litatem offenderit, lapfuseft. Omne enini;

J r

quad fidei caret fundamentó , peccatum eft.

onquin i

Cüm. tibi cogitatio fugeefferit; üt Przla-

tur opttt

tum.aut dijudices aut damnes, ab eá non

j q

fecü$ quàm à. fornicatione refili, neque

yin Dur

prorsüs huic ferpenti requiem przftes,

Y prlopüï

non locum, non ingreffum , non initium:

pilitieig

,.$. Cüm in ceenobium quoddam devenif:

n D

fem , plurimos apud fanctos illos viros de:

";

Qs nevui

prehendi a&tu , & fpeculatione, diftrictio-

mus.. Vv

néque.& humilitate mirabiles. — Videres ini

eis.terribile quoddam angelicümque fpe&ta-

yrummid

culum fenes canicie verendos, auguítiore

facie infanrium in' morem ad obediendum

femper. paratos huc illácque difcurrere,

j d

g

K

a

j

glorámque (ibi maximam per humilitatem

comparare.

Vidi illic viros quinquaginta

rodtit?

ut ]l

tif

fer& annos in obedientiz certamine egife ,

à quibus càüm addifcere orarem, quam ex

"

$h p

j

labore ifto confolationem , quem profec-

tum inveniffent? Alj quidem in abyffüm

gt

]

humilitatis jam fe perveniffe dicebanr, per

quam.bellum omne fem,pcr excluderént aq

c db

t

()

fupc- |

162

DiEss QUAR'fus

Antc m

Alij fenfum omne

m laboris &

füperärent.,

ledi&tis & contume

lijs fé per-

Ut t

doloris in ma

fe&t& exui(Te dicebant.

Vidi alios ex il 1s

im l

elicó afpettu

Tifletita

«terné m

emorandis viris ang

venerandáque ca

nicie ad profundifhimam

( inm

t0tUS, g

innocentiam fimp

licitatémque fapientiz ple

niffimam. fummá alacritate p

ropofiti Def-

um

veni

(fe, extrin-

t d

ue adjutorió quzfitam per

fecüs quidem mites totos ;

blandos, plack

Qs

&um, n

ibil negligens;

lidoto d

dos, lztos nihil fi

.

nihil adulterinum !

níuis verbis aut mort

h1

omif ,(

interiüs veró

in animà De

quid il

bus habentes;

um ipfum ac Przlatum infa

ntüm in morem

TTiginer

m adverfíus óz-

Vb lg p

ambientes, mentísque acie

*

mones & vitia audacem firmi

ffimámque if-

V0 xl

fam aliquando conr

tendentes. Cüm ad men

fediffemus, fummus ille Magift

er inclinans

El lem

iS ; ",l'

As

fuu

m fan&tum os ad aurem meam v

uit, tibi oftendam in extremáà

pro unga-

Veum

ml"[]m ü

ue canicie divinum fenfüm atque pruéen

'tiam? Cümque id fummis p

recibus Ore

"10 Butee

n

fà quendam

TU

rem , advocat ex proximá me

Laurentium nomine, quiqua

draginta o«X

Bo

t, fc 6([15'

)

It

feré annos in Monafterió degera

que efat Sacrarij Presbyter.

Qui cum

) As

bus flexis afhr

l

veniflet, atqué Abbati geni

lüfs

'ubgb

ret, ab illo quidem benedicit

ur; fed cu

T

[

16

llüh;a m

furrexifi'et, nihil illi penitüs dixit;

ante

RECOLLECTIONIS.

165

vbor

ante menfam fine cibo ftare permifit, Erat

aurem tunc prandii initium.

Itaqué pro-

jig 1

lios &i

lixam horam atqué fortaísà duas immobi-

ho 0*

lisftetitadeo, utillius faciem pre verecun-

Faf

dià intueri non poífem: erat enim canus

totus, oCtoge(imümque jam agebat ztatis

Eapientiäï

'ü O(IU 1

annum. Manfit autem fine refponfo ullo

uíqué ad refe&ionis finem , à quà cüm fur-

nïü-ea ï&ïf

us P

geremus, mittitur jam à fancto illo, ut

lfidoro diceret 39. Píalmi initium.

Non

j xQr

jjs t*

omifi , quin fenem illum interrogarerm ,

quid aftans copitáffet : Chrifti , inquit ,

*m amm'il

M

imaginem paftori impofüi, fiequé enim ab

illo hoc penitüs preceptum exiffe , :fed à

P

'mmämqüf

Deo exiftimavi. Quare O Pater Joannes!

non coram meníà hominum , fed coram

j

od

'

Yi

ndïi

altari divino aftare me putans orabam , nul-

lámque penitüs malignam cogitationem ade.

yeim

verfum paftorem admittebam pro fincerá

m p

in illum fide meá & charitate,

Sed & illud

qr

"

j

fcito Pater, quód cüm quis innocentiz ac

p[CCl

j

fimplicitati omninó fe dederit, nullum jam

fal

iä quïn

[

g

maligno contra fe aut tempus aut locum

Ya

[j

dabit,

gcfä

h

(

3. Revera autem qualis erat. paftor, ta-

lem habebat à Deo (ibi traditum difpenfa-

jb

)

torem- n hunc aliquando ad czterorum

p

i

utilitatem magnus ille inve&tus eít abfque

(inlh

g

['U r

164

. Digs QuagTUS.

fomio

ullà cau(à, jufsítque de Ecclefià proijct in

miny'e

tempeftivé fané. E.go cüm íÍcirem eum

ejus

IHC Ap(

criminis, quód fibi Pater objecerat, infon-

vde, .

tem , feorfüm Magno illi difpenfatoris com-

Tpo d

mendabam innocentiam. . Et ille fapientit

íime. 'Scio, inquit, Pater! Sed ficut cru:

tc'mque

nimi f

dele eít ex ore famelici infantis panem ra:

tonfrof

pere, ita & feipfum & operarium lzdit;

ODedio

qui animas fufcipit regendas ; nifi illi coro.

nas, qQnantas illum fuftinere poífe novit,

Qu pr

junda

horis fingulis providere (atagit five percon

Tünqu

tumelias, five per ignominias, five per

'Iria enim

lo m

obje&tiones; five per ludibria.

Primum,

tiöque&

maxitné cavenda committit.

dirit: f

quód ipíe increpationis mercede privatur.

Mu Y

Secundum , quód alijs ex alterius virtute

prode(fe poffet; id agere omifit. . T'ertium

Chartge

dütem j

!

verü, qued eft graviffimum ; :quód ij not

.

nunquàm , qui

"

videntur. effe probatiffimi

*

l00 füer

-

00 m

ac laboris patient:

(limi , fi ad tempus negli-

gantur; atque jam üt virt

utibus przditi à

fb

i ol

Pizlato non corripiantur , five probris at

on afficiantur , eà, quzin

& Q

qué injurijs n

.

Tün if

eis inerat , mo

deftià & tolerantià deftituen

frugifera pinguís

TUf a

tür. Nam etíi bona &

que terra eft

, coníuevit ramen aqu& ; !

as «

defe&tus .illam. infru&tuo-

Ug v

eft, ignominiz

fam atqué filvetrem : efficere ; fpi

násque

EM

lor-

RECOLLECTIONIS.

165

fornicátionis & noxiz fecuritatis fn eá.ger-

|prog

minare.

Hoc non ignorans -magnus

f eum d

ent, i

ille Apoftolus 'T'imotheo fcribit : Infta ; in-

vehe, argue illos opportuné importuné.

Yatorisut

Ego cüm illi adhuc refifterem ;' infirmita-

|le lp

ved at

témque zratis hujus allegarem , ütque.plu-

rimi fer& fruftra increpiti imó & fortafsé

ts pit

arum &

hon fruftraà gregeabrumperentur ; rursüm

obje&ioni mez occurrit.

Anima, inquit ,

p i

ollo n

uz propter Deum paftori fide & charitate

jun&ta eft ; us

ué ad fanguinem fu(tinens

4

La

nunquàm recedet, & maximé fi anteà ab

iüs ) (M J

ipfo in fuis vulneribus fuerit adjuta ,' fola-

, Ti

tióque & beheficijs affectamemor illius, qui

p

dixit: nequ& Angceli , nequé Principatus ,

d Q

nequé Virtütes , nequé' creatura"ulla à

Kerits Y

charitate Chrifti nos feparare poterit. Quze

i.

:

autem ita colligata & folidata agglutinatáque

dil

, -quO

u

non fuerit, mirum valdé, (i non fruftra in

le pl'Ob

"

loco moram facit.

Non enim verz, fed

1

u

]

terip?

D

"

fi&z obedientiz annexa eft.

Is igitur , qui

t

pus]

j

;4

)

)

ad placidiffimam. animi quietem atqué ad

ive p

Deum currit, die omni , quáà maledicta

[f

(i

non fuftinet, ingens fe detrimentum fufti-

antia

Ü

nuiíIe arbitratur,

Sicut enim arbores,quz

| lme !

à ventis agitantur , altioribus femper radi-

q

J

cibus nituntur, ita & qui in' Obedientiá

jf

lum

incuffas animas reti-

r

degunt , validas atqué

3

lrc ]

)

nent, :

166

Dies QvaRTUS

nent.

State, ftate, dicam iterüm , ftate

Qui mo

fratres, currentes Athlerz ,audientes , quid

a(filere

de vobis ille fapiens clamet : Sicut aurum

ftiim p

in fornace Dominus , imó veró in Ceenobio-

Yiorecel

Yomiffi

probavit eos, & ficut holocauíti hoftiam

[

accepit illos —in finibus fuis.

BIRESESESEGSGESSGRZENERESEUR

Utrt

.DIES QUINTUS, |

t

ob

D

XMEDITATiO PRIMA, -

COntr) j

De Stabziztate.

Ormis il

Sufcipiändns corama ommibus promitiat de Sto-

ümi i

t

bilitate. [ud coram Deo (9^ Sumdis-ejus.

Tüm [o

Cap. 58. V. 18. & 19. .

Ht pof

PR/ELUDIUM.

tütim no

U

(5 f

idam Monachus mobilitati mentis

Qum frod

; deditus erat, & permanere in Mo-

ts D

(Q

naíterio nolebat.

Cámque eum

Tmp vid

Vir Dei affidu corriperet , & frequenter

admoneret , ipfe veró nulló modó confen-

AL

Ntttom

tiret in congregatione perfiftere ; quádanr

PT

lie idem venerabilis Pater nimietatis ejus

r

zædiö affectus , iratus juffit , ut difcederet.

ul

Ut

RECOLLECTIONIS.

167

fe

srm, l

Qui mox üt Monafterium exijt , contra

affiftere apertó ore draconem invenit.

ul

lents t

Sicut 4ut

ftatim promifit, nunquàm fe effe à Monafte-

yin C

rio rece(Turum, atquà ex horá eàdem infuá

r

vt bt

omiffione permanfit. .S. Greg. Cap. 25

4.

V

it.

S. Ben. ;

PuNcTUM l.

A

us

Uartó ros votó aftringit SS. Pater no-

Q

fter, dum jubet : Jufcipiendus coram

TUS

omuubus promittat de [labiitate [ud quoad

unum ftabilem füperiorem (4) |Verüm

MA

contra iftud votum fzepé Religiofo multi-

h

formis ille fedu&tor. diabolus illudit , qui

cüm in ipfo boni iniium non valuit prz-

wniiut !

pedire , invidet perfeverantiz. Hocnimi-

o

rüim fuz poffe fufficere malitize judicans , fi

j 19,

hanc poffet auflerre ipfi,

quam folam vir-

tutüm noverat coronari.

Stabilitas enim

( b) fingularis eft filia fummi Regis , virtu-

tum fruétus, earümque confummatio , to-

bilitat

J

tius boni repofitorium , virtus , fine quà

TA

xnec?

nemo videbit Deum , nec à Deo videbitur;

que u

frcqllff

finis eft ad juftitiam omni credenti , in quà

l

virtutum conventus reverendum fibi thala-

od

Ü

mum confecravit. Quid enim currere pro-

UE

ere ?. Sic

j

deft, & ante metam cursüs defic

curri-

il

l

«») S, ch. ep. $.. (2 d. Se;m. j .'dc Div.r

168

'Dizs QUIN'IV'USQ

currite,, ut 'comprehendatis , dicit Aþd&ö—

m

puope

lus: O quàm períeveranti pede curfum

fuum perfecerat, qui dicebat: curfüm con-

atf

füummavi.

lum (ec

O quàm longüm curfum felix

ille Latro complevit, qui confummatus in

iem v

ebedier

brevi explevit teinpora multa.

Denique

& Dominus Prophetarum loquitur: Si

Ts ii

converfus fuerit juítus à Juftitià fuà, & fe-

T

cerit iniquitatem, omnium juítitiarum ejus

Ti diri

non recordabor.

ldb

Vides ergó, quàm pro-

fundá oblivione virtutes ille fepeliantur ,

teitm

quas ftabilitas non infignivit.

Sola e(t;que

'"GEI difm

amatorem Obedientiz ad Regis cubiculum

71 gþ

introducit ; ut eum videat in decore fuo ,

in queni défiderant Angeli profpicere.

In

vià igitur i(tà, quá ambulamus , abíconde-

Difücilis eft

Ufii

runt fuperbi laqueum mihi.

lil

via ifta, & gravis fpinofis anfra&tibus, mul-

Quosd|

tiplicium vinculorum .nexibus innodata.

? Üb

An tu ibi putas Obedientiz fructum , cüm

ütem,

fubditus.audit Obedientiam , quam multis

fierein

expetierat vofis,: cüm ei precipitur ; quo

redoleat dignitatem , gaudió & lzetitiá fluitet,

Dd U

potentiz fuleiatur imagine? F. contrarió au-

D fide

tem an tu illi Obedientiz: meritum affignas,

i mon

qui cum adverfitare procedens animum

Xrttos

terret audientis gravis ad audiendum ;.gr.

"Rn

viot'ad '-i'mplcndum ; 4d cenendum graVi

mae-

u

RECOLLECTIONIS:

169

ma? Non eft ita.

Facienduim eft , 'ujf à

idt m

x Quri

profperitate animó feparemur , & adver(i-

tatem-animó compleCtamur , fi volumus il-

curfümit

um &

lum fequi, qui regnum fugit,. & ad paffio-

Rompmats:

nem voluntarius venit , atqué fattus eft

ebediens ufqué ad mortem crucis,

Srabi-

. Det

Joqutir::

lis igitur efto füb tuo Superiore memor/*)

Quarti bumilitatis gradás, fi im ipsá Obediez-

ditiarum t

tid duris ( coutrarijs rebus. ,. vel etiam qui-

), quinj

buslibet wrogatis injurijs tacit& conjcientid. pa-

tentiam ample&tatur , 9* fuftinens mon la[fefcats

; at

SOläC j

vel diftedat diceute Scripturd : Qui. perJevera-

jj ol

«erit 7/;[que in finem ,. bic falous erit.

PuNcTUM ll.

n den

rofpiat

m

Ufcipiendus coram omübus pronittat de fLa-

nus, ?

pi

ii

$

bilitate f[uá quoad locum , & ordinem.

(c) $i namqué fan-

j

Quoad locum quidem.

&z Obedientiz regula regit bonam volun-

fs I^

tatem , & hec docebit corpus pofle confi«

*

ftere in loco

?

quod in proficiente bonz

yin

I

compofitionis initium eít,. & certum bonz

j (jpitu

fpei argumentum.

Impoffibile eft homi-

letitii

' yi

i

nem fideliter figere in uno animum fuum ,

cpn

um

qui non pritis alicui loco perfeveranter affi-

xerit corpus fuum. : Nam quizgritudinem

j P

ai;iifrn:i migrand

o de loco ad locum effugere

Qd

L;

nici-

qun z

md

( Reg. cap, 7. (£)1d, ep. ad kraircéde Monte D.

170

Dies QUIN'fus

intilt,

nititur: fic eft ficut qui fugit umbram cor-

poris fui.

Seipfum fugit, feipfum circum.

(cunth

E::adem

attileri

fert, locum mutat non animum.

ubiqué fe invenit ,

nifi quód deteriorem

Tiri dif

Tileri c

facitipfa mobilitas, ficut lzdere foletzegrum;

ui circumferendo concutit eum. /Egrum

k fPI'CW

enim fe fciat , & vacet circa caufarias par-

Drelumy

tes zgritudinis füz. —Si non interrumpitur

RU exi

quies , remedia continuata citó proficient ;

& (anatus animus ab alienationibus vel cap.

Qu im

tivitatibus & tentationibus fuis totusin Deo

Telierur

nb

fuus efficietur, & ftabilis in uno loco. Ad

hoc recogitet pro remedijs: (*) Impofuiffi

um

u percuff? it

j

&6 quf

bonines [uper capita mofiva.

J

anaxillaz , preebent Q^ aliam.

r

ufferentitu-

Ortils Y

micam dimittunt 9 pallium.

Anugariati nul-

Bfeyer

liario vadunt Q9 duo.

Cum Paulo. Apofto-

qUäm Y

tiozieu

Ts )

lo falfos fratves [uffimemt 5 pevjecu

Quini

d9 mialedicemtes — [e — beuedicunt.

tl'lQ Tofhs

vilitate (j extremuiate contentus þt Mona-

(ft me!

u ad-

cbus i9x.

Cogitationes sualas cordi

"U&Hque

venientes Abbati mon. celaverit. fuo.

Quoad

ftabilitatem . Ordinis veró me

ditetur illud

Tif Qu«

S; Bernardi, qui ita de talibus inftabilibus

Ti [ (or

*

*

(d) Scio nonnullos de

expertus fcribit

*

Y

aliis & congregati

onibus & inftitutionibus

lr

ad noftrum Ordinem pervoláffe , pul

sálies

in-

Pt p

tlw;e.

(OR«g.cap.7; Hum.gr.4.6.j. (4)Ap-de Vit, & mor, Relig.c.14:

(,) kg.«

RECOLLECTIONIS.

171

Jbram d

intrálfe, qui hoc quidem agendo & fuis

m r

candala reliquerunt, & nobis nihilominüs

, Eoilt

attülerunt ; dum quantüm illos füà teme-

(deteritt

rarià difceffione , tantüm nos turbárunt fuá

ag

miferà converíatione.

Et quoniam fuper-

y n

bé fpreverunt, quod tenebant , & temere

yris

j

prefumpf(erunt, quod non valebant, dignó

errnpl

eus exitu eorum tandem patefecit igna-

viam; quia & impudenter deferuerunt,

p

lod

quod imprudenter arripuerant ; & turpiter

redierunt ad id , quod leviter deíeruerant.

TOU

Omnibus bonis ícandala fecerunt.

no lo !

Quan-

u

àm nonnullos noverimus , qui & fortiter

) Iv

D

)ui p

eo au&tore ceeperunt, & ipío prote&ore

t

i

fortiüs perfeverant, fecurius eft tamen, ut

Af

perfeveremus in bono , quod cepimus,

n

Plb 4f

quàm quód incipiamus, ubi non perf-vere-

nf

mus. Ad hoc juvabit cogitare illud Ss.Pa-

Peïf?fü

li

,

i

l

tris noftri : (*) Ecce bec funt inftrumenta

l.

g

j

artis [piritualis , quee cimi fuerint à mtobis die ,

"d

nocüque inceffabiliter adimipleta , illa merces

T.

I

nobis à Domino vecompen[abitur, quam ipfe pro-

I

(j

ii W

nifit : Quodoculus a0n vidit, nec auris audrvit,

bi

il

swec in cor bomimis a[cendio , que preeparavit

$ m&ä

Deus bis , qui diligunt eum.

Officina. verà ,

tb bec onmia diligenter operemur ,. clauftva.

n[h[ll[lom,

funt. Monaflerij , & flabilitas in. congr

"A

l

t10ne.

x

3

€*) Reg. Cap. 4.

u

172

Dirs QuiN TUS

PuxécTUM Ill

a

ipke n

vittlce

Ufnipiendus corams ommibus prohzz'üa-t, de

i

*

üt, $

1 ffabiltate fuá coram:Deo 49 Sauchis. ejus

quoad Relieionem , ne animo, aut corpore

Ytnite |

enim [r

eam deferat. ( & ) Quid enim Religiofo tam

pavendum eft , quàm unum urtíque ídque

verebar

ipfe rep

graviffimum peccatum Judce peccatum Apo-

ítafiz ? Ben& enim fa£tum eft,;ut pennas acci-

timenda

üneC

peret ficut columbz, & volaret ad requief-

cendum.

&ipfin

Nam in terrá non-erat requies,

üqu

fed labor & dolor & affli£tio Spiritüs. Quid

nim j

ergó fic timendum eft fic volanti , nifi ne

forté cadaver vel fimile aliquid in terrà vi-

porar]

1001 ]

deat , cujus defiderió tractus videatur à

venatoribus illis peffimis , & preparatis la-

&U pod

düüi f(

$ueis capiatur, & íint noviffima hominis

illius pejora prioribus? Hoc omninó timen-

Qüim &

dum eft, ne quis aut corde folo :aut etiam

corpore ad vomitum revertatur. Legimus

lüper t

enim de filijs lífrael , quia corde redierunt

DWergig

in /Egyptum ;. nam corpore reverti clat-

QU i

fum poft eorum talos rubrum mare prohr

Tt d

bebat. Hoc eft, quod vcehementer fingu-

dis quibusque timendum eít , nequando

Cum ten

V, Em

forté eatenüs Deum offendant ,. ut manile-

fté abiJciantur, & evomantur ab eo : aut

gam)&'nw

Mütsi

fi pudor neget apoftafiam corporis; tepor

!

(«) 1d, Setm, 5, in Pfal. 9e,

K

L

ll

(

N

$

RECOLLECTIONIS.

173

^.

,

ipfe paulatim ingerat apoftafiam cordis , ut

videlicét habitu religionis cor fzculare ge-

pmmitmt :

rant, & quidquid fzcularis confolationis in-

$d

Nequé

ut o

venire potuerint, amplectantur.

enim fümus Apoftolo fan&iores, qui tamen

veigiuot

verebatur, ne forté cüm alijs pradicátfet ,

yáque t

ipfe reprobus efliceretur. -

Sed id tamdiu

xccatumd

timendum eft, donec laqueus contritus fit,

L pennát

donec corpus iftud anima depofuerit, Nam

etad

& ipfum corpus laqueüs quidam'eft; unde

ent at*

Mi-

& oculus legitur animam. deprzdari.

i

nimé igitur decet effe fecurum , qui fecum

j !

portat laqueum fuüm ; imó veró bonum eft

d i t

magis habirare in adjutorio Alriffimi ,ut per

y vtl

eum poffit laqueus inftabilitatis evitari. ( f )

)

p

Cefliíti fort& àd horam vel corpore, velcor-

hr

ihma

de? Revertere, quaeío, revertere, prius-

gm[lmö [UE

quàm te abforbeat profundum , & urgeat

ilo at*

fuper te puteus os füum , priusquàm de-

u I

mergaris,unde ulteriüs non emergas; prius-

yde IUf

quàm ligatis manibusac pedibus proijciaris

uN

in tenebras exteriores, ubi eft fietus & ftri-

m

f

dor dentium ; priusquàm detrudaris in.lo-

qu

cum tenebrofüm & opertum mortis caligi-

ncqnw

né

Erubefcis forté redire ?. Erubefce fu-

[l5

u[ [WD

gam,& non poft fugam reverti in prlium,

gnz ,

: p

li

& rursüm pugnare , ln'ecdum. finis pu

a(i-

) Po[lS?

;

(f)tu. Ep. 1i2,

174

DrEes QuiNTUS

adhuc vi&oria prz manibus eft. Ah! co.

tíqup

gita,& recogita illud Ss. Patris tui: ( *) Mo

(icut v

machis *

[/)

Mb

snabus eorum.

gari foras omminà mon -exlpedz't ani

j. At

Nligio

ibiens]

Examen Confþientiæ,,

6 N

SUPER-

Mion

i nuloc

MEDITATIONEM PRIMAM. .

N igitur, OKReligiof& , confideras fine

xx. A

ftabilitate nullam virtutem corona

LE

ri? Omnes erant perfeverantes. A. 1

Ve 14

£

D C

2.Numideó ftab

iliier fub obedfenti-ä fupe

rioris tui vivere tibi pro femper decretum

di[cipli«

eft? Humiliavit femetipfum fa&tus obe

l

W

|

diens usqué ad mortem, mortem autem cru-

cis, Pbilipp. 2. 8.

Vàni aff

. An confideras, animum vitijs , ac paf*

Ute, gif

fionibus deditum unicam eíIe caufam iníta

vt f

bilitatis loci, & permutationem Ordinis fer-

Wi

mé femper gravia füfcitare fcandalà ? Tho-

ltita Is

mas unus ex duodecim, qui dicirur Didy-

Blcien

li

m

mus, non erat cum eis. 7oaz. 20. W. 24

V()S&d'(þ

:4. Num ideó animum 3 vitijs expurga-

refatagis, ut & in uno ordine ad mortem

Ti

usque

Pt

(*) Reg. Cap, 61,

*

RECOLLECTIONIS.

17j

, Mi

ufqüe perfeverarevaleas? Unumqu

emque

U

ficut . vocavit Deus , ita ambulet.

1. Cor.

(

9; W 17.

exdint

$. Àn con

fideras peccaturh apoftafie à

Religione effe inferno proximum ? Judas

tl

abiens laqueo fe fufpendit. Mattb. 27. W. $.

6. Num ideó nec corde , nec corporeà

Religione deficis? Sitis perfe&i & integri

;

in nullo deficientes. . "fac. 1. 4.

RA

Dole. Pmpoan

conf

mtett d

LECTIO SPIRITUALIS.

yite j

Ex Collatione AZ&atz's Piamonis de

yedietti

d?fciplinä , Q flabilitate Cenobitarum.

)

er decrtï

I..

icunque 6 Filij ! concupifcit adipif-

f

T

,

íc

i peritiam alicujus artis, fruftra ac

vanis affe&ibus cupit affimilari peritis in

arte, nifi omni curà ac vigilantiá mancipa-

j viti

S;QCF

verit fe (tudijs diciplinz (ive fcientiz,quam

caJli

affe&ar, & nifi (ervaverit precepta ac in-

ii

ftiruta perfe&iffimorum inillà fcientiá non

t

andala

defpiciens fequi curam , induftriamque il-

j qiottt

lorum.

Quamobrem fi caufa Dei traxit

)

T

vosad emulationem feu amorer noftrz cog.

a

nitiunis, üt credimus , (ummá humilitate

T

d 0(7

Seniores

d

fe&amini, quzcunque videritis

veftros

Dirs QuiNTuS

176

veftros agere aut docere abdicati omnibus

i-e,' CG

inftitutis. Nequée vos-moveat, aut abimi-

it a

tàtione avertat , íi non innoteícat vobis ad

bernint

rzfens caufa aut ratio alicujus. verbi aut fa-

Áiüto

&i illorums quia fcientia ominium horum

poterit :

tinda a

per experientiam operis fübfequitur 'eos;

ui de omnibus fentiunt bené ,. magísque

quia n

ftudent fideliter imitari , *quàm difcutere

&relmu

univería, quz viderint à Senioribus dici

(

aut fiéri.

Ceterüri nunquàm intrabit aüt

Ctenobit:

obtinebit rationem aut Ícientiam veritatis ,

mpfit

quicunque à diícuífione czperit erudiri;

Aplol

uoniam inimicus videns eüm magis con-

ol

fidere judicio: füuo quàm Patrum faciliter

nb

eum przcipitabit ad hoc ; ut etiam ea, qu

quam) &

utiliffima ac faluberrima extant , teputet fu.

TU r

Qüe d

erflua & nociva , sícque.callidus -hoftis

illudet preefumptioni ipíius , ut pertinaciter

n ten

tiim

inhzrendo definitionibus fuis perfuadeat fibi

;(

hoc tantummodoó fanttum. eife ,. quod ipfe

"Itium

judicaverit ob(tinationis fuz errore efle.ra:

&O fld*

tum ac juftum, - Hinc primó debetis agno:

Thi

ili

li

fcere;qualiter & undeordoatquée exordium

? Qua

noftrz Profeffionis inceperint. . "'uncenim

lr

ü

poterit 'quis efficaciüs affequi difciplinam

artis defideratz ,& ad exercendam eam ex:

Ts

titari ardentiüs ;. cüim agnoverit dignitatem

N m

N lbl

Vitim

actorum ac fundatorum ipfius.

lna[

2«

(Q.

RE,.C'OTLLIS-.C*IT-IONI'S:-*

177

x m

ä.;,,Cc&dpbigarum genus eft ; q'u»i.fciiklicä,t;

Ut d

in congregatione .pariter converíantes gu-

at YODR

bernantur judició unius Superioris, Itaqué

verbi at

fundatores debetis agnofcere y .quia ex hoc

j bt

poterit vobis oriri odium profeffionis vi-

fequitur :j

tandz ac defiderium profeffionis fequendze ;

quia nece(fe eít , unam

uamque viam tra-

; m

d

im d

here fuum fectatorem a

illum finem., ad

quem "A&r & Inventor ipíius pervenit,

ópioibus t

minrii

Cenobitarum ergó difciplina ac in(titutio

fumpfit exordium à tempore przdicationis

m vett

git d

Apoftolorum.

Nam talis fuit omnis illa

multitudo credentium in Jerofol

y mj

ymisy'qü!æ;

um f

in ACtibus Apoítolorum defcribitur: talis,in-

tium i

quam . erat tunc omnis Ecclefia , quales

nunc perpaucos in.Ccenobijs iaveniri diffi-

jlidos l

cile eít, . Sed ciim poft difceffum Apottolo-

i

rum tepefcere czpiífet multitudo creden-

u p

Ti

ï

tium , & crefcente quotidié numeró cre-

pCf

yi

deniium tam Gentilium. quàm Judzorum

!Th !

errort^

j

fervor fidei primz illius frigefceret , àpri-

j

mà illà diftrictione laxati funt non folüm

Qebe

NU

hi ; qui ad fidem Chrifti confluxerünt, fed

quee

& Principes Ecclefiarum. . Porró hi

inqui-

]u

Ti

hff

bus manfit adhuc Apoftolicus fervor., me-

! ldll

mores illius primz perfectionis recedentes

a

gl

à civitatibus fuis confortiísque illorum, qui

i P

vitam.illam remiffiorem credebant fibi &&

M

» »C

"

E;cle-«

P

178

Dirs QuiN TUS

Ecclefiz licitam ;

ceperunt commanere in

|

priap

füburbanis & fecretioribus locis ;

& priva-

TIu gt

tim pec

uliariter exercere ea ; quz memi.

Yi CO

nerant a

b Apoftolis generaliter

inftituta per

m o

Unde coníe-

univerfum corpus Ecclefiz.

Utum

quens fuit , ut ex co

mmunione con

fortij

dinatior

vocarentur ccenobitz ;

eorámque cellz ac

li efy

diverloria vocarentur Cenobia,

Et iftud

(edi (

enus Monachorum antiquiffimum fuit &

tütcfi

olum , quo

d extitit primum non tempore

ü& , Q

Coenobitz enim

folüm fed etiam gratià.

qi dj

nihil de era(tino cogitantes offerunt , Deo

Titcrimj

e

eratiffimos fru&tus füi fudoris ; hoc quz-

W ITTQOS

runt a

fle&u, ut paupertatem & nuditatem

Topertyr

omnium rerum po

flideant ; certatim labo-

emm Ven

rant, ut quidquid í

uperfuerit fanctis ufi

bus,

t I«

a

D

bitrium Abbatis ; in

diípent

*

etmnr juxta ar

lum

tantà fu

bje&ione & humilitate vivunt,quo

lls n

ficut privantur poteftate fui ipfius, ita €0*

Mu

M

rum, quz fuo labore acquirunt, in

novati

.

Rum

x« abrenunciationis fervo

tcs jugiter prim

*

rem quotid

;j$ nu

dant fe ipfos fru&ibus fui

Vitgte h

laboris.

Deniqué patientia atqué diftrituo)

lenQ

uá tam devot& perdurant in fuà Profelfio:

lfafcamul.

ne, qsam femel arripuerunt , ut nunquàm

ime

proprias faciant voluntates , facit eos huie

B

mundo crucifixos, vivósque Martyres.

Clltltur n

ripui €

3. Quoniam itaqué video vos ar

prim-

gt le

L]

RECOLLECTIONIS.

179

n

principia profeffionis hujus ,

uz eft opt:-

, &n

mi generis Monachorum ,. fe&amini nunc

um m

veró cordis affe£tu humilitatem & patien.

nf

tiam non figentes eas falsá fignificarione ver:

Unde at

borum , nec affe&tatà atque füperfluá in-

ofe (

clinatione in quibusdam officijs. corporis.

Qu

eali

Illa eft vera hurhilitas repuranda , quz de-

, i

Ícendit de intimá cordis affe&ione, que

jmum l

tunc fulgebit evidentiffimis fignis patientize

gon tenf

fuz , non cüm quis feipfum accufaverit at-

gnobl

qué dejecerit , fed dum zquanimiter tule-

offoru

rit crimina fibi ab alijs irroganter impofita,

n

ocvi,

& irrogatas injurias toleraverit manfuetá &

T. quii

imperturbatá cordis tranquillirate, Parientia

ceudn

enim vera atqué tranquillitas nec acquirun-

: iandls t

tur, nec retnentur fine profundá cordis

h

humilitate,quz tranquillitas fi de fonte humi-

l Aþbari

ye n

litatis proceíTerit ,nou egebir fubfidió cellz

nequé refugio folitarie manfionis.

Non

] (iu51 "

fünts l

J

enim quzrit extrinfecüs patrocinium rei

H

cujusquam illa tranquillitas , quz fulcitur

gino?

5 u

j

virtute humilitatis (uz matrisatque cuftodis.

(

Ceterüm fi ab aliquo injuriati turbemur,&

R

u

[uà

r[)kl

iraícamur, certum, quod non fintinnobis

fundamenta humilitatis firmiter ftabilita ,

m

i

propter quod zdificium cordis noftri con-

TA

cutitur ruinosà commotione ad a&tum exi-

o

j

rf

gus& tempeftatis.

Deniqué patientia non

) V05 j

2

eiiet

. Diss QU I'b-I'II"U'S

180

ecefr

e(Tet laudabilis neque miranda ,

fi tranquil-

pem n

llis jaculis

litase

m confervet non impetita u

Ecldfa

zmulorum , fed in hoc fit praclar

a & glorio-

pralent

feverat irruentibus

fa, quód immobilis per

quanà

in eam tentationum procellis.

ln quo enim

tim pe

f

puta

h3

tür vexari & :

rangi adverfitate , in eo

$ Doy

otiu

s roboratur, & in quó €

(timatur ob

.Patientia

tundi, in illo magis acuitur. -

namque

à patiendo nomen accepit.

I ldqö

vocari patientem ,

conftat , neminem poffe

:

nifi eum, qui absque in

dignatione pertule-

Sifipin

rit univería fibi illata.

.jJuftus quippe non

Tijtgt d

differt à pecc

atore per hoc ; q

uód non teti-

Digg

tatur (icut & ;

lle ; fed quia ex màagná etiam

tentatione nos vincitur, peccator vero tel

Iyit i

Hz autem

Crde v

tatione etíiam modicá fuperatur.

duz virtutes Humilitas & Patie

ntia Mona:

53

fürs w

chum in fauo propofito

&abiler.n. co-n-ferv—ant

F

& perfeverantem.

,

Inhoce

Dotis na

à efit.

MEDITATIO SECUNDA. -

De Comverfioue morum.

*5 Qu

Suftipiendus im Oratiorio coram onmibus pre

Rn

fï[, ]pfe

snittat de Conver [ioue snorumi. [uorum o

vam Deo , & Sauclis ejus, Cap. 58«

UET

W. 18. & 19.

T

PRZELUDIUM.

] &ïms

ium ( fcilicét à nt

um capifter

trice-«

i

J

HOC ipí

p i

Rrco LLECTIONIS.

181

5

trice frü&um , & à Benedi&o per oratio-

f

nem fanum redditum ) ejus loci inzole in

lls

Ecclefiz ingreffu fufpenderunt, quatenüs

hd

rzfentes & fecuturi omnes agnofcerent ,à

: jrroent

quantà Benedi&tu

s puer converfationis gra-

[gue

tiam perfectione cz

rirue,

: piffet.f $, Greg. iu Vit.

xltima

i. Bened

'

Jut

* PUNCLTUM I.

!

( XUintüm votum, quó nos Ss, Pater no-

ri puinf

xiox

; (ter obligat ,. eft Converfio morum :

Sufcipiendus in. Oratorio. coram ommibus pro-

us quiP

u

quittat de Conver[inme ROYum ji!OTUWl cor a?

Deoi9 Sandlis ejus. (2 ) Convertimini enim,

umg

inquit. ipfemet Dominus, ad me in toto

ao

corde veftro. Spiritualis converfionis his-

j H

W

ce nos admonet , quz non unà die' perfici-

tienti J

tur, utinam vel in omni vità , quà degimus

«n a

il

in hoc.corpore, valeat confummari. Cor-

poris namqué converfio , fi fola fuerit , riul-

la erit. . Mifer homo , qui totus pergensiu

UNDA

ea, quz foris funt, & ignarus interiorum

j

(f

fuorum , putans fe aliquid effe , cüm nihil

j 0

n

fit, ipfe fe (educit.

Sicut aqua effufus

(l

1l

"WL

fum, ait Pfalmi(ta/in perfonà hominis hu-

jufcemodi , & difperfa funt omnia oífa mea.

runt, ln'

Et alius quidam Propheta, comede

-

M5

quit ;

lClll»eï

( ^) S. Fäxn. in Cap. Jejun, Serm, a.

X

182

üs

Dies QuixT

Qtetui

quit, alieni robur ejus, &ignorävit.' Ex-

£,

teriorem quippe (uperficiern intuens falva

fibi omnia fuípicatur , non fentiens ver-

gt d

mem occultum , qui interiora corrodit.

fe, t

Manet tonfura, veítis necdum mutara eft ,

leteris,

jejuniorum regula cuftoditur , ftatutis píal.

quim l

litur horis ; fed cor long? eft à me , dicit

elftmi

Dominus.

Scinde

igitur cor cuum , ut fi-

|

«

Andi

quidem pravum

n

uerit ,

fcindatur ad

tuy, f

confeffionem ; alioquin non eft converti ad

lis, ben

Dominum in toto corde, ni(i fcifSÓ corde.

i w

Ktum

PuNcTUM If,

tü $i&

Aternis

Ufcipiendus im Oratorio coraz ommibus pro-

$

qmuüttat de Comverfione morumi [uorum.

adver(üty

RUT

Juxta hoc votum attende — (P) folerter;

enübu

quid diligas, quid metuas , unde gaudeas,

&m e

aut contrifteris ; & fub habitu Religionis

animum fxcularem, füb pannis converfio-

fpiitug

Won pan

n sinvenies cor perverfum.

'Totum enim

cor in his quatuor affe&tionibus eft , & de

Ofming

his accipiendum puto, quod dicitur , ut in

Wtpore

toto corde :tuo convertaris ad Dominum.

Wi

Viti non

Convertatur proindé amor tuus , ut nihil

omninó diligas nifi ipfum , autcerté propter

Wt d

ipfum. ---Convertatur etiam ad ipfum timor

D

omnis , quà

tüus; quia perverfus- eft cimor

£(^) d. Ibid,

m

*

: metuis

RECOLLECTIONIS.

393

E

yit, 1

anetuis aliquid przter eum,au

tnon propter

eum.

Sic & gaudium tuu

m & triítitia

ntuets b

Hoc autem

enties Y

s&qué convertatur ad ipfu

rm.

fiet, fi non nifi fecuadum

eum doleas aut

rà oumyi

erveríum magis

muti

leteris.

Quid enim

uàm lztari, cüm malé feceris, & inrebus

r

im,U

effimis exultare ? Sed & ea quoqué; qu

ecundum carnem eft triftitia , mortem ope-

a,

ratür. Sipro tuo five proximi peccato do-

Cinda i

les, bené facis, & hzc triftitia e(t ad falutem,

(t o

(cils at

Si gaudeas ad munera gratiz , hocgaudium

fanctum eft, & fec

urum gaudium in Spiri-

tu San&o.

Deb:s & in

dile&tione Chrifti

eritatibus , &

fraternis congaudere profp

T

adver(itatibus condolere ;

ficut fcriptum

n J

eít: gaudete

cum gaudentibus , flete cum

j) tot

BRentibus,

Verüm ne ipía corporis qui-

onverfio ; quia

yic p

dem eít parvi pendenda c

ii RChglO

fpiritualis huju

s. adrniniculu

m nofcitur efTe

i

(c) Convertimini igitur a

j5 cor

non parvum.,

Totund

Dominum Deum veftru

m in toto corde, &

Nifi converfi fueritis, nora

I Cft ! u

corpore veítro.

Veraenim

dicitu

incrabitis in regnum ccelorum.

Donit/

vita non nifi in converfione eít ;

pnec altet

u

patet ad eam ingreffus.

y

certipf

(e) 1. Ts, de Kofw. Cap, 3.

j

j

1 gmmi ?:['

Puxc-

n

MA

I

184 — Drzs Sl.üïN,TFJ'SA

&

PowcTUM Ill

crpofe

tiür (ici

üfþipimdzls n Owitorib corami &nhz'bzis pro-

$

O t

suittat de.Corverfione morum [uorum. . (d)

.Vera enim virrus finem neícit, tempore

lil tem

liib in

non clauditur.. Nunquànijuftusarbitratur

fe comprehendide , nunquàm dicit.; (atis

Jugis n

putatur,

eít, fed femper efurit , :fitítque.juftitiam

Bufedun

ita,ut fi femper viveret, femper quantüm

Qere fl

in fe.eft, juftior effe contenderet , fempet

de bono in melius proficere totis viribusco-

Int; f

qum Dy

naretur.* Non enim ad annum vel ad tem-

pus inítar mercenari], íed in z&ternum di-

ïe,) in( l

TYec m

vino fe mancipat famulatui.

- Et licét in

Doteft (

brevi confummetur pro tempore, judicatur

Tonipis A

tamen explé(Ie tempora multa pro virtutis

perpetuitate.

numqmd !

Quó namque pactó tempo-

ris brevitas.bonorum prajudicet perpetuz

Vatüm v

d]r/-]lli 1

devotioni ,. quz: pertinacem. reproborum

E

malitiam excufare non (utlicit? Ob hocenim.

U

i? j

procul dubio. inflexibilis & ob(tinatz men-

tis punitur zternaliter. mal um,licàt tempo-

VO prel

Qsl v

raliter perpetratum , quia. quod .breve fuit

Püfüit fllal

