aecipiatur pro eo, quod eſt dignius in hoc
Sacramento, tune ſub omnibus ſpeciebus
debet dici eſſe unum tantùm Sacramentum,
quia ſecundùm hanc acceptionem corpus
Chriſti importatur in recto in hoc Sacra-
mento tanquam loco ſubſtantiæ panis, quaſt
ſuſtentans accidentia; cùm igitur rectum in
hoc Sacramento ſic accepto non multiplice-
gut, unum dici debebie Sacramentum.
2 5. Eſtne hoc Sac ramentunm nereſſarium,
neceſſitate medii ad ſalutem à . Negativé,
quia per ſe inſtitutum non eſt ad primam
gratiam conferendam. =è
Materia gacramenti Corpori.
26. Qua efß mwateris Sarramemti Corpers
M4

.
2

Pars I V. Caput 11.
7endo de materia remota! Bt. Ex
Flor. in decreto Eugenii, §. tertium, eſt
triticeus, quia Chriſtus con
pane, ſine add qualis ſolus triticeus
27. An debeat eſſe panis azymus, Vel fer-
mentatus Be. Utrumque eſſe materiam cer-
tam; at Eccle ſia Latina ex præceptoſolùm
azymum, Græcaſolum fermentatum co

28. ui conſecrationem panis fſatere in-
tendit, juxts wentem Eeccleſig, an conſecret
ber errorem appoſitum,
at Latinis illum eonſe-
quia Eccleſia pro-
ſecrare, non autem

Panem fermentatum
cùm Eccleſia prohile
«rare? g. Affirmativè,
hiber, illum ſcienter con
irritat conſecrationem e
29. Maßſa cruda eſine materia ſußiciens?
N. Non eſſe, quia quamvis ſubſtantialiter
Pane cocto, tamen panis uſua-
»nec vocatur propriè panis.
An haniu ma defactus vino, vel aquA
B. Eſſe, quia adhuc rema-
3I. An eti am pam is: qui bis coctus vocaturs
Be. Et ille eſt, quia iterata coct
extrahit ab uſuali pane.
32. Pgnis ex hordeo, avens
amygdalis, piſis, lentibus
&. Eſtine materia ſußßci

„eaſtaneis, cicere,
ens à BI. Nullo
ſunt panis ſimpli citer

ſrtbel
gei
A
Arlich.
ntrſic
le igllent
nrſeein 4
17 ſen 4
ns ſohſefe
11. er 1
uen
iſli⸗
Neta,
4
peactmiſan
lltnenlnſe
Sehtentnn
Munni
,—11
eektareinme
Dtion Wn.
Durimn en
ſeo dinnfu
Penun.
e Aman mu
hiiftiͤ h⸗
(olibtizne
efnlken:
end
Ulnmn
InEnhd
6 Prhnnii
x
n . N U
ulierithi
Ebuntion s

„Unlenie,

a N
rktſenn
: Nngti

Ralewenunnig

ann zai N.
nlgt, Uigon
ennn in
elen, ihe g,.
n muletetgn.
tanlernn minnn
Auf
ln nni in

õ

ach ne ilt⸗
ynr
nin
guadir ,n.

1
Rdrden,

Oõ

rmn /hi
ee

6

De Sandtiſſimo Euchariſt. Sacramento. 275
uſualis, & per ſe, ſed tantüm in defectu veri
Panis ex tritico.
33. Panu eriticeus aquâ voſacei, butyréô,
melle, alioque artificiali liquore confectus,
ſine ſußiciens? R. Non eſſc, quia non eſt
panis ſimpliciter, & uſualis.
34. An panis triticeus tindtus colore ru-
bro, qualu adhibetur proobſignandu literi,
ſir ſuſiciens? . Eſſe materiam ad ſummum
tantùm dubiam, quia etiamſi phyſicè tan-=
tům accidentaliter mutetur, quia tamen
uſualis vix cenſeri poteſt, ideo moraliter vi-
detur ſubſtantiahter mutari.
35. Quid autem de pane ſiligineo ?à Bt. Es
hunc eſſe materiam dubiam propter diverſas
opiniones Authorum, aliquorum exiſti=
mantium, fſiligineum ſpecie differre à tri-
ticeo; aliorum vix illum à triticeo diftin-=
guentium.
36. Fi pani triticeo ſit immiixts alterius
HSeciei farina, eſtne conſecrabilu? H Si mix-
tio ita ſit facta, ut adhuc maneat panis triti-
eeus, conſecrabilem eſſe, ſecùs non.
Materia Calicis.
37. Qus eſt materia remota Calici? B.
Exeodem Flor. & Trident. vinum de vite.
38. Eſtnepar ratio, ſive ſit rubrum, ſi ve ſis

album: N. Eſſe omninò parem rationem;

quia etſi ſpecie phyſica differant, ſpecie ta-
men morali non differunt; quia utrumque
eſt vinum de vite. è
M 5 39· A

474 Par,! . Capus 11.

Eſt, quia in ſubſtantiaeſt vinum, & quidem

potabile, quamvis non ſt plenè purgatum, &

decoctum.
40: Vinsm alin cohgelatum?ſine materiæ
ſuſſirien:? e. Eſt ex mente Lamburini, quia
ex ſe, & natura ſua eſt potabile.
411:. An ztiam vianm miraculosè ereatum?
. Eſſe & illud, quia eſt uſuale, & ſaltem in
actu primo de vite.
2. Quid de vino ex poma, Vel aliis rebus
expreſſin z Eſſe materiam ſimpliciter inep=
tam, quia nec ſunt vinum, nec potus uſualis.
43. An ſuttas adhut in as vu exiſtens pre=
babiliter indiſtincius ſpecie muſto ? . Non
eſie ſuſſicientem materiam; quia in hominũ
æſtimatione potiùs cibus, quàm potus eſt.
44. Vinamimbibitum in panr, an ſit ſuſſi=
eitns materia! B. Eſt valde dubia, quia non
orel de illo abſolutè dici, hoc eſt vinum,
ed potis, hic eſt panitr, habetque ſimilitu-
dinem eum muſto in uva exiſtente.
4. An ſutcns ex aDis paſſis expreſſus ſis
smaleyia Jußßriens B. Cum Tamburino, pro-
babilis non eſſe; quia adeo ſuccut & deco-
Gus eſt, ut nullam vini, vel muſti potabili=
datem ſervet.
46 Quid ſentiendum de vino aromati! us
eendito e Niſi ſat valdè modica mixtio,
eſſe prorſu dubià materiam; quia dubi eſt,
en nongmittat denominationem vini uſualis.
47 KRrid

39. An muſtam ſit materia ſußfeien, ? ge

NuNm
Pecuniun
E
mlake
(ehnnde
Crlimurun
1 Unlunnn
mde uck,
flbinna
llCrfuan
Periſfiruif
enrtſatrt
(iberken un
Plrannizm
nen di
Punmmimt
Mlan
fiſlltanen
(ummibetn
N Rhun
Hitinn ,
enſemtkite
lnſſennnee
Alm Cn
Aamni

af, De San tiſim Eurharift. Sacramento.,. 27½
ia 4 17. Quia autem de vino, qued jam aceſ=
e oie? N. Pariter dubiam rateriam eſſe, quis
ut dubitari poteſt, an non prorsùs ſit vinum
orraptum, & in acevum tranſierit.
nei . . . .
1nfus⸗ 48. Auid de vine ex agreſta &α vus imma-
nii zuris expreſſo, de vino aduſto „»vanppã Lorit
te H. Non eſſe materiam ſufſcientem, quis
atu 34 haæc omnia non ſunt vinum.
Kfatle,Ailtu 49. Debetne vino con ecrando aqua miſ-
a ln tceri? m. Debet exæ Flor. & Trid. Quia & de
4 6 Chriſto Domino habetur per traditionem,
nnſtnt uòd in ultima cœna vinum aquâ miſcuerit.
”ZM 50. Eſtne hat mixtio de neceſſit ate Sacra-
innen gen,i à Be. Non eſſe, patet ex modo lo-

lalsn quendi dictorum Conciliorum.
min ſullmi 51. As Chriſtus miætum aqu vinum con-
ufngu ſecravit, igitur ita infitnit, & feri pracepirs

u6 JdJam diziz: Hoc facite ? . Non omne, quod
abllufin Chriſtus fecit, inſtituit; Conſecravit etiam
l kelin poſtecœnam in paneazymo, in vino albo, &
lurfrin⸗ tamen non inſtituit; dicendo autem: hec fa-
inaiien eite. præcepit ſubſtantiam actionis, non verò
eornescircumſtantias, quas ipſe adhibuit.
lalmmingt⸗ 52. Vnde ergo habetur hæt neceſitas wix=
ntiniiiit⸗ gionis à Be. Ex ſolo præcepto Eccleſiæ, isque
Arüſttl auſt communis Eccleſiæ ſenſus.
13. An ſit pecratum grave vwiitere banet
ablo mixtionem à H. Efſe, quia licèt quantitas
Arditt aquæ miſcendæ ſit levis, ejus tamen ſi gnifica-
eAH Lio & my ſterium eſt grave, cùm repræſentes
mlb aquam àlatere Chriſi fluentem, & unionera

Eecleſæ eum Cheiſto. MAI 4

S Paps 1py. Oaput 11. * =
54. Gon vertitürne aqua vine mixta im-
me iatdin ſangninem Chriſit? Reſp. Affir-
mative; quia de totoeo, quod eſt in Calices
& conſtituit :num uſuale, dicitur: Hic est
Jangnis mkens: Totum igitur debet vi verbo-
rum converti in ſanguinem.
8 Praſentia Materiæ.
1. Qualis praſentia Materie tonſecrands
Vequiritur ad validam ejiss tonſecrationem?
. Lalis, ut per Pronomen: Hos, vel Hic,
independenter à difcurſu, vel nutibus, juxta
genuinpam ejus ſignificationem, cum veritate
demonſtrari poſſit.
6. An ergo panis & vinum diſtantia à
Sacerdote interj elis pariete, aut poſt tergum
ex'ſtentia, vel in ſacrario recluſa. vel repoſita
sa proximam menſulam. hoſtia ſub mappa,
ſab corporali, in Miſſali exiſtens, validè con-
Ieerentur? Z. Futuram ſaltem dubiam conſe-
crationem ob contrarias opiniones Autho-
rum, ac proinde prersùs illicitam ; quia
dubium eſt, an per pronomen hoc, vel his
genuinè demonſtrari poſſint. =
77. An hoſtia in ciberio elauſo, & vinum
in calice ceof erto valia? conſetrari poſſit? B.
olle, quia ſecundum communem uſum
loquendi, ſolet res contenta per immediatò
sontinentem ſigniſicari.
18. An Hoſtia ſub altera exiſtens, quæ non
vigenr, conſecrari poſſit? F. Poteſt; quia ex
communi uſu adhuc cum veritate demon-
Aatur per pronomen Roc, vel Hice. Aan.

oin
Eum⸗
Ciuna
ſuninn
ufli,
eagtaiiiid
ui nmn
Vnpntenra

e

l
lin Ml
,Dlunkeun
rindts )
Me ntin,dsa
Nronuir
Meneud
GNuin mün
ſe onllezuſrn
Gttiiienien
unmindnz
letnent
eſlla min
fuhnin,
lninnit,
Auflen
( Planht
einnmn
iueng Syft
ſon mnnane
) Munitelnin

etr,
1
SZ
Ani,

ſeulugtten
1

wtn e,ſell
èõ
õ

†·.
◻

nns anl

Ann, ulfehen
pmniitlnt
vln Miſi uſ
Aämin tiid n.
Bean ltsnn.
ð

u milcin 1
rpumll 9, NO

xi
GaniA
AnefnnſßN
GaGHNI 4
mgiit
Aunete t
unfe
rnerNr.

An

De ſandtiſimo Euehariſtia Satramenio, 477
Auaäntätas materia.
59. Quavtitas materia zam magna, 5
danihm ſecundhm aliquam ſui partem ſis
præſens Sacerdoti, v g. vinum in magno ds-
lio, an teta conſetrari poſſit? Reſp. Quanta-
cunque ſit materiæ quantitas continuata,
dummodo juxta communem uſum totage-
nuine demonſtrari poſſit pronomine hes
vel hie, conſecrari poterit, ſi ſecunduùm par⸗
tem ſit præſens,
60. Debetne materia conſecranda eſſe de-

terminata à Reſp. Debet etiam ex inten-

tione miniſtri, alias hoc ipſo non cum veri-=
tate illam demonſtraret per pronomen Hos
vel bic.
Determinatio materie.
61. Sé gquis mediam partem boſtiæ, vel ina

per plures hoſtias ſex tanizàm velit conſecrare,

an validè ſit conſecraturus? B. Si intentio fe-
ratur in dimidiam partem determinatam, vel
in ſex determinatas & deſignatas hoſtias;

fore validam;, non fore autem, ſi fersturin

illas indeterminatà , quia in priori caſu
cum veritate poteſt per pronomen Hot de-
monſtrari materia non autem poteſt in
caſu poſteriori. S

62. Si Sarerdes patans ſe unam boſtiam

bhabere in mans, habeat duas vel tres ton-
glutinatas, proſorat verba conſecratienis;

an conſevret emnestres? N. Si habeat in-

tentionem abſolutam conſecrandi id, quod
M 7 mMmani-

*

V8 Pert y. Caput ..
manibut tenet, conſecrabit omnes, quia ee
fecus conſecranonis ſequitur intentionem,
non verò cxiſtimationem conſecrantis. A-
liud eſſet ſi intenderet tantùm unam, quam
vVidet conſecrare.
63: Sacergos intenderet in Hoſtis pri-
mam partem, aur altimam partem propor-
isnalem, primam auz ultimasm dimidinm
tenſecrare, an aliquusd conſecraret? E. Nihil
conſecraturum ſuppoſitâ divſibilitate con-
tinui in ingnitum; quia vi talis intentie-
nis nulla fieret determinatio partis conſa-
Erandæ.
6⁶4 Qui intenderet tonſectrars Hoſtianm
iHam ex plaribus, quam DEvS conſecratam
vult, an sliquid conſecrareti h. Nihil conſe-
raturum, quamvis DEUS revelaret, quam
deſi gnet; quia vi talis iutentionis præcisè
nenpoſſet Sacerdos dererminatè demonſtra-
ve hoſtiam confecratam.
⁶1. Si Hoſtiam asnam von conſecratam ,
immixtam pluribus Hoftiis priᷣ: canſteratis
Vellet quis cov ſeerare, ſußicerétnstals inzen-
F'e, qluAaâ diteret? Volo con ſecrare illam, gu
vpæ eit conſecrara? . Probabiliùs non ſuffi-
ceret, quia viillius intentionis nulla deter-
minate demonſtraretur.
66 Qualus ergs tune intentio deberet baz
eri: à Talis: volo has omnes conſecrar
ſubconditione ſi non ſunt conſecratæ.
67 Foréine antens nese ſarium omnss ſud
Sen-

lenl

mgiufuil
un N
mitn. i
atuſde n
ſar CMretf
Frmontitreke
enlum
((Auhen un
Imnu//ue
0Mtalmlk
CA ,uts
iome are
Gihentuind
hurum ,e
vluritgii n
Gul nguer e
Eru danmend,
Nennetnin
finnfnnn fr
(ungm e⸗
gpin cfun
Cnim gunt
finim
munRmnirmn
Wn
fb uia h
endinh
ll miiziin
NAannmn
ß/

one

.
1inen nis

nſeng 1. N
üſßline n

AO

r min,ig
PeNMldne
unKltn.

NNN
skrmienk
nu , Min
viiu,cnin
Stnli
Gunmlmn, ,1
riatitmi⸗
mmnnlilt
min h
Huemaln
i
,e

.

Be ſanRtiſſims Euehariſt. geraments. 275
ab n ditione conſeerare propter una m non con-
ſecratam 7 Ne. Si ſacerdos ſeiens unam eſſe
immixtam, haberet tot communicantes ut
binas cullibet dando poſſet omnes diſtri-
bucere, deberet potiùs ſic diſtribuere facts
præmonitione, quòd licitum ſit, duas ſimul
ſumere; & ut non intendant abſolutètotum
id aderare, ſed tantùm quod reipſa conſe-
eratum eſt) quàm de novo ſub conditione
omnes conſecrare.
68. Quid ſi autem plures non conſecraia
forent immix'a conſecratis? N. Tunc om-
nes ſub conditione conſecrandas eſe, quia
ex una parte non poſſent ſine magna incom-
moditate ſingulis communicantibus plures
ſmul porrigi, ex altera parte aliqui frauda-
rentur Sacramentò, & adorarent Hoſtiam
non conſecratam.
69. Ae nunquid ſacernos poteſt offerre ſa-
erificium pro es, guem DEVS deſignaverit 7
Cur ergo non poſſet conſecrare Hoſtiam,
quam D Eus deſignaverit? H. Magnam eſſe
diverſitatem, quia in conſecratione vi modi
ſigniſcandi formæ, debet poſſe materia de-
terminata demonſtrari, quod non requiritur
in oblatione-
70. Si quiz ex Hoſtiis imparibas veliz ſo=

lam mediam Haſtiam tonſecrare, neſtiens qaa

ſe Ua, an aliquid conſecrabit à e. Prorſus

hnihil ex ratione ſæpius repetita.

7I. Car erge peteſt ſaserdes abſolvert.
en n

1488 SPayy I y. Capuz IJI.
tam intentione tendente ſolum in illa secege
ea ex plaribus confeſſis, de quibus dolei pPœ-
niten: Reſp. Quia in Sacramento Pœni-
tentiæ per formam non ipſa peccata, ſed
perſona determinatè ſignificatur. In peecatis
1. itut ſufſicit quæcunque deſignatio eorum
ſEb aliqun prædicato, quod reipſa illis ineſt,
quamvis miniſtro non fit notum.
7 2. An Panis & Vinum ſint conſecrabilia

èͦn quacungque minima 7uantitnte? Keſp. Poſ- .

ſe conſecrari in quacunque minima, dum-
modo ſit naturaliter perceptibilis; quia eſt
demonſtrabilis: ſecus ſi non ſit perceptibilis
naturaliter 3 ex oppoſita ratione.
3. Cur ergo ex Hoſtia eonſecrata, ſi par=-

ticula nullo etiam ſenſu perceptibilis deci-

KAae, adhuc conſecrata manet ⁵ Reſp. Quia
Tiid ſeſſ rʒ. can. 3. Anathema dicit ill: „qui
negaverit ſub ſingulis cujuccunque ſpeciei
partibus, ſeparatione factâ, totum Chnſtum
contineri. Neque requiritur in Hoſtia jam
conſecrata demonſtrabilitas ſicut requiri=
tur in conſecratione ob veritatem verbo-
um. L
Neceßitas utriusgne ſperiei.
74. Eſtne de nereſſitate Sacramenti Eu-
chariſtiæ, us reipſa conſrereturutraque ſpoe=
cies? E. Negativè; quià verba conſe cratio-
nis panis habent ſuum effectum ante conſe-
crationem vini, & flatim adoratur panis
onſecratus. Cap. ſanò decelebr. maſj.

7. A*

eh
,Uln
Vn 4 t
arii⸗ mn
tnneu
gemiman
ſder Dit,
36 A M
prenms

7

rhhlne
ci,riatin
C Nl 1
n, tu zrialii
i MAN,
in: iad
llnſed iniien
AtN Nnd

llün anndn

r ten, pien
fpi hunm
kintgitirutg
Uun dndntern
Elulnnenen,
n
4 ſili⸗
Uiluntnd an

linl hnae
iNepleng
im Shnnart,
en, gun
heſtrirne

De ſanctiſfjmo Euchariſt. Sacramento. 281
75. An eadem conſecratio utrinſque ſpe-
ciei ſit ſaltem de neceſſitate ſacrifitii? Reſp.
Eſt; quia aliàs non haberetur explicita re-
præſentatio cruenti ſacrificii per effuſionem
ſeu ſeparationem ſanguinis à corpore Chriſti
facta, Trid. ſeſ-. 22. c, I. M

inliig 76. An non ſaltem per Papæ giſpenſatio-
tmn. nem poſſes fieri ſacrificium per conſecrat ionem
rateni unius ſpzeiei ? Reſp. Negativè, quia eſt in-
wineeg diſpenſabile, ut ſine eo, quod eſt de eſſentia
em e eriſicii, ſat ſacrificium.
,

i 77. Cur nequit dici, quèd Chriſtus inſti-
e

H. tnerit dus partialia ſacrifieia ſicut duo par-
e tialia Sacramenta Euchariſtis; ac proinde
Iirut poterit aliquando Sacramentum par-
tiale confzi, ita fieri etiam ſacrifßeium par-
tiale? Reſp. Nullum eſſe veſtigium talis in-
ſtitutionis, quia Chriſtus ſacrificium hoc
voluit fieri, per explicitam myſticam cor-
poris & ſanguinis ſui ſeparationem, quæ
Heri nequit ſine utraque ſpecie. Sacramen-

nte ſſ

ſclrie

ug MN

Dwrie Hoht
kinin tum verò inſtituit per modum alimenti ſpi-
menti riruali⸗ utraque autem pars habet rationem
1menti.
78. At nunquid ſußſcienter exprimiturſe-
Puenb paratio corpor & ſangtiinis, i vi verborum
nd ponatur vel ſolum corpus, vel ſolus ſangteis
rd Chriſtià Reſp. Fore quidem aliquam expreſ-
uint ſionem ſeparationis, non tamen illam ex-
Saunn. plicitam, quam Chriſtus fieri voluit, dum
lu dixit: Hoæc fatite in meata co miemoerationem.
49 79. An

1

21⁸2 Pars IV. Capus 11.
79. Ad conficiendan Euchariſtiam n5
Sacrameninm eſt, reqniritärne ſalsem impli=
cita voluntas saxſecrandi utramque ſpeciemt
Ne. Mihi verius videri, quòd requiratur; quia
Chriſtus hoc Sacramentum ita inſtituit, ut
sjus confe ctio indiviſibiliter eſſet ſacrifica-
tio, ſiquidem voluit ita ſieri, ſicut ipſe fecit:
cùm igitur ſacriſicatio fieri nequeat ſine utra-
que ſpecie, neque voluntas ſacriſfi candi erit
ſuſticiens, niſi ſit voluntas conficiendi ſub
uiraque ſpecie, conſequenter etiam volun-
sas conficiendi hoc Sacramentum debebit
eſſe de conſecranda utraque ſpecie.

Forma Sacramenti Euchariſtiæ.

80. An verba illa: Qui pridiè quàâm pa-

teretur, & c. ſint de neceſſizate Saoramenti Eu-

ehariſtiæ 2 &. Non eſſe, quia Concilia, & Pa-
tres docent, hoc Sacramentum confici per

verba Chriſti, qualia non ſunt verba illa.
81. An illa verba: Accipite & manducate,
pertineant ad ſormam hujus Sacramenti? B.
Non pertinere, tum quia apud Lucam nee

habentur, tum quia à Concilio Flor. & Irid.

nonponuntur pro forma, tum quia ſunt tan-
tùm præceptiva ſumptionis.

8 2. An particula, enim, ſit de hujus for-

ma eſentia ? R. Negativè, tum quia nec
Luca, nec à Paulo ponitur; tum quia eſt par-

ticula tantùm oonnectens ſubſequentis cum

Antecedentibus,

mmunntt
Gmennez
iuminui
ſuein.
1e Vuch
ninnic⸗
(Ple
Nisinun
Ku
ℳ1ned
unſim lu⸗
t eleuune
ic illin inel
hractritlahen
eOrbunnte
fntin ,atinnſe
ſrſenimeſße
ſellenilimt
ul kernt
ounſeguu
Denwihenmen
Gelelh:
np enſiqn
Ppumrin
h Vügerg
imni R

Eihummnli

hummt
wlpuimen

lee E
Ahereeet
ſgitta

thlnen

luurſen⸗
uuſtenie
autinfonn
umnie
ehe⸗

—

lſt

ühr
Annaſd
ndlnr
Lumntid
grrſeul
ekonnemm
6bnummi1
IuenE
pNrS
milinin.
4 5
uniul
nan⸗
penan

we

De ſandiſimo Enchariſt. Sarramento. 223
38 3. Suntne verba: Quod pro vobis trade-
tur, de eſſentia Forma? R. Non eſſe; tum
quia non omnes Evangeliſtæ habent; tum
quia conſtat ex uſu eccleſiæ non adhibentis
äilla verba.
84. Qus ergo eſt Forma eſſentialis Sacra=
menti Corpori Chriſti? R. Hæc ſola Verba:
Hoc eſt Corpuas meum, eæ Flor. ſapè citato? E?
Tridentinum ex veritate illorum verborum
colligit præſentiam Corporis Chriſti.
8 . Qua eft eſſentialis FPrma ſangninis
Chriſti? Hanc eſſe: Hic eſt ſanguis meis;
tum quia variæ liturgiæ omnes habent hæc
verba. In reliquis verò verbis variant; tum
quia ex iſtis ſatis intelligitur præſentia ſan-
uinis Chriſti ſub ſpeciebus.
86. Cm Euchariſtia non ſilum ſit Sacra=
mentum, ſed etiam ſaerificium; videntur ad
ſignißic anda meffuſionem ſanguinis neceſſaria
eſſe ſaltem illa verba: Qui pro vobis effun-
detur à R. Hæc verba ſignificareſolàùm effu-
ſionem ſanguinis Chridiin Paſſione:efluſio⸗
nem verò Sacramentalem ſufficienter ſigni=
ſicant illa verba: Hic eſt ſanguis meus, vi
quorum, hòc ipſò quòd formaliter ſolus ſan-
guis ponatur, intelligitur ſeparatus à corpore.
87. Quis eſt ſenſus verborum Forma huites
Saecramenti? &. Hunc eſſe, hoc edulium
eſt corpus meum, hic potus eſt ſanguis meus,
vel hoc coatentum ſub ſpeceiebus eſt corpus
meum, ſanguis meus.
88, Act*

D
1824 Paxrs I V. Capur II. ie
Altio Converſiya. d
388. Fitne in Sacramento Euchariſtia vera dnd
eon verſio panis & vini, in corpus & ſangni- ke⸗
nem Chriſti àε R. Fieri ex definitione Concilii n
Trid. ſeſſ. 13. 7. 4. & Can. 2. cam que tranſſub- 8 *
ſtantiationem vocari. dbin .
39. Qualis eſt hac aftio converſiva, ſeu des
sranſſubſtantiativa? R. Eſſe conſervativam

ſil,

acci dentium ſine ſubje co & ſimulalligati- o emnd
egMANNG

vam, vel quaſi unitivam accidentium cum
copore aut ſanguine Chriſti: ſic enimoptimè
ſalvatur, quomodo fiat tranſitus totius fub-
ſtantiæ in aliam ſubſtantiam, remanente ter-
tio communi utrique ſubſtantiæ; & quomo-
do corpus Chriſti ſuecedat ſubſtantiæ panis

ntwuttung
Cinrkanmi.
16 Gnd ,
Ammmln

in munere ſuſtentandi accidentia. kmiͤmnſen
90. Quid eſ in hot myſterio, ſubſtare atc- ndnliſtl
cidentibus: B.ld in duobus conſiſtere: nimi- ummuinn⸗
rum in allegatione, & quaſi unione corporis Uln.
Chriſti ad accidentia; & ſimul in cauſalitate . baial
morali corporis Chriſti in endem accidentia ihlnint
conſervanda ſine ſubjecto. nignuitun
9 1. ealis es has quaſi unio ſen alliga! ioꝛ Kirani
Reſp. Dici poſſe, quòd ſit ipſa actio conſer- aimmd
vativa accidentium, ex natura ſua exigens, Un kianmefe⸗
ut ubicunque ponantur accidentia, ibi pona- Nmunu
tur Corpus Chriſti. N Püznien
2. Deſinitne tota ſubſtansia panis & Vi- Mnmi dih
ni ſub ſpeciebus conſecratis? R. Etle de Fide, ihleſtton
quòd deſinat. O=Wð ſeiunm, uon
9. An poſt conſecrationem panis & vini Al wtin

76K6 *

N
N N NrE
8NAemene

e I

elnnl
4
ſeneril
giermunen

4 1 .
EEU.

cidentali, aut etiam ſubſtantiali, ſive per

Be ſandtiſſi mo Eue hariſt, Saeramento, 285
vtaliter ſis totus Ohriſtas praſens ſub ſpecie-
bus panis & vini? Reſp. Omaianò eſſe, idque
deſinitum eſt in Trid. ſeſſ. 13. Can. I. contra
Heæreticos.
94. An ſit totus Chriſtus etiam ſub quali-
bet ſpecie? Reſp. Nec de hoc dubitari poſſe
ſalvâà ſide. S .
5. Ponityrne autem totus Chriſtus ſub
qualibet ſpecie vi verborum conſecrationis?
Reſp. Vi verborum formaliter ſub ſpeciebus
panis ponitur ſolum corpus, & ſub ſpeciebus
vini ſolus ſanguis, utpote quæ ſola ſignifi-
cantur formaliter. H
9 6. Quomodo ergo penuntur reliqua 2
Reſp. Ponuntur ſolùm concomitanter, qua-
liter ſub utravis ſpecie ponitur, quidquid
cum corpore, vel ſanguine Chriſti habet, aus
unionem phyſicam, aut connexionem natu-
ralen.
97. In qao Jundatur hac toncemitantias
Reſp. Eam fundari, vel in unione phyſica, vel
in connexiene naturali. Ex Trid. eit-.Unionis
ſiquidem natura eſt, ita connectere extrema,
ut ea durame neceſſe ſit quodlibet extre-
mum, ubicunque ponatur, trahere ſecum
alterum extremum.
9⁸. Quid ſignificatur per ly corpus in hoc

Ssçeramento? Reſp. Conformiter ad docri-

nam Philoſophorum ñignificari materiam
eorganivatam, aut organizatione tantùm ac-

ani-

236 Pars I V. Caput II.
animam rationalem, ſive per formam cadæ-
vereitatis indeterminatè.
99. Quomodo exiſtit Chriſtus ſub his ſpe-
cieba? R. Non exiſtere circumſcriptive, ita
ut ſingulæ partes ſint extra ſe invicem po-
ſitæ, & ſingulæ diſtinctum ſpatium occu-
pent; ſed deſnitivè hoc ſenſu, quòd totus ſit
ſub tota Hoſtia, & totus ſub qualibet parte
Hoſtiæ, ſive diviſæ, ſive conjunctæ.
Effectus hujus Sacramenti.
100. Requiritärne ad effectum hujus Sacra-
menti conſequendum aliqua adluslis de votio?
R. Non requiri: quia Sacramenta conferunt
gratiam non ponentibus obicem, ſuppoſito
autem ſtatu gratiæ privatio devotio nis non
eſt obex.
101. An hor Sacramentum sauſet gratiam,
quamdiu in fſiomacho perſeveras ?à R. Om-
ninò cauſare, ſi adſit augmentum novæ di-
ſpoſitionis: cùm enim inſtitutum ſit per mo-
dum cibi corporalis, & maneat in eo virtus
prior; ſicut cibus corporalis operatur quam-
diu eſt in ſtomacho, ita & hoc Sacramen-
tum.
102. Sed eur reguiritur neva dißeßtio?
R. Quia ex do drina Tridentini Sacramenta
conferunt gratiam ſecundùm cujusque di-
ſpoſitionem; cùm igitur nova diſpoſitione
non accedente, non ad ſit nova determinatio
Sacramenti ad novum effeétum producen-
dum, eum non producer,
1037

l o
zrihtnm
jnetN
Peeneenume
ſennitzin
cltint,
ſeamunen
Uimirug
1007
ſo nlin
yin tfn
SNOuun)
Nigynwierut
rginter⸗
hitmolg
Uan knß
W.
Nj. Cpnn
in fiminien
nltvn in
lle ee

Dinngi wr
ſenunnkmt⸗
Ablumil
ſennne
t, guii
Güi pun
1riſieri⸗

1

nulfulteg
Ntcongpctz,
ingn,
Afhnkan
inu ltnd
unmenalnn
Wlen hl
tnndoniner

wnioſun,
enur D.
Nehent

Kunummnt
gkimmmiee

Loemenhennt
znovln
NMe AIme

vN ii

Pünm tatun

1 1.
n dufe
bemand
tun.
6

N

Be ſandli ſimo Euehariſt. Sseramento. 237
103. Si hoc Sacramentum operatur per
modam cibi corporalie, ergo ſicut eibus, ita
illud operaæbitur prim?, poſtquam corra-
ptum eff R. Eſſe hane diverſitatem inter
cibum Sacramentalem, & corporalem, quòd
iſte proſit per ſui converſionem in alitum,
quaſi patiendo, ille verò proſit agendo, &
in ſe convertendo alitum, adeoque aget,
quimprimum applicatur.
104. Cur autem requiritur pro ſequens
tibus inſtantibut nova diſpoſitio, ſiquidem
pro primo inſtanti nul'a adlualis neceſaria
eſt ? R. Quia in primo inſtanti non habitò
obice, producit totum effectum, quem pot-
eſt; ut igitur in ſequentibus inſtantibus plus
aliquid agat, indigebit novâ aliquâ determi-
natione, quæ fit per novam diſpoſitionem
fubjedi.
10 . Cur non poſſet dici, quèòd ioſa gratia
in primo inſtanti data, ſit di ſpoſitio ad aug-
mentum gratia in ſequenti inſtanii danda?
R. Ideo, qued id, quod datur intuitu hujus
Sacramenti, non poſſit eſſe diſpoſitio ad efte-
ctum ejusdem. Sicut id, quod datur in præ=
mium meriti, non poteſt eſſe diſpoſitio ad
præmium intuitu ejuſdem meriti dandum.
106. At nunquid, ſi quis kodie ſumptam Eu-=
chariſtiam reiiceret, eandemq; eras iterum
ſumerat, gratia per illam hodie data, fores
diſpoſitio ad gratiam eras dandam per ean-
demm ? eur igitur igem dici nequliret in priori
ſa

288 Par; V. Eapzt 11.
caſu? Reſp. Eſſe hanc diverſitatem, quòd in
priore caſu foret nova manducatio & appli-
catio, adeoque & novus effectus, in altero
autem nova applicatio non eſſet.
107. Si hec Sacramentum producit effe-
dtum quamdin durat in ſtomacho, utiliue
égitur erit, illud in majori quantiate ſume-
re, quàm in minori? Reſp Fritutiliùs per ao-
cidens, quatenus plures diſpoſitiones ſung
ponibijiles; non autem per ſe præcise propter
diutarniorem durationem.
108. An haec Sacramentnen ficiè ſuſcep-
tum reviviſcat ſublaté́ obice an ponendum
ſaum effectum? Reſp. Reviviſcere; ſi enim
Baptiſmus reviviſcit, cur non etiam hoc re-
viviſceret.
109. An reviviſcat etiam, poſtquam ſpe-
cies corrupta ſunt? Reſp. Probabiliùs non
reviviſcere, niſi durantibus adhuc in ſtoma-
cho ſpeciebus; cùm enim Sacramentum hoe
permanens ſit, poſſitque tolli obex adhue
durantibus ſpeciebus, non videtur fuiſſe
tanta neceſſitas aut congruentia illud ita in-
ſtituendi, ut reviviſceret etiam poſtquam
phy ſicè pertranſiit, ſicut in aliis Sacramentis,

quæ in actione tranſeunte conſiſtunt. Et id

conformiùsetiam eſt, ad naturam Extremæ
Unctionis, & Matrimonii, quorum illa non
reviviſcit, juxta communem, niſi durante
eodem morbò, hoc verò durante eodem
matrimonio. j
110,

Nheht
17 dent
ghuln ſoi
juridl
ſeanr erdh
zrmn,zixn

eſognenol

Cnuht. 1

lbtge,cntnt,
En nnmht
l hhſedunn
Dlr

inmmaddlan

zrumunet
Tenumemhnirn
Dlindcorentmr
Il. Nipnus
ubuſuhame
Ulaconeterin
Merninedlad
Crſeuiini
Cnguinin.
1Anlatme
iſengſennnn
ikrigrmrirt
Nluikennand
enppeltn
Wumodouni

Nlent

n

Mr onde
. „

WAAY/AKNE.

ainſiune⸗
Wrn
runidte
Cgeblcel
mr tien ie
atemiilit
e in w,l
tliſtnnen
Gutnifenb
Aumuminunt
4
AN
ween

N

110

De ſandtiſime Enchariſt. Saeramento. 199
10. Conferturns per urramque pecienm
centinuatim ſumptam, major g'atiια, gquadm
ber unam tanihm E Cum communi nega-
tivè, ſicut nec duæ Hoſtiæ, ſi continuatim
ſumantur, plus gratiæ conferunt, quàm uns
per ſe loquendo. Et certê, cùm æqueè ſit to-
tus Chriſtus ſub una ſpecie, ac fub altera, &
in ſcriptura uni ſpeciei idem effectus tribua-
tur, qui usrique, v. g. vita aterna, manſio 18
Chriſio, &c. non eſt ratio dicendi, quod
utraque plus conferat, qum una.
III. Eſtne vemiſſio peccatorum venialium
effectas hujus Sacramenti B. Eſt, quia
Trid. ſeſſ. 1I 3. c. 3. dicit, per illud conaonari
leviora peccata. Et cùm ſumatur per modum
alimenti ſpiritualis, reſtaurabit utique ruinas
quotidianarum imperfectionum; ſicut ali-
mentum corporale reparat id, quod calore
nativô conſumitur.
111. Praſervatio à mortalibus ſtne effe-

tus hujus Sacramenti ?à B. Omninô, ex Trid.
quja confert gratiam abundantiorem, re-
plet animam dulcedine, fugat dæemones,
dat ſpecialia lumina, diminuit fomitem, 8&
concupiſcentiam.
II3. An per hoc Sacramentum remittatur ex
pre operato pœna temporalu à Rt. Negative;
quia hujus virtutis nullum eſt indicium; &
cùm ſacri ficium ordinetur ad remiſſonem
Pne temporalis, nonerat neceſsè ad eundem

effectum ordinari ſub nomine Sacramenti.

☛

1I4. An

296 Pare l V. Caput 11.
114. An adeptio glo-iæ ſit effektus hirjges
Sacramenti? . Eſſe aliquò modo, juxta illud:
ui manducat hunt panem, vivet in ater-
i m. Uti & dulcedo actualis: Pſ. 67. Paraſti
in dulcedine tus pauperi DEVS. Et reſurre-=
ctio corporum, &c.
Sac riſicium.
11p. Sacramentum Euchariſtiæ habétne
Hmul rat ion em ſacrifcii? e Eſſe de fide, quòd
habeat, inde vocatur Sacriſicium Miſſæ, in
qua conficitur hoc Sacramentum.
116. In quορaä⁄ſ6ſeDt eſſentia Sacrificii Miſſa?
Ze. Verius in ſola conſecratione utriuſque
ſpecie cùm illi ſufficienter conveniant om-
nia, quæ requiruntur ad verum ſacrificium;
etiamſi non phyſicè deſtruatur res oblata,
ſed tantùm moraliter, quatenus fit cibus &
potus ſpiritualis ex corpore & ſanguine Chri-
ſti. Sicut etiam manducatio victimarum non
pertinebat ad rationem ſacrificii.
117. Luale eſt hoc ſacrificium, Juanium
ad fines, ob quos offertur? . Eſſe Latreuti-
eum, ſive laudis: Euchariſticum, ſive gra-
tiarum actorium: Propitiatorium, ſatisfa⸗=
dorium, Impetratorium, denique comple-
Gtitur perfectiones omnium ſacrificiorum
Veteris Legis. Ex Trid. ſeſſ. 22. «ap. 1.
Can. 3.
118. An ergo hoc ſacrificium erit imme-=
dist? deletivum peceatorum mortalium ?
8gt. Tantùm mediatè, impetrando auxilis ad
aRu

Afen
gtecre
,

zwin Anul
enmtluiut

H ſiing

eltentis

(cW1ttaſ ift,

Alcnn Aumn
rſtcunmnm
lum
1u ſ

ievAr 4 ,

fnini 1
gin
Mennclche
ummms
Ptlgun ke
ntnte
10 Aml
Amiwihnbe
ment
c(cun li
; 1e
mnpnmi
culmert
n hnitn
ſzenteſnen
hahrſen
uungiün
utyinninn
in An

6 1G
icet ℳ
hen ſi
Welhe
R ni
ſeinien.

ſin
unt.

14 aſegt

ntoann ſe

wurerr
Rmeun.
4

4—2
ſemndunifnih
aruſi
ronnnr
Eunnntin,
iun dln⸗
Wrnu
imiNdi
Ktondm.
nid
,„
oitiun, r
.
V1½ elH
vyiun left
Mmnus 1 /
Enſeam

an ilemn ,

H
. Au
en n:
um Mn
i

win

De ſandiffimo Euchariſt. Sacramente. 29
actum pœnitentiæ, per quem peccator dh-
ſponitur ad remifſionem peccatorum. Tri-
deni. enim citatum c. 2. ait: Huju: quitpe ob-
latione placatus Dominus, gratiam, & de-
num Pœnitentia concedens, crimina & peo=
cata etiam ingentia dimittit. Nec multàm
valeret Sacramentum pœnitentiæ, ſi hoc
ſaerificium immediatè ex opere operato de-
leret mortalia.
119. Si koc ſaerißcium per vim impitrato-
riâm auxilii delet peccata, quomodo ergo eſt
propitiatorium B. Per vim impetratoriam
movet quidem liberalitatem Divinam ad
eonferenda dicta auxilia, at per vim propi-
tiatoriam movet clementiam DEl, ut (ſicut
Trid. loquitur) hâc oblatione placatus Do=-
minus det ex liberalitate dicta auxilia.
110. Qsomodo fit hac placatio Divinæ
elementia per hoc ſacrificium? H. Quatenus
repræſentat DEO ſacrificium Crucis appli-
catum illi, pro quo ſacriſicium Miſſæ offer-

tur; atque adeò etiam ſanguinem Chriſti

fuſum pro remiſſione peccatorum ipſius, &
proinde exigentem remiſſionem peccato-
rum, & præviè& neceſſaria auxilia, & donum
pœnitentiæ proeo, pro quooffertur.
121. An hoc ſacrificium conferat etiam aug-
mentum gratiæ ex opere operato? . Minime,
quia hujus virtutis nullum eſt indic ium, hic-

que effectus eſt proprius Sacramentorum; &

alias poſſet etiam primam gratiam ſaltem
N 2 per

192 pays 1V. Caput! 11.

per accidens conferre; poſſetque utiliter of-

fterri bro infantibus, pro augmento gratiæ.
122. ℳ2 & quomod⸗ Venialia debeat 2 Be.
Delere etiam illa tantum mediatè, ſquidem
Tridentinum nullam diverlitatem ſacit
inter mortalia, & venialia reſpectu hujus
Sacrificii.
123. Conſertärus vi hujus ſacrißeii auxi-
lin m aé6faate ad pœnitendum inſsllibiliter:

G. Omninòôz; ſi emm ſacrificia expiatoria Ve-

teris Legis habucruntinfallibilem effectum,
quantôò magis iſtud; quod aliunde deletio-
nem pœnæ etiam infallipiiter infert, ut
mox dicemus.
124 At nunquid hor auxilium ſomper eſt
efcax ½ B. Experientid nos doceri, quôd
n0n ſemper; & aliunde ſi foret ſemper effi-
cax, jam donum perſeverantiæ finalis habe-
retur ex Lege DEI infallibili oblatò hêr
ſacri ſicie.
12 5. An etiam emif⸗ pœn« temporalis
debita ob rulpas remiſſas ſit effectus hujus ſa-
erifiecii? H. Quòd ſit; ſiquidem Tridenti-
num alſerit, illud prodeſie vivis & defunctis;
defunctis autem nen poteſt prodeſſe, niſi
quoad remiſſionem pœnarum. Aliunde
idem Concilium expreſsè pcœnarum dele-
tionem ponit inter effectus.
126. An hac pœna remiſßio ſit immedia-
eus infallibilis efectus ?à g. Id omninò
ſentiendum, cùm etiam Veteris Legis ſacrif-
Cc1

en 4
geliſl
8 Dont
S ſe l
lancril
ler,Ninn
umi
liiſurſie
ſfunſi
S 6
Ainetar n
(n.
laſiaf

in

nii he
alen u in
W N ank 8
6 ſae 1
Morlrdi
In ſen 6

u 4
Iimmdin
Yunnd, ſi
inten

7

RAMN 13

lntan eſahtie
7

4

Ain Kne

aühe⸗

unun iitr
4

Cen tnet
6Gie⸗

Een Litn.

.
Cere

ocll,N
wunn e⸗
unspent.
1 Nownneo
aCet.

A

OANde

De Sanfiſſime Euchatiſt. Sacramento. 293
cia habuerint vim immediatam & infallibi-
lem purgandi à ſordibus.
127 Quomodo ergo non babet vim immæe-
diaiè delendi etiam ipſa peccata? . Con-
cihium quoad deletionem peccatorum claré
dicit, illam vi ſacrificii fieri ſolm median-
tibus auxiliis.
128. An ſacrificium prout imtetratorium
bonorum temporalium, vel aliorum bonorum
ſpiritunalium habeat in fallibilem effectums R.
Negativè, id, quod experimur quotidie;
aliunde hæc bona ſæpè non conducunt ad
ſalutem.
129. Particitâäntne aliquem frudlum hbu⸗=
jus ſacrificii ex opere operato omnes, quà
aliquo modo illud offerunt, v. g. Miniſtrans,
audiens, dans Eleemoſynas, &. Be. Id eſſe
valde probabile; cùm enim oblatio ſacrifi-
cii fructuoſa ſit, veroſimile eſt, quòd omnes
moraliter ad illud concurrentes fructum ejus
participent; idque eſt pro dignitate hujus
