aliæ actiones ſint licitæ, ſiquidem hæ non Aſnn
ſpectant ad Miſſam, & ideo non ſunt aptæ aäd ( Mnn
novum ritum inducendum. Nugte ent⸗

100. An in die ane ab eodem celebrazs uifiihnnn
poſſit ana Miſſa de die, altera pro defunde? Ufetin gin
R. Hoc tempore non poſle, quia non judica- ſr
dur eſfe tanta neceſſitas iterandi ſacrificium. allktin
301.

4

3
ellie
ſin

n.
Whhhi

huitiatren
uillCn d
ſi delnii,
Aiautn nk
l

G Nin di
uſnliilhit
rr ons uins
eiAuſ
Ankmughlit

8l eliin
l mtn untt

“

ſeniinh
alrin inn
6: Pgilnlli

bemtues

unDn
aNn 4
Mud
anicr
inc.
u .

De uiſſa, & ad eam pertinentibus. 361
301. Quakus debent eſſe neceſſitas, ut poſ-
ſit eodem die iterati Sacrificium? E. Debere
eſſe ſtrictam neceſſitatem ſaltem moralem;
quia quando Innoc. III. in Cap. Conſuluiſti,
dicit: N ſi cauſa neceſſitatis ſuadeat, &c.
diupenſat in lege prohibente iterationem
ſacriſicii, diſpenſatio autem requirit veram
neceſſitatem.
302. An quando in Cathedralibus, vel
Collegiatis Eccleſiu celebranda eßſent duez
Miſſæ, & ut antiem adeſt Sacerdos, ſit ſuf-
ficiens neteſſitas iterandi ſacrificium? Reſp.
Probabilius non eſſe; quia juxta Paſq. obli-
gatio cantandi duas Miſſas conventuales, eſt
poſterior obligatione tantum ſemel cele-
brandi de die; ac proinde illa obligatio im-
poſita eſt ſalvo jure, & quando ſecundùm
ritum Eccleſiæ impleri poteſt.
30 3. An Benedictio Nuptiarum ſit cauſa
ſußſicien: iterandi Sacrificium à &. Nonefſe,
quia benedictio fieri poteſt abſque celebra-
tione Miſſæ; conſuetudo autem celebrandi
non eſt obligatoria, ideoque cedere debet
præcepto vetanti bis celebrare.
304. An ſuperveniente Epiſcopo „ Prin-
cipe, Magnate, poſſit iterari ſacrificium R.
Non poſſe, etiam die feſto (quamvis multi
Antiqui contrariumtenuerint, non ſumptâ
purificatione] quia in Catit. Conſuluiſti, de
Celebr. Miſſar. non licet celebrare iteratò
o adulatione ſæcularium; videtur enim
Q habersg

661 Pars 1 V. Caput III.
habere locum adulatio, dum iteratur Miſſa,
in obſequium ſæcularium, & intuitu quali⸗
tatis Perſonæ. An autem fieri poſſet iteratio,
ſi haberent hi fecùm magnum numerum
Perſonarum, paulô poſt dicetur.
30. An sacerdss, jai celebravit pro Epi-
ſespo, vel Principe, poſſit deènud celsbrareprs
populo? B. Si Sacerdes ſit obligatus legere
utrique parti, & Epiſcopus nec ipſe poſſit
legere, nec alium habeat, nec poſſit expecta-
re Miſam ordinariam, poterit iterari, ſeu bis
lIegi Miſſa: quia cùm Sacerdos die fe ſtò qua-
lis eſſe ſupponitur) teneatur & Epiſcopo, &
populo impendere ſuum officium, & non
poſſit per eandem Miſſam, erit ſufficiens ne-
ceſſitas celebrandi duas Miſſas.
306. An die feſto, ſi ſuper veniat notabilis

multitudo itinerantium, poſſit iterari tele-

bratzio Miſſæi Reſp. Non poſſe, quia non eſt
ſufficiens neceſſitas; nam vel ratione itineris
excuſantur ab audienda Miſſa, & tunc ceſſat
neceſſitas; vel non excuſantur, & tunc ſi ſunt
culpabiles, jam fruſtra illislegeretur ſacrum;
ſi verò non ſunt culpabiles, hoc ipſo ceſſat
obligatio præcepti.
307. An paapertas Sacerdotis, vel Eccleſiæ
eſt ca uſa ſitfficiens iterandi Miſſam à . Non
eſſe ſufficientem, ex Capit ſufficit, de conſecr.
diſt. I ibi: Qui verò pro pecuniis una die pra-
ſumunt plures fatere Miſſas, non aſitimo eva-
ders damnationem.
3082

, On
gumce hn
unn l
14 lfun
4 ſeien
Clotorktere

4 . 7 .
,erbir
GCrun

,e
SANRN

c tNethe 14

,uentau
173

Sni muum

ui/ R
Gnnnt gumn
Urſch ſegan
He
e ſe
i ſlr
lmhenete

ſuuinn n
Ganelien,
Uinu lte
(Ka
Anent
anaten
ntſeree

Iuulnur lg

udehan, A
tlckhenne

llle

emuit ui

1
EANN.
6 nret
1 AKuc

1,Ntunekiar
Gerrtiurtoeß
„„
ir pbalt

1

rbbelbti
eN

et
nmii
Ne.
GN

N 4

H
De Miſſa, & ad eam pertinentibut. 36
308. An ſi in aliqua Eccleſia die feſib ſit
sonſuetudo celebrandi duas Miſſas ob eom-
moditat em populi, & conſtitntus pro ſecun-
da Miſſa deficiat viribus, poſſit unus itera-
re M ſim?; Reſp. Non poſſe, quia conſue-
tudo non facit neceſſitatem celebrandi duas
Miſſas, maxime cùm hæ ſerviant tantùm
commoditati.
309. An quando multitudo populi non
poteſt capi ab Eccleſia, & adeſt aunus ſolum
Sacerdos, poſſit iterare Miſſam? Reſp. Poſſe, ex
Capit Neceſſe eſt, de Conſecr. diſt. 1. ibi: Illud
quoque volumus cuſtodire, at cum ſolen ior
feſtivitas con ventum populi nume, ofioris in-
dixerit, & pùm tanta fidelium multitudo
eonvenerit, quam recipere Baſilica ſimul una
non poſſit, ſacrificii oblatio indubitanter ite-
retur, &.
310. Quid ſi autem pro eo die non eſſet
auditio Miſſæ de præcepto? . Adhuc poſſe
uiſſam iterarizquia canõ univerſaliter loqui-
tur: Quando feſti vitas ſolennier inauci: fre-
quentioris populi concurſum; ne Eccle ſia vi-
deatur eos illudere, dum ratione feſtivita-
tis invitat, & poſtea non recipit intra Ec-
cleſiam.
311. An pro miniſtrando viatiro poſſt ite-
rari Miſſa?: B. Cum communi poſſe in tali
caſu, quo celebrant: poſt ſumptas ſpecies pa-
nisinnoteſceret, infirmum probabiliter non
perventurum ad ſequentem diem; quia via-
. Q 2 tiecum

364 Pars 1V Caput 111.
tieum eſt utcunque neceſſarium in articulo
mortis, vel ex præccpto, vel ex natura rei
ad conſervationem vitæ ſpiritualis.
312. An Secerdos, qui habet duas Paro-
chias, poſſit eo.dem die prihs in una, poſteâ
in altera selebrare? E Poſſe, ſervato je-
junio (quod etiam in prioribus caſibus ſup-
ponitur] ſi ob paupertatem non poſſit ha-
bere alium Sacerdotem; quia Parochus
tatione muneris debet paſcere oves ſuas,
inter reliqua autem, quibus paſcuntur,
eſt ſacrihcium Miſſæ; aliunde etiam ab
Eccleſia præceptum, ut hic ſupponitur,
Ergo. Imô tali caſu non tantùm poterit,
ſed tenebitur iterare, ſi al ium non poſſit ſub-
ſtituere.
313. An habens duas Parochias, poſſit
iterare Miſſam etiam ix diebus profeſtis? Bt, —
Non poſſe, niſi ſint tales dies, quos populus
per modum feſtorum colit; quia aliis diebus
Parochus ratione muneris ſui non tenetur
cele brare.
314. An Parochus babens tres Parochias.
poſſit in ſingula celebrare die feſto? KReſp.
Poſſe; quia facultas iterandi Miſſam funda-
tur in cauſa neceſſitatis; multiplicatà igitur
neceſſitate, multiplicabitur, ſeu extendetur
facultas.
315: An Parschus, poſiquam celebra vis
n propria Parochia, poſſit etiam in aliena
celebrare deficiente Pareche loci ? N. Poſſe
in

Penas Cliene
nriclet
Cngeknie n.
t,AMN/
X*

ziien

nel
Neni
1l) Afetn

Gohlen rie
Mnanr bdtn

1Amiun du
S
ihen!

el oin,

ANN hen

limmn gr

lu lorl
anüle iten
ner
Peutdili
A mir

Mtt
rlMNndrd.
mInlgin
Kufammlm
elint
KCeubns

A

De Miſſa. & ad eam pertinentibus. 367
in diebus feſtis; quia quamvis per ſe in alie-
na non teneatur ſervire, tamen Parochus
loci habet poteſtatem ſubſtituendi, & tunc
ſubſtitutus conſentiens in ſubſtitutionem,
aſſumit in ſe obligationem ſubſtituentis, te-
neturque ſervire, ſicut in propria.
316. An habens plures Parochins, poſis
ſeriâ quintäâ majoris hebdemada ſervare in
Jſingulis Euchariſtiam ſequenii die conſumen-
dag,: . Quamvis die Jovis S. debeat cele-
brare in ſingulis Parochiis, tamen juxta
communem ſententiam, debet conſervare
Euchariſtiam tantùm in Parochia principa-
liori; quia in Paraſceve ſecundò celebrans,
Euchariſtiam deberet ſumere non jejunus,
cùm in prima celebratione debeat ſumere
vimum, cu miſcetur pars Hoſtiæ; non eſt
autem diſpenſatio pro hoc caſu non jejuno
celebrandi.
317. An quande occurrit caſus iterandi
telebratienem Miſſe ſit neceſſarin licentia
Etiſretti 3 N. Quando patet recurſus ad
Epiſcopum, ipfius erit examinare cauſam
neceſſitatis iterandi Mifſſam; quia quam-
vis licentia ſit à jure, uſus tamen licentiæ
tequirit maturam deliberationem; & qui-
dem Epiſcopi, cui incumbit invigilare, ne
committatur abuſus in celebratione Miſſa-
rum.
118. An etiam Religiofi debeant recurrere
in hec ad Epiſcopum ? R. Illis ſufficere li-
QC 3 Sn-

Nede

366 *Paxs 1V. Caput 11I. e ne
hlell

ctentiam Superiorum ſuoram; quia hi reſpe-

ſeidn
ctu illorum ſunt quaſi Epiſcopi. ate
4
Hora celebrandi. 1 unſaſt
319. Qud horä diei liceat incipere celebra- nmm⸗
tionem à h. Juxta RKubricam, Miſſam priva- al,l
tam poſſſe fieri ab aurora uſque ad meridiem; vre
& eſt communis Eccleſiæ praxis. naan
320. Quid his intelligitur nomine Auroera? . ien n
B. Intelligi tempus, quo primò incipit u
clareſcere poſt noctem, accipiendo illud Kii
non mathematicè & indiviſibiliter, ſed orpen niſe
moraliter. lfnuin
321. An ſit expectandum initium aurose –
pro Miſſa inchoanda g. Sufficere, ſi Miſſa ad- 1utk niel
luc duret, dum eſt initium auroræ; quia hoc emdtmat
ipſo, quòs Miſſa ſecundùm ſubſtantiam ſu- ſden winn
crificii, v. g. ante ſumptionem attingat ini- Alng .
tium auroræ, dicitur feri in aurora. . , Enllni
322. An detur parvitas materis in antici. falhnus
batione temporis debiti pro celebratiene Miſ- vwelſinn
a . Debere dari, cùm agatur de tempore, niſan d!
quod habet ſuam extenſionem quantitativam Ikhucden
majorem, vel minorem. INnnnmen
323. An, & quantum zempus ft aſſignan- hlenn.
dum ante Solis ortum, in quo liceat incipere Crndnn
Miſſam? B. Inter plures opiniones, maximè Dlenin ue
congruam videri illam, quæ aſſignat ſeſqui Ginmmin

horam, ante Solis ortum-.
324. An ratiene conſuetudinis poſſit nota-
biliter ante auroram celesrari à g. Poſſe, ſi

Kß

. lhmtcgnie⸗
ſelurmen
nlg n

me .
Wnſe⸗

4 a a WM

An 1d
n ziit
B
iüler
inlin izun
Rgcent ſei⸗
mnant le
tmdaſilnmnſ.
tmeniI.
minon
ns auigl,
walmuterh⸗
Tglhteton
GrN,uniIm
Gelir.
tula e,
eIN

R

De Miſſa. & ad eam pertinentibus 367
ſt rationabilis conſuetudo, quia juri poſi-
tivo, aut conſuetudini poteſt prævealere con-
traria conſuetudo. L
32 5. An in partibus Septentrionalibus, ubi
in hyeme eſt valde longa nox, ſit rationabilis
cauſa anticipandi auroram? H. Eſſe; cùm
enim manè ſit valde breve, videtur poſſe
ompenſari, conjungendo eum ipſo aliquam
noctis partem, maximè cùm hoc tempore
multùm creverit numerus Miſſarum.
126. An ubi artifices ſolent notabiliter
ante auroram intipere ſua exercitia, priuſ-
que Miſſam audire, poſſit celebrari Miſſa no-
abiliter ante auroram: Reſp. Poſſe; meliùs
enim eſt, ut artifices Miſſam audiant, quàm
Cenſuetudo non celebrandi ante auroram,
idque vel maximè in hyeme, dum nox eſt
valde longa. 6
327. An in aliqua Eceleſia,ſi ob ſolennitay
tem ſit celebrandus magnus Miſſarum nume-
rus, ſit ſufficiens canſa auroram notabiliter
anticipandi? He. Eſſe ſufficientem, quia plus
redundat in cultum DEI, & Eccleſiæ ex tan-
to Miſſarum numero, quàm ſi aurora non
ita anticiparetur.
328. Quomodo regulanda Miſſa celebratie
in Regionibus, in quibus nox durat per me-
dium annum? R. Regulandum ſecundùm
Regionis capacitatem, ita, ut habeatur pro
die illud tempus, quod ſolet impendi ope-
rationibus, pro nocte illud, quod impendi-
QQ 4 tuxr

.

368 Pars 1 V. Caput 111.
tur quieti, attendendo ad id, quod commu-
niter fit. .
329. An in nodte Nativitati Domini ſer
expectanda media nox, ur poſſit Miſſæ cele-
orari? N. Probabilis expectandam efſe;
quia conceſſio celebrandi tres Miſſas, eſt
facta pro die Nativitatis Domini; qui inci-
pit à media nocte, à qua inchoatur etiam
jejunium naturale, requiſitum ad celebra-
tionem Miſſæz.
316. An pro dando vistico liceat celebrari

*nte antsram, & quantòcitins ?à m. Licert

ſtatim poſt mediam nectem; quia prohibi-
tio anticipationis auroræ non eſt ſtrictiot
Pro ana parte noctis; quèm pro altera; æ
proinde ſi licet anticipare in tali caſu fummo
mane, licebit ſtatim poſt mediam noctem.
331. An ob prepriam Sacerdotis neceſſita-
ſem, v. g itineris, poſſit antieipari celebrate
Miſſæ notabiliter ante auroramz; . Die ſeſto
poſſe, ſi aliàs non poſſet celebrare, qujia præ-
valet præceptum audiendi Miſſam alio au-
tem die non poſſe, quia non eſt obligatio
Miſſam audiendi.
332. An poſſit anticipari, ſi aliàs non villes
ynis audire die ſeſto Sacrum, niſi anticipatum
.. Ex hac cauſa non poſſe; quia talis antici=
Fatio reduceretur in cauſam voluntariam,
V. g. venationem, aut quid ſimile impeditr-
Yum obſervationis præcepti. Hinc autem
queretur, quoòd ſemper, dum quis vellet
exer⸗

bu
,En ve
cern nn
nne na
el lan
un.
It.
l
rer,um
S
AN Nerzen
ormebidnn
Annoinn
on M,
NN.
/Amie
lir tHemin
diun mn
Uetken old

. wnn te

Unlie, g ar
lar A nunden
chunaterd,
elſhenerden:
ſcle nien
Ukndt d n
1
( lin cir
lthen Kln
iin n n
wnn Unnin
iſlicnſten
inntae

Minlonr 4
lun n -

ialiunteln
miiialb lien
wirn uphi⸗
un Mi f,
unlaulenn
Dnhnn
ahentſlnue
Gainzmili
Nmnm eſ,
Eets Gir
n Arn.
n kollee

NNH
rſmieen
tünlirce
min mun
oin

De Miſſa, & ad eam pertinentibus. 36 9
Exeréere atum incompoſlibilem cum ob-
ſervantia legis, ceſſaret obligatio legis , 11-
cêt nulla adeſſet neceſſitas exercendi talem
aRum.
333. Qud hor terminanda ſit celebratio
Miſſæ à . Ex communi praxi ab Eceleſia
approbata, ultimum terminum celebratio-
nis Miſſarum de lege ordinaria eſſe meridlem
cum latitudine temporis ſumptam; ita ut ex
communi Doctorum, nec ſit peccatum ve-
iale, dummodo ante horam primam in-
choetur Miſſa, quamvis poſt illam fi-
niatut.
334. An pro winiſirando viaticolicezt no-
zabiliter poſt meridiem celebrare à E. Poſſe
uſque ad horam nonam, ſeu tertiem pofſt

meridiem. Imò Paſqual. judicat, à jejunis

poſſe per totum diem celebrari ſuppoſit
neceſſitate; quia conſuetudini introductæ
uſque ad meridiem cefehrandi prævalet
neceſſitas moribundi, & obligati0 Paſto-
tis ad ſubveniendum animabus. Pii autem
V. prohibitio, ne fiant Miſſæ veſpertinæ,
non ſe extendit ad talem caſum nece ſfi-
tatis. .
335. An ix celebritatibus Eccleſiarum li-
eeat protrahere Miſſam ſolennem longè 1
meridiem à B. Cum communi poſſe uſque
ad horam nonam, ſeu tertiam promeridia-
nam, quia conſuetudo reſtringens Miſſas ad
meridiem, nonſe extenditad ſimilem caſum
27 mignæ

7%.v Pars 1V. Caput I11.
magnæ ſolennitatis. Idem dicendum eſt de
funeribus, aut inaugurationibus Princi-
pum;, &c.

338,., An durare poſſint tamdia Miſſa pri-

vatæ, quamdiu durat Miſſa ſolennis? H. IIIà
licitè darante, ſemper poſſe durare etiam
privatas uſque ad horam tertiam poſt meri-
diem; quia protractâ Miſsâ prinscipali, pro-
trahuntur privatæ tanquam illam conſe-
quentes; cùm cadem cauſa juſtificare poſſit
Privatas.
3;7. An X pri vata cat ſa poſſit quts cele-
brare peſt meridiem? Reſp. Causd itineris, &
ſimiliam, nullum dubium eſt poſſe die feſto
uſque ad horam primam & ultra celebrare;
qutlineredibile eſt, hunc caſum conſuetu-
dine comprchendi. Imô Paſqual. judicat ex
ſimili cauſa licere etiam die profeſto; quia
cùm meridies latitudinem admittat, non
tim ad ipſum tempus attendendum eſt,
quam ad convenientiam celebrationis tali.
vel tali tempore faciendæ.
Locus Miſſæ celebrandæ.
338. er„ loco ſit licitum celebrare Miſſam?
B. Jure communi antiquo, non furſſe lici-
tum celebrare, niſi in Eccleſiis conſecratis
ab Epiſcopo extra caſum necefſitatis. Ex
Cap'e. Nullus. de conſecr. diſt. 2.
3. Quidautem bedie à R. Hodie poſſe
regulariter offerri ſacrificium etiam in Ec-
cleſtis, aut oratoriistantùm benedictis, aut
etiam

Arſifin
,ihnſteug

1 Cnmvdl

ernetntu

,1
4 4 A

uvlA e⸗
aAruſt N
telſen
a Amnwuft
ylnh 1
oncennalir

N;

Nt
ſoipor

eitcercknie
4,4Gdi
w. IAM
N lein

lann

Rochem un

P Bnncck
int lmn
Cent nninent
Atnerenne
lecduti en

ag ir len 1

RäU
rol .
G

4

ut,
/
wC
1

Be Miſſa, & ad eam , penineniilas 37
etiam non benedicétis, deputatis tamen tan-
tùm cultui divino. Trid. ſeſſ.22. Decret: de ſer-
vand. & vit, in Celebr. Miſſ.
340. An ſit peccatum mortale, offerre ſa-
crificium ſine neceſſitate extra loca deputaia?
B Cum communi, eſſe peccatum mertale
ob graves prohibitiones.
341. An ſit aliqua pœna ipſo facto incur-
renda de jure impeoſita celebrantibus extra
loca deputata à B. Non eſſe; quia nullum jus
extat de tali pœna.
342. Anpro miniſtrando viatico celebrari
poſſit in domoprivata à e. Paſqual. cum aliis
affirmativè, quia coneurrunt duo præcepta;
nnum de non celebrando in tali loco, alte-
rum de viatico; hoc poſtremum autem eſt
altioris ordinis, cui proinde in tali neceſſi-
tate debet cedere alterum.
343. An in caſu nereſſitatis licitum ſit ee-
lebrare extra loca deputata, in loco tamen
publico 2 Reſp. Licitum eſe, tum quia jura
antiqua prohibentia Miſſam dici extra lo-
cum deputatum, excipiunt expreſse caſum
neceſiraris; ; tum quia aliæ etiam leges ec-
cleſiaſticæ non extendunt ſe ad caſus ne-
ceſſitatis.
544. An in defedtn Eccleſis liceat extra lor

ca deputata celebrare; B. Licere in loco

decenti, maximè ad hoc, ut populus imple-
re poſſit bræceprum de audienda M/ſla: tum
quia hic caſus eſt expreſſus in jure, tum
Q6 quia

. . . 4
y77 Pays à V. Capat 111.

quia obligatio legendi in Etcleſia ſupponit ne
Eccleſiam elle; ſi ergo non ſit; ceſſat obli= t uen
. eeecond
gatio:. II e
347. An ratione ifintris poſit eætra loca onme t
deputata zelebrari ?à . Cum communi, li= mn gunn
citum eſle in defectu locorum deputatorumg ngimen

quia in tali caſu ceſſat obligatio ob defe=
um Eccleſiæ: .
346. Quaande litzt ratione itineri ckle=

brare exera locs deputata ? E: Cum Paſq; 1
in Regionibus, in quibus adſunt quidem Ec- ſogenbin
cleſiæ aut oratoria ſed in itinere non occur- un rtind
runt, poſſe celebrari fingulis debus, quibus 1 l ſen
urget præceptum audiendi Miſſam; quia enteli
cuùm in hae materia attendatur neceſſitas uni kinis
ſerundúm quid, ſufficiens crit neceſſitas n gtlmnmmn
urgentis præcepti: B nnlimmif
347. Quid autem in Repionibus; in quibus
non ſunt loca deputata ſacriſtcii? G. Cum eo= tetrutmeln
dem bPaſqual: videri, quòd liceat legere Aunn
Miſſam toties, quoties placuerit in loco de- ſhommin
centi; quia diſpoſitio legis non videtur ha- Muntmerhi
bere locum, niſi adſit id, quod lex præſuppo= lecenien
mit; cuùm ergo lex de non celebrando extra alc
loca deputata ſupponat dicta loeag, non ha- anhni
b bit locum, miſi eadem loca exiſtant. Wlm amien
348. An tempore peſtilentiæ poßit celebrars (ühnllief
Miſſa ext ra lora deputataè . Omnin poſie; Glnmin,
ob periculum conttahendæ peſtilentiæ, ſi iniſeninly,
Eccle ſia àdeatur. onleriven
349. As quando confluentem ſieiſfei
. Sen=

kinde

Uin inn gl
11(uN N
. .

Eutn eſi
Ruidt ette .
hnftn Nſii .
Ed e ee

po in

. S

Pe uiſs; & ad eam pertinentibus. 37

Eccleſtz non capit; liceaz extra illam cele-

brare . Cum communi licere; quia eùm
Eccleſia confluentem populum non caprat;
eodem modo ſe habet, ac ſi ipſa non adeſſetʒ
cùm igitur in defectu Eccleſiæ liceat quo-
cunque loco decenti celebrare, licebit & in
hoc caſu·
3 50. An in Caſiru mililum oferri poſſie
Jacrifieium ? . Poſſe, ut ſatisſiat præcepto
de audienda Miſſa; quia acceſſus ad Eccle-
ſiam eſt impoſſibilis exercitui, ideoque ita ſe
habet, ac ſi non eſſet Eccleſia.
35I. An pofßit in caſtris celebrari etiam in
diebus profeſtis ? G. Poſſe pro Generalibus, &
primariis ductoribus militum in eorum ten-
toriis, quia ſacrificium eſi medium omnium
potentiſhmum ad placandum DEUM, &
impettandum, quo carere vel maximè duces
exercitus grave forets
371. An non etiam pro militibus gregariu?
H. Poſſet omminò, ſi verè chriſtianè viverent:
quia nunquam deeſſent, qui communicare
vellent ob periculumimminens ab hoſtibus,
quæ eſſet cauſa ſaſſiciens celebrandi.
3 ½3. An guandoe ratione noteſſitatis eſt ce-
lehrandum extra lora deputata, ſit neciſſa-
ria liætntia Epiſcepi? . Si neceſſtas ſit evi=
dens & noteria, ſmpliciter non eſſe neceſſa=
riam licentiom Epiſcopi ad celebrandum in
leco publico; quia univerſaliter urgenre ne-
ceſſitate, obligatio legum veſſat.
7 354A48

1774 Pars I V. Caput 11I.
354, An idem ſentienduim quoad Domoes
privatas? Reſp. Quoad has neceſſariam eſſe
licentiam excepte caſu, quo articulus mor-
tis & indigentia viatici urgens, aliter ſieri
non patitur; quia priyatæ domus ſuntſpecia-
liter prohibitæ, nec ſunt conformes naturæ
ſaeriſicii, quod tanquam publicum publico
modo exigit offerri.
35 5 An quahdo neceſſiras non eſt evi-
dens, ſit neceſſaria licentia Epiſcopi etiam
quoad publicum à Reſp. Eſſe neceſſarium;
quia tunc tanquam res diſputabilis indiget
judicio & authoritate ſuperioris, ut deter-
minetur. J
356 An in mari liceat telebrare Miſſam 2
B. Poſſe celebrari, ſi ſit neceſſitas in navigiis

magnis & mari tranquillo, quia de navi-

antibus eſtalias par ratio, ac de itineranti-
da, niſi quòd in navi videatur eſſe pericu-
lum effuſionis ſanguinis, tradunt autem pe-
riti navigationis, quòd tunc non adſit peri-
culum, quibus proinde credendum eſt. Et
ita conceſſiſſe referuntur Clemens VIII. &
Paulus V.
357. lsanno licet celebrare in mari k. Li-
cere non ſolùm dum urget præceptum au-
diendi Miſſam, aut ſumendi viaticum, de
quibus caſibus dubium noneſt, ſed etiam
aliis die bus, quibus non eſt periculum, qu'a
navigantes ſunt inter illos, qui non habent
Eccleſiam, proindeque ſuper illos non cadit

lex illa prohibens. 3 51 8

Ge
6
rtantt
ſonalrt⸗
mmmnnelin⸗
enocintil
Zl
1 lunnn
llhorcann
A Küti
cen u
ſextinnlilſ
eetneeha
arohetoo 1
renanenn 1
ſe,wnimninmn
sM

0

ſeaua
Aritcn run

In
6 Ou ink
XN, ,
Mſpchum berg,

AAd
4 N

.
se

6 Ererunße
lliigin
MniinkCinen
ülilireſe e⸗

ulein lecetr

1Gurlſ,

Wut mii⸗

TNöer⸗

4

rnr le .

NAeN
eeun.
AWeCDKlel⸗

EChren TIE

ylnnikl

entcgund
Eſtäünce

1

n,

De Miſa, & ad eam pertinentibus, 375
358. An liceat celebrare in flumine à B.
Vix poſſe occurrere caſum neceſſitatis. cùm
ſlumina non ſint tam magna, ut facilè ad ri-
pam non poſſit excendi, ibique celebrari, ſi
tamen occurreret caſus, ubi excendi non poſ-
ſet, & urgeret neceſſitas viatici, judico cum
Paſq. tunc celebrari poſſe.
359. An in oratoriu Regularium intra ſet-
ta illorum, aut in Grangiis eorum erectu poſ-
ſint qu ilibet ſacerdotes ſaculares celebrare? B.
Poſſe; quia hoc ipſo vi privilegii ſunt depu-
tata pro ſacriſicio, & quidem ſine limita-
tione ad numerum Miſſlarum, qualis ſolet
ſieri pro oratoriis privatis ſæcularium.
3160. Quale peccatum eſt celebrare in Ec-
eleſia polluta? Reſp. Eſſe peccatum grave;
quia eſt contra prohibitionem in materia
gravi.
361. Quid fatiendum, fi dum celebratur
Miſſa, polluatur Eccleſia? N. Relinquenda
eſt Miſſa ſi Canon non eſt inceptus; ſi autem
inceptus ſit, erit complenda; cùmenim in
Canone inchoetur ſacrificium faltem ritua-
liter, prævalet præceptum de perficiendo
ſacrificio, præcepto de non celebrando in
Eccleſia polluta. .
362. Urgente neceſitate, an extra loca de-
patata potiks qudàm in Eccleſia polluts cele-
brandum: B. Cum communi apud Paſqual.
probabiliüs eſſe, quòd potius celebran-
dum ſit in Eccleſia polluta, quàm extra
locs

376 Pars! V. Caput 771.
loca deputata; quia communiter concedê
eur, quòd urgente neceſſitate ſaltem de li-
centis Epiſcopt celebrari pofſit in Eccleſia
polluta; quod admitti non poſſet; ſi potiùs
celebrandum eſſet extra loca deputata : ſi-

quidem fſemper adeflet aliquis talis locus de-

cens. Aliunde autem Eccle ſßa polluta haber
ſaltem in actu primo habilitatem ad ſacrifi=
candumin eg, quam loeus non deputatuæ
non habet, & inhabilitatem in acu ſecundo
poteſt ſupplere nece ſſiras urgens.
363. Al aliguande de yure liceat telebra⸗
re Miſſam in Eccleſia polluta? g. Quando
in tali Ecele ſia ſolet aſſervari Euchar flia ad
miniſtrandum viaticum, poſſe in ea ſingulis
ſeptimanis celebrari Miflam ad fenovan-
dam Eucharifliam; quia quanꝗgo concedi⸗
tur finis, hoc ipſo concedunturmedia necef-
ſaria ad finem. Ex quo capite etiam tem-
pore interdicti in hune finem conceditur ſe-
melin hebdomada celebratio, quæ tamen
debet fieri januis clauſs 3 quia non conce-
ditur; miſi in quantum ad änem neceſla-
rium eſt.
464. An exr canſa neceſſitatis cohtedere
poſſit Epiſcopus, ur celebretur in Ecrleſia pol=
Iinta? B. Poſſe; quia in caſu neceſſitatit

Poteſt Epiſcopus diſpenſare in ſacris Ca-

nonibus, quando diſpeniatio non eſt pro⸗=⸗
hibita, aut reſervata à Jure vel conſue-
tudine.

enn
/Alfin
ve d
lfnenline
eſtgeelunt
mutliſcen
einfit
ſnſßlunt ⸗
Genixlennn
dulieg⸗
irulet hmn
ilttſeplen l
ogen Mnune
itee NNnminfe
rEeinuen
ole aue
Gaeine
zulin umn
Cin pChentnm
hanii
Drti teut menti
ſeecſariabi

Mfgitineim
AAeinnen ien
ecoralnint,
N AGſilinn
“ 1
di AkN

kingt

Wnilene .

—

We Eennnf .

niirlen,

m Wee

Munmi n dend
und

Ern, Al
uNN

4.
Atenn heelke⸗

aßui Dton.

enalniſiſe⸗
Anabet

De Miſſa, & ad eam pertinentibus. 377
36 5. An aliquando ſine licentia Epiſcopi
Riceat in Eccleſia polluta celebrare? Reſp. Li-
cere, ſi ſit neceſſitas, quæ de ſe ſolvat obliga-
tionem, ſitque ita urgens, ut non poſſit re=-
curri ad Epiſcopumztunc enim habet locum
Epychia, quàâ reſpiciendo admentem ſupe=
rioris judicamus, quòd Epiſcopus non erat
negatumis licentiam, eò quòd judicaſſet ca-
ſum non comprehendi in lege.
566. Quanta debet eſſe neceſitas., ut Epi-
ſcopus poſsit dare licentiam ad celebrandum
in Eccleſia polluta: R. Requiri quidem cau-
ſam gravem, nontamen ita gravem, ut non
ſuſhcist ordmaria in genere gravi; quia agi-
tur de diſpenſatione in lege puré Eccleſia-
ſtica, & quæ non eſt de reſervatis, ſed ſo-
lùm de conſuetudine commiſſa eſt Epiſco-
pis; Igitur non requiretur cauſa gravior,
qum in diſpenſatiose in cæteris legibus
ordinariis.
367. An ſi contingat, in Eceleſia peUuts
telebrari, maneat reconcilia a RE. Remanefe
reconciliatam ſfubſtantialiter: quia reſtitui-
tur illi id, quod erat ablatum quoad ſub-
ſtantiam, ſcilicet oblatio ſactificii, quæ ali-
unde requiritur etiam ad reconciliandam
Eccleſiam, tanquam ultimum complemen-
tum reconciliationis.
368. An non ſaltem requiratur ettam re-
conciliatio ritualis ? B Requiyi & illam, ut
t perfecte & integrè reconciliata; quia
quane⸗

378 pars IV. Capat III.
quando Eccleſia præſcribit alrquid facien-
dum ſub certis ritibus, ſi Hiat ſine ip ſis, debent
poſtea ſuppleri, ut patet de ſolennitatibus
Baptiſm, & Matrimonii.
369. An conſecratio Eccleſia poſſit com-
mitti ſi mpliei Sacerdoti? &. Poſſe à ſummo
Pontifice, quia non eſt attus ordinis Epi-
Kcopalis ex inſtitutione divina, ſed ex inſti-
tutione Eccleſiæ tantùm.
370. An ſi in Eecleſia nondum conſecra-
sa offeratur ſacrifcium , remaneat cenſe-
crata? B. Negativè; quia in facrificio, nul-
la exercetur in ipſam Eccleſiam tanquam
Hubjectum ſanctificandum actio: & aliâs

omnis locus, in quo celebratur, conſe=-

craretur. Quòd verò Eccleſia polluta re-
concilietur, eſt diſpar ratio, quia illa non
amittit conſecrationem, ſed tantùm pol-
Iuitur, non in ſe, ſedin hominum opinio-
ne, & ideo pro teconciliatione quoad ſub-
ſtantiam non requiritur aliqua actio, quæ
in ipſam inducat aliquam ſanctitatem, ſed
ſufficit talis, quæ illam reſtituat opinioni
hominum.
371. Quando amittit Eccleſia conſecratio-=
nem, ut de novo conſecrari debeat? Reſp.
Tunc, quando vel in totum, vel majori ex
arte ſimul deſtruitur, quocunque modo fiat
æc deſtructio: quia deſtruitur ſubjectum
conſecrationis, quo deſtructo non poteſt
manere conſecratio.
Ecels⸗

Ceuu
lhun
1 eniin
lahuſit
Henicdne
nzeklientt
inm munt
Non.
eteEe

NiddAnſKaai

ruridenden
Neüggenno,

.
Ineun,

er
. Aus ust.
1 Hu
eAngtnn he
tee
Mi le
uftmnis,
gein 4
Dichelmtern n

aheneile⸗

——
Munce

1

mulin olill
Mnneet

a Miauen
dNd
160NA
m,.

renatlh

ErANNN
Ran Krdhuitn
artiur n

„

aſe
ilhn N,
del

ANVE

euußt

e.

äl

De Miſſa, & ad eam pertinentibus, 379
Eccleſiarum pollutio. .
372. Qot modu polluuntur Eccleſia con-
ſecrata aut be nedicta? . Quatuor modis:
Per Homicidium; effuſionem ſanguinis hu-
mani; effuſionem ſenmunis humani; & ſe-
pulturam excommunicatorum, aut Infi-
delium.
373. Quale Homicidium debeteſſe, ut pol-
luat Eccleſiawm ? B. Debere eſſe opere 1pſo
commiſſum, libere volitum, graviter pecca-
minoſum, & injurioſum ſaltem ipſi Eceleſiæ,
quatenùs etiam per Judicis ſententiam in
Eccleſia occiſio facta Eccleſiam polluit.
374. Qusg lis effuſio ſanguint polluit Eccle-=
ſam à ꝑ. Debere eſſe effuſionem ſanguinis
ſolius hominis, ejuſque vivi, mortaliter pec-
caminoſam, eamque ex vulnere gravi.
375. Quals effiuſio ſemin u polluit Eccleſiamè
Br. Solam effuſionem ſeminis humani in
ſe directè voluntariam, & mortaliter pec-
caminoſam, & quidem in eſſe externo, ſeu ex
opere aljquo externo, non ſolùm ex cogi-
tatione interna ſecutam, eamque abundan-
tem. L
376. Qualis ſepultura Excommunicato-
ru m, vel Infideli um polluit Eccleſiam! g Se-
pultura debet eſſe completa, aut ſaltem per
modum depoſiti; debuit fuiſſe excommu-
nicatus vitandus, vel inſidelis, quamvisin-
fans tantùm fuerit, niſi fit natus ex alterutro
ſaltem Parente fidele.

2777

.

4

3⁸0 Pars 1 V. Caput 111.
377. An reqiratur zublicitas adlionum
polluti varum, ut Eccleſia cenſeatur pellutas
R. Requiri, Ex Cap. S'gnißtaſti Adult. Quia
pollutio Eccleſiæ eſt maculatio fanctitatis
quam habet Eccleßa ex Benedidione, vel
conſecratione; maculatio inquam non in ſe,
ſed in hominum opinione; ad hoc autem
publicitas necefaria eſt.
37 8. An Eccleſie pollusa reconciliatio peſ-
ſit fieri à ſimplici Sacerdote à R. Si fuit tan-
tùm benedicta, poteſt ex communi ſenten-
tia, d ſimplici Sacerdote reconeihiari: ſi ve-
185 fuit confecrata, à ſolo Epiſcopo, vel ex
commiſſione folius Pontificie ab in feriozi
Sacerdote.
Altare.
379. An altare ſi, neceſſarinm ad telebra-
zionem Miſſa ?à R Eſſe næce ſflarium ex gravi
Eccleſiæ præcepto.
10. Qaale debet eſſe Altare? R. Debere
effe lapideum, & ex uno lapide; poſſe autem

eſſe vel fxum, vel mobile ſeu ut vocant por-

tatile aut viaticum, quodlibet ab Epifcopo
conſecratum.
381. An ſtante par vitate men ſa altaris ad-
hiberi poſſit ad conſecrationem parva hoſtiaz
R. Poſſe; quia quantitas panis confecrandi;
non eſt determinata à jure, & formæ etiam
in eadem civitate ſunt inæquales: cur igitur
ex occaſione minoris Altaris non poſſit mi-
Sor hoſtia adhibcri?
382⸗.

1
6 4
N .
,Alrg
rcnmanrd
ſenoct
. 1
lsdcmmel
Prethl ahm⸗
t 47
tun Au

Cenlier
nil Nirdeis
eetes (wo,
Unltinn fe
l
11, 4. N/
em,muunh
enl Mrtaei
urtinani
lenten Ee⸗
ittdnnare⸗
liat mu
ſiunfatumim
Pnkhltnn lii
WMelNe 4
iktelloane
ln, Nar
aroſenmg

,K Ma
1 8

Anumninze.
. ,,7.
l lilig.
annumine

n

wlubetbig

tlhe⸗
Emimuaßn
An

WMölt

„
erſonili

——

„ ttond,

ͤZ

—

De Miſſa, & ad eam pertinentibut. 3 8r
382. An Reliqu arur ſanctarum repoſitio
in Altæri, ſit de ſubſtantis conſecxatisna?
R. Cum communi, non eſſe, quia in jure ubi
fit mentio de Conſecratione Altarium, bihil
prorſus dicitur de Reliquiis, nec ullius talis
præcepti veſtigium eſt.
3 8 3. An ſi celebtetur in altari non cenſe-
crato, remantat conſecratum? R. Non re-
manere, quia harum rerum legalis, vel ri-
tualis ſacratio pendetà voluntate inſtituen-
tls, has vel ilias cæremonias, per quas red-
dantur ſacræ, inter quas non eſt celebratie
Miſtæ.
384. Quomogo amittit sltare conſecratio-
neme R. Ex jure duobus tantùm modis amit-
tere, nemps ſi motum, aut enormiter fra-
ſtum fuerit, Capit. quod in dubiis de conſecr.
Eccl.
385. An Sacerdes celebraturus, teneatus
explorare, an altare ſit conſecratum, vel inz
tegrum R. Non teneri: ſed ſuſſicere, quòd ſit
expoſitumcelebtationi, hõc ipſò enim, quòd
ſit ſic expoſitum, debet præſumi habere ne-
Celſaria ad celebrationem.
386. An ratione neceſſitatis liceat offerre
ſaerifh ium ſine altari conſecrato, ubi non ſ
liberum exercitium Religioni Catholic« 2 R.
Cum Paſqual. Poſſe, quia in tali loco lex de
altari adhibendo cenſetur impoſſibilis, cùm
ſupponatur, Altare non poſſe facilè haberi,
lex autem obſervatu impoſſibilis non obli-

Sat. 387.

382 Bars Ty. Caput 11I.
387. An ratione neceſſitatis poſſit oferri
ſacrificium ſine Altari etiam ubi eſt liberum
exercitium Religionis Catholieä R. Cum Paſ-
qual. valde probabile eſſe, quòd neceſſitas
miniſtrandi viaticum moribundo, ſi ſuffici-
ens cauſa ad celebrandum ſine altari; quia
adminiſtratio viatici fundatur in lege divi-
na: altera autem eſt purè humana, ergo illa
prævalere poteſt

38 8. An in Altari fixo, conſecrato, inte-

gra etiam extra Eccleſiam poſito, liceat celebra-
re ſine ulteriori licentia: R. Licere, quia Altare
fixum acquirit jus unctione conſecrationis,
ut ſuper ipſo in illo loco celebrari poſſit, quò
jure ſtante, hêc ipſo conſurgit in unoquoque
facultas celebrandi ibidem.
3 39. Ar nunquid ſacri Canones prohibens
celebrari extra Eceleſiam conſecratam, aut
benedictum? R. Hodie ſuſſicere, quòd locus
fit deputatus tantùm ad divinum cultum,
quod habet Altare conſecratum Deinde ca-
nones illi intendunt tantum, ut non celebre-
tur in locis prophanis, quod hic maneret ad-
huc integrum.
390. An in quacunque Eccleſia celebrari
poſſit à quocunque ſacerdote ſuper Altari por-
tatili? R. His temporibus poſſe etiam in ora-
toriis deputatis, uti conffat ex praxi quoti-
diana, nec eſt ulla prohibitio ut non celebre-
cur in altari portatili, ſed ſolùm ut non cele-
bretur extra Eccleſiam. .
Al-

ne
i0

, Met in.
MHunpdn 4
uonkiuen
Aiunſnt,t
NW. urmt
Or

0. tleknca

n gümen⸗
li
Wngrigna
cenet
) iulntrin
1Pel rttke
Ienalemn er
6 er
il Aalnni
Mwt

ikluu ompatttn
1

.

(Ara
. 1 1

GI

Ilttiftmin⸗

Ukr, undn

Eetro.

De Miſſa, & zd eam pertinentibus. 3 85
Altaiis Ornatus.
391. Sunthe mappæ ſeu tsbales neceſſariæ
ad Altare pro Sacrifitio Miſja?R. Eſſe neceſſa-
rias ex conſtitutione Eccleſiæ, Cap. Altaris
balla, de conſecr. diſt. I.
39 2. Wust requiruntur mappæ ſeu toba-
lea? R. Juxta Rubricam ex Cap. ſi per ne-
gligentiam, de conſecr. diſt. 1, debent eſſe
