tium, &c.

170. Qualis rnetus excufat.

*.1 g. Quanäo

uis ex recitatione Breviarii timet. probabi-

Jiter notabile dampnum in bonis;propriis, aut

alienis , vel qui ex metu eadente in conftan-

tem virum injufté incuffo fadus eft Subdia-

«onus-vcl Religiofüs ; talis enim , ficut non

obligatur voto Caflitatis , ira neque hoc pra-

€epto,

Y71.

Quis . poteft da]þenfärz re"cilationefn

Breviarii ? Refp. Summus Pontifex , etiam

cum Beneficiato ; qui tamen , ur tutus fit

in confcientia , caveat , ne ejus fupplex libel-

lus:contineat allegationem caufz. non fub-

fiftentem.

173. Potéfine etiam Epifcopsn difpen[are ? 8.

Per fe loquendo , non potceft , quia inferior

non poteft , per fe loquendo , relaxare legem

Superioris ; poteft ramen fieri , ut alicubi fue-

rit per longum ufüm acquifitum jus difpen-

fandi, Et Tamburinus putat , jam ubique effe

przícriptum , fiapatur de brevi tem

pore, füm

$t cafus valde frequens.

L[E g

173*

139

Pars

fl. ön sf l.

173. Quid poffunt quoad hoc Pralati Regge-

lares ?. 3. Qui. profitentur. Chorum , pof-

funt difpenfare cum Choriftis, Alii quid po(-

fint , docebunt privilegia eorum ; certum cít,

totum polfe reípectu fuorum , quod Epifcopi

(?

pollunt refpectu fuorum fubdirorum in hac

materia.

v00174. Mncexcommsnicati , - [ufpenfi , degm.

dati deobligentur à recitatione Officii ?. . Negae

tiy6, quia talibus nec DEUS , nec Papa patro-

«inatut in hoc ; imó nec damnatos ad triremes,

exemptos effe, judicant aliqui; quamvis alià

eontrarium fentiant.

125. 4n beneficiatus excu[ari. poffit. À ve-

sitatione Offeii , [fi priuquam omittat , pro-

ponat. veflituere. frucius. cerrefhondentes. omi[-

fioni: . Negativé , quia lex obligans ad

reítitutionem ; eft posnalis , ergo fupponit

$

«ulpam,

176. Annon excufentur beneficinti , quinon-

eum babent. po[feffonem beneficii , "uel qui adepti

[

funt: beneficium 1ta litigio[um , ut fit "verà du-

bium, an [int cau[am obtenturi , nec iaterim

l

[

ullum frutam percipiunt? , Cum communi

affirmativé.

^

177. 44n excu[etur etiam novts Canoni-

/

€u , ex con[uetudine [ut Capituli uon . veci-

piens nllos frucius uno aut| altero anno

L

?

Rze

[

;

!

h

Excufari.

4i

178. 4n excufentur. ( di , qui ob fur-

4um , [lerHibnteno anni , aquarum inundatio-

72615

De Suädiamnatu.

IjI

Á.

nem , pruinam , grandinem ,. boflium incmrfio-

nem , nibil percipiunt. uno alterórve anno; 'vel

fi habeart ita tenue. beneficium , wt. mon. (up-

l)

peditet. bonam . partem. tenuis - [uflentationis ?

)rï

Refp. Cum communi affirmative. , Adde his

& illum , qui eft Capellanus Capellaniz fun-

i

datz cum exprefla conditione , ut non fit

oblipatus ratiene. Capellanim ad Horas Ca-

nonlicas tecirandas.

Et hec de Beneficiatis

intelligenda funt , przcisó facró Ordine, aliun-

;l

de ad Horarum Canonicarum recitationem

ebligante.

CAPUT. L

!

.De | Subdiacbizatu.

T.

U:d eff Ordo Subdiaconatás ? Rcäp. Ex

Tamburino : E£ Ordo /acer Ecclefraftz-

ew5 , quo datur. poteflas. ajffiendi in .Altari

Presbytero. facrificantà , mini(lrando €i cali-

cem cum 'vino , (» patenam cum boflia,

Et

item

Porefias [olenntiter. legendi Epiflolas im

Miffa. Alii dcfiniunt , quód fit Sacer Ordo,

feu Ordinatio , per quam traditione calicis

"JACHi , cum patena'vacua , [ub prajcripta ver-

borum forma , datur poteflas ad injervviendum

4dltari.

one à Tamburino dat4

£. Clur im définiti

E 6

4s-

533

Qart 11

Caput 11.

i

additur : Miniftrrando calicem cum vino, &

patenam cum hoftia ; fignidem boc videtup

yi

gotis effe oficium Diaconi ? xy. Hanc poffe effe

?XD

sationem , quód Subdiaconus miniftret & ca-

D

Jicem cum patena, & hoftia, & vinum calici

pr

infundendum Diacono ; ideoQue poteft dici

]

faltem mediante Diacono, miniflrare Sacer-

doti calicem cum vine, & patenam cum hoftia,

prius ab ipío praparata.

lL.

m

3. Ghuomode ordinandui io Subldiaconum

sebet. accedere ad. ordinationerm ?. Refp. De-

p

a

i

1

bet accedere. initiatus minoribus Otdinibus,

u

[

l

examinatus , approbatus ab Archidiacono,

l

pizíeotatüs Epiícopo ordinanti , convenien-

a

j

Q

1er difpofitus ad Sacram Communionem , vc-

ftibus facris , amictu , alba , cingulo in-

t

DT

dutus, manipulum manu finiftiá , candelam

efferendam dextrá , tunicellam fuper fini-

dnnr,

ftrum brachium geftans , habens toníuram

ml/ff!'f(

a,

parentem.

4. Guando [unt plures Subdiaconi , aut

tj

Diacon fimul ardinandi , requiritárne , ut

LUE

finguli babeant [uam tunicellam , aut Dalmati-

'ïm) æ

cam ? Refp. Non tequiri , fed poífe ex praz-

tl

fcripto Pontificalis , candem füccefsivé-omni-

h

bus imponi; aliud videtur de Sacerdotibus

hi

dicendum , qui cum celebrent Miffam cum

"d

eidinante , debent omnes cíÍc induti facris

ïümmn'g,

veítibus.

T

$. Qua eft materia

bujta Säcmmemi ? Refp.

UM

quöd

&ertum eíle ex gopcilia Florentino ,

caiix

T hiy

De Subdiaconatu.

13j

3Alix vacuus cum patena fuperpofita fit ma-

tería remota , ejüíque traditio fit matería

proxima.

6. n nim etinm liber Epiflolarum , ejói/que

— E U.

yraditio , efl materia bujus Sacramenti ?. R,

Difcrepare Authores , dici-tamen poffe mate-

1iam fecundariam.

—

7. Quid fentis de ampullis cum pelvicula

( mannutergio , qua etiamm traduntur Subdia-

ceno , fub eadem formula "verborum cum calice

£^ patena ? &. Hanc traditionem non effe

materiam hojus Sacramenti , quia ea fit tan-

-tüm ab Archidiacono. Materize autem majo-

rum Ordinum debert tradi ab Epifcopo.

8. Qua eft forma bujtis Sacramenti ? Refp.

Principalis & effzntialis eft : Widete , ewju[-

modi miniflerium -vobis tradatur , ideo "vos

Admoneo , ut ita "vos exbibeatis , quàód DEO

placere poffitis. Secundaria ad librum Epifto-

larum eft: Aceipite librum Epiflolarum , & ba-

bete poteflatem legendi in Ecclefia [anta DEI

fam pro "uiois , quam pro defunélis , im nomine

Patris , &c.

Ad wrceolos & am

pullas m'-hil

dicitür fpecialiter.

9. Sántne omnia "verba bac forma e[fentialina

EK. Inprimaforma , illa verba : 1deo ves ad-

smoneo, C»c. noneffe effentialia , fed tantum ad-

hortatocria.

In fecunda etiam: Invocatio $.

Tyinitatis , effentialis non eft.

Io. $i tradevetur ordinando [olus calix , *vel

[ola patena , effétme vvalide erdinatis ?. Refp.

7

Tro-

i

134

Pars 11. ckpu: 11,

Probabilius negativé ; quia traditio illa refera

tüur ad utramque partem Sacrifiii , fcilicet

Corporis & Sanguinis ; ideo utriufque vafa

tradi debent.

11. Sfntge de meceffitate "va[a confecratae

&. In praxi debere cífe confecrata ex ufü Ec-

elefiz ; & docent aliqui , effe de necefsitate

í

Sacramenti , quamyis oppofitum fit verius , ex

|

n

Tamb, de Ord, l, 7.€. 3. $. 2,

12. Si Subdiacono tradatur calix. cum *vi-

p

n»

so , ( patena cum boflia , erítme "valida

47

erdinatio? Refp. Erit, ita de Lugo ; quia

"

utile per inutile non vitiatur

»

ac proinde

Qp

ealix & patena , quz funt vera materia hujus

(

Sacramenti , non viuantur.per przfentiam

D Xl

vini & hoftiz. Quia Epifcopi intentio folüm

li,

n

eft , tradere fola vaía fine materia contenta

se

D 11$.

(

13. Quas conditiones requirit Ecclefia , uf

1

h

Anyl

Quis riià ordinetur i Subdiaconum $ Refp.

"

Ut receperit primam "onfuram clericalem,

ll

& quatuor minores Ordines , attigerit cer-

hi

L

tos annos atatis, habeat ticulum legitimum,

& tcftimonium bonum de vita & moribus,

l jj

nullà fit cenfurá & iregularitate irrctitus;

(X

intendat omnia Subdiacoui munia obire , fit

LU

!

in ftatu grariz, & ut examine probetur fuf-

(j

ficiens.

lt

EO

14. Qua funt vefles Subdiaconi

*

?

Refp.

t

Ami&us, alba , cingulum , manipulus , & tu-

g

M

nicclla; manipulus quidem cíl propria ipfius

Vij

ve-

De $ubdiaconatu.

135

veftis, alie communesDiacono. Fa Til;:ri:q

£. $. guafi. 31.

1j. Quid fignifcat Tunicella? &, Do&ri-

nam Chrilli; uude in veteri Lege tintinnabula

ex tunica pendebant ; vel fignificat lzritiam

& jucunditatem , quz fcquitur perfeverantiam

caítitatis.

16. Quod «f ofcium Subdiaconi ? Refp.

Ex Pontificali íunt fequentia : Primó; aquam

Secundó,

ad miniftczium Altaris pra»parare.

Diacono miniíttare.

Tertió , pallas Altaris

& cerporalia abluere.

Quartó , calicem j&

patenam in ufüm Sacrificii Diacono offerre,

Quintà ,. panem confecrandum pro populo

in Alziri ponete,. Adde ex aliis Rubricis fex-

tó , crücem in fupplicationibus geftate, Septi-

mó , Epiftolam in Miffa folenniter cantare,

Octavó, olim Subdiaconus'ad januam mulie-

rum , ficut Diaconus ad januam virorum , dum

ii templa ingredicbantur , ad fexus diftinguen-

*

dos aísidebanr.

17. Nunguid al poffunt legere

Eþ:]lalam,

qui nen Íunt Subdiaconi ? Reíp. Non pof-

Ínut folenniter , hoc cft, cam manipulo , & ex

OrBCiO.

18. 4 pofft [implici Sacerdoti committi

A Papa ordinatio Subdiaconi? g. Valde proba-

biliter poffe, quia id innuit E/erezr, hóc ipsó

enim , quód docuit, o:dinarium miniftrum

e(fc Epi(copum , innuere videtur , ex com-

.

miísione poffs e(le Sacerdotem fumplice

Et

—

316 'A

Pars 11. Carut 54

Et dicitur Abbatibus Ciftercienf, datum effe

-

hoc privilegium.

19. €Ha &t rveguiritur ad Suldiacona-

gum? g. Ex Trid. feff. 23..c. 12, annus 22. in-

choatus.

1o. $i dumiffus à fuo ordinnrio uon babeni

aitulum menfa , poréfine propter boc. vepelli ab

erdinante? $. Non pofle, quia onus hoc cx-

quirendi incumbit Ordinario , qui fi negligat,

obligatur illi darc alimenta , quando particu-

Jari dat dimifforias, Excapir. fi Epife. deprab.

( dign. in 6.

Aliud eft , forté fi dimitteris

in dimifforiis onus imponat ordinanti exqui-

zendi à dimiffo

an fit inflru&us ompibus ne-

eeffariis,

l

11. G)ualis [cientia requiritur in Subdiacone

,

i

Rcfp. In rigore Jutis ex Cozcil. Tridenr. /eff. 23.

b

€. 13. nihilaliud requiritur, quàm ur fit in lit-

N

tcris, & in iis, qu& ad Ordinem fuum exet-

Illud adden-

cendum pertinent , inftructus,

u

dum videtur , ut fciat Horas Canonicas faltem

L

aliquó modó recitare, — Czterüim cüm pro mi-'

noribus Ordinibus etiam requiratur inftructum

cflc in Rudimentis fidei, utique in Subdiaco-

"

no major horum notitia requiretur,

D

à2. Qualis litteratura. vequiritur im. Sub-

ltp

diacone ? &. De jure cemmuni fufficiet , fi

libros communes latinos intelligat , feu ex

4

Latino in vulgare idioma vertere poísit. Go-

4

bat cxiftimat , poffe ordinari , etiamfi Ru-

do

bricas Brcviari? ncqueat iutelligere; dummo

a*

b

Ex Dodirina Fidei prà Subdiatonis, 33

habeat focium , à quo eas condiícat , nec de-

(int alia requifita.

CAPUT Ill

Ex Dotrina Fidei pro Sub-

diaconis.

De Ecclefia.

1.

Uctuplex efl Ecclefía DÉI quoad. fia-

tum? w. Duplex: Militans & Trium-

hans.

2. Qua eff Ecclefra militans ! v,. Eftilla , quae

adhuc pugnat in terris adversüs falutis hoftes,

mundum , carnem , desoonem , habetque mix-

tos malos bonis.

3. Qua eft Triumphans? vt. E& coctus bea-

tarum animarum , atque etiam Angelorum;

in czle cum pace regnantium , & DEI faciem

i

intuentium cum latitia.

4. Fuitne [emper ab initio mundi Ecclefin

mnilitans? $. Fuit, eft & erit ufque ad finem

msndi, fed fecundüm diveríos ftatus , pta-

cepta & ríitus,

$- Quot (b qui fuerunt flatus diverfs Ec-

&lefra tmilitantis ? 9. 'Tres: Primus vocabatue

Legis naturz, Secundus , Legis fcriptz. Fet-

tjus , Legis gratiz.

6. Quando ( quamdiu durárunt bi flatut

R.

258

Pars 11 Copus 1]11,

Bu Primus , ferviebat DEO per przcepta

legis naturalis ab Adam ufque' ad Moyíem,

per fpatium circiter bis mille annorum. Se-

cundus , legis fcriptae , per przcepta legis Mo-

faicz , ufque ad Chriftum, pet fpatium feré

bis mille annorum. . Tertius à Chrifto condi-

&us, Ecclefiam in flatu perfectiori fundando,

b

àquo coepit illa Congregatio , quz fimpliciter

Ecclefia vocatur,

7- Quid fecit Chriftus ad fundandam bane

Ecclsfiam in meliori flatu? Refp. Primó,

pra-

i

cepta judicialia Veteris Legis abropavit, Se-

(

cundó, fimiliter pracepta caremonialia , tan-

N

quam figuras tantüm vitz & pafsionis fuz.

ü

T'ertió, przcepta fidei aliquó modó auxit,

"

quatenus plura diftin&te & expreísé credi vo-

u

luit, quz à Judzis implicité & obfcure ere-

debantur , uti funt : Myfterium Trinitatis,

D

Incarnationis, Mortis & Refurrectionis fuz;

li

precepta etiam. moralia Decalogi explicavir,

|"

& perfecit , additione confiliorum. Quarrà;

[

Præccpta Sacramentalia de novo inftituit,

L

N

-

! Fida Divina.

ml

$. Ejine Fides Divina neceffaria ad falutem

l

&. In adultis effe nece(fariam , necefsitate ram

HP

medii, quàm prxcepti, Matth. ult. Qu nom

Ü

erediderit , condemnabitur. Trid. feff. 6. cap. 8.

L

Fides eft bumana. falutis initium, fine qua im-

1

polficile efi plufere DEO.

9-92£*de

Ex Datrina.Fidet pro' Subdiconis.

139

9. Quid eft effe neceffarium neceffitate medii,

e neceffitate praceptit s. Necefsitas medii cft

in re, fine qua vel in te, vel in voto habira,

etiam invincibiliter ignorata , fimplieirer fa-

Jus haberi nequit.. Necefsitas praecepti tantüm

eft in :e , qua vi obligationis ex Supetieris

pr&cepto ortz facienda eft.

»

^ro. Guormm objedorum fides explicita

g

nece[faria neceffitate medii in Lege Gratia ? W«

Primó , DEI ut Remuneratoris füpernaturalis;

ad Hebr. 11. 4ccedentem. ad. DEUM oportet

credere , quia eft , & inqnirentibus fe Remune-

rator (it, Ubi Apoftolus loquitur de fide, quam

definiverat , quód fit :- Sperandarum fubftantia

verum , argumentum non abparentium 5 qua

utique funt füpernaturalia.

11. Qua alia fides explicita nece[[aria eff ne-

ce[fitate medii? x, Fides Chrifti & fanctifsimaze

Ttinitatis , Joan. 3. Oporzet exaltari Filium

bominis , ut is , qui credit jn ipfum , mon pereats

qui enim non credit , jam iudicatus ei , quia

&on credit in nomine Unigeniti Filis DEI, Myftc-

rium vetó Trinitatis conncxum cít intimé cum

myíterio Incarnationis,

12. Effne aliud. credere in DEUM , eredere

DEUM , ( credere DEO ? x Credere DEO,

eft affentiri verum effe, quod DEUS dixir.

Credere DEUM, lt credere DEUM effe, Cre-

dere ia DEUM , eft amando credere 1n ip(um,y

feu ire amorc , credendo in DEUM.

SAn-

/

Li

$49

; Pars 11. Caput 2

Snn&i[ima Trinitas.

*. Siguidem eredis in Sanch/fimam Trins-

gatem , dic quid fit illa ? . Eft unus DEUS

in tribus perfonis, Patre, Filio , & Spiritu

an&o.

ï

14.- In quo cenveniunt. & differunt ba per-

fons&? . Conveniunt in una natura , feu eífen-

tja in omnibus abíoluris attributis, & inomni

adione ad extra. Differunt autem in prz-

F;

dicatis relativis , Paternitatis , Filiationis, Spi-

£ationis.

k

1f. 4fn ( à quo producantur ba tres Perfo-

9&?. i. Pater cít ingenitus, & improdu&us,

Filius à folo Patre producitur per generatio-

nem, Spiritus fanctus procedit ab utroque

tanquam uno principto , per amorem.,

li

I6. Quomodo inSymbolo Pater "vocatur Crea-

K

tor celi Cv terra? W. Aliqua opera per appro-

priationem attribuuntur uni perfonz potiüs

quàm alteri, Opera fcilicet, in quibus elucet

maximepotentia , tribuunrur Patri , quia eft

principium fine principio; in quibus clucet

maxime fapientia , tribuuntur Filio , quia pro-

ducitur per intelle&um ; in quibus elucet DEI

amor , tribuuntur Spiritui fan&o , procedenti

L

Pét amorem,

r

Li

17. Cur fola tertia per[ona "vocatur Spiritts

fL«

Jancius , cium £ Pater & Filius ffat. Spiritus,

C fint [anddit w. Spiritum fanctum non ideo

1

vo-

141

Ex Dollrina. Fidei pro Subdiaconit.

vocati fic , quia eft fubftantia fpiritualis , &&

fancta; hoc enim eriam reliquz períonz ha-

bent , fed quód fpeciali modo procedat per

fpirationem , feu amorem.

18. Qua . fides e$t neceffaria mece[itate pra-

&epti ? Refp. Omnes Chriftianos per fe lo-

r

quendo obligari przceptó Divinó .ad expli-

cité credendam ^ omnes : Articulos. Symboli

Apoftolici fecundüm fubftantiam: fpe&atos.

Et prater hos per fe loquendo , & ratione

przcisé cognitionis ex pracepto Divino,

nihil credendum «eíle neceffarió omnibus &

fingulis. . Primum patet, quia nulla cettior

cegula: videtur aísigmari. poffe ubiverfaliter

eredendorum ex przcepto Divino , quàm

hzc. Secunda pars etiam pater, quia credi-

bile &on eft, Apoftolos, qui omnibus ad fa-

Íutem creditu neceffaria in Symbolo tradide-

runt , non tradidiffe etiam fufficientia , & ali-

quid corum omififfe ,

quod per 5: dite&té credi

deberet, |

dncarnatto.

19. Quid eff Intarnatio? yy. Eft unio Filiá

DEI, feu Verbi Divini, aut fecunda Trini-

Vcl eft a(-

satis perfonz cum humanitatc.

fumptio humanitatis proprià perfonalitate de-

ftitutz , ad unionem cum perfona Verbi.

z0. Qwid eff Chriflws 1 x. Eft Filius DEI

?qcarna:m.

2 1.G]Ho$

3142 - Par'.? 1. Caput 11,

-s 2I. Quot natura C perfona. [unt in Chrifto

&. Naturas duas effe , humanam & divinam:

-

F

ä

períonam unicam , Verbi Divini.

2i. Habnuitne Chriffus animam rationalem,

«el Verbuto Divoinum fuitne illi locó animai g

9

Nifi animam rationalem habuiffet , non fuiffec

verus & perfe&tus homo,

13. Erdtne Incarnatio nece[faria ad fal-

[

eyandos bomines ? Refp. Simpliciter non fuit,

ï::

fed folüm ad (atisfaciendum pro peceatis ho-

n

mninutmn.,

24. Redetmitme Chriflus - omnes homines?

Refp. Rédemit omnes liberando ab impo-

tentia falutis confequendz ; non autem in

a&u fecun

,

vyando.

do omnes jpüiücgndo , vcl fal«

l

M

i$. CHr mon emmes redemit in adu fe-

D/

esundo iuflificande , & fal'uando ? Refp. Ex

H

malitia ipforum , nolentium praceptis ob-

temperate, & adhibere media ad falutem ne«

celffaria.

-

j

16. Venturasne erat Chriftus , i Adam non

pecáfet ? &. De fa&to redemptio humani

j

generis fuit iater principales fines Incarnatio-

Ais. Quid autem futurum fuiffer in illa hypo«

thefi, difputant Theologi.'

*g

[

17. Gomedo eff sortuus Chrifis ? 3:. Pet

1

fcparationem anima àcorporo,

D

28. Ubi fuit 1nnc anitma , corpsh (5- Divi-

pitas Chrifló ? w. Anima deícendit: ad. in-

EQ.S

fcros , curpus manfit in fcpulchro , . Divini

w6

Ex Daäriniz Fi)ei pro Suödiäcom';; 142 3

j

fuit unita utri

quc ; quodenim femel Q(Tumpfir!

non dimifir.

29. Guomodo ergo facta eft Refurrectio Chri-

!

i? &. Perteunionem anima adcorpus, cum

exitu de fepulchro.

7

30. Quibus modis operatur Chrifius falutem

bumani generis ? &. Maximé Sacramentis, quae

'

inftituit ad conferendam hominibus fan&if

tatem,

^

Sacramenta.

31. I9 qua ve confifiunt Sacramenta '? [.A

In certa quadam cercemonia fenfibili , quze

]

fuó ufu fübje&um DEO confecrat , fancti-

ratémque aliquam tribuit , verámque ani-

mz fan&itatem figaificat, Hócque eft com^

mune Sacramentis, tam veteris, quàin novze

V

.Legis.

32. Per quid differunt Sacraminta nova Le-

gis , À Sacramentis "vereris Legis? .. Quàd ve«

teris LegisSacramenta non caufabant gratiam

in fubje&o fufci

piente , ficut Sacramenta novzs

Legis caufant,

33. 4n Evangelium , Imagines. Chrifli ef»

Sanctorum , ferpens anett , arca federis , nubes

Jupra Chriflum apparens, tran[rtus maris rubri,

fint , vel fuerint Sacramenta, cum [ronificaverint

anliquam [anchitatem? 9. Negativé , quia non

fuerunt figna facra

» Ícu ceremoniz (oipfis for-

maliter facrantes,

3441

744

Tars 11. wCuþut 111.

/

34« 4En ergo Profeffio. Religiofa , Prima -

Ton[ura , Benediclio Abbatis , Undlio Regum,.

[

4l

o

"M fperfio 4qua . beuedicla , Abfolutio ab ex-—

eommtunicatione , / Difpen[atio in irregulart-

) (x

l

tate , (c.. cim. aliquam . [anclitatem bomini-

j

d

&us conferant , Sacramenta erunt Refp. Ne-

gativé , quia non fignificant veram fanci-

W/'

j

tatem internam , íeu gratiam fandifican-

tem,

ii

n

*

n

u

j

3f« 4n non [altem martyrium Sacramen-

Chfilb

$um erit , fiquidem "veram [andlitatem anima

énfallibiliter confert ? &. Non cffe ; quia nec

LW

tj

eít ceremonia facra cx parte inferentis illud,

(

nec ex parte fuflinentis.

D

b

Ta

M. Sacrificium ineruentum. quà . tale

j ml

l&ïzm

. fit Sacramentum ? &.. Non cffe ; quamvis

enim fit & ceremonia facra , & j"gnifïcet

/£em facram , tamen non eít ceremonia facra

| jj

ad homines immediaté confecrandos , nec

[

fignificat veram animz fanctitatem ', ficut

Sacramenta , fed cít ceremonia immediaté

tnrjj

tantüm ad cultum DEI & ejus dominium

[j

fecognoícendum , & ad fignificandam ex-

!N

cellentiam DEI , cultámque ci debitum in-

ftituta.

»

r

il

17. Quibie perficiuntur Sacramenta nova

14

li

Legis ? &. Ex Concil. Florent. omnia perfici

tebus & verbis lato modo famptis, faltem

J p]m

teípectualiquorum Sacramentorum, & quidem

"H

f

ita, ut res fint tan

Dj

quam matcria , 'vcrrba tame

quam forma,

n

38. Co*

E» Dotiriua Yidei pyo Suödia;-sni:. 145

hn

.38. Cur dixifli : Rebus ( "uerbis lato modo

Ui

fwmptis perfíci Sacramenta: w "Yum quia ma-

"Á

trimonium poteít perfici etiam nutibus , qui

(]

»äw

non (anc verba formalia ; tum quia actus poeni-

hn

tentis in Sacramento poenitentiz non omnes

L

funt res per fe fenfibiles , quamvis reddantur

"

tales per confeflionem.

ld)

39. Eflue etiam intentio miniffri de e[fentia

Sacramenti? mi. Eít, quia cüm verba (int de

m

effentia, & verba, quà talia, ut à miniftre

ii

L

Chrifti prolata eflentialiter conftituantur per

(

intentionem , tanquam locurio formalis , erit

n

ill

à

etiam ipfa de effentia,

40. Qualis intentio requiratur , . fufficiat

T

$n mistfíro ? s. AGualis eft optima, virtua-

Pl

listamen fufücit, habitualis mipimé ; quia non

"u

Ka

poteft influere in adtionem , qua: tamen debe-

(

ret ab illa procedere.

[

41. Effme materia £ forma

; Sacrasmentorumi

t

& Chriflo detertainata? W. Effe ompinó deter-

"d

minatám, in quibufdam quidem determina-

1n

tionc ad fpeciem infimam ; in aliis ad genus

T

proximum , in aliis rantüm ad genus aliquod

Ül

remotum , relinquendo Ecclefix porcftirem

intra illud

l

genus dct-cr-minandi hanc vclillam

fpeciem.

d

.421. n Gnateria Ó Yorma Satrnmeimd-

"n

vum , quatenis & Chriflo determminata , mu-

.

?

k

14ri - po]fint . ab Ecclefra

Refp. . Negatiyé,

Atl

ex Trideutino [eff. 2:1. e.2, . Hanc

poteftatem

Ht dp Sacramen-

prrpetuó i Ecclefin fwfä i

t

$0v H

"

T

xl;(

Par: f!. Caput 111.

!

zorwm difpenfatione , faluá eerum fubflam.

Á , ea flatueret , "Vel 'mutaret , qua Jufci-

piesrium — utilitati , feu ipforum Sacramen-

ä

f0rAum -'UenerAttont pro TOrAm , tempomm,

il

€» lecorum vqrie:at'e ; magis expedire. judi-

€aret.

;

!l'

43. 4f£m non mutaverit Ecclefía. [ubflam-

i

diam matrimonit , dum [latmit. clandeflinum

i.

u

ej];' invalidum , & fubflantiam Ordinum , dum

j

l4

alias materias 'eorum confiiruit , quám prius

f'erint ?. Re(p. Non. mutáffe. fübítantialiter,

r

in quantum à Chrifto funt determinate , fed

: H

tantüm determinationem à Chrifto in genc-

1

L

ia

ré factàám de contractu civili valido in ordi-

?;

ne ad matrimooium , & de figno potcftatis

m

eollativo im ordine ad Ordines , máteriali-

0

ter determipátle ad hanc fpeciem contractüs,

n

j

vel figni.

Hflu

j

44. Quand* ergo

fft mutatio fubjiantiaii:

?

NUA

m

iB maAteria Sacramentorum

H

Refp. Quando

Wi

[

materia adhibita vi mutationis non amplius

W

eontinetur ub fipuificato proprio , fecun-

WLlb

düm communem 1ntelligentiam illarum vo-

MA

"T

eam , quibus Scriptura , Patres & Concilia

L

6(

ufa funt , dum nobis materiam Sacramcnti

WH

expreflernnt, ^

M qu

TM

4$. Bu autem

eft wariatio fubjluntiali; in

$

b

formi

» Sacramentorum! w Omnisilla & fola,

quz iavertit (en(um formz à Chrifto ad nos

"i

-

per traditionem tranfmilfz, & ab Ecclefia re-

»

4

ficetur

'WUI

.

ccgt: , Ac praícriptz , ita ut non figni

i

llud,

L

E

Ex Dodlriga Fidei ps;o Suldinconis. i47

illad, quod Chriftus per formam à fc inftitu-

tam voluit fignificari.

46. Guor modis poteit fieri mutatio febftan-

fialis forma? 3. Primó per additionem ver-

borum. Secundó, per fubítitntionem unius

vocis pro alia. Tertió, per vocum transpo-

firionem, Quartó , percorrüprionem , fcam pra-

vam prolationem verborum formaz.

Qlintö,

per interruptionem.

47. 44n Sacrumnenta wova Legis caufent gra-

tiam ex opere eperato ? &. Affirmative , Éftque

de fide definitum in Cencil, Trid,

Canonib. 4 Can. 4..

fej]; 7. plufiä.

48. Guidefl caufare gratinm ex opere a;ar)sti,

£ ex opere operantis!? g. Caufare ita , ut gratia

non conferatur immediaté , attentá. tatione

metiti , honeftatis , & digaitatis ipfius operis,

eft caufare ex operce operato, . Caufare veró in-

tuitu meriti & bonitatis moralis operis , cft ex

Opere operantis.

49. . Can[dntne gratiam illnmo phyfice , vel

moraliter tantimm? &. Sccundüma quod Sacra-

menta dicunt res, & verba, nen caufant phy-

ficé gratiam; quia ex doctrina Patrum tora vis

Sacramentorum conpfiflit in (anguine , morte,

refurrectione Chrifti Domini , quz utique

tantüm moraliter funt in t

::bus & vetbis fa-

etamentalibus.

fo. Swotuplicem gratiam go;gþn)nt Sacra-

£nenta ? r. Duplicem ; unam omnibus $a-

: 3

ii )

xamcnti; communem , per quam fümus for-

2

imna-

4

1

I48

Pars HO Caput III.

mpaliter 2mici D EI , & vocatur gratia ha-

bitualis ; alteram fingulis Sacramentis pro-

puam , fini fpeciali fingulorum Sacramen-

torum deíervientem , & hzc communiter

confiftere dicirur in gratiis aCtualibus , & auxi-

liis Divinis, feu illuftrationibus, & piis af-

fcctionibus ad exigentiam fingulorum Sacra-

mentorum collatis,

$1. Quales funt ba gratia quoad Baptifmuns

( Confirmationem ?. 3y. Ile confert gratias

ad pié.& chtiftiané vivendum ; hzc ad con-

ftanter & fortiter profitendam fidem coram

tyranno.

52. Guales confeft Eucbariftia? w. Ad fc-

dandas & minuendas paísiones irz , invidiz,

t:ä

luxurig, &c. augendümque fpeciale charitatis

|

erga DEUM incendium,

^

$3. Guales Peenitentia ( Ordo? w. Tlla ad

/

refikcndum peccato , & non peccandum de

eztero , hic ad devoté & pié exercendurn mi-

u

5

$

nifterium culcüs Divini.

$4. Guales Extrema Untlio , &» Matrimo-

nium ? &. lla ad fertiter dimicandum ia

i

3sone contta demonem , hoc ad vivendum

Ei

debiro modo , muniáque matrimonium fe-

h

quentia dibité exequeada , ac cjus onera fc-

J

renda.

j

,

$5« Differántnge ba gratia Sucmm&intules

T

4 communi gratia "virtutum , [eu 4 mon Sa-

D

; j

eramentalibus? w Differre aliquo modo; quia

alis nen eílet ratio formaliter diftinguendi

aT.

ipía

Ex Doffrina fx'dez' [ro Sabdlaconis, 149

ipfa Sacramenta inter fe ,. fed tantüm materia-

liter; fiquidem communis cíffet finis ompnium

Sacramentorum.

;6. Differántne ba eratia phy[ice , vel me-

raliter tantiumn? g. Tantum moraliter & non

phyficé , quia una gratia habitualis-intendie

alteram , quod non fit per qualitates diverfze

fpeciei; pratiz veró actuales cjufdem rationis,

quz per Sacramenta conferuntur , poffent con-

&

fetri etiam ex alia caufa.

$7. Guemodo differt moraliter. gratia. babi-

1uAlis Sacrmmentalis A mom Sacramentali ; lfveä

unitA Sacramenti à gratia alterits ? &. Per or-

dinem ad gratias actuales cuilibet Sacramento

proprias fuo tempore infallibiliter dandas,

quatenus fcilicet gratia per Sacrameptum data,

fundat quafi jus aliquod ad tales gratias actua-

les, quod jus con(urgit ex promifsione Divi-

nà, per quam dum donat gratiam , fimul fe

obligat dare fuo tempore bxc auxilia intuitu

Sacramenti . fufcepti,

les. Sa:mmenm-

$8. Quomodo gratià aciua

, des diffirunt. moralizer. ab altis ?. &y. Diffare,

quatenus datz funt intuitu Sacramentorum

ad certum . fincm ozdinatorum & irftituto-

rum , ac etiám fecundüm exceffum, quate-

nus iotuitu gratiz habitualis per Sacramen-

tum acquifitz, accipit quis gra:ias actualcs

"abundantiores ad certzs operationes , quàm

intuitu gratiar habitualis in codem gradu alia

Yia acquifitz,

G ;

59' 1

——

850

Pars 11 bgpm 111

$9. Confertómne prima gratia per omuia 4-

eramenta? Bi.- Per Sacramenta vivorum per fe

hon confeffi ,. fed tantàm per Sacramenta

mortuorum.

0. &óntne ergó , (f qua [unt Sacramea-

fA alia mortuorum , alia "urvorum ? Reíp.

$unt; & quidem mortuorum Ííunt: Bapti(-

mus & Pocaitentia,

Reliqua quingue Íuac

vivorum.

61. Q)uare "vocantur "vivorum , £ quare

mortWorum; 1 Refp. Quia illa (fuüpponunt

A

grauam

quz vita animz dicitur , in füb-

[

je&o fufcipiente ; hzc tollunt mortem api-

Lt

mzx , quam quis incurrit per peccatum mor-

talc.

62. Quare'voratur gratia per Sacramentum

j

mortuorum collata , primagratia? s. Quia pet

illam peccator DEO per peccatum in anima

I

mortuus , refurgit à morte ad vitam fpiritua-

h)

lem. Secunda autem gtatia vocatuür , qua

L

confertur jam vivo viráfpirituali, & cít tan-

lr

tüm augmentum gratiz,

D

63. Eju[dem [peciei Sacramenta co

qferünt-

«e femper [ubjediis aqualem gratiam ?

Refp.

Si fint

[

etiam zqualiter difpofita fubjc&ta,

ngg

confcrent zqualem ; quia habitis omnibus

W

equalibus, non eft tatio, cur hon fit equalis

effc&us.

[

hl

64. Quid fr awtem . [ubjetta fint inaquali-

E

ter difpofita ?. Refp, Tunc juxta menífura

p

[ qm [

1.

Ex Docfrina Fide: þrä Se,cbdi-acam':-. PT

difpofitionis majorem , vel minorem cau-

fabunt gratiam. Ex Trident. feff.6. c. v. ubi

iquit: Nes jufificari , iju[flitiam. in nobis

vecipientes , unnu[quijque [nam , fecundim

men[urain , quam Spiritus [ancius partitur

fengulis , prout vult , v feeundim. propriam

niufcujuque difpofitionem , & äaapefdfif-

z

29307D.

65. At nunquid tunc exc

ej]m gratia confere-

1ur ex opere operantis? &. Nullá ratione , quia

5on confertur intuitu majoris honeftatis in

opere , fed intuitu inftitutionis Divinz, vo-

lentis pofitá hàc meliori difpofitione tanquam

conditione majorem gratiam conferre. Poteft

autem criam intuitu mcriti augmentum pro-

pertionatum £&eri,

66. Quis e(l fecundarita effectus Sacramente-

rum tultra gratiam? vt À uibus Sacramenris,

Baptifmo , Confirmatione , & Ordine conferri

etiam characterem ,. id cft fipnum fpirituale

jndelebile à cateris diftinGivum , collativura

-

alicujus potcfïaris.

67. Qua congruentia eft , ut. bac tria Sacra-

[1

smenta conferant charadievem ? * Sicut im

ni R

m:»g

)

egis Familia Domeftici, Milites, &

"

Duces e

Xerci

rüs peculiaribus fignis norantur,

& defignaptur; ita in Chrifti Ecclefia , bapti-

zati., tanquam ejus domeftici , confirmati

tanquam milites, ad defendendam fidem co-

. Ftam Tyranno , & ordináti tanquam duces

G 4

a

3923

Pars IT,. Caput 111,

ad regendum populum , conveniebat , ut pe-

culiari Chtifti notà infignirentur , qus voca-

tur character.

68. 4 quo funt inflituta 7. Satramenta xo

"& Legisà;, &. Omnia immediaté à Chrifto

Domino. . Jta Trid. feff. 7. Can.1. Siquis dixe-

rit, Sacramenta uova Legis nom fuiffe. omnia

& Chriflo inflituta , anatbema fit.

Nec potcft

inrelligi de

l

mediata folum inftirutione , cüm

Jeff. 21. &. 2. negct ullam poteftatem dari ia

Sacramenta in Ecclefia, niíi falvá eorum (ub-

ftantià.

[

69. «in foltá bomo ftt minifler Sacramen-

forum ? E. De lege ordinatia folus homo;

[

-quia in iaftitutione illorum (olis hominibus

dedit Chriftus hanc poteftatem , ut confide-

(

rantl patet.

70. 4n intentio Miniffri debent effe feria,

vel fufficiat etiam . folhm jocofa ? . Debere

D

elfe feriam , faltem faciendi, quod facit Ec-

I

clefia. Ex Trid. feff. 7. Can. iz.

Et hoc paset

[

ex inftitutione Chrifti de Baptifmo : Bapri-

h

zantes eos in nomine Patris , cc.

De Pani-

y)'

tentla : S)orum remiferitis , cvc.' De Eucha-

4

riília : Hec facite in meam commemorationem,

i

ebc. Ubi clarum eft, exigi veram volunta-

hn

tatem conferendi gratiam & effectum Sacra-

D7

mentorum,

hn

V

71. 44n fnfficiat ad Sucru»l:enmm voluntas,

,

fen intentio conditionata ?. &. $ub conditione

J

Vl

d praíentà vel praterito valet fubfiftemte

cons

W

»

Ex Docfrina Tidei fra Subdiaconis. 1.53

eonditione , de futuro non valet, pifi in ma-

trimonio ratione contractüs , vel nifi conditio

fciatur ecrtó. futura.

72. Pro quo [unt in[ütuta Sacramenta

B. Pro folis hominibus viareribus ; cüm

enim fint remedia falutis obtinenda , iis fo-

lum defervire debebant , qui elcnt in via ad

M E RE

falutem.

73. Quidesi effe viatorem? w. Eft effe illum,

ui nondum pervenit ad beatitudiner , fed cft

inítatutali, in quo poteít & tenetur tendere

ad illam , qui vocatur ftatus viz.

74. Requiritrne etiam in [n[cipiente inten-

i ad "valorem Sacramenti ? R. Requiri in

adultis libertate przditis; convenicbac fiqui-

dem , ut hi liberé fe-difponerent ad gratiam

& gloriam.

755

In

fufcipiemte: jufficitne iutentio h/gh'-

zHali ? * Sufhcere, de Baptifmo claré pa-

tet ex Conc. Cartbag. 11I. Can 54. ubi fic

L

habctur

*

Si pro [e refDondere mon po[funt;

ehm "voluntatis eorum te[ftimonium , [i,.qui fuà

funt , dixerint , baptizentur.

Et ím 4ranf.

W.

1. Cam. 16. ctiam de pocnitentja : Obms-

fefcens baptizavi , aut pocmitentiam accipere

porsft , — fü voluntatis praterita. teflimonuim

