Gi837
author: Sennyei, László

N12511981678 021

UIIIINIIAIITIIIIII R

U8 Tübingen

e

E X A ME N

ORDINANDORIM
QUADRIPARIITUM,
Pro prima Tonſura, & Minoribus
Ordinibus, Subdiaconatu, Diaco-
natu, & Presbyteratu;
FKmnr. 1r s Ae,

Sp R A CT C Æ.,
AD HOS NON MODO ORDI-
nes ritè exercendos, ſed RESOLUTIO-
N'ESetiam, ad animarum Curatores ſci⸗
entiã praxique miniſterio ſuo mulg
neceſſariâ inſtruendos utiliſt ;

Ex probatiſſimi tum antiquis, ween 4
tibus Auctoribus collecta, —
. . —3. . 2 . 4 8
6 PER TSAeE

R. P. LADISI AM SENTNLE.
Soc.] Esu, SS. Thologiæ Doctorem.

— —

COLONI £ AGRIPP/ N ,
Sumptib. JOANNIS SCHLEBUSCHI,
propè aream Summi Templi,
vulgò am Hoff/ 704.
Cum Privil, Sac. Caſ. Majeſt. Seciali.

Iluſtriſimo & Reverendiſ-

ſimo Domino,

D.JOANNIHENRICO
d' ANETHA N,

EPISCOPO HIERAPOLITANO,
Suffraganeo Colonienſi, Sereniſl. &
Reverendiſſ. Principis ac Domini, D.
JOSEPHICLEMENIIS, Archiepi-
ſcopi, ac Principis Electoris Coloni-
enſis, Utriuſque Bavariæ Ducis Con-
ſiliario Intimo, Vicario Generali, ei-
demque Suæ Serenitati per Sanctiſſi-
mum D. N. D. INNOCENT. XI.
Pontificem Maximum, Deputato in
Spiritualibus Coadminiſtratori, con-
ſilii Eccleſiaſtici Præſidi, Metropoli-
tanæ Electoralis, & Illuſtris D. Gereo-
nis Eccleſiarum Coloniæ Canonico
Capitulari, & reſpectivè Scholaſtico,
Toparchæ in Densborg, Dhom,
& c. 1

Xamen hocOrdinan-
dorum vix à me typis
Agrippinenſibus editum
† 2 vel

DEDICATIO.
vel ſpontè, ſedcdemiſsè ta-
men, imò jure Te fauto-
rem, Ie Patronum, Præſul

WMuſtrisſime, exam bit, quẽ

Eccleſia Hildeſienſis, Ar-
chiepiſcopatus Treviren-

ſis & Colonienſis utrobi-

que in rontificalibus Suf-
fraganeum, &inspiritua-

libus Vicarium Generalé,

& nunc recens Sereniſſi-
mi Principis Electoris Zo-
ſephi Clementis à Sanctiſſi-
mo D. N. Innocentio Xl. de-
putatum in Spiritualibus
Coadminiſtratorẽ ſuſpi-
cimꝰ ac veneramur. Nec
mirum, quia Labia tua di-
vinam ſemper ſtoddie: net
ci⸗

DEDICATIO.

ſeientiam, & oré tus „veré
ungelo Domini exercituum,

(a) legem & vitam omnibus
meritò ſacerdotibus imi-
tandam dum requiſierũt,
conſequi potuerunt. Py-
agarieutn ,‚ait Doctor

Eccleſiæ Ambroſ, man-
datum in aliquorum ſcri-

ptisprædicari invenimus,
quo ille diſcipulos ſuos
communem atque uſita-
tam populo prohibuerit

ingredi viam; ( ſed hoc

unde aſſumpſerit, haud
eſt incognitum; legerat
præceptu Moyſi, ut mon-
tem cum Sacerdotibus a-
. 3 ſcen-
Malach. 2.7. b) Lib. 1. 5. 6. asd Iren.

DEDICATIO.
ſcẽderet ; populus autem
ſeorsũ ſtaret. Separavit i-
gitur ſacerdotes àpopulo,
& poſtea ipsũ Moyſen in-
troire intra nubemprece-
pit. Nihil minusllluſtriſſi-
me Præſul feciſti, qui Sa-
cerdotes à Te ordinandos
in excelſioris viæmõtem
tecum ſemper aſſumpſi-
ſti, ac tuo docuiſti cxẽplo,
ut nihil plebejum, nihil
populare, nihil cõmune
cum uſu & moribus in-
condite multitudinis; ſed
ſobriam à turbis gravita-
tem, ſanctamque vitam
ſectarentur; ut accedant
ad altaris tribual ut Chri-

DEDICATIO.
ſtus, aſſiſtant ut Angeli,
miniſtrentur Sancti, po-
pulorum offerant ſacrifi-
cia ut Pontifices, interpel-
lent pro pace ut Mediato-
res, pro ſe autem orent ut
homines; (c) hæc, inquã,
verbo & exemplo tuo ſa-
cris initiandos Ordinibus
docuiſti, & doces; & vel
ideo cos balſamo bonæ
famæ, oleoꝗ; claritatis, &
cõſcientiæ nitore, ac pin-
guedinespiritûs inungis,
ut Chriſti bonus odor ſint ubi-
que:de quonon incõgruè

David: () Rcut unguentum

in capite, Chriſto, quod de-
4 ſcex⸗
(c)] Laur. Iuſtin. ſerm. de Corp. Chriſti.
(4d) Pſ. 17. V. 2.

D EDICATIO.
ſeendit in barbam, barbam
Aaron, Le: uod deſcendit

per ſacram Ordinatione

inoram veſtimentiſacerdo-
tum. Nihil igitur dubito,
quin tot à Te ordinati Sa-

cerdotes non in divino

ſolùm incruentoq; Dei-
hominis, ſed ſuffragabili

etiam labiorum ſuorum

ſacrificio, ccu vituliliba-
mine dextrã fortitudinis
& conſtantie armum, pe-
ctorisque ſeuſpiritũs pin-
guedinẽ ab omniinordi-
nata paſſionc alienã, lege
veteri ſolis Pontificibꝰ de-
bita Tibi reſervarint, atq;
à divino Numinc impe-
84-

N

WN.

ne⸗

cel

Un

len

1

DEDICATIO.
trârint, quà imperterritâ

S&im Anethanis propemodũ

hereditarià fortitudine &
conſtantia Dei, & Eccleſie
honorẽ, patriæ & Archie-
iſcopatuùs Coloniẽſis ſa-
laiem, Sel mperiikomani

conſervationẽ queris, de-

fendis, ac propugnas. Do-
minus teum, Virorum Ffor-
tiſime Oonfortare, & cſto ro-
buſtus ſio enim faciet Domi-

nus cundtis, e)utmodò vi.:b

demus) qui ſe & fua, non

queDei ſunt, querũt: For-

titudo iliorum & potentia ut

fawillaſtupa, &'opu ülorum

quaſi ſtintillas(f'& accende-
† 5 ar-

Ie) Iudis, 7. (f Iaſue 10. 25.

DEDICATIO.
tur utrumque ſimul, & non
erit qui extinguat, Tuſius au-

tem quaſi Leo confidens abſoſe

terrore erit, ait Sapiens; (g)

Anethanus enim Leo vera
genuinaq; virtute fortis,
nec téemeré audet, nec in-
conſultè timet. Proinde

Praſulll’luſtrißime, Am bro-

ſii ſecutꝰ videris conſiliũ,
qui ait: (h) Nec Regis aut

Principis eſtlibertatem dicen-
di negare, nec ſacerdotisquod

ſentiat, non dicere & agere.
Quia igitur hiſce tempo-

rum perturbationibus, &

fatalibꝰ Germaniæ buſtis
A ⸗ . . AX
ca tuà invictaleoninaque
con-
g) Proverb. 27. (h) Augaſt. Epiſt: ad Hieron-.

E =
= =

—

= =ͥ

—,

— S=

==
R. CS=

—
=
=

—
—

—

—
—

—

=
E

—

—
—

Uele
Cuni

DrPDICATIO.
lng conſtantia & docuiſti mul-
to., manns laſſas robord-
ufln ſui, & vacillantes ſermones
tghet tui confirmaverunt O ge-
nunhi nua trementia confortſti. (i)
nein Ecceinnocentiſſimus ille
lum ſimul & vigilantiſſimus
t I FEccleſiæ Noë& Innocentius
m. XI. qui Eccleſiã, Orbemq;
m recéins Chriſtianum, præ-
VN ſentiſſimò Turcarũ libe-
H ravit periculô, tuà motus
Conſtanti fortitudine, tue
virtutis doctrinæq; famà
em pProvocatus, Apoſtolicum
E Te Archidiœceſis Colo-
H nienſis in ſpiritualibꝰ Co-
e adminiſtratorem, dicã &
† 6 Gon-=

e 6) ee,

DEDICATIO.
conſervatorẽ, deputavit,
ut prægrãdia Sereniſſimi
Electoris Principis goſephi
Clementis curarum onera
conſiliò & induſtria, pie-
tate & juſtitià ſuccolles,
ſuſtincas, allevies, patri-
amque Colonienſem no-
ſtram inaudita Gallorum
immanitate expilatã, ci-
neribusq; ſcpultã erigas,
priſtinæque gloriæ reſti.
tuas. C fortart igitur, Præ-
ſul conſtantiſſime, & non
diſſol vantur manus tuay erit
enimaliquanado merces operi
tno magna nimis kAd quod
haud parùm cõducit ſan-

—

(k) z2. Paral. 15. 7

IIe
,
1Rrllr
umd
Nlln
uhale
nn⸗ n
Uehlanmo.

DEDICATIG:

ca & pia Ordinandorum

inſtitutio, qui inſtar Hur
& Aaron precibus, ſacrifi-

ciisq; ſuis manus operum

& conſiliorum tuorum
ſuſtentabunt, ut nunquam
manus tuæ laſſentur uſq;, ad
Occaſum dolis () vitæ tuæ.

Suſcipe igitur hoc ORDINANDO-
RUM EXAMEN & Inſtitutionem,

& quà favore, quâ auctoritate, quâ

etiam Imperiò refove, defende, ac
promove, ut DEO immortali hono-
ri Nomini, Tuisque Virtutibus lau-

diz; mihi verò cedat emolumento. Ita
optat & precatur

C) Eod. 17, 1I2.

Illuſirißimæa & Reverendiſime
Dignitatis veſtræ

Servus
Joannes Schlebuſch.

p7 Ffs-X.-

2

P R F 1TIO

ADLECZOXAN E M

UM in Univerſitate Græcenſi,

ipſo anno jubilæo ejuſdem fun-

datæ Cancellarii munere fungerer, ſi-
mulque in Reverendiſſimo Conſiſto-
rio Epiſcopali ad Ordinandorum E-
xamen quarto jam anno adhiberer,
ſæpiùs ab Ordinandis conſfultus,
quoſnam Authores legendos ſuade-

rem, quorum doctrinâ ad debitè ſub-

eundum hoc Examen juvari poſſent,
nec ad manus eſſent libelli iis typis

aliquando vulgati, & hoc præcisé fine

conſcripti, animum adjeci, ad quæ-
ſtiones, numero, quâm hactenus à
nonnullis evulgatæ ſunt, majore, in
dicto Examine proponi ſolitas, ex
probatiſſimis, Authoribus conſcri-
bendas, ut privatos quoſpiam, qui
avidiores forent doctrinæ ad dictos
Ordines aut neceſſariæ, aut admo-
dum utiles, comparandæ, non ſolùm
conſiliò, ſed & auxilio ſublevarem.
Has proinde, quas hoc Opuſculo
exhibeo pro materiarum diverſitate,

di-

in
ter)
(W Mr
blie
Manle
Nl
Lna
on
lpmn

Mln,

Mhiin
Miton
uulnn

l it

1III
10ll,.

Verllunlae
Ddilirole
Ordinncen

111
e

hancs cnne
Sleenleu
intadcthit
eninen oln
Vlbel un
Waeſteigt
HZꝗZõl

17

(wankrenu

4

an nt
Nniſlig,
Grba lir
nrnin
ie, nin
n Vrln
Gühuun
dhe lrin
Gℳ
l

Præfatio ad Leckorem.
diverſis ex Authoribus, videlicet: Ti-
berio, Marchantio, Tamburino, Go-
bat, Bailio, Barboſa, Quarti, Gavanto,
Paſqualigo, Criſtano, Theologiſque
Scholaſticis non levi labore collegi.
Admonitum veròo te volui, Amice
Lector, ne exiſtimes, me quæſtionum
hic propoſitarum Reſolutiones ha-
beri velle omnes pro certis, & indi-
ſputabilibus; Cùm enim Rerum Con-
ditor tradiderit mundum diſputationi
hominum, diverſos his à natura ipſa
ſenſus inditos eſſe, ſatis experimur, ut
quam veritatem tuetur unus, impu-
gnet alter; & viciſſim, quam propu-

gnat iſte, alter inficietur. Quæ cauſa

erat, ut complura reſponſa notanter
ſignarem, alia probabilia eſſe, alia
probabiliora, alia ad unius, alia alte-
rius Doctoris mentem. Fide autem
jubere non vereor, neminem Exami-
nandorumetſi ad quæſita has ſolum-
modè reſolutiones reddiderit) ab
Ordine, ad quem aſpirat, rejicien-
dum tanquam non ſatis literatum,
aut inſtructum, maximè ſi penetret
etiam

Ad Ledtorem.
etiam ratlunculas; quas plurimis res
ſponſis eo fine ad jeci, ut eo non tan-
tùm velati lectiones memoriæ man-
datæ recitarentur, ſed ut doctrinali-
ter poſſiderentur.
Inſerui præterea non paucas quæ-
ſtiunculas ex Theologia Scholaſtica,
non quòd THeologica doctrina ſin-
gulis Ordinandis neceſſaria eſſet, ſed
tum ut profectus eorum, qui Theolo-
giæ Scholaſticæ operam navant, ali-
qua etiam in Conſiſtorio Epiſcopali
capi poſſet experientia, idque ad ip-
ſorummet imprimis (ſi benè ſubſtite-
rint) ommendationem, & non leve
commodum, veluti quorum, tan-
quam favore ſgecial dignorum, fu-
turis temporibus in Beneficiorum
diſtributione major erit ratio haben-
da, tum quia in his Septentrionali-
bus Regionibus ob mixturam variis
hæreſibus infectorum cum Catholi-
cis major aliqua eruditio in iis vel
maxime, qui ſacris Ordinibus initiari
poſtulant, neceſſaria eſt, ut dum oc-
caſio tulerit, ſublimiori doctrinà in-

Krudi

tunme
Toch,
ſe ka
cenrr
den

Lehngan
ooe
ntliec

( Den

n
etts
Ahun
ANn.
1netn
a u

N.
d, inn

aitii

.

Ad Lectorem.
ſtructi inimici Crucis Chriſti ſidenter
pectus opponere audeant, valeant-
que. Sed & iis, qui nondum è& Phi-
loſophicis difciplinis emerſerunt,
perqum utile erit, ſacratiorem do-
trinam extremis quaſi labris deli-
bare, id, quod facile ex Opuſculo
hoc aſſequentur, in quo fublimior
etiam doctrina non Scholaſtica me-
thodo, ſed plana, claraque latinita-
te, ad cujuſque captum eſt propoſi-

ta, eorumque ſolummodo mentio

facta, quæ ad Doctrinam Fidei, mo-
rumque magis elucidandam condu-
centia videbantur, ſubtilita tibus aliis
maximè, quæ in ſuppoſitionibus

impoſſibilibus fundantur, fervori

Scholaſticarum Exercitationum re-
lictis.
Hoc igitur Opuſculum „ Amice

Lector, qui ad ſtatum Eccleſiaſticum

DEOadofium pulſante aſpiras, ami-
cum tibi reddito, & ſi ejus familiari-
sate in aliquo te adjutum deprehen-
deris, Deum lauda, & pro me -

precare. ,
IN

INDEX TITULORUIM „

Examinis Quadripartiti in
Ordinandorum.

sf
PARTIS PRIM , an
Examen pro prima Tonſura, & Mi- utt
noribus Ordinibus. .
C A P U 1I I. Dbln
Ex Rudimentis Fidei, Fagind I Moin
Chriſtianus quis dicendui, 2* 1 Iun
Symbolum Apoſtolorum, 6 M
Oratio Dominica, 9 i.
Salutatis Angelica, I
Præcepta Decalogi, 12
Præcepta Eccleſdie – 14
Sacramenta, 15
Indulgentie, 20⁰ m
Peccata, 23
Virtutes, 26
CAPUT II. Uini
De prima Tonſura. Ejus eſentialia, 27 mmm
Ejus Offitium, & Efectu;, 29 mne
Prærequiſita ad eam, 30 Mun
Literatura ad eam requiſita, 31 hulel
Finis illius ſuſcipienlca, 32
Tempora ejus conferendæ 33 Ulr luie

Cleri-

n

II

Cnn
nn

Tonian
Cindus

11

Index Titulorum.

Elericus quid? 33
Obligationes Tonſurati, 34
Habitus, & Tonſura, 3 5
Clericis prohibita, 37
Clericorum privilegia, 39
Pœnaæ indebitæ collationi, 40
CAP U T III.,.
De Ordinibus in communi, 41
Materia & Forma eorum, 43
Effectus eorum, 45
Requiſita ad valorem, 47
Requiſita ad debitam ſuſceptionem, 49
Miniſter Ordinum, 52
Epiſcopus proprius quis, 1373
Dimiſſoriæ litera, 61
Ordinatio extra Diœceſim, 66
Examen Ordinandi. 68

CADUT IV.
De Minoribus Ordinibus in communi, 72

Eorum natura, ibid.
Prærequiſita ad eos, 73
Obligationes, 7 5
Pœnæ malæ Ordinationis. 76
CAPUTI V.

De Minoribis Ordinibus: in ſecie. 79
Ooſtia⸗

1/

/

Index Titulorum.
Oſtiariatas;, 79
Lectoratus, 81
Exorciſtatus, 82
Acolytatus, 83

PARTIS SECUND X,

Examen pro majoribus Ordinibus,

dS& Subdiaconatu,
.CAPUT I.
Majorum Ordinu natura in comvini, 85
Prærequiſita ad illos, 96
Tempora eorum conferendorum, 97
Interſtitia, 91
Titulus menſe, 23
Ordinum iteratio, 99
Obligationes Majorum Ordinum, 105
Obligatio ad caſtitatem, 10 5
Horæ Canonicaæ, HW III
Cauſæ excuſantes ab Horis Canonicu, 125
CALPUT. II.
De Suldiatonata, 131

CAPDPU T III.

Xxæ doctrina Fidei pro Subdiaconit. 137

De Eeccleſia, 137
De Fide divina, 138
De Sanctiſima Trinitate, 140

Re Iucarnatione Verbi Divini, 141

De

Mane

drin

Nri
Prile
Ph
N

ebl

Delnt
DeN

1

Ml

G
Miun
Murri

Di

h

Myi

4

7

) ute

n

n . Index Titulorum.
De Sacrament. 143
De Sacramentalibus. 116
CAPUT. IV.
De Cenſuri & Irregularitate, 157

De iudem in genere, 157
tüuten De Excommunicatione, 19
nn De Suſpenſione, 160
I11 De Depoſitione & DPegradatione, 162
Guhianut Del nterdicto, 162
4 De Irregularitate, 164
d h PARITIIS TERTIX,
1 Examen pro Diaconatu.
„,„ CAPUT I.
D De Diaconatu, 173
1OEuen CAPLUTII.
„ . De aſſſientia Diaconi Sacerdoti cũ Subdiac. 182
jbaihl Qusſtiones Miſcellanea pro Diacon. 193
Cuel De Fine ultimo hominis, 193
PI De Adlibus humanis. 195
5 De Pec calis. J 196
“ De Legibus & Praæcepti. 199
“ De Gratia divina, 201
iin De Virtatibus, 208⁸
De Virtutibus Theologicis, 209
De Virtutibus Cardinalibus, 213
R . CAPUT IV.
S= De Baptiſmo, 218
1 De

Inder Titulorum.

De Baptiſmo triplici, 218
De Materia Remota Baptiſmi, 220
De Materia proxima Baptiſmi, 22 3
De Forma Baptißmi, 216
De lieratione Baptiſmi, 2 1
De Miniſtro Baptiſmi, 234
De Subjedto Baptiſmi, 237

De Cognatione ſpirituali ex Baptiſ. 243
PARTIS8 QUARTX,

Examen pro Presbyteratu,

Sacrificium ineraemtum,

ſ
1

CALPUI I.
De Materia, rma, Oficio, &re. Presbytera-
tus, 2751
De Predytereis: in genere, 25 1
De Materia & Forma Presbyt. 23
De Epiſcopatu, 2759
De Veſiibus Sacerdotalibus, 260
⸗ De Poteſtate ſimplicis Sacerdotis, 262
CAPUT II.
De SS. Enchariſtia Sacramento, 265
Eius Natura & Eſſentia, 265
Materia Sacram. corhors Chriſte, 271
Matoeria Calicis. 273
Praſentia Materiæ. 276
Qeantitas Materig, 277
Determinatio Materia, 277
Neceſſitas utriuſque ſpeciei, 280
Forma Sacramenti Buchariſtia, 282
Adctio con verſiva, 284
Effectus Sacramenti Euchariſtia, 286

1
H
Nli,
V rM.
N Giri

Oniſ⸗
al
Mughit
ſv
ſte
Uſin
Mv
Diie
i
Wa
De
N
M
W
Une
ui
liine⸗
An
AMd
ſe,
ſuin,
uin
ie
n

. Index Titulorum.
4 C AP UT II I.

De Miſja, & ad eam pertinentibus. 296
n Rubrica Miſſalui 296
1 Miſſa interruptio per ceſſationem, 302
Mriſſa interpolatio, 307
. Omiſſio partium in Miſſa, 310
Aaditio ad Miſſam, 315.
let, Mutatio ritus in Miſſa, 318
VAnI Miſſæ votiva, 3 5
Kifen Mſſæ de Sanctis, 329
eh Miſs Reliquiarum, 330
II AMliſſa in Capellus, 332¾
1o ;h. Miſa Deſunktorum, 333
Defectus Miſſe ſupplendi, 338
III Defectus ſubſtantialesſupplensi in materia, 339
„ VDefecdtus Vini, 342
Defectus Forma, 24 5
Defectus Intentionis, 347
le,. 10 Miſſa ab alio ſupplenda, 348
11 Miniſtrans celebranti, 353
NJempus Miſſæ dicenda, 356
4 4 Miſſa iteratio eodem die, 359
e n Hora Celebrandi, 366
Locus Miſſe celebranda, 370
4 Ecclefiarum pollutio;, 379
7 Altare, 380
5 Aliaru ornatu, 383
4 Apparatus pro Sacrificio; 338
4 Veſtes Sacræ, 395
4 Iejunio celebrandum. 399
8 Paria Su bope⸗ Sei 424280
Stipennium proſacrificio. 4 5

S 6 Se e: D S e E
PRIVILEGIUM CS A4REUM.
ke

Facultas R. P. Provincialis.

GO infraſcriptus Soc. ESu per pro-

vinciam Rehnilnferiorisræpoſitus Pro-
vineialis, poteſtate mihi à Patre Noſtro P.
Thyrſo Gonzalez, Præpoſito Generali ad id
facta, oanni Schlebuſch, Bibliopolæ Colo-
nienſi, Facultatem conceda, recudendi Li-
brum, à R P. Ladislao Sennyei, ejuſdem So-
cietatis Sacerdote, ac SS. Theologiæ Doctore
conſcriptum, legitimè antehac cenſum, pro-
batumque, qui inſcribitur: Examen Qua-
Aripartitum Ordinanderum prsprima Ten-
ſurka, & Minoribus Ordinibus, Subdiaconatu,
Diaconatu, & Presbyteratu, eidemque Jus
Privilegii Cæſarei estenus indulgeo, ut ipſõ
invitô Librum hune nemo deinceps recude-
re; nemo intra S. Romani Imperii Enes, &
Heæreditarias S. Cæſareæ Majeſtatis Provin-
cias importare, aut vænum exponere au-
deat. In cujus rei fidem has litteras manu
propria ſubſcriptas, ac Officii mei Sigillo
munitas dedi Coloniæ 14. Septembris, An.
1688⸗ . .

(L.§.

Fridericus Lamberti, m. p.
ExA-

6e
e
1ohlu:

t l

Sini
zr ,
M/
unl9
r nn

3 Gn ,

F, nndk.—

oe l⸗
moribiepor

Nett, tacendl
dhennſeeniten
IThelypelud
mmhenuin ⸗
ur: lura
un npinn Iun
io Ristenn
aus Wng
enuntengtot
eiumitdl
zinenl
2Mletetont
d Alporete 11
helum uul
Keire “
Eerntmh

nben N
M⸗

( (1) l

ORODINANDORUM.
PARJS PRIMA,

Pro prima Tonſura, & Mino-
ribus Ordinibus.

CAPUT I.
Ex Rudimenti Fidei.

VID petitu? H. Examinari pro prima
Tonſura, & Minoribus Ordinibus.
2. Quid ſcire incumbit taliter initiari cis-
bienti? g&. Ex Concil Trid. Seſſ. 23. cap. 42
de Reform. Prima Ienſurd non initientur,
2ui Eidei Radimenta edocti non fuerint, qui⸗
que legere & ſeribere neſciant. Et Cap. 11.
Nee Minoribus Ordinibus, qui Latinam lin-
guam ſaltem non intelligant.
3. An non pro Minoribus Ordinibus re-
A 7niꝗq

2 Pars l. Caput 1.
gqliiritur etiam notitia eorum, qua ad hoe
munus pertinent? B. Utique Domine, quia
cùm iis initiati, ſuum quilibet munus exer-
cere debeant, notitiam ejus habere debent.
4. Potéſtne fœmina admitti ad primam
Tonſuram. & minores Ordines? . Nonpot-
eſt, quia ſicut Ordines ipſi, ita & prima ton-
ſura, tanquam diſpoſitio ad Ordines, non pno
fœminis, ſed pro maribus inſtituta ſunt.
5. An ergo mas infidelzs admitti poteſt;
N. Negativè; quia per baptiſmum non eſt
aggregatus numero Chriſtianorum.
Chriſtianus quis?
6. Eccur baptiſmus prarequiritur? . Quia
eſt tanquam janua ad reliqua Sacramenta.
7. Chm baptiſmus dicatur eſſe janua ad
veliqua Sacramenta, an ergo reliqua omnis
Sacramentainvalidè ſuſcipiantur ante ilums
B. Sacramenta omnia præter Euchariſtiam
invalidè ſuſcipi ante Baptiſmum Eucha-
riſtiæ enim confectio, cùm à ſuſcipiente
non dependeat, ea non invalidè, ſed ſolùm
infructuosè, & quaſt materialiter ſumetur,
ſeu ſuſcipietur. .
2. Qsid igitur eſt eſſe Chriſtianum R. Eſt
perSaeramentum saptiſmi, Unctionis, Chri-
Ri participem, ejuſque membrum effici.
9. Eſtne omnis Chriſtianus Catholicus?! B.
Negativè. .
10. Quis ergo dicirur ver? Catholiszue?
. Qui baptiſmi Sacramento initiatus, in Ec-

1, Zart
acr.
Hjui.)
l cd
lent
1 Ut
En
Eenlic
ſunl
e
lynnt
cr
irü
INe
mnd
iulrtl
ile
Mlur,
(.
D
l
. Jhunine
Nn enbe
Crtma
D

ſurt

— — .

cleſia

chin

Cien
4 emnn ſlii
genn
nlbenne
meathe
Anli ie
1Cyn
phinln
0nge
Nibutittiut,
di inie
erhgtſnung
Cikumn.

umiimk
Beunlmmmenn.
Z 6 ſnun
anp Rhan
wmumrut
Ettlun 1
Ninle ⸗
mteiun m
ofhul
ittult

agiu

n
Gniünzn.
n G

Ex Rudimentis Videi. 3
cleſia DEl veram Chriſti doctrinam pro-
fitetur.
11. Harezici ſantne Chriſtiani, & Ca-
eholici? G, Sunt Chriſtiani, ſi ſunt legitimè
baptizati. Non ſunt Catholici, quia adhæ-
renr ſectis & opinionibus ab Eccleſia Ca-
tholica, ſeu univerfali alienis.
12. Suntne ſaltem capaces prima Ionſura
& minorum ordinum? B. Eos validè qui-
dem ſuſcipere poſſe, ſed non licitè.
13 Quod eſt ſignum Chriſtiani? B. Eſt
ſignum ſanctæ Crucis.
14. Quomodo hoc ſignum formatur? E
Formatur, ducendo tres tantùm, vel omnes
quinque digitos extenſos manus dextræ, 3
fronte ad pectus, à pectore ad humerum ſi-
niſtrum, & ab hoc ad dextrum, dicendo: In
nomine Patris, & Filii, & Spirituùs Sancti.
1I5. Formando ſic Grucem, quando nomi-
natur Pater, quando Filius, & quando Spiri tus
Sancdtus? B. Digitos applicando fronti, no-
minatur Pater, pectori Filius, utrique hu-
mero Spiritus ſanctus.
16. Cur ad formandum ſignum Cruche
manus dextra adhibetur? E. Ex luſtino M.
lib. I. de Miſſa, c. 4 5. quia eſt dignior. Con-

gruum autem eſt, ut ad obſequium Dei dig-

niora membra corporis noſtri adhibeamus.

17. Cur tres digiti ad formandum boc fignam

adhibenturi . Ad indi candam confeſſionem
Trinitatis perſonarum in Unitate naturæ.
18. Cur autem, j. digiti? E. In memo-
. 4 riamm

—

4 Pars J. Caput J.
riam & venerationem quinque Vulnerum
Chriſti.
19. Cur nominatur Pater, quandotangi-
tur frons à R. Datur intelligi, quòd ſicut
ex capite in ſummo corporis noſtri locato
vita ad reliquum corpus derivatur; ita Pa-
trem rerum omnium principium eſſe agno-
ſcamus.
20. Cur Filius nominatur, dum tangitur
pectus? B. Significatur Filium non ſolùm
ab æterno à Patre procedere, ſed etiam in
tempore pro ſalute noſtra in utero Virginis
conceptum, & tandem in viſceribns terræ
fepultum eſſe.
21. Cur nominatur Spiritus ſandtus, dum
uterque humerus tangitur? . Denotatur
tanquam Amor divinus, à Patre & Filio
tanquam uno Principio procedens, ejuſdem
cum utroque naturæ.
22. An neſcis aliam etiam rationem? H.
Scio, ad inſinuandum videlicet, quod Spiri-
tus ſanctus per incarnationem Filii, nos, qtui
à ſiniſtris filii iræ eramus, per gratiæ infuſio-
nem ad dextram transferendo fecerit hære-
des Regni DEI.
23. Formaturne ſignum Crucis alio etiam
modo? B. Formari pollice & indice manus
dextræ conjuncétis, ögnando ſe Crucis ſign⁵
in fronte, ore, & pectore, ſeu corde, dicendo
ad ſignum frontis: In nomine Patris, ad ſig-
num oris: Et Elii, ad ſignum pectoris ſeu
cordis: Et Spirituùs Sandti, .
24‧Cur

—

4

tu

frnit,
Pns,Di
nherel
niah
ed ond
Pgnutun
15,0
Zum eu
utndn
lhi
n bin
wn
ſe gin
Aenn
ſwirfe
niir
ſgnnn
01,Ken
nn
Ugore

unnn:
iin

8

N
Mace,
n⸗

INuen

ditn
n ne i
, , lle
inele alt

corort Weln

PCeinmnhe
mincpiunde

rAin,, Uinet
u Plumott
õ
Nrrinuen iet
enniin

Ginsſein
n 7 Oonic
4 Inmn EI

Z

Aun /iiel
llun ooln
onrn hnt
8 egate inlle⸗
euch kert⸗

1nbriiltis
eKpdeeumn
1
cnnlegtel
A
ximkl
5

Ex Rudimentis Fidei. 5
24. Cur duo digiti eon wunéi in hoc ſigno
ſormando aghibentur B. Significari duas
naturas, Divinam & Humanam in Chriſto,
contra hæreſim Monotelitarum, unam tan-
tùm in Chriſto naturam agnoſcentium, &
ideo umcòô tantùm digitô ſignéò Crucis ſe
ſignantium.
25. Cur ad ſignum ſronti Pater, ad ſig-
num oris Filius, ad ſignum pectoris Spiri-
tus Sanctus nominatur? . Quia in fronmte
ut ſuprà dictum eſt) Patrem rerum omni-
um Principium, in ore Filium, Verbum
ab ore Patris procedens, in corde amoris
ſede Spiritum Sancum Amorem Divivum
confitemur.
26. Cur ſigné⁶ hoc frontem, os, & pectus
ſeu cor ſignamus? B Ex mente S. Auguſti-
ni in Pſal. 30. Frontem verecundiæ ſedem
ſignamus, ne nos pudeat ignominiæ Chriſti,
os, & cor eodem veluti ſignaculo cuſtodi-
tum volumus, ne quidquam aut ex corde,
aut ex ore contra DEUM, vel proximum
procedat.

27. Dicite adhuc aliam rationem, ſi oc-
currat? E Significari etiam poſſe prompitu-
dinem animi ad confitendum ſemper Crucis
Myſterium. Cogitarione quæ in fronte reſi-
det. Verbo, quod ab ore procedit, & opere,
quod à cordis, ſeu amoris imperio guber-
natur.
28. Cur autem dicitur: In nomine Pa-
A 3 1XIse

. 1
6⁶ Pars I. Caput I.
tris, &c. & non in nominibus? B. Quia per
nomen in fingulari denotatur Patris, & Frhi,
Spiritûs S. trium perſonarum divinarum una
natura.
229 Siintne ergo tres pPerſona Divinæ aquales
inter ſe? B. Efle omninò æquales, ita, ut
nec Una perfectior ſit alterâ, nec omnes tres
perfectiores Unâ, quia omnes & ſingulæ
ſunt unus DEUS.
30. Dicite etiam, quæ myſteria continean-
gur in hot ſigno Cruci B. Contineri ſum-
mam Fidei Chriſtianæ; quatenus per verba

PDEUMtrinum & Unum, per ſignum Cru-

cis verò paſſionem & mortem Chriſti, & per
Fsm tedemptionem noſtram profitemur.

Gmbolum Apoſtolorum.

31. Qot ſunt Articuli credendi à Ckri-
ſtiano à . Duodecim, in Symbolo Apoſto-
lorum contenit.
3 1. Cur vocatur Symbolum Apoſtolorum?
. Quia eſt compoſitum ab Apoſtolis.
3 . Cupio illud mihi recitari: E. Credo in
DEUM Patrem, &c.
34. Quomodo credi poteſt Filius DElI, &
eus natus in tempore, paſſus, mortuus, &
Jepultus? B. Secundùm Humanitatem.
35. Ad quos inferos deſcendite &. Non ad
locum damnatorum, ſed ad Limbum, in
quo Animæ ſanctæ Salvatorem ſuſpirabant.
36. Deſcenditne cum Anima & Corpore;

—

—————— ——

—

nin
69
Hun
C
M Un
lulm

emen

lin le
hiis

Cnl
nnen
mnnka,
Gnnndin

mnndine n
Pileri, letgrnn
üonne din

t tjinitanee
11, Catte
n Junntft
lnnxrhent
munnCihg
Kn ctn

fens.

uulladtce
tt

inhi
nöho
minikhi

t
e,in

Ex Rudimentis Ridei. 7
&. Corpus re liquiſſe in ſepulchro, illudque
poſtea tertio die glorioſum reaſſumpfiſſe.
37. Cur dicitur in plurali? Deſcendit ad
inferos ? . Quia etiam ad Purgatorium de-
ſcendit, indéque multas animas liberavit.
38. Cur dicitur Chriſtus in calus ſederes
B. Signiſicatur quies poſt exantlatos labo-
res, vel etiam poteſtas Judicis jam ei tributa.
39. Cur dicitur ſedere ad iextram Patris?
Be. Quia ſupremam in cælis gloriam conſe-
cutus eſt.
40. Quales vivos & mortuos jndicaturus
eſt: q. Per vivos intelligi Electos, per mor-

tuos vevò reprobos.

41. Cum quilibet particulariter poſt mortem
judicetur, cur inſtitnetur judicium uni verſa⸗
leè ꝑ. Tum, ut omnis homo judicetur non ſo-
lùm in anima, ſed in corpore; tum ut Chri-
ſtus, qui fuit reprobatus ob omnibus, tunc
agnoſcatur coram cælo, mundo, & inferis.
42. Quid eſt Eccleſia, in quam creditar?
B. Eſt congregatio omnium Fidelium ſub
uno capite Chriſto, & ejus in terris Vicario.
4 3˙. Eſtne Eccleſia una, & non plures E-
Eſt una, unitate Fidei & Doctrinz.
44. Quare Eccleſia dicitur ſancta: B. Quia
non niſi ſancta docet, & in Fide, & in mori-
bus. Item; quia in ea ſunt ſanctificationis me-
dia, uti Baptiſmus, & alia Sacramenta. Eb
quia extra eam non poteſt ſanctitas reperiri,
nec ſalus; in ea autem multi San Gi ſunt.
45.O Cur dicitur Catholica? B.. Quia exten-
A * dit

Pars I. Caput I.
dit ſe ad omnes mundi partes, & ad omne

tempus à temporibus Chriſti, proindéque

eſt univerſalis.
46. Cur autem vocatur Apoſtolica? Bt.
Quia ab Apoſtolis fundata & doctrina &
ſanguine.
47. Cur denique Romana nuncupatur: Bz.
(QAna Romana Mater eſt omnium Eccleſia-
rum, cui Chriſtus primatum dedit.
48. Quid eſt Gommunio Sandorum? g.
Quòd ſancti & juſti inter ſe communicatie-
nem ſpecialem habent, tanquam membra
unius corporis. Item quòd ſit in Eccleſia Dei
communio rerum ſancarum.
49. Qu« ſunt res illa ſanéte, in quibus
communicamus à Reſp. Sanguis redemptio-

nis, Sacramenta, dona gratiæ, Verbum DEI.

Item opera bona; cùm enim ſimus membra
ejuſdem Corporis, dum quis orat, aut jeju-
nat, non folúùm ſibi, ſed omnibus orat, je-
junat.
50. Habéntne mali etiam fructum in hac

comm unione Sandtoru m:; Reſp. Habent, tum

quia boni ſuis precibus ſæpè illis impetrant
gratiam, tum quia propter ſocietatem eum
bonis ſæpè evadunt afflictiones, & vindi-
ctam DEI.
51. An aliquem frubtum etiam Anim

Purgatorii percipiunt: Reſp. Omninò, quia

cùm ſint membra viva nobis conjuncta per
eandem fidem, ſpem, charitatem juvantur
ſatistactiomibus noſtris.
134

nik
n ft
ge

ie

—

6

Urfun
oden
3
lenn
lent
ſted

h

ierie
Einnn

un

ſg Oo,,
6le.

naun
n indn le

Aen unnen
mekonnint
Eunttndt,
vuni, uine
terieaunmmun
”
pokſenttil
nn
ſad, i
puttem
erilenmn D
atnimunen
r kuut uf

1,Konmduc,,

nin frini 4
Nen Nueniu
Gerlpnlee
ans 4
nf
udnnnink
. iNun

4

6

Ex Rudimentis Fides 5
52. Mulia de credenau dicta ſunt & de
ipſa Fide nihil; Qualis ergo eſt hdesz Reſp. Eſt
prima virtus requiſita in Chriſtiano, do-
númque DElI, quo firmiter aſſentimur illis,
quæ revelata ſunt à DEO.
53: Süntne ea ſolum credenda, qua in
Scriptura continentur; R. Etiam Traditiones
Eccleſiæ credendas eſſe.
54. Quid eſt ſyes? R. Eſt prima poſt Fi=
dem virtusin Chriſtiano requiſita, per quam
certa cum fiducia, noſtræ ſalutis, & æternæ
vitæ bona expectantur.
55. Quss eſt pracipuus actus ſpei: R. Eſt
oratio, ſeu mentisad DEUM elevatio, quâ
bona precamur, vel mala deprecamur, Vel
PDEUM benedicimus.

Oratio Dominica.

7

56. Qus eſt excellentißima omnium ora-

tio? R. Oratio Dominica, ſic dicta, quia

eam Dominus noſterEſus Chriſtusprimum
Apoſtolos docuit.
7. Quot eapetitiones continet: . Septem.
In quibus tamen, quidquid à DEO petere
poſſumus, oomprehenditur.
54. Eſine eriam petitio: Pater noſter;
qui es in cælis? R. Non, ſed præmittitur
ad attentionem, & filialem fiduciam in no-
bis erga DEum tanquam Patrem optimum,
excitandam. .
59. Quid eſt: Sanclificetur Nomen tuum;
R. Ut ſemper, ubjque, in omnibus, ab om-
A 5 ni⸗

7 6 Dars 1. CaAput 1.
nibus, pro moveatur cognitio, timor, honor,
& cultus divinus.
6 Qsale Regnum petitur advenire? g&.
Inprimis Regnum gratiæ, quâà DEUS in
viaregnat in nobis. Deinde Regnum æter-
næ gloriæ, quod nobis ſervatur tanquam
Piliis.
8et. Cur petitur voluntas Dei fieri ſicut
in cælo? E. Ut & nos, ſicut Angeli, in-
tegrè, perfectè, & conſtanter adimpleamus
Eam.
6ai. Qualis panis petitur à . Non ſolùm
cibus, & alla corporalia, ſed etiam panis ſpi-
ritualis, ut ſunt Verbum Dei, oratio, inſpi-
rationes, dona gratiæ, & principaliter panis
Eucharifticus.
6⁶3. Cur petitur quotidianus? . Quia &
quotidie necefſarius, & ſemperàſolo DEO
expectandus.
64. An etiam panis Euthariſticus quoti-
dianus? B. Ita, tum quia quotidie illum ſu-
mebant fideles; tum quia quotidie decet, nos
illum ſpiritualiter manducare.
6. Cur petienr hodie? B. Ne de craſtino
foliciti ſimus; & ut quotidie ad Deum con-
fugiamus
66. Qualia debita petimus dimitti à He.
Peccata tam mortalia, quâm venialia.
67. Cur vocantur debita? N. Quia reos &

debitores nos faciunt pœnæ æternæ, ſi mor-

talia ſint; temporalis, ſi venialia.
68. Qrid ſt non induci in tentationem?
HK.

1
uat
uln
Suhin
“
lnpm
u

(ige)
Bnnid im

bnimmicre,
Nenkeler

ds lenn

or Dei ei
N, Hen inel9
Amnridn,er

r. NN
Cttin unf
nen o 4
pirfiirzi

Eund Cn
ne dol

lunſi
nteln⸗
nitbri
c.
eN Nen
Gteenge⸗

eu uei
cpei/
tling
umm ll
6eN
Cmnnſ
8

Ex Rudimentis Fidei. 12
H. Non eſt non tentari; quia tentatio eſt vita
hominis ſuper terram, & Chriſtus ipſe ten-
tatus fuit, ſed eſt non ſuccumbere tenta-
tioni.
69. Quid eſt liberari ab omni malo à h.
Inprimis à malo dæmone; deinde à malis
animæ, demùm à malis corporis. 6

Salutatio Angelica.

vo. Salutatio Angelica unde ſic dicia à He.
Non quòd ejus author ſit Angelus, ſed quòd
primaria ejus pars Angeli ore primùm pro-
nunciata fuit; deinde uſitata ab Eccleſia, di-
Gata verò Angelo à Spiritu ſancto, ſeu ſan-
Giſſima Trinitate. L
71. Quor partes habet Salutatio Angelica?
B. Tres; Prima: Ave gratiäâ plena, Dominus
ecum, ab Angelo pronunciata, 2. Benedicta
Tu in mulieribus, & benedictus Fructus ven-

eris tui, ab Eliſabeth Spiritu ſancto re-

pleta dicta, 3. Ora pro nobis, addita ab Ec-

Cleſia.
„2 Qus eſt virtus maximè nereſſaria thri-
Miane Be. Charitas, per quam DEUS
propter ſe diligitur, proximus autem propter
DEUM. .
73. Quo indicio ſe prodit charitas erga
DEVM R. Obſervatione mandatorum
ejus 3 Q i enim heébet mandata men, α
Jervas za » ille , qui dsligit me. Irann.
14. .
A 6 Tra-

* Pars 1. Caput Ii

Pracepta Decalogi⸗ e
= ANS.
74. Qubt ſunt pracepta Decalogi: Reſp⸗- ul
Decem à DEO nobis per Moyſen data, om - Cnc
nibus obfervatu poſſibilia, & cum Divina am
gratia facilia. e
7 ⁄ Quid pracipitur: Non habebis Deos eole
alienas ceram me R. Deum adorare, & illi 1ll
ſoli ſervire, cavere item infidelitatem, ma- r,
Siss, divinationes, obſervationes fuperſti- S
Uoſas, & quemeunque cultum impium. ð
76. Licétne tamen Sandtos etiam colere G
invocare? R. Licet, ſed inferiore cultũs gra- aulen
du, quàm Deum, videlicet tanquam DEI W
amicos, & noſtros apud eum interceſſores “”ðÿ
ac Patronos. èR
77. Licétne venerari imagines Chriſti & II
San Aorum? R. Licet, non eas (ſicut Ethnici o
faciunt) adorando, ſed in iis Chriſtum & len!
Sanctos venerando. Gin
. 78. Qui pezeant contra ſecundum pra- 1
ceptuem:R. Qui falsé, rem iilicitam, aut ſine ii
neceſſitate jurant. Qui Deum, vel Sanctos üieh
blaſphemant. Qui per Caput, per mor- n
tem, per ſanguinem Chriſti jurant, qui ſem-
per in ore LEUM, vel Diabolum habent, ep
peſtem, vel mortem. Qui vota ſua non ad- Anin,
implent. HM npen
79. Quid per Ssabbathum, auod ſangift-
care jubemur, intelligitur? R. Dies Domi- i

mienà temporibus Apoſtolorum; aigemn ug
5’⸗.70-

,
e Ex Rudimentis Fidei 1
S. Joannes dicit, ſe fuiſſe in ſpiritu in Domi-
nica dche.
S8. Cur Sabbathum mutatum eſt in Domi-
nicam? Reſp. In memoriam Reſurrectio-
nis Chriſti, quæ in Dominica facta eſt. Sed
& alia mvſteria hæc dies habet, quia fuit
dies Creationis, Nativitatis Chriſti, Pen-
7¹ Nn ,ain tecoſtes.

Dieret

igihergln
er Men S

Uemninnl 81. Cur dies Sabbathi eſt ſolennis Beata
ninimn Virgini? R. Quia illo die manft in illa lumen
mnE⅜ FEidei, aliis omnibus vacillantibus.
nlanmin 2. Quomodo ſandtifcanda dies Domini-
udtauin 1g ta? R. Audiendo Miſſam & Verbum DEI,
atnaraligr. confitendo, communicando, orando, àſer-
Imm vilibus laboribus abſtinendo.
