diéntia, nihilque magis. defiderabat, quàm

.»:iswäikctzpmis

facere voluntatem Patris fui cceleftis,

"ahmmy

jam ve.

ró quid'aliud voluntas Patris 4 nobis exigit,

LT

quàm ut illi ferviamus, & quidem illi /o/z.

iLützumyn

Audis hec Ó homo chriftiane ? DEO fer-

"a

m

viendum eft, & DEO /o/ ? .Dico fo/i: cur

& Vr

|

ergo aram Veneris in corde tuo non deftruis?

M d

Joli: cur ergo Platonem in cifta tua incarce-

"t

ratum non excarceras? in frufta non fecas ?

W lnimam |

Canibus devorandum non projicis? volo di-

äïolm

n Cm)fm

ccre: quare pauperibus,

OS communitet

W

nominare folemus 2Setfel

unb , non divi-

N;þkt. Ah

T

on tuas ?

d

W

i ]

dis Pccugxias fuperfluas? & hgcipfo n

Audi,

Á

L

L

|

j

1

N

1

u

|

;

Conciptus 1.

17

u

Audi, illenon fervit Domino, qui ab impürz

puelle nutibus pendet; qui inter illos Bacchi

diedii

cultores numeratur ,. quorümi DEUS vezter

Philip, 3

tudt a

€f; fed ille /o/us DEO fervit, qui DEO /o

V. 134

)qualempw

ervit;. qui autem foli DEO fervit, volunta-

Jneft Qp

tem Patris facit, utpote qui ad fuum nos fer-

jetun

vitium creavit,

Igitur certum, & indubita-

d nemyi

tum eít, quàdille, qui foli DEO fervit; qui

t Chrdti

voluntatem facit Patris, qui denique menrem

D 0T2, 0L

uam feeuram reddit, quafi juge Convivium

vtiftmi,

inftruat, & gratiffimum Chrifto hofpiti cibum

üe Qu

ap onat,

pofol

"QUEMADMODU

M'—-.autem Chrifïus, grä-i;ï. VV. |

um trig

tiffimo obedientie cibó. maximà dele&tatur,

ita, utilló faturetur penitus facro hocádven-

; Ommnium

Honem Chr

tüs tempore, tres infüper à nobis panes hu-

maniffimé rogicat, quafi dicens: ;4mce/ Luc. 13.

RUE

, qui

co7moda snibz tves panues. Primus, & pre- * 7*

Cipuus, quem petit 4 nobis Chriftus, eít panis

dbis t

lerabit, 0

defidevabilis , ícilicet panis ille , quem in Sa- Dàm. toj

cra Communione fumimus.

En! Chriftus fe

Ms ]U

ipfum pro cibo petit, quid mirabilius ? vult

i nobi

yiden di/

nimirum, ut facratiffimum fuum Corpus co«

medente; cum Ipfo quodammodo uniamur,

e? DI

picofi

i

uid amabilius? Nofter cupit effe hofpes, 8c

, imul cibus, quid delectabilius ?. Gave Chri«

101 ^ ftiane! ne hunc cibum Chrifto deneges, ve

if n potius tibi ipfi; animam enim tuam fatiat, fáa

,u[*ta non

hu

tiatam conforrat, confortatam omni delicia-

j "

i

"

rum ubertatereplet, Alterpanis, quem Chri-

o ^

ftus apponi fibi cupit, panis do/orzs; & affli- PÍal, 2»;

ub, ^ étioniseft, Hunc panem, licet amarum tune

p

o

j

:ï'

FE Dora Diurg. Conc. £. H.

B

vel

l

nü

(yi!'

18

Dominica f. Jdvmtz"is.

vel maximé guftavit Chriftus, dum m3xima

i^

,

pro nobis toleravit fupplicia exclamans: Non

eít dolor ficut dolor meus.

r

l

Sapuit hic panis

g ul

dolovis Chrifto pro nobis paífo, fapiat ergo

fä

Wma

' & nobis, dum dolenti condolemus, & patienti

TL

compatimur, Quidquid igitür tribulationis

jt u

m

& infortunii, quidquid perfecationis & ad-

lr

verfi patimur , amore Chrifti patiamur , cogi-

guidtxïm

tantes, quàd afflictio fit panis Chrifto hofpiti

rl

Tertius denique, qui Chrifto

gt

gratiffimus.

fapit, panis Czzerum eft, fcilicet panis burmi-

TT

Píal101.];?52;$, juxta illud: Cuzerem tanquam pa-

n veedi

*1€ . ^ gemmanducavi. : "Cogitalepius Ó Chriftiane!

fgus at

wnnan(

uid fis? cinis & pulvises, imó nihil es, cut

ergo fuperbis? ab bumo es ó borzo! & quid-

ad bumanums, bumandum eít, quare ergo

te extollis? fatage igitur, ut pofthac cinerem

D

tanquam panem manduces; panisenim humi-

litatis Chrifto fapit; hunc itaque, fi ipe fapis,

li

pal. 62« Eidem appone, & tua ficut Davidis anima fpi-

ääiguubispm

tl

rituali replebitur

j

inguedine.

N- VI.

ECCE! tres

i panes uná cum vera obe-

y ghmh*k,

dientia, & fecura confcientia gratiffimus Chri-

"g

fto hofpiti cibusfunt. Quid fupereft jam A. A?

p d

li

certé nil aliud, quàm ut cellam vinariam in-

"t

-grediamur , in quam Sponfa introducta eft,

Vg

€ant.2, Q ipía fatetur dicens: /gfroduxzt sue 2n cel-

Yo 145

Jam Finaviam, €7» ovdinavit in me cbavita- |

l

Vi

£em, hanc inquam cellam ingrediamur, &

hi

Chrifto hofpit fapidiffimum potum fícilicet

Charitatis$apponamus. CertéConvivium fi-

nec hoc potu placerenequit, fcriptum eft enim :

L

n

|

i

L

If

Conceptus 1.

19

a dum LT

Sz linguis bominum loquar & J4mgelorum, v.Cort;.

KCf |

Xpit li

Charztatem autem nom babeam , facius [ugn - V»

Jficut es fonans , imó Chriftus ipfe hoc afferit

NT

dicens: Zgzem veni müttere im fevram, €9 Luc.1is.

us w

ür tribuid

quid volo , uf ut accendatur, En! amoris *«4?

1gnem accendi Chriftus hofpes cupit; hune

Cütiont j

YR

igitur accendite, & fi multum peccaftis, dili-

gite multum ad exemplum Magdalenz , cui

Chrfo

it, qu i

peccata multa remiffa funt, quia dilexit mul-

tüm. Cogitate denique ficut carbo non habet

(et pins

fplendorem, nififit ignitus, ita anima chari-

n tou

tatis igne non accenfa in oculis Chrifti non

)iuSSChriik

Íplendet; Charitas neceffaria eft, & fine cha-

ao albl

ritatis potu cony

:

iviukm Chrjfto hgfpiti.plac,e.rg

ábomo! &

nequit.

j dl quit

X

poflhc d

Epilogus..

yinis ii

ONFIDE igitur Ó anima! fi Chriftam ità

| ue,üipkh

C

avidis a

invitabis & potabispreparata intempore;

etiam te invitzbit ad coenam magnam, quam

praparavit diligentibusíe; imó Divinus Afue-

.Iuï LU

onatilim

rus non dimidium tantüm, fed totum coelefte

regnum.in zternum tibi poffidendum adjudi-

w

cabif'.

Neque invidus Aman, fcilicet accufa-

Jam vii

if

—

l

tor diabolus tibi nocebit, & dum audient alii

ja n

.*]

4 Judice tremendum Zre €?c. te fuaviffimà

mITUL

i

i

- eum Juftis omnibus invitabit dicens:

j

Fenite €7c.

ing

iamul;

g "

|

,

*

x*

L

*

r Cot"

viüï

x

& x

*

[ipu tu

L

:

B z

Con-

lt

20

Donünica L doentüs.

" p

0051

(b

( folüm

j

Conceptus Tertius

gt

Symbollco -Allegoricus.

uPtfbllm j

li n

TH EM A.

;hnmmm" W

( D

Tunc videbunt Filium Hominis ve-

"

j

m

nientem in nube cum poteftate *

f(m us r

magna, & majeftate. Lac.?1.

4 Lit tmm

p

De Extremo 7udicio

vmorphoh R

Svnopfis

ais

as

Mundustheatrum eft, in quo Deus

ongunun

funeftas jam fzepiüis tragocdxas exhi-

i Qd

buit, funeftiffimam autem exhibe-

m

bit Chriftus in Valle Jofaphat, ve-

vullrmat

niens I. cum magna poteftate, z.&

tilts s

ma;c[tatc.

Est

lx hp

Exordium.

nl

"OMMUNE facre Poéfis effatumeft: Zag-

umqw Iu

dit in bumanis , divina potentia vebus ;

"i

& profe&o tota hominis vita nihil aliud eft,

"ts

quàm Comadia, aut Tragedia, quae in am-

pliffimo mundi Theatro exhibetur, tefte Au-

M qug

guíto Cefare, qui, poftquam quinquaginta

*'memem

Íex annis regnavit, valedicens Regno & Mun-

"h la

do Cenfiliarios fuos ita allocutus eft: Avuz-

üc: "i

l Epam I

quid bene in boc communi vite tbeatropavtes .

?h5 egz 4 Hoc in theatro homines omnes

qtyudw

atiores

E Em

li

2l

Conceptus IHI..—

UUS

a&ores funt, per quos, & in quibus DEUS

non mirificas folàm Com«aedias, fed funeftas

BOticu

Ízpà Íepiüstragoedias exhibuit. Lufir DEUS

in Colo, & fuperbum ad inferos precipita-

À

vitLuciferum. Lufit in aquis, & diluvió to- Genef. 7.

tum pene humanum genus fubmerfit.

LufitDeut. 12.

Jotrin

Lu- Exod. t4.,

interra, &abforpíit Dathan & Abiron,

m pott

fit in mari, & fubmerfit Pharaonem.

. Lilc. 21

in igne, & incineres redegit Sodomam, &

Gomorrham. Lufitinaére, & crepare Judam, Éfth. 7.

iil

pendere Amanem fecit.

Lufit in fylvis, & pan. 4.

mirabili metamorphoft Rex Nabuchodonofor

gradiebatur humi bos. . Quid memorem ex«

,itqui

hibitiones mirificas in caclo per Solis eclypfes;

agocdiascx

per crinita Cometarum fulgura fpe&tatori ho-

mini fa&tas? Quid dicam de fpe&aculis in

ytem exi

campis & agris per cruentas exercituum de«

ofphat,

letiones, inundis & maribusper navium fub-

teflate,!

merfiones, inficis, oppidis, & urbibus per

famis, peftísque fevitiam reprefentatis? hec

& plura alia reticere hodie oportet; unicarri

,

folummodo vobis defcribere tragoediam ftatui;

dind:

illam fcilicet, quam in extremo Judicii die ex-

hibebit Chriftus Judex: ünc videbunt Fzi-

Luc. 21.

quienti

lium Hominis venieutem itu uube cum potefta-

; niti d

:di-ü, quæmf

te magna, C? majeffate.

Videbunt impii

udicem venientem , & trepidabunt ; en!

n ICH*;*!

"Tragoediz prologum ! audientinterro

antem,

1

s

!

& pre horrore rigefcent nefcii, quid

oquan-

)

tur. en! funeftam Tragadie Cataftrophen!

,cutus cü

aucient denique judicantem, & condeinnan-

H j

i

tem, acfunul ruentininfernum, en, horri-

biliffi-

i

u

B 3

j

22

Doninica I. Adventás.

Ju[h]m

biliffimum totius Tracoadie exitum, .. Hanc

,«Mtd!

g

Tragediam A. A. quantum poffum , exhi-

bebo vobis hodie! fit itaque illius titulus &

j

j

fimul.

j

ji

Pr0pofïtio.

[ n

FWJ

N

T RAGJEDIAM funeftiffimam in extremo

Wcmum

Judicio

:

gxhibebit Chriftus Judex; Vgn'rgt

| dnlül,qm

enim

M

T.

"t ïdPW

Divifio.

m

Y. Cum magna Poteftate,

Attendite!

'nm Chïlw »

II. Cum magna Majeftate.

n

m

— Pars Prima.

s ial

jnsilelt

N. I'

| ,ERA DIXI A. A.! dum pauló ante totam

r Wm

» hominis vitam Comadiam, vel Traga-

FTT

diam appellavi, unus enim exit poft alium,

tdegr

& unus poft alium intrat.

Cafar poft Czfa-

fiam; n

rem , Pontifex poft Pontificem ; verificatur

vl

nimirum illum Philofophi :- Zdeo zz£ramus,ut

Vg t

exeamus.

Verüm inter omnes Tragcodias,

quas orbis fpe&tavit, funeftiffima erit illa,

M

i

que in ultimo judicii die exhibebitur in valle

"i

Jofaphat,. dum nempe Chriftus judicabit or-

"t P«

bem Poteffate magna, €? Majeflate. Aft,

dum ad vosifta loquor, totusquantus contre-

"tf (

mifcere incipio; audio enim; vel faltem au-

r

dire me puto infolitum, & terrificum aliquem

iif

À

WT

Num, 1e, taboeclangorem. — Novi equidem, quód olim

h

dv

Moyfi praceperit Dominus facere duas tubas

"

i

(

argen.

J

Y

li,

— Conceptus III.

24

üm,

argenteas du£&tiles, quibus hominum multitu-

M (

dinem convocatet ; fed long alius eft, quem

lts hi

audire videor, tube clangor. Novi equidem,

Venetianos Annó 1 496. accenfa, & fra&a tur-

re pulveris pirii cuftodrice terribili fragore é

)

lectulis ad poenitentiam excitatos fuiffe; aft

m n

longé terribiliorem , nifallor, percipio fo-

nitum; & quis demum hic clangor eít? di-

Juder; t

cam vobis: tubailla, qua olim ad'Tragcdiam

in valle Jofaphat à Chrifto Judice exhiben-

dam invitabimur ; velpotiüscitabimur, in au-

ribus meis jam nunc lugubilitet refonare vide-

Artesid

tur; tunc enim Chri(tus mittet. /Jngelos fuos

cum tuba, €? voce magna , €9 congYegabunt

Certé

univerfos bomines d quatuov ventzs.

I

mirus & infolitus ille fonus erit dicente Eccle-

ul at

fia: Tuba mirum fpargens [onum, per fcpul-

1 vl

cbra Regionum , imó non tam mirus ,

quàm

tui ! foan. $

eit ol

terrificus eritilleclangor: Surpite ntor

venite ad judicium ; terrificus , inquam erit,

year p

em ; Veti

ad hunc enim clangorem incipient labi edes;

fterni turres, frangi montes, rumpi faxa, re-

j intnti

ne5 Tngü

boare fpelza, remugire maria, imó 77075 ffu-

ebit , €? natuva judicanti re[poufura. Ad

iffima t

]ibcbiu'lrinf

illius tubz fonitum non tantum ruet una Jeri«

cho, fed fternentur Pyramides /Egypti, con-

" 'udlca j

n

"

fternabuntur grandes Olympi, referabuntur

ul

claufira Tartari , concutietur machina ululan-

, vantus

| Vcl am'

tisuniverfi, Nunquidfunefta hecerit ad trà-

if

gediam invitatio ? & dein quidfiet? audite

rf

adhuc funeftiora A. A. & conrreuxifc?y&!

idett quü

,

BA4

POST

gC['

(

: 24

Doninica I. "Addventás.

gt

n

N, IT,

POST PRIMUM Tube Angelicz clan-

r

"

"

gorem pandetur Theatrum, & perfonzad Tra-

00[ dlfl

T

godiam fe przparabunt. | Primó igitur Jufto-

Jj

n Ü

rum animz turmatim de colo evolantes in

ä

y/flf

T l]j/*

fepulchra fuorum. corporum involabunt, &

"T

quilibet fpiritus fuam carnem in pulvere dor-

j

u

mientem excitabit, fimilémque in modom al-

u

loquetur: Sa/ve Soror ! €? Sponfamea! . ec«

J

um

n

ce Hyems traufüt ; furge agitur, farge ami-

f

[i f

ca mea! ó chaviffemum covpus! evgo pev. tot

Wl

Secula in bacojfcura [Delunca latuifli ? Ego

n

n

untir

,

babitavi iu ferenifftmo Palatio, €? tu jacui-

;

) 0l

Jfà iuter pulveres €& cineres ?. Ego langui in-

i

li

£er Faradyfiacos odores , €? tu jacudfli intev

m

(

TU

|

cadaverofos fatores ? .Ego Panem /dugelos

, w

rum cum Nedare C? ,Ambrofia guffavi, €?

h f

zu iu fepulcbro offa ?..Q Sovor ! aliud te qma-

L adima

zet praumium! tu fuiffi comes labovum , evis

u a

ergo C? comes gaudiorum,

Q quoties ori tuo

Wif

pauem . fubtraxifli, ut Chriffum in paupere

TT

citaves ? quoties vefiem detraxifli, ut Chri-

ts d

Jfum in paupere veffires ?. quoties te ipfum je-

jumiis £? flagellis quaft excarnáfti , ut. Chri-

m: mmttl

aol

um flagellatum in te portares texurvge ergo

Vs d

de pulvere, mibi conjungere, €7 curremus

leti ad judicium.

Vil

Ad hac fpiritus carnem,

'*IHF?ïüdiam l

& caro Ípiritum amplexabitur , & corpus in

j&u oculi infepulchro variis gloriofis dotibüs

tl

fcilicet fubrilitatis, claritatis, & immortalita-

g

tis nobilitabitur.

Verüm quàm truculentus

€x adverfo afpe&tus erit , quando effracto tar-

l

ü8ro anime reproborum furiofz in fepulcha.

T

J

iuorum

W i[tmm

Ht

- Conceptus II

2$

i

Rrngy]

fuorum eorporum irrüent? Immortalis Deus !

uàm inconditus ululatus tunc erit ? .quot ma-

li

0 &l

ledicta? quot dire ? tunc dicet maledictus

fpiritus : — Maledicfum Corpus ! non jam. fo-

invild,

dalis, fed boffis! nom adjutov , fed perfecu-

n puye

Te de,

E molr

fov! tu caufa mee damnatiouis es.

letlalat smomentaneum , €7 wme cruciat eter-

ponrny.

uum s; ómaledictum corpus!. evgo.bec efl illa

Wt fetida caro , propter quam tot turpes afpe-

"Up &us, tot impudicos a&lus, tot fornicationes,

iif & adulteria commzfr?. evgo bic eft ille faccus

, Utj ffercorum , propterv

D

uem Regnuum Celovum

Ipliy emuifé? ergo bhic ef z

/

Je

cadaverofüs venter,

t quena tot ebrietatibus tauquam Deum colui ?

ImnA, snaledicus e bzc oculus ! per totam eterni-

Vupjm Zatem mom videbit faciem IDEI; maledida

vl ilul! bec eff auris ! in etevuum nec femel audiet

nl cologuzum D E 1. .O. malediéfum corpus!

)mntus Dacfemus avfa 12 iuferuo , veni, veni, etiam

w ii £ ardebis. — Ad hec vel fimilia dicta mox fe

| conjungent ; & furentes clamabunt: O furiz

axi/iia f

'

jta duj

f

tartari! currite, accurrite, lacerate, difcer-

j

pite, &fi poteftis, in nihilum redigite. O ma-

Wï/li7 L

| ledita dies nativitatis! Ó fi nunquam inlucem

I

|

u

prodiiffem ! ah ! ah! &c. . En! A. A. hec per-

)

T.

Íonarum ad "Tragcediam luctuofa praparatio

fpirit

Jf:&

, €rit. . Nunquid ex his, & in his zgagza Ju-

W

l

dicis Pofe/?as elucet? elucet enimverà, fed

loridi

; &dhuc magis elucebit; audite, & de nove

& n

[

7

t',

rid

contremifcite.

zi

yám V

[

;5;1

ji

QUAMPRIMUM fpiritus carnem fuam N, IiT.

ipdo CH

j

j affumpferit, tuba iterum clange

t: Fenite ad

B5

judictum !

Iu

16

Domninica J Jddventás.

i

t

Sludicium ! & quid fiet? apparere intolera-

j

i

bile, & latere impoffibileeft, quid ergo fiet?

7

i

dicam, quid fie. In momento, imó mo-

gjlld

um]ldlm

mentó citiüs corting aperientur, fepulchra

qmä If

rumpentur, crypte fcindentur , maufolea

vagmlf

recludentur, & ex illis incredibili numeró

i

il

ii

erumpent Czfares, fed fine Corona; Pontifi-

(s

ces, fed line Tiara; Cardinales, fed fine Ga-

qnpit

lero; erumpentReges fine Sceptro; Principes

)

Erum-

gj n

fine Purpura, Senatores (ine Toga.

nnnd

pent Epifcopi fine Pedo , Milites fine Sago,

DoCtores fine Palliolo.

Profiliec T ullius, fed

;WKhiS, ]09

rhptss O

elinguis erit: Alexander, fed inermis erit:

ss d

Plercules, fed fine clava erit. Profiliet Cz-

far fine Lauro, Titus fine amicis, Meczenas

vdedieon!

fine clientibus, Monarcha fine Milite. - In mo-

TU

a l

mento ftabuntin Theatro nimirumiin valle Jo-

faphat tremuli omnes grammatici, & fpera-

funtr.

..

bunt in fuo Prifciano, & Orbillio; fed judi-

tinnis,

u hi

cium neutrum eft, non curabitur genus, nec

perfona refpicietur. . Stabunt trepidi Poéte,

as P

& fperabuntin Virgilio & Nafone; fed explo-

u

Stabunt

dentur fabulz, & quazretur veritas.

"n q

Mul

excordati omnes Qratores, & fperabunt in

Ts

Tullio & Demofthere , fed ridebuntur verba,

& res petetur.

Stabunt attoniti omnes Phi-

'MMM

": hl

lofophi, & fperabuntin Ariftotele, & Platone,

Wmmfaum

fed non erit ibilocus figura ce/azfes , aut ce-

Ug

larent ; nihil enim tam occultum eft, & erit,

m D

Stabunt terrefacti

"ii

quod non revelabitur.

t

h |

Theologi, & fperabunt in Lombardo, fed

audient: Quid juvat DEUM fpeculari, & nom

llntm "

amare?

N

hi

It

^. Cenceptus I1I.

/27 :

t

amare? Stabunt quafi excordati Juris-Con-

qui t

fulti, & fperabuntin Jufliniano, & Bartolo,

10, nj

fed non admittetur ulla allegatio , aut apffella-

u fj

tio, quia Judicium Judiciorum agetur. Sta-

QUf , mj

bunt denique quafi exanimes omnes Medici,

edibli m

& fperabunt in Hypocrate, & Galleno, fed

Oronu; v

non datur ibi poena medicinalis, fed eterna.

es, f

N.IV.

RECENSUI vobisaliquasPerfonasin Thea-

sptto, re

tro Jofaphatino comparituras , nunc recente-

Tog. !

bo alias alio lztiori nimirum vultu proditu-

tilites (nel

ras, Prodibit nimirum altera ex parte Abra-

fli«Tl: ham. cum Patriarchis, Jofue cum militibus,

dimm Samuel cum Prophetis, David cum Regibus

& Iu probis, Daniel cum Judicibus juftis ; Joannes

mii l] Baptifta cum Predicatoribus zelofis, Perrus

«N cum Apoftolis, & Viris Apoftolicis: Anna cum

smmi) Viduis: Catharina cum Virginibus: Magda-

Tunc enim verÓ Themas

lmatid, &

; lena cum Penitentibus.

l

ybilli: l

',v,

fplendebit habitus vilis, & obtenebrefcet Ve- Kcmp.

; flis fubtilis.

'Tunc Palludamentum Augufti

qbitur g

'

calcabitur , Epulonis Purpura irridebitur,

i d

Sardanapali luxus illudetur; econtra veró in

fone; Ht

rudi Sottana. Xaverius: cum vili lucernula

veritas.

1

y Francifcus Serapbicus; cum Saxo Hieron)-

m

ridebunt!

, fs ; cum Cilicio Bacbomius fplendebit. Tunc

i

]

reprobi clamabunt: Proh pudor! quorum

qonlt ^ vitam z ftimabamus infaniam, quomodo com-

fot' ^^ purati funt inter Filios DEI? Novi equidem

li^ A A. in cheatrisnoitris a&tores ex fignis agno-

glun , fei, Tovem ex tonitru, Palladem ex hafta,

gabut & clypeo; Apollinem ex lyra; Mercurium

n LOmb

i

t

lf

; €X baeulo ferpentino; at longé aliter res íe

habet

w

amm

WM

2$

| Dominica L 4duentás,

w m]iltm ,

f

4f

h'

habet in ultimi Judicii Tragedia; ibi enim

,

d

j

)

!uj

opera actorem prodent, quis, & qualis fir, '

E hgc ff

bonüs, an malus? Funeftus fané hic Trago-

hi

i,

]udicf

diz Prologus eft; fed funefliora long? fpecta-

!j

fat i

bitis, fi Scena aperietur, tunc certé Poreffas

joiie

qagna Chrifti ]udieis in nubeadventantis om-

nes homines pene exanimes reddet.

O quan-

æfm ll,

"T n

tus horrot erit in hoc adventu? dum enim

kggmumE

mille hominum millia prezmia fua exfpe&ant,

prout nimirü gefferunt in corpore fivebonum

five malum, ecce! in a&re turmatim volabunt

A

Angeli, à dextris quidem cum Palmis, & Lau-

reolis, à finiftris veró cum flammeis gladiis :

g(N p

His vifis fumofa , & quafi integró diluvió gra-

;f!ükns) qm !

vida murmurabit nubes, fulgurabit, & tan-

s, t imn

dem Ó horror! per medium rumpetur, sícque

a M

Chriftus Judex defcendet Pote/Zate fanà mage

apatitno

Ifa".æ-6 E.

4za, & Majeftate, fcriptum enim eft : Dozuzgus

itmats YO

af

i igue veniet ; C? quaff turbo quadrzge ejus,

nunquid hzec eft zzagza Potefas? imà non

,

MT

pál. o6.

tantum in igne veniet , fed etiam zgzzs azte

p

zpfum precedet , nunquid hac eft formzdan-

Rüer;cümtmm«

da Foteffas ? . Fingite vobis A. A. ardentes li-

IN

paras, fic Coelum erit ; flammantes Vefuvios,

BIUTT

fic ether erit; füumantes JEthnas, fic nubes

At

erit; nunquid hac eft ?regezda Poteffas ?

"i

n

Hac Poteftate territi clamabunt miferi ; O Do-

Job. 14.

mine! quis mihi hoc tribuat, ut in inferno

tity Tk

li

d

T

abícondas me, donec pertraníeat furor tuus?

l]

I(aje. z.

7)

tj i

O ingrediar petrarum fciffuras ;; faxorum ca-

L u)m

vernas! Ofi pracipiterin terrz Voragines, ut

j W e

Rfra

"

lbid. Y- ?. tantifper abícondar à gloria Majef!qtz's tu

ltitm

b

1ta

N

W

Z

- Coticeptus 1.

29

äffdia', h

ita clamabunt, fimilem in modum ejulaBunït

iudicandi, precipué improbi, magníqué pec-

3 anähicïw

catores.

Et hoc eft Tragaediz illius initrum

r lg

ob mguam Judicis Poteffatem fummé formi-

Inc n D

dandum; Verüm ficut Pofe/2as omnes terre-

/

adyentas

faciet, ita /aje/Zas Judicis terrefa

&os peni-

ediet. (

tus vix non enecabit; percipite "Tragcediae

nt ? d

Partem alteram , funefta

m fcilicet Catafcrg-

ia (ua t

phen, & tragicum Epilogum.

T

Qürmatim

m Palmis]

Pars Secunda,

famme]

UAMPRIMUM igitur Chriftus Judex in N, V.

mtegrö üis

nube veniens, quafi in Apoftolorum Sy-

r

nedrio fedens, ac innumerabili Angelorum

m um

Exercitu circumdatus /4a7effatzs fuz gloriam

potofiti

oftendet, clangente iterum tubá Angeli, ho-

enim d-

mines, & demones procident, ita wf oz77ze Philipp.a:

0

u

i

genu fleGatur Caleffium , zerroffrium, C7 in. Y- 10«

Potel f

i

Jernorum.

O timor! ó terror! Ó funeíta

Scena! verüm poft hanc pandetur nova , &

d eram

j hacelift

longéfuneftior; cüm enim omnes ftabunttan-

TT

quam malefici in foro , tanquam rei in Thea:

tro, tanquam nocentes in tribunali, tunc di-

ammintl

ä(hnasa :

ftribuentur exemplaria, fcilicet Jz/er /crzptus

profevetur, ám quo totum contiuetur , uude

wmenda W

mundus judicetur, Hic liber erit tefte 'T'homa

jbunz at

confcientia noítra aperta; venient nimirum

buat ; ]

T

geniiboni, & mali; illi parvos, hi grandes

—2

aperient libros; tunc enimveró aperientur

ffaras;

uUd

[i

confcientie fraudulentorum, & totus mundus

gl

—

w

judicabit, quid tota vita in corde machinatá

j

na Mllf

Zatuï

int ;

Donm:inica I. Adventás.

1511115"17'dlsl

p

fint; lafcivorum , & totus mundus videbit,

W

D

ju

quid in hoc autillo obfcuro angulo cogitave-

J

rint, dixerint, fecerint; verecundorum, &

y

tgo |

totus mundus ftupebit illa turpia & enormia

crimina, quz in confeffione reticuerunt, Tunc

j imen

enimveró furgent Angeli, utincrepent; d-

i

mones, ut accufent ; omnes creature , ut

qüit

]crcm. 2

damnent.

Inió ipfa propria confcientia fur-

qu mllm (

get, & teíte Bernardo peccatum dicet cuili-

" jl n

bet in judicio: Opus zuum fum , Ícriptum

w, Epi[copo

enim etft : Arg;tet te zalitza tua.

Itaque

n homblhi

Apoc. 2 1. apertà confcientia accurret diabolus accu/ator

/

fratrum; accurret, inquam igneus Zuczfer,

ii

ebn übo

& trahet poft fe colligatos catená igneá omnes

ehrursant

malos Imperatores, Reges, Principes, ac

ETRT

Comires, & dicet: /Equiffime Judex, tume

propter füperbiam de Coelo ejecifti; ecce hi

dinn, ic

OT

funt fratres inei, opprefferunt Subditos, Vi-

duas, & Puüpillos, ut fuperbie vacarent;

Vans lm

fcriptum autemeft:: Qu fe exaltat, bumila-.

tlj Qurun

ztur , ergo humilientur usque ad centrum

'nnuls l

inferni, Ad hzc dicet Judex: Separa eos ad

TM

finiftram.

Accurret nigerrimus AMarggmoz, &

tmnn

trahet poít fe colligatos catená igned omnes

malos Judices, Advocatos, Procuratores,

lnl

u

Prefides, & dicet: Juftiffime Judex! hi nec

!

il

legem Divinam, nec humanam fervaverunt,

dz&:n

'

;

At o

vindica! vindica! Dicet ergo iterum Judex:

T

Separaeos ad finiftram. Accurretturpiffimus

A

LT As

umnodeus;, & trahet poft fe catend igneà om-

nes lafcivos , molles, Sodomitas, inceítuos

Vi

T

iofos, &

fos, aqiultel'os, fornicatores, ac ebr

dicet:

! Tïm

r

Conceptus II

31

Vndts v

dicet: Omnis immundus non habebit haredi-

VA n

tatem in Regno DEI, vindica! vindica! &

Fettipne

Regno tuo exclufos ad tartara precipita! Cla-

fPia iT

mabit er

go iterum ]udgxl: Separa eos ad fi-

M

niftram.

Increpy

N. VI.

ITA parite;' omnés ihviydos detraétores,

$ Md

quos lividus Zebemo? adducet, omnes malos

Confceni

Do&ores, qui duce perfido /Z/Zbarot com-

um d

parebunt, omnes malos Religiofos, quos im-

[un, s

pius Leviatban (ftet, omnes malos Pontifi-

i tw. x

ces, Cardinales, Epifcopos, Sacerdotes, &

iboluuta

Clericos , quos horribilis Ze/sePub poft fe

trahet, ad finiftram feparari jubebit Chriftus

Ngneun

m igneiom

judex. Porró non diaboli folàm, fed omnes

creaturz accufatoreserunt, Vevobis Jurifte

s, Prnrpe

i r

impii! furgentcontra vos lamenta Viduarum;

gemitus pupillorum , lacrymz pauperum,

; al t

m d!

fletus Orphanorum , & condemnabunt vos.

Ve vobis Sedu&ores! furgunt contra vos co-

g vt

il E

lumbini juvenculi, quorum fanguinem accipi-

tri Tartareo propináflis, la&ei puelluli; quos

gt df

ex Angelis diabolos effinxiftis.

V& vobispec-

: i

catores! furget contra vos omnis creatura;

ss Manth

TuncimpioColum dicet: Ego lucemtibi mini-

ftraviadfolatium. Aér dicet: Ego omne genus

) Pl'()tunt?ü

avium tibi dedi ad obfequium.

Aqua dicet:

: udCX! !

Ego diverfía pifcium genera tibi fubmifi ad

wm ICIW

i

efum.

u.

Terra dicet: Ego panem, & vinum

o ireril

tibi protuli ad nutrimentum ; Ubi gratitudo ?

cmrettufP'

ubi?^ Hinc Ignis rurfus dicet: In me combu-

caen !

r

ratur; Aqua: In medemergatur; Aér: I[n

( Ü

ymittó n

j

i

me ventiletur ; ,Terra: À me abío

rbeatur;

Eu

r

ln [ 3

P.

J

(

[

Dominica I ädüentä:.'

f ii

W

g

Infernus: A me deglutiatur. Heu! quàm

u

l p

horribilis, & tragica hec Scena erit? Vola-

,CMW j

bunt igitur Angeli vultuatroces , afpectu tru-

"d

jj

Matth.15. ces, gladió minaces, & feparabunt Oves ad

,

$)P

dextératn , /zdos ad (iniftram.

j

N. VIIL

.ET QUIDdein? Tunc Judex juxta Theo-

t

w p

logorum Sententiam linguà Syriacà, qualo-

qi

huti

Ti mex

cutus eít in vita pronunciabit Sententiam;

' m n

nimirum vertet fe primó ad dexteram linguá

st Aifu

melleus: afpeQu amabilis, totus defiderabis

is, & dieet : vezzte benedi&li Patvzs smei!

,.'I:WPILJUG- L

jp, gt

feu quod feré idem eft , vezite de caligine ad

du hr

lucem, de carcere ad libertatem , de bello ad

pacem; de exilio ad patriam, de pugna ad

W

r

w n

laureolam, de morte ad vitam; Venite Zeze-

aupliín

di&i corpore, quod cum Paulo in terra recli-

J

l

!

náflis.

Venite Zenedicfi carne; quam cum An*

)

D

À P

tonio maceráftis.

.ng

J

Venite Zezedicíi oculis,

D

tmlis

l

quos cum Aloyfio humi fixiftis. « Venite Jege-

TU

l

i, 10f

1

|

"!

dicli manibüs, quas r

epreffà verecundid orans

[

li

lr ul

)

[

h

Eu

k;-,

C

)

r

223

do eleváftis, | Venite Zezedi&/i genibus, qua

]

s d

calló fletentes obduxiftis, | Venite Zezedz&z

!

4

"

;i

J

M

t l

]

pe&toribüs, .quz ceum Hieronymo faxó con-

l

cuffiftis, | Venite Zezediclz venibüs, quos cum

t

?.'am

S

', quod Wi

Francifco cilició domuiftis.

VeniteZezedzclz

fb

tergoribüs, quz cum Xaverio flagelló cruen«

táftis, .Q qualis inter Ele&tos erit ad hanc

"t

" meum, &

vocem afpe&us? quàm multó amenus in-

At Q

tuitus? quàm feftive congratulationes ?. in

corde erit latitia ;

Mi

plagfus in manibus, tifus

"

in ore,

*

N

1

^

[

)

: mbis, ft«

"N

VERUM

r

UY

[c]

i

C"a;zceþz*w IH

33

la

: /

T rl

VERUM quàm lzta & jucunda hec Sce- N. VIII,

l

nà eft, ram. funeíta &-horribilis erit ultima

0 lfp

t

"T'ragodiz Cataftrophe; vertet enim fe Judex

tibu (

À dextra ad finiftram, ante agnus, jam leo, ante

]

ridens, jam tonans, ante blandiens, jam ful-

dexui

minans, Ad huncafpe&tum reprobi fternen-

EC

jrüd, «

tur humi, plangent lugubriter, clamabunt-

dt Sente

flebiliter, ejulabunr horribiliter; capillos vel-

xtertm i

lenr, pe&tora percutient, manus complodenr, .

otus dl

digitos comprimenr, Alii rigebunt horridi,

( Datm

alii difeurrent lymphatici; interim Judex lam-

t de li

mantibüs labrís, ignefcentibüs oculis dicet:

em, debdi

O malediGi! ecce! Paradyfum vobis aperui,

b.

), ( r

Regnum Colorum obruli , quid ultra debui g,

hrema

; Veuit!

facere, & non feci? O viperarum geniimi-

loin t

na! quid potui amplius facere ? Miíi vobis

qunam Magiftros ; itrififtis; Przdicatores, illufiftis;

ullim Confeffarios , contempfiflis ;; Miffionarios;

(l fpreviftis; Catechiftas, non audiviftis; Prz-

quulün fides, non acceffiftis; quid potui amplius fa-

us €€re? ad hec Chriftus illis oftendet vulnera

fua, & rurfus dicet: Ecce Hominem, quem

Auguítinq

anite It

mo f

j crucifixiftis; videte vulnera , qua inflixiftis,

in Jüans..

; Agnolcite latus, quod pupugiftis; per vos

l'iblAISa u

TU

l

| apertum efl, & propter vos, & tamen introire

Ts

j,í noluiftis, effundam ergo iram meam, & com«

y plebo furorem meum, & fcietis, quia ego

; eti

O vox fulminatrix!

o a

, Dominus percutiens,

,| congerite omnes turbines , violentior erit;

TOR

..j Congerite omnes tubas, feralior erit; conge-

ii rite omnes rotas, citatior erit; congerite om-

nia fulmina, terribilior.erit, O vox terribilis!

L]

£. Dorg, Diurb, Couc.P. H, G — exam

p

4

34

Dominica I. Adventás.

|

eram in templo, dicet ulterius Ju

dex ,' & vide-

m

bam vos oculislenocinantes, manibüs gefticu-

jl

coSu

lantes, linguis fabulantes, animó evagantes,

|

Eram in Sacrario, & videbam vos erectos ítan-

"

tes, uno genu flectentes, & fic mibi illudea:es,

Tium

üt fecerunt Judai in Pilaii pretorio. — Eram

u

in Sacramento , & videbam terga veftra ad

; t C

1ae, oculos autem veftrosad pellicem conver-

J

Ms

[/

íos; effundam ergo iram meam: Zfe maledi-

i in ignem eternum ; dicet, & in i&tu oculi

MR

m

claudentur omnia.

J

ml

Epilogus.

j

Ut«

JEC eft Tragoedia A. A, quam Chriftus

:

nbf

H

Judex in ultimo ]udicii die veniens Po-

l

1005

teflate, & Majeftate magna in valle Jofaphat

l

|

tss

quafiTheatro exhibebit. Quaritis: quid di-

fcendum fit ex hac lugubri Tragoedia? audite?

hoc difcendum vobis eft, ut toto vitz tempo-

re hoc terribile Judicium ex memoria vefítra

frrdn

non ejiciatis. — Refonet itaque in auribus ve-

lm

ftris, üt in auribus Hieronymi femper illa tu-

baferalis: Surgite mortui, venite ad udi-

Mil )

L: f

[

"ii

hl

cium. Hoc difcendum vobis eft, ut fi velitis

[

olim fubfiftere in Theatro, fepe probetis per-

LT

Il

Éccli. 7. fonam veftram; hocenim monetEcclefiafticus: -

CM

"n

Jn omuibus operibus memovare noviffima

]

$ua;, C iu eteruum not pec-

L lls

cabis.

Qj

!

f..l]m Flt

ürgm

lg.

-6 h-

. Con-

-':'*U. Wa Vog

i

j

-92 ( 0) 8«3-«-

35

der, t

Val p

ConceptusQuartus ——

R t

vos endhy

A&nigmatico-Sufípenfivus.

*mihilte

retoro, ]

THEM A.

Tunc videbunt Filium. Hominis ve-

terga w

yellcen t

nientem in nube cum Poteftate

am: [hn)

magna, & Majeftate. Lzc.2r.

t &in

De Exiremo 7udicio.

Synopfis.

M

Inultimo Judicio certamen certan-

&qnU dum e

rit periculofiffimum, 1. quia

jj de vt

TA

hoftis erit potens , & multiplex,

uaritis: Q

2. quia Victoreritfeverus, &inimi-

x

varcdict ti gabilis.

toto viet

^

x memott'

Exordium. -

iein at

D

D ARMA! ad arma milites Chrilfliani'!

mi fempt?

certamen inftat ; pugnandum eft... Quid

)

sniti) cun&amini? nunquid tubz clangorem iterum,

)iS Cüx u

íí iterümque refonare auditis? Ad arma! ad

k

; arma ! vincendum, aut occumbendum eft. Ad

j arma ! pueri, & juvenes! viri, & fenes! vir»

[

onetEcck

gines, & mulieres! bellum enim, quod in-

jrarta

VOLU )

at, conmuneeít, ergo pugnandum eft om-

nibus; bellum neceffarium eft; ergo nulli lo-

«us eft excufationi.

Aft , üut adverto À. A. ,

fcire cupitis, quocum vobis ineundem certa-

»

men -

r (

(

W

fs

6

Domim'ck I. "dventíüs,

T ii

"

(x

men fit? quanta illius potentia? ubi ca

mpus

atl

pm'ïfs L

f

Martius? quo ármorum genereutamini? de-

/

g

rique quis dux vefter in acie futurus fit ? Ad

ag h

l

ingula refpondeo: Non habebitis ducem, fed

vos milites fimul, fimul & duces veftri e:itis,

ii

nec multo.armorum ftrepitu indigebitis, nudi

fydi

üt olim Hercules, certaturi.

Locurm certami-

qIibo grant

!

nis quod attinet, etfi ampliflimus fit, in an-

ï

l

1

J

j

:;

——

À

gn, duf

guítias tamen plurimos rediget ; Ille enim,

quocum dimicaturi eritis, ita potens eft, ut

Dirin

unica duntaxat vice ab hoftibus fuis vi&tus fit,

dnn, qii.

itafapiens, ut omnia poffibilia belli ftratage-

mata prevideat, itafeverus , ut nulli ex viéctis

.am'pï.ex.

areat, — Terrebit vos infolitus tube clangor;

lmn, gtl

vexillum , quod prazfertur, & certantium

æmingabihs.

contra vos ízva oculorum acies.

Necdum

^

fatis; ipfi domeftici, imó amici veflri, cone

ul

(I

trà vos in prelium affurgent, vos fternent,

vincent, & captivos trahent.

Quid cogitas

Mtmn, g

tis, dum ifthec auditis?, certamen horren-

w

dum, inquitis annuntiatur nobis, & quod

n il

mirabilius eft, tale de quo nemini conftat.

" f

i

