886&& G ‚ „ 16. Dic

„

„ poar, 1. Caput 11.

56. Die ampliks? . Ne arma ferant, neo

annulum, niſi ratione dignitatis, nec comam
laxent, nec barbam nutriant ſaltem in labio
fuperiore, quoad mentum inferius eſt con-
traria conſuetudo. 13
S7. Superéſtne adhur aliquid t. Aclamo-
ſis venationibus abſtineant, & aucupiis, non

cohabitent cum mulieribus, exceptäâ matre,

amità, ſorore, imò nec cum his, ſi ſint ſuſpe-
ctæ, & cum ſuſpecta nec fabulari, nec aliquò
mo dô verſari debent.

18. Num adhuc aliquid à Bz. Debeht
benedicere menſam in Pprincipio, & in fine
gratias agere. Si lint Sacerdotes, dum com-
municant, etiam in ægritudine ſtolam circa
collum habeant. Servent rubricas Miſſæ, &
horarum Canonicarum, aliarumque fun-
ionun.
59. Quid demam? N. Non alienent
patrimonium, ad cujus titulum ordinan-
tur, ſine licentis Epifcopi, non pugnent
etiam in bello juſto, non audiant leges, vel
medicinam, non imcumbant publicè ſtu-
dio Philoſophiæ, aut Pocſis ultra quin-
quennium, juxta Concilium Lateranenſe.
Non ſint fidejuſſores pro Laico. Sed in
Officiis Eccleſiaſticis, & aliis bonis ſtu-
diis diligenter ſe exerceant, non incidant
Beneficiati in Bene ficiorum nundinatio-
nem, vel pluralitatem prohibitam, vel
eddituum Eccleſiaſticorum malam ſen

De
ſwen,
npenn
cee Nente

e

(u
„„
fninles
inmntel⸗
Cude

fGe

teeh Lolken
Metr

( huihtee
iſeukari
VNm .
( Mr
uper A,
unetſad

Euam

RK

Z

Z

hdn Deell

Ga, N

eMe
11 Mrdund

. n.
EInlnr.

n 4

. (⸗
ve

DVe prima Tonſurau. 39
ſumptionem, cupiditatémve, ſciantque
non ſolàùm prædicta, ſed etiam alia, quæ
quiſque Beneficiatus ratione ſui Beneficii
ſcire debet. .

Clericorum Privilegia

68. Qualia privilegis eenferuntur per
primam Tynſuram? R. Privilegium fori, ca-
nonis, & à tributis.
6⁶1t. Quid eſt Privileginm Fori? R. Eſt
immunitas à juriſdictione, & foro ſæculari.
62. Gaudéntne Clerici ſimpliciter héc
Privilegiéꝶ R. Non, niſi beneficium habe-
ant, aut Cleri calem habitum, & tonſuram
deferentes, ſuæ, vel alteri Eccleſiæ ex man-
dato Epiſcopi ſerviant, vel in ſeminario
Clericorum, vel in ſtudis de licentia Epi--
ſcopi verſentur. ”M
63. Quid ſi clerici ſint conjugati? . Hi
prædictò privilegiòô non gaudent, niſi præ-
ter ſupradicta obſervent etiam Conſtitu-
tionem Bonifacii VIII. ut non fint Biga-
mi, & tunc tantùm gaudent in crimina-
libus. .
64. Quideſt privilegium Canonis? H. Eſt⸗
ut qui ſaadente diabolò eos percutiat, ſit ex-
communicatus.
6 5. Porééttne Clericum percutere bParen:,
aut Praceptor ad correctionem? B. Poteſt,
quia non facit ſuadente diabolô.
66. Qui fruuntur hoòc privilegio? 5Ei
l.

4 Par, J. Laput 11.
Clerici conjugati, non Bigami, modò habi-
tum, & tonſuram deferant, licèt reliqua non
obſervent. Quamvis autem Clerici in mino-
ribus habitum, & tonſuram non deferen-
tes gaudeant hôc privilegi, ante trinam
monitionem ab Epiſcopo factam, in multis
tamen caſibus illud amittunt, quos vide
apud DD.
67. Quig eſt immunitas à tributis? E. Eſt
exemptio à gabellis, exactionibus, & c. au-
thoritate laic4 impoſitis, etiam quoad bona
patrimonialia, niſi ſint res, quas negotiandi
causâ deferunt, eæque non Eccleſiæ, aut non
neceſſitate ad negotiandum adhibitæ,
68. An clerici coniugati gandeant hoes
privilegio? E. Non gaudent, licèt habitum
deferant. Multi etiam hanc exemptionem
negant Clericis, tonſurâ, & ſohs minoribus
initiatis; niſi habitum, & tonſuram defe-
rant, & reliqua à Tridentino ſeſſ.23. éa. 6.
veform. requiſita obſervent.

14

Pœnæ indebita collationis,

69. Epiſcopus incurritne aliquam pœnam;
indebitè conferens primam tonſuram ; .
Fit ipfò jure ſuſpenſue à celebratione Miſſæ;
ſi invito conferat tonſuram. Capiiul. Epiſe.
1. giſt 74.
70. Quande aliàs? F. Suſpenditur etiam
per annum à collatione Clericalis tonſuræ
Quntaxat, ſi illam infanti conferat. Cap alt.

1

)ff

n

egtgi
hemum
ontaſen,
n tenl
l. Aurt
numich-
Criocvte
hetlnn
KMuru
ſehet
„E
Raltvr
lic i
(hengt,
Wra
fenit

64
M

lne

eſa
“
Elieinnn

4
4

ginne

Krone ne..
aum, in

u lpheunz
Näibu ler
Mitntate,
nuugint
SS
nd
n M 6
,oehpen
A eNN
AWunnnt
n Aminsl⸗
i/ ,tt
*

4

Mu

4 ueſugn
6 rt
kir
1 0

4

De prima Tonſura 3 41
de Tymp. Ord. in 6. Infantis autem nomine
intelligitur, quicunque non pervenit ad an-
num ſeptimum ætatis; niſi fortè Keligio-
nem intraret, oblatus à parentibus, quod
olim fieri ſolebat.
7I. Quando adhus à R. Suſpenditur per
annum à collatione tonſuræ, ſi illam ill-
terato conferat. Eod Capitul. ult. Sed hanc
ſuſpenſionem nou eliſe in uſu, aſſerunt Sà&,
& Bonacina apud Barboſam de Officie Epi-
ſcopi, pag. 3. alleg. 3.
a. Quo caſu zlteriâs ? B. Suſpenditas
à collatione tonſuræ per annum, ſi eam
conferat ali cui alienæ Diœcefis ſine licentia
ſui Superioris, juxta dictum Capus ult. Vel
ſi conferat conjugato, niſi is velit Keligio-
nem ingredi, aut ad ſacros Ordines promo-
veri. Eod. Cap. ult.

CAPVUT III.
De Ordinibus in communi.

I.

VM pag. 27. 7usſt. 1 5 A. dictam ſit, quèd
Ordse ſit Sacramentum, qus ſbiri-
zualis poteſias, & officium cenfertur, dicitoy
qualis ſit hbas poteſta; à Reſp. Eſt poteſtas,
quæ tribuitur viro'baptizato circa Euchari-
ſtam, què conficiendam, quà miniſtrandam.

2. Baα

42² Pars 1. Caput 11 I.
2. Quando eſt Sacramentum Ordinis à
EShriſto inſtitutumiz In ultima Cœna. Lue.
22. Hoc facite in meam commemorationem, Ex
Trid ſeſſ.22. cap. 2. Quo tunc novi teſtamenti
Sacerdotes inſtituehat.
3. Quot ſunt Ordines? Reſp. 2. Oſtia-
viatus, Lectoratus, Exorciſtatus, Acolytatus,
Subdiaconatus, Diaconatus, Presbyteratus,
Trid ſeſſa3. cap. .
4. Epiſeopatus an non etiam Ordo eſt;
N. Non eſſe diſtinctum erdinem, ſed com-
plementum majoris perfectionis ſacerdotii;
eô⅜ modo, quo in ſacerdotio poteſtas abſol-
vendi à peccatis, complet poteſtatem conſi-
eiendi Corpus Chriſti. S
s. Cur tanta Ordinum multitudo?t. Id in-
ſtitutum eſſe propter dignitatem ſacerdotii;
& conſecrationis Euchariſtiæ „quæ cùm ſit
excellentiſſima actio in Eccleſia, requirebat
Pplures Miniſtros, qui illi inſervirent; nec de-
cebat, ut homines e ſtatu Laicorum ſtatim
ad Sacerdotii culmen aſcenderent, ſed po-
tiùe congruum erat, ut primùm ſegregati
à⁹ populo per tonſuram Clericalem, grada-
tim per minores aſcenderent, ſicque ex offi-
ciO Sacerdoti inſervient.
6⁶. Si ſunt ord, es 7. Quomodo eſt unum
Sacramentum Orainu: Reſp. Eſt unum uni-
tate finis, vel reſpectus ad Euchariſtiam, &
ſacerdotium, utl & Epiſcopatus ad ordi-

nandos Euchariſtiæ, & Sacramentorum mi-

74A8

T—=——

hle
4 ſten
pſepc⸗
ee Odoe
enmerein

4 Vs
6 lem 4
m un,
Nordll,
ſnemtn
er, Cni
ſuriun
Can n ur
Men
Cnie
3e

—

iintte⸗ 1 D

ull
angts ln
Klund
atenen .
Vuunen
r.

Amnſug

nnn M
1

1 u iin
uumKinnet
upehkäintien
Ketmmnn mitiil
”õ
ii
Ntnlinliulln

ung
enaeh⸗

lp

,,Nr n ſen

ul.

Rurtunid

n of!
4 1.

De Ordinibus in communi. 4 ½
7. An ſinguli Ordines ſint Sacramentaz
B. Probabihius eſſe, quia Trid. poſtquam
definivit Ordinem eſſe Sacramentum, ſep⸗
tem enumeravit. Seſſ. 23. cap. 2, & 3.

Maäteria, & Forma.

8. Qu« eſt materia & forma Ordinum
in genere? E. Cûm duplex ſit materia,
una proxima, altera remota. Materia re-
mota eſt illud, per quod actus Ordinis de-
ſignatur, & in cujus traditione ordo con-
fertur; Concil. Florent, in inſtrucz, Arm. g.
Jextum Sacramentum. Proxima efſt illius tra⸗
ditio, quæ Materia ex qua vocatur. For-
ma autem ſunt verba Epiſcopi, poteſta-
tem, quæ Ordinato confertur, ſignifi-
cantia.
2. A quo debet fieri traditio materig re-
motæ: B In majoribus Ordinibusab Epiſco-
po, idque ex communi ſententia eſſentiali-
ter. In minoribus, cùm de Acolyto conſtet,
ab Archidiacono tradi poſſe Epiſcopi juſſu,
probabile eſt monitum bontificalis non ob-
ſare, quo minds, & in reliquis keri poſſit
ab Archidiacono.
I9, An phyſicè tangi debeat materia ab
erdinando? B. Quamvis ſpeculativè id non
requiri probabiliſſimum ſit, in praxi tamen
neceſſarium eſſe phyſicè tangi, ſaltem ad
evitandum periculum non recipiendi or-
e II. An⸗

44 Pars I. Caput I1I.

11. An, dum ſunt plures materis remo-
a, ſingulas tangere ſiti neceſſarium? Reſp.
In praxi tutiuùs eſſe ſingulas tangere; pro-
babiliſſimum tamen eſt, ſuſſicere, tangere
alterutram, dum per modum unius porri-
guntur.

12. An ſit neceſſarius contactus imme-

diatus? B. Certum eſſe, non requiri im-
mediatum tactum omnium omninò mate-
riarum neceſſarium; ſiquidem vinum in ca-
liee exiſtens pertinet ad materiam neceſſa-
riam Presbyterats, & tamen nulli unquam
incidit, debere tangi phyſicè immediatè ab
ordinando.
13. Qua ratio hujus dari poteſt: Reſp.
Quia juxta communem uſum hominum,
qui tangit continens, etiam contentum tan-
gere cenſetur; ut patet in exemplo vini in
calice.
14. An ergo etiam ſuſſcies tangere mate-
riam manu obvoluta ſirophiolo, ſaperpel-
lices, chirotheca Reſp. Id Bonacinæ videri
ferè certum. Quia communiſſimè, & rectiſ-
ſimè dicimur tangere hominem, & etiam
palpare, ſi apprehendamus illum manu ob-
volutâ Cchirotheca.

15. Requiritürne autem, ut materia utra-
gue manu tangatur? B. Nequaquam, quia
id nulla lex exigit; Sufficere igitur unicòô et-
iam digitò tangere, quia hôc ips jam veri-
ſicatur verus tactus.
16: ℳn

und eh⸗

. inin
ngonnd
heridie
aumvlgtr.
. An un
alſn n
ſemmic
DNutei
16 Acn
ſele
n, t
uir

III

K
iinge
in
ſteleri
ſattl
eulbeit
ſlmn en
1 ſnn
nir. Nr
Mn, i
n,
1 Cſtnin
nu a

ſhen

4 ſeruunine
uuſin
el

tt Dodomnane.
N Ug⸗

Gidn llln
e, u
Dnummni.
Ggienfimnen
d munmut
Kuwenkllut
Düriund

1e Nhn

1 n hommwn
1meruN.

drte
7 1 .
SPh, e

uu Kannm
5

ustatiit
ℳ 1
net⸗
ee

De Ordinibus in esmmani. 4
16. An ergo ſafßcit stiam ſolòs ungue tan-
gere? Reſp. Ungues, ſive ſint animati, ſive
inanimati, ita ſunt manuum, & digitorum
pars, ut quando manu vel digitis aliquid
apprehendi debet, ſatis ſit, ſi unguibus digi-
torum tangatur.
17. An contadius debeat ſimul eſſe cum
prolatione formæ? B. Si ſint ſimul etiam ma-
thematicè, laudabilius oeſt, ſufficit tamen ſi-
multas moralis.
18. An invocatio SS. Trinitatis ſit de eſ-
ſentia forma eujuslibet Sacramenti? . Ne-
gativé, quia id nec in Pontificali, nec alibi
præſcribitur, aut indicatur.

EFFECTVS.

19. Quor ſunt effectus Ordinu? g. Pfæ-
cipuè ſunt quatuor.
20. Quinam ſunt illi? E. Primò ſpiritualis
poteſtas, & jus faciendi aliquid circa Eucha-
riſtiam. Secundò, character, ſeu qulitas
ſpiritualis indelebilis, impreſſa animæ. Ter-
tid gratia ſanctifigans. Quartò, collatio in
certo ſtatu, & gradu. .
21. Poſtiinene Ordines ritè ſuſcepti ite-
rari? N. Negativè „quia imprimunt cha-
racterem, qualitatem indelebilem. Ex
Florent.
12. Conferturne à ſingulis Saeramentu

Oraina zovuiss character? N. Affirmati-

vè, imò ab habentibus duplicem partialem

—

46 Pars J. Cafut 111.

materiam, & formam, duplex etiam par⸗
tialis character imprimitur.
1;. Cur conferunt ünguli Ordines novum
charadterem à B. Quia ſinguli ſunt Sacra-
menta, & ab invicem diverſa, diverſæque
poteſtatis collativa. Cuùm ergo Sacramen-
tum Ordinis characterem producat, & cha-
racter ſit ſignum, vel ipſorum Ordinum, vel
poteſtatum, quæ per Ordines conferuntur,
diverſi Ordines, diverſos characteres pro-
ducere debebunt.

24. Quando eonfertur iſte charadzer?
G. Tunc, dum materia applicata eſt, &
forma completò prolata, ita, ut verum ſit di-
cere: Nunc perfecta, & completa eſt formæ
ſigni ficatio. .
25. Sacramentum Ordinis potéſène con-
ſerre characterem, abſque eo, quèd confe-
rat gratiam ſanctificantem? B. Quòôd poſ-
ſit; quia poteſt validè ſuſcipi in ſtatu peccati

mortalis; hôc ipfſô autem, quòd valide ſuſci-

piatur, neceflariò cauſat characterem; gra-
tiam verè ſanctificantem ob peccatum cau-
ſare nequit.

26. Cur character poteſt ſtare eum pec-
cato mortali, & graria ſanctificans non poſ-

ſit? G&. Quia gratia eſt formalis ſanctitas
animæ, & amicitia cum DEO; quæ proinde
cum iniquitate, & inimicitia DElI incom-
poſſibilis eſt; Character autem nihil horum
haber.

—.P—N——N—

—

——

91
ons
(rrun
, e

et ſent

Genie Kel
N ,
r G
Krlewend,
ſon when

M
mnn Mn

ln e
Epgnugte
eumlal
an ne
1 Nic e
Uonge⸗ „
Ul Ae

iſin
dgun d
”
un dtlſtt⸗
erchen zr

GMI

Renfuinde

EEHAY

ee EN*
dun 3
.

ℳ

rnſe

De Ordinibus in communi. 4 7
27. Cur Sacramentum Ordinis validè ſu-
ſceptum, cauſat charabterem ſemper, non
verò cauſat ſemper gratiam ſanctificanteme
B. Quia ad infuſionem gratiæ in homine
peccatore requiritur ſufficiens peccati re-
tractatio, tanquam diſpoſitio nece ſſaria,
quæ cùm poſſit abeſſe ſtante valore hujus
Sacramenti, poterit eodem valore ſtante
non conferri gratia. 2

Requiſita ad Valorem.
21238. Wuid ergo requiritur ad valorem Sa-
eramenti Ordini ex parte miniſtri, ex ratio-
ne Sacramenti à &, Ex Concil. Florent. re-
quiri materiam, formam, & intentionem
minmiſtri, quà miniſter eſt, ſaltem faciendi
quod facit Eccleſia. Trid. Seſſ 7. Can. 11.
29. Qualis intentio requiritur, & ſußicit
in miniſtro? ., Actualis eſt optima; virtualis
ſuffioit; habitualis minimè, quia non poteſt
influere in actionem, quæ tamen deberet ab
illa procedere.
30. Quid ex parte ſuſcipientis requiritur
ad valorem Ordinis? . Idipſum, quod di-
ximus requiri ad primam Tonfuram pag.
30. nu. 17. videlicet: Primòô Baptiſmus, tan-
quam janua ad reliqua Sacramenta. Secun-
dô, ſexus maſculinus; quia turpe eſt, αιnhâ-
nam gradum inter Eccleſiæ miniſtros ha-
bere. Tertiò, intentio debita, id-eſt, ſaltem
habitualis in adulto. S
zt.

48 Pars 1. Caput 11 I.
31. Quid ſentis de Hermaphroditis? E. In
quo fœmineus ſexus prævalet, eſt incapax;
quia ſimpliciter pro fœmina habetur. Si
virilis prævalct, eſt irregularis ratione inde-
centiæ.
3 2. Quidergo erant apad antiquos voca-

224 Diaconiſſa, Prasbyteriſſe, Epiſecpiſſæ? B.

Aliquæ fuerunt ſœminæ, virgines, vel vi-
duæ ad inſerviendum aliis, & quibuſdam
Miniſteriis deputatæ. Aliæ deputatæ fortè
cum aliqua benedictione ad homilias in of-
ſicio Monalium recitandas. Aliæ uxeres vi-
rorum in Diaconos, Presbyteros, Epiſcopos
ordinatorum, quæ ab illis diviſæ cælibem
Vitam ducebant.
3;3. An omnes mares ſint omnium Ordi-
zum, & eodem mods capaces? E. Negativè,
Primò, Epiſcopatus ſoli Sacerdoti conferri
poteſt, quia illius character ſupponit hujus
characterem, & cum eo facit completum, &
perfectum Sacerdotium.
34. Qu« eſt alia exceptio à h. Secun-
dò ex communiori ſententia infantibus, &
perpetud amentibus, Epiſcopatus confer-
ri non poteſt, quia in Epiſcopatu fit ma-
trimonium ſpirituale cum Eccleſia, quod
requirit proprium conſenſum. Verius ta-
men videtur contrarium, quia in Epiſco-
patu imprimitur chara cter; ideo licèt infans
non maneat obligatus Eccleſiæ, quoad cu-
ram paſtoralem, recipiet tamen verum Sa-
cramentum,
35. S⸗

wii
eztuni
eungfenmn
Shnzdi
as Eh
mnmn
AWlalhen
Anhͤr
(inetret
snelnt

ne

Ginewueh

i
C
Alu!gun
Cmnun
Uun A
Nngtn
e
lrmn
iire
erln
1Co
unſa
In N
Munmmn
lſtßten
ellz
Ricine
4

4

utl
Gmehlinn
ene Airen
1 ſrn den f
merntitene⸗

r hulniſtrt
nnſi ſe
nint, Kgul
Ar ehnnt
Hore Ahomiub
neu. Merluin
hetnenghſn
SUidnta

el Knzn 1.
Guul Nuun
KWadote
Kriniupnince
ierchein

api /6 Nn

Nrun dnntl

,lylaputonfl.
n inn Ent
an Mein
erun eiltr
dnAutn
lrte
vunnn

—
= = =

=

De Ordinibus in eemmunt. 45
31. Superéſtne adhist aliqua exceptio? H.
Omninô, quamvis enim omnes Ordines
validè conferantur infantibus, & perpetuò

amentibus; quia cùm Ordinis matertia nou

Gnt actus recipientium, eorum intentio-
nem ſupplet Eccleſiæ intentio; in adultis
tamen & amentibus, qui uſum rationis ali-
quando habuerint, requiritur, ut etiam ali-
quando habuerint voluntatem ſuſcipiendi
ordines, nec eam revocaverint, quia conſen-
ſus neceſſarius eſt in adultis ad omnia Sa-

cramenta recipienda.

Requiſita ad debitè ſuſcipiendos.

36. Quid requiritur ex parte ordinandi
ad debitè ſuſcipiendes Ordines à¾ . Impri-
mis requiri ſtatum gratiæ, ſiquidem judi-
camus omnes ordines eſſe Sacramenta vivo-
rum, quæ in ſtatu peccati mortalis ſuſcipi
non poſſunt à ſciente, ſine novo peccato.
17. Quid aliud requiritur? N. Primam
Tonſuram prærequiri ad omnes Ordines, &
inferiores Ordines prærequiri ad ſuperiores,
ita ut per ſaltum non accipiantur.
38. Qui Ordines minores act epit ſine pri-
ma Tonſura, teneturne poſtes eam ſuſcipere?
B. Minimeè, quia per primum minorem
Ordinem eminenter accepit primam Ton-
ſuram, & ſufficienter diſponitur ad reliquoe
Ordines ſuſcipiendos; nec ullum incom-
modum inde timeri poteſt.

70 2Arz. I. Caput 11I.

nabitur ſuis locis.
40. Wias pro Ordinibus requiſita, an

computetur à die Nativitatis, vel à die Con-
ceptioni à E. Patet ex communi uſu, quòd

die Nativitatiszimò dies conceptionis rarò
ſciri poreſt.

41. An ſaßcist sompleri atatem requiß-

zam und bor ante erdinatieonem à B. Me
de hoc non dubitare, ſiquidem jam verè
phy ſicè completus annus dicitur etiam quo-
ad alias actiones humanas, imò aliqui judi-
eant ſufficere, ſi momento uno prius com-
pleatur.
412. An ad complendam atatem pro ordi-
mibus requiſitam debea: computari dies biſ-
ſexii la g. Probabile quidem eſſe, quòd non
ſir com putandus; at veriùs computandum
eſſe, & quidem ita, ut cum die antecedenti
pro non numeretur, uti Eccleſia computatz;
quia is dies requiritur ad complendum an-
num naturalem, quo Sol zodiacum perlu-
Grat, quod ab Eccleſia exigitur; aliàs Iiceret
demere omnes dies biſſextiles, qui fuerunt
per totam vitam ordinandi.
43. An gqui dubitat de completa legi tim
atate, ordinari poſit ?2 E. Non poſſe, quis
præceptum eſt in poſſeſſione. .
44. Quando atas computanda eſt, & tem-
gus nats Vitati igneratur, Juamdiu ex-

je-

39. Quid ualtra requiritur ? g Requiri
certam ætatem, quæ pro ſingulis determi-

Ohnt
Gnru
Sr minun
ven
en 9
lseptr
md rte
nget
Vi

ſetn

Ponelin
Cnrtbe
ennia
ſungh⸗
ur
Neünur
A dent
holnnt
nunl
Muntt
izelun
1 linin
nni
MMeummm
hnlerſtn

4
4

4 i⸗ ⸗
uincl

.
kunſtlan
Melgbern.

„
inin ,,
ntn lln.

Z

li ats ii,
iriinn i
1, Hnine
õ
mu, iſlif
nehunin

MeAun u
nmun du
Angi
1wutmNN

Yan Ae Neen

Lelanp
1Aangennme
A muan eil
lagmliln
lenh alem
d
bont Hin
Nephei

d .
1, gnd/4
1

De Ordinibus in Communi. 1
pedandum eſt, ut ſecutès protedatur in ſu-
ſceptione ordinum? g. Si nativitatis hora
ignoretur, integer dies expectandus erit.
Si ignoretur dies, & ſciatur menſis, totus
menſis expectandus; ſi menſis ignoretur, &
anni notitia habeatur, expectetur annue
integer.
45. Wid amplins requiritur ad ritè ſußi-
piendos ordines? E. Requiri morum pro-
bitatem Epiſcopi judiciò, de qua ordinandi
bonum habere debent teſtimonium à quo,
dicetur ſuis locis.
46. Quid adhue à g. Requiri fufficientem
ſcientiam, qualis autem pro ſinguis, dicetut
ſuis locis.
47. An adbuc aliquid requiritur? Reſp.
Requiri ſtatuta tempora ab Eccleſia. Quæ
illa, dicetur alibi.
48⁸. Quid ultrà:; . Requiri debita tem-
porum interſtitia ſuis locis determinanda.
49. Quid adhuc ? &. Requiri, ut ordi-
nandus non habeat ullum Canonicum im-
pedimentum; ſcilicet, ut non ſit irregularis,
cenſurâ, vel aliò præceptò detentus ab ordi-
num ſuſceptione. Aliqui numerant intet
impedimenta etiam Novitiatum Religio-
nis; at contrarium verius eſt, quia id nullo
jure prohiberi ſcitur; Capit. enim 6. Monaſte-
rii 19. diſtin 3. verbo Tonſura, non loqui-
tur de Tonſura Clericali, ſeu Monachali. Ex
Gloſſ. 7.
CG * 5o. Quia

52² Pars 1. Caput 111.
50. Quia tandem requiritar ?à . Re-
quiri ſaltem pro majoribus Ordinibus, ut
poſtea dicetur, ut Ordinandus habeat ſuf-
Rcientem titulum. Antiqui Canones requi-
rebant quidem etiam pro minoribus, ſed
conſuetudine abrogatum; ſiquidem hi à
ftatu clericali recedere poſſint, & Trid. ſo-
lorum ſacrorum Ordinum, quoad hoc,
mentionem faciat.
Miniſter Ordinum.
51. Quu eſt ordinarius Miniſter Ordi-
num, quantum ad valorem; g. Solus & omnis
Epiſcopus Sacerdos, & conſccratus. Ex
Concil. Flor. & Trid. ſeſſ. 27. cap. 4.
52. An ſaltem poſſit alicui non Epiſcopé
delegari collatio Ordinum ?: g. Poſſe à ſolo

Pontifice in ordine ad aliquot ordines, ut

infrà dicetur. .
53. An à benis Angelu, DE! diſpenſatio-
ne, conferri poſſint Ordines? B. Quamvis
de lege ordinaria omnium Sacramentorum
Miniſtri conſtituti ſint homines viatores,

poſſunt tamen extraordinariè conſtitui à

DEO diſpenſante in lege, etiam Angeli ſan-
cti; quia ipſe DEUS neque Sacramentis, ne-
que Eccleſiæ Miniſtris virtutem ſuam alli-
gavit.
4. An eandem diſpenſationem facere peſ-
ſei D EVScum anima Sancti alicujus ſeparata

& corpore? . Poſſe, quia eadem ratio, quæ

de Angelis.

.

155.

Diet
41 liaetn 3

( bi

uen ſcf
Gelfndsr
Papont
urnd⸗ 4
. Ar i
hinniu
do,ne,
uinmun
Cczinta
Ef
ſur puki
Pimmeln
ten Ktd
n ark n

CNMair
Ni nlr

Dlle 44

Uelanr
nnſt n
unio Mean
letrutn

lrvlenne,

geyn
gu hnn
lſthn
Phalhne

ull!
ltfuntn
Rldn
l
nnnCant.
n S
xlih r
Anm, galk

Drimn.
danig Arfert
uun k Nol
4, A u?
amnlſ
n MdN
Clan Gned

n Nl lhetr
Nn/1 m
Nar MANVNONN
1 onins fiunt
Nlpee Gnliuil
au uelli
gegnmenhe⸗
immztud

De Ordinibus in communi. 53
F5. An Epijcopus Saterdes, ſed qui nul-
ium ordinem juſcepit, peſſit valide conferre
reliquos ordines, quos ipſe non habet? Keſp.
Poſſe; quia poteſtas conferendi non habetur
ab his ordinib', ſed ab epiſeopali charactere.
56. An Epiſcopus depoſitus , degradatsss,
irrega laru, excomm unicatus, ſuſbenſus, in-
zerdidtus, hareticus, ſimoniacus, qui Epiſco-
patui renuncia vit, poſſit ordinare à . Po ſſe
validè, ſed non licitè.
57. Quis eſt ordinarius Miniſier Ordi-
num, quoad licitam collationem? . Eſſe
proprium ordinandi Epiſcopum; oppoſitum
enim eſt Tiberio teſte, cap. 7. & jure Divino
vetitum, & ab Eccleſia ſub pœna annuæ ſu⸗
ſpenſionis ab exercitio ordinandi prohibi-
tum, ita ut ſic ordinatus maneat ſuſpenſus
ad ſui Epiſcopi placitum, ab executione or-
dinum ſuſceptorum; qua de cauſa Cap. 17.
Concil. Nicani irrita dicitur hæc ordinatio,
quaſi ita ſe habens quoad exercitium, ac ſi
nulla eſſet. Similiter Titulares Epiſcopi⸗
etiam in loco exempte reſidentes, prohiben-

tur ordinare ſub pœna annuæ ſuſpenſionis

ab exercitio Pontificalium, non obſtante
privilegiò ordinandi, ad ſe accedentes, etiam
familiares, & coemmenſales, Trid ſaſſ.i4. aß. 2.
Epiſcopus proprius quis eſt? W
58. Quis eſt proprius Epiſeopus, qui or-
dinare poteſt ſubditum. Eſt Epiſcopus loci,
vel originis, vel domicilii, vel beneficii.
C 3 15·

94 Pars . Caput 111.
59. Qeis eſt Epiſcopus loci originis? .
Quoad ordihes eſt is, in cujus Dicceſi
Parentes ordines ſuſcipientis, dum iſte na-
tus eſt, domicilium habebant; ex com-
mani; quia ibi cenſetur fictione juris natus
Klius, quamvis alibi natus. Aliqui tamen
judicant probabile, quòd loeus originis
diei poſſit, in quo quis natus eſt, etiam pex
tranſennam.
60. An non etia m locus originis ordi-
nandi tenſeri potrſzt, in quo eins pater fuit
es ejuſäem aVo, illic domicilium habente
TI 1Gι N. Affirmativé, quia domicihum

otiginis paternæ eſt etiam domicilium ori-

ginis filii, quamvis filius natus ſit in alio do=
micilio, ad quod pater ſo tranſtulit. Ita
deciſum eſſe a Congregat. Cardin. An. 1599⸗
1628, 1629. refert Diana apud Gobat tra-
tat. 8. n. 281.
561. At nunquid ſußfciet etiam locus ori-
ginis Avi ordinaxdi 2 E. Non ſufficere,
quia non ex avi, ſed ex patris origine dicitur
quis originarius. Et ſi attenderetur avita
origo, inquirendus eſſet ager Damaſcenus,
ubi Adam creatus eſt.
6⁶. Kuſſicitne etiam locus originis ma-
eris? Reſp. Non ſufficere, quia filius ſe-
quitur originem patris non matris, ex L.
3. Codic. de Manic. & Orig. niſi fortè fi-
lius eſſet illegitimus, quia talis ſilius quoad
hoe ſequitur ventrem; & ſicut mater ille-
. giti-

4

i
Gmmehn
Punckimm
Augt
ſchud⸗
(enbänum
lnlend
luoem
e
Pct ſ
zuhindrr
Rechle
,Nſ
Pbenen
Paedt
Diumtrlet⸗
ſunn nire
Unn gurte
Ctrte
ahi

,lin,
1lerhimn,
len ene,
Inellene⸗
nueſlipe
E kk
Mihr e
ilhn

euth
ee tſun
aend lrketr
lertiagte

(Wuatlei errz

1a uu niin
ie nt
le Anii an Ge,
n gin ntin
”Ml
uCrin ANl
altel n t

zuun AN
1 Milfen
Ayimmngitell

trnhrin i

Uehhleich
1 gulen
lu nu
“ 16 .
n uin

unmle.
N

Bn ,

De Ordinibas in communi. SS8
gitimorum notior eſt quâm pater, ita & pa-
tria illius notior eſt quàm iſtius. Cæterum
ſi patria patris ignoratur, tunc etiam legitimi
filii patria deſumetur à matris patria.
63. Quns eſt Epiſcopus domicilii 3 &. Eſt
Epiſcopus Diœceſis, in qua ordinandus ſe-
dem ſixit cum animo ibi perpetue habitan-
di, nifſt eam deſerere cogatur, vel aliud me-
lius occurrat.
64. Quot modis acquirizur domicilium
guoad hunc effectum ordinationis? B. Tri-
bus: Primòô, origine, de quo jam dictum eſt.
Secundô, Lege; TLertio, Habitatione.
. Quomodo acquiritur domicilium legef
Reſp. Per Principis privilegium ſtatutums
adeptionem dignitatis, aut Prælaturæ in
loco, Monachatum, Clericatum, Lectu-
ram, aut Profeſſuram publicam, Matrimo-
nium, &c. Iord. vol. 3. lib. 1 3. zit. S. v. 230. te-
ſtans, majorem partem quindecim modo-

zum, quos recenſet, valere ad effectum pro

ordinibus.
66. Ve domicilium habitatione acquira-
eur à pubere, qua conditiones riquiruntur?
B. Duæ: Primò, ut quit re ipſa verſetur in
eo loco. Secundo, ut verſetur cum animo
manendi ibi perpetuò: cenſetur autem quis
manere velle perpetuò, ſi velit illic maneres
donec aliquid inde eum avocet.
67. Petéſtne quu duplex domicilium ba-
itatienu habere? Reſp. Poteſt, quando con-
C 4 fn-

56 Pars 1. Caput I11.
ſtanter, ita jam in hoc, jam in illo loco mo-
ratur, ut cogitet totam vitam partim in hoc,
Partim in illo loco tranſigere-
58. Quid ſi non habitet aqualiter in utro-
41⁄*⅝ . Juxta Gloſſam iu Cap. Cum nullus, de
Temp. Ora in ſexto ibi eſſe ejus domicilium,
ubi eſt major pars ejus bonorum. Imò juxta
Jord quando quis parat domum, & cum ef-
fectu habitat in ea, & in pluribus locis con-
verſatur, præſumi, velle conſtituere plura
domicilia, & poſſe à quolibet talium domi-
cihiorum Epiſcopo ordi nari; ſecùs ſi abſque
habitatione poſhderet bona in diverſis locis,
aut ſine bonis aliquando alicubi verſaretur.
Cæterùm ex Diana nec requiri, ut habens
duo domicilia habitet in utroque æqualites
mathematicè, ſed ſufficit, ſi habitet prope
æ quiliter, ſeu moraliter.
569. Quando acgniritur domiciliam ha-
bitatione? & Primé horæ quadrante, quò
quis incipit habitare in aliquo loco manendi
ad mortem.
70. Quid ſi aliquis maneat mulitis annis in
loco, ſed non animé ibi manendi 2 E Tunc
non contrahi domicilium quoad Ordines.
7 1. Quando quis non declara vit animum

manendi in loco, unde probari poteſt hic ani-

mies? B. Eſſe conjecturam receptiſlimam,
ſi quis alicubi decem annis habitavit; præ-
ſumitur enim in dubio, veluiſſe ibi figere
ſedem perpetuam; talis enim contrahit fo-
4um civiliter, & criminalater. 72

—

(undon⸗
ttnn lain
10, numin
15 Gn Gn
petconn
y Cfe⸗
ünfhud
n gre
Mundpel
OrUrCl

Uillaſt⸗
r cini t
M 0

ean
*7

Munnckn
1W
fkeßmie
Ulum,
nrtan
1nnn
1 t
Utftallern
fainmofetn
ſimnet
Krber n
ynamn ,c,

nimi

caul
, Aihbe 1
wumufanle
Nl n
nulhll,
ch nin
Mronn N
zummn but
inhrbulin
Caſtter
leulumdn⸗
iſchla
on rori
A e
In tiet
aumetgulimn
Atisdn
.
eiw imiden

.

==

leuhunnt

Busntliil
6 ami 1 Iu
ungulin
sdbenituind
ruriſek
un irch
i inn ,.
t
, okiiiee
H .

e dne,dA

De Ordinibus in esmmuni. 77
71. St udioſi morantes decem, vel duode-
sim annis in Academia animé illic abſolvendi
ſtudia, contrahuntne demicilium? F. Mi-
nimè, quia clarum eſt, quòd non animo
perpetuò commorandi ibi habitârint.
73. Cujns autem domicili cenſentur eſſe
felii impuberes? B. Illos habere idem domi-
cilium, quod pater, quia ii non poſſunt ſibã
ullum eligere. Navar. lib. 3h Conſt. de temp.
Ordin. Conſt 3 apud Gobat n. 299.
74. Quid autem de filis puberibus à N.
Licèt ii poſſint facere electionèm domicilii,
uti ſi ſint filifamilias, quamdiu tamen illam
non faciunt, gaudent domicilié paternô.

Na var. cit. apud Gobat.

75⁰. Quid ſi autem mater ſupervi vat? B.
Si illa commigrat aliò, tunc filii, qui adhuce
ſunt ſub poteſtate matris, ſertiuntur mater-
num domicilium.
76. Quid Barones & Nobiles habent quo-
ad hoc privilegii . Illos cenſeri Cives om-
nium locorum, in quibus poſſident feuda,
poſſuntque eorum filii illic ordinibus inſig-
niri, eſto pater non inhabitet in loco illius
feudi. Barboſ. alleg. 4. n. 32.
77. Quid de officialibus alieu jus loci 2 Ne.
Si officia habeant perpetua, quamvis non
efficiantur cives loci, acquirunt tamen do-
micilium pro ſe, & filiis, Barb. n. 34. Aliud eſt,
ſ officia ſint temporaria, hoc eſt lut Gobar
interpretatur de Ordinibus tract. 8. n. 301.)K
non ſolent velinquiad viam C; 788:

— — 2

78 Par: I. Caput 1 1I.
7⁸. In dubio; quomodo probatur ani-
mus ierpet ad manendi in aliquo loce? g.

Primé, f per decem annos ibi habitavit,

niſi moraliter conſtet, defuiſſe animutrm ibi
perpetuò habitandi; ut ſi ibi fuit cauſâ ſiu-
diorum, præfeckturæ non perpetuæ;, &c.
Secundò cum omnia alienavit, quæ in pri-
mo loco donncilii habebat, & emit in alio,
ubi habitat. Tertiò, ſi quis à prineipio ſe
dcclaravit, quòd ibi velit habitare. (Quar-
tG ; ex aliis circumſtantiis prudentis ar-
bitri6. .
229. Vbhi cenſentur Regulates habere Do-
micilium? &. Ubi Prælaturam habent, vel
ubi permanenter habitant.
80. Relegatas, an contrahat domicilium
in loco relegationa Reſp. Cum is fiat irre-
gularis, non debet eſſe ſolicitus, quoad ſe
In otdine ad ſuſeipiendos ordines; an in loco
telegationis contrahat domicilium. Quoa
Fhos verò contrahit, ſi vel animum habuit
ibi perpetuò habitandi, vel relegatio ſit
perpetua; vel ſi ſit quidem temporalis, ma-
orem tamen bonorum ſuorum partem ibi
hapeat 3 in his enim ultimis duobus caſibus
ptæſumitur domicilium. Unde ſi à priore
domicilio perpetuò arceatur, ceſſat illud
ttiam in ordine ad proles, ſecùs ſi non per-
petuò .
81 Za⸗ eft Epiſcepus beneficii à Reſp.
Eſt Epiſcopus Diœceſis, in qua quis Nabe
02

bfein
D
(alufſin
(onetanh

1 ufii
hin en
ſine i
ſlet
Celtlc
1e
i7t)
lipn
korarelr

Mr
egüſe
Atinl
D
lii
Ain
tna
ynnke
Cn
10 4
Giunmhn
Cnnneeft
le
1 he .

el
m ee 4
lt
18 bi
tlult
mſerel
unt ntn

lr hwitre

tuii nuen

ern,an,h⸗
õ
rln idlied
Cinufan
n l
WlNAr
tundhin n
Selnmmkt
elgti .

Entumlutt

tontenI

niandal
Ullyn
in
slalg

De Ordinibus in commani.
Eccleſiaſticum beneſicium, ſibi collatum,
& poſſeſſum, licèt collatio illius ad alium
Epiſcopum ſpeet.
82 Sufcitne ſola poſſeſſio, ſine collationes
Reſpondet Tiberius, ſufficere, licèt non
ſit titulus juſtus; collatio autem ſine poſ-
ſe ſſione non ſuſficit.
83. Sufficiine Prabenda temperalis, v g.
ratione Ledurag, vel Capellania non colla-
tiva, licêt perpetua, vel penſio ?à &. Non
ſufficere, quia hæc non ſunt beneficia Ec-
cle ſiaſtica.
21. Requiriturne benefcium eum reſi-
dentia à G. Non requiri; quia in Cap. 3⸗
de tempore Ord. Contradiſtinguitur ſubje-
Gio ratione beneficii, à ſubje dione ratione
domicilii.
8. Requiritürne, ut benefcium ſit ſußf-
ciens ad ſuſtentatienem? B. Non requiri,
quia aliud eſt, quòd ad illius titulum ordi-
nari non poſſit, aliud, quòd ab Epiſcopo loci
beneficii poſſit ordinari.
86. Ol'éſtine, ſi benefßc ium ſit manuale,
ſve ad nutum amovibile? E. Nihil obeſſe,
quia eſt verum beneſfieium.
87. Sufhcitne beneficinm habitum tan-
tùm in Cammendam (ſed perpetuam) in
ſui commodum? B. Sufficere; ſecùs, ſi
Commenda fit temporalis in ce mmodum
Eccleſiæ
38. Obéſtne, ſi benehi inm ſit seſlatum
C6 in

5 Bars I. Capät l 1I.
in aim finem, ut poſſit ordinari: ; Non ob-
eſſe, quia non cenſetur fraus, ſicut nec
fraus cenſetur; ſi quis eo ſine novum domi⸗
cilium contrahat.
89. A quo eſt ordinandus ; qui nullius eſt
Diœceſit? E. Ab Epiſcopo viciniore, vel de
ejus licentia,.
90. A qus ordinandas vagus? Keſp. Ab
Epiſcopo originis, ſi etiam pater vagus fuit,
dum natus eſt, ab Epiſcopo originis avi; ſi
autem & avus vagus fuit, dum pater natug
eſt, videtur ordinandus ab Epiſcopo loci,
in quo invenitur tèmpore ordinationis, cùm
enim omnibus locis carere ſupponatur, non

magis eſt ſubjectus uni Epiſcopo, quàm al-

teri; poterit proinde ſe, cui maluerit, fubji=
cere, ſicut quoad Parochiam in ordine ad
Sacramenta Pœnmitentiæ, Matrimomi-
91. Potéſtne tamen Epiſcopus ordinare
alienos ſubditos, & quando à Potefſt cum
licentia proprii Epiſcopi. Ex Tria. ſeſſ.23. de
reformat. c. 8.
92. An poſſit aliquando etiam ſine li=
ceniia proprii Epiſcopi à . poſſe in quatuor
caſibus. Ex Trid ſeſſ. z 3. de reſorm. cap 9.
Et quidem primò Epiſcopus acualis poteſt
ordinare familiarem fſuum per triennium
morahter continuum, etiam antequam ha-
beret Epiſcopatum inchoatum, ſecum habi-
tantem; non autem, ſi abſens ſerviat; quia
tuno non poteſtallius mores oognolſcere.
93. Aan-

ehun
ſte
Pruenn
ene chon
,Wulln
Gimorkn
arwen ete
Gthi,
lloml
Luu
5Mekrt
tauth
ſlein en
Manal
nliln
Wrla
neak
Nbnenf
Miinn
Ron
ninſiort
Kerliete
Cdnt U 4

gi
. I llr,
lrhi

4

ul
lan

S“
A ti,ule
in atfft
Cnpangeln⸗
u umner
uöhlrt
mnolruttdi

rgunn,

gunt
tuttutich⸗
dim nondnt
Mrmmmn.
een niin
1 T
usd'N DMitten
mN,

uh nn ſil
NLENY
1, AWN16
garunne

De Ordinibus in ommuni. 6x1
9 ³. Quando talem ordina!t Epiſe opus, ad
quia obligatur? E. Debet ill. ftatim dum
aliquod vacaverit beneficium conferre, ne
mendicare cogatur; niſi fortè ob neceſſita-
tem, vel utilitatem Eccleſiæ, ad titulum
patrimonii, vel penſionis ordinaverit. Utili-
tas autem cenſetur ſufficiens, ut meliùs ejus
ſervitiòô uti poſſit. Hæc licentia negatur
Epiſcopo Titulari à Trident.
