zmutare potef? etbiops pellem fuam, €» par-

l

dus vartetates fuas , €? vos poteritis lene fa-

"ii s

ceve, cim didiceritis snalum. Nunquid his

d

N dl

verbis dicere vult Propheta: quàm difficile eft

At v

lavari ethiopem, tam difficile eft converti

"Ht

confüetudinarium ? Jam veró cum impoffibi-

nj

(l'!iügel

]

V i f

le fit prius, eriam pofterius fieri vix poteft.

n

Wt

Dicitis aliquid A. A! peccandi enim confue-

j

tudo vertitur in naturam, & juxta diétum Dio-

ä !

M

genis

MTM

!

Áb

Conceptus 11..—

$37

Ms

Ponsmundm;

genisfenem (nempe confüetudinarium)admo-

nere & mortuo mederi idem eft. — At quid fi

Dütlties

athiops lavaretur in fluvio illo, qui, ur Pli-

BN d

nius fcribit , in Tofcanna montem Piufco pra-

1 D

terfluit, & oves nigras ex illo bibentes albas

4 velt i

eficit? Nunquid etiam albus fieret ? fed trans-

monet E

mittamus naturales fluviorum proprietates ;

f (j

Prophetam alium adduco , dicentem: Sz/ue- i, .

fitoccu

vipi peccata veffra üt coccinum , quaft mix v. 1t.

T41.

dealbabuntur. Exnunquid Magdalena zz cz-

Md om:

vitate peccatrix nigra fuit quafi ethiops?

lurpens,

fui. Nunquid hec peccatrix peccata pecca-

um Mager

fiscumulavit? magna magnis? maxima ma-

torum ml

ximis? cumulavit. Nunquid hec peccatrix

atl

ab omnibus peccati maculis abluta fuit? &

hoc verum eít; fcriptum enim eft: remzt-

toferipulu,

6

r

ma uj

tuntur ei peccata multa. — Jam vero ubi facta

|

eft hec ablutio ? quid dubitatis Chariffimi!

, r

fa&ta eft in falutari poenitenrie balneo; nam

,r'embalncumht

audite iterum Chryfoftomum; dicam tibi, in-

quit, quid valeant lacryme, Martyres fan-

eblur; at

guinem fundunt ; peccatrix illa non tuditfan-

fet qui l

guinem, fed fontes lacrymarum profudit, &

t o

delevit peccara fua.

L)

m um

PORRO ponitenti

& balneum non tantum . N. III.

go t

T

u

n

;

abluit maculas peccati, fed infaper etiam mun-

|

dat,& quafi ornatanimam. Pliniusfcribit;quód Lib. a j.;

nu

i ulm j

Popaa Neronis uxor quingentas alinas perpa- €. 41«

MU

difici &

tuó aluerit non alium in finem, quàm ut ex

Tit a

la&te afinino przpararetur balneum , & in hoc

ablutum & mundatum corpus Íuum femper

d

«

Waerins & pulchrius effceretur, — Jam verà

"

atrum

g

[

538

Dominica 1F. Adventás.

utrurn balneum hoc talem effe&tuc habuerit,

At W

jf ! VI

nec ne. nolim afferere hodie, fed dico:

Magdalena & innumeri feré péccarores etiam

pn

u

j

; Uv

gravitfimi effe&um hunc experti fun: in fpiri.

j

ij

tuali penitentiz balneg , utpote in quo for.

j

qud

g

]

didaanima non tantum quomodocurique ablui.

l

tur, fzd ita mundatur, & gratiá illuftratur,

,

EjllS; qlli

ia

ut Divinus fponfus illius amore captus excla«

met: vegi fpozfa mea ! -"oemi amica mea!

ginrent

d d

Nimirum quód anitix peccatrix in balneo pae-

nitentiz n:mium quantum pulchra evadat, pas

gt

Luc, 1. tet etiam eX eo, quià majus gaudium eftin coe«

"m

lo fuper uno peccatore , penitentiam agente

xnnun

quàm fupet n*onagxinta novem Juftis,

:er;ciras? il

j

&t OT

b

suots o

atv

As Pars Se"cünda, '

T

[ptr

N. lV.

UL:TA dixi ;A.AA! de falutäfi pæniteritïæ

hia x

"4 balneo; fed plura & majora long? di«

Cénda fuperfunt. Parum nempe eft abluere

gm? ditow

t tàup, d

mDaculas , at plus eft fanare vulnera, Propofui

htl g

Vobis ariimam peccatoris maculatam & derur-

tifinme

Patam , fed hoc non fufficit.

Scire itaqué

Vos oportet, quod anima per peccatum non

Vrf

LU m

[

folüm maculetur, fed eraviffimé etiam vnlae-

.retur, & quod fequitur, non folum ablui,

"oDf

Ro

. fed etiam fanari debeat. Quid? aitis? ergo

áhima per peccatum vulneratur? Dixi: vul-

V a

)

neératur ; & quüidem graviffimé;

Quid ef

4

!

l

Rj

Dan.2?; peccatum Beftia eft illa terribilis, quam Da«

l

ïu

BETTUR

l

*j nielvidit; Beftia eft illa formidabilis, quam

:v

4

n

—

?,kaïeQTETEViI]

joan«

4dventüs.

« Conceptus H1.. ..

239

| QMW

à

nes fpe&avit , & tefte Chryfo&omp' mà- Apoc. 13,

$

lnl fd Joan

D

i W

ximam tyrann)

demin animam exercat. O quot v. :.

vulnera peccatori infligit ? Vultis, .ut aliqua

"Itb

& majora vobis enumerem ?. Primó exacere Pfal. 104

bat Dominum ,.quid gravius? provocat eum

RLS

ad iracundiam , quid enormius? affligit Spi-

Bu

ritum Sanctum ejus , - quid terribilius ? & '

Afote D

convertit eum in inimicum , quid formidabi- 1Gi, «3.

ID

lius ? Secundó tollit omnes virtutum thefauros;

m

Scriptum eft de urbe Jerufalem:. qifet inanum 'Yhren. v,

Ia

ia boffis ad omuia defiderabilia eju$ , nem- v- 1o-

JUs p

pefpoliavit eam hoftis omnibus omnino bo-

at

D

nis, ita utPropheta lamentari coeperit : 740220- Thren, t«

Q d

do fédet fola civitas ? ..Sola, fpoliata omni v. t.

aurü; /o/a, deftituta omnibüs thefauris ; /o- — "

la, privataomnibüs bonis, Similem in mo-

W

dum peccator omnibüs virrutum thefauris pri-

vatur; quid enim intelligitur per Jerufalem ?

dehltings

anima, Quid perhoítem? peccatum. — Quid

(gamjara

per fpoliationem ? ablatio virtutum. ; Zertzó

peccatum claudit celum , 47 ve/cátis .. quia

E

frtetpt ii

L CL &

vt !

iniqui Regnuin. EL mon . poj[debzt

ut?.non

qug pec-

smacult

folfidebunt ; . eó ipfo cnim momentó,

f 9

cant, hereditate coclefti privantur. /Voz po/-

m N petf'»'ï-

fidebunt ; nam poft peccatum ex fiiigDEI

fervi & mancipiaDiabolifiunt, — /Vog poffade-

ravi[äm&emj

bunt; licórenim clament: Domige! Lotu-

It p 0U

j v

&e! aperi nobis; lemper ta

men audient. re-

i

. Q.quàm Matth.2 g«

llnemtllf? l

fponfum : Sam, claufa eff janua.

V, E.

periculofa hzc funt. vulnera £.

fit Ti

fcd ta.men,;fa— N. V.

4 tT

bl

SUNT,, fateor graviffima;.

nantur in pirivuali peenitentia balneo.. $

i Ver-

]

Qb

bis

tf

240

Dominica 1F "Adventís.

m

!

bis meis fidem adhibere vobis diäciïä eft, la.

ä

i IZIM

azronem de veritre hac confülite, qui 4 vul.

1

")

i

r

neribus fuis multis & magnis fanatus eft,quam.

primum ponitentiz ufus eftbalnzÓ, dicens.

i 6(115&"

?nenento viel , citin veueris in Reguum tuum ;

:

um

vix enim paucula hzc verba

protulit , jam fen.

i

h

j

fit animz fuz fanitatem , utpote audiens ver-

j

J ii i

!

kec. 33.. ba jucundiifima ex ore Salvatoris: 204j g.

g

ynpd

1 ]u['

[

cum eris in Paradyfo. Ymó, quod plus ef, pa.

! !

hi

Gf

nitentiz balneum non folüm vulneratos fanat,

ä

"

niüts

;

l

"

;J

"T.

i

1

si! Nà

fed in peccato fpiritualiter mortuos ad vitam

m du

refufcitat, Efto igitur, quàd anima per pec-

ais D

Wphefi$. catum occidatur juxta illud: «zzma, 4ue

v. 4

peccaverit. 2pfa morietur. — Efto , quàd ille,

um al prof:

1. Joan, 5,

at us t

ui non diligit , mtanet im morte; nihilomi-

nus fpirituale paenitentiz balneum vim habet

g, «

refufcitandi ad vitam demortuam animam;

m : o

Ephef, a. fcriptum enim eít; cZzz e/fegmus mortui pec«

y. $.

igiti qi

catis, convificavit zos in Cbri/?o.

2, t tunf

N. VI.

PETITIS exemplum? — Dabo vobis, &

n dl

Luc :5. quidem in filio prodigo.

Hic totam fuam

"uttyn bv

portionem hereditariam confumpfit luxuriosé

M

l

M

i;riam Ym

vivendo , tantámque redactus eít ad pauper-

A Ltl

J

tatem, inediam , & famem, ut cum porcis

A lr

filiquas edere coac&tus fit.

Durante itaque

malitia non femel , fed f(epius per peccara

multa & magna fpiritualiter mortuus eft.

^

h

m

Jam veró ad /é reverfus dixit : furgam , &

ais

i à

3boad Patrezi, — Nimirum ad f£ rever[us , id

eft, cognofcens miferrimum fuum ftatum

|

hls

ls.c

LUNE

furrexit à luto fcilicet peccatorum , & ivit

ii

ad Patrem per pornitentiam feriam, dixítque:

"Ws

W

!

Fater !

RUT

)]W ül R

.Coug. P

!

)-Aäumgfm ;

Conceptus 1.

241

i

li

Conf

Patev ! peccaviincalum €7 covam te! factue

ltïitt, i

ficut um ex suevcenarias tuis.

En Charif-

Bbl

fimi! filius hic deturpatus, vulneratus, imó

ij

fpiritualiter mortuus ufurpavit balneum poe-

nitentiz, & quo effectu? Optimó , maxi-

DX p

mó, ftupendó.

Quid enim putatis feciffe

j Ulote a

:'.

parentem ?. anforfan aures obílruxit ad verba

Xlittony

& preéces impiifilii ? an faciem avertit? an

:

|

m?) qllOd pl

exuto Patre vi eum repelli juffit? Hzc omnia

A vulne;

meruit, . Velan mitiüs agenstanquam merce-

C thortyji

narium eum affumpíit? Nihilhorum; Ob-

y ia

ftupeícite pconitentiz effeium : amplexatus

till: a

& ofcülatus eft mitigatus Pater filium poeni-

hi, D

tentem, dixitque: c7/0 proferte fZolam prz-

Lt

L0 , imÓ maxima Patris cura erat, ut folen-

Ya b

ne inflrueretur convivium.,

ugfo quz cau-

demrunt

a tante letitie ? dixi: non alia erat caufa,

pf

quàm feria poenitentia, qui mortuum revo«

y ia r

cavit ad vitam , dixit enim Pater: Mortuus

evat, C? vevixit.

w] Db

Ità eft A. A! penitentize

balneum non tantüm habet vim abluendi ani-

p. Bu

m& maculas, fed etiam virtutem fanandi ani-

imenland

T

me vulnera, & fpiritualiter mortuum ad vi-

tam revocandi; Jortuus evaty C? reUiXit.

anem, 1

,

T2

T

Epilogus.

imdler 1

TAQLJE Chariffimi! àt dignà in occurfum

j d

RegisChrifti eatis, abluite, & mundate priüs

"m

n

j

animas veítras.

Scitote , quód filius prodi-

u

rrimu |

S

gus antequam ad convivium admiffus eft ; íto-

i

i

j

là, annuló, & calceamenus ornatus fit, con-

j

n

/

i

|

l

F. Dorg Diura, Gozzc.& H, Q. fequm-

N

V

243 | Do'miiäz'm IF. Aiïvenytüs.ï

(sg!f

'lll '

. fequenter & vos, fi ad convivium Evchaj, 0777

[

fticum accedere digné velitis, veftem nuptia. :

[1

lpm fcilicer pure confcientiz induere debea. :

j cuhu,tfcrmon:

tis, ne terribilis illa in vos fententia detone. fPhF"gom ^

Matthà2. tur : zpzzzife eum in tenebvas e

gteriores.

4 :

qurd!

M EL

l

|

g

"

!

l

j

E

äfbom;P

!

l

u

-- Conceptus Tertius

(s o

«ll

. Allegorico-Symbolicus,

ggrmots

THEMEA:

sst

i t

Parete viam Domini. Lsc. j.

v nl

j

[ ]^

n

brondos

De *uta virtutis.

m

(s dub

Synopfis.

rfurmT

M

Via, quam parári jubet Propheta,

m

quandoque nimis dura eft, virtuti

tamen non invia, utpote quam non

RT TT

l

[

s n

terret via r. lapidofa per labores,;

"t t f

2, fpinofa per dolores.

t lt

::;vgrminulia: :

Exordium.

"n

BI fumus A. A? egoinbivio quoäa'm fub-

p

fiftere mihi videor, ibíque Herculem

g

Á

$1

intueri juvenem adhuc, validis lacertis predi-

"

tum, ac totum deliberabundum.

Nimirum

*WW gb

una ex parte virtus, ex parte altera voluptas

h m

li

mellitis

l

fortifïimum hgnc juvgnem ad caftra fua

adeà

E

Viie

Q

L

d UM

Conceptus 111.

34

)

adeó verbis invitanr, ut dubius hereat, quó

"lentg

:

fe vertàt, & quam viam ingrediatur. ^ Vo:

O n

luptas molli cultu, fermone dulcifono, &cin

veneres explicato obtutu ad ptoximum viri-

LT

darium eum invitat , ubi vernantes rident

flores, argutz concinnunt volucres, frondi-

5 Te

busluxuriant arbores, placidé labuntur amnes,

nováque (ne multis immorer paradyfiacz

ymbi

voluptatis facies abblanditur, quid delectabi-

lius? Econtra virtus oculis verecunda, facie

MA

tota ad modeftiz leges conformata longé alia

Herculi fpe&tanda objicit , fcilicet vepreta

i l

non fine cruore calcanda, colles & calles

decumano labore obeundos, rupes fuperan-

TL

das, aliáque difficultatum portenra, quid hor-

ribilius? Certé nullus dubito, quin Hercules

ol

delitiofam voluptatis femitam ingreffurus fit ?

fed quid hoc? deliberatum faiis eft! inquit

strjbt

s du d

Hercules, duram virtutis viam eligo. Quid

fiautem hec via nimis fit ardua, nimísque

) utpotc

j

periculofa^ quidquid fit, refpondet Hercules,

;äx

ido K

non amoveor; fitdura, fit afpera, fit mille

lotes

periculis plena; laboresomnes fuperabit vir-

tus; Z7v:a vzrtuti nulla ef via. Ita Hercu-

du

les. Jam veró quid vos refpondetis A. A. dum

vocem clamanus percipitis: faraze viam Do-

wiig 1772 quidfivza Domzni dura, & ob admif-

|

J

fas à Deo affli£tiones afpera nimis effet, an

)

i

c:äf Vos non deterreret? obmutefcitis, üt video;

"

j!

J

led pudeat yos confundi ab Hercule; ó de-

i

,j 3icatos Chriftianos! ad ccelum pervenire vul-

li

& amznà? erratis; per

;me:W;,,E fiä, f;d, viá planá

Q2

7u

N

(stf

A44 . Dominica IF. ,ddventás.

qum

/'".M

eunltas tribulationes oportet intrare R

ii

eclorum. Dico itaque

ggïzm

gipt

,

i vobgsm.

j gt

Propofitio.

;n':&'P

ia

'

: IRTUTI nulla via ardua eft; Nulla , i.

Áurit

ïïfMCU[iä

- quam , etfi fit

«t tl K "

y t voshr

Divifio.

g Mi

1. Lapidofa ob exantlandos labores,

s m pna

IL. Spznofa ob fuftinendos dolores,

m

tendite !

4

& lm

,

HQ h? |

— Pars Prima. -

qtol ) d

A'TEOR, durum eft ire per vias afperas 6&

d vertd

N.'L'F

ambulare per femitas perpetuis lapidibüs

m d : |

rigefcentes ;. fed nihilominus hanc etfi afpe-

nv

ram, hancetíi pedibus infeftam viam viator

T lr

pre amana & floribus obfitaeligit, fi illa ad

BO TE

inetam fibi prafixam, nimirum ad locum , ad

quem proficifcens tendit, unicé ducit. .Qua

bt

"lb h Qu

enim amentia foret, fi quis ad certum locum

tendere, & tamen viam, quz inde dire&te ab-

Y lr j

"t

ducit, fubire vellet? certé ftulütia hec maxi-

!

a'(A

ma foret, & incomparabilis.

Quid dicitis

dT Y

Chariffimi ! Nunquid ad celeftem patriam

i

A

hn i

omnes tenditis? Et nunquid via illuc ducens

um

'

J

afpera & dura eft? Eltenim veró dura & a-

1.

u

!

f

—

j

l

i

[

" tb

Matth.1 1. fpera tefte ipfa Evangelica veritate: AZlegzum

9

n

calorum vim patitur €? violenti rapiunt i-

li

Wt

i

[ud , precipué quia via illa fimul agguf2 eft

N

M

I

e

juxi

"ls p

d*aems,

Conceptus 717.

$49

j intrarebg

juxta illud: enguffa viaef?, que ducit ad ce- Matlk. 98

*

Jut..— Quid igitur diu in bivio dubii haretis

A. A? aut mens vobis eft tendere ad coclum?

0.

autnoneft? (i pofterius , pergite, quó veftra

vos amentia &

d N

ervería voluntas ducit, Am-

bulate per arri

Á

entia floribus prata; per redo-

lentia Venerem rofeta, per varios voluptatum

!

meandros; Coronate vos rosis, & fruamini

bonis, dum funt; Pergite, in

n'dos I

uam amzena vi&

adinfernum : fiautem prius

;

viam afperam

dos QOl

& lapidibüs rigefcentem aggredi, in hac fem-

per progredi, & fic dgmum celum ingredi

[

j

VOS Oportet.

N.IT.

ff

QU/ERITIS forían ? quinam hi lapides

fint, qui viam ccli adeó afperam reddunt ?

mwm&

dicam : labores funt varii tolerandi, fuperan-

uyqu

díque. Proverbium eft : ii omnia labori-

ynidus p

bíás vendunt , & absque labore nibil, ita ca-

infelan r£

lurn ipfum non nifi labore aquiritur. Tacob

ad mandatum Parris fui in Syriam profe&tus

m

obütaclip'hf

h

ad folis occafum , ut defatigarum corpus le-

; u

n

varét, patulo fub caelo quierem & fomnum

yis i

vt

capere flatuit,

Queftio hic moveri poffet,

"

M

0

num Tacob fecum habuerit mollbm le&ticam,

cut incubuit ? Arn veró in fleride herbarum

ml

toro amena fub

"

rabil

"du

umbra requieverit ? Nihil

ad [

horum Chariffiri !. fumpfit Jacob unum de ET.

V

u

í u vt

j

apidibus , fuppofuit capiti, & lapidosa hac , y;.

n

cglciträ (uaviffimé quievit; fuavillimé inquam;

Ib. f.124

/

Vidit enim Jacob in Somno Scalata pertin-

a

1;10/!71

j

j

$tntem usque ad cclum, & in hac defcen-

j

eentss & alcendentes Angelos.

En Charif-

il

í

funi!

Q 3

(

246 — Dominica 1F Adventás.

4mw3rq

i

fimi! lapis, quem in via capiti fuo fuppofuit

quti

J«sob.; :efte Lyrano labores fignificat pro

POFI

M üü

gl

calo tolerandos. $i igitur vultis ad coele-

Ji l!f[m'

dv

ftem patriam pervenire, & coeleftes genios

Til

u

cum folatio ad vos defcendentes videre, la.

gt

pides.noui timeatis in via Jacentes; dicere vo-

j (u9t

g,'njim mu) d

lo, labores non recufetis amore cali perfe.

' rendos.

i p

Suaviter quievit Jacob fuper lapi-

ag

dem etiam duriffimum, ita & vobis omnes

labores etiam duriffimi fuaveserunt, dummo-

(ijnramun

' do eos parata & refignata in voluntatem Divi-

ignanddt

gai!i:tiL Mgn

nam mente fufcipiatis , & fubeatis. O quos!

.. Ó quantos labores toleravit Jacob, ut Rache-

as anlt

iudeny

lem in uxorem acciperet? pudeat Chriftia-

num! qui ut in aternum defponfetur cum

vigrirt

1

" IG !4

|

Chrifto, paucos, levésque labores fubire re-

m imp

cufat.

Longé aliter vera fe virtus habet, cui

WT

nulla via ardua eft, Pelliciant virtutem bo-

EITO

norum apparentium illecebre , invitent de-

Mat RC t

cora glorie, objiciant fe Crefi copiz, impe-

V lrirafe

tia deferantur ac corong, exambiant verti-

t

cem Tiare, blandiantur Voluptatum Syre-

1

L

1

m i t

[

nes, & quidquid ad delicias facit, faventior

Ib

fors propinet, omnia gloriofo pede proteret,

d

QUVEN

humíque relinquens caduca ad fuperna fili-

TA d

cet celi gloriam evolabit nullos exhorref.

cens labores,

TMM

Quemadmodum enim ruenti

At ln

j

ab alto fulmini zz52/ obfiftit, quod non fler-

L

nit; zibi/: nec ingentes rupium moles, quas

non evincit; zib;]: nec turrita palatia, qug

U

E

non disjicit; zzDz/: nec fuperba adium pir-

ln

Wt

Rn&; quás non concutit; z2)2/: nec validifli

[

ma

"

ln

Couceptus I1T.

*47

ii n ["PF

m urbium mania, qua non eonfringit; sz-

Orts [j

bil: nec porrecta in nubes Caftella, quz non

U vll

AC vl

agit in ruinam , ita fané virtutis invi&to ro-

C ts

bori nihil. adverfatur.

Citiüs torrenti, ac

denes vj

magna vi aquarum furenti objicem pones,

Kentes; d

quàm virtuti. Citius conclufum terrz vifceri-

àmote qy

bus ignem jam jam erumpere properanté edo-

t Jb

mueri:ac enecáris, quàm flaimeum virtutis ge-

a & v

niumin pietatis opera flagrantem valeas fopire.

Neserunz

C:RTE Navim zmulatur virtus, qui per N, III.

jnvolur

fyrtes& charyptes viam accelerat,donecappe

rbur 1

leradportum quietis. Reginam volucrum imi-

vit J d

ratur aquilam, dum laudabili volatu ad folem

« p

Juftitie avolat nullo tempeftatum turbine re-

morame, femper interrita etiam in fummo

i ii

que ln ;

difcrinine, ad labores impigra, & in adver-

fis triumphatrix. — O quos labores non nun-

n m

vlicant vt

quam pro lucro vili, & temporali perferi-

mus? quid non facit mercator lucri tempo-

lueire;

ralis ccusà? Mariatransfretat, fÍcopulos non

feCrdig

n mmhmï;

timet , ventorum furores, cccli fragores, fcy-

?i caris latratus non exhorrefcit, famem

yc Vohg!

e]icias fäfih ,

fittnque fuftiner. Quid non agit miles, ut

inannem belli &loriam adipifcetur? Videa-

i d

mus

i

Fingite A. A. adeffe coram aliquem;

a d

qui gererofo & Martiali przditus animo mi-

gbir i *

itie nomen dare ílatuit; ego veró omni,

qmin

qua poleo , facundià militiam illi diffuadere

(h[) u

jl

conabor Heustu! an fapis, an defipis? al-

terum faüliüs credidero; ad caftra, feu quód

( rarrit !

eré iden. eft, À quiete ad laborem, à fome

« u

" Ti

I[.tcy

n ad viglias, à patria in exilium, à liberta-

00'

ii

Q.4

te

[

(s

248

Dominica IF. Adventis.

j

te ad Carcerem afpirare te video. Mi bone!

( [

n

qll

:

milius eft, per medios hoftium Cuneos vo.

j

j

i

lare, perignes & tela ruere , plumbee mor.

ji

ul

;Hquaa í

u

t1 obviam ire,

Militis eft ventís, & iniquis

.

|

PPIOWJ

folibüs uri, ac denfas gelido fub Jove ferre

p !Crms (

nives, feu quod idem, militis eft feventem

l

qrn d

hyemis tempeftatem , furentem. per artus

j

;

a*

Caniculam ac pulverum'nubes perferre. Mi-

V

"m

1

g'ai

litis eft,. fitim famémque pati.

Ad Ducis

mandatum fumma pericula fubibis , primus in

| (iüïj d quamdiq

belli arenam defcendes, primus in arna ir.

TR

n Dor

rues, primus hoftilha menia confceides;

potesne.hzec? . & ob inanem famam & glo-

ol Cond

r

l

9t

MM V

i

T

i

im a

riam? fi potes, abi ; & unam victorian mul.

tis vulneribüs eme.- Quis,cräderet? furdo

tiubsmodn

locutus fum, qui enim bellicz gloriz cipidus

s drdat,

eft, ad caftra abit non obftantibüs qubus.

st

cunque laboribus ac periculis.

Nwuc ad

MTIR |

vos me€ converto À. À, & paucis partem

n i

primam finio, 'Si tot, tantíque laborss to-

U quim ,

lerantur pro lucro temporali? pro fima &

IT

inani gloria ? quid tolerandum pro calo?

.....

m

i*ä, Ü

pro eternatura in celo gloria? quid?

';-::;ï:.ümäf Qló

"t

Pars Se,(:unda,'

r-LLJ?iIEIC. Nux

URAM hactenus & /apzdofam, nunc

itmper l&[*m

':.

"gt

ial

| Np, W. D

etiam /zno/a; confideremus vian , qua

ET

virtus Chriftiana incedit.

Nimirun via in

Wl

W f 1

cclum quandoque etiam multis fpirarum a-

"t d

!

cnleis riget, & Viatori graviffimi infligit

Nï'

nam ha

i,

fi

Vulner& — Queriris thrifiimi! qu£

4

|

[

|

fping

[

nj

- Conceptus 111

249

Vïdeo, M

»inz fint

fp

D

:

? percipite di&tum Gedeonis , coz- Tud; g.

*

"

^

terannt, 1

nquit, Carzes veffras cum fpzuis &

m Phl biag-

tribulis defevti. Scicet adverfitates & af-

ve"'ï(lsw &ll

!

I.i

fli&iones, quas patimur, perfecutiones, con-

ob

;:

vitia & opprobria, que toleramus, fpine

ls Hs

funt, que in via verfus cc&lum fepius nos

Tentem w

]edunt, vulnerant, quandoque etlam oecci-

bts p

dunt; fcriprum eft enim : per zmultas tribu- A&, x«

l

j

at

Jatiomes oportet mos intrare im Reguum ca-v. *2

!

u

lorum,

fuþibis,

Itaque quamdiu advería patimur,

prums l

D

certi effe poífumus, quód á vera coli via

nenia ((

f

M

non aberraverimus,

Porro tanta, ut ita di-

vem funaj

cam, virtute poller Chriftiana virtus, ut a-

nam du

cerbiffimos etiam cruciatus patienter fub-

M

yus eredrt

eat, adverfos cafus moderaté accipiat, contra

ylice gt

plagas omnes obdurefcat, arumnas univer-

abftpis t

fas fpartana magnanimitate concoquat, nee

ericls M

fannis & opprobriis ullis perculfa, nec acu-

tos calumniarum dentes fubterfugiens.

L r

NO V?

raiqi lr

PLURIBUS equidem parabolis hujus rei

,

ll

luribus

xorii f

veritatem declarare poffem , fed

erandum

j

- haud opus eft,' ubi una fatisfacit.

Elevate

D

i

^

!

oculos veftros adverfus

gloria? ü

(

quefo chariffimi !

celum, & folem ftellarum ac fyderzum Prin-

cipem confiderate. Nunquid iol luminis fui

üti

caritatem. femper fervat integram? fervar,

[j

Nunquid in opere fuo & curfu femper con-

& ii

L

ftans eft? eft; & nulla vi à re&to tramite a-

(iderem

Q

moveri poteft, femper lucens, licét acervara

If

mili

nübium volumina ei fulgorem fubtrahere

adnitantur, " Pluat, füulgeret, fulminet cce-

j p

a. & fl.da

um, quid fo]? media inter fulgur

aT

j

mina

(

"dae

Doninuica IF. Adventás,

g

mina pergit via fua imperterritus,

Coéant

j

HUIOS: (

nubes, & furentur terrz lucem, colümque

gl y

T

ipfum nigro quafi pepló involvant, quid fol?

j

l

lk

li

fervat lumen fuum, ut anté.

En chariffimi!

us

eodem oimnino modo virtus nunquam à cg.

a i

i

j

j at

pto honeftatis tramite difcedit; nunquam

"

j m |

D

agnatum fibi jubar amittit, . Opponatur vir-

tutiomnium malorum Ilias; fuperabit, Ex.

;ïiezibs |

rruenrtï |

u 3

furgant agglommerata calamitatum porten-

ta; expugnabit,

Acerventur morbi & vul.

j

i

"TE

nera, peftes & funera, probra & convitia, fa.

fl 1

p

mes & rei domeftice penuria, ac quidquid

s g a

jx

g

in adverforum cenfum venire poteft; virtus

"Ts

o COU

N. VI.

invicto robore patietur univería.

DICITE Chariffimi! quid in Regio vate

v l

ex ephebis vixdum excedente urforum ra-

D gradum

biem fregit, ac dilanisvit? nunquid dilania-

tlrim yrocd

vit invicta virtus? Quid Gigantzam illam

tign t ho

mollem , turrímque carneam Goliathum,

"t u

Ícelus & ruinam líraelis inaudito à fzculis

fnidum

certamine vicit , ac debellavir, nunquid de-

bellavit magnanima virtus ? ' Quid in Patri-

atcha Jofepho adhucdum in forida ztate

ttm

conftituto fratrum invidiam & immanitatem,

"u

fervitutis opprobrium imperterritó animó

mmms [i Cli:l

pertulit ?. Nunquid fortiter tulit, feliciter

At n

fuperavit cum Jofepho nata & enuctrita vir-

"m cow

ms? Verüm quid duntaxat prifci temporis

rl

monumenta evolvimus? vos appello purpu-

"D n lu

reos fidei Chriftianz Proceres, qui fpinofum

ïü

!l

||

"MW Y T

Virtutis iter triviftis veftigió fanguinis con«

[

"n

?

^

M

ignatum ;' vos inquam appello palatinis in

&

L.

i td

TRf d

*

»

Ál

Conceptus I) J.

25Y

t (

edibus nutritos Hermenegildos, Cafimiros,

ZT

Leopoldos, Caftulos, qui protritis honorum

lnvolvum,q,w

hd h ü

infignibüs, abjectísque voluptatum illecebris.

ad Sinum Virtutis provolàftis.

Nolim'híc

rtps nunqw

commemorare authoratos bello Archiftrare-

dlcedt;

gos, Euftachios, Mauritios, Theodoros, Se-

. O

baftianos, qui in prava illa vite militaris li-

t5 füpe

centia adverfus irruentes vitiorum exercitus

AamitatuD:

fortiffimé demicárunt. Silentió pratereo im-

torr mol

bellem alioquin fexum Agnetes, Barbaras,

ora & o

Catharinas, que amore virtutis inflammatz

nurià, t

pro tuenda Corporis animeQue integritate

vrt put

cum difpendio vite & fanguinis acerrimé

tuniverd

contra blanditias carnis decertàrunt.

Ita

i iil

Virtuti nulla vía ardua eft$ feu enim per Li-

ycedtnt ul

liaaa Virginum gradum feramus, íeu per

TET

Campum Martium procedamus , feu per Au-

lu'id Giputt

guftalia Regum iter faciamus, feu veftigia

aumun i

Martyrum premamus , ubivis tropheá Vir-

V

Jis n

tutis legimus, ac fpectamus,

ebxlirt,

s? Qu

Epilogus.

"EL

Uare agite Chariffimi! Vinculis rerum

Yuam &ifW* P

: [

caducarum , fi etiamnum illis irretiti

eftis, vos continuó exuite, Sarcinas prava-

ortit tulu,:

rum confuerudinum confeílim excutite,. &

T

mil"

viam Virtutis ingrediamini in ingreffu qui-

il

yuixd j

!

|

j

l

dem difficilem, at in progreffu facilem. — Du-

uU q

'

]

ra & /apidofa via eft ; fed

cogitate : Yegutn

qUI

1

fv

r

I

celorum vim patitur.

Rigida & /pzno/a

1

y 7)4]«

ii

via eft ; fcdmemores eftoteillius; pe

£as

,

'

L

*

j

252 — Dom;nical, E Qldventüs.

)

j

; CW[ l

!

tas tribulationes oportet zos zutvare 12 Reg.

,L.W!

mmlfum

[0- fb

"us DEL — Deniqueclamate cum Auguftino:

d

bicure; brc þc(g 0 DEUS! tanturm ibi parcas,

i , d d

g

il

4 0

A

Conceptus Quartus, -

il

i

ji';zmttm d

/Enigmatico-Sufpenfivus.

P lal

THEM A.

ii ihl W

j g d

Vox clamantis in deferto. Lac. E

TE

— QDe amore DEL

n t

g uto T

- Synopfis.

;z;:famm ")

mniait; nf

Quzritut, quid fit vox clamantis?

tuni; t

Refpondet Eccho: aaztis; nimi-

Ddus omncsi

rum DEUS nos amat , & ideo clamat

^. Ms

ad cor noftrum , & amorem reci-

t r

i

procum petit.

Itaque amemus DE-

Ts i

UM r. ob Ejus excellentiam, 2. ob

LT

t

Ejus beneficentiam , 3. ob legis exi-

Q d

tentiam,

Ro b

Sowipijo

Exordium.

OTUS perplexus fum A. A! & vix non

al

T

Mi

l

AR

heret mihi vox propter voces multas,

LY

eü, ln *»

quas audio, eásque diverfiffimas.

Refonat

&co, 4511 8Uribus meis vox Tofeph elevata cur ffe-

"n

üe

L0

€e Chïi—

Rj

tu, Ereh dolor! pendentem in cruc

ïï"*

ftum

wm, W

lg

Conciptus 1.

253

TM

ftum fignificans,

Clangit in auribus meis

CC

vox 42 ÁZamas, nimirum vox plorantium ma- fetem 317

mntumibi;a,

trum ob infantes fuos ab . Herode occifos.

Terret aures meas vox Caztantis 2n feneffva Soph. a,

deriotans fuggeftiones demonis, quas inge- v. 14.

J

rit per fenfus noftros, — Audio vocem /poz/f, Caut. s;

que , üt Bernardus inquit, Divina infpiratio

ifperi

eft. Audio Vocem'gemitüs, & gudirevmlhi PC 1014

videor vocem ferpentüs, qua dixit Eva : co«

L

mcdite, & eritisficur dii, que vox tefte Gre-

ttto. [j

gorio caufa fuit gemitüs humani generis.

Audio vocem cozzotzonis magne , qu& nil Ezech, $4

DEI

aliud fignificat, quàm comminationem irz v. 15.

DEL

Denique audio vocem. fluminum :

f

l

elevaveruut flumina vocem fuati ; mubium Pal ga;

vocem dederunt mubes ; vonitruum : vox Zo- v. 3.

tout (

miYui tui in vola; tubarum: audite vo-Píal 76

um

h^ 18-

cem tube , que voces omnes pradicationem

Ibc Vo" 19:-[

j ii

Verbi DEI denotant.

Multas certé & diver-

erem, $4

EV

[

1

fas in Sacra Scriptura voces invenie, qua:y ,7,

rüm Ííenfus Myfticus pariter diverfus eft,

Qetmas

lta etiam vox . clamantzs 24 deferto, de qua

elentib.

-: l

hodieraum Evangelium mentionem facit, in

diverfo fenfu accipi folet. Alii fub hac vo«

"m

ce intelligunt Joannem Paptiftam; alii con-

Ícientiam malam, quz in deferto nempe peccá-

tore; utpote quem DEUS defetuit, terribilite?

uft.

clamát, & mordet; alii concionatorem, qui

, I!

fepis Zz deferto, id eft, in templo auditori«

|

büs vàcuo cláimare debet:

Sed nulla harum

opte

r

l

jifins

interpretationum mihi placet hodiej quáre

L

i

dett

expofitorem alium , eánque novifhmum

J

£9niue

j

,

il

254

Dominica IF "AMoentüs.

gl

POHGL

'confulam; talem inquam expofitorem, qui

non vivit, & tamen loquitur, qui nec os nec

11

M »

(

lnguam haber, & tamen vociferatur; qui

a 1

nunquam ftuduit, & tamen omnes linguas

m'l" m

(s

qldf

erité caller. — Vultis fcire A. A. quisnam hie

m[led

j

à

expofitorfit? dicam: Eccboeft; Edic ita.

|

[ M

WS/ p

que 0 Ecchbo! quid eft vox clamantis? 4

i

du

muntis inquit; quid ais?! Siccine vox cla.

i

n

mantis eft vox amantis? & quis eft hic cla.

m d

mans & amans? quid dubito? DEUS eft

g d r

fummé nos amans, & amorem reciprocum 1

enliontm, Q

nobis exigens; ideó enim dicitur:

aratje

viam Donimzi, hoceít, parate corda veftra

ginn u

T I

Divino amori brevi náfcituro. Quid mora-

um f

mini À. A ? parate corda veftra, nam vox

lt untt p

clamgntis eft vox DEITamantis; dico itaq—ucv

warun; &

: v |

- Propofíitio.

vl d

EUS nos amat, ut à nobis ametur; igi-

Mi d

tur amemus DEUM, pracipué

Vj

iil DEO; q

biviüo.

TET

LIT^T

.0b Ejus Excellentiam,

"u ts

. Ob Ejus:' beneficentiam,

"t hs

1ll. Ob Legis txifténtiam. — Attenditef

iLnp

üni

"n Dro.

j

l

Ll

- Pars Prima.

!

L]

d

1

N.L [ VXI: vox clamiantis eft vox DEI amat

!l

us igitur fine-mora cor veftrum totum

"i

pan-

'/vatüs. j

Conceptus IF.

25j

T C

pandite Chariffimi, ut c/amor DEI intrare,

& aimor reciprocus exire poffit,

Dicere vo-

€ Vl

lo: DEUS efl, qui clamat, & nos amat, ez-

inen .

go redamemus Eum.

$i de conclufioné hac

CA lg

dubitaris , confiderate , quid fir DEUS, & co-

Ed

gnità Ejus excellentid, dubitare definetis.

Ut Cl

Quid ergo eft DEUS? Refpondeo: eft fons

S! Sictin

omnium perfeCtionum; eft totum compre-

& qiist

hendens omnem bonitatem , id quod S. Fran-

dbi? ]

cifcus Seraphicus illo affe&u cordis: DEUS

aneus C? omuia! toties teítatus eft. -

orem n

Jam

nim diir

verà fi amaris perfe&tionem; quam amare de-

betis,fi amatis bonum; quod amare & appetere

b parutan

icnt) (

naturajubet, utique ante omnia etiam amare

oportet perfe&tionem /ummim , & bonum

r hr z

amunrs, d

optimum ? Certé omnis pars ex innata ifi-

clinatione petit uniti toti ;; docet hoc ignis

afcendens furfum ; teítantur hoc flumina,

lOüdQ

dum currunt ad mare; oftendunt hoccorpo-

ra gravia, quz feruntur deorfum; Curergo

TT

nos DEO uniri per amorem non cupiamus,

M, pmipnä

Cujus

arsfumus? JDEO; qui füummum bo-

nume

1

? DEO; qui fons omnis perfectio-

if

nis eft ? Nunquid ad hunc amorem ipís

creature irrationales nos excitant, que DEO

ntitty

etiam dant ea, quz ex nátura non habent?

:qtiimæ "

Nunquid pe£ra aquas DEO & populo dedit ?

"

& bono amorem fuum DEO denegtt?

SUMMA DEI excellentia eft, & quidquid

N, If,

Comparatur DEO, nihil eft; itaque cor tuum

n

DEO tuo redde ó homo! aut edic : quid

j d

qu&fo placere ribi poteft; quod in DEO tuo

;

non

T l

ür

"

j^

»to — Dominica IF. Aäväntzfäs.

us

!]

«f

u

honreperies? fi dele&at te ofapientia ? fapi.

IDCOUUP

H

entiffimus e&.

$i amas potentiam ? omni-

""

l

"T

"!

potens eft; íi pulchritudinem ? candor eft

D nui»

p 9

j

|

í

lucis eterne; fidivitias & gloriam? gJorie

: L

n

1

^|

j

il

g

€» divétie in domo Ejus :- i dele&taniones &

,

i

vitam? dele&atzoues 12 dextera Ejus, €? vi-

n;ïlï!

. zain voluntate Ejus. — Ypfe eft, qui fpeciofüs

i

**TFUE :

pre fs bominmum pulchritudine Angelos

incomparabiliter fuperat.

Ipfe eft, quiinfi

j

?'.

du 3

nité dives omnes 'Thefauros fub poteítate

;;lþlclcba

v. 0C

habet.

.f;:i m D.ED |

Ipfe eft, ad Cujus nutum colum

obedit , terra tremifcit ; infernus trepidat,

a DEDS €

Ipíe eft, cujus majeftatem venerabundi ado-

aen ylilfima

g lu ii

rant Angeli, eujus gloriam mirantur codites,

cujus laudem omnes creature intonant, Ipfe

n 1 Ghigii a

eít , cujus excellentia ineffabilis , cujus boni«

ili! dan

tas inex

i lr ha h

eft,

fplicabilis , cqjus' perfedio fumma

s hr eoncito

AN. IIL.

QUARE fi 'Reg'ina Cïeoþatra tam ardenti

dnmio E.

M. Antonii amore flagravit, ut. affumpto an-

tD CS at

Plütarch.

cille habitu Majeftatem Regiam diffimulans

du

!

!

uU

in vi.Ant, jn mediis noétis tenebris per civitatem illum

.6

as Dt]

T

quareret, quis non ardeat amore DEI? quis

» lul

L

:

ii 'J:

L

. .DEUM non querat tanquam /utgmum bo-

num? Ó quantum incendium excellens DEI

bonitas excitavit in corde Auguftini? flam-

mas videre fi petitis, audite ignita Illius ver:

N

ba: Domine DEUS! ait, ita Te diligo, utfi

