cedem in coelo confequerentur,

t

[

1

HUNC amorem reverentialem maximé N, TIT,

/

Ones CU

filio iuo imprimere nitebatur fenior Tobias,

acfm

qui inter documenta & monitaalia etiam iftud

pro coronide adjecit : Ef bomovem babebis Tob. 4.

ii

at

matritues enor enim e[fé debes , que C? " V

Et

fiptum r

quanta pericula paffa /ft propter Te.

profe&tó quemadmodum equum & juftum eft

n

revereri parentes, ita etiam reverentia illis

exhibita fruCtu ac utilitate non caret, nam

eratii V

ficat. accedit parentibus magnum folatium;

vieniln !

x

ita filiis reverentibus conceditur longa vita;

& alia bona corporis & anime DEUS iis im-

1

reniet qui

J

] j

pertitur; fcriptum enim eft: Szcut qui tbe- Eccli. 3.

ti qule[

i oui I

Jüurisat, ita qui bouorificat matrem [uam ; V: 5

"

gdom

Jil

('

& alibi: 4uz bozorat patrem fuum , jucun-

J

dabituv im fülis , €9 im die oretzomts fue

jv

exaudzetuv.

tj lbu'

Econtra vz vobis impii, im-

jIn

morigeri filii! ve vobis! qui exantlatos pa-

rentum labores ac follicitudines parvi, imó

1 Salomom

Ó

nihili penditis ; ve vobis! qui rantam erga

[ ptrum

parentes averfionem nutritis , ut longava

f

i

m

i orug

P:

(

382

Domn. L poft Epiph.

] !

k

j w

ilorum vita ob hereditatis aquirendz prolon-

—

—

j

gationem nimium quantui molefíta vobis fit.

n 1

V& vobis! qui parentes veftros vix afpectu

:.'Vtilh d Dmgr.edl

vix bonó verbó alloqui dignamini, quin imà

eos ob feneCtutem 1illuditis, fubinde etiam

* " tallbp*:

iis (proh fcelus ipfis brutis ignotum & infe-

T dmtþ

j nindn

Íftum) maledicitis, & dira queque, ac mor-

tem ipfam imprecamini,

V« vobis! inquam,

u o

'

Prev. 2o. ait enim DEUS : [Ve coptenmmass, cüm [ezue-

gl ii r

v. 22.

vit imater tua , & fimul minirarur ; Qu ma-

d r a

,1

Prov. 20- Jedzciz patri fuo €? matri , extinquetur lu-

s diren

V, 19.

men in sediis tenebvis , id eít, àt exponit

euinel: ]

Hngo, morte eterna punietur,

Heu! quam

"LT

fere

? Couf

terrificas poenas enumerare poffem , quas de-

i

derunt irreverentes filii? fed nuntc oporrtet

vity ls

loqui de amore altero parentibus debxito."'"

m f

"t j

t tm

Pars Secunda.

"Ut tlf

h 'fzpins LT

ABENT patentes refpectu filiorum etiam

N. IV.H

EM

rationem regiminis, fcu quod idem eíl,

l

inftructionis & direCtionis.

At quid fequi-

Qu y

&

ïe. ä

tur? hocfequitur, quód filii viciffim paren-

l

Lunulcrc(.cum

üibus tanquám recloribus íuis exhibere de-

EL

Y

beant amorem oZedieztzz monente Apoftolo:

LU

MTM

Ephef.6.. Filii ofedite parentibus veffris in Domzuo;

v

oc enim juftum efl. Certé quemadmodum

u famemon

tenelli in£antes nondum firmiter pedibus in-

! "h

Tl)

"Itcefe

fiftere, aut ambulare valent ob mollia adhuc

li, hi

NU

membra & virium defectum, ac proinde in

ulnas ac finum parentum fe conjiciunt, ab his

bEd]

Wlj»

ducendai

u

|

h

T

| 'WCW ,

Conceptus II.

n

Rulty

dücendi aut portandi, fic pariter ipfa ado-

&f vj

lefcentia nullam adhuc in virtutibus ac mo-

Qs alpt

ribus folidam firmitatem habet , ut fecuré

ninim qum li

ü ïndt u

greffus figere, ac progredi poffer, utpote

multis ac. periculofis cafibus obnoxia, nift

totn ;

QW

parentum regimine ac direttione fuftenrecür.

Itaque juftum, imó neceffarium eft, ut filii

VOb

duftum parentum per obedientiam fequan-

I5, dj

tur; fecus enim & fibi perditionem, & ma-

Atut; Qun,.

gnum parentibus dolorem caufabunr.

extinqwtw,a

DIXI: magnum dolorem parentibus cau- N, V.

d üm

i

fabunt; fcriptum enim eít:. Do/or Fatris FZ- Prov. 19.

r D

Em

lius Stultus, feu quod feré idem eft, ino-x. 13.

dm, q

J

bediens,

At quare? . Caufam fubdit Hugo

ed nut

0.

l

Careníis; quia nempe tales immorigeri filii in

ubus d

ignem vel aquam vitiorum fe ipfos ficut Lu-

natici & demoniaci projiciunt,

Nimirum

alludit hic Hugo ad filium illum Lunaticum,

n

quem Pater Chrifto cclefti medico curan-

dum obtulit; & fzpius in aquam & ignem yact,,

ho lo

cecidiffe lamentabatur,

O quot tales Luna- v, ;;,

a n i

tici filii funt, qui nunquam perfiftunt in in-

hgt

cepto , fed ficut Luna creícunt fcilicet in ma-

ji ia

liia, & decrefecunt in pietate ? His non

yis a

aliud fupereft remedium , quàm ut à parenti-

ontred

i

bus adducantur ad Chriftum, & fic ab illo

n

per frequentem Sacramentorum ufum fanen-

T

T.

quem3

In"

tr. Et hine utique neceffe eft, u filii obe-

diant re&oribus fuis, nifi perire: velint in

mitt

pedlbl

| Ob molll

j

corpore & anima.

HUJUS obedientie ftupen

dum exem- N; Vf,

up

IU

plum in Chrifto habemus , qui Patri fuo

onr

F. Dornt Diurag. Conc, P. H.

Bb

&

üf

(s

Dom. I- Poþ Epiþbu x

& Matri fuz in terris femper amorem obe.

hisTt

dientem exhibuit ,. £? era£ fubditus illis.

du

Stupendum inquam hoc exemplum eft di-

g n

cente Bernardo: utrinque ftupor, utrinque

á Iölpfou q"o

miraculum ; & quód foemine DEUS obrem-

gt

eret, humilitas absque exemplo , & quód

ia

cemina principatur DEO , fublimitas fine

focio.

Et profectó vix majus parentum fo-

D]

1

l ummum

:';

W

1

|

hfnta

Jatium eft,: quàm fi filios habeantobedientes.,

Teítem dppello Matrem Romanam Corne-

u

f

nümt hJ:Hm

EO

liam, que oftensó fibi ab aliis feeminis. pre-

i,:d

i

tiofo gemmarum ac margaritarum thefauro

4), ID

Q

nu: l

filios faos Grachos produxit, dicens: hic

pretiofiffimus meus thefaurus eft. Imó adeó

TR777

vduts r

charus illi fuit hic thefaurus, ut publicé edixe-

rit: malo eífe Grachorum mater, quàm 7£-

AMtum, &

gypti Regina, "Teftem appello matrem illam

& Inyrinis

Athenienfem, qua die quodam folemni inter

& tiem4t l

Ornatas mulierum turbas ob vilem veftitum

1 lt

culpata filium fuum Phocionem, quem à la-

tere habuit, oftendit, dicens: mihi ornatüs

tina vt

W

hu l

w

locó eft Phocion. Verüm argumentum jam

ï;;u

WR l

inverto & quzro, fi Matres quedam ex no»

firis cum filiis fuüis comparerent , poffént-

"t tf

ne dicere

hi mei filii mihi ornatüs loco

, ti Pfäfen

funt? Ah! plerique filii hujus faculi parentié

Fïommnüflltntiun

d

bus fuismagis dedecori quàm honori, ma-

Vr

i

ri quàm folatio .

u

| gis dolo

funt! .

U.

l) qua

TY

g

WWI!, fcd

V

Pars

wilgnufw i

li,

(]

]

Conceþius Hl

315

ion

J

Pars Tertia.

(ubdltuf i

lm d

ENIQUE parentes refpe&u filiorum ha-

D0f, Ul[i[f:g

D

bent etiam rationetn nutrientis, . & be«

N.. VII,

Q

nefacientis , eàó ipfo, quód filios fuos nurri-

HPIO» hi

fé ac educare teneantur,

am veró

uid ex

lu hml[ü;

hoc iterum refultat aliud ,. nifi tertia filiorum

B pitq,

obligatio ,. quód nimirum parentibus fuis

antoba

etiam amorem Zezeéficentie debeant? Ita eft ;

Thant (

at in quonam confiítit hic amor beneficentie ?

h fo:minlsp

confiflit Chariffimi in ipfo opere ac actuali

dtanum d

quodam fubfidio , imó,Qquandoque etiam in

dty t

patientia, juxta illud : z opere & fermone, Eccli. 3.

l. I

& ommi patientia bonuora patrem tuum." ?

üt pubhcm

En! tria continet allatus textus, fcilicet opus,

matny at

fermouem & patientiam , & hec tria filii pa«

lo m

rentibus debent.

Imprimis debent /er;e-

jem flmt

i, & quidem iitem ac benignum, Sunt

p ribn i

flii, qui parentibus feniculis continuó ob-

Jnett; qucmiä

murmurant, illorum vérbis & affertis perti-

naciter contradicunt, &t pene omnia eorum

ns: mlhl Om'ü

q m

dida pro ftulriloquiis habent; at hoc: non

eft parentes honorare 27 fàrsmoze , fed illu-

s gt

dere. Sunt filii, qui prafentibüs .alils pae

at P

rentibus fuis omnino filentium imponunt, -&

sihy od

]US f Falö

Jj

ne quidem parentuim nomine illos dignantur;

jmiom

aft hoc non eft parentes honorare zz f/erimone,

fed defpicere, Sunt fillii, qui parentum er-

(olu.

rores leviffimos, nefcio qua verborum acri-

moniá caftigant ; at hoc non eft parentes ho-

notare 77 fer;one, Íed offenderé , ac vicu-

eft, utfilii, filieque,

p

Pcfarg. N eceffa igitur

2

quas

(ntj!

386

Dorm. 1. pof? Epipb.

r d

quas pofleriores fub prioribus femper etiam

p

U]

d

intelligo, parentum fuorum errores miti fer-

[l

ii

T

mone corrigant, errantes fuaviter moneanr,

!

gf t

cósque non alio nifi Patris aut Matris nomi

*

»

1

'!:

;plli ag

V

[

ll

ne alloquantur.

.I

js drtt

Nl VIII.

PARITER parentes

honorandi fünt z

"

gtl

PU

osmi patzentia.

Novi equidem, quód. pa:

rentum fenectus nonnunquam filiis valde mo-

ii ett

intubus t

lefta fit.

Novi; quód decrepiti, & ad in.

fantiam quodamodo redeuntes parentes fapà

g u pt

graviffimum onus in domo fint.

Novi, quód

p hoc]

qee recddat

izpe Mater vifu vix non totaliter deftituta

nihilominus in domefíticatione imperareac in-

li

ü u) o

fpe&ricem agere velit; quód fzpé pater au-

vl inad

ditu carens, tamen de omnnibus, qua in do-

mo fiunt, notitiam habere- cupiar.

Novi

v fli fübn

hec inquam , at quid remedii? certé non

iptim poí

aliud probis filiis & filiabus eft, nifi patiez-

m. Ctr[& ipfz 4

fi2, & qualis? magna, maxima, perpetua,

"ml

25 otmni patieutia bonova patveva tuum. Por-

'uttonm fto

ro juftum & equum eft , ut. parentum mi-

"um neeí

ferias paienter tolerent filii, dum parentes

"G ]

pro filiis in partu ac educatione miferias to-

leraverunt maximas.

'ldmguem Ü T

"Repeto : patientià

"d nd

opus eft filiis; moleftus tibi eft fenex pater-

üdïiïi, dum fCI

tuus ? tolera hanc moleftiam zz ozuzi patietr-

Eccli, ,. 2/2, fcriptum enim eft : F24/ fufcipe Jent-

"U tl |

'I l;'

&am patris tui £? non contviffes eum n vita

)

».imhibuerir

illius. Deficit pater tuus in fenfibus fuis?

)U[pi

tolera hanc deficientiam zz omzi patientia;

!

"t

Al

Ibid.

monet enim Ecclefiafticus : Ef £ defecerit

i hi d

Vnte

G" ue Jpernas eum du

ivitiig

: þlg/ü ! veniam dq :

Vi

'uz'rtut;

J

l.

h-

Couceptus I7.

387

t

vriute ?ua.

JEgrota jacet per plures jam

Tlürtsn

i

"

l

annos mater, & naufeam movet? tolera hanc

nauíeam zz o patieniia, & cogita, quàód

etiam illa in infantia tua fimilia toleraverit.

Denique edicite filii, nunquid fi vobis aliquot

IQrtnd lr

florenorum millia darentur, fimiles . mole-

| MU qw

ftias per plures etiam annos in perfonis etiam

n fl

ignous & peregrinis toleraretis patientiffimà?

rep"i, &i*;k

Jam veró ä parentibus accepiftis Thefaurum

ttspitn;

ompi argentó & auró pretiofiorem fcilicet

ht Mi

vitam, & tamen pro hoc Thefauro maximo

totiite d

patenuam habere recufatis ? ablíit hzc in-

f It

gratitudo à filiis!

N.IX.

od fipin

TANDEM ultimó :honorandi. parentes

Ybis, quii

funt zz opere Ícilicet in aCtualifubfidio. — Ni-

t pi. 3

mirum tenentur filii fubvenire parentibus

vedi! «t

fuiss egenis, quantüm polfunt, eos alendo

& cuftodiendo.

Certé ipfa animalia in hoc

uxint; X

puncto nos inftruunt tefte DoGtore Angelico,

ytramiun

que omnem genitorum fuorum curam ha-

r p

bent, dum non folüm neceffaria illis alimen-

jj, dur

w

a procurant, fed contra illorum hoftes aut

atione D

;

emsi

invafores.ad mortem ufque certant, Plura

: P

le hacre exempla afferre poffem, fed pudeat

Dosa brutis doceri, dum ferà innumera pro-

jid WE

TY a

orum- filtorum exempla habemus. . Nun-

L.Reg.22.

Ri t

Quid de Davide conftat , quód electus Rex

a

Omnem cáram habuerit, ut pauperes fui paren-

if

; f «

j

n

tes rité fu(lententur? Aítüradverto, exem-

plum aliud petitis, dicentes, rem non adeó

4 onn P j

. fl

l

miram elfe, fi Rex divitiis affluens pauperi-

yi?

us fübveniat paren

tibus, mágis miram au«

7)

uf

Bb.5

tem,

4

st

,Dotti, L. pof? Epipb.

tem, fi filii ipfimet egeni nihileminus quan.

ib

tum poffünr, erga parentes ftos beneficos fc

oftendunt,

Bene dicitis Chariffimi! & talia

lgg(((l'co'sy |

habemus exempla, & quidem prorfus infigne

in filia illa, que Matrem fuam carcere deten.

tam, ne inedià confumeretur, uberibüs futs

i

la&avit; quo fa&tó compertó poftea utrique

'1

i.

libertas donata, & congrua ad dies vitz fu.

ftentário affignata eft, . Imà carceris locó

at Wn!a

templum exítructum fuic Dee . pzetati dica

rum. ; Quid memorem exemplum ZEnez, qui

v 1

l

trepto & Troje flarumis, & fublato humerts

I

pl

patre perpetuam apud pofteros gloriam ad.

diitemaT

:

eptus eft? fufficit, quàód monftrum ingrati-

]

i

'

iirgi

tudinis fit filius ille, qui parentibus in ne-

i

n;:i

i

, l

ä

|

f pret

ceffitate non '[ubvenit , quantum poteft,

tf

L]

'

!

l

|

4

ii

. Hpilogus.

14

f'L'i T

ha&tenns di£&tis patet, quàd filii þaren-

::M

EX

tibus fuis triplicem amorem debeant,

fcilicet prà generarione , inílruQtione , &

AT

nutrinigne, Nimirum, quidquid à parenti-

bus accepimus, id feré omne iterum eis de-

T

r

bemus, -Accepimusab eis cor : hoc illis de-

Ü

T B ter

bemus.ad amandum; accepimus ab eis Z«

|

h

* WMoum

guam: hane eis debemus ad. reverenter lo-

LT

namm

Quendum; accepimus ab eis zzagus: has eis

L

Ut

debemus ad fubveniendum, & fic de reliquis.

l nduq

u

N

V Ts

Quare hanc obligationem veftram nunquam

oblivifcamini ó filii, fed parentes veftros ho«

zentia.

"n

R

Ilüsdw

r

norate i7 opere & [ertmoue, &yamm-' pet

on-

l

?

]

-£$3 ( 0 ) $&

389

lii

N

:

h

z

I n

d

!

|

l

A

|

Conceptus Tertius

w

'

|

prot

x

j

N

Allegorico-Symbolicus.

d C

:'E

:

] Ubölïbüï

J

T H EM A.

O polts

4 d

JESUS proficiebat. — Lzc.2.

O Quj

De correctione parentum erga filios.

te j

plundy,

fultie

Synopfis.

f05 f

— li, qui füb terra Thefauros quz-

Qu

tunt, mediante virgà Corylaceà eos

arettt

yn gt

uxrunt, it: fi parentes in filiis fuis

virtutum Thefaurum producere vo-

lunt, neceffe eft,- ut utantur virgá

"

D

uX MR

(

nempe 1. direiu4 , 2. correctiud.

noen d

Itv

[

Exordium.

ii

i

O (jïSQllE auvi Sacra fames c-uþidorum

[ li titt

E

hominum mexes torquet; €ó usque

J hi

axarorum — oculos

excae

ins d

(

argenti fulgor

cat; eÓ usque diviiarum cupido homiues

gt

i

fafcinat, ut per fas & nefas etiam cum ma-

quii

nifefto quandoque vite Periculo ditefcere

g

(

conentur. -'laceo mercatorum aufus, qui

(iran

maria transnavigant, & per fcylas & cha-

entd "i

ryptes plus divitiarum quàm vite fue memo-

res

(

r

Bh 4

(

(yg

$90

IDoifz.» J. pof? Epipb. .

fes, inerces, aurum &kargentuym Cid,,enä pre«

tiofa pericula

ümoroía nave advehunr,

ä[;m n

ii l

'

Lhhq

J

"T'aceo milites, qui prede fpe pþr gladios &

1

(ligg

haftas in hoftem irruunt, — Taceo attifices,

r

& opifices, qui diu no&táque laborant, ut

dites fiant, vel potius, ut dz$, hoc eft,

]il

diaboli filii fant, dum nummoi plus numine

amant, 'Taceo, inquam comphures alios, &

Ój qw iond

Ífolüm 1illos commemoro infeifatos, fuïque

ggtot, IU

Deique oblitos homines, qui, ut divitias

eininds

aquirant, quodammodo ad Phtonem ipfum

d

defcendunt, & ope Ditis dite fieri volunt;

dicere volo, qui arte quadan illicita ope

diaboli ex terrz profundo

héfauros edu-

Diviüc

cere conantur, O quos? O juantos labores

*

hi impendunt , donec mendacem aliquem au-

m A:tcnd

ri, argentíque fulgorem v?l à longé vide-

$ot? Porro excecati hi lomines omnem

la-

1

L

Ípem fuam in virga ponunt; quam Cor

ceam vocant, germanico diomate Gd

hs?

[

fRutbet, utpoté cui ea /neffe virtus cre-

ditur, que Thefauri fitun, locámque ma-

il

^

nifeftat , & fic Thefaurim inveniri facit.

Tl

Notate vobis hanc ultimam propofitionem

6 parentes!. vzvga. Thefairum zmveutri facit.

* wf

ET

Nunquid vos Thefauros (ueritis? & quidem

v V n

Thefauros virturum in lberis veftris? fcili-

"Wia:

cet Thefaurum humaritatis ? Thefaurum

fcientie & fapientie 7 "Thefaurum pietatis

J

Vr

M

Ü

'

N

e!) QUM

Wi

& bonz famz? ira eft; inquitis, querimus;

u

fed non invenimus; nim filii noftri non pro-

1

fs

7i

A

L Vi

ficiunt ad exemplum Chrifti: ZE/us autem

N

proficielat.

""A [no

i

ïPipb.

' Conceptus Ilj. !

391

proficiebat, . Condoleo vobis! at ver

ó que

RU

caufa eft tam modici prtofeQüs? certé non

Deptà

ET

alia, nifi hec, quia virgá non utimini, Au-

ique du

dite remedium, quod fugggrit. fgqu?ns !

üt d

nmo»

-«'Pröp()fïtio.' |

Ofmpis,

infeitj;

*ICUT illi, -qui abf'condit.os' fah. terra The;

fauros quarunt, utuntur virgá Cotylaced,

) qu. 5'3(;;-

ad Dhe

itg parentes vifuri in filiis fuis virtutum The-

s ditc

;:

L.

"1

D

faurum , debent ut? virgá, fed.qgalig

uda ;

o ^i

? Qunti

| l?ivifïö.

'ndami

n vl

II. Corrg&ivzï.f

.At'tcindit;x L

hi s

unj 0

'Ü liomatcïä

;Pa'rsv Prima.

4 1f

y, lt

ARLE perfonz ía Variuia finem utuntur

N. I,

V

virgà; fic Mercatores utuntur virgà ali-

ym iab

n p

qua, qua pannos menfurantur ; . Paítores

utuntur virgá, qua oves dirigunt, ducunt,

A

grits! 4

&reducunt; fervi & miniftri utuntur virgá,

qua veftes expoliant; Magiftri utuntur virgá,

ris lt

"IB.

qua pueros docent in timore.

Ex quo cla-

riffimé patet, quód una eadémque virga fz-

helnn?

pà fit dzye&'éva, fzpé etiam correc;va, Bene

elt; gemina hac virgà utantur parentes in

ji ol i

Edicite nun-

f

educatione filiorum fuorum,

li 7 [

]

b

j

quid

M

(

(s

392

.þom. J. pof? Epipä.

,

/

yir"

quid (ph

ficé vloquendo) äæ.«..Virga Fofiuntur'

g

ramufculi

:

.nunquid..bi ramufculi producunt

Ll

flior

Ti

fru&us? annuitis; eodem modo Ó parentes!

, u

videbits in ramufculis, hoc eft, in filiis ve.

JU]

ginglf ül]ll ]

ftris juvenefcentibus fZares amabiles, ícilicet

mores pios & probos; videbitis poft flores

;;msmiürucrc [

.»

etiam fructus dulces, nimirum fruGtus exi-

wuöpiff"m !

1

"

f

gano, Q

miarum virtutum , fed virgi opus eft fepé

direcliva , lepé. etiam corre&fiva.

yin ina

N. II.

papt. 3

DIXI quód paftor virgi fuà oves fuas di-

rigat, ad paícua ducat, & reducat; imó

npolns 20

n ritm DO

oves ad virge paítoritie motum ire, & re-

dire, ftare & progredidifcunt. Similimodo

ss hbt

parentes virga dzrecfzud utantur in educatio-

liadünt, v

ne filiorum fuorum, qua nihil aliud eft, nifi

du d 20

bona inítru&tio in timore facienda.

£mn:cmglanda DE

Ecel. 7.

rum fcriptum eft; JJ t fumt? erudi

i D] v

VQ "fd

illos , & curva illos d pueritia 2llorum. Va

tt eeutr d

parentibus! qui virgá direCtivà non utuntur,

hm da

dicere volo, qui filios fuos non erudiunt,

j i,

bonis moribus non informant, & fic brutó

"ttai vt

!

irrationaliimprudentiüs agunt, — Deurfa con-

"o d

ftat,

uÓd partus fuos rudes, informes, &

vix u

]

IT

4 viventium lineamenta præfercntcs

edat,- ita, ut vix oculi, aures, pedes, aut

"M as

füfäähüsveüros,

animantis figura adornari poffi, — Sedinfor-

mem hanc carnis maffam tanta arte & folli-

"s

citudine lambit Mater, ut eam fingat, po-

l

aj l, (

|

liat, figuret, & ad animalis formam compo-

1

L DEI Müm

nat; & fic dum lingit informes fo:tus, nunc

"hots nj

oculi, nunc aures, nunc pedes apparent,

N

l

unde urfa eos iterum parturire videtur ,

AU. Q

t

quqdam-

"i qii

p'!

l.

Conceptu III.

393

Vlïga blïäy

ubdammodo bis mater vocari poteft, Quid

lCQ N

3

icitis ad hec Ó parentes? Certe nori pudeat

vos.ab hoc animali filiorum veítrorum cu-

f lnfm

ram difcere. . Urfa inquit Ambrofius partus Ambr.l. .

fuos ad fui .effingit fimilitudinem, & 'T'u Ó hexam. c,

2

ater filios tues inftituere fimiles tui non po- **

um fnj

tes? attendite Ó parentes ad. teneros puero-

Yi i

rum veftrorum animos ,. qui quafi terra virgo

ety,

funt, que projectum femen five bonum five

du n

.Si rades & infor-

malum facile. recipit.

MM

mes funt, lingite illos, hoc eft, linguá ve-

Votum ij

(ira ad Chriftianam vitam formate illos.

Si

u n

recens naii oculos habent, & non vident;

antur n a

aures, & non audiunt, vel potius; non

il d

fciunt; quid videanr, & audiant, formate

I

oculos ad contemplanda DEI opera; aures

tht

ád addiendum libenter DEI verbum ; manus

ad facienda ea , qui falutis funt.

ntio i.

: Nd IIIO

«t

ITAQUE verba ultima allati textüs: Cur-

30 n

va illos d pueritia. illorum , bene notanda

fitts Wf

funt, — Nimirum nimis verum eft illud poéta:

fenior dimitteve nefcit,

i

u Duti

Quod juvenis fuefcit,

LE

fer-

ldCS) inFOIHïU'*

& aliud : Quo femel eff àmbuta vecens

A

vabit odovem tefla diu. — A juventute Ó pa-

menn p

aut

M

rentes doceatis filios veftros, quid? non falte-

re, potare, de inimicis vindictam fumere,

ofit, YV

n d

& alia, qu& mundi fünt, facere, fed vite

l

Chriftianz leges, DEI cultum, modeftiam in

j em

ff

ricordiam , erga

formi

templo , in pauperes miíe

Jis

Sacerdotes reverentiàm.

Ita docuit filium

« ?

wum Gerfonis Mater, que eum nunquam

(

Comedere finebat, quin pri

às flexís genibüs

r "

a J

(

394

Do. L poft Epzþz».

,,mrtU"

QUW

ad interrogata refpondiífet, & 4 DEO om.

J

Vf dl

«W;

nium parente cibum humiliter petiiffet, — Ita

Qp

Blancha Regina Ludovici Francorum Regis

II

r

Mater Filium fuum docuit, cui áà pueritia

^

o n

maximum peccati horrorem incufífit. dicens

fepifimé: Fili! prius mortem obire. elige

i m í

m

guoatd

quam peccare; item: mallem te mormum:

cernere, quàm fcire, quód mortali quodam

peccato animam tuam coinquinaveris; qug

verba ita filii cordi infixa funt, ut nunquam:

lCU

peccárit.

Ita inquam complures probi pa-

rentes inflruxerunt filios fuos.

Sed heu!

TTE

noítris perverfis temporibus complures funt,

a, quit

qui canes fuos docent erectum coníidere,

Z»Wt Qu [5]

pede porre&tó reverentie figna dare, fed filios

iB p

& filias genuflectere, in oratione manus jun-

IT

gere , fignum crucis formare non docent,

renres Ro

Sunt, qui pfittacos, picas, & alias hujusmo-

Mgmodh?

di aves docent humanas voces exprimere,

k ni, i

dum interim eorum filii nec breviffimas pre-

ts Dicdomy

ciunculas recitare queunt,

»

Ah! longé ma«

]ob. C. 16.

li t

Jorem curam pro filiis fuis Job habuit, - qui

ï*mwy qi

T&b. I

pro iis quotidie Sacrificium offerebat, ne

"t i

& forte DEUM offenderent.

Longé majorem

4. & ult.

"Hniüg

follicitudinem pro filio fuo Tobias habuit;

L

LL N

utpote cui novas ac novas femper inftructio-

]

—

Teb. 138

AU.

' nes dedit, ac monita paterna, Sic Sara à pa-

];

, rentibus fuis follicité admonebatur, ut ho-

| h

N

"ütm que

Wg

8 Q

noraret focrum, diligeret maritum, domum

7

j

bene gubernaret, familiam prudenter regeret,

" 0VE51 & |

i

& íe ipfam irreprehenfibilem redderet. Et

"n

p

Ted

hoc eít erudire filios juxta fapientis moni-

Jiïg[tr

tum;

! Wlof j

]

395

Conceptus I1I.

hN

tum, ac illos curvare á juventute; imó hoc

M

eft uri virgá direCivà, & filios fuos magi-

üncqrumü

"

ftrorum more docereon virga, feu in timore.

.cm i WE:

Verüm fola virga dzre&va fepé non fufficit

hfri.

ad

roducendos in filiis virtutum . fru&us,

telQ le[t:(,

nifi & corre£'iva fimul adhibeatur; fcilicet

I t g.

inRru&io & ccrre&iq neceífaria eft,

mj

WTM

Wt U

Pars Secunda. -

pite d

Q W.

'ERTUM eft, quód nemo magis corre- N, IV,

Sttnpht

.A €tione indigeat, quàm filii filizque in

e&un t

juventute , utpote quz ztas non fólüm multis

m dt

ericulis, fed etiam plurimis erroribus ex-

t n

pofita eft. — Quare neceffe eft, ut parentes

yare ton r

ad avertendos errores filiorum utantur virgà

du

correctivà, fed quomodo? modo prudenti;

fcilicet fufficit ab initio, fi filio inobedienti

voct r

C brendcn]

parens virgam feu baculum tantum oftendat,

ictámque minetur , nam correGio fuavis fxpé

Ab r

g Vb du

majorem fru&um habet, quàm fevera. — No-

tent hoc fibi parentes, quód prima correctio

ym ofeit

debeat effe paterza vel matertza; hoc eft, fua-

Lt

jp TU 9

vis, non ftatim violenta. Scriptum eft, quód Gs je;

oves:T3cob folo virgarum afpectu produxe-

fempec i

rint fetus diverforum colorum.

Ninmirum

u &

pofuit Jacob virgas diverfi coloris in aqua;

p ?

ex qua bibebant oves; & en! oves ex aqua

marium ^

illa bibentes folo virgarum afpe&tu foetus di-

niden

verforum colorum producebant. Pariimodo

m colores

f m filiis veftris diverqu virtutu

m

videfe

y

Qu

396

Dom. L. pof? Epipb.

g

.ga

videre cupitis, virgam ipfis pracipué in teaera

|

il

EL

&tate fepius oílendite , & videbitis, quàd

wl

ag

i

n

folo. virge baculíque afpectu induant colo-

y

u

rem cazdidum puritatis, rofeum amoris, vj.

jl

j M

a

viden Ípei, caeruleum fidei. — Profe&tó quem.

j d

admodum equus ad folum virgz afpectum

"U I

citius Currit, ita filii teneri ad virge com-

jglit ia

minátionem in via virtutis current velocius,

æ"'uih p

Hunc fuavem correctionis modum ipía Sacra

Scriptura docet, — Notum eft, quód olim in

alrtntopust

gl

arca tria inclufa erant, fcilicet tabule, virga

& manna.

Quale-

quzfo hic myfterium la.

i, ?

vt tor Á

tet? utile ac fru&dtuofum, — Nimirum virga

r

corre&ionem fignificat, & manna fuavita.

p

l

il l ht

tem; Jam veró ficut manna conjunGtum erat

virge, ita fuavitas conjun&ta fit corre&tioni,

at vio

*

Eadem veritas ii libro Regum docetur , ubi

Yi m fcnl;

extremitas virge in melle ponitur & come-

t d

1 'Beg' I 4«

ditur, & oculi Jonatha illuminantur, Sci-

aiawrgam l

licet fi filius fatuuà guílat virgam correctionis

LOT

fed cum melle:dilcretionis, tunc oculus in-

LT.T |

telle£tüs illuminábitur ,; & fapere incipiens

" t f

Ccum tempore dice£: Ó pater! virga tua cor-

[ NOIO tgü, n

Pfalm. 25.

v. 4.1

rexit me ;; virga zua P Lbaculus tuus ipfa

TT

ame confolata fünt. .. Yaque corre&tio fuavis

:nnæ li Divis

1. Cor.

non nunquam utilior eft quàam violenta, &

4' verba Apoftoli: 4z'vzrga veniam ad vos á

d

W

patent

1

ff

verbera.

ibus ufüþpata fepé plus e&ïcïunt, quàm

*

Vr "

:

N.V.

AT quid fi v

erba etiam co'mminator*iä

MUDM

tüplum

pihil efficiant , qüid tum remedii ? tum enim

w

]

Nimirum

.I;

ivl

h Hfü, (

Yerà ad verbera dc:veniri debet.

h d

parentes -

)

" Conceptus TIT.

397

u

arentes virgà correClionis eodem modo

ldehms :

IN

du

utantur, quo paftor uritur.

Quid. quafo

du

facit paftor, fi ovicula à grege difcedit? cur-

Ia

rit poft illam inquitis, infequitur illam cum

Pf() eüö Q

virga aut baculo fuo, — Bene dicitis;. at quid

Virgæ a[pt:;:

facit ulteriüs ? erigit virgam , oftendit bacue

? Virg! [

lum, minatur ictum.

Iterum re&é refpon-

Ut v

detis; fed quid fi'ad minas non redear. per-

odnijt

tinax ovicula,: & in fuga perfeveret? tunc

s QUi

aitis, vl idtu & verbere opuseft. .En! eodein

t us

modo parentes cutn filiis agere debent imme-

C ii

rigeris & inobedientibus, Primo fià via re&ti

Nininty

difcedunt, parentes eos infequi , non perfe-

ttoti

qui debent.

Utantur virgà corre&ionis pa-

i

totjdu

terne,- & fi hec nil efficiet ,. tunc. primum

ht od

adhibenda eft corre&tio violenta, & quid

em

u i Prov: 15

m tl

fine mifericordia , nam fcriptum eít:

/i

n Ls

parcit virge , odit

Jiugi ; & alibi: pa/ce po- ;i:ch'. 7.

aminant

pulum tuum 2n virga tua.. Porro hec virga pew. ag.

adhibenda eft cum moderamine, nam juxta

vam

fu. (

menfüram 'culpz debet effe plagarum mo-

ais

dus; & omnis peena debet effe proportionata

fuo delidio. :Nolo ego, ut tyrannos agatis;

rl vigut

íid etiam nolo, ut nimia indulgentia, &

d t

crudeli charitate. ira

TO

m Divini Judicis in vos

provocetis.

läm violenür

CERTE gravi

ffimam jam, fepius penam N. VI.?

m DL

DEUS di&avit incuriis ejusmodi parentibus,

j eiïifi""[! f

qui filiis fuis ad emnem vitz licentiam frzna

J

concedunt.

Exemplum peritis? audite ftu-

, cot

ji

pendum.

Sacerdos Heli, cüm fenió con- ;, Reg, 4;

i?

fe&us in fella federet, eecidit de fella retror» v, ig.. —

W

utrt

*

j

P l

qul

(f

398

Dom. 1. poff Epiph.

yini; )

i äfV

J

fum juxta oftium, & fra&is cervicibüs ttior.

»

il

j

rim

j

tuus eft... Grande infortunium! at que caufa

;!'Iz"d

L]

!

p ]

tám dirz morrs? percipite refponfum à Pe.

[

,

fjai If

Lib.7.c.5. tro Damiano.

Heli inquir idcirco cervicibüs

)

1 1

qu It

effra&is occubuit, quia peccantibus filiis cle-

Lib. de

TOE

menter indulfit.

Idem , imó plus affirmat

m qit r

Epiph.

Gregorius Nazianzenus dicens : — Heli pro

ii Waqu'

fliorum iniquitate damnatus eft.

Heu !

quid hoc ? Heli non fuit libidinofus aut

g ii

amrinitts: |

'

ebriofus, non fuit alienorum detentor aut

jum, m

j

fur, & ramen punitus eft zorte? morte re-

pentina $ morte zterga ? & tamen ideo,

vmtur; du

ial

quia filiis peccantibus clementer indulfit?

quiaeos non correxit? dicite incurii paren-

tes, Íi feézex ita punitusfuit, que porna vos

E

|

exfpectabir? vos? qui filios habetis , qui

!

us

cum vix balbutire fciunt, jam blasphemare

incipiunt? & tamen eos non corrigitis? vos?

1t i r &

um hr

qui filios veftros prava confortia oculi: veftris

videtis adire; & talia loca, in quibus infelici

tt lari um

naufragio eormm innocentria ccrtó cerriüs

t um vj

expofira eft? & tamen fimilia loca eis non

g i'zq'tlisdhos Ylto

prohibetis * vos ? qui ipfimet filiis veftris

Vr nl

malum vite exemplum przebetis, & iisdem

RTM

media ad fcelerofé agendum adminiftratis?

"iltt! t

que pena inquam vos exfpeCtabit? dicitis;

At r

jam ufus fum hae virgá correctorià, fed nil

u mia&i

effeci in filiis meis pertinaciffimis.

Audite

Éxod. 17.

Vi t

Q

& Num,

refponfum; fcriptum eft, quód Moyfes Zs

!

':*(

5 a 0t

A.

percuflerit virgá filicem , & eruperunt aque

"n

!

Ya

1H1mum

largiffime. : Ecce! fifilii veftri duri funt ficut

filices, & ad percuffionem primam non eli«

DMM&H

ciatur | l

Y

|

[

. Conceptus L. |

399

tVic

l

J

]

'ciiatur« aqua devotionis, iterum , iterümque

*

Lx

percutite,. & elicietur largiffima,

ä

Qui cla-

m

j

vum vult infigere parieti, plures mallei ictus

Dicitis iterum , tali modo

It

tentare debet.

fmbusüïlii:;j

filii mutantur in pejus, ficut virga Moyfis in

Draconem mutata eft? Ah! nolite eífe fol-

) Diiy 2&*3

I

u

licii; nam conítat, quód Draco iterum mu- Exod. 4:

d

tatus fitin virgam , ficut aqua mutata in fan-

Tibid

d Ni

uinem iterum aqua fa&ta eft.

Sed potius

fm i,

audite monitum fapientis: /Vo/i 4 puero fub- Ptov. 23;

i t

trabere difciplinam, ff euim percuffevis eum Y V3. &

& um

virgá, mom muorietur ; tu virga percuties !^

eun €r auiinaim ejus liberabis de iuferuo.

Tentr i

t ia

y Qu

Epilogus.

i M

im g

X his patet, quód virga caffigatoria mi«

toeiit

Ytit o

E

rabilem virtutem habeat ; utamini ergo

illaó parentes, ficut illa utuntur fervi & mi-

jn qiis

niftri, qui virgà quadam pulveres ex velte

j v t

if ha

depellunt, — Videtis filios veftros pulvere pec-

catorum fordefcere ? mandatum DEL obfer- Exod. ,

ine i*

vate, nimirum ftatim fine mora Ó Pater! fine

jeis LU

mifericordia ó Mater ! extende vargam , &

n adminilm:

percute pulverem; ícilicet expelle pulverem

þcääbiï? dk'.f

inobedientiz, rmendacii, & aliorum pecca-

viih*

torum ; fic virga hec majorem virtutem ha«

df !

bebit , quàm virga corylacea , producet

u MP

enim in f£iliis Pretiaüfämum virtutum "T he«

TO

aurum,.

W

(mdu

D

anam

Eüom. Diurn, Couc. P. H. C'c, Con-

400

mæ (PXO ) g?æm

W :

]

[öpcrl

r

"

"

"L

| Conceptus Quartus.

,l häbeï'-

p at d

/Enigmatico-5ufpenfivus.

/ s g

T HEM A

m m Ql

T

Invenerunt Illumin templo.

Luc.2.

iïen:im'emuro |

, Qu

De jactura Chrifüi.

a u nobiler

Ág. Milet ha

Synopfis.

P

&hieno EY

Perdidit Nobilis quzdam mulier

; .f.!i pretlofä il

pretiofiffimam quandam Margari-

« drts im E

tam; & hinc illi, qui eam invene-

li, feeu

rit, ingens przmium promittitur.

sl qi N

dxc Margarita Chriftus eft; doce-

; tin Inventuro

av fie ls g

tur itaque 1. 44/, 2. & quomodo qu-

rendus fit.

::f:äwtfm i D

LT

t

Exordium.

' ILETE A. À. & attendite ad ea, que vo-

!f

bis mox promulgaturus fum.

Nobilis

Ht Chidus

quedam mulier Margaritam perdidit adeó

pretiofam , utcumilla nec gemmzilla, quas

*I' EM

H]

Regina Cleopatra in vino liquefactas Cafari

Antonio bibendas dedit, nec duodecim pre-

t:ofi lapides, quibüs veflis Sacerdoris Aaron

Üv

ornata fuit , nec fplendidiffimi uniones com-

: parari

u Mi

LU

Ccz

;ds

h

! Concepti;;' IF.

40f

arari poffint.

Imó perdita Margarita non

Ut

. folum pretiofiffima eft, fed etiam fummum

|

fpcnfwua

l

m

ffe&tionis prerium. habet, id quod abunde

/ patet, quia majori curà & follicitudine qua-

Luc. rfe

r

Jitur, quàm mulier Evangelica Drachmam,

& Paftor bonus perditam quafivit oviculam.

fPorro vobis omnibus notum facio, quód

Ipbo, |

! ïæägrgarxitam hanc inventuro ingens premium

. ptomiffum fit.

Quid'cogitatis Chariffimi ?

nf

^an mulierem hanc nobilem nóffe cupitis?

| n

[

]

»

"

nominabo Tliam. Mulier hec Maria eft veré

H

nobilis, quia nofcibilis per virtutem. — Hzc

r

Wünce

4mu1ier tefte hodierno Evangelio perdidit

Chriftum, qui pretiofa illa Margarita eft,

m li

rO qua emenda dives in Evangelio maluit

Lüemie

A

omnes, quas habebat, fzculi gemmas amit«

rn p

W

d

tere.

Felices illos! qui Margaritam hanc

inveniunt ,

nam inventuro ingens prz-

us d t

|

mium dabitur; fcilicet calis zzvenzet vztam Prev. 8;

zi

? bauriet falutem & Domizno.

Certé plena

folatió hec verba funt; at plena timore &

