B. Eíientiales corfiftrupnt in confecraricne , vel

etiam

communiocne.

Accidentales vcró. in

actiopibus, prccibus, aliifque circum ftaptiis

ab Ecclefia adjun&is, qua dicuntur Sacramcn-

talia & Caremoniz.

7. Qua eff cau[a formalu Rubricarum ? R

Efl fipnificatio veiborum ctrtos ritus pra-

Ícribentium.

S. Quortuplex eff. bac fignificatio? w. Eft

J

duplex: Alialiteralis, quam voces immedia-

té fignificant. Alia myftica, quz fub rebus

fgnificatis per verba , quafi fub vclamine &

tl

figura conclufa eft. Dicitürque myftica , id

eít arcana & recondita. Vocatur eijam fpiri-

gl

tualis, có, quód lateat fub rcbus , quafi fpi-

H

ritus fub corpore.

l«

9. Quotuplex es! my[lica figrificatio? g. Tri-

,

plex : Tropologica , Allegcrica, & Anago-

Bica, pag 261.n.48. explicatz , hísque ver-

fbus cemprchenía :

N s

ii

2398

O8ans iY. Cope ]12

Litera sefla docet , quid credas Allegoyias

l

Moralis quid agas , quà tendas Mnagogia.,

$

1o. Offendatur id in exemplo ? &. Rubrica

de.ofculando Altari in fenfa literali fignificat

actum ofculandi Altare , in quo fit facríficium,

uod ofculum in fenfu myftizo tropolegico

fienificat confenfum animorum inter fideles,

l

q&

1b allegorico defponfationem Chrifti cum Ec-

X!

«lefia. Inanagogico delectationem & gaudium

fatura gloriz.

/

11. G)ua esd can[a efficiens Rubricarum Mif-

fülis ? z. Summus Pontifex , à quo tan-

[

quam ab habente poteftatem in totam Eccle-

n

fiam, debuittalislex univerfalisferri. Primus

u

autem earum author creditur fuiffe Divus

Petrus. Pius autem V. vel maximé folidavir,

í

€dito Miffali Romano , quo nunc utimur,

oftea roborato per Clementem VIII. &

Wribanum VIII.

l

!

i

12. Sántne ergo Rubrica tantiim juris bumas

gi, r nonDivini? g. Effe tantüm juris hu-

snani , pofléque proinde fimpliciter mutari à

ä

Pontifice; id tamen non fieri, nifi causá uti-

litatis, vel necefsitatis.

(13. Habéntne etiam Epifcopi poteflatem con-

dendi Rubricas. C ritus. Miffarum ? 9. Illos

quidem habere ex poteftate ordinaria pro fuis

Ecclefiis ; ad vitandam tamen confufionem

!

& diffonantiam , limitatam effe hanc eorum

£cultatem à Pje V, in Bulla initjo Miffalis

aygufuaf

14.Q 4

De.M:'jfa ; da- ndemm per)inmilw. | 209

L

14. Qua efl can[a finalis Rubricarum Mif-

hi

alis: m. Eft DEI cultus & utilitas fpiritualis

n

fdelium. ExTrid. feff. 2 . ean. 13. &* fe[f. 22. €.5«

gnïöm

& Bullis Pontificum Miffali przfixis.

1j,

uam "vitn obligandi babent. Rubrica

ln

Pt

Miffalist g. lllas folas obligare fub mortali,

1

(pifi excufet parvitas materiz , aut alia caufa)

l.

qua Íunt preceptive ; dircctiyz: autcm funt

'tantüm confilia & inftructiones , neque fine

lu

claro fundamento vis obligandi fub peceato

adítruepda cít.

N

r,W

lile

16. Qua ergo funt fraceptioa , ( qua di-

13

refiva tanibm ? W. Verius folas illas effe

jug

praceptivas , qua prafcribunt ritus fervan-

YT

dos in ipfo a&tu celcbrationis Miffz à Sacer-

dote ;. quia fuper hos folos ritus cadit pra-

i,

lt

«cptum Pii V.

*

|d

17. 41n ergo omnes i

teni ipfius celeämfipäio

funt. fub obligatione peceati ?. &. Hanc obli«

1

'ationem videri «adere folüm íopra verba

& actiones celcbrantis.; ita enim vidctur fo-

4

nare Bulla Pii V.. Mazdaaztes , £ flricte omni-

1

e.

b ( fingulis pracipientes in virtute S. Obe-

dientia , nur Mif[Jam juxza ritüm , fnoduta

I

( vormat in. Miffali praferiptam decantent,

|

lj

gut legant,

Neque in Miffa. celebratione alins

ceremonias 4ut preces addere *el-recitare pra-

[]

fimont,

.

18. 44 n»unqui

d etiam . ts i'arammta-

i:

g Q fimiliutn ad. f[acrificium. [ub oblsgatione

P nfg.

wecefjaria lt QHATI'ls ngc [ adiio

VECIS

ob

*?)lr: lV. Caput III;

veciatio? »;, Id quidem verum effe, fed hoc

j du

obligatio non oritur ex vi Rubricarum , fed

J| sut

aliunde vi facrorum Canonum , graviter fimi-

Jia przcipientium,

4

l'ïïï !

19. Rubrica pra[cribenteseranda , aut agen-

6a antevel poft Miffam , obligántne [ub peccata?

! þx

3

*. Eas non oblipare per íe, fed cffe cantüm

directivas, nifi aliunde ex facris Canonibus

* at

preceptum. acceflerit.

r

a0. Rubricaderitibus , quivel 4 minifirante,

us

"

mpel ab aliss ferroandi funt , direcirut ne, an pra-

septirva cenferi debeant ? »;. Effe tantüm di-

Mi

se&tivas ; precisó fcandaló , vel al

d

ää confue-

tudine obligante,

u [

211. n idem [entiendum de Rubricis defetdbuum

j

H

Miffa? g. Et has fecundüm fe folüm direái-

vas effe; funt enim doctrinales, quas Eccle-

DI

t fol.

fa non definit , fed folüm proponit, & fuz

saturz relinquit.

que

21. Qua caufa efl , quod Rubrica deritibua

guam

l

Biorarum Canonicarum mon tantopere obligemt

Y

nc de ritibus Miffa? g. Quia ritus Horarum

US

Canonicarum in actione confiflentes , non

13

habent füblimem fignificationem , aut gran-

Dat

"

de myfíterium ficut in Miffa

E

ideo quoad

;

"E

hos funt Rubricz pur&' dire&ive , & pra-

ecprivz , in rigorefolüm verfantur circa ipfam

4 n

recitationem.

&if

23. 4n C qua funt catifa excufuntes':ifec;

hi

eato in transgreffione Rubricarum Mi[falis? m.

lis

yi

Vix dubi:ar; pollc, quód ficut in aliis uater

ex

.De Mifh ,& 42 e)tm pertinentibus,

jot

"

ex genere fuo fub mortali obligantibus , ex-

cuíari poteft quis à mortali, aut ex parvitate

ä

materiz , aut ex defectu advertenriz fufficien-

tis, ita & in hac,

(4[?3 .

24. Quomodo in particulari difcernenda

p

levitas , vel gravitas materia in Miffa ? W.

fij]

Gencralem regulam hanc tradi à Doctoribus:

u

Quód illa fit materia gravis, qua cenfiderato

fine przcepti , multüm conducit ad finem legis

hl

talis; proinde przcepti tranfgreffio gravis cíle

! f"*

debebit. Diícernere autem hoc ipfüm in par-

dli

ticulari requirit judicium prudens. Uade par

"

quantitas phyfica in una parte Miffz , potcft

eíle levisq

"m

uoad obligation'cm , quz in altera

erit gravis,

Ræp

2 $. Offendatur id inexemplo? w. Unam vel

i

alteram v. g. orationem ex iis, qux ante Épi-

UE

ftolam , vel in fecretis dicuntur , omittere , crit

enateria levis

.

.

at in.canone mediam , vel

quartam partem inregrz orationisomittere, ab

omnibus materia gravis ceníerur.

26. Cur bot ? &t. Quia cüm finis illarum

L:'

precum , ex quibus Mifla componitur , fit or-

K

natus facrificii & cultus divinus, magis cone

!

ducunt ad hunc finem preces canonis , utpote

facratiores & proximiores facrificio , & fubli-

miora myfteria continentes , quàm aliz extra

canonem.

27. 4n materia gravis "uel leuis im cele-

bratione Miffa mon poffiz. penfari ex . iifdem re-

gulis , quibus metimnr' mnateriam $n pracepto

7

-

-

go2

| Pars IY. Caput II?.

)

audiendi Mi[[zim , "vel recitandi Horas? 9. Ne-

gativé ; quia audientes Miflam ex co, quód

,nt

[

omittant.aliquam partem , non mutilant Mif-

fam , quz componitur ex veibis & actionibus

s

celebrantis , non autem audientium. Miffa

n

etiam eft opus longé facratjus & divinius offi-

[/;

«io divino, & ideo 1n illa faciliüs devenitur ad

qlll

qu

matcriam gravem y quàm in hoc.

28. 24n leves tran[ereffibnes Rubricartm po[-

fint fievi gravves ex accidenti ? &. Poffe: Pri-

ii

1nÓ ,'per intentionem finis graviter peccami-

lj

nofi , ut fi ex fine turpiter placendi fo:zminz,

T

vel inducendi novum ritum , breve Sacrum

[ a

Jegat, &c. Secundó, ratione contempiüis. "Tet-

k

'tjó, ratione fcandali.

1?&&

29. 445 ncerdos teneatur fnb moertali cele-

H

brare ter "vel quater in anno ?. &. Ita fentite

H

Soarium , nifi legitimé excufetur, quiaadid

ex oíficio obligari videtur,

[

L

2Miffe interrnptio per cefatimem.

(

[

3o. 4n v quale peccatum fit , ceptam

aMi[faim non complere? . Certum effe, quód

&it peccatum grave, fi inchoatà confecratione

&on compleatur Miffa , dum potcft , ufque

E

ad (um

rionem inclufivée.

Nam eonfecratio

eít de

j

ubftantia facrificii ; fumptio veró de

ejuldem integritate ; facrilegium proinde gra-

vcforet , rclinquere quoad hac imperfcétum

z

rificium,

8!04&

De M:]k , C d eam pertinentibus. ;oä-

27

*«cod

31. 44n ab inchoata Mi[fa etiam ante cano-

nem cefare , fst peccatum gra'oe?. &. Efle, juxta

ï&äg

communem per feloquendo, Ex Cap. Nibil7.

quaft.s. ibi: Nullus ab[que praventu potentis

r

lj

T

smoleflia. Minifler , "vel facerdos , cinm coeperit,

imperfecta officia pra[umat omnin? relinguere,

ij :

$i quis bac temerare pra[umpferit , excommuni-

eationis fententiam [uftinebiz.

!l

j

E

ER

4n id verum (it incboatá qualitercunque

Ifl

Mifíá ? m. la eíle , putat Pafqualigus cx

(j

di&to Cap. Nibil. Et ex Cap. Nullus Epifcopus

F:g,

de confecr. dift. 1.

Aliunde gravis inconve-

TR

nicntia eft , ut quis inchoando Miffam fiftens

It

h

fe coram D EO ad facrificium offerendum,;

U )

ipfoque facto ad id fe obligans, temeré inde

zecedat.

Af

33. Sic relinquens Miffam , incurritne ex-

4l

£ommunicationem ?. X. Negative ; quia tex-

«us dicti Cap. Nibil. excommunicationis fen-

tentiam fuítinebit ; per ly fuffimebit , fatis

claté de fola fententia ferenda in contumacem

loquitur.

;

n

34. 4n uwon fa

ltem juüen]ione;: incurrat,

lLü

Q^ qualem ? 9. Suípenfionem incurrere. Ex

u

Cap. Nullus Epifcopus de Con[ecr. difi.1, Ubiin

(

fine fic dicitur: Si qu5 "veró pra[umpferit , pra-

o

ter quod pofuimws agere , & [airo Corpore c»

Ü

Sanguine Domini N. QEfu Chrifli fit fufpenfus.

le

35- 4n taliter. [ufpenjus "poffit. [alterm cons-

egunicare more laicorum? R,. Probabilius non

inode

pofle ; quia noa fufycnditgr Íolum à

'yar-

——

-

304.

Por: lV. Cabut 1TI.

LL

participandi Euchariftiam , tanquam facerdos,

;,Düm

fed ab ipfo cotpore & fanguine Chrifti, quo-

u

cunque tandem modo,

ut

36. 2fn ob imminens periculum morti poyït'

Miffaita imperfecla relinqui? &. Sitale pericu-

It

j

lum immineat ante confecrationem,non folum

FOJ

"

j Ls

Wi

pofle , íed debere relinqui Miffam ; quia facer-

dos nonfolüm fe, fed etiam Euchariftiam pe-

Ft)

riculo exponeret temeré.

37. Quid fiautem una ffecies jam foret con-

qui

n

Jecerata i &.. Eo cafu facerdos. (fi fieri poffet)

Dd

.'-

deberet ftatim. confíecrare & alteram fpeciem,

.utramque fumere , &abire; ad alias enim ca-

u

remonias non eft obligatio in tali periculo,

ü

38..Sed quid fi nec boc fieri poffez? wj. Mihi

&i

probabilius videri cum Pafqualige, co cafü pof-

!

iüü

fc abire Sacerdotem relicto facrifiio imper- — -

f£c&o ; quamvis enim fit przceptum Divinum

Mi

complere facrificium , videtur tamen hoc caíu

li

non obligare , có quód reddatur obícryatio

ld

moraliter impoflibilis.

g

39. Poréfine etiam ex. alia quapiam canfa

ïlüx'x

N

relinqui imperfetium [ncrificium , quoad [ub-

H

H

fiantiam

E. Cum dixerimus , Pontificem

Ó

(

non poíle difpenfare in hoc, ut facrificium -

fiat in unica tantüm Íípecie , videtur ob nul-

lamaliam, quantumvis gravem caufam pete

[

taliter relin

*

qui fqbftamialiter imperfectum

Kacrificium.

L

40.- 44n fi fAcerdos celebrans incipiat dulita- -

|&

n

t de Valore [na ordinationis , poffit profequi Mif-

*

a

|

"

| be Mäja ,5- adeam pert:'nm!z'äu:.ï : QQ?

frJg;)

l

[urm incboatam ?. & Ante confecrationem , fi-

N

dubium vincere non pofsit, debet relinqiere;

praztexendo aliquam caufam; Miffam inchoa-

/j /

!l

tam. $i veró. dubium fuperveniar poft con-

m

fecrationem unius fpeciei, quamvis illud de-

/l)m

ponere nequeat , debet Mi(fam prefequi ; quia

fic

facrificium jam quoad fubftantiam inchoatum

hg

eft in pofle(sionc.

41. 44 autem talá po[fit etiam poflea aliia

fl

vvitibus celebrare?. &. Non poffe , donec vincat

)

u

,

j

dubium ; quia exponeret fe periculo non con-

ficieadi facrificium & Sacramentum ,. & ado-

"

d

randi panem & vinum.

4i. $i durante celebratione Miffa. fuper-

«veniat interdidlum , potéfine velinqui Miffa iu-

eboata 1 M. Si interdictum fuperveniat ante

r:

"

inchoatam confíecrationem , debet relinqui

Mifla ; fi poft confecrationem , debet con-

tinuati ufque ad fumptionem inclufivé ; quia

gm

Miífa ante confecrationem confideratur tan-

quam Officium Divinum , quod cedere debee

juri ecclefiaftico; poft confecrationem autem

confideratur tanquam factrificium , quod eft

juris Divini, & quoad integritarem pravalet

ecclefiaftico.

—

—^43. Si celebrationi Miffa [upervveniat ex-.

communicatus "vitandus , an-pofft relinqui

Miffa cepta ? m. Si excommunicatus mo-

nitus non velit recedere, ante confecrationem:

[2

debet Miffa relinqui ; fi autem caepra fit con-

fecratio, debetcontinuari ad fumptionem in-

clà-

,D'l

deó

Par:s 1P. Cd?üf 115 :

clufivé, quia

3 4909!1

pravalet przceptum de infepri-

/tate facrificii.

Wa

44.

Si adn celebráns. infirmeturw , an poffít

g

effare ?. 8.. In dido Cap. Nullus Epifcopug

diciur : Nonm e[fe incboatam Miffam 'velin-

h j'.IW )

j

quendam , nifi paffto aliqua . ((eu infirmitas)

vt

interuenuerit,

Sciendum tamen , quàd major

í üm r

infirmitas requiratur ad relinquendam Mif-

fam , ca»ptá jam confecratione ; quàm ante

"

confecrationem.

MTR

45. Quuid fi dumcelebratur Miffa , polfuatür

fo, )

m

Ecclefía? w. Si canón'non fit inceptus, relin-

quenda eft Miffa ; complenda ,

fi inceptus fit.

Ex Rubr. Miff. de defect. $. 1.

25.2,

-.46. Si celebranti occurrat aliquod juris imz

pelimentum ,

an poffit Miffar profequi ? w. Sà

ca»pta fit con

LU

fecratio , debet profequi Miffam;

quia omnibus- his impedimentis pravalet in-

Dio)

ATf

tegritas facrificii;

Yi

d

- 47. Quuid [ autem celebrans ante confecra--

Pionem recordetur. alicujts. talis im.þedimmtä

fi

E Tunc poffeeum , praemiffo actu contritio-

Ht

nis, fiad(t confcientia peccati mortalis , pro-

Wi

u

equi Miflam , fi timeat infamiam aut fcanda-

um; quia tunc przvalet jus famz oblipationi

Przcepti, in quo fündatur impedintentum., *

W

48. Quid [i autetmn non timeatnr [candalum

«l

v

AHt infamia? m Si publicé celebretur coram

rk

T.

multitudine, nunquam non poíle prudentet

zimeri fcandalum & infamiam , ac preinde

&

emper contiauari poffe.

T

4»guid

ide Miffa , & ad eam þertinentiäw. 3o*

«'i!egn',

49. Quid ergo in ca[u prioata celebrationisa

£j. Sacerdótem inceptam priüs Miffam poffe

profequi femper , etfi recordetur alicujus pec-

li

eati non confeffi , aut alterius impedimenti

!tj

à jure , przmifsó a&u contritionis, quando

impedimentum id requirit, Et licét Rubrica

7/05)

J

praferibat contrarium , in hoc tamen elt tan-

"

tüm directiva , non praceptiva.

'xb'

jo. Qua funt. dicla juris impedimenta

/Fh'

Sunt: Excommunicatio , interdictum, fufpen-

r

s, violatio jejunii paturalis

?

fio, itregularita

?

*/'a.

memoria peccati mortalis, &c.

(t

Miffa interpolatio.

t

3

£t. Licétne Miffam interrumpere ? y. Sine

7

eauía non poffe ob facrificii majeftatem ; poffe

""

autem ex juíta caufa , uti ptacticat Ecclefias

interponendo concionem , promulgationes,

ordinationem , &c.

!

$. n infirmitas, alteratio ffomachi aut ven-

£ris fit fufficiens caufa interpolandi Miffam? &t.

W

Effe fufficientem ; quia fimilia reddunt morali-

l

ter impofsibilem Miffam fine interpolatione.

hl

$3. n poffit Miffa interrumpi pro fpiritua

nece[fitate proximi? 9. Poffeadremedium ne-

ec(farium necefsitate medii , five per fe, five

per accidens , pro moribundo intetrumpi , fi

defit alius , qui juvet , idque etiam poft con-

fecrationem ; agitur enim de falüte proximi,

ac de vitando damno irreparabili.

i

f4.

4

[

308

Pa lP. ; Capu? Y1f.

[

-$4« 4 polfit etiam interrumpi ad dandum

];51"

hi

vviaticum moribunde urgente nece[frtate ?. wi, Li-

€ere ante confecratiomem ; quia viaticum vel

fl

"

miniftrandum eft ex officio, vel ex charitate;

f

utriufque autem obligatio przvalet obligatio-

tir

ni non interrumpendi Miffam.

(

FV

$$- «4n po[fir interrumpi etiam pro inini-

$

ftranda extrema undlione , enoribundo refecto jam

il

ais Sacramentia ? &. Pofle ante confecratio-

[)

nem ex cadem ratione , quz pro priorircfpon-

fione allata eft.

i

(

$6. Quid fi moribundms fit intrà Eccles

L

4

fiem ? . Tunc pelfe etiam poft coníecra-

u

tionem interrumpi Milfam ad miniítrandum

[

viaticum , aut extremam unctionem , quia

7)

tunc non eít opus exuere facras veítes , ideo-

ur

que non eft totalis interruptio facrificii ; aliun--

I

'de non erit valde notabilis , ut potiüs paufa

fidi

dici poísit.

s

$7. Quando faerificium interrumpitur. pofi

ü

eon[ecrationem , qUomodo iaterim carvendum fst

Af

JBeciebus: confecratis ? &. Conftituendum etfe

u

aliquem ad cuftodiam earum, vel , fi nullus

| d

adfit, reponendas ad facrarium.

$8« Si dam Miffa interrumpitur ad . abfol-

N

vendum tnoribundum, confefro futura effet longa,

n

potéflne tunc. dimidiari confeffo ? w. Voteft,

j

fiquidem eriam ob minores caufas licet relin-

n

quere integritatem materialem.,

$9. St Sacerdos interrumpat Miffam poft con-

d

177 7777

ffcratianem 4d | miniflrandum | Saerame

!

Pce-

?.

L

De Miffa , z'9- ad eam pertinentibus, ;69

Pornitentia enoribundo , potéflne. fimul mini-

li t

dl

firare. "viaticum £ extremam undlionem i Ws

V

(

D

Poffe, quia fi femel legitimé intertuptà Misà

mora trahatur parüm longior , non müul-

| ligi

il

tum refert , maximé, ob tantam utilitatem

t

proximi.

*

60. $i

- fít miniftrandam | "iaticum , nee

Ahim

W

A

adeft alia boftia , nifi qua in illo facrificio non-

*el

dum completo eff conjecrata , potéfine de ipía

^

lpon

miniflrari "uiaticum ? W. Poffe , quia ia tali

ea(u non eft inconveniens , quéd moribun-

lj

dus priüs participet de facrificio , quàm SaT

l

Ti

Y um

cerdos.,

H

61. 44 ad [ulbven

endum moribundo tæenenl-

m

zur Sacerdos interrumpere Miffam ? W. Si aga»

!

)

u

T

tur de Sacramento per fe , ve] per accidens

neceffatio , omninó teneti, quia caufa, qua

hi

facit licitam interruptionem , obligat Sacer-

dotem ad miniflrandum.

7

62. GQuid awtem [5 dgatur de Sacramento

)!

a

"Y

sminhs nece[Jario ? x;. Non teneri , nifi aliunde

i

!j

vel ex officio obligaretur miniürarc , vel ex

charitate.

635. 44n poffit Milfa interrumpi ob

'corpomlem—

n

11

etiam proximi necefüütatem ?. &i, Si ea fit gra-

j

vis , nec alius faccurrere pofsit , ni(i celebrans;.

V/f'

-

tunc charitas obligabit celebrancem ad fub«

[

"

veniendum.

i, nut repetk-;

64. n Mifa poffit interrump

1ur. ab initio ob adventum Principis *v. g. Epi-

l

DnOou

y.

,f"?-ii &c .. Mjhi vetiüs videii , quód

L

| ..

—

j

|

$16

Pa IV. Capsut lL

| (no

pofsit.- Quia ralis repetitionis nulla profüs ne-

ce(sitas videtur ; aliunde fi ad offertorium ve.

[: j

4

niatur, poteft adhuc audiri Miffa quoad fub.

p

ftantiam; fi poftoffertorium , repeti ampliüs

n

in gratiam nullius poteft.

Á

nl

F,'.m

f

Om:[fio partium Mz]&.

f

r

éf. Quale peccatum eff omittere jartes tmo»

j

biles , qua non femaper adbibentur , ut: Gleria,

Credo , pluves. leciiones , in Communicantes

P.'-WEE

70

certa "verba? &c, w;. Mortale non effe ; quia

u

has partes omittendo proprié non mutilatug

TE

Miffa. Erittamen veniale ; quia privatur Miffa

UI

majoriornátufuperadditó. Caterüm etiam is,

"

qui hzc omnia fimul omitteret , tantum ve-

€om

nialiter peccaret ; quia adhuc Miffa maneret

iftel

fimpliciter integra.

T

66. Quale peccatum eid omittere partes "uer-

n

'

bales Miffa ordinarias u[que Ad canonem? &;. Ex

genere. fuo effe peccatum mortale; quia di-

| i

recté & per fe opponitur przcepto Pii V, ac

* f

ii

proinde partem notabilem . &

r

princigalcm

emittens , peccaret mortalitcr.

' :a;io

Iis,

67. n« cenfentur ba partes notabiles & prize

| (t)

cipales ufque ad canonem? . s. 1. Initium Miffz,

IT

videlicet Pfalmus : Zudica, Confefsio, & preces,

^

quz dicubtur ante gradus Altaris. . Epifto-

—

!

fikftr

Ja. 5. Evangelium. 4. Oblatio tum hoftiz,

tum calicis, quzlibet cum fua forma, . Prz

lite

h

fatie. Reliqum , ui Traétus, Kyrie eleifon,

i* i

!

De Mif dr ;d eam þertine)zti&m. 31£

j f

Orationes , & fimilia cen(entur effe partes mi-

Ils

"

nus ptincipales.

(j

68. JAn non tamen peccaret mgrtkliter $ qm'

n amew

plures partes minis principales omitteret ex or-

dinariis ? E. Quód fic , quia ex ralibus fimul

fumptis refultat notabilis deformitas contra

praceptum integré recitandi Miffam,

69. Guale peccatum ef omiffo in canome

Mi

Miffa feclusá con[ecratione ? $. Nullum du-

bium effe, quód omiísie parrisnotabilis, fit

] Gfolf() |

'iuiczam

peccatum morrale.

ti u

70. Ubi eft initium Cb finis canonihi yi. Juxta

Ulaut

communiorem , initium effe ab illis verbis:

"H

t igitur Clementiffime , (»c. — Finem. veró ad

Pater nofter exclufive,

Kitj

l

(

li

f

T

|

71- Qua eff pars notabilis in canone? y;. Cum

Mm |

communi , quamlibet Orationem Canonis,

partem ejus notabilem effe ; ac proinde cujus-

Til

!

h

liber omifsionem effe peccatum mortale.

72. 4 ergo non peccatur mortaliter , fi nom

L

(d-

emittatur tota oratio ? B. Si tot verba omit-

M

X'l

LU

tantur , ut deftruatur, vel norabiliter mute-

n

t&ur , vel minuatur fignificatio , aut reprzfen-

tatio myflerii eujuslibet ex orationibus cano-

nis, quamvis paucula verba omiífa (int; fore

ii

L)

lJ

2

EVL

certó mortale, quia tantundem cít ioraliter,

ac fi tota oratio omiffa foret,

"

"

7

773. Datárne tameu in bac omiffione parvitas

l-

t

I

materia? . Verius effe quód detur, ficut ia

^

f

materia Religionis, voti, &c.

il

74. Qga ceajeri potklfï $rA materia? 92«

]

--

r

12

Pn;: IV. &nput | 111.

i D

Si fenfus' orarionis nom deftruatur.

Aliqdi

cum Suarez dicunt, duas voces eífe levem

;J[ük

a

materiam. Alii cum Bernall. octo vel decem

j L

aomina S$anctorum.,

Alii probabilius cum

Garzia , quatuor vel quinque ad fummum.,

n

Illud commune eft , omittere ea - qua in certis

rP(fW

vt

fc(tis fuperaddi folent in Commuzicamtes , &

D)

ld

Hanc igitur oblationem , non excedere veniale,

Em

quia non fant partes ordinaria , & finc jis ma-

net integritas Mi(lz.

n

7 $. Quale peccatum eft

, omittere aliquiä iB

fj

d

fepl

fermis confecrationis ? ,. In his longe facilius

peccati poffe mortaliter , quàm in ulla alia

x di

lm

parte Miflz.

Np

76. «dn emittere particulam ENIM fie mor-

fale ? E. Probabile effe , quàd fit tantum

Vs

Evsq

veniale ; quia uon pertinet ad (ïguificationcm'

forma.

L

p

77. 4n. aliquod. aliud. "verbum emittere i

bj

: t

riiis bis , fit etiam tantiim "veniale? s. Ello

mertale, etiam in forma confueta fanguinis;

D

EU

b«

tum quia difputatur, an non tota illa forma

hn

fit effentialis; tum quia fipgula verba fuat de

1

neceísitate pracepti.

lgn

mil

78. n ( quale peccatum eft , omittere ah-

Ó

quam ultimam litteram "verborum con[ecratia-

DI

pis? m. Eífe veniale, &i omi(sio fiat ex negli-

entia ; fi autem ex alia caufa , nec veniale

Qu

quidem ; füpponitur enim per boc non turbará

T

fen(um verborum.

jra

. Hoi

/*9. Quale peecapim. eff/ omiffio ab ero-

iX

tien

!

i ij

De Mi[fA , & ad eampertinentibis.

TTE

i

4

1 h

tione Dominica u[que ad Commnnionem ? 9. Efle

J ",'nn

mortale aliquam integram partem. illorum

1 T

i .':Q

omittere , v. g. Orationem Dominicam , Libera

VTT

05 , Hac comimmixtio , Agnus DELI, Domine nom

Atv

fum , cc. quia quamvis ad Canonem non

Hä Ls

fpe&ent, ei tamen feré zquiparantur.

"

80. GQuid de omiffrone partium poft commu-

ï;niale,

nionem ? 8 De his idem fentiendum, quod

It

[

de partibus Miffz anre Canonem,

81. n emittere Kuangelium $. Joannis in

(J'/;hiäi:

fíne fit peccatum mortale? 3. Probabilius non

tll

eíle plus, quàm veniale; fiquidem non vide-

TT

tur effe pars Miffz ; nam ;2 Capir, C ad

celebrandas , de Con[ecrat. difl. 1. pracipitur,

AT

Ne populus difcedat ante completam Miffa. fo-

iut,

lennitatem ; & tamen dimittitur ante hoc

b

,

Evangclium , dicendo ; 1ze MiffAef? ; quod eft

fignum , quód etiam fa&tá introductione hujus

m

Evangelii non fit inflitutum tan

quam pars

T

effentialis Miffz.

7

82. 44n dum Sacerdos cantat Miffam, affiften-

WH

tibus Subdiacono Epiflolam , & Diacono E vange-

u '

lium cantantibus , teneatur. ( ipfe utrumque

legere 1,3. Sub peccato non tencri ; quia id

j '

nulló jure przcipitur.

34711/71/'/?' I

r

83. Quale peccatum eii omittere ritus Miffa

f

Vi

EP

in acfione con[iflentes? . Elfe ex genere fuo

i

mortale, ut patet ex przcepto Pii V, proinde

al

omittendo ritus majoris momenti , peccabi-

tur mortaliter ; venialiter veró

, Otnittendo

j

minoris momenti,

L

ii

$

?

-

84. 9251'

$14

i')rs IV Caput 111

84. Qui funt rises majoris momenti? w. Effe

i,

;:X

fequentes : Miftio aqua: cum vino , Elevatio

i

utriufque fpecici, fra&io Hoftiz , & miftio

particulz cum fanguine, purificatio patenz

& calicis.

8$. Quiritus [unt minoris momenti? W. Be-

(

nedictiones, Cruces, Deofculationcs , Incli-

i

mationes, Genuflexiones, &c.

T

$6. 44n purificatio poft. Communionem feri

hi

pojfít in fola aqua? m. Primam deberc ficri

m

in vino füb peccato veniali, fecundam fieri

fttin

poffe in fola aqua ; fiquidem confuetudo re-

j

€epta etiam apud pios & doctos interpreta-

"i

ta cít , Rubricam illam non cffe pracepti-

Nam.

TW

P

87. Guale peccatum eft omi[fio rituum Miffa

fon

felenni3 w Ritus Miflz folennis.communes

f&l

Miffis privatis obligant ex genere fuo fub

h

snortali, & quidem magis , quàm in privatis,

ftmi

ä

ec nifi ratione parvitatis materiz obligant

c)qul

füb yeniali tantüm. .

N

falmm':

$8. Quid autem de ritibus propriis

?

| din

Miffa

.

i, Probabile effe , feclufo fcanda-

i

jo , omiffionem corum non excedere ve-

miale peccatum ; quia non funt parres ne-

ini

ceffarig Milfz , nec fpectant fimpliciter ad

iure

ejus integritatem , fed adduntur ad majorem

"

,

ha

ernatum.

U

89. n ex caufa nece[fitatis liceat. omit-

Va

tére. partem notabilem. Miffs ? x Licere, fi

| r

Üt neceffitas gravis, v, g. miniílrandi viari-

&

6urR,

J

u

De M,j]h (* ad eam pertinentibus,

31$

LT

éum , aut confi

umendi f?criäcjum '

-

dictum.

» us allis

Á

J

Md

m

Addire -aliqm'd Miffe. -

!

?

90.. Qnuale peccatum eft , addeye Miffs novus

preces ? g, Effe mortale vel veniale ,

juxra

Wi

gtavitatem vel lcvitatem materiz,

Ex Bulla

"

Pi V. ibi : Neque in. Miffa. celebratione aliag

Eu

£eremoniss , "vel preces ,

quátn que boc Mifjalà

It

€entinentur , addere, -ve

I recitare brafurnat,

l

91. «1n ut talis additio f

4 grA"Viter bettA-

a.

W

minoía , requiratur ,

Wt fiat animo inducendi

ZVH rifup) ?

Dius V. talem ani

&. Non requiri , quia nec

))J;'J

mum requiric, nec Miffz de..

1j

formitas ex rali

reali additionc,

animo con(urgit , fed ex ipía

l

l

92. Unde difcernenda eff gravitas -oel leui-

i |

124 materia quoad boc puntium E. Non aliun-

€, quàm ex

non fint ad

quantitate ; cüm cnim illae preces

ll

Miffam pertinentes, non poteft

h

oftendi in

illis

principalitas , aut alia ratio,

n

à qua provenia

t pravitas. vel ceffet.

N

»

93. «dn erge qui plures colleias vecitat,

quam

l

Braferibatur , peccabit?

X. Negative, fiadhi«

beat cas,

j

qua in Miffali pofitzfunt, maximà

fi ad(it cauía rationabilis; quia nec Miffa de-

j

formatur , nec fit contra prohibitionem PiiV,

quamvis enim illz orationes pro rali Miffa

non przícribantur, funt tamen fecundüm rie

l

tum WKalis.

LUE

24 S*L&

C UPars V. Capst Iil.

$16 -

-5.944: Guot oratione

s poffunt dici in Mijja

f

$*

iuata, nom duplici? Bj. Auttres, autquin-

que ,

aut ad libitam feptem; Ternario figni-

|

ficante myftetiu

m Trinitatis ; Quinario Paffio-

nem Chrifti

& quinque Vulnera ; Septenario

feptem Petitiorics in Oratione Dominica con-

l

tcntás.

iere quid .m/b?liäum quond prevks

e09$. zIn ad

animo inducendi novum ritumi , [it peccatum

]

)4

enovtale? wi-E(le , quia materia peccati hic

non eít illa orario, fed ritus,, qui additur,

D)

!

ui cüm publicus fit , eum propris difpo-

í

itionl

fubjicere , atque adeó ufurpare jutil-

di&ionem circa ipfum , ratione publicitatig res

ravis eft.

G.. Vim pecretur etiam , fi. fecretó aliqna

ï

jreces addantu

r ex devotione : Rr. Peccari ve-

ï

nialiter. , nifi

fit btevis oratio, jaculatoria de-

ia aliàs eft devotio in-

llh

votionem fovens ; qu

x

difcreta.

h

iwr Santli interponere i;;

97. 44n nomen alitu

'ecibus: fit: peccatum

$

?2

w. In canone inter-

]

TT €—— MÓ Ó€

ponere , effe veniale o

"

b parvitatem materiz.

A cuntlis confuetado , boná

1a Confeffione, & n

fide introdu&ta, exc

ufac etiam à veniali.

[

98. n licitum fit aliquam orationem fnhenm-

talem , "V. gr. ante [umptionem interponere ?. z.

Probabilius effe licitum , fi fit brevis quia ex

Í

una parte

excitat devotionem , ex altera non

eít ditecté contra Rubricas;

fiquidem Ecclefia

ü

acc prohibet dire&té actus jaternos.

99. Qu*

pe Mil , eradiampestinenlilus, 315

l

ra

99. Guale peccatum efí addere aliquid fors

!H

"N

sza confecratiomis ? &i, Addere aliquid, quó

mutatur fenfüs formz , cft praviffimum facris

M

] [

il

legium , necconficitur Sacramentum,

14l

-100. Gnid fi autem [en[us formamou mutcturt

E. Contra ritum Ecclefie in re tam facro-

[

l«

fancta etiam upum verbum addcte ,:cft ingens

E

y

:

temetitas , adcóque grave peccatum.

101. Quale peccetum eff. repetitio vverborum

a

ferma , qua efl quadam additio ? 3. Certum efle,

lN

quód fi repetantur fupra eandem materiam , fit

KU,

grave facrilegium , quia vcrbafalfificantur.

lo

102; Qutid fi pars forma folism repetatur,ca. g.

w

t

E

[

boc , boc esl tnc.. $.. Adíummum elfe veuiale,

quia nec eft pericdfum itritationis Sacramenti,

i

u

néc mutatur fignificatio verborum ; imó vix

Hn

venialeerit, nifi ob nimiam anxietatem , -ex

qua talis repetitio oriri folet.

T

103. Si pofó faciam confecrationem probabi-

du

liter dubitet celebrans , anvit2 prolata fir forma,

[

poterítne vepetere illam ?. 8i. "Tenebitur repetere

fub conditione faltem mente.concepta ; quia

j

jure divino tenetur fupplere defectus fubftan-

tiales, neirritum fit $Sacramentum.

h.

h

104. $i Sacerdos ritó protulit. formam ja)per

|

nam matiriam , an poffit in eadem Miffa repe-

n

&ere eandem formam. [uper. aliam materiam?

s

B. Non polle , quia fecunda prolatio for-

1d

ma nec poflet pertinere ad idem facrficium;

)

fiquidem upum Ííacrificium unam formam

d

.

habet

3

nec ad diftindum , quia deberet

O 3

etiam

)u

$18

Par:LIV., Capub 1l1.:

etiam novus calix confecrari ; aliunde etiam

non licet fub iifdem ritibus plura facrificia

aonficere,

t

AMutatio Rinu Mifa.

:

16f. 445 Miffs non pofita in Miffali Romano,

5

licità dici poffint ? &.. Negative , nifi à Con-

gregatione rituum fint approbate. Nomina-

[

|

tim autem prohibentur Miífz S. Gregorii pro

vivis & defunctis, quindecim Auxiliatorum,

& de Patre zterno.

D

106. Sántne ba Miffa abfolutà probibita? s.

:

Negativé, fed folüm ille, qua eircumferc-

)

bantur extra Miffale Romanum.,

107. 412 in forma con[ecrationis mutatie

etinm accidentalis [it grarve peccatum? w. Effe

grave ex genere fuo, quia in re tam facrare-

2

cedere à ritu Ecclefiz , eft gravis deordinatio.

K

Unde vel unum verbum immutate veriüs cít,

k

quód fit mortale.

Y

108. Quid im alià partibua Miffa ? 9. Si

enutatio verbalis v. g. in precibus ftat cum no-

vabili deformitate , erit mortale; fecus autem

veniale,.Hze autem deformitas defumi debet

ab oppofitione cum fine przcepti Miflalis.

l

109. Qwuale erit peccatum , f5 fiat mutatio

fynonimi in. /ynonimum ? &.. Effe tantüm ve-

(

&iale , fi fit cjuídem idiomatis ; fi autem fic

l

diverfi , erit mortale propter prohibitionem,

L

Ttiid. feff. 22.€.8. ärCa?:. 9*

110. Quid

;ï

L

De Mifa , & ad eam pertinentibur, — 18

:

110. Quid f ita fíaz mutatio , u mutetur

fen[us precum C orationum? Yi. "Talem muta-

tionem füturam peccaminofam mortaliter,

111. Siautem fiat mutatio unius partis Miffe

$n aliam partem [imilem alterius Maffa ,. U. gr.

,

Evangelii i9 Ervangelium? y;, Futurum tantum

veniale , nifi eflet nimis oppofita mutatio.

d

"

112. Mutatio Rituum in aclione confiflentium

quale pescatum esl ?. &.. Ele mortale ex

I

Ífno. Ex Bulla PV.

gCDCXG'

s

It

113. Qnid fi mutatio borumvituum fittam-

gim quoad modum , utz Si erux compendio[iey

Y

fat ? ( B. Fore tantüm veniale , cüm

k

fabftantia fervetur.

:

114. Portéfime Sacerdos licit?

eAm kwm:io-

22

mem facere in materia con[ecranda , us dum

li

zon habep majerem beflam , con[ecrét par-

!s

"VAf ? i, Potelt , imó die fcfto deber , fi

A

populus aliam Miffam non habeat, Et fi habi-

xü,

tá majori hoftiá id faceret, tantüm peccaree

venialiter.

i

11j. Quale peccatum eff conferrara bofliam

i

zon rotundam , "uel men [atis guundam , (

M

candidam , "vel non integram , "vel fine ima-

M

gine Crucifixi , "vel adjunciis imaginibus eitam

Aliorum Sandorum ? €. Ex genere fuo effe

