perfet&tum occurrere in menfuram «tatis

- Tnfimy

plenitudinis Chrifti , neceífe eft eum fem-

yi ptid

per effe pervigilem intentione magná ac ju-

i if

gi folicitudine defüdare, quatenüs ei DEUS

Qbis t

Üit omnia in | omnibus.

Y

jnte n

VARECEAE CA CQ RA R KR RUL R R EOL e

qutern d

m o

DIES TERTIUS,

lu

eri m

MEDITATIO PRIMA,

te n

fidlucil

De excutiendo. tepore , p affumendo fervore;

g M

" À

INolis. defidiofis., 49 mial2 viventibus , atqud

lïmæ fig

ol

negligentibus vubor. confufionis efl. Reg.

t

Cip.. 73. W. 8«

p as

PRAELUDIUM.

u

vt

jUm San&us Vir Benedi&us in folitu-

ei

. dine virtutibus füccrefceret , multi

n

L.

dol

i

ü

ab eo in eodem loco ad Omnipoten-

Cghry

tis DEI funt fervitium congregati. S. Greg.

yunt !

M. cap. 3. iu Vit. .S. Ben.

e pff

fo

-

r äd

h1

J

Fa

PUNG-

j;; I

gCH

$8

Dixzs TrnaTIUS.|

-

PuNcTUM,k

fittr?

tiiem

Uomodó ita exaruit cor meum,

$

ii

o (

.Ccoagulatum eft ficut lac, factum

filor q

eft (icut terra ine aquà? Nec compungi ad

titio to

lachrymas. queo ; tanta. eft duritia cordis.

Non fapit pfalmus , non legere libet, non

lat pn

Veritat

orare delectar , medirationes folitas non,

invenio. . Übiilla inebriatio Spiritüs? Ubi

Therend

qum (

mentis ferenitas & pax & gaudium in Spi-

altüm N

ritu fancto?: ldeà adiopus manuum, piger ,

W. q

ad vigilias fomnolentus, ad iram przceps,

Qüt g

ad odium. pertinax , linguge & gulz in-

Iion jj

dulgentior , fe

[0)

nior , obtufiórque. ad prz-

dicationem. -

H

Áolis m

eu! omnes montes in cir-

cuitu meó vifitat Dominus, ad me autem.

fiti n

Wi d

norn appropinquat.

Num collis non fum,

ex his, quos tranfilit Dominus Sponfüs?

mma f

bl g

Confidero omnes ferventes, omnes devo-

tos, omnes in Chrifíto. unanimes, omnes;

fütqqy

Rs D

donis cceleftibus & gratiá affluentes ranquàm,

fpirituales reverà m'ontes, quià Demino,

Qd rel

þnuö - |

vifitantur, & Sponfum in fe. falientern fre»

quenter-recipiunt.

UHIendu

Ego.autem, qui.ho-

P n

rum. in, me. inyenio. nihil, quid me aliud:

lI s

putem, quàm unum de montibus Gelbo&;

uem przrerit inirá, & indignatione íuà

Vg

j

le czterorum omnium benigniflimus Vi-

l

?

Litator ?.

-

(f'?) S; Bemnaid. fcp, 54, in cant,

(ä) I."ïiqlx

RzcorrrcrioNis,

89

fitator ? Nunquid üt SSw*.LPater de talibus,

Qr Mu

ita deme ipfo ingemifcere debeo : Nobis de-

diofis 9^ mal? viventibus atquà meglicentibus

, h

rübor. confufionis eff? (b) Reverà hzc cogi-

Jmpung*]g

tatio tollit extollentiam oculorum , conci-

ia Q

liat gratiam , fponfi faltibus przparat. Iu

t

t

veritate nil equé efficax eft ad gratiam pro«

(s 1

merendam , retinendam , recuperendam ;,

jnid? U

quàm fi coram Deo omni tempore inveniar

ium [ Sp.

altüm non fapere; fed timere. Beatus ho-

TMM

mo, qui femper eft- pavidus.

'T'ime igi-

AW X)ï'&iegf

tur, anima mea? citm arriferit gratia, ne

k i

pï

non digné opereris ex eá; nam hoc Apo«

Jue à

í

f£olus monet: videte , ne in vacuum recis

ntes L

piatis gratiam. — 'Time, cümabierit; quia

| m

übi deficit gratia , deficis tu.

Audi ete«

lls nl

nim , quid dator gratiz dicat* fine me ni«

" spouluæ

hil poteftis facere. 'T'ime fubftradá gratià

m o

tanquàm mox: cafürus.

Time, & contre«

n(j; ) OIUU"

miíce.Deo tibi, àt fentis, irato.

"Time;

restinQ

quia reliquit te.cuftodia tua, — Time, cüm,

ii ngu

denuÓ revertetur.: multó enim ampliüs;

tatut

j

timendum , ne forté contingat recidivung

2 QU

pati juxta illud in Evangelió : Eccek fanus;

j| m

tactus e$, vade, & jam ampliüs noli pec«

bus (

qre, ne aliquid deteriüs tibi contingat..

jf

f

/

Es

il

j

(*) d; loc. eir,

| PUNC.

.Diges 'TeRTIUS

92

:

PuNcTUM ll,

Ril C

las (re i

Er? gobis defidiofis, 9* mal? vivéutibus,

t0, ive i

atqu?megligentibusrubor confufionis eft.(cy

fitusali

'

Quidam enim ad omnia viz , & vitz hujus

exercitia non. folüim ambulant,, fed & cur«

ins di

runt,. imó potiüs volant, ut eis & vigiliz:

Dundio :

breves. & cibidulces; & panni fuaves.,. labo-

pler ay

yes non folüm tolerabiles ,. fed' & appetibi-

101 pote

les videantur.

Nos.autem:non fic,, fed.cor«

: QUang

de arido. & affe&tione. recalcitrante: vix.tra«

Amplids

himur-adi hzc,, vix.gehennali: timore: com--

rito i

pelimur. SumusSocij tribulationum,; fed

confolarionis: non. ita... NNunquid: abbrevia--

Wl c

Wtyi

£a eft: manus Domini,, ut: omnibus; donare:

[

I

non poffit , qui aperit:manum;füam;, & im-

let omneanimal benedi&tione? Quid ergà;

in.cau(á eft ? Illud'omninó ;; quia.non: cogi-

Bl

tamus ; quód peregrini: & advenz: fimusfu--

Ü

per terram,,, quód tamdiü fzculenti;corpo-

f"füulgm

ris horridó carcere:teneamur ,. & non fimus:

& non

cum. Chrifto. Si diu: ita, permanferimus

* [Bnor

füb onere, aut opprimimur;. aut füuccum-

QUlYus :

bimus , aut quodammodo in inferno fümus;

Üind

ut nunquàm ad plenum refpiremus in; lu-

L0 deof

cem miferationum Domini, nec in liberta-

1 i

tem Spiritüs , quz íola facit jugum fuave

Tf

& onus leve.

Quid in caufà eft? A

.man

QUsj

Q

mus

(e2 id ferm. 3. de; Afcenf, D.

$ "

p

-

9tr

anconr.l-:c'rroms.'

ihus in carne no(trá terrenas confolatiuncu-

las five in verbo, five in figno, five in face

vt

to; five in aliquo alio; & hzc interrum-

f

pimusaliquandó ; non tamen pentiüs rum.

t vite ln

pimus. . Inde-eft, quàd raró affe&tiones no»

E

ftras dirigimus in Deum, & noítra com-

is r

pun&io non continua, fed horaria eft, Im-

P ]3,':

pleri autem vifitationibus Domini anima

r appenh

non pote(t, quz. di(tra&tionibus. fubjacet ,

xf lt

: quantó. magis. illis evacuabitur , tantà.

nf t

ampliüs iftisimplebitur. Neque enim fpi-

timo

ritus & caro.,, ignis & tepiditas in, uno do--

m'onum;lf

micilio. commorantur; przfertim cüm te-.

( abbrt

piditas ipf Domino, foleat; vomitum. pro-

XOCare..

ibus.dié

ts

PuxcrTu w; Ill

2* Quid

Eïä

yig 01

A

H Nobis; defidiofis.,, (* mal?-viventibus ;,

nl

& negligentibus:rubor-confufipnis. eft. (d)

f

ylentid

Intelligimus pariter- bona, quz- faciamnus;

&ponf

fed non. pariter: diligimus.intelleta. Nam

de ignorantià quzenam -excufatio nobis,

at

m (ügd

quibus nunquàm, do&trina. ceeleftis , nun-

quàm divinale&tio, nunquàm fpiritualis eru-

f m rllm?

remus j

ditio deeft? Quzcunque vera funt , quzcune

que pudica, quzcunque jufta, quzcunque

"

C Yl hbff"

amabiliaquzcunque bonz famz: fi qua vir-

J

^ 0&2

AF

tus;fi qua laus difciplinz;,hzc difcimus, & ac--

cipi-

9

(4) $. Berna:d, ferm, $, de Afcenf, D,

- Drigs 'TrRTIUS

üma) p](

eïp.imus , hee äudimus pariter , & vi

demus- in exemplis videlicét & verbis

puuma.

um

eorum, qui inter nos funt perfe&ti, quo-

rum & hortatio & converfatio pleniüs eru-

k pra

Utinam autem hzc ütin-

dit univerfos.

telle&urm admonent, moveant&affe&tums

E

ne fit'intüs amariffima contradi&tio & divi-

fio moleftifima: dum hinc quidem fürfüm

trahimur; fed retrahimur indé deorfüm,

NED

Nimirüm advertere poffumus in omnibus

X

fere religiofis congrégationibus viros fer-

ventes fpiritü, quibus univería convera-

(

ï

tionis hujüs aufteritas refrigerium videatur.

Contra fane invenire eft- homines pufillani-

0054 om

mes & remiífos, quorum obedientia fine

li,

devotione , fermo. fine circumfge&tione ,

V, s

oratio fine cordis intentione ,. leGtio. Gine

? Ng

a:dificatione , quos vix gehennz metus in-

jas: &l

hibet , vix pudor cohibet,. vix frenatratio ,

MUET

vix difciplina ceercet.

Nonné noftra vita:

tümmod

inferno penitüs appropinquare videtur,dunt

m

intelle&tu, affe&ui & affec&tu incelle&tui re-

j. An

ugnante nece(Té haberus. mitrere manurme

TU ]

ad opera fortitim,. qui cibó fortium mini»

D! COnbeE

Y

n fuftentamur ? Exurgamus,.obfecro ,qui-

XQfl*lgï(

cunque ejufmodi fumus, refareiamus: ani-

|

à

lts (

as noftras , fpiritüm recolligamus abiicien-

Ül

molleftit

&CS,—geminioilam tepidiratem ; quia

fimaz; (

Diam t

It g,

fizcorrrCTIONIS

93

OEU

fima, plena miferiz & doloris, & inferno

w

proxima,. umbra mortisjure cenfetur. . Si

fedi,

« u

quzrimus , quz (urfüm funt; .etiam

!

fagef

Jeniis d

re & przelibare ftudeamus.

j hecit

tf

$. Examen Conf'cxenuæ

jcio k

N

SSUPER.

jdam r

Á

g durit

| MEDIT

TIONEM PRIMAM. ^

g um

g u t

x. ANigitur, O Religiofet 'confiderat,

jf ao

/ X quàm'abundanter Chriftus conío:

uvl

letur ferventes, & quàm aridos && ex(uc*

1]

cos ab omni gratiá relinquat tepidos? Ma*

nes-wü'

Ó

De&lmm

ledi&tus, qui facit opus Domini fraudulen-

gt

ter,

Jer. 48. 10.

2. Num i

deo: teipfum. agnofcis ; humie

, Iin^

" maii

lias, & times, cümgratia przefens , abfens;

n

autrevertens eft? Perditio tua lfrael: tan«

T

y m

ii

tummodó in me auxilium muum. — Ofe. 1 33?

agidetllï',' 1

| .'3.' An confidetas , düàd' Fratrum tuo:

lt

zum folüm fisfociusin tribulatione; & nomn

gorem

in confolatione? Scio opera tuaj qtria ne-

prüum

ué frigidus es, nequé calidus. ^ Utinam

oblecf01

f

T

o

igidus effes, aut calidus; fed quia tepie

n

Quses, & nec frigidus, nec calidüs; incie

quia

piam te evoimere ex ore meo, — Zf

uU

06 3 y

Í

11

15. Q' 16.

4*

uin

94

Dirs Trex*TIUS

oblvon

4. Num ideó terrenas confolatiunculae

abiicis, ut ccleftes confolationes obtineas?

lus (

TU -

Nequé mittunt vinum novum in utres ve.

teres , alioquin rumpuntur utres, &.vi-

(int nox

num effunditur, & utres pereunt: fed vi-

, d

num .novum in utres novos mittunt, &

CODEtA Y

ambo confervantur. Matib. 9. y.. 17.

tr, [

$. Àn confideras vitam tepidam inferno

finmnft

eppropinquare ? Stipendia enim peccati

tithe QU

mors; gratia autem Dei vitazterna in Chri-

RTM

fto JEfu Domino noftro. Rotm. 6. 25.

1

R onr

6. Num ideó ea, qnz intelligis bon&y

Cüpi(ce

etiam fapis? Fiat pax

Toedirt

321. 7..

m virtute tua, P/alm,

t DCV

10 roti

Dole, Propone,

ht

.LECTIO SPIRITUALIS

Yi (

Drimis

q

Qu]lj

T

Ex Climaco grad. 17. De Infenfibilitate.

Nfenfibilitas & incorporibus & in fpk

tendcre ;

ï.l

ritibus eft mortuus fenfus ex diutr

atque in

no languore in infenfibilitatem | definens

T fnvi

Indolentia eft, quz in habitum tranfivit,

tllrams

negligentia fegnis , ac torpens animi inten

]

|

Qredi

tio, prafumptionis gertmen , alacritatis if*

N

EnliUm

pedimentum , fortitudinis laqueus , coii*

i,

,puu&ionis ignorau'o » Qeíperationis

janu

&

L

i"

a—s

RECOLLECTIONIZ

55

düm) Oblivionis mater, timoris exclufio. lIndos

es Obtnt

enseft ftultus Philofophus abfeipío damna»

j utre

natus. "Contra morbumloquitut, & quz

alé

qes, d

funt noxia, manducare non ceífat.

ts d

facio, clamat ; & tamen acriüs inftat, O$

sittl

contra vitium orat, & corpus pro vitio luc.

tatur. De morte philofophatut, qui qua-

$n

um 1

fi non fit moriturüs, ita vivit. . Defepera:

tione corporis & animz. feveriüs admonet;

ain a

termi IU

& quafi íempiternus futurus fit, dormitat,

3. 53

De continentiá difputat, & pro gulz con-

ilips !

cupiícentiá certat.

De inanis ploriz fugá

& tud '»"*I

meditatur, & eádem in ipíà lectione capi-

tur. De vigiliis dum loquitur, &ipfe fom-

no protinüs immergitur. Orationem col»

6

laudat, & eam non fecüs quàm flagelluns

vitat. Obedientiam füummis laudibus effert ;

JALI

primüsque ipfe contra eamagit. Eos,qui

nullà mundi affe&ione compediuntur , ex-

WW'

tollit; necerubefcitipfe pro vili panno cone

ibus

UI

tendere atqué pugnare. : Intüs amaricatur;

atqué in ipíà amaritudine ruríüs irafcitur $

jüs a |

ae

eff Ef

nec fentit; dum ruinam adiicit ruinz.

|

turatus pcenitentíiam agit, modicümque

jf t

; a ;

:

progrediens ruríüs faturitate diftenditur.

Silentium bearum dicit, ipíümque per lo*

u

quacitatem laudar.

De manfuetudine ad«

3 ia

j

nquàm

AL

monctl, & in ipíà doCtrinà non nu

ira-

e6

Dircs TenTIiUS

irafcitur. — Cüm refipuerit ; ingemit, atqui

fotnir

cogitans caput rurfüs perturbátione corrie

u

pitur. Vituperat rifüum ; ac fubridens dé

pfte:

gemitu docet. . Semetipfum üt inanis glo-

isillius

ri& cupidum in plerísque accufat,: & per

Aindere

eatn fui vituperarionem.fibi gloriam* qua-

c'amque ,

xit. Affce&u libidinis in faciem refpicit ; &

Qic (on

de pudicitià difputat.

- Deferti. & quietis

Tnj & j

fcCtatores ipfe in fzculo degens collaudat

f

Mifericordes plorificat ,. & pauperes expro:

Videbntu

brat. / Semper füi accufator eít,. & tamer

W

reüpifcere non vult, ne dicam; non po-

j

teít, Vidi ego hujufmodi plurimos; cürü

TOrtjog.

de exitu zternóque judicio verba fieri au:

ftpidi

direnr, illachrymari, & cüm adhuc effent

in oculislachrymz ; ad menfam folicite a;ä

fütody

curreré;

;

At s

?. Admiratus fum ; quomodà 1

u&um

hzc perniciofa & malé olens domina:capti:

Auit D.

vare potuit ingenti infenfibilitate captivata

3 ater

vel roborata. . Sed lapide hujus & przc*

Ut

pitis infanzque &imul & fatuz dominz vul

00 n

nera & dolos, quàm íars vifum., & pró

a (

üm

tenui cognitione & facultate meà denudavi

lnfanæ ICI'

nequé diü. adverfus illam verbis. pugnaré

? Quo

confilij eft. -Porró fi

uis in Domino elt;

li

Wa

jui experimentó fuó poflit vulneribus aF

d Wt

í

ferre remedia, nonillum pigeat id exequi

T

f

g2

"';RECOL—L-E&TI-O'N«»-I'«S;.

97

érüt i ?E-ga.cnim*imbecillitQtem in hoc '—meahm'ins

Moneur .

genué confiteor; quippe qui ab hujusmoe

fobride

i pefte forté detineor. . Nam neque frau-

t inini

des illius & artes'à meipfo potuiffem depre-

at T

heéndere; nifi hane fümmá vi tenuiffem Á

jorm

cem—

l

.e&mque « dili

genter examinans , quz prae-

.di&a funt

3A

ao

'€onfiteri feciffern timoris Do-

t du

mini & infatigabilis Orationis-illam dulici

:

« cilh

flagelló cedens. «Quocirca & ;hoc dicere

at

:videbatur violenta illa & ne

ha

quittima domi-

d u

am, Yi

?,

3. Hi , qui mihi federe conjanai fünt;

mortuos videntes rident.

Tn óratione ftan-

lurifmos i

teslapidei toti & duri tenebrífquepleni fünt,

l

n aduc

z

facrámque intuentes menfam qua(i ad

um

i

guítandum.communem panem, cüm ve-

merint, affeGti funt,

Cun&a, quz ex af-

'modü hla

fc&hs alacritate gignuntur bonà is, quime

; dorm (

enuit Pater, necareme docuit, Ego rie

| us mater, ego fomni fum nutrix, .ego fa-

Jiste

jj

tietatis amica, ego cüm reprehendor; ,nonm

, doleo, ego falíz religioni fpecialiter con-

g i

ia

anexafum. [raqué (tüpore percuffus atqu&

e denllb

infang fermonibus perterritus interroga-

ais !

bam, quod effet ejus genitoris nomern,

Illa.veró ad me; Ego inquit, non tantüm

i [jon!

unam nativitatem habeo; fed innumerabie

qulid

$

gca

T

n *Wd&mmOdö iin&abil—is Katio -

4

geptims .

-^

Dixs TERTiUg

98

Eeptionis eft. Me fatietas roborat, ;me

pit d

tempus auget, me peffima confuetudocon-

i r

folidat.

a veró, quz detinetur à me,

torténé

nunquàm liberabitur.

Infifte ingentibus

tl

gemitibus , judicium fempicernum infati-

gabili. ítudió meditare; ita tibi for(an pa-

rumper cedam. Intuere diligenter occafio-

nem, ex quà tibi nata fum, & adverfus

mVI

snatrem meam confítanter certa.

Nequé

pb

enim una mihi indifferenter eft mater. In-

ít, t

ter fepulchra frequenter ora, eorümque

indelebilem imaginem in corde tuo pinge.

t

tl yin

Hanc enim nifi jejunij ftiló tibi defcripferis,

üfe; jj

1nc in zternum vincere non poteris.

Wbiti

T Cl

MEDITATIO SECUNDA,

N

QV

li

De Tentationum xvemedijs.

TU tep

camem

Cbgimtiones malas cordi fuo advernerites 0X

ttm, dc

aà Chriftum allidere , .& feniori fpirituali

1 de

patejacere. Cap. 4. In[ir. $0. $1«

Htm, d(

PRZELUDIUM.

lt (

Wf

Uádam veró die, dum fan&us Bene

Vtei

di&us folus e(Tet, tentator affuit;nam

nigra parváque avis,

u

z vulgó merula

NUSQ

li

i

Cuu;

1Qu

nominsatur , circa- ejus

aciem volitare cz*

Pit;

l (') &M

RECOLLECTIONIS.

99

!mt, W

pit, ejáque vultui importuné infiftere ,

etudoo

à3tay ut manu capi poffet, fi hanc Vir fanc-

tut à m

tus tenere voluitfet: fed figno crucis editó

ingau

zeceílit avis. «5. Greg. m vit. S. Den. cap. as

r i

PuNCTUM l,

forínn

Yer n

ta noítra in hác peregrinatione nof

& at

*ïa)"V!

poteft e(Ie fine tentatione 5 quia

QMp

profe£tus nofter per tentationem noítram

s. 4

fit, nec fibi quifque innoteftit nifi tentatüs,

, um

nec poteft coronari, nifi vicerit, nec po»

jeuo p

teft vinceres nifi creraverit, nec poteft cer-

deripià

tare, nifi inimicurn & tentationes habuerit,

Xerió

Angitur quidein quivis homoà finibüs tet«

r& clamans , fei

taien non rélinquitur,

VDÀ,

Chriftus enim nostransfiguravitinle, quane

lo voluit tentari à Satáná.

In Chrifto igi«

d;;s.

tur tentaris $ quia Chri(tus de te fibi habet

«arnem, de fe tibi falutem : de te fibi ior«

at "

tem, de fetibi vitàm: de te fibi contuines

j[i

lias, de fe tibi honores: de te fibi tentatio-

io' Slü

nein, de fe tibi vi&toriam,

Si in illo nos

tentáti fumus, in illó diabolum fuperaimus,

Agnofce te in illo tentatum, & te in illo

$PnO'Ce vincentem. — Sic horno in tentatioe

an&us Hf"

n ngti

nf

nibus clamat à finibus terra, fed non vine

j

j ?

citut; quia (übdit: ln petra exaltáfti mey

valltaï

qua

pm

(3) 3". Allgll&. .Hl Pfdhn«. 30;

100

CDrirxs TeRTXUS

, quz eft Chriftus. 'Propterea Peti*aþ'ïïïadjn

; (

quá zdificati fumus;:prior percutfa.eft ven-

fiünir,

tis ; flumine , pluvià, quande 'Chriftus à

Is qu

diabolo tentabatur.. Ecce! in quá firmita-

te te voluit ftabilire: in Petráà exalrá(ti me.

piicnti

AUCRR T

Si igitur tentaris, clanra ad Chriftum: Do.

lifofe

mine falvum me fac.

Refpice in faciem

f dm

Chriíti tui pro te tentati; & cum ipfo, i

O G

ipfo,. & per ipfum vince tentationem- Hoc

fribust

enim eft illud ; quod. Ss. Pa:er precipit;

u me

cogitationes 1nalas cordi fuo .advementes .ox

tüm t

(

aliidere ad Cbriflum.

Itrir

ibi fj

PuwcrUMIL -

d, (s

Orifidefä , in:quá firmitáte ( b) 'ampii'üs

tU jn

X te voluit ftabilire Chriftus: -deduxifti

Wt

ine;: quia faCtus.es fpes mea,

Habemus

Vil

As efi

duas vitas: fed uram, in quà fumus; d

tcram, quam fperamus. In quá fumus, nota

cü: Ut

nobis:eft; quam fperamus, ignota:nobis eft,

t fm

"Lolerajin quá es ; & habebis, quamnon dum

d

habes. .Chri(tus laboribus fuis., .tentatio-

t

nibus.fuis , paflionibus, morte fuá .decla-

Ut

ravit vitami, in quà es; .«Refurre&tione fuá

m

demonítravit tibi vitam , .in quáeris. Ide

Vr

ergó fattus eft fpes.no(train tribulationibus;

i,

:

in tentrationibus. Audi Apoftolum dicen

(&) ld cit, lec,

IT

RzcorrrzgcTioNrIs.

XOI

m l)

tem: (*) Non folüm autem, fed & glo-

flv

riamur, inquit, in tribulationibus, fcien-

has

tes;: quia. tribulatio patientiam. operatur,

u f

patientia probationem , probatio.fpem : fpes

valtiti

sucem non. confundit; quia Charitas DEI

ritom: D

diffufa.eft in.cordibus noftris per Spiritum

Inter hzc

n f

fan&tum ,. qui datus.z(t nobis.

LUl ipf91:

omnia cüm angitur.cor meum ; clamabo à

finibus terrz.

jonemm- r

Sed.non me deferit ipfe,

" Wæcipiz

qui-me exaltavit fuper petram. Ilpíe enim

etiam turris fattus eft à facie inimici..

um H

Ne

feriarisab inimico , fuge;ad turrim.. Si enim

ibi fugero, non íolüm vitabo tela inimi-

ci, fed:etiam in.illum, quz. voluero , fe-

Ante te eft curris,

4

J

curus ipíe jaculabor.

li

recordare Chriftum, & intra in turrim.

sdc

yis

uidquid pateris, cogita; quia prior paf-

fus eft Chrittus,, & cogita, quó fine paifus

T

umu h

s

eft, ut moreretur, & refurgeret. Talem

& tu. finem ípera, qualis in illo przcetfit,

o i

& intráíti in turrim. non confentiendo ini-

Jamüo"d

mico, fed jam. ( pà hóc. modó.

Alififti

js, t

cogitationes 14ülgs cordi tuo advemiemtes ad

g li

u

Chriffum , & tamen durat tenratio.

"'ntra

t

A Cns' |/

vulnera Chri(ti. Patere,íemper eandem

ol

allidendof Vicifti inimicum, QOronaberis.

ln o

G 5

PUNC

i l

(*) Rem, ;.

i63

Diss Tartiue

tæim

PuNcTUM. Ill

quaov

Mi am

I fu]us inimicum, fuperare non potes,ad«

Xia:ff.r

:

L). jutorem tibiexquire. Ad mentem Ss.

qun&tis

Patris ftude , cogitationes, malas; cordi;tuo. ad-

Bit,;

q

veuientes. feniori |pyrituali: patefacere. (c).. Hu-.

[2

Q d

J

us enim. inítirutio, non, folum. docebit. te

& *

ye

G. incedere tramite per verz difcretio-

Anait

nis viam ; fed infüper- (ervabie. te- illafum

i

ab univerfis infidijs, ac fraudibus.hoftium.

Vl

Nullatenüs. enim. decipi poreft ,. qui. vivit

lv

non. fuó, judició , fedi majorum, exempló.

fnuer

Nec valebit callidus. hoítis. ignorantia: ejus

illudere, qui univerfas cogitationes in cor«

E.

de (üo nafcéntes nequaquàm. abfcondit, fed

eas reprobar, vel admittit maturó exami

ne feniorum.

Cogitatio quippe: maligna

marceffit , mox cüm, fuerit parefatta. — Et

N

ferpens teterrimus virtute confeffionis qua-

fi ex tenebrofo fpecu protra&us. ad: lucem

Á

abícedit. dehoneítatus. etiam. , antequàm.

onis de co-

W W

proferatur judicium — difcreti

ün e

gitatione fic patefactá.

Hoc expri

Si. momorderit

Df

mit Ecclefiaftes cap. xo.

ET

ferpensnon in fibilo, non.eft abundantia in-

cantatóri. Perniciofus quippe eft morfüs.

T«

' IxNL

tacentis ferpentis, hoc eít, í1 (uggeftio dia:

VOQQS)

bolica hon fuerit per confeffionem patefac-

(c) Coll. », ab Meyf

tà

a

RrECOLLECTIONIS.

105

tä incantatori , id. eft,. alicui fpirittiali viro

qui novit protinüs. medert vulneribus ani-

marum per carmina Ícripturarum , & no-

od

xia.ferpentis venena extrahere. Econtràà

mentn

cup&is in(idijs inimici. tutiffimus permane-

ardifii

bit,. qui-univería, quzin cordefuo oriun-

m

tur; ad.féniorem refert confüfione fübla-

, docit

tà. Sicenim & Paulus agere debuit,ut ab

« ii

Ananiáfanitatem. obtineret.

Nunquàm

teil

enim. errabit ,.

u

i alieno fe (ubdit imperio

lta

:

?

Y

ivinum nos docet effatum,

þugïxöü?ï

ac judicio. .

Qui vos audit ,. me audit.

Ne vincaris ;

m u

fequere confilium..

prantict

ioncs

Examen Confciäntiæ

bícon "

SUPER

jj o

c n

D

MEDITATIONEM SECUNDAM,

Ts

if

fefionit

n ANigitur, O Religiofe! dum tenta-

s luc

; X ris, Chriftum tentatum confideras.

gt

ut in; ipío tentationes tuas vincere potíis ?

pys 1

Non enim habemus Pontificem , qui non

p *

y)

poffit compati infirmitatibus noítris: tenta-

omat

tum autem per omnia pro fimilitudine abf-

li

puncit

que peccato. Hebr. 4. 1.

d g

* 4.Num ideó in tentationibus Chriftum in-

geli

'VOCàS , &cag cum i

píius a;jutorió mox totá

4

menie

k pä(ï-'

£ok

fixs Taseios

shetité excludis 2 Ne nosinducas in- fetté-

ln

£&onem, Mattb. 6. 13;

- | Bl

.3. An.in rentatione Chriftum tenratum,

& elorificatum confideras ,. quatenüs & tu

Ípe refurreGtionis futurz.in tentationibus

tuis fidelis permaneas? — Vos e(tis, qui me-

^ r

€um permanfi(tis in tentationibus meis, &

ï,l

ego difpono vobis, ficut difpofuit mihi Pa-

te noj |

bím

ter méus regnumi, Lut. 22 28. d7 29«

pf

4. Num ideà patienter fuffers tentatio-

$s efe

fem , eandémque jugiter. mente ad Chri-

puloi

ftum, aliáque pia exercitià converfà fupe-

fet i

fas? Beatus vir, qui fuffert tentationems

lifls j

quoniam cüm probatus fuerit , accipies

l.

coronam vite, quatt repromifit Deus di«

ils at

um f

ligentibus fé. Tac. r. 12.

..$. Ancconfideras, nullà tentatione illum

N

DO

fuperari poffe; & lapfum mox refurgere ;

í

ui omnes függeftiones inimici Patri fuo

FD

18 pot

pirituali ranquàm: ipfi Deo aperit? Dixij

confitebor adverfüm me injuítitiam meam

ii a

Domino,; & tu remifiíti i

;

-

k

mpietatem peccae

E

€&i mei. PJalm. 31. 5«

5 l

fldium;

€ 3XX 36 3XX

Iongl

* x

YO

**

ln Qs

* x*

lr

Y 16(

-rum'ï

[

LEC-

I

ÉrcorrtcTIÓNIs,

yo$

TT

LECTIIO SP'IRITUALI?S.

fénfatth

Éx Cóllatiorie Abbatis Sereui , " Bafiliá Mag-

tens &

*ó de "Tentationibus.

;ntationiha»

(*) t. f-XUicunque interioris Hiominis

, QU

pugnas éxperti funt, dubita-

i m

üjt miti

fe nof pofftnt, quin invifibiles hoftes no-

bis femper infidientur; fed ita dicimus eos

p

Ts t

profe&ibus noftris adverfari; üt credamus

€os effe fupgeftores malorum, non com-

ye x Q

pulfores. Ceterüm nullàs hominum pof-

nver l

fet vitaré quodcutique peccatum , quod

oftatio

hoftes illj noftris cordibus immitterent, fi

"

i

, &0

P

illis adeffet violerta facultas ad. compellen-

at Deus!

dum ficut ad (ápgerendum. Quamobrem

ficut im illis eft copia inftitgationis ad mala ;

tione li

ita nobis collata eft libertas acquiefcendi ac

gl

refpuendi. Verüm fi illorum'impu

enatio.

j uri d

Z

aion-es

fie$ potentiámque veremur , prote

ert? D

atqué auxilia Domini contemplemur, de

tigm i

quo àit Seriptura: Major eft, qui in vo*

xen pe?

bis; quàrn qui contra voseft. Cujus fub-

fidium multó potentius eft ad militandum

:

ro nobis; quàm multitudo illorum adver-

um nos.

Déus enim non taricüm fugge-

ftor ; fed fa&or & impulfor rerum bona-

TUm, ita, ut interdum trahat nos ad iäluf

tecm

G $

f*) Coh. Kbb; $eren;

n

106

Dires: TzRTIUS

Conftat

tem etiar invitos: & ignorantes;

BE u

ergó neminem à diabolo: decipi- poffe, nifi

firiur

qui ei liberum przbet: voluntatis.a(fenfum,

,

m

Quod Ecclefiaftes evidenter expreffit.dicen-

! [mq

do: Quia. non fitcontradi&tio ab: his,,. qui

ferfequ

fáciunt malum citó ;; ideó repletum eft.cor

lm ill

fliorum hominum in: ipfis, ut.faciant mala;

tintis á

Manifeftumeft ergó, unumquemque idcircó

Werebin

delinquere ; quoniam. ingruentibus.pravis

ie: g

cogitationibus non ftatimabijcit eas contradi-

cendó & di(Tentiendb eifdem, cümícriptum

(*

fit: refiftite diabolo ,& fügiet à vobis;. Nulló

erim

uidem: modó pofTecquis virtuofüs:fufferre

hiit.

nequitiam tantorum: ac; calium hoftium , aut

(

;

Dtte

infidijs eorum: occurrere; vel füftinere cru-

delitatem ,. nifi Chritus:clemenciffimuscol-

lts

Vasdi

lu&tator certamini prefidens ponderaret.ho-

lm

minum. vires, & immoderatos dzmonum

Iuj

incurfus repelleret: ac frenaret. faciens: cum:

9

tentatione: proventum: , ut: fuftinere: poffi:

Ojb

gmus.

Deniqué& credimus;, damones:non

fine fao laboreimpugnationem: hancfacere;

lQ PI'O

Fedin

habent namqué infuoconfli&u formidinem

Viden

& mzrorem , maximé quando certant con

Niütents

tra viros perfeCtos & íanctos juxta illu

Apoftoli: Bonumagonem certavi. Etenim

À on

ubi agon, oportet utramque partem labo:

W

re & Íohcitudine aífici, & (imiliter ex fuá

dejec-

iï

r

$

RECOLLECTIONIS.

&07

B

deje&ione confundi ,. atqu& dolere, aut e*.

quis:

j fl

füótriumphó gaudere; Unde.qu;fque Sanc-

torum, intuens: ruinas; has. hoftium: pro-

yreliia

priámque triumphum. cumgaudio,clamat:

PU

Perfequar: inimicos: meos ,. & comprehen-

etum eflcl

dam illos.&c.,

Quos: cüm. vicerimus: ex-

:

fcan ni

tin£tis & reformatis paffionibus: univerfis ;.

od

merebimur. illam; benedictionis. vocem au«

dire.:: Exaltetur: manus: tua; füper: hoítes.

us p

i CU

tuos , & omnes inimici tui peribunt.,

(*), », Multimodz:,. multformésque:

cimiy

us

interim funt diaboli: infidiz,. &: alios.aliter

goli l

decipit Ad;quod. enim; proniorem: quermi

Hiftom,

confpexerit;. ad id; proprijs: utitur- delini-.

üftnert

mentisatqué illecebris. Sume ergó & tu

;ntïimmUï;

remedium., Reminifcere doCtrinarum. uti«

ydenit

l.i.,um-..

Recordare ,. quz- funt: in; pfalmis;

y du

monitionum.:. Proverbialia: precepta inve-

t ficins

ftiga;

His, adde- Apoftolica, mandata; In:

f

u

omnibus verba Evangelica. conjunge, Ex

jæmonö j

his, pro: omnibus. tentationibus: tuis; accipe:

remedium.. Si enim; accerferis. medicum;,

v hao

lformj ii

& videris apud. eum . varia pharmaca variis.

contenta, tabellis ,. confiderabis. ,. quid' tuo

) (;Cmfl[L

$ ,um ]

morbo convenjat. Nam: qui pede oiten-

dit,. non, quzritoculi curationem :; fed qui

"

at l

eculum.haberaffé£tum ,. commodam opem.

quzrit.

yliis ?

d

( ) S. aC Bom, a 1.

xc$

Driss mew

quzrit oculo Itaqué quisque fibi exferip-

(

turis morbo fho convenientia.fumat. . Nul

d

t f

t OCCa

i

]ó verb. modó metuere debet ,. aut folici-

tus effe, quandocunqué in aliquá rentatio:

ttingre

ftri

ne conítitutus eft, ( 4) aut opem divinant

defperare, fed confidere: potiüs ranquàm

j

innis j

j

i o

reíente Dominó , & rebus ipfius confu:

j

ente, & ipfum ad omnia confirmante , ip«

quiki

Qul

sóque adeo Spiritu fanctó omnia docente ;.

vel idipfum etianr , quod adverfarijs re«

Toxadi

i

fpondeat S. Scripturz: textus z. "limete

eum , qui poteít animam & corpus per

IT

dere ingehennam. — Nonné düo paffercult

100 i

ade veneunt , & unus'ex illis non cadet

llnipcm

füper terramr fine Patre veftró ?^ Veftri au

n

tem capilli capitis omnes numerati funt;

iif

Nolite ergó timere: multis pa(Terculis.me-

patyly

t di

liores eftis vos.

Spiritus fan&tus docebit

vos in ipfà horà, quid'oporteat vos dicere:

YOlupr

uomodó non habetis

llrím.

Quid timidi eftis ?

fidem Dei ? Qui de tantis periculis nos eri:

Ts u

puit & eruic $ in quem fperamus , quód

& adhuceripiet. (5) Quod autem Monz

ünes i

Aterfn

chus debeat quodvis incomodum pro Do-

mini nomine & pro mandatis ejus fuftinere,

tim,

hortatur rursüs fcriptura : Beati, qui per-

'Wll(in e

fecutionem patiuntur propter juftitiam; que

Tügi

niam iporum eft regnum ceelorum.

(&) 1d, ià mor. Reg. 6;, (5) Id. Reg. €4;

'Q!d.]

RrCOLLECTIONIS.

109

'?(a)lj :Ne igii:ur dederis fomnum oculis tuis,

bierr

mat, M.

u

e palpebristuis dormitationem frater,

wtd

orcadis in morem? reti liberére. Scire

, vt

te ingredi inter medios, quibus undiqué cin-

t tentyt

geris, laqueos : przcelfi quoqué muri

ert divit

ls m

pinnis inhere(cens ita.obambulas , ut fi il-

inc contingette ruere precipirem , non

s a

ymane; t

qualiscünque ruina confequetur , fed per»

quàm.plena periculi.

Ne igitur primó

ya dcent

ertis

Tox aditu oculis in füublime porrectis velis

inftendere (uperciliofum apicem religiofze

DS Tne

exercitatioriis.

"Maxime omnium cave, n&

corps t

tuo «nius confilio imprudenter innixus tibi

jo al

uni:permitras plus &quó fiduciz ,nequan-

snon d

do per rudem rerum inexperientiam 8 fub.

, Vdfti

limi fatigió religionis , quam ex profe(lo

meni

percolendam accepifti ,- deturbére. Satiüs

l[fcrculisïä

€(Te.duxerim fenfim te promovere. — ;Falle

&us 00

voluptates.ab eis'te per gradus avocans ,

yyos O

Aliarámque fingulatim exinaniens ac oblite-

) non a

:yans confuetudinem , .ut.non confertim. &

^yis m*

'velut agmine fa£to in te unum ad unam

mb j

.omnes irritatz.cooriantur; turoulentámque

od

Ou

-accerfant. menti tuze.tentationum intempe-

riem.

Unam aliquam earunrprorsüs i

jl

i

-continget evincere.te , . mox..adverfus alte-

2f qu

Xam accingitor ; aciémque inflruito fpiri-

Jfïltlämi

| tualems

rgitt

FORT Chilen,

5

Y5

D:ixzs Trrr(6$

tuclems atqué adeó non intempeftivam de

fingulis vitz priftinz illecebris confequé-

re vi&£toriam , voluptatis utique nomen,etíi

ln

unüm eít, quie tamen 'ad 'eam explendai

promovent., res non unze funt.

Primuüm

i

itaqué frater fac, :adverfüs omnigenarn ten-

tationem aniium przmunias tuum» &ob-

firmes patientià,

'"Cujusimodi randem ten-

tationum generibüs is; 'qui fidelis eft,pro-

Il' D«

baria(folet ? — Nimirüm per rerum vitz

di

iítius detrimentofam nec fimplicem ja&u-

Qitors

ram; per delationcs cujusvis generis crimi-

^i S]

num adverfum te falsó concinnatoruim, pet

mulüfariaim 'obtreCtationem , petfecutio:

némve. Perhzc & ejusmodi afflictionum

POf

tolerantiam fidelis quisque probatur, Hxc

"

N

igitur in arcano pe

oris tui receffü recoi

densacfupputans, 'áque ftudió propem

-

tfhtiamu

í

P

Á

ll

ore perficiens ad mortem ulque pro veib

Quod ej

tate tuendá legitimum fuftine aponeim,

um

ipud n

i

»I/

*

*

N

dltöpülu!

T

E

(j

W tye

t

GR

q

O

N

p

Rif

i

hi a[ymga

( Q

MEDI-

"m'7..uxe!

fRïa COLLECTIONIS.

AlL

a |

MEDITATIO TERTIA

vonfqi

nomdd

De doaztatione JESU . Chrifef.

[2

,

pl

rni

Abnegare Jemetipfum fibi, at Jequatur Chriffum,

n[ir. 1c.

ifetumti

:;capo 4-

uu'm-,'&o

PRAELUDIUM.

tindet t

dis dl p

r Dei Benedi&tus in fuà fernper cufto-

fv

:dià circumípeGus., :anite oculos Con-

«ditoris fefeniper.adípexit. 4S. Gr

j

*Ditu j S- IBBH.

eg. cap, 3.

;c'ne'riscrim

Tarortübje

petleti

"PuNcTUM I

nfidera( 4) quódad hocad Imaginem

pau

Chrifti faci fumus , ut imitatores

ufht! efficiamur voluntatis ejus4 «& converfatio-

wiy! mnis, Inhocautem fumus imapo ejus, ut

ie pro W

quod ei bonum videtur , & apud nos fit

gih bonum, & quod ei malum videtur , &

apud nos fitmalum, ^ Non enim eft verus

difipulus, qui non imitarur mapiítrum.,

nec eft vera imago , quze fimilis non eftau-

Gori. Ut igitur illi perfe&te. affimileris ,

juxta inftrumentum to. cap. 4. Reg. Ss.Patris

tui abnega. temetipfum tib. (b) Chri(tus

nam-

(^) S, Cbryfoft, hom, 54. ex im

perf. in Matt, (6)Ox'i.i

pm, 7, in €, 12, & 15, Jexem,

u

112

Dikis TxmRTIUS

l

namqué.veniens. in mundumi hoc ipfum

primó docer : Gladius Domini devorabit

&b extremo terrz ufque ad extremum ejus,

h

