tantüm veniale , quia non conílat de pra-

ceptorigorofo, nec funt aggravanda obliga-

tiones,

116. Licitámme efl pro commtnicantilua

e€on[ecrare imajores boflias , *vel ad libitum pra-

4

bere

420

Pavs ?Y, . Capu) ?11.

)

ere plures parvas ? Refp. Eife gravém abu-

A

fum juxta communem Doctorum; & contra

tales meritó procedere Inquifitores fidei ob

|

fufpicionem erroris , quafi quid plus detur in

majori vel pluribus Hoftiis , quàm in una

D

parva.

f

117. Quid de mutatione Rituum quoad cir-

eum[lantias loci C tamporis , cv. g. ft recite-

l

7uv in cornu Altaris , quod di deberet $a

enedio ? &. Efe veniale ex genere fuo, quia

eft trantüm contra circumfítantias accidentales

(

grzcepti,

q!

118. Quid de mutatione per tranffofitio-

mem partium Miffa , v. g. incipere Miffam ab

F

Emangelio , "vel dicere Introitum poft. Epiflo-

lam? $. Talem mutationem effe ex genere

fuo mortalc.

Et quoad particularia diícur-

r

rendum eít de ea proportionaliter ad id,

quod diximus de omiífione , confiderando

Q

l

partes, que ttanfponuntur, an fint nobilio-

Í

res , at homogenez , an ignobiliores , an

heterogenez.

119. 44a genuflexio mutari po[fit in Miffa in

sncurvvationem? W. Potfe ex caufa impotentiz,

maximé fi incurvatio aliqualiter accedat.ad

P]

H

genuüexioncm

quia etiam incurvatio cft

fignum adorationis, ad quod genuflexiones

!

funt inílitutz,

[

120. 44n genuflexiones debeant fivi utroque

genn u[que ad terram? g;, Uttoque genu flecte-

P

zein Miffa, non effe in ufu, nii in raris cafi-

d

bus;

-

$321

o

De Mi[fa v adenm pertinentilus.

bus; & unius genuficx:o, eft etiam genuflexio,

h

iNec eft oblxgauo, cam fieii ufque ad tenam,

J

fufficit fieri versus terram.,

t

121. n Sacerdos dum celebrat , federe paj]' 12

u

R. Sacerdotem peccaturum mortaliter , fi cum

potabili ícffione aliquam partem Mxiïæ rcci-

h.

tarct ; quxa Ícfhio cxcludnur, non tantüm ob

l

rzeverentiam , fed etiam ob functioncs varias

in celebratione praícriptas.

l

122. G)nanto tempore durare debet Mzþ! ut

"

eongruà celebretur: i. Id vix deterniinari pofle,

cüm aliqui expeditiores fint decenter legendo,

^

quàm alii indecenter properando. Exiftima-

rem , horz dimidium nop facilé excedenduin,

l

Ü

be morofirate legendi , tzdio afficiat audientes

d

contra Rubricam.

1

jmi

123. 44n ( quale frt peccatum mimia celeri-

d)

1ni in celebranda Miffa? Q. Si ex feftinatione

Ü

oriatur notabilis indecentia , aut omittatur no-

tabilis pars Miffz , erit mor:ale. $i autem

fervetur decentia , & omnis ritus, nec quld-

quam Omittatur , nec erit veniale.

124. Quale peccatum eff , fecreta ia Miffa

j

&ltA "voce recitare ? &. Ex gepere fuo cfle

l

mortale , quia eft inter ritus principales ob

vciborum fíacro - fanctorum reverentiam.|fic

ipflitutus.

125. Quale peccatum efl , en , qua altá-vo-

«e dici debent in Miffa, deprefia *uoce recitare?

E. Nullum efle, dummodo à miniftro au-

diri poü:t, jam enim cenfetur altá , hoceft; on

O ;

fc—

322

Par: IV Caput. 111.

Íecretà voce loqui. "Clamare certé deberet

in magna Ecclefia , fi à toto populo audiri

deberer.

126. Qualepeccatumefl , ita [ubmiftá voce

vecitare Miffam , ut celebrans aliunde non im-

peditus , nec ipfe fe audire poffit ? Y. ETe ex

genere fuo mortale, etiam quoadca , quz fe-

€rctó dici debent, juxta multorum opinionem;

«uamvis plures feré accedant ad íententiam

contrariam.

127. Quale peccatum efi, in Miffa dimi-

diare "verba , "vel etiam totaliter comprimereà

&. Si id fiat in notabili , aut in principali

aliqua parte Miflz , non poffe excufari à mor-

tali ,. nifi per phyficam alicujus balbutientis

j

impotentiam.

128. 44im fecreta in Milfa mentaliter reci-

3ari poffiot , /altem jmxta privilegium Fra-

srum Minorum A Leone X. cence[fum quoad

Heras Canonicas? &. Hoc privilegium , cum

reliquis vivz vocis oraculis revocatum effe;

& quamvis extaret , extendendum non effet

adMiffam , inquaDius V. vocalem recitatio-

nem przcipit, non obítantibus quibufcunque

privilegiis.

129. Efi

ne licita Mt]fa » quam ficcam "vo-

cant?.&. Hoctempore licitam noneífe , cüm

nullum fit ejus veftigium ; videtárque poriüs

e(fc fuperítitiofa devotio , & continere abu(um

tum poteítatis facerdotalis , tum (acraram

vcítium pro facrificio inftitutarum.

130.G98-

H

De Mi ffa , l;ld enm pertinentilus, - '3K23

L

130. Qualis efe bac [ieca Miffa? , Tllam

d

dici, inqua non offertur facrificium , fed ran-

tum recitantur preces, que in Mifla folent

W

recitari, & fuit introducta ex devotione fide-

lium, quando non erat locus oblarioni facri-

T

ficii, dicitürque contineri in facerdotali Ro-

mano, àLccne X. approbato, id quod negat

h

Pafqual. aut dicit illam fubreptitié effe intru-

fam in dictum facerdotale.

131. Qwale fpeccatum. efl. adbibere. Litur-

!

giam non approbatam ab Ecclefia ( w.. Effe

i]

mortale , quia «ft in re gravi contra prohi-

lh

bitionem.

Y

132. 44n Liturgia antiqua , qua olim fue-

t

runt in sfu , peffnz nunc adbiberi ?. Refp.

Non pofle, cx Bulla Pii V. prafixa Milffali,

/

dbi : Ex alis -«verà ommibus Ecclefiis prafa-

,

225,

[

ij

133. 442 Miffa conce[fa [Decialiter alicui Re-

ligioni , uti eft Miffa ReJarti , po[frt recitari ab

&liis ? &i. Non pofle, ita declarante Sacr. Con-

M

greg. die 25. unii 1622. C IMpr. 1628.

r

134. 44m [altem tales Miffa. celebrari gof-

»]w

fínt ab externis in talium Reltgioforuan Eccle-

ffis im. die folennitatis ipfis ? .. Nifi confue-

tudine fit facta interpretatio legis , nop pofle;

quia decretum negativum refpicit perfonas

:

diftinctas à talibus Religiofis, ergo quocume

que in loco.

135. Qui

4 [i-quis elligaretur aut ex "Votos

w ratione flipendii , «ut ratiene legati fem

é

!

"

24.

:Pur: IV. ïfi';tþm* 171.

fundationis talem. Miffam celebrare? . Eam ^

l

fatisfacturum , celebrando aliquam fimilem

Miffam ex iis, qux funt in Miffali. : Ita de-

claravit Satra Congr. 6. Maji 1623. de Mi[fa

Rofarii , & 8. April.1628. de Miffa B. Maria de

Car'elo.

136. 44n qualitas Miffa cadat fub obligatio-

üv

zem? m Qualitatem Milffze Conventualis in

í

Ecclefiis Cathedralibus & Collegiatis cadere

fub obligatione gravi, Ex cap. Ciwm creatu-

rA , de celeby. Miffa. Vbi Pontifex utitur ver-

bo Mandamts ; cum fit in materia gravi, ut-

[

pote ex fine perfecta obfervationis Ritüs Ec-

d

clefiaftici.

fi

137. Quid autem [entiendum de Miffis pri-

9&

vVatt? &. Etiam in. his videri obligationem

ravem in feftisfolennibus, (nifi adíx urgens

| d

«auía celebrandi alteram Miffam) & fi in Ec-

clefia celebretur ; quia hi dies, quó majores

,

fin

funt, eó majorem folennitatem exigunt.

ü

138. Sed quid pracifis diclis circumflantii

W

$. Rubricam de qualitate Miffz pracisé lo-

quendo, non obligare fub mortali , fed ad

fummum füb veniali , eó , quód quamvis fit

;g

aliqua deformitas , non tamen videatur effe

:f

4l

magna, ut hac potius ,

quàm alia Miffg Mi(-

«

falis dicatur.

JMiffs wotiva.

:

dlC4

dl

139 44 Mziüïz "votiva -cel'obmri« golffint. in

que-

Dc Miffa , & ad eam fert:'nmtiäm. 225

:Em

Thgm

quocunque die? &. Eriam Millas privatas ce-

lebrari non poffe in feftis duplicibus fub ve-

T

niali, Siautem fietet ex rationabili caufa, nec

T

foret veniale.

7

140. 4p ergo liceat ad libitum celebrare mif-

fs votivoas, diebis à Rubrica permiffis? w.. Eriam

| [

his diebus celebrare fiae rationabili caufa Mif-

fam votivam , erit veniale ; quia eft aliqua

V

deordinatio, fine caufa przterire conformita-

tem Mif cum officio diei.

i,

141. Qualás caufa rationabilis fufficit ad mif-

f vvotiroam celebrandam ?. &. Ad legendam

diebus permiffis à Rubrica , fufficere quem-

Ü

cunque finem honeftum ; talis enim finis non

poteít non effe caufa rationabilis.

^

i

]

142. n votiroum dici poffit in feriis prios-

legiatis , "vel infra Oclauas excludentibus fefta

duplicia ? g. Negativé ; quià cüm hi dies

fant fpecialiter privilegiati , funt fpeciali notà

digni, adeóque indigent (peciali exprefsione,

ut in illis pofsit alia Mifla legi.

143. 442 vetivum ( de requiem dici po[fis

énfra Oclavam Corporis Cbrifli i &.. Negative,

;:

id enim prohibetur decreto Clementis X.

21. Junii 1670. edito, atque in-Miffalibusre-

z

centioribus impreffo.

144. 44 im duplici ad lbitum po[fit. legi

gufavotiva? m Pofle, quia recitare in tali

die de duplici, eft privilegium refpiciens actus

diíLinctos, videlicet Miffam & Officium; poteft

&autecna

/

Q 7

;;6

Pars 1V. Caput 111,

autem privilegium acceprari quoad unum

actum, non acceptari quoad alterum.

!

14f. Ergotali die poterit etiamOfficium cur-

rens recitari , C Miffa dici de duplici ? 3. ld

omninó pofíle ex przdicta ratione.

146.. Sufficitue finis boncflus temporalu ad

j

legendum "votirvum die , quo conceditur ? wi. Suf-

ficere , ficut fufficit iplum facrificium offerre

)

pro re temporali obtinenda.

147. 44n fufficiat , ut finis ifle boneflts 1e1-

i

/

peralis fst Miffa extrin[ecus , fitque ipfius foliua

operantis ? Rt. Sufficere , ficut fufficit talis finis,

u

ut actionem operantis rectificet.

[

148. n [uffieiat boneflas intrinfeca ipftus

u

Miffa? 9. Sufficere , quia hoc ipfo exercctur

acus Religionis.

l

149. 44 fufficiat devotio celebrantia ; "vo-

j

luntas teflaterum ^ fundatorum 5 inflantia

u

if

petentis 5 obligatio ex quocunque titulo 5 in-

commodum ex telebratione Mifa currentis ; dif-

n

ficultas legendi Miffam currentem ignotam ; ca-

rentia Miffalis continentis Mi(Jam currentem , ad

i

"vetirvam legepdam ? &;, Has & fimiles caufas

l

omnes fuflicere.

15o. 4fn Miffa votiva Jolennis celebrari pof-

Jít i. duplicibus C feffis de pracepto? yy. Polle

(

ex caufa rationabili ; quia Rubrica vetantes

l

his dicbus Miflam votivam , non loquuntur

dc folennibus, fed de privatis.

15I.. 44n etiam in fefiis prima claffis- ? &t«

Pollc ctiam in iispro re grayi ; quia cum Mitla

q

Qs

[!

-

| D« Miffa , cv 42 eam -pertinent'ibtu.

$427

! *gm

folennis votiva concedatur pro regravi, ftante

eodem fine in feíto primz clafsis, ftabit con-

L

ceísio.

k]

1jz. Qua cen[etur ves gravis? m Caufz

publicz , pro Principe terrz, pro Aariflite,

T

ro communitatibus , pro victoria: publica,

f P

& fimilibus, quz bonum alicujus communi-

t

tatis concernunt.

153. 4nnonpo[fit in Dominicis , ferit privi-

dMh

L

legiatis , feflis duplicibus de pracepto , etiam MiffA.

W

«otiva privoata celebrari? w. Poffe ex caufa ra-

1

tionabili , quia Rubricz przfcribunt id , quod

regulariter fervandum; relinquunt ergo cafus

"

n

extraordinarios regulandos regulis prudentiz.

W

N

1j4. Qua cattfa. eft fufficiens nd talem ccele-

brationem? g. Si aliàs Miffa currens, aut fim-

N

T

pliciter, aut fine incommodo dici non poflet;

21

ut fi convalefcenti effet nimis longa Miffa

Il

diei , vel debilem vifum habenti , difficile fo-

i

zet , pafsionem legere.

1

1j$. 4nexteri debeant , vel poffint fe in ce-

(

lebranda Miffa conformare Ecclefia , in qua ce-

u

lebrant? y. Pofle, fednonteneri, nifi time-

retut fcandalum ; quia habent fe per modum

/

"N

advenarum , qui non tenentur fe accommo-

/

darelegibusloci, in quo reperiuntur.

156. Qualem Miffam celebrare debent Capel-

i

lani Monialtugo , non utentium Bre'viario Ro-

mano ? g. Debencex Miffali Romano celebrare

]

Mitfam conformem Brcviario monialium , vel

"

certé faltem affinemilli , 6ínon habeatur plaré

conformis,

1j7e

$28

Pars lV, Capk: lL

1j7. n qui accebto fLipendio promtft emif-

[!

Jam -"wotivam peculiarem , fatufaciat. dicendo

(

miffam currentem &.. Die prohibitó fatisfieri

pcr Miffam currentem , quia ex una parte age-

re contta Rubricas , reprehenfibilecft, praccisé

proptet alicujus laici devotionem , ex Capir.

quidam laicorum. , de celebr. miffV. .Ex altera

patte non violatur promifsio formaliter , quia

8

k

fatisfit rectz intentioni

rectz rationis,

pgtcntis ; juxta regulas

1

1$8. Quomodo boc ultimum declaratur ? f1.

ii 9 ISONDPERN

Ü

Quia & DEO & Sancis magis placet cultus

zauonabilis , fecundüm .Ecclefim inflitutio-

]

nem, quàm juxta privatam aliorum intentio-

nem, Et fructus fatisfactionis zqualiter pro-

«edit à quacunque Mifla. Er fru&tus impetra-

tionis principaliter habetur ratione rei obla-

tz. Fru&tus veró correfpondens orationibus

propriis Miffz petitz , fatis compenfatur per

l:.ä

devotionem Sacerdotis Ecclefie. prefcriptum

fcquentis,

.159. Quid autem de diebus permiffs i . Pec-

«are Sacerdotem , fi in iis non faciat Sacrum

promiflum,, quia agit contra fidelitatem , vix

tamen excedet veniale, quiavix ullum detri-

&nentum fequitur,

160. Quid fi im in diebus ex rationabili

eau[a aliam mi[[am dicat * &. 'Yunc nec pec-

£abit venlaliter ; tum quia dat aquivalens;

ä

tum quia promiísio habet imbibitam condi-

Vi-

L

ägncm : Nifi redta xatio.aliud di&averit.

ee

: De Mi[fa , c ad eam pertinentibus, ;2;

y,

i

detur autem fatis rationabilis caufa eriam ipfa

v

conformitas MifTz: cum Officio dici , quam Ec-

I-L

clefía multum commendat.

6

l6I. 44 juramentum aut "votum faifum

?[th

DEO de "votrvia pro diebus , im quibus ab Ec-

1

clefía non permittuntur, obliget ? «;, Non obliga-

»

re per fe , quia in his diebus vel non poffunt

Vn

celebrari (ine peccato veniali, vel faltem ob-

li

fervantiam cultüs quoad qualitatem pro illo

dic ab Ecclefia inftituti impediunt, quod DEO

h

zelantiobfervantiam rituum Ecclefiz acceptum

u

eíle non porteft.

"

162. Tres Mi[fa ab ordimante impo[rta ordina-

lv

$o legenda po[t primam mi[[am , im ordine , ad quos

i

dies obligant? &. In ordine ad diestantüm , in

quibus vi Rubricarum Miflalis legi votivae

i

poffünt, quia ea femper imperratio eft fu-

menda , per quam legum contrarietas vitetüre

n)lf

L. Pmcipimqs » Ced. de Appellar,

AMiffe de Santiis.

1

163. 44nde Patronis celebranda fit Miffa? g.

!l

Celebrandam eífe tam de principalioribus,

quàm de minus principalibus , quamvis nom

fint expre(si in Breviario, feu Miffali , quia

Rubrica generalis przfcribit officium de Patro-

no ; alia Rubrica vult Miffam correfponderze

, officio; ergo & Miffa dicenda eft.

164. 44n de Fundatoribus Religionum poffit

smi[fa celebrari ? g. Poffe à Religiofis illius

f

310

Pars 1Y. Caput 11

Ordinis , five Fundatores fint Canonizati,

five tantüm beatificati ; quia funt Patroni

Religionum.

E

16j. Quo ritu debet Miffa de Fundatovibua

eelebrari? & Si (int Canonizati, certum elffe,

quód fub ritu duplici cum octava; fi autem

fint tantüm beatificati, probabiliüs effe quód

etiam cum octava ; quia cum Milfa fit con-

ceífa , & aliunde rubrica przfcribat octavam

pro Patronis principalioribus , quales funt Fun-

!

datores, ita fervandum erit.

!

f

Er

Miffa reliquiarum.

[

166. 41n de Sanidlis , quorum babentur Reli-

quiain Ecclefia , pofrt celebrari Miffa? g. Juxta

Rubricam, fifint Reliquiz infignes , poteftin

ia folüm Ecclefia, in qua funt,, Quz autem

;::

cenfeantur Reliquiz infignes , habetur decifum

D]

Ü

à Sacra Congregat.

167. $i in Catbedrali Ecclefía fie Reliquia

N

l

infigns unius Sandi , propter quam im die

i

Commermorationis ejus Sancii cence[fum eft offi-

tium pro tota Crvitate , ( in eandem diem

|

:

éncidat commemoratio alterius Sancli , cujia Re-

liquia infignes funt in Ecclefia particulari eju[-

dem Civiratis , an de boc Sandlo poffit celebrari

l

$n bac Ecclefia particalari? g. Potfe, & alte-

rius Sancti officium debere in ea transferri;

q!

quia refp

j

ectu hujus Ecclefiz prævalcl; cultus

hujus Sandti.

h

168.

5: Mi[fA , t ad eampertinentibus, : ;3 r

än:,

168. Si fint. plures Reliquia infignes druer-

u

forum Sanciorum in eadem Ecclefia , querum

commemoratio in eundem diem incidit , quale

!ü'u

Officium recitandum? w. Polfe recitari deuno

,

tantum ex illis, & quidem de diguiori ; (

Jl

autem fint zquales , cle&io eft ad libitum.

De reliquis fingulis fiet Officiorum. trans-

h

latio ; quia juxta Decretum faerz Congre-

j

gationis, quilibetillorum Sanctorum habet jus

1

fpeciale ad fui cultum in hac Ecclefia. Et hoc

intelligendum , etfi Sancti illi fipt ejufdem

Ordinis , & ab Ecclefia eódem die celebrentur,

ut $. Urfulz,

169. Si im Ecclefía Catbedrali. fi. infignis

Reliquia Alicujus Sandli , propter. quam con-

n

ceffum e[ft officium toti Urbi , aut. Diecefi ,. Cv

/

4

32 eadem Urbe in . alia particulari Ecclefra fst

pariter infignis Reliquia eju[dem Sandli , an

én bac pof[rt bis celebrari Officium de illo Sandlo,

duplicium "videlicet reliqiarum titulo 1 gw.

Negativé ; ficut fi in eadem Ecclefia eflet

duplex infignis Reliquia ejufdem Sancti , quia

duplex Reliquia eít tantüm, duplex moti-

vum conceísionis; non autem ratio duplicis

conceísionis.

|

170. 4f5 necelfaria [ft [Decialis licentia Or-

dinarii ad celebrandum Officium de Santlo , cujsas

"babetur infignis Religuia ? &. Non requiri,

quia licentia jam eft conceffa à Sac. Congre-

gatione. Approbatio tamen Reliquiz , nc-

ecíle eft, uc fiat ab Ordinario.

Miffa

333

Par: 1PY. Caput 11j

L

AMiffa in. Capellzs.

[

171. De Titulari Capella an poffit celebrari

aniffa & Officium? .. Cum Quarti , fi Capella

fit per fe ftans, polffe, quiaeít materia favo-

rabilis ; ac proinde fecundum latam inter,re-

tationem fub nomine Ecclefie comprehendi

ia AF

[

poteft. Si autem Capella fit pars Ecclefiz , non

poterit celebrari , quia tunc fub nomine Ec-

clefiz comprehendi non poteft,

p

172. 44n ergo in tali Capella Ecclefia jmnca

vibil celebritatis freri poterit? &. Polle Miffam

votivam cum Gloria dici; cultusenim fpecialis

I

Sancti erit caufa fufficiens ad recitandum Glo-

!

3

tia , ficut folennitas Mi(Tz eft caufa fufficiens.

173. 44n de quolibet Sancfo canoniz.ato po[fit

dici miffa votiroa ? &. Poffe , et(i non fit de-

Ícriptus in Calendario ; quia eó ipsó , quàd fit

V i

canonizatus , declaratuseít dignus cultu Miffz,

N

Cüm ergo Rubrice non limitent Miffarüm

votivarum celebrationem adSanctos Calenda-

k

rii, poterunt celebrari de iis, qui non fünt

in Calendario.

174. 44n Dedicatio Ecclefa. celebvari pofit

eum Officio & miffa , quamvis non [it confe-.

erata? &. Probabilius non poffe ; quia Ecclefía*

non coníecrata , non vocatur proprié dedicata,

fed tantüm benedicta.

Q

17 $. 44n abfens po[fit celebrare fefla fua Dia-

te[is 1 &. Poffe , quamvis diu abíit, quia adhuc

ma-

"

De Mi[fa , &» adeam pertinentibus. 333

fanet membrum illius Ecclefiz, Poteft autem

etiam fe'accommodare loco , in quo reperi-

tur, juxtacommunem , & gerere fe , tanquam

7;!.

Idem dicendum de ha-

u

fi e(fet incorporatus.

bentibus beneficium in una Diocefi , & do-

-

mieilium in altera.

176. 4n de Beatis nondum canonizatis poffit

celebrari miffa votivoa? w. Cum Pafgual. poffe,

"

quando aliunde conceditur de eo in die anni-

ä

vetfario fieri Miffa , utl fupponitur ; .quia hoc

ipfo videtur cuilibet dari facultas huic Beato

hunc honorem exhibendi.

Ü

177. 4n Regulares poffint extra. fnas Fzele-

N

j

fíos m

if

iA celebrare de fuis Beatis?. g. POH??

quia eít privilegiam perfonale.

i

m déies Beatá sncidens in d:'em-,,:'n

]

178. Uiri

quo de eo propter impedimentum Canonitum ce«

lebrari nequeat po[fit. transferri w Poffe, quia

de Beatis conceditut Miffa cum claufula , juxta

Rubricas Miffalis, & Breviarii ; càm ergo Ru-

brica velit transferri Officia im

j

pcditav, etiam

hac trausferenda.etunt;

:

;f

€

P

m Miffæ' defün&amm

-UY79. n miffa defundtorum quovis die cele-

brari po[fint ? . Certum effe , quód pofsint

omnibus diebus ,'quibus votivz dici poffunt,

ni(i obftet aliqua declatatio $. Congregationis,

& probabiliüs etiam in feriis privilegiatis; quia

Dq-

Rübrica du excipit , nififcfta duplicia &

mi-

Pars 1V. Caut 11l.

334

j

minica$; & animz purgantes videntur majo-

rem favorem cxigere, quàm caufa Miffarum

votivarum.

|

ISo. 4n aliquando ettam in

D

duplicibus fsf

ffv

E. $i fint Chori tantüm, pofle & in his pro

implenda voluntate teftatoris , (eu fundato-

L

ris, quia hzc voluntas eft privilegiata, fupe-

rans Rubricam.

7

L

181. 44n quando folenne Requiem dici poteft

pm

$n dupici fzflo Chori , ut in die Depofitionis,

hi

] Küu

fertio , feptimo , Trigefimo , dici etiara po[frnt

privata Miffa de requiem t. .. Probabilitet

[

poffe, cum hi dies fpecialiter fint ab Ecclefia

intituti ad fuffragandum defunáis ; ac pro-

u

t

inde videntur Rubricz cedere debere huic Ec-

le

clefiz inftitutioni , neinducatur in legem con-

A

di

trarietas,

182. 4£nin feflis de pracepto celebrari þajïnt;

fj

[

i

én Exequiis Miffa privata de requiem? w., Pro-

babilius poffe (altem fub ipfis Exequiis , cüm

D

f

eó tempore folemnitas dici cedere debcat;

n

& fi folennis Miffa conceditur , cur non priva-

j

ta , quz eft quafi parsillius.

k

183. 4fn $n feflo fori poffit celebrari Requiern

Ü

de die Annyver[ario , tertio , feptimo , C»c. folen-

niter ? , Non pofle , (ed debere ancicipari,

u

I

aurtransferri ; quia dies hi non przponderant

eclebricati diei talis , ad

r

quem praccipitur come

munis populi concurfus,

oli

184. "n faltem fi fit dies obits? v. Polfe,

L

etiam in feítis prima clafsis ((6í non fint ex

inde

-

—

De Mij]]s ; ('9- mi eam ?ertinentiäw. 335

J

hi

U^

majoribus) celebrari Requiem in die obirüs;

»I

uia ex declaratione $. Congreg. habent.DD.

uód fi dies obitüs incidatin diem Refurrectio-

!j

l

nis, Miffa debeat differri in fequentem diem;

l

7)

fcquens autem dies eít primz clafsis.

Áj

185. 4In feria. quintà majoris bebdomada,

"

«vel Sabbatho Sanclo dici poffit Requiem in die obi-

145 folenniter ? y. Poflc ; quia hidies, quamvis

W!

privilegiati fiot , non tamen cenfentur valde

17

folennes, & aliunde admittunt plures Miffas,

U

Rubrica autem à tali Requiem folüm excipit

t

——

magnam diei folennitatem.

AU

186. Guo tempore deberet bac Miffa bis die-

M

bus. celebrari ? &.. Fetià quintá ante , Sabba-

.

tho ante vcl poft Miffam folennem diei. Quia

"

t

feria quinta per Miffam folennem quafi clau-

ditur tempus celebrandi , tam pro illo , quàm

fequenti die. Sabbatho vetó , cüm non habea-

Á

«

tur fimilis fpecialis ratio , poterit celebrari ad

libitum.

I

li

187. 442 Mi[fa de requiem plus. profit. de-

A

funito , quám alia quelibet? y4, Cum communk

per fe plus omninó prodeffe propter fpecialem

n

fru&um confurgentem ex precibus & totoritu

h

—— — —

ab Ecclefia pro fuffragio Defun&torum infti-

ii

tutis , & à celebrante nomine Ecclefiz tam

fauctz à DEO acce

f

pt offerentis , quod alige

V

Miífz non habent.

188. n in feffo duplici Miffa de Requiem

";

aliquando celebrari pofit ad in[lantiam peren-

i

1

étin? 3. Cum Paíq. probabilius potfe in dupli-

cibug

U

26

Pars IV. Caput III,

p

cibus Chori; quia quamvis ob Rubricam hz

p

(

Miffz dici nequeant ordinarié in duplicibus,

u

!

tamen ob juftam caufam conceduntur , v. g.

M

inanniverlario, tertio , feptimo , &c.. Videtur

autem etiam petitio ex devotione erga de-

"("

P

nj

Jf

functos efíe caufa jufta, maximé fi petens val-

um

de turbaretur, dum ei negaretur.

(GiuMi V

h

189. 4n mi[fa de Requiem celebrari po[fint pro

um

viventibus? gj Non polle ; quia Pius V. praz-

cipit ftrité fervari ritum Miffalis Romani in

pifds

cclebratione Milfarum, Ritus autem ille eft

vigi

dl

pro defun&tis , & non pro vivis, in ordine ad

requiem celebrandum praícriptus.

u

W W

190. 4£n in die animarum ( idem «f de

Conventualibus defuntlerum) fit obligatio ap-

(uxie

D)

plicandi miffam. generaliter pro. omnibus. ani-

Quti

mabus ? g. Probabiliüs non effe, fed potle

applicati ad libitum ; quia Ecclefia non pra-

t l

cipit applicationem fructus fpecialis , (cili-

371

cet fatisfa&ionis , fed folüm fructus genera-

|?

!&

dl

j

J M

lis impetrationis , quatenus offertur nomine

"i Md

| r

Eccleüiz.

t

i

I91..4n omitte

ns -'Sequentiam ; Dies Itz,

1

196

in miffa-Defuntiorum, peccet mortaliter , cista

j

77

| fndy

videatur pars notabilis ? g. Probabiliüs pec-

care (olüm venialiter ; cüm enim non fir pars

qcm jl

integralis Miffz impliciter, per ejus oimiísio-

uT*

CT.

nem proprié non mutilatur Mifla.

192. 44n obligatus celebrare pro Defunéio

1l

kofes

in Altari. privilegiato — fatisfaciat: celebrande

B.

WICUTT

glibi eum applicatiom Iodulgeniiarumo ?

Ige

: De Mi;]ä » Ó adeam pertinentibur. — 33 7-

h

Probabilios negarivé; quia Indulgentia nu-

m

mifmatis commutiiter non eft itacerta, ficut

;

i )f. "

" Altaris privilegiati.

193. 4n obligatta dicere Mifam pro Defundie

0i

in privilegiato teneatur dicere requiem ? . Si

t5j

privilegium Altaris fit tantàm de Requiem,

certum eft obligari ad Requiem.

Áitn

194. 44n celebrans in Altari privilegiato Re-

JRo

quiem poffit applicare uni defuncto frucdium fa-

at

Md

erificij , alteri Indulgentiam ?. . Si tenor pri-

vilegii quoad Indulgentiam fit talis: Sacerdos

Ial

dicendo Miffam pro defuncto liberat ejts animam

ex purgatorio; tuncIndulgentia non fuffraga-

TIY

tur , niüi animz , pro qua celebrans offere

m ;P.

facrificium.,

[

195. Quid [i ergo tenor privilegii fst talis:

d i

Quories MifJam quis dixerit in tnli Altari, to-

la z

ties liberat animam ex purgatorio? w. Tunc

xl

potetit uni faerificium , alteri Indulgentia ap-

plicari, quia tunc fufficit Miffam celebrare in

fisp

Yerzi:

rali Altari , tanquam oputs pium injunctum ad

liberandam animam.

i,

196. Utrhm defuncds magie profrt Miffa

2

N

folennis , quam privata

*

&. Saltem quoad

! mml

hi

fructum impetrationis, magis prodeffe folen-

TT L

nem; tum quia celebratut cum majori atten-:

d

tione & devotione; tum quiá cum majori de-

centja & ornatu., ex quo major DEI cultus

refulrat ; tum quia ad illam plures Miviftri

*Jlül" W*'

"D

L

& offerentes , five ad Altare ,

C€oncurrünt,

vfive in Chorg

gmiam;;

P

157.

L

3:$

Pars IV. Caput lILl.

t97. 4 non plus prode[fe poffit etiamquoad

wj

yuGum fatifatlionis ? & Poffe; quia praeter

ii

fructum fatisfactionis principalem , provenit

m

|

D)

probabiliter. ex facrificio fiagulis adftantibus

& offerentibus cum Sacerdote fru&tus fpecia-

ii

I

|

It

lifsimus ex opere operato , quem licéta(fiften-

tesin Cho:o, & in Ecclefia non teneantur offer-

1c pro defunctis, facilé tamen contingit, ut plu-

J

rcs appliccutfïnud cum fructu impetrationis.

t

Defetlus Miffe fupplendi.

joti

198. 44n defecius Miffa. [upplendi fint ? ,

7^ fetito

Aliquos effe (upplendos , aliquos non , pro

[4T.

favt

eorum diverfitate.

199. Guotuplices

—

fant generatim. Miffa de-

canle

fecles ? .. Alios effe fubftantiales , eófque vcl

!

10

effzntiales, vel folüm iategrales ; alios acci-

qnfar

denrales, cóíque vel circa partes effentiales, vel

fitu

circa integrales , vel circa accidentales prine

Qul

cipaliores , vel mious principales.

ais

100. Ex quibus capitibts potefl oriri defecius

hlbü.'xï

fnbflantialis? W. Ex matctia , forma & inten-

hii

tione Miniflri.

DN

zor. Debéntne fuppleri defectus. fub[iantiales

j' fe»?w ;

Miffa? m. Debent, five fint effentiales, five

dj

tantüm integrales ; quia vel nullum fieret fa-

iQun.

erificium , vel imperfcctum,

ateil

102. Quaeft obligatio pracavendi defectus ac-

tità

cidentales Miffa? . Elle vel fub morrali , vel

407

fub veniali, juxta materiz quantitatem.

EE

203«

W M

h

De Miffa er ad eam þerti;xentiäw( 319

.203. Sántme defetius accidentales Miffa fup-

t

plendi? g. Non efle fupplendos , nifi quando

fuppleri poffunt abfque co , quàd invercatur

ordo Miflz.

J

a

Si enim effet invertendus ordo

J

Miffz, major difformitas oriretur ex fu

|

iil

f

tione, quàm ex ipfo defe&tu,

.PPIC'

N

w

Defecius fubftantiales fupplemdi in

WSI

"ateria.

104. Quomodo [upplendi

Junt. defectus. [ub..

Jlantiales zmateria ?. 8

- $i defectus ante con«

fecrationem advertatur , nec poffit haberi ma-

Qu

teria apta , debetrelinqui Miffa , in

quocunque

ftatu reperiatur , ad evitandum fac

Wa

rilegium per

con(ecrationem materiz inepta,

j

iit)

20j. Debétne etiam relinqui Miffa , ff ante.

eenfecrationetm ad'vertatur defe

us [umptionia

j

Jubfecuturua ?

Ti

&. Debet relinqui ; cüm enim

confumptio ad integritatem fübftantialem (4.

l!t* i

crificii fpecter ex Jure Divino,

qui eft in-

habilis ad confumendum

W

E ccnfctu; etiam in-

habilis ad facrificadum,

At

106, Si poHi confeerationem advertatur. deo

fectus fubflantialis alicujts tmateria , quid Agene

il

btl

dum? W. Debereconfecrarinovam

.

materiam

aptam , fi advertatur poft fumpt

ionem, five

;

Wi

aate illam ;

quia ad efleptiam (acrifi

cii requi-

j

ritur confecratio utriufque fpeciei.

f

[

107. Quid fi autem in dilia proximà

cafa

Mu"

Aon pofft inveniri

9)

nVA thAtéria "biA ad con-

$

Jt-

140

Pars lV. Caput 11l.

ïl

- fecrandum? q. Tumc profequendam effe Mif-

)

fam more confuete , omiffis czremoniis fupta-

f

dictam fpeciem concernentibus; quia caeptum

(

facrificium debet perfici eo meliori modo, quo

1

poteít.

;

208. Qid

jgendum , ff fumpt& uná [becie

li

deprebendatur defzédus [ubftantialts alterius ? W.

r

Illàm tantüm fpeciem efle de novo confecran-

J

dàám , quz deprehenía eft , non elfe confecratag

P i

quia ficut inSacramentis, ita & hic illud tan-

tum füpplendum quod defuít; nec curanda cft

:d

quoad hoc Rubrica coatrarium prafcribens,

d

quia efít tantüm directiva , jaxta opinionem

t

"Do&orum illius temporis.

d

209. Guid agendum , fi in utraque [pecie ad-

t)l

eyertatar defectus [ubflantialis ? x.. Probabilius

eífe fopplendum , fi advertatur poft confecra-

tionem , & haberi poffit brevitempore materia

me

qhär

apta; & probabiliter etíam fi advertatur poft

t5j

famprionem ; quia aliás cultus ille Ritualis

tüir

Miffz ex fui inftitutione ad facrificium ordi-

T

matus remaneret vacuus & falfus.

Win

zio. Gwid autem , fi poff con[ecrationem

deficiat aliqua fpecies , ut. "vel evane[cat , vel

[/

& vento , "vel ab animali rapiatar , effundatur:

f

£c. R. Cum communi de novo confecran-

fl

dam illam fpeciem, qux deficit, ut fit facri-

&m

äcjam eriam integralite

r perfectum.

pog,

2l:. Quid agendum , fi aliqua ex. peciobus

&Ct]

confecratis mutetur miraculos? in aliam formam:

!

n

. Cum communiori , five utraque fpecics fic

*

| $o Miffa , t adeam pertinenribus, 34f

N

immutetur, five una tantüm, nihil effe de

novo coníecrandum , fed in fecundo cafu illa.

fpecies confumenda effet , quz: non eft mutata;

j

n

Quia in primo cafu , finova fieret confecratio,

novum fieret Sacrificium ; ac proinde nibil.

n

fuppleretur , quia alteram maneret incon-

V

fumptum., In fecundo veró cafuextaret totam

u

facrificium effentialiter, ac proinde fi nova

Ípecies coafecraretur , & fumeretur, hóc ipsó

!

parcialiter novum facrificium confuümeretur.

i

W

112. Quid fi aliqua ex fdecicbta "veneno in-.

d

ftcfa reperiatur ?. y. Dchoc caífu eodem modo.

V

diícurrendum , ficut de proximo priori ; parüm

enim refert, five ex uno, five ex alio capite

1eddatur impoflibilis fum

puo fafrificii effen-

)')k

tialiter perfedti.

t

2113. Si pos! fumptionem advertatur , /þ?cies

7

fiffe "veneno infedtas , quid agendum? y». Poffe

quodcunque remedium adhiberi , etiom vomi-

p

(

It

tus procurari ex communi Doctorum ; cüm

de"'

enim facrz fpecies potuiffent non fumi , fi illa-

rum ipfectio nota fuiffet , poterunt etiam ejici.

at

tanquam malé fümpta.,

"

214. 44 poffit boflia fratía adbiberi ad f4-

erificium ? w. Juxta Rubricam, fi advertatot

n

frataanteoblationem , debet alia accipi praz-

H

d

(l

li

cifo ícandalo; poftoblationem veró debet ea-

dem confecrari,nifi fractura evidenter appareae

Ni

populo;.& fi timeatur fcandalum , debet alia

bl

accipi, offerri & coníecrati, & prior oblata

i

fumi, poft famptionem factificii,

E

i

j

the

VTT

342

Pars 1YV. .C..'aput 11I.

11f« Quale peccatum foret. adbibere boffiaum

fraciam ? &.. Si adhue fit apta. ad fervandos

[

zitus pra(criptos , noncffet plus, quàm veniale,

ql

quia foret potius tantüm contra accidentalem

perfectionem & majorem pulchritudinem,

í

/

quàm contra aliquid neceffarium.

216. Quid [i pofl confecrationem bo[lia fran-

rm

W

geretur totaliter ad. duas partes ? &, Tunc

&dhibendam majorem partem ad ritus per-

D

egendos,

li

217. Quale peccatum forét, adbibere bofliam

enaculatam? g. Si leviter foret maculata , effet

D!

(

«eniale ; fi graviter , mortale; quia effet gravis

arreverentia.

ü

(

218. Forétne peccatum , fs boftia üblata qui-

dem , [ed non confecrata ob-fraciuram , non fu-

Í

meretur poit [(umptionem [acrificii? &. Nullum

fj

foret , dummodo aliunde reverenter tra&are-

tur , quia Rubrica illa eft tantàm directiva,

fi

& non przceptiva.

219. Guid faciendum , fi boflia confecrata

fie

Ti

3ncidat in calicem ? &. Ex Rubrica, ad ritus

