bus obfervatu poffibilia, & cum Divina gratia

facilia.

[

7 f. Quid pracipitur : Non babebis Deos alie-

;Ml

n0s coram me? &g. DEUM adorare , & illi foli

1

Y

fervire, cavere item infidelitatem, tmagias,

Wbm

divinationes , obíervationes faperftitiofas , &

yil

quemcuaque cultum impium,

:

z

76. Licétne tamen Santios etians co.

lere ( i;z-

«yorare ? W. Licet , fed inferiore cultüs gra-

Q

x u

du , quàm DEUM , vidclicer tanquam DEI

in!

L

amicos, & noftros apud eum interceffores ac

Patronos.

y,

77. Licétne venerari imagines Chrifli C San-

31

,

&orum? &. Licet, non eas (ficut Bthnici fa-

ciunt) adozando , fcd in iis Chriftum & Sanctos

«'1]&544

1

X

venerando.,

78.- Qui peccant contra fecundum . pra-

MT

M

d

eeptum? . Qui false , rem illicitam , aut fine

neceffitate jurant, Qui DEUM , vel Sanctos

"MU

blafphemant,

Qui per Caput , per mor-

tem , per fanguinem Chrifti jurant , qui fem-

per in ore DEUM , " vel Diabolum habent,

i i

peílem, vel mortem. — Qui vota fua non ad-

Al

implent.

ä;ï, W

79. Qui

d per Sa&bätbum » quod . fandlifi-

Dies Domi-

eare jubemur , inselligitur ?. R.

L

LP

nj.ca à temporibus Apeítolorum ; uni/dcm

Ex Rudimentis Fidei.

1j

$, Joannes dicir, (c fuillz in fpiritu in Domi-

pica die.

8o. Cur Sabbatbum mutatum eft in Domi-

l.

micaim ? g. In memoriam Reíurrectionis

Ti

Chrifli , quz in Dominica facta eft, Sed

A

& alia myíteria hec dics habet , quia fuit

ii

dies Creationis , Nativitatis Chrifli, Pcmvc-

co(les,

li

81. Cur dies

KSaäöa:in' eff folennis beata Virgi-

i

5i ! &. Quia illo die manüt in illa lumen

l;

Fidei , aliis omnibus vacillantibus.

82. Guomodo [anilificanda dies Domimicas

lj

2:, Audiendo Miffam & Verbum DEI , confi-

tendo , communicondo, orando, à fervilibus

laboribus abftinendo,

gai

d

:

83. Per Patrem C Matrem , quos bonorara

jubemur , quid intelligitur ? &. Non folum

Parcntes , fed etiam. Patres fpitituales ; utà

funt Paftores , Confeffatii , Sacerdotes. Item

Seuiores , & Superiores tam fpiriruales , quàm

temporales,

84. Quid probibetur per. Non occides ?. i.

Non folàm Homicidium , & injufta fangui-

-

nis effufio , fed etiam rixz & odia ia proxi-

mum,

85. Quid per Non maocbaberis? 8., Omne

peccatum immunditiei , ut

Adulterium ,

Fornicatio , Inceftus , ftuprum , facrile-

gium , raptus , peccatum «Ontra natue

Iam,.

86. Quid per : Non furtum facies ?. Q,

L

& de-

Furrum fimplex, fcq occulta acceptio ;

ten-

7

14

Tar: Y. Caput [

!

:

tentio tel alienz. — Rapina, (eu violenta rei

m

alieuz acceptio przfente. Domino.

Sacri-

Jx

i

J

Jegium , feu acceptio rei facra,, vel etiam rei

I"]

»"

non facrz deloco facro. Item omne injuftum

[

lucrum, & iujuíta negotiatio.

. 87. Quid per Non fal[um teflimonium dices

& Prater teftimonium falfam , etiam injufta

ïl;;«

Judicum fententia , Advocatorum , Procura-

torum , Notariorum iniquitas. ltem teme-

rarium judicium , mendacium , fufurratio,

k

li

D]

adulatio, detra&io , quam aliqui ad furtum,

quatenus eft occulta fama fublatio , & ad

'».';':1141 |

ámm

eccifionem , quatenus fama vitz comparatur,

referunt.

(s

i

88. Quid per Non conenpifces? w Omnes

$us interni circa concupiícibilia liberi , &

ml

voluntarii. Unde cogitationes, & delectatio-

( ."J*"f"

a

&cs non voluntartiz , peccaminofz non funz.

! y AM

Precepta Ecclefía.

d

89. Sántne adbuc alia pracepta À Chrifliani

T

ebjervanda ? R. Sunt $. przcepta Ecclefiz:

«l

^

De diebus feftiviscelebrandis, de Miffa reve-

P

di.

renter audienda die feílo , de eb(ervatione

».Li':m

jejunii , & abflinentie , de confefsione an-

nLX

nyua , -de communione Pafchali.

"Md

90. Satisfacitue pracepto de MiffA, qui tote

"uN

fembpore , Uel majori parte Saerí garrit? &j, Non,

'tä-am'n

h

quia non audit rcverenter , & moraliter,

h

l

91. Qid eft jejunare ?. &. Eft abftineu-

W

N&

do àb cíu éarniuin

:

u

&eficerc,

; Íinel ia dic corpus cibg

*

n

9;-9&!*'

Ex Rudimentis Tide:.

I$

1 I"

D

Qui obligantur per [e boc pracepto? m..

Qn vxgcümum primum etatis annum com-

Ti

pleverunc, & annum fexagefimum fupergrefsi

U

pon funt.

93. 44a fapihs -in. die bibendo "vicletur boe

dll(p

raceptum ? &j. Non , quia tantum comceítio

J

-

prohibetur.

lj

n

Sacramenta.

i

M

94. Quid efl Sacramentum 1. ,. Eft in-

al

vifibilis gratiz fignum vifibile, ad noft "

fanctificationem divinitus inftitutum,

»

- 95. Ceonferüntne omuia Sacramenta gnmam*

u

W. Sacramenta nove legis omnia: conf:rum',

L

"

quia funt fizna practica gratia.

96. glud antem eft gratia? 8i, Eft vera in»

terna animz fanctitas & amicitia cum Deo.

97. ngt fent Sa:mmema movus Legis? Ri

Sunt feptem , omnià à Chrifto Domino infti-

tuta: Baptifmus, Confirmatio, Euchariftia,

Ponitentia , Extreria Unc&io , Ordo , Ma»

trimonium,

dl

98. Sántne omhia Sacramenta ammäm 2t»

eeffaria? xy.. Negative, féd Baptlfmus omple

-

bus ad falutem neceffarius eft, Pocnitentiare-

lapfis ia peccatum , Euchariflia ex pracepto

oimnibus tationis ufum habenribus. Reliqua

pet (e non ita neceffaria funt fingulis , quam-

vis Ordo & Matrimonium nccdïam fint totá

Ecclefiz.

239. Shántne iteralilia emnia Sacramenta?

R

l

26

Pars 1. Capus 1.

r

&. Baptifmum, Confirmationem , & Ordi-

z

T

j

nem non pofle iterari,

jf

100. 44n ergo baptixatus , confirmatus , (

erdinattu , fi morintur , & poflcare[urgat , ne-.

9

D

y !

que tunc. poterit. Herurb recipere eadem Sacra-

"

j

154

guenta: &. Nec debere , nec poífe , quia manet

J

(

in illis character

fj l

delebilis.

prius impäclfus , utpote in-

.,;g;; W

'

t

1o1. Siquidem femel baptizatts nequit. ve«

baptixari ob charadferem acceptum ,. "videtur,

g

dj

nec. poffe confirmari , nec ovdimari , cum C per

q

1

bac Sacramenta. characierem accipere deberet?

á

L

r

&. Magnam effe diverfitatem , quia per hzc

duo Sacramenta accipit characteres diveríze

w

sationis, & quidem cum chara&tere Baprifmi

ii

TT

ad invicém íubordinatos , in iteratione au-

tem Baptiími deberet re

g

peti idcm.cham&cr,

ii

qui foret füperfluus.

" ;W

l1oa2. Qd efi Baptifross ? g. Eft Sacramen-

tum ; quo [piriuraliter renaícimur , & pec-

uln

catorum plená remi

DREI adeptamur, .

fBone pcrceptä«, in Filios

L

f".:mm,f

10;3. Quid efl plgna pecc

AtOFHIU remij:—

n

fo? &. Ec originalis, & a&ualium tam quo-

L

ad culpam , quàm*quoad tótam ponam de-

l

letio.

-

g dü(

lo4. Süntne omnes bomines Baptifmi capa-

€65? R. Omnes parvi & magni , Viri & Fae-

) D

minz ; ficut enim falütis capaces funt , ita

I

mcdii ad (alutem unicé neceflarii capa«es effe

débent.

"l

M:

? Refp. Eft

L

;? $. Quid «f Confrmatio

Bapti-

Ex Rudimenfis Fidei,

17

d

Waptizatis collatum ab Epifcopo Sacramen-

tum , quó in Spiritu roboramur ad creden-

!

dum , & nomen Domini , ubi opus erit, con-

Ms

fitendum.

À.

106. Qui [unt capaces bujus Sacramenti?

n

X&. Omnesbaptizati , & non alii, five fint in-

3 "

fantes, five adultisde cegnatione fpirituali,

quz ex hoc Sacramento na(citur , par feré eft

I

ratio ac in Baptifmo , de quo agemus infrà

M,

proprio capite,

107. Quid eft

Euchariflia ? &. Eft Sacra-

d

mentum Corporis & Sanguinis Domini noftri,

d

vceré , realiter & fubftantialiter ejus Cerpus

H

& Sanguinem continens.

u

108. Manétne panis & "vinum in boc Sacra-

!

mento ? &. Non , fed convertitur in Corpus

)

& Sanguinem Chrifli , relictis folis fpeciebus

i

panis & vini.

'l

109. Effne totwus Chr

f/lm fu. pecicbus pa-

$i5? R. E(t totus fecundàm Divinitatem &

Humanitatem , fecundóm Carnem & Sangui-

nem.

11O0. Guomodo fecundim Sanguinem , ei

Sacerdes tantium dicat : Hoc eff Corpus meune

d

&. Quia eft Corpus vivum , quale habuit

Chriftus , dum inftituit hoc Sacramentum;

Corpus autem vivum finc fanguinc cffc non

J

poreft.

s;m-&

III. Gwualis aderatio debetur. huic

snento ? 5 Eadem quz Chri(to Domino, ae

zterno DEO , quem illic przfentem agnofci-

3

mu;.

11

p

cà

P

h

18

Pars 1. Caput. T.

awæ

1I2. Quid requiritur , ut dignà [umatu»

i'l;t*.'

boc Sacrameutum? i. Suatus pratiz ; ac pro-

/

l

p»

inde con(cius peccati mortalis debet przzmit-

A

tere Confefsionem. Qui enim manducat in-

.Mt

dignà, judicium fibi manducat.

h

"t

113. Pe[fZntne Laici fumere boc Sacramen-

czn

tum [ub utraque (becie? &. INon; Fidesenim

i,

5 d

docer , fub qualibet torum Chriftum con-

J

tineri; & Ecclefia ob juítas caufas prohibet

i

a

fumi fub utraque fpccie.

d

114. EfÓne Ewtbariflia etiam Sacrificiumt

E. Eft Sacrificium , quod nos Miffam voca-

cn

h

p

1

E£nus.

11f. Quid eff penitentia? w. Eft Sacramen-

ia

tum , inquo lapfis poft Baptifmum à Sacerdote

^

1

venia peccatorum confertur,

IT

116. GQuot funt. partes poenitentia , ex parte

gornitentis requifita? 9. "Tres , Contricio , fcu

11

i

dolor de peccatis commiísis curn propofito

Yu

non peccandi de cxtero ; confefsio peecato-

uälcr

rum commi(forum; & fatisfadtio; quz pat-

& UM

tes materiales vocantur,

T

'E

117. Dolor quando debet elici ? w;. Sal-

anre

abíolutionem Sacer-

tem

eliciatur

NU

dotis.

^

)

118. Doler ex quo motivo debet elici ? &t.

J

Vel ex . metivo Bonitatis Divinz offenía,

T

& vocatur contritio perfeta 5 vel erjam ex

fit

metu gehennz & pomnarum à DEO infü-

TAl

gendarum , aut ex morivo turpitudinis pec-

"

cati , & vocatur contritio émperfetda , ícu

l

attritio,

LP N

E

I x 9.Cen-

Ex Rudimeniis Fidei,

Y€

7)

119. Confeffio quid eff! w Eít accufatio

j

I

integra peccatorum facta Sacerdoti in or-

dine ad abíolutionem , virtute clavium ob-

AL t

tinendam.

120. Gua [unt conditiones Confeffionis vit

4j

acienda! XQe. 1. Sit praemeditata , hoc cft,

tti

premifsó diligenti examine.

2. Sit humi-

(

lis , tanquam accufatio coram Sacerdore,

"

non ut homine , fed ui Judice DEI locé

conflitutó. 3. Sit pura & fincera, proprio-

Vf

rum ícilicet peccatorum , non alienorum,

fd«

reícifsis fuperfluis , prout funt'in confcientia,

fine excufationibus narratio,

4. Sit integra,

M

M

quoad fpeciem. & numerum peccatorum ex-

plicatio.

2

*

IíY. Examen con[cientia quomodo Yacienz

"n

"u

dun ! w. x. Agende DEO gratiz pro

bencficiis ateeptis.

2. Pétendum lumen ad

l

recognofcenda íüa peccata, . 3. Ipía peccata

inquirenda , quoad numerum , & fpeciem;

l

4« Dolor eliciendus de peccatis commif(sis,

$. Propofitum faciendum non peccandi de

caztero,

I22. Omittere "oluntari? pe:mtkm £raae

i» confe[fione , éfine peccatuna mortale? y. Effe

gravifsimum facrile

gium, quia r-eïddii Sacra-

z

mentum invalidum.

123. Quando eft obligatio confitendi ?. s.

1. In probabili periculo mortis. 2. Quando

fufcipiendum eft Sacramentum Euchariftiz,

aut alind Sacramentum ; vel miniflranda $a-

etamenta , fi fit gonícientia peccati morralis,

j: ^

--

J

a

Pars l. Caput 1. :

Wi

. Adulti faltem femel in anno ex pratcepto

z

l

Ecclcfiz confiteri debent.

"

124. Sántne etidm "venialia peccata nece[-

n

T

farià confitenda? &. Non quidem neceffarió,

M^

$

funt tamen materia fufficiens , & proprer in-

2l

a

um o

gentes utilitates fpirituales , ufurpanda eo-

rum confeffio, maximé etiam , ut faltem in-

dirccté abfolvamur à mortalibus, fi quorum

g

obliti cflemus.

^

ett

12f. GQuid efl fatisfaélio ? i, Eft poeniten-

tr;'üi'l: |

tia , quam imponit Confcífarius potcftate

,"*.'J &55

clavium,

£n,

126. Ejfine ebligatio eam implendi ? Refp.

Eft.

v a

r

127. 4d quid illa imponitur ? w. Ad dele-

tionem ponz temporalis remanentis poft rc-

V f,c

!b N

miffionem culpz , & panz zterna,

j Fulh

T Ail

d

ndulgentia.

u

,

Ii18. .fn non etiam per indulgentims de-

"i lt

leri poteft pena temporalis ! Rcíp." AfKirma-

W M

"

tivc.

129. Quid eft Indulgentia ? w. Eft relaxatio

L

ponz peccaris debita ex thefauro Ecclefiz;

44

Siquidem in Sacramento Pocaitentiz non íem-

J "

a

per remittitur tota poena peccatis debita , fed

N]

aliquid manet vel hic , vel in Purgatorio

AR

folvendum.

1 qhu

130. Quis iffe t

F:þturm Ecclefia ? Refþ."

L

J

E(t theíaurus fatisfadionum Chrifíti , &

*

$anctorum

.

eujus thefauri clavem haber

n

uimn-s

W

Ó

|

8f

A&b

E£x Rudunentis Yidet.

[ummus Pontifex à Chrifto fibi per Petrum

datam.

] mu[.

Mi

131. Ghuomode bac potefias eft. clarvis regni

N

celorum ? &. Quia removet paenz obligatio-

&

nem, qu£ etat impedimentum ingrcdicndi

n

tegnum calorum.

Xtug

132. Potéfiue Pontifex pro libitu dave In-

dulgentins ? &. Non, íed debet habere caufam

T

legitimam.

L

d

135. Curt

a? W. Quia eft folüm difpen-

fator , & ideo debet difpenfare juxea. volun-

t

f.

tatem Domini , qua eft, ut relaxatio poena-

tum cx jufta caufa detur , ne fit porius diffi-

d.

patio, quàm difpenfatio.

T

134. 419 non ergo ommes

Indulgentie : funt

certa ?. g. Nos debemus judicare illas cer-

tas effe ;; quia debemus judicare , Ponrifi-

errarc.,

cem non dare finc jufþ caufal , nec in illis

b I

15;. Quid

| requiritur. ex part& nofira. ad

li

lucrandas $ndulgentias ?. &i.. Ut adimplean-

i

eur opera injuncta , qua plerumqQuc folent

] :

effe Oratio , Jejunium , Ele&mofyna , &

Mi

fimilia.

p

136. n ergo etiam puer 1

eitinare deäelit!

fi vult lucrari Indulgentias,

Idr(

E. Quéd fic ,

ficut & Eleémofy

nam dare debet , fi illa in-

jungatur, quia funt conditiones , fjme quibtad

ï

non , nifi ob cauías juftas difpenfet Conch

5

farius.,

137. Deléntne opera inju

pos fieri in flata

£rAtia? À. Nón cíle neceffarium, effe camen

cogs-

j

22

Pars 1, Caput 1.

D

«onfultius, Sufficit autem ulrimum opus fierí

n

n

in ítatu gratiz.

s

1;8. Qwvántne indulgentia animas — de-

:«TJ'A

fundlorum? 9. Quàd fic , per modum (uffra-

gii, quatenus nos offtrimus DEO de the-

jl

;z

fauro Ecclefie fatisfa&ionem, ut is cis fuf-

f

m

T

fÍragetur, .

4tdU

139. Profántne. autem infallibiliter ?. 9.

Omninó: quia promifit Chriftus acceptatio-

|

nem hujus fatisfa&ionis.

e

140. Quid fi anima , pro qua oramus , non

at

t

J

fit. im. purgatorio ? 9. Nec tunc fraudari nos

n

u

'fnerito, & applicationem fieti magis indigenti

x

u

animz.

j

141. Quid eft

xextrema Undlio : &. Eft $a-

cramentum per Unctionem olei ab Epifcopo

4

benedi&i , & orationem Sacerdotis xgris

!

applicandug: ad falutem animz , vel etiam

!

corporis, à Chrifto inftitutum.

i

:x

142. Cur dicitur Extrema Unctio? w Quia

^

"

|

Chriftianus in tribus Sacramentis ungitur;

J.

"

"i

l

H

^

in Baptifmo per Chrifma in vertice:, & per

J

4?

oleum facrum in fcapulis & pe&tore ; In Con-

J

ïi

d

firmatione in fronte ; in hoe Sacramento ii

N

4

$. fenfuum organis ; deinde quia extremó

'locó poft omnia Sacramenta datur.

tl

-

143. Gis eft capax bujts Sacramenti? vt.

&i

/

Omnis fidelis infirmus gravi ipfirmitate &

periculosá.

'4[!

144. Qui

fumt ej&äæ huim; Sacramenti ? B£,

'*. l

,1

Eít primó auxilium & robur animi zgroti

*

remif-

LT

;gg:;a mostis dificultates, Secundo,

*

'& fio

,

Ex Rudiments Tidei

23

fio peccatorum venialium,

Tetrtió , fanitas

Qf

corporis , fi anima expediat,

?

LE

145. Quid eft Ordo

t

m. Eft Sacramen-

1 UJEQ.

tüum,

quo [piritualis poteftas & oæciun) cone

d lls

fertur,

ti if

146. Guid efl. Matrimonium ? s. Eft Sa-

;

cramentum, quó vir & mulier legitimé con-

trahentes , individuam vitz focietatem ineunf,

vlml

i

T

ratiámque recipiunt , tum ad fobolem ho-

nefté & Chriftiané fufcipiendam , ac educan-

,) M

dam ; tum ut foedz libidinis & incontinentize

T

peccatum evitetur; tum ut onera Matrimonii

m

debite fuftineantur,

147. Quot [unt offitia Quflitia Clyiijlin-

T

n4? g. Duo: Decina à malo, (* fac às-

92472.

5!20'00 ,

4

í

rgnä

w

Peccatum. :

n

148. Guotuplex eft peccatum in genere? g.

)

Duplex : Origizale , quod à primo parente

Xf

commi(ílum , p«r generationis viam tranfiít.

[

Ad pofteros; & Perfonale , quod propriá cuju£-

que voluntate fit.

]

l

149. Guotuplex eff Perfonale? 9. Duplex,

Mortale, fic didum, quód mortem animz

RRR

h

prafentem adferat. Et veniale, quód facilà

venia ei trib

»

xivunt.,

uitur , fine quo nec jufti quidem-

150. Cur fugiendum peccatum ? g.

uü

mortale Deum graviter offendir , aternam

felicitatem eripit, & «

affere

-

z

fgtþas pornas

pese

LI

i

3

Pays 1, baþu: L:

d

eccatori, Veniale Deum leviter offendit, míe

a

j

nuit fervorem charitatis , impedit augmen-

M

cum virtutum , & gratiarum divinarum.-

Y

f ii

1j 1. Quot [unt peccata capitalia? W. Septem:

PL

"

Superbia , Avaritia , Luxuria , Invidia , Gula,

u

Ira , Acedia.

(

ii

1j2. Cur "vecanttir capitalia? , Quia ex

/

illis veluti capitibus & fontibus reliqua pro-

;

L.

4ni

ficifcuntur.

" Nl

M

j

153. Quid ef? Superbia, qua ejus filis* B.

m

Eft perveríz celütudinis inordinatus appe-

;:3.'-504 l

titus. Filiz ejus funt: Vana gloria, jactan-

yand.

tia, ambitio , hypocrifis, arrogantia, tu-

d

mor , przfumprio, defpe&tus aliorum , pet-

n

tinacia , difcordia , inobedicntia , ingtati-

tudo.

ttfni;

hn

154. Quid efl Avaritia , quas babet filiasa

&. Eít inordinatus appctitus externorum. bo-

XLd

b

morum. Filias habec: Immifericordiam erga

inopes , inquierudioem, neglectum Divino-

TIT

rüm , fiduciam in rebus temporalibus , ufd-

at

£am , fraudulentiam , mendacium , perjurium,

fraudulentam decimationem , furcum , rapi-

m ] Udl

Atm

nam , facrilcgium , fimoniam , opprefsionem

proximi.

k ) ioml

155. Quid efl Luxuria , qua ejus filia ? W.

&

E(t impurz libidinis inordinatus appetitus.

à

Prater fpecies perfectas in Decalogo enume-

i

ratas, habet imperfectas fequentes: Afpectus

*

impüdicos , curpiloquia, cantus lubricos, ofcu-

la, contactus.

aj

Wa

ij6. Quid « Invidia , qua ejus filia

L

R

;

)&

E« Rudimmentis Tide,

2;

N f

i[r.

1

T.

g. Eft triftitia de bono alieno , canquam di-,

minutivo, gloriz. propriz.

Filiz ejus fuat:

At

Odium , fufurratio , detractio , . judicium te-

[

4

?

meratium , prava interpretatio , contentia,

i,

C.!

contemptus , confpiratio , calumnia, convi-

tium , improperium , exultatio in adver(ie

: Q

proximi , aiftiria in cjus profperis.

lQs

q !

"

157. Quid eff gula, qua ejus filia? . Eft

appetitus inordinatus cibi & potüs. Filix cjus

/71'4) [

funt; Rixz , perjuria , homicidia, incptale-

l g

vidia , multiloquium , fcurrilitas , immunditia,

J

mentis hebetudo, Er quod potisimum, 4no-

li, tà

vum Deus "venter eft.

lt

158. Quid eff ira , quaejus Élia? s. Eft im-

mederata cupiditas vindi&a vel punitionis,

iingt;::,

Filiz cjus funt: Odium , indignatio , tamor,

^ h

m

4

/

diícordia , furor , erudelitas , clamores, minz,

im.bo.:

contumeliz , calumniz , maledi&iones , voces

blafphemz.,

kWth

Jio:|

159. QQuid eff acedia , qua eja filia ? m

T2

Eft torpor mentis, bona inchoare, vel pro-

[ |

fequi negligentis.

Filiz ejus funt : Dila-

[ Í

;

UO poenitentiz , odium DEI, defperatio,

j

rerum fpiritualium averfio , tepiditas , pu-

z

fillanimitas , fomnolentia , otiofitas, inde-

"

votio , incuria , iguavia, tadium vitz, dif-

tb

fidentia.

Jume

160. Qua virtutes bis peecafis opponuntur?.

vds

.. Humijitas , liberalitas , caftitas, benigni-

d |

ta$, tem

H

perantia, patientia, devotio , feu

fedula p

Ictas.

,

j

16 1, fuot [unt peecata in Spiritmm San£iurn,

W

gna

Y

26

Gu , Caput n

m

j

!

:

qua. C irremiffibilia vocantur 1 &.. Sex Y Prz-

[

fw rj PM

fumptio de mifericordia Dei , vel de impu-

nitate peccati, defperatio , agnita vetitatis

j

impugnatio , fraternz charitatis ;invidentia,

ebítinatio & impoeüitentia. Sic dicta, quód

Ífuà malitià fic divinam gratiam cxcludanr,

J

ut nequc in hoc fzculo, ni(i egré admodum,

neque in faturo remitrantur.

i61. Qua funt peccata in calum clamantin

.

*

Homicidium volunta-

x. Hxc quatuor

rium , fodomia , oppreflio pauperum , vidua-

ij

FUORT EEE

rüm, pupillorum , merces operariorum dc7

av

fraudata.

x*x

Av

Qm,

163. Quot modis peceata aliena nobis impu-

M PWM

santur? m Novem : Cenfilio , juffion: , cou-

fenfa, irritatione, laudatione, feuadulatio-

ápini

d

ne , reticeatiá culpz alienz , conniventiá , vel

ID

indulgentià , rei alienz participatione, € pravà

fa&ti alieni defenfionc.

n

n

,:ä LT

D

V:'rmm.-

Yi

M

Ms

'164. Quot funt. "virtutes. opynium pracipuat

j

TR (

x;. Sunt ttc$ Thcologicz : Fides , Spes, Cha-

ritas.

7

CUM

l6g. Quot [n

nt bis proxima?- & Quatuor:

P:udentia, Ju

ftitia, Temperantia , Fortitu-

"

P

do, Quz Cai

diaales , feu quafi fontesaliarum

honeítz vitz rationem

bfi'nm

dicuntur , ornnem

Tl

. «ontinentes.

OI$,

t w

166. Quajunt nevi[fimabomink? w. M

a titi

. De

b

AJ?dk?ïïma lafcraus , & gleria caleftis

; qui»

Pe pruns Tonfura,-

27

quïb!is Sapiens : Merorre noviffona Md , C n

Azeruum non peecabis,

j

CAPUTlh

äl

De prima Zonufura.

-

I.

E[cntialid;

Uid ef pritoa Ton[ura? & Ef deputatio

Q

ad canendum in choro, feu Ecclefia , &ad . .

ejus óbfequium.

z. Cur prima Toníura $4 vorcaiuy ? wwl

Quis cft prima habilitatio ad deferendam Ton-

furam clericalem , augendam poftmodum cum

proportione ad augmentum

gradfls per reli-

quos O:dines,

]

$. Effue prito« Tonfura Orde ? w. Nega-.

bive,

4. Efime faltem Sacramentum ?

gc. Cóm ,

fub Sacramente Ordinis non comprehendatur, *

z

nce fub ullo alio ex Sacramentis, non poterit

|

cíle Sacramentum.

$. Quid ergo eff ? . Eft difpofitio ad

Otdines,.

6. Et cur non efl Ordo? . Qïia per illam -

gec imptimitur character , nec ulla fpiritua-

lis poteítas quidquam agendi circa Eucha-

riftiam tribuitur , fed fit fola fepregatio à

)

que . ad

atum cle-

gatu faculari, deputatió

E

N

: xica--.

[

a8

Par l. Caput 11

zicalem , ut eam fufcipiens fiat capax Ordi-

[

num proprié dictorum , jurifdi&tionis Eccle-

Wk,

fiafticz , beneficiorum , & privilegiorum.

w

7« Quomodo erge iudicas Ton[uratum — fe

habere reffeciu. ordinatorum 1 Rcíp. EÓ fere

xiodó , quó Novitius refpc&tu Familie Re-

i

lieiofz.

8. AAn non fjaltem comprehendetur in. Bullis

& Conciliis - fub. nomins Ordinum ? 3. Jux-

ta communem comprehendi , exceptis forté

pemalibus , tanquam odiofis; Unde qui-

bus fine limitatione vctitum eft copferre , vel

rccipere Ordines , hóc ipsó tonfura etiam ve- .

tita cft.

9. Habétaue certam materiam & formam

NÀ

per quam «onfertur ?. R. Cüm Otrdo , & Sa-

"

eramentum non fit, verà materià & form&

41

non indiget , habct tamen quafi matcriam

& formam.

10. Quam tllam ? . Loco materiz habet

LU

abfciffionem capillorum , loco forma vctba

ab Epifcopo & à toníurando pronuncianda:

Bominus pars bareditatis mea , & calicts 13ei:

Tu es , qui reffitues bereditatem meam ii

Unde Marchinus exiftimat , etiam his ornif-

fis , peffe aliquem , quocunque alio modo , ab

Epiícopo deputari ad przdictum Minifterium

Ecclefiz.

ir. 4dm qui in capite totaliter. calous eft,

go[fm fujcipsre primam ton[uram , cum nequeat

fenderi &b ordinante ? S&. Poffe ; quia. cum

prima Toníura non habcat veram materiam

*

De peima Tonfuva.

.

6

& formam , fufficiet eandem ceremoniam ad-

hibere, quantum fieri poteft , quz adhibetae

uD

cum. capillatis.

j

12. 44 quo poteft cmferii prima Tonfura ? .

Otdinarié & per fc à folo Epifcopo ; ab aliis

folàm ex privilegio.

i

13. .dn autem À quocunque Epifeepo eon-

ferrs pofft ? g. Der íe folüm à proprio, feu

5

ab ordinario initiandi ; eft emimn actos ju-

rifdi&ionis,

.quam ordiuariamxnoþ habet , ni&

erdinarius,

Offisium.

14. Quod efi ojjïcm Ton[urati $ $i. E(t

E

€anere in Écclefia , ob quam «cauíam Pfal-

miftra vocatur , & ei imponitur , ur. femet

recitet feptem Día!mos ponitentiales , cum

Litaniis & precibus adjun&tis, Item. fcrvire

Ecclefix.

Efetiu.

1$. Quis ef ej?äm Toe[ura ! w. Eft Cle-

Ilatus, qui complectitur dictam depuratio-

bem ad Ecclefiz fervitium , capacitatem bene-

ficiorum , & Privile

$

eiorum Ecclefiaftico

1

Ellm,

& Ordinum füfcipiendorum.

I6. Copfertárne etiam gratia Jandlificans per

[

$rimam To

Sacramentum, -

/[uram ? . Non ; qui.a,non cft

-

B ;

Pre-

3o

BDars [.

CIPW 11,

j

l

^

| Prerequifta.

: )

FH

.17. Oa prurequirtntur ex parte. fubjes

A4 "validà recipiendam primam Ton(uram ?. y.

Preter fexum maícalinum , & Baptif(mum,

[

(de quibus Cap. 1. num. 4, & ;. diximus) re-

quiritur in habentibus ufum rationis ctiam , u£

volunrarié , & non puré coa&é iuitictur. Ex

€a. I. diff. 74..

18. Qua autem prarequiruntur. ad licitam

::

ejws [ujceprionem ?. & Confirmationis Sacra-

4

m

mentum ,

legitima atas, non effe irregula-

zem , vel fimili aliquo impedimento affectum,

nni

fufficiens litteratura , intentio ferviendi Dco,

"

áta , ut non fufcipiatur rantüm ex caufa fugien-

:

di forum fzculare.

!u

19. n mon prarequiritur etiam [latut gra-

*

|

$i&? w. Non prarequiri faltem fub mor-

L

tali; quia cüm tonfura non fitSacramentum,

[

ï,'

.non ponitur obex gratiz per peccatum in ejus

G

fufceptione.

2o. 4n tenfurandus obligetur commtnicare

M

i

44 die , quo iitintur? 9. Ncgativé , tum quia

J

de nullo tali przcepto conftat , tum quia fi qu

tnbrica eft, erit tantüm confultiva ; tum de-

u

1

nique, quia tonfura eriam poft prandium con-

*

feizi peteít.

21. Qui Sacrament

um Confrma:ïani: negii-

git , an graviter peccet ? .. Aliquos id fen-

tire; valde samen probabile e(fz ; quód tantüm

D

venialiter, quia Jridrar. $eff. 23. Cap. - de

-

De prima Tonfura.

"

Refovmat. non videtur id graviter precipere.

Eft autem congruum , üt 15, qui proximé ad

Ordines difponitur , fit prius roboratus in fide

per Confirmationem,

B

r

22. C)ua atas requiri

uf ad p'rimäm .'tm'[tr-

ram? W. Pleramque feprennium completum;

quia Trident. requirit , ur initiandes fciat

rudimenta fidei , legere & (cribere , quod

ante nfam rationis, qui apnó atatis feptimó

primum, adcefíe cenfetur., vixrcgc:igi ikn puero

poteft..

n

23. GQuid

f x'er'g-a Aliquis puer ante fepteu-

nium. [ciret ruditnenta fidei , legers & feriberes,

polfétne recipere primat Ton[uram ?. Refponde&

Quintanadvenas , talem. habentem ufura ra-

tionis meritó initiari poffe. i

24.- Cur ad primam Ton[uram vequirittuy

j

immunem e(fe ab irregnlaritate , cim irreguo

laris folinm .arceatur per [acros Canenes. ab

Ordinibsa- , inter. ques Ton(ura non numera-

tri.m. Quia prima Tonfura. eft janua &

difpofitio ad Ordines, 'per quam topfuratus

gaudet privilegiis Clerscalibus , fitque ido—

neus ad Ecclefie Beneficia , & Juriídictio-

nem , ideo graviter peccat cum irregulari-

tate cam fuícipiegs , fiquidem tentat fieri

ad pradicta ido

ngu,sq conua - Ecclez voluu-

:atcrp.

Literatur a.

þri-

"

" f gz.üan,m, vüt-emtum .4

refguifitur n

4

md

12

Pars I. Capu 11.

"

ia Ton[nrn?. w 4 Conc. Trid, requiri feff $,

,«!

€ap. 4. üt Íciat legere & fcibere , & fidci

n

rüdimenta.

W

"

26. Debétne feire latinó

fri&ere e legeïa!

E. Sufücit, vfi Íciat pativà linguà.

E'nif. -

27. n peccet. mortaliter , qui reaþ:'t ftoti-

furam ex intentioge tantim fugiendi- forum

!

jaculare? &. Talem per fe loquendo, à Gobat

s

etiama veaiali excufari ; eó., quód non videa-

T

tur indecens , petere rem facram ob privile-

h

gium illi annexum ; aliud eflet , fi fugeret fo-

rum fzculare, eb crimet aliquod patratrum;

rl

[7

fic enim non parum incommodi adferre poffee

Écclefiz, |Alii dicunt , fimpliciter: peccare

M

I

fjltem venialiter contra Tridentin

1 füpracit,

u:ä:

preceptum.

218: Cur ergo i& , qui- Religionem ingredi-

u

(

7TurY animo: non manends , peccat mortaliter?

g Quia talis decipit Religionem graviter,

b

dum ejus expenfis al

AW

voluntatem,

*

;tUF contra Rgligionis

a9. 4in qui recipit Tonfuram ob folám fpero

"Beneficinm' Ecelefrafticum aequirendi , peccet

giortaliter ?. Re(pondet. Tarburinta , à vc-

niali nón excufari, quia eft aliqua deordi-

h

natio fpiritualibus uti, tanquam mediis ad

temporalia.

li

i

3o. 4nTo

n[uratus peccet mortaliter , fr aäf-

pon-

D

det

q Xullu fpeciali eau/f, dneat uxereim ? Ref

i3ra-

De prima Ton[ura.

33

det Tamburinm: , probabiliüs peccare folüm

venialiter , non ratione inconftantiz , fed quia

recedit à ftatu , quem in ipfa receptione Ton-

fürz viderur aliquo tandem modo implicité

Ecclefie promififfe, Caterüm talis ipfo jure

perdit Beneficium , aut penfionem ceclefafti-

cam , fi quam babgit.

Tempora.

| 31. Süntne certa tempora flatuta. pro. con-

ferenda prima Tonfara ? Reíp. lllam con-

ferri poífle quocunque die , (ive fcfto , five

profefto,

L

-

. Potéífiae [sgmnl conferri euus minoribss

Ordinibus ?. Refp. Poffe , & plerumque iaq

fieri.

33. Fítne irregularif, qui rccipit Tenfurare

Aliqu& cen[urá irretitus ? £. "lonfüratum,

& minoribus initiatum , excipi ab hac icre-

gularitate , etiam per cos Doctores , qui ad-

mittünt , jncuxri irregularitatein ab iis , qui

ma) jorcs Ordines fic fufcipiunt,

Cleriem. quid?

34. | Signidem dixifli , per Tonfuram depurgü?:;

sliquem ad . flatum Clericalem , explica smibi,

iinde dicantur Clerici! . Cumlfid. Clericus

à Graco Klerós dicitut , €leros autem latine

idem cít ac fors, vel hzreditas ; propterea

omipi

ego dicti funt Clerici, quia de foric D

$

funt,

34

' Pm' l Caput i

j

fuat, vel quia Domini partem babent; oe-

pi

neralitez autem Clerici nuncupantur, quia in

"

Ecclefia DEI deferviunt,

3j. 44n fit aliqua "veftis ä):ciah'sï pro Clerico

fon[arato Ecclefia. injervvienti ? m Eft fuper-

P

pelliceum , quo ab Epifcopo, tonfuram con-

ferente induitur , fic vocatum (tefte Gavanto)

p

quód olim iudui foleret füper tunicas pelliceas

de pellibus animalium factas,

36. Cujm coloris efl bac veflis ?. w. Eft

candidi, ad indicandam innocentiam fupra

peccatum. Adz , quem veíliverat DEUS tu-

;

lj

ï

nica pellicea.

37. Quid fignificat | amplitulo [uperpelis-

m

1)0

r?

&t ? Relp. Significare amplitudinem chari-

"

tatis.

fl]

WJM

j |

Olligatioses Tonfurati.

Qul

38. Quar obligatio;zes Zaäent Clerict tan;

WV

ld

fprati? m Si per fe eft aliqua fpecialis, nom

eít alia , quàm obligatie deferendi habitum

)FW

ä

l

& tonfuram.

/39. Habéntne obligattonem |fervandi ca[fi-

r

farem ? R. Non hàbent , nifi communem

D

cum laic

[4

is in ordiae adv cà , qua pracepta

3

funt.

ï

4o. Habéntne

foä!igt;t:'omm erandi Horae

D

Canonicas 1 Refp. Non , nifi bibeant be-

ncficium , vel fint Regulares choro ad-

u

dicti.

t

]/; $-

&

4 Quid fi babeant. pan[romem Eccle,

NI

be primæ; Tonfura.

eam infm /e

xagimta aureos ? Rc

fp. Eo cafu

obligantur tantüm ad horas Beatz Virginis

tccitandas.

41. 4n ( quanta eft obligatio per[olvendi

preces , quas Epifcopis. [oles. injungere vecens

snitiato ? &j.. Cum Gobat , cfle potius congrui-

tatem quandam , quàm veram & rigidam

-

qbligatigncm.k

— Habitu G :75::]30;1.'

43. Qleem ton[uram) tenentur — deferve

Clerici ? Refp. Confuctudo obtipuir , ut in

furimo capite per modum coronz- tondean-

tur ; olim tondebantur toto capite , 1elidio

x capillis circulo , Ecqc nunc tondentür

Monachi.

44. Quanta latitudinis . delet effe corona

Clericalis ? i. ln Minorifüis fufficit , fi fit

tanta, quanta eft particula communicantibus

diftribuifolita; in aliis major

, hm propor-

d

tione gradüs ecclefiaftici.

45. QVid fignificat bac. eeyona? . Coro-

pnam Íípineam Chrifli , vel Rc

gnum , quod

Clerici à DEO expcétant.

46. Cur fit rafro in fummo capite? s. Ue

intelligant , amputandas fibi fuperfluas cogi-

tationes , & temporales rés contemnendas.,

47. Qualis debet e[fe babitus clericali? g.

Juxta Ecclefiz Decreta , ralaris, faltem mo-

raliter , üt fit decenter lenga , diftin&tiva

'Qlcxicoxum à facularibus.

"

Qrem

—

$

.. Quoad col

fet-

ä

6,

Par: 1, . Capm il[.

)

fervanda eft eujufque Provinciz confüetudo:

[

Idem eft de materia.

48. n etiam pallium debeat. effe talaret

N

d

X. Sufücere, fitoga fit, ea enim fola vcíles

Eþ

laicales tegit , & (ufficete videtur ad dccen-

tiam , Barboía dicit, fufficere pallium 1on-

gum.

u

J

49. Quanta efl obligatio deferendi Habi-

vgl,:;ü

um (» Tonuram ? Refp. "Tiberius habct,

quód Clerici: beneficio & pen(ione fexa-

ginta aureornm caremtes , fi animum ha-

beant deferendi ftatum , nec venialiter pec-

sent , non deferendo Habitum & Toníu-

"T

smi

ram. $i autem velint períeverare , judi-

L

I

«ant aliqui ,. eos peccare venialiter , non

*

scferendo

P

negant alii veriüs , qmia non

r

U

conítae de przcepto ;; Canones enim intclli-

gendi (ünt de bencficiatis, aut in

i t

1facris con.-

M

&tituris.

Al

fo. Ergo nunqsaqm percant morm!:'nr?

*

E. Tamburini doctrimam eíle

H

Nullum

N

Clericum per fe peccare mortaliter , ni& qui

ïä

aliunde obligatus eft , fi taliter nen deferat,

D

wt videatur non eífe Clericus , ut &i habi-

N

tum Laicalem, & enfem fine tenfura defet-

"

ret , vel fj adfit temeritas, contumacia , con-

?

n

tcmptus.

f£1. Qsid ig

