D

peragendos adhibendam effe partem ejus non

shadcfactam. Si autem tora madefierct , reci-

li

tanda funt omnia confüeta , omiffis figois &

ezteris ritibus , fimülque fumenda utraque

P

fpecics , dicendo : Corpus & fanguis , &c.

ti

Defetlua. Vini.

J

il

àio. Qwidagendum , fi advertatur , aquam

P

7207

;:

De Miffa, c ad eam fertinmt:'äm. 34£,

n

son fui[fe mixtam vino? w. Mifeendam , fiante

copfecrationem advertatur ; fecüs fi poft illam,

i

"

quia jam erit mixtio inutilis.

8l

2ir. Qrid fi dum esd inchoata con[ecratio

Ü

£alicit , ad'vertatur non e[fe mixtam aquam ? ee,

Inceptis illis verbis : Sumii modo , (»c. noname

pliüs effe locum mixiioni ; quia confecratio

n D

jim eft copta , idcóque cxigit perfici ex vi

2

ánftitutionis facrificii, -

2211. 445 "Vinum congelatum . con[ecrare fi

n

licitum ?. $.. Cum Pafq. affumere quidem vi-

"

num congelatum pro confecrando feclusá ne-

Vs

€eísitate non cariturum veniali ob defccum

diligentiz requifite, At in calice congelatum

.

confecrare nullum videri peccatum ; quia eft

n

materia certa, nec conflat de prohibitione ; nec

^

foret irreverentia , cum congelatio non reddat

materiam deteriorem,

"

ll

213. Quomodo (umenda fbecies pofl confecra-

tionem congelata ? &. Pannis calidis, vel im-

(

merfione calicis in aquam calidam , vel alio

u

modo refolvendam glaciem ; fiautem diu effet

n

expectandum , judicarem poriüis cum Pafq. fu-

mendum in os fanpguinem congelatum , ibique

"

7)

!

M

rcfolutum glutiendum ; videtur enim fufficere

adpotum, utin ore fiat proximé porabilis.

W

2214. 4n [ft peccatum uti aquá "oel voino mirve

infrigidato pro con[ecratione ? &. Cum Paíq.

per fenullum peccatum videri; quia quamvis

alteretur , non tamen alteratur ad defiructio-

nem. Idem dicendum , fi hyeme perfrigidá

n

4

uta-

344

Pors lU. Cabur 11l

|

utaris aquá, vel vinó aliquabtum calefatto,

[

ne tam citó congeletur.

2215. Si boffia conecrata labattsp Mliquo, quid

Agendum? m. Rubrica jubet terram radi, fi

labatur in eam , mundari , & rafuram in Sacra-

rium projici; fi in mappam , vel linteum , vulz

[

illa diligenter lavari , & lotionem in Sacrarium

effandi,

- 2216. Quid fi [angrmis effunderetur ? g. Ex

(

Rubrica, terram debere lambi à Sacerdote ; ex

lapide Alxaris debere (orberiab eodem ; lintea

[

[

debere ter ablui ; corporale & veftes facerdo-

tales pariter ablui ; Bannum vel tapetem etiam

ablui. Rafurà etiam combuftà & ablutiones

W

in facrarium projici.

:

f

227. C)uomodo peccatur , [i omitt

ARLMY 'ea.

qua préfcribuntur agenda, dum becies confa-

[

Ti

erata labuntur in terram , vvel alià? w. Si ia

caíu lapfus fanguinis omittantur fubftantialia,

[

qua przícribuntur, fore peccatum morrales

.veniale veró , fi aliquid leve omittatur, ob

Irreyerenriam , que committeretur,

228. Quid autem . dum laberetur Corpus

Chrifli ? &. Futurum tantim. peccatum vc-

l

H

niale

?

quia circa Corpus Chrifti nec tantze

l

ü

diligentiz praícribuntur in jure, nectantum

periculum eft irreverentiz , quantum circa

J

fanguinem , qui imbibitur in materia, fupra

: quam cadit.

h

219. Quid agendum , fi Sanguis cadat f'gra

dl

Aarbam celebrantis i g, Illam non radendam,

i

fed

De Miffa , adeum pertinentibus. - 348.—

A

fed folüm lavandam ; quia rafura barbaz nec

àjure, nec à Rubrica injungitur.

G,M

— 230. 4in paena impofita bro effuftone [angi-

(

l

»is in Capit. fi per neglig. de Conf. dift. a.

V1

bodie fint im u[u? 9. Noneífe; quia abierunt

j

án defuetudinem , tanquam nimis fevera,

d

231. Quid agemdum , fi particula deridaz

intra. petius communicantis ?. 9. Si fir mulier,

P

committendum efífe ipfi, aut alteri mulieri,

i

utexcipiar &lavet ; quia minor erit indecentia

ii |

tangi à muliere Sacramentum , quàm mulie-

lÜ

yem à Sacerdote.

f

2321. Quid faciendum de particula veperta

]

tivca Altare? . Si dubitetur , an non fit con-

fecrata, fumendam effe ftatim poft fumptio-

W

nem fanguinis; vel fi facexdos horreat fumere,,

/1;'

confervet in tabernaculo , donec corrumpa-

J

tur , poftea combuflz cineres projiciat in

il

facrarium.

i

,

Defetlia. Forme.

(

233. Quando est fupplendus defectus [ubflan-

Q j

tialis forma? $. Si certó confteteffe commit-

d

n

fum defé&um fubftantialem , femper repeten-

,NW

cramentum.

dam cíle formam ; aliàs non confice?ctur $a-

| du

, h[l

Yi

234. 4n tunc tota forma [it vepetenda , "vel

fufficit -verbum omi[[um pronunciare ? &, 'Totam

4

elle repetendam; quia folum verbum non figni -

nf

a

ÉBcaret cum cateris pro priori prolatis.

$

23js

Pav IV. Caput 171

346

?

23f. Quid in dubio , an fit formavepetendas

!

&. Sifitnegativun exeo, quód nonrecorde-

v

tur, aur non habeat pofitivum fündamentum

v

fe cenfecráffe, nihil fapplendum , quia prz-

fumendum eft de validitate; nifi faltem pro-

J

babiliter conftet de oppofito.

"

Vi

236. Quid [f autem dubium fundetur. in

.

argumentis "valde probabilibus ?. &. "Tunc re-

v

petendam eífe formam fub conditione. Re-

LU

petendam , ut certificerur confecratio ; fub

l

conditione veró , ne fit periculum inutilis pro-

lationis verborum.

N

217. Quid fi probalile fit , defzcum com-

Y

aniffum effe , ac etiam probabile, non effe com-

!

sifam? & In eocafu , fi certum eft defe&tum

j

illum effe fubftantialem , debere repeti con-

H

fecrationem ; quia aliàs facrificium exponitur

D

gpericulo nullitatis.

n

238. 44n defetius forma ex omiffione "ver-

L

derum , qua [ecundam aliquos [unt. [ubftan-

Ti

ialia, fecundum alios non f[unt , [it [upplendus

g

wepetitione totiua form4 ? g. Cum Quarti

& Pafqual. non efle fupplendum ; quia ftante

opinionum conflidu , vetba , de quibus eft

controvetfia, nonacceptantur ab Ecclefia tau«

quam effentialia; aliàs (i acceptarentur, hoc

D

ip(o prohiberet opinionem negantem effe fub-

antialia.

h

239. 4n fi centingat. defectus. [ubflantialus

N

l

ntriu/que forma , [it vepetenda con[ecratio ? -sg.

$i id advertatur ante fumptionem,. effe repe-

&

teu-

De Mij]'k', £ ad eampeftinentibus, 347

Z

tendam , urícilicet compleatur, non quidem

l

facrificium inchoatum , fed cultus iochoatus

)

celcbrationis Miffz , quo fe celebrans obliga-

;:2.

vit DEO ad munus perficiendum.

J

240. Quid fi id advertatur prim pos? [umptzo-

nen? €. Judicat Pafqual. probabile, quód

!

pofsit repeti confecratio , ne cultus , qui ex-

j

hiberetur DEO in Miffa, remaneat vacuus con-

tra virtutem Religionis , qua videtur prz-

)

valere poffe contra przceptum de jejunio juris

d

folüm Ecclefiaftici.

241. 4dn fiex errore proferatur forma [angui-

Il

nis [upra panem , [it calixiterum confecrandwu?

M

E. $i confecrationem celebrans direxit ni-

ïxu

hilominüs ad calicem , malitiose quidem egit;

':l [

fed calix manet confecratus, quia fupponitur

7u

fuiffe prefens. .Si veró direxit. per errorem

ad panem, calix non cft coníecratus, quam-

i

vis fuerit prafens ; quia przter prafentiam

n

requiritur, ut Forma dcbita proferatur fupra

M

materiam , ac per intentionem Miniflii ad

A

gam dirigatur.

D.efeä?m dntentionts.

ii

L

242. Qualiter fupplendus defecius. Intentie-

26 ? En Supplendum effe repetitione ipfius

g-

Formz ; quia finc intentione non fuit Forma-

Sacramentalis. Notandum autem , vix pofsi-

jl

bilem effe intentionis defectum; cüm epim fuf-

ly

iffze

T

j^

"n

&ciat viualis,hoc j pfo,qï)öcz functiones M

ex-

1N

348

Pars 1V.. Caput. 111,

€xerceantur voluntarié, adeft virtualis intentio

conficiendi facrificium.

143. Unde incipienda eff repetitio confecva-

fonis? w. A verbis: Quui pridi2. Vel: Similé

$odo ; & quidem probabilius fub peccato mor-

tali, quia verba hzc (unt determinativa fen-

"

fibili modo , ut Forma proferatur in perfona

Chrifli ; ac proinde omittendo illa, videtur

[

aliquid notabile detrahendum Formz.

J

Miffa ab alio /uppjenda.

u

144. 45 ( quando fit (upblenda Miffa ab

tno incboata per alium Sacerdatem ? &. Si ce-

lebrans deficiat confumptá utráque fpecie, ni-

Ed

b

hil fupplendum eífe, quia eft defe&us folüum

accidentalis.

E

245. Quid fi deficiat ante ceptum Canonems

FW

i

E. Etiam non cíle fupplendum , quia facrifi-

cium nondum inchoatum eft, fed tautüm ritus.

H

i

praparatorii pro facrificio,

2146. Quid autem fi Canon iam erat inchoa-

H

$452 &. Cum Pafqual. Nec tunc effe fupplen-

d

dum; quia id nec à jure exigitur , cum non-

[un

dum fit proprié facrificium inchoatum , fcili-

ul

cct quoad fubftantiam ; nec exigitur ex natura

Ici ; quia orationcs unius non exigunt com-

$1

pleri ab alio.

247. Ergo uec erit [ubplendum , quando ce-

lebrans deficeret dimidia parte Forma confecra-

j

"l

Zionió pAnis prolatä'a & Concedendo totum;s

quia

:

)u

. De Mij 4; C ad eam pertinentibus, 349

ul

J

uia nec tunc adhuc elfet (acrificium inchoa-

tum fabítaatialiter , cüm verba formz non

h

habeant fuam fignificationem Sacramentalem;

Z

nifi dum complentur,

J

249. Si& paue con[ecrato deficevet celebmm;

""

deberétue fupblens de no'vo con[ecrare panem?

1

&. Minimé, fed folüm calicem , quia aliàs non

i

fuppleret defe&tum prioris facsificii , fed iníti-

£&ueret novum facrificium,

249. 4in i celebrans con[umptá folà [pecie

panís deficeret , fit per alium fupplendus. de-

fecies? .. Quamvis hoc non fit tam certum,

quàm fi neutra fpecies effer (üumpta , ramen pro-

j

babilius effe, etiam tunc effe fupplendum ; quia

n

etiam unius fpecici (umptio pertinet ad inte-

ia

riratem facrificii. Nec fufficeret illam fpeciem

in alia Miffa fümere, quia per hoc non com-

i

pleretur facrificium , in quo dicta fpecies fuit

'B-

confecrata,

4

2$o. Quid agendum , fi [it dubium , an cele-

Érans deficiens con[ecravverit bofliam? i. Cum

"

Paíqual. quia hoc-ipío dubium e(t , an fitfub-

wv

ftancialiter inchoatum facrificium ,erit ad libi-

i

tum fupplere ; & fi fuppleatur, copfecranda.

eadcm hoftia (ub conditione; fi non fupplea-

tur , tunc hoftia dubié confecrata erit fumenda

n,

át

ab alio Sacerdote poft fumptum proprium fa-

crificium ante fumptam purificationem.

*

251. Unde debet Sacerdos alterius defeilum

n

f'pplens inchoare Miffam ?. 9. Ibi, ubi defiüe

priorSacerdos ; hoc enim exipit zatio fupple-

]

1?,7

menti,

[]

Pars IV, Caput 1 If»

menti, Aliud eft, fi forma fuppleri debeat,

4

[/

tunc enim jam di&um eft, incipiendum efle

à verbis : Qui pridie , vel femili modo poft-

th

[

quam canatum eff , qee.

1j2. $i conflet confecmá[fe utramque: fpe-

[

4iem , fed non , in qua parte [ubfequente. de-

fecorit , ubi tune [uppletio incboanda? &. Cum

j

hi

D

«ommuni , fi per nullam conje&uram pof-

fit prudenter judicari , fupplentem incipere

[2

dcbere ab illis verbis : Uze ( memores tc.

up.l

253. Quamdin differri pofft [upplemen-

ij

1um [acrificii ?. .. Cum Pafqual. Quamvis

(f

aliqui exiftimeht , poffe compleri etiam fe-

AU

quenti die ; probabiliàs tamen videri , non

Mu

o

potle fugplþri,.lïiü in eodem tempore mo-

tili; quia in iis, qua conftant partibus fuc-

D

cefsivis, requiritur continuatio , ad hoc ut

faciant unum , adeoque illa faltem moralis

(

€fle deber.

ao

254. Quid agendum, fi non adfit Sacerdos,

M

n

l

qui compleat facrificiutm ?. &. Servandas etle

l(e

dpecies, donec habeatur facerdos,, qui eas fu-

h

qat; &fipericulum eflet corruptionis , com-

n

zunis opinio eft , ii defe&u Sacerdotis po-

!

Ri

tius permirtendas cíle fumi à Jaico , quàm

if

corrumpi ; fiquidem videtur minor incon-

j

Kct

yenientia in tali cafu fumi à laico , quàm

«orrumpi.

l

V

255. n adit obligatio fupblendi [acrificium

ht

éncompletum ? i. Probabilius adcfle ; quia

r

:

s effe

ex ;gþuxa rei videntur orunes Sacerdote

Y

obli-

r

De Miffa É ?td eam pertinentibis, 35

Y

K

obligati ad cultum exhibendum Deo per (a-

Nj

!

"

crificium , ac proinde deficientibus careris,

quilibet alius manet obligatus ; igitur defi-

ciente uno in facrificio , obligatio fupplendi

[

tranfibit ad cateros.

Á

156. Si plures adfint , quis. ex illis tenetur

1]

f'tbplere?. g. Si adfit fpes, quód ipfe dcficiens

)

fit brevi recuperaturus vires , tunc completio-

T

nem reliaquendam effe ipfi ; fiquidem prin-

"

/

cipalis obligatio eft penes ipfum.

L

1j7. Quid autem [i bac [Des non adfrt? .

tUn

Primo loco omnes illos teneri fupplere, qui

l

adíunt przfentes ; quia hi habent priorem

0

notitiam reliquis , ideoque eriam priorem

L

obligationem.

J

"d

d

258. Quid fi prafentes fimt impediti ? W.

Abíentem potentem accurrere , prius effe obli-

4j

gatum, quàm prefentem, fifit impeditus, quia

obligatio afficit fupplere potentes ; quales non

?

funt impediti.

]

1$9. dnetiamnon jejunus teneatur [upplere?

l

g. Teneri, quia pravalet integritas facrificii

precepto Ecclefiaftico.

l

160. 44 abfens teneatur ab[olutà atcurrere

*

M

ad [upplendum ?. & Non teneri , fi non pofsit

Wt

accedere fine notabili difficultate; quia diffi-

"

cultas zquiparatur impofsibilitati.

a61. 44m exiflens in peccato mortali tenca-

"

gur [upplere Sacrificium ?. &. 'Teneri, etiamfi

u

non habeat copiam Confeffarii , tenerique

proinde elicere contri

tionem ; quia hzec

"

obli-

E

352

.'P/;rs ;V þCAput IIT,

obligatio oritur ex ratione muneris facer-

4 f

dotalis , idcóque debet íe reddere habilem

j

ad id.

262. 44n impeditus camonicà per cenfurae

l

anut irregularitatem teneattr [upplere? s. Te-

neri in defectu aliorum ; quia obligatio fup-

[

*

"

plendi facrificium eft altioris juris, quàm hae

Cenfurz,

jl

MI

263. -4n [mpblens defeiium Sa:hfäi fe-

(

E

meatur dare partem — Ho[lia cenfeerata. def-

cienti ? . Probabiliüs non teneri , nifi pro

viatico nulla alia particula adeffet ; quia de-

ficiens vel habet jus ad fumendum illud (a-

crificium , vel non haber.

Si habet , debe-

i

ret ipfi dari fub utraque fpecie; finon habet,

L

non erit obligatio ipfi miniflrandi ex eadem

fan

Hoftia.

fdl

164. 45 [i peii oblationem fallam adfe-

k

rantur partizula confetranda , acceptari pof-

h.

fimt ( fuppleri defetius ?. 9. Novam ma-

teriam non oblatam íuo loco , non debere

ddri

acceptari, nifi ex valde gravi caufa, & tunc

M

&llam effc fpecialiter offerendam faltem men-

Dr

taliter ; quia cüm oblario fit pars princi-

n

li

palis , omittenda non cft ; & cüm poffit

Íufficientet reddi (fenfbilis per oblationem

W

factam principaiis Hoftiz , fufficir mentalis

K

oblatio.

Wt

D

265. Qu caufa poffiz eff fufficiens ad con--

T

kcmndaz; tAles Hüjïim QR Si forent neceíla-

; i

;ix ad miniftrandum viaticum , vcl pro com-

m

mtu-

De Mif ,. (ä» Ad eam per;ine»t:'äu:. 292

mubicandis bominibus in magno concuríu,

"Q

& die cclebri.

166. Quo tempore. po[funt adbuc tales par-

!

sicula. acceptari ? &, lnchoato canone nullo

d

"

modo ampliüs eífe acceptandas , quia cum

canone jam inchoaturritus facrificii, qui per-

g

turbari non debet.

Et tunc pro viatico mi-

niftrando fatius effet, partem Hofliz majoris

1

confecratz fervare , qu(äm aliam confecrandam

l

1

acceptare.,

[

n

(

AMiniffrans celebranti.

[

"

h

167. 4fn (5 quo jure efl miniftrans necef-

Yv

W

Jarits celebranti Miffam? 9. Non efle necef-

L

j

farium. jure Divino , utpoté non fpectantem

ad fubítantialia facrificii , fed tantüm jure

li

Ecclefiaftico. Ex Capit. Hec quoque de con-

B

(

J

feer. dift. 2,

lw

268. 4 fufficiat unus miniftrans? y., Olim

h

"

debuiffe effe minimum duos. Ex Capit. Hoc

j

quoque cit.

Hodie fufficere unicum ex com-

m

IN

muni.& univerfali

praxi Ecclefiz quoad prif

vatas Miflas.

169. 4m fit peccatum , celebrare Mi/fäm

fine miniflrante ?. &. . Cum Paíqual. feclusa

neceífitate. probabilius e(le peccatum mor-

tale, quia de jure communi requiritur, nee

illud jus abrogatum eft per confuetudinem,

ü 1'1?'

"

nifi quoad pluralitatem miniflrzantium. — $i

"

tamen in Germania Parochi celebrent fine

fa

mis

354

Pavs 1V. Caput 111.

miniftro , faciunt vel ex aliqua necefsirate,

3

vcl quia forté confuetudo introducta abroga-

-t'

yit legem.

q

270. 4in ex cau[a neceffitatis liceat. cele-

brare. Miffam |fine / minifirante

$

?

E..

Licere

fs

"

ob quamcunque gravem necefsitatem ; quia

r

"

adhibere miniftrum , cft folüm juris Eccle-

d

fiatici , idque tantüm quoad decentiam,

[

«ui juri videtur pravalere neceísitas facri-

ficandi.

n

271. Qua cau[a poffunt effe celebrandi fine

a

j

spinifirante? w. Necefsitatem dandi viaticum,

audiendi Miflam die fefto, íatisfaciendi obli-

u

gationi, legendi facrum ob beneficium , aut

h

alium rirulum ju(titiz ; continuanda ctiam eft

41

Z

Miffa, ficáinchoatà miniíter recedat ; fi Sa-

i

cerdos non habeat , unde fe fuflentet , accepit-

TM

Que , vel offertur illi ftipendium pro Miffa,

j

üi etiam tempore peftilentiz ad vitandum

[v

A

periculum infectionis.

212.

4n femina pofft minifrare ccle-

MY

ranti Miffam ? &. Cum communi non pof-

(]lt

Íe ; quia per canones omninó excluduntur

à minifterio circa Altare.

Et multi exifti-

v

iDnant

peccaturum mortaliter , qui foeminam

!

adhiberet.

D

173. Quemode ergo Moniales ve[fondent

D

Miffam cantantibus ? Refp. Hoc prohibi-

.

tum non effe , remoté ex Choro refponde-

1

tc, quia non cíl proprié minifterium circa

Qu

Altare.

ü

274.

De Miffa, & ad eam pertinentiälm. ET.

p

274. 44in faltem in cafw neceffitatis poffie

Q

fxmina miniftrare i s. Potius celebrandum

u

fine miniftro, quàm foeminam admittendam;

j

quia eft minor indecentia, & tum ipfe $a-

lin

cerdos -fibi refpondere poterit , vcl foemina

[7

à longé refpondere ; pro urceolis autem por-

Alite

rigendis poterit aliquis conftitui , qui refpon-

I

dere neíclat.

W

j

17$. 4nm in Mi[fa. folenui fint nece[farii pls-

ves miniflri 1 ge. E(fe plures neceffarjios ex

Hj f-,;

praxi Ecclefiz , & (ecundüm quid ex inftitu-

tione Divina , quatenus conftat faltem Dia-

du

il*

hi

conatum Originem traxiffe ex inftitutione

ht

Chrifti,

d

M

276. Qua eft obligatio miniflrantis celebranté

J

)

Miffam ? m. Sacerdotem peccare probabi-

L

»/h'

liüs mortaliter, fi fponté adhibeat miniftros

Af

omninó ignaros, quia cooperatur magnz in-

UT

decentimz, Ipfíum veró mini(trum exiftimant

Doctores regulariter excufari à mortali , nif

j

fit caufa , quód commitratur gravis error , id-

i

Que fcienter.

Y

277. 44 in neceffitate adbiberi po[ft. zui-

niflrans exconamunicatts ?. $. Polfe adhiberi

d

ip gravi necefsitate excommunicatum non vi-

tandum , quia cum illo eft permiffa com-

1l

mnnicatio etiam causá utilitatis. Excommu-

Hli[

nicatum veró denunciatum nullo modo pofle

q

adhiberi, fed potiüs celebrandum fine miniftro;

T

quia przvalet przceprum. de non communi-

cando cuni tali.

"

h

.278.

1296

Pas IY. Cajut. 111,

*f

278. Utrhm filius poffit parenti. celebvauti

sminifivare ?. . Si fit filius legitimus , nihil

n

prorsus obítare ; illegirimus autem graviter

j

prohibetur ob indecentiam. Capit, Ciem de-

corum , de filiis presbyterorum. — Aliud eft fen-

(

ticodum , fi fit ignotum , quód fit filius illius.

In

Ex Cap. Conquerente , de füiis Presbyterorum,

M^

"!

quia tunc ceffat indecentia,

/

[

(

Jempu Miffa dicenda.

t

179. 4n diebus ommibus liceat [acrifrcium

f;a,

efferre: i. Pet fe effelicirum ; propter myfte-

"

/

a

ria autem excipiuntur aliqui dies Hebdomadz

Majoris, dequibus infrà videbimus,

iïsq

180. 45 in feria quinta Majeris Hebdo-

M

amada liceat prvatas Miffas celebrare? . Cum

i

communi , poffe & privatim , & publicé,

hi

idque tefle Paíqual. etiam Romz in pluri-

bus Ecclefiis practicatur. Neque ubi contra-

ul

rium fieri con(uetum eft, introducta eft con-

qis

fuetudo animó íe obligandi, maximé cüm

f

omnes feré Do&ores ita fentiant, &, ut dixi,

ij

in multis etiam Ecclefiis contrarium pra&i-

catur.

h

281. 4a ha Miffa.celebrari poffint. etiam

D

poft Miffam folennem ? $. Non poffe ; quia

j

jam tunc incipit tempus Parafceves , in quo

[

non licet celebrare

, ideo & Altaria denu-

dantur.

L

281, 4 Epifcebi n Pralati peccent , per-

N

9tf-

De M'z'/fz; , & ad eam pertinentibua, — 383

-iirw

/

N

enittendo ia die ommes Sacerdotes legere Sa-

N

il

A

n

erum , ita , ut non babeatur communio Cleri?

hi

»;. Non peccare , quia adhuc Clerus infe-

uM»B

rior communicare poteft. Er quamvis nullus

H h

]HH/],

communicaret , nihil obeft ; quia non eft

ritus gravis , nec eít obligatio communi-

"n

candi.

283. 45 Sacerdos tunc frne Stola cemmuni-

€Ans , peccet graviter ? Non peccare : quia licée

Concilium Brachareníe id fub excommunica-

tione pracipiat , illud tamen tantüm fuit Pro-

Jf

vinciale, nec putatur illud przceptum hodie

Ut

in vigore effc.

t

/284. 24 didlá feriá quintá poffit. celebrari

in qualibet Ecclefra: &z. Etle aliquod Decretum

^il

V

Sacrz Congr. ia contrarium. Sed Pafq. putat,

illó (olàm prohiberi illas folennitas, quz ia

t

Farochialibus fieti folent.

285. 44n feriá fextA Majoris Hebdomada li-

w

ceat offerre facrificium ? 3. Peccaturum mor-

Q

taliter , qui illó die factificaret , propter gravi-

ii

tatem mylterii. Ex Capiz, Salbathbe , de Confetr.

E

dift. 3.

D)

286. n mon liceat faltem pro miniflrando

viatiro? &. Cum Pafqual. videtur fecretó ce-

D

lebrari poffe , fiquidem qua non licent publi-

ü

cé, fecretó fieri poffunt. Capiz. Tua fra

"

tefniy

?Atis , de Cler. peregr.

2

"

287.Qualis autem tunc Miffa celebranda effer

&. Omnium optimé votiva de Paísione, ut-

15

k

pote t'cmgori' maximé convcnicns.

288

-358 |

Pars 1Y. Capus IIl

/

188. Licétne feri fextá Para[ceves cons

municare ?. g. Per e non videtur licere, Ex

Capit. Sabb. cit. ubi dicitur : Sacramenta pe-

[7.

nitiis non celebrari, Vox autem penitiis figui-

ficat in totum , feu totaliter ; fi tamen fic

q'lü

l

contraria. confuetudo , ícrupulus habendus

non cít.

;z:f'a:

v

2189. 44n in Sabbatbo Sancdio liceat privatas

Miffas celebrare? &. Licere quoad Miflas pri-

vatas five fecretó , five publicé ; quia ceffa-

vit prohibitio quoadhoc. Ex Capiz. Sabbatbo,

1

de cenfec, dift.3. utpote cujus finisceflavit, qui

.

erat , utcelebretur Dominica paísio in mosfti-

tia ; fiquidem jam Eccle(ia celebrat lxtitiam

&

Refurrectionis.

ii

290. 4an fi in Sabbatbo Sanülo incidat Fe-

E

fium. Annunciationts B. V. poffint celebrari

L

Miffs? &. Poffe publicé celebrari tunc Mif-

fm

fas privatas ; quia adcít fufficiens caufa , ra-

)

tl

tionc cujus. ce(fare- poteft admiratio populi,

quz aliàs difficilem reddetet celebrationem

T

n

in ila die , bifi populus prius infttuce

ICtUr.

dug

291. ä&mmm) Miffa tunc privatim celebran-

&«

! dj

da effet ? &. Probabiliüs pon votivam , fed

dici Miffam celebrandam cíle , quia eft dics

T

toof

maxime privilegiata.

2192. 44f Mifa illius diél caret introitu? W.

D

Cüm non habeat , omittatur ; ficque ferva-

tim

bitar ritus przcriptus ; ac proinde faclá con-

rä

fcísione , dicatur Kytie cleifon ; & jta fervari

D

Roma

j

' Dg Miffa , & ad eam pertinentibus, 359

lv(?n l

Romz in Ecclefia $. Marthz , fcribit Pafqua-

W li

ligus.

"M

r

h

293. Guo tempore potefl in Sabbatbo Santdo

lr

celebrari Miffa-privata ? g. Aliquos docere,

MT

quód pofísit celebrari etiam ante Miffam fo-

635:0;'(05

lennem , alios negare.

In praxi judicarem

potiüs celebrandum inchoatá Mifsá folenni,

Wig

—

vel poft.

m [

ss

Ü (Qüa

AMiffe iteratio eodem die.

a

!

i i

294. 4n liceat pluries in die offerre. facrifi-

cium Miffa ? . De Jure Ecclefiaftico, (eclusó

"n

die Nativitatis Domini , non licet nifi femel

in die offerre facrificium regulariter loquendo,

"mii.': ]

Ex Cap. Sufficit , de confecr. diff, 1. Cap. Con-

! (AW |

fuluifli de celebr, Miffarum, Et Capit. Te re-

l

il

l

ferente, de celebr. Miff.

la

219j. 44n ordinatus in die Nativitatis Do-

emini , po[fit celebrare dums alias Miffas ? Rt.

lil

Y

j

"Tam Epiícopum có die confecratum ,. quàm

MM

Presbyteros eó die ordinatos poffe celebrare

duas refiduas Milfas ; quia ii concelcbrant

& coofferunt. facrificium cum confecrante &

n

ordinante , neque communicant laico modo,

H (in

fed Sacerdotali , videlicet fpecies à fe etiam

confecratas.

VET

296. Quid [f autem erdinatio fieret (ub ul-

(l

du

1imo (acro diei? &. Cum Paíq. probabile cft,

quód adhuc pofltnt ctiam reliquas priores

j

duas Miffas celebrare ; quia ordo ille Mifta-

:

L: od

l

-!3

360

Pars IV. Caput Ill

, Ó

b N

rum non videtur ita nece(larius , ut ex ratio-

gai!!f

mabili caufa non poffit inverti , ficut commu

'-

4

Diter docetur de ordine Breviarii.

297. Cur ergo , ff quis illodie laico modo com-

]i o

d m

municaret , non poffet amplins Miffam celebraret

&. Quia in die Nativitatis conceditur tantüm

(h

terna celebratio ; ac proinde ter. intra facrifi-

[J,Hsl»tm

cium, & nulló modó cxtra facrificium «om-

wAï

municare , fuppofirà Mifsá.

i

*

w E

2198. J4m lieat mode Nativitatis. Domins

g

emnes tyes Miffas celebrare ? 9. Cum Quatti,

pofle abfque omni fcrupulo, & clt inufu, etiam

m L

J Cgf:

Romz: Rubrica autem videtur effe folum pro

Miffis folennibus.

(dus

299. 44n Sacerdos in die Nativitatis Pon-

cöliga()o

tificans , dum [ub dimidiato [acro babetur con-

& o

ju s

cio , po[fit privoatim legere [acrum , alterum

eju[dem diei ? g. Videtl , quöd non pofsit.

inplri

quia inchoata Milfa videtur exigere , ut non

jor.

p itth

interponatur aliquid , quod poflet turbare or-

dinem Miffz ; Miíla autem interpofita poffec

hriti

Vil

turbare , quia illa inchoatio duplex poflet

ol

Ípe&are ad utrumque facrificium. — Ex quo

Wtant

apparet difparitas , quare iu dicto cafu aliz

a&iones fint licite , fiquidem hz nonfpce&taot

jo.

Vpt

ad Miffam , & ideo non funt aptz ad novum

ritum inducendum.

i

"

Me,

'

3o0. 4£n in die uno ab eodem celebrari poffis

fgtcon

sna Mi[fa de die , altera pro defuntiis ? g. Hoe

ii

UE

temporenon poffe , quía non judicatur efle tan-

fa neccísitas iterandi facrificium.

Quf

398

1

p Miffa ,U adeam bertinentibus. 361

301. Quali debent effe neceffitas , ut poffre

W (Gþm "

eodem die iterari Sacrificium ? W. Debere

effe ftrictam . neceffitatem. faltem. moralem;

WWE hi

quia quando Immec. lIl. im Cap. Confuluifli,

L

W]ü!/.'t;fmf

dicit

.

Nifi caufa neceffitatis. [uadeat , crc,

I (JJI'Um

difpenfat in lege prohibente iterationem (a-

rf |

crificii, difpenfatio autem requirit veram nc-

Ut

ceffitatem.

l

|302. 4in quando in Cathbedralibus , -vel Col-

! DM i

legiatis Ecclefits. celebranda effent. dua Miffss

i (ur,

Q unus tantiim. adefl Sacerdos , fiz. ufficiens

njfa,:rim.

nece[frtae iterandi facrificium? & Probabiliüs

lum

non cífe ; quia juxta Pafq. obligatio cantan-

T

di duas Miffas conventuales ,. eft pofterior

MA C

M

obligatione tantüm femel celebrandi de die;

J'ITY

ac proinde illa obligatio impofita eft falvo

in,inn

jute , & quando fecundum ritum Ecclefiz

[

impleri poteft.

7; 001

303. 4fn Benedittio Nuptiarum fit cau[a fuff-

Wt

".

ciens iterandi Sacrificium? w Non effe, quia

7 g.ol'.? ,

benediclio fieri poteft abfque celebratione

zM

ä

Miffz ; confuetudo autem celebrandi non eft

j uU

obligatoria , ideó

*

vetanti bis celebrare.

que cedere debct pracepto

xfd

304. n [upervveniente Epifzopo ,

Principe,

u

Magnate, po[fit iterari. facrificium ? E. Non

poffe , etiam die fefto , (quamvis multi An-

I.'i'f;'

4

'Ti

tiqui contrarium tenuerint , non fümptá puri-

)

ficatione) quia in Capir. Conf«!nifli , de Celebr,

(

"

-Miffar. non licet celebrare iterató pro adula-

7tione fzcularium ; videtur enim habere locum

]

H

adua-

-

562-

| fars IV. Ca;;ut II I.

adulatio, dum iteratur Mi(a, in obfequium

;oi

fzcularium , & intuita qualiratis períonz. An

n

autem fieri poffet iteratio, fi haberent hi fe-

(

cum magnum nümerum perfonarum , pauló

hu

f

poft dicetur.

i

yj

30$. 44n Sacerdos , qui celebravit pro Epi-

]

ftopo , "vel Principe , poffit denu celebrare pro

li,

populo ? m Si Sacerdos fit obligatus legere

ni

!

l

utrique parti, & Epifcopus nec ipfe poffit le-

ere, nec alium habeat, nec poffitexpectare

iil

þä»

Miffam ordinariam , poterit iterari, (eu bis

f

legi Milfa ; quiacum Sacerdos die feíto. (qua-

,I

liseffe fupponitur) teneatur & Epifcopo & po-

n

pulo impendere (üum officium, & non poffit

f

per eandem Miffam, eric fufficiens necef(sitas

fc»u

[,

L

eelebrandi duas Miffas.

"

306. 4 die feflo , fi fuperveniat notalilis

n

soultitudo itinerantium , po[fit. iterari. celebra-

TE

&io Miffa

&. Non poffe, quia non eft fuffi-

It

eiens neceísitas; nam v«l ratione itineris ex-

;',

Mil

eufantur ab audienda Mi(la, & tunc ceffat

meceísiras; vel non excufantur , & tunc fi funt

Vif

H

W

sulpabiles ,

j

am fruftrà illis legeretur facrüm;

l

9

f veró non funt culpabiles , hoc ipfo ceffat

Y«

ebligatio pracepti.

Mi

307. n paupertas Sacerdotis , cuel Ecclefia

--

D

eff canía fuficiens iterandi MifJam? g. Non

effe (afficientem , ex Capit. fufficit , decenfecr.

hn

Hifl.1. ibi: Glui ver pro pecuniis uná die pra-

«

fumunt plures facere Miffas , mon. a[Himo eva-

"

Vs

4ire damnatienem.

*u

i

"

E oh

N

L

De M:Fa , €n ad eam ,t:lert:'nent:'äm'.

36

i

308. 4m fi

ft in aliqua. Ecclefra. die fefla. fie

Vs

V |

confuetudo. celebrandi duas Miffas ob commo-

N

L

ditatem populi , (

conflitntes. pro, fectenda.

|

Miffa deficiat -"viribte , bofft unws iterare

Mif ? &. Non poffe , quia coníuetudo

7/]

non facit neceísitatem celebrandi düas Mif-

"

fas, maximé cüm hz ferviant tantüm com-

moditati,

M

309. ' 44n gu»mda multitudo papuliþ. 2073

UI

potesl capi ab Ecclefia , ( adefl us folisa

Sacerdos , poffit iterare Miffam w. Polfe, ex

u

n

Capiz, Neceffe eft , de Confecr. difl. 1. ibi: lllud

fj

quoque "volumsa. cuftodiri , ut citm . folennior

ln

Á

fefirvitas. conventum — populi: numerofroris | in-

dixerit , ( ciem tanta fidelium . multitudo

7

)

convenerit ,

quam recipere Baftlica [ithul una

//M

non po[fit , [acrificii oblatio indubitanter. ite-

retur , C»c,

?

310. Qwid [i autem

*

Pro eo die mon effee

,

auditio Miff de pracepto

? R. Adhuc polfc

i

Miffam iterari ;

quia canon univerfalíter lo-

.

.

(

quitur

Quando fefiivitas: folenmior. inducit

"

.

M

frequentioris populi concurfum

P

nc Ecclefia

videatur eos illudere , dum tatione - feflivi-

1

taris invitat , &

€lefiam.

poftea non recipit intXra Éc-

J

311. 42 pro miniff

rando "viatiro po[fit ite-

!

,;

rari Miffa? &. Cum communi pofle in rali

;l

«afu, quo celebranri poft fumptas fpecies pa-

nis innotefcerer, infirmum probabiliter non

W

perventarum ad fequentem diem ; quia via-

à

sicum

Pars IV.

Cabut IIl.

[/

364

ticum eft utcunque neceffarium in articula

ull

mortis, vel ex przcepto , vel ex natura r;i ad

(

confervationem vitz fpiritualis.

[U

n Saterdos , qui babet duas Paro-

[

3 E.

h

chias , poffit eodem die priis in wna ,

poftea in

altera. celebrare ?. &. Polle , fervato jejunio,

(quod etiam in prioribus cafibus fapponitur)

l

l

fi ob paupertarem non pofsit habere alium $a-

cerdorem ; quia Parochus ratione muneris

tenctur paícere oves fuas , iat

er reliqua au-

i

tem , quibus pafcuntur, eft (acrificium Miffz,

aliunde etiam ab Ecclefia preceptum , ut hic

|

fupponitur. Ergo. Imótalicaíu non tantüm

potetit , fed tenebitur iterare , fi alium non

Pofsit fubftituere.

313. 4im babens

duas Parochias : poffít

iterare Miffam etiam in diebus profefiis ? &

nifi fint tales dies, quos populus

Ed pb

Non poffe,

per modum feftorum colit ;

quia aliis diebus

Parochus ratione muncris fui non tenetur

celebrare.

e

314.. 4dn Parocbws. babens

£res Parocbias,

polfe m

fiagulis celebrare die feflo ?. g. Pot-

facultas iterandi Miffam funda-

fe ; quia

[

tur ia cau

(a neceísiratis; multiplicatà igitur

peceísitate , multiplicabitur, feu cxtcndctu;

facultas.

315. 4f5 Paroches , pofíquam celebravoit in

2 Aliena celebrara

«propria Parochia , po[fit etiam i

*

2

&, Polífs in diebus

deficiente PAarocho loci

eftis;

De Mi[[a , & ad enm pertinentibus.. 365

feftis; quia quamvis per fe in aliena non te-

tl

f

lt

neatur fervire , tamen Parochus loci habet

poreftatem fubftituendi, & tunc fubftitutus

confentiens in fübflitutionem , a[Tumlt in fe

li Y

obligationem fubítituentis ; tenetürque fer-

M/j ]

v:rc, ficut in propria,

"u

Itj

316. 244n habens plures Parochims , þaj' ?

tj

feri& - quintá majoris. bebdemada. ferroare. im

i

n

fingulis Eucharifliam. [equenti. die. con[umen-

dam ? &. Quamvis die Jovis S. debeat ce-

(

4 4

lebrare in fimgulis Parochiis , tamen juxta

Mif

communem . Íententiam , debet confcrvare

r

Euchariftiam tantüm in Parochia principa-

WUA

liori; quia in.Paraíceve fecundó celebrans,

AWl

Euchariftiam — deberet fumere non jejunus,

cum in prima celebratione dcbeat fumere

.

