pugnamus, per

cl

IOo,

obedientiam vincimus,

Aitrs Otedut

Audite Chlyfoü()-

dutmr; at

Hom. 5 , um: non fic diadema inquit, in ca

[ite po-

jn Gen,

flvar, & lrnc

itum Regem illuftrat, acobedientia, Audite

hom. 9. Divum Antiochum

voluntatem propriam

il qiero

inquit, fià Te exícindas, perinde eft, ac (i

v ii

proprium fundas fanguinem.

sR

Itaque patet,

M

quód obedientia fit vi

rtus valde praftans ac

MW

[

il virts o

honorifica, fed a

wdiamus etiapi ejus utilita«

as h

iem & merita.-

16 li

r

::'1.

i

j

l

"t d dim

Pars Secunda.

: Conll

t Qd

UOD obedientia homini obediinti per.

(

"Bo

) N. IV.

quàm utilis fit, ac merita valde multi-

n Ttertti

CIS.

plicet, patet ex pluribus Sacrz Scripture lo-

Imprimis fcriptum eft, quód Petrus

MTM

quondam rota noCte laboraverit, & tamen

1.;1(

t..;cn 1 l t

nihil ceperit; & rurfus fcriptum et, quód

!

lt cy

Petrus alia vice uno tra&tu rete pifübüs ple-

CM

num extraxerit.

Queío! cur altem vice tot

*s 1 AA. "

pices cepit, & prima vice zibz/| Audite

ïüüïllï ) fed c(,pl //

tefponfum: altera vice Petrus pifcitus eft ex

NT ImHUm'

ob:dientia

ä"ä

|

1

Q

|

Conceptus FT.

425

»feq

Atf

obedientia dicens: 4z ver£o tuo Jaxabo vete, Yuc-$.*.;

Wf Qu

W

& fic obediens omne tempus amiffum recu-

h,q

l

eravit.

En! quàm urilis ac. meritoria fit

Id

I

obedientia? Porro quod Petro, id moder-

r

no tempore plerisque hominibus accidit;

]i ü[iSfrj;.

i

nempe funt aliqui, qui multum & diu labo-

il

T |

rant, & tamen parum mérentur; econtraá

IT Qp

funt aliqui, qui. parum laborant, /& tamen

-Jugnalmg! d

^

n

l

multüm merentur , at quz caufa fubeft ? hc

lite (j

'

li

»;'

e(t, quia multi contra obedientiam laborant,

l ln a [M

& hinc nihil merentur; aut faltem fola vo-

Jfenti, l

luntate fua laboranr, & hinc parum meren-

tAtf p

tur; é diverfo illi, qui ex obedientia labo-

enmied u

res fufcipiunt, fufceptósque peragunt, mul-

tàm proprerea retributionem accipiunt; pau-

l ltaqw "

i dep

r

[

Cis: ita meritoria eft virtus obedientie , ut

..1'

.I,

l:

tlf e'lusur*

ille, qui veré obediens eft , etiam mandu-

cansJejunet, etiam dormiens vigilet, etiam

in quiere laboret.

SED tranfeamus a

N.V

d alium Scripturæ/ lo-

|di

cum, Scriptum eft: Capilli capitzs veffr? Lac. 1.

otunes numerati funt. — Quid quzefo hoc tex- v. 7-

l Obed u

tu indicare vult Evangelifta? quale myfíte-

ia vdt W

rium fub capillorum numeratione continetur?

i

12 SCI'WE,;'

Non aliud Chariffimi, nifi jucundum, ac fa-

Oliv.l 137

h

lutare, fcilicet tanta & tam magna DEO de

qUOJ

Strom.

VerlLs L

t

homine cura eft, ut etiam capillos hominum

numeret, & cuítodiat.

iprum &

At quod hic bene

TU

J

notandum vobis eft AA. non quicunque ca-

ete pl

i

l

yr aen

5

pilli numerantur, fed capz/Zi capitis, Íeu ca-

Quf

piuü adherentes,

Nimirum Prepofiti veftri

sl

(cti

cst

quafi capuz funt, & vos fubditi velut capi/£z

;[!

[JISEI

Q

(

$

I

"T/

(

44

D.f poft Epipb.

T

eftis; & hinc fi capiti veftro adhareatis per

J: [de

qia »

obedientiam, & illorum mandata fervetis,

j

(Uli

eriii

UEO In

tunc numerabit Dominus capz//os capztzs , &

j

" moff. l

Imó prompté

!

j

.vOS proteget, ac cuftodiet.

m

y

obedientem fubditum fzzpe DEUS ad Prepofi-

1fn[

mnom[*..fl.

ti digniratem evexit, ita, ut qui priüs fer-

vire debuit, poftea regnare vifus fit, prout

exemplum habemus in Saule, quem DEUS

in officio humili obedientem, fcilicet pra-

li

vt

v Res.6.

j

ceptum patris fui Cis dicentis: Quere a/fas;

implentem, elegit in Regem populi lfraél.

st

quod obe

En! nullum officium adeó humile ac vile eft,

4l j

u

ra/g

od non fit altiffimum ex obedientia fa.

vdagds odbr

à

um.

«uims? &

N. VI.

SI obedientiz utilitatem ulteriüs confide-

ii q

rare velitis Chariffimi, etiam in Sacra Scrip-

imy perymim !

tura invenietis exemplum, quod oftendet,

D

w a nerit

vitam ebedienti 4 DEO prolongatam effe.

ww d lm

Ger. 47., Notum eft, quódinter tres Patriarchas Abra-

ï'

q;

j

i.

rc

q g a

V, 2 8.

ham, Ifaac, & Jacob: longiorem vitam du-

1 mpe obl

Gcb. 25. yerit Ifaac , nam Jacob vixit annís 147. Abra-

v. 70

ham annis 175. líaac veró annis 180.

Jam

md, qi(

Gen. 5 f.

ttdmn fnori:

v. 38-

veró fi queftio moveatur , cur Ifaac diutius

;.:E[hrtfms htbite

vixerit, quàm. reliqui? quid refponderetiï

* tb u

A.A? diceret fors aliquis, ideó Ifaacum a

MAULT

DEO longiori vitá. donatum fuiffe, quia

magis continens erat, utpote qui monoga-

ïl,jdtü, quod W

mus fuit, dum reliqui duo polygami fuerunt.

t dj

Fateor A A. rationem allatam valde effica-

cem effe; nam certum eft, quàd continen-

TT

tia multüm femper contulerit ad longiorem

vitam, Íed addo aliam Caufam, & dico,

qUO

bu

413

|

Conceptus PT.

]

UM

N

uód Tfaac ideó etiam vitam fuam diutiüs

il

0

t

rotraxerit, quia vitam fuam per fpecialem

i

obedientiam DEO imperanti in holocauftum |, :, in lib,

:

lg

confecravit; nam fi mors, inquit Gregorius Reg. c- 4.

?

d

Ü

er inobedientiam introivit in mundum, cur de Samuel

ootcda:

Wt Qu

: Vilis j

vita per obedientiam non intrabit ?

.:.

dc, qu

|

ii

m, [l

Epilogus.

: Ü

Ym od

UIS negat jam, quód obedientia fit vir-

duniti

Q

tus valde praffaus €? bonorifica wut-

ex od

z tot & tantis celebratur encomiis:

pore qu

qu& Pl'

mfertur vidimis ? && omnes quo-

m uheristé

dammo

do virtutesincludit? quis neget, quód

qam i t

obsdientia fit virtus erquam utilis, ac me-

, qui

ritoría, wtpote qua merita multiplicat ?

prolongazam:f-

obedientem protegit? ad honores evehit?

$ Patriarchzs.ïf?fi;

'

& vitam prolongat? Itaque ad exemplum

ppiorem us

Chrifti Chariffimi femper obedientiam exer-

riftus fuerit

Matth.2 £.

(irangïslf'äï

cetec.

Scriprum eft, quód Ch

) &rini$ 1

k

jn. Bethania im domo Simonis ;

mi Chriftia- * $

, u D

ne! fi vis, ut Chriftus habitet in corde tuo,

d r

nd

debet illud effe Pezbania, quod interpreta-

qUI

l$,

N

tur oPediens domus, imÓ tu debes eiie

- Simon, id eft, quod vox Szmon

sum D

iE

qu l

fignificat, obedtens.

m

0E

J Y

ülue t

X d W

j qUD

(ut

li

leit d ii

Cana; )

uï

Con-

tepit'

426

-9 (6) 5

u

(iu ^

l

(( 4

^

Conceptus Septimus

jj

m d ii

In quO Qenos

Catechctico-Do&rinalis.

ï?irrfïifu m

TOHOEMWMAS

« D

alirim us

Dcfccndit. Luc, 2.

MT

MT

!

JDe quinto. Symboli Zfrticulo,

d zpparuit. L

D(/Wdlt; (

Synopfis.

Occafione hodierni Evangelii de-

claratur quintus Symbcli articulus,

nempe quid fignificent verba : .

t

T wnns: J

deftendit ad inferos, 2.tertia die ve-

frrexit 4 mortuis.

vrtudenam,

2 d

Exordium.

Dit,

ODIERNUM Evangelium Chariffimi fat

H

aptam occafionem mihi prabet profe-

ïa:ïr]aä Mf

quendi inceptam materiam meam de exfpli-

"Ul j

tl

cando Symbolo Apoftolorum, hodiéque di-

Ícurendi de quinto fidei articulo. Imprimis

loquitur hodiernum Evangelium de aliquo

Luc. 2 Chrifti defeenfu; Defcendi£ cum eis , €? ve-

t

l]

zit Nazaret ; quare & ego de aliquo Chri-

fti defícenfu loquar, de illo fcilicer, quo

Rurfus dicit hodier-

num

V

| d?[c/ggzdzg ad infevos.

" d

Conceptus F1.

427

num Evangelium, quód Chriflus à parenti-

bus fuis quefitus, ac diu non inventus fit;

D

iuxta verba ibi pofita : 707 zmvemientes ve-

lii

grqäz"jimt in Jerufalem; ita pariter Chriftus

in fepulchro, in quo cendebarur, non in-

ventus eft, f/urrexit, & zon eff bic. DDeni- Marc. 16;

À

Y* 64

que tefte hodierno Evangelio Chriftus à pa-

rentibus fuis po/? Zriduum inventus eft; eo-

dem modo, üt fonat

uintus fidei articulus,

1

1 Ál

tertia die vefurrexit d mortuis Chriftus, &

variis perfonis apparuit,

Itaque occafione

s

'hematis : JDe/cendit , à me declarabitur

vobis

l Evangtä

odl as

v

Propofitio.

s VCFD

1..

2 lr

:if.-

!

RTICULUS quintus: Zefcendzt ad zn-

À

fevos , tertia die refurrexit d mortuis j

nempe exíplicabo, quid fignificent verba

T.

Divifio.

ium C

L Defcendit ad zufevos,

yihi p

Il Zertia:die re[urrexit d tortuis.

^

» meun &t

tendite !

on, b

riclo, If

yeun &

Pats Prima.

jt cim h*

verba primz partis rité inteliigazis ÁÀ,

N, l.

p dt d

Bup

c

jj fl

irevos oporret, quàd circa defcenfum

Chrifti ad inferes duo eoricurrant errores,

yrus ( Gw

Primus

hu)

á58

à

bomx Z. pof Epzþä.

i

l

Primus error eorum eft, qui dixerunt, quód j

!

M

|

TWI

[f

,

Chriftus fecundüm animam non defcenderit

TL

/

[

TE

L

j

ad inferos prafentialiter & realiter, fed fo.

;

f j

lüm virtualiter, id eít; fecundüm efficaciám

[

'ntr

D

j at

ac virtutem , qua liberaviz animas SanGorum

"T

Patrum € limbo , fpoliavit infernum, devi-

'vmump

av*;:c?vr

| nfwþ (

cítque Principem tenebrarum.

Verüm quàm

falfa fit hec opinio, fat claré oftenditur ex

g m p

Sacra Scriptura; dixit enim Chriítus per os

g, a t

Pl.1$. Davidis ad Patrem: Quozzam non derelin-

g igomoto

2ues$ animam Tueam in znferuo ? & alibi:

d t deents

Pal 0. ormine! eduxifHi ab inferuo animam meam;

U*; & mlim hæcl

v rius ànt

Jamquaro: quomodo anima Chrifti derezz-

qui potuiffet in inferno, aut educz ab inferno,

j: Qf

fi fecundüm prafentiam realiter ibi nunquam

s anqu at

fuiffet? certà nemo recté dici poteft eduQus

t pers

é carcere, qui non fuit in carcere, ergo

ii redcmptim

à pari.

ii rqzahm hu

N.II.

SECUNDUS error fuit eorum, qui pu-

dutidm,

!

|

tárunt, quód Chriíli anima veré & realiter

u

D

iq r

4

As

deícenderit ad inferos , ibíque infernales po:-

^

tági

It u

nas paffa fit pro perfolutione noftrarum cul-

Mtin Dirne

parum , ita ür quemadmodum Chriftus in

MT

corpore paífus eft, fic etiam in anima pate-

ïam Qd

retur pro noftra redemptione cruciatus in-

ferni.

Sed hzc affertio iterum prorfus ab-

MTT

un fe'licimis "t

Íurda, impia & Scripture advería eft; nam

"

primö Ícribit Paulus ad. Coloffenfos, quöd

"M du

n

Chriftus defcendit ad inferna exfpolians prin-

ïïmzïnm il

Lam

cipatus ( fcilicet infernales, üt dicir Glofla )

PMlperi l

u

& palàm triumphans illos ,, dumi nimirum

bïwn

lam Cft, Qu

San&os Patres é Jdimbo eduxit, & fic Pro»

)

pheuiam

uT

l.

419

Conceptus. 1.

t

l

100 df

:

phetiam Zacharie implevit, dicentis: 74 at- Zach. $

?en in fauquine. Teflamenti eduxiffi vinclos

F

W

Á

delacu, im quo zonm erat aqua , Ícilicet con-

Mu f

J

folationis, & re.frigerii. Jai veró implicat;

Qfds SGHH

!

[

ut vi&or inferni crucietur ab inferno ? im-

GT

A w

W

plicat, uit triumphans de tenebraruum prin-

cipe & victor , victo tenebrarum prin-

r oüendi*.u; |

cipi fubfit? Secuzdó Scriptum eft de Chrifto

Cl

]

fpoliante infernum, quód educat vzos z& bfal. 7:

TU

,blm |

jfortitudize; íed quomodo hoc verum elfet,

LT

fi ipfe vinctus, & detentus effer in poenis?

Mi

quàm debilis, & mifera hic forzitudo cílet ?

na Cuafis

M

l

Denique Zerizó Chriftus ante mortem fuam

*

taliid

f

ll

j

in cruce dixit : Coz[utmatum ef?

)

fed quid foau. 17

aliterit:

—

confumatum ef? 2 nunqud omne illud, quod

d

Lt

pro falute humani generis pati debuerat ?

in at

Nimirum pretium redemptionis noftre per

mortem Chrifli totaliter folutum eft, ergo

j emn g

nihil reftabat perferendum, & folvendum

a vere t

poft mortem ? Itaque Chriftus ad inferos de-

qe il

Ícendit non alium ín finem, quàm ut captivos

ne nolrtt

redimeret , & ftatim Divinz vifionis fruitio-

ne latificaret.

Imó tunc Chriftus Sanctos

odum Qni

m in df

EE

Patres in limbo quodammodo in Paradyfo

3one u

conftituit, non. quidem quoad locum, fed

quoad gaudium felicitatis eternz & Divinz

erun p

Sic

lr

prefenuge , quam claré perfpiciebant.

Coluenis

nempe promiffum illud Latroni in cruce fa-

Qum : fodie mecum eris in Faradyfo , eodem

a o

T. W.

die completum jam eft, quando anima San-

a boni Latronis feparata à corpore, fuit cuta

n

dun i^

j

&nima Chrifli iu limbe fruens vifione fua&

jtts Ü

Deita

phöW

T

430

Dom. £. þo]l Epzpb.

u

Ü

Deiratis.

n

lj

Jam veró fi anima. Chrifti paffa

Wl

[/

ij

fuiffer cruciatus infernales, " quomodo gau-

j gam:mtlf;

dete Patres potuiffent visó hoc fpe&taculó?

5

,

qualis ifte Paradyfus fuiffet ? quare dicen-

i

j nl

/mm

dum eft, quód Chriftus defcenderit ad infe.

ros eodem ferà modo, quo quandoque Reges

'*Mn)

l qwl ii

inrit m

ac Principes carceres ingrediuntur ; captivos

abíolvunt & educunt,

Tales nempe Reges

ii';&'züi, iiX

& Principes fuerunt quidem in carcere, non

use r p

« jririn dctt

tamen ea conditione, qua captivi; nam hi

fuerunt in carcere, ut poenas /ofverezt ,. illi

arilciores pan

a ifemum.

autem, ut penas ab/olverent.

N. III,

PORRO fciendum eft, quód quatuor loca

aind, qid

in inferioribus partibus terre pofita fint, quo-

g, t

rum quiliber zz/erzus dici poteft.

- Nempe

a, d enam t

primus eft in Centro terre, & vocatur zz/er-

s, ht n quoa

uus dammatovum , ubi anime cum peccato

ag Dicd

morrali decedentes e£erzitzz cruciantur.

Se-

At s d

cundus alteró fuperior vocatur purgazorzu,

MLUT[T

in quo animz, que non plené in hac vita fa-

X Nndn t

"Tertius

tisfecerunr, ad fezpus puniuntur.

hn relter

eft puerorum fine baptifmo decedentium ;

'i:;tendilïe, &rQt 1

& quartus denique eft limbus , in quo anime

u :

juftorum vereris teftamenti derinebantur tam-

diu, donec Chriítus folutó redemptionis

pretió portas czli aperuerit, Et ad hunc ul-

t

timum locum certum eít Chriftum défcendif-

fe, certum, inquam eft ex Scriprura & SS.

Patribus, definitámque in Concilio Latera-

ts i

nqu

neníi, Cererüm utrüm Chriftus etiam ad lo-

(

- €um purgatorii defcenderiz, non cerrum,

Vitul

Ü

t

fed tántum probabile eft,. & quidem ex ver-

(4 ehm[ '

18

l

"i t

L

ICW l l

L

!j

| Comätus F.

431

hn

bis Ecelefiaftici , ubi Chriftus ipfe dicir:

Quompio

Pgl

Penetvabo ommes iuferioves partes teryg , €r

j lpe&ätm

in[piciam otmües dovimientes, & illuminabo

Qu

J

j

omues [berantes im Domino; & hinc quia

n d

Z

|

j

juter omnues pavtes zufevioves feyve etiam

hanlog

purgaterium eft, & quia etíam anime in

lu

purgatorio /Deragtes 12 Domino funt, putat

5 n

Bonaventura & alii quód tunc multze & fot-

n n

té omnes anime ex purgatorio 4 Chrifto li-

Càptn .

berate fint.

At forían dicet hie aliquis, fi

às fu.

Chriftus ozzzes infériores partes terre pene-

i.

travit, tunc etiam. infernum Damnatorum 5

quódqm

fed Refpondendum eft, quód Chriftus omzes

Teplting

partes terre penetraverit, id eft; non in fu-

iporeü. N

perficie tantum , fed eriam ufque infimum

TM

terre locum , licét non quoad omnes ejus

finusilluc pertigerit. Etficeffe&tum defcen-

line aj

2u ructt.

süs Chrifti etiam Dzmones & damnati in fuo

loco fenferunt, utpote ad quos virtute qua-

:arurpm'gatoriæ

lent ii

dam defcendit.

Notandum tamen hic eít,

quód dicere Chriftum realiter ad locum dam-

sinntu. 1

no d

natorum defcendiffe, error non íit, quia

L

yus, inqu

Bellgrminus id afferit.

i derina

lu

d

j Du

Pars Secunda — —

"bridum b

W

UAS pattes quintus fidei ar*ti'cuï*uä cÓfte N[ py.

$

1P[UN

D

tinet 4 quarum primas Qquód nempe

L

i

Chriftus de/cenderit ad inferos jam declarata

gifs

€t; itaque declaranda reftat pars altera his

j n

ï:

rehenfa: Zerzia die refü

terbis comp

u-rregciä

Eu

i qudd

qUI

l

&

b Dera .-Dium. Conc.P i, ke

*

)

a — DL ob Epipl.

m

j

A(un

í

!

j p

'

/

& mortuis, Certé Chrifti refurre&tio multis

—

Áj

rayei

figuris in lege veteri premonílrata eft, nam

D

r

——

)

Ge.35. quzro: quid quefo:Patriarcha Jofeph exfpo.

j

!

I

dieun

-35. -49. liatus veftibüs, per invidiam fratrum in Ci-

":2

dicgns:

T241.

fternamdemiffus, indéque extra&tus ac/Egyp

B]

T

gfin |

to gloriofiffimà prepofitus fignificat?. profe-

d d

r

&ó nilaliud, quám Chriftum à Judais ad inor-

tem ductum, fepulchro inclufum, qui po- !

[

vámunnita

m

Aureftsnis

flea potenti virtute refurrexit , & in toto

mundo tenebris gentilitatis involuto , & per /!

ul aol

JEgyptum fignificato principatum obtinuit fci- !! fs

licet per Evangelii predicationem ? Quid qua-. ( t

-Jou $.. fo denotat Propheta Jonas, quiin ventre bal- ii firro

/

lenz tribüs diebüs & noctibus inclufus, po- iil

ftea fanus & incolumis ex ore progreffus eft, lu dt

& Niniven civitatem ingreffus fua predicatio- r m

ne convertit?^ Certé nemo alius per Jonam um u

prefiguratus eft, quàm Chriftus; utpote qui ify i

[

dertia die vefi

Qu

urrexzt, pofteáque totum mun« 33'&" "

. dum per Apoftolorum pradicationem a

* nl

nl

m

dem & veri DEI cultum converrit? Ita nempe j

At nodi

j

. vetificata eftilla Prophetia Davidis: Egodor- ,

d

Wí3), ;

[ 4

[

!

7

j qidng

4uivi €7 foporatus fum , €? exfurrexi, quia ,

AU tl n

JDominus fufcepit se. — Neque Sac

rum Chri- ,

: fti Corpus propter accel

eratam r€

furre&ios . 8 i

nem in pulverem refolutum e

ft, juxta illud: -R r

10 r

d !fäl. ;

0"en

INec dabis fauctum tuum videre corruptio-

z

k ue

i

N.V.

:]AM veró quamvis de ipfa Chrifti refure ïää"dilumli, W

5

re£lione nemo dubitat, fupereft tamen due t a

M pumn d

^

imOs :

bium de Zezipore refurre&ionis , circa quo

l

varix moveri poffunt quaftiones, ^ Queritur

',*M

! nrel

pod

nempe

À

iij

&

t

,

f-rC'ani'eþtz»ts/ 1271

433

Ui

Wt

nempe primó, unde probetur, quód Chri«

ftus £erftza die refurrexerit? Refpondeo: pre-

ts

t

i

ïyl

figuratum hoc eft in Prophera Jona, qui poft

*

tres dies progreílus eft ex óre ballenz: dein

Ti&usacäw

redixit hoc Ofeas, dicens: //7duwos dies Ofz

,/;,

QUON

ill

vivificabit nos, €? in die tertia füfcitabit

l æ'lSlW

uos. quod etiam fa&tum eít, nam exempló

UT

fuó, feu per affumptam vite novitarem etiam

tity g

nobis Chriftus refurre£tionis futurz fpeit

n

dedit, ita, ut quod cognofcimus praceífiffe

atumdus;

in capite, etiam fperemus fübfecuturum zz

n

suembris.

,

Quaritur fecuzdó , cur Chriftus

quimeti

tertia die, & non prius furrexerit ? imó cur

]u n

non in fine feculi? ad hanc queftionem re-

Qre p

fpondet Divus Thomas, dicens, ideÓ Chri-

fusluyri:

ftum arite tertiam diem non refurrexiffe, ut

) du xj

veré Eum mortuum crederemus ; & ideà

vihs, untt

Chriftum in fine feculi refurgere noluiffe, ,

u n

ne objici poffet, aliud corpus refurrexiife,

d

Quaritur Zer£zó, quomodo probetur, quàód

i t

Chriftus tribus diebus & noéctibus fuerit in fe-

Daidi: 4i

pulehro? Kefpondeo, quód noctes per par«

j at

tes fumi , & à media no&le in aliam compu-

emue It

tari debeent, prout nos dies in feftis compue

at nl

i

Fä

tamus. — Fuit itaque Chriftus in fepulchro

JmCH, iW

parte diei & no£lis veneris : item noCte &

eidt

dieSabbati: denique parte no&tis Dominice,

& parte dieifive diluculi, quo furrexit; hic

enim tefte Macrobio apud Romanos [udais

j

od*

ij

m

imperantes compurandi mos erat. Quaritut

iped !

(tjy

quartó.,

uomodo inrelligende fint ifte vo-

jonis, "

jil

HO

Gef » prima Sabbatb

i? Relpondeo; vocatut

j

E? 2

Mas

[

'1/

434

Dom. 1. poft Epipb. p

n n**

& Matthzo dies Dominica przzia Sabbatbi,

j

q

hr

f

i

u

Zum , quia per Sabbathum tota hebdomada

jgiore

intelligi poteft, & (ic przma Sabbatbi idem

|

bUO

Y

j

q

f

eft, ac prima dies hebaomadz , que eft Do.

minica; fu7 etiam, quia Hebrai à die Sab-

j

J

h

JfRQ 1

/

J

,u,

d

batho tanquam folemniori czteros dies nun-

i

T

iTl

/

o

ï]

li

!

gt

«upabant, nempe: prima Sabbati, fecunda

Sabbati, tertia Sabbati &c.

Denique quzri«

)

T

g hm .

j omnes

tur 4uiztó, qua horà Chriftus refurrexerit?

T

& refpondetur diverfas effe opiniones. Com.

sgs ünplent

munior dicit, Chriftum refurrexiffe circa au-

ibl tanoram

roram juxta illud Marci: Surgezs JESUS

g p €

euanme prima Sabbatbi apparuit Magdaleue,

drirats: (

quod etiam figuratum efle vidétur per lu&tam

d CU (f

Jacob circa auroram fa&tam; imó Ecclefía ita

eír? Em

fentire videtur , dum canit: aurora lucig

anemmtm Tho

yutilat; led quidquid fit, vox zzaze in alla-

aOnfhs ommem.

to textu non convincit,

uia dubium eft, an

]

5 liib o

ad verbum apparuit, v

el ad vocem /argegs

pertineat,

Altera opinio eorum eft , qui

tttfdn, t

irltyfrt, um

afferunt, Chriftum poft mediam noctem cir-

ca primum galli cantum refurrexiffe, ficut

itürus t o

::::: l

jl

i

Samíon media noCle portas tulit ; addunt

ltmyts d

€tiam rationem dicentes: Chriftus medianos

"t mf

T

€te nátus eft, cüm igitur refurrectio fit fz-

VT. rtermf

An

"

'

|

,

4l

um rf

cunda nativitas, credibile eft , eam etiam

W

inedia noCte factam effe;

Item dicuat, me-

:

]

Tttm vt

|

dia noCteChriftum venturum effead judicium;

j'

N

:'f

Vr

ergo probabile effe ,. Eum etiam media no&te

«':u

3u5€m n g[[c N

tefuürrexiífe,

Quare ut concilientur hz duz

Attm, f

opiniones, dici poteft, folem illo die pre-

:

l CO!OI dg l

venifle folitam oriendi legem tribüs horis,

MT

& qui:

"(

!

d

!

DN

v —COonceptus Vlf,.

. 435.

d

,

Oa

& quidem ideà , qnia in Paffione tribüs horfs

aj

ong

obícuratus fuit; & fic per hanc ultimam Chry-

T

lologi & Gregorii opinionem utraque prior

» Qte

n

in fuo fenfu vera erit.

Til

(

N, VI.

DENIQUE füpereft , ut etiam dicam,

05 (v

bbui

l kü»'*il

uorodo Chriftus refurrexerit. Nempe re-

urrexit cum omni integritate & perfectione

eniqu: qyl

corporis, ita ut non folüm par

tes corporis

5 rl

priscipales, fed edam omnes illas, que ad

Vtions (

ornatum faciunt, refumpferit, uti funt bar-

Terlf ts

ba, capilli & alia tortorum crudelitate divul-

Mp

fa. Er quidni? Scriptum eft de corporibus

'tut Md

in fine fzculi refürgentibus : capz/Jus de capi-

(ttr il

te eoruti t01 pevibit; cur ergo Chriftus il-

* M D

losnon refümpferit? Eodem modo dicen-

jt: dul

VOU

dum eft juxta communem Theologorum fen-

tentiam, quód Chriftus omnem illum fangui-

jc db

ll

)

nem in paffione, fcilicet ab horto usque ad

i t t

vulnus Lancez effufüm, tanquam pretium

) o d

redemptionis refumpferit, omnem illum in-

elimmit:

quam, qui neceffarius & conveniens eft ad

ut-

gl t

optimam humani corporis difpofitionem,

as tlt; 4

pote qui unitus fuit ,. & manfit divinitati, &

Qylgi

pretiofus vocatur. — Interim fi legitur, in hoc

vt

vel illo loco fanguinem Chrifti fpinis; claviss

: CH; a

aut fudario adhzrentem videri, velafferva-

fun d

ti, dicendum eft juxta aliquorum opinionem,

illum fanguinem non effe verum fanguinem

f Cncadludlþ

5

etia n

! rt

Chrifti quoad fübftantiam , fed tantüm quo-

L

j

volienu

l

ad colorém , qui color de fanguine relictus.

h

L

Iï

el; vel etiam concedi poteft, quód parva

.lem 110

'

j

]

D

Chrifti in terra manferit.

x Jl

[

|

!

quanþitas fanguinis

altem

RBe3

",

2406

.. Dom. 1.poft Epipb. .

, t

fsltem quoad materiam quafi fub forma cada-

i ,,guf?lh

h

Vé'is fanguinis, qui etiam adoratur propter

!

j r

precedentem unionem ad verbum.

Dicet

u

Wmptof QUs

orté hic aliquis: utique Chriftus preputium

qui &

circumciíionis non refumpfit, utpote quod in

Bafilica Lateranenfi , in loco , qui. dicitue

Sanála Sauttovum, affervari dicitur? ad hanc

objectionem refpondent aliqui cum Gabriele,

quód illud fimul manferit in terra, & fimul

j

i

refumptum fit in corpore Chrifli, ícilicet in

terra inanimatum ad fidelium devotionen,

,

j

mboli

in corpore Chriíli autem animatum & vi-

yens.

Porro quamvis Chriftus cum perfecta

t

u

gt

jntegritare corporis refurrexerit, retinuit ta-

ii

men foramina vulnerum, in quz Thomas

digitos mifit," nec implevit ea carne, ita ut

shtha i il

tantüm fpeciem clavorum habeant, qualia

i P Qu

fuerunt iligmata S, Francifci, fed omninó

tettm, 11

* eperta fervavit; ratio aurem hujus eít, quia

hzc vulnera Chrifto non funt ad deformita-

Mi )

|

tem, fed porigs ad gloriam & decorem,

*

ottidr

il uq prd

: ,Epildgus.

"n umas

E

T hec de quinto Symboli articulo, qui

r;diufcwsdefccndi(

/

Sanéto Philippo attribuitur, diéta fuffi-

"tl r

€iant. Vs janr Chariffimi , de Chrifti refur«

. Chriüus R[um

re&ione cogitantes femper latemini, dicen-

tes: Hc dies, quam fecit Dominus , exul«

!

ätm d us

zemus €? letemuv zz ea.. . 1mó ó homo Chri-

!

ftiane! in omnibus afflictionibus tuis hilaris

Vi

nem-rcfun

*

L TM

s

| 'xd'amaï :- $ci0; Wöd vedemptor neus vipit,-

"

,þbi

Conceptus VI)*.

417

fev quod idem eft, folare te ipfum dicens :

R

nec tribulatio, nec anguftia, nec mors ipfa

Fn

Vaon )

me terret ; quoniam refurrectionem fpero;

ts

m

Jra elt, vivit Redemptor tuus, & tu, fi Re-

t Utl

y

demptori tuo gratus es, per Redemptorem

X0, g

q

tuum vives, & aternüm vives,

t

qui mj

|

n tf

à

|

Chril i

|

Quacftiones Satechiificæ,

lum dj

l'l'y

M

i

| anttam j

Quinto S,yml;oli Articulo.

tidsqny

Fexttt z

Defcendit ad inferos , tevtia die vefurvexit

d morviuis.

, ia

Vit &t m

j Uot. funt loca in ihferioribus terree

n hdu

J partibus? . Quatuer: 1. infernus

xifi & en

feu locus damnatórum ,. 2. locus^infantium

CUT

fine baptifimo decedentium, 3. pgrgatorigm,

fünad o

4. limbus,

um d gt

: Q. An Chriftus etiant'ad purgatorium de-

fcendit? R. Etiam, ex quo probabilius mul-

US

tas, aut forté omnes aniimas liberavit.

!

gbl t

y

Jj

- Q.. Cur ad inferos defcendit? A. Ut ju/fo$

1]

l

i

in ea captivitate degentes liberaret.

dbtitit

"m

|

:/

s Q.. Quando Chriftus refurrexit? R. Ter-

]l, dCChf?mlfl'

tia die, que erat dies Dominica, circiter

r lg

A.

j ngW)

y

poft 4o. horas.

J

,, Quemin

Hnem.refurrexit? R. Ut etiam

[m 03

o

j

jonibus 1

MA

[

os. ipem habeamus refurreQtionis. -

'

f

J

La

nl M*

Ee 4

Q. Quo-

st

AG. f.4.

458 , qu; T. pof? Epipb.

i

n

ä

Q., Quomodo innotuit Chrifli refürre&i5?

|

R. Eorum teftimonió , quibus 4 morte redi.

vivus quadra

.

ginta dierum fpatió xdiverfi's lo-

cis atque temporibus apparuir.

y

J pofï

Q. Quilus perfonis ergo apparuit ?

L]

1. Probabilius Zzrgzgz

5

Matthl 2 8 [L]

atYi ob merita,

pr

Ibid.

2. Magdalene , que max

imo ardebat amore,

490

I.uc' 24.

3. hus muleribus un

quenta ferentibus,

Ifi

r

Ibid.

4. Simoni Petro

peccatum fuum deploranti,

1

Marc, 1

QY Duobus difcipulis in Emaus euntibus, &

joan. 20.:

€ fe loquentibus.

6. Uzudecim 4

/bojZolis

"EM

joa». 2 1.

abfente Thoma,

7. Apoftolis

Jrafente Tho-

Matth.2 $. ,

8. Septem difcipulis

ün mare Galilzz

du & )

Y.Cor.1 $.

:

i

zi muptas

v. 7.

pifcantibus 9. Difcipulis plus

uam 4uzngentis

in monte Galilez. zo. Sac

0

j

0 primo Hiero-

Lac. 24.

folymorum Epifcopo. '1:.

Apoftolis omni-

Vrf

bus in Bethania,

cum afcendit in coelum.

. 'uonodo refurrexit Chriftus? £. Cumn

Joopf,

omni perfeclione & integritate corporis, ita

"rterdasm

üt omnes partes eriam avul

*

!

capilli & alia refumpferir.

fas, àütfunt barba,.

I

Itv t

Q.; Cur. fervavit Vülnera ?

| | R Quia funt

d7

ad decorem.

/

Q.. Quem zn fiuem fervavit ?^ RL Utef.

Wt

fent figna veritatiscor

At ii

2. Infi

poris, & refurrectionis,

gnum vi&toriz, prout etiam in Martyri-

Aup. $1.

b

us tefte Auguftino manent, 3. Ad noflram

tl

de Civit.

&

tri exhibear,

duciam, ut fciamus, quód pro nobis eaPa-

(

!

. 4 Ad animarum panitentium

* Vtvo

retugium.

, Ad terr

iff;gmir:bundosintu

orem ngdæis, & i,x;ngii;

MUf al

in jjudi,do incutiendum.

ff'wapïæle&ioh

Wi

Domin,

" ;Mmm Themz;

l

*

]

"95 (?') b

439

t

Ia

* *äääfä*ä*ä*ä*ä*ä*ä* d

RATU

V (

Domin.ll. poft Epiph.

(f «

L

dul

0 t

OR fv

Conceptus Primus

ftin ij

D

Ev;m:gclixco-Parabo*licusf

Ws eumlibua."z*

l

!

hitty A

h

OT HOEM OA

OHSPM "l

,

gt

Vocatus eft autem & JEfus, 8& di-

»

A

fcipuli Ejus ad nuptias. 7o47.2.

^0

1

yuz'ncz;:*

o

. Apoft

De beneficentia DEI.

endiinir

Chehg? L

Synopfis.

nitate n

Chriftus practer alias rationes etiam

Js, il

ideó ad nuptias venit, ut füam ma-

1'11 ? | lii

nifeftaret £emefíteptiam vere mira-

bilem , utpote qui 1. juvat 776piz4z-

n hi

ler , 2. benefacit 4£bundanter.

g um

;

ytetum n

)

'Exordium.

yt, A

od pro i

[

l

UID hoc AA? totos vos ftupore perci-

um p

Q

tos & admirabundosintueor? quecau-

í1 tam fuübitó exorte admirationis veftr ?

n Jlfdæi&&i:g»i

quantum puto , prale&io hodierni Evangelii,

eff at» [oan. 2«

sllatümque meum Thema : F'ocatus

£emn

Don:

Ee 5

me l

L, * 4405

Dom. IH. bof? Epipb..

m

tem C? T Efus, & difcipuli ejus ad muptiag

jil

magnam & infolitam vobis admirationem

caufavit? Nimirum fcriptum eft, quód filii

4l

J gü We m

r,Reg.1e. lfraél, cüm vidiffent Szz/in medio Prophe-

T DEU

LT

tarum, eümque cum iis prophetantem au-

diviffent, cum ftupore exclamaverint:

&

E

aul

Didin

nan ves accidit filio Cis? nunguid €e

inter Propbetas? Plané eodem feré modo ad

etih

prele&ionem hodierni Evangelii exclamantes

-ï!

w !

vos audire videor: Nunquid & Chriflus in-

m

tcr convivas? quid Chrifto , qui, üt paflim

facre hiíloriz narrant, libentiffim? cum Vir-

s Primi

ginibus converfari folet, cum conjugatis?

. um nuptiis ?. Eft chariffimi, quod ftupea.

tis; interim varias variorum Doctorum ra-

1l us jrt

tiones percipite, Álii putant, Chriftum veniffe

Ym femr

ad nuptias, ut illas Divina benedi&tione fua

s gnlori

confirmaret, quarum au&lor exiftit in Para-

28, gt at q

dyfo. . Alii dicunt , Chriftum veniffe, ut il-

äkflo x ivf

Iis nuptiis alias myfticasdemonftrarer — Alii

TL ercat

denique afferunt, Chriftum veniffe, ut nup-

tb (olorfs

tias approbaret , & 4 Canina hzreticorum

linguà, . quorum-quidam illas improbabant,

36 t du

TP N at lum

l

vindicaret, . Certé fat magnum pondus allate

ratoneshabent, fed liceat mihi unam aliam

"t mjtro lo

"Ut i

adduétis fuperaddere.

Nempe dici poteft,

Chriftum veniffe, ut manifeftaret beneficen-

* ^ ItX ttrem |

l

;

"ioten (

'N

tiam fuam veré mirabilem, quam non folüm

ü

tunc experti funt convive, dum aquam mue

Ü

]

E

tavit in vinum, fed in dies totus obftupefcit

j

[

l

H

lts fne Q

Orbis, ita ut omnes homines cum veritaie fa«.

H

lm) ü IHIS 'ü

.teri figbcant » quod fequens dicit

* Mtjtrot

d

Propo«

n i

ut.

Jl

*Conceptus T. |

441

VT

ln

M

? Vi

lt

Propofitio.

u

L

Eneficentia DEI eft veré mirabilis; pra«

E

Tl

Thavene: (

x c-ipgä ideó, quia DEUS

Wiri]y

]

Diviüo. |

R t

xgehl Q

|

lt

DL Juvat zmopinanter,.

d & r

Il. Bcnc-facif abundanter.

A;tendiþe !

Q qlli) uþM

tatlimign

— Pars Prima. ..

Qu conjv.gz:;*

D

Ti quiy

u Dod:

ATEOR AA. mundüs jure mcritoxoþme NY

t hr

nium miferiarum Seminarium appellari

t b

poteft, utpore in quo horribilia in dies au-

lor eultud

diuntur lamenta, gemitus, ac quereie, tum

hum veil t

illorum, qui le&o affixi diverfiffimo morbo-

monrit !

rum genere in corpore cruciantur, tum eo-

m nl u

rum, qui interné dolorificas animi egritu-

dines patiuntur, tum denique illorum, qui

nini ht

erie.

i ii

aut paupertate preffi, aut inimicorum p

cutione infeftati cum' mifero illo in Evang

elio

T u

p

fepius exclamant : Pomimem non habemus,

qui in neceffitate auxiliatorem , in anguftiis

(eapt d

fchuot

& periculis prote&torem fe nobis exhibeat,

His porro afflidis , omnique humana ope

um ii

aquamrï

deftitutis hominibus fine dubio folatium ho-

, du

die non leve feram, fi illis protectorem po-

; 01Us uf

tentiffimum , auxiliatorem clementiffimunt

s CUl ui

quo [qe

didt

Oüfqdam, pér quem, áà quo, & in

^ede

!

Jj

[gpi!

"

442

Dorn. T. pof? Ep;pb

gjuh! [

, hd l

[

f

eile omnium votorum fuorum compotes fieri

poffunt.

Quszritis, quisnam ille fit? audi

ia p

Gen, 15, 9 homo! vocem illi

us: E

o inquit Prozelor

, i gj

VI Il

Putus.

Nimirum DEUS ef

prote&tor univer-

"T I

falis , benefa&tor liberalis

, imó pater cle.

LU

:i:r]:iz, llj fqo's !

mentiffimus, qui de fe ipfi

dicit : Extegd;

*;u:fäumcrïs g

ZTH THEGTI ,. quod tefte Beda idem eft, ac

epi ilb

Prov. ». DEUM paratum effe omnibus offerre, & con-

v«i4. ferre beneficia.

Itaque noli dicere Ó homo:

p uml t

j um 28

omnem non babeo , qui mihi auxiliatrices

« lr bneto

manus porrigat, nam DEUM habes, qui ex-

a, um a

zendit tüanum , & qualem ? liberalemt bene-

ficam , prote&tricem, paternam.

v t r

N. II.

i

l

MAGNO certé folatio vobis fint haCenus

s DEU

t UO cam

cenda.

didia Chariffimi, fed majori longé mox di-

Nimirum fcire vos oportet, quód

NU t duf

ii emot

DEUS fipe foleat zzopinanter juvare,, icili-

€ert tunc, quando omne auxilium humanum

at « ddipen

deficit,

Exfplico vobis mentem meam, &

Ünmm Scripn

hoc affertum per unam , alterámque fimilitu-

: D

dinem. —Conftat , quód aquila pullos fuos

"tt pl

«um multa gravedine nutriat, & hinc fi tres

"ts

pullos habet, unum plerumque abjicere foleat ;

"ts t

fed quid fit? an petit pullus rejectus? non

t DE t

perit, fed abalia ave fufcipitur, & nutritur.

En Chariffimi! fzpe quidem aliqui homines

Vitnel,

ih

LUE i

& mundo abjiciuntut, ac defpiciuntur, at gra-

M d

tia DEI nifericorditer illos amplexatur &

t

o

m

PTOngit

.Pariter contingere folet, ut ali-

&tl
