aon differunt; quia unumque efl vinum de vite.

M 5,

39.4n

:

274

Pa;': I1P. Cabut ll.

39. 4nmnuftum [it materia (ufficiens ?. w

Eft , quia in fubftantia eft vinum , & quidem

|

potabile, quamvis non fit plené purgatum

& decoctum.

4c. Vinum ata congelatum éfine materia

fufficiens? : yy. E(L, ex meote Tamburini , quia

:

ex fe & natura fua eft potabile.

A4l. 4 £tiam "vinam miracnlosé creatum?

&. Effc & illud, quia eft ufuale, & faltem in

actu primo de vite.

42. Guid de vino ex pomis , "vel aliis vebus

expre[fo: s. Effe materiam fimpliciter ineptam,

quia nec fant vinum , nec potus ufualis.

43. 4fn fuccus adbue in wvis exiflens proba-

biliter indiliniius ffecie 4 mujlo? q. Non effe

füfficientem materiam; quia in hominum afti-

matione potius cibus , quàm potus cít.

L

44. Vinum imbibitum in pane , an [fit fuff-

giens materia? R. Eit valde dubia, quia nen

poteft de illo abíoluté dici , hoc eft vinum,

(I:

fed potíüs , hic eft panis, habétque fimilitudi-

nem cum mufto in uva exiftente,

4f. 42 fuccus ex nwuu paffis expreffua fit ma-

seria [uffciens? & Cum Tamburino, proba-

bilius non effe ; quia adcó ficcus & decoctus cft,

ut nullam vini vcl mufti petabilitatem fervet,

46. Quid fentiendum de-uino aromatibus can«

D

dito? ».. Nii fiat valdé modica mixtio, eífe

proríus dubiam rnateriam ; quia dubium eft,

an non amittat denominationem vini ufualis.

ü

47. Quid aurtm de "uino, quod jama acefcit ? BL«

L

d*

De fan&iffmo Ftcbavifl. Sacémmento, 278

Pariter dubiam materiam cfle , quia dubirari

potcft, an non piorsus fit vinum corruprum,

& in acetum tranfierit,

48. Quid de "vino ex agrefla db uvis immn-

suris expre[fo , de "vino adwto , vappá , lorá ? W.

Non cíle materiam fvfücientcem , quia hae

omnia non funt vinum.

49. Debétne vvino conjecrando aqua mi[cersa

g. Debet, ex Fier. ( Trid. Quia & de Chrifto

Domino babetur pertraditionem , quód inul-

tima coena vinum aqvá mifcuerit.

jo. Efine bae mixtio de nmeceffitate. Sacra-

genti? & Non effe , patet cx modo loquen-

di didtorum Conciliorum.

gr.. 44 Chrifltus mixium aquá minsum con-

feeroavit , igitur ita infituit , &v fiert praccpir,

dum dixit: Hoc facite? &. Non omne, quod

Chriftus fecit, inftituit; Confectavit eriam poft

coepam in papeazymo , in vino albo , & tamen

non inftituit ; dicendo autem : Hor farire , pra-

cepit fubftantiam actienis , non veró omnes

circumftantias , quas ipfe adhibuit.

$z. Unde ergo babetur bac uecc[fttm tnixtio-

com mupis Ecclefiz fenfus.

zis! x. Ex folo przcepto Ecclcha , isque eft

J

$3. 4 fit. peccatum graue cthittere bane

snixtiónem) ? W. Efle; quia licét quantitas

aquz mifcenda fit levis, ejus tamcn fignificatio

& niyfterium cft grave, cum reprzfentetaquam

élatcic Chiifli flucntem , & unioncm Ecclefiae

cum Chrifto.

M 6

3-'4./0632

Pa IV. Capuei 11

$4. Comuertitárne aqua -vine mixtA tmre.

D)

!q

diaté in Sanguinemn Cbnjh ? ORLOAffirmativé;

quia detoto co, quod eft incalice, & contti-

tuit vinum ufuale, dicitur :

Hic es? Sanguis

a. "Totum igitur debet vi verborum con-

vetti in fanguinem.

[

D

Prefentia. materia.

W

Y q[

$ $: Qualis prafentia materia con[ecranda ve-

quiritir ad "validam ejta confecrationem ?. W.

f

'Talis, ut per pronomen: Hoc, vtl Hic, in-

L

I

dependenter à difcurfu , vel nutibus , juxta ge-

nuinam ejus (omtïcauoncm ; cüm vcritare

D)

demonftrari poiTt

n

$6. 4fn ergo panis & vinum diflantia & Sa-

dt

werdote interjecdó pariete , aut pofi tergum extjim-

zia , vel in faerarioreclufa , vel repofita ad proxi-

»mam men[ulari , beflia [ub mappa , fub corporali,

&n Miffali exiflens , 'validà con[ecrentur ? s. Fu-

turam falrem dubiam coníecrationem ob con-

h

trarias opmloacs Authorum , ac proinde pror-

süsiilicitaib; quia dubium efl,an per pronomen

boc , vel bie genuiné demonflrari po(lint.

$7: 44 foflia in ciborio claufo , & "uinum

im calire éDeperto "oalid? comfeevari poffit? .

Poffe ,:quia fecundum communem ufum lo-

fr

quendi , foler res contenta per 1mmcdlatc con-

10

tinentem fignificari,

$8. n haflm JHb altera exiflens , qua nan

V

videtur , cop[ecrari poffiti &. Poscít ; quia ex

"P

eom-

antliffumo Eucbarift. Sacramento, 277

n

ommuni ufu adhuc cum veritate demonflra-

Vf'

tuür per pronomen Hoc , vel Hic

wjt

Al

Quantitas materia.

n

:9. O)uantitns materia tam magna , ut tan-

£m [ecundim aliquam fuí partem fit. prafens

Sacerdoti , "v. gr. vinum in magno dolio , an tota

eonfecrari poffit ? . Quantacunque: fit materiae

quaütitas continuata , dummodo juxtà com-

munem ufum tota genuiné denionltrari pof—

fit pronomine boc , vel bic , confecrari poterit,

fi (ecundüm pattem fit pracfens.

x us

60. Debétne materia con[ecranda e]]ä eter-

snata ? W. Debet etiam ex intentione mi-

niftri, aliàs hoc ipfo non cum veritate illam

demopnítraret per pronomen Hoc vel Hic.

Determinatio materie.

5

6t. Si quis mediam partem boflia, "vel inter

plures boffias Jex tamtium "velit cop[ecrare , an

"vAlid? fit confecraturas ?. g. S1 intentio fera-

tur in dimidiam partem determinatam , vel in

fex determinatas & defignatas hoftias, fore

validam ; non fore autem, fi feratur in illas

indeterminaté, quíia in priori cafa cum veritare

poteít per pronomen Hoc demoníttari ma:cna,

, non autem potc& in cafu pofteriori,

624 i facerdosputans [e unam bofliam babere

$2 manu , babeat duas "uel tres conglutinatas,

( proferat "verba con[ecrationis , am confecret

M 7

9/mnes

258

Par: I V. Caput I7l,

emnes tres ? s. Si habeat intentionem abfolu-

tam confecrandi id , quod manibus tenet , con-

r

fecrabit omnes , quia cffe&us confecrationis

(

fcquitur intentionem , non veró cxiftimatio-

nem coníecrantis. Aliud eílet , fi intenderet

tantüm unam , quam videt, confecrare.

63. Si Sacerdos imtenderet in. Hoflia primata

portem , aut ultimam partem proportionalem,

ü

grimam aut uitimam dimidiam confecrare , an

d

f

aliquid confecraret ? &. Nibil confecraturum

fuppofità divifibilitate continui in Ínfinitum;

quia vi talis intentionis nulla fieret determina-

[

tio partis confecranda,

0

64. Qui intenderet con[ecrare Hofliam illam

D)

!s

ex plaribus , quam Dens confecratam "oult , an

aliquid confecraret? w... Nihil confecraturum;

4

quamvis DEUS revelaret , quam defignet;

quia vl talis iptentienis pracisé non poffet

Sacerdos dcterminaré demonílrate hoítiam

"

«oníecratam.

6j. Si Hofliam unam non confecratam , im-

b

sixtam pluribus Hoflüs prius confecratis , vel-

h

let quis confecrare , fuffcerétne talis sntentie,

quä diceret : Volo con[ecrare tllatm , qua non ef?

2

confecrata

*

E. Probabilius non fufficeret,

1

quia vi illius intentionis nulla determinate

demonftraretur,

[

66. GQualis ergo tunc intentio deberet baberi?

[

&. Talis : Volo hasomnes confecrare fub con-

hi

ditioae, finon (unt confecratz.

67. Foerétme nutcm . neccffarium omnes. f[ub

ti

699

De fantliffimo Eucharifl. Saeramento. 279

il

eonditione con[ecrare propter unam mon com-

3

:

jkcmmm

*

g. Si Sacerdos fciens unam cfle

uü

immixtam , haberet tot commonicantes, ut

lt

binas cuilibet dando poíler omnes diftribue-

fil

se, deberet potius fic diftribuere (factà prz-

monitione, quód licitum fit, duas fimul fu-

mere; & ut non intendant abfoluté rotum id

adorare , fed tantüm quod re ipsá confecratum

eít) quàm de novo fub conditione omnes

confecrare.

j

68. Quid ff autem plures non con[ecrata fo-

rent immixta con[ecratis? Ri, "Tanc omnes ub

conditione confecrandas efle , quia ex una parte

non poíIcnt (ine magna incommoditate fingu-

ij

lis communicantibus pluresfimnul porrigi, ex

!

altera parte aliqui fraudarentur Sacramentó;

& adorarent Hoíliam non conífecratam.

69. At nunquid Sacerdos potefl offerre. [a-

erificium pro e» , quem DEUS defignaverit?

Cur ergo non poffet confecrare Hoflttamm , quam

DEUS defignaverit? & Magnam effe diver-

fitatem , quia in confecratione vi modi figni-

ficandi formz , debet poffe materia dcter-

miaata demonfltrari ,; quod non tequiritus ia

oblatione.

70. Si quis ex boffiis imparibus velit folam

mediam hofliam con[ecrare , nefciens qua fit illa,

4 aliquid confecrabit ?. &. Prorfus nihil ex

zatione fzpiüus reperita.

71. Cur ergo potefi Sacerdos abfoluere cum

intentione tendente [olium in illa peccata e

x p,/u.

ribusd

ago

Pars lV. Caput ].

ribus confeffis , de quibus delct. Paenitens $. W,

Qvia 1n Sacramento Ponitenbiz per formam

non ipía peccata , íed períona determinarà

'f

!

fignificatur. n peccatis igitur. fufficit qua-

l

curque defignatio eorum 'fub aliquo przdica-

to , quod reipfa illisineft, quamvis miniftto

/

non fit notum.,

72. 4in Panis & Vinum fint covfecrabilin in

V

quacunque minima quantitaie? W. Pofle con-

!

fecrari in quacunque minima , dummodo fit

paturaliter percepribilis ; quia eft demonftia-

2

bilis: fecus fi non fit perceptibilis naturaliter,

ex oppofita ratione.

[

73- Cur ergo ex Hoflia confetrata ,. fi parti-

f

enla nullo etiam fen[u perceptibilis deciáat , d-

D!

buc conferrata imanet ? &. Quia Trid. feff.15.

j

can.3. Apathema dicit illi , qui ncgaverit,

t

i

fub fingulis cujufcunque fpeciei partibus , fc-

paraüone fadià , totum Chriflum coniincri,

n

Neque requiritur jn Hoftia jam confecrata de-

l

mopftrabilitas , ficut requiritur in coníecra-

tione ob veritatem verborum,

:

Iecefftas utriuque [peciei.

D

74. Efine de nerqænm' Sacramenti Eucba-

[:

riflia , ut rema confecretur utraque fperies?

&. Negativé ; quia vcrba confecrationis panis

|

habent füum . effe&um ante. coníccrationem

vini, & ftatim adoratur panis confecratus. Caf.

[/

jänä de cele&r, Miff...

7';.145

d.

D? fan&i/]?moïuchari/ï. Sacramento, 28t.

!

75. 4n eadem con[ecratio utriu[que fpecies

fít faltem de nece[fitate [acrificii ? v. Eft ; quia

3l

alias non haberetur explicita reprafentatio

t3

cruenti facrificii per effufionem feu feparatio-

nem fanguinis à corpore Chrifti facta. Tri4.

feff. 22. c.1.

..26. 44n non faltem per Papa difpen[ationem

poffec fievi facrificium per confecrationem wunius

fpeciei? m Negativé , quia cft indifpenfabile,

j

ut fineeo, quod eft de effentia facrificii, fat

|

facrificium.

77. Cur nequit diei , qubd Chriftus infiituerit

|

duo partialia [acrificia , ficut duo partialia fa-

cramenta Eucbariflia ; ac proinde fícut. poterit

aliquande [atramentum partiale confici , ia

fieri etiam . fncvificium partiale ?. s. Nullum

effe veftigium talis inftitutionis , quia Chriftus

facrificium hoc voluit fieri, per explicitam

myfticam corporis & fanguinis fui feparatio-

nem , quz fieri nequit fine utraque fpecie.

Sacramentum veró inítituir per modum ali-

ib

menti fpiritualis ; utraque autem pars habet

rationem alimenti.

78. dtnunquid fufficienter exprimitur fepam

vatio corporis & [anguinis, f5 i verborum pona-

*

£ur "vel folum cerpus, "vel folus [anguis Chrifi t

R; Fore quidem aliquam expreflionem fepa-

rationis, non tamen illam explicitam , quam

Chriftus fieri voluit, dum dixit : Hoc farite

$a meam commemorationem.

29. Ad conficiendam Eucharifiiam nt Sacra-

2527*

482

P?r: lV. Caþkt | 11,

tpentut eff , requiritárne [altem implitita ^s-

j

luntas confecrandi utramque fbeciem? 9. Mihi

il

veriüs videri , quód requiratur; quia Chriftus

qm

hoc Sacramentum ita inftituit , ur cjus'cen-

J

fce&tio indivifibiliter effet facrificatio, fiqui-

ii

TE

dem voluit ita fieri , ficut ipfe fecit ; cüm igi-

tur factificatio fieri nequeat fine utraque fpecie,

(ni

(

neque.voluntas facrificandi etit fufficiens , nifi

fic voluntas copficiendi fnb utraque fpecie,

|

n

conícquenter eriam voluntas conficiendi hoc

PIJ

Sacramentum debebit effe de confecranda utra-

que fpecic.

]

ht

Forma Sacramenti Eucbafi/ii.c.

$

Ó

$0. 44n verbailla: Qui pridié quàm pate-

Í

retur , &c, fint de neceffitate Sacramenti Eucha-

rfa^? m.Non effe, quia Concilia & Patres

L

docent , hoc Sacramentum confici per verba

f(l

LU

Chrifti , qualia non fünt verba illa,

81. 44n illa verba : Accipite & manducate,

h

pertineant. ad. fortmam bujus. Sacramenti ? 3.

lNon pertinere , tum quia apud Lucam nec

habentur, tum quia 4 Concilio Flor. ( Trid,

Á

non ponuntur pro forma, tum quia funt tan-

tüm przceptiva fumptionis.

82. n particula, enim , frt de bujus forma

effentia? s. Negativé , tum quia nec à Luca,

i

ncc à Paulo ponitur ; tum quia eft particula

f

l

tantüm connectens fub(cqucn:ia cum ante-

cedentibus.

8 3 [] 8!272!-

De fan&:fäïn;o Enucbarift. Sacramento. 282

À

83. Sfatne "Uerba: Quod pto vobis tra-

detur , de effentia forma? 9. Non effe ; tum

quia non omnes Evangeliftz habent ; tum

]

quia conftat ex uíu Ecclefiz non adhibentis

illa verba.

$4. Qua ergo efl forma effentialis Sacraments

Corporis Chrifli? . Hzc lola verba: Hoc eff

Corpus meum , ex Flor. fapà citato, Ec Triden-

tinum ex veritate illorum vetborum colligit

preíentiam Corporis Chrifti

.

85. Quaefl effentialis forma

fanguinis Ch;::/i:?

E. Hanceíle: Hicefl Sanguis meus ; tum quia

variz liturgiz omnes habent hzc verba , in

reliquis veró verbis variant; tum quia ex iftis

fatis intelligitur przfentia fanguinis Chrifti

fub fpeciebus.

86. Ciun Euchariflia nou folism fit Saczamen-

pum , fed etiam facrificium , uidentur ad figni-

ficandam effu[fionem [anguinis ne

ceffaria effe fal-

d

tem illa verba: Qul pro vobise

undetur? E.

Hazc vetba fignificare folüm effufionem fangui-

nis Chrifti in Paffione ; effüfionem vere S$a-

eramentalem fufficienter fignificant illa verbas

Hic efl Sanguis imeus , vi quotum , hóc ipsó

quód formaliter folus fanguis ponatur , in-

telligitur feparatus à corpore.

87. Quis efl fenfus "verborum forma bujus

Sacramenti? g. Hunc effe : Hoc edulium eft

corpus meum , hic potus eft fanguis meus; vel

hoc contentum fub

fpeciebus eít corpus tþeum s

fanguis meus,

Acio

j

$84

Pavs kI V.. Caput 11.

"Aclío converfiva.

vl

88. Fítme im Sarramento Euchariflia "vueya,

t,m

gonver(io panis ( "vini in corpus: ( fangui-

d

H

nem Chrifii? w. Fieri, ex definitione Concilis.

Trident. feff. 13. €. 4. C^ Can. z. cámque tranf-

.F'ï

fubftantiationem vocari,

A

89. Qualis eft bac atHo cónvverírva , feu tranf-

z

»

jubjfuntia(i"va

.&. Efle confervetivam acci-

li

dentium fine fübjecto , & fimul alligativam,

vel quaíi unitivam accidentium cum corpore

Y

aut fanguine Chrifli ; fic enim optime falvatur,

!

quomodo fiat tranfitus totius (übítantix iq

aliam fubftantiam, remanente tertio communi

ï

utrique fubftantiz ; & quomode corpus €hrifti

fuccedat fubftantiz panis in munere fuftentan-

di accidentia,

90. Quid eff in boc myflerio, fubflare acci-

dentibus ? &. Id in duobus confiftere: nimi-

[

rum in allegatione & quafi unione corporis

Chri(li ad accidentia ; & fimul in caufalitate

morali corporis Chrifti in eadem accidentia

eoníervanda fine fubjecto.

9 1. Qualis eff bac qua[r unio feu allegatio? z.

Dici poífe , quód fit ipfa actio confervativa

accidentium , ex natura fua exigens , ut ubi-

cunque ponantur accidentia, ib ponatur Cor-

pus.Chrifti,

92. Definitne teta

F&äjian:ia panis vi-

»i [ub. [beciebus con[e

ecAH5 ? &i E(le de fide,

quöd.dcfïnat.

9;./471

De f/anctiffimo E/ucharijl Sacramento, 294

-93. n pofl confecrationem panis & vini

|

realiter fit totus Chriflus prajens [ub [peciebus

1

*

?

'". Ownimnó, effe , idque

|

paus d& im

definitum eft z» Zrid. /egy 13. Can.1r, contra

j

Hzreticos.

94. n fit totus Chrifius etiam fub quali-

bet [pecie? &. Nec de hoc dubitari polle laivà

fidec.

95. Ponitárne autem totus Chriftus fub qua-

libet. [pecie *oi verborum con[ecrationis ? g. Vi

verborum focinaliter füb fpeciebus panis po-

nitur folum corpus , & fub ípeciebus vini

folus fanguis , utpote qua fola fignificantur

formaliter.

96. Quomodo ergo ponumtur reliqua ?. B.

Ponunrur folitm concomitanter; qualiter fub.

utravis [pecie ponitur, quidquid cum corpore

vel fanguine Chiifti habet aut unionem Phy-

ficam , ast connexionem naturalem.

97. Im quo fundatur bac concomitantia?

Bj Eam fundari, vel in unione phyfica, vel

in connexione naturali. Ex Tri4. cit.. Unionis

fiquidem natura eft, ita conae&ere extrema,

ut ea durante necetfe fit quodlibet extremum,

ubicunque ponatur , trahere fecum alterum

extremum.

98. Quid fignifcatur per ly corpüs in ho&

Sa'ramento ? Q. Conformiter ad doctrinam

Philofophorum fignificari materiam organi-

zatam , aut organizatione tantüm accidentali,

io-

aut e;iam fübítantiali, Gve per animam rat

Ra*

36

Par.; 1V. Capur II.

;;

nalem , five. per formam cadaveicitatis. ia-

j

determinate.

99. G)uomodo ex

ii Chrifta ful bis isiobun

&. Non exiftere circumícriptivé, ita ut fingulaz

i

paites fint extra fe invicem pofitz , & fingulz

diftin&tum fparium occupenr ; fed definitivé

[

hoc fenfu , quód totus fit fub tota Hoftia,

t

& totus fub qualibet parte Hostiz , fivc divi*

i

-faï: , five conjancta,

t

ä

Effeilus bujus Saeramenti.

l

100. Requiritárne ad effecium hnujus Sacrm

eueuti confequendum aliqua . aciualis devetio?

?I

ä

&. Non requiri; quia Sacramenta conferunt

gratiam non ponentibus obicem , fuppofito

autem fítatu gratiz privatio devotionis. non

eft obex.

u

ä

10:1, 44z:boc Sacramentum caufet. gratiamy

A

D

quatmdiu in. flomacho per[everat ? 9.. Qinni-

nó eaufare, (i adfit augmentum novz difpo-

!

firionis ; cüm enim inftitutum fit per mo-

r

dum cibi corporalis , & maneat in co virtus

prior; ficut cibus corporalis operatur, quam-

diu eft in ftomacho, ita & hoc Sacramen-

5:

tum.

!

1oi. dSed cur requiritur nova difpofitie)

B. Quia ex doCtrina Tridentimi Sacramenta

conferunt gratiam fecundüm cujufque difpo:

'i

l

fitionem ; cüm igitur nova difpofitionc non

L

aceedente, nen adíit nova determinario Sacra-

inentà

i?

-

T t

-

Defan&t[z'ma F;zckari]i Sa?r;

mento. 287

IN

sneniti ad novam effcótum producendum , euna

non producet.

ï

Etälra)

103. $i bec Sacrameutum operatur. per mo-

mguh

dum cibi corporalis , ergo ficut cibus , ita illud

ii

eperabitur primo , pofiquam corruptum eft?. 9.

i

|

Elfe hanc diverfitatem inter cibum Sacramen-

"

talem & corporalem , quód iíte profit per

"

fui converfionem in alitum , & quafi patien-

do, ille veró profit agendo, & in fe conver»

tendo alitum., adeoque aget, quamprimüm

applicatur.

104. Cmur autem vequiritur pro . fequenti-

L]

!!

n inflagtibus nova difpofitio , fiquidem pre

UA

primo inflanti nulla aclualis nece[faria eff ? &.

U

Quia in primmo i

anti non habitó obice,

i

producit totum e

É

&um, quem poreit; ut

2

igirur in fequentibus inítantibus plus ali-

quid agat , indigebit novà aliquá determi-

natione ,

quz fit per novam di[þqfi;ioncm

fubjecti.

105. Cur non po[fet dici , auod ipía gratia

én primo inflanti data , fit ditbofitio ad augmen-

fum gratiain fequenti inftanti danda ? w. Ideo,

quód id, quod datur intuitu hujus Sacramenti,

non poflit effe difpofitio ad effe&tum ejuídem;

Sicut id , quod datur in przmium meriti , non

poteft eífe difpofitio ad pramium intuitu ejuf*

dem meriti dandum.

'.

106.. At nunquid [$ quis bodie [umptam Em-

ebarifiam rejiceret , eandémque cras iterum

Jumeret , gratia per. iMam . bodie data , forot

des

288

Dars 1V. Caput lI,

diipofitio. ad gratiam cras daudam per enndem?

a

WM

Cur igitur idem dwi nequiret in priori ca[u?. wi.

E(fc hanc diverfitatem , quód in priore cafu

g

foret nova maadacatio & applicatio, adeoque

t

ul

& novuscffe&us, in altero autem nova appli-

catio non eff.t.

n

107. $i.boc, facramentum producit effectum,

ng Iäa

quamdin durat in flomacho , utiliis tguur eri,

Vi

ilud £m majori quantitate [umere , quam im

qu'xmp

epinori ? RiL. Eric utilius pet accidens , qua-

jb,O'

tenus plures difpofitiones (funt ponibiles; noà

p

autem per fe pracisé propter diuturniorem

l

j

M

durationem.,

J

u-

108. 44n bac fatramentum fici2 fufceptum re-

l Mxi.

2«Y-

"vivijcat fublatà obwe ad, penendum [num ef-

! p

Á

»v 3

r-feum : m Revivifcere ; fi enim Baptifmus

u

seJ aicvivifcit, cur non etiam hoc revivifceret?

dl

ó

ec

109. n revivifcat etiam , poflquam [pecies

N

/

D!

D

eerrupta [unt ? &. Probabilius non reviviíces

| lr

re , nifi durantibus adhuc in ftomacho fpe-

ciebus; cüm enim Sacramentum hoc perma-

n

W

nens fit, poffitque tolli obex adhuc durantibus

AW

fpecicbus , non videtur fuiffe tanta necefhtas

aut congruentia illud ita inftituendi , ut re-

s

viviíceret etiam poftquam phyficé pertranfiir,

()

ficut in aliis Sacramentis , que in actione

[

Atra(nfcunteconlïfhmt. Et id confotmiüs etiam

eft , ad naturam Extremz Unctionis & Ma-

i qui

4f

£rimonii, quorum 1lla: non rcvivifcit, juxta

€ommunem , ni(i durante códem morbó, hoe

TR

du

mö durante codem marriinonio,

PRUTD

|

7

De fanäiüïmarlïucburz]l.Sncmmento. 28,

-—

110. Conferttirne per utramque fDeciem con-

u,!f.) V

!

D

l,

tiouatim [umptam , major gratia , quam pen

Wtf

sunam tantim ? &. Cum communi negarivé,

deuï

ficut nec dux Hoftiz, fi continuatim fuman.

*'"FPX-

tur, plus gratiz conferunr , quàm una per fe

lequendo. Et certé, cüm zqué fit totus Chr1-

i,

ftus füb una fpecie , ac fuüb altera , & ia

F tf )

Scriptura uni fpeciei idem cffe&us tribuatur,

Mf g .

quiutrique, v.g. vitaareraa , man[ro in Cbri-

! qdi-

fío , &c. non eft ratio dicendi,

fi LE

. plus conferat , quàm una.

quód u::aqug

QT

III. Efíge remiffio peccatorum

:vanial:'um

l.

-effeciua bujus Sacramenti ?-&. Eft, quia 7vi4,

felf. 13. c. 3. dicit : Per illud condomari leviora

peccata,. Ec cüm fumatur per modum alimenti

[/

-

iritualis , reftaurabit utique ruinas quoti-

anarum imperfe&tionum ; ficut aliquando

ia

corporale reparat id , quod calore nativó con-

fumitur.

(.

II2. Prafe

ervatio 4 tortalibus éffne effaiiua

l

bujus | Sacraeenti

L

2

E. Omninó , ex Trid

&

u

u

quia confert gratiam abundantioreimn , replec

t

animam dulcedine , fugat daemones , dac

h

fpecialia lumina ,' diminuit fomitem & con-

f

«upiícentiam.

)j

113. 4fn per boc Saeramentum veuuttatur ox,

epere operato porna temporalis wi. Negativé;

]v

quia hujus virtutis nullum eft indicium;& cüm

t]

1]

facrificium ordinetur ad remiffionem ponz

seiporalis , non crat neceffe ad eupdem.cf-

fe-&ïum erdimari fub nomint*ï»acruncgri.

Ü

Kl 4 20

28

290

Pars IV. Caput 1l.

M

1644 4Mn adeprio gloría

fit effeitus hujus $8«

"gij

eramenti? g. E(lealiquó modó , juxta illuds

im'uenï

ui 1inanducat bunc panena , "vivet in aternum,

m&w

Wi & dulcedo actualis , P. 67. ParAfi ia

dui

dulcedine tua pauperi DEUS. — Ex scfürtectie

u

mrp?rum ; e&c.

od

i

Sacr:)ïciw).

?qüm'f

E

11j. Sacramentum Euchnrillia babétne frimnd

Ilj

rationem [acrifícii ? g. E(Ie de fide , quàd ha-

| fin

bcat , inde vocatu: Sacrificium Miffz , in qua

conficitur hoc Sacramentum.

| MM

L

116. In quo con[iflit ejfentin Sacrificii Miffa

| Írel

Bi. Veriüs in fola confecratione utriufque fpe-

tuan

€ici; cüm illi fufficienter conveniant omnia,

lopi

qua requiruatur ad verujm facrificium , etiamá

| /)b

non phyficé deftruatur res oblata, fed tantüm

100

moraliter, quatenus fit cibus & potus fpiri-

sualis ex corpore & fanguine Chrifli. Sicut

1' Qul

1

ul

etiam manducatio victimarum non pertinebat

Em

|

LR Q.'o

ad rationem facrificii.

:

| d

117. Quale eft boc facrificium , quantum ad

tf

feus , ob quos offertur ? 9. E(le Latreuticum,

n

Éve laudis ; Euchariflicum , five gratiarum

|

ft/ïa

actorium ;. Propitiaterium , fatisfattoriur , im-

| LT

peiratorium ; denique complectitur per ectio-

Itj

nes omnium f(acrificiorum Veteris L

^

cgis. Ex

LU

Jrid. feff. 22. eap. 2. Can. 3.

; al

iig. 44n ergo bec facrifi

cium | eri? :mme-

2 We

W e

.Xd'iutä deletiwium imaiorm imertalium

Ian

| [

-

L

Be fantliffimo Eucbarifl, Sacramento.

*J

!

29f

ld

Tantüm mediaté,impetrando auxilia ad a

C&una

] ufkm

jl

pocuitentiz , per quem peccator difponit

ur ad

Pm

W

remiffionem peccatorum. Tridentinum

enim

citatumc. 2. ait :

DI

Hujttá quippe oblatione placa-

d Dominus , gr

AHAm. C donam Penitentig

€encedens , crimina (5 peccata etiam

ingentia

dimirtit. Nec multum valeret Sacra

mentum

penitentiz , fi hoc facrificium imm

ediaté ex

?/

opere operato deleret mortalia, .

I19. $i bec [acrificium

i

D]

&er "vim impetrato-

riam auxilii delet. peccata

[

» qUomodo ergo eff

Propitiatorium ?. w. Per

vim impetratoriam

lii

movet quidem liberalitar

em Divinam ad con-

j

ferenda di&a auxilia ;

toriam movet clementia

at per vim propitiae

W

mDEI , ur (ficut Trid,

H

i

loquitur) hác oblatione

placatus Dominus dee

ex liberalitate dicta au

xilia.

l«

IiO0. Quomode fit bar

placatío Divina cle-

(

tnentia per boc facrificin

prafentat DEO facrifici

7! E. Quatenus re-

Á

am Crucis applicatum

illi , pro quo facrificium

Miffz offertur

; atque

adeó etiam fang

uinem Chriíti fufum

pro re-

miffione peccato

n

|

rum ipfius , & proinde

exigen-

[

tem remifsione

ceífaria auxilia

m peccatorum , & przvié ne-

p

?

& donum ponitentiz pro co,

fm,

pro quo offertur

.

M

ILI. 442 bor jdcri]i'cäm cé

"ferat etiam

AHgmentum gratia ex opere oberato ?

&., Minimé,

(

quia hujus virtutis nullum eft ind

Icijum. hícs

que effe&us eft proprius Sacr

amentorumg

m grarjam faltem :

& aliäs poflec ctiamv pri mg

E

z

/

/

p

292

Pars 1V. Caput 1l.

t

per accidens conferre ; poffécque utiliter offerri

*.«Ddï

pro infantibus, proaugmento gratiz.

n

1iz. 44m ( quomodo "venialia deleat ? W.

bl

Delere etiam illa tantüm mediaté , fiquidem

f]n

!

Tridentiaum nullam diverfitatem |facit in-

(l

ter mortalia & venialia refpectu hujus $a-

TT

erificil.

u

123. Confertürne vi bujts. [acrificii auxi-

m

]

j

lium aciuale ad ponitendum infallibiliter ? w

j

Qaiinó ; fi enim facrificia explatoria Ve-

N

teris Legis habuerunt infallibilem effectum,

al

ll

quanfö magis iftud, quod aliunde deletio-

lum

nem pocna etiam infallibiliter infert, ut mox

— — ——

n

dicemus.

m

1214. Zt numquid boc amxilium femper eit

ii

efficax ? m. Experientià nos doceri , quód

[

non femper ; & aliunde fi forez femper effi-

l;

«ax , jam donum períeverautiz finalis habe-

w

xetur ex Lege DEI infallibilà oblató hóc

(

facrifició.

T

12$. 4 etiam remi[fio poena temporalis de-

&Y

bita ob culpns vemiffas. ét effectus. hujus. [acri-

)

];

i? R. Quód fit ; fiquidem Tridentinum

W

afferit, illud prodeffe vivis & defunctis ; de-

D)

functis aatem non poteít prodelle, nifi quoad

———— M

remiüflionem poenarum. — Aliunde idem Con-

[/7

«ilium expreísé poenarum dclrc'cioncm' ponit

loni

ánter cffe&us.

Dl

1216. 4n bát poua vemifio [it immediatus

ET

& iofallibili effecius ?

g. ld omninó fentien-

^| kig

ficiz h.af»

dumj; cüm ctiam ïc:ecis chxs fgcri

. Hüln

Pef; 4?'57;!/'1'070 Fütb?rï/l. Sutriménto, 263

a

tl

Pbueriot vim immediatam & infallibilem pur-

gandi à fordibus.

H

i

127. Guemodo erge nom balet vvim àmmae-

ll

!sl

b

diaté delendi exiam ipía peccata ? &. Con-

fj j

eilium quead deletionem peccatorum claré

h31

TA

dicit , illam vi facrificii fieri folüm median-

tibus auxiliis,

[

128. 244 facrijïcium,prozd immpetratorium

)

bonorum temporalium , "vel aliorum. donorttn

; J

Jpiruualium: babeat. infalibilem effecium ? ,

1j

Negativé , id , quod experimur quotidie;

llf

aliunde hac bona fzpé non conducunt ad fa-

]utem,

4

W

129,. Participántne aliquem fructum bujus

"T.

facrificii ex opere operato omnes , qui aliquo modo

Vaü

A

771

illud offerunt , v. g. miniffraus , audiens , dans

i

eleemo[yngus ?. c,. &.. ld efle valde probabi-

€; cum enim oblatio facrificii fructuofa fir,

k

j

verofimile cít, quód omnes moraliter ad illtuid

«oncurrentes fructum ejus participent ; id-

2

que eft pro dignitate hujus facrificii. Durum

i

etiam cffe videtur, ut audiens Miffam nog

[

plus fructus parricipet ex opere operato , quàm

"T

non audiens, dum facerdos illam pro utroque

offert.

T

(

130. «fu peffit. faerificium offerri þr*a infide-

li

libus non baptizatis? &i Per modum impetra-

tionis poffe; quia impetratio non refpicitim-

mediaté perfonam, cui confertur res impetrata,

Íed illam , que poftulat. — Et fi poteít facri-

ls

—

mpetrationis offerri pre

.kiïcium per modum i

N 3

rebus -

294

Par: 1Y. Caþm 11

rebus inanimatis , uti pluvia , &c. «ur Rof

y

gro infidelibus ?

h

. 131. 4npoffit offeeriproexcommunicatis? yy.

g

Pro non vitandis poffe ; quia Conc. Conft. con-

Ü

j

cedit communicationem cum excommuniea-

L

tis toleratis in quibufcunque Divinis. Oppo-

(

fitum fentiendum de non toleratis.

lh

n

I32. «dnpro animabwus purgatorii ? g. Quód

n

P

pofsit , fatis clarum effeéx Trident. quod vult

offerri pro vivis & defundtis,

vl

133. 44n etiam pro damnatis , aut Sandlis:

gnm

2;. Pro illis nec utiliter , nec licité offerri

um ;

ul

poffe , quia in inferno nulla redemptio; Sanái

weró non indigent.

Caterüm in honorem

[ QU

&

Sanctorum offerri confuetum eft in Ecclefia

DEI.

134.. 4d percipiendum fruttum [acrificii am

/j

vequiratur in eo , pro quo offertur , [ecialis devo-

[/]

?ío ? &. Negarivé ; quia talis habet fe puré

lr

paísivé, & non a&tivé,

IT

13j. 44n tamen ex meliori difbofitione illits,

!

l

D

$ro quo offertur , crefcat effeéiua vemiffionis pana?

B Affrmativé , maximéà paritate Sacramen-

n

D

torum Pro menífura di(gofitionis gratiam con-

ferentium,

(Q

136. Effne ner

effarium 44 þer:z'pimä»m

[

frudium facrificii abaltero , ut fiat ejus appli-

€atio a Sacerdote? 3z, ld omninó neceffarium

p

effe ; quia facrificium eft de fe indifferens, ut

lls

huic , vcl alteri profit; debet igitur determi-

M

npari per applicationem,

ävm

;37."40

ï,

2

*. fgpäb]??» Eucloifl. Sdbämwa. : 29]

ii

137. 44 facrificium tantundem profit fin-. —

dnlis , dum pro pluribus offertur , quam fs pro

illl';vü

^

wno tantium offeratur3 &. Negativé ; quia ex

ufa Ecclefiz uni defun&to una Miffa applicatur.

hi

Aliàs unico facro poffet cotum purgatorium

]ppo.

evacuari ; & pro unico facro etiam centum

"

flipendia accipi.

i

/.338. 4dt nuaquid boc [aev

ificium eft 'üa[ai'is

lt

nfiniti ? g. Non cífe ; quia cüm. Chriftus

voluerit hoc facrificium fzpiüs iterari, com-

n

gruum erat , ut nop tribueret illi vim infini-

:f/

tam ; fecüs, ac habuerit (acrificium Crucis,

dl

qued non ampliüs erat iterandum , quod

AT

proinde debuit effe per modum cauía univet-

v

falis ad omnes effe&us.

139. Cur autem boc [acrificium , fj fimul

A"u

a pluribus offeratur , frngulis egualiter proderit;

mon autem pluribus , pro quibus. [imul offer-

lJ

fur? &. Quia

uilibet Sacetdos cum altero

ita offett , ac fi folus offerret; proinde cuili-

j

bet ita proderit ; ac fi folus offerret; refpeu

)

autem corum , pro quibus offertur , habet.

l

fe per modam uniüs actionis pluribus termi-

N

nis applicatz , idcoQue fructum divifibilem

communicantis,

140. Guare ergo Sacrammmh idem , fi

pleribus. applicari. po(fet , aqualiter |fingulis -

prodeffet , ac fi umi tantium npplicaretur ?. Wi.

;.W

Idco ; quia Chriftus ita inftituit , & applicatio,

Ícu fufceptio $acramenti in fip

gulis Íempet

VL

diverfía eít.

N 4

xf:.Si

o*

7?47: !Y, Cam !]ML

n

141. Sifacrificium , quando pluribus agpi-

(

eatur particulari intentione , non tantum prodefl

fingulis , quantum [i uni tantiim applicareturs

ym

4

N

ergo idem dicendum erit in cafu , quo generalé

Witentione pluribus applicaretur? &j. 1ta omninó

[

fentiendum ; fiquidem in- Concil, Copítanr.

fl

dammita eft propofitio Wiiclefi, quàd Speciales

ï l

u

erntiones applicata uni perfon& , mon plus Dra-

«

iV

f , gua'm» generales,

CAPUT IIL

.

[i"])

De Mifa, & ad eam per-

A

tinemtibts,

P

u

fsärica ?Miialix

W

lm

II

m eff Rubrica A;;jfæli:? g. Ef Regufa

ü

J

communis, continens Ritus in celebra-

&l

tionce Miífarum obíervandos.

^

h

2. Cur'vocatur Rubrica? &, Quiaplerum-

que rübro colore fcribi folet.

[

3- Quotuplex efi generatim Rubrica ? mr.

li

D

Duplex : Alia eft przceptiva , obligans in

conícientia ad fervandos ritus in ea praccri-

prtos. Alia dire&iva tantüm, proponens pet

p

i

modum conflii & inftru&ionis ,

quid fit

WU

sgendum.

*

: 4.Rs-

De Mi[/a, P nd eam pevtinentilus, — 29*

LÀ

4. Rituum nomine quid intelhgitur: g;: Omnes

h

eircun ftantiz requifite ad Mifla: celcbiatie-

li.

nem & folcnnitatem , five fint veiba ,

| five

n

actiones, feu vcítes, fcu vafa.

u)

j. Ritus in genere quotuplices [unt ? w;. Alios

efle cfleniiales , qui funt de neceffitate facri-

i

ficii & Sacramennr. — Alios accidentales , qui

periipent ad o1patum tantüm , poflüntque cfle

de neccffitate przcepti, non veió de neccffitate

Sacrificll, vel Sacramenti.

6. Qui funt effentiales, e 2ui accidentales?

