te manus tua , abícide illam : bonum eft

ï!ü, W

tibi debilem introire in vitam , quàm duas

m T

TU

ma

REcorr£EcT:IiONIS.

63

It

manus habentem ire in gehennam , in ig-

nem inextinguibilem. — Marc, 9. 42.

$. An confideras ab immortificatione

paffionum, & fenfuum exteriorum quem-

(DAV

libet reprobum fieri ? 'Concupifcentia cüm

conceperit, parit peccatum: peccatum ve.

pins D

rb cüm confummatum fuerit ,. generat

li du

mortem. J7ac. 1. 15.

:

ii a

6. Num ideó quotidie infenfiorem tibi

L Cun ve

paffionem aliquam , & diflolutiorem fen-

füum mortificare omni ftudio ftudes? De:-

st

xifonii

ponite vos fecundum priftinam converfía:

etim t

tionem veterem hominem , qui corrumpi-

n (b

tur fecundum defideria erroris. Ad Epbef.

4. 22;.

N

'r- 4' 7.'

Dolg : PrOpone;

tem j

am tl

LECTIO SPIRITUALIS

j dit

Éx Collatione. Abbatis Serapionis de maturi

le ( fïl

d

vitiorum , Q' ex S. Bafilio De Cujlodid

feufuum exteriorum.

of

Go funt principalia vitia , quz hu-

,

u

manum genus impugnant ; quo.

ia

r

rum primum e(t Gula , fecundum Luxu-

du

ria, tertium Avaritia, quartum lra, quin-

TL

tum 'Triítitia, fextum Accedia ; .(eptimum

quäm (U

jac-

n

&x Coll, Abb. Serap.

64

Dises SgcuNDUS

5a€ïcantia, feu vanà gloria » oGavum Su-

tilis Q

perbia. Horum vitiorum duo funt gene-

It

ra.

t i

Aut enim nauralia funt , àt Gula;

aut extra naturàm , üt Ávaritia.

:

Porrà

(5

efficientia eorum eft

Nam

uadruplex.

que f

quzedam fine carnali a

à

h

ione nequeunt con-

Ditem.

fummari, üt Gula & Fornicatio: quedam

t etian

fine ullà corporis aztione complentur ; ficut

vit Yi

Superbia & Gloria vana.

Aliqua quoqué

fenom,

fumunt axtrinfecüs caufas fuz productio-

filiüs an

nis , lit avaritia atque irà.

Alia inceftinis

qit ol

motibus excitantur , ficut Acedia, itemqQue

Viini |

"Iriftitia. Gula igitur, & Fornicaiio cum

müm tan

fiaturaliter corpori noftro inhzrcant, inter.

Ti

|

dum tamen oriuntur inítigatione pruritit*

QUs m

que carnis absque animi incitamentó; fed

N

ad hoc, quód opere confummentur , ma

inc

teriá indigent , & fic corporali aCtione ve-

tf Q

niunt in effectum.

Hinc duo hzc vitia fi-

Cirmali

cüt ex vitio carnis ac anim:ze generantur , ità

Quibus

nequeunt fuperari nifi utriusque labore.

Ri an

Nam ad reprimendos eorum (timulos non

t tlom

fufficit fola mentis induítria , quz folet

C.i.CS T

&

quandoque fuflicere contra Iram , TrilLi-

Ü COf«

itiam, ac ezteras patfiones , quas & mern

mæ Qu

tis indruítia novit expugnare fine ullá car-

NY

nis affli&tione , non autem Gulam & Lu-

um

t corpo:

glfafïüne

xuriam , ,nifi & caltigatio acceíIeri

ralisr,

RECOLLECTIONIS.

65

m

ralis, quz vigilijs , jejuniis ; ac laboribus

qt eut

exercetur ; quibus localis feparatio à vitio-

Di-

üt (;

rum iftorum obje&is eft adjungenda.

Duri

cimus namqué vitia quzedam eíle carnalia,

,

quz fpecialiter pertinent ad fenfum ac fo-

eunt qt

mitem carnis, quibus fic caro dele&tatur ;

quaid

ut etiam quietas incitet mentes , atquée in-

vitas viciffim alliciat ad fui appetitüs con-

u

j quoo

fenfum. Spiritualia autem dicimus, quie

ITH

folius anima oriuntur inftin&tu , nec ali-

T

quid voluptatis conferunt carni , imó gra.

vitfimis languoribus eam atficiunt ; & ani-

,

jcuio

mam tantüm nutriunt delectatione miferri-

má.

Idcircó hzc vitia indigent fimplici

i, if

o prunti

cordis medicinà ; carnalia veró , üt dixi-

mus, non nifi duplici medicina curantur.

UL

nur;

Hinc plurimüm prodeft ftudentibus puri-

tati, ut primitüs fuotrahant (ibi materias

itio

M

carnalium paffionum, feu fugiant illas, ex

quibus oriri poteft occafio , aut recordatio

mali animz eorum adhuc infimz, |Corpo-

j ho

mul

ri namqué neceífarió. fubtrahenda eft fpe-

æf(]

r

cies materiáque alliciens , ne concupifcen-

qu

r

tia conetur prorumpere in effe&tum. Ani-

mie quoque utiliter apponenda eft Medira-

T

tio fcripturarum, & pervigil cura; folitu-

dinísque remotio , ne concupifcentiam co-

p il

In ceteris autem vi-

gitatione concipiat.

rit cqïW

m

tiis

pih

66

Dizs SECUNDLUS

)b

tijs humana confortia nihil obfunt , quin-

imó multüm profunt his, qui veré detide-

&t

rant carere peccatis; quoniam ex frequen-

QO

rguuntur;

(neX

&i hominum przíentià ampliüs a

dumqué correpta crebriüs manifeftantur,

:

üqm

celeriori mediciná fanantur, Ceterüm vana

omic

gloria, & Superbia folent confummari abs-

Avart

que ullo opere corporali,

In quo enim

Aegii

egent aCtione carnali ; quz folà voluntate

üum d

laudis acquirendz generant mortem ani-

filüs Q

mz? Infuper Avaritia & Ira, quamvis non

fquem

fint unius naturz ( NNam Avaritia extra na-

pm.cef |

turam eft; lra autem originale feminarium

Qj

habet in nobis ) Nihilominus modo fzcu-

tio vid

li oriuntur : quoniam fzpé füumunt extrin-

fl To

fecüs caufas fuz commotionis.

Ampliüs;

m m

quód Avaritia fit extra naturam , hinc cla-

AE

re probatur ; quia nec originale principium

FA

habet in nobis, nequé concipitur de mate-

nl

rià, que pertinet ad participationem Car-

ll j

nis aut animz vel ad ífubítantiam vitz.

thtyr .

D

Certum eft enim nihil pertinere ad necefft-

r

tàtem naturz communis przter efícam

ii d

uotidianam ac potum. Triftitia & Ace

H

UDt ts

:

4

a demüm folent generari abíque provo-

Tichm

catione exteriore : nam folitarios frcquen-'

mm.

Í

ter & amariffimé vexant.

r.epk['l()[

2, Hac

v'l[a[e'

Z

:

RECOLLECTIONIS

$7

n

2. Hzc igitur oGo vitia licàt diverfimo-

: delt

dé oriantur ; fex tamen videlicét Gula, For-

vfreque

nicatio , Avaritia, Ira, "Triftitia, Acedia

r

Ut

connexa funt quádam cognatione, ita quód

ieltanti

?

unum generat aliud , ficuf de Gulá oritur

eümv

Fornicatio , de Fornicatione Avaritia, de

maari d

Avaritià Ira, de lrà 'Triftitia , de 'Triftiriá

Acedia.

quo d

ldeó contra vitia ifta pugnan-

dum eft (imili ordine ita , ut primó cerre-

) volünti

orem i

mus contra illud vitium , ex quo nafcitur

fequens.

umv

Faciliüs namqué arefcit noxía

rj

proceritas arboris, fi radices ejus anteà nu-

datz fuerint aut. exciíz.

Refidua etiam

ii

3odo

duo videlicét vana gloria, & Superbia fi-

un ex

mili modó connexa funt ita , ut incremen-

tum prioris fit generatio coníequeatis.

Anp!

, lii

Nam vana gloria parit Superbiam ; (ed à

precedentibus fex vitijs penitüs diver(ifi-

r

cantur , & non folàüm non generantur ex

illis , imó contrarió mod5 & ordine fuícis

gionem

tantur : nam illis evulfis ifta vehementiüs

yin

e ad nec'ïlf

infurgunt.

Utqué nunc difputemus figil-

latim de (pe

ciebus cujuslibet vitij , Gulae

j U

tl 9^

&1

funttres fpecies. Prima, quz incitat Mo-

nachum ad refe&tionem ante legitimam ho»

dU

d

ram.

Secunda , quz gratulatur ventrig

05 il

repletione , & quarumlibet efcarum vora-

citate.

^lertia, quz accuratos:& lautos

^ p

h z

appe:

-

68

Dres SECUNDUS

Anji

appetit cibos.

^

Quz tres fpecies non mo:

dicó d

amno

feriunt Monachum , nifi ftu-

quge

LE

duerit fe ab omnibus eis pari ftudió ac ob-

Àlt,

(fervantià emundare. - De primà enirn gig-

ixieto

nituir odium Monafterij, deindé horror &

que di

intolerantia ejusdem habitaculi indé excrel-

mum j

cit, quam intolerantiam difceffio & fuga

cfüg

velociffima mox fequentur.

De fecunda

ghria

fpecie fufcitantur igniti Luxuriz Libidinís-

qiidat

que aculei. 'lertia veró Avaritiam validé

Unm

parit,

nec finit Monachum ufquàm funda-

ri in paupertate Chrifti perfectà.

Prote-

fiter g

defide

rea tres furt fpecies Fornicationis. Prima

Occuis

eft illicita utriusque fexüs commixtio. Se-

Ysind

cunda immuditia in fcripturis appellatur.

füpert

"Tertia eft, quz imente concipitur.

Iníu-

Prima;

SUm v

er tres funt Avaritiz fpecies.

Ti ]

guz non finit renunciantes nudari divitijs

Ti |

& facultatibus fuis.

Secunda , quz per-

fuadet , ut majori cupiditate refumamus;

Fff il

il &

quz propter DEUM reliquimus. Tertia,

WTur

quz in(tigat ad defiderandum vel acqui

ren-

Ir2

Pigiem

dum ea, quz nec antea hahuimus.

Tien li

quoque tres fünt fpecies. Una, quz in-

tüs exardeícit.

Bo

Secunda, quz in verba

& fatta prorumpit.

Tertia , quz non 10

TUf

li do

lüm fervet , & durat per horam üt aliz

vatur.

hü, (11

duz ; íi per dies & tempora refer

In-

ARECOLLECTIONISs.

69

S Ton f

Ampliüs triftitie duz funtífpecies. Una;

quz generatur irà ceílante , vel damnó il-

J Wf

lató , aut defiderió ceífató feu impeditó.

OEU

Alia, quz defcendit ex irrationabili mentis

enim d

Acediz quo«

hortori

anxietate aut. defperatione.

que duz funt fpecies. Una, quz ádíom-

de ext

num inclinat ; alia, quz cellam deferere

j &i

ac fugere monet.

. Porró quamvis vana

De fecun

f

gloria fitmultiplex , & in diveras fpecies

:L] J

hii

dividatur ; duo tamen funt genera ejus.

m vdl

Unum , quó.de carnalibus & manifeftis ina-

Ü

a

niter gloriamur: aliud, quó inflammamut

p

defiderió vanz laudis pro fpiritualibus &

j P

occültis, EHuic vanz gloriz paffioni tanta

mixa. *

vis ineft ,. ut quem fuó venenó. femel cor-

ppell

ii

ruperit , infatigabilem reddat , faciátque

l

i,

eum . vix fentire biduana aut triduana jeju-

poi

nia. Po(tremó duz funt fpecies Superbiz.

(uri 0

Prima namqué carnalis, fecunda fpiritualis:

j

r

Et ifta fpiritualis perniciofior eft, & fpecia-

qUZ

vl

liàs. eos impugnat , qui irrvirtutibus pro-

j Tot

fecerunt. Hsc itaqué oCto vitia, cümim-

il

] aQ

pugnent orane humanum genus, non ta-

men unó modó omnes invadunt.

In alió

us

1j qüï

namqué principalem locum obtinet fpiritus

Fornificationis.

In alió vana Gloria tyran-

læ Hl Wf

nicé dominatur. Ideà perícrutetur quili-

n eó.

m

bet, que major ; aut"Peior pafüio.fit i

ec

p

"!

5

Á

7O

Dizs SkEcvNDpvs

)Q

- Nec ei tamen putandum , quéd fic contra

unum vitium principaliter dimicans, quafi

tint n

incautus tela aliorum non profpiciens poffit

jicia

.faciliüs lzdi i&u inopinató.

Impoffibile

Quoqu

Áne di

namqué eft, ut is, qui mentis fuz inten-

tioném armaverit ad expügnandum unum

mm p

vitium: , non habeat generalenr quendam

ipattis

horrorem , fimilémque cuftodiam contra

fpicien

vitia reliqua.

Qualirer enim merebitur

fiit d

viCtoriam obtinere de illáà paffione , quàm

tum lu

&ppetit expugnare , qui vitiorum contagió

a,

eateni

indignum íe facit gratià purgationis alio-

rum ? Ne in vitiorum veró victorià extol-

Audity

lamur, hortàtur Salomon in Proverbiis 24.

m

Si ceciderit inimicus tuus , noli gloriari:

Que m

in fupplantatione autem ejus noli extolli,

p

ne videar Dominus , .& non placeat ei; &

Qu

Cas

avertat iram fuam ab illo, id eft, ne DEUS

perfpiciens cordis tui. elationem diícedat ab

ü intc

impugnatione illius, : & ta derelictus à Deo

fitvi

incipias illà paffione vexari, quam anté per

frenib

gratiam DEI fuperáfti.

Hinc certiffimus

Thonda

tam rerum experimentis quàm innumeris

&nft

fcripturarum te(timoniis eruditi , quód non

Vil

valeamus viribus noftris tantos hoftes deij-

i vol

cere , nifi fulciamur DEI fíolius auxilió.

ficul

Propter quod totam noftram v

Y

i&oriam re-

ferre debemus ad DEUM.

3. Quod

Ó BJ

RECOLLECTIONIS.

7É

^

Ti contt

3. Quod demüm cuf*codiam*fenfuuni

at-

n5, qu

tinet, non oculorum acies ad omnia paffir

infpicienda vilibilia panderida eft; ne omneri

jens p

mpofthil&

quoqué figurarum atqué formarum fpecié

fine diícretionis examine hauriens , ad ea-

[ue ittt

Verüm

um um

rum poftea curbetur imagines.

! queni:

apertis ad ea , quz vitze ufu neceffarió in-

am Qu

fpicienda (unt ; corporeis oculis animz om-

perebt

ninó claudet obtutus , eósque ad veri intui-

tum luminis, & ejus, quz ex illo infinu-

Is W

m n

antur , pulchritudinis confiderationem etiaru

eatenüis claufos pervigili aperiet ftudió. Ne

xions dU

oria u

auditum quidem temere & indifcu(I$ verbis

omnibus accomodabit

ceterüm ad ea,

werbib

quz. mala fünt & noxia, ipfum veluti ad

Yi n

yji 0l

peftem quandam putidi ac perniciofi amnis

obturabit.

His veró , quz funt optima,

xat t

W

lj

emanantQue virtutis puriffimos latices, to-

tà intentione fubijciet.

Guítum itidem ad

qica

(caditd

fuavia & dulcia femper inhiantem ragione

frenabit, & ad ea, quz funt neceffarió fu-

marp

menda, moderabitur.

'Factum veró üt.

certl

fenfuum omnium perniciofiffimum , & fz-

j

viffimé blandienrem , fenfüsque reliquos

qu

jaf

(

ad voluptatis illecebras pellicienrem ; im-

holte

maculatum & perturbationibus minimé pe:-

TC

i

vium femper quim. maximá poterit curá

aori

ferva-

lit.

5. ch' M. de 'uev. Vimg;.4 ad L;t. Me

( j

Digs SEcUNDUS

72

fervabit,

Hic enim totó cüm fit diffufus

corpore,. peromnemillius fuperficiem non

eam folàüm , qu:z apparet extrinfecüs , ve-

rüm & quz .altiüs reconditra eft , ad vitio-

hn

fos contractus adverfus animam fzvó domi-

natur.

Senfus itaqué omnes üt januz ac

feneíltrz cordis feris ac ve&tibus undique

IT

firmandi, atqué muniendi funt, ne per ali-

quem illorum verfutus aícendens mortem,

f

qm,

qu& contubernalis ejus efít, fecum unà in-

troducat.

Mors enim, inquit, afcendit

p

per feneílras. — Reversà enim (enfus animz

Wfic

feneftre funt, quibus anima five üt pudica

Tücntjg

mulier exteriorem fenfuum lucem ad con-

LL

fiderationem utilis cujusque rei eas modicé

caftéque aperiens haurit; aut attonita ad ex-

teriora quzque ac noxia curiofé fpectanda

velut impudica meretrix profpicit ad oblec-

tamenta lafrcivie, Non itaqué convenit ei,

QUi du

iA

qui peccata füperare proponit , hujusmodi

Ti

periculorum implicari, atqué inverfari lap-

C tp

fibus; fed ur inftar pudice mulieris intüs

p fmn

in corde velut in domo fedem ftatuat , at-

g vj

qué indé fenfus cogirationésque dijudicet ;

Dretur

ut fi

id virtuti congruum & omnium

pertur

1

3

ationum labe purum , introrfüm

dfle Ti

monet !

fuícipiat: fi quid autem à virtute alienum ;

ll

hoc extra feneftras fuas obferatas prudentiz

snanibüs fapienter excludat.

IOT

| MEDI-'

j RECOLLECTIQNIS.

73

MEDITATIO TERTIA,

i; df

Volen t

xis, *

De Reformatione Anime.

eve dur

Aziimam'ffmm cufodiat. cap. 3x. V.. xo.

n

PR/ELUDIUM.

3

Ir vite venerabilis BenediCtus folus in

ne p !

s morta

fuperni Spe&tatoris oculis habitavit fe-

cum , quia in fuá femper cuftodià circum-

m n in

N

fpe&tus , ante oculos conditoris fe femper

adfpiciens , fe femper examinans , extra íe

us t

$.

e Qp

mentis füz oculum non divulgavit.

Greg. cap. 5. Vit. S. Ben.

efm üdCO'

eds IU

PuNcTUM I.y

qnadt

; p

(2

Infelix ego homo , & miferabilis

cafus meus, cui non una fuflicit;

j id d

cui duplex eft neceffaria regeueratio ! Ni-

oeltt

hs

mirüm ex corpore & animà conftitutus ce-

cidi totus fimul, fimul tetus rcfurgere noh

vt

Jiers intïf

poffum. An veró dignum non eít, ut ea,

quz videtur potior, priórque portio, re-

quay *

d

paretur? At ipfam fané animam eíIe, nemo

Jf

fangz mentis ignorat. Re&e proindé mead-

v ort

monet Ss. Pater meus : Zpimam fumm. cu-

irort

flodiat , cuffodiens [e onni borá à peccatis eogi-

TU

tati-

füdCH

]i

( s, Bern, tj de vit. & mor, Clesies

Dixes SkEcuN»vus

tationun

»

[]

tinen d

fapientis (P) utiqué confilium

fequens , qui' omni cuítodià cor cuftodire

lon

Ü mult

fuadet ; quoniam ex ipío vita procedit.

"Iria autem occurrunt genera cogitationum;

füllus e

à quibus multá folicitudine cavere necelfe

p avf

fit eos , qui convertuntur ad cor, & dig-

übiqui

num DEO in femetipfis templum exhibere

tm qi

feftinant.

Sunt enim nonnulle interdum

deturpel

cogitationes penitüs ociofze , & ad rem non

&hm It

füentur

pertinentes ,

quas tam facilé abijcere,

quàm recipere facilé poffit anima; dummo-

Ui tf

dà fit fecum habitans in corde fuó, & abfr-

o im

ftens Dominatori univerfz terrze. Verüm

itmport

dum ociofas tanquàm minimas fpernit, ad

fs.

turpes & inhoneftas dilabitur: quod quoti-

tüütom.

dié experimur.

Sunt & aliz violente ma-

(0t ts

T

is & fortiüs adhzrentes cogitationes, quz

videlicét ad neceflitates naturz pertinent ;

Thünd

& quafi ex eódem afTumpta limó, de quo

item

& nos fa&i fimus , fi paululüm infederint,

Qua m

avelli nequeunt fine lzfione & ditficultate.

Oportet autem reprimere, quem extingue-

re non poffumus appetirum , quemadmo-

düm dicit ícriptura : Subter te erit appeti-

Pl

tus tuus , & tu dominaberis illius. .'T'er-

RUT

tium veró cogitationum genus eft immun-

dum nimis ac fztidum , quz ad vitia per-

DT i

tinent

M

() q

&l

(b) ld fi:rv; 31. de folic, cur lcogir.-,

D

RECOLLECTIONIS.

rl

onfilir

tinent deteftanda.

Oportet igituf adhuc

cuttod

longé agentibus cogitationibus hu;usccmo—

proa

di multà cum indignatione occurrere , ut

CaCIOfI

nullus eis detur acceHus. () Heu me! er-

€ neci

gó nufquàm fatis tutz (int làtebre ? ltanà

f &d]"

& emergant in coeita-

ubiqué erumpant ;

; exn

tum cun&a , quz fpiritum turbent , "aut

jerdüt

deturpent? Lli,et enim'animus caftigatiore

drem n

etiam repellat illa propofitó,

foló tamen ir-

ruentium cogitationum fordidatur attactu.

ahiictr

mmo

Qui tetigerit picem , inquinabitur ab illá.

cüm violenter

Jo&

Non imputantur quidem ,

^ Xruf

1mportantur, culpam non 1nferunt tales co-

itatus

pen *

; fed tamen ípiritualem tardant in-

tuitum. (d) Venit quippé Filius DEI

&

1u0d qüf

olcntæm

tot tanta mirabilia operatus eft, ut nonim-

meritó intellectum nbürum ab omnibus

0065 g

pel t

mundanis rebus evocaverit ; ut femper co-

gitemus , & nunquàm cogitare £1,1fiïcxfumusp

107 dcä

x

f

quia mirabilia fecit.

dlïH t

ql

PuNcTuM lf.

; ext

u

pema

Retereà in animá duplex eft lepra,

ef (

jl

(e) P

ria

à quà emundanda venit , pro

1US.

nempe voluntas, & proprium confilium.

L

Qs

m

pra utiqué nimis peffima, eóque pernicio-

j !

j

fior

s

fc) Gillebert, Abb. fer, 1, in cant, (d) S. Bern. fer« 5, in

Afc, Dom, (e) Id fcr, 3. temp. Paích,

76

Dirs SECUNDUS

fior, quó magis interior. Voluntatem di-

rort Dor

co propriam , qux non eft communis cum

üt&

DEO & hominibus ; fed noftra tantüm;

Tinà na

quando quod volumus , non ad honorem

ixit eja

DEI, non ad utilitarem fratrum, fed prop-

I ecvin

ter nosmetipfos facimus ; non intendentes

Sed nun

placere DEO, & prodeffe fratribus, fed fa-

Qit adhi

tisfacere propriis motibus animorum, Huic

que Ddl

contraria eft re&tà fronte Charitas , quz

m m

DEUS eft.

Hc enim. adverfus DEUM

Vi v

inimicitias exercens eft, & guerram crude-

Wm ,

liffmam. —Quid enim oditaut punit DEUS

T N

preter propriam voluntatem ? Ceffet pro-

n

ïüäg

pria voluntas , & infernus non erit.

Tf

quem enim ignis ille defzviet nifi in pro-

Q Vil

priam voluntatem ? Etiam nunc cüm fri-

(ite,

us, aut famem , aur aliquid tale patimur;

WRW

uid lzditur nifi propria voluntas? Quod-

2Tpoter

í

1 voluntarié fuftinemus, ipía jam voluntas

plentem

communis eft , fed infirmitas quzdam &

d r

velüt pruritus voluntatis adhuc de proprió

0R ven

eft, & in illo omnes penas fuftinemus; do-

IU

nec penitüs confumatur. Nam voluntas il-

[ g

la proprié dicitur, cui affentimur, & cuile

liberum inclinat arbitrium.

Hxc autem

puam 1

flis ii

defideria & concupifcentim, quz invitos te-

h Vi

nent , non voluntas, fed corruptio volun-

lhi)

tatis cft, Porró voluntas propria , quó fu-

rore

f)ld:

m

RECOLLECTIONIS.

77

tatetti

rore Dominum Magjeftatis impugnet , au-

Yunis ot

diant & timeant fervi proprie voluntatis.

a tanti

Primó namqu? fe ipfam & (übtrahit & fub-

| honott

ducit ejus Dominatui, cui tanquàm Autto-

fed p

ri fervire jure debuerat; dum efficitur fua.

intentt

Sed nunquid contenta erit hác injurià ? ad-

bus, l

dit adhuc, & quod in fe eft, omnia q

uoque,

yum, F

Quem

uz DEI fünt, tollit & diripit.

rins , 0

enim modum ponit humana cupiditas? fed

(s DEU

utinam vel rebus iftis effec contenta , ne in

m a

ipfum , horribile di&tu ! defviret Reco-

o Do:

rem. Nunc autem & ipfum , quantüm in

ipfà eft, DEUM perimit voluntas propria.

Qdj

efit

Omnino enim vellec, DEUM . peccata fua

qifi 1f

aut vindicare non poffe , aut nolle, aut ne-

mc o

ícire. ^ Velut ergó eum non efle DEUM,

"l païim'm:

quz quantüm in ipfà eft , velut eum aut

s? d

impotentem , aut injuftam effe , aut infi-

Crudelis plané& & omninó exe-

jum 0U

pienrem,

qmdin

cranda malitia ! Imitemur igitur eum, qui

non venit facere voluntatem fuam. —Cujfo-

;

Jj

igemus

diamus auimam moftram , 49 oluntatem pro-

priam. odire [atagamus. (f) Nunc quod le-

pram propri confilii attinet: quantó hzc

j r

jl

plüs abundat , tantó (ibi quisque fanior ef-

fe videtur.

Hzc illorum eft , qui zelum

, muw&[

Ícientiam

up[lO

r

DEI haþent',' fed non fecundum

J

quw

n

^

equen-

(f) Id ibid,

78

1

Dries SEcUuNDUS

fequentes errorem fuum, & obftinati in eo

TOib j

ita, ut nullis velint confiliis acquiefcere.

verins

Hi funt unitatis divifores , inimici pacis,

BU

Charitatis expertes , vanitate tumentes,

I5 anir

placentes fibi, & magni in oculis fuis ,. ig-

flemor

norantes DEI juftitiam , & fuam volentés

oblivio

conftituere.

Et quz major Superbia ,

Tiam il

interim

quàm ut unus homo toti congregationi ju-

dicium füum przferat, tanquàm ipíe folus

übi d ]

habeat fpiritum DEI? Idololatriz fcelus eít

màcolis

non acquiefcere , & qua(i peccatum ariolan-

hoc t«

di repugnare.

Eant, qui curari velint,

exprol

fequantur- maeni

confilii Angelum , qui

um

fattus e(t fubditus illis;

Cufiodiamt agimam

Tumdan

jfuam ; fumt enim vie , que videntur. ab bo-

D'zoetde

ümibus ve&ee , quarum

Jiuis ufng ad profuu

N iubie(

dum iuferni demergit.

Qu

Ya |

PuwNcTuM lil.

intn

Cunt

er oportet agimam fuarn cuftodire ,ut

s

rmemuüs & ejus memoriam , atque

QUe a

Iüorqn

im cogitatiemibus wofiris DEUM Jemper pra-

entem babeamus. (g) Quippe memoria ni-

neng, f

hil aliud eft , quàm figura imprefífa cogita-

& fopí

tionum in animá veluti pictoris aut fcripto-

"Oi

risarte collocata. Et quomodó fieri poteft

ut malarum cogitationum pznas non.de-

"i

mus;,.

(Q S. Baí. M. de vc:, Vitg, ad Le&, Ep.

REcoLLECTIONIS.

79

at 1

mus , quarum hactenüs formas memoria

veríans in animà veluti in tabulá vivas intu-

xuidot

Yici p

entibus monítrat? Itaqué-ne turpibus figu-

tarent

ris animz noftre tabula plena inveniatur,

i lüs, :

memorias malarum cogitationum perpetuá

m volt:

oblivione deleamus , bonarumque memo-

Supet

riam illarum vice formemus , ne qui nunc

interim corporis operimentó delite(cimus ,

cgationj l

n ipleló

ubi id poftmodüm «depofuerimus , fzdati

» fees t

maculis.ac praeter eam , quz de nobis in

ym a

hoc fzculó manaverat, opinionem turpes &

Fortatfis

ii vt

exprobrabiles cuntis videamur.

(c!um j

enim hoc fit, quod ait' Apoftolus : Quo-

j n

rumdam hominum peccata manifefta funt

ntir d

przcedentia ad judicium : quosdam veró

Qu enim manifeíta

L&, il prajä;

& fubfequuntur.

omnibus funt , quibus intuentes quique fi-

ve ad blafphemandum provocati , five. ad

imitandum peffimée fcandalizati (unt ,' prz-

cecunt. : Occultà veró & quz clàm & abs-

ii

que arbitris admiía füunt , non'ideó, quia

(l

jm, &

ignorantur ab hominibus , impunita rema-

r

PZ?'

fl

nent, fed eos infeparabiliter fequuntur,. ut

nemuti

& feipía & patratorem (uum oítendant ea-

dl d

tenüs'ignorantibus omnibus, ipfumque ju-

d

p

fto judicio tradant.. 1ta À fuis fceleribus in-

fci

f p

tercipitur infelixs dum à manifeítis przce-

denti-

u

8o

DIEä SECUNDUS

dentibus ad judicium trahitur, & ab occul.

uN

tis perpetuó fe fubíequentibus actibus im-

um

( lupe

pellitur.

Álicis?

Examen Confcientiæ

fs u

$. À

SUPER

Q r

mortu «

MEDITATIONEM TERTIAM.

frcundin

X

& N

A N igitur, O Religiofe! ferió con-

Dum del

fideras animam ociofis & malis

Yoniny,

cogitationibus fdé coram DEO

deturpari ? Auflerte malum cogitationum

l eflin

veftrarum ab oculis meis. 3. 1. 16.

2 Num ideó cogitationes ociofas & ma-

las devitas , atque locó earundem mirabi-

u

lia Domini, veritates Evangelicas, & prin-

ly Coll

cipia S. Regulz cogitas ? Derelinquat vir

iniquus cogitationes fuas , & revertatur ad

Dominum , & miferebitur ejus. 7J. 55. 7-

3. An confideras, voluntatem propriam

bellum DEO indicere , & judicium pro-

1 ME

prium pacem cum hominibus turbare? No-

"t Cong

lite conformari huic fculo , 'fed reforma-

UT

mini in novitate fenfüs veítri , ut probetis,

Wi

Vr

quze fit voluntas DEI bona , & benepla-

Wt

lfs

cens , &perfe&a. Ron, 12.2.

4. Num.

n

j

$t

'R'ECO/L;: C'TIONIS.

£ od

4. Num ideó voluntatem pi'opriarh &

L&ibUS lE'

judicium proprium 'in omnibus abnegas ,

& Íuperioribus humiliter ac fimpliciter

[]

fubijcis?.Qui vos audit , me audit: &qui

QtIS

vos fpernit, me fpernit, Luc. po. 16.

"*. An con(íideras; memoriam te in jugi-

ció extremó accufaturam ?' Judicati funt

TIAM

mortui ex his , quz. fcripta erant'in libris

fecundum opera ipforum, Jpoc.'20. x2.

6. Num ideó apices malarurn cogitatio:

Ts

num deles, & bonos virtutum feribis? Qui

ofis &

non inventus eft in libro vitz fcriptus, mif

COram u»

ïþs c&xn ftagnum ignis, /4poc. 20. 15.

)gitan'ont

[, 16.

Dole ? Propone,

iofas &

lem Tif

LECTIO SPIRITUALIS.

35 8f

Ex Collatioe A

brütis Seremi de mobz'lz*tatä

dinqu *ï;

AHWAe;

evcffü[m i

$

j

J[ Ens hurmana femper aggravat mene

m p

tem multa cogirantem. Hzc enim,

qiciu l

ex conditione fuz nature nunquàm poteft

urbäfe )

ociofa confiftere , & nifi falubre aliquid ei

at (l

immittatur ;:in quo fuos actus motüsqué

t I'Obä

exerceat, & in quibus jugiter occupetur ;

&

necefIe eft eàm undiqué proprià mobilitate

e; donec

aäuiieqrrere, ; afquä per viaim volitar

, -

n

'atmef W

$5

Dirs SECUNDUS

affüefa&ta exercitió longó , ufüque diutur-

E

nó experiatur & difcat, quas materias de:

tius

beat preparare & infundere füz: memoriz,

Juical

Circa quas agar fuos indefeffos volatus, qui-

(üüm P

bus & immorando robur acquirat , ficque

5.]

pravaleat extrudere pravas inimici fuügge-

qurat

ftiones, quibus diftrahebatur & poffit du-

nm,

rare in ftatu, quem cupit. Non ergó de-

Ton o

bemus hanc jcordis evagationem adícribere

QOpit

Creatori , vel naturz humanz , cüm ve-

NY

raciter dicat ícriptura : DEUS fecit homi

qui

nem rc&tum , & ipfi quzfierunt cogitatio-

quà d

nes malas,

Idcircó à nobis dependet qua.

tt[lje

hitas cogitationum, cüm fcriptum fit: Co-

& di

gitatio bona (cientibus eam appropinquat ;

Vtti,

vir autem prudens inveniet eam. — Cui fen-

&f

fui concordat Píalmifta , qui ait : Beatus

Qüntts

vir, cujus eft auxilium abs te Domine ,

t df

aícenfiones in corde fuo difpofuit. Videtis

hoj

ergà in noftrà dirione feu poteftate confifte-

Te,

lii

ut difponamus & concipiamus in cor-

tUmtl

dib

us noftris aícenfiones , id eft, cogitatio-

AItin

nes pertingentes ad DEUM, five deícenfus,

At

id eft , cogitationes ad terrena & carnalia

rf

corruentes, quz fi

in poteftate noftrá non

fittorm

e(ïent $

non poflemus damnari, five defen-

ï&s h].l)l

i teftimonió cogitationum in metuendo

l]mx

LEI examine,. cüm tamen dicat Apoftolus:

lii

kt

RECOLLECTIiONIS

$5

te i

£t inter fe invicem cogitationibus accufan-

atenis o

tibus, aut etiam defendentibusin die, quá

menvt

judicabit DEUS occulta hominum íecun-

Jats, Q

dum Evangelium meum.

at, I

2. Mens ergó perfe&ta pulcherrimé fi-

vici f

guratur per Evangelium illum Centurio-

nem , cujus virtus atqué conftantia , quá

lt

g ag

non ceffit , nec. abducebatur quibuslibet

at

cogitationibus occurrentibus; fed re&tó ju-

, i

dició bonas admifit , malásque facillimé re-

j [

pulit ; deícripta eft tropicá fignificatione,

r p

uá dixit: Nam & ego homo fum íüb po-

pendet qi

teítate conftitutus , habens füb me milites,

& dico huic ; vade, & vadit : Et alteri ;

m f

ropint

veni , & veniet: Et fervo meo 5 fac hoc,

:

Qu

& facit, Siergó & nos viriliter dimicemus

m

j: V

contra paffiones & vitia , & fubjecerimus

l

eàs diícretioni noftrz , ac militantes in carne

i D

j V

noftrà, fubjugare poterimus imperio ra-

í

I::

tionis inftabilem cogitationum noftrarum

at o

rumultum, ac paffiones extinguere, atqué

Dominice Crucis falutari vexilló expellere

N

[d de

(

à pecéetore noftro adverfariarum poteftatum

duriffimas turbas.

'Tunc prumovemur

; iaf

tantorum incritis triumphorum ad fpiritua-

e noüfä"

les hujus$ Centurionis perfeCtiones & gra-

(ye dl

Qum, querm in Exodó legimrs per Moyfen

1 metuï

J

anyftice defignatum , cüm dicitur: Contüe

2

(u6

Dirs $zcuNDUS

$4

tue tibi tribunos, & centuriones,

Sic &

telinni

nos dignitate hác fubíanati habebimus po-

lt

tefítatem. & virtutem hanc imperandi, quá

tims

non quibuslibet cogitationibus abducamur;

Á

fed his, quibus fpiritualiter dele&tamur,

It: Lo

valeamus inhzrere ita, ut pravis cogitatio-

mamqu

nibusimperemus, dicentes ; abite, &abeant:

Cumdan

iBonis veró; venite, & veniant: Servo quo-

erjs yu

qué noftro videlicét corpori fimiliter injun-

VIthis

gamus ea,quz funt continentiz ac virtutum

ïnn'xa&

& fine ulla contradi&ctione deferviat , non

ia Quf

jam fufcitans nobis ftimulos carnis faluti

lutis,

contrarios 5 íed omnem .famulatum fpiritui

fam E

exbibens. Deniqué qualia fint arma hujus

ts j

Centurionis , & quz przliorum exercitia

um

fpc&tent ad eum , pandit Apoftolus dicens:

US&E

Arma militiz noftrz non funt carnalia, fed

Gium, !

porentia DEO.

Dixit , qualia, (int utpote

l

non carnalia & infirma; fed potentia DEO.

DE) QR

Deindé infinuat , ad quos confli&us fint

Qd d

extendenda ; Ad deftru&tionem, inquiens

Pigum

munitionum , cogitationes , & omnem al

Vr Cogm

titudinem extollentem fe adverfus fcientiam

Vi (

):b , & captivantes omnem intellectum

Whljs Iny

il obedientiam Chrifti, & in promptu ha-

bentes uleifci omnem inobedientiam , cüm

impleta fuerit veítra obedientia.

Sumité

g

igicur ícueum fidei, in quó poffitis omnia

Ri

tela

&

RrEcorr£EcTIONIS

$5

08

tela ignita nequiffimi extinguere.

Frgó fi-

bimus p

des eft ícutum, quz in fe fufcipiens arden-

randi, Q

tiffima libidinum jacula mortificat ea metu,

bdutant

futuri judicii, & cr&ddlitate czleftis regni.

elecan

Et: Loricam , ait . Charitatis.

- Charitas

is gt

namqué eft , quz vitalia cordis noftri cire

o t

cumdans, ac muniens , obijciens fe morti

Senoqu

feris vulneribus paffionum n»n permitti:

iliter i

fagittas diaboli penetrare Cor noftrum,

scvittutit

Omnia étenim fuffert, omnia patitur, ome

i, M

nia füftinet, . Ft Galeam , inqnit ; fpem ía-

i

Q

]utis.

Galea eft munimen capitis.

Quo-

EUffl

fj

niam ergó Chri(tus eft Caput noftrum , de-

arma 1

bemus i(tud femper munire fpe futurorum

)u

7

m-ex

tanquàm inexpugnabili Galeà in tentationi-

bus & períecutionibus univerfis,

Et ela-

olus d

|

amilih !

dium , ait , fpiritüs , quod. e& Verbum

if

EI.

Penetrabilius namqué ett Verbum

. fint uf

|

DE! omni gladió ancipiti; & pertingens uf-

quéad divifionem animze & fpiritüs , come

nfqus

l mqül

;

pagum. quoqué ac medullarum ; & difcre-

tor cogitationum & iutepntionum cordis; di-

Om[]cm

; f

viderffe (cilicàt. & abícindens , quidquid in

Quf

nobis invenerit carnale five terrenum. Qui-

mtc]lcuïu 1

ptuf

bus armis quicunque fuerit protectus, erit

yrott

à devaftarione femper defenfus.

(af

u

3. Vis quoqué agnofcere ipfüm robur

€enturionis.iftius, quibus geftat arma prz-

(íts

f

fi

3

dicta

,

$6

Drirs SEcUNDUS

di&ta non carnalia fed potentia DEO ? Au-

gui

di Regem altiffimum congregantem viros

tiitat

yia

fortes ad fpiritualem militiam, .quó eos hor-

tatu (ignet ac probé&,'cüm ait: Infirmus

jhnitu

pret

dicat, quia fortis fum ego, & qui patiens

eít, (it pugnator. Virtus enim In infirmi-

guolic

tate perficitur. Et: Patientia vobis necef-

0T

faria eít, ut voluntatem DEI facientes reci-

piatis remunerationem.

Docet autem nos

experientia noftra , quàd debeamus ac pof*

fimus Domino cohzrere , fi voluptates ha-

buerimus mortificatas & defideria mundi

abíciffa , de quo & ejus authoritare in(trui-

mür, qui DEUM alloquens fiducialiter

lag

dicit: Adhzfit anima mea poft te,

Non

ergo debemus evagationibus animz fatiga-

Nis

ti relaxari à ftudio internz RecolleCtionis,

L

Qui enim colit terram fuam , faturabitur

L]

panibus

?

qui autem fe&tatur otium ,

replebitur egeftate, Nec pernicio(à egefta-

te frangamur ab intentione & conatu obfer-

vantiz hujus.

Nam omni folicito, ineft am-

U

plius, & qui fanus ; & qui fine doloft e(t,

in egeftate erit.. Sed & regnum Czlorum

vim patitur , & violenti diripiunt illud.

ts DP

|

Nulla namqué virtus fine dolore perficitur.

lu

Nec ulli poffibile efít; afcendere ad hanc

mentis ftabilitatem ; quam cupitis , fine in-

: gen-

R£corLECcTIONI!Ss.

87

enti cordis contritione.

01

Homo quippe

em vitt

nafcitur ad laborem , qui ut poffit in virum

b s

