507. Daturne in hoc jeianio parvitas ma-
teria? R. Non dari, ſed Communionem poſt
quemlibet cibum & potum, qui naturale je-
junium quomodolibet ſolverit, eſſemortali-
ter peccaminoſam; quia hoc præceptum non
prohibet directè cibum & potum, ſed com-
munionem poſt quemcunque cibum & po-
tum: communio autem ſempereſt res gravis.
50R8. Qsomods violaturjejunium natura-
le: R. Ad ejus violationem ex oommuni Do-
Gorum ſententia duo requtri: Unum, ut
ſumatur aliquis cibus, vel petus humanus;
quia jejunium conſiſtit in abſtinentia eibi vel
potus. Alterum, ut talis cibus vel potus ſu-
matur per actionem, quæ verè eſt comeſtio
vel potatio; quia cibus &potus non opponun-
tur jejunio ſub quacunque ratione, v. g. ſub
ratione viſibilis, aut ol factibilis, ſed formali-
ter ſub ratione cibi & potus, ut ſunt objectum
guſtus, & quid comeſtibile vel potabile.
109. Si quid per modum ſaliva trajiciatur in
ſtomachum, vel per refirationem attrahatur,
an Violet iejunium natuvale? R. Non violare;
licèt nutri re poſſit. Sic ſit, fſi quis de reliquiis
cibi præcedentis diei, vel de fſiilla aquæ, dum
os abluitur, aliquid deglutiat: ſi guſtans juſ-
culum aliquid illius trajiciat, ſi aromata den-
tibus terat, aut ore retineat, ad confortan-
dum caput, & aliquid ſucci permixtum, ſali-
væ, veletiam patyum granum aromatis, ſine
inten⸗

GVNletch 1
prum bri
M elen
Ae

rirtk Nn
wlemi,
6aleynnc,
leniun J
6 Aſtti
Pehutn Piin
Gilenr⸗

7

NN,
lalilrrna
ilan un e
iute keien
eer nltenhn
olencrn d
cnekioen,e
tfun.
fi heints
NN ar; ℳ
Ndestuneni
GunzuteN
Utſroyilelten
Plteekoliun
ſileehnnlort
rptbrmres
ſichineche
Aiſtulu
Ge ,ln
wwiſtpden

Dè Miſſa, & zd eam pertinentibus. 407
intentione deglutiat, ſi per modum reſpira-
tionis muſeam vel quid ſimile attrahat, & in
ftomachum demittat: quia hæc omnianon
ſumuntur per veram comeſtionem.
510. An violet jeinnium, qui deglutit ſan-
tutnem, aut alium humorem ex capite de-
fuentem? R. Non violare, quia juxta regu-
lam traditam à D. Thom. Quidquid ab ix-
erinſeco provonit, & ore non ſumitur ab ex-
trinſeco, verè nen comeditur, nec bibitur.

Nublin. 5II. An reliquia cibi præcedentu disi in
nu ore harentes, ſi altera die eæ induſtria degla-

tiantur, visletur iejunium naturale? Reſp.
Probabiliùs non violari, quia cùm hodie ab
extrinſeco non recipiantur, fed heri tan-
A quam partes heſternæ comeſtionis ſumptæ
cæperint maſticari, retinent moralem con-

er. neionem cum illa, nec conſtituunt novam
mumn ,=0 comeſtionem, ſed heſternam complent &
lierl. perficiunt.
munintzn I2. Si quis ante mediam voſtem zaceha-
Genhgut rum ori impoſuit, duretque illud uasltra medi-
EueeAn Am nodem, & tunc etiam glutiat, an violes je-
ur junium naturale: R. Violare, quia licêt ab ex-
Meneun trinſeco pridiè ſit ſumptum, continuaturta-
1lentiiti men comeſtio illius, quæ aliter non fit, quàm
D per ſueeeſſivam liquefactionem, & hoc qui-
wr dem per ſe, non verò per accidens, Sicut reli-
quia cibi per accidens alterõ die glutitur.
313. An oſſicula, metallum, charta, creia,

ssges“, Gc. Aeglutita impediant jejuninm
natarale? R. Probabiljiùs nonimpedire, quia
non

408 Payrs V. Caput 11k.
non ſunt cibus humanus quòd autem ſœmi?
næ terram, carbones, aut quid ſimile come-
dentes, nequeant eommunicare, inde fieri
videtur, quòd ſumant iſta per modum me-
dicinæ.
514·. An tabaci ufu wioleturjojenizenn natu⸗=
rale? R. Quarti non violari, ſive maſticetur,
ſive pulverizatus ſumatur per nares, ſive in
fumo per os, quamvisaliquid eum ſaliva, vel
aliis humoribus deſcendat; quia nulla harum
actionum eſt comeſſtio, aut bibitio.
5IS. Danturne cauſa excuſantes& jejunio
ante communionem R. Dari quinque.
516. Quæ« eſt prima cauſa exeuſans a jejn-
nie * R. Eſt reverentia ejuſdem Sacramenti,
quando videlicet opus eſt illud ſumere ad
evitandam ejus irreverentiam; v. g. Si debe-
ret venire in manus inſidelium aut comburi.
aut comedi à bruto &c. tunc enim poterit et-
iam à laico non jejuno ſumi, ſi non ad ſit je-
junus. Item, ſi Sacerdos deficiat poſt confe-
cratum calicem, & non ad ſit Sacer dos, à quo
ſumatur calix, nec ſervari, poſſit ſine periculo
notabilis irreverentiæ. Si ſacerdos poſt ſum-
ptum calicem advertat ſe aquam conſe craſ-
ſe. Si inchoatâ Miſſà recordetur, ſe non eſſe
jejunum, idque probabiliter etiam ante con-
ſecrationem unius ſpeciei. Ratio omnium
eſt, quia præceptum jejunii ob reverentiam
hujus Sacramenti latum non obligat, dum
ipſamet Sacramenti reverentia contrarium

poſtulat. ſI7=

, 6 1.
ti
fn Run
1 4 Aerint
uwuubie
3 ſteeſfe,
e Pnſten 4
ten rchnin
zenun bete ſe
UAnten ſmh⸗
H lanzun
CANmnNnu.
1 Cuikſen
uk I us
We Enk d
rchnel Niomnf
nn lathren ſe
nämindon
Mpltnſendn⸗
1, k, Onn gn
mundiſeno
jnmmme (e
Amelcllnen g
rolendummn
Aisenankentig
19, Dief umn
miuiln
lnlyn ken,e
Cignorbucum:
jinu, ggeint
kna g
Tümrommott ig

ndengie

ANEARRN

1 gan
mbe en Aon
DRemertun Cerle⸗

Mlrpinn
ahrengtir
ttuumchuedt-

S

geumemet⸗

Kllt

GooN
McNN

De Miſſa,: & ad esm pertinentibus. 405
517. An particula Hoſtiæ conſecrata, ſi
poſt ſumptam ablutionem reperiantur, poſ-
ſint ſumi à acerdote ſiec non jeinno! . Poſ-
ſe, quia totius hoſtiæ, & calicis ſumptio cum
ablutione ſubſequente cenſeturuna moralis
actio pertinens ad ipſam Communionem
decenter peragendam, ac proinde ſatisfier
intentioni Eccleſiæ præcipientis jejunium,
ſi ad integram ſumptionem cum jejunio ac-
cedatur, & talis ſumptio eſt complementum
Commnnionis.
51 8. Qua ſt ſecunda cauſa exeuſans ? Be.
Eſt neceſſitas vitandi ſcandalum, vel infami-
am, vel ſimile grave damnum, v. g. Si quis Sa-
cerdoti vel laico non jejuno minaretur mor-
tem, niſi celebret, vel communicet; ſi Sacer-
dos in altari recordetur, ſe non eſſe jejunum,
nec poſſit ſine ſcandalo, vel infamia deſi ſte-
re, &c. Quia leges poſitivæ non obligant
cum tanto diſpendio. Notat autem Quarti,
præceptum annuæ Communionis non eſte
cauſam excuſantem, quia Eccleſia non vide-
tur obligare ad communionem, niſi ſervatis
debitis circumfſtantiis, & jejuniô.
519. Qus eſt tertia cauſa excuſans à E.
Juxta omnium ſenſum, ſumptio viatici. Ex
Cap. Bresbyter de conſ. diſt. 2. Si tamen certò
conſtet, moribundum expectare poſſe, donec
ſt jejunus, expe tandum erit; non tamen
ideo ferupulosè agendum ,„ vitandaque eſt
gravis inecommoditas, vel indecentia, ut ſi ad
mediam noctem deberet differri.
”YUYUVSMWẽ 5 20. Q

44% Pars IV. Caput 11I.
520. Qu« eſt guarta cauſa excuſans? R. Eſt
diſpenſatio Pontificis, qui ſolus eam facere
poteſt, & nonniſi rariſſimè concedit, & tali-
ter de facto probabile eſt, diſpenſare Pontiſi-
cem cum Cardinali, qui ſingulis anuis in vi-
gilia Nativitatis in ſacello Pontihcio ſolen-
niter celebrat primum ſacrum Nativitatis.
521. Qu« eſt zuinta cauſa excuſans ee
Probabiliter eſt neceſſitas dandi viaticum
moribundo; quia jura diſpenſant in hoc je-
junio, ut videre eſt in infirmo; cenſeri igitur
poſſunt etiam diſpenſare cum Sacerdote, qui
niſi non jejunus celebret, infirmus decede-
ret ſine viatico. Et ſi in tali caſu per epichiam
alia præcepta eccleſiaſtica ceſſant, v. g. cele-
brare ſine confeſſione, ſine miniſtro quali-
bet horâ diei, bis eodem die, ceſſabit & 1ſlud.
Et cùm Sacerdos morti vel naturali, vel vio-
lentæ proximus, dum alis hoſtia non ſuppe=-
tit, poſſit ad ſe ipſum communicandum ce-
lebrare non jejunus, juxta communiorem
ſententiam, cur non poſſet etiam ad com-
municandum proximum, quem lege charig
tatis tenetur diligere ſicut ſeipfum.
Variæ Quaæſtiones.
522. Quis Epiſcopus nominandus in Ca⸗=
nonei . Certum nunc eſſe, quòd debeat no-
minari Epiſcopus loci, in quo celebratur
quia id expreſsè præſcribitur in Kubrica.
523. Qando palma extenduntur ſupen
eblas« » Zuomodo pellices coboοορaaE 1 R-

Mhenh

None ſ⸗
urigapr
ir ei 4
hrlnd

jorntoenn

in wen

(lrmütren
Matnd un
nlmntren:
ehrn,
ſcntun
1ihſu
ſcte g
gonmn A
M1Iunn
ilngniimn
fillleleiele
lenn
baneen
Demmunce
1, I kn
ln Derdue
nrlbitllaen
n El n⸗
igiabei i

Uüritee

An Nnin
GINgn
et ſnen
Muryr⸗

Kai
muidkin⸗
mamene
Kenmim⸗
enl
R
in
“
ANeeN
pin

1

W0E
1e⸗

. 1 5
De Miſſa,. & ad eam pertinentibus. 411
Juxta aliquos ſupra palmas, juxta alios infra.
Rubrigça nihil alhud dicit, quàm quôd dexter
pollex debeat poni ſuper ſiniſtrum; Diana
dicit, Romæ eſſe deciſum, ut pollices collo-
centur ſupra palmam; ſed hoc non conſtat.
524. An particule conſecrata debeant
Katim teponi ad ſacrarium &. Non debere,
nec debere diſtribui populo ante commu-
nionem conſecrantis, niſi ſortè ad dimitten-
dum populum eſſet neceſſitas accelerandi
Communionem populi; quia hæ minores
Hoſtiæ ſimul cum grandiori pertinent ad
idem ſacrificium: ac proinde debent ſimul
eſſe ſuper aram, quæ eſt proprius locus
ſacriſicii. V
52 5. An Sacerdos, qui debuiſſet cenſecra-
ge duas hoſtias majores, unam proſe, alteram

proe precibus 40. borarum , unam tan tum

sonſecrans ex oblivione, poſie loco majoris
boſtia à ſe conſesrata ſumere parvanm ex
Pixide jam priùs conſeeratam? B. Non poſſe;
quia illæ aliæ hoſtiæ non pertinent ad idem
ſacricium.
526. An ſanguu debeat uno hau ſtu ſumi?
B. Decentius videri, ut uno hauſiu fuma-
tur, viſi forte pluſculum conſecratum
(urſſet. Durandus quidem trinum hauſtum
præſcribit, ſed hoc tempore iſte eſſet novus
ritus.
527. Quid agendum, ſi particula Hoſtia
adhareat calici, dum ſangun ebibitur? H.
Poſſe illam adduci digito ad labium galiee
8⁸ à2

472 Pays 1 V. Oapurt 1J.
& ita ſumi, vel effuſo vino ſimul cum eo de-
glutiri, ita Kubricæ.
518. At nanquid violabitur jejunium, ſi
vinum prixs dimittatur in ſt, mashum, quàm
disa pariicnla? N. Id nihil obſtare; quia præ-
cepto jejunii ſolùm cavetur, ut quis accedat
jejunus ad integram communionem abſo-
lutè & per ſe. Si verò aliquid ex ſpeciebus
ſumendum ſit, tanquam circumſtantia & re-
liquia Communionis jam inchoatæ, nihil
vetabit illud ſumere, ſimul cum vino, vel
poſt partem vini jam hauſtam ad decçentius
perficiendum Sacramentum.
S29. Quid agendum, ſi muſez vel araneus
incidat in calicem nondum conſecratum, vel
zam conſecratum; K. In primo caſu poteſt
aliud vinum sccipi, offerri mentaliter,
conſecrari, & alterum ad locum decentem
effundi. In ſecundo caſu vermis digitis ex-
ripiatur, lavetur cum vino, comburatur, &
cineres in facrarium projiciantur. Si tamen
Sacerdos nauſeam nen haberet, poſſet ver-
mem non venenatum ſumere ſimul cum
ſanguine.
530. Quid agendum, ſi contingat, totum
Sanguinem effundi à &. Si vel modicum re-
manſit in ealice, i llud ſumatur, & abluantur
res à ſanguine effuſo tacte; ſi verò nihil
prorsùs remanſit, novus ſanguis confcien-
dus erit.
51. Quid ſi celebrans remewat Eurhari-=
Riaim H. Si ſine nauſea ſieri poſſit, ſpeciet
Ma*

,Vobltt

.
nallaenn

fonnhtent
vumnihien
hmm i⸗
hliͤ
bamt ie
G lict he
murt inns
prn ui
clelrtl 1
iehind
nm nlwelt
1 S
ſGen Dertet⸗
enlenncdin,
Aobenmirm
Un ihucdr
linerkl
un
Iurtei
urii eſee⸗
incun
urtlama
fueneMen.
eblennd
1rnier .
Ane buln,
alcen Den
Wucelee

e

Ar,

u.

aenn

emnnne.
lalhent

ennahr.
arzone, iii

.
—„

sn g

77

Aenben

urncie

—

A
ra drtun 4

ſe
Met, ℳKN.

er 6 n

De Miſa, & ad eam pertinentibus. 4 3
manentes adhuc integræ ſeparentur & ſu-
mantur. Si obſit nauſea, ſeparentur, & in lo-
co ſacro collocentur, donec corrumpantur,
& corruptæ in ſacrarium projiciantur. Si ſpe-
cies non appareant, comburatur vomitus, &
in ſacrarium projiciantur ejus cineres.
331. An ſi aqun ſeparetur à vino conſecra-
to, remaneret ſanguis Chrifti ſub ſpeciebaes
sqαα E. Probabihter non remaneret, quia
non remaneret vinum uſuale.
533. Virum calix falzâ Communione ſit
occultandus velo à parte anterieri? . Cum
Quarti re flecti debere ſupra Burſam; quia
jam tunc nullus eſt illius uſus, & aptatur
pro aſportando, commodiùs autem eſt ſice
aſportare Deinde, quòd in principio Miſ-
fæ occultetur calix, ſignikcatur, quòd uſ-
que ad offertorium fit Mifla Catechume-
norum, quibus adhuc myſteria difficiliora,
utiſunt Crucis & Paſſionis Chriſti abſcon-
duntur.
534. Ar nunquid Rubrica dicit, ui ſuper-
ponatur calici purificatorium, patenas eum
palla, item velum & burſa cum Corporali &
ipſe calix celletetur in medio Altari, ut in
principio Miſſæ? . Hæc ultima verba non
denotare velandum calicem ur in principio
Miſſæ, ſed ponendum in medio Altaris, ur
in principio Miſſa. Siquidem in principio
Miſſæ nee burſa, nec Corporale ponitur
ſupra calicem Deinde paulò poſt, etiam
dicitur, ut deferatur liber ad Cornu Epi-
§3 Kolæ;

414 Dars 1 V. Gapus 116
ſtolæ; er in Inirsitu, & tamen non denotatus
modus libri collocandi, ſed tantùm locus,
quia debet deferri liber apertus, qui in prin-
cipio ibidem collocatur clauſus.
53 . An Canticum Benedicite debzat dici
poſt Miſſams&. Eſſe tantùm Rubricam dire-
Kivam, nec ſub veniali obligantem.
56. An manus la vana a poſt Miſſam!? ke.
Eſſe etiam tantuùm rubricam directivam, per
quam decentia præſcribitur.
537. An paſt ſarrum ſit obligatio non e-
HPuendi ? E. Secluso periculo non exſpuendi
aliquid Sacramenti, nullam eſſe obligatio-
nem, decet tamen aliquamdiu abſtinere.
538. Quamdin durent ſpecies in ſtoma-

cho: Reſp. De Lugo ex judicio Medicorum

Romanorum, quos conſuluit, exiſtimat;

quòd poſt unum quadrantem horæ, nullum

dubium eſſe poſſit de conſumptis jam ſpe=
ciebus. Alii judicant, hanc ſeturitatem
haberi non poſſe, niſi poſt horam integram
elapſam.
1 9. An celebrans poſie ſtatim comedere
poſt Miſſam? Reſp. In rigore loquendo non
eſſe ullam obhgationem abſtinendi. Quia
Cap. tribas gradibus de Conſecr. id vetans
eſi uſu abrogatum: ob majorem tamen re-
verenriam abſtinendum eſtaliquamdiu. At
Regulares, qui legunt ultimam Miſſam, va-
dunt paulò poſt ad menſam, quia apud ilior
abeſt omnis immodeſtia dedecens ſacram
Communionem.
5740,

9 „
57 Metli
un

MW

N 80

Eirliue
in d i
aDeniz 4
Gfeninie 6
r ij⸗
omnnirſeß
SrKnani,

eAELNNN
initecccaipode

(Onruls erte

NW

tien

fatnr
ſkhz

. tinn 1

NAue-

—d

Gen wak⸗

ic i,

rr rrr—ʒ—

De Mifz; & ad eam pertinentibus. 415
540. An peccet, qui extinguit ls men ante
Evangeliam S. Ilpannu? Reſp. Si uttumque
extinguatur, peccari venialiter; Si autem
unum tantùm, ſicut aliquando uſu venit, nec
eſſe veniale.

Stipendium pro Sacrificio.

541. Eſtne licitum dare & arcipere ſti-
pendium Sacerdeoti pro Sacrificio Miſſaæ 2 Bt.
Certum eſle, quòd ſit lieitum ex multis Pon-
tificum Decretis de ſtipendio factis. Er di-
ghus eſt sperarius cibo ſuo, Matth. 10.
542. An hoet ſtipendinm fieri poſit pro
labore & epera impenſis in celebranda Miſſa,
quaſi pretio aſtimari poſſie? B. Hoc titulo
nec dari nec accipipoſſe, nam labor talis eſt
inſeparabilis ab pſa functione Miſſæ, atque
adeò ſpiritualis, pro quo proinde accipi pre=
tium & ſolutio non poteſt ſine fimonia.
543. Quozitilo ergo accipienr & dazur *
W. Non dari ut pretium operis, ſed pro ſu-
Reatattone aut totali, aut partialn, quatenùs
Sacerdos in ordinatione ſuſcipit Kmul obli-
gationem ſerviendi populo in ordine adof-
ſerendum ſacrificium, Populus verò jure na-
turæ obligatus offerte ſacriſcium quia in le-
ge gratiæ oſterri illud nequit, miſi per Sacer-
dotes) tenetur fibi Sacerdotes procurare, ac
proinde providere illis ſuſentationem, qui
ſacrificjum offerant.
544. An ſtit endium Miß poßte in pas-
Sum deducis H. Poſſe; cùm enim adſit, ut
5 4 di-

41⁶ Dar: 1 . Caput 111.
dictum eſt obligatio ex jure naturæ, poterit
eadem obligatio firmari pacte.
545. An Sacerdotes dtvites poſſint acti-
pere con ſuetum ſtipendtium Mri=? B. oſſe;
quia obligatio naturalis exhibendi fuſten-
tationem iis, qui nobis impendunt ſu-
um miniſterium, non oritur ex pau-
pertate ipforum, ſed ex miniſterio im-
penlſo.
(46. Quid ſi autem de ſuſtentatione jam
ſit benè pro viſus per Benefcia Eccleſiazſtica?
M. Benefi cia eccleſiaſtica plerumque trahunt

ſecum aliquam obligationem, ratione cujns

æquum eſt eum ex iis ſuſtentari. Quòd ſi au-
tem non habeat annexam obligationem ſpe-
cialem celebrandi Miſſam, manet adhuc in-
tegrum jus facerdoti exigendi à particulari
Perſona ſuſtentationem, quando intuitu ejus
exhibet ſuum miniſterium, vi ſcili cet genera-
lis Juris exigendi ſuſtentationem ab iis, qui-
bus exhibetur mimſterium, hoc ipſo, quòd
generalis obligatio illud exhibendi deter-
minetur ad Perſonam particularem deter-
minantis, pariter jus exigendi reſpe ctuilhius
particularis Perſonæ, cui miniſterium dictum
exhibetur.
547. An in die Nativitatis reeipi poſſint
zria ſtipendia intuitu trium M' ſſarum? H.
Poſſe quia licèt non plùs inſumat illà die,
quàâm aluis pro ſuſtentatione, adeoque vi-
deatur ſatisſatum unico ſtipendio, tamen
totum, quod fſit ex aliis ſtipendiis, & aliis
109

ℳ7⁰
/1ncun.
Mor
lui

o n 6

l Pillteod
cinfünn⸗
lene: oble
geng nie

, za der
““ ennN
ien .
inltenct
ommblonckode

udeheejzw⸗

Piun o ni⸗
Kittu ien
celen Kech
Ppfadun
Aen nel ban,
Satelſolin
ſan, Nolcum en
Pal nwen doe
nurtdlictudt,9

AaNeeotapdoatr

1 1
A.

.

ung

e 4 i
d
M 1r

Nllengin.

Nirini
elb.
muertn
1 NNENN
fora e⸗
Ann.

Rbere ker
nbe
A.

ecbllet

einodim

—

nieer

—

De Miſſa, & ad eam pertinentibu. 417
totô anoô acceptis, non excedit, quod re-
quiritur ad victum totò anné.
54 8. An qui ratione Beneficii tenetur eels-
brare, poſſit accipere ſtipendium Manuale ⁵
B. Cum Paſqual. pode, ſi obligatio cele-
brandi ſit abſque obligactione applicandi fa-
cri ficium; quia tunc applicatio adhuc manet
libera, adeoque obligabilis alteri, & con-
ſequenter potens vicichm alterum obligare
ad præſtandum ſacrificium. Congreg. Ri-
tuum, ſi quid hac in parte in comrarium de=
cidit, intelligenda eſt deciſio pro eo caſu, in
quo non ſolùm eſt obligatio officiandi, ſed
etiam celebrandi pro alio, ſeu applicandi
ſacrificium pro alio.
749. An ſi quis deereviſſet non celebrare,
poſſet eidem die celebrare, ut lIucraretur
pingue ſtipendium Poſſe, quia illud ſti-
pendium non eſt finis, ad quem ordinatur
ſacriſicium, ſed eſt ſolùm cauſa mutandi pro-

poſitum, quod cùm ex natura ſua ſit muta-

bile, poteſtl murari fine pecceto ex quacun-
que rationabili cauſa, ſi aliunde nihil obeſt,
uti in præſenti ſupponitur, nihil obſiare
550. An pro labore extrinſeee Miſſa an-
nexo, poſſit recipi aliquod ſtipen dinm ² Reſp.
Si labor extrinſecus per eccidens ſit anne-
xus, uti eſt ire ad locum diſtantem, vel ſum-
mê mane ſurgere, aut diu expe ctare, & c. poſ-
ſe tunc recipi, quia talis labor eſt onus cor-
porale, & extra fuuctionem ſpiritualem, pro-
1R=

418 Pars 1V. Caput III.
indeque pretio æſtimabilis, & in paétum de-
ducibilis, non ſecùs, ac quæcunque alia res
pretio æſtimabilis.
551. An celebrans Miſſam ſolennem poſ-
ſit recipere majus ſtipendium B. Probabi-
Iiter poſſe, quia multa ſunt per accidens an-

nexa tali ſacrificio. Et ſi operarius dignus

eſt metcede ſuà, qui magis operatur, majori
mercede dignus erit. .
55I. An ratione diei feſti, poſie accipi
majus ſtipendium? R. Cum Paſqual poſſe,
quia hoc miniſterium in die bus feſtis eſt
magis neceſſarium populo, ac proinde ma-
gis æſtimabile. Unde ſi Sacerdos die fe-
ſto celebraret ſine ſtipendie, faceret rem
magis gradam, quàm ſi alio die ita cele-
braret.
553. An liceat antieipatè exigere ſtipen-
dium celebrationis Mißarum ² B. Licere;
quia ſolutio antieipata, aut cautio de ſol-
vendo, non variat naturam contradus.
Cùm igitur contractus de Miſſa ſit licitus,
erit etiam licitus, ſi ſolutio anticipatè exi-
gatur, aut cautio de ſolvendo petatur.
554. An liceat areipere plura ſtipendia
pro eadem Miſſa? Reſp. Præter alias Decla-
rationes, ab Alexandro VII. Anno 1665.
eſt ſequens Propoſitio in ordine s. damna-
ta: Duplicatum ſtipendium poteſt Sacerdoi
pro eadem Miſſa licitè atvipere, applicands
petenti partem etiam Secialiſimam frudtus

ipſi-

1
„AM
No
cNin
A nuß

, 4
glerlini
kumman
N n
lhuinj
l mi
ſac/

71,

a

4.

Odt
reme

II⸗

89
iitn,

le, .

lig h
ng
Meß
Glo
Qridad
ehitln
elde⸗
1,Kurn
ugt⸗

Augnße
n loe

zn nrin
M
wichtiti
yinu
1

,

.

—

De Miſſa, & ad eam pertinentibus. 419
ipſimet celebranti correſpoendentem, ia que poſt
Desretum Vrbani ViII.
555. An transferens obligatienem cele-
brandi in alium, debeat ipſi exhibere inte-
grum ſtipendium; Reſp. Hanc propoſitio-
nem eſſe damnatam ab Alexandro VII. Po
Decretum Vrbani poteſt Sacerdos, cui Miſſa
celebranda traduntur, per alium ſatuface-
re ,„ collato illi minori ſtipendio, alia
ſtipendii parte ſibi
ſervata.

A. M. D. G.
&

Sacrorum Ordinum decus &
inerementum.

FINIS.

E X A M E

ORDINANDORL
QUADRIPARTITVUV
Pro prima Tonſura, & Mina
Ordinibus, Subdiaconatu, Di
natu, & Presbyteratu; 3

§. IV E

IN STTTUTI ON
PRAC LIC ,
AD HOS NON MODO O
nes ritè exercendos, ſed RESOLU
NES etiam, ad animarum Curato
entia praxique miniſterio ſuo m
neceſſariâ inſtruendos utililen

Ex probatiſſimis tum antiquis, Ari
ribus Auctoribus celeeti

P E R
R. P. LADISI AUNI SENN
Soc. Jxsu, SS. Thologiæ Docton

—

mfrüffnm

„

at f

COLONI E AGRIPPIN

Sumptib. JIOANNIS. inndre

N

4

Un

19 20 21

18

15 16 17
e R

Balance

14

13

Focus

12
N

11

1

0

PE
nsssane
HEEE
Benssss
222
.

10
K

9

8

H

3

mf

12
VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset

. Copyright 4/71999 VxVMaster GmbH wWwW.yXymaster. com

1