non eft pax univeríz carni,

E'cce enim]

nin j

ante adventum ejus multa quidem peccata

fuerunt in populo Ifraél ; féd Dominus ve-

d inii

v&bo.,

niens prohibuit ta'ia, ur penitüs relinque

rentur.

Unde dicitur: exterminio exter.

Vinj e

Vitng

minata eft omnis terra ; quia.cüm poft ad-

ventum JEfu Chrifti amortificata fuerint

li ytittg

membra noftrafuper terram , .cüm jam non

tehoe

operetur terra opera fua , non fiant.apü

Q9lb i

T po|

juftum ea , quibus antea caro fovebatur ,

tunc exterminabitur terra: quia tunc dixit

Rt, fä!l

WüNfsm

'Chriftus, .quid putatis , .quia. veni pacem

mittere (uper terram,.non veni.pacegimite

V rth

tere , fed gladium.

Qüä de (

Veré antequàm ille

defcenderer, non erar gladius füper terram,

"It

nequé caro concupifcebar adverfum fpiri-

tum , nec fpiritusadverfum carnem ;quan-

T

alldleng

do autem venit,. & edo& i fumus , qua car-

nis ; qüzve (int fpiritüs , doGtripa ejusquafi

l[e

gladius immiílus divifit carnem, id eft, ter-

Q

ram àíÍpiritu; & exrerminavit eam , quia

DUR

"

mortificationem JEfu Chrifti circumferimus

meül]

(

in corpore noftro , & non vivimus ultrà

N p

ju&ta carnem , vivit autem fpiritus , ita Ut

ft

cum Paulo.icere pofiimus: Vivo ego, jam

LO

A

qaonego ; vivitveró ingne Chriftus.

Ppun

:

R£cotiremrowrs

ng

hoc iph

PoxcrTUX Il

| devord

emum:

NC On folàm autem Ss. Pater jubet , ub

Fcce ett

i « Religiofus Chrifti Incarnati Doétri«

namr àbg

£

g

l pet

gaudá. Jemenpfuei fibi imitetur 3

Jonmot

fed infuper imperat , ut in

omni copitatu ,

verbo ; & opere Chriflum fequatur.

Ct)

s rl

Omnis enim actio, omnis i

TOj lt

tem Sermo Sal«

vatoris noftri ]Efu Chrifti .

excolendz pietas-

ampta

fois f

tis ; virtutísque obeundz regula eft, Prope

ter boc enim etiam humanam naturam füf

dinjn!

a

cepit, ut in fe velut in tabulá quádam ve»

foyelit

ram nobis pictatem ac vietutem depinge

ret , eámque omnibus nobis ante oculos

x

ja tunc t

ye p

ftatutam unicuique pro viribus imitandam.

k

ceu archet

ypon proponeret. Neque enirix

alià de ca

usà 3lle corpus noftrum gerit, nifi

ut quoad fieri poffit, ad imitanda ipftus-

p

vitz ftudia nos conformemus,

Quaprop«

Ve]'film ]FL

ter tü quandocumqueé vel fa&

um ipfius

amnemi

qudieris

nus.;;quï;

lito ne

memorari vel dictum, ea mo»

gligenter & tanquàm aliud agensaue

p (

dire:

)

.quin ftude potiüs, ut mente tecuríx

]l Idc 71:':,'

ipfo

cogitando , rimandóque ad eorunx

t o qu

profundum

p

pervenias , eorümque particepi

u

lf

fieri contende. (4) Qui enim Chriftuas

jims P

apno-

ritis

; lüv

,. C8) S, Baf, in conftitut,

Menak,cap,a, — (4) W.Ake

TOA

,

bref. fup. Eg ad Gelei,

m a

^

h

'DiEs TERTIUSR—

114

agnovit,. nihil ultra requirat, nequé fapien-

pitrisa

tiam , nequé virtutem ; quia agnovit eum,

Tuflinea

in quo perfe&a virtus , perfe&áque fapien-

&oma

tia eft, Quidquid enim alibi fe putaverit

| 80

invenire, plené in hoc abundé inveniet,

ATus,

Veré enim ipfe eft Deus vivus , & aperiens

embr

myfíteria. Qse enim tam vera fapientia eft

FdiX Ti

nifi cognovifle ; quod profit, &defpexiffe,

mj c

quod obfit ? Obeít autem , quod impedit

Que r

animam , ne curam fuiagat. Non imme-

Cf o

ritó ergó , qui Chriftum agnovir, invenit

VOR

*

thefaurum íapientie: & fcientize

)

agnovit

Tf p

enim ,. quod ei fir utile ad falutem animz

Vinculiy

fuz.

(e). Summum igitur ftadium no-

tit; (

200 nj

ftrum fit , in vità JEfu Chrifti meditari.

Wfiius

PuNcTUM III.

.mïlïman

g Ya

Emüm Chrifium cruc*z'jz'xum Jequi , nos

MTRT

D

hortatur SS. Pater ; quando cag. 7.

ARIDIA

Reg. ita ait: /g duris , 49 contrarijs vebus ,

qUCTEmL

«l etiam quibuslibet irrogatis. imjurijs tacit

ätrem ff

eog[cientid patiegtiam . ample&latur : 9 Juft-

|

zeus 2101 laffefcat , vel difcedat dicente fcriptu-

Ttita

24

5 paf

in bis ommnbus fuperamus propter eum ,

W

qui dilexit uos. (f) ^ Énim veró quidni ca-

i

du

ïhl lglm

putfuum membra fequantur? i bona fufce-

imus

C^ Jo. Gerf, lib.

iedelm,Chr c,p, — (f.). $. Ben, fermge

|u

Wt

Aug

g. àp. c, jejun,

A

i

RecOrLLECTYONIS

11y

u fpit

pimus ab hoccap

.lL.U-,

ite-

mala autem quare noà

Qvit eun,

fuftineamus ? An refpuere tritia volutius ,

yue üpt

& communicare jücundis ; Si ita eít 5 indi-

- D

gnos nos capitis hujus participatione pro-

t inent

bamus. Noneft magnum, fi compatitur

&upat

membrum capiti , quó.glori&candum eft.

fpietit

Felix membrum, quod huic adhzferit per

lpl

omnia capiti, & fequetur illud , quocun-

od ïmpen';

quejerit. (g) Duplex enim principaliter

No ii

caufa fuit , ob quam caput noftrum patd

VOhl'i t«

Yil W

Una, utíecundum homiücri omr-

niapatiendo pro nobis à peccatorum nos$

p

1ten PU

vinculis liberarer: fi enim Ifajas pradixe-

ftadium?

rat; (*) Hic peccata noftra portavit , &

SA

*

st

pro nobis dolet, & rursü

Ipfe autem vul-

neratus eft propter iniquitates noítras, &

infirmatus eft propter peccata noftra, AE

tera veró, ut nos non modó przcipienter

n

II jj

Dominum,fed etiam exem pló fuó ad virtutig

[a[]do CJF :

faftipia provocantem majore alacritate fe«

g tb

u

queremur,& juftiffimumDominum ac piüfix

lmj mb

Patrem fecundum fententiam(**) Beati Petrí

rm

]:'1

ERN

filij imitatione coleremus, fic enirri ait : Chiri-

hcmfffm :

j ii

il

ftus paffüs eft pro nobis vobis relinquens

Py /

exemplum, ut fequamini veftigia ejus, (P)

(

j q!'

lihi ig':itu-r omninó

adhzrere tibi bonufia

[ bona Uln

H»

ets;

j

. C $, Aug, Ser, à.

de temp, (*)16 3. (*5) k, Peti 3»

(^) $, Bern,

lec, fupr, cit,

j

4

116

Diges TenTiUS

eft, Ó caput meüm , in quod & Angeli

ho

profpicere concupifcunt.

Sequar te ; quo-

ltb

cunque jeris.

Si tranfieris per ignem , non

;

avellar à te.

uis nos feparabit à Chati-

jdtd tri

tate Chrifti? Ipía enim eft, per quam om-

itüm e

, Vel

ne corpus per nexus & jun&turas creícit.

)

m d

W YOb

E

L]

)j

xamen Confciengïæ

AN

SUPER

Song

COnyer

tntiont

MEDITATIONEM TERTIAM.

ergö, ó Religiofe! ferió recolis ,

j

Uris

Yif

uód ideó ad imaginem Dei fatus

lum

fis, ut ei affimileris , atqué quód ideo ille

Ids

ro te carnem aífumpíerit , ut tu opera

Cündnm

fpiritüs & non carnis perficias? Eltote ergà

i

imitatores Dei ficut filij chariffimi ; &am-

bulate in dile&ione ficut & Chriftus dilexit

f Áj

ts

nos. &Epbef. 5. V. 1. 9^ 2.

vl à

2. Num ideó abnegas temetipfum , ut

n j

fequaris Chriftum pro te incarnatum ? Si

CN

quis vult poft me venire , abneget femet-

i

m

ipfum. Qauidenim prodeft homini, fi mun-

um univerfum lucretur ; animz verófuz

n

Setrimentum patiatur ? autc quam dabit

K

At

home

lity

RECOLLECTIONIts.

117

1 ^

& hg

homo commutationem pro animá fa4 f

yr t

Mattb.16. W. 24. ( 26.

Xnent t

3. An tecum attenté perpendis,Chriftam

ità C

ideó triginta tribus annis nobifcum conver-

quam'oe

fatum eífe, ut eundem in omni cogitatio-

1 a

ne, verbó, & opereimitaremur ? Exem-

plum dedi vobis , ut

u

1emadmodüm ego

fed vobis, ita & vos

E

aciatis. — To490. 13.

Qu

y. 1$.

4

4. Num i

deO ante internas & externas

a&tiones tuas Chriítum nobifcum.in terris

converfantem cogitas , ut illum quoad in-

RTIM

tentionem, & modum perficiendi easdem

fequaris ? JEfüs dixit difcipulis fuis: fi quis

5b m

vult poft me venire,fequatur me, Filius enim.

yDe

homminis venturus eft in gloriá Patris füicum

Ui

)

Angelis (uis: & tunc reddet unicuique fe-

g u

eundum opera ejus. AMtth. 16. y. 24. .

Fitot

q

2

j

1

5 An ftadiosé confideras , Chriftum pro

yituid

peccatis noftris paffum effe ,' ut fequamur

veítigia ejus ! Difcaite à me ; quia mitis

gtl

füm. Mattb. 11. 29.

6. Num ideó patienter & cum eaudio

at

f

adexemplum JEfu crucifixi omnia adverfa

(f

de manu Domini accipis, & pro fatisfaCtio-

yrifl

M

ne peccatorum tuorum toleras? Siquis vult

jnz [j

q

poft me vepire, toll'at;

Cïu,c.cm fugm; Qui

2

ho

*X$g

DPigs TeRTIUS

enim volucrit animam fuam falvam fácere,

feudi

perdet eam : quiautem percideritanimam

LU

fuam prcpter me, inveniet eam.Mattb.t6,

Qf q

lo5 jts

ton qu

Dole , Propone,

defider

m

LECTIO SPIRITUALIS

tbus d

i

Ex Adbortatione Abbatis Pymupbij ad Novitium

( t

" De imitatione Crucifixi.

Vrf

Gl

X. Q'Cis, quot diebus ante fores jacueris,

J5 iie

.J. antequàm hodié fisreceptus? Cujus

fitinis,

dificultatis cauíam debes- primó cognofce-

Ttti

xe. Poterit quippe tibi multüm.prodeffe

Qtteni

in vià iftá, quam cupis intrare , fi cognità

ss

ejus causá acce(Teris ad Chriíti obfequium

n

decenter , & ficut oportet. Quemadmodüm

"i

Eenim immenfagloria in. ccelo. promittitur

NT

fideliterDeo, & juxta Monafticz inftitutio-

df

Q

nis regulam adhzrentibus ei : íic poent

0&[* IlP

graviffimz imminenteis, qui eam ncgli-

CthUm

genter actepide fuerint executi , nec dignos

virtutum fru&.s exhibuerint Domino , f&

BO C

cundum quod profeffi fant, & ab homini-

W

bus facere reputantur,

Melius namqué

l

Q

j

A

Íecun- |

O

t

(0 Gaff. lib, 4. de WW Cen,

——

)

RECOLLECTroms.

119

m f

fecundum (cfiptüram eft non vovere, quàm

veanymt

vovere , nec reddere.

Maledi&tus eftquo-

Matha

queé, qui facit opus Domini negligenter.

Ideó itaqué à nobis diutiffimà refutatus es;

non quafi tuam omniüámque falutem non

defideremus totó affe&u , aut qua(inon af-

fe&temus. etiam procul occurrere cupien-

ALIS

tibus ad Chriftum converti; fedne temere

& incauté recipiendo faceremus nosmetip-

j N

fos reos levitatis apud Deum , & te gra-

viori fupplició dignum , utpoté fi nunc fa-

3.

ciliter receptus , nec onus profe(fionis hu-

r od

jus intelligens fias poft hzc violator feu fu»

yus: U

gitivus aut repidus.

Quamobrem caufam

0 p

renunciationis debes inprimis cognofcere ,

üm Q*

quatenüs cognità eáinítruarisperfeCtiüs ex

cjusratione, quid te oporteat agere.

m üc(]gïf'

v obf

10b

2. Abrenunciatio nihil eft aliud , quàm

crucis & mortificationis indicium.

1deó

eradm^

; rofn fl

ícias ; te hodié efTe defunttum huic mundo

& defiderijs a&tibüsque ipfius , & fecundum

ice il

m

do&trinam Apoftoli te effe mundo huic cru-

cifixum , tibique mundum.

Confidera

jen!

ergó Crucis conditiones , fub cujus myfte-

rio te oportet de cztero vivere in fzculo

gmmO !

iftto; quoniam jamnon tu vivisjfe vivit inte

ille; qui crucifixus eft pro te.

.Ideó nos

us i

(

oportet in vità iftà perüftere eó habitu &

H4

figu-

,' Y ,iäg

. Diges TreRTIEs.

figurt , quà ille fuir in patibulo.pro. nobis

Tanteni

5

-

fufpenfus. , ut juxta Davidis eloquium.con

Qmpn

figentes. Dei. timore carnes. noftras. habez:

ponitt

mus univería defideria & voluntates.animz

(itill)

noftrz cruci & Paffioni Chrifti affixa., non

more q)

proprijs concupifcentijs. dedita.

Si enim

Ws o

implebimus, preceptum. Chrifti dicentis.:

mb

"ui non accipit crucem. füam,, & fequitur

X5 Q

$e, noneftme dignus, Sed forfan dices:

Bgras

quomodó poreft homo jugiter crucem por-

fs.

tare, aut qualiter aliquis.vivens poteft effe

Qu s

crucifixus ? Audi breviter rationem. Crux

QU m

noftra.eft timor Dei.

Quemadmodüm er-

4 G

gà aliquis Crucifixus non habet poteftatem

QUi 0

movendi, aut convertendi membra fua.quo-.

lg «

quàm juxta, placirum. animi fui, ita & nos

i d u

regulare debemus. voluntates & defideria

n

noítra non. fecundum id, quodnobDis fuave

Weteye

eít, prafentialitérque dele&tat ; fedecun-

Clpien

dum legem Dei , proüt ipía nos.conftrin.

EC

gicþ ac dirigit.

Et ficut qui cruci affigitur ,

jam: non przfentia contemplatur , nec de

t donoo.

fuis affe&tionibus cogitat , nequà pro.cra

ub s

ftino fblicitatur, nec cupiditate divitiarum

Cgram Dj

movetur , nullà .uperbi4 contentione aut

MC

j

|

fie

zmulatione fuccenditur, non. de praíenti-

V

bus.dolet incommodis , nec preteritarum

Wim[ü

recordatur ipjuriarum , séque adhuc fpi

Ui huj

*

-

rantcm'

-

RECOLLECTIONIS,

12r

poux

ranteni in. corpore reputae effe mortuun.

quiumw:

omnibus, quz fiunt, illuc defigens atquà

ras. hi

premittcns cordis fui intuitum , quó fe cre-.

as anit

dit illicó e(fe venturum: ita nos quoqué ti-.

aüixa ,l

more Domini crucifixos. oportet mortuos:

a

eíle non folüm carnalibus vitijs, fed. &

hi. diqui

omnibus mundi rebus ac elementis illic ha-.

bentes oculos cordis. noftri dire&os, quó.

&t

]

"g

:

(orini

j

migraturos nos ef

j

le incetfanter fperare debeo-.

inus.

Sic enim univerfas affe£tiones.con-

fupeu

y p

cupifcentiásque carnales:

bere mortificatas;,

P.Qt.exzimg; . ha-

Ponem. ve

gdmOdlUI't

3.. Case ergó , neugquàm refümasquic-.

a potetr

-quam eorum,, quz abrenuncians.abieciti,

)

l

& ne contra. Chri(ti prohibitionem. rever-

jora d

j inl

fus de agro- evangelicz: operationis. invenia-

Xis reveítiri tunicà tuà , quà te expoliàti ,.

«dmä'

g.

bj

nec revertaris ad viles. atqu& terrenas con-

«

cupiícentias hujus mundi , &contra Chriftj:

a[:, ffdt

| 40(')5;0.00

:

preceptum deícendens de perfcCtionis teCto,

ii

prafumas tollere. quicquam.ex his , qua

te abnegans.reliquifti.; fed poriüs in finem.

lt,lllïxz i

(

v'

l

T

usqué perfevera. in paupertate hác , quam,

(

coram. Deo. & Anpelis ejus profeffus es..

i d

Nec tamen. permaneas- . fed infuper pro».

*

teit

iO

n

j

ficias.femper, & creícas in hác humilitate

& patientiá , quá cum multis lachrymis.im,

terii

[

m val-

T

mon&üeüöfu&igiy

pg&uläib'æ Exceni

i

dà.

g

122

Dirzs TremnTivs

à? eft miferum à rudimentis ac pri*mordiis

pos

tuis ad inferiora corruere ,, cüm tenearisab

ipfis afcendere , & ad perfe&tionem conari.

D.

Non enim qui czeperit , fed qui perfevera-

verit ufqué in fincm, hic (alvus erit.

Vere

futus etenim ferpens calcaneum , feu finem

nofítrum femper obfervar ; quia exitui no-

ftro infidiatur indefinenter , & uíqué ad

terminum vitz noftre nos nittur fupplan-

Mi

ff

tare. ldcircó non prodeft bené czpille , ac

plenó fervore arripuiffe abrenunciationis

PIUM

Tif

principia, fi pofít hzc congruus finis non

commendaverit ea , ac correfposderit eis,

fil

& nifi Chrifti humilitas ac paupertas, quam

nunc coram eo profeíTus es, cuftodita fuerit

à te usqué ad extremum vitz tuz.

» ficut

[d

japn à t« extat arrepta..

V

Vetiatio

ACopit

mb

A

SS

M

E

V

d

PT J

[- !

CfeDot

V.

$n

P

E

nl

m

9 f

A

i*

A

d

!

At

j

DIES

WPWJ

Ms

RECOELLECTIONIS.

123

;

prim:

t^ j »:va.'

2X

KY4mx 0

x

AR ADANSEA

]

KPCA

C x

BERERERERZGEGES

N

i

OE OOX BG

38

tenegn

i&f cOni

DIES QUARTUS, ..

l pfcrle

H

.erit, Y

MEDITAT!O PRIMA,

n ld

j exit

De facra. Paupertate,

&

Ne-quis. prejfumiat aliquid. dave , aut. accipere:

"r u

m

À

fgue juffione AbLatis 1 nequà aliquid baberegraz.

» cæpfft;-

r

þrium, nullam omuao ven 5 nequ? codiceniy,

ueque tabulas , mequà gwxphiuzn » Jed.

i d

p

aubil omuino, Cap-33- - 1.2 3.

l La5 ;Q;"'

PR/AELUDIUM.

nfodit

X 7 Vitz venerabilis Benedi&us relic

m h

/ domo, rebásque Patris (an£te -cou-

verfationis babitóm . à ,«Bomano. Monacho.

9ccepit, qui diebuscertis ei quoqué pane

erebat. .. G.

eg' Z.n PTOlOg' Jöj Lüg)- 1 -Vita

v

9. Ben.. i

-.PuNcTUM Í,

Aud fruftrà przcipit Ss, P. N. B*enedïg»

H

Gus,, ge quis preefumat. aliquid babere:

propriumi : . Quoniam teíte zcerná veritate-

bcati paupercs Spiritu, (a) Atdiligentex-

Di

&tt.e.üff

(^) $. Bern, Setm, 1, m Eeft, em, Sandt,

124

Dizs QvanTUs

attende plebejos pauperes. neceffitate miï;äg

quange

rabili, non laudabili voluntate..

Imó nec

edr,

voluntaria quidem paupertas omnis laudem

Ene! Hf

habet apud Deum ; nam & Philofophiom-

TC fille

nia fua reliquiffe leguntur , ut abundarent

quoniag

snagis in fenfu fuo.

Hos difcernit , quàd

Yos infe

di&um eft fpiritu, id eft , fpirituali volun-

Qivitüs d

tate.

Beati enim pauperes fpiritu., fpizi-

Qetttodo

tuali fcilicér intentione ,. defiderió fpirituali

Jrtoys

propter folum beneplacitum Dei , &ani

us

marum falutem:

n

:

oniam ipforum eft reg-

tum celorum.

) Veré autem, pauper

eft fpiritu , qui vilirate gaudet , bumihta-

Ont

Q

£em ampleGtitur ,. defideria terrena concul-

cat , omnia relinquit, & (c) ea quz pau-

[

At d

j

ütt ips

pertatis fune , totó affeCtu. defiderat ,, aut

etiam ardentiüs , quàm. divitias cupiunt

d &

homines fzculares. « Quid namque diftat,

RIb D

"Vejar

quz fubftantia defideretur ; dum zqualiter

fitcorruptrus affe&tus., nifi. quód tolerabi-

oDine.

1 lübere

lius illud videri poteft , quz pluris.effe vi-

dentur; plurimüm. defiderare 2 Sutliit

Biflnin

quidem ad paupertatem. füperflua. non re.

lt

Qui

quirere, nec propter ipfa., (i defint , ne

CO) üt

ceflaria murmuürare: Sed cumulus. perfec

Wtte

AWtg m

tionis illius cf.ïa,q?;tiam: exulrare , & libenter,

z.

(5) S; Petr. Dam, liem, $6. in Feft; om. $3.

(£)S.Ben.

tüi

hn

Q]

",

Srisp, 36. de diverf, |

"

4

- RECOLLECTIONIS.

125

(fitste m

qüzrere, quoinodo alius magis habeatne-

It

ceffaria, & ipfe penuriam patiatur,

(4)

mnis hu

Ecce! ifta veritas loquitur ; -

£ nec falli Pj

loph

nec fallere poteft :

& ipfa e

äu

quz dicit ;

pibundt

quoniam beati pauperes fpiritu5 & tamen

cttit, u

vos infenfari Filij Adam divitias quzritis ,

sindi i

divitias defideratis u

fque adhuc :

«cüm jam

h

E

flil'itylh 19

beatitudo pauperum

ivinitüscommendata,

pro f

predicata mundo , credita fit ab homini-

bus.

lDä»&a

orm d

PuNCTUM It,

um p

"P hu)

Ontra hoc Chrifti confilium, & 'prä?.æ

e

ceptum $s. Patris noftri, s quisprae»

Trenact

aq

Jumat aliquid babere , agit, qui in pauper-

tate impatiens efít, aut murmurat.

(e)

efiart

Quid enim paupertas proderit ,. fi quod

vitis CUP1

abfit, pauper religioífüs in murmurationem

um

deveniat fa&tus exafperans & impatiens dif-

lum aQ

j

ciplinz. (f ) Videmus autem tales, qui

uAd t

ífi haberent veram paupertatem, non adeó

PluïlSCf*

pufillanimes invenirentur & triftes, Sed hi

gv

funt, qui pauperes e(Ie volunt, eó tamen

de[int j

pa&ó, ut nihil eis defit, & fic diligunt pau«

pertatem , ur nullam inopiam patiantür,

qulis f*

Contra mandatum SS. Patris,. (*) ommici-

N1

j

litate »

& 4) Yd. Serm, 1, in Feft,/Omn, $5,. (e) $. Ber. loc, ci

, U

(,f ) Id, Scun, 4, deAdy. D.

( *2 Rege €. 7. i. 6

176

Diszs QvanTUS

lz"täte ; Q extremitate contentus fit Moanacbüs,

enim n

agunt ,

) qui meníam oppiparam in-

Ticere o

de

ftruunt ,

fiderijs fuis indulgent , in vefti-

Quidte ,

tü & leGtis aliísque utenfilibus magis divi:

lii qui

tem Epulonem, quàm pauperem Lazarum

Yiritatis

imitantur non recordantes paenam , -quam

um ef

Deus hujus vitz felicitatibus iiixis minatur.

rater e

Sufficit Monacho,quod S, Apo(tolo Paulo fü-

Cnpir

pererat, ícilicét comedere , quod naturam

& vitam fuftentare poterat , & veítimentum,

quodcorpus tegeret. Qui enim plus petit,

QYX

potiüs Phariteus hypocrita nobis dicetur ,

quàm paupertatis Evangelicz d'fcipulus &

d

imitator.

Contra ftrictiffimam demüm

lordis

prohibitionem Ss. P., pracipuà boc vitium

V BD

pa iDüm

peculiave .vadicitüs amputandum eff de Mouu-

li

fierio, agit, qui buic equif[inio vitio deleda-

m i

tuür. (5) Pró dolor ! qui proprium aliqui

Dotti aj

habere (tudet, de precidendá ac morte af-

ümmt]bu«

ficiendáà animá fua meditatur. - Etenim cüm

tit, dj

exiguis obolis falutem fuam addicere ac

(y

At ad

prodere paratus fit , alter Judas efficitur,

RUT

nempé quià furto exordiatur, furtum eft

enim privata poífeffio , &^in proditionem

T quiz

Ater

definit : quando üt ille Dominum ; fic ifté

L i

etiam veritatis verbum prodit.

Quando

Ti

üzz

enim

Ol'lm

€ g) B. Faftredus E

Balt. cap. 35.

P. 386, (19) $. Bafd, in;ïC;en(i. Me*

) i

(

RegcorrtkeTIOoNIS.

127

Mi

enim inftituti noftri Regula hoc habet, non

a t

licere nobis privatam ullam pecuniam ac-

uinmi

quirere , nequée clancularium quodvis mo-

RTOR

fhigs

i liri; qut defendi poteft hunc aon verbum

m Luont

veritatis prodidifle, & alterum ]Judam fa-

um Cum effe , qui privatim quicquam poffidet

ismw! preter ea, quz promiícue omnibus fimul

dohil! comparantur ?

od

PuNcTUM lll

itiment

nj*

GyTyLane beati , qui proje&is vilibus fed

obis d

'ravibus farcinulis hujus mundi no-

dlip* Tunt divites fieri nii de folo Creatore mun-

um ( di propter ipfum tanquàm nihil habentes &

j* per iplum omnia poflidentes.

Án non

(f & poflident omnia, qui poffident continen-

,U tem & difponentem omnia, quórum Deus

yun/? portio eft & herediras; qui ut nihil defit

m* timentibus eum , catera proüt expedire

B* novit, difpenfat ad utendum , & feiptum

| ij fervat ad fruendum ? fed & nunc fideli ho-

jj &* mini totus mundus divitiarum eft, non fo-

. ff Iüm quia ad agnofcendum vel diligendum

,wdician?f Auctorem mundi mundanis omnibus uti-

gnum,*ï"" turtanquàm ad hoc fibi datis , & in viá

tl

(!/ zmandatorum Dei d

omni«

þle&atur ficut in

gf

bus

AMCW .. ) D, Guerric, Abb, Scr, ja capt, Cang

"

[

12$

Digs Qvang TvS

bus divitijs3 (ed etiam quia íta fufficiens &

hii [

gratus effe didicit , ut quali totius mundi

Uofne

divitias computet illud propé-ihil , quod

Vi

habet, five hoc ipfum , quod nihil habet.

&puyul

Mundani fiquidem homines rapiunt non

fua , & femper in egeítate funt. — Relieio-

k

fi dividunt propria, & ditiores fiunt :

divites enim éguerunt , & efurierunt ;

inquirentes autem Dominum non minuen-

i

turomni bono. — Avarus quó plura poffi-

À

det, pluribus eget. . Quanquàm nil minüs

habeat, quàm quod habere fe putat: cüm

|

habeatür, non habeatr idololatra dete(tan-

16 p

dus , cui nummus eft Deus.

Pulchréau-

Vortis

tem jam nunc quoqué vindicat in peccato-

h Num

res Juftitia Divina res ipfas , quas amant,

þactïï&

convertens eis in tormenta , & vitia eis fa-

QUl

Qf

ciens effe fupplicia, peccunia enim avarum

i, d

cruciatfervata, prodigum polluit profliga-

Lgvy

tà

Prorsüs beati pauperes Chrifti , quo:

r

rum fides fic elufit fapientiam mundi , ut

q hahlf t

fola,quis fitoptimus divitiarum ufus,invene-

Qf

Um)

rit: quód videlicet divitiz , quz pauperem

Qs

jl

Q

faciunt & iniferum , fi diliguntur , tunc

fl

li M

demüm: faciant divitem & beatum , fi pro

M

Chrifto contemnuntur.

Meritó igitur Ss.

m

P. N .jubet, ze gui*sg'uam pre[usuat alz'fqzlid

!

!

J

Räböï*ï».gcmöms*-.

129

uffcun

habere proprium, « Confiteor eniin tibi Patet,

RU5 t

Domine ccli & ter

réquia abícondiíti hec

iil , qu

à fapientibus &

nihilt

prudentibus , & rcvda(h

Eg parvulis.

fapiut t

y Mi

s i

Examen Cohföiemiæ i

- eunini

SUPER

o m

- MEDITAT

IONEM PRIMAM.

p

N

T

igituf ; O-Religiofet attenté con-

fe putat': Ü

a

n 3

fideras Beatitudinem Chrift/paupe-

res [piritü 3 quoniam ipforum

lus d

-

gfï regnum

Bo

ccelorum, Mattb. $. v. 3.

;

- 2 Num ide ex folo intnitu Divini bene-

placiti , & falutis tuz paupertatem voviíti,

u

colis, omnéem affe&tum ad res terrenas di»

ii

yein d

inittis, & omni mundi fub(tantiá abdicarás

gl f

nec non folicirudine in craftinum rejecta

penuriàm iü vi&tu, véftitu, utenfibilibus,

Chnlh 1?

? gnu

àc habitátione eligis ? Omnis, qui relique-

ritdomutnaut agros propter nomen meum,

qufis

centuplüm accipiet, & vit

pl

fidebit. Mattb. 19. 29.

àm &ternam pof-

pnai !

at

3. Àn ferió recolis miferiam divitum ,

vjj

audiüm| quoqueé & pàácem pauperüm ?

l-

L.

Anito )

ül VO

lünt divites fieri , incidunt in tetità-

ji

W(! [

tio

& no.

l

f þem? & defideria multa inutilia

.7(

ClVà;

-

Dirzs QvamTUS -

-1130 ;

civà ,' quæ mergunt homines in interiturm.

& perditionem. 1. Tim. 6.9.

s in defectu

LE

4. Num ideó non murmura

neceffariorum , fuperflua non requiris;pro-

nihil fine juffione

ria non poffides ,

| Ex li

Abbatis das , aut accipis nequé à Parenti-

bus, nequé à quoquam alio hominum ?

Va Ya

Melius eft parum. cum timore Domini ;

tf

quàm thefauri magni & infatiabiles. Prov.

Dtsbac

15. 16.

As Vi

-5. An pen

fää Pauperis Religiofi portio-

nem efTe iprum Dominum ? . Fà

&um elt ,

Pa ag

R Q

utimoreretur mendícus , & portaretut ab

piüi aj

Ange

lis in (inum Abrahz.. Luc.16.22.

memisb |

6.'

2

Num ideó omnia omnibus cupis effe

LY

communia , nihil occultum aut fingulare

ï?þï(ïä N

retines ; in omnibus tibi deteriora& viliora

Q räïnn

feligis,

& eadem cum maximá gratiarum

& indigno in ftipem

pini

aGtione ceu pauperi

[ccafn

collàta accipis, ipfa qu

oqué utenfilia üt va-

de«

Ktüt fic

fà facrata Alkaris tractas ; nihil negligis;

terioras nihil ? Pauperes homines in Sam

Bf

PErtin &

&o.lfraöl exultabunt. . /faj. 29,,!2 lfs

Til

1

C* X x

RU

X 3 3 oX

* **

*

" :

At

*

CA]

]. j

Üiri

*

V

a

Ts

Dole.

RECOLLECTIONIS.

151

Viteritt

Dole., Prol: one.

i t

LECTIO SPIRITUALIS,

:quiris,pïe

Ex: Libro ?. hoain. Caffam Presbyteri

x juli

d

/

T

aDe ;Sþz?i?u ,ï/:ïjzvm?illæ. P

Boninut.

LU

Varitiafüperveniens, & animz ab e'x;

t Domini

E

s P

X tra accedens quan:ó . faci'iüis caveri

Doteít ac reípui , tantó perniciofior fiticun-

m

&is vitijs, ditficiliásque expellitur, (i femel

d t

per negligentiam cordi intromittatur. Nec

fadun

i

prtaret

autem aliundé in Monacho fumit princi-

pium nifi de ignaviá corrupte ae tepidae

1620

mentis, & frequenter de principio abre-

gs p

nunciationis mal? accepto feu inchoato , ac

it fmgïl!ï

tepidé circa Deum amore fundato.

uames

.'lora& Vll]':'

óbrém nullus puter avaritie morbum effe

i i

parvi pendendum , aut tanquàm parvum

p n (hpd

peccatum ^xiliteràdmittendum : quoniam

fenmiä ?lt !

ficut faciliter evitatur , ita fi quemquam

I

poffederit, vix permittet eum àd remedia

ginsi?

pertingere Sanctiratis, Eftnámque recep:

9: 19' !

taculum vitiorum ; & omaium radix ma-

lorum, fitjue inenàrrabilis fomesnequitiz

dicente Apoftolo : Radix omnium malorum

philarpiria eft , id eít , amor peccuniz.

Avaritia ergó cum negligentem ac tepidam.

2

gn

-

p

152

Dizs 'QUAR"I*vs"

ferits

Monachi mentem poïïeder'ii- , primó eum

mgine

in re parvá feu exiguá fummà folicitans ex«

] lm

cogitat ei quafi

juítos quosdam rationabi-

(hrote

quos .debet fibi

lésque colores , propter

mitum

aliquid peccuniz refervare aut congregare.

Nam & ea, quz in Monafterio dantur, in-

Qu dl

N

(utficientia effe conqueritur, & vix robufto

ac (ano fufficere corpori, Quid ergoagere

15 Qu

ob

dum, . fi oriatur infirmitas ; & nihil. pecu-

liare aut proprium fuerit repofitum ; quó

gahiles d

IAUY

infirmitas (üftentetur ? Períuadet quoqué

pl

praftatione

m eu adminiftrationem efTe per-

&t5 Qj

modicam ,

& circa egrotantes fieri neoli-

Qu i e

entiam maximam ; idcircó finil proprium

W T

refervetur, quó corpori provideatur ; lo

V eftimenturni

G COR

riendum eile miferabiliter.

m

quoqué;

quod fibi datur, non fütficere fibi

ul

caufatur ,. n.fi pro

cufaverit neceffaria ; ex

Cerit f

us valeat fibi aliud exhibere.

Infüper

quib

UET

noa fe poíle

ad loca alia , cümi voluerit ;

YCunq

transmigrare , nifi paraverit fibi fü

mptüm.

purfegtio

Itaqué quüm avaritia t

alibus cogitationibus

captivaverit mentem ,

cogitat avidils dU

Pctnis

Cum incre

Bo lo v

reum appetere nummum.

*

H

m

mento namque peccuniz ra

bies cupiditatis

augetur,

ernis ad quantam impietatem

VR iy

rabies cupiditatis per fingulos creícat gra

dusita, ut etiam ab Apoftolo idolorufi

DN

fervitus

RECOLLECTIONIS.

133

fervitus nuncupetur , eoquód prztermiffà

mb elt

imagine & (imilitudine Dei , quam debuit

jcitits d

in femetipfo cuftodire immaculatam . Deo

muton

devote miniftrando , maluit figuras ho-

dexci

minum auro impreífas pro Deo intucri at-

:

ongrq

qué diligere.

Qantut!

2. Triplexautem eftavaritize bujus mor-

vi U

bus, qui ab univerfis Patribus deteftatione

jerguit

reprobatur zquali. Unus eít ,. qui mife-

ii j

rabiles decipiens Monachos perfuadet eis

ftum, f

illa congregare in clauftro ; quz nec ante

offidebant in fzculo.

Alius, qui inftigat

nenc

n

eos rursüs defiderare atque refumere ea;

xS he

Y f

quz in exordio fuz renunciationis abjecé-

fil pf

rant.. 'lTertius, qui maló ac vitiosó initió

deitr;f

eít contra&us, qui ab imperfe&ione inci-

d

Veltm

iens non perrmittit fc à cun&is mundi fa-

of

cultatibus denudare eos , quos femcel infe-

f

cerit fuó tempore,

Imó timore pauperta-

tis ac diffidentiz facit eos efTe concufífos ,

«t

nec unquàm permittit eos ad Evangelicam

i [

pILT

perfe&ionem pertingere; qui fibirefervant

il

peccunias five fubítantias , quas in princi-

TU (

pio füz renunciationis debucrunt abijcere,

Cum j

Quarum trium eupiditaaum exempla feu

" upld]ï

opera.invenimus.in S. Scripturis non parvà

Nam Gyezi volen$

j if

pleta'

pená effe damnata.

ec anté poffederat.r

acquirere ea; qua n

lo ldol ;

3

CIUW

E

134.

Digs QuanTvs

etam

folim non meruir obtinere gratiam Pro-

qdet.

phetix, quam per fucceffionem quafi hz.

reditariam habuit à Magiftro fuo Élifzo fuf-

thvolt

prmit

ciperes verüm etiam é contrarió zeter

n»ä per-

fufüs eft leprá maledi&tione San&i(fimi Eli-

totris

fxi

& perf

Porró Judas volens refumere peccu-

nias, quas anté abjecerat Chri(tum fequen-

adinver

Bunge

dó, noníolüm ad Chrifti traditionem eft

laptus,. & gradum amifit Apoftolatüs ; fed

4 mila

in dvf

etiam meruit vitam fuam commmuni exitu

non finire , eámque laquei morte conclufit.

ve&'xg'xa

Tosme

Ananias quoqué & Saphira refervantes fibi

artem aliquantulam ex his, quz anté pof-

AMonií

Ulcma

Tederant ; Apoftolicó ore puniti funt morte.

3. De his igitur, qui dicentes fe renun-

QOntem

ciare huic mundo , rürsits incredülitate feti

Quidm

ditfidentià viti iment opibus terrenis nu-

Jroprio

CUj

dari , in Deutronomio myfticé ira przcipi-

tur : Si quis eft homo formidolofus & cor-

fimm

'de pavidus , vadat & revertatur indomum

At quen

füam, ne pavere faciat corda fratrum fuo-

Monach

T Qua

fümi;ficut ipfe timore perterritus eft. Quid

"quafo evidentius teftimonió iftó ? Nonnà

Qüte[te

Cüpicen

Scriptura manifefté pótiüs vult nequ& no-

'mén Prefeffionis Müafticze fibimet ufur-

VBtrit o

pare , quàm

Wldiö de

infe&tos à

exempló corrupto etiam alios

perfe&tione Evangelicá revocáre

ls lr

p Em

- f'ïciljrorc; cgeþilitar;g

M

;vel.j'uï

-

€

RECOLLECTIONIS.

135

eff non vovere, quàm voVere & non red-

aam D

. dere. Quamobrem fi Evangelico prcep-

L quii h

ol

..to volumus obedire , & imitatores exiftere

primitivz Ecclefiz illius , autPatrum, qui

t

ia

moftris temporibus accefferunt virtutibus

ac perfettioi

iillorum , non acquicícamus

m

adinventionibus noftris promittendó nobis

hm

Evangelicam perfe&ionem de hoc tepido

Yionem «

ac miferabili (tatu, inquo proprium al;quid

dilii;t

in clauftro fervatur ; fed illorum feCtantes

mau d

veftigia nequaquàm (tudeamus decipere

orte uY

nosmedpfos. Sicque pariter amplectamur

Jervant

1

E—3

——

Monafterij difciplinam , ut renunciemus

u a

j

huic mundo in veritate, & nihil exhis,quz

ifimtm

z

,

f

contemp(imus , refervantes trahente nos

res fe r

"quádam infidelitate acquiramüs victum ex

xelultit

proprío opere , non ex pofità feorfüm pec-

s terreo

cunià. De hoc igituravaritiz vitio erit hzc

x n p

fumma viétoria perpetuüsque triumphus,

jololusitt

-t quemadmodum dicitur ,'non permittat

r ipto

Monachus maculari confcientiam fuam num-

at

mó quantumlibet parvó. Inipoffibile nam-

jus 4

. qué eft eum;qui vi&tusinexiguá marerià con-

j M

cupifcentiz,& cupiditati sradicem in fuo con-

vl

ceperit corde ; non inflammari majori in-

(lint

cendió defiderij pravi. "Etenim tamdiu mi-

yp eti J

les Clirifti erit' vi&tor, atqué fecurus ab

:

diu

nee

Fþ'cärc

o

À

omx;ïïimpggnatione cupiditatis ; quam

[

-

136

Digs QvanTUS |

"

nequiffimus ifte avaritiz £

iritus non refer.

vaverit in corde i

J

tiz illius.

pfius. initia concupifcen-

uapropter cüm necefTe fit in

cunctis vitior

um generibus obíervari caput

ferpenti

"

pué conve

;; in hoc tamen peccato praci-

Cl

nir caput ejus diligentiüs przca-

veri.

uodfi füerit intromiffum , ex fuà

materià invalefcet , & vehementiora fibi-

met fuícitabit incendia.

Ideóque non Ío.

Uwn

là n cavenda eft peccuniar

um pofleflio, ve-

r

rüm etiam affe&tio volunt

atis ad eas extru-

ts u

denda eft proríüs ab animo.

Non eft tam

ibf

vitandus avaritiz effectus ,

quàm radicitüs

dit j üt

amputandus ejus affe&tus.

Nihil quippe

vim &

proderit peccunias non haber

€ , (i voluntas

Vaj P

poflidendi eas in nobis extite

rit.

Quam

permi

virtutem vincendi cupiditatem non

valebi-

of d

mus-aliter illibatam tenere , nifi in

Mona-

*b

'erio confiítentes ,

& juxta Apoftolum vi-

€ktum atqué veftitu

m habentes his contenti

pte.

Jerimus. — Caveamus ad hoc, ne diesDo-

tem

)

)

Due

mini ficut für in

hiocte veniens deprehendat

eat)it

conícientiam no

ftram vel unó obuló macu-

mjma t

letam , & dicatur ad nos voce Dominicá ,

j Gïäg. (

