
4

fingimi.

õ

1Dekinne,

Ltpuneint.

N gninen
eman.
Nm egt dun
1

nifun, lin
enubles.
eun
niunrin
Alne

iriſſin

llN..

Remnaklor de
vmmn

iet Uerlponitl

De Baptiſmo. 249
implicita, v. g. faciendi quod alii faciunt,
vel quod Eccleſia inſtituit.
116. An qui baberet expreſſum animum
non contrahendi cognazionem ſpiritualem,
Jſuſcipiendo baptizandum, nihilominus con-
rraheret? . Si tantúm materialiter bapti-
gandum ſuſcipiat, nolendo poſitivè munus
patrini obire, non contracturum, quia hoc
ipſo non fit patrinus. Si autem velit munus
patrini obire, contrahetcognationem, quam-
vis nollet illam contrahere, quia hæc cogna-
tio eſt annexa muneri patrini, nec dependes
amplius à patrini voluntate, poſtquam patri=-
nus eſſe voluit.
117. Si quus in Babtiſmo ſuſcipiat Titium pu=
tans & intendens ſuſcipere Cajum, an contra-
hat cognatienem cum Titio à B. Probabiliùs
videri, quòd non contrahat, quia non vo=
luit fieri Patrinus Titii, ſed Caji.
118. At nunquid baptizxans validè bapti-
z at cum tali errore circa perſonam, cur erge
sum ſimili errore ſuſcipiens baptiz andum, non
contraheret cognazionemi B. Baptizans habet,
&chabere debetintentionem baptizandi præ-
ſentem, quicunque is ſit, ac proinde error
prædictus non in fluit in ejus actionem; ac
ſuſcipiens poteſt verè fieri unius patrinus, &
non alterius, ac proinde poteſt alligare ſuam
intentionem ad perſonam, quam eſſe putat,
Kicut id ipſum ſt in matrimonio.
II9. Potéſtne levari baptizxandus etiam
per Precurazorem &. Poſſe per legitimè ab
E 3 ipſo

5 Saxt 111. Casut! V.
ipſo Principali conſtitutum, ut
praxi quotidiana. ie

patet ea

120. Quns es caſu contrahet cognationem
ſiritualem, Principalu, an Procurator? g.
De Procurarore deciſum eſſe à ſacra Congr.
quòd non contrahat;, uti refert Barboſa de
ofe. Paroch. c. I8. n. i5. De Principali autem

negat Sanchez cum innumeris Jur

quia non implet conditionem requiſitam,
cùm ipſe non tangat baptizandum; veriùs
affirmant alii, quia incre dibile eſt; quòd Ec-
cleſia pæcipiens, & quidem ſub gravi culpa,
adhiberi patrinum in ſolenni Baptiſmo, con-
cedat , ut toties non adhibeatur patrinus,
quoties levatur baptizandus per Procurato-
rem; ſiquidem eo caſu, qui eſt valde fre-

quens, nullus foret patrinus.

121. Cur adhibetur patrinus in Baptiſmo?
Ee. Ex mente D T.in 3, p. q.67. art. 7 in corp.
quia pattinus aſſimilatur quodam modo ge-
nerationi carnali; ſicut ergo Parvulus nupet
natus indiget nutrice & pædagogoßitain Ba-
ptiſmo requiritur aliquis, qui fungatur vice
nutricis, & pæœdagogi, informando & ijuſtru-
endo eum, quaſi novitium inſfide, de his, quæ
pertinent ad fidem, & vitam Chriſtianam.
Ia1. Potéſtne ſollum mas ſæœæminam, vel ſola
fæ wmina marem levareigꝶ. Quamvis idvetue-
Ü rit Concil. Nic. 4. apud Soar. dic. qu. 67. art. 7.
tamen juxta eundem Soarium id hodie non
obſervati; cùm Trid. clarè dicat: Sive vir,

ſivemulier. Servanda autem eſt eon

ſuetudo.

PARS

—

. kishe
6 ndr
unltlarr

1 Mane
Enn urer
kibgin e
Drnrn Rupr

Weyvunen

PPon
Blyunc
rple

eAene

len

inmn lln
udun ent
keiguitk,

4
Grimſulgie
ſ el,t
lnpntk
giünunn
nutlditn⸗

NrCrfiam, 1

1
93

——

4 r do⸗

J:( 151 ).(
P A K'S IV.
De Presbyteratu.
CAPUI I.

De Materia, Forma, Olkcio
E& c. Presbyteratis in
genere.

I.
NyID eſt sacerdotium ²⁸ B. Eſt poteſtas
Q conſficiendum corpus & ſangumnem
Chriſti, & ad remittendum peccata per ad-
miniſtrationem Sacramentorum, Baptiſmi,
Pœnitentiæ, Extremæ Unctionis.
2. Quid eſt Preshyteratus ² B. Eſt ordina-
tio (quâ traditur poteſtas ad conficiendum
corpus & ſanguinem Chriſti, & ad remitten-
dum peccata] facta ab Epiſcopo, certa verba
proferente, & cum intentione debita.
3. Quare vocatur ordinatio potius, quàm
orde?: B. Nomen ordinationis ſignificare
actionem; nomen verò ordinis ſignificare
meliùs gradum, qui acquiritur per Sacra-
mentum. Presbyveratus autem, quamvis
hodie pro utroque uſurpetur, tamen magis
proprie eſt illa actio, ſeu cæremonia ſacra,
quà Epiſcopus ordinat aliquem in Presbyte-
rum, ideo aptiue Ordinatio vocatur, quàm
Ordo, ex mente Theologorum.
L 6 4. Quo-

à 7 2 Pars 1V., Caput k.
4. Qucmodo debet comparere osdinandas
in Preshpytern manordinatibnem!? Keſp. In
reliquis convenit cum Diacono; niſi quod
præter ammi am, albam, eingulum, deber
eſe manipulò & ſtolâ per tranéverſum mors
Diaconi isdutus, & caſalamn ſeii planetam
ſuper brachium Gniſtrum complicatam, can-
delam, & mapßnlam albam pro mamibus
ligandis manu geſtans.
5. eotuplex potrſtns confertur per ordi=
nationen: "resbyt eratis? B. Dauplex, uns in
corpus Chriftiverum ad illud conficiendum;
alteia in corpus Chrſti myſticum, adabſol-
vendum alios à peccatis.
6. ubtuplex clavis tonſertur Presby-
zeroο? E. Duplex: Clavispoteftatis, & clavis
cientiz.
7. Qus eſt clavis poteſtatis? . Eſt poteſtas,
quam habet Sacerdos ad ferendam fenten-
tiam ſuperpœnitentes, feu abſolvendo, ſeu
acgando abſolutionem, ſeu eam differendo
e juſtitia; cûm res ita poſtalaverit.

8. Qug eſt clavis ſcientiæ à H. Eſt po-

teſtas, quain recipit Sacerdos ad inquifen-
dum , examnandum, & cognoſcendum
more Judicis ea, quæ ſpectant ad peccata
pαtentium;, anteq m ferat ſententi-
am, vel abſolvendo, vel remittendo, aut
differendo abſolutionem. Neque enim ju-
ſtè exequi poſſet ea, quæ ſunt poteſtatis,
niſi præcederet debita informatio & co-
ghitio.
9. An

.

eßen
unun
ennn 1
Rucluntin
Z Recrec
tlahchennnc
Rezuenm
ſr Neu

1 Gu

ebbigtl
el inecllen

eronaunn

39

56 .
GNrNA
X

cmI
yunenn, Ands
urn cront N
Acrkee
inhltn
Lent

4
erlnnſin
Weluline
4

himet

unn urh
8

llennbug

.
a p,.
/ Mo. .
Otorir.

rrNA n⅓⅝
.

eer
ä .

00

De materia: forma. officio, &t. Prerbyt. 257
8. An Sacerdotes magis docti cellant aliis
èn claviſcientia à . Non exccllere, fieut
non excellunt in clavi poteſtatis, ſiquidem
omnes habent æqualiter poteſtatem inqui=
rendi, & examinandi pœnitentes.
10. Quid tamen habent praellentia quo-
ad hanc z-lavim? H. Hoc, quòd illi melius
poſſint uti illi clavi ſerentiæ, quàm indi-
ctiores, in quantùm poflunt magis diſcreètè
ea in quirere, quæ ſunt magis necefſaria, ab⸗
ſtinendo ab inquiſitione ſuperfluorum; cùm
& contra indocti ſæpeè hac clavi abutantur,
negligendo inquirenda, & inquirendo ne-
gligenda.
11. Quare vocatur clavis dup lex ha? po-
teſtas ?à . Quia quemadmodum clavis in-
ſtrumentum eſt, quo aperitur, vel clauditus

janua: ita duplex hæc poteſtas eſt inſtar in-

ſtrumenti, Sacerdotibus ad aperiendam ja-
nuam cælornm pœmitentibus abſolvendo:
vel claudendam, iis abſolutionem negando.
ſi opus fuerit, perſpectà prius corum con-
ſcientiàâ.
Materia, & forma.
12. Qua eſt materia Presbyteratts? . Eſſe
duplicem partialem: prior eſt calix cum vi-
no, & patena cum hoftia, eorumque tradi-
tio, eæ Florent.ſextum Sarramentum Poſte-
rior eſt ullima manuum impoſitio, ab ipſo
ſolo Epiſcopo facta ipſi Sacerdoti; non au-
tem prima, quæ fit ab Epifcopo ſimul cum
alis ſaltem tribus Sacerdotibus.

L 7 13. Qe

l

451 Part 1V. Caput I.

13. Qus eſt ſorma hujus ordinationu, ge

Eſſe pariter duplicem partialem. Prior eſi:
Accibe poteſtatem offerendi ſasrißcium DEO,
Miſſasque celebrandi, tam pro vivis, quâm
pre defuncti in nomine Domini. Poſterior
eſt: Accise Spiritum ſanctum, quorum remi-
Teri peccata, remittuntur ei, & quorum
retinneris, retenta ſunt,
14. Anſi Epiſcopus in ordinatione Presby-
zeri diceret: Accipe poteſtatem offerendi Sa-
crificium pro vivis, omiſſo: & pro defun-
Gtis: Poſſet nihilominus ſis erdinatus celebra-
re pro defundtis? B. Quòd poſſet; quia habet
poteſtatem conficiendi corpus, & ſanguinem
Chriſti, quod eſt principale; alterum verôò.,

offerre pro vivis, aut defunctis, eſt tantm

ſecundarium, & acceſſorium.
I15. Quare ultima impeſitio manuùs eſt ma-
teria hujus ordinis, & non prima: . Quia il-
la habet ſibi annexam formam poteſtatis ſa-
cerdotalis collativam, non verò hæc.
16. Conferüntne ha duæ partiales mate-
viæ & forma ſacramentales diſtinciss gratia/,
& charackeres à &. Conferre, cùm onimha-
beant omnia requiſita ad ponendum effe-
cum, ponent eum.
17. Si ha ſunt materie & ſorma hujus ſa-
cri ordinis, quomodo ergo in Eceleſia Graca
poteſt legitima ordinatio fieri per ſolam im-
Poſitionem manuum, && hac verba: Diviha
gatia, quæ ſemper infirma ſanat, & quæ de-
ſunt ſupplet, creat, ſeu promoret, N. Venera-
bilem

l 6e
Grendnf

bKemimd

Giſreriign

W ſeideol
D lant

ſceuttorfre

NA

1AAius 4
leCrfum
uran 1id
uliflln
leumpotinrri
NKireliteun
lodtännndn
ſtmanhlee

femcthkm

ſets dt
Ulet
Aulin nt
rlirſrn
unia.erigek⸗
engneſert,

N

iget

a

.„ .
e miateròa, forma, oſſicia Presbyt. 25

bilem diaconum, in presbyterum? . di ctum
e eſſe alibi determinationem materiæ, & for-
mæ in ſpecie aliquorumsacramentorum, fe-
lictam eſſe à Deo Eccleſiæ; cùm ergo apud
Græcos per dictam materiam & formam ſig-
nificetur tota poteſtaspresbytero conferendas;

nnhn ſet per eam legitima ordinatio; apud latinos
äl veròô, quia per quamlibet materiam & forma
insſctehlh non niſi partialis poteſtas ſigni ſicatur, ordi-
ſlß⸗ natio adæquata non fiet, niſi per utram que,

oin 18. An ordinatus accepta primd poteſtate
in corpus Chriſti verum, antequam avcipiat
ſecundam, validò conficiat corpus & ſangui-
nem Chriſti? G. Omninô, quia jam tunc ha-
bet plenam poteſtatem in corpus Chriſti ve-
rum, & juxta Tridentinum, eſt verè ſacer-
os Imò defaco in ordinatione ſemper con-
ſecrant eum Epiſcopo ante ſecundam pote-
ftatem collatam.
19. An viciſſim, ſi quis per errorem accipe-
ret ſecundam poteſtatem ſine prima, validè
abſol veret à peccatis? . Minimè, quia pote-

Min

Aiudg ſtas in corpus Chriſti my ſticum eſſentialiter
n arenink. ſupponit poteſtatem in corpus Chriſti ve-
lennch⸗ rum; ſiquidem per hanc propriè fit quis
ſacerdos: & ſecunda poteſtas dari nequit;
Peree, niſi ſacerdoti. .

20. An autem poſſit abſol vere à peccatis,
cui tradita eſt ſola poteſtas in cerpus Chriſti
werumig. Verius eſſe; quòd non; quia ſunt
diſtinctæ poteſtates, quæ non conferuntur;
niſi adhibitis debitis materiâ & formâ.
èů 21. d*

276 Pars 1 V. Caput J.
2 1. An ad valorem hujus ordinationis ae-
eeſſarium ſit „tangere immediatè ipſam heſti-
am? Bt. Vix dubitari poſſe, quòd ſufficiat
cum calice ſolam patenam, in qua ſit ho ſtia,
tangere; lufficienter enim intelligitur quis
acceptare hoſttam, ſi acceptet vas, in quo eſt
ko ſtia, ſicut de facto vinum non tangitur, ſed
calix, in quo illud continetur
21. An valida foret ordinatio, ſi haſtia im-
mediatò zraderetur in manus ordinandi? Be.
Efſſet valida, qua jam traderetur id, quod
per ſe, & de eſſentia requiritur; ealix enim
& patena, ſolum ob congruentiam ex præ-
cepto Eccleſiæ uſurpatur. .
2 3. Quaid ſi traderetur Hoſtia & Vinum
ſimul commæta in calice 2 &. Et tunc fore
validam, quia traderetur tota ſubftantia re-
quiſita, quamvis modo indebito.
24. An ſußiceret contactus ſolius calieis
continentis vinum & ſuperim poßitam pa-
zenam cum Hoſtia habentis à B. Cum plu-
ribus apud Tambur. omninò ſuſſicere, quis
calix & patena calici ſuperpoſita, videntur
facere quid unum, & per modum unius por-
rigi, ſufficiet proinde tangere partem ut di-
catur tangi totum. Et ſcut ad tangendum
moraliter & humano modo vinum in cali-
ce, ſuùfficit tangere pſum calicem, ita ad
tangendam moraliter patenam ſufficiet tan-
ere calicem, ipſam ſupra ſe continentem.
k praxi tamen & ex præcepto tangendum
eſt utrumque.

.
1 5. Frs⸗

4 Goe
Put eltt⸗
iun
panitcüſen
,eicuten
Golunamhet
Kamn Puek
arrdn uner
1
Nen ſt a

eit in

elmau
Rutfintnn
ſlut⸗
A NNdmin
.
Alitonſenton
Anſemhunenn
170atn,,

rum e
uluun k

Kpiileinatn
Anhd
4 Alluin
Aſeel ð
nibicehe

ſein

N

Armirtlate,
auli li

ene
Tunnnat

un

Clen

nn
E
ME

. lt⸗

1

e
et.

Wiw

De materia, ſorma, ofſcio, &c. Preshbyt 2157
25. Foretne valiada ordinatio, ſi aut vinum
in calice, aut hoſtia in patena deeſſet? Reſp.
Speeulztivè quidem loquendo, validam vi=
deri; ſiquidem dum datur poteſtas conſe-
crandi unam ſpeciem, indiviſibiliter datuùr
etiam poteſtas conſecrandi alteram; in
praxi tamen dubiam futuram ordinatio-
nem propter probabilitatem contrariæ ſen-
tentiæ ; ac proinde iterandam ſaltem ſub
conditione.
26. Quid ſi in calice fit ſolum vinum ſine
aqua? R. Validam fore ſine omni dubio, ſi⸗
cut & conſecratio valida foret; aqua enim
admiſcetur ſolùm ex præcepto.
27. Quia autew, ſi vinum eſſet multa
aqua dilutum! B. P. Gobat videri ſuficere,
quantumcunque aquæ ſit in fuſum, modò
permaneat ſubſtantia vini, etſi nullo ſenſa
percipi poſſit. Putat autem certum eſſe,
quòd dummodò percipi poſſit ſenſu aliqua
vinoſitas, nihil prorſus ſcrupuli habendum
fit; etſi ſciatur, fuiſſe in calice plus aquæ,
quàm vini; quia per hanc qualem qualem
vini ſubſtantiam ſufſicienter judicari poteſt
conſecrandi poteſtas. Tamburinus tamen
judicat, ſaltem dubiam fore ordinationem,
ac proinde iterandam ſub conditione.
28. An calix & patena debeant eſſe conſe=-
crata à An debeat intercedere contactus phy-
ſicus? An ſimul ecum prolatione forma? Et.
Me jam alibi de his dixiſſe
29. An ſufficiat tangere exteriorem ecuappa
calicæ

28 Pars I F. Caput I.
salicis argenteam inveſtienram, qua perſa-
pè calicibus pro ornatu adnedlitur? R. Sine
dubio ſufficit; quia verè talis cenſetur huma-
no modo cuppamtangere; Er res annexa re-
cipit naturam principalis. Dignius etiam tra-
hit ad ſe minds dignum.
3 0. An ſufficiat ordinatio facta per impo-
ſitionem manus Epiſoopalis tecta Chirothecaz
R. Omninò fufficere; ſic enim Græci ordi-
nant imponendo manus interjecto pallio. Es
ex can. ſi quis; incurrit ex communicatio-
nem, qui manus etiam Chirothecâ tedas
ſnjuriosé injicit in ſacerdotem.
31. An ordinatio foret valida ſi unus Epi-
ſcot us traderet materiam, & alter pronun-
giaret ſormam: R. Minimè, ſed idem utrum-
que præſtare debet.
32. Quomodo ſacerdotes noviſe gerere de=
bent in ordinatione, quando celebrant cum
Epiſcopo à R. Ad vitanda omnia pericula &
perplexitates: I. Intendant formam recitare
eo meliori modo, quem iniendit Ecclefia.
2. Nullo modo præveniant Epiſcopum in
prolatione verborum conſecrationis, ſed
curent cum eo ſimal abſolvere. 3j. Habeãt in-
tentionem conſecrandi eandem hoſtiam, ſi
fimul cum Epiſcopo abſolvant formam, al iàs
proferendi verba ſaltem materialiter, in ſig-
num poteſtatis ſibi conceſſæ. ,
3z 3. Wiod eſt officium Sacerdotis? R. Eſt
duplex: primòô, conſecrare, & offerre cor-
pus & ſanguinem Chriſti. Secundò, â peeca-
Z cLi6

rin
,Srekemds
4 Colannt
mrlſtunen
enintenm
mmtunn
refluktil
ipe

UAli Kkfein
7 „ 1.
Guntatunn
Chendn
lmitr en nunm
N deed „
Denrlegemmer
rfgel Nuende
ulan
Condhne Renece
Crlntommnpune
Unne
1. Qubniune
Ird lelale

tomne

(ad

Telwämencte
n AEnüiruun
ſercken uin
n ult.
eiren
.
luc⸗

D
eudn .
Kenn Ceelee

fuinſonllti

Nmonmunce;,

CNdd nn

—

—

De materia, forma, oſicio, &. Presbyt. 259
tis abſolvere, aliaque Sacramenta excepto or-
dine, & Confirmatione populo miniſtrare
ſuo modo, illumqde doctrina, ac bonitate ad
virtutem inflammare, & prædicatione ex E-
piſcopi commilſſione inſtruere populum, &
terræ fructus benedicere.
34. Poteſtne Papa delegare ordinationem
Sacerdotis? R Non poſſe non Epiſcopo, vel
Epiſcopononsacerdoti quia id nunquam le-
gitur factum, & ideo videtur non delegabile.
3 6. Qu« atas requiritur ad Sacerdorium?
R. Requtri annum vigeſimum quintum in-
choatum.
36. An non ſaltem Regulares poßſent er
mo veri ad hunc ordinem anno atatis XXII.
R. De privilegio vivæ vocis oraculo dato à
Pio V (quod prætenditur) quoad hoc non
conſtare aliunde Gregor. XII. & XV. revo-
carunt omnia privilegia vivæ vocis oraculo
data, nec conſtat hoc confkrmatum eſſe.
3 7. Quag ſcientia reguiritur pro Sacerdo-
tio?; R A Frid. Concilio requiri, ut idonei
comprobentur diligenti examine ad popu-
lum docendum neceſſaria ad ſalutem, & ad
miniſtranda Sacramenta, titè celebrandum,
&c. Impedimenta Canonica ad celebran-
dum, & miniſtranda Sacramenta etiam ita
noſcere debent, ut ſaltem aliquo modo du-
bitare poſſint.
Epiſcopatus.
38. Qu«est materia, & forma Epiſcopatuib?
K. Materiam eſſe, manuum impoſi kloner
Ord⸗

260 Pars I V. Capat J.
ordinarièâ tribus Epiſcopis factam; formam
veròô: Accipe Spiritum ſanctum.
3 9. Quod eſt offcium Epiſcoti? K. Præ-
ter ea, quæ ſunt Sacerdotis, eſt miniſtrare
Sacramentum Ordinis, & Confirmationis,
Baſilicas, A ltaria, Veſtes, Vaſa, Chriſma, Vir-
gines conſecrare approbare ad Confeſſiones,
& Concionces, jarisdictionem ad minſtrand
Sacramenta delegare, & c.
40. Quis eſt Miniſter Epiſcopatuss R Or-
dinariè eſſe tres Epiſcopos conſecratos, Ex
delegatione tamen Papæ poteſt unicus con-
ſecrare, & factum aliquando legitur.
41. Qu« atas requiritur ad Epiſcopatums
R. Trigeſimus ætatis annus completus.
4 2. Qua ſcientia requiritur in Epiſcopo 7
R. Ut ſit in Theologia, vel Canonibus Do-
Kor.

Veſtes Sacerdotales.

41. Qua & quot ſunt veſtes Sacerdotales?
R. Eſſe fex fequentes: Amictus, Alba, Cin-
gulum, Manipulus, Stola per Crucem ante
pectus, vel utrinque æ qualiter deorſum pen-
dens, Caſula.
44. Weande Sacerdas aptat Stolam in mo-
Rum Crucis à guo latere debet incipere du-
cere pa rtem Stolæ; R. Debet incipere ducere
à ſiniſtro ad dextrum, quia prius fuit Diaco⸗
ugge poſtea Sacerdos.

Quod Brachium priks veſtit Sacer-

des ſm mait Albam? R. Dextrum, tum
quia

h.

Annii
lle rn Cnn
Cigmi
uat C
Pre N N
giores M
muon 6
Vnenmul⸗

nin
1) Me

tgen N
mn
l
e hutp
kormnmra
HuunWiN
Iuunnſeim
Ute imntan »
Erlnle anh
Alisnigent
Aſer aitert
ſuntin , Mpor
Me oopersce
ffl nChrin
nr ilal
li⸗ Cnng
I Url,o
fün i
ckntare
anupe

Rſgan,
—
?

unmi ienel

ę
. 1
Wne

lunhhttke
,
NYRNiN
N, Cucrnt
Aeng

utlinne⸗
enpnk

ℳ

De materii, forma, oficio, Prebyt. 26f
quia id connaturalius eſt, tum quia creditus
manus dextra Chriſti priùs fuiſſe cruci afhxa
clavò, quam liniſtra.
46. Qort, & qa« ſunt ex his majores, aut
minores? R. communiter tres cenſentur
majores: Alba, Stola, Caſula ſeu Planeta.
tres minores: Amictus, Manipulus, Cingu-
lumæinter quas Cingulum infimi gradus eſſe
cenſetur.
17. Habentne ha veſtes aliquam Myſti-
cam ſigniſicationem? R. Habent triplicem-:
Tropologicam, Allegoricam, Anagogi-
cam.
48. Qu« est horum ſenſau m diverſitas? R.
Significatio Tropologica, ſeu moralis refer-
tur ad formationem, ſeu reformationem vi-
tæ aut morum. Allegorica exprimit aliquod
ſacrum myſterium ſub figura vel metapho-
ra rei ſignificatæ per voces. Anagogica ro-

ferturad ea, quæ ſunt æternæ felicitatis.

49. Qu« eſt gn iſßi catio Tropologiea harum
veſtiam Reſp. Ami ctus ſigni fcat fiduciam
aut ſpem, quâ Sacerdos debet accedere hoc

ſaerifiocinm. Alba puritatem & munditiam

mentis & oorporis cum ſplendore omnium
virtutum. Cingulum, continentiam & caſti-
tatem. Manipulus Cordis eompunctionem,
quaſi ſadarium geſtaretur ad abſtergendas la-
crymas. Stola, obedientiam, quæ eſt jugum
Chriſti ſuave Caſula, ex omni parte rotunda

& aperta, charitatem, quæ excellit omnes

virtutes, easque protegit.

50.

262 Pars! V. Caput JI. .
50. Qus eſt allegoriea ſignificatio de Paſ-
ſione Chriſti? R. Amictus denotat lintenum,
quò facies Chriſti velata fuit, Alba veſtem
candidam, quà illuſus fuit; Cingulum Fla-
gellum vel funes, Manipulus funem, quòô
captus eſt Chriſtus, Stola ligaturam ad co-
lumnam, vel crucem, Caſula veſtem purpu-
ream, quàâ indutus fuit in domo Pilati.
51. Quxeſt Anagogicaſignificatio de Chri-
ſio Salvatere à R. Amictus ſignificat latibu-
lum capitis, id eſt: Divinitatis in Chriſto.
Alba Reſurrectionis gloriam, vel novitatem,
aut munditiam vitæ in Chriſto. Cingulum
Charitatem Chriſti, cujus extremitates duæ
ſunt: Fecit & docuit Manipulus in leva bea=
titudinem Chriſti, qui viator & eomprehen-
ſor erat. Stola obedientiam Chriſti, Caſula
Eccleſiam univerſalem, Chriſti veſtem po-
ſteriorem quidem partem antiqui teſtamen-
ti, anteriorem novi. .
11. An ſimplex Sacerdos poſſit deſerre an-
nu lum? R. Id eſſe contra Canones c. de vita
& Hon. Cleric.
Poteſtas ſacerdotis ſimplicis.
13. Daturne Sacerdoti in ordinatione plenæ
poteſtas in corpus Chriſti myſticum? R. Datur
plena poteſtas ordinis, non autem plena po-
teſtas jurisdi ctionis.
54. Diſtinguitirzne ergo in Sacerdote pote-
ſtas ordinis, à poteſtate Iurisdicttoni ? R.
ſive dicas eſſe diſtinctam, ſive eandem quoad
as um primum, ſed impedibilem quond a-

6 1
ant

pyaimd
. .
wel

unmotn

e Urgndi
Henibren
themvdn
6elwerei
NztP
Mir
1lkeiem
amlNit
rütnreint⸗
enniertt
6 yehei
Ii nii!
rechmten
Guwien
Werdwnn

gunertt
57. 4
hlr ton

zeeeſte,Nl

CNN,
/
ni

ad

hlliin.
ml ſantne
Wnnoriene
inorete,
ilſ

„ „A
ec sfannhl

1 ntangtn.

unhn
ertCnNN 6e
S
rlunill
onnlDtu

nii ſli

nin e
in eile

3

.

ben
e
tafelt

42
6

Be materia, forma, officio, &c. Presbyt. 26
Gtum ſecundum ab Eccleſia, parum refert;
cùm variæ ſint in hac re Doctorum ſenten-
tiæ, dummodo ſentias cum Tridentino pote=
ſtatem Jurisdi ciοnis eſſe neceſſariam ad va-
lorem abſolutionis Sacramentalis, quæ cum
fiat per modum judicij, neceſſariò requirit
ad valorem juriſdi cionem. Trid. ſeſſ. 14 c. 7.
55. Poteſtne tamen ſimplex Sacerdos ab-
ſolvere ab aliquibus pecentis? R. Poſſe à ve-
nialibus, & mortalibus jam priùs confeſſis
ex praxi Eccleſiæ: cùm enim hæc peccata
non ſint materia neceſlaria, non eſt cur ne-
getur in eo poteſtas.
16. Hacpoteſtasin veniklia eſtne luris Di-
vini, vel Pentifcii? R. Probabiliùs eſſe ſo-
lùm juris Pontificii; ſi enim Juris Divini fo-
ret, non poſſet tolli à Pontifice in Excom-
municato non tolerato, & degradato, in qui=
bus tamen tollitur.
717. An ſaltem in articulo mortis poſſt
Iimplex Sacerdos abſol vere à quibuse unqus
peccatis à R. Poſfe, ficut poteſt etiam Ex-
communicatus, ſuſpenſus, degradatus, et-
iam Heæreticus remoto periculo ſcandali.
Ex Trid. ſeſſ. 4. c. 7. In mortis articulo nulla
eſt reſervatio. 2
18. Simplex Sacerdes abſolvens in articu-
lo mortis à& reſervatis, an debeat ad ali quid
ebligare pœnitentem? R. Si non ſit annexa
excommunicatio reſervata, non debet ullum
onus imponere, præter debitam ſatisfactio-
nem parti læſæ; ſi autem baheat conjunctam

264 Pars I V. Caput 1J.
excommunicationem reſervatam, tenetur
imponere ei onus præſentandi ſe (ſi fieri po-
teſt ei, cui facta eſt reſervatio, dum primuùm
commodé poterit, niſi puer ſit, aut habeat
impedimentum perpetuum, Cap 22. coεgu
de ſent. Excom in 6. Putant quidem aliqui,
quòd ſi convaleſcat, & parti læſæ ſatis faciat,
ceſſet obligatio ſe præſentandi. Verius ta-
men videtur contrarium, quia finis Canonis
non eſt, ut abſolvatur, vel ſatisfaciat parti, ſed
ut pœnam ſubeat ut fiat cautior.

59. Anpræſente Sacerdote habente ordina-
riam vel delegatam jurisdictionem, poſſit
ſimplex Sacerdos abſelvere moribungum 3
Reſp. Non poſſe, uti nec poteſt non toleratus,
ſi ad ſit ſimplex Sacerdos; quia hæc facultas
datur ratione neceſſitatis, ad ſubveniendum
animarum periculis, quæ ceſſat, dum habens
jurisdictionem adeſt: probabile nihilomi-
nuseſt contrarium, quia ſimpliciter nulla
eſt reſervatio.

60. Simplex Sacerdos debet ſcire formam
abſolutionis, quæ ergo eſt illa à2 R. Ad eſſen-
tiam eſſe requiſita hæc verba : Abſol vo te.
Addenda tamen ſunt ex Eccleſiæ conſuetu-
dine: Apeccatis tuis, &c. Reliqua quæ præ-
mittuntur, & ſubſequuntur, ſunt tantùm
ad congruitatem.
61. Qua ſunt materia abſolutioni? Reſp.
Materiam remotam eſſe, peccata poſt Bap-
eiſmmum commiſſa: Mortalia quidem neceſ-
ſatiam,

utlue

enlunngt
un.
G N .
Neuteniet
Gegi n
Alug/
ſuuitt
liglmn
3cnkecanede
erlelekinonnt
Huihrimn:

R

DWüß⸗

uunm

yuen
NN
nhde
UHn.
Mu etn
miheſe

llcctni

henn
) lumene

ucn ſ

rlen n, Uen
n gutign
Alnifcinni

umn.

urlenkdinge e
n mis un

e. zvhl 4
. iinlini 4

ℳ0. ſnte e

Gu,i ir
enit: iimau
alakle Ee llell.
vmmnee
+

De materis, forma. ofßicie &. Preshbyt. 265
ſariam, venialia verò, aut morrtalia confeſſa
ſaineentemn⸗
Qus ſunt materix proxima; F. Sunt
aus Ponitentis: Dolor, confeſſio, & bro⸗
poſitum.
63: An non ſatäafaktio etiam eſt materia
Pæœnitentia? Bt. Illam eſſe tantùm partem
integralem, non eſſentialem.
64. Conſtitutus in articule mortis adedie
ſigna Pœnitentis, vel Confeſſarium petiit,

debéine ſab conditione abſolvi 2 G. Debere

abſolvi ſine conditione, dummodo ſaltem
pPer unius teſtimonium conſter, cum dediſſe
ſigna Pœnitentiæ.

CATPU T II.
De Sanctiſimo Eucharißiæ
Sacramento.
Ejis natura & eſentit.
I.

Stene Euchariſtia verum Sacramentum?
B. Quòd ſit. Eſſo de finitum in Flor. F. 5.

Tiid ſeſſ.. c. I. Carthag. Later. &c. Ejus in-

ſtitutio habetur apud Matthæum, Mareum,
Lucam.
2. Eſtne hoc Sacramentum à reliquis di-
verſum, B. De hoc dubitari non poſſe, tum
ex Coneiliis ci citatis z tum quia non ſolùm
Par⸗

266 Pars 1 V. Caput 11.
partes eſſentiales; ſed etiam ſinem inſtitu⸗
tionis diverſum habet à reliquis.
3. Eſine hoc Sacramentum reliquis excel-
lextius? B. Eſſe, tum quia non tantùm ſigni-
ſKicat, & cauſat ſanctitatem Animæ creatam,
ſed continet in ſe ipſum ſanctitatis autho-
rem, tum quia eſt Sacramentum permanent,
ac proinde etiam ante uſum continet in ſe
virtutem ſanctitatit cauſativam.
4. Quid eſt Sferameneum Euchariſtis?
ge. Eſt Sacramentum corporis & ſanguinis
Chriſti veraciter contenti ſub ſpeciebus pa-
nis & vini, vi conſecrationis factæ à Sacer-
dote, ſub verbis certis, cum debita intentione
prolatis ſupra panem & vinum, ex inſtitutio-
ne divina veraciter ſignifieans corpus Chri-
Ki, & ſanguinem ſub ſpeciebus eorum rea-
liter contineri, per modum cibi & potũs ſpi-
ritualis, exhibiti in alimentum ſpirituale vitæ
ſpiritualis corpori Chriſti myſtico mandu-
canti, hoc eſt, Eccleſiæ.
. VUerba oonſecrationu ſuntne pars eſſens
rialis huizs Sacramenti à E. Sunt; quia ex
Flor. & Trid. ſunt forma hujus Sacramenti;
forma autem ex iſſdem Conciliis eſt de ſub-
ſtantia Sacramentorum, aliunde ſpecies ſo-
læ ſine verbis, nec præſentiam corporis
Chriſti, nec gratiam dandam ſufficienter
ſignificant, ac proinde non poſſunt habere
rationem integram Sacramenti.
6. As nunquid Trid. agneſeit hec Saera-
S=

m ghe
ſar ln 7
l e nfan
romſerntn
indrrli
cumen ufus
1 o
ſelkunet
ore
mumlnut
Vend iinn
nlinrin
orujn ,n
Muhu
lmmiui
CNbegule
cKGNnn
nſprnd
Auhzenhi
Pr nil i
alil aue
)es e
ahlrunn
ilnen
ngrce
atinm
Mnwhadten
c
Chingen
ſen tenmn

hhykil

en.
un boſi
mhmnſngit
midhetbunn
.
teizinenin
Hnunerilier⸗
Kunnudi⸗
Phourhmer
Anchkgic⸗
Crünpinns
unn
11 M;
Knnen
Celieeit⸗
Armn Me
riulketn
e
Dãül
4 Muri

N.

Ds gan difims Exchariſt. Satramento. 26
mentum conſiſtere in ſeciebus conſecratis ;
Sußicienter anutem videntur intelligi conſe-
erata per sorpus & ſangninem Chriſti à g.
Hanc conſecrationem eſſe diverſam ab illa⸗

quam Concilia dicunt eſſe formam hujus Sa-

cramenti, & quam in verbis conſtituunt,
7. Womode verba tranſeuntia poſſant
sonſtituere Sacramentum permanen: à Reſp-
Quamvis verba phyſicè tranſeant, manent
tamen moraliter tum in effectu, tum etiam
quatenus ex inſtitutione Divina ſunt irre-
vocabilia, quoad prolatiouem Saeramenti
oOperativam, ſemel factam.
8. Speciss panis & Vini ſunene etiam de sj/=
ſentia Sacramenti Euchariſitia? g. Affrma-
tivè, Cap. hoc eſt, de Conſecr. diſt. 2. dicitur ſa=
crificium noſtrum conſtare viſibili Elemen-
torum ſpecie, & inviſibili jeſu Chriſti earne.
Aliunde cùm ſit Sacramentum permanens,
per nihil aliud poteſt reddi permanenten
ſenſibile, quàm per ipſas ſpecies.
9. Corpas & fangnis Chriſti ſuntne con-
Rtituti va hujus Sacramentis H. Sunt quia im
Capit. Ego Berengarias 42. diſt. 2. anatemati-
⁊atur hæreſis, quæ aſſere bat, puénem & vinum,
quæ in altari ponuntur poſt conſecrationem,
ſolummodò eſſe Sacramentum, & non eſſe
verum corpus, & ſanguinem Domini noſiri
Jeſu Chriſti.
10 Quomodo corpas & ſasguss Chriſti paſ=-
ſunt eſe par:i Saeramenti, cum non ſini ſgna
M z Jen⸗

268 Pars 1 V. Caput II. .
ſenſibilia gratia dande? G. Dici poſſe, quòd
vel reddantur ſenſibilia per ſpecies affectas
verbis conſecrationis; vel quòd ſint pars Sa-
cramenti, non quidem tanquam ſigna ſenſi-
bilia gratiæ, ſed tanquam ipfſa virtus cauſa-
tiva gratiæ, cùm ctiam hæc ſit de eſſentis
Sacramentorum novæ Legis.
I I. An non ſubſtantia panis & vini, ſaltem
st terminus tranſiens, fit etiam de eſſentia
hujus Sacramentizg. Non eſſe, quia nec tenet
ſe ex parte materiæ, nec ex parte formæ,
nec ex parte corporis & ſanguinis Domini;
aliunde etiam in aliis Sacramentis materia
remota non eſt de eſſentiaeorum.
I2. At nunquid Florentinum docet, mate-
iam Sacramenti huj us eſſe danem, & Vinumz

B. Concilium enumerare materias etiam

remotas Sacramentorum, quæ de eorum
eſſentia non ſunt.
13. Eſine etiam quafß unio corperis Chri-
Iſii cum ſpeciebas de eſſentia huius Sacra-
menti à &. Eſt, quia hoc Sacramentum non
eſtſolùm corpus & ſanguis Chriſti, quomo-
docunque, ſed ut contenta ſub ſpeciebus,
Auod habetur formaliter per dictam quaſi
unionem. .
14. An ergo etiam actio tranſſubgantiaz
sig'a de ejus eſſentia erit ? . Omninòô; quia
hoc Sacramentumprout de facto inſtitutum,
non eſt corpus Chriſti quomodocunque
unitum ſpeciebus, ſed prout unitum vi Erz

hl
ſhruni
,Erehain
iercn lan⸗
GeNTe 1
6Gktrone
Gnfu⸗
Griix M
mihtnm,
ANRCtifri
Utr uttn
wiliin.
6 Bin hr
ſ

Wimnir, /N
ruil t⸗

(nra i
Krgirhtint
Ulagtrin
Agl
ſlinſſnie
itſeuni

Net, ltur
(Mhonlinve
hianſente
e in
n mli
nmeledn
mlikele zv⸗

De Sandtiſſimo Euc hariſt. Sacramento. 269
borum; hoc autem formaliter dicit unio-
nem eſſe vi verborum productam, ſicut aug-

nem novam, ſed dicit unionem produétam
vi activitatis formæ.
ſui 15. Sumptio éſtne de eſſentia hujus Sacra-
menti à &. Non eſſe, quia hoc Sacramen-
tum eſt permanens per modum cibi inſtitu-

1. 1

aniſin,

eun t tum, conſiciturque à ſolo Presbytero, cibum
wtlglinnt autem permanentem ſumptio non conſti-
unh tuit in eſſe cibi.
ligrun 16. An non ſaltem ſumptio erit ſpecials
inminn Saeramentum, ſiquidem illa poſitäâ confer-
Dan tur gratia? E. Non eſſe, quia nec habet pro-
imili priam formam, nec effectum diſtin Rum ab
Ctunrnmn effe cu ipſius Euchariſtiæ, cui fada eſt pro-
en Mutm miſſio gratiæ: Qi manAucar me, ipſe vi ver
n abin propter me.
17. An ergo boc Sacramentum oferaretnry
uini ilt gratiam, ſi fine ſumptione miraculosè penere-
ſoiriu tur in ſtomacho? N. Quid inde, ſi hoc con-
elcmmenmnn cedatur; Sicut cibus naturalis natrirer, li cèt
C, ſine ſumptione poneretur in ſtomacho. Un-
uloſtiin, de videtur ſumptio de lege tantùm ordina-
üüng ria requiri. Vel etiam dici poteſt, quod ſit

de facto conditio neceſſariò requiſita.
PreſeH 18. Ses eur ſamptio futura non poteſt eſſen-
nest , ialiter conſtiiuere hoc Sacram enthm. Ni-
quidem verba praterita ilud conſtituunt?
4snune M. Magnam eſſe diverſitatem; quia poſitâ re
wruit. præteritä facilé poteſt intelligi Sacramen-
M 3 tum

*

mentatio non dicit quomodocunque unio-

*

a70 Pars 1 V. Caput 11.
tum habere omnes partes ſaltem moraliter
exiſtentes; at verò nondum poſitis omnibus
partibus non potelſt intelligi poſitum totum.
19. An non ſumptio ſaltempaxs integralis
dici poſſit hujus Sacramenti H. Negativè,
ſicut ſumptio cibi corporalis non eſt pars in-
tegralis illius; Nec eſt ullum fundamentum
ex Conciliis & Patribus hoc aſſerendi.
20,. Sacramentum Enchariſtia contentum
ſub straqze ſpecie éſine unum Sacramen-
sum, vel duo? Prout ſic eſt unum Sacra-
mentum, unitate ſpeciſcâ, ac etiam indivi-
duali morali totali integraliter, quia Con-
cilia vocant Sacramentum in ſingulari, ali-
unde eſt inſtitutum ut alimonia „ convivi-
um, &G refectio, ex pane & vino conſtans»
qualis refectio cenſetur una ſimplex totali-
kate morali integrali.
21. An non ſint ſaltem partialiter diſßtinds
Sacramenta? B. Omninéô, quia ſunt realiter
ab invicem ſeparabilia, cùm de fao priùs
conſecretur panis, quàm vinum.
12. An ſint etiam ſpesie incompleta diſtin-
&a partialis Sacramenta B. Sunt, non
tantùm materialiter, ſed etiam formaliter;
quiaetiam quoad Symbolicam ſupernatura-
lem ſigniſicationem ſpecies vini ſigniſcat
formaliter præſentiam Chriſti tanquam po-
tus ſubſtantialis reſtinguentis concupiſcen-
tiam, & ſpecies panis, tanquam cibi ſubſtan-
tialis roborantis animam, quæ eſt omninò
Qiverſa ſymbolica ſignificatio. *52

„
ymunmnln

Gemulin
prethia

Gnndk, ⸗
imain
S
u uoNeℳ
leſenpi
Phetnmum
elcemumun
lbnennik
(lndr gütenn
Neuugmizt
1Mmmenannt
Gelciriinuſar
Ncezs
Irireinjne
Eierlarcen
eſendln
Crliinenu
Düvneul
ſkennerin
yhomuelker⸗
undad
1 Uueten
ſin iu⸗
pretle
limn onſekee
Moitu

8 g u

. el
ngineſnd

kkioſſt anln
un nnn ihnn

nekAunin

eiinin,
upiin gade⸗
urgülzli
BIni, iti⸗
zulfwtnln,
S

an ztilitr i
õ
ankichen
fan inn
Pr i.
11 e, O.
glanſimii
denſgnair
esfi⸗
r Onnnd.

De ſanliſimo Euchariſt. Sacramente. 371
2;. Quomodo ergo Laici ſub una ſpecie e:
eum Saeramentum recipiunt? &. Kecipi-

unt totum quoad ſubſtantiarn; quia ſub qua-

libet ſpecie eſt totus Chriſtus ſaltem con-
comitanter, etiamſi nou recipiant totum
uoad modum. L
14. Unde deſamenda eſt unitas vel pixra-
liim numerica hujius Saeramenti? H. Quia
hæc quæſtio tangit modum loquendi, ideo
ſi hoc Sacramentum accipiatur pro eo, quod
eſt Sacramentum tantùm, ſcilicet pro ſpecie=
bus, totidem erunt Sacramenta, quot ſpecies
diſtinẽæ, quia concreta accidentalis multi-
plicantur ad multiplicationem ſubje ctorum;
in Sacramento autem ſic accepto ſubje ctum
denominationis ſunt accidentia. Si verò
