it. . Improbus Monachus in collocutioni-

quam

l,

bus vigil & fabulis , cüm autem orationis

tempus fupervenerit , fomnó illius gravan-

(Onve

tur oculi.

Monachus in loquacitate pro-

«t DI

batus, ubi le&io illata fuerit , afpicere pr

füerat

fomno non valet.

Permane poft oratio-

63,

j

nem fobrius ac vigilans , tuncQue afpicies

A

eos , qui confueti funt. primitias animz di-

Mado

ripere. Anima, quz Verbum DEI quo

grega 0

tidi& (ine intermiffione meditatur , folet

ofat

ibati

per foporem quoque in eodem morari :

eft enim hoc fecundum prími proprié re-

g

ma-

tünc

muneratio, quá fcilicet fpiritüs phantaf

ta evitantur. Ecce! quanta bona ex vigi-

&n M

liis , & quanta mala ex fomnolentia. Eli-

petitio

ge , quod vis.

p

^j

Examen Conícientie

)

llore

SUPER

MEDITATIONEM TERTIAM.

VQTO dl'

Q

I N confideras per jejunium peccata

LUE

extingui ; DEUM placari , atque

in omnibus exorari? ^ Jonas & clamavit

Üf

& dixit in Ninive ex ore Regis & Princi-

4I

umerre

pum ejus , diccns : Homines ; & j

ta;

RECOLLECTIONIS,

23$

li

ta; & boves, & pecora non guftent quid-

llocutit

quam , nec pafcantur , & aquam non bi-

Y Oratit

bant. Pt vidit DEUS opera eorum , quia

US graveh

converfi funt de via fua mala , & mifertus

Citus p

eft DEUS fuper malitiam , quam locutus

picrtt

fuerat , ut faceret eis , & non fecit. Soan.

yoft otti

(.3, 0.7.(9 1C.

i

[j

]

2.Num ideó libenterjejunas? Efther hzc

Mardochzo verba mandavit : Vade, & con-

sanimi

Dl

r

grega omnesJudzos,quos inSufan repereris ,

& orate pro me.

Non comedatis , & non

atü! y U

m m

bibatis tribus diebus , & tribus no&tibus:

& ego cum ancillis meis fimiliter Jejunabo,

ropïi& f

! hänmmä

& tunc ingrediar ad Regem.

Dixitque ad

g &

eam Rex: Quid vís Efther Repina? quz eft

,kmia. ['

petitio tua? etiamfi dimidiam partem regni

petieris , dabitur tibi. Effh.4. v. 15. 47 6.

$. .3.

3

3. An igitur , Ó Religiofe ! confideras

Jit

laborem tibi à DEO pro ponitentia pec-

catorum tuorum injun&tum eíle?

Adz

Vif

veró dixit ; Quia audifti vocem uxoris tuz,

& comedifti de ligno , ex quo , przcepe-

U pCCï

j]

ram tibi, ne comederes , maledicta terra

in opere tuo: in laboribus comedes ex ea

t y W

du

cunttis diebus vitz tuz. Gez. 3. v.17.

ld

4. Num ideo in contritione cordis ad

T

&

DEI gloriam ex obedientia injun&ta ope-

h

ra

2536

Dizs SEX—TUS*

vt

ra feduló pcchis? - Labores manuum tua-

rum quia manducabis , beatus es , & ben&

Tatür ü

TA

tibi erit. P. 127. v.3.

$. Àn confideras vigilias fagare fpiritum

nus D

trenu

fornicationis , & fovere fpiritum orationis

Vigilate , & orate , ut non intretis in tenta-

premi

tionem. JVlattb. 26. *v. 41.

tention

6. Num ideó letus ad vigilias , & fine

t

mora furgis? Qui timet Dominum , ex-

Tüf «

cipier dottrinam ejus : & qui vigilaverine

Qcede

ad illum , invenient benedi&tionem. Exc. 52.

Wde a

. 18-

pernici

Dole,

it plun

Propone.

dtre (

LECTIO SPIRITUALIS

üm $e

Ex Collatione Abbatis Moyfis de Difcretione.

E i

bus 7)

1T. ft Difcretio non'mediocris virtus . nec.

dim e

comprehendi- paffim: poteft humaná

Annis,

induftriá ; nifi fuerit divina Largitate col-

Ql

lata: quoniam inter nobiliffima Dona Spi-

m d

ritüs ían&ti lepimus eam fic numerari:

vd ob

Alii datur per Spiritum fermo fapientiz ;

il

alii fermo ícientiz: fecundüm eundem Spi-

d)

ritum , alii fides in eodem Spiritu , alii

n py

gratia fanitaram in uno Spiritu , & poft

Dtfem

pauca , alii Difcretio Spirituum. — Deinde

üg a[

completó omni catalogó fpiritalium Cha-

tümug

ri ma

RECOLLECTIONIS.

257

m i j—-*r:ifmatum/ fübdit: Omnia autem hzc þopxc-

, &

ratur unus atque idem Spiritus , dividens

unicuioue proüt vult,

Videtis ergó mu-

e[priu

nus Difcretionis non eft parvum , neque

orationi

terrenum , fed divinz Gratie maximum

1 t

premium. Quam nifi Monachus tota in-

«entione füerit aíTecutus, & certam ratio-

s , t lt

nem poffederit fpiritualium apprehenfio-

um ac cogitatuum in fe afcendentium,

inum «

igilact

neceife .eít eum errare. tanquam in czca

no&e ac-tenebris , nec folüm incidere in

fi. E;d.;;

perniciofas foveas ac prerupta , fed etiam

in planis re&ísque viis frequenter offen-

:dere feu peccare.

Memini igitur quon-

dam Seniores conveni(fe ad S. Antonium,

LL

ad inquirendum de perfe&tione in Parti-

)Wiaut.

bus "Thebaidis , ubi morabatur Ántonius;

cüm eífem confítitutus:adhuc in pueritiz

rimus;

annis,. Cümque collatio fuiffer protratta ,

t hüm'f.'"*,z

quaítio ifta maximam partem confumpfit.

«tàte v

Joni

Nam diutiffimé quzrebatur , qux virtus

vel obfervantia poffit Monachum femper

nummx

&uftodire illefum à laqueis D'aboli , vel

(gplentlï

certé perducere eum recto tramite ad cul-

mdem P

J]

men perfectionis,

Cümque unufquifque

ytitl.»

proferret fententiam füam juxta mentis

l!

por

J

fuz zítimationem , intulit tandem D. An-

tonius : Omnia , quz dixiítis , neceffaria

j

Ü

atque

g

2)38

Diss S&xTvs

atque utilia funt. de(iderantibus DEUM ,

exef

& cupientibus venire ad Eum ; fed in-

quie i

numerabiles ca(us & experimenta ulto

renil

rum nequa

quam permittunt nos principa-

d

lem gratiam. & efficientiam illam adícribe-

Qlore

re iftis ; nam fzpé vidimus eos , qui je-

dis cor

juniis & vigiliis acerrime inhzferunt , fo-

homin

litudinis quoque. fecreta. penetraverunt,

Tels

dunt,

& omnia ífua (ic reliquerunt , quàd. nec

unius diei fibi refervaverunt victum , nec

( di,

paterentur unum fibi denarium fupereffe,

(entid

qui etiam opera mifericordie cum ingen-

Qtcopt

ti compleverunt devotione , ita eíTe dece-

febrofn

tos , quód opus inczptüm non potuerunt

SNUS f

fine laudabili terminare :

imó fummum

5

Volgtos.

fervorem & virtuofam co

nverfíationem de-

fonm

teftabili termino concluferunt.

Nempe

Vityr:

cüm illi abundarent in przdi&taru

m virtu-

Tebre -

tum operibus, tamen ufque in finem non

(TtUm

permanferunt in eis ; quoniam fola Difcre«

lierys

tio defuit ipfis. |Non enim invenitur alia

Qgitsti

cauía lapsüs eorum , nifí quód minüs à

F ii

Senioribus informati

; vim Difcpccionis

adepti non funt.

Dictng

Quz utique

V Aeti

2. Diícretio utramque extremitatem ex-

o

ceffivam devitans

viá fem

docet Mohachum regiá

UL ts

per incedere , nec permittit eum

dexterá

ts

virtutum extolli, nec per fervoris

LE

excef-

* RECOLiECTmNm

139

DEUM,

excefTum tranfcendere modum continentiz

t

juítz inepta prefumptione , nec finit eum

n aulb

remiffione aut tepiditate dele&ari , (icjue

prino

defle&ere ad peccata finiftrz , hoc eft; fu

| df

colore regendi corpus laxari torpore cor-

Difcretio etenim univerías

i

xdis contrario.

hominis cogitationes & operationes diícer-

runt ,

faverun

nens perfpicit & illuftrat, quecunque agen-

dafunt. Quz fi in homine fuerit nequam ,

uwd

Qum, t

id eít, non munita veró judició , atque

fcientià , fed errore , atque przfumptione

fopettl

te-

um i

decepra , faciet totum corpus noftrum

nebroíum , id eít , totam aciem mentis , &

effe ii

otüet

aGus noftros reddet obícuros , utpot? in-

volutos czcitate vitiorum , ac tenebris pat-

fumn?

fionum & perturbationum. — Unde ait Sal-

tionemé

Nj

vator : Si enim lumen , quod in te eft , ce-

nebrz funt, ipfe tenebrz quantz erunt?

rom vt

finem t

Certum eít enim , quód judició cordis no-

ftri errante, & noéte ignorantiz dominante

(s D

cogitationes duoque noftrz ac opera, qux

;rcnitllfx Nl]ï

ex rationis deliberatione procedunt , im-

( m

In

icentur tenebris vitiorum majoribus.

Dicreid

b

iferetione namque confiftir fapientia &

intelle&us ac feníus , fine quibus non po-

j

teít interior nofter homo ípirituales domos

jum (

zdificare , neque divitias congregare juxta

niit

"

F

illud : Cum fapientia zdificatur domus ,

i

4o

Dirzs SEx vus

& cum intelle&u erigitur. Cum fenfu im-

debet

humil

plentur folaria omnibus divitiis , & bonis

pretiofis; Unde manifefté oftenditur , nul-

Wos er

us

lam virtutem poífe ftare aut perfici fine

Difcretione.

Sícque definitum eft fenten-

aqudi

tià D.Antonii ; aliorámque Seniorum , quód:

gd ün

Diícretio intrepidum Monachum perducat

Jütii a

fixo gradu ad DEUM ; & virtutes confer-

pericul

vet femper illz(as, cum quaad excelfa per-

Yilian

feGtionis veftigia minore perfectione afcen-

vifimi |

ditur , & fine qua multi etiam abundantiüs

lil nece

laborantes. nequiverunt -attingere culmen

lr ad

perfeionis. ^ Difcretio namque. eft om-

D

r incu

nium virtutum mater , & cuítos, & mo-

Iiting

deratrix.

Aetire

3. Vera autem Difcretio non nifi humi-

m Ap

litate acquiritur.

Cujus: humilitatis iec

dïïamm

erit probatio : Si quis examini Seniorum

fitidris

fuorum referver univería , quz agit , aut

QUe pin

agenda occurrunt ; quatenüs nil credens

W ä pl*;

íuo judicio acquiefcat per omnia informa-

I rem

tioni illorum , atque inítru&tione eorum

Bicentia

agnofcat, quid debear judicare bonum vel

Parvulus

malum.

Quz inftitutio non folüm doce-

um

bit juniorem tramite re&o incedere per

Al

verz Diftretionis viam ; fed infuper ferva-

Füe ) ab1

bit eum illefüm ab univerfis infidiis , aC

l fmu ]

fraudibus hoftium. T otà ergó d

iligentià

QCCUhä 1

debet

241

RE COLLECTIONIS.

fenltin

debci Monachus Difcretionem acquirere

| & b()ïï&ï

humilicatis virtute , quz Difcretio poteft

Jitr, i

nos fervare illefos ab utraque extremitate,

erta f

Vetus namque fententia eft : Nimietates

elt

zqualitates funt , id. efít , equé nocivz :

m

ad unum enim pervenit finem nimietas je-

junii atque voracitatis.

Eodem quoque

p pat

Is CO

periculó involvit Monachum continuatio

xcela

vigiliarum immoderata ; quó & torpor gra-

Hone d

viffimi fomni. Per excelTum quippe Jeju-

nii neceffe eít revocari hominem debilita-

undat:

ere Qu

tüunr ad illum ftatum , in quo negligens

per incuriam detinetur.

jc d

Vigilie quoque

U

irrationabiles dejecerunt eos , quos lomnus

fuperare non poterat.

Quapropter fecun-

1 nïü hllm

düm Apoftolum tranfire oportet re&to mo-

deramine per arma juítitie à dextris & à

al

finiftris , & ità gradiendum eft inter utraf-

j Seniora;

$ .agl[ j D!

que nimietates moderante Di(cretione , ut

nec à prefixo modo abftinentiz abducamur ;

n u

nec remiífione noxia corruamus in concu-

j t

pifcentiam gulz ac ventris.

Cüm adhuc

ponun f

parvulus habitarem cum Abbate 'T'heona ,

confuetudo mihi fa&ta fuit ex fuggeítione

(olomd

Diaboli, ut poftquàm refeci horà noná cum

gt

fene ; abfcondi latenter paximacium unum

fupt V

in finu meo, quod ignorante fene edebam

iib

ecculté de fero. Cámque fenexinterroga-

2

i

tiQ»

242

DIEs SrexTUWS

tionibus fratrum refpondens differeret de

vitio gule , occultarümque cogitationum

dominatione , exponeret quoque earum na-

Jj

turam & atrociffimam vim , quam habent,

Ego virtute fermonis

M

quamdiu celantur.

ejus compun&tus, veluti credens hzc ideó

D

H

effe prolata à fene , quód DEUS ei reve-

láffer fecreta pe&toris mei , produxi de fi-

nu meo paximacium , quod confüetudine

(hi i

vitiofa abftuli,

Tunc fenex : Confide, in-

quit, ó puer , confeffio tua abftulit te de

hac captivitate etiam me tacente.

Hodie

etenim füperáfti vi&torem tuum Diabolum.

Nec dum fenex hzc verba compleverat ;

Msl

& ecce lampas accenía de finu meo pro-

hu

cedens ita replevit cellam odore fulphureo;

TT

ut vehementiá fui fcetoris vix permitteret

Khtes

nos federe in ea.

'Tunc fenex : Ecce, 0 ft-

Ticn

li ! Dominus tibi vifibiliter demonftra-

quCHCI'

vit meorum veritatem verborum.

Ts

Ang,

AVOl

j t

W

N

[j)

«

//

[l

D

d

QU

N

N

nïji

Fï(lïfï li

Q

i

K

N

m

y

s

2 2

lat

m

U

OT

(]

RECOLLECTIONIS,

243

feret d

BESEGESR

O

R

37:3 d

M

^*

D

D7

ebes

U uU

*

dEOS

Ms 135*

hM.

D

d

Ó

3

R

CAX

P

,

;itationu[

eanurt

DIES SE

TIMUS.

m hi

« [erm

MEDITATIO. PRIMA.

s hæc ldi

fs

De So/itudine , Szfeutzo , 85 Collo-

doxi d

quio Vzri velzaroft.

yfoenit

"

Oi teinpore filentio debent. [Iudere Mona

cy;bz',-

Conhdef(

Jap.42. W. r.

jtult v

to

l:

PRAELUDIUM.

J

] DläbO]

)mp [

Je

Resbyter Virum DEI per abrupta mon-

j mo f

dum quzíivit , eámque latere in fpe-

(

ypir

cu reperit. Cümque oratione fatta bene-

cfmll[fr

dicentes Dominum omniporentem confe-

diffent , poft dulcia vitz collo

Eox!

quiais , qui

demoro

advenerat , Presbyter dixit :

Surge , fit

mamus cibum , quia hodie Paícha eít.

rpon

$, Greg. in vit, S. Ben. cap. x.

PuNcTUM L

f CXUÀm (tri&? Ss.Pater nobis foli&udincm

przcipiat , patet ex cap. 48. W. 19.

Frater ad fratremi nom jungatur. borfs incor-

?

petentibüs. (a2) Nunquam enim minüs (ulug

2

eft

(^) $, Bern. dc'—:ic, fol, ad Fr, de mong, Dej, cap. 4s

44

Dirs SEPTIMUS

lum:

eft Monachus , quàm

cüm folus eft. 'T'une

foat

ip

fe fuus eft fibi ad

fruendum DEO in fe,

CODfO

DEO. "Tunc in luce veritatis ,

bis d

& fe in

in fereno mundi cordis

ultró patet fibi pu-

ra conícientia, & liberé fe infundit affecta

de DEO memoria , & illuminatur intelle-

quod

&us,& bonó fuó fruitur affe&tus , &

A]

geritur in cclis ,

hoc & in cellis.

Quid-

nam eft hoc vacare

DEO, fruiDEO? Cüm

PA

fit,

enim in cella jugiter ccleftia aCtitantur ,

celum celle & Sacramenti fimilitudine ;

m

fetior

& pietatis affe&tu , & fimilis operis effe-

imum efficitur , nec jam fpiritui

Delito

&u prox

Q Sg

oranti , ve

] etiam à corpore exeunti & cel-

i

la incclum longa vel difficilis via inveni-

QR

tur. Acella enim in ccelum fapé afcendi-

tüm (

tur j vix autem unquam à cella in infer-

Audi

num , nifi. ficut dicit Píalmifta : Defcen-

dant in infernum viventes , videlicet ne

letiti

5 Q

defcendant morientes , moriens autem vix

t il

aut nunquam aliquis à cella in infernum

t vid

defcendit ; quia vix unquam aliquis nifi prz-

deftinatus in ea ufíque ad mortem perir

DN

Tente

ftit, Filium enim gratie , fru&tum ver

tris cella fovet , nutrit , ample&titur ;

ii

ad plenitudinem perfe&tionis perducit, Cur

d'üt, Q

veró tibi anguíta adeó eft ac exofa? Non

() w

lIS CO?'

5 g,

facis ea in ccila ; quz cella feu. potit

um

pI

RECOLLECTIONIS

245

Hinc foris con-

lum terreftre à te requirit.

LT

folationem quzris ; fed fruftra. Vis vere

t0ni

confolari , fede folus in cella tua ; & gaude-

veritgtix.

[

bis de þono tuo.

t (ii)

PuNcTUM ll.

j af

r s

Dhuc firiGiüs tibi S&. Pater- nofter

.jnculcat fileatium , dicens cap. 42.

Sl

(

J

y.1. Osnmi tempore filentio debent [Fudere Mo-

nachi. (b) Voci enim DEI tui dulciori fu-

Xutemti

per mel & favum fi preparas aurem in-

lii

teriorem ; fuge curam exteriorem , ut ex-

ypart &

pedito & vacante interno fenfu dicas & tu

n iif

*

cum Samuele : Loquere Domine, quia au-

ung (

dit fervus tuus.

Vox hzc non Ííonat in

yi ii

foro , fed nec auditur in publico.

Secre-

| i äfCSR»

tum concilium fetretum quzrit auditum.

j

Auditui tuo gaudium pro certo dabit &

|per

lztitiam, fi fobria aure perceperis. (c) Hac

jddiot !

de caufa fan&ti Patres (ümma cum vigilan-

tia filentium cuftodientes ftuduerunt vacare

ia

& videre, quàm dulcis & quàm fuavis eft

] giíp

Dominus.

Vanus enim (ermo citó polluit

mentem , & facilé agitur , quod libenter

uen P

Qun

auditur.

Nihil unquam ex ore tuo proce-

a,

dat, quod te poffit impedire; nihil unquàm

lo-

d 1

l

(5) Id, ep, 107.

(£) Id.'ad $or, de mod, bene vir,

(Oiäg 1

cap. 30.

i

Poti

jl

246

Dizs SEk?PTIMUS

loquaris, quod non conveniat.

Vanus fer-

edor

11o demonítrat vanam confcientiam, Qua-

honir

lis fermo oftenditur , talis animus compro-

(tts «

batur; ex abundantia enim cordis os lo-

que (

quitur.

Unuíquifque rationem redditu-

li QOI

rus eft fermmonum (üorum.

Sermo otio-

Áunt ,

fus non erit abíque judicio,

''ace ergó,

perim

ufquequó interrogeris.

Interrogatio os

Qitür

tuum aperliat.

apientia brevem fermo-

lijos

nemxfacic ; loqui multüm ftultirig eft,

Qu5 p

[t vit

PuNcTUM IIl -

itüs |

rictiffrimum demüm

przeceptum de fan-

VIVet «

à

&is ,

& zdificationum eloquiis Ss.Pa-

dt, n

ter nobis im

ponit cap. 6. W. 4. De bonis ?

Antüne

anélis ,

«

ificationum eloquiis perfz&is di-

düigem

Jeipulzs propter

"tacituruitatis gravoitaten vara

COnver

loquendi concedatur licertia; quia fcriptum

ejt .

Fàm n

É

X

U. ultioquio som effugies: peccatug.

TeC vj

quo patet , Religiofo Benedi&tino non nifi

?Eterna.

de

ut íem

onis eloquiis loqui conceflum effe ,

fatür

per cum Propheta dicere pofíit: (d)

Ylom

EruGavit cor meum verbum bonum. Ru-

Drohib

&us proprié dicitur digeftio cibi , & con-

coctarum eícarum in ventum efflatio,

HO*

Wl 0mr

fl

modo. enim

juxta ciborum qualitatem de

ftomacho ru

üditor

&us erumpit , & boni & mali

il

- odo-

(4) S.Hier. ad Prin, epe

68

24T

RECOLLECTIONIS.

Vants t

odoris flarus indicium eft : ita interioris

m (

hominis cogitationes verba proferunt. jJu-

, Cüm'

s Com.

ftus comedens replet animam fuam

idis il

que facris do&rinis fuerit fatiatus , de bo-

m relit

ni cordis thefauro proferet ea, quz bona

enmo d

funt , & cum Apoftolo loquitur : An ex-

ET.

perime

ntum quzritis ejus , qui in me lo-

Chriftus? (e) Magna fané fermonis

TOpitb :

quitur

rem f

hujus utilitas , & frequenter i

n lingua fru-

ia d

&us pretio

fiffimus reperitur, Nempe Ju-

íti vita ex fi

de eft, & fides ex auditu , au-

ditus per Verbum DEI. Quomodó enim

prum li

vivet quis , nifi crediderit? quomodó cre-

uis

det, nifi audierit?. quomodó audiet , nifi

annuncietur ei?

Propterea majorem ei

Duur

N

ïïä

/

diligentiam , & diligentiorem cuftodiam

u

vyuta

convenit exhiberi , quód fit juxra Scriptu-

ram mors & vita in manibus linguz , ut

J

nec vitalem zdificationem claufura damnet

h. "

eterna , nec lethalis pernicies liberum for-

no 0/

tiatur egreífum.

Vigilemus itaque ; ne

lum t

vel omittamus , quod preceprum , vel quod

t po n.'f

prohibitum eft , comittamus.

Felix, quem

um i

in omni confabulatione duplex ille timor

li, u

J

u

follicitat, & duorum confideratio ftimulat

ht (

auditorum , primüm quidem Divinz Magje-

gl

ftatis , in cujus manus incidere prorsüs

p &

Or-

T

(e) S.Bern. fer, IT. de div,

248

Dizs SrzPTIMUS

: horrendum ; dehinc fraternze infirmitatis ,

"

cui nihilominüs perfacilé eft offendiculum

Qu

dare.

Qint,

Y

Examen Conícientie

LilaS Y

-

j

SUPER

d

MEDITAT!ONEM PRIMAM.

Ó

VOrüm

N ergó , Ó Religiofe ! confideras nul.

"A

lum Religioforum & cella in infer-

num deícendere , fed omnes in colum af

cendere ? Latabitur deferta, & invia , &

exultabic folitudo, & florebit

quafi lilium.

E

Ipfi videbunt ol

oriam Domini, & decorem

DEI noftri. //:35. . 1. d92

1] (

2. Num ideó diligenter cuftodis cellam

tuam , & fine charitate , aut neceffitate ,

blicum

vel obedientià eandem nunquam deferis ?

iBong

Ecce ejicis me hodie à facie terrz , & à fa-

cie tua abícondar , & ero va

fFil&l'On

gus & profu.

( epi

gus in terra. Gez.4, 1

I n

3. An confideras, DEUM illi

;qui tacet,

loqui?

Ducam eam in folitudi

Xæ(]ue (

nem , & lo-

ÉTM

quar ad cor ejus. Of. 4. 14.

4

um ideó omni tempore , maximé

Ui

BVT

noCturno , taces , nec loqueris , ni(i inter-

(

rogatus? Auditacens, & pro reverentia

gitati(

Ol

accedet tibi bona gratia, Ecc]. 32. 9.

ls

$. Àn

&

RiïCOLLECTlONIS.

2

4

Ü

It

Àn confideras vitam & mortem tum

s

Qaicul

ejus , qui loquitur, cum illorum , qui au-

v

23

Pe-

diunt, in manibus linguz effe? Ne

tincas verbum in tempore falutis, Eccl.4. 23.

1;'193

6 Num ideó przeter bona , & ían&ia,

& «dificatoria alia non . loqueris verba ?

VM

Os Jufti parturiet fapientiam : lingua pra-

vorum peribit. Prov.10. v.31.

idens t

i in i

Dole. Propone.

um

! invia j

LECTIO SPIRITUALIS.

vf ls

x denri

Ex Climaco de loqï;acitatn. grad. r z.

Oquacitas eft inanis gloriz fedes , per

(s od

L

quam feipfam judicare , atque in pu-

vecefftt

blicum producere folita eft,

Loquacitas

; (l

ignorantiz eft certum argumentum , de-

ul

à N

traCtionis Janua , fcurrilitatis dux , menda-

& p

cii opifex , compunttionis defolatio , ace-

dix author , fornni precuríor , intentz fi-

qui

ii

i

xeQue cogitationis diflipatio , cuftodiz ex-

&

terminatio.

Contra veró taciturnitas in

eIfl,

cogitdtione mater eft orationis , captivitatis

mnait

revocatio , ignis divini Amoris obfervatio ,

t n

cogitationum diligens infpe&tio , fpecula

mf ]i

oftium , carcer lu&s , lachrymarum

amica, memoriz mortis operatrix

3 füp-

Q ;

j

m

Digs SEgPTIMUS

250

plici

orum pi&tor, quietis conjunx , fcien-

Vitla

tiz adje£tio , fecretus in DEUM profe&us,

occultus afcenfus.

Qui peccata cognotcit,

füum

continet linguam fuam ; qui veró loquax

(

eít , nondum íeipium , ut oportet ,

agno-

yerba

EO,

Vit

Studiofus filentii appropiat D

b it

iter in abdito cordis affiftens il-

fit l

ipsíque ju

luftratur a

b

eo. JjEsu filentium admiratio-

Qu ;

ni & reverentiz Pilato fuit, viríque quie-

f

ta & filens vox profligavit inanem gloriam.

lm f

Verbum dixit-Petrus , & flevit amariter ;

Jt fur

quia illius immemor fuit , qui ait ; Dixi ,

(CCtU

T 1

cuftodiam vias meas , ut non delinquam

in lingua mea, alteriáfque dicentis:

eliüs

tlb

Tudr.

eft & fublimi cadere in terram , quàm ex

linguacadere. Pluraquidem dehis fcribere

& p

ueris

nolo; audivi tamen aliquando virum

itis.

1

ebat

m

dam , cujus apud me plurimüm v

authoritas , cüm de folitudinis quiete lo-

m

*

*

Loquacitateri ex

queretur , afferentem

uno horum penitüs gigni , aut fcilicet ex

Dtcon

Diri

perverfione , & 'iniqua intemperantíque

confuetudine ; lingua enim membrum cor-

m

poris cim fit, non quó jam erudita fue-

menda

rit , ejus confuetudinem requirit; aut rur-

gOI]a[

füs in his , qui in certamine funt , maximé

tiim j

veró ex inani gloria, non nunquàm verà

Q]l

ex ingluvie ventris.

Quocirca

2, Plu-

&

RECOLLECTIONIS.

951

x, l

2. Plurimi fiepe, cüm frenarent ventrem,

noftd

violentià jam ac debilitate quadam & lin-

Yi

guam & ejus verbofitatem concluferunt.

) lt

Qui curam íui exitüs geffit , circumcidit

m m

Verba; & qui poflidet animi lu&tum , üt

P ] J

ab igne ita fugit à loquacitate.

Qui dili-

af

git folitudinis quietem , claufit os fuum,

ag

Qui altiffimi diviníque lgnis flagrantiam

iqit V

fenfit, is non fecüs quàm apis füumum om-

jl glüïlï

nem fugit liominum cetum. Apem quip-

: amat

pe fumus exagitat , hujus veró propofito

TU

cctus hominum eft contrarius.

Pauco-

d

rum revera eft , aquam nullis aggerum

r: M

,molibus feptam füuis meatibus arcere ; fed

7 uin

multó paucorum eft incontinens edomare

tsfb

0s Ex lapide quidem ac ferro excutitur

ignis ; ex loquacitate veró ac jocis menda-

jn u

cium nafcitur, Mendacium eftcharitatis ex-

; HiC[»', ]

terminatio, " Nullus reG? fentientium par-

gt*

vum eíIe mendacii peccatum exiftimat.Quip-

pecontra nullum vitium terribiliori fententia

(cit

at

Spirittis (an&tiufus eft , ficut ait David ad

jprum d

DEUM : Perdes omnes , qui. loquuntur

mendacium.

Vidi nonnullos mendaciis

j

li

l

gloriari, eífque íe honeflari putare, qui,

| ;aur

cüm jocis otiofóque fermoni ridicula non-

T "

nul

la fübtexerent , audientium lu&us mi-

lu-äm Ó

Íera-

J

&r, 12,

pI o

Dizs SEPTIMUS

ferabiliter demoliti funt. . Quoties dcemo-

m

nes ab hujufmodi facetiarum auditu velut

uts

à pettilentiali morbo ftatim poft inchoatio-

trdio

nem gravis ac molefti authoris nos fugere

prooan

velle perfpexerint ; tunc jam gemina nos

m (t

ifta cogitatione illaqueare nituntur , nobis

qu n

ita fuggerentes :

T0n Q

3. Noli contriftari fratrem talia narran-

Dd

tem , aut cerré noli teipfum czteris aftan-

fiezm i

tibus meliorem , divinarámque rerum ftu-

juticav

Exi citó , nec ullam

diofiorem judicare.

qui D

ibi moram feceris ; fin aliàs , in oratione

ünverí

ridiculofarum rerum tibi imagines finges,

m fe

Neque inde fugias folàm , verüm & ini-

(J"dl)tqum

quum cctum religiofa feveritate diffolve ;

Aff

mortis atque judicii mentionem in medium

d*:fe&üg

a&dducens.

Mendacium enim eft mater de-

Qum

tra&ionis ; detra&tio verà eft fimulatio di-

d

lectionis.

Audivi detrahentes quofdam ,

ul

I

eófque protinüs increpatione coércui.

ciun mihi fatisfacere vellent, hocfe ex ejus

charitate & cura , cui detrahebant , facere

dixe

x o vhkaw

runt

; eco veró eis, quieícite, inquam;

atque ab hujufmodi charitate ceffate , ne

ille mentiatur , qui ait : Detrahentem fe-

eretó proximo ftio , hunc pcrfequcbar.

l

te dicis diligere , clam ora, neque objür-

ges M

€:, 10,

RrcoLLECTIONIS,

aj3

Y

s d

es : Hunc quippe charitatis modum

j vit

f

D

)EUS libentiffime fuícipit.

Si quis de-

inchoa

tra&ionis fpiritum fuperare cupit , non

ys fogt

peccanti

fratri , fed (uggerenti dcemoni cau-

eminu t

fam fceleris adícribat.

Nullus enim eft ,

LW

ur j nüb

3

uni in DEUM peccare velit , etífi omnes

non coa

G&.fed fponté peccemus.

Vidi

lia n

aperté peccantem , atque occulté peeniten-

ters d

tiam agentem , & quem üt nequiffimum

genm t

judicaveram , inveni pudicum a

c fobrium

Kcur

apud DEUM exittimari ; cüm illum per

jn oral

converfionem & poenitentiam fibi propi-

If

f

tium feciíTet,

Porró prudentis animus ,

"Ufll

(

3uotquot in aliis virtutes infpexerit; ftu-

e (j

diofitlime. notabit ; infipiens veró querelas

ll

jnmu

defe&üsque perfcrutabitur, de quo & di-

( mit

&um eít : Scrutati funt. iniquitates,

|

quld

il

defecerunt Íícrutantes (Ícrutatio-

uoldan

nes. Caufam]Jam & januam ,

éra

per quam ingreditur &

"

edi

egreditur judicium ;

j

u

[

e(t paucis ftatue-

re: Loqua-

€itas.

(;Cfm

J

an[em

g

l

T.

qo

ME-

254

Dizs SEPTIMUS

fut,

MEDITATIO SECUNDA.

| bon;

De Humalitate , Manfüetudine,

Wt

ac Patzentra.

At CC

t ipf

tartus. Houmuülitatis avadus

, fj in duris

T

burion

coritraviis vebus tacitá conjcientiá patien-

j

làt, o

tiam aumplecatur, cap, 7.

Y-36. & 37.

bus di

"

proíce

PRAELUDIUM.

Qui de

ExEpicTUS vultu placido, mente tfan-

Til (s

B

fndun

quilla convocatos Fratres , qui initó

confilió venenum vino mifcuerunt , allocu-

ii a

tus eft, dicens : Mifereatnr veftri Fratres

Qu d

Omnipotens DEUS ; quare in me facere

eYtertüs

tl

ifta voluiftis? . Greg. cap. . Vit.xS.Ben.

ünt, ;

PuNCTUM I.þ

fexi

t ihtrt

Lamat nobis divina Scriptura: Fratres,

C

dicens , oguzis

Vil

» qui fe exaltat , bumilia-

ehti

bitur 3 qui fe

busuiliat , exaltabitur.

"Tta

ad Humilitatis virtutem fuos excitat Ss.Pa-

ti[)ncm

EHQ lil

ter Cap.7. v.x. (4) In fublimi enim humi-

les ponuntur : quia hi , qui nunc

ro DEI

&n[,

( fem(

amore defpeci funt , tunc cum

b

EO ju-

F ex

dicés Vevniunt;

(5) fi tamen veré humiles

funt.

(4) $. Greg. 6, Tob.1o, — (1) 1d. a, Jeb. s.

*

N

N

RECþOLLEETIONIS,.

255

À

funt,

"Nam fi cor veracitér humile eft,

bona , quz de fe audit , aut minimé recog-

ii

noícit ; & quia falfa dicuntur , metuit ;

aut certé , fi adeffe ea fibi veraciter leit,

eo ipfo formidat , ne ab zterna DEI retri-

j in dl

butione fint perdita. (c) Qui veré fe humi-

if t

liat , continuz confiderationis oculo , qui-

&

bus circumfeptus fit deli£torum fordibus;

proficiens penfat.(d) Sunt veró nonnulli ,

ui de femetipfis humilia fentiunt ; quia

nil fe effe nii pulverem favillámque per-

nent t

pendunt ; fed tamen coram hominibus de-

, qui i

yt, dii

Ípe&ti apparere refugiunt , & contra hoc,

uod de fe interiüs cogitant , quafi rigida

(lri F

exteriüs venuftate palliantur.-

tfunt non-

que l

nulli , qui viles videri ab hominibus appe-

itn S.Bm'

tunt, atque omne , quod íunt , dejectos

fe exhibendo contemnunt ; fed ramen apud

fe introrsüs quafi ex ipfo merito oftenfz

j Pt

vilitatis intumefcunt, & tantó magis in cor-

j n

de elati funt; quantó ampliüs in fpecie ela-

tionem premunt.

Quz utraque elationis

jin. "

(

"

bella magna David circumípe&ione depre-

hendit, mira virtute fuperavit. Quia enim

jin i

I

n

de femetipfo intüs humilia fentiens hono-

n

rem exteriüs non quzrit , infinuat dicens;

l fj

Ludam , & vilior fiam., . Et quia per hoc,

lii

quód

h

5(c) Id, 3. Job;, 19. (4) 1d,27, Job.27.

256

Diks SEPTIMUS

quód vilem Ííe exteriüs prabuit , nequa-

Qu

quàm interiüs intumefcit ; adjungit : Eróque

ttr; d

humilis in oculis meis.

Sequere , & ve

Ul

d

1& humilis eris , exaltaberis.

(j qui

ll

TT

PuNcTUM Il.

frülic

mulif

X humilitate tanquam ex radice pullulat

R

dentj

Maníuetudo , quz advería , üt Ss.Pa-

ter ait , tacità conícientià amplectitur. (e)

ftdg

doum

Nihil autem hác potentius , nihil fortius.

Animam nof(tram in perpetua tranquillita-

flfeico

Cütive

te', & quafi in portu conftituit , & omnis

quietis nobis occafio eft.

Eapropter &

Áttdin

Chriftus divina illa docens dicebat : Difcite

of

à me, quia mitís fum & humilis corde ,

fiillare Y

F

invenietísque requiem animabus veftris.

Quid enim beatius , quàm inteftino libe

Qüm qy

ibet

rari bello?

Nam quamvis plurima pace

& curá externa fruamur , fi intra nos co-

tongm !

gitationum nafcatur tempeftas , ctumultus;

& feditio , nihil externà pax nobis prode-

rit : ficut nec miferabilius eft civitate, que

B

licét prefidiis & muris bené fit munita ;

N

intüs tamen cives foveat proditores. Hoc

ii

ll mj

igitrur ante omnia nobis fit curz , quomo:

Ts p

do animam à turbulentia vindicemus , &

in

t n

(5 5. Chryíott, ho, 14, in Gen, to, ,

)u

05

RECOLLECTIONIS.

257

; It

in tranquillum ftatum inducamus. (f) Al-

J

tera dein vera Manfuetudo eft, non quan-

,UH

do quis offenfüs manfueté fert ; íed quan-

do quis ab his etiam , qui inferiores pu-

tantur , offenditur , cedit,

Nam aliàs con-

tradiceret quis , quód manfuetudinem fi-

yepulil

muláffet ; quia non poffet potentiz offen-

dentis refiftere. (z) Difcamus igitur man-

iv

Qinr.

fuetudinem iftam à Chrifto, à San&to San-

&orum , qui füuavis , & mitis, & multz

jl r

gl

mifericordie omnibus omnia fa&tus eít,

& univeríos perfundit oleó quódam Man-

d

npt

füuetudinis & lenitatis ; quó fic infufus eft,

fic perfufus eft etiam , & fuperfutus , ut

t D]ï:i'

ilis

ftillare videatur undique, PFelix,qui hac

fan&tificatione paratus dicere poteft : Para-

jEümo j

tum cor meum DEUS , paratum cor meum,

Habet quidem fru&tum fuum in fan&tifica-

xim p

tionem , finem habiturus vitam zternam,

j 0*

gumuP

RUNCTUM Tt,

jbis

p

E Manfuetudine oritur Patientia, unde

qitati

D

SS. Pater ait : Tacitá con[cientid Patien-

Ht munlf

tian ampleclatur. — Porró (5) tribüs modis

ofe

"

virtus Patientiz exerceri íolet, ^ Alia nam-

1 quüF

que funt , quz à DEO , alia quz ab anti-

jcerm

uo

(f) 1d. ho, 5$2. in Gen,

(g) $. Bern, fex, s. in Vig. Nat

D.. (5) $. Gteg. ho. 35, in Ey,

f)u*:s S$rPTIMUS

558

quö Advcrf'afio -

alia qdæä proximo fufti-

TUf

fecutionis , dam-

nemus.

A proximo per

ghri,

na, & contumelias ; ab antiquo ver Ad-

Tif

(ienti

verfario tentamenta ; à DEO autem flagel-

la toleramus.

Sed in his omnibus tribus

(enti

&nim

modis. vigilani oculo femetipfam debet

mens circumfpicere ; ne contra mala pro-

de h

lulim

ximi pertrahatur ad retributionem mali ,

ne contra tentamenta Adverfarii feducatur

paut

ad dele&tationem , vel confenfum delidi ,

ne contra flagella opifici

s ad exceífum pro-

Perfe&té enim Ad-

ruat murmurationis.

verfarius nofter vincitur, quando mens no-

ftra & inter tentamenta ejus ad. deleCtatio-

MED

nem atque confenfum non trahitur, & in-

ter contumelias proximi cuftoditur ab odio,

& inter flapella DElI compefcitur à mur-

À

muratione. Nec hzc agentes retribui no-

W ?

bis bona przfentia requiramus ; nam pro

lt ff

labore patientiz bona fperanda funt fequen-

.

Qm P

tis vitz , ut tunc, przmi

um noftri laboris

L

;am labor funditüs

incipiat, quando omnis J

on

1]

ceílat ; unde per Pfalmiftam dicitur :

ftds

tientia

in finem oblivio erit pauperis ; pà

UR

pauperum non peribit in finem.

'

Quafi

enim periiíTe

atientia pauperum cCernr

Otdis

tür , cüm nih

i

pro illa in

hac vita humi-

;

libus recompenfatur : fed patientia paupe

rum

(

RrEcOLLECTIONIS.

939

imo |

ii

rum in finem non peribit ; quia tunc ejus

Q5

T

gloria percipitur , citm fimul omnia labo-

ven 4

riofa terminantur, (7) Utigitur hanc Pa-

em d

j

tientix virtutem apprehendamus , przce-

bus t

dentium etiam exempia confpiciamus. Quid

m &

af

enim líaac patientius , qui ligna portat,

m

pf'

de holocaufto interrogat , atque poít pau-

m r

lulüm ligatur , & non loquitur , arz fuper-

fti

quadt

ponitur , & non relu&atm*? &c.

m

(

hum f

u

enil

| Examen Conícientize

SUPER

at

MEDITATIONEM SECUNDAM.

ytül;

ruf& v

X

N igitur , 6 Religiosé ! confideras

ur i

-

abje&tionis przemium efle exaltatio-

r

ibl

nem? Sufciat de pulvere egenum , &

pn/

de ftercore elevat pauperem : ut fedeat

