
Chrifianus animam fuüám maximi gftimet,

ETE

nihilominus adhuc alia, & quidem maximi

t nofer t

ponderis adducam.

Edic ó Chriftiane! nun-

" nos'ilk','&ï

uid illud fummz aftimationis eft , quod in-

u ar

;

nitó emitur

Jeniiltbnu

.

Pretiö? annuis, üt video; at-

qui hoc pret

10 &

m

eft anima tua ,. fcilicet

Iul Ü qUö Omnläï

pretiofifümo Chri

ä;a

fanguine ; igitur eam

nuim, u

maximi zílimare debes.

Ulterius !

Nun-

quid deftinationes & Confilia tua in pretio cibi

"

LL

x

unt? fateris iterum lubens; at quid fequi-

j

Bl"'

tr? hoc fequitur, quód etiam anima tua in

y t

]u

roreà

li !F E

etio tibi eífe debeat, utpote cujus eft di-

i

g i

—

are cogitationes, regere actiones, appetitui

do-

;

[yo?t

5*28*

Dom. II poft Epipb.

, (guidi !

]

dominari; Nempe fi effectum zftimas, etiam '

ï«

i

| ,föanim? d

caufa hujus effe&tüs tibi non vilefcat. — De-

1

du Mfm',

u

niqu

e circumípice has regiones, hunc folem

[

CA

í

j

m

& effare,

& [ydera, has gentes & imperia,

;

J

z

z

;

[rir d

'

punquid pretiofa tibi h&c omnia videntur?

—

LÉ

rli)fh qm

if

é pretiofiorem

?

jam veró his omnibüs long

gt K

oportet eíle animarm , utpote

ad cujus obfe-

rétiofa

[ürt Condita.

gine!

qui

um omnia hzc

ag

dicam de admirabili nexu corpus inter

Quid

cgh'gum? V

& animam ,

quo celeítia terreftribus, fluxa "T

erennibus ,

humana divinis copulantur? :

certé anima quoddam compen

dium univerfi 1uti, q

o form

eft, nam per folam animam homo vegetat ii

cum plantis;

fentit cum animantibus, curm myimn«tp

[piritibus rati

ocinatur, Qüid multis? anima iil ru)

hominis non

affcitur mortalitatis fató , fed /Tiíuns aj

cüm carcerem corporis effregerit, exonera& m

tis membrorum vinculis fedem fuper altra ii

petet,

nifi demerita deprimant, Exhis patet tlf d

;

abundé,

quanti zftimanda fit anima hominis. j jjp r

Uig: ij

Wi Nimin

Pars Secunda,

"i Yimten ln

y

ALITT!

[

!

N' lvl

ERUM non folóm animam fuam homo

. Chriftianus maximi zftimet; fed etiam,

t q

NI ts

fummoperé curet.

Attende. Ó homo! ani« ,

dem unicam? ergo unicé

L

:,:h

i 1[1[&[05

mam habes, & qui

H

ipu

WU xj

cuítodienda eft, nam et

fi unus obtineas, qu&

W

|

(i unam animam,

'

Mi

D

felicitas fparíit per omnes;

[

l

]

(

nia fj per«

* tf

'

l;

perdis, perdis omnia, lgitur r

!

f

das, animam fe;vgrq meimento ;

Y

Aut €dic,.

J

4

"äüe

M p

'

qui

ii

m

:

ll

!hi

Conceptus P.

529

ï&um æmmu, "

uid Proderit,' fi mundum univerfam lucre-

LL

rs, unice veró animz detrimentum patia-

lts

,

li

ris? Sidera alium folem, Imperia alium

p i

Regem , claffis alium navarchum, at tu ani-

AC Onpj

1

mam non potes fortiri aliam. .O quantum

! inpe Atl

errant illi morrales, qui inttabilia hujus mun-

ITT

[

t

di bona fcilicet divitias & honores cuftodiunt

Atf f t

argó vigilantiores? interim autem Thefau-

UI Ym Q

rum maximum omni dignum cuftodià nempe

d d

animam fuam,negligunt 1, furibus offerunt ?

NT

impié produnt?

N. V.

1 oDl

. CERTE omne id, quod vel indigo mi-

) uinam n

fericordia , vel indigno fortuna, vel fatigato

Qu auniud:

tribuit meritum ; iterum eripi poteft; at ani-

j ( mullig?a

ma eripi nequit, nifi volenti.

Quare magis

yt mordittd

curandus eft Thefaurus animze, quàm alia

v d

quantumcunque demum pretiofa mundi bona.

mals d

Aft heu! intelligimus fzpé anima conditio-

deyima, D

nem, fed non diligimus, & plerumque cogni-

a

tione illuftres, affe&tu obfcuriores evadimus,

juxta illud Poéte : "deo smeliora , prolóque,

deteriora feguor. |Nimirum voluptas Me-

l

duízi capitis lepé virtutem habet; hanc dum

X

homo aípicit, non raró ad falutaria in faxum

utmi

l

ammm*f

obrigefcit, nec cognofcit, quàm improvidé

[

brevi ufura temporis eternorum bonorum

duf

l

fi

jaduram patiatur.

Miferos nos! minima

m

crepundia apud nos maximas curas, econtra

"

u

maximum animz negotium minimam follici-

gj n

iL

tudinem obtinet; imó falutares admonitio-

l

"l

omü]l

nes quandeque rifu excipimus ridendi fem-

, I

1

::o'gitaj

Ber, & femper flendi. l(al:pd quafo

ono-

, !

] ü

'

'

$30

Dom. 111.poft Epipb.

,

4 V]'[([JU'&&'

n

Ui

6 homo Chriftiane!

dum ifthec audis? fors

M

l)

u

l'l

etiam tu es in numero ira delirantium ?. aut jj

jb

omnino illorum , qui animam corruptionis jj

k

D

expertem cadav

eribüs pafcunt ? Ó infelicem j

horum ftatum !

non vivit, fed vivum quaüfifeliccmi]um. 4

cadaver eft, cui per exterminium gratig ,.

OCI'

mortua anima de numero viventium ex

$

pune g a

éta eft.

fuam follicitöcürat, Epdog"

N. VI.

PORRO qui animam

pro anima perdit omnia.

Nonne qui vitam ;j jj

amant, fepé merces in mare projiciunt, ne , ;j

abforbeantur? nonne exoneranda funt na- , jigmoy

vigia, utfluQus leviüs premant, & non op- ,j jjgfolt

primant? ita efít; vectores ne pereant, p« ii

reant merces; divitias enim fic perdere lu« , gl

crum eft, debéntque amitti bona, ut ferve« —

tur , quz omnibus bonis pretiofior eft, vita,

(uto,

Pari modó ut vita fervetur animez, ne anima

in fcopulos & prerupta vitiorum allidatur, &

mergatur, perdatur id, quod eam gravat.

Acenfus

S

er medias Macedonum Gazas nu-

Diogene

lo

dus ince

Ü

: 1

t

calcatis Regiis opibus, & fic

eminere vifus eft ; infra quem jacebant om-

TE

nia, fuítque locupletior, omnia tunc poii-

l

dente Alexandró; plus enim erat, quódDioe!

hg, M

genes nollet accipere, quàm quód Alexan- )

fniit [

der

offet dare,

Pariter centum Talenta

Alexandri nomine Phocioni oblata fant, quia

,

u

folus Athenienfium probus & op

timus vi&ee,

J

batur; fed quid Phocion? hec

ipfo, quia'W E.

[

optimus erat, bona rejecit, ne

.

ceffarer effe n (

Qu

optimus,.

Ó quis plus habet auri;. :?1 :m-m

afusï Z-fuä

X

!u

Conceptus P'1.

fs1

Mb

ous habet virtutis, & vir fine pecunia poteft ef.

!t nj

(e probus , fed cum iniquis opibus non poteft

T t

non effe malus.

Divitiz vere non à fortuna

etendze funt, fed 4 fe ipfo, neque veré dives

Wt

Ts li

eft ille, qui auget opes; fed qui minuit cupidi-

if

tates.

Felicem illum! quife fervat, etfi aliud

nihilhabeat; poffidet enim omnia , quia ani-

Mto viventim |

mam íervat, qu& continet omnia,

i fm ij

ï

Epilosus.

i. N

"

OTA tibi igitur ó homo Chriftiane! hane

liT

N veritatem, & animam tuam deinceps ma-

Y exunnsdà

Jis r t

ximi &ftima, & fummoperé cura, Prudens

equidem eft, qui cuftodit fanitatem corporis,

vt gt

longé autem prudentior, qui curat fanitatem

as eun i

i

w

animz; melius eft enim habere in corpore e-

gro fanam animam, quàm egrotam animam in

o pretmï:ot'c'

jeyenr i

corpore fano.

w vinumu-

Ü

Conceptus Sextus

m ida quoü

ä

s Mact

u

j

Re ! h

j

2

Afcetico-Moralis.

THEM A.

Iita

f at

Jejor, (

Jb

Fac hoc, & facit. JAMattb, 9.

p m

J Q

De fervitio Divino.

futt !

vt

Svnopfis.

)

p

"

- Effe fervum DEI eft titulus fum-

fcilicet maximé

^

n

í

mé zfítimabilis ,

«

y t

&uaþts.

Exot-

j

smbtw"

.I.Vglo—riyoþ:s, 2 flr.zll

3

(u

532

Dom. 1. poft Epiph.

Exordium.

j

p jjd

f

'4

j

; j

12

AGNUM prof'e&ö gaudium accedit Dä—

j

M

mino illi, qui fervos habet bonos &

obedienres; fieut enim, inobedientia fubditi

[ic

imperantis affligit animum , ira promptitudo ,.

jl

j

,

j

fervi obfequentis Dominum lztificare folet,

a

Tales obfequiofos fervos habuit Centurio il- ""

le, de quo fit mentio in hodierno Evangelio;

eit enim ad Chriftum, fi dico fervo meo: üc

s

boc, & facit. Quàm magnum huic Cenra-

rioni per fervos fuos obedienres gaudium ac-

ceffit, tam graviter DEUS offenditur ,

p hs o

quodammodó affligitur à fervis fuis infidelibus, /i;?

at m

pertinacibus, & obedire recufantibus. Edi.9» MA

cite. quzfo Chariffimi! Nunquid DEUS eft irim (

1

fupremus omnium Dominus ? Dominus ctiämwäfflmiPWP"

"

dominantium? Nunquid omnes Angeli & indom Moyk

hominés fünt fervi ejus ? Nunquid nobis :l ii

omnibus precipit fervare legem fuam, di- uj

cens: Si vis ad vitam ingredi, ferva man- ulian

data ? fed an etiam DEUS dicere poteft, üt il

Centurio, fidico fervo meo: Zac oc,

at

Jacit? proh dolor ! multos DEUS fervos ii i

numerat, fed paucos obedientes & fideles. i«j i.

us

Nimirum plurimi funt , quibus Titul

Jérvis d d$y

etiam /ervz DE/ maximée odiofus eft.

PWH WU:

igitür excaecati homines percipiant, quid d

cat fequens

i- frrrir

U DH iü

m s

Pro

. r AMoy,

r

Vi

Conceptus VT.

$33

dIUm

Propofitio.

hug d

SE färvüm DEl eft titulus fummé æüä-

(tYo

Eg

mabilis; fcilicet maxitné

hdu

1 t

lt

M

UET

Divifio.

Mitm pj

I.— Gïorz'o/üs,

Ws li

IL Fructuofus.

Attendite!

] :*fïhl()ditïmj Eïïj

Al

Ü

i

Pars Pi*ima.

0s

DEI maximé glorto-

N, I.

t DEOS i

! UOD titulus /erv:

fefté ex veteri & novo

lr

fus fit, patecmani

Sedirertlud

teftamento,

3

Confulamu

s Scripturam Cha-

busnam titulis viri

imi! Negl

rifimi, & videamus, qui

L

*

loriati fint.

Certé

Dorunts! Duie

excellentiffimi pr

ecipué g

in numero horum

Moyfes eft ;

at quisnam

E .

unqul on54.

D

ius titulus ?

fcriptum €

4

T

u! qu:j?

precipuus il

07/1H

1. Deut. $4

fv hgt

Mortuásque eff

ibi Moyfes fervus D

En! fervus JDoutni vocatur

Moyfes,

c'&q!-l.c '. .

m at

hictitulus longé nobilior iis, quos

fepulchris

»DEDS g

infcripfit.

antiquorum mortalium fuperbia

&mo n t

Nempe potuiffent etiam lapidi

fepulchrali

"m

Meyfis fplendidi honorum ti

tu

li infculpi,

yoy d

l

I

fcilicet : AMortuus ef? Moy/es

DEUS Pba-

ghu TP

Hebreorun,

int, d

i

raonis , Dux populi, [alvator

p

DO

legislator vituum, DE intevp

res; fed om-

g

j

nium horum titulorum pompa;

fi cum titulo

evane

fcir, peni-

feroi Domini

comparatur ,

tásque diíTolvitur.

A Moyfe

procedamus a

4

Jofue,

l

(i

n

554

Dom. II poft Epipb.

m

T qu

[6)

ofue, & videamus, quo ritulo ille infignitus

i

9)

uerit ? Certé Jofue poft egregia gefta, poft

"

folem & lunam obfequentem, poft innume-

plon

ras hoftium copias extinClas, poftfider: DEI

m

gt ^

nominis propagatam, titulum 24u21/77/mi

qi n

(

Jofue 3 4-:

meruit? meruit enim veró, imo plus, nam

;

j

utid

'

Vs :9-

fcriptum eft: Mortuus eff Jofue Filzus Num,

;,xnnim

D

Jervus Domini; Ícilicet tiulus /ervz. DEI !

st n

IuDoL

incomparabiliter fuperat titulum Zugu/iifh-

714.

«dinum g*

N. II

PT

.ULTERIUS! inquit DEUS : 7ade, &?

loguere ad fervum um David ;: quefo!

af utum

cur DEUS non vocat eum amicum fuum?

sj nftmn, qu

aut Regem líradl, fed fervum füum? certé

& aqitlg

mnonaliam ob caufam, quàm quia titulus fer-

n veis (oro

vi DEJ longé gloriofior eft, quàm ritulus

(nfi, 00

hulus f hus

Aegis, aut alius quantumcunque magnificus,

' Novit hoc

erbenà David , hinc non folüm

v 00 ft f r

fe iterató fervum appellat, fed etiam matrem

Pfal

L] [

TLevel D

v. ré

fuam DEI ancillam nominat, dicens: O Do-

tut), & orbs

. THine? quiaego feruus tuus: ego fervus tuus,

um ld ts

& fllius ancille tue. — Certum eft, quóddia-

"tht [rt

bolus homini omnem veram gloriam invi-

r verl:

deat, & hinc etiam titulum feroz D E ;

nam

uando DETIS ad diabolum dixit:

Wi ETU (

"t t |

Job 1.v.8, Nunguid confideváfii fervum meum Sob,

quód uon /it eà fimilis ? Refoondit invidus :

Vr tl

"Md *ESU

ANunquid Sob fruffra timet DDUAM? Qua-

fo «ur diabolus privat Job dituló fervz DE/?

i,

Ori

g l 1- Refpondet Origenes :^ hanc vocem diabolus

4

IT

inv

oD.

,

Ut r

nequaquam patitur; non tolerat nequiffimus,

1

!

!

u

ut aliquis DEI fervus fit, velomnino nomine-

[

:1

l

fu

,"'m/frvo 1

tur.

POST

t b

nLS

J

ii

Conceptus FT.

$35

lul) WQ MQ

!

POST vetus etiam novum teftamentum N,III,

Vtgus

|

At

;

confulamus, && magnorum virorum titulos

ü[*m

Nimirum infpiciamus, Chariffi-

tinïa

Ls

»

inquiramus.

mi, Epiftolas Apoftolorum, & videamus, quo

titulo fubfcripte fint.

Conftat , quàd Divus

j

Paulus varias ad varios Epiftolas fcripferit;

T

i

fed pratermiffis reliquis fcire lubet, quomo-

It tlj

dà fe appellaverit in Epiftola ad Romanos

z itloi

data? Nam dum urbi adeó magne, orbis

videlicet dominium gerenti, & de magnis

t DO

dignitatibus glorianti fcripfit , fine dubio

LL

etiam Epiftole titulum fuum fubfcripferit;

oéctor

t Qum i

ut Rorani nóffent, quis & quantus

À fj

Paulus effet? at quid lego? totus Pauli titu-

h, qua quizm':

lus his in verbis confiftit : Paulus férvus Rom. 1.

tor d a

SESU Cbrifti.

O quantum, dicet hic ali- "!

Antunur

quis, Paulus fe humiliavit ? at ego dico,

Derid, t

quàód hoc non fit fe humiliare, nam titulus

p li

fervi DEI exceflit incomparabiliter confula-

Vona, t

tum Romanum , & orbis principatum. — Non

Paulus folàüm, fed etiam alii Apoftoli hoc ti-

vt

- Ctodd

tulo gloriati funt.

Legite Epiftolam Jacobi,

& fimullegetis hzc verba :

'acobus DEI €9? Jae x.v.1.

n n j

Le-

Domini noftri SESU Chrzfli fervus.

s inis f^

gite Epiftolam fecundam Petri, & iterum

6 al Mi

o La

invenieris hunc titulum: Szzom Petvus fev- 1. Pet, 1.

vus & "4poflolus SESU.Chriffi. Denique v. t.

li

[

j d!l

|

|

;1

^

l

etiam Joannes Chariffimus Chrifti difcipulus, .

T

J

!

pre multis aliis encomiis gloriofo hoc titu-

i Ü t

u

poco*

l

lo gaudet, üt patet ex verbis illis : Métters Apoc. 1-

I

f

per AAngelum fuumn [evvo fuo Sfoatmmi. — Scrip- Y *-

ntl ka

(

&i, Patres;

]

"ure conformiter loquuntur San

e

m, VCJ g

li

L

)

quærite

(j

$36

Dom. I1I. poff Epipb.

J

!

J

mommf

Ambr,lib. quzrite Divum Ambrofium, & dicet: nulla:

1

"3

n

L

dc viduis. major eft dignitas, quàm fervire Chrifto

m

'

.

T

P

Interrogate. San&tum. Hieronymum , & di- '

! uicit

)

cet: grandis dignitatis eft) &

meriti, effe ^'

nf

«t

fervum Domini.

$*

Quem. regnare delectar, n

'

l

i gt

Awp, l. deinquit Auguftinus, ille uni omnium Regna- /

um

vera, Rel. tori DEO- fubditus hareat.

Paucis : teíle /^

€, 4 8.

Origene libertate nobilior eft fervitus Chri-

ht

bhominiþu!

Qrig. l. t.

fti, imó fervire DEO regnare eft. Perpen-

"YT (erritio

t, r. Rom,

d t

dite hezc meliüs Chariffimi, & deinceps vanos

mundi titulos contemnite; preftantior enim

« Nnnm v

titulus exc

gua nb

ogit'ari nequit, quàm eíle j&wm

s m Don

DEL.

3, al ftn

gt Ongene

Pars Se'Cunda. p

ff,&iuomnibuspr

:1

ERUM non folàüm maximé g/orzofus, fed. l) inka

NIv V

etiam perquàm fru&éuofus eft fervi DEI ing ]i

titulus, Fateor equidem quód in hoc mundo J g i

etiam fidelium hominum fervitia plerumque i/igi ,.

modica & exigua mercede compenfari fole- uj |

r

T

ant, at longé majorem fru&tum obtinebunt

|

Wrn

Á

Jervi DE£. — Certé nullum opus, aut fervi-

tium etiam minimum 'præmi-ö & mercede

imiCilit B)

LO

carebit ," nam .DEUS oblivioni dare nequit

fervitia fibi praftita, fed ad quemlibet fer-

Apoc. :. vorum fuorum quafi dicit: Sczo tribulatio-

"i llg,

D

At

*9: , qmem tusm; hoc eít, quidquid boni feceris

Ó homo! quidquid tribulationis fuftinueris;

i

Ht fl

quidquid amore mei paffus fueris, hec ome

v 0s dnicii

DEUS

i i

lPO

("3: tini

[

:

nia /cio , &abund&/præmiabu. Imó

dies;

i

hi

* )Conceptus PT.

(537

J

i

dies, lioras ac momenta fingula notar obfe-

Lt d

d

N

.*l

uio fuo impenfa, juxtaillud: Qua/f merce-

lst

garii dies ejus.

B

QUJESO! e

dicite Chariffimi, quare fecit

N.V.

WT f dg

DEUShominem? certà non plafmavit DEUS

LU

Adamum, quafi indigens fuiffet hominis, fed

HUR p

,ut haberet , in quem collocaret beneficia

Va d

fua, Ethincabhominibus exquirit fervitium

r !

folàüm ideó, ut in fervitio fuo perfeveranti-

Vumi U d

bus poffet benefacere, & mercedem coleftem

Wt d

tribuere.

Nimirum videmur quidem Do-

Sit, ii

mino negotiari , fed nobis cedunt negotiatio-

nis lucra; videmur Domino offerre hoftias,

fed nobis, quidquid offerimus, redonatur ;

vult enim, inquit Origenes, DEUS nos di-

Orig.hom

TA

vites effe, & in omnibus profc&um noftrum

$.in Gen.

defiderat.

PORRO fciendum vobis eít Chariffimi,

N VI.

Innzin

dl

quód effe /ervum J Elidem fit, ac eífe ami-

cum DEÍ; nam dum Chriítus ad difcipulos

denqiit

Joan. 15.

n ii

fuos dixit: J/os aemzcz suei effis; fü fecevitis,

& precipio vobis, fat clar& indicare vo-

V. 14.

ertelt u

em hi

uit, quód nomen fervitutis non adimat ami-

citiam , & amicitie nomen non excludat uti-

lu W*'ï

Sic Abraham vocarus eít -

p ao P

lem fervitatem.

amicus-DEI juxta illud : Credidit Abrabam

]acobi 3.

TL i

'. :,.

du

queml

DEO, &? amicus DEI appellatus; alibi au-

1. Mach.1.

tem fervus DEI: /d)rabam, l[aac €? Sacob

v. 8

ii 1

Scilicet fervi-

iil

!

fervorum fuovum fidelium.

j

tus:eft in merito, amicitia in premio; fer-

r

anomsl

vus cuftodit impofita , aimicus fentit fecreta ;

fs

j

,)r

foris exfpe&tat fervus, amicus autem cubi-

culum.

C mmx

&3)0(3

ss

Dom. IIl poft Epiph.

culum ingseditur; attamen & fervitutis &

ii

T

amicitie fru&tus convenit illi, qui fe totum.

obíequio DEI confecrat.

Quid multis ? ,

j

co-DO&

. quàm fru&uofus fit fervi DEJ titulus,. pro.'

batur ex hoc, quód fervis DEf omnia coope-

Ye :4. renmurinbonum,. Quid quzfo Hebrais peri-

n

v

maris2 &t tamen mare Hebrzos fecuré

culofius videri potuiffet , quàm tranfitus

N

; '

transmifit

» JEgyptios verà digna ftrage ab. ij

I.ch.l7. forbuit,

Vidit David Philifteum Goliath

precinctum enfe in arenam defcendiffe; quid j/yj

S;mbol: ,

puero inermi majorem terrorem incutere.

potuiffer? atgladium geftabat Goliath in pro- S

mopíis

priam fuam perniciem, fcilicet t David ha.

beret, quo poffet hoítem trucidare.

TOb. 60 V-X Re Sc

2

:

riptura pz/eis immuanis exivit ad devo-.

D]

]

poisntentu

raudum. eutm nempe Tobiam; at ex formi-

!

[

ï

dato perieulo experitur auxilium; nam pifcis |!

j

|

u

el oculos patri reftituit. — En! Chariffimi, j t

omnia fervis DEI cooperantur in bonum!

lt qui

Atf

Epilogus.

É murlur,

GITUR àt ex ha&enus di&is percepiftis,

I

non folüm g/orzofus, fed etiam fummoperé

m

fru&tuofus eft [eroi DEI'Titulus. Quare pre

ïfal. 135.

ferrea mundi libertate auream Chrifti fetvi-

VM Wi

Paucís: Ecce zuuc beuedicite Domanum otmn-

tutem diligite, & in illa perfeverantes eftote, "m n

ü[gg hümines, Q

vtin Qf

msþrvi Donini , & eritis femper Zeneditlts

n

"t P

Con-

W[)

:

m N

M

$39

N]

-9 )o(C $&*

entt j

Wv

at

hW

J

Conceptus Septimus

Pills

TY5 Dl

Catechetico-Do&rinalis.

i

u .

lt

CGDOHCOE M A.

qi

d

t Hs

Filii autem regni ejicientur in tene-

r d h

Mattb. $.

Tl Bll

bras exteriores.

t d

Ym tf

- De feptimo Symboli Articulo.

ngelibu(

m fl

Synopfis.

lm ml

Minatur Chriftus in hodierno

TTTE

: Tolitn; t

Evangelio impiis interitum , & quod

minatur , illud exequetur in judicio ;

turtuitn

im, biür

quare exfplicatur feptimus Symboli

optz i

Articulus , fcilicet qujd fignificent

verba 1. inde venturus eff. a. J«-

g

dicare 'oivos £9 7oriuos.

"T u

Exordium.

g du

ETl V

ERTUM eft AA. quód olim, fcilicet in

T

C

veteri Teftamento DEUS long$ feve-

lx

d

'tior fuerit erga homines, quam nunc eft in

| Dwm;wïj

novo; pcne enim graviffime , quibüs tunc

ff]l(fifiï

Unicum etiam peccatum quandoque punivit,

cririsfcmperafm

tav.ifïi-

& mifericordia, quam nunc eriam &

1n18

(i

n

$40

JDom. HI. poff Epipb.

Plu

n

x;'jü

mhüe

did

mis peccatoribus exhibet , fat manifeftu

,

yi n

Pl

hujus veritatis teftimonium perhibenr. Sci-

; 1

licet olim DEUS Leo fuit, nunc autem agnus

PrOPOGin.

eft, agnique proprietates habet, quarum pri-

maria eft patientia & manfuetudo.

Ita eft

p

j

Charifmi ! DEUS nunc patiens eft, & mi.

g::'i'v*ül :

tis , fed veniet tempus, quo feverus erit,

-

j

& immirigabilis.

DEUS nunc benignum

fe nobis Patrem exhibet; at erit tempus,

[irio

quo aget Judiceim feveriffimum.

DEUS nunc

agnus eft; fed tempus erit, quo rupiet üt

ss ffla

Leo terribilis, fcilicerin judicio. — Dicitho-

vf dmortuot

diernum Evangelium: g i//o tezmpore, cüm

defceudiffet JEfus . de monte, fecute funt

eum turbe multe ; ita in illo tempore, cüm

deícendet de monte coli in vallem Jofapha.

s Prma

tinam, conveniet multitudo gentium, fcili-

cet omnes homines refurgentes ad judicium,

ii ii atl

tll dl

Iterum dicit hodiernum Evangelium , quód

Chriftus defcendens de monte mundaverit le-

Áendirin Pfmg

t Mndiadit r

profum, & curaverit paralyticum; ar in ju-

dicio non amplius mifericordia, fed juftitia

Mabt u i

ejus przdominabitur, & omnis immundus,

"nfagi lï:qutnr'.

aut peccati morbó infectus morietur morte

"!t attg]

eterna,

Denique ait Chriftus in hodierno

u

:EM

Evangelio: Z2zco autem vobis, quód multi

M

i

ab orzente €? occidente venient , £? recum-

AU rv r

j

Iil

]

LT0 Vi

bent cum "Abrabam , & [faac, & Sfacob'in

s

]

Ut fs

regno celorum ; filii autem regni ejicieutur

- Verlüt m

im tenebras exteriores; id quod fiet tunc,

l

m

|

j

! Tépun

(

quando venturus eft judicare vivos & mor-

i

tuos, fcilicet in Judicio extremo. De hoc

It g & "

T Qetr

BA

]udicio

ul

Conceptus FTI.-

$41

Cl, ïat

| fudicio dicam hodie plura fcitu neceffaria,

Tun Ptïhlhg

J

nempe exfplicdbo , quid incladar.

ts Pl u)

lt

| Q

W

. Ptopofitio. "

Y Dd

| Rticulus feprimus: /nde vezturus eff u-

5 Qu lg

T

À dicare vzvos C? mortuos, feu qqid fig-

i

UX s

ET

nificcþf verba

V,

D

Div*iüo.

U , quy

*

t d r

i. Inde venturus eft,-

: ls

]

: .Attcrid-it-e!

! Wtl j

fï

Mi

l

Hf Judicare AViVOS-& mortuos, -

i bt

ol in vallcmj::lz

Pars Prima..

itdo w

ERBA hujus fcptimi articuli, qui Divo

N, 1.

Vg d

V

um frgin;

Thome Apoftolo adícribitur, fat claré

lemontnat

contenta effe videntur in Pfalmo illo Davidis,

quiitafonat: /p/e judicalit orbem terre ín val. g.

! pudyiun t

jeritora, z

equitate ,. judicabit populos im juflitia ;

item in verbis Divi Pauli fequeritibus: Ogzues s. Cor, $3

, o

mos manifeflari oportet ante tribunal Chrifft,

febhs u

: Chrhr hq&r.

ut refevat unusquisque propria corporzs pro-

ut geffit , /fve bonum, ffve sualum.

/

Itaque

l" UQM: "

de hoc, an homo judicandus fit, nec ne,

j at

li

nullum éft dubium; fed alie quaftiones fol-

/

pl

'vendz funt. « Quaritur nempe pr27zio, quo-

g "

ex fit judicium ? refpondetur, judicium

T Ü

di

j ldq

(

duplex, particulare & umiver[ale. . Cer-

yliac n

L

judicium

J Cl'f"mo

"um eft : qgöd. detur particulare

Ííingu-

j

543

Dom. L. poft Epipb.

W"".V'

; lingulorum in morte; 4fferit enim hoc E£c.

.,,,'»a j POWS';

j

um "

Eccli. 1:.cle(iafticus, dicens: Zcile ? coramn DEO,J;W'""

4

n die obitus vetribuere utcuique juxta vias 0015

JO

90 i

fuas, €? im fine bomimis demudatio opertum i

Mlius.

Item patet hoc ex verbis illis: 77gj.

W, i

qui[, /IPW'

li

1»0(-'*

late, quia nefcitis , qua bora filius bomigis

g

1

ventet.

Sed quomodo fithoc judicium? an

sint 1

;

runt.

animz defunctorum ferunturin coclum ad tri-

durío d x

ipredae, 16

bunalfudicis? nequaquam, nam de anima.

bus damnatis id dici nequit ; ad quid enim

yrin, ia um

aícendant in celum ftatim defceníure in in-

d mori vt

fernum ? dein nil coinquinatum introire po«

gum, vl !

teft in regnum calorum.

Aut forfan Chrie jultyvlal al

ftus realiter defcendit, ut animas defun&lo. , volanilon

rum judicet? nec hoc dici poteít; fedinipfo , j

qehatet

inffani mortis intelle&ualiter elevatur ani- | 4

quime

ma ad audiendam Judicis fententiam , qua ;

itédit, ag

l

fit perilluminationem, qua anima cognofcit,.

tmorum indiat;

Íe vel falvari vel damnari imperiö' Chrifti,

L

3

tiunfr quds

Quare íi Sandli Patres dicant, animam

* lbda , |

fentari ad tribunal Judicis, videre Chri

f?u

m

?5

Itj

aut Chriftum deícendere ad imorientes, in-

À

[

J wl

telligendum hoc eft non quoad prafentiam

lr hd

-U. qUOd

localem., fed tantüm fecundüm efficaciam, ,

h

Interim extant cafus aliqui extraordinarii, in.

l.

TU Infine

"n f &

quibus Chriftlus more quodar vifibili judi-

qu

cium particulare exercuit, & in forma judi-

I

M t

cii; fic judicavit Udonem Archi- Epifcopum MTM

Magdeburgenfem , üt legere eft in fpeculo " ipmg

exemplorum. Denique hoc judicium fiet in " Ludy,

ipfo pun&to mortis, hoc eft, nec unicó pun- "3 uj

(j

N

il i

Ó priüs, quia n?n'dum finitüm eft meritum j

nec

1'51

iü

"Th

lec ;e

|

l C(m

rPä

M

l

d

: Conceptus F11.

$43

m "

(

ls

nec unico puncto pofterius, quia in pun&to

M

TU

]

& inflanti mortis anima, fi eft pura, capax

Htj

h

:am eft vifionisDEI,

Mementote igitur Cha-

Ài

MOXTUN

ij

riffimi, quomodà 4 puncto pendeat zterni-

UL t

ö

uas? Lignum, inquit, fapzezs, ff ceciderit, yeve

ln

ad aufirumi, ffve ad

aguilonem, im quocum-.

«3

ue loco cecidevzt, z

7

2 evit.

Utf i

Nempe ficut

lignum aliquando cadere debet, vel antiqui-

utt, t

tate; vel putredine, vel violentia eradica-

tiit; d

D

tum aut przcifum , ita omnis homo debet

'

àt t

cadere, hoc eít, mori, vel propter fenium,

Ql qunt .

vel ob morbum, vel ob violentiam, & fi

( hi

cadit, tunc cadit vel ad auf!rum feu partem

Á v us

ele&orum, velad aquilonem five partem re-

w d d

proborum, ibíque femper manet.

An Ícire

vt

cupitis AA.. ad quam partem cafura fit ani-

Jades t

ma veílra? attendite, ad quam partem ma«-

m, um

jor pars ramorum inclinet; hi nempe rami

damir impcriät;

funt defideria noflra, quibus ad auítrum ten-

res d sninfa;

dimus, fi fpiritualia funt, íi carnalia, ad

udids, d

aquilonem.

odere d n

DE Judicio particula

ri ad univerfale jam

N, II.

TT

transgredior, & dico,

uód in fine mundi

ad judicium univerfale inftituendum Chriítus

im ao

-

Judex defcenfurus fir, & quidem in forma

TL A

t quod

"n

humana juxta illud : 75zc videbunt filium Vac. 217

01ipis vententem zn uube.

Neque hoc fe-

enuit (alí

d A

l Plh

cundum judicium füpervacuum erit; fiet

enim alio modo & ordine, quàm judicium

u

Tb

jgc i

particulare, imó valde conveniens eít, uf

uquc

,U

judicium univerfale inftituatur,

Rationem

lo

j i

!jus convenientie fi fcire velitis, percipie

m

lmm dm:)

[

F. Dorg, Diurg, Couc. P. H Mm t6

(«

$44

Dom. I1I poft Epiph.

u

J

um

]

'

te unam alterámque. . Imprimis conveniens

ncæiO; qqri

hoc eft ex parte bominis; nam in judicio

qni

T UL

particulari fola anima judicatur, & premium

, du

vel penam accipit, corpus: verÓ in terram

jin, aT

vertitur; itaqueconvenit, ut in judicio uni-

iæomemohven. N

verfali integer homo judicetur quoad animam

& corpus, ita, ut corpus, quod fuit focium

gyao; p

um gmm m«

eccati, fiat-& focium poenze, & quod fuit

TT

focium penitentiz , fiat etiam focium glorig,

w mam ho

Altera convenientia datur ex parte DET, feu

providentie & juftitie Divinz; fcilicet opor-

zmpiliC

tet manifeítari, cur DEUS fzp& permiferit

usgino Ang

affligibonos, & opprimiinnocentes, Nem-

s? fed fare

i ecenfurus

pe videbunt tunc impii, quód uzzverfa vie

iDomini judiczum €9? weritas; pracipuéà fi

tl n re a

unus alterius peccara apertiffimé cognofcet;

i niar u

Laudabunt tunc omnes ele&ti juflitiam Divi-

- Yáal. 118

À r w

nam, dicentes: Óuflus es Domine! €? ve-

LIT

&um judicium tuum. — Yertia denique con-

t guam vf

venientia eft ex parte Chriffi ; Nimirum in

IT

primo adventu fuit reprobatus ab omnibus

^m [nm aloc

feré ftatibus, imó etiam nunc non agnofci-

lm lüonem trij

tur ab infidelibus, blafphematur ab ipíis

Chriftianis; igitur conveniens eft, ut tuuc

Md

"Is od

appareat cum fumma potefílate ac majeftate,

& gloriam fuam manifeftet coram toto mun-

,mum eü»a :Hud

l

[

fin

)

nj

do, ita, ut coram ipfo omne genu flectatur

1

;

f

NT

caleftium, terreftrium, & infernorum.

]

MT i

N. II -

PORRO ífoluta quaílione , quotuplex

j

.szt t UR

4'

it Judicium ? ulteriüs quari poteft de cir-

l

eumftantiis extremi jüdicii ,' feilicer de /oco

*v (

; li

od locum

& temþore illius, ;rnprimis, qu

attinets

/

Mmz

1ph

"l

Conceptus F'IJ.

545

)

JUr

lj

LR

LE

M

attinet, certum eft, quód judicium illudnon

fit futurum in c&lo , quia Chriftus zz4e de-

[

M

A v

w

fcendet ; inhzrendum itaque eft opinioni

du

lurimorum dicentium , Judicium fore in

valle Jofaphat, quz eft media inter Jerufa-

t qud

lem & montem oliveti,

s qU()d fül' l

Neque fundamentó

caret hzc opinio; ftriptum eníim eft: Coz- [oel. 3;

h g, a

gregabo ommes gentes i valle Jofapbat, ibi

1 tan i

j

di[ceptabo cum. eis,

Dicetis forfan , quo-

ET

modó hec vallis tanram hominum multitudi-

i Dirine l

nem capiet? pracipué (i Chriftus Judex com-

DEU

pareat cum maximo Angelorum & San&o.-

Yi m

rum comitatu ? fed fcire oportet , quód

N

Chriftus non fit defcenfurus ufque in vallem,

O wnit; m

Íed fuper vallem in aére tanquam loco emi-

aptiny

nentiori;, & majeflati judicis convenienti

nts i a

j

permanebit; reprobi veró non folüm illam

if us

Y

vallen , fed & oliveti montem, & Sion &

r Ti

alia loca, quantum neceffe erit, occupabunt,

t nf N

Ratio autem, cur in valle Jofaphat Chriftus

r

Judex fedem ífuam collocabit, eft, ut re-

Aiam nj

probis ad confufionem exinde oftendere pof-

, Miphorr?

fitillaloca, ubi operatuseít redemptionem.

MUSLE

Hec de loco judicii; qgod veró £ezipus at-

LL

tinet, certum eft, illud futurum effe in con-

nifci?ctcoramwmä

ummationefzculi; Quzritrisulterids, quando

TW

W

autem hec confummatio futura eft? Refpon-

, (

detur: Peffrum non eff noffe tempora, C? mo-

qf

Tienta; Ícilicet foli DEO hoc notum eft, £ Marci 15»

| qelitte

u

de die illa uemo [cit; nechomo, nec An-

j5

£eius,

!

ludlfll !

lmpnmm |

alb[ ]

IN-

Mm 2

(u p

$46

Dom. HLpof? Epipb.

N. IV,

INTERIM tamen, etfi cempus judicii

Dd

omnibus ignotum fit, certum éft, quód il

y

il

j

lud judicium figna plura pracedent, inter

M

y l

uz tefte Sacra Scriptura etiam eft adventus

aä

j mj

"dInti- Chrifli, quod nomen generaliter figni-

J NY cxaminanj

ficat hominem Chrifto contrarium, item ho-

j M

, i

minem & perfonam determinatam , prout

,ai at

claré patet ex verbis illis Apoftoli Joannis:

amriii, 0

"udijiis ,

uia znti- Chviflus vemit, &

d m

zdnuti-Chvifli fatii funt multi. Porro Anti-

4

Chriftus non erit Dgmon incarnatus, ut ali-

«umino 3om

apeni onpure

qui volunt, fed homo verus, nam aperté

(s p

nominatur Zozio peccati , Cv filius pevditio-

7zi$, utpote cujus malitis erit plus quàm dia-

spin lm

dcemis: M

bolica, cujus do&trina fummoperé erronea,

cujus imperium tyrannicum , cujus mors erit

einnfrt T

wf at t

infelix, Porró etiam figna eruntin fole, luna

& ftellis, tum ad abfterrendos homines à pec-

gun g. 1

catis, tum . ad fümmendam malorum vindi-

artilesrtepi

étam , quez ibi jam incipiet omní creaturà in

t lads, D

^

rebelles armatá, — Denique inter figna judicii

zif f

etiam recenferi folet apparitio erucis; hac

a f

enim piis ad folatium, impiis ad confufio-

M ovtad d

nem tunc manifeftabit, quód Chriftus totum

*h. Vs |

ts

fibi orbem fubjecerit; & quód omnes ejus

"Gf i

hoftes virtute crucis contrit fint.

Manife«

EM d

'

flabit, quàd nullus cum Chrifto ad gloriam

1

Ti "i

ingredi poffit, qui fub vexillo crucis fortiter

V d iil

non certavit, Manifeftabit denique; quód

TT

end

N

Lümyl

erux fit quodammodó clavis apgriens coclos, .

UT Cruce

üqu

lm

W

Pars

Vicifäm. J

j

Mb

1þb

Conceptus PTI. —

$47

Muri

Pars Secunda.

?

FU g

l

J

i

j

X ha&tenus diCtis patet, quid fignificent N, y,

QU p d

i

verba: Jnde venturus eff , fcilicet paret,

VO

uis venrurus fit? uzde? quo? .quando.? &

t

uoniodo 2 Nunc examinanda etiam funt reli-

COU

qua verba : J'udicare vivos & mortuos.

Ms A

Dico igitur, quód Chriftus tunc judicaturus

ti nf

fit vivos €? mortuos, hoceft, ele&os & re-

i nj h

bonos & malos, juftos & injuftos ;

probos,

n inamay,

omncs en

im omnino homines nulló exceptó,

VRT

imó etiam pueri comparebunt, non quidem,

Ttt, u

ut ab eis (fcilicet pueris) exigantur epera;

if

fed ut recipiant fe

ntentiam fuam juxta verba

Mortuos 11agnos €? pufil-

Ti f

]

]oannis dicentis :

rirntun u

los flautes i2 conufp

e&u Throni judicatos effe,

& qui non eff inventus 1n libro vite ,

mif-

mipunttà

Jlerrendchns

Jus eff. in flagmum ignis. . Porró quemadmo-

menm malqmïa

düm pifcator trahensrete pifces malosá bonis;

Paltor oves ab hadis, Paterfamilias paleas

inopi u

ac Zizaniam à frumento fegregat, ita Zuzc

Jeniut u

exibunt "Angeli & fapavabunt malos de medio

w ipprti

juftorum , icilicet ovesad dexteram & hedos

Ufy lmp"s w

ad finiftram.

Vultis hujus afferti fguram

ij ol

(

T.

percipere Chariffimi ? dabo, loi'eph tefte

j Ed

Scriptura adduxit filios duos ad Jacob, ponens

s gt

If;

Manaém . primó genitum ad dexteram ,

;cumC

hrio 4

Epbraim veró ad finiftram; at veró Jacob

veXiUUC

n

fpiritu Divino illis benedicens commutavit

j

manus, & in modum crucis compofuit, & ita

Rs

j d £

a&um eft, ut qui ad dexteram erat; ftaret

ad finitram, & vicifim. Jam ad fcopum'

l

Mm 3

qui

(«j

548

Dom. HT. poft Epipb.

(v

mmll p

"

