Vel fi & ubique omitta-

n

tut. Item : Baptizote ,Crc.. Vel Baptizobunc,

N

qPc. Vel: Ego £e abluo.. Vel: Lavo in momi-

h

»e , cr.

Vel : Ego Sacerdes , ego Petrus te

i

baptizo, Cre. Vel: Baptixetur feruus Chrifli,

Wel: Baptixeris, vcl baptixetur hbic in nomi-

r

pe , .

IHtem: Ego i2 nomine Parris , & Fi-

:?

Jf

li,

Spirités [ancii baptixo te,

Vel fi ad

hi,

fingu

x

Perfonas Divinas addatur : Ege :;e

p/7

Paptixo in nomine, .. Vcl fi auctoritatis gratiá

füdo

dicatur: Nos se baptizamta , (c.

Vel: Efo

2f f

*5 , aut , vefiram deinationeys, Aut : Ve-

Wtgg

firans

De Baptifmo.

229

tj

from. Excellentiam baptixo , &rc, — Vel : Ega

baptixo feruum Chriflá , ducem talem , e»c.

W.

Vel; Petrum , &nc.- kem , fidum multi bapti-

[

zandi fünt , in neceísitate, dicatur : Ego vos

5 r

baptizo , &re. quia ly "wos , idem fignificar,

«

2c £2,t6e,1€.

39. GQua forma funt certà uom . [ufficientese

$. Sequentes communiter pro talibus haben-

tur : Ego £fe baptixo in Nominibus Patris , Ce,

uia fignificatur pluralias Deorum. Vel : Ia

nomine Chrifli, Amen. — Vel : In nomine Dei,

Amen.

Vel : Ig momine Irinitatis , Amens.

Vel : n nmomine trium Divinarum Per[ona-

rHÜ» , 4men.

Vel: Im momine Omnipotentis,

Sapientis, (* Boni.

Vel : In nomine Genite-

Vel: Ia no-

ris , ( Imaginis eju , . Doni.

1

smine Patris toajoris , Filii minoris , C Spiritás

Andli.

Vel : In nomine Patris , - Filii, e

Vel: Im nomine Sanclif-

gratia Spiritis (andis.

foma. Virginis, & Sancdorum, AAmen. Vel: Im

nomine Patris , C Filii , ( Spiritás fancli , a&

Beatiffima Virginis && Sanctorum , Ój ícilicet

fit intentio baptizandi indivifibiliter eiam

in nomine B. Virginis & San&erum ; aliud

eft , fi tantüm invocctur auxilium B. Virgi-

nis & Sanctorum.

Item fi dicatur: Baptiza-

£ur À Chriflo , -vel 4 DEO talis ferumu Chrifli,

Jmen. Vel: Baptixetur , deprecative intelli-

geado , & non authoritativé. Item.: Ege bapri-

ä

x in te nomine , (vc. quia per hanc tranípo-

fiioncm inucatür fenfus formz, Item : Bapize

Pé-

7

/

230

Pars 11I. Caþnf IVv.

Petrum , €»c. quia nec implicité fignificathr

perfona baptizans. Item : Ego se baptixo,

€»c. quia baptizans à baptizante diftin&us:

fignificari dcbet.

|

40. Si duo [imul eundem baptizent, , uter-

que pronunciando formam , an , ( cujmw

|

Baptifmus "valebit ?. . Si alter independen-

t

ï

ter ab altero baptizet , valebit Baptifmus, &

|

quidem ab illo collatus, qui factà ablutio-

ne priüs formam ptonunciaveiit ; fi autem

!

fimul uterque prenunciaret formam , uterque

!

f

fimül baptizaret eo modo , quo in ordima-

tione Sacerdotum omnes ordipati , qui cum

L

erdinante fimul fotmam pronunciant , fimul

m

confecrant, .

"

41. Qu« farr)u Baptifgmi [unt dubia ? R,

il

Sequentes, fi verbis Ego te baptizo , addantur

fcquentia : In memine Genitoris , & Geniti,

!/

(5 Procedentis ab utroque,. . Vel : 1» momima

ungentis , undi, C» que.uncius eff, Vcl: In

vomine Patris ; & QESU Chrifli , en Spiritás

$antfi,

Vel: In momine Patris , ( Filii, C

Spirit/s. Cum enim eiam Angelus fit fpiri-

tus , non videtur fufficienter explicite figni-

ficari Spiritus Divinus.

Vel: Im momige Pa-

gris , €pVerbi , cc.. Vel: Cumnomine, Velz

Vel : Cu Patre,

Sub nomine Patris , q»c.

Filio , ( Spiritu Sandlo,

Vel : In DEO Pa-

a

£re , .. Yel: Ineffentia Patris. Vcl: Insmo

DEO Patre , ére. Vcl: Ia Patre, (»c,. Cum

dsl

in his non videatur id cecum figaificari, quod

À

De Baptifmo.

23T

in nomine,

Idem eft de his: Im unum Deurs

Vel: Per unum Deum Patrem,

patrem , &c.

ü

(vc. Vel: Im virtute , audloritate , c» fde

Patris , C»c.. Quia hz voces videntur minus

n

fignificare , quàm : Iz nomine. Irem: In nomine

^

Filii , Patris, 5 Spiritós fancli. Vel: In nomina

]«

Spiritás Santli , Filii , & Patris ; quia pet

priorem non explicatur proceflio Filii à Patre,,

& per fecundum , eju(dem Filii à Patre , & Spi-

Item : Ia 20»en Pa-

ritüs San&ti ab utroquce.

u

£ris , &c. quia videtur, i2 zomen , non habere

i*

certó eandem fignificationem , quàm £z se-

sine.

]Utem : Ego te tingo , intingo , mergo,

d

immergo , a[pergo , aquam infundo , balneo,

£onjicto in aquam in nomine , €c. Dubia fung

Tamburino. lItem: Baprizat, vel, baptixet

Ail

$e DEUS, vcl: Chriflus innemine , (c.. Auts

u

Baptixaris , wcl , Baptimeris à DEO , vel:

]

4 Chriflo , »c. quia non explicatur ipfius

!

!

Miþi&ri actio.

"

Rteratio. Baptifmi.

!

Ib

42, Dantürne aliqua regula ad determinan-

1

lum , quando fititerandus Baptifmwus ? 9:. Dau-

1

tur tres Regulz apud Tamburinum.

]

4;. Qua efl prima Regula? g. Quando-

cunque Bapriímus collatus eft aliquo modo ex

dubié fufficientibus , iterandus erit fub con-

ditione; íi autem collatus eft modo certó ia-

fufficienti , iterandus abfqlut&.

ä

44«

232

Pars III Caput 1V.

44. Qua efl fecunda Regula? w.Si quis habet

| J

probabilem opinionem, five ex jure, five ex

facto , quód non fit baptizatus , poteritfub con-

'ïx

ditionc rebaptizari; quia habet hoc ipfo pru-

dentem & rationabilem timorem de nullo

!d

Baptiímo fufcepto.

| [

4$. Oligatárne talis petere iterationema

Á

Baptifmi ? w. Obligari , quia ubi agitur de

rff

valore Sacramentorum , maximé ad (alutem

Y

ncceffariorum , cft obligatio fequendi id, quod

tutius. eft.

| À

46. Qua eft tertia Regula ? i. Quotics quis

B

moraliter certus cft fecfle baptizatum , quam-

li

vis aliquem levem fcrupulum , vel fulpicio-

nem habeat de nullitate Baptifmi , non potcft

y

etiam fub conditionereba

&

tur hoc ipfo imprudenter.

ptizari, quia agére-

| J

47. Unde poteft baberi moralis certitudo de

K

i

/

fnjcepto "valide Bapti[mo ? s. Scquentes Re-

£ulas dari ab Authoribus, Primó, (i fit patus

[

inter fideles , aut etiam inter hzrericos , de

[j

quibus certum eft, quàód & accuraté & bené

adminiftrent Sacramentum Baptifmi. Secun-

dó fi unicus teftis fide dippus afferat , te eífe

ai

rité baptizatum. — Tcrtió, ex libro Parochi,

in quem baptizati infcribuntur, Quartó , f

]

l

expofiti infantes fchedulam appofitam ha-

beant , teftificatoriam Baptifimi , quamvis ds

h

t

hoc multi oppofitum fentiant , eà, quód non

£t tcflimonium magpá fide dignum, Quintó,

(

& -in nccefsitate à peritis obítetricibu

s, vel

Ql

à pa-

pe Bapiifmo.

2

v

à parentibus baptizetur ; aliud eft , fiin aliqua

Y

regione obítetrices deprehenderentur frequen-

ter errare.

lJ

48. Gui adultus vebaptizaretur con[cius [ibà

i

peccati mertalis , an ebligaretur prius confiterà

didlum peccatum ? . Si ante Baptifmum ite-

zatum eít confeflus legitimo Sacerdoti dictum.

peccatum , prorfus nom debere iterari ejus

E

confe(sionem ; quia ft primus Baprifmus fuit

validus , cft abfolutus ab eo in Sacramento

Ponitentiz ; fi veró primus Baptifmus fuit

jovalidus, remitretur illi dictum peccatum

per fecundum. Baptifmum, | Quód. fs autem

.

di&um peccatum non fuit confeífus , dico ne-

d

que có cafu ad confitendum obligari ; fiqui-

r

dem hóc ipsó probabile foret , quód non fie

paateria Sacramenti Poenitentiz ; ne tamem

effe&us Baptifmi impediretur , obliparetur

elicere faltem attritionem de commifsis pec-

catis perfonalibus, quz non temittuntur , nif&

X

retractemtur.

49. Poffétne autem confiteri ante Baptifmuno

illa peccnta , cium "uiderentur effe [altem dubia

materia Satramenti poenitentia ? g. ld facilé

admiíluros eos , qui etiam Íola dubia peccata

judicant effe materiam fufficientem Sacramenti

|

Pecuitentiz ; quo tamen cafu abfolutio fieri.de-

beret fub conditione. Caterum nemo inficiabi-

gur di&um peccatum ante iterationem Baptifmi

cemmiílum , poíffe poft illum fufceptume

CQTQT

Qfï;ml cum aliis poft talem Baptifmum

IDls1s

234

Pars 1 I l, Caput lv.

miísis clavibus fubjici ;.

ut nimirum, fi cafa,

quo primus Baptifmus

directé ab hoc peccato.

valuiffet , abfolvazüg

$O. Quo leco , 2uomodo ,

& 4 quo dibee

e

talis Baprifrtas [ub. condition

minifivari ? g,

Pofle in quocunque loco etia

idque cenfultiàs ad evitand

m occultifsimo,

um Ícandalum,

nifi zes fit publica,

7

Item à quocunque etiam

laico, dummodo P

erito , erfiSacerdos haberi

i

poffet; fieut etiam

fine patrinis & rcliquis fo-

lennitatibus ;

quia hz omnes circumítantize

[

& Íolennitate

S ipílitutz

[

folum (funt pro

Baptifmo abíoluto

lM

N

, aut fglcnni , Don autenms

pfo- conditionato,

T

L

JMinifler. Baptifmi.

Dj

-. 'v;r. Quis

eff

$ minifler ordinarius Baptifmis

y

& Elfe Sacerd

otem , &

ti

quidem proprium,

id efít, Parochum.

"

$2. Jnergo alites baptizans beccet ,. (v quali

M

Btecato? y. Si extra neceffitatem fine licentia

N

Parochi , aut Epifcopi , tanquam füpremi Da-

N

rOchi , baptizet , peccare omninó ; &qui-

em

Peccato ex genere fuo . mortali contra

juftit

iam ; fiquidem agitur contra officium

:?

alterius ,

nifi excufe

r

fumptam Parochi. -

tür per licentiam prz-

$3. In neceffitate

|

potéffne alims esiam Dapti-

XAfre ? g, Poteft

Á

quemlibet licite,

quilibet , nemine excepto;

*,

i

$4.4n

De Baptifmo.

23$

/

$4-

n non tamen aliquis ordo inter. pra-

l

*

2

-g. Ab-

fentes. fervandua in al nece[fitate

(ente Parocho , adininiftret Sacerdos quicun-

(

que, hoe abfente, Diaconus ; tum Subdiaco-

nus; tum ÁAcolycus ; tum Exorciíta ; tum

)

Leclor , tum Oftiarius , tum demum Ton-

furatus. . Nullo horum przíente adminiftret

vir Laicus; tum faemina ; ultimó hærctifus,

!:

jnfidelis, apoftata.

)

$5. 44 bunc ordinem ingertere fit. peccae

um grave ? W. Non effe grave pracisà 4liá

inconvenientià , ut fi v. g. Haretricus Catho-

z

lico , vel laicus Sacerdoti , aut Diacono volenti

miniftrarepraferretur ; tunc enim juxta tome

munem peccatur mortaliter,

$6. An non [altem Sacerdeti excommunica-

$0 praferri po[fet. laicus. non. excomimumicatius?

]

&. Cum communiori non poffe ; quia pro

tali articulo eft zqué minifter is , qui eft ex-

communicatus, ac qui non eft excommuni-

catus ; fimiliter mulier in. gratia exiftens,

praeferri not deberet viro., aut Sacerdoti im

peccato exiftenti ; cüm enim in mortali pri-

l:

vatim & fíine folennitate hoc Sacramentum

1

mini(trare non fit mortalepeccatum , (ut fup-

ponitur) non effet ratio hunc ordinem in-

vertendi.

$7. Quid [i autem inferior effet peritior

ad baptixandum etiam Sacerdote ? . Hoc

cafu non tantüm poreít, fed debet fuperior

ecdere inferiori, ut nimirum. fecuriüs con-

feta-.

pus

Par: le!. Capu? IV.

feratur Sacramentum . adeó . neceffarium.

$8. 44n qui baptiz.at in neceffitate , contrabat

eHiam cognationem . (piritualem cum. baptixato.

b ejms parentibus ? x;. Cüm talis veré bapti-

zet, omninó comtrahit cognationem ; exci-

pitur parens in neccísitate baptizans filium

füum legitimum , tunc enim non contrahie

E

cognationem dictam cum uxore fua , necim-

pediturà petendo debito , ex Cap. ad Lizzin. so..

quaft. 1.

f9. Quid fs pater aut mater baptixent pro-

prium flium , vel filium legitimum alterutrius

extra. necefitatem , privantárne . jure petends

!

debitum conjugale? &. Cum Hurtado, quamvis.

| graviter peccent contta Canoncs agendo , pro-

babile tamen effe , quód non priventur ; quia

vcl nullus Canon impedimentum inducens ex-

tat , vel fi quis fuit, correctus eft per Canoncs

pofteriores.

r

6o. Obligatárne minifler ad [olemnitates

ä

Baptifmi [eruandas ?. . Quando baptizat ex-

tra necefsitatem ; obligari (ub mortalj. Ex Cle-

;

- gnent.nnic. de Bapt. folennitates autem qua fint,,

videantur in R ituali.

. 61. Quo loco debes fieri Baptifmns folennis

&. Qui fine necaísitate baptizat extra Eccle-

fiam , domi, vel alibi, peccat mortaliter cx

:

eommuniori fenrcntiaï. Solis enim liberis Re-

gum aut Principum ex Jure conceditur , ut in.

domibus (ex mente Soarii in Oratoriis privatis)

ä

baptizentur,

62. Si

De Bapti[me.

237

&1. Si peregrina pariat in loco Alien4 Paro-

chi , poteritne Parochus loci illius prolem bapti-

zare 0 &. Poteft , & Barbo(a abfoluté dicir,

peregrinum poffe eligere fibi locum Baptifmi,

*bi vult.

SuljeHum . Baptifmi.

63« Guod eft. [ubietium capax Baptifmi 1,? A

$olus homo vivens , ab Adamo defceudens

nondum baptizatus.

64- $i imfans inter baptizandum . smorin-

tur. nondum |finit&. formá , éflne. baptizatus?

Reíp. Minimé , quia Baptifímus nondum elít

completus.

6y. Qui baptixatum . abfolutó vebaptizat,

3

gum ponms incuryit

*

Refp. Qui abfoluté

baptiz :tum validé, abfoluté rebaptizat , pra-

terquam quód gravifsimé peceet, & nullum

—

Baptifmum conficiat, & ipfe, & baptizatus

fiunt irregulares, & Jure Civili fubjacent poe-

ni mortis, . Si autem rebaptizct füb condi-

tione etiam fine jufta caufa , has pocnas nom

incurrit , quia ex intelliguntur de Baptifmo

abíoluré dato.

66. n nondum perfetià natus baptizari

pofít ? w. Si t periculum , debere baptizari,

dummodo aliqua pats corperis ablui poflit,

quia eft homo vivus ; nec cértó conftat c(c

incapacem.

67. &lhi

f dulium fi , a infan: Tvi"vqt-?

i cseecitumes i at

238

Pars 1. Caput TY.

&. Baptizandum effe füb condirione; nefor-

tc, fi vivus foret, permitteretur fine remedio

falutis.

/

68. Sibaptizans infantem , putet. effe prolens

Petri , C reipfaeft doannes ; aut putet effe toafen-

lum , qui eff puella , anvalide baptizet ? g,

|

Validé ; quia intentio fertur in przíentem,

[

aliter quàm in matrimonio, in

quo fertur ii

U

perfonam exiftimatam.

69. Menfirum ab beminenatum an baptizari

(

u

polfie ?. 9. Si capite & pectore formam homi-

nis refert, baptizandum effe ; fecüs fi referat

Ü

beftiam.

ï*

['

70. Quid fi folum caput fit ferinum? 5,

Aliquos putare, quàd fit baptizandum , alios

l

iT

judicare differendum Baptifmum ad meliorem

notitiam acquirendam , vel fi fit periculum,

!

LU

baptizandum füb conditione : Si es capax , ego

&e baptiz.o.

hi

71. Quuomodo infans baptizandus , cum ge-

I

sninatis roembris bumanis, fi dubitetur , an fit

-4h

sinsá bomo ,"vel duo? &. Duplicem Baptifmum

n

eonferendum eífe, unum abfoluté, alterum

fab conditione pro illa

W

parte, qua cQ im-

0

perfedtier.

72. 4In Baptifmus infantis din differri pofftt,

[

gnando . nom eff periculum tnortis ?. &i. Ex re-

j

ceptifsima & gravi Ecclefie confuetudine, füb

mortali diu differri noo debere , itaurad 1.

iU

?l

vel fummum 2o. dics finc urgenti cauía dif-

fme. fit mortale,

*

: 73 4

iï

—

à

be Baptifme.

239

h"cr.

73. 4f plures fimul baptizari po[frst ab uno,

3

n

wnicam formam pronunciando : Ego vos bapti-

zoi &c. . Validé pofle , fed illicité extra

1

cafum nece(sitatis.

74. Infantes infidelium po[féntne baptizarin

7?/?/4.

h

$. Validé poffe, fed non licité , repugnante

3

utroque parente ; quia vel aufferrentur illis,

d

& fierec illisinjuria , nifi fpecialis ticulus adfi;

vel relinquetentur illis , & fierec injuria $a-

M

cramento, . ob irreverentiam , quaz orietur ex

educatione eorum in infidelitate.

l

T

7i. Quid ff autem parentes. fint. mancipia

Chrifiianorum ? g. EÓ cafu pofle infantes

eorum baptizari etiam iis invitis , quia tan-

i

,t

liv

quam fervi , magis fub cura domini funt,

quàm (ub cura parentum. Aliud eft, G parentes

Irg

MMPI

fint cantum civiliterfubje&i. Ex Cap. Majores

[]

awe Bapt.

76. 4 evgo nec infantes infidelium snori-

*

e

)

bundi baptizandi [unt invitis parentibus !

'Tales baptízari poíle ; quia non eft mora-

Á

ul

le periculum , quód' fint per parentes à fide

tevocandi , & (üpponitur , inde non fecutu-

W

kl'

rum grave incommodum ba

cauté fiat.

ptiï:anti ;f 1d

77. Quid [$ nus. parentum confenfit etiam

j

t

|

extra periculum mortis infantis! s. Etiam tunc

debere baptizati , deberéque tradi cure : pa-

)

rl

tenris confentientis. Cap.2. de con'v. infid. quia

religionis & fidei bonum przfetendum eft

juti, quo parens potitur in filium,

ï

in

73.44-10

840

Pars 111, Capa: Iv.

"L

78. 44m infantes infidelium dongà & pa

ün'

rentibus diflantes , nec. illis amplibs vemittén-

n

di , baptizari poffint illis imvuitis ?. X. Potle,

hi

quia ceílat periculum — perverfionis à fide,

ncc fit injuria parentibus, cüm fupponantur

;:mnlf'?

ii

aliunde ad ces etiam propter diftantiam nog

zedicuri.

ia

79. n infantes infidelium parentibus er-

ii

viat

bati , poffint smvitut tutoribus baptizari ? 9.

$i tutores fint iofideles à patre conflituti,

iaylifmus :

w

non poflc, quia ex jure naturali tutores fuc-

h

YT

cedunt patri, quanudo cos parer conflituit.

$i autem tutores funt conftituti jure civili,

funt.

& fint fubje&i Principi Chriftiano , poflunt

g

un Wi

eorum pupilli baptizari iis invitis , quia

la

tunc Princeps polet privare poteftate illos

Ó í

tutores , eámque fibi fervare , vcl alteri Chri-

ftiano tutori dare

*

.

confequenter. baptizari

hia :

facere.

duf

80o. 44p infantes talium infidelium , "vel

! :a;is k

bareticoruno — prius aliquando baptizatorum,

*

15 y

aur falem alterutrius. illernm. baptizati pof-

A a

(

C

fíint. dis. smvitis baptixari ? w;, Poffe ; quia

!t w

eorüm parentes urpote per Bapti(mum Ec-

Al

od |

clefiz fubjedi , poflunt cogi ad fervauda

omnia precepta naturalia ; Divina & Ec-

,rdli Pul

clefiaftica.

A

I

D

4

81. 44a in di&is cafibus ,. quibus infantes

infidelium baptizari poffunt , f» ebligatio eos

L

bapiizandi: $, Omninó effe, per fe loquen-

-'meim

4o, fic dicante charitate, vel mifericordiá,

W r

Aliue?

T

De —Bapti/'m'a.

24t

ltlh

Aliud eft , fi ex tali Baptifmo grave incom-

VAffiy

J

modum timererur , cum quali incommode

i

W

charitas nón obligat.

if

j

82. Si puer infidelis habens- ufum rationis

ob

peterez baptixari, ferétne baptizandus invitis

4

pareutibus ? g. Atlimativé , quia in negotio

Religionis eft fui juris.

i&u; ".;i

83. Quid [i dubitetur., an puer n[um vatia-

UY.

I

nis babeat ?. w. Cum Laym. & aliis , fi

r

Baptiímus differri non. poffit , ad capiendam

16 (

certiorem noritiam , debere baptizari ; quia in

lii !

dubio in favorem fidei & anima (alutis ín-

ul

clinandum eít; cüm major videatur fieri in-

u

juria tali petenti remedium falutis , fi negetut,

TY

-

quàm parentibus, fi à poteftate corum filius

r |

abítrahatur,

l

Á

j

l

84.. Quid fi Autem parentes infidelium cons

j

Ltl

Jentiant , puer autem , de quo dubitatur , an

babeat ufum rationis y relucteiur ?. g. Urgen-

,

ä

te mortis periculó , talem puerum baptizan-

Al

dum fíub conditione ob benum pueri ; tali

l

W

aurem periculo non urgente , differendum,

, (ià

donec perfecum ufum rationis- nancifcatur,

un d

ut fcilicet evitetur periculum nullitatis $a-

hd

ex illa

eramenti & apoftafiz in ipfo puero, quod

T2

pueri reluctantia timeri prudenter

poffet.

-

85. 4dp Printipes Chrifliani baptizare poffip

m

i

"N22

infantes Turcarum , quamruis parentes nondum

oqucn- l

fint mancipia? 3. Sicut adversus illos juftum

[Dfdlil i

bellum gerere , cofdem occidere, bonis Ípo-

Mil

liare, ia eorundcm Eliog ab iisavellere (usi

poft

243

Paes HC dzp:& Iy.

po(t Bapti(mum fieri, &

ia fide educari 6-por-'-

Ya

sSet). poífunr.

,

[

86. Peffüntne autem filii eorum illis nonduto

W

i

baptixati reflitui ? 3. Ad cvitanda gravia in-

9v

eommoda (maximé ne & ipfi recu(ent reftitue-

m

i

gc Blios Chriftianorum)

D

fl

"Tamburinus cum aliis,

poffe rettitui , judicntv

n

87. Poffántne amentes baptixari ?. gi, Qui

IT

perpetuó amentes fucrunt , baptizandi funt

A

fcut infantes ; fi autem ante amentiam ha-

l,

buerunt ufum rationis, baptizandi non funt,

fnt d

nifialiquando habucrint voluntatem füufcipiea-

Mpin

di Baptifmum.

uD

88. /ggid reguiritur in adulto- ex parte fun

y, f

Ad rità €» valide [ufcipiendum Baptifmum? W.

a

Ad validé fufcipiendum requiri faltem habi-

tm [

zualemiutentionem , hoceft, quzaliquando

Quia

fait actaalis, non retractatam, Adrité autem

Mu

fuícipiendum requiti etiam ad minimum attri-

Mi

Wonem dc peccatis perfonalibus commiffis,

Af

eognitionem myfteriorum fidei & pracepto-

It J

zum à Íe deinceps fervandorum.

89. Quid [i bac omitterentur , an peccaretur

al

én adminifiratione Sacramenti ? xy. De primo

n

nullum effdubium, fiquidem invalidum foroe

Sacramentum ; de fecundo etiam dubitari nc-

quit , fiquidem impediretur graria Baptifmalis,

€«à , quód peccata períonalia non dimittantur,

pifiretractata; de tertioetiam certum eft; ex-

TT

W) N

&a mortis périculum ,. cüm credere' debeat,

ta 1llud Mazeb. ii Qui crediderit , & bapti-

n

tiam

"Wtüm

W"' fuerit , bic [alom erib, Do quarto c

Gd

*

^A

: 'WSW

-

. De äuptij'mo.

Wt

!243

extta mortis p

ericulum , paritet certu

m eít;

p

eum enim obíervare ea obligabitur ,

'u;iquc

LR

notitiam eorum habere debebir.

(

90. Qua debet fcire credenda ,

C crederg

lia

baptizandus adultus ? .

DEUM unum &

trinum , DBI Filium pro noflra falute in-

garnatum , mortuum, refurrexifle , afcendiife

Qui

m

lt

in czlos, venturum judicare, & remunerari

h

E

bonos vità zterná

, punire malos poenis zter-

nis ,

u

ad bcatitudin

em perveniri non poffe

r

fine fide & obíerva

tione przceprerum , pet

Bapti(mum fe obten

turum gratiam & amici-

[

tiam Divinam,

91. S)uorum praceptorum cognitionem babere

U

EL

s.

1

bet adultus baptizandus » R. Tum przcepto-

(

rum Decalogi , rum przceptorum Ecclefiz,

quia ad horum omnium obfer

«

bitur.

vantiam obliga-

Przter hec,

quz pro Baptifmo rità

fufcipiendo neceffaria

"

funt , infttuendus etiam

eít, ut fciatSymbolum

Apoftolorum , Oratío-

nem Dominicam, Salutation

em Angclicam,

i

decem przcepta & alia ,

quz de precepto

Ícienda funr ,

& enumerantur 4 Sazr.

Qu

bex. lib a,

u

D'ecal, €. 3. n.24.. fa.

p

A

Jj

Cogmn'q üi:fimali: ex Bap;ijäyo.

92. Contrabitárgt alig.

MA cognatio in Bag-

Hifme? w. Contrahi coga

ationem fpiritualem,

?

ficut & in Confiriatione ,

éftque illa impe-

dimentum diziínems matrim

onium inter zali»

ä

&er COSQ&COSQ

53. lu-

—La

244

Pars 11I.

Caput IV.

93. lIauter quas Perfonas nafcitur bac cogna-

1io (hiritualis in Baptifme? $. Nevo jure Trid,

felf. z. £. 2. dereform. matrim.. enaícitur inter

baptizatum & baptizantem , baptizatum & pa-

trinum , vel marrinam , vocatürque hzc utra-

que cognatio Parternzitas. Item iuter patrinum,

.vel matrinam , & patrem , matrémque bapti-

,;'

Zati, & inter baptizantem cum patre , matré-

ï

quc baptizati , vocautürque hz duz cogna-

tlones Compaternitas,

W

94. Quid esf effe patrinum "vel matrinam:

Yl

&. Qui, vel que, vcl tenendo baptizatum,

H

«üm Baptifmus adrminiflratur , vel fufcipien-

«

do de manibus baptizantis , immediaté poft

Baptiímur fpondet, faltem tacité , fe habi-

turum curam fpiritualem ejus , qui baptizatur,

Í

in inftru&ione rerum fidei, is patrinus vel

['

inatrina cenfetur,

!

.9$., Eflme meceffarium ad. Baptifmum , ad-

y

bibere patrinum , "vel matrinam ? g. Pro-

In

babilius eífe mortale , ia folenni Baptifmo

M

j

mon adhibére patrinum, vel matrinam , (i-

i

quidem fit in re gravi contra prezceprum Ec-

T

€lefiz.

[

96. Qu« per[ona poteHi agere patrinmim, vvel

f0l

inatrinam in Baptijmo ? &. Requiri impri-

mis, ut fit ratiopis compos, quamvis fit ju-

mior baptizando, ut fcilicet poffit voluntarié

lf]

lt

facere id,

aod Ecclefia inftituit , videlicet in-

tentlonem

j

abere exrcendi munus fufcepto-

i

RB

zis, & nentantüm materlaliter fe babcre in

d

fafcipiendo. ,

97.Dt*

De Bapttf/mo,

'2

lu

97. Delétne patrixso efe. baptizatiu? w.

"-

JDubet omniró , aliàs quamvis inrertionem

t Í

quamcunque habeat , imó etfi debité baptizer,

d |

nullam prorsüs cognationem contrahet, etjiam-

Ut

fí poftca Baptifmum fuciperet ; Lex enim hze

U,

«üm fit puré Ecclefiaftica , non fe extendig

Mi

ad alios , qunàm

At

fobjecti funt.

qui pet Baptifmum Ecclefie

n

98. Potéfine bareticus . Patrinta. admitthh

.. Non pcfle per fe, fine provi culpa; quia

n

non cft aptus ad- ipflrnendum pocróm . in

lf

.vera fide,. Caterum quia baptizatus cft , con-

lt

traheret cognattoncm fpiritualem , fi admit-

wl

tecretur,

Y

99. Quid ]i autem. aliea Patringé. babeyi

T

nen poffet, quam bareticss ? 3. Mcelius tunc

Ut |

*

fore , Baptifmuxp folempem fine Pauino

peragere.

j

0

4f

1co. €uot p

17245: Patrini adiäiben' ? X

Pro

Ex Trident. feff. 24. €. 2. de Reform, Marrim,

img. |

Unus taptum , five vir , fve mulier, vel ad

i

fummum vupus & una , idque aliqui putanz

n

fub mortali, alii fub veniali raptiim. Cate-

1üm addit idem Trid. ut fi alii ultra defigpa-

"

J n

contrahant,

tos tenueript baptizandum ; cognationem non

!IW

101.. 4fn dWo coniuges poffmt fucipere ex

h

Baptifmo alienem prelem? 3. Quamvis id pra-

glc'

hibere videatur Utbanus II. fub veniali, pro-

(

babiliüs tamen «ft, vel non «fle prohibitio-

I.-;

nem, vel faltem Corítitutionem illam non

eflc uíu receptam.

o

L ;

163,

246

Pan f!l. Capu IP»

1C1i. 45 poffit quis fe intrmdere Ad wymEoHs

j

patrimi obeundum w Ex Trid, cit, debere cífe

t

defignatum,

M

[

103. 4dd quem pertinet euma defgnare ? yi.

Primatió ad parentes, vel ad cos,,

quibus in-

«umbit curare,

ut quis baptizetur, in horum

lþ,

defcctu ad Paro

chum.

i

u

104. 44n fi bac defignatio prorsiis omittatur,

F'infcipiens contrahat cognationem ? w;. Poft Trid,

at

Y

probabilius non contrahere, juxta Sanchez,

fiquidem hanc defignationem videtur Triden-

LU

tinum de forma fubítantiali requitere ad mu-

k

inus patrini.

[0)

1oj. Quid fs plures femsul d.

efignarentu quám

«t

us ( usa,

contraberéntne omnes co

gnatio-

l

mem 1. Cum Tambir, probabiliüs videri,

hi

nullum contraéturum ; quia deficit alia con-

hur

ditio, qua ctiam eft fubítantialis, quà Trid,

fita

voluit , unum , velunam tantüm , vel ad füm-

Ht

sum unum & unam defigaari ; fiquidem finis

LT

lt

"IYridentini erat, h

as cognationes fpirituales

nl

valde diminuere,

1

106. $i quis fe Ad boc munus ingerat , a

LU

arentibus , aut. Parocho non réjiciatur , n

Qui

*P»abendus boc ipfo pro defsenato ,. ac proinde pro

[

"vero patrino? w Aliquos id'affitmare fimpli-

Em

'&iter , aliosfentire tantum , tunc id verum effe,

Il

quando talis facilé rejici poffet , & non reji-

eitur ; tunc enim valet Re

f

gula illa Juris: &v

Gul

$Acet , con[entire videtur,

Ti

107. Pater , vel mater , potéfine effe patri-

h

tsgk, we) mairiua £ropris prolis $n Baptifimon

hj

[4

;l

24*

- De Papilfmo.

!;"l XExtra. cafi

u

m neceffitatis non pofle , abí-

(

ue gravi peccato ; quiainre gravi difcederent

"

alcgibus Ecclefiz ; in cafu tamen. ncct[ütgt-fs

mon peccabunt.

d

108. 4fm atitem tunc centrabant cognationesa

Af

foiritunlém , C con[equenter priventur jte pe-

|

zendi. debitum? Y« Vrobabile cfle; quód non

"

contrahant ,.ex eadem ratione ,.quam fuprà

"

attulimus pro patte/& matre baptizante pro-

A

piium filium ; Ecclefia enim anpnexuit cogna-

k

tionem hanc legitima fufceptioni; cüm ergo

Tj«

hzc fufceptio

Á

rillegirima, & contzaLegem

codem modo loquentem per verba : Xon poteff,

n

ac de non baptizatis, noninducet cogn:tioncm.

aW

109. 4fn Religiofi peffrut agere parvinos im

l]

Baprifo? y;, Nec Religiofum, nec Religio-

0

fam poffe , ex cap. Non licet , de Con[ecr, difi.2.

[j

Si tamen fint patrini , contrabentc

OPDatiobcm.

n

3

.Et Quintanad. exiftimat , id prehiberi folis

M

Monachis , & quidem: non nifi fub leviffitmo

ls

:

'veniali, à quo exeuíat qualibet caufa.

i10. 44 frater , vel feror. poffrme fnfeipeso

rairtm , "vel fororepm in Baptifmo ? $1. 'offe,

j,

quia id nullalege invenitur probibitum , eof-

i

nntescEE

*

ue in cafu occurtente coptrahere .c.og,natio-

Up:)

nem fpiritnalem.

fj

-311I.- 4d quid olligatur Patrizai ? . Obli-

l

atur inflruere baptizatum in-fide & mo:ibus

J

€hriftianis, quz tamen obligatio non urget,

nifi in tempore necefsitatis; qua vix occurri£

le

jnter «Chriftianos , cüm communiter hac in-

l

s & Parochos,

-

Ffu

Rrrx&io fiat per parente

L4

113.10

^248

Pors PL Copus IY.

112. In 4nali adminifiratione Baptifmi con-

yi

érabitsr cognatio [Diritualis à fufcipiente: fet

T

levante? 3. Probabilius videri, quód in fola

Y

folenni , non autem privata , f adhibcatut

füfcipiens ; quia jura hanc co

PH

gnationem in-

f

ducentia in fafcipientem , folüm loquuntur

Li

de fu(cipiente in Baptifmo folenni:;. proinde

K

extendenda uon eít lizc copgnatio ad fufci-

h

]

pientem in privato.

I

113. 244? nunquid baptizans etiam in pr?—-

*

4p

l

"vate contrabit. banc cognationem

?

-eNr 05

*

Yi l

ergo etiam [ufcipiens? * Diverfitatem effe,

quód juta-loquantur de baptizante fimplici-

H

hii

ter, ctiam de foemnina ; at cognationem pa-

trinorum anne&unt füícipienti ex inítituto

HW

Ecclefiz , qualiternon (üfcipit , qui in priva-"

qi

hu

to fufcipit.

!j

114. 45 qui fu[cipit infantem , quando in

[/1

Ecclefia [olinm [upplentur folennitates Baptifmi,

3 hi,

privatàn . collati ob neceffitatem , fit "verta pa-

irinut? &. Non effe, quia veré non füfcipit

Tl

^"

in Bapti(mo,

Vr

L

IIf- É)ualis acfio requiritur im. fufcipiente,

ad contrabendam banc cognationem ? w. Rc-

D

quiri , ut vel teneat baptizandum , dum bapti-

pits

zatur, vel illum immediaté accipiat à bapti-

atj

zaute poft Baptifmum ; quia jura utuntur his

Itthj

terminis: Tangendi , leuandi , tenendi , fufci-

[ WW

piendi , &e.. Requiritur etiam intentio exer-

ll

cendi munus patrini , quz fufficit , fi fic im-

« DWy

plicita , v.g. faciendi quod alii faciunt, vel

' ïinrip

gno.dlEcclcüa intendir.

; At

116.

De Paptifmo

249

] i

-116. 4fn qui hkeberet. exprcffygp. omin m

mlw

mm contrabendi cognationem fpiritualem , fujci-

n

LT

j

piendo lmp::zammm , nibicminas contrabereti

Ubü[v

E. Sitantüm matcrialiter bap tizapdum fvíci-

m J |

piat , nolende pofiivé mupus pauini cbi-

hi

re , nop ccenuzéurum , quia hoc ipfo non

It

fit patrinus.

$i autem velit munus patiini

j

(l

obire , contrahet cognauom m, qusmv1s nol-

let illam contrabere, quia bxc cognatio cft

n

anncxa muneri patrini , nec dcpendctamplms

L.

à patrini voluntate , poftguam) patripus cflc

voluit.

d

li

117. Si quis in Baptifmo [ufcipia: Titimm, u-

hp&

tans ( intendens [u[cipere Cajtmm , aa coptrabat

l

W

eognationeto cuti Titio? W. Probabilius videri,

l

J

quód non contrahat , quia pon voluit ficri

Patrinus Titii, fcd Caji.

i

118. 44 zunquid Laptixans valido baptizat

7//&"»

€um tali errore [T14 07 Ptïjüï&lm » CF €Ygo €n?2

] Pl-

b

Jimili errore. [ufcipiens. bEnprixandum. mon. con-

dj

iraberet eognanonem ) & Eaptizaps habet,

& babere debet intentionem baptizandi prz-

",

Ícntem, quicupque isfit ; ac proinde er1or pra-

*

"

dictus non irfluit in ejus actioncm ; at fufci-

hi

—

piens poreft vere fieri unius patrinus, & non

hi

alterius, ac proipde potcft alligate fuam in-

j

//

tentiopem ad perfonam , quam cflc putat , fcut

Ái

id ipium fit in matrimonio.

d

119. Petéffne levvari baptiz.andtA etiam per

f

Procuratorem; : &;, Poffe per lcgicime ab ipfo

id

principali copftitutum , ut patet cx praxi qoe-

adlana.

120,

W

L ;

270

Pars 11 I; Caput IV

120. Gs eo cafu contrabet cogüationem

ffiritualem , Principalis, am Procurator ?. 9.

:

Dc Procuratore decifum effe à facra Congr,

uód non contrahat , ut] refert. Barbofa de

effic. Paroch. c.18. n. 1$. De Principali autem

negat Sanchez cum iünumenis Jurifperitis, quia

non implet conditionem requifitam , cüm ipfe

hoa tangat baptizandum ; verius- affirmant

alii, quia incredibile eft, quód Ecclefia prz-

eipiens, & quidem fub gravi culpa , adhiberi

patrinum in folenui Baptifmo, concedat , ut

l.

toties non adhibeatur patrinus, quoties leva-

tür baptizandus per Procuratotem ; fiquidem

eo cafu, qui eft valde frequens, nullus fqrct

patrinus,

1ir. Curadbibetur patrin in Baptifme ? y.

Ex mente D. Thom. in 3. p. q. 67. art.7. in corp.

quia patrinus afsimilatur-quodam modo genc-

hr

rationi carnali ; ficutergo parvulus nuper natus

[A

L

indiget nütrice & pzdagogo; ita in Baptifino

Va

xequiritur aliquis, qui fungatur vice nutricis

6

& pzdagogi, informando & infttuendo eum,

a

quafi novitium in fide, de his , que pertinent

(

ad fidem & vitam Chriftianam.

^

j

t

122. Potéfine folim as foeminam , «vel [ola

vemina rarem levare?. &. Quamvis id vetue-

tTtl

xit Concil. Nic. 4.. apnd Soar. bic, qu. 67. art.7.

Wa .

famen juxta eundem Soarium id hodie non

lf*

Obíervari ; cüim Trid. claré dicat : &ive vir,

W

i

[éve mnlier, — Setvanda autem eft.

W

cgnfucumdo.«

J

PARS

)(0)(

25'!

n

[

i

U

Kä'ïääf:ä*rä':æü ääïää&ää:-ü

qh

It

P-A.ROS- EV.

;Wn

i

It

De Presbyteratu.

(

C A.P U.L U

5üx

IUI

1

De Materia , Forma , Offcio , ,

n

Presbyteratis in genere,

r

N

Uid esl Sacerdotium ?. & Eft

1

poteftas ad copficicndum Corpus &

J

Sapguinem Chrifti , & ad remitten-

(s

dum peccata per admipiftrationem Sacramen-

Imo

