DecaNdWι aperirct uterum matris animama-

—*

ent factenda mala, ut eveniant bona.
39. An etiaz itse urreret irregnlaritatem
ex delito? Bt. Incurſutum, ſi peccaminosè;
& non bound fide ageret.
31. An & ile malè operzturus eſſet, qui
battiz aret ita infirmis m, uz mors illi aceele-
zanda iasdicaretur ter modica etia aqu
ad Bapeiſcn uns neceſſaria infnſionem! Reſp.
Cum Ceninck, Hurtado, Diana, Paſq;'zaligez
T mburinoe, hunc caſum eſſe ferè moraliter
im poffibilem, nec poſſe tam modicam, &
ferè inſenſlbilem mortis accelerationem
hümang ackione cauſatam, reputari pecea-
minoſam, & contra ratzonem ob ſalutenz
æternam alterius, neque ex ſe eſſe cauſam
mortis, ficut altera projectio vera illius
cauſa eſt. .
Forma Baptiſmi.
52 OQus ess forma neceſſariz Baptiſmiz
Keſp. Hæc: Ego te baptizo in nomine Patris,
& Filu, & Spiritus ſanézi, Maith z8. à
Chnſto Domino determinata, & ab hac non

diß⸗

ge ntis ad infantem baptizandum; non enim

N
Plnn

4

Ehmcnat

e, 4 Dite

Purictn

lier unnto

ſuſzmin

De Baptiſmo.,. 217
differt fubſtantialiter forma Græcorum:
Baptizetur ſer vus Chriſti in nomine Patrix,
& Filii, & Spiritks Sankéti.
3. Quid ergo debet ſig nißcari per ſormam
Baptiſmi: H. 1I. Periona baptizantis ſaltem
implicitò; urpeté à qua ipfa a tio bapti-
zandr procedere debet. 2. Ipſe aftus bapti-
zandi; ſiquidem aliaâs forma non connecte=
getur cum materia, neque hanc determina-
set ad rationem ſacramentalem. 3 Perſona
baptizandi; ſiquidem ſicut ipſa ablutio, ita
& forma cirea certam perſonam verſari de-
bet. 4. Unitas naturæ divinæ. 5. Trinitas
perſonarum divinarum exphcité & diſtin &&E
vulgaribus vocabulis.
34. Eſtne vox Amen etiam de neceſſitates
. Minime, ſicut nec vox: Ego; quia ſine
illa habetur tota formæ ſigni fieatio; iſta verò
ſatis ſigni ficatur per verbum: Baptizo, fimi-
Iiter particula l, & conjunctie E, non ha-
bentur pro eſſentialibus.
35. An id verum ſit de partiecula: In, &
particula: Ego, in quacunque lingua? H. In
Latina verum eſſe;in aliis quibuſdam linguis
falſum eſle, probat Gobat, quia inquit: In
Germanica, Gallicave, ſi omittatur Ego, nul=
Ius efficietur ſenſus. In iiſdem & talica;
Hifpanica, Græca, ſi deſit propoſitio In,
orietur confuſio.
36. At etiam in ſorma Gracorum non vi-=
Natur ſigniſssari perſona baptixans? N. Satis
V AIK 5 cam

2 % Paryz; 1II. Cazus 1V.
eam ſigniſcari per verbum Baptizetur;
quod idem ſignifcat „ ac Baptizatur
rs.
37. Quem ſenſum habent votes: In No-
mine 7 Reſp. Juxts aliquos eundem, ac
in in vocationt. Juxta alios: In Fde. Alios:
In virtufe ; id eſt: In autkorstate, & pote-
ſater.
38. Qua formaæ saptiſmi ſunt cerièò ſaf=
Kcientes? Reſp. Præter ſupra relatam ha-
bentur communiter ſequentes pro certò
ſuſſicientibus: Egote baptizo, In Nomine
DEI Patris, DEI Filiis, vel Chriſti DEI
Filii, & Spiritâs ſantti: Vel: Si i2 Nomine
repetatur ad ſingulas perſonas; Vel: Si par-
ticula E ubique interponatur, quia ſie
pluralitas tantum perſonarum explicatur;
non naturarum. Item : Ego te baptiz, in
Nomine Dei Patris emnipotentis, Frlii
ſabie tis, & Spiritüus Sandtiboni, vel Para-
eliti. Vel: Viriute Patris, &c Velſi & ubique
omittatur, Item: Baptizote, &c. vel Bapti-
2 hunc, &c. Vecl: Egote abluo. Vel: Lave
in Nomine, . Vel: Ego Sacerdos, ego
Petrus te b :ptizo, Gec. Vel: Baptizetur ſer-
vus Chriſti. Vel: Baptizeris, vel baptizetur
hic in nemine, Cc. Item: Ego in Namine
Patris, & Filit, & Spiritüs Sangi baptizo
re. Vel fiad ſingulas perſonas divinas adda-
tur: Ege te baptizo in Nomine. Vel G au-
Goritatis gratiâ dicatur; Nos te baptizamus,
Ooc.

dN
Nipven
„ uf
GGrbur
50t
DMibahtun
EvN
guhen,u
GIMe
den g
ſi elth
n NAhuntr
Men
it dm ,
ſemnmn,
Or:ſpenk i
lRnntdane
DyiKhh
nimi, bh
uni &i
Ir hoe

Hicknis

NT
MIndeurn
ſann N
liſru l,
Eei

8

len;

Halſluit,
Gen m
Br ineent
bung o dn
ltegnn l MnN
D,NCGNN
1, l iir hn
n S 4

nedm n
ur te

inmmahſent
mn lp eligct
erſeni 014
lai a,,ſ ne
,G06NEi
GMalhe NeliA n
Uybend,

l mwriuurir.

6 1 lrec
ra Nen

4 r .
unte
Ge⸗

1
e
eENRN
,

De Baptiſmo. 22⁹
Gr. Vel: Ego ves, aut veſtram Dominatio-
nem, Aut: veſtram Excellentiam baptizo;
&c. Vel: Ego baptizo ſer vum Chriſti, ducem
galem, &. Vel : Petrum &c. Item, ſi dum
multi baptizandi ſunt, in neceſſitate, dica-
tur: Ego vos haptize, &c. quia ly ves, idem
ſignificat, ac te, te, ze.
39. Qus forma ſunt certèà non ſufficien-
tes? H. Sequentes communiter pro talibus
habentur; Ego te baptize in Nomizibus Pa-
tru, &c. quia ſigni ficatur pluralitas Dee-
rum, Veli In nowine Chriſti, Amen. Vel: In
Nomine Dei, Amen. Vel: In Nomine Trini-
tatis, Amen. Vel: In Nomine trium divina-
rum perſonarum, Amen. vel: in Nomivs
Omnipotentis, Sapientu, & Boni. Vel:
In Nomine Genitoris, & imaginis ejas, *.
Doni. vel: In Nomine Patrs majoris, FEilii
minoris, & Spiritus ſancti. Vel: in Nomine
Patris, & PFilii, & gratiæ Spiritüus ſancti,
Vel: In Nomine Sandtiſſime lirginis, &
Sanctorum, Amen. Vel: in Nomine Patra;,
& Filii, e Spiritäâs ſanckti, at beatiſſima
Firgini: & Sanbtorum, ſi ſcilicet ſit inten-
tio bapt zandi indiviſibiliter etiam in No-
mine B. V. & Sanctorum, aliud eſt, ſi tan-
tùm invoceturauxilium B. V. & 88. Item
ſi dicatur: Battizatur à Chriſto, vel à Dee
talis ſervus Chriſti, Amen. Vel: Baptize-
tur, deprecativè intelligendo, & nonautho-
titativè. Item : Ego baptizo in te Nomine:

K 7 See.

2 30 Pars III. Caput IV.
&e. quia per hanc tranſpoſitionem mutatur
ſenſus formæ. Item: Baptiza Petrum, &.
quia nec implicitè ſignificatur perſona bap-
tizans. Item: Ego me baptizo &t. quia bapti-
zans à baptizante diſtinctus ſigni ficari debet.
40. Si duo ſimul eundem baptizent, uter-
“ pronunciando formam, an, & cujus
baptiſmus Valebit? g. Si alter independen-
ter ab altero baptizet, valebit Baptiſmus, &
quidem ab illo collatus, qui factâ ablutione
priùs formam pronunciaverit; ſi autem ſi-
mul uterque pronunciaset formam, uterque
ſimul baptizaret eo modo, quo in ordina-
tione Sacerdotum omnes ordinati, qui cum
ordinante ſimul formam pronunciant, ſimul
conſecrant.
4 6. Qus forme Baptiſmi ſunt dubiæ à Be.
Sequentes, ſi verbis Ego te aptiza, addantur
ſequentia: In nomine Geniteris; & Genitiz
& bProcedentis ab stroque. Vel: In nemine
ungentis, ancti, & qus undzus eft. Vel: in
nomine F'atris, & leſu Chriſti, & Spiritss
ſandi. Vel: In nomine Patris, & Filii, *
Spiritus Cûm enim etiam Angelus ſit ſpi-
ritus, non videtur ſuſſicienter explicitè ſig-
nificari Spiritus divinus. Vel: In nomine Pa-
rris, & Verbi, &c. Vel: Cum nomine. Vele
Sub nomine Patris, &c. Vel: Gum Patre,
Eiio, & Spiritu ſandio. Vel: In DEO Pa-
tre, &t. Vel: Iin eſſintia Patris. Vel: In uno
DEObaere, &c. Vel: In Patre, &, Comin
18

—

N
Pwtemi

10
1e ERem
„ 4

mr !
D lehrun
4
t Cn
itene, uim,
ikunne
ſient, ,

nt t NM

yr
Uel

ial,

De Baptiſm. 21
pis non videatur id totum ſigniſicari, quod
in nomine. Idem eſt de his: In aunum Deum
Patrem, &t. Vel: Per unnm Deum Patrem,
&. Vel: In virtute, aucritate, & fide Pa-
tris, &c. Quia hæ voces videntur minus ſig=-
nificare, quàm: in nomine: Item: In nomine
Filii, Patris, & Spiritas ſankfi. Vel: in nomi-
ne Spiritũs ſancti, Filii, & Patvis; quja per
priorem non explicatur proceſſio Filii à Pa-
tre, & per ſecundum, cjufdem Filiià Patre,
& Spiritus ſancti ab utroque. Item: In no-
men Patris, & quia videtur, in nomen, non
habere certò eandem fignificationem, quam
in nomine. Item: Ego te tingo, intingo,
mergo, immergo, acerge, aquam infundor
balnes, conjicio in aquam 'n nomine, &c.
Dubia ſunt Tamburino. Item: Baptizats
vel: baptizet te DEVS, vel: Chriſtus in no-
mine, Gc. Aut, baptizaris, vel, baptizeris à
n ſerpupu DEO, vel: à Chriſto, & c quia non explica=
,niu, tur ip ſius Miniſtri actio.
s, Iteratio Baptiſmi.
42. Dantürne aliquaà regula ad deter-
minandum, quando ſit iterandi: Baptiſenus!
Reſp. Dantur tres Regulæ apud Tamburi-
Druun. O 4 3³. Qna es; prima Regula? Bz. Quando-
br cunque Baptiſmus collatus eſt aliquo/ modo
ex dubiè ſuffcientibus, iterandus erit ſub
conditione; 6 autem collatus eſt modo cer-
16 zulufſicienti, iterandus abſolutè.
44. S

32 Pars 11I. Eaput 1V.
44. Qus eſi ſecunds Regala? Br. Si quis

habet probabilem opinionem fſive ex jure,

ſive ex facto, quòd non ſit baptizatus: pote-
rit ſub conditione repabtizari: quia habee
hkoc ipſo prudentem, & rationabilem timo-
rem, de nullo Baptiſmo ſuſcepto.
4 7. Obligatäúrne talis zetere iterationem
Baptiſmi, . Obligari, quia ubi agitur de va-
lore Sacramentorum, maximè ad ſalutem
neceſſariorum, eſt obligatio ſequendi id,
quod tutiùs eſt.
46. Qu« eſt tertia Regala ? . Quoties
quis moralitercertus eſt ſe eſſe baptizatum,
quamvis aliquem levem ſcrupulum, vel ſu-
ſpicionem habeat de nullitate Baptiſmi, non
poteſt etiam ſub conditione rebaptizari, quis
ageretur hoc ipſo imprudenter.
47. Vnde poteit haberi moraliz certituds
de ſuſcepto validè Baptiſmo? gr. Sequentes
Regulas dari ab Authoribus. Primo zRſi ſit
matus inter fideles, aut etiam inter hæreti-=
cos, de quibus certum eſt quòd & accuratè,
& bene adminiſtrent Sacramentum Bapti-
ſmi. Secunds ſi unicus teſtis ſde dignus aſ⸗
ſerat, te eſſe ritè haptizatum Tertiò, ex li-

bro Parochi, in quem baptizati inſcribun-

tur. Quartò, ſi expoſiti infantes ſchedulam
appoſitam habeant, teſtifßcatoriam Baptiſ-=
mi, quamvis de hoc multi op poſitum ſen-
tiant, eò, quòd non ſit teſtimonium magn
ſide dignum. Quinto, ſi in neceſſfitate pe-
ritis

5
Aenthen
idehie
tenkeenu
L h
Perali
elidunze
ſeruvnekeun
un enn
rRen
Huttls
ſlelal,
pkrnent
elutelic.
innntin
futn Adre
ſnteeth)t
itatnti
ſilmmlbnmi
ln ntmnt
r eRenmt
ecvnnſtpte
1Enlulgebriüen
1) Mn
ſun , uct 4
riliaumutn
iaktulen
Rſeniſchar

Aukatimail

1ihleltgien
laulntemd
Mheſtennon

pliln

bhriti
Cunthiutnln
RuiNli

grobenend

lnilpng
Se 7
Reelyineg
yln, .

mrln Gie
Serde
leke
,dlnnte
Nmmnnn Nt⸗
ileznut⸗
n Idall
Gemiter.

De Bapti/mo. 13 5
ritis obſtetricibus, vel à parentibes baptize:
tur: aliud eſt, ſi in aliqua regione obſtetrices
deprehenderentur frequenter errare.
48. Qei adultus rebaptizaretur conſcius
libipeecati mortalu, an obligaretur prin; con-
hieri didum peccatum? R Si ante Baptiſmum
iteratum eſt confefſus legitimo Sacerdoti di-
Gum peecatum, prorſus non debere iterari
ejus conteſſionem; quia ſi primus baptiſmus
fuit validus, eſt abſolutus ab eo in Sacra-
mento Pœnitentiæ; ſi verò primus baptif-
mus fuit invalidus, remittetur illi dictum
peccatum per ſecundum baptiſmum. Quòd
fiautem dictum peccatum non fuit confeſ-
ſus, dico neque eò caſu ad confitendum ob-
ligari; ſiquidem hòe ipſò probabile foret,
quòd non fit materia Sacramenti Pœniten-
tiæ: ne tamen effectus Baptiſmi impedire-
tur, obligaretur elicere ſaltem attritionem
de commiſſis peccatis perſonalibus, quæ non
remittuntur, niſi retractentur.
4⁹. Poſſetne autem confiteri ante Baptiſ-
mum illa peceata, cuùm viderentur eſſe ſal-
zem dubia materia Sacramenti Pœnitentiæ R.
Id facilè admiſluros eos, qui etiam ſola du-
bia peccata judicant eſſe materiam ſufficien-
tem Sacramenti Pœnitentiæ: quo tamen ca-
ſu abſolutio fieri deberet ſub conditione.
Cæteràùm nemo inficiabitur dictum pecca-
tum ante iterationem Baptiſmi commiſſum.
poſſe poſt illum ſuſceptum ſimul cum aliis

poſt

234 Pars III. Capat 1 V.
poſt talem Baptiſmmum commiſſis clavibus
ſubjici, ut nimirum, ſi caſu, quo primus
baptiſmus valuiſſet, abſolvatur directe ab
hoc peccato.
50. Quo loco, quomodo, & à quo debet
znlis Baptiſmus ſub conditione miniſtrari? Be.
Poſſe in quocunque loco etiam occultiſſi⸗
mo, idque confultis ad evitandum fcandaz
lum, niſi res ſit publica. Item à quocunque
etiam laico, dummodo perito, etſi Sacerdos
haberi poſſet; ſicut etiam ſine patrinis, &
teliquis ſolennitatibus; quia hæ omnes cir⸗
cumſtantiæ, & ſolennitates, inſtitutæ ſo-
lùm ſunt pro Baptiſmo abſoluto, aut ſolen-
ni, non autem pro conditionato.

Miniſter Baptiſmi.
SFlI. Weis eft Miniſter ordinarius Bapriſmi?
B. Eſſe Saçerdotem, & quidem proprium;
id eſt, Parochun.“ .
52. An erge alius baptizans peccet, &
quali peccato? Ee.’ Si extra neceſſitatem ſine
licentia Parochi, aut Epiſcopi tanquam ſu-
premi Parochi, baptizet, peccare omnin,
& quidem peceato ex genere ſuo mortali
contra juſtitiam; ſiquidem agiturcontra of-
ficjum alterius, niſi excufſetur per licentiam
præſumptam Paroechi.
53. In veceſſitate poréſine alius stiam bap-
tixare à ꝑ. Poteſt quilihet, nemine excepto,
Qquemlibet licitè. .

1

54. An

9

vrtuen

Ptartgs

Seochontt

Gewwiden
e
izuun t.
MWon n
urds Mlon

ENXN
tLI

. De Bapiiſmo. 23
e 54. An non tamen aliquis ordo inter Prar
Pfupin ſentes ſer vVandus in tali neceſſitate? R. Ab-
ſente arocho, adminiſtrer Sacerdos quicunz
que, hoc abſente, Diaconus, tutr Subdia-
conus; tum Acolytus; tum Exorciſta, tum
Lector, tum Oſtiarius, dum demum Ton-
ſuratus. Nullo horum præſente adminiſtret
vit Laicus; tam fœmina; ultimo heæreticus,
infidelis, apoſtata:.
5S. An hunc ordinem invertere fit tecca-
Dienind tum grave, R. Non eſſe grave præci,4 alià
inncohvenienti, ut ſi v. g. Hæreticus Catho-
. lico, vel laicus Sacerdoti, aut Diacono vo-
lenti miniſtrare præferretur; tunc enim juxta
communem peccatur mortaliter.
66. An non ſaltem Sacerdetiexcommunicar
rteo praſerri poſſet laicus non excommunicatus
vlnmalpi R Cum communiori non poſſe; quia pro
Reuknger tali articulo cſt æquè miniſter is, qui eſt ex-
““ communicatus, ac qui non eſt excommuni-
catus, ſimiliter mulier in gratia exiſtens,
e præ ferri non deberet viro, aut Sacerdoti in
„peccato exiſtenti, cùm enim in mortalt pri-
Anrie vatim & ſine ſolennitzte hoc Sacramentum
pnor miniſtrare non ſit mortale peccatum, (ut
ſupponitur) non eſſlet ratio hunc ordinem in-
vertendi.
217. Qiuid ſi autem inferior eſſet peritior
ad baptizandum etiam Sacerdote ? R, Hoc
caſu non tantùm poteſt, ſed debet fuperior
esdere inferiori, ut nimirum ſeçuriùs con-z
641 fera⸗

236 Pars 1II. Caput V.
feratur Sacramentum adeo neceſſarium.
58. An ꝗqgi baptizat in neceſſitate, con-
erahat etiam cegnationem ſpiritnalem, eum
baptizato, & ejus Parentibus? Cùm talis
verè baptizet, omninò contrahit cognatio-

nem, excipitur Parens in neceſſitate bapti-

Zzans filum ſuum legitimum, tunc enim non
contrahit cognationem dictam cum uxore
ſua, nec impeditur à petendo debito ex Cap.
ad Limin. 30. quaſt. I. .
59. Quid ſi pater, aut mater baptizent
preprium filium, vel filium legitimum alter-

utrius extra neceſſitatem, privanturne jure

petendi debitum conjugale à R. Cum Hurta-
do, quamvis graviter peceent contra Cane-
nes agendo, probabile tamen eſſe, quòd non
priventur: quia vel nullus Canon impedi-
mentum inducens extat, vel ſi quis fuit, cor-
recus eſt per Canones poſteriores.
60. Obligatürne miniſter ad ſolen nitates
Bapliſmi ſervandus K. Quando baptizat ex-
tra necefſitatem, obligari ſub mortali. Exæ
Clement. unit. de Bapt. ſolennitates autem
quæ ſint, videantur in Rituali.
6 1. Qus loro debet fieri Baptiſmus ſolen-
ne ?* R. Qui ſine neceſſitate baptizat extra
Eccleſiam, domi, vel alibi, peccat mortali-
ter ex communiori ſententia Solis enim li-
beris Regum, aut Principum ex Jure conce-
ditur, ut in domibus (ex mente Soarii ine⸗
tfatoriis privatis) baptizentur.
62. §

N
an.
,tunnut
vdRlo
60 ermun

nin un

bee⸗
Polrkeytſen
Mlitytnm
Rußet
gyurbn ri,
liunt, ai
Uolen
ſuſeru aunt
Unnfub d
Gumn lgn
Rpluunert
Uumintun,
ene nuin ſe
Gihueate
en ateae
lekie
mlinde
lllent
umndimnne
ie n ſnt,
en
ſizius

,
nlin
ugit ,
fuls ,n
arn
Mekhn.
nlken
dmanen

ulkinent

wuurliun
ulſininiin⸗
ſmmunee
AAe.
Wn.
Nim

aCumte

Ahrtchſe
Nlrn.
Glradrtin
,hirtt.
ünond
Gerurutradtn

De haptiſmo. 237
g. Si peregrina pariat in loco alienæ Pa-
rochiæ, puteritne parochus loti illius prolem
bapiizare? R. Poteſt, & Barboſa abſolutè di-
cit, peregrinum poſſe eligere ſibi locum
Baptiſmi, ubi valt.

Subjectum Baptiſmi.

65. Quod eſt ſubjedtum capasæ Baptiſmi? R.
Solus homo vivens, ab Adamo deſcendens
nondum baptizatus.
64. Si infas; inter baptizandum moria⸗
tur nondum finitä forma, ſine baptizatus 8
R. Minimè, quia Baptiſmus nondum eſt
completus. =
65. Qui baptiz atum abſolut) rebaptizat,
qua tœnzs ineutrit? R. Qui abſolutè bapti-
Zatum validè, abſolutè rebaptizat, præter-
quam quòd graviſſimè peccet, & nullum
Baptiſmum conficiat, & ipſe, & baptizatus
fiunt irregulares, & jure Civili ſubjacent
pœnæ mortis Siautem rebaptizet ſub con-
ditione etiam ſine juſta cauſa, has poœnas non
incurrit, quia eæ intelliguntur de Baptiſmo
abſolutê dato.
6⁶6. An nondum perfedt natus baptizari
poſſet? R. Si ſit periculum, debere baptizari,
dammodo aliqua pars corporis ablui poſſit:
quia eſt homo vivus, nec certò conſtat eſſe
incapacem. L
67. Qia 6 dubium ſit, an infan, vivat?

2538 pgays 17J. Caput! V.
R. Baptizandum eſſe ſub condwtione; ne for-=
tê, Givivus foret, permitteretur ſine reme-
dioſalutis.
68 Si baptizans infant em, putet eſſe pro-
lem Petri, & reipſa eſt loannis; aut puter eſſe
maſculum, qui eſt puella, an valiaè bapti-

X‿t* R. Validè; quia intentio fertur in præ-

ſentem, aliter quàm in matrimonéo, in quo
fertur in perſonam exiſtimatam.
69. Monſtrum ab homine natum an bapti-
ari poſſit? R. Si capite, & pectore formam
hominis refert, bapt izandum eſſe; ſecùs, ſi
referat beſtiam.
70. Quid ſi ſollm caput ſit ferinum R. A-

liquos putare, quòd ſit baptizandum, alios

judicare differendum baptiſmum ad melio-
rem notitiam acquirendam, vel ſi ſit pericu-

lum, baptizandum ſub conditione: Stes ca-

pax ego te baptizo.
71. Quomodo infans battizandus, cum
geminatis membris humanis, ſe dubitetur,
an ſit unus homo, vel duo? R. Duplicem
Baptiſmum conferendum eſſe, unum abſo-
lutê, alterum ſub conditione pro illa parte,
quæ eſt imperfectior.
72. An Baßptiſmus infantis diu differri poſ-
ſit, quando non eſt periculum mortis à R. Ex
receptiſſima, & gravi Eccleſiæ conſuetudi-
ne, ſub mortali diu differri non debere, ita
ut ad r5, vel ſummum 20. dies ſine urgenti
cauſa differre fit mortale.
J 73. An

VyNRde
6 AI
ſukuie
RNtuere

4

ſltnete
Mlznnleert

1 Elau⸗ 6
, e⸗
eßs mnis
tnolon

nihelſne
onmted
Pürnha .
n er, 0
gyni

De Bazri mae 239„
73. An alnne ſimul haptixari poſſini ab
no, anic aà m Frmam pronunciando: . Ego
vos baptizo, & c R. Validè poſſe, ſed il llicitè
extra caſum neceſſitatis.
74. Infantes infidelinm poſſuntne baptiæa-
ti: K. Validè poſſe, ſed non licitè, repugnan-
te utroque parente: quia vel aufferrenturil-
lis, & fieret illis injuria, niſiſpecialis titulus
adſit: vel relinquerentur illis, & fieret inju-
ria Sacramento, ob irreverentiam, quæori-
retur ex educatione eorum in inſidelitate.
27 ſ. Quid ſi autem barentes ſint manci-
pia Chriſtianorum ? R. Eò caſu poſſe infan⸗
tes eorum baptizari etiam iis invitis, quia
tanquam ſervi, magis ſub cura Domini ſunt,
quàm cura parentum: Aliud eſt, ſi parentes
ſint tantùm civiliter ſubjecti. Eæ Cap. Ma-
jores de Bapt.
76. An ergo nec infantes infidelium mo-
riba ndi baptiz andi ſunt in vitis parentibus?
R. Tales baptizari poſſe; quia non eſt mora-
le periculum, quòd ſint per parentes à fide
revocandi, & ſupponitur, inde non ſecutu-
rum grave incommodum baptizanti, ſi id
cautè fiat.
77. Quiaßſt unus parentum conſenſit etiam
ext ra perioulum mortis infantis? R. Etiam
tunc debere baptizari, debereque tradi curæ
parentis conſentientis. Cap. 2. de con v. in fid.
quia religionis & fidei bonum præferendum
eſ juri, quo parens potitur in filium.
78. An

240 Pars 1 11. Capgt 1 V.
78. An infantes infdelium longè à pas
rentibus diſtantes, nec illa ampliuès emitten-

di, baptixæari poſſint illis inviti? R. Poſſie,

quia cefſat periculam perverſionis à fide,
nec fir injuria parentibus, cùm ſupponantur
sliunde ad eos etiam propter diſtantiam non
tedituri.
79. An infantes infidelium parentibus or-
bati, poſſint in vitis tutoribus baptizari? R.
Zi tutores ſint infideles à patre congiruti,
non poſſe, quia ex jure naturali tutor es ſue-
cedunt patri, quando cos pater conſtituit.
Si autem tutores ſint conſtituti jure civili, &
ſint ſubjecti Principi Chriſtiano, poſſunt eo-
tum pupilli baptizari iis invitis, quia tunc
Princeps poſſet privare poteſtate illos tuto-
res, eamque ſibi ſervare, vel alteri Chriſtia-
no tutori dare, conſequenter baptizari fa-
cere.
80. An infantes talium infidelium, vel ha-
geticorum prius aliquando baptizatorum,
aus ſaltem alterutrius illorum baptizgti poſ⸗=
ſint iu invitis baptizari? R. Poſſe; quia eo=
cum parentes utpote per baptiſmum Eccle-
ſiæ ſubjecti, poſſunt cogi ad ſervanda om-
nia præcepta naturalia, divina, & eccle-
Caſtica.
21. As in didis caſibm, guibus infantes
nfidelium baptizari poſſunt, ſit obligatio eos
Saptizandi? R. Omnino eſſe, per ſe loquen-
do, ſic di tante charitate, vel miſericordia.
Aligd

N

Miunid

rltſeiul, 4
nchlgt.
Aeier pi

WNI ſeune e

atbut.
Nagtnngii
1 Liltum
G lu Lisl

(Pennnt dter

hentocende
ſuntentheinm

unirentntn

1bnmemne, 1.
ium ont
u ſn 1. 5
ℳ Kng i
Viri eng
rliaech e
Aenkun nyen
n n
uginnn
tani Aiet
ln len
lemzie.
. 0 niſut

iifinn nin

nlin ſ nlung
itn Nln
guflin

ltun

ubelete,
re N.
8 4
un ite
Khntäzn
a

ilingzenine
niu gang
llhen alln,
mmurnlituoret
abinen etil
amim uni,
PCuteynine
ini, N
nvenllotr.
Klnidele⸗
uem Nfniſr

Gllhrizhile
put iironi
gelnn gief
e Me,gie
elimtinnten
Uc Anmhie
lin kege⸗

de e
en Yt
ſe
Men.

e
ſeet,

P ,
NRend .

4

De Bap'iſmo. 24
Aliud eſt, ſi ex tali Baptiſmo grave incom-
modum timeretur, cum quali incommodo
charitas non obligat. .
82. Si puer infhdelu habens uſum rationie
peteret baptizari, forétne baptizandus in vitis
parentibus? E. Affirmativè, quia in nego-
tio Religionis eſt ſui juris .
8 3. Qr= id ſi dubitetur, an puer uſum ratio-=
nis habeat à B. Cum Laym. & aliis, ſi Bap-
tiſmus differri non poſſit, ad capiendam cer-
tiorem notitiam, debere baptizari; quia in
dubio in favorem fidei, & animæ ſalutis in-
clinandum eſt; cùm major videatur fieri in-

jusia tali petenti remedium ſalutis, ſi nege-

tur, quàm parentibus, ſi à poteſtate eorum
Kflius abſtrahatur.
84. Quid ſi autem Parentes infi delium con-

Jentiant, puer autem, de quo dubitatur, an

habeast uſum rationis, relultetur: B Urgente
mortis periculé, talem puerum baptizan-
dum ſub conditione ob bonum puert; tali
autem periculo non urgente, differendum,
donec perfectum uſum rationis nanciſca-
tur, ut ſcilicet evitetur periculum nullita-
tis Sacramenti, & apoſtaſiæ in ipſo pue-
ro, quod ex illa pueri reluctantia timeri
prudenter poſſet.
85. An Principes Chriſtisgni baptizare
poſſint infantes Iurcarum, quamvis paren-
tes nondum ſnt mancipia à . Sicut adver-
susillos juſtum bellum gerere, eoſdem occi-
dere, bonis ſpoliare, ita eorundem ſilios ab
5

242 BPays III. Capit ITV.
iis avellere (uti poſt Baptilmum fieri, & in
ſide educari oportet) polſunt.
86. Poſitentne autem ſilii eorum illis non-
dum baptizati reſtitai? H. Ad evitanda gra-
via incommoda (maximè ne & ipfſi recuſent
veſtituere filios Chriſtianorum)]) poſſe reſti-
tui, judicat Tamburinus cumaliis.
87. Poſsiuntne amentes baptizari ? g&. Qui
perpetuò amentes fuerunt, baptizandi ſunt
ſicut infantes; ſi autem ante amentiam ha-
buerunt uſum rationis, baptizandi non ſunt,
niſi aliquando habuerint voluntatem ſuſci-
piendi Baptiſmum.
88. Quid requiritur in Adulto ex parte
Eras ad ritè & valide ſuſcipiendum Baptiſ-
mum à . Ad validè ſuſcipiendum requiri
ſaltem habitualem intentionem, hoc eſt,
quæ aliquando fuit actualis, non retracta-
tam. Ad ritè autem ſuſcipiendum requiri
etiam ad minimùm attritionem de peccatis
perſonalibus commiſſis, cognitionem my-
ſteriorum fidei, & præceptorumà ſe dein-
ceps ſervandorum.
89. Qluid ſi hac omitterentur, an pecca-
retur in adminiſtratiene Sacramenti? . De
primo nullum eſt dubium, ſiquidem invali-=
dum foret Sacramentum; de ſecundo etiam
dubitari nequit, ſiquidem impediretur gra-
tia Baptiſmalis, eò, quòd peccata perſonalia
non dimittantur, niſi retractata; de tertio
etiam certum eſt, extra mortis periculum,

7

/

5
.
orri

iOtn
gamnein
ronnt
6onnneu
“ V
Ptuni
nun
Unnzmn
CiHAun
Nerlet
zuplkn
Gethe Nn
lylnnl.
Ctinnuen
Gunm
MInau
Puepen
elies
l
ronel
ſentun
mn 0
ng
Ailmnte
ri
N Ca
y/h
whar i
remm

amn

s 1
41 ulmn.

ne

ri
mug

hen u n

iütne ann
Cntonen e
grtunn⸗
rzmmittr

rr, A4
umm1. N
iglin nel⸗
1 Eonn Ninc )
S
lemtüli
.

De Bapti/mo. 24 ⅓
cum credere debeat, juxta illud Matt. II. Qu⸗
erediderit & bhapt iXam us fuerizehic ſa! Vass eris,
De quarto etiam extra mortis periculum, pa-
riter certum eſt; cùm enim obſervare ea obli-
gabitur, utiquenotitiã eorum habere debebit.
90. Qu« debet ſcire credenda, & credere
baptizanadus Adulius? Bt. DEUMunum &
trinum, D EI filium pro noſtra ſalute incar-
natum, mortuum, relurrexiſſe, aſcendiſſe in
Cælos, venturum judicare, & remunerara
bonos vità æternàâ, punire malos pœnis
æternis, ad beatitudinem perveniti non poſſie
ſine ſide, & obſervatione præceptorum, per
Baptiſmum ſe obtenturum gratiam & ami-
citiam divinam.
91. Qaorum praceptorum tognitionem
habere debet adualtus baptizandus? B. Tum
præceptorum Decalogi, tum præceptorum
Eccleſiæ, quia ad horum omnium obſervan-
tiam obligabitur. Præter hœæc, quæ pro Bap-
tiſmo rite ſaſcipiendo neceſſaria ſunt, in-
ſtruendus etiam eſt, ut ſciat Symbolum Apo-
Rolorum, Orationem Dominicam, Saluta-
tionem Angelicam, decem præcepta, & alia,
quæ de preceptæ ſciendaſunt, & onumeran-
tur à Sanchez lib. 2. Decal. c. 3 n. 24. in.
Cognatio ſpiritualis ex Baptiſmo.
92. Contrahitürne aliqua cognatio in Bap
siſmo à E. Contrahi cognationem ſpiritua-
lem, ſicut & in confirmatione, eſtque ills
impedimentum dirimens matrimonium in⸗
ter taliter cognatos.

L a 8 .

244 Pers 1II. Caput 1 V.
93: Inter quas Perſonas naſcitur hac cog-
n itio ſpiritualis in Baptiſmot Novo jure Irid.
ſeſſ. 24. c. 2. de ref., matrim. enaſcitur inter
baptizatum, & baptizantem, baptizatum,
& Patrinum, vel matrinam, vocatúrque
hæc utraque cognatio Paternitas Item inter
patrinum, vel matrinam, & patrem, matrem-
que baptizati, & inter baptizantem cum
Patre, matreque baptizati, vocanturque hæ
duæ cognationes Cempaternitas.
94. Quid eſt eſſe pätrinam vel matrinam;
B. Qui, vel quæ, vep tenendo baptizatum,
cùm Baptiſmus admimiſtratur, vel ſuſcipien-
do de manibus baptizantis, immediaté poſt
Baptiſmum ſpondet, ſaltem tacitè, ſe habitu-
rum curam ſpiritualem ejus, qui baptizatur,
in inſtractione rerum fidei is patrinus vel
matrina cenſetur. .
9 5. Eſtne neceſfarinm ad Baptiſmum, ad-
bibere patrinum, vel matrinam: . Pro-
babiliùs eſſe mortale, in ſolenni Baptiſ-
mo non adhibere patrinum, vel matrinam,
ſiquidem fit in re gravi contra præceptum
Eecleſiæ.
96. Quæ perſona poteſt agere patrinum. vel
matrinam in Baptiſmo? E. Requiri impri-
mis, ut fit rationis compos, quamvis ſit ju-
nior baptizando, ut ſcilicet poſſit volun-
tarié facere id, quod Eccleſia inſtituit, vide-
licet intentionem habere exercendi munus
ſuſceptotis, & non tantùm materialiter ſe
habere in ſuſcipiendo,
= 97. De-

N8

Ninun

pennno

Gpnocre
Md
cunlmfn
eint MMerk⸗

lnwatcunt

(eſtli
4 ME
Gure
rA 1
calCatnu
(hekecpendoren
eut
4 un

haer
ind
pt.
Go e
lN u
Druunir

j iluin
lberſicez
llenen
l ſeſlen
nn

Wland
nKymmn
Mpiunan
un, wunmg
nutiis

ummn ienie.

Eberun
unmmſtliſn
Lag nmd
Een nantſttten⸗
nes gibinun,
aibisſnnu

mliltſen 4.
Mawynis -
1 nbbm Mn
eun ſe ninnn
aun riin

n
en.
n
Namnmt
unſb
Sle Mintr

De Bapti no. 245
97. Debétne patrinus eſte baptizatss? E.
Debet omnino , aliàs quamvis intentionem
quamcumque habeat, imò etſi debité bapti-
zZet, nullam prorsùs cognationem contrahet,
etiamſi poſtea Baptiſmum ſuſciperet; Lex
enim hæc cùm ſit pure Eccleſiaſtica, non ſe
extendit ad alies, quàm qui per Baptiſmum
Eccleſiæ ſubjecti ſunt.
98. Potéſtne bareticus Patrinus admitti?
B. Non poſſe perſe, ſine gravi culpa; quia
non eſt aptus ad inſtruendum puerum in
vera fide. Cæterùm quia baptizatus eſt, con-
traheret cognationem ſpiritualem, ſi admit-
teretur.
99. Quid ſi autem alius patrinus habers
non poſſet, quàùm hareticas à Be Meliùs tunc
fore, Baptiſmum ſolemnem ſine Patrino
peragere.
100. Quot poſſunt Patrini adhiberi à Be.
EFX Trid. ſeſſ. 24. c. 2. de Reform. Matrim.
Unus tantûm, ſve vir, Kve mulier, vel ad
ſummm unus & una, idque aliqui putant
ſub mortali, alii ſub veniali tantùm. Cæte-
ràùm addit idem Trid. ut ſi alii ulera deſgna-
tos tenuerint baptizandum, cognationem
non contrahant.
101. An duo conjuges peſſint ſuſciperé eæ
Baptiſmo alienam prelem ? Quamvis id
prohibere videatur Urbanus II. ſub veniali,
probabiliùs tamen eſt, vel non eſſe prohibi-
tionem, vel ſaltem Conſtitutionem illam
non eſſe uſu receptam.
. 3 103.

246 Pars III. Catut 1V.
102. An poſſit quis ſe intru dere ad munus
Patrini obeundum? B. Ex Trid. cit. debere
eſſe deſignatum.
103. Ad quem pertinet eum deſignare? Bz.
Drimariò ad parentes, vel ad eos, quibus in-
cumbit curare, ut quis baptizetur, in horum
defectu ad Parochum.
104. An ſi hac deſignatioprorsus omista-
zur, ſuſcipien; contrahat cognationem? BZ.
Poſt Trid. probabiliùs non contrahere, juxta
Sanchez, ſiquidem hanc deſignationem vi-
detur Tridentinum de forma ſubſtantiali
requireread munus patrini.
105. Quid ſi plures ſimul deſignarentur
quàm unus & ung, contraherénine omnes
cognationem à &. Cum Tambur. probabi-
liùs videri, nullum contracturum; quia deſfi-
Cit alia conditio, quæ etiam eſt ſubſtantialis,
quàâ Trid. voluit, unum, vel unam tantuùm,
vel ad ſummum unum, & unam deſignari;
ſiquidem fſinis Tridentini erat, has cognatio-
nes ſpirituales valde diminuere.
106. Si quis ſe ad hoc munus ingerat, & 4
barentibus, aut Parocho nen rejiciatur, an
habendus hoc ipſo pro deſignato, ac proinde
ipro vere patrino à G. Aliquos id affirmare
ſimpliciter, alios ſentire tantùm, tunc id ve-
rum eſſe, quando talis facilè rejici poſſet, &
non rejicitur; tunc enim valet Regula illa
Juris: Qui tacet, conſentire videtur.
107. Pater, vel mater, potéſtne eſſe Patri-
vswαν ve Matrina prepria prolu in aeN
ℳ 4

Wrntkhun

Del
,thniciun
gentſectun

ob
llegda

isbonſe

buuten
n nuite

4

Kammlumtn
leheze

1cuneorrt

4

idntapen
A h
RNenN
Eton b
tbaſgte
Nlllnletrer
hl

.

K
4 1

uuungfin
1l Ahniu
müßerze
intzan ln
unemne

l⸗
liiig
uee
ut

Wr.

elaegg

d eri
eyrrrte 5
UIe vieren
etiteren

mtnnttenun

bm Wnn
D lelhumnm
urigitar inne
alnſe Mdr⸗
eumiltchmi
nA muntndn,
Rinnhſen;
6sauner

e/

n.
nunit,i9
Nilinter, 11
n,1 d
orſlcktwne

De Baptiſmo. 274
mo? . Extra caſum neceſſitatis non poſſe,
abſque gravi peccato; quia in re gravi diſce-
derent à Legibus Eccleſiæ; in caſu tamen
neceſſitatis non peccabunt.
108. An autem tunc contrahant cognatis-
nem ſpiritualem, & conſequenter briventur
Iure petendi delitam ? B. Probabile eſſe,
quòd non contrahant, ex eadem ratione,
quam ſupra attulimus pro patre, & matre
baptizante proprium filum; Eccleſia enim
annexuit cognationem hanc legitimæ ſuſce-
ptioni, cùm ergo hæc ſuſceptio ſit illegitima,
& contra Legem eodem modo loquentem
per verba: Non poteſt, ac de non baptizatis,
non inducet cognationem.
109. An Religioſi poſſint agere Patrinos
in Baptiſmo? R. Nec Religioſum, nec Re-
ligioſam poſſe, ex cap Non licer, de Conſecr.
diſt z. ſi tamen ſint Patrini, contrahent co-
gnationem. Et Quintanad, exiſtimat, id
prohiberi ſolis Monachis, & quidem non-
niG ſub leviſſimo veniali, à quo excuſat quæ-
libet cauſa.
110. An frater, vel ſoror peſſint ſaſt ibers
fratrem, vel ſororem in Baptiſmo? Bl Poſſe,
quia id nulla Lege invenitur prohibitum,
eoſque in caſu occurrente contrakere cog-
nationem ſpiritualem.
III. Ad quid obligatur patrinus? E. Obli-
gatur inſtruere baptizatũ in fide, & moribus
Chriſtianis, quæ tamen obligatio non urget,
diſi in tempore neceſſitatis; quæ vix occurrit
L. 4 in-=

248 Pars 1II. Caput 11.
inter Chriſtianos, cùm communiter hæcin-
Kruct,o fiat per parentes & Parochos.
¹IE. In gquali saaminiſtratione Baptiſmi
oνa5tnr cog natio Piritualis à ſuſe ißiente
ſea levaniei e. Probabilius vidert „ quòd
in ſola ſolenni, non autem privata, ſi adhi-
beatur ſuſcipiens; quia jura hanc cognatio-
nemindacentiain ſuſcipientem, ſolùm lo-
quuntur de ſuſcipiente in Baptiſmo ſolenniʒ
proinde extendenda non eſt hæc cognatio ad
ſuſcipientem in privato.
113. At nanquid Baptizxansetiam in pri-
Vato contrahit hanc cognationem .; cur non

ergo etiam ſuſcipien, ? B. Diverſitatem eſſe,

quòd jura loquantur de baptizante ſimpli-
citer, etiam de ſœmina; at cognationem
Tatrinorum annectunt ſuſcipienti ex inſti-
tuto Eccleſiæ, qualiter non ſuſcipit, qui in
Privato ſuſcipit.
114. An 2ui ſaſcipitinfantem., quando in
Eceleſia ſolm ſupplentur ſolennitates Baptiſf-
mi, pri vatim collati ob neceſſitatem, ſit verus
Patrinus? B. Non eſſe, quia verè non ſuſci-
pit in Baptiſmo.
II5. Qualis acfio requiritur in ſuſcipiente,
ad contrahendam hant cognationem? Be.
Requiri, ut vel teneat baptizandum, dum
baptizatur, vel illum immediate accipiat à
baptizante poſt Baptiſmum; quia jura utun-
tur his terminis: TIungendi, le vandi, tenendi;
Iuſcipiendi, &c. Requiritur etiam intentio
exercendi munus Patrini, quæ ſuſſicit, ſi ſit
im⸗

8

A
nrebent
ſrin ftun

in

“

Iislincnn
ſetcnenrun
Tlrtpumnnr
Ati
ltadkue

8*

ſi ulnte secke
geftes gal

NN
Uekenkenm
N Amr
i an dinra

„7
1

Uinenih
Unleilzeete
tnonniCe
ulhlatei
ieſen hun

uinnir.
