accedentem . ad DEUM.

y

L J

, IT.

Wt

HANC ancillam habuit oratio leprofi in Mcgls

vlintria

hodierno Evangelio; verba enim illius: g. i

siue! ff vis, potes tie tpundare , valde ma- Y

g

Z

T "Y

£

" E Ps

7

us

fidem frgnificant. Quare mirum non j

"

cít, quód ipíius oratio Chriftum moverit, :

TL

mf 81

ita ut vix rogatus ftatim dixerit, voJo; gun- s

dave.

Scilicet fides orantium quodammodó

"

menfuüra eft, juxta quam DEUS gratiarum ul E[?

Matth: 9.

fuarum Thefauros petentibus diftribuit, di.

jariiare at

".5 29.

cens: Secundüm fidem veflvam fiat vobis.

ii f

CER/T E non tam orationem & preces mi-

LU.

N. III.

ferorum DEUS refpicere folet, quàm eorum

i

fidem ; nam ut iterum patet ex hodierno

iv t

Evangelio, Centurionis fidem pra reliquis

di; s p

miratus eft Chriftus, eümque exaudiens di-

iid, qu deant

xit: Sicut cvedidifli, fiat tibi. Em* Cha-

t M fun

riffimi, Chriftus non dixit //cuz rogáf?i , fed

HNUTTY

fícu£ eredidifli, quafi dicere vellet: plus me

torint &y

movitfides tua, quàm oratio tua, Pari mod

tmtmrzt ol

quamvis Magdalena peccatorum fuorum ve-

niam rogans plures virtutum a&tus elicuerit,

"t uj n

Ht tl dim

tamen Chriftus pre reliquis rogantis fidem

Y467. refpexit, dicens: Jzdes tua te /alvam fécit.

L]

e

581 dorig L

Verum itaque eft, quód ficut nullum zdifi-

Vlt] t

hii (

cium fubfiftit (ine fundamento , ita in»

ïhu

N

At ]

efficax fine fide oratio

"

NQuim l

cít.

h

t

d

;aex Wten tthn

Pars

BI

Mu

Ti

— Couceptus 1H.

$e97

um

in

t Cf

!

Pars Secunda.

LTERA ancilla, quam Reginà Efther ad N, 1y,

j Y

QUE TA

j

palatium Regis Affueri fecum habuit, ad

A

oc affumpta fuit, ut veftimenta ejus adterram

Wij h

W. (s usque d

efluentia colligeret: Per hancancillam;

ligendo veftes ad terram fepius in-

Ws que co

clinare

fe debuit, intelligo humilitatem , ute

m ii

TO

pote

que hominum oculos in terram inclinats

ut ib

i ortum fuum, & nihilum fuum confis

à qun D

"

ji

à p s

derans fe non extollat. — Et profectó fine hac

ancilla; feu fine humilitate aecédens adDEUM Ecel. $;

T dra

atio nihil impetrabit, fcriptum eft enimt , ,,,

mawsb opukio pumiliantis fe mubes penetrabit; & Pal 1era

rl g

1

alibi: Refpexit i orationem bumilum.

Yo À 8.

it:m p

PLURA hujus veritatis teftimonia extant N. V.

WE in Sacris Bibliis; vultis pereipere orationem

ii cümqugw Patriarche Jacob; qua de manu Efau liberari

Minor fum cuntlis mife» Gen.3a-

if 3 perir? fic fonat:

l

wwf retiomibus tuis « Erwe me

de imamu fratvis Y- 19 V8

videt!! mei Efau; quzlo cur ita fe deprimit Jacob ?

inmu? Curnonpotiüs commémorat obíequiá fua erga

uyum! DEU

M? votum, quod éi vovit? lapidem;

/ quem erexit in titu

lum? oleum effufum ?

es vt

ya ii

y labores toleratos in domo Labán ? fed totus

jí humilitati intehdit ? nempe novit Jacob,

; ldlf Wl

q u

j quód oratio humilis femper benignas DEI

"

(;ne f

j aures inveniat. Nequaquam, iüquit SanCtus Laur, fuft;

Laurentius, valet repelli deprécatio) qu& eít 1. de hu-

T. u

humilitatis fale condita.

tüil. c. 12«

SED quid ex veteri teftamento teftimonia N. VL *

gclio far

Pa[; peto, CQm in ipfo hodierno Evan

mani-

I

103)0(

Dom. Il.-poft Epiph.

]

manifeftum exemplum habeamus? "vix Centu-

rio preces pro fervo fuo fudit, ftatim reípondit

(apt

Matthn ; 8 -

Chriftus: Ego veuiam, C? curabo eum; qusto |

)

v.7.

jam, cur Chriftus mox annuit petitioni Cen-

!

gofiCO'sy

turionis, cüm Chananez duriufculé refpon-

Matth.rj.

'. 24.

deat? cur herus pro famulo rogans ftatim

"uN

exauditur, non item Mater rogans pto filia?

percipite caufam Chariffimi! Matrem in filie

'Jgfccndilïct I!

li

J

erumna commoveri, & falutem ejus ambire,

[;

h

res homini ingenita eft; fed quód homo off

duemier m

ció illuftris faftum ponat, & pro falute

unius pueri zftuet, hoc rarum & mirum hu-

militaus opus eft, unde fic attraxit divinam

benignitatem , ut illius, votis faveret.

Sic

Qu

Chananzea antea, dum oretioni füz humili. Jl mntes

at cüm ad illa.verba defcendit, & cazz fe com-

tatis verba non fociavit, non exaudita fuit, ,üi[/(/f/dfik!.

Pargvig, mox beni gnitatem Chrifli experta eff,

Prordim

: ;

- Epilog us*

UARE ben? in pofterum aitehdite Cha-

itltmo [

rifimi, ut orauo veítra non accedat ad

hn (ig d

'

fei. lum

DEUM fÍine memoratis duabus ancillis ,

i

|

J

licet íine firma //de, & line vera bumzlitate. |

tf g

Hzc duo requifita fi habeat oratio veftra,

i

1

atf r

1

J

, tunc ficut Rex Affuerus exaudivit Regi-

ïïgni

Ht f

nam Efther, ita eam certó certius .

iFr[

ET

T WI

i

ncx;udict DEUS.

NI

UT Q

IU

"lU ev

T r

Q

l

;9)4;

EH Bd

D

«| Cün a[c

uf

Con

"t

V

lg

2

!

t

Hj

N

- ot 893* $o5

tf

)üü

j

II

T l

Conceptus Tertius

|

Ü

UER

(

Itf

Allegorico-SymbOIiCUfä;

i famllh l

hts

(

THEMMXA

mümll

il

Cüm defcendiffet JE.

7b G s à

—fus. de Monte.

d du

Md:tb.g&

;l

W g.

——

«i

* M t

L;y

De jmilitudine inter mentes 9 m?"teï'

Q1

1 ii sls

- Synopfis.

» Qu r

Hominum mentes funt üt Montes

GA t

1. fepe voitauperabiles. 2. Sepe lau-

Til n

aabiles.

yptiatn r

* Exotdium.

bl

quis in hodierno Evangelio legit verba

ia pl :

SI

orüuo veluut

'Thematis mei:: Cüm defcendiffet. 7 Efus

de Monte, quaftionem forfan movebit, qui

TE duabus:r;;

Chriftus in Monre fecerit? ad hanc quzftio-

MAISL

nem refpondeo, quód tefte Origene per mon- Orig. f.

"TE "

tem fzpé fignificari folear ítatus contempla- Gen. h. .

x M i

p

)

tionis, & perfectionis ;

Mirum igitur non f. Exod,

060

. ipanuts

eft, quód Chriftus fzpitis confcenderit Mon-

d Db

tes, fcilicet docere voluit exempiló fuó , quód

homo Chriftianus ad perfeétionis ftatum ten-

dere debeat.

Conftat Chariffimi, quód aves

ceteris nobiliores, . fera ceteris velociores,

n

C

j

]

arbores

(gpft!

$16

Dor. L. boft Epiph.

W&m d

arbores cateris utiliores feleant in montibüs

facere manfioném fuám,

l

du

Sic aquila avis no-

;

ii d

bilior nidificat in.montbus; fic capre, ug

i

velociffimi funt curfüs; femper volunt in al«

l

tis montibus habitare; fic pinus ceterís arbo-

J

T.

L

T.

fuptrbü

ribüs utilior folet melius in altis; ficcis & fa-

m du

bulofislocis vel montibus crefcere & fru&ti-

[

ficare. Parimodó boni ac pii Chriftiani qui

st t

sütintwa P V

dici poffünt aquile propter volatum altiffima:

contémplationis, capre ob curfum bonz &

& kl

diligentis operationis, pini ob re£titudinerà

imqenalnod

purz intentionis , fempcr debent inhabitare

av t

montes, id eft, teridere ad flatum perfe&tios

51 n pitut

nis

Sed proh dolor! plures defcendunt,

g taor

quàm afcendunt, dicere volo, plures defi-

xb qu

ciunt, quàrm proficiunt,

Ut veritas hec pas

Wer, quirids

teat;, Comparationem inftituam inter homi-

um dmwr

nes & montes; dico itaque

h j il

TT

- 2

Porpofitio.

OMINUM aeztes funt üt smoztes [ci

tl dnltg

licet

- M& antpil

ï'fmmgm, &BH

DiViüOa

* f

d

Futg Q

l. Sape ouperabifes;

« IL Sepé Jaudabiles.

Aitendite !

ït:lolhm

Pars Pritmna.

Ui d

j

LU s

RU£ reliquis feiendum eft; quid fit Mons ?"

l

Dl

dico ; quödv Mons nilaliud fit; quàm tu-

Uor

nl

Ole:d"

li

p

3

Mæï&

Conceptus WP* - TIE-

m s

nor terte farfum-& in altum fe erigens, &

ts

hi[*ü

uafi 4 terra fe elongans.

Ita defcribi folet

)ü(

W

Mons; ac feré fimilem in modum defcribi

S

folet & poteft homo fuperbus ; quaro enim;

MT

"l i d

quid eft homo fuperbus ? nunquid terra tu-

mefcens? nunquid fuperbus furfum & in al-

It n

EY m

tum fe erigit, dum fuper alios fe extollit ?

nunquid homo fuperbus 4 terra fe quafi elon-

P i

gat, dum fe cinerem , pulverem ac terram

RTM

effe oblivifeitur, & alios homines quafi con-

hs Bd

temnit? Porro quemadmodüm Montes magis

toyt n

frigidi funr, quàm valles, ita fuperbi in digni-

t o

tate conftirui , in pietate ac fervore erga

( i

DEUM longé tepidiores funt, üt patet in

IT

aliquibus nobilibus , qui rariüs Ecclefias fre-

tot, Üv

quentare folent; quàm plebsi, qui ad au-

nem as

diendum verbum divinum minimé obligatos

ico t

fe effe credunt,

gamautur.

*

juxta illud : Paupereslepqn;-

" ULTERIUS

N.II.

fci&ndürh eft, quód 'M,bn;s

»rpoütio.

fieri foleat, üt ait Ariftoteles, tribüs modis,

"ID

Quandoque aqua cavat molles partes terre,

durz autem remanent, & fic fucceffivé mon-

tem reprefentant,

Alio modo fit mons per

)iviüo:

toagulatos arenarum cumulos; Denique ex

j

terre motibus non nunquam aliqua pars tér-

rein montem extollitur. Quid putatis AA?

H

, dieeit

nunquid per montes intelligi pofíunt divites

ujuis mundi? Certé ficut mons multüm ter-

d

[f

té coagulate, ita dives plus reliquis homi-

nibus terreftres Thefauros poffidet. Imó eo-

&

"

dem modo homo fieri folet dives,, quo modo

iil

/10!1501'J

F. Dora Diurz. Conc. P,H. Kk — Mons

(utj

7

51'2

.Dom. JII. poft Epipb.

f

Monsfit, nimirum £uzc, quando aqua triïaulg,ï

4l

diop

tionis terram propinquam, id eft, vicinos, fo-

L

cios ac cognatos rodit, & confumir, nam ex

qum

damno unius fzpé alterius oritur commo-

um

dum; Zuzc, cüm oritur terrz motus, hoc eff,

ao p

quando alii per infortuniur aut quocunque

u m

etiam dolofo modo deprimuntur; depreffio

g;ucmzdmodüm !

enim unius eft elevatio alterius; . denique

r

fuZc, cüm arenz cumulantur, dicere volo,

cüm officia plura, e

áque fat pinquia confe.

!

o ii

&

;0

Mu fin, 1

Dah. àe

runtur uni, que conferri deberent pluribus,

Paucis: quemadmodüm parvus ille lapis, qui

jna ht af

g, «

olim percuffit ftatuam, factus eft Mons ma«

gnus, fic multi homines ftatuas, id eft, pau

; ln (unlimi

peres ledendo & percutiendo, ad divitias: &

as riupt

junt,

*

magnitudinem ftatüs perv

du r

NI nI. :

PLURA de monüubus

ïin

fcire velitis Cha«

riffimi? plura dicam.

Nimirum per montes

varii péccatores denotantur. Complures re«

a

perire eft montes; qui ignem valde nocivum

in finu fuo fovent, tales montes funtZEthna,

T'ile i por

Vefuvius, & alii. — At nunquid etiam inves

M lt bdew

niuntur plurimi hornines, qui venereas flam-

LT

más ad fuum & aliorum interitum in pectore

Ui « m

fuo alunt? montes aliqui fzpé emittendo va-

ü,

Ürun d

pores, in aére denfas nubes, & confequen- ,.

fbb

'ter pluvias producunt; at nunquid his mon: ,

VN foree

tibus fimiles funt mali focii, qui ex ore fuo ,

d

D

"n

^i c

vérba fetida emittunt, & in aére, hoc eíl ,

ocietate contieua nubes fcandalorum caufant

»

lm

.

ex quibus poftea pluvia amaraà lacrymarum

:|

TOU of

[

AOV

!

4 lr

oritur, pracipue apud illos, qui ita fedudti ;

m

mifegum]

T

LP'WB

514

s Couceptus LT.

Ya

Vi l

| malm

M

süiferum fuum ftstum 'olent? fed ulterius!

M

i

jer montes intclli

g: poffunt homines otio de-

T

lr

Mmlaü

:

diti;. nam ficut 1;

ens moveri nequit, quia

n l

NI r

i

raviffime naturz «f ita acediofus adbonum

n

;

:

aciendum

feré immobiliseft; & binc pigris

nibus applicari poteft illud Sa-

c'usmodi homi

fptimunm»)' J»æ

lomonis : . Monzes gravi mole couffiterant.Prot. $»

YUO dj

Denique quémadmodüm montes aliqui adeó

n i

,

füblimes fant, ut nec inter zítivos ardores

W

f

nive

s ac glacies amittant, fic homines non

*

U

4

ita obdureti fünt, ut, lIcér liberaliffi-

auci

n r

ma folis Divini luce inftruQi fint, non tà«

tun, b d

men comrioveantur , fed magis femper ine

tsf

durentur.

En ! Chariffimi, hominum mentes

!

pl d

4

(unt üt montes fepé vituperabi

les; fed tranfeg

UE vt

imalo ad bonum , à yituperio ad laudem,

nonbust t

9

V. Nnry

fenonumr. (r

Á þars Secunda.,

; quipi

CUT mülte in montibus 'p.ropr—ietatesN.IV..

N

, dl

j

funt, que, àt ha&tenus dixi, hominum

vitia denotant, ita etiàm montium natura

ynine, g

eximiarum virtutum, ac meritorum Symbo-

diorm atiti?

Certum eft, quód fep& mons

la fuppeditat.

dl

in mediis maris

flu&ibus firmus ac infractus

lnl !

l

8 üi;

as,

l

omnes véntorum furias, undarum jmin

Qu

(j

Ícyletque canis latratus quafi contemnat, &

Í L

T

rideat, indocilis mutarelocum. |Jam quero;

itutt

U

fymbolum eft?

us

nunquid talis mons conftantie

,ulelit

eftenim veró'; nam homo conftans omnas

"

p t

)

, fOftþnæ viciffitudines par

i vultu afpicit; nem-

il

g j

*

3—

pe

9

Md

(ntj

$14 .

Dom. 4H. of Epipb,

r

. pe in felicitate non extollitur, & in adverfi-

i

$i

!

Ya

ud.

tate non deprimitur, femper idem,

Premat

J«

u

eumegeftas? conftanter eam feret; inyadat

|

J

j

j

geig pf

J

ilum zgritudo ? patienter eam tolerabit ;

J

mordeat eum lingua acuta? neque per hos

y

l ufus, QU

À

morfus movebitur; paucís: immineant peri-

Poden! !

montes

.

cula multa ac magna? non terrebitur, fed.

59

j

P,

2$ cum Davide exclamabit : DDominus

n

If Qd

protetior

Vite ree , d quo trepidabo ?

?

ágr, d

N. V,

.

jelm ii

AD aliam montis proprietatem progredi,

fi lubet, dici poteft, quàd per montes fignifi-

d imen

centur homines conrtemplativi ; ficut enim.

gunte debtan

mons erigitur verfus celum, & folo pede tan«

d hmitsDiria

H

z

git terram, ita homo contemplationibus de-

ditus terram

uidem tangit, fed rantüm pe--

de, quaficonc

"

cans & contemnens terreflrig,

L

mente autem, & cogitationibüs füis in coe«

Dhns

lum afcendit, confiderans ccleília, & ater-

lr rents conf

nüm duratur&, Talis homo contemplativus

tterum bonts v

poteft dici ziozs quafi ezzimens alios, quia

ts ? tng

Ss5P. 39« coclo propinquior eftaliis, juxtaillud : U/gue:

ä;öïmdjm&s;

d celos attingelat ffaus im tevva; imà

1f

indigno; [

quemadmodum Angeli

dixérunt ad Loth:,

1

Gmf 139. f zoute falvum 12 Jac

, ita vobis Chariffie ,

il Ti t

mi fuadeo , ut in monte, fcilicet contempla-

, PUR j

tionis & medita

nb

T ttnftr

remini.

»

gionis falutem veüüram, ope

&

d

B

lts

^. VL — DENIQUE mons etiam fymbolum libera- itttg

b

litatis eft ; nam ficut mons acceptam plu-

viam fibi foli non retinet, fed itérum in pla-

ääma

niiem mittit, ita homo liberalis accepras

tes iterum

* Jarga cceli munificentia faculta

benigna

i

^j

Couceptus . (815

ii

h

benigna

ac geherofa manu in alios difpenfet, .

"r

Tb

Ouzritis

forfan, quid denotetur per montes

Mi

auró, argentó, alifsque metallis pregnantes ?

Refpondéo, intelligi per hos montes homi-

dt W*t

nes probos ac juftos.;

qui aurum virtutis , a€

L

Ultimo bené notan-

QU fj

meritorum poffident.

dum eft, quód montes Íz pius

& citiüs- ful-

K

wmmuw

mine percutiantur, quàm valles; per hoc

TT

enim fignificatur, quód divites & fuperbi,;

Wt

jj

recipué illi, qui füpra alios nimium quan-

r

tum fe extollunt , fulmen cceli, ac iram Nu-

:

oj

minis maximé timere debeant, dum econtra

ia Vg

valles, id eft, humiles Diving benedi&tionis

m

D tut,

rore 'r;plcntu;.

A n

j

ogtid i

Epilogus.

de t

Y JESTRAS jam mentes confulite Chariffi-

li ho u

mi, an nimirum borias vel malas mon-

ietates habeant? examinate con-

ul ii

tium propr

Ícientias ve

firas, an digni fitis ad montem

Hl nl

vos invenia-

«

J'TL

glorie afcendere ? Si indignos

i

tis, fine mora ad montem zyr*

bz, hoc eft, Cant. 4.

i du

v

'!

imó ad mon-

t fgr, n

mortificationis , & poenitentie ,

tem oliveti afcendite per intenfu

m dolorem;

yonte, 4

f ut

Ícendetis cum Chrifto

'. & ex hoc montea

A

TOE

ad montem gloria.

mboluü»

geu

j

ccplifw

ia P

D!

i

[j

Y

T.

qu

f

Kk 5

Con-

u

(

b

$1

j

i

/

,n"

& — -43(e)f&-

p

jj

j

- Conceptus Quartus.

j

yini

!

j

Enigmartic 'o/*-JS ufvp-cn'fi vus.

A.

j

;Lï n

j tf

D)

Il k

pOU

THEM A.

n

I

J, /,

gl i .

s;' vis. JMattb. £.

g m

! -De refignatione voluntalis,

TET 1'0

u

.Synopfis.

dicte Charim

3 in hodiene

.. Quilibet Chriftianus imitetur fan-

&um illum, qui vocatur quod «ult ii

JDEUS; hoc eft, nil aliud velit, I

? pladi, quict

quàm. quod vult DEUS; ex ha

enim refignatione voluntatis accedit

po p

*

ts k X

1. DEO /[zmma - eloria ,. 2. homin

À isom: (

i Anqmo ch

ma.xima trqnqz(illitqs.

Aiur nre

. Exordium.

tb dit:

As aol g

ULTI ex Chriflianis mag.,nïüm ac glorio-,

Viriediom

M

fum nomen gerunt, at pauci nomen ^ [j s

& omen habent; dicere volo , pauci menfu- '[u/uj DE

ram Nominis fui implent, & illius fan&ti, ag

Mlfe

cujus nomen gerunt, virtutes, mores, ac üyy|

i

us d

vivendi modum imitantur,

Scilicet multi :

]

üntgtm f

vocantur Dezedic/z, quibus olim dicet Judex: !

[

"g i

Jte maledicli in 2gHeta atevium. Multi vo-

1

E

cantur

^

l

À

03&

| äonceþtub fV ; xb

.*

rantur Jguatz

j, in quorum cordibus ignis

j Qu

Divini amoris p

enitusextin&ctuseft, — Hic vo-

L

b

& immitis eft; ille Zeo, &

HU

i

catur. Clemens

|

l

ümidus eft ; a

lius Pogaventura , & ob vite

[ug malitiam neutiqua

m fperare poteítbona

poriüs timere

debet mala ven-

EL

ventura, Íe

Pari mo

dó multe mu'ieres vocantut

f

tuta.

Rofe, & malé olent ;

"dgnetes ; & fequun-

tur hircos; Mavgarit

, & nullius funt pre-

LE

Qerté hoc non e

(t 'implcre menfuram

tii.

pominis fui? At 'queftio a

liqua hic mihi de

nomini

bus loquenti incidit

, quam vobis pro-

o

Chariffimi, fi

leprofo , de quo

pono; Edicite

hodierno Evangelio, nomen

Yitur

fit mentio in

X T

alicujus San&ti im

ponere deberetis, quomo-

do illum vocaretis

? ego illi imponerem no-

TART

celebratur in Romano

u ER

u

men illius fan&i, qui

Marryrologio vigefeo

fexto Ocobris ; qui

One ol

fuit Carthaginenlis &

Neopolitanus E

pifco-

omnibus:

Quod vult DEUS;

u f

pus, & dixitin

tll

qui

oftea ab

Ariano Rege Genferico cum

Wuo Clero inje&tus in na

vem lacerrimam fine

remo, fine velo dixit :

Quod vult DEUS;

lit, ac ibi tan-

r

' j

qui infperaté Neapoli

n appu

uam confeffor in exilio moriens

dixit: Quod

vult DEUS; & ide

ó in hanc ufqu

e diem

düianisngnümïfä

DEUS. Hocnomen,

u

vocatur $. Quod vult

ibl

i

inquam,

optimé conven

irecilli leprofo , nam,

u

deponen

do preces fuas dixit :

Si vis , &lic

lmpltüh

atem Íuam

in voluntatem

i, "

UE l

relfgnavit volunt

gtl

Y

Chrifti , voluítqu

e nil aliud , q.uäm' quo

J Yi

Hec voluntaus refigna-

( qüib

J

Chgiüus voluit.

4

t1O

d

|.518 o .Da'm. /II. poft Epzpä

[

tio fco

T

pus eft hpdierna': conciqnlis 2 d

L

itïq'qe —'

n

i 0/' m p

—

jietr i

| þi*opofïtio. |

Ad v"

m

U

ILIBET Chriftianus i

guidemo (

illum, qui voc

miretur fanctum ;

atur 2402 vult DEUS ; dwam Drrd

hoc eft; nil aliud velit,

quàm quod vulthEUS;X eurlu; «

D

lum DELS m

4ïexfhac enim rciïgnati

one accgdif;

ET

Divifio.

r

i Faenum

L DEO /umma elovia,

E

m nh; f

II Homini zraxima træg(zguil!z'tüs. —Attepäite.

rähag Wlüntstis p

Tb Cere il

h3

as

| Pars Prima. |

:g

ol df

It qu gph

"15 tl i

GNL C

UM olim Socrati varii À variis dona &

munufícula déferrentur :

acceffit quoque

"70 t que

Senecal.1.

auper Echines,

fe ipfum offerens, càm aliud

Vttodl n

non haberet ;

)

O

de bencf,

. nem fummi d

& ecce! Socrates hanc oblatio-

€* $.

oni locó habuit.

Pari modó

:'

1

mlg

Chariffimi non poteftis DEO gra

tius donum

Ti

Wm Pu'm

offerre, quàm fi voluntatem ve

flram in vo-

Dh

luntkatem' ilius

Et hinc

hr

T vt v

perfe&té refigneris.

U5 t U

certum eft, quód alia etiam in fe bon

a ope-

M

U t

.fa minimé DEO placeant, nifi acced

at per-

l

ecta refignatio,

Offerte DEO orationem,

üm;a )

UM

ad gloriam ejus di

l

Qutn]

T

;Elecmofynas , ed

firibuite pauperibus largas

ificate Ecclefias, nifi vo-

h

i

W Dty

^untatem veftram confqrmc;is voluntati Di--

L

me

N

4

Vinæy

*ijïud

d

efüm 7"1 d

i

lqum

l

ïd'l!rnæ

gQ

$ x,Concäþtu:- W

I9

!

$inz, n Vanum/labora'tis.

Teftis hujus ve-

- ritatis eft Auguftinus dicens :: IVu//um donum Aug. . in

of

DEO poffumus offerre gratius, quàm ut di. Pal v v

eumu$, quod dicitur 22 lfaia: poffide mos;

'imanu

Vi

| & mobis utere velut de ve tua in omnzbus.

lC!(Uf ?zmd W!]l

1

D

]

Nota hac verba mi homo Chrifliane! & dic

Q i

L

li

KL

ad DEUM tuum cum Davide: . Zoce zze fa-

Ut

- eere voluntatem tuam; ego volo in omni-

bus, ;

od tu vis Ó DEUS meus ;- fi vis me

ifanum

q?u

volo; fi vis egrum ? volo; fi pau-

J

-perem? volo; fi opulentum? volo ; fi frui

lr

-felicitate? volo; fi affligi adverfitate? volo;

fi vis me vivum?. volo; fi non vis? nolo.

Vr

Quafo! quid hác voluntatis ob

4

1

latione DEO

poffet effe gratius? certé nihil.

N. IIQ

RATIO porro hujus eft, quia ille maxi-

rsPrima mà

DEUM glorificat, qui nobiliffimum Sa-

& v m

crificium illi offert; nihil autem in homine

voluntate nobilius, utpote qus reliquarum

etrentr, t

facultatum quodamn

10dó domina eft, cuiin-

pntse telledtus, alizque p

otentiz quafi famulantur.

t 85 Quemadmodum i

gitur à fervo nil gratius Do-

«o iv . mino poteft defe

rri, quam pareta obediendi

i D0j: voluntas, ita D

E

EI gloriam vel maximà au-

dmatiz-gemus , fi in omnibus àt fervi obedientiffimi

dispsi us imperio ac voluntati nos fubjicimus.

|1

n dnidir| CERTE tunc DEUS perfe&é regnat in nobis

yur, at Cl Bonaventura, quando nos fumus omni- Bosav, im

!

Ofee D

l

jnoeifubje&ti, & hinc poft petitionem illam ; Use- at

ayiis -

riuit)

i

QVehiat vegnum tuum, (taim fequitur:

(itt ECC!CW)

j volumtas tua.

(

Verüm quid volunta-

fanit unfï

aliud eft, quàm abnegare

&;-Eerïï DEI facere

femet

- *rKk $

D

(ut]

$25

Doni. LL gt Epipb.

»

*

Ü

omnia // j

feinet ipfum, & tranquillum fieri ad

]

f Reg.13. profpera & adverfa, Scriptum eft: * Quaj. !

fan.

V. I4^

vit Domimus fibi virum juxta cor fuum, "

& quis fuit ifte vir? nemo alius quàm Da- //

vid; & quare? ideó, quia cordi DEI cor

V(4l. 107- füuum junxit, dicens: Paratuz cor tüeurm, &

V. 20

alii: Ut gumentum fadus [um apud Te,

U:

yfal. 72

Y

* hoc eft, quaíi jumentum voló ire Domine,

,23.

a L

uocunque me duxeris.

N. III.

PORRO quemadmo

dàm ille, qui eft i

n g0O gl

navi quadam, non fe movet motu proprio, ysiniie

fed finit fe moveri juxta motum navis, in qua rl

cít, eodcm modo cor humanum, quod con- ,4 J

fcendit navem beneplaciti Divini, non debet jrj;

habere aliam voluntatem, fed debet volunta- jj jj

ti DEI fe conformare. Et hac conformitate ,v

- accedit DEO fumma gloria, id quod pe

*

r

.' ;

*

en€ jrinim f

?

fcivit San&us Martinus dicens : - Domine

: 1

[

3l u

- IA

adbuc populo tuo füm tieceffavius , non vecu

p

z. Mi

« o laborem.

O veré Sanétiffimam animam

Pa

L

5 lmintm

6 obedientiam fingularem! bonum cerramen

ttiltn! |

jam certáfti Martine! & adhuc dicis : /Vor

if

vecufo laborem? po(t exantlatos labores plu-

icula ? :

|

M,

Wi

fimos paratus es iterum redire in per

innovare certamina? fuftinere tribu

lationes? ",

l

Y

]

V Oem

prolongare tentationes? ficcine differri ad-

ln (direm

huc vis felicitatem tuam , atque in hujus

!

"Dà u

mortalitatis erumnas ab ipfo introitu gloria

E

revocari? ficcine à Chrifto vis peregrinari "V

)

WJ; Ü

1m'utäm. t

diutius, fi modo ipfe voluiffet? ita eft Cha-

rifmi! novit Martinus, quód illi optimi

/

"I i

amici C

:

hrifti fint,. qui fe ejus voluntati

uDe

ple us ?vatunFuF Vojm

tl

—CCncphus 1F

sa1

N m*lm N

3 Süiþlumg[k

Ü

|

fubjieiunt, Juxta illud : Z/os amzei mei effis, Joas. 11

MT

|

Jf feceritis , que ego pracipio vohis; &v

E

| !

hinc voluntatem fuam refignavit in volunta-

]

ALT. !

i

9) quia w y

ïcm DEI.

j LT

MT

M v

. Pars Secunda.

3

yent,

LTON folim ex refignatione vöhmtätis N.VI.

ma&moöümilk,g.

N

LV fumia DEO gloria accedit, fed etiam-

m

aliud bonum homini exinde promanat, fcili-

Ti um

cet maxima tranquillitas , ac animi quies.

d

j

lod

Scr

iptum

d

]. Prov. ;Z.-'

eft: Zuffum gzibi] contriflat, qui

at

qui

"

ei acciderit; quis autem juílus eft ?

tmata,

cerié ficur id diciur juftum, quod eft fue

m Gu

regule commenfuratum, ita qui ad volunta-

n g

tis Divine fegulam fe componit, is juftus

artinu t

üiceadus eft, confequenter non habet, quod

contriftretur.

if

Re&é igitur locutus eft Ret

v d!

Alphonfüs, dum interrogatus, quem in hac

inguleremï

bonegï

Vita cenferet felicem? refpondit, eum , qui

" du t&

ex corde fe DEO offert, & omnia, que ei

Contingunt, judicat à DEI manu venire.

; jrom

(l

BEAT.E funt, inquit Origenes, ille ani- N. V..

1 lt

me, que voluntatem fuam deorfum curvanrt, Orig.hom

1 t

D

ut fofcipiant fefforem verbum DEI fuper fe ; 2. inCant,

nont

ut

que frzna patiuntur, ut quocunque ipfe vo«

yem u

J

"j p

j

luerit, fle&tat eos,. & agat habennis pre-

|Ceptorum fuorum , quia jam non proprià

nt d

( OL

i

voluntate incedunt, fed ad omnia dücuntu?

i

T ]ï

& reducuntur voluntate fefforis.

Imó ejus-

Ms y

modi hominibus illa, quz aliis videntur effe

que

mala,

(s

y:2- | Dom. LL pofe E)nþä.

g

cndlfl!!

. mala, videbuntur effe bona.

O quas non

Ín1

j

. calamitates paffus eft Divus Paulus portando

,',"

t«

nomen Chrifti coram genribus, Regibus, &

gT

Filiis Ifrael? jam virgis czfus eft, jam lapi-

,iäiinrerhomg'ngs«

datus, jam naufragium pertulit ; & plura

db

alia; Nihilominus autem animó defecit, aut

gl t

mzrore affe&tus eft, quin etiam gaudiis per-

PITLM

&.Cor 7: fufus eft, ut ipfe fatetur dicens : Aep/etus

fum coufolatione, fuperabundo gaudió in omni

zribulatione. . En! quanta animi quies & fe-

stra v ont

licitas ex refi

i M

guatiOac voluntatis accedat þof—

A. Fortuns.

N. VI'

mini?

LEGITUR apud Taulerum in libro fua-

lr quüruna

rum inflitutionum , fuiffe aliquando magni

1 lorfine

nominis Theologum, qui precibüs affiduis

T qui DEUS

rogavit DEUM , ut fibi aliquem hominem

LU.

. monftreret ,; qui compendiofiffimam viam ad

ts d a

calum illi oftenderet, Ec ecce! poftoGten-

Hl v

nium audit Theologus in templo vocem de

itd; DEL vl

celo: egredere! & ante tempii limina ho-

minem vide, quem octo jam annis non cef-

dl .

gt dl

fiftiquerere, Theologus primüm atronitus;

d n

tunc animó letus egreditur, & ante templi

limina videt jacentem mendicum, totis tibiis

L SWM M

ulcerofum. |Adhunc dixit Theologus: Zo-

xa dies! i [emex ! refpondir mendicus:

Ego nunquam babuz malam diem. — 'Theolo-

u

J

9À

s quafi primam. fuam falutationem corre-

E

urus inquit : 7Zudi bone amice! DEUS

£e reddat fortunatum! refpondit mendicus:.

o nunquam fui znfortunatus, — Obítupuit

"

)

"Theologus; cogitavit tamen intra fe, forté

luü[

ll Wl

non

W " m lYi

TE

* .Con&ptml?. ". 77 Wa

! non bene audit mendicus? ergo clamavit am-

ü DiWS Pä

W

l Ptb

)

va

j

! plius dicens: Ego 72 fel/zcem effé juleos re-

"pb d

!

. fpondit iterum mendicus : Ego zunguatn fus

t felix. 'Tum 'Theologus: bonum DEUM!

BD bt

l

l

rgo tu folus inter homines es beatus? ergo

LL in te folo fallitur fententia illa : homo natus Jeb. 14.

/W de muliere brevi vivens tempore repletur Y: *«

At d

multis miferifs? fic eft mi Domine! inquit

me ogM:

mendicus , nunquam habui ego malam diem,

IT

quia ego forte mea vivo contentus, & unicà

N Vs

volo, quod DEUS vult.

Mea felicitas eít

nonegere felicitate. — Fortuna & fatum apud

p um

me monflra funt; ego fortunz non fupplico;

fed foli DEO. ^ Urgeor fame? DEUS hoc

NT

yu, qi g

vult, & ego volo, quod DEUS. — Uror fri-

n gore? DEUS hoc vult, & ego volo, quod

ommie DEUS. —Jaceo.defertus & contemptus fub

kw Lw) patulo jove? DEUS hoc vult, & ego volo,

; quod DEUS; verbó: DEI velle & nolle eft

J

nlonsi )

lle & nolle, nam 2

ene o

-aM

IT

y etiam meum ve

D

] ate. 7.

m odo j

fcit. Ad hec obftupuit T'heologus dicens :

*hcologqsprim

g m

iDEUS! quàm mirabilia funtifta? Ó quàmr

s eoredit

j eré Auguftinus: Surgunt indo£fi, G calum

fapiunt ;

ym ol

"T Tif

ine duot

yi! n

Il

Epilogus. :

W' i

m

j

!

lON foli ili 'Theologo profuit hac

m

i| * * mendici do&rina, fed etiam vobis pro-

i MT

,j derit Chariffimi , fi poftea voluntatem ve-

M-, K

[Ponät

j ftram conformetis voluntati Divinz, fimiles

ur fuum

jf

[,,'r«.a'?ij heslio:rqpio ; qui femper cap

g u

vergit

,Wh

$24

Dor. III. poft Epipb.

l

Il

[enïräribüf |

vergit erga folem. | Dicite quefo in omnibus /

j i

Pal 107. cum Davide: Paratum cor meumi ; & cum

[|

,

r h

(

A&. ». €. Paulo : Domzne ! quid me vis facere? volo,

;

p

D

u |

Matth, 6, quod tu vis; nolo,

-as

1

! ägf ,

Y. IO,

qqu tu non vis; Eat

ao

du

voluntas £ua !

d f

]

" iniïfmiraubqs (

jigai t

j

^^ Caneptus Qiintus, |

):

at U

m

dniden Bölitic;q-Chriüianuws.7 |

lais qui

l

s D o i

i —.Tf H EM À.

h ptm [/

ia o p

vddïe' o&dndc.tc Sacerdoti. Mattþ:

v Dunote

dimmum]

s

JDe cura anima.

I

D

I)

t jptr

— Synopfis.

f02 Q a

16 tss

*;Homo' Chriftianus lon

gé magi

$

1

vtdtn

q

attendere debet ad fanitatem animz, at

mur; )

». quàm corporis; quare fuadetur illi, ii« i.

ut animam fuam r. maximi æ&im*et, * Rn m

^ arden o

,;-.:',fu(mmo pere ;:urïcþ:

UL TY

h'am

Wbf

Exordium. -

ltv

ON hodie folüm , fed fæpiüs.in Evat«-

N

gelio legitur, quód turbe fecute fint

Chriffum; at quare? Refpondeo: tum , ut-

Pro Wf

audirent eum predicantem , tum, ut vi £ n

Ht a

menteum ;njrabiæig patrantem , tum den

ique,

IN

w

u

i

Ml

- Coneptus F. ——

555

m

Wt

ui ab eo in neceffitatibus fuis auxilium i

ihpe-

trarent.

Hos ultimos inter numerandi funt,

l] À

M

i

mnWl

diverfi generis egroti, qui Chriflum fecuti

funt, aut ejus adventum cum fummo . quo-

dam deliderio exípe&tarunt ; fperabant enim,

fe per ccleftem hunc medicum à morbis fuis,

& corporis infirmitatibus certó certiüs libe.

lj me»

randos, & fanitati reftituendos effe,

Scili-

ii

cet amor fanitatis fecit illos fupplices; de-

votos, & humiles. O quanta fide fupplicavit

LENI

in hodierno Evangelio leprofus ,. dicens:

Domine! i vis, potes me iundare?. Ó quan-

eteondi

tà cum humilitate pro puero fuo rogavit

Centurio, dicens: JDomznge! monfum dignus,

[77177]

ut intves fub te&um meum? — Ah!. quid non

agunt homines propter fanitatem .corporis

mj

aut confervandam, aut reparandam ?: econ-

tra quàm pauci eítimant, ac curant fanita-

rifms ht

tem animz? dicit equidem Chriftus homini,

xtllnim quoad animam zgrotanti: . "ade , offende te

jj Sacerdoti; at heu! fepius confulitur medi-

ri; u

,j Cus corporis, quàm medicus animz; pleris-

um r o que enim major eft cura corporis, quàm ani-

fa.

me. Quzío! nolite adeó delirare Chariffi

mi, ut concham pluris aftimetis , quàrn mar.

garitam , fe

Sxrdit

i

d obfervatck do&fin.am " guam dat

Íequens

n

W

Il

u

jm? . -

Pr0pöütio.

L

OMO Chriftianus animam fuam maxirmi

rl

m

uret; repeto :

A æ&imet Q« üfmmegere €

-^ pivilio.-

/

L

E]

NT

$46 | Dam. Ii. þoþ qu)ä

:rfzmk, n rame;

g, 1

— Divifio.

s gU

L Maximi eftimet,

q (qicm

: Attendiæ!

a n r

II SI(1n^m'operef curet.

N

N

g i

!j d æqwm ..

^ U Pars Prima.

As inboni

anión u

N. I,

TAf mihomo Chrifzne ! nihil Iaf

l

i

«j 4numam

|

& poffides, imó nihil (exceptó Deó) ha-

[ri s bot

bere, aut poffidere poffes, quod pluris zfti-

seulm o fn

més, quàm animamtuam. Efílo, quàdtibi

teran p

comparare pofles cum Salomone Sapientiam,

aeort a,

opes cum Crefo, voluptates cum Epicuro,

fin gin in

cum Rotnanis famam & gloriam; hec omnia

! gihs i d

non venirent in commutationem animz, &

quare? ideó , quia immortalis anima morta-

r n

Ti n mir

libüs bonís non expletur. - Nullum pretium

i ufH;ere (ets

eft, quo venslis fir anima , nifi perenne,

Deferemus nos omnia mundi bona, & illa "!t

T WY

& nobis recedent, at nofter nunquam nos fu-

giet animus; nam per nos ille, & nos in !

Nun, pj

t

—

illo, dt libuerit, erimus aut feliciffimi, aut

T df

müferrimi. Quare illenihil eflimat, qui ani-

NUl n

mam fuam non eítimet, eó quàd omnia pre-

tiurn habeanr ab zítimatio

& r

j

ina immortalis..

*

n qia dar atii

»

['ähgui[

Ut i

n

N. II.

DIXI: anima zzzzortalis; nam tenue

Ninsd Corjl

ne crede halitum, aut fpiritum effe 3nimam

Nl |

b

tuam, qui prodiit ex ore altiffimi ,- fed crede

*fltqu

$ AM

M

!

d

otiüs, quód íit fpiritus immortális, nam

ÍiN

"OGt

d

er

fluent, &

Im

! llf

reïquah neceffitate füuper eam

1

refluent

LT li

l

Conceptus P.

$27

Q

refluent fzcula, non ramenatteretur. Omnia

fe tübi Tubtrahupnt, tu veró 4 te ipfo abire

non potes, imó nequis, etiamfi velles, non

effe femper. — Quod & nihilo recepifti, illud

lii |

in nihilum redire non poteíl. Jam verà fi

firmiter credis, animam tuam immortalem

m

effe, nunquid equum eft, ut eam maximi

eíimes? Certé is in homine homo non eft,

Vil

qui incorruptibilem fpiritum , nobiliffimam

ac immortalem animam viliffimo corpori

l (etyd

018 Qul

poffponit. Imó talis homo majus monftrum

foret, quam olim nata funt in po&tarum pa-

W B

n

ttia; nam centauri fuperiore parte horhnines

erant, & inferiore beftiz, confequenter hu-

hat aj

Vi

maniores fuerunt, quàm impii ejusmodi ho«

mines, in quibus ratio fübjacet , brutalis

OT

mortde g

veró fenfüs primas obtinet,

LICET hoc folum motivum, fcilicet 777- N. Il

ku, N

mortalitas fufficere debeat ad hoc, uthomo

t uim, d
