Gi838
author: Sennyei, László

J

3

a *

—

*

P ao s

p

"—

P.

"

g

a d ao

t

n

"s

s

—

xenK X

3-

EE m W

ia

-—"

A.

2

*

G N

a

*

—

p

*

?

g

Ug

EE

——

X

LETT

**

..FD

E

A.

Es

VAE

lu

T E

s

-

M

u

d*

"6

T

?

x

às

-

siaio: j

E

- U

ww

W

A

p s

^

g

r

la

EM

i

P

N

s

A*

LP

H

hus

-s

S

^

* V

AR

3

v

n

X A

Bo

&

EC

a.

x

"

-

N

Ws

L.

A.

*

-

E

NT

DUES

FE

n

AA

ó:

x x

j

u

M

X w

R

A.

^

.,.

x

a

k

*

h.

N

M

X

E

x

j

ii

*

*»

sl

i

3

^

&

z

E

»

*

:

x

i

d.

W

M

Ms

M

T

A

a

s

aM

H

f

L

j

x

-

i

d

1

M

[2

21

t

n

V

L

*

*

s

UA

.

s

"

Y

m.æ

*

3

,...

"-

d

$.

My

(

3X

1

LE

h

&i

x

ET

x£

E.

d

i

l

s

V

um

5

—

»

AURTSL

I

E

E

M

-

P

.W

z

E

BN

*

2

l

a a

*

*

L

i

x

d N

d s.

u

4

MLA

m

z

EC INSed ETO -N

N

MC

Ép

f

E

— IX

À

N12«511981694 021

eis Bu l Phora,

r

R

-

—

.-. ^

Ad

E

k)

Tübingen

IUM

ad »7&5"/»-5

E

:

J AR

Q *

[/;Lz ll;yfm*

f//a

l/ 4 'Ltw

f

W

!

/"-

/'v

hg

* ag

pu,

ULUA T.

m

VU

T

J/»l(..'

fï?

* ;//,7(1

v

'

L m

FF

TA

a

/6 f"(»wt

(ïäf

ä

L

P

|

Z

74

[O

//25

4

Em

OC -—A,

e- * z

—

zi EEE

i

— M —

: —— ——

E

—

z

—

E

E

— —

— —— m

-

-

3

—

——

——

A!

»

ARTA d o d

x

EXAMEN

ORDINANDORUM

QUADRIPARTITUM

Pro Prima Tonfüra, & Minoribus

Ordinibus, Subdiaconatu, Diaco-

natü , & Presbyteratu,

SIVE

INSTITUTIONES

PRACTIC.JR

ADHOSNONMODO ORDINES.

rité exercendos, fed RESOLUTIONES z

ctmm, ad animarum Curatores íciepsià

prax:quc minifterio füuo multüm

fariá inftruendos utiliffim

D

N

$3

Ex probatiffimis tum autiqu

KC

recentioribus AJAutloribus colle

PrzR

R.P.LADISLAUM SENNVEI'

Soc. J£sv, SS.Theologiz Do&orem.

Es e.

COLONIZE AGRIPPINZE

m H a ts — —— — Rn

Sumptibus JOANNIS SCHLEBUSCH,

propé aream Sumni rempli,vulg.att Soff/ 1 718

Cum Privil, $ae, Caf, Majeft. [beciali

,

h

ä

:

WH

L

"

"

ij Vs

M L

N

"n d

t V

l

1

M

Ul

In

D

NU

Wil

As

(

LY

d

P

h^^

[/

14

u

N

i

Y

l

N

H

]Ezz/irzfnzo C Reverend.

30 Dominuo

D. JOANNI HENRICO

dANETHAN,

EPISCOPO HIERAPOLITANO,

Suffraganeo Colonienfi , Sereniff.

& Reverendiff. Principis ac Domini,

—— A — —

D. Joszpn: CLEMENTIS, Archie-

pifcopi;, ac Principis Electoris Colo-;

nienfis , Utriufque Bavariz Ducis,

Confiliario Intimo, Vicario Generali,

cidcmc']uc Suz Serenitati per San&if-

fimum D. N. INNQCENT. XI. Pon.-

tificem Maximum, Deputato in Spi-

ritualibus Coadminiftzatori » confilii

Ecclefiaftici Prefidi, Metropolitang

Ele&oralis, & Illuftris D. Gereonis

Ecclefiarum Coloniz Canonico Ca-

"

pitulari , & refpectivà. Scholaftico,

| Toparchz in Densborg, Dhom.

&c.

XAMEN hoc OnpiNAN-

E

DORUM VIX à me typis

m

vel

Agrippincnfïb:&Js1 cditu

DEDICATIO.

vel fponte, fed demifse ta-

LL

men, imo jure Te fauto-

rem, Te Patronum, meul

1

llufivifianc jexambit, quem

!

Ecclefia Hildefienfis , Ar-

j

chiepifcopatus Treviren-

m

fis & Colonienfis utrobi-

1

que in Pontificalibus Suf-

j

ld-

fraganceum, &in Spiritt

|

libus Vicarium Generale,

)

i

& nuncrecens Sereniffimi

1

Principis Electoris Zoftphi

Clementis à San&uflimo D.

?

ä

N. Iunocentio X1. deputa-

i

tum in Spiriuialibus Co-

1

adminiftratorem fufpici-

mus ac veneramur. Nec

!

mirum, quia LabiatuaDi-

vinam Íemper e«u

lodierunt

jn'eng

DEDfCATIQ'

fcz'mtiam ,Et Exore tuo,verà

angelo "Domim | exercituum,

(a) lcgem €9' vitam omnibus

merito Sacerdotibus 1mi-

tandam dum requifierunt,

confequi potuerunt. Py-

thagoricum , ait Doctor

Ecclefiz Ambrofius, man-

datum 1in aliqqorum íctri-

ptis præ'dicari invenimus,

quo ille difcipulos fuos

communem atque ufita-

tam populo prohibuerit

ingredi viam; (b) fed hoc

undeaffumpferit, haud eft

incognitum; legerat pra-

ceptum Moyfi, ut mon-

tem cum Sacerdotibus

l3

aícen-

— i

(3) Ma!:;ch. 2.2. ib) Lib. 1. Ep. G. ad Iren,

&

DEDICATIO.

"

j

afcederets populus autem

jj

feorfüm ftaret. Separavit

M

igitur facerdotes à populo,

W

& poftea 1ipfum Moyfen

introiré intra nubem pra-

cepit. Nihil minüslluftrit

fime Praful fecifti , qui Sa-

cerdotes à Te ordinandos

inexcelfioris vite montem

?

tccum fémper affumpfifti,

!

|

ac tuo docuift exemplo,

'

ut nihil plebejum , nihil

populare ,nihil commune

(0

cum ufu & moribus in-

conditz multitudinis ; fed

,r

l

fobram à turbis eravita-

cem, fanctàmque vitam

J

fectarentur ; ut accedant

adaltaris cribunal ut Chri-

| ftus

DED!C)ATIO.'

ftus, affiftanc ut. Angcli,

miniftrent ut Sancti, po-

pulorum offerant Sacrifi-

Cia ut Ponufices, interpel-

lent pro pace ut Mediato-

res, pro fe autem orentut

homines;(cj haec, inquam,

verbo & exemplo tuo fa-

cris iniudandos Ordinibus

docuifti, & docess & vel

ideo eos balfamo bonz fa-

m, olcóque claritatis, &

conícientiz nitore , ac pin-

gucdinc Spiritüs inungis,

ut Chrifla bouus odor fmt ubi-

ues de quo non incon-

decut unguen-

*lgruxe Da'ïlid :(d)

T4

&H

(c) Laur. duflin. ferm. de Corp. Chrifii, —

',(d) Pf. 17. V. z.

— —

DEDLCA'EFLO;

tum incapite, Chufto, auod

]T

j

de[cendat in bavbam , barbamm

e/ aron , Te: quod defcendit

)

P&cr facram Ordinationem

42 oram -veflimenti Sacerdo-

m

tum. Nihil igitur dubito,

jl

quin tot à Te ordinati Sa-

cerdotes non in Divino

íolüm incruentóque Dei-

]

d

hominis, fed fuffragabili

j

etiam labiorum fuorum

J

facrificio , ceu vituli liba-

/

mine dextram fortitudi.

nls & conítantiz armum,

i

peétorisqsfeu fpiritüs pin-

ouedine ab omni inordi-

nata paffione aliena, lege

6

?

veteri foliseontificibus de-

/

uc

bita Tibirefervàrintatq

adi-

IREDICATLO

à divino Numine iinpe-

trarint, quà imperterrità &

Anethanis pmpemodum

hareditarià fortitudine &

conftantià Dei & Ecclefize

honorem,patriz & Archie-

pifcopatüs Colonienfis fa-

lutem, & Imperi Romani

confervatione quaris, de-

fendis, ac propugnas. *Do-

nintt tecum ,omovum forti[-

fme , confortare , €9 cflo vo-

buflus 5 fic emim facict "Donm-

nus cunélis , ) (ut modo vi-

demus) qui fe & fua non

qua Deifunt, quzrüt: For-

tztudo illorum €9. potentia ut

4271

fwvilla flupa , €9' p illor

qua(

(c) dudis. s.

DEDICATIO.

[

quaf feintalla ; (£) €9 accende-

iuv utvumque fimal , €9. non

evit, quiextinguat ; Tu[ius an-

tan quaft Leo confidens. abf

tevrove evrit , aX Sapienss (g)

J:

" Anuctbanus enim . Leo vera

]

genuináque virtute fortis,

nectemereaudet, necin-

]

con(fulte timet.

Proinde

*

d

Pra[ul Mlufirifsrme , Ambro-

fii fecutus videris confiliü,

/

j

ulal: (h) Aec Regis aut

l

Princapis est libertatem dscen-

!P

dinegare ,uec Jacerdotis quod

A

d

fentiat , mon dicere €9' agere.

li

Quia igitur hifce cempo-

J

rum perturbationibus , &

j

fatalibus Germaniz buftis

ceà

]

- (£) Tofua 16. z5.

(g) Proverb. 7 (b) 4nguft, Epag ad Hieron.

LDpoBRODTCATIO.

eà tuà invictà leonináaue

conftantià €9. docuidfli mul:

K

tos, €9 mans la[[as vobord-

f? : €9' vacillantes. fermones

du confwmaeotvunt , €9 ge-

nua trementia confortáfli. (1)

Ecce innocentiffimus 1ille

fimul & Vigil'antifiïmus

Ecclefie Noe Ingocentius X L.

ui Ecclefiam, Ortbémque

rccens Chrif&anum , pra-

fentiffimó Turcarum libe-

ravit periculó , tuà motus

conftanti forütudine, tuae

virtutis doctrinzque famá

provocatus , Apoftolicum

j

Te Archidicecefis Coloni-

(:niïs in fpiritualibus Co-

(i) qob. ,

'1*761

E

DEDICATIO

M

j

Mi

adminiftratorem , dicam

j

& confervatorem, deputa.

j

vit,ut prægr;india Serenif-

T

fimi Electoris Principis fo-

W[ll

fphi Clementis curaru oncra

N

confilió & induflria, pieta-

.....

/

te & juüitiä fuccolles,fufti-

|

neas, allevies, patriámque

Colonieníem noftram 1n-

T

audità Gallorum immani-

rg(

'/;:

tate expilatam, cineribüs-

z

Vv

que fcpultam erigas, pri-

1

ftinzque gloriz reftituas.

l

Confovtare igitur , Przíul

N

conítantiffime, €9 son dif-

1

foloantur manus tua 5 crit

l

euim aliquando merces opevt

tuo magna uümis. (k) Ad

quod

(k) a Paral. i. 7.

DEDICATTO.

quod haud parum condu-

cit fancta & pia Ordinan-

dorü inftitutio, qui inftar

h

Hur & JAaron precibus, fa-

Crifïciisciuc fuismanus ope-

rum & conífiliorum tuorü

( füuflentabunt , ut munquam

manus tua la[entar u[que ad.

occáfum olis (1) vitze Tuae.

Sufcipe igitur hoc ORDINANDORUM

EAMEN & INSTITUTIONEM , & quà

favore, quà aucboritate , quà ctiam

Imperio refove , defende , ac pro-

move , ut DEO iuimortali honori;

Nomini, Tuisque Virtutibus laudi,

mihi veró. cedat. emolumento.

Ita

optat & precatur

Jlluftrifima €8 Reuerendiffima

Diguitatis Ve/iræ :

Servus

Joann;s Scbl;þqfch.

'(l) Ex0d, 17, 12,

r:

B77

N

6

PR ET ATLO -

ni

|

. 4D LECZOREM.

W

Um in Univerfitate Grzxceníi,

j

ipfo anno jübilzo ejufdem fun-

datz Cancellarii munere fungerer,

fimulque in Reverendiffimo Confi-

:.'::.cxi

ftorio Epifcopali ad Ordinandorum

Examen quarto jam anno adhiberer,

'ähTï.'x!

fzpiüs ab Ordinandis confültus,quot-

j

nam Authores Icgendos fuaderem,

querum doctrináà ad debité fübeun-

"

dum hoc Examen juvari poffent, nec

",

R;

ad manus effent libelli iis typis ali-

4W

quando vulgati, & hoc pracisé finé

tir

conícripti , animum adjeci , ad quz-

!

ftiones , numero , quàm hadenüs

:11

ànonnullis evulgatz funt , majore, in

b

di&do Examine proponi folitas , ex

probatiffimis Authoribus confcriben-

!

das , ut privatos quofpiam , qui avi-

D

A

i

diores forent do&rinz ad dictos Or-

L

dines aut neceffariz , aut admodum

)

utilis, comparandz , non folàm con-

iU

[A

filió, fed & auxilió füblevarem.

*

Has proinde , quas hoc Opufculo

Ü

ghibco pro materiarum diverfita

tc:,

*W

)

di-

[

Prafatia;ad Leflorem.

diverfis ex Authoribus, videlicet: Ti-

berio, Marchantio, Tamburino, Go-

bat; Bailio, Batbofa , Quarti, Gavanto,

Pa(qualigo, Chriftiano; Theologifque

Scholafticis non levi labore collegi.

Admonitum veró te volui, Amice

Lec&or,ne exiftimes, me quæfïionum

hic propofitarum Refolutiones habe-

ti velle omnes pro certis & indifpu-

tabilibas; Càm enim Rerum Con-

ditor zradiderit mundum difþumtimi

bominum , divetíos his à natura ipfa

fenfus inditos effe , fatis experimur,

ut, quam veritatem tuetur unus , im-

pugnet alter; & viciffim, quam pro-

pugnat ifte;alter inficietur. Quz caufa

erat, ut complura refponfa notanter

fignarem , alia probabilia eíffe, alia

probabiliora, alia ad unius, alia alte-

rius Doctoris mentem.

Fide autem

jubere non vereor, neminem Exami-

nandorum (etfi ad quaefita has fo-

lummodo refolationes reddiderit) ab

Ordine, ad quem afpirat, rejicien-

dum tanquam non fatis literatum,

netret

T?m inftcactum ,. maximé fi pc

cuam

N

Prefatio ad LeGlorem.

WW

etiam ratiunculas, quas plurimis re-

h

M

i

Íponífis eo fine adjeci , ut ea non tan-

w

tüm veluti le&iones memoriz man-

:

datz recitarentur, fed ut doctrinaliter

potfiderentur.

Inferui preterea non paucas quz-

"E

ftiunculas ex Theologia Scholaftica;

At

non quód Theologica do&rina fin-

gulis Ordinandis neceffaria effet , fed

jj

tum ut profectus eorum , qui Theolo-

L J

gie Scholaftice operam navant , ali-

A

qua etiam in Confiftorio Epifcopali

W

i

capi poffet experientia; idque ad ipfo-

rummet imprimis (fi bené fubftite-

A

il

rint) commendationem ; & nonleve

V

commodum , veluti quorum , tan-

ht

MM

quam favore fpeciali dignorum, fu-

turis temporibus in Bencficiorum

Mil

diftributione major erit ratio haben-

?

da, tum quia in his Septentrionali-

b

:

bus Regionibus ob mixturam variis

hztcfibus infectorum cum Catholi-

cis major aliqua erudirio in iis vcl

n

maximé , qui facris Ordinibusinitiari

i

poftulant, neceffaria eft , ut dum oc-

na ine

&aíio tülerit , fublimiori do&tri

fürucá

- Prafatio ad Le&orev;;

firucti inimicis Crucis Chrifti fidenter

pe&us opponere audeant , valeant-

que. Sed & iis , qui nondum é Philo-

fophicis difciplinis emerferunt, per-

quäm utile erit , facratiorem doctri-

nam extremis quafi labris dclibare,

id , quod facilé ex Opufculo hoc

affequentur, in quo fublimior etiam

do&rina non Scholaftica methodo,

fed plana, claraque latinitate ; ad cu-

jufque captum eft propofita, eorüm-

que folummodo mentio facta, quz ad

Do&rinam Fidei morümquc mapis

elucidandam conducentia videban-

tur , fuübtilitatibusaliis, maximé qux

in fuppofitionibus impoffibilibusfun-

dantur , fervori Scholafticarum Exer-

citationum reli&is.

Hoc igitur Opufculum , Amice

Le&tor , qui ad ftatum Ecclefiafticum

Dzo ad oftium pul(ante afpiras, ami-

cum tibi reddito, & fi ejus familiari-

tate in aliquo te adjutum deprehen-

detis, Dzux lauda, & pro me

Prccarc.

INDEX

ul

INDEX TlTULORUM

WWI

IW( A

" Examinis Quadrparüti

"

Qrdmandorum

"i

PARTIS PRIM ,

"t

1

Examen pro prima Tonfura, & Mi-

noribus Ordinibus,

CAPUT

I.

&7 nu

Ex Rudimentis Fidei,

Pagina 1

"i

Chriflianus quis dicendut,

2

t

Symbolum . Apoffolor um,

T

Oratio Dominica,

M

x

II

Salntatio Ang:hca,

fr

Pmcepm Decalag:,

I2

Ji

Precepta Ecclefia,

14

L]

j

Sacramenta,

k

AT

1

lndnkentzæ,

20

nl

)

Peccata;

23

26

**WAPUT i

N

n

De prima Tonfura , Ejwu e[fentialia,

27

Ej Offcium C Effetlnus,

29

l

Prareauifita ad eam

30

A

L

Literatura ad eamrequifita,

31

* Finis illius fufcipienda,

32

Jempora ejus conferenda,

33

)

Cle-

f

INprx TirvrionuM.

Clericus quid ?

33

Obhgationes Tonfur ati,

34

Habitus C Tónfura,

3$

Clericis probibita,

37

Clericorum Privilegta,

39

Pana indebtite collationts.

40

C ATIET I

De Ordintbias in commui,

4

AMMateriía €4 Forma eorum,

43

Effetius eorum,

45

Requifita ad valorem,

47

Requifita ad debitam fufceptionenz,

49

AMinifler Ordinum,

$z

53

.Ep;fcop;u proprius quis,

61

Dimifforía litere,

Ordinatio extra Diecefm;

66

Examen Ordinandi

68

CAIPUT I

De Minoribus Ordinibus incomuni, 71

KEorum npatura;

ibid.

Prarequifita ad eos,

73

Obligationes,

75

Panemala Ordinationis,

26

CAPUDL YX

De AMinoribus Ordm:bm ih [pecie, 79

Offía-

li

IuDEX TITULORUM.

Ofliariatus ,

79

u,x-m

Letloratus ,

8r

p

jl

Exorciflatiti ,

82

./Icol)'tatm

83

l/(ïl"

PARTIS SECUNDAi

D

Examen pro majoribus Ordinibus,

AI(

& Subdiaconatu

n

C AjPUT.I

JMajorz Ordinum natura in comuni, 8$

Prerequifita ad illos,

86

"

Témpora eorum conferendoruta,

$7

j

Juterflitia,

91

T itulu raenfe,

95

J

Ordinum iteratio,

99

At

Obligationes Majorum Ordinum, 105

Obligatio ad caffitatem,

ibid.

Hora Canonica ,

III

Cau[g excu[antes ab boris canonicis. 12 $

7

C arnUuUT Il

De Subdiaconatn

I

I

CAPI-D III

D

Ex dotirina Fidei pro Subdiaconts, 137

"

De Ecclefia,

ibid

A

JDe Fide divina,

D

158

f

De Santtiffima Trinitate,

I40

D

De lncarnatione Verbi Divini,

I41

De

,

Iuprzx Tiruronvux.

De Sacramentis,

143

De Sacramentalibus.

156

GCAPDUI EM

De Cenfuris GÀ Irregularitate,

157

ibid

De izdem n genere,

JDe Éxcommunicatione,

159

160

De Su!fen/' 0ne,

De Depofitione €4. Degradatione, 162

De Interditlo,

ibid.

De Irregnlarzmte.

164.

PARTIS-TERTTJE

Examen pro Diaconatu,;

CAPUT

I.

De Diaconatu

175

CADPUISODD

De nffiflentia Diaconi Sacerdoti eum Subd. 185

AT UI II

QuefHones Mifccllanea pro Diacon,

193

De Fine ultimo bominá,

ibid

De Aclibus bumant,

195

De Peccatis,

196

199

De Legibus. (fb Praz:epm,

De Gratia Divina,

20E

De Virtutibus,

208

De Virtutibus Theolag:cu.

209

De Virtutibus Cardinalibus,

213

CAPUT IV

218

D« Baprifmo,

D$

l

INpzx TITULORUM;

-e Baptifimo Triplici,

218

(Ll V

mDe Materia Remota Baþtijmi,

220

r

D« * ateria proxima Baptifmi,

223

Lf

De iorma Baptifmi,

226

De Iteratione Baptifmi,

231

De Mintfiro Baptifmi,

254

5

De Subjecto Bapti/mi,

137

/í

De Cognatione [Dirituali ex Baptif.

243

10

PARTIS QUAR T £,

Examen pto Presbyteratu,

4j

CAPUT

I

De Materia, Forma, Officio, ec. Presbytera-

X»Tll

FA ,

2jt

De Presbyteratu in genere,

jbid.

MM

15

De Materia ( Forma Presbyt,

25j

De Epifcopatu,

259

"1

De Veflibus Sacerdotalibus,

260

i

De Poteflate fimplicis Sacerdotie,

261

CAPDPUT

II.

:

r

De S$. Euchariflia Sacramente,

265

Ejws Natura & Effentia ,

ibid.

f

Materta Sacram. Cerperis Chriffi,

271

Materia Calicis,

273

M.

Prafentia Materia,

276

Quantitas Materia,

277

Determinatio Materia.-

ibid.

*

280

Neceffitas utriu[2ue [Deciei,

Forma Saeramenti Euchartflia,

282

1

«4dlio comver[rva,

184

Effeclus Sacramenti Enchariffie,

286

h,

299

L

ggcrtfcium incruä»mm, :

-

€A-

&

ÍNPEX TiTULORUM.

C APUT IH

De Mijfa , & ad eam pertinentibus,

296

ibid

Rubrica M:[alzs :

ä

Mi[fa interruptio per csTationem,

302

i

Mi(fa mterþolutw,

307

310

H

Omiffio partium in Miffa,

Additio ad Miffam.

315

Matatio ritts in Mi[fa,

318

Miffa "votiva,

3*5

3219

Miffa de Sanitis,

Mija reliquiarum,

339

Mi[fs in Capellis,

322

333

Miffs Defunclorum,

Defecius Miffa fupplendi,

338

Defetiui fubflantiales [upplendi 12 materia, 339

Defectus Vim,

34*

LT

Defetius Forma,

Defecius - Intentionis,

347

Miffa ab alio fupplenda,

348

Miniflrans celebranti,

353

Tempus Miffz dicenda

356

Mifa iteratio eodem die,

3)9

RNPcutmanpomm p

JHor& Celebrandi,

366

379

Locus Miffa celebranda,

Ecclefiarum pollutio,

379

4itare,

380

adltaris ornatus,

385

"Mpparatus pro Sacr:jïm,

388

Vefles Sacra,

395

geiuno celebrandum,

399

410

Varie que[tiones,

Siipendium pro [acrifieio,

41f

PRI-

€» 25 OO (T)COSHTEN I OS

S

j

i

PRIVILEGIUM CeES AREUM,

»

Et

;

f

f Fa?ult:u R. P. Provincialis.

Go infraícriptus Soc. JESU per Provin-

r

ciam Rheni Inferioris Prapofitus Provin-

ii

j

M

cialis , potcítate mihi à Patre Noflro P,

Thyrío Gonzalez , Prepofiro Generali ad id

facta, JOANNI SCHLEBUSCH , Bibliopola

?

j

Colonienfi , Facultatem concedo, recudendi

Librum, à R. D. Ladislao Sennyci, cjufdem

Societatis Sacerdote, ac SS. Theologiz Do&tore

a5

con(criptum , legitime antchaccenfum , pro-

batümque, qui infcribitur: Examen Qwadri-

x

partitum Ordinandorum pro prima Ton[ura , ct»

Minoribus Ordinibus , Subdiaconatu , Diaconatué

u

€5 Presbyteratu , eidémque Jus Privilegii Cz-

farei eatenus indulgeo , ut ipsó invitó Librum

Yi

hunc nemo deinceps tecudere ; nemo intra

S. Romani Imperii fines & Hzreditarias $. Cae-

ïï:'w:m:,

farez Maje(latis Provincias importare , aut

b?fïm [

vznum exponcre audcar,

In cujus rei fidem

I

has literas manu proprià fubícripras , ac

V m

Officii mei Sigillo munitàs dedi Colonix 14«

m

Seprembris, Auno 1688.

nj

)*fnxn r

(L.S.)

n

Va

Fridericus .Ldmhrtij, ".p.

h:mlltgq

än?'

EXA-

34 o- E.

f

in

;

VN

€269: 2G9 2099 coo9co C»oag

E B URURSRES (T)OOS M EE

Coc: 00 0053 C0c 5668 06€3

r

TOl f

EXAMEN

lo )

il

ORDINANDORUM.

0s

ii

POMRJSJPRIAJLA

(km

du

ProPrima Tónfüra, & Mi-

Qs

m

noribus Ordinibus.

fT

1

(2

um !

4

Ex ,R-z)dimentz's Fidei,

Uid petitis ? xy. Examinari pro

at

prima Toníura , & Minoribus Ordi-

la

9.

nibus.

j

1. Quid [cire incumbit taliter. initiari cu-

j

pienti 1 &. Ex Concil. Trid, Seff. 25. cap. 4,

Fidei Rudimenta edotii nop

de Reform, Primá Ton[urá non initientur , u3

fuerint , quique.

legere. & feribere nefciant.

Et Cap. rr. Nec

Minortbus Ordinibus ,

Pn

Jaltem non intelligant. .

qui ;qtinam h'nguam-

d

3* «dn b pro Mineribiei Ordinibus vequi-

rifr

j

&

Pars 1. Caput. 1.

L MIN

4

vitur etiam notitia eorum , qua ad boc muntá

gertinent? $i. Utique Domine, quia cum iis

$,

initiati , fuum quilibet munus exercero de-

beant, netitiam ejus habere debent.-

IL

]

4». Potéfine famina admitti Ad primam Ton-

P

furam, £ minores Ordines ? & Non potcft,

t

quia ficut Ordines ipfi , ita & prima Tonfura,

&|

tanquam difpofitio ad Ordines, non pro fo--

i

minis, fed pro maribus inftituta funt,

" jr'

$. n ergó tas infidelis admitti potefl ? wi.

Ncegativé ; quia per baptifmum non c(t aggre-

(] !? l

hr (

gatus numero Chriftianorum.,

-

Chrifiianus quis?

2

n

6. Eccur Baptifmwus brarequiriruri 9. Quia

! &xgm

eft tanquam janua ad reliqua Sacramenta,

u

7. Cim Bapti[mus dwatur effe janna ad

MA

veliqua Sacramenta , an ergo reliqua omnia

l.h,] 04

Sacramenta imvalid? [ufcipientur. aute. illum

"u «/

R.. Sacramenta omnia przter Euchariftiam

ia

invalidé fufcipi ante Baptifmum ; Eucha-

* UBN

m w

siítiz cnim confectio , càümà füfcipiente non

dependeat ; ea non invalide, fed folàm in-

A

fruduosé , & quafi materialiter (umetur feu

hw

fuícipiecur.

TM

$. Quid

igitur eft effe Chriflianum? $. E(t

'M

per Sacramentum Baptifmi, Unctionis, Chrifti

5

garticip

em , ejüfque membrum effici.

I:W

9. E[fÓne omnis Chriflianus Cathelicus ? d

ET

Ncga'tiv'gï-.

W'L

10. Q

is ergo dicitur verà Catbolicus ?- &i

Ón Ec-

à fq

]

IT

Qui Baþtifn/li Sacramento jaidatus ,

| eletia

Ex Rudimentis Yidej.

H

W

elefia DEI veram Chüíli do

Crinam, pro-

^

fitetur.

^

^OIi1r. Haretici fdnnie Chrifliani , & Carbo-

//

lii ? z. Sunt Chriftiani , fi-funt le

gitimé

baprizati. Non fíunt Catholici ,

uia ad-

i

harent fe&is & opinionibus ab Eccl

efia Ca-

tholica feu univerfali alienis,

I2. SÁntne

Jaltem capaces. prima Tþnjhm

€ minorum Or

dinum? 9. Eos validé

LI

fufcipere poffe , fed/non licite.

Fþ.xidcm

13. Qued eff fimmum Chrifliani "

fignum fan&

z Crucis,

'gz. E&-

I4. Qluomedo boc frgshum formatuy ? LA

Fo

rmatur, ducendo tres tantüm , vel o

mnes

,

r

uinque digitos extenfos manus dextrz , à

onte ad pectus , à pectore ad humerum fi-

ni(trum, & ab hoc ad dextrum, dicendo: Ip

momine Patris , C Filit , C Spiritós Sandi,

15. Formando (ié Crutem , quando womi-

mArur Pater , quando Filius , &j qtuando Spiritus

Sanciis? 3. Digitosapplicando fronti, nomi-

patur Pater, pe&tori Filius,

utrique humero

Spiritus Sanctus,

I6. Cur ad formandum frenum Crucis ma-

nts dextra adbibetur? g, Ex

duflino M. lib. r,

quia cít dignior,

Congruum

autem cít, ut ad obíequium D

EI digniora

membra corporis noftri adhibea

mus,

17. Cur tres dig

iti d formandum boc. fignum

Adbilentur ? w.

Ad indicandam confeffionem

l

rinitatis perfonarum in unitate natura.,

18, Cur antem 5, digiti ? B. In memo-

-;A P

riam

^

»

)

[i

yn

riam & venerationem quinque Vulnefüé

Chrifti.

$

4

"

19. Cur nominatur Pater , quando tamgi-

[

m

&. Datur intelligi , quód ficut

La

fur frons ?

ex capite in fummo corporis noftr

i locato

u

u

vita ad rcliquum corpus derivatur ; ita Pa-

trem rerum omnium principium effe agnofca-

,

[

m-aus.

'«W' l

4o." Cur Filiws nominatur , dum tangitur

?

.

&. Significatur Filium non folüm

)

[i

pecius

N

ab zterno à

Patre procedere , fed etiam in

hs

n

tempore pro falute noftrra in utero Virginis

conceptum , & tandem in viíceribus terra

t Wm*

fcpultum efíc.

21. Cur nominntur Spiritws [anziws ,

denm

()r

aterque bumersa tangitur? t. Denotatur tan-

f

quam Amor Divinus , à Patre & Filio tzn-

nt, i

quam umo principio procedens, cjufdem cum

:

i

A

utroque natu

ra.

l!

22. 4mn mefcis aliam etia

"m va.:v'onem ? R

u

)j

W

Scio, ad infiauzndum vidclicet , quàd Spiri-

l]m

tus (an&us per incarnationem Filii , nos; qui

[

à firiftris filii irz eramus , per gratiz infufio-

N

"

nem ad dextram transfcrendo fccerit hazredes

)

.'ll

Regni DEI.

13. Porma

rírne fignum Crubis alio etiam

r

-

7

snodo

&. Formari pollice & indice. manus

N

i

dexttx conjunctis , fignando fe Crucis fignà

jn fronte , ore, & pe&ore , feu corde, dicendo

*

ad fign

um frontis : Ip zomine Patris , adfignum

D

eris: Et E

lii, ad fignum pectoris feu cordis:

M

g; Spiritás [andti,

D]

24.Cfs

Fx BRudimentis Fidei,

j

a4. Cur duo digiti conjundii im bect figno

formando adbibentur? R. Significari duas na-

turas , Divinam & Humanam in Chrifto,

LU

U

ls

contra hzrefim Monorclitatum , unam taa-

")

tüm in Chrifto naturam agnofcentium , &

ii

^

ideo unicó rántüm digitó fignó Crucis je

í

ui'

fignantium.

1$. Cur 4d fienum frontis Pater , ad fignuma

p

eris Filius, ad fognum pectcris Spiritus Sanctus

:

nominantur ? R.

1m

uia in fronre (ut fuprà

l1

di&dum cft) Patrem rerum omnium Princi-

l

pim , ión ore Filimm , Verbum ab ore Pa-

dris procedens , in corde amoris fede Spi-

[

yiunm Sandw«m .morem Divinum

coufite-

mur.

n

26. Cur fignó bóc frontem, os, Cv pecin

fes cor fignamus ?. &,. Ex mente $. Zing»fii-

»i in Píal. s. Frontem verecundiz íedcm

fipnamus, ne nos pudeat ignominiz Chrifti,

65 , & cor codem vcluti fignaeulo cuftodi-

tum volumus , ne quidquam aut ex corde,

|

aut ex ore contta DEUM yel. proximum

procedat.

17. Dicite adbuc aliam rationem , fi oc-

currat i y. Significari etiam pofle prompri-

tüdinem animi ad confitendum íemper Ctu-

cis Myfterium.; Cegitarione , quz in fionte

rcfidet ; Verbo , quod ab ore procedit , &

epere , quod à cordis , fcu amoris imperio

gubernatur.

?ur

.

.

4:8. Cur amutem dici

In nomine Pa-

À j

,txis,

$

Par: ,

"

Caput Y;

j

aris, &c. (5 non in nominibus ? &z.. Quia pet

r

.!'N

zomen in fingulari denotatur Patris , & Filii,

IT

& Spiritüs $. trium perfonarum divinarum

"

9una natutra.

;

Jj P^

"

19. Sántne evgo 1res Per[ona Divina aquales

n

imter fe? mi. Efle omninó xquales, ita , ut

(

H J

nec una perfectior fit alterá , nec omnes tres

J

peifc&tiores unà, quia omnes & fingula funt

-

unus DEUS.

a

3o. Diciteetiam , quamyfteria contineantur

ls

d» bee figno Crucis? m. Contineri fummam

Fidei Chriftianz ; quatenus per verba DEUM

p

AW

tripum & unum , per fippum Ctucis verà

paflionem & mortem Chrifti , & per cam

[ [

(

Dl

tedemprionem noftramx profitemur.

iM

L2

u

- Symbolum -poflolorum.

n. I"

lj« M

M

"

"1

31. Quot funt. articuli evedendi à Chriftisa

At

20? , Duodecim, in S$ymbolo Apoftolo-

J

rum contenti.

AW

32. Cur "vocatur - Symbolum Apofielorum

l

&. Quiaeflcompofitum ab Apoftolis,

h

L

33. Cupio illnd mibirecitari? . Credo ia

W

DEUM Pattem, &c.

34. Guomodo credi poteff Filius DEI , (e

4

|

Dets natus in tempore, pajfus , mortuts , co

fepultus?: Yy. Secundüm Humanitatem.

—q,l

3$- 4d quos inferos defcendit ? g, Non ad

D

locum damnatorum , fed ad Limbum , in

r

que

animz fanctz Salvatorem fufpirabapt,

täl

!

36. Deftmdz':m €Hi) ATA n corpore? w

Ore

Ex Rudbmwentis Fidet.

hd

Corpus teliquifle in fepulchro, illüdque po&ca

Ld,

tertio die gloriofum reaffumpfiffe.

i

317. Cur. dicitur in plurali : De(cendit ad

inferos? gi. Quia etiam ad Purgatorium de-

d

Ícendit, indéque multas animas liberavit.

V

18. Cur dicitur Chri[lus in calis [edere ?. wi.

(

Sienificatur quies poft exantlatos labores , vcl

t

etiam poteítas Judicis jam ei tributa,

39. Cur diitur [edere ad. dextram. Patria

xX. Quia fupremam in calis glomm coga-

fecutus eft.

4o. Guales "vivvos c» mortuos iudicaturus

&f ? R. Per vivos intelligi Ele&tos , per met-

- — B RB *

&uos veró reprobos,

41. Chm quilibe? particulaviter poff tnettam

jndicetur , cur mji:metur judicium uniaer[als?

z. Tum ,ut omnis homo judicetur noníolum

in anima, fed in corpore ; tum ut Chriftos,

qui fuit reprobatus ab omnibus , tunc agnofcæ-

tur coram czlo , mundo,

& xnfcrxs.

41. Quid e]t Ecclefia , in quam eredizur?

x.E congregauoommumdeclmm füb uno

capite Chriíte, & ejus in terris Vicario.

43. Efine Eccqu 4 HnA, C» non plures? m

Eít,una , unitate Fidei & Do&rmæ.

44- Quare Eccle[ia dicitur [antla ? $, Quia

nonnifi fancta docet , & in Fide, &mmonbus.

Item; quia in ea fünt fanctificatienis media,

uti Baptifmus , & alia Sacramenta,.

Et quia

extra cam non potceft fanctitas teperiti, nce

falus; in ea autem multi Sandti funr.

4,5. Cir dicitnr Catbolica?

&j« Quia exten-

E

djt

$

Pars LO Caoput l.

r

, dit fe ad omnes mundi partes , & ad omrie

T.

tcmpus à temporibus Chrifti, proindéque cft

[J*)

univeríalis.

46. Cur autem "vocatur Apoflolica ?. w

Quia ab Apoítolis fundata & doctrinà &

[

4

fanguine.

47. Cur denique Romana nuncupatur ? W.

P o

Quia Romana Marer eft omanium Ecclefiarum,

«ui Chriftus primatum dedit.

48. Quid efl Communio Sanlorum : .

uód

(

Sancti & Jufti inter fe communicationem fpe-

«ialem habent , tanquam membra unius cor-

[2

a

u

poris.

Itemi quód fit in Ecclefia DEI com-

snunio reram fanctarum.

:3:]

49. Qua funt ves illa fandla , im quibws

] W 1

nb

communicamus ?. W. Sangmis redemptionis,

Sacramenta , dona gratiz , Verbum DEXK

Item opera bona ; cum enim fimus membra

ejufdem Corporis, dum quis orat, aut jcju-

nat , non folüm fibi, fed omnibus orat,

TT

jejunat.

Jl

$o. Ha

Véntne mali etiam frucium i bac

eommunione Sancdorum ? $. Habent , tum

TW

quia boni fuis precibus fzpé illis impetrant

ratiam , tum quia propter focietatem cum

W

bonis fzpé evadunt affli&iones & vindi&am

t

DEI.

n

$1. 442 aliquem frucium etiam Anima Pur-

« .z-

gatorii percipiant ? &t, Omninó ; quia cum fint

Hi

i

membra viva nobis conjuncta per eandem

A

fidem , fpem , charitatem ,

vjuvantur ff:i:'-

M

4

in

h

factionibus noftris.

$t

*

Ex Rudimentis Fidei,

"f

$2. Multa de credeadis dicta funt , & de xpfu

u

Fide nibil ;

Quid ergo eff fides? &. Eft prima

virtus rcqmüta ip Chriftiano , donumqQue DEI,

i

quo firmiter aflentimur illis , quz rcvclata funt

à DEO.

$3. Sántne eA folium credenda , qua in Scriptu-

fAContinentur i iy, Edam Txadluoncs Ecclefiae

n

credendas ele,

$4 Quid eff (es? w. Eft prima poft decta

ij

virtus in Chriftiano requifita , per quam certa

(f

cum fiducia , noftrz falutis, & aterna vita

bona expectantur.

5« Quis efi þrac:þmu adms fbei? Wi. FR

oratio, ícu mentis ad DEUM clevatio, quà

bona precamur, vel mala dcprecamur P CO

j

DEUM benedicimus.

,

Orm*:a Domin»ica.

$6. Qua efl excellentiffima omnitum oration

&. Orauo Dominica , fic a:&a, qma ctam

Dominus nofter JESUS Chn&us primüm Apo-

Íítolos docuit,

$7- Quor ea petitiones continet ? W. Septem.

In quibustamen, quidquid à DEO petere pof-

umus, com prchcndltur.

$8. Efine etiam petitio : Pater nofter , quies

in coclis? g. Non, ícd præmxmtur adattentio-

ncm,& filialem fiduciam in nobis erga DEUM,

tanquam Patrem optimum , excitandam.

$9. Quid efl : San&ificerut Nomen tuum?

K, Ut femper ub:que in omnibus , ab omni-

H

bus,

10

Pars L Capus 1.

bus, promoveatur cognmo , timor , amor,

honor , & cultus Divinus.

o. Quale Regnum petitur advenire ?. .

AV

lmpum:s Regoum Gratiz , quo DEUS in

via regnat in nobis, Deinde Regnnm ater-

nx glortim , quod nobis fervatur tanquam

filiis.

61. Cur pemur voluntas DEI fieri ficut

M

in cxlo? g. Ut & nos, ficut Angeli, in-

tegré , perfecte, & conítanter adimpleamus

u

cam.

62. Qualis panis petitur ? . Non folüma

€ibus, & & alia corporalia , fed etiam panis fpi-

xuuahs uti funt Yerbum Dei , oratio, mfpx-

sationes, dona granæ. & prmcxpalncr panls

WW

ATIR

Eucharifticus,

é3. Cur petitur quotidianus ? x. Qma

f

& quotidie neceffarius , & fcmpcr à folo DEO

d ]

m

expectandus,

64. 44p etiam panis Eucbariftieus: quoti-

uM

nl

dianum? 9. lta, tum qma quotidie illam fu-

'snebant fideles; ttm quia quotidie decet , nos

iihs

TM

[

állum fpiritualiter manducare.

Vl

6 $. Cur petitur hedic ? g. Ne de craftmo

foliciti fimus; & ut quotidie ad Dcum con-

fugiamus,

E]

"

66. Qualia debita petimm dimitti

L

&,

W

Peccata tam mortalia, quàm venialia.

fe

67. Cur vecantur debita? m. Quia rcog;

|

:

& . debitores nos faciunt poenz zternz, fimore

L

zalia fint; temporalis, fi venialia.

68. Quid «f! non inducj ia tentationem?

yl

Ex Rudimentis Fidei,

11

)

g. Non eft non tentari ; quia tentatio cít

vita hominis fuper terram , & Chriftus ipíe

tentatus füit , fed eft non fuccumbere tenta-

tioni.

)

69. Quid eff liberari ab omni malo? z.

Imprimis à malo demone ; deinde à malis

l

animz , demum à rpalis corporis,

!

Salntatio Angelica.

70. Salutatio Angelica unde fic. diffA? g

iNon quód ejus author fit Angelus/, fed quàd

primaria ejus pars Angeli ore primüm pro-

nunciata fuit ; deinde ufitata ab Ecclefia , dicta-

j

E

ta veró Angelo à Spiritu fancto , fcu fanéti(-

fima Trinitatc.

71. Quot partes balet: $alutatio "A4ngelicat

R. Tres. Prima : 4ve graá plena , Do-

spinus tecum , ab Angelo pronunciata,. i. Be-

meditia tu in mulieribus , ( benediclus Frudcius

ventris tui, ab Elifabeth Spiritu fan&o re-

pleca 3dicta,

3« Ora pro nolis , &»c. additaab

Ecclefia,

72. Qua e[l virttn maxim? nece[faria cbri-

fliano ? w. Charitas , per quam DEUS

propter fe diligitur , proximus autem propter

u

.

73. Que indicio fe prodit cbaritas erga

PDEUM ? Refp. Obíeivatione mandatorum

€jus ; GQwi enim babet mandata mea , d

Jervat en , ille efh , qui diligit sms.

s

0A12. 14..

h

Pre-

.66

1$

Pars 1. Capus ;

2

j

Pracepta D:mlagi.

[ Uk

hæ !

74;. Quoz funt Praceþa Decalogi ?* Yj. De-

ia d

cem à DEO nobis per Moyfen data , omni-

LL

