
- fidelibus cvulgc:

35. Fert? tantiem licebit id inpenurin Sacer-

detum , quabodie raro accidit? &i. 'Tamburino

dorum videtur , Ecclefiam velle-prohibere illis

effiium , quod ex propria ordmauonc xpfis

compcut.

36. Guid e) Evangelitm? 9

Eft hxüma

vitz & niortis Domíni noün jESu Chiifti,

conícripta per Evangeliftas 2 Canomcos, &

probatos ab Ecclefia.

37. Potéfine Diaconwi etiam aMere "ma-

irimonio ex commiffone: Parocbi ? y. Nou

po(fc , quia. Tndmtmnm /e]f 244 €Bp. 1.

-

118'10 |

i'ur:' I"I l Caput 1,

P

Reform, hoc munus committit folàm Parocho;

vel-alteti Sacerdoti , de ipfius Parochi , feu

Ordinarii licentia.

38. Si ergo Diacenus fst Parochus , poteritne

ex officio. affifisre matrimonio? w. In eo cafü

pofle; qeia veré erit Parochus,

39. 44n faltem «e cafu poft Diacono Pare-

-

&bo comenitti affiflentia bac ? &.. Non poffe,

.«uia "Frident. cit. commifsionem vult ficrà

* sSSacerdori,

-

40. 4$n poffit Pontifex nfdinutianem Diaceni

gelegare fimplici Sacerdoti? & Juxta commu-

.mem apud Tiberium, non poíle ; quia nun-

quam legitur , hanc facukatem delegatain efle.

Quamvis Vafquez & alii dieant , privilegiuta

datum «fle Abbatibus Ciftercienfibus ; de quo

- dubitat Coninck.

41. €Ha atas requiritur ad

4Din:om:mm'2

Xx. Aunus vigefimus tettius inchoatus , zx Trid,

fe'[/.' 25. €. 12. dereform.

D

425

Habése Diaconu ffeci

alem Z;Iiäuum

& wiligatienem fibi propriam ? Refp. Nullain

; smltra eas , quas habet Subdiaconus , videlicer

ad caílitatem , Horas Canonicas, Habiturm

* Tonfíuram.

43.. Si quis Sabdiaconatn inmvalid? f']cepte,

-

ffat Diaconus ,. ebligattérne "voto caflitatis ? R.

s

"Obligari, quia illud cft annexum fingulis facris

*

Ordinibus.

[

44 Qu«uiergo eff Rel;giafw Subdiacenus,

tt»

h

&Dfpnam ; faecfitgtfe contra cafitatem , p

£ff^

—

| De VDiz.:'coM:u.

18£

cabitne triplici peccatot 3. Peccabit uno pec-

eato , triplici ritulo,vetito , quia fingula vota

eandem a&ionem ex eodem Religionis mo-

tivo prohibent.,

- 4f* Obligatíérne Diaconus exercere [uum offi-

gium ? m Non videri effe fpecialem obliga-

tionem , nifi forté alicui Ecclefiz: adfcribatar;

N

ut inferviat.

: 46. Pece&tne mortaliter ,.

üexefæt fuum nn-

nu4 in flatu peccati mortalis ?. & Non peccates

quia hz actiones mon fuünt tam (acrz, ficus

Sacramenrales,

z

47. 4nue boc verum est etiam de difpenfa

Jiome Euchariflia ? g. Etiam , ex cemmuni

1

epinione.

48. Quid balet. plus poteflatis Diaconus i2

recitaliene Breviarii , quam Subdiaconus $. g,

Hoc , quàd aute oratiomes dicát , Dominus

vobifcum.

49. Potéffae humnc "ve

vfum dicere , etiam pra-

fénte Sacerdote? &;; Juxta Rubricas non poffe,

nif de Sacerdotis licentia.

i

*

jo. Debéntue etiamm Diacomi babera sefhimo-

nium boná vita? R. Debent, Ex Trid. feff. 23«

€Ap. 13. dereform.

$1. Gnuantum interflitium requiritur. intey

f'[capzionem Subdiaconatás , & Diaconarás?

Refp.- Requiri ex . Triz, cis.

'in:eggum annum

&cclefiatticum., :

$1. 4n Diaconus babens dwo domicilia. m

diverfis Diæcejbg: Z Dia»

camzmm Accipeve

4

7

--

182 —— Pa II Capt 1l

ab altero Epifcope , quam Subdiaconatum atea-

perit ? w. Pole , quia;utrobique ordinarur

a proprio Epifcopo.

$3. Si quis titulum , quem pro Sü&dïraþconam

babuit , perdidiffet , deberétne alium procurare

pro Diaconatu ? &. Deberet providere dc alio,

quia aliàs erdiparetur

in facris fine tj:ulo con-

tra Tridentinum.

$4. Qua fcientia requirimr&inbiacono? Bo

Ex difpofitione Tridentini in genere eadem,

quz in Subdiacono, ut fit in litteris, & iis,

uz ad Ordinem füum exercendum pertinent,

inflructus, In fpecie tamen manifeítnm vide-

|d

gur, plus fcientie requiri in Diacono, fiqui-

dem ejus münia etiam ad proximum juvan-

dum extenduntür. Et poteft examinari etjam

de recitatione Officii Divini,

$

f

CAPUT 4L

v:l)e afflentia Diaconi Sacerdoti

. Miffam celebranti cum $ub-

ïg

diacono.

l.

Uibus vveflibus debet e[fe indutus Diaconta»

ir

dum Sacerdoti [acrificanti miniffrat ?. W.

1

Amicu, Albàá, Cinguló, Manipuló , Stolà

à fiillro humero ad latus dex

uum ductà,

& Dalmaticá.

i

aoæid

Pe ;[i]l.niac. äac. Mif celeb, cum Sub4. 182

1. Quid fienificat Dalmaticai &. Significat

erga proximum latitiam & charitatem.

3

Diaconus dum Stolam induit , debétne

efculari Crucem in medio pofitam ? &. Dcbet,

ex Gavanto.

4 Quomodo proeedit Diaconus ad Altare cum

Sacerdote ad [acrificandum à. 9. Przcedeute

Subdiacono, fequitur Diaconus , uterque coo-

pertó capite, & junctis manibus; ac deinde

Sacerdos ; nifi hic pluviali fit indutus ; ad

afperfionem aquz benedi&tz faciendam, tunc

enim pares proceduat cum celebrante , tenen-

ses utrinque alas pluvialis.

$. Ui flat Diaconus , dum celebrans. facie

eonfeffionem ? g. T'enes celebrantem à dextris;

eum quo dicit alternatim poft Antiphonam:

Jniroibo : Pfalmum : Qudica , & poítea Con-

feífionemm correfpondente Subdiacono.

6. Quomodo dicitur Confeffro à Diacono fi-

emul ( Subdiacono ? i. Corpore amtroríum

loclinató , dumque dicunt : Tibi Pater , ( ta

Pater , aliquantum convertuntur àd celebran-

tem, Tencbunt autem manus femper junctas

ante pectus, nifi quando pectus percutienrt,

aliàs figna Crucis femper facient fimul cum

eclebrante.

"

7. GQuomodo a[cendunt facta Confeffione Dia-

£0nus ( Subdiaconus cum Sacerdote ad Altare:

E&. llle vadir à dexitis, hic à fiuiflris ; Iile

finiflra manu , hoc dextra veftem & albara

anterierem celebrantdis paululum elevante.

8.O/ct

184-.

Pars 111. Capsus, 11,

8. Ofculantárne Altare fnul cum Sacerdons

L'V

&;. Nop , nequetanpunt Altare , fed fuo quif-

ü

o

enufle&it, & ftatim fur

que loco

2

git, idäue:

(

femper ebíervandum.

9. Quid peft ofculum primum Altaris agis

Diaconus ( Subdiaconus 2 Refp. Subdiacono

flante à finiflris Celebrantis , Diaconus mi-

ä

niftráns Celebranti naviculam apertam, pa-

?

rüm inclimatus versüs Ccelebrantem , dicit:

Benedicite Pater — Reuerende. , & ofculatur

'l

cochlear , & manum- Celebrantis , ans€ &

poft. Poítea Diaconus dimiffa mavicula , ac«

Ü

cipit thuribulum à thuriferario , & dat ccle-

N

branti , ofculará priüs catenularum fümmira-

te, & manu illius dextrá,

Diaconus & Sub-

diaconus hinc indc afsiftunt eclebranti, dum

in;cnfat; & cüm tranfeunt ante ctucem, fem-

i

per genuflcctunt , quamvis non adfit taber-

Daculum , ex mente Gavaari.

Et finità in-

cenfatione ad Cornu Epiftolz , celebrans red-

]

dit thuribulum

:

|

Diacone ; à quo *i;þ;(.'e fol:u;

incenfatur.

10. Pofb banc inten[ationem , Quosmodo

énferuiunt Diaconus. (5 Subdiaconus ? Refp;

Cüm Celebrans legit Introitum , & Kyrie

eley(on , Diaconus ftat à dextris Celebraptis;

& Subdiaconus à dexttis Diaconi in. Cernu

Epiftolz.

1. Quid dum Gloria imtomatur ?. &. Dia-

!

€onus & Subdiaconus, unus poft alium ffant

ad

!

ä tgrgo Cclebramtis ; poftea aícendunt

Al«

p qnïþ.xaläac.Sæc.Mz'[ te)eg. ?MSuäJ. 184

Altare , & hine'inde Diaconns à dextris , Sub-

diaconus à finiflris cum celebrante Hymaum

fubmiffa voce profequuntur ufque ad finem.

Quod ctiam fervarur , cüm dicitut Cred».

Er cüm dicitur : Deminus "vobifcum ,. Oratio,

Prafatio , . Pater noffer , Diaconus & Sub-

diaconus ftant-unus poft altetum à tergo ce-

lebrantis.

.

$2. $;

diæmïhrhæjl : lectamus gcn'u-a A qufs

illud dicit ? &.. Dicto à Celebrante: Oremus,

.*

.

Diaconus dicit

Fleciamus genua , & Sub-

diaconus : Levare. lllo primum gïnufle&cn-

te , hoc primüm furgente.

13. Qwid pefl Orationes diclas agit Diacos

9u5? &. Celebranti fubmifsá voce legenti Epi-

ftolam , Graduale , Tractum , &c. aísiftit adl

dexttam. .

;

14. Qwid verà SuHdia

c:armsw ? gj Ille circa

finem ultime orationis , accipit ambabus ma-

nibus librum Epiftolarum , deférens illum

fupta pectas , & factá Altari genuflexione in

medio , vadit ad partem Epiftolze contra AT-

tare , & cantat Epiftolam , qua decantata facta

iterum genuflexione in. medio , redit ad cele-

brantem , & genuflectens ofculatur ejus ma-

num, & ab eo benedicitur, preterquam in

Mifsis defun&orum , in quibus Miniftri nun-

quam ofculantur Sacerdotis manum , neque

rem , qua porrigitur.

15. Quid agunt poff Epiffolamm ? Wi. Sub-

diaconus accipit Miffale Celebrantis , defere

?

ad

186

Pars 1lL .Caput l].

ad cornu Evangelii in Altare, & ibi miniftraé

celebranti legenti Evan

gclium, manente Dia-

cono ad Cornu Epiítola,

16. Quid pof? leium à Celobraste! Evan-

gelium ? Refp. Celebrans delató per Diaco-

num libró Evangeliorum ad'Altare , impo-

nit inceifum ad thuribulum , icut priüs. Po-

ftea Diaconus genuflexus ante Altare dicit:

Maunda cor meum , cvc. & accipiens li-

brum Evangeliorum de Alrari , petit Benc-

dicionem à Celebrante, fimiliter genuflexus

in fuperiori gradu Altaris , ofculatà ejus

maüu , exceptà Mifsá de Requiem , in qu3

& alia certa

;puncta excepta habentur in

Miffali,

17. Ouomodoe "vadit ad cahtandum Evange-

Bumt w. Przcedentibusthuriferariis , & duo-

bus Acolythis cum candelis accenfis de Cre-

entia fumptis , procedit cum Subdiacono à fi-

niflris ad locum Evangcelii contra Altare , ver-

fus populum,

I8. Qo ritu cantat'Evangelium ? g. Ibi

Subdiacono librum tenente medio inter duos

Acolytos tenentes candelabra accenía, dicit:

Dominus "vobifcum , jun&is manibus. Cüm

-dicit: Seguentia, fignat librum in principio

' Evangelii, frontem, os, & pectus , poftea tex

librum incenfat , hoceft , in medio , à dexiris;

&'à finiflris ,

& profequitur Evangelium,

junctis manibus,

S

19,Q£4i3

| De affiff.piac Sac. Miff.cel. cum Su14. 187

19. Quid finito Evangelio. ? $. Subdiaco-

nus defert Evangelium ofculandum celebran-

ti , qui fa&tó libri ofculó , à Diacono incen-

fatut.

Z0.

uid fub Credo ? 1. Idem fervan-

dum , quod fub Gloria dictum. Et poftquam

cantatum fuit : Ez incaraatus eit , Diaconus

acceptà Bursá de Credentia , ambabus ma-

-

nibus eam defert elevatam , cum folitis re-

vereotiis ad medium Altaris , in quo expli-

«at' Corporale , & revertitur ad Celebran-

tcm.. Dum veró non dicitur Crede , Subdia-

conus defert Burfam fimul cum Calice , ud

dicetur,

4

2r. Pofé Credo 4icó Oremus , 4uid agi-

?ur ? &. Diaconus & Subdiaconus accedune

ad Altate in cornu Epiftole , Diaconus amo-

vet Calicem , fi eft in Altari ; vel fi eft in

Credentia , accipit eum . de manu Subdia-

coni,

21. Subdiaconws quomedo defert Calicem da

Credentia ad Altare? W. Deferc Calicem cum

atena & hoília , coopertum pallà , & vclo

à collo fibi pendente , manu finiítrá tenens,

& alteram manum füperponens velo , ne ali«

quid decidat.

23. 4ccepto calice quid agitur ? w. Dia-

conus calicem detegit , & dat patenam cum

Hoftia Celebrand , ofculando ejus manum

dextram. Subdiaconus extergit Calicém pu-

rificatorió. Diacenus acceptá ampullà vini de

ma-

188

?ur: Hl (Caub ol

mantü Subdiaconi , imponit vinum in ealice.

Subdiaconus interim , ampullam aquz often-

dens celebranti, dicit: Beredicite Pater vevuc-

ren'e. Et interim, dum celebrans bencdicit,

infundit paulüm aqua in calicem ; Diaconus

illam cclebranti dat , & pedem calicis tangens;

fcu brachium dextrum celebrantis (uftentans,

cum eo dicit: Offerimus tibi Domine, (c.,

Quem poftea pofitum in Altari ut fuprà,, gallä

cooperit,

24. G)uid ultrà bíc agit Dieconus ! Refp.

Subdiacono ftanti in cornu Epiítole , ponit

ï;

jn dextra manu patenam , quam coopcrit ex-

tremitate veli , ab ejus humero pendentis,

qui yadit poft celebrantem ante medium AI-

taris, & factá genuflexione , ibi ftat , fu(tinens

cam elevatam ufque ad finem Orationis Domi-

nicz, Exci

pitur Miffa Defun&orum , & dies

Parafceves,

4

25. Peradío Offertorio , Diaconus qu)'d agit?

& Dicto Veni Sandlificator , &ec. Diaconus mi-

niltrat, ut fuprà , naviculam , dicendo Be»e-

diite. -Dum celebrans oblata incenfat , ille

tenet pedem calicis manu dextra.

In incen-

fatione etiam femper afsiftit Diaconus. Et

dum incenfatur Crux , amovet calicem ad

partem Epiítolz , rurfufque reponit; ac finita

l

incenfatione à celebrante , Diaconus illum in-

ceníat in cornu Epiftolz , ac poftea Subdiaco-

q

«

pum patenam tenentem ; ipíc veró Diaconus

incenfatur àthuriferario. ,

[

l

1

26. æid

E

—

*

De n[//fl. piac. Sac.Milf.celeb. cum Subd, 189

26. Quid a OrateFratree? g. Diaconus in

fupremo Altaris gradu cum Subdiacono flcáit,

& refpondent : Ss/cipiat , Cnc. vel o

ecupdre

Diacono folus Subdiaconus.

27. Quid fub Prafatioge ? €. Stant retró

poft celebrantem , & pauló anté quàm dicatuc

Sandus , accedunt ad Altare, ubi cum cele-

brante hinc inde ftantes dicunt, Sanélus , cinc;

*

ufque ad Canonem.

18. Quid dwm Canom dicitur ? $. 'Tunc

Diaconus accedi: ad finiftram celebrantis , a€-

fi(tens illi , nifi alius adfit Sacerdos ; tunc enim

ipíe ftabit ad dextram aliquantum poft cele-

brantem. Subdiaconus veró redit ad fuam prio-

rem ftarionem.

29. Guid dum Celebrans dicit : Quám obla-

tlionem ? x Diaconus accedit ad ejus dex-

tram , & ibi in fuperiori gradu Altaris genu-

flexus , cüm Sacramentum elevatur , fimbriam

plaactz elevat , & quando opus cft, fe erigens

calicem diícooperit, & cooperit, & cum cele-

brante genuflectit , Subdiaconó in loco fuo

genufcétente. Repofitó caliee à celebrante

poft elevationem , Diaconus redit ad librum,

nifi alius afsiftat.,

30. GQuid dum celebrans dicit : Pet quem

hzec omnia? &c. tj. Tunc Diaconus factá $a-

cramento gcnuücxioae » accedit ad dextram

celebrantis, & quando opus eft ,. difcooperit

calicem , cum celebrante adorat, cooperir,

s

& itcrum genufcQtit,

pQ

w

190

Pars 1311.. Caput l1.

31. Quid , dum dicitur Pater nofter ? g,

Dam illud iacipit, Diaconus vadit retió poft

celebrantem , factà priüs Sacramento genu-

flexione , ftat

que ibi., donec dicitur Oratio

Dominica.

1. Quid circa finem Orationis Deminica

E. Dum dicitut ; E*£ djmite nobis debita

zofira , Diaconus factà , ubi fletit , genu-

&:xione , vadit ad dextram celebrantie , &

Subdiaconus circa finem orationis Domini-

|

!

€x , factà item genuflexione , revertitur ad

Altare, & ítans 1n corau Epiítolz , porrigit

!

patenam Diacone , qui eam difcooperit , &

?

purificatorió abftergens , dat celebranti, ma-

num cjus ofculando , & quando opus eft,

L

(i

dilcooperit, & coo

perit calicem ; & cum cc-

lebrapte adorat,-

-

«

&

W

"

33. Subdiaco

nt4 redditA

patená qHà "UA«

"

[

dit? Refp. Depofitó. etiam veló genufledtir,

& deícendit retcó ;poft celebraotem , & cüm

dicitur Pax Dornini , &c. iterum genuflectens

accedit ad finiftram celebrantis , & fimul

!)

t

dicunt : Zgz44 DEI ; deinde fa&á ibidem

ft

Sacramento genuflexione , redit poít cclc-

brantem.,

4 Óü

(Q

;;

34. Quid autem 1unc Diaconta ?. . Is à

dextris genuflexus expectat pacem , & cüm

M

n

€elebrans ofcuJatur Altare , ipíe fe erigens,

fimul ofcularur illud' extra Corperale , & à

N n]x

.

I

«elebrante dicente

*

Pax tectim , complexus

ä

cem

W

:agcipi: pacem , fnillrjs genis fibi invi

"

E

-

De affifl.piac.Sac.Miff. celeb. cutm Snbd. 191

h,

appropiuquantibus, & ci refpondet: E£ cwm

(

fpiritis tuo.

V

35. Diacontus cui dicit pacermi? g. Acceptá

tl

pace , iterumadorato Sacramento , vettit fe ad

Subdiaconum , retró poít celebrantem , da

t ci

z

pacem, & (tatim vadit ad librum.

J

36. Subdiaconus quibus dat pacem ? Refp.

Acceptà pace à Diacono ; & factá Altari genu-

flexione , comitatus ab Acolyto , vadit ad

i

Choram,; & dat pacem primó cujusliber Or-

i

diüis dignioribus priüs; deinde minits dignis,

1

& reverfus ad Alrare , facá genuflexione,

dat pacem Acolyto , & iíte reliquis. 'Tum

Q

Subdiaconus vadit ad dextram celebrantis,

|d,

& quando opus eft , difcooperit calicem , ac-

j

L)

cipit- ampullam.vini , & infundit , quando

celebrans vult purificare. Prius autem , dum

k

eelebrans communicat, (tat ibidem, & Dia-

conrs ad librum , profundé inclinati versüs

D]

]

Altare.

j

75 37- tuid agit Diaconus peracá Communienet

:

?

&i Defert librum Miffalis ad cornu Epidola,

W

deinde vadit retró. poft celebrantem.

38. Quid autem Subdiaconus? w. Vadit ad

31.':'

Cornu Evangelii , ubi calieem tnundat , aprae

ji

cum purificatorio , patenà & pallà coopetit,

plicat corporale , reponit in Burfam , & illam.

im

h

ponit.fuper Calicem coopertum vcló , quem

collocat fuper Altare , vel Credentia , ut prius;

j

poítea redit ad locum fuum retrà poft Dia-

€onum,

j

393

Pars 111. &aput z

39. In Quadragefima quis dicit : Humi-

liáte capita veftra DEO? &. DPoftquam Ce- *

lebrans dixit : Orems:s, Diaconus vertens fe

ad populum jun&is mauibus dicit : Hwmi-

liate , (c.

4o0. Guomodo dicitar : Yte Miffa eft » &

Poftquam Celebrans 'vertit fe ad populum,

Diaconus cum eo veríus ad populum cantat:

Ite Mi[fa eff ; dum Gloria dictum eft in Mi(-

ver(a.

fa , vel Benedicamws Domino , facie ad.Altare

k:

ä

41. Effze certa aliqua Begula , quande di-

MA

cendun fit Gloria $ Miffa correfhondente Bre-

iai;

viario ? Reíp. Quandocunque in Horis Ca-

nonicis dicitur : Te DEUM laudamus , tunc

di

fï

ü

in Miffa correfpondente Officio dicitur, G/o-

fi& , exceptà Ferià quintáà Cagnz Domini,

& Sabbathó (aoctó , in quibus ia Miffa dici»

tur Gloria , quamvis in Officio non dicatur

^

de Deutm.

n

41. Quid poft : Yte Miffa eft ; «ut Benedi-

(t;

camus Domino ? m. Subdiaconus miniftraf

Á

libum Celebranti pro Evangelio , fi opus

eft, quo finito , difcedunt. fimul ab Altari

[

ad Sacriftiam eodem ordinc; q

$

exiverant.

! l

f

!

!Vl

€ (1) 49

ii! t

CA-

X):(' E IY

I9j

H

m Cfl.

Qwf

CAPUT HL

hTT

E

| Queflien

es Mifcellauee pre -

Diacosis.

d

T

,

WE

FanHlï

U:4 ef Prad:aiiþ

? E. EftAts , quà Prez

r

lo

dicator populum informat ad habendos

bonos mores, & ad evitandos malos,

! d

1. QuA ratione informandus eft. fic popu-

m

Àus * . Excitando potiffimüm ad amorem

M

finis ultimi, & mediorum , qua adeum con-

Mu

ducunt ,

enorali.

prout traduntur in Tbcologia practica

j ,"':A'I 5:7* ;

[hri,

f di

:Fikix nltimius Hominis.

(

3. 'gvätix eft ultimus finis bominis , þrä;tæ

Pa

guem creatus eil ?. Refp. Videre DEUM fa-

cie ad faciem , cum

Vallrad

ficationc.

t

cjufdem 'a,more ac glori-

w

4. Confiflitne in bec fine lveat:;iuda pR

TT

$is? Refp. O

"

beatus . eft.

mninó., quia cÓ adeptó ?c?g,

0 $. n ergo nullum obje&inm creatum 6:4-"

ve bominem potef] ?. Refp. Nullà ratione,

quia Beatitudo fatiativa effs debet;apperi-

tüs rational

2

is , qualis mulla eícatura cífe

ü

"

À

6,l»

194

Pars I11..— Caput I.li.«-—

6. In quo confifhit beatitudo formalist v.

Quoad eflentialem difcrepant inter fe Thco-

*

logi , aliis eam in fola vifione Dei , aliisin folo

aimore , aliis inutroque conftituentibus. IHllud

certum eft a

pud omnes , unum fine altero dari

non poffe,

F

t

,

"

7*

Debétne Beatitudo nece[fario perpetua effen

&. Nifi perpetua fit, non poteft quictare ani-

5

mum , haberéque hoc ipfo aliquid mali ad-

j

mixtum , adcoqQué non bearet,

[

8. Effine vifio beatificans omnium perfedtio-

)

num droinarum , "vel fufficeret etiam unius

& Effe vifionem Dei , ficut eftin fe, Si tamen

hi

dari poteft vifio intuitiva przci(iva , &on mihi

j

perfuadeo, nonfuffe&turam, etiam unius per-

.

0

fectionis vifionem.

4

lil

9. Eflne vifro beatifica DEI intellectualis , *vel

corporea? R,. Oculum corporeum nulla viele-

[/7

vati pofícad videndum DEUM , debet proinde

ity

e(fc intellectualis.

I0.. Efine viffo bac sntelletualis naturalist

-

N

s

B:. Effe in fubfítantia fupcernaturalem , ad

x

quam intellectus clevatur per-lumen gloriae

fibi infufum.

1I. Efíne bac Beatitudo aqualis im omnibus

Jeatis ? y. Elle inzqualem pro inzqualitate

7.0/1/2

imeritorum,

l/;' /ftt

i. Effue vifie ( amer DEI tofa bomi-

I!'

Bis beatiudo ? Kefp. Prater hanc beatitudi-

LT

&em Animz , dari dtiam Beatitudinem Cor-

Ptípo

22

goris.

li

x;.æq

If

Qtaj-?iones Mifcellanea pro Diacan?:;. t9$

13. Qu efl ila. Beatrtudo Corporis, ?. Bi«

pm

'

M

E(t concuríus quatuor nobili(simarum qua-

litatum ,. quz dotes corporis gloriofi nuu-

ls.m

cupantur.

0U

-I4. Q)ua funt illa dotest W. E(t Impaffibi-

lit&s , quà corpus redditur expers omnis poenzs

4/ f)

& doloris, Clarita; , quà fulgebit ficut Sol,

i

lh ld'

4gilitas , quà movebitur celerrimé pro benc-

placito Animz, Swbriliras, quá poterit penc-

trarc quecunque alia corpora, ficut radius Solis

J

penetrat corpora petlucida.

77]

1j. Quibus mediis n(Jaquuntur borines bane.

ITet

beatitudinem! . Aliqui (oliusChrifti meritis,

mibi

ut infantes baptizati ; alii infüper mediis bonis

"

operibus , ,juxta Matbai Cap. 9. Si "Uis ad vi-

$am ingredi, fer0n mandata.,

"

16. Chpr exisit. DEUS opera Lona ad com-

[2

Jequendam — [alutem ? . Refp. Quia conve-

Ql

niens erat , ut homo libertate praditus ,

pet

proprias humanas actiones , íc ad

eam

ii

;

difponcr;t.

),23

L

,'sz

pz 777 meqni.

-

yin

17. €wid efi atius bum;-'mm? &. Eft aCtio

Wm»u:e

voluntatis libera ex deliberato judicio homi-

9t

nis precedens,

7 Mf'

8. Efine anliqua. differentia inter aclionem

iil

.E

bominis , t^ aclionem bumanam 3 Refp. Eft

n (t«

emnipó , quia actio hominis eft quzcuge

quc actio ab hemine procedens , five libera.

a

P

( —üt,

Pars 111. Capu; I111.

to6

fc , fi

ve necelfatia , five cum , five fine de-

liberationeprocedens. Actio veró bumaaa illa

fola dicitur, quz fcienter & volenter ab ho-

minc procedit.

19. Guotuplices funt atliones humana in ge-

pere? & Sunt vel bonz , vel malx , & ab

aliquibus valde probabiliter admittunturctiam

jn individuo indiffereátes , quz necboriz , nec

malz funt.

20. Unade babetur bonitas, vel tnalitia acduum

bumanorum ? && Bonze funt, quz funt con-

formes naturz rationali, quàtali; mala, qua

fünt eidem differmes.

a. Conducitne quilibet. atus bonus. ad vi-

zam aternam ? Re(p. Cüm beatitudo noltra

fit fupernaturalis ; méceffarium eft , a&tum

ejus meritorium etiam eíle fupernaturalem;

fiquidem ex do&tina Fidei , nihil conducens

l

ád vitam aternam , poffumus viribus pro-

priis folis agere , ac proinde actus natura-

[

1cs, quamvis honefti, conducere ad cam non

l

gollunt.-

T

N

|

! eccatwp.

u..1 Gwid efl peccatum ? Refp. juxta re-

Jl

ecpram Auguftini definitionem : E(t dicium,

l

aum , "vel cencupitum contra legem AternAD

D

DEI.

!

213. Qu ef äi)j'ärentia peccati. Tbeologici

atut

[

" ;P—i;ilofophim f Refp. . Thbeolegicum voc

quad

Quaffiones mifcellanea þ'rlo D:'a::ohi;. 30y

iquod committitur.cum. notida DEI , &

l

f

difcopvenientix aétionis cum lege DEI pro-

*

hibente ; Philg-jopk::cum veró , quod «om-

mittitur przcisé cum advertentia difformiratis

M

eperis cüm natura rati

'onali , quamvis IDEUS

d

ignoraretur.

H

41

24. Ql

4 eff pescämm originale , quid per-

W

fenale ?- Refp. Originale cft piavaricatio legis

Divinz de non guíftando fru&u arboris fcien-

Wi

tiz boni & mali facta ab Adamo , & in po-

fletos per transfofionem noftrarum volunta-

U

tatum in ejus voluntatem derivata, Perío-

d

nale eft , quod propria cujufque voluntate

Ü

committitur,

w

ig. Qhid efl peccatum eemmiffenis, qnid

emifonis 2 9. Commiísionis eft , quó poti-

fin

T

tivé

i

iguid agitur conza Legem Divinam

,

((

Pt

f

cntem, Omiffionis , quó omittitur actio

Le

»c Divinà praccepra.

?W-

It

16. Quid fl peccatumm ntiunle ,1 quid balina-

le ? *. AQuale cít ipfa actio mala , contza

]

Legem DEI : habituale veró cftipfahac adio

phyficé przterita, prour per ncgationem con-

donationis divinz , aur condignz fatisfactio-

nis moraliter perfeverat.

27. Quid efl peccatum mortale, quid veniale

"T

E. Mo:rtale cft gravis offenfa DEI , privans

WIM

hominem gratiá &amiciiá DEI, que cft vita

m

animz ; veniale Ievis DEI cffenía, gratam

DEI non expellens , fcd (olüm minuens fcxvof-

u

1cm charitatis,

th

&

28.Con-

1j

G)N

398

Pars 111,

Capst 111,

48. Contrabántne omnues bomines peecatuns

eriginale ? &. Omncs, qui per viam £enera-

tionis ab Adamo deícendunt , quamprimüm

animantur , illud contrahere ; exceprá Bea-

tiffimà Virgine DEI Matre fpeciali privilepió

exemprá,

N

19. Qui [unt pracipui effeiius peccati ? ma.

Sunt duo: Reatus, vidclicet culpa , & reatus

pone. llle vocatur communiter macula , re-

manétque etiam , poftquam a&us peccamino-

fus p!m-yücä przteriit, donec condonctur , con-

ftituícque peccatum habituale.

30. Sublatá maenla , tellitrne boc ipfo ettam

véafHA pOna ? &n Quamvis fimpliciter rolli

goflet reatus culpz , remanente toto reatu pac-

nz, tamen in hac Providentia , reatu culpze

fublato, tollitur hoc ipfo ctiam reatus poenze

zternz, remanente nihilominus reatu.

pennas

E u o

alicujus temporalis.

31. Petéfine condonari petcatum mortale

Ü

per puram condonationem DEI extrinfecam?

ü

Refp. In hac providentia quidem condona-

tur femper per infufionem pratim fanáifi-

cantis, qua' eft unica caufa formalis noftrze

juftificationis ; abfoluté tamen poteft ctiam

(

per puram ex

Á

fi

donati.

triqfccam 'condonatiic'nivcm con-

[j

31. Fadá tali condonatione extrinfecA , fie-

vétne quis amicus DEI ?. Refp, Si voluntas

E

foret puré condonativa , ficret tantüm non

lice

lii

inimicgs.

33.Po- -

Q)&]ï;am Mü'ce;üdnea jro Diaconis, " 99

!

$3.

- Potéflne. unum peccatum mertale de-

d

r1

?

leri fime altero m eodem [ubjecto

Refp. Si-

T

quidem de facto deletio" peccati mortalis

Bh

fit per gratiam fíanctificantem , qua cum

hi

omni mortali peccato incompoffibilis. eft,

pon poreft-unum deleri fioe altero ; poffet

i

veró per condonatio

,

Ia

fecam.

us DEI puré extrin-

"

(2

14. Qua fuot principia externa. achionum

u

bumanarum ? Reíp. Eíle leges & pracepta

J

Superiorum.

"

"

"

Legæ» €4 Precepta.

v

35. Quid [unt Leges .l quid Pracepta ? ,

r

Legcs funt Communitati ftabiliter. prafcri-

u

prz. Pracepta veió particularibus tantüm.

H

dantur.

36. Lex quotuplex ef ? w Yn genere duplex:

il

Divina , & humana. Divina rursus duplex;

!

n

naturalis, & pofitiva.

r

37. Quid efl lex Divina naturalis ? Refp.

N

Eft naturale dictamen rationis, quó per lu-

u

men rationis nobis impreflum , naturaliter

TR

cognofcimus evidenter recta & facienda,

(0

turpia autem , & rationi difcongrua , vi-

tápnda.

"

38. Quid efl lex Divina pofitiva ? xy. Eft

t

decretum DEL hominibus przícribens modum

]

neceflarium , ut apté pervenire poffipt ad bca-

titudinem fupernaturalem.

(

39 Quid

206

kle ]1]. Coput le!£

J

39. Gwid fl Lex humana ? Refp. Ef

re&um rarionis Decretum , per rationem

n

aliquam probabilem ab habente publicam

auctoritatem fancitum , przícribens aliquid

;

à (ubditis fervandum , lepíque naturali con-

-

veniens,

j

40. Quetuplex eft Lox bumana wt. Duplex:

Aliafzcularis, quz fertur à (eculari poteftate

WA

ad finem naturalem , videlicer tranquillitatem

Reipubl,

Alia Ecclefiaftica , feu Canonica,

il

qua fertur ab habente poteftatem fpiritualem,

At

ad finem fupernaturalem bcatitudinis con-

J

Ícquendum.

41. Quofnam obligat Lex bumana? »;. Omnes

poteítati Legislatoris fubditos, quos intendic

Legislator obligare.

4l

1. Quande obligat Lex hiümana

H

3

Refp.

Ddl

Quando promulgata eft fufficienter , cognita

ht

&acceptata à fubditis, faltem à majori parte

eorum,. *

pf

D

D

43. Obligátue [ub porma peccati ? Reíp.

E

Omninó , ex zzente Apofloli ad Roman. 13.

gaz|

G»i pote/fa»ti reftfiit , DEI oerdinationi re-

Ti

fiftie.-

4l

44. Quá ratione. eximitur quis ab obliga-

dvl

£ione Legis butmmana ?. Refp. Primó, per pri-

lt

vilegium , fi qüis ex intentione Legislatoris

in Lege non fuerit inclufus. Secundó , per

N

hh]

difpenfationem , quà quis Legi obligatus,

eximitur ab ejus obfervatione per eum ,: qui

ïäbniäa.'

poteítatera habcr, Terió , per epichiam,

d

Quefliones mi[cellanta $ro Diaconis, 201

"

& intcrpretationem Legis , qua judicatur in

aliquo cafu particulari non obligare , quia

W

mon potuit Legislator omnes cafus compre-

ul

hendere & pxæfagnc , nec voluit in omnibus

(0j

obllgare.

Quartó, per contrariam confüe-

tadinem , quz introduta cft videntibüsLcegis-

MM

lato:xbus ; nec contradicentibus cfficaciter,

t

Quintó ,- per Legis abrogationem ab habeute

&

poteftasem.

FW'

4$. Qua [unt primcipia interna ac'?zanum

:

bumanarum ? Refp. Graua & virtutes Theo-

Jl«

logxcæ.

W

Gratia Diviza.

s

d

46. Quid efl Gratia? y;, Eft dopum faperz

j

naturale ,. nobis à Dco gratuitó infufum ad

JH

beatitndinem confedüendam. .

N

47. Cur dieitur donum molis infu[sm ? l;z.

Ad differentiam à grariis non inharentibus,

h

uti funt Incarnatio & Sacramcnta , qua func

I

gratiz Divinz , fi nomen grauz lenus fu-

n

Inatur,

48. Quomodo diuiditur. gratia

&. Prima

li

hn

divifione generali , dividitur in grauam gram.s

datàm , & gratum facientem,

u

d

49. Quid eff gratia gratis data? &. Quz

ex fola DEI voluntate & extraordinarié datur

Ü

quibufdam hominibus ad aliorum utilitatem

u

n

& beatitudinem procurandagj,

kr

l;

$9.

2023

Par: 111. öapu: 111.

$0. Quor funt ha gratie grats data ? Refp.,

h

Novem numcrantur ab Apoítolo , 1 Cor.

/

1z. 4lii per Spiritum datur [ermo [apientia;

l

al jermo [cienti& [ecundiumm eundemm Spiri-

fum ; elteri fides $n eodem Spiritu ; alii gra-

:

Jia fanitatum 5 al operatio "virtutum 5 Aliá

prophetia 5 ali difcretio fpirituum ; Al ge-

uera linguarum 5 Al interpretatio [ermo-

fá

9.

d

$1. Quare ba gratia dicuntur gratis data?

v

X. Quia ita dantur ex mero Dci beneplacito,

u

ut nullum ab eo fit inftitutum medium ad eas

Mv

obrinendas , ficut eft ad obtinendas multas gra-

tum facientes gratias,

]

n

y2. Quid efl gratia gratum faciens! . Etk

£ratia , quz daur hominibus ad propriam bea-

ff

titudinem confequendam.,

[or

$3. Quotuplex efi gratia gratmn faciens? v

-

Habitualis & actualis.

)

'tfzf(z

$4. Quid efl gratia acfualis? w. Eft motus

aliquis in anima divinitusexcitatus , invitans

Ya

«am ad actiones virtutum.,

Iw

N

$ $. Inquo confifit ille motua , & n

;i recipi-

eur ? &. Confiftir , ex communi fenfu Docto-

[

rüm, in illuftrrationibus intelle&üs , & piis

affc&ionibus voluntatis indeliberatis , receptié

7

li

in intellectu & voluntate.

tj

$6. Quomodo dicuntur fievi bi tnotws in nobás

fíne uobis? 3. No» hóc fenfu , quód à nobis

! t

phyficé non producantur , fed quód cliciantur

.H

fine nobis liberé operamtibus.

^

:7-92sz

Ouafliones Mifcellanea pro Diaconis, 203

lfþ'

$7. Quemodo dWividitur gratia. aciualis?

it

Refp. ln pravenientem , quatenus in actu

L

primo trahit & allicit voluntatem ad con-

J

fenfum , & bac eatenus vocatur ctiam exci-

.tans ; Concomitantem , quatepüs una cum

h

Al

voluntate influit , five moialiter , five phy-

ficé, in actum , vocarürque eriam cooperans

Ü

if*

& cfficax. Subfequentem , quatcnus confum-

mar & roborat voluptatem . ad pcr(cvcran-

Z

dum in illo bono z2ffe&u , qucm cum illa

lt

operatur ; & in hac divifione comprehendi-

tur etiam divifio ip cfficacem & fufficientem

(

i

tantütm,

;8. Nunquid omnis Grafia efficax eif! [uff-

£iens , cur ergo bac membra diruidentia ponunturt

l:

!

&. Efle quidcm omnem Gratiam «fhicacem

fufficienem , fed non viciflim omnem fÍuffi-

cientem cíle cfficacem.

h

$9. Quid ergo eil Gratia effenx , quid

u

f[tfficiens ?. Refp. Efficax vocatur illa , qvae

infallibiliter infert operationem ; fufhciens

il

vció , quz complet acum primum liberta-

y

tis ad operandum , five fequatur actio , five

.

DoD.

&o. Unde colligi potel? , qubd Gratia efficasx

i pi'!s

frt fimiml [ufficiens ? &.. Apoftolo Paulo , qui

j

habuit Gratiam «fficaccm , dicit Dominpus,

ht

2 Cor. 12.. Sufficit tibi gratin tmea. ld cft , gracia

mea cít tibi fufficleps.

J

61. Quoemodo ergo gratia efficax , [fi eff

femul [ufhciens , nen 1ollit übertaum ; fiquidem

E

ec

U

204

Pas DL Caput m

hoc ipfo debet [e tenere ex parte atfüs primi,

P*"l

ä

M)

i

quatenus. [uffciens efl , ( quatenis. efficax

m

eff , infallibiliter infer& confen|]um ? Refp.

[

l

Noen tellere libertatem, quia quatenüs cfli-

cax eft, fupponit confenfum fub conditione

J

Í

futurum , proindéque hoc ipfo tantüm me-

i

«císitate & infallibilitate confequente infert

confenfum.

"

h;ï'l !

62. Datürne omnibus bominibus gratia [uffi-

ciens? x. Dari eam omnibus adultis, Joan. 1.

i

]7

Qui illuminat omnem beminem , venientem i

ad

bunc mundum. 1 ad Timoth. z. Gui vult omnes

bomines [alvos fieri, Apoc. 3. Ego flo nd oflium,

d

n

€» puljo, cvc.

63. Guid efl gratia babitualis? Refp. Ex

Y

erdi

"Trident. feff. 6..c.7.. Eff unica cana formalis

ncftra juflificationis ; qua juflificatio ibid. in

pica

init. mon eff fola peccatorum vemiffio , fed

6;!

LE

e» fanctificatio && renovatio interioris bominis

ger woluntariam [u[ceptionem. gratia. o do-

j

lt

22YU1D.

"

"t

n

64. Quoruplex .

e[f gratia Im&itunl:;'s? g. Du-
