Q., Cut dicitur natus ex F7rgzue ?. .. Quia

Maria fvit Prgo azte partum , z partu , po/f

m Mi&m&:

artum.

T

Q. Fuftne natus cum do/ere Matris? A.

Neuuquam, fed cum gaudio, facili partu, &

?s

fine 4//a forde.

ylen p

At lg

r a

NESN gs*

N

Ahnh,

——

A

, ial

:

t d

W

"Ü

[//À

A

N ,

Is

a.

xs

xxx&&

,.

u

t

E

, -

ml

r

Il

J

7

emrienc

Z

SSS

k

7

NS

SS

!

*

I hi

,3——

q]

x*x

A UF

12

J

angur

72

p

10

A

!s

27 ]

O ts

T

f

M

Ui

b eico ,

um g&

Jj*

/£3»

N

! voctr 4

J

ultürS/"

J

j]:

À

T s

Dom.

I.

O

22

298

«35 )o(

r m i

H:mff

*s :ä*ï- Lt *äj 3b *äjä*ä ä äf'

:W"'

'lel

DOmlmca infra O&a—-

,[ t 11-80 C"

sun:on j

vam Nat.

,m G"

n ntr T.

Conceptus Primus

NIW

p fi

Evangelico- Parabollcus W")

,U

« qo uT i

T.H E M A.

nocnlo vxfor

Ecce hic pofitus eft in ruinam, &re- ;

Ja&nothus hii

MI, prom em

furrc&xonem multorum,

Lac. z

AMEHIO r

De Lapfu & velapfu lyommz:.

qulzm b J.

WO MT

Synopfis.

«..udcr: V,

Quando homo cadit in peccatum, ':

WH üd WW

& wmzm, ho

tune poft cafum aut fequitur 744

aut refurreä?:o ; nempe funt t. ali-

Wll &m "f

Wlnt:uon:m

qui , qui facile cadunt, at iterum re-

ia t

furgunt, 2. aliqui , qui facnlc cadunt,

MT

at non refürgunt.-

ü Wll, At

u"!h ü uu w

Exordlum,

"WC n

UEMADMODUM omnis Prophcta in fe '

SIfünes li

ahquam obfcurita:em continet , & hoc

Nmu

t ürr

jplo diverfas nonnunquam interpretationes

IUO

pau—

"*dlüdnm

W

M

Conceptus 1.

299

V

M

11

Jl

1

"RA

i

l]

atitur, ita etiam Prophetia Simeonis confi-

lens in allato meo themate : Ecce bic poff- lae s.

f

tus eff i& vuitams C? vefurve&ionem multa-

W

vum à variüs varié interpretatur, Si venerd»

bili Bede , aut Theophilacto creditur, rai-

$40 praedixit Simeon infidelibus, fidelibus

autem refurre&fouem.

$i Gregorio Nazian-

Onm

zeno fides eft; predi&ta verba de operibus &

miraculis Chrifti intelligenda fünt, quie aliis

tb

in refurre&tionem, aliis autem (non cau/alz-

ter, fed occafionaliter) in. vuztiami cedunt;

€odem feré modo, quo lux eadem non nun-

N

quam aliorum oculos confortat, & oculos

K p n

aliorum hebetat, prout exemplum manife«

ftum in aquilis & nottuishabemus, — Neque

aorm d

epinio hec fundamento caret, dicit enim

iij

Dominus: ego occádam., & vévificabo, per- Pt« 33«

eutiai , C ego fauabo. Si vero ad gloffamm

communem attendere velimus, per prophe»

pl

tiam illam nil aliud indicatur, quàm quó

al n

Chriftus miflus lit u ruzzaim, hoc eft, in de-

L

tf

firudionem peccati; & in refurrecionems

« i

j

feu ad virtutis implantationem, & augmens

tationem ; & ideó ctiam ruina bené ponitur

üjt

C&

u

b

ante refurrectionem, quia Zizania fcelerum

Qu Ài

prius eradicari debent, anrequam virtutis fe»

men implantatur, ficuti zdificium antiquum

prius deftrui folet, antequam erigatur novum.

jl

Omitto interpretationes alias, & fuper hec

fola verba: ruiga €7 vefurrectio ad peccata-

a PmPhJ

res fermonem inítituo, ac quoniam nec ruie

g

u

(

nà, nec refurre&tio datur fine cafu, ideó dice

Pro-*

il

$eo Dom/; znfva oClavam Natf.

gat

w 0 wm

1

m

. Propofitio.

ll CW"

iif *

ULTI cadurt fcilicerin peccata , fed nog

;L'U

u

il

«

M

omnes irerum refarguat ; nam

"I

o

: Divifio,

l WV

g,

W

0

j M0f

L. Aliqui facilé cadunt, at iterum refur.

unt,

:

Wï:m!"atäycccztta

"

j

IL Aliqui facilé cadunt, at non refurg

Attendite!

unt,

"ao r

LÀ

,l lummum

MT

Pars Prima.

eirum

ARIA funt genera hominum, qui facilà

ss al fl

V

cadere folent, quales maximé funt ho-

smo, Y d

iines c2c2, €ó infeliciores, quia infelicita-

a pras d

tem fuam non vident.

De his Chriftus ipfe

TTICTI

per Mattheum dicit : cecus /£ ceco . duca-

tU mmïsgu*

tum prabent , ambo n foveam cadunt. — jam

w N

4 fenfu phyfico ad fenfum moralem tranfeo,

(n mdem.

& quero: quid quafo A. A. per cecztatem

Ht

in fenfu myítico fignificatur? cerià nihil

r li

aliud, quàm zgzoraztia; cacitas enim ad in-

telle&um refertur, ita, ut tefle Origene cxcus

N utpo(g qm

dicatur omnis 1gnarus.

Tales ceez funt ho-

mincs fimplices & rudes, qui bonum à malo,

Eä pmipu& n

juítum ab injufto , honeftum ab inhonefto

34 Wrim

qusndoque rudi fuo. intelle&u non dilfcer-

MYM

)j

L

E

nunt ; ficut naturaliter ceci aurum 4 plumbo

I

Q d

D

|

Va

manu fua difcernere nequeunt; & ideà fim-

L

plices ejusmodi homines fepe quidem cc-

L

g (

V "

. dunt; Ícd aut tantüm zzaterzaliter peccant;

tris MA

aut

Qïhflül i

Ultm, (

Pt u

Conceptus 1.

jo1

tig

aut fi illorum ignorantia enim culpabilis eft,

ln M

facilé tamen 4 DEO veniam impetrant, ita

uty n

ut ruinam ab illis clementiffimé averrat,. No-

M

vum eft ómnibus, quód Lamech in fylva fa

,

gitram emiferit, Cainum occidezit, non tamen

n itlm:

ropterea peccaverit, quia nimirum putabat

obje&tum fagitta beftiam effe, non hominem.

En! ignorantia excufat à peccato, & fimplici-

T rd;

i35, fi non excufar, faltem facit, ut ex fimpli-

citate cadentes iterum Jfürgazt, eó quód mali-

tia rudium ejusmodi hominum non ita ag-

(

gravetur , ficut malitia do£torum, & intelle-

Qu perfpicuo preditorum.,

N' [IQ

honinum, t

RURSUS facilé cadere

folent illi, (jui

jes maximä(g

pondere quodam onerati, & gravati ince-

pre, quuid

!l

dunt;: fic nutrix illa portans filium nomine

1 [ Rego 45

Dehs Gu

Miphibofeth, cüm in fuga ab eo utpote in-

TL

fanie quinque annorum nimis gravaretur, ce-

g WM

cidit, & filii pedem fregit.

Nunc iterum

Ut müükmm

Chariffini ad fenfum moralem tranfeamus,

& videamus, quid per ozeratos, & ponderé

AA M»"ff

a? *

gravatos intelligatur? Intelligunt aliqui fub

illis homines avaros, utpote qui divitiarum

| CZCWSW

us

iW

pondere preffi fepe cadunt, & in diverfa

d

peccata cadunt, precipué in peccatum ufue

Tits

mb(mllmzü

re, & injuftitie, Verüm ego per onera in«

telligo officia , & gravia mundi negotia,

[um 3bm1

quibus ozerati & gravati facile cadere folent,

nellcüu !

juxta illud : b zz curvribus, bi im equis *

"D

P&'

m

:5// obligati funt , €7 cecidérunt ; ficut

ol

enim lepus.currens verfus val/em facilé &&

IUC

"

; Itf

ftpe cadit, rariüs autem , fi eurrit verfus

j

" hd

7Hon-

"

302

Dom. 2nfva oflavam Nat..

n

j

n

fnor^em; 3ta i, qui officils vacui fibi foli vi.

g

Vus:, & uniec 2d. hoc attendunt, quomodg

j»

p

gï

alcendant ad zzozter celi, rariffimó cadunt,

j

|

j

ili veró fzpius & faciliüs4 qui tendunt ver.

,

i

st

fus vallem mundis id eft, qui mundana ne-

j

|

Md

Botia peragere debent, & cónfequenter in

lil

m d

proximo errandi, & peccandi periculo ver-

;

M

*

T]

f

j

!

l

J

r

ä m(!

fantur, rà nimirum Cadz£ /üb ozere fuo Pa-

j

L

:.

gjp p

ter faiilias, duin domefticis fuis plus zquó

ii t

il

indulget; ita caduzt fub omeve fuo paren-

tes; düm liberos fuos non pié educanrt; itá

guuiti. O

cadzt fub ozer& fuo fuperior aut Judex, fi

[

vini p

fubditos non tite gubernat, aut lites juxta

»

&quitatis lancem non ponderat; ita cadzz fub

s ii ctti

ss fupinin

ozere fuo.Páftor, dum fe magis, quàm gre-

germ- pafcir.

Certé hi oómnes gráviter non

pl Ti

nonquam cadunt, at facilé iterum furgete pof-

st m

fui:; Conftat Chariffimi ! quód Perrus ne-

t r

gando Chriftum graviter ceciderit , fed ite-

tum furrexit impetrata à Chrifto venid, imó

an inyt

n Mebets

facile fürrexit; & cur? videtur Chtiftus có

facilior ad igsofcendum fuiffe; quó proximior

t

E Chryfologu

occafio fuir, in qua Petrus Eum negavit; ni«

mirdm inter fervos & férvas; aliósque pelfi-

"u ii

ia vitz homines ad ignerm fe calefaciens.

Rüttri

permifit DEUS Petrum cadére, £z ut Íeip.

'W W Pmm

fum cognofcére difceret , qui antea de fe ip-

dtrltï, qid)

^ R um (

AUMT

Marc. 14, Íó nimis ptefurnebat; dicens: efiamf ommes

Ze Hegaverzüt , égo te non tegübo tum, ut

Ti hu

l h

ex lapfu cautior fieret, fcriptum enim eft:

mh&m

Num, 14. cgdit, €7 aperiuntur oculi ejus ; tum deni-

M

AT (th

que juxta opinionem Gregorii , ut Petrus,

D

L

qui

Ug

n

| Conceþtm-f

A 305

i if

qui futurus erat Paftor Ecclefiz , difceret ex

UT

cafü fuo eliis delinquentibus mifereri. -

^j ltl

: QU&

- DENIQUE tertiuin genus hominutn £a« K, TII,

cile cadentium conftituunt puez? & homines

; Qu pj

deliles, qui ton habent pedes folidos , & for-

Conlej

'

titudinem

ähdiö

Nernipe experientià Con-

ini

i j

flat, quód pueri fepiffinà cadant, & adhuc

it/i ütr)

fepius cadérent , nifi à nuttice tenerentur.

ict lg

per pueritiam. intelligo fra

e

eilitatem humaá-

I) 0ndl f

nam ; quam fubintelligit Ifaias dicens: /4v£* j(3, 49,

1 i i

nes in iufivinitate cademt,

Cérté queimnads:

wf ut i

modum levis ventuss parvus canis puéros imn

tnit, at u

tertaim dejicit, ac unus lapillus; in quem pes

witrtt i

debilis impingit ; d cafum trahit, fic infirmos

fipsy

animo; & homines fragiles levis peccati oc-

Qs p

cafio precipitare poteft. — Verüim ficut facile

tales caduht, ita facile iterum refurgunt;

jtinnn r

3i! quöd Pi?

quia DEUS fragilitarem huranam refpiciens

media illis ad furgendum impertitur. Con-

w ii

ao

firmat hane veritatem Matthztis ; de fe ipfög

) vt P

dicens: vidzt 9Efus bomziuemj que verba

S-Cïmg l,t

i, fui[ïc, quöpml?

ingeniosé explanat Chryfologus, dum ait:

NUL

u

vidit 9Efus bominen, (nimirum Matthieum)

h

ut peccata Domztis non videret ; vidit opus

eria

j

st

Wum, ne videret opera peccatorum. — Nimis

[

rum antequam videret, quód Marrhaus pece

at ii

catot fit, vidit; quód homo fit, ut in confi«

detatione fragilitatis humanz facilius igno»

itus: ^

fceret. — Petitis fotfan A. A. exemplum aliud ? Joán, $;

j

Ü

dabo; accusárunt quidam coram Chrifto mu-

f

lerem in adulterio deprehenfam ; quid ad

ll M:

us autem

7

J

anc accufationem Dominus? 5JE/i

ag

incli-

3e4 — Dom.infra o'avam Nat,

p

!W" "

n

Yib s. Zgclinaus fe deorfum digitó fevibebat imtey.

Egiftu 7 6' ï(z.

Mirabilis actio! quam Ambrofius in.

(

g

geniosé obfervat, dicens, quód Chriítus fe

i/;

VP,M

h

inclinans in terram luteam hominis fragilj.

[

J

tatem confideraverit, qua vifa libenter abfo].

i»

:

utttt

h

Matth, 7, vit,

st

il

Nimirum novit DEUS optimé , quàd

&

:

domus zdificara fupra firmam petram non

IWI

rcsl Cmï

facile cadat, at que fundata eft fuper arenam,

i,

labatur facilius; hinc üàt conditor univerfa-

t

lis curat, ut domus lapfa erigatur :

precep-

Qs du

:.Pam 14.

tum. efl artificibus ,

quàd inffauravent [o-

nuip Domini, ut,quod cadere cepevat, fulci-

'udlidota

vetur. En Chariíimi! aliqui facile cadunt,

15, E p

fed iterum refurgunt, funt autem aliqui, qui

bf s

cadunt, & non refurgunt, vel non nifi diffi-

culter refurgunt, üt mox percipietis,

tindi?) 1

a ts

Pars Secunda.

LE

n Emi g

N. !V,N

E DIU vos fufpendam À. A, dico, quöd

BICITY

inter complures alios , qui facile cadere

". gt

Íolent, etiam Sezes fint ; crefcentibüs enim

?lwimum, "

annís decrefcunt vires, & ftandi robur, atque

!

IY

hinc vacillantibüs genibüs plerumque pede

l

" lm

j

tertio indigent , ícilicet baculó; quo fe

D

fuftentent, & à cafu defendant.

Res fa-

;

5

a(

n

laty

né periculofa! fed quod perieulofius eít,

j

quàm facilé Sezes cadunr , tàm difficulter poft

Tuticu

"Ób f

cafum furgunt.

Exemplum hujus veritatis

habemus in fene Heli, qui fedens fuper fel-

lam ceczdit retrorfum , & fraCtis cruribüs

1 E mahu

| convem

exfpiravit. Nimirum Sem'x' erat,

& quod

plus

Vh l

L

Aj

M

EM

l WC' PH

LT

Coüz*eþtw j^

los

du

j

um

N

plus eft, cecidzt vetrorfum , poft quetn cafam

qui Qu

difficulter furgitur; tefte enimSeneca cautior

n o

;

j

efü im velizuis lapfus auteriov.

Quaritis

centur 1tà

Vil bey.

Chariffimi, quinam per fzzes fignifi

As qin,

fenfü morali ?. intelliguntur homines pigritid

BF R

aggravati , & per malitiam obftinati , paucis:

lt

inveterati peccatores.,

Certé hi & fimiles;

qui cum Heli ve?ror/um , hoc eít, in anti«

Cond n

qua peccata cadunt, difficillimà furgunt, &

rf

plerumque in ruinam cadunt.

] tf

r

LEGITE quzío Hiftorias 'Evangelicas—, &

NV, —

ii hus

invenietis multa ; & ftupenda miracula in

It

morte Chrifti occurriffe.

Seilieet fol obfcur« Matth.7.

i, vénni

ratus efL , quid funeftius? | terra. tremuit,

x i

quid horribilius? montes dividebantur, quid

prodigiofius ? quin imó fepulchra mortuo-

rum aperiebantur, & mortui muli fufcitati

Q

unt ; quid flupeéndum magis ?

Profectà

n AA

magnahec funt, que enumeravi , miracula;

M n

ed omnium maximum , quod ibi conrigit;

a

nondum dixi,

,At quodnam illud? audite

ii

&mu 1[ i

Divum Chryfoftomum dicentem, maximum

jbis p

ibi miraculum fuiffe Latronis Converfionem,

baci

L

K

Quid àis Chryfoftome? Lattonis Converfio«

Áf ,

nem maximum fuiffe miraculum ? irà eft

g[]flll

MM

u ]

Chariffimi; nihil enim rarius eft, nihil diffis

ii

cilius , quàm peccatorem inveteratum; in vi»

l m

nplu

g li

Uis inantiquatum , in malitia obftinaturir,

f

qualis Latro erat, converti, & 4 cafu refur-

qu

r

&ere. Idem fentit Auguílinus, dumáit: Chri-

l

us CrucifiXus univeríam ereaturam turbaávit,

[«

4 Zorz Diurg, Coge, . H. U

faxa

Wä

306 D/am.ï infm/ o&dvrmzy. Nat..

faxa disrupit, fed durior fuit latronis anima

"

j

uam attraxit ad fe,

;

u

M

um

T.

N. VI,

NEMPE non abs caufa Jeremias peccato-

T

rem. inveteratum ZEthiopi comparat; nam

jmH

quemadmodum ille fruftra laborare dicitur,

gïffü /

a

qui ZEthiopem lavare vult, ita vix non fru.

j

ftraneus eít omnis Conatus , qui adhibetur

s iil

ad -convertendum peccatorem invereratum,

Certé confuetudo peccandi lapfum facilitat

in omnia vitia, & talis confuetudinarius

«s

ï

]o.15. z;)it Jfcuti aquam iniquitatem, — Nimirum

jmptut

experientid conílat, quód, ubi curfor'ali-

quis vel itinerans fitibundus ad frigidum fon-

TO.

tem pervenit, fummo impetu aquam hauriat.

Parí modó, inquit Hugo; confuetudinariusci-

du

tó & fine mora facit peccatà , non tam Jzens,

buhi n

quam Zaurzezs, fimilis helluoni. Porro qui

vinum bibit , moderaté plerumque bibere

t

folet, ne inebrietur ; at bibentes aquam mo-

deramen nefciunt: ita qui peccare confüevee

t

)

runt, peccant fine mora,-

!

ine timore, & lic

N

o

facile.cadunt, & difficulter refurgunt : 'fæ*gc

itg

caslung, 8f rarc')wrcfurgunit..

y

tpccc

il

ü

[leam (

. Epilogus.

'N! Chariffimi, multi cadunt, & itemm

Vi

W

quq]

&— Í[urgunt; at etiam rnulti poft Cafum non

r'l!

1

furgunt, & horum cafus razza eít, cujus

tamen caufa DEUS non eft, utpote qui ome

nes homines vulr falvos fieri ;

uare fi Tu Ó

rl

horr?o, ipft 'nog vis falvus ,fm/*i , perditi

o tud

£»

"t (

la

Wuc

,M' Ndr.

TM

" Conceptus II -

"gey

ex Té. . Verüm fi ex fragilitate humana foítà

Mi

in peccatum cadatis A. À, ad DEUM précés

l Qp

fundite; ut manum fuüam vobis porrigat, &

t lum

gratià fua vos citó eleváre dignétur; dicir

bd

9An,r xt

ty MO

nim

de fe ipfo: ego//um refurretizo €? vita,

D

á

Denique ad Divi Pauli mónitum femper at«

$, Qd

Qrem us

tendl,te, dice'r:n,sr :qui /lat,wdeat, 72? cadat.

vl lial

lis eonui

m X

. Conceptus Secundus.

i, i t

Biblico-Scripturifticus.

Vs at

n r

THEM A.

NU

Pofitus e

ft hic in ruinam, & inrefür«

stà, N

re&ionem multorum. -'L:lc.,?.

heluon. M

De cooperatione. - .

du

y bbf

u

eccmwiï

. Synopfis.-

getor

'R'cx MNabuchodonofor ; &'-Rck

t

F

n d

arao graves erant peccatores, &

"üni

quodamodo fimiles in peccando,non

autem 1n poenitendo, cur? fors ob

defectum gr4lie? neutiquam 5 nam.

0gu5.

1.g/4lí4 nulli deeft, 2. fed multi de-

Ti d

jf

"

m

1

unt gr4fizg.

j n

,

Exordium.-

T

f

( T ! .. obmutefcite Chariffimi! &t nolite

j

remerario guíu Chriflum d

amnationis

vug 9

A

Gauíam

W

It

.$ot 'Dobzskinþ*a ocavam Natsi

h

ba prophetie male in«

Gaufam appellare, ver

WW' um

rerpretantes , & dicent

es: pofitus eff bic in

ruiut:. nolite inquam perdidonis caufam

i

in Chriftum rejicere, qui ficut infinirà ju.

[

ftus, ita infinite rnifericors eft. — Quin potiüs

jr

confiderandos pro-

i

L

duos Reges, quos vobis

ono,;

ene confiderate,

fcilicet Regem Na-

|

J

Ms

b

uchodonoforem ,

& Regem Pharaonem.

z caufa eft, quód hic ob«

Edicite quefo, qu

.

duratus & imponi

tens, lile veró poenitens

hm

vitam fuam clauferit? En! fi zaturatz con-

fideratis , ambo fimiles erant,. quia ambo

j,æfocogimis A

bomines erant, : Si ad fAatum attenditis, ite-

auini DO

rum fimiles erant, quia ambo Aeges erant,

watttqtt? m

Gi vitem & 7nores utriusque examinatis , rur»

g, )

fus fimiles fuerunt, quia ambo fucrunt pec-

i du

utrique 4 DEO

catores. Denique fi penam

.

RE yronde

inflztam ponderati

s , ambo graviffimé puniti

vTUihe inuno, &

w d t

funt, Quz ergo caufa

t mn tf

vefurre&lionis iti alt

ero?

quid fines corum fe-

cit €

ff«

e diverfos? audite Refponfum Augu

(tis

"ii i, d

.

^. Oinmus

ni: unus , 1

nquit, Dei manum fentiens in ree

cordatione propriz iniqu

itatis ingemuit ; al-

m Wm: lr

ter veró libero contra

DEI mifericordiffi-

UT

non

m

N

mam veritatem pugnavitarbitrió, En!

fe

impütandus eít

DEO Pharaonis interitus;

x

ts n

ipfi Pharaoni.

Scire vultis , cur multi pere-

h'l Pïoïidus D

ant? Refpondeo,

non ob defectum grau&;

Vl

hoc nullus damnatorum dicit, cur €rgo

? hoc

4 Pro ü d

! mnh

i W"

dicit fequens

Mfflmr (

Al

t

li,

Smm

Propo-

LA

Conceptus 1I.

309

TO tzn)

Propofitio.

Muj

Ra

Ratïa nulli deeft, fed

multi defunt gie- :

[ tb

tig; ;cp;to

T Qäzzf

vonfileio

Divifio.

I Gratiä nulli deeft, fed

Ils

egun ln

IL Gratie mulii defunt, Attendite!

T

[ d

n t

Pars Prima.

UID quefo cogitatis A. A. quando hhnc N, I,

f t

Q

terrarum orbem á DEO productum at-

T

tenta mente confideratis? nunquid Divinam

netui

1

fiupetis omnipotentiam, & providentiam ?

i ambü

W

certé utraque fumma admiratione digna eft.

"in a

Át edicite! in quo DEI providentia pracipué

o p

mirabilis'apparet? nunquid in hoc, quód

'1 WW us

DEUS media ad vitam omnibus cormunia

| quidfmlïw'ï

ecerit? communis eít 2v, & trahitur ab

r d

Iro, ficutà Crefo.

Communis eft Zerra , &

du

portat Codrunm humilem, ficut dfexandrum

m

'

o

um

(

fuperbum, — Communis eft agua, & extinquit

quii

a

,

fitim fubdi', ficut Domimi. Communis eft

T

D

]

6

ignit, 8 calefacit omnes fine diftinctione,

&-

Jt dl

bit

D

!

hn

l

v

Jam veró fi ita providus DEUS fuit in elar-

giendis mediis, quz ad vitam faciunt Zempo-

jitó

YaléeM) , quàm providé diftribuet media ad

aT

g&a"m'

T "

vitam fpzrvitualetn necelfaria? Cert&ipiritua-

?? media concedir largiter, & gratia DEI

acra Biblia evolviteg

nulli. decft, .Si lub;t,— S

3

|

N

*MMIZ

310 Dom. infmwo&avar;u Nat.

u

1.

&legetis, quód DEUS quodammodo omnibug

D)

j

n

;

Mil.4. — conmgnunisíi. Vocatur 4 Propheta /0/ 7uff;-

D

"

!

iie, cur?.ut indicetur, quód radios fuos, ^

Ww

g

Mltdh j nemPe gratiæ f argat—/üper 501205 8? malo&ä

i

l

lfà 19. Scriptum efl:

ouitimus Afceudet fuper nubem

levemi , quid hoc? nimirum nubes refolvitur

in pluvias, & ficut pluviz cadunt &qué füper

neti lt

fpinas, ac rofas , ita DEI gratia cadit fuper

gæcme a

Ztch. 15.

TUML

juftos €r injuffos. " Rurfüs vocatur fozspatens

Douui David, quare? utcognofcamus DEI

a a l

gratiam communem €ffe codem rhodo, quo

:a'&m& u

aqua fontis comimunis eft.

u pam

N. 1I.

TT

SED quid ulterius Sacra revolvimus Biblia?

folum hodiernum Evangelium fat manifeftà

Vünhetoem d

hanc veritatem docet, dum Chriftum dicit

tghs eDum 4

Lu. *. effe Jumen ad vevellationem. gentium.. .Ni-

&tj f

mirum non latet hoc Jumen.fub modio , fed

imiem d

Lib. 5.

Luc. rt* pofitum eft fuper. candelabrum ,. u£ quz za-

pj

vediuntur, lumenvideant. Ethac Chariffi-

€onic.1I. mj eft caufa, ob quam Auguftinus mitabun-

Qrm )

^ dus exclamat: à tu bone omnipotens, quí

fic curas unumquemque nofteum, velut fo/ut

!be

ihrtry

HP

r

cures., & fic onmes ,; tanquam /zagulos curae

n

m P

vcs.

Quid quefo hec verba alud dicunt,

Sr,n

quàm quàd gratia nullidefit? Imó quod plus

hn

A2 o

b]BP 1

eít, gratia nan folüm. nulli.hominum deeft,

l OWV

fed deperdita hominem quarit. — Si veritatis

N

aCo

;

i

1

"j

hujus teftem- defideratis, Adamum interro-

D

"

|

V üsin

ate,

Hic ab Eva uxore fedu&tus, transgre-

lina', '

. diendo mandatum. DEI gratiam.perdiditg &

mih Miïïmmig

ecce! qáüia Adam perditàm non quafivit gr&e

! "t Yi

tiam ,

|

n

J Qu

| d

(

CI.l ta-- j

vit

'

Qu

c.. d à DEO & igr'a-tjav fugiens oc

h)

n

Ü

Á

h.

Conceptus II

311

MUOT

!

vit fe, ipfa DEI gratia Adamum quazfivit,

tutn j

!

?

UT

dum nimirum DEUS defcendit in. Parady-

fum, Kdicens: z4dam ubies? (euquod idem

F hi

€

ft

al

1 ts

quzro, uP es?

du

^^ AN nunquam mirati fuiflis Chai;ifïïnii ld- N. IIL

grai

eum nitivitatis Chrifti ?. cur quefo Chriftus

iQutr f

Rex Rrgum nafci noluit in aula quadam Re-

Cognolum

gis vel Principis? cur pro loco Nativitatis

UT

non elegit urbem & domum? . percipite cau-

fam : aia non patet oz7iPus; urbes fepe

;revolvimusiä

claufe funt, nec domus cuilibet ingreffum

vlun ftut

conceduni; Chriftus autem natus eft ozzzzus,

um r

& ideó, ut omnibus etiam acceffus pateret,

tl

qtit.

inlocopuPZco, & patulo, fcilicet in ftabulo

n n

;

omnibusap:rto in lucem prodiit;. - Sic'etiant

hi, ! !

;

veclinatus ef in prafepio, noninter brachia ^.

y, D

Virginez Matris , ad indicandum; . quód om-

nibus hominibus communis faCtus fit ; : appa: Tit. s.

pl

T omnipofwfl?

vuit emim gratia falvatovis -noffri ommius

olam *

ominibus. Mpparuit ozzzius : non folünt

tribus Regibus, fed etiain Paftoribus; ozz-

qui

j

éu$: non folüm Regibus probis, fed etiam

vctba

Mw n

quw*

Regi improbo Herodi; ozzibus: nimirum

il

hnj

"

Sacerdotibus in Szjueoste, Conjugibus z Za-

"

cbaria & Elifabetb,. viduis in Anna, Virgi-

g |

Mu

nibus in Virgine Maria; oz/Zzibus: tefte enimi Apud Be-

Hyeronimo nylla eft differentia liberi & fervi, ned.

efe

mb

greci & barbari, mulieris & viri, fed cun&ti in

P!

Chrifto unüm famus, cun&ti ad DEIRegnum

gramm

g

if

Vocamur, Quidmultís? DEUS oruges bozi- 1. Tim. s

ji fj

Í

"M a

4c6

Wü

$312 Dowi,* Infraotlavam Nat.

il Wh

j

.ues oult falvos fieri

at

ü

;äque gratía nglI;i ho.

/

Uj

i

minum d:.e(b

J

T

MHM

jj g

Pars Secunda.

gt

"

(gmm !

N. IV IXI: DEUS fol eft, nulli lucem gratie

z

du t

—^ fux denegans, fed quemadmadum folis

: radios no&uz fugiunt, ita DEI gratam ali-

L

yi mv

qui homines ftudió fugiunt,

(

!

ET

DEUS »/uvia

nui

tl

mmquld i

€ft fruGtifera , fed ficut pluvias deciduas ru-

pes indurate pnon intromittunt, ita indurati

gjgmä(mimfmrcxn

peccatores gratiam DEI nolunt. recipere,

wic fmmo qun

DEUS /ons eft falutaris, at funr, qui liben-

r&ioponui[fct, Í

tiüs ex cloaca putida, quàm foate lucido

UT

bibunr. En Chariffimi! nondeeft (ol poctuis,

muinit n

fed no&tue deíunt foli; non derft rupibus

: nb

pluvia, fed rupes defunt pluviz; non deeít

at v

. fons fitibundis, fed hi deíunt fonti; & hinc

t t i

quid ad folem , quód lucem no&nz fugiant?

rl r

quid ad pluviam, quód rupes eam non intro«

LCTI"

mittant? quid ad fontem, quód fitibundiex

eo nolintbibere? Pari modo quid ad DEUM,

i:ggnius if

ii

u HPWE

. qued mulii gratiam oblatam recipere nolint ?

*

Miratur Chryfoftomus, quódChriftus, üt Jo-

Josn. 1. annes ait, fit/ux vera, que zlluminat omuem

9t Vi

)2tiueu venieuteim in butc mundum, & fic

;

3&0

Vl

difcurrit; (i Chriftus illuminat ozzzem homi«

Dtlsts

nem, venientem in hunc mundum , quomo-

h hn q

do tot bominum millia fine /uzzzze fidei funt?

i

Dein per

t: illuminat profecló guantum zn

1

yfo eít,

1

qui autem fponte fua mentis ocu-

|

"

d

E

t

b

.UM[

$ conniventibus ad hujus luds radios aciem

:

ä

E

h

dirigere

&

! dlttns

!Ni,

Conceptus 1. —

213

Eon

' dirigeré noluerint, non ex luminis natura in

tenebris perftiterunt ,. fed ex malitia fua,

quia fponte tantó fe donó indignos reddide-

runt, En! multidefunt graria,

z

d

NEMPE fzpe hominibus contingit, quod

N.V.

Vli t

onfe contigiffe legimus, .. Cüm hac in le-

emydngi

á

&ulo fuaviter requiefceret , venit fponfus,

Dur

ulfavit, & clamavit:. aperz suibi forov 126a

t DIA

ogfa mea! columba suea ! 0 verba amor

Oo-

! Cïn?t E

i i

?f

, 8€ fuaviffima ! ; nunquid ad hunc fponfi

Btynt, 1

clamorerm fponía ftátim furrexit?. fores otiüs

ET

aperuit? fponfum fuümmo cum gandio intro-

al

duxit? ita fieri oportuiffet, fed morabatur

qin u

. ÀMla ab initio, & diu non aperuit pulfanij;

tandem furgens referavit fores; ar ecce! ///e

Ib,

od

n dis

(nempe fponfus) dechzavevat, atque tvam-

l

ltis t

* Jierat..— Quare dereliécta per urbem fponfum

Jelur

F

bl

fuum nocte quefivit, at heu! incidit in vi-

m

gilias, à quibus verbera & vulnera reportavit,

Ó

Edicite A. A. quis caufa eft horum vulne-

ungut t

n

l

rum? an fponfus awffugzeus ? nequaquam

msqu[

j

inquitis, fed fponía non aperzens, Bene di-

W Oq'd

TT

s ii

€itiS; eodem modo gratia DEI ad jánuam

u

cordis fzpe pulfat, & intromitti petit, at

qi

nos dementes non aperimus, & quid fequitur,

n

M

1 non aperimus? Refpondet Eccho: perzmus.

]

tà eft; multi pereunt, non quia gratia illis

urind

rando,

deeft, íed quia delunt gratig non coope-

n

(tt li

a

, lTAQUE nullus DEUM caufam interi- N, VI.

ror

i

(IUC

Us iui appellare poteít; proteftatur enim

j

COntra-hoc manifeílé, dicens: . wocavi & Prov.r.

N

[

Ve-

lj

u s

4

b

iil

T& Don.infea oBasam Not.

y

! E

"

venülfis, extendi manum meam , €».

Ton j

.þ'..

j

j ]

Juit, qui afpiceret ,. defpextflis omne c

0f

i

;V

;

Ts

$

Jum meumy €? incvepationes neas tteglexie

J

- férs.' ego quoque in intevitu veffro videlo,

I|

Hsomm g d

Hom. 5.

? Nimirum ut ait Chryfoftomus , .terra: non

Matth.

p

germinat, nifi pluviam fufceperit, nec plus:

!WW' "

' via fructificat fine tetra; ficgratiam quidem-

nobis DEUS elargirur , cooperationem ta«

Matth.? , men nóftram fimul requirit. ^ Pater familias

diftribuit ralenta fervis fuis, huic duo, al-

ul

?'vf

teri quinque, fie DEUS elargitur gratiam

]

]

jj

&phef. 4. .

fuam : uzic

u

ue noffrum data .

4

?Hen

.1.

u

eff gratia

,1" H

fecundum

Á

vam donatiouis Chriii, &

I

A

hinc quemadmodum fervus ille, qui duo tà-

lenta accepit ,. lucratus eft alia duo ,

ui

isr&hicjhügüü;

iU

m

quinque accepit, lucratus eft alia quinque,

ita quilibet cooperetur

gratie accepte jgæn?-f

*äw?'ffm

Wm propriam virtutem..

í

Ts

&

EpilogQS. |

Migdti

N Chariffmi! nulli deeft gra-tis-ï,-'fedl

ïïwPum, l l

multi defunt gratiz, nimirum illi, qui

non COOperantur gratiz. . Scriptum eft ? ve-

n,') t (

13

gnuuj DEI intra vos.ef] , quafo.quid hoc?

audite Cyrillum, in veftra inquit libertate ac

Geb. 13.

poteftate fitum eft regnum DEL confequi.

Loth ab Angelo monitus in tempore ignem

fugit, & effugit, imó etiam generos fuos

periculo fubducere voluit, fed vz/us ef? et$

j,

"m

]

i?&mïtïh

uafi ludens logui , & ideo ab igne devorati

Ts

l

ho "t

uat, Ah Chariffimi! fiadvertitisinfpirationes

Wï

I"P" l

internas

à

d ,

£

i

n

5 Concéptus HL.—.

3 15 |

! Wsl

"IH

bis loqui, & ferió loqui, -non videatur vo-

M M

LT

bis DEUS 4uafi ludens:logui , pzzcipus fi ig-

ORU d

nem infernalem fugere vos jubet. Paucis: Sa-

lus parata eft nobis omnibu$, dummodo nos.

GU

omnes parati fimus faluri, fcilicetcooperando; .

It

CO Qpetith

trgo"dum tüfZPus hgþmu i oþciremur '&omïl((t. Gal. .

*

n u

iusy lr

- Conceptus Tértius. -

S dugit; All

t t

c gorlcoSymbohcus :

cepofitusefthicin fignum. Lac. 2,

p d t

gu

De detratfune , 8 contradictione,.

h

"Synopfis. .

Chriftgs pofitus-eft iz fanu

»gll& b ia

etam ac fco

pum, in quem non

j folüm Jüdzi, fed etiam Chriftiani

277 jaciunt fagittas acutas & latiferas,

lh

: Q5 Kclicet r. deiraczionis, & a. contras

jri

jf dl Honis,

j

|

gnum

Exordium.

yin d

p g

d

) gdam g

UISQUIS in teftamento veteri benedi-

)lUit ]

[

Gionem accepit, fuper alios magni-

jdt? a,b.i

ï

nf d[

/

Ita eft, inquit

"

fica'tus,/ & locupletatus eft.

Abraham,

ldvcmwwmitfv

"7

-$16

Dotn. infva offavam Nat:

j

Abraham, accepi benedictionem,

& faftus. .PWPO

Ita. eft, inquit

3

9

[

Gen. 12. füm 22 gestem magnuam.

!

ht

'

T

Gen. 3é. lía3C, accepi benedictionem , & /ocupleta-

j

tl

fus, ac vebemenuter mapnus effedus fum.

..

)

j

Tta eft, ait Noe; accepi benedicionem , &

fa&us fum terror. & £remor fuper otunes vo-.

Gcn. 95 25

lucves celi cuin univerfs , que moventur fu.

Diviäo.

Ita eft, inquit Jacob , benedixit /

]787' zervamt.

lt

Gen.i7, mihi Paáter meus lfaac, & dixit; det tji )

DEUS devore cali, & de pinquedine tervo,

Satis eft! $& ore enimi duorum, aut triuu flat

ommue verbus; nimirum verum mangt, quód

sPrma

benedi&tio in veteri teftamento femper

ma

(irhrogar &

m

nam gloriam poft fe traxerit.

At que

r

p i

fectum habuit benedictio, quam juxta di&ta siin nl

hodierni Evangelii Simeon Mariz & Jol

z

epho ; ; qurpt

dedit, Jenedixzt 1/lis Simeon? $i perp

&n6O (s li a r

verba: prophetiz ;

lus terroris, quam fola«

t£ii illa continent,

á

1

"

citur enim : etce pofitus

m $

EPT

€ff bic in fguuii, quod àt IMidorus ait, idem

UT

!

fignificat, ac: Chriftus erit /copus, in quem

l

coliimat omnis malevelentia'hominum ; 1eu ,

t vtj

!

in quem olim non folüm Judzi, fed euam

l D

:

Chrifliani acutas.fagittas eimirtent ;

t nin f

"Mp t

hoc ipfum fatetur Chriftus per os Jeremie:

poluit zue quafi fguum ad fagittam. Yà

1

MT

i

!

"t dnein

eft Chanf/limi.-

;:

Ti

CH W tee

'*"'fhïb*"m?txhibgi

;

i

"m

Y tfi)

"

Poge

Mi li

LA

*Wmi N

: ldntæ-pm Hl

317

l d

.. Propofitio.

sE n

a.L

fitus eft Chriftus quafi fignum ad fagit«

Pnit i

. tfam; Vibrantur enim in Euim fagittie acu-

Wi

J

L & lægifcræ fcilicet

| um

Divifio.

i ob

1. Detra&lioris,

& d

Attendite !

T

l, Conttadictionis,

rut, n

| vertmta

ss ars Prima,

N, I,

at

-"ICCINE Chriftus fcopus & meta fágit-

a. M

J rarum eít ? fui?, & ? Chariffimi ; fuzt,

i,

inquam; quemadmodum enim fagitrarii libi

o t

fcopum prafigunt, in quem fagittas fuas eri-

finnt Vi

brent, ità fagittas Judei in Chriftum qua(i

Sed quales

$ terto't'l& W

n

fignunr & fcopum emiferunt,

abitte füerunt? an acutie erant? erant

r «

4hæ :

AT Id

acutiffimz; fcilicet fagitte calumniarum , de-

í

y r l

tràctionum, blafphemarum, juxa illud : /agzt- Yerem.9.

tavulnerans linguaeórum, Sepe fagittarn fa-

TU

gittas fuas dirigunt in nigrum fcopi umbili«

Jin ]udz:.

cum, at locó zzgrz attingunt cazdidum. . Eo-

i

u

yiltus

il

dam Chrifti innocentiam vulnerárunt, quia nil

dem modo acute Judeorum fagitte candi-

m

5

Zigri íeu mali in IHllo invenérunt,

'N. II

w l

VULTIS Chariffimi, ut unam alterámve

agittam vobis exhibeam ? exhibebo, Reftituit

Chriftus fabbató vifum cxco, & ecce! ferie-

batur fagitt aeutà: /Voz eff bic bomo d DE

E.

Q, Jean. x)-,

Dixir Chriftus ;

'fm' Jaà qtum 1on euftodit.

Panis,.

M

8

Il

-318 — Dort. infva oö?:wm Nat.

um

/

M

"

Panis, quem ego dabo, caro-tuea eff pro mun.

!I

Wm

? viMa, & en! petebatur fagittà acuri:

durus efd bie fermo, €» quis potef? euni au-

dive? Liberat. Chriftus obfelfu 4 Demo.

*

*

à

x

|

LW. ,'

nio, & ecce! vib

rTatur Iin 1

lluin fagitca

ácuta: |

al

4n Belsebub Principe damontorum ejicit

fs demf?m?

vHoxia. Ruríus dixit Chriftus paral tico :

FT

remittuntur tibi peccata tua, & en!

L

Jam ,iiny,

volat fagitta : 4uzs e€/? bzc , 4

ut

logstitur i, ii

blaspbemias? quis potefd dimittere

peccata,

skaf

z7: folus DEUS ?. Innocens erat Chriftus,

n omes ul

gW;l]æ

at nihilominus dicebatur potator, amicus pec

- |

catorum;,. fedu&tor populi, ita Judai cen-

i, qi d (

tenas bla

S

P

MY

g d quu

) hemarum, . ac..detrg&iopum fagit-

*

tas in lllum emiferunr..

t imrimr Q

N e III.

: AT. non folàüm Chriftus

i quïfus eft quafi "5l d

fignum ad fagittam apud Judzos; fed adhuc Utógilna

meta & Ícopus eít, jn quem etiam ipfi ^üslubi

Chriftiani acutiffimas detractionum : fagittas "us

jaciunt. . Vidit olim Diogenes complures 4 "i

fagittariis ad fcopum . fagittas emitti, que

. ;I m tmmml |

tamen omnes à fcopo longiffimé aberrárunt.

IT

D

Quare ridens fcopum acceffit ,. ibíque fedit

ï)

l

*ï'm'do&m [

fpe&Gator, dicens: nufpiam fe tutiorem efle,

M

t

quàm. juxta. fc

um, utpote quem fagitte

U

q

omnes . diítanti

d

m

é pratervolant.

Eodem

n

modo Chariffimi detra&tores á fcopo veritatis

i

longiffimé. recedunt, interim tamen fagitte

L Xm IU*

eorum complura graviffima faciunt. vulnera,

IQ

at quibus? imprimis proximo ,. quem ledunt

Wt

detrahendo honorem ; ,dein proprie cone

il

us,q

i |

mmaculant;

Ptm Y [h

"t

W

,iäiemiæ', quam 'péccato gravi co

Denique .

lllnpg

"

Conceptus 111.

319

