Gi896

-

m

um

-

E

Vr pI AsE edec t

r nl

—

iE

As

Tl g

s

p

UR

w*ü

u

3

^

d

(

Y

-

u

Yiv

xX

&

OE

Av

R

*

ï;:.

m

hn

Vi

5

*

&

»

F

Mj

h^

z

lo

mv

É

fs

UR

Ti

TR

*

od

d

1

N

*

E

i d

V

A

^g

if

t

l'ï,u»

E

At

w

X

14

? :

j

"

G-«

**

(

,

d

ï.*

b

*

T

s

.

".

.!.;

dj

Es

*

LA

E

CM

n

d

oU

du

-*

as

A

&

"

db

AA

& x

d

*

»

*

L

$

r

Es

*

D

N^

r

A

T

75

Pl

" LY

e

*

"

R.

Ti

'lä(

P n

j

:

E

OP

LA

hä:

5

BA

g

z

1

s

^l

W.

«v

"

s

J

i2

hr i

P

M

*

i

:

p

2

f;i

"f

L

At

s

z

b

[

N

P

J

.

.i

:

ag

a

i

;

ha

*

"

2

w

^

Y

-

j

LR

M

de

Ts

*

!

:

At

$o

P (

än*

X

M

A

Ü

a

"s

Ap:

Aj

2

P.

o

Lv

F

r:

at

$

£X

DX

"

vll T

É

"

hs as

[

g

!a

n

M

$

P

^

T

a

As

j

*

z

E

(s

i ;

"

æc

QUNM

TA

w

r

-

um

:1»

a

D

A

A

x

*

r

x

?

*

k 4

i

:

-

M .

N

3j

in

PT

L

r

E

*

te

,'!gh

D

s

*

AR«

S

ïc.l'

P

«

Q-.

ww

A

n

i

dX *

:

'£de

u

,

4

u

:

P

(/3.

i

u^

Y

AW

.

-

weh

1

:

ï

*

*

3

4

il

i

b

Ws -

$

d

usl

Qd

5

hOM

P

"wo AUR Pa

"

TOS

m

aÉee

x

H

CT

r

RSRC

v

—— m

-2

GRf a

OC/TIDUANA

Spiritüs Benedictini

RECOLLECTIO,

S$zve

Exercitia juxta mentem

$s PATRIS

BENEDICTI

Ex facris Paginis, ac lib

Sanctorum Patrum

WG

-

Pro ufu

Omnium quidem Monacborum , fed-. &

mé fub Regulà ejusdem Almi Patris. mili-

tantium compilata

Monacho di&i S. ä'rdinis, Congregä;-

tionis B. V. Manrzm fine labe

COHCGPCæ.

LUTCI-ERNJE;

Typis Henrici Ignatj Nicomedis Hàutt ;

1754-

N

P

Plurimüm

Reverendis, Religiofiffimis,

ac Clariffimis Dominis

D. P. P. LEODEGARIO

MAYER D&EcaNo,

ET

BONAVENTUR E

BUOCHER SuzPnRioni

Digniffimis , Ceeterisque

Admodüm

Reverendis , Religiofiffimis,

ac Doctiffimis Dominis

D. ParRIBUS , ET FRATRIBUS

Principalis, atquá Exempti

MOoNASTERIJ MuRENSIS

S, Martini, Ord. S.Ben, Congr. B.M.

finelabeconcepre Capitularibus &c.

ominis,

Patronis, Confratribus meis

Obfervandiffimis , Colendiffi-

mis, &c,

4085( o 2008

e D 45 4 GD AE ROR 6

x

CO As

(

3

losl

:

i

11]

:

ä

m

?

:

ROU O CARPRO

d

(l

f

lil

dlg

E

niam Spiritum $s. Patris

li

K

s 4 fm

ffS*

UO

nofti BENEDICTI Re-

f

&;

E

verendiffimus , ac Celfiffi-

al

aut

m

AE

CY mus S. R.I. Princeps Fri-

dolinus Abbas Veíter Vi-

Ti

fhü

ilant.mus »cui nuper eundem in fub-

K

miffz venerationis tributum deimiffif-

fimé obtuli, gratiofis oculis refpicere,

tti

(s

atqué clementi manu acceptare digna-

tuseft, ieritó & Vobis , Plurimum

d

M

Rev.di , Relg.mi, ac Clarei, Domini &c,

Odctiduanam iftam Spiritüs Benedicti-

(

(0f

ni Recolle&ionem , five Exercitia in

minimam quidem ob libelli parvita-

t-ifü

QUs

tem gratitudinis tefferam , maximo

tamen cordis affectu offero , dedico,

i

ac

DEDIGA'JIQ

ae confecro, Quibus namque potio-

|

:

rjure, quàm vobis hanc afceticam.

elucubratiunculam deberem? Etenim

cüm Celf;mum, ac Rev,num Caput Ve-

ftrum Spiritu Ss. Patris unicé & in om-

nibus regatur , nunquid & Vos , qui

digniffima ejufdem exiftitis membra,

(tiS

hoc fpiritu animamini , boc fpiritu

Ms

fpiratis , hoc fpiritu duntaxat & nullo

alio vivitis? femper quoqué Muri Veftri

il

Fris

aut ipfa fpecusSublacenfis, aut ipfiffi-

ma folitudo Caffinenfis , in quà con-

Vi

ub

Ítans ac perpetua Spiritüsv Benedictini

fj

Recollectio , Norma , ac. Difciplina

tenaciffimé retinetur, jam probis pri-

CO

dem omnibus fünt vifi.

Nec à vero

if

aberravero, fi celeberrimum Veflrum

uffi

«

Monafterium Beatam illam Jerufalem

«

dixerim, cujus fuper Muros Dominus

n

coní(tituit Cuftodes Superiores Vigilan-

(d*

tiffimos ,. qui igneb fuó zeló haudfe-

"

cüs ac ille Cherubim flammigeró fuó

(0,

gladió , atque. verfatili primum cor-

tup-

DEDiCATiO.

ruptum hominem à viá ligni vitzcjita

D

I)

àiuis Muris arcent , quidquid Spiri-

tüs Benedictini Recollectionem op-

d

pugnare , aut minimüm impugnare

lo

oflet.

Imó & munita eft Beatiffi-

pl

ia hzc Jerufalem fuó Muró, & ante

N

murali. Ánte murali quidem , dum

[

in omnibus viget ftrictiflima minima-

l

rum etiam regularum , & ftatutorum

b

obfervantia: Muró veró inexpugna-

D

bili zequitatis, cüm cives omncs per-

fectiffimá votorum armentur execu-

tione. Hiínc cuncti Spiritu recollecti

li

non ceffant nequé diu nequà noctu

laudare nomen Domini.

Qua cüm

itafint , probate hunc Spiritumn , an

veré Vefler ille fit, quó viyitis , & erit

Ss. Patris:

examinate iftam Recolle-

&tionem , an non alia, quàm Vefítra fit,

& erit qu

oqué genuina Spiritás Bene-

dictini.

$in vero in utroque deficiat s

nihilominüs mihi penitüs perfuafum

habeo, ut optatum. vel ex hác folá

pra-

DEDICATLELO,

It

pralaudatà Virtutum Veftrarum Sy-

Jif1

nopfi fpiritualis utilitatis referam fru-

00

&um. Ergó zqui boníque facite la-

J

borem meum , & quando Vobis du-

[l

plicatum. $s, P. Benedicti Spiritum

al

Y

cum omni Benedictione fuà fraterno

lum

ex cordis affectu precor, me unà cum

12

Opufculo ifto Paternis Veftris Vifceri-

u

bus inclufum retinete , qui viciffim

fs

totgs perpetuó effe cupio

f«

Qu

e

Plurimim , 69 A4dmodien Reve- -

du

ün

vendarum , ac Clariffimarum

an

Domz'wztionum Veftrarum

erit

l-

|

fit

I

(aC*

üffi

OB fequentiffimus

J

Confrater.'

55

$55555

$55545

hARTA

o

OE A

s.

----------

i.

LAX

$

LE

E

LU

LEEX II

FACULTAS

ReverendifTimi Ordinariatüs.

D

LU

Cizduana Spzrztüs Benedictzai

M

O

Recollefzo , à quodam Mona-

h

lil

cho Congregationis Helveto - Benedi-

[

Cinz contexta, ut pro utilitate publi-

flh

16

cà typis mandari valeat , licentiam.

W

impcrtimur.

O

Conftantiz: 16, Menfis

Octobris. 1752.

$

Indictione XV,

CX

il

Francifcus Carolus Antonius

de Razenried ; Cathedralis

(LS)

Ecclefiz Canonicus Capitu-

laris, p. t. Vice- Vicarius

Generalis, mpp.

^

$ 4-—

RiRtRtziciikroiki

REEROS QUE OE dÉ

ä

G i599

— r tc m t«--

—

Facultas Ordinis.

OsBernardus II.Dei,& Apoftolicz Sedis

N

gratià Abbas Liberi ac Exempti Mo-

is

nafterij Rhenovienfis , nec non Congrega-

tionis Helveto-BenediCtinz fub titulo B, V.

f

Marie fine labe Conceptze Vifitator &c.

yue

facultatem concedimus opufculum , cujus

ei

titulus eft : O&iduana Spiritüs Benediclmi

Recollechio (9'c. à Monacbo Congregatiouis n-

bli-

ffre compilata , ab infrafcriptis "'heologis

am

revifum, & approbatum typis mandandi ,

non dubitantes , quin ex illius ufu in pijs

exercitanium animis verus & antiquus

SpiritusBenediCtinus,qui ad vivum in eodem

ex SS. Patribus exhibetur, cum ingenti

illorum fru&u excitandus fit,

fjiüs

Rheinaugiz 12, O&obris

1752.

j

f?lis

riit

Bernardus Abbas,

(LS)

M. pp.

4

robatio.

N N

( üm Ociduaza ifla Spmitüs Benedictimi

v

U

Recolleclio, à quodam Helveto-Benedichinee

j

Cougregationis B. V. MARIZE fine labe

Q

comceptee Monacbo con[cripta . nihil. omninó

contra orthodoxam fidem , aut bonos mo-

res , fed mera , eáque faluberrima SSmi.

Monachorum Patris ac Patriarchz BenediCti

Ü

confilia & pracepta ; nec non & SS. Pa-

trum Collationes , & Inftituta in fe conti-

neat, eam publicz lucis dignam , & omni-

bus pro O&tiduanaSpiritüs Benedi&tini Re-

collectione furhé recommendandam ceníeo.

Datum Rhenovij 2. OCtobris

I

zþ. Gallus Waldmann , Ord.

H,q

S. B. p, t, Prior.

f

DN

A

robatio.

lo

ut]it

Ctiduanam . Spiritás Benedicfimi Recolle-

T

Ó

&ioneni ,à quodam Religiofo Helveto-

Q

Benedi&tine Congregationis conícriptam ,

Ks 8[

&am

diligenter perlegi; nil nifi SS. Patrum verba

IiOtis

& fenía inveni : hinc Laude, & Luce di-

digniffimam ceníeo,

l5a

Petrhufij 30. Septemb,

tl!dinl

1752.

T.

fj

P, Edmundus Walter ,

Ti

O. S. B. Ss. 'T'heol,

Ti

Profeflor emeritus.

"28 (0) &

Ed

i

o esoko

Sïpiïaaï»ïä? s Es

r

E E E

s

"

X2

S

bt

PL

*

*

*

*

X U*

Tin:

X o* k GE X

e

X X VE

zE

X oX oX

lile

Yin)

mo-

Prefatio Neceffaria

Stri,

Ad

J

Othiduanam S/)z'ïz'tü.r Benedicfiuz

, D

onti

Recollecfronez ,

Di«

utiliter ac fructuosà. peragendam.

N

nÍeo,

Uanquam in Spifitu Benedidtino feu. Medita-

tionibus fuper S. Regulam SS. P. N. Bene.

di&i per fingulos anni dies, fefta, & tempo-

ra , quas nuper in lucem edidi , fingulis menfibus

Ord.

Ípecialem Recollectionis diem affignaverim ; nihilo-

—

minius aliam pro fingulis annis octiduanam Spiritàs

Benedictini Recolle&ionem tum ob miram ejusdem

utilitatem , cum ob receptum feré in omnibus S. Or-

40

!

dinis noftri Congregationibus morem preefenti opuf-

culó inflituere dectevi,

Veto

Solet equidem fervor hujus

af

Ss. Spiritüs quotidiano tepore atqué acedià, negle-

erba

&à miaimarum Regularum curà, abjectà tam inte-

rioris quàm exterioris hominis mortificatione , pera-

i («

€&is absque interno fpiritu ac fru&uex merà coníue-

tudine pijs & religiofis exercitijs, nimià demüm cor-

dis ad externa negotia & ftudia effufione tantüm

brevi intepefcere. , atqué per fuccedentem omnige-

te!y

nam ad fpiritualia infenfibilitatem .evanefcere , ut

160 n

meritó & Ss, Pater Benedidtus tali tepido , ac infen-

fibili-

tuo

me?ztia

fibili Religiofo illud e coclo perfcribat , quod (4)

Q

.

zeflis fidela , (j verus ,. qui efl principium creatura. Dei

"Anpslo Laodicie Ecclefia ícribi juíffit ? [iio opera tuc ,

p

(ile

quia uequà fripidus es , nequé calidus : utinam . frigidus

effes ,. aut calidus: féd quia tepidus es, & necfrigidus,

d

Wt

nec calidus , incipiam te evomere- ex: ore neo 5 auc illud

ceu tenens feptem ftellas in dextrá fuá Angelo Ephe--

fino exptobret: (D) Habeo adverjmm te , quód chari-

quo

zateys tuam . primaum veliquifli, — Memor eflo itaque,unde

bus

excideris : & age poniteutiam , & prima opera fac,. Sin.

tcnfe

autem , venio tibi , C* movebo. caudelabrum. suum . de.

tei

loco [uo , nifi ponitentiam. egeris,

Ubi veró poniten-

w

tiam ages? Ubi primam gratiam rurfüs recuperabis?

t

Ubi fervorem Spiritüs denuó inflaurabis ? Ubi fpiri-

Ál

rituin $s. Patris tui iterim hauries ? Nunquid non

fend

ibi, ubi & eundem haufit Ss, Pater tuus ?. In foli-

lii

tudine & fpecu fublacenfi.hunc Divinum Spiritum

du

accepit, & poftmodüm per confcriptionem S. Re-

iil

Quoties.non S.Ere-

i

ula fuis fequacibus inflillavit.

mum repetijt,atqué folus in fuperni IEnfpectoris oculis

&i[

tiit

habitavit fecum jugiter fe examinans , annon vel mo-

dicüm de primá gratià amififfet , illàdque Ss, Regulae

filen

diy

fibi obijciens: (c ) Amire, ad quid venifli ? an nefcis,quia.

Patientia BDEI ad penitentiam 1e adduxit? Ergo dum adbuc

lteg

vAtal , CF bac omnia per. banc lucis vitam vacat. imple-

bii

re ; Currendum (5 agendum ef! od ,. quod in. perpe-

l0s

2uum expediat.

Hinc facum , ut non folàm nun-

[

quam deficeret , (4) fed (icut de Chirifto: teftatur

pl

Evangelifla , (apientià , & ztate ; & gratiá apud

f

Deum & homines proficeret,

Idem & tibi eveniet , fi

E

cum

(2) À

poc. 3, 14, (/) Apoc. 2. 4, (c) Reg. c.6e. Proleg.

(

(4) Lic. 3,52.

ad Recolleä?ionem.

eum eodem Almo Patre tuo. rejectis omnibus alijs

()

& Di

curis, cogitationibus , negotijs fingulis faltem annis

Wt ,

er octiduanam in folitudine peractam Spiritüs Re-

colle&ionem unam falutis tuae curam gerasunam de

r

reflaurando primevo fervore foveas cogitationem ,

jrli

iil

unum aternitatis tuac apas negotium.

Finis quippe $. hujus Recolledionis eft , ut

-

| hr

«quotidianas transgreffiones contra S, Regulam, qui-

m

bus Spiritus Ss, Patris paulatim , & quafi inadver-

tenter extinguitur , aceuraté agnofcas , falutari Poni-

(, J

t d

tentie lavaczo diluas, atqué per media à S. Regulà

xiten

prafcripta tàndem efficaciter ad perfe&ionem chari-

tatis , in quà Spiritus ejusdem Ss, Patris primarió con»

etaï)ïsn;

fiit, fummo cum fervore deinceps pervenire con-

i

id non

tendas. Et cur hoc non ageres? Forfan i(ta Recol-

ledio erit ultima vitee tuz, ( e) Fortaffis ia hác

n (oli-

jriton

duntaxat annuá Recolle&ione Dominus animae tuze,

$ -

üt illi &iculnez infru&uofze flercora , gratiam adhuc

indulgebit , fed fi cum eàdem non fructificaveris ,

$B-

& ipíe poft annum redierit, fuccideteam , in ignem

.oculis

elmoe

snittet , neterram fanctam fine utilitate cum detri-

mento alterius , qui centefimum fru&um attuliffet ,

(egu!z-

diutiüs occupet.

Etenim nonné plures anni, quàm

j

TU

tres fant, exquo venit Domipus quzrens frudtum

fpiritualis profeüs , & non invenit? Numeraan*

inp

nos $s. Profeffionis tuae; pondera deanno ad annum,

] Pfï

[

j nuf«

quantüm à novitio fervore defeceris ; compara mo-

dernum tepidum, & infenfibilem ftatum tuum cum

ertämf

primo illo ftatu , in quo adhuc ad virtutes $. Regu-

gpll

jety

f

le exercendas incubuidi ; perluftra paffiones animi

tui ,

oUA

(& Luc. 15.6.

Precfatio

tui, quantüm multiplicate, & adauctze fint , cüm

p

met

tamen per mortificationein penitüs jam deberent effe

eradicatz , fi vel unó annó unum duntaxat vitium

f

LT.

extirpáffes, examina vota omnia , relege. Regulas

fingulas,an non omnium reus fis , vel num unam

perfecté hucusqué in praxin redegeris ; ad hsc inti-

1,

Mini

mó cordis fenfu penfa tot bonas occafiones media

lnie ,

fpiritualia , gratias à Deo collatas, & ufqué ad prae-

fentem horam in vanum acceptas , agnofces (inà

Nj

dubio , quód omnia ifla, nihil dicam de in(lante, &

]

incertà morte , acternitate felice , aut infelice, urgeant

ii

1

acceleratam. emendationem , & totalem converíio-

Vi

nem tuam, ni velis totus falutis tuz incurius terri-

bilem illam fententiam Ss. Patris tui , quam in tales

E

*

Qi 4

negligentes Monachos tulit , citiüs fubire

*

Si ali-

üijm

quando aliter fecerit , ab eo fe damnandum fciat , queim

arridet,

j

Dum ergó tibi firmiter animó flatutum hzeret,

mores tuos in meliores fecundum folemne votum con-

km,

verfionis in Profeffione Deo nuncupatum przfenti

o

tttij

Spiritüs Recollectione convertere , fequentia pun&a

Rudiosä ad Regulam Ss, Patris tui obfervabis,

Ó

Quate

I. Implora ante omnia affiflentiam Spicitüs S. ,

ut intelletum tuum illuftrare , ac voluntatem inflam-

&i

D

mare dignetur, quatenüs exercitia ifta ad Dei gloriam,

& animaetuze falutem rité peragere valeas, ltaenim

vult $s, Pater tuus: (f^) ln primis ut quidquid agen-

6I

us

dim incboas bonum ,. ab eo. perfi inflanti[fimá eratione

depofias. — Quó veró ejus gratiam certiüs , uberjüsque

1me

(f) Prolog, Reg.

()

ch

ad. Recolle£lHionen.

C

impetres , elige tibi in Patronum & Ádvocatum ip(anu

met Ss. Patrem tuum , atqué ferventer eundem con-

y eli

]tum

fuetá illà oratione Exeita. Domine in Ecclefia 194 Spiri-

Legulas

m C« invoca, Et quia(g

Vnam

C if

: 2. Quod fine þewmijlone Patris Spiritualis fit , prafump-

lioni depulabitur (j vana ploria , uon mereedi , cum volun-

Tsl

tate. Abbatis, ejusque Benedi&ione aggredere Sacram

(pre

Recollectionem,

s fn:

yte d

3. Pro Diredore Ss, Exercitiorum tuorum elige

rgeant

tibi Dire&orem Patrem aliquem fpiritualem ,. (5). cui

vertt

s [efr-

€opitationes malas cordi tuo adwenientes. patefacias (tacum

animz tuze fideliter aperias,atque confilia ejus haud fe-

fs

j d-

cüs ac ipfummét verbum Dei fufcipias, opere exequa-

ris juxtaillud $, Reg, c, $.. Qui vos audit , me andit.

quem

haorel

4. Intra facra Exercitia aut Confeffionem genera-

lem , autannuam in(litues, «t:mala preterita cum la-

1 Cor-

vfeti

chrymis vel pemitu confitearis , de ipfis malis. de. catero

emendes,

unda

$. Lumina & bona Propofita in chartá annotabis,

quatenüs crebró eadem per fubíequentem annum le-

) S::

gendo () admonitionem . pij Patris libenter. excipias , &

1Ham-

efficaciter compleas,

)tiam)

eeninm

6. Exercitijs peractisgratus efto Deo , B. Virgini,

upt-

& Ss, Patri tuo pro illuminatione Spiritüs S , &ora,

at

ut

ique

'"

G(.g.) Reg, €,49, (D)Reg.c.4. Inf&.;o. (4) Prolog.

Preefatio ad Recolleclionem.

ut quae bona agenda agdovi&i, & opus tandem de.

ducere valeas,

ltaenim ei omui tempore de bonis fuis ia

ää

te parebis.(h)Verüm ne dubites , quin non genuinus

Ss. Patris tui Spiritus ip Meditationibus , & Le&io-

**ï

nibus, quas tibi ifto in opufculo ad manum do,con-

|

tineatur , easdem non ex propriá , fed ex S. Regulee S,

Scripture , & SS, Patrum fententià deprompfi,ad quos

libros pro obtinendá perfectione Spiritüs fui ipfemet

nosSs.P, N. remittit,

Regulam , ait , cap, 73. banc de-

fivipfimus ,ut eam obfervantes in. Monaflerjjs aliquatents

vel boneflatem morum , aut imtium: cenver[ationis nos de-

anonfiremas. babere,

Cateràm ad pevfeclionem conver[a-

tionis qui feflinat , funt docirina Sanclorum Patrum , qua-

rum obfervatio perdacit bowinem ad. celfitudinem perfe-

éHionis G.

Utere igitur, & excitabitur inte

Spiritus,cui B. P. Benedictus fervivit,

Vale.

li f

(&3 Proleg, Reg.

7

)

d

1

2

$o

* m

ä

L

A

&

n»

n

&ton

!j

fürn

NU

N

d

Wpe

"

.

,

W

i

AW

s (nic

AA

2

QO

Vh

DIES

N

EL II

"

m

X E UE

X* *

** x:-t:x:

X k o* X

3* k OE UX

*

A X*

vfuirit

X* X UX

X* o*

c-«'i

muln

A K 3

K, IHS

* X* o* **

Lt

X K 3 AE E OK KE LDKUXECOE XEÓoXer

l00*

ä*'** *ïx: *;).e

r

ili M

33--490562--699062-- 9060 3- 00862

jdqus

OCTIDUANA.

p

T

SPIRITUS BENEDICTINI - :

mzemï:

u d-

at

OLLECTI

"n qüj

af

Diss. L

m

il

^^ MEDITATIO PRIMA.

1

De felict , aut mfelici cetermitate , ad. quatiz

j

"Réli gi(thï auceffamter properat,

! E fugientes gehennz pæn—äs. ad. vitam

perpetuam volumus pervenire ; dum

N

& 7 - adhucvacat, &in hoccorpore fumus ,

&omnia per hanc lucis vitam vacat impleres

eurrendum, & agendum.eít modó ,. quod

in

$.3. V. 32:

perpetuum nobis expediat..

. Prologf, Reg.

— PRAELUDIUM.

r vitz venerabilis gratià Benedi&tus &

E

V

&

-nomine, liberiori genere ex Provinciá

: ur*ïæ exortus , eum , q

«

ue

m quafi in in-

PA

EY ".

"

*

z

Diré PniMvS

äreffu Mundi-pofuerat , retraxit pedem;

eu

ne fi quid de ejus fcientià attingeret , ipfe

tev |

quoqué in immane przcipitium totus iret,

TUf

$. Gregorius Mag. in prefat. ad vit. S. Ben.

I

PuNcTuM L. .

lpio

mli

A Gnofce, O Religiofe ! quód inceffanter

4

ad felicem , autinfelicem zternitatem

C

hm

properes. (2) Sicut enim torrens pluviali-

busaquis colligitur, redundat, per(trepit,

r

currit, & currendo decurrit: íic eft om-

hod

nis ifte curfus mortalitatis.

Quid hic te-

i

netur? Quid hic non decurrit ? Quid non

D)

u

afidepluviá colletum , it in abyffum ?

Q

uomodó enim fluvius repenté colle&tus

;

'dC(ftl

de pluviá it inmare , nec apparet; fic ge-

Idj

li

nus humanum de occultis colligitur, & in

mortem profluit.

O quàm ()) zternitati

N

&opr

comparata brevis eft omnium temporum

longitudo ! unius vigiliz fpatium inftar ha-

pe'c;ï:

betur mille annorum.

Sicut namqué una

Qu

n

no&tis vigilia citó pertranfit, fic & millean-

norum ípatia apud Deum pro breviílimó

t

tempore computantur. Ah Religiofe! dum

igitur (c) multa in longum difponistempus

agenda, animatua in die,

cluä ignorat, &

A(

à morte, &fe

horá , quà 'nyefcit , rapitur

Uer

g:l'G-

lo

(a) S. Aug. in Püalm, 1o», (À) S. Hyer, Epift, ad Cy-

pran, (c) $. Betn. Mcd, dc cognit, hum, cond, -

«

'Rncouic'r I0NT€

:

len:

gregatur à corpore , pergítque tremensan-

iph

te Deum apparere , confiderans illum ter-

(tet,

minum, cuiappropinquat , & qui in per-

u

eruum mutari non poterit. O AnimaRe-

f

giofa, Dei infignita imagine , decorara i

tiisy

militudine ,. defíponfata fide, dotata fpiritus.

Eatef

eapax beatitudinis* Nunquid non ad zter-

nam felicitatem creata es ? Nonné ex fine

yidi

Creationis tuz fingula momenta vitz

ts

repit

laudi , & fervitio Creatoris impendere $b-

Lom-

b

MU

ligaris,. ut eternam animz tuz falutem per

obfervantiam mandatorum Dei confequaris?

j] 101

rum Z

An.non ergó cum $s. Patre tuo, dum adhuc

vacat ,. Q9 12 hoc corpore es , in folitudine re-

edus

i

0

li&ó Mundi ftrepitu per aliquot dies.vide-

bis, utrüm felici, autinfelici xternitati per

&n

bonum ufüm , vel abufum creaturar um

tnitat

approximes? (d) Ecce! Mors ubiquéteex-

um

aha

pe&at, tu quoqué , (i fapiens fueris, ubi-

qué eam exípectabis.

Ecce !. diftri£tus.

t unt

zternus Judex venit, ergó ante feveritatem:

]leat

ii

tantz. Juftitiz rationes vitz- tuz pone..

PuxcTUM lIl.

i dor

A Gnofce ,, O Religiofe!: quódinceffanter

: 1

mpus

L X ad felicem. , aut intelicem zterni--

"

&l

tatem properes. (€) Sicutenim in czlo (tel-

citer currit , & repent&

(

la c.o'rruf.cans velo

Á 2

dch.,-

4 T

(4) Miibid, (e) ld ibid,

4

^' Dixs P'RI.MUS ?

triti

deficit , &. ficut fcintilla ignis fubitó extins

t*

uitur; & in cinerem redigitur $ fic cità

3

nitam datur iftam cernere vitam.. (f) Di«

s

icto

es quippe ; &anni , quibus vita Htumana

contra&aeít, reputabuntur pro nihiló zter-

li

pitaticomparata. (g) Ah, anima Deiinfig:

t

nita imagine, redempta fanguine , deputa-

fityt,

ta cum Angelis! ferió fcrutare, utrüm ad

Ditit

fiyem Redemptionis tuz , ad felicem nem-

(blor

i

p eternitatem tendas ? Vide, quàm nao-

bilis es , & quàm gravia fuerint tua vulne-

fnef

ih

ra, pro quibus neceffe fuit Chri(tum Do-

minam Qulncrari.

Si non eílent hzc ad

cinal

mortem , & mortem fempiternam ;. nun-

tüe f

quàm pro eorum remedió Dei Filius mo.

h

reretur.

Noli igitur vilipendere animz

tuz pa(fionem , cui à tantáà Majeftate tantam

vides exhibericompaílionem. — Fuge geben-

aepenuas, dum adbuc vacat , & in boc cor-

Dfopel

pore &s. (b) Juttitia enim Dei aliud judica-

Ts qu

Ye non poteft , nifi quod merentur opera

defhn

moítra. Qui enim plüs diligit Mundum ,

Thent

quàm Deum ; fzculum, quàm clauftrum;

ifb

gulam . , quàm abftinentiam ; luxuriam,

Ti

uàm caftitatem , fequitur diabolum , &

Qf in

i

L

it cum eó in fupplicium zrernum. . Quis

Qürlo

putas tunc mzror erit? quislu&us $ qu

DT

trifti-

&

Cf) Hyer, Epift. a.d(Cypxia.n. 63) ;.Bfrn, loc. cu : (f;)

El

RECOLLECTIONIS.

-l

eitie

triftitia , càüm feparabuntur impij à confor-

( cità

tió San&orum, & à Vifione Dei ? Ahl. fic

i

ignis eos confumit , ut fcmper referver.

Dmang.

Sic tormenta aguntur ,ut femper renoven-

(*

tur. Ubinec qui torquet , aliquandó fa-

sinf

tigatur, nec quitorquetur, aliquandó mo-

|epus

ritur. In carne cruciabitur per ignem, in

m d

fpiritu per coníciente vermem.

Ibi erit

1 non

dolor intollerabilis, timor horribilis, fztor

im no

incomparabilis, mors animz , & corporis

.WXW

fine fpe venie , & mifericordiz,

Si fapis,

ab hoc infelici terminó zternitatis totus de-

m o

hacad

clinabis , atqué ad felicem. Redemptionis

1

tuz finem per fequelam DoGrinz , & Vi-.

Qs d.

t Chrifíti omni conatu contendes.

PuNcTUM lll

um

t

Gnofce, O Religiofe! quàd inceffantef-

T

ad felicem, aut infelicem zeternitatem

properes. (7) Quoties enim tecum tempo-

lia

]i i

ris curfum , viteque hujus

uotidianum

defluxum recogitas , vite .Job. "Tragzdia

du

mentem tüam fuübeat, quam ipíe de (emet

drun

ipíó in fuis calamitatibus declamabat : Vita

iriafh

mea, inquit, levior curfore.. Nam cur-

E

for interdum divertit ; fed curfus vitz ,

Qui

curfor eft non' requiefcens.

Quisnon mi«

qüæ

ereatur eorum, qui per hujus vitze fpati-

3

(t

POW

um

, Ü €) $. C-h;yfoü. l).;). de -yjcäm-it,d'llc;. :.."]ob' ; N

L

Dizs PaIMUS

*im de anguítià vitz difputant , & non co-

gitant , quód in ufüram vitam acceperint;

ut brevihoc temporevitam zternam acqui-

rant? An & tu ex horum forte es, vel po-

tiüs omni annifü ad finem SanCtificationis

l

tuz , ad felicem zternitatem per fru&uo-

fam Sacramentorum frequentationem pro-

peras? O quàm (&) gloriofa di&ta funt de

te Civitas Dei! Ibi videbit homo Deum ad

ftlca

fenw

voluntatem , habebit ad voluptatem , frue-

tur ad jucunditatem. In «ternitate vige-

V

bit in veritate fulgebit ; in bonitate gau-

Spir

debit. Sicut habebit permanendi zterni-

:

u

tatem , fic cognofcendi facilitatem , & re-

L

quiefcendi felicitatem, — Et hoc eft totum

bonum hominis , nóffe , & amare Deum

Iap

fuum.

San? currendum , 49 agendum, eft

W

2uodà , quod ip: perpetuum mobis expediat. . (À)

tl

Bonum fiquidem , & malum , vita ;

Ofmy

mors ante nos fünt pofita , ut ad quodcun-

Wt

ue.voluerimus, manum extendamus. Una

d

nobis füpereft eternitas. Aut felix ; autin-

)

felix. * Ibunthi , qui à finiftris erunt , in

N

fupplicium zternum ; Jufti autem in vitam

ln

QU

ætcm-am.r ;

Tso

Examen

h

( PS- Bem, Med, de «og. hum, eond, () Id ibl

hn;

1

( Mas, zrs, 46,

RrecoLrEbCTIONIS.

7

o o

Examen -'C(mfcientiä

wrint;

SUPER

&

aqu

i

MEDITA

TIONEM PRIMAM

qtiot

udu

À N,ORtligiofe! crebró, & ferio re-

p

colis brevitatem vitetuz,&quód

ünit

"A

omni momentó ad felicem;aut in-

AUl

felicem zternitatem properes? Omniscaro

früt

fienum , & omnisgloria ejus quafi flosapri,

X

Ex(iccatum eft fenum , & cecidit flos; quia

je pat

Spiritus Domini füfflavit in eo. 7/; 40. 6.

dterm

ig 7. Ibit homo in domum zternitatis fuze,

&

Ecce. 12. $

totum

2. Num id

Eö in hac folitudine faltem de-

Dem

inceps curabis , ut per media à Deo ordi-

du

nata ad finem Creationis tuz , felicem vi-

li (

delicét zternitatem curres ? Deus creavit

m

hominem inexterminabilem , & ad imapi-

pdco

nem fimilitudinis fuz fecit illum. Sap. 2.

y Ut

V 23.

at

3. An confideras immutabilem rermi:

jl i

num infelicis zternitatis ? Vermis eorum.

| vi[äm

non morierur , & ignis eorum non extine

guetur;& erunt uíque ad (atietatem vifio-

nis omni carni.

d. 66. 24.

4. Num idcircó per fequelam Chti(ti ad

nempà

T

Hn-em Redemptionis tuz , felicem

4

Ser.

j

:Drikss PRIMUS

$

aternitatem cürris? Eum ; qui non nove-

fta

j

eni

rat peccatum , pro nobis peccatum fecit,

ut nos efficeremur Jafítitia Dei in ipfo. 2.

f

fed

4d Gor. $. 21.

.

s. An cogi

tas invariabilem terminurh fe-

lls

licis zternitatis? Oculus non vidit, necauz

per

ris audivit,, nec in cor hominis afcendit ,

tifr

hij

quz przparavit Deus jis, qui Adiligunteum.

1. Cor. 2. 9

BU

od

.6,, Num pro

indé per gratiz cooperatio-

nem ad finem fan&tificationis tuz ; felicem

N

Wt

videlicét zternitatem curris ? Gratiam , &

gloriam dabit Dominus. P/a], 83. 12.

tiif

Dole, Propone,

cxm'

fün

^'5 LECTIO SPIRITUALIS

m

miaco , de miemtorid Mortis

ais

Ex S. Joauue Cli

gradu 6.

A.

Qu

Y. Emoria mortis eft quotidiana üors j

)

4V. À memoria veró exitüsjugis per ho:

liori

ras fingulas gemitus. Formido mortis na-

fhior

rürz eft proprietas , quam intulit inobe-

«

dientiz peccatum : timor aurem mortis

Yioh

peccatorum , quz nulla pznitenti

a deleve:

Sicut ci-

r

rit, certum argumentum eft,

Itte

bis omnibus panis vilior eft & magis necef-

Wt

farius, ita przftat omnibus operibus mor-

i

iæiy.sv?oghi—.tatio. 5

l

schm?ria mortis his ; c-lui

RECOLZLECTIONIS.

9

fiow-

fratrum in medió veríantur , labotes & ex.

[

À

ercitationes parit, imó veróignominixdul-

feci

;

J0, 3.

cem appetitum ; eis veró , qui in folitudi-

ne ab omni tumultu remoti degunt, depo-

lumf .

nere curas omnes perfuadet ; & orationi

Qd

perperuz infiftere , mentemque: diligen-

n

tiffimé fervare , quz fané virtutes omnes

hujus & matres funt & filiz.

'Sicut ftan-

!tcum-

num., (i argento propiüs admovearur, quo.

Cl'ääü'

modolibet afpe&u fimillimum fit ;; manife:

eiem

ftiffime agnofcitur ; ita & his , qui difcer-

nere noverunt ; aperta & manife(ta eít na-

am)&

"

turalis ; & eà ;; que pr«ter naturam eft,

exitüs formido, ' Id autem veritffimum eo:

rum , quitotó corde mortis meminerunt;

$

argumentum eft; (i fponte totius creaturz

o

affe&tionem abnegent, voluntatem propri-

am omninó derelinquant.

: Probatus ille

quidem eít , qui morrem diebus fingulis

mmots

ex(peGat ; fed ille (an& (àn&us , qui hanc

r o

horis fingulis defiderat. INon tamen omne

tjs Id

mortis defiderium probabile , aut bonum

inobe-

et... Sunt enim, qui jugiter confuetudinis

mo[[ls

violentià adaCti peccant , mortemQue cum

t

humilitate optant.

Sunt item ; qui pzni-

aut QÜ

tere nolunr , & eam ex defperatione advo-

nctcr

cant, Et funt , qui per operationem San&ti

r

Spiritüsfuumé corpore ;xgeif um quarunt,

;

À 5,

& 'g' Hæq :(;

L d)

- Dirzs PRiMUS

2. Hxfitant veró nonnulli Religiofi, cu-

hr

jus rei gratià , cüm tantür nobis beneficii ;

N

& emolumenti conferat mortis memoria;

C

ipfius precognitionem à nobis abfconderit

34

Deus, non advertentes , quàm mirabiliter

xiff

Deus falutem noftram moliatur.

Nemo

tus

enim, fi przíciret mortem fuam, adipfum

&l

jam exitum fuüum ad penitentiam fe confer-

€or

re feftinaret ; fe1 cüm per longam tempo-

Irii

ris moram vitiis effet affuetus migraret uti-

Ts

qué fine: ullo emendationis fru&tu, — Cave

«

igitur, qui luges, ne unquàm canem illum

Wt

fuícipias ; qui mifericordem Deum pollice-

Qu

tur.. Agit enim hoc, utabs te interim luc-

tum , ac fecuriffimum expellat metum;

fer |

tütt

'Tunc veró folüm clementiam ejus tibi pol-

Ato

licere , cüm te metu abíorberi videris.

ftm

Qui namqué mortis, diviníique memoriam

ul

udicii femper in fe ipfó continere cupit ,

curísque íxcularibus diftrahendum fe ex-

fs |

b

onit , is ei fimilis eft , qui dum natat ;

Toy

laudere ambabüs manibus vult.

Mona-

LP

chusquidam /Egyptius mibi aliquandó nar-

n

ravit, quód cüm in intimó corde memor

tj

mortis vellet aliquandó neceffitate urgente

Til

carnis hujus luto folatij quiddam impende-

te ; ab hujusmodi memoriá veluti à quo-

Tin

Ns

dam judice prohibitus fi.... QuodQue mi-

t hanc

Qj

rabilius eft, cüm veþeïr?entcr velle

inee

Rrzcorrt&cTioNis

et

m

memoriam expellere à fe , non potuerit.

Kf

Non omittam etiam folitarij illius , qui in

i,

Choreb habitabat , referre hiftoriam.

nient

3. Hic cüm diutiüs negligentiffimé vi-

bilitf

Xiffet , nullamdue animz (uz curam peni-

Nemo

tüs haberet, morbó tandem comprehenfus,

m

ad extrema deductus eft.

Cümque jam

onít

corpore perfc&é migráffet, : poft unam ho-

p

ram in feipfum redijt , oravítque nos om-

eut

nes , ut inde protinüs abícederemus , &

I

celle aditu. lapidibus obftru&tó permanfit

nilut

intüs annis duodecim nulli omninà quic-

vllice

quam Ioquens , nec aliud quicquam pr&-

n l

ter panem , & aquam deguítans.

Sedens

(etutrt

autém ea tantüm , quz in exceffu viderat,

b

&ttonitus volvebat , atqué in his adeó fixó

jdets

femper erat cogitatu , ut nunquam jani

orim

vultum immutaret ; fed femper fic attoni-

:Upff ]

tüs perdurans, vim lachrymarum ferven-

[ t

tium tacitus profunderet. Cüm veró jam

atàt y

morti e(let proximus , ruptó ac patefac-

Mion

tó aditu ingreffi fümus. Cümque do&ri-

D nif*

nz verbum fupplices inquireremus , hoc

of

ab illó tantummodó audivirnus : Ignofcite

rgcntö

mihi.

Nemo , qui revera mortis memo-

ende

riam agnoverit , peccare unquàm peterit.

quo

Nos veró nimiüm mirati fumus, intuentes

[ m

eum , qui pridi ita negligens fuiffet , re-

fa.

i

pentà

p

12

D*Iïizsk PRIMUS

penté mutatum , ac beatiffimá transforma-

tione alterum efie£tum. . Illó igitur in pro-

ximo. cemeterio fepultó , cüm poft. dies

VI]

aliquot facras illius Reliquias requireremus ,

non inveniemus , Dominó in hoc quoqué

quzl

nos certiores faciente folicitz illius & accu-

eau

&td

ratz, laudabilísque pznitentiz , atquéom-

nibus fduciam preítante , qui etiam poít

um

W

fummam vitz negligentiam fe ipfos emen-

li.

dare nórunt. , Qui ergó ad omnia mortuus

efít, is mortis memoriam tenuit.

ui ve«

ró adhuc ad aliquid afficitur, hic vacare fi-

bi ipfi non poterit, fuis fe in(íidiis appetens.

(

Noli falli ;; (tulee Operarie ! ut tempore

T

tempus reparari preefumas

nequé enim

Á

fufficit dies quzque vel fui ipfius debitum

Ti

Domino perfolvere. Non eít, ait quidam;

!s

non eft przfíentem diem pié tranfigere ; nifi

Iis;

hanc efTe ultimam totius vitz noftrze exifti-

tüur

memus.

4

I

(5

MEDITATIO SECUNDA,

inef

0.

();

De »Beng/ïcz'

- Jaerum Ordimem.

pá Vocationi-s-' ad

(ef

&

"A Ufculta, O Fili, przcepra Magiftri , ue

DP

ad euni per .obedienti& laborem rede-

as , à quó per inobedientiz

dcfidiam re»ce(;-—

ferlsnts. .?szolog. $- 1e V x

*

PRAE.

l

RrzcorrzCTIONIS.

15

Jtfrt

PRAELUDIUM.

]DrO:

: (ies

Y 7Ir Dei Benedi&us foli Deo placere defi-

V

/. derans, fan&tz converfationis habitum

hus

u

uzíivit; & defertiloci , cui füblacus vo-

AUE

cabulum eft, feceffum petiir. . Cujuscüm

defiderium Romanus quidam Monachus

It

cognoviffet , ei fan&z converfationis habi-

il

tum tradidit. S. Greg. i pref. 4j cap. x«

T

fLU

Vzt S. Ben.

PuwxeTuMw L. |

u

al

quàm megnum eftBeneficiumReligi

Os

Ó

his , paucis admodüm & notum , &

eli ens,

yport

à Deó conce(fum! (2). Ecce! modica, tran-

fitoria, terrena funt , quz deferis : maxi-

eni

bituri

ma,zterna , cxleftia funt , quz appetis.

jidat
