nem Chriſti, & quinque Vulnera. Septena- n eecorne
rio ſeptem Petitiones in Oratione Domini- aiſen
ca contentas. . fn 8,Connen
9 . An addere quid modicum quoad pre- ncthantt
ces animo inducendinovum ritum, ſit pec- 4 win 4
catum mortale . Eſſe, quia materia pec- zn
cati hic non eſt illa oratio, ſed ritus, qui ad- vir ſſ

ditur „qui cüm puhlieus ſit,, ku bropri (anduti
diſpoſitioni fubjicere, atque adeò uſurpare lomim if

juriſdictionem circa ipſum, ratione publi eun
citatis res gravis eſt. N giſe,
86. An peccetur etiam, ſi ſecrerè aliqugaege *
preces addantur ex devotione? B. Peccari ſe umti
venialiter, niſi ſit brevis oratio jaculatoria ta
devotionem fovens; quia aliàs eſt devotio e
indiſcreta. noſcſch,
. ttnnuten

97. An nomen alicujus Sandti interponere
in precibus ſit peecatum? B. In canone in-
terponere, eſſe veniale ob parvitatem mate-
riæ. In Confeſſione, & in à cundta conſue-
tudo, bonâ fide introducta, excuſat etiam

,. NN

lleruklret

à veniali.
98. An licitum ſit aliquam orationem Mdkürkltn
Wynenun.

mentalem, v. g ante ſamptionen inxterpone-
ve? B. Probabilius eſſe licitum, ſi ſit brevis,
quia ex una parte excitat devotionem, ex
altera non eſt directè contra Rubricas; ſi-
quidem Eccleſia nec prohibet directè actus
internos.

rrin
innnnee
igunin 1
ſrane l

99. ierer

aelten

es hi

ſhe
a

iecuctne⸗

De Miſſa,. & ad eam pertinentibus. 317
99. Qusle peceatum eſt addere aliquid for-
ma conſecrationis? F. Addere aliquid, quò
mutatur fenſus formæ, eſt graviſſimum ſacri-
egium, nec conficitur Sacramentum.
100. Quia ſi autem ſenſus forma non mute-
tur? B. Contraritum Eccleſiæ in re tam ſa⸗
croſancta etiam verbum unum addere, eſtin-
gens temeritas, adeoque grave peccatum.
101. Quale peccatum eſt repetitio verbe-
rum formaz, quaæ eſt qaadam additio ? Reſp.
Certum eſſe, quòd fi repetantur ſupra ean-
dem materiam, ſit grave ſacrilegium, quia
verba falſificantur.
102. Quid ſi pars forma ſol em repetatur,
v. g. hoc, hoe és, & c. BE. Ad ſummum eſſe
veniale; quia nee eſt periculum irritationis
Sacramenti, nec mutatur ſignificatio verbo-
rum; imò vix vemale erit, niſi ob nimiam
anxietatem, ex qua talis repetitio oriri ſoler.
103. Si poſt factam conſecrstionem pro-
babiliter dubitet celebrans, an risè prolata
ſit forma , poteritne repetere illam? H. Te-
nebitur repetere ſub conditione ſaltemmen-
te concepta; quia jure divino tenetur ſup-
plere defe ctus ſubſtantiales, ne irritum ſit
Sacramentum.
104. Si Sacerdes ritè protulit ſormam ſu-
per unam materiam, an poſſit in eadem Miſ-
ſa repetere sandem formam ſuper aliam ma-
teriam? Bi. Non poſſe, quia ſecunda prola-
tio formnæ nec poſſet pertinere ad idem ſa⸗
; crxi⸗

318 Pars IV. Caput 111.
crificium; ſiquidem unum ſaerificium unam
formam habet; nec ad diſtintum, quia de-
beret etiam novus calix conſecrari; aliunde
etiam non licet ſub iiſdem ritibus plura ſa-
crificia conficere.
Mutatio Ritus Miſſæ.
05. An Miſſæ non boſitæ in Miſſali Ro-
mano, lieitè dici poſſin:? . Negative, niſi à
Congregatione rituum ſint approbatæ. No-

minatim autem prohibentur Miflæ S. Gre-

Sorii pro vivis & defunctis, quindecim Au-
Xiliatorum, & de Patre æterno.
26. Suntne ha Mißa abſolutè prohibita?
E. Negativè, ſed ſolùm illæ, quæ circumfe-
zc bantur extra Miſſale Romanum.
107. An in forma Conſocrationis mutatio
etiam accidentalis ſie gra ve beccatum? .
Eſſe grave ex genere ſuo, quia in re tam
ſacra recedere à ritu Eccleſiæ, eſt gravis de-
ordinatio. Unde vel unum verbum immu-
tare veriùseſt, quòd ſit mortale.
108. Quid in aliis partibus Miſſa ?à B. Si
mutatio verbalis v. g. in precibus fiat cum no-
tabili deformitate, erit mortale; ſecus autem
veniale. Hæc autem deformitas deſumi de bet
ab oppoſitione cum fine præcepti miſſalis.
109. Quale erit pecsatum, ſi fiat mutatio
ynonimi in ſynonimum: B. Efle tantum
veniale, ſi ſit ejuſdem idiomatis; ſi autem ſit
iverſi, erit mortale propter prohihitionem,;
Trid. ſeſſ. 22. c. 8, & Can. 9.

110

mnb
entUnte,
eltumf,

4
lunfmieny
utlinkuel
cre lt
i MN
uifun
even i,
ljmin
SrpAlisn
ndhnr
i,k
“ nr
S
cnNi
Nikind
Uüimeilt
Erfenilre.
l ulhen
rtenlr, 10
llnnii
uluttt
ulnn lir
Kendnnent⸗
atehd ipen
onine
liitan
mnmine!

Wain4
30 14
½ Athirck
le,aegnt
.
aenn
Knt
a 3
SAniund e
ueugn .

grga
el nn⸗
5

1
UIENNEN⸗

*
de,

ANAN1N

rrbuktande

/

4 ,
Uine ſ,

E.

De Miſa, & ad eam pertinentibus. 319
116. Quid ſi ita fiat ma tatio, ut mutetur
ſenſus precum & orationu m B. Talem mu-
tationem futuram peccaminoſammortaliter.
1I1. Si autem fia mutatio unius part is Miſſa
in aliam partem ſimilem alterius Miſſa, V. g.
äVangelii in Evangeliums zuturum tantùm
veniale, niſi eſſet nimisoppoſita muratio.
112. Matatio Rituum in actione con ſiſten-
zium quale pectatum eſt? H. Eſſe mortale ex
genere ſuo. Ex Bulla Pii F. .
11 3. Quid ſi mutatie horum rituum ſii tan⸗
tùm quoad modum, ut: Si crux compendio-
ſior fFat? &c. B. Fore tantüm veniale cùm
ſubſtantia ſervetur. j
114. Potéſine Sacerdos licit am muta-
tionem fatere in materia conſeeranda,
dum non habet majorem heſtiam, conſecrer
parvam? B. Poteſt, imò die feſto debet, ſi
populus aliam Miſſam non habeat. Et ſi ha-
bitâ majori hoſti id faceret, tantùm peccan
ret venialiter.
115. Quale peccatum eſt conſecrare hoſtiam
non rotundam, vel non ſatis mundam,
gzandidam, vel non integram, vel ſine ima-
gine Crucifxi, vel adjiunctu imagivibus
etiam alierum Sandorumè g. Ex genere ſua
eſſe tantùm veniale; quia non conſtat de
præcepto rigorolo, nec ſunt aggravandæ
obligationes.
II6. Licitiämne ef pro Communicantilus
cenſecrare majiores hoſiias, vel aa libitum
D . 4 pre

320 Pars 1 V. Caput 111.
prabere plures parvas? M. Eſſe gravem abu-
ſum juxta communem Doctorum; & contra
tales meritô procedere Inqui ſitores fidei ob
ſuſpicionem erroris, quaſi quid plus detur in
majori vel pluribus Hoſtiis, quàm in una
pParva.
117. Quid de wutatione Rituum quond
circumſtantias loci & temporisz, V. g. i reci-

vetnr in cornu Altaris, quod dici deberer in

wedio à . Eſſe veniale ex genere ſuo, quia
eſt tantùm contra circumſtantias accidenta-
les præcepti.
118. Quid de matatione per tran ſpoſitio-
Sem partium Miſſa, v. g. intipere Miſſam ab
*ιvangelio, vel dicere introitum post Epiſto-
ame g. Talem mutationem eſſe ex genere
ſuo mortale. Et quoad particularia diſcur-
gendum eſt de ea proportionaliter ad id,
quod diximus de omiſſione, conſiderando
Partes, quæ tranſponuntur, an ſint nobilio-
res, an homogeneæ, an ignobiliores, an he-
kerogeneæ.
119. An genuflexis mutari poſſit in Miſſa
n inturvatienem g. Poſſe ex cauſa impo-
sentiæ, maximè ſi in curvatio aliqualiter ac-
cedat ad genuflexionem; quia etiam iucur-
vatio eſt ſignum adorationis, ad quod genu-⸗
ſexiones ſunt inſtitutæ.
I20. An genuflexiones debeant fieri utroque
zenu uſque ad terram? gi. Utroque genu fle-
Gere in Miſſa, non eſſe in uſu, niſi in raris ca-
E in MIHa, non clei Meneitker

/aL

vul
(umuͤten
Ne Aon
lenm iihe
11,4 ett
et N
nlnmmd
enn

,ee
unind n
*

S

.
I11

lr
mun k,
uartlzena,
hul lifn
Vr Al tttet
ul ninii⸗
Niem.
Abtun
uiretekiu
fore ri toti

Gincrutent
ebonmkonxlr
Uiun
1, Oulbpnr
ilati ie
Mlc

in ies
nrt
Ailn
Aennſto t,
Alutier.

tennizi
alnd
inl.

udki

.e
E
Aee d.

W UIA⸗

,Apnodlgſkyee-

unſl
Eucul in,
ulſene.

1 twteinr au⸗
rAeAn

De Miſſa, & ad eam pertinentibus. 321
ſbus; & unius genuflexio, eſt etiam genu-
flexio. Nec eſt obligatio, eam fieri uſque
ad terram, ſufficit Keri versůs terram.
121. An Sacerdos dum celebrat, ſegere
poſſit à g&. Sacerdotem peccaturum mortali-
ter, ſi cum notabili ſeſſione aliquam partem
Miſſæ recitaret, quia ſeſſio excluditur, non
tantùm eb reverentiam, ſed etiam ob fun-

Kiones varias in celebratione præſcriptas.

I22. Quanto tempore durare debet Miſſa5
ut congruè celebretur? B. Id vix deter-
minari poſſe, cùm aliqui expeditiores ſint
decenter legendo, quàm alii indecenter
properando. Exiſtimarem, horæ dimidium
non facilè excedendum, ne moroſitate
legendi, tædio afficia audientes contra
Rubricam. .
123. An, & quale ſit teccatum, nimia cele-
ritas in celebranda Miſſa ?à N. Si ex feſtina-
tione oritur notabilis indecentia, aut omit-
tatur notabilis pars Miſſæ, erit mortale. Si
autem ſervetur decentia, & omnis ritus, nec
quidquam omittatur, nec erit veniale.
124. Quale peccatum eſt, ſecreta in Miſſs
altâ voze recitare? E. Ex genere ſue eſſe
mortale, quia eſt inter ritus principales, ob
verborum ſacro-ſanctorum reverentiam ſie
inſtitutus.

12 5. Quale peccatum eſt, ea, qua altà vo-

ce dici debent in Miſſa, depreſsâ voce reci-
are? . Nullum eſſe, dummodoâ miniſiro

*

32² Pars 1 V. Caput 111.
audiri poſſit; jam enim cenſetur altàâ, hoe eft,
non ſecretâà voce loqui. Clamare certè de-
beret in magna Eccleſia, ſi à toto populo
audiri deberet.
126. Qale peccatum eſt, ita ſubmiſsâ vo-
ce recitare Miſſam, ut celebrans aliunde non
impeditua, nec ipſe ſe audire poſſit: N. Eſſe
ex genere ſuo mortale, etiam quoad ea, quæ
ſecretò dici debent, juxta multorum opi-
nionem, quamvis plures fere accedant ad
ſententiam contrariam.
127. Quale peccatum eſt, in Miſſa dimi-

diare verba, vel etiam totaliter comprimere?

r. Si id fiat in notabili, aut in principali
aliqua parte Miſſe, non poſſe excuſari à
mortali, niſi per phyſicam alicujus balbu-
tientis impotentiam. .
12,8. An ſecreta in Miſſa mentaliter reci=
rari poſſint, ſaltem juxta privilegium Fra-
trum Minorum à Leone X. conceſſum quead
horas canonicas? B. Hoc privilegium, cum
reliquis vivæ vocis oraculis revocatum eſſe;
& quamvis extaret, extendendum non eſſet
ad Miſſam, in qua Pius V. vocalem recita-
tionem præcipit, non obſtantibus quibuſ-
cunque privilegiis.
129. Eſtne licita Miſſa, quam ſiccam vo-
eant: . Hoc tempore licitam non eſſe, cùm
nullum ſit ejus veftigium; videturque po-
tius eſſe ſuperſtitioſa devotio, & continere
abuſum tum poteſtatis ſacerdotalis . tum
acra⸗

ei i

MAbe
ſekunn

Colandir
fuu
ſv mun
wr mri
Ntorn.
4 Unt
anit ſke
Mup al
S IErA n
,r 6
69, 4 ta
Nlten ,
ii Krgal
e Atn u

mä
ileſlentn
Clethlnei
N ole, uuc
ihginucllts

Pchenngrenn

gen De Miſſaæ, & ad eam pertinentibus. 3 23
„N wd . . . . .
aurlletg Cacrarum veſtium pro ſacrifcio inſtituta-
d. ”

m.
130. Qualus eſt hac fcca Miſſæ 2 . IIlam

P dici, in qua non offertur ſacri ficium, ſed tan-
ungiih tùm recitantur preces, quæ in Miſſa ſolent
Puknititk recitari, & fuit introducta ex devotione fi-
uuntgl delium, quando non erat locus oblationi
enfte ſacrificii, diciturque contineriin ſacerdotali
InMonmee Romano, à Leone X. approbato, id quod
ieigeent negat Paſqual. aut dicit illam ſubreptitiè
d eſſe intruſam in dictum ſacerdotale.
i alher. 131. Quale peccatum eſt adhibere Litur-
ruuntnii giam on approbatam a b Eecleſia 2½ HE. Eſſe
ulziz mortale; quia eſt in re gravi contra Prohi-

bitionem.
unbisie 132. An Liturgia antiquæ, qua slim
. fuerunt in uſu, peſſint nunc adhiberi? Reſp.
Eiatunli Non poſſe, ex Bulla Pii V. præfixa Midſiah.
mmiifutr pbi. Ex aliis verò omnibus Eccleſiis prafa-
lmel tu, &c.
ieů. 13 7. An Miſſa conceſſa ſpecialiter alieus
Religioni, ut eſt Miſſa Roſarii, poſſit retitari
abaliis? . Non poſſe, ita declarante Saer.
dentert⸗ Congreg. die 2. Iunii 1622. W Apr. 1628.
iinlril⸗ 134. An ſaltem tales Miſſa celebrari poſ-
Iini ab ex erni in talium Religioſerum Ec-
ZMB cleſiu in die ſolennitatu iyſius? Reſp. Niſi
conſuetudine ſit facta interpretatio legis;
D non poſſe, quia decretum negativum reſpi⸗
cit perſonas diſtinctas à talibus Religioſis,
“ ergo quocunque in loco.
. 0°* 1352

11 Dean, 1 Caput 11g

13 5. Quid ſi quis obligaretur aut ex Vots .

ant ratione ſtipendii, aut ratione legati ſeu
ſundatiekis talem Miſſam celebrare à Reſp.
Eum ſatisfacturum, celebrando aliquam ſi-
milem Milſam ex iis, que ſunt in Miſſali. Ita
declaravit Sacra Congr.6. Maij 162 3. de Miſſz
Roſarii, & S. Aprel 1623 de Miſſa B. Mariaæ de
Carmelo.
136. An gualitas Miſſæ cadat ſub obliga-
tionem à . Qualitatem Miſſæ Conventua-
lis in Eccleſiis Cathedralibus & Collegiati«,
cadere ſub obligatione gravi; Eæ cap. Carw
*reatura. dAe relebr. Miſſa. Ubi Pontifex uti-
tur verbo Mandamus; Cùm ſit in materia
grävi, utpote ex fſine perfectæ obſervationis
KRitus Eccleſiaſtici.
137. Quid autem ſentiendum de Miſis
privatua à G&. Etiam in his videri obligatio-

nem gravem in feſtis folennibus (niſi adſit

urgens cauſa celebrandi alteram Miſſam) &
ſi in Eccleſia celebretur; quia hi dies, quò
majores ſunt, eò majorem ſolennitatem
exigunt.
138. Sed quid præciſis diétis circumſtantiis?
4. Kubricam de qualitate Miſſæ præcisè
loquendo, non obligare ſub mortali, ſed
ad ſummum ſub veniali, eò, quòd quamvis
ſit aliqua deformitas, non tamen videatur
eſſe magna, ut hæc potiùs, quàm alia Miſſa
Milialis dicatur.
Miſæ votiya.
1392

H o
,,) K
5 vintleih⸗
.
entonſoleu
10Auen
leetcet Kell⸗
16o AN

—

Crttaro M
iu
ſiſinnliunt
AACAXʒEI
Nenimfeiuni
irorport wrei
I. ſNniitune
llire, N i
S AClant le⸗
Gerlinßetün
(lirolcen, 4
eipeſor
.
ſiütlinurl
nng
uennnaumntn
166 Ariui

ſſenmiu let

4

Aſtndogn

1d e

4

,„ 1 6
ull ſl ah
MM
Cee

7

en hlemtn

Ne enit

Nl

nunet

—

De Miſſs „ & ad eam pertinentibus. 32 5
139. An miſſa votivæ celebrari poſſint in
gquocunque die? H. Etiam miſſas privatas ce-
lebrari non poſſe in feſtis duplicibus ſub ve-
niali. Si autem fieret ex rationabili cauſa,
nec foret veniale.
140. An ergo liceat ad libitum celebrare
miſſas votivn, diebus à Rubrica bermiſſis?
Bi. Etiam his diebus celebrare ſine rationabi-
li cauſa Miſſam votivam, erit veniale; quias
eſt aliqua deordinatio ſine, cauſa præterire
conformitatem Miſſæ cum officio diei.
141. Qualis cauſa rationabilis ſufficit ad
miſſam votivam celebrandam! B. Ad legen-
dam diebus permiſſis à Rubrica, ſufficere
quemcunque finem honeſtum; talis enim
ſinis non poteſt non eſſe cauſa rationabilis.
142. An votivum dici peſſitin feriis pri-
Vilegiatis, vel infra octavas exsludentibus
jeſta duplicia? Reſp. Negative; quia cùm
hi dies ſunt ſpecialiter privilegiati, ſunt ſpe-
ciali notâ digni, adeoque indigent ſpeciali
expreſſione, ut in illis poſſit alia Miſſa legi.
143. An votivum & de requtem dici peſ-
ſit infra octavam Corporis Chriſti?d, Negati-
ve, id enim prohibetur decreto Clementis X.
21. Junii1670. edito, arque in miſſalibus re-
centioribus impreſſo.
144. Anin duplici ad libitumi, poſßt legi
miſſa votiva? Reſp. Poſſe, quia recitare in
tali die de duplici, eſt privilegium reſpiciens
a cus diſtinctos, videlicet Miſſlam, & Officiũ;
O7/ PteR

z2 8‧ Par IV. Caput 111.
poteſt autem privilegium acceptari quoad
unumactum, non aeceptari quoad alterum.
14 Ergo tali die poterit etiam Officium
eurrens reoitari, & Miſſæ dici de duplici? Ge.
Id omninò poſſe ex præ dicta ratione.
146. Suffic iine finis honeſtus temporalis ad
legendum votivum die, quo conceditur: E.
Sufficere, ſicuti ſufficit ipſum ſacriſieium
Offerre pro re temporali obtinenda.
147. An fußßi Sciat, ur fnis iſie honeſtus tem-
poralis ſit Mißs extrinſecus, ſitque itſius ſo-
lius operantis? Reſp. Sufficere, ſicut ſufficit
talis finis, ut actionem operantis re ctificet.
148. An ſufficiat honeſtas intrinſeca ipſius
Miſſæ? &. Sufficere, quia hoc ipſo exercetur
actus Religionis.
1349. An ſufſiciat devotio celebrantis; ve-
luntas Teſiatorum & ſundatorum; inſtantia
petentis; obligatio ex quocunque titulo; in-
gommodum ex celebratione Miſſa currentis:
difficultas legen di Miſſam currentem ignotam,
carentia Miſſalis continentis Miſſam curren-
rem, ad voti vam legendam? B. Has & ſimi=
les cauſas omnes ſufficere.
156. An Miſſa votiva ſolennis celebrari
poſſit in duplicibus, &- feſtis de pracepto? E.
Poſſe ex cauſa rationabili; quia Rubricæ ve-
tanteshis diebus Miſſam votivam, non lo-
quuntur de ſolennibus, ſed de privatis.
151. An etiam in feſtis prime Taſſis * H.
Poſſe etiam in iis pro ſe gravi; quia cùm Miſ-
ſa ſo⸗

4

f rlnn
patiki
u .
ittn
aie mli
0 conmnt
e r
unctenm.
if e
61
ion win
ll u l limn
Attonnd
in u, gar
c, els nd
4T Cltuſtlſ⸗
ſruwet NN R
In M zie
u
eh 6

n e1,

1 frum zeken
gaulßn lunfn

1 Vun 13
uuiEini han,
urRe⸗ Dh
I ne
wim en

ihe WP 1 e

/4 apul

GFlatien

Dliſeek⸗

alunm fnh

ſtenrttt,he.

e NAtid

. . 1
uNen ENA
7
d enar⸗

rHudl.

1u el/

nten⸗

fuelk

De Miſſa, & ad eam pertinentibus. 327
ſa ſolennis votiva concedatur pro re gravi,
ſtante eodem fſine in feſto primæ claſſis, ſta-
bit conceſſio.
152. Qu« cenſetur res gravis? Reſp. Cauſæ
publicæ, pro Principe terræ, pro Antiſtite,
pro communitatibus, pro victoria publica,
& ſimilibus, quæ bonum alicujus commu-
nitatis concernunt.
153. An non poſſit in Pominicis feriis
privilegiatis, feſtis duplicibus de pracepte⸗
etiam miſſa votivapri vata celebrari? Reſp.
Poſſe ex cauſa rationabili, quia Rubricæ
præſcribunt id, quod regulariter ſervandum
relinquunt; ergò caſus extraordinarios re-
gulandos regulis prudentiæ.
154. Qua cauſa eſt ſafitiens ad talem ce-
lebrationem ⁹ B. Si alias Miſſa currens, aut
ſimpliciter, aut ſine incommodo dici non
poſſet, ut ſi convaleſcenti eſſet mimis longa
Miſſa diei, vel debilem viſum habenti, diffi-
cilè foret, paſſionem legere.
15. An exteri debeant, velpoſſint ſe in ces
lebranda M'ſa conformare Eccleſiæ, in qua
celebrani? g. Poſſe, ſed non teneri, niſi ti⸗
meretur ſcandalum; quiahabent ſe per mo-
dum advenarum, qui non tenentur ſe accom-
modare legibus loci, in quoreperiuntur.
156. Qualem miſſam celebrare debent Ca-
pellani Moni⸗liam, nan utentiun: Breviario
Romano? Reſp Debent ex Miſſali Romano
celebrare miſſam conformem breviario
monialium vel certè ſaltem ffinem illi, ſi
non habeatur planè conformis. 1572

3² ⁸ Pars I V. Caput 1110
17. An qui accepto ſtipendio promiſis
miſſam votivam peculiarem, ſatizfaciat di-
cendo miſſam currentem? Reſp. Die prohi-
bitò ſatisſteri per Miſſam currentem, quia
cex una parte agere contra Kubricas, repre-
henſibile eſt, præcisé propter alicujus laici
devotionem, ex Capit. quidam laicorum,
de celebr. miſſ. Ex altera parte non violaturx
promiſſio formaliter, quia ſatisſit re ctœ in-

tentioni petentis, juxta regulas rectæ ra-

tionis.
158. Quomodo hoc ualtimam declaraturs
KReſp. Quia & DEO, & Sanctis magis placee
cultus rationabilis, ſecundùm Eccleſiæ in-
ſtitutionem, quàm juxta privatamaliorum
intentionem Et fructus ſatisfactionis æqua-
liter procedit à quacunque miſta. Et fructus
impetrationis Pprincipalirer habetur ratione
vei oblatæ. Fructus vero correſpondens ora-
tiomibus propriis miſiæ petitæ, ſatis com-
penſatur per devotionem Sacerdotis Eccle-
ſiæ præſcriptum ſequentis.
159 Quid autem de diebus permiſſiss E.
Peccare Sacerdotem; ſi in iis non faeiat Sa-
crum promiſſlum, quia agit contra ſidelita-
tem;, vix tamen excedet veniale, quia vix
ullum detrimentum ſequitur.
160. Qluid ſi in iis diebus ex rationabili
cauſa aliam miſſam dicat? Reſp. Tunc nec
peccabit venialiter; tum quia dat quiva-
lens, tum quia promiſiſio naber imbihiremn
condi-

7

4
9en
Mnnil 4

(E1. 41 Gn⸗
10 ſii,
fimchemc
erſnn
Cethenleſees
Obenru
SS
Donimn cden
,.

Mmele
naAſAud⸗
Pelceuntdn in⸗
Dllekgzweer
ereeroekli
Cntleretunemn,
ela.
Ma
16, Aubunm
Nenlendmet
unätennehn
Clnchinng
elhunm tehk
fſoncerogen⸗
4, 5

D

uge

1.

le

tt

De Miſſa, & ad eam pertinentibus. 329
conditionem; niſi recta ratio aliud di ctaverit.
Videtur autem ſatis rationabrliscauſa etiam
ipia conformitas Miſſæ cum Officio diei,
quam Eecleſia multùm commendat.
16 1. An jura wentum aus votum factum
DEO de votivis pro diebus, in quibus ab Ec-
cleſia non permittuntur, obliges? R. Non obli=
gare per ſe, quia in his diebus vel non poſſunt
celebrari ſine peccato veniali, vel ſaltem
obſervantiam cults quoad qualitatem pro
illo die ab Eccleſia inſtituti impediunt, quod
Deo zelanti obſervantiam rituum Eccleſiæ
acceptum eſſe non poteſt.
162. Tres Miſſæ sb ordinante impoſita
ordinato legendæ poſt primam miſam, in
erdine, ad quos dies obligant? Reſp. In ordi-
ne ad dies tantùm, in quibus vi Rubricarum
miſſalis legi votivæ poſſunt, quia ea ſemper
interpretatio eſt ſumenda, per quam legum
contrarietas vitetur, E. Pracipiwus, Cod. 4ds
Appellat. .
Iiiſſe de Sanctis.
16 3. An de Patronis celebranda ſit Miſſa?
Reſp. Celebrandam eſſe tam de principalio-
ribus, quàm de minùs principalibus, quam-
vis non ſint expreſſi in Breviario, ſeu miſſali,
quia Rubrica generalis præſcribit officium
de Patrono; alia Rubrica vult miſſam cor-
reſpondere officio, ergo & Miſſa dicenda
eſt.
164. An de Fundazoribus Religionum
X

370 Pars 1 V. Caput 711. ⸗

hoſſit Miſſa celebrari? H. Poſſe à Keligioſis

illius Ordinis, five Fundatores fint Cano-
nizati, ſive tantùm beatificati; quia funt Pa-
troni Religionum.
16 5. Qto ritu debet Miſſa de Fundatori-
bus celzbrari?z R. Si ſint Canonizati, certum
eſſe, quòd ſub ritu duplici cum octava, ſi au-
tem ſint tantùm beatifcati; pro babiliuseſſe
quòd etiam cum octava; quia cùm Miſſa ſit
conceſſa, & aliunde rubrica præſcribat octa-
vam pro Patronis principalioribus, quales
ſunt Fundatores, ita ſervandum erit.

Miſſa reliquiarum.

166. An de Sandis, quorum habentur Re-
liquia in Eccleſia, poſſit celebrari Miſſa? K.
Juxta Rubricam, ſi ſint Reliquiæ inſignes, po-
teſt in illa ſelùm Eccleſia, in qua ſunt. Quæ
autem cenſeantur Reliquiæ inſignes, habe-
tur deciſum à Sacra Congregat. B
167. Si in Cathedrali Eccieſia ſit Reliquia
inſignis unius Sancti, propter quam in die
Commemorationis ejus Sancti conceſſum ed&
officium pro tota Civitate, & in eandem ditm
incidat tommemoratio alterius Sancti, cu-
jas Reliquia inſignes ſunt in Ecclefia particu-
lari einſdem Civitatis, an de hoc Sandto poſ-
ſit celebrari in hac Eccleſiæ particulari? R.
Poſſe. & alterius Sanéti officium debere in
ea transferri; quia reſpectu hujus Eccle ſiæ
prævalet cultus hujus Sancti.
168.

,itzu
rblmuun
minliifin
ſien uian
uuotmmd
iciiſuruli
tunlere⸗
uluftſdn

lejkrutd
Phwtclgnun,

inini

GCaarn uäl
, Guli
luide ſu
ſoßthiunif
earnhtkris diafe
minufgilin
vhtiſekiubnn
,leun nitin
Negnierin

Ktpniinie
upcandkongvoen
Crtlint
60 Annſru

Drrindidihmun
ee d
iutekinn eini

il,guleenir

gegker,
enleckutn

nNtn

TS 4
No

R 1 3
1 iclnked

unehket
4

lrianh

ur illll

nii

g, n9

4 eurtnni
Sen uch,
gelllirice

U

7
guſir

De Miſſa, & ad eam pertinentibus. 331
16 8. Si ſint plures Reliquiæ inſignes diver-
ſorum Sandlorum in eadem Eccleſia, quorum
commemoratio in eundem diem incidit, qua-
le oficium recitandum; Reſp. Poſſe recitarà
de uno tantùm ex illis, & quidem de dig-
niori; ſi autem ſint æquales, electio eſt ad
libitum. De reliquis ſingulis fiet officiorum
translatio: quia juxta Decretum ſacræ Con-
regationis, quilibet illorum Santorum ha-
her jus ſpeciale ad ſui eultum in hac Eccleſia.
Et hoc intelligendum, etſi Sancti illi ſint e-
juſdem Ordinis, & ab Eccle ſia eôdem die
celebrentur, ut S. Urſulæ.
169. Si in Eccleſia Cathedrali ſit inſignis
Reliquia alicujus Sancti, prepter quam con-
ceſſum eſt officvium toti Vrbi, aut Diœceſi, &
in eadem Vrbe in alia partienlari Eccleſia ſit
pariter inſignis Reliquia ejuſdem Sancti, an
in has poſſit bis celebrari offieinm de illo San-
Eto, duplicium videlicet reliquiarum titulo ?
R Negativè; ſicut ſi in eadem Eccleſia eſſet
duplex inſignis Reliquia ejuſdem Sanéti⸗
quia duplex Reliquia eſt tantùm duplex mo-
tivum conceſſionis; non autem ratio duplicis
conceſſionis
170. An nereſſaria ſit ſperialis litentia Or-
dinarii ad celebrandum Officium de Sancto,
eujus habetur inſignis Reliquia? R. Non re-
quirit, quia licentia jam eft conceſſa à Sac.
Congregatione. Approbatio tamen Reli-
quiæ, neceſſe eſt, ut fiat ab Ordinario.-
Miſſas

33² Pars 1 V. Caput III.
Miſſa in Capellis.
171. De Titulari Capella an poſſit cele-
brari Miſſa, & Oſfctum? Reſp. Cum Quarti,
ſi Capella ſit per ſe ſians, poſſe, quia eſt ma-
teria favorabilis: ac proinde ſecundúm la-
tam interpretationem ſub nomine Eccleſiæ
comprehendi poteſt Si autem Capella ſit
pars Eccleſiæ, non poterit celebrari, quia
tunc ſub nomine Eccleſiæ comprehendi
non poteſt.
172. An erge intali Capella Bcelaſiſ »jun-
&a nihil celebritatis feri poterit à R. Pofle
Miſſam votivam cum gloria dici: cultus e-
nim ſpecialis Sancti erit cauſa ſufficiens ad
tecitapdum Gloria, ſicut ſolennitas Miſſæ
sſt cauſa ſufficiens.
173. An de quolibet Sanda Canonizxato
poſſit dizi Miſſa votiva? R. Poſſe, etſi non
deſcriptus in Calendario: quia e âpſo, qud
ſit canonizatus, declaratus eſt dignus cultu
miſſæ. Cùmergò Rubricæ non limitent Miſ-=
ſarum votivarum celebrationem ad Sanctos
Calendarti, poterunt celebrari de iis, qui
non ſunt in Calendario.
174. An Dedicatio Eccleſiæ cel! irmigafei
cam Offcio & Miſſa, quamvis non ſit econſe-
ecrata? Reſp Probabilius non poſſe, quia Ec-
cleſia non conſecrata, non vocatur propriè
dedicata, ſed tantùm benedicta.
176. An abſens poſſit celebrars fſta ſus
Diæ ceſi 75 R. Poſſeé, quamvas diu abſit, quia
adhgs

N6
NY
e et Nend
mt tuf⸗ E

Ne n e nden 4
Notel Kune
1. 4645
Hann

ckttiehanin
r. A Men
N in aen
mn atnnig
t Vnn in he

i laſeten

n Aunninu
Me, niciert
ail, mtlun
ſanizelaen wA
Cfeinntin,en
etin
Mbei
n Auß “ 4
ig⸗ lun
iumiie
enliodten
ſng nnbed
Erit aii
Hütnzi

le ond

. urnſl 6

9

1

ren

De Miſſa, & ad eam pertinentibut. 3 33
adhuc manet membrum illius Eccleſiæ. Po-
teſt autem etiam ſe accommodare loco, in
quo reperitur, juxta communem, & gerere
ſe, tanquam ſi eſſet incorporatus. Idem di-
cendum de habentibus benefieium in una
Diœcefi, & domicilium in altera.
176. An de Beatis nondum canonizatis
poſſit celebrari Miſſa votiva? R. Cùm Paſ-
qual. poſſe, quando aliunde conceditur de
eo in die anniverſario fieri Miſſa, uti fuppo-
nitur: quia hoc ipſo videtur cuilibet dari fa-
cultas huic Beato hunc honorem exhibendi.
177. An Regulares poſſint extra ſuas Ec-

cleſias Miſſam celebrare de ſuis Beatas? Be

Poſle, quia eſt privilegium perſonale.
178. Utrum dies Beati incidens in diem,
in quo de eo propter impedimentum Canoni-
cum celebrari nequeat, poſſit tran erri? N-
Peſſe, quia de Beatis conceditur Miſſa cum
clauſula, juxta Rubricas Miſſalis, & Bre-
viarii; cùm ergò Rubrica velit transferrri
Officia impedita, etiam hæc transferenda
erunt.
Miſſæ Defunctorum.
179. An Miſſe Befundiorum quowis dis
celebrari poſſint? R. Certum eſſe, quòd poſ-
ſint omnibus diebus, quibus votivæ dici poſ-
ſunt, niſi obſtet aliqua deelaratio S. Congre-
Sationis, & probabiliùs etiamin feriisprivi-
legiatis; quia Rubrica non excipit, niſi feſta
duplicia & Dominicas; & animæ purganre;
viden-

531 Pars 1V. Caput II.
videntur majorem favorem exigere, quâm
cauſa Miſſarum votivarum.
180. An aliquando etiam in duplicibus fe-
ſtu? R. Si ſint Chori tantùm, poſſe & in his
pro implenda voluntate teſtatoris, ſeu fun-
datoris, quia hæc voluntas eſt privilegiata,
ſuperans Rubricam.
181. An quando ſolenne Requiem dicipot-
eſt in duplici ſeſto Chori, ut in die Depoſitio-
nis, tertio, ſeptimo, trigeſimo, dici etiam poſſin:
pri vata Miſſæ de requiem? Reſp. Probabiliter
poſſe; cùm hi dies ſpecialiter ſint ab Eccle ſia
inftituti ad ſuffragandum defunctis; ac pro-
inde videntur Rubricæ cedere debere huic
Eccleſiæ inſtitutioni, ne inducatur in legem
contrarietas
182. An in feſtis de pracepto, celebrari poſ-
ſint in Exequiis Miſſæ pri vata de requiem?
R. Probabiliùs poſſe ſaltem ſub ipſis Exequi-
is, cùm eò tempore ſolennitas diei cedere
debeat, & ſi ſolennis Miſſa conceditur, cue
non privata, quæ eſt quaſi pars illius.
183. An in feſto fori poſſit celebrari Requi-
sm de die Anni verſario, tertio, ſeptimo, & & o⸗
lenniter ? Refp. Non poſſe, ſed debere anti-
cipari, aut transferri: quia dies hi non præ-
ponderant celebritati dieitalis, ad quem præ-
cipitur communis populi concurſus.
184. An ſaltem ſi ſit dies obitus? R. Poſſe,
etiam in feſtis primæ claſſis (ſi non ſint ex
majoribus ) eelebrari Requiem in die obitus-
quia

alim
4,occnin
Mi⸗
nſepenzlit
1 Anſfi⸗
Calultta

,1.

hu enin

e
lnfnit
MArm). 1
uunt,
iliginel
ſeatinennucr⸗
Qreeentenn
chetairüe
Mmidlbian.
I, AM
nihzlirilzeu
Nierleſemt
denhunenin
tornelcehnn
mitnnn Eice
Keunlrärideo
Nlaſllrun
in Anſhei
Uuſalene,
nnlnd
Mnie

ar ennige
1

„ es , N..,,
n M De
4 77

areleseel⸗

„“
A

punechiife
Gfnutugn
Aetütltünte

uanednſ

H”õü
SAANs

n nn

AAeemnt⸗
andchinne⸗
lenunng
1 n

u

Gelos⸗

Wufr m

De Miſſa, & ad eam pertinent'bus. 33 5
guia ex declaratione S. Congreg habent DD.
quòd ſi dies obitus incidat in diem Reſurre-
ctionis, Miſſa debeat differri in ſequentem
diem; ſequens autem dies eſt primæ claſſis.
185. An feriâguintà majoris hebdomadæ,
vel Sabbatho Sancto dicipoſſit Requiem in die
obitus ſolenniter? R. Poſſe: quiahi dies, quam-
vis privilegiati ſint, non tamen cenſentus
vValde ſolennes, & aliunde admittunt plures
Miſſas. Rubrica autem à tali Requiem ſolùm
excipit magnam die ſolennitatem.
18 6. Qus tempore deberet hac Miſſa his die-
bus celebrari? R. Feriã quintâ ante, Sab⸗
batho antè, vel poſt Miſſam ſolennem diei.
Quia feria quinta per Miſſam ſolennem qua-
ſi clauditur tempus celebrandi, tam pro illo,
quàm ſequenti die. Sabbatho verô, cùm non
habeatur ſimilis ſpecialis ratio, poterit cele-
brari ad libitum.
187. An Miſſa de requiem plus proſit des
Fundto, quàm alia quælibet? R. Cum commu-
ni per ſe plus omninò prodeſſe propter ſpe-
cialem fructum conſurgentem ex precibuse
toto ritu ab Eccleſia pro ſuffragio Defuncto-
rum inſtitutis, & à celebrante nomine Ec-
cleſiæ tam ſanctæ à DEO acceptæ offerentis,
quod aliæ Miſſæ non habent.
188. An in feſto dupliti Miſſa de Requiem
aliquando celebrari poſſit adinſtantiam peten-
eium R. Cumbpaſq probabiliùs poſſe in dupli-
eibus Chori; quia quamvis ob Rubricam hæ
Miſſæ

56 PArs LV. Capzt 1. W
Miſſæ dici nequeant ordinariè in duplicibus;
tamen ob juſtam cauſam conceduntur, v. g.
in anniverſario, tertio, ſeptimo, & c. Videtur
autem etiam petitio ex devotione erga de-
functos eſſe cauſa juſta, maximè ſi petens
valde turbaretur, dum ei negaretur.
189, An Miſſa de Rr quiem celebrari poſ-
ſint pro vi ventibu à R. Non poſſe: quia Pius
V, præcipit ſtrictè ſervari ritum Miſſalis Ro-
mani in celebratione Miſſarum. & itus autem
ille eſt pro defunctis, & non pro vivis, in
ordine ad requiem celebrandum præſcrip-
tus.
190. An in die animarum (idem eſt de
Con ventualibus defundlorum) ſit obligatio
appliecandi Miſſam generaliter pro omnibas
animabus à R. Probabiliùs non efſe, ſed
poſſe applicari ad libitum: quia Eccloſia non
Ppræcipit applicationem fructus ſpecialis,
ſcilicet ſatisfactionis, ſed ſolum fructus
generalis impetrationis, quatenus offertur
nomine Eccleſiæ.
19 1. An omittens Sequentiam, Dies Iræ,
in Miſſa Defandtorum, peccet mortaliter,
cùm videatur pars natabilis? R. Pro babilius
peccare ſolùm venialiter: cùm enim non ſid
Pars integralis miſſæ ſimpliciter, per ejus
omiſſionem propriè non mutilatur Miſſa.
192. An obligatus celebrare pro Defundis
in Altari privilegiato ſatisfaciat celebrando
alibi cum applicatione Indulgentiarum? R.
Pro⸗

banin
ummm
upſhegn
Mhaßiullie
Aprün
gen ſann e
14 ul
unſſihun
mfutn ue
ieſzuliuen
iullßoni⸗
malitn

nam Miun

rlntir
Gißcnn
Cirapiin
dinANemnn)
nimnkiim
Vplenngilurſi
Ttlilugneen
Albenminamm
l hus ind⸗
mi Ainpnt
nirtzemin,
er mgud
tpiakkübriin
ilennihenn
Aunihnnman
itckem
ttoremmm.

AmpoI

nir iß,

aame 1 ,-⅓
im
Arir M AM

.
eir

lnun Den
Sn e
1ul Nhrili
e Cnentont
imiane

.
.
,NNN
Me,

De niſſa, & alflt eam pertinen?ibus By
Probabiliùs negativè; quia Indulgentia vu-
miſmatis communiter non eſt ita certa, ſicut
Altaris privilegiati.
193. An obsliigatas ditere Miſſampro De-

fuanéto ixæ pri vilegiato teneatur dicere requiem,

R. Si privilegium Altaris ſit tantùm de Re
quiem, eertum eſt obligari ad Requiem.
194. An celebrans in Altari privilegiata
Requiem poſſit applicare uni defundo ſructum
Iacrificii, alteri Indulgentiam? e. Si tenor pri-
vilegii quoad Indulge ntiam ſit talis: Sacerdos
dicen do Miſſam pro de funde liberat ejus ani-
mam ex Purgatorio; tunc Indulgentia non
ſuffragatur, niſi animæ, pro qua celebrans
offert ſacriſicium.
195. Quidſi ergo tenor privilegii fit talu;
Quoties Miſſam quu dixerit in tali Altariito-
ties liberat animam ex Pargatorio? &. Tuno
poterit uni ſacrificinm, alteri Indulgentis
applicari, quia tunc ſufſicit Miſſam celebrare

in tali Altari, tanquam opus pium injuncum

ad liberandam animam.
196. Vernm defunda magis proſit Miſſa
belennis, qudâm privata? R. Saltem quoad
fructum impetrationis, magis prodeſſe ſo-
lennemn; tum quia celebratur cum majori
attentione, & devotionc; tum quia cum ma-
jori decentia & ornatu, ex quo major DE
cultus reſultat; tum quia ad illam plures Mi-
hiſtri, & offerentes ſive ad Ahare, ſive in
Choro concurrunt.
P 74

332 Pars 1 V. Caput 11.
197. An non plus prodeſſe poſſit etiam
uoααααα ſatefackionu? B. Poſſe; quia
præter fructum ſatisfactionis principalem,
provenit probabiliter ex ſacrificio ſingulis
adſtantibus & offerentibus cum Sacerdote
frutus ſpecialiſſimus ex opere operato, quem
licèt aſſiſtentesin Choro, & in Eccleſia non
e ne antur offerre pro defunctis, facilè tamen
contingit, ut plures applicent ſimul cum
ſrudu impetrationis.
Defectus Miſſe ſupplendi.
1298. As defedus Miſſæ ſupplendi ſint Br.
Aliquos eſſe ſupplendos, aliquos non, pro
sorum diverſitate.
