gationes, ideo, non poteſt cenſeri illorum
voluntas incluſa in intentione univerſfali
chriſtianè vivendi, multò minus in voluntate
ſervandi omnia præcepta.
78. Qualis diſpeſitio requiritur ex parte
Juſcipientis ad efedtum primarium, id eſt:

grar

Ninn
öt
mtnnn
Pehlin,
gnn G
güthe
Kondnn
iſte⸗

Wud l

tie.

. ANE
* N
5 .

lun
ſurnt
9
ſiu⸗
al

Mma
6

No
Kunden
tun

Arnn

*

1,4 ,
viafnte
nle
ſenmiätn
nnieneen:
nmn
Petnenee

*

— *

Kl
un “
ſaufn
ake.

Men

MeIE
1, meghinnie )

Piſinnme

nt, Heahr ünn
leune Lickuite
ulin Milin ,
AIAGi,
enmm ue/M.
Hem wande

Wds, W

imti N

ur Ge
Wil, Rgunn ⸗

uncePebſt

Da 1

Ex Dodtrina Fidei pro Subdiaconis. 1 5S5
gratiam ſanctißcantem, recipien dam per Sa-
eramenta mortuorum ² Reſp. Ad effectum
Baptiſmi in adulto, ſi nullum præceſſerit
peccatum actuale mortale, ſolum actum Fi-
dei requiri, quia de alia diſpoſitione nullum
eſt fundamentum; ſi verò præceſſerit ali-
quod peccatum perſonalę, requiritur ſaltem
attritio. Idem eſt de Sacramento Pœni-
tentiæ.
79. Qualu autem requiritur ad eſffettum
Sacramentorum vivorum? N. Per ſe ſuffi-
cit ſtatus gratiæ, quia hæc Sacramenta con-
ferunt gratiam, ubi non inveniumt obicem.
80. An miniſter peccator, hareticus, in-
Fdelis, validè adminiſtret Sacramentum t.
Validé, ex Matthæi 23. Super Cathedram
Moyſi ſedernnt Scriba, & Phariſai, &c. Quia
Miniſter Sacramentorum operatur virtute,
& authoritate divind. Joan. I. Hic eſt, qai
baptizat in Spititu ſancto. Deus autem non
aufert miniſtris hanc poteſtatem, propter
peccatum, ſicut nec aufert alias gratias gratis
datas, juriſdictionem, aut pofleſſionem bo-
norum temporelium.
81. An pectet martaliter Miniſter erdi-
parius, conficiens Sacramentum in ſtatu pee-
cati mortalu? Reſp. Peccare, quia tam
facram actionem nomine DEI faciendam,
continentem paſſionem, & menita Chriſti,
ordinatam ad ſanctificandos homines, in-
digne exercet. Unde præmitti debet con-
6 t1=

7 16, =pays II. Gaput II I..
tritio ad minimum, & in volente ſacrif-
care etiam confeſſio, ſi fieri poteſt, ex ſpe-
ciali Præcepto, ratione communionis con-
juncte&.
82. An etiam alii Clerici, v. g. Diaconi;
e Sisbdiaconi Iua munia peragentes, vel
etia m Presbyteri alia munia in ſtatu peccati
mort alis exercentes, percent mortaliter 2 B.
Negativè; quia hæ actiones non ſunt tam
ſacræ, ſicut Sacramentales.

83. An ſit liritum, petere à miniſtro Sa-

*rrementnm , quem ſcio in adminiſtratione
eccatnram!: B. Licitum eſſe, ſi præcisè ex

ſua malitia peccaturus eſt; quia quando

ſubeſt juſta cauſa petendi, quod licité fieri
poteſt, licèt prævideatur peccaminosè futu-

Fum ex alterius malitia, Petenti non impu-

tatur peccatum per accidens conjunctum

cum effectu petitozmeum enim jus non de-
bet Impediri per malitiam altérius, & tunc
petens non habet ſc poſitivèe, ſed tantum
permuſſivé ad peccatum.

Sacramentalia.
84. Quid ſunt Sacramentalia ? B. Sunt
res quædam ab Eccleſia inſtitutæ in eum f-
nem, ut per eorum uſum venialium pecca-
torum remiſſio obtineatur, idque virtute
doloris, quem exercet is, qui eis utitur, qui
dolor concipitur virtute Sratigrum excitan-

deniſüin
è

fün

Slnenu,
Aurhrdn
Aumh
udurummnt
eurton
uNden

uanmnl
en

enriutitn

MgC
hke. 14

ene!

Eæ dodrina Fidei pro Subdiatond. ryg
Rium, quas ſæpè ſæpius concedit Deus in de-
voto Sacramentalium uſu propter Eccleſiæ
preces & merita, quam ſæpè exaudit.
8 5. Quomodo erg? differunt Saeramen-
ttalia à Sagramenta à BG. Primô: Sacramenta
ſunt à Chriſto inſtituta, Sacramentalia ſo-
lum ab Eceléſia. Secundo, illa conferunt gra=
tiam ex opere operato, ex ſe ipſis, hæc non
ex ſe ipſis, ſed tantùm virtute doloris, quan-
do is exercetur. Tertiò, illa ſunt inſtituta
etiam ad remiſſionem mortalium, hæc ad
remiſſionem venialiam. Quartô, illa infal-
libilem conſequuntur effe cum in non po-
nentibus obicem; hæc non ita infalhibilem
habent effectum, quia non eſt certum, ſem-
per Eccleſiamexaudiri à Deo. Inter Sacra-
mentalia autem numerantur: Aqua bene-
dicta, panis benedictus, confeſſio generalis
cumtunſione pectoris, benedictio Epiſcopi;
& quædam alia.

NAe

anlrſot

mulin 4

CAPUT IV.
De ͤc(Cenſuris & Irregidaritate
in genere.
I.
VID eſt Cenſura? B. Eſt pna ſpiri-
tualis & medicinalis, per quam homini

baptizato deliquenti & contumaci per po-
G 7 5 se⸗

8 Pr: 11. Caput 1V.

teſtatem Eccleſiaſticam aufertur uſus quo-

rundam bonerum ſpiritualium.
2. Quslibus bonis privatur quis per Cen-

Juram? gi, Non privari bonis merè internis,

uti ſunt character, & poteſtas ordinis, nec
bonis propriis, & privatis, uti ſunt Fides,
Charitas, & Gratia, &c. ſed quibuſdam ex-

ternis, & publicis, ſive actionibus, quæ ha-

bent ſpiritualem aliquem effectum, veleom-
modum; uti ſunt, Sacrificium, officium
divinum, beneficium, adminiſtratio, &
ſuſceptio Sacramentorum, indulgentiæ,
publica Eccleſiæ ſuffragia, quia hæc, & non
illa ſubſunt diſpoſitioni Ecoleſiæ.
3. At nunquid per excommunicationem
privatur quis etiam magnöb bonéb temporali,
ut? est con victus humanus? &. Hanc pœnam
eſſe tant m ſecundariam.
4. An ergo exilium, carcer, ſervitus, non

ſunt Cenſura? E. Non eſſe, quia ſunt pα

næ temporales. Unde etiam privatio bene-
ficii, miſi adjunctam habeat ſuſpenſionem
aliquam ſpiritualium actionum, cenſura
non eſt.
5. Degradatio & depofitio ſüntne cenſura?
H. Non eſſe, quia quamvis ſint pœna ſpiri-

tualis, non tamen medicinalis, ſed perpe-

tua, & ob peccatumpræteritum etiamemen-
datum, poteſt inſſigi. „
6. Ceſſatio à divinis éſtne Cenſura? Bt.
Non efſe, quia non imponitur per mo-
dum

Pocnin
gliruin
( nlin
palnt
eitut
lennonect
nmebmm
Uarornng
larne i⸗
Uktroun
Aititien

Gilare

s 2

10 goſen
Rnadvt

otnenn

1 Gltn
d her ung

ee, /

R
R
.
Elſe,

.

mombu,

)
ig

De Cenfaris, & Irregularitate. 153
dum medicinæ ad tollendam contumaciam,
Nu ſed ad propulſandam injuriam Eccleſia
Pauid. fa ſam.

nloreenene, D .
rinntd 7. Irregularitas éſtne cenſura à N&. Non
un eſt, ſve ſit ex de fectu, ſive ex delicto; prior
quidem non, quia non eſt pœna, ſed tantum

untin

impedimentum Canonicum; nec poſterior,
quia non irrogatur per modum pœnæ me-

eftälmfi, dicinalis, ſed punitivæ, & ex ſe perpetuæ.
Gteunn, iß Unde nec tollitur per abſolutionem, ſed per
Annifttl diſpenſationem.
nn lget 8. Quotuplex eſt cenſura? B. Eſſentiali
gulni. . iviſione eſt triplex; Excommunicatio, Su-
eH ſpenſio, Interdictum.
umntiitinnd 9. Quotuplex eſt accidentaliter? H. Alia
Pileitemm eſt à jure, alia ab homine; alia ſententiæ la-
en Hucan tæ, alia ferendæ.
. 10. Qui peſſunt ſerre cenſuram? d. Omnis

ac ſolus Superior Eccleſiaſticus, habens in
foro externo, ſeu contentioſo juriſdictio-
nem, ſive ordinariam, ſive delegatam.
II. In quos poteſt ferri cenſara? KReſp. In
omnes, & fſolos ſubditos alicui Superiori
cccle ſiaſtico, talem juriſdictionem habenti;
GNhͤ. quia ſubjectio, & juriſdictio ſunt correla-
thenh⸗ tiva.

Excommunicatio.
II. Quid eft Excommunicatio? B Eſt Cen-
ſura, per quam quis privatur communione
pA N. Eccleſiæ, id eſt, communibus Eccleſiæ bo-
nd. nis, vel omnibus, vel aliquibus.
n 13

1I6 Pars 1 J. Caput 1V.
13. AQuotuaplex eſt Excommunicatio? B.
Duplex: Alia major, alia minor. IIIa privat?
omnibus bonis communibus Eccleſiæ, hæc
ſolùm participatione paſſiva Sacramento-
rum. . R
14. Ob quam cauſam incurritur Exeom-
miunicatio miner? Reſp. Ob unicam, eum
quis communicat cum excommunicato ex-
communicatione majori, denuntiato, vel-
publico percuſſore Clerici.
I15. Ob quam cauſam incurritur excom-

tionis majoris haberi in Catalog. Excom-
municationum, in Bulla Cœnæ, & Edictis
Epiſcoporum.
16. Impedgitne utraque Exeommunica-
tie ſuſeeptionem emnium Sacrawentorum?
Keſp. Impedit. Primæ autem Tonſuræ ſu-
ſceptionem, impedit ſola major, quæ etiam
impedit adminiſtrationem in ordinibus jam

ſuſceptis.
Suſpenſio.

17. Qutid eſt ſuſpenſio? R. Eſt Cenſura,
vel pœna eccleſiaſtica, quâ Clericus priva-
tur uſu poteſtatis ei convenientis, aut ratio-
ne officii Clericalis, aut ratione beneffcii,
auf ratione utriuſque, & hœc ultima eſt ad=
æquata, & plena ſuſpenſio. .
18. Qusnam Jaſbenſis eſt Cenſura, &
q4

municatio majori . Cauſas excommunica-

— ——,..,'ñjB0⁴E((v—

rſol
tſenm
enumn,
erk Ra
ziecaidu
1. Vuh
ercc
10.
fin tn
e cuh

Waſ
Are
Srtwee

1ua
alM,

ter⸗
n liſc ud
AN
ummile⸗
rrgokore
mlie e

,

Rnne ,
enſ 1

8

—

ad

ſuannmngte

e
69,00 Ua

1 iumni in ee
N

n Benmnuve

mn unwentmn
nPNINENH

or gretoe

*

De Cenſuris & Irregularitate. 161
qua pura pœna ² H. Eſt cenſura, ſi imponatur
in medicinam, ut ſie fidelis reſipiſeat ab in-
obedientia. Eſt verò pura perna, fi impona-
tur in vindictam delicti commiſſi.
1 9. Wuis peteſt ſic ſupendi? Reſp. Solus
Clericus.
20. Quavdo impedit ſuſpenſio ſuſceptis-
nem oräinum, vel miniftrationem in iis à
Reſp. Quando eſt ſuſpenſio ab ordine,
vel quando eſt ſuſpenſio totalis. Eundem
effectum habet à fortiori degradatio, &
depo ſitio. 5

2 1. An propter saliguod delidum ſuſpen“
Ius per menſem Febrnarii anni biſſe xtilis,
peſſit celebrare Miſſam ualtimä die ejuſdenm
menſis anni biſextiliz ?à Reſp. In favorem
ſuſpenfi dici poſſe, quòd menſis Februa-
rius à jure determinatus intelligatur ſine
die biſſextili; ac proinde elapſis tot diebus;
quot alias habet Februarius, cefſet pœna
menſi alligats. .

22. An Sacerdos ſuſpenſus ob id, quèd
vel ante atatem , vel extra zempornz pro-
motus ſit ad Sacerdstium, fi in ordinatione
cum Epiſcopo ordinante conſeeret, fat ir-
regularis ? R. Probabile eſſe, quòd non ſiat;
quia moraliter loquendo, hic actus non ex-
ercetur poſtordinationem cùm ordinatio
moraliter ante finem Miſſæ non habeatur
pro finita. .

Depe-

162 Ppzzs 1IJ. Caput 1V.
Depéſttio, & Degradatio.
23. Quia eft depoſitio, & degradatio? H.
Depoſitionem genericè acceptam per mhil
aliud differre à degradatione, quàm quòd

illa latius pateat, quàm hæc; & ſi ſit verba-

lis. vocatur ſimpliciter depo fitio; ſi ſit rea-
lis, vocatur degradatio.
24. Quid ergè eſt degradatio? Reſp. Eſi
privatio executionis officiorum, & benefi-
ciorum ſimpliciter, & in toto, abſque ſpe re-
Kitutionis, facta cum certa ſolennitate, &
Erir aione Clericalis privilegii, ita, ut ſæcu-
ali Curiæ ſubjiciatur.
24. Quid aueem eſt depoſitie verbalis? t.
Eſt fimilis privatio, ſed ſine dicta ſolenni-
tate, vel relicto utroque privilegio Cano-
nis, & fori.
26. Qomedo differunt depoſitio & degra-
datio à ſaſpenſione? E. Quòd illæ auferant ip-
ſum jus radicale, & titulum beneficii, idque
in perpetuum; ſuſpenſio non item, ſed ſolum
fructum & uſum.
Interdictum.
17. Quid eſt Interdickum: Reſp. Regula-
riter eſt cenſura, prohibens fidelibus oficio-
rum Divinorum celebrarionem, Sacramen-
torum Euchariſtiæ, extremæ Unctionis, &
Ordinum tam uiniſtrationem, quàm ſuſcep-
tionem, & ſepulturam Eccleſiaſticam,
28. Cur dixſti: Regulariter: Reſp.
Quia ſicut ſuſpenſio poteſt ferri, & ut Een⸗
V 162

yiri,
renſ
ulinAin
eVNäl
rledn
9. Vlußt
orde,An
Kyreie
SdtNn
Cilutn
nnknſe
Nutneiun
Llger
Vlgatn
itettimn.
dalil

igzeker

11 Alsele
C
nretee

tennmnet
HH
foynheindu
We ll
7 Lunch,
Wlin /9

hiſe

4

1 19
h⸗ De Cenſuris, & Irregularitate. 161

ſura, & ut mera pœna in vindictam peccati
commiſſi, ita & interdictum; quiàâ autem in-
terdictum vix unquam imponi ſolet ut me-
ra pœna, ideo additum eſt regulariter.
29. Weotuplex eſt interdiétum? B Aliud
eſt locale, aliud perſonale: Utrumque vel
eſt generale, vel ſpeciale.
30. Quid eſt locale generale? E. Cùm in-

0

add

äemn iu terdicitur tota Provincia, Regnum, Civitas,
lungiſuiß Caſtellum, & tunc nemo ibi ordinari, vei
aenlmin miniſtrare poteſt.
Prliſtr 3 I. Quid eſt interdictum locale ſpecialo⸗
Bt. Cûm interdicitur tantùm una, vel plures
AGhÿ Eccleſiæ unius loci, non omnes; Intelligun-
Alulitſlea ezur autem etiam Capellæ.
eien 32. Quid eſt interdictuen perſonale ſpecia-
le? ge. Cům aliqui vel una tantuùm perfone
rminiibe⸗ interdieitur.
Olente 33. Quid eſt interdibum perſonale gene-
nledn vale? E. Quando omnes Perſonæ alicujus
huntm loci interdicuntur.
34. Quomodo differt interdidtum ab Ex-
o4à& com municatione? R. Per hoc, quòd Excom-
eNA municatio privet quidem iiſdem & aliis re-
ltnckoi⸗ bus, quibus Interdi ctum, ſed præœcisè, ut res

ſunt communes aliis Fidelibus; Interdictum
verò privet rebus ſacris in jure expreſſis, ut
ſacræ ſunt.
3 57 Quomado rursks differt Interdictum
à Iuſpenſione à R. Per hoc, quòd quam-
yvis ſuſpenſio iiſdem privet ex parte, u⸗
As

„

264 Paxys 1 J. Captet TV.
bas Interdiétum, tamen ſuſpenſio privat iis,
prout ſunt propriæ ipfi ſuſpenſo. Interdi-
tum vere privat iis, prout ſunt communes.
Ita Soarius diip. 3 2, ſedt. 4.
Irrega laritas.
36. Mleuid eſt irregularitas? Reſp. Eſt im-
pedimentum Canonicum, primari6 & dire-
ctè impediens Fideles à ſuſceptione ordi-
num; ſecundariò autem, & indirectè im-
Pediens ordinatum ab ejus uſu, & impedi-
ens item eoſdem à beneſiciis, jurisdiéione-

que eccleſiaſtica.
37. Kuoa eſit ſubjelézum Irregalaritatis

capax: Reſp. Imprimis debet eſſe capax or-
dinis; deinde debet eſſe Juri Canonico ſub-

jectus. Hinc non baptizatus, fœmina, per-

petuò amens, tanquam Ordinum incapaces,
ſunt etiam incapaces Irre gularitatis. Et Pon-
tifex, quia non eit ſubditus Juri Canonico,

pariter capax non eſt.

3 3. Wioruplex eſt Irregularitas? R. Du-
plex Una ex delicto, altera ex defectu.
39. ualis actus reqniritur in ſubjiecto ad
Irregilaritatem ex delidkto ineurrendam?
Reſp. Requiri actum externum, opere con-
ſummatum, deliberatum, peccaminofum,
cognitum in ratione pœnæ.
40. An adas externus occultiſimus ſit ca-
pax lrregularitatis? Reſp. Effe, quisa hoc ip-

ſo eſt de ſe ſubjectus judicio Rcecleſiæ. Con=
trarium tenent aliqui.

4 U

n

7

(Selu
e G N
G
6,1 pron
ℳN
e ael⸗
uintiſgeen
u
1 4 4
rkir
uriu
win ununs
tlhentttekee⸗
ſo ſueſber
neili an
G, Al,

rinie

faranl
amtes Kive
imthen er
tez, Ma
nicninuni
ele

(An
liiur
e.
(Auunn
Argrine
ulkn

illiinn)
1,Kinceks
Kin
ite

ün iA

rdurt.

nu N
MIerdekech,
AYKANAN

, iuGl in

m Ceeen
etckini,

De Cenſaris, & Irregularitate. 16
41. Si quis lethale vulnus inflixit, ſed
mors ſectita non est, cenſetirne opere con-
ſummäſßſe, ae proinde incurriſſe irregnlarits-
tem ex delido?. Non cenſeri, quia non eſt
actus in eâ ſpecie , ſub qua prohibetur, per-
fecdtus. .
4 27 An qui tampore ebrietatis ſolitus oc-
cidere bibit ad ehbriesatem, & in ea octidit,
cenſestur ſatis deliberatè occidiſſe, ut ineur-
rat irregularitatem? Reſp. Affirmative, ſi
tunc prævidit ſe occiſurum; quia fuit occi-=
ſo ſatis deliberata; Negative verô, ſi non
prævidit, ex oppolita ratione.
4 3. Antetians impubes occidens ineurrat
irregularitatem? Reſp. Ex plurium ſenten-
tia, apud & cum Lamb. probabiliůùs nonin-
currere, qui docent univerſaltter, pueros
impuberes, quamvis rationis uſum haben-

tes, nullà Cenſurâ aut pœnâ (Excommu⸗-

nicationem aliqui excipiunt] affici ab Eo-
cleſia. =
44. An ad incurrendam irregularieatem
ex delido requiratur adhes: mort alit er pecca-
mineſus à Bz. Probabiliùs requiritur. Viade
Tamb. de irregul. c. 4. §. 4.
4 5. Quas ſunt irregularitates ex Aelicto?
R. Una eſt, ob iteratum Baptiſmum ſeriò, &
ſcienter. .
16. Quis incurrit hanc irregularitatem
Reſp. Et rebaptizatus, & rebaptizans; iſte

tamen ſi fit Elericus, tantùm partialiter

in-

166 par: 11. Caput 1.

incurrit, quatenus ad altiorem ordinem a⸗

ſcendere nequit, & ſi occultè rebaptizat;,
peccat quidem graviter, ſed irregularitatem
non incurrit, niſi ſolenniter baptizaverit;

non Sacerdos. Ex Cap. I. & 2. de Cler. non

ord.
47. Qus eſt ſecunda Irregularitas ex de-
lido? & Ex Ordinum abuſu.
48. Quot modis bac Irregularitas incur-
ritur? R. Tribus modis: Primòô, qui furtivè
juxta aliquos, vel qui matrimonio (quam-
vis ſoluùm ratò) junctus ſuſcipit ordines ex-
tra caſus jure expreſſos. Secundò, ſi quis
Clericus carens ordine aliquê, atum ejus or-
dinis ſeriò, & ſcienter ſolenniter exercet.
Tertiò, ſi quis Clericus violet Cenſuram, id
eſt, cùm ſit excommunicatus vel ſuſpenſus,
vel interdictus, exercet culpabihiter adus
proprios ordinum majorum.
49. Qua« eſt tertia Irregularitas ex de-
Rcdio; Reſp. Propter enormia crimina, ſi
ſint notoria & publica, v. g. quæ à jure ha-
bent annexam infamiam, ut : Adulte
rium, Raptus, Inceſtus. Perjurium in ju-
dicio.
50. Qua est quarta Irregularitas ex deli-
G&ιο tReſp. Ex injuſta mutilatione, vel ho-
micidio etiam indirect tantùm voluntario;,
extenditurque ad omnes, qui ad alterutrum,
ſive in bello injuſto, ſive extra illud, injuſte
concurrunt conſulendo, mandando. Mu-
tilatio

hnt
Anll
meemun

4
4

lu.
u
. Num
. Inmmn
lchgliunn
Putheirtin
Uurlkäile
Cokiurcc
bennt
Kane
nnfniun
hrnſek
ſenun
commnnn!
C)i
1er C/

9 t
Meleo r
run nn
ſnte
II A.

l⸗

antſedt

nien
uen

AN
hie

yyulten,
ntiti
ul.
gtlatunn
tmd giin
nmorie ae

ntod

lumd,igi
mmiereger
eClumwi
Wllnei
kii t
..
latut
ni aimn,1

erel
1te e.
(AX/,

. Ae
Mivun in⸗

, N
Amiun 4
en,

n

–

De Cenſuri & Irregularitate. 16 5
tatio autem hic intelligitur, quando à
corpore ſeparatur membrum aliquod prin-
cipale, id eſt, pars corporis, quæ officium
per ſe diſtinctum habet, ut: pes, manus,
oculus.
51. Qus ſunt Irregularitates ex defectut
Reſp. Prima eſt ex defectu animæ, ut: ſi
ſint amentes, phrænectici, arreptitii, epilep-
tici, qui tamen ſi ordinati ſunt, & intra an-
num eo morbo non laborârunt, præſumun-
tur liberati, Item illiterati, qui non habent
do&rinam ſufficientem. Denique Neophy-
ti, ſeu recenter converſi, donec ab Epiſcopo
judicentaur ſufficientes.
52., An amentes, epileptici, &r. ſi ſemel
tantim fuerint correpti amentia, epilepſia,
c. hoc ipſo ſint papetuò irregulares quoad

Juſcipienados ordines? Reſp. Affirmativè cum

communi ex Cap. Maritum, diſt. 331 ſi hoc
Cap. ſit uſu receptum, uti ſupponit Sua-
rez de Cenf. ditp. 51. ſect. 1. num. 4. tales
proinde (ut idem ait) meritò non admit-
tuntur ad ordines, vel ſaltem deſideratur
Prælati approbatio. Imô n. y. ſimpliciter aſ-
ſerit cum Navarro, ordinari non poſſe ſine
Papæ diſpenſatione
53. Qe« eſt ſecunda irregularitas ex de-
fectu? Reſp Ex defectin corporis, ut ſi pro-
pter eum ineptus ſit ad exercitium ordinis,
cœcus, ſurdus, claudus, ita ut ſine baculo

nequeat ire ad Altare, careat manu,

polli-

163 Pars 11. Caßtit 1V.
pollice, indice, oculo ſiniſtrôò. Si ordinem
nequit exercere ſine horrore, offenhone, aut

ſeandalo aliorum, ut carens auribus, naſo,

notabiliter gibboſus, leproſus, paralyticus.
Si ſit hermaphroditus, monſtroſus, gigas,
pigmæus, æthiopsinter Europæos.
54. Qus eſè tertia irregularitas ex defedtu?
Be. Ex defectu natalium, quales ſunt omnes
illegitimi, eò, quéêd ratione originis repu-
tentur viles.
5. Qus eſt quarta Irregularitas ex deſe-
du? Bt. Ex defectu ætatis ad ordines, de qua
alibi dictum.
5 6. Qua eſt quinta irregularitas ex de-
Jedtu? Reſp. Ex defectu Sacramenti, ſive
ſignificationis Matrimonii ratione Biga-
miæ; Bigamia autem contrahitur, vel dum
quis vivente, aut mortuâ primâà Uxore co-
gnitâ, ſecundam cognoſcit, etſi Matrimo-
nium ſit invalidum. Vel qui viduam non
virginem ducit, & cognoſcit. Vel qui ducit
uxorem, priùs ab alio quomodocunque co-
gnitam& ipſe cognoſcit. Vel qui propriam
Uxorem cognoſcit, poſtquam ab alio per
adulterium cognita fuit. Vel demùm, qui
poſt ſolenne votum Caſtitatis de facto Ma-
trimonium contrahit, & conſummat illud
cum Virgine.
57. Qus eſt ſexta irregularitas ex defe-
du: Refp. Ex infamia, five juris quæ ex de-
licto proprio, vel Parentum, vel vili car⸗
, 1.

M 1

inn 4

Ndrct
enheun

1

(Hor

elen erah

Elm.
1

dr

lru⸗

ennnafnie

ſ

ui

adu eunde
NN mnn

Voen lCane

Rgeltie

eAer henn
Kain r
ſelalenin

di

Agend.

Ggnhummel

er

W
NWWen

unerbuikartn
Eginmd

I

on kiag

Llenngrlrta

4

A,

len l
nlardese
Clliie n
8 4 (ühe
unhodke
1

SMGn
1.121

ſatm

Dn terſnnn..

ontttin
etlunne
gnegenin

nglniarn
iuindn e

Uingalict 4

1KratG

mi ien e

pmied
NEtaed un⸗

„

a giflan
guli i
uNrN
8 GNenpone
Nun 44

n u

ſgunin, ai

eKo⸗
ünmt

.

cn⸗
.

De Cenſuris, & lrregilaritate. 169
ditione perſone naſcitur, ſive facti, mo-
dò crimen publicum ſit; ex occulto emm
non oritur, ſi Homicidium, & Cenſuræ
violationem excipias;: juxta aliquorum ſen-
bentiam.
3. Qu« eſt ſeptima Irregularitas ex de-
fedta? R. Ex defectu libertatis, quem ha-
bent omnes ſervi propriè dti, donec con-
ſequantur plenam libertatem. Item conju-
gati, niſi uxores conſentiant, &caſtitatem
voveant. Et Curiales, id eſt, curiæ ſæcu-
lari obligati facò juramentò, vel ſtipendiò,
vel Judices, Advocati, & c. quamdiu talia
officia habent. Excipiunturilli, qui habent
ſpecçialem diſpenſationem Papæ pro talibus
officiis, uti quidam Clerici in aulis Prin-
cipum. Item hunc defectum libertatis ha-
bent milites, ſaltem quamdiu juramentòô
tenentur, theſaurarii, & depoſitarii publici;
& qui rempub. adminiſtrant, uni etiam ap-
paritores, & ſimiles, qui ſæva, turpia exer-
cuerunt, vel in cauſa ſanguinis miniſträrune.
59. Qua eſt ocavn Irregularitas ex de-
fectu? KReſp. Ex defectu Lenitatis, ſcilicet
ex licita mutilatione, vel Homicidio in
bello juſto, vel judicio. Er requiritur, ut oc-
ciſio, vel mutilatio de facto ſequatur.
60. Cur hac lenitas reguiritur ab Eccle-
Sa ? Reſp. Quia Sacerdos gerit Perſonam
Chriſti, qui, utpotè leniſſimus, neminem
unquam læßt.
H .

176 Pgr, J. Eaput 1V.
61. Incurritne hanc Irregularitatem; gqui
mutilat, vel ogeidit in defenſionem inculpa-
zam honoris, vita, caſtitatis, &c. N. Ne-
gativè, quia in Jure non ſtatuitur Irregula-
ritas hœæc, niſi ob homicidium in bello juſto,
vel judicio.
62. Qui incurrunt banc Irregularitatem
in bello juſto ?2 &. Qui mutilat, vel occidit
proprià manu, non autem Clericus adhor-
tans ad fortiter pugnandum in bello juſto,
(ſecàùs tamen, ſi ad occidendum hunc vel
illum in particulari.) Idem eſt de Duce
exercitus, Tubicine, &c.
63. Qui incurrunt illam in judicio à N.
Qui ad mortem, vel mutilationem coo-
perantur, ativè, & efficaciter, & proxi-
mè per adlionem eæ natura ſun ad id erdi-
natam.
64. Qui cenſentur hi ceeperateres? H.
Juder ferens ſententiam, Notarius eam ſcri-
bens, miniſtri exequentes, teſtes, &c.
6s. Cur additur: Adivè:g. Id eſt ex parte

occidentium, quia non fit irregularis, qui ſe

habet tantùm paſſivè, & ex parte ejus, qui
occiditur, ut Confeſſarius hortans ad faten-
dum veritatem, velacquieſcendum ſenten-
eiæ juſtæ, quam non poteſt differre, niſi ap-
ellatione injuſtàâ. .
66. Cur additur: Efficaciter? R. Quia
adjuvans, v. g. ferens ligna, ut comburatur

antè jam ſuffocatus, non fit irregularis, nec

affi⸗

.U
Len,
TII

. gicttur

1 P

RW
iumndmn
Fu G u⸗
lelcnor ee
ancrnpeuk
Wladan 6
let, Uunnun
llcultrt
Aaderuktn
nnng.
S l
Gluintut,
ſnin Aeu
m 4
Uulclnlert,n
Durthſtdnt
45 eruir
fuuenti
ſnjunnizd⸗

leliin e⸗

Aa
Eienr c

Uunline men
8 linng
iſunchiß,

Enes

rler) leen
Mimult And

lutente

nundui hlen
Poerknn hnn
Inck o
edr,i
SZ
uien,& enn
ſe itt

Bupunyr
mweruent

iNckezt
Alnicl⸗

anur in
Penmlrt⸗
Celghkett⸗

ben ,

9

4 0N i
GeWAu
elh,Ne
fimn .

.

De Cenſuri, & Irregularitate. 171t
aſſiſtens ſupplicio, ſi ſuâ præſentiâ in illud
non influt.“
67. Cur dicitur: Proximè: . Quia qui
remotè tantùm influunt, non funt irregu-
lares; ut qui gladios faciunt, aut venduntz;
Legislator, leges capitales condens; Con-

cionator in genere dicens, puniendos eſſe
malefactores; Confeſſarius interrogatus de

ree, an mortem mereatur, ſi reſpondeat,
Judicem ſine acceptione perſonarum fungi
debere ſuo officio. Quia hi omnes ſunt tan-
tùm cauſa remota.
68. At, quid ſi aliquid facerent, aut di⸗=
cerent in particulari, ex quo mors alicupus
ſequeretur, aut acceleraretur à &. Hos fu-
turos proximè cooperatores, proindequs
irregulares; ut ſi quis efficaciter urgeret reum,
ut ſcalam aſcendat, vel ad hoc illum juva-
ret; Vel ſi Judici in particulari reſponderet,
hunc eſſe plectendum.
69. Poſsüntne ramen proximè cooperantes.
aliquando excuſari ab irregularitate ? Be.
Poſſunt, ſi fiat cum indeliberatione, aut cum
femiplena tantùm advertentia, v. gr. ſi di-
cat Confeſſarius: Properemus, aut inſtiget
jumentum, quo reus vehitur. Item, ſi coo-
peratio ſit valde exigua; ut ſi jubeat reum
adhuc unum gradum conſcendere, quia
minimum reputatur pro nihilo.
70. Quig tamen eſt in hac cauſa proba-
bilisstis favorabilis ? B. Suarez, Regin.
H 2z Laym.

172 Bars 1J. Caput 1V.
Laym. Turr. Hurt. Banny, cenſent, ex ho-
micidio neminem fieri irregularem ex de-
fectu, niſi concurrat ut publicus miniſter
Juſtitiæ, ſive ad cauſæ probationem „ſive
executionem; vel ut privatus injuſteè, & cum
peccato.
71. Cur tandem dicitur n. 63. per adlio-
mem ex natara ſua erainatam? Reſp. Ideo,
quia per accidens ſecutus effectus, non
imputatur danti operam rei, per ſe licitæ.
Hinc non ſit irregularis, dicens Carnifici:
Nemo te impedit facere tuum officium,
ego meum feci. Nec Judices Eccleſiaſtici,
degradatum tradentes brachio ſoculari; nec
Clerici, accuſantes aliquem in cauſa eti-
minali, modò expreſè proteſtentur, ſe non
intendere, ut puniatur pœnâ ſanguinis, ſed
santùm ut AKbi vel ſuis ſatisſiat; vel im-
pediantur mala, ſibi & aliis
impendentia.

PARS

nietalen)
dl
alnin
,u, in

4 4. nnna⸗ D 1.
umſulr n,
niſes Ceim
ſukllenn
4

B 19 ſie
vnumn lirl
kann elih
ntei herbelt
i,NrenCint
Eeen Wnochein
eſule ahatt
arlilhli,
unnel e,
yneſenun enn
monlagungk
uſugr; Ar
, kii

Want

:( 173).0

PARSIII.

De Diaconatu, & ad eum
pertinentibus.

CAPVUT I.

De Diaconatu.

I.

D eh Dincenatus ? Reſp. Eſt. Ordò
ſacer Eccleſiaſticus, quò⅛ confertur
poteſtas proximè afliſtendi, Presbyteroin
miniſterio Altaris, legendique Evangelium
zn Miſſa.
2. Quomodo ordinandus in Diaconum
debet accedere ordinationem? Reſp. De-
bet eſſe initiatus Minoribus Ordinibus, &
Subdiaconatu examinatus, & approbatus
pro Diaconatu, benè diſpoſitus ad ſacram
Communionem, indutus am ctu, alba, cin-
gulò, & Manipulé, Dalmaticam ſuper bra-
chium ſiniſtrum, & ſtolam manu finiſtra;
dextra verò candelam offerendam Epiſco-=
Po geſtans, & habens tonſuram patentem.

H 3 3. W

174 Pars III. Caput I.
3. L« eſt materia Diaconatus 2 . Ve-
rius, efſe duplicem partialem materiam.
Unam e Decrete fidei, ab Engenio in Conc.
Ror fado, traditionem libri Evangeliorum.
Alteram ex Conc. Carthaginen. 4. c. 4. Im-
poſitionem manus dextre ab Epiſcope fa-
Ram ſuper caput Ordinandi.
4. Weie eſt forma ad traditionem libri
Evangeliorum proferenda ab Epiſcopo? Ht.
Eſt hec: Accipepoteſtatem legendi Evange-
lin m in Eccleſia, tam pro vivis, gquàm pro
defuntlis in nomine Domini.
5: Qus eſt altera forma? B. Hæc: Accipe
Spiritum Sandtum, adrobur, & ad reſiſten-
dum diabolo, & tentatioxibus ejus in nomine
Domini. J
6. An ſit valida ordinatio Diaconi, ſi non
tradatur illi liber Miſſalis (utz ſolet) ſed alius
continens Evangelia? E. Eſſe, quia adſunt
Evangelia.
7. Quid ſi tradatur alius liber, v. gr.
Exorciſmorum, vel Conecilium Tridentinum?
Bi. Non fore validam; ob defectum enim
Evangeliorum non verikcaretur forma.
3. Quid ſi tota ſacra Scriptura tradere-
tur? G. Validam futuram, quia adſunt
Evangelia.
9. Quid ſi autem ſolzum vetus Teſta-
mentum traderetur ? Reſp. Non fore
validam, quia in co non ſunt Evan-

elia.
10. Qid

1

Da
Bpntmt
. Pm.

6ethem,An
enrnütn
) .

ſdalhns
wenhunbiee
as
ru
un

De

e ninnn
jl⸗
ſ,eeze
dſturiz
zyilſcpten

Cthelale, n⸗
Ctanun dite

4 „
lun N

Apoitltorlrr

un Diater

Aemewalen
ul.

11. / 1

(lonte lengr

ſleenmni,

Ultn

aee.
MA . .

A ilinn,
un enid kin
eid gt
N
n Ner A
,SSn
7

algutrnenn

iuti Duni ſ

11.,1.11

ei Ar I
giluo itte
dunen
un,
brin⸗ un

En, ſule)
1
, e

De Diaconatu. 175
10. Quid ſitraderetur liber, continens ſo-

Iam Adla Apoſtolorum, Epiſtolas, Apo⸗

calypſin?: E. Cum Tamb. dubiam fore
erdinationem, & ſub conditione fepeten-
dam; quafnvis enim in Actibus, aliiſque
prædictis libris adſit doctrina Evangelii, non
tamenſunt Evangelia. Z
11. Quomodo liber Evangeliorum poteſt
eſſe materia remota hujus ordinis, cum tem-
poribus Apoſtolorum talis liber non fuerit, &
ramen fusrint Diaconi ordinati, uti fuit S.
Stephanus ? E. Chriſtum non determinâſſe
in individue materias ſingulorum ordinum,
ſed aliquorum tantùm in genere; mandan-

do Apoſtolis, ut in particulari uſurparent

Cæremoniam exteriorem, quàâ pro diver-
ſitate temporum ſignificarent munus, atque
officium cujuſcunque ordinis. Ac proinde
Apoſoli contulerunt ab imtio Subdiacona-
tum, & Diaconatum cum materia nobis qui-
dem ignota, ſed pro tunc ſigniſcante can-
dem poteſtatem, quæ de facto ſignihcatur.
12. Quod eſt offeium Diaconi? Reſp.
Imprimis: Eſt Sacerdoti Sacriſßcanti imme-
diatè aſliſtere, miniſtrare illi Hoſtiam in pa-
tena, & Vinum in calice tradendo, eumque
adjuvare, portando etiam Corpus Chriſti, ſi
opus ſit.
13. Quod eſt oficium ulterihs? B. Cane-
re ſolenniter Evangelium in Miſſa, id eſt;
cum veſte propria, & ex officio.
H 4 14.

1765 Pars 1I1. Capæt I.
14. Qod alind eſt Diaconi offeium: Bt.
Eſt Corpus & Sanguinem Chrifſti, ex com-
miſſione Sacerdotis ſeu Epiſcopi Fidelibus
miniſtrare, ſeu diſpenſare, quod quidem
hodie in uſu non eſt, niſi in maxima necef-
ſitate, cùm ſit copia Sacerdotum.
15. Quid adbuc; Reſp. Solenniter bap-
tizare ex commiſſione Epiſcopi, vel Sacer-
AotIs.
16. Qid ultra? Reſp. Ex commiſſione
Sacerdotis, vel in neceſfſitate fſolenniter
Prædicare.
17. Quid denique? B. Sunt & alia ejus
officia ex Eccleſiæ conſtitutione, ur: Bapti-
zandos inſtruere, purgare, veſtibus exſpolia-
re, Epiſcopo prædicanti aſſiſtere, eumque
cuſtodire, & tanquam ejus oculum populi
mores perveſtigare, eique, ut eos perficiat,
vel cotrigat, referre; Bona Eceleſiæ diſpen-
ſare, eleemofynas diſtribucse.
18. An Diaconus poſſit etiam miniftrars
Extremam Pntionem, ex com miſſione Pa-
rochi; Reſp. Non poſſe, quia id nullé jure
ipſi conceditur. L
19. An Diacone liceat deferre Pyxicem,
in qua ſunt ſarre particula, de uno altari ad
alterum 2 Reſp. Cum Tamb. ex §. Thoma,
licere „ quia Diaconus debet habere pote-
ſtatem ſuper Chriſti Corpus in ſacris vaſis
contentum, & ex quotidiana praxi Diaco-
us pro ſolenni Proceſſiene vel expoſitione.
PYX

ſerdeler

1 i
faimm
eehockinl
Gnn M

nin M . 4
Wedin
11. Cuk,

uraduktm
An
Anghi

hnrluſtn

ul r
1 .
wiluan

1 Relhn er

Honmemtte
ipedh
Alicktinni
18 glrie
4 AMts/

,4 Mee ,

Frlkiuree
relle gann
Dmn

7

.
ſe
Acden
Al kar.

„*

uehhlni

rummi
1elre hhene

n kiter
In nitnenflr
mitülee eunde
euRelin lnl
er ut elcs

4
⸗

erMuſſin
gutulein

,en,ntn,
gelenil
nk rt OH

1 9.
4

nn

.

HMZ aeeſ.

De Piaconatu. 197
pyxidem, ſeu lunulam, in quibus eſt Eu-
chariſtia, educit à ſacrario, vel à ſublimi
loco ſumit, adducitque in manus Sacer-
dotis.
20. Quid eft ſolenniter eanere Evange-
lium in Miſſa: Reſp. Eſt canece cum propris
veſte Diaconi.
21. Qua eff illa propria veſtu? Reſp. Eſt
Kola à ſimſtro humero per pectus, & deon-

fum ad latus dextrum, fſub brachio dextre

ducécta. V
22. An ergo Subdiacenus non poteſt canere
ſolenniter Evangelium in Miſſa 2 Reſp Non
poſſe cum tali ſolennitate, hoc eſt, cum veſte
propria Diaconi.
23. Potéſtne Diacenus abſente Parocho,
quamwvius non committente, diſpenſare Eu-
chariſtiam in caſu neceſſitatis ? Reſp. Poſſe,
quia eſt tacita voluntas.
14. Qualis antem hedie requiritur neceſ-
Iſitas as hoc munus sbeundum? Keſp Suffi-
cere neceſſitatem agonizantis. Quintanad.
extendit etiam ad majora Feſta abſente
Sacerdote.
15. An Diaconus peſſit wanu propriz por-
rigere Euchariſtiam Ssacerdoti inſirmo ? Keſp.
Ipſum Sacerdotem debere Euchariſliam de
pyxide accipere, ſi poſſit, & ſumere, cùm
ſit Sacerdos. Si autem non poſſit, porriga
illi Diz conus.
26. Quid eit ſolenniter baptixare? Reſp.
5 Eſt

17⁸ Pars 11I. Catut J.
Eſt baptizare cumſolennitatibus, & Cære-
moniis ab Eccleſia præſcriptis in Kituali.
27. An poſſit Parochus pro libitu com-
mititere Baptiſmum piacene * Reſp. Aliqui
putant, ſolùm in caſu extremæ neceſfſitatis;
judico tamen, verius eſſe, quòd poſſit ex
alia cauſa rationabili, & quidem hac ætate;
aliàs olim erat facilior hæc commiſſio ob
defectum Sacerdotum, quorum numerus
hodie crevit.
28. Potéſtne Diaconus etiam ſine commiſ-
Iizne baptizare ſolenniter Parocho abſente?
K. Probabile eſſe, quòd poſſit proprio jure,
etiamſi non ſit extrema neceſſitas, dum-
modo ſit non levis. L
29. Tuid, ſi Diaconus conſtituatur Pa-
rochus, potéſtne ſine ulteriori commiſſione
Juos Parochianos ſolenniter baptizare? Keſp.
Videri in tali majorêm poteſtatem agno-
ſcendam, quâm in ſimplici Diacono; ac
proinde hanc poteſtatemilli negandam non
eſſe, ſicut tunc poteſt ſolenniter prædicare
ex officio.
30. Si Diaconus extra caſus dictos, ſine
commiſſione Sacerdotis, vel Epiſcopi bapti-
zet ſolenniter, incurritne aliquam t&nαnπ:
Incurrere Irre gularitatem. Ex Cap 1I de Cler.
non ord. mini.
11. Per quam maleriam & formam
confertur Diacono hac poteſtas diſpenſandi
BEushariſtiam, ſolenniter baptizandi ex Sa-
cer⸗

e
,emnin .
Htdam
Cm.
ne lun
6 duruminen⸗
fmuknuh l
Pnpl

ſ

1 Oaddt 4
5 5
ve
ualygele
M

Neng Eunar
ſ lulte
Allter i⸗

linebre
ahemäleee

ſd Mhrr

mtimmnizrge⸗
al, u

.

ler conmih
Ounmonm

S
ℳ.

nſctuantkr

arten nnſſten

“
tubuzndent! N

untreten

tr,h
or.

6 1
Rpete N.
gdin ind c

,
PelE.
er

De Diaconatu. 175
terdotis deputatione, & ſacrißcanti mini-
