Anta filia Phanuelis (de.qua in hodierno

lg

Evangcelio ) ad videndum Filium DEI cucur-

quie

Lit^ cüm tamen Re

advolàrint ?

ges ex terris remotiffimis

y ii

J

fj

t gmm. .

MERITO Chariffimi hec quzflio inftitui N. VIIT,

n

i

poteft; fed audite Refponfum Hurtadi; Si- Conc.in

!

" DE

j

meon inquit, tunc fuit centum & unius an- hácDom.

l

ij

nifenex, Anna quoque Prophetiffa minus

u ädïü

Pg[ulanï

labere non potuit, quàm centum & fex an-

n0$ gtatis teftante Divo Luca, eam 84. annis

1l*

manfille viduam, 7. annis vixiffe in matri-

2

. monio;

u

$4o — Dom. z'nfm oäävxzm Nat.

monio; antequam . veró matrimonium init,

;

i

faltem 15. annos habuiffe, confentaneum eft,

M

X

iNoluit ergo filius DEI eos in tanta fenii de-

J

[

!

i

bilitate Bethlemium per Angelos vocare,

Z,;:'flimoniö, DH |

qvin potius Ipfe ad eos venire folymas fta-

"L

tuit poft exactum Matris Virginis puerperium,

sls

ut fenecuti deferret bonovem, prout, lo.

aprtartit

quitur Ludovicus de ponte, fimülque im-

E

$3p.4. pleret fcripturam , dicentem:

avl

Jenectus Veiit

siiedremp

vabilis ejf.

N. IX.

d d Pt

QUOD exemplo Chrifti confrmatum eff,

st de

etiam confirmari poteft exempló Beate Vir-

s dorttelt

ginis, quz etfi gravida ob debitam fene&tuti

reverentiam Elifabetham vifitàvit, . Videtur

equidem decentius fuiffe, ut Elifabetha Bea-

TMl

tam Virginem vifitaret, at4. üt Ambrofius

|

ait, Maria Elifabetham pravenire obfequió

UT

maluit, & ideó abiit per montana 7uzior ad

Jeniorem, innuens, juniorum effe fenes ho-

noré antevertere.

Sed ut iterum ad Chri-

hh

flum redeam, quzro, cur Chriílus Petrum

|

ü

pro fuo Vicario, & capite Ecclefie coníli«

EUA

J

tuit? cur quafo hanc dignitatem non con-

tulit Zoamui cognato fuo ? — j'oani dilecto

fuo? oanzicorculo fuo? Refpondet Di-

AM,

Af (

L. contrà yus Hyeronimus :

etati delata eff ,. quia

Jovin.

Petrus erat femior ; nimirum afpexit Chri-

ftus venerabiles Petri Canos, eíque intuitu

df

W

fenectuuis fummum dignitatis titulum con-

Slori (

credidit, u vices fuas in terris ageret.

'IW, 1

m

"ib

M

];

LO

: Gääcætus VI

34t

n

RUN

Epilogus.

d

ON credo A. A. quód amþliüs dubitetis

t Mpl

Vtnit j

de veritate propofitionis mee, utpote

veterum teftimonió , DEI przeceptó, Chrifti

'1rginispu£m

exempló manifeftata fatis; quin imà credo,

M

quàd omnes ftatueritis fummam poftea feni-

ht fj

bus exhibere reverentiam , talem nimirum,

t fmgm

qualem vobis exhiberi velletis, fi annos ve-

ftros usque ad feneCtutem prolongaret DEUS.

It conf

Scriptum eft: Lonzora Patrem tuum & Ma-

extmlil

irem tuams, ut fis longevus fuper terram;

ob debitr

egoauremdico : honorate fenes, ut fenes fiatis.

Viv

, uDl

Conceptus Sextus

ITL

| prævemr: i

Afcet»ico-MoraIis'.

T monnau g

o d

T-H-EM A

du ii

ll

cur C

li

m

W

Tuam Ipfius animam pertranfibit

upit L

-gladius. Lac.2,

dj

nititnt

i

J

7

w! ?W

;.r

j

De deïone Chrifi.

fio? Mf

at d

Synopfis.

jmirum a/locx;.:

. Gladius paffionis Chrifti diverfi-

Can05y elgu]:»

niri

m'

modé vulnerat, r. in aliquibus car-

mor4

?em, 2. in aliquibus 4/7/77472.

^

!

Y

3

EXij

;

E

34*

Dom.iufva oclavam Nat.

p 1

Exordium.

i

TOTUM eG vobis A. A. quód olim Jofue

PropOfïffO

4 DEO petierit, ut diem longiorem

i

faceret, & hunc in finem fiducià plepus fo.

ys i

/

:

::SJ

VU

,

vt vut

lem ftare jufferit, quod etiam fa&tum eft:

,

Jletit itaque fol. — Ygitnr ad. preces Jofue dies

longior fa&useft; fed neminem petiiffe fcio,

[irifo

ut noxlongior fieret, & quare? nempe nox

a um

tenebras haber, dies veró ferenitatem & lu-

a.

cem, hinc vix quisquam eft, qui lucem non

praponat tenebris,

Eodem modo in feníu

morali dicendum eft, perpaucos eífe, qui

hs m

auochem tribulationis longiorem fieri optant,,

pleresque veró velle, ut dies profpetitatis

nunquam habeant finem,

Verüm fi confide.

WOOV r

ramus Prophetiam Simeonis in hodierno

TT Wnmutm

t vdi

. Evangelio ,

contrarium videmus fentire

DEUM, utpote qui voluit, ur fanCtiffimg

t u: Nf

"t muye of

fue Matri lztitiz dies brevior fieret, dolo-

t o

ris veró nox longior; & hinc ut vitam fuam

, feré omnem in dolore tranfigeret, ac matu»

n ] d

ré & poft paucos partüs Virginalis dies futu-

'T;mdo tntüm (

r& paffionis dolorem prafentiret, per Si-

Ut d n

Luc. 9.

meonem Ei predixit: Zuam) ipffus amimam

* quan ]

. perivanfibit gladius.

Et profe&tó ita pene-

m.! "um (

travit hic gladius cor DEIparz, ut toto pene

lts il q

vite tempore doluerit.

I

Nunc à Beata Virgi-

M us

'

ne ad vos me converto A. A. & quero; quo-

IGLI

"Ug dfes

modo quzío gladius Paffionis Chrifti vos vul-

fl

Berat? certé faxó & ferró . duriores effetis,

J

[

LE

4

h,

i

I

: M

Jj

] ämac

fi apu

!

iM

l

u

Conceptus PT.

343

]

fi apud vos non penetraret, nam valde acutus

eft ; repeto

ii h

i s

Prop&ütio.

du pïet j

( LADIUS Paffionis. Chrifti valde acutus

àn ii

eft, & diverfiniode vulnerat, nimirum

Y g

X

pl

Divifio.

"n W

erenita d

I. In aliquibus carzen,

, quiutem

U. In aliquibus azzmarz.

Attendit; !

n mOdU I

L

puct dh;

Pars Prima.

rem fu.

dis puitt

N. I.

UEMADMODUM gladius phyficà lo-

Verün flCOF«ïEfi-

I

quendo non nunquam leviora, non

yis i u2

nunquam graviorainfligit vulnera; nunc pa-

vilus t

rum penetrat, nunc profundius; nunc cu-

j u^ i

tim, munc carnem, nunc oífa; nunc ipía

ledit vifcera, ita etiam in fenfu morali gla-

vio t

in u^

dius Paf&onis Chrifti apud aliquos modicé

]BgCICFs

4 mï*

penetrat vulnerando tantüm carzem, apud

f dlfs l

alios profandius ufque ad azzmam.

Quz-

li maï

Ef t Pf

a

Ti

ritis Chariffimi , quinam illi fint, quos hie

(iib

paffionis gladius fecundum cargerz vulnergt?

il

i l

[

uf

pb

dicam : funt homines illi, qui, cüm Chrifti

(l

[/

; U

Paffionem confiderant, magno quodam do-

"

lore & commiferatione afficiuntur : funt ho-

ucik

Jl

101

mines illi, qui Chriftum patientem imitaturi,

membra íua jejunüs emacerant ,

ciliciis

"

hj

[ rgcf

lacerant ; funt homines

du

morr;ifxeam, flagellis

Y 4

Illi

j

L

344

Dom. znfva oClavam Nat.

'MWMI

1

Ylli, quos gladius Paffionis Chrifti ita vulne.

l

J

|

d

jl f"g,mm

rat, dicere volo, quos Paffio Chrifti ad tan.

tam commiferationem movet

p

$

» ut ctiam fan.

guinem eliciat,

,,;w,;gn'ermne n

N. II.

[

j tv

,1"'

p

PLUS fcire vultis A. A? funt homines Willi,'

qui dum oculos redemptoris in cruce in ter.

n t rereit

ram (nempe in homines) demiffos refpi-

'W

!

oopm'us |

ciunt, apud fe firmiffimé flatuunt , oculos

st tnatttt

Píal,

fuos non nifi in Chriftam de&

gere, dicentes

d p

34 cum D

avide: oculi mei femper ad Dominum.

damutanr (

Sunt homines illi, qài confiderantes brachia

i Q;ämvis A

Redemptoris in cruce extenfa , proponunt

O |

firmiter manus füas non nifi ad pauperes , &

ET

mifericordie opera extendere: Sunt homi-

t m (

nes illi; qui intuendo pedes Chrifli ligno

iitpatt f

crucis affixos, etiam fíuos configere volünr,

ne ad malum currant,

u d Tuy

Hi inquam & alii

"t Mu

complures funt, quos paffionis gladius vulne-

J

rat Íecundum cerzez.

EE

Quaro jam, nunquid

"

j

l

hic gladius acutus eft, qui vulnerat ocu/os eli-

'*f*jA

Üniqe

"Yi

[

N

( r

ciendolacrymas? qui vulnerat

e&us, provo-

a

cando fufpiria ? qui vulnerat

1

inguam, fol-

& d

[ ind:g

vendo eam in preces, laudes, & cantica ?

certé acutus eft; nihil enim te

Gregorio

adeó grave, quód non equanimiter tolere-

PïfSSecunc'

tur, Íi Chrifli Paffio ad memoriam reduca-

,mmcrevi)

fa!uram

tur.

N. ITI.

MT

ITAQUE repeto, que in cxordid dixi,

"01 fniy

quód nimirum ille faxó aut ferró durior effe

ng*äl

Wä

Din. 6. debear, quem acutus hic non vulnerat gla«

WM

Hl [U

dius. . Rex Darius fciens Danielem pofitum

"

1 n

f

in Lacum Leonum , pre dolore dormivit in»

Wf

lm

Canatus,

IMVL*[ W Gd

mm

!l

Conc?ptu: FT.

345

htl

d

cenatus , imó fomnus receffit ab eo; cur non

i "

h

etiam Chriftiáni, fi cogitant Chriftum agnum

* ts

à Judzis tanquam Leonibus rugientibus occi-

fuin, ex commiferatione inter vigilias & je-

f g

'

tj

junia unam alterämque diem tranfïgant?

I g

Quando Ezechiel ex revelatione DEI cogno- F*eeh. ;.

dtmilïos;g;

vit penas , quas populus Ifra&l ob peccata "?*

fua vpaffurus effet, amaricatus gemuit; fi hic

p d

nocenti compaflus eft populo, quis non in-

j d)

gemifcat, & compatiatur Chrifto innocen-

lrl

tiffimé paffo? Quamvis Abfalon. exhibuerit

a

lï

ln

[

)n

?

f« peffimum erga Davidem Patrem , tamen £Reg 15.

I d at

W

David flevit mortem ejus amaré, quis non

lre: n

fleat confiderans mortem Chrifti, qui nos

s nb

amavit plus, quàm pater filium, & ex amore

To

pro nobis mortuus eft? Taceo tota eremita-

d inqun j

1

rum, acSanttorum Martyrum agmina, quos

(s o

]

li

Paffionis gladius itá vulneravit, ut amore

l

':.

j

l

ugno g

l

i

|

3

N

Chrifli patientis duriffima queque pati exop-

vulnetü

tarint, & hinc vel ipfi in carnem fuam ty-

(

(

d

i

!

4

,

ranrnos egerunt, yel alios indagaverunt.

erit

i

jj

aie, U

"

:

^

:

Pars Secunda.

um t

(

1

U& 6numeravi, falutaria. funt Vulnera; N. IV.'

e uzninyim

j

E,

"

metto

pan

eó quód ad vitam conducant, & qui-

dem szternam.

At non minus falutare vul-

"du

à'

nus eft, quod gladius Paffionis Chrifti infli-

d

Jl

ii

"m

git, dum in aliquibus penetrat usque ad

[il)

amam. Hi funr Chariffimi, qui confide-

non T?

Damclem ,

rentes Paffionem Chriíti fimul azizue valo-

!l

qua

i

jye a

Iem & pretium confide

Faüt » utpote pro

gæüllv'

5

l

(

34k6 Dorr. z'kfmoä?(zbzzm Nat.

js Ltf

DEI filius mori voluit, & fic cognitó anime

l Ekgm pïf (d

pretió millies mori malunt, quàm animam

j qum

tanti pretii peccató aliquo amittere, ne DEI

onolo &t

filio fiatinjuria, qui eam tam füblimi pretió

:;3271;0J urcta

'redemit. Permittite Chariffimi ; ut hoc paf-

"TU lg

fionis gladió animam veftram transfigam al.

tius, & quidem ad ipfam anime veftre falu-

ia qurit

s? umio

tem, permittite inquam, ut ex ipfa Chrifti

paffione v

dimie) d

*

obis oftendam , . quantum fit animæ

,'

retium.

fima, quati

N. V.

QU/ESO edicite, quid 4 DEO magis ex-

TT UIur

traneum, quám mori? attamen Chriftus mor-

min! (

tuus eft; & quare? non aliam ob cauíam,

tini o

quàm ut 27772as noftras peccató quafi emor-

d Mf

tuas refufcitaret ad vitam,

En! ex pretio-

At u animt

fiffima hac morte pretium animz optime co«

1 limildto

gnofci poteft.

Si egrotat Principis filius;

"as Qu vtn

advocantur à Patre medici peritiffimi, adhi-

and

ff

um

betur medicina optima, pretiofiffima, cur?

nf

fl

L

quia pretiofa eft Patri vita filii; at ecce!

if n

(tT

quando Adam nocivum pomum guflavit,

animaz noftrz morbó ]lethalà infeCtae fünt;

Pater autem coeleítis ex commiferatione mifit

lls

medicum , qualem? optimum, fcilicet uni-

ll

"t vb

cum fuum filium; preparavit nobis medici-

Ü

l!

M V

fa.

nam, unde? ex ipfo pretiofiffimo fanguine

4

75 fibifui: Z/vore ejus fanati fumus. — O ftupen-

T

lwa n

T

IU

da charitas!. fi. igitur ad pretium medicinz;

b

& ad Medicum Ipíum attendimus , inex-

M

*l

g

fplicabile eft, quàm pretiofa fit azzma.

l

N. V

298

I

UNDE accipite bilancem, & ftatuite ex

|

UET

n

s, flagra,

Ovl

Tl to

una Pärtf: crucem, clavos, ípina

Nl

i

omngs

ür

u

Couceptus V1

347

tui i

omnes fudores, &t omnes guttas fanguidis

SUäm x

Chrifti ,. ex altera. parte animam veítram

Itv

ponite, & videte, quomodo hzc fola valori

Imó

j fubümïgm

'

ifinito quodammodo zquiponderer.

Ihl; a

quarite à Chrifto; cur de celo defcenderit ?

| ii

in ftabulo natus fit?. & dicet: zazfi vales,

Ire v

taüti vales Ó anima! querite, cur paffus fit

u iph['."l

contumelias 4 Judais? irrifiones à Pharifzis?

Rotumn

illuionem ab Herode? & dicet: zazzzvajes,

tanti vales ó anima! querite, cur fuderit

DO

fanguinem ? cur tulerit flagra? cur paffus fit

ven Cl

vulnera & mortem ipfam? & iterum dicet:

ii

l

jiam d

d

lanti vales , tanti, vales ó anima! ó Cha-

rifimi! utinam gladius Paffionis Chrifti fz-

u qiia

Eep

pius vos vulneraret, ut animam veítram ma-

ninz p

gis eflimaretis; fed quid dico vef/ram ? cer-

« fi loqui velimus, quod verum eft, anima

du

m

veftra À. A. non eft vefra, cujus ergó?

1.Cor,6.

qeiolim d

Chrili eft : a7 mejcitis, quia mom eftis ve-

Jirif empti enim effis pretió magnó.

i il 1*

um P

^

1

[

1*' gr

ll 1

Epilogus.

gt

RATULOR ïtaque vobis ad vulnera ,

,l

xl(ti?

Á

G

que gladius paífionis vobis hodie infli-

rarit

r

Xit; non enim dubiro, quin pertranfiverit

m H

cavüeri veftram . eliciendo commiferationem

du

& firmum defiderium amore Chrifti patien-

prt

T

tis impefterum adverfa quaque patiendi.

amdmwï /

Imó non dubito , quin etiam penetraverit

QH il

[

atità12 , deducendo vos in cognitionem pre-

i

j

eft. Hoc

s/þ

üi, quo,animg veftra redempta

Q W

p

Pretium

lgt

348

Dom.infra oflavam Nat.

'e

j

i i

!

L

pretium fi rite cognoveritis, utique tam pre.

/.'

Ll

'.13

g gt

tiofam margaritam non projicietis porcis,

fed omni curá cuftodietis, merores moniti

:,

t

us

J

^

j

»Deut. 4 5

Divini: cuffodi (znz'mäm £uam follicite.

TE

Qu

lt

A

1

jl

-

qab

l

hg

Ti

Conceptus Septimus

jrcr, a

Catechetico-Do&trinalis.

u z'ilgo

jamt Jj

À

TTHEMYKX

: Ngit

In Signum. Lzc.2.

i, qui

Tl

|/

De quarto Symboli articulo.

"

uf

Svnopfis.

j

fu.

:

,f'

D

:'

,.

!t u

Chriftus pofitus eft in fignum u-

mpqïzmseu'zm d

poris, terroris, przcipué autem 470-

ïjäp;]cjudicii, ui

71$ in paffione; .etenim, üt docet

Vil C

quartus fymboli articulus, pro no-

E Vg

bis eft 1. pa/jus fub Pontio Pilato,

iït;oäms

""""

tl

j'ianH! Ummbus q

» crucg';ï;cus; zortuus, E5 fepultus.

M IT

-Exotdium.

N ii :

UM lego in' hodierno Evangelio, quód

D

Chriftus pofitus fit zz /zegum , primo

fupefcere, dein timere , denique gaudere

PIOPOGtxo

j

incipio, & quare ?. ideó charimmi,"quiä

G

DN

t

pofitus cft Chriftus in fignum triplex, fcili-

j

cet /fuporis, £errovis, &c amorvis.

Certé

RT

) Crucläm

Qnüdmte

nemo negalit; Chriflum efle pofitum in

1gnum

A

Concep tu& FI.

.849

fignum Jiuporis, fi figna mirabilia, que fe-

N

cit, rité confiderat? fignum mirabile erat,

Df

uód Virga Moylis projecta in tetram muta- Exod. f.

il

tà fit in draconem , at fignum mirabilius

erat, quód DEUS fa&tus fit bomo? fignum

mirabile erat ,. quód' Virga Aaron //cca &

tptin

exíiccata flores & fruétus protulerit ; fed

Qrinj

fignum mirabilius erat, quód vzrgo conce-

erit, & tanquam vzrgo pepererit juxta il-

L

l

u

j

d: dabit Domanus £pfe volis /gnus , ecce V 7«

virgo coctpzet. . Nunquid Chriítus pofitus

€ft in fignum /Zuporzs, quando patravit mi-

l a

racula multa, & ítupenda ? fcriptum eft:

gemo potef? bac /igua facere, qua tu facis, Jo. 3

5

aifi DEUS fuerit cum eo.

Nunquid gentes

docuit cum ftupore? zuzguar fic locutus efd

du

Ut aUtgt i*;

bomo? Porro pofitus etiam eftin fignum £er-

foris, Ícilicetin die judicii, ubi eruzt/zgna i Lue 21.

tim, uà. Jo/e, " Juma &v fZelIzs, & Chriítus tanquam Ju-

dex omnes judicabit, & reprobos condemna-

a,

mi

IP[I

o

bit? Denique pofitus eftin ignum 2z0rzsdum

nempe pro nobis omnibus ex a7zore paífus,

;

J

Pnnï

crucifixus & mortuus e(t, Hunc amorem ut

melius cognofcatis, attendite, quid doceat

Iff)

]

o Erngeh!

. Propofitio.

fii jgnumu??

, inqu

UARTUS fymboli articulus : Paffus fub

Q

Pontzo Pilato, crucifixus, snovtuus €?

j du

mum tj :

Jiultus; nempe eonfiderate , quid, & quo»

s antr "

mode fit

l

"T3.

l

ni;

j

]

Divi:

lt

r

350 | Dorn. infra o&a vriïfz. Nat.

|

i

4 n

»

Divifio.

h

:

T

;;;s:ho: ftan

]. Paffus fub Pontio Pilato,

- Át-

gl

II, Crucifixus, mortuus, & fepultus.

r

tendite !

aitdohtg

l

: DORUTE

"i

Pars Prima.

D

[

If

l

)

M

Chrifof

l.«:l] i

vumdud

N, 1.

OTA Chrifli paffio, quam continet qusr-

f

.T

i

ngpdt cit

tus fymboli articulus à Joanne Apoftolo

3 BOC

compofitus, in dolorofis quinque Myfleriis

4 M

l

n ,

confiftit, quorum przmum eft fudatzo fan-

guizuis.

Primaigitur, quz hic moveri quz-

ítio poteft, eft, cur Chriftus paffionem fuam

Tltylerum

]

i, 1

in horto inchoárit? ad quam facilis/eft re-

(qu

Íponfie.

Nunquid zz bor£o incepit morbus?

Hinaidm

ergo & z5i incipere debuit medicina. Nunquid

^ um

in Zorto orta eíf! mors? ergo & z/z ortum ha-

4 W'3€ü5 IPfC Á

bere debuit vita.

Nunquid in Zoro primus

lil Lj«ï'(fdiä, beng

"ddarm vi&tus eft à Diabolo? ergo & 2/ vin-

n

ci debuitDiabolus ab 747a720 fecundo. Nun-

'WI EO qm'r

quid inZorzo contra&um eít peccati debitum?

r

x(mp

l

ergo & Z2 fieri debuit folutio.

Porro quia

u nom!mn

Clg

D!

0//v2 , quam columba attulit ad No6, fym-

"

I

IN

bolum mifericordie , & pacis erat, non in-

Mil

ul

Umq

convenienter hoc opus mifericordie & pacis

mxül f

A

in monte olivarum incepit Chriftus , prafigu-

hj

th

K

ratus in Davide, qui afflictus ab Abfalone

EL

fic(

cranfiens torrentem Cedron veniebat ad mon-

M

tem olivarum, flens nudis pedibüs, & aperto

!M

U

Q

m

capite. Jam veró fi quaritis Chariffimi, qui.

m'm

W

US] (

Chriftum ita anguíliaverit, ut. verz fangu-

:lc

nea

if

D

D

t

.C'anca;þ;us FH.

351

nee gutte fudoris in terram decurrerent ?

Refpondeo: hoc fecit anguftia ex apprehen-

fione mortis; hoc fecit apprehentio omnium

l

Ápis

)

peccarorum commifforum,& comittendorum;

hoc denique fecit conlideratio , qua Chriftus

previdit, quód Paffio fua apud plurimos exi-

I

guum fructum habitura fit.

O timor! fi

appreheníio mortis Chriftum in tantas rede-

Wi

m conr

IN

l

gitanguftias, ut verum fudavcrit fanguinem,

Joitel

quanta erit anguftia. peccaroris in agonia ex

quinqt

apprehenlione mortis e£erze? $i 27 viridi

n d fin)

ligno. bec fíunt , ia arido quid fiet ?

ye hts

fs pedutt

SECUNDUM my&eriür/h dolorofum con-

Nc Irl

um f

fiftit in Jagellatzoze , ad quam Chriftus per

injftam & ignominiofam fententiam Pi-

d p

tmedidn N

lati traditus eft; * per 277u/7az7 inquam , fen-

tentiam , quia Pilatus ipfe faffus eft: 7Voz2 4&. 21.

:rgo&zl)i i

t d

Ueuio i. Eo cau[aim, bene fciens, quód

l

x

)

J

l! ey

!

l

perinvidiam tradidiffent Eum; imó per zg70-

:

tminiofam fententiam, eo quàd tantüm Latro-

jf ;

i

nes, & mancipia ad hanc penam damnati fint.

lia

Tam veró crevit hec ignominia ex hboc, quód

lum "(m

nudatus fit coram multitudine hominum im-

anuhb uN *

piorum & impudicorum, quod etiam Chriftus,

]

quamvis lumine coclefti facile fe tegere po-

glerit

(

tuílet, patienter, & ideó admifit, ut pro

llït m

i

nuditate primi Adami fatisfaceret.

Quzritis

)

)

li

Chariffimi, quam dura & crudelis hzec fuerit

ron"

ait

Hfgell-.ïtio ?

Refpondeo? fuit Zurz, quia vir-

x d]büs

j

85, durzor, quia funibus, durz//a, quia

I)

r5

r

taliqui dicunr, aculeis ferrels, & catenue

[l ü"

i

$

p

d !

354 Dom.infva olä?zwnm- Nat. ;

hat '

lis czfus eft. Certe crudeliffima fuit, fguy,

quia flagellatores homines erudiffimi, cor.

jg T

, fuin ^

pus autem Chrifti tenerrimum erat ;

Zuni

j:cczmüaurc:m iq (

quia totum Ejus corpus, ficut totum corpus

o s

myftieum ulcerofum & peccaminofum erat,

"CU

. flagellis lacerabatur juxta illlud : Z p/azta pedis

usque ad verticem non eff fauitas; tum de-

ag fs

T

nique, quia ictuum multitudo dolorem ma-

Wi ;'OIURJ CIR&US

ximé augebat, dequo:conqueritur Chriftus:

ajtr s

Pfl. 34. Copgregata funt fuper sue flagella , C? iguo-

TU

f472, ubiper verbum zgzoravi innocenuam

at E

Íuam fignificat , quafi dicere vellet : nefcivi

"

caufam ; attamen, 4ua aliorum culpas in

tV

;j

/

'pecm, [

P. ;7. me expiandas fufcepi: ego zz f/agella para-

g ul

^

um xer

£us (um, Nimirum permilit Chriftus carnera

Íuam tanquam terram Virgineam flagellis

h qun n

quafi aratro tamdiu profcindi, donec rabies

", Qu

flagellantium fopiatur, & fru&tus proferan.

Mrots, 1

tur, quos pro nobis Patri

| coclefti 1n fatsfa-

LT

!

aruir.l N

&ionem Ófferret,

"Ut ii

N. II

TERTIUM Myfterium dolorofum eft Co

ronatzo Chrifti.

t lg

jam iterum vos audire pu-

Rl

to, querentes, & dicentes: quid quaío co-

J W

l

DN

fum o

yona in capite Chrifti denotat? & quid/pzze

PWWM

fignificart ? audite refponfum. Chriftusium:

1us Sacerdos eít, ergo ficut Sacerdotes tiara

j":jf*ïd**h"b

du

.A[,ELJEMUS h

NI

caput ornárunt, ita Ille caput fuum coroná

'

circumdedit.

Chriftas vz&or diaboli fuit

AU

I et

l Onlnes

ergo in fignum victorie coronari volüit

&

Chriftus /oz/us eft Ecclefiz , ergo ficutípon-

fus coronari volnit.

Chriftus Zex eft, ergo

M—ïd

ilor

"d

n aliam rili

-

"

eQa

aoronfm pormre voluit,; & no

-

qwnüm q

Jpiueam,

T

an—— —

ll if

ü»PH

t

Conceptus FII.

353

indfi

Jpineaim. — Notate hoc A. A. Chriftus geftavit

arudifïxmi,g

coronam /pZneam , que myf'icé peccata no-

EM

ftra defignat; /Dimea , ut lignificaret, quód

U totno,

nemo coronam auream in caelo fperare po(ï.

Gd

fit, nifi hic in terris fpinis afflictionum cin-

ïd" í pfam:;;,

gatur; /Dinmeaz, wt animi Jufte ex fpinis

tht

Domini nidum fibi conftruant, in quo quie-

ido d

l

Ícant, & fe proteganr.

Profectó quando

weritu(

Chriftus hac corona cinCus eft, tunc vidit

fïagglla, l

orbis /ium inter [pinas, imó tunc vidit

YUs It

verbum inter fpinas cecidiffe, Porro ütPro-

vevilt t

pheta predixit, 207 evat Ei (Ícilicet Chrifto p(aJ s.

djonm ;

Ípinis coronato ) /pecies, meque decor, ita

viriigly

penetrantibüs undique aculeíis fanguinis ri-

Va Chott

vuli per totain faciem fluxerunt.

Nimirum

i

Vigmun

IMi-

ficut aries ille, " quem Abraham locó filii

fui Iíaac immolavit, quoad caput & cornua

dndi, at

harebat in. vepribus, ità caput Chrifti. to-

L hs gt

f t j

tum fpinofum apparuit.

Et fic Rex Regum

illudebatur á Judeis, 4 quibus ad majorem

W

contemptum purpura, & locó fceptri arundo

ii

enum v5 2

ji

corong adjun&ta funt.

QUARTUM myf(terium dolorofum eft Za- N, IV.

i

j qüld J

j

l

julatio cruczs. Quàm gravis & dolorofa hec

J

Il

qü

Chrifto fuerit , vix defcribi poteft. O quan-

Qu

|

[

l

tum dolorem Chriftus fuftinuit, dum milites

M

ff

ante impolitionem crucis veíte purpurea Eum

cput

exuerunt, & íic omnes plagas refricárunt?

Ux

giür o

omnia vulnera, omnésque dolores rénováe

12 (

J

n

p

runt? à quantum dolorem fuftiouir, dum

elld;

j

humeris debilitatis geftare debuit. crucem,

"h

lrlfhls !

cujus longitudo. quindecim palmorum erat?

&v

l ïll

E Dorg Diurz, Conc. £ H..

cujus

j

p

Meþff/)f )

354

Dorm.znufva octavam Nat.

, g m

cujus gravitas ex €o patet, quia, ne in via fub

ji

gt

cruce deficeret, & ut crucifixio certiüs fe.

"TE

[

quéretur, Simonem quemdam angariárunr,

:

yjid, q

ut crucem ferret ? Ó quanto cruore platez

afperfe funt? .Certé fanguinolenta ubique

Chrifti veftigia videre erat, ita fanguis tum

TY.

ex capite, quod coronam fpineam etiam fub

4 r

d a

bajulatione portavit, tum ex toto lacero cor-

Scilicet crux Ei quali

g.

pore copiosé defluxit,

[

"

l

novum torcular erat in quo botrus Hic ele.

Wi

|

P:r. [//4

caro Chriíli innocentüffima iterum

sumi ( ol

us ,

reffa & calcata vix non ultimas fanguinis

d! Divins.

guttulas effudir:

Quzfo Chariffimi propo-

sed hcntium

nite oculis veítris Chriftum fub cruce: ecce

TT

Zgnmus DEI, qui tollit peccata tmundi!

frcedlr CORCTÀ

l

confiderate erucis pondus ; fed fub ratione

i [ qungier

myftica, & videbitis, quód cum cruce ferat

;;;:.:us eum v

omnia peccata homirium,

Impofuit Adam

l

t lum

E

humeris . Chrifti inobedientiam fuam: Eva

"u j:üex Tib

concupiícentiam fuam & infidelitatem: | No£

Pa DN

ebrietatem: Moyfes diffidentiam : Aaron

R, Currpe

idololatriam : David adulterium & homici-

d ;!am[ t (

dium; impofita funt humeris Chrifli omnes

blatphemiz, homicidia, fodomiz, latroci-

LE

"r gt

nia, quz ab initio mundi fuerunt, & ufque

ad tinem mundi erunt.

MAT

Dicitis forfan? an

peccatum'tam grave pondus eft? graviff-

Vr Dr]

mum , inexfplicabile.

Adeó grave pondus

;:!g(::mm M

peccatum eft, ut uzzcuim deprimat animam

l

T

ufque in infernum; adeó grave pondus eit,

424&

u Yoa |

ut calum licét folidifffmmum unicum ,Angeli

t

*Tlltäd X

ll

Ange-

pseccatum fuítinere non potuerit; fed

lCU

us

thu

i,

Conceþltus VU.

'3355

At

Jus plusquàm molari lapide gravatus fubitó

I

defcenderit in profunduni;. ecce /Zgzus D EL

UET

jui tollit peccata mundi. En! Chritus fub

cruce claviger coeli eft; quaritis clavem, per

nole j

quam limbum & celum aperiat ? crux eft,

If fngi

juxta 1llud :

dabo clavem dDomíüs David a 1e.

ID i

En!

(nempe ccli ) /uper bumeros Ejms.

toto li

Chriftus fub cruce tanquam Princeps ac Rex

cet u

incedit; quaritis Íceptrum ? cruxeft: facus Ia, 9.

) bomid

h Priucipatus füper bumerum Ejus. En!

entifim s

Chriftus cum cruce ficut olim Jofeph cum

aims i

Virga incedit; en! Divinus Ifaaac ligna por-

Jariini

tatad montem ad facrificium comitante Eum

ib euti

Patre eterno cum gladio juftitie; En! Di«

vinus David procedit contra Goliath ecum

5 peccam N

, lr

baculo crucis ,. & quinque vulneribüs quafi

d com u

En! Chri-

quinque lapidibus eum vincet.

Impofuirä:,

ftus àt Rex thronum fuum , üt fponfus tha-

uiam f

lamum fuum , uüt Judex tribunal fuum, üt

Doétor Cathedram íuam , üt Dux vexillum

Vieene:

L

identan: |

fuum humeris portat. Currite Chariffimi ad

hoc vexillum, clamat enim Chriítus

gui Luc. 9.

Jeriun 6

vult venire pofé me , abneget [emet zpfum,

yrs Qrdt

deOmlær a*"',ï

tollat crucem [uam 7 fequatur se. — Currite

|

ad vexillum crucis; vocat enim vos Paulus:

fuenit, «

: |

s lo il

beredes quzdem fumus DEI, coberedes au-

Dicit

l

us

u

tem Chrifi , fitamen compatimur , & con-

m

glorificemur ; per que verb

a dicere vult,

i

eog

D

quód non alia ad coelum via lit , nifi via Regia

j dCP[ j

Currite ad vexillum crucis, & cum

otit ]

(

crpcis.

Sinone, qui interpreratur oZedieus, patien-

um n

ter, & obedienrer crucem, feu afflictiones

[

àbEO

3owcrib

g.

WW

[/

n C(l] eü i

4356 , Dom.zufra octavam Nat.

j

En'!' tot,

1j

à DEO vobis impofitas portate.

li deru

(

& tanta Chriftus pa//us eff fub Pontio P'ilato;

fed percipite graviora in parte altera.

yjat,

ff lüq

tl

q

Tnà

!

Qu

|

r H]

u N

re v

Pars Secunda.

Id

D

;

fl

doio

iv

N. Xr.

UINTUM myfterium eft eruczf£xzo, id

"TL

Q

quod verbum craucz/rxus fat clàré indi-

uj Ni

5;

D.

lia rocatur ?

éit. ltaque prez reliquis confideremus cru-

cem A. A. & contenta in cruce myfteria,

us mb

Certà fi fpe&emus figuram erucis, inyfte-

PT

rium latet; fignificare etenim videtur pro-

& n od d

funditas fidem, fublimitas fpem, latitado

fips, i gu

charitatem., longitudo perfeverantiam , in

um I Cort

quibus tota Chriftiana perfeCtio confiftit..— Si

vdionem, i

fpectemus ipfum lignum, iterum myfterium

ryenofonn,

"

latere videtur; putantenim aliqui (fedmi-

nv:p;n

hüs folidé) lignum, ex quo fa&a eft crux,

a,

Umhul

* E nb

inventum fuiffe in probatica'pifcina, quafi

um Cirf

illa habuerit ex illo ligno virtutem fanati-

Vam; at verifimilius ex quercu fuit, tum

RUT

quia particula diverfis locís fervate formá,

ABITOMS n

colore, foliditate quercum referunt, tum

'C?'*ä inï.amgs ! |

quia quercus in mulüis Scripture locis my-

m g

i

d

fteriís nobilis eft.— Sic fubrer quercum pepi-

flg?

l

Ut t vocgh

|

i

d

git DEUS fedus cum Abraham : ibi promit-

À

hr m

fio facta eít de fobole Ifaac.

Porro crux

RUi

Chrifti figurata eft teíte Juftino: per verrum;

:

ts

:

quo àgnus affabaturj tefte Damafceno per

i imþus: *

NT

Vir£am Moyíis, qua percuffit mare falvans

du "

Hlü

&l J(Zm

m ; de-

lfraclem , & fubmergens Pharaone

nique

Mi

um

:

g

Conzceptus P1I.

357

4

nique per arcum celeftem, qui fignum fuit

Verum quid

P Utj P lLI

fcaderis inter DEUM & Noé.

l

crucem tamdiu confideramus? confideremus

C d

llum, qui in cruce acerbiffimos dolores tu-

lit, acerbiffimos, inquam; tantam enim do-

loris violentiarn per manuum ac pedum trans-

d

i

fixionem utpote in locis netvofis factam paf-

fus eft, ut de hoc dolore videatur conqueri:

fLerus

dimumeraverunt ommia offimea, foderunt

Is fat die

mauus & pedes sueos. Nimirum non fruftra

yderem

Iía, $3.

Chriftus ab Ifaia vocatur vir dolorum, ut-

u mïïfz

pote qui in omnibus membris paífus eft, in

m ctuts r

capite coronam , in oculis velamen, in au-

m vidur:

ribus convitia, in ore fel & acetum, in fa-

s ptu,k

cie fputa & alapas, in genis vellicationem,

erleverani

in humeris crucem, in corde merorem, in

fetio o

vifceribus concuffionem, in corpore flagel-

iterum myt't::;

la, in membris extenfionem, in manibus &

ad

in diqi (*

pedibus confoffionem , denique à capite

uo f d

pedes dolores, & vulnera fine numero. O

i plfcma

quantam ignominiam Chriftus tulit preter

yo vt

dolores acerbiffimos, dum cruci affixus me-

u t

dius inter duos latrones pependit? innocens

inter nocentes & infames? íicut INoé nuda-

ous Rn l

J

m re

tus & irrifus? Porro crucifixus eft in monte

vipur

Calvarie , qui mons ita vocabatur non folàm;

quia ibi multz Calvarie malefa&orum Jace-

jrer t

'

hominis,

[d

hun;

bant,fed maxim obCalvariam primi

i[

fü

& Pluri-Serm. 7-

u P

'v:.

quem ibi fepultum tradit Auguftinus,

c temp.

miex SS. Patribus: cozvezzenter credt

tur ibi*

|

ytito *

plantatus medicus,

ubi jacebat egrotus. . Ft

e

(e ngäl(iïjf.

hacfu

cafír 9^

i

nt quinque pal

ïionisChriRimyüeria; feAd x

3

j thonf*;;l;g

"l

(f

358

JDon. änfra o&avam Nat..

anClh

h

l

N. VI,

ULTERIUS dicitur Chriftus effe zzor£ugs,

d Ü

"t

n

us

quod etiam de fide eft: ícilicetin cruce erz;.

u

gt

fft [piritum non alium in finem, quàm ut

il

d auli! nlm

nos homines vitz fpiritum — reciperemus,

JAM

"T

lu9 !

Habetis forfan iterum dubia aliqua A. A? an

g

j df

(f

nimirum Chriftus voluntarié mortuus fit ? an

W

detit, (

tempus morris fuz przíciverit? & quomo-

ii *

do mortuus fit ? ad primum refpondeo :

i qblcure

Chriítus oZ/atus efl, quza voluzt ; adalterum

g m

refpondet pfaltes: /o/ cogzovit occafum fuum,

quod tefte Auguftino de fole juftitie Chrifto

ii zpcricbantur

g. di

intelligi debet, Patet hoc manifefle zum ex

s dunort.

teftamento Chrifti in ccna inchoato, - & in

leéto crucis confumato, vi cujus peccatori-

s fmlum COf

bus indulgentiam , latroni Paradyfum, Vir-

aimm edünt,

yd ht längufi

gini dile&tum difcipulum , difcipulo Matrem

fuam, Patri denique fpiritum fuum legavit;

3 Dirini o

idls v0s

n

nan

2u7 ex feprem ultimis verbis, quibüs agnus

Divinus quafi feptem facris figillis librum

x derem C

vitz fuz figillavit; um ex eo, quia com«

u do

pletis omnibüs figurís & prophetis excla-

MILUUTT

mavit: Cozfumatum ef?, quo clamore tefte

: :.oralmäna, "i

Nazianzeno vocavit mortem , quafi non au«

"4 qud d

dentem accedere ad fe, & intonavit illud

Za

R 9 ady

n

Ofez :

ero 7Hov$ £ua 6

zors! ad tertium

idin, ii

quafitum refpondeo, quód Chriftus inclina-

"fc um

to capite emiferit fpiritum, at curita?^ nun-

A

j

4

^

"

."

li,

& h

quid fandi , inquitis, cupiunt mori oculis in

i?*ïf?mtre Ra

calum elevatis , fpeCtantes illam, ad quam

tendunt, patriam ? Nunquid Stephanus cre-

Ntlts d

i:x' Umb Vehme[

— pitantium faxorum turbine concuffus in ca-

^

n

um fufpexit? Nunquid Petrus optavit ca-

pite

of

" :z&z'z,'

1

A

L]

359

Conceptus PII.

ite deorfüm crucifigi, ut in eelum poffet

intentos oculos diri

o

gere? dicitis aliquid Cha-

I

riffimi ; at-Chriüus mortuus.eft inclinato ca-

ite non fine caufa, nimirum ideó, ut gra-

1 'ïflipc['g

ähqua Al

vitatem peccatorum noftrorum oftenderet,

Thortuys

l

)

H

i

li

quorum onere ita depreílus fuit; refpexit

terram , ut oftendat, quód pro terra mor-

m reïpo:h

ruusíit, Porro poftquam Chriftus fol juftitie

L

Wf d

:

occidit, fol & luna obfcurdbantur, petrz

fcindebantur, terra tremebat, velum fciffum

iLottins

: Jufüca

e(, monümenta aperiebantur, quare? pr&

atl

dolore & compaffione. Quid cogitaris A.À.?

indoqt;)

an corda veftra faxis duriora funt? Íunt pro-

| qrs p

£e&ó duriora, fi nullum compun&ionis aut

O ingratos &

Pal

L

compaffionis fignum edunt.

xa emollit,

obduratos vos! hirci fanguis 1

difciPuloïfa

i

[e]

sé effufus,

um lum

& fanguis agni Divini tam cop

an

vos non movéet:

lis, at

& pro vobis effufus

invitat

non percipitis clamorem Chrifti ?

ts 1ïgii1is li

ex , qu

nos, ad animam cujuslibet dicens : veut co-

w

lumba wea. ia foraminibus

petva.

At quz-

r &

nam hzec funt foramina,

ad quz columba

u d

anima noftra fugiat? quid dubitatis ? vulne-

" qualïnonïz

Vl

ra Chrifti funt; Eja ergo advolemus ad fo-

p int

bonunt

ramina illa fan&tiffima, & dicamus:

tU

d d mf

eff bíc babitare ; ponamus hic animarum no-

q ol

