PORRO exempla recenfe

re iu&at, quæ

zcrymimm m

g,«mmp

lum popu

probant, quód (uperiorum exempla trahant,

n Con

| & quidem ad bonum, fi bona funt.

'Perci«

i

gt

lum pui

pite primüm profana & militaria; dein facra,

[

J

4j um

Curt. l. $. Alexander Macedonum Rex4 cüm interio-

!

!

l D

a

de gel-. vem Perfidis Regionem penetraffet, venit ad

Alex.

iter perpetmuis obfirum. nivibüs. 4Quid fecit

y, i o

nvie

hicRex? certé folitudines i

i dererrebarr LUa

militum animos, quin & pedes detinebant? Atj purim

ftupete ! Rex ipfe equo diffiliit, pe

dc'sque per mhundöcon&zt, q

nivem & concretam glaciem quafi reptans monmfubditosdi

ingredi cepit, & dolabrá glaciem. perfrin-

gen$ viam fibi feliciter aperuit, At quo et-

lj

fe&u ? optimÓ: erubuerunt enim non fequi

primüm amici, dein Duces, denique milites

omnes, "Cante virtutis erat egregium, vel lmis

potius regium exemplum. — Quid quafo Julii t nl i

Czfaris exercitum ad Cordubam contra Ju- npjut

niorem Pompejum perterrcfa&tum,

Jam ml n

de fuga magis, quàm de pugna meditantem ii

Ql

reftituit, animavit, & ad bellandum impu- j 'tim f

l

h

reftituit. Ducis

lir ? Kir;;]pulit , animavit; ac :

Mrdnin

$

exempiuinsy

!

d

611

- Conceptus T.

DWWU&T;[M

& audacia.

A militaribus pro-

exemplum,

Qo üccummf:

rediamur àd Sacra.

Clodovzeus Gallorutn Greg.Ta-

n*p()lius dïb[)ï

Rex, cüm fidem publicé profiteretur, & a

b ron. l. 3.

COt i Ó

hift.Frane.

EpiÍcopo Remigio baptizaretur, hoc exem.

Í5 movente tria hominum millia baptifmuin

Wt futing b

At quid hec exempla comme-

fque-p?:re;

q at

foro, & non po

tius illa, que facra Biblia

Bu

fuppeditant? quando Jonas clamavit , adhuc

]Ono ;; '

QU g

quadráginta dies & Ninive fübvertetur, Réx

hac voce perculfus, faccó fe induit; in cine-

at quid

l tetnfn h

re fedit, lacrymarum imbres fudit;

Diorum u

ed Regis exemplum populus ? omnes il ieó

n, (i bf

;

fecuti funt Regem., — Conftat ex facris litte-

t t d

ris, quód Abraham pius fuerit erga hofpi-

num N t

tes ac qualis erat famulus ejus? largiffimus ;

r]

lum Domin: ad gre- Geh. ifa'

em pevrdt

celeriter enim ad exemp

m as i

em Cucurrit ,' vitulum occidit, quem &

ara uxor libendífimà coxit, Omitto plüri-

wdines t

un & pdeie

ma alia exempla piorum fuperiorum , quiá

ex allatis abundé conftat, quód exempla bo:

vo d.

W.

n hia i

nà fuperiorum fubditqs ad bonum trahant,

lr gt

i p !

Pars Secunda.-

ubuerur t

AA

; D t

AM $ bono aà exemplum melum tranfea; N.1V,.

ii tit tf

mus, & videamus, quàm verum fit, quód

n Q*

|

*

ores imali etiam fubditos fuos in mali-

uperi

*

T

amCW;

tia fibi affimilent. Certé

nunquam vel raró

gUf

M

in facris litteris de folis obfcuratione fit men-

Permrf

m

n

li

tio, quin flati

m fubfequatur lune & ftella-

dl

Scriptum eft: Ol/curae

j

ium qþuenebratio.

2u$

j «(r

d

u 4

622

D/a.m;-.. F: pof? Epipb.

j

o

xfiq !1' t

us e/? Jl in ovtu fao, & luza nonjfblende-

j

i'l

j

Lt

at 34 jumine fuo ; & alibi: fol €7 [una ob- !

40

jur !

J

teyebrati funt ,. ffella quoque retraxerunt '

j

r

f

mmoml :

unen juum. — Quaro jam Chariffimi, quid *

j

T

€ruitur exhis verbis? certé nil aliud, quàm

|

)

ii

j

H n

uód plebs (ignificata per ítcllas obtenebrari !

, l

I p

foleat vitiis, (i fol, nempe fuperior denfa !

í

u

Ícelerum nube obfcurus eft. — Scilicet fubdiri ?

pr

[gdtum ! "

tunc perquam modica virtutis luce corufcant, /!

D

n 'Si.m

( Re&or ipfs perpetuam Eclypíin paritur,

nam experientià conftat , quód fuperior in

aoplimo PWP'

vitium declinans f2pé multos fecum ad (imi-

Ti

e delictum ducat, fimilis rupi, que 4 mon-

jl

ti

E

ul M

lapillos trahit.

: vertice decidens plurimos fc;c:.um. cadendo

N YX

fyttindn

NON loquor hic de corporis notis;. ac

xMéelore totum

moribus Dominorum, ques fubditi imitari

TET

oient.

Non dicam, quód Perfe pulchrum

älilni!üth 4

efle exiftimárunt nasó aduncó effe, quia Cy-

T YT

rus illorum Rex talem habebat, . Non dicam,

*lra n t

quód Platonis contractos humeros familiares

i b

ejus expreíferint. Non dicam, quód Arifto-

ielis Gybbum difcipuli ejus pulchritudinis lo«

?Cmfüy &1

Diod fcul cÓ. duxerint. Denique non dicam , quód

At

lib.y. reci 2P9 d. ZEthiopes illi tanquam inglorii habiti

UT

: ,aneia.. eit,

iBt, qui non imitabantur Principes in cor-

DI

poris defeCtibus, & illó in parte quadam de-

bilitató, eandem quoque par:em fponte fua

EM W

non debilitárunt, ^ Non dicam de his defe-

ttilimse

Gibus, & notis, fed loquar de malis mori-

t Idl

:vig.. Nalonäf;»;

bus, & vitiis fuperiorum, quos fubditi ple-

Wiem f

rumque imirantur. Novit hocapprimé Ber-

nardus

"t n

U

Mig

Conceptus T,. —

en

(à

|

Ó mifera ci-

hbi; Í

i

b« pardus eum gemiru exclamans :

fu

MM

vitas , in qua regnat Herodes, quoniam pro-

DFm

uf

cul dubio Herodiane particeps erit malitiz.

Nec defunt teftimonia ex humanis litteris

j aïiu'd.sæbä

Plut. ia

t lg g'w;

;A

deprompta. . Sic càm Dyoniftus Plarone Ma-

n€mpe

gillro Philofophiz operam daret, tota Regia

mora!'.: :

W; —

|

ulvere fuit repleta pre turba Geometricas

V, g

pingentium figuras; fed eodem ad fua pocula

Uif —

tttim EC[yp[m:j'

& voluptates redeunte , vite molities uni»

veríos occupavit.

Similiter regnante Con-

LEU

flantino optimo Principe Chriftiana fides in

x mll

dies florebat; at regnante Conftantio acerri-

Is p T

mo Ecclefie hofte pepulus feré omnis Arria-

plurimo.sfccumaï

na labe infeCtus eft, — Nunquid noftris pene

temporibus regnantein Anglia Henrico OCta-

vo fidei defenfore totum Regnum in fidei

t dtnün

D qu R

fervore florebat ? at ipfomet Anne Bolene

NT

!

amore infaniente, & labe herefis infeCto to-

j aduxi g

tum ferà regnum à fide defecit ? Nonne

n ha. Mi

regnante Maria totum regnum ad Ecclefiam

fs huneis

Il

redit; at regnante Elifabetha iterum regna-

on d i

re cepit Calvinifinus, & veta exulare Re-

ligio 2

[ ejs pl

d

"YU d

— AT coníul

ämus etiäm Scripturam , & au- N. VI.

us i*

diamus, quid de hac veritate dicat..— Conftat,

quód vafa templi profanaverit Rex Chaldzus, Dan. ;

a D

Jlapt d

& ftatim poft illum optimatesejus. Càm ef-

fet Jeroboam idolorum cultor, ejus exempló 3.Reg. 14

qu partem po!l"*

lebs edecta idolis incenfum adolere non

od

dubitavit. — Abfalon impius erat, & famulos

lut i

nyi?

us

j

habuit. ejusdem farinz , qui ad ejus nutum

OH rllïlf'

Amon fratrem Domini fui in ipfo convivio

? Regije

qriuont?

5

ncfagiä :

p

7

.D&in.' F þojæEþipä.

Luc. 16. nefarié trucidaverunt. Divesille in Lazarur |

t fUS

crudelis erat, & ecce! omnes etiam aulici !

ejus taleserant, quianemo illidabat. — Tur- |

jX

. bato Herode , mox turbata eft omnis Jerofo-

r.Reg.jr.lyma. Poftquam Saul arripuit gladium fuum

rb

[

Y 4« & - & irruit fuper eum, & fic fe ipfum occidit,

ftatim hoc vifo armiger ejus irruit & ipfe fu-

g

per gladium füum, & mortuus eft. En!

Chariffimi! quid exemplum fuperioris etiam

jf )

in re acerbiffima poffir.

Nimirum quales

virgas olim figebat Jacob in Canalibus, tales

oj

etiam partus edebant oves, fic etiam noftris

temporibus tales plerumque fünt oves, qua-

ab dl

les funt Paftores; tales funt fubditi, quales

ibbmo:

fuünt fuperiorgs in dozo , & in zualo,

Tirmym 1.

. Epilogus.

m

JEigitur fuperioribusj,l'lis,v qui dormiunt,

V

& fomnolentiá fuà illis obfunr, quibus

Prord

rodeffe deberent! ve! Re&oribus illis, qui

lts um

maló exempló fubditos fuos feducunt! mon-

ftroía res, inquit Bernardus, gradus fummus

it hm f

& animus infimus; fedes prima & vita ima;

AMrit f e

lingua verbofa & manus otiofa; fermo mul-

LUC

Wt

tus & fru&ctus nullus; vultus gravis & a&us

levis; eaput canum & cor vanum; ingens

lp( ttt hn i

au&toritas & nutans (tabilitas. Vae! &citerum

tütm i

ve vobis! fcandalofi Prapofii! vos enim

38 rf tl

| Of.4. .

juxta oraculum. Ofez Prophete peccata po-

"Yttenter?

puli comederis, hoc eft,

pro'pe.ccatis populi

Vi I

Ea

ponas luetis,

) Dominu

lWIW d

[- Con- ^*

m

«—ää)i)o'( B5R —65

* hi

Conceptus Secundus -

Rilb

* eüomnisxg

| Biblico-Scripturäüacus;»

r

It tl

GCTOHdOMA

t 6j mj

moru d

Cum dormirent homines. Mattb.1 ;á

um

T

3De fomno peccati.

tobin d

tons, r

Synopfis.

nunqedurm

Hor

eft nos de fomno furgere,

des nt Ü

1

MAT

prazcipué de fomno

illo, qui figura-

tur per fomnum r. Holofern

Jons

is J 2«

Saulis , 3». Sifara.

hii t

fi lst

Exotd*ium'.:

2! d

UI facras littezas attentà legit, inveniet,

as lus

iuàm plurimos felicem dormiiffe fom-

J

nardus; n i

num. Nunquid felix erat fomnus

Ad*ami) Gen/. ,a

us p

in quo , dum DEUS ex ejus latere Evam edu-

us od &

(

xit, agnovit myfterium incarnationis ?. nun-

; nim p

quid felix erat [omnus Abrahami, in quo vi- Gea. 15.

&t Va

j

dit Dominum inftar lampadis corufcantis, in-

abilits D

ter partes facrificii tranfeuntem, ac cum fe-

Po j

j

mine fuo pacifcentem ? Nunquid felix erat en. «7.

fropit n

J

fomnus Jacobi & Jofephi, in quo p

rior my- Ger. 37«

flicam fcalam , Dominum ipfum fcale inni-

r

ndcn-

sum;. A?gelösquc defcendentes & aíce

te5;

(

(

616

Don. F-poft Epipb.

tes, pofterior varó folem & lunam,

&.Hel- PMSP]

Y:Reg. 5 las undecim fe adorantes vidit? Nonne feii.

fmnun.

cem fomnum habuit Samuel, in quo dignus

*.

!

1

s n

fuitaudire vocem Domini ? Joannes? in íinu

m o

Domini fuaviter quiefcens & altiffima myftc. !

ria percipiens? Certé omnium horum iom- !

! fih [æ[us g

nus felix erat, ficut ille, de quo PfaltesRe-

gt

ipt;

Pfal. 4.

gm n

gius: g pace in id ipfum dormiam, C? ve-

sih r

Ca. $. guie/cami; item ille, de quo fponfa;

doramio , £? cor sneum vigilat. — At nihilomi-

vui entins p

nus etiam certum eft, quód multorum fom-

dmus E

nus valde perniciofus fuerit.

Talem noci.

g ixme

vum fomnum enarrat hodiernum -Evange.

WW) WUP

lium, dicens: C dormirent bomines , ve-

atb d

"t inimicus ejus ,

TT

nia im medio tvitici.

Jupev/eminavit Zisa-

Quare cüm fomnus

at d

non nunquam' valde periculofus fit , prafer.

üny, Ü tnt

tim fomnus

æïma,f' j

ftolo :

geccati ; adhortor vos cum Apoe:

Al v

V tlini, d

Piesolis!

& T

Rom: 25, [ Ora eft nos de fomno furgere; furgit&

UM Pron

igitur de fomno peccati, precipué de

Wt [run

wiplici illo fomno, qui figuratur per fome

MLIT

num,

/

[

( ii

"

L

Divifio.

"QU vj

tUf QP

!

hrie

Y. Holoferuis, & denotatebrietatem, |

i litj

j

. lL. Sau/zs , & indicat inimicitiam,

g j

Otm?un & ;

m

gnificat luxuriam. A-tt.en-,'

Wi

itc !

[|

Whfeti

—— Pars

Q m i

d 4

« Conteptus II

617

ET

I

"

MLC

l

At

:

j

|

— ParsPrima.

|

*

UOD per fomnum reété intelligi poffit N, I

L

u um

I

Q

ftatus animz mortalis, manifeítà patet

IUM

-j

"Oi

L

' ex equali utriusque effectu ; ficut enim in

L

!j

! fomno corporali fenfus exteriores, virésque

hominis funt ligate , & homo quafi femi

)Q

- ?mæï

mortuus jacet, ita in peccatore omnes ani«

tl

ii

m vires à bona operatione funt impeditz,

Vg ii

ï

;k » QU t

& homo nihil fentiens periculi eft coram

DEO quaíi mertuus.

Et hec ipfa ratio eft,

rl T

eur Propheta inclamet Domino :

Ailu-

me Ix3:

fit dl

qita oculos tHeos , me unquam obdormiam in

It hs

wovte , tie quamdo dicat vusmicus meus :

hia

!

prevalud adverfus eum.

Imo de hoc pec-

& Qu

cati fomno excitat Apoftolus, dicens: $ar-

atf

e, qui dormis, €P exurge d enortuis, €P

ao

élluminabit te Chréftus.

H4EC ipfa Apoítoli verbá, ego hodie ad

N&. ï!'. |

vos facio Chariffimi, & ad quemlibet ve«

)pOfltiO.

firüm dico : Surge, qui dovmís, Ícilicet

lomnum peccati, Precipué ille furgere de-

fomno g

bet, qui dormit fomnum Zaloferzis.

At

y pecct, Y

ualis ille fomnus fuit? dicam. — Conftat eX

: qui Egunw,rp:

;

r

dith..tje

cris litteris ; quód Holoferni dormienti ]u

Judith caput enfe preíciderit & quidem ad

i

fempiternum op

obriütn; Quodautem hàe

pr&cipué hotán

A

um eft, EHolofernes ton

jao t

nf

quomodocunque dormivit, fed tefte facra

,

lmä'

Icriptura-ebrierate quafi fepultusjaéuit, | En!

j t

omnus Holofernis ftatum éZrzetatíi deno«

& coriia

l

fig' ;,rmos igitut; qui ebrictatibus,

meiia»

m Don F. pof Epipl.

Mip

meflationibus dediri fünt, qui ventri indul.

T

gt d

gentes & genio, ad Divina plané bebetes &

hummfm

foporati fünt, cum Apoftolo moneo, ut de

äf

jj

modum

fomno ebrietatis furgant, utpore qui valde

gl Cü

mlüdo

perniciofus & periculofus eft. .

Wï OF "

D

N. III.

NOTATE vob:s verba mea u

ltima Cha«

m

riffmi ! valde perniciofus eft fomnus ebrieta-

u d5

i

tis, quia ex eo non folim hebetudo cordis

i

aj

& corporis, fed & obduratio quedam ad fa.

qgDdtnd

lutaria monita oritur.

Valde etiam pericue

",»inf Ulil il .lllS*

lofus eff, quia plurimi in ebrietatbus pere:

jj anpila

unt fine ulla ad DEUM converfione, . Nem-

i:-ue?ül ) pmpm

pe plurimi crapule dediti 4 Juftitia Divina

timm et i

extinquuntur tanquam ab altera Judith vin-

dicante injuriam DEO illatam,; ita ut verüm

t fina

Job. 2 1.

iomu

fit de illis dicere : Ducunt in Ponts dies fuos,

& zp puntio ad infevua defceudumt. — Surgite

i E

Matth,24.

Agitur de hoc fomno ,. Chariffimi, & aifez-

ai onias tl

t terocen

dite vobis, ue graventur: corda veffra trae

ulá €? ebrietae , & fuperveniat in vos ve«

g':mmiæ unplornt

pentiua dies illa. .. Jam à fomno Holofernis

lr r dd:

procedamus. ad fomnum Saulis

ICUT,

.; : fcilircct ad

lm lm

Íomnum inimicitiæ.

3f VMantn )

Wl &

^

Pars gSec*'unda./ '

[ m*x;m Qpl

F n

N.IV. NJOTUM eft, quid Saul odió & invidiá

UUR tl

excecatus, ubique Davidem perfecutus

d qi

fit; ita ut non obdormiret nifi in. turbidis

Ri

cogitationibus vindi£cte; Ícriptum enim el

j T0nüm "

1.Reg.26. de eo9; Ícilicet Saule: Sfacebat, €$ dovmie-

doonm

H

619.

W

*

.

d

Ymj jat it tentovi

o baffd fixd ad caput. - Sohäuæ

Ws "

Xl

Q

! hic nil aliud denotat quàm odium & inimici-

l tiam, quz hominem maximo periculo expo»

ADt,

t

Áis d

w nir5. quemadmodüm fomnus ille turbidus

Saulem ; nam cüm ita dormiit Saul, fupere

RTW

W venit David, optimam habens occafionem

AECUN

MW occidendi inlidiatorem fuum.

At pepercit

Oüm.he

À David Sauli, naftam & fcyphum aquaz ei tol-

muoq

Wa jens. erté 5aulex illo tempore omnem ini-

; .'Va

'üy miciiam contra Davidem deponere debuillet;

Wildit at exonqui nequit illius odium; quare vin-

U! dicante DEO, dum poítea iterum haítam in.

w

HiiMi Davidetm acuerat, proprià haftà

ere'mpms

&

ndduy ef, & fic adimplerum ett illud :

&

ladzus eo- *

*

fal, T161','

)u TuNL Zafret 22 covda zpfovum.

hu n *

DIXi, quód fomnus Saulis nil aliud de- N, V.

Wi notet, quam odivm & inimicitiam; tales

»Üufm] enim inimici homines cralfo quafi fomno fe-

miohg pultijacenr, & nec vocem Domini, nec vo-

?f

j& €em confcientiz ad meliora eos invitantis au-

am à m

j diunt, & hinc fcriptum eft: Qui odzz. /ra-

1: Joanaé

m $uli:

p trem fuum , 2m teuebris efl. Rece igitur

antiqui odium & inimicitiam depingere vo-

lentes pingebant Martem Deum belli gladió

transfixum cor babentem, & intra nubem ob-

fcuram veluti in compedibus caliginis quafi

i

vin&is pedibüs jacentem ; Nam qui odium

l

r

aut inimicitiam in corde nutrit, ille in cali-

"u

uil

u

r

j

1

ine mentis eft, que eum non permittit li-

geDin

—

v

eré & fecuré ambulare, fed affectuum pra-

yrnt n

Ó

"L

:

*

vorum & paffionum fanibüs colligat. Imó

je; f

"

uiznodg

|

i ,

talis cor hgb;.t transfixum gladió, q

At

/

l

diéque

E

620

ff

Doi F DoPEDEb. -

»

p d

i(,l

diéque nibil nifi gladium. &

:

rat.

vindictam. fpf. l

|

D

!

?C

il

6[04

J:

|

:

|

| eerte f

'piit

N. VI.

Apuä- Ezeéchielem Prophetam fit mentio :

:

!

p n

Ezech, ;, de quibusdam militibüs; quód fuper gladjog.i;ïü

D

li: ho

fuos áccubuerint, & tanquam cervical eos //

[

lm

qu

capitibus fuis fuppofuerint. O inquietum & ?

n

tone 4

periculofum fomnum! Tale Chariffimi ceryi: !

a

€al fibi fternunt, qui in fomno perniciofo ://7

ihimicitiz fünt ; omni enim momentÓtimere 1077

trüddt

Tf

n

debent, ne cum Saule infeliciter pereant, )//]

ls Dali

Igitur fi quis veftrüm Chariffimi hoc fomno lii

fopitus fit, citó furgat, niàm DEUS ipfe nos ;iomit, €

Matth. j* excitat, alüffimé clamans: 4DiAgite émimi« r v

;

€os voffros,

foedr , molm

ID

t Sig p

lts in lomnm

Pars Tertia,

ETUTE

ENIQUE furgendu etiaih vobis eft de

,omem pér n

"

fomüo Si/fra.

Scriptum eft, quód ii g

li,

Jàdic.4. Sifara, poftquam invitátus eft d Jáhel; ejus jj

SETHT TU

tabernacülurn fecurus inpreffus fit; at; i aT

RCb um

ab ealactis potuim accepiffer; in fornnum adéó|

T lm r

profuridum ruebát, üt iie quidquam rcfiftére ,

M

p

F—

tl rl

potueric infidias fibi tnolietiti mulieri..— Qua-,

EX.

l

AURT

fefactum, üt Jahel poft blanditias & illece«

bràás ápprehensó taberraculi füi élavó &i temn-

ora petforárit, & caput ejus hutmo affixerit;

Byg

Ni VIIIO

QUID quafo hic Sifarze fomnus denotaàt,

J

Chariffimi ? Ah! typüs eit concupileehtia:

" tl

fy

inolleti ánimüm inefcantis, & laGtantis ; tan*

P—

— —R

h

j

It

u

li Ihin

'ä&?qug'pmtem etérham his; d

iio5 in tabet«

I Z

lii

naeulurm

,

W

'

il

l

l

Jl

62t

n udexüw

Concoptas L.

naculum fuum allexerit , inopinató confcif-

? Tl l

centis. .O lac fallax! 6 fomnus perniciofus!

^

h QUif

)

mors infelix! certé milleni & milleni ho«

i

mines hoc fomno fopiti miferé pereunt, nam

tanqu;m

M

b

licet clamet Apoftolus: hora eft de fomno

Til (l

furgere!. farge, qui dormis ! nihilominüs

Y

differunt converfionem tamdiu, donec morte

L n doihy

Ti

Er-

inopinata przoccupati fine dolore & pceni«

Il li

tehtia in infernum detrudantur,

Ut il

N. Ix.

1 Curfai

ALIAM figuram in Samfone habemus,

qui, dum blenditits Dalile fuz ille&tus in

As m D

finu ejus obdormivit, erasis crinibüs , in

iTj Difl'gztti

quibus fortitudo erat, hoftibus przda tradi-

tur, exoculatur , molam trahere cogitur,

ledibrie omnium exponitur,. & toraliter

eveititur. Sic concupifcentia carnis, dum

Tet

ilecebris fuis in fomnum trahit hominem;

inflar Dalile crines ei abfeindit, hoc eft, ve-

fictih édíio

recundiam omnem per crines defignatam ei

radit, dein oculos evellit, nempe ecli &c

yim d

viins d

inferni confideratione eum privat, & tandem

de peccatis.in. peccata eum trahens fortiüs

T lngreiïllslït;äh

tepiltid ïnm:nrf

coligat, & fic ad molam aterni doloris cir-

tticilt?

cumducendam miferé pertrahit, nifi Divinà

folln d

mi!fericordia fuccurrat.

iil d

[

etitil

mc!*wf

Epilo: us.

4pi

tcjmhumof

r

fj

JEC, quz de triplici fomno, fcilicet de

H

fomno ebrietaris, inimicitim , ac luxu-

TU

J;t'

IES"

!

rie vobis dita funt Chariffimi, bené perpen-

-

'J]

dite, & fi quis veftrüm tali fomnó fopitus

um

quosl

R r

fit;

nïtW

F.Dorn Diura. ijzc. 1 d

gtl

622 bom. F. pof? Epipb.

í

fit, fine mora furgat.

Paucis: hora, hoe 4

rilisy

;

C'l

]

eft, tempus eft, de fomno furgere , inquit

j

olüt

g

hp

T

L

Apoftolus, igitur cavete ,.ne mors inopinata ,

A

g

dormientes vos inveniat, cavete !

ni

Vnyrüf ü ;

gul

J /(Il!m

at

"

Cohceptus Tertius

;qercnt, &i

Allegorico-Symbolicus.

a, qu a a

PT

THE:M A.

mET

uifeminavit bonum femen in agro

lu Dons; at

vfmtigte fæcu)

D

fuo. JAMattb.13.

saamimm, tl

!

l

De jmilit.udine. iler AgrHm , &9 cor

aslb

0is, d

ä

bominis.

i vanuredu,

tn: g i

Synopfis.

Vif

Cor hominis áger eft, qui bené

: hf bono

"Ht m

colendus eft4 ad hoc autem requi-

ritur r. indefeffa di/igestia, a. mag-

"irils: at |

:l;ïïoquemadmodüm

na pradentia.

* bf

Exordium.

MM

M i

N parabola hodierni Evangelii quatuor;w

j

I

tanguntur perfonz , fcilicet feminans fe- ,

'

n v

MU

i

men bonum , fuperíeminans femen malum;

ät It

d

C j

agri cuftodes, & agri meflores.

Queftio

igitur eft, quid per has quatuor perfonas de-

ans fC- ':*,

PfOPoFm'

noretur ? & refpondetur, quód íemin

men

i

li

T

T

Qu

P

!b

Pnd:

UM

Conceptus I17.

6323

IN

men bonum Chriftus, fuperfeminans autem

IU lme»ä

T

femen malum diabolus (it ; item quód per

agri cuftodes Prapofiti & fuperiores populi,

pet meflores veró communiter intelligantur

Angeli, Nimirum Chriftus zz agro /4o Ec-

Is T

clefum feminavit [emen bonum, nempe do&ri-

nam bonam, cügi autem dovtiuirent, id eft,

Symbi

inertià torperent, & incurià, Jomzzes, fci-

licet fuperiores, qui ad tutelam agri funt

BMA

deputati , tunc zzzzzcus, id eít, diabolus

OO lemr Jupevfeminavit Zizania, Íeu quod idem eft,

l

malos permifcuit bonis; at fempore meffts,

nempe in confumatione feculi dicet ze/forz-

Ius, Angelis nimirum, co//igite Zizazia , feu

hr

TT

leparate malos à bonis, & a//igate ea im

Jafciculos ad. comburendum

» quod fiet poft

ententiam . illam

z4te maleditli im ignem

vols

cteruums. tviticum autem congregateanbor-

g dt

Veui tHeui : hoceft, bonos & probos in-

troducite in regnum meum , ad quod invita-

d hoc at

buntur verbis illis: Zezzfe Lenediétli Patvis

lg

?Het,

!ïi pro

prié den

Porro quemadmodüm peragrum Chri-

*

;

otatur Ecclefia, ita pe- illum

Inteiigi etiam

poteft cor hominis, utpote in

quod Chriftus

Jf

diut

bonum femen gratio feminat;

gC

|P

diabolus VCI'ö

Zizania vitiorum fuperfemi-

g Ef

nare foler,

Hic igitur ager fem

(dliac i

li; & cuftod

per benä .cof

jemi [

1

iri debet, repeto :

j

l meTUI

Propofitio.

h$d

u j

MW

! )

Or hominis ager eft, qui benecoli debet;

[erür

; "^ ad hoc autem requiritur

Ar2

Divifio.

[

gt

624

Dom. F. poft Epipb.

nhä dü

p atf l

Divifio.

n

m

I ïhaefeiïä diligentia,

ol

II. Magna prudeutia. — Attendite!

Qj

,[in 6t

2) m llss

(lui

Pars Prima. —

at X

NLG [C eft Chariffimi , ad hoc, uf ager cordi$

quiet i

humani recté colatur, requiritur inde«

j qui YO h

— feífa diligentia, icilicet tális, qualem adhi.

ytuidinis, a

bere debet agricola, fi fru&tüm aliquem ex

g cantur tf

agro Íuo colhgere cupit. Imprirnis ut agef

QUTT .

aliquis bonos fru&tus ferát, oportet illumi

M homm em

u

àm optimé impinquáre, quod fit, fiin

uf f

j

lum multüm luti; liinbi; aut f&cis invehas

qum pmfcw !

tur.

Eodem modo, ut ager cordis noftri

ia o m

fructibüs bonoram operurn repleatur, debet

if o :

in illum invéhi lutüm , hoc eft; homno fzpiüs

trfemen bontm

confideráre debet ortam & vilitatem fuatri

VLv f

& fic meitiiniffe, quàd nihil aliud fit4 quàm

"hltd indiare

lutum, ciüis, & pulvis:

Certé animà Davi-

", que inten

Pal. . dis repleta éft /cut adipe €? piuquedime;

v. 6

t inys qui

atuhde venithec pinquedo? percipite ab illo

P(il.101. refponfum: Cigerem; inquit, £azquam paneri

t fio, q

W. Iïo",

Sdtnius n

mauducavi.

En! quid poffir talis medi«

í

t omibus

tatio 2

A,I.

AL TERUM re

quifituri àd agrum benà

At (el g

"10 [nenx

colendum eít, ut diligenter aretur; ità pa:

riter ad bené & fruCtuosé colendutn cordi$

* d t

At

uid per

Lt notqnd

agrum neceflaria eft aratio.

'hanc arationem intelligitur ? inrelligunt ali-

LUTM

q/ui tribulationes , caftigationem corporis$, "ii

/

[

l

r

j

Conceptus If].

627

"

eut alia dura peenitentiz opera, dicentes,

quód , ficut aratrum fcindendó induratam

terram preparat ad fufcipiendum femen, ita

At

induratum cor hominis per immiffas à DEO

At

tribulationes fepà ad bonum moveatur.

:,

m

ego cum Divo Gregorie per aratores fic in-

telligo omnes illos, qui corda fimplicium

j hoä,' m

per exhiortationem bene preparant; itaque

diligenter attendite ad falutaria monita & ex-

U R

hertationes, quas vobis DEUS per concio-

Lt Qd

narores, confeffarios , autalios pios homines

1midus ig

facit, nam fic aratur ager cordis.

pl. Ij

DENIQUE ut ager bené fru&ificet, de- N, IIT.

Metit, Q

bet recipere bonum femen; quod cum magna

:

qir; quit

Parí modo cor homi-

diligentia fpargitur.

rnbi, at d

nis nunquam proferet fruQtus , niíi femen

if d

bonum in illo feminatum f(it.

At quid ite-

paum m z

rum per femen bonum intelligitur ? genera-

, lo ht

liter per femen bonum vera Do&trina & ver-

m d ritt

'bum DEI indicatur; fed ego hic per femen

T

bonum nil aliud indicarevolo, quàm bonam

ii

Ti9]

TL

v

intentionem , qua intentio fe habet ficut il-

Y

L

!

lud femen finapis, quod accipiens homo fe Matth.rj.

ydol p£

minavit in agro fuo,

uod [icét minus fit

[

;;1'

omnibus feminibus, nihilominüs, cüm creve-

1

iif

!]

"

»

j

rit, major eft omnibus oleribus, & fit arbor,

gi

ia ut volucres ccli habitent in ramis ejus.

Nempe licét bona intentio in fe videatur ali-

js if

uitt t

quid parvum eífe, tamen maximos fructus

n

ld

J

Porro.notanda hic funt verba illa:

ho

U:

u

;,

profert.

A

INon feres agvum . diver[o femine; per hecLev. 16,

a

? q

D

i

enim expreísà prohibetur, ne dupl:cem &

p

divert-

il

TL

]

-

(

628

Dorm. P. pof Epipb.

]

u

riis t

diverfam intentionem in uno a&tu habeamus;

fol

j f

Eccdi. z nam vz!. duplici corde, & homini, qui in-

.'

ï;l

r 1

gt n

greditur terram duabus viis.

Nimirum fzpé

Bolice n

fit, quód etfi homo in agro cordis fuibonum

p üi

femen feminaverit, inimicus tamen ejus dia-

gmül

um ^

jin! (

bolus occultà per fuas fuggeftiones fuperfe-

minet Zizania, hoc eft, intentionem cor«

ydiene n

jp, d p

ruptam,; dicere volo , inanném gloriam,

ita, ut torus ager tali intentione inficiatur,

vulfenis r

us !

Quare diligenter attendendum eft ad inten-

tionem , ne illa defit; & fi adfit, ut fit bona

g. r a

& meritoria.

Denique diligentis agricola

roinm v

eft; ut fparfo femine etiam ager occetur;

m urtit

fic pariter occandus eft cordis ager, nempe

h, Mi

fublimia cordis, quse fuperbiam denotanr,

?

lt ager (ott

Matth. 3.

deítruenda funt per humilitatem , juxta illud :

äï

;ï

201'

denfoum,

v

*

Parate viam Domini, €? vedas facite [2- ib

l

tuitas ejus.

s enam d

imet pofit, n

EX T

Pafs Secunda.

t Nnimlt t

a od fng,

N. IV. DORRO quemadmodüm bonus agricola de-

hd

1 um d Yi

- bet habere indefeffam diligentiam, fic ,

!

Wt tere volo

etiam in illo requiritur' magna prudentia ;.

p

AT, d

variis enim periculis & damnis fubjectus eft.

ager, agríque fruCtus, ad qua avertenda

"i, k

FT

i dCb

'

* cumof

magna prudentia exigi.ur.

Imprimis exigit ,

L

1

l

Officium boni agricole, utagrunt fuum bené

)

1

Mi

l

claudat & cingat, at quare? ideó, ut fru&tus !

W mtelhgen l

ab incurlionibus hoftium & befítiarum fer-

"t tommod

ventur, & cuílodiantur. Eodem modo Cha. "ii ij

riffimi

"G odlv ,

Rr4

t

h

629

RUTUN

t

Conceptus FT.

&l

riffimi ager cordis bené claudi debet, fcili-

D .

E

cet per cuftodiam fenfuum , ne beftie, id eft,

mala defideria, aut inimicus homio, nempe

Jotudgk

tentationes diabolice ingrgdiantur, & fructus

TM q,

devorent,

SED heu! quàm multi funt hodie, qui . N. V.

Y Mi

agrum confcientie non claudunt impuris de-

Intentiy

Jedationibus, fed piis cogitationibus? non

1

nocivis & obfcenis fermonibus, fed faluta-

cndum d ^ )

ribus admonitionibus, ita ut in illis adim-

TM

leatur illud;: .er agrum bominis pigvi Prov.14,

M üpai

traufivi, €7? per vineam viri ffulti, €7 ecce!

UET

sotum vepleverant urtice , operuerunt fa-

(Ordt z

?

ciem ejus [pina.

Magna- igitur prudentia

fipttian

E

adhibenda eft, ut ager cordis bené clauda-

miltaen,

|

tur per cuftodiam fenfuum.

, n

ULTERIUS in bono agricola requiritur. N.VI.

magna prudeniia etiam ad hoc, ut triticum

à Lolio difcernere poffit, nam fi utrumque

in herba eft, . difficile eft, unum ab altero

CU

dignofcere. Sic.qui vult, ut ager conícien-

üie fux bonos fru&tus ferat, debet Lolium

Jü g

átritico, hoc eft, vitium à virtutibus bené

diícernere

offe; dicere volo, talis debet

um diügemü;.u

"Is

fire, quid fit peccatum, & quid fit virtus ?

W

u

quotuplex fit peccatum , & quotuplex fit

; lml

"T

virtus? Talis debet cognofcere gravitatem

peccatorum & aftimationem virtutum; Ta-

lis debet denique intelligere damna & poenas

)

Tl

At

? idCös j ih

]

Í

peccaüi , infuper commoda & mercedem

[

1

J

L]

virtutis; at cur hoc? ideó, quia hec cogni-

m Mdl

í

i

n

llenda,ai&n

: podtn

p

^

f

tio vel maximé prode& tum ad eve

tiorum

b

I

l

J

Rr4

d

636

JDorm. F. poff Epzþ/ï

«t d

tiorum Zizania

0f

tüim femina.

; um ad imBlantanda virtu-

|

nl

Tij

g[ï

Qnituf

at

Epilogus.

«

GITUR omnem femper diligentiam adhi-

iäl J

g i

I

bete Chariffimi, ut ager cordis &ut con-

fcientie veftre re&té colatur, Scilicet inpin-

quate eum, confiderando nihilum veftrum :

hod

erate eum , percipiendo libenter falurares

admonitiones, fpargite in eo bonum femen,

(iijemum Er

benam faciendo intentionem : occate eum

i DetrioYe

fublimia deftruendo per veram humilitatem,

víni d cad

Pariter prudentes eftote, & agrum confcien-

àpeponet

tie veftre ben$ claudite per cuftodiam fen-

u ommuum 1

fuum; Paucis :

r d n

vigilate, ne inimicus fupqxf.-

feminet Ziz,an.xfa,.

eionione

iQ: ttlum m

x fuvmentum

Conceptus Quartus.

DT

,nigmatico-Sufpen fivus.

Ht m

THEMA

"Qu lttpam

Alligate ea in fafciculos ad combu-

t DO m

idy btl

rmdum. Mqttb. I2.

Wtj w

POR us (

De paenis inferni.

* Quj d

Nf Y

Synopfis.

I

Nil magis coelum implet, qu)äm

infernus

U Qf

[

Mb

-. Conceptus IP.-

é3x

infernus , re&té confideratus, quare

triplex damnatorum poena confide-

Opu,

randa proponitur, nempe r. hor-

T d Ml

renda loci conftitatio , 5. terribilis

Em l

t Wlk

fqgietaaA 3. ignis acrimonia.

A nihiïhmv.

W [pne

Exordium.

B'ti tl

It

UM hodie-rnum Evangelium :ä"e,regrio

C

colórum mentionem faciat, liceat &

) vem s

t b

mihi Chariffimi de celo qusí(tionem quan-

dam vobis preponere.

Quazro igitur, quid

t r (

veftró judició omnium maximé celum im-

lutt, t d

plet? Videor mihi ad hanc quefítionem va-

rias d variis refpon(iones audire.

Nempe

dicunt aliqui: coelum maximé implet humi-

litas utpote fundamentum omnis perfectio-

ts Qur

nis, & quafi fcala ceeli, juxta illud: Qu /é

0

oUf

bumikat , exaltabztur.,

Alii dicunt: ca:lum

maximé implet virtutum Regina Charitas ;

3

upote de qua fcriptum e(t: Quwz manet z

Charitate, in DEO mauet , & DEUS in

TTTE

e. Alii aliter refpondent, & hanc vim tri-

buunt patientie, paupertati, & aliüs virtu-

fuih. .

tibus, uepote quibus Chriítus regnum cc-

lorum a&u quaft adjudicat, dicens: Zpforum

Matth. Sa-

ff vegmum codorum. — Verüm aliud , & qui-

dem inexfpe&tatum percipite refponfum : cce-

'nopHS.

um maximé implet infernus, hoc eft, in-

eylii. pona recté

confiderata,

Non mea,

xin i

i

Rr3$

e

(

632

Dom. V poft Epipb.

jg d

fed Sanctorum Patrum communis hac eff ia 7

/

$&L s« affertio , qui homines monent, ut defcendant ;;

j

n

l

*.16. ip infernum viventes , Ícilicet mente, ne il-

!

!

( nc du

]uc defcendere debeant mortui.

Quare oc-

|

!

u jnierni 4

cafione Thematis mei: 7Z/Zgate ea zz fafci-

[

l

l

D

Gudontm.

culos ad. combuvendum , de inferno hodie

;

g

dumnat

pauca loquar, & pradi&a affertio mea fit

'

i

n hi

LU

M o

Propofitio.

Bieyfidias

celum maximé implet infernus re& con.

gt lec trit

C

fideratus; quare confideranda proponi«

db ]

sitnet, ertu)

tur triplex damnatorum poena, nempe

dlttudo inferni

v didola

Divifio.

m Poroer.

J. Horrenda loci conftitutio,

at d fods

IL. Terribilis damnatorum focietas,

ommte ed f

I1I. Summa ignis acrimonia, Attendite !

»

5:;&1 fiote pum

Ti l n

— ParsPrima. -

707 u p d

O m of

N. I,

UAM falutaris fit gehennge memotia, lii

, pluribus in locis fat claré docet Divusitign t

hom. 14. Chryfoftomus. — Quid gehenná gravids? in-5yuy, .

ad pop. quit, fed hujus metu nihil utilius; gehennz ij uj "

namque timor regni celeftis nebis affert co- ipyin. à

ronam. Alio in loco ait, fi dives ille in uyf.

lls

Evangelio 1ignem hunc, nempe inferna em a

H; h)

2.in Epift, cogitáffet, utique non deliquiffet, quia vero j,

Ln

a.Theffal, nunquam in mentem ejus venit, ille propte- T

rea

dluvxm

Á

J

i

l

Conceptus IP.

635

M

[

rea in illum. decidit. | Denique alibi inquit,

Uty W

lh

rogo, ut gehenne memineris, de gehenna Tem.t. í»

! [Cd

R m

Joquaris; magna eft enim horum verborum Pfsl. 17.

Lt

utilitas, & hinc diabolus omnem conatum

E

adhibet ,

ut inferni memoriam aufferat.

) j ih&mo

Omitto alias SanCtorum Patrum fententias,

AR r

L

i

& vobis primam damnatorum ponam fcili-

cet horrendam loci conftitutionem confide-

randam propono,

OUf

N.II.

SICUT aliquem carcerem tria dehone-

ftant, feilicer profunditas, arctitudo & fc-

nplet W

ditas, ita etiam hec tria carcerem inferna-

t tnidtui

lem horribilem faciunt, Imprimis quod pro-

I o

funditatem attinet, certum eft, quód pro-

funditas & latitudo inferni debeat effe maxi-

if

ma, quia maximus diibolorum & damnato-

vonforutt,

rum eft numerus, Porro ex hac ipfa profun-

ditate agnofci poteft feeditas, nam ficut ali-

atorum t

nimo, A

quis carcer communiter eó horribilior ; quó

