Mibniflério..

7

(l

24- Qua efl bujus Ordinis materia? &i. Re

motam eltle duplicem, unam candelobrum eum

Ü

cerco extincto, alteram urceclos vacuos, Ho—

rum traditio eft materia prexima.

a

2$. 44n ceroferarium , [eu caudelabrum , ae

u

etiam peloicula. [ubjecta wrecolis , frot materia

zeceffaria. bujus Ordinis 1 g. Videri quidetn,

)

quód ceroferarium fit materia neceflaria, fiqui-

dem exprimitur in forma hujus Sactámenti;

probabile ramen eft , e(fe tantàm quid acceffo-

tium, De pelvicula autem , cüm nec fiat men-

tio , proríus non erit neceflaria.

D&

2.60 RG*

[]

yh

$4

'far: l Caut V.

(1

26. Requiritrme , ut tangatur ab ordi-

nando uterque urceolus * Rcïþ. Cum com-

n

muni apud Tambur. fufficere , fi ünus tan-

atur.

P

17. Qua efl forma hujus Ordinis? y. Effe

"

pariter duplicem , unam : Accipe ceroferarium

Yl

"

&nm cereo , & fcias , te ad accendenda Ecclefía

Al-

Iuminaria mancipari in- nomine Domini,

]i

teram : 4decipe urceolum , ad (uggerendum 'vi-

num ( aquam in Euchari[liam [auguinis Chri-

J

ff in nomine Domini.

l

!ajc

18. Qua ex bis materiis & formis e[f Ada-

quata , an utraque fimul ? .. Alii affirmane

priorem ; aliqui pofterierem ; alii denique

Q

utramque fimnlcffe materiam & formam adzx-

quatam hujus Ordinis , & per ipfas imprimi

«haracterem. — Ego fentio cum ultimis , quia

per utriufque materiz traditionem confertur

aliqua poteftas , & afsignatur minifterium ad

hunc Ordinem pertinens,

lia

29..Quod eft offzium Acolyti ?. Refp. Eft

preparare luimina ad Sacrificium ; cereum,

ubi eft legendum Evangelium , ferre; Diaco-

5no & Sabdiacono infervire, (nam inde dici-

tur Acolytus , latiné pediffequus) aquam &

vinum in urceólis miniflrare , coídémque

vinó & aquá plenos eidem Subdiacono per-

,'ll.)f,';

rigere.

Á

3o. «£colytus potéfine tangere Sacra "Ua[aà

1

3. Cum Tamb. in opufc. de Sacrif. Mi[fa. lib. r.

ca-

E

N

6. 2. num $. non iolum acolytum , xfcd

t$-

De iis , qua comm. [unt maj. Ord,

85

feros , quocumque Otdine minore infignitos;

imó, & folüm Tonfuratos polffe licité tangere

::,äll

ä

facra va(a , fed in quxbus non fit fan&lfsxma

;hanlha

d

V r

g uERHEREO (T) æääää&ä

d r

À

^j

PARS II.

O

Dc Majoribus Ordlmbus

r

Iaf

in communi; & in parti-

IH

h&l'

culari de Subdiaco-

PW

u

natu.

J q.:

4

MHU

CAPUT I

T

]

!

De iis , que communia funt. bis

|

Ordiuibus.

7)

;

KEorum Natura.

4 r,.

|

Ur Majeres Ordines ita wcemur,&n Sacr

C

dicantur ? &. Id dictum efle pag p

D

num 5061j

m

2. QrgotjuntMa;oresOrdme:ïm Trcs : Sub-

a. )

diaconatus, Dlacoaacus & Presbyteratus, ad

"

7

qucm

i

$6

Par: 11.

Caput l,

Qquem pettinet etiam Epiícopatus, tanduam

9 q

complementum ejus perfe&ivum.

3. Materia Ordinum Majerum 4 quo debeant

9^

nece[Jarià tradi ordinando ? z. Quamvis in

Ms

du

«ollatione Minorum dixerimus, poffe tradi

i

corum materlas ab Archidiacono , tamen

in majoribus , juxta communem fepfüm &

praxim, fuüb paena nullítatis debent tradi/ab

ipfo ordinante.

Í ii

4- 4n majores Ordines "validà. conferantur.

!

I

D

per faltum? yy. Validé , prater Presbyteratum,

quoad poteítatem abfolvendi fine poteftate

/:;;LIU;A

d

confecrandi , & prater Epi(copatum fine Sa-

cerdotio.

s

(s

$. n ad bos Ordines. [ufcipiendos vequira-

tur etiam certa &ta51 &. Requiri , fed non ad

valorem; qualis autem requiratur, determi-

nabimus, dum dé fingulis agemus.

f þ(m

6. m fit de fide , ommes majeres Ordi-

e

nes effe Sacramenta ? 9. De folo Sacerdotio

ii

& Epifcopatu , quatenus Sacerdotium invol-

at

vit, effe de fide, quàd fit Sacramentum , fic

ï«.f.:g.n j

enim falvatur fides docens, Ordinem effe $a-

! IMH

€ramentum.

*

Ui

^ u

Wt

| Pra:qu;/:?n. i

Tm r

L:

TU

(7. 40 dimilforia data generaliter 4d omnes

hu

E

Ordines etiam majores , cemprebendere cen-

U

Jeré. debeant. etiam. Presbyteratum ?. .. Affür-

.

lü*'vnfm

L]

Ovue , nihil ex-

H

:mat:ivc*s quia qui di?it

[^ C

lh

De p , qua conum. f[unt maj. Ord.

87

um

cipit , *cxprcfsümquc dicitur , tum quod (ub

expreffo continetur , apsd Barbof. axiom. 89.

—

zum.. tum quod ex.natuta verborum in-

n

ducitür. Nec obeft ; quód dimifforiz ju-

Q d

dicentur effe, (trictze interpretationis , quia

ID

ad interpretationem ftri&tam verba non de-

k

bent impropriati , nec contra füam naturam

ld

reftringi.

- 8. Ordinandus in facris , À quo debet ba-

Iy

bere. teflimonium de "vita ( moribts ?. 9. Ex

lu

Trid. feff. 23. c. s. de veform. à Parocho,

"tæ

vel ab alio , ab Ejifcopo deftinato. Huc

Ó

.

fpectat teftimonium ,

, quód exercuerit Mino-

zes Ordines.

hn

D

LP

'72wvapog-4 ördinäm.

sH

| 9. gkubm temiporibus hi Ordines. licità

j

vonferri poffint * w./'Sex tempora per annum

!i

*ífe ftatuta ab Ecclefia ; vidclicet , mane

)

Sabbathis quatuor temporum , Sabbathó ante

:

Dominicam Paffionis , & Sabbathó fan&ó,

nifi aliud. fit à Sede Apoftolica fpecialitet

ándultum. Excipitur Epifcopatus , qui con-

ferri folet die Dominico , vel Apoftolo-

rum, vel de fpeciali Papz indulto die fcft6,

idque licét prioii $

3bbafhb fit collatus chsf

byterátus.

4

10. Efine grave peccatum extra bac tempora

Ordines conferre , C [ufcipere? 9. Omnino , fi

'on adfic Ponvziäcia— difpcnfatioi

11.415

—

D

88

IQ:-: II Caput XI.' ;

i

II. 445 ergo nunquam licet alis tempori.

j

g^

bns , pyater dicia , [acros Ordines conferre fine

difpen[atione ? &. Quando Epifcopus nequit

, V

Sabbathó quatuor Temporum abíolvere to-

jl

[

tam ordinationem , poteft partcem. differte

L

in Dominicum diem , continuató. tamen

",

Sabbathinó

erdinati,

jejunió. Capiz. Lizteras , de- Temp.

(

12. Cur- autem. non po[fet 4otam ordi-

W

nationem facere illo die Dominico ?. Refp. Si

ncequit inchoare przcedenti Sabbathó , vel

4

1

[

ob infirmitatem ,. vel ob aliud impedimen-

)l

tum, poteft totam differre ad diem Domi-

di

nicum.,

lra plures apud Gob. zradi, $. nupa,

g Y

467. dummodo continuct jejunium Sabba-

;'z':a JN

thinum.

; jl

15. Poffétne autem Epifcopus , fatia didio

p

qmodo dilatione ordinationis quoad partera. ad

I

diem Dominicum , conferre illi , v. g. Presby-

D

""

h

L HP

'.

teratum die Dominico , cui contuliffet Diaco-

: tt:hlw

2

natum die Sabbatbi? w. Non polle, quiatunc

i

dies Dominicus reputatur pro uno die cum

Iiaiy,

'

"n

Sabbatho propter jejunium continuatum,adeó-

H

h

"f

que hoc 1

Qrdines,

plo conferret uno die duos facros

N

"4"!:.5 Á

14. Qualis jejunii continuatio intelligitur

L

ll y

in dicto ca[a ? Refp. Meo judicio , fpectan-

P

do jura , Capétul. Litterma,, de temp. ordin,

D FW

cAp. 1. difl. 67. ( Capit. Quod 4 Parribus,

j n

&iff. 75. inelligi jejupium naturale, ita, ut,

À

i

.qd

L

quemadmodum Abbas fcgtit in Capit

Lit-

Deiis ; qua comm. fumt maj. ord. "89 ;

M

literás , Epiícopus in Sabbatho nec ablu-

g

tionem deberet fumere , quia aliàs non vi-

T

deo , quomodo requireretur continuatio je-

1

junii Ecclefiaftici , die Dominicó ; nifi di-

m

ceres , quàd Epiícopus die Dominico debe-

Ihel

ret. fervaré. jejunium | etiam poft. peractam

d

ordinationem , quod non videtur Ecclefia:

exigere ; dicere autem , quód exigatur obfer-

7

-

vatio jejunii Ecclefiaftici Sabbathini , etiam

P

non elt rationabile , cüm aliunde fit obliga-

Wi

tio gravis, quoad illum diem in tempori-

.M'

bus ordinationum.,

Caterüm malo fenti-

hf

re, quàd in praxi illi Canones quoad hoc

"

puncum non obíerventur. aliter , quàm

m

quàd , ut ait Gobaz fradt. $. num. 356. ferve-

.

H

unium tale , quale

tur jej

x

folet aliis digbus

i

Quadragefimz.

a

ij

Ij. Quis pote

$ difpenfare ín temporibus ordi-

12

mationum ? 3. Solus Ponti&x , & quibus ille

"

concedit.

It

r6, 44n non po[funt difpenfar

£ ,61Am Nuäu)'i

I

Apoflolici? w. Communiter illis dari faculta-

tem ad difpenfandum cum iis , qui funt arctati

Y

bencficio , hoc eft, qui urgentur ad facros

Ordises fufcipiendos occafione beneficii vel

[/]

accepti, vel accipiendi.

l«

17. Qua caw[a debet

effe ad. difþmfnn&m

^

extra tempora ? &i. Requiritur urgens caufa,

/

wti- di&um eft Legatis dari facultatem pro

arctatis beneficio.

18. 44m in temporibus Ordinntionum | pof-

inf

D

o

Pars 11.

Caput T.

ydf

fint. eodem die fufcipi duo facri Ordines ?. mr.

I

Nullà ratiohe, ex Capiz. Lizeras , Capit, Di-

leiius , de tamp. ord. & Trident. fe[f. 23. c. 1.

g

caffat quoad hoc omnia

u

privilegia in con-

trarium conceffa.

7H

19. 412 Religiofi babentes privilzgium O;"-

dines accibiendi , etiam majores. extra tempo-

tl" "

ra., etiam tribus. diebus feflyois , poffint ordi-

j

xari diebus foflirois. [olinm chori , nom autem

(m'l

/]

fori! w. Siin ptivilegio concedente ordina-

M

[

tionem fieri-diebus fefliis , non cít inferta

claufula 4e pracepto , poffe Ordines quofcun-

IJ ul-

quc conferri in feftis faltem duplicibus fo-

.*:;'.")::i:b:a*

lius chori , probabile cenfent Barbefa 4e of-

n p

Jicio ( potefíate Epifcopi , part. 2. Alleg. a.

lg

num.7. Rodriquez. tom. 3. quaft. Reg. quafi.23.

$,a

euart. s. fn. - Fagund. de pracept. Eccl, lib. r.

Wi m

D

€.2, num. 12,. Corona de dignitate €» potefla-

140f

3e Epifcopi , tract. 2. e.15. $. 9. mum.17.. Pyr-

rif

rbing, lib, 1. tit. 11.. fePd. 1. $. 9. num. 81.

n

Engel. l. 1. tit. 6. $. 7. num. 18.

"Aftanius

Tamb. de qure Abb. vol. a. difp. 2. quaft. 13.

2unm,7.

Gobat in ultima Editione Monachii

1681 Oper. fmoral. tom. w part. 2, tradi. 8.

T

cafui2. d nüm. 472. U[que ad 477. inclu-

u m

froà , & num. 48$. Palaus tradj. 27. punit. 17«

TM l

num.13. fim. Efcobar. Theol. maorol, lib. 23.

probl. 108. num. 423.. Ubi teftatur , homi-

Sity

&i

nes Societatis JESU , gaudentes di&ó privi-

bLT

lcgió, fuiffe à non paucis accuratifsimis Epi-

"Wi

fcopis otdinates feftis duplicibus in folo]chq-

!d

IO;

-

Deiis, quacomm. [unt maj, Ord.. ot

IR!,

l;

c0, Et (tefte Gobat) Alumnis Pontificiis ea-

dem 'gratia folet przftari Augu(ítze Vindeli- '.

ilf,

W

corum. Diam.part. s. trat. 13. refol. o7. hanc

fententiam tutam in praxi appellat, & con-

cludit fic : Unde nefcio, quare quidam Epifcopà

Theologtss , cum . ipfo olim de hac opinione in

1?4.

agitareturs

praxi: feroanda nimiiun : fcrupulis

D

eft. enim opinio bac [atis probabilis , v ideo me

L

eon[ulente , ne timeant Epifcopi illam in praxim

"

deducere.. Hxc totidem verbis Diana;

Fun-

i"|

'

damentum horum Authorum eft , quia in

jore, etiam dies illi , qui in folo choro fub

duplici celebrantur , fimpliciter dies fefti ap-

f

pellantur. Ex Clement. de Reliq. & Vener. SS.

n

Addi poteft : Privilegia in gratiam Religio-

nis , aut piz caufz conceíla hóc ipsó favo-

ï,

h

rabilia , proindéque amplé interpretanda effe,

ex communi principio : Summa ratio eft , qua

?

pro Religione facit L. Sunt Per[ona , ff. de Relig,

l,

& (qmpt. fun.

^

-

JInterflitia.

j

h

zo. Qua inter[litia. vequiruntur. Ad. [u[ci-

d

piendos [acros Ordines ?. yu. Id Trid. fe[f. 23-

I

€.11,13.14. integrum annum Ecclefiafticum

:1

exigi à tempore, quo Ordo eft fufceptus, ad

idem tempus fequentis anni , qui aliquando:

lonpior eft, aliquando brevior, prout idem

tempus ordinationum vel tardiüs , vel ci-

tius redit.

i1.Quis

[

93

Pars 11, . Capus r.

j d

11 Quis potefl difben[are im interfütins :

jf

?

E. Poífe Epifcopum quoad íuos fuübditos,

n

'þg&ff

causáà (ubfiftente , non tamen ad duos (uti

dU "

dictum:eft) facros Ordines eodem die füufci-

a

piendos.

22, Pefffntne Regulares Pralati.in boc cum

d

Juis difpen[are ?. w. Poffe cum iis , quos ipfi

ordinare poffunt, non autem quoad Ordines,

quos conferre fuis nequeunt. Ex Trid. revo-

cante quoad hoc ombia privilegia ; quamvis

uli

fi Pralati teftificentur (ubfiftere difpen(andi

caufam ,- & difpenfationem ab Epifcopo pe-

m

tant ,. tenetur E

UI

tionc concedere.

pifcopus aþfqua alia inquifi-

X

máA

23. Qua funt caufa ju[la. difben[andi in in-

finet

terflitiis ? &. Eas explicari ip Trid, feff.23. c., i1.

y, a

'i

de reform. Pto Subdiaconatu , Nifi a/iud urili-

lp

£a5 "Uel neceffitas Ecclefia expofcat. Pre Dia-

vll

li

"

íhn

conatu, cap. 13. Nifi alind Epifcopo cvideatur.

Pro Sacerdetio, c.17. Niff ad Ecclefia utilitatemo,

uT

&t neceffitatem.

d

24. Gualis debet effe bac tilitas , ac

nece[-

dlb

fitas? &. Relinquitur prudentiz Epifcopi judi-

* NU

canda , nihilominüs (ait Gobat) viderur gene-

Lt

tali confuetudine Germaniz plurimüm 'de--

ul

rogatum his decretis , ita utnon putem , quen-

*

x

quam rej

lci, feu retardari

, cà folà de cau»sä,

"t

quód non fervet iuterítitia.

:

PRÀ

E

1$. 4mn Epifcopus po[fit diffen[are cum

juo

familiari in interflitiis , fjeut poreff. eum ordi-

"

Hare ) g. P:obabiliüs'm.ihi videri , quód

L

pos

n

Qua ii$ , quA ?omm, fwnt taj. Ord.. . :.93

1

peffit ; cüm enim competat illi ordinatio,

0j,

uz eft principalis , cur:non competeret

ud

etiam hac difpeníatio: ordinationi valde ac-

N

ceíToria.

Et ita deci(um efíle rcfert à Sacra

Congreg. Tamb, 1.8. de ord. c. 11. $. 2. nu. u.

Quamvis num. priori referat etiam contta-

tium decifum.

i

L]

:

[

Titulus Wenþ;.ï

"h

!

26. 4 ad facros Ordines fuj&iþiebdu requi-

3

fattur-aliquis titulus 2 - w. Requiri, & ad hos

&

folos , ex Trid. feff. 21. e. z. dereform. quia in-

decens eft , Clericos. mendicare, aut turpem

quaftum exercere.

Il

27. Quotuplex eff. bic titulus? 9. Triplex.

1

EEE

Paupertatis pro Regularibus -validé profefsis,

i

poft Conftitutionem Pii V. & aliorum , BQ-

h

neficii , & Patrimonii.

h

28. Quahs deber effe titulus beneficii ?

, w».

Debet eífe Beneficii perpetui certos. habentis

redditus, ad honeftam fuftentationem fufhi-

cientes, judicio prudentum , habità ratione

loci , catitatis , vel abundantiz illius, & pa-

iP

cifice poffefsi , aliàs non eft fufficiens titulus,

exceptá Capellaniá temporali in Capella Papae

ex privilegio.-

29. Quali dWebet effe titulus. Patrimonii,

vel Pen[jonii ? Refp. Debere effe fufficientis

i

ad (uftentationem. Ad. quem tamen ordinari

come

non peísit, niü ob necefsitatem , vel

mQgs

i

[]

if

Pars VII. 'Caþu: l.

m

Lj

moditatem Ecclefiz Epifcopus judicaverit or-

vjh-

"i

dinandum. Tri4. feff. z1. cap. z. Qua tamen

M dl

,J

in doctis & bouz vitz regulariter adeít. Dc-

j*

betautem patrimonium pacificé & vere, (altem

i

quoad partem fufficientem pofsideri quoad

dominium utile.

d

m

30. Tale Leneficium , patrimonium , mmt

penfo poffántme alienari ?. 9. Nec. alienari,

H

,.W

m,»c

nec extingui , nec remirti , necirefignari poffe,

n

ji

:

fine Epifcopi licentia, háncque non dandam,

L

nifi con(let poffe Clericum aliunde decen-

)9

| ::'.[1

ter & perpetuó fuftenta

;i. ; Vide Trid. didía

gm*f

m

feff. 21. &. 2.

31« 242 in. congrua fuflentatione definienda,

.f: (

fit babenda vatio peronarum , ut.eb exigatur

d t

A U

emajor , qub perfona dignior ? m.. Negatvé;

;;'

quia ut titulus fir fufficiens ,. fatis c

, fi

n

Clericus ex eo pofsit honefte vivere, ut Cle-

tiilain)

ficus , ita ut non cogatur mendicare , aut

yu, l

ïï

turpemi quaftum exercere, Ex Tyid, Et ita

|

il

m

mi

n

l

eft praxis, dum idem pro omnibus patrimo-

P«l

L^

T

nium conílituitur,

-

! /;/ylyfm

32. 44n fufficiat , congruam fuflentationem

IT

eotnpleri partim ex beneficio tenui , aut. pluri-

UM

bus tenuicribus , partim ex. patrimonie , par-

LI Oäalïf?in

fim ex pen[ione ? Bt. Süfficere 5 quia habetur

Vif M

finis Concilii , ut refpondit Sacra Congrega-

LT

tio. Non ramen fufficeret, fi fimul cum elee-

:?l'ï, x

mofynis Miffarum , ftipendiis, &c. comple-

retur fuftentatio, uri cadem Congregatio de-

i t

claravit.

j

TT

De iis , quacomm. funt maj. Ord. : 93

!

f

0l

33. 4n fufficit titulus Coadjutoria cittn [pe

"tnen

utura fucce[fionis , & affignatione congrua ei»

)ul

perperua. fufientationis ?. w. Sufficere., quia

W

tali. non decít congrua fuftentatio. Aliud eít,

Qu

il

fi Coadjutoria eflet temporalis cum afsigna-

tione fuftentationis temporali.

k

) Pi

34. 4 nominatus , prafentatus , elecíus,

AU

pofiulatus ad beneficium , po[fit ad' illius titulum

n

"

promo'veri? .. Contra aliquos negativé ; quia

E

G

?^

"Tridentinum requirit pacificam pofle(sionem

z

h

MU

Ita facra Congregatio.

d

3$. 44m qui obtinet

beneficium , fed ;Uiu:

frudius lucrari non poteft., nifi poft Sacerdotium,

*

z

hij

paj,ït ordinari

g. Poffe , fi interim habeat,

"

N

unde vivat; quia impo&erum eft titulus pet-

Vi

f

manéns.

Ita Sacra Cengregatio.

4

CNcigees i misisd

"I

36. n fit fufficiens titulus Seminarii , b

rá-

(h

bentis Loneflam [uflentationem ? s. Etle , fa ctt

At

perpecuus , faltem durans, donec Ordinandus

IN

fit aliande provifus. Secus, fi non fi

t pere

LL«

manens ralis provifio,

P

37. 4 fafficiat. titulus ferroiti , frve de-

1

putationis alicui Ecclefia , cui Ordinandus

"T

infervire teneatur 5 cim ex flipendio Miffa-

)'*,

—X

rum , Offiiorum , ( aliis eleemofynis de-

BA

y

center "vivere poffit ? Reíp. Negativé contra

(

nonnullos ; quia talis adícriptio non eíl de

ROPU Ht

fe perpetua , nec fru&us certos &

pcxpgtuos

Ner

habet.

:

d

:38. n fufficiat. titulus. Liteyatura , e» fs

Ca29-

[

. Onf:'nnndus j ]it Deder Tbheologia ; "vel

»tttis

:

/

Parvs I1.

Caput 1.

yll

4.n«(md j

—æum , 'vel Sc.

riptur&? Refp. Probabiliter fuffi-

» Dd 4

lu

cere in viro infigoi doctripá, quia deeffe illi

od

non poteft , unde decenter vivat; contrarium

lom

W]f.

tamen verius & tutius in praxi eft , quia is

de facto non obtinet , unde decenter vivere

i

BM

D

pofsit.

!

TL

gili

1

hi

39. 44n fufficiat patrimonium in cenfu redi-

r

d

gnibili? g. Verius fufficere , quia annii cenfus

p

1

À

inter immobilia computantur ; nec obeft, quód

ia

ii

redimi poffic , quia pretium poteft & dcbebit

inve(tiri ad alium cenfum.

us

4o. n fit legitimus titulus in bonis molili-

4 j'f

us MH&

bus confrflens? . Negativé , quia fru&us per-

manentes reddere non polfant , nifi (juxta

N

ATT

Azor.] fit pecunia parata ad cenfus , vel. immo-

bilia bona emenda.

» li ia

41. 4f2 filius patris divitis ordinari poffit

l;

TTA T

ad titulum patrimonii , nullà fatia. affgnatio-

ne 4 patre? Relp. Teneri patrem juxta re-

vipbit

ceptam confuetudinem , certa bona fructifcra

dicalen

afsignare , donare & tradere ; quia aliud eft

Wünr ;

!

jus habere ad patrimonium , aliud ,de facto

m

Allud obtinere , uti requirit Trident. Specula-

tivé contraria etiam fententia cít probabilis,

".;»'-ïm.: |

n

quia in tali non eft periculum mendicationis,

d fif;w

aut turpis qua-ftüs.

MT

41. Gualiter donatio patrimonii , "vel pro-

;

smifio faila à druite , de preflandis ordman-

;

dlo alimentis , fit legitimus titulus?. Refp.. Ve-

m

* It

ram [|& fíinceram donationem fundi , aut

* l

di

enta,

a

; duj

juris cexigendi congrua & «erta alim

[|

t

De lis, qua comtm. funt tmaj. ovd,

97

'rfrfg& '

fufficientem effe; quia cunc acquirittir domi-

iil

nium. Debet autem donator fe & fuos fuc-

Wt

ccffores obligate legititad ad non alienandum

:

: W is

ilum fundum.

UY

wfficist douatie »Giüri;* exi-

43. 4dm autem /

gendi certa Ó bonefta . nlimenta, , fundati in

[Fl 71

omoibus bonie fructiferis domantis , nulla fatiá

1tttly |

affignatiane in particulari. & . Probabiliter fuf-

[

R) quü

|

ficere ; quia cít major certitudo alimentotum;

d)

* |

"

fundatorum in omnibus bonis , quam in de-

terminatis.

hij

44..44m etiam [uficiat fola premjto alends

B.

erdinatum , publicó inffrumeató in forma , «aa-

m

-

lida firmata., cum . ebligatiene amnium bonoe

hUM

rumo, C uen alendi tot , quin renuancut dabi-

£a Clerici fuflentatio ? w. Id quidem paffim

T

non íuf&cerc ; quia talis premiffio non dat

fri

jus in re, fed tantàm ip rem.

Probabiliter

M

tamer poffe Epi(copum ex jufta cauía ,. v. g.

d

ob penuriam Sacerdotum , contentum effe rali

ud

promi(ísione ; quia. cum ea ordinatus cantam

hbt

babet certitudinem fuz fuftentationis, quin-

(lte

C gt

tam , fi haberet cenfus &

pcnfioqcs inaliorum

hi,

bonis.

T

4f. 44n fufficiat Patrimonium ab Alio do-

uudageut tsssf MUa

zatuta [ub conditione , mt cefet flatim , ac

l

erdinando de [uflentatione — provvium | erit?

[f«

&. Sufficere ; quia Patrimonium etiam ab-

Ye

At

foluté datum renunciari poteft de licentia

Epifcopi , fi aliunde habeatur congrui fu-

[Dral |

fkntatio ; admirtepde autem ralem condi-

ag

E ,

tio-

9$

Pars 11 Cajut 1. .

tionem Epifco

"

íaii

,

pus y fiuat." hóc ipsö' ,Iiggnti;;'m.

;

Etgo,

d

46. 44a Patrimonia ab alio dona

tA r?iic:'

"a

poffint ? . Quamvis rejici noa polffe decla-

ii P

raverit facra Congregatio, quia tamen fapà

TL

fünt inania

3

.

cüm enim donatot ípetet fore,

jj p

quód ordinatus nom petet alimenta ; ideoque

"

ordinatas ne offendat , nihil audet exigere,

g, sls |

unde fzpé ad miíerum ftarum devolvi eum

db

eft neceffe ; ideo etfi talia patrimonia, dum

pit :1?, q

,

"

H

omni fufpicione carent , rejicienda non fint,

j

sss M

judicat tamen T'iberius , non fem

2

ii dnitr

da cíle.

per acceptan-

J

i, gt

47. n ordinatts ad Diatonatum [inetitulo;

2 ii

poffit ulteriizs promoveri? w. Non potfe; quia'

"

[

Jura in omni facto Ordine id diür,i!juciyäï

prohibent. Ia facra Conpr.

ij

48. 4n alienatio beneficii

, penfionis , þa--.

trümonü , pofl ordinatiougem [ime Epi[copi l-

UT

centia , "wAlida fit

*

?

Refp. Refignationem

t MWI !

vel permutationem beneficii eíle nullam;:

nifi tria concurtant. Primó , Epi(copi licen-

sitlio

i msm.x (

tià. Secundó'; menrio, quód ad illius titu-'

lum fic ordinatus.

ULLT

Tertió, aliunde certa &

deceas fuftentatio. Ex Trvid, feff. 21, c. 2. de

LLIM

reformat. Pariter renunciationem patrimo-

ï!y;' fl&i,;;wl;

17

L

nii , vel penfionis nullam effe , fi ordinatus

non habeat aliunde cougruam fuftentatio-

Aj K:Ip.

A

nem , ex Tryident. quamvis probabilc'fït!'

i

1

äæMM

cam «dnrüm prohiberi , & non irritari.

[

'

leb-ic

^

ha

Yeró aliunfic habeatur fufítentatio , va

alie-

'WWH

De ii5 ,quacomm. funt toaj, Ord,

9

du

alienatio , quia folum irritatur in defectu

fuftentationis.

"nf |

ll

,

49. Quid dicenduma de ii5 , aui datá fide

reddendi patrimonium — donatum

»

ordinan-

lr

fUv , "Uel iüud , pofiquam Subdiaconi fadii

i

'qUD

funt , renunciant ?. &. Taliter ordinatos , fi

aliunde non habeanut decentem füftentatio-

A

nem , eífe fine

zi

patrimonio ordinatos , quia

cit donatio fida. . Contrarium tamen etiara

m

fn

probabile eft, quia videtur vera donatio

)

transferens ínb modó vel paáó domi-

Mi

nium in donatarium , & modus hic non

i,

obligat , utpote contra Legem Tridentini

«itat. alien

]

Tin.

;tioncm prohibentis, Vide Tibe:

AUf

li

Ordinum Iteratie.

ii

r |

M

$0. Unde folet oviri opinio , aut dubium de

1f

vvaliditate Ordinis ? &. Generatim oritur vel

ratione Baptifmi , vel ratione formz , mate-

(7!

N F

rixz , aut miniílri Ordiois,

"

$1. 4in ergo tenetur quis petere fempep

i

veiterari Ordines — fufceptos , quoties tene£ur

Mv

petere / rebaptizationem | vatione certitudinis ,

W;

probabilitatis , aut dabii de nullitate Bap-

1

H[mi ? Refp. Teneti petere iterationem

"

Presbyteratüs , & Bpifcopatüs , vel abío-

!

luté , vel conditionaré

; prout Baptifmus

T

vel abíoluté ,

vel conditionaté eíl itera-

pu

!

n iis miniflrare; quia

M

tus , fi tamen Jvch't i

Ea

ficut

[

"

Mi

£oo

fum H.

Caput LT.

p

"

ficac Baptifmus iteratur ob periculum ani-

ADS

"

mz, ita ex nullitate horum Ordinum , qua

,l,lu

o

fequitur ex nullitate Baptifma , multis ani-

T

(nit

sabus periculum imininet , ac proinde itc-

tandi funt.

ga. Sed cur nddis : Si velit miniffrare ? w.

t

l

Ydeo , quia fi Baptifmus iteratur ob certitu«

LU

T

v

dinem de nullitate illius, talem non fuiífe

[ (t,

legitiché ordinatum certum eft ;' qui autem

i

erdinatus non eít , nullà lege aut ratione obli-

w]äfih','lm

gatut ad Ordines.

lii

43« Mi ergoomnis Ordo repetendus e[ , quets.

nant h

"

conflat imvalidà effe collatum ?. &.. Si vcelis

s

jn iis mipiflrare , reperendos effe , quia pat

cít ratío,, miniftrare cum Otdine invalidé col-

DT

(tiüht

lato , ac miniflrare fine Ordine , quod licifum

g p

non eft.

$4« n repetendi fiet Ordines , quando non

dl

auidem certum , fed probabile eft , illos invali-

t':-:cg,,&cï"aa

fs

o fufceptos effe? &.. Presbytetatüm & Epifco-

hi

hd

p

patum repetendos effe , fi velis in iis mi-

niftrare, quia in adminiftratione Sacramen-

II

L

torum turiorem partem fequi oportet ; có,

l

d u

quód vel juftitia ex tacito. pa&o orta , vel

faltem chariras id exigat.

Probabile tamen

211

eft, teneri reitezare illos Ordines , etiam il-

LT

MT

lum, qui aollet ia illis minifirare , tum ad

exisandum fcandalum , tum ne chara&er il-

Wt

tj

lorum Ordinum, fi forté eum recepiíler , inu-

tilis manetet.

*

Jàpi

ff« n non eti

LT

am veliques Ordiats þrol

fOot

De ii5 , qua cotym. funt maj. Ord.

li. ,

baliliter invvalid?. |nfceptos iterare deberet ?. .

lg

Probabile effe , quód non teneatur itera-

li*

re; tum quia, fi eft Presbyter, habet in hoe

' hï!

Ordine eminenter reliquos , tum quia functio-

nes illorum Ordinum nemini Ííunt noxiz;

u

etiam fuppofità invaliditate. Ordimum illo-

lt

rum. Optimé tamen fit, fiin actuali ordina-.

tione animadveríus error fubílantialis flatims

tf

K«

corrigatur.

Vi

$6. 4n quando

dubitatur. de þ'wlore Ords-

(

num (ujceptorum , frmt. iteramdi ? w. Si du-

Mi

bium fit rationabile de cffentialibus , Pres-

dit

byiceratum & Epifcopatum debere iterari , fà

velis in iis miniflrare. Efl eadem ratio 3 fera

W

N

tiorl, quz de probabiliter invalido. Dce aliis

!

iW

Ordinibus , quamvis forté idem dici poflery

uod de probabiliter invalidis ,-tamen San-

L

chez lib. 7. Con[ Moral, e. 1. dub. 13.. generatime

docet , Ordines collatos cum dasbia materia-

4l

I

effe iterandos..

-

^

f :

$7. 4im f iterandus. Ordo. Prosbyteratés

f

&

dum Epifcotó im plurali fucceffrroà. fapis. pro-

d

ferente/ formam. plures. ordinandi fmguli fus-

"

tefirvà accefferunt. ad tangendam materiami?

1

R. Nen cile neccüarió itcrandum , quia

J

«ommubiter decetur , tunc ikcrandum non

eílc.

Poíle tamen ífub «onditiene iterasi;

4

[

quia Cajetanus & Navarrus docent , itetan-

dum efle.

j

&8. 2n. fit iterandes Presbyteratus , quam-

l.

ja12

do tangitur materia /Mi fermas plemé

m-

j

po-

102

N

Pars 11, Caput L

D

jprolatam ab Epifcopo ? yj. De hoc cafu idem

WK

,al

dicendum prorsus, quod de priori ; quia vix

differunt,

ü

ei

li

$9. 44n repezenda Ordinario Presbyteri , qui

ïl

pbyficà ealieem non tetigit , "vel pro cujus ordi-

l

/

nzatione adbibitus ef] calix [ine "vino ? &i. Repe-

ul

ii

1endam effe , quia difputatur valor utriufque,

60. 4netiam repetenda , dum ordinatus noz

D

n

Attigit bofliam patena impo[itam , *vel qui non

jejunus , aut Anon jejuno fuit creatua Presbyter)

& Nul/ó modó repetendam, quia non eít ra-

tionabile dabium de valore.

(

r (

61. 44n repetendua Presbyteratus collatus ab

Epifcopo , qui babebatur Catholicus , n poflem.

M.

depreben[us eft fuiffe bareticus ? j Repetendum

«

fub conditionc, quia merità dubitari potuit,

if

-

tum de Epifcopatu in illo, tum de prolatione

i in)

wera formz , cum de intentionc debita,

UT

lt

, Pæmehalæ Ordinatiomis in Sacrit..-

EULU

L.

—

[f

62. Quando, dv qualä: pona incurruntur

& malà Ordinantibus ,. "uel Ordinatis in Sacrin

t

WY

g. Przter ca , qua minoribus Ordinibus

ihy

commounia relata funt pap. 76. à n. 19.. Qui

101

Íciens ordinatur in Sacris ab Epifcopo , qui

lii

Kpifcopatui & ufui hujus Otdinis renunciavit,

TT

accepratà à fummo Pontifice renunciatione,

i

fufpenditut ab Ordine fufcepto. Et hac fufpen-

xamkm

fio refervatur Pontifici, eap. a. de erdinatis ab

*j

Epijcope.

ä*üby[;m

3. Quan-

[

]

Pe iu , quatent. funt nj Ord.

163

^ l

&3. Guando adbuc ? &./Qui Ordines facros

lt

cum culpa aptelegitimam atatem füfcipit,ipfo

ij

jure füfpi nditur à Pio II tum ab Ordine fufce-

pto, tum ab aliis Ordinibus anté fufceptis.

n

é4. Potéfige autcm bona fide ante legiti-

d Pfc

sinm atatem dd Sacerdetium promorsa , evrcve

M

pfea. cognito. leità .celebrare: ,. pofigquam . legi-

j

Jimam atatem attigerit , abíque eo . .quod ir-

[7]

regularitatetmm-ipturtat? w. Poffe,

ula cumi

f

bona fide- fic füfceperit , in fufcepxone ton

m

incurrit fufpenficncm ; ac preirde, excrcen-

do Oidincm fic fufceptum , non violat cenfa-

ü

ram ,

confcqucmcr megulamatcm mctuete

h

hon potc&

m

éj. at mmqmd zalster hma fa'o frmorm,,

W

qoierit poflea cognito errorà licità celebrare etidira

Is

ante corpletam atatem legitigmam ? .. INega--

tivé; quia Trid, dum prohibuit fufceptioncm

Ordinum ante lcgitimam ztatém , pwblbm:

7

etiam eorum ufum.

66. .Quuondo adbue incurritur p&ma? yj. Qui

1] |

cum culpa ordinatur ip Sacris extra tempora

I

à jure ftatura fine difpenfatione , fu(pfnmwz

"

à Pio II

( s

67. Quando adbuc ? Refp. 'Tum is, qui

'eodem die duos facies Ordincs fufapit: tum

/][,

ds, qui eos fic confeir, fufpendirur. Capir.

t

L:t:erm de Temp. Ord,..Et fufpenfio 1ctcr-

]]»

vatur Pomlfïcl.

Idem cft ex texti ,. fi Dia-

«onatus. Sabbarhó antuor 'chmporum ,&

'Prcsbytcraws Dominica. immediaté fequenti

i

54

«on-

—

&

(

404

Pars.11. Captt ].

D

contintató jejunió conferatur , .quia fictione

T

)l

juris cenfetur idem & unus dies,

g

68. GQuando ulteriàs ?. R.

ui durante

AU^

matrimonio ctiam rato , fu(cipere przefumpfic

lp?

Ordines factos , fufpenditur ab Ordine fic

hi

fufcepto , etiam poft diflolutam matrimo-

niumi ; nec poteft ad alios Ordines àáfceu-

dere, nec.admitti ad beneficium , vel offi-

cium Ecclefiafticum. Extravag. goan. XXII.

de "voto.

Et hzc fufpenfio tefervatur Papas,

l »I'H

ni(i fic otdinarus in Religionem per Profefsio-

nem ingrediatur ; tunc enim poterit Epiíco-

! fiin

pus diípenfare.

T.

p

]

69. 4n ( i fufpenfionem incurrat , qui

en fit im Sacris , matrimonium centrahit ?

n

E

Rcfp. Negativé , fed.(ubjacet poenz depo-

^

fiionis , & degradarionis , & aliis feprem

r

"

!

ponis apud Bams. de Ord, quaft. 15. dub, G.

"(

[

li

enurmeratis.

70. Guando adbuc incürritur pyna? g. No-

u at

fiis

vitius ; vcl nulliter profeffus ; qui ordinatur

ad cirulum paupertatis , fu(penditur , & fi exer-

i c).»,g;:iu

ceat Ordinem fuíceptum, fir irrcpularis. Ex

&t

Bulla Pii V.

( 71. Quando adbue ?. 9. Qui ordinatar in

Sacris fine titulo; vel patrimonii , vel benc-

ficii , vel paupertatis, idque cum pacto cum

L &

ordinante, de non

LEU

fufpenditur.

petendo alim-enf:oþ ab i?fcf,

!

)

"i

72. Quando adbuc ? g.

: Qui: oidinamr

*

;

ls

in Sacris cum dimifforiis habitis à Capitulo

"d

i

in»

De iis, qua comm. funt maj. Ord.

10g

an'a? |

intra primum anpum Sedis vacantis, nifi

rátione beneficii fit arctatus ad Ordinces fufci-

i

piendos , füfpenditur ad bencplacitum Pre-

Wt

lati futuri.

Trident. feff. 7. eap. 1e.. de ve-

1

ferm.

UJAd

723. Guando adbuc ? &. Religiofus fufci-

.

piens Sacrum Ordinem in apoftafia , ab eo

N

d

fufpenditur, & refervatur Pape , Capir, ulr,

:

All

de Apofiatis.

-IPZ,

lt

Obligationes majorum Ordinnus.

K

74. Sä?)tna majoribus Ordinibsa annexa Ali-

W

4ua obligationes? &;. Efle tres principales : Pri-

Wi

mó , fezvandi caftitatem. Secundó , recitandi

Horas Canonicas. Tertió , deferendi habitum

lp

j

& toníuram.

414'

7j. Efine grav

" ebligatio äefäi'endi babi-

TWD. ( ton[uram ? . Yn Sacris eft gravis,

N

quia fub gravibus poenis pracipitur à Sacris

Canonibus. $unt tamen cauíz excufantes ab

ii :

ur

'hac obligatione , quarum mentio fada cft

5

pag. 37. D. f4.

T

4dd caffitatem.

r

If

76. Qualis efl obligatio in. Saeris. confis-

f

fU ad caflitatem) [ervvandam ? Refp. Eft

talis , ut tencatur non taptum à Venereis 1l-

W t

licitis abftinere Jare Divinó, fed etiam Jure

[

à matrimonio , &

Bcc.!cüaüico à licitis , uti

U

E ;

ejus «

)u

106

Pa 1L Capur 1.

pl

ejus ufu , fi priüs contractum eít, & con-

u

trahendum reddatur nullum in Ecelefia La.

tinao

i

hzimr

W

77. Cur per Sacros Ordines non . diffo

gnatrimonium ratum , ( non cen[ummatum,

ho

ml M

ficut diffoloitur per profefftonem Religio[aum ? w.

I(m

Quia profeffio Religiofa eft quadam mors

i M

eivilis, qua de cauía Profeffus renunciat bo-

h

Qu

ma temporalia, Ordinatio-autem inSacris non

eenfetur. calis.

A 'mï

D

m

[

28. 44n fufcipientes Sazrum Ordinem emit-

2ant "votum ca[litatis ? &. Quód emittant,

at

indubitatum effe , & quidem folennc vo-

g i

gum,.

»h[ï,

79.Inque confiflit bac folennitas? j .Omnium

Y

[ 707

optimé per hocexplicari, quód italiget, ut

