ab ipſo ordinante.
4 An ma jores Ordines validè con erantur
Per ſaltum? N. Validè, præter Presbyte-

ratum, quoad poteſtatem abſolvendi ſine

poteſtate conſecrandi, & præter Epiſcopa-
tum ſine Sacerdotio.
. An ad hos ordines ſuſcipiendos requi-
vatur etiam certa atas; B. Requiri, ſed
non ad valorem; qualis autem requira-
tur, determinabimus, dum de ſingulis
agemus.
6. An ſit de fide, omnes majiores ordines
eſe Sacramenta à B. De ſolo Sacerdotio
& Epiſcopatu, quatenus Sacerdotium invol-
vit, eſſe de de, quòd ſit Sacramentum, ſic
enim ſalvatur fides docens, ordinem eſſe
Sacramentum.
Prarequiſita.
7. An dimiſſeria data generahiter ad omæ=
nes Ordines etiam majores, comprehen-
gere cenſeri debent etiam Preibyteratum: N.

Atlu⸗

4 ſ

Plltnn
,H
ham
. erierha
geſo 4
S d.
owIm
nteſl
ong, drl
n
ſumnen
3 D
ln tpe
lbn
54,4.
Atliuei
Neing

i

.
llfen f⸗
Dune
deſohk

ti
uhtn
S
in
6H0mns
A

N

uetmmnbenie
lrisehenn

aginkune
NNNn 1

V, A El

in aieN
De uetonmn

erzountt „2

M
wel
4 1
9, t le
ſnmn d

e,

De iu, qua eomm. ſunt maj. ord. 27
Affirmativè, quia qui dicit: Omne, nihil
excipit, expreſſumque dicitur, tum quod
ſub expreſſe continetur, apud Barboſ.
axiom. 89. aum. j. tum quod ex natura
verborum inducitur. Nec obeſt, quòd di-
miſſoriæ judicentur eſle ſtrictæ interpreta-
tionis, quia ad interpretationem ſtri am
verba non debent impropriari, nec contzs
ſuam naturam reſtringi.
8. Ordinandus in ſacru, à que debet has
bere teſtimonium de vita, & moribus Bi.
Ex Trid / ſeſſ. 23. 6. . de reform. à Parocho, vel
ab alio, ab Epiſcopo deſtinato. Huc ſpe-
Qat teſtimonium, quòd exercuerit Mino-
res ordines.
Tempora Ordinum.
9. Quibus temporibus hi ordines liciiè
sonferri poſſint? Reſp. Sex tempora per an-
num eſſe ſtatuta ab Eccleſia; videlicet, ma-
ne Sabbathis quatuor temporum, Sabbathô
aute Dominicam Paſſionis, & Sabbath
ſanctò, niſi aliud ſit à Sede Apoſtolica ſpe-
cialiter indultum. Excipitur Epiſcopatus,
qui conferri ſolet die dominico, vel Apoſto-
lorum, vel de ſpeciali Papæ indulto die fe-
ſi, idque licèt priori Sabbatho t collatus
Presbyteratus.
10. Eſine grave pezsatum extya hac
tempora ordines eonferre, & ſuſcipere *
Reſp. Omninò, ſi non adſt Pomtificia di=-
ſpenſatio.

35 Pears I1I. Capue I.

11. An ergo nunquam licet aliis temport-

bna, prater dicta, ſacros ordines conferre ſins
diſpenſatione? B. Quando Epiſcopus nequit
Sabbathò quatuor Temporum abfolvere to-
tam ordinationem, poteſt partem differre
in Dominicum diem, continuatô tamen
Sabbathinò jejuniò. Capit. Litteras, de remp.
ordinatt,
12. Cur autem non poſſet totam ordi-
nationem facere illo die Dominico : B. Sà
nequit inchoaro præcedenti Sabbatbô, vel
ob infirmitatem, velob aliud impedimen-
tum, poteſt totam differre ad diem Domi-
nicum. Ita plures apud Gob. erac. 8. num.
467. dummodo continuet jejunium Sabba-
thinum.
13.: Poſsétne autem Epiſcopus, fadha didzo
modo dilatione ordinationis quoad partenmz ad

diem Dominicum, conferre illi, v. g. Pres-

byteratum die Dominic- eui contuliſſet Dia-
carum die Sabbathi 1 . Non poſie, quia
tunc dies Dominicus reputatur pro uno die
cum Sabbatho propter jejupium continuaæ-
tum, adeoque hoc ipſo conferret une die
duos ſacros Ordines.
14. Oualis jejnnii contingatio intelligi-
vur in dicye caſu Reſp. Meo judicio, ſpe-
ctando jura, Capitul. Liitera⸗ de temp er-
din, cap. I. Aiſi. 67. &² Capit. Quod à Patri-
bues, diſt. 7 6. intell igi jejunium naturale, itzay
Et, quemgdmodum Abbas ſentit in Ca-

tid⸗

g
IIN
inenm
ed 4
Gferon
(Uceres
Phaaſen
ncrnm
ige
Cbenrie
ctiemun
Deneg
Pfie
lie,olt,
utnan
cdi

1rltſen
beme⸗

lilltez,
. uu
dpei
eteg

Denge
aüeſh

Kl
Mel

„ 4
lumn
ſah,
MK
D

Ani,
Wenni

bnte

SEnCendr.
,ui un,
uzinmnie

e ſiizei
miſitel
an Ne
n n na0e
1 Mrpg, al
Prar tud
irimanni⸗
Uartmrlol

ium 1i,
Aepuunß⸗
s 69 4.
i.
aulh
„ 6 .
N,

RiNete.

De ig, qua comm. ſunt maf. ord. 89
pit ad Literas, Epiſcopus in Sabbatho nec
abſolutionem deberet ſumere, quia alias

non video, quomodo requireretur conti-

nuatio jejunii Ecclefiaſtici, die Dominicô?
niſi diceres, quòd Epiſcopus die Domimico
deberet ſervare jejunium etiam poſt pera-
ctam ordinationem, qued non videtur Ec-
cleſia exigere: dicere autem, quòd exigatus
obſervatio jejunii Ecclefiaſtici Sabbathini,
etiam non eſt rati onabile, cum aliunde ſis
obligatio gravis, quoad illum diem in tem-
pori bus ordinationum. Cæteràm malo ſen-
tire, quòd in praxi illi Canones quoad hoc
punctum non obſerventur aliter, quàm
quôd, ut ait Gobat traéct. 8. num. 356. ſerve-
tur jejunium tale, quale ſolet aliis diebus
Qaadrageſime.
15. Quis potefſt diſpenſare in tempori bus
ordinationum? Bi. Solus Pentifex, & quibus
ille concedit.
16. An von poßunt diſpenſare, etians
Nuntii Apeſtoliciè . Communiter illis dari
facultatem ad diſpenſandum cum iis, qui ſunt
arctati beneſieio, hoc eſt, qui urgentur ad
ſacros ordines ſuſeipiendos occaſtone bene-
ſicii vel accepti, vel accipiendi.
17. Qua cauſa Aehert eſſe ad diſpen ſan dum
extra iempora? R. Requiritur urgens cauſas
uti dictum eſt Legatis dari facultatem proat-
Gtatis beneficiò.
18. An in semporibas Ordinasionam

Pof

90 Pays II. Caput I.
poſſint eodem die ſuſcibi duo ſacri Ordines ⁸
R. Nalla ratione, ex Capit. Literas, Capit.
Dileltus, de temp. cord. & Tria. ſeſſ. 23, c. 13.
Caſſat quoad hoc omnia privilegia in con-
trarium conceſſa.
19. An Religiofi habentes privilegium
Oraines accipiendi , etiam majores extra
tempora, etiam tribus diebus feſtivis, poſint
ordinari diebus feſtivi ſolum chori, non
autem ſoriè Reſp. Si in privilegio conceden-
te ordinationem fieri diebus ſeſtivi;, non
eſt inſerta clauſula de pracepto poſſe or-
dines quoſcunque conferri in feſtis ſaltem
duplicibus ſolius chori, probabile cenſent
Barboſa de offieio, & poteſtate Epiſzopi.
Fart. 2. alleg. 174num. 7. Rodriguez tom. 3.
7uaſt. Reg. quæ/t. 23. art. 5. Fn. Fagund. de
pracept. Eccl. lib. I. c. 2. num. I2. Coroena de
dignitate, & poteſtats Epiſcepi, tract. 2. c. 15.
S. 9. num. I7. Pyrrhing. lib. 1. fit. 11. ſedi. 1.
F. 9. nu m. 81. Engel. I. 1I. tzit. 6. §. 7. num. 18.
Aſcanius Iamb. de Iure Abb. vol. 2. difp. 2.
quaſt. 13. num. 7. Gobat in ultima editions
Monac hii I681. Oper. moratl. tom. I. part 2.
eratct. 8. caſu I2 à nu. 477. uſque ad 478. in-
cluſivè, & num. 485. Palaus tract 27. punkct.
17- num. I13. fin. Eſcobar. Theol. moral, lib. 22.
procl. 108. num. 423. Ubi teſtatur, homi-
nes Societatis] Eſu, gaudentes dictéò privi-
legiò, fuiſſe à non paucis accuratiſſimis Epi-
ſcopis ordinatos feſtis duplicibus in ſolocho-
V/⸗

eee
rſc
1 Diad

Gmüm

Arhe.
lul
Pſrviſe
e
lareen
ip nuu
Diin I
1l,gi
ſaldhan
e
UAoh⸗
MNalt
iene
onnt
nrb⸗

4
ul inh
hfibe⸗
itrr,
amnee
zen

. e
a aihh
1 4
. 1
iſeen

lien
n H
iſinh,
4 ur 4
irlegoenme
ung: ln
ureniin h
etgehinc
yiratn
6 eet
nn N. Et
Dffimäug

G ! 4

„ Mut.
anr M
Zulltid the

len9

De is, qua comm ſunt maj. ord. 94
10. Et (teſte Gobat) Alumnis Pontikeiis ea-
dem gratia ſolet præſtari Auguſtæ Vindeli-
corum. Dian. part. 5. zract 13. reſol. 97. hanc
ſententiam tutam in praxi appellat, & con-
cludit ſic: Vnde neſcio, quare quidam Epi-
ſcopi Theologus, mn ipſe olim de bac opinione
in praxi ſervanda nimidm ſerupulis agitare-
tur, eſt enim epinio hac ſatis probabils, &
ideo me conſulente, ne timeant Epiſcopiillam
in praxim deducere. Hæc totidem verbis
Diana. Fundamentum horum Authorum
eſt, quia in jure, etiam dies illi, qui in
ſolo choro ſub duplici celebrantur, ſimpli-
citer dies feſti appellantur. Ex Clement. de
Reliq. & Fener. SS. Addi poteſt: Privilegis
in gratiam Religionis, aut piæ cauſæ con-
ceſſa hêc ips favorabilia, proindeque amplè
interpretanda eſſe, ex communi principio?:
Summæa ratio eſft, quæ pro Religione facit L.
Sunt Perſona, F. de Relig. & ſumdt. fun.

Interſtitia.,

20. Que interſtitia requiruntur ad ſuſci-
piendos ſacres Ordines à B. In Trid. ſeſſ. 23.
c. II, 13, 14. Integrum annum eccleſiaſticum
exigi à tempore, quo ordo eſt ſuſceptus, ad
idem tempus ſequentis anni, qui aliquando
longior eſt, aliquando brevior, prout idem

tempus ordinationum, vel tardiùs, vel ci⸗

11. Quu

„2 Pars I J. Capue I.
11. Quts pereit ditpenſare in interſiitia?

S. Poſſe Epiſcopum quoad ſuos ſubditos,

causà ſubſiſtente, non tamen ad duos (utl
dictum eſt) ſacros Ordines eodem die ſuſci-
piendos
22. Poſſänene Regulares Pralati in hoe cum
Iſuis diſpenſare? B. Poſſe cum iis, quos ipſi
ordinare poſſunt, non autem quoad ordines,
quos conferre ſuis nequeunt. Ex Trid. revo-
cante quoad hoc omnia privilegia: quamvis
ſi Prælati teſtificentur ſubſiſtere diſpenſandi
cauſam, & diſpenſationem ab Epiſcopo pe-
tant, tenetur Epiſcopus abſque alia inquif-
tione concedere.

23. Qua ſunt cauſa juſia dienſandi in

interſtitiis? && Eas explicari in Trid. ſeſſ. 23.
6. I. de reform. Pro Subdiaconatu; niß aliud
utilitas, vel neceſftas Eccleſia expoſcat; Pro
Diaconatu, cap. 13. nißi aliud Epiſcopo videa-
tur. Pro Sacerdotio, c, 17. ziſi ad Eccleſia
stilitatem, ac neceæſitatem.
24. WQalis deber eſſe hæc etilitas, ac ne-
ceſſitas? Hi. Relinquitur prudentiæ Epiſcopi
judicanda, uihilominùs (ait Gobat) videtur
geuerali conſuetudine Germaniæ plurimùm
derogatum his Decretis, ita ut non putem,
quenquam rejici, ſeu retardari, eâ ſolà de
causâ, quòd non ſervet interſtitia. .
2 ſ. An Epiſopus poſſit diépenſare cum
Iuo ſamiliari in interſtitiis, ſicus poteſt eum
erdinare? B, Probabiliùsmihi videri, quòd
pof⸗

N

Fanen

eaen
66 er

Sin⸗

a.unkl

1

6N.
Lehem.

1641
uunl
ſolger
eh
Ana
en

Uengurn

Nin

4

rnte
Pente
Aue
gat
ttinn.
4 4

e
ant fii

lg

rltt
lb

mi

Senhhliig
ne lti
edt AIA
hpinigegt
ſuckercheitl
unhice⸗
telit

Aißtln
uinki n
nin iht
lhengineh
Aaliſßepnig
1, Falug
ℳ
e Gis, K
nunrliſci

1ton Mn

e

De iis, gqus eamm. ſunt maj. ord. 95
poſſit; cùm enim competat illi ordinatio,
quæ eſt principalis, cur non competeret
etiam hæc diſpenſatio ordinatione valde ac-

ceſſoria, & deciſum eſſe refert à Sacra Con-

greg. Tamb.I. S. de ord. c. 11. 5.2 nu. II. Quam⸗
vis num. priori referat etiam contrarium

deciſum.

Tiüulus menſe.

26. An ad ſacros Ordines ſnſcipiendos res
guiratur aligus titielus? B. Requiri, & ad hos
ſolos, ex Vid ſeſſ. 21 c.2. de referm. quia inde-
cens eſt, Clericos mendicare, aut turpem
quæſtum exercere.
17. Quoruplex eſt hic titulin? Be. Triplex.
paupertatis pro Regularibus valideè profeſſis,
poſt Conſtitutionem Pii V. & alioftum, Be-
neſicii, & Patrirnonii.
28. Qualis debet eſſe titulus Beneftcii? NE.
Debet eſſe Bene foii perpetui/certos habentis
redditus, ad honeſtam fuſtentationem ſuf-
ſicientes, judicio prudentum, habitàâ ratio-
ne loci. caritatis, vel abundantiæ illius, &
pacificè poſſeſſi, aliàs non eſt ſufficiens titu-
lus, exceptàâ Capellanid temporali in Capella
Papæ ex privilegio. L
19. Qralis debet eſſe tiulus Patrimonii,
vel Penſionis? ge. Debere eſſe ſufficientis ad
ſuſtentationem. Ad quem tamen ordinari

non poſſit, niſi ob neceffitatem, vel com-

94 Pars 1 1. Coput I.

moditatem Eccleſiæ Epiſcopus judicaverit

ordinandum. 17 id. ſeſſ.2 t. cap. 2. Quæ tamen
in doctis, & bonæ vitæ regulariter adeſt.
Debet autem patrimonium pacificè & verè,
ſaltem quoad partem ſnſſicientem poſſideri
quoad dominium utile.
30. Tale beneſicium, Patrimonium, aut
Penſio poſsuntne alienari? H. Nec alienari,
nec extingui, nec remitti, nec reſignari poſſe
ſine Epiſcopi licentia, hancque non dandam,
niſi conſtet poſſe Clericum aliunde decen-
ter & perpetuò ſuſtentari. Vide Trid. didta
Ieſſ. 2I. C.2. *
3131 An in congrua ſuſtentationo defini-
enda, ſit habenda ratio yerſonarum, ut es
exigatur major, quò perſona dignior: Reſp.
Negativê; quia ut titulus ſit ſufficiens, ſatis
eſt, ſi Clericus ex eo poſſit honeſtè vivere, ut
Clericus, ita, ut non cogatur mendicare, aut
turpem quæſtum exercere, ex Trid. Et ita
eſt praxis, dum idem pro omnibus patri-
monium conſtituitur.
32. An ſußiciat, congruam ſuſtentationem
compleri payrtim ex beneficio tenui, aut plu-
ribus tenuioribus, partim ex patrimonio, par-
tim ex penſione? &. Sufficere; quia habetur
ſnis Concilii, ut reſpondit Sacra Congre-
gatio. Non tamen ſufficeret, ſi ſmul cum
eleemoſynis Miflarum, ſtipendiis, &c.
compleretur ſuſtentatio, uti eadem Con-
gtegatio declaravit. H
33. An

ſ

n

AN Dnn
N 4
luntn
Kig
ll⸗
4
ſilie
ſ
fylhut
I id
Orbent
Y

iintnu

tel

l
an, Munn
uun /N. N
min NMtin
Limgnennen
Aeicmntloneee
Amni Mh

‚1 4
unti

rhans A

1imin Me

aigtuni,
mter, ulNN
snmmlſt

gnsinlian
Coi A
6sananit
Cenkubl,
Gmiehliß

mkdere

De in, quæ comm. ſunt maj ord. 95
33. An ſufßicit titulus Coadiutoriæ cum
e futura ſucceſſionis, & aſſignatione con-
gru ,& perpetua ſaſtentationt à Sz. Suffi-
cere, quia tali non deeſt congrua ſuſtenta-
tio. Aliud eſt, ſi Coadjutoria eſſet temporalis
cum aſſignatione ſuſtentationis temporalis.
34. An neminatus, praſentatus, electus;
poſtulatas ad beneſicium, poſſit ad illius ti-
tulum promoveri? B. Contra aliquos nega-
tivèe, quia Tridentinum requirit pacificam
poſſeſſionem. Iis Sacra Congregatio.
35 An gui obtinet beneficium, ſed illius
frudtus lucrari non poteſt, niſi poſt Sacerdo-
tium, poſſit ordinari? Reſp. Poſſe, ſi interim
habeat, unde vivat; quia impoſterum eſt
titulus permanens. Ita Sacra Congregatio.
36. An ſit ſußiciens titulus Sewinarii ,
prabentu honeſtam ſuſtentationem?; Reſp.
Eſſe, ſi eſt perpetuus, ſaltem durans, donec
Ordinandas ſit aliunde proviſus. Secus, ſi
non ſit permauens talis proviſio.
37. An ſuſſiciat titulus ſervitii, ſive de-
putationis alicui Eecleſis, cui Ordinandus
inſervire teneatur; eum ex ſtipendio Miſſa-
rum, Officiorum, & alis eleemoſynis de-
center vivere poſſit?; Reſp. Negativè contra
nonnullos; quia talis adſcriptio non eſt de
ſe perpetua, nec fructus certos, & perpetuos
habet.
38. An ſuffciat titulus Literatura, &
ſi ordinandus ſit Doctor Theologie, vel
Ca-⸗

25 Par: J. GCaput I. SD
Canonum, vel Seripture? . Probabiliter
ſufficere in viro inſigni doctrinꝗ, quia de-
eſſe illi non poteſt, unde decenter vivat,
contrarium tamen verius, & tutius in praxi
eſt, quia is de facto non obtinet, unde de-
center vivere poſſit.
39. An ſußiciat Patrimonium in cenſu
renimibili? . Veriùs ſufficere, quia annui
cenſus inter immobilia computantur: nec
obeſt, quòd redimi poſſit, quia pretium pot-
eſt, & debebit inveſtiri ad alium cenſum.
40. An ſit legitimus titulus in bonis mobi-
libus conſiſtens? Reſp. Negativè, quia fru-
Gtus permanentes reddere non poſſunt, niſi
(Guxta Azor.] ſit pecunia parata ad cenſus, vel
immobilia bona emenda.
41. An filius patris divitis ardinari poſit
sd tizulum patriwonii, nullä facta aſſigna-
gione à Patre? B Teneri patrem juxta re=
ceptam conſuetudinem, cçerta bona fructife-
ga aſſignare, donare, & tradere; quia aliud eſt
jus habere ad patrimonium, aliud de facto
illud obtinere, uti requirit Trident. Specu-
lativè contraria etiam ſententia eſt probabi-
lis, quia in tali von eſt periculum mendica-
tionis, aut turpis quæſtũs.
42. Quagliter donatio patrimonii, vel
premiſſie facta à divite, de praſtandis ordi-
nando alimentis, ſit legitimus titulus à E.
Veram & ſinceram denotationem fundi, aut
juris exigendi congrua, & certa alimenta,

luſti⸗

=—

u⸗

Gencht
s o
Anaute

V mnb

mnhulmif
remi
kenz
rompien
nrmi
,An
6Anven
llu,
Aunß, l
achii
hulte
dahlerde
len
ennungen
Orüktntne
lern
liggtit
lnat in

Ilumn gen

Mecnninn
ſp,ln

;nnen

. en

Hen fucte

K.

1iminiiniig
ckan m
N amuan
bcuigrint
Aidinnctn
m iitlukſeie
Non autr
thrnlinſic

.

4

eri dburi

wſch
Tuippenfm
en Eethonſed
Unimgfnliii

4

giin Aldi
tliunrn
intuiti,li⸗
emnplenit
44 wfnnt 4
Nebuc

N

gles

Son en,
.

De iù, gqus comm. ſunt maj. ord 27
ſufſicientem eſſe; quia tunc acquiritur do-
minium. Debet autem donatorſe, & ſuos
ſucceſſores obligare legitimè ad non alie-
nandum illum fundum. 5
43. An autem ſufficiat donatio luru exi-

gendi certa & honeſia alimenta, fundati in

omnibus bonus fructiferis donanti, nullà factä
aſſignatione in parsiculari? B. Probabiliter
ſufficere; quia eſt major certitudo alimen-

torum, fundatorum in omnibus bonis, quàm

in determinatis.
44. An etiam ſuſfciat ſola premiſſio alendi
ordinatum, publicéô inſtrumeni in forma,
valida fßrmata, cum obligatione omnium
bonorum, & non alendi tot, quin remaneat
debita Clerici ſuſtentatio?: B. Id quidem
paſſim non ſufficere; quia talis promiſſio
non dat jus in re, ſed tantùm adrem. Pro-
babiliter tamen poſſe Epiſcopum ex juſta

cauſa, v. g. ob penuriam Sacerdotum, con-

tentum eſſe tali promiſſione; quia cum ea
ordinatus tantam habet certitudinem ſuæ
ſuſtentationis, quantam, ſi haberet cenſus,
& penſiones in aliorum bonis.
45. An ſufficiat Patrimenium ab alio de-
vatum ſub conditione, ut ceſſet fatim, ae
oerdinando de ſuſtentatione proviſum erit 8
B. Sufficere; quia Patrimomium etiam ab-

ſolutè datum renunciari poteſt de licentis

Epiſcopi, ſi aliunde habeatur congrua ſu-
ſtentatio; admittendo autem talem sondi-
tio-

98 Pars 11. Caput 1J.

Ergo.

46. An Patrimonia ab alio donata rejici

poſſint ?à B. Quamvis rejici non poſſe de-
elaraverit ſacra Congregatio, quia tamen
ſæpè ſunt inania; cùm enim donator ſperet
fore, quòd ordinatus non petet alimenta,
ideoque ordinatus ne offendat, nihil audet
exigere, unde ſæpè ad miſerum ſtatum de-

volvi eum eſt neceſsè; ideo etſi talia patri-

monia, dum omni ſuſpicione carent, reji-

cienda non ſint, judicat tamen Tiberius, non

ſemper acceptanda eſſe.
47. An ordinatus ad Diaconatum ſine ti-
rulo, poſſit ulteriꝑs promoveri? g. Non
poſſe; quia Jura in omni ſacro ordine id di-
ſtributivs prohibent. Ita ſacra Congr.
48. An alienatio beneficii, penſionis, pa-
rrimonii, poſt ordinationem ſine Epiſcopi
licentia, valida ſit 2 Reſp. Reſignationem
vel permutationem benefcii eſſe nullam,
niſi tria concurrant. Primò, Epiſcopi licen-
tia Secundò, mentio, quòd ad illius titu-
lum ſit ordinatus. Tertiòô, aliunde certa, &
decensſuſtentatio. Ex Trid. ſeſſ. 21. c. 2. de
veform. Pariter renunciationem patrimo-
nii, vel penſionis nullam eſſe, ſi ordinatus
non habeat aliunde congruam ſuſtentatio-

nem; ex Trigent. quamvis probabile ſit,

dam tantùm prohiberi, & non irritari. Si
verò aliunde habeatur ſuſtentatio, valebit
alie⸗

tionem Epiſcopus, dat hòc ipsò licentiam.

e mlin
36J.
en giai
Setcnn

4
guid üen

e fnnnn
, al Aut
s unmin
Fenke mnk
en dele
Klntet
Ulundkeruk!
Wmodr
lr, gyr
, Amnn
ſus

Nn
A Nl
rfltn
Mire An
G
ini ng
lfue

iftei

4
l MA

R

ſebſenthe

)

tmin

be n
lime

eide De i, qua eomm ſunt mai. ord. 96
Allienatio, quia ſolùm irritatur in defectu
ſuſtentationis.

l .
eie . . 2
nianrt. 49 Quid dicendum de iis, qui datä fide
veddendi patrimonium donatum oαinan-

tur, vel illud, poſtquam Subdiaconi facti

l ſunt, renunciant? . Taliter ordinatos, EK
aliunde non habeant decentem ſuſtentatio-
lnn iau; nem, eſſe ſine patrimonio ordinatos, quia
kraſtien⸗ eſt donatio ſicta. Contrarium tamen etiam

probabile eſt, quia videtur vera donatio

Crnecneit ,

uallene Kransferens ſuò modò, vel pactò domini-
um in donatarium, & modus hic non ob-
Nunuſgſet ligat » utpote contra Legem Tridentini
n/ citat. alienationem prohibentis. Vide Ti-
matnnd 7

i ſenſini .
n ſie
n neran
Aorade lr,
.. Dloylen
Giitilutn
Uinckemt, 9

Ordinum Iteratio.

po. Unde ſolet oriri opinio, aut dubium
de validitate ordina? Reſp. Generatim ori-
tur vel ratione baptiſmi, vel ratione formæ,
materiæ, aut miniſtri ordinis.
51. An ergo tenetur quis petere ſemper
reiterari ordines ſuſceptos, quoties tenetur

petere rebaptizatienem ratiene certitudinis„
Nr0⸗ .—„ . .. 7. .
e probabilitatis, aut dubii de nullitate bap-
era

n⸗ tiſmi ? Reſp. Teheri petere iterationem
miͤn, Presbyteratus, & Epiſcopatús, vel abſo-
in lutè, vel conditionatò, prout baptiſmus
n d vel abſoluté, vel conditionatè eſt ite-
ratus ; ſi tamen velit in iis miniſtrare;,

t
le⸗ E 2 guin

1

100 PArs II. Caput I.
quia ſicut Baptiſmus iteratur ob periculum
animæ, ita ex nullitate horum ordinum, quæ
ſequitur ex nullitate baptiſmi, multis ani-
mabus periculum imminet, ac proinde ite-
randi ſunt.
12. Sed cur addit: Si velit miniſtrare: He.
Ideo, quia ſi baptiſmus iteratur ob certitu-
dinem de nullitate illiaus, talem non fuiſſe
legitimè ordinatum certum eſt; qui autem
ordinatus non eſt, nullâ lege aut ratione ob-
ligatur ad ordines. .
3: An ergo omnis orao repetend us eſt, quem
oonſtat in validè eſſe collatum ?* pe. Si velis
in iis miniſtrare, repetendos eſſe, quia par
eſt ratio, miniſtrare cum ordine invalidè col-
lato, ac miniſtrare ſine ordine, quod licirum
non eſt.
54. An repetendi ſint ordines, quando
uon quidem certum, ſed probabile eſi, illos
invalid? ſuſceptos eſſe ? B. Presbyteratum,
& Epiſcopatum repetendos eſſe, ſi velis in

iis miniſtrare, quia in adminiſtratione Sa-

cramentorum, tutiorem partem ſequi opor-
tet, eò, quòd vel juſtitia ex tacito pacto ortaz,
vel ſaltem charitas id exigat. Probabile ta-

men eſt, teneri reiterare illos ordines, et-

iam illum, qui nollet in illis miniſtrare, tum
ad evitandum ſcandalum, tum ne chara-
ter illorum ordinum, ſi fortè eum rece-
Piſſet, inutilis maneret.
15. An non otinm reliquos ordines- .
A=

.

1 nnn
yunrlt
bhe,

narn 4 1
eundni
es Aomn
ſe damu
ſrn 10
non
ſintone
A
pnſe⸗
Pinſtrin
Meunk
inunit
(irn

ninlin⸗
iüchte
e le
ut

Pignnlin
unlmeg,
“”Z hiuen
Eyydernie

. u he
N .
Mitnun

u, tlen u

rgeaiuft
lgus / iiſ
talnek, liß

17

otieintcte

Nire Nollint

rintt ull
Anmne,1
Debſenn,
uael, Il
6naiktnone

nmlegige

4 Mbltlet⸗
olve,
Gunhun
DEN

⸗

De is, qu eom m. ſuni maj. Ordin. 102
babiliter indalidè lJaſceptos iterare deberet 2
B. Probabile eſſe, quòd non teneatur itera-
re; tum quia, ſi eſt Presbyter, habet in hoc
ordine eminenter relhiquos, tum quia fun-
Giones illorum ordinum nemini ſunt no-

xiæ, etiam ſuppoſitâ invaliditate ordinum

illorum. Optimè tamen fit, ſi in actuali or-

dinatione animadverſus error ſubſtantialis
ſtatim corrigatur.
76. An quando dubitatur de valore ordi-
num ſuſteptorum, ſint iterandi: B. Si du-
bium ſit rationabile de efſentialibus, Pres-

byteratum, & Epiſcopatum debere iterari, ſi

velit in iis miniſtrare. Eſt eadem ratio à for-
tiori, quæ de probabiliterinvahdo. De aliis
ordinibus, quamvis fortè idem dici poſſet,
quod de probabiliter invalidis, tamen San-
chez lib. 7. Conf. Woral. c. I. dub. 1 3. gene-
tatim docet, ordines collatos cum dubia ma-
teria eſfſe iterandos.
57. An ſit iterandus ordo Presbyteratüt,
dum Epiſwopé in plurali ſuceeſivè ſapins
proferente ſormam plures ordinandi, ſinguli
ſuceeſſivò acceſſerunt ad tangen dam mate-
riam? HB. Non eſſe neceſſarié iterandum,
quia communiter docent, tune iteran dum
non eſſe. Poſſe tamen ſub conditiong ite-
rari; quia Cajetanus, & Navarrus docent-,
iterandum eſſe.
58. An ſit itenandu⸗ Presbyteratus, quan-
de tangienr materia pest ſermam plenè jam
E3 bre=

702 Pars 1I. Caput J.
prolatam ab Epiſcopo 2 G. De hoc caſu idem
dicendum prorsùs, qued de priori; quia vix
differunt. S
59. An repetenda Ordinatio Presbyteri,
Aui phyſicè calicem non tetigit, vel pro cu-
ics ordinatione aadhibitus eſt calixæ ſine vino?
k. Kepetendameſſe, quia difputarur valor
katriuſque.
6⁶. An etiam repetendas, dam ordinatus
non attigit hoſtiam patenæ impeſitam, vel
9kis non iej aunus, aut à non iejiuno fuit crea-
zus Pteibyter? B. Nullò modéô repetendam,
quia non eſt rationabile dubium de valore.
61. An repetendus Presbyteratus collatus
ab Ebpiſcopo, gÿ, habebatur Catholicus, α
Pohtea deprehenſus eſt Juiſſe hareticus? Bi
Repetendum ſub conditione, quia meritò
dubitari potuit, tum de Epiſcopatu in il-
lo, tum de prolatione veræ fſormæ „tum de
intentione debita. .
Pœha malæ ordinationis in Sacris.
67. Qaando, & quales ne incurrun-
zur à malè ordinantibus, vel ordinatis in Sa-
ιπιε . Præter ea, quæ minoribus ordi ni bus
communia relata ſunt Pag. 76. à n. 19. Qui
iens ordinatur in Sacris ab Epiſcopo, qui
Epiſcopatui, & uſui hujus ordinis renuncia-
Vit, acceptatâà ſummo Pontifice renuncia-
tione, ſuſpenditur ab ordine ſuſcepto. Et
hæc ſuſpenſio reſervatur Pontiſici cap. 2 de
ordinatis ab Ebpi, copo.

63. Qaan⸗

owni
uit
pin nent
lu eti
nendunn
hniu
hontec
ruittt
Lauhod
Cnlnn,
Eurum
(urgu
ſiſſen
inuhnk

And

1,

Nlitmtra
a, ,I

Urkontke
Kllats

rn

4 d . An Eiu
al eftn 3
n ginſun
nplinynl.
alunceſis
ageug
r lu,0
Ai

ne, guenn

ehlmit
NniNe, A

inuir i.

an iu
Nrdrti,

mmimatphu
llon i
Agsenunt,

De ius, quæ comm. ſunt maj ord. 103
63. Qukr do aàdhucà B. Qui Ordines ſacros
cum culpa ante legitimam ætatem ſuſcipit,
ipſo jure ſuſpenditur à Pio II. tum ab ordine
ſuſcepto, tum ab illis ordinib antè ſuſceptis.
44. Potéſtne autem baena fide ante legiti-
mam atalem ad Sacerdotium promotus, errore
poſtea cognito licitt celebrare, poſtquam legi-
timam atatem attigerit, abſque eo, quòd
irregularitatem ineurrat; &. Peſſe, quia cùm
bona fide ſic ſuſceperit, in ſuſceptione non
incurrit ſuſpenſionem; ac proinde, exer-
cendo ordinem ſic ſuſceptum, non violat
cenſuram, conſequenter irregularitatem
metuere non poteſt.
65. At nunquid taliter bonâ fide prometus,

poterit peſtea cognito errore licitè celebrare

etiam ante completam atatem legitimam? H.
Negativè; quia Trid. dum prohibuit ſuſce-
ptionem ordinum ante legitimam ætatem,
prohibuit etiam eorum uſum.
66. Quando adhuc incurritur pœ? H
Qui cum culpa ordinatur in Sacris extra
tempora à jure ſtatuta ſine diſpenſatione,
ſuſpenditur à Pio II.
67. Quendo adhuc? N. Tom is, qui
eodem die duos ſacros ordines ſuſcipit; um
is, qui eos ſic confert, ſuſpenduur. Capit.
Litteras, de Temp. Ord. & ſuſpenſio reſer-
vatur Pontipci. Idem eſt ex textu, ſi Dia-
conatus Sabbathé Quatuor Temporum, &
Presbyteratus Dominic jmediatè ſequenti
E 4 co9u⸗,

re 4 Pars 1 I. Cayg: ..
continuato jejumiò conferatur, quia ficione
juris cenſetur idem & unus dies.
68. Weando ulteriks?; M. Qui durante
mMatrimonio etiam rato, ſuſcipere præſum-
fit Ordines ſacros, ſuſpenditur ab ordine
e ſuſcepto, etiam poſt diſſolutum matri-
monium; nec poteſt ad alios ordines aſcen-
dere, nec admitti ad beneficium „vel offi-
cium ERccleſiaſticum. Exera vag. Isan. NXII.
de voto Et heœæc ſuſpenſio reſervatur Papæ,
niſi ſic ordinatus in Religionem per Profeſ-
ſfionem ingrediatur;tune enim poterit Epi-
ſcopus diſpenſare.
SC

. ſii in Sacru, matrimonium rontrahit

69. An & u ſuſpen ſionem incurrat, 75

H. Negativè, ſed fubjacet pœnæ depoſi-

rionis, & degradationis, & aliis ſeptem
Päqs apud Bann. de ord. quaſt. 15. dab. 6.
enumeratis.
70. Quanngo adbue incurritur fœnaà? g.
Novitius, vel nulliter Profeſſus, qui ordina-
tur ad tizulum Paupertatis, ſuſpenditur, &
ſi exerceat ordinem ſuſceptum, ſit irre gula-
ris. Ex Bulla Pii V.
71. Quagngo adhuc à g. Qui ordinatur
in Sacris ſine titulo, vel patrimonii, vel be-
neficii, vel paupertatis; idque cum pacto
cum ordinante, de non petendo alimento
ab ipſo, ſaſpenditur.
72. Quando adhuc à Be. Qui ordinatur
in Sacris cum dimiſſoriis habitis à Ca bitulo
=

GHG. W
Ii oni⸗
n.
3) un
ſhes Ne
ilenmn

e,,

in
iNun
(Wode
Krdert
cun
ſun n
lultn
Cima
de

4

golt
iil fin
Ulrnher
lline
ligile

N de
Nrdi, un N
berue
Toben zerkit

tamſen n.

mum, ,,
Ridn ndel
hen lend
Käiin hpen
tct

nnnic en i
„
ete an oE.

liſengenr,4

n hingl

Günh Ilhi
nctirte
4 e et
gt 1

iotatar
lnhln

/

De i, gus tomm. ſant maj. osrd., 105
intrà primum annum Sedis vacahtis, niſi
ratione benefiéii Gt, arctatus ad ordrnes ſuſ-
cipiendos, ſuſpenditur ad beneplacitum
Prælati futuri. Trident ſeſſ. 7. cap. 10. de
referm.
73. Quando adhuc? R. Religioſus Kr.
ſcipiens 8 Saerum ordinem in« apoſtaſia, ab
eo ſuſpenditur, & reſervatur Fapæ;, Capit.
ult. de Apeſtaiu.

Obligationes majiorum Ordinum.

74. Siintne majoribus erdinibus annexa
aliqua obligationes * M. Eſie tres principa-
les: Primòô, ſervandi Caſtitatem. Secundò,
recitandi horas Canonicas Tertiò, deferen-
di habitum, & tonſuram.
75. Eſineg'ava obligatio deferen di habi-
tum, & tonſuvam? HB. In Sacris eſt gravis,
quia ſub gravibus pœnis præcipitur à Sacris
Canonibus. Sunt tamen cauſæ excuſantes ab
hac obligatione, quarum mentio faéta en

Pag 37. N. 52⸗
Ad caſtitatem.

76. Qualis eſt ebligatio in Saeris ongi:
euri an Caſtitatem ſervendem 2 Reſp. Eſt
talis, ut teneatur non tantùm à Venereis ik.
licitis abſtinere Jure Diviné, ſed etiam Jure
Eccle ſlaſtico à licitis, uti à matrimonio, &
P ejus

766 Pars 11. Caput 1.
ejus uſu, ſi priùs cootractum eſt, & contra-
hendum reddatut mullum in Eccleſia La-
tina.
77. Our per ſacros ordines non diſſolvitur
marrimenium ratum, & nan conſnimn matum,
hieut diſſolvitur per profeſſionem Religioſams
Bi., Qaia profeſſio Keligioſa eſt quædam
mors eivilis, qua de cauia Profeſſus renun-
ciat bona temporalia. Ordinatio autem in
Sacris non cenſetur talis.
73. An ſaſeiptentes ſae rum Ordinem emit-
zant votum caſtitats? B. Quôd emittant,
indubitatum eſſe, & quidem ſolenne vo-
sum.
70. In gquo eonſiſtis hac ſolennitas: t.
Omnium optimè per hoc explicari, quòd
rta liget, ut obligatio tollibilis non ſit, niſi
per qiſpenſationem Pontificis. Effe am ve-
r ſpecialem hunc habet, quòd reddat irri-
tum matrimonium contrahendum.
890. Quomodo intelligendum eſt, quèd
Innocent. III. & Vrbanu: VIII dicant, Sub-
diazconatum olim non ſuiſſe Sacrum ordinem?
Reſp. Cum Tiberio, vel quia in eo facilè
diſbenſabatur , ut poſſint uxorem ducere,
vel quia nondum habuit annexum votum
caſtitatis.
8⁸ 1. Unde oritur hac obligatio emittendi
votem caſtitati? R Ex Conſtitutione Ec-
cleſiæ, volèntis, ordinandos in Sacris hanc
promiſſionem facere. .
. 82: Ds⸗

Nus
enſe
Sganen
Aebeomk
Gechti
raint
ewWwemd
Horl
Ppftunen
uule
flime
len Nel
ronten
Utra
l
A,
ſuibicen
Unrud
Urenn
tntaf
enſlett
ſotheclt
Aten⸗
NMan
ge
r i,
untn⸗
iindaonn
Fweamnte
ine

piugun 1,
iitt ,.

l
hiane
kig,
o unteg
77 .
eSanie
1
lgcl
Wrolhie
Oicdinnren
ununritun
Cann
otn btar

niu ).
ranana
Plurwaſttt
,NAklirt⸗
”
Hnn ,,l
1l,
NO MN
auenil
mnakuete,

emmenſonn,

4

ecleind
(ohtt: le⸗
Grent ne

De in, quæ eemm. ſant majer. Ord. 107
82. Debétne hoc votum extlicitè emitti? B.
Sufficere implicitè, nempe hoc ipſo, quòd
quis velit ſacorum Ordqdinem ſuſcipere, im-
plicitè vult etiam omnes obligationes ſubire
annexas ipſi Ordini, qualis eſt obligatio ad
hoc votum, & ad horas recitandas. —
83. Oritiurne autem in ordinando obligatio
perpetus eontinentia ex Conſtitutione Eccle-
Iiaæ, vel verò ex voto? B. Probabilius eſſe,
quò⅛d immediaté oriatur ex voto; ſiqui-
dem Sacerdos ſolô etiam mternéô peccatô
incontinentiæ ſacrilegè peccat; Eccle ſia
autem actus purè internos præcipere non
poteſt.
8 4. An non ſaltem mediatè eæx Conſtitu-
tione Eccleſia oriatur? Reſp. Affirmativè,
quatenùs Eccleſia ſacro Ordini annexuit
hoc votum, ita, ut velit talis ordianis ſuſcep-
tores hoc ipſo ſaltem implicitè hoc votum
emittere; quod Eccleſiæ flatutum, emiſſo
voto, ceſſat obligare, non emiſſo voto obli-
gat ad emittendum, & interim ad conti-
nendum.
85. Quotuplex peccatum committit ordi-
natu in Sacris, ſi fornicetur? E. Duplex
quoad malitiam ſpecificam, videlicet: For-
nicationem contra caſtitatem, & ſacrile=
gium contra religionem ratione voti.
86. Oriturne impedimeptum dirimens
matrimonium contrabendum etiem ex voto
immediatè ? &. Negativè, ut patet ex

18 Pars I1. Gaptt I.
Trid ſeſ-. 24. Can. 9. Sed oritur immediatè
ex Conſtitutione dicta Eccleſiæ hanc ſo-
lennitatem illi annectente; neque votum
ex ſe, quatenus eſt promiſſio DEO facta,
irritare poteſt matrimoninm, ut patet ex
voto ſimplici Caſtitatis, quod etiam eſt
promiſſio.
8S7. An qui in validè ordinatur, oblige-
tur ad Caftitatem à R. Negativè; quia
nec votum emiſit, nec lex obligat, niſi vere
ordinatum.
88. An infans, quamvis i liciiè, valiaè
ta nen ordinatus in Satris, factas a dultus,
obligetur voto Caſtitati ⁸ E. Taliter or-
dinato, facto adulto relinqui opinionem a *
Eccleſia, vel eligendi ſlatum Clericalem
ſervatâ Caſtitate, quod cenſetur facere
ſlatim, ac ſcienter ordinationem factam
approbat „ aut Sacri ordinis actum exercet,
ita ut non poſſit amplius retrocedere; vel
eligendi ſtatum laicalem, & uxorem du-
cendi; quia ad cœlibatum nec tenetur ex
voto, cùm, qui non poteſt explicitè vovere,
nec implicite voveat; nec obligatur ex le-
ge Eccleiæ, quæ neminem obligat inde-
pendenterà ſua voluntate, ſicut nec DEUS
obligat.
89. An idem ſentiendum de puero imtu:
bere, quod de infante ? Reſp Juxta San-
e lib. 7. diſp. 30 à num. 8. probabiliter
quidem dici poſſe, quòd impubes non te-

9

nes

4 eſ

eniürnn

Nteretu
ſchhli

eee
unhüfndin
Asdelng

entsn,
niſletin
Ninionn
lenßtn
Panpnon
lr uiet
(eg wrnc
VNLcvnde

ſnf

Eringien
lMumla
Ctmmumte

endon
delmn
Aluuineten
Uunſellene
ucnn

Ai

A mli
nn
Sõ
rann i

ig, l⸗

nun i,
1 Nerne

r et aNion, t.
Nelt Nlonalt
0 .

ummnilutt t

aun de

.
eimt
Cercle

lelbelet,6
6, A umen ,

Peun Nel eneturdl
N., S

nml,

.
Rn

G.
ghe A M

H

ctteun benn
Cren dor

De iu, gus comm. ſunt maj. erd. 1e9
neatur ad caſtitatem ex voto ſolenni, niſi
poſt pubertatem ordinationem ratificet;
ſicuti nec tenetur ad Profeſſionem religio-

ſam; probabilius tamen mihi videtur cum

aliis, doli capacesteneri ad caſtitatem; eſt
enim hujus diſpar ratio, quàm Profeſſionis
religioſæ longè majores difficultates ſecum
