quid fignificat Maza//és ? peccatorem; quid

l!

Epbrasm? juftum; quid dextera? profpe-

? Ueuer OWS

ritatem ; quid /zz//ra ? adveríitatem.

Pa-

j

g 07

ter €ergo aternus benedicens commutat ma-

qur

»

f

]t]ll

nl

4

nus, & ita fiet, ut juftus modó afflidtus, &

l

í

H

firiz |

uLi'ril

velut in finiftra pofitus tunc futurus fit in

MI

;

i

dextera, hoc eft, abundantia profperitatis;

m

peccator veró, qui in mundo profperatur,

FE

l

l

7

u'n(z

r

tunc in fumma erit affliCtione, quafi de dexte-

in

T

ä

it MUU

ra tranfiens ad finiftram , üt patet in Lazaro

;

i

i

[j

J

jus: J

Matth. $4.

& Epulone. Nempe tunc verificabitur, quod

Ícriptum eft: Eruzz duo in

n

3mum )

apvos, unus af-

ii

[

ymitttt

fumetur , €? altev. velim,

uetur.

O quàm

st

mirabilis ibi erit mutatio? O quanta confü-

fio? collocabitur ferté filius inter electos,

Áde lt

((oram Qs

ubi fimul fententiam cum Chrifto feret con-

tra Patrem? & forté etiam contra Paftorem?

, d m

tunc enim ultimi erunt primi, & qui fuerunt

TUSdtojis

primi, ibi fzpé erunt ultimi; econtra Ó quan-

T

tum erit folatium inter eos,, qui fuo quisque

nin l, m

ordine ad dexteram pofiti fant?

N.VI,

v at at

POSTQUAM

jam exfplicatum eft, Wis

At (0fo mondi

judicandus fit, &

40 ordize quilibet judi-

um nf |

candus fit; etiam fcirq oportet , quid ipfum

t8 dranfuns

verbum 7udicare fignificet? Dico ergo pri-

U0 D r

90, quód 7udicare hic nil aliud fit, quàm

"at Donim,

examinare merita, &t demerita hominum.

Sot t mds

Nempe ita excecatus eft mundus, ut fepé

m, t impuaitcm

peccata gravia habeat pro levibus, & non-

nunquam vitia zftimet

N Q il

ut reclé dici

tanquam virtutes, ita

TU ptrttos

Ofe, 1 :

offit : - Mezdaces filii bominum

W

[

TEXtortm i

3n flateris, hoc eft

, in perfuafionibus fuis,

Edicite

LT !

lm4

Wt

j

Couceptus PT.

549

Tfo

j

Tl

il

ag

EdiCitC Chanffimlï nunquid fæpä'hypoc:'iüs

Qui

l

Ew

vocatur humilitas ? avaritia? prudentia? fpi-

à dv

rius vindicte generofitas : nunquid verba

u [

mmm

impudica h

ilaritatis nomen fibi vendicant ?

JUhi m

W

3

; igitur necelffe eft, ut adve-

IQUS Qu

fic eft, inquitis

ïum;;

niat ftatera Divinz juftitie,

qua opera ho-

ll )Indanlia

h

minum pondereftur. V& vobis hypocritz!

*l m mundop

minatur vobis DEUS graven contufionem,

udenda im faciem tuam;

| ! lOne, WVW

dicens : Aevelabo

N i p

& offendam genti

Á

us nuditatem tuam ; Di-

hoc eft, omne

Ti

cere vult DEUS: . evelafo;

ULTTM

velum, omne

aliium , omnes pratextus;

2

[6)

rmitatem tuam , aufferam,

7 rdinyuerw. l

uibus celas de

Itl (

ara, & folia hereditaria

imó omnia. perizom

D ii

Adam, fcilicet excufationes, & fic confun-

m com rj

dam te coram omni

bus habitatoribus cceli,

Ti etum uml

inferni, & mundi.

ULTERIUS dico

trüt tri t

fücundà , quàd judicare N. an

t s

idem fit, ac examinare peccata propria &

aliena.

Ittrts, qii

Certüm eft, quód omnia peccata

opere ,

verbo'aut cogitatione commiffa in

mpoltlu

do manifefta fiant,

judicio coram toto mun

jm exfphcm

& quidem non confusé ,. fed

diftinctiffimà

1 u

^

D

í

cum omnti

bus circumftantiis.

Dixi propria

If qutt; f

& alieug; nam Pater reddet rationem de

ff D

peccatis filiorum ;

Dominus de fceleribus fa-

"TE

de mala vita fubditorum,

mulorum, paftor

, knri?

confeffarius de impe

nitentia confirentium,

H

"T munþusl a:1

llorum | conniventia

prefertim , fi nimia 1

a o

caufa fuit horum peccato

rum ; fcilicet cuili-

n

uamvif

j

dicit DEUS: . San- Zich. 34-

1

J

bet horum przpofitorum

« Jintit!

;

j fx?

I«IL

]

guigem de magu tua requiram. — Àt pergo»

f u

Ál lOH*ï

[

d

i

m 4

X

(ijo]!

$fo

Dom. LL poff Epiph,

& dico fertó, quód judicare idem fit ac

gl m*

p

examinare dona & beneficia. Quzro Cha.

riffimi! nunquid nos homines fumus difpen.

inti Iongcä"

PUL

fatores bonorum DEI five fpiritualium five

m

temporalium ? fumus enimveró ; at quid fe-

g lp vt

quitur? hocfequitur, quód ficut Dominus

1

I

um tl

à famulis , ita etiam DEUS 2 nobis petiturus

Íit rationem de donis acceptis, an nimirum

ia

bené, & ad ejus gloriam, an veró malé ifsufi

p

fuerimus? Heu! qualem rationemibi redde-

(iin gm'is x

mus de donis animz, corporis & fortune ?

n at pams

de donis fidei, baptifmi, Sacramentorum ?

gb & :

de donis admonitionum, infpirationum, con-

uptrpumtntem

cionum? denique de donis fanguinis, cru-

z trtir, qu

cis & mortis Chrifti? O tremendum judi-

ninm, dim p

cium!

vl t hpti

dice ?

quis tunc fubfiftet coram Chri&p ju-

^

xeyad? q

DENIQUE his omnibus examinatis du-

At EO ?

Prima

plex à Chrifto feretur . fententia.

165 A? )

nem

pe feretur pro electis, & fic fonabit:

F

( n zj t

Ventte benedicit Patris mei! hoc eft, ve

s:te de labore ad requiem, de exilio ad pa-

L Íor

triam, de afllictione ad gaudium ; venite

Witd, qim j

g

X t i vf

Penedi&i Patris mei, hoc eft, venite, qui

afft eftis maledi&tiones, irrifiones & oppro-

AU ii d

j

«

ria, Pemeditii vos d Domino , qui fecit

A Ttt r

celum €7 terram; venite & poffidete reg-

MELLTS

[

num, quod veftrum eft multis ex titulis, fcili-

L*A[v ;

l ip

* Dnni

cet ex titulo doza?zozzs, quam fecit Pater.

lts

vobis; tituló Dereditatzs, quia heredes DEL, :

à

l

eoheredes Chrifli eftis ; tituló. ezuptiottis, |

i

A Orcha

'

ite()

:

is mei;tis.

bper

Ü

»

emienim vobis cadum pretió fanguin

D

)

d

]

| s,ul.:ö«,

L

J

]

[

U(h

Conceptus F1L

DI

m

i

f

wló aercedis , utpote quod vobis debetur

10nq

Mil

er merita veftra.

O verba folatió ple-

At

Q

pus

niffim

a! veràm longé aliter fonabit fententia

htl

L

àm Chriftus contra reprobos de-

altera, qu

14

tonabit, dicens: Ztezaledzcli in 2gnem ater-

l, quöd B

N

ij

ah(] M

qum! certé fingula verba hujus fententie

fummam quandam emphaíim habent. — Per

I ttyr

n

! ïi»l;

M

verbum Zfe, aut difcedzte poena damnz indi-

Wt a

A

cacur, fcilicer feparatio 4 DEO,. & privatio

Ri

D Qsl

"

glorie. O quàm gravis poena eft hic in vita

mitti in exilium. extra patriam? feparari à

AYtl o

arentibus? 4 fratribus & amicis?. Jam &

n if

minoriad majus argumentemur; ,fi ita lugent

TT li

exules 4 patria terreftri, que lamentationes

107 O tts

erunt reproborum , dum privantur patt

ia

lubl um

|

celefti, qua illis jure baptifmi debetur, &

fanguine Chrifti empta eft? . quis luctus etit,

Ts Ormiha n

dum feparantur à DEO Patr

e? à Virgine Ma-

terent t

tre? ab amicis Angelis? à fratribus Chri-

ro elhs, d

flianis, & quidem non ad tempus, fed in

Trrs ml i

eternum ? cérté poena féparationis juxta

nquen, t

Theologos gravior eft, quam ipfe ignis, &

l

l

tota gehenna; nam ficut vifio eft tota mer-

TE

g, ht

|

!

EH

ces , ita privatio vifionis erit velut tota poena

Nons, ii

faltem principalis.

Pariter gravis peena in-

fertur reprobis, dum vocantur maleditli ;

TYRU

W

& quidem ab illo ipfo, à quo omnis bene-

j nl

Efau rediens ex agro tefte Ge». r.

g ia

di&tio profluit.

Scriptura rugiit ob perditam paternam bene- *«7*

M!lm T

u

'

YTH

|

j

di&tionem ; jam concludite Chariffimi, fiita

ii

[

doluit Efau ob perditam benedi&tionem tem«

dis

!

r

y r

gexa.lc,m ; Quomodó lugebunt & rugient re-

r

jl w'ms;j

Mm 5

probi?

|

( l

EL

Dom. IIZ 2of Epiph.

probi? privati eterna benediclione Patris? ^

r«

j

tunc nempe advertent dignitatem primoge-

niture, hoc eft, gratiz divinz, quam cum

E

jj

fu'nï

4

Pcramül-

Efau pro efca viliffima, feu pro momentanea

h

€A

T

voluptate vendiderunt.

Denique jubentur

J

[

«mtnt

w

/

reptobi ire iz zgmem «cevuum, per quem

qmendts |

ignem pana /ezsás defignatur.

O quàm ter-

ribilis eritignisille infernalis ? uret, & uret

AMI'

femper, nunquam tamen confumet. Quero

jam cum Propheta: Quzs ex volis poterit

TA

e

babitave cum igne devorante? €9 cum ardo-

Zterzi$2 Quisex vobDis

terit YO«

p

vibus fenp

h 0s

lutari in illo flammarum pelago

.;)O.

$i hujus

iab

vite dolores, qui tantàm umbra funt, ferre

non poffumus, imó nec unius dentis dolorem

auiun d o

tolerare valemus, quomodó pateremur ignem

& mriu

infernalem non unica hora, die, annó aut

fzeculó, fed fine fine durantem, & in ater-

t jicum r

4u/2 urentem.

A.

ii

|

tl ifiut

Lt Ut lomo 1

t d en

Epiloguä.

t U rf ma

T HJEC eft Chariffimi fententia illa terri-

* MT

&—/ bilis, quam Chriftus Judex in reprobos

detonabit; imó hzc eft formidanda illa fen-

yd]oaerir l0 g

tentia, quze rité confiderata jam multos ad

um

emendationem vite permovit,

O utinam!

T m o

voX mea tam efücax effet ,. ut hanc fenten-

'if'( i hn

h

|

tiam reíonare faciat per aulas Regum, per

:

VT Bnogh d

palatia Principam & magnatum, per tribu-

;:mr, V Wt

L Y

nalia Judicum, per domos mercatorum, per

officinas

Rn

li

H' M Eþx

l

Conceþtus FIl.

$53

ttà W

l

Edln

U

offiinas artificum, ita; ut omnium cordi-

i

li d

r

i

E

bus falutaris terror incuteretur, & fic mor-

j

tles DEO fervientes cum timore & tremore

Unt

j

Vultis Chariffimi

Demq

]

M

falutem fuam opérarentur.

n

olim Z/erarz 4 verbo afpero? hoc eft, &

^l t

P

"

m

d

damnationis fententia ? in vita hanc fenten-

tiam fepiüs contemplantes fic vivite, quali-

"Id

i

:

m conïuiw.jT

ter velitis mori.,

BEU

ULLT

Ü

!! Q

j

QuaftionesCatechifticae,

h

pe

Dranm i

!

"

V

l ii

l

l

a]l"

.Septimo Symboli Articulo.

DO fecun Qs

uml

Jude venturus eff judicare vivos

y

€» mortuos.

Vnic. )

ttd

fre du

i

vïä

Atürne judicium partculare? &.Cer-

? Dy

tó datur.

., Ad quid ergo inftituetur j'udicium uni-

verfale ? .R. 1. Ut homo zzteger, hoc eft,

non folàm in anima, fed etiam in corpore

lg

judicetur, 2. Ut Chrifti manifeftetur jufti-

farlim ftti

,tia, providentia, & majeftas.

. Quando erit hoc judicium? A. In fine

Chriüusjudcxin:r:

mundi.

Ubi? in valle Tofaphat.

sec d m

. An nulla figna judicium antecedent ?

: ccr:ädcrug Y m

-

p

"

j p

[

RÀ.:. Venier, Ánti - Chriftus multos fedu-

E

E

"

j

cens, 2. Venient Enoch & Elias, qui mul-

ii E

l

r o^

1

i

;

tos convertent, & pro fide Chrifti morientur.

l

"

3. Etunt figna in fole, luna, & ftellis. — 4. Ap-

| i magnäfüm

!

:!

Cur. boc?2

—

W

. parebit fignum crucis in coelo,

n

offli,fi

j;,uüis

554

Quoafliones Catechbiflice. ?

a

juftis . ad . folatium , reprobis ad confufio. /'

p*

4

nerm,.

u

Q. Quare Chriftus dicitur judicarel VÍU0$,

& mortuos? R. Ad fignificandum, quód

i

ju' Wm:

I Pol

dicaturus fit eos, qui jam funt mortui,

&

illos; qui adhuc vivunt; omnes enim mo. |

rientur,

0

u)

Q., Quinam comparebunt in judicio? £

Omnes, etiam infantes; 440 ordige? boni

;gclico-Paï

erunt 4 dextris, mali 4 finiflris.

Q.. Quale erit examen? — À. 1. De pecca-

THEÀ

& occultis.

tis omnibuls, proprüs & alienis, manifeflis

«igis f

2. De operibus veré, & puta-

ütié bonis, | 3. De donis & beneficiis, an

il

illis benà ufi fimus.

suinbun

Q. Quis pronuntiabit fententiam ? R.

Chriius judex innumeris comitatus Ange-

lis.

5109

.. Quotuplex erit fententia? & Duplex

L]

)i

i

)

emjit DL

una feretur pro bonis, fic fonans: enzte be-

[

ydo motus

nedica Patris imned, percipite veguum para-

fum vobis d confistutione mundi.

Altera

mhomincs tef

eretur contra reprobos hís verbís: Zf£e ma-

i

ln te

:

|

ledicii in ignez etevnum, qui pavatus

Noninibn

)

f diabolo , C? J4ngélis

ejus.

ïsconfcrvam, 1

ï***ff,&meritr

L

$co g G

EXOl'dJun

IN

um

Dom.

* g lt ]

Cate li R

M

555

u$ o ) fbh-

,**:æ*æx—æx-ææ***:(-x—x—!—

r dlCllu

1

*

**************** * —*

* lgm ïïl m

qu lam lts

n Wn

Dom. IV. poft Eplph

P bum mv

Conceptus Primus .

0

ïu

tm q J

Ml

injn IU

Evangellco -Parabolicus.

Q'(d'ï'n jh[

i

THEMAA

Dt Opmbun 1

Motus magnus factus eft in mari.

Dt du l

Mattb. $.

]US

Ontr klahn [C'K

De tentationibus E5 qj?:&:amäus.

Qu

Svnopfis.

" CMC

Slcut permifit DEUS tefte hodier-

Ti W no Evangeho motus in mari, ita

i, jt*l ll

ermittit homines tentari, & affligi

MTH TU

W

.m ylibyti

ádiabolos hav enim tentationes val-—

I fl(l M

de profunt hominibus , quia eos 1. à

fervant, aut abducunt,

jié4 peccatis con

f/ü

2. in virtute, & meritis pcrfc&mrcs

efficiunt.

A

Exordium.

UISQUIS hodiernum Evangehum ate

, tenté legit; & in illo verba "T'hematis

melz

l

(«

556

Dom, 1F poft Epiph.

mei : JMotus magnus fachus efl a ?larz,

us

re&té perpendit, valde mirabitur, undetam, « din

fubita tempeftas ortafit, dicens: uti

diderznit

Chriftus cum difcipulis fuis afcendit navem,

i' 511 DE L*r [7/!

totum mare tranquillum , & aér totus pacca.

än!atrþï?" d

tus erat? unde ergó in brevi tempore talis

'ï',üh K UH

fattus eft motus, . u£ zavicula operiretur

Tl [Illl][j Cli"

flucibus? ad hanc quaftionem apud Sylvei.

d

'jmür, (]UJN.

Lib. ;. ij 7^ Varii varias dant refpeníiones ? mihiau-

Matth.

rem placet fpeculatio; quam Pafchafius haber,

;communicanvus |

N

putans, hanc tam fevam tempeftatem 4 dia-

bolisfactam effe. Scilicet navigabat Chriftus

T prOdffie;

i

"

Ler? la

in regionem Gerazenorum , ubi demones

at lts

quorundam hominum corpora poflidebant;

ümentes igitur diaboli prefentiam Chrifti

T

QO fndongm

magnos maris motus excitárunt, tenrantes

naviculam , an non forté in aliam terram

ait, r pl

slm ?

defle&tere. . Verüm hecipfa expofitio novam

eaufat quzeftionem, fcilicet hanc, cur DEUS

As n efet'

siltamntnon at

diabolo tantam poteítatem concedat, & ho-

t li nipmd

mines ab co vexati, ac tentari permittat?

dubium hoc folvet fequens

à Utns: n

LT TT

Porpofitio.

3 Cufm hu']us

TDErmittit DEUS homines á diabolo vexari,

*: VAUE g

ac tentari, quia hz tentationes illis valde

profunt; at quare? ideó, quia homines

Rüs (3;

.

m de

Ü

Divifio.

Dtre 3?0&1

I.. A peccatis confervant, aut abducunfæ

q

^s I

4;

)

Yi

Il, In virtute & meyitis perfectiores efficiunt,

Attendite!

Pars

1 lIiOnm l

[

557

ïmu

Conceptus L

alde n

(J& l

Ü

m

Pars Prima.

LT

Q

|

UM Cicero olim inter alia creata vipe-

DUs i

i

i

admirabundus ex-

N, I.

lum

) M

l

ram confideravit ,

H)F*

camavit : .$2 DEUS omnia noffri causd fe-

50 A b[e'ü t

l

cit , viperas cur procreavit? utpote anima-

E

u

lia venenofa & nociva? Pari modó cum Ci-

tUf

cerone ethnico multi etiam Chriílianorum

n i

fzpé mirantur, quare DEUS , cüm folüm

t Qub

bonorum communicativus fit, procreaverit

Tan tj

tor malignos & diabolicos fpiritus, qui nullo

- G M

modo hominibus prodeífe, fed corpori &

M

l

W

anime obeffe folent? difeurrunt ulteriüs fic:

diabolus expulit noftros protoparentes ex

UT

dl n

Paradyfo; perfuafit Jude , ut Chriftum tra-

deret; ad DEI offenfionem excitat, & pluri-

TR t

00 n a d

ma mala caufat , cur igitur DEUS hzc omnia

Füm hat

previdens illum creavit ? nunquid meliüs

NT

foret, fi diabolus non effet ? aut f extirpa-

;o

telhtem as

retur ? Ita difcurrunt non nunquam multi ex

Chriftianis; at his refpondetaDivus Apofto-

yri, &t ttce

lus Jacobus, dicens: Omnze gaudzum exiffi- Jac-1.v. s.

xleguts

wate fvatves mei, cütn 3 tentationes varias

Dyon: de

iucideritis; Caufam hujus adjungit Diony-

remed.

of

fus, dicens : Quia omuia cooperautur iuen:. lib.

thonii d

01/174.

1:€. 9.

gt

HOC ut meliüs capiatis Chariffimi, gra-

N. lI&

n

VR.

tiofam hiftoriam de Jafone Theffalo percipi-

d g*

té. Hic in pe&tore apoftema quoddam ha-

bebat, quod, cum incurabile effe videretur

Dirib

j

T

medicis, eum permovit ad faciendam de re-

f "

oA

bus fuis difpofiionem, — Hanc dum a&u fa«

j

T

c-iäbat;

(nff

$58

Dom. IP. pof? -Egipb.

eiebat, inimicorum fuorum non nemo ino. !!

9

m]ï

(

I

i

f

'D

pinaté fupervenit, ftricto in illum enfe irru.

ens. At ecce! dum enfis infigitur peGori,

, nidinifé

ontit ii

aperitur apoftema , ex ore vulneris egredi.

tur omnis venenofa putredo & fanies; a

gain t

decumbens perfectz fanitati reflituitur; &f

an lr t

volens inferre mortem attulit vitam, & in-

ais o t

[

ftrumentum adhibitum ad inferendum interi-

m gt; 0

tum fuit cauía falutis.

andrturemud

Pari modó Chariffimi

fi damon capitalis inimicus nofler fuis ten.

i, 006 D

tationibus nos inyadit, terreri non debemus,

JOton recedum

fiquidem vulnera ejus vitam nobis caufanr,

i Denon d

Exemplum habemus in Job ; Scriprum efl,

tine teyeitnd

quód diabolus eum graviffimé tentaverit,

jus ejudm i

omnibüs bonis privaverit, & mala ei pluri-

t, t ld

]Ob. 2. '.

ma intulerit; Percu/fit enim J'o2 ulcere peffino

Á arm d

7*

4 planta pedis u/gue ad verticem ejus; av ha

1. Ez! tentatn

alllidtiones & tentationes diabolice non ob-

vt onerya,

fuerunt, fed profuerunt viro patientiffimo,

of j

]Obu 42.

inquit enim facer textus:. Domzzus autem be-

YV. 12.

uedixit nov

Q1 verm erg

D

i[imi; Job magis, quàm princi-

mäïmus,nosirerm

20 e7us.

"p dndn

SCIRE cupitis AÀ. quz bona Damones

N. IH.

caufent? varia hzec funt.

t t

Imprimis confer-

vant nos à peccátis, & in flatu gratiz reti-

l W/Z

TDri

hi

nent; dum enim nos tentant, aut aflligunt,

L] cru

"Hä MA

H

continuó compellimur ad DEUM recurrere,

Md

UT

Utl

& nunquam audemus ab cjus latere recedere,

il

ia

Lib. r. dc Propterea, inquit Chryfoftomus : DEUS mun-

i

IN

l

emmil

provid. & dum quafi larvis replevir, qui phantafmata

Dd

ij

€tiat,

hi [

agant, ut nunquam ab ejus latere feparemur,

Jr,u' ,

u

OCCurréres

& ,æi;neg;es,' eos ubique poffe nobis

Jgïl mu

Df

ubique.-

"l

E I

HPH

Wl

M

UOïum W

Conceptus [

559

!

Tini i

ubique nobis effe neceffarium Divinum pa«

trecinium intelligamus,

Et addit hanc fimie

Mils Wij

Q

U Y lne

litadinem: videbis matres, ut parvulos fibi

Bu

l

üM

adherentes retineant, largas agere, aut phan-

ADitat

tafiata quzedam reprafentare; & tempore,

TO attult

lts

quo civitates larvis replentur, pueri à ma.

trum lateribus non diícedunt.

Pari modó

D if

ao

DEUS nobifcüm agit; nempe permittit dia-

!

boles totum circuire mundum, & varia phan-

ii

j

j

il.

VUb W

W.

1

talmata agere, ut nos perterriti per pecca-

l

N

tum à DEO non recedamus.

'Teftis hujus

* Yi n

ti!:

veritatis ipfe Demon eft ;; dum enim á San-

ii hb

UET

Go Hilarione reprehenderetur, ,quód cor-

pus Virginis cujusdam invafiffet & continuó

Wartrt, d i

l

alligeret, eidem fancto licét invitus refpon-

f cin)

h

dit: /z boc corpore dego, ut fervem eam

"TE

i

1

Virginem. | En! tentationesdiabo

yanonts d

|

:ï'fä

'licæ ápec-

cato homines-confervant,

f g

ï

PORRO non folüm & peccatis demon

!

texcs: D

nos confervant, verüm etiam, íi peccan

do

es N IV.

ag

ADEO receffimus, nositerum adDEUM & pae-

nitentiam reducunt.

Audite Chariffimi hac

í

: M a

! de veritate Divum Hyeronimum, dicentem:

chor, I

JDiabolus. quaff. gueffionarius Domzni. eff ; IaPf.xop.

j n ln gt

u eut 2on vetio ambulagz, traduntur. dia-

4olo, ut ab zpfo cvuczati ad DEUM comver-

]

nos n

J uräd

yüe tanzur.

.

Imó coníftat ex facris litteris, quód

du

vus Paulus peccatorem magnum , & quafi

Qu Ineurabilem — Diabolo tradiderit, dicens:

ohh

D

y Judicavi tradeve bujusmodi Satane in inte-

t, Cor. f,

;cplcv ;

j Lt

l

j fitum carnis.

"

Ubi notandum, quód hic

n2

;l

Juxta theophilactum zradere idem fit ac cozz-

ya

q PGH

l

£. DomDium. Cozc. P. H. Nn -mz't.

(sf

TT

Dom. IF. pof? Epipb.

LA

Scilicet Paulus hunc peccatotem.

auitteve.

[/

M [OA" [

J

z;*fï[lfl

commifit diabolo, ut illum affligeret, &

:

|

j

/.mwwzt ii v

Et hinc dicit: 7z zz-

affligendo emendaret.

"i2

n

zevitum cavnis , non autem zz £pterztum ani-

a u

zu8. Porro Divum Paulum imitatus eft vir

FUL

quidam devotus, nomineInnocentius Heoc,

d at i

dt legere eft in fpeculo exemplorum, :üm

iqumy iib

videret filium fuum in peccato'luxuriæ elfe

ii

incorrigibilem ,

fic oravit ad Dominum:

silcaimi i

Domine DEUS amator caffitatis, da filio

z n r

smeo talem corveptionis f[piritum, ut non in-

y

[

yrumqt t

veniat tempus peccandi i cavme [ua. Nempe

P

:

mdünem ex

meliüs exiftimavit, ut demonióÓ vexaretur,

4

:

[

j

:

vv

!

quàm luxurià. Quod & fa&um eft, nam

mox Ípiritus malignus eum invafit, & adeó

ii qii Pulad

tl dortm cudt

crudeliter vexavit, ut vinculis teneri debue-

rit,- En! diaboli homines á peccato'confer-

Vi

D

: (nr |

vant, & peccatores incorrigibiles ad DEUM

10

!t tit, 1

Treducunt,

:3

L mnfoli

^

tf um teni

—

Pars Secunda.

s v

* Quro (

:

N. V,

ICUT autem -tentationes & vcxationes

8 ndi d

*J diabolice multa peccata impediunt; ita

Wl

A

Duti m

eüam homines in virtute & meritis periee j

I

U

&iores efliciunt.

Netum eft, quód aque ,

l

Vritt ( s

immotz putrefcant ,

que veró moventur,

ol

Chl'mug

fine fetore fint;. Id

ipfum Chariffimi fit in ,j

'

Ed

bonis & ele&is; fcilicet putrefcere incipee,,

f Pl

rent, & deíides fieri, nifi continu

Ó tentátiOe ,

B!

ivus Thoe,

|

WS, W 1

Inas .

nibus cxagifentur. Et hinc ait D

t

F

^Ml

Conceptus L.

561

Cs

l:

mas: DEUS permittit eledfos fuos impugna- w Ep.Q.

W luum 1

mï i

M u

1

i propter eoruri exevcitium , ut jfciliceg Y4-Art.1.

dl "

ugnando exerceant affus virtutum. Clariüs

-

' auzemim'ntnäri

hoc patet ex fimilitudine, quam facit fan&us

TAU i

Laurentia$ comparans tentationes cum fale.

fnine Innoctntuzl

At qualem convenientiam, inquiris, tentatio-

NI

nes cum fale habent? : attendite, & perci-

I pl

jetis. Sicut caro, inquit, fi fale non afper-

«:uri

gitur, quamvis fit magna & precipua, cor-

r uj

rümpitur, ita & anima, nifi tentauionibus affi-

t i

duis faliátur ,. continuó refolvitur, & relaxa-

PT

tur; per ipfa namque tentamenta anima

1 t dmoiin

negligentie putredinem excutit, & fpiritus

( t n

vivacitate confervatur.

E

lignus a.

HUC facit, quód Palladius refer

t, fcili- N. VI-.

( tv

cet Abbatem Paítorem cuidam dicenti : ÓOra-

| oninsie

vi DEUM, €? Biberavit te ab omni tenta-

lige, reipondiffe: Ora DEUM, ut tibi

rl

as teptationes veddat, me fías defes, &

Wéghgens. Yorro noníolüm ad hoc profunt,

ut In bono non fiamus tepidi & negligentes,

ecu

fed etiam in diverfis virtutibus nos perfe&io-

res efficiunt,

Quero Chariffimi ! nunquid

Íépé arbor eó fortiüs radicatur, quà magis

qmuint d

|

(

Vento agitatur? pari modó probi & boni,

j p

g

f

f'x

j

TU

--

quó majoribüs vexantur tentationibus ,. eó

j v

rmiores in virtute & perfeCtiores evadunt.

TA

3

i

Quare ficnt. olim Chriftus Petro dixir:. S;-

at ,

y n

mon! Simon!. ecce Satamas expetivit, utVue. 29

pl Ü

mi'

tribaret vos frcut triticum , ita pariter vobis

í PHUC[&*

[l

j

1c0: veniet Satanas, ut vos tentet ad eum

j o

i n

Í

módum ; quo cribrator triticum agitat,

Nn 2

Nkmpc

(sf !

$62

Dom. W.M'Epipb,

" « qu,'chu!

Nempe ficut triticum, dum movetur, tur. jji!

n ,:1

gl

batur, agitatur, vertitur & invertitur, ac;,

us

ïi$1

»in a&rem projicitur, femper per has agita- «j

[u

jim

tiones à lolio, pulvere, palea, omníque alia;

iPüllS

!

immunditia purificatur, ira probi per tenta- j

u

uv '!c lt

tiones femper perfectiores evadunt,

g l

N. VII.

ACCEDIT , quód probi & ele&ti, quà

fepius & graviüs tentantur, eÓ majorem in ; jigotit?

celo gloriam , & coronam obtineant.»;mdiabohcmun

1

$«Tim.2. Gcriptum eft: /Von coronabitur ,. nifi qui le-'

.j.

,

Anifi

Blgum

Jam quaro: quomodó

gitimä certavevit.

«t i iij

certabimus , fi non habemus hoftem?

i

^ a as p

^

fe ergo eft, ut in hoc mundo. fint. diabol

l

W

i, qui

quibuscum certemus.

Nemo poteft, nifi qui.

9t

l

|

i

itmoln, u

vicerit, coronari, inquit Auguftinus ,

vincere poteft, nifl certaverit, nec certare, (

äzginenüum mu

D

aemoni

Mumaai )

Ep. 36.

nifi tentetur.

i, inquit Leo, ob hoc !'^

D.

"u)

?

|

aliquid audere permittitur, ut à fidelibus:

l

lum hi

Porro mul. tjnn

my

Chrifti gloria majore vincatur.

torum probabilis valde fententia eft , quód thn

yblio uf

ficut DEUS deftinavit cuivis homini Angelum 3W n d

sliquem cuftodem, ita etiam Lucifer affigna- tupuni f

verit cuivis homini malum Angelum, qui fe- iil

duló impugner eum ; quod etiam confirmatur ii j ii

fum ex eo, quia demon Simia DEI eft; & t Cittgn

in omnibus eum imitari vult; w €x €05 m li,

Zach, ;, quia hic modus & ordo competens eft a BO* t ii

cendum hominibus, 757 denique ex 1pJÀt, —

Scriptura, ubi dicitur Satan ftetiffé à dextris 'miemmodmz ;:;..

Ofig, ho, JEfu. Sacerdotis, ut adverfaretur eji — Jam ,

ffent;--ü

i im B& Veró cenfer Origenes, quemvis hominem ,

d Ccmmg [

Jefuc, Wem obtenturum eíle illam coronam, Mvi

ROt

*

Nn;

M

*Conceþtusi' I

$63

» n

!

& fedem in colo, quz Damoni ejus im-

r &inverrïuä:;

pugnatori parataerat, Sic , ütfcribit Divus

| tmper Em

Bonaventura , fedes aliqua altiffima , queIn vita $.

* t

fuit unius ex precipuis Angelis, imó ür mul- Franc.c.6,

1 ii

t volunt, ipfius Luciferi, parata fuit fan&to

DT

Francifco, eó quód hic profundiffima fua

OT

humilitate ingentem illius fuperbiam vicif-

Wnr, dj

f

V w ;

i DENIQUE ad demonftrandam ultcriü; N. VIIL

Mirmdig j

tentationum diabolicarum utilitatem referam

BI

aliquam hiftoriam.

Poftquam Romani Car- celinho,

n hm hf

thaginenfes totaliter fibi fubjugáffent, mox dius cap. :

n h m

oque decreverunt eosdem peuitus diffipare s. lib. 27.

m Ncmopo:tfa:

ipfamque Carthaginem , ejüsque mznia &

caítella funditàüs demoliri, ut vel fic nec unus

l inqut Mpl

Yf cem

quidem Carthaginenfium maneret reliquus,

& quod fequitur, Romani nullum deinceps

emot, at

j

-

J

:i

cum fimili gente bellum haberent. Et en!

pcrmizzisur, l

r

À

gore v J

;

cüm fceré omnes jam in hanc fententiam tan-

quam rem bono publico uriliffimam confen-

cvlde t

fiffent, fcipio Nafica in pedes fe erexit, &

wi ii

communi huic opinioni fe folus oppofuit,

n, i n

|

!

dicens: quid? noftrarum coronarum fabros

n m

at

& arüfices tollere & diffipare cogitatis? fi

: qui a

"

x

Romani ex parte Carthaginenfium nullum

æmon [m]iD

Y

belii ftimulum habebunt, brevi tempore

j imitt LL

otiofi evadent , fuámque in praliis generofi-

i i

tatem oftendendi occafionem nullam habe-

i ia

bir, !

g

bunt. Eodem modo rcs fe haberet nobifcum,

M

!

hi

r

fidemones non effent; nam non folüm otiofi

1 r

au[ H

]

jl l

evaderemus, fed ceífante occafione ccrtanc!i

qu

Ul

etiam ceífaret vi&toria.

p

jir!

Nn 3

Epiloguä.

(s*

$64

Dom.1F. poff Epipb,

"ao

n

di

n

Epilogus.

Ml ld

(Rc0Ss

ONSTAT nunc, quem in finem DEUS s?

4 Diabolo homines tentari permitrat ; yd !

fcilicer ut per has tentationes à peccatis con-

ferventur vel abducantur, infuper ut in vir.

tute & meritis perfe&tiores evadant, majo.

Bo

rémque ex acriori certamine gloriam confe.

Í n'culbfa t

quantur.

Quare vos ferió adhortor Cha.

rifimi, ut quilibet veftrüm diabolo impug-

fupoo oh'ïn 7

nanti fortiter, & viriliter refiftat, nam 2uo-

g us

- Setm, j.de

£, inquit Bernardus ; re/Zteris , toties

veren u

guadrag.

coronzaberis.

ia d r

g junt r

init. Pt

: ConceptusSecundus, |

ii yey

i n gl

Biblico-Scripturifticus.

yudet at

, finertny

SO UIDEMA.

ti, qil n

dmm? Ne

Ipfe veró dormiebat. |..Mattb. g.

od

hu Dum

De vigilkhtia fieperiorum.

r uertan,

. Synopfis.

L'Iaa:cvertlcondgit. |

J n wl

. Sicut Rex Isbofeth , & Jonas dor-

;:.Qmm lmgm; f

" miendó fe, & alios magno periculo

m

expofuerunt, ita fi füperiores alicu-

"U n

jus commuaitatis in fuo.officio fom-

At n

nolenti funt , inaxima damna cau-

fanfs .| "t

Mib

]i

Conceptus I7.

565

n

fant; femper itaque vigilare debet

h

I m

[

1. j6n

45., 1d eft Pradicator & fupe-

J ts

defiafticus ,' a. Is£ofc

h

rior Ec

1((

feth , þoc

nrur, lnfu

eft, fuperior fcularis.

I mduv

i

Exordium.

Ri

n

'(x

ALDE pericul-ofa tempeftas tefte hodier-

Vlrin .

V

ii

no Evangelio olim 1n mari exorta eft ;

navis enin pene flu&tibüs fubmerfa ingentem

A T!]hffu)

Apoftoliserrorem incuffit. — At quid mirum?

Chriftus, qui mari & ventisimperat , in na-

vicula dormivit juxta verba Thematis mei:

(

1

Jpfe veró lovmiebat.

Profe&ó magna, imà

j

maxima [pericula runc precipue or

iri folent,

fi fuperioes non vigilant, fed dormiunt.

Vopt

l

Hec verius ut claré pateat , confulamus te-

flamentum vetus, & in exemplainquiramus.

LEMI

Edicite Chriffimi, quid fa&um, cüm Isbo«

feth Rex Itael dormivit? Nunquid tunc La»

vebat. Mi

ttones caneram ejus intraverunt? nunquid

tünc trucidatus eft ? nunquid tunc regnum

jis j

ejus ad exttrorum potentiam, & dominium

pervenit? tareveracontigit, Rurfusquaro: z.Reg.4s

"of

cüm in navi dormivit Jonas ?

quid fa&tun ,

fit ?

i Ht

nonne tünc omnes ingens terror inva

nonne navigium tunc pene fubmerfum effec?

d

p

fuiffet enim veró fubmerfum , nifi ipfe Jonas

af

fl

R

roje&tus fuiffet in mare. Jam dico: ficut

dormiendo fe & alios

jrini0

ex Isbefet& Jonas

uperiores

T i

magno periculo expoluerunt, ita fi

n 4

omnoe

"

$66

Dom.IPF. poj?AEþz'þä. |

h qlläm W

fij

fomnolenti magna pericula ac damna caufant, ',-,',szl?

u füj

|

(wt p

& quid f?c;/uitur? id; quod dicit fequens

j

MTH

a

',( us &5 :

Propofitio.

"

jit [Pjp:mi!l!!

9

Q Uperiores populi femper vigilintes effe.

/

P n

m ;W

;

debent; fcilicet

ii vt

n f et

Diviüb.

« dorme 617

L Jonas, id eit, Predicator, &

spunnigutr

loci Ecclefiaíticus.

lifuperior

apugeio ii

vuredio troci r

YL Zs£o/fó?, hoc eft, qualiscunquä fuperior

Íecularis.

Attendite !

u a ftoi

m du dunman

Liskfice! pon

afe i n

- Pars Prima.

l

Ni I.

tnrutm femine v

ONSTAT Chariffimi , " quói

Í

Jonas à & t

DEO miffus fit, ut civitatd

Ninlva ïm

penits, la

predicando cenverteret , quod elam fecit,

$

m,fcilicc: dakdus,

pofiquam egreffus eft ex faucib

ballenz.

e

ReGé igitur per Jonam intelligi

ffunt prz«

", jq

P

ITH rj

dicatores, & paítores Ecclefie,

tpote qui«

bus di&tum eft: Ecce epo zmitto v05; & ali-

;*qm Ql x

bi:. Pafce ovés zaeas ,

fimilia.| Jam verà

:")9""."1 qu(idviguu

in tali Paftore & predicatore

z reliquis . TW a

omnibus vigilantia requiritur, Siriptumeftz P d

j

Frvatres fobrzi effote, €7 vigilae, quia ad- "t tf

ver[arius voffer diabolus tanquamLeo vugiens ^W y.

circutt, querens, quem devorei; fed quem . PWVidtamm:!:;

maiimé hec admonitio tangit? mee opinios " ün m

ne

BhLTT

t

"Wty

Conceptus IT. -

567

þefiQUl&acd

Ü

ne neminem magis, quàm fuperiores Eccle-

qu ïltïlïm&

fiaflicos, fcilicet Paftores animarum , & prz-

cones verbi DEI.

Certé pafloris officium

DOf

exigit, ut oves ita cuftodiantur, ne fur eas

"d

aufferat, ne lupus eis noceat, ne in paífcuis

lh ftmp glh

eberment; ita pariter fpiritualiter loquendo

Paftores animarum fummam pro ovibus fibi

commiffis vigilantiam habere debent.

)'wifb.

HJEC vigilantia fi defit, officio non fa.

N. II

tüisit; paftor enim dormw as irruentem non

s Predan t

i

li.

viderlupum; quomodó igittr repellet, quem

TX

non videt? In Evan"gelio legitur, quód ini- Mmh-!?-

E

micus homo in medio tritici fuperfeminave-

ritZizania ; at quando hoc fecit? tunc, in-

quit facer textus, cgz dovmivent bomines.

Audi ó paftor Ecclefiaftice! ponamus, quód

Is m

animz tibi commiffe (int agri valde fructi-

eri, optimo virtutum femine repleti? fi tu

Chríni, qi*

dormire incipias, hoc eft, fi negligens es,

TET

& agros non femper vifitas, & cuftodis, tunc

reneret, Qu n'

veniet 27272cus, Ícilicet diabolus, & fuperfe-

m&nMg

minabit vitiorum "7Zizania,

Scriptum eft:

Jommmrclliglpä

Maue fargamus ad vineas , videamus, ff vi- Cant.7.

P,ï.

ttea zoffra floruzt ; quid quefo per hec verba

llort Ecclev ,

j

j| aliud denotatur, quàm quód vigilantia paftori-

TA

]

"

J

f

l

l

p

us ad curandam vineam animz conftituris

TAE

, neceffaria fit.

Certé Nauclerus non dormit,

&p ii

ratiatl

F.t

i

Ü

; ed ad clavum fedens tempeftates previdet,

um Ul[lmr:

r & ne obruant, providet; ita paftores mala

"

",

1

( Brevideant,

& provideant malis

Ah! quot

jj

T

, mala acciderant, dum Moyfes ab univerfa

ll,

.., M 4l

!

" POPuli multitudine

abíens fuit ? ftatim vi-

Qni)

tulos

d-

(

$68

- Dom. F. poft Epipb.

tulos aureos conflare, eisdem victimas im./

qmolare , & ,pronixomncsadorare caperunt,/

Sic nifi Paftor gregi per vigilantiam femper

fit prefens, facit, quod lubet, non autem,

uod licet.

hd

N, ITI.

PARITER hec vigilantia neceffaria eít

junped

3

predicatoribus; horum enim vox quafi galli

cantus eft, qui dormientes excitare debet,

Wmm n

" [

g r u

Hinc refte Scripturaolim cozzizuó gallus can-

uorum d&X

Zavit , fcilicet ut ;*etrum admoneret, & cor- 5j

l

TTE

riperet, ne decuríu remporis difficilior red- 5

datur poenitudo. Itaqfe gallus ob vigilane.

nl

inn x Arg

tiam fuam fymbolum pradicatoris eft ; qui ;

fomnolentos peccatores vi officii fui alta voce:

fier ndcun

excitare debet , clamans cum Paulo : ora yirái ml

eft jam nos de fomno furgere , ícilicet defom- nf

no peccati.

