quod in Evangelió di&um eft Diviti : Stul-

te! hác no&e animam tuam re

etentà tej

qua amcm preparáfti ,cujus ;rtlxn;?

0i

MEDI-

W

RECOLLECTIONIS.

137

j ddïlïeït)

n

MEDITATIO SECUNDA, -

uf t

munap

ADe . Caffitate.

x

Ca(titatem amare, — Cap. 4. Inffr. 63.

ils p

um d f

PRAELUDIUM.

entn &

:6quc D

Uamdam Vir fan&us aliquandó fcemi-

à

j : A

nam viderat,

uam malignus fpiritus

pQMU;*

ante ejus mentis oc

d

u

0s reduxit ; tantóque

Nodit

igne fervi Dei animum in fpecie illiusaccen.

dit, ut dum incjus peCtore amoris flamma

m nj

vim caperet, etiam pené deferere eremum

voluprate vi&us deliberarer. "T'unc fubitó

r

fupernà gratià refpe&tus ad (emetipfum re-

L

j i

verfus eft, atqué exutusindumentónudum

fe in fpinarum aculeis, & urticarum incen-

afin

diis projecit, & per cutis vulnera eduxit à

hpoltlt

corpore vulnus mentis.

s his d

Ex quo videlicàt

tempore, ficut poft Difci

pulis ipfe. perhi-

ebat , ita in eo eft tenrat

io voluptatis edo-

m

mita, ut tale aliquid in fe

ninimé fen.tir.ctf

ob

$. Greg. Cap. 2. Vit. S. Ben

.

(j Dümimd.

ii

.PuNcTUMY.

rgpetlïm;

D Votum Caftitatis þer—

fe&t& obfer.

À. vandum juvar lnftrument

SS.Pa.

y

, um

tri$

18

Digs QuanTUS

tris N. implere , fcilicét . Caffitateru amare.

LC c(f,

Et quis non omni amoris affe&tu eandem

Tfem

amet? (4) Effugit enim Caftitas peccato-

Yelis

rum omnigénüm inextricabiles nesus ; &

fitqm

retia vite prae(entis evadit.

Effugit. ante

tür, «

omnia carnalis commerci] corruptelam, &

Yerent

integra tota atque illibata zterno Regi fe

n bl

]etadefpondet: nec jam ad carnem conver-

üit; fe

fionem fuam fieri patitur ; fed frugi perfe-

m

verans fe in vitze con(tantià & honeftate co-

IliS, k

ram Domino femper exercet.

( h) Quis

cafticátem non amet ?. Quid caftitare deco-

BY

rius, que mundum de immundo concep-

tum femine , de hofíte domefticum , Ange-

Ür

lum deniqué de homine facit ?

Differunt

quidem inter (e homo pudicus & Angelus,

fed felicitate, non virtute. ^ Sed etfi illius

WO v

caftitas felicior , hujus tamen fortior eíle

Q Tüo

re)& |

cogriofcitur. ^ Sola eft caftitas , quz in hoc

mortalitatis & loco & rempore ftatum quen-

QÉ por

Sola

dam immortalis eloriz reprzfentat.

Q n

morem beatz illius vendicat regionis , in

Tpus (

quá nequé nubunr, nequénubantur : prz-

Dorg qu

bens quodanmodó terris cceleftis jam illius

p

converfationis experientiam- (c) Magnum

iq]

caüi—

Wt

fin

igi-cu-r reverà quiddam ac praclacum

"stas

lm

d

'(Q) '.sf n;'r.'l;'ae ver, Virg. .. (À) $. hcm

. de. of Epifz.

eap. 3.

&

;;(':l) S. 8af. loc, fdg, cf-i"t;' '

N

RECOLLECTIONISs.

159

AL (

Q endt

tas eft, qux ut totum fimül explicem , ho-

minem incorruptibili Deo fimillimum facit.

as pCCC*&F

V his, qui non totó cordis atfe&u caftira-

fexts ;

tém amants fed adhue ad carnem aificiun-

f &

tur, ac propterea votum füum violarenon

jptem.

verentur ? ( d) Reatus hujus facinoris eos

1o Ndi:

non folàüm ufqué ad inquinationem macula-

yerm Qu

bir; fed ufqué ad perditionem vorabit.

xf UPE

u

Nam quidquid procedit ex fruge re&tirudi-

od

nis, hoc nimirüm

()u

Concremat flamma cor-

i

ruptiqnis.. |

aftitus 0

PuNeT UM II j

jndo d

icurm , :

; On*veräCa/litatem amät, üt Ss.Pater

| Diis

precipit, qui eandem affe&tu foiim,

AE

non veró opere amat. . Amatautemopere,

Sed C[H i

qui jugitcr follicitus eft , ut ca(tus fitcorpo-

l fortot'

re , & preprimis fpiritu | (e) Caftitas nam-

u

qué non à corporibus ad animas manat; (ed

;,flatumq[f

cüm incorporalis animz propria & prz-

n *

cipua fit, ejus pretiofifimá integritate cor-

regiti

pora quoqué incorrupta fcrvantur.. Anima

bantt'

pf

!

enim veri boni defiderió imaginéque. fuf-

ii

ceptà ad ipfum veluti penná quádam pudi.

o

:

citi fan&titate fubvehitur: ac fimili fimile,

gda,f ü

n f

0c eft, incorruptibilem Deum inviolabili

DUFrI-

cit. :

, MM . (4)8$. €reg, 2 1. in Job, jr. (e)S,Ba.fi loc,

149

Dirs QvanTUS

ritate colere omni ftudió intenta , corporis

u ve

virginitatem ad ejus , quod per fe bonum

potper

eft, obíequium veluti ancillam ducit. Eam

pl

veró fociam afiftricémque. tranquilliffimam

I me

ad Dei contemplationem adeffe fibi jugiter

(icqtur

cupiens, obftrepentesilli voluptates corpo-

li, g

ris quàm longiffimé fugat. ta fit , ut ipía

Virginitas carnis illius gratiá fervetur. Hac

autem ipía ob aliud nihil quàm propter fe

Ün

ipíam affe&u intimz pulchritudinis exercea-

tur. Siautem fidelis anima virginitatem fuam

li

vinde c

ab omni fordidz cogitationis & commotionis

labe puram immaculatámque cuftodit. Vz

Qf 1

üore j]

his , qui non folüm animam impuris cogi-

fetfeitoe

tationibus, fed etiam corpus voluntarijsim-

puritatibus poft tam folemnem caftitatis

Vilgil'i']s, :

r

profeffionem maculant ; ( ) quia luxurie

inquinamenta Deo valdé odibilia funt : unde

lm

Beatus Paulus Apoftolus dicit: Nequé im-

WUs df

Sd ts

mundi regnum Dei poffidebunt.

Juüitiä

enim Dei peccator projicitur , quando ad

Cjüs Tiot

Vc ipfi

perpetranda luxuriz inquinamenta curva:

cur. (g) Infelix ego, quis me liberabit de

üiter.

corpore mortis hujus? Gratia Domini J]E-

Bu (à

Qp d

fü Chrifti. (5b) Mare (altem poft naufra-

gium metuam , & perditionis mez diícri:

Wi

mina

1 fs

h

£. 3. Paft, adm, 25.

(f S. Greg. lib.6, inReg.

(4)H. » inJeb.33. C b)'!ld.

ht) m

(') S, Gn

$

RECOLLECTIONIS.

141

Nuu

mina vel copnita perhorrefcam: ne qui pié

rf bou

poft

erpetrata mala fervatusfum , hzcim-

du B

i

repetendó moriar? ne peccanti ani-

il

prob

me mez,.& nunquàm à peccatodefinenti

i iugitf

dicatur: Frons mulieris meretricis fata eft

hutsc

tibi , noluifti erubeícere.

TO

'vetut, l

PouwcTUM lll

1 roptCTï

l&nquäm velaffe&u vel opere Cajlit&-

Jinserei

N

tem amiabit , nifi qui media conter.

nitim!

vandz caítitatis jugiter adhibet, & carnem

comat

fuüám haud fecüs ac Samuel Agag in fruíta

ffod.

amore illius concidit, (7) Agag quippein-

npurist

terficitur , quando carnis vigor abftinentijs ,

Juntai

vigiliis, ac fpiritualibus meditationibus (ic

m w

eliditur, ut nibil laícivum ,. nihil libidino«

xuia u

fum fe movere fentiatur, Interfici quippe

ifon P

ejus eft,carnem turpiter moverenon poffe,

N

Sed interfecti cadaver integrum eft, quando

lt

Ju[h'

ejus motus remanet , libido non remanet,

u

Hoc ipfüm autem quia ele&rum mentes

pent 07

graviter toleranc, quafi regis mortui intc»

Ti

grum cadaver portatit,

u

id veró eft,

poni

quod in frufta conciditur, ni(i quia necipfi

r

gt

pofï

naturali motui relinquere vigorem volunt?2

1 i

u

ln fruüíta ergó conciditur ; quia quoties

g

pultat , mox necatur, Conciditur

Agag , fi

p j u

quis

('.) $, Gt;g. lib, 6, iü chc

142

Dizs QuaRTUS

quis immundas cogirationes difpergat, neg

tats u

unam. alteri adhzrere permittat.

Qua

gentt

enim agere non pote(t ,. ut noxianunquám

U TK

cogitet, agit qiíod poteft, ut cogitationem

n elt

eucmt, quz nwllgenccr ad nientem intrat.

OCO

Sic nimirüm qua(íi ignem: maximum velo:

manebit

citerdividit, & ccleriter extinguit, fi omnes

Tum: 0

cogitationum flammas fic feparat, ut conjun-

1N

giin mente nequé per neghoentxam nequà

ET

)er deüdemum finat,

Sic nimirüm & mo:

ari p

tus. corporis & mentis reprimit , fiad invi:

Y

cém COHVCDII'B €osS non permlttlt.

Va hlS, l

MT

ui ifta media non femper ad manum ha:

Alifng

bent! Caftitatem perdant , neceffe eft. ( k)

) n

Sed quid di&uri funt , fi alijs in integritate

COrporis

ftantibus ipfi nec poft damna refipifcant ?

VLs qe

Quid di&uri fuat, &i cüm multi & alios fe-

g [

cum deferunt ad Regnum, ipfi exfpectanti

L

& N

Domino nec femetipfos reducant ?

ÜT jn

Examen Confcænnæ

Üilcas ? «

SUPER

YO Uf pl.

lg

MEDITATIUNEM SECUNDAM.

ïl

lil

li

9&(

N lgltüfa O Rel: igiofe! attente Boná

pl

«[f.

n

confervaiz , & mala violatz Cafti«

j ummva

tatis

6d

(k) P. 3. Paft, adin, 39,

RECOLLE CTIONIS.

143

pit,

tatis ponderas ?

O quàm pulchra eft cafta

l

generatio cum claritate ; immortalis eft

iy

enim memoria illius: quoniam apud Deum

fl

nota eft & apud homines ,. & inperperuum

|tem It

coronata triumphat ! Sap.4

.I. Non per-

s

manebit Spiritus meus in homme in zter-

Quf t Of

num ; quia caro eft. Geg. 6. 3.

2. Num ideó Caftitatem totó cordisaffe-

ij

natt d

&u amas ; malas cogitationes & prava defi-

yrm& m

deria per S. medirationes ac ferventes ad

l[, ü'dd Y

Deum orationes mox totó animó excludis?

T

tl

Omnis ponderatio non eft digna continentis

| manum

animz, Ecc.26. 20,

i

3. An confideras, te per mcorrupuonem

i i

corporis fimilem hen Angelis? Nequé nu-

rj

bent , neque dusent uxores, &quales enim

Iu & allU

Angelis funt.. Luc. 2c. 34. 09 36.

4. Num ideó opere caftiratem. afas ,

(iexp

"

omnes impuros motus per vi2ias;abftinen-

tias, & c:eteras corporis macerationes mot-

ontif

tiicas ? Sunt eunuchi , qui feipfos caftra-

vérunt propter regnum codlorum. Mattb

H

19. I2

y. An ferió perpendls ; qusd ine gratla

( r

ei , & continuis adhibitis remedijs . non

potlis e(Te continens? Habemus thefaurum

| attenfc

iftum in vafis fi£tilibus. 2. Cor. 4- 7.

6. Num ideà quotidianas mortificatio»

nes,

s

144

: D:ES QUARTUS :

nes, & exercitia virtutum maxime humili:

füpite

tatis , compunctionis , obedientie , man-

dibidinen

fuetudinis, fiduciz in Deum, & B. Virginis

Tiàm !

immaculatam Conceptionem .pro obtien:

-tü, qn

dà , aut confervandá puritate Deo offers ,

L Cert

& f1 vel minimüm verbo, opere, autco:

tüblerim

gitatione lapfüs es, fine morá re(ürgis , at-

Tem ,fam

que majori diligentià , & con(tantià di&a

DI

media adhibes ?. Non adjicias peceatum (ü-

Ti m

per peccatum, & ne dicas, miferatio Do-

Qüemys

mini magna eft , multitudinis peccatorum

méorum miferebitur $ mifericordià enim

PTR

It pg

& iraab illo ciró proximant , & in pecca

s

At

tores refpicit ira illius. Eccl, ;. $. 6-.'-' 7

Ut

V Detd

Dole, Propone,

D'pter ]

i ninld.

RUN

LECTIO SPIRITUALIS -

lVi

UP

Ex Collatione fecundd. Abbatis Chevenuonis

ln y

De Caffztate,

anlolaür

Clpit

vidimus multos abjeciffe opes fua

HCCenda

proChrifto; confequens eft,ut etiam

quanw a['(

credamus ardorem fornicationis poffe ex-

Ti

tingui. . Non enim conjunxit Apoftolus

? du

T

ÉN

rem impoflibilem cum re poffibili, quando

Qu

W

dixit: Mortificate membra veftraquz fuat

ub

Gefldlmm.

REGOLLE'CTID&;IS.*

145

Wü — fuperterram , fornicati

onem;immunditiam,

g , m

libidinem

» concüpifcentiam malam , &ava-

] Vi

ritiam ; fed fciens utrum eíTe poffibile do-

0. Ob

. €uit, ambo eífe mortificanda :equaliter.

Jup df

TO certo tamen fciamus ; .quód quamvis

fubierimus omnem abftinentiz di(trictio-

elitgs;t

nem ,famerm , fitim

, vigilias, aífiduósque la-

(s d

bores , & inceffabil

e ftudium le&ionis ; atta-

m

Jmen meritó horum laborum acquirere ne-

lestind

queamus perpetuam caftimoniz puritatem,

jéccittt

nifiin exercitijs iftis jugiter defudantes docea-'

mur

corti

per experientiam incorruptionem ca-

&mnp

fti

tatis przftari largitate gratize Dei.

Hinc

ï; 68.. / ï'

unüsquisque agnofcat debere fe infatigabili-

ter perdurare in iftis exercitijs folummodà

I

propter hoc, ut per illorum affli£&tionem

"

confecutus mifericordiam " Dei mereatur

'ALIS

ivino munere liberari de impugnatione

carnis atqué dominio prepotentium vitio-

ia

rum,

inviol

non ut confidat fe per illa adeprurum

atam hanc corporis caftiratern , quam

cupit.

Tantó igitur defiderio & amore

,g4i Sccendamur pro acquirendá hác caftitate ,

g

L

quantó ardore optat defiderium fuum im-

l:

jis p

pleri , quicunque cupidiffimus appetitor

j Af

peccuniarum

, aut fummé armbitiofus ; fic«

qué Giet, ut

|

bllhqu

í

dum infatiabili cupiditate fuc-

(j

eendimur pro integritate perpetuá , defpis

f

€12-

146

Drirzs Qua RTUQS.-

vf

ciatur defiderabilis cibus , horreat pom.o;,

fomnus quoqué naturz debitus reípuatur ,

VOL A

Clisem,

vel certé cupiatur mente attonità & fufpe-

4 Q

&á tanquàm deceptor & fraudulentiffimus

zemulus puritatis caftitati contrarius, ficqué

t p

ïe,&q

unusquisque affe&us examinator integrita

tis fuz quotidié gaudeat de puritate fibi col.

gattongn

tnebit

latà, & fentiat fe eam adeptum non ftudió

fuó aut vigilantià fed prote&ione Divinà.

bif ) Wif

orpori füuo

a

Intelligat quoqué eam tamdiu c

adhefüram , quamdiu Deus fuà miferatio- .

f fmda

Tim p

ne contulerit , & confervaverit eam. Qui

eütm hanc fidem ftabiliter obtinet ; nequa-

Tim fünt

pàm füperbus de fuà virtute conádit, nec

diffolvitur fecuritate blandiffimà (edu&tus

Vi intee

iten te

longis ind

icijs feu carentijs feedi humoris;

Íciens fe protinüs macu

landum , fi protectio

iporien

Divina paululàm quid ab ipfo recefferit.

Xponere

UTR

Propter quod indefeffis orationibus infi-

a

$j

.

fté

n

dum eft pro omni

per(everantiá. cafti-

]mpugn'dü

tatis cum 'omni contritione humilitatéque

lil

córdis.

Przterea fi defideramus concu-

tlus, D.

mOl'eatuI.

pifcentias carnales extrudere , plantemus

prótinüs in earum locis voluptates fpiritua

Vil

les; ut animus nofter eis femper conjunttus

W

.WUS,[

i

habeat bona; quibus jugiter immoretur y

us

refpuátque illecebras przfentium — gaUe,

i

dricoum. Sícque mens iítis exercitijs depu

Tat (l hi

rata

um

RECOLLRECTIONIS.

147

st t

rata & fpiritalibus profectibus expo.li—ta per«

ve[putt

veniet ad completam animz ac corporisfan-

i &f

€hitatem,

Jentifini

2. Quantiim quoqué profecert in leni-

tate & patientià , tantüm creícet in purita-

rius, t

n imcgm's

te; & quó longiüs repulerit. iracundiz

b

paífionem , tantó tenaci

H

i

IS ca

ftimoniam ob-

a cJ

tinebit. . Non enim ardores corporis evita-

y non d

n D

bit , nifi qui antó repreíTe:it animi motus.

Qiod exprefS$ declarat beatitudo ore Chri-

. COf 9f

pït

o mien

m

fti laudata , quáà dicitur: Beati mites; quo-

niam ipfi poffidebunt terram.

Multi inte-

t eafí

(f ;

It

rim funt gradus caftitatis , quibus aícendi-

cur ad inviolabilem puritatem , quos quame

odl

tf

(

vis intellectus nofter non valeat perípicere,

tamen tentabimus fecundum mediocritatem

jj hu

o

experientiz noftrz gradus illos utcunqu&

»

pl'

exponere. . Primus itaqué caftimoniz gra-

fo 16*

ld

duseft , ne Monachus vigilans vincatur

jonibu: !

impugnatione carnali

Securdus, ne mens

erati ü

! NJ

libidinofis cogitationibus immoretur. 'Ter-

uml

tius, ne vel modicé ad Concupifcentiam

m U

moveatur aípectu fcemineó.

Quartus, ne

;

anlüml

vivilans patiatur fimplicem carnis moturn,

f

j

nte

Q iintus,ne tubtiliffimus voluptuofz aCtio-

TO

nis confenfus mentem perítringat ; dum

Imm()f

neceffitas l-Ct:ionis inducit memoriam gene»

in

Tanonisbumanz, Sextus gradus e(t, .ng

duj

2

dor-

Dizs QuanTUS

148

LU

dormiens illudatur Phantafmatibus illece:

tantin

brofis, ut ipsó etiam naturali motu carni$

ql, üt

emortuo nullatenüs patiatur obícenum,

Ti fücu

Hizc eft verz caftitatis completio, quz om«

Tüerit

ninó impugnans & toto horrore deteftans

carnalium concupiícentiarum motus retinet

pradid

tüens 0j

jugem ac i

mmobilem puritatem. — Hocat

tem fiet ,

dum caro definens contra fpiri-

Eriti

Ofmnitm

eum concupifcere confenferit virtuti ac de-

Cum inf

fiderijs Spiritüs , czperíntque caro & fpiri-

iïxa Qpi

eus fibi invicem pace firmiffimá confede-

imis,

sari. Quiergó meruerit obtinere hunc pa-

Omine

cis locum cum extinctione carnalium paf-

Ts f

fionum , & proficiens ex ifto gradu erit etiam

Curfonn

habitatio Dei.

ra äd fublimio-

Ri at

3. Quantó enim mens noft

Tiüm qg

rem profecerit puritatem , tantó fubtiliüs

Tüm ]

intuebitur Deum , & potiüs capiet intra le

Tüenfnr:

incrementa admirationis illius , quàm lo

Quemadmo-

Tdtione

quendi inveniat facultatem.

ItatC»V()]

düm enim inexpertus non valet mente pere

cipere vim lztitie puritatis internz , ità

lt mti

expertus non valet explicare eam fermone;

tanquàm fi quis velit enarrare dulcedinem

um)mfr

lIlCUn |

inellis ei,qui nunquàm guftavit aliquid.dul

ce

Ille aure non capiet fuavitatem faporis,

NUS,.

Ti

j

quam ore nunquàm percipit : nec iíte po

qu

am cog.

At

;crie,ve,rbiäindicare dulcedinem,qu

novit

RECOLLECTIONIS.

149

E

[]

fed. alle&tus

bus il

wovit guítüs deleCtatione

tantüm propriá agnitione fuavitatis , neceío

m ot C

obf

eít , ut tacirus infe admiretur experti fapo-

ris jucunditatem.

]Itaqué quicunque me-

jo, quitt

re t

ruerit pervenire in hunc modum , ftatum

przdictum tacità mente percurrens, ac in-

st

tuens omnia ifta , quz Dominus peculiari

, Bs

gratià operatur in fuis ele&tis , horámque

conta f

omnium attonità confideratione accenfus

r

cum intimo cordis affe&tu clamabit : Mira-

a&

bilia opera tua Deus , & anima nea nov&

m e (

nimis. lítud enim eft mirabile opus Dei ,

nere

hominem in carne degentem refpuifTe car-

at

nales affe&us, atqué in tantà rerum & in-

du

curfionum varietate tenere uniforme m ani-

mi (tatum , immobilémque imanere in om-

i rubngb

nium accidentium permutatione.-

Cate-

rüm licét temerarium fíatis effet certam

ii

menfuüram temporis definire circa confume

i

51 qua

i

mationem caftitatis perfe&tz in tantá diver-

Quet

fitate voluntatum ac virium humanarums

t moal

verum tamen conftantiffimà po(fumus.defi-

iprtm

nire rationem continentiz & temporis mo»

(am

aam

dum , infra quem agnofcatur poffibilitas ejus.

qu

od

Quicunque ergó à fabulationibus otiofis ab-

it ähqwd

ftra&us, & mortificatus ab omni irá accurá

mundani íuerit duorum paximaciorum

T

[

p

"]

efu contentgs.quozidiö , Rec aquam

potaus

3

qu

pj

!

$

150

Diss QUARTUS

vfqué ad íatietatem nec dormierit ultre

trcs hora:, nec crediderit fe adepturum ca

fed

ft:acem illam meritó ftorum laborum,

; (rt)Q

Ypii

anone ac gratià Dei , infra fex menfes

uf ve

coenofcet , perfeCtionem caftitatis iftius fibi

verba,

quditu

ancquaguäm impoflibilem ctfe.

MEDITATIO TERTIA

dentie.

finur|

De Okedientza.

&np|

nüm

Sufcipiendus i Oratorio COT 472 omzübus:-pm»

feund

wuittat de Obedientiá corasmm DEO 9 Sauctis

Cli yer

»ejus* Cap* 38. W*IS-WIQ-

Ommine

funt, li

PRAELUDIUM. -

& Qu

u

r DEI intra cellam. pofitus Maurum

acibu-,

VI

feftiné vocavit, dicens: Frater Mau-

|

1 m (

re, curre ; quia puer ille ( Placidus ) qui

Üleiioy

ad hauriendam aquam perrexerat, in lacutm

e;icöt ]

Cecidit

Res mira! BenediCtione poftulatà

i!csnt,

atqué perceptá Maurus ufqué ad eum lo

Wdl.üm |

f

cum , quo ab undá deducebatur puer , pec

terramíe ire exiftimans füper aquam cu-

Jirlir 7

currit , eámque per capillos tenens curfü

Qim D

rapido redijt.

Virautem Venerábilis Be-

nediéctus hoc illius obedientiz

deputare cc-

r

l

rig,

mt. SGreg e7.Vit. S.Bm

(iP g s«

E

REcöLLEc'rxoi:xs.

Ift

nienit u

PUNCTU'M I.

:pturum »

(),

Ualis eft iíte ; quia venti & mai*c

borüm, !

'"

Jj

obediunt ei ? Deus & homo ifte

lx merj

i

unó verbó mandat illis , qui.non habent

tis

verba, & obediunt ei: hi,qui non habent

auditum , & obtemperant ei : hi qui pru-

dentiz & intelle&üs expertes funt ; incli-

nantur jubenti.

.Jubet & omni creaturz ,

ïTIA

LI

& non fupergredietur juífionem ejus : &

unum hominum genus, & unum, quod

am?

(ecundum fimilitudinem Dei honoratum eft

»

cui verbum & prudentia data eft , hi foli

08 N

du

homines refiftunt ,- hi tantüm inobedientes

funt , hi foli contemnunt.

Ecceé motivum,

ex quo Ss. Pater votum Obedientia fuis fe-

uacibus in Profeffione imponit : Sufcipien-

igug Mar

,

1

i$ du Oratorió coram . ommibus promittat. de

- franto

Obedientid coram Deo 49 Sanclis eps ,. üt vi-

Placidus »

delicét Deo cum czeteris creaturis obedire

ofaty i N

difcant, & (*) adeum , à quo per imobedieritte

o p

defidiam vece[Jevant , per obedientiee laborem: ve-

T

adeant.

Erenim (*€*) Oledientia ,- que ?a-

ur put

joribus praebetur. , DEO exbibetur. . (b) Sive

; ag

enim Deus five homo Vicarius Dei manda-

ofe

t

cum quodcunque tradiderit , pgri pr

LU

&*Fö

,

gt

(4) Orig, Hom, 6. in cap. 3. -Matc. (*) Prolog. Reg,

dcpüüfc[' :

Q') cap. s. Reg. — (0)./6, Bean, de prae Difp. c,9,

p

152

. Di£s QUAR'fus

obfequendum eft curá, pari reverentiá de-

com

erendum. Przlatos quippe fibi Deus aequa-

D

re quodammodó in utráque parte dignatus

0)

ï

; j

M

fibimet imputat illorüm & reverentiam &

Dum i

contemptum , fpecialiter conteftans eis:

Hi'vos atdit, mie audit:

& qui vos fpernit ,

70e [peruit.

Quamobrém quidquid vice

Dei pracipit

homo, quod non tamen (it

(

certum difplicere Deo, haud fecüs acci-

K

cutodi,

piendum eft;quam fi precipiat Deus. Quid

l5«

enim intereft , utrüm per fe , an per fuos

Wtsfle

miniftros five homines ; five Angelos ho-

minibus innotefcat füum placitum Deus?

Sed homines, inquis, facila falli in Dei vo-

fer fj

luntate de rebus dubijs percipiendá, & in

[

&dmylly

j

oc refert tuá

rzcipiendá fallere poffunt ? Sed enim quid

» quiconícius non es; prz-

R,

fertimcümten

eas de fcri

pturis :(*)quia labia

grediun

Sacerdotis cuftodiunt f.

S

Unt, v

ientiam , & legem

ex ore ejus requirunt :

non quam vel au-

Dihil orr

thentica ulla fcriptura

vel ratio manifeíta

quando

probaverit, de hu

jusmodi quippe nec prz-

Wentiüm

ceptor ex

fj

P

beCtandus nec prohibitor aufcul-

Vürpon

Tno

tandus eft; fed

quz obícura effecognofcitur,

l

utrümnam De

usfic , aut aliter forté velit.

Wip(

&i

d

lpfum proindé; quem

pro Deo habemus;

;anquäm Deum iq his,

on funt

Q dïhet

quz ap—ertä n

con-

()t

[ M;! &.

Md

P 1

(

)5

RE&OLIJECT!ONISQ

155

verenit

contra Deum ,audire debemus; (*) etiamfi

Desog

ipfe, quod abfit , aliter agat. — Pró | quoties

vte diz

Obedivi fine imerito , quia hominem , non

Verentim.

Deum in füperiore reigexi :

lls d

PuNCTUM lL. :

ij r

tidquid v

O. tamog

(c)(Ola virtus eft Obedientia quz virtu-

k

tes czteras menti inferit, infertásque

d fs

as t

cuftodit. Hinc fi qui in virtutibus profice-

re, ac profeffioni fuz fatisfacere cupiunt,

,api

neceffe eft, (** ) ut non. [uó. arbitrió viven-

« Jnpei

tes , vvel defiderijs fuis (9^ volumtatibus obedien-

gcirum d

flb

tes, fed aumbulantes . alieu. judicid ( rmperiá

Abbatem [ibi preee[Je defiderem. (d) Quem-

piendi !

admodüm enim Paftori fuo Oves obtempe-

Sed etit

rant, & viam, quamcunque ille vult , in-

not 6;f

grediuntur ; fic qui ex Deo pietatis cultores

IU

iunt, moderatoribus fuis obfequi debent,

Lm;'&kgf'

nihil omninó illorum juífa perfcrutantes,

um v

quando libera funt à peccato. Et ütinftru-

" manita;

mentum non fibi ipfi deligit ,

uó factó

p

ufurpandum fit ad artem juvandam, eódem

ybinr d

modó pietatis cultorem nequaquàm conve-

nit ipfum eíTe,qui (ibi judició fuo opus deli-

dU

gatíed gubernationem fuí, artificislpruden-

, hf

tie debet concedere. .O quàm petfima le.

ra

?

ertölloniu

qi

(*) Cap. 4. Reg. (2)8. Greg, 1. 5 g, mor; Cap. 10, (")Cap,

$.Reg. — (4)8. Baf.], Inft, h—gixonzit.w Cap. a.

1

154

^Digs QuagTUs

pra eft proprium confilium ! (e) eà perni-

t

ciofior eft, quó magis occulra ; & quant

Qpuitit j

r efle vi-

li

!

»|

il

J

/

plusabundat, rantó fibi quis fanic

li

D)

detur.

Hzc illorum eft, qui zelum Dei

jb 1

habent, fed non fecundum fcicntiam fequen-

Jnufen

tes errorem fntim & obítinati in eó, ita, ut

damqu

Hi funt

nullis velint confilijs acquiefcere.

Denter,

quere v

lacentes fibi & magni in oculisfuis, igno-

rantes Dei juftitiam & füam volentes con-

Áetvire,

potef s

ftituere.. (f) Acnonquid vult Deus holo-

cauíta, aut victimas , & non potiüs ut obe-

enum

Don f

diatur voci Domini ? Sané qui fequi pro-

riam voluntarem eligunt, Deo placere

tOtiy Q

f& putant ; fed Deus eorum opera, cüm

Tc b

magna & ingentia funt,nequaquàm probat,

Vidcatr

Melior eft enim Obedientia , quàm victimz

n m

Voluntas namqué propria omne meritum

ii voh

toll. Ah! (g) Domine , quid me vis fe

mec Y

eere? Paratum cor meum. Paratus fum, &

lt

non fum turbatus, ut cuftodiam mandata

l!lqujtp[(,

tua. Domine quid me vis facere ? Sic enim

DORjent

decet, ficomninó dignum eft, non meam

U. (

te,ed à metuam quzri & fieri voluntatem.

lat C[)nä(

PuNcTUM Ill.

It Dm

T vir obediensdemüm plenas loquatur

RD )

U

mpüïiün

vi&oriai, ab eo ad mentem SS. Pa

tris

X e) S. Bern, Sern.

3. de Refürrect, Dom, (f.) S. Grcg;lib.

(*

le. $

hi

- &. in 1, Reg, cap.a. (4) S Bezn Serm,1, in QMVNS.&Pauh.

df

RecorrEcTIONIS.

)

--ISSR

a p

trisQ)ipfa: Obedientia cum bouo amimio preeberi

,&

oportet ; 9 tunc acceptalilis erit Deo 9^ dulcis

gnior &lv

boriiuibiüs ,. (i.quod jubetur , s trepid? 10

doduni

gard), moutepidà, aut cumi quurmmie , vel ve-

ndamkd

Jpoufione aolentis. efiictur.

(b). Primus

118 li

namque gradus Obedientiz eft obedire li-

s Hl

benter. — Difficile eft quidem fuam relin-

quere voluntatem, & alterius voluntati de-

jishus, E

fervire. Quamlibet autem grave fit , non

vittt t

gl D

poteft tamen pr.mum obedientiz afcendere

gradum, íi voluntatem przcipientis fuam

ptis

non fccerit.

qui IQ f

Sola quippe voluntas eft,quz

totius operis ornat efectum , fine quá etiam

. Du p

nec bene aliquid agitur, etiamfi bonum effe

1 opt»:

videatur.

F x voluntate igitur fufcipienda

quim [

funt imperia Prelatorum , '& ipfum cor à

sum v

fuis voluntarijs reflexionibus abducendum;

g T^

donec voluntas propria mattata mandatum

ucnt"

diligat imperantis.

(* Unde voluntari?,

pb

inquitPflmifta, facrificabo tibi. Secundus

| (im b

obedientiz gradus e(t obtemperare (implici-

r ! N

ter...(9 9) Qui ambulat fimpliciter ,ambu-

lat confidenter. n fimplicitatecordisquz-

d

rere Dominum, Scriptura praemonítrat.

l.

u

(****) Multos videmus poft przcipientis

3]5025l0 r

GIJ

imperium multas facere quzeftiones ; cur?

uare?

g,

(*Gap. s. Iïcg. C5 58. Bern. $erm, 41, de d

iver, (**)

f (f

[

Píal, 53, ;***) Prov. 10, ( Sap 1.

j

c

156

-D;Es Qua nruä

quare? quamobrem ? (xpiüs interrogare;

Nlitrio

quzrere, quare hoc precipit ? unde hoc

O q

venit ?. quis hoc adinvenit con(ilium? Inde

foudi

murmuratio , indé vérba indignationem fo-

QOsdient

nantia & redolentia amaritudinem , indé

lomnr |

frequens excuíatio , fimulatio impotlibili-

guis et

tatis , advocatio amicorum,

Sed audi,

el retin

uid Dominus de fimplici populo protette-

tmilite

tur: ()in auditu auris obedivir mihi, ut

TÀ hem

videlicét oftenderet, unó |eódémque mo.

lil exim

mentó proceffiffe & imperantis imperium

tiperit i

& obfequium obíequentis, — Murmuras tu

Qs ef j

contra Przlatum in tabernaculo cordis tui ?

Qu Ince

clevat manum fuam ad profternendum te

W d

dextera Dei,

"L'ertius gradus eft hilariter

TC paucor

obedire. (**) Hilarem enim datorem di-

( Oetam

ligit Deus.;. Non ex triftitiá, inquit Apofto:

ts w

lus, aut ex neceffitate,

Serenitas in vultus

dulcedo in fermonibus multüm colorant

l

obedientiam obfíequentis. Quisenim locus

obedientiz, ubi tri(titiz cernituz xgritudot

Quartus gradus eít obfecundare velociter.

(** Velociter currit fermo Dei , & velo-

MEDr

Fidelis

l

cem habere defiderat fequentem,

obediens nefcit moras, fugit craftinum ;

Ü

A

ignorat tarditatem, praripit przcipientem.

ld

(ae:x:*a(c ) Vi-

Quintuseft adim plere viriliter.

riliter

QQUX' qu

M pf 3e.

i (j*)PiIxy. (2 CS:-.?. Q P,I'al.:«æyf i

(itj

$

RscoiLlcmomï

17

jntertot?

yiliter agïte , & confortetur cor veftrum ,

Non eft

t undct

omnes qui fperatis in Domino.

ifomi t

fortirudinis ire ad inobedientiam , fed ab

Hinc nec inter ver-

;nationerqfv

obedientià non abduci.

jinem , d

borum feu verberum aíperitatem tam re-

o ml

galis eft femita relinquenda , fed tenaciori

E

j

eít rertinenda fervore.

Sextus gradus eft

xuh pïüïtf

*umiliter obedire.

(*). In humilitate no-

Bvir ml

ftráà memor fuit noftri, qui fecit nos. Ni-

x f

hil enim proderit fortiter obedire , fi con-

yis m

tigerit infeliciter fuperbire. Septimus gra-

Murmue

dus eft indefinenter obtemperare. (**) Non

]o cut

qui inceperit, fed qui períeveraverit, 'falvus

erit.

lemetti

iIncipere multorum eft, . perfevera-

re paucorum, . Quid currere prodeft,& an-

y dat

te metam cursüs deficere ? (9**)

| Sic cuþ-

inquiFAPff

rite, ut comprghendatiï. .

pj n

|üm 0

Examen Confcientiæ

g^

SUPER .

l

gezg

yc ^

MEDITATIONEM TERTIAM.

0i t

P N igitur , Ó Religiofe ! confideras

qn,

f

omnes przter hominem creaturas

[ qili

Deo obedire ? Dixit Deus: congregentur

fæcl J

(Wl

aquz, quz fub ccelo fugt,in locum unum;

rü

m

() Pí3, 155.. (**) Mat.10, (***) I.Cor.g-

158

Dirzs QuanTUS

fnümon

& appareat , arida.

Et fa&um e(t ita. Gen,

l. V.8.

?. lj

2.. Num ideó & tu Deo in Superioribus

tuis, qualescumque demim ipfi (int, fem-

per obedis ? Nunquid non recipietis dif-

LE

ciplinam, ut obediatis verbis meis, dicit

Dominus. JTer. 35. 13.

k

/3. An confideras ex obedientià omnes

virtutes emanare? Quare jejunavimus , &

non afpexifti; humiliavimus animas noftras,

as

& neíci(ti ? Ecce! in die jejuni veftri inve-

]

nitur voluntas veftra. /f. cap.58. 3.

Yi curi

4. Num ideó non folüm voluntatem

immedi,

tuam, fed etiam judicium tuum voluntati

t contem

atque judicio Superioris fübijcis & Si judi-

DW

cia mea contempleritis , ut non faciatis ea ,

Volüntgis

quz à me conítituta (unt 5 -vifitabo.yos ve-

Tf v

lociter in ege(tate & ardore , qui conficiat

m (

oculos veftros, & confumat animas veítras.

mibus

Levit. 26. 15. Q9 16.

V retion

$. An confideras perfe£tam hoftium fpi-

D

ritualium victoriam obtineri per obedien

TWüros

tiam ? Qui aurem me audierit, absque ter.

Cütobo

rore requiefcet , & abundantià pertruetur

u inter.

timore malorum fublátoó. Prov.1. 33.

Vi o

6. Num ideó libenter'fimpliciter , hilar'^

Ts

f

tér, velociter , viriliter, humiliter ; &in-.

Cr')

Atl

ne mur-

us

defïnenrter obedis ? ania facite fi

- gmu-

RECOLLECTïIöïJISa

159

(; fnurationibus & hazfitationibus. Philipp.

2. 9.14.

1perioribu:

Dole, Propohc,v

r

cpits t

mCIS j dll.'

LECTIO SPIRITUALIS

Ex Climaco de. Obedrentia.

ontid at

*

Grad. 4.

MVimUS j|

ia n0i

i. VBedientia eít inexaminatus , atqué

j vl

indifcuffus motus ; fpontanea mors,

vita curiofitate carens,fecurum periculum,

;/oiuntem

immediata ad Deuni excuíatio, metüs mor-

tis contemptio , tuta navigátio, confectum

ym volit

st P

dormiendó iter. Obedientia eftfepulchrum

voluntatis , ; & excitatio humilitatis : nihil

y ficiti s

qbo Y

refiftit , nihílque difcernit.

.Nam qui pié

nl

animam fuam mortificaverit , fecurus pro

gi eo

Obed'entia eft

s

omnibus rationem reddet.

n

!

diícretionis depofitio inter divitias difcretio:

nis. ' Initium quidera mortificationis vel

fofüut

"

hi

membrorum corporis, vel animz volun-

p

lz

tatis labor eft ; medium veró interdum la-

r

bor, interdum requies , finis autem jam

i p

omni motüs perturbatione, omníque labo-

'0,1133

ris fenfu vacat.

fiote

Quicunque igitur jugum

Chrifti tollere (atagitis , ícitote3 quia bre-

milist

vem quandam & aíperam viam pergere co-

jl

namunm

160

Dirs QvanTUS

namini , in quà unus & folus latet error

ftris if

idiorytbmiam , nos fuüimet moderationem

Yü t

dicere poffumus , cüm fcilicér quisque fibi

Qunp)

idoneus ad fe regendum & moderandum

tattÜ QO

videtur. Quem qui effugerit, ad ea, quz

jrompt

honefta & ípiritalia funt , ac divinis oculis

ltntemr

gratiffima, feré anté veniet, quàm ire ca-

quadád

perit.

Obedientia eít enim nunquàm fibi

(ün. ii

nein hisquidem , quz videntur optima ;

fD aut

uíque ad confümmationem vitze credere.

fs u

Cüm igitur cervicem noftram in Domino

sls

alteri inclinare defiderió acquirendz propriz

lm locu

falutis infiftimus , antehujus militiz ingref-

1 Cl

fum, fi qua in nobis eft prudentia , guber-

u Phll

natorem cautiffimé examinemus, ne vitio-

prehenti

fum pro vitijs carenteconftituamus. . Cüm

K

veró obedientiz ftudium fuerimus ingrefli,

st

minimé jam optimum inítitutorum noftrum

CU]l]m f(

inaliquo penitüs dijudicare licebit , etiamfi

.acie nf

in illo ( homo enim eít ) modica aliqua de-

lel)'er

li&a animadvertimus : fi veró aliàs feceri-

trnüm |

mus, nihil nobis obedientia prodeffe po-

Vb

terit. — Neceife omninó eft , ut qui fidem

V ao

certam & immobilem ad magiítros fuos ha

! Qlbus

bere eupiunt, eorum re&té fa&ta profun-

lre i

A

do corde hauriant, eáque indelebiliter me:

Tye

inoriz commendent, ut cüm dcemoncs in

li

ltot

fidelitatem adverfus eos ullam cordibus no-

EM

ftris

1

IÓX

"^ RECOLLE C'TIONIS.

t&t QO.

ftris inferere voluerint, ex his, quz memo

lst

xià. tenemus , illorum ora . obítruamus.

pisquel

Quantó enim fuerit in corde viridior:fides;

oderami

tantó corpus ad officia omnia & minitteria

ia

promptius occurrit. Qui veró per infide-

jvinis Qu

