
ilit

plex: Alia eft prima , alia fecunda; Illa eft,

a,

N

qua datur eam priàs non habenti , peccatori

videlicet,durn poenituit ; hzc, qux cít augmen-

Qlli i

1

Titr

tum grarig priüs habita.

65. Diflinguitárne gratia babitualis À eba-

m

vitate ? Refp. Probabilius diftingui ; quia Tri-

.';füün

dentinum ubi dicit : fuflificationem . fieri per

J

feifceptionem gratia £^ donorum , dona con-

d)

utemm

"

mdi(tlinguit à gratia ; ipter dona a

ponit

[;

4

Quafliones mifcellanes pro Diaconts, 208

" .

z

Aliun-

nit Fidem , Spem & Charitatern.

"

de gratia habet fe per modum naturz in or-

n

*«l

2 5

dine fupernaturali ; Virtutes autem per mo-

& |

dum potentiarum ad operationem ordinata-

rum,

P

66. Qui f[unt effetius. pracipui gratia infüifr-

:[fl i

cantis? g. Ex doctrina Tridentini fe[f. 6. c. 7.

|;]

funt duo , videlicet: Noneff folaremi[fo pecca-

j

v

JT;-

torum , [eÀ ( fanclificatio & renovatio inte-

vieris bominis ; unde bomo ex iujuflo fit jufiuss

l ?.

nj

ex inimico amictes , ut [it baxes fecundium [pem

nj

Vit& &terna,

An,

67. Infunduntárue omnes virtutes [uperna-

14rales bonuni cuta gratia [antlificante? &z. Yn-

B

füundi omnes, quia gratia tanquam natura ig

Ti

erdinc fupernarurali exigit illas tanquam pre-

H

prietates.

H

68. Annon aliqua pritos infundantur , quama

gratia fandificans ? &. In adultis fzpé prius

lr

infunditur babitus Fidei & Spei ; cüm enim

antequam ab iis ponatur ultima difpofitio ad

]i

juftiücationem, (quz cft dile&io DEI fuper

N

omnia , vel coniritio perfe&ta, vel fufceprio

M [

Sacramenti) elici debeant actus Fidei & Spei,

Uiv

"

qui actus funt fufficiens difpofitio ad habitum

Fidei & Spei , congruum cít, ut hi habitus

d

pofià tali difpofitione , -inïundantu.r ante in-

)

fufionem gratiz.

69. Potéfine gratia fantlificans flare cum

peccato fumnl in eodem fubjecto ?. Refp. Satis

1

E

ianifcítum eíle , quód cum peccato habi-

tuaij

Ikt

7

406 — Pur 11l Cafput Ht

:

tuali mortali non poffit fimul flare ; fi enim

"

(juxta communem] hujus perfeverantia mo-

,

ralis confiftit in negatione condenationis

at

Divin& ; gratia autem eít cauía formalis

y'm;

condonationis ; contradictoria conjungi dc-

j

berent.

(

70. Quid autem de päcm;o ACuali? . Sicut

/u]

probabile eft , condonari poffe peccatum per

]

V

condonationem extrinfecam , dum actu fit , ita

probabile eft, gratiam ítare pofle cum actu

nv

o

peccaminofo , dum fit.

T.

/ 71. Quem ergo effeum tunc baberent. gra-

ia ( peccatum

H

2

E. Gratia faceret juftum,

t

d

fancum , Amicum DEI , tanquam unica

P

caufa formalis juftificationis ; peccatum ve-

10 denominaret peccatorem quoad quid facti,

f)

non autem quoad quid juris ; hoc eft , fun-

Ti

daret quidem jus in DEO ad rationabilitet

Ti

habendum peccatorem pro inimico , in actu

[

(l

(

tamen fecupdo , non reddcret formaliter ini-

qui

micum ; quia DEUS non accepratet jus illud

ahugn

ad odio habendum , hoc ipío quód infun-

PU

-

deret gratiam , qua cft formalis ceffio hujus -

H

juris.

72. Guem Aadhuc [Decialem effettum ba-

761

H

?

hm

bet. [anilificatio bominis per gratiam

Refp.

Quód opera ejus bona reddat condigné me-

P

diey

ritoria vite aternz , exigátque quafi fecun-

dàüm aliquem modaum juftitiz compenfari.

ia

.73. Quomodo fit bac operum. dignification

FY

P

Refp. Ficri hoc modo , quód per gratiam

per-

Quafiiones Mifcellanea pro Diaconis. 207

[

It

100

petfona operans reddatur digna tanquam

ii

amica & filia adoptiva DEI ; quia autem

«tj

opera hominis zítimabilitatem compenfabi-

jem accipiunt à dignitate opcrantis , ideo

o l

dignitas Perfonz , cüm fit fupcrnauralis,

reddet opera ejus bona digna pramio fuper-

D] :

naturali.

TP

hi

74. Qu conditiones vequiruntur ad meri-

T

fMm condignum ?. w. kHix $. ut opus fit ex

fe bonum , ut fit fa&um in ftatu gratiz , ut

fiat liberé fine coactione & necefsitate , ut

!

lur, |

fit fa&dum in ftatu viz , & ut aliquo modo

ia

rcferatur ad DEUM , ex quo habeat fuper-

1N

Baturalitatem.,

i

M

d

"

7$. Quid potefi bomo de condijno merer$

11

enerito fupernaturali apud DEU M ? Refp.

li

Augmentum gratiz fanctificantis , gloriam

i r

d

aternam pro fe tantum , & non pro aliis,

quia folius Chiifti privilegium cft , mereri

]l p

1 d

aliis gratiam & gloriam , có quód vi unio-

nis hypoftatica , habcat plenitudinem gratiz

u :

& gloria.

ni

26. Nunquid Sancdi obtinent nobis gra-

L]:

fiam ? Refp. Eos obrinere vià impetratio-

T

nis , orando DEUM , qui eorum preces ex-

audiens, cx liberalitate concedit quibuídam

FUU'

auxilia gratiz , & coníequenter ipfam gra-

fi) :

tiam fanctificantem, Viá autem meriri nihil

m -

obtincst.

Vir-

EC['

*

208

Pars 111,

Caput 111.

;'A,"'

"t

J Firtuta.

*

jl

77. Quid ef "airtma'p,:. Eft habitus aliquo

;l:&cc

modo potentiam hominis rationalem afficiens

Ü

ad elictendam operationem ejus naturz con-

!

Íentàneam,

f

78. Quare "virtutes aliqu& dicuntur in

At

medío confiflere? $. Quia ita attidigunt fuum

:gcuj: 3

objectum , convenienter regulz rectitudinis

M

fux , ut nc

o

que illam excedant , neque ab illa

deficiant.

79. Guomodo drviditur generatim virtus:

hi. Relaté ad potentias, ad quas fpe&ant , alizc

fupt intellectuales; alie voluntatis.

W

fs

80. Quid eff virtus intellelualis 1. &. Eft vit-

D

tus afficiens intelledtum , & inclinans ad affen-

hp

fum verum & judicium re&um : ut , ars , fcien-

r

IT

tia , prudentia , fapientia , intellectus.

üpw

81. Quid eff "virtws "voluntatis? Refp. Eft

virtus afficiens potentiam appetitivam' ad

T

&*A'R.v(

objectum rectz rationi confentaneum attin-

gendum.

i

E

82. Qua efl alia divifio virtutis? s. Inac-

b

quifitam & infufam , illa bonis acibus acqui-

Mtnus

ritur, hzc per fe à DEO infunditur , ut in-

]

fcrviat directé ad beatitudinem fupernaturalem

per opera falutaria acquirendam.

ine

1$0 fic

8;. Qua adbuc eft. virtutis divifo ? Refp.

J

in Thco.logicas & morales. Illa inclinant

g,

p

1

Quuafliones miftellanea pro Diatonis. 209

potentiam immediaté ad DEUM attingen-

dum, hz ad media , quibus DEUS acquiritur,

in iis honcí(tatem ad DEUM ordinatam. am-

alïLg

lectendo.

"

g4. Effze adbuc Alia drviffo ? Refp. . Eft;

[

In habitualem & actualem. Hla eft qualitas

facilitans aut inclinans hominem ,ad bonum

!

potentig , permanens in

homine etiam nihil

f

ageute & dormiente, Hac eít ipfe actus

n

llj

ex hac facilitate aut inclimatione prove-

ll

niens.

y

!uj

Firtutes Theologica.

N

8 f« Guid efl , & in quo genere virtutum e(d

li

fídes Divina! n,, Eft virtus intellectualis Theo-

ii

logica , qua inclinamur ad affentiendum füper

f

omnia, quamvis inevidenter omnibus , qua

ï.

Deus scvelavit, & nobis pet Ecclcfiam cxeden-

)

da propofuit.

al

86. Guare additur : Et nobis per Ecclefiam?

t

-&c. &. Quia nom tenemur credere revelatio-

nibus aliarum privatarum períonarum

? nifi

L

u

Ecclefía eas à DEO effc dixerit.

87. Quetuplex eff acius fidei ? Refp. la»

[

(glll

ternus & externus ; ille. eft affenfus mentis

d

firmus., fed obfícurus , inpixus revelationi

m i

Divinz ; ifte cft affenfus verbalis, feu pro-

fáísio fidei ore facta , .4d Rom. 16.. Corde ere-

lh

ditur ad ju[litiam , ore autem . confe[ro jïtx Ad

jt

Jalutegm,

r

|

88. Eff-

j

$10

Pars 111l

l

Caput lIb

"

$8. Effae ad falutem nece(Jarium otmma cre«

j

dere, qua junt 4 DEO revelata? . Neceffe

cít omnia credere fide implicità , íed non

i n

[ j

eÍt nece(le omnia credere fide explicita.

89. Qluid eit credere fide explicitá, cn quid

mm

fide implicitá? g. Habere affen(um circa illud

D

Á

(

direde , quod ereditur , eft credere fide ex-

v g

plicità; habere autem affenfum non termina-

s

tum ad id , quod creditur, fed ad aliud, in

44

quo continetur id , quod creditur , eft credere

-u k

fide implicitá.

alin

9o. Moenfiretur boc in exemplo ? mi. Cre-

E

dendo vera cífe , qua credit Ecclefia , nihil

.

cogitando de die judicii, credit quis implí-

I W

«ité diem judicii, quia -illum etiam Ecclefia

impm

credit,

D

91. Quid necejJarium eft credere fide explici-

u rl

14? &, Vulgaribus fatis cft, fi credant expli-

ii

cité articulos Symboli Apoftolorum faliem

xlon

uoad fubftantiam ; at Sacerdotibus & Recto-

:

T

ribus Ecclefiarum eó plura alia (unt credenda,

p

quó praítantius exercent officium.

w Ü

Q

92. Credántne infantes baptizati? 5.. Illos

recipere in Baptifmo fidem habitualem fimul

"

ä,

cum gratia fanctificante , & hác fide credunt

fni

non acu, fed habitu ; ficut habent animam

lz ]j

rationadlem , quáà funt rationales, licét non

D

ratiocinentur,

i (

93. Qua [unt vitia oppofita fidei Divina? g.

"inmn.

$unt infidelitas negativa, & pofitiva , Paga-

efis.

ïïi ii

Diímus, Judaiímus, apo&aüa, her

Ms

94. Quid

Quafliones Mi/cellanea pro Diaconis. 2tt

m

»4. Quid eil infidelitas negativa, quid pofi-

.imä

P

tiva? m Dlla cft privatio fidci in co , qui

SW

de ea nihil audxvn ; hzc eít renitentia con-

?

tra fidem , quá quis eam negat , refpuit , vel

(ui

contcmnlt

lll

9f. Quid eff Pagamim? w Eft infidelitas,

Md

quz contrariatur fidei nunquam recepur , &

p

comprehendit etiam Turcifmum.

du

96. Gnuid eff qudaifmust w. Ett infidelitas,

Qp

qua fidel receptz contrariatur tantüm in um-

bra & figura ; fiquidem Judzi receperuat fidem

Cfl Z

tantüm jn umbra.

titi

97. Quid eff AMpoflafia? w. Eft mEdcl:tas,

w

qua contrarlatur fidei receptaz, in rei vetitate,

LL

cam penitus refpuendo, :

98. Quid eft bcref 15? &..Eft mfidehtas,

3

quà refiftitur non toti fidei , fed tantüm parti:

m

dcfim:urquc effe error in mtcllc&u cum petti-

m

m

nacia aflertus ab eo , qui fidem recepit. Dici-

i

tUr autem cum pcrtmacxa 1d eft, cum fcxenua,

h,

quód repugnet fidei Ecclefiz Catholicz , cui

noht quxs effe fubditus.

»'

A

Quid eff. fes Divina? w. Eft virtus

Y

nj

Theologxca, quá voluntas fertur in DEUM,

T

feu in beatitadinem , quatenus auxiliis gra-

T f')

u

tiz Divinz , & bonis operibus acqumbx-

* p0)

lem.

100. ngmplex e]l objecium [bei ? Refp.

i

Alterum eft. primarium , alterum fecunda-

JItde

rium ; illud eft DEUS ipfe , quà auxiliaror,

quatenus nobis illum volumus , quatenus

Qu

[er

$15

Pars 111.

Caput 111.

bonum noílrum ac beatitudo noftra eft , il-

n

hat

lud complectitur omnia beatitudiuis accidea-

tia, ac ctiam media ad cam confíequendam

V

neceffaria.

b

101. Qu [unt peccata [pei oppofita 13; Duo:

Defíperatio, & prafumptio.

b

Io2,

uid eff de/þemtso ? E. Eft motus vo-

Ws

luptatis, quo defiftit à procuratione Beatitu-

"

dinis, & ab ca avertitur, zanquam fibi effet

impofsibilis.

103. Qluid eff prefumptio? s. E(t motus vo-

luntatis , quo illa intendit propriz virtuti

li?

innixa id, quod cít füpra illtus vires, v..g.

Vb

Natura: viribus coníequi beatuudmcm. Ve

kal

quo intendit Beatitudinem fine mediis à Deo

TK

inftitutis confequi, v.g. fperando Beatitudi-

U

nem fine poenitentla.

qui

104. Timer éffne [pe: oppaf 1441 Refp. Mi-

IJ],

bimé ; quia cx parte noftra rimemus DEUM

W Cfl]

propter noflram infirmitarem , ex parte au-

hd

tem DEI, fpcramus propter auxilia gratiz,

[UA

qux confert & quibus infirmitatem neftram

hia

Íublevat.

mw

10j. Quid efl timor fervilis , filialis , ini-

W)l

Malis? 9. Servilis procedir ex metu pocnarum

; A

pracisé.; filialis ex horrore culpz , quia DEI -

fummi boni offenfiva eft ; initialis eft mixtus

n

ex utroque , procedítque ita ex horrore culpae

V

ut Dei offenfivz , ut habeat fimul con)uu&um

]

gunetum pocnarum,

T (

106. qud eff Charitas? 8.. B[t virtus Theo-

'

tl

ogica;,

Qua]l?m:s enifcellaneà pro Diaconis. 213

li

logïca , quà voluntas amat DEUM ut fummé

Al

boaum, & reliqua propter ipfum.

N

197. älz'lid e:/ï' amare DEUM ? &. E(t velle

bonum DEI, ut ipfi DEO bonum eft.

hn

108. Quid efl amare proximum propter

DEUM ? R. E(t amarce eum , ut eft creatura

50

DEI ad DEUM pertinens , &

il

.

capaxþ cum glo-

T

tificare in ætcmum..

J'uvtgtes| Cárdinala.

URT

(

109. Dantürne etiam virtutes Cardinaless

vb gi

&. Dantur , & funt : Prudentia, jufh'gia, tem-

h

W

Y

perantia , fortitudo.

110. Quuid funt virtutes Cardinales ? &. Sunt

LU

virtutes morales, zeliquis precelleritiores, & ad

quas reliqua reducuntur.

!

M

rrr. Quare dicuntur. Cardinales ? . Quia

EM

-

ficut oftium circa cardiaem , ita tora moralixs

honeftas círca illas verfatut.

[itil

(iram

-

112. Qua in re pracellunt bà virtutes ? W.

Ia juvando hominem contra majora virtutum

impedimenta , qualia fünt, vel agendorum

jj,

igaorantia , vel dele&tabilia, vel terribilia , vel

vt

amor fui ipfius inordinatus.

73

113. Centra qu& ex hbis impediæïemis funb

fntis

fihgula. ille -irtutes ? Refp. Contra igno-

a

rantiam cft prudentía , quz agenda oftendir.

(ium

Contra delectabilia eft temperantia , qua eft

virtus : delectationum

moderativa.

Contra

Theo»

&ctribilia eft foritudo , qua cft virtus cor-

^

L

ogiü,

ip

214

Par: : lIl Capst l1.

,

toborans animum , ne teiroribus fucctime

V

bat, . Contra amorem inordinatum füi ipfius

eít juítitia , inclinans re&e íe ad alterum

sl

. habere.

B

I14. 4ld quam "virtutem Cardinalem redu-

eitur Religio ? &.' Ad juftitiam , quia DEO

eu

u!

reddit , qua DEI (untr.

di$. Quidefl Religio ? w. Eft virtus mo-

LE

Wi

talis, quz hominem inclinat , ut DEO debi-

[u

ii

T

tum cultum & honorem exhibeac , tanquam

omnium Crearor1 & Domino.,

Ji

Wi

116.. Quis eft ile cultus & bonor ! Refp.

Sunt actus tum interni , tum externi , tefti-

Bw

u

fem.

ficantes Divinam execllentiam & Majefta-

ov

117. Qu funt acius interni Religionis ?. ;

u d

autjl

Devotio, & oratio. Illa eft voluntas prompté

Itj

ttadendi íe ad ea , qua pertinent ad DEUM,

hzc cft petitio decentium à DEO,

AO

118. Potéfine quis odio babens proximmm,

T

'

fose. fmendacio recitare Orationem Deminicamb.

K;R

rfa;m

»

;

&. Poteft , quia ea recitatur in perfona totius

EX

Ecclefiz , qua odium non habet.

jgilmm

119.- Qui funt acius externi Religionis ? .

W

Sunt: Adoratio , Sacrificium , oblatio, pri-

i

mitiz, decimz ,. votum , jusjurandum.

1f

I10. Qwid effadoratie ? * Eft actus ex-

Fl

terpus Rceligionis , quo per copvenientem.

* fot

aliquem corporis geftum proteftamur noftram

V,

fubje&tionem erga DEUM, tanquam fummum

I!

bonum.

P

i(

Wf*

H f.]-

Qucjl:anes mifcellanea pro Diaconis, £ Xg' d

|

!

a

121. 44n non poteft fferi adoratio aclu inter-

Pl

u

no? m. Poteít quidem , fed imperfe&a , nifi

E

|

nos DEO integré fecundüm animam & corpus*

fübjiciamus.

Wm T

122. Ghwid efl Sacrificium 3. &,. Eft a&tus

tDj

externus Religionis , quoad Divinam Majefta-

tem recognoícendam , & noflram erga eum

!is .

fervitutem. proteftandam , res aliqua certó

Q d

ritu ac ceremoniá ei offertur, immutatur fcu

tauquam

deftruitur.

123. 4d quid prodesl immutatio [en de-

T fs

firucio rei oblata 1n. [acrificio ?. &.. Ad teftifi-

i ) Ifnl-

candum , creaturam coram DEO infinito effe -

Nighe

vcluti pihilum quoddam ; hác enim teítifica-

tione Deus fammé honoratur , dum creatura

IT

fui deftructione coram ipíius magnitudine

humiliatur.

r

[E

124. Quid efl votum:

p. Eft promi(äio

DEO faca de meliori bono.

TW

121j. Quid eff Quramentum ? & Eft aQus

ii

Religionis, quo quis a(lumit Deum in teftem,

OLU

126. Quid prodeft affumere DEUM in teflem;

£m non reddat teflimonium ?. ,. Adhibebit:

hh

!

Wi

pro certo teftimonium in futuro , quando

illuminabit ab[condita tenebrarum , €» mani-,

ip, p

jn

füflabit. confilia cordium , 1 ad Corinth. 4.

du

& illud teftimonium nulli juranti. deficiet:

íat

vcl pro eo, vel contra eum, D. Tbos. 2,2.

drum

qu«[ft, 89.-art, 2,

num

.3217. GWod peccatum opponitur diretià Re«

exhibee

ligiæk;i-?- x Maxime fuperititio , qux

cultuma

it;.

216

Pars 111.

Caput 11].

yi

cultum Divinum, vel cui non dcbet, vzl eó

modó., quó non deber.

At

I

128. Qworuplex ef [uperffitio ? &. Duplex;

una, quz vocatur ínperftitio indebiti cultüs,

T

y

quz cxhibet cultum vero DEO , fcd indebito

modo , ut fi quis bovem facrificaret in hono-

g;,'.'h;«

tem DEI.

Altera eft füperftitio falfi cultüs,

qux cxhibet Divinum cultum ei , cui: non

i

debet ; ut idololatria , qua adorantur falfi dii,

n

& dazmonces.

tj l

kdin

119. Quoruplex eftü fuper[Htio fa. cul-

$6s Refp. Tiiplex , fecundum quod cultus

diai

DEO debitus reddi poteft. demoni propter

qi M

tres fines.

W

1;0. Queeff prima ?

»&. Eft ex fine reve-

yT

zentiz demoni exhibendaz fimpliciter , éftque

lyy

idololatria.

Ui

131. Gs eff alrera? w.. Eftex fine recipica-

Dtoi

dz à dzmone alicujus do&rinz & inftructio-

:g'us t

nis ;.& hzc vocatur divinatio, quà con(uluntur

Wi

damoncs , exhibendo iilis reverentiam ad ali-

] i

qui

d cognoíceadum.

1j

-:

V

131. Qua ef tertia * Refp. Eft ex fine

gecip,icndæ dire&ionis actuum fuorum à dz-

ii

VUA'gal

mone , ut. nempe fiant ex ejus przícripto,

& cít fuperftitio obfervationum , qualis re-

M0

(

perítur iu maleficis , qui pacto inito ex-

greísé vel.tacité cum damone , ex ejus prz-

UA

m

!]

fÍcripto aciones fuas dirigunt ad nocendum

PfOleO.

Drtiy

33j-

! *fnt

Queoruplex efi moaleficimm ? R&fä:

L

Quaffiones mifcellanea pro Diatonis. 219

li

Duplex: Alterum amatorium , alterum ve-

-.

neficium,

Dl?lcx;ï

1j4. Quid e& maleficium amatorium ? R.

ic»:*.:üs,

uod ordinatur ad amoerem «carnalem milé

iib !

inflamr;andum , vel extinguendum.

Ton

13 $- Quid eff vencficium? W. Quod ordi-

at

natur ad damnum inferendum in corpore, vita,

L.

bonisfortunz , &c. ope dazmonis.

TE

136. Opponitürne ctiltté , qui Santiis reddi-

fur, Religioni && drvino bonori ? & Miaimé,

j ul

fi-debité fiat. fecundum . doctrinam Ecclefizz;

1]

alia eaim fpecies Religionis redditur DEO,

(Optt

quàm Sanctis.

137. Quotuplex ergo eff cultus. Beligionist

u

&. Triplex; cultus latriz , cultus duliz, &

:

d

hyperduliz.

138. Quid eif cultus

latria ? q. Eft ghltqä

fjit

Dco debitus propter infinitam & increatam

(diee

cjus excellentiam , qui maximé fit per adora-

jotut

tionem &factificium,quod eft przcipuus actus

jl

Religionis.

139- Quid eft cultas dulia? 9. Eft cultus,

S fme

qui rcdditur San&is , propter corum excel-

nil

entiam & fanctitatem communem

».& quafi

gici

vulgarem inter illos.

gqus tb

- 140. Qd eff cultta byperdulia ? w E

TO

«ultus , qui etiam Sanctis redditur , fed iis duu-

j pree

tfaxat , qui funt przcipui & eminentiores in

quum

fanctitare & gloria, uti eff Beatiffima Virgo,

fupremus AÀn

*

|

gelus, & Sandti gu;d;m maximé

RC(P.

ipfignes,

N

p

K

€&A-

218

Par: 7;1 L Caput lF.

[

[5

C APUT IY.

i:d.ï

De Baptifmo.

fs

Baptifmus triplex.

Lr

I.

Em Diaconta ex offücio po[fit miniffrare

n

n

C

Baptifmum , ff ipfi committatur , utique

snfirucius e[fe debebit ia bujus Sacramenti ad-

f-::äa

Din

sheiniferatione, Guotuplex igitur — Bapti[mun?

f

1

Rceíp. Triplicem effe ; lluminis, flaminis &

fanguinis.

j Bujcf;

u

z. Explicetur. bic triplex Bapti[mus ?. y.

Baptifmum E/sminis c(le illum ipfum faera-

a

mentalem à Chrifto Domino inftitutum,

n

eollatum in aqua elementari.

Flaminis cft

at

m

defderium íeu vorum Baptifmi facramen-

L:

talis , in conptritioene perfe&a peccatorum,

$!

vel amore DEI fuper omnia inclufum. — Saz-

Ti

&t

guinis cíE martyrium , fupplens vicem Bap-

M

tifmi , & ex fpeciali privilegio delens peccata

. um

emnia,

T

3. Cur vvocantur Fluminis , Flaminis &» San-

D)

guinis? m. Fluminis vocatur , quàd fiac cum

L:

aquaclemenrari, qua ut plurimüm elt ex flu-

mine , & ipíe Chriftus in lumine baptizatus

1 t j

L.

eít ; quamvis& ex mari, fontibus, nubibus,

Fla-

3

ininii

lm.

pþtcis, lacubus, &agnis adhibcri poffit.

De Baptifmo.

219

sguinis; denominatur à flatu , feu fpiratione &

fufpirio, defiderium magaum rei cujufpiam

dudicante. Sazgninis ab cffuione fanguinis

ficri folita in martyrio.

4. Quomodo includit contritio ferfecta, aue

amor DEI f[uper omnia "votum , fen defiderium

Baptifini Sacramentalis .&. Quatenus hi a&tus

funt virrualis voluntas adimplendi omnia prz-

!

ecpta Divina , fappofitá eorum notiriá & nega-

]

tionc impedimenti , inter qua pracepta com-

prehenditur ctíam íuíceptio Bapti(mi facra-

mentalis.

*

E

$. Potéflue Diaconws qnemlib?t ex b

Baptifmis minifirare 1. Refp. Primum poteft

ui

ctiam folenniter , ex commiffione , aut. in

necefsitate,

Secundum alteri phyficé. non

poteft, fiquidem alienum a&um voluntatis

producere nequit, "Tertium a&ivé miniílra-

re gtaviter vctitum eft quintó Decalogi przz-

ceptó ; paísivd fübirc, & laudabile, & glo-

riefum eft.

Ü

6. Efhue qualecunque wvottim Bnptifn)x' » Ba-

Brifmus. flaminis bomunem infltftcans ? Refp.

|

Soli actui Charitaris Divinxz , aut contri-

tritieni perfcctz talem charitatis actum in-

eludenti hoc privilegium conceffüm e(fe, ue

extra Sacramentum juflificeat ; ac proinde

nüllum Baptifmi votum erir Baptifmus fla-

minis juftificativus , ni

acibus,

.G— i.n'c:lufum in di&?si

K2

AMA-

&20

Pars 211 Capst IF.

| JMatería vemota. Baptifmi.

7. Qua eff materia remota , certà fufficiens

Baptifmi fluminis? &. Qmnis aqua certó ele-

mentaris , feu naturalis , ex Decreto Eugenii

lV. in Conc. Florent. poft feff. uit. ut : Aqua

maris, fluminis, fontis, ftagni, putel, cifternz,

luviz , roris , pruinz non concretz , vaporum

1nhyeme cx parietibus ex(udantium , vel tegu-

mentis ollarum , dum ignis fubjicitur , ad-

hzrentium, nivis, glacici, grandiuis lique-

faCtarum, balnei, quamvis odoris fulphurei,

iodpu d

aqua ex luto expreffa , & ha aquz five calidz,

five frigida , five naturaliter edoratz , (ive ali-

quantum fpiffiores , & pauco luto immixtz,

dummodo aqua fint , quia hz aquz omnes fuut

naturales, & Joan. 5. dicitur : Nifs quis renatus

!

fuerit ex aqna. ( Spiritu Sancio , nen poteft in-

£roire i& Regnum DEI.

$. zi fit de fide , nonnift aquam natura-

TXMnIegi: A

|

$m debere adbwberi ad -alidé miniftrandum

Bagtifmum? w Id effe definitum4n Trid. feff.7.

ï

Can. de Baptifmo: Siquis dixerit, aquam veram

Qv naruralez non effe de. nece[itate Baptifeni,

anatbema fst.

|

9. 4in etiam aqua 2 latere Chrifli pro-

(

fiuens fuiffes certa materia Baprifmi? g. Eam

li

aquam naturalem fuille ,. cenfüerunt fancti Pa-

T

tres; ac proinde dubitandum non eft , futuram

füfficientem.

W

io. an

De Baptifme.

223

j356. Qua materia remota efl certo infuffi-

'ï

eiens ad Sacramentum, Baptifmi: m Omnes

liquores fpecie differentes ab aqua naturali

€

D

1e infofficientes , ut fünt : Vinum,

lac , ce-

|

3

revifia fpiffa , mel , oleum, crematum , urina,

faliva , lacrymaz , pituXa , fuderes , humoz

N

ftillans ex viribüs, cucumeribus, peponibus,

r

&c. Aqua item ita alterata , vel alió corpo-

:

zc ia mifta , ut aquz dcnomiipationem & na-

turam amitsat ; ut Iixivium forte, brodium

fpiflum, & valde carmibus, vcl alia matcria

decoctum , aqua mnltóvinó mixta , & firciles

:I'

aliz mixturz , nix, glacies, gclu , lutum den-

xl)

fum , fuccus ex herbis & fiuctibus expreffuss

]

Quia hi omnes liquores non fupt aqux cle-

mentares & naturales , aut imm«diateé ad

L

sblucndum aptaz.

II. É€)»«4 matcria retnota bujsu Sacramcnuti

efl dubia: g. Aquzexheibis, floribus , 1adi-

cibüs vi ignis diflillatz , ex aiboribus pro

peou humano, & animaljum natvuraliter de-

g

$ucntes , aqua ex vipo prius diluto extracia;

cum incertum fit , an non fint partes purio-

it

Ics ipfius vini ; brodium non admodum fpif-

fum, feu cc&um, lutum non admodum dcn-

f

fum , lixivium l«ve , atramentum non adcó

Ípifíum ex aqua confcétum, cerevifia tenuis,

«

aqua refoluta ex fale concreto ex aqua marina;

& multó magis ex fale montano , cüm utra-

que multum exhalationis terrea contineat,

&qua exiftens in lintco & Zigito , nifi expri-

K j

j "

/

222

Pars 111.

Caput lV.

inatur, cüm non videatur apta ad abluendum;

fed potius adabítergendum.

Et ratio horum

omnium eft, quia harum matetiarum aptitudo-

dubia cft.

difputatur ab Authoribus , proindéque hoc ipfo

12. Glualis maAteria remota ufw eft licitus

&. Secluía neceffitate füb peccato adhiben-

dam effe materiam certam de facro fonte be-

nedico , fetvató ritu & .confuetudine fuae

Ecclefie ; ita quidem , ut materiam certam.

fub gravi peccate.adhibere teneatur. In cafü

dutein neceífitatis potcft & debet adhiberi

materia , etiam dubia , ita tamen, ut Baptifmus

fiat fub hac conditione faltem mente concepta:

Si materia bac idonea eff àd Laptizandum,

ego te, Cor.

I3. 4in

folenniter äapt;zuæs » fó in. byeme

aquam [acri fontis calefieri curet , "vel adbibeat

aquam calidam non benedillamy peccet meorta-

liter ? 3. Si pzimum fiat , Tamburinus non

audet vocare gravem irreverentiam. Si autem.

fiat fecundum , Bonacina judicat effe grave.

peccatum , utpoté in re gravi contra Ecclefize

confuetudinem ; negat Quintanad. quia vel

xoneft ullum preceptum, vel ficft, eft dere

non fubftantiali.

i4. Qui in nece[fitate 6aptizm;i:' , 4dbi-

VA materiA dubiá fub conditione , au c que-

(

fnodo debet poflea rebaprixare ? Refp. Dcbet

rebaptizare , & quidem fub conditione , pa-

[

riter mente faltem concepta , ícd diverfa

àprio-

fe Baptifme.

22$

h

àpriori, nempe hac: Si son esbaptizattn , ego

tebaptixo , (»c.

l

;l;

i

JMateria proxima Baptifmi.

lM

1f. G]ua eff materia proxima Baptifmi? g.

Eft ablutio baptizandi.

16. Quor modis pote[t fievi certà bac ablution.

E. Tribus modis : I»fufione, immer][rone, d no-

zabili a(per[rone.

l

17. Qui modta ex bis tribus. ferrvansdus eff*

Ü

&. Servandam effe. praxim diverfarum Eccle-

J

fiarum,

E

H

18. 4n ( quantum peccet. per. affufionem

I

i$, in cujns Diaceft prafcribitur immer[io, "uet.

econtra ? g. Frobabiliüs videri , quód pec-

)j

cet tantüm venialiter ; fiquidem in Rituali-

bus non habentur verba fignificantia gravem.

obligationem.

19. Requiritérne nece[fario trina immerfro?*

E. Olim eam przceptam fuiffe, fed hodienon

exigi, juxta Palaum.

ä

20. 44a dum trina abllutieme fit Bapri[msss,.

:

€» forma ante tertiam ablutionem profertur , jam

Id

15nc conficiatur Baptifmws ?. gr. Perfici ompinó,

nifi intentio fit alligata tertiz etiam ablutieni,

quia jam tunc habentur omnia effentialia Sa-

cramenti.

z1. QQwalis ablutio ef certó fuff ciens. ad'

"valorem Baptifmi $ Reíp. Si abluatur bapti-

ipali,

fandus- in aliqua parte-

4

c'orporivs, piinc

Y.

424

Pars II1, .Caput IV. :

V. p. espite , pectore , fcapulis, etiam inutero

matris ab obfterrice ; fi linteum aquá imbi-

bitum , aut lutum exprimatur in partem ali-

quam principalem corporis ; fi veftitus ita im-

mergatur & emergatur , vcl perfundatur, uc

aqua ad corpus ipfum penetret ; fi inquam hac

fiant ab ipfo pronunciante formam , certus eft

Baptifmus , quia his omnibus modis ceafetur

Qquis à baptizante ablui,

221. Qu abiutio e[ff certó infufficiens? m

$t abluantur folz veltes , aut lintea , qui-

bus eft involutus baptizandus ; fi ipfe in

equam infiliar, & alter. pronunciet .verba;

wcl.etiam , íi cadat ipíe.non. projectus. in

aquam ; fi alter affundat , & tu pronuncies

verba; fifubmittatur homo ad originem fon-

tis utcupque diítantis per canalem fluentis,

ut eum fluere faciat ; cique baptizare volens

fuübjiciat baptizandum , tam remoté íe ha.

bens ad ablutionem , quia his cafibus non

ceníetur ille-abluere , ac proinde formans

falfificat.

PU EW

23. Guenblntioefi dubi /ufficiens? g. Poffe

eífe dubiam ex triplici capite, videlicet: Ex

parte baptizantis, cx parte baptizandi, & ex

parte aquz.

^ a4. Qlua eft dubia ex parte baptizantis? mr.

Si baptizandum fübmittat fub canalem , vel

Ó

alium locum , unde aqua per fe actu delabi^

p

tur; videtur enim nimis lató modó &remoté

"

eoncurrere ad ablutjonem,

"

/

15.Qna

225.

De Baþt;'j'ma.

g. Qua ablutio eft dubia ex parte Lagti-

zandi: R. $i quis in capillis tantum , ipnfans

in fccundina ; in digito tantüm , in fola manu;

folo pede abluatur , dc hís epim controver-

u

tont Authores ; ficut eriam , fi linteum ma-

didum imprimatur baptizando ; fi Imm.itta-

tur in aquam, & inde non extrahatur ; fi made-

:

fiat per afpeifionem. abíque co, quód aqua

diffluat.

"

26. Gua abiutio eft dubin ex parte aquat

l.

W. Si una, vclaltera , vcl etiam tertia gutta

aque , quamvis fuccefsivé corpus tongat,

nonnullis non videtur proprié abluiio cífe,

:

ficut nec tunc, (ut priüs dictum) dum linteo,

"

aut manu madefactà corpus baptizandi con-

tipgeretur.

-

f:

27. Que eff materia proxima Baptifmi quoad

licitum ufum.? $. Dc hoc pioportionalirer

fentiendum , ac de mareria remoeta.. INotan-

dumtamen, tas pro materiaremota, quam

pro proxima , ac etiam pro forma, aliquas,

qua à ronnullis Authoribus certó fuf£ciéntes

judicantur , haberi ab aliis pro dubiis, & quae

à nonnullis pro dubiis habentur , habeii ab

j

aliis pro cerió infuficientibus , & viciísim,

;ï

ut adcó, fi alique-ab uno yel altero habean-

tur pro dubiis, vel fufficientibus, in cafu ne-

«císitatis adbibendaz fint, ctfj ab aliis habeantus

pro ceirtó nullis,

28. d4n qui in

fantem jam ia;n morittirtim

utiaté

$p puteuto projiceret 6n?tizagdum , fronn

P

$

| legi-

"

426

Pars I1l.

Cajs lV.

legitim? formá , "validó baptizaret ? 9. fta

communiter doceri ; quia tamen aliqui negant,

idco pro dubio Baptifmo habendus effet,

29. 44n autem taliter babtixans peccaturma

affet , accelerando mortem infantis ob finem tam

Jalutarem? w. . Affirmativé ;. ficut is, qui fe-

eando aperirer uterum matris animam agentis

ad infaatem baptizandum ; non enim funt

facienda mala, ut evenian: bona.

30. -dn etiam incurreret irregularitatem ex

slelizo? &;. lacurfurum , fi peccaminosé & nom

boná fide ageret.

.31. 4fn Ó ille mal? operaturtas effet , qui

laptizaret ita infirmum , ut mors illi acceleran-

da jiudicaretur per smodica eiiam aqua ad

Baptifmum nece[[aria infufonez3 &. Cum Co-

mimck ,. Hurtado , Diana , Pa[qualigo., Tame-

burino, hunc cafum effe fecró moraliter impoí-

fibilem , nec poffe tam modicam & feré in-

fenüibilem mortis accelerationem tam huma-

nà actione caufatam , reputari peccaminofam,

& contra rationem ob falutem aternarm alte-

rius , neque ex fe.effe caufam mortis. ,. ficut

altera ptojectio vera illius c/aufa eít.

farmd Baptifmni.

32" .Sua eF f&rma nece[faria. Baptifmi?

x Hec: Ego te baptizo in normine Patris , cf»

Fili, C»Spiritás fancli, Mattb, 28, à Chrifto

ffere

[

Pomino dccc:fnin;ta » & ab hac non di

Ub«

-

4

De Bapiifmo.

227

forma Gracorüm : JBaptixetur

fubff—antiali ter

ervs Chrifli in nomine Patris , C Filii , ( Spi-

ritás faniii.

33. Qui

d ergo debet. fignificari pev ]l'ormam

Baptifmi ? &. 1. Perfona baptizantis faltem

implicité ; utpote à qua ipfa . 2&io baptizan-

di procedere debet. — 2. Ipfe a&tus baptizan-

di; fiquidem aljàs forma non connecteretur

cum materia, neque hanc determinatet ad

rationem facramentalem. 3. Perfona bopti-

zandi; fiquidem ficut ipfaablutio , ita & for-

ma circa certam perfonam verfari debet. 4.

Unitas naturz Divinz.

$. Trinitas perfona-

rum Divinarum explicité & diftinété vulgari-

l

bus vocabulis.

m de netr/]?täte ?R.

/

34. Eflze-vox Àmen etia

Minimé, ficut nec vox Ego , quia fine illa

habetur tota forma fignificatio ; ifta veró

fatis fignificatur per verbum Baptitoe. Simili-

ter particula I7 , & conjunctio Ez , ron ha-

bentur pro cífentialibus.

35. 4m idd vertim fit. de particula Yn ,

particula Ego, ip quacunque lingua?. &. In

Latina verum effe ; inaliis quibuidam linguis

fal(um effe, probat Gobat ; quia inquit : In

Germanica , Gallicave , fi omittarur Ego , nul-

lus cfficietor fen(íus, In ii(dem & Italica, Hifpa-

nica, Grzca , fi defit przpofitio I(z , Orietu£

-

confufio.

36. At etiam in forma Gracerum non *i-

Saris

detnf þgnli]ïmri pe*jmn baptixans ? Bi.

eam

228

Tars 111. Capet IY.

[/

eam fignificari per vesbum Baprizeruv , quod

ii

3dem fignificat , ac Paptixarur 4 me.

37. Quem [enfum babent voces : Ya No-

)

mine ? Refp. Juxta aliquos eundem , ac

inimvocalione. Juxta alios: Im Fide, Alios:

I5 virtutt , ld eít: In autboritate ( pete-

|

,

ffate.

38. Qua form

A'Bapfï/'mi Jwnt certà. fuffi-

u

eientes ?. &. Practer fupra relatam. habentur

communiter fequentes pro certó fufficienti-

u

bus: Ego fe baptixo , m Nomine DEI Patris,

hi

4

DEI Filii , vel Chrifi DEI Filii , & Spiritás

Sancli ; Vel , fl in- Nemine repetatur ad fin-

M

n

gulas perfonas ; Vel : $i particula E4 ubi-

que interpobatur , quia fic pluralitas tan-

N

rl

tum perfonarum explicatur , non natura-

nt

rum. ltem : Ege ?« baprixo i2 Nemine DEl

[

Patris omnipotentis , && Filii [apientis, t Spi-

I!W

gits Sandli boni , vel Paracliti,

Vel : Vir-

[//,

3ute Patris , &e.

