cfle , quód pofsit, ex ipfa Rubrica.

411. 4a Calix po[fit adbiberi plumbews * &.

Jegativé; quia videtur e(fc matcría mhabxhs.

eó,

De Mi[fa , tv adeam pertimentibus. ; V;VSQA

c5 , quàd facillimé fordes contrahat , acetiam

j

W

qualitatem quandam plumbeam diffundit ia

"t

)

4v,

petum contentum,

422. 44n faltem pofft

it confici calix ex auri;f

IT

&hbalco , are , €nc. deauratis ? 9. Probabilius

poffe; quia ceffat finis , ob quem ha materize

funt prohibitz, fcilicet quia contrahunt rubigi-

nem , & provocant vomitum.

423. 4dn cAlix conflare poffit ex lapide? -

f

Pofle , fi fit non vulgaris , durus , optimé poli-

|

bilis; quia talis nop imbibit fpecies, proptes

'á

quod poflet effe materia inepta.

424. AAn calix eburneus poffit adbiberi w

A 111

Cum Paíqualigo , videri materiam ineptams

quia recipiendo vinum, maculas contrahit,qua

non poffunt abítergi , idcóque non maneret vas

144

D

mundum,

[]

Wi

415. n fuffrciat , fs fola cupþa £Alicis conflet

ex materia debitat & Sufficere , ut conflat ex

M

ipía Rubrica.

Y

426. 44n patena (^ ca

l;x debeant in parte

interiori effe inauvati ? &. Debere , & qui-

j

dem fi fint ex materia de fc inhabili fub gravi

n

peccato, inaurati effe debent, fecis fi fint ex

T

A.

habili.

] lt?þ

417. Ex quamateria debet e[fe pyxis , inqua

cen[ecratur Eucharifta? g. Ufum obtinuifle,

m

quód fequatur conditionem calicis ; nulla ta-

yi

men eft circa hoc determinatio , five in Jure;

five in Rubrica,

7)

418. n calix cum patena debeant nece[Jarià

M

€0fí-

p* .

R ;

8

390

Par: 1V. Caput III.H

eonfecrari? 9. Non poffe adhiberi füb peccato

n

mortali ad facrificium , nifi confecratos, per

qül

feloquendo;

j

quia confccrafio eft ritus in ma-

-

teria gravi.

L

429. 44n faltem in neceffetate licent'celebrarg

n

fíne calice confecrato? &. Quoad hoc fentien-

r

dum conformiter ad ea, quz dicta funt-de

[]

Hf

Altari confecrato , pag. 382.n. 387.

430. 44in fs celebretur cum calice non con-

hu

H

Jecrato, remaneat. con[ecratta

L

&. Non re-

(

mancte ; ratio eft eadem , qua data eft de

(ip

Altari, pag. 38 1. n. 383.

!rar

431. 44n pyxis, in qua confecratur Eucha-

m

rifia , [ neceffarió benedicenda ? /9.. Non

i

eíle , quia in jure nullum extat przceptum.

[/

!

Rubrica autem eít folüm directiva quoad

n«

hoc.

432. n idem dicendum de lunula in effen-

W.

forio , feu Monffrantia, ( de fiflula argentea;

d

per quam Pentifex [umir [anguinem facrum?

Y

z. De his nec Rubricam quidem extare; con-

W

venlens tamen eít , benedici eádem bene-

i

dicione, quà pyxis.

433- Qualiter amittunt calix & patena con-

fecrationem

$

?

E. Tunc , quando ita pet

fractionem amittunt fuam formain artificia-

lem , ut non (int ampliüs apta pro facrificii

bä

ininiílerio ;

pereunte enim fubjc&ö , debet

perite forma,

434. 4n calix amittat. confecrationem , fí

tflpþ:f feparetur 4 pede ?. &.. Non amittere; fi

[6.]

z

4

De Mi[a, eä» ad eam pertinentibus, : 36 tr

feparetur à pede tornatili , fi i(le non fit fractus;

"

1

quia fimpliciter non amittitur forma ejus ar-

tificialis; amittere autem , fr feparatio cuppae

:

àpede fiat per fractionem ; quia amittitur for-

t

ma artificialis.

[1

415. 4n. ff cuppa calicis amittat longó ufet

deaurationem , amittat etiam . confecrationem?

&. $i aliunde materia calicis eft per fe habilis,

L

Ut

non amittit confecrationem ; quia non fola

dcauratio confecratur , fed totus calix. Neque

[1

deperdit calix per deaurationis sttritionem

fuam formam artificialem, Aliud fentiendum,

I&.

fi materia de fe inbabilis, reddatur habilis pex

V

folam inaurationem; quia tunc deperdita inau-

V

ratione, manet calix inbhabilis, confequeater

w

nec con(ecratus,

436. 4n fi calix confecratus. inauretum,

h

amittat con[ecrationem ? &. Affirtmativam

x

cíle communiorem

)

H

negativám tamen cfic

(n

valde probabilem ; quia manet idem calix

Ug

quoad formam, majórque pars facra trahit

W

ad fe minorem ; nee Ecclefia noviter deal-

bata, nec corporale noviter amydo tinctum,

1

perdit: confecrationem | aut. benedictionetn;

M

aliunde execratio rerum confecratarum odio-

fa eft ,

n

1

ideoque in ca(u"dubio non indu-

cenda.

"n

; ext-

437. 4n per ufus prophanos. (acrilegos

erentur Q "viclentur [acra "vafa ? &.. Minimé,

h?

conveniret tamen illa fimplici benedi&tione

Jj

reconciliari, Siautem violarentur per fangui-

R 4

ni$,

303

Payr IY. Caprt T11,

nis , aut feminis humani effüfionem , deberept

ab Epifcopo reconciliati,

J

438. GQualis apparatus exigatur. pro. calice

X. Exigi purificatorium ad detergendum ca-

licem ; pallam parvam ad cooperiendum , bur-

Íim , in qua reponatur corporale ; velum , quó

[

«alix operiatur, & corporale, quod fupe: Al-

tare extendatur, Inter hzc velnm & buría non

!

J

funt peceflaría ad (acrificium , mec eft ullum

W

praceprum adhibendi; pertinent tamen ador-

natum & deceotiam, & ideo non nifi ex ne-

)

ceísitate omittenda,

u

439. zin purifcatorium [it benedicendums

r

pa!

z.. Paíqualigum referre , quàd in praxi non

benedicatur. Illud certum eft, quód de eo

)

ft

nula fpecialis mentio fiat in Rubricis, aut

alibi; nifi dicatur, comprehendi füb nomine

Tobalearum & Mapparum , quatum bene-

:

di&tione dicunt alii benedicendum etiam pu-

tificatorium,

ï

440. Ex quamateria con[lave debet purifica-

forium? * In praxi femper adhiberi líneam;

quia ramen nullibi quidquam de hoc exprimi-

tur , exiftimat Pa(qualigus, dummodo fit mun-

dum ex materia apta ad extergendum calicem

& manus, poffe adhiberi.

441. 4n pallá fit neceffaria , eb» quali e[f

debeat? &. Effeneceflarium de fa&o adhiberi

pallam, & quidem íub oblipatione peccati

mortalis , ad evitandum periculum , ne ali-

türms

quid ingcccns incidat in calicem confecra

quia

f"m

De Miffa ; € ad eam pertinentilus,

393

ï

quia cüm hodie coiporali tegi nequeat calix,

)

ut olim tegebatur , palla ad hoc (ubftitura

T

utendum eít.

ïr

442. Ex quali materia. deleat ej]& palla,

TUl

€» an benedidla ? &. Mibi probabilius vi-

ij

deri cum communiori , quód debeat efle ejuf-

] Qü

dem conditiopis cum corporali , quia per

lil

divifioncm. palla à corporali non fuit mu-

P

tatum przceptüm quoad illam. partem «or-

J

poralis, quà calix coopericbatur, fed folut

ad majorem commoditatem fuit . feparatio

n

permitfa ; ergo ficut olim operiri debuit calix

Lt

parte corporalis, ita punc cenfebirnr operiri

l: 10

ipía parte corporalis , quamvís à coxporali

feparata.

J

m

M

443.

Ex qua materia debeat effe corþomle?

)

Wiv

EK. Ex linteo lineo. Ex Capit. Con[ulio , de

Conjecmt. diff. 1.

Canabem autem & gofly-

W

pium jam alibi diximus fpecies lini elle pro-

babiliter.

!CP

N

444. Guale peccatum efi celebvare fmne «or-

N

Tij

n

Y

porali? m. Effepeccatum mortale, utcolligi-

tur ex cit, Cap. Confnulto.

44$. 44n Corporale debeat mecef[arió benedicig

&. Sub peccato mertali non poflc , nifi bene-

di&tum adhiberi ad facrificium.

446. Buando amittit corporale [uam bene-

Kal

dittionem? &. Unicum cafum aflignari com-

muniter àDD. quando ita laceratur, ut non

"

pofsit ampliüs ipfervire pro fuo munere.

l;*

d

447. 4inex camjameceffitatia licent fime catu

K 5

Pe

-

4

Pars IV. Caput 11].

porali offerre [acrificium ? &&, Quoad hoc idem

fentiendum , qued dictum eft de Altari con-

fecrato , pag.382.n.387.

larvanda fintA? I;z.-

448. 44 quibus corporalia

Ex officio à Diacono , vel minimum à Sub-

diacono ; nam ufus Cap. Nemo de Confecr. dif.1.

extendit ad eum, qui ex vi fui muneris cali-

f

cem tangere poteft,

(

449. .4n tota letio 4 miniflro in facris con-

flituto peragendn t ?. &&. Solüm primam à tali

ü

Ü

peragendam , & aquam illam ia facrarium

prejiciendam, Poffunt ulterius à quocunque

L

lavari.

Di

4$0. 4n C quantum peccaturui e[fet laicus,

fi primam lotionem perageret? &j Cum com-

(

munieri, non effe plus quàm venialiter pecca-

N

turum ; quia in tantura peccaret , in quantum

attingeret; attingere autem facros apparatus,

D

juxta communem eft folum veniale.

64

4g1. Anergo cerporalia , palla , (c. 4 laicis

2angi nequeunt? R,. Corporalia & pallas, &c.

etiam poílquam benedictz funt, poffe rangi

àlaicis, ante

uam fuerunt in ufu facro; quia

conta&us prohibetur , vel ratione unctionis,

l

quz fit in facris vafis, vel ratione contactüs

íÍpecierum confecratarum, qui fit in linteis

lineis, quz tamen poftquam femel lota funt,

liberé tangi poffunt, donec denuó ad facrum

ufuüm adhibeantur,

4j1. Quis autem potefi pradicia tang&re, durm

£n [e al continent Corpus aut Sanguinem Chri-

E

p

De Miffa e» ad eam pert:'mmiäm./ 306

ftíi? . Sub peccato mortali nemo , niái Sacer-

dos aut Diaconus.

l

J

Fefle ]acra;

n

413« 4 fint neceffaria. "vefles . [acerdotales

l

in oblatione [acrificii? 9. Illas ex inftitutione

Ecclefiz neceffarias effe. Ex Cap. Epifcopta , de

9)

Con[ecrat. difl.1. Et Cap. Veflimenta , ead. dift.

ulnfi

qiiz autem & quor , qualé(que fint hz vefles,

ju]

dictum eft pag. 291. D. 45.

)9»(

454. Ex qna materia con[lare debent "ve[tes

facra?. &. Nihil quoad hoc cfle io jure deter-

minatum.

Ex uíu tamenconftat, Amictum

M

t

& Albam confici ex lino; eipgulum ex qua-

A

cunque materia ad cingendum apta ; Cafulam,

r

Stolam , Manipulum pariter ex. quacunque

"

materia apta ad earum fun&tionem , dummodo

fit decens Minifterie facerdetali.

ldem cft

de Pluviali & Dalmaticis.

n

i

4311. Qua forma artificialis , (v qui colores

ul

funt oeflium [acrarum ? g. Formam efle illam,

iuz hodie in ufa eft , & facto ipfo approbata

i

& inftituta ab Ecclefia. Colores etiam ex con-

")

fuetudine quinque adhibentur , nempe : Albus,

t

Ruber , Viridis , Violaceus , Niger ,4præ(-cripti

etiam in Rubrica.

j

11

456. 44n hi colores cadant. fub ol:l(igationemi

&. Eos effe tantüm fub Rubricis directivis;

L

poffe tamen venialiter peccari indebitó corum

ufu , ac etiam mortaliter , ut fi quis pro

Miffa

6

Pär

6

Pars lYV. Cxþut M.

;'al

Paíchali adhiberet nierum colorem.

Porró

aureus color valet pro orsnibus; quia ad eum

"

concurrunt precipui colores.

n

4$7. 4n [int alia etiam "vefles (acra? m.

Effe Pluviale,Dalmaticam & Tunicellam, qua-

[

rum materia & colores conformces funt Ca(ula,

l

Formz veró & u(us diverfi.

ll

r

458. 4nomnes ba-veftes [rat benedicenda? wi,

i; [

Veftes omnes pro facrificio à Sacerdote adhi-

bendas , benedicendas effe.. Ex Cap. Feffimen-

h

i

£a de confecr. dift. 1. Cum fpecialiter deputatze

ni

fintad tam facrum miniflerium , unde & face

*Yocantur,

lin:

?

Q

4$9. Quid de Pluwviali & Dalmatiri

$-

R^.

Frobabilius & has benedicendas effe ob de-

n

centiam Divinorum officiorum & facrarum

[

fun&ionum, cüm computentur etiam intet

.jr

veftes facras , & ex Decretis Pontificum Mi-

W

niftri debent e(fe induti veítibus facris , ha-

m

hi

béntque fuam íacram figoificationem , & ca-

rum benedi&tio. habetur in Miffali Romaae

li

vcl Pontificali.

li

460. n "ve[fes [acerdotales per ipfum ufum

waneant bemedicla ? &i. lddem dicendum effe,

D

[

quod di&um eft de calice pag. 390. n. 430«

quamvis de veftibus facilius concedi poflet,

«üm tantüm benedicantur,

461. Quomodo facra "vefles amittunt bene-

diclionem? 9. "Tunc folüm , quandoita rum-

puntur aur lacerantur, ut amittant formam

fuamartificialem , & non fint ampliüs habiles

pro

De Miffa , c» ad eam pertinentibus

397

,

) v

pro functione , cui infervire deben

Ex Cap.

!

quod in dubils de confec. Eccl

462. n quando aliqua veflis [ucceffiv per

h

partes paulatim reficitur , amittat benedictionem?

^

& Negativé, etiamíi mutetur fecundum ma«

i

lt

Jorcm partcm, qum nunquam fit talx.s muta-

tio, qua: deftruar ejus formam.

463.

4n partes "veflis. [acra connexa inter

fe aut "vittis fericets , aut. nodulis. amovibili-

Wi

"

zer , fi feparventur ab inoicem, perdant. bene-

m

diclienem ? & Non perdere ; quia tunc for-

lt

ma illarum veftium includit in fubftantia il-

lam amovibilitatem , & ideo exercitium illius

iL ,

non eft contra, íed potius juxta naturam for-

T

mz illius.-

(

464. Quid [i autem fiat feþamtxo partis

' IN"

U UM

per diffaitionem ?. &.. $i pars illa fit notabilis,

WM

uti eflet manica Albz, amittet benedictio-

j

nem; quia Albá deficiente etiam unà manic

2

T

fit inhabilis ad functionem , pro qua cft de-

ul

ftinata.

46$. Si ab aliqua ve[te detrabatur pannus in-

H

2

E. Si

1

terior totus , an. perdat. benedicttonem

T

exterior manet integer,nonamitict benedictio-

IM'

pem ; quia pannus interior acceíIorius eft, &

"l

extra formam facrz veftis.

;

E

466. 44n "ve[iis duplicata ex una parte pro

n

suno , cx altera pro altero colore [eriens , [i [e-

V

I

paretur in. duas partes , amittat benediclionenoe

)

E. Non amittere ; quia fingulz ille partes

funt benedi&tz,& per accidens co&unt in unum,

ideó-

;;5

R 7

398

Pars IV, Caput ]ll.

idcoque fi feparentur , tollitur tantüm unio,

14,

non forma, nec benedictio.

m

467. Siex manipulis fiat [lola , aut ex flola

p

ii

i

fnanipulus , debétue de novvo benedici ?. w. Si

pon fiat additio novz matcriz , aut additio

i f

& detractio non fit fecundüm majorem partem,

i

non debere benedici ; quia non fit mutatio for-

! q

mz, & minor pars addita, trahitur ad com-

TL

municandum in benedictione.

j

468. Siex pluribus amiclibus fieret una alba,

w

ex pluribus Manipulis una. flola, ex. pluribua

ya

ftolis. una cafula, effétne opus novvá benedictio-

kälx l

5ne? g Efle opus , quia concurrerent ad no-

i

s

vam veftem, & novam formam artificialem,

«

proindéque ifta veftis no

ji

fua forma.

5 ellet benedicta in

M

469. Quid fi autem, illa. partes. diffaeren-

Ltl

tur , n redirent ad [uam priorem formam ? w

1.

Aliquos fentite, quód nón deberent de novo

d

benedici ; quia non perdideiunt fuam for-

n

N

mam ; alios veró exiflimare , quód deberent

benedici , quia ctfi. materialiter fervaverint

Wi

fuam formam ; formaliter tamen novam con-

(in

ftituebant, nec poterant dici pluresítola aut

i

Manipuli, &c.

l]

470. 4n "efles [acra amittant benedictio-

«

nem , fi 4 laicis adbibeantur ad ufus propba-

j

$405? Bi.' Non amittete ; quia non perdunt

fuam formam , aliunde nec polluuntut , quia

pollutio non habet locum

difponitur.

, niü ubi à jure

2

4714

De Miffa, z'y- ad eam pertinentibus. . 399

i

471. Quando cingulum amittat benediciio-

nem? w Quecunque illius pars manet adhuc

&l

aptá ad cingendum , illa non amittet bene-

dictionem, - Idem eft, (i antequam toraliter

ll

rumpatur, partes inter feconnectantur, quia

l,

non deperditur forma.

l.

u

472. Quid [i autem.in duas partes vuptum,

l

iterum connttlatur ? R. Perdere benedictios

nem , fi neutra pats fuffecit pro ciogendo, quia

li

perdidir formam. $i autem una pars fuffecit

i

]

pro cingendo , altera ipfi conjuncta recupe-

rabit benedictionem , quia tanquam accefforia

Q

trahetur ad communicandum in benedictione

M)

"m

cum majori.

il

473. Potéfine adbiberi im defeiiu cinguli

.

ffola? x. Poife, quia ci

ngulum non requiric

j

i

certam materiam , fed fuflicit quzcunque

jj

de fe apta ad cingendum ; & aliunde utrique

n

eft benedictio communis fub generali veftiarà

benedictione.

d

an(

474. 4 liceat uti flolá pro manipulo , e

ii

viciffim? w Licere in cafu necefficatis , quia

(

(unt veftes (imul beneditz , & formam attifi-

l

cialem feré eandem habent prater aliquam ex-

tenfionem.Imó p!urimijudicant,id etiam extra

h

cafüm neceffiraris fieri poffe, dammodo mani-

*

"

puluspofsit per crucem in pe&tore locari.

]

47$. 4n £b quale peccatum fit. ,. celebrare

ll

eum -ve[libus [acerdotalibus non benedicii ? g.

W

De fe efls peccatum mortale, Ex Cap. vefri-

fnenm de Conljecr. dil. 1.

476«

J

,

E3

400

Pars 1V.

'Ca?m l1.

!

476. n tamen detur parvitas materias LTA

J

Probabilius dari , ac proinde cum cinguio

non benedicto, & fecundüm aliquos cum ma-

qn

4.

nipulo aut ftola non benedictis celebrare erit

lk

folum veniale; & fi occutrat aliqua rationa-

bilis caufa , nullum

q]«

prorfus peccatum' erir,

lii

J

Quód detur parvitas

materiz , inde habetur,

"

quia ornatus facerdotalis eft per modum unius

in

torius , & raliter etiam benedicitur ; Cüm ergó

[

fimus in materia totius diviibilis ; debebit

ü

admitti parvitas materiz,

477. 4in aliquando liceat celebrare cum vefli-

;

bus. facerdotalibus , quavum nulla Jit benedicla?

!

;

B. Id licere urgente gravi neceffitate ;

quia

K

benedictio eft lolüm de Jure Ecclefiaí

Uico,

(i

quod non prafümirur vclle

impedire majus

[!!

bonum.

K

478. 4n in omiffione alicujtas "vefli Jacer da-

34lis in celebratione locum habeat parvitas ma-

l

fei$? £ — Habere locum ex eadem ratione,

quaz da:a eft proximé , n. 47«.

B.

479- Qu ergo ve[tes cenjenda [unt parvama-

h

feria? &. Communis fententia admirtit de

cingulo, cüm fit

potiüs acceflorium veftis,

quàm vcítis.

De manipulo etiam non habe-

tur inagpa difficultas

, cüm non füerit intro-

ductus eo fine ;

ut eflet inter veftes, fedolim

erat tantum (uda

riolum pro oculis , ore , nari-

bus abfïcrgcndis

)

& aliunde refpc&u totius or-

Ratüs facerdoralis

videtut cffe pars exigua.

48o. .44n lz'gam,m Cajula bpoffz adiberi

zs

pre

l

BP

De Miffa , c» adeamþertinenï:äw l4o!"

4

k

pro cingulo? w Poffe; quia aliunde cingit

Sacerdotem.

wi,o

I s

481. 44 ex camría nece]]:'taäisliceat celebra-

q

1

re [ine aliqua ex "ueflibus facerdotalibus ?. &.

Licere ; fiquidem poteft eífe talis necefsitas,

'M f

quz pravaleat przcepto puré ecclefiaftico , us

ti

aliàs dictum.

N

Ji

482. Quot gradus nece[rtatis confiderari po[- m

W

"

fént? . &. Tres : Primus eftgraviflimus , ut ad

:SU

AA

evitandam mortem , aut aliud gravifsimum

damnum. Secundus gravis, uti effet necefli-

n

tàs miniftrandi viaticum , aut offerendi fa-

l

J

2]

crificium , pro aliqua gravi indigentia , aut

implendi preceptum naturale Divinum de of-

ferendo facrificio. Tertius eft eommunis & or-

Af

b

dinarius, ut cft preceptum audiendi Miffam,

aut neceffitas implorandi Divinum auxilium

pro fpeciali indigentia.

M

L

483. 44n in fecundo

tertio neceffitatis graa;a

poftit offerri facrificium [ine [lola? . Non pot-

OME)

fe (ine peccato mortali ; quia ftola in pectus

Af

per Crucem defluens, eft fpeciale fignum po-

teílatis facerdotalis , ex qua S-gcerdos ,ofïcric

-

facrificium.,

j

ï

484. 4n in fertio necefüitatis gradu liceat ce-

P

lebrare fine aliqua ex "veflibus minoribia ?. W.

Licere ; quia fupt parva materia , cui proinde

etiam neceffitas communis ptavalere poteft,

485. 4fn in cafa gravis , feu fesunds necef-

fitatis. poffit. celebrari. fine aliqua ex "ve[ftibus

M

J

majoribus ? &, Poffe , dummodo non fit de-

4

fe&tus

Ji

402

Pars 1. Caput I-I I

'5

Dl

fectus ftolz ; quia minor necefsitas, ut fzpé

)

dictum eft , debet cedere majori, ut minor

obligatio majori.

(

486. -4n ex neceffitate eju/dema fecundi gra-

L

du liceat aliquando. celebrare abíque ulla ex

J

"veflibus majoribus, aut minoribsis? vz. Nunquam

E*W

licere , ita communis fen(us eft Doctorums

«

-quia facrificium , ficat exigit ex natura fua

D]

publicum miniftrum, itaexigit, ut quà talis

accedat ad offerendum

4!

; adcóque cum infigni-

n

bus fenfibilibus fua: poteftatis , falc

em aliqui-

i

bus. Et juxta aliquos fufficeret fol

a ftola, qua

eft veflis propria facerdoris.

ju

l

487. 4n ex catifa graviffima [eu primi ge-

n

neris poffit celebrari [sne omni "vefle [acra R

Probabiliüs videri quód non liceat , quamvis

[

aliqui contrarium fentiant ; quia licet leges

D.

humanz pracisé quà tales nen pofsint obli-

4

gare cum periculo vitz; quia tamen lex Ec-

cle(iz de ufu facrarum veftium eft ralis., qua

ul

applicat legem naturalem & Divinam obligan-

u

tem ad adhibendum aliquod fignum mipilte-

ril , quod füftinet facerdos offerendo facrifi-

|z

cium ; ideoratione iftarum legum poteft obli-

D

gare cum periculo vitz,

i

488. 4n omittere aliquam ex faeris veflibus

ex inadvertentia , oblivione , &c. fst peccatumt

1

Y

E. 5i hz caufz funt culpabiles, non excufa-

bunt àpeccato, ficutín aliis materiis.

489. 4n ( quale peccatum fft celebrare cum

wq/iiäm Jacerdotalibus [acru , immmndis aut la-

cerui

"

De Miffa , &» ad eam pertinentibus, 40

i

C&Yl5 ? 82,; Cum communi , celebrare cum no-

n

Q

tabiliter talibus, effe peccatum mortale;, Ex

Cap. veftimenta de Conf. dift. 1.

J

490. 4in faltem im cafu neceffitatis liceae

ii

1Ales "vefles adbibere ? 9. Nifi veftes effcnt

^

&

plané ludicrz, liceret cum iis celebrare in caíu

t

gravis necefsitatis, quia necefsiras reddit lici-

W !

tum , quodaliàsponeftlicitum. Ex Cap. quod

poneft , de Reg.Quris.

491. Ubi debet Sacerdos induere fatras veffes:

pro [acrificio ? m. In facriftia , & non im

m

u

Alrari, quia ex Altati Epifcopi fümunr illas.

Si tamen foret neceísitas , aut confuetudo , fal-

(j g[-

tem ex medio Altaris non deberent fümi ,. ficut

D

fumuntur ab Epifcopis , fed ex aliquo cornu

Altaris.

4921. 4nteneatur Sacerdos , dum induit fa-

:

eras veftes , orare preces pra[eriptas? g. Rubri-

cam illam effe tantüm directivam.

493. n ( quale peccatum [rt , uti facrié

djæ

ve[bus ad ufus propbanos? g1. Cum communi,

elfc ex genere fuo peccatum mortale , quia pet

benedictionem fegregantur à communibus ufi-

Mi

bus, & dedicantut obfequiis Divinis.

494. 44n ergo nec in Comoediis uti licebit? R,

]

Aliquos permittere ufum/, fi Comocdiz fint

facerz, &inlocofacro. Interim tàamen & hoc

( :«7

"

videtur eíIe contra Capizul. veflimenta cit. Ubi

habetur , quód aliis utibus fervire non debeant;,

/n

qnàm Ecclefiafticis.

49j. 4n liceat facris ve[flibus induere corpora

i

)

hn

$a-

"404

Pär: lP. Caput !k

Sacerdotum defunctorum , dum [epeliuntur ? «;

ulik

Confuctudipem illam effe licitam , & fervata

[

eft in praxi àtemporibus $. Gregorii.

o

496. n facra "ve[les confici poffint ex "vefti-

uf

bus propbnnis ? w. Po(fe, quamvis ufui pro-

i

phano inferviverint ; quia nec extat prohibitio,

nec eft ex natura rei illicitum , éftque praxis

i

j

quotidiana.

D

:

497. Guales

r

ebent effe "veftes cemmunes (e-

D

n

lebraturi Miffam? yi. Quamvis aliqui judicent,

ml

peccare mortaliter eum , qui celebrat veftitus

ny

habitu laicali; alii tamen probabilius exifti-

n

mant , non peccare , quia eft ad breve rempus,

nec videretur à populo ejus veftis; & Rubrica

"

Pl

eft tantüm directiva,

[//)

498. /m peccet , qui nudis pedibus celebran

R. Non peccare mortaliter , .quia nullum eft

f

u

preceptum , foret tamen aliqua indecentia.

Yi

499. 44n (* quale fit peccatum , cooperto ca-

pite celebrare?. &. 'Totó tempore facrificii ha-

fie

bere coopertum caput , efle mortale peccatum,

n

quia eft gravis irreverentia,

foo. 44netiam [it mortale , uti pileolo u[que

M

W

Ad Canonem? . 9:.. Non effe ; quia videtur eífe

parvitas materiz.,

Si autem alicubi eft con-

Íuetudo utendi pileó ufque ad confecratio-

nem (ud Vaf

quez refert þHb in Polonïg)

valebit illa,

$or. 4 [atra [upellex converti pofüt im

t[us prophanos ? &. Poftquam amiferunt for-

p

mam , pofle converti ; nec erit peccatum ve-

nia-

l-

D? Mifa , c» adeam ï;ertinentibw. 406

m

niale , nifi aliqua circumítantia importet irre-

verefitiam.; quia ceffante formá arüificiali, cef-

[

fatbenedi&io. Tota autem exigentia reveren-

]

M.

tiz fundatur in benedictione.

^

il

4 r

joz2. 4n [aera fupellex oendi aut oppignorari

z

poffit ? . Non poffe , nifi ex caufa necefsitatis.

ExcAap. 1. de pignore.

um

yo3. 4m ratione Ordinis obligetur Sacerdes

""'51

aliquando offerre Sacrificium 1 &, Sacetdotem

T

M

fimplicem ex vi Otdinis teneri aliquando in

[

auno ce'lcbra*rc. Hoc fd&ite 1n meam cemmemo-

Y

bnl

rationem. Trid. feff.2 2. cap. s. de facrificio, A4p0-

N

ffolis ,. && eoruma n facerdotio fuccefforibus , ut

offerrent , pracepit per bac verba: Hoc facite , utà

L

n

femper Ecclefía Catbolica intellexit , &c.

$o4. m fimplex Sacerdos teneatur in die feflo

"

celebrare , fi non adfit alius , qui celebret 2 W.

m

Videri, quód teneatut, quia ratione Ordinis

ld

facerdotalis eft conftitutus publicus miniíter

4l

populi ad offerendum facrificium.

yoj. 2 fimplex Sacerdos teneatur celebrare,

"T

sut impleat praceptum audiendi Miffam? gj Te-

w

neri , pifi adfit tàle impedimentum , quod de

n

fe poísit excufare ab audienda Miffa.

feiuno celebrandum.

L]

fo6. An celebraturtes debeat e[fe jejuntus ? 9.

Ti

U

Certum cífe. de gravi pracepto ecclefiaftico

n

jejunii, ejáfque naturalis , excludentis quamli-

l]

bet fumptionem , non folüm cibi & potüs , fed

€uam.

406

Pars IV. Caput 1l.

f

ctiam medicinz ; fi quis volet celebrare aut

communicare,

Q

jo7. Datárne in hoc fejunio par'vitas ma-

1 p

n

£eri& ? &, Non dari , fed Communionem poít

nu

quemlibet cibum & potum , qui naturale jeju-

J

nium quomodolibet folverit, effe mortaliter

u

peccaminofam ; quia hoc przceptum non pro-

WKM

hibet dire&é cibum & potum , fed communio-

il

nem poft quemcunque cibum & potum ; com-

ïï

I

munio autem femper cft res gravis.

il

$08. GQuomodo uiolatur jejunium naturale

E. Adejus violationem ex communi Do&to-

f

rum fententia duo requiri : Unum , ut fumatut

ul

aliquis cibus, vel potus humanus; quia jeju-

l

J

]i

nium con(iftit in abílinentia cibi vel potüs,

If

Alterum , ut talis cibus vel potus fumatur per

u

|

actionem , quz veré eft comcftio vcl potatio;

quia cibus & potus non opponuntur jejunio

[

Íub quacunque ratione, v. g. fub ratione vifi-

D

bilis, aut olfa&ibilis, fed formaliter fub ra-

tione cibi & potüs, ut funt objectum guftüs,

n

& quid comeftibile vel potabile.

u

L

- $09. Siquid per modum faliva trajictatur in

LU

ftomacbum , "vel per refbirationem attrabatur,

4n violet jejunium naturale? &. Non violare,

| V

Q

licét autrire pofsir. Sicfit, (i quis dereliquiis

ly

cibi przcedeatis diei , vel de ftilla aquz , dum

"

osabluitur, aliquid deglutiat ; fi guftans jufcu-

4

^

4

lum aliquid illiustrajiciat; fi aromata denti-

bus terat , aut ore rerineat , ad conforrandum

i

z,vel

saput , &aliquid fucci Ecrnzjx;nnl faliv

ctiam

ä

Il

De Miffa , t*» adeam pertinentiä;u. 407

s "

etiam parvum granum aromatis , finc inten-

tione , deglutiat; fi per modum refpirationis

i

mufcam vel quidfimileattrahat , & in ftoma-

J

M

MM

chum demitiat; quia hec omnia non fumun-

Vg

tur per veram comeftionem,

?

m

/$10. 44n violet jejunium , qui deglutit [angui-

] A

mem , aut alium bumorem ex capite defluentem

j

E. Nonviolare, quia juxtaregulam traditam

W

DI

à D. Thom. Quwidquid ab intrinfeco provenit,

l

C ore non [umitur ab extrinfeco , Verà noncome-

D7

ditur, nec bibitur.

$11I. 44n reliquia cibi pracedentis diei in ore

nilDoirv

il

]

harentes , [i alterá die exindu[lria deglutiantur,

,ii;mz:u

pf

violetür jejuniuta naturale? g. Probabilius non

Yi

violari ; quia cüm hodie ab extrinfeco non

zecipiantur , fed heri ranquam partes hefter-

r

nz comeftionis fumptz caperint mafticari,

retinent moralem conaexionem cum illa , nec

con(ítituunt novam come(tionem , fed hefter-

Ábne

nam complent & perficiunt.

5

d

a

,

)

$12. Si quu ante mediam noctem zaccharum

eri impofait , durétque illud ultra mediam

noilem , C ttnc eriam glutiat , an "violet jeja-

"i

i

nium naturale? &. Violare; quia licét ab ex-

4

trinfeco pridié fit fumprum, continuatur tamen

comeftio illius, quz aliter nonfit , quàm per

fuccefsivam liquefactionem,& hoc quidem per

PH'

fv , nou veró peraccidens. Sicut reliquia cibi

N*L

"

per accidens alteró die glutitur.

$13« 4dnofficula, metallum , charta , creta,

jj

WDgM6S , Qe.. deglutita impediant jejnmium na-

(5*

(

Di

Pars lV. Caput Ill.

468

ff

zurale ? &. Probabilius non impedire, quia

thm

síon funt cibus humanus, Quód autem faoemimae

NT

terram , carbones , aut quid fimile comedentes,

QUs hOH

nequeant communicare , inde fieri videtur,

ii

quód fumant ifta per modum medicina.

(nuns à

yi4.. Antabaci ufu violetur jejunium natu-

.«gcndlm

rale? w. Quarti non violari, five mafticetur,

r

five pulverizatus fumatar pernares , five in fu-

- fptio

mo per os , quamvis aliquid cum faliva vel

figti

aliis humoribus defcendat ; quia nulla harum

actionum cít comeftio , aut bibitio.

fid.

H oec

j1j. Dantürne cauía excu[antes 4 jejunie

p

ante commtünionem ? g. Dari quinque.

ferdo

j16. Qua es? primacau[aexcu[ans àjejumio

i, r

&. E(t reverentia ejufdem Sacramenti , quan-

dos in

do videlicet opus eft illud fumere ad evitan-

dam ejus itreverentiam , v. g. $i deberet venire

E

& (

ia manus infidelium, aut comburi , aut come-

di à bruto &c. tünc enim poteritetiam àlaico

.« (400

non jejuno fumi, fi non adfit jejunus. ltem,

i um

; Gl

fi Sacerdos deficiat poft confectatum calicem,

|

& non adfit Sacerdos , à quo fümatur calix;

ut à

!

Qitcum

nec fervari pofsit (ine periculo notabilis irreve-

1

I

rentiz. SiSacerdos poft famptum calicem ad-

vertat fe aquam confecrátfe. Si inchoatá Mi(sá

1 hu

recotdetur, fe non effe jejunum , idque pro-

( p

babiliter etiam ante confecrationem unius fpe-

toler

cici. Ratio omnium ell, quia preceprum

(itin

jejunii ob reverentiam bnjus Sacramenti la-

fip

tum non obligat , dum ipfaioet Sacramenti

u

tcvereatia contrarium poftular.

! W

| á f'7s

i

De Mifja , t» ad at pertinentibtss,

409

hi

"AT

" (ïïti

$17. 4n particula Hoftia confecrata , fí post

M

fumptam ablutionem reperiantur , poffint. [utmni

ts

4 Sacer dote fic 16n jejuno? &i. Poffe ,

uid to-

N

tius- hoftiz & calicis fümptio cum ablutione

Átlg,

fubíequente cenfetur una moralis actio, per-

m

tinens ad ipfam Communionem decenter per-

D

agendam, ac proinde farisfiet intentioni Ec-

clefiz pracipientis jejunium , fi ad integram

fumptionem cum jejunio accedatur , & talis

hi

fumptio eft complementum Communionis.

$18. Qua efl fecunda cauía excu/ans ? Rt.

1 L

Eft necefsitas vitandi fcandalum , vel infa-

r

miam , velfimile grave damnum, v. g. fi quis

tima

]

M

Sacerdoti vellaico non jejuno minaretur mor-

tem , nifi celebret, vel communicet ; fiSacer-

Bu

u

dos in altari recordetur , fe non effe jejunum,

.viff'

»

l

nec poffit fine fcandalo vel infamia defiftere,

Wl

^

&c. Quia leges pofitive non obligant cum

tanto diípendio, Notat autem G)uarri , prae

M

3

Wi

ceptum annuz Communionis non eífe caufam

excufantem , quia Ecclefia pon videtur obli-

xxtäcgïr,

Y n

Mi

)

gare ad communionem , nifi fervatis debitis

circumítantiis & jejunió.

519. Qua efi tertia caufa excu[ans

*

?

Eze

i

"U

uxta omnium fenfum , fumptio viatici, Ex

Cap. Presbyter de conf. difl. 2. Si tamen certó

l i:'.f.; "

g

conftet , moribundum expectare poffe , donec

gT

fit jejunus , expectandum erit; nontamen idco

yamtl D

fcrupulosé agendum , vitandáque eít gravis

1

incommoditas , vel indecentia, ut fi ad mc-

ï

1

diam noctem dcberet di£erri,

hn

"

$19

410

Pars 1Y. Capu) 111.

j10. Quaefi quarta eau[aexcu[ans? g, Ef&

h

éifpenfatio Pontificis, qui folus eam facere

y, ?

poteít, & nonnifirarifsimé concedit, & tali-

5005

tet de facto probabile eít, difpenfate Pontifi-

yil

cem cum Cardinali , qui fingulis annisin vipi-

&

ii

lia Nativitatis in facéllo Pontificio folenniter

ud

€elebrat primum facrum Nativitatis.

Flma

$211. Qua esi quinta canía excufans 3. g.

Probabiliter eft peceffitas dandi viaticum mo-

h

"n

ribunde; quia jura difpenfant ia hoc jcjunio,

ked

ut videri eíl in infirmo ; cenferi igitur pof-

M

funt etiam difpenfare cum Sacerdote , qui

tid

ni(i non jejunus celebret , infirmus decederct

9opul

fine viatico, 'Et fi intali ca(a per epichiam alia

qu

przcepta ecclefiaftica ceffant , v. g. celebrare

poi

Éne confefsione, fine miaiftro quálibet ho:

dici, bis codem die , ceflabir & iftud, Et cüm

n

Sacerdos morti wel naturali , vel violentas

fit

proxiaus , dum alia hoftia non füppetit , poffit

f//(»

Ad Íe ipfum communicandum celebrare non

ed

jejunus, juxta communiorem fententiam , cue

D/]

non poífet etiam ad communicandum proxi-

Jt"l

mum , quem lege charitatis tenetur diligere

10n

ficut f: jpfum ?

]

hr

. Paria quefliong.

s

$i. Quis Epifcopta nominandns in. Canonnn

LU

3. Certum nunc effe, quód debeat nominari

Epifcopus loci, in quo celebratur

æ.i

profoe praferibitur in Rubrica,

; quia id fx- f

l

j55

B

—

——

-

"

De Mz'jjk ; C ad eam pertinentibus, — Agt

a,

]

f23. Quantdo palma extenduntur. [nper obla-

hl

3. quomodo pollices collocandi? . Juxta ali-

i,

quos fuprapalmas, juxtaaliosinfrà. Rubrica

lii

nihil aliud dicit, quàm quód dexter pollex

(b:'m&

debeat poni füper finiftrum ; Diana dicit , Ro-

S(

m cfle decifum , utpollicescollocen

tut fupra

