trahentis, ac proindè non ligantis ante an-
nos pubertatis.
90. Quid dicendum de iis, qui invinci-
biliter ignorant, Ordini ſacro annexum eſſe
votum caſtitatis? N. Cum Tiberio, ſi ha-
beant ignorantiamn poſitivam, ut, ſi videant
paſſim conjugatos ordinari, uri fit apud
Græcos, non videntur obligari; ſecus ſᷣ ha-
beant ignorantiam negativam; quia illi vix
poſſunt cenſeri habere ctiam promiſfionem
implicitam, propter opinionem contrariam.,
ſicut poſſunt iſti. —
21. Qnid de ordinatis per metum caden-
tem in conſtantem virum injußè inenſſaum,
ad illas compellendosut erdinentur? R. Ad
continentiam non teneri, tum quia fortè
ordinationi non confenſerunt, tum quia
licêt ordinationi conſenſerunt, ejus tamen
obligationem non contrahunt, quia ex Ec-
cleſßæ Conſtitutione talis metus injuſtè in-
cuſſus, impedit voti obligationem: ſecus, ſi
metus ſit juſtè incuſſus, vel levis, vel aliun-
de conceptus.
92, An per didtum metum ordinatuts in
E 7 Jaeritt

110 Pars 11. Caput k.

ſatru, quamvis voto caſtitatis non oblige-

eur, contrahat nihilominiss im pedimenium
dirimens matrimonium ſubſequens: G. Cum

Tamburino, probabiliùs contrahere, quia

co caſu adhuc Ordo ſacer validè ſuſeipi-
tur; cùm igitur Eccleſia illa annexuerit di-
Gtum impedimentum, contrahetur & illud.
Diſpenſari tamen poterit à ſummo Pon-

tifice; quia idem metus dat juſiam cauſam

diſpenfandi. .

923. At nunquid ex metu injuſto ſolem-

niter profeſſus, probato metu, valid ton-
rrahet matrimonium 2 Cur ergo idem non

dicetur de ordinato in Sacris eæ ſimili metu

ineuſſo? Diverſitatem hanc eſſe claram;
quia taliter ordinatus verum ordinem ſuſci-
Pit, contrahitque proinde id, quod ordini
eſt annexum; at verò taliter profeſſus non
eſt profefſus, ideoque nec obligatio-
nem veræ profeſſioni annexam contrahere
poteſt.
924. Nunquid autem infans ordinatus in
Sasris, validè, quam vis illicitò orginatus eſt,
& tamen non ligatur impedimento contra-
hendi matrimonii; Cur erga deberet illo li-
gari ordinatus per metum: Reſp. Infanti-
bus, eò quòd nec ipſum ordinem voluntariè
ſuſceperint, meritò ſpeciale privilegium
conceſſit Ecele ſia, ut in ipſorum ſit arbitrio,
adveniente uſu rationis. an velint ordimi ſta-
s, & conſequenter deinseps obligati eſſe
. VOtO

nen
GAn
ſvrmien
Gilolgiug
(Aneedn
zlodemlin
Gntid.
3 Ur *
lmieri
Nininnin
ehhliun
ſinenmuiet
ionit
alen,
EenAA
un alis
ix
Perüln
UInmi
Olenmmr
Euunlupen
ntene
Mulene
llidl
Aljwniporne
Klariwen
uuIIIan
Hilien
R
8 7 7
ia inu an

ee
ginbeen ,
rnn
iiene

cnnkni
Geni ſunk
Aritndi

anin inſi i
4nen tuid i
engiun
lA Ae
mnCnenilt
et,Iwdonni
NAuaklut
n n int
mnun n

1e ia
uulyrru/
Mzu an
Mhrril.
W.
elennn
D l

De iis, qua somm. ſunt maj. ord. 111
voto caſtitatis, vel certè nolint ordini ſtare,
ſed ducere uxorem qualem declarationem
non fecit Eccleſia quoad ordinatos ex metu,
de poteſtate contrahendi matrimonium ſed
tantům de nullitate voti caſtitatis tali ordi-
ni annexi.
9 5. Eſtne tamen probabile, erdinatum
in ſacris per dictum metum, poſſe contrahe-
e matrimoniuv? Be. Id habere omninò
robabilitatem; quia probabile eſt, Eccle-
Rm conjunxiſſe impedimentum matrimo-
nii ordimi ſacro ſuſcepto, modo ordinario,
& conſueto, id eſt, cum annexione voti
caſtitatis, aut ſaltem obligationis emittendi
votum eaſtitatis.
96. Quid ſi aliquis velit ordinari, ſed
poß tivè nalit emittere votum caſtitatis à .
Talem non obligandum quidem voto, ſed
obligatum manere ad emittendum illud, &
tamdiu peecaturum voto, donec emittatz;
non quidem ohligabitur, quia voto nemo
nolens obligari poteſt.
97. An talis adhus validà contraheret ma-
trimonium? G. Nulli ratione, quia valor
matrimonii non pendet ab ipſius voluntate,
ſed à conſtitutione Eccleſiæ, quæ impedi-
mentum illud annexuit ordini validè & li-
berè ſuſcepto.
Horæ Canonicæ.
98. Qua« eſit obligatio conſtieutorum in
ſacrii ad horas Canonicas recit andas e
uam⸗=⸗

in Pars II. Caput I. 4
Quamyis in jure ſoli Presbyteri, & quidem
Parochi expreſie videantur obligari „e Ca-
pit I. de celebr. Miſſæ; Certum tamen eft ex
antiquiſſima Eccleſiæ conſuetadine „ vim
Præcepti habente, reneri omnes voluntarí
liberè in Sacris ordinatos, etiam depoſitos,
& degradatos ſub culpa mortali; ita, ut gub⸗
diaconi teneantur incipere ab hora reſpon-
dente tempori, in quo fum ordinati, licèt
prius eam recitdrint, quia non reeitärunt
ut publici Miniſtri.

. enuſſuam, teneatur ad horas Canonica; reci=
zandas? BE. Non teneri, ni ſi metu poſito ra-
tificet voluntatem, quam habuit de ſufeipi-
endo ordine Sacso.
100. Qaortnplex eff ritus celebrandi Miſ-
Jam aut horas Canonicas?: H. Eſt rniplex:
videlicet ſab ritu duplici, ſemiduplici, aut
ſimpliei.
101. Vade ſic iſti ritus vocantur: àͤ Dus
plex principaliter dicitur ab horis Canoni-
cis, in qunibus eo die duplicantur Antipbenæ
Pfalmorum. Semiduplex, quia in pleriſque
convenit cum duplici; diſcrepat tamen, vel
maximè in hoe, quòd Antiphonæ non du-
plicentur. Simplex verò ad diftinctionem
ab utroque, quia habet ritum notabihter
diverſum, maximè quòd in Matutino, &
Veſperis Majori ex parte ſequatur ritum e
51a1l1S

2 9. An ordinatus io Sacris per metum
sadentem in conſtantem virum inzue ſtè in-

Al en.
enluod⸗
Geren.
DNilen a
Mordun
Ga dn
achinn
enn.
V
ſe lenel
Conn ctud⸗
e Pui
haigi
ullltr

6
niu

II
R

Alfmͤen
U Rernn
MEnſitert

Ce r
Ger S

Aynr url

Eieunr mie
ulhin Ainee
lin, leniebrr
gloein
4 4 ,, ne

Müirilgddis

7 ſr.
uig ee
Wionl a
herähtn

Koben Ndnt n

,n don Nit

auns ou
rn mn hhi
Orlunie t,
Guierglen
lanttiſcen⸗

Zuidchnd
min nn
igti indhtil

e Minc/E 0
rrt on.
cuntinplon
. 2
Nelhue

(putn

De iis, quà eomm. ſunt maj ord Tr3
rialis offici, quem Duplicia, & Semidapli-
cia non ſervant.
10r. Qui dies celebrantur ritu duplici?
R. IIli, quibus in Calendario additum eſt:
Duplex: & Dominicæ quædam, quæ ex
ſpeciali Rubrica, ſub ritu duplici celebrari
jubentur.
103. Qui dies celebrantur ſub ritu Semidu-
plici E. Pleræque Dominicæ, & Feſta San-
Gtorum, quibus additur: Semidupexrx.
104. Qui tandem ſub ſimplici? Feriw, &
Feſta Sanctorum, qui nec voee: Duplex, nec
Semiduplex notantur, inter quæ eſt etiam
Beata MARIA in Sabbatho.
105. Qaliter debent recitari hora Cano-
nicaæ? N. Innocent III. in Capit. Dolentes de
celebr. Miſſ. præcipit in virtute obedientiæ.
& ſub pœna ſuſpenſionis obligatis, quantùm
eis DEUS dederit, reeitare ſtudiosè pari-
ter, & devotè.
106. Quid ſunt horæa Canonica à E. Eas

preces ſic vocari, quæ ex ſacrorum Cano-

num præſcripto certis horis recitantur.
107. Quot ſuzt hora Canonica? Reſp.
Sunt Septem: nam Matutinum, & Laudes
unam horam conſtituunt; cům ſub uno
principio, & fine recitentur. Deinde ſunt:
Prima, Tertia, Sexta, Nona, Veſperæ, &
Completorium . S
108. An ergo nen eſt licitum dividere
Matulinum à Laudibus? E. Dum officium
Priva

1II4 rPeaxs. II. Caput 1.
Privatim recitatur, licitum eſſe dividere,
cùm & antiquitus diviſim recitaverint.
109. Wid eſt ſtudiosè recitare horas Ca-
nonicas? H. Ut verba non omittantur,
ſyncopentur, truncentur, vel mutilenturab-

forbendo ſyllabas; utque officium recitetur

ſine interruptione. & fimilia.
110. An ergo recitans ſyncopando, vel
sorrumpendo verba, vel ante vertenao fi-
nem Verſiculorum, quos dicit ſocius, peccet
sontra integritatem; Reſp. Peccare ſaltem
venialiter, & poſſent tot verba omitti, &
corripi, ut eſfet mortale. Si autem corrup-

tio oriatur ex defectu linguæ, habitu incor-

rigibili, vel juſta feſtinatione, nec erit ve-
Niale.
111. Qus vore ſunt hora privatim reci-
tandæ? B. Licèêt de rigore, qui ſolus recitat.
ſatis facere videatur, ſi voces ita formet, ut
dici poſſit vocaliter orare, quamvis à ſe, vel
ab alio non audiatur; quia cum Deo loqui-
tur, qui audire poteſt: tamen moraliter vox
tanta eſſe deberet, ut remotò impedimentê

orans ſeipſum audire poſſit; vix enim for-

mari poteſt vox, quæ ab ipſo loquente benè
diſpoſito audiri non poſſt. ·
I 1I 2. Quid ſi oret cum Sociæ? E. Debet
illum audire, aliàs non ſatisfacit. Et ſi ſo-
cius ita ſit linguꝗ impeditâ, ut in magna par-
te officii verba formare non poſſit, etiam
non ſatisfacit.
3· La:

muannſ
ur un
gummunfni
pnm
D
eſt, umn
Aealnah
N alkraune
zrichmtene
een un,
nglisfte
11ladhafs
Gchrct
14
uly iur inr.
An ni
ouem Sd
Glicibri

1

nnsdei.
bden
iaunßtieulr
Tanti ianie
Gliknlin
Muknar
linn
1Aieu
hi,ſalnain
niſre m
n rn n
Emummith
unlieri⸗ 0

ahetn

t i
unh
Aſernk.

„.
enni.
eetdne
Ltbl
mtar hnſdi
1, Mame dnt
Piii ſli t
ch eenin
rnhennt
wele annan
ale Anun
n KtN

17
4

mlulfentimit
un üunt
1 Wenlhne
un, Cumnien
Pemtan
mnn wdle
õ
6 Gun .

De iù, qua comm ſunt maj. ord. 115
1I3. Qualiter peccet, & tleneatur retetere
offcium interrumpens à Si faciat abſque
cauſa, peceare tantm venialiter ſine obli-
gatione repetendi, quia ſervatur ſubſtantia
præcepti, cum non ſolùm finguli Pſalmi,
ſed veré ſinguli verſus ſint veræ orationes,
Ex cauſa autem etiam levi fit ſine culpa, &
ex leviſſima licet Nocturnum à Nocturne ſe-
jungere per horam, vel tres horas, quia
antiquitùs ſeparabantur, ſeparatie Matuti-
ni à Laudibus vacat omni culpa, ut ſupra
dictum eſt.
114. Aaale teceatum eſt pervertere he-
zarum ordinem inter ſe, ut: dicere Veſper
zas ante primam? Bt. Si fiat ſine cauſa remo-
10 contemptu, eſſe ad ſummum veniale,
quia eſt aliqua deordinatio, cum cauſa au-
tem nec eſt veniale.
115. An iecitantes ofäcium teneantuy
integrè omnes horas, & verſus recitare? Bt.
Teneri, niſi cum ſocio alternatim recitent,
qui neceſſarium non eſt, ut ſit obligatus.
Non poſſunt tamen, niſi bini chori eſſe re-
citantium.
116. An ſit peccatum mortale, ordinatis
in Sacris, ſemel tantum, vel iterum decur-
Iu anni, ſine cauſa omittete integrum offi-
cium, heram, vel notabilem ejius partemè
R. Cum communi: Eſſe. Quia recitationis

horarum obligatio, cadit diſtributive ſu-

pra quemlibet diem.

116 Pagaxrs 1 J. Caput 1.
117. Qua cenſetur par; notabild, ſufß-
ciens ad peceatum mortale? B. Parva hora;
quia ſivè ſecundùm ſe conſideretur, ſive in
ordine ad officium, tanta, & non minor
materia gravis videtur ratione deformitatis
judicio prudentum
II 8. Hora Canonica unde vocantur Bre-
viarium, & orarium? E Breviarium, quia
ſunt breve & admirabile compendium Sacræ
Scripturæ, Orarium ab orando. .
119. Quasre vocantaur Hora Nodturyæ, &
Diurna? &. Quia olim Nocturni recitaban-
tur de nocte, & quidem horis diſtinctis;re-
liqua de die.

120. An peccet graviter, qui ſuſcipit

Subdiaconatum, ſi fit ignarus legen di latin?,
vel rediè recitandi horas; B. Cum commu-
ni affirmativè, niſi bonâ 6de exiſtimet ſe
ſtatim comprehenfurum modum rectè e-
randi eafdem horas, vel fſecurus ſt, de ſo=
cio habendo, cum quo oret, donec orare ad-
diſcar. W
121. An omittens onnes, vel plares ho-
ras, unum aut plura peccata committat? E.
Quoad actus internos, tot fieri peccata.,
quot erunt repetitæ voluntatas cum morali
interruptione, unam, vel plures horas o-
mittendi. Quoad actum ver externum
committi unum tantúm peccatum; quia
Præceptumunicum eſt, indiviſbiliter obli-
gans ad totum, & omittens horam idce
idede

4

ͤ .

1
aeeſt, “

hlunomn til⸗

An udnnu
Cenenitkn einn
elnelttingg
Ederefcuncu⸗
Nicmn,Uen
ereonetentfe
iuslet
tor
hnit uin
Nus Auh

huſltu/ln

lt Apir
l lgin e⸗
ſuchn hien⸗
11in,

,
htum
1,,1.

SH
1

in ln lee⸗
Malunz nnin
Villharet⸗
Aklrnnnmid

Ul leni

feut
ml tenir
nenr ſei
n
nrnt

SS
Benman
Htonnluie
d⸗
nihn Nrdnn,
Numtette
wrdtin

in iſ
nlile
CunNN
üle alle
n nohnn eitt
lam ,El

Ges Aowrenett

1,10 H
IAn 5
ien ſerei
manil .
Anugkene
1 NbAuN
7 I
g en,o
1

e.

1

De iu quæ eomm. ſunt mai. ord. I117
ideo peccat, quòd diſtinctam præceptum
transgreſlus Gt, ſed quòd notabilem partem
hujus totius omiſerit.
122. An ordinatus in Sacris omittendohos=
ras Canonicas committat duplex peccatum
quoad malitiami z Committere duplex, ſi
ſit bene ficiatus; unum contra legem Ecele-
ſiaſticam, alterum contra juſtitiam; unde
tenetur reſtituere fructus perceptos beneficii
illius diei, in quantum correſpondent reci-
tationi horarum Canonicarum, demptis aliis

muniis pariter beneficialibus,

113. Qudà Horma eſt recitandum oficium
Divinum! B. Ex Bulla Pii V. Breviario Ro-
mano præfixa, & à Clemente, ac Vrbane PIII.
confirmata, debere ab omnibus recitari jux-
ta formulam Breviarii Romani, exceptis Caz
pitulis & Monaſteriis, quæ à ducentis annis
fuerunt uſa ali6.
124. An privatim recitans teneatur di⸗
eere Officium parvum Beata Virginis, De-

fundtorum, Pſalmos fœnitentiales, & cate-

ras Appendices, quæ in Rubricis pro terti
temporibus ordinantur? Reſp. Negativè, ni-
ſi quando ſpecialiter præcipitur, ut in die
Commemorationis defunctorum, eorum
officium, diebus Rogationum, & Sancti
Marci, Litaniæ omnium Sanctorum, Quia
Pius V. in Bulla, quæ eſt ante Breviarium, re-
citantes Breviartium ab ipſe reformatum ab
illis aliis deobligavit.
12 5.

I8 daxrs 11. Captet 1.
12 5. Quale offcium tenentur recitaye
ordinati ad titulum Patrimonii? B. Quam-
vis probabile ſit, eos beneficio carentes poſſe
juxta Calendarium Breviarii Romani eriam
in loeo domicilii ſui recitare, quia nulli Ec-
clefiæ ſunt addi di, & Romanæ Eccleſiæ,
quæ omnium Mater eſt, tenentur deſervire:
veriùs tamen videtur, quòd in ſua Patriate-

neantur ſe conformare ſuæ Eccleſiæ, quia

ſunt ſubditi illius, & ejus legibustenentur,
ac talis eſt conſuetudo.
126. Ad quale tenetur beneficiatu? N.
Teneri ad officium ſecundùm ritum bene-
ficii loci, ubi reſidet, tum ut ſe conformet,
tum ut ei Eccleſiæ ſerviat, de cujus altari
vivit. Si verò alibi habet domicilium, habet
Optionem.
127. At quid ſi in duobus locis habeat du-
plex Beneficium: B. Vel reſidet in altero, &
debet illius ritum fequi, vel in neutro, &
debet recitare officium illius Eceleſiæ, in
quam majorem hHabet gradum, & ſi utrobi-
que ſit æqualis, officium Eccleſiæ dignio-
ris, ſi & hæ ſint æquales, eliget, quod vo-
lIuerit.
12 8. An non poſſet talis erare partem
Breviariiunius Beneficii, & slteram partem
alterius Benefcii à Reſpondet Bruno Neuſ-
ſer affirmativè, apad Gobat tomo 1. tract.5.
num. 599. Mihi tamen videretur id incon-
veniens. M
129.

giens,ten

monon⸗

7
6

elcge

et Nronis

1
ene,ütti

CtnnnK
Tynbunnufmere
n ctetzeler
henemnlegu
eſeiegoe⸗
Nanm4
tuun Ae
inlent.
i le
unſrui
1rliede⸗

n g ,e

ientn
nuunger
Gnnidnin
nem Ae
1 Ulent 6
1iknmt
1 olitie
nie keta e
ginkgtne
mun lenſient
emdin une
n

usi ſiul
Naririndro
,Nern,
Muii
mn 1 Unrt
n altr mn⸗
e iß ul⸗

Avſ,

Udrlrtec
Kuinc 1

. ,
Ar Mr

De ii, qus tomm. ſunt maj. ord. 115
129. Quale oßicium tenetur orare ordi-

nat us in Sacris ſiholaris 2à N. In loco ſtudii, &

extra locum originis, domicilii beneficii ha-
bitans, poteſt eligere rieum loci, in quo de-
git, vel loci originis, qomicihi, beneficii.
130. Quid de Clerico peregrine? . Tibe-
rius tenet, quòd teneatur ſequi ritum ſuæ
Eceleſiæ, originis, beneficii, domicilii; quia
in actione hac, quæ privatim ſit, non tenetur
ſe conformare moribus eorum, per quos
tranſit, vel inter quos ad breve tempus vivit.
Tamburinus tamen docet, ſæcularem Cleri-
cum licitè ſe poſſe accommodare ritui loci,
per quem tranſit: quia peregrinus poteſt ſe⸗
qui leges loci, in quo exiſtit.
131. Quem ritum adhibere debei Capel-
lanus Epiſcopi in efficio recitando ecum eo-
deme Reſp. Ex deciſione Sacr. Congreg. Ri-
tuum, debet ſe conformare Epiſcopo, cui
inſervit.
132. An obligatus ad Breviarium Roma-
num, ſi careat illo, habeätque aliud, tenea-
tzur uti hoc alio Reſp. Contra Buſenbaum,
probabiliùs non teneri; tum quia nemo te-
netur uti privilegiò; tum quia diverſitas
Breviariorum iuducere poteſt in perturba-
tionem; tum quia Pius V. in ſua Bulla dicit,
non ſatisfieri obligationi, non utendo for-
mulà à ſe præſcriptâ. Idem probabiliter dici
poteſt de Religioſo carente Breviariô ſui
Ordinis, quòd non teneatur ad Romanum
reciI⸗

10 Pare 1 J. Caput l.
recitandum, Fundamento deſumptò ex Suan
rez tem.2 de Relig lib. 4. cap. 23. numer. 2.
ubi dicit: Unuſquiſque Clericus, qui ad ho-
ras Canonicas privatim dicendas obligatus
eſt, tenerur eas dicete (ſtando in jure com-

muni) juxta Breviarium in ſua Diœceſi, vel

Ordine approbatum, & receptum: & alio-
qui ſuo muneri non ſatisfacit, ex Capitul. de
iis, & cap.placuit, diſt II. ubi quamvis ſer-
mo ſit de officio publico, & in choro, ta-
men argumentum ſumit inde ad privatum,
vel à paritate rationis, vel quia privata reci-
tatio ſubrogatur publicæ in illis, qui choro
non tenentur aflitere, aut non interſunt;
maximè cùm in Clement. IlL de celebr, Miſſ.
indulgeatur Clericis, & Religioſis commen-
ſalibus Cardinpalium, & Epiſcoporum, ur
poſſint illis conformari in officio: & Gloſſ.

verbo, Indulgemus notet, abſque illo privi-

legio id non licuiſſe.
133. An Clerici Religieſi cenviventes
in eorum Domibus, ut in Seminariis fit;,
licitè recitent officium de Sanitis illorum
Religisſorum? Reſp. Cum Quintanad. affir-
mativé, niſi ſit expreſsè limitatio ad Reli-

. gioſos. HZ

1 1 4. An ſi die proprio alicujus Sandi
non vecitaſti de eo offiium, poſſis lituè
recitsre alio die? Reſp. Probabile quidem
eſſe ex Tamburino, & Quintanad. poſſe
id fieri; contrarium tamen eſt probabiliuùs;
quia

lun
ſ

ane
afnunt
ℳeun.
ßfe
Nngi n
ſeneumte
uKN
ſickzcrammun
elßfi
laitſtuin
ſinj liſrene
Celin
ulh, g4
( o,kede⸗
rtanerir
ann
ſubten
lyntis ni
Ahrpudd
um m
ühlnurtfert
ſun lhenr
Mry nr⸗
Uninantr

(Andkr
lpngtnn
tlnkentn
al, Kim

1 . 4

U N .
ſenlntel

aunre,

mnEil
nn Antri
Klintrt,ubza
tin nani
ln Lindhent
inn tdeälpnn

n en Pnine

Aanlit gin

49
Bin, Mn eis

Higthanne
n Elrhoknn
matked A
e Alri
Uiifumin
1,A Nii,
, ud
“

n N u

De ii, qus eemm., ſunt maj.ord. 12½
quia nemo privatus habet poteſtatem tranſ-
ferendi officium.
135. LQuid ſi per errorem heri recitäſti ef-
Feium de Sancto, euius feſtum eſt hodie? g.
Teneri te iterum hodie de eo recitare; quia
error tuus non dat tibi jus invertendi Ku-
bricas, contrarium tamen eſt probabile.
136. An gui pridie recitavit Matutinum.
& Laudes ſequentis diei, v. gr. feriales, re-
ſciens poſtes ſequenti die celebrari aliquem
Sandtum, debeat reliquas horas dicere de
Santto, vel de feria à B. Valde probabile
eſſe, quòd debeat dicere de Sancto, quam-
vis non repetat Matutinum; probabile et-
iam eſt, poſſe continuare officium feriale
inchoatum. .
137. An, & quantum peccatum fſit, cele-
brare Miſſam ante recitationem Matutini &
E. Si fiat ex gravi cauſa, nullum eſſe pecca-
tum; imò etiam ex cauſa levi, quia Masu-
tinum nec eſt neceſſaria diſpoſitio ad Miſ-
ſam, nec habet cum ca neceſſariam conne-
xionem, nec majorem habere poteſt quàm
una hora cum altera; nec eſt ullum præcep-
tum obligans; & conſuetudo imroducta;
eſt ſolum ratione congrui; Rubrica verò
Miſſalis præceptiva non eſt, ſed tantüm
conſultiva, & directiva. Cæterùm fſi fiat ſine
ulla cauſa, ad ſummum erit veniale.
138. Qus loco, & ſitu dicenda borz Ca-
Senicæ? B. In privato poſle recitari quo-
F cun-

A1 Payrs 1 I. Capade I.

.
cunque locò decenti, & ſitu quocunque.

Uude nec preces feriales debent neceſſariò
dici flexis genibus, quia Rubrica eſt pro
choro.
139. An ſatisſsciat obligationi, qui reci-
zat offeium di vinum andiendo Miſſaen à B.
Satisfacere;, quia per utrumque ſatisfit fini
ebligationis, qui eſt cultus Divinus.

140. Qus“ tempore ſunt hora recitandæa?
. . . 6 .
H. In privato vitari peccatum mortale, quo-

6unque tempore à puncto mediæ noctis an-

tecedentis, ad punctum mediæ noctis ſub-

Cquentis recitentur. Si intra hoc tempus ne-
gligitur, non ſatisfit præcepto, non tamen
eſt obligatio compenſandi. “S
141. An poſſit quis ſine culpa totum manè,
Vel totum veſperi recitare Reſp. Poſſe, ſi
adſit cauſa etiam non gravis, etiam majoris
devotionis.
142. An & quando poſſit Matutinum, &
Laudes ſequentis diei pridie recitari? Reſp.
Ex conſuetudine Romana ubique recepta
poſſe ſemper pridie recitari, & quidem poſt
tempus ſtatim Veſperarum, & Completo-
rii publicè recitari ſolitarum, quod eſt ho-
T4 quartàâ promeridian, aut etiam horâ ter-
tiâ; aliqui dicunt, etiam horâ ſecundâ, ſed
non approbo.
143. An peccet, qui non recitat Veſperas
in Quadrageſima ante meridiem: Reſp.
Non pecgare extra Chorum recjtanem,

teen

Pefer Nt

gomagarl
4 feriit
Aleenine
auniereent
Cpnn evand
dd Gnms

Wedne etdd

4lckett,te
Ae unte
Aube
Ddertee
in A ani
inlftced,
WIſen ſor
Uerntd Kn
Fünule
16s hürin
fuege N)
Cennicceer

Kbin ſre
6 60
Al ,

l Nin ü
Ahtanih
unl ini⸗
hbenn,

unn m

onn,

. *
Intengt
Nureln
lsen
itient
Ad le,,
runnpin
ialiuDints
u hen iel
Kennnnonleer
rinrelenhi,
Fenlormut
mnnn mnn
gubictan nn
n Ml
Cmi eumniet

lmüng
vümim )
ugr
m Cmen
, grtiet

ettnmete⸗
1 1 „9
vlten/

M 4

gin le
ſictech
ſd

7

De is, qu« comm ſuns mæj. brd. 12 37
ſicut non peccat, non ſervando alias Rubri-
cas pro Choro præſcriptas.
144. An requiratur intentio ad recitatio-
nem ex obligatione horarum Canonicarum?
Bi. Requiri ex communi omnium ſenſu, un-
de olim etiam Breviarium Orarium ab o-
rando vocatum eſt. Et lectio Breviarii ſine
intentione, eſt acus purè indifferens, quem
ab Eccleſia, & aliis tantopere exigendum
eſſe incredibile omninò eſt. .
145 Qualu debeat eſe hac intentio? Bz.
Debere eſſe deliberatam, ſaltem implici-
tam aut confuſam voluntatem DEUM
orandi, laudandi, &c. Unde non ſatisfacier;
ſi animêò ſtudendi, aut recreandi legas to-
tum officium. Non tamen requiritur in-
tentio actualis, ſeu formalis, ſed ſufficit
virtualis.
146. Requiritürne intentio ſatisfaciendi
pracepto? Reſp. Non requiri, quia præ-
cepto ſatisfit exequendoid, quod præcipi-
tur, intentio autem ſatisfaciendi non præ-
cipitur, ſed oratio.
147. Quid ſi quù oraret cum expreſe
voluntate, nolendi per hanc orationem ſa-

tisſßacere? Reſp. Adhuc ſatisfacere, quia

talis volantas eſſet inefficax in ordine ad

præcepti adimpletionem impediendam;
hôc ipsò enim, quòd non impediret actum
præceptum, non poſſet impedire præcepti
empletionem.
K 2 148.

114 grs 1 I. Caput 1.
148. Requiritüurne etiam ad ſatis ſatien-

dum pracepte aliqua attentio? N. Kequiri;

cùûm enim recitatio horarum debeat eſſe
oratio, oratio verò vocalis debeat fieri per
locutionem, & oratio ſit aſcenſio mentis
in DEUM, neceſſariò aliquam attentio-
nem requiret. . . . .
149 Quotuplex eſt attentie à . Genera-
tim duplex, externa, & interna.
150. Quid eſt attentio externa? E. Quo-
ad orationem conſiftit in externa corporis

sompoſitione in modum orastis, abſtinen-

do ab operibus externis, impellentibus in-
ternam attentionem.
151. Qurd eſt attentio interna? . Eſt
præſentia animi advertentis ad id, quod
agitur. Eſtque vel actualis, vel virtualis.
Primòô, ad verba, ut rectè, & integrè profe-
gantur, Secundò, ad ſenſum literalem ver-
borum. Tertiò, ad DEI, Chriſti, Beatæ
Virginis, & Sanctorum præſentiam. Quartò,
ad pium aliquod myſterium.
152. Qea attentio reguiritur ad pra-
sepium recitandi Horas B. Certum eſſe,
quòd requiratur ſaltem externa. Internam:
verò quamvis probabile ſit ſub mortali non
requiri, ſiquidem Eccleſia non judicat de
internis, veriùs tamen eſt, requiri. Quia in
Cap. Dolentes de Celebr. Miſſ. ex preſsè prœæ-
sipitur, ut devotè recirentur, & præcipitur
oratio, quæ eſt actus Religionis, & includit
attentionem. 163.

euln e

Pienmd

—K

grNone

rofenm

N ſaqrä
n hmn

.

Pecuketermn
moletnei
Gnbin eund
erorer
kr a⸗
ſndkinnt
tl uit
rgili H
i eltereu
Nbliſe
Urdedrr
ſ ntirudn
Donim rutn
Aiuulan 1
inennintrte
ekndee⸗

M. DMens ne⸗

hilan dri

1Cer Dri,
1/60
lerinn
Ahn “

tA

tnl ſig
ne egi,

Nter e
lor l
Mi,

Srat,ſte
1,Kimemn
iſunmni i
rin emmen
Amnit
mn imelant
1
mian El

ne

meri A, I

. .

rlk,WN
nnd Kinreen
Aümlrnlne
Voll, Cni,Ne
,innin
min⸗
uni 7
/2Cnn
ann Inmn
Punniitt
e,1/9

4
7
1

De iis, qua comm. ſunt maj. ord. 125
153. An liceat efficium pro offieio dicere?
Bt. Contra probabilem veriùs videri, quôd
ex genere ſuo ſit peccatum mortale, maxi-
mè dum officium notabiliter brevius dice-
retur; quia qualitas officii videtur etiam ſpe-
Gare ad ſubſtantiam officii. Deinde multa
abſurda ſequerentur; ut, quòd liceret toto
anno recitare officium Paſchale, die Domi-
nico in Matutino tantàùm novem Pſalmos
breviores dicere, & c. Poteſt tamen eſſe ve-
niale. Primò, ex parvitate materiæ, ur ſi
ſemel, bis, vel rarò fiat, vel ſi officium ſit ferà
æquale. Secundé, ſi fiat ex inadvertentia et-
ſam culpabili. Si autem fiat ex cauſa ratio-
nabili, nihil peccabis. Si aliud Breviarium
eres, quàm Pii V. per ſe loquendo pecca-
bis mortaliter.
154. Excommunicatus Sacerdos obliga-=
tus orare horas Canonicas, an poßit dicere:
Dominus vobiſcum? Reſp. Non poſſe;
& juxta Suarez, ſi ſciens & volens diceret,
incurret irregularitatem, in 3. part. tom.
5 de Cexſ. diſp ia ſec;. 2. num. 13. Et idem
ſestiendum de Diacono, quia uterque di-
cendo: Dominus vobiſcum, gereret ſe in
officio Divino ut publieus Miniſter, ae
proinde loco: Dominus wobiſeum, debe-
ret dicere: Domine exaudi orationem me-
am, &.
Cauſa excuſantes ab Horis Canonicis.
15y. Qus ſunt cauſa een ſantts à recita-
F 3 14e

125 Pars 11. Caput .
tione Breviarii2 Reip. Eſſe quatuor Impo-
tentiam, Charitatem, Metum, & Diſpen-
ſationem. . .
156 Aalis im potentia excuſat 2 Reip.
Non tantùm Phyſica, ſed etiam moralis, ſi-
ve oriatur ezg oblivione naturali, ſve ex infir-
mMitate, ſive ex carentia Breviarii, five ex ig-
uorantia, ſwe legis, fſive faéti.
157. Si quis non poteſt recitare Brevia-
rium, an teneatur ad alias preces? Be. Ne-
gativè, quia id nec lex ulla, nec ratio per-
ſuadet. Z
158. An pravidens ſe impeditum iri pefles
& recitatione Brewiarii teneatur pra venirs
B:. Probabilius teneri, maximè ſi ab ipſo ſit
Ponendum impedimentum, quia horarum
ebligatio incipit cum initio diei ,„eſtque
ſubſſantialiter in toto die „S& tantùm acci-
dentaliter in certis diei horis, debet proinde
aceidentalis obligatio cedere ſubſtantiali.
159. An ergois, qui præavidet, ſe ipsò die
non habiturum tempus orandi Matutinum,
c Laudes „ tegelier pridie orare? . Ne-
gativè cum Gobat, quia pridie nullé modò
urget præceptum, & alitunde purum pri vile-
Zium eſt, poſſe ſatisfacere pridie præcepto
cras obliganti, privilegio autem nemo te-
netur uti.
160. Quia agendum illi, qui habet ex-
berientiam ſe obliviſti, ſi hoi à conſuetä non
acitet àQ Reſp. Adhibeat aliquod memoriæ
Exc

wen

ſaun Dldenn
n RKh

eanſeeidl

1 lulnngmn
in Mobin
KArſäſhek,
(onnmetn
W
,glant
,Dpnin
Cunmſtan

una

un
( eſann
Mllatmi
Wückamen
GKmiäz
Ai
n, 1/1
Ulitilgun
ierhrir
Ruin n
ſiſ nu
n ille den
tikeliten
Fineumn
Ar 1

De iu, qua comm. ſunt maj. ord. 27

lu excitativum, quo obligationis recordetur,
v. gr. relinquat Breviarium apertum in lo⸗
?́òèẽR in quo ferê totàâ die ſe detinere ſoler.
nii 161. An teneatur recitare, qui dubitat, ſe
haplit, recitſſe ? g. Si dubium non poteſt vincere
unne, aliqua probabili ratione, tenetur recitare;
emheint, quia poſſeſſio ſtat pro præcepto, à quo ped
edh, dubium non ejicitur.
uuß innt 162. Quid ſiſciat ſe recitâſſe, ſed dubi-
A at, an bunc vel illum Pſalmum recitaverit?

Alrdl,eo B. Deponat dubium, & credat ſe re eitàſſeʒ
quia non præſumitur omifſfio ejus, quod in
ia kinnitnii, ordinario curſu recitari ſolet-
ru uup uini 163. Hui ſolas recitane non poteſt, pote
ei nuntſofl amen cum ſocio, an ienentur eum requirere?
unn Gnim M. Pprobabilius teneri, f vel antea ſolebat
moli h uti ſoeio, vel facilè habere poſſit, quia tene-

ule Aumdne tur Eccle ſiæ præcepta adimplere, dum potef
Cahortteter ne Ofr dinar ià dili gentiã. .
elr ölmil 164. At tecitare cum ſocio eſt privile-
mmin i gium , erge ner admittere tenetur ſocium 2
2 rud Mauin multò minds quarere à R. Admittere, aue

ihynm N quærere ſocium, non eſſe privilegium, ſed
Ginidel potiùs conformitatem cum lege inſtituente

taumunii⸗ chorum publicum.

= 165. Tenetärne autem talis condurere
twer ſice itg, . ur, nagt:
imn e ſocium pre pecunia? Reſp. Teneri ſolum
* eum, qui habet beneficium, dum habet
5, ℳ ſumptus inde ſufficientes, & poteſt condu-
ann cere ſine gravi incommodo; quia beneh-
M.n . . 4 . .
awrni cium datur propter officium; at ex patzimo-
, F 4 nio

12⁸ Pars 1 I. Caput J.
nio non tenetur conducere, quamvis ad ejus
ti tulum ſit ordinatus; quia non tenetur ſuis
ſumptibus Eccleſiæ ſervire.
166. An Cœcns teneatur recitare Brewia-
rium? gg. egulariter non teneri, niſ,
memori ita teneat, ut vel per ſe, vel cum
ſocio, quem commodè habere poſſit, reci-
tare qdeat. Si autem memoriàâ non teneat,
non tenetur; quia eſſet graviſſimum onus,
ut altero præeunte alternatim recitaret; Ca-
nonici autem ex declaratione Cardinalium
tenentur ſie in Chore, vel extra „ dum
ſine cauſa abſunt, recitare. Tiber. e. 14. F.
Dico, in fine.
167. An etiam ſurdi obligentur? Reſp.
Affirmative; quia poſſunt privatim recitare;
hi autem non ſatisfaciunt alternatim cum
ο recitando; quia ei non communicant;
in Choro tamen ſatisfaciunt ſuam partem
canendo; quia faciunt ſervitium Chori; nec
intendit Eccleſza graviſſimam imponere
obligationem repetendi.
16S.. An qui non potef recitare totum off-
eium, seneatur ad partem, quam poteſt? Bæ.
Ab Innocentio XI. damnatam eſſe hane pro-
poſitionem: Qui non poteſit recitare Matuti-
mum, & Eaudes, poteſi autem reliquas horne,
ad nihil tenetur; quia major pars trahit ad
ſe minorem. Ex quo videtur declaratum,

orandum eſſe, quod orare potes, ſaltem ſi
Gt aliqua pars notabilis.

169

A&Q
10

Glloln

tWalne
en ignet

nhun Ob

nimn
om worirnc
Lenn e
Auienfiie
enntetetn
esene
mnuin i
NNKen
Arwnce
Frtn
u
ur ſde
n haelere
Unſietnen⸗
en
1 44
1Miberee
umſälet
Pnchennpe
ſoiyeen
Mi lie
eſihun,
al cu

4 indeen .
Ant! Mdn
nnenli
agmlan
Penuin kettet
rnimnt (ahin
n Kun i
ert Me

nidiem tii
nemnannenn
dun Menwen tn
Aüuntonmunie
emunz
entin M
nſinmn inid
4
Ahniumninß
a, Aun 5
nusckine⸗
ſein ie⸗
usfiftt A4
1t/ /
rkenm
za ial

6.

De iu, qua comm., ſuns maj. Ordin. 129
169. Qalis Charitas deobligat àrecita-
tione officii? &. Charitas tam propria, quàm
proximi, ſi ſcilicet non omittendo Brevia-
rium vel totaliter, vel partialiter, cogaris
ſubire aliquod grave incommodum, vel
magnum opus charitatis negare proximo;
ut, ſi paranda ſit ſubitò concio, ſi aſſiſten -
dum moribundo, ſi ſit multitudo pœni-
tentium, &e.
170. Qualis metus excuſat? B. Quando
quis ex recitatione Breviarii timet probabi-
liter notabile damnum in bonis propriis, aus
alienis, vel qui ex metu cadente in conſtan-
tem virum injuſtè incuſſo factus eſt Subdia-
conus vel Religioſus; talis enim, ſicut non
obligatur voto Caſtitatis, ita neque hoc
præcepto.
171. Quis poteſt diſpenſare recitationem
Breviarii? Reſp. Summus Pontifex, etiam
cum Beneſiciato, qui tamen ut tutus ſit in
conſcientia, caveat, ne ejus ſupplex libellus
contineat allegationem cauſæ non ſubſi-
ſtentem.
172. Potéſtne etiam Epiſcopus diſpenſare à
R. Per ſe loquendo, non poteſt, quia infe-
rior non poteſt perſe loquendo, relaxare le-
gem Superioris; poteſt tamen fieri, ut alicubi
fuerit per longum tempusacquiſitum jus di=
ſpenſandi Et Tamburinus putat, jam ubique
eſſe præſceriptum, ſi agatur de brevi tempo-
re, cum ſit caſus valde frequenzs.
E 5 1732

130 Pars 11. Caput 1J.
173. Quid poſſunt quoad hoc Prælati Re-
galares à Reſp Qui profitentur Chorum,
poſſunt diſpenſare cum Choriſtis. Alii quid
poſſint, docebunt privilegia eorum, certum
eſt-. totum poſſe reſpeéta ſuorum, quod
Epiſcopi poſſunt reſpectu ſuorum ſubdite-
rum in hac materia.
174. An exçommunicati, ſuſtenp, degra-
dati deobligentur à recitatione offcii? M. Ne-
gativèâ, quia talibus nec DEUS, nec Papa
patrocinatur in hoc, imò nec damnatos ad
triremes, exemptos eſſe, judicant aliqui,
quamvis alii contrarium ſentiant.
17 5. An benefeiatus excuſari poſſit à reci-
satione officii, ſi prikſquam omittat, pro-
ponat reſtituere frudtus correſpondentes omiſ-
ieni à Reſp Negativè, quia lex obligans
ad reſtitutionem, eſt pœnalis, ergo ſupponit
eulpam.
176. An non excuſentur benefſiciati, qui
noendum habent poſſeſſionem beneficii, vel
quia adepti ſunt beneficium italitigioſum, us
Iit verè dubium, an ſint tauſam obtenturi,
sec interim ullum frudkum percipiunt ; Br-.
Cum communiaffirmativè.
177. An ercuſetur etiam novus Canoni-
tus, ezæ conſuetndine ſui Capituli non reci=
piens ullos fructus uno aut altero anno ? Hy.
Excuſari.

1778. An excuſentar & ii, qui ob ſur-

am, ſterilitatem angi, aq usrum inundatio-
V 2 SB”*2

4

Pemtitrn
enn
ceCmdh
(Khumndn
MNmom

e

Gpn
Donlcunt

Aune

=

.
laui

, prun
liflhin
r
Mnn tize
Uien nueride
PNlſeluc
.
9 hi 4
leli, Alp eer
lnnſnn
di

een
fmlaſlle
manſ
zanlig

Gechſon
1
it ne
1neDlIN
ne ann
che lnni
minun
aungincn,.
San niit,t
Nmn znlentitni⸗
nleoee
geuipengſennr

Aiur gtin 6
un iuſii, 9
Gaoinitien
ruutniim,
lreint /9,
4
urn .
cei un .
,
aN,H

Hpfn.
,wrini

]

De i, qua comm. ſunt major. Ord. 131
nem, pruinam, grandinem, hoſtium incur-
ſionem nihil percipiunt uno alteréve anno;
vel ſi habeant ita tenue bentficium, ut non
ſuppeditet bonam partem tenuis ſuſt entatio-
nis Reſp. Cum communi affirmativè. Adde
his & illum, qui eſt Capellanus Capellaniæ
fundata cum expreſſa conditione, ut non ſit
obligatus ratione Capellaniæ ad horas Ca-
nonicss recitandas. Et hæc de Beneficiatis
intelligenda ſunt, præciséô ſacro Ordine;
aliunde ad horarum Canonicarum recitatio-
nem obhligante.

CAPUI II.
De Subdiaconatu.

I.

