facrificit. Durumetiam eſſe videtur, at au-
diens Miſſam non plus fructus participet ex
opere operato, quàm non audiens , dum
ſacerdos illam pro utroque offert.
130. An paſßt ſacrifcium offerii pro infi-
delibus nan baptizati: H. Per modum im-
petrationis poſſe; quia impetratio non re-
Ipicit immediatè perſonam, cui confertur res
impetrata, ſed illam, quæ poſtulat. Et ſi
poteſt ſacrificium per modum impetratio-

294 Pars l V. Capaut II.

nis offerri pro rebus inanimatis, uti pluvia,

&c. cur non pro inſidelibus?
131I. An poſſit offerripro excommunicatis?
N. Pro non vitandis poſſe; quia Conc. Conſt.
concedit communicationem cum excom-
mnicatis toleratis in quibuſcunque Divinis.
Oppoſitum ſentiendum de non toleratis.
I32. An pro ani mabus Purgatoriii g. Quòôd
poſſit, ſatis clarum eſſe ex Trid. quod vult
offerri pro vivis & defunctis.

13 3. An etiam pro damnatis, aut Sanctuß

B. Pro illis nec utiliter, nec licitè offerri
poſſe; quia in inferno nulla redemptioʒ Sancti
verò non indigent. Cæterùm in honorem
Sanctorum offerri conſuetum eſt in Eccleſia
D EI.
134. Ad percipiendum fruktum ſacrificii
an requiratur in eo, pro quo offertur, ſpecialis
deVotio à M. Negativè; quia talis habet ſe
purè paſſivé, & non adtive.
I13 5. An tamen ex meliori diſpeſitione illius,
bpro quo offertur, creſeat eſſectus remiſionu
Jœnæ H. Affirmativè, maximéè à paritate
Sacramentorum pro menſura diſpoſitionis
gratiam conferentium.
136. Eſtne neceſſarium ad percipiendum
frultum ſacrificii ab altero, ur fiat eius appli-
satio à Sacerdote?: E Id omninò neceſſa-
rium eſſe; quia ſacrificium de ſe eſt indiſte-
rens, ut huic, vel alteri proſit; debet igitur
Geterminari per applicationem.
117:

lumekechnie
etunkſent
ſund/

4 17

S abedr
GCANu

—=

bakealurchn

liconntene
Oraatnbe,

fyle itn

( mnſe

““ ſpu
Funt v N

4

etoftchenet

alberiezkete

Petrinunn

Mronnuenu
n genaßh

hluglune

ejgulhein
ligroze
lnle

1
de,

Wce 4——
lnzamig)
aid
i
lemrit 1n ort
lelcktckn
Utnkedik
nn irhonme
Curmanleedt

un uiln ufe
Pntßnn hei
nin anckee

lce

iſßfiuh

4 ſce nſil
8 nnimneimi
D
peſinl )
irzvire
winndl⸗
lllltr

Atu

De ſanctiſimo Euc bariſt. Sacramento. 295
137. An ſacrificium tantu ndem proſit ſin-
galis, dumpropluribus ofertur, quàm ſi pro
uno tantum offeratur? E. Negativé; quia ex
uſu Eccleſiæ uni defuncto una Miſſa appli-
catur; Aliàs unico ſacro, poſſet totum Purga-
torium evacuari; & pro unico ſacro etiam
centum ſtipendia accipi.
138. At nunquid hoc ſacrifiium eſt valo-
ru infiniti? Non eſſe; quia cùm Chriſtus
voluerit hoc ſacrificium ſæprùs iterari, con-

gruum erat, ut non tribueret illi vim infini-

tam; ſecùs, ac habuerit ſacrificium Crucis;
quod non amplis emt iterandum, quod
proinde debuit eſſe per modum cauſæ uni-
verſalis ad omnes effectus. “ò
139. Cur autem hoc ſacrifieium, ſi ſimul à
pluribus oferatur, ſingulis aqualiter prods-
rie; non autem pluribus, pro quibus ſimul
effertur? . Quia quilibet Sacerdos cum
altero ita offert, ac ſi ſolus offerret; proinde
cuilibet ita proderit, ac ſi ſolus offerret; re-
ſpectu autem eorum, pro quibus offertur,
habet ſe per modum unius adtionis pluribus
terminis applicatæ, ideoque fructum diviſi-
bilem communicantis.
140. Quaare ergo Sacramentum idem, ſs
pinribus apflicari peſſet, 4qualiter ſingulus
prod ſſet, ac ſi uni tantum applicaretur Be.
Ideo; quia Chriſtus inſtituit, & applica-
tio, ſeu ſuſceptio Sacramenti in ſingulis ſem-
per diverſa eſt.
N 4 141

.n
296 Pars IV. Caput 1. KNs9
141. Si ſacrifcium, quande bluribiss ap- eent
. . . „. . . 6
Plicatur particilari inie Mione, non zanips Wal
. 4
prodeſt ſingulu, guantm ſi uni tanthm ap- AEmmon

pligarstur; ergo idem dicenäum erit in caſu;
g“ο generali intentione pluribis apphlicaretu,
S, Ita omnine ſentiendum; ſiquidem in
Concil. Conſtant., damnatsa eſt propoſitio
Wiclefi, quòd Speciales orationes applicata
ani hperſona, non plus profins, quàm generales.

CAPTUTIII., - Ea
. Ehllllen we

ſeeinntonnet

De Miſa, & ad eam perti-

nentilius. ſne

unencud⸗
Rubricæ Miſſalu, 38 4
. ſonne

I. uſgenin
6 Lger
VID eß Rubrica Miſſalis? . Eſt Regu- ent
Q communis, continens Ritus in ceie-
bratione Miſſarum obſervandos.
2. Cur Voratur Rubricasꝑ Quia plerum-
que rubro colore ſcribi ſolet.
3 4 Waotuplex eii generatim Rubrica? Bt.

ſogederdll
uplex: Alia eſt præceptiva, obligans in iuthenet
conſcientia ad ſervandos ritus in ea præſcri- ) Aunſir
Ptos. Alia direétiva tantàm „proponens per lpkn lnnt
modum conſilii & inſtructionis, quid ſit ec i
agendum. SS Manmmte
4. Riz L

De Miſſa, & ad eam pertinentibaz. 1597
4. Rirnum nomine quid intelligitur Rt
Omnes circumſtantiæ requiſitæ ad Miffæ
celebrationem & ſolennitatem, ſive ſint ver=
ba, ſve actiones, ſeu veſtes, ſou vaſa.
7. Rirus in genere qtouρ£ices ſunt! R.
Alios eſſe eſſentiales, qui funt de neceflitate
ſacrificii & Saeramenti. Ahos accidentales,
qui pertinent ad ornatum tantùm, poſſunt-
que eſſe de nece fitate præcepti, non verò de
neceflitate Sacrifieii, vel Sacramenti.
6. Qui ſunt eſſentiales, & qui accidentalesè
. Eſientiales conſiſtunt in eonſecratione,
angt vel etiam commumone. Accidentales verò
7 in actiomibus, precibus, aliiſque circum-
. ſtantnis ab Eccleſia adjunéctis, quæ dicuntus
Sacramentalia, & Cæremoniæ.
. 7. Qus eſt cansſa formali Rubricarum *
Reſp. Eſt ſigni ficatio verborum certos ritus
1 Praleribentlum.
8. Qort us ex eſz hac ſignificatio à M. Eſt
lun Nl du plex: Alia literalis, quam voces immedia-
iud 1 Bgnigcunt. Alia myſtica, quæ ſub rebus
dng. . ſgniſicatis per verba, quaſi ſub velamine &
Gn egent. gura conc luſa eſt. Dieiturque myſtiea 1G
eſt arcana & recondita. Vocatur etiam ſpi-
ee itualis, e, quòd lateat ſub rebus, Juaſ 1 ſpi⸗
inn Gemi ritus ſub corpore.
Gaint 9. Quotuplex eſt myſtica ſigniſicatig? Be.
pei⸗ Triplex: Tropologica, Allegorica, S& Ana-
gogica, pag. 261. D. 49. ex plicatæ, hisque
verſibus comprehenſæ: M
N5 Lite-

—

298 Pars I V. Caput 1III.
Litera geſta docet, 7uid credas Allegoria;
Moralis quid agas, quò tendas Anagogia,
10. Oſtendatur id in exemplo R. Kubrica
de oſculando Altari in ſenſu literali ſignifi-
cat actum oſculandi Altare, in quo fit ſacri-
ſicium. Quod oſculum in ſenſu myſtico tro-
pologico ſi ſignihicat conſenſum animorum
inter fideles. In allegorico deſponſationem
Chriſti cum Eccleſia. In anagogico delecta-
tionem, & gaudium futuræ gloriæ.
11. Quæz eſt cauſa effitiens Kubricarum
Miſſala? q Summus Pontifex, à quo tan-
quam ab habente poteſtatem in totam Ec-
sleſiam, debuit talis lez univerſalis ferri.
Primusautem earum author creditur fuiſſe
Dizas Petrus. Piusautem V. vel maximè ſo-
ldavit, edito Miſſali Romano, quo nunc
utimur, poſtea roborato per Clementem
VIII. & Urbanum VIII.
12 Süun:ne ergo Rubries tantum juris hu-
mani & non divin/à . Eſſe tantùm juris hu-
mani, poſſeque proinde ſimphiciter mutari à

Ponrifice, id tamen non fieri, niſi caus4 uti-⸗

litatis, vel neceſſitatis.
I 1. Haböntne etiam Eyiſtozi noieſtaten
condendi Rubricas, & ritus Miſſarum? H.
Illos quidem habere ex poteſtate ordineria
pro ſuis Eccleſiis; ad vitandam tamen con-
fuſionem, & diſonantiam ‚ limitatam eſſe
hanc eorum facultatem à Pio V. in Bulla

initio Miſſalis appoſita.
14. Q

⸗
P duin
6 un
tlan
etldel
Lin N
Nfepl
atencenne
rs ſn

HiI ai
1.C

Flnrtenza

mrniu ſN
Crhbihnts
e; guln
Gundid⸗
1 hrpin
n Ale
Dlgtonnn 4
edd⸗ ucde 4
ſonne Ad
iup hil
10inl n
Muan
4 Vin uüeui
. auenum
0elſtnn
uuni
, iuh n

dh De Miſſæ, & ad eam pertinentibaut. 16

khul, 14. Qua eſi cauſa ſinalis Rubricarum Miſ-
ulge ſalis? B. Eſt DEl cultus, & utilitas ſpiri-
nhin⸗ tualis ſide lium. Ex Tria ſeſſ. 7. can. 13. & ſeſſ.

212. c. . & Bullis Pontifcum Miſſali præſfixis.
1 7. Quam vim obliganat habeni Rubrica
Miſſalis ? Be. Illas ſolas obl;gare ſub mortali,
S (niſi excuſet parvitas mater æ, aut alia cauſa)
kſten quæ ſunt præceptivæ, directivæ autem ſunt
Unentig⸗ tantùm Conſilia & Inſtructiones, neque ſine
eee. claro fundamento vis obligandi ſub pecca-

n Ulricnes 0 aſtruendaeſt.
lanticn. 16. AWa ergo ſunt praceptivæ: & 346
thempnt⸗ directi va tantum? H. Veriùs ſolas illas eſſe
mnetlte præceptivas, quæ præſcribunt ritus ſervan-
Urocttch dos in ipſo actu celebrationis Miſſæ à Sacer-
aluiut. dote; quia ſuper Hos ſolos ritus cadit præ-

ceptum Pii V.

N e.

tus iſ ſius celebrationis

npbar 17. An ergo omnes ri
. ſunt ſub obligarione percati Reſp. Hanc
Maubſn obligationem videri cadere ſolùm ſupra ver-
leuneit⸗ ba & actiones celebrantis z ita enim videtur .
Senletamm ſonare Bulla Pii V. Mandanties . & ſtridq
nnculu omnibus & ſingulis pracipientes in virtute

§. Obedientia, ut Miſſam juxta ritum, mo-

iitehen Aum ı normam in Miſſali praſcriptam de

Sulnnlt N cantent; ais! legant. Neque in Miſſ⸗ * telebra-
ee gione alias ceremonias ant preces addere, vel
aen yeeitare praſumant.
nnlad 18. At nunquidetiam nſus Pava mentorum;

& ſimilium ad ſacrificium ſub obligat ione
neceſarius eſt, quam vis nec ſint adio, nes

6 Parz: 1 Y. Caput 111. 2
recitatio Be. Id quidem verum eſſe, ſed hac
obligatio nen eritur ex vi Rubricarum, ſed
aliunde vi ſacrorum canonum, graviter ſi-
Milia præcipientium.

19. Rasbzicg praſcribentes cranda; aus

igenda antè ve! peſt Miſſam, obligantne ſuß
beccats? g. Eas non obligare per ſe, ſed eſſe
tantùm directivas, niſi aliunde ex ſacris ca=
onibus præceptum acceſſerit.
20. Rabricæ de ritibus, qui vel à& mini-=
Eſirante, vel ab alias ſer vandi ſunt, directi va
ne, an fPraäceptivsg cenſeni debeant? Be. Eſſe
santäm directivas; præciſo ſcandalo, velaliâ
onſuetudine obligante.
21. An idem ſentiendum de Rubricit de-
lIedkta um Miſſs, B. Et has ſecundùm ſe ſolùm
dire ctivas eſſe; ſunt enim doctrinales, quas
Eccleſia non definit, ſed ſolùm proponit, &
ſuæ naturæ relinquit. —W
22. Qra canuſa eſt, quèd Rubrica de ritibus
horarum Canonicarum, zontantopere ebli-
gene ac de ritibus M/ſſai N. Quia ritus hora-
zum Canonicarum in actione conſiſtentes,
non habent ſublimem ſignificationem, aut
grande myſterium ficut in Miſſa; ĩideo quo-

ad hos ſunt Kubricæ purè directivæ, & præ-
ceptivæ, in rigore ſolùm verſantur cires

pſam recitationem.
2; An & qua ſunt cauſs eæxcuſantes à pec=
cas in tranſgreſſione Rubricarum Miſſalis?
F. Vix dubitari poſſe, quòd ſicut in aliis ma-
. terIIS

li⸗
enen ͤ
GA; 4

Seelenß
ntemten
Aellcknit
Ctuie
1 Aun
Ilunl

Hiadiſnn
1 Cetuur
I Dn

(nyiten ,entn

Delien, Kloe

(ohntonimn,6

eline
.
8

4
4 elaten An
(lnr Ute
WCen,
Initnen
Vrſe n

l .

AeAlnnAGnH
4

u, Mln zolie⸗

leggnt⸗
elemneane⸗
ga inmeni
4 Ams 4
Pnr.
ſuig 5

61 Curtuln

De Miſſa, & ad eam pertinentibus. 301
tetiis ex genere ſuo ſub mortali obliganti-
bus, excuſari poteſt quis à mortalt, aut ex

parvitate materiæ, aut ex defe cu adverten-

tiæ ſufficientis, ꝛta & in hac.
24. Quomode in particulari diſaernen da
Ie vitas, vel gravitas materia in Miſſa?k. Gg-
neralem regulam hanc tradi à Doctoribus:
quòd illa ſit materia gravis, quæ conſiderato
fine præcepti, multùm conducit ad finem le-
gis talis; proinde præcepti tranſgreſſio gra-
vis eſſe debebit. Diſcernere autem hoc ipſum
in particularirequiritjudicium prudené-Un-
de par quantitas phy ſica in una parte Miſlæ,
poteſt eſſe levis quoad obligationem, quæ
in altera erit gravis.
2 5. Oſtendatur id in exemplo? Reſp.
Unam vel alteram v.g orationem ex iis, quæ
ante Epiſtolam, vel in ſecretis dicuntur
emittere, erit materia levis: at in canone
mediam, vel quartam partem integræ ora-

tionis omittere, ab omnibus materia gra⸗

Vis cenſetur. .
16. Cur hec? g. Quia cùm finis illarum
precum, ex quibus miſſa componitur, ſit or-
natus ſacrificii, & cultus divinus, magis con-
ducunt ad hunc finem preces canonis, utpo-
te ſacratiores, & proximiores ſacrificio „&
ſublimiora myſteria continentes, quàm aliæ
extra canonem.
17. An materia gravis vel levis in tel'bra=
vioge miſſæa non poſt penſari eis iisdem re-
7 gulis

302 Pars IV. Casut 111.

gulu, guibus metimur materiam in pratepis

audiendi Miſſæm, vel recitandi hora, ?à B. Ne-

gativè, quia audientes Miſſam ex eo, quòd

omittant aliquam partem, non mutilant

Miſſam, quæ componitur ex verbis & actio-

nibus celebrantis, non autem audientium.
Mitla etiam eſt opus longè ſacratius & divi-
Rius officio divino, &ideò in illa faciliùs de-
venitur ad materiam gravem, quàm in hoc.
28. An leves tranſgreſſiones Rubricarums
poſſint fieri gra ves ex accidenti? Reſp Poſ-
ſe: Primòô, per intentionem finis graviter
peccaminoſi, ut ſi ex Ene turpiter placendi
fœminazvel inducendi novum ritum, breve
Sacrum legat, &c. Secundò ratione contem-
ptús. Tertiò, ratione ſcandali
29. An Sacerdos teneatier ſub mortali ce-
lebrare ter vel quater in anno? Reſp. Ita ſen=
tire Soarium, niſi legitimè excuſetur, quia
ad id ex officio obligari videtur.
Miſſæ interruptio per ceſſationem.
30. An & quale peccatum ſit, cœptam
Miſſam non complere? Reſp. Certum eſſe,
quòd ſit peccatum grave, ſi inchoatâ conſe-
ereatione non compleatur Miſſa, dum po-

teſt uſque ad ſumptionem incluſvè. Nam

conſe cratio eſt de ſubſtantia ſacrificii; ſum-
ptio verò de ejuſdem integritate: ſacrilegium
proinde grave foret, relinquere quoad hæe
imperfectum ſacrificium.
31. An ab inchoata Miſſs esiam ante tans=
ns&

viſnhen

(, Gt
atatete,n
11, micſe
cestnuni
Pihnfnhe
ſhun
14 M
4 „ ſe
00 Uchl
nrulnſ
Contenennuele
ſleukumnhl
lmn getc
einle nut
enintzen
6enngelcalantn
atusdien.
ettenmilr⸗
Gireceſulenen
lenhun
Anr oe
Gun N
6,Mle lhi
Wücnr ne
1,lpſene
ininn
4, lin,
unriyen l
, un

De Miſa, & ad eam pertinentibas. 303
em ceſſare ſitpeccatum grave ? Reſp Eſſe,
juxta commumiorem per ſe loquendo. Ex
Cap. Nihil 7. quæſt. 5. ibi. Nullus abque pra-
veutu patentis moleſtia Miniſter, vel ſacer-
dos, cùm eœperit, imperfecta officia praſu-
mat omninò relinquere. Si quis hac temerare
praſumpſerit, excommunicationis ſententiam
ſuſtinebit.
32. An id verum ſit inchoatâ qualitercun-
que Milsâ ?à Reſp. Ita eſſe, putat Paſqualigus
ex dicto Cap. Nihil. Et ex Cap. Nullus Epi-
ſcopus de conſecr. diſt. I. Aliunde gravis in-
convenientia eſt, ut quis inchoando Miſſam
ſiſtens ſe coram DEO ad ſacrificium offe-
rendum, ipſoque facto ad id ſe obligans, te⸗=
merè inde recedat.
33. Sic relinquens Miſſam, ineurritne ex-
commanicationem: Reſp Negativè; quia
textus dicti Cap. Ni hil, excommunicationie

Puagglmniris.
Prliele
Lenmn guni
“
Mun uhian

.. 8

ute ſententiam ſuſtinebit; per ly ſaſtinebit. ſatis
Nen. clarè de ſola ſententia ferenda in contuma-
A unn ſ, n cem loquitur.
Als lennt, 34. An non ſaltem ſuſpenſionem incurrat,
m iircdule l⸗ & qualem? x. Suſpenſionem incurrere. Ex .
õ Cap Nullu, Epiſcopus de conſecr diſt. 1. Ubi in
wrili N Kne ſic dicitur: tιαaα veròpraſumpſerit, pra=
Amiult ter quod poſuimus agere, à ſacro corpore, &
ir lJanguine Domini N. Ieſu Chriſti ſit ſn ſpen ſus.

. An taliter ſuſpenfuas poſſit ſaltem com-
1 municare more LVaicorum 3 k. Probabihùs
ſesiue non poſſe; quia non ſuſpenditur ſolůùm 2
d5 2 modo

904 SDars 1V. Capuft III.
modo participandi Euchariſtiam, tanquami
ſecerdos, ſed ab ipſo corpore, & ſanguine
Chrifſti, quocaunque tandem modé.
36. An ob imminens periculum mortis,
eſſit Miſſa ita imperfelta relinqui * Be. Si
tale periculum immineat ahte conſecratio-
nem, non folùm poſſe, ſed debere relinqui
Miſiam; quia ſacerdos non ſolùm ſe, ſed
etiam Euchariſtiam periculo exponeret te-
meré.
377 Quid autem ana ſpecier jam fores
conſecrata à N. Eo caſu ſacerdos (ſi fieri poſ-
ſet) deberet ſtatim conſeerare, & alteram
ſpeciem utramque ſumere, & abire; ad alias
enim cæremomas non eſt obligatio in tali
pericul'o. ”
39. Sed quid ſi nec hoc fieri poſſet? g. Mi-=
hi probabilis videri cum Paſqualigo, eg
caſu poſſe abire Sacerdotem relicto ſacrificio
imperfecto; quamvis enmmn ſit præceptum
Divinum complere ſaeriſicium, videtur ta-
men hoc caſu non obligare, eò quòd redda-
tur obſervatio moraliter impoſſibili⸗
39. Boteſtne etiam ex alia quapiam canuſa
gelinqui imperfedtum ſacrificium, quoad
ſubſtantiam:? g. Cùm dixerimus, Pontif-
cem non poſſe diſpenſare in hoc, ut ſacriſi-
cium fiatinunica tantùm ſpecie, videturob
nullam aliam, quantumvis gravem cauſsem
poſſe taliter relinqui ſubſtantialiter imperfe=
Kumſacrificium,
48. An

60
1 ſent
aueh
an
lhinbn

mendtin
creenfen
Gmnnchonen
loolſinnte
ulurene
ſcuglantomn
4,ültnſal

4 1
eermttd

ſetittentun 4

erotemcnnen
Gümliz dnate⸗
timmihr
Vunuucketn

eI

n ggleſſwesl
Iezaſlk

4 Raliuin
nllttiestk itn
Weynn Ke
UUltcecer

De Miſſa, & ad eam pertinentibus., 305
40. An ſi Sacerdos celebran: incipiat du-
bitare de valore ſua erdinationu, poſſit groſe⸗
qui Miſſam inchoatam? B. Ante conſecra-
tionem, ſi dubium vincere non poſſit, deben
relinquere, prętexendoaliquam cauſam, mmiſ-
ſam inchoatam. Si/verò dubium ſuperve niat
. poſt conſecrationem unius ſpeciei „quamvis
illud deponere nequeat, debet miſſam pro-
ſequi, quia ſacri ficium jam quoad fubſtantiam
inchoatum eſt in poſſeſſione.
41. An autem talis poſſit stiam poſtea aliis
vicibus celebrare h. Non poſſe, donec vin-
cat dubium; quia exponeret ſe perigçulo non
conficiendi ſacrinciim, & Sacramentum, &
adorandi panem & vinum.
422. §Si duranis celebratione Miſſaæ ſuper-
venist interdicdum, petsftne relingui Miſſa
inchoata? g. Si interchſtum ſuperveniat an-
te inchoatam conſecrationem, debet relin-
qui miſſa; ſi poſi conſecrationem, debean
continuari uſque ad ſumptionem incluſive:
quia miſſs ante conſecrationem confidera-
tur tanquam officium divinum, quod cede:
re debet jeri eccleſtaſtico: poſt conſeeratio-
nem autein conſideratur tanquam ſacrifi-
cium, quod eſt juris divini, & quoad integri-
tatem prævalet eccleſiaſtico. L
4 3. Si celebrationi Mißſæ ſuperveniat ex-
communicatus vitandus, an poſſit relinquè
Miſſa cœpta? G. Si excommunicatus monitus
nen velit recedere , ante conſecrationem
. debes

306 Ppars IV. Caput III.
debet Miſſa relinqui; ſi autem cœpta ſir
conſecratio, debet continuari ad ſumptio-
nem incluſivè, quia prævalet præceptum de
integritate ſacrificii.
44. Si adtu celebrans infirmetur, an poſſit
ceſſare à . In dicto Cap. Nullus Epiſcopus,
dicitur : Non eſſe inehoatam Miſſam relin-
quendam, niſi paſſio aliqua (ſeu infirmitas)
èntervenerit. Sciendum tamen, quod major
infirmitas requiratur ad relinquendam Miſ-
ſam, cœptâ jam conſecratione, quàm ante
conſecrationem.
45. Quid ſi dum celebratur Miſſa, poluatur

Eccleſia? Reſp. Si canon non ſit inceptus, re-

linquenda eſt Miſſa; complenda, ſi inceptus
ſit. Ex Rubr. Miſſ. de defect. S. 10. n. 2.
46. Si celebranti occurrat aliquod jurit
èmpedimentum, an poſſit Miſſa m proſequi? Be-
Si cœpta ſit conſecratio, debet proſequi Miſ-
ſam; quia omnibus his impedimentis præva=
let integritas ſacrificii.
47. Quig ſi autem celebrans ante conſe-
erationem recordetur alicuius talis impedi-
menti? ; Tunc poſſe eum præamiſſo actu con-
tritionis ſi adſit conſcientia peccati mortalis,
proſequi Miſſam, ſi timeat infamiã aut ſcan-
dalũ: quia tunc prævalet jus famæ obligationi
præcepti, in quo fundatur impeèdimentum.
18. Quid ſi autem non timeatur ſeanda-
lum aut infamia: . Si publicè celebretur co-
gam multitudine, gunquam non poſſe pru-
. denter

„

7

—

eunel. nd
kkene n
4 E 1
zilrtchen
leholci
aier Feenton
elinent, e,
N,Ari niel
Petipunrin
uVenciurinn
Llbn
(yebhrommunctn
loyneltts
DuNizKen ni

Mſin

l liams lfimi
mnkekſrt
eikenerſkieuia
reſorentene
orthkonn,
A1 ntu,
ricß iat 1
l itäcen
r nolfer npe
Urnlten.
ſirſtelufn
ſatzmumi
Winunnerrſin
ieſen oon
Kliuguire
hlnenzene
iuhdann

e
Niimn,
n

1, Nae
Nalgn fnen
Au lilte
Vnn gnf
Ananenenk
nn u

—

mnlehiann
EI!

AeNe

,Alhik t
ru ul i
emnloer
euironts

Mſ

1

einrdlgt

De Miſæ, & ad eam pertinentibu. 307
denter timeri ſcandalum, & infamiam, ac
proinde ſemper continuari poſſe.
49. Quid ergo in caſu pri vata celebratis-
nis . Sacerdotem inceptam priùs Miſſam
poſſe proſequi ſemper, etſi recordetur ali-

cujus peccati non confeſſi, aut alkrerius im-

pedimenti à jure, præmiſſôò actu contritio-
ni,, quando impedimentum id requirit. Et
licèt Rubrica præſcribat contrarium, in hoc
tamen eſt tantùm directiva, non præceptiva.
50. Qua ſunt dicta juris impedimenta R.
Sunt: Excommunicatio interdictum, ſuſpen-
ſio, irregularitas, violatio jejunii naturalis,
memoria peccati mortalis &c.
Miſſæ interpolati.
51. Eicetne Miſſam interrumpere? R. Sine
eauſa non poſſe ob ſacrificii Majeſtatem; poſ-
ſe autem ex juſta cauſa, uti practicat Eccle-
ſia, interponendo concionem, promulgatio-
nes, ordinationem, &c.
(2. An infirmitas, alteratio ſtomachi, aus
wentris ſit ſußficiens cauſa interpolandi Miſ-
ſam? R. Eſſe ſufſicientem, quia ſimilia red-
dunt moraliter impoſſibilem Miſſam ſine
interpolatione. .D
5. in poſſi: Miſſa int errumpi pro ſpirituali
neceſſitate proximi: R. Poſſe ad remedium ne-
ceſſarium neceſſitate medii, ſive per ſe, ſive
per accidens, pro moribundo interrumpi, ſi
deſit alius, qui juvet, idque etiam poſt conſe-
crationem, agitur enim de ſalute proximi, ac

Ge vitando damno irreparabui. 54. A

1

—–

508 Pars 1V. Capat I1tI.

54. An peſſit etiam interrumpi ad dan-

dum uiaticum moribundo urgente neceſſi-
tate? N. Licere ante confecrationem; quia
viaticum vel miniſtrandum eſt ex officio,
vel ex Charitate; utriuſque autem obliga-
tio, prævalet obligationi non interrum-

pendi Miſſam.

I5.⸗ An poſſit interrumpi etiam pro mini-

ſtranda extrema undlione, moribundo refe-
Ro jam sliis Sacramentis? B. Poſſe ante con-
ſecrationem ex eadem ratione, quæ pro
priori reſponſione allata eſt.
56. Quid’ moribandus ſit intra Ecclef-

am? Reſp. Tunc poſſe etiam poſt conſecra-

tionem interrumpi Miſſam ad miniſtran-
dum viaticum, aut extremam unctionem,
quia tunc noneſt opus exuere ſacras Veſtes,
ideoque non eſt totalis inter ruptio facrificii:

aliunde non erit valdé notabilis, ut potiùs

pauſa dici poimkit.
57. Quando ſacrificium interrumpituz
peſt conſzcrationem, quomedè interim ca-
vendum ſit ſpeciebus conſscratis à W. Con-
ſtituendum eſſe aliquem ad cuſtodiam ea-

rum, vel, ſi nullus adſit, reponendas ad ſa-

crarium. .
58. Si dum Miſſa interrumpitur ad abſol-
wendam moribin dszm, confefſio ſutura eſſes
donga, poteſtne tunc dimidiari confeſſio à z.
Porteſt, ſiquidem etiam ob minores cauſas
Micet relinquere integritatem materialem.

Sil

gynunen 17
giſrnt Nielt
zn . zolen
N

on colun ſe
tannſeum
l ui

ir Mget
1 Gitenn

lichrrone

,elhnren
ſle
.Kulſit
ſrrſrnigine
Rigruleden
Gep tecelnd,
Cekrtlenn
ſetonnitan
61 ituen
Giltemfni
lrkuedie
(mie
5 ſiln⸗
1 ünffimin
Eennt eti
Armm wnech
ukſiheeriend
AN

eAunßnd
, niat d
rbahhneen

pPin lNi

1

6
7

””

De Miſſa, &G ad eaz; pertinentibus. 30 5
5 9. St Sacerdos interraumpakz Mißſam poſt
conſe rationem ad miniſt randum Sacramen-
tum P&nιειſwia moribando, poteſtns ſimul
miniſtrare viaticum, & extremam unctio-
nem R. Poſſe, quia ſi ſemellegitimè inter-
ruptâ Miſſa, moratrahatur parùm longior,
non multum refert maximè ob tantam uti-
litatem proximi
60: Si t miniſtrandum viaticum, ner ad-

eſt alia Hoſtia, niſi qua in i lo ſacrincio non-

dum completo eſt eonſecrata, toteſine de
ipla mi niſtrari viaticum: Reſp. Lofle, quia
in tali caſu non eſt inconveniens, quòd mo-
ribun dus priàs participet de ſacriſicio, quàm
ſacerdos.
61. An ad ſub veniendum moribundo te-

neatur ſacerdos interrumpere Miſſaz? Reſp.

Si agitur de Sacramento per ſe, vel per acci-
dens neceffariò, omnino teneri, quia cauſa
quæ facit licitam interruptionem, obligas
ſacerdotem ad miniſtrandum.
61. Qutd autem ſi agatur de Sarramento
eninus neceſſarid? R. Non teneri, niſi aliunde
vel ex officie obligaretur miniſtrare, velex
Charitate.
63. An poſſit Miſſa interrumpi ob corpora⸗
lem etiam proximi neceſſitatem à Reſp. Si ea
ſit gravis, nec alius ſuccurrere poſſit, niſi
Celebrans, tunc Charitas obligabit celebran-
temad ſubveniendum.
64. An Miſſa poſſit interrumpi, ut repeta-
56*

910 Par: L V. Caput 111.
ar ab initis ob adventum Principi g. Epi-
copi: & c. R. Mihi veriùs videri, quod non
poſſit. Quia talis repetitionis nulla prorſus
neceſſitas videtur, aliunde ſi ad offertorium
veniatur, poteſt adhuc audiri Miſſa quoad
ſubſtantiam; ſi poſt offertorium, repeti am-
plius in gratiam nullius poteſt.
Omiſſio partium Miſſæ.

6 . Quale peccatum ei omittere partes
mobiles, quæ non ſemper aahibentur, ut:

Gleria, Credo, plures ledtiones, in Commu-
nicantes certia verba? &c, R. Mortale non
eſſe; quia has partes omittendo propriè non
mutilatur Miſſa. Erit tamen veniale: quia
privatur Miſſa majori ornatu fuperaddnéô.
Cæterùm etiam is, qui hæc omnia ſimulo-
mitteret, tantùm venialiter peccaret; quia
adhuc Miſſa maneret ſimpliciter integra.
65“ Quale peccatum eft omittere partes ver-
bales Miſſæ ordinarias uſque ad canonem? R.
Ex genere ſuo eſſe peceatum mortale; quia
directe & per ſe opponitur præcepto Pii V.
ac proinde partem notabilem &principalem
omittens, peccaret mortaliter.
67. Que« cenſentur ha partes notabiles, &
principales uſque ad canonem ⁹ R. I. Initium
Miſſæ videlicet pſalmus: ludica, Confeſſio,
& preces, quæ dicuntur ante gradus Altaris,
2. Epiſtola. z. Evangelium. 4. Oblatio tum ho-
ſtiæ, tum calicis, quælibet cum ſua forma '.
Præfatio, Reliquæ uti: Tractus, Kyrie li
O0N

Me
enii
,ptuſihifl
Ateni
lml ni
lynidl
onſiniü
reſlmnigt
6 un
ſelgig⸗
Pinche An
cInmie
Iehine
Cmunmmmun
znnyind-
Gaunnfrt
1 guleſan
OAnwoneni,r
miegrentun
ſaleonihin

11. Aejſeu,

itteturt u
Citunnnhn
Uen, Mnenrie
ſrmptei aie
Cunßhmſinw
emunhei
nneianone
) Dubnuntn
lennil el.)
ünnithei
S

teer

Rrne,,
Nn

Anihnſet
eihinn
Gu iCe
deAnn
NRnNAARꝭn
Limn nuie d
ririlt
Blunmmtlt .
ũ
amur
Gndisunhundh
alful mef

”äü

”
glrhyint
uan
llniil,
uanili
m ia i
mrnigttAn
n Muce
G lu
ſ

lun

De ifa ,& ad eam pertinentibur. 315

ſon. Orationes & ſimilia cenſentur eſſe par=

tes minus principales.
68. An non tamen peccaret mortaliter, qus
plures partes minus principe les omitteret eæ
ordinarii? R. Quòd ſc, quia ex talibus ſimul
ſumptis reſultat notabilis deformitas contra
præceptum integrèrecitandi Miſſam.
6⁶9. Quale peccatum eſt omiſſio in cano⸗
ne Miſſs ſecluſa conſecrationeèà R Nullum du-
bium eſſe, quòd omiſſio partis notabilis, ſit
peccatum mortale.
70. Vbi eſt initium & finu canonis: Reſp.
Juxta communiorem, initium eſſe ab illis
Verbis: Te igitur Clementiſſimei, & . Finem
verò ad Pater noſter excluſivèê.
71. Qus eſt pars notabilis in canone? R.

Cum communi, quamlibet orationem Ca-

nonis, partem ejus notabilem eſſe;ac proinde
eujuslibetomiſſionẽ eſſe peccatum mortale.
71. An ergo non pecc atur mortaliter, ſi non
omittatur tota oratio? Reſp. Si tot verba o-
mmittantur, ut deſtruatur, vel notabiliter mu-
tetur, vel minatur ſignificatio, aut repræ-
ſentatio myſterii cujuslibet ex orationibus
canonis, quamvis paucula verba omiſſa ſint:,
fore certò mortale, quia tantundem eſt mo-
raliter, ac ſi tota oratio omiſſa foret.
73. Datierne tamen in hac omiſſione par-
vitas materia? Reſp. Veriùs eſſe quòd detur,
ſicut in materia Religionis, voti, &c.
74. Qua cenſeri poteſt parvs materia à R-
7 58

312 Pars V. Caput 111.
Si ſenſus orationis non deſtruatur. Aliqui
cum Suarez dicunt, duas voces eſſe, levem
materiam Alii cum Bernallocto vel decem
nomina Sanctorum. Aln probabiliùs cum
Garzia: quatuor vel quinque ad ſummum.
Illud commune eſt, omittere ca quæ in cer-
tis feſtis ſuperaddi ſolent in: Communican-
tes, & Hanc igitur oblatienem, non excedere
veniale, quia non ſunt partes ordinariæ, &
Gine iis manet integritas miſſæ.
75. Quale peccatum eſt, omittere aliquid
in formis conſecrationu? R. In his longéè fa-
cibiùs peccari poſſe mortaliter, quàm in
ulla alia parte Miſſæ.
76. An omittere particulam: ENIM , ſit
mortale? R. Probabile eſſe, quòd ſit tantùm
veniale: quia non pertinet ad ſignificatio-
nem formæ.
77. An aliquod aliund verbum emittere in
formis his, ſit etiam tant im veniale? R. Eſſe
mortale, etiam in forma conſueta ſanguinis;
tum quia diſputatur, an non tota illa forma
ſit eſſentialis; tum quia ſingula verba ſunt de
neceſſitate præcepti.

78. An, & quale peccatum eſt, omittere

aliquam ultiman, litteram verborum conſe-
grations à R. Eſſe veniale, ſi omiſſio fiat ex
negligentia; ſi autem ex alia cauſa, nec ve-
niale quidem, ſupponitur enim per hoc, non
turbari ſenſum verborum. B
79. ale peccatum eit emiſſio ab ora-
tione

uvimunid
cgnteiigun
* . .
mnſtet,lced
Mnuc utnnein
gin bei
lheent,un
lolegttu let
8,utmnlnah
u/um mmui
Ntigui Cuinun
Ennchenallhe.
R,AluntuCH/n.
ipuut a nn
Vrven; Auumen d
Uuglun entn i
hnglerntc
rlunlinakn
ntlerile it
un Altirtenie
enitu glumn ,⸗
Eunglninani
innzi nih Bdn
Alalinnern
4 ipnunt 1
nlmnſinnglx
Unle,Nnee
enmmhiwm
Aunmnier weri
Uunietmomet.

eee

Kmn
Kinmneen.
enp COmi.

Kamg onelee
NuCCNNeA
aniſmifrt il
nau,

ê“

enireirt

1AAMue
mungti
,Er coltufn
ͦ”lõ
aigteiin

„.

2 ,
uus ,

hnn t⸗
t Lnnlnun
uuliti

ar,,ℳ0

De Miſſa, & ad ezm pertinentibus. 313
ione Dominica uſque ad vommunionem * .
Eſſe mortale aliquam integram partem illo-
rum omittere, v. g. Orationem Dominicam;
Libera nosi hac ecommixtio; Agnus DEI. Do-
mine non ſum, & quja quamvisad Canonem
non ſpectent, ei tamen ferè æquiparantur.
80. Quia de emiſſione partium poſt com-
munionem; Rt. De his idem ſentiendum,
quod de partibus Miſſæ ante Canonem.
8 1. An emittere EVangelium S. Ioannu in
fine ſit peccatum mortale % B. Probabilids
non eſſe plus, quàm veniale; ſiquidem non
videtur eſſe pars Miſſæ, nam in Capit. Cum
a d celebrandas, de Con ſecrat diſt. 1. pracipitur.
ne populus diſcedat ante completam Miſſæ ſo-
lennitatem; & tamen dimittitur ante hoe
Evangelium, dicendo: Ize Miſſa eſt; quod eſt
ſignum, quòd etiam factâ introductione hu-
jue Evangelii non ſit inſtitutum tanquam
pars eſſentialis Miſſæ.
82. Andum Sacerdes cantat Miſſam, aſſi=
ſtentibus Subdiacono Epiſtolam, & Diacono
Evangelium cantantibus, teneatur & ipſe
utrumque legere? B. Sub peccato non teneri;
quia id nullòͤ jure præcipitur.
33. Qualepescatum eſi omittere ritus Miſſæz
in adtione cenſiſtentes? g. Eſſe ex genere ſuo
mortale, ut patet ex præcepto Pii V. pro-
ende omittendo ritus majoris momenti, pec=
cabitur mortaliter, venialiter verò, omit-
tendo minoris momenti.

2 84. Q*%

3114 Par: 1 V. Caput I1II. 1.
84. Qi ſunt ritus majoris momenti g.
Eſſe ſequentes: Miſtio aquæ cum vino; Ele-
vatio utriuſque ſpecici, fractie Hoſtiæ, &
miſtio particulæ cum ſanguine, purificatio
patenæ & calicis.
s5. Qui ritus ſunt minori mamenti ? &.
Benedictiones, Cruces, Deofculationes, In-
clinationes, Genuflexiones, &c.
86. An purificatio poſt Communionem fieri
poſit in ſola aqua? E. Primam debere fieri
in vino ſub peccato veniali, ſecundam fieri
poſſe in ſola aqua; ſiquidem conſuetudo
recepta etiam apud pios & doctos interpre-
tata eſt, Rubricam illam non eſſe præcep-
tivam.
87. Quale peccatum eſt omiſſio rituum Miſ-
Ja ſolennai;. Kitus Miſſæ ſolennis commu-
nes Miſſis privatis obligant ex genere ſuo
ſub mortali, & quidem magis, quàm in pri-
vatis, uee niſ ratione parvitatis materiæ ob-
ligant ſub veniali tantum.
38. Quid autem de ritibus propriis ſolen-
nis Miſſæ ? H. Probabile eſſe, ſecluſo ſcan-
dalo, omiſſionem eorum non excedere ve-
niale peccatum; quia non ſunt partes ne-
ceſſariæ Miſſæ, nec ſpectant ſimpliciter ad
ejus integritatem, ſed adduntur ad majorem
ornatum.
89. An ex cauſs neceſſitatis liseat omitte-
re partem notabilem Miſa: H. Licere, ſi
ſt neceſſitas gravis, v. S. miniſtrandi viati-
zum.

VYA

Veavetrad

Claner

4
Age 4
ſentnn
nln
odNen
ktrerelemn⸗
Neensl
rtcher e⸗
iariaait
34iicel
6,urnn, Nze
niſihnin .
6nn thoei Nore

cndlen

,hen.
A.

Ntſmau
isürakltuf

6
1

o enene
A/ K
1 7 1
in,enun elns⸗

ucllnnun Me
( Ln miline
iftiglit

6

Pnnninpt
hinm henii

Webnk.

3

1
l, cliſt
gutelelleſ
ni e,H
ulnari
Aundluet

agniueͤt
GCrVee .
guli
N

De Miſſa, & ad eam pertinentibus. z15
cum, aut conſumend' ſacriſicium, ut aliàs
dictum.
Addere aliquid Miſſæ.
90. Quale peceatum eſt, addere Miſſæ no-
as preces? . Eſſe mortale vel veniale, juxte
gravitatem vel levitatem materiæ. Ex Bulla
Pii . ibi: Neque in Miſſzæ celebratione alias
ceremonias, vel preces, quàm qua hot Miſſali
continentur, addere, vel recitare præaſumat.
9 1. An ut talis additio ſit graviter teccaz
minoſa, requiratur, ut ſiat animo inducendò
no ritum? . Non requiri, quia nec Pius
V. talem animum requitit, nec Miſſæ de-
formitas ex talianimo conſurgit, ſed ex ipſa
reali additione.
92. Unde diſcernenda eſt gravitas vel le-
vitas materiaæ quoad hoc pundtum ? . Non
aliunde, quàm ex quantitate; cùm enim illæ
preces non ſint ad Miſſam pertinentes, non
poteſt oſtendi in illis principalitas, aut alia
ratio, à qua proveniat gravitas, vel ceſſet.
93. An ergo qui plures collectas recitas
quàm preſcribatur, peccabit? B. Negativèz
ſi adhibeat eas, quæ in Miſſali poſitæ ſunt,
maximè ſi adſit caufa rationabilis; quia nec-
Miſſa deformatur, nec fit contra prohibitio-
nem Pii V. quamvis enimillæ orationes pro
tali Miſſa non præſcribantur, ſunt tamen
ſecundùm ritum Miſſalis.
94. Qot orationes poſſunt dici in Miſſa
privata, non duplicis . Aut tres, aut quinque,
2 aus

316 Pays V. Caput 11I. cehnennn
aut ad libitum ſeptem; Ternario ſignĩ fican⸗ ſantl
te myſterium Trinitatis; Qurnario Paſſio 4geruant
