terrore eft fequens

1

Propofitio.

ia d

ULTI perdunt Chriftum, & pauci illum

n n V

M

inveniunt, quia Eum non rité quxrunt,

an p

Quare docebo,

emmti r:ff

jigoea.

hi

t

| Divifio.

r du

n

L Uh,

qcetdo

Ti gnor

CI'ïdus üto

Attendite!

ii

1;- Quormodo quer

Gc.3

Pars

AA O.

[

402

- Dom. I poft Epipb.

yuque

, Nl

Pars Prima.

Ü

f U

"

j

iur n

N.L f^ERTE f quisquam alius, ille revera in.

1

- felix eft, qui Chriftum perdit; & qua.

M l

fni

jl

[

ii

re? ideó Chariffimi, quia íine Chrifto fu.

i

mus, quod codlum fine fole, quod fol fine

s N

:Wmi' n [

ri

Juce, quod lux fine radiis eft; Ideó, quia

)

fine Chrifto fumus, quod ignis fine ardgre,f:æc?!qWF

'

ritt

l

arbor fine radice, corpus fine anima efR

a, i

u i t ,

Nempe folem auffer, & ceelum obnubilatur:

lucem deme, & ífol obícurabit&e : radios

:;omianes, tonvl

myetiett.

tolle, & lux denigrabitur.

Pariter ignis fine

*

ardore lanquet ; arbor íine radice cadet

3

à

s invenit

Corpus fine anima non movetur; ita ho-

as Drenplun

imo fine Chriftro nihil eft, imó minus nihiló.

iunit ld

Repeto igitur didta mea : infelix homo eft,

& j

qui Chriítum perdit.

Et proh dolor! quot

tntre a

Josn; 1. zales funt etiam inter.Chriftianos? Zz pro-

"T .it qm':

pria veumit , €? fui eum monm weceperunt.

sindhii n

» Verüm infeliciores adhuc illi funt, qui Chri-

inymi

ftum perdunt, & perditum non amplius in-

"bt g

veniunt, qued potiffimum inde provenit,

"Wt o

quia nec locum fciunt, z querant, nec

"tlüdiima

modum, 44090do quzrant Chriítum perdi-

1

OU tmy

,

tum. Scire vultis, ubi Chriftus querendus

:

|

fit? dicam. lmprimis feiendurn eft; quàd

h

iü

Rn

|

Nempe Chriftus

noh inveniatur in lecto.

aL T

&terna Sapientia eft; fed zoz jacet n muolli

-Iqsenr pxrituaïia,

T

AC

veneranda fcientia leco.

Communiter per

lectum voluptas áut otidmi fignificatur ; at

Jeb 38. non invenitur Chriftus zz £erra fuaviter vt

Uuul Oceü, Y

"

ui()sæ&m

vegtium; Ísu quüd feré idem eft, in otio aut

voluptáte:

* t r

"

l

Conceptus I

403

*

ld

voluptate, Noftis utique, quód Sponfa no-

&e quadam dile£tum fuum quafiverit in le-

IT

&ulo, üt ipfa fatetur dicens : er noóles

Derdi; i

l

[lne Cri

]

quafivi, quem diligit auima vlea? . ax euiam

noftis, quód dilectum fuum ibi non invene-

* Qd ld)

rit, lamentosé conquefta : Quae/7vi illum,

:

Ml Idcö,g

£? nom inmven.

En! pari modo illi, qui

nis (rn a

Chriftum zo&e querunt, hoc eft, tenebris

Ine anpji

peccati obruti, qui Chriftum z Le&ulo quz-

Q obnle

runt; feu quod idem eft, in voluptatibus,

rbltt: nj

inter compotationes, convivia, & lufus, ne-

Puitipit

uaquam Eum invenient.

N,li

ne radie u

PARITER non invenitur Chriftus in 5/a-

ovenu; j

1e1$ civitatum.

Exemplum habemus iterum

1tno ml

inSponfa, quz cüm in le&ulo dilectum non

infelix hod

Cant. j4

invenit, dixit: Surgam, v? circuibo civi-

roh r

tatem, per vicos C? plateas quevam , quém

il 1j

diligit anima 1uea. — At quid fa&tum $. per-

t ag

cipite refponfum ab ipfa Sponfa : quaffui il-

li

Áum, inquit, & zon inveni, znvenevunt ne Ui-

non a

giles , qui cuffodiunt civitatem. . Quid que-

| jndt [

o circuitus per plateas & per civitatem figni-

]j quati'

ficat? certé nil aliud quàm curam rerum tem-

: Chrln

poralium, & negotia temporalia.

Jam vee

yifhs u

ró conílat á quotidiana feré experienrtia ,

quód impliciti negotiis temporalibüs non

endum Cnil g*

Nenpt Q*

multüm curent fpiritualia, & (ic preferant

corpus animz , Mammonam DEO , terram

gj

u

cammunliiiïi

cclo; & hinc mirum non eft, fi tales capian-

| ügniüfam;;

turà vigilibus, hoc eft, vigilantibus inillorum

ruinam diabolis, & ita capti Chriftum non [. ;. ds

t,,,/,þ(wi"fï

inveniant,

Veritatem hanc confirmat Ame virg.

ff CRJ '," 4

o

brofius -

(u)

;W

j

404

Dor. T. poff. Epipb.

i

«

.:g

brofius dicens: non in foro, non in plateis

1050

um

Chriftus reperitur, quia non eft Circumfora-

j

neus; Chriftus pax eft, inforo lites : Chri-

ftus eft juftitia, in foro iniquitas: Chriftus

eft operator, in foro otium: Chriítus eft

NUA

Charitas, in foro obtreCtatio: Chviftus eft

TT h

m

fides , in foro perfidia.

Ita Ambrofius ;

jl !q

nolo ego foli lucem, hoc eft, verbis hifce

::ærveü

l

qum of

luce clarioribus vel verbulum . fuperaddere,

9t

.n

: mium i

fed potius novam quzftionem inftituo.

a

« pote

N, III.

SI Chriítus necin LeQulo, nec in plateis

«idinam pf

& foro invenitur, ubi ergo quarendus eft?

«iuns Charid

fors inter cognatos. & amicos ? nequaquam

Charifáimi; reclamat enim hodiernum Evan-

u d

rrine u

gelium, cujus teftimonió Maria & Jofeph

gi, qin id

Chriftum quzfiverunt apud cognatos, & ta-

men.non invenerunt.

Nimirum ubi fimulata

ss nin o

tantum eft Charitas, ibi Chriftus efle recufat.

i, Mementm

Jam veró ubi major fimulatio invenienda eft

at g

quàm inter cognatos & amicos? oftendunt

!t tpetti,

(l

in verbis mel, & fel in fa&is; ore fepe di-

cunt: Sa/ve! interea corde optant interitum

a, nos]

]

& ruinam.,

Ubi fonus linguz non eít fonus

P t tram

joz. 7. cardis, ibi inquit Chriftüs, queretis h0 , e?

1 ( t wnit

207 invenzetis.

Itaque alibi querendus e

"tl N

Chriftus; atubi demum? ibi Chariffimi, ubi

T ?

Eum quzfiverunt & invenerunr Maria & Jo-

feph; Locus autem ille non alius eft, quàm

.f;mSarmemam

t

" :fïïiü

l

d

À tl in t

P(al. 104. templum juxta 'Thema meum : 4/zgvenerunt

4

]

C

,

h

mhnged

iMwm im emplo.

Nimirum fcriprum eít :

"

j

JDosninus in Templo Santlo fuo ; in 'Vemplo

Chriftus habitat tenquam in domo fua, fibi

J?zrd; t

LT

electa

d

Cc4

b«

Cbncäptus lF.

4of

On lnhm

clecta & dedicata; ergo ibi certó inveniri

li

i

Af

n

oteft, dummodo etiam modus obfervetur,.

0 It (

quo quari debet.

Uitds

]

l

:

p Chïlm(

: (

T

Pars SeCunda.

la drln

lv

Vet

N

XI fuperiis, quód homo , qui DEUM N. IV.

DI

1 luptals

i

perdit per peccatum mortale, veré in-

t Infin,

felix fit; imó majus malum in hoc mundo

, Dtti

|

i

non eft, nec excogitari poteft, quam Chri-

|

1

Querti

dN

ïi

fti ja£turam & abfentiam pati. . Hujus mife-

;

rie ideam ut habeatis Chariffimi, Sarmenta

s? n

;

l

ij

idiermim h

À vite feparata confpicite, & dicite, ad quid

Mari &jö'icg':

tale Sarmentum à vite fejun&um utile eft ?

ad nihil inquitis, quàm ad comburendum.

Qs t

irom d

a eft; hanc ipfam enim refponfionem dat

iscdrtu

4

]

Auguftinus dicens, Sarmentum debere eífe, Tta&. in

*

0 invemg

ud

aut im vite, aut in igne , feu quod idem eft, ]can:

;f

fiin vite non eft, inigne erit,

En! imagi-

cos^ Ql

s: o

j

!

nem peccatoris à Chrifto feparati! Nunquid

T

'

enim Chriftus vitis eft, & nos homines pal-

optunt gt

mites ^ nunquid per gratiam Chriíto tan-

g n d

quam viti unimur, & ita uniti dignos zter-

TL

n2 gloriz fru&tus edimus? Nunquid per pec-

i quaid

catum À Chrifto fejungimur ?. fejungimur

l Chariüïmi)??

enimveró , & tunc Sarmenta fumus adignem

ünt Mäm &:

infernalenmi deftinata, nifi in tempore iterum

duf

uniamur viti, & Chriftum perditum , üt opor-

p. nf

tet, queramus. -

N. V.

QUARE ze tavdes comverti ad Domsnum

j ; 1l*

peccator ! imó non tardes quarere Chri-

domo P.

umy

Cc 4

g

. Ww

406

Don. L. boff Epipb.

u L

flum, üt oportet. Dicis forfan , quoüado

ye p

$ f

ergo querendus eft ? lege Evangelium ho.

m

lor

"

diernum cum attentione, & fimul modum

"n

nmu

CW i

querendi leges. Nimirum leges ibi, quàd

San&tiffima virgo perditum fuum filium cum

magno cordis dolore qusfiverit ,

dolenteg

vl

quarebamus Te; imó quod plus eft

j

m

» etfi (ine

ulla culpa & peccato Maria Chriftum

perdide.

rit, nihilominus totó triduó dolens

quafivit

-

N'('; mf ähüd

Eum,

En modum quzrendi Chriftum ! (

[

eatanic t

eum perdidifli malé agendo, quare Eum ve-

vüennt Chrij

ré dolendo , peccatum tuum confitendo ;

n ditrt :

penitentiz lacrymas fundendo; Ícriptum

Burfnu m

: DCUf& 4

enim eft: /pveuzes Eurt, f£ tamen toto cor-

y,19.

syüm itrm

de quafievis, €? tota tribulatione anime tua,

d l'mfwm ttir

Certé quà major cft in corde peccatoris do-

t vt

lor, eó propiüs iterum accedit ad DEUM,

-

i Áeneth

à Quo per peccatum receffit,

t

N.VI.

HUJUS veritatis Complures adducere

TR h, d

teftes poffem , fed cüm fÍcriptum fit: /z ore

LT

duovum aut trium Jlat omue verbum , duos

folum in teftimonium voco. Nunquid Petrus

A lt pf "

perdidit Chriftum per trinam negationem?

Jet, i f

perdidit enim veró; at quomodo eum quafi-

VM Qyomy

Vit, & iterum invenit? dolendo & ponniten-

"It

^

m

do; nam egreffus Petrus evit amaré. Ut

ïhü li.

f

terids! Nunquid Magdalena perdidit Chri-

!

ftum? perdidit, inquitis, quia fuir zz czvi-

l

?ate peccatrix; Atquomodo Chriftum per-

u

ditum quafivit, & iterum invenit ? pariter

IWity

dolendo & lacrymas fundendo, nam tota

& rigi-

fc;& cjus vite tranügg-bamr in fletu,

iffima

(

l

Conceptus IF.

407

ïm! [

J

'

Ü

4

| - diffima pcenitentia,

Taceo complures mag-

u

N

i

hmul h

nospeccatores, quos peccatum à Chrifto ab-

h

duxit, & feparavit, dolor autem iterum re-

Qs 1

|

duxit; & cum Chrifto univit.

hum fl

VL ] JW c!

»useü, u

. Epilogus.

t Umperr

O g

UI'D' refiat ? nil aliud, quàm ut con-

li Ciri

l

W

Ícientiamveftramrité examinetis, utrum

um

ab ultima Conteffione Chriftum per grave

TU

"

peccatum non perdideritis ? fi perdidiftis,

dv: f

;l

!

!

quzío fine mora emnem curam impendite,

] nj

m

]1

'

'

-.

ut Chriftum perditum iterum inveniatis; fine

MATY

ï

;

l

mora inquam; fcriptum enim eft: Quz za- Prov.g;

i p

3

nà vigilant ad me, zaventent me.

Non ait V. 17.

eedit LOU

;

!

DEUS , qui usque ac fene&tutem , vel ulti-

mum vite fue terminuim me quarere diffe-

hplurcs u

rent, illi invenient mz, fedqui zazé vigi-

mm t

lantad mie, 77a7é, hoc eft, in juventure ;

ye v

qué, id eft, ftatim poft perpetratum pec-

Nunitt

catum me quzrunt, ill facilé invenient me.

m negztiurï

Ah Chariffimi! nolite obdormire in peccatis

od u

veftris, ne morte preocupati fine paeniten-

tia & fine DEO diícedais, fed querite Eum

n $p

t n

intempore, & inventun non amplius dimit-

n p

tite, dicentes cum Spoiía: zvenz, quemy — Cant. $:

yis Mi

Y* 4

dz'lzgz't auima mea,teuui Eum, nec

do Chfiü'diïï'

!

dz'mz'ttd(fz,q

inveni! ï

iil

"

fiii

jp h j

(

C€c 5-»

Est

[i]!! !

408

$93 )o0 C 683

H

Tertis !

nmäd"ïo ;

Conceptus Quintus.

aaï Wf Wdi

Politico-Chriftianus.

amam B

u d d

apmltt

T H E-M A

Secundüm confuetudinem diei fcftl.

P Q]IF' "c Q

hotr zim:ï

Ltzc.

0

/J'H lOlC(dcl

De celebrattone fafforum

nites If PCCC:

vits P eart

(s CLIarm li

Synopfis.

hfhf f Ds

Diebus feftis (xpe perditur DEUS,

d

b

dQ4tUm YOGS

dum nempe dies dedicata DEI &

*c" meEOä

SanCkorum honoribus dedicatur 1.

ïfv LJOU W

Mammonz /aborando

2 Baccho

'thf.l MEIUIN

rar

k!u

I

& Veneri potando &5 luxuriande.

LP'C'.

[

! mrm the

l'lllf

| us

Exordium

"A

vt

TA EST

feptem dies numerantur in heb-

lo cin f

E

10 Yeollym

a

omare, atvix ulus tranfigitur, fine gra-

vi Numinis offensá

Primus vocatur dies

Mmm dlcg.

folis ; . fed ficut fol ; &pe Eclypfin patitur, ita

^ f'dlnt IQPQIO

homo hoc die fzpeanimam fuam peccati te-

nebris obfcurat.

Secundus anpel atur dies

Jume ; fed ficuz lura modo accreícens modo

t

Opo

u)

decrefcens mcon&amæ Symbolum eft, ita ho-

mines hac die fapcin bono decrefcunt, & in

malo

N

Dorns l

qma AU

:

Conceptus P.

405

malo accrefcunt. . Tertius nominatur dies

'UH

i

Martis; fed quéemadmodum per martem

iracundus & audax lignificatur; ita multi hac

""

die per iram & audaciam DEUM graviter of-

fendunt.,

Quartus dies à Mercurzo nomen

A.

habet; qui fur & mendax eft; fed non raró

hac die à mendacibus & injuftis DEO gravis

em i

j

injuria infertur.

Quintus dies 5fovi facer eft,

Slovi iriquam , qui fuper alios Deos fe extol.

lens fuperbos & ambitiofos denotat; fed per-

JH0T

fepe hac die homines in peccatum fuperbie

incidunt.

Sextus dies P'ezeris nomen habet;

at heu! quot homines etiam hac die /"ezeris

mancipia funt? Denique feptimus & ultimus

vt

l

I

hebdomatis dies Sabbatum vocatur, feu dies

Wi

t IH

quietis; íed nec hac die DEO ab heminibus

(

4l

quies conceditur, vel quod idem eít, nec

l

]

hec dies fine offenfa DEI tranfigitur.

Imo

Tb

[

L

quod maximé dolendum eft, ille dies, qui

omnium fanctiffimé tranfigi deberet, pleruim-

que omnium peffimé tranfigitur, fcilicet dies

,

Dominicus & Feffus.

Nempe ficut Maria

Chriftum amifit die fefto, cüm /ecuzdüm corn-

meranmut !

fuetudinem diei fefli Jerofolymam afcende-

ret, ita multi homines diebus dominicis &

fj In]

s n

feftis DEUM perdunt; repeto:

fin gt

hum

Propofitio.

; app?,äü[m $

1ccreicen5vr:ï

olum d

ULTI diebus Dominicis & feftis DEUM

) diem

UM

perdunt ; Quia mulü hun

DEO

f

lgt

fl

410

Dom. I boft Epipb.

I

Qu

DEO & San&is dedicatum dedicant alteri,

(AUJ

4n l

i l pici

K

fcilicet

M

K

gt

Divifio.

ingrty

Y. Mammonz /aborazdo,

ia !

m

Il Baccho & Veneri, potaudo, & luxuri-

ando.

Attendite !

j'fgz'sr»a;(mwitjüig

p

g

Pars Prima.

)u Chir

i ul qum,

UISQUIS verum Matris noftrz Romanz

d lafitan (

N. T.

(

Ecclefiz filium fe profitetur, hoc ipfo

ii l

jphe, upot (

etiam falutaria Ejus przcepta fcire & obíer-

vare debet, inter que etiam hoc eft, ut die

""

vig m f

Dominico & fefto, qui dies juxta trertium de-

d rb p

calogi przceptum /az&zfícari debet, nullus

ts i r

Chriftianorum /ervi/ibus vacet operibus, &

i bonori

laote ded

fic dies feftus celebretur per reguiem? — Et

hinc illi nequaquam diem feftum fanGtificant,

t Munnoum

qui fine legitima caufa prohibitos labores

b Denardn

eragunt; terram arant, domus zdificant,

at m

fabrilibus & aliis fervilibus operibus incum-

tb alun af

bunt.

Porro inter hos labores numerantur

"t Doninics

etiam negotia /orz feu proceffus Tudiciales,

TM

)

..jm;aj, lt qu

extra: de quos etiam prohibet ipfum Jus Canonicum;

feris , in quo habetur, quód deZet judiczalis ftre-

Tt j d

U U us

whimo: 5;^us djebus conguiefcere feriatis, qui ol

DEI revereutiaimm uofcuutur effe flatuti ;

MICTM

ff. de

fe* cui confonat ipfum Jus Civile dicens, ferzas

At

ris.

* lnfma;m

dare vacatiouem d fovenfibus megotis, Et

m ferviles

"üt ii

grofe&ö necefíe eft, ut non folu

labores

"ü ") h ]flm

h.

Conceptus P.

41f

t

5

jabores, fed etiam fori negotia & commere

cia prohibeantur, nam lites multas conten-

tiones faciunt, & fic à pietatis fpiritu aver-

wunt; & dies fefti inflituti funt, non ideóo,

ut homines ad mercatus, & nundinas nego-

$. Auguft,

tiationis causà fe conferant, fed ut a^ omnz

tome

YOe

ferm 2 $ Ío

7d0, & IW,

negotio[eauy.^r« 1972 Divino cultui vacent,

ayod iplum euam Airetuit Jus Canonicum hijs

de feriis.

7

E

Leycatum inime fiat.

c. I.

verbis : ^ J5 e2s

l

UlD coicluditis Charifumi ex.

hactenus N, II

di&tis ^ ;certé nil aliud, quàm quód dies Do-

1

ltl

nünicus & feftus fanctificari debeat, & qui-

ftenr, hi

dem primó per reguiem , ieu abftinendo à

P

fervilibus laboribus, utpote quos die fefto

oc d ts

DEUS in veteri lege jam ftricté prohibuit,

juutüc!

dicens: JVullímque fervile opus facietis 21 Lev. a.v

£. Atheu! quories hifce temporibus dies $$-

ii

iC epcnbu).'

eftus DEI & San&torum honoribus dedicatus

7] reguizm;f i

à peccatoribus Mammonz dedicatur, fcilicet

hum

avariim, que per Mammonam denotatur ?

ohibin: lr

on meum, fed Divi Bernardini hoc affertum Tom. x,

ultos adeó de- ferm. de

doms &t

eft, dicentis, quód avaritia m

Obferv,

optihule

mentet , ut quafi nullum. zftiment lucrum,;

ores numté

[

nii quod diebus Dominicis & feftis cumu- "^^*

sud

laur. Suntaliqui, inter quos precipué nu-

celhs o2

merari poffunt fenes jam decrepii, qui

|Ju n

divitiis pleni filiis & confanguineis carent;

1 Jl if

j

nihilominus diebüs feflis tanta anxietate la-

femt

j

borant, ac fi fumma egeftate & rerum penu-

jl qi

tià premantur;

O iníana avari

tie marncipia;

Je diet.

de tali enim homine dicitur z

' Unus ef? . C? Eccli, 4«

il

i !

Jicundum . ion. balet, uou filiums nou fra-v: $.

1 rOJUm |

fj

d

[

4 ——Dom. [. j)gyï E]H;þäa

tvem , C? tamen labovare u02 ceffat , sec fa.

dautur oculi ejus divitiis , nec recogitat d;.

;;3 (j

cen$: ctii laboro,

C fraudo (zizzfmrwz—mmm

02225 ?

Hs

N, II

Uxgr | CERTE tales. lïomïihes'DEOA.'f-;crvire dg.

ii

berent, at DEO ferviy — reCünt; liheniiüs

In dizta.

fervientes Mammonz & — "aritim, & fic, -

g

^i

Áetbant, |

fal, tit

j

. ait Do&tor Seraphicus, Da. ?0nibus & dam.

€. 2,

natis fimiles fiunt, quz mungums quiefcumt,

ntrtYds

!

!

rhomines,

& femper labovant & laborabunut in éufergo ;

:

|

0;1

T

N

Imó tales juxta verba Bernardini jam inprg-

fenti vita infernum inchoant.

Verüm quid .

ais qu

timendum eít avaris ejusmodi hominibus? |

aigo quia

hoc timendum eft, ne per labores fuos, üt^

tnün, f

fepe contingit, pauperiores evadant. Hoe.

':necinigui:szfs

timendum , ne permittente DEO, rales ho-

tl qu

mines 4 furibus, raptoribus (inter quos

3UEO re

etiam me judice iniqui judices locum habent)

m i Dp0 f

facultatibüs fuis fpolientur, —Hoc timendum,

i

D

E.

ith, dun f

ne eorum pecora ledantur & moriantur; ne

V8 ftfaen

domum eorum, omnémque domíüs fupel. :

ffliïul l 720]2i, ;

le&tilem Vulcanus vindice ore devoret; ne

LT

l

ipfi & eorum filii perpetuis infirmitatibüs

? 1""2?.*24;J

Vr Il

oppreffi omnia bona fua confumant.

Hoc

denique timendum eft, ne 4 DEO graviffimà

Bl

n

fte

W

puniantur, id quod non folum in veteri lege

h

^

j

Al!

m) UE

"

m

j

illi mifero homini contigit, quem filii Ifraél

L

4:

il

?

"Wt D i

in die Sabbati lingna colligentem, & ex DEI

|

ordinatione ad mortem damnatum eduxerunt

; Phtn]

X

It [y

Num. t5. foras, obrueruut lapidibus €7. quortuus eff,

v 6.

etiam

[

Mlit* u j

cut pafæcepemt Dominus , fed mille

R

aliis

NUf

i

J

|

|

Conceptus P.

413

C

N

alis in novo tcítamento , üt tragica fatis

í

TR

exempla teftantur;

LUN

Pars Secunda.

EO I

hlc [

"n h

LTER & precipuus madus , quo Dies.N, IV.

l['mæ) &l»,

À

Dominicus & feftus fan&tificari debet,

0ni

m

confiftit in devotzoze, Íeu in piis operibus

7 i 79'f;b('7"

LUM

Die fefto exercendis,

Nimirum equum &

j

Wij

LERTITI

juftum e(t, ut homines, qui totà feré fepti-

i

lm]

f

manáífelucro, curis, ac follicitudinibus de-

LY

:

li

ll

[

dunt, 4 cura falutis quafi peregrinantur, &

od homimïïs;

cum filio prodigo quodammodo ad regzozez

ldbons i

lomginquam vadunt, fcilicet ad vanitates,

1

$ evatn, d

curiofitates , ac iniquitates, faltem feítis die-

DEO, d

bus ad fe redeant ferió cogitantes, ubi fint?

quam longé à DEO receflerint? quomodo

b (intg

&s uml

iterum in gratiam à DEO Patre recipi pof-

fint? Certé Jacob, dum ferviit Socero fuo

Hoconic

Laban 14.annis, facultatem adeundi fua pe-

j n

ye dma

tiit hls verbis: 74 zóffi, quotmodo fervie- Gen. $9.

rim tibi, juffum efl igituv , ut aliquando . 23.

ore denti!

fs i

provideam. doundi ssea.

Eodém modo Cha-

afuman, ?

riffimi, poftquam tota fere feptimaná fervii-

fis mundo, juftum , imo neceffarium eft,

iDüOgra

ut unum diem fervitio DEI dedicetis, utea-

i

tis, & provideatis domui veftrz fcilicet fa-

qeni

luti,, Quefo perpendite verba, quz olim

Yf (l

:

j

Chriftus difcipulis fuis dixit , nimirum

gt ^

&c: Fos afcendite ad. diem feftum bunc,

( i

t? cur

n

& dicite ; quid vox a/cendite fignifica

non

il

WM

4I4I,

Dorn. 1. boff Epspb.

ite ? accedite ?

j

n

I)

non dixit ,

COZVEURÓ12 ?

!!L

Ill

od

certé latet myfterium; Nempe Chriftus per

(

ub

Jl Jl l

f

hoc indicare voluit, quód homines Chriftia.

(hran

ni diebus feítis afcendere debeant ad altio-

j

j)

h

rem perfe&ionis gradum, illi precipué, qui

H,(Wm OW

j M qui

tota hebdomate curis temporalibás preffi de-

Ícenderunt, & per peccata 4 DEO receffe.

gt ills

runt. Quzaritisforfan, quomodo afcenden.

) uD

dum fit? percipite refponfum: tunc afcen-

as um

dirur, fi Auguftiffimum Miffe Sacrificium,

ilfee Sutt

al discertüs

cui ex przcepro Ecclefie fideles füb pecca.

to gravi adeíle tenentur, cum devotione au-

1190 COT

diatur; fi fa&to conícientie examine verus

iri) n0n Jerium

dolor de peccatis eliciatur juxta illud prze-

Lev. 16.

d velfem

ceptum Judais datum: Sa/Zatum veguietio-

dion fandal,

Y. 3 I.

uis eflh , Cv affizgetis auimas veffras ; Sime-

u um tss

ditationibus piis infiflatur , nam ficut in ve-

n EC ontr,

teri lege animalia, qu& non ruminabant,

cenfebantur immunda, ita in nova, qui fer-

.....

"1 puptàt,

:j'*:ifï

i, d

venti meditatione Religionis Chriftiane my-

fteria non ruminant, in horrendas criminum

A s f

immunditias facilé labuntur.

Denique tunc

Tan r $

"t dfege

afcenditur , fi oratione vocali rogawur DEI

gratia, cífllagiratur peccatorum venia, &

fltns " Prfnis|

verbum DEI cum attentione auditur, nam

;jm', u d f

eati, qui audiunt verbum IDEI €?. cuffo-

t rb

diunt illud. Et hoc eft

afcendere, & diem

A lg

M

fpe

feftum fanCtificare.

m

Mcent "

N.VO

VERUM utinam contrarium non fieret

U»m f

Cüuh D

W t

corruptó noftró feculó! Nimirum multifunt,

i

lCa['c )

1fa. x, v, quibus DEUS per os Ifaiz dicit : So/emazta-

N

I N

J

Jl,äa

C/lw

ET

tes veliras odivit anama qmea,

Multi funt,

i hat

N

l

Mil Pc

quorum

il

lY

nl

"n cgä

I[J D

Conceptus F.

41j

QU

uorum . folemnitates

non

folüm

odit

iungs (

DEUS , fed infuper projicit : . Qdz &?

frojeci fmm $s

.

D

faflüvitates veftvas.

Mulü funt, quibus in-

Amos $.

t d

^

ll

fuper minatur DEUS: Cozvertam feffivita-

Y« 1Q.

Ptyi

n

ï

l

tes veffras im lu&um C? omnia Cantica ve-

Vi

i

-

thbüspr

fira im planctum.

Sed quinam funt .. illi ?

LDEOw.

od

[

;

J

Ah! pudetme nominare illos! nominabo

tamen.

Sunt illi, qui Diem feftum DEO

MUET

vero facratum Diis falfis & impiis dedicant,

& s

Ícilicet Baccho & Veneri.

Sunt illi , qui die-

les [i n

a(']

bus Dominicis & Feftiscerriüs & maruriüs in

n degta

X

caupona quàm in templo comparenr , *acrifi-

cio Miffe omninó non interiunr, aut faltem

Deg

non integro interfunt, velfemiebrii, adeó-

hr

qué fine fru&tu cum feandalo, & magis in

whu; n

perniciem quàm falutem fuam interfunt.

nam lr

Sunt illi, guorum D£US venter eff? , 1eu qui

n ruminahïii.

diebus feftis ita fe ingurgirant, ut mens &

0oft, G

ratio penitus naufragetur, & in turbido na-

s Chrffu

tet, Sunt illi, qui diebus feílis non viden-

'evs d

tur ia loco fan&to cum DEO & Sanétis con«

- Dugi?

verfari , fed in platea, aliísque locis profa-

qi gt

nis cum licentioris vite perfonis licentius vi-

um i

vere, - Sunt illi, qui diebus feftis non ingre-

e audi[llh n

diuntur Sacrum poenitentiz tribunal, ut pec-

TE

cata füa deleant, fed loca fufpedta, & exi-

711 i,

üofa, utea multiplicent. Jam quzro, nun-

^

quid hoc eít diem feftum D EO facratum

j

snur D

Baccho & Veneri dedicare? Ira eft; & has

j

'

m

fäl"füï;

lolemnitates DEUS odit, & projicit.

j

N VL

l

It SO

n

FORSAN dicta hactenus per auxefin di-

: Mui[l Wl

a elfe videnturaliquibus? ah! minus dixi,

1

quorüf"

quàm

£: Dora Diura. Cozlc.ffH. Dd

l

l

"

j

l

"

416

Dom. L. poft Epiph. —

,

h

!

i

pl

[

quàm dicere debuiffem? vos interrogo cha«

ju

rifimi! quzfío fateamini veritatem, & ad jj

il

t Pl

;

i

,

ii

quzíita mea refpondete.

Edicite, quando "

,

"

maxima in hofpitiis fcandala dantur? nun- "

uenrdsï

(I

|

quid Diebus Dominicis & feftis, ubi conve- j

;

[

hi

j

nire folent diverfi generis homines ? quando

"

cTen

innocentes anime potiffimüm. feducuntur f

j d

nunquid diebus Dominicis & feftis, in qui- ;ghari D

bus editur, bibitur, faltatur in feram uíque

P

noGem? ubiingreflus in domum filiis & filia-

bus, famulis & famulabus, imó lafcivis etiam

g. E

du

procis ex indultu impii patris aut matris fa-

milias diutiüs patet? lllterius! quando ho-

mo brutis fit £imilis? nunquid diebus Do-

Ts

minicis & feftis, ubi homines per crapulam

rationem perdunt? quando oriuntur rixz,

al at (

lites, jurgia ?

quando fiunt detra&liones

vl us n

blafphemiz , 'furta ? nunquid diebus Domi-

w d ii

nicis & feftis? quando denique maxima fu-

p & u

perbia oftenditur? quando cupido potiffi

Mi

1

müm incautos amoris reti illaqueat ?. Nun-

quid diebus Dominicis & feflis, ubi mulieres

Ri p x

fuperbo veítitu ad capiendos homines inftar

"bt Qs

^

t du d my

retis utuntur ? & fic templum ingrediuntur

circumorzate Wt fimiltudo temph , ved

m,)ï'xmmof;æ ; a

l

I

Ws

potius veneris, utpote videre & videri, ama-

:«.iäüü:m

MU

Abhï Chan

re & amari volentes ? Sed quid ego diutius

Ínj,

,

vitia diebus feftis fieri folita recenfeo ? au-

as

.

Tom. 3. diatur Divus Chryfoftomus dicens: INonmulli

"g ul

ferm. 8. fe/?zvos fe effe dubitant , miff gule , niff ven-

Mu

derfu.,j. 577 luyurie fatisfecerint, wbiaddir:

ANon efi. boc fratres feffivitatem colere, Jed

COIUfMiIZ(IV&

W

jl

Conceptus P.

417

Pt

,toikguin*aw. Audiatur Doctor Seraphicus Bonay, ia

dicens: £orizus enandat fautlificari Sabba- diexa(a.

'er'uatem,gl

E.v

sum, C ia polluunt Sabbatusg, &v zm die t 3 c.a,

V g,

ftflo daut aniimam f'uam dzabolo. * . Audire hic inApolog,

ïe&is, Uhï(ï:;;

mihi videoraliquos dicentes: utique Ecclefia €- 16

dies feftas tefte Epiphanio hilares, & feítas

Mu

hm f

effe decernit? utique Terillianus ait; /D7e EPiph de

[4:3

folis letitie indulgemus ?. ergo letari lici-

üur n g

tum eft? Refpondeo cum Divo Gregorio Na-

4ianzeno : non vetabo animi recreationem,

omum i.

ii lf

fed petulantiam coercebo. | Enimvero Jerari

ET

licet, fed in. Domino,

erits! qi)

Inqui d

Epilogus.

hints vt

ndo orimi

X haGenus dictis patet, quomodo, Dies

fnt deti

F

Dominicus & feftus fan&üificari debeat,

qui dul

Ícilicet per. requiem abítinendo à laboribus

eniqutmit

fervilibus , nifi gravis càufa & urgens neceffi-

tasadíit; & per devotionem nempe audiendo

do api?

Porro

iillaqt!

Miffam, & perageudo pia opera.

feflis n

etiam patet ex haclenus dictis, quomodo, &

dos hunis!

quàm nefarià dies feftus 4 multis celebrari

9.

Íoleat, dum Mammonze, Baccho & Veneri

lum ingrfff

tulo 19

dedicatur 4 laborantibus , potantibus, & lu-

xuriantibus. Abfit Chariffumi, ut DEOS f.l-

dert &videnf

d qui

:

fos DEO vero przponamus fed illi foli die»

jia

bus feftis ferviamus, qui folus nos falvos

facere potelft.

y diceti :

W/i gu/

æ,h

l

W

qeritl

i

7

n

Dd A

Con-

J

c Wh

1l

n

41$ 'ï»€6$3(0)2&5

«Wd'g

PL

u

thi

Conceptus Sextus -

"

Afcetico-Moralis.

[

,j u 1

T

p d

CO HOEOM A

;:Jm.'abilius a

Erat fubditus illis.

Luc. 2.

j

V:Iüm quzrtn

IDe Oceditentta.

ag quii

j Chari

p t

Synopfis.

Exempló Chrifti excitantur Chri-

Muf

ftiani ad obedientiam , utpote quz

eft virtus 1. valde przftans & ho- :utois

norifica, 2. perquàm utilis ac me- o

ritoria.

Divfo

Exordium.

^* chnonl

ON credo, qüöd unquam ulli Religio-

Qp

N

Íorum honorificentius Epitaphium cori-

cinnatum fit, quàm illud, quod me legiffe

memini conftans fequentibüs duobüs verbis:

m

Semper obedivit. Certé gemino hoc vocabüló

praclariffima continentur gefta, merita, a€ Vi« |

i

l

étorig, ità, ut obedire idem fit, àc pien-

.m mis W

;ifïïmä vivere.

Non inihi foli, fed hodier- Ts df

no Evangelio credite Chariffimi! Nunquid "m

fta rotam . T dbedier N

mirari quis pofi"e?, quód Eyangcli

intere

P v

Dd;

419

: Conceptus T.

intermediam Chrifti vitam , in qua certré plu-

X

rima memoratu digna egit, paucis hisce ver-

tl

bís defcribat: Erat fubditus illis? At i ver-

ba hzc rite examinare velimus, patebit, quód

Lucas compendió ufus fit; & paucís pluri«

]

Et profe&ó vix

ma, imó omnia dixerit.

majus aut mirabilius quidquam de Chrifto

uc. 2.

dici potuiffet, quàm quód fubditus fuerit pa-

rentibus fuis. Verüm quarentes vos audire

hlil,

videor, quanta igitur & qualis virtus eft obe-

dientia? re&té quaritis Chariffimi, nam hec

l

ipfa quaítio mea erit

xcitat

|

, W

*

:

,

[

A:

Propofitio.

[

^

P

r

2

u

ueritur: quanta & qualis virtus eft obe-

D utds

1"

M

5

xcntia.? refpondetur , quàd fit virtus

Divifio.

fl

. Valde preftans, ac honorifica,

ÁAttendite!

PL

II, Perquaám wrili; ac meritoria,

5 Epirap*aiug

| ) quod m:

Pars Prima.

bis du*

muino hOCW

ei m

SI

queratis Chariffimi , quid fit obedientia, N I.

diverfas 4 viris doCtiffimis refponfiones

ydem [f i*

audietis. :

Dicet Bernardinus :

obedientia $.de obed

TL

jf V

navis eft, qua obediens navigat per mare Evang.

magnum przíentis vit ; Ut perveniat ad por«

g^

j

tum

W"l

420

Dom. 1. pof Ej)ipb.

,y h dl fe

"i [j

$, »r, in tum falutis xterng, — Dicet Petrus Bleffenfis:

ile[. q 1p

v

aícenf. D. obedientia eftcrucis patibulum, quod omnia

membra hominis immobiliter adílringit,

i

i

M

I hflus c h

nempe Íílringir manus hominis, ne tangere

j

li

& palpare poffit, quod lubet; ftringit pedes

Q

i

"

bominis, ne ambulare poffit, cüm velit;

u

E-O' & mnL

T

j

n

!

ftringit os hominis, neloqui poffit, quod

placet; denique ftringit omnia membra ho-

?ï:',;sl':is ipium Q i

minis, neliceateis alia, quàm affignara ex-

ïvlïs»m pQ r

Cr' 4: de

plerc officia, Dicet Joannes Climacus : obe-

obed.

;iï'.:!

g at

dientia efít fpontanea mors, & fepulchrum

S. 1n.cCe-

Dicet Bernardus : obe.

cigum

proprie volantatis.

gnopnttt

ma D

dientia talaris eft tunica, quam Tofeph feu

* obditnt

homo accre/cens , autuperfeä us donó gratzz,

ial qa qu

que marer eft credentium, aquirit, & induit,

j

ripo:en. j

Denique dicet Scriptura ipfa, quód obedien-

:

d

i d qt

Batuch.5.tia fit quafi ftella juxta illud : Ste//z vocate

:1

;

MERL

i, ht

L

Junt, €P dixevunt: adfumus.

En! quàm

2

i

N

Q

,

l

magna hec fint obedientie encomia? [ed

i

gt f

Virerem lr

audiamus majora,

N. II.

n quntdn

CONSTAT, quód DEUS in lepe veteri

A? um

oblatas fibi vi&timas femper gratas habuerit,

1 w m

& per eas fzpe fz

pius mirigatus reis peperce-

rit Quidfi Chariffimi talem victimam effe

V2 pits qut

dicam obedientiam , imó quidíi obedien-

J rf

tiam victimis praferri affirmem? certé pre-

tt lii |

ferenda eft, nam fi verba Davidis perpenda-

"t vt

mus dicentis : Sacrzficium noluiffi, auves

* Lt dbl

autem, per quas Hugo obedientiam inrelli-

zanni

git, perfeci]i mibi, videmus claré, quód

"ia o

DEUS potius per obedientiam , quàm per Sa-

Iffludit ]fdem) hi

hujus

€tificia glagari peffi ; —Caufam autem

|

4at

1

l.

Conceptu FT.

A43I

T

dar Gregorius dicens: obedientia vi&timis moràl. l.

(E. IQ.

n) qm)do,

jut* præfertur, quia per victimas alia Caro, 35

MP "

d

er obedientiam veró voluntas propria ma-

j

Gatur. Quid dicitisad hac Chariffimi? nun-

f

fïtlngl

Dl

quid obedientia virtus eít valde preftans ac

Q

:

honorifica, utpote quz ipfis prefertur vi&ti-

hl

Dul

mis? Eflenim veró; & hinc illi, qui juxta

flà Q

verba A»oftoli : Oledite prapofítis veffris, Hebt. 13*

M

faperionbus fuis debitam obedientiam pre-

m 3mgnz:a;

ft

:

Sdimam

ant, zratum. DEO Sacrificium . przftant ;

illi auten omnino gratiffimum , qui volun-

y Ui

Betnurts:

tatem fiam. deponunt, & fe totos ad alie-

num aroitrium exponunt.

quem Ti

N, IIT.

ULTERIUS : obedientia virtus eft valde

(s danög'r;::

Jv]

præüan;

etiam ideó , quia quodammodo áliis

aqii bt

virtutibis preferri pot

eft, Edicite A A. nun-

à, Q

quid illad praeclarius

eft, quod difficilius ?

d: lo

annuitis, üt video.

Jam veró rurfus quero,

T. EnïB:':'

nunquic fe , propriümque fuu

m arbitrium

ip m

um fe facere

sbnegar, & fic ex libero ferv

diffcilius quid eft; quàm relinquere divitias,

$ inigr

áut ferv:re caftitatem? iterum affenfum pre-

r gratamtï:

flatis, dicentes, pofterius multis etiam Phi-

asrtp?

L

lofophis datum, prius autem nulli pror-

m viut

fus, nifi qui crucem Chrifli fequitur, con-

ul &

ceffum eTe,

Bene dicitis; ideóque major

men? t

virtus eft abrenunciare voluntatibus propriiss

)uitis t

quàm rebus, & fi

c obedientia pauperratem

Accee

y lil

& caflitaiem quodammodo fuperat.

dit, quód obedientia omne

s alias virtutes

eliuit

do quis

mus d*

includar. Includit/7dezz, nam quomo

P(*«

diret voganu, & pr

?di-

iIfly quam

crederf;t , nifi obe

canti,

f )u

Dd 4

i

(s !

422

Doti, T. poff Epipb.

Wt !

j

canti, & fic intelle&tum in obfequium fidei

, m

captivaret ? Includit /pezz, nam quomodo

r

V

[

"IUL

quis fperaret, niíi obediret illi; qui folus

hi

j hm

Ípes noflras verificare poteft? Includit (j.

Yiiate9;, quomodo enim quis diligerer dili-

, ia o

]

m

,qimt

genda, nili velit obedire, & jubenatis man.

data exfequi? Forfan teftimonia hujus veri-

g m

; g um Mf

tàtis petitis? Audite Gregorium: cateris in-

quit, virtutibus Dzmones im

«l

In r. Reg.

