
Plüsdicam, & vera dicam: tenebras deíe-

ris; & lucem ingrederis: de profundó fluc-

tuum emergis ad portum , & ;de miíerá

atil

fervitute ad felicem libertatem afpiras, &

de mortedeniqué tranfisad vitam. O quàm

[

ineffabile eft. Beneficium Religionis! Una

um.

(b) ibi voluptas , usa jucundisas , un

n'; r

defiderium , una fpes omnibus ineft. lbi

ex Regulá cun&ta funt diligentiffime ordi-

m

ordo (um-

nata; nulla ibi- inzqualitas; fed

d

:A-x-nþus,v

*gcclï

(2) S. Bern

E

[.

d*

: Ep 114:. ! (Ij) S,Chryfof*- in ag')--, m mon.

btgs' PrIMUS

w

mus , & moderatio , & convenientia , &

ineffabilis concordiz fíervandz diligentia,

jugísque ac perpetua lztitize materia. Illic

J

folim videas , id perfe& contingere nuf-

quam alibi, non modó quód prefentia om«

inise

;

niaominescontemnant, omnemqQueàfe rixz,

N

& pugnz materiam abícindant, certifiimá-

LL

que czleftium bonorum fpe beati fint; fed

vt

quód ea

oqué , que fingulis contingant

oD

& triftia

äl

leta , communia e(Ie omnium

didhus

w

exiftiment. Quippe & mzror feciliüs fu-

gatüur, cüm pro virili füa omnes compor-

( (

li

tent onera , lxtitizdue occafiones habent

innumeras non in fuis quisque ceftientes.

t &

O quàm immenfum eft Beneficiurn Religio-

fl

nis! etenim , (c) quz eft ifta , quafo ,

Tittis

tam pretiofa maroarita pro quá univerfa

Wt

dare debemus , id eft , nosmetipíos ( quia

lus

totum dedit , qui femetipfum obtulit. ).

lim p

ut poffimus eam habere ? Nonné hzc eft

At

Religio San&a , in quà bomo vivit puriüs,

S(

Ti

cadit rariüs ,. furgit velociüs , incedit cau-

tiüs, irroratur frequentiüs , quiefcit fecu-

Qrde

Tum .

riüs , moritür confidentis , purgatur ci-

tiüs, remuneratur copiofiüs ? Quid retri-

UO

buam (d) Domino pro omnibus, quz re:

ton

tribuit mihi ? 4Au[culta , O Fili , pracepta

n

Magifiri,

(

(9) $, Bern.de BonRelis, — (4) Pfalm. 115.

D

I

RECOLLECTION*S-

15

t k

PuNcTUM l,

Etiày

. Tlic

àm magnum eft Beneficium Vöcatiä

ret

-X. onis ad Religionem , tam altus illius

Ka ont

finis eft. Audi Ss. Patrem : Ut ad eum re-

fent,

deas , à qué per inobedietttiee defidiasu vece[fe

Tas.

tf

Quzres , quis fitis, ad quemper

jt;

univeríam Regule obfervantiam redeas ?

(e) Deus Charitas eft. (f) Etenim Bene-

tingatt

um

dictus Au&tor hujus propofiti, & inftitutio-

s

num iftarum ad finem Charitatis univería

fua fcripta redigi precipit , & animarum

Sormpot

s hbt

faluti infervire.

Regula fiquidem S. Pa-

tris ex illa (ublimi , & generali Charitatis

[rents

Nigi*

regulà pendet, ex quà & in quá juxia Ve-

,

ritatis verba univería Lex pendet & Pro-

phetz. Nam fi univerfa Lex , tunc & il-

ivl

s (qui

lius Regule Lex. . Unde Monachus Regu-

lamn Patris Benedi&ti profitenstunc veré eam

bt

pect

fervat, quando in quibuslibet ejus Capitu-

uriis

lis. Charitatis Legem ubiqué confervart.

Hinc fi ftem ad pfallendum , ut Mens con-

jit t

cordet voci , & fi Domino Deo univerío-

j f

rum cum omni humilitate , & puritatis

u d

| getr

Devotionefupplicem (g) Charitatemautem

uz r

non habeam , faCtus fum velut zs fonans.

noctüque

WPM' 1

Si inftrumenta artis. iþir-itualis die

incefTa-

| Q 1, Jo. 4

qs Bczg, Epift, 338 ( 3. Cos,

130 x.!

16

; Dairs PnIMUS-

inceffabiliter adimplevero, Charitatem au-

obe

tem non habuero, nihil füm. — Et(i prefen-

u

tem Regulam in omnibus coníervavero ,

nihil mihi prodeft. Equidem (b) finispre-

lg

(har

cepti Charitas eft de corde puró , & con-

Dra

fcientià boná, & fide non fictá.

O Fratres!

Ecee

ergó regularia (; ommnia opera veftra in

profi

Charitare, fiant. (k). FruGus Spiritüs eft

V C

Charitas. .(/) Dignus plane eft morte ,. qui

Qs

tibi, Domine JESU! 1ta recufat vivere, &

mortuus eft: & qui curat effe ni(i propter

Ua

V0

te, pronihilo eft, & nihil eft. . Propterte-

W0

metipfum. Deus fecifti omnia, & qui vult

eíTe fibi; & non t

Poi

*

ibi , nihil efle incipit im:cr,-'

vf

emnia,

d i

PuxcTUM lll

Tibl

Tant

A D tam altum Vocationis Finem no&

L X pervenitur , nifi per (copum Obe-

Titos

dientiz. lta Ss. Pater ait: Ut ad eum per

Obedientize laboremivedeas. (mi) Annexz enim

funt obedientia, & Charitas.

Ideó qui

non diligit , nec mandata cuftodit. Audi

eum , qui Veritas eft; (i quis diligit me ;

sle[

fermonem meum fervabit.

Et adjungit

diligits

mapifc&ö infinuans , quodfi quis

$

OIG':-

l

m

(I;s)' 1. Tim. 1. f. (i) t. z. Cor, 16. y4. (&) Cal. $,

at.

(J) S. Bern. Setm.

& 39 , 3.

.:,o-, in Cant, £m) I dc Am..,ï- Pci

[U)

17

.REC-ULLECTIQNIS.

f a

"tfen.

obedit: fj non obedit , non diligit.

Vera

fané obedientiaeftobfervantiamandatorum.

NCI'O',

Qu

Propterea femper obedientia infeparabiliter

Charitatiadhzret, Aufculta igitur , OFili,

X

rattel

precepta Magiftri , & efficaciter comple,

(tra

Ecce enim (2) San&ti Benedi&ti inftituta

profitentibusin przcepta, przvaricantibus

s d

in crimina fiunt.

Nam quod ex voluntate

) gül

quis fufcepit , ex neceffitate jam tenebit ;

[6,

quia omninàó neceíle eft eum reddere

toyet

vota fua , quz diftinxerunt labia fua, &

pert

ij vl

ex ore fdo aut condemnari , aut juftificari.

Proinde fi in omnibus magiftram Regulam

f inucr.

vis fequi, ei in omnibus ex Charitateobe-

di. Obedientia namqué convenit his, qui

nihil fibi à Chrifto charius aliquid exifti-

t

mant. Ita & non aliter finis precepti Cha-

, 0bt

ri;as de corde puró obtinetur.

tj H

Examen Conícientie -

g

j QU

SUPER

Audl

i

MEDITATIONEM | SECUNDAM.

?

gt

jJu

1 N,ó Religiof'c! Beneficium Vocatio-

dl

nis ad facrum Ordinem confideras?

obe

T'unc cecinit Moyfes , & Filii Ifraél carmen

hoc

) 6t

(») Id, dc pgæupr. & difpenk,

Am*Di'

18

Drizs PnrIMUS

n

hoc Domino : Gloriofé enim magnificatus

.

eft , equum & aícenforem degecit in mare.

Exod.x5. x.

1l5 Q

gpäcie,

3. Nufn ideó per o

bfervantiam S. Regü-.

lben

le quotidié pro iíto gratus es? Pax Chrifti

Bipe

exultet in cordibus veftris, in qua & vocati.

Q

e(tisin uno corpore , & grati eftote. Col. 3. 15.

glici

3. An coníideras finem totius S. Regu-

bilita

lx tuz eífe Charitatem? Super omnia au-

i5 a

tem hzc Charitatem habete , quod eft vin-

L

fttvit

culum perfe&tionis. Coloff. 3. 14.

w

DN

4. Num ideó fingulas Regulas ex Cha-

ib ]

ritate obfervas ?. Hzxc eít enim Charitas

m

DEI , utmandata ejus cuftediamus, 1.70.5. 3.

dU

. s. An confideras , quód (ine obedientia

UA

S.Regule Charitatem obtinere nequeas?

GD

LHzc eft Charitas , ut ambulemus íecuu-

u

düm mandata ejus.- 2.7047.6.

1is j

6. Num ideó in omnibus S, Regulz obe-

Curj)

dis? Gratias autem DEo, quód fuiftis fervi

flicy

peccati , obediítis autem ex corde in eam for-

qtiur

mam do&trinz ,in quam traditi eítis, Ro.6. 17.

Qüeg

ole, Propoge,

mj

LECTIO SPIRITUALIS.

Itin

Ex Collatione prima Abbatis Moy[is , de Mo-

"ii

qachi. deflimatione , & jrae.

Ted

Mnes artes , ac difciplinz habent

Bw

10

deftinatio-

äSq;

aliquem $copon ; feu

: nem,,

- RECOLLECTIöms.

19

]Catls

nem , ac proprium finem , ad quem re-

Tart,

fpiciens appetitor , & exercitator induftrio-

fus cujuslibet artis zquanimiter fuítinet ac

N

libenter cunctos labores , & occurrentia fi-

Chyit

bi pericula, atque difpendia.

Nam & agri-

o

cola non declinat fervidos radios folis, nec

Jlg lj

glaciem , nec pruinas ; fed terram infatiga-

j

biliter fcindit, & arat , & duras agri gle-

f1ia t

bas affiduó vomere frangit : dum. Scopon

t vin-

fervat, id eft, propofitum fuum attendit ,

ut fcilicer terram fentibüs expurgatam , &

M

ab herbis , atque graminibus ftuperfluis ,

Jhariti

aC nocivis evacuatam., exercendó commi-

nuatin modum mollis arenz , íciens , fe

hp

xdiet

non aliter adepturum finem , id eít , per-

equeäsg

ceptionem frugum copiofarum , & exu-

: [l

berantiam fegetum , niíi hóc exercitió ope:

t

ris fui , quó ipfe deinceps valea

L

vitam fe-

j o*

curiüs agere , aut fuam fubítantiam mulci-

js f

plicare. Habet ergó Profeffio noítra pro-

m

prium Scopon , ac finem füum , propter

1617

quem exercemus non folüm infatigabiliter ,

imó & gratanter cunttoslabores, Ob quem

"

jejuniorum affli£tio nos non fatigat , (ed &

i

vigiliarum laífitudo nos dele&tat , leCtio, ac

meditatio Scripturarum mentem noftram

od

non (atiat , inceffabilis etiam labor , nudi-

üinaflü'

s$ásque , & omniüm facultatum privatio ju-

yelny

2

cun-

20

IDIIS PriwUs

cundiffimé tolerantur.

Finis autem Pro-

teli

feífionis noftrz eft Regnum Colorum ; de-

ftip

ftinatio veró eft puritas cordis , fine qua ne-

Ápof

o poteít ad finem illum pertingere. Fi-

qud

nem

gentes ergó in hac deftinatione intuitum

noftrz mentis dirigimus re&é curfum no-

ftop

al

er lineam certam.

Porró f&

ftrum qu

Ày

cogitatio n

ol

ra paululüm

ab hac deftinatio-

L^

ne erraverit ; recurrendó mox ad ejus in-

UE

tuitum cogitationem noftram ruríüs re&té

qui

VN

corrigimus tanquam ad Regulam qnandam

feu lineam.

f

2. Quemadmodüm enim hi , qui bellica

fetrg

tela tractant , dum cupiunt demonftrare

hr

artis fuze peritiam coram Rege terreno , co-

Rf

nantur fagittas defigere in parviffimam fcu-

Qd

I

tulam depi&ta in íe przmia continentem ,

certi, quód pervenire non poffint ad finem

n

nolt

premii concupiti , nifi per fuz. deftinatio-

nis , intenrionísque lineam. . Quod utique

iügin

1n|

przmium fortientur , cüm obtinere value-

rint fuz intentionis propofitum tangendó

Vg

videlicétfignum. — Quod fiintueri ceffárint,

f

non fentient fe defeciffe à reCta , ac perita

Ver

directione fagittz , quantumcunque caiia

mgnt

eorum intentio aberret à recto tramite ;

Q

quoniam nullum re&tum babent fignum ;

p

quó füz directionis probent peritiam ; v6

Vent

re-

-

RECOLLECTIONIS.

?I

| Pre

Ita ergó & no-

redarguant ejus errorem,

1 de

ftri propofiti finis eft vita zterna fecundüm

Apoftolum , dicente eodem : Habentes

QUi T

t T

quidem fru&tum veítrum in San&ificatio-

o

nem ; finem verà vitam zternam. ltaque

um n

fcopos feu fru&tus eít puritas cordis, quam

rl

Apoftolus non immeritó vocavit San&ifr

(tinat

cationem , fine qua predictus finis, utpoté

Quid-

qus t

vita zterna non poterit obtineri.

y d

quid ergà nos poteít dirigere , ac juvare

[n-mdam

ad hunc fcopon , puta ad cordis puritatem ,

feCtari debemus tota virtute ; & quidquid

i bell

retrahit , ac impedit ab eadem , vitare de-

ytrit

bemus tanquàm perniciofum & noxium.

«00

Denique pro hac adipifcenda & perficienda

um

cordis puritateomnia agitmus ac (uftinemus.

;cntcm )

Hac itaque puritate propofita , & intenta

n

re&iffimé dirigentur ad eam femper actus

dinati

noftri, & cogitationes. Qu fi non fuerit

uqr

jugiter con(tituta ante oculos noftrz mentis

non Íolüm etficiet cun&os noftros labores

] 'alllc;

!

en)

vagos, atque inftabiles , & fine ullo pro.

fe&tu ; fed. etiam fufcitabit cogitationes di-

; 'ifmb

ä

! mf?

verías , ac fibi contrarias : quia neceíle eft,

mentem non habentem , quó recurrat ; &

" Cafh

d

cui principaliter inhzreat femper ; mutari

per horas fingulas ac momenta juxta oecur-

gnüm !

ftatum

n;"

sentium varictatem , atque in illum

3

I

g

DI—LEV.S PRIMUS

&i

eontinuà transformari , qui primus occur-

rerit ex his ; quz foris accidunt.

Hinc

L

[

namque eft , quód vidimus quoídam cun-

D

tcmnentes maximas hujus fzeuli facultates ,

ficd

nec folüm talenta argenti ac auri , fed &

j

d

magnificentiam. przdiorum , qui' tamen

poft hzc commovebantur pro graphio, ca-

info

lamo , aut capello,

Qui fi (tabiliter intue-

qui

T

rentur cordis munditiany, nunquam pro

parvis rebus paffiones admitterent , quas

que

ne'incurrerent pro magnis , pretiofiffimís-

qu

que opibus , maluerunt omrinó abjicere

Qu

€as.

Praterea quidam plerumque fervant

tf

ta

p

nta

iitd'

offe&ione codicem aliquem , ut non

Ti

faciliter finant eum ab aliquo legi vel tangi,

b

& inde occafiónes impatientiz , ac mortis

incurrunt, unde mionentur acquirere pa-

iT

tientie fru&um , & profe&tum Charitatis.

i

C€üm enim difperferint pro Chrifti amore

Wt

ommnes fuas divitias , retinentes tamen pri-

tüe

$inum cordis affe&tum in mihimis rebus ,

W

& proipfis interdum leviter iraícentes, red-

Ya

duntur ab ermnibus infru&uofi ac fteriles,

tien

veluti Charitatem Apoftolicam non haben-

Tüp

i'.;ïflS.

Quod bestus Apoftolus przvidens ,

(g

dixit : Ftfi difiribuero in cibos pauperum

C1»

IT

$ fácultares meas , & fi tradidero cór-

BN

nicumi; ita, ut ardeam , Charitatem

h;

guwm

RECOLLECTIONIS.

25

Qcqr.

autem non habuero , nihil mihi prodeft.

Hix

Unde evidenter probatur , perfectionem

If QU

non ftatim acquiri nuditate , aut omnium

vlttte,

facultatum privatione, feu dignitatum ab-

ld d

je&ione ; nifi affuerit Charitas illa ,. cujus

^ ml

membra feu a&us defcribit Apoftolus , quz

Jhio, o*

in folà cordis puritate confiftit.

Nempe;

2

quid aliud eft non zmulari , non'inflari,

non irritari , non agere perperàm , norm

m p

, QUi

quzrere , quz fua funt, non gaudere fuper

xf

iniquitate , non cogitare malum , & reliqua,

abji:

quz de Charitate ícribit Apoftolus ,. nifi

offerre Deo cor perfe&um, arqué puriffi-

^ fervit

u n

mum, & cufítodire illud à perturbationi-

bus cun&tis intattum ?

2

d nj

"äc

c mii

3. Omnia ergó agenda , fuftinenda ,

ret p

appetenda funt nobis oratià , ateu& intuitu

purits

iíius, Interea fiforté przventi occupatio-

j m

ne aliquà neceffarià , aut honeftà non po-

tuerimus adimplere foliram diítrictionem

nen D

; rebuh

in exerciijs , non debemus propter obfer-

vantias tales omiíTas incidere iram , impa-

gt

fienle

tientiam , aut indignationem , propter qua-

rum expulfionem agendum fuit , quod cir-

ab

Ob hocquip-

g;*idens )

Cà exercitia bona omifimus.

pe feftinat quis fibi con(tituere inftrumen-

j erull

10 (

ta cujüslibet artis,non ut ea poflideat ocio-

fa, (ed ut eorum obfequió finem ejus ob-

r

tine-

j

4

*

24

Dirgs PnRiMUS

tineat, cui inftrumenta illa (übferviunt. lgi-

J

tur jejunia, vigilig ; meditatio fcripturarum ,

Tan

nuditas,atque privatio omnium facultatuim

mm ,

non funt ipía perfeGtio ; fed perfe&tionis in-

i& d

firumenta , ac media ; quoniam finis Difci.

melic

Q

plinz Vitz religiofe non confiftit in ipfis;

fed per ea venitur ad finem.

Idcirco ina-

il

niter facit exercitia illa , qui eis tanquam

W

fummó bonó contentus eít, nec cordis fui

Ti Y

incentionem deflexerit altiüs, nec omneftu-

lirmen

dium virtutis expenderit ad aquirendum

m

finem , propter quem appetenda funt

IT

illa.

Habet enim inftrumenta illius artis ,

(e

Utl

fed finem ejus ignorat. Quidquid igitur po-

dlt,q

teít hanc mentis noftrz puritatem ac tran-

]l )

quillitatem turbare;devitandum eft tanquam

Tf

nocivum ; *juamvis neceffarium videatur

:

Qiin

ac utile.

Hoc enim modó poterimus eva-

lmpu

dere evagationes cogitationum , & difper-

J

fionem omnium terrenorum , & defidera-

tum attingere finem per certzdirectionis

Tcef

lineam ac refpettum.

Hic ergó debet e(Te

Cl

nofter principalis conatus , hzc immobilis

!ma

ld

deftinatio , five intentio noftri cordis jugiter

füm

affe&tanda , ut mens noftra inhzreat

EO-

Vi

ac rebus divinis. Cztera omnia , quamvis

q

fint magna ; tamen íunt judicanda fecun-

QU

nociva.

darig " aut etiam infima , vel certé

E dc;

pe

4

RECOILLECTIONIS.

,

4

m

Denique hujus priricipalis aCtionis figura in

atüm,

Evangelio pulcherrime defignatur per Ma-

lat

riam , & Martham. | Maria przfertur Mar-

YUs

thz à Chrifto , de qua tefiatur , quód ipía

Dif

meliorem elegerit partem , & eam ,

ua

uipls

ab ea non poffit autferri.

Vides ergó Do-

ROR

minum pofuifle principale bonum con-

nquam

remplatione divina, Unde quamvis czte-

xdis hi

ras virtutes neceílarias dicamus ac utiles ;

ne(tu

tamen fecundarias ac infzriores cas efle af-

eum

ferimus ; quoniam univer(x ordinantur ad

j f

contemplationem divinam. Rurfüm cüm

Tuy

dicitur : Quz non aufferetur ab ea 5 often-

türpo

dit , quód à Martha poffit pars fua aufler-

( traf

r. Nec dico mercedem boni operis aufle-

rendam ; fed aufferendam dico aCtionem ,

nquam

jdeatit

quam fieri exigit corporalis neceffitas , vei

üs

impugnatio.carnis , aut inzqualitas feu in-

(ipet

juftitia mundi hujus. Omnia namque do-

(iceri

na , quz tribuuntur ad tempus pro ufü ac

Clions

neceffitate vitz przfentis , procul dubió mox

et at

ceflabunt difpenfatione hujufmodi confum-

nobilis

matá : Charitas veró nullo tempore inte-

qgit

rumpetur 5 quia non folüm in (zculo ifto

D]

utiliter operatur in nobis , fed in futuro

um

quoque multó efficacior manebit nullo un-

ul

quàm defectu corrumpenda , fed adhz(ura

v

ruptione perpetua.

ardentiüs cum incgr

$

*

,

-

Dikgs PariwUS

.

MEDITATIO TERTIA.

TO

De Abrenunciatione.

]o

lio7

'A. Dteergó nunc meus fermo dirigitur,

Q^

I5l

n

A

b quisquisabrenuncians propriis volup-

verQ

tatibus Domino Chrifto vero Regi militatu-

liqu

rus. obedientiz fortiffima , atquä preclara

totü

arma aíTumis, Prolog. $. 1. W. 2.

Gift

PRZELUDIUM.

Chri

Enedi&us plüs appetens mala mundi

tin)

D

perpeti, quàm laudes: & pro DEO

Mi

laboribüs fatigari, quàm vitz hujus favori-

fin

bus extolli, nutricem fuam occulté fugiens,

Yer

deferti loci feceffum petiit.

S. .Gïeg. in vitá

in cap, 1.

l'elig

PuNcTUM l,

Q

Cce, O Religiofe ! Ss. Pater tuusfolü

m

n

1

E

j

(

tibi per facram Regulam fuam loque-

Vet]

tur , fi omnia terrena, imó te ipfum priüs

(

reliqueris. d te ergó zunc meus. [ermo di-

fety

Tigitur , quisquis abremuucias.

(4) Omnia

Vitt

enim priüs relinquenda funt , atqué ita po-

íftea ad eam , quz fecundüm DEUM ett ,

. '

t

Qüg

vitam accedendum.

Ejuscemodi autem

renunciatio initium fumit ab alienationere-

dl

trit

rum externarum , veluti poffeffionum, ina-

nis gloriz , confuetudinis vitz fuperioris.

hm

Sane ut hoc faceremus , exempló fuó ad-

d

monue-

fi)

(^) $. Baf, libr, Regum fuf. difput,

»

A

-

RECOLLECTIONIS.

27

IA,

monuerunt nos fantti Domini Difcipuli :

Jacobus quidem , & Joannes relicto Patre

iuo Ziebedzo ; ipfóque, de quo tota illorum

i,

vi€

Y^

li

LU

svl

s ratio pendebat , navigio ; Matthzus

veró , quando & telonio furrexit , lucra re-

milltt

liquit, pericula contempfit. . Paulo ctiam

præclara

totus mundus crucifixus erat ,. ipféque vi-

ciffim mundo toti.

Adeó, qui vehementer

g müm

Chriftum fequi defiderat, is de nulla om-

ninó vite hujus re curare ampliüs poteft.

UM

At quid fan&torum Virorum exemplis at-

us

tinet confirmare , cüm ipía Domini noftri

Mfigit

verba in medium liceat allerre, iísque ipfis

r'fg' m ïm

religiofum animum commovere? Quicun-

que ex vobis non renunciat omnibus, qua

poffidet , non poteft meus eíTe Difcipulus.

J l'olüm

Et alio in leco : Si vis perfe&tus efle , vade,

nb

vende , quz habes , & da pauperibus

j p*

Quare? Nemo poteft duobus Dominis

n

fervire. ltémque : Non poteftis DEO fer-

) O

vire , & Mammonz.

Sine dubio namque

jiup

unum nos diligere thefaurum convenit , in

!UM clï;.

quo mentem habeamus defixam. Ubi enim

j a

eft, inquit, thefaurustuus, ibi & cor tuum

tiont

erit.

Hinc quandocunque poffeffiuncu-

tffi IHJ

lam terrenam nobis reíervamus , neceíTe

cít, animo ad rerum divinarum contemp/a.

j

tionem áditum przcludi. Siigitur ad vi.

jni"

tam

2$

Dirs PariMUS

tam fecundiim Dguw accedere vis , fubdu-

qui

cito te anxiis , & humanam vitam comitan-

od a

tibus ncgotiis, fic promptior , ac magis

&tlio:

idoneus ineundz viz ad DEI contempla

u el

tionem re&à provehenti reddéris.

fiünci

PuxcTUM lIl.

QUf 1

On fufficit femel omaia abjeciíTe , fi

üt

adhuc amorem, five affe&um ad ea

MU

tibi referves.

Unde Ss. Pater ait : A te

Thüxin

ergó nunc meus. [ermo dirigitur , quifquis ab-

um (

venuncias propriis voluptatibus. (b) Qui enim

«

ad culmen perfe&ionis comprehendendum

bem

véré accinguntur , internorum - defiderio

YiVen

per affiduitatem fe afficiunt , & habere de

teriat

exterioribus confolationem nolunt.

Hi in-

if q

ternis gaudiis , dum mente appropiant; vi-

p

tam in fe funditüs corporez dele&tationis

quat

necant; eó ufque , (c) ut ne quidem pa:

Áolici

rentüm ingenti amore moveantur , aut do-

i

mefticorum ; nec humano terrore ullo de

fimin

ftaru dimoveantur , ut

ropterea in his ,

1

1

N

quz fieri animz utilitas

adeat, de animi

Qr,

przfentia quicquam remirtant 5 nec deri-

fione denique ulla moveantur , quá averfi

à pietate homines commoveri folent , & vi-

tuperationi füccumbere.

Hanc etenim

rem Dominus nofter JESUS Chriftus ipfe

t

ad fummum proríüs faftigium perducit ,

(

uan-

it,

(B) Si C?Icg. inJeb.7. («) $. Iäafxl. loc, fup. c

"

RECOLLECTIONIS.

29

Jubto

uando dicit : fi quis venit ad me , & non

Ornita

oditatrem füum , & matrem , & uxorem,

; p

&filios, & fratres , & forores, non po-

templ

tefít e(fe meus difcipulus.

Eft igiturre.

nunciatio cordis ab humanó vivendi ritu ad

eum tranícriptio , qui in coeiis eft , adeó

dffe, i

ut jure optimó dicere poflimus : Noftra

m d

converíatioin cclis eft. . Et quod omnium

m

maximum eft , niíi fimilitudinem , quam

(tui d

cum Chriftó, qui ipfe, cüm effet dives ,

Q enum

egenus fa&tus eft propter nos , habere de-

ylenut

bemus, priüs confecuti fucrimus , nunquàm

jefidi

vivendi ex Evangelió Chrifti inftirutum po-

bere t

terimus attingere.

Enim veró cui ne de

Wt

ipfis quidem neceffarijs ad tucndam viram

jan V'

pra-fidiis folicirum effe conceffum eft, huic

at

uzío, quenam ratio permittit, ut pravis

jdem p

folicitudinibus veluti fpinis fuffocatus tenea-

(

,l

tur; cum Dominus dixerit : Hi funt , qui

| UHO dc

feminati funt in fpinis , quià folicitudinibus,

E

& divitije; & voluptatibus vitz fuffocan-

je u

tUr; & non referunt fructum?

g Ut

PuNcTUM lll

iiv

| AD apic

em perfe&e abrenunciationis

h&w'

etttil

demüm Ss. Parer nos perducit; dum

ait : Adteergómunc smeus [ermo divigitur , quis-

s D

jjuc

quis abrenmuciaus propriis voluptatibus Dorni-

79

d

]j

30

Dires PRiMUS

no Chriffo vero. Regi qmilitaturus "obedientiee

egia

fortiffima , atque praeclara. arma . affumis. (d)

tosdn

veulà

Fortatlé enim laboriofum non effhominire-

j

linquere fua. Minüs qnippe eft , ábnéga-

requod habet; valdé autem multüm eft, ab-

quor

at (

negare quod eít. Ad fe quidem nobis ve-

nientibus Dominus przcepit , ut renuncie-

tindu:

mus noftris.

& n

Nec tamen f(ufficit noftra

relinquere , nifi relinquamus & nos.

At

00

Vr

fi nofmetipfos reliquimus , quà ibimus

Wost

extranos? — Vel quis eft , qui vadit , fi fe

deferuit ? — Sed aliud fümus per peccatum

ipo d

lapfi , aliud per naturam conditi ; sliud,

10f 3

quod fecimus, aliud quod fa&ti fumus. . Re-

f

d

i

linquamus nofmetipíos , quales' peccandó

P

nos fecimus , & maneamus nofmetipfi ,

quales per gratiam fa&ti fumus.

Etenim

VL OR

qui fuperbus fuit, fi converfus ad Chriftum

vidg

humilis fa&us eft, femetipfum reliquit,

BU

Si luxuriofüs quifque ad continentiam vi-

là qi

tam mutavit ; abnegavir utique, quod fuit.

VirtY

Ipíe quidem eít per naturam ; fed non eft

Pett

ipfe per malitiam.

&

Hinc enim fcriptum

cft Prov. 12. Verte impios , & non:erünt.

Converfi namque impii non erunt ; non

quía non erunt omnino in effentia ; fed íci-

N

lzbet nom érunt in impietatis culpa. 'Pune

'i(d)' S. Greg. hom. 32, in Evang,

ergó —

i

RE CQLLEQTmms.

3I

rgó nofimetipfos relinquimus , tunc nosip-

os abnegamus , cüm vitamus , quod per

i. (i)

minre

vetuítatem fuimus , & ad hoc nitimur , ad

uod per novitatem vocamur.

Peníemus,

g

ld

uomodó Paulus fe abnegaverat , qui dice-

bat Gal. ?. Vivo autem jam non ego.

Ex-

obis .

n

tin&us quippe ftierat fxvus ille perfecutor ,

"

: DO

& vivere ceperat pius predicatot. — Dicat

AP

ergó : Vivit veró in me Chriítus.

Dicat

Wïbimus

Veritas : Si quis vult poft me venire , ab-

neget femetipfum

:.

PA

quia nifi quis à femct-

i, t

PCCAEUDI

ipfo deficiat; ad eum , qui fuper ipfum ett,

aliti

non appropinquar : nec valct apprehende-

re , quod ultrà ipfum eft , fi neícierit ma-

s M

S

L

ic rerum Ííemina in ter-

eccanà

Gare , quod eft.

r admixtione deficiunt , ut in reparatione

neijl»

Frenn

fui generis uberiüs.affurganr. Unde enim.

videntur perdidiie , quod erant , inde ac-

hriftum

cipiunt hoc apparere , quod non erant.

diqit

lta qui jam fe vitiis abnegat , exquirendz ei

um V

virtutes funt , in quibus crefcat.

In his

mon &

perficiendis plenà debet obedire Chrifto ;

& fanttx Regulz.

ripu

Examen Conícientie

1 emml

;

j

5

ii

SUPER

ic

^XT

M

EM

l'ERTIAM.

f

j

". MEDITAT

A A à. 3

Tuti

1

*

:AN,O Relgiofe

diligis cceleftia -Bo.

q)

Y na, & imnagnó defiderio ad ea anhe.

32

Dizs PaiMUS

firi?|

l? Jjuftifieati aratiá ipfius , heredes fimus

in fpem vitz zternz. Zd Tit. 3. 6.

ftituo,

2. Num ideó abrenuncias omnibus bo-

nis externis ? Dixit Dominus ad Abram :

d u

Q ded

Egredere de terra tua , & de cognationg

tua, & de domo Patris tui , & veni in ter-

QQ0RT

r

Qent

ram , quam monftrabo tibi. Gez. 12. 1.

i

N

3. An veré defideras JESUM per duca-

tum S. Evangelüfequi? Beati, qui audiunt

Gndo

Verbum Dei , & cuítodiuntillud. Luc.11. 38

Itüer:

N

4. Num ideó omnem affectum ad terre-

Qtim

naomnia deponis ? Quicunque quzfierit

Yiti

animam fuam f(alvam facere , perdet illam;

Cuidoy

& quicunque perdiderit illam , vivificabit

fii

eam. . Luc.17. 33.

bid

s. An veraciter cupis cum Apoftolo , ut

JESUS vivatinte? Pradeítinavitconformes

fieri imaginis Filii füi. Rom.8. 29.

lo "

a

^

MU

6. Num ideó omnia vitia , & paffiones

t

in te ipfo abnegas ; atque Chriíto in Evan-

Cäm, Y

gelio , & Ss. Patri in S; Regula quoad exer.

Qpere.

citium bonorum operum perfe& obedis?

of

Non acquievi carni & fanguini. Gal. 1. 16.

Dole.

rÍo

Onec.

k ) ICl

fecundl

LECTIO SPIRITUALIS

asf

Ex Collatione Abbatzs Pafuutii , de tribus

Ti

Abrvenunciationibus.

l d?. l

it[^Res fünt ordines vocationum 5 tree

quoque renunciationes funt necel-

RzcoOLLECTIONIS,

33

s fimis

farie Monacho in quocuüque ordine con:

ftituto. Ft primó oportet càufam inquire:

bus o

re, quarediximus tres vocationum ordines

Abran:

e(fe, ut quüm agnoverimus nos divino cul-

gnationi

tui deditos fecundum primum graduim voe

d n

catiofis , temperemus ac difponamus con-

MT

ruentiam àc proceffum converfationis no«

ver d

r juxta fublimitarem gradüs illius profi-

audit

ciéndoin meliüs, Nihil enim proderitfube

limiter inchoáffe , nifi habeamus proceffum

(1r.3

& finer principio adequatum,

i

Quodá

etiàm aghoverimuüs ios effe extraCtos de

uxtt

vità mundaná ultimó ordine j nihilominüs

et il

Z Vs

curemu

2

E US

»

S nos incitaré ad meliorem viram,

LE

vifica

Íp

irital

fctVore tantó attentis , quantó vis

demur àd Religionem vocàti principió mi

!&010) i

nüs probabili.

Sécundó quoquà omninà

nos expedit fcire caufam trinz abrenuncias

tionis; quiá néquaquam potérimus perfece

tioneiti attingeré , fi vel igtioraverimus$

jn Di*

eam , vel earü fcientes nor ftüduerimus cam

opere confurimare,

Ut igitur hi trés vo«

m

cationum modi pandaritur fpeciali diftin&tio-

[L L 16'

hé , fcieidum , quód primus eft ex Deó,

fecundus per homineém, tertius ex quádam

I3

hneéceffitate; . [taqué ex DEO éít , quotiens

n

infpirátio cofdi noftro iimiffa ex(ufcitat nos

sd deüderium vitz

; &ternz atque falutiss

! yi

G(

I

í neccl

/34

Drises PaiwMvs

'Qüö"'moaö ícimus beatum Anthonium vo-

rümy

catum effe , qui à folà Deitate accepit fuz

typbs

converfionis occafionem.

Ingreffus nam-

fbl

J

GT

Gue Ecclefiam ; & audiens ibi Chriftum in

Evangelióafferentem: Quinon odit Patrem

TUf

& Matrem & Filios & Uxorem & agros,;

Ucepi

infuper & ánimam fuam, non poteft meus

edem.

effe difcipulus , fufcepit cum fummá com-

te'iue

pun&ione cordis hoc Chriíti confilium tarte

Ne

quàm fpecialiter fibidi&um , confeftimque

fre w

cunGtis renuncians fecutus eft Chriftutm.

lg

Secundus modus eft, dum inftigati exem-

Pulo

plis, meritísve San&orum defiderió falutis

ii

accendimur : per quem modum nos ipfi

10t0 (5

íumus converfi , qui incitati monitis, vir-

Qu ii

tutibásque S. Anthonii mancipavimu$ nos

a COR

huic Profeffioni.

'Tertius modus eft, dum

tittsy

dediti divitiis , aut deliciis Mundi inducun-

tur properare ad Creatorem ingruentibus

Qp

repenté adverfis feu tentationibus ; unde

UT

ait Ícriptura ?. clamaverunt ad Dominum;

IV

cüm tribularentur.

Licét autem harum

li

trium vocationum duo primi modi meliori-

&N

bus innitantur principiis, invenimus tameg

dllm, (

quandóqué perfectos viros ac ferventiffimos

UET

fpiritu fuiffe de tertio gradu , qui in fe.infi-

Quen

mus tepidüsque confiftit; qui etiam vitam

läre,

fuam. laudabili ine compleverunt. Ft ite-

rüm

T.

Rscomnc*rmms.

35

Sium vt

rüm vidimus multos primó modó vocatos

cepitf

tepidos eíIe effectos , atqué ad finem vitu-

(fismum

perabilem deveniffe, ^ Quod videmus evi-

rittuni

denter defignatum in vocatione Apoltolo-

t Potit

rum. Quid enim profuitJudz voluntarià

&ag

fufcepiffe gradum Apoftolatüs altiffimum

xelt m

eódem ordine, quó vocati funt Petrus ;« cze-

mmi d

teríque Apoftoli , qui confummans przcla-

il t

rafuz vocationis principia peftiferó avaritiz

U

fine prorupit uíque ad Chri(ti traditionem

C

crudeliffimus parricida. ? Aut quid obfuit

myi of

Paulo, quód repenté cecatus videtur quafi

xio ii

invitus ad viam falutisattra&us, quideinde

j nj

j

toto cordis fervore Dominum fequens, at-

nit; Y

qué initium neceffitatis voluntariá devotio-

vimio

né commutans ac profequens conclufit vitam

lsefhm

tantis virtutibusgloriofam optimó fine?"To-

j

j du

tum ergó in fine confiítit, in quois, qui

rüett i

optime inchoavit , reperiri poteít ex negli-

gentiá fuà inferior , & neceffitate ad mona-

usl uni

pritu

fticam profeífionem attractus effici poteft

perDeitimorem , diligentiamdue perfe&tus.

j d

2. Nuncdeabrenunciationibus eft dicen-

um, quas Patrum doGtrina, & fcriptura-

nuctümæ

:n[]

fir

rum authoritas proteftantur tres effe, quas

i

& quemlibet noítrüm oportet ftudiofe im-

n

f vlläm

plere. .. Prima eft, quà corporaliter (perni-

pi

mus , exteriüsque relinquimus univerías

ril

C a

Mun-

*

36

Dræ:-.xs jf*mMUs—

tits

Muidi Givitias 5 . fecunda eft ; quà refpüï»

no

i^52

1nU$ ;

xv

v

L

m

i

ms priftinos mores, ptavos

f

afeCbus, & vitiacarnis ac fpiritüs; tertia,

]ná

üá mentcem noftram abftrahentes à vifibili

ti: T

h

U

bus & prefenti

os unmverfis contemplamur

Cetha

fola rterna , atqué&invifibiliatotó appetimus

[bus

Corde. Unde & legimus Dominum Abra

Inust

hz pricepiíIe ,. ut hec tria fimul perfician

quod

tur: Exi, inquit, de terrà tuà, & de cog-

titiQn

Pri

C

natione tuà , & de dornó Patris tui.

10Ó dixit de terrà ruá, id eft, de facultati-

TY

bus Mundi hujus, opibüsque terrenis. Se

j

cundó de cognatione tuá ; id eft, de con-

Yenx

verfatione, ac moribus, & peccatis priori

ul

bus, quz nobis à Nativitate noftrá cohz-

tititn

rendó cognata funt nobis quafi atfinitatecon-

C

'[ertió de domó

fanguinitatejue aliquá.

pu g

patris tui, id eft , de omni memoriá fecu-

Tüm

h; que menti occurrit. Quapropter noi

cty

mulcüm prodeit-a(Iumpfifle nos primam

t fü

abrenünciationem cum grandi devotione,

(at (

nifi fecundam eódem (tudió ac fervore ad:

Tüec

impleamus 5 quà adeptá poterimus ad ter-

Pt

tiam pervenire, . Quà cgrefli dedomó pro:

)

ldt Y

prii parentis , quem. meminimus patrem

]ret

nobis fuiffe ab exordio Nativitatis no(tra

nequ;

fecundum veterem hominem , quando era-

Y

pus naturà filiiivee ficüt & czteri conver:

[Y,

tunus .

1

57

| wRE'COLLEiäT.!ïONXS*.

if

timus omnem mentis nioftre intuitum ad

fuperna.

, at

De quó etiam patre dicitur ad

s t

Jerufalem, quze verum Deum contempfe-

à vlfb

rat: Pater tüus Amorrheus, & Mater tua

Qpl

Cetha.

Quem cüm dimiferimus de vifibi-

ppuit

libus ad invifibilia tranfmigrando , poteri-

um At

inus cum Apoftolo dicere : ícimus autem ,

períc

quodíi terreftris domus noftra hujus habi-

f de at

tationis diffolvatur, quód habitationem ha-

h

€

«

[

[ n

am

l h

beamus ex Deo, domum non manu

d

zeternam in ccelo, | lraqueé perfe&tionem hu-

us d

jus tertiz abrenunciationis tünc merebimur

t d

veracier obtinere , quando mens noftra

«t

nullà contagione corporis hebetata, fed pe-

ial

ritiffimis elevationibus expolita , ac puriüi-

dli

LV

ul

À

cata ab omni affe&tione & qualitate terrená;

per indefinentem meditationem fcriptura-

T

yori [

rum fan&arum , ípiritualésque theorias

afcenderit eousqué ad invifibilia ac divina;

; pl'immf:

ut füpernis incorporeisQue intenta non fen-

tiat fe circumdatam fragilitate carnis; fitü-

li

ao

que corporis.

In hujusmodi quoqué rà-

