Denique DEO, quem graviffimà offendunt:

[eü'prm.

Sagitta vulmeraus [

UET

ngua gorit(lz " ,&f?!" Jerem. 9.

,Chr-iüianoïr'um.. TOE

iij (n,

p

tf

2 ,X;P*ärs,Se:Eunda;. T

ag

|

RJETER fagittas detractionum adhuc alig:'* N. IV,

)

L

funt complures non minüs acute, imó

quodammodo /ezzfere, fcilicet fapgittz coz-

qile

tradiclionzs juxta di&a hodierni Evangelii :

itn j

s n n

Ecce pofitus ef bic in ffgmum , cud coutradi-

cetur.. Nimnirum. omnes illi Chriftum gra-

Vr u

vifimà vulnerant , qui ei contradicunt aut

L n

tétnci

verbis ,. aut -fatis.

Et quinam funt Illi?

dicam Chariffimi ; imprimis Chrifto contra-

[

dicunt zerós omnes illi; qui in' Chriftum

diudt

non credunt, aut aliquid docent contra do-

i l

&rinam Chrifti ;; quales funt Ethnici ; Hare-

m

Dionr

ticíque omnes , qui noi: credendo, aut con-

trarrum. credendo lztiferas quodammodo ia

s a

Chriftum fagittas emirtunt. - Tàlis fagitra

"i cmilli) qi

f Ü

W

doctrina 7rzz eft,. qui Chrifto Divinitatem

u;[&

denegar. . Talis fagitta-do£trina Eutychis eft;

üt, lblq

]

qui Chrifto humanitatem denégat, ^ Talis fae

f

quit

Y

gitta do&trina /Ve/forii eít, qui'non vérum

ye T

j

Íed folàm phantáfticum in'Chrifto corpus

admittit. 'T'alis fagitta do£trina Lutberz ett;

T

LI

jj

ic enim Biblio-Maftix in 'Plurimfiä ar

"

ticu!ig

lm mme

,

apertiffimé Chrifto contradicit. -

E

EXEMPLA habemus, quód jam aliquoti

1€S

N. V.

quem

y

agitta emiffa ad rupem , aut aliud objeCtum

10

u

j ]

urum allidens retoría fit in pcrn;ciem illius,

1 Wmmi

E

qui

I

CW

420 Dom. infïk oähvää*tha

$

g

|

qui eam emifit... Eodem modo Chariffimi iü.

um

H

feníu morali fzpe fagitte. contradictionis à

um

. Chriflo, tetorfe fant in perniciem & ruinam

';

, hur

coniradicentium ; Taceo Harefiarcharum in«

g n n

terirus , & ignominiofas mortes, & folum

P T.

Julianur: àdduco , qui lzthaliter á fagitta

g t

vulneratus fanguinem manu hauftum ex vula

r gwndcnm l

N

nere in clum projecit, dicens: vicifi Gaji-

l l ?ïmd c

lge! vicifli! Porro etiam illi Chriftum qua(i

l

|

gia [i31,

fignum ad fa

TCR

gittam ponunt, qui Ei contrae

dicunt facris.

a ln t

N. VI.

REFERT Delrio, quód olim die parafcevis

st ao

Lib. z. in- magi & fage luíum inftituerint, & in ima-

quil.48. pinem crucifixi fagittas. emiferint,

Certé

umf

"

enormis hze erat malitia ; fed fimilis, imó

major etiam inter Chriflianos ipfos fepiffimé

Tit, » invenitur, fcilicet apud illos, qui coz/iten-

Ts

C gurs fe nóffó DEUM, fa&is autem ueganut,

$unt nimirum plurimi , qui nomine Chriftia

^g i

f

ni equidem gloriantur, Jacf$ autem nec

Ti b

fignum Chriftiani edunt, led erhnicis & d-

"f s

cis psjores fe exhibent,

Ita fagittas Contrae

T p

| di&tionis in Chriftum vibrant z/Z, qui ini«

micis non ignofcunt, multó minus benefa«

r

l

VC Meter

€iunt; & fic in ira & rancore perfeverantes,

Chrifto dicenti : difigite iuimicos vefiros,

f

u

Mi

Penefacite bis, qui oderuut vos, ovate pro

pev/equentitus vos , fa&is contradicunt, Z//i,

;

!

qui contrariam Chrifto vitam ducunt ; fcili»

cet, qui, dum:! Chriftus. velut agzus putus

4?&11(10[!8, N "

€rat ,. vice verfa velut porcz in luro obfczne

Chri-

libidix:uis Íe volutant, 4/5, qui, dum

u$

u

UT 1

ïNflti

Conceptus Il;l. |

p31 !

b Q

ftus illis; fcilicet parentibus fuis fubditus erat,

excufsó obedientie jugo velur equi indomiti

wj

UTR

ruptis habenis currunt, quocunque volunt,

]l/l, qui, dum Chrif)tus: humills & Paupcg

tl

LURT

erat, nummos plus Numine amant.

4lit,

Tl i

qui Chrifto patfo nolunt compati, & fic mi-

1 hum

nimam adverfíitatem tolerantes contra DE-

UM , Ejusque providentiam fcaiídalosé. con-

; nj

il r

queruntur.

Hi , & plures alii Chriftiani

Chrifto. contradicunt /a&7s, & Íic fagictas

t qi Eistï)

uodammodo latiferas in. Eum emittunt;

!

dim gt

etiferas inquam ; fcriptum enim eft, quód

tales Chriftum quafi de. novo occidant pec- Hebr. & -

werin, du

emifenu, 1

cads füls, vur/us crucifigentes fAbimet 1pfis v 6-

x

; d i

Jï(ium DEI |

o

il i

: 4 Epilo'gus. |

ifhr i

T

)

GITUR nolite fequi fratres illos, qui , u-tDiod.li';wi

Regnum patris defun&ti obtinerent, cor , ;,

| ii a

jg ii

ilius palo affixerunt , condicentes : ilium

futurum effe Regem, qui propiüs fagitià illud

[ gtb

fictil

transfigeret,

Recufavit hoc facere natu mi-

I

nor, & hoc ipfo ob hanc pieraterm Regnum

ylió g

Nolite inquam

patris illi adjudicatum eít,

r

Pg[lmïï

equi fratres hos natu majores, cor Chrifti,

j um

r

quod ad mortem ufque nos amavit, pecca«

4 09

torum fagittà vulnerantes, fed fequamini

, od

exemplum natu m

;zxoris, & vefirum erit res.

/

^

viramdd

( ,:

Bnum DEI,

!

« T

Qu

i;

F.Dorp Diuran. Conc, PH X

C(m-

/þ, qul»

: WW

322 de. itfra oclavam Nat.

j

" W,*?f

*

js

d[ï e,go mlm

. Conceptus Quartus..-

»'r; TIL

j hii

/Enigmatico-Sufpenfivus.

i "m

FT.

THEM A

'

dlb

^

Jejuniis & obfecrationibus ferviens

ám;

Luc. 2.

DT

die, ac nocte.

gb i

De Onratione.

gdedtradorts

ziv DEUM

vt As

Synopfis.

nb fs v

Quod ad oppugnandas urbes for-

n a n

anenium belicum , hoc ad oppug-

n Kl

nandum & expugnandum coclum

ma a

oratio eft 5 ad hanc autem, ficut ad

TU ) u

tormentum requiritur.

1. pulvis.

J "dW ! æfilm

RI i t

'v "t lt

Exordium.

(ælum 'm ^

it

j

ESISTITE A. A. quzfo de(iflite; non

A

J UPP

NI

D

enim impune oppugnatur coelum.

An

QUi (ed

(ttm Vl

nelcitis, omnipotentis manum artmatam alie

mille fulminibus ? &n ignoratis, millenis

d7

aquarum diluviis imprzgnatas effe nubes?

P g

tqn

an vos latet, fphazram igneam mille ignitos

globos, & innumeras vix non flammivomas

Pfopoüt

&thnas ardenti in finu fuo fovere? an cre-

u

"Mu

di/tis » adhuc Angelos in Coclo eíffe; q

uotum

Va

4j

VCX

A

V

Conceptus IF.

323

vel unus totos exercitus proíternere poteft ?

gU

creditis ifta? quidfi ergo mille fulmina ruant

in capita veftra, & vos in atomos combu-

peti

rant? quidíi aquarum fluvii in madido finu

fuo vos hoc momentó fepeliant ?. defiftite

!

quefo oppugnare celum , ne idem vobis

contingat, quod rebellibus in Jovem gygan-

w

Repeto dieta ?

us f

tibus contgiffe | fertur

,

T

deíiftite in DEUM rebelles Z/zspDemrmatores

blasphemiis veítris quafi fagittis ceelum op-

li,

pugnare; defiftite detradlores linguà veftrá

quali tricipite lancea in DEUM irruere; de-

)

fiftite fupeviz tbrafones altiüs & aluüs elata

mente quodammodo fupra vos afcendere ;

as ul

$

deliftite /a/czvz poroi in impudicitie czno

gc u

deinceps vos volurare, & fic DEUM ad

ndun (

vindictam provocare.

Sed quid oppugna-

m i

tionem celi prohibeo? imó cur non omnes,

quos

rzíentes video , celum oppugnare

p u

jubeo

;

Ícriptum eft enim: regzum celovrum

vim patitur , €? violenti vaptunt illud? ita

elt Chariffimi! calum vzz patitur, & qui-

fl

dem maximam, igitur oppugnandum eft vi

maxima , armis potentibüs ; fed quenam hec

o ide

arma ? dicam: coelum feliciter expugnabit

m "

homo oJfecrationibus ferviens die ,. ac notfe ; ue v

nf a;um r

pereipite igitur, quid dicat fequens

lgnotatlh

n *

nv

nl

1

Propofitio.

j

y 00f

ho

UOD ad oppugnandas urbes Zortueztun

0 fOVCfc

Q

h//icum, hoe ad oppugnandum & €xe

P

pugnane

ii

L

l

; "J

(

(

344 . Do?n. inf;'a o&ävam Nat.

)

"m

i

!

pugnandum cclum oraizo eft; ad hanc au.

j

l

,

j

i 9".

l

)

(hzrihïm!f ;

tem, ficut ad tormentum rf&q'uirit-ur

t

T

1 Iimihs(f;'f

"

]

frine d

Diviüa.

u

, n

| I. þuïæ?isï,

"

]

ghnte; X

YI. Glans,

Attendite !

;; r

us

weaone m

h

Pars Prima.

i

relonas,

;'":L

zuli gbfium

N. I.

A A. A' accingite vos operi , affumite

E!

animos milite chriftiano dignos; ardua

DT H

m d

equidem videtur effe'oppugnatio, fed ju-

z2 m

cunda eft deditio.

Cogitate , qualem civita-

tem oppugnetis, dum colum oppugnatis,

j Dei

nimirum lanCtam; magnificam, omni the-

! a u (

fauró repletiffimam , charitum & volupta-

W NU t

tum domicilium ; hanc fi expugnáftis, eter-

r

nà vivetis in pace; veftra erunt omnia, fcili-

"t n

ceripía civiras ;; quid magnificentius? totus

Wi H

civitatis thefaurus, quid .pretiofius ? Ipfe

*ï'*??';"ü TM

civitatis Dominus , quid gloriofius/? — Hic,

,u lluem

*

Hic expugnatores fuos omni deliciarum ne-

"ALE 4 (

tào À

Qare inebriabit: de Zorrezte voluptatis po-

N y

i

À

! *va;i

h

lum

zabis eos.

Hic Angelicos Miniftros obvios

mirtet, ur vos victores inter mille Jubila in-

j ï.'lmühm : Q

troducant , introductos immaéczeffibili glo-

w "n

dl

rie coronà cingant.

Hic denique omnes

Pt

fuos thefauros in vos gloriofiffumos victores

!Dhmc v

*

G[I) QX

D

fu.

iabupdäüFx(lim& cffundeu

N

If

N

U

Eu

:qu

i

BENE

t

?

i,

Conceptus IF.

'325

a hiü: "

'BENE eft, inquitis, date arma, & cclum N.1I.

Ut

tamdiu oppugnabimus , donec expugnatum

fi.. Dabo vobis Chariffimi! & imprimis do

vobis /cutum : oratio fimilis /cuto eft, inquit Diat« fal.

Bernardus, quod Divinz indignationi debe-

ui. $. e$.

mus opponere, nam ficut fcutum prohibet

idum lancez , aut fagitte, fic oratio amo-

vetfenteniam ire DEI..— Do vobisg/adzum :

it Chrv- l. r- de o«

fi Demones nos confpexerint, inqu

foftomus, deprecatione munitos, illico refi- 144 Deo;

À

liunt, non aliter, ac predones, & facinorofi,

ubi confpiciunt militis g/adzuz in caput fuum

pei, d

vibrari,

Do vobis Zu£am ; fcriptum eft;

[

maio, lj

claugentibás tubís (hoc eft, üt Ambtrofius Jofue 6.

ait, fide orantium ! zmurz z/[icó corruerunt,

quimio

im o

nempecivitatis Jericho. Denique do vobis

arma Tgna; nam juxta Chryloítomum

am, oma

w g

magna avima [unt preces; itaque ficut intet

arma magna primum locum habet Zor:

pils; t

mentum bellicum , ita inter a

rma fpiritualia

intomm l

Hs avmís Pe- AA 1&

fini

oratzo inftar fovmezti eft.

trus in carcere detentus 4 vinculis fe libera-

reini

! I;f.

vit; s armís Efther falutem Judxis obti-

at ! 9

nuit; 57 arzz/s Elias à caelo pluviam expref-

pReg.1f.

deiann

fit; bzs avms ]udith Holofernem vicit.. No- J*** **

TU

O adducere Theodolium., Carolum quin-

jj 07

Min

tun, Heraclium, Honorium & alios com-

qii )

bslii;'*

plures, qui fpirimalibus precatiomum artuzs

jl

flupendas ab hofte, victorias reportàrunt.

dyiat

Quarite, fi lubet, ex mille aliis Jacobum

p "

Epifcopum Nilibenfem ,' quid, de his armis

uód oratione Mci,niphï.im

entiat ? :.& diïcct, q

"

X 3

f

j

j n

$26

Domn. z'nfm o&avam Nat.

mf!

n

& culicum agmina impetraverit, quibüs in

k

hoftilem exercitum immifsis civitatem. fuam

j

tih

um

d

ab obfidione Saporis Regis liberavit.

N, III.

DIXI, quód oratzofit inftar Zorzenti bel-

p

yoputur

ici; quemadmodum autem hoc vim fuam

n

LU

aquirit à pa/vere, ita virtus orationis etiam

f

un.

in pulvere confitit.

Queritis forfan, quid

pulois fignificet? Refpondeo, quód nihil

- aliud denotet, nifi buzuz/ztatem ; hanc enim

lCU

ut difcamus, dicitur nobis in die cinerum:

fl uqu t

suemento boimo , quia pulvises, €7 n pulve-

"ä

"

v€n revertevis.

j

TU

Itaque orationis vis in pu/-

vere , ieu bumzlitate confitit.

Certum eft,

us

iil

uód orantibus non raró zzt/Zes obfiftat valde

xmrm edm

Thlcn. 3 * 3

enfa, juxta illud : oppofuzfi mulbem tibhi,

i NI

v 44.

v df

ze traujeat oratio ; jam veró aliunde nóftis,

quàm difhcilis fit alicujus urbis oppugnatio,

m d

LT-T"T

fi nube obdu&ta oppugnantium oculis non

patet. Quidigitur faciendum ? non defpera-

ilb f

"t d

te Chariffimi; fupereft enim medium ali-

quod, quod non aliud eft, quàm oratio Zu-

'tnt ln

quihs.

Eíto igitur, quód magna & denía

"t ii

Ecclef. 1 5, nubes in coelo a

areat, fcriptum eft: Üra-

M

'f. 21,

120 bumiliantis

/

peuetrabit nubes.

Denfa

W n ]

zubes fterilitas Annz fuit, at non ob(lante

n

1 Reg- t hac flerilitate filium impetravit per orato-

u

znem bumilem,

li

Magna zuPe$ erat adulte-

L

L

rium , dequo falsó accufabatur Sufanna; fe

i

tl

!

Dfn. 15.

propter orazzonem bumilem innocens decla-

rata efl. | Craffe zuZes erant Leonum fauces

dlS, md

Itt

ad devorandum Danielem aperte, at pet

LT

Fl el

Decre.

iluP

)l

oratioHc Dumilem, quem «onré 1

um

d It

N

Conceptus I. P.

327

m

tum Regis ter de die continuavit, inta&tus

ermanfit. En À. A! oratzo bumiltantzs /e Din. ^

Wt

n

enetvabit nubes, hoc eft, fuperabit omnes

difficultates, amovebit omnia pericula, &

MTM

DEUM habebit propitium ;

lemper enim

0 nl

Ortfütitr

refpexit im ovatiouem bumilium ,

!

v.19.

fprevit preces eovum.

VT

t qio

l; t

Pars Secundä.

i d

LTERUM ,, in quo tormenti bellici vis N. IV.

8 Cig

À

confiftit ;

laus eft, que direcfó íine

ia t

ullis ambagibüs ad objectum fuum volat, nec

i, Q

ullum impedimentum admittit.

Per glan-

ia ts

n

u

dem nil aliud intelligo, nifi attentionem,

fmjzz' lmtf'

i

"

fine qua oratio omni vi deftituta apud DELUIM

r al

[ .COLIQ*-

nihil valet, Scriptum eft : orabo [piritu,

ybi p

orabo C? memte, quid hoc aliud fignificat,

ntium W

:

u

nifi quàüd oratio directé in DEUM tendere,

um ! pl d» ^

fullsque diftractionibus ab lllo : tanquam

centro fuo dimoveri debeat? — Certé oratio

vin?

m

non attenta nomen orationis Ron merctur,

j m

quia tali modo etiam Pfittacus orare poteit,

Matth. $.

criptt t

qui Jozzo voce, €»' petlore brutum eff , qui

lii

dat /fne mente fonos.

Quare conqueritur

"I

DEUS : populus bic labiis 1ne bonorat, cof

«t P "

autem eorum longà ef d me, & tales nun-

"TL

quam audit, & exaudit.

SI teítimonia hujus yer

itatis 4 viris fan-

N. V.

; SU[IHW

at

l

p m

q

&is defideratis, audite Divum Gregorium

)

quz quefo illa oratie eft, inquit, que fola

nt

[oni

llam ora«

labiorum fuperficie terminatur? i

1 gPCfIæï 1

4

tüonem

s

r

*

WW

328

Don.infva olcam Nat.

g

tionem zoz audit DEUS; cui, qui orat

ï*ädrmcu!a& at

non attendit; en! .zoz audit DEUS. — A.

be Orat.

j o 9f

'

dite Cyprianum, quomodo te audiri à DEO

gj u t

poftulas inquit, cüm te jpfe non audias? vig

.,ä

.L

M

du

j crcditzkgc

DEUM efle memorem tui, cüm rogas, cum tu

jj gt

ipfe. memor tui non fis? en! zoz audit

l

«X

in Luüc.

l

DEUS, — Audite Eufebium, fi deeft ille, ait,

..

D

qui pofcit, quomodo aderit Ille, qui pofci-

!,.

s,'ljid

v inedt t

tur? quomodo fufk:itabirurjüdex, fi dormi-

|

(budonolorer

taveriradvocatus? nonne qui audientiam a-

. pud Regem petunt, relinquunt famulos extra

s Lntm eredis

conclave? cur ergo oraturi curas tempora-

j ts

Jes & diftractiones extra cordis templum*non

! pr dicen

relinquius ? Nunquid fi fponfa fponfo fuo

n n &I

colloquitur , jenuz pulfationem horret? cur

tmltsmaledid

ergo, Íi fponía anima tna cum fponfo DEO

^T) prutu.

loquitur, temporales cure animum tuum,

1 nt ld

& cortuum pulfant? en! zoz audzt DEUS,

At orio

'multó minus exaudir orationem difltractam,

NOVLO ITAQUE modum .orandi ab Abrahamo

Y II

Gen. 15. difcite ; fcriprum enim eft :

defcenderumt

|

volucves fuper cadaveva (in facrificium obla-

l

tTt

ta) €g abigebat eas Abrabam. .. Quid quafo

du

hze volucres aliud fignificant, quàm diftra-

:*?.'ftaïqu

l.o

€tiones, que preces noftras inefficaces, quan-

Ut Vtlro

AtOs

Mlþ

j

TO

doque eriam peccaminofas efficiunt? igitur

f

01

M

|

abigendä funt, nefacrificium orationis com-

u

maculent.

Quid putatis Chariffimi , fi quis

;

n

hOC 0

veftrum ad audientiam Cafaris aut Regis ad-

ld

llmp

(

1101

N

tl

miffus inter preces, quas deponit, difcur-

aCuye

fum faceret de agris, de hortis, de frumen-

Wït [

1[L

ho

to, de fomnio, quod habuit, & aliis rebus

) 1

huc

'Wt QE

iwnu

ET

N

Conceptus IF.

329

ll

huc non pertinentibus, quid quefo diceret

DC

I!ä

Cafar? certéad vincula & carceres talem ab-

t audïriäï»g

firahi juberet. — Et vos Ó quoties ita coram

0 d.

DEO rogabundi comparetis etiam in tem-

lo? Ah Chriftiani! creditísne, ibi DEUM

2

effs? DEUM Illum? qui Cefaribus ac Regi-

j ü dCCR

|

|

)

lr

.i',ï

bus coronas imponit, & deponit, fcilicet,

Hl m

qui potentes deponit de fede?.| DEUM Illum? Lue. r;

Juta, [is

ui Pharaonem fubmerfit in mari?. DEUM Exed- 14

Mi a

lllum? qui Nabuchodonoforem transforma-

unt mj

J

vitin bovem ? Íi non creditis, Chriftiani

1 Quts

iA

Dd

l

non eftis; fi autem creditis , & tamcn tam

räistempm

impudentes eftis, cogor dicere, quód vos

deferuerit ratio, natura, & DEUS, & fic

ponfa fpuuïai;

nem h:

quodammodo jam fitis maledi&ti, juxta illud :

cum fl

Üratio ejus fiat im peccatum. Yaque ficut ral. 1eg.

2 üimnz

tormentum bellicum fine glande vim non ha- v. 7

"m

J

bet, ita non nifi attenta. oratio ccelum ex-

onemüit

pugnat.

N

TTE

i

P

j dl

Pars Tertia.

i i

ERTIUM deníque requifitum eft. ignis.

N. VH.

li. W

ï

Ponite ante oculos veftros tormentum

4x, 9^

bellicum ,' quod ferreó. fuó alvó glandem

sindiut

cum magna pulveris menfura jam devoravit,

m o

confiderate inquam , hoc tormentum , ftat di-

re&um adverfus caftellum, plenum eft pul-

Charifïlmi'j

yere, armatum glande, cur ergo non evo-

j

q i5

mit ferream mortem ? cur non emittit glo-

5d€

P(]m[&

if

bum? ignis, inquitis, neceffarius eft, qui ac-

yortiP (

cendat,

Bene dicitis; at ecce

1

9

ia etiam

hli |

x P

L

X $

ignis

j

330 — Dom.infvaotlavonm Nat;

jeitl

' qu?f

ignis in orante neceffarius eft , nempe ignis

I

€haritatis,

l

d

$i vis ó homo! ut oratio tua

aícendat furfum , ignem acrende in corde

" e

tuo, nempe cor thuribulum, & oratio thus

4in 000

"T

Pfal. 14o. eft afcendens : dzrzgatur ovatio mea fícut

W. 126

js p m

ancenfum in confpe&iu tuo ; fed ficut thus vel

potius thuris odor afcendere nequit fine igne,

E

ita oratio fine igne Charitatis non penetrat

gt ff

nubes,

g. M

NOTENT hoc fibi plürimi Chriftiani,

gt operarl;s :

N, VIII.

qui fine charitate preces luas perfolvunt, &

Kiiseorumm

quandoque plus in perniciem , quàm falutem

damünitor ,

uam, Sed quomodo hoccontingit? dicam,

i Aeedit

Mul funt, qui porci inftar in omni vo-

xplisEpiunas,

luptatis ceno fe volutant, qui mendaciis,

ttby oon folum

perjuriis & ufuris bona proximi violenter

iLammm d

rapiunt , qui mille blasphemias in DEUM

teneprefan l

exípuunt, & tamen, proh temeritas ! &

tamen peffimz hujus farinz homines vadunt

mftiy/irmwzm

ad Ecclefiam, fed quo fine? ut ibi fuas per-

NDI

LOm

folvant preces, & neceffitatum fuarum fup-

plicem libellum porrigant altiffimo.

Scd

"wtnt ixdi w

quzío feílinate pauló lentius.

An accendi-

LT

ftis amoris ignem ?

an reconciliati eftis?

L (dert ;

num facra exomologefi peccata veftra expia-

"t ig b

flis? vel falkem in corde compundli eftis?

g

A0 bieno

nihil. minus ;

& tamen itur ad Ecclefiam.

"M l HC

N

u

Quzfo fi Antonius Imperator, qui ut Reg-

num (olus obtineret, Getam fratrem fuum

Efir

Al æost UXE

l ab t

in ipfo fíinu Matris occidit, (i novus hic ii

^

J*mlege n

QUi

quam Cainus poft fafctum hoc cruentís má-

UP

ü

lq

nibüs Mairem acceffiffer gratiam petiturus,

M

"t

qgid

"s N

fit

1.

*

311

Conceptus IF.

AT

üid dixiffet M

L Oi

ater? quzfo fi Abfalon ad Da-

videm veniffet cum enfe cruento, quo fratrem

X d j

Íuum Amon interfecerat, & petiiffet, ut da-

Qb

Parens ?

fint f

ret illi partem illius, quid dixiflet

.

certé dixiffet: /Quomodo ponam te 1

n filios ? J*ffcm'?'

il

nec tu meus filius, nec ego tuus parens.

quini

"

AT ecce! longé crudiüs agunt cum DEO. N.IX.

Ti n

Jf

2

peccatores, qui occidunt filium DEI,. & ta-

men ad DEUM accedunt. — Accedit avarus,

i Qu

qui nec famulis , nec operariis debitam mer-

Y

cedem folvit; fanguiseorum in manibus ejus.

qunl

Accedit dolofus nundinator, & mercator;

t z

fanguis in loculis ejus. . Accedit impudens de-

t In ais

irador, Luxuriofus Epicurus, invidus Cain,

qu m

yum v

in quorum manibus non folüm fanguis cor-

porum, fed & animarum eft.— Hi & plures

n n

alii accedunt contra expreffam lfaiz protefa-

ventrt

tionem: cim multiplicaveritis oratiotiem, Ya. v. v.

horin

non exaudiam; mamus enim vefiva fanguine '5-

wbl

plene funt. . Nunquid hoc idem eft, ac Ele-

"m

phantum fe conferre afpectui veftibüs indu-

qiifmo. )

tum rubris? quanta hec temeritas? allium

N

comedens non audes accedere ad Regis col-

"

loquium ob fztorem oris? & corde terrenis

, d

defideriis, imó peccatis pleno DEO collo-

1 i gfxä

qui audes ? an nefcis , Hebraos, etiamft

[1

TA

arcam contra Philifteos eduxerint, nihilo-

" u

:

minus cruentam ftragem ab eis paffos effe, &

g iil

meritó; cur enim legem inquit Theodoretus

TL

transgredientes, arcam ad auxilium trahant;

0

ue legem intus habuit fitam?. Heu! quot

,j

c!itq '

qnt? qui ab Arca Myflica; ne

mpe Beata

l

/

yirginc

!

| fa/!r/þw

äg 2 JDon.znfva oäzzbzzm Na;t.

Virgine proteäionem petunt, viram ducen- 'Xordiilmn

tes impuriffimam ?^ Nunquid magna eft te-

meritas Ejus implorare auxilium , cui ob

'di (uri,

mores contrarios omnino invifi

h

propo

L

funt? cujus -

,;Lz)ffionem

Elium crucifigunt ?

T. hm !

ypanpat X

| Epilogüs. |

j G

Uare fi coclum expugnare vultís Chariffi-

, udts f*

mi, orátione utamini tanquam tormentó '

M

g, [utem hi

bellicó, quod vim non habet fine pulvere,

viee vellnt

glande,igne; fit igitur'oratio veítra plenapu/-

5shts umis OCO

vere,id eft bumzlis ; armata glande, ideft, at-

itkstbhs ? qu

Zenta; accenía zgme, id e(t pura, & fic pene-

id: otedfus a

tràbit nubes, & à DEO 1mpetrabxt omía,

1& E fur fg

Msmomu, |

Conceptus . Quintus.

i2 Vr COf

s indhnm h

| -PoIiticO—"Chri[tianus.:'

"itn imuimods

T HOEMMCAC

MUET U

"w B

Et hzc vidua ufque ad an

" Onpim v

W

.ginta quatuor. ZLzc.2.

BU [peran

NT

1&3 Aul

De ræ*vereiztizz þniäw deäith.», |

;

LUE

X

|

^5 m Rs

zl

Synopfis.

Magna /ezi£ézs debetur reverentia, -

Al äuqu

li

Ts

quod patet. r. veterum teftimonió,

naam lnfip

ht

mi

( ? l

2. DEI præc?ptö, 3. Chrifti

exemplo.

EH

Exor-

"

RUT

Vif

ldt

333

m l

: anhqleþtus V : ;

i

! EXordi»um.

i.mm N j

T? "

CEAT mihi Cbafimmi, ænigmä.'ticam ;

I

vobis queftionem proponere; edicite,

quid eft illad, quod homines, antequam ha-

n

bent, mille votis exoprant, & poftquam ha-

J

bent, non habere vellent ? quid quefo eít

rvl

;ï.j'

Dutt t

!

ilud? dicam, finefcids; fegecfuseft, quam

juvenes exoptant, fiautem habent, & fenes

ber (ne

N

fatti funt, non habere vellent, eó quód fe-

me[hapmz

1

Scire

Ü

[

'

l

ne&us apud multos nimis odiofía fit.

gl

,,.

vuliis, quid fit fenectus ? audite varia va-

jurty

Á p;'

:v

riorum refponfa : occafus vite eít, inquit

getrabj; qti

Cicero in topicis, & /egex fignificat idem,

ac femi uex íeu femimortuus.

Eratofthenes Stobfsum;

leml .

vigentem ztatem veri comparat, viri

Qunt

eflat & autunino, fene&tutem hyemi.

De. d. ferm.

mocritus fenectutem omnimodam imperfe-

11f.

ia

- &ionem effe dicebat, eà quód omnia habeat,

Laert. ]. 4.

& tamen omnibüs indigeat.

Bion feneéctu-

ll

id a

- tem dixit effe portum omnium malerum,

ad c'7

quem omnes confugiunt fperantes mileria-

d

rum finem, Sic juxta dicta Antiphanis fenc-

&us eít acetum ; ait enim , vita noftra fimi-

j

li$eft vino, quod, cüm fupereft modicé,

arefcit. Denique cüm homines fibi optant DeCate-

M

fene&tutem , inquit Auguftinus, nil aliud fibi chiz.' :ïläg

Ji

Optant, quàm longam infirmitatem.

En!

tut ]'€W[

kj

quàm odiofa fit fene&tus ? Verum. non ob-

" r

ftantibüs his longà aliam ego fenectutis efli-

ÁAnne Prg-

yitit

-mat;ienc.m habee, &inhenerem

j

P f;-e ti;» s

(soir

314

Dom. infraoclavam Nat.

NI

'

phetiffe, que permanfit vidua u/zue ad an.

t

/

od

.tos oclogznta quatuor ; dicko igimr

"

TL P

q

' Propofitio.

adyyt

Agna Senibus debetur Reverentia; quod

,ïfä[znï ecïvplin u

M

probatur

T viiet d

j

ss r

Divifio.

m ilucotr .1

L Veterum teftimonió,

;l a ln

II. DEI przceptó,

s. l odl

Attendite!

doeun morll

| '11I. Chrifli exempló.

2 j m

Pars Prima.

as ld ul

i Gul

N.TI

DESTE immiáturi fenum illufores, &

ttfor, mijon

percipite , quantam reverentiam fenibus

veteres exhibuerint.

Maximum & prima-

um d

q':rithoc m nf

rium in republica /partzatarum: dogma fuit

Jenes vrevereri , ita quidem , ut aliquando ex-

Hriri,

terorum aliquis hanc urbem ingreílus, fum-

tl at

mam, quz fenibus exhibebatur, reveren-

At s d

tiam obftupefcens publicé exclamaverit : z5

TT

Wt gi)

Kb. 4.c.5. fo/a /parta &xpedit fenefcere. — 1mó Valerius

taximus refert, athenis quondam ludos in-

MLLOM

fignes exhibitos effe , ad quos duo legati

l

MLC

fpartiatarum feu Lacedemonum invitati ac

üum gP

W Rq

. primario locó collocati funt.

Ludis his du-

4

| ]Wms

t !

rantibüs ingrediebatur decrepitus fenex, qui

VU

Q

cüm locum fedendi nancifci non potuiffet,

Lj

Ndec j

"Legati ambo furgentes fenem (hominem ex

ollocàrunt,

i li

miima plebe) in medio inter fe c

ii

o

quor um

"hj

i Pï

Y

Conceptus F. :

55

L

uorum etiam alter publicé dicere non ab-

lglm

horruit: zdtbenien[es quid fit reGum Jciunt.

!

Jdd id facere meghigunt.

NIMIRUM nórunt antiqui, quód illa

NQ uä

t

respublica ac urbs pra cateris tam in politia;

uàm re militari eclypfin patiarur , dicere

volo, non bene ac uciliter coníftituta fit, in

qua non dominantur, vel magni zftimantur,

ac in' confilium adducuntur fenes.

Cauía

hujus afferti eft , quià in fenibus plerumque

major prudentia , & confilia lentiora funt:

t

quemadmodum enim zove//a vitis copiofius

gignit vinum, fed vezua melius, ita plura

Tl

loquuntur juvenes, fed utiliorafenes. Pro-

fe&ó nifi fenes in confiliis, fententiis, ac

um d

rationibus eminerent, majores noítri fum-

verentn i

mum confilium non appelláffent à /ezz£us fe:

ximn 1f

nzalum. Alferit hoc idem Ariftoteles dicens :

du dogm': !

potentia ef im junioribus, prudentia in f[e-Yib. 7-

p ial

Miovibus. Et hincfíi queratur, cur Roboam

PO 1t,

3 in reüuï; Z

filius Salomonis totum pene regnum perdi-

bebuur; *

derit? Refpondeo , quia dereliquit confilium

excun

fenum, quod dederant ei, & adhibuit ado-

j m

lefcentes , qui nutriti fuerant cum eo. — Ac-

qui

m

cedit, quód fenes intrepidé veritatem lo-

LA

quantut , fic dum apud Romanos Cnejus

Wi

Carbo conful Juveais feni Marco Caftritio

hh

Ludls

quid indignum precepit, quod ifte facere

detrectabat, minitabatur Carbo dicens: Scias

qini

a ?

me multos babere gladios, cui oppórtuné

don

)

allritius & intrepidé repofuit: €7 ego an-

a

unt;

&

HOLEG

"I

"

l

909$, En! Ienribuþ anni pre armis fi

hine

Id )

333 Dom; mfräo&'nvm Nat.

ul ul

"I:

Lib.*. dchinc Ambrofius fenes vocat zeuro$ urbium.

//23

fil

y

Cain & . &? rerum publicarum ; (icat enim muris de-

j M

(

Abcl. c.5. fenduntu£ urbes,: ita & confilió fenum fa.

,

[

stl

biliuntur. Utinam etiam urbes germaniz fic

ftabilirentur, fed heu! moderno tempore

vix fenes loqui permittuntur à fciolis juveni-

bus veré adhuc juvenizantibus, cüm tamen

l Secuh(

Eccli. 32.

Spiritus San&us decernat : /oguere major

v

udtu; decet enim te primusm verbum.

ynm dv

N.IHI.

SI plures defüper audire teítes lubet Cha«

d denas J

lib. ;. faft, tiffimi, percipite, quomodo Ovidius in fa-

g i p

is fuis veterum pietatem collaudat, dum

n hongrt

canit: 7Magua fuit quondam capitis reverene

& n r nor

£a cani, iuque uo pretio ruga [enilis erat.

ts d liperion

lib. i.de. Percipite, quomodo Juvenalis avorum erga

u inquæm, Qf

mar.anim.(enes reverentiam ,depredicat : credetant

d lum |

boc gvande mefas,' €9 morte piandum, ff

"U t (

juveuis vetulo uon affurvexerat... Percipite,

if f

. quid hac de re /Elianus fenuat, dum natu-

Vinttn: n

ràm brut elephantis hominibus circa hoc

- magiftram conftiruit ,. dicens

elephantes

ul

Y ?mö m ftg

rfnlm) t

ï

]

.juniores ztate effads de cibo proípiciunt

. eosdem fumma obfervan:tá colunt, 4 pericu-

ïjäu

"ls tæ;

lis fervant, . in foifam delapíos injectis frutie

«iälg

N

MTM

À

l

cum fafcibus extrahunt. - Denique ratlonem

W

H'UIO 1

Anglo nig

ipfam .perpendie à pari. delurbptam ; nun-

quid urbes, palatia ab antiquitaté/ com-

"M

A r

mendantur? nunquid Regna, ftemmata ab

"um d

antiquitate menfurantur? nunquid ipfa Ec«

*j

m

mqs

Jl

clefia honorem füum & gloriam 1n anüquitate

Qj

3 ol

N

ponit? -nunquid vinum à fenio preuum

W

llud :: zezo

"h]k Ek

xítimationem,hareditar , juxta i

"N

"od

1Uens

A ;

L

vaa

uCOüc

odl

Conceptus F.

.337

It tl |

bilens vetus, Jffatum vult movum 5 — dicitiuc g,

Mf

enim , vetus melius ef ? annuitis omnes, fed

d )

quid concluditis ^ hoc concludite

tl

: ergo ;tigm

fcniþus debetur reverentia.

10 tj

]

0s

Wt

j m

— Pars Secunda -

TT

UI

l

( XIoD pfo&tum eft vererüm: teftimonió, N, -IVQ

CY

Ordis i

id probatur ulterius 2 E 7 przceptó.

Scietis, utique, quid praceptum quarcum

laa,

T

precipiat, nimirum honorem parentibus

apitis t

W

^

exhibendum.

Jam veró nomine parentum

m

omnes prapofiti & füperiores intelligendi

p at

funt, fuperiores inquam, non folüm quoad

:

ofüicium , fed quoad fenium && dignitatem ;

' pimi»iwu,ri*

Ícriptum enim eít: coram camo capite COl« Lev. 101

il HEW&

Jirge, €? bonora perfonam fónis , & quaret

"TL

dixi, propter digniratem ;; nam dzgzztas /e- Prov. s0.

ybus df

|

Qu canmicies ; imO etiam propter illorum

|

h

Ü

j

prudentiam ; eft enim ; ütait Job, zz azti-

!t

Ti

E

Fï

bo po

W

quis [apientia , €7 iz multo tempore pruden-

olum; i

Ez

|

7u. Eanc dignitatem optimé cognovit Im-

perator Theodofius, & hinc filios fuos co-

ïosinjeanltwï,

1m h

ram íanCcto Arfenio annofo non qiü ftare vo«

jni f:[!üüiï.ï

if

am, Il

uit: fozora perfonam fenis.

SICCINE tanta íenum eít dignitas? eft,

N. V.

unl[lfö (

NI

eft Chariffimi; certum eft, quód Joannes

u

qUId lPI

Evangelifta multís titulis gloriari potuiffet,

q [AIc

cilicer de Apoftolatu, de cognatione Chrifti,

TOE

de Matre

f0 !

:

lüü

de Propheticis revelationibus ,

f

Chrifti fibi commendata ; attamen infuper-

Id Jl

j

E püï?i. Dim'm COZZG'QP//- H- X ha-

E

338

Dom. infva oflavam Nat.

m

habiris his titulis in. Epiftola fecunda &tei;.

hs Tf

tia vocavit fe /egzorezi, ita ílimavit fene-

Cofhent,. Clutem.

Ex hinc ait Ambrofius: ciz refu-

q hari&mie |

Fia.je. gevet dpoffolum fe fcribere , feniovem fcvip-

)

l

) c*fO

hi

,

]

Vil

7t.. Ulteriüs: quo titulo utébatur Paulus ?

!

:

l

Jl

T

eDita I

an vas electum, Do&orem gentium , cocle-

1]

:

« n

by 1

)

ftium arcanorum fpe&tatorem fe nuncupavit ?

;jz

;

li Colt, q

|

neutiquam, fed in Epiftola ad Philemonem

igum t

fe.infcribit: — Pau/us enex , fic gloriabatur

;05 bngfs tüneri

de fenectute.

Pariter David , etíi potentiífi-

inus effet, fenium tamen

li, ul

rz regno eftima-

H

t unit, qu

vit: 7uzior fui , eteuitm fenus.

NO VI.

ü Angeïorum |

CERTE Ipíe Pater Coleftis, etfi fpiritus

fit puriffimus, aliquando tamen fe vifibilem

ttrnyro Ngi;

At Creztor

dedit, fed inqua perfona? nonalia, nifi figurá

at il

Jénis. Ex quo ergo patet, quanta fit fene-

Ctutis dignitas; imó patet hoc meliüs ex

WU. (o

poena, qua DEUS animadvertit in contempto-

At onits ff

res fenum.

tv B

Notum eft, quód contigit tem-

óre Reverendiffimi fenis Elifzi.

Hic prope

VCl p m

urbem Bethel habitu rudi ac fï».npfïci ince-

At g (

dens, illudebatur 4 pueris conclamantibus:

ETE

a[cende catve ! afcende calve ! ad quem cla-

"ts (le u

fcrm. I O4Q

dc temp.

morem tefte Auguftino ipfi parentes pueros

:':,; Vm F

fuos inftigzrunt, & ecce! non tulit hanc ir-

Tïu "

$$ at

reverentiam Dominus; gemifcente enim &

4 Feg. *. vindictam petente Elifzo ,

egrefff funt duo

V

IDl lr

urf de faltu,

€7 laceraverunt ex eis qua-

|

Iu

POW um

draginta duos puervos, & fic indigni faGi

h) *M f

fuut, ut fenes fierent, qui perulanter adeà.

UI Qtres

Íenem illuferant.-

: Pm]

il

Pats :

l

* L

l.qlml

l p n

id

nda&t

NI

Conceptus P.

339

WUM

Pars Tertia.

Cit j

"n

l

ll

QUPEREST Chariffimi , ut etiam e/xem-N.VII,

W

Plum Chrifli vobis proponam, ex quo

r P

LR (

l

reverentia fenibus debira manifeftius adhuc

patebit.

Dedit hoc nobis Chriftus. ftatim

D)

in nativirate fua.

Conítat, quód fuinma ala-

hii

C ghtd

critaie ad prafepium concurrerint paltoress.

conítat, quód longis inneribus ad fabulum

M r

venerint tres Reges, ut Chriftum Regem Re-

«qu d

gum adorarent; confítat, quód ipfum caclum

multitudinem Angelorum Íubmiferit ,

ut

$, tf

t

Y f vll

I

congratularentur novo Regi; conflat deni-.

D

que, quód ipfa bruta creatorem fuum cog-

P

l

u

noverint: coggovit bos pofféffórem fuurn g Yai. 1.

um d

'Conftat hoc in-

v mdat

afmu$ prafepe Domini.

"

quam; at íi ita homines feftinàrunt ad ho-

tinconta

M

norem Chriíto in Crypta Bethlehemitica de-

d nignt

ferehdum, cur quefo non etiam Sanctiffi-

"

!

mus ille Sacerdos Simeon folymis Bethle-

. ii

mium venit? cur non & illa fancta vidua

;Onc]amann ïïïl

