3. Àn confideras infallibilem exauditio«

rentiä» n

nis fru&um devotá ab oratione provenien-

s Secuti

tem?. Ingemifcentes filij Ifragl

, propter

j j

opera vociferati funt , aícendítq

ue clamor

dUS d

eorum ad Deum ab operibus , & audivit

elt nuti

gemitum eorum. Exod.2. 23. ( 24.

r

4. Numideó compun&?, fiducialiter, ac

purà mente oras ? Publicanus à longé ftans

TL

nolebat nec oculos ad cclum levare , íed

percuciebat pe&tus fuum dicens: Deus pro-

pitius efto mihi peccatori, Dico vobis,de-

efiti

ivendit lic juftiicatus in domum fuam ab

Wlo. Luc.rg. 13. 14.

V

M

| coïl6

i

;. An confideras meritum ac proemium

)

l

$

3, Pfalmodiz, Angelgrümquc atfi(tentiamg

$M

ol,bf

Drigs SexTUS

2Y0

Ín Confpc&u Angelorum pfallam tibi. Paj

rung ftr

137. V. -

Que(ic

6. Num ideó reverenter , atte

nté , & ex

tuil

?^ Quoniam Rex

roprio affe&u pfallis

; ln ur

omnis terrz Deus, píallite fapienter.

Pf

;5 od

46. W. 8-

, nl q

; Unend

:-Dole , Propone,

| UR" iclim

; Dd je

LECTIO SPIRITUALIS

| lts

| 'tran

Ex Collatione Abbatis Ifaac.

Ts virt

De Ovratzone.

jimsa

| U'Pic'ä) üt i

nis atqué perfe&io omnium Mont

ml

X. FI

chorum tendit ad jugem ac indifrup-

dm. 0

tam orationis perfeverentiam , & c

uantun

immo-

humanz fragilit

ati conceditur ; à

.

| Nrr &COR

bilem mentis tranqui

litatem, & ad perpe:

Uam()bf

tuam nititur puritatem , 0

b quam indefel-

i m:tales (

sé affumimus, & jugiter exercemus 0

mnem

?

Spiri-

U Qpatio

laborem corporis ;

contritionémque

Tittyin i

tüs.

Eft inter hzc reciproca qu

zedam in-

Nam ficut à

feparabilísque conjuntio.

T d

orationis perfe&tionem tendit ftru&tura unr

verfarum virtutum , fic nifi exercitia virtu-

um pfæcl

tum colligata fuerint & compa£&ta perfe&tio-

m pote

ne & culmine oratiogis, nequaqu

runt

[ und;

21X

N

"R'E COLLECTIONIS,

|tibi H

runt firma aut ftabilira perdurare.

Deni-

n t

qué ficut perpetua ac jugis ifta. orationis

tranquillitas non poteft acquiri aut confüra-

Oniapt r

ri fine univerfis virtutibus , ita nec ipfz virtu-

ettet. 1j

tes poifunt compleri absque affiduitate ora-

tionis, quam producunt,

Premi(Ià igitur

emendatione málorüm;quz puritate ifiocen-

ti ac fimplicitatis perficitur , jacienda.fünt

primó inconcu(Ta fundamenta pfofurdzhu-

JALIS

militatis,quz. valeant füftentare turrim cce-

(it/P

losintraturam. Deindefupponenda eft fpi-

ritalis virrutum ex(truCtio , & cohibendus eft

animus ab omni difcarfü evagationéque lu-

bricà, ut ita paulatim incipiat fublimari ad

yufm

Y

contemplationem Dei ac fpiritalem confpe-

.macmdm'

&um. Quidquid enim anima noftraante ora-

$ca

tionis horam conceperit , neceffe eft nobis

[

ad j

"i

per recordationem occurrere in ipfà oratione.

&

pv

j

Quamobrem quales volumus invenirioran-

quam 1

tes, tales debemus nos preparare ante tem-

pus orationis,

Ex przcedenti enim ftatu

l

mq

d

mens in oratione formatur, & dum ad ora-

Ü

; Q

tionem procumbimus , imago przeterito-

fii

rum aCtuum feu verborum aut fen(uum

mu&ural

preludésante oculos mentis faciet nos fecun-

dum przcedentem qualitatem aut irafci, aut

Jà

&g dl«

retra&tare caufas concupifcentiásve elapías ,

!

uj

aut quod egam dicere pudct ; pulfari fatuo

h

l

4

níu

N

N

Digs SkexTUS

21L.

buvig

rifu alicujus verbi (currilis ;

aut juxta prio«

mn&

Quod

res difcurfus mente vagari ac volitare.

li it

eroó nolumus nobis in oratione occurrere,

fallati

fcitinemus ante orationem de abditis pe&o-

Apoftol

ris noftri excludere, quatenüs fic valeamus

in omni loco le-

Dprez

illud Apoftoli adimplere :

| 5, Of

& diíceptatio-

vantes puras manus fine irá

ne: aliter namquée perficere

non valebimus

| u peri

ftra purifica-

illud mandatum , riifi mens no

ac dedita

j ütsqi

ta ab omni vitiorum contagione ,

natura

libus bonis paíca-

hu

virtutibus tanquàm

| Drefog

tur.jugi contemp

latione . Omnipotentis.

il

Caterüm

| lg!fül', di

3. Arbitror univerfas orationum

fpecies

; iltims

comprehendi non poffe absque ingenti cor-

| Watisin

dis contritione & animi puritate atque IU*

E

iminatione Spiritüs Sanct ;

quia tot funt ;

P

m nos

queunt in

quot ftatus & qualitates generar!

fti g AtiQ

inimá uná imó in omnibus animabus. iNam

lemus

nens momentis fingulis reformatur fecutr

V[)vere) Ó

dum meníuram puritatis , quà

proficit;

petl[l()nes

inwx

ex fuper:

jaXx

ta qualitatem ftatíüs , 1

n quem

| t Qu

venientibus inclinatur, ve

] per füam reno-

ürando "

Idcircó certiffimum €t5

vatur induftriam.

| lgtine

quód nemo poffit femper uniformes oratio"

[

|A

BIICAm |

nes effundere. — Aliter namqué quis orat

i

N

cüm alacer eít; aliter , quando gra

Vatll.f

uali«

$

pondere maroris ;-aliter , dum fpirit

ä

RECOLLECTIONIS.

215

bus viget exceffibus ; aliter cüm tentatio-

u

num & impugnationum mole deprimitur.

a Qu

His itaqué de orationum qualitate digeftis

ocunt

figillatim exponamus fpecies orationis,quas

Xits p

A poftolus infinuavit quatuor efIe, dicendo:

ic vl

Beprecor primó omnium fieri obfecratio-

m l:

nes, orationes , poftulationes , gratiarum

du

a&tiones.

Obfíecratio eít. imploratio ,

1 valehiql

feu petitio pro peccatis dimittendis , quà

r U

unusquifque

compunctus veniam de-

UE K GJ

precatur pro peccatis fuis przteritis five

s bonispe

przfentibus. - Orationes füunt, quibus Deo

maipue

aliquid offerrimus aut vovemus.

Oramus

igitur, cüm huic mundo renunciantes pro-

mitimus Deo , quód ei ferviemus totá

nurm [Pb

mentis intentione morti&icati cunctis aCtibus

; ingc'l"i'

fzculi & converíationi mundanz.

Quz

m

dum non implemus refoluti pigritià,erimus

u l

rei orationum noftrarum five votorum , &

N

[mabus.

i

audiemus :

Melius eft non vovere.quàm

vovere, & non reddere.

Poftülationes funt

a

f

i

petitiones ; quas folemus pro alijs fundere,

n

yll

dum conftituti fumus in fpiritali fervore

j*

, foit j

orando pro charis noffris aut pro pace mun-

di totius , & ut verbis utar Apoftoli ; dum

iif

fupplicamus pro omnibus hominibus, pro

m

Regibus, & omnibus infublimitate locatis.

qub [

»

j

Gratiarum aCtiones mens per excetfus inef-

o5

fabiles

j

J

j

j

214

Drizs. SExTUS

fabiles reddit Deo , dum praterita ejus be-

nec hl

neficia recordatur , aut przíentia contem-

conenf

platur , aut intuetur, quz.etiam & quanta

10 (inip

preparaverit Deus in futuro his, qui dili-

que del

unt eum.

Ex quà confideratione fundi

lamus i

olent interdum preces uberiores quando

| Detit om

puriffimis oculis fpeculamur prcemia San-

; promit

&is in futuro repofita , atqué ex hoc Spiri-

! flits,

tus nofter inftigatur

gratias Deo referre cum

a

gaudio in£inito.

Demüm

-! bitndun

3. Si quzras , qualiter exauditionis fi-

Qtinere

duciam nos poflimus habere, quorumcor- |

precati

da pungit adhuc peccati fpina , Evangelica |

(um ef

atqué Prophetica tibi conteftantur eloquia,

| farius m

quód diveríz fint caufz exauditionum juxta

; Itmorin

animarum diverfum ac varium fíftatum,

| ütm W

Habes enim fignum exauditionis ex confen-

ts cont

fione duorum aut trium fratrum , ex ple-

; üttentig

nitudine Fidei , ex largitione Eleemofyna-

füm

rum , ex emendatione vitz & operibus Mi-

|

Vi

|

9

fericordiz , ex affiduitate Orationum.

lI

des ergó , quàm multis modis obtineatur

Gratia feu l'iducia exauditionis , ut nemo

defperatione confcientiz füz frangatur à

fpe impetrandi falubria & eterna. Utenim

ex confideratione rmniferiarum noftrarum

concedam nos eílIe deítitatos cun&tis virtu-

Oratis ;

tibus & a&ibus virtuofis jam mem

nec

l

l

21y

RECOLLECTIONIS[.

1tt j

nec habere nos illam laudabil&m duorum

ia Qonte

confenfionem , nec fidem tantam , quz gra-

niqu

no finapis comparatur ; nec opea pietatis ;

5, qui

quze deícribit Propheta ; tamen habere va-

qtiOne iunjl

Jemus importunitatem orationis , quz fup-

of Qu

petit omni volenti, per quam Dominus re-

mv

romittit fe daturum , quidquid fuerit po-

ftulatus. Hinc abíque hzfitatione infideli-

a d

yreartt

tatis infiftendum eít precibus , nec eft du-

bitandum ab aliquo , quin affiduitate earum

auditns

obtinere poterimus,

uidquid falubriter de-

Ó

b hoc quoque oran-

Qorutm.

precati fuerimus.

dum eft frequenter ac breviter ; ne adver-

, p

ntur &i

farius poffit inferere aliquid nobis orationi

tionump.

immorantibus. lítud namque eft facrifi-

ium 1

cium verum ; quia facrificium Deo fpiri-

tus contribulatus. Quod dum exhibemus

nis er i

ruftl, CX,I

attentione ac difciplinà , quà diximus ,-pof

fumus efficaci virtute cantare : Diri-

Eleet

Di

gatur oratio mea ficut incenfum,

operi"

in confpe&tu tuo, Elevatio

rjonur.

js ol

]

manuum mearum Íía-

crificium | vefper-

js, !

ii

tinu&.

fra[]gü(ü

Ti

u

gt

d

| mgmUD

O.4

ME-

h

e1ó6

Dires SexmTvs

MEDITATIO SECUNDA.

pl

aE

- De Lettioue, Examznue , ac Con-

B

Jélftone Jacramentalz. —

; Denfer

; tlb

Lectiones [anctas libemter audire , 5 mala fua

itroit

preterita cum lachrymus vel gemitu. cordis

quotidie im Oratione DEO confiteri , ac de

Ant qrI

ipfis malis de cetero emendare. — Reg.

4 lec n

titid)

Cap. 4. Inftr, $6. & $8.

-

f vit

PR/ELUDIUM..

; um

; (tt ]

( Unc Galla ceffavit rufticum tormentis

|Um

: affligere ; fed ejus brachia loris forti-

; üm ra

bus adflringens ante equum fuum copit

, s e

impellere , ut quis effer Benedi&tus , qui

t

ejus res füfceperat , demonítraret, Quem

: n

igatis brachiis rufticus antecedens duxit ad

quim ;

ancti Viri monafterium , eámque ante in-

Tinrid j

greíTum cellz folum fedentem reperit & le-

ET

Bgentem. $. Greg. cap. 51. vit. S. Ben.

Qd f

PUKNCTUM L

t

( n

Aghum fané proficiendi medium ad

M

| d d

manum nobis dat Ss, P. N., dumait;

n ]ihca

) Nam

|

lb i.

Lectiones fanclas libentev. audire, | («

per

|

(&) & Ecrn, de modo begé viv,

R,

RECOLLECTIONIS.

217

)

per le&ionem difcimus, quid facere quid

cavere,quó tendere debeamus.Unde dicitur:

t Cur.

Lucerna pedibus meis verbum tuum,, & lu-

h

h

men femitis meis. PerleCtionem fenfus & in-

telle&tus augentur; leCtio nos ad orationem

P nii

T (

inftruit & ad operationem; leGtio & oratio

funt arma, quibus diabolus expcznatur ;

iri, tl

hzc funt inftrumenta, quibus zrerna bea-

OM

titudo acquiritur ; per orationem & le&tio-

:

nem vitia deftruuntur , & virtutes in ani-

mà nutriuntur.

(b) Proindé certis horis

certz leCtioni vacandum eft.

Fortuita

3 tota

enim & varia leCtio non zdificat, fed ani-

mum reddit infítabilem ,. & leviter admi(la

; Joreit

um

leviüs recedit à memorià. Quó enim fpi-

Bdi&US 1

ritu (cripturz fatz funt, eó fpiritu legide-

i U

fiderant, ipíó etiam intelligendz func. Nun-

quàm intelli

es du

ges David; donec ipíà expe-

que at 1

rientià ipfos pfalmorum affe&tus indueris.

Sed & de quotidianá le&ione aliquid quo-

ept

].

tidiéin ventrem memoriz dimittendum efty

quod fideliüs digeratur, & fürsim revo-

catum crebriüs ruminetur, quod propofi-

to conveniat, quod intentioni proficiat ,

mcdlüm

non libeat.

quod detineat animum , -ut aliena cogitare

[,1

i

Hauriendus eft (ep& de le&io-

L

nis ferie affe&tus, & formanda oratio ; qua

pöf

l;a-

(/) Id. c, g. tr, ad F», de mont, De$

218

Dizes SEXTUS

Ie&ionem interrumpat, & puriorem, cog-

Cortr]

mel

tinuó animum ad intelligentiam Le&ionis

re(ticuat.

Si veré equidem in Le&tione

pecat

CALT

Deum quzrit , qui legit , omnia, quz le-

ld y

git , cooperantur ei in bonum.

fctibo

PuNcTuM ll.

qui f

Temo;

'

Lterum medium ad þerfe&ioncm

£U5 mie

obtinendam nobis affignat Ss. Pater

tbi rl

exattum confícientie examen , dum ait:

Qiicem

us "vel genutu

tidiana

Mala fua preterita cum lacbryu

cordis quotidie iz oratione Deo co

nfiteri , ac de

W ,

apfis smalis de ceetero emendare, — Nemo enim

Tibo a

oteft ea Deo confiteri , nifi per diligens

C nj

examen illa agnoverit.(c) Scrutemur igitur

Tlte m

juxta Prophetam vias noftras , & ftudia no-

Is

ftra , & in eo fe quiíque judicet profecifTe ,

ljj, B

non cüm non invenerit , quod repreher

iUn&u;

dat, fed cüm quod invenerit , reprehendat.

a

"''unc te non fruítra fcrutatus es, fi rurfum

T

QUi

lt

opus efIe fcrutinió advertifti. (4) Pró!quan-

T?

ti funt peccatores , & fecuri degunt? Quo-

Quid n

modoó poftunt hi tales falvari neícientes ;

SISDe

nec agnofcentes facinora fua? Vidifti Re-

Doter

gem dicentem : Quoniam iniquitatem

Qqie

xieam ego cognoíco , & peccatum meum

"d

contra

(&) S. Bern, fezm,

(4). S. Chryfoft, home

53. ia Cant.

in Pf, $e. fm R.

RrzcorrrecmrioNis.

2rog

term d

contra me eít femper.

O ingenuitas ani-

Ledio

mc!ó mentis inregritas

*

I

Non efít oblitus

j L

peccati fui, & ideó dicebat : Quoniam pec-

, qie?

catum meum contra me eít íemper , ego

illud video , tu ne id confideres , ego illud

Ícribo.tu quafi Dominus dele.

Vide enim

quid fit , fi tu memor fis , Deus non erit

memor ; fi tu oblitus ejus fueris , Deus

vednott

ejus memorabitur. Ecce! habes codicem ,

Tx.

ubi fcribas quotidianum expen(um , habeto

| dum d

codicem con(cientiam tuam , & ícribe

quo-

T

tidiana peccata.

Antequam tibi veniat (om-

1 m 'ul

nus , reminifcere peccata tua , fiquid in

verbo aut in fa&o vel cogitatione

peccáíti.

et diugï

Hoc enirh dicit Propheta :

lrafcimini , &

a

nolite peccare , quz dicitis i

n cordibus ve-

-

frdil

ftris , & in cubilibus veftris

compungimi-

ni. Per diem inon habuifti te

t rgfäill(»

rnpus, fed in-

( (

y

jun&tum opus: dicito ergó nu

ncin corde tuo

"

quue

& inanimatua, Expendimus diem,ó ani-

ma!quid boni fecimus

:S,üïll j

fumus?Et i

autquic mali operati

uN

uid boni fecifti;gratias aveDco;

fiquid mali,

à

eczteronefacias, Etreminif-

guit L

:

[citer

cens peccatorum tuor

um effuüude lacrymas,

|

J

& poteris ea delere

Vil

; pr«cipué fi pro examine

quoque particulari defectum majorem ex-

n

i ,

tirpandum; atque virtutem illi contrariam

g

BXGF-

n d

1210

Dirs SExTUS

tàmmt

exercendam fufceperis, (e) Ifta quafeqüs:

apas , propone tibi timorem gehennz , ju-

Siupi

dicium fac tibimetipfi terribile , leviorem

tim qg

prepara Confeffionem cogitatuum tuo-

(at p

rum, ut non in futuro die ignavior fis ad

Q Q

Non v

pcribrgtat?d.a: peccata.

qui du

PuNcTUM Ill -

Confelf

Ms

Ertium in melius femper proficiendi

tttülit 1

im, ]

D

medium ex Ss. Patre noftro eft ; Ma-

a praterita cuma lacbrymus confiteri. ( f)

Wiiro]

la fu

peccatum enim

Confeffiene minuitur , Con-

Veferis

feffione veró contempta per

j

git in pejus.

flino pr

Peccato nempe fi acce

(ferit impudentia &

Offcnfam

irreverentia veri judicii , quomodo. pote-

p

ne in illud denuó decidat,

rit quis evitare ;

ii

qui priüs non agno

fcit fe peccáffe? Non

T6à, ne

igitur negemus noftra peccata ; neque nos

Wt gf

impudentia duros efficiat , fponté peccata

Wno (

noítra puniamus

?

ne pendamus non fpon-

tiGfün

té fupplicia.

Au

divit Cain à Deo : Ubi ett

Vi-

'anemF

Abel frater tuus ? Et dixit : Nefcio.

Ql

^des, quomodo ex hoc peccatum ampliüs

VE

operatus eft. Quomodo veniam defiderat

Uden

adipifci peccatorum , qui neque dignatus

Q c

eítconfiteri? llemi(ericordiam & clemen:

tiam

- (9) M. ibid,

(f£) 1d, hom, 3 1, in cp.ad Hcbr, tom, &

() )

d

a

"

22X

Rn'co'Lch*'fxo'Nxs.

quiti

tiam promeretur ; qui fe peccáffe agnofcit.(g)

Si ergó quotidié peccas, quotidié peeniten-

deviot

Pudeat te peccantem , non pu-

tiam age.

üum [UC:

deat poenitentem.

Confitemini (b) Domi-

viot t

no , quoniam bonus eft , dicit Pfalmifta.

Non vult peccatoribus inferre vindictam ,

ui dare quzrit confitentibus veniam. Vult

Confeffione jam vivere eum , qui przcepta

contempfíerat periturus , uc cui peccatum.

proücicnf

attulit rnortem , & Confeffio afferat fanita-

tem. Necenim poterit indulgentia tribui ;

odi.J

|

ui

j

nifi ira Dei poffit Confetfione placari. Cur

!

vereris indicare , quod veritus non es Do-

TU

n p

mino prefente committere. Pejus eft Dei

offenfam non fatisfa&tione placare , quàm

yudenti:

nodo [

peccando Dei Bonitatem offendere, (/) Non

igitur intentionem excufare dele&tet , fi (it

"I

ffe!

)

rea , nec levigare culpam , quz gravis eft,

nec alieno adumbrare fuafu , cüm invictum

ncqllc Í

n p

nemo co&gerit. Quàm enim hoc fit per-

[ nt

niciofum , fan&um David interroga.

Ver-

ws []Onh

banempée malitix excufationes in. peccatis

e0 U

appellat.

Sit & fidelis Confeffio , ut con-

fitearis in fpe de indulgentia penitüs non

diffidens, ne tuo te ore non tam juftifices,

ii

fueris ,

Tk

j

quam coqdemnes. Si ita confefTus

vera

i od

t

i (£) l'd,hom.g. de pacnit, tom, $.

(b) ld, in (erm. A&e

7l

" p

Gohíef, re 1. — () 9. Bun, fei, x 6 in Cant,

222

D!ES'—SE*XTUS

k

vera eft peenitentia tua , dummodó etiam

quala tta de ceetevo emiendes, (k) Peenitentiam

um

« ad

quippe agere eft , & perpetrata mala plan-

in&

geþe ; & plangenda non perpetrare.

(it (cele

| nf

Examen Confcientie

u

| 04

SUPER

! at dele

|

Q] 'Do

MEDETATICENEM SECUNDAM

Oi

!

0 mor

N igitur , Ó Religiose ! confideras

6. Nu

A

per facram LeGtionem inrellectum

illuminari , atque affz&tum ad virtutem ac-

L

cendi? Emittet verbum fuum , & lique-

A

l temie

faciet ea , flabit fpiritus ejus , & fluent

aquz. ff 147. W.18.

^

P nQs

?. Numid

i 0)

tionis f'ru-

debitum emenda

&um ex quotidiana facra Lie&ione hauris?

Hzc funt przcepta , quz mandavit Domi-

L

nus Deus vefter , ut docerem vos , & fz-

ciatis ea.. Deut.6. V. x.

| BCl

3. Anconfideras ab examine no&urno,

& particulari omnem feré profe&tum fpi-

ritualem dependere? Dixi, confitebor adver-

j

fum me injuftitiam meam Domino , & tü

remii(tiimpietatem peccati mei. Pf3t. v. $.

d Wün

lüriny

4

um

j ï(k J $.Gregor, hom, 34. ip Bpang,

RECOLLECTIONIS.

225

& Num ideó examinas conícientiam,

) etis

enitentun

tuam , atque media tum contra peccatum ,

cum ad virtutem illi contrariam obtinen-

myi pl

Lt

dam & przparas & adhibes? — Qui abícon-

dit fcelera fua , non dirigetur qui autem

confeffus fuerit, & reliquerit ea , miferi-

nti?

cordiam confequetur. Prov,28. 13.

&

$. Àn confideras

r Confeffionem pec-

cata deleri? . Dixit

b

avid ad Nathan: Pec-

3

Dixit Nathan ad David :

cavi Domino.

UNDA

Dominus quoque tranítulit peccatum tuum;

non moriéris. 2, Reg. 12. 13. -

! uOIlt]

|

6. Num ideà humiliter , fimpliciter , fi-

T

M

deliter ; ac frequenter confiteris? — Si con-

rittutem

fiteamur peccara noftra; fidelis eft & juftus,

L & Eiqu&

ut remittat nobis peccata neftra , & emun-

À & j

det nos ab omni iniquitate. 1.7047, 19.

ldationisfïï

Dole. Propone.

jone uf*

d 04

LECTIO SPIRITUAIS.

y05,*

Ex Collatione Abbatzs INeflerotis de Scieze

tia [piritali.

e 193l

lrgti

feun t

I Ulra fcientiarüm funt genera in hoc

mundo.

Tanta namque varietas

g

Chï earum

, quanta & artium & difícipli-

p

Sed cüm omnes omninó fint inu-

EM

naruni.

tiles,

,M

224

Digs SEexTUS

tles , aut folüm profint commodis vitz

Ri Y

rzíentis ; nulla tamen eft , quz non ha

(untur

à

eat proprium ordinem ac rationem fuz

if vi

do&rinz , per quos ab expetentibus poflit

ti per

obtineri,

Si igicur ille artes ad fui mani-

a

feftationem diriguntur certis regulis, quantó

qüam n

magis profeflio noftrz Religionis , quz ten-

lutis ci

dit ad arcana invifibilium Sacramentorum,

TUnmtam

& quzrit retributionem axernalium prz-

bor if

miorum, Cujus Religionis fcientia duplex

ylendis

eft. Prima eft pra&tica feu a&tualis in emen-

lipro

datiene & purgatione vitiorum confiftens

m

alia theorica , quz confiítit in contempla-

Pit, fumr

tione Divinorum , & cogitatione fenfuum

Tüire ad

facratiffimorum. — Quicunque ergó ad theo-

d

ricam voluerit pervenire , neceíle eft , ut

&i

!

e

rimó acquirat omni ftudió ac virtute aCtua-

Kdtns u

m Ícientiam, A&tualis namque poffidcri

Qü6 me

poteít abíque theorica ; theorica verà ne-

1. D

quaquam apprehendi poteft abíque atuali

ts ; put

Ícientia, Gradus quippe fic ordinati

Ufictim

ut humana humiliras poffir ad altiora

Tfigm

dere. Frufítra igitur tendit ad Dei confpe-

&um , qui vitiorum maculas non devitat:

t

Vüfen

Spiritus enim Dei effugiet peccatum , nec

QU r

habitabit in corpore fubditopeccatis. Hzc

Ttn (

autem aCtualis fcientia in duobus eft fita:

QUi

nam prirus gradus ejus eft , ut natura om»

T

mum

"

RECOLLECTIONIS.

225

od W

hiumvitiorum ; & ratio curationis eorum

? nonà

Íciantur,

Secundus eft , ut ita difcernatur

onem i.

ordo virtütum , & mens noftra ita forme-

ibus p

cur perfe&tione earum-, ut illis famuletur

füi m

non jam quafi coacta , fed delectetur tan-

i qui:

quam naturali bono ; arduámque viam ía-

, quit

lutis cum delectatione perambulet. . Ve-

Qenton

rumtamen agnofcamus , quód duplici la-

bori infudandum fit nobis tam in vitiis ex-

aium p

qri d

pellendis ; quàm in virtutibus acquirendis,

xlis i en

Quapropter hoc unicuique utile eft , ut fe-

conflt

cundüm gratiam vocationis , quam. acce-

contenr

pit, íummó ftudió ac diligentià feftinet per-

0e l'cnl'mm

venire ad ítatás a(fumpti perfe&ionem , &

od

aliorum virtutes admirans nequaquàm dit-

elle d

cedat à fua profeffione, quam femel elegir ,

Íciens unum efle cor

jmtc d

pus Ecclefiz ; mült—ä—

"

que membra.

u p

a n

2. Porró 'T'heoria in duas dividitur þar-

tes , puta in expofitionem feu fenfum, hi-

l( (e K u

n A

ftoricum & intelligentiam fpiritualem, Ad

hiftoriam autem pertinet cognitio przteri-

j

Dac J

tarum ac vifibilium rerum ; ad allegoriam

T Q

pertinent , quz prefigurant formam alte-

rius (acramenti.

Propterea fi curamus ad

m

'

at

'b'

lumen fpiriralis fcientiz pervenire , non vi-

ji

tió inanis jaCtantiz , fed gratiá emundationis

bus (

mz Bea-

Ü

TU

im?næ ; accendamur defiderió pri

titü-

Ql

|

226

Dizs SExTUS

titudinis , quz r

efertur : Beati mundo cor-

Dromere

Deum videbunt, ut etiam

paflone.

de,quoniam ipfi

perveni

amus.ad illam ,

de qua Angelus ait

volatur

ad Danie

qu: prof

lem : Qui do&i fuerint, fulgebunt

ficut fplendor firmamenti.

Ideó fi przpa-

! mninifr

rare vultis in corde veftro tabernaculum

[

fpiritali fcientiz , purgate vos ab omni vi-

(CQTC Ji

UC ete

tiorum contagione, & ficulares curas abji-

Ut &

cite.

Impoffibile namque eít , animam

mundanis diftentionibus vel modicé occu-

Ts f

patam promereri d

onum fcientiz , vel te-

DN

nacemi effe Le&tionum facrarum.

Infuper

T QU

t H

ut intento corde , & quafi muto ore fufci-

pias inftituta ; atque fententias Seniorum;

55 dl

& ea in corde tuo diligenter condens ma-

h3

X

is feftines hzc facere quàm docere.

Q fpen

;

e

ftinatione enim docendi orietur vanz glo-

titiimm

rie perniciofa przfumptio ; ex feftinatione

Cä,q !

Ug

lä OramU(

autem ea implendi pullulabit fru&us fpiri-

talis fcientia.

Nihil itaque audeas proier-

TT6 Bo

re in Seniorum collatione , nifi ad quo

Tl

Yi

epl

interropandum impulerit te ignorantia pe-

Tntm

riculofa, aut neceífarie cognitionis ratio ;

LU

"i

quemadmodüm q

uidam amore vanz gloriz

T C

occupati ea , quz optimé nórun

t , fimü a*

li

ul

do&rinz.

h

torié quzrunt pro oftentatione

!l

U.

Impoflibile

uippe eft , eum ,

ui ftudio

TT

Le&tionis infiftit , defiderió laudis humanz

TY

pro

RECOLLECTIONIS.

227

wb: promereri donum verz ícientiz. Qui enim

u eit

paffione hac viétus eít , neceffe eft , ut in-

Nrdist

volvatur aliis vitiis , prafertim elatione, fic-

que proftratus in agereflione fcientiz a&tua-

filpgbu

Qf p

lis minimé confequetur fpiritalem fcientiam

vermactt

ex eq naícentem.

Ergó nec quemquam

lb Omfli Vf

docere preíumas , quod ante non feceris,

Hunc erenim ordinem nos debere tenere,

; qun

m

docuit & Salvator fuó exempló : Coepit

jEfus facere & docere

Demüm

v

g, v

3. Sacra Scriptura eft diligenrer memo-

rie commendanda , & inceflabiliter recen-

j I

to 0ft

iij

fenda, Hujus namque affiduitas meditátio-

nis duplicem fru&tum nobis confert.

Pri-

eott

ondcn j

mum: quia dum mentis intentio occupa-

tur legendo , non captivatur laqueis cogi-

docttts

Secundum : nam

[r vallæ gh

tationum pravarum.

it

ea , quz frequenti repetitione percurrendo

. feli

fru&llS p

laboramus memoriz tradere , nec eo tem-

pore potuimus intelligere obligata tunc

qes ]^

(

mente , poftmodüm abíoluti ab univerfis

jf d

vifionum a&tuámque illecebris taciti revol-

grant

ventes , & maximé noó&urna meditatione

Y

x[loms f

eadem clariüs intuemur , ita ut intelligen-

vf

i

in

tia occultiffimorum (íenfuum , quos vigi-

tf

lando non potuimus fàaltem tenuiter cape-

j i

il

r€ , reveletur nobis quieícentibus.

Cref-

Jl

lil

l;q

cente autem innovatione mentis noftrz per

j

I

m

2

OC

Dirzs $SrxTUS$

329

fioc ftudium Le&tionis facies quoque feu

notitia Scripturarum incipiet innovari in

nobis ; & pulchritudo facratioris intelligen-

Q

tie cum proficiente proficiet. Decor ete

nim Scripturarum cooptatur capacitati fen-

füum humanorum , ita ut Scriptura fancta

videatur Carnalibus eíTe terrena , Spiritua-

uf

Yibus veró divina , ita ut hi , quibus antea

(

apparebat craffis nebulis involuta, nequeant

Qd

Nitus e

fübtilitatem ejus concipere , nec fulgorem

flius valeant fuftinere.

Certum interim

B

i

lt

eft, quód vim do&rinz non re& exami-

nat , qui non perpendit diligenter omnia

91 p

Tülicus

verba prolatafententie. Dicimus quoque

carnales homines tantüm habere difputandi

Af n

u-

t.t

peritiam , & fermonis ornatum , non a

tem poffe intrare venas Script

urarum , &

SUS n

Thflang

arcana fpiritualium fenfüuum. —Vera quip-

pe fcientia non

poffidetur nifi à veris D ii

a Dray

Cultoribus.

Cüm enim in Chrifto fint

Wo fb Is

omnes thefauri fàpientie & fcientis

us

abíconditi , quomodó is, qui Fi-

dem Catholicam immundi-

n

tiis polluit , credendus '

eít veram (cientiam

af

habere?

ül

il

t Fe]

/

Slcu[

MEDI-

(H) $ h

RECOLLECTIONIS.

229

MEDITATIO TERTIA.

n*

R^

finovat :

indlge

Decr d

Corpus caftigare.. Cap.4.. Infir.11.

| acitagi k

- PRAELUDIUM.

tor l

*üm DEUS vellet Benedi&ti vitam in

NU

uibus t

C

exemplum hominibus demonítrare ,

cuidam Presbytero per vifum apparere dig-

t ne(.]llü

&c f

natus eft , dicens : 'Tu tibi delicias prepa-

ras , & Servus meus illo in loco fame cru-

um if

Alia die Vir Dei cum Fratribus ad

r av

eiatur.

agri opera fuerat egreílus ; quidam. verà

enter (

mus Qu

ruíticus defun&i filit corpus ante Mona-

fterii januam projecit.

Cujus mox manum

r dilþutæ':

tenuit, & eum patri viventem dedit. Rur-

, n í

süs cüm Vir Dei quiefcentibus Fratribus

yuratü

inftans vigiliis noCturnz orationis tempo-

Bu

ra preveniffet , omnis mundus velut fub

Ü v

uno folis radiocolle&tus ante oculos ejus ad-

| Chl'lüo !

»

du&tus eft, S.Greg.in 'Uit; S.Ben. c.1.32. &9" 35

j

egtiz

PuucTUML

, qui' d

s

Rimum corporalis caftigationis genus

d5

E

affignat Ss.Pater nofter , dum cap.4.

J

aitr Xejyununm)amare. Et quis non amet?

(z) Sicut corpus r

ebricitans fi accipit eícam

P

aut

qux&, ip utr, tef -

yE

(»A) s' Augc taq 140 L *-

230

Dizs SExTUS

aut potum , increícit illi calor , ita & hu. — iif

mana corpora, quz fanguinis fervore utun-

m s

tur, vehementer exardefcent , nifi fuerint

ipfsjgj

abítinentià gubernata ; ignis enim, fi deeft

t |

efca, fopitur. Animi eft ducere corpus;

fati t

fi autem dimiferit illud , przcipitabit ipfum

Dis non

ficut equus furiofus negligentem feíforem.

fi Q

Igitur neceífaria funt nobis jejunia ficut vul-

menfürg

neribus medicina.

Medelam conferunt vi-

Aliqian

ins, d

tz perpetuz , intemperantiam corporis mi-

tigant , motus adverfos reprimunt , preffu-

Ti deteri

ram animz. aufferunt.

Cüm enim anima

iDetitus

ab efü & potu nimio fuerit liberata , tunc

UR d

fe meliüs recognofcit.

Sicut in fpeculo

d li

fordido non fe talem homo afpicit ; qualis

hd c

eft ; ita etíi efcá & crapulá fuerit grava-

digcs) u

tus, alterum fe fentit , quàm eft , & tunc

excitatur libido , accenditur ira , inflam-

matur

fuperbia ,

luxuria.

Ny

generatur

*

Quodfi temperatum

fuerit corpus in-

0049

terpofitó jejunió , cognitione fui receptá

anima intelligit, qua devotione obfequi de-

FR o

mlaboren

beat Redemptori.

Magna ergó ex parte

jejunia funt neceflaria, Sub Efther etenim

Dümue

ii

Regina, cüm Judaicus Populus in periculo

pofitus effet , jejunits fuffragantibüs libera-

tl

d

tus eft. Et Jufti ac Prophetz noftri, quan-

do à DEO aliquid impetrare volebant, je-

g,

junió

IN

REcoanc'rzom's.

23T

n &h

sunió fe humiliabant.

'Tu ergó cur non

JOUINU

amas jejunium? — Sed quomodó amas, qui

f r

ipfis jejun

ii diebus non raró in leges tempe-

rantig peccas?

(b) aliquando namque indi-

m

f a

EE

gentiz tempora przvenis. Aliquando tem-

tibii

pus non przvenis , fed cibos lautiores quz-

m fedor:

ris.. Quandoque in ipía quantitate fumendi

menfüram moderate refeCtionis excedis,

ja ff

onfenuti

Aliqua

ndo veró & abje&tius eft , quod defi-

deras , & tamen ipfo zftu immenfi

defide-

corporisr;

unt, p

rii deteriüs peccas : neque enim cibus , fed

appetitus invitio eft, Eaitaquefume, quz

enim d

naturz neceffitas quzrit, & non quz eden-

ynit;

di libido fuggerit. Sic jejunium amabis,

: j n

at t

amandó carnem quoque in (ervitutem re-

uert 1

diges , ut etiam nolens fubje&a fit fpiritui.

PuNcTUM Il,

e&) &h

jn il

Ro altero corporis caftigationis genere

Hinc

j 1

Ss. Pater nofter ponit laborem.

cpu

cap. 48. Reg. Oti

ofitas eft inimica animie ,

[

[jj t

ideà certic temporibus occupari debeut Fratres

opfau'

in laboremanuum. (c) Ne igitur laborem re-

J

g) &

fpuamus , nec operationem vituperemus.Ab

[Ihet u

initioDEUS homini laborem allegavit.Quan-

vll

n

do illaboriofamvitam degeba: Adam,Paradifó

fb

[

excidit — Quandolaboriofam & zrumnoíam

P

Pau-

ylti d

(«) S, Chryfoft, ho.

joe

b

; (6) S. Greg, 1. 30. moz, cap. 13.

«; ad Pop, Antiech,

232

Diss SexTUS

Paulus agebat vitam,tunc inParadifum raptus

eft.(4) Nam & . quód vivimus in flagellis

| r

& in corruptiope mortalitatis , de indigna-

tione ipfius eft , de peena hoc habemus pri-

$

(b nol

mi peccati.

rgó ex ira ipfius eft , quàüd

hie homo peregrinatur , & laborat. Aut

phete :

fi eft aliud vita noftra , fi poteris convertere

jidin

*ad aliquam voluptatem , ubi fpinas non fen-

em vi

TOf

tias , elige, quod volueris ; efto avarus,

luxuriofus , ambitiofus.

In honorum cu-

Wil

piditate quantze fpinz? In luxuria libidi-

ipimicus

num quantz ípinz ? In ardore avaritiz

It QUs

quantz ípinz ? Amores turpes quantas

fnpun,

$ Mor

moleftias habent? Quantas folicitudines in

ifta vita? Omitto gehennam.

Vide , ne

E& tran

Hoc enim to-

V tare

jam tibi ipfi gehenna fis.

tum de ira ipfius eft, & cüm te conver-

lm

teris ,ut jufté agas , non poteris nifi la

I'lt ad (

borare in terra , & non finitur labor , nifi

cüm finita fuerit vita.

ilcir.: ]

Opportet in vità

mlhl Y

laborare, ut in Patria gaudeamus. : Con-

t Íomr

folatur DEUS promiífione fua laborem

Blf yo

tuum , fudorem tuum , molefítias. tuas ,

Ts 39

Ti

$

& dicit tibit Non in finem irafcetur , ne-

llos

ich

ET

que in zternüm indignabitur. Ex his jam

conclude , qua cordis contritione & dili-

N

gentia fine murmure ex obedientia ad Dei

SDmnus

gloriam injun&ta opera perficere tenearis,

(4) S. Aug, in Pf, 102, to, &,

(s«

um

RrECOLLECTIONIS.

233

PuNxNcTUuM lll.

Drmg

à g

Ertium cafligationis corporalis genus

ii

-

ximus

5s. Pater nofter nobis infinuat , quan-

do nobis vigilias recommendat ipfis Pro-

d

u

phete verbis : Media nocfe furgebam. ad con-

COv

^

Jitendum tibi. Reg. c. 16. (€) Semper equi-

a5 non

dem vigilans oculus expiavit mentern ; im-

lo av

modicus fomnus obtudit, & exczcavit ani-

mum.

Pervigil Monachus fornicationis

morum d

inimicus , fomniculofus veró contuberna-

urà i

lis ejus eft.

Vigilie incendium libidinis

ye a

frangunt , atque à fomniis liberant. Vioi-

s Qu

Citutité:

lans Monachus pifcatur cogitationes, cáíque

per tranquillitatem no&tis facillimà & con-

Vil

C etiti :

fiderare & capere poteft.

DEI amator

Monachus , mox üt fonus tubx increpue-

ag a

rit ad orationem vocans , lztus & hilaris

is n

| lübOh"f

dicit : Euge, euge; negligens veró: Vz

mihi , vz mihi.

Sequens autem mzftior

ne n

U w

fit fomnus multus oblivionis opifex ; vi-

giliz veró memoriam emun

ant,

Divi-

1 Ia

:

tias agricolz ex area & torcu

ari colligunt;

[ris 1

Monachi verà fuas opes & ícientiam ve-

j

cetif,

fpertinis maximée ; notturnísque orationi-

Exls

bus, & animi exercitationibus congregant,

"TU

Somnus multus iniquus eít focius , & di-

E

nna ädp

Ps

fut-

c n

(e) S.Clim, sot, I9.

Diss SEx'fus

234

midium vitz negligens five ampliüs diri-

tt; 4

