j

cum Princi

u

pibus , & folium gloriz teneat.

p H

1. Reg. 2., .

2. Num ideó abjecté de te fentis , & af-

Y T

j

)

fcCtas humiliari? Humiles fpiritu alvabit,

[

P/al. 33. 19.

j

(;

3. Àn confideras perpetuam man(ueti

uf

cordis tranquillitatem? — Beati mites , quo-

(l

J

j

yn/

niam ipfi po(iïdebugc teiram. M

8tt. $. . 4,

jl p

l

2

4.Num

p

: (z) V, a7. Job, s,

Dixs SkEPTIMUS

*60

4. Num ideó manfuetus es ergà teip- . gitati

TtQu

fum , & proximum tuum? Obfecro ita-

maou

que. vos vin&tus in Domino, ut digné am-

buletis vocatione , quá vocati eftis cum omni

D

hat

humilitate & manfuetudine. Epbef. 4. 1. 2.

s. An confideras futurum Patientiz pra-

le

tem.

mium in coclis? Patientia nobis neceffaria

e(t, ut voluntatem DEI facientes reporte-

n

r

tis promiffionem. ,4d. Heb, 10. 36.

rR

é6. Num ideó advería omnia per patien-

tb

tiam fuperas? Non fegnes efficiamini , ve-

rüm imitatores eorum , qui fide & patien-

tulis.

m d

&ià hzreditabunt promifüones. Hebr.6, I

Vitoru

N

Dole, Pfoponc.

fünl,w

QU

LECTIO SPIRITUALIS

Catls

Gro 25'0

Ex Climaco de Humilitate.

QHOQE

ilam

Ti C

Umilitas eft animi gratia fine nomi-

'H

né , folos apud eos nomen habens;

fitm

u-

ümnib

qui illiius experimentum ceperunt.

militas eft ineflabilis divitiarum . DEI ap-

D

pellatio & donum. Difcite enim ; inquit ;

Cs

kfïm

non ab Angelo , non ab homine , non à ta-

le

]

(

bula, fed à me , hoc eft, à mea in vobis

LOT

1

habitatione & illuftratione , & operatione;

quia mitis fum , & humilis corde ; & co-

Perfäï

"gic*at;io-

y

RECOLLECTIONVIS- j

261

eitatione , & fenfu , & invenietis bellorum

i

u

iem , & alienationem cogitationum ani-

[ecro

mab

us. veftris.

Quoties in nobis fanCtz

u

z um

hujus vitis florem cxperit botrus, mox hu-

manam omnem gloriam & famam cum do*

A

lore execramur , iracundiámque & furo-

d

rem à nobis penitüs eliminamus. At cüm

noodi

s gt

jam fpirituali etate in animo profecerit hzc

regina virtutum , in nihilum , imó veró in

j

execrationem cun&ta , quz à nobis gerun-

p p

'

tur bona , exiftimamus , & in diebus fin-

armiti, V

culis oneri noftro. nos adjicere per occul-

T pWJ

tam diffipationem arbitramur. Porró Di-

Ti

vinorum copiam nobis. indultorum mune-

rum , üt qui hanc preter meritum noft-

rum acceperimus , additionem fore cru-

ciatüs amplioris fufcipiamus.

Idcircó tunc

LIS

quoque manet inviolabilis mens nof(tra fe-

G.5

ipíam intra mediocritatis facculum tutiífi-

me continens , furámque tantummodó ftre-

(it r

" hngt

pitum. ac ludibria audiens , atque iu his

omnibus inviolabilis permanens ; fiquidem

üfl

inviolabile penetrale hujuímodi eft medio-

; DÀ

critas. De florum itaque parturitione ; ce-

m mqlt

f0*

leríqu

ie. profe&tu virtutis hujus fempiter-

né fru&iticantis brevibus diffevuiffe fatis eft.

20 V

2, Jam veró quod fit hujus virtutis

Domini

c[ä[lbf

perfe&um premium , quicunque.

;

61

3

ami-

gltauü

5

d

26

"

Drixs .SEPTIMUS

familiares eftis , ipfum interrogate.. De

Que

quantitate i

L:

itur ipfius dicere non poffum;

xinie

Deit

rursüs de illius qualitate loqui lonpà im-

poflibilius cenfeo : de proprietate ergó ejus,

f

üt initió inftitueramus , dicere conemnr.

Anif:

Soleis & accurata poenitentia lu&táfque ,

« di

quibus omnis macula luc&tüs diluitur , fan-

bosf

iffimáque rudium humilitas tantüm invi-

ld

cem differunt , quantüm à pane frumen-

m

tum & farina,

1is fl

Conteritur quippe priüs

animus , & per efficacem peenitentiam ex-

Tgm

terminatur , unitur veró quodammodó ,

t,ó

atque ,ut ita dixerim , admifcetur DEO per

tümil

aquam integerrimi luCtüs , ex quo etiam

fipef

igne Domini fuccenía íolidatur in panem

m

fantta humiliras fermento jam omni & tu-

undæ :

menti faftu libera.

Qui huic veluti fpon-

ln

f fponfus unitur ; mitis , placidus ad com-

tlatio

punctionem , facilis atque mifeticors eft,

Fnqu

fuper omnia autem obtemperans , & fre-

K er

ni patiens , hilaris , vigil', & impiger erit,

w

& quid me neceílarium erit multa profe-

D

h

ï

qui , placida femper tranquillitate beatus

5d

erit: fiquidem in humilitate noftra memor

titm f

fuit noftri Dominus , & redemit nos de ini-

lu i

micis noftris.

Monachus humilis non cu-

Jv

riosé abdita requiret ; fuperbus veró judi-

lum

difcutiet.

cia quoque ï?Ei curiofitate illicira

Quen-

-

—

DL

»

RECOLLECTIONIS.

265

&

Quendam probatiffimum & difcrctiohc ma-

potün

ximé ornatum Fratrem aítantes dcemones

m n

beatum illum przdicabant. Ad quos ille

fapientiffimé : Siquidem me in mentis ac

m

VOX

animz cogitationibus laudare deftiteritis ,

ex difceffu veftro magnum me exiftima-

K

jtur, d

bo ; (in veró me laudare non definitis ; ex

laudibus veftris fzditatem meam conjicio.

m i

ns

frunt

Immundus quippe eft apud DEUM o

nis fublimis corde.

Aut igitur abire , &

p prirïs

magnus fa&tus fum ; aut fi placet , lauda-

nE d

te , & ampliorem veítri causà. acquiram

Lamm(] [

oO

humilitatem. Mox illi ancipiti verbo ob-

uo d

ftupefa&ti evanuerunt.

3. Cave , ne fit anima tua canale hujus

j p

undz vitalis , ut eam quidem nunc ema-

m &t

net, nunc veró emanare definat gloriz &

duilt

T

elationis ardore confumpta ; fed fit beatze

tranquilliratis fons paupertatis luvium fem-

ío &

Memenro Chariffi»

per ex illo gignens.

me , quàd valles in. feipfis frumentum ,

y er j

fpiritualémque multiplicant fru&tum. Val-

jra pr»

lis eft humilis anima inter medium mone

it

t Cd[u

g

tium fine arrogantia femper , atque immo-

[!

bilis permanens. Non ait Scriptura: Je-

$ (

J

o

junavi , vigilavi ; non habui requiem ; íe

; 0

humiliatus (um , & falvavit me celeriter

eti Jl

Dominus,

Aliud autem eft humilem effe,

| dlluünil

R 4

aliud

Qu

3-

$64

Drxs SEPTIMUS—

aliud conari eife humilem, & aliüd lauda.

f(

re humilem. Prius illud perfe&torum eft,

qicin

fecundum veracium obedientium, tertium

Ti

veró omnium fidelium. .

Qui in intimis

p 0p

humilis eft, à labiis non lzdetur.

Non

quan

increpabit , non judicabit , non. dominari

Thate

appetet, non circumvenietur is, qui amori

Tüts

meo eft deditus , quoad mihi conjunga-

iplos

tur,ait humilitas fancta. Nam poft con-

U ql

jun&tionem meam ei jam lex pofita non eft.

Til

Cuidam fortiffimo Athletz Chrifti , qui

& W

ad hanc beatiffimam virtutem | feftinabat ,

lfl

impuri demones laudem in corde fubfe-

fimar

minabant. At ille divina infpiratione ma-

lignorum fpirituum nequitiam pió & reli-

M

giofó compendió vincere aggreditur. De-

ícribit in cellulz pariete altiffimarum vir-

tutum appellationes puta perfeCte chari-

tatis , angelice humitatis , mundiffimz ora-

li 0n)

tionis , incorruptibilis caftitatis , & hujuf-

modi virtutum reliquarum.

Cüm ergó

illum cogíitationes extollere cepiíTent , di-

cebat illis

Eamus ad arguentem , adve-

niénsque relegebar appellationes illas , fi-

bíque ipfi clamabat : Cüm has omnes pof-

Vlt

federis , tunc ícies , qnàm longé adhucà

pemi

DEO fis. Cüm enim eas poflederis , fer-

i qu

vus eris inutilis ; fecifti enim , quod face:

i

re

RECOLLEC'TIONIS.

16

d hd

re debuifti.

Plurimi nos ipfos peccatores

n

dicimus , & forta(Te ita exiftimamus ; igno-

y t

minia veró hoc probat. Nonnulli quidem

j ntn

propter peccata przeterita poftea etiam ,

n

quando remiflione potiti funt , humilitatis

m

materiam uíque in finem tenuerunt.

Alii

rursüs confiderantes Chrifti Patfionem fe-

qui a

Conju

ipfos debitores conftanter effe tenent. Alii

of d

ex quotidianis defeCtibus femetipíos hu-

mumt

miliant, & viliflfimos exiftimant.

Plerique

yili , l

ex accidentibus tentationibus , morbis , &

filini

lapfibus gratiarum matrem fibi familiarif-

yde f

fimam fecerunt.

i ?

T &

W

MEDITATIO TERTIA.

in. J

n v

De Prefeutia DEI.

ii

ln ommi lo DEUM. fe re[picere , pro certo

& r

[cire« Cap. 4. Inftr. 49.

)

(üm &

yffen;'

PRAELUDIUM. —

m a h

j jlis;'

Ir - DEI BENEDICTUS ad locum dile

&z folitudinis rediit , & folus in íu-

U

perni SpeGatoris oculis habitavit fecum.

S-Greg. 1n vvit. S. Ben. cap. 3.

deriS ',-m

j ;e

T MC

Pux-

D

566

Dizes SBPTIMUS

PuucTuUML-

[UlLUS

fling

Ené Ss.Pater nos hortatur ? lm ommu

E

Db

locoo DEUM fe re[picere , pro. certo. [ci-

* Uhie

T€

Ipfe (4) namque ait : Czlum & ter-

* fiunt.

ram ego impleo , &c. Czlum mihi fedes

eft , cerra autem fcabellum pedura meo-

ivifil

D8O

rum.

Hinc rursüm de eo ícriptum eft:

Calum métitur palmó , & omnem terram

Ts

Ü

pugillo concludit. Sedi quippe, cui prz-

fidet , interior & exterior manet,

Czlum

N

j/

|

palmó metiens , & terram pugilló concla-

L fir

dens oftenditur , quód ipfe fit circumqua-

(f o

que cunctis rebus , quas creavit , exterior,

lia in

1

j

ld namque , quod interiüs concluditur , à

Per fe-

concludente exteriüs continetut.

Qs

LT

dem ergó , cui przfidet , intelligitur effe

iateriüs fupráque. Per pugiilum , quó con-

: Hütteri

tinet , exteriüis fubtérque fignatur. Quia

| QUia t

M

enim ipíe manet intra omnia , ipfe extra

( Con/

omnia, ipfe füpra omnia , ipfe infra omnia;

ilidit

& (uperior eft per potentiam , & inferior

üengi

Videtys

per fuftentationem , exterior per magnitu-

dinem , interior per fubtilitarem 5 furfüm

m

pl

regens , deorfüm continens , extra circutm-

dans , interiüs penetrans ; nec alia ex parte

Aqq

fuperior, alia inferior , aut alia ex parte

]

IQ

exterior ; atque alia manet interior , i€

Ui n

unus

Ü)R

(.) $. GIC:. A. du ]Ob, g

267

RECOLLECTIO»NIS.

unus idémque totus ubique przfidendo fu-

ftinens , füftinendo prafidens , circumdan-

fu. em.

am i

enetrans , penetrando circumdans. ( P)

Un

À

e

& Sancti omnes foris fe circumftpi-

m &t

ciunt, & reprehendendos exteriüs fe videri

ib i

gf m

invifibiliter, timent.

Multó enim magis

DEO , quàm hominibus confpicabiles u-

tUffl Ü

inus,

m tent

PuUNcTUM Il.

a p

N ommi locoo DEUM fe ve[picere pro certo

- Qnit

J) r

A. fcire , vült Ss.Pater. (c) Etenim Crea-

tor omnium incircumícriptus fpiritus om-

jreumq'

Hinc dicit

j extcrio;

nia intra femetipfum habet.

Job : Ipfe veró ícit viam meam.

Ac fi

uditl

d

aperté dicat: Videre non valeo videntem

me, &eum, qui me fubtiliter intuetur ,

jo1tu

r

]i

intueri non poífum , ut videlicét oftendat;

Jqu

quia tantó cautiüs formidandus eft , quan-

tU.

(i

t g

tó confpicabilis non eft. Qui enim ita nos

j

| fru

afpicit, ut à nobis afpici nequeat , eó magis

timendus eft, quó cun&ta videns minimé

" I rl&

videtur.

Cüm enim contra. nos latere

quempiam in infidiis credimus , eó illum

,. Iit

ampliüs metuimus , quó minimé videmus.

Cómque ejus infidias nequaquàm depre-

n du

hendimus , ubi fünt , & ibi eas metuimus,

36'(Vn

ubi non funt.

Creator autem nofter, qui

61101' !

ubi-

yi

(2 Id 1$, Job. ».

(2) WH -16. Job, 15.

268

Dirs SrpPTIMUS

afcen

ubique totus eft, & cernens cun&ta non

cernitur, tantó magis metuendus eft; quan-

Rn

tó invifibilis permanens de noftris aCibus,

&

quando & quid decernat , ignoratur. (d)

$i eni

d di

Hinc San&i magis fe , quó DEO placeant,

in fua interna componunt , ficut per Pfal-

Domi

miftam de fantta Ecclefia dicitur : Omnis

p

gloria ejus Filiz Regis ab intus.

in d

libent

PuwxcTuM lll

dul

dicen

"N onui loco DEUM fe ve[picere pro certo

(o l

[cire , inculcat Ss.Pater. lntra te enim;

tionis

& tecum eft juftiria , fortitudo , mifericor-

dia, omnipotentia , clementia , amor , om-«

L

^

ib

ne bonum DEI tui. (e) Hinc ait Pfalmifta

Domine ante te omne defiderium meum ;

quim

& gemitus meus à te non eít abíconditus.

teteris

'Tale eft defiderium meum , ut dignum fit

piu;,

in confpectu tuo.

Quia enim requiem ,

In

pro qua femper orandum , defidero , effe

San-

coram te defiderium meum confido.

&i namque Viri , quia mundi gloriam coim-

temnentes füpernz Claritatis lumine illu-

ftrari folummodó cupiunt , Divinz Maje-

Mi

ftatis confpe&tui femper affiftunt, — Cüm

enim fola Czleftia appetunt ; ufque ad con-

A

templandum DEUM per mentis defiderium

aícen- .

| u

(4) 1d. 19. Job, &.

(0) 1d, Pfal. 3. poxa,

269

' RECOLLECTIONIS.

n&a i

aícendunt. Et quia, quàm dulcis eft Do-

dique

minus , interiüs fentiunt , nunquam ab

j a&ibug,

eo per pravz: voluntatis (tudium recedunt.

d

it, (

Si enim à DEO Elias Propheta aliquó mo-

vit

phost

dó difceffiffet , nequaquam dixiffet : Vi

L li

Domiuus, ante cujus confpectum fto. lr

(nti

confpe&tu (f) etenim Domini eít, quem

in oblatione obíequiorum divina dignatio

libenter aípicit. À quo nimirüm conípe-

&nu Domini expelli valdé metuens quis orat

dicens: Ne projicias me à facie tua. In

n w

n

quo item recipi vehementer cupiens dila-

tionis fuz moras fecum reputat , dicens :

ia

o s Q]T

Quando veniam , & apparebo ante faciem

DEI? Si & tu tale haberes de(iderium ,

: Didii

quàm citó ad confpe&tum Dl tui admit-

tereris? quàm potens , juftus; miíericors;

t

pius , & bonus cum.ipfo, & per ipfum;

(jgut

& in ipfo fores?

Examen Confcientiæ

j

"i

,;.

f

SUPER

MEDITATiONEM TERTIAM.

ymir

0j

N igitur, Ó Religiofe ! confideras vi-

L

GA

dUL

n

va fide DEUM intra , fupra ; extra,

i

j

inira

jefti

( W. lib. a. Reg.

d

Pænl

270

Dizs SkgPT1MUS

infra omnem creaturam efíe ?

às

Quó ibo

piritu tuc , & quó à facie tua fugiam?

Pf.158. 9.

2. Num ideó in omni loco etiam folus

x

cum tali modeftia externa coram DEO prz-

fente incedis , qualem à te facra Regula re-

quirit?. Ego

EUS omnipotens , ambula

j

coram me , & eíto perfe&tus. Gez. 17. y. 1.

Vidi Q

3. Àn confíideras DEUM . in omni loco

libiti

quafi ex infidiis te intmeri , ac cogitationes

jtia n

tuas , verba tua , fatta tua dijudicare ?

Qong

Scrutans corda , & renes DEUS. Pf 7. 10.

perne

4. Num ideóin omni loco przcepta farcz

TOU

Regulz, maximé quoad interiorem homi-

B'irït [je

n€ obfervas & exerces? ImperfeCtum tneum

Sidm

viderunt oculi tui , & in libro tuo omnes

t N

Ícribentur.. 138. /16

N

àm j

5. Àn confideras DEUM intra te prz-

Tioren

fentem üt Patrem , it Adjurorem , üt Ju-

Henoch am-

Aütem

dicem , üt Salvatorem ? &c,

diï Omi

bulavit cum DEO , & non apparuit : quia

Til

tulit eum DEUS. Gen.$. 24.

W W

6. Num ideó conítanter DEUM in om-

fl

ni occafione , tentatione , tribulatione &c.

JH

ür Patrem amas , üt Judicem times? &c.

pr'ä:parä

Nunquid non ipfe eft Pater cuus , qui pof*

U g

fedir te , & fecit, & creavit te, Deui. 32. 6.

fitüm

Dole.

(03,

RECOLLECTIONIS,

271

Qu ïbol

Dolc.

Propone.

duptai

LECTIO SPIRITUALIS

j (

Ex S. Bafilio M. de Prefemia DEL

g

a Y^WE Przíentia DEI Pfalmifta ita diffe-

lp

;, a

rit(g) Decclo profpexit Dominus ,

1:170 ,'(,"I

vidit omnes filios hominum de przparato

omni li

habitaculo fuo.

Eos namque , qui in pro-

pria manent animz dignitate , & naturz

og'uationïï

Judii

congruentia faciunt , czlitüs , hoc eft , (u-

perné afpicit DEUS : eos veró ; qui ad ex-

It

p ht

tremum flagitiorura prolapfi funt , fecüs in-

em lf

vifit nempé deícendendo : Clamor , inquit,

i

Sodomorum & Gomorrz multiplicatus eft,

& péccata eorum magna nimis,

Defcen-

tjo 0

dam itaque , & videbo , an fecundum cla-

morem, qui ad me venit , perfecerinr.Hic

m p

j

-m,WJ

autem ait : De cxlo refpexit Dominus , vi-

dit omnes filios hominum.

Confidera &

Id

j

fublimi defpe&tantem.

Quocunque tan-

dem pergas, quodcunque demüm. efficies

M n

opus , five in cenebris , five in diei luce ,

DEI oculum fuperintendentem habes ex

fotole

jnó ^

praparato habitaculo fio. — |Non aperiun-

tur portz , non contrahuntur cortinz , pa-

? qUIP

andum

)l

ij

ratum eft continuó ad quidvis fpect

/"(p) $, Baül, hom, in Pf, 52«

DEI

p

273

Drigs SEPT.IMUS

DEI habitaculum , omnes afpicit filios ho-

ceden

minum , ne unus quidem 1pfius fügere

Doni

confpectum poffit , non tenebrz , non pa-

inhabi

rietes quemquam poflint oculere , oculis

Ti Q

Dei nihil obítaculi nullum oppanditur ve-

jlum

lamen , tantámque abeft , ut unumquem-

fs cu

que non videat, üt etiam corda contem-

IT

pletur , & introfpiciat , qnz ipfe finxit ci-

nl«

tra ullam admi(ítionem ad malitiam incli-

tlitie

nantem, Cor enim finxit opifexhominum

J

Deus ad ífuam ipfius imaginem fimplex

ipfe 1

(üi ad

quidem illud ; ipfi demüm id reddidimus

it jis

multivarium , & ad omne genus vitiorum

Wtem .

verfatile , ipfum permiícendo affeGtibus

(

earnis corrupta in illo imaeine. DEI , &

Dere

uam habebat , fimplicitate & finceritate

í

uoniám

T te

N

bi ubique fimili.

illud:

2. lgitur cordium eft Conditor DEUS,

Dus dr

propterea omnia noftra opera intelligit :

opera quidem dicimus etiam & verba &

li

cogitationes utique femel uaiverífam mo.

Qul

tionem hominis ; quali item affe&tu , quo-

"g

ve propofitó movemur , an hominibus

magis quàm DEI mandatis placere ftudea-

Wl ]

Ü

mus & obfequi ; folus videt , qui sntelligit

omnia opera noftra.

Ti

ls

Quapropter & de

quovis verbo otiofo rationem dabimus ;

ET

& ne poculi quidem aquz frigide mer-

cedem

W l

*

| RECOLLECTIONIs.

273

flios h

^

5 Tütt

cedem perdemus ; quando opera noftra

Dominus intelligit. (b) Eft autem & DEI

m

inhabitatio infidentem intüs Deum memo-

t I

rià complecti. Hacque nos ratione tem-

ndibnt ve

plum DEI efficimur , quando nec terre-

Qu

nis curis perpetuus tenor memoriz inter-

; Contd

péllarur , nec improvifis perturbationibus

e fimiti

intellectus camultuatur ; fed hzc omnia

tim i

effügiens Viramore DE! przdicus ad Deum

Jhoninut

ipfe fecedit , tum affettus foras quatiens ,

m injé

qui ad intemperantiam provocant., tum

veditnt

in iis ftudiis libenter veríans

» quz ad vir-

s vitift

utem ducunt,

aHb&ibL*

3. Quando enim fic nos ad Dominum

pil .

refpexerimus , (1) ináue ipfüm oculi noft-

(incri

ri reCà collineaverint , ut dicere poffimus

illud: Ecce (icut oculi fervorum in mani-

bus dominorum fuorum , fic oculi noftri

LÀ

j

ad Dominum DEUM noftrum , tunc vi-

vert a

delicet ad noftri cüram & confiderationem X .

m P

oculhe- Domini füuper metuentes

eum ,

Q )

(

& in eos , qui fperant fuper mifericordiá

formi

ejus, Humilitatem fiquidem eorum , qui

Domino ferviunt , exprimit.

Quomodo ,

J ,n[CHJ

inquit , aliquis füper ejus mifericordiá fpe-

f

"

rat? Is videlicét , qui non his nititur , quz

(i

jull

præclgrä ac fortiter. geilit , neque i

k.

tem fe

i P

Ípe-

at

(^) Id, ep. ad $, Grcg. "Theol, devit. fol, . (4) Id, log

274

" ÜDixgs SePeTIMUS

fperat

ex operibus juftificatum iri ; fed tan:;

K

tüm. in DEI Mifericordia fpem collocat.

Cüm enim illud fecum reputárit : Ecce

-I

Dominus , & merces ejus parata reddere

unicuique fecundüm opera ejus , & fecum

recogitaverit opera fuá mala , adeóque-&

fupplicium timet , & minas DEI perhor-

!

reícit.

Ad hoc veró ne abíorbeatur à tri-

N

ítitia , fpe bona fubnixus ad miferationes

& benignitatem DEI refpicit , fperátque li-

lm

berandam animam fuam à morte , atque

paícendam à Deo in fame : Anima noftra

ífuftinee Dominum ; quoniam Adjutor &

Prote&tor nofter eft. Exhorrationem habet ad

I

patientiam hic fermo , ut fiquando contin-

gat ab uno aliquo tribulantium nos dive-

tem 10«

xari, per hoc interim ne finamus nos di-

Qüm

velli, nec fecedamus à Charitate DEI , qu&

CUII] |

eft in Chrifto JEsu ; fed colle&tis anima

mtof

viribus obvia quzque advería perpetiamur

Q

t

credentes non defuturum à Deo,2u- -

T dol

xilium , quod promirtit : Cum

i,

ipfo fum in tribulatione , eri-

iDei

piam eum , & glorifi-

ifun i

cabo eum.

yi

adm()nu

Qnmr

DIES.

/

FRECOLLECTIONIS.

275

u

M

3 TU

D

4'9*

2

9s

'.-;v

COX

eà

d

d

C

2 0E A

*

aEGEGERUGS ER

collo

TTR

| )

DIES

BT

CTAV

y lt

:

US.

&irn

i

MEDITATIO PRIMA.

] pili

De Fide , $pe , 69 Charitate,

xürit

ferattt

SuccinciisFide vel obfervamtid boüowmz aéduum

xtqu

eratqu

lusubis uoflris per ducatum Ercangelii per-

I

'LW

gamus, Prolog. W.18.

j

du

PRZELUDIUM.

m

Ir DEI Bzwepicrus (efe cum Fratri-

ylo o

bus in arationem dedit,

In eo au-

) f Gh'ij

tem loco , ubi cum fratribus orabat , va-

u ]

j

)l

cuum erat ab oleo dolium & coopertum,

Dd

Cümque $, Vir in oratione perfifteret , cz-

e&ig n

pit operimentum ejuídem dolii oleó ex-

crefcente fublevari,

Quó fublevató oleum

o

ora dolei tranfiens pavimentum loci inun-

qu

dabat ; quod Benedi&tus Dei Famulus üt

aipexit , protinüs orationem complevit ,

: Fri-

f

atque in pavimentum oleum defluere cef-

favit.

"UTunc diffidentem Fratrem latiüs

admonuit, ut fidem habere difceret, S,Gre-

gor. in *eit. S. Ben. c.z9.

)

$2

Puuc-

276

üDms ch'fgvus

p

PuNCTUM I

al t

Tif

Ulla virtus nos magis ad omnem vir-

fdq

tutem excitat, quàm Fides, Unde

filvu

Ss.Pater meritó in prologo fuo hifce ver-

ip t

bis nobis illam inítillare conatur : Succinclis

fünt .

Fide vel obfervantid. bonorum. actuum luinis

bont

wofris per ducatum. Evangelii pergaus. (2)

(tm

Eít autem Fides vel mortua , vel fiia , ve

fation

robata. Et mortuam quidem Apoftolus

Otn)

definit eam efle, quz fine operibus

eft ,

ex dileCtione

]ifcun«

id eft, que non operatur

Cujus

quafi non habens animam ipíam dile&tio-

lite n

nem,quá vegetur , & moveatur ad op€

i aj

ra, Fictam autem ego arbitror illam vo-

Cf

cari Fidem , quz fufceptà quidem ex Cha:

ficls

ritate vità moveri inchoát ad bené operan-

(e q

dum ; fed non perfeverans deficit , & mo-

fis. a

ritur tanquàm abortiva. Eo utique feniu

TiS lll

fi&tam dixerim , quó vaía figuli vocamus

Ti

fi&ilia ; non quia videlicet utilia non funt ;

RT

uamdiu durant , fed quia fragilia cüm

De hac Fidei fr

fint , diu minimé durant.

Gione puto illos notari in Evangelio: Pt

Aï

hi radices non habent , quia ad tempus cre

dunt, & in tempore tentationis receGunt.

C'&p, 4

li, Kl

Nec negat eos habere bonum ; fed in bo-

no

: (^) $. Bern. de mor, & off, Epif, cap. 4«

( 1

p

| RECOLLECTIONIS.

277

no potiüs radicatos non.effe caufatur, Q'uia

ad tempus credunt , bonum eft , fed uti-

nam duraturum. Non enim , qui czperit,

n v?

fed qui perfeveraverit ufque in finem , hic

j Ui

falvus erit. INon autem durant 5 quoniam

Y vt

'T'ales

in tempore tentationis recedunt.

f

fünt animz parvam adhuc & teneram ha-

j ln

bentes Charitatem , & ob hoc earum Fi-

ul J

dem vivam , fed fi£ctam.neceíTe eft in ten-

,)fl&a) "

tatione deficere.

Vaía figuli, ait , probat

Apg[blüi

fornax , & homines juftos tentatio. . Qua-

ibus &

lifcunque fit Fides , tribulatio probat.

Si

ddie

cujus deficit (deficit enim , cüm in Chari-

j Ü

tate non perfeverat) fiCta efTe dignofcitur.

p a

Si cujus perfeverat , probata & perfecta

um

cenfetur.

Curet igitur fervus bonus &

,m cX !

fidelis Fide fervare non fitta Charitatem

[

opCP

de corde puro , & conícientià boná plu-

lh&[m

ris xítimans animz vitam , quàm corpo-

jq [

ris , minüs horrens carnis mortem , quàm

Lidei. Sine Fide enim impoflibile eft

Vpla-

g

€ere Deo.

T lllü

gl

PuNcTUM ll.

j

W [

CA Leeram . Virtatem 'Eheologicam Spei

j C]lo

nobis Ss. Pater hifce recommendat

T

-

2

eap. 4. Inftr. 41.. Spezi fuam. DEO eonuuit-

o

if

iere. (b) Sola. nimirüm Spes apud te Do.

(

E

mine !

fí

- (5) 1d, fer, 3. in annune,

27$

D'u:-s OcTAY*US

mine ! miferationis obtinet locum , "nec

fif

oleum mifericordie , nifi in vafe Fidu

$ps

ci* ponis.

Sed eft infidelis Fiducia folius

vett

utique maledi&tionis capax , cüm videlicet

| d

in Spe peccamus.

Quanquam nec fidu-

cia illa dicenda fir , fed infen(ibilitas quz-

dam & diflfimulatio perniciofa.

Quz enim

Fiducia ei , qui periculum non atrendit?

aut quod ibi timoris remedium , übi nec

TI

[nítr,

timor fentitur , nec materia ipía timoris?

Wi

Fiducia folatium eft, nec eget ille folatió ,

divin

ui lztatur , cüm rnalé fecerit, & in pef-

tür

imis rebus magis exultat,

Rogemus ita-

fübus

que refponderi nobis , quantas habeamus

(ns,

iniquitates & peccata , fcelera noftra & de-

li£ta nobis defideremus oftendi.

Scrute-

ts

Corde

mur vias noftras & ftudia noftra , pericu-

láque univería vigili intentione penfemus.

fiong

i

Dicat quifque in pavore füo : Vadam ad

portas inferi , ut jam nonnifi in fola DEI

Unt,

üiys,

mifericordia refpiremus.

Hzc vera homi-

nis Fiducia à íe deficientis. &

innitentis

Quf

Domino füo. Hzc, inquam , vera Fidu-

(ut,

Qor

i

cia, cui mifericordia non denegatur , Pro-

Men

pheta atteítante : Quoniam beneplacitum

eft Domino íüper timentes eum , & in

PT

eis ; qui fperanr fuper mifericordià ejus.

Ü

Nec parva itaque fuppetit in nobis quidem

timo-

DI

RECOLLECTIbNIs.

?'19

M

timoris ,A inipfo autem caufa Fiducim. Hzc

e Fl

Spes veró reCtá vià fine errore inter ad-

i (s

verfa & profpera ducit ad DEUM, — Vi-

videla

de , an illam habeas.

v Bo

PUNCTUMX IIE.

i5 u

UR &if

Ertiam Virtutem 'Theologicam Chari-

at

tatis docet nos Ss.Parer citato cap.4.

ao

Inítr, 1. [npri

mis Doninumn DEUM diligere

timor

ex toto corde , totá animiá , tota virtute.

Ad

e lo

divinum autem hunc Amorem (« ) excita-

n

tur mens humana fpecialiter tribus affectio-

'emus J

nibus. Prima quidem dulcis , fecunda pru-

hbt

dens , tertia fortis eft, Primam habuit Pe-

t t

trus , cüm Domino mori diífuaderet ; ex

NU

corde enim dulciter diligebat , cujus Pat-

eu

fionem expavefcebat ; fed cüm audiret :

x

Vade retróü Sathana , non fapis quz Dei

His verbis eru-

(

funt ,fed quz hominis.

foli j

ditus & inrelligens , quid boni haberet mors

, 10l

Chriti , czpir toti animá prudenter dili-

j

gere , quem priüs cantüm diligebat toto

ei I

corde.

At veró poft Refurresionem &

tüf ; I

Aíceníionem. , dato defuper Spiritu , tunc

g

demüm tota virtute dile«it, pro quo etiam

gi

Ü

borrendum crucis fuppEciu

m poftmodüm

4

rd- 1 qi

fub- :

(*) 1. fcz, dc dir,

lS qul M

tf

280

D'IES OcTAvUs

fubire non expavit, (J) Sic némpe Domini

amans Anima Amore non fatiatür ; quia

DEUS Amor eft , quem , qui amat , Àmo-

rem amat: amare autem Amorem circu-

M

lum facit , ut nullus finis fit Amoris.

Vi-

des , quemadmodüm infüperabilis eft Cha-

ritas omnia füperans , ita & infatiabilis om-

IA

iif

nia vorans , & ex copia parit inopiam ;

I

dum ex preguítatis quidem deliciis am-

Cr;dcr

liüs tamen in defideriis exardeícit.

U g

Quz

etíi dentur ad plenitudinem , nunquam ta-

T

men ad íatietatem.

1]

Qui edunt me , ait ,

adhuc efurient.

O DEUS bone ! quem

bito?

tütim

&mare , edere eft , quomodo amantes te

fic reficis, ut magis efuriant , nifi quia tu

t efl

fimul cibus es & efuries? Qui te non gu-

À

ftaverit , te prorfüs efuürire nefcit.

Ad

10 qu

Efu

hm (

hoc ergó cibas , ut efürire facias.

rientes, ait illaplena , implevit bonis. Qui-

lire])

bus bonis? de quibus dicitur : Oculus non

4

vidit DEUS abíque te , quz abícondifti ti:

Y

Wt

mentibns te.

Audis diligentibus przpa-

1 Mi

rata , & dileCtionis bona fore non ambi-

Wt

gas'

In bac enim repofitz funt zternita-

Ua ]

tisdelicie, & omnis cxlettis (uavitas,

Ama

y

igitur & nunc, ut & tune amar

e poffis.

B()mm

illtm

EX-'

(4) 1d, lib, j, de Am, DEI,

ll ilg

RECOLLECTIONIS.

»8r

: Don

PN

Examen Conícientie

Jl.)q

I

V

SUPER

T Gd

MEDITATIONEM PRIMAM.

yis,

; t C

1 N confideras , Ó Religiofe! (ine Fi-

abilis

de neminem DEO placere pofíc?

inopid

Sine Fide autem impoffibile eft placere Deo.

Jicis

Credereenim oportet accedentem ad Deum,

quia eft , & inquirentibus fe remunerator

u Qu

fit. ad Hebr.x1. 6.

2. Num Fides tua mortáa? fi£a? pro-

fe, d

il

D

|

QUEE

bata?* Sicut enim corpus fine fpiritu mor-

mante !

tuum eft , ita & Fides

-Hn'ex operibus mor-

fj qui!

tua eft, Tac.2. 26.

. An confideras divinam Mifericordiam

ie MIE

j

[dit

i^

!

h

fuó auxilió de fe.diffidentibus , & in fe fo-

5

l

lam fperantibus femper adeffe?

Humi-

J ]

liare DEO, & exfpe£ta manus ejus.Eccl.13.9

4. Num ideó in fola Mifericordia DEI

vultsti

'Condilïl "

fpem tuam,firmiter collocas? Ego autem

J Pfæp

in Mifericordia tua fperavi , exultabit cor

ineum in falutari tuo ; cantabo Domino ,

j d

[ æ[eml

quia bona tribuit mihi, Pf 12. y.6.7 7.

y. An confideras DEUM ceu füummum

:[S pr

t polïf-

Bonum fatis diligi non poffe? — Veritatem

autem facientes in Charitate creícamus

j

in illo per omnia, Ephef. 4. . 15.

:

-

$

$

28

Digs OcTAvUS

tatmaf

&. Num ideb diligis DEUM tuum ex

toto corde?. num ex tota anima? num ex

fnini |

Tofc

tota virtute? hoc eft maximum & primum

mandatum. Mattb. 22. v.38.

F

^

HFCF ij

l

vl

(ie

Tl

Dole , Propone,

& ufï

[l

tus,

LECTIO SPIRITUALIS.

litür

ftfngt

-- Ex Climaco , de vinculo Fidei , Spei , o

T tr

bezïimtï)s.

(icema

Y Unc manent Fides,, Spes , Charitas,

verafol

tria hzc , quibus reliqua omnia

pruder

QUi jn

sonjunguntur ; major aütem eX his Chari-

tas eft: equidem harum Virtutum pri-

Ttltyo

mam radium , fecundam lucem , tertiam

*

EQ n 0

circulum | intelligo

3

ex quibus omnibus

Güm n

unus fplendor atque una claritas efficitur.

.

QUi jf

Denique prima omni

a facere poteft , fe-

Ti* of

quens DEI Mifericordiam circüit , tertia

iter ]

(ting

veró nunquam excidit , neque unquam

currere deíiftir, Charitas perfetta eft cu-

EL

l

A

5í

jufque adverfz pravzue inrentionis , cO-

gitationí(que depo

fitio ; Charitas enim non

'll

UT

Pro defe&üs illuftratio-

i

r

cogitat malum.

nísque meníura timor ineft animz : nam

j mf(

qui fine timore eft , aur Charitate plenus

qquue

aut in anima mortuus eft,

Ex perfeda

Q l

tamen -

RrEcorrkcTIOoNIS.

285

iuum 5

tamen Charitate verus & fanCtus timor -Do-

! um

mini nafcitur ; ex quo rursüs Dei Amor

roficifcitur. Nihil abfurdum vel iniquum

qu

;

«

^

cere videbimur , fi ab humanis rebus de-

fiderii , & timoris ; & zeli , fervitutísque,

& Amoris Dei exempla czperimus. — Dea-

tus , qui tali in Deum fervet Amore, qua-

Ls

liturpisatque vefanusamator ineam mulie-

)

ehäf

rem,quam diligit, flagrat.Beati, qui fic Domi-

num timent, ficut rei & morte mul&tandi ju-

dicem ac tortorem metuunt. Bcatus,quiira

Chj [

r ,

vera follicitudinefollicitus ergà Deum eft , üc

prudentes fervi ergáDominum füum.Beatus

qui in eo zelo virtutibus invigilat , quó

- Jis r

t f

zelotypi erga uxores fuas.

Beatus , qui

fic in oratione Domino affiftit quemadmo-

" t

]5 OmnlJ

düm miniftri , qui Regi aftant.

Beatus,

qui ita Dominum üt homines placare at-

y dii

Non ita:

[c& !

que obíequió tueri contendit.

mater laCtenti puero üt Charitatis filius

""

Domino adhzrere confuevir.

Je uïlquv

2. ls , qui veraciter amat , ejus , quem

d

amat , femper fibi, proponit faciem ; eám-

riotb "

que intüs fumma cum voluptate comple-

b emmnf

tirur, Nempe qui ejufmodi eft, non jam

, Il

vel in fomnis poteft quiefcere , fed tunc

Tultd

[

quoque eum , quem defiderat , videt.

Si-

u P

re-

1

cut in corporalibus fic in incorporeis

B]

CIE

bus

t

*

DIES OcTavUs

284

bus fieri folet, — Hóc jaculó quidam vuï-

& rl

neratus dicebat de fe ipfo id , quod admi-

. vird

*

*

Ego dormio propter ne-

ror equidem

"

ceffitatem , & cor meum vigilat per amo-

Crta

ris magnitudinem. ld in fignum tibi erit

(xerim

Ó virorum optime !. quód cüm interierint

pore v

ferz belluz à cervo , anima tunc maxime

tatem f

concupifcit , & deficit ad Dominum Cha-

gloriam

ritatis igne veluti quodam fpiculo percuffa.

Cülitor

Famis quidem efficacia & caufa incerta fi-

lm Àn

mul & obícura eft , (itis veró aperta atque

bicony

imanife(ta , ardorémque folis omnibus ma-

Til a

N

nifeftat.

Quo circa & is, qui Deum cu-

f n

piebat , ajebat : Sitivit anima mea ad Deum

Tioriam

fontem vivum, . Si facies ejus , quem di-

Qürrpt]

ligimus , veriffimé nos totos immutat ; ere-

Tàm d

nófque & lxtos fine mzrore efficit , qui

Cllitte

a&ura eft Domini facies invifibiliter in ani-

COFrup[

mam ab omni labe miindatam advenientis.

m a

"Timor quidem quotiens ex intimo cordis

"a f

prodierit affe&tu , liquefacere atque cofe

D

fumere fordes confuevit : Confige enim ;

inquit, timore carnes meas;íed & Chari

10 pyf

tas nonnullos quidem vaítare folita eft &

Tif D

confümere fecündim eum , qui dixit ; Vul-

LU i

neráfti cor meum. Quofdam veró etiam

exultare facit , ac totos irradiat ; in 1pfo enim

i ! ün

.ait : Speravit cor meum , & adjutus fum;

ts

RECOLLECTIONIS.

285

dimy

& refloruit caro mea, & gefítiente corpore.

U auD

vireícit facies.

Qp v

3. Cüm veró jam totus homo divinz

W At

Charitati fuerit unitus ; atque vere , üt ita

n did

dixerim , commixtus ; tunc exteriüs in cor-

itertt

pore veluti per fpeculum quoddam clari-

m

tatem ferenitatémque animz oftendet, Eam

l f

cloriam confecutus eft Mofes ille DEI fpe-

opit

culetor ; atqu£ hi, qui hujuímodi zqua-

t

Jem Angelis gradum adepti funt , fzepé ci-

eu d

bi'corporalis oblivifcuntur ; imó veró illum

mnipist

