rariüs appetunt.

Nec fané mirum ; nam

jant

fi ízp& etiam contraria affedio cibi me-

moriam exclufit , reor eum , qui hac in-

zi

Ym

corruptibilia guftaverit, cüm Íupra natu-

ram fattus fit , nulla jam corporis imbe-

T

HiCi[ P

cillitate detineri.

Id enim veluti jam in-

jj 1

corruptibile effe&um per Charitatis flam-

j

mam expiatum eít, quà fcilicer omnis re-

m *

liqua flamma perrupta atque extincta eft,

u

imó veró ne ipfum 'quoque oblatum fibi

ch al

cibum cum voluptare ulla füicipere omni

nó poffe arbitror.

Aqua quidem íubter-

t

/

olin *

ranea virgulti radicem irrigat, horum ve-

ró animas czleftis lgnis nutrire con(uevir.

j

Incrementum timoris initium eft Charita-

i

tis ; finis verà Caftitatis 'Theologie argu.

j

imentum eft.

Cujus Deo perfecté feníus

k,u!lü

ïä;'

upici

286

Dirzs OcmTavUs.

$£ (

unit/i funt , hic ab eo verbis ejus in fecreto

1

inftruitur, Nifi enim illi Deo copulati fue-

rint; grave & periculofüm e(t de Deo loqui.

Qui fe dicit Deum diligere , fratríque fuo

(a)cl

iraícitur , fimilis eft ei, qui in fomnis cur-

ri, Fortitudo Charitatis eft Spes, per hanc

tmp:

Hac

tür m

mercedem Charitatis exfpectamus.

Porri

laborum requies ; hzc Charitatis janua eft,

Spei defe&tus eft exterminatio Charitatis,

Dus j

hl

»imul atqueilluxit Spes , Charitas apparuit,

tnay j

Obferva

—MEDITATIO SECUNDA..

ütm d

.. De Cbarz'ta;e fifatemaz.

EU

TQtrir

' Charitatem frateruitatis caflo impendans

Nults

Zmore, ' cap.72. W.9. :

X N

A^

TItàs li

PR/ELUDIUM.

Q0Q i

Heoprobus cüm quadam die Benedi-

&oit-

l

ls m

&i cellam fuiffet ingreffus, hnnc ama-

riffimé flentern reperit.

Quznam caufa

ts B

tanti luctüs exifteret , inquifivit. Cui Vir

RUT

Dzr illicó refpondit : Omne hoc Monafte-

ütm (l

rium , quod conftruxi , & cun&ta , qu£

N Idclil

E

Fratribus przparavi , Omnipotentis

UClt, (

judició gentibus tradita funt.

Vix autem

ET

obtinere potui ; ut mihi ex hoc loco ani-

ins

UR

P

RECOLLECTIÓNIS.

237'

1* concederentur. .S.Greg. in vvit. S. Ben.

n s

cap. 17.

Vr t

?UNCTUM L

ko l

fique

Harifma peroptimnm Charitas eft

(a) C

plané incomparabile, Quidnam huic

m Qu

comparandum putamus ,quz ipíi przfer-

p

tur martyrio ac fidei transferenti montes?

u H

j

Porró per Charitatem homo in Dzo , &

Dzvs in homine eft. Vide proin, quàm

Charimrj:

follicit& illud Ss.Patris preceptum , Cbari-

s

tatesi. frateruitatis caflo impendaut Amore ,

obfervandum fit. (b) — Charitas enim liber-

DA

tatem donat , timorem pellit , laborem non

h

fentit , meritum non intuetur , pramia non

requirit , & tamen plus oranibus urget.

mpmiam

Nullus terror fic follicitat , nulla przmia

'0

fic invitant , nulla juítitia fic exigit.

Cha-

ritas non quzrit , quz fua funt ; Charitas

non irritatur , non przcipitatur , nunquàm

excidit , non in foveam ruit, & pro tri-

j l

butis malis cumulat bona.

O Charitas pa-

u

tiens , fed & compatiens ! Charitas patiens

m v

eít , ufficit, Benigna eft , cumulus eft. Pa-

(u

tiens Charitas diffimulat , exípeCtat , fufti-

"

net delinquentem ; fed benigna trahit , ad.

n&ä ]

ducit , converti facit ab errore.

Benigna

)[cntis j

Charitas etiam quos tolerat, amat ; & amat

Vi

at-

(o) $Bo g A g. de Am. Dei, . (/) 14. ibid,

Dikes OcTavus.

288

ardenter.

Flet quippe Charitas , fed ex

«m

amore non ex mcarore , flet ex defiderio,

Tmand;

fiet cum flentibus : nec enim Charitas cha-

pum

ritatem offendit aut contemnit , cüm fen-

Quam

litur ;

tit offenfam ; nam feipfam non poteft ne-

gare , nec in feipíi divifa eít.

Novit po-

Vilicit

nüs in fe divifa conjungere, juncta divide-

QUi e

re nefcit, pacem diligit , congaudet unita-

vum?

ti.

Illa ergó vera & fincera Charitas eft,

fis d

quà proximi bonum üt noftrum diligitur:

àt, d

nam qui magis autcerte folum diligit fuum ,

Addidi

convincitur non cafté diligere bonum , qu.d

iicen

utique propter fe diligit ; non propter ip-

li&

fum.

Amemus, & amemur , in altero no-

Wecefi

bis, in altero noftris confulentes.

Porró

käione

amare in Dgo Charitatem habere eft ; ftu-

UYT

dere veró amari propter DeuM Charitati

lr p

fervire eft. Utramque ideó teneo dileGtio-

as

nem Dzr, & dilectionem proximi ; cüm

kdip i

te amo Domine JESU , & propter te Fra-

nij: l

;['65 Ineos.

K a

b bga

PuNcTUM Il.

n€r€ hu

Haritatem. frateruitatis ca]lo fmpendam

C

more.

Vllm, (

Ira ftatuit Ss Pater ; quia

eiti G

Salvator prior hoc ítatutum edidit: Man-

lo e&

datum novum do vobis, ut diligatis invi-

cem.

0

289

Rz,cor.mcnems.

t

cem. (c)) Sed quid? Nonne jam erat hoc

eídem,

mandatum in antiqua Dgr Lege , ubi fcri-

ritis Q

prum eft: Diliges proximum tuum tan-

m &t

quam teipfum.

Cur ergó novum appel-

yide

latur à Domino ,

qüod tam.vetus efTe con-

Vorit

vincitur? An ideó eftmandatum novum ,

ha d

quia exuto vetere induit nos hominem no-

det u

vumé Innovatquippe obedientem non om-

vrits d

nis fed ifta dile&tio ,.quam Dominus man-

du

dat, & ut à carnali dilc&ione di(tingueret,

pit lus

addidit : Sicut dilexi vos,

Nam diligunt

T

inyicem mariti & uxores , parentes & fi-

roptt

lii , & quzcunque alia inter fe homines

aisf

neceffitudo devinxerit , ut taceamus de di-

f

lectione damnabili , quà fe hamanz vitz

c€üa

li

noxia turpitudo conjungit. Mandatum igi-

MC

Jut:

tur novum dedit nobis Chriftus , ut dili-

0 dllC&t

gamus invicem ficut ipfe dilexit nos, Di-

imi ,

le&tio iffà nos innovat , ut fimus homines

novi , hteredes "l'eftamenti novi, ^ Hiec di-

xer o

le&io antiquos etiam tunc juítos ficut po.

ftea beatos Apoítolos innovavit , ipfa &&

nunc innovat

'entes ; & ex univerfo ge-

nere humano facit & colligir populum no-

vum , corpus novze nuptze Filii DEI Uni-

) IIHW'"

u ;

geniti Sponíz , de qua dicitur in Canticis :

1d1f )

Quz eft ifta , qüæ aícendit dealbata? Uti-

] l

que

: (f) So Aug- '[' 65v iH—JO, teo "i

290

" Driss OCTAVU;

fictm

uia innovata.

Unde nifi

nofl

que dealbata ,

snandato novo :

Propter quod folicita

Nux

íunt membra in ea , & (i patitur unum

Ti no

membrum , compatiuntur omnia merbra

jtum

embrum ; con-

& (i glorificatur unum m

tes f

audent-omnia membra.

Amáíne & tu,

Tiatur

ficut Chriftus dilexit nos , hoc eft ; pro-

üt; |

ter feipfüum? habes tam caftum

affectum

cor'ioq

eroa Fratrés, & proximos tuos? 5i noR

fiqu

Dla

ita diligis ; extraneus es corpori Chrifti.

PuwcTUM lll.

tanda

Gl, rl(

T mandato Chrifti , & Ss. Patris fatis-

i [e

U

Chriftus di-

facias , atque diligas ficut

Ilontn

lexit nos , & Charitatem frate

vaitatis ca[ro

tïlS,qæ

lo

impendas Aniore , illud Apoftoli toto corae

exequere: (d) Alter alterius onera

portaæ,

& af

Hanc

Crinyn

& fic adimplebitis Legem Chrifti-

enim Legem Chriftus dicere intelligitur ;

&t

ipuf

quia ipfe Dominus przcepit ; ut RO5 invi-

cem diligamus, tantüm in ea fententia prz-

ut diceret ? 1n

cepti pondus conftituens ;

hoc cognofcent , quoniam difc

ipuli mei

Hujus au-

eftis , fi vos invicem diligatis.

tem dile&tionis officium eft, invicem one

Mtn

ra veftra portate : fed hoc officium non €

fempiternum , perducet fané ad Beatitudi-

nem

À

(4) $, Aug. fcr, a1, de chbf Ap..

1

m

RECOLLECTIONIS.

291

nem fempiternam , in qua nulla erunt onera

k u

noftra , quz invicem portare jubemur.

| ol

Nunc.veró oüm in hac vita fumus

L]

one-

]p um

ra noftra portemus , ficut de cervis fcri-

Yenbtt

ptum eít ; quód invicem onera fua portan-

nv

Iflam cervorum

tes fretum tranfeunt.

P &

naturam fori& intenderit Salomon , cüm

€ü ) pïü

ait: Cervus amicitiz & pullus gratiarum

t

colloquatur tecum : nihil enim fic probat

$n

amicum ; ficut oneris amici portatio. Et

Qu

nul'a res officiofum iftum laborem ad por-

tanda onera aliorum facit libenter impen-

di , ficuc cüm cogiramus , quanta pro no-

J

bis pertulerir Dominus.

Hinc enim ad-

tri [

hriti:

monens aic Apoftolus : Hoc fentite in vo-

u

u

"]

bis , quod & in Chrifto Jesu ; qui cüm in

t 0^

forma Dei effet , non rapinam. arbitratus

il

n

r

pDT

eft efIe fe equalem DEO ; fed femetipfum

,

j

exinanivit formam íervi accipiens, Quod

d

, fi & cu iraFratribus infervieris, veram Chri-

( P

[

fti poflidebis Charitatem , eris di('cipulus ejus,

Examen Confcientize

Wet i

l y

SUPER

c;pül

H

j

MEDITATIONEM SECUNDAM.

(

j

N igitur , ó Religiofe ! confideras

A

BgäillL

przítantiam & dulcedinem Chari-

j

d.

. tatis

*

292

Dizs OcTAvUS

taiis fraternze? Chariffimi ,'d'ili'gamus nos

que

invicem , quia Charitas ex DEO eft , &

v

omnis , qui diligit , CX'DEQ nátus eft. z.

me-

joan. 4. .

2. Num 1

deó Charitas tua erga Fratres

tuos conditiones ab Apoftolo praícriptas

habet? —Charitas patiens eft ; benigna eft:

Charitas non emulatur , non agit perpe-

l)

ràm , non inflatur , non eft ambitioía , non

quzrit, quz fua funt , non irritatur , non.

cogitat malum , non gaudet fuper iniquita-

1

te , congaudet autem veritati : omnia 1ui-

nedi

fert , omnia credit , omnia fperat , omnia

Q

fuftinet. Charitas nunquàm excidit. x.Cor.

ditio

13. Y.4-5.6.7. 8-

Amici

.. An confiderà

s per Charitatem totum

I

corpus S,Ecclefie übi invicem in Chrifto

Conf

uniri? Si diligamus invicem , DEUS in

Bul

nobit manet, & Charitas ejus in nobis per-

«fe b

fe&ta eft. 1, 7049. 4.. 12.

hn

Dile&tionis di-

4. Num ideo ex motivo

a

dili-

Qu

vine duntaxat , & nulla alia de caufa

(

gis proximos , & Confratres cuos? . Om-

RT

nis, qui diligit eum , qui genuit, diligit

&fim

& eum , qui natus eft ex eo. 1. goan. $. Y«

lii

s. An confideras Chriftum , quomoco

dC

ipfe portaverit onera & infirmitates noftras ?

w

Veré languores noftros ip

fe tulit , & 010'

xev noítros ipfe portavit, J/.$3. 4-

EEE

RECOLLECTIONIS$.

293

6. Num ideó íervis Fratribus tuis , at-

lU5 f

ue illorum onera portas , eófque fuble-

dl

vas? Per Charitatem fpiritüs fervite invi-

,

T

em. Gal. $.. 13.

Prate

"

.Dole. Propone.

ss

n d

LECTIO SPIRITUALIS

L

Ex Collatioue Abbatzs Sofeph de Amücitia.

lOü ) I]Gn

tUf s npn

4 lverfa funr genera AÀmicitiarum ac

u

Societatis, quze diverfis modis con-

yyia

ae&unt genus humanum foliditate dileCtio-

;, Ui

nis, Quoídam enim precedens commen-

i. i

datio fecit inire primó notitiam , deinde

amicitiam. Eít quoque aliud genus dile-

m [me

&ionis , quz ex naturali inftin&tu aut lege

j Chriüu

confanguinitatis contrahitur.

Sicut vide-

DEUS l

mus omnia genera dileCtionis communia

du

eífe bonis & malis ; fic certum eít , ea non

poíffe femper períeverare ufque in finem:

[v

Quots

[

quia frequenter interrumpit ac dividit

[w

s oblivio ; &

cau[a dl

locerum diftantia ,. temporali

negotiorum contrattus. Qu

emadmodüm

I i

enim folent acquiri ex diverfis focietatibus

n

lucri, five libidinis , aut confanguinitatis ;

feu cujuslibet neceffitatis, ita folvuntur in-

uomü«

M

(t:

terveniente quacunque oe

cafione divortii,

Íeu

u

þ

294

. Dizs OcTraAvus

tatt

(eu deficiente caufa earum. Hinc intef om-

dixi

nía iftd unum eft indiviflolubile genus dile-

Qiti?

Gionis , quod nec gratia commendationis,

nec magnitudo muneris five officii , nec

ts

lTobit

contra&tus, neque neceffitas, fed fola fimi-

Hzc eft

1.

litudo virtutum parit ac unit.

his,

Charitas , quz nullis unquam cafibus fcin-

U.

ditur , quam intervalla locorum aut tem-

Char

porum di(lociare aut removere non prz-

Würe.

valent , imó nec mors ipfía divellit, Hzc

eft vera & indifrupta dile&tio , quz cre-

pulít

qut

fcit gemina amicorum virtute , ac perfe-

&tione.

Cujus feedus femel initum non

türgl

u

difrumpet defideriorum varietas , nec con-

tentiofa varietas voluntatum,

Caterüm

litare

multos novimus in profeffione hac confti-

li,

lle

tutos, qui cüm effent conjun&ti flagran-

Tle di

tiffima fodalitate ex Chrifti Charitate , non

QUE n

tamen potuerunt 'eam fervare indifrupte

ufque in finem : quoniam licéc inniteban-

CQrun

u

tur bono principio Societatis , non tamen

unó ftudió paríque diligentiá tenuerunt

Wa

poed

arreptum propofitüm,

Fuit quondam

inter eos quedam temporalis affe&tio ; quia

x

tàtüm

Titm

non fervabatur pari profettu amborum ,

fed patientiá unius duntaxat ; nam quam-

Qüas :

vis teneatur magnanimiter ac indefeísé ab

(àm )

bünux

uno , nihilominüs difrumpitur pufillanimi-

tate

295

RECOLLECTIONIS.

tate ac defe&tuofirate alterius. Idci—rcö, üt

T I)

j (

diximus , hzc eft fida, & indiffolubilis Ami-

citiz unio , quz pa

rilitate virtutu

foedera-

ODS

tur ,contrahitur ; &

fovetur : Dominus enim

ii

habitare facit unius moris in domo.

Hinc

Ja (

2. Dile&tio pote

ft indifrupta manere in

Eac d

his, in quibus con

fiftit unum propofitum ;

us

uatnm

una voluntas , unum velle ac nolle.

jut t

Charitatem fi cupitis invio

labiliter confer-

itiis primó ex-

,*0" D

N

vare , feftinare debetis; ut v

n

P

julfis. mortificetis proprias voluntates ;

:

]u q

quatenu

s initó ftudió ac propofitó quafi na-

C-

g t

zuraliter impleatis illud propheticum :

um a

m jucundum ha-

ceé quàm bonum , & quà

m

bitare fratres in unum.

Quod non loca-

Cattit

liter , (ed fpiritualiter oportet intelligi. — INt-

"m

hil enim prodet; (i moribus ac profeffio-

j fo

ne difcordantes habitatione jungantur ; tt-

lo-

jit;

cut nec obeít fündatis pari virtute per

jl

corum intervalla diftare : fiquidem coram

imic

DEO conjungit fratres conformitas morur,

n t

non cohabitatio folalocorum. Nec unquam

poteft pacis integritas cuítodi

ri, ubi volun-

u

tatum. diverfitas invenitur.

Hin$ neceífa-

$i, P

rium reor, ut breviter vobis aperiam re-

reífus veftri ad

o

gulas , quibus dirigantur g

4f quaF

eam , quatenis. faciliüs o

btinere poffitis

ientiz fruCtus:

Pri-

1d6f0155 )

bonum pacis; " a.c,- pat

ina

uüllanïm"

4

u

sf

196

Dirs OCTAVUS

ma igi^ur fundamenta Patientiz verz con-

;crit

fiftuat

contemptu ommium rerum ex-

Vg

teriorum : valde enim injuftum eft, ut poft

)

abrenunciationem mundi preferatur pre-

Cha

tiofiffimz dile£tioni fratrum viliffima (u.

V

pellex , quz fupereft.

Secundum eft , u

fqu

unuíquifque fic refecet proprias volunta-

COT

tes, ne fe judicet confültum ac (apientem ,

ttpe

atque per hoc ampliüs. acquieícat judicio

Yerj

fuo , quàm proximi.

Tertium , ut íciat

(icty

omnia etiam , quz utilia ac neceilatia re-

Cotd.

putantur , poftponenda efTe bono Pacis ac

tüver

Charitatis.

Quartum , ut credat penitüs

Tari |

iraífcendum non effe ex caufis juílis five

vil

IWH

injuftis. ^ Quintum , ut curare defideret

fli,

iram fratris contra fe etiam injuíté conce-

m

ptam eodem modó, quó fuam fciens , fibi

zqualiter effe nocivam fratris triítitiam ,

4ultï

fl

ac fi ipfe contra illum triftetur , nifi repu-

poff

lerit eam de mente fratris , quantum in fe

eft,

ant

Poftremum & illud , quod certum

It f

eft, repul&vum e(fe omnium viuorum;

qui [e.]

ut fcilicet credat fe de hoc mundo quoti-

Oft

die migraturum.

Quz confideratio non

hOmn*

folüm repellet à corde omnem vitiofam

Volim

triítitiam , imó etiam comprimet univerfos

QUi m

concupifcentiarum — vitiorámque motus.

Tüter

Quicunque ergó ifta tenuerit, pati non po-

magis

terit .

-

J RECOLLECTIONISs.

297

18 0

terit in fe, nec in aliis inferre amaritudinem

Jf C

irz five difcordiz.

u

3. Porró iftis ceffantibus , cüm «mulus

t p

Charitatis Diabolus primó fenfim diffuderit

fim il

venena tri(titiz in cordibus amicorum , con-

T

fequens eft., ut tandem difTociet amantium

volung

corda diu exulcerata dileCtiorne paulatim

J

tepefaCta in eis ftequentibus jurgiis. Qui

t ;hdl

!

veró ingreditur per viam directionis prz-

Ü

di&z , in quo unquam poterit i (uo dif-

Vr

cordare.amico? Nam qui radicitüs ampu-

) st

taverit primam litium caufam , quz genc-

rari folet ex rebus materialibus , parvis ,

r ib

uft i

viliffimis non vindicans aliquid proprium

qeitet

fibi , fed tota virtute adimplens ,. quod de

( o

imitiva Ecclefia in aCtibus fcriptum eft:

ultitudinis credentium erat cor -unum ,

'cien&"ä

*

il

:

anima una , nec quifquam eorum , quz

n

poffidebat , aliquid fuum effe dicebat ; fed

m d

erant illis omnia communia.

Deinde qua.

liter feminarium diffenfionis exurgit ab eo,

viborun

qui fervit voluntati fratris non fuz imitans

Dominum fuum , qui loquitur ex perfona

hominis, quem gerebat : Non veni facere

u

vl

voluntatem meam , fed voluntatem ejus ,

qui mifit me, Qualiter etiam fufcitabir fo-

u

: mjb

mitem ullum contentionis , qui decreverit

j

iagis credere examini fratris , quàm pro-

p

5

prio

Y

298

Dires OCQTAVUS

prio de inrelligentia horum , quz propo-

flit

nuntur , probans: aut improbans fuas in-

Dü

ventiones juxta arbitrium fratris ; implens

&tl ]

pio ae humili corde illud evangelicum :

(etri

Verumtamen non-ficut ego volo , fed fi-

cüjul

cut tu.

Rursüs qua ratione admiittet ali-

Duta

quid , quó. proximus contriftetur ; qui ju-

fratr

dicat nihil efTe pretiofius bono Pacis reco-

faeu

lens inceffanter Dominicumillud Eloquium:

In hoc cognofícent omnes , quia. mei eftis

M

Difcipuli , fi dile&ionem habueritis ad in-

Di J

vicem? Ampliüs qua ex cauía fuftinebit

rancorem triftiz.in fe effe, aut in. alio refi-

dere , qui fentit non poffe effe juftas cau-

E

fas iracundim , quz perniciofa eft atque

illicita, & ita fe non poffe orare pro alio

contra fe irafcente, quomodo i ipfe. alteri

irafceretur , femper humili retinens corde

illam Salvatoris fententiam :. Si offers mu-

nüs tuum ad altare , & ibi recordatus fue-

VJ

ris , quia frater tuus habet aliquid adver-

(ie pc

fum te, &c. Et, qui irafcitur fratri fuo ;

t

reus erit judicio , & contumaci. corde de-

Doris

fpicias alterius iram , quam delinire tua

3qu

manfuetudine potuifti. Eodem etenim mo-

R

dó efficeris pravaricator- divini Pracepti.

Illdus

Qui enim dixit te contra alterum. non. Ge

U

bere irafci , dix

it non debere alterius tri

ftitiam

HP, ]

RECOLLECTIONIS.

299

n

ftitíam parvi.pendi ; quia non ihtereft apud

(uts

DEUM , qui omnes homines5 vult (alvari ,

i

an perdas teipfum , an alium ; quoüiam

qicum.

detrimentum fui honoris nafcetur ei ex

H

cujuícunque interitu.

Poftremó qualiter

j

poterit vel tenuem tenere triftitiam contra

yqii

fratrem , qui fe credit continué de hoc

OU

fzculo migraturum ?

lii

T RU

MEDITATIO TERTIA.

TT

De facramentali 689 [pzrztuali Ubauo:

(ifid

!]

WUl

ze cuonn DEO. .

'u[tas (

Frvatres. accedamt. ad Comwzimionem,

( u

Cap.63. V.4.

j p[ü äw

]

pl

PRzELUDI UM.

of

IR vitz venerabilis gratià Benedi&tus

& nomine correptus febribus fexta

»I'dams nl

i ^

die portari fe in Oratorium à Difcipulis

feut

fecit , ibíque exitum (uum Dominici Cor-

i

j

poris & Sanguinis perceptione munivit ,

j

atque inter Difcipulorum manus imbecil-

d

)[Cmm !

lia membra fuftentans ereCtis in czelum ma-

[

"i

nidus ftetit, & ultimum fpiritum inrer ver-

lt

ii )

ba Orationis cfflavit. S. Greg. iz *vit. S. Ben.

j

g

gap. 37:

hi

p

PuNc-

300

Dizss OC';AV'US

^ PuwxcTUM l.

&t

N unione cum Dro-Homine amnis hu-

BXl

Unimur

Ànini

jus vite perfe&io confiftit.

Eu-

lag

autem primó cum Eo in Sacramento

Tatüit

chariftiz ; nam (4) Corpore fuo & San

gui-

Ànim

ne pafcimur , & vivificamur , alimur ; &

faginamur.

Hinc meritó hortatur $s. Pa-

irne(

ter nofter :

Fratres accedant ad Cormmiunio-

murgn

aemi. (F) Càm enim amorem fuum DEUS

bile $

indicare vellet , per' Corpus füuum fe no-

dmir:

bis commifcuit , &-in unum nobifcum re-

tem aw

tur $.

penar

depit , ut corpus cum capite unire

Hoc

hoc enim Amantium maxime eft.

Qt

lat,

fob fignificabat de fervis fuis , à quibus

maxime amabatur , qui íüum amorem prz-

m y

fcferentes dicebant : Quis det de carnibus

quis f

*

ej

us , ut faturemure

Quod Chriítus te-

tione

cit, ur majori nos charitate adftringeret,

Wmtä

& ut füaum ia nos oftenderet defiderium,

pi

m

non fe tantim videre permittens defideran-

Mp

tibus , fed & tangi ; & manducari ; & de

D

fiderió füi omnes impleri.

Veíter ego ;

fratres , efe volui , ait Dominus , & com-

&IS Cll

(

rüunicari Carnem propter vos , & Sangul-

nem , & per quz vobis conjun&us fum;

Hic Sanguis X&-

VY

ea ruríüs yobis. exhibui.

!

CIt 5

(2) S. Gteg, Pf. y. pom

e) S. cm/cogt. bom, 4f

ia Joan, :o,.;..

um

" RECOLLECTIONIS.

301

eit , ut imago in.nobis regia fl

oreat , hicï

nnis t

Sanguis pulchritudinem

atque nobilitatem

Unim:

Animz , quam femper

irrigat , & nutrit,

ento B

languefcere non finit.

Hic Sanguis noft-

rarum Animarum falus eít , hóc lavatur

y p

j

Anima , hóc ornatur , hóc incenditur , hic

iene & fole Animam clariorem reddit. Ad-

u

"o

miranda fan& Ecclefie Myfteria , admira-

bile Sacrarium ! Sed ficut magnum &

a DEU*

admirabile ; ita (i pure accefferis ; ad falu-

u t

tem acceflifti 5 find pravá conícientià , ad

Jount

poena

m & fupplicium ; qui enim mandu-

at

d ?

€at ;!

& bibit indigné , judicium fibi man-

ducat , & bibit.

Vide, quàm formidan-

ji y

r Paulus.

lrritam

dam poenam his minetu

vt

quis faciens legem Moyfi fine ulla mifera-

jp a

tione duobus aut tribus teftibus moritur;

Chrlto?

quantó magis put

atis deteriora mereri fup-

7

irig

.

- Fruiu M DEI conculcaverit ; &

plicia , qui

jdiot

"

Sanguinem '"T'eftamenti pollutum duxerit,

Ü dell j

(l

(

'l'uigitur femper cum munda confcientia ,

t

cum defiderio novo & fame hujus czle-

TcüCl' q

ftis Cibi , cum ingenti amoris fervore ac-

U u

cede , & unieris cum Corpore CHRISTI ;

g

fecüs üt audifti, zternüm ab eo fépara-

"

beris.

s

Ü

PUNG;

]I[DR- WJ

302

Dizrs OC-TAVUSX

PU&CTUM H.

bos:

Ratres accedaut ad Commmmionem.

Sine

Xuri

A

L

À. quotidiano aüfü Panis & potís unio

p

Vitt

corporis & animz confervari non potett ,

deat .

& abíque quotidiana aut faltem frequenti

fitat

perceptione Corporis & Sanguinis Domi-

nici unio anime nofítrze cum Chrií

|LO

1

dif-

Tam

btin

folvitur.

Hinc quivis fidelis (c) audiat

lg

hzc , & ampleCtatur , & fequaátur eum ,

qui dicit: Nifi manducaveritis meam Car-

nem , & biberitis meum Sanguinem, non

habebitis vitam in vobis

lh

quia Caro mea

veré eft cibus , & Sanguis meus vere eft

li

potus, (d) Ecce ! DEus quotidie pluit de

luntas

czlo Manna fervientibus fibi; perfectum

W al

autem Manna Panis de cxlo Corpus ex

DEU

Virgine , qod qui manducaverit , vivet

111 ]

in zternüm.

Hinc fi vis femper vivere,

Voluni

quotidié hoc Manna nutriri debes.

Variis

T. foc

demüm languoribus anima noftra quotidie

li $us

obnoxia eft , (e) fed duo illud Sacramen-

Qia 0

tum operatur in nobis, ut videlicet & fen-

V0 f

fum minuat in minimis & gravioribus pec-

Ceffe f

5

catis tollat omninó confenfum. — Si quis ve-

ftrüm non tam fzpé modó , non tam acet-

tum &

bos

It n

ht At

P

f«) Orig. þo, 16,1n Nu,

(4) S.Ambrof, 1. g. ep. 61.

£

«) S, Bern, Íer, in Coen. Dom,

[

LUF

RECOLLECTIONIS.

303

bos fentit iracundie motus , Invidiz , Lu-

xuriz , aut ceterorum hujufmodi , gratias

w

ii n

agat Corpori & Sanguini Domini ; quoniam

Jp

Virtus Sacramenti operatur in eo , & gau-

hr

i

deat , quód peffimum ulcus accedat ad fa.

u

nitatem , quotidi& aut frequenter Medici-

i Uöï":

nai iftam accipiat ; ut fanitarem integram

yitod

obtineat , & vitam & unionem Chriíti ha-

a

beat xternam.

qur i

PuNcTUM lll.

n

nem,

Ecundó unimur cum Chri?cö per om-

ao i

sv

nigen

am conformationem noítrz vo-

luntatis cum ip(íius volantate. Unde Ss.Pa-

e phli[ l

ter ait Reg. cap. 7 gr.x. W.1o. Rogamus

a

DEUM in Oratiene , ut fiat ilus voluntas

A*

in nobis.(f) —^ creatura namque rationali

Ti s D

voluntaria fubjectio quzritur , ut volunta-

rié facrificet Domino , & confiteatur INomi-

s V

ni ejus : non quia terribile & fan&um , non

10

quia omnipotens; fed quia bonum e(t. . Ar

$i

r1mfx

veró fubje&ionem iftam triplicem efle ne-

j

J

ceffe eít, ut quod certum eft Dxuw vel-

yiü

le , id nos velimus omninó : & quod cer-

$g

tum eít eum nolle fimiliter execremur

CX

12

t*

nos : quod autem incertum eít , utrüm ve-

p

lit aut nolit ; neque velimus ex toto , ne-

u

que

i d

(f) s. Bern, fcr. .de div. 26,

^Dizs Oc'rzwuä

304

que penitüs non velimus , voluntas noftra

Qu

divi

pendeat inter utrumque , aut faltem neu-

fard

tri parti nimis inhzreat cogitans femper ,

"

DI

ne forté altera pars Dro maeis placcat ;

& parati fimus ejus voluntatem fequi , in

titidi

dem

quamcunque partem eam cognoverirtius

inclinari.

Unde enim funt fcandala , unde

perturbatio , nifi quód propriam fequimur

voluntatem , & temeré quod volumus in

ME

corde noftro definientes , fi quó modó id

prohiberi contingat aut impediri , continuó

etiam in impatientiam, in murmurationem ,

IA]

fitni

in fcandalum proni fumus non attenden-

£es, quoniam omnia cooperantur in bonum

Qug [

his , qui fecundüm propofitum vocati funt

Ofmiq

T. Q

fan&i , & qui nobis caíus videtur , Sermo

DEI eft fuam nobis indicans voluntatem?

tio $y

At quicunque nihil certum de hujuímodi

Tatl;

in corde íuo pofüerit , in quamcunque

dU

MIA

COFpug

partem pofítea convertatur , ícandalizari

non poterit : aut fi quis facere cogitat ;

Dune !

unde mandatum certum non habet , fi vo-

lliye

luntatem fuam fufpenfam tenuerit ; donec

Omun

Pralatum interroget ; & ab eo quzrit Do-

18 D

mini voluntatem , cui vice ipfius obedit ;

& )

non turbabitur , quid

uid ei przcipiatur 5

quoniam pax multa

1

iligentibus

egem

VWOtio

tuam Domine , & non eft illi fcandalum.

li T

Qui

—

ss

D.

RECOLLECTIONIS.

3o$

s ol

Qui veró fic voluntatem fuam unit cum

J

divina Voluntate , huic Voluntas Dr erit

fan&ificatio , intima per gratiam cum Dxo

,'empcï !

placcac ;

unio , felix , tranquillus , & conítans Bea-

titudinis czleítis przguftus ; quoufque ea-

a l

dem fruatur in fzcula fzeculorum.

m

Amen,

]u ii

Examen Conícientie

equit

SUPER

lum

MEDITATIONEM TERTIAM.

gl

1

ii

N confideras igitur , ó Religiofe! in-

^0

.À gentia bona , quz per dignam Com-

munionem obtinentur , & maxima damna;

gt

nb

quz per indignam íümptionem Corporis

Dominici incurruntur.

Calix Benedi&tio-

nX

nis ; cui benedicimus , nonne Communica-

at

tio Sanguinis Camisrt eft ? & Panis, quem

luillün !

frangimus , nonne participatio Corporis

Dowiwreft? / Quoniam unus panis, unum

mcur!qüï

ais

corpus multi (umus , omnes , qui de uno

pane participamus, Itaque quicunque man-

. cori

n

]

ducaverit Panem hunc , vel biberit Calicem

Domini indigné;reus eritCorporis & Sangui-

j;, Uf

mïf]tD

nis Domini. 1.Cor.10. v. 16.17. d9 1 1.8, 2,7,.

2, Num ideó cuim munda conícientia h

b

g

ferventi defiderio , magno amore , grandi

evotione , ac pia gratiarum atione fufci-

;Iu

pis , aut tra&tas Ss. Euchariítiam ? Probet.

ii

U

autem

Qw

306

Dirzs OCTAVUSW

autem feipfum homo , & fic de Pane illo

edat, & de calice bibat. Qui enim man

E

dücat & bibit indigne , judicium fibi man-

ducat & bibit : non dijudicans Corpus Do-

ln

mini. r.Cor. 11. 28. 9 29.

.

5. An confideras vitam ani

mz nokh*æ

I C

confervari per devotam Dominici Corpo-

! D

ris perceptionem? — Qui manducat meam

fies ]

Carnem , & bibit meum Sanguinem ; ha-

Til

Il

bet vitam zternarh : & ego refufcitabo eum

Tiem

in noviffimo die. 7o47.6. 55.

h1

ü&m

4. Num id

eo

Ss, Commun

ionem , äutg

htg

Sacrificium Miffz nunquam levi ex cau-

Srif

fa , tepore , acedia . naufea ; &c. omittis ,

Quld |

fed quotidie facrificas , aut frequenter Ss.

poe -

Euchariftiam fufcipis? Erant autem per-

P

hanc

feverantes in Do&trina Apoftolorum ,

m

communicatione fra&tionis Panis , & Ore

"

Q

Ü [C

tionibus. AG. 2. 42.

fane (

$. An confideras permanentem unionem

1 mj

cum Dxo obtineri per conformitatem vo-

-

Vifer;

luntatis noftrz cum divina voluntatet £e

At

tt

ícendi de cxlo , non ut faciam voluntatem

amman

meam , fed voluntatem ejus , qui mi it me.

Qsl

goan. 6. 38-

G. Num 1

deb in omnibus te fub-j?icis,voj

ii

d

luntati DE1, arque eandem in omnibus per*

(dis?

feCt& adimples ?

Hzc eft enim voluntas

Dzz , fanctificatio veftra. 1. Tbe[], 4- 3-

(2) $

m

RECOLLECTIONIS.

U

n

Dole, .. Propone.

jm m

LECTIO SPIRITUALIS

Ql m

Ex SS.Chryfoflomo , Auguflino, g" Hierony-

o D

1

?0 , de Umone cum JESU Euchariffico,

Um puritate & animz finceritate ad

k: n

jn

'C

fumendum hunc Cibum accede fcm-

a Og

Vil T

per , (g) fine hacne przfumas unquam, Quo-

ties hzc facitis, ait Paulus , mortem Do-

inem;

mini annuntiabitis , hoc eft , (alutis veftrze

j

memoriam inftaurabiris nempe munificen-

n d

tze mez , Cunismi fcilicet omnibus col-

late. Confidera nunc , quanta illi veteris

u »

Sacrificii participes frügalitate utebantur.

; ii

m

Quid enim hi non faciebant? Omni tem-

Ut

M

pore purificabantur , & tu ad (alutarem

n f

hanc Hoftiam acceffurus , quam Angeli-

p H

cum tremore afpiciunt , rem tantam cir-

$;

cumícribis temporis in ambitu? . Atrox

í

fané contumelia eft res hujufmodi. .Dic

tu mihi , num eligas illoris manibus ad tam

[

yiud

j

venerabilemVi&timam accedere ? Non puto.

m[ü[e.

Atinterim in parvo tam religiofus cüm fis,

h

animam autem habens ccnó vitiorum

j mü ï

fquallentem accedis , & audes impudens

attingere ?

Jam.veró nolis eo uti vafe ,

quod fordet , & animá fic contaminatá ac-

j

,

]

pi

cedis? Meníz iíti Angeli miniftrant , ipfe

Vülü

2

AAEX

J

I. Cor, 1 1,

1]'.

(g) $. Chryfo&-. fex. 3. iR c?.

Dries chüms

308

Rex adeft , & íquallet fordibus vitiorum

mai

? Sed pura eít animz

berg

pallium animz. tuz

tuz ítola , inquies ;

.

Igitur accumbe men:

Doft

fz ,& efto particeps

Dominici Corporis.

fim

Venit quotidie

Rex , ut intervifat difcum-

quibi

bentes , texit cum univerfis fermones 12-

Vi

miliariter, & nunc quidem in quorundam

&

conícientia tacitus infuíTurrat :

Am

ici !

ri; i

bit

uomodó hic vos przfentáftis non ha

bentes veftem illam nuptialem ?

Quo-

fünt ,

modó huc intráfti , ait , & non quomo:

Judice

dó difcubuifti ?

Omnis enim , qui non

icin

eít Sacramentorum particeps , impudens

Cit e

admodüm fit hic oportet , ut qui iC

Cundi

temere aftiterit Sacris.

Ob hoc enim, qui

M

flagitiis nofcuntu

re

ffe contaminati ; priué

pus

eliminantur temp

li foribus , quàm Com-

mum

munio füumenda

dignis proponatur ; Cri-

tendat

tum eft : Beítia, quz tetigerit montem,

Aüt-

(

lapidibus obruetur :

ufque adeo indigni

achz

cenfebanrur montis illius afcenfü ; i

dCa

*

in dor

facra Communione , qui fan&ti non fünt,

tr di

2. (b) Alii quidem quotidié communF

t

cant Corpori & Sanguini Dominico , 2l

S

Canfe

certis diebus accipiunt , aliis nullus dle

Diat

intermittitur , alii Sabbathó tantüm & Do-

u

&t

(modi qni-

tidi (

mjnicö , & fiquid aliud huj

madverti

á

t ul

(b $ Aug.l ep. 118. ad Jan, to, 3.

309

RRCOLLEQTIONIs;

riiort

madverti poteft , totum hoc genus rerum li-

( antt

beras habet obfervationes. Dixerit aliquis;

ibe t

non quotidi& accipiendam cffe Euchari-

Cort

ftiam ; quoniam , inquir, eligendi funt dies

r at

quibus puriüs homo continentiüíque vi-

monti

vit, quó ad tantum Sacramentum digniüs

jouté

accedat : Qui enim manducaverit & bibe-

hii

rit indigne , judicium fibi manducat & bi-

bit.

i

Alius contra: Si peccata tanta non

TU

funt , ut excoriunicandus homo quifquam

j

Me-

n qi

judicetur , non fe debet à quotidiana

dicina Dominici Corporis feparare.

Fa-

,U

i

ciat ex his duobus unufquifque , quod fe-

]r qm

cundüm Fidem füam pi& credit effe facien-

&f

dum;neuter enim eorum exhonorat Cor-

Jl l

pus & Sanguinem Domini , fi faluberri-

mum Sacramentum certatim honorare con-

pin "

ytif

tendat, Neque enim litigaverunt inter fe

aut quifquam- eorum fe alteri prepofuit

n

Zachzus & Centurio , cüm alter gaudens

du

in domum fuam füfceperit Dominum ; al-

Í j

ter dicit: Non fum dignus , ut intres fub

gf

te&tum meum , ambo Salvatorem honori-

qom

ficantes diverfó & contrarió modó ; ambo

qj)o

jil

i

peccatis miferi , ambo miíericordiam con-

1

fecuti.

Unus honorando non audet quo-

tj

tidie fumere , & alter honorando non au-

1([004'

il

det ullo die prztermittere, Contemptum

madï

oiunm

äl.æ - Diis Ocrav. RECOLLECT.

folum non vül

faftidium.

t Cibus ille , ficut Manna

. 3. Ele&torum enim frumentum-VCHRI-

STUS DowiNus eft. (;) De hoc tritico et&-

citur ille Panis , qui de czlo defcendit , &

qui confirmat cor hominis.

Hunc Panem

comedunt , qui in Chrifto robufti funt ,

de quibus dicitur : Scribo vobis juvenes,

quia Sermo DEI in vobls manet , & for-

E(

tes eftis, & viciftis malignum.

Qui fru-

loqu

mentum eft Ele&orum ,. ipfe eft & vinum,

ceff

quod lztificat cor hominis , & bibitur ab

fed (

Qebr

his Virginibus , quz funt fan&z corpore

& fpiritu , ut inebriatz atque gaudentes

CUf

