ait: Cuvfum confumavi, fidem fzrvavi , ideü s« Tim. 4

M arint

W*r

ua juflitim. En! co-

a dl u

re?o/z't(z e;(l mz.'b.z' coro

£2

ronatm

4CM£'P*

z — Dom.FIL. pa)? Epipb.

j au[ in

f

;

l

ronam Paulus perfeverantiz adfcribit, & cur«

,j

fui confumato ? Er hinc re&té ait Hyeroni.' Npt

mus: non incepifle; fed perfeciífe virtutis'

l

—

ä&mwä

eft; imó Chriftus ipfe in fine vite fux dixit:

g n

]o2n. 17- Opus con[ufiavis quod dediffi mibi, ut fa-

quem

ciam, &inultima hora: cozfurzatum eft,

.N.VIIL.

t

NEMPE valde nocet in curfu fübfiftere;

;ifeit, D

du ?

Conflat , quód cervus in medio curfu , quan-

do audit canum latratum , àut fibilum venas

;HUCHS Lat.rolnm

(lone Id

torum , non nunquam fubfiftar, & aufculter

»

.

D

sium

at quó dannó? maximó; dum enim fic mo«

1

M

' '

(CDEUS

ratur, & curfüm fiftit, capitur, flerüitur,

excoriatut.

Pari modó, qui in via virtutis

j, qim I

m viram V

progredi ceffantfibiló venatorum , id eft, va-

narum deliciarum deleciati, aut latratu ca-

vigos o

yeenre dect

nüm, feu malarum fuggeítionum impediti,

qia, & ept

fapiffimé ftygiis venatoribus in przdam ce-

;dunt Ruríus conftat, quód tygris raptores

d dammatus

catulorum fuorum perfequens per fpeculum

vt feci nf

curfu fuo impediatur ; in-

in via pofitum

, non pn'[!'v

fpiciens enim fpeculum, & umbram fuam

àtyü,

cernens, putat, fe videre catulos fuos, &

fic morando raptoribus tempus ad fugam fuffi-

Epih

ciens concedit.

Eodem modo multi homi-

MMMW

nes à virtutis curfu per umbram gaudiorum

Tum rtirumi

mundanorum impediuntur, & dum ceffant

Oa N

progredi, incipiunt regredi,

t p

N.IX.

CERTE nil prodeít virtutis curfus fine

MeTUT temyor

perfeverantia; nam fi homo centuimn annis

*IL vt mand

currit in via virtutis, & ultimó momentó

t Cüttit ii

per peccatum ab hac via difcedit, non per-

"Ws icedend

timo mgs

tutdotr

v—eniþt ad meram falutis; quia ab ul

meanto

!

^

[

TMf

dise

OJ?E

723

QR gdf

QConceþtus; IIi

1 lr

Ti

V

N

t

mento felix aut infelix wrernitas dependet.

Exemplum hujus in vitís Patrum legitur fat

NT

i

?

W ïl!g

tragicum.

Nempe latro quidam ad eremi-

*u

tam venit, & in ejus focietatem fufcipi pe-

(iod à

l

tiit, veré contritus & dolens de peccatis

Trà: Qj

TCR

fuis; cüi autem eremita eum non fufcepit,

& quali defpexit, Larro eremitorium libi

WSin Wdiüïr

conftru&turus arborem prafcidit, que inopi-

BLLT

nató corruens Latronem oppreffit./ Eremita

N f |

oppreffo latrone vidit, quód Angeli animam

:

EUTM

9

us ad paradyfum deferrent, quare indignari

LT

copit, quód DEUS plus confolationis fecif-

imodö, Qj

fet Latroni, quàam fibi, wtpote qui viginti

B

D

/

annis aufteram vitam vixiffer, nunquam au-

lt as

tem per Angelos folatium obtinuiflet ; imà

I ftgidini

invidia crefcente decrevir potius effe latro,

venatonhusiap;,

uàm ereriita, & captus in latrocinio mox

ilt, qiln:

Íufpenfus & damnatus fuit, . En!, Cbariffimi,

hic eremita fecit curfum fuum ce/eriter , di-

pertqtg

t io x

refló , at non perfeverauter , & hinc non

rum, &

comprchf:ndir.

ä,

A

t vidert a

hp

,

n,l

Epilogus.

Bustemyot

;udem m ,

GITUR hzc tria puncta, quz ad virtutis

curfum requiruntur , bené perpendite, &

|t unt i

Nimirum currite ce/erz2£erv,

redte obfervate.,

dionnur, 44

deponendo grave peccatorum: pondus , &

pl

curam rerum temporalium; curtite d/recfé,

"IG

fcilicet in via mandatorum de virtute in vir-

TIL4

f

tutem ; curtrite per/everazter, nunquam à

L

m

"T.

viavirtutisdifcedendo; Paucis: Szccurrzte,

P

ut comprebendatzs..

i5; (

TTE j

ZL3

þCO.R-

r

[

734

$$9 ( o )-&"&a»r

s d

il

r m

Conceptus Quartus. .

D lnF L

| —nigmatv'ico,-'SufpenfiVus.

,f

( hcüt n

fe

ji

iun qu

W

j

"]

CL

Á n

ilemo D

Arbitrati fünt, quód

plus effent ac-

Wl

cepturi. — JMattb. 20.

i

j i

m

«

De. avaritia.

qglum & *

a enm:

Synopfis.

Maxima hominis avari miferia eft;

Prop

gm homins 2

* fcilicet avarus eft r. fatuus & coecus,

u i, g

2 pa*uper & inops.

j

— Exordium.

Dir

ON du/bito,' quin benevolas aure*s,mihi

3 K cec

daturi fitis Chariffimi, fi ftatim in con-

9t n

clonis mez exordio- curiofam vobis propo-

nam quazftionem.

Edicite igitur, quidnam

eft illud, quod in mundo maximam quan-

usl

dam fimilitudinem cum inferno habet?. For-

fan dicit aliquis, tale quid effe zza/az con-

I t hum

Í[cientiam , utpote quz hominem incelfanter,

At lu

& terribiliter cruciat?. Dicent forfan mariti,

A Onttng g

tale quid effe vxorezz; wxor enimper anagra-

m2, quia littera x, quivalet litteris c s idem

W VUI[ ) & in

m l ag

onat, acorcus, Ataliam percipite refponfio-

nem .«

*tt pol |

i

(032&

Conceptus 1F. ^.

725

ER

nem: maximam quandaïn cum inferno fimie

litudinem habet marfupium hominis avari;

D SU[pgnr,

ficut enim ex inferno nulla redemptio, ita

etiam marfupio avari pecunia tenaciífimé ad-

»p

EMA

here:, & ficut infernus nunquam fatiatur,

itanec marfupium avari, juxta illud : Dz/ata- Habac; 27

Qu

K

Phh !

it quafi inferuus animam [uatm. — Certé ficut vf j

iltl

:

l

aliqui in hodierno Evangelio avbitrati funt,

uid plus effeut accep

Iuvi, ita avari femper

At

perunt p/us , femper dicunt:

ampliius ! «at

quid fentiendum de ejusmodi

ho mipibus ?

IDopfs

t?icam , quid fentiam:

Ts

Propoütio;

J L fl

A fAxima hominis avari miferia eft; '&.

I

À quare? id€ö, quia homo avarus eft: :

OrCion.

Divifio.

I TFatnus, & cacus,

yin btv

Áttendite !

arfmi, L

y Cutiolm v

IL Pauper, & ipops. :

Biicne gt

"

mundo I

MA

li

f Pafs Prima. |

oum ii

*IXCUT teíte Augüftin-dillc leatus eft, qui N. I.

j ii

MLA

9 habet, quidquid vult, & nihil vult ma-

Jà, ita & contrario zzz/er eft, qui non habet,

( D

quidquid vult, & infüper multa vult malé;

, ,,J:orcnimrpïu

talis autem eft avarus, utpote qui nec habet,

uyat lz'ngns(i*

j

nec habere Poteft ^

quidquid vult, . quia ejus

n

Lz4

cupi q

Qu

"26 Do'k:. V]I.'paj? Epiþä'.

i cong

cupido eft infatiabilis jaxta illud :^ Zz/ztzajz.

pll

ij

Í mp€l'5

D

Jis oculus cupidi ; Profe&ó fi mifer ille ap-

g

m

pellatur, qui fatuus aut czcus eft, vix quis-

ffecutts

quam miferior eft avaró , utpote qui fatuus

düfu

& cecus eft.

l

|

ANJL — QUJERO Chariffimi , nunquid ille fatgus

jl

eft, qui fponte íua duriffime fervituti fe

"

fomo d

Chryfcft. manci

i

hirmnà

Irun JRuTi

pat? hocfacitavarus; nam teíle Chry-

in loan.

y f

reraqu

om. f7.

foftomo omni tyranno gravior eft pecunia-

(lercot

rum cupiditas , utpote quze nullam habet

ia

w at

voluptatem, fed curzs, invidiam, infidias,

odig, calumnias & innumera virtutis i

mpes

j: Ghrin

dimenta,

Nunquid fatuus eft, qui fimilis

ib avarts It

pueris per totam diem vana fe&tando difcur-

i, & nonvid

rit, & cüm feró redit

; nil utile fecum feri?

um vidtt, Q

Setro. 89, talis eft- avarus, qui teíte Bonaventura to«

Dom. 4. tum mur

tttin abylïum i

dum peragrat, montes tranfit, rfa-

atv

pent.

ria fulcat, omnibus laboribus & periculis fe

irist thelturu

. €xponit, fed cum feró , nempe in morte ad

tpiiqutm ia

confcientiam redit , nihil lucri, fed meram.

rt, qui

vanitatem & culpam invenit. -Nunquid ille

a porat d t

fatuus eft,

ui ignem in finu portat? cum

Vil* ho r

fetr, Bleff,

9* in pu-

colubro dormit? hoc iterum facit averus,

n'hsïnavi exona

PT

qui divitias congregat, & opesambit. — Nun-

r

!

m n

quid fatuus eft ille,

qui nunquam quicfcit,

l

A

H qit n

& nullam prorfus quietem admittit? talis eft

m hds, ee

iterum , üt.ait Chryfoftomus homo cupidus

TU ii

& avarus; nempe commoventur aquz, & ite-

rum fedantur ;

movetur terra,

& iterum

confirmatur; impelluntur venti, & iterum

- DisS

quiefcunt ; tumultuan:ur beftie, & iterum

BLRIAavarih

m

tumultuare deífant; at avarus nunquam

definit

M quiapmw

lg

A

J

| 'Conceþtusll*/.

727

m

"

T0fed

i

definit plura congregare, nunquam quietus

elt, fed femper anxius, ne quid perdat, & fi

l,

V Ó t

hoc àccepit, jam ad aliud cupiditate rapitur;

poteg

& cüm illud affecutus eft, iterum ad aliud

impellitur.

u.

ni, Tl

L»

PORRO no

! Curiy

d

n folüm fatuus , fed vErä

cecus eft homo avarus ; nempe ficut Tobias

IT

ex flercore hirundinum excecatus eft, ita

W graviorf&:fæ

Q QU t

avarus czcus fit ex aquifitione temporalium,

qua nil aliud nifi ftercora funt juxta Apofto-

QTT

lum: Qu arbitratus füm àt ffercora, &

1 .Maeh; LN

TRU r

juxta illud : GZorza bomzzis ffevcus €? ver-

fs d

D

fs. Certé avarus inter illos eft, qui ocu-

DT

los habent, & non vident; at quid non vi-

Jt, nl ls

det? hoc non videt, quód divitiz fint onus

tl D

deprimens in abyffum infernalem : hoc non

4t, ontttd

videt, quód avarus fit quafi equus , qui tota

hboribu&&;»:x

die laboriosé thefaurum, portat, no£te au-

OM UT

tem vix quidquam habet nifi dorfum lefum:

n'h.f thh (

hoc non videt ,. quód avarus fit ficut ovis,

inent, N

que lanam portat ad tempus tonfionis non

n ip imus

fibi, fed aliis : hoc non videt, quód avarus

x itenm t

fit fimilis navi exonerate in portu, in qua

lortes folüm. relinquuntur.

/Nempe cacus

TOU

u nngtt

avarus eft, quia dimittit vera bonapro falfis,

ro terrenis, infi-

rem d

fixa pro fluidis, cceleftia

A

pro miferis,

Ytoms 1

Qi'ta pro minimis, glorio

wmorenttd

l

ï-»

Pars Secunda.

mtur ren

L]

SERIA avari hominis plus crefcitetiam ex N. IV,

Qf thïa

M

riptum

at a

j "

hoc, quia pauper & z'nopsxe&. Sc

eft :

wr

(

..

728

Doni. FII. *þoljl Épipb.

"T.

Pfal.33; eft:: Divites eguevunt , €? efurievtint ; (icut

j

?gdf l q

.uäm [

Vfll'

enim hydropieus, quó magis abundat hu-

,

j

!

more inordinato, eó amplius fitit, fic avarus '

P

qult !

J

n

- quanto copiofiores habet divitias, tanto ar- !

dentius illas concupifcit, juxta illud: Quó

foil

lus funt pota , -plus fftiuntur ague. — Ni-

mirum ayaris hominibus tam deeft illud, j

j igi'zpr aini

quod habent , quàm illud,. quod non habenr, j:/10

ita, ut veriffimum fit illud Po&te : /Vu//a di- i

tovi vatiote poteflis avari, -vos faciumt g m

inopes, quas cumulatis opes; iem illudz qg; f

Orco five müri mens equiparatur avari,

sDEL n oj

Jempev egetus evis, ff femper plus tibi qua-

at & n

V.

silicin t

N. V

QUARE ad demonfílrandam avari ino-

sopis; n

piam hoc argumentó uror : e€ó pauperior

i, hg t

quis eft, quó plura illi defunt; fed avaro de-

unt plurima, quia ea, quz habet, reputat pro

nihilo, & ideó plurima fibi deeffe putat, imó

at

omne id avaro deeít, quod habere cupit;

cüm igitur ejus cupido fit infatiabilis, juxta

hiliico.

illud :: Ozuza des-cupido ; fua non perit inde

Cupido, certum eft; quód fit pauperrimus.

Inn

N.VI

.. FORSAN hic aliquis caufam fcire cupit;

cur avarus pecunià fatiari nequeat ? dabo

1 wirm

plures. | Caufa przma eft; .quia pecunia fini-

TU

tà eft, & venter (ive faccus pecuniz infinitus,

Caufa /ecunda eft, quia pecunia vanitas eft,

que nihil repler.

.Cauía £ertza eft, quia

De;

cupiditas ipgnis eft, pecunia veró lignum,

& ideó crefcente pecunia crefcit eriam cupi-

Sr

dil;aï,*- En! Chariffumi he caufz funt, cur

0 Ut

cupiditas

Wi

rp hi

; | Conceptus IV

729

e

I

]U magm

R

cupiditas avari exfatiari nequeat, & curava«

' ris plus defit,, quàm pauperibus, juxta illud :

| mphus

li

) tlk

Plurima pauperibus, fed avaris omuia defunt,

tb I

[

N

igter opum cumulos turpis avavus eget..

uI

T Jf

J

DI t

Epilogus.

*T"ANTA igitur càm fit avari miferia, quis

, Uüön?

! lllb !

avaritiz vitium non abhorreat? Atquod

I fjj v

plus eft, preter hanc miferiam in vita fufti-

nendam longé major toleranda erit avaris

lt o x

0

I .COI. 6*

ET

ít mortem ; fcilicet avarz tefte Apoftolo

M $

?

egnum DEI non poffidebuut. lraque Cha-

L

EL

Áieri

. rifimi vzdete C? cavete ab omni avaritia ;

Y

'xv l ,'

mondrnin

pracipué fi hic in terra vitam longam , & ibi

Prov.28.

felicem cupitis ; fcriptum enim eít, zuz'odzt

v. 16;

Y) unr: t

il defur: t

qvaritiam , lgngi Kient dies ejus.'

, que lts

miilidis

Conceptus Qliüths. :

] quit

l

Dll

Politico-Chriitianus.

yido it i

W

l

j

ii; f

j

"

.i«

:

1"*:n

t:.

Tb MA:

, quöd lt

?

jgus u

l

* Circa

undecimam .veró

exiit.

fatiari

Mattb. 20.

yi d i

as i

quid pcsumg*i

De peccáto.

(uj i

| netlmllä. L

Í

Synopfis.

—

h

iu ma«

"

J

m d

| .Homo C?hri&ianus non d

d

ï

L4

ncat

À

u

73s

Domn. PT. poff Epzpb.

IFCH'

ug 'äm

neat in ftatu peccati mortalis, quia

ld 6&;

Mf

peccatum grave r. fpoliat meritis

ildly

fianm

aquifitis, 2. impediat ab aquircndis.

p

: Exordium.*

s ürfrans?

P m

ON,fe.mel, fed fæpiüs,exift Paterfamilias

teíte hodierno Evangelio ad conducen-

nl

S operarios in vineam fuam; fcilicet fta-

tim primo mané, dein horá tertid, rurfus

r

horà f:xt4, iterum horá nonà, & denique

amtrids Qu

etiam czrca uudecimam exift, & oudofos ad

virneam íuain vocavit.

s ib at

Quid. quafo fignifi-

catur Chariffimi per hanc parabolam? cerié

nil aliud,. quàm fumma DEI mifericordia.

Scilicet DEUS tanquam fupremus Paterfami-

D]

lias exi: fummo mané, id eft, ftatim in virse

noítre exordio, nosad laborem & fervitium

Iet, qi

fuum invitat, & promittit nobis denarium

n omribism

Vitz zternz.

Porro hanc invitationem re-

Mu exet

petit horà tertiá, fextá, & noná, nempe in

t filie ur

juventute, ac virili xrate noílra; imó dum

MLI

videt Zorá undecium, nempe in fera atate

NEUT

ofz0f0$ , id efl , peccatores, /fante$, feu

MAUOU CUl

poinitentiam . differentes, & ad fructum re-

TT du ln

dire nolentes, etiam hos invitat, & ad vi-

neam fuam vocat, ut nimirum Ecclefie &

JOnal d

'

1

IK mo

Sacerdoti fe fubjiciant, & vera confeffione

[

!

|

p

Vs o jerd

peccata fua expient, & íic mercedem vite

L

lat

coleíflis inercantur.

Nunquid fumma- eft

[h)

—

luloms hi

f5

DEI mifericordia? eftenim veró; at nolite

[

z

:

;

Pæni-

N qui nj

x*

L B

Üonceptus F.

731

C&tl M

cnitentiam differre usque ad undecimam

m

! Chariffimi, id eft, usque ad fene£tutem; imà

d

W fiquis cadat, ftaum furgat

Dico 1gitur

I

um

1

Propofitio.

fOmo Chriftianus non diu maneat in (ïa-

fæpm N

tu peccati mórtalis; & quarc? 1dee,

) EWïgül eq

* quia pcccatum mortale

I f

t hor

Divifio.

hord n

W»wfl Y Privat meriuis aquifitis,

.l( 0qu

II, Impedit ab aquirendis. Attendxte'

**

hancp us

mma Dd r

n ,«w

van t

Pars Prima.

EI[ [

ïc,

yad lib orln

ERTUM eft, quód homo per peecatum N. L

tormitt W.

4 grave omnibüs meritis, quz per pieta-

(i han[ ll lf;u

tis, ac virtutum exercitum fibi comparavit,

xi, lm

po ietur; fcilicet juxta Apoftolum JaZezus a.-Cor. 4.

ætare nom

tbefaurum in vafts fichilibus.

Dicere vult:

, nl

icut ille; " qui portat thefaurum aliquem ia

Wq

vahs fiülibus, cadendo vafa franglt, & the-

*C(Cäwm H

us bt

faurum perdit, ita homo cadendo in pecca-

, tum mortale thefaurum grátie ac meritorum

) ho mmza

L

L

Jdete

amittit; & hine monet Joannes

g nimmt

vosmetipfos , me perdatis, que operati effis,

i, & 1

;

fed ut mercedem plenam accipiatis ; imó tefte Hom, s;

g r

.Divo Chryfoftomo nihil peccante eft paupe- de prorid,

Nurt

j

&oms fax-

lï

rius, utpote qui nibil calo dxgnum habet.

ügmm !Cfär

NEMP&

P

Chnc

732

Dom. IT poff Epipb. -

:MMWW

No II;

NEMPE cüm gratia principium fit operis ' ,, J

meritorii, mirum non eft, quód carens hoc jjer n

principió etiam careat meritís,

Conftat ex '

f

mmlgö PCCCHW

D

Senee, ep. Epiftola Senece ad amitum, Lugdunum ur-

n Qnid

91.

bem Gizllie fummaz olim elegantiz fuiffe, di. "

vitils affluiffe, & pretiofiffimis thefaurís abun-

dáife; at proh infortunium ! hac tam magai-. Diff

6

fica, ac opulenta urbs una no&te unà cum

omnibus theíauris fuis ab

igne. confumpta.

fuit.

fl peti

Quzro Chariffimi! quid anima homi--

qum mentot

nis áliud eft, quàm civitas Spiritus San&ti?

!

l

ETU

Nunquid cum illam inhabitat, ditriffimam,

i

|

1

ac pulcherrimam facit per gfatiarum fuarum !

ais mpel

AU PCCC&[

thefaurum, & opera meritoria? ita eft; ac 1l

dum irr hanc.civitatem ignis libidinis, flam. !t

l

ma vindicte, aut alterius vitii gravis incidit, !! 014

ftatim expellitur Spiritus San&tus, & quid ?itoton

dein? homo omnibüs meritorum thefauris d

büantiam |

;

?

fpoliatur.

tl rodent

NDI

CSICUT igitur ]

ugctür þ-incendium ; quo

Lnortalis, - DX

divitis agricole horreum, quod omnis gene- !j u

ris frugibüs abundat, perit, ita deplorane j r

dum eft peccatum, quód omnesanimze Opess i nihilprodemn

ac meritorum thefauros deftruit.

- Quao ts

dum olim nobilis urbs Sardes Lydie metro- Hrhrun r

polis ab Athenien(ibus capta & in cineres re« ij

I

da&ta fuit, quàm vehementer fuper hanc ja-

W forfr

&uram iratus eft Perfarum Rex Darius? nune

n

quid fagittam in altum emittendo exclamavit:

&SO C

O Dizi! concedite mibi occaffopem vindiclam

Attlereno

l

de "tbenienfibus fumendi? Nunquid manda-

ut quotiescunque menía |

Tlmimiwr ff v

W

; Vit-; Mml&ns fuis,

2d

Es

Mïma an, P]

alïidetet?

i

I'MEþipbf

. Conceptus F.

L

733

i T

4

E)q

affideret, ter illi in aurem fuggererent: Aex !

W Cliix

recovdevis "Atbenienfium? — At longé ac in-

t

i

comparabiliter major eft jactura, quam ho-

U äuj

:

mo commifló peccato gravi paritur in anima

Oil d

gänl!yhï

ïioflmm

ïï üf:.

fpoliatus omnium meriforum thefauris,

Mitn i.

DET

'

iis d)

LT

Pars Secunda.

lmmil qmä

L

ON folàm peccatum'grave hominem pri- N. WIV..

7 Oil fs

N

! j

vat omni merirorum thefauró, fed infu-

m m

per, quamdiu in illo permanet, etiam à me-

KC t h

ritis aquirendis impedit.

Nimitum quamdiu

T fhentirg ;

homo in ílatu. peccati mortalis eft 5 nihil

tem ii l

omnino mereriporeíl, "Totos diesac no&tes

tueris m

orationi & conremplationi impendat; nihil

yinins ]

proderit hec oratio ia flatu peccati mortalis,

bus m

Omnem fubfítantiam fuam diftribuat in pau-

peres; nihil proderit hec eleemofyna in ftatu

Exerceat omnia pietatis

lignt i

peccati mortalis.

opera; jejunet, ita ut corpus vix offibus ha-

rrem, que

reat; perílringat corpus fuum flagellis, &

ht, pti,

quxd oret

ciliciís; nihil proderunt hec omnia in ftatu

€ccati inortalis exercitia; fcriprum enimeft:

lruros dd't

oma iniquorum non probat alttffmmus , v€C yecl, ae,

ybs od

ve[picit z2,0blationes àniquorum , nec in imul-

bis CQPH& :s:r

titudine [acrificiorum eorum pvop

i

ementtu

u

peccatis.

z

p

itifzäituii*

f

- QUJESO Chariffim

i! an gratia cum ini—- N. V.

m efi

neae

li

n

micitia contiftere poteft ?. an poiïibile eft, ut

jj

]

vobis inimicorum veftrorum obfequia, efi

NI

/

ji

praítantifhma fint, placeant, quamdiu .fe ini»

T

micos

""

[

n

lj

hs

X

r

534 Dom. FI).' paf Epipä;

micos declarant? minimé hoc poffibile eft;

Eodem modó opera hominis DÉO non pof.

(ncep

funt placere; quamdiu in peccato manet, quia

Aceti

manere in peccaro idem eft, ac inimicum DEE

Serm. 27 effe,

. Re8é igitur Bernardus ait :

uenade

; àn Cant.

modüm claritas lune non uift. d fole ef, fic

THI

absque cbaritate aut divina gratia meritum

*

r at

vullum.

fþ.mv

N.VI,

CERTE maxima illius hdminis miferia eft, :

qui cibos quotidie comedit, fed nihilominus

IT

torus marcefcit, & fenfim rabefcere incipit, non

nifi offibüs apparentibüs. Hoc fieri folerapud

illos, qui phufi laborant; & hinc mediciom-

J

nem dijligeniiam adhibent; ut materiam pec-

Mwtes 10 Vib

cantem, & ttomacho agglutinatam folvanr, &c

ejiciant, — Ad vos jam tanquam tales phtificos |igott,

me converto, & dico, fianimam veftram pec- Vfetto,

cató gravi maculáftis, ne moremini medici fpi-

ritualis opera falutem veftram operari; fcili-

€et materiam peccantem, id eft, peccatum per

Exor

l

finceram confeffionem folvite, & ejicite, aliàs

. nullus omninó bonorum operum cibus anima lia

proficuus erit, nam quidquid boni operabitur, if y

^itisfum |

id nihil conferet ad gloriz augmentum.

Epilogus.

At f

BN

OTA igitur tibi ó homo Chriftiane! du-

&

plicem hunc peccati mortalis effectum,

6 ln

j e Vitiof;, f

fcilicet quód meritis fpolietaquilitis, & infa-

Wl & l

perimpediat ab aquirendis, Porro noli diu

in ftatu peccati mortalis perfiftere, fed fi ceci-

lïüdiofus d,

L

1"

(&iüi » Qtiug furge,

U /ht

: Cenceptus

1

LU ] Cg

!pft

nl

j

Ui Ceyfb n

]

e

omlnlï

l

äf

n t

j

Conceptus Sextus -

lem Cü, [

Ü

Ü

Aícetico-Moralis,

J* PT tl

li

L

THEMA

[um n

Quid hic fítatis tota die otiofi?

Lsl

l

Md

I'M('

Ronadi i

| AMattb. za.

enüfn ts

l

ts H

De otia.l

Orànp &lnr

Synopfis.

ibtnt; tur

D igoltzei

Otiantes in vinea Domini poeni-

I tqut :zi;;

0, Lnimumz

tebit 1. in agone, 2. in purgatorio,

!

. $. in inferno.

TT

n velu

niem, g

Exordium. !

emdolris

Jrüim 0perumc;r:

E

NORME vitium apudantiquoserat otium,

»

quàd manifefté patet ex hoc folo, quàd

qudquiau

raco Athenienfium legislator ftatuerit, ut;

rorizagf

qui damnati fuerint otii, capite mul&tarens

Ylogus

tur, Sed moderno tempore longé aliter res

T

, fe habet; fcilicet vita ottofa vix amplius cre-

, ditur effe vitiofa, fed potiüs reputatur pro

ao at

, Vita gloriofa. At heu! apad. DEUM omnis

s

, Qtiofus odiofus eft, quod ex hodierno Evan-

j ", gelio colligitur ; ubi Paterfamilias. otiofos

jj arguit : Quid Jfatis blc tota die 020ft 2

AJorg, Diura, Conc. P. H, Aaa. Nem«

(

Qu

73'6 | Dom. P. pof? Epipb. |

Nempe certum eft, quód nos Chriftiani ad

l lro jtroanHt

laborem ; üt ait Job , non folàüm nati, fed

etiam ad operandum s2 Daptzfino , ütloquitur

;,!(i yr ia

WE n aof

Origenes,.quaf? conducht /imus. — Ygitur dili-

Qre «og

gentiam fp

iritualem vobis fuadeo Charifïix—ni

gl fumnimd

in vinea Domini; dico enim

"t Mu |

T /h i

LR

Propoütio.

- agert, quà tU

Tiantes in vinea Domini maximeé olim

«ptire qa

penitebic; fcilicet

T una

! gule f

dagbis n ae€

Divifio.

fndimus? u

$, Inagone,

( ememodicun

ii In purgatorio,

yib omo a

II'I.;In' inferno, Attendite!

irliit, & inl

tmotImort QO

Ar, qu lpl

Pars Prima.

Wigram pro

^m conpsd

'No' Ib

TA :e'(l Chariffimi, qui modó otiantur irt

[ vneia Domini, hos olim negle£tüs fui maxi-

&t wrlpes

"Wt Quo Dii

m poenitebit in agoze , & quare ? 3déó,

LX m

quia tunc videbunt vanitatem omnium rerum

T& Cin ol

mundanarum; zdeó, quia tunc cognofcent,

Mütyr d

nihil prodelfe potentem fuiffe, amplas divi-

uY

tjàs poffediffe , altos honorum gradus con-

y

10 Ri d

Íceridiffe; zde0 , quia tunc videbunt quód.

labores maximi rebus corporalibus impenfi

;

t

1 T i

fine mercede íint, econtra folus labor in vi«

M g

L

nea Qo

m

mini & in falutis negotio factus pre« ij

migml'a

/

N qms, qui

r

TM

C'*ohc*eþtu: F.

ZA

)

Ql M

'

fs

mietur, NemPe dicent : Dze$ ?Bez. tranffe- job. i?g'

g

n

vunt, cogitationes qmee diffipate fuut, tor-

duf

imm. [5'

guentes COV ?HEUZ.

Yobis f

NEMPE in hora mortis homo quäfiv*ic"v;i- N, IL

0 n

gilat, & claré cognofcit, quód mundi feli-

citas quafi fomnium fuerit, & hinc cogitabit:

Ó quid feci ? /Vo/ui,

pofti

dum poffem ; on oof:

fum , duimn vellém.

Caufa autem hujus pae-

nitudinis erit quia oiofi verebuntur in cons

& D

QUcRt

fpectum prodire celeítis Patrisfamilias, uta

pote in cujus vinea negligentes fuerunt,

Quzfo! quale folatium aut auxilium fperan

Jv

dum eft nobis in neceffitate ab illo, quem

fzpé offendimus? cui parum obfequii prafti-

timus ? certé modicum, aut omninó nullum.

Pari modó homo moriens, qui rara obfequiá

itendi!

DEO preftitit, & infuper fepà eum offen-

dit, maximo timore concutietur.

Certé (icut

belli Dux, qui culpà ac inertid fuá perditá

sPr

victorid integram provinciam Regi fuo ami-

fit, ejusdem confpeCtum adire horret, ità

i

trepidabir negligens Chriftianus, ii tempus

T

adeffe videt, quo Divino fe fiftat Tudici.

A*

WU W

FORSAN exemplum peritis?' dabo ge- N;, Tif

n

vaniió

minum, C

.

;üm Volfzus Henrici O&avi Anglie

H

Regis adulator tandem in. odium incidit,.

&

l ya n*

nrem fl

à Kege ad mottem condemnatus eft j cum.

profundo gemitu dixir :

U,

imim Diving Suderli

;; honor

ï

/

n

Majeffatis veus non effem ! .

(d munc, duj dechifo

'ujg tüfi

r

!

jl

4ep .

acere 9. ac fervire flatui, 6p ig ^"Bh -

bus (

y

DEU

[ peccavis 69 Regis gratiam beydidi !

ecort [0.

j

Sie Divi

—

$ aliquis, qui bona fua in adulatores -

lus

"

Aaa 2

difpers

(

738

Dom. FT. pof Epipb.

o nett

difperfit, in agone conftitutus, crebris fufpi-

muium

Cragtz. in pj$s hec verba iteravit: Zeu me zufelicem !

joss a

i

M«trop.]- qui tantas largitiones in vanum effudi! po-

10 &

1

f:6 9.

tuiffem effe beatus, fi in ufus pauperum ea

convertiffem ?. fimili modó gement in agone,

aj

qui in vinea Domini, id eft, in falutis nego-

; fj

tio, negligentes fuerunt.

T

PTICUE

ol

'

- Pars Secunda.-

/

4K ]

qualu

aem Sucra

N. IV.

JARITER otiofos in vinea Domini poni-

serqti; dt

h

tebit tunc,. cüm Zz purgatorzo peccato-

rum maculas eluent.

Nempe tunc cogno-

; lib pt

in, qud 1

fÍcent, quód paenas illas , quas acerbiffimis

aem & doh

purgatorii füpplicits luere debent, facillimé

delere potuiffent per bona opera; & hinc

ingénti dolore afficientur, quód hac media

neglexerint, dicentes: Ó mos infipientes!

bars

potuiffemus exiguo opere pro DEI gloria

preftito , fcilicer parvà eleemofyná, brevi

NQUE ntg

oratione , levi jejunió , autalia corporis mor-

tn xenidi

tificatione. pro graviffimis hifce purgatorii

üpambdi f ero

ponis fatisfacere; && tamen non fecimus,

Aütn [

fed maluimus centum & mille annis ardere,

t ln

quam unicá horà o

L

"

rare, au jejunare; ó do-

] Cnlpt, U

lor!

* XClitet m

€

N. V.

REFERT Haurinus, litteras ad quendam

Iiperp.

mercatorum fcriptas fuiffe, quibüs ei fignifi-

In patroc.

i cækm P;m-c

de(und, 1, cabatür ,

dupliones hifpanicos feré alterum

4«c. f. n, tantum valere in Provincia Narboneníi, quó

J

,', Vüferann

24*

pscunig citra omne periculum transfe

rri pol-

fent.

^E wf

M Bj

*

E Cpnce;bz;us PL.

739

fent, Porro mercator eas mittere cun&tarus,

: h W

non modo nullum lucrum accepir, fed infu-

11 Ya &

per dupliones amifit, & poftea, cum credi-

m

þ

toribus non effet folvcnd«o, in carcerem da-

Dd

TU

tus eft.

ld eüg lü[l

)

'UID cogitatis de hoc mercatore Cha- N. VI,

Wt,

ríffmi? Ó ftultitia hominis! conclamatis, &

meritó; atfabula de vobis narratur; Nempe

yos omnes mercatores eftis, qui ingens lu-

i

crum facere poffetis per eleemofynam, & ora-

tionem , per jejuaium & facrificia, per fre-

n n

quentationem Sacramentorum, per diyería:

pietatis exercitia; at negligentes. nunc eftis,

l hu lm

L Nay

& exiguo labore poenas multorum annorum

ilis, qir

1

non deletis, quod in purgatorio maximam

: here d

:

"]

M

xgl:

pornitudinem & dolorem caufar.

r bont l

:.

entu, qii*

"

Pars Tertia,

"BI

o

m dead

ENIQUE negligentes n vinea Domini N. VII.

D

etiam pannirebit z zzfergo, — Nimirum

l, at

incomparabili moerore afficiuntur . damnati

ifimis 147

ob ja&turam temporis, utpote quod ad com-

k u ?

parandam falutem zternam ipíis conceífum,

n4 mw

perdiderunt, & curis fecularibus impende-

qüh

runt.

Scilicet gement finefolatio, dolebunt .

fine refrigerio ,. clamabunt . fine. adjutorio,

gis, lt

m

quia à colefti Patrefamilias ad vineam vocati

!

i

tam modicos pro DEFL gloria labores prafti-

hi

terunt, vociferantes: Zvaz/rt meffis, finita Jcrom.$.

eft eflas, &v mos falvati non fumus..

Vill uu Mf

"

r

Aaa j

CERTE

D

74e

Dom. F1I. pof? Epipb.

"EL

4

N. VII,

CERTE hic confcientie morfus graviffi.

mus etit, imó perpetuus, fcriptum enim eft:

i

L

1. ult. F'erzizs eovum 2zon movieturv.

Tunc cogita-

bit dives: me miferum! cur pecunias i1llas,

Epn

quas cifte inclufas no&te diüque vigilantiffi-

':QUEChafimmi*

imus cuftodivi, non diítribui in pauperes,

;

fu. X

& per illas mihi celum co&mi? tunc cogita«

bit lafcivus amator : Ó me infanum! quid

j p

toleravi in vita ob amorem viliffime alicujus

a, iaj

puelle ? propter momentaneam voluptatu-

T.

lám? quot no&es infomnes duxi? quae peri-

l qisq g

cula fuflinui? quibus opprobriis me expo-

fui? quantas pecunias dilapidavi? Proh do-

lor! longé faciliori modó celum lucrari po-

Anceptü

tuiffem ; & tamen non feci?

N. 1X.

. EN! Chariffimi! fimilemin modum eju-

achetic

labunt omnes damnati ; nihil enim, üt viro

fanéto aliquis averni incola. manifeftavir,

TH

magis eos cruciat, quàm hoc unicum , quód

inter vanitates mundi tempus confumpferint,

ttperarios,

ad falutis negotium conceffum.

Ve igitur

d Mul

otiofis! qui corpori multos annos confecrant,

& anime vix paucos dies; vz otiofis! qui-

Detktim *

bus concionatores fepiüs acclamant: 4u2d

flatis otiofi ? ite in vineam, id eft, opere-

Y

mini falutem ve?tram, exercete bona OPEra,"

ut mereamini denarium vitz eternz; nihilo-

rf

minus ramen in otio fuo perfeverant falutis

vülis : (

fug incurii; ve! inquam ejusmodi homi-

nibus; licut enim arbor infruQuofa exícin-

ïüfquc r dc

ditar, & conerematur, ita illi, qui non fe« "nf

aerunt fru&us bonos, in ignem in

ferni projie

Cientur,

/

Mi

Conceptus F1I.

741

s fs

r

eientur, ubi in eternum negligentiam fuam

Fithy, *

I

Flgplgo/yr'abunt.

U Qr

i

(

:

NG diüq

! h

Nl

j Elpilcgus.'

y

: diünbm ! i

l

|

'TAQUE Chariffimi ! nolite exfpe&

are ufqüje*

I t

ad uzdeczmasm : íed ftatim 72azà laborare Jesa. 9.

O m il

incipite in vinea.Domini , Zam vesmzt zox," *

Portm r

quando nemo potef? operari. .Ymó ferventer

D

laborate; üt majorem accipiatis mercedem,

omis i

etenim guZ parce feminat, parcé €7 quetet ; .. Cor. 9;

Xs opp

& qualia quisque geret, talia kc?;uisque fe;*etf

s C

modi at

Conceptus Septimus -

of

H frmremod

vCatcchctiqo-Do&riq';tlis. :

EE

UT

THEMA'

quim hn

Voca operarios , & redde illis mer-

( tempurt

bcedcmj. Mattb. 20..

concal :«

mulos ii

;dies; n

De undecimo Symboli 47:250[.9. |

[æpiüs :cgïz:g"

j mnetr, ! ^

Synopfis.

n, a !

j

Exfplicatur undecimus Symboli

um v2 z

Articulus : Cargis refurrettiouem ;

Í Perlüf

Q

li

u

'agitürque 1. de modo refurreGtionis,

jnqum «

2. de circumftantiis refurrectionis. -

jbor f

f j

j le |

u

Exor«

ul

u

(

Áaa 4

BI

742

Dom. FH poft Epipb.

L

D!

Exordium.

ERTUM eft, quód opärarius dignus fït

m

ip rdirt

Deut, 24. C

(lind

V. 4

mercede; imó fcriptum eft: /Voz zepa-

T"äciffum

fis tercedem indigentis , féd eadem die ved.

i

des ez pretium Laboris f ante lolis occafum,

Hoc perbené obfervavit Paterfamilias in' ho-

dierno Evangelio; e«dem énim die,

ua

d

conduxit operarios, azte folis occafum , 1ci-

i

licet cüm /eró fa&um effét , dixit vines pro-

ays iendum

curatori fuo : J/oca operarios, €? vedde il-

[is ttevcedetti, — Quito quid per huncPatreme

i aliquin

familias intelligitur ? nemo meliüs, quàm

, Gd , 1

Chriftus ;; Hic nempe, cdz fevó fattum e[-

etimumferim.

Jets Ícilicet in finefaculi per tube clamorem

b eredetut,

mandabit vocari operarios, id eft, homi-

sjtici (iet

nes, & fedder unicuique fecundüm opera

»t um antt

rzmiabit bonum,

€jus, feu quod idem eft,

tümino homi

& punier malum.

Porro non anima folum

;

itrun, o

virtutis premrium percipiet, autpeccati pae»

ipiver mda

nam fuftipnebit, fed eriam corpus premii aut

pona coníors erit.

i, i

Et hinc per undecimum

^tors hominum

Symboli Articulum credere jubemur cersis

"t fs od

nificet

vefarreciiouem. — Declarabo proin, quid[ig-

h.

^ hr

IT

LT

3 Propofïtio.

TU2 queg

^tutr eycis

| f-.Nvdccimus Symboli Articulus : .'C(;Imis

tU [f

nfurrg&;'onem ; agómque

?I ac if

L imom'ö Q

Divi-.

d

. Conceptus P]L;æ

743

lt

^

Y

Divifio.

l OPW'us d]

iþtume

]

I. -.De modo refurreCtionis,

;I; |

" .ü | mdm&

1. Decircumftantiis refurreCtionis,

-A/Ftön-

dite!

atl

M Pa

At ür ,

J m

Pars Prima.

| mfdi dhït «

MPRIMIS fciendum eft, , quód per refur-

N. 1.

Qrimi

0il

re&tionem carzis. nihil aliud fignificetur,

quàm, quód aliquando corpus hoc, quod

E

fragile, caducum , multífsque. morbis ob-

noxium circumferimus, & poít mortem à

u thz

vermibus exedetur, aliquando, fcilicet in

trio, d

extremo judicii die revzvzfcens conjungetur

Porro

:uique lm

animz, cui jam ante unitum füerat.

dl g

072Ze$s omnino homines tefurgent, -& qui

'orró non us

bona fecerunt, procedent in refurrectionem

mpiet, i

vite, qui verà mala egerunt, in refurrectio-

riam'cor

[

MK :J j

nem Judici ,

& in fupplicium - etertium. Matth.2f.

/

EIHHCPG*

Certà mors hominum in Sacra Scriptura non

v. 46.

redert j

fine caufa fepiüs obdormitio vocatur; juxta

lii p

illud : Expergz/cimini €? laudate, qui bahi-

tatis 22 pulvere; item juxta Pfalmum Davi-

dis: Nuzquid qui dorimit , non adjiciet, ut P(al. 49-

vefurgat ? quemadmodüm enim dormitio-

Xiti

Iía. 17*

nem fequitur excitatio à fomno , ita mortem

Ezech. $

hominum (ufecutura eít refurrectio , que

jj 4nia! |

oan. Sn

multiplici ac manifefto Teftamenti veyteris ac

