tres: poteſt tamen unica duplicata, ſi acce-
dat altera, aut una ſola triplicata eſſe fuffi-
ciens: imò ſufficiet, ſi in medio Altaris, ubi
calix & hoſtia ſubſiſtunt, triplicetur. Aliqui
judicant, ſufficere etiam duastanruùm map-
pas & quòd rubrica dicat, umam debere pro-
tendi utrinque uſque ad terram, eſt tantùm
pro decentia.
393. Ex qua materia conſtare debent ha
mappæ? R. Debere eſſe ex linteo lineo, non
autem ex laneo vel ſericeo. Vix dubium eſt,
poſſe eſſe etiam ex canabe, cùm ſit ſpecics
lini, & ad eoſdem uſus à natura inſtituta.
Probabile etiam eſt, poſſe eſſe ex goſſipio⸗
quia à Plinio computatur etiam inter lini
ſpecies.
394. An maßya Altaris debeant benedici?
Reſp Vi rubricæ benedicendas eſſe, poſſe ta-
men ſine peccato adhiberi non benedictas,
quia Rubrica eſt tantùm directiva, nec extat
ulla alia lex, quæ induceret obligationem
ſub peccato.
395. An aahibita mappa prophana poſins
re-

84 bars V. Caput I11.
eſtitui uſibus priotibus; R. Poſſe, quia non
hoc ipſo acquirit Eccleſiaearum dominium,
nec deputantur in uſum ſacrum, ſed conce-
duntur ad tempus.
396. An, && quale teccatum ſit, uti map-
pis immundis aut laceris, Reſp. Eſſe vel venia-
le, vel mortale, pro quantitate defects, quis
eſt contra reverentiam debitam ſancto Sa-
criſicio, & cultui divino.
397. In, & guale peccatum'ſit ſine m afpis
celebrare à Reſp. Si id fiat ſine nece ſſirate,
juxta omnes eſſe peccatum mortale, non
quòd fiat contra aliquod ſpeciale præacep-
tum, ſed quiain re gravi, concernente reve-
rentiam Sacriſficii, & honorem cultus divini,
fiat contra uſum univerſalis Eccle ſiæ.
39 8. Quid autem in caſu neceſſu atu à R.
Si necefſitas ſit gravis, v. g. ad miniſtran-
dum viaticum, nec eſſe veniale, quia hæc
neceſſitas in jure divino naturali fundata
prævalet.
399. An altare ornandum ſit pallio, ſen
antipendio? Reſp. Nullum eſſe peccatum, ſi
illud non adhibeatur, maximè ſi deficiat ra-
tione paupertatis Eccleſiæ; quia pallium ad-
hibetur purè ad ornatum & decentiam, id-
eò ejus defectus non erit irreverentia.
400. An altare ernandum ſit Cruce in
miedio poſita? R. Eſſe ornandum vi rubricæ,
quæ quia nihil dicit de Cruciſixo, ſatisfiet, ſi
ſola crux adhibeatur; quam etiam adhibere
205

.

,opinih
MG
,,gevon tonit
prſlli
A ℳCnr e
,mmnm u ne
ihueminhch
P 9, N
em fülin
feekeind
coAendante
ennuckkrtn
“
ACrken
rrtcrnunn

. *

WNANAE

an lian lgim
luncloeme
al, l re öen
w.
) ags ennt
larlnii Alr

Nhrd e l

n C

Crun dende b
Un Mem MotNE
Qunnn mnn

4

le

ang
eg,
2

nle

er ed
Grlelln.

. 1
e ſnd
larlohr

uunſoſtnegt
. 4 17

9

e
Wecd

n

e

ee
e
„Atnede
,Eraeſde/AI

eha ]
”

õ 5
Arldeudnn
„1.f..
uinelott
uuilit
ar gilimn⸗
eullenim

Atifeehg

De Miſſa, & ad gam pertinentibus z8 †
non eſt obligatio ſub mortali, cùm de tali
obligatione non conftet.
40 1. An Crux ſit neceſſaria in Altari, ubi
con ſer Vatur Euchariſtia? B. Cum commu-
ni, ſi Euchariſtia ſit clauſa, debere adhibers
Crucem; quia Kubrica univerſaliter loqui-
tur; ſi verò Euchariſtia ſit expoſita venera-
tioni, aliqui dicunt debere adhiberi; alii ju-
dicant non eſte neceſſarium, ſed poſſe ad-
hiberi.
402. An Crux ſit adhibenga, quando icon
Altaru centinet Crucew, vel Crucifixum
B. Probabile quidem eſt, non eſſe neceſſa-
rium, ſi Crux non ſit nimis alte locata; pro-
babiliùs tamen eſt, & conformius KRubricæz
ſi adhibeatur; quia Rubrica præſcribit col-
locari ſuper Altare intra candelabra. Unde
etiam judicant aliqui, non ſatisferi Rubri-
cæ, ſi Crux collecetur in ſummitate Taber-
naculi, niſi forté Tabernaculum foret ſatis
demiſſum.
403. Qua cauſa excuſat etiam à venials
smiſſionem Crucu in Altari à . Excuſare
quamcunque rationabilem cauſam; quia
hoc ipſo honeſtatur talis omiſſio, redditur-
que licita.
404. An & qualiter Miſſale fit neceſſa⸗=
rium? R. Celebrare ſine Miſſali per ſe eſſe
Peccatum mortale, ob periculum omittendi
aliquam partem notabilem, aut commit-
sendi errorem gravem.

R 4 ⁰052

386 Days Ip. Caput 11I.

40 5⅝. Quid ſi autem eelebrans ita ten-eee

me moriâ Mifam, ut abſit probabile perienlum
errandi? B. Tunc ex juſta cauſa poſſe cele-
brari, eſſe valde probabile, quia ceſſat finis,
ob quem debet adhiberi Miſlale.
406. An Miſſale ſit benedicendumi. Non
eſſe benedicendum, quia eſ tantùm inſtru-
mentumad ſubminiſtrandum memoriæ, quæ
recitanda ſunt.
407. An & qualiter candelabra ſunt ne-
eſſe ria pro ſacrificis t . Ex Rubrica debere
adhiberi minimum duo; ſed poſſunt eſſe ex
quacunque materia, & poſſunt eadem ſer-
vire etiam communibus uſibus, quia ſunt
rantum ſuſtentacula luminis.
408. An eſet ſaltem vonisle, eclebrare ſine
gandelabris à g. Non futurum, dummodo
tamen lumen adhiberetur; quia candelabra
non præſcribuntur ratione ſui, ſed ratione
luminis, ſi ergo lumina aliunde adhibe-
antur, patùm refert, ſi abſint candela-

bra.

409. An & qualiter lumen ſit neceſſarium

in oblatione ſaæcrifcii? B. Adhibendum eſſe
ſub peccato mortali. Ex Cayit. Littera,
de Celebrat. Miſſar. & conſuetudine univer-
fali Eccleſiæ, communique ſenſu Dodto-
rum.
410. An ſit obligatio adhibendi duo lumi-
maA? B. Si duo haberi nequeant ,„probabilis
vidern, quòd ex quavis cauſa rationabili
etiam

Pununkr

un
Nn
0 1
atolrune

cet aniif
ein leus
D

,

ſctunmiefe
lungettlmn e
o
In Aulain
ſihtunſelnn
ſnſietine⸗
r; tretnd
Gerlnieig
onnd ktinbe
(,ununi
nzitve⸗
etcenchan
Eumnduiier
rallmte
mihin een
ii
e

Anmmltft

,
ultrt inn⸗

d del ,
AAWARe
4 4*

d

.
W

1 U N

. (An aale

vrſinuſei
1 Mledn
N A
,Kenlrulſe.

S

etiam propriæ devotionis poſſit celebrari

De Mips, & ad tam' peytinentibut 322

cum unico lumine; quia quòd duo adhi=
beantur, non eſt prœcepti, ſed decentiæ.
41. An inchoatum ſacrißicium poſſit quis
bproſequi, ſi lumen exætindum non geßit reac-
cendià Keſp. Si poſt conſecrationem extin-
Suatur lumen, dubium non eſſe, quod de-
beat continuari Miſſa, quia præponderat
integritas Sacrihcii. Si autem ante confe-
crationem, Paſqualigus tenet, quòd dum-
modo Miſſa inchoata ſit, debeat continua⸗
ri; quia dum ſacrificium incipit cum lumi⸗

ne, ſervatur ritus præſcriptus; quòd autem

poſteà extinguatur, eſt per accidens, &
quòd reaccendi nequeat, devepitur ad ca-
ſum impofſibilem, in quo ceſſat legis obli⸗
gat0. .
412. An ex cauſa neseſſitatis poſſit efferrà
ſacrificium ſine lumine?: B. Communem
quidem ſententiameſſe, quòd in nullo cafu

liceat/; eam tamen videri Paſqualigo diffi-

cilem ſaltem in caſu, qui fundatur in jure di-
vino naturali, ut in ſimili alias dictum eſt-
413 Ex qua materia debet lumen adhibes
ripre ſacriſicio? g. De jure quidem nullam
obligationem eſſe adhibendi lumen ex ce-
ra; ſi tamen hoc habeatur, fore veniale, ad-
hibere ex alia materia propter munditiam
ad Sacriſcium requiſitam. Si veré ceraz
non adſit, poteſt adhiberi ex oleo, adipe,
KEvo, &.

R 2 414.

388 Pars IV. Caput 11I.
414. An pro elevatione ft accendendus
ſpecialis cereus? . Quamvis id laudabile ſit &
decens, non tamen eſſe ullam obligationem,
quia Rubrica eſt ſolùm directiva.
415. Quanta debet eſſe neceſſiras, at poſſi-
mus leti pro ſacrißtio lumine ex oles, vel ſe-
vo' H. Probabilids, hoc ipfo, quòd velimle-
gere Sacrum, & deſit cera, adhiberi poſſe
ſevum, vel oleum.

Apparatus pro Sacrificio.

416. Quo jure requiritur calix ad ſacrifi-
cium Miſſa? &. Ex inſtitutione Chriſti ſaltem
quoad ſubſtantiam, quatenus adhiberi voluit
vas aptum ad miniſtrandum potum.
417. Prohibitäâne eſt aliqua materia, 6
qus calix fadtus adhiberi non poſſit proſacri-
ficio? E. Calicem (pari paſſu loquendum de
patena] prohibitum eſſe ex ligno. Cap. vaſa,
de Conſ. diſt. I. Item ex ære, aurichalco, aut
vitro. Cap. ut calix. Aiſt. 1.
418. Ex qua erge materia permittuntur?
Bt. Ex auro vel argento, aut ſaltem ex ſtan-
no. In capit. ut calix, de conſecr. diſt. T.
419. An qui offerret ſacrificium in vaſis ex
materia probibita, peccaturus eſſet gra viter
gr. Omninô, Ex Capie fin. de celebr. Miſſ. Ubi
conſecrans in ſcypho lignee, privatur in per-
petuum officio, & beneſicio.
420. Asn ſeclusä paupertate, poſſit 32
eri

nen Kncn
Mrunirurere

Nrtzgurn
etcldi
uim ſinn
Ielunk
ir
lumen un
ſaltoze

9

EA

M

44 41 Ar aung
ng Uchenn 1

Iht, Ar on wlan

irtertruude
Urnigictu A

Anmu l

Iennrni 1 .

ſetem umnile
bn
Slrginutenu
un lenhe

A ntt,
e
4 latt.
1

WwFEANH let

WINn.
iztutn auni

uin linn
õ
, Alhenat,
unt. 1
cfemis iA

eimldiee
ureſehun
S
aN G—N

u le.

De Miſſa, & ad eam pertinentibus. 38 9
ri ealix & patena ex ſtannoi B. Valde proba-
bile eſſe, quòd poſſit, ex ipſa Rubrica.
421. An Calix peſſit adhiberi plumbeus?
B. Negativè; quia videtur eſſe materia in-
habilis, eò, quòd facillime ſordes contrahat,
ac etiam qualitatem quandam plumbeam
diffundit in potum contentum.
412. An ſaltem poſſie confici calixæ ex auri-
chalco, a«re, &e. deauratis à B. Probabilius
poſſe; quia ceſſat ſinis, ob quem hæ materiæ
ſunt prohibitæ, ſcilicet quia contrahunt ru-
biginem, & provocant vomitum.
323, An calix conſtare poſſit ex lapida? He.
Poſſe, ſi ſit non vulgaris, durus, optimè
polibilis; quia talis non imbibit ſpecies, pro-
pter quod poſſet eſſe materia inepta-
424. An calix eburneus poſſit adhiberi ²
B. Cum Paſqualigo videri materiam inep-
tam; quia recipiendo vinum, maculas con-
trahit, quæ non poſſunt abſtergi, ideoque
non maneret vas mundum.
425. An ſuſficiat ſi ſola cuppa calicis con ſtes
ex materia debita? ꝑ. Sufficere, ut conſtat ex
ipſa Rubrica.
426. An patena & caliæ debeant in parte
interiori eſſe inaurati à B. Debere, & qui-
dem ſi ſint ex materia de ſe inhabili ſub gra-
vipeccato, inaurati efle debent, ſecùs ſi ſins
ex hab ili.
427. Ex qua materia debet eſſe Pyxis, in qus
conſecratur Euchariſtiag? Reſp. Uſum ob-
R 3 ti⸗

390 Pars 1UV. Caput I1I.
obtinuiſſe, quòd ſequatur conditisnem Ca-⸗
dicis 3 nulla tamen eſt circa hoc determina-
tio, ſive in jure, ſive in Kubrica.
4²8, An calixæ cum patena debeant neceſ-
SKariò cenſecrari à G. Non poſſe adhiberi ſub
Peccato mortali ad ſacri ficium, niſi conſe-
crates, per ſe loquendo; quia conſecratio
eſt ritus in materia gravi.
429. An ſaltem in neceſſitate lieeat cele-
krare ſine ealiceæ conſecrato ? H. Quoad hoc
ſentiendum conformiter ad ea, quæ dicta
ſunt de Altari conſecrato pag. 381. n. 387.
430. An ſi celebretur cum calice non con-
τ—Pctο, remaneat econſecratus à F. Non re-
qmanere; ratio eſt eadem, quæ data eſt de Al-
Kari, pag. 381. n. 383.
431. An Pyæis, in qua ton ſecratur Eucha-

giſtia, ſit neceſſario benedicenda ?à g&. Non

efſe, quia in jure nullum extas præceptum.

Rubrica autem eſt ſolàm directiva quoad

oc.
432. An idem dicendum de lunula in oſten-
Iorio, ſeu Monſtrantin, & de fiſtula argentea,

Fer quam Pon/ifex ſaumit ſanguinem ſacrumè

&. De his nec Rubricam quidem extare;
conveniens tamen eſt, benedici eâdem be-
uedictione, quâ Pyxis.

433. Qusaliter amittunt calix C pk3t enag

cenſecrationemi B. Tunc, quando ita per fra-
Gtionem amittunt ſuam formam artificia-
em, ut non ſint amplius apta pro ſacriſicᷣᷣ
4 non Eht mun.⸗

AA.
M.
41 in in
Pyrturi

3deceton
enietn

z

Puech⸗

ezerc

1

N

rihn ftutt

9

Anelimim
techenunhee,
Honlmen rn
eA,air u
iltiginatiutn
ummann de
Uenln; a

Aln, Mior

Eemmn uelec
ialtananen:
e mmm ve
t, Egren

A

e

,7, 6
. ltt e.

Aan r⸗

zulazntg.
GrEMr.
elnefe

guninte lutt⸗
aineNN

ulludli .
gls zeh
ornin ö
Eelnenz
l.
1

leie
AA.

. L
Gr5

De Miga, & ad eam pertinentibit“. 391
minillerio; pereunte enim ſubjectò, debet
perire forma.
434. An caliæx amittat conſeeratienem .
cupps ſeparetur à pede à. Non amittere, ſi
ſeparetur à pede tornatili, ſi iſte non ſit fra-
Gus; quia ſimpliciter non amittitur forma
ejus artifcialis; amittere autem, ſi ſeparato
cuppæ à pede fiat per fractionem; quia amiv-

titur ſorma artiſicialis.

.3 5. An ſi cuppa salicis amittat longé u ſis
dAeaurationem, amittat ktiam zonſecrationem?
Bi. Si aliunde materia calicis eſt per ſe habi-
lis, non amittit conſecrationem; quia non
ſola deauratio conſecratur, ſed totus calix.
Neque deperdit calix per deaurationisattri-
tionem ſaam formamartificialem. Aliud ſen-
tiendum, ſi materia de ſe inhabilis, reddatur
habihis per ſolam inauratienem, quia tunc
deperdita inauratione, manet caliæ inhabi-
lis, conſcquenter nec conſecratus.
436. An ſi calix conſecratts inauretuy;
amistat cenſeerationem; B. Affirmativam
eſſe communiorem; negativam tamen eſſe
valde probabilem; quia manet idem calix
quoad formam, majorque pars ſacra trahit
ad ſe minerem; nec Eccleſia noviter deal-
bata, nec corporale noviter amydo tin Gum,
perdit conſecrarionem aut benedictionem;
aliunde execratio rerum conſecratarum
odioſa eſt, ideoque in caſu dubio non in-
ducenda.
K. 4 4 7.

392 Pars I V. Caput III.
437. An per uſus prophanos ſacrilegos exe-
srentur & violentur ſacra Vaſa? g. Minimè,
conveniet tamen illa ſimplici benedictione
reconciliari. Si autem violarentur per ſan-
guinis, aut ſeminis khumani effuſionem, de-
Berent ab Epiſcopo reconciliari.
4 8. Wealis apparatus exigatur pro cali.
e* & Exigi purificatorium ad detergendum
Calicem; pallam parvatm ad eooperiendum,
Burſam, in qua reponatur corporale; ve-
Ium, qué calix operiatur, & corporale,
uod ſuper Altare extendatur. Inter hæc
velum & burſa non ſunt neceſſaria ad ſa-
crificium, nec eſt ullum præceptum adhi-
Bendi; pertinent tamen ad ornatum & de-
Centiam, & ideo non niſi ex neceſſitate
omittenda.
4 9. An purificatorium ſit benedicendumz
Reſp. Paſqualigum referre, quòd in praxi
mon benedicatur. IIlud certum eſt, quòd de
æ nulla ſpecialis mentio fiat in Rubricis aut
ahbi; niſi dicatur, comprehendi ſub nomine
Tobalearum & Mapparum, quarum bene-
dictione dicunt alii benedicendum etiam
puriſicatorium.
440. Ex qua materia conſtare debet purifi-
cateriamè g. In praxi ſemper adhiberi line-
am; quia tamen nullibi quidquam de hoc ex-
primitur, exiſtimat Paſqualigus, dummodo
ſit mundum ex materia apta ad extergen-
Qum calicem & manus, poſſo adhiberi.

441.

rmanet
41 lps aun⸗
,dI M
rCcnndi I

nrltenkands

Uitnenſricn
nerennn u
Pl, ancr
ligen ummdn

Ilietgtar

ecahanlnutm

zntachenlz,
lſaumi
bloroheer

eer. E

laen.

4 Arſeeuun /,
Aiſeenun,

NVwenn
1lgtngln
ACNad
Ahmnadrhenu

1

7

a ⸗ t
Lreteln
e 5 1
Aatetltg
1hot⸗ 1.

1,,,.,,
N Gte,
.

muKmürhlv

Pnrend bin
1 nnn de⸗
eenlln en

ulnlifuif
Kheilu.

De niſſa, & ad eam pertinentibus. 39
441. An Palla ſit neceſſa, ia, & qualtsz eſſe
debeat? Eſſe neceſlarium de facto adhiberi
pallam, & quidem ſub obligatione peccati
rortalis, ad evitandum periculum, ne ali-
quid indecens incidat in calicem conſecra-
tum; quia cùm hodie corporali tegi nequeat
calix, ut olim tegebatur, palla ad hoc ſubſti-
tuta utendum eſt.
442. Ex quali materia debeat eſſe palla, &ρ
an benedicta à G. Mihi probabiliùs videri
cum communiori, quòd debeat eſſe ejuſ-
dem conditionis cum corporali, quia per
diviſionem pallæ à corporali non fuit mu-
tatum præceptum quoad illam partem cor-
poralis, quâ calix cooperiebatur, ſed ſolùm
ad majorem commoditatem fuit ſeparatio
permiſſa, ergo ſicut olim operiri debuit calix
parte corporalis, ita nunc cenſebitur operiri
ipſa parte corporalis, quamvis à corporah
ſeparata.

443. Ex qua materia debeat eſſe corpora-

ie; Reſp. Ex linteo lineo. Ex Capit. Con-

ulto, de Conſecr. diſt. I. Canabem autem 8
goſſy pium jam alibi diximus ſpecies lini eſſe
probabiliter.
444. Quale peczatum eſt celebrare ſine cor-

dperali? G. Eſſe peccatum mortale, ut colligi-

tur ex cit. Cap. conſulto.
445. An Corporale debeat neceſſariò bene-
dici: H. Sub peccato mortali non poſſe, niſi
benedi ctum adhiberi ad ſacrihcium.
K 5 446.

59 4 BDar 1 F. Gapht 111.
446. Quando amittis Corporale ſuam Benes
Kiczionemi g.. Unicum caſum aſſignari vom-
muaniterà DD. quando ita laceratur, ut non
poſſit amplhius inſervire pro ſuo munere
447. An ex tauſn nrceſſitas liceat ſine
korporali offerre ſatrifitium?: B. Qubad hoe
idem ſentiendum, quod didum eit de Al-=
tari conſccrato;, pag. 382. n. 387.
448. 4 quibus Corperalia la vanda ſin:
Be. Ex officio à Diacono, vel minimum à
Subdiacono;nam uſus Cap. Nemo de Conſecr.
Aiſt. I. extendit ad eum, qui ex vi ſul mune⸗
gis calicem tangere poteſft.
449. An gota lotio à Miniftro in ſacpis ton-
Hitula peragenda ſit? ;. Solùm primam à tali
beragendam, & aquâ illam in ſacrarium pro-
leientdun. Voſtun ulterisà quocunq; lavaris
470. An, & quantum pertatnrus eſſet Iais

euz, ſs;primam lotieonem perageret? &. Cum

eommuniori, non eſſe plus quàm venialiter
peccaturum; quia in tantum pecearet; in
quantum attingeret; attingere autem ſaeros
ap paratus, j-uxtaà comunem eſt ſolum veniale.
451. An erge Corporalia, palla, &c. àlaicis
tangi nequeunt? N. Corporalia & pallas, &c.
etiâm poſtquam benedictæ funt, poſſe tangi
A laicis, antequam fuerunt in uſu ſacro; quia
cContactus prohibetur, vel ratione unctionis,
Quæ fit in lacris vaſis, vel ratione contacus
ſpecierum conſecratarum, qui fit in linteis
leneis, quæ tamen poſtquam ſemel lota ſune
libe-

rf
llift 1 .
Kenna.
S
7
.
Aeu
8 ev

elecclant

aNr
—1u½

unle
Nüe r
Aigteumn)
(Akinlnun⸗
lenmnn,

.

ri

1 113
. ,

niintr/

8 .
n.

De Mijs, & ad eam pertinentibus Syf
libere tangi poſſunt, donec denuò ad ſactum
ulum adhibeantur.
42. Quis autsm poreſt pradidta rangere;
dum in ſe acta continent Corpus, aut Sangui-
nem Ohriſti t &. Sub beccato mortali nemo,
niſi Sacerdos aut Diaconus.
Veſtes Sacræ.
4 3. An ſint neteſſaris veſtes ſacerdotales
in oblatione ſacrificii à B. Illas ex inſtitutie-
ne Eccleſiæ neceſſarias eſſe. Ex Cap. Epiſco=
bpus de tonſecrat. diſt. 1 Et Cap. Veſtimentæ
ead. àiſt. quæ autem & quot, qualeſque ſint
hæ veſtes, dictum eſt zag. 291 7, 4 ¾.
4 54. Ex εaαι J materia conſtare debent veſtes
ſacra . Nihil quoad hoc eſſe in jure deter-
minatum. Ex uſu tamen conſtat, Amictum &
Albam conſici ex lino; eingulum ex quacun-
que materia ad cingendum aptàâ; Caſulam,
Stolam, Manipulum pariter ex quacunque
materia apta ad earum functionem, dum-
modo ſit decens Miniſterio ſacerdotal. Idem
eſt de Pluviali & Dalmaticis.
4 55. Qus forma artifitialis, & tei coleres
ſuns veſtinum ſacrarumz rormam eſſe illam,
quæ hodie in uſu eſt, & facto ipſo approbata
S& inſtituta ab Eccleſia. Colores etiam ex
conſuetudine quinque adhibentur, nempe:
Albus, Kuber, Viridis, Violaceus, Niger,
præſcripti etiam in Rubrica.
456. An hi colores adant ſasb obligationem?
F. Eos elle tantùm ſub Rubricis direéctivis;
R 6 polle

—

S5 2ar 1 v. Eapur 111.
pole tamen venialiter peccari indebitò en-
zum uſu, ac etiam mortaliter, ut ſi quis pro
Miſſa Paſchali adhiberet nigrum colorem.
Porrò aureus color valet pro omnibus; quia
ad eum concurrunt pr ecipui colores.
4 57. An ſint alis etiam veſtes ſaeræ! E.
Eſſe Pluviale, Dalmaticam, & Tunicellam,

quarutn materia & voores conformes ſunt

Caſulæ. Formæ veroò & uſus diverſi-
458 An omnes he veſtes ſint beneft enna?
N. Veſtes omnes pro ſacrificio à Sacerdote
adluibendas, benedicendas ede. Exæ Cap. Ve-
ſtimenta de conſerr diſt. 1. Cùm ſpeciahterde=
Butatæ ſint ad tam ſacrum miniſterium; un-
de & ſacræ vocantur:
4 9. Quid de Pluviali &- Dalmaticis: Be⸗
Probabilius & has bencdicendascile ob de-
centram Divinorum officiorum, & ſacrarum
funétionum; cuùm computentur etiam inter
ve ſtes ſacras; & ex Decretis Pontihcum Mi-
miſtri debent eſſe induti veſtibus ſacris, ha-
bentque ſuam ſacram ſi ſignificationem, & ea-
rum benedictio habetur in Miſſali RKomane
v.l Pontiſicali.
46 0. An Veſtes ſat erdotal⸗ Der ipſu: nſum
nent benediza* R Idem dicendumefſe,
quO 04 tum eſt de calice pag. 390. n. 4 02
quamvis de veſtibus facilius concedi poſſet;
cm tantùm benedicçantur.
461. Qüuomedeo ſacra veſies amittunt be-

.. A
seditionem; Reſp. Tunc ſolùm, quando

t

omi
babin hne
. N ⸗

4

mi alenne
Uenindue
. rlen
fn ,/

uin igin 1

nierlr 5

IIII

ait n

Wine ar etu

tn
lrilinmtalinzn
ls gu mn,

4

De Miſa, & adesm bertinentibus. 597
Tta rumpuntur aut lacerantur; ut amittant
Formam ſuam artrſicialem, & non ſint ampli=
s habiles pro functione, cui inſervire de-
bent. Ex Cap. quod in dubiis de conſec: Eccle.
462. An quando aliqua veſtis ſuccefſi vè per
Partespatlatim reficiter, amittat benediltio-⸗
nem à G&. Negativè, etiamũ mutetur ſecun-
dùm majorem partem; quia nunquam fit ta=
lis mutatio, quæ deſtruat ejus formam.
463. An partes Veſtis ſacra connexa inter
Je aut vitis ſerices, au? nodulu amovibili=
ter, ſi ſeparentur abinvicem, perdant bene-
didiionem? Reſp. Non perdere; quia tune
Forma illarum veſtium includit in ſubſtantia
Hlam amovibilitatem, & ideo exercitium
illius non eſt contra, ſed petiùsjuxta natu-
rarm formæ illius.
464. Quid ſi autem fiat ſeparatio paxrtis
per diſſolutionem: Rt. Si pars illa ſit notabilis;
uti eſſet manica Albæ, amittet benedictio-
nem; quia albâ defciente ctiam und manicâ
Kt inhabilis ad functionem, pro qua eſt de-
ſtinata.
46 §. Si äb aliqua veſte detrabaturpannns
interior totus, an perfat benedidtiovem? Bi. Si
exterror manet integer, non amittet benedi-
Gionem; quia pannus interior acceſſorius
eſt, & extra formam ſacræ veſtis.
466. An veſtis duplicata ex unaparte brè
uno ex altera pro altero colore ſerviens, i ſe⸗=
paretur in duai partes, amittat benedictio=-
K 7 nem?

—2

—

398 Par: 1 U. Caput 111. le
nem! H. Non amittere; quia ſingulæ illeæ un
partes ſunt benedictæ, & per accidens coë- a
unt in unum, ideoque ſi ſeparentur, tollitur Lan
tantùm unio, non forma, nec bene dictio.
467. Si ex manipulis fiat ſtala, aut ex ſie-
la manipuliss, debeene de novo benedici? .
Si non fiat additio novæ materiæ, aut addi-
tio & detractio, non ſit ſecundùm majorem
partem, non debere benedici; quia non fit
mutatio formæ, & minor pars addita, trahi-
tur ad communicandum in benedictione.
46 8. Si ex pluribus amictibus keret una “
alba, ex pluribus Manipulis una ſtola, eæ plau- ſetgothtere

ribus folis una taſula, eſſet ne opus nova bene- thentreruet

didtiene? E. Eſſe opus, quia concurrerent ad
novam veſtem, & novam formam arti fßcia-⸗

lem, proindeque iſta veſtis, non efſet benedi- niitni
cta in ſua korma. er Mahaut
469. Quid ſi autem ila partes diſuerentuxr, em wreim,3

& redirent ad ſuam priotem fermam; . epeeActene
Aliquos ſentire, quòd non deberent de nove Arlcocn
benedici; quia non perdiderunt ſuam for-
mam; alios verò exiſtimare, quod deberent
benedici; quiaet ſi materialiter ſervaverins
ſfuam ſormam, formaliter tamen novam
conſtiue bant, net poterant dici plures ſio-
læ aur Manipuli, &c. N
478. An vefßtes ſacre amittant benedi-

. e Teſtnverlmn
tionem, ſi à laici adhibzantur ad uſus pro- urcher
phano: . Non amittere; quis non per- iAhang
. . EA
dunt ſuam formam, aliunde nec polluuntur, znir me

Au N

t

MN
gum auaf.

S

Alul on

Gr

Gnu

PuriN
N.
r

AK
WEN

Pe Miſa, & ad esm pertinentibus. 335
quia pollutio non habet locum; niſi ubi à
jure diſponitur.
471. Quando cingulum amittat benedi⸗
tionem? N. Quæcunque illius pars mane?
adhuc apta ad cingendum, illa non amitter
benedictionem. Idem eſt, ſi antequam tota-
liter rumpatur, partes inter ſe connectantur;
quia non perditur forma.
472. Quid ſi autem in duas partes rapl ume
freri m connecaturz B. Perdere benedictio-
nem, ſi neutra pars ſuffecit pro cingendo,
quia perdidit formam. Si autem una pars
ſuffecit pro cingendo, altera ipſi conjuncta
vecuperabit benedictionem, quia tanquam
acceſſoria trahetur ad communicandum in
benedictione cum majori.
473. Potéſtne adhiberi in defecu cinguli
Rtola à E Poſſe, quia cingulum non requirit
certam materiam, ſed ſufficit quæcunque
de ſe apta ad cingendum; & aliunde utrique
eſt benediéctio communis ſub generali ve-
Rium benedictione.
474. An liceat utiſtold pro manipulo,
viciſſim? B. Licere in caſuneceſſitatis, quia
funt veſtes imul benedictæ, & formam arti-
Rcialem ferè eandem habent præter aliquam
extenſionem. Imò plurimi judicant, id etiam
extra caſum neceſſitatis fieri poſſe, qummod
manipulus poſſit per erucẽ in pectore locari.
475. An & gquale pectatumſir, celebrare

cum veſtibie, ſacerdotalibus non benedibzis &
8

B. De

oe Par) 1 V. Caput I11.
&. De ſe eſſe peceatum mortale. Ex Cap ve⸗
ſtimenta de Conſecr. diſt. 1.

47 6. An tamen detur parvitas materiæ? p
Probabiliùs dari, ac proinde cum cingulo

non benedicto, & ſecundùm aliquos cum
manipulo aut ſtola non benedictis celebrare
erit ſolùm veniale; & ſi oecurrat aliqua ra-
tionabilis cauſa, nullum prorſus peccatum
erit. Quòd detur parvitas materiæ, inde habe-
tur, quia ernatus ſacerdotalis eſt per mo-
dum unius totius, & taliter etiam benedici=
tur; Cùm ergo ſimus in materia totius divi-
ſibilis, debebit admitti parvitas materiæ.
477. An align ando liceat celebrare eum
vehisus ſststd ss/ils, guarern, nulla ſi be=
nedida à R. Id licere urgente gravi neceſſita=
te; quia benedictio eſt ſolum de Jure Eccle-
ſiaſtico „ quod uon præſumitur velle im-
Pedire majus bonum.
478. An in omißione alicujus veſtis ſacer-
dotalis in celebratione lorum habeat parvitas
materiæ? R. Habere locum ex eadem ratio-=
ne, quæ data eſt proximeè, n. 476.
479. Qes ergo veſtes cenſenda ſunt parva
materia? R. Communisſententia admittit de
eingulo, cùm ſit potiùs acceſſorium veſtis,
quâm veſtis. De manipulo etiam non habe-
tur magna difficultas, cùm non fuerit intro-
ductus e eo fine, ut eſſet inter veſies, ſed olim
erat tantmſudariolum proocvlis, ore, naribꝰ
abſtergendis; & aliunde reſpe ctu totius or=
õ videtur eſſe pars xigua.

486,

6 9
1ene
4
ℳ
ſen Ce ecn
Ke
nſn tua
lier nſniden
6 rſlſtei 1 ke 12
1 Aaohinn.
4 lrnuin

all

aand an
,oieigrnann n
m gonu
wer .
Srimiinl 1.
lumn,
n, une⸗ r 3

Al mpoh el
ng
le Kni hen
l ſt Feni em
ndolete ecenrn
Nnneucene

ſntmnuunß
nlzeniniend⸗
Eet unmn
Mnertltucn
Anaagn
e alhen,

rn,

68

eeimi,

ni ii⸗
MAA

slditenii

—

De Miſſa, & ad eam pertinentibus. 401
480. An ligamen Caſula poſſit adhiberi
pro cingulo? R. Poſſe; quia aliunde cingit
Sacerdotem.
481. An ex cauſa neceſſitatis liceat cele-
brare ſine aliqua ex veſtibus ſacerdotalibus?
R. Licere; ſiquidem poteſt eſſe talis neceſſi-
tas, quæ prævalet præcepto purè eccleſiaſti-
co, ut aliàs dictum.
4 ⁹2. Quor gradus neceſſitatis conſiderari
poſſuntè R. Tres: Primus eſt graviſſimus, ut ad
evitandam mortem, aut aliud graviſſimum
damnum. Secundus gravis, uti eſſet neceſſi-
tas miniſtrandi viaticum, aut offerendi ſa-
crihcium, pro aliqua gravi indigentia „ aut
implendi præceptum naturale divinum de
offerendo ſacrificio. Tertius eſt communis
& ordinarius, ut eſt præceptum audiendi
Miſſam, aut neceſſitas implorandi divinum
auxilium pro ſpeciali indigentia.
483. An in ſecunda & tertio neceſſitatis
gradu poſſit offerri ſacrificium ſine ſtela à R.
Non poſſe ſine peccato mortali; quia ſtola
in pectus per Crucem defluens, eſt ſpeciale
ſignum poteſtatis ſacerdotalis, ex qua Sacer-
dos offert ſacri ficium.
484. An in tertio neceſſitatis gradu liceat te-
lebrare ſine aliqua ex veſtibus minoribus à R.
Licere; quia ſunt parva materia, cui proinde
etiam neceſſitas communisprævalere poteſt.
485. An in caſu gra vu, ſeu ſecunda neceſ-
ſitatis poſſit celebrari ſine aliqua ex veſtibas
Mma02

402 Pars 1 V. Caput 111.
majoribiuse. Poſſe, dummodéò non ſit defe-
Gus ſtolæ; quia minor neceſſitas, ut ſæpè di-
Gtum eſt, debet cedere majori, ut minor ob-
ligatio majori.
486. An ex neceßitate ejuſdzm ſecundi
gra lus liceat aliquanso celebrarz abſquse alia
ex veſtebus majioriburs, aut mineribawsh Nun-
quam licere, ita communis ſenſus eſt Docto-
rum; quia ſacrificium, ſicut exigit ex natura
ſua publizum miniſtrum, ita exigit, ut qua ta-
lis accedat ad offerendum, adeoque cum in-
fignibus ſen Ebilibus ſuę poteſtatis, ſaltem ali-
quibus. Et juxta aliquos ſufficeret ſola ſto-
la, quæ eſt veſtis propria ſaçerdotis.
487. An ex canſa graviſima ſeu primi ge-
neris poſſit celebrari ſine om ni veſte ſacra? Be.
Probabilis videri quòd non liceat, quamvis
aliqui contrarium ſentiant; quia licèt leges
humanæ præcise quà tales non poſſint obli-
gare cum oericulo vitæ; quia tamen lex Ec-
cleſiæ de uſu ſacrarum veſtium eſt talis, quæ
applicat legem naturalem & Divinam ebli-
gantem ad adhibendum aliquod Gignum mi-
niſterii, quod ſuſtinet ſacerdos offerendo ſa-

criſicium; ideo ratione iſtarum legum poteſt

obligare cum periculo vitæ.
488. An omittere aliquam ex ſacris veſti-

bus ex inad vertentiaꝛobli vione, &c. ſie pecca-

zum? B. Si hæ cauſæ ſant cùlpabiles, non ex-
cuſabunt à peccato, Kcut in aliis materiis.
489. An & qualte peecatumſit selebrare
csi Nj

4 . Cun
uhlietui
. C ufine
. Ann/
aulbin
Pebche, ſer

Kans

ybece

dniunglunn
rn ehd eii

6 S

l
G Mh
ſaren toetn
ermeio⸗
ummurib,i
alhus.
1 Alenum

Ilkumrmitraumt
IRewele uann
G. 40 nile
hu lnenni,an
f. 7 „,
Eeulpunhozen

An
onpem
Ilapginloeole
ſcenree conn
Wihabenn gne
1en gunl

NNE*

ſalinui/
,

e 5
anl if.

1 ,d,,
. .

1

De Miſſa, & ad eam pertinentibus, 40 3
eæum veſtibus ſacerdotalibus ſaeri, imm unais
aut laceris à R. Cum communi. Celebrare
cum notabiliter talibus, eſſe peccatum mor-
tale. Ex Cap. veſtimenta de Conſ. dift. 1.
420. An ſaltem in saſu neceſſitatis lies af
tales veſtes ad hibere? Reſp. Niſi veſtes eſſent
planè ludicræ, liceret cum iis celebrare in
caſu gravis neceſſitatis, quia neceſſitas red-
dit licitum, quod aliàs non eff licitum. Eæ
Cap. quod non eſt, de Keg. Iurés.
491. Vbi debet Sacerdos induere ſacra ve-
ſtes pro ſasrifieie? R In ſacriſtia, & non in
Altari, quia ex Altari Epiſcopi ſumunt illas.
Si tamen foret neceſſitas, aut conſuetudo,
ſaltem ex medio Altaris non deberent ſumi,
ſicut ſumuntur ab Epiſcopis, ſed ex aliquo
cornu Altaris.
491. An teneatur Sacerdes, dum induit ſa-
cras veſtes, orare preces praſcriptas? R. Rubri-
cam illam eſſe tastùm directivam.
49 3. An & quale pectatum ſit, uti ſacris
veſtibus ad aſus prophanos? , Cum commu-
nłeſſe ex genere fuo peccatum mortale, quia
per benedi ſtionem ſegreganturâ communi-
bus uſibus, & dedicantur obſequiis divinis.
494. An ergo zes in Comodiis uti licebise
B. Aliquos permittere uſum, ſi Comœdiæ
ſint ſacræ, & in loco ſacro. Interim tamen &
koc videtur eſſe contra Catitul. veſtimenta
cie Ubi habetur, quòd aliis uſibus fervire
non debeant, quàm Eccleſiaſticis.
491.‧ 4

—

404 Pars 1 V. Capkt 1II.
495. An liceat ſaeris veſtibus induere corèo=
ra Sacerdotum defundtorum, dum ſepeliuxturt
R. Conſuetudinem illam eſſe licitam, & ſer-
vata eſt in praxr d temporibus S. Gregorii.
496. An ſacra veſtes confeci poſſint ex ve-
Rtibus prophauis: R. Poſſe, quamvis uſui pro-
phano inſervierint: quia nec extat prohibi-
tio, nec eſt ex natura rei illicitum, eſtque
praxis quotidiana.
497. Wales debent eſſe veſtes communes
celebraiari Miſſum? R. Quamvis aliqui judi-
cent, peccare mortaliter eum, qui calebrae
veſtitus habitu laicali: alii tamen probabili-
ùs exiſtimant, non peccare, quia eſt ad breve

tempus, nec videretur à popule ejus veſtis;

& Rubriea eſt tantùm directiva.
498. An peccet, qui nudis pedibus cele-
brat? R Non peccare mortaliter, quia nul-
lum eſt præceptum, foret tamen al qua in-
decentia.
499. An, & quale fit peccatum, cooperto
capite celebrare? R. Totô tempore ſacrificii
habere coopertum caput, eſſe mortale pecca-
tum, quia eſt gravis irreverentjia.
500. An etiam ſit mortale, uti pil elo uſque
ad Canonem R. Non eſſe: quia videtur eſſe
parvitas materiæ Si autem alicubi eſt con-
ſuetudo utendi pileò uſque ad conſeeratio-
nem (uti Vaſquez refert eſſe in Polonia)
Valebit illa.
5I. An ſaera ſu pellex econverti peſit in
Keſus prophanos 3 R. Poſtquàm amiſerunt for-
mam,

6 21

ℳ
,ekeonſen
Sl uc
enetſiſe
genie nuun
0 d/
,c⸗ No

troceledn

pnenyuK 1
ſon 4ℳ
ſ iſn
glie ecite Ke
aANebert,.
o-e t
44 4 jylrn
alckn Nu

lteigidterem

terbteltel cen
Urpnlgkebern
Aeter tun
inlufitejne
icügfrtae in

Eeohhenalna⸗

ſen k
6 5 Aliratun
Utunele de In
iſßfnid eſelgee⸗
eſimun

GANae

aunc⸗

PdAs K

De Miſſa, & ad eam pertinentibus. 407
mam, poſſe converti; nec erit peccatum ve-
niale, niſi aliqua circumſtantia importet ir-
reverentiam: quia ceſſante formâ artiſciali,
ceſſat benedictio. Tota autem exigentia re-
verentiæ fundatur in benedictione.
502. An ſacra ſupellex vendi aut oppigne=
rari poſſit? Reſp. Non poſſe, niſi ex cauſa ne-
ceſſitatis. Ex cap. I de pignore.
503. An ratione ordinis obligetur Sacerdos
aliquanda offerre Sacriſicium? Reſp. Sacer-
dotem ſimplicem ex vi ordinis teneri ali=
quando in anno celebrate Hoc ſacite in meam
commemorationem? Trid. ſeſſ 22. cap. t. de
ſacrißcio Apoſiols? & eorum ix ſacerdotio
ſueceſoribus, ut offerrent, pracepit per hae
verba: Hoc facite, uti ſemper Eccleſia Catho-
lica intellexit, &.
504. An ſimplex Sacerdos teneatur in die
feſie celebrare, ſi non adſit alius, qui celebret
R. Videri quòd teneatur, quia ratione ordi
nis facerdotalis eſt conſtitutus publicus mi=
niſter populi ad offerendum ſacrificium.
505. An ſimplex Sacerdos teneatur celebra-⸗
re, ut impleat praceptum audiendi Miſſamè R.
Teneri, niſi adſit tale impedimentum, quod
de ſe poſſit excuſare ab audienda Miſſa.
Jejuno celebrandum.
506. An celebraturus debeat eſſe jejunas?
R. Certum eſſe de gravi præcepto eccleſia-
ſtico jejanii, ejuſque naturalis, excludentis
quamlibet ſumptionem, non ſolum cibi &
pots

4°5 Pars V. Caput 111. ,
otus ſed etiam medicinæ, ſi quis volet ce⸗
Febiare aut communicare.
