199. Qotuplices ſunt generatim Miſe
deſectua: R. Alios eſſe fubſtantiales, coſque
vel eſſentiales, vel ſoluùm integrales; alios
accidentales, eoſque vel circa partes eſſen-
tiales, vel circa integrales, vel circa acciden-
nales principaliores, vel minùs principales.
200. Ex juibus eapitibus poteſt oriri de-
fectus ſubſtantialis? B. Ex materia, forma,
& intentione Miniſtri.
201. Debénene ſuppleri defedtus ſubſtantia-
les Miſſz; . Debent, ſive ſint eſſfentiales,
ſive tantùm integrales; quia vel nullum fie-
ret ſacriſicium, vel imperfectum.
202. Q f obligatio pra cavendi defeitus
accidentales Miſſa: E. Eſſe vel ſub mortali,
vel ſub veniali, juxta materiæ quantitatem,
a03. Soztne defedtus accidentales Miſſe

Iaup⸗

cb
E
wngluſe
akh 15
(Nlr, id
Ienne u⸗

ſ
4

es
eemi
Goemmmndn
Ptngiken
tſeunen
Fagauen
, NMnm
ſtcfus uirt
etuim )
ntmnfat
lnhaderhe⸗
Spelit d
Kimitunna
beih
ſeulntder⸗
tirgen ſe
uulirtlng
rimatn
⸗ un
inunn
ulrynte

Micztſetonk

ainene

1

D De Miſa, & as eam pertinentibus 3
eOS applendi?t Non eſſe ſupplendos, niſi quan-
* do ſuppleri poſſunt abſque eo, quòd inver-
t tatur ordo Miſſæ. Si enim eſſet invertendus
ordo Miſſæ, major difformitas oriretur er
ſuppletione, quàm ex ipſo defectu .
ð Defectus ſubſtantiales ſupplendi in
WRürHr W materiæz.
õñůõ 204. Womodo ſupplendi ſunt defectus
eninln . .
Jubſtantiales materia? . Si defectus ante
conſecrationem advertatur, nec poſſit haberi
materia apta, debet relinqui Miſſa, in quo-
ietaie cunque ſtatu reperiatur, ad evitandum ſacri-
tnn legium per conſecrationem materiæ ineptæ.
206. Debétne etiam relinqui Miſſa,ß ante
i conſecrationem ad vertatur defectus ſumptio-
bngte nis ſub ſecuturus à &. Debet relinqui, cùm
e enim conſumptio ad integritatem ſubſtan-
inpri tialem ſacri fcii ſpectet ex jure Divino, qui
8Nonmol eſt inhabilis ad conſumendum, cenſetus
anii etiam inhabilis ad ſacriſicandum.
ſne . 206. Si poſt eanſecrationem advertatur
Innm inn defectus ſubſtantialis alicujus materia, quid
agendumt B. Debere conſecrari novam ma-
iguir teriam aptam, ſive advertatur poſt ſumptio-
erden nem, ſive ante illam; quia ad eſſentiam ſacri-
helrlin. ſicii requiritur conſecratio utriuſque ſpeciei.
n. . 207. Quig ſi autem in dido proximè saſis
Pumi, non poſſit inveniri nova materia apta ad con-
elen Ieerandum . Tunc proſequendã eſſe Miſſam
gipen. more conſueto, omiſſis cære moniis ſupradi-
ſtam ſpeciem concernentibus; quia cœptum
*. 2 ſacri-

346 Pars 1 V. Caputt 121.

ſacrificium debet perfici eo melioti modo,

quo poteſt.

108. Quid agendum, ſi ſumpta und ſtzæis

deprihendstur defeltus ſubſſtantialis alterius?
Keſp. Illam tantùm ſpeciem eſſe de novo
conſecrandam, quæ deprehenſa eſt, non eſſe
conſecrata, quia ſicut in Sacramentis, ita &
hic illud tantùm ſupplendum quod de-
fuit; nec curanda eſt quoad hoc Rubrica

contrarium præſcribens, quia eſt tantuùm

directiva, juxta opinionem Doctorum il-
Hus temporis.
109. Wid agendu m,ſi in utraque ſpecie adg-
vertatur defecdtus ſubſtantialis ?à E. Proba-
bilias eſſe ſupplendum, ſi advertatur poſt
conſecrationem; & haberi poſſit brevi tem-
Bore materia apta; & probabiliter etiam ſi
advertatur poſt ſumptionem; quia alias cul-
mille Kitualis Miſſæ ex ſui inſtitutione ad
Rerifßcium ordinatus remanered vacuus
110. Quid amtem, ſi poſi Conſecrationem
ceſciat aliqua ſpecies, ut, vels vaneſcat, vel
à vento, Vel ab animali rapiatur, effunda⸗
Sa,à &c. &. Cum communi de novo conſe-
arandam illam ſpeciem, quæ defecit, ut ſit
Herificium etiam integraliter perfectum.
alI. Qeid agendam, ſi saliqus ex ſpeciebies
sonſecrätis mitetur miracslosè in aliam for-
mam Keip. Cum communiori, ſive utraque

ſpecies ſic immuteturs, ſive una tantum, nihiid

eſſe

„

ean
D
ſrmtpcrin
genio
Cokeühtk
ctinatfn
urirn!
elipiß
ern irße
ſiintuuen
enum
chlſannt
nnrauni
heeunn
Patnie
1 ſeſt
trmng
cpden
n ſnun
Unainest
zteieſin
1. 4
Ufelren
Prſllmnde
MMehariti
6 er 7 4
nehertler

AW

aue 4
.

ee
K

ummn 4
un g
Mie N
Sl Aan
Monn.

eniglhee.
1NM.
.,71
aenm

lener.

uum m

Nogoten
MA
, Ee
Ennal.
dbrt t
m
ſun i
anß
Vuge

4

De niſſa, & ad eam pertinentibus. 341
eſſe de novo conſecrandum, ſed in ſecundo
caſu illa ſpecies conſumenda eſſet, quæ non
eſt mutata; quia in primo caſu, ſi nova fieret
conſecratio, novum fieret Sacrificium; ac
proinde nihil ſuppleretur, quia alterum ma-
neret inconſumptum. In fecundo verò caſu
extaret totum ſacrificium efentialiter, zc
proinde ſi nova ſpecies conſecraretur, & ſu-
meretur, hoc ipſo partialiter novum ſacri⸗
ficium conſumeretur.
212. Quid ſi aliqus ex ſpeciebus venene
inſeita reperiataær 2 . De hoc caſu eodem
modo diſcurrendum, ſicut de proximo prio-
rizparùm enim refert, five ex uno, ſive ex alio
capite reddatur impoſſibilis ſumptio ſaeri-

Keii eſſentialiter perfecti.

213. Si poſt ſumptionem ad vertatar, Setiei
Juiſſe veneno infectaa, quid agendum 3 He.
Poſſe quodcunque remedium adhiberi, et-
jam vomitus procurari ex communi Docto-
rum, càùm enim ſactæ ſpecies potuiſſent non
ſumi, ſi iĩ larum infectio nota fuiſſet, pote-
runt etiam ejici tanquam malè ſumptæa,
5214. Ax poſſit Hoſtia fracta adhiberi r -
erificium? M. Juxta Rubricam, ſi advertatur
fracta ante oblationem, debet alia accipi
præœciſo ſcandalo, poſt oblationem veroô de-
bet eadem conſe crari, niſi fractura eviden-
ter appareat populo; & ſi timeatur ſcanda-
jum, debet alia accipi, offerri, & conſecrari;
& prior oblata ſumi, poſt ſumptionem fa-
Eriſicii. P* 3 le

342 Fat IV. Capus 1I.
215. Auale⸗ pecsatum ſoret, adhibere Ro-
Kiam ſractam? . Si ad huc ſit aptaad ſervan-
dos ritus præſcriptos, none eplus, quèm
veniale, quia foret potius tantùm contra ac-
cidentalem perfectienem, & majorem pul-
chritudinem, quàm contra aliquid neceſſa-
rium. .
116. Quid ſi peſt conſecratienem Hoſtia
Langeretur zotaliter ad duas partes? Reſp.
Tunc adhibendam majorem partem ad ritus
peragendos.
217: Qrale peccatum foret, adhibere ho=
Kia m maculatam; E. Si leviter foret macu-
lata, eſſet venjiale; ſi graviter, mortale; quia
ecſtet gravis irreverentia. .
218. Forétne peccatum, ſi hoſtia oblata qui-
dem, ſed non conſacrata ob fradturam, non
Iu mersi ur poſt ſamptionem ſacrißitii à Reſp.
Nallum foret, dummodo aliunde revereu-
ter tractaretur, quia Rubrica illa eſt tantàùm
directiva, & non Præceptiva.
219 OQiid faciendum, ſi hoſiia sonſecrata
incidat in Calicem? g. Ex Rubrica, ad ritus
peragendosadhibendam eſſe partemejus nou
made ſactam. Si autem tota madeßeret re-
citanda ſunt ommia conſueta, omiſſis ſignis
& cæœteris ritibus, ſimulque ſumenda utra-

que ſpecies, dicendo: Corpus & ſanguis, &

Defectus Vini.
*0. Quid agendum. ſi advertatur, aquasme
nyn fuiſſe mixtam vino 3 . Miſcendam, ſi
ande

.
e
ß
aingie⸗
laeteliun
il
S
. ighnmmt
Aulur /
,tlele⸗
n gnn
ſechte wonten
areu
ummment
I,lonmtan,
Hunreſanm
. Wunrtr
19 Lnebß
0Ne Knn
Uettontu
Oo nien
liuſſtggfuln
Mlranne
iee tſr
en inet⸗
funn
lſhuen
iſfihunn
pulinpen
lennn nar

lim

4

gmnin;
Aunl

nzunt

n ſt li
Ann
zle
,Z
ſctu
tun rnn u
nn wgil i

ehinb it .

ulden
Nen.
,nat
ullhna Kdin
lyreneiult
uelet, A4
en onichſent
eiwelut
llgin
41
Tureng
Pluu

De Miſſa, & ad enm pertinensibm. 34

ante conſecrationem advertatur; ſecùs 6

oſt illam, quia jam erit mixtio inutilis.
21. Quia ſs dum eſt inchoata sonſecratio
Calicis, aa vertatur non eſſe mixt am a quam s
B. Inceptis illis verbis: Simili mode, & . non
amplius eſſe locum mixtioni; quia conſecra-
tio jam eſt cœpta, ideoque exigit perfici ex
vi inſtitutionis facrificii.

222. An vinum songelatum coenſecrare ſit

licitum? B. Cum Paſq aſſumere quidem vi-
num congelatum pro conſecrando ſeclusâ
neceſſitate non cariturum venisli ob defe-
Gum diligentiœ requiſitæ. Atin Calice con-
ge latum conſecrare nullum vi deri peccatum;
quia eſt materia certa, nec conſtat de prohi-
bitione; nec foret irreverentis, cùm congela-
tio non reddat materiam deteriorem.
223. Quomodo ſumenda ſpecies pyſt eonſe-
eralionem congelata? . Pannis Cslidis, vel
immerſione calicis in aqquam calidam, vel
alio modo reſolvendam glaciem; ſi autema
diueſſet expectandum, judicarem potiùs cum
Paſq. ſumendum in os ſanguinem congela-
tum, ibique reſolutum glutiendum; vide-
tur enim ſufficere ad potum, ut in ore ſiat
proximè potabilis.
224. An ſit peccatum. uti aquâ ve] vine ni-
ve infrigidatopro tonſeerationel';. Cum paſq.
per ſe nullum peccatum videri; quia quam-
vis alteretnr, non tamen alteratur ad deſtru-
Gionem. Idem dicendum, ſi hyeme perfri-

344 Pęrs 1V. Caput 111.
gidi utaris aquâ, vel viné aliquantum cale-
Ra&ο, ne tam citò congeletur. DWMD
22. Si Hoſtia conſecrata labatur aliquè,
gei agendam ? B. Rubrica jubet terram
gadiy ſi labatur in eam, mundari, & raſuram in
Sacrarium projici; ſi in mappam, vel linteum
ult illa diligenter lavari, & lotionem in Sa-
crarium effundi. i
2126. Quià ſi ſanguis Tsrree * B. Ex
RKubries terram debere lambi à Sacerdote;
E& lapide altaris debere ſorberi ab eodem;
Rntea debere ter ablui; corporale & veſte:
Racerdotales pariterablui; Bannum vel tape-
dem ctiam ablui. Raſurâ etiam combuſiꝭ,
ablutiones in ſacrarium projici.
227. Lomodo peccatur, ſi omittantur
*a 7 Praſeribuntur agenda, dum ſpecier
zonſeerata labuntur in terram, velalis H.
Si in caſu lapſus ſangainis omittantur ſub-
Rtantialia, quæ præſcribuntur, fore peccatum
mortale; veniale verò, ſi aliquid leve omit-
Satur, ob irreverentiam, quæ committeretur.
22 8. Quid autem dum laberetur Corpus
Chriſti ? &. Futurum tantùm peceatum ve-
Piale; quia circa corpus Chriſti nec tantæ
diligentiæ præſcribuntur in jure, nec tantum
Periculum eſt irreverentiæ, quantùm circa
ſanguinem, qui imbibitur in materia, ſupra
quam cadit. 4
229. Quia agendum, ſi ſanguu cadat
ſutra Barbam Celebrantu: B. Illam non
4 Eaden=

ler
iu uhn
tgeiemmt
orokun
eapulen
Uig1 Ulen
ihwnidend
,Am t
ttet ſneur
ſwanertu⸗
.nn cuen
Cnlmnmnſek

„

emmntrent
s
hen
fuilſen e⸗
niinllecnr
petln et⸗
edchnman
Phiaſuuh
Gewini⸗
ne nnn
anonſenifan
i

De Miſſa ;: & ad eam periinentibus. 14
radendam, ſed ſolùm lavandam; quia raſura
l Barbæ nec à jure, nec à Kubrica injungitur.
e 30. An pœn impeßi: a pro eſuſiene ſan-
” guinu in Capit. ſi per neglig. de Conſ.
a ſt. 4. hodie ſint in uſu? N. Non eſſe; quia
wll abierunt in deſuetudinem, tanquam nimis
H ſeveræ.
ſnt 5 13 1. Quid agendum, ſi particula detidat
ien inira pectus rommunicantu? Be. Si ſit muhier,
as e committendum eſſe ipſi, aut alteri mulieri,
e ad ut excipiat & lavetzquia minor erit indecen-
umrblm tia tangi à muliere Sacramentum, quàm
unti mulierem à Sacerdote.
anmni 2132. Quid ſaciendum de particula reperta
aſu irca Altzre ² . Si dubitetur, an non ſis
r niſe conſecrata, ſumendam eſſe ſtatim poſt ſum-
gl beree ptionem ſanguinis; vel fi Sacerdos horreat
nntdſ ſumere, conſervet in Tabernaeculo, donec
rutir; corrumpatur, poſtea combuſtæ cineres pro-
enegln jiciantur in ſacrarium.
igine 4 Defectu Forme.
Ceemnnien 233. Quando eſt ſuptlendus defedtus ſub-
summ Nantiala Jorma: Reſp. Si certò conſtet eſſe
Kün eldlnn commiſſum defe cum ſubſtantialem, ſem-
Ckitee per repetendam eſſe formam;aliàâs non con-
ufnoktuun . fceretur Sacramentum.
n Amnutn 234. An tunc teta forma ſit repetenda, vel
an S ſufſßßcit verbum omiſſum pronunciare Reſp.
Z Totam eſſe repetendam; quia ſolum ver-
bum non ſigniſicaret cum cæteris pro priori
IeN prolatis.

“ P5 a31.

246 Pars 1 V. Caput 1I11.
23 5: Quid in dubie, an ſit forma repeten-
dai H. Si ſit negativum ex co, quòd non re-
cordetur, aut non habeat poſitivum funda-
mentum ſe conſecrâſſe, nihil ſupplendum,
quia præſumendum eſt de validitatezniſi ſal-
tem probabiliter conſtet de oppoſito.
236. Qtia ſi autem dubium fundetur in
Argimentu valde probabilibust E. Tunc re-
petendam eſſe formam ſub conditione. Re-
petendam, ut certificetur conſecratio; ſub
conditione verò, ne ſit periculum inutilis
prolationis verborum.
2 57. Quia ſi probabile ſit, defedtum com-
miſſum eſſe. ac etiam probabile, non eſſ- com-
miſſum H. In eo caſu, ſi certum eſt defe cum
illum eſſe ſubſtaotialem, debete repeti con-
ſecrationem; quia alids ſacriſicium expo-
nitur periculo nullitatis.
28. An defectus forma ex omiſſione ver-
borum, qua ſeeundum aliques ſunt ſabſtan-
tialia, ſezundum alios nen ſunt, ſit ſupplen-
dies repetitione totius formai &. Cum Quarti;,
& Paſqual. non eſſe ſupplenéum; quia ſian-
te opinionum conflictu, verba, de quibus
eſt controverũa, non acceptantur ab Eccle ſia
tanquam eſſentialia ;3 aliàâs ſi aeceptarentur;
hoc ipſo prohiberet opinionem negantem
eſſe ſubſtantialia.
239. An ſi contingat deſectus ſultantialis
atriu’que forma, ſit repeten da conſecratio?
&- Si id advertatur ante ſumptionem, eſſe
epe

I
4 6

tnfein
echhli

ſn Genenl

N
1
1 W
em
S
ℳN
cmmmli⸗
rieften
rtinie⸗
Apame

mtſpeer
NN1 rde
Penitlemnt
llnent⸗

Cilfſauf

ftelerotn n⸗
atugumtir
ſtſennntann
ſenteeriemer
Mihutng

M

( ulg ſe

ſulndgeer
ntzaninn
1Kenmennie
Glneelre
ulin un

eg

. .
itan n

eg I,

4

Ganſecne l.

õ

alnlug

cfenen
ga
nwe n

Cergeien

Aüme⸗
4
munſein
ſeſfe
merl ,e⸗
aCnC
eln ait⸗
et Eegll
grullcbt⸗

Ulupten,
inktitnn

ol
gel,flii,

ſ⸗

7

]

De Miſſa, & ad eam poertinentibus. 347
tepetendam, ut ſcilicet compleatur, non
uidem ſacrificium inchoatum, ſed cultus
inchoatus celebrationis Miſſæ, quo ſe cele-

Prans obligavit DEO ad munus perficien-

dum.
140. LQuid ſi id advertatur primè poſt
ſumptionem: H. Judicat Paſqual. probabile,
uòd poſſit repeti conſecratio, ne cultus, qui
exhiberetur D EO in Miſſa, remaheat vacuus
contra virtutem Religionis, quæ videtur
rævalere paſſe contra præceptum de jeju-
nio juris ſolùm Eccleſiaſtici.
241. An ſi ex errore preferatur forma ſan-
guinu ſupta panem, ſir talix iterum conſe-
erandus à B. Si conſecrationem celebrang,
direxit nihilomins ad calicem, malitiose
quidem egit, ſed calix manet conſecratus,
quia ſupponitur fuiſſe præſens. Si verò dixe-
rit per errorem ad panem, calix non eſt con-
ſecratus, quamvis fuerit præſens; quia præter
præſentiam re quiritur, ut Forma debita pro-
feratur ſupra materiam, ac per intentionem
Miniſtri ad eam dirigatur.

Defectus Intentionu.

242. Qualiter ſupplendis defedus inten-
tionu? . Supplendum eſſe repetitione ĩpſus
Formæ; quia ſine intentione non fuit For-
ma Sacramentalis. Notandum autem, vix
poſſibilem eſſe Intentionis defectum; cùm
enim ſufficiat virtualis, hoe ipſo, quod fun-
L*e die⸗

445 pays 1 , 6aApst 111. .
Giones Miſſæ exerceantur voluntariè, adeſ+
Virtualis intentio eonfciendi ſacri fieium.
. 243. Vnse incipievda eſt repetitie conſes
crazionis ¾ Fe. A verbi?! Qui pridie. Vel:
Simili modo; & quidem probabihuùsſub pes-
cato mortali, quia verba hæe ſunt determi-
nativa ſen ſibili modo, ut Forma Proferatur
in Perſena Chriſti; ac proinde omittende
zlla, videtur aliquid netabile detrahendum
ormæ.
Miſſa ab alio ſupplenda.
244. An &α usdo ſit ſupplenda Miſſa ab
& inchoata per alium Sarerdotem? R. Si
celebrans deficiat conſumptâ utraque ſpe-=
cie, uihil ſupplendum eſſe, quia eſt defectus
Solùm accidentalis. 4
24. Quid ſi deficiat anze cœptum Cano-
vem &. Etiam non eſſe ſupplendum, quia fa-
criſicium nondum inchoatum eſt ſed tan-
tum ritus præparatorii pro lacrifieio.
246. Qumd autem ſi Canon jam erat in-
choatas » G. Cum Paſqual. Nec tunc eſſe
ſupplendum: quia id nec à jure exigitur; cùm
nondum ſit propriè ſacrificium incheatum,
ſcilicet quoad ſubſtantiam; nec exigitur ex
natura rei; quia orationes unius non exigunt
sompleri ab alio.
24.7. Erge nec erit ſupplendum, quanad?
eelebrans deficerel dimidia parte Forma ton-
ſecrationi panis prolata? Refp Conceden-
dototum; quia nec tunc adhuc eſſet ſacrif-

ium

ciriring
naßtiluct⸗
Nun/fümin
nutaakunn
Grtſigſiotnut
AEINNNNen
lheegtüene
1ſo⸗ Vitzrn
Hintinuugden
Cnkiglpte
lutmen inh
tillmnunie
lrueden
luuigkem
Gurgtnmu
luhnpin 4
Mpntena
I. N A
rifin inten
ſ üits

rnn
enuenit

Aerhae 4

ule
erlin NN
ianſ:
ailleitn

Amuunlſ e
Mumnet An
Binn
as iu
MeneO&
Ainengint
Winichann
1 miel
utunnem

—

Kute “

litor
lsbet
uuiͤ

De Miſſa, & ad eam pertinentibiu. 34 ½
gium incheatum ſubſtantialiter, eùm verba
formæ nen habeant ſuam ſignificationem
Sacramentalem, niſi dum complentur.
248. Si Pane conſecrato deficeret celebrane,
deberétne ſapplens de no vo conſecrare Panemè
& Minimé, ſed ſolùm calicem, quia aliàâs non
ſuppleret defectum prions ſacrificii; ſed in-
ſtitueret novum ſacrificium.
249. An ſi celebrans conſumpt ſoli ſpe-
cie Panis deficeret, t per alium ſupplendims
deſ-ſdus? B. Quamvis hoc non ſit am cer-
eum, quàm ſi neutra ſpecies eſſet ſumpta, ta-
men probabiliàs eſſe, etiam tunc eſſe fup-
plendum ; quia etiam unius ſpeciei ſumptio
Pertinet ad integritatem ſacri fieii. Nec ſuffi-
ceret illam ſpeciem in alia Miſſa ſumere, quia
ber hoc non compleretur ſacrificium, in que
dicta ſpecies fuit conſecrata.
250. Quidagendumßfi ſit dubium, an tele-
brans defftciens conſecraverit Hoſtiam? KReſp.
Cum P'aſqual. quia hoc ipſo dubium eſt, an
t ſubſtantialiter inchoatum ſacrificium,
erit ad libitum ſupplere: & ſi ſuppleatur,
cenſecranda eadem Hoſtia ſub conditione:
non ſuppleatur, tunc Hoſtia dubiè con-
ſecrata erit ſumenda ab alio ſacerdote poſi
ſumptum proprium ſacrifcium ante ſum-
ptam purikcationem.
251. Vnde debrt ſaterdos allerius defe-
&um ſupplens inchoare Miſſam ? G. Ibi, ubi
Geſtit prior ſacerdos, hoc euim exigit ratio
è ſup⸗

ℳ00

30 Pars IV. Caput III. in
ſupplementi. Aliud eſt ſi forma ſuppleri de- 4 *
beat, tune enim jam dictum eſt, jncipiendum un 4
eſſe à verbis: Qui pridie, vel ſimili modo poſt- niin
“ àmcœnatum eſt, Gc. . 5 ibeil
1 52. Si cenſtet conſecraſſe utramque ſpe- itenk uu

ciem, ſed non, in qua parte ſubſequente de- ſenmdn
fecerit, ubi tune ſuppletio inchoanda? Reſp. e
Cum commun,,, ſi per nullam conje cturam ſeen

poſſit prudenter judicari, ſopplentem in- ibnn
cipere debere ab illis verbis: Vnde & me- mutmmn
mwores &. anſu
153. Quamdin differri poſſit ſupplemen- ſſen.
tum ſacrifß tit? . Cum Paſqual. Quamvis ghe
aliqui exiſtiment, poſſe compleri etiam ſe- hin mmn
quenti die; probabiliùs tamen videri, non Eliemin
Eoci ſuppleri, niſi in eodem tempore mora- ummlinciſc⸗
i; quia in iis, quæ conſtant partibus ſucceſ- malgiun
ſivis, requiritur continuatio, ad hoc ut E
faciant unum, adeoque illa ſaltem moralis lehe Mun
ekelle debet. Pilteſ henn
2 54. Quid agendum, ſi nan adſit Sacer dos; Koxu,
qui compleat ſacrificium B. Servandas eſſe rgan,
ſpecies, donec habeatur ſacerdos, qui eas ſu= Nli
mat, & ſi periculum eſſet corruptionis, com- Miez
munis opinio eſt, in defecu Sacerdotis po- ib leei
tiùs permittendas eſſe ſumi à Laico , quàm biſrrerle
corrumpi, ſiquidem videtur minor incon- AK hiſan
venientia in tali caſu ſumi à Laico, quàm ei/hann
corrumpi. urultarsl
255. An adſit obligatio ſupplend: Iacrifi- wfuſn

sium incompleium &. Probabzliùs adeſſe; 2
quis .

e

age

de
gafdſ
liies
Mwinitrſeg

,ſetns

—

Wutheg

ale

Kamglieint⸗
Iluntit,,n
Cringernt
Aurhcck.
“”

Aelümunt

tſibti
u I N
Nintnsi lit
Eumpangan.
Girtledupr.
lun n
6leruriud-

—

–

. .

rcer
e

De Miſſa. & ad esam pertinentibus. 3 51
quia ex natura rei videntur omnes Sacerdo-
tes eſſe obligati ad cultum exhibendum Deo
per ſacrificium, ac proinde deſicientibus cæ-
teris, quilibet ahus manet obligatus; Igitus
deſiciente uno in ſacrificio, obligatio ſup-
plendi tranſibit ad cæteros.
256. Si plures adſint, quis ex illis tene-
eur ſupplere? Reſp. Si adſit ſpes, quòd
ipſe deficiens ſit brevi recuperaturus vires,
tunc completionem relinquendam eſſe ip-
; ſiquidem principalis obligatio eſt pe-
nes ipſum.
267. Quid autem ſi hac ſpes non adſit?
&. Primo loco omnes illos teneri ſuppleri,
qui adſunt præſentes; quia hi habent prio-
gem notitiam reliquis, ideoque etiam prio-
tem obligationem.
28 Quid ſi praſentes ſint impediti 2

Reſpon Abſentem potentem accurreree

priùs eſſe obligatum, quàm præſentem.
6 ſit impeditus ; quia obligatio afficie
ſupplere potentes, quales non ſunt im-
pediti.
259. An stiam non jeiunus teneatur ſup-
plere; . Teneri, quia prævalet integritas
ſaeriſicii præcepto Eccleſiaſtico.

260. An abſens teneatur abſolut actus

rere ad ſupplendum? Reſp. Non teneri,

ſi non poſſit accedere ſine notabih difficul-

tate; quia difficultas æquiparatur impoſſi-
bilitati.
261

J3Jj2 4 1 . Capgt II.
151. An exiſtens in petsato mortalitenede
pur ſupplere Sacrif in mi N. Teneri; etzamſi
non habeat côpiam confeflarii, teneriqus
roinde elieere contritionem; quia hæc ob⸗
Tigatto oritur ex ratione muneris ſscerdota=
lis, ideoque debet ſe reddere habilem ad 1G.
261. An = canonicè per senſuras
apus irregalaritatem tenentur ſupplere à -
Teneri in defectu aliorum 3 quia obligatio
ſupplendi ſacrifieium eſt altioris juris, quùm
hæ Cenſuræ.

263. An ſupplens Aeſ-ltum Sacrißicii te-

peatär dare partem Hoſtis conſecrata defis
ciensi? &. Probabiliùs non teneri, niſi pro
viatico nulla alia partieula adeſtet; quia
deficiens vel habet jus ad ſumendum illud
ſacrifcium, vel non habet. Si habet, de-=
beretipſi dari ſub utraque ſpecie; ſi non ha-
bet;, non erit obligatio ipfi miniſtrandi ex
adem Hoſtia:
268. An ſi poſt oblatioenem ſactam adfe⸗
zantur partienla tonſeserandæ, acreptari poſ⸗=
ſint. & ſuppleri defedtus? Reſp. Novam ma-=
teriam non oblatam ſuo loco, noenh debere
aeceptati, niſi ex valde gravi cauſa, & tunc
illam eſſe ſpecialiter offerendam ſaltem
mentaliter; quia cùm oblatio ſit pars prin-
cipalis;, omittenda non eſt; & cum poſlit
ſecienter redal ſenfibilis per oblationem
factam principalis Hoſtiæ, ſufſicit mentalis
oblatio⸗

1265.

cunüinnn
zurndthon
lecclbi⸗
ung
ſeliuß,
0etianten
uitlceit
Ntlul inint
inicſenn
glcvenbn n
Min
6,40 nt,

Pulliiit

ſebnſerto
Ulcenlaten
labeillcs hed
rifn
ſhin

ODncalekm

tet Ho⸗
Conmn öuniret
Eymuin
1 Kfiſer
n nrſmen.
Nellinemniäl
1 glieſure⸗
leſtärtenn

ial u

ſgitchttl

——

ſ

eſi0

Matn N

in⸗ he

ach

Amnin iih
MeN
Giwehrd

Winafal,

at li

õ

Menn
, Noneet
netl,u
Geln Went
Urotfurt⸗

Glte

De Miſa;, & adeam pertinentibus. 353
26 5. Wu« zanſa poſſit eſſe ſufßciens ad con-
Ieerandns tales Hoſtias? N. Si forent neceſſa-
riæ ad miniſtrandum viaticum, vel pro com-
municandis hominibus in magno concurſu,
& die celebri. 7
266. Quo tempore poſſunt adhus tales par-
ticulæ acceptari?: . Inchoato canone nullo
modo ampliùs eſſe acceptandas; quia cum
canone jam inchoataur ritus ſacrificii, qui
perturbari non debet. Et tunc pro viatico
miniſtrando ſatiùs efſet, partem Hoſtiæ
majoris conſecratæ ſervare, quàm aliam
conſecrandam acceptare.
Miniſtrans celebranti.
267. An & quojure eſt miniſirans netgf-
Jarius celeòranti Miſamè q; Non eſſe neceſ-
ſarium jure divino, utpotè non ſpectantem
ad ſubſtantialia ſacrificii, ſed tantùm jure
Eccleſiaſtico. Ex Capit. Hoc quoque de con-
Jecr. diſt. 1.
168 An ſuſßciat unus miniſtrans? .
Olim debuiſſe eſſe minimum duos. Ex Capia.

Hoc quoque cit. Hodie ſufficere unicum ex

communi, & univerſali praxi Eccleſiæ quo-
ad privatas Miſſas *“
269. An ſit peccatum, celebrare Miſſam
Sine miniſtrante? . Cum Paſqual. ſeclusâ
he ceſſitate probabiliùs eſſe peccatum mor-
tale, quia de jure communi requiritur, nec
illud jus abr ogatum eſt per conſuetudinem,
niſi quoad pluralitatem miniſtrantium. Si
MeN

354 Pars I V. CApae III..
tamen in Germania Parochi celebrent ſine
minifſtro, faciunt vel ex aliqua neceiſitate,
vel quia forté conſuetudo introducta abro-

gavit legem.
170. An ex eau ſa neceſſitatis lireat cels-
brare Mifam ſine miniſtrante? R. Licere
ob quamcunque gravem heceffitatem; quia
adhibere miniſtrum, eſt ſolum juris Eccle-
ſiaſtici, idque tantum quosd decentiam,
cui juri videtur prævalere neceſſitas facrifi-
candi
271. Quæ cauſa poſſunt eſſe celezbeandi
ſine miniſtrante? B. Nece ſſitatem dandi
viaticum, audiendi Miſſam die feſto, ſatisfa-
ciendtobligationt legendi ſacrum ob bene-
ücium, aut alium titulum juſtitiæ, conti-
nuanda etiam eſt Miſſa, ſi ea inchoatà mi-
niſter recedat; ſi ſacerdos non habeat, unde
ſe ſuſtentet, accepitque, vel offertur illi ſti-
pendium pro Miſſa, uti etiam tempore pe-
ſtilentiæ ad vitandum periculum infectio-
272. An ſœmina poſſit miniſtrare cele-
branti Miſſami M. Cum communi non poſ-
ſe; quia per canones omninò excluduntur
à miniſterio circa Altare. Et multi exiſti-
mant peccaturum mortaliter, qui fœ& minam
ad hiberet.
273. uomodo ergo Moniales reſpon-
dent Miſſam cantantibus, B Hoc prohibi-
tum non cſſe, remotè ex Choro reſponde-

7
mmil 7

3 , un
muininn
ſe niilin,
n gluctn
Gerinhira⸗
brendt,
1 upmmif
ſenlugit
3,4
elnfunn
Pilctint
tnelis, u
Otintrni
GVI.
11e. L 4 ſi
hinluilr N
Nltnunlnn

Penleeur hin
Pumbamngt
tlertterd, ors
Inn ilenn
11 4 u
Gifin gins⸗
ltinn ir
Gkunnonttnnnn
Ultunminatie
onnuncumn

De Miſſa, & ad eam pertinentibur. 355

W re, quia non eſt proprie miniſterium circa
nene Altare.
n 2174. An ſaltem in caſu neceſitatis poſie
ſæœmina miniſtrare? H. Potis celebrandum
ut . fine miniſtro, quàm fœminam admitten-
wemſie dam; quia eſt minor indecentia, & tum pfe
thhing Sacerdos ſibi reſpondere poterit, vel fœmina
ain me à longè reſpondere; pro urceolis autem por-
acgteng rigendis poterit aliquis conſtitui, qui re-
Nenſnn ſpondere nefciar. .V
275. An in Miſſaæ ſolenni ſint neceſſarii
ſſeiahei plures Miniſtri? R. Eſſe plures neceſſarios ex
Neben d praxi Eccleſiæ, & ſecundùm quidex inſtitu-
”õ tione Diuina, quatenus conſtat ſaltem Dia-
lmnnglae conatum originem traxifle ex Ihſtitatione
e Chriſti.
iünr 276. QLus eſt obligatio miniſtrantis cele-
RK branti Miſſat, à B. Sacerdotem peccare pre-
ahnl babilidsmortaluer, ſi ſpont adhibeat mini-

ſtros omninò ignaros: quia cooperatur ma-
gnæ indecentiæ. Ipſum verò mionſtrum exi-
ſtimant Doctores regulariter excuſarià mer-

Aenonenf⸗
õ

aiſſen l tali, niſi ſit cauſa „quòd committatur gravis
umminil error, idque ſcienter.
mialini- 277 An in neceſſitate adbiberi pſie
* miniſtrans exeo mmunicatus 3 Reſp. Poſſe
* agdhiberi in gravi neceſſitate excommuni-
S catum non vitandum; quia cum illo eſt per-
“ miſſa communicatio etiam causâ utilitatis.
1e. Excommunicatum verò denunciatum ,„
dis tn,

ne⸗
Gbpe
6 4:

aullo modo poſſe adhiberi, ſed poride
cele-

1 2ars 1V. Caput III.
eelebrandum ſine miniſiro; quia præva-
lei præceptum de non communicando cum
17 8. Viràm filius poſt parenti celobranti
eniniſtrare? R. Si fit Filiss legitimus, nihil
prorss obſtare; illegitimus autem graviter
pꝓrohibetur ob indecentiam. Capit. Cäm de-
corum, de filiu presbytererum. Aliud eſt ſen-
tiendum, ſi ſit ignotum, quòd ſit filius illius.
Ex Cap. Cenquerente, de filiis Presbyteroram,
quia tunc ceſſat indecentia.
Tempus Miſſæ dicendæ.
279. An diebus omnibus liceat ſacrifeinte
afferre? R Per ſe eſſe licitum, proptermyfileria
autem exeipiuntur aliqui dies Hebdomadæ
Majorit, de quibus infra videbimus.
280. An in ſeria guinta Majoris hebdo-
mada liceat privatas Miſſas celebrare? Reſp.
Cum communi, poſſe & privatim, & publi-
cè, idque teſte Paſqual. etiam Romæ in pluri-
bus Eccleſiis practicatur. Ne que ubi contrari-
um ſiericonſuetum eſt, introdu ctaeſteonſue-
tudo animò ſe obligandi, maximè cũ omnes
ferè Doctores ita ſentiant, &, ut dixi, in mul-
eis etiam Eccleſiis contrarium practicatur.
28 1. An ha Miſſa eelebrari poſſint etiam
poſt Miſſam ſolennem à R. Non poſſe; quia
jam tunc incipit temꝑus Paraſceves, in quo
non licet celebrare, ideo & altaria denu-
dantur. ,
282u. An Epiſcopi & Pralazi peccent, per-
Mitr

hiin
mn
6 M Ner
in Cnmnun
alaecommn
Mrütgunt,
font
futſta,
ſaleranl
Aunibikſeeeß
ennncetdr
Watenre
1he Ale
ipllelahi
nlcrCgi
uelidnnge
Arahundn
Aſi/

ntſn ind⸗

Unſin git
Driurltii
irg,
Ahulur,
luſltnl
in titai
Kſeniten
ni de⸗
, rnn
N Omeun
pinm

.

nin

in
unne

lel

n ſliefin

lstluſn
Ahuhng

gi

olul tſinn

„ N

ehren
kin
enhie

thrdbekh.

Aynunh.

laſtuiii
Etihtit

etclisie
õ

4 Kuir Urt
1 nunie ch.
h n
1 1eſte n
ni

H .

G

De M'a. & a eam pertintntibus. 157
mitten do illa die omnes Sacerdotes legere a⸗
erum, ita, ut non habeatur communis Cle-
ri? R, Non peccare, quia adhuc Clerus in-
ferior communicare poteſt. Et quamvis
nullus communicaret, nilil obeſt: quis non
eſt Ritus gravis, nee eſt obligat io commu-
nicandi. 5
283. An Sacardostane ſ ine Siolscnmmant
cans, peccet graviter à R. Non peocare: quia
licet Concilium Bracharenſe id ſub excom-

manicatione præcipiat, illud tamen tantum

fuit Provinciale, nee putaturillud præcep-
tum hodie in vigore eſſe.
2184. An dicä feriâ quintaà poſſit cele 3uni
is qralibet Eccleſia; R. Eſſe aliquod Decxe-
tum Sacræ Congr. in contrarium Scd Paſq.
Putat, illéò ſolàm prohiberi illas ſolennita-
ten quaia Parochialibus fieri ſolent.
485. An feriä ſexta Majoris Hebdomada
licest offerre ſacriß tium Reſp. Peocaturum
mortaliter, qui illò die ſacrificaret, propter
gravitatem Myſterii, Ex Capit. Sabbarho, ie
Conſecr. diſt. 3.
286. An non liceat ſaltem pre miniftrand
Matico Reſp: Cum Paſqual. videtur ſecretò
celebrari poſſe, ſiquidem quæ nonlicant pu⸗
blicè, ſecretò fieri poſſunt. Camr. Tua ſra⸗
nmrnitaeu, de GCler peregr.
287 Qualis autem tune iſa telesyandn
eGe⸗ *R. Omnium optiméè votiva de Paſ-
Hone, utpotè tempori maximè conveniens.
288.

8 Bars W. Caput 11..
288. Picetne ſerid ſeæxtâ Paraſceves com-
municare? R. Per ſe non videntur licere. Ex
Capit. Sabb. cit. ubi dicitur: Sacramenta
penitus non celebrari. Vox autem: penitus,
ſigni ficat: in totum, ſeu totaliter, ſi tamen
ſit contraria conſuetudo, ſcrupulus haben-
dus non eſt.
289. An in Sabbatho Sancdio liceat priva-
tas Miſſas celebrare? R. Licere quoad Miſ-
ſas privatas ſive ſecretò, ſive publicè: quia
ceſſavit prohibitio quoad hoe. Ex Capit. Sab-
batho, de conſec. Aiſt. 3. Utpote cujus finis
ceſſavit, qui erat, ut celebretur Dominica
paſſio in meœſtitia: ſiquidem jam Eccleſia ce-

lebrat lætitiam Reſurrectionis.

2190. An ſi in Sabbatho Sandio incidas
Feſtum Annunciationis B. V. poſſint cele-
brari Miſſa ? R. Poſſe publicè celebrari tune
Miſſas privatas; quia adeſt ſufficiens cauſa,
ratione cujus ceſare poteſt admiratio po-
puli, quæ aliàs difficilem redderet celebra-
tionem in illa die, niſ populus prius inſtrue-
retur.
2291. Qeanam Miſſa tunc privatim tele-
Eranda eſſet? R. Probabiliùs non votivam,
ſed diei Miſſam celebrandam eſſe; quia eſt
dies maximè privilegiata.
292. Ae Miſſa illius diei caret introitu? R.
Cum non habeat, omittatur: ſiceque ſerva-
bitur ritus præſcriptu;: ac proinde fad4
confeſſtone, dicatur Kyrie eleiſon: & ita ſer-

VTA

*“ Ple
Mhai

,) le

Alim 1

aeſid
nlenmn/

en tut⸗

e,

4

5

n

16 luſe
do
ledeinn
ſme pcecunt
ih
Ciif
ißen ien
N henin
nii/ clhe
ſunlztſoms
Mebſuneite
uniiulir
trſintitin
Naneein
lel i
lan
len
linſendſſll
llirlten
uunſteui

adlut
laegnili

—

etlekde
AunCe

win

”

lach uee

NNRAhN
Gulidn

PGtidun

belſele
Gr,gnin

Gneinie

turtmin

alnheſente .

H uunl
zm yht

id 1

Ptte
e ⸗

De Miga, & ad e4m pertinentibus. 359
vari Romæ in Eccleſia S. Marthæ, ſcribit
Palqualigus.
293. Quo tempore poteſt in Sabbathe
Sancto celebrari Miſſa privata? R. Aliquos
docere, quòd poſſit celebrarietiam ante Miſ-
ſam ſolennem, alios negare. In praxi judi-
carem pociùs celebrandum inchoatâ Miſs4
ſolenni, vel poſt.

Miſſæ iteratio eodem die.

294. An liceat pluries in die sofferre jacrif⸗
eium Miſæa? R. De jure Eccleſiaſtico, ſe-
clusò die Nativitatis Domini, non licet niſi
ſemel in die offerre ſacriſicium regulariter
loquendo. Ex Cap. Sußßcit, de conſecr. diſt. I.
Cap. Conſuluifti de celebr. Miſſarnm. Et Ca-
pit. Te reſerente, de celebr. Miſj.
29 5. An ordinatus in die Nati vitatis Do-
mini, peſſit celebrare duas alins Miſſas? R.
Tam Epiſcopum eò die conſecratum quàm
Preebyteros eò die ordinatospoſſe celebrare
duas reſiduas Miſſas: quia ii concelebrant, 8&
coofferunt ſacrificium cum conſecrante, 8e
ordinante, neque communicant laico moco
ſed Sacerdotali, videlicet ſpecies à fe etiam
conſceratas.
296. Quid ſi autem ordinatio fieret ſub
ultimo ſaero diei? R. Cùm Paſq. probabile eſt,

quòd adhuc poſſent etiam reliquas priores

duas Miſſas celebrare: quia ordo ille Miſſa-
tum non videtur ita neceflſarius, ut ex ratio-
nabil;⸗

96,

z66 Pays 1 V. Capt 1 7.
nabili cauſa non poſſit inverti, ſicut com- Ar .
muniter docetur de ordine Breviari.
2197. Cur ergo, ſi quus illo die laico mode ntan
communicaret „ non peſſe: amplin: Miſſam uqunlonn

celebrare à R. Quia in die Nativitatis com- (M s,
ceditur tantùm terna celebratio: ac proin- lſkinn
de ter intra ſacrificium, & nullò modõ ex- iidh aK
tra ſacriſicium communicars, ſuppoſitaâ
Midgil.
29 8. An liceat nodie Nativitatis Domins
omnes tres Miſſas celebrare? R. Cum Quarti, uuſun
poſſe abſque omni ſcrupulo, & eſt in uſu, uſuinn
etiam Romæ ; Rubrica autem videtur eſſe wmte
ſolùm pro Miſſis ſolennibus. sl
2a9 9. An ſacerdo; in die Nativitati Panti- lonn tun
ſcani, dum ſub dimidiats ſacro habetur con- MEl
cio, poſſit grivatim legere ſacerum, alterum iudlnfe
eiuſdem diei R. Videri, quòd non poſſiir, ungkam
quia inchoate Miſſa videtur exigere, ut non 9 Almi
interponatur aliquid, quod poſſes turbars jininuil
ordinem Mifſlæ: Miſſa autem interpoſts (ulgeliikt
poſlet turbare, quia illa inchoatio duplen llin ae
poſſet ſpectare ad utrumque ſacriſicium. Es misltgn,
quo apparet diſparitas, quare in dicto caſu Mugmmmhi

