aliorum "verbis babet,

De aliis Sacramentis

patet ab identitate rationis. Et fi inteptio

virtualis fufficit in Miniftro , cur non habi-

tnalis in fufcipiente , qui fe tantàm pafsive

habet, -

G ;

n

j

ET

Pa l11

Caput l11.

76. 4a [ufficiat etiam "voluntas. generaflis

C prafwmpta i fu[cipiente

Eí

M

Refp. Quoad

extremam Unctionem fufficere , conflat ex

«opfüerudine Ecclefiz , quá (olet iis conferri,

qui ratioais ufu fübitó deftitauntur , quam-

vis exprefsé hoc Sacramentum non petie-

rint. De Euchariftia patet ex Catechifmo

Romaen, vbi dicitur: $/, antequam in infa-

niam inciderint , piam ác religiofam animi "va-

luntatera pra fe tulevint , licebit iis im fíne

"VUità, ex Conc

L2

PA

Cartb. deereto , Eucbartfliagm

adminiflvare , modà nullnm periculum timen-

u

fs

J

4 vomsttont: , "vel alterisu indignitatis.

De Confirmatione etiam patet à paritate Eu-

chzriftig , quze fi cum fructu poteft con-

fe:ci Infanti!

2us, & amentibus, cur gon Con-

firmatio.

.:

77. Q)tid de aliis Sarrazuentis ?. Refp. De

:

[

Baptifmo prius dictum cft, requiri volunra-

tem pofitivam faltem prateritam,

De Po-

nitentia , fpectat ad materiam de Presbytera-

tu. Ordo autem & Matrimonium , cüm non

(:

fint Sacramenta commiünia omnibus Chriftia-

W

nis , & penes utilitatem üibi conjunctam,

!

magna fecum trahant onera & ebligationes,

[

ideo non poteft cenferi illorum voluntas in-

clufa in intentione univerfali chriftianézviven-

1

di, multó minus in voluntate fervandi omnía

pracepta.

L

78. Quals dipofitio vequiritur ex . pavte

W

[

fnjcipientis: ad. effecium. primarium ,. id e,

fj

gïd-

Ex Do&r;'na Tidet pro Sugdr'acam':. | 155

grotiam fanctificantem ,

recipiendam) per S$a-

eramenta mortuorum ? Refp. Ad effcaum

Baptifmi in adulto , fi nullum praceflerit

peccatum acuale mortale , felum actum Fi-

dei requiri , quia de alia di(pofitione nullum

eft fundamentum ; fi veró. pracefferit. ali-

quod peccatum perfopale , requiritur faltem

attritio. " Idem eít de Sacramento. Paeni-

tentiz.

Y

79. Qualis autem requiritur ad effecdum S&-

cramentorum "virvorum? &y. Per fe (officit fta-

tus gratiz , quia hzc Sacramenta conferunt

gratlam , ubi non inveniunt obicem.

$o. 4 minifler. peccator , "hareticta , infi-

delis. , "validó adminiflret Sacramentum

H

P

æ.

Validé , ex Matthzi 25. Super Cathedram

Moyfi federunt. Scriba (5 Pbarifai , (c. Quia

Mini(ler Sacramentorum operatur vittute &

authoritate Divinà. Joan.1. Hiceff,qui baptt-

zat ip Spiritu fandlo,

Deus autem non au-

fert miniftrris hanc poteftatem , propter pec-

catum , ficut nec aufert alias gratias , gratis da-

tas, jurifdictionem, aut poflcísionem bonorum

zcmporalium.

Q1. 44m peccet mmoria

liter Mxininer ordi-

ais , conficiens Sacramentum in. flatu. pec-

cati mortalis ? Refp. Peccare , quia tam

facram actiopem. nomine DEI faciendam, .

ï

continentem |pafsionem & merita Chriffi,

ordinatam ad íanctificandos homipnes , ijn-

Unde przmitri deber con-

dign& exercet.

G

6

4tri-

T

196

Pars 11.

Caput 11l.

ttitio ad minimum , & in volente facrifj

eare ctiam confefsio, fi fieri poteft , ex (pe-

ciali przcepto , rationc. communionis con-

ri

D

d

junctz.

82. 244n etiam Ali Clerici , . g. Diaconi

|

£? Subdiaconi fua munia peragentes , vel etiats

|

Presbyteri alia munia in flatu peccati mortalis

i

exercentes , petceut mortaliter ? & Negativés

f:

quia hz actiones non funt tam facrz , ficut

.'

Sacramentales.

;

$3. n fit licitum , petere à byim'firo Sa-

ID

[

eramentum , quem [cio ia adminiflvatione pec-

Tl

iM

caturam? R. Licitum effe , fi przcisé ex fua

malitia peccarurus eft ; quia qmando fubeít

L

v

jufta caufa petendi ; quod licité fieri potcft,

li

M

lcét przvidcatur peccaminosé futurum ex

'AC

alterius malifla , petenti non imputatur pec-

^ Vi

€atum per accidens conjunctum cum effectu

4

petito ; meum cnim jus non deber impediri

N

per maliriam alterius , & tunc petens non

li

habet fe pofitivé , fed tantum permifsiyé ad

pcccq»z:tvlm :

Sacramentalta.

]

84. Guid funr Sacramentalia ?. &. Sunt res

|

quzdam ab Ecclefia inftitutz in eum finem,

ut per eorum ufum venialium peccatorum

ä

remifísio obiüneatur , idque virtute. doloris,

|

[h

quem exercet is, qui eis utitur, qui dolet

concipitus virtute gratjarum excitancium, quas

E

"r

Ex Dotrina Fidei pro Subdiaconis,

157

fxpé fzpius concedit Deus in devoro Sacra-

mentalium üfu propter Ecclefiz preces & me-

rita , quam fzpé exaudir.

85. Guomodo ergo differunt Sacramentalia

4 Sacrameatis ? Refp. Primó : Sacramenta

funt à Chrifto inftituta , Sacramentalia fo-

lüm ab Ecclefia. Secundó , illa conferunt gra-

tlam ex-opere operato ,. ex fc ipfis ; hec non

ex fe ipfis, fed tantüm virtute doloris , quan-

do is exercetur,

Tertió , illa fünt inftiruta

etiam ad remifsionem mortalium , hec ad

remifsionem venialium, — Quartó, illa infal-

libilem con(equantur effe&um in non pe-

nentibus obicem ; hzc non ita infallibilema

habent effectum , quia non cít certum , fem-

per Ecclefiam exaudiri 3DEO. .Inter Sacra-

mentaliaautem numerantur: Áqua benedicta,

panis benedictus , confefsio generalis cum

tunfione pe&oris , benedictio Epifcopi, & qux

N

dam alia.

CAPUI'IV.(

De Cenfuris C& Irregularitate

242 ge;?ere.

!.

Uid ef Cenfura? w Eft pocna 'fpiritualis

— t n n

& medicinalis, per quam homini bapti-

tem

zato dcliaquenti & comuqxaci per potefta

Ec«

Y

;

158

Pars 1l.

Caput IV.

Ecclefiafticam amfertur ufus quorundam bo-

norum fpiritualium.

1. Qualibus bonis briuntur quis per Cenfu-

ram.: x*. Non privari bonis meré internis,

uti fünt character, & poteítas Ordinis, nec

bonis propriis , & privatis , uti funt Fides,

Charitas & Gratia, &c. fed quibufdam cex-

ternis & publicis, five actionibus, quz ha-

bent fpiritualem aliquem cffe&um vcl com-

li

ü

modüum ; uti funt, Sacrificium , Officium di-

vinum , beneficium , admiuiftratio & fufceptio

Sacramentorum , indulgentiz , publica Eccle-

u

D]

f

fiz fuffiagia, quia hzc, & non illa fubfünt

difpofitioni Ecclefia..

H

3. u nunquid per excommunicationem pri-

M

4id

"atur quis etiam mnagnàó bonó temporali ,. u

&ft convotilus bumantus ?

I

tantum fecundariam.

B. Hang poenam effe

^f

[[L.

4« 4n ergo exilium , carcer , fervitus , nen

D.

du

?

funt Cenfura

$

R. Non cíle , quia funt pos-

n

nz temporales,

Unde etiam privatio bcne-

ficii , nifi adjun&am habeat füfpenfionem

d

aliquam ípiritualium a&ionum ,: cenfura

i

non eft.

lR

f. Degradatio C depofitio füntne cenfura:

x Non effe, quia quamvis fint pocna fpiri-

tualis , non ramen medicinalis , fed perpe-

tua, & ob peccatum prateritum etiam emen-

l

datum, poteit iofligi.

"F

6. Ceffatio 4 divinis éfine cenfura? w. Non

d

€fle , quia non imponi:gr per modumi

medi-

.

"

cïinæ-

De Cenfuris €. Irregularitate,

159

cinz ad collendam contumaciam , fed ad pro-

pulfandam injuriam Ecclefiz factam.

7. lrregularitas éftne confura? $.. Non cít,

fivc fit ex defe&tu , fiveexdeli&to; prior qui-

dem non , quia non eft pacna , fed tantum

impedimentum Canonicum ; nec pofíterior,

quia non irrogatur per modum panz mc-

dicinalis, fed punitivz , & ex fe perpetuz.

x

lnde nec tollitur per abfolationem , fed pet

difpenfationem.

$. Quotuplex eft cenfura?

z

;. Effenziali di-

vifionc cít triplex: Excommunicatio , Sufpen-

fio, Interdictam,

9. Quot

uplex, eft. accidentaliter ?. .. Alia

cít

à

^

:

ïj'lfc) al i«a*jaE"homineï; ;l

iaäfcntcntiæ !atæ,

m

&

alia ferend-r o«

»

H

:

1o. Qui po[fuut

; ferre 4:&:2 hrkän E

132. *O-mnis

ac folus Superior Eeclefiafticus , habens in foro

externo feu contentiofo jurifdictionem , five

ordinariam five dzlegatam.

r11. la quospotefi ferri cenfura? &:. In omnes

& folos fubditos altcui Superiori ecclefiaftico,

talem jurifdictionem habenti; quia

&

2 E

Mu

/

fjurifdi&io fgn? c/c)ïgg,ïlat?s'af

*

j

M

4:; .Excommummt:o |

I2. Quid eff Excommunicatio? w. iï& Cen-

fura, per quam, quis privatur communione

Ecclefiz , id eft, communibus Bcclefiz bonis

iquibus.

j

ïgl qmnfbuä , vc.l' al

r

&

iE

13.

:"7 ? :(

o*

160

Pars 11. Caput lV.

13. Suuoruplex eff. Extommmnicatio Refp.

Duplex: Alia'major, alia minor. Illa privat

omnibus bonis communibus Ecclefiz., hxc

folüm pa

/

4

^

Va uml RTH aE

*

7

rum, :

t

WA

OU quabh canjanh inturrifis dkcin: i«

municatio minor? y, Ob upicam, cüm quis /

eommunicat cum cxcommunicate excommt-

nicatione majori

cuffore Clerici.'

; denuntiato , icl publico per-

*

15. Ob quam ca

/.

ufam incurrituy EXCOTITTH «

K

z

tiicatio major ? Refp. Caufas excommunica-/?

c

-

*

s

tlonis majoris haberi in Catalog. Excom- —

mupicationum ; in Bulla Ceenz , & Edictis

&

Epifcoperum.

16. Impeditme utraque — Excommunica-

Ho [u[ceptiohezn . emnium — Sacramentorum ?

Refp. Impedit. Primz autem Topíurz íu-

fceprionem impedit fola major , quz etiam

impcdit adm

"

-iniürafioncæ in O

T

Y

a

rdiniþug jam

fgf;cp;is. t

f

£

E

u

o L

aj)

17. 9)uid eþhfþæ]in &. Eft Cenfura , ;'-ei

paocna ecclefiaftica , quà Clericus privatur ufa

poteftaris ei convenientis, aut ratione officii

Clericalis, aut ratione bencficii, aut ratione

utriuí

que , & hzc ultima eít adzquata & plena

íufpc

nfio.

e a

| 18. Quanam fnfdenfio efi Cenfura ,

f»ra

De Cepfuris d Irregularitate.

rór

pura pen

a? g. Eftceníura , fi imponatur in:

medicinam ,

ut fic fidelis refipifcat ab inobe-

dientia, Eft veió pura poena , fi impopatut

»

in vindi&am deli&i commiffi.

19. Quis poteft. fic fufpendi ?. Relp. Solus

Clericus.

20

Guando impedit fufpenfo — fufceptic-

aen Ordinum , vel müniftrationem in. üs?

Refp. Quande eft fufpeufio ab Otdine ,

vel quando eft fufpenfio totalis, Eundem

effe&tum habet à fortiori degradatio & de-

pofitio,

ir. 4 propter aliquod deliclum |[ufpen-

fa. per. menfern Februarii anni biffextilis , poffie

celebrare Miffam ultim& die. eju[dem menfis

anni biffextilis ?. Refp. In. favorem -fufpen-

fi dici poffe , quód menfis Februarius à

jure determinatus intellipatur fine die bif-

fextili, ac proinde elapíis tot diebus, quot

aliàs habet Februarius , ceífat pocna men(i

alligata. -

21. 44m Sacerdes fu[benfus ob

u u

vel ante atatem , Use| extra fempora pro-

:otus fit ad Sacerdotium , [i im erdinatione

eum Epifcopo ordimante confecret , fíat irregtt-

laris ? Refp. Probabile effe., quód non fiat;

quia moralitcr loquendo , hic acus non

exercetur poft ordinationem , cüm ordinatio

moraliter ante finem Miflz hon habcatur pro

äui:a.

De-

162

Pars 1. Cap;«: IF,

Depofitio €9 Degradatio.

23« Quid eif depofitio ( degradatie ? w.

Depofitionem gencericé acceptam per nihil

aliud differre a degradatione , quàm quàd illa

latius pateat , quàm hac , & fi fit verbalis , vo-

eatur fimpliciter de

poü;io; fs fit realis , voca-

tur degradatio.

14. Quidergo eft degradatio? w. E(t ptiva-

tio executionis officiorum , & bencficiorum

fimpliciter , & in toto, & abíque fpe reftitu-

rionis, facta cum certa folennitate , & priva-

tionc Clericalis privilegii, ita, ut (xculari

Curie fubjiciatur.

15. Gluid autern eft depo[itio verbalis? w Eft

fimilis privatio , fed (ine dicta folennitate , vel

[

tclicto utroque privilegio Canonis & fori.

.16. Quomodo differust. depofstio (b» degra-

datio 4 [uJpenfrone s. Quódillz auferant iplum

l

jus radicale , & titulum beneficii , idque in

perpetuum ; (ufp

enfio non item , fed o'hïtm

!

fru&um & ufum.

(

Iäterdt'äum.

t

$7.. QuUid eff Interdiium ? w. Reg'ul-ariter

eft cenfura , prohibens fidelibus officiorum

Divinorum celebrationem , Sacramentorum

ä

Euchariftiz , Extrema -Unctionis , . & Ordi-

]

num tam miniftrationem, quàm fufceprionem,

&'fbpul:urgm Ecclcüafï?cam.

278. Cur

De Cenfuris c frregularitdte.

163

L

-48. Car dixifli: Regulatiter? gz. Quia ficut

fufpenfio poteft ferri , & ut Cenfura, & ut. mera

ponna in vindictam peccati commiffi , ita & in-

terdictum ;. quia autem interdi&um vix un-

quam imponi folet ut mera paeba , ideo addi-

tum eft regulariter,

29. Quotuplex eff interdidium ?. 9. Aliud

eft locale, aliud perfonale: Utrumque vel eft

generale, vel fpeciale.

30.. Quid efl locale generale ? 3. Cüm ia-

terdicitur tota Provincia, Regnum , Civitas,

Caftellum , & tunc nemo ibi ordinari, vel

mini(lrare poreft.

31. Quid eff inter.

di&um locale ])äciale U.

Cüm interdicitur tantüm una , vel plures Ec-,

clefiz unius loci, non omnes ;

i

lintcllig..uncur

*

autem etiam Capella.

.32. Quid eff interdictu.

" 'perþndlä. fpecialo

3;. Cüm aliqui vel una tantum períona inter-

dicitur.

33. Quid eft. interdiclum perfonale generale?

&. Quaadoomnces Perfonz alicujus lociinter-

dicuntur.

34. GQuomodo differt interdiclum ab Excom-

sounicatione ? w. Per hoc , quód Excommuni-

catio privecquidem iifdem & aliis rebus , qui-

bus Iaterdictum , fed przcisé , ut res íunt com-

munes aliis idelibus ; Interdictum veró privet

tebus facris io jure expreffis , utfacrz funt, —

3f. Quomodo rur:às diffort Interdifium &

n-

þzg)gnj'ione ? $, Per hoc , quód quatxvis (uf, p

i

N

*

:64;

Pars. 11. j Capu) M.

fio ii(dem privet ex parte , quibts Inter-

dictum , ramen fufpenfio privat iis , prout funt

propriz ipfi fafpenfo. Interditum veró privae

lis, prout funt communes,

&

lia ; Sfarf(fæ g&

o BA

L

'!B

,

^.

&

"

j

"

/

L!

! ];:regu

l

AV

7772

: 36. Quid est irregulavitas ? Refp. Eft. im-

pedimentum Canonicum , primarió & di-

reCté impediens-Fideles à fufceptione Oxdi-

num; íecundarió autem & indiredé impc-

diens ordinatum ab ejus ufu, & impediens

item eoídem à beneficiis , juriídi&ionéque

,ecclefiaftica.

37. Quod ef /ziäieä?um irregularim;is capaxa

* &. Imprimis debet effe capax Ordinis; dein-

de debet'effe Juri Canonico fubje&tus. Hinc

non baptizatus , faemina , perpetuó amens, taa-

rA

quam Ordinum incapaces , funt etiam incapa-

ces Irregularitatis. Et Pontifex, quia non eft

ORE cctdit r

fubditus Juri Canonico , pariter capax nou eft,

38. Quotnplex efl Irregularitas : &, Duplex,

Una ex delicto, altera ex defectu.

q!

39. Qualis atdus requiritur in. [ubjelo ad

vrregularitatem ex delidlo incurrendam&, Re-

quiti a&um externum , opere confummatum,

/ 1

dcliberatum , peccaminofum , cognitum in

ratione poenz.

: 40. n aciis exteruta occultiffimus [rt capase

J

de

tjr»regularim:i:».? ys Effc , quia hoc ipío g&

G

[

De Cen[uris d Irregularitate.

164

fe (übjectus judicio Ecclefie. Contrarium

tenent aliqui.

41. Si quis letbale voulnus inflixit , fed mors

fecuta non eF , cenfetárne opeve confummá[e , ue

proinde incurriffe irregularitatem ex delitioys

Non cenfíeri , quia non eft a&us in ea fpecie;

fub qua prohibetur , perfectus.

42. 44n qui tempore ebrietatis folitus ecci-

dere bibit ad ebrietatem , Q in ea occidit , cen-

featur - fatis deliberatà. occidiffe , ut incurrat

irrcgularitatem ?. 9. Affirmativé, fi tunc pr-

vidit fe occifurum , quia fuit occifto fatis de-

liberata; negativé veró, i non pravidic, ex

oppofira ratioue.

43. 44n etiam impubes occidems incurrat ir-

regularitatem? s. Ex plarium fententia, apud

& cum Tamb, probabilius non incurrere , qui

docent univerfaliter , pueros impubercs, quam-

vis rationis ufüm habentes , nullà Cenfurà aut

poni (Excommunicationem aliqui cxcipiunr)

Y

aífici ab Ecclefia.

44. 44n ad inmrreädam.irregulnrimtem ex

diliclo requiratur achus mortaliter peccaminofui?

B:. Probabiliüs requiritur. P;de Tamb. de irre-

*

g. c. 4. $. 4

4;. Qua funt irregularitates ex — delictot

Refp. Una eft, ob iteratum Baptifm?m ferió.

& ícientet,

1

46. Quis incurrit. ba

ne irregularimte)nï

Rcfp. Et rebaptizatus , & rebaptizans ; ifte

iter

tamen íi fit €lericus , tantüm partial

in-

4

366

Pari 11. Caput YV,-

v

incurrit , quatenus ad altiorem Ordinem

u

H

aícendeze nequit

,

& fi occulté rebaptizat,

l

peccat quidem graviter , fed irregularitatem

non incurrit , nifi folenniter baprizaverit,

l

[

5on Sacerdos. Ex Caj. 1, €» z. de Cler, nop

erd.

9. *Qæ e,ü/ fecunda Irregularitas ex. delictos

l

* W. Ex Ordinun abufü,

48. Quot modis bac Irregularitasincurrittur)

q*l

- X. Tribus modis: Primó, qui fartive, jux-

&

li

:ta aliquos , vel qui matrimonió (quamvis

folüm rató) jun&us fuícipit Ordines extra

li

N

eafus jure expreffos,

Secundó , fi quisCleri-

u

- €us €areps Ordine aliquo, a&um ejus Ordinis

ferió, & (cienter foleaniter exercet. Tertió,

H

fi quis Clericus violet Cenfuram , id eft, cüm

fit excomsmunicatus , vel fufpenfus , vc] inter-

;

h

' di&us, exercetculpabiliter a&us proprios Or-

dinum majorum.

49. Qu efh tertia. Irregularitae ex. de-

le

&

lide ? Refp. Propter enormia crimina , f

,

fior notoria & publica , v. gr. quz à jure

hibent annexam infamiam , ut : Adulte-

W

rium , Raptus, Inceftus ,. Perjurium in ju-

x

dicio.

h

fo.

w4 eff quarta Ifrcgulnrim) ex de-

I

ldo ? w. Ex injufta mutilatione , vel'ho-

j

micidio etiam indirecté tantüm volumtario,

WW

extenditürque ad omnes, qui ad alterutrum,

|m |

L

five in bello injufto , five extra illud , injufté

«oncurrunt confulendo , mandando.

Mu-

'iw

- eilatde

j

De Cenjur:'s ( Irregularitate.

16*

tilatio autem hic intelligitur , quando à

corpore feparatur memibrum aliquod prin-

cipale, id eft, pars corporis, quz officium

per fe diftin&um habet, ut : l'es , manus,

?

eculus.

1

$1. Qua funt Irregulavitates ex defelu? w

Prima eít ex defe&u animz , ut : Si fint

amentes , phrznetici , arreptitii , epileptici,

qui tamen fi ordinati funt , & intra annum

có motbó non laboirárunt , prefumuntut libe-

rati. Item illiterati, qui non habent doctri-

nam fuüffcientem, | Denique Ncophyti , feu

tecenter converfi , donec ab Epifcopo-

ecntur fu&ficientes.

jqdi-

|032. 24n amentes , epileptici , &e. ff femel

tanthoms fuerint correpti nmentiA ,. epilepfia,

(vc. boc ibfo [int perpetuà irregulares quoad

[ttfeipiendos Ordtnes ?. Refp.. Affirmativé cum

communi éx Cap. Maritum , difl. 33. fi hoc

Cap. fit ufu receptum ,. u füpponir Suarez

se Cenf, difb, si. fedd. 1. num. 4. vales proin-

de (ut idem ait) meritó non admittuntur ad

Ordines , vcl] faltem defideratur Pralati ap-

probatio. Imó num. j. fimpliciter afferit cum

Navarro, ordinar

5

fatione.

i non pofle fiac Papæ——difpgn-

$3. Que efl fecunda irregularitae ex. de-

fein? . Ex defc&u corporis, ut fi proptet

eum ineptus fir ad exercitium Ordinis , coe-

cus , furdus, claudus , ita ut fine baculo ac-

quöat,irc ad Altaic , carcat manu, pollice,

3A*

:68x

Pars 11.

[

Ü

indice , oculó finiflró.

Si Ordinem nequif

exercere fine horrore, offenfione , aut fcanda-

- ]o aliorum , ur carens auribus, naío, nora-

n

Y

biliter gibbofus , leprofus , paralyticus. $i fit

hermaphroditus; monftrofus, g

[

'igas, piginzus,

ethiops inter Europzos.

/

- ^$4. Qua eff tertia irregalaritas ex dcfe&uä

&. Ex defe&u natalium , quales.funt omnes

[

ih

illegitimi , eó, quód ratioac origiuis repu-

tentur viles.

1$. Qua efl quarta Irregulnritae ex defecfu

l

E

Refp. Ex defe&tu ztati

z

s ad O:dincs , de qua

B

Kalibi di&um.

,-6.

Que efl quinta Irregularias ex de-

h

^

fediw ? Refp. Ex defectu Sacramenti ; five

fignificationis Matrimonii ratione: Bigamia;

(

Bigamia gutem contrabitur , vel dum quis

u

vivente,, aut mortua primà uxore cogpi-

(tà , fecundam cognofcit , etfi. Matrimo-

K

fra

nium fit invalidum.

Vel qui-. viduam non

n

virginem ducit & cogroícit. .Vel qui ducit

uxorem prius ab alio quomodocunque co-

D

S |

euitam , & ipfe coguofcit. Vel qui propriam

uxotem cognofcit , poftquam ab alio per

h,

adulterium cognita fuit. — Vel dem*m , qui

;J!f

'Udj

poft (olenne votum Caf(titatis de facto Marri-

monium centrahit ,. & confümmat illud cum

i

Virgine.

f

-$7. Qua eft

fexta Irregularitm a 'defe&u?

Pefp,

Rcíp. Ex infamia , five juris (qua ex de-

"l:f

lido proprio, vel Parentum , vel vili con-

l-

De Cm/;;r;s 6- Irregularttate,

róg

Wi

ditione perfona: naícitur) five fa&i , mo-

d. t

dà crimen publicum fit ; ex occulto enim

jn

non oritur , fi Homicidium , & Cen(ure

li

violationem excipias , juxta aliquorum fen- .

i

tentiam.,

í8. Qu« efi feptima irregularitas ex de-

17

$

?

ff

R. Ex defeGtu libertatis , quem ha-

[*

bent omnes fervi proprié di&ti, donec con-

'u'

fequantar plenam libertatem, Item conjugati,

niíi uxores confentlánt , & caftiratem voveant.

ïyl

l

Et Curiales, id eft, curiz fzculari obligati

factó juramentó , vel ftipendió, vel udices,

.Advocati, &c. quamdiu talia officia habent,

Excipiuntur illi , qui habent fpecialem difpen-

ül

fationem Papz' pro tralibus officiis; uti qui-

il

dam Clerici in aulis Principum. Item hunc

L

defe&um libertatis habent. milites ; faltem

quamdiu juramentó tenentur, thefaurarii &

"

depofitarii publici, & qui rempub. admini-

0

flrant ; uti etiam apparitores , & fimiles, qui-

K

fzva, turpia exercuerunt,

V

velin cauía fanguinis

miniflrárunt.

n

$9. Qua.eft ocfava irregularitas ex a'efec?æ -

Y

R. Ex defectu lenitatis, fcilicet ex licita mu-

Qw

tilatione, vel. homicidio in bello jufto, vel

"

judicio, Et re

uiritur, ut occifio , vel mutie

H/ü

d |

latio de fa&o

l

equatur,

N

60. Cr bac lenitas regniritur ab Ecclefígo

]

Refp.. Quia Sacerdes gerit perfonam Chritti,

(de

qui , utpote Jeniffi

j(0

*

mus , nemcm .,uq-quam

3!.

i

ü

6:4.10—1*

170

fa;s II Cast IF.

61. Igeurritne banc irregularitatem , qué

foHtilat , "vel occidit im defenfionem inculpa-

eam bonoris, "vita, caftitatis , Cvc. wm. Ncga-

tivé, quia in Jure non ftatuitur Irregulari-

tas hzc , nifi ob homicidium in bello juíto,

vel judicio.

61. Quéi incurrunt . banc irregularitatern in

bello juflo?. &.. .Qui mutilat ,. vel occidit pro-

prià manu ,. non aurem' Clericus adhortans

ad fortiter pugnandum in bello jufto; . (Secàs

tamen , fi ad occidendum hunc vel illum in

particulari) Idem eit de Duce exercitüs,

'Tubicine, &c.

63. Qui incurrunt illam in iudicio? Refp.

Qui ad mortem , vel murilationem coo-

perantur , av2 , ( efficaciter , C0 proxi-

enà ger aüionem -ex uatura [ua ad id ordi-i

BALF AT,

64...Qui cenfentur b$ cooperatores? s. Judex

ferens fcntentiam , Notarius eam fctibens , mi-

h

D

Biílri excquentes; teftes, &c.

6 $. -Cur additur : AGivit x. Id eftex parte

[

eccidenrium , quia non fit itregularis, qui fe

habet tantüm paísivé , & ex parte ejus, qui

ecciditur , ut Confelarius horrans ad faten-

dum veritatem , vel acquie(ícendum fententiz

[i

juftz , quam non potcít differre, nifi appel-

!' 0

latione injuítà.

D

.66. Cur ndditur : Efficaciter ? Refp. Quia

a&djuvans, v.g. ferens ligna, ut comburatur

nec

u':lc.[

&nté jam fgffocaras ,Aqon fis izegularis,

rusti

l

*

De Cenfuyis & Irregularitate,

T^f

affiftens fupplicio , fi (u

äl'

non influat.

.

à prafentiá in Villud

67. Cur dicitur : Proximà ? Bi. ina qui

]

remoté tantüm influunt , oon &unt irregu-

lares ; ut qui gladios faciunt , aut vendunt;

Legislator, leges capitales condens; Concios

nator in genere dicens, puniendos cíTe malc-

- xl

factores ; Confeffarius interrogatus de reo,

an mortem mereatur , fi re(pondcat , Judi-

cem Íine acceptione perfonarum fungi debe-

rcíuo officio. Quia hi omnes funt tantüm

cauía remota,

68. 4t, quid f kliqu)'d facerent , aut di-

cerent ín particulari , ex quo mors alicujus fe

queretur , Aut acceleraretur ? &j. Hos futuros

proximé cooperatores ,. proiadéque irregula-

zes ; ut fi quis efficaciter urgerec reum , ut£

fÍcalam afcendat , vel ad hoc illum

juvaret;

Vel fi judici in

particulari refponderet, hunc

ä

effe plectendum,

|

69. Pofintne tamen proximà cosberantes

aliquando excu[ari ab irregularitate ? E. Pof-

funt ; fi fiat cum indeliberatione, aut cüm

femiplena tantüm advertentia, v. £r. fi dicat

Confeílarius : Properemuus , aut infliget jumen-

tum , quo reus vehitur. Item , fi coopera-

tio fit valde exigua ; ur fi jubeat reum adhuc

unum gradum conícendere ;

reputatur pro nihilo.

qg?a minimum

70. Quid tamén ef] in bgc

cauja proba-

Bilitatis faverabilis ?

Refp. Suarez , Rcpin,

A

Laymo :

172

Pars 1Il. Caput lV.

Laym. Turr. Hurt. Banny, cenfent , ex ho-

micidio neminem fieri irregularem ex de-

fe&u , nifi concurrat ut publicus minifter

juftitie , five ad caufz probationem , five

executionems vel ut privatus injufté , & cuta

peccate.

71. Cwr tandem dicitur n. 63. þef actio-

gem ex natura [ua ordinatam ? R. ldeo,

quia per accidens fecutus effe&tus , non im-

putatur danti operam rei , per fe licite,

Hinc non fit irregularis , dicens carnifici:

iNemo te impedit facere tuum officium , ego

meum feci.

Nec Judices Ecclefiaftici , de-

gradatum tradentes brachio fzculari ; nec

Clerici, accufantes aliquem in caüfa crimi-

nali , medó exprefsé proteflemur , fe non

^$ntendere , ut puniatur pecna fanguinis , fed

tantim ut fibi, vel fuis fatisfat ; vel im-

pediantur mala , fibi & aliis 1m-

pendentia,

^

PARS

C o t

r

e*2updpeo (r) ecdutdia

PAGRS. LIL

D& Diaconatu; &adeum

pertinentibus,

C AP- UT $-

?e Dz'a:gquäw,,,

T.

Uideft Diaconatio? y. Eft Ordo

.facer Ecclefiafticus , quó confertuz

9.

poteftas proximé affiftendi Presbyte-

ro ir minifterio Altaris, le

lium in Miffa.

gcndfque Evange-

z. Quomodo ordinandus in Diaconum debee

accedere ordinationemm ? &. Debet effe initiatus

Minoribus Ordinibus, & Subdiaconatu, exa-

minatus & approbatus pro Diaconatu , bene

difpofitus ad. facram Communionem , indu-

tus Amicu, Albá, Cinguló, & Manipuló,

Dalmaticam füper brachium finiflrum , & fto-

lam manu finiftiá , dextiá veró candelam offe-

rendam Epiícopo peftans

patentem,

, &,þæbms tonfura:x:n

H ;

LÀ

174

p;r: 352 ca;w I

3. Qu eff materia Diaconatás? yi. Veriüs,

effe duplicem partialem materiam. Unam ex

Decreto fidei , ab Engenio $m Conc, Flor. fadle,

traditionem Libri Evangeliorum. Alteram ex

Cenc. Cartbaginen, &. c. 4., Impofitionem ma-

nus dextre ab E

pifcopo factam fuper capue

Ordinandi.

4. Qua eff forma ad traditionem libri Eva2-

geliorum proferenda ab Epifeopo ? w. Eft hac:

-"ccipe poteflatem legendi Evangelium in Ec-

slefía , tam pro vivis ,

quám pro defunilis , in

30mine Domini

$. Qua eft altera

rma: E. Hzc: Accipax

Spiritum Sanilum ,

obuy ,

Ad refifien-

dum diabolo ,

e tentationibus epes in. nomina

Domini.

6. 44n fit oalida ordinatio i)iacmi

, ff non

sradatur illi liber Miffalis

» (913 folet) fed alius

continens, E'UAngelia ? i. Elle , quia adíuns

Evangclia.

7- Quid fitradatur aliu liber , v, gr. Exor-

ai[morum , vel Concilium Tridentinum ? w Non

fore validam ; ob defectum enim Evangelio-

rum non vetificaretur forma.

. 8. Quid f tota þcrä Scribtura tradere-

34r? Refíp. Validam futuram , quia adíunt

Evangelia,

9. Quid f& autem [olum Vetus Teflamentum

traderetur? &.. Non forc validam,

quia in co-

men funt Evangelia,

19.Quid

De biaconatn. '

179

'*16. Quid ff traderetur. liber, contintms. fo-

Bam Ada poflolorum , Epiflolaa , & Mpoca-

lypfin :-9. Cum 'Tamb, dubiam fore or-

dinationem , & íub conditione repetendam;

uamvis enim in AGtibus, aliífque pradiétis

libris adfit doctrina Evangelii , non tamen funt

Ewngcliä. e

"

£

21« Quomodo l

r

ber Ecvangeliorum . pate"!? 'effe

materia remota bujus Ordinis, cin temporibus

" poflotortim. talis. liber non. fuerit , n tamen

fuerint Diaconi ordinati , uti fuit S. Stepbanum

E. Chriftum . non determipáffe in individuo

materias fingulorum Ordinum , fcd aliquo-

rüm tantàm 1n genere, mandando Apoftolis;

nt.in particulari ufurparent czremoniam exe

tetiorem , quà pro diverfitáte temporum figni-

ficareht munus , atque. officium cujufque Or-

dinis.: Ac proinde Apoftoli contulerunt ab

initio Subdiaconatum., & Diaconatum cum

materia nobis quidem igmota , fed pro tunc

Íigoificantecandem

poteftatem ; qua dc.—-fsäo

.

fignificatur.

12. Guod efi ofcium'Dfacani ? Refp. Im-

primis

Eft Sacerdoti facrificanti immedia-

1

t€ affiftere; miniflrare illi Hoftiam in pa-

te3a, & Vinum i1n calice tradendo, (ümqfïc

adjuvare ,

opus fit,

portando etiam Corpus Chr.ifïi. f

,

13. Quod eft offici

um a;lteriïfs.g E. Cancre

folenniter Evangclium in Miffa

, id .,CR' cum

vcíte propria , & ex.officio,

*

;4.9&04

176

Pars 111. Copys. 1.

14. Éhwo

d'alisd eft Diaconioffiium? w. Eft

€orpus & Sanguinem Chrifli, e commifsio-

nc Sacerdotis feu Epifcopi , Fidelibus miniftra-

ze , Ícu difpenfare ; qaod quidem hodie in uía

noncít, nifi in maxima neccf:

,;?;aæc ; «

m Gt

G

«opia Sacerdotum..

^ auj. Qid adbuc? Refp. Sdl;cnnitet bapti-

zare ex commif(sio

:

ne Epiffopi ;; vel Sacer-

dotis.

15. Quid wltra ? Refp, Ex :corgmifsiohe

Sacerdotis , vel iu neceísitate folenniter pre-

dicare.

17. Suid denique ? w. Sünt & alia ejws

efficia ex ücclefiz conftitutione , ut : Bapti-

gandos inftruere, purgare , vcftibus exfpoliare,

Epiícopo przdicanti aísiftere, eümque cufto-

dire, &.tanquam cjus oculum populi mores

perveftigare , eique, ut eos perficiat, vel cor-

rigat, referte; Bona Ecclefiz difpenfate , c!cc-

mofynas diftribuere, :

3

385 442 Diaconus poffit etiam eminiftrare Ex-

1remam Unctionem , ex commiffione Parochi?

£. Non

^

ecditur.

pofíe , quia id nulló jure ipfi con-

-19. 4in Diacono liceát defeyre Pyxidem,

i» qua [unt facra particula , de uno Altari ad

alterum ?. Refp. Cum Tamb, ex 5. Tboma,

licere ; quia Diaconus debet habere pote-

ftatem . fuper Chrifti Corpus in facris vafis

«ontentum , & cx quotidiana praxi Diaco-

us pro folenni procefsione vel expofitione,

prxi

^De Diatcondttu.

xidem , feu lupulam, in quibus eft. Eu-

chariftia , educit é facrario , vel à fublimà

loco íumit , adducitc;uc in manus Sacet-

dotis.

H

io. Quid efi

folenniter. canere E-vaxge'lium

i Miffa? . Eft canere cum propria véíte

Diaconi.

iL Qua effilla propria ve[flis?. Refp. Eft

ftela à iniflro humero per pectus , & deor-

fum ad latus dextrum ,

- fub brachio dextro

22. 4f5 ergo Subdiacontza mom potefi cumere

folenniter Evangelium in Miffa? &. Non poffe

cum tali folennitate, hoc cft , cum vefte pro-

pria Diaconi.

i

23. Peréfine Diaconus ab[ente Parocbo, quaen*

Vis non committente , diffen[are Euchari[liatn

in cafu neceffitatis? W. Pofle, quia eft tacita

yoluntas.

14. Qualis autem bodie veguiritur nete[fr-

e

?a5 ad hboc munus obeundum

.

Refp. Suth-

«cre ncceísitatem agonizantis.

(luintanad».

extendir etiam ad majo

€e5dote,

ra Fcíta aïb(bntc Sa-

i

2j. 44m Diaconms poffit ganm proprià por.

rigere Eucharifliem Sacerdoti infirmo 1. Refpi

lpfum Sacerdotem debere. Euchariftiam. de

pyxide accipere , fi pofsit , & fumere , cüm

fit Sacerdos.

$i autem non Poff.it » porrigat

illi Diaconus.

g. E(E

26, ; Suid eH folexm'-ter«älalptizare z

$

bapti-

178

Par: 111,. Cajut 1.

baptizare cum folennitatibus & caremoni

fs ab

Ecclefia przífcriptis in Rituali,

*

27. 44n poffit Parochus pro libitü com-

shttere Baprifzum. Diacono ? Refp. Aliqui

putant, felnm in cafu extrema. neceffitatis;

judico autem , verius efle , quód poffit ex

alia caufa rationabili , & quidem hac ztate;

aliás olim erat facilior hze commiffio ob

dcfectum Sacerdotum ,: quorum pumerus ho-

die crevit.

28. Poréfine Diacenwa etiam fsne commif-

fione baptizare folenniter Parocho ab[fente ? W.

Probabile efe , quàd pofsit proprio jure,

etiamíi non fit exirema necefsitas, dummodo

fit non levis.

19. Quid , fi Diaconta conffituatur. Pa-

vorbus , potéfime [fine ulteriori commiffione

fitos Parochianos folenniter baptizare ? Refp.

Videri in tali majorem poreftatem. agno-

Ícendam , quàm in fimplici Diacono ; ac

proinde hanc poteftatem illi negandam non

€ílc , ficut tunc poteft folenniter przdicare

«x officio;

3o. Si Diacontut extracafus dillos , fime com-

sni[fione Sacerdotis , vel Epifcopi , baptizet folen-

niter , incurritne aliquam poenam * &. locur-

rere Irregularitatem, Ex €

erd. mini.

ap. 1. del gln. nonp

-

RX

31. Per quam materiam & fär)n

Am con-

D

fertur/ Diacono hac poteflas difpen[andi Eu-

p

ebarifiiam , ([olenniter. baptixandi ex/ Sacer-

sotis

r AUE LL u

OEU L L

De Diaconarts.

!'9

dotis deputatione , . facrificanti mmrjlmnd:!

Refp. Per manus impofiionem ; &. cjus

. formam.

32. Quibis vefhibus. debet. e[fe indutus Dia-

cont , dum [olenniter bajiizat ,

AUt defert Sa-

cramentum Eucbariflia ex commiffone Parochbia

Refp. Aliquos judicare , quód fuperpelli-

cco & ítola per rrapíverfum: pofira ad di-

ftinctionem 'à: Sacerdote, aliás evafurum il-

]um 1rregularcm , Á ftolam geftaret , fi fcul

Sacerdos. :

33. Quid efl. folenniter pradicare? , Cum

ftola & füperpelliceo ex Cathedra.

34. Efine boc imunt& magis proprivma Dm-

eoni , quam Subdiaconi ? & la mibi viderà

cum Tanib. qulccmmputandumcft tradi

.l Evangelu libtum , ut eum folum legat,

verum etiam, ut, fi aliàs eft idoneus, illud
