obligatio tollibilis non fit , nifi per difpenfa-

quamwvl

tionem Pontificis.

Effe&um veró fpecialem

yu; A

hunc habet, quód teddat irritum matrimo-

vll

nium conttahendum.

atj

2o. Quomodo intelligendum eft , quód 1n-

Yi

gocent. I11, & Urbanus V 111, dicant , $ub-

p

diaconatum olim. non fuiffe Sacrum Ordinenst

Ka.

Refp. Cum Tiberio , vel quia in co facilé

t

difpenfabatur , ut poffint uxerem ducere,

LE

t Al

vel quia nondum habuit annexum votum

€aílitaris.

M

81. Uzde oritur bac obligat

io em:'tt?agi Qi$-

4

i

£um ca[litatist w,.. Ex Conltitutione Ecclefiz,

k t

volentis , ordinandos in Sacris hanc promit-

fionem facere,

9llllæznïï

Wi

82-. DG-

Deih , quacotom. [unt maj. Ord.

105

'OJ- '

$2. Debétze boc 'votum explicità eynitti? yu.

"

Sufficere implicité , nempe hóc ipsÓ , quód

quis velit facrum Ordinem fufcipere, impli-

"

cité vulr etiam on;nes obligationes fubire an-

L

nexas ipfi Ordini , qualis eft obli

gatio ad hgc

iy

votum , &ad Horas recitandas.

J

83. Oritárne autem in ordinando obligatio

h

perp

etua continentia ex. Corflitutione Ecclefia,

W)

«el "verü ex "voto

3

H

Refp. Probabilius cffe,

uód immediaié oriatur ex voto ; fiqui-

Ill

dem Sacerdos foló etiam internó peccató

IE!. ' 5

incohtinentimg facrilegé peccat ; Ecclefia

n»

aütem acus puré intermos pracipere non

potcft.

n

$4. 44n non [altem mediaté

lex Cenfiitn-

T

h

diene Ecclefia oviatur. ? ^ Refp.

Affirmativé,

j

quatenus Eccl«fia Sacro Ordini anncxuit ho

votum ; ita, ut velit talis Ordinis fufcepto-

'm-

1cs hoc ipfo faltem implicité hoc votum

emitiete ; quod Ecclefiz: ftarntum , eniffo

lj

voto , ceffat obligare , non cmifle verà cbli-

l.

gat ad emittendum , & interím ad conti-

]

pendum.

$$. Quotuplex peccatum committit ordima-

u.l

ii in Sacris , fi fornicerur? xj Doplcx quoad

fl

soalitiam fpecificam , vidclicet : Fornicatio-

nem contra caflitatem , & facrilegium «ontra

—

ïeligioncm' ratione yoti.

$6.

Oritfrne impedimentum — dirimens

mairimoniuto. contrabendum | etíam . ex . "voto

et ex

,w

ifnmgdiatäi Relp. Negotivé , ut pat

Jrids

þ,l

!

108

Pavs 11 Capu; 4,

j d

DL

Trid. feff. 2 4. Can. 9.

Sed oritur immediatd

NI

ex Confítitntione dicta Ecclefie hanc . (o-

4 Vv

j$ d

lennitatem .illi adnectente ; neque votum

!

j

ex Íe , quatenus cít promi(sio DEO fadta,

vtl

irritare. poteft. matrimonium , ut patet cx

ps !

voro fimpliei caftitatis, qued etiam eft pro-

miísio.

I

d

M

87. n qui imvalido ordinatur , oblige-

w em

£ur ad cafitatem ? &. Negativé ; quia nec

m

votum emifit, nec

L]

u dl

xlcx obligat , nifi veré or-

dinatum. ;

;;f" 'E?W ! |

88. 44n infans, quam'vis illicit? , validà

g

pudn ]

famen ordinatus im Sacris , facius adultus,

obligerur "voto caflitatis ?. Retp. Taliter or-

iogu

Tl

dinato , facto adulte relinqui optionem ab

Ecclefia , vel eligendi Sratum Clericalem;

ïgeorza:»izp;

fervatà. caflitate , quod cenfetur facere fta-

Db

fm'l J

tim , ac ícienter ordinationem fa&cam ap-

1f

probat , aut Sacri Ordinis actum exercet,

al

D]

ita ut non pof:it ampliüs retrocedere ; vcl

H T

J

eligendi ftatum laicalem , & uxorem du-

ninja

eendi ;, quia ad coelibatum nec tenetur ex

lü r

voto , cüm , qui non poteft explicité vovere;

:;::imü.m

nec implicité voveat ; nec obligatur ex lege

UY

x

Ecclefie. , qua neminem obligat indepen-

t

denter à fua voluntate , ficut nec DEUS

p

obligat.

(ulig

89. z4n idem

fkntiehdum de puero impu-

: x [

bere , quod de infante ? Refp. Juxta Sanchez,

LT

lib. 7. difp. 3o. 4 nwm. 8. probabiliter qui-

r

ca-

f d

dem dici poíle , quód impf:bcs non ten

tnz

De i, quacomn. funt so2j. Ord,

io9

um

tur ad caftitatem. ex voto folenni , nif potz

l

,

&

ficüri

pabertatem, Ordinationem | ratificct

V

nec -tenetur ad Profeísionem treligiofam;

i

H

probabiliüs tamen mihi videtur um aliis,

doli capaces teneri ad caítiratem ; eft enim

U.

hujus difpar ratie , quàm Profcísionis reli-

gioíz longé majores difficultates fecuian tra-

obg

li. **

hentis , ac

Y

À t

proiade non ligantis ante anmos

pubertatis,

a

90. Guid dicemdum de ii5 , qui in

liter ignorant j Ordini facro. annexum effe vo-

d *

&um caflitatis ; . Cum iberio , fi habeane

271

ignorantiam pofitivam , ut , fi videant pa(-

FOI;

fim conjugatos ordinari , atl fit apud Grae-

n !

€05, noa videntur abligari ; fecüs (i habeaut

ltllfm, j

ignorantiam negativam ; quia illi vix pof-

1

Á

funt cenferi habere etiam promifsionem-im-

ZHP-I

plicitam , p

ropter opinionem contraxiam,fic-un

K

!

potlunt ifti.

u1

91. GQuid de ordinatis per metum caden-

d

tem) dn conflautem "virum , injufie incuffum,

-

Ad illo compellendos st ordinentur ? . Ad

!t

continentiam non teneri , tum quia forté oc-

t

dinationi non confenferunt , tum quia licéc

(

ordinationi coufenferunt , ejus tamen obli-

[j

gationem non contrahunt , quia ex Ecclefie

Conílitutione talis metus injuílé inculfus;

?

impedit voti obligationem ; fecus , fi me-

tus fit jufté incuffus , vel levis , vel aliunde

conceptus,

92. 4n per dildum metum ordinat in

E 7

$5*

z

1IO

Mf':f

Pars 11. Coput. 1.

d

"m

Sacris ; quamrvis voto. caflitatis v bblige-

Tif,i'lt g

iur , contrabat nibiloginiis impedimentum dj«

Nïif.( xj

rimens mairimonium [ubjequems ! Refp. Cum

Tamburino , probabilius contrahere , quia

i

u

«o cafu adhuc Ordo facer validé fufeipitur;

T

«üm igitur Ecclefia illi annexuerit. didum

Ui

impedimentum: , contrahetur. & illvd, Di-

p [*hli'

[

QHJM

Ípenfari ramen poterit. à fummo Pontifice;

quia idem metus dat juftam caufam diípen-

ia

fandi.

J

DL

93. 44t munquid ex meinu tnjuflo folemnites

(2 4n

T

profeffus , probato merm, "valide contrabet ma-

a

grimonium . Cur ergo idem non dicetur de erdi-

nato in Sacris ex fimili metu incuffo ?. &. Diver-

i

Ó

fitatem hanc efle claram , quia taliter ordi-

D

7

matus verum Ordinem fuícipit, contrahítque

proinde id , quod Ordini eft annexum ; at vcrà

A u

(

taliter profeflus non cft profeflus , idc6que nee

ia

ebligationem verz profcffioni anpexam «on-

" Xxld

trahere potcft.

&?

"w

94. Nunquid sutem infans ordinatws. im

a

AR a

UET

Sacris , "valid? , quamvis illicite evdingtsa eff,

(P ramen non ligatur impedimento contra-

LE

bendi mmatrimoniü

3

.

NY

Caur ergo deleret illo i

gari ordinatso per meium

.

2

4

TT

n

Retp. Infanti-

bus, «ó quód ncc ipfum Ordincm voluntarié

R-m "

"T

L

í

fufceperinr , meritó fpeciale privilegium con-

€efsit Ecclefia , ut in ipforum fit arbitrio,

adveniente uíu rationis y an velint Ordini

ftare , & copícquentcr. deinceps cbligati cffe

are,

voto ca&ifatis ) Yel ceité noligt Ordini ft.

T

€

-

Deiis , qua comm. funt maj. 6r4.

III

ly

fed ducere uxorem ,. qualem declarationem

!dj

non fecit Ecclefia quoad ozdinatos ex metu,

(cæ

de potcítate contrahendi matrimonium , fed

W

tantüm de nallitate voti caítitatis tali Ordini

piwn ]

annexi.

äuq

9j. Effne tamen probabile , ordinatum in

Di

Sacris per dicium metum , poffe-contxabere ma-

.

2

i

grimonium

Refp. Id habere omninó. pro-.

!

lii

babilitatem ; quia probabile eft, Ecclefiam

«onjuaxifle impedimentum matrimenii Or-

L

dini/faero fufcepto, modo ordinarie & con-

f

fueto , id eít , cum anuexione voti caftita-

. i

tis, aut faltem obligationis emittendi votum

lii

cattitatis.

Y

i

96. Quid ff aliquis velit ordinari , fed pa-

"M

fitiv? uolit emittere "uotum caflitatis ? Refp.

Tl

Talem non obligandum quidem voto, fed

!

obligatum mauere ad emittendum illud, &

Q

tamdiu peccaturum , donec emittat , non

quidem obligabitur, quia voto nemo nolens.

[

obligari potett,

j

97. 44n talis adbuc "validà contraberet ma-

L

?rimonitum

L

2

&. Nullà ratione , quia valos

li

matrimonii non pendet ab ipfius voluntate,

|M

1

fÍed à conílitutione Ecclefis , quz impedi-

!

"mentum 1llud annexuit Ordini validé & li-

beié fufcepto,

: Hara Canonice.

3

58. 9—"* elt obligatio conftitutorum hSacri.&:

4n

n

ä

—

L

lil

1123

Pars M o Caput L.

ad Horas Camonicas recitandas ?. W. Quam-

MGH |

d

M

vis in Jure foli Presbyteri , & quidem Paro-

u

chi exprefsé videantur oblipari , ex Cajir. r.

de Celebr. Miffa ; Certum tamen eft ex anti-

UE

[

M

i Il

quifsima Ecclcfis confuetudine , vim pracepti

"

habente , teneri omnes voluntarié liberé in

,

lll K«

Sacris ordipates, etiam depofitos , & degra-

Il

w

datos, fub culpa mortali ; ita, ut Subdiaco-

"

ni teneantur incipere ab hora reípondenie

E

tempori, in quo fünt ordinati , licet priüs

[miw"(

eam recitàrint ,

n

]"

j t

qqia nen recitárunt ut publici

4 Uf

Miniftri.

p

99. 244n oraimatis in Sacris per merum ca-

dentem in conflantem virmm. inju[là incuffum,

ii

tencáiur ad Horas Canonicas recitandas ? g.

M

Non teneri, nifi metu pofito ratificet volug-

N

tatem ,

p

facro.

quam habuit de fufcip?cndo Ordine

n

1oo. Quetnplex efü ritua celebrandi. Mij-

2

i

4m, aut Hoyzs Canonicas

*

E. Eft triplex:

«

"

Videlicet fub ritu duplici , femiduplici, aut

m

fimplici.

A

;

D

M

)

Á

ior. Unde fic ifli ritus "vocantur ?. Refp,

[

Duplex principaliter dicitur ab Horis Cano-

[

nicis , in quibus co die duplicantur Antiphe-

N

nz Pfalmorum. ' Semiduplex , quia in plerif-

jl

T

^

que convenit cum duplici ; dilerepat tamen

pl

u

vel maximé in hoc, quód Antiphonz non

t &

duüplicentur. Simplex veró ad diftinctionem

tT

ao utroque , quia habct ritum notabiliter di-

*klo:ium

. Nefum, maxime quód n Maturino & Vefpe-

n

ris

De ii , quacomm. Fmtmai. Orvd. rt13

lip,

ris majori ex parte fequatur ritum ferialis

la.

Officii, quem Duplicia & Semiduplicia non

"

fervant.

r

10:. Qwi dies

celebvantuv. vitu duplicit

6

Refp. Illi, quibus in Calendário additum eft:

It

Duplex

& Dominicz qurdam , quz ex

Tiv

'gl

fpeciali Rubriea fub ritu duplici celebrari ju-

A

bentur.

d

103. Qui dies celebrantur- ub vitu. femi-

f

i

"m

duplicit g. Plerzque Dominicz & Fefta Sants-

rum , quibus additur : Semiduplex.

104. Qwi tandem [ub fimplici ? w. Feria

ff

& Fefta Sancterum , qui nec voce D»lex , nec

"

Semiduplex notantür , inter quae cft ctiam Bea-

"«

$a MARIA in Sabbatho,

OAJ:

"

1oj. Gualiter: debent: recitari. Hara. Cano-

]

pica? m Innocent. lL. in Capit. Dolentes de

Celebr. Miff. przcipit in virtute obedientiar,

& fub paena fufpenfionis obligatis, quantum

d

.eis DEUS dederit , recitare Rudiqs& pa.ritez.

M

& devoté.

106. Quid /unz Hora Canonicei yy. Easpte-

h

ces fic vocari , qua ex Sacrorum Canonüta

n

praícripo certis horis recitantur.

i

107. Quet fumt Hora Canenica ? Refp.

t

[j

Sunt feptem : Nam Matutinum & Laudes

/|

unam horam conftituunt , cüm fub uno pria-

cipio & fine recitentur.

Deinde:; füne: Pri-

:

ma,, 'Tertia , Sexta,Nona , Vefperz , & Com-

lerorium,

X

en e$8$ licitum drvidere Matts-

z08. o ergg 5

£i-

v

T

114

Pars 11. . Capyt .1,

tinutm 4 Laudibus? w. Dum Officium priva-

J

r

tim reciratur, licitum effe dividere , cüm & an-

tiquitüs divifim recitaverint.

,

h

[

I)

109. Quid eft ftudiose recitare Horse Cano-

nicas ? . Ut verba non omitrantur , fynco-

E(ztt

d

pentut , truncentur , vel mutilentur., abfor-

t

i

bendo fyllabas; urque Officium recitetur fine

interruprione , & fimilia.

.

*

[

(

IIO. Jf ergo recitans [yncopando , vuel c

-

U

D

i

l

. |

Y

yumpendo "verba , vel antevertendo finem ver-

freulorum , quos dicit. focia , peccet contra in-

j

fegritatem? . Peccare faltem venialiter, &

(

poflent tot vcrba omitti

; & corripi , ut effet

mortale, $i autem corruptio oriatur ex de-

D]

j

fccta linguz, habitu incortigibili, vcljuítà

feftinatione ,. nec erit veniale.

(il

d

I11.. Qu4 "voce funt Hora privatim vecitane

(thhl

T.

A? g.Licet de rigore , qui folus recitar, (atis-

v'ls

facere videatur , fi voces ita formet, ut dici

pofsit vocaliter otare, quamvis à fe, vcl ab

m

n

n

alio non audiatur, quia cum DEO loequitur,

qui audite poteft ; tamen moraliter vox tanta

Wt

efle deberet., ut remotó impedimentó orans

M

3

*

D

feipfum audire poffit

vix enim formari

poteft vox , qua: ab ipío loquente bene diípo-

fito audiri non pofsit.

L]

112. Quid fi aret cum /focio ? &. Debet

W.

il

um audire, aliàs non fatisfacit, Et fi fo-

n

cius ita fit linguáim

pedirà ;; ut in magnáparte

b

Officii verba form

W

m

S

j

flacisfacit,

te nonï potfit , vctiam non

ü

31 -

De ii5 , qua comm. [unt omaj.Ord.

H$g

Dtys,

113. Qualiter peccet , (5 teneazur repetere

3

&md

Officiums interrumpens

[

E. Si faciat abíque

cauía , peccare tantum venialiter fine obli-

j

gatione repetendi , quia fetvatur. fubítantia

m

uecepti ; cüm non folüm finguli Pfalmi,

ilo

íed veré finguli verfus fint verz orationes,

r(fn,

Ex caufa autem etiam levi fit fine culpa,

& ex leviflima licet No&urnum à Noctarno

At

fejungere per horam , vcl tres horas, quia

A

antiquitüs feparabantur ; íeparatio Matuti-

L

ni à Laudibus vàcat omni culpa , ut fuprà

"

4

di&um eft,

f

114. Quale peccatum efl, pervertere. Ho-

Q

varum . ordinem tnter [e , ut : dicere Vefperne

$

?

i

ante Primam

E. $i fiat fine caufa remoto

contemptu , eífe ad fummum veniale , quia

D]

eft aliqua deordinatio ; cum caufa autem nec

j

eft veniale.

:

d

11j. n recitantes Officium teneantur. ine

tegró omnes Horas ( Ver[íus vecitare ! Refp.

l

Teneri , nifi cum focio alternatim recitent,

E

f

qui neceffarium non eft , ut. fir obligatus.

"

INon poffunt tamen, nifi bini chori effe re-

i

citantium,

»

116. 4 fit petcatum mortale , ordinatis

ip Sacris , [emel tantium , "vel iterum decur[fa

anni , fine can[a omittere integrum Officium,

boram, "vel notabilem ejus partem? 3. Cum

eommuni, effe. Quia recitationis horarum

ebligatio cadit diftributivé fupra quemlibce

dicmo

117.

T

$14

Pars 11. Cosus £f

?

]

117. É)ne cenfetur pars notabilis , fuffiesens

[ oluö[

ad peccatum mortale? w Parva hora; quia

(

five fecundüm fe confideretur, five in erdine

m-.i(cllll

ad officium , tanta, & non minor materia

n

gravis videtur ratione. deformiratis judicio

W*'

prudentum,

d

118. Hora& Canonica unde vocantur Brevia-

g

rium C Orariuin? w. Brcviarium, quia funt

jet!

breve & admirabile compendium Sacrz Scri-

1 N

puurze , Orarium ab orando,

ïl

j

119. Quare vocantur Hora NoWhurna (» Diuy-

W

f

M

s£? y. Quia olim No&urni recitabantur de

Án

m

nocte ,

«l

& quidem horis diftin&is ; rcliqua

de dic.

E

a

E

I2O. 41p peccet gravvifer , qui fufc

tpit Sub-

pont]

diaconatum , [i fs ignarws legendi Latinà,

ii

"vel recià recitandi Horas ? Refp. Cum com-

n

muni affirmativé , nifi boná fide exi(timet

LT.

fe.ftatim comprehenfurum modum re&

l

n

erandi eaídem Horas , vcl fecurus (it de fo-

u

€io habendo , cum

quo oret , dopcc orarc

[

addiícat.

LA

ILI. 45 omittens omues , 'vel plures Hae

H

fM5 , unum aut plura peccata Committat ? g,

At

Quoad actus internos , tot fieri peccata,

D

quot erunt repetitz voluntates cum morali

by)

interruptione , unam , vel plures Horas omit-

A

D

&endi. Quoad actum veró externum com-

: l

mitti unum taptüm peccatum ; quia prz-

Q1

€cptum unicum eft , indivifibiliter obligans ad

Ut

pec-

"ii

totum , fcomiztfns Horam , gon idco

ca l',

N

De iit, qua comm. fun) mn; .Ord. tt 7.

s

;

cat , quàd diftin&um praceptum tran(greflus

qum

fit, fed quàd notabilem partem hujus totius

D

omiferit.

Mh

Ia22. 44nordinattus 12 Sacris omittendo Horae

jl

Canonicas , committat. duplex peccatum quoad

!s

malitiam ?. 81. Committere duplex, fi fit be-

neficiatus; ugumcontra legem Ecclefiafticam;

i

alterum contra juftitiam ; unde tenetur refti-

H

tuere fructus perceptos bencficii illius diei , in

quantum correfpondenr recitationi Horarum

D.

Canonicarum , demptis aliis muniis paritet

Itd

beneficialibus.

!m

123. Quá formá efl vecitandum Officium Di-

vwinum? g. Ex Bulla Pii V. Breviario Romano

17

frafixa, & à Clemente , ac Urbauo V 11T.. con-

us

"

fírmata , dcbere ab omnibus recitari juxta

f0

formulam Breviarii Romani, exceptis Capi-

It

M

j

tulis & Monafteriis, quz à ducf:ntis anais

fücrunt ufa alió.

12

124. 4 privatün recitans temeutur — di-

u

cere. Officium parvum Beata Virginis ,; De-

futclorum , Píalmos pornitentiales ,. Cv cate-

s

YAS Jppendices , qua d Rubricis pro certis

^

femporibis. ordinantur ? m. Negativé , nifi

(

quando fpecialiter przcipitur , ut in die Com-

tl

memorationis defunctorum , eorüm Officium,

Jl

diebus Rogationum & Sancti Marci , Litania

[l«

omnium Sanctorum. Quia Pius V. in Bulla,

h

quz eít ante Bieviarium , recitantes Bre-

d

viarium ab i

pío reformatum , aþjillis aliis

C

deobligavi:,

h

X-li-j'g,

Par: 11.

D7

118

Caput 11.

12 $. Guale Officium tenentur recitáre ordi-

I,.

,MS

mati ad titulum Patrimonis? 3. Quamvis prc«

v

Lh&

babile fit, eos beneficio carentes poíle juxta

stl [

Calendarium Breviarii Romani etiam in loco

ngis

domicilii fui recirare , quia nulli Ecclefiz

"

funt addici , & Romanz Ecclefie , qua

ff

t

omniam Mater eft, tenentur. defervire : ve-

rius tamen videtur,

uód in fua Patria tencan-

;iusa:xïjw!

n

AU

tur fe conformare

(

uz Ecclefiz , quia füunt

DEU

fubditi illius , & ejus legibus tenentut , ac

W

"

talis eft confuetudo.

HLI' [ 'l

I16. 44d quale tenetur. beneficiatus ?. Refp,

'Teneri ad Officium fecundüm ritum bene-

"

ibl

ficii loci , ubi refidet, tum ut fe conformet,

xun

tum ut ei Ecclefiz íerviat, de cujus Altari

vivit. $i veró alibi habet domicilium , habet

hp

J

1 (

optionem.

N J

127. 44t quid , fi in duobus locis habeat

&

duplex Benefcium ? Refp. Vcl refidet $n al-

teto , & debct illius ritum fequi , vel in

L.

"

| h

neutro, & debet recitare Officium illius Ec-

x',

cleiz, in qua majorem babet gradum ; & fi

utrobique fit zqualis , Offiium Ecclcfie

Wt

niw

dignioris; & (i ha fintzquales, eligat , quod

voluerit,

h

NI

li

128. 44n non poffet talis orare partem Bre-

i!m |

viarüi uuius Benohei , ( alteram partem

alterius. Beneficii ? Refpondet Bruno Neuf-

T

fer affirmativé, |apud Gebat tomo 1. tradl. s.

&i

n". $99.

Mihi tamen videretur id incon-

i

i«a:ngig[q

þvcaie.ns.

1294

|De ii5 qua coim;a. funt maj.Ord, 119

7)

- *i9. Quale Officium tenetur orare ordi-

natus in Sacris fcholaris ? Refp. In loco ftu-

Á

J

dii, & extra locum originis , domicilii, be-

ny

neficii habitans , potc

(

eligere ritum leci,

lol

in quo degit ;

beneficii. -

vf:l loci originis, domicilii,

) Qu

w

130. Gui4 de Clerico þeregrina? E. Tibe-

!CIIHD-

rius tenet , quód teneatur fequi ritum (üz Ec-

i fl

clefiz , origiuis , beneficii , domicilii ; quia

lu

in a&ione hac , qua privatim fit, non' tene-

tur fe conformare moribus eorum , per quos

M

tran(it, vel inter quos ad breve rempus vivit.

bt

Tamburinus tamen docet , fxcularem Cleri-

Qsf

«um licité fe poflt accommodare titui loci,

ul

pet quem tranfit : quia peregrinus potelt fcqui

171

leges loci, in quo exiítit,

131. Quem ritum . adbibere debet/ Capel-

il

lanws Epifcopi im Offcio recitando cum eo-

14

dem ? Relp. Ex decifione Sacr. Congreg. Ri-

üu

tuum ,' debet fe conformare E

pifcopo , cui

q

infervit,

i

( X32. 24n obligatus: ad. Breviarium RomAa-

Ma

num, [icarcat illo , lmbea'tgue Aliud , teneA-

L.

Pur uti boc alio? Refp. Contra- Bufenbaum,

probabiliüs non teneri ; tum quia nemo te-

71

nctur uti privilegio; tum quia diverfitas Bre-

)

viariorum inducere 'poteft ia pertarbatio-

w

nem ; tum quia Pius V, in füa Bulla dicit, non

"

fatisfieri obligationi , non utendo formulá

(

à fe prafcriptá. Idem probabiliter dici poteft

fic Religiofo carente Breviario fui Ordinis,

)

quéd

s

l

320

Pars 11 Caput ].

g

quód non teneatur ad Romanum recitatí-

40

dum, fundamento defumpto ex Swerez zom. z.

de Relig. lib. 4. cap. z3. nut. 2. ubi dicit:

«H g

umhæ

Uaufquifgue Clericus , qui ad Horas Cano-

u

nicas privatim dicendasobligatus eft, tenetur

YX

u)

€as dicere (ftando in jure communi) juxta

Breviarium in fua Dioecefi vel Ordine ap-

p

(

probatum & receptum ; & alioqui fuo mu-

l

"n

l

neri non fatisfacit , ex Capitul. de 4:, h cap.

n M

placuir , dil. 1z. ubi quamvis fermo fi. de

g i

Officio publico , & in choro , tamen argu-

ll

züeatum fumirc inde ad privatum , vel à pari-

N

tate rationis, vel quia privata recitatio fubro-

T i

garur publice in illis, qui choro non tcnen-

1 H.l"-w

zur aísiftere , autc non inter(unt ; maxime cüm

T

n

in Clement. II. de Ccelebr. Mi(f. indulgea-

eur Clericis & Rcïigiofis commenfalibus Car-

Ind

dinalium & Epifcoporum , wt pofsiet illis

Wþ

€onformarti in Officio ; & Glofl. verbo I»-

t

lg

dulgermnet notet , abíque illo privilegio idnon

lJicuiífe.

z

if

133« 42 Cl;rici Religioft comviventes in ee-

T

rHm domibus , tità n Seminariis fit, licità recitent

t

Officitim de Sandlis illerum Religieortita? y;.Cum

R

Quintanad. affirmativé , nifi (it cxp:efscllimi-

d

satio ad Rcligiofos.

]

154*

4n fi die preprio

dicuiw Sand

tui j

pon recit&fli de eo Offiium , poffis licità re-

^tb (

^

citare alio die ? Refp. Probabile quidem

Ui

e(le ex Tamburine & Quintanadv. polfe

hj m

L

1

id ficri; «ontrarium samen cft probabilius;

LT

!

qui$

l

De ii5 , quà eomm. funt maj, Ord, rir

M

iquia nemo privatus habet poteftatem trans-

i

ferendi Officium,

W, à

,

.

2, [ ',I-

lt

13$. Quid fi per errorem heri recitáfti Offi-

Ti

ciun de Sanélo , cujta feflium e$i bodie? , Te-

'IRJ g

neri tc iterum hodie de co recitare ; quia etroc

hj j

guus non dat tibi jus invertendi Rubricas , con-

grarium tamen eft probabile,

Mi j

]

TR

156. 4n qui pridie recitauit Matutinum,

€» Laudes jequentis died , "v. gr. feriales , re-

T

Mkdc

Jeiens pofiea fequenti. die — celebrari. aliquerm

Sandum , debeat reliquae — Horas | dicere. de

ij 4

lipij

Sando , "vel de feria ? 3. Valde probabile

]s

e(Ie , quód debeat dicere de San&to , quam-

MUU

vis non repctat Matutinum ; probabile eciam

Miaun

eít , poffc continuarc Officium feriale inchoa-

[

eum.

t

137. 4£n C quantum pncut:)m 25 cel?-

T

brare Miffam ante recitationem Matutini ?. g.

h b

|

Si fiat ex gravi cau(a, nullum effe peccatum;

im 1

imó ctiam cx cauía kvi , quia Matutinum

ncc eft neceffaria difpofitio ad Miffam , .nec.

TI

habet cum ea neceífariam connexionem , nec

T

majorem habere poteft quàm.uaa hora cum,

r

altera ; nec eft ullum preceptum obligansz

& n

& coníuetudo introducta eft folàm ratione

congrui ; Rubrica veró Miffalis

przceptiva

T

noncít, fed tantüm

confultiva & dirc&iva.

il

Caterüm fi fiat fine ulla caufa, ad fummum

iuii:m

erit. veniale,

138.

POC

Que leco (5 fitu dicenda Hora .Ca-

ii

nom':q 2

gao-

gc In privato poflc recicari

q

ceun-

T

122

Pars 1 I

daþut l.

c«unque locÓó decenti , & fitu quocunque;

)

Unde aec preces feriales. debent. neceffarió

"

dici flexis

genibus , S'uia Rubrica eft pro

choro.

,

/139. 4fn fatisfaciat obligationi , qui recitat

N

Officium Divinum andiendo MifJam y. Satis-

[

facere , quia per atrumque fatisfit fini obliga-

f

(

!

tionis ,. qui eft cultus Divinus.

a

140. .GQMÓ termpore [unt Hora recitanda? i&;

Ia

In privato vitari peccatum mortale, quocun-

(

que tempore à puncto mediz noctis antc-

li

cedentis , ad punctum mediz noctis fubfequen-

M

sis recitentur, $i intra hoc tempus negligitur,

f0

nen fatisfit prcepro , non tamen eft obligatic

M l

«ompenfíandi:

W

AW

"

141. 44n poffit quis. fsne culpa totum mané,

LT

vl tetum "ve[peri recitare ?. Refp. Poffe ; f

foi)

adfit caufa etiam nen gravis , ctiam majoris

t-

"

devotienis,

P

142. 4fn ( quando poffit, Matutinum

i

"

.Lanudes fequentis diei pridie recitari : Refp.

Mi

UI

Ex. confuetudiue Romana ubique recepta

?

poffe femper: pridie recitari , & quidem poft

':ä Wi

tempus flatim Vefperarum 7..& Completorii

u

l'(v

I

publicé recitari folirarum , quod eít horá

j n

quartá pomeridianà , aut etiam horà terrià;

3 u [

aliqui dicunt , eti

*

am horá fecundá , .gfcd non

1

approbo,. : o5 .

UT

I43. 412 peccet, q

i mon recitat Ve[peras

3 hi

in Quadragefiaa. ante mtidiem ? Refp. Non

i t r

nonm

peccare exira Choru

P

m recitantem , figut

pe

.'ï' W- l

D

DDe iis , qua comt. funt aj Ord, rz';

cat, noníervando alias R

á

ubricas pro Cho-

£o praícriptas.

144. 4in fequiratur intentio ad . recitatis-

$

men ex obligatione borarum Canonicarum R

Requiri ex communi omnium fenfu; unde

olim etiam Breviatium Orarium ab orando

vocatum eft. Etr lectio Breviarii fine intenz

tione , ceít a&us puré indifferens , quem:ab

Ecclefia , & aliis tanto

pere exigendum effc iu-

eredibile omninó eft,

14j. Qualis debeat e[fe bac intentio ?ng.

Dcbere cfle deliberatam , faltem implicitam

j:

aut confufam voluntatem DEUM orandi , lau-

dandi, &c, Unde non fatisfacies , i animó.

ftadendi aut recreandi legas ctorum Officium,

NNon tamen requiritur intentio actualis , ícu

formalis, fed (ufficit virtüalis.

p

146. Requiritárneintentio [atisfaciendi pra-

eepto ?. Refp. Non requiri , quia przcepto

fatisfit exequendo id , quod pracipitür , in-

tentio autem fatisfaciendi non

z

Oratio.

przcipitur , fc&

147. QQuid ff quis eraret cum Eexþre[t:sr

voluntate , nolendi per bauc orátionem

?

faties

fmere

.

Refp. . Adhuc: fatisfaceret ,

quia

talis. voluntas eílet incfficax ia ordin

e ad

przcepti adimpletionem impédiendam ; hóc

ipsé enim , quàd non impediret aG&um:prz-

ecptum , non-pollet impedire przcepti m«

plétionem.

277

148. Raguifit;ifnc cfia:n Ad [atiifa

d

du

£24.

Pars 11,. Caput P.

dum praceptoaliqua attentio? g. Requiri ; cümi

enim recitatio Horarum debeat effe oratio,

eratio. veró vecalis debeat fieri per locutio-

nem , & oratio fit afcenfo mentis in DEUM,

sgecefflarió aliquam atteationem requiret. ^

. 149. GQuotuplex eft attentio ?. .. Genera-

sim duplex, externa, & interna.

140. Guuid eff attentio externa ? & Quoad

erationem confiftit in externa corporis com-

pofitionc in modum orantis , abítinendo ab

operibus externis , impedientibus internam at-

tentionem,

[

$1. Quid eff. attentio interan ?. Refp. Eft

pizíentia animi-advertentis ad id, quod agi-

tur, Eftque vel actualis, vel virtualis. Pri-

mó, ad vetba , ut recté & integré proferan-

tur. Secundó , adíenfumiiteralem verborum.,

!

"'LIettió , ad DEI , Chifti , Beatz Virginis

Y

& Sanctorum przíentiam, Quartó , ad pium

aliquod myfterium.

.31f1. Q)ua attentio requiritur ad praceptnm

l

recitandi Horas ?. Refp. Certum effe , quód

zequiratur faltem 'externa. Internam weró

!

quamvis probabile fit fub mortali noa rc-

quiti , fiquidem Ecclefía non judicat de in-

!

ternis,. veriüs tamen eft, requiri. 'Quia in

Cap. Dolentes. de Celebr. Miff. expreísé pra-

eipitur , «t devoté recitentur, & przcipitur

eratio , qua eft a&us Religionis, & includic

,

áttentionem,

1f3. 4ín Ecent 'Ojficium pro Officio dicere?

|

iB

e ii5 , qna eomm, [unt mnj.Órd,. vz8

&. Contra probabilem verjus videri , quód

x

ex genere füo fit peccatam. mortale ; maxi-

mé dum Officium norobiliter brevius dice-

retur ; quia qualitas Officii videtur etiam fpc-

étare ad (fubítantiam Officii,

Deinde multa

abíurda fequerentur ; ut , quód liceret toto

anno recitare Officium Paíchale , die Domi-

nico in Matutino tantüm novem Píalmos

breviores diccre , &e.

Poteít tamen efle ve-

niale.

Primó , ex parvitate materiz , ut ft

femel, bis, vel rarà fiat, vel fi Officium f

feré xquale. Secundó , fi fiat ex inadvertentia.

etiam culpabili, Si autem fiat ex caufa ratio-

Babili , nihi! peccabis.

$i aliud Breviarioum

ores, quàm Pii V. per fc loquendo peccabis

mortaliter,

154. Excommunicatta Sacerdos obligatus ora-

ye Horas Canonicas , an poffit dicere: Domipnus

vobiícum? $.. Non pofle , & juxta Svarez,

fi fciens & volens diceret ; incurreret itregu-

laritatem , i» 3. pari. totm. s. de Cepf. difp. 12.

fe&. 2. num. 13.

Et idem fentiendum d« Dia-

cono, quia uterque dicendo: Dominta vobif-

enm, gereres fe 1n Officio Divino ut poblicus

Minifter , ac proinde loco : Dominsa vobsf-

£H?2 , deberet dicere : Dominme exaudi cratío-

-

—

;

yenimenm, (mc.

Canfe excu[antes ab Horis Canonicir.

exct[antes À vei ita-

15j. Qua funt :auf;

j

tl,—

j

P

Y26

Pars 113, Caput [].,

sione Breviarii ? Refp. Effe quatuor * Inf-

potentiam ; Charitatem , Metum , &

Difpen-

fationem.

156. Qualis i)npotmtia excufat ? &, Non

tantüm phyfica , fed etiam moralis, five oria-

tur ex oblivione naturali , five ex infirmitate,

five ex carentia Breviarii, fivc ex ignorantia,

five legis ,. five facti.

;

1f7. ^Si Quis non potefl . reeitare Bre'vin-

fiMW) , An feneatur ad alins. preces ? E&. Ne-

P3

íuadet.

'arivé , quia id nec lex ulla, nec.rati(v) per-

[

1$8. 4du pravidens fe impeditum iri poffea

/

direcitatione Brevviarii , teneatur pravvenire! yr.

Probabiliüs teneri, maximé fi ab ipío fit po-

nendum impedimentum , quia horarum obli-

gatio incipit cum initio dici , étque fubftan-

tialiter in toto die , & tantüum accidenraliter ia

[

certis diei horis, debet proinde accidentalis

obligatio cedere fubftantiali,

159. 4n ergo is , qui pravidet , fe ipsó die

mow babiturum tempts orandi Matutinum (

Laudes , tenetur pridie orare ? Refp. Nega-

tivé cum Gobat , quia pridie nulló modó

urget przceptum , & aliunde purum privi-

ä;]

legium eft, poffe (atisfacere pridie przcepto

«ras obliganti, privilegio autem nemo tcne-

f

tur uti.

)

I60.. G)uid Agendum illi , qui babet experien-

l

tiam fe oblivifei , [i borá confuetá non recuet?

EV

um,

;;, Adhibeat aliquod memoriz excitativ

)

quo

Deili , quacomt, funt maj. Ord.

129

quo obligationis tecordetur, v. g. relinquat

Breviarium apertum inloco , in quo feré totá

die fe dctinere folet.

161. 4fn teneattur vecitare , qui dubitat , fe

vecitáffe? w. Sidubium non poteft vincere ali-

quà probabili ratione , tenetur recitare ; quia

poffcffio (tat propracepto , àqua per dubium

non ejicitur.

162. Guid

ff feint. fe r:ciüj][& , fed dubitat,

an kunc vel illam P[aimum recitarverit.? W.

Deponat dubium, & credat fe recitáffc ; quia

non przfümitur omi(fio ejus , quod in otdi-

pario curíu recitari folet.

163. Qui folus recirare non. potefl , poteft

?Amen cum [ouio , An tencatur eum requircyme

EK. Probabiljüs teneri, fi vel antea íolcbat

utifocio, velfacilé habere poflit , quia tene-

tur Ecclefiz przcepta adimplere , dum potcft

erdinarià diligentiá.

164. 44t vecitare eum focio efl pricoilegitm,

ergo nec admittere teustur. focium , mulio fni-

mus quarere

*

2

E. Admittere , aut quarere

focium , non effe privilegium , fed potius

conformitatem cum lege irflituente chorum

publicutn.

*i

16$. Tenetárne Aamtem talis con

ducere. fo-

eium pro pecunia

.

e

E. Tencri foJum cum,

qui habet beneficium , dem habet fumptus

inde íufücientes , & poteft conducere fine

gravi incommodo ; quia bencficium datur

prepter cfficium ; at ex patrimonio non tc-

ä

4

[

*

ne-

ä

4

:

28

Pars 11, Ceopwt r»,

netut conducerc , quamvis ad ejus titulum fit

erdinatus ; quia non tenetur . fuis famptibus

Ecclefiz fetvire.

166. .dn tocus nn?amr recitave BrevytA-

rium: * Rcegulariter non teneri , nifi me-

morià ita tencat , ut vel per fe , vel cum

focio , quem commodé habere pofsit , reci-

tare queat. Si autem memoriá non tencat,

non tenetur ; quia eílet gravifsimum onus,

ut altero przeunte alternatim recitaret ; Ca-

nonici autem ex declaratione €ardinalium

,

tenentur fic in Choro , vel extra , dum fine

[

cauía abíunt , recitare,

.Ti&er. £, 14. $. Dice

p finc.

[

167. 44 etiam fuid:' ebligentur ? y2. Affit-

fnativé ; quia poffunt privatim recitare ; hi

aurem non fatisfaciunt alternatim cum focio

[

recitando ; quia ei non communicant ; im

Choro tamen (atisfaciunt fuam partem canen-

y

D

do; quia faciunt fervitium Chori , nec intendie

t

Ecclefia gravifsimam imponere obligatienem

D

rcpetendi.

lr

168. 44n qui non potefl recitare totum Offi-

eium , teneatur ad partem , quam poteft ? g.

Ab Innocentio XI. 'damnatam effe hanc pro-

pofitionem

e

.

D

Qui non poteft recitare Matuti-

num C Laudes , petefl autem veliquas Horat,

l

Ad nibil tenetur , quia major pars trabit ad fe

HP

minrem. Ex quo videtur declaratum , oran-

hi

dum effc , quod orate

,potg's ; falsem fi fit ali-

a

qua- pars notabilis,

T

1684

Deiis , qua tonim. [unt maj. erd.

129

169. Qualis Cbaritas deobligat "4 recita-

/

sione Offiii ?. &i.. Charitas tam propria, quam

roximi , fi fcilicet non emirtendo Brevia-

rium vel rotaliter , vel partialiter , cogatis

fubire aliquod grave incommodum , vel

magnum Oopus charitatis negare proxiino;

ut , fi paranda fit fübitó concio , fi afsiften-

dum moribundo , íi fit m

l,lkivmdo pænitgn-

