t

palmam; fed hoc non conftat.

lim. u

$24« 4fn particula confecrata deleant flatiro

j

reponi ad [acrarium? &. Nondebére , nec de-

l]

L

]

bere diftribui populo ante communionem con-.

"

1

fecrantis, nifi

forté ad dimittendum populum

|

!]

effet. neccflita

f

d

$ accelerandi Communionen

populi ; quia bz minores Hoftiz fimul cum

"T

at

grandiori pertinent ad idem facrificium ; ae

proinde debent fimul effe fu

225]

per aram , quz eít

E-E:tï

proprius locus facrificii,

tibt

2$. n Sacerdos , Gui debuiffet con]ermr&

auas boflias wmajores , unam gro fe, alteram pre .

T

ho

jrecibms 4o. boraram , unam tantum confecrans

ex oblivione , poffit loco majoris beflia à fe confe-

W

E

T

erata. [umere parvam ex pyxide jam prihs con-

fecratam ? &i Non pofle ; quia illa aliz hoftize

non pertinent ad idem facrificium.

)

$26. 4fn fanguis debeat uno bauffu fumi?nz, -s

Decentiüs videri, ut uno hauftu fumatur yinift

forté plufculum confecratum fuiffet. Dutan-

dus quidem trinum hauftum prafcribit , (cd

vl

hoc tempore ifte cffet novus ritus,

T

527. Quid agendum , [i particula Hoflia ad-

quixäl:;'

bareat calici, dum Sangnis ebibitur? g. Poffe

ilam adduci digito ad labium calicis, & $ta-

!

$a

fumi,

|

412

-Par 1V. Caput ITI.

fumi, velaffu

fo vino fimul cum eo deg!utfrï,

r;üfüï

y !

ita Rubricz.

g

$28. At nunquid "vielabitur jejunium , fs

einum prius demittatur in flomachum , quam

[UF(Z

,gym

dila particula? w. Id nihil obftare ; quia prc-

qin |

cepto jejunii folum cavetur, ut quis accedat

L

jejunus ad integram commuáionem abfoluté

ym

& perfe. . Si veró aliquid ex fpecicbus fumen-

-

reumftantia & reliquia

k l

dum fit, tanquam ci

nl

Communionis jam inchoatz , nihil vetabit

j

illud fümere , fimul cum vino , ve] poft partem

ul

vini jam hauítam ad decentius perficiendum

an

Sacramentum.

f):a vel araueus

[

j29. Quid agendum , fs mu

tnio

áncidas in calicem mondum con[ecratum , "uel

D

gam cenfecratum ? W. ln primo caíü poteft

P

aliud vinum accipi , offerr1 mentaliter , con-

dm

fecrari , & alterum ad lecum decentem effundi.

m')'H

]n (ecundo caía vcrmis digitis excipiatur , la-

vetur cum vino , comburatur , & cineres in fa-

vj

crarium projiciantur.. Si tamen Sacerdos nau-

J

pnu

fcam non haberet, poílet vermem non vene-

natum fumere fimul cum fanguine.

i

(l

$3o0. Quid agendum , [i contingat ,. totum

dj

Sanguinem effundi ? w. Si vel modicum re-

manfit incalice, illud fumatur, & abluantut

D

h,

res à fanguine effüfo ta&z ; fi veró 'nihil

^il

prorsus remanfit , ,novus fanguis conficiendus

W

etit.

lN

$31. Quid fs celebrans revomat Eucbari-

ecies

&

(liami 5. Si fine nauíca ficri pofïïr', fp

ma-

'&(*'m

!

De Mi[fa d ad eam þerfim»tilm; 413

!

j

mahentes adhuc integra feparentur & fuman-

tur. Si obfit naufea , feparentur , & inloco fa-

I

cro collocentur , denec corrumpantur , & cor-

)

n

ruptz in facrarium projiciantur. Si fpecies non

N

i

u

appareant , comburatur vomit

us, & in facrg—

EX

rium projiciantur cjus cineres,

a

AW

$32. 44u fi aqua feparetur à *vino confecrate,

n

remanevet. [anguis. Chrifli . [ub. [pesiobus. aquas

| äliägui

&& Probabiliter non remaneret , quia non re-

P

maneret vinum ufuale.

plics

$33.. Utrim. calix. fadlá 'Communione . [it

"n

eccultandus "velo à parte anteriori ?. &. Cutm

Quarti reflc&ti debere fupra Burfam ; quia jam

At

tunc nullus eft illius ufus , & aptatur pro afpos-

nin, ^

tando, commodiüs autem cft fic afportare.

dipi

Deinde, quód in principio Miffz occultetur

calix , fignificatur , quód ufque ad offerto-

jit, W

wóni

rium fit Mifla Catechumenorum, quibus adhue

myfteria difficiliora , uti funt Crucis & Paf-

J),]J, /i'

as

fionis Chrifti, abíconduntur.

u

$34. 44 nunquid Rubrica dicit , ut fenper-

penaitir calici purificatortum , patena cum palla,

ITHWS*

M

item "velum && bur[a cum Corporali, d ipfe

calix collecetur. i5 medio ddltarm , ut in prin-

jy, !t

mat!

cipio Miflz? m. Hac ultirha verba non de-

m

notare velandum calicem ut in principio Mi(-

íz, fed ponendum in medio Alraris, s im

[ Ü

principio Miffs, — Siquidem in principio Miffz

llis aj

nec buría, nec Corporale ponitur fupra ca-

licem. — Deinde pauló póft etiam dicitur, ut

HWl j

acfcratur liber ad Cornu Epiftola , s« n 12-

2

F

iteitti,,

K

]

: 111.

j

414

Pes 1V. Coput

froit4 , & tamen non denotatur. modus libri

s "

eollocandi, fedtantüm locus; quia debet de-

p

ferri liber apertus , qui in principio ibidem

-

: qui

pun

collocatur claufus.

|

$3 $- «4n Canticum benedicite debeat dici pos'?'

"T

Miffam? &. Effe tantüm Rubricam dirc&i-

yam , nec füb veniali obligantem.

$36. 44 manus laroanda pof? Mif[atn ?. B.

|

Eífe etiam tantüm Rubricam directivam , per

quam decentia prafcribitur,

ln

;

$37. 44n pofl Saerum [it obligatio non ex-

át,

«t

ffuendi? w. Seclufo periculo non exfpuendi

aliquid Sacramenti, nullam effe obli

gationem,

unJ

decet tamen aliquamdiu abftinere.

H

$38. Guamdin durent [pecies im flomacho?

,

z;. DeLugo ex judicio Medicorum Romano-

O

D

rum , quos confuluit, exiftimat , quód poft

unum quadrantem horz , nullum dubium effe

nil

poísit de confumptis jam fpeciebus. . Alii ju-

fpri

W

il

dicant , hanc fecuritatem haberi non poffe , nifi

poft horam integram elapfam,

h

$39. 44n celebrans poffit [futim comedere

y!

Wi

poft Miffam? . In rigore loquendo non effe

ullam obligationem abítinendi. Quia Cap.

t

tribus. gradibus. de Con[ecr. id vetans eft uía

Mi

lim

abrogatum ; ob majorem tamen reveren-

tiam abítinendum eft aliquamdiu. A: Regu-

Y

lares, qui legunt ultimam Miffam, vadunt

Til

pauló póft ad menfam , quia apud illos abeft

Atte

omnis immodeítia dedecens facram Com-

10

munionem,

D

j49.

|

De Miffa , & ad sam pertinentibus, 416

Ti

i

$40. 4in peccet , qui extinguit lumen ante

lj

Evangelium $. Qoannis ?. g. Si utrumque

extinguatur , peccari venialiter ; fi autem

7

il

[

unum tantüm , ficut aliquando u(ü venit, nec

€íle veniale,

,l

(5

n

Stipendium pro Sacrificio.

IN

)

$41. Effne licitum. dare & accipere þipen"-

dium Sacerdoti pro Sacrificio Miffa? 9. Certum

LT

effe , quód fit licitum ex multis Pontificum

i

j

Decretis de ftipendio faCtis, . Ez dignus eff ope-

Ut

*

rarius cibo f[uo , Mattb. 0.

j

$42. 4n bec fhpendium fieri poffit pro labore

(^ epera impen[is in celebranda Miffa , quafs

lus

!

pretio affimari po[fit ? &.. Hoc titulo nec dari

AR

j

nec accipi pofle , nam labor ralis eft infepa-

á

rabilis ab ipfa fun&ione Miffz , atque adeó

D

fpiritualis , pro quo proinde accipi pretium

á

& (olutio non poteft fine fimonia.

$43. Quo titulo ergo accipitur & datur?

d

&. Non dariut pretium operis, fed pro fuften-

TT

tatione aut torali, aut partiali, quatenüs $a-

Qü (

cerdos in ordinatione fuícipit fimul obligatio-

"

nem ferviendi populo in ordine ad offeren-

t

dum facrificium,

Populus veró jure naturz

At

obligatus offerre Sacrificium , (quia in lege

l räa;f

gratiz offerri illud nequit , nifi per Sacerdotes)

jb

tenetur fibi Sacerdotes procurare , ac proinde

"l

providere illis fuftentationem , qui factificium

onerant,

l

8 4

$44.

.

pars 1F. Caput lI

416

i

$44« n flipendium Mif[a po[fit in pactum de-

duci? m Polle ; cüm enim adfit , ut dictum

[

/h

TL

cít, obligatio ex jure naturz , poterit eadem

[z

x

jl

obligatio firmari pacto.

$45. 4n Sacerdotes. divites poffint. accipere

n

(

eon[uetum flipendium MifJa? &. Poffe;, quia

l

!)

obligatio paturalis exhibendi fuftentationem

jis, qui nobis impendunt fnum minifterium,

g l

u 0

non oritur ex paupettate ipforum , fed ex mi-

nifterio impenfo.

w

- [eid

$46. Quid [i autem de [uflentatione jam fet

lené provoifus per Beneficia Ecclefiaflica? g. Be-

m

íd

neficia ecclefiaftica plerümque trahunt fecum

:

D

aliquam ebligationem , ratione cujus equum

cít cum ex iisfuftentari, Quód fi autem non

p

ilio

habeat annexam obligationem fípecialem ce-

lebrandi Miffam , manet adhuc integrum jus

f

Sacerdoti exigendi à particulari perfona fuften-

?0 J

tationem , quando intuitu ejus exhibet ftivm

hn

minifterium , vi fcilicet generalis juris exigen-

W

di füftentationem ab iis , quibus exhibetur

W

t

minifterium, hec ipfo, quàd generalis obh-

«m

Ánt

gatio illud exhibendi determinetur ad perfo-

pam particularem determinantis , pariter jus

!1

Ti

exigendi refpectu illius partícularis perfonar,

j Ut

€«ui minifíterium dictum exbibetur.

$47. 44n in die Nativitatis rectpi poffint tria

Wi

x ln

flipendia intuitu trinm. Miffarum ? &. Pofle,

quia licét non plus infumat 1llá die , quàm aliis

d

pro fuftentatione , adcóque videatur fatis-

ul

K

f,a&gm üpico (tipendio, tamen totum , q

De Miffa , & ad eam pert:'nem:'äu). 4 !7

l)g',,,/

fit ex aliis ftipendiis , & aliis totó annó ac-

'l'*:!

Ti

ceptis , non excedit, quod requiritur ad vitum

totóÓ annó.

$48. 44n qui ratione Beneficii tenetur. cele-

V.

brare , poffit accipere flipendium manuale ? W.

"NU

Cum Paíqual. poffe, fi obligatio celebrandi

fit abíque obligatione applicandi facrificium;

:

:fä:l

quia tunc applicatio adhuc manet libera, adeo-

,;;,

que obligabilis alteri, & confequenter po-

tens vici(sim alterum obligare ad przftandum

*i

faciificium.

Congreg. Rituum , fi quid haé

211

in parte in contrarium decidit , iatelligenda

um

eít decifio pro eo cafü , ia quo non folum

u

eít obligatio officiandi , fed etiam celebran-

r

di pro alio, feu applicandi facrificium pro

"t

M

alio.

.

RD W

f49. «n fi quis decreviffet no

5 celebrare,

:

poffit eddem die celebrare , ut lucraretur pingue

flipendium ?. s. Poffe ; quia illud ftipendium

u

non eft finis, ad quem ordinatur facrificium;

(cd eft (olüm caufa mutandi propofitum , quod

^

eüm ex natura fua fit mutabile, poteft mutari

u:tf!;ïf

fiae peccato ex quacunque rationabili caufa,

fi aliunde nihil obeft, uti in prafenti fuppo-

: ;zkr: i

"

n

u

nitur, nihil obftare.

n

Il

jjo. 4 pro labore extrinfeco Miffa an-

nexo peffit recipi aliquod. [Hipendium ?. &i. Si

u

labor extrinfecus per accidens fit annexus , utà

eft ire ad locum diítantero , vel füummo ma»

W

né fürgere, aut diu expectare , &c. poffe tunc

G ?

recipi, quia talis labor eft onus corporale,

row:

: &- ex-

418

Pars IV. Caput lTL

"

& extra functionem fpiritualem , proindéqtfe

pretio aftimabilis, & in pactum deducibilie,

L

non fecüs , ac quacunque alia res ptetio

zítimabilis.

n

$f1. n celebrans Milfam folennem poffit ve-

ii

eipere majus [Hipendium? 3. Probabiliter pof-

n;;ndn

e, quia multa funt per accideus annexa rali

n

m

facrificio." Et fi operarius dignus eft mercede

fuà , qui magis operatur , majori mercede

n

""

dignus erit,

u

$52. n ratione diei feflé solfit accipi majs

flipendium? .. Cum Pafqual. poffe , quia hoc

minifterium indiebus feftis eft magis neceffa-

rium populo , ac proinde magis zftimabile,

Unde fi Sacerdos die fefto celebraret fine fti-

pendio , faceret rem magis gratam , quàm

fi alio die ita celebraret.

$53. 4n liceat anticipatà exigere flipendium

eelebrationis Mif[arum ?. n2 Licere; quia folutio

anticipata , aut cautio de(olvendo, non variat

f

naturam contractüs. Cüm igitur contractus

de Miffa fit licitus. erit etiam licitus, fi fo-

lutio anticipaté exigatur , aut cautio dc fol-

vendo petatur.

$54. n liceat nceipere plura flipendia pro

eadem Miffa? &. Prater alias Declarationes,

ab Alexandro VII. Anno 1665. eft fequens

Propofitio in ordine 8. dàmbata :

.

Duplz-

eatum. (Hpendium . potef!. Sacerdos. pro eadem

Miffa. licit? accipere , apglicando petenti. par-

? cele-

aem etiam [pecialiffimam fruäm ipfome

^L

6rafzti

|

bz A/di[a » G adeam pertinentibss, — 18

W

àranti corre[Bondentem ,

Urbani V111.

7

Tidqua of pecmum

im,;

$$$. 4ntransferena oöligaribnem celelaran;

à

di in alium , debeat ipfi exhibere. integrum

D

?

füipendium

B. Hanc propofitiomém cífe

damnatam ab Alexandro VII. Pof7 Decre-

u

vum Urbani potet Sacerdes , cui Mi[fa. cele-

Ntty

branda traduntur , per aliuen. fatisfacere , col-

M

lato illi minori. [lipendio , aliá ftipendii

D.

parie fibi /Ier'uatä.

)

[

[:

PIN

lA

mh T

A. M. D. G..

t

&

"

I/Oü*lä;.

u

Sacrorum Ordinum de-

:uusxæ;:i

cus & incrementum.

AU L.'

vx:i; T

[

,

/

p

d

FVIQN'I S.

d

"d

/

"T.

!

I^

L

'h J/u [j

i

[

—A—Á—Á

av n

"*

E

«

TR

*

"

UNN

-

E

As

CA

« ..æ......w..?fa...,,n.

N P

i

i

-

E

VR

w" UE fwn

4ue-

u/ 72/):

rz t7"l

C a vtf

./sz

um Ja//n U 1 4 fey

lÉ E

m

m

1

M

E

E

E

—

p

BERSEULSE ET m

MRCUT-

—À

E

2- 1

UOLUl i

ER

—

i

——

—

—

——

W

—

[ s

d ER

m

i

ts

"

-

t*

*

d

LE TU

P.

N

^

Y

x

——

"as

p

p

£ m

2

efen

w

".

CM

süärl *

Vi UPBane E CL M

z

Nv

*

I*

w3f

—

s

AE

Aaaetut

ha

Y

A

*

x

EN

1

t

p

wr

z

N

o a.

A.M

N

i

a

vX

j

MO

X

$

4

Ü

d

.».w

M

iE

ul

PT

Y

T

M

j

d

p

T

£

t

o

Mm«

v

*

N

RY

Pt

*

.

P

zv s.

&

Y

2

ER

d

-

CF

u £

du

S

n

m Y

23

m

E

H

m

.m.,...k&ä

&

Wä

us

u

M

x

AF

t

P

...WMA

TE

3

E

«

£

A

A

"

P

H

A

f4

ha

vl

x

TA

d

;!

i

j

j

:.Wh.

AC

2

.OW ^

oW

1

od

$

f

g:

d

QW..

T

$-

du

M E

E

G

DN

$1

À

p

d

v*

x

j

;v

Pa

"m

?y

x

:

u

(

N

"

*

r

v*

wL

st

X

ä&

PL

æ "

n

n

p

onr

zi

T

i

p

A

.

?

*

hs

u

RI

N

23

ix

Ts

ism

(M-m

.M

$

-

"

r

".

i

A.

X

;

1

COR

A

YN

E

*

sE

AR

M

N

N Q

z

W..

*

Pl

&

&^

A

A

E. lo

H

z

m

o

ub

n

3

)

R

S

.W. o«/u

d

TA

n

p

ü

n

M

i

X

u

j

æe.

o

$i

W

*

-JM

N

X

p

U

W,,

4

A k

$i

d

WT

y

*

.

5

AW

X

U

a

)

af

N

.

SN

VRsb

3

$i

,äi«

M

r r.,.

W

$

m.

b:

Ms

at

M

d

t

iu.cwhs

pET

r d

d

AAE

m

F

Aon gl

&l

a

M

IHdaddu

Em

—ï

19 20 21

18

17

R

9

16

Q

e

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

15

r

Balance

14

O

16

ä

HHH

E

EH

15

13

B

Focus

N

14

12

EXAME

ORDINANDORUE

—

11

QUADRIPARTITU M—-

12

Pro Prima Topfüra , & A'ianE—ï—

T

Ordinibus, Subdiaconatu, Dm—

natü , & Presbyteratu,

9

SIVE

10

INSTITUTION

IHIHIIHW

8

IRACIIC A

ADHOS NON MODO ORDI

—

h-

rité exercendos, fed RESOLUTIO—

etiam , ad animarum Curatores fci— - 9

praxique minifterio fuo multüm

farià inftruendos utiliíffim

4—

;.—LO

Ex probatifmis tum antiqu

recentioribus A4nutloribus colle

N

——-——q-

PrR

ä

D

R.P.LADISLAUM SENNY-

co

Soc. J £sv, SS.Theologiz Do&oret—

—— d — —

C

COLONIZE AGRIPPINZE

—.—

—

—

N

.--M—-. -

)—

[rn|

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

IH

HIHHIIQIIHIHII)HHIIHIUIHIIHI.IHHIHIUIIIHIH'I IIHII.HHHI

3

4

5

6

1

Ill