itur de Clericis 6emj$cia:i?-

i

wel — babentibus penftomem — [exaginta . aureo-

h

rum ? x. Hos (fub morrali obligari deferre

N

k

h

lt

babitum & tonfuram , quia id (ub gravibus

um

dcm

;

.yænl?s.prædpitur in Canonibus, &'qui

pre-

^

De prima Tonfuta. -

;7

probabiliüs ; quoad utrumque fimul,

$2. n tamen bi aliquando excu[entur? ts

71

Excufari , (í ob caufam rationabilem habituam

"

dimittunt, ut ad tuendam vitam , honorem,

divitias , &c. Irem, fi quis ira pauper fir,

ut careat decenti pabitu. Ratione infirmitatis

tonfuram relinquens, in itinere , in villa vefti-

bus utens breviotibus , pariter cxcufan—tur ,da-

gur etiam pátvitas materiz.

Clericis probibita.

$3. Qua . alia funt fBecialiter probibita Cle-

vicis? & Imprimis , ut mercaturam fordidam

non exertceaut , nec ulla officia (xcularia,

nec condücant poffefsiones , nec fxculariBus

procurationibus fe immifceant. Non folum

w

non di&ent , vel proferamt fententiam fangui4

sis, fed neque ubi fan

guipis vind?&a exeta

cetur , interfint,

$4. : Gid alid ?. g. Ut privilegiis fuis

n0n renuncient , cüm nec poffint, quare ia

manibus laici jurare non pollunt , nec fe fub-

jicere Judici laico , ni(i cüm privilegium fori

amiferunt. , vel ab Epifcopo licentiam ha-

bent, quam tamcn dare non poteít in crimi-

nalibus.

£

$5« Quid adbutt w. Ne alea de(ervianr,

nec ludant ad aleas , necinterfint , utl nec mi-

mis , hiftrionibus , joculatoribus , tabernas

€vitent, nifi neceffitatis causà, vel in itincre,-

à choreis ab&in;an:.

Á

B;

56.Diä

3$

fars I Ckput IK -

$6. Dit amplius ? . Ne arma fctant , nec

Av

annulum , nifi ratione dignitatis, nec comam

laxent, nec batbam nutriant faltem in labio

[*

fuperiore , quoad mentum ibferius eft con-

trarla confuetudo.

|

$7« Superéfine adbuc aliquid! v.. À clamo-

fis venationibus abítineant, &aucupils, nom

li

cobabitent cum mnlieribus, cxceptá matre,

k

atmitá, forore, imó nec cum his, fi fint fufpcctz,

& cum fufpecta aecfabulari, nec aliquó mosó

werfari debeüt,

"

$8. Nwm adbuc aliquid ?. Refp. Debent

benedicere menfam in principio, & in finc

[

gratias agere, $1 fint Saeerdotes, dum cóm-

|

W

guanicant , etiam in zgritudinc ftolam cis-

"

«a collum habeant. Servent tubricas Miflz,

1.l

'-OPI

m

& horarum Canonicarum ,

&ienum.,

| aliarümque fun-

vl

f9. Quid demiun ? Refp. Non alicneat

&

IT

patrimonium , ad cujus tiiulum ordinan-

tur., Óine licentia Epifcopi , non pugnent

etiam ia bello juíto , non audiant leges; vel

Md

medicinam ; non incumbant publicé fítu-

dio Philofophiz , aut Poéfs ultrá quin-

AA

quennium , juxta Concilium Lateranenfe,

Non (nt fidejuflores pro Laico.

Sed in

1,1

4

?

9íüciis Ecclefiafticis , & aliis bonis ftu-

Non incidant

A

f

diis diligenter fe exerceant.

m

Beneficiati in Beneficiorum nundinationem,

D

D

L

wel pluralitatem. prohibitam , vel, reddi«

mptio-

B

1

Sþlü[fl Ecclefafticorum malam €onfu

M

BEm,

M

( De prima Tonfuva, -

39

nem , cupiditatémve , fciántque non fo-

lüm predica , íed etiam alia ,

uz quit-

que Beneficiatus ratione fui benc

;

debet. ^

c lfcirc

Clericorum Privilegia.

6o. Qualia privilegia canferuntur per pri-

mata Ton/uram ? 9;. Privilegium fori , canonis,

& à tributis.

61. Quid efl privilegium fori? y. Eft im-

munitas a jurifdictione & foro fzculari.

62. Gaudéntne Clerici. fimpliciter bóc. Pri-

vilegió ? Refp. Non , nifi beneficium ha-

beant , aut Clericalem habitum , & tosíuram

deferentes, füuz , vel alteri Ecclefiz ex man-

dato Epifcopi fetviant, vel in feminario Cle-

ricorum , vel in ftudiis de licentia Epifcopi

ver(entur.

63. Quid ff clevici fint. conjugati * Refp,

Hi predictó privilepió non gaudent , nií

peeter fapradicta obfervent etiam . Cenftita-

tionem Bonifacii VIIL ut non finr Biga-

mi, & tunc tantüm gaudcnt in crimina-

libus,

64. Quid eft privilegiam Canonis? xj Eft,

ut qui fuadcnte diaboló co$ percutiat , fit ex-

communicatus.

i

6j. Potéfine Clericum perc

ute;'e pnorens , 25£

Praceptor. ad cerretlionem 1 &i, Poteft , quia

non facit fuadente diaboló,

66, Qui fruuntur bóc privilegiót yg. Eti*m

40

Pays. I, ïCaþut Il

P

Clerici conjugati , non-Bigami , modó ha-

j

bitum & tonfuram deferant , licétreliqua non

[

obífervent,

l *]MW

Quamvis autem Clerici in mi-

" h

Ü

i

noribus, habitum & tonfuram non deferea-

ï

tes , gaudeant hóc privil

egió , ante trinam

monitionem ab Epiícopo factam,. in multis

:

IPW

o

tamen cafibus illud amittuat , quos vide apud

DD.

a

67. Quid efl immunitas à tributis? W. Eft

q'mn

exemptio à gabellis, exactionibus, &c. au-

a

ehoritate laicá impofitis, etiam quoad bona

LE

patrimonialia , nifi fiot res; quas negotiandi

j

W

«ausá deferupt, ezque non Ecclefiz , aut non

g w

neceísitate ad negotiandum adhibitz,

ä

?

Xw

68. 44n clerici conjugaté gaudeant boc pri

«vvilegio? &. INon gaudent , licét habitum de-

35,)

10

ferant, Multi etiam hanc exemptionem ne-

ant Clericis , tonfurà & folis minoribus

"mr

initiatis , nifi habitum & ton(uram deferant,

m

& rcliqua 4 Tridenténo fe

Jf 23. cap. 6. Offreform.

sequifita ob(ervent.

u

d

Ponse indeäim collationis,

n

s'

9. Epifcoptis. incurritne. aliquam . poenarm,

indebirà conferens primam. ton|uram ? Refp.

|

Fit ipsó jure fu(peanfüs à celebratione Miz,

fi invito confcra

1

i

dif). 74.

t tonfu;am. Capitul, Epifc. 1.

M

!W

70. Quando alids ? -m. Sufpenditur etiam

per annum à collatione Clericalis toníurze

H

"

lt,

anfaxacg fi illam infanti copferat. Cag. ^

r

.*'a

T

JDe . prima Ton[nra.:

41

n'e?Te;np. Ord. in 6. nfantis autem nomine

intelligitur, quicumque non pervenit adan-

num (eprimum atatis; nifi forté Religionem

gntrarec , oblatus à parentibus , quod olim fieri

folebat.

:^

71. Quande adhuc ? w. Sufpenditur per

annum à collatione tonfurz , fi illam illi-

terato conferat. Eod. Capitul. tlt. Sed hanc

fufpenfionem non effe in ufu , afferunt. Sá

& Bonacina apud Barbo(am de Officio Epifcopis

pog. s. alig. 3.

|Ja. Quo cafa ulterius ? i. Sufpenditug

à collatione tonfurz per annum , fi eam con-

ferat alicui alienz Dicecefis fine licentia fui

Supcrioris , juxta didum Capit, ult, — Vel f

conferat conjugato, nifi is velit Religionem.

ingredi, aut ad facros Ordines promoveri

VL

Eod. Cap.þult.

*

C APE HL

! D; Ordi-)ziäz);v m cqmpmzzï

i;

Y.

"Um pag. 27. qtisft: 145. di;?um ]:':, Qsä:i

Ordo [it Sacramentum , quo [piritualiv

poreflos b officium confertur , dicito , qualis ft

bac poteflas * g. Eft poteftas , qua tribuitur

viro baptizaro circa Euchariftiam ,

Ti

fi;?cndam , quà miniftrandam.

^

M

2

Pars 1, . Caput. 11I.

j

a. Guando efl Sacramentum Ordinis À Chrifo

M

" uus

snflitutum? . In ultima Cecna. Lt 22. Hoc

M

facite in meam commemorationem. Ex Trid,

iM

"L

feff. 22.cap.z. Suotuncnoviteflamenti Sacer-

"

il

dotes infliiuebat,

3- Quot [unt Ordines? &. Seprem: Oftia-

l

riatus , Lectoratus, Exorciftatus , Acolytatus,

Subdiaconatus , Diaconatus , Presbiteratus.

;WI

Xria. feff. 23. enp. 2.

4. Epi/copatus am mon etiam Ordo efl? s.

wl

p

m

Non eflc diftin&um Ordinem, fed comple-

mentum .majoris perfcctionis facerdotii ; eó

p

s

^

]

(

modó , quó in facerdotio poteftas ab(olvendi.

à peccatis , complet

m i

poteftatem conficiendi

/

iï

Corpus Chrifti,

PT

i'mwf

$. Cur tanta Ordinum multitudo ? i. 1

inftitutum effe propter dignitatem facerdotii,

i

À

& confecrationis Euchariftiz , quz cüm fit

excellentifsima actio in Ecclefia , requirebat

i.

Dra

plures Miniftros , qui illi infetvitent, nec de-

N

cebat, ut homines é ftatu Laicorum ftatim

[«l

LT

ad Sacerdotii culmen afcenderent , fed potius

D

congrüum erat , ut primüm fegregati à po-

hg

pulo per tonfuram Clericalem , gradatim per

Wi

eninores aícenderent , ficque ex officio Sacer-

at

E

doti iofervirent.

r

6. Si funt Ordines. 7. Guemodo efl. unum

Sacramentum Ordinis ? Reíp. E(t unum-uni-

tatc finis , vel refpc&tüs ad Euchariftiam, &

il

facerdotium , uti & Epifcopatus ad ordi-

N

nandos Euchatiftie & Sacramentorum mi.

"

x

t

hiRFOS-

745

Se Ordinibus in communi.

435

L

4n finguli Ordines fint. Sacramenta?

s. Probabilius efíe : quia Trid. poftquam

dofinivit Ordinem effe Sacramentum , feptem

enumeravit. Seff. 25. c4. 2, eä- 3. Et Epifco-

patum.

AMatería. G Forma.

':. an;z efl. materia ( foyma Ordinum in

geuere?. 3. Cüm duplex fit matetia , uia proxi-

ma, alteta remota,. Materia remota eft illud,

p«t quod a&us Ordinis defignatur ,& in cujus

traditione Ordo confertur , Ceoncil. Florent.

in infirul. AMrm. $. fextum Sacramentum.,

Proxima eft illius traditio, qua Mareria ex

qua vocatur, Forma autem íunt verba Epi-

fcopi, poteftatem , qua Ordinato confertu

s.

b

fienificantia.

* 9. 4 quo debet. fieri trAditio materia reme-

24? X* In majoribus Ordinibus ab Epifco-

po, idque ex communi fententia effentiali-

ter. In minoribus, cüm de Acolyto conítet,

ci ab Archidiacono tradi poffe Epifcopi judfu,

probabile eft. monitam Pontificalis non ob-

«-—

ftare, quó minüs & in re

;iqu.is fieri pofsic

ab Archidiacono.

l0. 44n phyfich tangi debeas matória. ab

erdinando? w. Quamvis fpeculativé id non

1cquiri probabiliísimum fit , in praxi tamen

necelarium effe phyfice tangi , faltem ad

evitandum pcriculum nom recipiemdi Or-

»

ii.nis.

7

11, dn

*

X

:r*

44

-'.Par: ?. væ('faput IIl

!

l

li. hm , dum [unt blures materia vemu-

) |

f& , fsmgulas tamgere fjt neceffarium ?. Reffp.

j

In praxi tutius effe fingulas tangere ; pro-

i

n

babilisimum tamea eft ; fufficere , tangere

alterutram, dum per modum unius porri-

n

guntur,

12. 4n fit neceffarius contaius. immedia-

"

"m

3442 W. Certum effe , non requiri immc-

diatum tactum ompium omninó materia-

Gn

rum neceffariarum ; fiquidem vinum in ca-

J

|

lice exiftens pertinet ad materiam neceífa-

2

riam Presbyteraiüs , & tamen pulli unquam

tien

"

íncidit, debere tangi phyficé immediaté ab

[

ordinando.

13. QQua ratie bujta dari petefü ? Rep.

Quia juxta communem ufuüm hominum,

"n

(

qui tangit continens , etiam contentum tan-

u

gere ceníetur 5- uc

calice.

patet in exemplo vini in

a

x;ik'u

14« «fn ergo etinm [nfficiet tangere mate«

V,

riam mans obvoluta. firophiolo , fuperbelliceo,

v,y

chixotheca ? &i. Id Bomacinz videri feré cer-.

d)

tum. Quia communiffimé. & re&i(limé di-

;xi.;z

eimur tangere homiagem, & etiam palpare;.

(5

fi apprehendamus illum

tothecá.

2

m;nq obvolutá cþi-

(

N

1j. Requiritárne autem , kt zDA?eria utrA-

t

que manu tangatur ? $, Nequaquam , quia:

h

id nullg lex exipit ; Sufficere igitur unicó

M

etiam digitó tanpgere,

quia lióc ipsó jam T

E

l.if.ioavcurr venus ractus,

D. Ordim;äm' £n Comimint.,

4f

t6, 4n ergo fufficiet etiam. foló ungme tan-

gere? &. Vngues , five fint animati , fivc ina-

nimati , ita lunt manuum & digitorum pars,

ut quando manu vel digitis aliquid appre-

hendi debet , fatis fit , fi unguibus digito;um

tangatur. '

17. 414n cóntA

Bus deleat férinil. effe cum pro-

latione forma ? &. Si fint fimul etiam mathe-

maricé, laudabiliüs eft , fufficit tamen fimultas

moralis.

'18. a invocatio S$. Trinit

'ati: f de e[fentia

forma | cujuslibet. Satramenti ? w. Negative,

quia id nec in Pontificali, nec alibi prafcribi-

tur , aut indicatur.,

N

Efe&ü).

19. Quot funt ?-/j*ää

" Ordinis? Bz. Präcipue

fünt quatuor.

20. Quinam funt illi? &, Primó fpiritualis

poreftas, & jus faciendi aliquid circa Eucha-

riftiam, Secundó , character , feu qualitas fpi-

—

ritualis iadelebilis, impreffa animz, Tettió,

grasia fan&ificans. Quartó , collatio in certo

itatu & gradu.

21I. PeffUntne.| Ordines

: rità fmícepti ite-

rari? Refp. Negativé, quia imprimunt cha-

facerem , qualitatem indclebilem. Ex Fjo-

gent..

22. Confertírne à fingulis Sacramentis Or«

[

dlinis novuus charadler? $. Affirmativé , imó ab

&

haþeqfüus duplicem partialem mareriam

Qre

46

,Pan L Caut H

formam , du

plex etiam,partialis character ius-

k

primicur,

23. Cur conferunt finguli Ordines nowum

charaderem ?. .. Quia finguli fuht Sacra-

"

"

menta, & ab invicem divería , diverízque

[

ä

poteftatis collativa. Cüm cergo Sacramen-

41

tum Ordinis characterem producat, & cha-

,

racter fit fignum , vel ipforum Ordiaum , vcl

poreftacrum , quz per Ordines conferuntur,

diverfi Ordines divetfos cháracteres

produce-

ze debebunt.

14. Quando ceufertur ifle chbarader ? 9.

l-*ül

ïl

Tunc , dum mareria applicata eft, & for-

l

$a compicté prolata , ita , ut verum fit di-

M

€ecre : Nunc

perfecta & gomplcta cít formias

Iq])

fignificatio.

t

$. Sacramenturo Ordinis potéfine ceu-

ferro chbaracierem , nbíque eo , quód cosfe-

a

i

rat gratiam [andificantem ? w. Quód pot-

u

fit; quia poteft validé fufcipi in ftatu peccati

;L

mortalis; hócipsó autem , quód valide fufci-

piatur, neceffarió caufat characterem ; pra-

i

tiam vcró fanctif

»

j

1

cantem ob peccatum caufarc

ncquit, '

LEU

:þ

16. Cur charaüer potef /1&: cum peo-.

éato fUertali , €» gratia [ancdhificans non pof-

]

fit? x. Quia gratia eft formalis fanctitas

animz, & amicitia cum DEO ; quz proine

:

de cum iniquitate & inimicitia DEI incom-

1

g

pofsibilis eft; €haracter autem nihil horum

Ztho

i

17.0&1

De Ordinikun in communt,

4

llf«

(47. . Cur' Sacramentum . Ordinis validà fu-

feepruem , can[at , cbaratlerem | femper ,. non

ih

vwerà cau[at femper gratiam [antlificantenm

rü

g. Quia ad infufionem gratiz in hominé

[

Wt

pcccatore'rcquiritur fufficiens peccati re-

U

tràctatio , tanquam - difpofitio neceffaria,

"

uz cüm pofsit abeffe ftante. valore hujus

ji

!g.

Sacramenti , poterit eodem valorc ftante nom

!

«onferti gra'Fla.

h

Requifita ad valorem.

"

$. Quid ergo requiritur ad «alorem Sacra-

l

sienti Ordinis ex parte miniflri , ex ratiene Sa-

eramenti? m Ex Concil. Elorent. requiri ma-

u

teriam , formam , & intentionem miniftri,

uà minilter eft , faltem faciendi quod facit

Ecelefia, Trid.Se[f.2. Can. 11.

t9. Qualis intentio requiritur , fufficit

in miniflro ? x. A&ualis eft optima ; viitualis

fufficit; habitualis minimé , quia non pote

influerc in a&ionem , qua tamen ,d'c'bcrct aþ

illa procedere.

!

30. Gwid ex parte fu

(feipientis requiritue

ad vvalerem Ordinis ? sj, ldipfum , quod dixi-

mus requiti ad primam Toníuram pag. 5o.

nu, 17. videlicet : Primó , Baptifmsus, tan-

quam janua ad rcliqua Sacragmenta. — Secun-

dà , fexus míafculinus ; quia turpe cít, fox-

minatn gradum inter Ecclefim miaiftros ha-

bere. Tertio , intentio debita, idcít , fal

-

te'ln

hibþualis in adulto.

3 1. Quid

X

j

Pars 1,. Caput 111,-

W.W Á

31. Quid fentis de Hermaphroditis ? . fa

N »177"

quo fosmineus fexus .przvaler, eft incapax;

w

P

quia fünpliciter pro fesmina bhabetur,

Si

i

ii

"T.

virilis przvalet , eft irregularis ratione inde-

"

f

Gcntlia.

J^

"d

j

1. Q)uid ergo erant apud antiquos "vocata

qi.

(fo

Ib

Diaconiffa , . Presbyteriffa , Epifcopiffa ? Refp.

wl

i

Aliquz fuerunt faminz , virgines, vcl vi-

q ts

duz ad inferviendumaliis, & quibu(ídam Mi-

"m p

nifteriis depuratz, — Aliz deputata forté cum

, -*uüa.u

aliqua benedictione ad bomilias in officio

)»

"

Monialium recitandas. Aliz uxores virorum

in Diaconos, Presbyteros , Epifcopos ordina-

torum, qua ab illis divifz cxlibem vitam

?

"TE

ducebant.

a

33. ddn omnes enares /int emniam Ordinutm»

£ eodem modo capaces? &. Negativé: Primó,

ia

du L,m::k

Epifcopatus íoli Sacerdoti conferri poteft,

quia illius chacacter fupponit hujus characte-

xsdeh

rem, & cum co faciccompletum & perfectum

ia t

Sacerdotium.

'".2 fm lu) ?

.34. Qu eff alia exceptio ?. Refp. Secun-

D.

ii

"

E

dó ex communiori fententia infantibus , &

5mi

id

perperuó amentibus , Epi(copatus conferri

m

non poteft , quia in Epifcopatu fit matri-

Wa

monium fpirituale cum Ecclefia ,. quod re-

1l

Verius tamen

quirit proprium confenfum.

videtur contrarium , quia in Epiícopatu

n

Amprimitur characler : ideo licét iofans non

"t u

mancat obligatus Ecclefie , quoad curam

u(mt

lx

paftoralem , recipiet tamen verum Sacra-

W

smentum.

äs-&f-

z

De Ordinibtes in taMfmi.

'49

L

f. Superéfize Adbuc. aliqua excebtio? .

üPJX,

OQmninó ; quamvis enim omnes Ordines

l, 31

validé conferantur infantibus , & perpetuó

J

ameutibus ; quia cüm Otdinis materia noa

fint actus recipientium., eorum intentionem

th

fupplet Ecclefiz intemtio ; in adultis tamemr

Mj

& amentibus , qui ufüm rationis aliquan-

i y

do habucrint, requiritur, ut etiam aliquan-

do habuerint voluntatem fufcipiendi Ordi-

m NI

C QUf

nes , nec eam revocaverint , quia confenfus

peceífarius eft in adultis ad omnia Sacramenta

Of

torum

tecipienda.

z«

Va i

Requifita ad debité [ufcipieudos.

1777

56. Quid requiritur ex parte ardir)aad; Ad

lroo,

debità fufcigiendos Ordines ? &. Imprimis re-

vill

quiri ftarum gratix , fiquidem judicamus

dee !

omnes Ordines effe Sacramepta vivorum , quae

um

in ftatu peccati mortalis fuíci

;

pi non pollunc

à fciente,, fine novo peccato.

tlf

37. & nid alindrequiritur ? i, Primam Ton-

N

furam prarequiri ad omnes Ordines, & in-

ii

feriores Ordines przrequiti ad faperiores, ita

Date

ut per faltum non accipiantur,

"[2

38. Qui Ordines sninores accepit fine prima

m

Jon|wra , tenetárne pofiea eam [ufcipere B£e

Minimé , quia pcr primum minorem Otrdi-

OPIW

P o

nem eminenter accipit primam Tonfuram,

J4m

& fufficienter difponitur ad reliquos Ordines

(f

füfcipiendos; nec ullum incommodum

.

| isde

Mmcri poteff,

33 Quid

L

$o

Pers L Caput If!.,

f

39. Guid ultrárequiritur? y. Requiri cer-

!&1

tam zitàtem , qua pro fingulis determinabitur

j P

/ fuis locis.

5

(

40. 4Etas pro Ordinibus requifsta , An conz-

p

Ü

i

A

putetur 4 die Nativitatis , vel 4 die Conceptio-

D

;5j

nis? R. Patet cx communi ufü, quód à die

Nativitatis, imó d

[«

N

ies conceptionis raró fciri

poreft.

T

4I. 2in fufficiat compleri atatem . vequifr-

r

sAm unA borá ante ordimationem ?

*

R. Me

"

dc hoc non: dubitare , fiquidem jam veré

,f.b!ül

phyficé completus annus dicitur etiam quo-

2

ad alias ationes humanas ; imó aliqui judi-

"T.

«ant - fufficere E fi imomento uno prius com-

pleatur.

:'*.Wüï

n

41. 4m ad complendam atatem pro Ordi-

j dul

mibus requifitam debeat computari dies biffex-

TT

filis?. &. Probabile quidem effc , quód non

^ a

n

i

H

H

l

fit computandus

,

at verlus computandum

efíc, & quidem ita, ut cum dic antecedenti

TT

pro uno numeretur , uti Ecclefia computat;

Mhelt

quia is dies requiritur ad complendum an-

gum naturalem , quo $ol Zodiacum perluftrar,

quodab Ecclefiaexigitur; aliàs liceret demere

RUT

emnes dies biffextiles

/

, qui fücïunt per totam

ATT

vitam ordinandi.

Ut

(RBr4s. n qui dubitat de completa legitima ata-

z

f& , erdinari po[ft? $, Non poffe , quia pra-

AE

septum eft in polfefsione.

4l

d

44. Quando «tas computanda effi , &v

andia ex-

lo

T

i

Vi

fémpus natifvif*u:i:' igneratur , QH

L

: ;:äïa?-

De; Ordinibit in commtint,

'!I'rf:, f

$t

hi

eBandum eft , wt [ecurà procedatur. im. fu.

fceptione Ordinum ?. Refp. $i nativitatis hora

) fj

iguoretur , integer dies expeCtandus erit,

m;u'

!

0:

$1 ignoretur dies , & fciatur menfis , totug

|

menís expectandus ; fi menfis ignoretur,

(ü

ii

& anni notitia habeatur , expectetur annus

integer.

t

4p. Quid amplins requiritur ad vit? jufcf-

piendos Ordines ? &. Requiri morum probi-

.M

! ynt

ratem Epifcopi judició , de qua ordinandi bo-

num habcre debent teftimonium , à que, di-

Quo -

eetur fuis locis,

ji-

«

46. Quid adbuc? w. Requiri fufficientem

fcientiam ; qualis autem pro fingulis , dicetue

r

fuis locis.

df

o47. «in adbuc. aliquid vequiritur? y;, Re-

(101

quiri (latuta tempora ab Ecclefia. Qu illa,

dicetur alibi.

n

vtoi

48. Quid ultrá? w. chyui.ri debita tcm«

1Pllml'

porum interftiria fuis locis determinanda.

r 4l

49. Guid adbuc ? &. Requiti , ut' ordi-

ftit,

nandus non habeat ullum Canonicum impe-

hmttt

dimentum : ícilicet , ut non fit irregulatis,

r(out

cenfurà , vel alió praceptó detentus ab Or-

dinum fufceptione, Aliqui numerant inter

"g

impedimenra ctiam Novitiatum Rcligionis;:

T

at contrarium verius eft , quia id nullo jure

prohiberi fcirur ; Capiz, emim /6. . Menaflerii

;8

ag. difiipil, s. -verbo Ton[ura , non loquitut

j

de Toníura Cle

ficqli , led Mþnachali. Ex

1]

G(o ; 7.;

$9. Quid

Cr.,

PT

"ON"

i

$23

DPar: 1.

Caput 111.

a

p ,!

T

go. Quid tandem .requiritur?. 3y, Requiri

»

"Mj

I

faltem pro majoribus Ordinibus , ut. poftea

J

dicetut , ut Ordinandus habeat fufficientem

"

n

D

u

titulum. Antiqui Canones requirebant. qui-

dem etiam pro minoribus , fed coníuetudine

D

abrogatum; fiquidem. hi à ftata clericali re-

[

ï»)'g

" MHH

eedere poffint, & Trid. (olorum facrorum Or-

diuum, quoad þoc, mentionem faciat.

Minifler Ordinum.

" ; ,)l!v!

"

i

(

51 Quis ef? ordinarius Mintler Ordintm,

ï*:ïifæ*»?«'

quantum ad valrem i W. Solus & omnis

i

Epiícopus Sacerdos , & confecratus. Ex Concit,

ais i

Flor, ^ Trid. fe]f. 23. cap. 4..

i D

$2. n faltem poffit alicui non Epifcopo de-

titt D

legari collatio Ordinum ? 9. Pofle à folo Pon-

I

.'"i«.'ni.'lf

tifice in ordiae ad aliquos Ordines , ut infrà

u d

dicetur.

xtold

*

$3. dAEn À bonis Angelis , DEI difpen[atione,

x

h

t

,

1

bul

n

conferri po[frnt Ordines ?. 5j. Quamvis de lege

i

ordinaria omnium $acrameptorum Miniílri

'

[

conftituti fint homines viatores , poffunttamen

[ .I:xlx

w

extraordinarid conftitui à DEO difpenfante in

"

Tüin,

lege, etiam Angeli (an&i ; quia ipfe DEUS

3

ueque Sacramentis, neque Ecclefiz Miniftris

xirtutem fuam alligavit.

t4. n eandem . difpen[ationem facere po[fis

Yn

JDEUS «um anima Santli alicujus — eparatn

àá cerpore ? w. Poffe ,

1 iiil fj

*

quia cadcm eft ratio jque

M

de Angclis.

;ää*' 'Jll

EE kpifcoptss

Sm:mïos , [ed. qui null:f

y-

De Ordinibis f2 commin?,

53

R*ïüi:j?

Órdinem fufcepit , peffit validà conferve veliquos

Ordianes , quos ipfe non baber? w. Pofle ; quia

! W&f&

oteítas conferendi non habetur ab his Ordi-

At

,

nibus , fed ab epifcopali charactere.

$6. «4n Epifcopus depofrtus , degradatus , iv-

Metis

Vi .

yegularis , excommunicaiuas , [ufpenfus , inter-

dicius , bareticus , fimoniacus , qui Epi[copatui

Wtf

venuntiawit , poffit ordinare ? &. Pofle valide,

df

Íed non licitc.

$7. Shis eft ovdinarita Mini]l&r Ordinum;

quoad licitam collationem?! *;. Effe propriurà

ordinandi Epifcopum ; oppofitum enim cft,

W:km,

"Tiberio tefte, cap. 7. & jere Divino vetitum,

Y ompii

tl

& ab Ecclefia fub. peena annuz fufpenfionis

ab exercitio erdinandi prohibitum , ia ut fic

ol

erdinatus maneat fufpeofus ad (ui Epiícopi

h.

placitum , ab executione Ordinum fic fufcepto-

rum ; qua de caufa Cap.rz. Concil. Nicani irita

(t ifá

dicitur hzc ordinatio , quafi ità fe habens

quoad exercitium , ac fi nulla effer. : Similitez

njdim,

11

Titulares Epifcopi , etiamo in loco exempto

fefidentes , prohibentur ordinare fub pocna

Misdri

annuz fufpenfionis ab exercitio Pontificalium,

TPts]

xv

non obítante quócunque privilegió ordinandi

ad fe accedentes, eriam familiares, & com-

gt

Migb

menfales. Trid. fe[f.14.. cap. z.

TT

Epifcopus proprius quis eit.

d

$8. Quis eff proprius Epi[copta , qui am'i;

aol

nare poteft [ubditum ? & Eft Epifcopus loci,

cilit, vel bencficis,

l

! n

-.Vd f)figinis : ycl domi

!

C ;

$9-QQuis

yi

14

"-Idr: l, Caput 11l

j

uf

$9. Gis efl Epifcopus locá erigimis ? 36;'

Quoad Ordincs eft is , in cujus Dioecefi

«tl

patentes Ordines fufcipientis , dum iíte na-

Qd

&us e(i , domicilium habebant , ex com-

s

»uni; quia ibi cenfetur ficiene juris natus

x

filius , quamvis alibi nacus.

Aliqui tamen

j

judicant probábile , quód locus originis dici

m

»

p

»

F

poffit , in quo quis natus eft, etiam per

u

T.

araníennam.

"

6o. Jm mon etiam locus oviginis ordinan-

di cen[eri potefl , in quo ejws pater fuit. ex

lt 1'.4,:»'(5 '

eju[dcim nvo , illis domicilium babente , na-

J Jx;m )5"'

s? B. Affrmativé, quia domicilium ori-

g. 1

ginis pateraz eft etiam. domicilium origi-

h

nis filii , quamvis filius natus fit in alio do-

Y f

micilio, ad quod pater fe tranítulir, Ita deci-

qitt d

fum cffc 4 Congregat. Cardin. Anno 1599. 1628

-

€ 1629. refert. Diana apud Gobat tradiat, 8,

,

Ti

Num. 28t.

ab

6t, 44t nunquid . [ufficiet etiam locus origi-

tagm

wis avi ordinandi? w. Non fufficere , quia

ws [

non ex avi , fed cx patrisorigine dicitur quis

&

eriginarius, — Et fi attenderetur avita origo,

RL

inquirendus effct a

£cr Damafcenus , ubi Adam

W

ercatus cít,

Ui

62. Suffcitue etinm locus oh"g:'ni: matris?

b

&. Non fufficere , quia filius fequitur ori-

il

ginem patris , non matris, ex L. 3. Codic, de

»

Munic. ( Orig. nifi forté filius effet illegi-

r

timus, quia talis filius quead hoc fequitur

Ini[n

ventrem ; & ficut mater. jllcgitimorum no-

LT

tior

De Ordinibus in communi.

$

!!1 T

tioreftquàm pater, ita & parria illiusnetior

Af

eft quàm iftius.

Czterüm fi patria pattis

li li«

ignoratur , tunc etiam legitimi filii patria de-

n

fumetur à mattis patria.

Ts

&1. Quis eft Epifcopwus. domicilii ? x;. Eft

i

idi

Epifcopus Diaccfis , in qua ordinandus fe-

dem fixit cum animo ibi perpetuó habitandi,

u x

nifi cam deíerere cogatur , vel aliud melius

eccurtrat.

L

64« Quot smodis acquiritur. domicilium Q«

LT

ad bunc effefum ordinationis ?. &. ribue:

! [/

Primó , origine, de quo jam dictum eft.— Se-

Dd

cündó, Legc. Teruó, Habitatione.

Qp

d

6$. Quomode Acquiritur. domicilium. legaa

». Per Principis privilegium , ftatutum,

lii

L

adeptionem digritatis , aut Pralaturz ia

ff

loco , Monachatüm , Clericatum , Ec&u-

A2

jam, aut Profeffuram publicam , Matrimo-

nium, &c. Jord, vol. 3. lib.18. tit. 8. nutn.230«

nj

teílans , mojorem partem quindecim modo-

qu

rumy, quos recenfet ,

valere ad effectum pra

qui

Ordinibus,

"

Yipy

66. Ut demicilium Babitatione a:q;cirawr

Mu

& pubere , qua conditiones requiruntur

*

2

EL

Duz: Primó, ut quis re ipía:verfetur in ea

7

loco. Scecundó , ut. verfetur cum animo ma-

Qfi

nendi ibi perpetuó : cenfetur autem quis ma-

-T

nete velle perpetuó., fi velicillic manete , do-

nec aliquid inde cum avocet.

E

Af

jnut

67. Potéflpe quis duplex: dom

iciiium babis

u

ft , quando con-

dy

tationis kaägf: 2 n Pote

4

ftan-

j

! ?1!

$6.

Pars 1 | Caput 111,^

Id

f

ftanter ita jam in hoc, jam in illo loco mó-

2

p

ratur, ut cogitet totam vitam partim in hoc,

w

partim in illo loco tranfigere.

68. Quid [i non babitet &qualiter in ä;ra-

"

n

Dd

que? w. Juxta Gloffam in Cap. Citn nullus , de

T

Temp. Ord. in fexto , ibi effe ejus domicilium,

5

übi eft major pars ejus bonorum. Imó juxta

»

g

Jord. quando quis parat domum , & cum cf-

H [/

$ectu habitat in'ea , & in pluribus locis con-

s

verfatur , pra(ümi , velle conftituere plura

T

domicilia, & poffe à quolibet ralium domi-

LA

.

eiliorum Epifcopo ordinari ; fecus fi abíque

s

habitatione potliderer bona in diverfis locis,.

aut fine bonis aliquando alicubi verfaretur,

2, 94

Czterüm ex Diana nec requiritur, ut habens

r,aäW

duo domicilia habitet im utroque aqualiter

1.5

mathematicé , fed fufficit, fi habitet propé

T

n

m

VMT

&qualiter, feu moraliter.

69. Quando acquiritur. domicilium balita-

RH

zione? g. Primó horz quadrante, quó quis

j M i

AH

Yi

u

jacipit habitarc inaliquo loco animo manendi

ad;mortem.,

T

7o. Quid fr aliqw's maneat multis annis in

M

loco, fed non animó ibi manendi ? E. Tunc non

contrahi domicilium quoad Otdines,

^

71. Qanmdo quis mon derclavavoit animum

iil

manendi inloco , unde probavi pote[t' hic moiuitus

D

wl

R. Effe conje&turam receptiffimam , fi quis

alicubi decem ahnis habitavit ; praefuümitur

i

,cnim in dubio, voluiffe ibi figere fedem per-

w

petuam ; talis enim ibi co

^

"n

ntrahit fþrum civi-

liter, & criminalit;f.

7248ft-

Wiqu

De Ordizilia in communt.

M ,

754 Szudiofi tmorantes decem , *vel dttodecim

) iïho:,

annis in Academia animó illic ab[olvendi fiudia,

coutrabántne domicilium ? &. Minimé , quia

,

clarum eft, quód non animó perpetuó com-

L

morandi ibi habitárint.

lf(f]ium,

73. Cujus autem domicilii cenfentur effe frlii

nö jum

impuberes ?. . Ilos habere idem domicilium,

Q d.

quod pater , quia ii non poffunr fibi ullum eli-

diqy

gCI'C.

Navar. lib. 1. Conff.- de temp. Ordin.

t M

Confl, 3. apud Gobat m. 299.

! don.

-

74. Quid autem de filiis puberibus ? w. Li-

dte

cét ii poffint facere electionem domicilii , ue

D5

fi fint filiifamiliasy quamdiu tamen illam non

lt

faciunt, gaudent domicilió paternó, Navwer.

A

cit, apud Gobat.

d

75. Quid fi autem mater. [uperviroat ?. W.

it nj

Si illa commigrat alió , runc filii , qui adhue

fünt füb poteftate matris , fortiuntur mater-

hat

gum domicilium,

i qi

/26. Quid Barones & Nobiles baDent quoad

ol

boc privilegii ? &. lMlos cenferi cives omnium

locorum , in quibus pofsident feuda , poflünt-

W i

que corum filii illic Ordinibus ivfigniri , efto

d

pater non inhabitet in loco illiusfeudi, Barbof.

,

Alleg. 4.. n. 32.

n

77. Quid de off

cia'libm alicujt loci ? w. $i

2

officia habeant perpetua , quamvis non cfli-

clantur cives loci , acquirunt tamen domici-

qui.

mifit

lium pro fe, &filiis, Barb. z. 34. Aliud eft, fi

j Pff'. i

officia fint temporaria , /hoc eft (w£ Gobar in-

U

terpretatur de Ordinibus tracd, 8. n.301.) finon

lSn*

folent relinqui ad(vitam.

j

-

7i«

z

Y

$8

Par: l, Caput 119

m

iM

78. In dubio , quomodo probatur animeua

;fl

n

perpetió manendi in aliquo loco? . Primó,

fi pet decem annos ibi habitavit , nifi mo-

*W

P

l

saliter coníter , defuiffe animum ibi per-

V

peruó habitandi, ut fiibi fuit causá ftudio-

sum , prefccturz non perpetuz , &c. Sc-

L

«undó, càm omnia alienavit , quz ih pri-

W

mo loco domicilii habebat, & emit in alio,

æall

ubi habirat,

Tertió , f quis à principio

i T.Wm

Íc deelaravit , quód ibi velit habitare. Quar-

tó , ex aliis circumf(tantiis prudentis ar-

Whli

bitrió.

d

79. Ubi cenfentur Reculares babere domici-

Y u

Biun ? g. Ubi Pralaturam babent, vel ubi,

qyW

permanenter habirant.

WW Q"'h

$o. Relegatus , 4n contrabat domicilium

d hd

Yi

$n loco relegationis ? 3y. Cüm is fiat irregu-

|duti

laris , non deber effe follicirus, quoad fe in

erdine ad fufcipiendos Ordines , an in loco

PT. ;xjmz

1clegationis contrahat demícilium, — Quoad

gid,

flios vetó contrahit, fi vel animum habuic

ul

jbi perpetuó habitandi , vcel relegatio fit

vtl

perpetua ; vel fi fit quidem temporalis, ma-

i,

jorem tamen bonorum íuorum partem ibi

LT

habear ; in his enim, ultimis duobus cafibus

m

rxfumitut domicilium,

Unde fi à priore

L

domicilio perpetuó arceatur , ceífat illud

LT

etiam in ordine ad proles, fecus fi non per-

Pijjg

getuó.

N

ii

81. Quis eft Epifcopus beneficii ? wj Eft

Ec-^

uj

Epiícopus Dioxefis , in qua quis habet

€le-

Í

De Ordinibus in comumunt.

$9

clefiafticum beneficium , fibi collatum, & pof-

il

fcflum , licét collatio illius ad alium Epifco*

Hh DrY

pum fpectet.

l [

j

$2. Sufficitne fola po[feffio , fme collationes

fhij.

Refpondet Tiberius , fufficere , licét non fit

( t

titulus juftus ; collatio autem fine poffeflio-

.

li p

pe non fufhicit,

D din

$5- Shfficitne: Prabenda temp

Qrz:':li: » 1. £.

MY

gatione Leiiura , "vel Capellauia mon collati-

Qu

Is d

vA, lict perpetua , "vel penfio? w. Non fuf-

ficere , quia hzc nen lunt beneficia Eccle-

fiaítica.

ii

$4. Requiritirne 6mejïcfum cum refiden-

W

fia ? m. Non requiri ; quia i5 Cap. 3. de

fempore Ord, contradiftinguitur fubjectio ra-

nj

tjone beneficii , à 'fnbïe&ionc rartione do-

;

It

micilii.

i f

"l

$;. Requiritárne , wut beneficium fit. fuff-

1 lo

eiens ad . fuflentationem

*

2

, Non reqtiri,

Wil

quia aliud eft, quód ad illius tirulum ordi-

ht

nari non poffit, aliud , quód ab Epifcopo loci

p ff

beneficii pofsit ordinari,

n

$6. Obéfine, fi beneficium [it manuale , frve

m

ad nutuim amovibile* g. Nihil obeffe, quia

(40)0

í

e(t verum beneficium.

Yi

n

87. Sufficitne beneficium babitum | tan-

li

il

fhm in Commendam (fed perpetmam ) in

n

fui commodum ?. Refp. Sufficere ; fecus f

Commenda fit temporalis in commodum E«-

H

/

€lefiz.

ce

i

t

88. Obéfine , fi hzef;ium fit. colla

40

p

éo

Par: 1. Caput. 111,

"

n eum finem , Wt poffit; ordinari ?. &, Non

)

HX 3:

obefle , quia non cenfetur fraus , ficut nec fraus

FU

cenfetur, fi quis eo fine nevum domicilium

conrrahat.

f

i

89. 4 quo eft ordmandm gni nnlljus éH

( n

a

n T

Diecefis ? g. Ab Epifcopo v1c1morc, vel de

i

