ejus licentia.

d

90. 44 quo ordinandus vágus ? 8: ,Ab Eplfco-

r

po-orisinis ; fi'etiam pater vagus fuir ,.dum

s d

natus eít , ab Epiícopo originis avi ; (i autem

41

& avus.vagusfuit , dum pater natus eít,, vide-

A'"u

"a

tür ordinaadus ab prfcopo leci , in quo inve-

Lhü'h

nitur temporc ordmsnonls cum eniimn omni-

/" W

bus. locis catere. fupponatur, non magis cít

iT Q& j

fübjectus uni Epifcopo , quàm alteri; poterit

hi

p£oinde fe, cui maluetit , fubjiccre , ficut quoad

T177]

Parochiam in ordine ad Sacramenta Paeniten-

OUU

tiz & Matrimonii.

CH

91. Pa:ejlne tAmen Epzfcopus ordinave alie-

TAU

105 Jubditos , n quando? . Poteft cum licen-

* (b

tia proprii Epifcopi. Ex Z7i4. f ff 23. de refor-

u

mAt. c. 3

'92. 44n poffit al:quanda etinm [ine licentia pro-

T

UX

w

prii Epifcopi ? mi. Poffe in quatuor cafibus, Ex

"t

Trzd feff. 23: de reform. zap. 9. Et quidem pri-

Wbl

mà Epifcopus actualis poteft ordinare fami-

M

harcm fuum per triennium moralirer CODU-

nuum, etiam ahtequam haberet Eplfcepatum

mchoa:um fecum habitantem ; non autem;

fi abfens ferviat ; quia tunc non potcít illius

i qj]*

Amorcs cognofcctc.

l

93-Quan-

!

.

De Ordinibus 1n cammnm?.

6t

f

93. GQuando talem ordinat Epifcopus , ad quid

im

ebligatur? 9. Debet illi ftatim (dum aliquod

Cüum

vacaverit) beneficium conferre , ne mendicare

cogatur ; nifi forté ob neceffitacem , vel uri-

litatem Ecclefiz , ad titülum patrimonii , vel

d

L:

penfiopis ordinaverit. Utilitas autem cen-

(etur. füfficieus , ut. melius ejus fervitió uti

pofsi. Hzc licentia negatur Epifcopo Ti-

pl

d

tulari à Trident.

94. Quando. adbuc .pote

f2 ordinare. Alismum

A

v

fubditum [ine licentin Ordinarii? & Poteft fe-

cundó , dum Epiícopus ideo eft pulslice fufpen-

d.

n

Ol

fus , quia alienos fubditos ordinavit ; hoc enim

caía licet illius fubditos ab aliis vicinis Epifco-

d

x m&l

pis, in propriis tamcn Dioccc(ibius,.oxdinari,

ex Trid.

u

am

r

9.5. Suuando ulteritis ? W. PoteíEtertió , d

quis ordinaretur bona fide ub fpe ratihabitioz

nis prudenter concepra , quia ratihabitio.man-

T

dato comparatur.

lictt

96. Quando tandem ultimb ? 9. Potcít quat-

"r

£0 ; dum quís à Sede Apoftolica privilegium

habet à quolibet Epifcopo Ordines fufcipiendis

i

talis tamen debet habere teftimonium fui Or-

m.ïft /

dinarii de vita & moribus, finc quo & ipfe,

& ordinans fufpenfionem incurtunt., Jrid,

"

nl

Feff. 23. c. 8.

"

um !

Dimifforía.

5|

97. $i quis "velit ab alieno Epifcopo ordi-

ucius effe debet ? &&

ari , quibus !it(eriskinjr

7

1*

r.M

62

Pars 1, Caput 111.

i

BA

Dimiffoiis , qua contineant licentiam ab

p

D

»"

alio fufcipiendi Ordines, caufam dimitten-

di, difpenfationem in interflitiis , & de Jure

p

communi teftimonium de fufficientia doctri-

jf

n£ ; quod tamen poftremum raró in ufu cít

(lþj

li

in his partibus , propter diflantiam fape es-

)14

diuandi à fuo Ordinario ob amplitudinem

Epifcopatuum.

y"l&'*

98. Quos po[funt ordinare , -vel quibus

j

TVicentinm dave. Abbates , ( alii balentes. fa-

d aqu

?

"l R.Xl.'x

eultatem conferendi Minores

*

W. Ex Tri-

L

d

W

l M

dent. feff. 23. c. 10. de Refermat. poffe ordi-

nare tantum Regulares íui Ordinis Profef-

ii

fos, fibi fubditos , abíque alia Epifcoporum

n

facultate,

Y li iï

99. 4in bac facultas extendatur etiam ad

ifra n

Novitios ? Refp. Negativé , quia Religiofi

yigd

non funt , nec fuis Przlatis fimpliciter fub-

lons d

diti , fed tautüm íin ordine ad experimen-

YU

tum ; Ttridentinum enim exigit abíolutam

fubjectionem.

tl

* '.'Imläs

100. Quid fi autem aliquis illorum babeat

IT

privilegiwm | fufcipiendi Ordines ? 9. 'Talem

L

f

dcbere ordinari ab Epifcopo , & veriüs poffe

W

|

r

ordinari ab Epifcopo Dioecefis , in qua eft

Monafterium , quia ex parte fua animum ha-

Vl

t

bet perpetuó manendi in Religionc, nifi Re-

AMN

ligionis afperitaribus debilitetur , adeeque ibi

domicilium acquirit,

] ïmg

Iot. Qid verà ,'fi Novitius " babeat. di-

Vg

enifforias 4 [uo Ordinario , fumendi Ordines

ädll "

? quocunque ,. vel (lecinliter à. [uo. Mibater

| Vsf

Es

peOrdinibus in communi.

63

j

,"'fn ij

& Tunc Abbas ejus poterit eum ordinares

hmll(cn.

requiritur tameti Epifcopi confenfus, in cu-

: ]ur.

ius Diaecefi fit ordinatio, licét fiat in. Mo-

T

Daíterio exempto. Ex Trid. feff. 6. c. 0. de

htl d

vefermat. prohibente exercitium Pontifica-

T.

fium in aliena Diccefi fine licentia Ordi-

m

narii.

:

i102. 44 Pralat R

egul&res polfint fuis [ub-

| a

ditis Regularibus dimi[foriae concedere ?. &

1 f;.

Poffe , quia expreffa habent privilegia , 2 Tri,

Er D.

non revocata , nifi in ordine ad Sxcularcs,

( aj

& Superiores Regularium , utpore habentes

Df

quafi Epifcopalem juri(dictionem , funt eorum

O

Otdinarii.

4

103. 44d qwem Epifcopum tenentur enmt di-

TT

sniffrias dare ? W. Ad Epifcopum Diocce-

lii

fis, in qua eft Monafterium , fi prafens fir,

lt j

& habiturus ordinatienem , fia minus , poí-

Vr

funt ad alium , (exprefsáà tamen causá ab-

fohmm,

fentiz , vel ordinationis non habendz , (ub

hn -

poona privationis officii , dignitatis , vocis,

&c.) modó de indufltia non diftulerint, fed

Titm

lt

non cft in ufa , Societas JESU poteft dimilfo-

rias dare ad quofcunque Epifcopos , Ex Bwlla

T

Greg. X UI l. cujus privilegium Clemens non

Il

Ídt

revocavit.

104. 42 Pralati Regulares poj]ï;ät No"vitits

TUl

fvis dnre. dimifforias $. &. Negat communis,

quia non funt proprié fubditi j probabile ta-

[

L

men cít , poffe Pralatos habentcs privilegium

u

umj

dandi dimilforias ad quemcugque Epifcop

uia

L

-

j

6

'Pars LL

Capu? 111,

Ój

p

quia probabile eft , Novitios gaudere privi-

Am!iwl

legiis fuz Religionis.

?

"

10f. 41n alii prater Epifcopos , Abbates , qt»

g

Pralatos Regularium poffint dimifforias concede-

»)

re? &t. Pofle: Primó Legatum à latere, ex in-

du

dulto illis concedi folito.

n

5-;151

106. Quis adhuc ? xi. Vicarius Epifcopi

A

j

Generalis, vel de exprcífa Epifcopi licentia,

.mW

velcim Epicopus eft in remotis , hoc eft , vel

4 TM

n

extra Provinciam ,. vel ultra upam, vel duas

g m

diztas, vcl judicio prudentis. Veriüs, dum

"!

eft extra Dioxcefim , modó habeat manda-

tum generale in forma , ut declaravit Con-

u j

gregatio. Vicarius autem , fi (it Epifcopus,

p s ul

UE V

potcít i

píe abfcntc Epifcopo Ordines con-

ferre.

g

107. Quiá alius? &R:. Capitulum , vel ipfius

« (

Vicarius , fede vacante ultra annum : intra

ld

anpum autem tantüm tunc poteft, cüm quis

»

ratione beneficii obtenti , vel obtinendi arcta-

o

)

tur ad Ordincs füfcipiendos , Trid.feff.7. cap. te.

Seff. 13. cap. 1o. de reformat. $i non arcta-

at

tur, & tamen ordinetur, in Minoribus pri-

)

4

A.

:

I

:

des

vatur (per fententiam tamen) privilegió Clc-

1

]

:

ricali , przfertim in criminalibus ; f1 veró in

[

majoribus , eft ipfo jure fufpenfus ab execu-

L ZJ i

tione Ordinum ad beneplacitum futuri Prz-

VO

lati. Hanc prohibitionem aliqui extendunt

1Ái g

ad primam Toníuram , fed fine pocnz incur-

fione, Caterüm Sede Apoftolica vacante, cjus

L

Vicarius Generalis dat di

mi(ïorigs ad omnes

Í

n

Fpifcogos.

I)

!

Ie8,

De Ordinibts in commnmi.

65

" fj

'to$. Proximà allegatis Decretis probibetár-

n Cupitulztm

, "vel Vicarius etiama dare literae

'bkl::, 6

de "vita ( tmoribus babentibus.

teflimoniales

)

173

licentiam 4 Sede. Apoffolica

[

Refp. Negati-

^il

vé ; quia teftimonium non funt dimifforiz,

Imó, fi Capitulum fübditos habeat, à fubdi-

b

tis vacantis Sedis diveríos , poffe Epifcope

lw

externo exercirium Pontificalium .concede-

d n

re., pro

ordinationibus fuorum , concedunt

X duj

dinatione -Religio-

aliqui; uti.etiam pro or

RS ) dum

forum , quibus fui Pr?la:i dimi(lorias dare

A

DT

poffunt.

109. 415

K^

jalidi fint dimiffria , f vel con-

u

l[cogus,

cedens. , 'uel cui conceduntur , fimt excom-

A q

miunicati ? Reíp. Primà , nunquam licete

excommunicato dare , vel accipere talem

tj

licentiam , quia nunquam fit áine commu-

): i

nicatione , qua eft prohibita. Secundó , fi

I

folus ordinandus fit excommunicatus , va-

[

lent dimifforie , quia ufus licentiz non e

MP.II.

actus juriídictionis. . Tertià, licentiam da-

d

tàm ab excommunicato non tolerato , nul-

T

lam cüe , quia cít a&us juriídidionis,

T

fiquidem transfunditur íua .juriídictio in

&

Wi '

alium.

d

110. 44n dimiffBrie re integrá expirent,

I

[224 exconmiunicationem ,

mortem: , ceffatie-

[

2

At

nem .officii. concedentis

Refp. . Negativé ;

1

]

& non expirant morte con-

quia gratiz fa&t

J

cedentis. Ex cap. 30. [i cui , de prabendis

xcs

32» 6.

ef-

PIL Pd?:inm: zamen .revocari d fuc

orel

1

E

y

66

Pars L. Coput 11

t :]Uh

Jore

D

?

E. Poffunt , quia omnes licentiz X

j

Tif

quocunque fucceffore, zqualem poteftatem

Mu

Y

M:

"

habente revocari poffunt. »Idem dicendum

dc dimifforiis à Ca

pitulo datis Sede vacante,

q*d u j

quz Sede factá

plenà à novo Epiícopo re-

MU

l

vocari poffunr.

/! !

M

"N

i mlls

*

O112. 2[p ff Epi/coþ:a » pofiquam dt'm/:]ä)-

t

,-;;1 Ww

Yins dedit , dicat , ne ab alio ordinetur » quia

Spfe in [ecundis proximis. ordinationum fembo-

u w d

ribus vult ordinare , cenfeatur

dimifforias ve-

vocá[fe, ch»

confequenter [i taliter dirai(fus , ab

i

u

Alio ordinet

ur , fit ordinatus (fne. dimi[foriu

& Non videri , quia gratia conceífa non

fihs Ka

cenfetur. revocata , nifi exprefsd conflet. re-

u X'«m

vocatio ; per illa autem verba potiüs oftendi-

w

tur voluntas conferendi Ordines

» quàm re-

VOcandi dimifforias,

uY

um

ii n

Ordinatio extra Diccefm,

[

113. . 42 '6- quomaäa

Epifeepus . pf

m

?i

extra [uam Diccefum ordina

re ? E. DPoffe

tantum cum licentia

WT

€efani ,

expreffa Epifcepi dice-

H

& tantüm perfonas eidem Ordina-

':l('z

rio fubje&tas, Ex

(

ïrid. Jeff. 6. cap. s. de re-

i

foermat,

"

114. ^4n mnon [uffciat licentia 4liru]w,

alterius. Pralati , fub cujts juvifditlione eff

LOT

lecus , faltem [i fit. Patriarcha -vel

Eþ:]l'aþwf'

T

non babens Epifcopatum , fed tantü

m Prapo-

?*53 dtg

fituram. , vel Abbatiam

E. Non fufficere,

mmm

quia hi non funt Epifcop

i Dioccefani , niáa

TT

forté

De Ordinibus in communi,

:nn'z l

fotté locus fic nullius. Dioecefis.

Et in hae:

fïh!tm

lege comprehendi etiam Archiepifcopos,quan-

E

do exercent Pontificalia ut Epifcopi, tradunt

Wug)

aliqui.

UE

11j. Guid circa boc declaravit facra Con-

gregatio ? & Declaravit primó , non obftate

ii

Trident. quó minüs talis Epifcopus ordinare-

"

) hg

pofsit proprios fubditos.

fllr/;a.

116. Quid adbuc? g. Quöd pofsit ctiam

Il W.

"

ordinare alienos accedentes cum dimifforiis

füorum Epifcoporum , vel licentia Sedis

frrio

! h0Q

Apoftolice fumendi Ordines à quoeunque

Antiftite, &c. continente caufam , cur non

t

ordinetur à proprio , & cüm commenda-

ial

titiis propriis , & nonnifi przvio diligenti

'Uill I

examine , juxta mentem Tridentini fef. 7«

Idem poreft de licen-

eap. i1.. de reform.

tia Capituli , vel Vicarii $ede poft annum

vacante,

i

117. 4im po[fit Epifcopus extra: [nam Die-

hN

uft

cefim , [altem primam Tonfuram daré [uo

lt«

fubdito ? x. Id aliquos concedere. Tiberio

tamen non placet , nec mihi cum Barbofa;

l

i

quia collatio Toufurz fpectar ad exercitium

Pontificalium , quod in aliena Dioscefi pro-

hibitüm eft.

Wt

118. n licentia [ufcipiendi Ordines. à mon

j

fuo Epifcopo , debeat nece[fario dari fcripto? 9.

Poffe dari etiam oretenus , quia Conciliuna

requirit duntaxat confenfum proprii Epifcopi,

Tamecn ad majorem faciliorémque fidem fa-

i

ciene

E

68

Pars 1 Caoput 111I.

yti

u

ciendam folet expediri per literas patentes,

Afso'

q.xlæ dimifforiz vocantur,

J um

T

"a

T d

(

AT

"l

^

'Examqä vOrdinnndi.

us

119. Debétne examen pramitti ordinationie

g r

m

X. Dcbet,. Ex Trident. dereformat.

a

u t

120. G)nale debet boc examen e[fe ?. . Debet

MH

i

eífe diligens , ac rigorofum , non autem per-

atl

M

s'.bf"

functorium , & , ut dicitur , tantàm pro forma,

yi

]

uv U

Ex Cap. Nibil , de Eledi.

.fg

"TA

j :'u M

gt

1zI« Debétge Epifcopus intere[fe buie exami-

4

]

5)? B. Debet quidem ex difpofitione Tri4,

ub

Áelf. 23. cnp.2. de reform. | Mos tamen Gr-

TT

maniz permittit , ut cjus Vicarius in hoc opc-

Ie cjus vices perat.

ba n

tf

122. Éis Epifcopus boc examen in[ütue-

re debet ?. & Pro

ET.

prius ordinaudi , ex eed,

Trid.

:-!'.J:.ga:ï

L'Jui

m

n

Ti

23« Quid autem in eo cafu, in quo quis

T

aM ) H

dimittitur 4 [uo Ordinario? & Ex Qure Trid,

Nullum dimitti debere , nifi priüs examina-

(»ITMA,'I; li

"EW

tum ; ac proinde dimittenti incumbere, ex-

plorare fafficientiam dimittendi.,

LUMT'T

di4. m dimittens nom poffit boc examen

a

committere alteri ? &. Poteft ; imprimis (ut

im

t sj

dixi) fuo Vicario ; item Superioribus dimit-

tendi ; aliis , quos Epifícopus defignandos

BI

ü

judicaverit. Similiter, & Epi(copo, ad quem

dimittitüir , quod hodie fir communiter. in

U

Gcermania , propter diftantiam Ordinando-

rum

ji W "

De Ordinibus :2 tommimt.

69

Vg

tum à fuis Ordinariis ratione ftudiorum. De-

cidit. Congreg.

12,5. Examinatum €» dimi[fum à proprie

Epifcopo , tenetérme Epifcopus ordinans exami-

zare? R« Non tenetur, quia nulla lex talis

mtm,;

extat, habet tamen jus integrum, eum denuó

examinandi,

. Dày

1a26. Si quis ordimamdus , con[cius fu&

m P(

ignoranti& , fubflitueret loto [ui ad examen

f i

Q

unum alium , peccarétne gravviter ? y, Omnl-

nó ; fiquidem finc difpenfatione , aut decla-

Pt

ratione , per tantam fraudem voluit füfcipere

37

Ordines.

A r

! aliquan-

127. Potéflne Epifcopus remittere

UM

o boc examen ? E. Poteít iis , de quorum

do&rina aliunde conítat , quï; ceffat finis

d

examinis.

: h

Á

128. Séntze exempti Religiofs ab boc exami-

nef &i Negativé, quia privilegia corum quoad

p

hoc funt à Trid. revocata.

129. Quid fi aliqui [rmile privilegium -

Ti

W'

auifiverint poft Trid. . Tales ab Epifcopis

examinari nou-debere. Vi4e Tiberium cap. 8.

p

pag.172. $. Er addit ibidem , (yc. adut Pelliza-

riutn tr. 8.c. 2, feci. 3. 2. 169.

n

130. Epiftopus , ( Examinateres , pec-

approbando . ignorantem ?

'1,

cántne graviter ,

"

g. Peccare omniqö ; maximé ad Ordiucf

facros.

131. 44n faltem cWin nliquibus indulgen-

tiis agi. poffit ?

m. Poteft cum Regularibus,

"

gui Choro ;fn:üm lnfetyue debent ;

aM

g

50

-i.m l, Cabut 111.

"

» u

.

m

! :

fciant bené legere , & canrare

?

fic enim

o

funt fufficientes miniítri Ecclefiz, & fuz Re-

2

a

qiiif

ligionis.

" Aï

m pl'.!l

132. Poféfine iüäg:'timm Jufeipere Ordines?

;7,

N

,, gt

M

l

&;. Poffe validé, fed non licitó , maneréque

,.,: PL

d

àrregularem , ut fufcipiat ; ac proinde pre

g (

fufcipiendis Ordinibus debere effe ioftructüm

j

litteris natalitiis, legitimitatem teftantibus;

"IT

'vel aliis inftrumentis , quibus fe legitimatum

comprobet.

;4 '.ihf Ofïliu'

J-r

[/

,

i

b

Mivl

i

133. Tenetürne ordinans (f ordinandu je-

qunare pridie ordinationis

H

H

R. Verbis Patris

TU

g t

Gobat zrad. s. num. 557. Guia nec reperio

PO

gextum in jure , qui. id. imperet , nec Dodlo-

veó prius boc loco mominati , neque. Navar-

m wl

vyus , Bonacina, Filiucitus , Tan, Palaus, à ene

ynté

If

h

I

tltrá prihs citatos lecfi , quidquam tale in-

V d

dicant ; ideo neque ordinaturus , neque. ordi-

Ti C

i

iM

mandus feuentur pramittere pridianum . jeju-

|

m

:m'um.

il

i

A

nl

ä

!

134. 4fn excommmHnicatus , irregularis , fur-

3 M

£iv? accedens , "validà erdinetur , eà , quid

M

tf

d

LT

T

ente Ordinationem Epifcopus promulgari faciat

Vv

fe nolle tálem ordinare? &. Cum Tamb. pro-

24

A

babiliàs validé ordinari; tum quia poft illam

proteftationem folet Epifcopus abfolvere Or-

dinandos ab. omni excommunicatione ad

effetum folàm illos Ordines fufcipiendi;

tum quia illam proteftationem ad terrorem

folüm facit ; habet autem animgm etiam

&ntrufos ordinandi; tum quia idcm Epifco-

pus,

NU

De Ordinibus in commtn:,

r

í

" hi

pus , nifi oppofitum conftet , prafümitur,

[

uando actu ordinat ; voluntatem priorem,

4

quam contrariam habuit, mutarc, vellé-

" CN.]( l

que illum jam przíentem ordinare. . Cate-

Ddty

"

rum , fi veré haberet a&u contrariam volun-

tatem , nülla fieret ordinatio ob defe&um in-

Ql t

ii

tentionis , ex parte gonfcrcntis Ordines effen-

at

tialiter requifitz,

titang

135. Quo leco confärendi funt. Ordines?

&. Majores Ordiaes , fi publicé conferan-

Aán

tür , debent conferri in Ecclefia Cathedrali,

5 iij

aut in alia ex dignioribus, prafentibus Ca-

17

nonicis & Clero loci ; privatim conferri

* ij

poffunt etiam én facello domeftico. Prima

W

'Tonfura poteft conferri , ficut quovis anni

77

tempore & die , ita quovis leco ; Mino-

Mb

res Ordines iu quavis Ecclefia Epifcopatus,

it rl

fed non extra dioscefim fine licentia Dio-

cefani,

Y

? ii

136. Guetublices funt genemtir? Ordines?

f

$. Duplices , Minores fcilicet , qui facri

i

non dicuntur, & majores, qui facri vocan-

hi

tur. Nunc agendum erit de prioribus,

hp

!j

1

pe&(caf de i&?s.

Q

il

»

& ()-

(/

u

Y

€CA-

Q

m

w

T5

Pars 1. €aput. 1.

h

CGCOAPRUT.IM

ü&ü

| De ininoribus Ordinibus :

n:,,«,iïlä

if

ín cvmmqm'.

p

Mi ul

Eerttmo natura. .

PT

jnin, 4

I.

1

"T

Ur aiii dicHhtur Minores , alii. Majorts

d

Ordsmes ? Reíp. Quia Minores dicti,

at n a

funt inflituti in mineri & remotiori gradu.

d d

ad Sacrificium MifIz ; Majores veró pro-

p

pius ad illud accedunt , & immediaté difpo-

n d

munt ad acum aliquem , vel minifterium

al a

circa Euchariftiam, vel ejus materiam exhi-

1571

bendum.

E

1. Cur autem Minores non vocantur fatri,

ii

e

L

ficut. Majeres ? &.. Etiam Minores eíle fa-

MLLUT

ctos co modo, quo omnia Sacramenta funt

3 r

l

figna facra ; Majores tamen fpeciali titulo

!

H

facros effe , tum propter anpexumi votum-

Wg.

caltitatis folenne , per quod fufcipientes illos

iil

Ípecialiter DEO' cenfecrantur., tum propter

:Hdms: ffgüiï

cam rationem , propter quam majores nun-

T

M

«upantur.

. iRcNiga( l

3. Quot t qui fuät binores O?dines ? g. Effe

f(xï*"üp:oü/;

UP

quatuor : O(tiariatum, Lectorarum, Exorcifta-

"i j

gum , Acolytatum,

^

Pré

-

De Minor. Ordin. in cbmmum'.

r£

-

Pfarequi/ïm.

4. Qua prarequiruntur ad 'oalidam (7- lici-

'hh

3am u[/ceptionem Minorum Ordinum? &. Hac

fatis colligi poffe ex dictis pag. 5o. n. 17.

& pag. 47. àn.28.

$. Querbedo accedere debent /ad recipien-

dam Ton[urama ( Ordines illi, qui Tonfuram

€» Ofliariatum , ac alios Minores Ordines fufci-

Á

pere volugt ? &. Ton(íurandi debent habe-

re fuperpelliceum fuper brachium fipi(trum,

t d)

& candelam in manu dextra ; Ordinandi ve-

n

ró in Minoribus dcbemt eíffe ab Examinato-

N Wi

«

M

ribus approbati , habere veftem talarem ni-

gri coloris, effe fuperpelliceó induti , habere

ii

jit d !

Tonfüram , candelam offerendam , & (uf-

|

cientem praparationem ad-Sacram Commu-

njonem.

|

i t

6. n recepturus Minoves Ordines obligetur

217

i

j

&& die communicare ? . Negativé , ob caídera

qu lt

?

rationes, qua allata funt dc prima Tonfura,

j 1

P3g. 30. num. 20.

j Wi

7- Qualis literatura requiritur pro Minori-

a du

|

b Ordinibus ? & Prater cam , quamp

ag.3r,

] p

D. 2 . diximus , requiri ad primam Toníuram,

a

du

l

requiritur 4 Cozcilio Trid. Feff. 3. c. 11. ut Or-

|

dinandus intelligat Latinum,

»33;,5(le

8. Guaatas pro fi[dem eff neceffaria? w Ali-

qui pntant requiri anbum decimumquartüm,

gulae

alii exiftimant fu&cere ; & fit fupra fepii-

|

inum;

m—l

I

M

74

Dars 1. Caput IV.

l;

(

11

mum , dummodo habeat ca , quz requirir Tri-

"

dent. nempe dictam literaturam.

i

[

T

d

9. Cenfetárne fatis literatus. pro bis. Ordi-

o

nibus is , de quo eff [pes profetiua in Latina

M

lingua? x Id probabiliffimum afferi à Tam-

l^

li

(

jal

burino.

1]

Io. Quibis temporibus po[funt bi Ordines con-

ferri? . Primó, in fex Sabbathis ftatutis pro

Majoribus Ordinibus. Secundó, fingulis Do-

T

l

minicis & Feflis ex praecepto. Terrió , con-

fuerudo ob:inuit , ut conferantur, etiam in

m

Vefperis feriz: fextzante Sabbathum generalis

w r

if

Ordinatiónis omnes Minores, & prima TTon-

fura ; qui , ut fit generalis ordinatio , ad illum

X

diem rceíervantut,

al

IT. 4 hi Ordines debeagnt conferri cum in-

lgl

terflitiis? nj. A Trid. requiri iatervallum inter

Atf

fingulos, aon tamen determinari quantum;

n bnei

u

pihilominüs relinqui prudenti judicio Epifco-

AR

JF

pi, fi videatur meliüs fimul conferre. Hodie

ni

n

1n Germania praxis eft, omnesfimul cuin pri-

"]

àna Tonfura conferri.

Wi

12. Quid autem de intervallo-inter. A4co-

lytatum , ( Subdiaconatum? y;. A "Trident.

!

l

!

requiri intervallum unius anni , nifi tamen

legitima «confüetudo aliud alicubi iutro-

E

duxetit.

T

ydf)(l-:w,

13. Potéflne famen Epifcopus im boc im-

VN

rervallo difpenjare , etiam ubi nom efl con[ue-

3

tudo ? m. Poteft, fi ad(ircaufa, quia id ipfi

! w

A

mon prohibetur. Si autem fit confuetudo fin

| e

m—

dlgkh

De Mincr. Ordin, in commtun.

75

'Tn

4ntervallo:conferendi , non requiritur ulla

caufa ; quia Trid. non derogavit confuetüdini,

W.

Pariter fentiendum de Minoribus ad invicem

nf

comparatis.

iï;rn.

14. 44m collatio Minorum Ordinum : poffee

femplici. Sacerdoti committi i Re(p. Poffe à

100

folo Pontifice. Patet ex praxi , quá com-

mitritur Ca

tisp:g!

».

dotibus,

rdinalibus , & Abbat-ibus Saeec-

&

Wt

rj. Debétne pro Minoribus exbiberi teffi-

m

ezonitu de moribus ( vita? w

7

. Debet,,ex

Val

difpofitione Cencil. Trident. feff. 23. c. $, de

Ton

Reform.

.

'mumb

16. 44 quo debet dari boc teflim

om'bn ?

X Ex eadem difpofitione , à Parocho , &

aà

à Magiftro fcholz , in qua Ordinandi edu-

t

cantur.

3

l f.W,

- 17. Requiritárne ad Minores Ordines titulm'/

ito

menía ? &. Non requiri , quia Trident. re-

ol

quirit folüm pro facris Ordinibus, & confti-

ij

[

ruti in minoribus,

fecularem.

poflunt redire ad I?atum

L

17

d

l

Wt

Obhgatione.

j ii

P

P

t |

18. Habéntue Mineres Ordines Aliquatm an-

mexam obligationem ?. s. Nullam Ípecialem

7

:l

per fe, nifi primó ad recitandos certas P(al-

o(;///( !

mos-fibi- ab Epifcopo in ordinatione impo-

r

fitos. Secundó, ad habitum, & Tonfüram,

i

|

folüm & habeant dignitatem Ecclefiafti-

wa

Da

cam,

W

6

Pars 1. Caput lV.

cam , vel bencficium , vel penfionem fexss

;!

ginta . aureos de Camera excedentem. TTer-

m

tió , ad horas Canouicas , fi habeant Benef-

PT

cium ; vel fint Regulares Choro addicti. $i

1

penüonem habent infra fexaginta auteos, te-

yi

nentur tanthm ad horas Beatz Virginis te-

l

&

D

citandas.

l gf,',')-'.ä

Pon»sa mak Ordinationis.

"T

o«

m

19; Qunndo ( quali poma obnoxii fmmt

enale conferentes ( fu[ciptentes Minores Or-

dines ? &. Primó , eum, qui accipit eos ab

:s;;m

|

T

Epifcopo excommunicato , fufpenío , inter-

di&o , (chifmatico , hzretico , fufpendi ab Oc-

& N

dine malé fufcepto. Cap. 1, & z. de febifa.

duf

& ord. ab ev.. Debet autem Epiícopus excom-

nt fj

municatus effe ut talis denunciatus, vel excom-

atl

municatus per publicam Clerici percuffionem,

?.ïfiw:,:,m

& quidem cum ordinato à (chifmatico , difpen-

W

fat folus Papa.

t nj

m 4:',(,.

20. Quando ,

("5-' gualis pena jfecundó '!

"

T

E. Otrdinatus per fimoniam manet fufpen-

t

fus ab Ordinibus fic fuíceptis, & Ordinans

t w

fufpenditur à'collatione Ordinum., à Pon-

^MX

tificalibus , & ab ingreffu Ecclefiz , Capi.

"

ex multis 1. q- & alibi. Et cum fcienter

A

j

committente fimoniam difpenfat. folus Pon-

Aüle

tifex , cum ignoranter incurrente , etiam

n

-

A

Epifcopus.

ho W

z1. Quan

:

do ( qualis pevna tirtib : l:,z1

À

ET

uN

E

De Minbr. Ordin. in cominuns,

?

f

Ir.

Qui-hos Ordines imnodatus. excommunica-:

tioae. ob Clerici percuffionem recipit ; (ex-

h.

ceptà tamen primá Tonfurá) fufpenditur , fi

L

Ut

fir Clericus Regularis ; fi veró fit Clericus

fzcularis , eft depenendus à fufcepris , Capif,

lj

Cium illorum , de fent. excom.

Et cum hoc;

fi Ordinem-fciens

"

fic 'fujfc'ipi'ac » difpenfat folus

Pontifex:

22. Quando C qualis pana quarto? i. Qui

hos Ordines recipit ab Epifcopo , quamvis

!t

proprio, exercente Pontificalia in aliena Dioc-

i(y.

cefi ,. abíque licentia Ordinarii loci , fufpen-

92

ditur , donec fuo Przlato vifum füerit. Tri4.

ltt-

kbü'

Jeff. 6. e. z. de referm.

4233« Guando quintói &., Qui ordinatur pez

faltum , fufpenditur ab Ordine fic fufcepto,

TA

donec fufceperit Ordinem fic prasermitlum,

TAR

& accedente Epifcopi difpenfatlone , Tridezh.

N

ft

Jeff. 23. e. 1. dereform. Cap. Unico de Cleric. per

:

D

Jaitum.

7]]

24. Quando fexib.? $i, Qui. ordinatur

furtivé , füfpenditur arbitrió Epifcopi ; datá

X

delinquenti poenitentiá pro menfura deli&ti,

W

fi ejuímodi ordinatus non fuit ad. id prohibi-

l-

tus füb excommunicatione. Capit.

feriivs.

H

'1. deeo qui

d

A ,

2$« Quando [eptimo ? 9. Qui hos. Ordi-

n

nes culpabiliter recjpit ab alicno: Epifcopo

n

fine licentia , fcu dimifforiis , (eu literis com-

mendatitiis proprii Ordinarii , fufpenditur ab.

vn

[0)

abi-

Q

Orfiinc » quamdiu Epiícop

3

| proprio judic

tu£

, i

7-

Pars L. Capur iV.

"

tur. expedire. .. Ipfe. veró Epifcopus fcicnter,

P

vel malá fide ordinans , fufpenditur per:an-

i5

num, à collatione Ordinum, five.omnium,,

(i]

(ut Barboía cum aliis putat) five folüm illo-

U

,

rum , quos malé confert. 7v

&

ident, fe[ ?3. c.8,

p

m

de reform.-

£

L

j

26. Efime de Ultramontanis quo

ad ;I-OC' ali-

T.2

quid .[peciale con[litutum ?. w. Efl. Decrétum

d

4

Urbami VIll. Secr. 1624 11, Decembr. qui

nati fünt ultra montes Alpium , quales funt

u

Hifpani , Lufitani , Galli ,^ Germani , &c.

ut item, qui nati fünt extra Italiam , fi ve-

,?,W,';'yänul

lint ad O:diaes etiam minores, etiam pri-

(|

mam Tonfuram intra-Italiam. promoveti,

écbent füb paena fufpenfionis, alií(que pocnis

in di&o Decrero inflidis , non folüm often-

li

dere dimi(lorias à fuis propriis Epifcopis fibi

conceffas , íed eafdem infuper recegnitas,

probatas , & fuübfctiptas à Nuntio, feu col-

;

le&toribus Apoftolicis commorantibusin loco,

unde ordinandi difícefferunt , & deinde item

recognitas à Vicario Generali Urbis Roma.,

Hoc tamen Decretum . non afficere Religio-

l

"

i

gos, decifum effc Florentizm tenet Marcebiz.

J

A

€. 1. 2H92. 17.

À lg

'27. Si quis ab/que dimifforiis proprii Eþif?a—

"r

pi petat ordinari ab aliepo , [ed. interim tem-

LT

qgore , quó is erdinatur , inveniatur Epifca-

nifl!'äm

pus proprius -conce[fffe dimifforias , incurrét-

?L ïlaï(

ne fic erdinatus. fufpen[sonem ?. 9. Si dimif-

"

f*?ï;kgan

for:iæ fint conceílz motu proprio , vel

'.ad:

in-

De Minor, Ordin.in tamr;iun.-

79

M

inftantiam alrerius , quàm ip(us ordinan-.

£

di , incurret ; fi veró ad ipfius inftantiam

U j

fint datz, v.g. per Nuntium , vel per literas,

1f

non incurret ; quia gratia priori modó. con-

l

"m

ecfía, non prodeft ignoranti , ficut fecundà

;

modó.,

il

28. Obligantárne Minerifla exercere officium?

"

ht

&. A Trident. feff. 23. cap. i, de reform. hoc

q1

Ü

folum praícribi, ut in unoquoque munere

Uif

juxta prafcriptum Epiftopi (e cxerceant , idque

d

jn ea, cui adfcripti erunt , Eccic&a(,& nf fortà

[

i

àn cah[a fiudiorum abfmt.

Wi

M

CAPUT V.

b

Vi

D

l

De Minoribus Ordiniäus—

15 /þecie.

Is

«l

Offiariatius.

Y

i

d

1.

f

P

Uis eff brimus inter Minoras Ordines ?. W.

Eft Oftiariatus.

s

li

z. Quid eft Offiariatus ? . Eft O

I

do Eccïe;

f

[ä

fiafticus, per quem datur poreftas , claudendi,

J

aperiendi , & cuftodiendi Ecclefiam.

u

3. Qua eff materia bujus Ordinis ? $, Re-

/

mota funt claves Ecclcfiz ; aliqui addunt cym-

»

balum ; ncgant alii ; proxima cít n*adiizicï

d

earum,-

D 4

4. Quid

So

Par: L. Caþut y.

4. Quid autem fignificat , quód. Offiavim

h)

Bebeat pulfare tintignabulum ?. Refp. Signifi-

'th

cat, quód etiam vocandi populum ad Ec-

M

[

W

clefiam poreftatem habeat , vel pulfando ad

i

elevationem admonendi populum ad fpecia-

ld

lem attentionem & devotionem er

sium.

ga my&c-

$. Si ordinando traderentur. clavves cellatii,

)5

fürétne validus Ordo? w. Videri materiam du-

biam ; quamvis enim eadem.clavis, quz cft

mä J

!]

€ellarii , facilé poffit pro Ecclefia adhiberi,

tamen &x forma hujus Ordinis colli

gi videtur,

debere effe actu clavim Ecclefiz , cüm dican-

tur ttadi curz ordinandi ca, 444 hbis clavibus

clauduntur , ia przfenti.

NT

?

[3

6. Qua eib forma bujws Ordinis

Refp.

lls

pccns

S$unt verba Epifcopi ad traditionem materiz

Mp

prolata fequentia : Sie age , qwaf; DEO ratio-

U Q- :'

W

nem redditurus pro. bis vebus , qua hia clavibin

eclauduntur.

U

Vg

7. Guod eft ojjïcikm büjts Ordinis? »,. Eft

]

templum claudere, aperire , cuftodire , tum

Vl

ipfum, tum res, quz in illo fünr , admit-

D2

tere dignos , & excludere indignos, uti funt

Apoftarz, hzretici, excommunicati , inter-

L

U

*

dicti, infideles, Catechumeni poft Evangelium;

TL

item pulíare campanas , quod Cafpar Hurt. in-

DT

IN

telligit tempore facrificii.

Denique aperire

du

librum ei , qui eft predicaturus ; hec tamen

t

jn ufu hodie non eft,

W*l lt

$. Efine officium Ofliarii , expellere canes ex

]

f:f/n-.

De Minor. Ordin, in fecie,

$r

"M

zemplos g. Omninó canes morales , hoc eít,

i.

homines indignos. Canes autem phyíicos ex-

E

ellere eft munus facriftz, aut alterius ad id

M

con(ticuti.

)»(u

9. 4n. Offiariat

;u non fi fuperfluwn , cima

Yf

etiam Laici claudant 5 aperiant Ecclefras , &&

catmpanas pefent , ad cen'ocandum populume

At

y;. Laicos hzc non facere ex officio , ficut fa-

-

Ij

ciunt. Oftiarii.

d

10. Qhuis eff fecundus Ordo Minor ?2g. Le&to-

ii

!

Tatus.

T

ET

E

Letloratus.

l

li

11. Quid eff Lectoratus ? &. Eft Ordo Eccle-

Wi

(

fiafticus, quo cenceditur poreftas , Prophetias

ITA,

& Scripturas legendi in Ecclefia,

//

.

12. Qua ejta materia ? m Nemera eft

l

L]

liber continens facras lectiones , id eft , Epi-

ftolas & Prophetias , , ac etiàm komilias

l

h

& Sermones in Ecclefia DEI é Sanctis Patri-

f

bus légi folitos. ; Proxima eft ejufdem libri

traditio.

:

d

n

13..8i erdinando Leclori pro materia trade-

vetur. Bre'viarium , forétne -validó ordinatus

]

R. Affirmativé , quia ip co omnia pradicta

«optinentur,

"

14. Qua efi.forma bujus Ordinis ? Refp.

EKíle verba Epifcopi ad traditjionem materia

prolata , fequentia : .4ecipe , ( eflo Verbi

, fé fideliter Q vi-

?EI- rglfotar » babiturus

D ;

5ilt-

g2

"Pars 12 Caput V.

,IP

rilitty ofwium 1uum impleveris, bartem eum

! &

L

5s , qui Verbum DEI ab initio 'þbenä ming(fra.

"Uer 4nt.

m

Dd

15. -Quod. eft. officium fem munus Lettoriss

D

j

$À. Eft legere pradictas Prophetias , & fa-

w

€ras Scripturas, ctiam Evangelium, fed ex-

tra Miffam ; item Catechumenis baptizan-

dis-fidei radimenta tradere.

W

[

Olim panes &

Ls

fructus Le&or benedicebat , minori tamen

folemnitate, quàm qua convenit ordinatis in

f

ILI

Sacris ; hodie tamen id abro

gatum efle tefta-

tur Marchinus.

16.

ciftatus.

Quis eft tertius Ordo fua"nar 2 zy Exoi-

—

N

$

Exerciflatus.

kl

limiu,

17. Qm*d eft Exorciüatü? g, Eft Ordo iic»

n

('/ri/'lhb

Mil

clefiafticus, conferens poteftatem imponendi

WUM

ps

)

A

smanus fuper energumenos , legendíque Exor-

€ifmos ad Dxmones fugandos,

18. Qu [unt enérgumeni? yj. Sunt illi , qui

[

funt obíeffi à damonibus,

;

n A

19. Qua exorciflatüs materiat: &i, Materia

li

[

ejus rcmnota eft liber Exorciímorum ; proxi-

J

ma, cft éjuídem libri traditio.

"lf;Tan

10. Qua ejmi forma? B. Effe verba Epifco-

MT

pi, ad tradirionem materiz prolata, fequentia:

A

Mecipe, Ó^ commenda memoria , € babe po-

Ti

tellatem imponendi mantwus [uper energumenos,,

I

frue 6aptfzatas , [ive Catecbumenos.

^f

:.l,l .Suod

$

De Minor, Ord. in ffecie.

21. Guod eff officium , feu Muntts Exorcifta?

l^

g. Eft manus imponere fuper energumenos,

atque exorcifimos legere , quod hodie Sacer-

n

dotes peragunt, lrem parare locum ceommu-

"

nicaturis.

Olim edicebat Exorcifta populo,

ud

ut qui non communicant , darent locum com-

d!

municaturis , & aquam , quá in minifterio

Is

baptifmi ufurus erat baptizans, infundebat.

j

Sed hodie hzc ipsó non ufu abrogata cíle

teftatur Marchinus,

fh.

22. Quis eff quartts Ordo Minor? g. Aco-

lytatus.

(f

Aco&tüt"f.

?

H

g. Eft örda

23. Quid efl Acolytatus

Ecclefiafticus, quo datur poteftas accendendi

lumina , cereümque transferendi ad Altare,

[t.

perrtigendi Subdiacono vwrceol

vos pro Sacro

j

Wi

