tempore vel opere, longum effe.conftat in

i 'mbl'æn

pertinaci volunzate ita, . ut (j nunquàm mo:

v g

reretur, nunquàm velle peccare defineret,

* gpre

imó femper vivere v?ll;iï , utfemper pec

Care

Uüdü il

i.'d.gjldfgp. 253,

4

a

RXEC(B'LXL'ECTION.IS.

185

care poffet. .. Proindé/poteft & per contra:

£

TM

rium dici , quód . meritó ; multorum. imó

omniüm temporum receperit vicem , qui

i i.

nullo tempore voluerit mutare intentioricm.

jt, fen

lraqué indefeffum proficiendi ftudium &

(toserDin

jugis conatus ad perfe&tionem perfeCtio re-

m ais

putatur.

Quodíi ftudere perfe&ioni effe

ique ylii

perfe&tum eft, prof-&oó nolle proficere de-

nper quit

ficere eft.

Ubi ergó funt, qui dicere fo-

jerg, R

lent; fufficit nobis, nolumus efTe meliores

totis ia

quàm Patres noftri? Vivere volo & mane-

um vt

re, in quo perveni, nec pejor fieri patior,

jn gremil.

nec melior cupio ? Hoc vis, quodeíTe non

rl

poteft, Quid enim ftat in hoc feculo? Ipfe

f ]Udlü»

]

bominis AuCtor, quamdiuin terris dfus eft,

la p vt

numquid ftetir? Exultavit àt gigas ad cur-

ye pidotet

rendam viam,

Currentem non apprehen-

d r

dit,qui & ipfe pariter noncurrit.

Et quid

p 10

prode(tChriftum fequi;fi non contingat con-

g Übto

fequi ? ideó Paulus ajebat: .Sic currite j ut

obflipu

comprehendatis. .Ibi tu .Monache, fige tui

j li t

cursts profe&tüsque metam., ubi Chriítus

pofuit (uam,

— F'attus ett obediens ufque

ad mortem, |Quantumlibet cucurreris ; f

N&WW

u

uíque ad mortem non perveneris, bravium

non aprehendis.

Bravium Chriftus eft,

ao t

ld

!

Quodfi illo currente tu gradum fiítis ; non.

QWWä

V

U

ongas "

Chnüo appropias , fed .ïge« magis el

- cl.

sb as

-

196

Dires QuiN TUS

;

quomoj

timendámque tibi eft,quod David ait : Ecce;

corm T

qui elongant fe à te Domine , peribunt.

v

w

ncfaciegc

(. Nu

Examen Confcixentiæv

fubes pr

SUPER

jtgiter a

trecen,

MEDITATIONEM SECUNDAM.

Qusef

: A N igitur , Ó Religiofe ! confideras

fraudem dcemonis, quàá decipit eos,

—

qui converfionem morum Íuorum folüm

LE

Conftituunt in externáà Regularis diíciplinz

E (

ob(ervantià? Convertimini ad me in toto

Corde veftro , & fcindite corda veftra , &

non veftimenta veftra. — odl 2. 12. 9

3. Num ideó converfionem tuam à ver-

fione vitiofi cordis tui in cor virtuofum ir

T

cipis?. Difciteà me , quia mitis fum & ht

milis corde.

Mattb. 11.29.

iirimi

. An confideras , non nifi veré conver.

NU pf

fumintraturum eífe in Regnum coelorum ?

r Dei

Deus converte nos, & oftende faciem tuam;

P qg

& (alvi erimus. Pfal. 79. v.4.

"d n

. 4. Num ideó affe&us tuos malos mutas

"i

in bonos ? De corde exeunt cogitationes

Quun

malz,homicidia, adulteria &c. Matth 15. 19.

Wt

ar tuum;

Ti Qp

$ Anconfideras ]Efum exempl

que-

3

RrzcorrEcTIONIS

187

vidat: h

quomodó jugiter proficiat fapientiá & gratià

peribu

coram Deo & hóminibus ? Pertranfijt be-

nefaciendo.

A&o TO« vn 38.

6. Num ideà femper bonam voluntatem

habes proficiendi, mediáque ad profectum

Lentiæ

jugiter adhibes? lbat proficiens atque fuc-

creícens, donec magnus vehementer effe-

AUNDH

Gus eft. . Gez. 26. V.. 13.

; | o

Dole, Propönc,

uideptt

LECTIO SPIRITUALIS

orum u

lr d

Ex Colltione Abbatis: Cberemonis

j melt

De Pe;jäö?z'one.

da velt

2,11-&2[?*

m ii

1. Ria funt , quz faciunt à vitijs abfti-

; mere, Primum eft metus gehen-

vinruol

na.

Secundum eft Spes feu de-

kis ff Ü

fiderium Regni cceleítis, — "'ertium eftaffe-

&us ipfius boni feu amor virtutum. NNam

Ti

ere u

]u

timor Dei legitur execrari contagium cul-

i C(flo

j fiClCmtuz

pz, quemadmodüm fícriprum eít : ''imor

Dei odit malitiam. ' Preterea Spes excludit

omnium vitiorum incurfum : Non enim

malOS p

delinquunr omnes;qui fperant in eo. Amor

quoqué non metuit vitiorum ruinam : Cha-

At

ritas operit multitudinem vitiorum.

Inc

3emplaff"

Cg-

qL

Dries jQUIN'rUSf

beatus ApOftolüs comprehendit totam no-

ipiür t

ftram - falutem in confummatione harum

Geprim.

trium virtutum , dicendo: Nunc autem

dltorem

manent Fides, Spes, Charitas tria hzc.

limus,

Fides namqué eft, quz facit vitare conta-

prütam.

í

gia peccatorum. metu futuri judicij ac fup-

Ticream

pliciorum ; Spes veró eft , quz mentem

nem D

noftram de przfentibus avocans contemnit

m pra

univerfas corporis voluptates exfpectatione

Ht i

ceeleftium preemiorum : charitas eft , que

(er cele

mentis ardore fuccendit nos ad Chriíti amo-

Q m

rem ac fpiritualem fru&um virtutum ,

timuandt

facit nos totó odió deteftari, quicquid illi

AAQCUS t

contrarium eft.

uz tria quamvis videan-

tcmpug f

tur ad unum tendere finem; quia inducunt

ER

nos ad abítinendum à rebus illicitis, diftant

mj

tamen ad iüvicem magnis gradibus digni-

dlinyre

tatis:: nàm duo priora videlicét declinare

D Drtin

mala ex metu peenarum , & facere bona

Um&al

intuitu preemiorum ad. illos proprié humi-

mm: Tu

Respertinent , qui nondum conceperunt

affe£tüm virtutum 5 tertium autem eftípe:

1 Ng

cialiter Dei & eorum , qui reformárunt in

Dtordle

eus

fe imaginem & fimilitudinem ejus. -

T Boterin

enim operatur ea, qui bona funt ; intui-

Dum

(il

tu propriz' bonitatis foló bonitatis affe&tu;

Ls fa !

quemadraodüm Salomon ait: Omnia prop:

Ti

W b

tcr'ibipfum operatus eü'*-Dominus,- '

. ul

T

r

A j

l

!

$

REcorrr cæx-om-s; 189

jt t

igitür tenditad perfe&ionem, tranfcendat

tone hi

de primo illo éradu timoris proficiendo ad.

Nonc al

altiorem tramitem fpei : feftinare deindé de-

us t u

bemus,: ut afcendamus per indiflolubilem

viture QU

gratiam pietatis ad gradum filiorum , sícque

;Udid" V

mereamur recipere imaginem ac fimilitudi-

u f

nem Patris cceleftis.

Ad quam fimilitudi-

yis cottt

nem precepta etiam Chrifti nos :excitant ;

Eftote, inquit, perfe&i ; ficut & Pater ve-

eiptt

rits h!

fter cceleftis perfc&us eft. — In fervis nam-

u& & mercenarijs affe&us bonitatis folet

g il

virtutit

aliquando interrumpi , dum vigor animi re-

laxatus tepore aut.dele&tatione deponit ad

u

tempus metüm. gehennz aut.defiderium

m

zternorum ,. é(tque.in illis. gradüs cujus-

ia i

(

dam profe&tüs nos inftruens , ut.dum vitia

|licit

e—

,

Iï

declinare incipimus metu poenarum. ,. aut

;radlbllï

J

fpe preemiorum, tranfire poffimus;ad. gra-

o

M f

dum & apicem charitatis; quia üt ait fcrip-

Mbl

tura, "Timor non eft in charitate,: fed per-

fe&ta charitas foras mittit timorem.

j u

i. Nos 'ergó. Deum diligamus; quia

quen*

[

prior dilexitnos.. Nonenim aliter aícende-

formi

re poterimus ad veram perfeCtionem , nifi

295

Deum diligemus nulló intuitu alió nifi ob-

füit :

tentu fui amoris feu propter propriam.bo-

jj

nitatem & amabilitatem ipfius ,. quemad-

(

remítu-

modüm ipía dilexit nos. . Quamob

dere

1965

Dirs QuiN Tvus

dere debemus, ut perfe&to mentis ardore

tendtr

nec[ubr

fcandamus de timore ifto ad fpem , de fpe

ad charitarem ac « virtutum amorem, ac | ;(

transformati in ipfius boni affe&tum immo- | las

biliter teneamus, quod bonum eft, quan

! dj t m

( cond

tum extat poflibilenaturg humanz, — Mul

tüm etenim differt inter eum , qui extin-

de mer

guit in fe vitiorum incendia metugehennz

padior

aut fpe retributionis eternz,; & intereum,

[remiun

ui malitiam immunditiámque abhorret af- | tm,

ti5, fed

ectu charitatis Divinz , puritatémque pof-

fidet folüm amore ac defiderió charitate, &

erever

efficit bona non eam afpiciens remuneratio-

5

Omimu

nem fuüture promiffionis, fed dele&tatus

"üi cony

conícientià tantüm boni prafentis , non eorr

üen, &

fideratione peenarum , fed delecatione vir-

D Ti

tutum. 'Talis enim non poteft abuti occa-

Nf

fione facultatis peccandi , ne

u

& per occul-

(ity v

tas cogitationes deleCtation

1

b

us violari ;

Bo r

etiamfi nullus hominum adfit, dum me

Qüeitiqn

dullitüs retinens affe&um ipfius virtutis

Bicm fin

non folüm non recipit , verüm etiam hor-

rore maximó deteftatur , quidquid virtuti

contrariatur.

fitem ]ph

Hinc reverentia humanz

figro !

rzíentiz nihil honettatis adijciet ei, necfo:

U r

itudo quidquam diminuet , fed ubiqué fe-

ms, "

cum portans conícientiam arbitram íeu ji*

dicem non.íolüm a&tiomum fuarum com

Ti t

tendee

RECOXLECTIONIS.

191

tendet-przcipue illi placere ; quem fcit fe

Ts t

e, d

nec fübterfugers poffe nec fallere.

NUIE

3. Quem ítatum perfe&tionis fi quisprz-

fumens de adjutorio Dei non de labore (tu-

Jum int

dij (ui meruerit poffidere, tranfire incipiet

net qi

mnz, J

de conditione fervili ( in quà rimor eft, &

de mercenarià fpei cupiditate, in quá ex-

; qig

od

peditur non tam bonitas largientis, quàm

premium retributionis ) in filiorum adop-

& nttai

re abhare

tionem, in quà non timor, nequé cupidi-

tas, fed charitas nunquàm excidens jugiter

j

eríeverat.

jj du

De quo timore & charitate

ominus quosdam increpans pandir, quid

Temulit

cui conveniat dicens ; Filius. honorat Pa-

4 d

trem, & Servus timet Dominum fuum.

Ttis,

Etfi Pater éego (um, ubi eft honor meus?

Jefaiti

Neceíle eft enim fervum timere ,

uia fi

;e[t abllti L

Íciens voluntatem Domini fui non fecerit

|

x

digna, plagis multis vapulabit,

Quicun-

i

;

J vini

queitaqué per hanc charitatem ad Dei ima-

, àn'

ginem (imilitudinémque pervenerit, delec-

fs if

cabitur bonó propter voluptatem & digni-

jyl Cfiäm :

tatem ipfius boni, & deiformem quodam-

ul

110dÓ poflidens affe&tum patientiz ac leni-

a

tatis non iraícetur deinceps ullis peccantium

i e

vitijs, fed potiüs condolens infirmitati eo.

du

rum implorabit veniam ipfis, reminifcens$

irim &

quoqué feipíum tamdiu impugnatum fíti«

[f

mulis

u

192

DIES QXUINPTUSX

mulis fimilium paffionum , donec falvare:

tur miferatione divinà, nec ereptum fe ef-

fe proprió ftudió ab impugnatione carnali,

| Ui

fed prote&tione Dei falvatum intelligit , at-

^ 41 pat

qué cum omni cordis tranquillitate Deo de

thu p

cantat : Dirupiíti vincula mea , tibi facrifi-

f i

cabo hoftiam laudis.'| Et: Nifi quia Domi-

Da tj

nus adjuvit me, paulo minüs habitáftet in

inferno anima mea.

7

( Qu

Tece(fn

.. MEDITATIO TERTIA -

IT

Xerunt

De ,Oþ/?gdli07lä:ïj VeHO*vALOHe , 69 exefï

Aunar

cutzoue Votorum.

l]llippe p(

Sü[äpiendus im Oratorio coram. ommibus pro-

Dd

Rdum

guittat de Stabilitate [u& ,. 9^ Comver[ione mo-

&l Deoy

vuta [uorum , (j Obedientid coram Deotg San-

hs ejus ,ut fi aliquando aliter feceritab eo

qti Spiri

lls [ongg

| Je damnanduim [ciat , quem ivridet.

Cap. 58. V. 18. 19. 20.-

a

Mp

! Tie

*

PRAELUDIUM..

(

i

;

ll fult

/TOnachus.quidám. Romanus nomíne

l

Tf

M

cüm defiderium Benedi&ti cognovit-

Íet , & fecretum tenuit, & adjutoriumim-

l I(i) dlgl

pendit, eíque San&t» Converfationis habi-

n

ln

Ben.cap. t

(0)

S*flïu

bi.u?m tradidit, ,5, Greg.in Vit, S.

PUN C

T5

od

RgcorrrceriO0xis

193

nec lz

PuNcTUM l,

puní :

Qne Qu

Udi Ss. Patrem tuum , quanta fit obli«

À

nteïligit n

gatio Votorum: l; Oratorio coragn oni«

Btate D

wibus promittat de Stabilitate [ud , i? Comver-

, tj

fione morum [uorusi , 4 Obedientid. coram

( u i

Deo Q9* Santlis ejus , (9* [i aliquando aliter fe-

habidlt:

cerit , ab eó fe dammanduns [clat , quem irvidet,

(24) Quod enim ex voluntate füfcepit , ex

neceffitate jam tenebit; quia omninó ne-

M

ceífe eft eum reddere vota fua, quz diftin-

xerunt labia füa , & ex ore íuo aut con-

n

demnari jam aut ju(tificari. (^) Terminum

[/^

quippe pofuit , quem non opportet trans-

gredi.

Hinc illi, fi transgreífus eft, ti-

E

l

f

mendum ac dolendum . quia non homini

r

fed Deo mentitus eft.

( c) Quód enim,

Di*

qui Spiritüs San&i pactiones violat, is faci-

frarii

nus longé majus faciat, quàm aut maledici,

] jb

aut ebriofi , aut qui totam in otio vitam con-

10

terant, nemo eft , cui non perípicuum fit.

j

( 4 ) Si Ananias namqué mortis periculó di-

nus fuit, qui eos , quos dederat nurmos,

anus noml"

eoabítulit ; quanto periculo in Divino

ii ag

judicio dignus erit , qui femetipfum omni-

diutoriuf"ï

potenti

(^) $. Ber. de ?rzce

pt. & Difp. Cap. 1.

(& ) Id, Ep.108,

"at

€«) S. Bafil,

in Conft, Mon, cap. 34. ( d) S. Greg, lib, 1,

IS'

j

EÉp. 35.

u

194

Dires QviNTUS

otenti Deo, cui fe devovit,' (ubtraxit? (6)

bes ]

quid me

Ah! quid agis

mifer? quid furis?

t tali Chriftus.

N on ti-

depal&ef

perfequeris? dici

n coóntemnis

mes tu füturum judicium ?.

terrorem meum? Cui hoc faci

s ? Cui bel-

U

lum indicis? "l'erri

bili utiqué & ei , qui

I

Wte j

auffert Spiritum Principum.

'Redi ad cor

C hg

& non

tuum.

Memorare noviílima tua ;

&

TQtint $

eccabis. . Memorare quz tua fub

ftantia,

;

10 &5

Lothdé

utiliter timebis.

Memento uxoris

a.tem Q

quia Deo credidit;

Sodomà quidem ejectz,

TP

fed in vià mutatz , quia re

tró afpexit. Dilce

LURU

in Evangelio, quó

d non liceat retróa

fpice-

qrer ?

re ei, qui femel manum a

d aratrüm mifit.

mCI'C[U[ :

Dimittes. erg

Ó pro terrenis €

cileftia, pro

F m

temporalibu

s zterna

? Alioquin oportet te

folvere vota tua,

uz diftinxeruntlabia tua.

refne

Ju(té exigitur ad folve

ndum ,. qui non cogk

tlam Vitæ

tur ad voyendum.,

Nam etfi cüm pulfa-

jntrares , HOl

LIM

res ,.non repu

li , tàmen ut

i p

compuli.

Non

licet ergo dimittere, quod

Non eft fas requirere »

s

(ponte promififti.

"m i

Siquod zdificaveras

(Onfr

quaz per te dimififti.

*

icatorem fe conltt*

Uan

iterü

m deftrui

s,' praevari

.

t

Qf d

Ti

tuis.

Unde necette ett te j

udiciomeo prz*

B

1 Qod

one judica:

lt

fentari,; De propria pravaricati

C[lfs.

1 dülmuS

( e) S, Bern. Ep, 2

? Reg i

5

RrcorLtEcmTiONIS.

195

u

beris. In iniquitate tuà moriéris

;morsenim.

51 ii

depalcet te in inferno.

!

, Nul

Mu

-PUNC'i*UM i

Uftiiendus im Ovatorio

prowszmt de flabili-

Ym

tate fuil ,

R Comver[ione torim fuoruma ,

Md

(9 Obedieztiá.

Hzc quidem ad Litteram . -

»

(s &F'(

requirit Ss. Pater à fufcipiendo

5

nihilomi::e

us

nüs & à fufcepto exigir, ut fi non quotidie'

olb

faltem crebró vota fua renovet ; " 9) gieceninr

Doo t

aliquid ei velaxabitur , at

fit y- ficut. feribtunr:

jpoit. P

et : ZAmice ad qui veniffi

?. Etcur iftud non

! feni

ageret ? (f^) Profeflio monafterialis hanc

aratrumff:ïï

meretur prarogativam inter caztera poeni-

cæïeüi*ä ! '

tentie inítituta , ut. fecundum Baptifma

; o

nuncupetur. Obperfe&tam quippe mundi,

qu

abrenunciationem ac (ingularem: excellen..

f

tiam, vitz. (piritualis przeminens univerfis

qlll

yji m

pü

vitze humanz generibus hujuícemodi con- .

j

veríatio Profeflores & Amatores fuos Ange-

ml[[ae)

lis.imiles , diflimiles hominibus facit , imó

fs

qülf

divinam in liomine reformar. imaginem,

(lia*

configurans nos Chrifto inttar Baptifmi. Et

tg Lü)

yeu

quafi deniqué fecundà baptizamur, dum per

joo g

id, quod mortificamus membra noftra ,

quz iunt füper rerram , rursüm Chriftum

uU

Ml

f

mduimus complanrati denuó fimilitudini

2

mortis

( * ) Reg €ap, 6o,

(f) S. Bern, de prec, & difp, cap,izd

196

Dirs QviNTUS

|

[is m

baptimo

enim t

mortis ejus. Sed & quomodó in

l

|

eruimur de poteftate tenebrarum , & in reg-

CUM

num transferimur claritatiszeternz ; ita &

quunt)

in San&i hujus fecundà quádam regenera

[

id tit

vatione propofiti

de tenebris 2qué non

)

Qm

fed multorum actualium

vnivs originalis ,

jutorio.

deli&orum in lumen virtutum evadimus

te duct,

etap

:antes nobis illud Apoftoli : Nox pracef

&dicit

fit,

dies autem appropinquavit, Quis igi-

lnde te

tur non quotidié vota fua renovet, cüm to-

tm,

ties in hoc admirabile lamen & gratiam

Non ipi

transfundatur ; quoties períecte mundoab

fim tibi,

ruüciat

T'ento i

D

PuNcTuM Ill

uf

Vr

Ufcipiendus im Oratorio. prouittat de Stabi-

N

T:ate [ud 1 Coirver[atione morum [uorum

L

&* Ovediesd 'coram Deo

iy Sauchs ejis

(g) Jnusquisque enim pro

fetfionem fuam

fatis i fi con(entaneis comprobare debet

NEDI

juxta exempl

am & do&rinam Chriti. Ípfa

opera, inquit ,

(*) quz ego facio , teftimo-

Ni

nium perhibent

de me, quód Pater mifefit

f

N

me. (b) Etenim quia jam vovit , jam i

on

mobh

adf(trinxit, aliud illi facere non licet.

quá:

Ti

talis erit ; fi non fecerit , quod vovit;

is

(£) S Baf, in Mor. Reg. 29.

(*) Joan. 5

Qu S.Ang

Ep. ad Arinent,

(')H,m]

RECOLLECTIONIS.

19?

Tis manfiTet, fi nihil tale voviffet.

Minor

n bipit

enim tunc e(fet, non pejor; modó autem

nkintg

tantó miferior ; fi Deo fidem fregerit,

mz; ii

uantó beatior, fi perfolverit. (2) Attende,

n at

uid tibi dicat Pfalmus: Vovete, & reddite;

!

u d

Unum fit ex Profeffione tuá , aliud ex ad-

4

n dul

jutorio Dei perficietur.

Afpice eum, qui

m eni

te ducit, & non refpiciet retró , unde te

No: [f

educit.

Qui te ducit ; ante te ambulat ;

, Qs

unde te eduxit, poítte efít. |Ama ducen-

yd Cüm':;

tem, & non te damnat retrofpicientem. (k)

| & gïüli?

N»n igitur te vovi(fe peeniteat , imó gaude

j: ml

iam tibi ncn licere ; quod cum tuo detri-

mento licuiffet. Aggredere intrepidus; &

di&ta fa&tis imples iple adjuvabit, quivota

noftra expedit.

i d

Examen Conícientiz

n

dl !

SUPER

,füonem

[j

:

vobitt

MEDITATXON EM TERTIAM.

C

N itaqué , O Religiose ! crebrócon-

fgClO)tc ;

f

fideras graviffimam votorum tuo-

l

rum obligationem ?. Cüm votum voveris

VOVl[ J

omino Deo tuo , non tardabis reddere 3

"

Dd r

h

quia requiret illud meinus Deus tuu

EE

N

f

//

5,1

JaH(

(6) W. inPf, 75. (b)lfi. ufmmn:. Ep. 48.

: !98y

Dries QuixT Us

fi moratus füeris, re

putabitur tibi m pec-

,catum. Deutr. 23. 2x.

L

2. Num: ideó- times. vota tua violare?

Multó melius eft non vovere , quàm:poft

|

.votum promiflIa non reddere. Eccle.5.4. :

Crn.

3. An Con(ideras, quantam gratiam tibi

Vota mea

conciliet Votorum renovatio ?

reddam in confpe

cu ulmenm:iumw eum.: Pjäl. f

:2E X Ó6C

[

z 4.7 Num ideó

quotidie,- eadem renovas

Cemnobi

6 fefvore, quó primitüss illa emififti ? Vo-

fiderio

veté, & reddire Domino Deo veftro , omnes

quein i

qüi in circuitu ejüs affertis munera. P/al.

flomine

[

7$. X2.

Tulitater

s. An confideras , quód fi vota operenon

Wbi ;

D

exfolvas , multó te fore & in hác & in alte-

&[

BN

rà vità infeliciorem, quàm fi nunquàm ea-

| tf

dem voviíTes ?

Si quid vovifti Deo , ne

|

| Of

moreris reddere ; difplicet enim ei infidelis

; fündam

& ftulta promiffio. Eccle. 5. 3.

! Ukes

6.. Num ideó quotidie actus pauperta-

Tum 110j

, Obedientiz , caftitatis &c. exerces?

eteche

*I

;

; t

]

dam vota mea de die in diem.P/al. 6o. 9.

TU perr

F uf

(

—

&

—— g.

A

34

N

SU

[ -

| lcnmlm;

-—.

lts

À

'U' Y

E N

x

| þïä(ump

Dole.

(;).Ex(

129

| RECOLLEchNIs.

£

ib

Dolc. . Propone.

LECTIO SPIRITUALIS.

a violut

amaus Abbatis de frne

qump

Ex Collattoue .Jo

a

Cuenobite , Q9 ex

Sermone S. Bafilij M.

tatamt.

- de luflitutione Mouachorum.

Vott t

l

Oft dies vald& paucos rursüs pere-

l,i

(*)I.

l- eu.

ximus cum Summáà alacritate ad

Cenobium Pauli Abbatis trahente. nos de-

lern 19

mf

fiderio doCtrinz majoris.

Reperimus ita-

rdh'o ,OW

qué in ifto Ccenobio antiquiffimum Senem

xuneti.

]

nomine Joannem , cujus do&trinam & hu-

militatem ; quáà San&tis omnibus przemi-

nebat ; non- patamus pratereundam filen-

tio fcientes eum maxime vieuiffe humilita-

äc&mä

tis perfe&tione , quz humilitas ; cüm fit

monqi

omniumr mater virtutum ac folidiffimum

(ti Dt0;

fundamentum totius fpiritalis ftru&turzalie-

na & exul e(t à noftris inftitutis.

Ideó mi-

rum non eft, nos non poíle afcendere ad

y u*

. CXCI'C&

perfe&tionem San&orum , quí non poffu-

:

mus permanere fub difciplinà Ccenobij,non

:meæ

dicam ufque ad fene&utem , imó vix per

biennium dignamur fuftinere jugum fub-

je&ionis ipfius ; fed protiuüs evolamus ad

oxiz libertatis ; cüm ta»

præi'umptionem n

N

men

/

pl

(*) . Ex wCoU. Jo. Abb.

N

200

Dms Qumrüs.

men hoc tempore brevi , quó in Ceenobio

modis

converfamur, imperio Senioris utcunqué

TR T0Y

fubi ciamur non fecundum Regulz dittri-

inphti

&ionem fed juxta arbitrij noftri libertatem ,

QU mih

ut non videamur non jam difcere patienciz

litoris

fru&um , íed exípe&are tempus (cientie

&tim ef

addifcendz.

Cüm igitur vidi(femus hunc

üs mmw

fenem zrate primum, admirati gratiam Viri,

tm H

quá fuit ornatus , ccepimus deprecari vul-

Thods r

tu in terram demiílo, ut nobis pandere di-

Á enim

naretur , cur relictà eremilibertate & pro-

Qtdian

Á

e

ffione illà füblimi, cujus fama divulgave-

PJI]IS 3l

rat eum prz czteris viris profeflionis illius,

*Dtceff

fubdiderit fe jugo ccnobij, qui dixit: Ego

llll" T0 j

quoniam impar fui anachoriticz di

f

[o

linze

"8 vt

atqué indignus füblimitate tantz per

3

Cio-

U(qUä |

nis, ad Scholas redij juniorum , fi tamen

j U5, Wi

implere potero inítituta eorum fecundum

t (

vigorem & meritum profeffionis.

Cujus

ODctiene

refponfionis humilitatem cüm non admitte-

Tülfer d

ret de

fus eft.

precatio noftra, ipfe tar?dcm/ita €XOT*

&6 vol

TUt me

2. Non folüm non refpuo , nec refuto ,

Ue

fed totá veneratione. fuícipio anachoriticam

füts T. j

difciplinam, quam me admiramini reliquif-

ll

Tiing

fe ; fed quoniam deguftata puritas ejus per

t

Rl

per

interpolationem & admixtionem tempora-

Wim

Wlle

ium rerum interdum inquinabatur, com-

lfa)a

j ML [

-- modius

RECOLLECTIONIS.

20€

vCtenti

modius zítimaviad Ccenobij congregatio.

UttN

nem reverti , ut íequeretur promptior ad.

n Qir

impletio arreptj propofiti planioris, & mie

qertatt

nus mihi effet periculum de difficultate fube

e pitt

limioris profeffionis przíamptz.

Melius

yus at

enim eft invenire devotum in promiffioni-

jemus bt

bus minoribus quàm in majoribus indevo-

;ratiame

tum. Hinc breviter tangam ,quantis come

precyn v

modis fruar nunc in iítà converfatione.

In

p

—

"

J

hác enim converfatione nulla extat provifio

lcrtate&ï

J

quotidiani laboris;non evitabilis cura annui

panis, nec folicitudo corporalium rerum

n diVUlga'

|

fioni

i

de neceffarijs preparandis. Contentus igi-

l

jdist:

M

:

tur ero impletone Evangelici illius prz-

a dici

cepti, ut (cilicét nihil de craftino cogitem,

n

& uíqué ad finem vitz mez Abbati fubje-

g p

fur

&us, videar illum aliqualiter imitari, qui;

üt ait fcriptura, humiliavit feipfum fa&tus

m ftait

tU

j U

obediens ufque ad mortem, mereárque hu-

militer dicere verbis illius : quia non veni

fiot ^^

dem

a

facere voluntatem meam , fed ejus , qui

mifit me, Finis quippe Ceenobitz eftmor-

ne l'f.fw[

tificare & crucifigere omnes proprias volun-

[

tates , & juxta Evangelicz perfectionis falu-

d

re mandatum nihil cogitare de craftino.

lmmlf 9

Quam perfe&ionem certiffimum eft nemi-

rius d j

nem pofle implere nifi Ccenobitam, quem

n tCmP[

fajas defcribens ita beatificat & collaudats

ha

iif v

n

N;

Si.

202

Drigs QUINT'USX

Si averteris à Sabbatho pedem tuum face-

! eltüni

re voluntatem tuam in die fanCto meo ,

lg

dum non facis' vias

elorificaveris. Deum ;

| iif Y

tüas, & non invenitur voluntas tua, utlo-

im qui

quaris Sermonem , tunc dele&taberisfuper

Itb cuf

Dominum , & fuftolam te fuper altitudi-

iiquid

hem terrz , & cibabo te hzreditate ;Jacob

Patris tui.

Os enim Domini locutum e

)udicium

hec. ltaqué nifi Ceenobita pervenerit ad

finem fuum.jam ta&tum , fruítra profeífus

|

eft difciplinam Cenobij, cüm non implevit

)

virtutem fuz Profeffionis.

..€). Quamobrem danda omninó nobis

|

feduló opera e(t , ne quid quoquó pa&ó

profeffione noftrá indignum faciamus, iéve

] Qj

Pj

fimili atqué Ananias judicio efficiamur ob-

noxij - Licebat enim initió Ananiz poffeft-

junculam fuam Deo non polliceri ac vove-

re; fed poftquàm humans gloriz cupidi-

tate inductus quicquid in bonis habebar;per

Oll

profeffionem Deo confecravit , quó videlicét

41

egregió faCtó hominum de fe admirationem

Tür

excitaret, de precio autem callidé poftea ;

t propte

neício quid, intervertit , ejusmodi adver-

CeDen

fum fe indignationem Dei provocavit , cujus

r

lon

Petrus minifter fuit , ut ne ad peenitentiam

li

E d]m

aditum invenire potuerit. . Quo circa ante

Pïmulo ï

Religiofz iftius vitz profefïïon;:nl liberum

[9

ET

(* ) Ex Serm. S. lïaf.

RezcorrEscmIONIS.

203

tum i

.eft unicuique, quatenüs per Dei indulgen.

0O2

tiam leges permittunt , communem cum

n f

czteris vivendi. morem fequi : ubi veró

stu, u

jam quis fponte fuá ipfe profeffus eft, - hic

baberist

Deo cuftodire-feipfum debet veluti eorum

p t

aliquid; quz dicata funt Deo, ne Sacrilegij

qitate )

Tocotubt

'-iudicium incurrat.

xrvorc

BRGREXGESGSEDESISTGRBURESKNE

n p

mon um

DIES SEXTUS,

omrar

MEDITATIO PRIMA,

uoqu P

De Oratzoue. snentalr , vocalfz , 69

(cjamu

?f

Pfalmodid. | Orationi frequenter incumbere.

fhciam

Cap. 4. Reg Inítr. $7.

aniz ^

joett &

»

"PRAELUDIUM.

Jorig o

M

habehä

Olltye&i Fratres ex tribus Monafterijs

ad Dei famulum Benedi&tum vene-

u

E

j

runt, dicentes : Laboriofum nobis

ydmita

|

ld p

eft propter aquam quotidié ufque ad lacum

j

deícendere , & idcircó neceíle eft eodem

smod *

loco Monaíteria mutari. Quos blandécon-

yocav l[ »

folans dimifit;: & no&te eàdem cum parvo

] gnit

puerulo. nomine Placido ejusdem montis

Ü

i

Ju

rüpem afcendit, ibíque diutiüs oravit,

nd

jl

Cü.m-

204

Dires SExTUS

etmel

Cümque in eà concavum locum feciffent ,.

ftatim a

Que m

$. Bened.

quà repletusxeü. $. Greg. in Vit,

emat

fotiadi

PvuNcTUM Ll

E

juticam

ditatio quotidiana à Ss. Patre noftro

fts ablol

M

Benedi&o hifce nobis recommenda:

meditii

igilias à Fra-

tur: (*) Quod veró re[fax poft v

urfad

tribus Mediatiozi imferviatur.

Et merità.

Que af

(a) Mentem enim, de quá oritur , puri-

D t

ficat, regit affe&tus, dirigit aCtus, corrigit ex-

cefIus,.compc nit mores,vitam boneftat &or-

dinat , divinarum rerum ícientiam confert.

Hzc eft, quz agenda preordinat , a&ta

Eür

tüit

recogitat, ut nihil in mente refideat aut in-

corre&tum aut corre&tione egens.

Nihi

LOT

U

quippe ( ? ) aptius Deum poflidere facit; &

mentem refrznat, quàm attenta meditatio,

m

. Hzc fiqui

Citi con|

uz in oratione proponitur,

!

em cor amovct ab exterioribus, & ad fe

Pierit) t

Wt fe

redire compellit.

Ipfa eft fpiritua/is janua

orationis , per quam verbumab ingredien-

UT

tibus agnoícitur, & puris manibus hono-

rat.r. (c) Quó fit, ut illuftratus undiqu

Otüm B

intelle&us atqué füperné illuminatus,à ter-

t oeulo

renarum rerum curá immunis & feriatus

Ut por

omne

clltus $

C* Reg, cap. 8. 9. . (9)S. Bern.l. 1. c. ?. de Con(d. (/.S-

1

Laur. Juftin, de Caí

de vit. ioljt,

L,Connub. (c) S.Baf, M. ad chä.j?aeo

()$i

RECOLLECTIONIS.

20$

l* ^ onne füum ftudium ad ea bona traducat ,

I

jng il

que magno certamine quzruntur.

enm a(lequi conatur, quó numerosomnes

forticudinis temperantizdue impleat ; quo

juítitiam , prudentiam , czterásque virtu-

Pure t

tes abíoluté excolat.

Infru&uofa nanmqué

ecomad

meditatio eft , quz in merá fpeculatione

ATT

aut afleCtione confi(tit

Optima illa exiftit;

Bd

quz affe&tus & propofia fua quotidie in

x p

'

pragim redigit.

ls,corriglti

bonddit

PUNCTPM m

xiom

E Oratione vocali cap. 25 Reg. ita fta-

yüina !

tuit $s. P. N. Dowizo DEQ uaiver[o-

fidetil

vuni cum onmi burilitate , £ puritatis devo-

15

ticme [upplicandum eft.

Et jure cum omni

joeel

hum.Ltaté orandum.

(d) Quosenim pec-

mmmgw

cati conícientia terret & cruciac, timent

p !

meritó timent per fe ipfos ad Deum acce-

ibus; t

dere, fed (tudent quafi per alios accedere.

Yrituas

De talibus dici poteít ; quia regnum czlo-

4binf

.fum vim patitur. — Vim fac'cbat regno cce-

anbus

lorum Publicanus ille, qui dum non aude-

vt

ret oculos ad ceelum levare, ipfum cclum

ginti

ad (e potuit inclinare.

Quodfi jam confe-

"TU

cutus es & tu à peccato abitin.re, primum

f

eít , ut ipfi Domino in oratione -

loquens

nd&

CWJ J

reco-

A

u

(d ) S. Bern Seun. a5$.

206

Dizs SgsTUS^

!

J

recogites annos ruos in amaritudine anime

! (uoniam

tuz.

Dehinc poftquàm in lamentis poeni-

| qux o

tentiz aliquamdiu. perfeverans hilaritatem

| qui w

quandam & fiduciam conceperis indulgen-

ti€ , accede jam ad poftulationes, ut fecurà

tanquàm receptus in gratiam Domini tibi &

RO-PI

confervis tuis atideas petere , quod oporteti

Fiducialiter enim poftulare poteft, quiejüs^ |l la

AE 1

modi eft; tantüm caveat, ne forté aut pó«

ftulet non poftulanda, aut minüs poftulet ,.

Qd ho

quz à Deo fünc poftulanda, aut ea tepide

fiity 1

uzxrat, quz toto affeCtu & omni tempore

hit, r

Íunt quzrenda : poftulec autem in fide ni-

im &m

hil hafitans.

Cum omni quoqué puritati$ . | üipi,

devotione fupplicandum . nam. etíi ubiqué

fit Deus , in cclo ramenorandus eft,ibiqué

| &i /gm

Orationis. tempore cogitandus, ut mens,

hi diy

noftra non Oratorij teCtó, non aéris fpatió;;

COf üng,

non ipsà retardetur nubium denfitate juxta:

OFUf n

eam formam, qu:e nobis à Chrifto tradita;

tühuc j

eít, ubi ait: Pater no&er,. qui es in caelis;:

! Püpham

(e) O quàm (aluraris eft ejusmodi Oratiol-

v

RVT

Nemo parvi pendar Orationem fuam ; quia :

Büneri ?

ipfe , ad quem oramus , non parvi pendit;

n t

cam.

Priufquàm cgreffa (it ab ore noftro;;

tfmp':[am

ipfe fcribi jubet cam in libro fuo, & unum,

Va dj

indubitanter & duobus fperare poffumus ;;

(

quo-

j(

ï?xl

w C Id.- Seun, 5, dc Quadiag,.-

r

j

|

p

|

RECOLLECTIONIS.

2c7

due at

juoniam aut dabit, quod pétimus , aut

Jenrs p

quod nobis noverit effe utilius : :nos enim ,

Til

quqd oremus, ficut oportet;: nefcimus.

jy indüpe

PuwcmTuM Ill ^ ^^

, Ut lt

omini tl

klj«Pfalmodiä fequentia præ-.i'cribit SS.

üod opre

(

oj

p

Pater N. (*) Sic flemus:ad pfallendum: ;'

a, qu

at siieus uoftra concordet svoci noffre. O quàm

for uj

San&é hoc obfervandum eft? Lingua(f):

Y5 pnüul;r

pfallat;;mens fenfüm eorum » : quz dicta:

Qu e

fnnt , fcrutetur , ut pfallas fpiritu ;; pfallas:

ymni

item & mente.

Non enim glorià DEUS.

m in t

indiget , fed vult te dignum red

di,qui olim

qué put

Quod

laudem, & ogloriam promerearis.

,eti i

enim feminat homo, hoc & méetet,

Se-

luselbd

qmina divinz laudis & gloriz fementem ; ut.

ys, U

corónas - honores, laudnsque in regno cce-

T

loruti'metas. -.(g)- O quàm utile tibi. erit;

lnfitit ]

adhud in hoc fzculó , fi'non quafiex . ore:

hrilo mäli

Prophetz, fed ex.proprio affectu. pfalmos

j gt

decantàveris! (5)^ Quid hinc non poffurnus, -

m

edoceri ? Non fortitudinis magnificentiam? :

j fu.

Non eXá&tam feveritatem jufüitiz ?. - Non

i

temperantiam vel'ipfóafpeCtu venerabilem?e

b od

ntie 2

Non äbfolutam perfe&ionem prude

on

"

juo: i i

C pgü'ümü

(..*):-fs. Reg. Cap. 194. eps. Bam.*'ifo'm. in P(àl, 384

qllO'

€2 . C,a(ïf,'i.n Coll, gP. .-.(. b ) $, Batd. m PxoæmmPial

208

Dizs SexTUS

Non ponitentiz formulam ? Non modum

S. Mcdfn

patientiz ? Non deniqué quicquid dicere

Qu pf

poílis de genere bonorum ? Hic reperias

Tiibus

de Chriíti in carnem adventu oraculum ,

lamnen

commínationem judicij ,refurre&tionis fpem,

t5 Ma

terrorem fupplicij, glorie promiffionem ,

!

L'exerci

revelationem my(teriorum. In Píalmorum

|

E

libro perinde ac in ampliffimo quopiam

&ti jf

promptuario nihil non bonorum recondi-

tht

tum eft. O quantá igitur reverentiá píal.

! d&ï*i&]bug

lendum non e(t? ( ; ) Convenitis (iquidem

Qntn) die

Fratres ! ad audiendum Deum , convenitis

T jne

ad laudandum , ad orandum , ad adorandum.

k

N D

Sacer eft conventus, placens Deo, Angelis

A

familiaris. State ergó in reverentiá,ftate in

LOU

J

folicitudine & devotione mentis. Secundum

r ly

fidem , non fecundum faciem judicate,

ODta voc

"T'erribiliter fiquidem metuendus eftlocus,

&Orüm P

nec major adeíle credendus eít numerus

Mifüm

hominum quàm Angelorum. (*) Cozfi

& Nug

deremus itaqué , qualiter oporteat z0s im €pti

Jpectu Dicinitatis 9? Augelorum ejus effe.

l

Examen Conícientie

SICQCÍRB

duus ell

SUPER

».mdj

tlie

MEDITATIONEM PRIMAM,

il

" uc

confideras

1. AN igitur , O Religiofe !

RT

S. Me-

ÀN

iny

. (9» $, Bern, $er, in Nat,S,]o, Bapt, A ch.. loc.cit.

RE C;-'OLLECTIONIS.

209

y ol

S. Meditationem optimum medium effe,

quid at

quó pafliones tuas refrznes , cor ab exte-

jc t

rioribus avoces , ad feipfum redire cogas,

QORU

& omnem tibi neceífariam virtutem acqui-

tionisf

ras? Meditatus fum noCte cum cordemeo,

mionat

& exercitabar. Pfal. 76. y.7.

Pt

2, Num ideó Medirationem. quotidià

oqu

ferió inftitutis , & non folüm intelle£tum ve-

m reor

ritatibus divinis imples, fed euam pijs

rerentà

affe&tibus voluntatem moves , ut easdem

jis ii

;

'

omni die opere adimpleas ? Concaluit cor

NU

meum intra me, & in meditatione meá ex-

|adorinit

ardefcet ignis . Pfal. 38. y. 4

)e, Af

