torum , Baptifmi , I*u:mtmuæ , Exuema

i

Undionis.

£. gyudes'? Presljtemfm ? g. Ef ordinatio,

n

(quà traditur poteftss ad corficiendum Corpus

& $Sanguinem Chüfti , & ad remitrendum

!l

peccata) fadta ab Epifcopo , ceita verba pro-

IIM

fcrcnte & cum intentione dcbita.

ug'

-/l

gkmre Vecattir Ordinatio potits , quam

(j

Ordo ? g. Nomen Oxdmanoms fipnificare

séticnem ; nomen veró Ordinis ümfczxc me-

Vf'

liüs gradum , qui acquiritur. pcr Sacramen-

z

tbm. Prc*bytemxus autem , qvamyis hodie

pro uiogue ufürperur, tamep magis proprié

r

C

Pa;sf IVF. baput L

elt

à

j

la a&tio, feu ceremoenia (acra; quà Epifco-

:

tl

pos ordipat aliquem . in Presbyrerum : ideo

j

d

aptius Ordinatio vocatur , quàm Ordo , ex

mente Theolegorum.

n

Ti

4. Kuomodo debet comparere ovdinandus in

Presbyterum ad ordinationem ?. &. In reliquis

W

convenit cum Diacone , mifi quód prater

ä

amictum, albam; cingulum , debet effe mani-

f

l

Man

puló & ftolà pertran(verfum more Diaconi in-

à

dutus, & cafülam feu planeram fuper brachium

I qu«

finiftrum complicatam,candelam & mappulam

)N

1nta

albam pro manibus ligandis manu geftans.

$. Quotuplex poteftas confertur. per ordina-

Agtita

T

!

dionem Presbyteratás? &. Duplex , unaincor-

pus Chrilti verhm ad illud conficiendum ; al-

N

1

tera io corpus Chrifti myíticum , ad: abfe!-

d

vendum alios à peccatis.

E^

düpla

futi

6. Guotuplex clauis capfertur Presbytero 9t«

Duplex: Clavis pote(tatis, & clavis fcientiz,

peuia

sl

7. Qua eff clavis poteflatis? M. Eft poteftas,

quam habet Sacerdos ad ferendam (ententiam-

UT

fuper panítcutes, feu abfolvendo , feu negan-

do abíolutionem, feu eam differendo ex jufti-

tja, cum res ita poftulaverit,

m

8. Qua eff clavis fcientia? 9. Eft poteftas,

quam recipit Sacerdos ad inquirendum , exa-

li

minandum & cognoícendum more judicis ea;

E p

quz fpectant ad peccata paeuitenrium , ante-

It D

H li

quam ferat fententiam, vel abíolvendo , vcl te-.

iittendo, aut differendo abíolutionem. Neque

Hf

epim jufté cxequi poffetea,qua funt poteftatis,

:

n, 1

nit1O.

J

gifi przccederet debita j/nfoxmatio & cog

,' u tn]

4AD -

,9.

1

De )natefiä, forma. officia, &nc. Presbyt, 262

C'fm i

9. .4n Sacerdetes magis dodlt excellant alüis

o

in clavvi feientia? w. Non excellere , ficut non

WT

N

excellunt ia clavi poteftatis, fiquidem omnes

habent zqualiter poteftarem inquirendi & exa-

n

minandi ponitentes.

J

Q

,

2l

10. Quid tamen babent pracellentia quoad

banc clavim? w. Hoc , quód illi meliüs pof-

tl

fint uti 11Jà clavi fcientiz , quàm indoctiores,

i

inquantum poffunt magis difcreté ea inquire-

MW

te, qua funt magis neceffaria, abítinendo

n

ab inquilitione fuperfuorum

E

H

cum é contra

Mf

indocti (xpé hac clavi abutantur , negligenda

Tj

inqtirenda, & inquirendo negligenda.

UO

11. Guare'vocatur clarvis duplex bac pate,&u&ä

wl

TA

E. Qiiia quemadmodum clavis inftzümentum

L

.

p

- ita

cít , quo aperitur , vel clauditur janua

duplex hzc poreílas eft inftar inftrumenti;

h

,

Sacerdotibus ad aperiendam januam czlorum

&il

penitentibus abfolvendo : ve] claudendam, iis

:*ias, ]

abíolutionem negando, fi opus fuerit;perfpectà

"m

d

2

prius eorum conícientià,

gm- |

Materia €3 forma.

d

E

h

ii

12. Qua ef? matería Presäjtemtü:? R. Effe

,

!H.

i

duplicem partialem : prior eftcalix cum vino;

flj

& patena cum hoflia , eorümque tradirio,

fs

&x Florent. $. fextum Sacramentum. Pofterior

€(t ultima manuum impofitio , ab ipfe folo

Epiícopo facta ipíiSacerdoti ; non autem pri-

ma, quz fit ab Epifcop

o fimul cum aliis fal-

us.

um tribus Sacerdotib

"

L 7

13.Q4

——

—

PA

254

LPars' IV. NGa;ut :

13. Qua eff forma lujus Ordinationis ? w

.

ul

Eífe pariter duplicem partialem.

Prior cft:

j

«

«Accipe poteflatem offerendi [acrificium DEO,

Miffdsque celebrandi, tam pro-vivis , quam pro

i

di

defunclis in nomine Dorini. Pofterior eft: 24c-

eipe Spirirum Sandium , quorum remiferis pec-

pO

í

J

6ata , vtTÜttuntur eis , ( ouorum retinueris,

retenta. [unz.

14. 44n fi Ept[copus in ordinatione Presl:yeri

flt'ml

diceret : Accipe poteftatem offerendi Sacrifi-

g'hti |

cium pro vivis, emiffo : Et pro defunciis , fof-

ij

Jet. sübilominüs [ic ordinatts. celebrare pro dc-

hn

fonds? g. Quód poflet ; quia haber potefta-

furin

a Ch

tem conficiendi Corpus & Sanguinem Chrifti,

quod cft principale ac fubftantiale ; alterum

pinam

vctó , offerre pro vivis aut defunctis , eft tan-

&

d li

tüm fecundarium & accefforium,

1$. Quare nltima itpofrtie manfis efl mate-

um p

la,

$ia bujus Ordinis , & non prima? y;. Quia illa

habetfibi annexam formam poteftatis facér-

3 d

sotaliscollativam, non veró hzc.l

M

16. Cenferüntne ba dua partiales tnateria

(b

&^ forma [acramentales diftinclas gratins n

tï[h& n

eharacteres? .. Conferte ; cum epim habeant

(tet Ü

emnia requifita ad poncndum effeum , po-

Wt j

ncnt eum,

ütrdos

17. Si ba funt materia & forma bujtus fa-

itrdorj

£ri Ordinis , quomodo ergo in Ecclefia Graca

P (!0

potefl legitima ordinatio fieri per. [olam impofi-

"ii ( J

dionem manuum, C bac verba ; Divina gratia;

l VCliilSl

quaz femperinfirma fanat , & quz cefunt , fup-

ts

giec, crcat,. Ícu promoyet, N, Venezabilem

LT

Dif

De*kmteria, forma,ojïcio,eä-:.,-Preslzy'!. zk; ;

)

Diaconum , in Presbyteram? z. Dictum effe

q

alibi , determinationem materiz & forma ia

L

fpecie aliquorum Sacramentorum relictam e(e

mp,

à Deo Ecclefiz ; cüm ergo apud Gracos per

4

di&am materiam & formam fignificetur tota

h

poteftas Presbytero conferenda , fiet per eam

^f

legitima ordinatio; apud Latinos veré , quia

per quamlibet materiam & formam nonnifi

u

partialis poteftas fignificatur, ordinatio adz-

n

quata non fiet, nifi per utramque.

18. 44m ordinatus acceptá primá poteflata

Á

in Corpus Ohrifli uerum , antequam accipiat

l

fecundam , "validà conficiat Córpus ( Sangui-

li

nem Chrifli? w. Omninó , quia jam tunc habet

W

plenam poteftatem in Corpus Chrifti verum,

hhl

& juxta Tridentinum , eft veré Sacerdos. Imó

de facto in erdinatione femper confecrant

j

eum Epifícopo ante (ecundam poteft

J

latam.

ïatCm col-

d

19. 4in viciffim , fi quis per errorem accipe-

v;

eet. fecundam poteflatema fine prima , "validà

'à

albfol'ueret À peccatis? $, Minimé, quia po-

i

zeftas in Cotpus Chiifli myfticum effentia-

"u

liter fupponit poteftatem in Corpus Chrifti

UPO DAR C

I'D'

verum ; fiquidem per hanc proprié fit quis

Sacerdos; & fecunda poteftas dari ncquit ,*nifi

[ d

Sacerdoti.

;

20. 4in autem poffit abfoluere à peccatis , us

J

3rAditA eff fola poteftas in Corpts Chrifli verum?

1

SEES as UE MUET ERE —

E. Veriuseffe , quódinon ; quia funt diftinctz

,poteftates , quz non confcruntur , nifi adhibitis

P

:is*bitis materià & formiá,

& 1 atii

I ais 2

256

Parsl IV.- Cafut H

)

£n, ad "valerem hus ordinztionts ne-

2-!0

J

züm

ceffarium [it , tangere immediatà ipJam byfliama

E. Vix dubitari pofle , quód fufhiciat cum ca-

ng(Uï

lice folam patenam, in qua fit hoftia, tan-

Al j

gere ; fi fhcienter enim intclligitur quis az-

qui

ceptare hoftiam , fi acceptet vas, in quo cft

m':(n.

hoftia , ficur de facto vinum nom tangitur , fed

il

calix , in quo illud continetur,

ER

. 22. 4dn "valida foret ordinatio , ff boflia im-

i

gnediatà traderettr ip mansa ordinandy, &.. Effes

condi

valida, quia jam traderetur id , quod per fe

M

/

& de cfleptia requiritur; calix enim & patena

g A

folüm ob congruentiam ex pracepto Ecclefus

k

ufurpatur.

at

.13. Quid fi traderetur Hoflia & Vinum fisrul

n

eomimixta incalice? & Et tunc fore validam,

A

quia rraderetur tota fubítantia requjfita, quam-

tumeu

vis modo indebito.

,

filan

24. -in [wfficeret contatius felius . calicis

t D

continentis *vinum ( — [uperimpofitam — pate-

l

)

j

P

nam cum Ho[ha babentis ? Relp. Cum plu-

sl

ribus apud Tambur. omninó Ítflicere, quia

Wt

calix & patena calici fuperpofita , vidcntus

n

facere quid unum , & per modum unius por-

hm

rigi , fufficit proinde tangere partem , ut di-

Tim)

catur tangi totum.

Et ficut ad tapgcndum

Áire o

moraliter & humano módo vipum in cali.-—

tdj

«e, fufficit tangere ipfum calicem , ita ad

-3.

tangendam mioraliter patenam |fufficiet tan-

hi,

gcre calicem , ipfam fupra fe continentcm.

m

Ín praxi tamen & cx pracepto tan

gepd,um eft |

iï his |

üttumque,

E :9'

-.Vzï); . FO-

R

—

Demateria, þ-rmd,afcia,öa. Proshbyt, $09

J

fll-ä

N

2 f." Forétne valida ordinatio , fs aut "uinum

A

in calice , aut boflia in patema deeffes ? R.

i t

Speculativé quidem loquendo, validam vi-

') n

Ilf d

deri ; fiquidém dum datur poteftas confe-

crandi unam fpeciem , indivifibiliter datur

oj

*

.

etiam potcílas confecrandi alteram

in

h

praxi tamen dubiam futuram ordinatio-

nem propter probabilitatem contrariz fen-

Mf

tentiz ; ac proinde: iterandam falrem fub

hn

conditione.

n

,

16. Quid fi in

calice fít [eium -z);'num fine

Jl

il

aqua? m. Validam fore fine omni dubio , ficut

*

& confecratio valida foret

3

aqua enim Vad-'

mifcetur folum ex pracepto.

"

T

il

217. Quid autem , [i vinum effet multa aqua

i

dilutum? & P. Gobat videri fufficere , quan-

9W

tumcunque aquz fit infufum, modó permaneat

fubftantia vini ; et& nullo fen(u percipi pof-

7

fit. Putatautem certum effe, quóddummodo

iff-

!

perc

ipi poflit fenfu aliqua vinofitas , nihil

prorfus fcrupuli habendum fir ;

í

etfi fciatur,

P

fuiffe in'calice plus aquz , quàm vini; quia

Mu

pet hanc qualern qualem vini fubftantiam fuf-

"

ficienter judicari poteft confecrandi poteftas.

Id

Tambutrinus tamen judicat , faltem dubiam

iv;n

/

fore ordinationem , ac proinde iterandam fub

:

condirtione.

*

28. 44n calíx ( patena debeant. effe confe-

erata? n debeat intercedere contatius phyficudm

44n fimul cum prolatione forma.3. 9. Me

: jam

de his alibi dixiffe.

29. 44n fuffüciat tangere exteriorem cuppa

cAli-

2:8

Pa;: lv. c.:þ::: l. |

N

ealicis avgenteam. inueflituram , qua peþjgp;

p

j

calicibts pro ornatu adnecfitur ? &. Sine dubio

fuficit ; quia veré talis cenfetur humano mo-

,".40):'

ami

do cuppam tangere ; Ef res annexa recipit na-

euram priuctbali, D

1 eu

;

igniss enim trabit ad fg

sminis dignum.

ol

t hi

30« 4£n fufficiat ordinatio facta ber impofstio-

t

Wem) manus, Epifcopalts teifa chirotbeca ? m«

inni

Omninó fufficere ; fic enim Grzci ordinant

s

hh

imponendo manus interjedo pallio. Ez ex

Caa. fi quis , incurritexcommunicationem, qui

1

manus etiam chirothecá tectas jn

-N

in facerdotem.

juriqsä injicit

1.

31« 442 ordinatio foret valida , fi unus Epi-

f Ài

n

feopus traderet materíam , & alter pronunciaret

formam ? 9. Minimé , fed idem utrumque

hi? |

104 ]i

à Præüar; debet.

1. Quomodo [acerdotes novi fe ger&e de-

war,

&ent in ordinatiose , quando celebrant cum

x od

tti

Epifcopo ? . Ad vitanda omnia pericula &

perplexitates: 1. Intendant formas recitare

h

(

«o melioti modo , quem intendit Ecclefia.

i

t

2. Nullo modo przveniant Epifcopum in pro-.

latione verborum confecrationis , fed curent

t

, «um eo fimul abfolvere.

3. Habeant inten-

ii

tionem«Onfecrandi eandem hoftiam , fi fimul

^dimoy

cum Epiícopo abfolvant formam , aliàs pro-

d

ferendi verba faltem materialiter , in fignum

lm

poteftatis fibi conceffa.

33. Qued eit officium Sacerdotis ? g. Eft

duplex : Primó , confecrare & offerre Cor-

pus&Sanguinem Chrifti. Secundó , à peccatis

*

d0-

D

I

f

D

p materih, forma, officio,eec. ?res/öyt. 4209

n/

1

l; .abfolvcre, aliáque Sacramenta , excepto Or-

(

lt

dine & Confirmatione, populo miniftrare fuo

]

"N

modo , illámque doGtina ac bonitate ad vir-

^W

tutem inflammare ,. & przdicatione ex Epifco-

L

i commifsione inftruére populum, & terrz

fructus benedicere.

Is

[:

34. Petéfine Papa delegare ordinationem Sa-

y

cerdotis ? . gj.-Non poffe non Epifcopo, vel

tint

Epifcopo non Sacerdoti ; quia id nanqüam legi-

!l

tur factum , & idco videtur non delegabile.

3f. Qua atus requiritur ad . Sacerdotiuma.

j

l

&. Requiri annum vigefimum quintum in-

*

choatum.

7

Egt-

36. 44n non [altem Regulares poff[unt prome-

Atl

veri ad bunc Ordinem anno atatis vigefimo fe--

D

, €undo? . De privilegio vivz vocis oraculo

- datoàPio V, (quod prztenditur) quoad hoc non

ij

conftare , aliunde Gregor. XIII, & XV. revocá-

]

runt omnia privilegia vivz voeis oraculo data,

nec conftat hoc confirmatum effe.

i

37. Qua fcientia requiritur pro Sacerdotion

li,

& À Trid. Concilio requiri, wt idonei com-

Q«

probentur diligenti examine ad populum do-

!

ul

cendum neceflaria ad falutem, & ad miniflran-

j

' da Sacramenta, rité celebrsandum, &c. Im-

pedimenta Canonica ad celebrandum, & mi-

piftranda Sacramehta ctíam ita nofcere debent,

ut faltem a?iquo modo dubitare pofsint.

-*

Epifcopatus.

[*

ls

"*31

P

; 58. Quua eft materin ö-. ferma Epij?:ga:

M.

a6o

OPars YV. Copub L

)

&. Materiám eíle, manuum impofitionem, or-

þvhü*

dinarié à tribus Epiícopis factam ; formam

ulälit

VerO : Zccipe Spiritum Sandium.,

i

39. Suod - eft officium Epifcopi? m Prater

a.

€a , qua funt Sacerdotis , eft miniflrare Sacra-

r

mentum Otdinis & Confirmationis , Bafilicas,

gt

Altaria, Veftes , Vafa , Chrifma , Virpines

yiti:

confecrare , apptobare ad Confeffiones & Con-

'r i

ciones , juri(dictionem ad miniftranda

;acra-

ln

menta dclegare, &c.

axiw

40. Quis eff Minifler Epifcopatus ? x

. x

u

l

dinarié effe tres Epifcopos confecratos ; ex

delegatione tamen Papz poteft unicus con-

I«J';'Wn

E

rOO

fecrare , & factam aliquando lcgitur,

i

$

41« Qua atas requiritur ad Epifcopatum ms.

DN

(

Trigefimus azratis annus completus,

al

PU

42. É)na frientia requiritur in Epifcopo? W.

Tiorum

fl

Ut fit in Theologia vel Canonibus Doétor,

yit

d

Pefles Sacerdetales.

g hu

ii

| 43. ( Qua C quot funt veffes Sacerdotales? w

«lj

Effe fex íequentes: Amictus, Alba , Cingu-

(X

lum , Manipulus , Stola per Crucem ante

küum

pe&us , vel utrin

que zqualiter deorfum pen-

dens , Cafula,

-

l qQrp

44. Quando Sacerdos aptat Stolam in )no-

*Qingul,

us

dum Crucis , 4 quo latere debet incipere ducere

partem Stela ? w. Debet incipere ducere à fi-

T ]

D

niflro ad dextrum,

quia prius fuit Diaconus,

& poftea Sacerdos.

L |

1a

Tq. $« Quos bracbinm pfik: veflit SAferdos,

dqu

$5

W

De wmateria, forma, officio, tc. Presbyt. 26

jü.

énduit Albam? x. Dextrum, tum quia id con-

ld

naturaliüs efít , tum quia creditur manus dex-

tra Chrifti priüs fui(le cruci affixa clavó

lo

: quam

iftra,

li

D

fm

46. Quot c» qua [unt ex bis majores aut

luf"'

minores ? Reíp. Communiter tres cenfentur

UR

majores : Alba , Stola , Cafula (eu Planeta,

29

Ttes minores: Ami&us, Manipulus , Cingu-

n

lum , inter

ceníetar,

quas Cingglum inEmi)grad»us effe

l

47. Habéntne ba ve[fles aliquam myflicam

jü

- fignificationem ?. & Habent ttiplicem : Tto-

Qf

pologicam , Allegoricam , Anagogicam.

48. Qua efl borum fenfuum diverfites? W.

TY

Sigaificario Tropologica fu. moralis refertur

' ad formationem feu reforrmmationem vitz aut

/,

morum, Allegorica exprimit aliquod facrum

l

mylteriua: fub figura vel metaphora rei figni-

fcatz per voces. Anagogica refertur ad ea,

quz fuat zternz felicitacis.

49. GQua eft [ignificatio Tropologica barum

b

veflium ? g. Amictus fignificat fiduciam aut

Q

fpem , qua Sacerdos debet accedere hoc facri-

Dd

fidium. Alba puritatem & munditiam mentis

Wl

& corporis cum fplendore oinnium virtutum,

h

Cingulum, continentiam & caftitatem. Ma-

nipulus cordis cempunctionem , quafi fuda-

^i

rium geítaresur ad abítergendas lacrymas.

Stola, obedientiam, que cft jugum Chrifti

,

fuave. Ca(ula , ex omni parte rotunda & aper-

[

ta , charitatem , quz excellit emncs virtutes,

j

&

f

eá(que gro:ggite

1e a

u

)

262

Pdr.; lV. .Ca u: I.

il

yo. Qu« eft allegorica fignificatio de Paffrona

[2

m

Gbrifli ? . Amictus denorat linteum ,. quó

l".n !

facies Chrifti velata fuit; Alba veftem candi-

D

1!

dam , quà illufus fuit ; Cingulum flagellum

]

"

vcl funes; Manipulus fanem, quó captus eft

Chriftus ; Stola ligaturam ad columnam , vol

d

f

(

Crucem ; Cafíula vcítem

datus fuit in domo Pilati.

purpurceam, quá in:-

ATA

$1. Qua efl MAnagogica fignifintio de Crifts

Saluatore ? & Amictus figoificat latibulum

JJ

mi

capitis, id eft, Divinitatis in Chrito, Alba

l

Il

"f

Rcfurrectionis gloriam , vel novitatem , aut

m

muaditiam vitz in Chrifto. Cingulum cha-

v

zitatem Chri(ti, cujus extremitates duz funt:

Fecst ( decuit.

Manipulus in leva beatitu-

"Ls

"D

dinem Chrifti, qui viator & comprchenfor

1jn,

erat, Stola obedientiam Chrifti, Caíula Ec-

A

l

clefiam univerfalem ,. Chrifti veftem ; pofte-

Iiorem quidem partem antiqui teítamenti,

y

u

anteriorem novi.

LU

$2. 4n fsmplex Sacerdos poffit deferrl- ADDA-

l

Ium ? . Id c(fe contra Canoncs c. de vita

ial

& hon., Clcric.

M

[

pti

| Pote/iaf Sacerdcp:ti:» fimplieis.

Yi

$3- Datfrkge Sacerdoti in ordinn)iqne plena

r dj

poteflas ia Corpus Chrifli mayflicum? 9. Datur

h.

"

plena poteftss Ordinis, non autem plena po-

teftas jarifdi&ionis..

q

$4« Diflinguitáürne ergo in Sacerdote poteftaa

'—wlm

li

Qrdfnk á pottflate jurijdsélionis ?. 3 Siye dicas

j

-

z

Demnaterin, färma,ojfitiv;ä'f- P""'?]*;- ; 2& 2

ifiy

efcdiftinctam , (ive eandem quoad actum pri-

iq'

u

mum , fed impedibilem quoad a&um f(ecun-

W

Ws

dum ab Ecclefia , parüm refert ; cüm variz

)

Q^

fint in hacre Do&torum fententiz , dummodo

AT

fentias cum Tridentino , poteftaterm juris-

) nj

di&ionis effe neceffatiam ad valorem abfolus

H f

tionis Sacramencalis , que cüm fiat per moe

dum judicii, neceffarió requirit ad valorem

l,

Aff

T

juri(di&tionem. Tri4. feff. 1. c. 7.

Jl

5 j. Potéflne tamen [implex Sacerdos. ab[ol-

h

vere ab aliquibsa peccatis ? q. Poíle à venia-

1

libas & mortalibus jam priüs copfeffis ex

di

praxi Ecclefíie ; cum enim hzc peccata non

"

AX

fiat materia neceffaria, non eft cur negetur

in ea potceítas.

A

rl

y6. Hac poreflas in "venialia éflne quris Diz

iA

visi ,. vel. Pontificii ? & Probabilius effe fo-

j

lüm Juris Pontificii ; fi enimuris Divini£oret,

I

non poflet tolli à Pontifice in Excommuni-

€eato noa tolerato, & d

Fgradato , in quibus$

tamen tollitur.

L

37. «n altem in articulo vaortis poffre [fenplese

Sacerdos abfol'vere a quibufcunque peceatis? W.

Poffe , ficut poteft etiara, excommunicatus,

fufpei(us , degradatus, etiam lizreticusremoto

periculoícandali. Ex Tri4. feff. . c.7. In mor-

tis articulo nulla eft refervatio.

j

$8. Simplex Sacerdos abfol'vens im articulo.

mertis A rofervatis ,' au. debeat. ad . aliquid

" |

3

ebligare paenitentem

*

&& $1 non fit anncxa

excómmunicatio refervata , non deber ullum

&io—

$

PI;QB.S* imponcfc , pretsz debitam farisfa

[ E

N

M

ä

y

464

Pæïn;s IV.V Caput I.

yl

.,m;"

nem patti lzíz ;; fi autem habeat conjunctam

excommunicationem refervatam ; tenetur ini-

ia

n

ponere ei onus prafentandi fe. (fi fieri-poreft)

.fmg IIW*

ci, cui facta eft refervatio, dum primüm com-

modé poterit, nifi pucet fit, aut habeat im-

ür[d

(/1 IIN

pedimentum perpetuum. Cap. 22. eos qui de

Jent. Excom.in 6. Putant quidem aliqui , quód

[

41

[ lfmau

fi convalefcat, & parti lz fatisfaciat , ccffet

j U

obligatio fe prac(entandi. Verius tamen vide-

cür contrarium , quia finis Canonis non cft , ut

jahr

1

abfolvatur , vel fatisfaciat parti , fed ut poenam

nj

fubeat , ut fiac cautior.

flrinta

$9. n prafente. Sacerdote babente ordina-

vt

ht

viam "vel delegatam jurifdilionem , pofft. fim-

plex Sacerdes. abfol'uere. mioribundum ?. Refp.

Non pofle , uti nec potefíl non toleratus , fi

adfit fimplex Sacerdos; quia hac facultas da-.

tur rarione necefsitatis , ad (ubveniendum ani-

lk

marum periculis , qu ceffat, dum habens

jorifdidtionem adeft : probabile nihilomi-

nus eft contrarium , quia fimpliciter nulla eít

tefervatio.

"

2

l

60.

Simplex Sacerdos debet [cire formam

abfelutionis , qua ergo efl illa? . Ad eflen-

.

.

"ALfolvo te.

tiam efle requifira hec verba

:

Addenda tamen íunt ex Ecclefim confuetu-

Tll.i /f

dine: 44 peccatis tuis , &c. Reliqua qua pra-

tlitu

dm,

mirtuntur & (ubfcqugntur, funt tantum ad

cangrüitatcm.

UE

.

?

BL.

61. a funt materia ab[olutionis

LOT

Materiam remotam eífe peccara. poft. Bap-

- iij

"

;;fmum «emmjíla ; mertalja quidem ncf::ff

)

E

De mf.terü, forson, ojiïcia, €»c. Presbyr, 26€

T

fariam , venialia veró, aut mortalia confcíla

n

ltT

fufficientem.

ml Qtn

fj

62. GHa [unt materia proxima? m;. Sunt

Mi

a&us Panitentis

i

Doler , confeffio & pro-

pofizum.,

^ Wa

63. 4n non fatisfatlio etiam efl materia Poe-

1 qu

mitenti&

.

?

g. lIllam effe tantüm partem in-

T

tegralem , non eflentialem.

3

t

64. Con[litutus i articulo mortis , fi dedit

d

igna Penitentia , "vel Confe[[arium petiit , de-

*

?

Q]

bétne [ub conditone abfol'ui ? g. Debere ab-

folvi fine conditione , dummodo faltem pet

tl

T

!N

unius teftimonium conftet , eum dediffe fipna

Peuitentiz.

Ms

wj |

CAPUIZT L

U

4

(5

E!i

De Sandliffmo Euc/yarz'/h'e'

óacraimenuto.

Q1l

!

jd

"t

Ejus natura ö e]änh'a.

I,

dit

$tne Enchariflia -verum Sacramentum

? ,

— Quód fit.

E(le definitum z» Flor. $. $.

lg

inftitutio habetur a

Trid. fe[f 7. c:1.. Cartbag. Later. cc. Ejus

Lucam.

pud Marthzum , Marcum?

2. Effne boc Sacramentum & reli

Quis divver-

W

Jum ? w. De

hoc dubirari nop pofle, tum ex

p

d.

Cenciliis eitatis; tum quia nen folym partes

! ellen-

l;

-

—

w Rn

- ---

z

-

-

-

agö

Pars

IW. Cur d.

eflegtiales ; fed etiam finem inftitutionis diver-

[

"

fam habet à rcliquis.

3. Efine boc Sacramentum veliquis excellen-

G

p ? w Effe, tum quia non tantüm figui-

üil

ficat & caufat fanctiratem animz creatam , (ed

t

«ontinet in fe ipfum fanctitatis authorem , tum

(

quia eft Sacramentum permanens , ac proinde

etiam ante ufüm continet in fe virtetem fapcti-

M

tatis caufativam.

"

4. Oid eft Sacramestum Euchariflia? m

D

Eft Sacramentum Corporis & Sanguinis Chri-

[á

fti. veraciter conrenti fuüb fpecicbus panis &

(

viai, viconfecrationis fa&z à Sacerdote, fub

[v

verbis certis, cum debita intentione prolaris

füpra panem & vinum, ex inftitutionc Divi-

p

53 veraciter (ignificans Corpus Chrifti , &

.

ü

Sapguinem fub fpeciebus coram realiter con-

a

sxineri , per modum cibi & potüs fpiritualis,

D

exhibiti in alimentum fpiriwuale vita fpiri-

LTA

tualis Corpori Chrifti myftico manducanti,

Al

hoc cft, Ecclefiz.

NI

$.. Verba confeerationis fántne p

Vm effentialis

j

bujus Sacramenti ? g. Sunt ; quia ex Elor.

W

€» Trid. (unt forma hujus Sacramenti ; forma

G

autem ex iifdem Conciliis eft de fubftantia

Ws

Sacramentorum , aliunde fpecies (ole fine

T

verbis , nec przfentiam Corporis Chriíti , nec

m

Á

gratiam dandam fufficienter fignificant , ae

m

u

f

proinde non poffunt habere rationem inte-

"

gram Sacramenti.

ACr A^

l

kl

6. 4 nuoquid ?'ridm:. agmjcit»boc $

men-

—

U

De f/antliffimo Eucharift Sacramente, 26

anentum cenfiftere in [Desicitu confecratis ;

Saf-

T

Ms

ictenzer autem "videntur sntelliei confecrata

per

Corpus C Sanguinem Chrifti ?

m

dgn*.

E. Hanc coníe-

erationem efle diver(am ab illa, quam Con-

40 il

1l

cilia dicunt effe formam hujus Sactamenti ,&

quam in verbis conftituunt,

10f

andi.

7. Quomodo "verba tranfetntia Poffent con-

E

Jitnere Sacramentum peymanens

2

H

R.

uame

l

vis verba phyficé traníeant , ma

nent tameg

d

(

moraliter tum ia cffe&u , tume

tiam quate-

nus ex inftitutionc Divina fuat i

-

Dd

rrevocabilia,

quoad prolationem Sacrament

lib

Íemel factam.,

l operativam,

Qp

]

$. Species panis (5 "vuini

Vi

fántue etiam d ef-

n

k;,[

fenti& Sacramenti Eucharifl

/&? &. Affirmativé

?

|

Cap. bez eit, de Confecr.

Aift. z.

dicitur facri-

ficium noftrum conítare

vifibili

Elementorum

71

Il*

Ípecic , & invifibili JESU Chiifti

carne. Aliun-

M)

de cum fit Sacra mentum

permznens, per pihil

aliud poteft reddi perma

nentcf fenfibilc, qgäm

M

per ip(as fpecies.

!f

M.

9. Corpia. ( Sanguis Chrifli

fséntne copffi-

j

Eutiva bujus Sacramenti R.

Subt ; quia is.

Capit. Ego Berengarius 42,

z

diff. z, anathema-

]

tizatur hzrefis,

quz afferebar,

panem & vinum,

u& in altari ponuntur poft

confecrationem,

í

o

lammodó effe

ï

Sacramentum , & non cffe

verum Corpus & $an

guinem Domini noftri

ä

JESU Chrifti.

IO,

Gisomoede Corpus (5 Sanguis Chriflá bof-

':r

þm' effe pars Saethmenti , coin nen Jine fiena

3

Jm'-.

268

Parí IV. Caput IL.

[

fenfibilia gratia danda? w. Dici poffe, quàd

ycl ceddantar (enfibilia per fpecies affc&as ver-

f

(

bis confecrationis ; vcl quàd fint pars Sacra-

menti, non quidem ranquam figna fenübilia

gratiæ., fed tanquam ipía virtus cau(ativa gra-

tiz, cum etiam hzc fit de effentia $acramen-

iorum Nova Legis.

I1. 4nmon [ub[lantia panis & vini , faltem

ut terminia tranfrens , fit eriamde effentia bujus

Sacramenti ?. g. Non effe, quia nec ténet fe

ex pátte imateriz , nec ex parte formz , nec

ex parte Corporis & Sanguinis Domiai ; aliun-

de ctiam ia aliis Sacramentis materia remota

non eít de effentia eozum,

12. 44t nuaquid Florentinum docet , mate-

riam Sacramenti bujus effe Panem. && Vinum?

x:. Concilium enumerare materias etiam re-

motas Sacramentorum , quz decorum cflentia

,

non funt.

UI EV

13. Eflme etiam quafi unio Corporis Chriffé

cum [peciebus de effentia bujta Sacramenti: Ri

|

Eít, quia hoc Sacramentam non eft folüm

€orpus & Sanguis Chrifti, quomodocunques

fed ut conteuta (ab fpeciebus , quod habetur

formaliter per dicam quafi unionem.

14. n ergo etiam atlio transfubflantiativa

de eina e[fentia erit ?. . Qinoinó ; quia hoc

Sacramentum prout de facto inftitatum, non

eít Corpus Chrifti quomodocunque unitum

l

fpeciebus , fed prout unitum vi verborum;

[

koc autem formaliter. dicit unionem effe vi

YeRe

L

Jpe fanlifffmo Euchavift. Saevamento, 269

x quod

"werborum productam , ficut avgmentiatio

"

non dicit quomodocunque unionem novam,

54 j

fed dicit unionem' productam vi a&ivitatis

Ll

formz.

Jgü.

1j. Sumptio éflne de effentia buiws Sacra-

TCl«

menti? E. Non effe, quia hoc Sacramen-

tum efl permanens per modum cibi ipflitu-

m |

tum , copficitürque a folo Presbytero, cibum

2

autcm. permanentem fumptio nen conftituit

M

10

in cfle cibi.

I

16. 44 non [altem [umptio erit fbeciale SA-

Jl

eramenitum , fiquidem il pofitA comfersur gra-

Jt]

3

4ia? &. Non effe, quia ncc;habet prepriam

formam , nec effectum diflindum ab cef-

!

fectu ipfius Euchaiiflim , cui facta cfl pro-

)

.

.

miffio gratiz

Qui mauducat me, ipje viroes

prapter ?28,

17. 4fn ergo bec Sacramentum operaretuy

gratiam, fi frne [umptione miraculosó poneretur

i2 flomacbo? &, Quid inde, fi hoc conceda-

tur ? Sicut cibus naturalis nutriret, licét fine

fumptione poneretur in ftomacho. Unde vi-

detur fumptio de lege tantüm ordinaria re-

quiri. Vel etiam dici poteft , quód fit de facto

L]

conditio neceflarió requifita.

18. Sed cur. fumptio futura non poteft effen-

tialiter conflituere boc Sacramentum ,. fiquidem

verba graterita illud confarutigt? &. Magnam

efle diverfitatem ; quia pofiáà re prateritá

facllé poteft. intelgi Sacramentum habere

emnes partes faltem moraliter exiftcptes ; ac

M 3

verà

2y6

Pars 1Y. Capst 11.

veró nondum pofitis omnibus partibus noii

!

poteft intelligi pofitum totum,

|

19. 4m non [umptio [altem pars sntegralis

dici poffet bujus Saevamensi? N., Negativé, ficue

fumptio-cibi corporalis non eft pars integtalis

ilius; Nec eft ullum fuudamentum ex

Pon-

ciliis & Patribus hoc aíferendi,

i

20. Sacramentum Enuchariflia contentum f«*

straque [becie éfíne maum Sacramentimn , "vel

duo? F. Prout fic eft unum Sacramentum,

unitate fpecificá, ac etiam individuali morali

totali integraliter, quia Concilia vocant Sa-

[

|

eramentum ia fingulari , aliunde eft inftitutum

utalimonia, convivium & refe&io , ex pane

& vino conítans ,. qualis tefe&io cenfetur una

fimplex totalitate morali integrali,

11. 4dn non [fint faltem partialiter. diftintia

Sacramenta? w. Omninó , quia funt realiter

:

ab invicem feparabilia , cüàm de fa&to priüs

confecretur panis, quàm vinum,

|

f

12. n fint etiam (Decie incompleta diflintia

parsialia Saeramenta ? w, Sunt, non tantüm

materialirer , fed etiam formaliter; quia ctiam

quoad Symbolicam fupernaturalem fignifica-

tionem fpecies vini fignificant formaliter prz-

fentiam Chrifti tanquam. potus fubftantialis

[

zcftinguentis concupifcentiam, & fpecies pa-

BIs , tanquam cibi fübftantialis roborantis.

animam , quz eft omninó diver(a fymbolica

fignificatio.

13. Gluomodo ergo laici fub nna fBecie totum

Sa-

De fanBiffmo Encbarifl. Sacvamento. 295

Sacromentum recipiunt ? R;, Recipiunt totum

uoad fübftantiam; quia fub qualibet fpceie eft

totus Chriftus faltem concomitanter, etiamfi

1

non recipiant totum quoad modum.

24. Unde de[umenda eff unitas "uel. pluva-

litas numerica bujta Sacramenti

L

?

&. Quia

bac quaflio tangit modum loquendi , idco

fi hoc Sacramentum accipiatur pro co, quod

eft Sacramentum tantüm , fcilicet pro fpecie-

bus, totidem erunt Sacramenta , quet fpccies

diftinétlz , quia concreta accidentalja molti-

plicantur ad multiplicationem fubjectorum;

in Sacramento autem fic accepto fubjcGum

denominationis funt accidentia.

Si vciró ac-

eipiatur proco, quod eft dignius in hocSacra-

mento , tune fub omnibus fpeciebus debet dici

cflc unum tantüm Sacramentum , quia fecun-

dum hanc acceptionem Corpus Chrifti impor-

tatur in recto in hoc Sacramentotanquam loco

fubftantiz panis, quafi fuftentans accidentia;

cüm igitur rectum in hoc Sacramento fic ac-

cepto non multiplicetur , unum dici debebit

Sacramentum.

;;

2f. Efine boc Saeramentum nece[[arium , ne-

ceffitate medii ad [alutem? $.. Negativé , quia

per fe inftitutum non eít ad primam gratiam

c?nfcrendam,

JMateria Saeramenti Corporis.

216. Gua efi materia Sacramenti Corporis

V

Chri-

M 4

—

N

—

272

Pars 1Y. Capst Yi

i

€brifli loquendo: de. spateria remota ? W. Ex

TFlorent, im Decreto Eugeni, $. tertium, et

panis triticeus , quia Chriftus confecravit in

pane, fine addi

d qualis folus triticeus vo-

€atur,

a17. 4f5 delent effe. panis ac.ymts , "vel fer-

mmentatta ? & Utrumque eífe materiam cer-

tam: at Ecclefia Larina ex pracepto (olum

azymum , Grzca folum fermentatum con-

fecrat.

ä

28. Gu confecrationem panis facere im?ndit,

jnxta mentem Ecclefia, an confecret. panem fer-

snentatum per errorem apbofitum , csm Ecclefia

probibeat: Latinis illum. confecrare ER. Affr-

"T

mauvé, quia'Ecclefia prohiber, illum (cien-

ter coníecrare , non autem itritat confecratio-

-

^

nem ejus.

29. Maffacruda éflne materia fufficiens? w.

Non efle, quia quamvis fubftantialiter vix

differat à pane cocto , tamen panis ufualis non

eft, nec vocatur proprié panis.

30. 4fn panis madefacius "vino "vel aquá fit .

eonfecrabilis ?

L Eíle, quia adhuc remanct

panis.

-

31. 4£n etiam banis , quibis coctm -vocaturi

E

5

X. Et ille eft , quia iterata coctio illum non

extrahit ab ufnali pane.

32. Panis ex bordeo , a'vena , farve, fabis,

amygdalis , pifis , lentibus , caftraneis , cicere,

2

ec. éflpe materia fufficiens

$

E. Nulle mo-

[

do

.

»

quia non fünt panis fimpliciter ufua-

[

Iis,

Defanä'i[]?mo Etcherifl. Saevamento.

273

lis, & perfe , Íed santun, in defcétu veri panis

ex tritico.

ä

33. Pami triticesis. aquA vo[aceá , butyro,

selle , aliéque artificiali liquore confe£ius , «fing

fefficiens &. Non tfle , quia non «ft panis

fmpligter & uftalis.

34. 4in panis iriticests- tinclus colore rubyo,

qualis adbibetur pro obfignondis literis , frt [nffi-

J

tiens? Ki. Efle mateiiam ad fumn um taptum

dubiam ; quia ctiamfi phyficé taptüm acciden-

taliter mutetut , quia tamen panis ufualis vix

eenferi pocft , idco moraliter videtui fubftan-

tjaliter mutari.

3 $. Quid autem de pane filigineo? yo, Et bunc

efle matcriam dubiam propter diverías opinio-

nes Authorum , aliquorum «xifmantium,

filigincum fpecie diffeire à triticco ; aliorm

vix illum à triticeo diftingucntium.

36. Si pani triticeo fit immixta alteritu [pe-

ciei farina , éflne conjecralilis ?. R, Si mixio

$ta fir facta , r adhuc maneat panis tritiecus;

coníccrabilem effe, fecus non.

Materia caltcis.

37. Qua esl materia remota Calicis? &i. Ex

€odem Fler. ( Trident. vinum de-vite.

38. Effne par ratio , five fit rubrum, frrve fit

lbum? &. Efle omninó parem rationem, quia

etfi fpecie phyfica differant;fpecie tamen morali

