li Articulu , & exfplicatur, quid

"1

fignificent :. Verba: £t :Z jESUM

Chriffum, Flium ejus unicum, 2.

Q-

(4y

o

minum nofhum.

Y

b

. Exordium. |

CUT ex ungie Leo, ita ex unico Joannis

refponfo ter iepetito tota Joannis San&titas

*

4

«ognolci

l "

| CW

216

Dominica III. Adventts.

cognofci poteft, — Interrogabatur ille fepius,

ProPOW

an Chrifus, an Elias, an Propheta effet?

at femper refpondit: /Voz fuzm. Res mira!

—

;

—

M

l

:

——

|

j

f

W !

:

inquit Cornelius , mundanidicunt: Erofum

—

J

M

HP

Prator, ego fum Doctor, ego fum Swerior,

,

E

ii

L

fed Joannes dicit: Noz/fum. — Quzb! cur

*

i

*

;

non refpondifti ó Joannes : Sum Clesfius?

Veniffent forfitan Marthz, Magdaleie, &

[

te in Bethania frequenti excepiffent coivivio?

Curnon refpondifti: Suz Elias; omnsenim

gitrjm]

g.

11('

4 Reg. 1, Populus te zeveritus effer, & timuilet, ne

rurius ignem traheres de colo , & c«mbure-

, €s Principes quinquagenarios in Crrmelo ?

Cur non refpondifti: $um Propbeta! li enim

i

Prophetam te credidiffent, fimulare e potuif-

fesredivivum Elifeum, & veniffet firs aliquis

Tf mbl

Naaman Syrus , qui tibi duo Talera argenti

tuglo d

Obuliffet , & ,veftes mutatarias du

lices ?

atndminre

quzfo cur nonrefpondifti : Suzz ! $ün

e

;

Sum?

!

i

m

Porrodnt

m.)'ALI.

Nimirum ex hoc folo patet; quin conftans

inite o i

Joannes.in fide fuerit; utpote Chrifti , in

AUE

quem credidit, verax difcipulu:: confeffus

T. l

€?, C? noz Zégavit. A Joann ad vos me

Antem f

converto AA! & quero, quidí & vos chri-

:

l

At

. fliane fidei hoftes interrogarer dicentes ad

"9) ts

quemlibet veftrüm : 7 quis $$* quid re-

d

onderetis? Non dubito, quirconftantes in

A ritQ

"t

m

e ctiam in periculo vite corfeffuri.effetis,

j

!

^ Mfee

Chriftianos vos effe, & in JESIM Chriftum

;,I

BU

Vos credere ;; Verüm de hoc dwito, an omnes

hu

h

Íciatis, quid fit credere in JEJUM Chriftum.

Wtl

;(

i

Ut

Ttaque exfplicabo hodie, quic credere jubeat

' Pro:po,.j

hi |

T

! As

64

217

Ti

Conceptus I/'II.

KM

0il

li

. Propofitio.

Vdtn dimlln

RTICULUS Secundus :

Credo in 7E—

T

Of epo n

.à SUM Gbriftum , Filium ejus unicum,

0 Jf "

s Dominum uoffvum: nem

pc/ ?xfplicabq, quid

ones * d)

figuificent verba :

t Magi

Divifid.

terepftn

At lias; qu

, n

L 45 ZESUM Chriftum filium ejus unicum,

5 de t

II. Do?zinum nofirum. — Attendite!

"

tharios m

(

: du Dl

)

. Pars Prima.

ln o

my lr

CUNDUS hic Symboli Articulus San&to

N. I'

SE

ii o Ti

Ándrez Apoftolo adícribitur, debétque

$ mranat -

verbumCredo fecundümintelligentiam iteruin

iif d

refumi & repeti,

Porroante omnia fciendum

eft, quid fignificent duo illa preclara nomi-

lo put; g*

na JESUS CHRISTUS? Imprimis nomen

rit; p

JESUS vox hebraa eft, latinà idem, ac 5a7-

a p

, A

L]

]

|

vator; & hoc nomen Meffiz , priusquam in

yefo, QU

utero Virginis conciperetur, impofitum jam

J

€ft à Patre eterno , & revellatum per

Ange-

.

netopat

|

f

q;

lum Gabrielem addira ratione: Jpfe em

m fal- Ma:th.1:

f, at

fuum 4 peccatis eorum.

Y. 1Ek

ubito, d

ni

u

vur faciet populum

fes. Nave filius, cüm deexpofite

T

iu

Sic tefte Cypriano An

a Ilf

lu

electus effe: Dux populi; commutato nomine 9ym».

iyio/

efus cognominatus eft ; quo fcilicet oítende-

1 Cfl.r

retur, hoc effe nomen, quod Principibus &

n

ucibus conveniret, &illis quidem , qui la-.

;, Q^

n

N

- lutem

")

$19 Dominicrz HI. Aävektü:.

, oresti

Intem populis darent. — Similiter Summusille

li

| í Wl

of

t-Esdr. 1. Judaorum Sacerdos ,; qui cum Zorobabel

iT

Principe populi toram mulsitudinem [udao.

Pmphf

"

hl h

i

rum reduxit à captivitate Babylonica in Teru-

(

- falem & in terram nativiratis füue , vocabatur

,

n

f]gcui b

efus, five Tofue.

Quaro Jam, nun u»i..d

T

JESUS, fcilicet DEI Fil.s euam verus $a/ua-

j

!

u

Zor fuit, qui non unum particularem popu-

qun i

lum jJudeorum , ut prxdicti Salvatores, fed

j Wl

r&föü

:

frit,

populuzm omnem cujuscunque nationis, tri-

|

ulumu

bus & lingue, & quidem non à periculis tem-

i

i

TL

poralibus, fed à morte eterna falvavit, de

capiivitate Satanz liberavit, & in fupernam

gulnt lt

igrni Pa

civitazem Jerufalem ad fruitionem vitz per-

petux invitat 2 ltaeft, Z ESUS talvavit

euum D m

mundum; igitur veré

JESUS feu szlz;atpr

r gratii, fat.

mundi cft, & vocarur.

sl

N. '[l

SECUNDUM nomen CHA/S TUS gre-

vlllntoms

cum eft, & latiné idem Íonat, ac ÜUné&us;

1 L mndm

Conítat, quód olim Sacerdotes, Reges, &

PA TT

Prophetz uz&zfuerint.

Pari modo Salvator

fl P

nofter utpote plenus gratia & veritate 4 Spi-

B Qul

ripü Sandio invifibiliter un&Ctus eft, ut fit

CHRISTUS, fclicet Rex, Sacerdos, &

& ln d

tl Dy

DoGor nofter.

Ipfe igitur Rex nofler cft,

Luc. 11 qui pro nobis ipfe pugnavit, & fortem ar«

. Ql d

v.22,

i

r

marum, 4 quo detinebàamur captivi, vicit,

Joan.t:.

"ts Q

[]

ac fpoliatum foras ejecit. Ipfe eft Sacerdos

P

10 9.

nofter, & quidem zz ztergun fecundüm or-

Vs 4*

dinem Melchifedech, qui femel in ara crucis

t

cruentó modó hoftiam obtulit femetipfum

Ti

. DEO, incruentó autem modó etiamnum in

dies

"M: u

,

i A

219

Conceptus PII.

irgilimSumn

. dies per Sacerdotes miniftros fuos,/emper vi- Hebt. 7.

! qm Qu Z[;

veus ad iaterpellandum pro zobis. " lplede-, ,.

1 lr

inem

t ib

nique eft Propheta ,

DoGQor , & Magifter pf, 1.

nafler, qui folus docez bominem fcientiaum v. vo.'

tristlg

ita quidem , ut nifi ille intus doceat; fruíftra

.me *amwï

4

ts etiam s

cujuslibet hominis lingua laboret.

ESUS CHRIS

T

U particur

'PORRO

US eft FI- N, 1ll.

LIUS E£9US nempe DEI Patris, & quidem

t&di(l lg

UNICUS. . Sicut enim nemo dicitur Domiz

juscunquïmw

K nonàpty

nus, nifi in órdine ad fervum ; nemo Magi«

Qrte atern l

fter, nifi habeat difcipulum; ita nemo pater

dici póteft , nifi filium habeat, & conft-

berovit, al

quenter Pater cocleftis fine filio Pater non ef-

al rv

fe.— Filius igitur Divini Patris Córiffus elt ;

.el, 25UI

Filius inquam non fola nuncupatione, ve

erc TEU i

adoptione, aut gratid, ficur Angeli

& ho-

mines jufti F2/22 D E/ dicuntur, fed zatural

:l;;en CUA

ab aterno 4 DEO Patregenitus; FZ//us Patri

2$5

J

*

e

dem lont, t

confubfiautialis, & fecundüm Divinitatem

| Saccrdom,Rg:

omninà-cua/is. " Quàd (it FzEus Patris, te-

w Panmot

flatur Ipfe Páter dicens: Zzus meus es tu,

Pfal. z.A

g & «

ego bodie genui te. Quóod fit Filius ex ipla

jter unditt

Patris fubftantia , & quidem ab ererno geni-

Pf, 109.

eet i M

tus , afferit iterum Pater: Ex uzero ante lu-

ciferum genui te. Quàd dénique fit Pzlzus

T Vr

UNICUS, conftat ex variis Scripture locis, Joan. f«

u nayll;

L]

"

in quibus tlnz'geinitm Patris apgcllarur.l

xj n*

J

j

7 m

Pars Secunda.

iendit£

"L

R UPEREST nunc, ut exfplicetur, quid figni« N.IV.

;'am o

ficetur per verba :

OMINUM .NO-

( n

; cr'mwf;

STRUM?

u

:,4

p

250 — Dominica Ilj; Zdventás,

Wi'

u

W w

STRU.

? Certum igitur eff, QUöd äuplex W

äw 9501'*'

in Chrifto confideranda fit natura: ;vjgg i^ , i

fcilicet & bumaza; fecundüm naturam £7zuj. AT

zam DEUS eft, & quod fequitur DO MT.

[ N

J

T

IVUS NOSTER, quiaunum & idem cum ;.^

Patre & Spiritu San&o dominium habet fuper 41 7-

e7inem creaturames quod dominium non ab ;;5 u

alio accepit, fed primaria au&toritate Illi con- ;!

| Pfal, 9.

evenit; & hinc fcriptum eft: Dormne! Do.

:

ig, i

zunus noffer! audm admuürabile efü nomen

" E Donin d

£uum ?. Jam veró fecundüm naturam &uma-

"

Zf Homo eít, aít iterum DOM/NUS

gün s

NOSTER, quoniamper fuam humilitatem

PT D

& obedientiam in Patrem accepit ab eo po-

d at

^ teftatem fuper totum genus humanum, &

PT

. quidem non tranfitoriam, fed perpetuam &

jinga, du

immobilem. Nonmihi Chariffimi, fed Chri-

Mattha8.fto fidem. adhibere dicenti: d4oa£a ef? mübi

*

E u

omnis poteffas in calo €? in terra.

N.

.

. DICERE vult Chriítus: Ego pretió fan

i N

MT TT

guinis mei emi, & redemi totum humanum

genus, igitur homines omnes tituló emptio-

At Cond

"r O

nis fervi mei fa&i funt, & ego fum Dominus

[)

eorum, . Dicere vult: Ego omnes ex capti-

tl Y

vitate Satanz liberavi, itaque omnes mihi

Nf

tanquam liberatori & Salvatori fuo fubje&ti

"t i N

E:Wmül,& &

funt, & ideó data e? mibz omnis potejjas ;

Omnis, inquit Chriftus, etiam in Reges &

" F?'mm? Qttr

. Sapientes; & hinc venerunt Magi ab Orien-

"Ut Cl

te ad przfepium, Sceptra, Diademata cum

Ut d

adoratione ad pedes Ejus fubflernentes, &

.;)

Aüttttn

voce omnium gentium zjus Domin

ium agno-

q

Ícentes,

". Adugm;m

L'dnc;eþtus'.]/ll[.

221

r el

) W

fcentes. . Onzis, etiam in Ignobiles; vene-

hf

L Mf ]

runt enim Paftores homagium Ei facientes.

Qmnuis, etiam in opifices; adoravit eum Jo«

Gd fegig

feph omne fervitudis obfequium cíterens,

Ümnis, etiam in Senes; adoravit Eum Si-

Mian

Ommitim l)

meon docens, omnes Senes Ei canos fuos

Omnuis, etam in

Qd dominiy,

capillos offerre debere.

rià audore

Viduas; Anna confitebatur Domino comple-

td: Duy

&ens Eum cum lacrymis tanquam folatium

viduitatis,

Ois, etdamin Virgines; ado-

aimirahl l

um ntrut

ravit eum Maria, & Domino fuo Virginita-

tis florem dedicavit.

Qmnis, etam in In-

t J()]

Ni-

i

fantes; adoravit Eum Joannes in utero.

mperlunhi

mirum ficut Rex, cum in poffeffionem venit

m accepit i

cipi

Regni fui, ab omnibus Statibus folet re

] gei lu

ita Chriftus veniens in hunc mundum pollel-

j:

riam, ld

fionem Regni fui capiens, ab omnibus agno-

wihitharlmmi,k;

Íci voluit.

*

dicent: d

HANC poteflatem agnovit Auguftus N. VI.

) a

Imperator, qui tempore Nativitatis Chrifti

niltus: p

Edidó curavit, ne quis fe Dominum appel-

demi o

lare.. Imó ipfa Elementa Chrifti Dominium

s omr t

agnovére; Nunquid aér in Chrifti nativitate

uid mare

" & CgO fumh*

fpeciali lumine decoratus eft? Nunq

& venti obedientiam praftiterunt Illi

? Nun-

&e

n Id Om

quid tefte Bonaventura in Nativitatis no

ignis de ceclo defcendit, & peccato Sodomi-

uraon

tico obnoxios extinxit? Caterüm ficut Chri-

h, etiitt/

ftus pleniffimo jure Credentium, pracipué

g

& Juflorum Zormizus eft, in quibus per fi-

Dide

"d

dem, fpem, & charitatem dominatur, ita

)

u

onis £J0-

j i

Jl

;tiam Íecundum opinionem Divi Le

g202uu$

m

j

y

j j

223 | Dominica Hl Adventás.

N

j

1.Cor. 1 j;

ninus eft mmpiorum , tum quia redimendig

;([e

"

v.26.

omnibus venit; tum quia pedibus ejus fub.

ugäbg

Matth. 5.

je&ts funt omnia, omnesque aliquando hioffeg

"m

d

v. 12.

faos, quantumvis invitos fuz fubjiciet pote.

m

LL |

ftati; ac veluti paleam igne comburet in ex.

!v

.

m

E

in'&d

f

n)vl

p V

" E

Epilogus.

ln

FU

UNC percepiftis , quid fit crédere in 9/F.

SUM Chriflum Filium ejus umicum,

:1 D[dfö m WM

Jominum. noffrum fed fcitote,

Quia per

if m

JESUM intélligitur Salvator &

Liberator

mundi; quód eo ipfo fummum Ei amorem

;mdimtäcatiem

debeamus ; & quoniam per CHAZS'TUM

x

ER

indicatur Aex, quód hic Rex dignus fit ma-

s Qudo a

ximo honore; denique àt D OMINUS

NNOSTER etiam debitum timorem á nobis

YR um v

& La

exigit.

Itaque Chariffimi!. ( ESU Salvatori

vutfdo, 1

veítro omnem auzoret Chri/fgo Regi veftro

ii

omnem ozorem , & denique Dozzzo veftto

Pfal. 'f

omrnem Zz/orezr exhibete ; Paucis: Servifé

t u

tnnt li

E in timove, && appvebendite difciglinam,

id eft ! -flervat,e legem Domini vetiri,

H fs

^

Atnien.

E

Quæ&ionesSatechi&iöæ,

"t i

L*ï-,?ïü It ïmou

Secuhdos "tnboli ÀArticulo.

Etin JESUM Chrifftum Filium Ejusuaicum,

UID fignificat Nomen J3kESUS?

&. Sonat idem , ac Sa/vator mundi,

tg

"Q

(..A quo

e

III.AW

" Q.tyæäionïcifsl sztecszizcæ !

223

; Qm quia 1

tï':

l

j

. À quo

fuit I

A

Quia p

l

| , A Patre aterno.

lli imppffi*tum:j hoc Nomen?

Qu jj "

j

|

ä

'-:,

l

l

. Nunquid a

bAngelo? A. Non: /Iliud

lt gf

|

i

4 tamen Angelus Mariz & Jofepho revelavit,

!I tl

Q.

Quare vocatur nomen fuper omne no«

men :

A. Quia continet reliqua. nomina

" Chtifto competentia, & illa tranfcendic.

lons

. Cur nos inclinamus, aut genu fle&li-

TO.

mus, dum Nomen ZESU proferur ? J. x.

Ob maximam dignitatem.

2. Ob beneficium

n Fl tjn;«

,.

*

; t f

Redemptionis: Ideó 2z zomize 7 ESU omne yyilip,

[4

i Sdratr d

nu fiedlatur celefftum , terrc:/.trizim ,Ea' 77

!

, Jernorum,.

r

r fumma

Q. Habétne etiam efficaciam, fi profertur?

oni p (

R, Maximam; r. Contra tentationes Diaboli.

od N

2. In periculis: 3. Quando cubitum itur.

1ique i 0l

. Cur JESUS etiam vocatur Chrz/Zus ?

debinum timor't;»

R. Quia uz&lus eft, & quidem triplicem ob

xf

dignitatem , 1, üt Sacerdos, 2.üt Rex, 3.üt

, Gf

*

*

Propheta feu Doctor

x deniqel

Q. Quare vocatur

Filius Unpicus? R. Quia

dibee; hao

in nativitate zferza non habet fratres.

t

'Q. Nunquid & Jufti funt Filii DEI?

m Doniti t

R. Sunt, fed per adoprtionem; JESUS autem

per naturam.

Quare vocatur

Dotuinus toftev ? A&:Quia

xCitt

Ipíe nos fibi fpecialiter fervos emit prgtiö' lane

guinis fui.

mbOll Mi

|

i l!llwlf/ G

iT

N

"hU

(]/EUW

"Domi-

, V

2&

&

[)

/W

224

OP )0(

h

t"a Mfdll

daddedekdetdeppdottna nr

»mi lf,

Vf!

mg (IWI

Domxmca IV. Advcnt

l(OT git

M UIIIT hf) Wum

Conceptus Primus

gt ia ul

m d

y hu

Evangcllco -Parabolicus, «

It fs fi

ii D

THEM A.

ind !

ii qw t

Fa&um eft. verbum Domini fupcr

tf d J li

Joannem Zachariz Filium ; if íguink

' deferto.

Luc. 2.

ts nb D

At dl o

De occaftone peccandi.

U2 ( D

M) 1/9! 1

Synopfis.

At lg U

Toannes fugit iz defertum , ut fu-

'e btj

geret peceandi occafiones, fcilicet ,

Wï& ]mnm

'Hüfl bïïll: T

1. malum hominum confortium, .

rf

2. nocivum urbium ftrepitum.

WWINM

Exordium.

W il

" ltige

TANE verum eft, Joanncm 7Zacharie fili- —

qunüo

I

um habitare z deki £0 ? Siceft Chariffimi!

Wlll l t

Ille, qui in Matris ntero fan&lificatus jam eft,

Gämhus, 1

32 defevtum abiit, quid mirabilius? ? Ille, qux

hg"ü omh

nihil peccavit, 27 defero poenitentiam agit,

V

& quod

r Ecclen

prh

*

O(æ

Conceptus I.

225

s

]

& quod plus eft, penitentiam viginti quin-

queannorum agit, quid incredibilius? Non

um

miror, quód 4agdalema per tot annos in

,

fpelunca latitans poenitentiam egerit; pecca-

trix erat.

Non mitor, quód multi morta-

lium ín tenebrofifmis fylvarum, ac montium

U r

TU

Ipecubus vitam tranfegerint aufteram ; pec-

Pab

catores erant.

At Joannem zgzzoceztem ia

deferto habitare, non fatis mirari

poffum ;

L

Jacum eff verbum Domini fup

er Soannuen.

Zacharie filium in defevto.

.

Novi equidem

.

hum Doti

opinionem Baronii, qui aífe

ritj Joannem,

In Apþa-

Aichtri R

dum adbuc bimus effet, in defertum 4 Matre'** Annal.

abductum effe ex timore infanticidii Herodis "

[l 30

licét enim. Joannes in finibus Bethlehem non

contineretur, tamen. ad illum ob famam mi-

fun g

re ejus nativiratis, cüm in omnium ore effet

illud : 2uid putas, puer iffe erit? metum

nopls

quoque, & iram [fuam extendit Herodes,

ovi doQtrinam Cedreni , qui conformíiter

tin df

di&is ait, quód Mater Joannis poft 40. dies

.ocalnt;

in eadem fpelunca obierit, &.dein Angelus

ninm QU

oannis educandi curam fufceperit, quo du-

ce poítea , ürteftatur Nicephorus, in remo-

um g

tiores fylvarum receffus abiit, — Novi inquam

has opiniones, fed dubium de novo oritur ;

ydiom.

cur quefo Joannes defunfto Herode, íicut

riftus, non rediit in eremo ? cur? varias

ounnt

Ia cap. T.

hT

jdo

caufas adducit Cornelius, quarum prima eft

? Luc.v.80.

fan&lmp"

wt in deferto fugeret occafiones peccand

l

t

bl

Quas parit converfatio cum hominibus; imó

Id min

noc ipfum afferit Ecclefia : amzra deferti

*

jmP

L2 ör(:. Diurn,Gonc.P.H. P tene-

Y

»

"

226

ii

Dominica IF. Adventás,

I! d :

"

zeneiis Jfüb amuis civium tuvmas fugiens peti-

jt

Y

E. ne levi faltem maculare. vitam famine

Ti

li

i

j/

"

Y

ä«fät. Placet.hac doéctrina; dico igilm,r

N

Wï

JPropofitio.

t f![(*b/lfd.

r

11

m

; öANNEF&

git i d

£

(Je

erium, ut fug€reg

f&

if

J

"» peccandi occafiones, ícilicet !

; Lt quir

t

s atmet]

L

*

. Divifio.

".

» M

quam r

L Malum hominum confortium,

,

qioyt n

pb

|

II, Nocivum urbium ftrepitum, -Attendiþte'þ!

1

ho

hninim x

t qualt

. Pars Prima.

vt adenae n

n uiit

RGO etiam confortia hominum fugienda

LE

funt?' funt fugienda Chariffimi! & quan-

ia |

doque magis, quàm confortia ferarum. Exem-

^i u o

ló fuó id confirmavit Joannes, qui omnem

j

*'fïe:z;saemmChsnaa

ominum familiaritatem fugiens zz deferto

& h : g

inter animalia bruta, quàm inter. homines

*r:äf;ä*rwmr,ügmäw

viveremaluit; Itàhomines mali jam funt adeó

itrmmbusdmimcnw,

11'

perditi, & beftiis ipsis deteriores, Edicite

W g

quefo A. A! an unquam audiviftis , quód

1 e

"

]

Itjty

|

rfo r

leo leonem occidat? quód urfus in urfum

At lo

fzviat? rariffimé id contingere folet; Atho-

M

1no non folum in hominem, fed etiam in fra-

h

tsf

trem fzvit; Non folüm fratrem , fed etiam

"tf

ipfos parentes, à quibus vitam accepit, in»

T

I!

t

Ü

5gratus & Crudelis occidit,

Edicite , nunqui

[

Aj

ll

ut l

W cfiz, cüm filios neceffaria: habere vident,

im Vi

htn, i

X

: quieíce-

i

L

"'-/?dventüs.

Cf;uceþtus L

227

Mmi quiefcere folent? quiefcunt utique3. Át ho«

UT mo; quainvis filiis careat, nec die, nec nocte

-üj quiefcere poteft juxta illud: uzus of?, & e- gci, 4;

- cutduim uon babet ; nom filiuti, non fratvem, -

Yitio

& tamen labore ton ceffat , neque fatiautuv

oculz ejus divitias , riec recogitat dicens : cui -

doferi

& daboro? £? fraudo auimam meam bonis?

h fclice

Edicite, an beftie follicite funt ii craftinum ?

neutiquam; t homo, quamvis ad viginti

iüOc

etatum. annós, (fi tot vivere poffet) opes

fuze füfficiant; nünquam tamen contehtus vi-

whtu, "vit, fed novas femper artes excogita:, ut.

toun l plus poffideat, ac fi perperuó vixurus effet.

'SANE maxima hominum perverfitas efty N, If.—

& ille veré beatus eft, quiad exemplum Jo-

Drm.

annis in remotas & defer:as folitudines fugit,

bidoge Vel faltem'in domo fuá quafi in eremo podori

empore vitam folitariam vivit; nihil eenim

n ul t

onfoadr

ominem ita pervertit, üt homó. Cüm da«

tetDEUS Hebraasterram Chanaam, primum,

ri o f

quod eis precepit; hoe fuit: £ orumes ejus

Numi. 16.

a

um lt

—

]

25.

L—13

,:

babitatores deffruerent , fignificans, nihil ma-

T um i

jori effe hominibus détrimento,; quàm hom:-

yninsmi t

r

nés$ malos, Nimirüni pérbene ad reim mheatt

d dcrerio,!ä;f

David ait : Qu perver[o perverteris, ícu

i';rtlt I?ä

um a

,

l

:

du

—

uod idem eft; cum bibulo bibulus, cum la-

( qu

?l;

Ícivo lafcivus; cum luforibus lufor cum de-

n

j

tra&oribus detra£tor , cum furibus fur eva-

í

mintmakd !

8ä

des. Etquid ni? fcriptum eft:. Quzzetzgevit ga, i5,

ünfuth picem, zmguinabitur ab ea, C? qui corumuu-

js n aicat cum [upevbo; iuduet fuperbiam. Quid.

t

j

ij d"' E

(

(.

Ifidorus; tib.:. SQ-

jf

ti? Ante ignem confitens, inquii

2

euamíi

eean.

r

Y

j

228

Dominica IF. Adventás.

oj

etiamfi ferreus fis, aliquando diffolveris. Quid.

D

i

Ti

Thren, ;. ni? malihomines venatores Diaboli funt: z.

j (

u

aationeceperunt qme quaft avem. nimici mei

Mich.^?.

vati$, & ideó Propheta ait: vzr frazrem

j hod

L

uum venatuv ad swortem.

p

N, ILI.

QUAESTIO aliquando mota eft ea ipfa,

quam ego in exordio movi , cur nempe Joan-

g a

t

nes in defertum iverit? ad hanc quzftionem

m

aliquis interrogatus refpondit quaftione alia

T

"TT

nempe hac: Cur caro recens, que nondum ma-

lum odoretn concepit, fale conditur ? ne fcili-

ceteorrumpatur, Hanc veritatem expertusgeft

0O

In Epift. San&tus Hyeronimus, cüm enim in deferto

ïllmofïet, wl

3dEwÍl. yiveret vitam afperrimam, & ita debilitatus

g

u

eíTet, ut vix caro hareret offibus, nihilomi-

n qi )

nus inter Romanorum virginum faltantium

hifunerti

choros effe inrerdum fibi videbatur. Quodfi

r kouba

hujusmodi cogitationum pugnam ZZr evitare

t corrigm

non poffünt, qui in remotas folitudines re-

DT

cefferunt, quid facient 2//, qui Seculi vo-

Ms M M

luptatibüs fruuntur? 2/7, quorum qura omnis

& fludium eft, ventrem cibís ónerare, & fic

Á o

EPT

igni ligna fuppeditare, ut ardeat? Non du-

bito A. À. quin omnes fciatis, quàm fubitó

T

t

ad preces Sare uxoris Abraham filium fuum

s

Ismaelem domo fua exceffe jufferit, fed du-

hh m

bito, an etiam caufam fa&z hujus feparatio-

Vi Dn

nis

'.S;

Íciatis :

Nimirum üt Lyranus perhibet,

MT n

no

y

jt Sara, Ismaelem filium fuum ad luxuriam

Vlb

inclinare, ne igitur etiam Ifaac innocens cum

i

ïï',y

|

VWQ) &17

S

lafcivo lafcivus evaderet, maritum fuum in«

1 Qu

faaco Íe«

ni

:

ä&-am.ifü:-n& rogavit, ut Igmaclem ab I

T W

"l Ui

?IIKGF-:

|

J Al

titdydfr

Consceptus T.

229

pamet, Heéu! quàmlafcivus, quàm perverfus

oD

W (

mundus eft! & tamen pauciffimi à mundo

ht d

|

! fcfeparant? Certé non amplius miror, quód

)

fen,

josnnes malum hominum confortium fugi-

A0 moto d)

&

ens in defertum decefferit, fed hoc miror,

D

quód plurimi mortalium fine omni timore

i,

Qutg

T

' hlncq',

prava conventicula querant, - perverfis fociis

Íe jungant, cüm tamen certum fit illud: 4u£

Yidt d

P

s quetg. :

ericulutm amat ,. perüit 12 illo.

t ln condr

VA Vertan

Pars Secunda.

TT

CERE quis

offet, neceffe non fuiffe, ut N. rv.

nmu, &t

.Dï

Joannes in defertum fugeret ob malum

4

uwutdis; hominum confortium, quia bonis & probis

wpm! affociarefe potuiffer, imó exempló bonó etiam

il malos convertere, & moribüs honeftis per-

Verüim fcire

mnppt! verforum mores corrigere.

wmuls eportet, Joannem non folum malum homi-

at il i num confortium , fed nocivum urbium ftre :

iliqus pirum fugiffe, Dicitisforfan? ergo nocivus

snaket €ft urbium ftrepitus? ita eft Chariffimi! no-

|

m, u lfdw(

civus eít, precipué illis, quiad vite perfectio-

nes (

nem tendunt, quia contemplationem Divi-

T

U

nam & animz quietem quàm plurimüm im-

r Abfahm

T

| pedit. Hanc ob caufam DEI fervi humanas

converfationes, quàm maximé poffunt, fu-

j ii

umüLm

j

gere folent, utpote cüm DEUS ipfe hoc do-

j ceat

; dumait: vacate, £? videte, quoniam Pal 4

J Umlu

D

; €go fun DEUS, . Nam quid per hac verba

eum l

(

'

j DEUS aliud fignificare vult, quàm quód Ille,

j qui Ejus bpnitatcm

confiderare, Ejus excel-

Lïrgä:ï[;m j

P 3

lentiam

F*

|

u

j

:30

Dominicqaï IF..Adventás.

)

fl

Jentiam mirari ,'in Ejus amore accendi cupit,:

!

lfnoc

j

vacare debear à rebus omnibus mundanis ?

M

mdüm

Implieat ergo in foro ffare, hiftrionibus au.

jn"

". i P

fcultare, & mente m calo verfari, DEIque

excellenrias meditari.. Implicat vanos difcur-

, WMM

(

Im-

fus facere, & interné DEQ colloqui

rlm WPH

plicat in domo aur agra, aut horreo fecula.

f

ribüs curis occupatum effe, & fimul Chrifto

ais

in cruce configi

vacate,. & videte, quo«

T gppe(iïUS VP

uiatn ego futn Domimus.

s ii U

N. V.

QUIES anima fummum bonum eft, quam

m

DEUS ipfe tanti &ftimavir, ut, erfi dies omnes

i, t

J

creaverit, feptimo rantüm benedixerit : e«

at

Gc..na *

nzedixit diei fcptimo , €r fan&lificavit illum,

r

!

& cur? quia 12 1pfo ceffaverat ab otmnui opere

"u3

1

Jto, quod creavit OEUS, En! Chariffimi!

non benedixit DEUS diei primo, vel fecun-

Ti

| do, nec tertio, vel quarto, nec quinto, vel

t mudi

fexto , fed ran:üm feptimo, id eft; Sabbatho;

LLUT

quia dies quiezis erat.

ttaque dies quietis

dies Peuedifliosis Divina: eft,

Et hinc pro

t qi

r du

4.8*3.13. eo, quod noslegimus : Ae/pexzt im oratzonettà

busutlium , Hyeronimus ex Hebrgo vettit:

"W qi

Aefpexit in orationeu; vacui ,. nempe egenh,

ii q

& omni humana converfztione | deflituti,

Fb ts

V

[

!

t

Adcà nempe guer res grata DEO eft, ut fpon-

fus filias Terufálem adjuraverit , :ne dormi-

Ri

p d

entem fponíam czlefti quiete, & fomno ex-

l

Ils l

(OCm 19 Girent, dicens: 74djuro vos filia Sferufilem

ïhnïi?ll[qm Ws

Je* capreos cervósque campovum, ue fufcites

MIUM

Hs , neque evigilare faciatis dile&um. Ceri&

UT

ex hoc manifeftà colligi poteft ,

quantum

malum

W (nïm; Atq

l

ud""ltüs.

d Conc?þtu: geete

23t

Eu (

l

máum fit'DEI fervos in fua quiete perturbaz

Ql n

re, ut vocerti clamantis audire nequeant,. id

irt, hr

)

j

qucd fit per nocivum mundi ftrepitum, — Cer-

tum tf ,. quód, cüm domi plurimi clamant,

(P0 Vr !

lmplicirs

& qucunque demum modo magnus fit ftre.

DEQ «l

pitus. vox clamantis ad januam commodé au-

) at ho

diri iqueat, precipue fi eriam foris in via

effe, & n

ftrepiusfiat..— Idem contingit peccatori; in-

tus erim tot funt voces, quot inordinati ap-

lt C i

!

petins, nempe sppetitus voluptatis; hono-

ris, dvitiarum, uluonis; qui omnesclamarit;

m bongn

i, Ut el

forisautem fit (trepituspravarum converfatio-

num. que diftrahunt , & animam meditatri-

m benddr

cem ii quiete fua pertutbant; ita utvox DEI

at

clamantis audiri nequeat ; & hic conqueritur

vlvl

DEU*

&J;ngn 'e'yat', quz l(ai. $£o;

) Bo

audive.

per Ifaiam :Wf'avi )

L

dit primo,ï:ä

" CIRTE impercepti

bile eft, quanam ani: N. VI

N

yur,

mi quete in. medio mundi flrepitu viveré

imo, t

K

quis pofit?^ Nam quero, quomodo quietus

" Wa

l

|

efle potfteorum animus, qui tanquam fornax

W'i]]&'l ("Pu El

eft, ubiinnumera ferà defideria fabricantur ?

j

tanquattincus, in qua

erpetuás curas tum-

T

dunt? €infelix homo

j

*

qui curis fzculari-

( qitii m'

büs occujatus ob res vanas & momentaneas

amittiscadleítes, & zternum duraturas? Nun-

ULM

xau DO

quid fugisa navi rimarum plena? ab edificio

M

ruinam mnante?.fugis utique; at cür non

uiC[h ,

;l V

etiam fugi (Irepitum mundi, in quo tot peri-

i

|

cula anim? tuze imminentia vides? Scrip-

p

p

( u

tum eft , Hbrzos perpetuum ignem in Altari Lev. 6.

um

1

(tii

"

/

,/t?!!ïlï-j

/

fervàffe ad acrificia; At quando in Babyloni-

-

Pa

cam

jj P?" ,m;

T

232

Dominica IP. AJvmtüs.

pip

eam captivitatem abduti funt, hunc ignem

..in fpelunca quadam occultárunt. Jam vrrà

!

u (

jl

finita captivitate in Jerufalem reverfi igrem

in fpelunca depofitum quefierunt, ür rarra-

tur in libris Machabzorum , fed locóignis

gt

fj

invenerunt aquam graffam quafi lutum, que

h onm

fpmn

aqua dein folis percuffa radiis iterum in gnem

T d

mutataeft. Quzfo quid ignis hic fignticat?

uuswud !

Certénilaliud, nifi DEFamorem, quitam-

)

limhgitd

diu in cordibus noftris, quafi dicatis JEO

mha

Altaribus ardet, quamdiu in Jerufalemf(cili-

cet in pace & quiete vivimus ab humancflre-

pituremoti, quamprimüm autem Babylinem

EU

j

u

roficifcimur, fcilicet locum inquietun, in

à

iebipt

|

tum mutatur, nempe in carnales & fodidos

amores, lutüámque tamdiu manet, dorec ite-

TM

rum ad quietem revertamur. . Nobiliorsaves

ttqum

i

ad evitandas infidias nunquam inter hemines

vivunt, fed majori fecuritate & quietin fyl-

lOb. '9'

vis morantur , fic de aquila Job ait: z

7quid

Yi

ad preceptum tuum elevalitur aguiks (

$

14

arduis pouet nidum fuum? in petvi manet,

€2 in prevuptes /elicibus moratur? . militer

uf

M

ut aquila viri fancti in arduis , feilice in tene-

n

brofis montium fpeluncis, &t erenis, aut

m ]

etiam domi in privatis, & ab omni nundano

[

flrepitu remoris cubiculis quietiffiné vivere

IN

folent; ibi plorant, ibi orant, ib jejunant,

"r t

ibi fine ullo impedimento DEU contem-

mmfam "

plantur: ducam eam, inquit DEJS, nem-

, Pe animam, zz folitudinem , & loguar &i

u

a4d cor €7us.

"p

Epilo-

ïzu nms&

: Amüt.

Coneeptus 17.

233

L.I

N

t

Epilogus.

Val t

Mi

j

TAQUE fi quis cum Joanne Divina con-

Vr

1

verfatione frui velit, non folum 3 malie,

fed etiam à bonis recedere debet. — O'anima

s f

mea! exclamat Bernardus, fola efto, ut foli

Il i lg

Vs iten

tefolam ferves, quem ex omnibus elegiíti, Re-

ipuis hi i

cordemini A. A illiuspreceptidivinitüs Divo

orem,

António dati : Si vis falvari, fuge bonores

€7? bomines, & faltem fu

gite homin,es malos,

n J

& occafiones malas.

Vimus lu

nl

Conceptus Secundus

ET

Biblico-Scripturifticus.

rj at

n ma,

THEMA.

, N

Junqun il

Prxdicans ba

ptifmum poenitentiæ.

urtaed u

.Luc.g,-. |

quh bt

De Panitentia.

r

un? aj

Svnopfis.

w !

Miphibofeth filius Jonathz non eft

guis, [

lmis, & M

admiffüs ad menfam Davidis Regis,

quia non lavit fe, ita qui Chrifto

rb

egi adventaturo in occurfüm vult

"T

b orat, B

h

.'ü

0!'

ire, & ad menfam ejusadmitti, de-

i DEU

bet fe avare per poenitentiam , quzx

eft Zalzeum Ípirituale 1. abluens &

jidt;

mgndans , 2. fa

nans & vivificans.

Exor-

;

i

Pg

h

pe

B. Damz'm'c'q r,lV?döZ*ntü:.

jf

1

g

j l

"T

Exordlum :

i

l

f

f

r

UE HJEC"fMetamqrþhoüs ineifpþä'ät; ? lg[q[]

j m

hi

jni

at

t Miphibsfeth filius Jonathz non ampli- j«

us in gratià Davidis Regis eft? quid? ille, jj

duzrg

erga.quem David paulà ante perquam beni- jj

LE

gt

gnum & amicum fe oítendir, dicens: faczam

T.

l

Zn tc mifericovdium prepter J 'enatbam pa-

y, p !

fret tuugn ; tàin iubitó excidit gratiá? quid?

IT

]

Ille, cui Rex mulia & magna fecit promitfa

j

!

!

ij

]

g m

r

dicens : reffituam tibà ommes agros Saul pa-

j

J

i

Hf

u Q

£ris tui, omnesnunc poffeffienes cum Sz/afa-

ï

u

mulo fuo dividére debet? itaquidem,ut contra

praceptum hoc neé verbulum loqui liceat, re-

Dxoft

ponente Rege:. quzd . ultra loqueris ? fixum

€f , quod locutus fum , .Tu &T Sita dividite

208 t

bolfeffroues ?

uid? Ille, ad quem Rex prius

Aitatren

dixit: u comedes im men[a mea femper , ad

meníam Regiami nec femel amplius invitatur ?

Df

uz hec Metamorphofis? imà que caufa tam

fubitz indignationis ?. - Dicam vobis A. A!

"a,

Miphibofeth adventantem Regem non exce-

i, ]

pit debità reverentià, nam de/cendit in oc-

a Reg.ts. Curfum Regis , uoz laverat d die, quaegrd-

L

fus fuevat . Rex. usque ad diem reverftons 2n

n

[

pace.. Nimirum debuerat Miphibofeth prius

lavare pedes, tondere berbam, abluere ve-

fles, ac tunc primum occurrere Regi,. fi rur-

t n

a

fus ad menfam Reoista admitti , & promiffo-

à

ï

Wi

rum compos fieri voluiffet, Sed quorfum hac

I

lt

Nunquid ad- :

"t

It

hi&oria&? Attchdite?hærifämi-!

| '"ïiüdejcm

;

l

! ventum

LA fqdïentfu.

. Conceptus IH.

255

tn.

ventum Chri/fi Regis exfpectamus?: Chrzffis:

ui nos omnes invitat ad cezam tragüdm t

l Oïphoüsm',(

Chrifii, qui fuam mifericordiam nobis pro-

lus r

i

mitit, urpote non alium in fincm veniens,

i egS QM t

quàm ut falvum faciat, quod perierat? Cbrz/?z,

RUb t

qui reftiruit nobis haredirarem nofttam , qua

vltri i

rivati fumus per peccatum ? Jam veró quid

agendum ? Illid agendum eft, quod Jo-

1 rütr j

Jl du

annes docet , predicaus baptifmum peni- Lue $.

L ml

fentie. | Nimirum antequam in occurium

fb m m

eamus , nos lavemus & mundemus per bape

tpotfiinco

tifimum poenitentiz, feu, quod idem eft, in

r n

balnco penitentie; fit igitur

vetum

1 lg

Propofitio.

i, T

! It gtl

p

OENITENTIA falutare aninjïæ þalncu'm

.€ft, quia peccatorem.

! mj

femd anpit

volr? ini gt

Divifio. "

I Lavat öc mundat,

? Dian w

anem gt*

II Sanat & yiv?ücar. - Atter;ditc!-

N

jpinti

ind aPat.si;Prima..

TL

yerat Mi f"m

(^FRTUM eft, quód DEUS femper mun- . N.T,

t bgrbam» 2"?3:

ditiem amaverit, imó non folum amave-

p

erit, dum Moyft

guurmst ä'"'ï

rit, fed jam pridem prace

j simiti ,Pþ.

dixir: vade ad populum , &

fauctifica 1ll0s Exod. 19.

bodie €? cvas , lavéntque veftitu

enta[ua; ?

fu. 87

71 0792

dieeni??z tertiadefcem tDo,æz'zzus cor

um Vïï

piete

yl

236

Dominica IV. ddventás.

l

empcco

piele fuper monte Sinai.

En! Chariffimi!

l

ju?

hi

"Oa

quantam DEUS tunc corporis munditiem pe.

'm r

tlit, tantam nunc animz puritatem exigit , fj

M fus

If

Chríftum adventantem digné excipere veli.

tis. Quidigitur faciendum? Dixi: Citó cità

L:

ii

mmdc

tit

peonitentie balneó animas veftras 3 peccato-

mnl:s

frirut.

rum maculís abluite, ita monet Ecclefia: i

adventu fummi Regis smundéntur cordabomi-

(äibmdd

10 i.m

u

itacm

um ut digné ambulemus in occurfun Illius,

"T

ACUD

quld l

Adefte igitur peccatores, & in balneo hoc

vos mundate, utpote quod omnes omninó

W nign Irq

gl

maculas diluit, fi rite ufurpetis. Dubitatis

forfan? Audite Gregorium Magnum: Poni-

TL

tentia, inquit, peccatorum rmaculas quafi

g, Nuqt

Ia Pf. g0.

t us

fpongia delet. Audite Chryfoftomum: Pec-

cata tua , inquit, in libro fcripta funt , fpon-

viltgum a

gi* autem in&ar funt lacrymz tug; lacrymas

(WN&IL jam

mitte, & oblitterantur, lacrymas funde, &

d

& qi ii

purus ille liber invenitur.

du

nittre

N.II.

DICITIS forían? faltembalneum hocnon

at

;

lIu

omnes omnino maculas abluit; nam Javare

L

non poteft zthiopem, feu quod idem eft,

"t u

confuetudinarium, de quo Jeremias ait: $7

Vttlitymm

