eamkndim 83. Per Patrem & Matrem, quos hono-
nare jubemur, quid intelligitur R. Non ſo-
eimunſi lum Parentes, ſed etiam bPatres ſpirituales;
nre ſanltn ut ſunt Paſtores, Confeſſarii, ſacerdotes.
AnisCkat Item Seniores, & Superiores tam ſpirituales,
quàm temporales.
1G1 ln 84. Quid prohibetur per: Non occides?
ronm ari R. Non ſolůùm Homicidium, &injuſta fan-
Deun, Aluii guinis effuſio, ſed etiam rixæ & odia in pro-
(nr, K ximum.

im gil⸗ 8 . Quid per: Non mœchaberis? R. Om-⸗
fnn . . .
Duclnta, ne peccatum immunditiei, ut: Ad-
DN

ulterium, Fornicatio, Inceſtus, ſtuprum,

G ſacrilegium, raptus, peccatum contra na-
eloſf turam. .
aeer 86. Quid ter: Non furtum facies? Reſp.

1 iaden Furtum füimplex, ſeu occulta acceptio,
ein Vah er, A 7 & de-

14 Par; 1. Caput IJ.

& detentio rei alienæ. Rapina, ſeu violenta

rei alienæ acceptio præſente Domino. Sa-
crilegium, ſeu acceptio rei ſacræ, vel etiam
rei non ſacræ de loco ſacro. Item omne in-
juſtum lucrum, & injuſta negotiatio.
87. Quid per Non falſam teſtimonium di-
ces ?à R. Præter teſtimonium falſum, etiam
injuſta Judicum ſententia, Advocatorum,
Procuratorum, Notariorum iniquitas. Item
temerarium judicium, mendacium, ſuſurra-
tio, adulatio, detractio, quam aliqui ad fur-
tum, quatenus eſt oceulta famæ ſublatio, &
ad occiſionem, quatenus fama vitæ compa-
ratur, referunt.
88 Quis per non concupiſces ?à R. Omnes
actus interni circa concupiſcibilia liberi, &

voluntarii. Unde cogitationes & delectatio-

nes non voluntariæ, peccaminoſæ non ſunt.
P K £ CEPTA E CCLESI £.
89 Süs ne adhuc alia praceptaà Chriffia-
no obſervanda? R. Sunt 5. præcepta Eccle-
ſiæ: De diebus feſtivis celebrandis, de Miſſa
reverenter audhenda die feſto, de obſervatio-
ne jejunii, & abſtinentiæ, de confefſione an-
nua, de communjione Paichali.
90. Satisfacitne pratspto de Miſſa, qui
oto ꝛempore, vel majori parte Sacri garrit?
R. Non, quia non audit reverenter, & mo-
raliter.
91. Quid eſt jejunare? R. Eſt abſtinendo
ab eſu carmum, ſemel in d' ecorpus cibore-
Ricere.

2

9à. Qti

WS
En

M

41

iechun

Noihe

U
len
ſne
S
e

4
Mi
lndlt
finhi
gwor
lhhur
EGunne
Il or

1 1

in

enl
gaki
Aundag 9
ontn ien
en ane;
uſt u

riunklinen
Aden
umintuth
enetclnir
unigict
Aikmellrot

utmnein⸗

Mmiſieil Otn
giehltlten d
ð
unnderdin
1t0lAA
puguiiͦ⸗
aenla
Aernl, EeN
elocecente⸗
anien⸗
AAd
GN
inn
mnten

Nlemt
cucont⸗

.
4,0

Ex Rudimentis Fidei. 17
92. Qui sbligantur per ſe hot pracepto? R.
Qũi vigeſimum primum ætatisannum com-
pleverunt, & annum ſexageſimum ſuper-
greſſi non ſunt.
93. An ſapins in die bibenſo violetur hoe

praceptum: R. Non, quia tantuùm comeſtio

prohibetur.
S ACRAMEN T A.

92. Quid eft Sacramentum: R. Eſt inviſi-
bilis gratiæ ſignum viſibile, ad noſtram ſan-
Gificationem divinitùs inſtitutum.
9 5. Conferuntne omnia Sacramenta gra⸗
tiamè R. Sacramenta novæ legis omnia con-
ferunt, quia ſunt ſigna praética gratiæ.
96. Quid autem eſt gratia? K. Eſt vera in-
terna animæ ſanctitas & amititia cum Deo.
97. Quot ſunt Sacramenta noa Legis?
R. Sunt 7. omnia à Chriſto Domino inſtitu-
ta: Baptiſmus, Confirmatio;, Euchariſtig,
Pœmientia. Extrema Uncétio, Ordo, Matri-
monium., 3
98. Süäntne omnia Sacrawenta omnibus
neceſſaria R. Negativè, ſed Ba ptiſmus om-
nibus ad ſalutem neceſſarius eſt, Pœniten-
tia relapſis in peccatum, Euchariſtia ex præ-
cepto omnibus rationis uſum habentibus.
Reliqua per ſe non ita neceſſaria ſunt ſingu-
lis, quamvis Ordo & Matrimonium neceſſa-
ria ſint toti Eccleſßæ.
99. Küntne iterabilia omnia Sacrawen-
ta?: K Baptimmum, Conſirinationem, &
Or-

16 Pars I. Caput 1.
Ordinem non poſſe iterari.
100. Ax ergo baptixatus, confirmatut,
erdinatus, ſi moriatur, & poſtea reſurgat,
neque tunc poterit iterum recipere eadem
Sacramenta à½ R. Nec debere, nec poſſe, quia
manet in illis character prius impreſſus, ut-
pdte indelebilis.
101. Siquidem ſemelbaptizatus nequit re-
baptixari ob characterem acceptum, vide-
tur nec poſſe confirmari, nec ordinari, cùm
& per hac Sacramenta characterem acci-
pere deberet? R. Magnam eſſe diverſita-
tem, quia per hæc duo Sacramenta acei-

pit characteres diverſæ rationis, & quidem

cum charactere baptiſmi ad invicem ſub-
ordinatos, in iteratione autem Baptiſmi
deberet repeti idem character, qui foret ſu-
perfluus.
102. Quid eſt aptiſimus?R. Eſt Sacramen-
tum, quo ſpiritualiter renaſcimur, & pecca-
rorum plenâ remiſſione perceptà, in Filios
DEI adoptamur.
10 3³. Quid eſt plena peccatorum remiſ-

ſio? G. Eſt originalis, & actualium tam quo-

ad culpam, quam quoad totam pœnam
deletio.
104 Säintne omnes homines Baptiſmi ca-
paces? R. Omnes parvi & magni, Viri,
& Fœminæ, ſicut enim ſalutis capaces funt,
ita medii ad ſalutem unicè neceſſarii capa-
ces eſſe debent.

10 5 Qeuid aſt confirmatio: Reſp. Eſt

Bapti-

— ————

U
I
ekcent
a n
aäaddn
un.
e

.
1Johe⸗
nre
gan
nor
oß
„
nertn
ſoen
4
unt
c
un
A
G
inin
Cue
Cite
Connn
D
ul
e d
Am

mtinin
n vat .
1,e inuni
1a dmachgn ii
gnnn ſtt⸗
1o Kenment A⸗
mini Epin
iimnen.
1e en Mytim

nien guihelſt

m.
euiimn dheer
, Plu
etant,ulle

ulltnin
tadulimmn⸗
t bun en

Chometnn
winichr.

Ex Rudimentis Fidei. 17
Baptizatis collatum ab Epiſcopo Sacramen-
tum, quò in Spiritu roboramur ad creden-
dum, & nomen Domini, ubi opus erit, con-
fitendum.
106. Qui ſunt capaces hujus Sacramenti?
R. Omnes baptizati, & non alii, ſive fint in-
fantes, Gve adultiecle cognatione ſpirituali,
quæ ex hoc Sacramento naſcitur, par ferè eſt
ratio ac in Baptiſmo, de quo agemus infra
proprio capite.
I107. Quid eſt Euchariſtia? R. Eſt Sacra-
mentum Corporis, & ſanguinis Domini no-
ſtri, verèê, realiter, & ſubſtantialiter ejus Cor-
pus, & Sanguinem continens.
108. Mandtne pani & vinum in hoc Sa-
cramento? R. Non, ſed convertitur in Cor-
pus, & Sanguinem Chriſti, reli ctis ſolis ſpe-
ciebus panis & vini.
109. Eſine totus Chriſtas ſub ſpsciebus
panis? B. Eſt totus ſecundàùm Divinitatem
& Humanitatem, ſecundùm Carnem &
Sanguinem.
110. Quomodo ſecundum Sanguinem;chm
Sacerdos tantùm dicat: Hoc eſt Corpus meum?
HB. Quia eſt Corpus vivum, quale habuit
Chriſtus, dum inſtituit hoc Sacramentum,
Corpusautem vivum ſine ſanguine eſſe non

poteſt.

111. Qualis adoratio debetur huic Sacra-
mente? B. Eadem quæ Chriſto Domino,
ac æterno DEO, quem illic præſentemag-
noſcimus.

18 Pars J. Caput 1.
112. Quid requiritur, ut dignè ſumatur
boc Sacramentum à . Status gratiæ; ac pro-
inde conſcius peccati mortalis debet præ-
mittere Confeſſionem. Qui euim manducat
indignè, judicium ſibi manducat.
II3. Peſſüntne Laici ſumere hoc Sacra-
mentum ſub utraque ſpecie? B. Non: Fides
enim docet, ſub qualibet totum Chriſtum
contineri; & Eccleſia ob juſtas cauſas prehi-
bet ſumi ſub utrâque ſpecie.
114. Eſtne Euchariſtia etiam ſacrificium?
E. Eſt ſacrificium, quod nos Miſſlam vo⸗
camus.
115. Quid eſt pœnitentia ? E. Sacramen-
tum, in quo lapſis poſt Baptiſmum à Sacer-
dote venia peccatorum confertur.
11 6. Qot ſunt partes Pœnitentia, ex par-
te pœnitentis requiſitæ à B. Tres, Contritio,
ſeu dolor de peccatis commiſſis cum pro-
poſito non peccandi de cætero: confeſſio
peccatorum commiſlorum: & ſatisfactio⸗
quæ partes materialas vocantur.
117. Dolor quando debet elici à H. Sal-
tem eliciatur ante abſolutionem Sacer-
dotis
IrS8. Dolor ex quo moti vo debet elici? Be:
Vel ex motivo Bonitatis Divinæ offenſæ,
& vocatur contritio perfecta; vel etiam ex
metu gehennæ & pœnatum à DEO infli-
gendarum, aut ex motivo turpitutidinis
peccati, & vocatur contritio imperſecta, ſeu
attritio. .

119. Cen-⸗

1
on
. wes
a
uun.
10.6
ſfuane
zant
,u
Nonu
end
lor
ſhe
llti
funm
(.
W!
tina
hu
ner
iin
Dol
haa
h
ſhe
omt
onmen
144
nln
rlilten
Punlie

uabtrn
mmikkt
DeA
ſſem kee
m eN
Ktounc
cn.
itin inſtin
NA Nlun

961 onn
Htlnmiſce⸗
Ulan
ütkirttz⸗
Iis,Cnn
GmmaNN
anden
uctt
,
1h 1
einen ℳ

0ANGii
iancki,
1 am
40 ii.
mhhit

0

Ex Rudimentis Fidei. 195
119. Confeſio qutd eſt? R. Eſt accuſatio
integra peccatorum fada Sacerdoti in ordi-
ne ad abſolutionem, virtute clavium obti-

nendam.

120. Qua ſunt conditiones Confeſſionis ri-
1⅝faciendæ? H. I. Sit præmeditata, hoc eſt
præmifiô diligenti examine. 2 Sit humi-
lis, tanquam accuſatio coram Sacerdote.,
non ut homine, ſed ut judice DEl locò con-
ſtitutò. 3. Sit pura & ſincers, propriorum ſci-
licet peccatorum, non alienorum, reſciſſis
ſuperfluis, prout ſunt in conſcientia, ſine ex-
cuſationibus narratio. 4. Sit integra, quoad
ſpeciem & numerum peccatorum cxpli-
Eati0.
111. Examen conſcientiæ« quomodo fa-
ciendum? E. I. Agendæ DEG gratiæ pro
beneficiis acceptis. 2. Petendum lumen ad
recognoſcenda ſua peccata. 3. Ipſa peccata
inquirenda, quoad numerum, & ſpeciem. 4.
Dolor eliciendus de peceastis commiſſis. 5.
Propoſitum faciendum non peccandi de
cætero.
122. Omittere voluntariè peccatum grave
in sonfeſſione, éſtne peccatum mortale? H.
Elle graviſſimum ſacrilegium, quia reddit
Sacramentum invalidum. MM
123. Quando eſt obligstio confitendi? Be.
In probabili periculo mortis. 2. Quando
ſuſcipiendum eſ Sicramentum Euchariſtiæ,
aut aliud Sacramentum; vel miniſtranda Sa-
cramenta, ſi ſit conſcientia peccati mortalis.
3. Ad-

20 Pars IJ. Caput 1.
. . —=
3. Adulti ſaltem ſemel in anno ex præcep-
to Eccleſiæ confiteri debent.
124. Siintne etiam venialia peccata ne-
ceſſariè confi enda ? B. Non quidem neceſ-
ſariò, ſunt tamen materia ſufficiens, propter
ingentes utilitates ſpirituales uſurpanda eo-
rum confeſſio, maximè etiam, ut ſaltem in-

direct abſolvamur à mortalibus, ſi quorum

obliti eſſemus.
125. Qeid eſt ſatisfactio? B. Eſt pœni-
tentia, quam imponit Confeſfarius pote⸗
ſtate elavium.
126. Eſtne obligatio eam implendi E.
I127. Ad quid illa imponitur? R. Ad de-
letionem pœnâ&αιQ⁄ temporalis remanentis poſt
remiſſionem culpæ, & pœnæ æternæ.

INDVLGENTIZ.

128. An non etiam fper indulgentias de-

leri poteſt pœna temporalis? Reſp. Affrma-

tive.
129. Quid eſt in du gentia? & Eſt relaxatio
pœnæ peccatis debitæ ex theſauro Eccleſiæz
Siquidem in Sacramento Pœnitentiæ non
ſemper remittitur tota pœna peccatis debi-
ta, ſed aliquid manet vel hic, vel in Purga-
torio ſolvendum.
130. Quis iſte theſaurus Eccleſiæ? Reſp.
Eſt rheſautus ſatisfactionum Chriſti, &
Sanctorum: cujus theſauri clavem habet
ſum⸗

R
“

11
auont
A⸗
IN
nem⸗
Gencne
1) 1
n
umle
ſr,
ten
Duruc
ſyn⸗
14

wuent

1
vn
tlte

/,
7

16
0
ihlont
ſieen
uln u
Cin
P M

—.—

el utae
Nn.
1ilr,
enuſihenn,

De
notuibcgian,

ſideENAGe
n (klnufe

un iili
ain 1 ℳ.
inrnnaz

enezeme,

INIIE

d,1
,e ua eriit

Ex Ru dimentis Fidei. 21
ſummus Pontifex à Chriſte ſibi per betrum
datam
I1 31. Quomodo heac peteſtas ſt clavis reg-
ni calorum? R. Quia removet poœnæ obli-
gationem, quæ erat impedimentum ingrez
diendi regnum cælorum,
1 3 2. Potéſtne Pontifex pro libitu dare In-
dulgentias? R. Non, ſed debet habere cau-⸗
ſam legitimam.
I3 3. Cur ita ? g&. Quia eſt ſolàùm diſpen-
ſator, & ideo debet diſpenſare juxta volun-
tatem Domini, quæ eſt, ut relaxatio pœ-
narum ex juſta cauſa detur, ne ſit potiùs diſ-

ſipatio, quàm diſpenſatio.

134. An non ergo omnes indulgentis
ſunt certæ ?à R. Non debemus judicare il-
las incertas eſſe; quia debe mus judicare Pon-
tificem non dare ſine juſta cauſa, nec in illis
errare,
155. Quid requiritur ex parte noſtra ad
lucrandas indulgentias à B. Ut adimplean-
tur operaà injuncta, quæ plerumque ſolent
eſſe Oratio, Jejunium, Eleemoſyna, &
ſimilia. ⸗
136. An ergo etiam puer jejunare debe=
Bit: &. Quòd ſic, G vult lucrari Indulgen-
tias, ſicut & Eleemoſynam dare debet, ſi illa
injungatur quia ſunt conditiones, ſine qui-
bus non, niſi ob cauſas juſtas diſpenſet Con-
feſſarius.
137. Del'éhtne opera injuncta fieri in ſtatu
gratia? Reſp. Non eſſe neceſſarium, eſſe
za⸗

2 2 Pars 1. Capnt k.
tamen conſultiùs. Sufſicit autem ultimum
opus fieri in ſtatu gratiæ.
158. ITIuaäntne indulgentis animas de-
fundtorum: B. Quòd ſic, per modum ſuffra-
gii, quatenus nos offerimus DEO de the-
ſauro Eccleſiæ ſatisfactionem, ut is eis ſuf-
fragetur.
139. Proſüntne autem infallibiliter? g.
Omnino: quia promiſit Chriſtus accepta-
tionem hujus ſatisfactionis.
140. Quid ſi anima pro qua oramus, non
6Es: in purgatorie? g&. Nec tunc fraudari nos
merito, & applicationem fieri magis indi-
genti animæ.
141. Quid eſt extrema Vnétio? M. Eſt 3a-
cramentum per Unctionem olei ab Epiſco-
po benedicti, & orationem Sacerdotis ægris
applicandum ad ſalutem animæ, vel etiam
corporis, à Chriſto inſtitutum.
142. Cur dicitur Extrema 'ndie? H.
Quia Chrifſtianus in tribus Sacramentis un-
gitur; in Baptiſmo per Chriſma in vertice,
& per oleum ſacrum in ſcapulis & pectore;
In Confirmatione in fronte; in hoc Sacra-
mento in j. ſenſuum organis; deinde quia
extremòô locê poſt omnia Sacramenta datur.
143. Quuseſt capax hujus Sacramenti? Bt.
Omnis ſidelis infirmus gravi infirmitate, &
periculosàâ.
144. Qui ſunt effectas hujus Sacramenti?
H. Eſt primò auxilium & robur animæ æ-
groti contra mortis difficultates. Secundò,
reumil-

1 1
eecig
ipnis
i⸗

itini

Uenet⸗
uundgt
reſs
cndine
inenkr
Munve
. 4
110
N

Z
=
E
E
=n

“””M
Enan
ſe
6 E
nil ce
Dunn
nunh
ffun
ſa r/

chul
r unlin
.
SSõ
Nennnllis

bnn iie

uen iſlin
niſtChnkur
dori
4 niNin/,

Neme fuln

Gnn iiiogtnl

mNNie
gen githie
eſentige
urN Meu
er umst Niil
dn Mlniti
4 (Eimnneti

nſorlit etn,

ſoor;nie M
o ol

nuſummnin
rnuii
fiitsn
mnit

,tunnde
d
gin ut

Ex Rudimentâ Fidei. 25
remiſſio peccatorum venialium. Tertiò, ſa-
nitas corporis, ſi animæ expediat.
145 Quid eſt Ordo? k. Eſt Sacramentum,
quo ſpiritualis poteſtas & officium con-
fertur.
146. Quid eſt Matrimonium:; E Eſt Sa-
cramentum, quò vir & mulier legitimè con-
trahentes, individuam vitæ ſocietatem in-
eunt, gratiamque recipiunt, tum ad ſ”obolem
honeſtèê & Chriſtianè ſuſeipiendam, ac edu-
candom; tum ut fœdæ libidinis, & incon-
tinentiæ peccatum evitetur; tum ut onera
Matrimonii debitè ſuſtineantur.
147. Quot ſunt eficia Iuſtitiæ Chriſtia-
na«? R. Duo: Declina à malo, & ſac bo-
num. .

PEC C A TV M.

148. Quotuplex eſt peccatum in genere?
B. Duplex: Originale: quod à primo paren-
te commiſſum, per generationis viam tran-
ſiit ad poſteros; & Perſonale, quod propri5
cujuſque voluntate fit.
149. Qotuplex eſt Perſonale? N. Duplex,
Mortale, ſic d'tum, quòd mortem animæ
præſentem adferat. Et veniale, quéd facilè
veniaei tribuitur, ſine quo nec juſti quidem
vivunt.
150. Cur fugiendian petcatum à R. Quia
mortale Deum graviter offendit, æternam
felicitatem eripit, & æternas pœnas affert
peoca-

24 Pars J. Caput I.
peccatori. Veniale peum leviter offendit, mi=
nuit fervorem cheritatis, impedit augmen-
tum virtutum, & gratiarum divinarum.
151 Weot ſunt peccata capitalia? B. Sep-
tem: Superbia, Avaritia, Luxuria, Invidia;
Gula, Ira, Acedia.
15 2. Cur votantur Capitalia? ; Quia ex
illis veluti capitibus, & fontibus reliqua pro-
ſiciſeuntur.
153. Weideſt Superbia, qua ejus filiæ? B.

Eſt perverſæ celſitudinis inordinatus ag-

petitus, Filiæ ejus ſunt: Vana gloria, ja-
Gtantia, ambitio, hypocrifis, arrogantia,
tumor, praſumptio, deſpectus aliorum,
pertinacia, diſcordia, inobedientia, in-
gratitudo.
154. Quid eſt Avaritia, quas habet filias?
Be. Eſt inordinatus appetitus cxternorum
bonorum. Filias habet: Immiſericordiam
erga inopes, inquietudinem, neglectum Di-
vinorum, fiduciam in rebus temporalibus,
uſuram, fraudulentiam, mendacium, per-
jurium, fraudulentam decimationem, fur-
tum, rapinam, ſacrilegium, ſimoniam, op-
preſſionem proximi.
156. Quid eſt Luxuria, quæ ejus filias?
B. Eſt impuræ libidinis inordinatus appe-

titus. Præter ſpecies perfectas in Decalogo

enumeratas, habet imperfectas ſequentes:
Aſpectus impudicos, turpiloquia, cantus
lubricos, oſcula, contactus.
156. Quid eſt Invidis 24 ejus filias
R⸗

— J —

1
1Urind
wund d
len iuin
Punn,⸗
Pelngtuz,
ftupetm
wimio
Upein
aahurd
autuyd
Gtn men
un ,
1
Mtalntch
dleeuuke
at
DInt re
Rehfoende
H
Muyrn
ſaie
ſohine
Inrni
untu,lr
Mloinenn
En.
un
n
le

1 Cl
un keinii
ras, Mun
Ptiunndſinn
ſeula giudeg
Wrids Uumel
4
Z
PAtnnbutler

Gnlit ſtt ii
Gwinn Nalnnu)
güm:Pmzei
peni, gr
wo, Aptikln
, üweleln,

ctiguhbaſi
eord We
nmind
Erlaentin

1 1 1
AEN eNpmeli .

õ
mtrimnann
gen uumn ,

er Ge
ni/41
tbolmnuſß
eer Megr

icr

c(eN
69 “

i⸗

—R .

Ex Rudimentis Fidei. 2 ½
r. Eſt triſtitia de bono alieno, tanquam
diminutivo gloriæ propriæ. Filiæ ejus ſunt:
Odium, ſuſurratio, detractio, judicium te-
merarium, prava interpretatio, contentio,
contemptus, conſpiratio „calumnia, con-
vitium, improperium, exultatio in adverſis
proximi, triſtitia in ejus proſperis.
157. Quid eſt Gula, guas eius flia? gi.
Eſt appetitus inordinatus cibi & potus. Filiæ
ejus ſunt: Rixæ, perjuria, homicidia, inepta
lætitia, multiloquium, ſcurrillitas, immun-
ditia, mentis hebetudo. Et quod potiſſi-
mum, quorum Deus venter eſt.
1358. Quid eft Ira, qua eius Filiæ? B. Eſt
immoderata cupiditas vindictæ vel punitie-
nis. Filiæ ejus ſunt: Odium, indignatio, tu-
mor, diſcordia, furor, crudelitas, clamores,
minæ, contumeliæ, calumniæ, male dictio-
nes, voces blaſphemæ. .
159. Quid eſt Acedia, qua ejus Filia? Re.
Eſt torpor mentis, bona inchoare; vel pro-
ſequi negligentis. Filiæ ejus ſunt: Dila-
tio pœnitentiæ, odium DEI, deſperatio.
rerum ſpiritualium averſio, tepiditas, pu-
ſillanimitas, ſomnolentia, otioſitas, inde-
votio, incuria, ignavia, tædium vitæ, dif-
Kdentia.
160. Quæ« virtutes his peccatis opponun-
tur? E. Humilitas, liberalitas, caſtitas, be-
nignitas, temperantia, patientia, devotio,
ſeu ſedula pietas.
161. Qet ſunt feccata in Spiritum San-
B um⸗

26⁶ Payrs 7. Gaput 1.
um, guæ« &n irremiſſbilia veocantur? .
Sex. Præſumptio de miſericordia Dei, vel de
impunitate peccati; deſperatio, agnitæ veri-
tatis impugnatio, fraternæ charitatis invi-
dentia; obſtinatio, & impeænitentia. Sic di-
cta, quòd ſuàâ malitia ſic divinam gratiam
excludant, ut neque in hoc ſæculo, niſi ægre
admodum, neque in futuro remittantur.
162. Qu« ſunt peccata in ecslum claman-
zia ²à B. Heæc quatuor: Homicidium vo-
luntarium, ſodomia, oppreſſio pauperum,
viduarum, pupillorum, merccs operarionum
defraudata.
163. Qot modis aliena peccala nobis impu-
zantur? B. Novem: Conſilio, juſſione,
conſenſu, irritatione, laudatione, ſeu
adulatione, reticentiâ culpæ alienæz, conni-
ventia, vel indulgentià, rei alienæ participa-
tione, & pravà facti alieni defenſione.

PIRTVTES.

164. Quor ſunt Pirtutes omnium præci-
pua? BR. Sunt tres Theologicæ: Fides, Spes,
Charitas.
16. Quot ſunt his proxima? E. Quatuor:
Prudentia, Juſtitia, Temperantia, Fortitu-
do. (Quæ Cardinales, ſeu quaſi fontes alia-
rum dicuntur, omnem honeſtæ vitæ ratio-
nem continentes.
166. Quæ« ſunt noviſſima hominis: g. Mors,
Judicium, Infornus, & gloria cæleſtis. De

N

tgen:
1trnunrr

0
De

ld
GaA

Feird

Gumon
GEn
Utn

leſ
Algeeh
in
Ninmr⸗
etkuanc

m e.t.. 7

Aut

De prima Tonſura. 27
Jquibus Sapiens: Memorare noviſima tua;

Uelklfee

& in aternum non peccabis.

CAPUIII.
De Prima Zonſura.

1.
Eſſentiknlia.

den

telen n

.
oNrlann

nensoetnd VIDeſt rima Tonſuraiꝶ Eſt deputatid
Q canendum in choro, ſeu Eccleſia,
, Se ad ejus obſequium. =ð
rlo, ne 2. Cur prima Tonfura ita voratur? „
Quia eſt prima habilitatio ad deferendam
Tonſuram clericalem, augendam poſtmo-
dum cum proportione ad augmentum gra-

dus per reliquos Ordines.
3. Eſtne priwia Tonſura Ordo? B. Ne- .
7715 gativè.
4 Eſtne ſaltem Sacrawentum:; . Cuùmn
Gwun ſub Sacramento Ordinis non comprehen-

keltzge datur, nec ſub ullo alio ex Sacramentis;
6 non poterit eſſe Sacramentum.
nlt C . Qu id ergè est:eà Eſt diſpoſitio ad Or-
en dines.

Ur. 6. Eecur non eſt Ordo E. Quia per illam
irnn⸗ nec imprimitur character, nec ulla ſpiritua-
lis poteſtas quidpiam agendi circa Eucha-
minn riſtiam tribuitur, fed fit ſola ſegregatio à
a6A ſtiatu ſæculari, deputatioque ad ſtatum cle-
g B 2 rica⸗

28 Pars J. Caput 1I.
ricalem, ut eam ſuſcipiens ſiat capax or-
dinum propriè dictorum, juriſdictionis
Eccleſiaſticæ, Beneficiorum, & privile-
giorum.
7. QWomodo ergo judicas ronſuratum ſe
habere reſpebtu ordinatorum; Reſp. Eé ferè
modéô, quôò Novitius reſpectu bamiliæ Re-
ligioſæ.
8. An non ſaltem comprehendetur in
Bullis, & Conciliis ſub nomine Ordinum?
B Juxta communem comprehendi, ex-
cepris fortè pœnalibus, tanquam odiofis.
Unde quibus ſine limitatione vetitum eſt
Ze ferre, vel recipere ordines, hôc ips
I ſura etiam vetita eſt.
9. Habetne certam materiam & formam,
per quam sonfertur? ́ Cùm Ordo, & Sa-
cramentum non ſit, verâ materià & form
non indiget, habet tamen quaſi materiam &
fotmam.
10. Quam illam &. Loco materiæ habet
abſciſſionem capillorum, loco formæ verba
ab Epiſcopo & à tonſurando pronuncianda:
Dominus parshareditati meæ, & calicis meie
tu es qui reſtitues hareditatem meam mihi.
Unde Marchinus exiſtimat etiam his omiſ-
ſis, poſſe aliquem, quocunque alio modo ab
Epiſcopo deputari ad prædicum Miniſte-
rium Eccleſiæ. H
1I. An qui in capite totaliter cal vus eſt.
poſſit ſuſcipere primam tonſuram, cum ne-
gucat tenderi a ordinante? Reſp. Poſſe,
quia

ecil

1
Gomm
vind
vanma
ulhder
1 A
1.Orhn
duſo
1 4
ſniſſ⸗
Pord
(Wn
Aun

—

—

Limi
lule⸗

Ai
Nennate

rulet

tinn
ontn,
Nen e
mnann

zull
lrore
n, Pliden
uemn lente⸗

liu nnte
“

nlyl

orlalet
min 0ind
Crzetend ,

1, Ne

Nnuctectun4
ale,

miudfnen
ndicN
Amrden
Nngnintir
lwymmentte⸗

nPmen
Plpunncin

el,lii
un eiu il
ninii

De prima Tonſurs 25
quia cùm prima Tonſura non habeat veram
materiam & formam, ſufficiet eandem ce-
remoniam adhibere, quantum fieri poteſt,
quæ adhibetur cum capillatis.
I11. A quo poteſt conferri primn tonſura?
B. Ordinariè, & per ſe à ſolo Epiſcopo;
ab aliis ſolùm ex privilegio.
I13. An autem à quocungue Epiſcopo con-
ferri poſſit? G. Per ſe ſolùm à proprio, ſeu
ab ordinario initiandi; eſt enim actus juriſ-
dictionis, quam otdinariam non habet, niſi
ordi narius.

OFFICIV M.

14. Quid eſt Officium Toxſurati à N.
Eſt canere in Eccleſia, ob quam cauſam
Pfſalmiſta vocatur, & ei imponitur, ut ſemel
recitet ſoptem Pſalmos pœnitentiales, cum
Litaniis & precibus adjunctis. Item ſervire
Eccleſiæ.

EFFECTVS.

15. Quis eſt effectus Tonſura ? E. Eſt Cle-
ricatus, qui complectitur dictam deputatio-
nem ad Eccleſiæ ſervitium, capacitatem Be-
neficiorum, & Privilegiorum Eccleſiaſtico-
rum, & Ordinum ſuſcipiendorum.
16. Confertürne etiam gratia ſanciificans
per primam tonſuram? B. Non; quia non
eſt Sacramentum.
B 3 PRE:

3 ⁰° Pars I. Caput II.
P REÆ REAVISITA.

17. Qus prarequiruntur ex parte ſubiedti
ad validè "eeipien lam primam tonſuram e.
Præter ſexum maſculinum, & baptiſmum
(de quibus Cap. 1. num 4, & 5. diximus)
cquiritur in habentibus uſum rationis etiam,
ut voluntarie, & non purè coactè initienaur,
EX Cap. I. dAiſt., 74.
18. Qαα ριâ prarequiruntur ad licitam
ejas ſeeſceptionem ?à gz, Conſirmationis Sa⸗
cramentum, legitima ætas, non efe irregu-
larem, vel Gmili aliquo impedimente affe-
ctum, ſufficiens literatura, intentio ſerviendi
Deo, ita, ut non ſuſcipiatur tantuùm ex cauſa
fugiendi forum ſæculare.
19. An non prarequiritur etiam ſRatus
gratiæ; . Non prærequiri ſaltem ſub mor-
tali; quia cùm tonſura non ſit Sacramentum,
non ponitur obex gratiæ Per peccatum in
ejus ſuſceptione.
20. An zonſurandus obligetur communi-
care eé die, quo initiatur . Negativè, tum
quia de nullo tali præcepto conftat, tum
quia ſi quæ rubrica eſt, erit tantùm conſul-
tiva; tum denique, quia tonſura etiam poſt
prandium conferri peteſt.
*1 Qui Sacramentum Confrmationis ne-
gligie, an graviter beccet? B. Aliquos id
ſentire, valde tamen probabile eſſe, quòd
tantum venialiter, quia Trident. ſeſſ. 8.
Cap.

—

N
4 .
Nennn
er
4
nt
gaind⸗
4 Oe
S
um 8
Ween!
olinenut
Eeulrmtn
Pimnt
et
1
rwiͤri
lne
n/ in
Pienen

WS

A
ſnn
ln
160
NMur
lufeee
ſanence
eltnur
Aiten ic
Anfaten
bicel
uen⸗

11.

RCunt

den,
Oyfe
n ſetech

1 Nrines

4
are

igtnun in
Canlmuietg

l

eNN
.

.,
en
TEd

wurined

5
.

in iun ,

Nüintdenton
.. ulchhh

Altumn

e N Muutni,

ynummz
Gil. Uher,
gie,i
nenl⸗

De prima Tonſura. 31
Ea5. 4. de reformat. non videtur id graviter
præcipere. Eſt autem congruum,; ut is, qui
proximè ad ordines diſponitut, ſit priùs 10-
boratus in fide per Confirmationem.
22. Qus atas requiritur ad primam ton-
ſuram: H. Dlerumque ſeptennium comple-
tum, quia Trid. requirit, utinitiandus ſciat
rudimenta fidei, legere, & ſeribere, quod an-
te uſum rationis, qui annò ætatis ſeptimò

primùm adeſle cenſetur, viæ reperiri in pue-

10 poteſt. ⸗
23. Quid ß erge aliquis puer ante ſep-
rennium ſciret rudimenia fiaei, legere, &n
ſcribere, poſſetne recipere primam tenfſu-
ram ? Refpondet Quintanadvenas, ta-
lem habentem uſum rationis meritò initiarz
poſſe. =
24. Cur ad primam tonſuram reqsiri-
tur immunem eſſe ab irregularitate, cum ir-
regularis ſolliim arceatur per ſacros Cano-
nes ab Ordinibus, inter quos tonſura non
numeratur? . Quia prima tonfura eſt ja-
nua, & diſpoſitio ad ordines, per quam ton-
ſuratus gaudet privilegiis Clericalibus, fit-
que idoneus ad Eccleſiæ Benefcia, & Jurif-
dictionem, ideo graviter peccat cum irre-
gularitate eam ſuſcipiens, ſiquidem tentat
Reri ad prædicta idoneus contra Eccleſiæ vo-
luntatem.

LI TE RATVRA.

25 ,Quantn Hrerary requiritur pro pri-

3 2 Pars I. Caput 11.
ma tonſura ? R. 4 Conc. Trid requiri ſeſ.
2 3. cap. 4. ut ſciat legere, & ſcenbere, &
ſidei rudimenta. Si
26. Deberne ſcire latinè ſeribere, & le-
gere ge. Sufften, ſi ſciat nativà linguâ.

FIN IS.

17. An peccet mortaliter, qui recipit ton-

Iuram ex intentione tantkm fuegiendi forum
Iaculare? le. Talem per ſe loquendo, à Gobat
etiam à veniali excuſarizeò, quòd non videa-
tur indecens, petese rem ſacram ob privile-
Sium illi annexum; aliud eſſet, ſi fugeret fo-
rinn ſæculare, ob crimen aliquod patratum,
ſie enim non parùm incommodi adferre
poſſet Eccleſiæ. Alii dicunt, fimpliciter pec-
care faltem venialiter contra Tridentini fu-
Pracit. præceptum.
28. Cur ergo s, qui Religionem ingre-
ditur animo non manendi, peccat mortali-
ter 2 &. Quia talis decipit Religionem gra-
viter, dum ejus expenfis alitur contra Keli-
gionis voluntatem.
29. An qui rezipit Tonſuram ob ſolam
ſpem Beneficium Eccleſiaſticum acquirendi,
Peecet mortaliter? Reſpondet Tamburinus,
² veniali non excuſari, quia eſt aliqua de-
ordinatio ſpiritualibus uti, tanquam mediis
ad temporalia.
30. An Tonſuratus peccet mortaliter, ſ.
abſgue alla ſpeciali cauſa ducat axorem à

Ken

oß
aubmn
eniümen
ſoitecelt
Flonlme
imſnt
As Nofu
ſobenm ece

.

—

un
fui yn
ſn Eg
M
6 hiee
NNG
ſeid
Pun
uiln
un den
inglar
morte

1 Mel
nn 4
eh lri
Ceia:
unlite,
ufne

tel.

Ca h n
kern, in,

1t luis 1

lamig

malin giiuſes
min Pautfn

aendn ie⸗
Arkelmeun,
eunnt Ahn
nſnicttie
wrlNenu

7 biyim
us, Mur li
tlehnonm
Uerdemele,

Numm H/
itan ſuni
Grnd luhmg
t euni

li 1

e
e
4—

Wendit,

De prim Tonſurd. 35
Reſpondet Tambnrinus, probabiliùs peceare
ſolùm venialiter, non ratione inconflantiæ,
ſed quia recedit à ſtatu, quem in ipſa recep-
tione Tonſuræ, videfur aliquo tandem mo-
do implicitè Eccleſiæ premiſiſſe. Cæterùm
talis ipſo jure perdit Beneficium, aut pen-
ſionem eccleſiaſticam, ſi quam habuit.

T E M P OR A.

31. Süntne certa tempora ſtatuta pro con-
ſerenda prima Tonſura; Reſp. Illam con-
ferri poſſe quocunque die, ſive ſeſto, ſfive
profeſto.
32. Potéſtne ſimul conſerri cum minori-
bus Orginibus? Reſp. Poſſe, & plerumque
ita fieri.
33. Fiene irregularis, qui recipit Tenſuram
aliquaâ Cenſur irretitus? Reſp. Tonſura-
tum, & minoribus initiatum, excipi ab hac
irregularitate, etiam per eos Doctores, qui
admittunt, incurri irregularitatem ab iis, qui
majores ordines ſic ſuſcipiunt.

Clericus quid

34. Siquidem dixifti, per Tonſuram depu-
sari aliquem ad ſtatum Clericalem, expli-
ca mihi, unde dicantur Clerici à Keſp. Cum
Iſid. Clericus à Græco Klerès dicitur, Cle-
ros autem latinè idem eſt ac ſors, vel hære-
ditas, propteres ergo dicti ſunt Clerici, quia
B 5 de

.

34 Pars J. Caput II.
de ſorte Domini ſunt, vel quia Domini paò⸗
tem habent, generaliterautem Clerici nun-
cupantur, quia in Eccleſia DEl deſerviunt.
35. An ſit aliqua veſtis ſpecialis pro Cle-
zico tonſurato Eccleſiæ inſerwienti ? R. Eſt
ſuperpelliceum, quo ab Epiſcopo, tonſuram
conferente induitur, ſic vocatum (teſte Ga-
vanto]) quòd olim incui ſoleret ſuper tuni-
cas pelliceas de pellibus animalium factas.

36. Cujus coloris eſi hac veſtis? Reſp. Eſt

candidi, ad indicandam innocentiam ſu-
pra peccatum Adæ, quem veſtiverat DEUS
tunica pellicea.
3 7. Quid ſignificat amplitudo ſuperpel-
Gcei ? . Signiſcare amplitudinem chari-
tat s.

Obligationes Tonſurati.

3 8. Quot obligationes habent Cleriti ton-
Earati? S&. Si per ſe eſt aliqua ſpecialis, non eſt
alia, quàm obligatio deferendi habitum, &
tonſuram.
39. Hab'entne obligationem ſervandicaſti-
ratem? B, Non habent, niſi communem
ecum laicis in ordine ad ea, quæ præcepta
ſunt.
40. Habentne obligationem orandi Ho-
ra, Canonicas ?à M. Non, niſi habeant be-
neficium, vel ſint Regulares choro ad-
41. Quid ſi habeant penſionem Eccleſia-
ſti⸗

, n

1

Ren
eurvunn
ls.
Kn
ſfurt⸗ u
ernma
lenenert
inchete

1

4
Nn cene

NNter
Md

PeneprO

Pntn
Urlr 1
Kire,Ai
6 La 4
nhae
Ulien uft

lund ,
nnie⸗

un

ei n

lneruetn

Rrdee
Lecle

6

unitt gin

unhed.

cügdond

in

De prima Tonſura 3 5½
ſtienm inſya ſexaginta aureos ⁷ N. EoO caſu
obligantur tantùm ad horas Beatæ Virginis
recitan das.
41. An & quanta eſt obligatio perſolven=
di preces, quas Epiſcopus ſolet injungere re-
càn; initiato B. Cum Gobat, eſſe potiũs con-
gruitatem quandam, quàm veram, & rigiz

dam obligationem. .
Habitus, & Tonſura.

4; Qualem tenfiram tenentur deſerre
Clerici &. Conſuetudo obtinuit, ut in ſum-
mo capite per modum coronæ tondeantur;
olim tondebantur toto capite, relicto ex
capillis circulo, ſicut nunc tondentur Mo-
nachi.
44. Quantæ latitudinis debet eſſe coronaæ
Glericala? . In Minoriſtis ſufficit, ſi ſit tan-
ta, quanta eſt partieula communicantibus
diſtribui folita; in aliis major, cum propor-
tione gradũs eccleſiaſtici.
4 5˙. Quid ſigniſicat hac corona? Bt. Coro-
nam ſpineam Chriſti, vel Regnum, quod
Clerici à DEO expectant. H
46. Cur fit raſio in ſummo sapite? B. Ue
intelligant amputandas ſibi ſuperfluas cogi-
tationes, & temporales res contemnendas.
4 Qualis debet eſſe habitas Clericalis?

B.. Juxta Eccleſiæ Decreta, talaris, ſaltem

moraliter, ut ſit decenter longa, diſtinctiva
Clericorum à ſæcularibus. Quoad colorem

B 6⁶ ſer⸗

ervanda eft cujusque Provinciæ conſuetudo-
Idem eſt de materia.
4⁸. An etiam pallium debeat eſſe talare
N. Sufficefe, ſi toga ſit; ea enim ſola veſtes
laicales tegit; & ſuſſicere videtur ad decen-

tiam, Barboſa dicit, Wufficere pallium lon-

. 49. Quanta eſt obligatio deferendi Habi-
eum, & Tonſutam: Keſp. Tiberius habet,
uòd Clerici benehcio, & penſione ſexa-
ginta aureorum carentes, ſi animum habe-
ant deſerendi ſtltatum, nec venialiter pec-
cent, non deferendo Habitum, & Tonſu-
ram. Si autem velint perſeverare, judi-
cant aliqui, eos peccare venialiter, non de-
ferendo; negant alii veriuùs, quia non con-
ſtat de præcepto, Canones enim intelli-
gendi ſunt de beneſiciatis, aut in ſacris con-
Kirutis.
50. Ergo nunquam peccant mortaliter
B., Tamburini doctrinam eſſe: Nullum
Clericum per ſe peccare mortaliter, niſi qui
aliunde obligatus eſt, ſi taliter non deferat,
ut videatur non eſſe Clericus, ut ſi habi-
tum Laicalem, & enſem ſine tonſura defer-
ret, vel ſi adſit temeritas, contumacia, con-
temptus. L
51. Quid igitur de Clericis benefficiatis,
vel habentibuz penſionem ſexaginta aureo-
rum 3 . Hos ſub mortali obligari deferre
habitum, & tonſuram, quia id fub gravibus
PNnis precipitur in Canonibus, & quidem
V Pre⸗

Ufien
ptumiß
ſarddr
Umu,
deti
lnnenet
Pcinitwnn
enſbur
unt

7

6 4
Mtel
Caunurer
NNd

ite

tum
Aahun
rllen
in tal
mlle
ln:

eat

DZ
1
usaiſ
gu
deie nle⸗

nln

a tr
Neh ietn
, Lxntonhh
ta,Auigund
1 er ſenlie
1m ,⸗

Gs mnin dl

uniis

”c
d Mln

loetmiattet⸗.

tnnc
5

Crsi n
, Pr
S
lſn
R
7.

1

, uNN re.

De prima Tonſara. 77
probabiliùs, quoad utrumque ſimal.
52. An tamen hi aliquando exeuſentur?

B. Excuſari, ſi ob cauſam rationabilem ha-

bitum dimittunt, ut ad tuendam vitam, ho-
norem, divitias, &c. Item, ſi aliquis ita pau-
per ſit, ut careat decenti habitu. Katione in-
firmitatis tonſuram relinquens, in itinere, in.
villa veſtibus utens brevioribus, pariter ex-
cuſatur, datur etiam parvitas materiæ.

. Clericis prohibita.

13. Qus alia ſunt ſpecialirer prohibita
Clerici? & Imprimis, ut mercaturam ſordi-
dam non exerceant, nec ulla officia ſæcula-
ria, nec conducant poſſeſſiones, nec ſæcula-
ribus procurationibus ſe immiſceant. Non
ſolàùm non dictent, vel proferant ſententiam
ſanguinis, ſed neque ubi ſanguinis vindicta
cxercetur, interſint.
54. Quid aliud? Reſp. Ut privilegiis ſuis
non renuncient, cùm nec poſſunt, quare in
manibus laici jurare non poſſunt, nec ſe ſub-
jicere Judici laico, niſi cùm privilegium fori
amiſerunt, vel ab Epiſcopo licentiam habe-
ant, quam tamen dare non poteſt in crimi-
nalibus.
65. Quidadhuc? g. Ne aleæ deſerviant, nee
ludant ad aleas, nec interſint, utl nec mimis,
hiſtrionibus, joculatoribus, tabernas evi-
tent, niſi neceſſitatis causa, vel in itinere, 2
chorcis abſtineent.
