vinum , cui mifcetur pars Hoftiz ; non cft

h

autem difpeníatio pro hoc cafu non jejuno

j

l

celebrandi.

i

317. «4» quando occurrit. cafus. iterandi

UM

celebrationemm Miffa , fit meceffaria. licentia

Epti[copi

*

?

Refp. Quando patet recuríus ad

"I

Epiícopum , ipfius erit examinare caufam

neceflitatis iterandi Miffam ; quia quam-

vis licentia fit à jure , ufus tamen licentiz

icquirit maturam deliberationem , & qui-

.ï

i

dem Epifcopi , cui incumbit invigilare , ne

committatur abuíus in celebratione Miffa-

rum.

H

j

318. .4n etiam Religiofr debeant recurvere

4nh boc ad Fpifcopum ?. i, Tlis fufficere licentiana

E

Su-

"

366

Pars 1 'V. Caput lll.

Superiorum füofum ; quia hi refpeéta illorum

i

funt quafi Epifcopi.

n

q

Hora celebrandi.

/

319. : Quá borá diei liceat incipere celebratia-

L

2en? g. Juxta Rubricam , Miffam privatam

[i

poffc fieri ab aurora ufque ad meridiem ; & eít

lü

communis Ecclefiz praxis,

ï?

320. Quid bic intelligitur nomine aurora? w,,

[

3ntelligi tempus , quo primó incipit clare(cere

poft noctem , accipiendo illud non mathema-

[

ticó & indivifibiliter, fed moraliter.

[

3211. n [it expeciandum initium aurora pro

Miffa incboanda: i. Sufficere , fi Miffa adhuc

duret , dum eft initium aurorz , quia hoc ipfo,

quód Miffa fecundüm fubftantiam facrificii,

v. g. antc (umptionem attingat initium auro-

rz , dicitur fieri in aurora,

321. 44n detur parvitas matevia in anticipa-

4

tione temports debiti pro celebratione Mi[fa ? W.

t

Debere dari, cüm agatur de tempore, quod

habet fuam extenfionem quantitativam majo-

yem, vel minorem.

3213. 4n ( quantum tempus. fit affianan-

dum . ante. Solis ortum , in quo liceat incipere

Miffarn ?. g. Inter plures opiniones, maximé

congruam videri illam, qua af(signát fcfqui

horam , anteSolis ortum.

314. 44n ratione cen[metudinis poffit nota-

biliter a(ztc auroram celebrari ?

E. Dofle, fi

t

o

5

m

De Miffa , é» ad eam pertinentibus, !8?

fitrationabilis cenfuetudo ; quia juri pofitivo,

sur confuetudini poteft przvalere contraria

confuetudo,

n

32$. 4fn in partibts Septentrionalibsu ,. ubi

[/7]

in byeme eff "ualde longa nox , fit vationalilis

ll

cauja anticipandi auroram ?. &. Effe ; cüm

enim mané fit valde breve, videtur poffe com-

Mi

penfari , conjupgendo cum ipfo aliquam noctis:

partem , maximé cum hoc tempore multüm

ercverir numerus Miflarum,

t

i

316. .n uhi artifies folent. notabiliter

ante auvoram incipere [na exercitia , prit[-

w:

que Miffam audire, pofft celebrari Miffa ma-

li

l

iä'

u

tabiliter ante auroram ? w. Pofle ; melius

enim cft , ut artifices Miffam audiast, quàm

3

confuetudo non celebrandi ante auroram , id-

/

que vcl maximé in hyeme, dum nox cft val-

de longa.

j

o327. 4n in aliqua Ecclefía , ff ob folenni-

zatem [j celebrandus magnus Miffarum nume-

V

rtA , fit [ufficiens caufa auroram notabiliter an-

^

j

1

Heipandi ? m. Efle dufücientem , quia plus

redupndat in cultum DEI & Ecclefiz ex tanto

Miffarum numcero , quàm Íi aurera bon ita

anticiparetur,

Ill

3218. Ghemodo regulanda Miffa celebratio

)

1

im Regionibus , im quibus nox durat per me-

i'

dium annum ? g. Regulandam (íecundüm

Regionis capacitatem , ita, ut habeatur pro

die illud tempus , quod folet impendi ope-

di-

rationibus , pro nocte i;lud ; quod impen

tüs

4.

368

Pars 1Y. Caput lIL,

f

tur quieti , attendend

niter

t.

o ad id , quod commi-

K

319. zn in node Nativitatà Domini fit

expetlanda media nox , ut pofüt Mi[fa cele-

érari ? &. Probabilius expectandam efle;

quia conceffio celebrandi tres Miffas , cft

facta pro die Nativiratis Domini , qui in-

cipit à media nocte , à qua iachoatur etiam

€

jejunium naturale, requifitum ad celebratio-

nem Miflz.

330. 4dn pro dando 'viatico liceat celebrare

ante Auroram , C quantà citius ? & Licere

i

ftatim poft mediam noctem ; quia prohibitio

anticipationis aurorz non eft ftrictior pro una

|

parte noctis, quàm pro altera ; ac proinde fi

licet anticipare1n tali cafu fummo mane , lice-

bit ftatim pofít mediam noctem.

331. 44n ob propriam Sacerdotis neceffita-

íem , "U. g. itineris , poflit. anticipari celebratio

1

(

Miffa notabiliter ante atroram? w Die fefto

D

poíle , fi aliàsnon poffet celebrare , quia prz-

valet przceptum audiendi Miffam ; alio au-

tem die non poffe , quia non eft obligatio

d

Miífam audiendi.

,

331. n poffit anticipari , [í alias mon vellet

quis audire die feflo Sacrum , nifí. anticipati?

Ri Ex hac cauía non poffe , quia talis anti-

D':

cipatio reduceretur in caufam voluntariam,

v. g. venationem , aut quid fimile impedi-

tivum obfíervationis przcepti. Hinc autem

fcqueretur, quód femper, dum quis vellet exer-

f

cere

De Miffa , e» ad eatn pertinentibus. 369

1

d

cere actum incompoffibilem cum obfervantia

legis , ceffaret obligatio legis , licét nulla

")

adeffet neceffitas exercendi talem actum.

il

313. QuA berá terminanda [it celebvatio

(

Miffa? €. Ex communi praxi ab Ecclefia

d

approbata , ultimum terminum celebrationis

IN

l

Miffarum de lege ordinaria effe meridiem cum

M

latitudine temporis fumptam ; ita ut ex com-

W

mupi Docterum , npec fit peccatum veniale;

duimodo ante horam primam inchoctur Ml(ïa,

L

quamvis poft illam finiatur.

"n

334. 44m pro minifirando "viatico l::eaz no-

M

H

?

tabiliter pofl meridiem . celebrare

&g. Poffe

J

ufque ad horam nonam , fet tertiam poft me-

!

ridiem. Imó Pafqual. )udlmt, à jejunis poffe

)

3

l

per:totum diem celebrari fuppofitá neceffita-

te ; quna confuetudini introductz uíque ad

M

meridiem celebrand? przvalet necefsitas mo-

U

ribundi,

& obligatio Paftoris ad fubvenien-

h

dum animabus. Pii autem V, prohibitio, ne

n

fiant Miflz vefpertipz , non fe extendit ad

n

talem cafum necefísitatis,

n

j

Ilo

335. 4dm im celebritatibus. Ecclefjarum B-

£ent protrabere. Miffam — [oleumem . longe , post

aneridiem

E. Cum communi pofle ufque

i

ad horam nonam

l

, feu tertiam. pomeridia-

T

nam ; quia confüetudo reftringens Miffas

f

ad meridiem , non fe extendit ad fimilem

Idem dicendum

ha

cafum magnz folennitatis.

cít de funeribus , aut inaugurationibus Prin-

;'

€pum, &c.

n

u

Q ;

3;6»

P

Á

-

|Pars If'. Caput Ilf.

33

6. 4n durare poffrat tamdiu Miffe. gri-

vata , quamdis durat. Miffa [oleunis ? &. Ylà

licité durante , íemper poífe durare etiam

privatas ufque ad horam tertiam poft meri-

diem ; quia protractà Mifsà principali, pro-

trahuntur privatz tanquam illam confequen-

«e$; cum eadem cauía juítificare qusit pri-

vyatas,

337. 44n ex privata can[a poffit quis cele-

brare pofi meridiem? 81 Causá itineris & fimi-

lium, nullum dubium eft, poffe die fefto

ufque ad horam primam & ultra celebrare;

quia incredibile eft, hunc. cafum coníuetu-

dine comprehendi. Imó Paíqual. judicat ex

fimili caufa licere etiam die profeíto; quia

eüm meridies latitudinem admittat, nontam

ad ipfum tempus attendendum eft, quàm ad

&4onvenientiam cclcbratiqmis tali vel tali tem-

pore facienda.

Locia Mz[a celebranda.

338. Quo loco fit licitum cekbrare Mi[fntn:

x. Jurecommuni antiquo, non fuiffe licitum

celebrare ,. nifi ia Ecclefiis confecratis ab Epi-

fcopo extra caíum necefsitaris. . Ex Capit. Nul-

ha, deconfecr. dift. a.

339. Quid autem bodie ? W. Hodie polfe

:egularitcr offerri facrificium etiam in Eccle-

fiis , aut oratoriis tantüm benedictis, aut ctiam

mon benedictie ; deputatis tamen rancüm cultui

' Div;—

De Mi[fA, * 24 M",; f;,rtin?;y;il u$ 7»t'

J

h

Divino. 1ri4. fefJ.22. Deeret. de fervvand.Q& vit,

in Celebr. M. [.

ij

340. 44n fit peccatum mortale , offtrre fa-

"

.erificium . fine nece[fitate extra loca deputatm

£. Cumcommuni, eflepeccatum mortale ob-

g1aves prohibitiones.

341. 4n fit aliqua 1oma ipfo fatlo dncur-

renda de jure impofita. celebrantilsn extra loca

- deputata? $i. Noncfle; quiafaullumjuscxrat

l

de tali pazna.

i

342, -4m pro minmiflfrando vintico celebrari

]

poffit im domo privata? x. Paíqual. cum aliis

;

affirmativé , quiá concurrünt duo praceptas

unum de non celebrando in tali loco , alterum

l

M

de viatico ; boc poftremum autem eftaltioris

l

erdinis , cui proinde in tali necefsitate debet

cedere alterum.

li

n,

343. 4n in caju necefftatis licitum fit ce-

lebvare / exira. loca. deputata , in.loco tamen

publico ? x. Licitum cfle , tum quia jura

antiqua pr'chibcntia' Miflam dici extra. lo-

cum deputatum , excipiunt cxprefsé. cafum

Vi

necefsitatis; ctum quia alix etriam leges cc-

1

clefiafticg non extendunt fe ad cafus necef-

7

Ü

fitatis.

344. 4dn im defetu Eccleffa licemt exira

lera deputata celeirare 1 &. Licere in loco

decenti , maximé ad hoc , ut populus-imple-

g

re pofsit przceptum de audienda Mifla , tum

1

uia.hic cafus cft expreffus ip jure , tum

quia obligatio legendi in Ecclefia fupponit

-

6

R

372

Pa 1Y. Capus 11l

Ecclefiam effe ; fi ergo no

n fit, ceffat obH*—-

"

l

gatio.

34$. 4n vatione itineris poffit extra loca

(i

qi

deputata celebrari? &. Cum communi, lici-

tum eíle in defectu locorum deputatorum;

Q

k

quia in tali cafu ceffat obligatio ob defectum

Ecclefix.

D

346. Guando licet vatiome itineris cele-

brare extra loca deputata ?. &. Cum Pafq.

L

Y

in Regionibus, in quibus adíunt quidem Ec-

€lefiz aut oratoria, fed in itinere non occur-

«

runt, polfe celebrari fiogulis diebus , quibus

urget praceptum audiendi Miflam ; quia

i

c«üm in hac materia attendatur nece(sitas fe-

«undüm quid , fufficiens erit necefsitas urgen-

V

tis praccepti.

347. Guid autem in Regionibsa , im quibud

li

80n funt leca deputata facríficio? ni. Cum eo-

d

dem Pafqual. videri, quéd liceat legcere Mif-

fam toties, quoties placuerit in loco decentis

«quia difpofitio legis non videtur habere lo-

V

h

cum , nifiadíit id, quod lex prz(upponit ; cüm

ergo lex denon celebrando extra loca deputata

[

fupponat dicta loca, non habebit locum, nifi

€adem loca exiftant,

[

348. -4n tempore beffilentia poffit celebrari

Mifa extra leca deputata? &. Omninó poffe,

li

ob periculum contrahendz peftilentiz , fi Ec-

«lefia adeatur.

p

349. 4n quando confluentem populum Ec-

9l

A

À.

elefia. non fqpi: » licent extra. ilam celebr

LE

Á

f

De Miffa , & ad änn? pertinentibus, 5,73

4

r?? &g. Cum commmni licere ; quia cüm

Ecclefia confluentem. populum non capiat,

1

codem modo fe habet, ac fi ipa non adelffet;

li

7

cüm igitur in defe&u Ecclefi liceat quo-

cunque loco decenti celebrare , licebit & in

l

oc ca(u.

3 $0. 4f5 im cafiris militum cofferri poffit fa-

crificium ? iy. Polle, ut fasisfiaat przcepto de

audienda Miffa ; quia acce(fus ad Ecclefiam eft

impofsibilis exercitui , ideÓque ita fe habet,

]

u

ac fi non effet Ecclefia.

j

35t. 44 poffit. in caffris celebrari etiam in

diebus. profzflis ? g. Poffe pro Generalibus,

ï

& primariis du&toribus militum in eorum ten-

toriis , quia facrificium eft medium omnium

poteutifsimum ad placandum DEUM, & impe-

'/

trandum , quo carere vel maximé duces exer-

^

citüs gtave foret.

3$2. 4n non etiam pro. militibus gregarii

&. Pofílet omninó, fi veré chriftiané viverent?

quia nunquam deeffent, qui communicare vel-

lentob periculum imminens ab hoftibus , quz

€ffet cauía fufficiens celebrandi.

353. 4n quando ratione neceflitatis efl. cele-

brandum extra loca deputata , fit nece[Jaria

licentia Epifcopi ? w. $i necefsitas fit evidens

& notoria , (impliciter non effe. neceffariam

licentiam Epifcopi ad celebrandum in loco

publico ; quia univerfaliter urgente necefsitate;

obligatio legum ceflat.

3j4. 4dn idem fentiondum quond domos pri-

Q 7

"UA

574

Pars IV.- baput 'IïIL

vat4: ? R. Quoad has neceflariam effe [i-

centiam , excepto caíu , quo articulus morrie

D.

& indigentia viatici urgens, aliter fieri non

H

j

patitur, quia privatz domus fünt fpecialiter

Fa

prohibitz , nec funt conformes naturz facri-

[t

ficii, quod tanquam publicum publico modo

exigit offerri.

li

35$. 4n quando mecefftas mom &f2 evi-

i

dens , [it meceff[aria licentia Epifcopi etiema

ä

L

quond publicum ? 9. Efle neceflariam ; quia

tunc tanquam res difpurabilis indipet ju-

ä

k

dicio & authoritate fuperioris , ut. determi-

nctur.

;

356. -4n in mari liceat celebrere Miffam?

ul

j

&. Pofle celebrari; fi fit necefsiras in navigiis

magnis & mari tranquillo , quia de navi-

Wi

gantibus eft aliàs par ratio , ac de itineran-

qi

tibus , nifi quód in navi videatur effe peri-

Mi

culum effufionis fanguinis ; tradunt autem

j

Wf

periti navigationis, quód tunc non adfit pe-

riculum , quibus proinde credendum eít. Et

?m

ita conceísifle referunt Clemens V IIL &

x

Paulus V.

(

357. Quande licet celebrare in mari ? y. Li-

cere

on folum dum urget praceprüm au-

k

dien

Ái

Miffam , aut fumendi viaticum , de

quibus cafibus dubium non eft ; fed etiam

aliis dicbus , quibus non eft periculum , quia

!

navigantes funt inter illos , qui non habent

! Ecclefiam , proindeque füper illos non eadit

kx illa probibens,

3

$35 LY

De MEP , a? eam þe;;tinentiäw; -;7;

t,

358. n liceat celebrare i flumine? mi.. Vix.

Em

poífe occurrere cafum necelsitatis , cum flu-

mina non fint tam magna , ur facilé ad ri

pam non pofsit excendi , ibique celebrari ; fi

fj

t

;

tamen occutreret cafus , ubi extendi non pof-

[i]

fet , & urgeret necefsitas viaticl , judico cum.

Pa(q. tunc celebrari poffe.

hi.

359« n in oratorüs Regularium intra fepta

M

[

illrum , aut in Grangis eorum erétlis poffint

lu

quilibet Sacerdotes [aculares celebrare? y. Pofle;

J

quia hoc ipfo vi privilegii funt deputata pro

Tl

facrificio , & quidem fine limitatione ad nu-

merum Miffarum , qualis folet fieri pro ora-

p

toriis privatis fzecularium.

V

j

f£ celebrare im Ec--

360. Guale peccatum e

37

clefía polluta ? Refp. Efle peccatum grave;

f*';r:zb

quia cít contra prohibitionem in materia

fl

gravx.

m

361. Oi

4 faciendwb , ft dum .celebratur

i

Mifa , polluatur Ecclefía? &. Relinquenda eft

i

Miffa, (i Canon non cft inceptus ; fi autem

i

inceptus fit , erit complenda ; cuüm enim ia

Canone inchoétur facrificium faltem rituali-

)

a

ter, przvalet preceptum de perficiendo facri-

L

ficio przcepto de non celcbrfn'do in Ecclefia

[]

polluta.

^

362. Urgente nec

effitate , an extra loca de«

ir

putata potiàs quam im Ecclefia polluta. cele-

jj

brandum ? g. Cum communi apud Pafqual.

")

(

probabiliüs effe., quód potius celebrandum

fit in Ecclefia polluta , quàm extra loca de-

j

pu-

376

Davs 1Y. Caput QI L

p

putata ; quia communiter conceditur ,

uód

urgente necefsitate faltem de licentia Epi-

s

Ícopi celebrari pofsit in Ecclefia polluta;

[

quod admitti non poflet, fi potiüs celebran-

)

qu

dum eflet extra loca deputata ; fiquidem fem-

per adeflet aliquis talis ocus decens. Aliunde

[rl

K

autem Ecclefia polluta habet faltem in actu

primo . habilitatem ad facrificandum in ea,

j ;r&

quam locus non deputatus non habet , & in-

habilitarem in a&tu fecundo poteft füpplere

j

[)

neceísitas urgens.

363. 4n aliquando de . iwre liceat. celebra-

f

d

ve Mif[am in Ecclefia polluta 1 $.. Quando

in tali Ecclefia folet affervari Euchariítia ad

J

a

miniftrandum viaticum , poffe in ea finpu-

lis feptimanis celebrari Miffam ad renovan-

jl

n

dam Euchariftiam ; quia quando concedi-

tur finis, hoc ipfo conceduntur media neccf-

W

faria ad finem.

[

Ex quo capite etiam teni-

pore interdicti in hunc finem conceditur fe-

D

mel in hebdomada celebratio , qua tameh

debet fieri januis claufis ; quia non conce-

I

ditur , nifi in quantum ad finem necceífa-

N

iium eft.

]

364. n ex c)m/a necefitatis concedeve poffia

l

!

Epi/copus , ut. celebretur 12 Ecclefra polluta? i,

Pofle ; quia in cafü neceísitatis poteft Epifco-

pus difpenfare in facris Canonibus , quando

difpenfario non eft prohibita , aut refervata

à jure vel confuetudine.

. 365. 44 aliquando [ine licentia Epifcopi li-

7 d

De M?þ , cadeam fert:'nenfibzu. 77

L

teat in Kcclefra polluta celebrare? s. Licere, fi

[

l

ul

m

fit necefsitas , qua de fe folvat obligationem,

u

fitque ita urgens , ut non pofsit recurri ad

ii

Epi(copam ; tunc enim habet locum Epychia,

Á

A«

quà tefpiciendo ad mentem fuperioris judi-

camus , quód Epiícopus nom erat negaturus

i

licentiam , eó quód jadicáffet cafum noncom-

i

prehendi in lege.

lt

366. G)uanta

debet e[fe 'nvecej.ïitm, ut Epi-

hn

feopss poffit: dare licentiam d. celebrandum

$n Ecclefia polluta ? &. Requiri quidem cau-

l«

fam gravem , non tamen ita graverh , ut non

j

fufficiat ordinaria in genere gravi; quia agi-

dl

tur de difpenfatione in lege puré Ecclefia-

W

flica , & qua non cft de refervatis , fed fo-

T

lüm de coníuetudine commiffa eft Epiíco-

j

"1

W*

pis ; Igitur non requireretur caufa gravior,

[

j

quàm in difpenfatione in cateris legibus or-

dinariis.

:

367. n fi centingat , in Ecclefia polluta ce-

u

lebrari , maneat. reconciliata ?. & Remanere

N

reconciliatam fübítantialiter ; quia reftitui-

Aä'

tur illi id , quod erat ablatum quoad fubftan-

tiam , fcilicet oblatio facrificii, quz aliunde

-Rf

requiritur etiam ad reconciliandam Ecclefiam,

»

tanquam ultimum complementum reconci-

Jiationis.

]

368. 4n non [altem requiratur etiamrecon-

"

li

ciliatio ritualis ? y;. Requiri &illam , ut fit per-

.

fe&é & integré reconciliata

2

quia quando

Ecclefia græfcribit ahiquid faciendum fubc

erti.s

ritt-

5*

Pars IV.. Capu? 111,

ritibus, fi fiat fine Ipfis ,

debent poftea fup-

pleri , ut patet de fole

pnita:ibus Baptifmi

& Matrimonii.

369. 24 confecratio Ecclefia poffitt committs

P

?

]

impliei Sacerdoti

&. Poffe à füummo Pon-

í

tifice, quia non eft a&us ordinis Epi(copalis.

ex ioftitutione Divina , fed ex inítitutione

j

Ecclefiz tantüm.

370. 4n f

in Ecclefra nenduä cenfecrata

J

efferatur feer

um

tficium , remaneat con[ectata ? B.

Negativé ; quia in facrificio nulla exercetur

j

in ipfam Ecclefiam tanquam fübje&um fancti-

[

ficandum actio; & aliàs emnis locus , in quo

celebratur , confecraretur.

Quód veró Ec-

[

clefia polluta reconcilictur ,

eít difpar ratio,

í

quia illa non amittit confecrationem ; fed

tantàm polluitur , non in fe , fed in homi-

num opinione , & ideo pro reconciliatione

[

. quoad fubftantiam non re

quiritur aliqua actio,

(

quz in ip

fam inducat ali

quam fanctitarem,

fed fufficit talis ,

qua illam reílituat opinioni

hominum,

j

B

^

371. Quando amittit Ecclefia. confecratio-

p i

B , Wt ae no'vo confecrari debeat ? &r, Tunc,

quando vel in totum

, vel majori ex parte

fimul deftruitur ,

quocubpque modo fiat hxc

deílruüctio ;

quia deftruitur fübje&um con-

ecrationis , quo deftru&o non

£*

€oníecratio,

poteít Fhagere:

E£c-

/

;1

De Mij]ä/äv m':l eam pertinentibus, — 379

'n

H

i

Ecclefiarum pollutio. |

372. S)uot modis polluuntur Ecclefia. confe--

l)

erata ant benedicia? w Quatuor modis : Per

homicidium,, effüfionem (anguinis humant;

effufionem feminis humani , & (epulturam ex-

3

communicatorum aut Iunfidelium.

373. Quale Homicidium debet e[fe , ut polluat

L

Ecclefiam ? &. Debete effe opere ipfo commit-

fum , liberé volitum , gráviter peccaminofum,

h

lt

& injariofum faltem ipfi Ecclefiz , quatenüs

etiam per Judicis fententiam in Ecclefia occi-

|

l

fio fa&a Ecclefiam polluit.

a

374. Qualis effufro [anguinia. polluit Eccle-

finm ? 9. Debere effe cffufionem fanguinis.

il

M

folius heminis, ejufque vivi , mortaliter pec-

L

minofam , eámque ex vulnere gravi,

37 $. Qualis effufio feminis polluit Ecclefiamt

P

m. Solam effufionem feminis humani in fe

)

directé voluntariam , & mortaliter peccamino-

]

fam , & quidem in effe externo ; feu ex opere

l

aliquo externo , non folüm ex cogitatione in-

terna fecutam , eámque abundantem.

376. GQualis fepultura Excommnnicatorum

vel Infidelium polluit Ecclefiam? . Sepultura

debet eíflo completa , aut faltem. per modura

depofiti ; debuit fuiffe excommunicatus vi-

;

tandus , vel infidelis , quamvis infans tantüm

"

fuerit , nifi fit natus ex alterutro faltem pa-

zente fidele,

377«

j8o

Par.-c IP. Capu IIk

377. 4n requiratur publicitas adliontm pol-

lutivarum , ut Ecclefia cenfeatur polluta ?. g.

[

Requiti , Ex Cap. SigmificAfli Adult.

Quia

«

pollutio Ecclefim eft maculatio fanctitatis,

quam hab«t Ecclefia ex Benedi&tione , vel con-

j

fecratione ; maculatio inquam non in fe , fed

inhominum opinione ; ad hoc auterm publici-

tas neceffaria elt.

l

378. .4n Ecclefia 'polluta reconciliatio poffit

K

fieri à [rmiplici Sacerdote ? s. Si fuit tantüm be-

j

nedicta, poteft ex communi fententia, à fim-

n(

plici Sacerdote reconciliari; fi verà fuit con-

&

fecrata, à folo Epifcopo , vel ex commifsione

[

folius Pontificis ab i?fcriori Sacerdote,

"Altare.

/;79. n Altare. fit neceffarium ad celebra-

tionem Mi[fa? mi. Effe neceffarium ex gravi

Ecclefiz praecepto.

380. Guale debet effe Altare? 9. Debere effe

lapideum,& ex uno lapide ; poffe autem effe vel

fixum, vel mobile; feu ut vocant , portatile aut

viaticum , quodlibet ab Epifcopo confecratum,

381. 44n flante parvitate men[a Altaris ad-

biberi pofüt ad con[ecrationem . parvua . boflia?

E. Pofle ; quia quaptitas panis confecrandi

4.

non eft dererminata à jute , & formz etiam

in eadem civitate funt inzquales ; cur igitur

ex occafione minoris Áltaris non poísit minor

ho&ia adhiberi,

3282,

]

De Mij]h , €6 Ad eam perltinentibm. 38 t

3181.

An reliquiarum [an&arum repofitio in

P)

Cum

Mitari , fit de fubflantia confecrationis ? &.

communi , non eífe , quia in jure , ub

i fit

mentio de confecratione Altarium , nihil pror-

fus dicitur de Reliquiis , nec ullius talis pra-

à

cepti veftigium elt.

lebretur. in Altavi mon con-

383. 4n fi ce

fecrato , remaneat. con[ecratum Refp. Noh

remanere, quia harum rerum legalis vel ri-

tualis facratio pendet à voluntate inftiten-

tis has vel illas czremonias , per quas red-

dantut facrz , inter. quas non eft celebratio

Miffz.

do amittit Altave. confecratio-

384. Guome

nem ? & Ex jure

duobus tantüm. modis

amittere , nempe

fi motum aut enormiter

fra&um fueriv. Capit, quod in dnbij: de confecr.

Ecct.

385. n Sacerdos celebraturus , teneatur exe

plorare , an Alta

re fit. confecratum , *vel inte-

fed fufficere, quód fit

grim? »;. Non teneti,

expofitum celebrationi ; hóe ipsó enim

, quód

;

fit (ic expofitum , debet przfumi habcrq ne-

|

ceffaria ad celebrationem.

)

386.

An ratione necefütatis liceat offerre fa-

erificium [ene Altari cenfecrato ,

ubi non eft. libe-

rum exercitium Religionis Catbolica? gj, Cum

Pafqual. Poffe ,

quia in tali loco lex de Altari

adhibendo cenfetur impofsibilis, cü

m fuppo-

natur, Altaré non polfe facilé adhiberi; lex

autem obfervaty impofsibilis non obligat.

j87s

382

APars IY. Caþz;f 111

387. 4n ratione neceffitatis poffit offerri fa-

erificium [ime Altari , etiam ubi eii liberum -

exercitium Religionis Catbolica ? g. Cum Pa(-

qual. valde probabile effe , quód necefsitas mi-

À

niftrandi viaticum moribundo , fit fufficiens

g

cauía ad celebrandum fine Alrari ; quia ad-

TI

miniftratio viatici fundatur in lege Divina;

altera autem eft puré humana , ergo illa pra-

h

valere poteft.

hi

388. 4n in Altari fixo, confecrato , integro

etiam extra Ecclefiam pofrto , licent celebrare [ine

W

;;

u

ulteriori licentia? 9. Licete, quia Altare fixum

[

acquirit jus unctione confecrationis, ut füper

(H

ipfo ia illo loco cclebrari pofsit , quó jure

X

ftante, hóc ipsÓ con(urgit in unoquoque fa-

cultas celebrandi ibidem.

389. .4t uunquid facri Canones probibent

?

celebrari extra Ecclefam confecratam, aut be«

nediclam $- »;. Hodie fufficere , quód locus fit

deputatus tantüm ad Divinum cultum , quod

ït

habet.Altare confecratum, — Deinde canones

[

illi intendunt tantüm , ut. nen celebretur in

locis prophanis, quod hïc/mancrctadhuc in-

tegrnm.

ïä

390. n im quacunque Ecclefra celebrari

poffit: À quocuinque Sacerdote fuper Altari por-

satili? g. His temporibus pofle etiam- in ora-

toriis deputatis, uti contat ex praxi quoti-

diaua , nec eft ulla probibitio , ut non celebre-

fl

tur in Altari portatili, fed folüm ut non cele-

brctlu: extra Ecclefiaíu,

"

De Miffa , & ad eam pertinentibus

381

h

z

w"m

"Altaris . Ornatus.

*

)

lj

391. Sántne mn^pa , feu tobalea nece[[aria ad

ii

Altare pro Sacrificto Miffa? &. Effe necetfarias

al

ex Conítitutione Ecclefiz , Cap Altaris palla,

u

de confecr. dift. 1.

n

392. Quot requiruntur. mnppæ fe tobalea?

E. Juxta Rubricam ex Cap. fi per megligen-

n

tmm de confecr. dift. 1. debent effe tres : Poreft

:

J

tamen unica duplicata , fi accedat altera, aut

N

una fola triplicata effe fufficiens ; imó quä-

ciet, fi in medio Altaris, ubi calix & hoftia

i

!b

fubüftunt, triplicetur.

Aliqui jr.dicant , fuf-

Z

ficere etiam duas rantüm mappas , & quód

Rubrica dicat , unam debere prorendi utrin-

;("W;

que ufque ad terram , efï: tantum pro de-

/it

ccnua

W

393. Ex qua materia con[lare debent ba map-

W

f4 ! z. Dcbete effe ex linteo lineo , non.au-

N

tem ex laneo vel fericeo,

le dublum eft,

poffe e(fe etiam ex canabe , cüm fit fpecies hm,

& ad eoídem ufus. à natura inftituta. Proba-

"i

bxlc etiam eft , pofle effe ex gofsipio , quia

L

p

à Plinio computatur etiam inter lini fpecies.

394. 4n mappa .Altaris debeant benedicit

/

R. Vi rübricz benedicendas eflc , poffe ta-

n

ht

men fine peccato adhlben non benedictas,

uia Rubrica eft tantüm directiva , nec extat

W

V

ullaalia lex , quz induceret obligationem fub

peecato,

32j*

*—

1

384

Pars IV. Caput l1l.

y d

395- 44n adbibita meppa prophana poffint

reflitui ufibus prioribus ? 9. Pofle, quia non

5ligat

hoc ipfo acquirit Ecclefia earum dominium,

401.

nec deputantur in ufum facrum , fcd concedun-

ajr

tur ad tempus.

$at

396. n £ quale peccatum fst , uti mappis

[

immundis aut laceris? g. Efle v«l veniale, vel

n'ïö l

mortale , pro quantitate defzctüs , quia cft

' 30'1 Ü

contra reverentiam debitam fanc&o Sacrificio

TR

& cultui Divino.

Xb

397. 44n t^ quale peccatum [it , fine mappis

At

eelebrare ? 9. Si id fiat fine necefsitate , juxta

)

1004

omnces eífe peccatum mortale , non quód fiat

MM

r

n

contra aliquod fpeciale przceptum , fed.quia

As

in re gravi, concernente reverentiam Sacrifi-

fay

cii, & honorem cultüs Divini , fiat contra ufum

]ocar

univetfalis Ecclefiz.

euut

398. Quid autem in cafu neceflitatis? . Si

v

neceísitas fit eravis, v. gr. ad miniftrandum

I)

viaticum , nec effe veniale , quia hzc neceísitas

I

D

i

in Jure Divino natutali fundata pravalet.

"

399. 44n Altare ornandum [it pallio, feu anti-

i

pendio? g, Nullum effe peccatum , fiillud non

K

adhibeatur , maximé i deficiat ratione pauper-

lu

tatis Ecclefiz ; quia pallium adhibetur puré

W

ad ornatum & deccutiam , ideo cjus defectus

Q

non erit irreyerentia,

(

4oo. 4n Altare ornandum [it Cruce in

Dl

smedio pofta ? w. Efle ornandum vi rubricz,

pit

qu& quia nihil dicit de Crucifixo , fatisfiet , fi

fola crux adhibeatur , quam etiam adhibere

grav

4

ROS

L/

1 H/(F

De Mija , &» ad eam þer::'nmiiöm. 284

F

non cft obligatio fub mortali, càm de cali

0Y

"l

obligatione non conftet,

4o0t. 4fn Crux frt neceffaria in Mltari , bi

o

conferuatur Eucharifia? &. Cum communi,

Mj

fi Euchariftia fit claufa , debere adhiberi Cru-

cem, quia Rubrica univerfaliter loquitur; fi

ltv

d

vcró Euchariftia fit expofita venerationi, ali-

u quï

D]

qui dicunt debere adhiberi ; alii judicant non

efTe necetfarium , fed poffe adhiberi.

402. n Crux fit adbibenda , quando icom

;fH W'

i aj

ltaris continet Crucem, vel Crucifixum ?. g.

Probabile quidem eft, non eíle neceffarium,

o

fi Crux non fit nimis alté locata ; proba-

-,ï:dquiz

bilius tamen eft , & conformiüs Rubricz,

ii

t

fi adhibeatur ; quia Rubrica prafcribit col-

Unde

locari fuper Altare intra candelabra,

T

etiam judicant aliqui, non fatisfieri Rubri-

l

LEU

A

cz , fi Crux collocetur in fummitate Taber-

naculi , nifi forté Tabernaculum foret fatis

Md

demiífüm.,

Mi

403. Qua cau[a excu[at etiam 4 "veniali

emiffionem Crucis in Altari ?. Refp. Excuía-

T

re quamcunque rationabilem caufam , quia

i

-[U::«

hoc ipío honeftatur talis omiffio, redditür-

que licita.

j

404. 44n Ó qualiter Miffale fie nece[farium

CT)

R. Celebrare fine Miffali per fe. effe. peeca-

[

tum mortale, ob periculum omitrendi aliquam

n

Ii:?» l

partem notabilem , aut committendi errorem

gravem,

niïïïï

405. Quid [i aMtem celebrans ita teneat me-

M

-

479

386

Par: IV.

Caput ILI.

motiá Mif[unm , ut abfit. probabile periculum

n

errandi ? . Tunc ex juíta caufa poffe cele-

!t

ql

brari, effe valde probabile, quia ceflat finis,

(

ob quem debet adhiberi Miale.

ul

406. n Miffale fit benedicendum ? &. Non

[U)

ll

effe benedicendum , quia eft tantüm inftru-

- d

1 :

mehtum ad fübmiaiftrandum memoriz , qua

n

Á

recitanda funt.

qoit

407. 41n £ qualiter candelabra [unt uecef-

d

Jaria pro [acrificio ?. . Ex Rubrica debere

)

i

adhiberi minimum duo

fed poffuat effe ex

d

quacunque materia, & pollunt eadem fervire

AL

etiam communibus ufibus, quia furt tancüm

hts

fuftentacula luminis.

"

408

n e[fet faltem veniale , celebrare fine

qh

candelabris ? &.. Non futurum , dummodo ta-

m

men lumen adhiberetur; quia candclabra non

[c

prafcribuntur ratione fui , fed ratione lumlms,

E

fiergo lumina aliunde adhibeantur , parum

Df

rcfcrt , fi abíint candelabra.

409.

44n (» qualiter lumen fit. nece[farium

hn

i oblatione [acrificii? &. Adhibendum efle ub

lr

peccato mortali,

Ex Capzt Litteras , de Cele-

a

brat. Miffar. & confuctudine univerfali Eccle-

ul

fx, communoique fenfu Do&orum.

n

410. 4 [is obligatio adhibendi duo lumina?

| u

&. Siduo haberi nequeant , probabilius videri,

fs

quod ex quavis cauía rationabili etiam pro-

priz devotionis po(su celebrari cum unico lu-

(ll

i

iine ; quia quód duo adhibeantur, non cít

pracepu, fed decendao

41L An

l

De Miffa, zä- ad eam pertinentibus, 383

i

4lr. Zn incboatum [acrificium poffit quis

profequi , fi lumen. extincium non . po[fit reac-

cendi ? & $i poft confecrationem extingua-

i

tur lumen , dubium non effe , quód debeat

l

h

continuari Miffa, quia przponderat integri-

tas Sacrificii. $i autem ante confecrationem,

d

Pafqualigus tenet, quód dummodo Miffa in-

M

choata fit, debeat continuari ; quia dum $a-

W

]

crificium incipit cum lumine , fervatur ritus

cfü i

praícriptus; quód autem poftea extinguatur,

M

eft per accidens , & quód reaccendi nequeat,

devenitur ad cafum impoffibilem, in quo ceffac

M :

legis obligatio.

412. 4nex can[a neceffitatis bo[fit offerri Sa-

"j

il

M

erificium [ine lumine ? 81 Communem quidem

fententiam. effe, quód in nullo cafu liccat;

ii

1

eam tamen videri Pafqualigo difficilem faltem

in cafu , qui fundatur in jure divino naturali,

4

ut in fimili aliàs dictum eft,

Wi

413. Ex qua materia debes lumen adhi-

beri pro [acrifiio ? . De jure quidem nul-

m

lh

lam obligationem effe adhibendi lumen ex

L

W

T

l

cera ; fi tamen hoc habeatur , fore veniale,

adhibere ex alia materia propter munditiam

DL

A

t

ad Sacrificium | requifitam.

$i verÓ cera

h

if

non adfit , poteít adhiberi ex oleo , adipe,

fcvo, &c.

ij 1

l

414. 4fn pro elevatione fit accendendwa ffe-

*TW

eialis cereus ? g. Quamvis ld laudabile fit & .

;;

)

n

decens, non tamen effe ullam obligationem,

L

quia Rubrica eft folüm directiva,

i

R 2

41f

7

388

Pars IV. Caput 111.

(

ql

41j. Quanta debet effe nece[fitas , ut poffimmus

uti pro facrificio lumine ex olee , "vel fevo? &t.

Pi

Probabiliüs , hoc ipfo., quód velim legere

[

Sacrum , & defit cera, adhiberi poffe fevum,

vel olcum.

F&

1

K

«dppararu pro Samjïm.

k

4.16. Q:jo jurerequiritur calix ad facrificium

Miffa? &. Ex inftitutione Chrifti falrem quoad

il

fubftantiam , quatenus adhiberi volüit vas

Q

prum ad miniítrandum potum

417. Probibitáne esl aliqua materia, ex qua

J

V

calix fattus adbiberi non poffit pro facrificio? g.

Galicem (pari paffuloquendum de patena) pro-

h

hibitam effe ex ligao. Cap.va/a, de'Conf.dift.1.

ltem ex zre, aurichalco , aut vitro. Cap. w*

calix , dift. 1.

[

L

418. Exqua ergo materin pormittuntur? W.

Exauro vel argento, autfaltem ex ftanno. I5

€Apit. ut calix , deconfe:r dift. 1.

419. 4 qui offerret facrificium in "vafts ex

enateria prohzbmz peccarurus e[fet graroiter? W.

Omninó , Ex Capit. fin. de celebr. Miff. Ubiccon-

fecrans in fcypho ligneo , privatur in perpe-

tuum officio & benefïno

410. 45 feclusá paupertate , poffit adiriteri

enlix & patenaex flanno? &. Valde probabile

