94 Quando adhuc poteſt ordinare alienum
ſubditum ſine litentia ordinarii? Reſp. Poteſt
ſecundò, dum Epiſcopus ideo eſt publicè
ſuſpenſus, quia alienos ſubditos ordinavit;
hoc enim caſu licet illius fubditos ab aliis
vicinis Epiſcopis, in propriis tamen Diœ-
ceſibus, ordinari, ex Trid.
95 Qeando ulterik:? Keſp Poteſt tertiò,
dum quis ordinaretur bona nide ſub ſpe rati-
habitionis prudenter concepta, quia rati-
habitio mandato comparatur.
96 Quandotzandem ultimè: Reſp. Poteſt
quartò, dum quisà Sede Apoſtolica privile-
gium habet à quolibet Epiſcopo ordines
ſuſcipiendi, talis tamen debet habere teſti-
monium fui ordinarii de vita & moribus,
ſine quo & ipfe, & ordinans ſuſpenſionem in-
currunt, Trid. ſeſſ. 21. c. 8.
Dimiſſoriæ.
27. Si quis velit ab aliens Epiſzopo or-
dinari, quibus litteris inſtrudtus eſſe debei?
n. Dimuſloriis, quæ contineant licentiam,
7

42²¾ dars 1. Caput 11I. .
ah alio ſuſcipiendi Ordines, cauſam dimit-
tendi, diſpenſationem in interſtitiis, & de

Jure communi teſtimonium de ſuſſicientia

doctrinæ; quod tamen poſtremum rarò in
uſu eſt in his partibus, propter diſtantiam

ſæpe ordinandi à ſuo ordinario ob amplitu-

dinem Epiſcopatuum.
98 QWos poſſunt ordinare, vel quibus
licentiam dare Abbates, &n alii habentes
Jac altatem conferendi Minores ² Reip. Ex
Trid. ſeſſ. 23. c. 10. de reſormiat. poſſe ordi-
nare tantùm Regulares ſui Ordinis Profeſ-
ſos, ſibi ſubditos, abſque alia Epiſcoporum
facultate.
99. An has ſacultas extendatur etiam ad
No vities G. Negativèò, quia Religioſi non
ſunt, nec ſuis Prælatis ſimpliciter ſubditi, ſed
tantům in ordine ad experimentum, Tri-
dentinum enim exigit abſolutam ſubjectio-
nem.
100. Quid ß autem aliquu illorum ha-
Sest pririlegium ſuſcipiendi erdines ² R. Ta-
lem debere ordinari ab Epiſcopo, & veriùs
poſſe ordinari ab Epiſcopo Diœceſis, in qua
eſt Monaſterium, quia ex parte ſua animum
habet perpetuò manendi in Religione, niſi
Religionis aſperitatibus debilitetur, adeo-
que ibi domicilium acquirit.
101. Quid Verèò, ſt Novitius habeat di-
miſſorias à ſuo ordinario, ſumendi ordines
à uocunque, vel ſecialiter à ſuo Abbatel
Reſp.

Nole
Goluit
ument
Seüfnott
Dñ
4. o
chdrnb
.
i hl
etegrte
ſle cutn
Elorr
Li
Mrmih
nO
, Ael
ſPebn
Rienaler
Renche
rüla⸗
ſßinln
Mnmi
icin
lege
Masz
r
1 AM
Mien 4
Unnnnt gun
lkumere
mntidn

n.
unnile
nnn in
erN
, r in
3tduur,
1
Nut
7,6 ℳe
Mane )N
fſunu. Pler
leiOdrulne

84

eühihne

atMrAA
Pilizclnen
erſun
muümenunyld
Waummlhen

i en 9
uitinſ
lig Entit
GoDend,
zmiu
ullgen
Ulrernid
Pi
pe iind

ſeAln
.

De Ordiaibus in communi,. 63
Reſp. Tunc Abbas ejus poterit eum ordinare;
requiritur tamen Epiſcopi conſenſus, in cu-
jus Diœce ſi fit ordinatio, licèt fiat in Mona-
ſterio exempto. Ex Trid. ſeſſ. 6. e. 6. de re-
ſormat. prohibente exercitium Pontifica-
lium in aliena Diœceſi ſine licentia Ordi-
narii.
102. An bralati Regulates poſſint ſuis ſub-
ditu Regularibus dimiſſorins concedere? Reſp.
Poſe, quia expreſſa habent privilegia, &
Trid. non revocata, niſi in ordine ad Sæcu-
lares, & Superiores Regularium, utpote
habentes quaſi Epiſcopalem juriſdictionem,
ſunt eorum Ordinarii.
103. Ad quem Epiſeepum tenentur eas di-
miſſorias dare? Reſp. Ad Epiſcopum Dieæ-
ceſis, in qua eſt Monaſterium, ſi præſens ſit,
& habiturus ordinationem, ſin minùs; poſ-
ſunt ad alium (expreſsâ tamen causd abſen-
tiæ, vel ordinationis non habendæ, ſub pœna
privationis officii, dignitatis, vocis, &c.)
modò de induſtria non diſtulerint, ſed non
eſt in uſu, Societas ES U poteſt dimiſſorias
dare ad quoſcunque Epiſcopos, Ex Bulla
Greg. XIII. cujus privilegium Clemens non
tevocavit.
104 An bralati Regulares poſſint No-
vitiis ſuis dare dimiſſorias? Reſp. Negat
communis, quia non ſunt propriè ſubditi;
probabile tamen eſt, poſſe Prælato⸗ haben-

zes privilegium dandi dimiſſorjas ad quem-

Ffunz

64 Pars I. Capuis 111.

cunque Epiſcopum, quia probabile eſt, No-

vitios gaudere privilegiis ſuæ Keligionis
10. An alii prater Epiſcopes, Abbates, &
Prælatos Regularium poſſini dimiſſorias con-
cedere? E. Poſſe: primò Legatum à larere,
ex indulto illis concedi ſolito.
106. Quis adhuc? B. Vicarius Epiſcopi
Generalis, vel de expreſſa Epiſcopi licentia,
vel cùm epiſcopus eſt in remotis, hoc eſt, vel
extra Provinciam, vel ultra unam, vel duas
diætas, vel judicio prudentis. Veriâs, dum
eſt extra Diæceſim, modò habeat manda-
tum generale in forma, ut declaravit Con-
gregatio. Vicarius autem, ñ ſit EprIſcopus, po⸗-
teſt ipſe abſente zpiſcopò ordines conferre.
107. Qu’s alius 2 &. Capitulum, velipſius
Vicarius, ſede vacante ultra annum; intra
annum autem tantum tunc poteſt, cùm quis
ratione beneficii obtenti, vel obtinendi ar-
ctatur ad ordines ſuſcipiendos, Rid. ſeſſ. 7.
sap. 10. Seſſ 13. cap. 10. de reform. Si non ar-
ctatur, & tamen ordinetur, in Minoribus
rivatur per ſententiam tamen) privilegiò
Clerieali præſertim in crim inalibus; ſi verò
in majoribus, eſt ipſo jure ſuſpenſus ab exe-
cutiene ordinum ad beneplacitum futuri
Prælati. Hanc prohibitionem aliqui exten-
dunt ad primam Tonſuram, ſed ſine pœnæ
incurſione. Cæteràùm Sede Apoſtolica va-
cante, ejus Vicarius Generalis dat dimiſſo-
tias ad omnes Epiſcopos. W
Hog⸗

RNNe.

Gifige

linen
lieert
e,
glone n
den aicn
Ehſen⸗
umcon
unm ſon
nnl
Unks
4
Mn,

mmiule

(riar⸗
tend
Nici
Wluodn
lennt
dnin
tinsnnn
ſinm
I10,
ynupoirg
n iſi mn

utels
lt r,

Al

n

eN

Vuge
üllhernte
nd
igliur
dhun onen.
Cin ai
mmnn, n

WNN

1 Woedte

aln Nl⸗

n
,d Mrodh
nen nilez
niuliſ en
GGaubae⸗
letmſini
Vrügient
ueni
Rehrc⸗

81.

De Ordinibus in communi. 6s
108. Proximè allegati Decretis prohibe-
türne Capitulum, vel Vicarius etiam dare
literas teſtimoniales de vita, & moribus ha-
bentibus licentiam à Sede Apoſtslica; Reſp.
Negativè, quia teſtimonium non ſunt di-
miſſoriæ. Imô, ſi Capitulum ſubditos ha-
beat, à ſubditis vacantis Sedis diverſos; poſ-
ſe Epiſcopo externo exercitium Pontifca-

lium concedere, pro ordinatiombus ſuo-

rum, concedunt aliqui; uti etiam proordi-
natione Religioſorum, quibus ſui Præ lati
dimiſſorias dare poſſunt.
109. An valida ſint dimiſſoria, ſp vel con-
sedens, vel cui conceduntur, ſint exxom-
munisati? Reſp. Perimò, nunquam licere ex-
communicato dare, vel accipere talem li-
tentiam, quia nunquam fit ſine commu-
nicatione, quæ eſt prohibita. Secundò, K
ſolus ordinandus ſit excommunicatus, va-
lent dimiſſoriæ, quia uſus licentiæ non eſt
actus juriſdictionis. Tertiò, licent iam da-
tam ab excommunicato non tolerato, nul-
lam eſſe, quia eſt actus jurifdictionis,
ſiquidem transfunditur ſua juriſdictio in
alium.
110. An dimiſſoriæ re integrà expirent,
per excommunicationem, mortem. ceſſætio-=
nem offcii concedentis? Reſp. Negativêz
quia gratiæ factæ non expirant morte con-
cedentis. Ex cap. 30. i cui, de prebendis

in S.
11.

66 Pars l. Caput 111.
11I. Poſſüntne tamen revocari à Succeſ-
Jore? E. Poſſunt, quia omnes licentæ à
quocunque Succeſſore, æqualem poteſtatem
habente revocari poſſunt. Idem dicendum
de dimiſſoriis à Capitulo datis Sede vacante,
quæ Scde facdâ plend à novo Epiſcopo re-
vocari poſunt
112. An ſi Epiſcopus, poftquam Aimiſſo-
ias dedit, dicat, ne ab alis ordinetur, quia
ipſe in ſecundu proximis ordinationum mm-
boribus vult ordinare ,„cenſeatur dimiſſorias
revocàſſe, & conſequenter ſi taliter dimiſſct;
ab alio ordinetur, ſit ordinatus Iine dimiſſo-
giis 2 H. Non videri, quia gratia conceſſa
non cenſetur revocata, niſ expreſsè con-
ſtet revocatio: per illa autem verba potiùs
oſtenditur voluantas conferendi ordines,
ꝗquàm revocandi dimiſſorias.

Ordinatio exira Diœceſim.

1I3. An, & guomodo Etiſcopus poſſie
extra ſuam Diœceſim ordinare ?à g. Polſe
tantm cum licentia expreſſa Epiſcopi diœ-
ceſani „ & tantùm perſonas eidem Ordi-
nario ſubjectas. Ex Trid. ſeſſ. 6.cap. 5. de re-
format.
114. An non ſußiciat licentia alicujus
alteriu: Pralati, ſub enius juriſdictione eſt
docus, ſaltem ſi ſit Patriarcha vel Epiſcopus
sen habens Epiſcopatum, ſed tanidm Pra-

Fad-

NNhike
4
Pllit
ahn
Swh
Cunhnen
Ntlene
emn lu
eAn
ute
ihng
Elimn
Ile
gun uh
iſnithe
deli l
cler iulr

1Cen,
Viene
ſe llr
m,ue

l

ale

————

hln.
1Alai

üi

gulll
nmnent,

N
u len
Nntn
intn
1 igr.

i
Rging
iiannt
Gnſutn irß
unſllyies
nirun le
uilug
ichckan
nnptnwnn
8tend Gn
1.

lDeg

Nlbſ /
flu1.
nuhine⸗
eep

1 deN⸗
ſ

uru
ſin
Gnln 4
rſi.

De Ordinibus in esmmuni. 67
poſituram, vel Abbatiam: G. Non ſufficere,
quia hi non ſunt Epiſcopi Diœceſani, niſi
fortè locus ſit nullius Diœceſis. Et in hac
lege comprehendi etiam Archiepiſcopos,
quando exercent Pontificalia ut Epiſcopi,
tradunt aliqui.
115. Quid circa hoc declaravii ſacra Cons
es/i B. Declaravit primô, non obſtare
rident. quò minus talis Epiſcopus ordina-
te poſſit proprios ſubditos.
116. Quia adhuc? Keſp. Quòd pofſit
etiam ordinare alienas accedentes cum di-
miſſoriis ſuorum Epiſcoporum, vel licentia
Sedis Apoſtolicæ fſumendi ordines à quo-
cunque Antiſtite, &c. continente cauſam,
cur non ordinetur à proprio, & cum com-
mendatitiis propriis, & nonmſi prævio dili-
genti examine, juxta mentem Tridentini ſeſſ:
7: cap. 11. de reform. Idem poteſt de licen-
tia Capituli, vel Vicarii Sede poſt annum
vacante. .
117. An poſſit Epiſcopus extra ſaam Diœ-
ceſim, ſaltem primam Tonſuram date ſuo
ſubdito ? G. Id aliquos concedere. Liberio
tamen non placet, nec mihi cum Barboſa,
quia collatio Tonſuræ ſpectat ad exercitium
Pontificalium, quod in aliena Diœceſi pro-
hibitum eſt.
118. An licentia ſuſcipiendi ordines à non
ſuo Epiſeopo, debeat neceſſariò dari ſeriptos
. Poſſe dari etigm oretenus, quia Canc⸗
luN

68 Pars I. Caput 111.
cilium requirit duntaxat conſenſum proprii
Epiſcopi. Lamen ad majorem, faciliorem-
que fidem faciendam ſolet expediri per li-
teras patentes, quæ dimiſſoriæ vocantur.

Examen Ordinandi.

1II9. Debétne examen pramitti ordinatie-
ni: . Debet. Ex Tria. ſeſſ. 14. de reform. c. 3.
110. Quale debet hoc exzmen eſſe à Reſp.
Debet eſſe diligens, ac rigoroſum, non au-
tem perfunctorium, &, ut dicitur, tantùm
pro forma. Ex Cap. Nihil, de Eleil.
I21. Deßétne Epiſcopus intereßſe huic exa-
mini, Keſp. Debet quidem ex diſpoſitione
Trid ſeſſ. z 3. cap. 7. de reform. Mos tamen
Germaniæ permittit, ut ejus Vicarius in hoc
opere vices gerat.
122. Quus Epiſcopus hoc examen inſti-
zubre debea: 2 Keſp. Proprius ordinandi, eæ
sod. Trid
12;3 uid sutem in es caſu, in quo quù
dimittitur à ſuo Ordinario? B. Ex lure Trid.
Nullum dimitti debere, niſi priùs examina-

tum; ac proinde dimittenti incumbere, ex-

plorare fufficientiam dimittendi.
I124. An dimittens non poſſit hoc examen
zommittere alteri? Keſp. Poteſt; imprimis
(ut dixi) ſuo Vicario; item Superioribus
dimittendi; aliis, quos Epiſcopus deſignan-
dos judicaverit. Similiter, & Epiſeope

Npiite

delummug
eeGenmnn
nmiun
Mutil
( bummnn
ne
mnirmtih
Werm ne
ubmdenmme
lis Rſil
mnnil
iN,
Oimo'ht
Alunin,
Ceeen
1 en
Mittven
(onikn
larfunnmt
1ii Kn
finl

ſnugnn
unramet
nea
MNnid
f
eſe,
nin,
lunonn

— ——

cpul,
anu
n l,
ilen
1 K,
gul
minn,

1Cinal

1 Kuntitie
u jn
uintn ,
küperlmnen
uliam ee
l u
grangſii
uadhiſien
n. Mum
eslicmunn

a N mmnel
. .

meuCtn

gbri
ErnT

De Ordinibus in communi
ad quem dimittitur, quod hodie fit commu-
niter in Germania, propter diſtantiam Or-
dinandorum à ſuis Ordinariis ratione fu-
diorum. Decidit Congreg.
12 §. Examinatum, & dimißſum à pro-
prio Epiſcopo, teneturne Epiſcepus ordinani
examinare: H. Non tenetur, quia nulla lex
talis extat, habet tamen jus integrum, eum
denuò examinandi.
126. Si quis Ordinandus, conſcius ſus ig-
norantiæ., ſubftitueret loco ſui ad examen
unum alium, peccaréine graviter? Reſp-
Omninò; ſiquidem ſine diſpenſatione, aut
declaratione, per tantam fraudem voluit

ſuſcipere Ordines.

127. Potéſtne Epiſcopus remittere ali-
quando hoc examen? Reſp. Poteſt iis, de
quorum doctrina aliunde conſtat, quia ceſ-
ſat finis examinis.
128. Süntne exempti Religioß ab hoc exa-
mine? . Negativè, quia privilegia corum
quoad hoc ſunt à Trid. revocata.
129. Quid ſi aliqui fimile privilegium ac-
quiß verint poſt Tid. Reſp. Tales ab Epiſco-
pis examinari non debere. Vide TLiberium cep.
8 pag. 172. 5§ Et addit ibidem, &c. Aut Pelli-
zarium tr. 8& c:2. ſecd 3. nu. 16 9.
130. Epiſcopus, & Examinatores, pet-
cãnine graviter, approbando ignorantem?
Reſp. Peccare omninéò, maximè ad ordines
ſacxos.
BI.

7 Pers I. Caput 111.

131. An ſaliem cum aliquibus indulgen-

tiis agi poſſit ? N. Poteſt cum KRegularibus,
qui Choro tantùm inſervire debent, modò
ſciant benè legere, & cantare; ſic enim ſunt
ſuſficientes miniſtri Eccleſiæ, & ſux Reli-
Sionis.

132. Potéſine illegitimus ſuſcipere ordines!
V. Poſſe validè, ſed non licit, manereque

irregularem, ut ſuſcipiat; ac proinde pro
ſuſcipiendis ordi nibus debere eſſe inſtructum
litteris natalitiis, legitimitatem teſtantibus;
vel aliis inſtrumentis, quibus ſe legitimatum
comprobet.
13 3. Tenetürne ordinans & ordin andus
jeiunare pridie ordinationis à Reſp. Verbis
Patris Gobat tract 8. nam. 37. Quis nec re-
perio teæxtum in jure, qui id imperet, nec Do-
&tores priis hoc lo-o nominati, neque Navar-
ras, Bonacina, Filiuciu, Tan, Palaus, à me
ultra prius citatos lecti, quidquam tale in-

dicant iideo neque ordinaturus, neque ordi-

nandus tenentur pramittere pridianum je-
junium.
13 4. An excammunicatus, irregulari,
furtivè accedens, validè ordinetur, esò, quoèd
ante ordinationem Epiſcopus promulgari fa-
ciat ſe nolle talem ordinare à Reſp. Cum
Tamb. probabiliùs validè ordinari; tum
quia poſt illam proteſtationem ſolet Epi-
ſcopus abſolvere Ordinanos ab omni ex-
communicatione ad effe cum ſoluùm illos
01-

N
Aunmen

Mhler⸗
Enenlit

urontn

güdeniun

gule

ohmn irr,
din, nt,n
Cencdnm
jet Aunran
aNlotne
zunecmmmn

/Kriu

innie
WN Eetcatn

Cmmrhſein
Dolinira
Tolinku
ſenn i,
fetgtanen
llumnen
Auglr
lle e⸗
mtam 6
N Nure

1 nk

tet
un inien
loret Wheh
. u
Kern iait
latk i.

iw lait,ne
ſct nttf
neleicht
giinimen uin

Rg innt
,
Ne n Ainnt
ülmenu nud
mai Mne
is In iin
, e 6
w,AeℳR
1sitt lan⸗

niu, 1an
Ryhtr,liſ
iſ⸗ fvrſeit

ſenl ⸗

De Ordini bus in ceommunè. 71
ordines ſuſcipiendi; tum quia illam prote-
ſtationem ad terrorem ſolum facit; habet
autem animum etiam intruſos ordinandi;
tum quia idem Epiſcopus, niſi oppoſitum
conſtet, præſumitur, quando actu ordihat,
voluntatem priorem, ſi quam contrariam
habuit, mutare, velléque illum jam præ-
ſentem ordinare. Cæterùm, ſi verè habe-
ret actu contrariam voluntatem, nulla fie-
ret ordinatio ob defectum intentionis, ex
parte conferentis ordines efſentialiter re-
quiſitæ.
13 5. Quo loco conſerendi ſunt ordines?
B. Majores ordines; ſi publice conferan-
tur, debent conferri in Eccleſia Cathedra-
li, aut in alia ex dignioribus, præſentibus
Canonicis & Clerico loci; privatim conferri
poſſunt etiam in ſacello domeſtico. Prima
Tonſura poteſt conferri, ſicut quovis anni
tempore, & die, ita quovis loco; Mino-

res ordines in quavis Eccleſia Epiſcopatus,

ſed non extra diœceúm ſine licentia Diœ-
ce ſani.
136. Qustuplices ſunt generatim ordines?
Reſp. Duplices, Minores ſcilicer, qui ſa-
cri non dicuntur, & majores, qui ſacri
vocantur. Nunc agendum erit de priori-
pus, poſtea de iſtis.

CAP. IV.

Pers J. Caput 1 V.
CAYPUCTI IV.

De minoribus Ordinibias
in communi.

Eorum natura.

r.
VR alii dicuntur Minores, alii Majores
Ordines? Reſp. Quia Minores dicti,
ſunt inſtituti in minori, & remotiori gradu
ad Sacrificium Miſſæ; Majores verò pro-
piuùs ad illud accedunt, & immediaté di-
ſponunt ad actum aliquem, vel miniſterium
circa Euchariſtiam, vel ejus materiam ex-
hibendum.
2. Cur autem Minores nen vocantur ſacri,
ſicut Majores? Reſp. Etiam Minores eſſe

ſacros eo modo, quo omnia Sacramenta

ſunt ſigna ſacra; majores tamen ſpeciali titu-
lo ſacros eſſe, tum propter annexum vo-
tum caſtitatis ſolenne, per quod ſuſcipientes
illos ſpecialiter DEO conſecrantur, tum
propter eam rationem, propter quam majo-
res nuncupantur.
3. Quor & qui ſunt minores Ordines? N.
Ede quatuor: Oſtiariatum, Lectoratum,
Exorciſtatum, Acolytatum.

Pra-

lr o

Nrn

entt
n aezlie
brscolen
e wrin
Pionle
un Mou 1
ſin inn
nel ür
Piberſhne,
Arun kant
ulrgilen

in, an.
4Kaſen
CNn.
enn
liananent
Eing en
Pnn
Allummn
inzulah
Uilni
dnatiule
Cterl 4
lurnian
elſn

Ni

nni

1
Mun Alue
(en Mondh
APmniny

S

Amelatd
namnhee
Aeunueum

I tee’⸗
Hun net
9omm, Arnne
gwn etilti
nurmuun
oltihen
cvermmn
conſ
Gmtun,
, i

2 .

De Minor. Ordin. in ceommuni. 73
Prarequiſita.

4. Qu« prarequiruntur ad validam, &
licicam ſuſceptionem Minorum Ordinun g.
Hac ſatis colligi poſſe ex dictis pag 30. n. 17.
& pag 47. à n. 28.
5· Quomode accedere debent ad recipien.
dam Tonſnram, & omnes illi, aui Tenſu-
ram, e& Oſtiariatum, ac alios Minores Ordi-
nes ſuſcipere volunt B. Tonſurandi debent
habere ſuperpelliceum ſuper brachium ſini-
ſtrum, & candelam in manu dextra; ordi-
nandi verò in Minoribus debent eſſe ab Exa-
minatoribus approbati, habere veſtem tala-
rem nigri coloris, eſſe ſuperpelliceò induti,
habere Tonſuram, candelam offerendam,
& ſufficientem præparationem ad Sacram

Communionem.

6. An recepturas Minores ordines eblige-
tur eo die commanicare à B Negativè ob
eaſdem rationes, quæ allatæ ſunt de prima
Tonſura, pag. 30. n. 20.
7. Qualis literatura requiritur pro Mine-
ribus ordinibus . Præter eam, quam pag.
31. n. 25. diximus, requiri ad primam Tonſu-
ram, requiritur à Concilio Trid. ſeſſ. 23. c. II.
ut Ordinandus intelligat Latinum.
8. Qu« atas pro iiſdem eſt neceſſaria à N.
Aliqui putant requiri annum decimum-
quartum, aln exiftimant ſuſſicere, ſi ſit ſu-
P Pra

74 Pars J. Caput ! V.
pra ſeptimum, dummodo hebeat ea, quæ
requirit Trident. nempe dictam literaturam.
9. Cenſeturne ſati litieratus pro Ordini-
bus is, de quo eſt ſpes profeitus in Latina
linguai H. Id probabiliſſimum aſſerià Tam-
hurino. .
10. Luibus temporibus poſſint hi Ordines
conferri; E. Primò, in ſex Sabbathis ſta-
autis pro Majoribus ordinibus. Secundòô,
Engulis Dominicis, & Feſtis ex præcepto.
Tertiò, conſuetudo obtinuit, ut conferan-
tur etiam in Veſperis feriæ ſextæ ante Sab-

barhum generalis ordinationis omnes Mi-

nores, & prima Tonſura; qui, ut ſit generalis

ordinatio, ad illum diem reſervantur.
I1I. An hi ordines debeant conferri cum
interſtitiis ? E. A Trid. requiri intervallum
inter ſingulos, non tamen determinari quan-
tum; nihilominùs relinqui prudenti judicie
Epiſcopi, ſi videatur meliùs ſimul conferre.
Hodie in Germania praxis eſt, omnes ſimul
eum prima Tonſura conferri.
2. Quid autem de intervallo inter Ata-
lytatum, & Subdiaconatum à E. A Trid.
requiri intervallum unius anni, niſi tamen
legitima conſuetudo aliud alicubi intro-
duxcrit.
I13. Potéſtne tamen Epiſcopus in hoc in-
ter vallo diſpenſare, etiam ubi non eſt con-

ſuetudo g. Poteſt, ſi adſit cauſa, quia id

ipſi non prohibetur. Si autem ſit conſuetu-

do

eerln

hali,3
Sn
ien
An ul
ſolie u
GRontke
nnnrt
Coid
1) Men
lrinti
Atin
in
1 ,.
Wuni

Clet

Mnd
jeſunflin
Ktininze
ſale

ng
muun hilii
Anwi
rwhig

o⸗ lnss

uiiten

„

De Miner. Ordin. in esmmun. „ 5
do ſine intervallo conferendi, non requiri-
tur ulla cauſa; quia Trid. non derogavit
Gonſuetudini. Pariter ſentiendum de Mino-
ribus ad invicem comparatis.
1 4. An collatio Minorum Ordinum poſ-
ſit ſimplici Sacerdoti committi? B. Poſſe à
ſolo Pontifice. Patet ex praxi, quia com-
mittitur Cardinalibus, & Abbatibus Sacer-
dotibus.
15. Debétne pro Minoribus exhiberi teſti-
monium de moribus, & vita? Keſp. Debet,

lelueree

i uless

ee ex diſpoſitione Concil. Trid. ſeſ. 23. c. 3, de
un, ned Refſoerm.
Sllem 16. A quo debet dari hoc teſtimonium?

Enm. H Ex eadem diſpoſitione, à Parocho, & à
ſn Magiſtro ſcholæ, in qua Ordinandi edu-
Enimegle cantur.
Lummn 17. Requiriturne ad minores ordines titu-
nönike lus menſ«à B. Non requiri, quia Trident.
requirit ſolùm pro ſacris Ordinibus; & con-
ſtituti in minoribus, poſſunt redire ad ſtatum
ſecularem.

Obligationes.

1 8. Habéntne Mineres Ordines aliquam
annexam obligationem? B. Nullam ſpe-
cialem per ſe, niſi primò ad recitandos cer-
Saben tos Pſalmos ſibi ab Epiſcopo in ordinatione
“ impoſitos. Secundòô, ad habitum, & Tonſu-
lcunn m, ſolùm ſi habeant dignitatem eccleſiaſti-
D 3 cam;

7⁵ Pars J. Csat V.

cam, vel beneficium, vel penſionem ſex⸗-

ginta aurees de Camera excedentem. Ter-
ti, ad horas Canonicas, ſi habeant Bene-
ficium, vel ſint Regulares Choro addicti.
Si penſionem habent infra ſexaginta aureos,
tenentur tantùm ad horas Beatæ Virginis
vextandas.

Pœna mala ordinationi.

19. Quando, & qua ipνa obρoii ſunt
malè conſerentes & ſaſcipientes Minores or-
dines? &. Primòe, eum, qui accipit eos ab
Epiſcopo excommunicato, ſuſpenſo, inter-
dicto, ſchiſmatico, hæretico, ſuſpendi ab or-
dine malè ſuſcepto. Cap. 1, & 2. de ſchiſm.
& ord. ab ee. Debet autem Epiſcopus ex-
communicatus eſſe ut talis denunciaus, vel
excommunicatus per publicam Clerici per-
cuſſionem, & quidem cum ordinato à ſchiſ-
matieo, diſpenſat ſolus Papa.
20. Quande, & ualu pœna ſecundé 2
Ref. Ordinatus per ſimoniam manet ſu-
ſpenſus ab ordinibus ſic ſuſceptis, & ordi-
nans ſuſpenditur à collatione ordinum, à

Pontificalibus, &ab ingreſſu Eccleſiæ, Ca-

pit. ex multis. 1. 7. & alibi. Et cum ſcien-
ter committente ſimoniam diſpenſat ſolus
Pontifex, cum ignoranter incurremte, etiam
Epiſcopus.
21. Qando &G Juslie pœna terti?? .

4 Ure
keen
Aemendt
cu
Auised
Onlnun.
Eneeſe
hniſer
1
Ct
ſumift
4lenber
lobe
tehrdent
in N
Noe
60

—

he,
llhhereo

iſliek

1ſei
luel ſer
dan, a0

Pluninn
Kitene

adiiei.

ilfeni rit
zenn Mane
tun lhin
eihſielihd
br leſch
un ens⸗
Aadelnntas
eMendne
geunMlu
8 hyr
s e
Z nne
ltimelnumn
gllmis

unkheiil
tein

h

De Minor. Ordin. in commieni. 72
Qui hos ordines innodatus excommunica-
tione ob Clerici percuſſienem recipit (ex-
ceptâ tamen primà Tonſurà) uſpenditur, ſi
ſit Clericus Regularis; ſi verò ſit Clericus
Saæcularis, eſt deponendusà ſuſceptis, Capit.
Chm illorum, de ſent. excom. Et cum hoc, ſi
ordinens ſciens ſic ſaſcipiat, diſpenſat ſolus
Pontifex.
22 ando, & gusklis t&a quaaντdds
B. Qui hos ordines recipit ab Epiſcopo,
quamvis proprio, exercente Pontificalia in
aliena Diœceſi, abſque licentia ordinarii
loci, ſuſpenditur, donec ſuo Prælato viſum
fuerit. Irid ſeſſ. 6. c. 2. de reform.
23. Quando quintè à Be. Qui ordinatur
per ſaltum, ſuſpenditur ab ordine ſic ſuf⸗
cepto, donec ſuſceperit ordinem ſic præter-
miſſum, & accedente Epiſcopi diſpenſa-
tione. Irid. ſeſſ. a3. &. I. de reform. Cap. 'nics
& de Cleric, per ſaltum.
24. Quando ſext?? B. Qui ordinatus
furtivè, ſuſpenditur arbitriò Epiſcepi, datãâ
delinquenti pœnitentiâ pro meuſura deli-
cti; ſi ejuſmodi ordinatus non fuit ad id pro-
hibitus ſub excommunicatione. Capit. 1., de
eo qui furtivè.
27. Qusndo ſeptimè à N. Qui hos ordi-
nes culpabiliter recipit ab alieno Epiſcopo
ſine licentia, ſeu dmiſſoriis, ſeu literis com-
mendatitiis proprii ordinarii, ſuſpenditur ab
ordine , quamdiu Epiſcopo proprio videbi-
D 3 tut

.
78 Pars 1. Capat! V. S

tur cxpedire. Ipſe verò Epiſcopus ſcienter, uine⸗
vel malà fide ordinans, ſuſpenditur per an: Edd
num à collatione ordinum, ſive omnium, nſe
(ut Borboſa cum aliis putat) five ſolàm illo-. mud
rum, quos malè confert. Tria. ſeſſ.2 3. 6. 8. de
reform. cd.
26, Efine de VlItramentanu quoag hoc ali-
gι+za ſpetials conſtitutum:; R. Eſß Decre- uib’
zum Prbani VIII. Secr. 1624. I. Decembp. ſnhlit
nati ſunt ultra montes Alpium, quales Nnſ
lunt Hiſpani, Luſitani, Galli, Germani, enis
4 &c. ut item, qui nati ſunt extra Italiam, ä (nſ
velint ad ordines etiam minores, etiam pri-
mam ronſuram intra Italiam promoveri,;, /

debent ſub pœna ſuſpenſionis, aliiſque pæœ-
nis in dicto Decreto inflictis, non ſolum „S
ofſtendere dimiſſorias à ſuis propriis Epiſco: N
pis ſibi conceſſas, ſed eaſdem inſuper reco-
gnitas, probatas, & ſubſcriptas à Nuntio, ſeu
collectoribus Apoſtolicis commorantibus in
loco, unde ordinandi diſceſſerunt, & dein-
de item recognitas à Vicario Generali Urbis
Romaæ. Hoc tamen Decretum non afficere
Religioſos, deciſum eſſe Florentiæ tenes
Marchin. c. I n. 17.
27. FSi quis abſque dimiſſoriis proprii E-
biſcopi petat ordinari ab alieno, ſed interim

tempore, quéô is ordinatur, inveniatur E.ö Wu
piſcopus proprius conceſſiſſe dimiſſorias, in- Mſulte
currétne ſic ordinatus ſuſpenſionem? B. Ssi nme
dimiſſoriæ ſint conceſſæ motu proprio, ve

1

ZZðõZ
e N
7, Kl 1 N
n ,hin
,ll bn

el arne gtet
tmennlan!

Hne, AAN*
un tügen

, Mn
pwähln
Aerintheree

4
rst N

abelkl

Cein n⸗
oſen ende,
„ 9
de .
j, mut.
/ 4

, ne

De Minor Ordin, in ommun. 795
ad inſtantiam alterius, quàm ipfſius Ordi-
nandi, incurret; fiverô ad ipfius inſfiantiam
fint datæ, v g. per Nuntium, vel per literas,
non incurret, quia gratia priori modé con-
ceſſa, non prodeſt ignoranti, fieut ſeeundo
modo. .
28. Obligantüurne Minorifta exercere affi-

ciunm: Bei. Trid. ſeſſ. 23. cap. 11. de re-

ſorm. hoc ſolàm præſcribi; ut in unoquoque
munere juxta praſcriptum Epiſcopi ſe exer-
ceant, idque in ea, cui adicripti erunt, Eccle-
Ea, niſi fortè in canſa ſtudiorum abſint.

CAPUT v.
De Minoribus Ordinibis

in ſpecie.
Oſtiariatus.

VIS eſt primus inter Minores Ordinesz
H. Eſt O ſtiariatus.
2. Quid eſt Oſtiariatus? B. Eſt ordo eccle-
ſiaſticus, per quem datur poteſtas, clauden-
di, aperiendi, & cuſtodiendi Ecclefiam.
3. Qus eſt materia huius Ordinis? Reſp.
Remota ſunt claves Eccleſiæ; aliqui adduns
Cymbalum; negant alii; proxima cſt tradi-

tio carum. .
D 4 4. Qis

Pgr- I. Catat V.
1. Leid aitem pgnißicat, qusd oſtiarius
debeat palſare zintinnabs lum Reſp. Signi-
Kicat „ quòd etiam vocandi populum ad
Eccleſiam poteſiatem habeat, vel pulſando
id elevationem admonendi populum ad
ſpecialem attentionem, & devotionem erga
myſterium. =
F. Si ordinsndo traderentur ela ves cella-
rii, foréine validu, ordo? . Videri maté-
riam dubiam, quamvis enim eadem clavis;
quæ eit cellarii, facile pofſſit pro Eccleſia ad-
hiberi, tamen ex forma hujus ordinis colligi

videtur, debere effe actu clavim Eceleſiæ,

cuùm dicantur, tradi curæ ordinandi ea, q„α
his elavibus claugustur in præfenti.
6⁶. Quas eſt forma hujus ordina Keſp.
Sunt verba Epiſcopi ad traditionem materiæ
prolata ſequentia: Sic age, quaſi DEO ra-
tionem ratditirus pro his rebus, qus bis cla⸗
ibus clauduntur.
7. uod eſt officium hujus ordina à Be.
Eſt templum claudere, aperire, cuſtodire,
tum ipſum, tum res, quæ in illo ſunt, admit-
tere dignos, & excludere indignos, uti ſunt
Apoſtatæ, hœretici, excommunicati, inter-
dicti, infideles, Catechumeni poſt Evange-
lium; item pulſare campanas, quod Caſpar
Hurt. intelligit tempore ſacri ficii. Denique
aperire librum ei, qui eſt prædicaturus, hoc
tamen in uſu hodie non eſt.
8. Eſtne ofie ium oſtiarii expellere canes
gℳ

=

—

luned⸗
dn
ſemen
klerdi
Untorkin
4 e
fonlunitis
i tenſing,
ntp
Cozlonte
10

edgen

lbeamt
ſele tn
Agnet
Wlnire
iiyliniir
blün
eatineng
6 t⸗

uhin

hun
.
ich kelen

*

W
.
. , ien
nake

ivn entle

1N M
tnrecceni,
Apolentil

Wuartſane

n M.
WomNAn
un N 1
3
dinn gket

1
Per
eir alinle,
nlelotat
e ſour
Emmnin ilf⸗
unbe⸗ .
el

De Minor. Ordin, in ſpecie.
ex templo à B. Omninò canes morales, hoe
eſt, homines indignos. Canes autem phy-
ſicos expellere eſt munus ſacriſtæ, aut alte-

rius ad id con ſtituti.

9. An CfKiarius non ſit ſuperfinas, cùm
etiam Laici claudant, & aperiant Eccleſins
& campanas pulſant, ad con vocandum po-
pulum? E. Laicos hæc non facere ex offi-
cio, ſicut faciunt Oſtiarii.
10. Quls est ſecundus Ordo Minor:? Keſp.
Lectoratus.

Ledoratus.

1II. Quid eſt Lectoratus? B. Eſt Ordo Ee-
cle ſiaſticus, quo conceditur poteſtas, Pro-
phetias, & Scripturas legendi in Eccleſia.
12. Qua ejus materia? . Remota eſt
liber continens ſacras le Riones, id eſt, Epi-
ſtolas, & Prophetias, ac etiam Hormilias
& Sermones in Eccleſia Dei e Sanctis Pa-
tribus legi ſolitos. Proxima eſt ejuſdem libri
traditio.
I 3: Si ordinando Ledtori pro materia tra-
deretur Breviarium, forétne validè ordina-
tus ? . Affirmative, quia in eo omnia præ-
dicta continentur. .
14. Qu« elt forma hujus Ordinis2 Reſp.
Effe verba Epiſcopi ad traditionem materiæ
prolata, ſequentia: Accipe, & eſto Verbi
DEI relater, hsbiturus, ſifid eliter, & vi⸗
5 ⸗

24 Pars 1. Gaput F.
riliter officiu mtunm imple veru, partem eum

iis, qui Verbum DEIl ab initio benèò miniſtra-

Werunt.,

15. Quid eſt oficium ſeu munus Ledtoris?

B. Eſt legere prædictas Prophetias, & ſa-
cras Scriptures, etiam Evangelium, ſed ex-
tra Miſſam; item Catechumenis baptizan-
dis kdei inſtrumenta tradere. Olim panes &
fructus Lector benedicebat, minori tamen
ſolennitate, quàm quæ convenit ordinatis in
Sacriszhodie tamen id abrogatum eſſe teſta-
tur Marchinus.
16. Quis eſt tertius Ordo Minor Reſp.

Exorciftatut.
Eorciftatts
17. Quid eft exorciſtatus? e. Eſt Ordo

Eccleſiaſticus, conferens poteſtatem impo-
nendi manus ſuper energumenos, legendr-
que Exorcifmos ad Dæmones fugandos.
18 Qui ſunt energlmeni à R. Sunt illi, qui
ſunt obfeſſi à demonibus.
19. Quæ exorciſtatuâs materia? G. Ma-
teria ejus remota eſt liber Exorciſmorum,
proxima, eſt ejuſdem libri traditio.
20. Quz ejus forma: Reſp. Efle verba
Epiſcopi, ad traditionem materiæ prolata,

ſequentia: Accipe, & commenda memoria,

& habe poteſtatem imponendi manus ſuper
energumenos, ve baptikates, ve Cate-
stbumenos.

uunonm

Ylun.

eit .

SGart
No
ccNoene
Dlo ud

S
Phlerote
nntant
Uperekrt
6 ggrr⸗

4 M

oſuu

4 Gith.
Ern
Anp
unh
1 u
Vrem
V
Pin
An
Mrenaa
niſci
ſlitn g⸗
lni toute
umen;
unnleni
annebt

aininß

M H,R5

1 1
Pe
emendd Etddt

8
n5 rl
du

4. ,Eewor
elyntum

De Minor. Ord, in ſpeeie: 3;
21. Quod eſt officium, ſeu Munus Exor-
ciſia ? & Eſt manus imponere ſuper energu-
mends, atque exorciſmos legere, quod ho-
die Sacerdotes peragunt. Item parare locum
communicaturis. Olim edicebat Exorciſta
opulo, ut qui non communicant, darent
dum communicaturis, & aquam; quâ in
miniſterio baptiſmi uſurus erat baptizans,
infundebat. Sed hodie hæc ipſò non uſu ab-
rogata eſſe teſtatur Marchinus.
22. Quis eſt quartus Ordo Minor? Reſp.
Acolytatus.
Acolytatus.
23. Quid eſt Acolytatus: Reſp. Eſt Ordo
Eccleſiaſticus, quo datur poteſtas accen-
dendi lumina, ceremque transferendi ad
altare, porrigendi Subdiacono urceolos pro
Sacro Miniſterio.

24. Hus eſt hujus Ordinis materia à .=

Remotam eſſe duplicem, unam candela-
brum enm cereo extincto, alteram urceo-
los vacues. Horum traditio eſt materia
proxima.
15. An ceroferarium, ſeu candelabrum
ac etiampelvicula ſubiedla urceoli, ſint ma-
teria neceſſaria hujus Ordinis? B. Videri
quidem, quòd ceroferarium ſit materia ne-
ceſſaria, ſiquidem exprimitur in forma hu-
jus Sacramenti; probabile tamen eſt, eſſe
tantùm quid aeceſſorium. De pelvicula au-
tem, cùm nee fiat mentio, prorsùs non eris
heceſlaris, 6° 26.

—

„. Pars 1. Caput V.
26. Requiritirne, ut tangatur ab ordi=
nasx do aterque urceolus à &. Cum commu-
ni apud Tambur. ſufficere, ſi unus tan=
gatur.
27. Qua eſt forma hujus Ordinis: Keſp.
Eſſe pariter duplicem, unam: Accipe cero-
eræzrium eum ezereo, & ſcias, te ad accen-
denda Eecleſiæ luminaria mantipari in no-
rine Domini. Alteram: Accipe uréeolum,
d ſuggerendum vinum & aqism in Eu-
rhariſtiam ſanguinis Chriſti in nomine Do-
zini.
26. Qus ex his materiis, & formis eft ada-
quata, an utraque ſimul: H. Alii affir⸗
mant priorem;aliqui poſteriorem;alii deni=
que utramque ſimul eſfe materiam, & for-
mam adæquatam hujus ordinis, & per ipſas
imprimi characterem. Ego ſentio cum ulti-
mis; quia per utriuſque materiæ traditionem
confertur aliqua poteſtas, & aſlignatur mi-
niſterium ad hunc ordinem pertinens.
29. Qaoa eſt Offcium Acolyti? Et. Eſt
Præparare lumina ad Sacrificium; cereum,
ubt eſt legendum Evangelium ferre; Diaco-⸗
n0, & Subdiacono inſervire (nam inde dici-
tur Acolytus, latinè ped; ſſequus] aquam, &
vinum in urceolis miniſtrare, eoſdemque
viv6 ,„ & aquâ plenos eidem Subdiacono
porrigere.

30. Atolytus potéſine tangere Sacra Va-

ℳ ½ Keſp. Cum Tamb. in opuſc. dAe ſacrif.
NMiſer

ln

e.
NE
venſin
ſben d

19

le
Waonen

0

G ng,

d

u⸗
ie i h.
launne.
miicltn
nn l,
ſin, hli
nuhr
Aiupi Uie,
mtin
Pn nrin.

A Hyas Ane
AG¹ 4
14 Aak

nummenidtnn
Apte
ere

, unnel⸗
An Nn
e edenee
r n
ntt.
euen.

Dee Minor. Ordin., in ſpecie. 5,5
Miſa, lib. I.c. 2. num 9. non ſolùm acolytum,
ſed cæteros, quocumque ordine minore in-=
ſignitos; imò, & ſolàm Tonſuratos poſle li-
citè tangere ſacra vaſa, ſed in quibus non ſit
ſanctiſſima Euchariſtia.

35 r e 6 35 1 35 216 e d e;
PARS II.

De Majoribus Ordinibus
in communi, & in parti-
culari de Subdla-
conatu.
CATPUI I.
De is, quæ communia ſunt his
Ordinibiss.

Eorum natura.

I.
VR Majeres Ordines ita vocentur » &
Sacri dicantur à B. ld dictum eſſe pag-

72. u. I, & 2,
7 2. Wors

86 Pfri. 11. Caput J.

2. Wot ſunt Majores Ordines ?à N. Tres:

Subdiaconatus, Diaconatus, & Presbyte-=

ratus, ad quem pertinet etiam Epiſcopatus,

tanquam complementum ejus perfectivum.
3. Materia Ordinum Majorum à quo de-
beant neteſſariò tradi ordinando? Be. (Quam-
vis in collatione Minorum dixerimus, poſſe
tradi eorum materias ab Archidiacono, ta-
men in majoribus, juxta communem ſenſum
& praxim, ſub peœna nullitatis debent tradi
