piatur exceffus , ut non folüm nullas reci-

j il

of

piat voces$ corporali auditu ; nec intuendis

P

Ti

4

pratereuntium imaginibus occupetur, fed

(

nequé afpiciat magnitudines adjacentes ac

j It

grandes materias oculis carnis objectas. Cu-

n

;us.-'re.i virtutem. ac fidem quis ca

pere nee

3

quit;

u

Dizs PRIMUS

38

quit, nifi per experientiam didicerit ea,

gona

uz dicimus, cujusvidelicét interiores ocu»

quiü

los Deus ita abítraxerit ab univerfis prefen-

ü N

tibus, ut repuret ea non quafi tranfitura,

(0 com

fed

i Em

luta.

quafi t,ranf?a&&aï & qugü in nihilum refo-

fnoa

3. Quapropter fi

: Vf;ram perfe&tionem

Vtliór

defideramus attingere , feftinare debemus,

omnes

ut ficut corpore defpeximus parentes, pa-

t pii

triam, divitias, voluptatésque Mundi, ut

quq

W

etiam corde hec omnia relinquamus , nec

aliquá concupiícentià revertamur ad ea,

perbo

quz propter Deum dimifimus ; quemad-

Ug

modüm filii jfrael per Mofen de /Egyptó

Diti

edu&ti corde reverfi funt illuc, cüm corpo-

pplfum

re non rediffent.

Quicunque enim poft

tis o

Mundi abrenunciationem redit. ad. priftina

Wi

fa&ta ac ftudia ,. atqué ad defideria revoca-

hj

tur priora, cum ingratis illis Judzis pro-

T n

clamat mente. & opere ; bené mihi erat in

Antig

JEgypto.

Et vereor , ne tanta fit horum

tff) ll

multitudo , quanta tunc fuit turba illorum

Yi Vi

füb Moyte.

Cüm enim fexcenta millia ar-

tgy]

matorum computentur de /Fgypto egrefífa,

QU «

tamen duo duntaxat ex illis funtingrefti ter-

QU

ram promiffionis.

Hinc feftinandum eft

Ftpar

nobis, ut virtutum exempla/ fumamus à

t

paucis atque rariffimis ; quoniam juxta fi-

l,

guram

/

REcOoLLECTIONIS.

395

ert d

guram illam przdictam in Evangelió qüo«

Qr od

quedicuntur multivocati , pauci veró elec-

ti.

ypr

Nil igitur proderit nobis abrenuncia-

anfitn,

tio corporis , & tranfmigratio exhujus Mun-

lumb

di /Egypto localis, nifi obtinuerimus abre-

nunciationem fecundam ,. quz. fublimior

-Nam fi diftribuero

etona

utiliórque confiftit.

Jebemis

omnes facultates meas utpotéita renuncians,

Ht€$ ] pä-

ut pihil penitüs mihi refervem , huic quo-

ündi, Wt

qui erogationi adjunxero martyrium , &

RU

tamen impatiens fim , iracundus., aut (u-

perbus , vel queram, qua.mea funt ; feu.

pl

r a

- QU

qua mala fünt , cogitem, aut.non li;enter

ac patienter fuftineam univería, quz muhi

r

o d

polfunt inferri , nihil mihi proderit exterio-

ris hominis.abrenunciatio atqué combuftio

ennp'

interiore homine adhuc prittinis vitiis invo-

ad pri[hm

lutó , eoquód primz. renunciationis fervo-

re contemnens fimplicem Mundi hujus fub-

dais pI*

hi etil

ftantiam, quz nec bona nec mala (ed media

jt bor

eít, non ftudui (imili fervore abJicere no-

xias vitiofi cordis mei affe&tiones , nequé

; ii

curavi Dominicam attingere Charitatem ;

molla4f

)C['e 5)

qua: eft patiens & benigna, qua non zmu-

latur, nec inflatur,, non irritatur ; nec agit

yelit

dun*

perperàm , non quzrit quz fua funt;. non

cogitat malum , omnia fuffert , omnia fu-

qmus *

m fuum nunquàm ca-

j

(tinet , guæ fg,&atpre

4-

dere,

n

40

Drgs Pa1MUS

dere finit füpplantatione peccati,

Omni

AA

ergó inílantià feftinare debemus , ut inte.

i*

ä

X*

rior homo nofter feu anima abjiciat univer-

x

E*

fas vitiorüm fuorum divitias ,. quas priore

LE

|

€onverfatione contraxit , quz jugiter cohz-

AE

Yentes corpori noftro ac animz funt pro«

priz noftrz , & nifi fuerint abje&tz adhuc

D

viventibus nobis in corpore, non definent

nos fequí póft mortem. ' Quemadmodüm

enim Charitas fons virtutum , cztereque

virtutes in hác vità adeptz fuum etficiunt

amatorem pulchrum ac fplenditum etiam

G

poft hanc vitám , fic vitia tranfmittunt men-

tem obfufcatam ad perpetuam manfionem.

ideó ifte funt noftrz divitie, quz cumani-

má jugiter manent , quas nec mors valet ab

animá feparare , quibus renunciandó pof-

M

fumus ad perfe&tionem pertingere, velim-

Nufi

:

morandó zternà morte perire.

Tum (

Rltos

u

R

D

v

7

N

l

mxt

EU

DIES

81

| H'ä (41) 84

Oni

t t

X** 3X k E 03€ 0

T*es.

* k 3*

"3« k Xexs

WUM

* o*

*

E* IHS

* * 3*

3k *

*

X 3X* 3- 3 3*« 39

»*

*;

väo

*

**

*

"

Jk 3kES3E LE E E EE E 3 3R E

35 Drin

*ï&*** ;

W X A d K OK EOK EE EOK

ter o

-652 609863--09081-690869- 0000

fünt r

lz al

n defia:

. DIES SECUNDUS,

(dimodis

MEDITATIO PRIMA,

vert d

| O

De Fugá Peccati.

t e

Cäg(iodifzzs* J& eumi bavd. à peccatis. cap. s.

itunm

$. 2. gr. 1. V. 1x.

sanfod

PR/ELUDIUM.

g a

sv

Tkr vite venerabilis gratià Benedictus &

V

d

/| gomine liberiori genere ex provincià

o VGUM*

Nurfiz exortus , Romz liberalibus littera-

rum ftudiis traditus fuerat.

Sed cümin eis

multos ire perabrupta vitiorum cerneret, re-

eraxit pedem. .S. Gxe

PoNcTUM E.

g. Prolog. invita-S fBen.,-.,.

Al Exitó Ss. Pater nofter jubet, ut pecca-

tum fugiamus ? Cuffodiens fe oruni ho-

*& à pecatis. (2) Qui

d enim aliud eft pec-

m

catum mort;ale , nifi

-.ors $ (b) Formam-

$

h

(0)- 3 Grege f 7: Panit, (9). Jd lib. s. in ll'"-':-

42

Digs SEcuNDvUS

DEI de reprobá mente tollit, & hanc, ad

at, Y

Apoftatz Angeli formam redigit. (c) Di-

tà, (

vina namqué Charitas cum nullo principa-

tiüf

tnit,

li vitio in mente convenit. (d) Hinc gravi-

ter peccando femper inimicitias DEI incur-

Quiemy:

fecotd

rimus. (e) Sequimur illos , qui dixerunt

DEO : Recede à nobis,

Hzc quidem non

morir

verbis, fed moribus dicimus.

Qui enim

petut

illa agimus ,. quz DEUS,4omnipoter1.s pro-

Donong

hibet: quid aliud facimus, quàm animum

Quntq

noftrum contra Omnipotentem claudimus?

t

tilie c

Sicut enim ejus przcepta cogitare, eum ad

Vitaf

fe introducere eft ; ita ejus mandatis obfi-

ftere, eum à cordis inhabitatione repellere

limor

eft,

Dicimus ergó : Recede à nobis , qui

(]UOd [

ei ad nos adirum przbere recufamus , eum-

& li

'xum (

Que pravis aCtibus impugnamus. Et quid

mirum , .quod & DEUS nos à peccato im-

unje )

]il o

pugnari finat? (f) Solet etenim plerum-

ué animz peccanti contingere , ut mox

cüm in culpam labitur , & à fui cognitio-

[ li

ne longiüs feparetur. Peccatum enim ip-

Ti

fum , quod. peragit, quafi murum quen-

Visin l

dam feoculis mentis opponit, adeó, utnec

Unt -

undé ceciderit , confpicerge valeat, nec bo-

f

Quà

[

num , quod fibi quzrendum fit , cognof-

Mi

cat.

7u Id ibid, 64j 14 ; 4. in R«

£. (à Id z5, in Job. M.

()w

() Id pf. j. pane

]

05. 149 |

RrEcorLrEecTIONIS.

43

wnc d

cat. .Voluntäriis namque tenebris obvolu-

uantó malis renaciüs adhzferit , tan-

( D

ta ,

Qrinope

tó diflieiliüs intelligit bona perpetua , quz

amifit. -

inc gt

Nullam igitur poteft habere re-

EL

quiem; donec aliquam peccati in fe habeat

dixeni

recordationem. (g) Sinecau(à enim ad me-

yoertt

moriam bona fua.revocat: quoniam in per-

petratione malorum nulla debet eíTe fiducia

(uicit

i o

bonorum preteritorum. (b) Nam .ficut

p Nmumt

uantumlibet tenera aut delectabilis herba,

i

dunins

1 appofitá falcefucciditur , ex coloris venu-

taíte confeftim exuitur; fic per opera pra-

£, tl r

vitatis neceílarió anima à virtnutis intimae

jits oU

reptl

humore , & dulcore areícit. () Verüm

quod omnium maximé terreat ?. peccator

Qbss, f*

Q1U5; CW

ab hác corruptione vitiorum illuc ad gla-

dium compellitur tranfire. p&narum ; ut

ll

eccuo It

unde hic iniqu& dele&tatus

ur.

: cQ , iqde illic

i

; D

jufï:& cruciet

PuNcTUM ll.

, um

T. cuffodiaut. [e. onmi borá à pecc

ap

U

monet Ss.Pater & eos, (k) qui quam-

efut! I

vis in minimis; fed tamen frequenter exce-

dunt, ut nequaquàm confiderent qualia,

N

FaCta enim fua

fed quanta committunt.

n

m

fi defpiciunt timere , dum penfants: debent

Or-

. CU

( I&. Ho, r1,

t

h Job. D)

in Ezech, (b) Id pf. s. pærj-. (2 1d23.in

Job, 14. (X) Id paft, 5. p. adm. 34.

44

Dtrs S*Ecm»mvä

forfniä'arc, dumnumerant, — Altos quip-

tasd

pe/fluminum parvg , fed innumerz re-

&u

pient guttz pluviarum. .. Et hoc agit fen-

viidi

( -

tentia latenter excrefcens , quod. patenter

procella (zeviens. ;

Et minuta funt, quz

fiS 3

erumpunt in membris per fcabiem vulne-

lh q

ra; fed cüm multitudo eorum innumera-

g

biliter occupat , fic; vitam corporis ficut

unum grave inflitum peGtori vulnus ne-

Ü

cat. Hinc videlicet fcriptum eft: qui mo-

Q

]

dica fpernit , paulatim decidet. . Qui enim

Wa

eccata minima flere ac devitare negligit,

i

i

ftatu juftitie non quidem repente , fed

Qu

partibus totus cadit. Sollicité ergó confi-

Qu

deret ; quia nonnünquàm in parvá dete.

Omne

riüs, quàm in majori culpá peccatur. Ma-

prenit

L

jor enim quó citiüs, quia fit culpa, agnof-

ia

citur; eà etiam celeriüis emendatur.

Mi-

Cj

nor veró dum quaf(i nulla creditur , eà pe-

hod

jus quó & fecuriüsin ufü retinetur. Un-

trijr

de fit plerumque , ut mens affüeta malis

It f

levibus nec graviora perhorrefcat , atqué

qllippq

ad quandam auctoritatem ne

QU c

quitie per cul-

pás nutrita perveniat: & tantó in majoribus

contemnat pertimeícere , quantó in minimis

Qu

didicit non timendo peccare. Unde veró

T

tant

ontemp-

A

æ mmimorum peccatorum c

r

/

Q

RrcorLLECTIi0N!is.

45

* qu

tas? .(?) Mens cum fe negclecam dcferig "

N n

& noxió tepore torpefcit , vel otiofa verba

a

vel inutiles cogitationes minoris eíIe reatüs

pattt

omhi modó credit.. Atipgne compunétio-

nt, at

nis incalefcens à torpore fuó evigiler, ut

m vit

illa quz levia pauló ante credidit , mox üt

Qu

rtifera petherreícat.

grayi-a A4c 1nO

yis f

PuwNéCmTUM Ill

-R

ilnus

Uivis fe euffodiat. emmi . bord.

à 'peccätïs a

ürme

Y

urget Ss. Pater. (z) Cüm enim cul-

Qu

pain ufum venerit, eijam animus, etiam

d

fi appetat , debiliüs refiftit ; quia quot vi-

ento, ^

cibus pravz freqentationis | afttingitur ,

0 Q

quafi tot vinculis ad mentem ligatur, (7)

fVà

i

Omnequippe peccatum quod tamen citiüs

)

|

penitendó non tergitur, aut peccatum eft

YUf

m

u

& caufa peccati ; aüt peccatum pzena pec-

cati.

Peccatum namque quod peenitentia

u

f tOP

non diluit , ipfó fuó pondere mox ad aliud

trahit, Undefit ; ut non/folàm peccatum

LUf

yetz f l

fit, fed peccatum & caufa peccari, — Ex illó

quippe vitió culpa fubfequens oritur , ex

ity il[qu'

? r

quó czcata mens ducitur , ut pcjus ex alió

i

ligetur,. ; .Sed peccatum quod ex peccato

nj

, mitP

oritur, non jam peccetum tan:ummodó fed

peccatum eít & pzna peccati; quia jufté

:

fnäc i

judi-

contel

ts

Q) ld';'z.injai 1. (0) ld 4d]ob 25 (7),1424. Zeb. $.

46

Dikgs S&cuNDUS

judició omnipotens DEUS cor peccantis ob-

|

nubilat, ut przcedentis peccati meritó etiam

in aliis cadat.

Hinc de

omino à Pfalmiftá

dicitur : lmmfífiones per Angelos malos,

viam fecit femitz irz fu.

. Cor quippe

M

Dominus prioribus meritis aggravatum ju-

ít& permittit etiam fubfequentibus maligno:

rum fpirituum perfuafionibus falli , quod

1

cüm digné in culpà trahitur , reatus ejus

in pená cumulatur.

Unde & ire (uz Do-

Ti gtgt

Yunr

minus viam de íemità feciffe perhibetur.

Latior eft enim via quàm femita,

EX fe-

Nui

2!

mitá veró irz fuz viam facere, e(tir» cau-

fas diitricté judicandó dilatare: ut qui illumi-

DH

li Aq

nati agere recté noluerunt , juíté czcati

adhuc faciant, unde ampliüs puniri mere-

iE

antur.

d

Ecce enim in fcripturá atrociffima

Sodomitarum facinora defcribuntur , &ta-

Tif

lQ

men ad ultionis diem adhuc fubíequens lap-

füs afpicitur, quó eorum culpze cumulen.

4]

tur.. Habent jam quidem , undeferiri me-

L

reantür; fed fuftinetur tamen adhuc pecca-

Torg

tum creícere , ut

eccantes poífit atrocior

&15d]

penacruciare. (o)

ivinó fiquidem judició

b Q

cum eis agitur , ut qui noluerunt peccara

N

Tayin

vitare, ciim poffent , non poffint vitare,

cüm volunt: & qui fponte incurrunt mala

Ti

Qu

li

precognita , fugere non poffint experta.

(0) Lib' à. in Rtg,

Exa ,

R£cOLLECTIONIS

47

ihbs.

citjetiar

.Examen anf(:ientiæ,

Pamili

SUPER

y m

MEDITATIONEM PRIMAM.

r quy

'atui

ï.

madig

À N O Religiofe! agnofcis, te per

"& peóccatum mortale & inimicum

[ , qui

' DEI conítitui , & penas mere-

atis aj

: (eDo

ri *ternas ? Ahima quoniam adveríus Do-

minum rebellis fuit peribit de populo íuo.

fu.

INum. 1$. 30.

k

*

[Lire i

2. Num ideó omni

horà per continuum

DEI timorem cuftodis re à peccato morta-

yidlum

ie

li& Adhuc pufillum , & non erit peccator.

Pf. 36. 16.

n m

3. An ferió cogitas , quàd peccatum ve-

pl

yr, &t

niale ad mortale difponat? Qui fpernit mo-

dica, paulatim decidet. —Eccl. 19. 1.

us

4. Num ideó quávis horá minimas S.

qumet

Regule , & Votorum tranfgrefliones üt

oriri m*

mortiferas labes devitas ? 'l'imor Dormini

ic p*

ui fine timore

parodí

expellit peccatum ; nam

eft, non poterit juftificari. Eccl. 1. 27.09 28.

gj j

s. An penfas confüetudinem peccandi

t PCCW

maximam effe peccatoris pienam? "Appone

t itie

iniquitatem fuper iniquitarem eorum, ut

P

Pf. 68,

non intrenc in ;q&itiam tuam.

6. Num

)

48

Dizs SECUNDUS j

6. Num ide3tarimam arà penitentid pec-

abfolt

cata tua omni horá dijuis ? Miferere mei

fl

DEUS Íecundum magnem mifericordiam

ii

tuam , & fecundum multitadinem mifera-

C V

tionum tuarumr dele iniquirarem meam,

indulgo

Pf. 50. 1. G a.

It q

tali r

Dole, Propone,

t d

LECTIO SPIRITUALIS .

Cqye.

Tériff

Ex Collatione Abbatis Pï"nupbä, De fine P

Iiüm'y

sitentie , ( Satisfatlionms indició.

f

t'läm 1

fione þ

Lena atqué perfe&ta definitio peni-

&f m

" P

tentizeft ,' utnequaquàm ulteriüs

admittamus peccata, de quibus dolemus ,

pito j

DRtiten

vel quibus remordetur. conícientià noltra,

Porró indicium fatisfa&tionis & indulgentiz

rl

Iber.

eít, expuliffe affe&us vitiorüm de cordi:

ellqne

bus noftris. — Noverit enim unusquisque

Vr

nondum fe abfolutum à priftinis vitiis , quame

diu imago cominifforum malorum , aut

"i t

coníimilium criminug przluferit fibi anté

Àl ho

oculos fuos , dum fatisfa&ioni getnitibüs-

QUnfen

que inhzret, & eorum non dicam dele&ta-

Ti

tio , fed vel tenuis recordatio turbaverit

mentis füuz arcana. — lsergó , qui pro fatis-

Vaf

gïütiæ l

iminibug

fa&tione invigilat ; fciat;;fe, tunc à cr

Cnigs

: abío-

RECOLLEC,:TIONIS.

49

Yi

abfolutum , ac de przteritis culpis veniam

vfe t

icordin

fuícepifle , cüm non fenfíerit cor fuum per-

ftringi illecebris aut imaginatione earundem.

n t

| mal

Hinc veriffimus pznitentie examinator , &

indulgentiz judex refidet in conícientià no-

ftrá, qui detegit nobis adhuc in carne mor-

tali morantibus abfolutionem noftri reatüs

]

ante diem coznitionis at

é judicii ; pan-

!

dítque nobis finem fatisfa

Es

ionis & gratiam

remiffionis.

C:eterüm fatis utile nece(Ta-

T2

riumque confiftit his , qui adhuc pzniren-

j

tiam agunt , quatenüs cum cordis percuf-

fione jugiter clament :

uoniam iniquita-

Jtio p

if

tem meam ego cognoíco. &c. & illud: co-

m

gitabo pro peccato meo. :/Dum ergóadhuc

golei

penitentiam agimus , & pravorum actaum

jj i

recordatione mordemur , neceífe eít, ut

ldulgenaä

imber lachrymarum ortus ex culpg con-

(e &f

feílione extinguat ignem concupiícentiz

u,qmsqü

noftrz. Dum veró recordatio horum fue-

llSaqum

rit confopita alicui ftabilito in humilirate

üm "

hác cordis , contritionéque fpiritüs , atqu&

C fïbl P

in labore, ac gemitu perduranti , & ípina

rem'ïlbm

conícientie fuerit Deó miferante evulía de

A

medullis animz ejus, certum eft eum per.

j

venifle ad finem fatisfa&tionis , & ad indul-

il

j

gentiz merita, à labe quoquà univerforum

rm!l"'bv

uam ob«

raigl

criminum eíIe puïgatum. Ad q

livio-

!

Dirs 'S'E'ckUN;D Us

thulit

divionem non aliter pervenitur , nifi per

remotionem vitiorum , & priftinorum af.

elem.

festuum, itemqué per integram ac pertec-

ln |

tam animz puritatem. -

Quam fine .dubio

molimz

nullus eorum affequitur, qui per ignaviam

Iachryr

aut contemptum neglexerit peccata fua pur-

fo pe

gare , & nifi qui dolorofà affiduitate con-

hiQus

minumm

tinuaverit gemitus, ficqué excoxerit macu-

lam omném culparum , & immunditiarum

(em )

veri

(üarum ,. & virtute ac opere animi ad DE-

UM clamaverit: Delictum meum tibi cog:

X

Confe

nitum feci, & juftitiam-meam non abícom

di. £Et: Fuerunt mihi lachrymz mez pe

Dd d

nes dieac no&te, . Et contequenter merea:

d Prol

tur audire : Quiefce à ploratu , & oculi

N

tui à lachrymis; quia eft merces operi tuos

ll&& Ón

ait Dominus.

fhgtun

2. Poft generalem namque Baptifmatis

k .

Velrar

gratiam , & pretiofiffimum illud donum

Martyrij , quod fanguinis ablutione acqui-

Brver

Dcato

ritur, multi funt pznitenriz fruCtus ; per

quos ad expiationem criminum pervenitur;

ürüm.

quoniam íalus zterna promittitur non pz-

C no

nitentie folàm, de quà loquitur gloriofitit

Titgm

mus Petrus Apoftolus : Penitcmini ;

convertimini , ut deleantur peccara veftra;

Wi

fed moles peccatorum obruitur etiam per

lu |

m operit

Tl

Charitatis atfectum. ;Char-itas eni

mu &-

RECOLLEGTIÓNISs.

&i

niti t

multitudinem peccatorum. Similiter per

gnm ?

eleemofyaas-datur medela viriis noftris,

X perfcg

Nam ficut aqua extinguit ignem , ita elee-

ine dii

mofyna extinguit peccatum. Infüper per

jonmu

lachrymarum effuffionem acquiritur abla-

tl

tio peccatorum.

Quoniam exaudivit Do-

yitare dt

minus vocem fletüs mei.

Iterüm per cri-

sf

minum confe(fionem conceditur eorum-

ia

dem purgatio juxta illud: Dixi confitebor

aiad D

adverífum me injuítitiam meam Domino,

OT

& tu remififti impietarem peccati mei.

yn dU

Conformiter remiífio fcelerum obtinetue

m m

per affli£&ionem cordis & corporis, ficut

QD

us

ait Propheta : Vide humilitatem . meam ,

& laborem meum , & dimitte univería de-

j, U

i&ta mea.

SOPC HM

t

Przcipué autem fit i(tud per

morum emendationem , ficut Dominus ait

b n

per Jíaiam: Auferte malüm cogitationum

j

llld QU

veftrarum ab oculis meis 3

quieícite agere

perveríé &c.

i d

Interdum quoqué veniá

du

Sap*

peccatoruni impetratur interceflione Sanc-

CI*VCm[U

torum. Qui enim (cit fratrem (uum pec-

T A0

caré non ad mortem, petat, & dàbit Deus

i

vitam peccanti ad mortem,: Przterea labes

l glOïlO

vitiorum nonnunquàm excoquitur meritó

I[amml !

am[a m

miferieordiz& , & fidei , (ecundum quod le:

gitur: Per mifericordiam & fidem purgan:

; etifr

gt

rur peccata.

Item plerumqué per conver»

2

19»

g

$2

"Dizs SEcuNDUS

fionem & fülutem eorum , qui convertuün-

a(cend

fadin

tur & falvantur. exhortationibus noftris ;

fils

quoniam qui converti fecerit peccatorem

LRj

aberrore viie fuz , falvabit animam ejus à

ä

ünE |

morte , & operjt multitudinem peccato-

yum.

Ruríüs fit iftud per indulgentiam

fngu

pottd

& remiffionem , quàm aliis. exhibemus;

voluer

juxta quod fcriptum eft: Si dimiferitis ho-

Di,

minibus peccata fua, dimittet & vobis Pa-

ter vefter czleftis peccata veftra.

Videtis

Ji,

Yie ]

; i

ergó , quantas vias ad mifericordiam obti-

nendam patefecerit nobis clementia Salva-

b

t

totis , ut nemo falutem cupiens defpera-

tione frangatur, cüm videat fe tantis reme-

fj

t

diis invitari ad vitam,

Quicunque ergó

defiderat ad indulgentiam fuorum crimi-

trem

A

num pervenire , aptare fe ftudeat iftis re-

mediis, hec obdurati cordis pertinaciá aver-

Aitq

TC yir

rat fontem tante pietatis à falucari fübfidio;

fécord

quia etfi omnia iíta fecerimus ; non erunt

idonea ad expiationem noftrarum exceffü-

Rudi

Atürj

um , nifi Bonitas DEI deleverit ea per íu-

am clementiam, qui cüm perfpexerit obfe-

tv

d ey

quia religiofi cordis oblata (ibi à nobis fu-

plici mente ; profequitur ea liberalitateime

i,Vi[CE[

Wen]

menfà : Ego füm , qui deleo iniquitates

tuas propter me , & peccatorum tuorum

Qs

Quicunque ergo

jam non rccor-dabor.

a(ög—n-

RECOLLECTIONIS.

m

v ertt:

aícenderit ad ítatum. przedictum , (atís-

fa&tionis gratiam afTequetur jejuniis conti-

nofti,

Ceatorat

nuis & mortificatione cordis & corporis ;

uoniam. (criptum eft :. ine fanguinis effu-

m oj

:

t

1one non fit remiffio.

Nec imumeritó,

Sanguis namqué & caro regnum DEI

yoentid

fuberm

poffidere non poffunt.

Idcirco quicunque

voluerit gladium fpiritüs , quod.eft Verbum

feritst

vobis

DEl , cohibere ab effufione (anguinis hu-

Videt

jus ; absque dubio punietur maledictione

hác Jeremiz.: Maledi&us , qui prohiber

ts

nia

gladium fuum à fanguine.

Hic namqué

eft gladius,

ui falubriter fundens noxium

y t

]

ts

fanguinem, illum , quó animatur materia

peccatorum , refecat ," quicquid carnale &

n

um d

terrenum invenitur in membris feu viri-

bus animz noftrz , & mortificatos peccato

facit nos vivere DEO, ac fpiritualibus vige-

uf

re. virtutibus , ficqué flere incipiemus non

recordatione culparum, fed futurorum fpe

mori uj

gaudiorum , cogitantésque potiüs de bonis

"d

futuris quàm de malis przteritis Jachryraas

ap

effundemus non. ex peccatorum. mzrore ;

) eïl(o :

!

fed ex letitiz. fpiritualis alacritate , & ob-

j nob]S

livifcentes pofteriora, id eít, carnalia vitia

l

;[ah[

extendemur in anteriora , hoc eft, ad vir-

jnqu

tutes ac fpiritualia dona,

J

n rl

D.3

3

:X

Cüm.

,nqll

et

d

$4

Dizs SECUNbus

dit i

5. Cüm ergó przteritorum vitiorum

memoria occurrerit menti , ita refiliendum

Sut

tle,

eft ab eà, ficut vir honeftus ac gravis fugit,

yotun

fi impetatür in publico colloquiis aut am-

il n0

plexibus impudicitiz , procacísque fzemi-

na.

QQmpt

Qui nifi feftinanter abftraxerit fe à

tütum

contra&u illius , aut breviffimam moram

qin

inhoneftz confabulationis admiferit , non

evadet notam reprehenfibiliratis , atqué

Qui |

t

diffamiz judició omnium prztereuntium,

W

WW

Juamvis refpuat confenfum voluptatis pu-

|

U

d

endz. [ra & nus oportet raptim diícede-

obliy

re à confideratione culparum, cüm fueri-

mus peftiferá recordatione dedu&i in hu-

Ellfbüj

Dm

juscemodi cogitationes ; nam vel fola co

At cd

gitatio antiquz putredinis mentem corrum-

W.

pit tetro fztore , atqué excludit fpiritalem

virtutum fragrantiam , id eft, boni odoris

Wt (

itat

fuavitatem. . Reli&is ergó non folüm tur-

Eu

pibus , fed & terrenis cogitationibus uni-

verfis intentio cordis noftri eft erigenda ad

Tu j

cz&leítia ac divina , cüm Chriítus teftetur:

Qf

Ubi enim fum ego , illic & minifter meus

EU

quid

erit. Solet enim frequenter accidere, ut

a

d

lu

cüm quis imperitorum recogitat quafi con-

dolendi affe&tu peccata fua aut aliorum ,

D

N

ipe quoqué perftringatur fubtiliffimi teli

dilenfu ; & obfcenó.-ac noxió fine conclu-

m j

dat

. RECOLLECTIONIS.

35

Aat, initium füb. pietatis fpecie- inchoatum,

vitiorur

Sunt enim. viz ,. quz videntur hominibus

Tlendur.

rectz , novi(fima autem earum. venient in

v füg

; ULUT

pnof,undum,inferi. Quapropter ftudendum:

e(t nobis., ut provocemus nos ipfos. ad.

ue fri

compun&ionem , laudabilem- appetitu vir-

yxerit i

tutum , defiderióque regni cxlorum magis,

] mod

uàm. noxiis. recordadonibus. vitiorum :

Tff ) l

quia neceffe eft , quempiam. prafocari

* at

camdiu peftilentiffimis. cloacz. fxtoribus ,

euntiu.

uamdiu voluerit fupra eam fítare ,. aut

ypati(

(tercora ejus movere.

Sed ifta do&rina de

m i

oblivione vitiorum intelligenda eft;de capi-

oim t

talibus culpis , quorum pznitentia accipit

( i D

finem-, ficub affectus eorum» abijcinntur ,

dloue

aut. confumuntur- per- bonam converfatio-

maoime

nem. Ceterüm penitentia nunquàm.de-

ii

efle debet de i(tis minutis & quotidianis,

yni od

üt ait fcriptura: Juftus fepties.in die cadit,

folim t

arqué refurgit. "l'antà enim fücilitate cadi-

QubUs uü!;

inus in his , ut quantumcunqué grandi cir-

cumfpe&tione- atqué cuftodià caveantur,

; tl

non poffint ad plenum vitari.

De his fi-

jler 1

quidém.difcipulus, quem diligebat JESUS,

d r

abloluté pronunciat : (j dixerimus ; quia

Uah (

peccatum. non habemus , ipfi nos feduci-

Przte-

alioril

mus, & veritas in nobis non eft.

um *

rea perveniíIe ad finem.pznitentiz, id eft,

&

Id o

D4.

d'r

-

$6

Dires SEcvuNpvS

eb illxicitisk.abftinere non fatis proderit cupi-

enti culmen perfeCtionis attingere , nifi &

indefefló curíu extenderit femper fe ipfum

in illis virtutibus ,

uibus pervenitur ad

&

fatisfattionis indicia.

l paü

Nec enim (ufficiet,

quemquam abftinuiffe ab immundiffimis

tturl

fordibus criminum, quz DEUS abhorret,

Q (j

vtm

nifi etiam cum cordis puritate , & Apofto-

üvüm

lice Charitatis perfeGtione poffederit illam

virtutum fragrantiam , quà Dominus de-

Dijs

ledatur.

d

ipni

MEDITATIO SECUNDA,

$1

(Rrin

paffiouum , 49 /&nþum. ex-

mortf

De Mortifiatiane

teriorum.

&tl P

eOriet

Crg/?odiens J& ommi horá à peccatis linguee '9

Centid

oculorumi, mguamuum, pedum , defideria

UM

' earmis amputare. feflinet, cap. 7. $. 2..

gTI I .-

: Ix.

n

Tem 0

PRZELUDIUM.

k

Q

lr Vitz venerabilis Benedickus ab ipfó

It j

.V fuz pueritie tempore cor gerens fe

hn Ti

nile., ztatem moribus tranfiens nulli vo-

Juprati.animum . dedit, $.

hp

Greg. in pfæf; F

Vit. S. P. N. Bered.

&

Puxtc-

.iwl (C)

RzcorrEcTIONIS

$?

Yi cu

PuuNcTUM l. -

] müä

feipln

Ogita , O Monache ! imperio na-

(à) C

tus es, & quid miferam affectuum,

mitür d

(offc

& paffionum fervis fervitutem ? Quid te

deturbas ultroneus & faftigio. prerogativae

ndittmi

ibhortt

tuz dignitatis ? Et quid te dedis peccato in.

vile mancipium ? Cur tuápte fponte te cap-

: Apot

it il

tivum conítituis diaboli ? Scivit te ac juffit.

DEUS. in creaturis principem locum tene-

jus d

re, & ecce tanti principatiüs naturá delatt

dignitatem à te excutis ac repellis ? En ha-

bes rationem vitiofi omnis affe&tüs planà

,

dominatricem.

Hàc nifi ufüs fueris ad.

mortificationem paffionum tuarum , haud:

ifuma

fecüs ac ebrius eandem perdes. (P) Eft enim

ebrietas & in irà , & in abfürdá concupit-

s lia

centià , & in avaritià , & in amore oloriz ,

g-efaderzlï

deniqué & in aliis inpumeris affe&tibus. (c)

J

Nonne füperbia Nabuchodonofori ita ratio-

nem omnem abítulit, ut ex hominibus ab-

je&tus feznum üt bos commederic 2 (d)

Nunquid luxuria fapientiffimum Salomo-

nem in ftultiffimum virorum convertit ? (e)

$ ab lpw

An non libido David virum fecundum cor

geftflS

DEI homicidam conftituit & adulterum?

pull 3;0

"

jnp

D

)

(f) Difi-

(a) S. Baf; Ho, 1o. in hex, pf. 158. (2

S. Chryíoft, or, s

i

J

adv, (-) Dan,4, (4) Prog;e. 1. (5 2ROIR

x

4

$8

.. Dizs SEcuNDvs

(f) Difficile interim eft, quin potiüs im-

exoht

poflibile , perturbationis . initiis, carere

tqrum |

quempiam, eoquód incentiva omnium vi-

pina

tiorum titillent animos , & quafi in medi-

ticer

tullio noftrum judicium fit vel abijcere co-

qrat:

gitata, vel recipere. Nam fine vitiis nemo

CXcitar

naícitur ; optimus ille eft, qui dicere po-

teít : ctarbatus (üm , & non fum locutus.

Wargi

Yeltm

Qui ad mentem $s Patris cuffodit fe onmt

(m p

borá à peccatis cogitatienum. , fed45 de[ideria

quit u

caruis awuputave feffimst. (g) Qui enim

Ts

Chrifti funt , carnem fuam crucifixerunt

iet j

cum c,oncupif'centgiis fuis..

Merig)

Pitrsn

PUNCTUM IL.

j

( Dj—uva,-mc, Domine DEUS. meus;

(5 p

. quoniam. inimici mei animam me-

l fi

am circumdederunr.

Et qui funt ifti ini-

(Tàt Q

mici mei ? Vifus, auditus , guítus, odo-

TIiàs )

ratus, & tactus.

His.fagittis vulneror,

tr.

& mors intrat per feneítrasmeas in animam

Velta

meam.

Refpiciet oculus, & mentis fen-

Iefta

fum avertit.

Audit auris, & intentionem

fe,

cordis infle&tit.. Odoratus cogitationem im-

üts ;

pedit. . Osloquitur , & fallit. Per tactum

lo

ardor libidinis pro quáliber parvá occafione

lm'ü» V—F

ex-

(f) S. Hyer. ep. *. ad. falv, vid, (

£, Gal. $. 24.. (/) 9

Bcrn, to, $, Med, de cog, hun

1. cong. ;

(5

RrcorrEcTIONIs.

$9

Xüs

excitàtur , & nifi illicó refpuatur , fübitó

, GU

totum corpus 'occupat. (;) Sicuti enim la-

gt

du

pis in aquam cifternz conjectus non folum

adjacentem aquz partem , in quam incidit,

ijceret

agitat; verum orbes alios perpetuis vicibus

tiis t

excitans eos interdum ad ultimos lacunz

Jicere p

margines agitando perducit: ità & obtutus,

y locuti

velíermo ,aut taCtus in animam velutin un-

dit emä

dam

we

puriffimam vehementer inje&tus alias

j ii

qua(i in profundo cogitationes & paffiones

[j m

malas excitat, ipífámque totam ejus , qui

o

fecit imaginem íauciam fluCtibus agitat.

Meritó igitir fequimur prezceptum Almi

Patris noftri, & c;.

iftodiemus 2105 ommi borá à

peccatis ligzguaz ,oculorum , qnanuum , pedumg

(K) Prafertim cüm fenfus corporet fene-

JS md

jman

íftrz fint , per quos aut mors , aut vita in-

trat ad animam.

Sic enim defignat jere-

lii

(hus, !

mias propheta, cüm de peccatoribus loqui-

tur , dicens : Aíendit mors per

feneítra

td

Vuln()forï

n iil

veítras.

Quomodo aícendit mors per fe-

neftras? Si oculi peccatoris videant mulie-

nuus

rem , & mzchentur eam in corde (uo, fic

[[cn;im?üï

mors ingreífa eft ad animam per feneftras

j

oculorum.

Sed & cum recipit quis audi-

| occalïþüf

tüm. yanum , tunc per am;ium feneítras

[

InOrs

]

m

) S, Baf, de vcrà Visgin. (ä) Orig, ho; 3. expef, a, in Cant,

60

.Dizs SrecuuNbUs

ynors intrat ad animam.

, Si veró anima :

rit ,f

intuens ornamentum mundi , & ex pul

Certmi

chritudine creaturarum Cxreatoré omnium

QUm t3

intelligat DEUM , & opera eius miretur,

liicit

laudétque operum Creatorem , ad animam

tioribu

hanc vita ingreditur per feneftras oculo-

celerer

xum. Sed & cüm auditum inclinat ad ver-

malis ;

bum DE! , & rationibus fapienriz & fcien-

rm f

tiz ejus dele&tatur , huic per auriüm fene:

ficoede

íftras ad animam. fapientiz lumen. ingredi-

Qroven

tur.

Vide, an ad vitam, vel ad mortem

t o

TT

animz tuz aperias feneftras (enfuum tuo-

rum.

L/

Cüilod

PuNcTUM Ill,

Q eyr

(fanfty

fYX Uatenüs aliquis defideria carnis: amputa«

T

Üb

ve fefHinet , (9)) debet ita arripere prz-

lia contra vitia , ut exploret , quó vitió

funiy

maximé infeftetur , totam cordis (ui folici-

At

C

tuüdinem figens circa illius obíervationem

Ttrj

|

Of

& expugnationem ,. & dirigens contra illud

quotidiana fpicula jejuniorum , indefinen-

Qomin

tes quoqué fletus ad Dominum fundens;

fie (

impugnationis fuz vi&toriam à DEO jugi-

Detii

ter & confidenter depofcar. Impotlibile nam-

AUa

qué eft, quempiam promereri triumphum

"tem

[

d? quálibet paffione ; priusquàm cognove-

rt,

''Cm) Coll. s. Abb. Sc:ap-icnis.s.

$)

"RECOLLECTIÓNIS.

6t

x anin

rit , noh i poffe obtinere vi&toriam fui

La pul

certaminis proprià induftriá aut fuó labore;

TO

cüm tamen neceíTe fit, eum die no&tüque

qnirety,

Of»

folicitum effe , ut valeat emundari.

(danim

tioribus fic (emper vitiis viCtis obtinebit

tis 0Qdi

celerem facilémque vi&oriam de refiduis

natadt

malis ; quia & mens proceffu triumpho-

lt

ruüm fiet robuftior , & debiliorum pugna

düm f

fuccedens faciet ei promptiorem przliorum

inget

roventum.. Ut veró quis etiam cuffodiat

Q

fe ommi bord à peccatis lingue' , oculorum ,

n[uum tj

manuum , pedum , (z) fenfuum feneftris

cuítodem admoveat rationem , eorüámque

ad exteriora progreffum néquaquàm eis

tranfitu libero paffim permitrtats íed mode-

ractum eum & quietum efficere omni ftu-

j im!

dio curet, né fcilicét fi ad quz velint ,. ef-

at n

fundantur , füpernarantem fibi interdum

uö u

anifam flu&ibus apitent ; & ad (ua vitià

li (

ertrahant.

Nifi enim fecutus fuerit illud

m

b

Domini : füb te erit appetitus tuus , & tu

"u

dominaberis illius; fed cum Caino paffioni

odl

fuz (atisfecerit: haud fecüs ac ille in fine

] funi

eribit.

Etíi cum Paulo nec dicat, nec

nE

faciat: Caítigo corpus meum , & in fervi-

jbl

tutem redigo , timendum , ne reprobus

um

efficiatur.

ag

Exa-

fj

*(5) , Waf de ver, Visg.

62

Digs SEcUNDUS

IIf

mom n

.Examen ConfCientiæ

SUPER

n

(fon

MEDITATIONEM SECUNDAM,

lbet r

QoRcg

Ü o

t Á NORteliiofe! ferió cogitas Dig-

nitatem hominis rationalis fedum

Taorter

in modum per effrznatas animi

&

paffiones deturpari? lratásque eft Cain ve:

pi(ion

hementer, & concidit vultus ejus. Gez 4.5;

füm w

2. Num ideó ítatim ab initio paffionibus

ppnite

tuis vim infers , atqué easdem etiam re-

fionem

pugnantes rationi fubijcis ? Nonné (i bené

tür fcc(

egeris, recipies : fin autem malé , ítatim

4' H«o

in foribus peccatum aderit.

Gen. 4. 7.

3. An perpendis vitam & mortem intra-

re per fenfus exteriores in animam tuam?

Vidit igicur mulier, quód bonum effet lig-

num ad veícendum, & pulchruin oculis;

1

Ex (

aípectü

e deleCtabile: & tulit de fru&u

tifj

illius ,

äl

comedit,

deditQue viro fuo; qui

comedit.

Gen. 3. 6.

4. Numi ideó mortificas quinqué fenfus

exteriores , in tantum , ut ijs nifi ad Lau-

i

dem Creatoris non utaris ? (i (candalizaverit

