VID eſt orde Subdiatonatus à Reſp-
Q Tamburino: Eſt Orde ſacer Eccle-
ſiaſticus, quo datur poteſtas aſiſiendi in Al-
tari Presbytero ſacrificanti, miniſtrando ei
calicem cum vino, & patenam cum hoſtia.
Et item: Poteſtas ſolenniter legendi Epiſtolas
in Miſſa. Alii definiunt, quòd ſit Sater Ordo,
ſeu Ordinatio, per quam traditione calicis
vacui, eum patena vacua, ſub praſceripta
verborum ſorma, datur poteſtas ad inſer vien-
adum Altari.
E 6⁶ 2. Cur

532 Pars 11. Cagut II. 1

2. Cur in definitione à Tamburino dats ine
additur: Miniſtrando cahcem cum vino, Ainad
patenam cum hoſtia; ſiquidem hoc vi- (ruan
detur botiks eſſe effcium Diaconi: B. Hanc mmum
poſſe eſſe rationem, quòd Subdiaconus uparmng.
miniſtret & calicem cum patena, & hoſtia, rm
& vinum calici infundendum Diacono; a nlſil
idecoque poteſt dici ſaltem mediante Dia- ne
cono, miniſtrare Sacerdoti calicem cum vi- 4 leinin
n0, & patenam cum hoſtia, prius ab ipſo
3. Quamodo ordinandus in Subdiaconum, An,, tui
Rebet accedere ad ordinationem? Reſſ . D
Debet accedere initiatus minoribus ordini- l
bus, examinatus, approbatus ab Archidia- c(N Arnen
cono, præſentatus Epiſcopo ordinanti, con- 4 randn
venienter diſpoſitus ad ſacram Communio-
nem, veſtibus ſacris, amictu, alba, cingulo c
indutus, manipulum manu fſiniſirâ, cande- hrin
lam offerendam dextrâ, tunicellam ſuper Vun nin
finiſtrum brachium geſtans, habens tonſu- .
ram patentem.
4. Quando ſunt plures Subdiaconi, aus r!
Diacont ſimul ordinandi, requtriturne, ut lrnnis
Binguli habeant ſuam tunicellam, aut Dal- lilen e
maticam? g. Non requiri, ſed poſſe ex præ- ulllarie
ſcripto Pontificalis, eandem ſucceſſivè om- nni
nibus imponi; aliud videtur de Sacerdoti-
bus dicendum, qui cùm celebrent Miſſam lulnm ,
cum ordinante, debent omnes eſſe induti Uin denn
facris veſtibus. 12 ſmlihn
EE

ntiheir
hchen i
len
1 ,

dilcn

aan bin

niatu, D

aniuin lliuen

eduitig 3

mrenen.
6Acchice

nCommunn
ain, An trel
nm iln .
i, milni

gim, Clnt⸗

n Mlumi,1
6, niint,
nio/ 4 N.
llectſe
alaſuelteit

Npenrcoe

De Subdiaconatn. 13
§5. Qua eſt materis bajus Sacramensi?
Reſp. Certum eſſe ex Concilio Florentine „
quòd calix vacuus cum patena ſuperpoſita
ſit materia remota, ejuſque traditio ſit ma-
teria proxima.
6. An non etiam liber Epiſtelarum, ejuſ-
que traditio, eſt materia hujius Sacrawenti *
H. Diſcrepare Authores, dici tamen pofſe
materiam ſecundariam.
7. Quid ſentu de ampullis vel pelvicula
& manutergio, qua etiam traduntur Sub-
diaceno, ſub eadem formula verborum cum
calice & patena à B. Hanc traditionem non
elle materiam hujus Sacramenti, quia ea fit
tantum ab Archidiacono. Materiæ autem
majorum ordinum debent tradi ab Epicopo.
8. Qua« eſt ſorma hujus Sacramenti? B.
Principalis, & eſſentialis eſt: Videte, zuluſ-
modi miniſterium vobis tradatur, ideo Vos
admoneo, ut ita vos exhibeatis, quòd DEO
placere poſſitu. Secundaria ad librum Epiſto-
larum eſt: Accipite librum Epiſtolarum, &
habete poteſtatem legendi in Eccleſia ſana
DEI tam pro vivis, quàm pro defandtis, in
Nomine Patris, &c. Ad urceolos, & ampul-
las nihil dieitur ſpecialiter.
92. Siintne omnia verba hac formæ eſſentia-
lia? H. In prima forma, illa verba: Ides
vos admoneo, &c. non eſſe eſſentialia, ſed
tantüm adhortatoria. In ſecunda etiam:
In vocatio SS, Trinitatis eſſentialis non eſt.
H E 7 102

—

134 Pays 11. Caput 11.

10. Si traderetur ordinando ſolus caliæx;
vel ſola patena, eſſetne validè ordinatus;

m. Probabiliùs negativè; quia traditio illa
refertur ad utramque partem Sacrificii, ſci-
licet Corporis, & Sanguinis; ideo utriuſ-
que vafa tradi debent. H
11. Süntne de neceſſitate vaſa conſecra-
za ? h. In praxi debere efle conſecrata ex uſu
Eccleſiæ; & docent aliqui, eſſe de neceſſita-
te Sacramenti, quamvis oppoſitum ſit ve-
rius ex ITamb. de Ord. I. 7. c. 3. F. 2.
I2. Si Subdiacono tradatur calix ecum
vino, & patena eum koſtia, eritne valida
erdinatio? Bt. Erit, ita de Lugo; quia utile
per inutile non vitiatur; ac proinde calix
& patena, quæ ſunt vera materia hujus Sa-
cramenti, non vitiantur per præſentiam vi-
ni & hoſtiæ. Quia Epiſcopi intentio ſolùm
eſt, tradere ſola vaſa ſine materia contenta
in iis.
13. Quas conditiones requirit Eccleſia;
uet quis ritèà ordinetur in Subdiaconum à Br.
Ut receperit primam Tonſuram clericalem,
& quatuor minores ordines, attigerit certos
annos ætatis, habeat titulum legitimum,
& teſtimonium bonum de vita & moribus,
nullà ſit cenſurâ, & irregularitate irzetitus,
intendat omnia Subdiaconi munia obire; ſit
in ſtatu gratiæ; & ut examine probetur ſuſ-
Kciens.
14. As ſunt veſte: Subdiaconi? N.
Ami⸗

4

ſ ntf.

ue⸗
PAutm
4 unguu
ſecomann

P

.) d t.
Oud une

6nec Chukin

Wauu,

— —
—

Putan ian
lnurls

16 E

Uh
zierrer
inannee
Clnc, AMnwt
Anpmdn
WAlrumaun

Ueteen wrr
Netcnne
unel

ada,

6.
1

ntiud
6 Nolhler,

le he

,

leent
wroppolnuntn
hulinn 1n
i, mimti
velg aunt
n rnnlcl

vnmktin .
n Nrtninmi.

Hmmmmoſlu
Wnnentnner

MCuin ih

r lvenin/1
Tutnmditen
Am tnftten
eimiamkgtmn,
alinnig,
nulrſntihi⸗
marzhrili.

4 ℳ N.
e

De Subdiacemnatu. 13
Amictus, alba, cingulum, manipulus, & tuni-
cella: manipulus quidem eſt propria ipſius
veſtis, aliæ communes Diacono. Ita Tibe-
rius c 5. qaαιts’ 31.
15. Quiâ ſignificat Tunicella à &. Do-
Grinam Chriſti, unde in veteri lege tintin-
nabula ex tunica pendebant, vel ſignikcat
lætitiam, & jucunditatem, quæ ſequitur
perſeverantiam Caſtitatis.
16. Qusd eſt oficium Subdiaæconi? B.
Ex Pontifcali ſunt ſequentia: Primè, a-
quam ad miniſterium sltaris præparare. Se-
cund, Diacono miniſtrare. Tertiò, pallas
altaris, & corporalia abluere. Quartô, cali-
cem, & patenam in uſum Sacri fieii Diacono
offerre. Quintò, panem conſecrandum pro
populo in altari ponere. Adde ex aliis Ku-
bricis ſextò, crucem in ſupplicationibus
geſtare. Septimò Epiſtolam in Miſſa ſolen-
niter cantare. Octavò, olim Subdiaconus ad
januam mulierum ſieut Diaconus ad januam
virorufn, dum ii templa ingrediebantur, ad
ſexus diſtinguendos aſſidebant.
17. Nunquid alii poſſunt legere Ejpiſto-
lam, qui non ſunt Subdiaconi à E. Non
poſſunt ſolenniter, hoc eſt, cum manipulo,
& ex officio.
18. An poſſit ſimplici Sacerdoti commit-
ti à Papa ordinatio Subdiaconi 2 Reſp.
Valde probabiliter poſſe, quia id innuit
Florent. hec ipſo enim, quòd doenie
ordi-=

136 Pars II. Caput II.
ordinarium miniſtrum eſſe Epiſcopum, in-
nuere videtur, ex commiſſione poſſe eſſe Sa-
cerdotem ſimplicem. Et dicitur Abbatibus
Ciſtercienſ. datum eſſe hoe privilegium.
1 9. Qua atas requiritur ad Subgiacona-
sum? H. Ex Trid. ſeſſ. 23. C. 12. annus 12. in-
choatus.
20. Si dimiſſus à ſuo ardinario nen habe-
at titulum menſa, potéſtne propter hot repel⸗
ſi ab ordinante à G. Non poſſe, quia onus
hoc exquirendi incumbit Ordinario „ qui
ſi negligat, obligatur illi dare alimenta,
quando particulari dat dimiſſorias. Ex capit.
E Epiſe. de prab. & dign. in 6. Aliud eſt, fortè
ſi cimittens in dimiſſoriis onus imponat or-
dinanti exquirendi à dimiſſo, an ſit inſtru-
ctus omnibus neceſlſariis. .
21. Qualis ſcientia requiritur in Subdia-
cono? E. In rigore Juris ex Concil. Trid.
ſeſ. 23. c. 13 nihil aliud requiritur, quùmnm
ut ſit in litteris, & in iis, quæ ad ordinem
ſuum exercendum pertinent, inſtruus. II-

lud addendum videtur, ut ſciat horas Cano-

nicas ſaltem aliquò⁶ modé recitare. Cæte-
rùm cùm pro minoribus ordinibus etiam re-
quiratur inſtruſtum ege in rudimentis Fi-
dei, utique in Subdiacono major horum no-
titia requiretur.
2 2 Qualis literatura requ iritur in Sub-
diacono? B De jure communi ſuſſciet, ſz
Mbros communes latinos intelligat, ſeu ex

gein
Plmnzo 4
Mennteant
olocſomdi
lanecoſt⸗

(41
büns

Mlrte
1. n
1

dcbt
Nohemn,
Denkuunr
Cdi
MuNrae,
iahenen
Gtumen⸗
inſznt
ilſe ſia

. lirin
ytin
ue Kenne
luimns

8

17
neng
S

odtnini,
Sennt,
Nonpole, Uutn
DDtOEnnd,
An iue
Ninlrul,
1 A itn
SSZð
n lrnhe

4
5

ginten
unnCml N

a eguinn, td

i ae NN—
vul.

.

nſitiaudin.
eserune (⸗
önkueinmte⸗
nlnntb⸗ .

Crichannn

Ex Docfrina Fidei pro Ssubdiaconigs. 137
latino in vulgare idioma vertere poſfit. Go-
bat exiſtimat, poſſe ordinari, etiamſi Rubri-
cas Breviarii hequeat intelligere, dummodò
habeat ſocium, à quo eas condiſcat, nec de-
ſint alia requi ſita.

CQXATPUT III.
Ex dodkrina fädei pro Sub-
Aaoaiaconm.
De Eccleſia.
1

Votuplex eſt Eccleſia DEI quoaæd fa=
Qr 2. Duplex: Militans, & Trium-
phans.
2. Qaæ eſt Eceleſa Militan: 2 Eſt illa,
quæ adhuc pugnat in terris adversùs ſalutis
hoſtes; mundum, carnem, demonem, ha-
betque mixtos malos bonis.
3. Qua eſt Triumphans? . Eſt cœtus bea-
tarum animarum, atque etiam Angelorum
in cælo cum pace regnantium, & Dei fa-
ciem intuentium cum lætitia.
4. Fuitne ſamper ab initio mundi Erclefia
militans? &. Fuit, eſt, & erituſque ad finem
mundi, ſed ſecundùm diverſos ſtatus, præ-
cepta, & ritus.
5. Quor & qui fuerunt ſtaim⸗ diverſß Ee-
cleſia militantis? B. Tres: Primus vocabatus
Legis naturæ. Secundus, Legis ſcriptæ. Ter-
tius, Legis gratiæ.
S. Quans:

138 Pars 1 1. Caput III.
6. Quando, & quamdiu durärunt bi ſtas
sus? . Primus, ſerviebat DEO per præ-
cepta legis naturalis ab Adam uſque ad Moy-
ſem, per ſpatium circiter bis mille annorum.
Secundus, legis ſcriptæ, per præcepta legis
Moſaicæ, ufque ad Chriſtum, per ſpatium
ferè bis mille annorum. Tertius à Chriſto
conditus Eccle ſiam in ſtatu perfediori fun-
dando, à quo cœpit illa Congregatio, quæ
ſimpliciter Eccleſia vocatur.
7. Quid fecit Chriſtu ad fundandam
hane Eccleſiam in meliori ſtatu? g. Primò,
præcepta judicialia Veteris Legis abroga-
vit. Secundò, ſimiliter præcepta cæremo-
nialia, tanquam figuras tantum vitæ, &
paſſionis ſuæ. Tertiò, præcepta ſidei aliquo
modé auxit, quatenus plura diſtinctè, &
expreſse credi voluit, quæ à Judæis implici-
tè & obſcurè credebantur, uti ſunt: Myſte-
rium Trinitatis, Incarnationis, Mortis, &
Reſurrectionis ſuæ; præcepta etiam moralia
Decalogi explicavit, & perfecit, additione
conſiliorum Quartò. præcepta Sacramenta-
lia de nove inſtituit.
Fides Divina. N
8. Eſtne Fides divina neceſſaria ad ſalu-
tem ½ E. In adultis eſſe neceſſariam, necefſi-
tate tam medii, quàm præcepti, Matth. ult.
Qui non crediderit, condemnabitur. Trid.
ſeſſ. 6. cap. S. Fides eſt humane ſalutis initium,
Ine qna impoſſibile eſt placers DEO.
9. Vid

—

—

phiudl

N 1

(Fhiſtu

Aan
Gaeram

ſrertcun
atntint

Weignupe
1 G⸗
leſnius
Plini l
Uumd
DAgt
ilbunm
lit
eeulne/
WMunitun
Gn
Uueuun
Cißaren⸗
ſtein
leeg
4 is
Uißtinn
Etn D
r luci⸗

1 flhrin
1n 4

9

bern

Nn unnte
nlnptni,
Cnprfun
ſetur
iA ſniun
Ein ſunln n
ltrulgric
engtarn
Min fe I
uin Killen
nhede
ihlutmſe
Wnn tinn
anront Ranh
urnutinl
yeleer An
chyi Manitt

nin
ulſni e
ukiuiniet⸗

Drtmi
ulnm 86
l Snn

Ex Doctriaa Fidei pro Subdiaconis. 139
9. Quid est eſſe necefſarium neceſſitate
medii, & neceſſitate pracepti ? R. Neceſſitas
medii eſt in re, fine qua vel in re, vel in voto
habita, etiam invincibiliter ignorata, fim-
pliciter ſalus haberi nequit. Neceſſitas præ-
cepti tantùm eſt in re, quæ vi obligationisex
Superioris præcepto ortæ facienda eſt.
10. Quorum objectorum ades explicita 1
neceſſaria neceſfitate medii in Lege Gratia 7
. Prime, DEl ut Remuneratoris ſuper-
naturalis, ad Hebr. 11. Accedentem ad
DEVaA oportet credere, quia eſt, & inquiren-
tibus ſe remunerator ſit. Ubi Apoſtolus lo-
quitur de fide, quam definiverat, quò
ſit: Sperandarum ſubſtantia rerum, aygu-
mentum non apparentium; quæ utique ſunt
ſupernaturalia.
11. Qua alis fides explicita neceſaria eßs
neceſſitateæ medii? B. Fides Chriſti, & ſan-
Giſſimæ Trinitatis, Joan. 3. Oportet exalta-
ri Filium hominis, ut a, qui credit in ipfum
non pereat, qui enim non credit, jam judicatus
eſt, quia non credit in nomine Vnige niti Filii
Dei. Myſterium verò Trinitatis connexum
eſt intimè cum myſterio Incarnationis.
IZ. Eſtne alind credere in DEVM, ere-
dere DEVA, & sredere DEO? H. Credere
DEO, eſt aſſentiri verum eſſe, quod DEUS
dicit. Credere DEFPM, eſt Credere DEUM

eſſe. Credere in DEVM, eſt amando cre-

dere in ipſum 2 ſeu ire amore, credendo
DEUM.

X

200 Pars II. Caput 111.
Sanbziſſima Irinitas.

13. Siq idem credis in Sanctiſimam Trinèi-

zatem, dic quia ſit illa; B. Eſt unus, DE-
Us in tribus perfonis, Patre, Filio, & Spiritu
ſancto.

14. In quo conveniunt, & diferunt ha

erſona? E Conveniunt in una natura, ſeu
2

eſſentia in omnabus abſolutis attrihutis „8Se
in omni actione ad extra. Differunt autem

in prædicatis relativis, Paternitatis, Filia-

sionis, Spirationis.
15. An, & 4à qus producantur ba tres
Perſona à Reſp. Pater eſt ingenitus, & im-
productus. Filius à ſolo Patre producitus
Per generationem. Spiritus ſanéctus proce-
dit ab utroque tanquam uno principio, per
umorem.
16. Aromodo in Symbols Pater vecatus
Creator cali, & terra? B. Aliqua opera per
appropriationem attribuuntur uni perſonæ
potius, quâm alteri. Opersa ſcilicet, in qui-
bus elucet maximè potentia, tribuuntur Pa-
tri, quia eſt principium ſine principio; in
quibus elucet maxima ſapientia, tribuuntur
Filio, quia producitur per intelleum; in
quibus elucet Dei amor, tribuuntur Spiritui
ſancto, procedenti per amorem.
17. Car ſola tertia terſona vocatur Spi-
vitus ſandtua, cům C& Pater, & Filius ſint
Spiritus, & ſint ſanczi? g. Spirirum ſan-
Rum non ideo vocari ſic, quia eſt ſubſtan-
ti2

vend

o
in

4
1E
etid 1
hoiſfl

. cotoe

d
nget

taenrd
ſſo od
ukin
urtet

4 N.1
(cnke
cunde

—

nr

lat
Kant

K
lbe⸗
ſinttt
Au

arceſin
4

lmnng

n. le

.
.
1 un

D
ulmiiſi
mnn ee
untung
Nüdinn,
en Dn
n keentti

, ihgng,lec
mitiztin i
ib r nich
eEHeNN
mmfinigdN

3Peblluins vetr
ANngtnf
müamun e
endle
wemunitamuk:
ulezinſiil
nrtne
g illimii

8 tanußi

4 7

n.
Nrzraurß
w,6
nlo.

Se.
N 63

ntinn .
De.

Ex Do Krina Videi pro Sabdiaconu, 142
tia ſpiritualis, & ſancta, hoc enim etiam re-
liquæ perſonæ habent, ſed qued ſpeciali
modo procedat per ſpirationem, ſeu amo-
rem.
18. Qus« fides eſt neceſſaria neceſſitate
præcepti ? G. Omnes Cbriſtianos per ſe lo-
quendo obligari præceptéô Diviné ad ex-
plicitè credendum omnes Articulos ſym-
boli Apoſtolici ſecundùm ſubſtantiam ſpe-
Gtatos. Et præter hos per ſe loquendo, & ra-
tione præcisè cognitionis ex præcepto Di-
vino, nihil credendum eſſe neceſſariò om-
nibus & ſingulis. Primum patet, quia nulla
certior regula videtur aſſignari poſſe univer-
ſaliter credendorum ex præcepto Divino,
quàm hæc. Secunda pars etiam pater, quia
credibile non eſt, Apoſtolos, qui omnibus
ad ſalatem credituneceſſaria in ſymbolo tra-
diderunt, non tradidiſſe etiam ſufficientia.
& aliquid eorum omiſiſſe, quod per ſe dire⸗
Gèe credi deberet.

Incarnatio.
19. Quid eſt Inearnatio? E. Eſt unio
Filii D El, ſeu Verbi Divini, aut ſecundæ
Trinitatis perſonæ cum humanitate. Vel
eſt aſſumptio humanitatis propriâ perſona-
litate deſtitutæ, ad unionem cum perſona
Verbi.
20. Quid eſt Chriſtus: B. Eſt Filius DEl
Incarnatus,
21.

1² Pars 1. Capgt 111.
11. Quot natura, & perſona ſunt in
Chriſto? E Naturas duas eſſe, humanam &
divinam, petſonam unicam, verbi divini.
22. Habuitne Chriſtas animam rationa-
lem, vel verbum Aivinum fuitne illi locè ani-
mæ i B. Niſi animam rationalem habuiſſet,
non fuiſſet verus, & perfectus homo.
3 3. Erathe Intarnatio neceſſaria ad ſal-
vandos homines: Reſp. Simpliciter non fuir,
ſed ſolùm ad ſatisfaciendum pro peccatis
hominum.
24 Redemitne Chriſtus omnes homines?
Reſp. Redemit omnes liberando ab impo-
tentia ſalutis conſequendæ, non autem in
actu ſecundo omnes juſtificando, & ſal-
vando.
2 5. Cur non omnes redemit in acin ſe-
eundo inftifcando, & ſalvando Reſp. Ex
malitia ipſorum nolentium præceptis ob-
temperare, & adhibere media ad ſalutem
neceffaria.
26. Venturusne erat Chriſtess, ſi Adam
non peccaſſet? . De facto redemptio hu-
mani generis fuit inter principales fine: In-
carnationis. Quid autem futurum fuiſſet in
illa hypotheſi, diſputant Theologi.

27. Wuomodo eßt mortuu, Chriſtus? Reſp.

Per ſeparationem animæ à corpore.
28. Vbi fuit tunc anima, corpus, & Di-
vinitas Chrifti? Reſp. Anima deſcendit ad
inferos, corpus manlſit in ſepulehro, Divi-
nitas

D bun
6en benmni
eligcrit
pinbulette

ͦ Nun

Pcentgnn
inn.
(eiigen
Dedend
e⸗
In on
ee kn
ſorihhn
limuige
un
Alim
rſen j
nnmnci
/ inn
etr,
fannn
8

.

be)
1
14 Sen⸗
ae
nnn aie.
nnſieng.
ii
Lpebäuhen
nu, mſnl
AMletem
Kennn oent

.V
Diu me hinig

Remi
e, AN
d A

CN

A NArinale,

padtth
Menn meeſth
r nt i

C/,e
ſanenrolr
,iuplalte
mleucn lti
aliig
,muCſel
niene
ℳ, 4 N.

1,

lruh.
77 iid

ein

Erantes.

Ex doctrina fidei pro Subdiseons. 14 ½
nitas fuit unita utrique; quod enim ſemel aſ-
ſumpſit, non dimiſit.
29. Wumodo ergo facka eſt Reſurrectio
Chriſti? R. Der reuntonem animæ ad cor-
pus, cum exitu de ſepulchro.
30. Quibus mediu operatur Chriſtus ſalus
tem humani generu: Reſp. Maximè Sacra-
mentis, quæ inſtituit ad conferendam ho-
minibus ſanctitatem,

Sacramenta.
31. In qux re conſiſtunt Sacramenta? B.
In certa quadam ceremonia ſenſibili, quæ
ſuò uſu ſubjecum OEO conſecrat, ſancti-
tatemque aliquam tribuit, veramque ani-
mæ Sanctitatem ſignificat. Hocque eſt com-
mune Sacramentis, tam veteris, quàm novæ
legis.
32. Per quid diferunt Saaramenta nova
legis, à Sacramentis veteru legi B. Quòôd
veteris legis Sactamenta non cauſabant gra-
tiam in ſubjecto ſuſcipiente, ſicut Sacramen-
ta novæ legis cauſant.
3 3. An Evangelium, Imagines Chriſti,
Sanctorum, ſerpens æneus, arca fœæderia
subes ſupra Chriſtum apparens, tranſitus
maris rubri, ſint, vel fuerint Satrament,
cam ſignificaverint aliquam ſanctitatem ²
Reſp. Negativò, quia non fuerunt ſigna ſa-
cra, ſeu ceremoniæ ſeipfis ſormaliter ſa-

34. A*

144 Par; 11. Capus III.
34. An ergo Profeſie Religioſa , prima

tonſura, benedictio Abbatis, undio Regum,

aſperſio aqua benedidta, abſolutis eb ev-
communitatione, diſpenſatio in irregulari-
tate, && c&m aligiam ſandtitatem homini-
bus conferant, Sacramenta erunt? Reſp. Ne-
gativè, quia non ſignificant veram ſancti-
tatem internam, ſeu gratiam ſanctif-
cantem.
3 5. An non ſaltem martyrium, Sacra-
mentum erit, ſiquidem veram ſandtitatem
anima infallibiliter confer: à Reſp. Non eſſe;
quia nec eſt ceremonia ſacra exparte inferen-
tis illud, nec ex parte ſuſtinentis.

36. An Sacrificium incruentum quâ tale

Eit Sacramentum? Reſp. Non eſſe; quamvis
enim ſit & ceremonia ſacra, & ſignificet
rem ſacram, tamen non eſt ceremonia ſacra
ad homines immediatè conſecrandos, nec
ſignificat veram animæ ſanctitatem, ſicut
Sacramenta, ſed eſt ceremonia immediatè

tantùúm ad cultum DEI, & ejus dominium

recognoſcendum, & ad ſignificandum ex-
cellentiam DEI, cultumque ei debitum
inſtituta.

3 3. Quibus perficiuntur Sacramenta no-
vaæ legis? Reſp. Ex Concil. Florent. omnia
perfici rebus, & verbis lato modo ſumptis,
ſaltem reſpectu aliquorum Sacramento-⸗
rum; & quidem ita, ut res ſint tanquam mate-
ria, verbatanquam forma.

8.

Smlune

rnecate
enis n

E
neslunn tu
cWnnnrle
knti

4

ſibenmant
meku
ockinzu
ANur orakum
ſyntit enrti⸗
5, udun

7 „
caniſetx.
Cur
1
imen e d
41 Hun
. Ale
unaChnhen
Geemmuraz,
Uemmimn
gruumin
nr Mn
elen imn Ur
Mkllalte
(A bn

W,ulrh
r
nin i
lebulir⸗
/77‧

en
nfmnlue,, 6
41 Grr uz,
di .
D ſutle.
n ahinge
nummn l⸗
1öent euis

gin r

6

—

en dhnin, n

uin unmn ,itt

mufrilch horc

, ſ
entlecum

mrdtdtuddi
tiNeaiN,
ne okinn ſl

Agemninnit

, Keirdmnt

hnlanfun
alwncr ilin

uin Mrmnih,
Carl koenini⸗
eNwbE
Suns kund⸗
,rant⸗

ulet Aanin

Ex DosHrina F'dei pro Subdiaeonie. 14
3 8. Cur. dixiſti. Rebus & verbis late mode
ſumptis perfeci Saztramenta à B Tum quia
matrimonium poteſt perfici etiam nutimbus,
qui non funt verba formalia; tum quia actus
Ppnitentis in Sacramento pœnitentiæ non
omnes ſunt res per ſe ſenſibiles, quamvis
reddantur tales per confeſſionem.
39. Eſtne etiam intentio miniſtri de eſſen-
tia Sacramenti ?à B. Eſt, quia cuùm verba
ſint de eſſentia, & verba, quà talia, ut à mi-
niſtro Chriſti prolata eſſentialiter conſtitu-
antur per intentionem, tanquam locutio
formalis, erit etiam ipfa de eſſentia.
40. Qualis intentio tequiratar, & ſußfi-
eciat in miniſtro? R. Actualis eſt optima 3
virtualis tamen ſufficit, habitualis minimè.
quia non poteſt influere in ationem, quæ
tamen deberet ab illa procedere.
41. Eſine materia & forma sacramento-
rum à Chriſto determinata à g. Eſſe omnino
determinatam, in quibuſdam qui dem de-
terminatione ad ſpeciem infimam; in aliis
ad genus proximum, in aliis tantùm ad genus
aliquod re motum, relinquendo Eccleſiæ po-
teſtatem intra illud genus determinandi
hanc vel illam ſpeciem.
42. An materia & ferma Sacramente-
rum, quatenus à Chriſto determinata, mu-
tsri peſſiint ab Eccleßa * Reſp. Negativè,
ex Tridentino ſeſſ. 2 I. c. 2. Hane poteſtat em
terpetus in Eccleſia Fſe, ut in Sacramen-
16⸗

146 Pars LI. Caput III.
torum diſpenſatione, ſalvà eorum ſubſtan-
tiâ, ea ſtatueret, vel mutaret, qua ſuſei-
fientium utilitati, ſeu ipſorum Sacramen-
rorum venerationi pro rerum, temporum,
& locorum varietate, magis exbedire judi-
caret. =
43. An non mutaverit Eeccleſia ſubſtan-
tia m matri monii, dum ſtatuit clandeſtinum
eſſe in validum, & ſubſtantiam ordinum,
Rdum alias materias eorum conſtituit, quàm
priks ſuerint à . Non mutâſſe ſubſtantia-
liter, in quantùm à² Chriſto ſunt determi-
natæ, ſed tantùm determinationem à Chriſte
in genere factam de contractu civili valido
in ordine ad matrimonium, & de ſigno po-
teſtatis collativo in ordine ad ordines, ma-

terialiter determinàſſe ad hanc ſpeciem con-

rractus, vel ſigni.
44. Quando ergo fit mutatio ſubſtantialis
in materia Sacramentorum? E. Quando
materia adhibita vi mutationis non ampliùs
continetur ſub ſignificato proprie, ſecun-
dům communem intelligentiam illarum
vocum, quibus Scriptura, Patres, & Concilia
uſa ſunt, dum nobis materiam Sacramenti
expreſſerunt.
4 5. Qus autem eſt variatio ſubſt antialis
in ſormis Sacramentorum ? &. Omnis illa
& ſola, quæ invertit ſenſum formæ à Chri-
ſto ad nos per traditionem tranſmiſſæ, &

ab Eccleſia receptæ, ac præſcriptæ, ita ut
non

Nhikt
etern U
lenlim
nei
Annd
ℳſrnt
,rum. Jen
sroes
uſgainen
Gen, A
ne ſen
4 M

—

4,

Pin fei
getk
kCun/
9 Gigi
ilbaſeee

== =

Curleenn

Dligen,
lglin

ilttate

mmn, Knd

Nrlicnmin

ſeltulcnnene

e Qunuplen
D
l 7

“
1

eIDH

4
=ðð=M
u i
Aime

mi Leleh.
ſennain,
Sentin gin
dataßut, n
1mnle ſclſine⸗
Citolnlern.
unhi
1
ztuaß
l
unhtendn

nuui Aſaut
nn 11 een
rmiehin
Gno,An
Yun

SS
taneo

vri trn

0

igeg.

Ex Dodtrina F'dei pro Subdiaceni. 147
non ſignificetur illud, quod Chriſtus per
formam àſe inſtitutam voluit ſigni ficari.
46. Quot modis poteſt fieri mutatio ſub-
ſtantialu forma? H. Primô per additionem
verborum. Secundò, per ſubſtitutionem
unius vocis pro alia. Tertiò, per vocum
tranſpoſitionem. Quartò, per corruptio-
nem, ſeu pravam prolationem verborum
formæ. Quintéô, per interruptionem.
47. An Sacramenta nowe legis cauſens
gratiam ex opere operato? H. Affirmativè, eſt-
que de fide definitum in Concil. Trid. ſeſſ. 7.
plurib. Canonib. à Can. 4.
48. Quid eſt cauſare gratiam ex opere opez
rato, & ex opere operantu: B. Caufare itas
ut gratia non conferatur immediafè, attentâ
ratione meriti, heneſtatis, & dignitatis
ipſius operis, eſt cauſare ex opere operato.
Cauſare verò intuitu meriti, & bonitatis
moralis operis, eſt ex opere operantis.
49. Cauſdntne gratiam illam phyſicè, vel
moraliter tantum? G. Secundùm quod Sa-
eramenta dicunt res, & verba, non cauſant
phyſicè gratiam; quia ex doctrina Patrum
tota vis Sacramentorum conſiſtit in ſangui-
ne, morte, reſurrectione Chriſti Domini,
quæ utique tantùm moraliter ſunt iu rebus
& verbis ſacramentalibus.
50. Quotuplicem gratiam econferunt Sa-
cramenta * R. Duplicem; unam omni-
bus Sacramentis communem, per quam

7X48 Pars ] J. Cafut 11I.
ſumus formaliter amici DLDEI, & vocatur
gratia habitualis, alteram Gngulis Sacra-
mentis propriam, fini fpeciali ſngulorum
Sacramentorum deſervientem, & hæc com-
muniter conſiſtere dicitur in gratiis actuali-
bus, & auxiliis Divinis, ſeu ill uſtrationibus,
& piis aflectionibus ad exigentiam ſingulo-
tum Sacramentorum collatis.
I. aales ſunt ha gratiæ quoad Bapiif-
mum, Cα⅓ Confrmationem 2 H. IIIe confert
gratias ad pië & chriſtiané vivendum; hæc
ad conſtanter, & fortiter profitendam fidem
coram tyranno.
51. Quales confert Euchariſtia à H. Ad
ſedandas & minuendas paſſiones iræ, invi-
diæ, luxuriæ, &c. augendumque ſpeciale
charitatis ergs DEUM incendium.
53. Quales FPænitentia &c& Ordo à Et. IIIa
ad reſiſtendum peccato, & non peccandum
de cætero, hic ad devotè, & piè exercen-
dum miniſterium cults divini.
54 uales extrema V'ncdtio, & Matris
monium? E. IIIa ad fortiter dimicandum
in agone contra dæmonem, hoc ad viven-
dum debito modo, muniaque matrimo-
nium ſequentia debitè exequenda, ac ejus
onera ferenda.
55. Differantne ha gratiæ Sazxramentæ-
les à communi gratia virtutum, ſeu à non
Sacramentalibus? R. Differre aliquo mo-

do; quia⸗ aliàs non eſſet ratio formaliter
di⸗

n D
opfu
4 Dfen
erlartd

ℳN
n to c
ten hrhe⸗ 3
N ere l.
4
ſnln
elg n⸗
tAu
ae⸗
an e

N

cAas
P ut l
mn 6,en
utfnenun;

Monenelnka

Nunßi EA
Nule e
Pümſen

eOKI

e, Keelell

Ex doskfrina Pidei pro Subdiacenis. 149
diſtinguendi ipſa Saeramenta inter ſe, ſed
tantunmv materialiter; ſiquidem communis
eflet finis omnium Sacramentorum.
56. Differuntne ha gratiaæ phyſicd, vVol
meraliter tantum? . Tantum moraliter,
& non phyſicè, quia una gratia habitualis
intendit alteram, quod non fit per qualita-
tes diverſæ ſpeciei; gratiæ verô actuales
ejufdem rationis, quæ per Sacramenta con-
feruntur, poſſent conferri etiam ex alia eauſa-
77. Quomodo dißert meraliter gratia ha-
bitualis Sacramentalis, à non Sacramen-
tali; vel unius Saeramentià gratia alieriuz2

B. Per ordinem ad gratias actuales cuilibet

Sacramento proprias ſuo tempore infalli-
biliter dandas, quatenus ſcilicet gratia per
Sacramentum data, fundat quaſñi jus aliquod
ad tales gratias actuales, quod jus conſurgid
ex promiſſione divina, per quam dum donas
gratiam, ſimul ſe obligat dare ſuo tempore
hæc auzxilia intuitu Sacramenti ſuſcepti.
58. Quomoao gratta actnales Sacramen-
tales differunt moraliter ab aliis * B Dif-
ferre, quatenus datæ ſunt intuitu Sacramen-
torumad certum finem ordinatorum, & in-
ſtitutorum, ac etiam ſecundùm exce ſfum,
quatenus intuitu gratiæ habitualis per Sa-
cramentum acquiſitæ, accipit quis gratias
actuales abundantiores ad certas operatio-
nes, quàm intuitu gratiæ habitualjsin codem
gradu alia via acquiſitæ.

;“ 52

—

7

110 Pars I. Caput III.
129. Confertürne prima gratia per omnia
Sacramenta ?* Bt. Per Sacramenta-vivorum
Per ſe non conferri, ſed tantùm per Sacra-
menta mortuorum.
6⁶0. Süntne ergo, & qus ſunt Sacramen-
o alia mortuorum, alia vivoram: Reſp.
Sunt; & quidem mortuorum ſunt; Baptiſ-
mus & Pœnitentia. Reliqua quinque ſunt
vivoôrum.
⁶. Quare vacantur vivorum, & quars
ortnorum Keſp. Quia illa ſupponunt
Bratiam, quæ vitaanimæ dicitur, in ſubje-
cto ſuſcipiente; hæc tollunt mortem ani-

, quam quis incurrit per peccatum

maortale.
62. Quare vocatur gratia per Sacramen-
Tum mortuerum sollata, prima gratia?
Reſp. Quia per illum peccator, DEO per
Peccatum in anima mortuus, reſurgit à
morte ad vitam ſpiritualem. Secunda au-
tem gratia vocatur, quæ confertur jam vi-
ve vita ſpirituali, & eſt tantum augmentum
gratiæ.
63. Ejuſdem ſpeciei Sacramenta confe-
rünine ſemper ſubjectis « qualem gratiam 5
B. Si ſint etiam æqualiter diſpoſta ſubje-
Gta, conferent æqualem; quia habitis omni-
bus æqualibus, non eſt ratio, cur non ſit
æ qualis effe ctus. ,
64. Quid ſi autem ſubiecta ſint inaquali-
ter aiſpoſita Reſp. Tunc juxta menſuram

14
—

hiin⸗

zniſ
MY guan
r
ceſ
chemn⸗
66,6
ſyur
ton
Pockrn
Diupe
hui
an rne
M
N
Sllunm)
tlinentt
Olnen
ſngin
en ea
.
1

Mnn

6
1
Gatnne
Ma N
ſenumner
Uleeh,

anr cont

Enen

N lulrng
nen,
aun
reRn.

1 9
monnu

ahon
Achoer gaae
ulunga)

rmumiy, n
Wllyyen

rint .

ulmonnn.
W — Mal
iie enn
1 finn gil
arrm Mn
IIII, Mt
en Nls
annn ini
uminapwenn

onzi A
ℳ uim 1
Gatduuſte
10/

li.

Gn

.

.

.

Ex Dectrina Fideipro Sul diacenu. 1r
diſpoſitionis majorem, vel minorem cau-
ſabunt gratiam. Ex Trid. ſeſſ. 6. c. 7 Ubi in-
quit: Nos jaſtifi cari, juſtitiam in nobis reci-
pientes;, unuſquiſq ue ſuam, ſecundam menſu-
ram » quam Spiritus ſandus partitur ſin-
guli, prout vult „ & ſecundum propriam
uniuſcujuſque diſpeſitionem, & cooορÿa-
tionem.
6 ⅞,. At nunquid tunc exçeſſus gratiæ con-

fereiur ex opere operantu? Keſp. Nullâ ra-
tione, quia non confertur intuitu majoris

honeſtatis in opere, ſed intuitu inſtiturionis
Divinæ, volent is poſitâ hâc meliori diſpoſi-
tione tanquam conditione majorem gra-
ziam conterre. Poteſt autem etiam in-
tuitu meriti augmentum proportionatum
Keri.
66. Quu eſi ſceundarius effeitus Sacras
mentorum ultra gratiam? E. A tribus Sa-
cramentis, Baptiſmo, Corfirmatione, &
Ordine conferri etiam characterem, id eſt
ſignum ſpirituale indelebile acæteris diſtin-
&&vum, collativum alicujus pote ſtatis.
67. Qua congruentia eſt ; ut bac tria
Sacramenta conferant cheracterem? Reſp.
Sieut in magni Regis Familia Domeſtici
Milites, & Duces cxercitũs peculiaribus
ſignis notantur, & deſignantur, ita in Chri-
ſti Eccleſia, baptizati, tanquam ejus do-
meſtici, eonfirmati tanquam Milites, ad
defendendam fidem coram Tyranno, &

152 Pars I1. Capet 111.
ordinati tanquam daces ad regendum po-
pulum, conveniebat „ ut peculiari Chriſti
notâ inſignirentur, quæ vocatur character.
68. A grο ſunt inſtituta 7. Sazramenta
D- Legis? G. Omnia imme diatè à Chriſto
Domine. Ita Trid. ſeſſ.. Can. I. Si quis dixe-
rie, Saeramenta nova Legis non fuiſſe omnia
²⁹ Chrifto inſtituta, anathema ſit. Nec pot-
eſt intelligi de mediata ſolùm inſtitutione,
cùm ſeſſ. 31. c.2. neget ullam poteſtatem dari
in Sacramenta in Eccle ſia, niſi ſalvâ eorum
fubſtanti4. D
6⁶9. An ſolas Homo ſit Miniſier Sacramen-
eoraum; B. De lege ordinaria ſolus Homo;
quia in inſtitutione illorum ſolis homini-
bus dedit Chriſtus hanc poteſtatem, ut con-
ſi deranti patet.
70. An intentio Miniſtri debeat eſſe ſeria,
vel ſuſſiciat etiam ſollzm jecoſa ? Keſp. De-
bere eſſe ſeriam, ſaltem faciendi, quod facit
Eccleſis. Ex Irid ſeſſ. 7. Gan II. Et hoc Ppaâ-=
tet ex inſtitutione Chrifti de Baptiſmo:
Baptizantes eos in Nomine Patris „ g. De
Pœnitentia: Quorum remiſeritis, &. De
Euchariſtia: Hoc facirte in meam commemo-
rationem, . Ubi clarum eſt, exigi veram
voluntatem conferendi gratiam, & effe ctum
Sacramentorum.
7 1. An ſußiciat ad Sacramentum wolun-
taAs, ſeu intentio conditionata B. Sub con-
ditione de præſenti, vel Prœterito valet

e

Hi

Ppe nn

uuunt

. rn g
Ado 4
incchtd
Rentahe
Ulenn
Mopgin
Lleiek

glerenl

NNA1N
Petalhe
, pn
n
hrerize

u, in

ie vn;
„ D
P eN

iuſn

60
tolie
1A Nlleet
1. e DAAN.
, Mi, ,
ment,6..D
1niuin nin,
ekn

4 mammui.
ℳN Con⸗
mit 4 et

it⸗

Ex Dodtrina Fidei pro Sabdiaconie, 155
fubſiſtente conditione, de futuro non velet,
niſi in matrimonio ratione contratus, vel

niſi conditio ſciatur certòô futura.

72. Pro quo ſunt inſtituta Saeramenla à
Reſp. Pro ſolis homimbus viatornibus; cùm
enim ſint remedia ſalutis obtinendœæ, jisto-
lùm deſervite debebant, qui eſſent in via ad
ſalutem.
731 Quid eſt eſſe viatorem: H. Eſt eſſe il-=
lum, quinondum pervenit ad beatitudinem,

ſed eſt in ſtatu tali, in quo poteſt, & tenetus

tendere ad illam , qui vocatur ſtatus viæ.
74. Requiri lrne etiam in ſuſi ipiente in-
tzentio ad ss lorem sacramenti à Reſp. Re-
quiri in adultis libertate præditiszconvenie-
Pat ſiquidem ut hi liberè ſe diſponerent ad
gratiam, & gloriam.
75. In ſuſcipiente ſuſßeitne intentio habi-
zuslis? Reſp. Sufficere, de Baptiſme clare
atet ex Cont. Carthag III. Can.;4. Ubi ſic
Pabetur :Si pro ſe reſpondere non paſſunt,
cim voluntatis esrum reſtimeninm, ſi, qui
ſui ſunt, dixerint baptixentur. Et in Arauſ.
1I. Can. Ie etiam de Pnitentia: : Obmute-
ſcens baptizari, aut fæœnitentiam accipere
poteſt, ſi voluntatis praterita teſtimonium
Hleoraezn verbis habet. De aliis Sacramen-
tis patet ab identitate zationis. Et ſiinten-
tio virtualis ſufficit in Miniſtro, cur non
habitualis in ſuſcipiente, qui ſe tantùm paſ-
ſivè habet.

G 5 76.

154 Par;s 11. Caput 112.
76. An ſuffciat etiam voluntas generalis
& praſumpta in ſuſcipiente à B. Quoad ex-
tremam Unctionem ſufficere, conſtat ex
eonſaetudine Eccleſiæ, quàâ ſolet iis conferri,
qui rationis uſu ſubitò deſtituuntur, quam-
vis expreſse hoc Sacramentum non petie-
rint. De Euchariſtia patet ex Catechiſmo
Rom. ubi dicitur: Si, antequam in inſa-
viam inciderint, piam ac religioſam animi
voluntatem præ ſe tulerint, licebit ius in fine
Vita, ex Concil. Carth. decrete, Euchariſtiam
adminiſirare , mod nullum periculum ti-
mendum ſit vomitionis, vel alterius ingigni-
tatie. De Confirmatione etiam patet à pari-
tate Euchariſtiæ, quæ ſi cum fructu poteſt

conferri infantibus, & amentibus, cur non

Confirmatio:
77. Quid de alis Sacramentis? Reſp. De
Baptiſmo priùs dictum eſt, requiri volun-
tatem poſitivamfaltem præteritam De Pœ-
nitentia, ſpectat ad materiam de Presbyte-
matu. Ordo autem & Matrimonium, cùm
non ſint Sacramenta communia omnibus
Chnſtianis, & penes utilitatem ſibi conjun-
Kam, magna ſecum trahant onera & obli-
