Qtfür tnint

mollem, & dignos ccló fructus

proferat.

Ws D

15 Edf

a Angeli

90

i d

MP

u

EE

es

:

;5

iï

&

E

:0

^

!

j

d

4

;ï':

|

1

—'

;l'cmcmrimu

,'f

(

x

aä

;i

Est

st

i

j

S

IVR d marim,

7

V

EXUEN

d ,"*

As

"1 um y

um

*Brtt; w

* Inittjr, a

r C

CNCOE

u

Wi

ïe Pc[

; ltpor

:

L iterum l

u

* IQ

; COH-;

J

M quam

!

"Wim,

(

: &xagg[ !

1 i"ä"ïmlm

$3 o ) äiä— 767

* Phlmrx.

Lir7] j »

j

.. Conceptus Quartus.

Ril

al li

/Enigmatico-S uf'pcnf:ilvuks:

QCUt eumlmg;

THEMA.

ln

Fecit fructum centuþlum. Lac. g.

De ff atu virginitatis.

tttun [

hs rl

j

Oa r

. *Synopfis.

tlie, vb

Thefaurus virginitatis femel per«

prata od

ditus repararinequit; imó thefaurus

imuj; hlC curatur minimé, cüm tamen fit

"m maximus; nam ftatus virginitatis 1.

omnes Ecclefiz ftatus füperat, 2.

'Qatum Angelicum adzquat.

(

!

TAINI

At

Exordium.

^U

DICÍTE Chariffimi ; quid eft 'hoc, quo&

in fe eft maximum & pretiofiffimum , &

J| tamen plerumque parvi zftimatur? quod, fi

j

IN

femel perditur, per toram vitam non amplius

s.'

^y,

oteft inveniri, aut reparari? Quafo quid

M

oc eft? Cerié per hoc neque intelligi po-

teft DEUS , utpote qui femel perditus per

peccatum, iterum inveniri poteíl per poeni-

tenuam ; neque 4777/2, qu& ex captivitate

iemonis, in quam per peccatum redacta eft,

|

ïDom. Diurm, Coge,P,H, QGec — tam-

(

768

Dominica Sexapefrme.

Dur

tamdiu liberari poteft , quamdiu homo vivit;

neque intelligi poteft bona fata , nam licét

', ES fint pfï(i

hec vocetur thefaurus magnus, tamen per-

dità iterum reéftitui poteft; quid ergo eft?

quougato

dicam: Thefaurus virginitatis eít, utpote

,Iner qu'

qui femel petditus non amplius inveniri po-

a, upo

«s i t

teft: INulla veparabilis avte lapfa pudicitia

jf , depevit illa femel. — Hic thefaurus parvi

utmelibas

mítimatrur, cüm tamen in fe maximus & pre-

dinum anedt

TTE

tiofiffimus fit; at cur maximys ? percipite

tj

[iis

Diverfum

lemis, quà

caufam ex hodierno Evangelio,

fru&hum protuliffe dicitur femen illud, quod

qui J

cecidit in terram bonam , nempe ut Marcus

i hibttcon

& Matthieus ajunt, aliud zrzge/Zmurm , aliud « winnn

Jexagefmum , aliud autem juxta verba The- qj gt

matis mei: Jéczt fru&um centuplum; at s Erdt p

quid per triplicem hunc fructum intelligitur $ j jy

Jac.t3.

Divus Hyeronymus intelligit tres Eccleli£e a lil

Matth,

flatus, nempe per fru&um Zrzgefmum Tta- viaess

tum conjugatorum , per /exage/zuum ftatum k

viduarum, denique per cezteffmum ftawm i«

ACfffjen

Virginum.

En ! Chariffimi, fupremus frue ,.

iperat I

£lus tribuitur virginitati

, iraque merità the-

LT

faurus maximus dici poteft? Sic eft:.

g

Oa

Propofitio.

0C . PQMUS

'Tátus virgiritatis maxime æ&imaüdus eft,

Wlaus Y

Üuam

& quare? ideÓ , quia

. Ulongrem

Divifio.

"hhuj

,

L Onmnes Ecclefie ftatus fuperat,

710/]7

ndite ! * &

hj

ars

li

|

1. -,S'f*ä*f**j"ïA"ïfFCW ad;equat. Atrg

"

"IQ Vir'g

|

[

L

It w

h

Cü, Q

tj

o 09nceþ-tusik- - 709

D

« f

ParsPrima. .

l

u

]

! potl

9

n

RES fünt przcipui Ecclefie flatus, fcili- N.E,^

"i

li

T

i

cet conjugatorum , viduarum, & Virgi-

D0n iqyj.

num, inter quos primatum obrinet f!atus

lt at "

virginitatis, utpote qui ftatum conjuzij &

M Hlt'

"M

N

viduitatis in tantum füperat, in quantum nu-

D i ng

merus centefimus numerum trigefimum aut.

fexagefimum antecellit. Imprimis fi ditüi-

QUE mdpy

o Bragc;

zatem triplieis hujus flatüs confideremus, di-.

n ln

cere debemus , quód conjuges fint quafi /e//a,

inam, ;

vidug quaíi /uza , virgines quafi /o/ , &

quid ni? habet conjugium fuum fplendorem,

T

Ànen r

utpote honoratum in Paradyfo, ubi DEUS

ipfe quafi paranymphus Eva duxit eam ad

fndn a

hunc f

Adam , & velut parochus copulavit, & velut

pater veftiit. — Rurfüs conjugium ad imita

V i

tionem Patris honoravit Chriftus , dum fuà

Índn i

prafentià decoravit nuptias, & in iis pri-

T

mum miraculum patravit, infuper Matrimo-

T.

nium fecit Sacramentum, — Verüm ficut fplen-

thrLmeIe í

dor lunz füperat lucem ftellarum , ita decus

jtai, ii

viduarum fuperat conjuggum honorem, &

poxeü? M

quare ? ideó , quia viduitas virginitatis emula

eft, & quafi cicatricem plagz acceptz obducit ;

& hinc Apoftolus inquit , vzduas bonora j x. Tim. $.

imó laus viduarum abunde patet ex verbis .

; mäXimä »

illis in honor

em Judithe prolatis : 7Z £/o- yudith 1 s.

qnia

ria Jerufale

m! tuletitia [fraél, tu bonorifi-

i

tentia populi noffri &c., ed quód cajiitém

üuaveris, €7 poff virum ruum alterum ue-

/

]ctevis, . Porro Virginitasin tahtum fuo fpleit-

mamm '

Ccc a

dore

[

|

179

Dominica Sexapefrinm. 7

Mmbrmi m

dþre viduitatem excellit , in quantum fol lu-

nam. Nempe joannes vidit cuneum Virgi-

.J u ht ?q"

jfronis

Apoc.r4: num fupr

*

a montem Sion, quz habebant no-

méen agni.

fcriptum in frontibus fuis; quafo

ag n

at liberil i

.quid denotat hzc vifio ?, nil. aliud inquit

srinme

L. s. ia E Gregorius, quàm quód Virginitas in altiffimo

Reg.c.3. virtutum culmine pofita cum DEO porius in

g V

a IIMM»

*

colo vivat, quàm cum hominibus in terra,

En! quoad digniratem Virginitas fuperar fta-

qus pgun

n Cartt

tum conjugatorum & viduarum,

. debe-

aile, qu "

N.II.

SI fpeétemus Z/fertatem , dicere

mus, quód conjugium fit quafi capzzvztas &

g, r i

N

dura quaedam fervitus, viduitas redeiptio,

Virginitas veró pax & [ecuritas. Quzro

iNQUE

Chariffimi, nunquid maritus uxori, & uxor

ws ts con

marito alligata eft, & quidem usque ad mor-

am antctll

tem ? nunquid ; una pars partis alterius

mod. DEU

vitia ferre, moleftias tolerare debet? nun-

ii efhma

quid duo conjuges quafi duo. boves alligati

um inftar

eidem jugo adharent, ita, ut pars una Íine ij (j

altera nequeat ire pabulatum , una trahente j g,

altere quoque trahat, necelfe eft? at quid hoe gj d i

aliud eft, nifi cap£zvzzas ? nifi dura fervitus & gj

A cofjugio ad ftatum viduarum procedo,

AO um vl

iterum quzro: nunquid vidue majori liber-

1; Wl q

tate gaudent quàm conjugati? gaudentenime ,

Onnss f

veró, quia ab illis conjugii. oneribüs abfo-

^ hp

hite & à caprivirate redempra funt ; habent

-

h fidig D

tamen li&orem quaíi árergo fequentem, qut

1 Qure m

eas ad captivitatem retrahere conatur , quod

eriam facilé contingere poteít, quia catenam

. habeat ,

amo-

. 3

1

adhuc quafi in pede gerunt; «imguigï

N

*

en

b tim

LI

M

*

Conceptus fl/f s

771

lt

V

fem mortui conjugis, & tentationes carniss .

i

t g

4

Infuper ficut equus fablato onere ulcera ha-

1f

Ttt

bet à farcinis infli£ta, fic vidua à eaptivitate

redempra non omninO libera eft; quia fepe

»HO?ML

Vi

THf

fuperfunt liberi alendi, & educandi.

En!

ftatus viduarum eft quafi ftatus redemptorum.

T

Verüm ílatus Virginum , fax & fecuritas,

m i

fümmáque ZZertas eft, utpote qu& nullum

m Va

fervitutis jugum fciunt, & fine impedimen-

& udums

to liberé in ChriftumSponfum feruntur, ficut tReg.6.

hriti, i

vaccm ille, quibus nullum: impofitum erat

w ii

iugum , re&to itinere perexerunt cum arca

Iuj Ti

in Detb/ames,, hoc eft, zz domum folss.

u m

DENIQUE fi fpeCtemus alias triplicis

| manisz

hujus ftatás conditiones, femper ftatus Vir:

N. I[lï

l quidem:.ga.,

£inum antecellit, reliquos.

Scire. cupitig,

".

quomodó.DEUS zfhmet hos ftatus ? Re-

as tl

fpondeo ! eftimat conjugium inftar zrzs , vi-

quali ib

duitatem inftar argeztz, Virginitatem. veró

tt, 1j

inftar aurZ ; dicere volo, conjugium zzagzo,

abuint

viduitas 77470v2, Virginitas autem 4Xí70

in pretio eft apud DEUM. . Nempe omnes

i

i T

li

du

hi tres ftatus DEUM convivio excipiunt , at

p ii

conjuges eum tractant in vafis ftanneis, vel

vl ia

eneis, vidum avgentets, Viggincs- veró atu-

Ye2$.

Omnes hi tres fítatus coronant Chri-

)njugäïi 1 gwig

D

i

ftum; conjuges imponunt illi coronam /er-

0j

reümi, vidue avgentegti, Virgines veró aa-

Ó

Veamt.

j

Quare mirum, non eft, quód DEUS

ing

qf';

etiám diverfam triplicis hujus ftatüs prote-

d

&ionem habeat; fcilicet ftatum conjugatos

TA

ilam , ftatum . viduatum

rum tanquam 4uc

äcrunr; j

Ccec 3

taii-

(

772

Dominica Sexagefféma.

u i

tanquam. Dorzgasn , ítatum. veró Virginum

,js ['(?/Wh A

tanquam R

eg1Aam.cürat, ac protegit.

En!

J

T M

Chariffimi ,

i

F

atus Vir

| n natuyar

ginicati? omnes Ecclefie

ftatus. fuperat,

j BR» üaum

,fignm:

l

Pars Secunda.

àg Cs

T non folüm fuperat Virginitas prxdi-

;

z—

)

m d

1N7 IV,

G'os flatus, fed etiam ftatum Angelicum

:g /llzgflis

jym

adequat.

"Tres funt creaturarum ordines,

qptunc prim

nempe alie puré fpirituales, ut Ángeli, aliz

i t

puré materiales, üt bellue, alie veró mixta , Ri

id eft, partim materiales, partim fpiritua- , . if

les, üt homines, qui fpirituales funt ratione ; j

ánimz,

per quam conveniunt cum Angelis, y, ii

h

& materiales ratione corporis, per quo

Diri Ambroli

conveniunt cum beftiis,

Ideóque, üt bene

tfiit, 8

lx Stro.7. advertit Clemens Alexandrinus , homo quam-

diu in faculo vivit, & im comfimio natuve

108n0 (l

mortalis €? immortali$ , (iquidem beftialem

vel Angelicam potreft ducere vitam. Tunc

m Angelicu

!

m operar

autem beflialem ducit vitam, quando beftia-

mm. Charif

les corporis fequitur motus, & wnc Angeli-

p E a

cam, cüm corporis paffiones domat , carnis

illecebris renunciat ,& pia emulatione im-'" at

mortalem Angelorum imitatur vitam.

Ac U Al

veró inter omnes virtutes Virginitas hanc'tQin

vim habet, ut carnem agnatam belluis, &i

belluinos redolentem motus fupra fe ipfam !!6 atem

evehat , & fic Angelis cognatam efficiat , quia hij & l

Greg.Noz. 705 fecundüm carnem vivere ZdAngelicum eff, Vlngdi

deVirg. — gp f'uperius naturá, -

NEMPE

Pl Vr

[

t

]

Couceptus 1P.. —

7

) ülmm "

H

Atgt j

[

]

NEMPE ficut Angeli in celo funt Zzr- N. V.

l

;

l

"

!

ines caleffes , ita Virgines in terra funt /z-

fgimmis

|

]

eli terreftves , nam quamprimüm filius DEI

ä

umanam naturam affumpíit, & de Virgine

natus eft, ftatim. Angclicam inftituit. fami-

&i

liam Virginum: U£ 4u ab 74ugel adora. Hyer, eg,

latuv im calis ,. baberet. "dngelos im tevvas. 2a.

:Upcrat m

Id ipfum

Chriftus Dominus clariffimis verbis

dum de Virginibus ait : ZEguales Luc, 28,

LO

indicat ;

*

Ut Cf

€1a

ding

elis fugt ; En! Charifhmi! Virgi- v j€-

d s

nes nion tunc primüm Angelis zquales erunt,

càm in celo perfe&ta corporis & animz po-

tbl i

tientur felicitate, fed zquales Angelis jam

iil e

funt, dum a&u in terra degunt, & viram

Vif

COYen

Virgineam ducunt, quia Chriftus non.dixiF:

Huc, etiam pertinent ver-

Q6 COT

erunt , ied funt.

D

ba Divi Ambrofii dicentis :

Fürginitas /d5z 1. v, de

b l

gelos facit, €P qui eam fervat , "dugelus visg.

Jexntris"

eff.

i ia i

PORRO flatus Virginitatis non. folim N.VT.

rili, lat

ftaum Angelicum adequat, fed quodamodgo

el duuttt

etiam fuperat.

Miramini forfan fuper hoc

affertum Chariffimi? non méa,

íed Divi feum.143;

D

rmotiií

Chryfologi, & aliorum hac ef

t opinio; ne-

lo

ue fundamentóÓ carer ; quero enim : INun-

am gloriam aquirere ; majus

,b pia "

quid Angelic

u ia

quid eft, quà

m habere ? eft certifimé; Jam

vimut V

veró Angeli puritarem habent ex natura 1ua,

Virgines autem eam non habent ex natura,

n ngïam?

ff momS HEI'

fed ftudió & labore eam aquirunt; & hinc

quód Angeli pollesnt puritate, eft o

pus na-

g Cop

afr

^

:5"55:

turgz , apud Virgines autem eft opus

"

gratiæ.

u

Ccc4.

Rur-

f

)

"

Jj

"74

Dominica Sexageffwnes.

dic

Rurfus quero, nunquid virtus preferenda eft.

Í OI'CISP

rojiCl'

felicitati ?^ certé praferenda eft, & quidem

! Chäfimmh |

longiffiné, quia bzc (ine meritis, illa autem

nonnifi per merita obtinetur.

Jam veró effe

s hv

Angelum felicitatis eft , effe autem Virginem

m of

virtutis efl. Denique quero: que pralia,

quas pugnas fubit Angelus pro obtinenda

jyr fridun

aut confervanda purirate? certé necpugnare,

!

1 i,

nec pati quidquam deber,

Át homo é terre-

na vilitate concretus perpetuó pugnare de-

bet, ut carnis exfuperet paffiones; imó non

(oncepr

Dolitico

pugnare tantüm, fed quandoque e&trema

queque pati debet, nam 707 zdeó, inquit

1-1;' de

Tf

yirg.

Divas Ambrofius Jzudabilis ef Firginitas,

ia in Martyvitus vepevitur, fed quia ipfa

j

aytyves faczt.

Nimirum Virgo perenne

i cecdt

fecum patitur Martyrium, in quo natura eft

r

tyrannus, concupifcentia carnifex, voluptas

tormentum.

Quare fi Virginitas longum eft

Dudolf

Martyrium, & fi Virgo vivus eft Martyr, non-

me An

j

ginis *

gelicam puritatem fuPerat puritas Vig

Thtro Chr

EþiIOgus.

At nt

impot t

Yj N Chariffimi ! quàm excellens fit Virgini-

M f

tatis ftatus , utpote qui ffatum conjuga-

tRO ]

torum & viduarum longà fuperat, & ftatum

Angelicum veré adequat? Ah! quàm pauci

morralium hunc flatum rite aftimant ? imó

[

quàm multithefaurum Virginitatis, qui i:

3:zefti-

mabilis eft, & irreparabilis, pro re veliffima

m

Ab

T

LU

vendunt;

N

i Virms Y

i

| Comqbtuf F.

"5

vendunt, & fic quafi pretiofiffimam Margari-

fme n

T T

,

hii

tam porcis projiciunt ?. Quafo nolite ita defr.

Anetr

pere Chariffimi , fed qui hunc thefaurum ad-

hue poffidetis , cuftodite illum,' quantum

IT Imw.g?

oteítis; fi veró eum jam perdidiftis, fal-

t quïïülrgw

tem fervate caftitatem ftatui veftro. debitam,

IN

LGIN

ut faltem. fruQtum feratis ?rzggmum, aut

fexagefimum,

N

: t

tb

Conceptus Quinfus.

Qs

!

H qu

Politico-Chriitiagus.

y DUn r

tj

THEMA-.

fihirin i

Vumirun '5:;9'

Aliud cecidit in terram bonam.

i, 1j

"T uc. .

fntit (

De adoleftentia bona 9 mala.

[ Tigas

gov,ivmc&!af

. Synopfis.

nl

" Homo Chriftianus ftatim ab ado-

lefcentia pietati ftudeat, plerumque

r

enim poft fe trahit 1. adolefcentia

&ona ÍeneCtutem optimam , 2. ado-

inudis

"TL

lcfcentia emala fene&utem peffimam.

p p

Exordium.

qul B.

m nt æfriHFï'

s

D hoc, ut aliquis feminator bonos fru&us

n ijginizsu

:I

o precipué requiruntur;

rbiis ]

Tl

golligaat ; du

Ccc j

nempe

u

[

776

Dominica Sexageffma.

nempe ut femen illud, quod in terram pro-

I

Jicit, fit Zozum , & ut etiam Zoza Íit terra , in

.

Qu n

quàm feminatur, juxta verba Thematis mei

[2

"liud cecidit m tevvam bonam. Cerie f

i fhdio

unum ex his duobus defit, impoffibile eft, ur

f älldCO , (J"

bonus colligatur fructus. Pari modó Cha-

il mgrgzm

riffimi , fi parentes filios fuos ita educare vo-

i, lt

ii canaor

lunt, ut cum tempore bonos pietatis fru&tus

ferant, tunc debent attendere ad hac duo,

*

«glire ol

nt diffeminent femen Pozum, & in terram

n n

bonan.

Queritis, quid per femen Zozu,

g pO

& terram £ozaz intelligendum fit ? audite

d Ahhj

refponfum: femen Zozum funtpiz admonitio-

fmirit, m

nes, inflruCtio Chrifliana, exercitium vir-

j

|

ho

!

turis & pietatis ; terra autem Zoza eft tempus

at

l;ll

rn:

ifur,

adolefcentie & Juventutis , in qua hoc femen

tundit f

feminari, id eft, virtus exerceri debet,

Dico 1gitur.

TA equ

irére pol

Qure textu

um «d

Propofitio.

al Tolias, e

[ TOmo Chriftianus ftatim ab adolefcentia

in pietatis ftudio fe exerceat, & quare?

t fttquam.

; n m

ideb, quia plcrumqug poft fe trahit

4

Pt ii

It qui um

* aCtümorgy

| Divi[ï-o.'

um d [

L Adoïefcedrial'ozm Íene&utem optzmam,

wer DEU

IL. Adolefcentia zza/a. fene&utem pefzmarz.

Tlorid, ]

Attendite !

*tiutem

MILE &

t

xl?arg"

'S""E'fnna

! Wi

ii Conceptus F.

717

"

o

ll

IHI

^ Pars Prima.

Tv

)

LT

j

' UIS(LUIS id adolefcentia fua jam 1n pie- N L

tatis ftudio fe exercet , de hoc 1dem

hs )

VN

dicere audeo , quod Plinius dixit de unionis

m

los ll[]n r

bus & margaritis fole oriente & in aurora

generatis ; fcilicer quemadmodum tales mar-

T DQNO 1((

aritz in candore, magnitudine, ac ponde-

icm

re excellere folent, ita adolefcens pius ac

i 6onm:'i;f

Ui peiy

probus in fenecture aut virili etate magnam

virtutis perfe&ionem affequetur; fcriptum

LITM

Wi

enim eft: 7dolefceus juxta viam fuam, etzayy prov.s i,

[

hcf

cim [enuevit, non vecedet ab ea ; & alibi:

bt r

Bonum eft viro , cium portaverit 7

ugum ab Yhren. 3:

Tuitthy

ndolefcentia fua , fedebit folitavius , «

&

V-«ZS.

UL dj

» t(l-€€i

bit , levabit fuper fc.

«

vittu o

PLURA equidem hujus veritatis exem-

N,IT. j

pla referre poffem, at cüm allatus Sacre

us fit, fufficit unum

Scripture textus fat clar

aut alterum. adducere.

Conftat Chariffimi,

poli

uód Tobias, cüm ei cecitatis plaga evene- Tob. s.

y fhindt

rit, neutiquam contra DEUM contriftatus

o as

fit; nam azmmolils in DEI amore perman-

fit, agens gratias omnibus diebüs vite fu.

TOU

At quid virum adeó conftantem in DEI amo-

re , ac timoratum in Divinis mandatis fecit ?

iif

caufam dat facer textus: CU ab infantia

femper DEUM timuerit, € mandata. ejus

j at

cuf

Zodiervit. En! pia adolefcentia op;imam

T

feneCtutem poft fe trahit.

SIMILE exemplum habemusinEleazaro. N,III.

—

bunal de- z. Mach.e-

——

'Teíte Scriptura vir Ekazarus* ad tri

du&us

[

778

Dominica Sexzzgeþ'mæ.

g

du&us eft, eíque dabatur optio , ut vel co-

medat carnes porcinas, vel morte crudeliffima

7

a p

i Danont

pere

at.. Quzfoquid Eleazarusad hanc Optio-

nem? fílupete Chariffimi! mortem crudeliffi-

ylcari *

teferur

mam maluit fuftinere, quàm vel latum un-

:äï[frfnt ) . :

quem à patriis legibus difcedere: Ae/pozdit

citó dicens, premitti fe velle ia infermum.

g, g

a. m

Unde quefo annofo huic viro tantus Ípiritus

ac zelus? tanta legum divinarum obfervan«

;;rilium D

tia? Caufam dicit iterum facer textus: Co-

" Cüufa Pa[!

gitare capit etatis ac fene&utis fue caui-

ais: Qu

£:m,

atque 4 puero optime comver[atiouis

ailt! V

acfus. . En! d puere jam fortis, ac generofus,

at u 1

conftans in fide, ac patriis legibus fuit, hinc

At am p

mistmis D

ta;is euam permanfit in feneGute.

vlit obflc

Ts lib

ParsSecunda.

ilolicet pet

at deuerit

N.IV.

TALE Dem

Vs

RUM ficut Joga adolefcentia po& fe

trahit opzzzuam ÍeneCtutem , ita à con-

Mietdines ,

itit, 3b ag

trario adolefcentiam zza/az plerumque fe-

quitur fene&tus pe/fzma ; Ícriptum enim eft:

i, df

Job. so.

Offa ejus impleburtur.| vitifs adolefcentia

A: Qur f

e/us , C? cum eo n pulvere doranient. Sci-

Ptlv

licet ficut. fru&us in arbore non invenitur,

10 nna

in qua flos pfiüs non apparuit, fic in fenectu-

iütinp: (

te raró aliquis virrutis perfe&ionem affequi-

Sjptum rew

tur. qui in pietatis ftudio ab adolefcentia fe

i ] uäm

non exercuit; & qui in primava ztate fatha-

A

ne eit fa&tus mancipium, non valet effuge-

Qïmeribüg at

r€ , nifi à valentiori potentia liberetur.

. EXEM-

m l qui;

*

s'*"gthma.

1779

Q y

h

Conceptus P. -

!

EXEMPLUM hujus veritatis legimus in

N- VO

i

Mltis

Sacro Evangelio , ubi parens aliquis, cujus

filius 4 Dzmonio obfeflfus erat, & ab Apo-

U a,

ftelis liberari nequitt, Chriftum Dominum

AT

:

]u u

acceffiffe fertur, dicens : Dzx? difcipulis tuis Marc. w

ut ejicerent , C? non

otuerunt. Quefo,cur

difcipuli, quibüs C

riftus dedit potqäatem Matth.&

&

?-

DLT

Jpirituum — dmundorum ; ut ejiceveut eos,

*

I

hunc filium à Dzmonio liberare non potue-

TU lts

runt ? Caufa patet ex verbis Chrifli inter-

t fnág

rogantis: Quantum temporis efl , ex quo ez

(fitt .

boc accidit &9 ille ait: ab infantia , €W

ID Ort

frequenter eum in ignem , €? in aquam mi-

En! ab infantia , á

ts ;

fft, ut eum perderet.

nf

primis annis hic filius jam obfeffus erat; &

hoc fuit obftaculum ,. quód ordinarià gratià

non potuerit liberari, fed gratia extraordi-

(

narià fcilicet per ipfam DEI omnipotentiam

curari debuerit.

*

dl

TALE Dazmonium Chariffimi funt prave

'N. XLh-

TE

confüetudines , mali mores, quibüs, fi ab

fenedu

: 4

infantia , ab adolefcentia & juventute im-

9W

jm Y

"

buimur, difficulter curari poffumus ; juxta

: lp

illud :

uo femel eff smbuta vecens , [evva-

BL

bit ovdorem teffa diu. . Nimirum ficut Judzi;

d

cüm Manna haberent dulciffimum , allium

ghore n

l

querebant; cüm libertete fruerentur, im

.

yarult T

AEgyptum reverti

volebant, non aliam ob

lo

caufam , quàm propter confuetudinem , quia

mämä

nempe in ZEgypto natis4 educati, cepis ae

^

cucumeribü

s ab infantia enutriti funt, ita

UL

itiam didicit,

pariter fi —*qïuis 4 juventute mal

m

cc;;tiz hberä'ä

g;a&icabit

[

790

Dominica Sexageftmte.

j

practicabit eam fenex ;

eadem enim; inquir

Bp.z. Seneca, volumus fenes,

que voluimus pueri,

jpid

. Epilogus,

|

g r

j qivetts v

v :

TAQ[IE Charifimi omnem diligentiam

[

impendite , ut filios veftros (tatim in pue-

g:n[iS.

ritia ad pietatis & virtutis exercitium infli.

ghunccam

Kecl. 4o. getis; juxta monitum Sapientis

n ciumor

"T.

;

Junt , ervudi eos, €? curva in pue

Yli2; imó

vos ipfi fine ulla dilatione viam

virtutis in

E

[ ]i

grediamini , in hac per exercitium bonorum

»pr.æii(ltorl l

operum conílanter ambulate , Deümque ro-

ia s.

g£ate, ne in fen

.

i, Camo

permittat.

ectute ab illa vos reccdgre

ylgdri

ft fu.

(s pittts a

Conceptus Sextus,

j qut non

qu PCCC&IO]

Afcgtico - Moralis.

Acad fevo

THEM A.

iglb, ubi.

irtm attenti

* Thematis t

Hæcxdlicens clamabat. Lzr. g.

D

* QD Uf

De clanga:re Cbri i'.

Synopüa

Sapiüs Chriftus in vita fua cla-

Vanor (hr

mavit, fcilicet 1. ut peccata relin-

I luraris fu

quamus, 2. ut'temporalia contem-

', ntp

Barus, 3. ut cocleftia appetamus.

ÉXot-

&xagf

M

781

) tïdcm ,

Conceptus FT. —

W W

ïïl*(1

u

Exordium.

M

Ogu

E tripl.ici Chrifti clamore mentionem fa.

Ov

D

cit Sacra Scriptura, fcilicet de clamore

8

Chrilli viventis, morientis , & ad judicium

L

1

FUU

venientis. At quale difcrimen eft inter tri-«

! ts

P

licem hunc clamorem? ingens & maximum.

Nempe c

lamor Chrifti ad judicium venientis

MLLS

fcriptum enim eft:

erit magnus & terribilis,

tiont Ti

Dominus ficut leo fovtis egrediet

uv : ficut

lfa. 42;

V t

æ

;tabit selum ; voc

zferali-

Ia. b

vir prgliator fufc

er inimicos fuos confor-

L2

zur £? clamabit , fup

It i ï

L

tabituv.

Clamor C

hrifti morientis fuit ma-

pnam c/amans voce 7l

€

.

(

gnus ac lugubris,

Clamor autem Chrifti vi-

'gua Matth.g.

emifrt fpiritum.

)

ventis paternus ac

falutaris fuit ; & quare?

/

m

ideb; quia non aliüm in finem clamavit,

M.

quàm ut peccatores à peccati fomno excita-

ret, & ad fe vocaret, üt patet ex hodierno

Evangelio, ubi clamore fuo in audientibus

ENI

majorem attentionem excitare voluit, juxta

verba Thematis miei: Hec dicens clamabat :

du

qui babet aures audiendi , audiat. |Dico ita-

que

g U

pl

| Perc)fitio.

TU

'Lamor Chrifti viventis veré paternus, ac

4 falutaris fuit;. clamavit enim potiffimüm

ul qu

i

ob tria , ngmpe

du

N Di-

)

j

l

;

782

Dominica | Sexage/mue,

(

Divifio.

I Ut peccata relinquamüs,

Pats

II. Ut temporalia contemnamus, !

(INDO d

ILI »Ut. caleftia appet;mus. : "Att;ndite !

ji um

2 Dnnge

Pars Prima.

js verbun

geidi,

N. I.

P

RIMO clamavit Chriftus, ut peccata re-

s, üpoltat

linquamus, & quando? tunc Chariffimi,

i, qe m

quando Lazarum à morte fufcitavit, fcriptum

A facist a

BIX

enim eft: Clzmavit voce magua , Lasare

diens hat

veui fovas. Nimirum per Lazarum mor-

s mipis

tuum denotatur quivis peccator gravis , ut-

vet dinitias

pote qui mortuus efít quoad animam. Ta-

lemj igitur peccatorem Chriítus vult ad vitam

te pingunt d

a, Qu m

gratiz fefufcitare, & hinc clamat: vezz fo-

i m g

Y4$, quafi dicens: furge ó homo! à fomno

v olicnudi

peccati ! veni ad tribunal penitentiz , evonie

süeeurus,

peccati venenum, aperi vulnera, pete phar«

maca , vitam emenda.

N.1I.

WCTEadfa

DICIT fors aliquis? quomodà peccator

poteft dici mortuus quoad animam? Reípon-

Quris diens

ts delderis

det ad hanc quzítionem Divus Auguflinus,

dicens: ficut vita corporis eít anima, ita

5 qn i

vita animz eft DEUS ; quemadmodum ergo

Me8 t t

moritur corpus , quando feparatur ab anima,

MIeDper timy

fic etiam moritur anima, quando feparatur

jH-' .üilï ]

Miflts m

4 DEO , quod fit per peccatum juxta illud:

Àía.59.

fvccata veffra div

/P

e

Vrf

zfevunt —z'nter v05,

DEUM vefirum.

"Wtnifi, &

M no&epa

^ Pars

3

I.ng

D]

j

Conceptus FO 783

Mi

Pars S'ecundg.. :

WUs |

mlk

CUNDO clämavit Chriflus; üt temþö; N, III.

, ,SE

ralia contemnamus, & quando? in ho-

lr

M

dierno Evangelio.

Nimirum comparat

Chriftus verbum DEI femini, quod inter

Al .

Ípinas cecidit, & fuffocatum eft ; per fpinas

nl ;

autem , üt pofteaipfe expofuit , intelliguntur

rl

divirig , que impediunt, ne verbum DEI

Porro

^T

fru&um faciat in cordibus diyitum.

bec diceus clamabat , & quare?. ideó, ut

Q x la

I p

hormines magis atenderent, & has fpinas,

fcilicet. divitias contetnnerent.

Certé ficut

j Qudex

m hr

fpine pungunt carnem , ita divitie pungunt

& hn

animam , quia magno labore &.curá, quan-

fuge il

doque etiam magná injuftitià aquiruntur, &

majori follicitudine cuftodiuntur, quàm vir-

Duud yoxz

tutis thefaurus,

aperi vilii

li,

- RECTE ad fcopum meum loquitur Divus N. IV.

quis? qui

Gregorius dicens , nihil laboriofius effe quàm

ul av

terrenis de(ideriís zítuare, nihil autem quie-

yem D Lj

tius, quàm in hoc mundo nihil appetere.

r £P

Scilicet multa tormenta patitur dives avarus,

T

quia femper timet amittere bona fua, juxta

du

illud : - Cg. pax . /ft, €7 fecuritas , iufidias Job. 15s

i, 97

Jufpicatur ; . imà faturitas. divitis non fünit Esch 5

.

eum dorinire, & hinc Auguftinus ait:: divi-

i

LU

/

TU

tias invenifti, & requiem perdidifti, die íol-

licitus, no&g pavidus, femper egenus.

|

E. Dova. Diurn.Conc.P.H, Ddd Pars

:

/

784

Dominica Sexage/zme,

Pars Tertia.

at p

ii

, pirermus

Seut efpo

N. V

ERT!OVdenique cläjnnavgt Chriftus, ut

Joan. 7:

T

ccleítia appetamus : Srabat JES

US ib !

€? clamabat: ff quis frtit, veniat ad tme, &?

z nl

bzbat; quafidicens: fifitisó homo! hoc eít,

riti i Q

giceeot

fi vera bona defideras, veni ad me, & ap-

pete bona cocleítia! quefo ne bibas ex mun-

di cloaca, aqua enim illa eft turbida, faetida,

A cep

flagnans, nociva, nutriens bufones & fer

pentes, non extinquit fitim, fed auget, fubitó

. Catechel

exficcatur, caulat morbos, hoc eft, omnia

bona temporalia non funt vera bona, quia

TI

non fatiant, non diu durant, corpori & ani-

inz nocent; igitur veniad me; & bibe; ego

wum fec

enim fum fons vivus, fons purus, fons gra-

——

i.f

tie, fonsvite, fons omnium bonorum.

ND VI-

EN Chariffimi! clamor Chrifti nihil aliud. Jj

vult , quàm ut bona temporalia fpernamus,

& ccleftia appetamus, — Itaque dicamus cum

5

Davide: Sztzuzt anima mea ad DEUM fon-

Zem vivum; imóÓ íufpiremus fzpius: quàm

Dcdaratü

[

fordet mihi terra, dum calum afpicio! fci-

fidus: r

licet omnia mundi bona, fi cum coleftibus : i. 1q

comparantur , nihil aliud funt, quàmlutum,

QUIDUS V

umbra, nihil; igitur fummopere delirat, qui

10 2tétpy

maxima pericula fubit pro aquirendo luto;

qui inter per

petuas curas & gnxietates vena-

tur umbram.

"

E

l

^

i

|

d

AUS i

'Unef

. Epi-

Sexngm.

Conceptus F11.

785

[e

M

Epiloegus.

X dl&ls paret. Chariffimi, quàm falutarxs

F.

ac paternus fuerit clamor Chrifti viven-

mj

t1S

ms: $

Sicut ergo DEUS ad hominem clamat,

S«/ IWJ

ut convertat, ita homo ad DEUM recla-

[ usuh

met, ut mifereatur; nam Dominus ezfere-

m, th

' Bitur tüz ád vocem clamorzs tuz.

At qualis

debet hic effe c/azzor 2 amor,

TT

mnlae

y Rütr CHS ij

vtl i

Conceptus Septimus

faorbos l

Catechetico-Do&trinalis.

n f

li du

THEM A.

ii Et ortum fecit fructum centuplum.

n onsyu.

Luc.$.

g Omutit

damo

De duodecimo Symboli Articulo.

nif£n)

Synopfis.

u Iu

,M

j ml

Declaratur duodecimus Symboli

ii prremus

i

Articulus:

VilAH &LeYaln $

dicitüt«

dim i*

bonla [o

que t. in quo confiftat vira xtérnd;

2. quibüs vils pervenire poffimus ad

4l

" vitam æternama

um

hi pr0 ï

l[v

Exordium.

EGIMUS in hodiermo Evangelio, quód

ii L

ion omriefemen ; quod féminatür füits

á

ertuü fà

|

786

Dominica Sexapefima.

ortum fit, multó minus fru&tum fecerit,

, Wät W,o

D

a p

]

Scilicet illud folum, quod cecidit in terram

P

bonam, orftmeit, & fecit fru&um centü-

, plum. Simile quid continget in extremo ju-

jg tl

n C& ! qw

dicii die; nempe tunc potiffima hominum

pars peribit, fcilicet z/7 , qui non ambula-

;]F,-A;ecullm

"L

!

verunt in via virtutis, fed /ecus viam, illr,

uj

r ilum

qui Zzfer /pizas divitiarum in anima lztaliter

vtup du

vulnerati funt, 7// denique, qui tanquam

il ürne

petrain viüis obdurati, in bono aridi, nul-

lum pietatis hurnorem habuerunt,

Ilh aUa

qünm, 0

Á cogno

tem, qui permanferunt in terra bona ,. id eft

in via mandatorum, orientur ad vzfaz cter-

s & ot j

74 , quam credere jubemur per duode-

qes terüm f

qrldit, à

mum Symboli Articulum. — Porro ut fciatis,

in quo vita zterna c

fefiptrratut

vobis

1

5

onfiftat , declarabitur

du Sanf

be DEU

x Propbfitio.

& En.

Uodecimus Symboli Articulus : Fitam

VURSUS p

thncipó,

.

eteruam , dicetürque breviter,

t DEOM vid

tamplus (ün

— Divifio.

1 n non

l. In quo confiffat vita eterna,

&T tanquam

I

II, Quibus viis pervenire poffimus ad vitarm

-

aternam.

Attendite !

11gnras fret

tpitmrben

7

10 quodam

| Pars Prima.

Ndegnpg:

"t wj

'

N, L 'NIOMINE vzrz eterue hoc locó nil aliud

etua ho«

" Seriptm

|

W

X fignificatur, .quäfn,vcra ac perp

E

minis

-

1

'S'x"gffm

TU

ec a Cönceþtut PU

minis Jeatitudo, feufupremi boni, id eít,

i

DEI eterna poffeffio. Porrofupremum hoc.

d

ünty

Vl

bonum triplici potiffimüm ratione poffidetur,

fcilicet ; vzdezdo 4 amando ,. & Jaudando.

VC pont

Pt

ul

Certum.eít, quód in hac mortali vita tan-

10

I-Cæo [';;

l

N ,

.....

tüm per fpeculum, & quali in enigmate videa-

mus; at quando in colo intelle&us per lu-

Vaj

men gloriz illuminabitur juxta illud: 77 /u-

[

aune tuo videbimus lumen, tunc videbit in-

tit, inbgz«jä

effabilem divine glorie fplendorem, & pul-

t ld

chritudinem , omnésque DEI perfectiones

W In.

clariffimé cognofcet; fmwzec videbit pulchri- ,

D

tudinem & ordinem totius univerfi, nempe

t jb

omnes rerum naturalium fpecies & genera;

lum Ts

func videbit, & comprehendet omnia my-

t (onit

fteria fupernaturalia, ipfámque fublimiffimum:

mvílerium .San&tiffime Trinitatis; Paucis:

tuncbeati DEUM 4 facie ad faciem contem-

plabuntur. En! videndo poflidetur DEUS !

n

NI

jboli At

RURSUS poffidebitur DEUS azandó ;

nam hoc ipfó , quàd beati per clararfi vifio-

UL

i

ló

nem DEUM. videant effe fummum bonum,

non amplius funt liberi ad amandum, fed

Vif

non poffunt non amare DEUM , utpote in

L

d at

quem tanquam in fammum bonum neceflarió

voluntas feretur. Scilicet tanto amoris zítu

jj p

abripiuntur beati, ut in illa infinitz bonitatis

vendtt

abyllo quodammodó abforpti, fuíque obliti

cíle videantur; imó gaudium illud 1ta abun-

dans erit, ut illud non intret in gaudentes,

D

fcd tefte Scriptura gaudentes potius intrabunt

n

Iocä»:;

in gaudium.

Porro licet pro diverfitate me«

n JCW;

)

Dddg/

IHO-

788

Dominica Sexageffme.

"m

de]

ritorum etiam diverfa fitbeatitudo , ita, ut,

|

(um [*

3.Cor, 1, ficut ftella differt à ftella in claritate, fic alius

p

j m

pra alio divine glorie lumine altiüs illuftra-

| DOWW'

tus divinarum perfectionum abyflum plenius

ä

intueatur ,. nihilominus támen defiderium

igrt 0

W 1ndlge"

fingulorum plené ac perfe&é fatiatum erit,:

N.IIL

DENIQUE DEUS etiam poffidebitur Zeg-

P

(f

aihr il

daudo ; nam quid aliud ex vilione & fruitio-

gU

ne DEI oriri poffet , quàm laus perpetua?

U

n ætcmüm,

fcriptum eft : Beati, gui babitaut zu domo

£ua Domine, zn fecula feculorum laudabunt

dundum 1

Ze; Ícilicet ficut vifio & fruitio durat in fz-

sur vicine Y

cula feculorum, ita etiam laus DEI à beatis

, Sclicet

in fecula fzculorum decantabitur; imó hac

a, & mn

« Chaifri,

laus non folüm erit fine interruptione, fed

etiam fine impedimento & diftra&ione. T ota

f tque a

igitur beatorum erit occupatio, ut DEUM

la d ampl

ine fine videant, fine faftidi

dmmod t

Q diljgant,, &

shubruer 1

fine fatigatione collaudenr,

!o, qued

ütt pertn

A a via f

- Pars Secunda.

1 t conay

JACTENUS exfplicatum vobis cft Cha.

iaj

H

T exe

N.IV.

rifimi, in quo con[íiftat vita aterna,

rum vim

nunc etiam vig aperiende funt, per quas ad

1 ; tetta

tanta bona perveniri poteft. Sciendum ita-

T quq

que eft; quàd pracipua via fit mandatorum

!5 jtrg j

DELobfervatio, atteftante ipfa fumma verita-

'Määþd?z

1 tnnyuam «

te: 52 vis ad vitam zngredi, ferva auda-

"Uf d (

$4 ; quibüs verbis oftendit, eos, qui peram-

In DEI)

hau

lt «dverþg

äulgm femitam fnandatqgu

dubi&

ho

7289

um

»C."omeþtus' VFH.

i

N

dubià effe perventuros ad vitam eternam,

"

