere poteft: /7e97/2i jugum sueum , & vip-

IU

f

u [j

Potfet dicere: Fregifti

]emm $

cula tiea. dirupifiz ?

'r',s:'llailf,ïi:?ic-m;

jugum meum ó Chriftiane! qui adbuc Adole.

A'j

m

|

H

fcens in charitate fervebas, pauló poft i5 Ju.

æmwm

venili etate tepuifti / nunc üt vir oimnino lan«

PL

gues. Dirupifli vincula mea Ó Lafcive! qui

lr A'M. ä!:!llo]:&

antea vinculo puri amoris mihi re alligáfti,

u d

nunc veró Venerca conftriétus compede impu-

s d

dice Veneris mancipiuin es; Sed edie; cur

eliünicoi

adeó mutatus es ? nunquid jugum meum fua-

sQrQn4m Yi

veeít? nunquid vinculàmealeviora & utilio«

anqeidn

tafunt, quàm vincula zzguztatzs ? Sunt enim-

DN

veró leviora chariffimi ! fünt jucunda, fed

1 Mu t

infani homines hanc jucunditatem non agnos

B

tb a

Ícunt,

^ n t

N. IV.

SUN'T deniqne alia adhuc viricula, qua

tétio u

uftos non ozerazt, fed orzant , fcilicet vin-

m

cula zrbulatiomis; hec enim , quamvis vi-

IW*X: dt L

deantur ferrea, revera funt. auvea.

Edicite

V [

enim nunquid aurea. funt vincula, que à fer:

"t lirim

yea fervicate ad éureaz libertatem ,. fcilicet

Vg f

filiorum DEI reducunt ? & hac funt Vincula

A&or. 14- gdver/ftatum ; Scriptum enimeft: Per mul-

NT

IN

| tas tribulationes oportet zos intrave in Re-

li

"n

guum DEI, Nunquid Vincula aurea funt,

]'" J Inm

L

.quz hominem nonlxzdunt, & debilitant, fed

Vil

Wi

fanitatem omni auró pretiofiorem afferunt? &

It

haec

L

thl

a Co

*

Ale,

Conceptus f.

81

PCCC&'.&', Q

i| hec funt vincula ribu/atiomtm; qu

emade '

Ms

CL

mocüm enim phreneticus ligari folet, ut fa-

D

i netur, ira DEUS homini non nunquam affli--

i

TWüy Giones fubmittit, ut egrotansillius anima fa-

(Ummis! netur, fanata confortetur, & confortata for-

Q titer refiftat.

Nunquid demum Vincula aurea

lt funt, qua& hominem veré beatum faciunt?. &

t qiahy hac'funt vincula afffi&fionmum ; ^ Beatus enim

Tob, (5*0

5 puliy; quz corvzpitur d Dosnzuo.

Infuper vincula

tltirug ger/everantze non tam utilia quàm neceffaria

ueü[i; piis, & probis funt! guz aute; perfeverave-

Matth. 19:

r ml d 22 usque 22 f gem , bic falvus erit. lllude-

lhson tür iHe, qui cepit edificare, & non potuit Luc. 14.

15; &ij Confumare; irridebitur ille indignus bravió,

ul n qui currere in ftadio incepit, fed non compre- r. Cor, »

nelagi Bendit; neque coronam viræacceptabun;,qui Apoc. 3.

eles non fünt usque ad mortem.

Autat d w

.

Denique

inter Vincula Zufforum etiam Vincula Ae/i-

fünt j

um i&

2052$ numerari debent, pia fcilicet propo-

1ta, & vota, quibus fe Juftus in via perfe-

dhot virc

ionis fpeciali modo fponte fua DEO :lligat;

.

i

,H

Sic tria vota Religiofa funt vinculum, vel po-

.orïgant, l

us funiculus triplex, de quo fcriptum eft, -

: enm, Qu

)

funt uf

quod difficilá rumpatur,

De his vinculatis Eccl.4. |

D

l

dicitRexRegum: Sujiciam vos fceptro meo, Job. 15.

pvinclt; Q"f

!

n

.€? inducam vos in. Vinculis Federis.

Edi-

)]

Jibertatet:

|

^

!

,cite jam A. A, nunquid memorata ha£tenus

& hactt

J

1

]

, Vincula Paczs, Z/moris , "4dverfitatis , Per-

| CIlimc :

i

,

l

Jeveranutie , & A'eligionis Vincula funt fum-

qu iif

J

me utz/tatis, ac maximz jucunditatis , quae

Vipcul £

J

]

l

j

non efferunt libertatem, fed afferugt? que

[ &dcll

, non ozeragt, fed organt? 'Si veró talia funt

!l

eur

Wi

gren d

;1

í

'

£. Dorg, Diura, Cogc.P.H, . .F

/

^

»

(

pl

5

Do;m'm'm H. dventás.

j 007

[j

cur illa non eligitis? cur per illa DEO vosnon

f

j

jl

alligatis ? imó cur vincula zzzquitatzs non

!

ngg[ g

li

effringitis ? aft effringetis, fpero, fi iniqui-

i

"Ll

tatem cognofcetis mox exfplicandam.

g g

"

um

j

hu

)s Pal

Pars Secunda.

d

N. V.

MU

N NUNQUAM vidiftis, vel narrari fal.

A

a 10

^

tem audiviflis A. A. quód aves prada-

mMUTSS

les, ne furfumavolent, vinculis ad perticam

ss p

affigi foleant? hoc faltem fcietis, quód illi, qui

peregrinos furantur canes, eos funibus, aut ca-

jrin ts

|

tenis, & in via, & domi alligare confueverint

j hn

1

givinlat! (

non alium in finem, quàm ne ad Dominum

islirtum, Y

fuumredeant? Auditejam: Diabolus fur eft

infidians hominibus; quos per peccatum fu-

n aidtrenr

s dul n

ratur, & quafi fuos facit; Jam veró nil ma-

gis timet ftygius hic animarum predator,

b d

quàm ne predam fuam ruríus perdat, &

r d

ne peccator ex caffibus fuis auffugiat; quare

t animn y

captis per peccatum: hominibus vincula va-

t jl

ria injicere folet ; fed non alia nifi vincula

tfb

iniquitatzs.

Inter hec non leve vinculum,

L'x.

LUï.iVincu'xum,

1

quo peccatoresligat diabolus, vinculum cufz-

f tüomninmj

ditatis, & avaritie eft.

Quemadmodum

V, Bw

urfus ligatur ad ftipitem, velad truncum fer-

at (

vandum, quiviciffim à trunco ligatus ipfemet

Vi

cuíloditur, & firmiter fervatur, ita feré dia-

MCN

bolus urfos, id eft, divites groffa pelle bo-

norum temporalium circumdatos folet per

ädmlï,nu

lt

AUyey

catenam 2vaY22ie ad divitias fuas tam for-

fervent;

i

Ura!]

titer alligarc, ut hi non 'tamï acriter

& cu-

Mi

]

Mdvmtüf.

Conceptus T.

83

tper

& cuftódiant divitias ,

hQu iniquitmh

quam ab illis fer-

ventur , & vinculati teneantur in'flygia

t b t

fervitute.

TM

Ligat nimirum diabolus avaris

edes affe&tionum , ne poffint recedere; li-

gatZ/a7us , ne€ pauperibus poffint quid porri-

unda

gere ; imó ficut Samom trecentas vulpes

ilifi, vehm

accenfas ad fegetes Philiftiim comburendas

emifit, ita ille avaros ( ad omnes dolos vul-

À um

pium more pronos) accendit cupidirate pof-

t, vinodisi

fidendi plura, & fic accenfi fegetes Philiftiim,

em(itts i

nimirum fuübftantias pauperum. vaftare to-

ts eor n

]

támque Patriam ufurís , & exactionibüs dif-

omidligare r

i

---

j

fipare folent, Jam veró quo tandem deve-

Genef.15.

TLT

niunt avaritià vinculati? quó? quó devene-

jtejm: Dd

runt paftores Abrahami, & Loth fcilicet in li-

, quo p

tes, &rixas; quó devenerunt Sodomite om- Gencf19.

ni bonorum abundantiá re

hait; J

leti;, nempe in

jt Animim j

graviffima peccata, in idolo

j

atrias, &.prodi-

um rüris

tiones; quó devenit Judas dicens: Quzd vul- M*'th-?f-

zis mibi dave? nimirum predatori ftygio in

ye fs uf

honinis v

pradam cederit, juxtaillud: Ve! qui preda-

ris, nonne & ipfe predaber

is?

ed non du t

hec non ln

ALTERUM Vinculum;q

catores tenet, eft omnium fortiíffimum fcilicet

uo diabolus pec- N VI,

dabolus t

vinculum cavzzs.

Hoc vinculó ligatum vide-

re, vel potius irridere fi cupitis, Saz/onen

(up VCI : M

adduco; Samfonem illum fortiffimum, qui A-

r lig?füfï

felli mandibulá cataphractorum cervices con-

!

grerratih

;

fringens docuit, nullum vile telum effe in manu

! (ivite

gro ]

|

i

virili; Qui urbis compagibüsfelici nifu revul-

mmáttt

lj

Tun

D

sis portarum /ores foras portavit; quiomnium

| diritió

us

lamentum erat ; fortiffi«

"

Phihüæorum terricu

yn m

l

F z

mum

(«

$4

Don)irzim IH, Adventíás,

i

l s

mum inquam hunc Sam/onem oculis veftris ex-

jj

Ridete! ridete! en! fortiffimus hic

;4iaa

" d

pono.

;

i*

Heros ligari fe patitur, quid vilius? & qui-

)u

l

dem á femina, quid abjectius? Vinculó car-

g

t

J '9

D

nis captivatus eft, & hoc vinculum effringe-

re nequit; quid propudiofius ? ridete! ridete!

r

]

ia j

virum effezminatum, Heroem captivum , &

j

.11

lii

[

'

excacatum,

Proh

udor! ficcine fazam

[

g, Ürat

tuam zz/amavunt ibidines ? Siccine à /upa fter-

p ts

neris! qui ftravifti Leozes? (iccineancz/Javis

nl at

l

Samfon, qui priüs domzzatus es univerfis Phi-

T

j

l

m n t

liftzis? ubi robur tuum ? ubi fortitudo tua?

"d i

ubi oculi tui ?- - Ilufum fatiseft; fortitudi-

um gec:atori

nem illi abftulit Dalila imbecillis, oculósque

dul r

in illius fronte perdidit Samfon, in hoc unico

fclix, quód miferiam fuam non viderit , imó

u Bo guän

.I

1

n d

in hoc infeliciffimus, quód czcus fuam pri-

l

L

ll

",

n g

j

mum 2vzderzt infelicitatem ; illufum inquam

1

;

fatis eft, aut fi illudere vultis A. A, vobismet

fudlia

m

rï.i

Viws, d

ipfis illudite.

O quàm multi Samfones funt

iz::rmdagrm

vinculó carnis ligati , delicifs carnis capti, vo-

"pR

luptatibüs carnis exceecati ?^ O quàm multi

etdshfe

cum Samfone voluptatibus infirmantur, à ce-

ca Cupidine excoecantur , in manus Philiftiim,

w Mfg

nempehoftium infernorum traduntuür, carceri

"004

"Tartareo mancipantur, & fic eternum pe-

Vl G

reunt? Nun

, Pt

cavnis eít?

quid for.tifïïmum hoc vinculum

R n

N.VII.

ITA ENIM veró eft vinculum tam forte,

'Jlknmniguz'ta

ut bovem ducere valeat; fcriptum enim eftde

Prov. 7*

mala muliere, & juvene fatuo, quód eam fe-

I

5bl

vt

w

N

l

"

quitur, 243//20$ du&tus ad vi&timam, & nefcir,

W

/

quó

"r

4dwntüs. '

M n

Conceptus 1. :

u

quód ad vincula ftultustrahatur, Porro prz-

Quá vl 1

ter hzcalia adhuc & multavincula funt, quibüs

(ts? Yag

doemon ad captandos peccatores utitur. . Uti-

CVitcuhn

tur vinculó acedzz , & fic pigros, & otio

ht? ridsd

deditos ad omne opus benum immobiles sede

TOR Captinr

dit, in quos fententia jam lata eft: Lzgozis Mattl.as;

or! ficcme |

mauibus , €? pedibus ejus mittite eum zn te«

nebras exterzores.

s conedg

Utitur vinculó ceczzatzs,

? (iconen

& peccatores ita excoecat , ut toti obílinati é

WtU s

male confuetudinis carcere exire nequeant,

donec tandem in inferni barathrum coci

! wilorttd

ruant, Utitur denique vinculó zaciturzitatis,

un lisel; à

"TO

quo verecundam peccatoris linguam ita ligat,

itSunfon, i

ut in confeffionali perpetrata non poffit expo-

nere é6rimina.

[gam non vt

Heu! quim fatalehoc vincu-

lum eft ? Scriptum eft de muto: So/utuz eff Matciz, -

quid eari

vinculum lingue ejus, €? loguebatur vetfà ; v. sg.

grem ; ln

l

.x:.

Multi in Confeffionali loquaces funt ad confi-

vulus4. À vt

mull Sunl

l

J

i

ä '

tendas imperfeCtiones , & minora peccarilla,

!

fed muti ad exponenda graviora;& enormia cri-

Jicis n

l

M

mina, Verüm faxit DEUS! ut vinculum £acz-

J

J

a? 04

Luv11t4215 verecundis hifce linguis folvatur, ut

I

;

bus nfrmat

"

l

,l

loquantur re&2 ; Re&fé inquam, nimirüm ex-

r, inmatist

ponenda ozzzi2 , &levia, & graviora pecca-

m radunt

ta; Áe&é: exponendo circumftantias pecca-

g fc t

torum fDeczem mutantes: Aecfó : dicendo u-

7HeYUIH peccatorum precipué gravium,

Et

;iülmum ho u

hzc funt ferrea iniguit(ztis vincula.

"

L

u

TU

Epilogus.

1

yripun

5

UID fupereft? nihil aliud, quàm ut hzc

e us q

j

Q

vincula iniquitaus rumpatis, antequam

ia

j

—

"

!

F3

vinculó

CoW

l Cü

$6

Domznica IH. Advoentás.

p

qu

y

j

vinculó Divinz fententie infernali carceri alli-

!Wbo,

"d

gemini; exclamate ergo corde, & ore: , D;-

quy

i iik

vumpaums vincula eorum, fcilicet diabolorum,

t iM

fni !

quibus nos captivos tenent; felices illi funt,

j V

"

n

qui dicere poffunt: Lazueus coztrztus ef?, €P

us

2205 liberati fumus.

ulIUsv

W

1 ii uj

)

ii*

E

-. Conceptus Secundus.

V

f d

[

[*

.

"u

Biblico-Scripturifticus.

E.

:-

mi

jl

g, li t

ii

T H.E-M.A.

kaletinttm

'Jöannes in vinculis. 4AWMattb, rr.

gt i

umortrt, X

De patientia £9 vveritate.

u dcgr:pil

Svnopfis.

st J !

du i

Jacob olim fratris fui Efavi manus

zd qit!

hifpida pelle fimulans à Patre benedi-

h

'

]

qunonit|

ii

D

&ionemimpetravit, Ita, qui vocem

!

i

m ;

Chrifti imitatur, quidquid à Patre

:

[1 7N

tl

ccelefti petet, certó certiüs impetra-

bit; Voxautem Chrifti vox 7oannaA

"t al q

P'trum b

eft, nimirum r. Vox/acita, 2. Vox

alta.

U rimriin

Ésordium.

Wi )

T

D

l

l

C

[

)

y

CCINE Concionismez hodiernz finis, &

1 Al 10

(ïtþijis?

SI

meta eft, ur vos omnes, quotquot ade-

! qul? f

Pl (hr

Qis ; omni, qua polleo , facundiá a

ddolos, &

W

7üamm l

fraudes

N

At

Conceptus IT.

$7

infernaïicarccrli

fraudes excitem ?. Ita eft A. A. non tantum

CQr 5 &Oïe;i

vos excitabo , fed & Magiftrum agam, vos-

Vl

que in(Iruam , qua rarione dolum prefixum

At5 feloi

exetceie , & in aCtum deducere valeatis ; ne*

A5 Cofrig

que dulito, quin fumma animi, & aurium

attentione doCtrinam meam morigeri difcipuli

percepuri fitis; dolus enim, quem docebo,

nullalege prohibitus, fed pius ac falutaris,

Secimdw

ac ver? dignus eít, ut ab omni Chriítiano

purilic

exerceatur. — Scriptum eft, quód olim Jacob

manu: fuas hifpida pelle veftitas Ifaaco Patri

MA

porrezerit, hácque fraude Efavum fratrem

reprz'entans bendi&tionem paternam, & cum

UT

hac jus primogeniturz impetraverit; Licét

enim vocem agnoverit, non tamen manum

T

diftinguere poterat decrepitus Pater dicens:

opfi

Fox suidem vox Sfacob , manus autem fun

i Gencflz'z:

Efau, En! Protoypon doli! faciamus E&y- v. 2:.

3 Bf

pon. : Certum eft, quód PPater coleftis illi

s a at

nihil deneget, qui nomine Filii fuiab eo quid

petit, Chrifto ipfo dicente: $7 guzd petzeri- Joan, 16.

j

r, o qi

£is Paiem ia nomine meo, dabit vobis.

jam v. 15

aiqui i

veró f omnia impetratille, qui folo Chrifti

( certisit

s201im áPatre coleíti quid petet, quid il-

lum impetraturum putatis, qui ipfa Chrifti

sritivor

Fce Eatrem. Cocleftem rogitat, & fic quo-

oxtitih "

dammoedo Chriftum imitatur? Nunquid cer-

t cerüds exaudietur ? Sed inquins: éítne

dolus hic pius poffibilis? an ergo non impli-

U.

M

catvoc: Chriftiloqui? nonimplicat A. A. nó-

ftis utique, quód Chriftus fit PerPuz Patris?

uEO

l

nóftis, quód J'oaznes in F'inculis hujus Pevbz

anöy (

j

4

0x

fiindi

hi

(sf A

$9

Domintca H. 4dventits.

qu

EI

fs

j

jl

Fox (it juxtaillud: Zox Clamaztis ig cefer-

jb

f0? itaque Vox Joannea quodammodo Vox

(Ul

g

lv

j

Chrifli eft, ftatuitur igitur

nl

t

i

g

,

g

Propofitio. :

H

03

^il llJLH

u.'J

UI ocem S'oautieam imitatur sloquitur

,

, m

quodammodo /7^oce Chrifti, &fic quid-

r onnt Ü

quid petit 4 Patre ccelefli,

facilé ilypetraæ;

g;;;!ifmcrat,mcmin

Fox autem Joanuea eft,

j

j

Divifio.

!

VLLAerms

Y. Vox tacite,

uv

JI. Vox alta.

AAtrxendite !

m a

Fitust DOIUCIUBT

& 4 COS jOAUA

Pars Prima.

d [ozaes

N. I.

TANE VOX Jhannea V ox tacita erai? quo-

vt i

I

modo ergo tacendo Joannestam falutarem

ao at

fibi, tam gratam DEO eloquentiam ottinuit?

tin. fnmert

Quid dubitatis Chariffimi? eó ipfo Joannes

t inenm

vox Chrifüi erat, quia vox tacita era , du«

t ure

biümque eft,an eloquentior fuerit tacerdo, aut

Mu

loquendo? Repeto, qüe dixi; Joàmes vox

"arány v

clamantis non vocaretur, nifi vox t:cita fci«

licet vox patzens fuiflet.

at m

Scriptum et, quód

Chriftus omniatormenta fine omni querela, &

fslz;mät'.icis Nf

Il-

D

M Y

contrádictione patientiffime toleraverit.

l

luferunt illi Judzi , quid refpondit ad has

; ATU

lts

ilufiones? ///e auzezz tacebat, Blaiphema-

M

verunt nomen ejus fanQdum ; quid repofuit

hm

ad has blafphemias ? //Je autem tacelat.

Sputa, & lapides in Illum projecerunt, tor-

l

m

"

4

|

|

H

lw

mentis

]

"us

m

|

H

va?!tüs.

" Conceptus IH.

89

Ciammitis,'

L

Ü

Q AT

p—

mentis graviffimis Eum cruciaverunt, cruci

[

Cin;:

affixerunt? quid dixitad hec enormia Judzo-

rum facinora? - ///e autem tacebat ; nimirum

i

tj

Jficut ovis ad occiffonem du&fus . — Quemad-

modüm erge Chriftus Zaecz£a voce, Ícilicet

niti j

patieut? animó toleravit illufiones, blafphe-

"»ri ia &fltï

mias, fupplicia, mortem ipfam , ita Joannes

y lt inPr

in omnibus, & per omnia tanquam Chrifti

. Pracurfor pazzens erat, meruítque vocari vox

clamantis.

)

No IIO

CERTE NULLA ærun;na, nulla perfecu-

tio, nec verba, nec verbera, nec minz, nec

u

fupplicia , imó nec mors ipfa Joannem ad im-

patientiam movere potuerunt, ita Joannes vox

j

lacita erat, ita mens Joannis mens patzezs

Vottittett Cer

fui, — Abdu&us eft Joannes Regis juffu in car-

j

em, & quidem innocentiffimus ; quid

innestam [

dixit ad injuftum hoc mandatum? an lamenta

imamtt edidit? nec ullum, Anquerelas in Regem mo-

eihy vit? nullas. An forfancontra DEI providen-

u vo', tiam murmuravit? nequaqvam, fed tanquam

lii Precurfor Chriftizacelaz. Onerabatur Joan-

ix; u nes 1n carcere graviffimis vinculis; vincula

nifi vox tt

manus illius innocentes ftringebant; vincula

Ceriptum &

pedes Ejus Evangelicis Miffionibus feffos te-

ncomnique

.mebant; quomodo autem vinculorum onus,

J

j rolarztt

& carceris fqualoremtoleravit Joannes? quid

—

quaritis? ///e autep tacebat ,. & vincula fer-

gtl

|

tïx

rea pluris eflimavit, quàm alii aureas torques,

v Bla

|

|

j

Denique Joannes ad mortem damnabatur,

yn; QU

D

!

quomodo .quefo tunc fententíam mortis

m

i qu

,'Ea,-audivi,t? i&um exc

epit ? nunquid revocavit

"

Fs

diQa?

L

u !

90

Dominica I ddventás.

[

n

di&ta? nil minus; Z/Je autem tacebat , & pa- ?

Ü

jii

tientiffimé Carnificis idum fuftinuit.

T

ï

Quid.

st

n

cogitatis A. A?

nunquid vox Joannza vox

!

!

*m«c !

f

»a] Jm

facita erat, & patiens ?

J

Ü l

N. III.

QUI IGITUR vocem

Chrifli imitari et

,

(f

pit, vocezacztaloquatur, necefle eft. Sci-

"i

!

lj

[Pccmu'qa 1

licet patientia veri Chriftiani qualitas eft Ca-

ra&eriflica. Nimirum Chriftus tanquam Chri-

( dpmcnun

du ïü[P

idtsd

ftianorum caput femper patiens fuit, & amo-

re membrorum extrema paffus eít; igitur

A

T

ss EOrtt

W

Chriítianos tanquam membra Chrifti etiam in

EY

omni affli£tionum genere patientes effe opor-

tet, nifi á capite fuo avelli, & feparari velint,

-;gaUEUM: qi

"

Cavete itaque Chariffimi! ne patientia veftra

Ml[hiz Abi

* Cer. €. lenrium rumpat, fcriptum enim eft : In omnie-

v dlurt

bus exbibeamus nosmet ipfos ficut DEImim-

daen lo

Gene:22. ?rog z smulta patientia. 'lalem feexhibuit

gnpun

1

Ifaac, qui dum Pater eum immolare voluit,

i

Sitqu

Gene37. gbedienter fecutus eft. — Talem fe exhibuit

& 45.

& Ü

T?.

Jofeph, qui facinus, quod in eum commi-

dmdtemden

[

NT

ferant fratres fui, &t patienter tulit, & cle-

l

4

]

M fplï fa

rReg.24, menter indulfit. — Talem fe exhibuit David,

jy

f;)"

E

;

:..

i

qui perfecutiones multas, & graves maximá

Aetnwr

m

patientià tulit; Potuiffet enim fapius occide-

M

TOj v

re perfecurorem fuum Saulem , fed noluft.

DW n

Ut filentió prateream plurimos alios,inipfum

patientiz fpeculum infpicere vos jubeo, fcili-

Vi i

1

cet patientiffimum DEI Servum Job. Hic

perdidit omnia bona fua, fcilicer predia, do-

mos, agros, oves, & boves, & quà patien-

tiá? maxima.

Perdidit non folüm fua, fed

tf

l

|

r

etiam fuos nempe liberos fuos, & qui patien-

DO a

tid :

i

—X

i L

Hit

Conäeþtz;s 1.

9r

It

É

' inuitu

! £jà?

fumma. Denique non folum fua & fuos,

|

( Jitrgns

fed fe ipfum pene perdidit totus exulcera-

tus, & qua patientià? mirà, flupendá, He-

il ii

'roicá; Tacuit enim femper, imó non tacuit,

fed mente, & lingua exclamavit: Szt pomen

Celie f

Dotnuini benediclum. | Verüm non amplius Jo-

Tuslia d

bum patientie fpeculum , fed vosmet ipfos

ranquamdï

nunc afpicite, ad przterita refpicite, & con-

sfut, &

'

fcientiam veftram infpicite, & dicite, quàm pa-

s d i

tientes fueritis in tolerandis calamitatibus?

chriftietir

unquid magnos, & Chriftianó indignos cla-

wsdtt r ores eriam in levibus adverfitatibus fepe

tgi ! (eoins contra DEUM , ejásque providentiam

ii impatientes edidiftis ? Abfit, ut pofthac ad

and: 1 :»far canis Lunam allatretis, & DEO omnia

ijaiD! bene, & ad utilitatem hominum gubernanti

Titn*9 obloquamini; magnum enim malum eft non

immu * goffe ferre malum, — Si itaque DEUM amatis,

L.Cer.1$t

Mmtt! pauentes eftote; Charitas enim patieus eff.

ia Silaboratis, & multis miferiis immerfi eftis,

al* patientes in DEUM fperate, fcriptum enim

t 7e,

koiuU eft: Ex/pega Domimum; €v liberabi

( Paucis: Si à Patre Divinoomnem Benedi

étio- Prov. £e.

ünigi! nem impetrare cupitis, vocem Chrifti imite-

N

jm, L mini, nempe voce Joannza faczta, & patzen-

'

Eccl. 3.

ii ££ utamini ;

F enim bis , qui perdidevunt

d ütþz'zgentinm !

vervürt

»

j

clierpr

^

:

Pars Secunda.

Vens

ilini^ (CyUEMADMODUM autem Vox Joannza N, I

V'.

VOX £Gcitg erat, ita pariter Vox a/fa

fuit 3

(

Dominica H. Adventás.

92

"m

quamü

j

'fuit; aJta, inquam, quàd vel maximé ex eo pa.

l

Ui vf[.'[ä[f

tet, quia non eft appellatus vox /ogueztzs, fed ;; !

clamantis. Etprofe&tó fi quis alius, Joannes , gl

"

altiffimà clamavit; Predicator etenim era

j

P

laiz f8.

t »5 qU

1

cui dicitur : Clema , me ceffés , quaft tu

^

D

exalta vocem tuam.

ja » " WW ', f

"lta voce clamabat n

j

i

Joannes in deferto , ubi ad Annum usque ;

y

( v

etatis trigefimum Evangelium predicavit

*

N UL

"dlta voce clamavit, dum Precurfor Chri

i D

"

RA

n lmö Uon l

preibat ente faciem JDomim: , pavave vias

ii I

€jus. . AÍta voce clamavit, dum Adventum

mr Cum

Domini annunciavit magnó zeló, majori pa-

£, llop

nitentie fructu, — Verüm altiori nunquam vo«

4 Ws

ce locutus eft, quàm dum ex eremo redux

Jost. 14. i aula Herodi

ana clamavit :

Non licet tibi

i, ii

V. 4

a DEU

,

ducere uxovem fratristui. Ceriéitaclamane

do, & veritatem Regi dicendo Joannes ca-

a, |

put, & cum capite vocem perdidit; Rex

àltlr! m

enim veritatis fono per totam aulam refo-

itt, in)

nante commotus vatem veridicum decollari

lj Qïiguum hi

juffit.

g, n

N.V

NON requiro 4 vobis Chariffimi! ut vocem

"w $

oanneam imitemini predicandoEvangelium,

:e:'ä:ïi&um ]

inftruendo populum, fecedendo in defertum,

«:z:ä:pt, ld ne

hoc inquam à vobis non requiro, fed moneo,

;:»;;.&rvanmm (

ut in omnibus, & per omnia ad exemplum

Ht

jJoannis a/fa;u veritatis vocem /oquamini,

:'30?pïübr19, &

pyæcipuö tunc, cüm veritatem dicendo pro-

ximus a

:.M N

dificari, impius converti, & pecca-

if

N Gnqnwr

Jozn. 14. tum impediri poteft. — Ego fum via, veritas,

N

M*mam

€? vita, inquit Chriftus, & quid fequitur?

E

nf[

. hoc fequitur, quàd ille, qui veritatem loqui-

l f j

tur

9 g

n

Conceptus 1.

93

Witien tir, Chrifi voce loquatur.

Hoc fequitur,

Wi euód ille qui veritatem diligit, Chriftum

;msa lUS, ]Oür;- dl'll gät.

Hoc fequitur, quód ille, qui in

Wüm.via veritatis ambulat; viamrad viram teneat,

E

" u Entellexiftis hec A. A? Scriptum eft: 77zrj. Píat. 3e

I Wiis fatens requivit Domizus , €? veri adovatoreg f9« 4

( Ammy adora?ugt Patrem im fpiritu, €? veritate.

lm i Credite mihi Chariffimi! vox veritatis vox

reutlr( a/£a eft, nubes penetrans, & omne DEI au-

; j xilium impetrans; imó non mihi , fed Divo

àm 4dy Bernardo credite dicenti: Veritas folaliberat,

i, mjrfola falvat, folalava.. Cüm e

rgo vox veri«

i

Wmnyar fatis VOX Chrifli eft, Illo ipfo dicente: Szt

aummiyerzio veffer eff , e/0 , nom , mon, - - - &m

n gt

uod bis abuudantius eff , 4 1240 efl ; necef-

í

i, Coctult

arió fequitur, quód DEUS nonalium, quàm

íctnd ]er'ritatis fermonem audiat, & exaudiar.

mp SUNT proh dolor! moderno tempore N. VI,

oj quam plurimi homines, imó quàm plurimi

lum dj Chriftiani, qui ob exiguum lucrum altam ve-

ritatis vocem horrent, & monítrofa mendacia

atfimi! uY

tture parturiunt.

Sunt, qui com-

;fa!l;ci gu

CA

jj miffum aliquod deli&tum alta veritatis voce

excufare non audent, fed mendació tanquam

jedo n

uiro, fednt

£ygis annulo obfervantium oculis fe fubdu-

ï;cunt.

]

Sunt, quiin conventiculisaltam verita-

n d tj

]i

tis vocem pro opprobrio, & notainfcitiz re-

C qul

p dendo

|

putant ,

.

& ideo mendaciis jocofis delectare,

"h

fümque movere conantur; fed hi, & plu-

Vmi; &P

j s

res alii audiant doGtrinam Au

f

guftini dicentis :

u

'

Ü

[^)

Super Pf,.

/

& hcet mentiri, mec pro falute eterma,

155

quld ieqülï

J

j

Bec prototo muudo. "V& preguautibus! qui

rerltateml

q0iicé-

i

g

94

Dominica II. Adventís.

al

conceperunzt verbum verum in corde fuo: & CUHC

illud non parzuzt, fed monftrofum menda.

M

cium ejiciunt oZ/Zetrzcantefalfiate! V2 men.

)

j

j

Pfalm. j.

Y. II

dacibus ! fepulcbrum patens eff eutiur eorum;

j

mendacium enimquafi janitor ad labiaillorum

excubat, ut veritas non exeat, fed in corde

computrefcat.

Itaque Chariffimi! femper !

j

hÀ

l

pofthac veritatem dicite corde; ore, & ope- 1 0

re, ut nimirum veraà fint, qua cogitatis;

vera, qua dicitis; vera, quz agitis,.

ai j

m

Epilogus.

AUCIS : utá DEO Patre benigniter au /!llil!

p

diamini, & exaudiamini, pió doló vocem t U

Chrifti imitemini; hec autem non eft aliajy

QUs

quàm vox Joannza, fcilicet vox £aczta pa-

nutdita

Zentie, & vox alta veritatis.

De prima'

fndil

voce Poéta canit : Optima vincendi norma*

eft patientia, vincit, qui patitur; Si visil, QUl

vincere, difce pati.

De altera voce fcri- ttet f 1

Super ommia vincit veritas.

i;-Erdo 3: Ptum e& .

.XEn! bina hominis Chriíliani viCtoria

"

confiftit in patzeztia; & veri-

: tatec.

- Dl

OT Ó

]

ï."sütfmc) Qu

ExES

396

9d

ïïïï

;

N

A

AA

|

1 !

j m

i i

2

l n hüd

K

Con-

D

j mlgm

!

'Advmtäs.

-R2 ( ) Bfb

2$

BU rl |

UM

. Conceptus Tertius

um

Hf

Symbolico-Allegoricus.

Iitorad

1 eYet, f

THEM A.

1 afllfrlm'[!; !f

Quid exiftis in defertum videre? arun-

torde, ts

Dh quég

dinem ventó agitatam? AMat£f., Tb

; QUi agitis.

De mundi fallacia €&$9 "uanitate.

j

Synopfis.

hus Reginamundiingentifamulorum,

Wnuiminiftrorum, & vafallorum numeró

AUE D0D

:eloriatur, quibus omnibus aut ho-

[cet vox duti

l

nores, autdivitias, aut denique vo-

v D

J

m vincendit

luptates ftipendii locó difpenfat. .Sed

i i, O enditur , quöd mundus , -& om-

xide m nia mundana.

j

fint 1. Arundq fallax,

u 01!2, & inanis.

rf

jnti, V

Exordiüm. ;

ia

Bmutefce Roma! & tuos ja&ar& trium;

Ó

phos define, quos in honorem Victo-

fum tuorum usque ad artis, & naturz ftupo-

"

rem exornáfti ; obmutefce inquam, & trium-

b

phales currus tuos invito filentio involve;

Triumphus enim hodie ágitur fplendore ma-

gnificenriffinus ; magniüccn;iä fplendidiffz-

(

mus ;

[

p

96

Dokzïäim Il Adventás.

em[mh

u

mus; triumphus ad invidiam Cefarum, ad

1]

(yn

! M

ruborem Regum, àd ftuporem Principum,

vkrv

' 4

rb

& omnium orbis Magnatum.

Stupete À. A,

jl

jl

& attonitis oculis triumphum hunc fpe&late,

l

(

Videte, videte generofum equum , in equo

f

ri

fplendidé veftitum genium, in genii dextera

1

qü?fa l

'

lsls

magnum Vexillum infignitum duabus litte«

ris R. & M.

ii

Videte,. videte ingentem fa-

tellitum turmam funibüs, catenfs, retibüs

::f:.::em. («rim d

armatam: Poftturmam hanc fpe&ate currum

i rcrimcm. *

jmin i

primum, in curru tenerrimum Juvenem , ri-

dente vultu blandulum, armata tamen fagit«

igoic R

i dulur

tis manu formidandum , quod autem bene

7 Ms i

advertendum, in vertice currüs hec legitur

Epigraphe: u/gero fuaviter.

Videte, vie

aud amatort

dete poft currum hunc vin&tos, & viétos ca-

p f

tend aured Cefares multos. Reges plures,

ETA

Principes plurimos, Nobiles, & Ignobiles

1 Juvmis,

pene innumeros, quibuscum perfonz etiam

p m

facre vinculate incedunt.

Videte, videte

idpins

currum fecundum, in curru fedentem Vena-

lr dl

torem Maurum, qui dexterà rete venatorium

RLT

tener cum infcriptione: Paacz evadugt ; hunc

! ml

currum fequitur iterum iunumera feré Vena-

torum turba inter terribiles canum latratus,

"t tü! "

"t r

Denique videte, videre currum tertium ar-

"

i

E

t

]

TTT

gentó fplendidum, auró rurilum, pretiofiffi-

£

!

l

£

mis accenfum lapillis , omníque excogitabi-

—

—

—

tiliy.

Et en!

hoc in curru

:

|

—

tsf

li pompa fuperbum.

z

A

quafiin throno Regina quedam potentiffima

A m

£E

rn;:-

refidet, ^ Accedite propius A. A. & fpe£tate,

&T

p—

quàm bencfica manu argentum , & aurum

I

m

difpen-

UP

Til

|

Dtm

Ml

M

hn

. Conceptus l[[ |

97 |

(iam (s

flïum,,r

difpenfet, gemmas, & lapides pretiofiffimos

, G

rojiciat , Sceptra & Coronas, Infulas & jje-

dos elargiatur,

Certé fervos innumeros fizc

du hunc[gä.

Regina fuftentat nil aliud exigens, quàm obe-

" 6quun:

dientam, & homagium. Qu vobis mens

m) in Ptj

.A? Eja inquitis ,. preftemus & nos ho«

nitum duj

magium! felices illos, qui tanta fub Domina

NVIdcæ Il

recipué fervezs hifce cemporibus auream vi-

, Qs

vunt ferviturem.

Verüm exfpeCtate parum,

anc d

& Evangelicam veritatem percipite

[L]

LJ

uid

um Vr

exifHis ia defertum videre? arundinem ventá

Attmata al

agitatam ? . Wegina hec Regina Mundi eft,

; Qu autea

id quod vexillum duabus litteris R. & M. fat

t curis hr

claré denotat.

Sedens 27 eguo genius indi-

t Vidat

