GAnnine
Durti N

knnr ih,e
ideine

en

Lo 4

uig ii
n
ingun ſn

4

1
Alh ,N.
ſeryahele t
GNr
mnlenooſe⸗
yi

,
ſecte

Mt

1
4

Asenr I

Quaſliones Mlſcellanes pro Diatonk. 209
7 Quomodo dividitur gratia adtnalis?

B. In prævenientem, quatenus in au primo

trahit, & allicit voluntatem ad conſenſum,
&ͤ hæc eatenus vocatur etiam excitans 3
Concomitantem, quatenus unà cum volun-
sate influit, ſive moraliter, ſive phyſicè, in
actum, vocaturque ctiam cooperans & effi-
cax. Subſequentem, quatenus conſummat,
& roborat voluntatem ad perſeverandum
in illo bono affe cu, quem cum illa ope-
ratur; & in hac diviſione comprehendi-
tur etiam diviſio in effieacem, & ſufficien-
tem tantùm.
58. Nunquid omni Gratia efficax eſt ſuffi-
ciencur ergo hac membra dividentia ponun-
zur à B. Eſſe quidem omnem Gratiam
efficacem ſufficientem, ſed non vieiſſim
omnem ſufficientem eſſe efſicacem.
59. Quid ergo eft Gratia eficax , gnid
ſußien: 2 Resp Efficax vocatur illa, quæ
infallibiliter infert operationem; ſufficiens
ver, quæ complet actum primum liberta-
tis ad operandum, ſive ſequatur actio, ſve
Ron.
6ο. Vnde colligi poteſt, quèd Gratia effcax
lſi ſimu! ſuffciens Be. Apoſtolo Paulo, qui
habuit Gratiam efficacem, dicit Dominus
2. Cor. 12. Suficit tibi gratis mea. Id eſt, gra-
tia mea eſt tibi ſuſſiciens.

6&. Quomodo ergo gratia eficex, ſ esfz

Eimul ſufficiens, nen tollit libertatem; ſiqui-
1 6 depe

64 Pars 1II. Caput 111.
Aem boc ipſo debet ſe tenere ex parte adlas
primi, guatenhs ſufficiens eſt, & quatenus
eſfeaxeſt, infallibiliter infert tonſenſum? H.
Non tollere libertatem, quia quatenús-
efficax eſt, ſupponit conſenſum ſub condi-
tione futurum, proindeque hoc ipſo tantùm
nece ſſitate & infallibilitate conſequente in-
Ert conſenſum.
62 Datürne omnibus hominibue gratis
ſuffcieng? . Dari cam omnibus adultis;

Joan. I. Qui illuminat omnem hominem,

Tenientem in hunc mundum I, ad Timoth.
2. Qus vult om nes homines ſal Vos fieri. Apoc.
3. Ego ſto ad oſtium, & pulſo, &Gc.
63 Quid eſt gratia habitualis? Reſp. Ex
Tiid. ſeſſ. 6. c. 7. Eit unica cauſa ſormalis no-
Rre juſtiſieationis; gquæz juſtißcatio ibid. in
init. non eſt ſola peccatorum remiſſio, ſed &
Janitificatio, & reno vatio interioris hominis
per volantariam ſuſceptionem gratia, & do-=
orum.

64. Qzotuplex eſt gratia habitualis? N.

Duplex. Alia eſt prima, alia ſecunda; IIla
eſt, quæ datur eam priuùs non habenti, pee-
eatori videlicet, dum pœnituit; hæc, quæ
eſt augmentum gratiæ priùs habitæ.
6⁶5. Diſtinguitürne gratia habituali 4.
charitate? E. Probabiliùs diſtingui; quia
Trid. ubi dicit: Iafſtißiationem fieri per ſu=
ſteptienem gratiæ & daonornm. Dona con-
tradiſtinguit à gratia 1 inter dona autem
. ponis

d

4 ginlr

oen

ükrch v
( Quſene
ſhemmleß
(NAni
Eekunu,
npl um

fpnlnpe

ſylfohut

iMi Aen

Mültntenn
(NNln iy⸗
npnznfern
ami
Mun ptirſi
1 .. 1
ſanginund
(lmnme

n
Punctahd
(ANn
Mn
eis, n
nhikflne

Qaaſtione: Miſcellaneapre Diaconu. 205

n Ponit Fidem, Spem, & Charitatem. Aliunde
an P nen⸗ habet ſe per modum naturæ in ofdine
. M upernaturali. Virtutes autem per modum
pateltiatum ad operationem ordinata-
ennu 66. Qui ſunt effectus prazipui gratia ja-
ualeh ſtificantis? Reſp. Ex docrina Tridentiniſeſſ.

MMUƷ 6. c. 7. ſunt duo, videlicet: Non eſt ſola re-
ben t i miſio peccatorum, ſea & ſanctificatio, &

imniu ie reno vatio interieris hominis: unde homo ex
unn nnn in juſto fit jaſtus, ex ini mico amicas, ut ſis
I hare, ſecundim ſpem vita aterna.
a huſeit 67. Infunduntärne omnes virtutes juper=
ℳ. vaturales homini cum gratia ſandtificante ¹
nli tl Reſp. Infundi omnes, quia gratia tanquam
ind. natura in ordine ſupernaturali exigit illas
n tanquam proprietates.
nnnße 68. An non aliquz priles infundantur,
unid guam gratia ſanklificans? Reſp. In adultis
ns ui,90 ſæpè priùs infunditur habitus Fidei & Spei:
Cuüm enim antequam ab iis ponatur ultima
H diſpoßtio ad juſtificationem, (quæ eſt dile-
Akund;Iu ctio Dei ſuper omnia, vel contritio perfe-
ien N. ta, vel ſuſceptio Sacramenti) elici debeant

iut tre,gu actus Fidei & Spei, qui actusſunt ſufficiens
“ diſpoſitio ad habitum Fidei & Spei, con-

n pe
dGatn gruum eſt, ut hi habitus poſitâ tali diſpoſitio-
nej, infundantur ante infuſionem gratiæ.
Alhe

69. Poréſtne gratia ſancd ficans ſtars
eum peccato ſimul in eodem ſubiccto? Reſp.
Satis manifeſtum eſſe, quòd cum peceato
. I . 1 7 habi-

ere
/⸗

!)

4 5 Pars 1. Cagai à2 fFk.
habituali mortali; non peſſit ſimul ſtare; ſi
ehim juxta communem) hujus perſeveran-
tia moralis conſiſtit in negatione condona-
tionis divinæ ; gratia autem eſt eauſa for-
malis condonationis, contradictoria con-
jungi deberent.
70. Quid autem de peccato actuali? Keſp.
Sicut probabile eſt, condonari poſſe pecca-
tumper condonationem extrinſecam, dum
actu ſit, ita probabile eſt, gratiam ſtare poſte
cum actu peccaminoſo, dum fit.
71. Quem ergo effectum tunc haberent
gratis & pertatum? Reſp. Gratia faceret
juſtum, ſanctum, Amicum Dei, tanquam
unica cauſa formalis juſtificationis; pecca-
tum verò denominatet peccatorem quoad
quid facti, non autem quoad quid juris; hoo
eſt, fundaret quidem jus in Deoad rationa-
biliter habendum peccatorem pro inims-
co, in actu tamen ſecundo, non redderet
formaliter inimicum; quia Deus non ac-
ceptaret jus illud ad odio habendum, hoc
ipſo quòd infunderet gratiam, quæ eſt forma-
lis ceſſio hujus juris.
7 ². Qusm asdhuc ſpecialem effektum ha-
bet ſanctißcatio bominu per gratiam ? Keſp.
Quôd opera ejus bona reddat condigne
meritoria vitæz æternæ, exigatque quaſi
ſecundàùm aliquem modum juſtitiæ eom-
penfari.
7 3 Quoszede t ber eperum digni-

Rcs⸗

eee
n d,
vlmAd
bletni
lobit
(Irnd
1 gernnl

ſ,udinnlen
Ebladt
lten.
3 G
fnhalrſem
klannnte
5
nenmnt
iſcrch⸗
Uiegnate

Nn

Renuth

n ſr tne

ſmud
lengeltr⸗
Ule rte
Ulnchtene
(ier

)

aͤtien
phng.
an.
ni 6 4.
rriigg.

Cic,illl
untfthe
enttitinn
numnmnt

ntt

in un i

cn biitlent
unll,man

unmen ld

Acbltze

men n
nhb, Nrtle
Deuton
Kun
0bendun, ie
ngre,hunt

otſn 6

rein N⸗

Atn Unler ſ
üftteſ

⸗

Quaſtiones Miſcellanea prs Diatonit. 25 7
Keatio? . Fieri hoe modo 5 quoòd per gis⸗
tiam Perſona operans feddatur digna tan-
quam Amica & Filia adoptiva DEI, quia
autem opera hominis æſtimabilitatem com-
enſabilem accipiunt à dignitate operantisg
ideo dignitas Perſonæ, cùm ſGt ſupernatu=
ralis, reddet opera ejus bona digna præmie
ſupernaturali.

2„4. Qua conditiones teguiruntur ad me-

eitnam condignum à N. Hæ 5. ut opus ſit ex

ſe bonum, ut ſit factum in ſtatu gratiæ, ut
Gat liberè ſine coactione, & neceſſitate, ut
ſie factum in ſlatu viæ, & ut aliquo modo
teferatur ad Deum, ex quo habeat ſuperna=
turalitatem.

77. Quid potefſt bome de condigno me-
ryeri merito ſupernaturali apud DEVM: E.
Augmentum gratiæ ſanctificantis, gloriam
æternam pro ſe tantum, & non pto aliis,
quia ſolius Chriſti Privilegium eſt, mereri
Alus ęratiam & gloriam, eò quòd vi Unionis
hypoſtaticæ, habeat plenitudinem gratiæ

Sc gloriæ.

76. Nunquid Sandi obtinent nobis gras
tiam à M. Eos obtinere vi impetratio-
nis, orando DEUM, qui eorum precesex-
audiens, ex liberalitate concedit quibuſdamm
auxilia gratiæ, & conſequenter ipſam gra⸗
tiam fanctißcantem. Viâ autem meriti mi-
hil obtinent-
Vir-

Pari 11I. Oesut 11I.
Virtutess

7y. Quid eit virtus à . Eſt habitus ali-
quo modo potentiam hominis rationalem
afficiens ad elieciendam operationem ejus
naturæ conſentaneam.

7 ⅞. Qaare virtutes aliqus dicuntur in

medio conſiſtere:? . Quia ita attingunt ſuum
objectum, convenienter regulæ rectitudinis
ſuæ, ut neque illam excedant; neque ab illa
de ficiant.
79. Quomedo dividitur generatim vir-

tus 5 R. Kelativè ad potentias, ad quas ſpe⸗

Ktant, aliæ ſunt intelle Quales, aliæ voluntatis.

80. Quid eit virtus intellectualis“ Keſp.
Eñ virtus affieiens intelleétum, & inchnans
ad aſſenſum verum, & judicium rectum: ut,
ars, ſcientia, prudentia, fapientis, intelle-
Kus.
1. Quiden virtus voluntatu: Reſp. Eſt
virtus afficiens potentiam appetitivam ad
obje tam reéëtæ rationi conientaneum atr-
tingendum.
82a. Qus eſt alia divifßo virtutis? Reſp.
In acquiſitam; & infulam, illa bonis actibus
acquiritur, hæc perſe à DEO infunditur, ut
inſerviat directè ad beat tudinem ſuperna-
turalem per opera ſalutaria acquirendam.
8 3. Qua adhuc eſt virtutis divifio? Réſp.
In Theologicas & morales. Illæ inelinant
P0⸗

ll

n ſone
zluen
ziteortuet
enlo.
1 kinn1
rererkent
Pecſtumumn
weninnn
eoeken
etaen
Nien

Gn

ℳ,6
Pulnank
Teccgeueui
unſeguanne
Dön grden
elmmetla
dind.
lelirtuir
ilea
Cuger⸗
D H
Inu Kl⸗
Gnin eih⸗
(ultiot
viliſi

r.

WKWRr
H ln

SGu Ener

Nigleiti

uds,Ek

n unuin

eN
An, bhdan
Sðõ
Gui ind

,nlaus en
n getiint

6nuslttttun 4

emni Lp.
aAleuſttu
N einltun
Atlanhe

Queſtiones Miſeellane« pro Diaconi. 209
potentiim immediaté ad Deum attingen-
dum, hæ ad media, quibus Deus acquiritur;
in iis honeſtatem ad Deum ordinatam am-
plectendo.
84 Eſtne adhuc alia diwiſie Reſp. Eſt
in habituabem & a dualem: illa eſt, qualitas
facilitans aut inclinans hominem ad bonum
potentiæ, permanens in homine etiam ni-
hil agente, & dormiente. Hac eſt ipſe actus
ex hac facilitate, aut inclinatione prove-
niens.

Virtutes Theologicæ.

8 ½. Quigd eßl, & in quo genere virtutum
eſt fides divina? R. Eſt virtus intelle cualis
Theologica, qua inclinamur ad aſſentien-
dum ſuper omnia, quamvis inevidenter om-
nibus, quæ Deus revelavit, & nobis per Ec-

cleſiam credenda propoſuit.

86. Quare additur: Et nobis per Ecclefi-
am, Sc. Reſp. Quia non tencmur credere
revelationtbus aliarum privatarum perſona-
rum, niſi Eccle ſia eas à Deocſe dixerit.
87. Quotuplex eſt adtus fidei? Reſp. In-
ternus & externus; ille eſt aſſenſus mentis
firmus, ſed obſcurus, innixus revelationi
divinæ: iſte eſt aſſenſus verbalis ſeu pro-
feſſio fidei ore facta: Ad Rom. I0. Corde cre-
ditur ad iuſtitiam, ore autem confeſſio Ht ad
Jalutem.
88. Eſ

a9“5 Far: 111I. Caput II1I.
8 8%. Eſtne ad ſalxtem neceſſarinm smnia
eredere, qus ſunt à DEO revelata ⁸ R. Ne-
ceſſe efſe omnia credere fide implicit4, ſed
non eſt neceſſè omnia credere fide exphicitâ.
2 32. Quid eft credert fide explicitä, &α
guig fide implicita! R. Habere aſlenſum cir-
ca illud directe, quod creditur; eſt credere
ſide explicita: habere autem aſſenſum non
terminatum adid, quod creditur, ſed ada-
liud, in quo continetur id, quod creditur;
eſt credere fide implicità.
90. Monſtretter hoc in exemplo? R. Cre-
dendo vera eſſe, quæ credit Eccleſia; nihil
cogitando de die judicii, credit quis impli-
eitè diem judicii, quia illum etiam Eccleſia
credir.
91. Quid neceſſarium eſt credere fids ex-
plicitü? R. Vulgaribus ſatis eſt, ſi ergdant ex-
plicitè arti culosſymboli Apoſtolorumſaltem
quoad ſubſtantiam: at ſacerdotibus & recto-
ribus Eccleſiarum eò plura alia ſunt creden-
da, quò præſtantius exercent officium.
92. Creduntne infantes baptizati à Reſp.
Illos recipere in Baptiſmo ſidem habitualem
ſimul cum gratia ſanctificante, & hâc fide
credunt non actu, ſed habitu; ficut habent
animam rationalem, quàâ ſunt ratio nales, li-
cèù non ratiocinentur.
93³. Qu« ſunt vitia oppoſita fidei divinaz
Reſp. Sunt in fidelitatis negativa. & pofitiva,
Paganiſmus, Judafmus, apoſtaſia, hæreſis.
. 94

ſuenzcui
etnn.
ig
aalrtoini
eKanmee
ar Mnyr
Urletegu
niuniin

ſelumii
en eun
G
Alhnnam
ufren
Metinruhhn
Dicnurzuene
ſieni gun
lrſint
l
hintten
Aine Ale
ſon Geun
unekninn

oul
ieciin ,
4 .
S=S
rulec
atteli

d
tunnlan
Nendin Ate?
i guimti

aimeſolhC.
antlalräl
Aninlc

olelb.
nRaadn.
”ü
Vhuttien

MicoN

thsnttt

r.,
”
1

1
niten
S
loenmaler

ten

Ea

Viueen

Queſtiones Miſcellanez pre Diaconis. 211.
94. Quid eſt infidelitas negati Va, quidper
ſitiva? R. IIla eſt privatio fidei in eo, qui
de ea nihil audivit: Hæc eſt renitentia con-
tra fidem, quâà quis eam negat, refpuit, vel
contemuit.
95. Qaideſt Paganiſmus? R Eſt Infideli-
tas, quæ contrariatur fidei nunquam recep-
tæ, & comprehendit etiam Lurciſmum.
96. Quia eſt Iudaiſmus R. Eft Inſidelitas;
quæ fidei receptæ contrariatur tantùm in
umbra & figura;, ſiquidem Judæi recepe-
runt fidem tamùm in umbraa.
97. Quid eſt Apoſtaſia; R. Eſt inſidelitas;
quæ contraristur fidei receptæ, in rei veri-
tate, eam penitùs reſpuendo-. 3
98. Qiid eſt harzſis? R. Eſt inſidelitas
quà roſiſtitur non toti ſidei, ſed tantum parti
deſiniturque eſſe error in intelledu cum
pertinacia, afſertus ab eo, qui fidem recepit,
Dicitur autem cum pertinacia, id eſt, cum
ſcientia, quòd repugnet fidei Eceleſiæ Ce-
tholicæ, cui nolit quis eſſe ſubditus.
99. Quid eſt ſpes Divina? R. Eſt virtus
Theologica, quâ voluntas fertur in Deum,
ſeu in beatitudinem; quatenus auxiliis gra-
tiæ divinæ, & bonis operibus acquiribi-
lem.
100. Quotutlex eft objedtam ſpei? Reſp.
Alterum eſt primarium, alterum ſecunda-
rium, illud eſt DEus ipſe, quà auxilia-
tor, quatenus nobis illum volumus,

212 Pars 1II. Caput 11k.
quatenus bonum noſtrum ac Peatitudo no-
Ktra eſt, illud complectitur omnia beatitua
dinis accidentia, ac etiam media ad eam eon-
ſequendam neceſtaria.

101. Qua ſunt teccata ſpei oppeſita? Refſp.

Duo; deſperatio, & præſumptio.
102. Quid eſt deſperatio à*R. Eſt motus
voluntatis, quo deſiſtit à procuratione Bea-
titudinis, & ab es avertitur, tanquam ſibi eſ-
ſet impoſſibilis
103. Quid eſt praſumptio? R. Eſt motus
voluntatis, quo illa intendit propriæ virtuti
innixa id, quod eft ſupra illius vires, v. g. Na-
turæ viribus conſequi beatitudinem. Vel que
intendit Beatitudinem ſine mediis à Deoin-
Kitutis eonſequi, v. g ſperande Beatitudi-
nem ſine pœnitentia.
104. Timer ne ſpei oppoſitus? Reſp.
Minime; quia ex parte noſtra timemus De-
um propter noſtram infirmitatem, ex parte
autem Dei, ſpersmus propter auxilia gratiæ,
quæ confert, & quibus infirmitatem no-
ſiram ſublevat.
106. Quid eſt timeor ſervilis, flialis, initia-
lis? &K - Servilis procedit ex anetu pœnarum
Præcisèé, fülialis ex horrore culpæ, quia DEI
ſummi boni offenGva eſt; initialis eſt mixtus
ex utroque, proceditque ita ex horrore cul-
Pæ ut Dei offenſivæ, ut habeat ſimul conjun-
Rum metum pœnarum.
106. Qutd eſt Charitas? Reip Eſt nreut
Fheo-⸗

uil 4
DerArR
Rlaldeux
Penehen

ſſnna

g Daiu
n kiut
ilufi
e n
Wwrgugnan
uAukani
Inn Jm⸗
Qisleunlem
noraighonie

Ouien

Rnrtchlann
umintaen
rftnti,
nlarliz
bm a
Nhulhr
ſfünepene
lunlctize
nghinmn,
lluctbnn

unimunt

GeeNN
damuſft n
mulungzee
PPrntan /
lrtiln
polebeind
i4
tmetuintnent
minnh Ai
l
Pr alinitn
.
wl N ie
rucrn NNII
hr auli
Pednen

,
, Rnnt
U 1

Queſtiones Miſcellaves pre Diaconâ. Arz
Theologica, quàâà voluntas amat DEUM ut
ſummè bonum, & reliqua propter ipſum-
107. Quid e amare DEVAI2 R. Eſt velle
bonum DKEl, ut ipſi DEO bonum eſt.
108. Quid efſt smare proximum proptes
DEVM:? R Eſt amare eum, ut eſt Creatura
DEIad DEUM pertinens, & capax eum glo-
rifkicare in æternum.

pirtutes Cardinales.

109. Dantürue etiam virtutes Cardinales?
R. Dantur, & ſunt: Prudentia, juſtitia, tem-
perantia, & fortitude.
110. Quid ſunt virtutes Cardinales? R.
Sunt virtutes morales, reliquis præcellentio-
res, & ad quas reliquæ reducuntur. .
III Quare dicuntur Cardinales? Reſp-
Quia ſicut oſtium circa cardinem, ita tots
moralis honeſtas circa illas verſatur.
II2. Qua in re pracellunt ha virtutes! R.
In juvando hominem contra majora virtu-
tum impedimenta, qualia ſunt, vel agenda-
rum ignorantia, vel dele dabrlia, vel terri=-
bilia, vel amor ſui ipſius inordinatus.
113. Contra qua ex his impedimentis
ſuant ſingula illa virtsztes à R. Contra igno-
rantiam eſt prudentia, quæ agenda oſtendit.
Contra dele ctabilia eſt temperantia, quæ eſt
virtus delectationum moderativa. Contra
terribilia eſt fortitudo, quæ eſt virtus cor-
zebo-

14 Dar, III. Capa: I7h

—D
e N

6
roborans animum, ne terroribus ſuceum- R ind
bat. Contra amorem inordinatum ſui ipſus Aili
eſt Juſtitia, inclinans rectè ſe ad akterum rnnche
habere. “ .
114. Ad quam virtutem Cardinalem rer. in Lu⸗
ducitur Religio ?à R. Ad juſtitiam, quia Deo Lenud
reddit, quæ DEl ſunt. . ennu
IIS. Quid eſt Religio? R. Eſt virtus mora- nmſim
lis, quæ hominem inclinat, ut DEO debi- iun
tum cultum, & honorem exhibeat, tan- uikin
quam omnium Creatori, & Domino. lfi
11 6. Quu eſt ille culias, honor? R. ſuuiiin
Sunt a cus tum interni, tum externi, ſti⸗ (nin grinn
ficantes Divinam excellentiam, & Majeſta-⸗ gcnuin
ber cnbenlnt

1I7. Qui ſunt adus inii rni Religionis? R. (WiMnärn

Devotio, & oratio. Illa eſt voluntas promp- MMalm
e& tradendi ſe ad ea, quæ pertinent ad Deum, a.
hæc eſt petitio decentium à Deo. DAr
118, Poteſtne quis odis habens proximur ſ. All
ſine wendacie retitare erationem dominicam pinzen
R. Poteſt, quia ea recitatur in perſonatotius 1i, n
Eccleſiæ, quæ odium non habet. len, lui
119. Qui ſunt adflus externi Religiona? R. Aiuennen
Sunt- Adoratio, Sacrificium, oblatio, priea blauct,
mitiæ, decimæ, votum, jusjurandum. Dunſintng
120. Quid eſt sdoratie? Reſp. Eſt actus e- elin
cternus Religionis, quo per convenientem fun nan
aliquem corporis geſtum proteſtamur no- geltkenr
Gram ſubjectionem erga DElIM, tanquiam gigen
ſummum Dominum. ſ ſin

121.

di en
un
lle n

natnine.
lhi linn 1

1 W
Kln, urt
wenetibet A
ni ADomn.
Hdin ClenI
mi menn t
e
afn tren
HAN
Murnicen
i,ite
euGNni
ümmielnid
wgine.
um lin
r,dtid
1 iunin
Gahhn Ps
ſet wun
Hgnun o⸗
ene

11

Queſtiones Miſcellanea pro Diacenit. 215
121. An non poteſt feri adoratio abtu inter-
no? R. Poteſt quidem, ſed imperfecta, niſi
nos Deo integrè ſecundùm animam, & cor-
pus ſubji eiamus.
I22, Quid eſt ſacrifitium? R. Eſt actus
externus Dengiens. quoad Divinam Ma-
jelſtatem recognoſcendam, & noſtram erga
eum ſervitutem proteſtandam, res aliqua
certò ritu, aut cæremoniaà ei offertur immu-
tatur, ſeu deſtruitur.
113. Ad quid prodeſt immusatio, ſen d=
ſtrudiio rei oblata in ſacrificio? R. Ad teſtifi-
candum, creaturam coram Deo infſinito eſ-
ſe veluti nihilum quoddam: hàc enim teſtiſi-
catione Deus ſummè honoratuùr, dum crea-
tura ſui deſtructione coram ipſius magnitu-
dine humiliatur.
24. Qluid eſt votum à½ R. Eſt promiſſio
Deo facta de meliori bono.
uf. Quid eſt luramentum R. Eſt actus
Religionis, quo quis aſſumit Deum in teſtem.
116. Aid prodeſt aſſumere DEVMein te-
em, cꝶm non reddat eeſtimonium * Reſp.

Adhibebit pro certo teſtimonium in futuro;

quando illaminabit abſcondita tenebrarum,
&r manifeſtabit conſilia cordium, I. ad Co-
rinth. 4. & illud teſtimonium nulli juranti
deficiet vel pro eo, vel contra eum. D. Thom.
2. 2. quaſt. 89. art. 2.
127. Woa peccatum opponitur ire? Re-
Gigioni? R. Mazximéè ſuperſtit, quæ eanf⸗
et

216 Pars III. Caput III.
bet cultum divinum, vel cui non debed, vel
eò modé, quò non debet.
118. Quotuplex eſt ſuferſtitio ? Reſp. Du-

plex; una, quæ vocatur ſuperſtitio indebiti

eultú⁴s, quæ exhibet cultum vemo Deo, ſed
indebito modo, ut ſi quis bovem ſacrificaret
in honorem Dei. Altera eſt ſuperſtitio falſi
eultus, quæ exhibet divinum cultum ei,cui

non debet; ut idololati ia, quâ adorantur fak

ſi dii, & dæmones. .
119. Qsotuplex eſt ſuperftitio falß cul-
tus? Reſp. Triplex, ſecundùm qued cultus
Deo debitus reddi peteſt dæmoni proptes
tres fines.
13 O. Qus« eß prima Reſp. Eſt ex fine re-
verentiæ dæmoni exhibendæ ſimpliciter,
eſtque ido lolatria.
1311. Qua eſt altera à Reſp. Eſt ex fine re-
cipiendæ à dæmone alicujus do crinæ & in-
ſtructionis, & hæc vocatur divinatio, quàâ
conſuluntur dæmones, exhibendo illius re-
verentiam ad aliquid cognoſcendum.
13 2 Qua eſt tertia ? Reſp. Eſt ox fine re-
cipiendæ directionis aduum ſuorum à dæ-
mone, ut nempe fiant ex ejus præſcriptos
& eſt ſuperſtitio obſervatisnum ; qualis re-
peritur in maleficis, qui in pacto inito ex-
preſsè, vel tacité cum dæmone, ex ejus
præſcripto actiones ſuas dirigunt ad nocen-
dum preximo.

133. Quetuplex eſi maleßicium / Reſp.
Duꝑlex:

eli⸗

lumn
Lige
(Morkentut
dAnmmmKun
. Wig
clorur in
Peruhuiin
AONN/
,llzingin
ſletrbendin
luiohirde
Cundudn.
Gelrg
igerenkule
We
lkele
Danhmzme
nun irenlein
Nonrionen Kkin
uutäwſegi
9 e
Ullnelnirc;,
nnin lſahe
ienmineil
alchal

tind

unt, Aülnt
eiinlräſne
nin lhenn
Nnmie

e
anlie
1
eſg).
nr igi
Nangſ
ing
un ſnn
NAniunadnnid
õ
1
4 Kalngiain
Apdliming

ali latie
ubnh inlen

nnaeDonut⸗
wmelnintonilt
rmninin
me Alelli⸗
alapnlnn⸗
li Meiut
aunumni1
gatutit
cminn fllir
Knſchüre⸗
an und N
vliſsl.

61 leſt

ſ Mer

AQuaftiones Afiſcellanes pro Diaconic. 217
Duplex: Alterum amatorium, alterum
veneficium.
134. Quis eſt malefcium amatorium:? ge.
Quod ordinatur ad amorem carnalem ma-
le inflammandum, velextinguendum.
135. Quid eſt venefcFium: Refp. Quod
ordinatur ad damnum inferendum in cor-
pore, vita, bonis fortunæ, & c. ope dæmonis.
1 36. Opponiturne cultu,; Jui Sancta reddi-
tur, Religieni, & divino honori? . Minimè,
ſi debitè fiat ſecundàùm doctrinam Eccleſia;

alia enim ſpecies Religionisredditur DEO,

quàm Sanctis.
137. Qotuplex eſt erge cultus Religionaks
B. Triplex; cultus latriæ, cultus duliæ, 8&&
hyperduliæ. .
138. Qrid eſt cultus latriæ? G. Eſt cultus
Deo debitus propter infinitam, & increa-
tam ejusexcellentiam, qui maximéè fit per
adorationem, & ſacrificium, quod eſt præci-
puus actus Religionis.
139. Weid eſt eultus dulie? .. Eſt cultus,
qui redditur Sanctis, propter eorum excel-
lentiam, & ſanctitatem communem, S
quaſi vulgarem inter illos.
140. Quid eft cultas hyperdalia à B. Eſt
eultus, qui etiam Sanctis redditur, ſed iis
duntaxat, qui ſunt præcipui, & eminen-
tiores in ſnſtitate & gloria, uti eſt Beatiſſi-
ma Virgo, ſupremus Ange lus, & Sancti qui=
dam maxime inſigpes.

—

218

Parys 1II. Caput 1V.
CAPUT IV.
De Baptiſino.
Baptiſmus triplex. S
I.
PM Diaconus ex officis poſſit miniſtrare
Baptiſmum, ſi ipſRi committatur, uti-
gie inſt ructus eſſe debebit in hujus Sacta-
menti adminiſtratione Quotuplex igifter Bap-
tifmus? g. Triplicemeſſe; fluminis, flaminis,
& ſanguinis. ==
2. Explicetur hice triplex Baptiſmus ² e.
Baptiſmum Flu minis eſſe illum ipſum ſacra-
mentalem à Chriſto Domino inſtitutum,
collatum in aqua elementari. Flaminu eſt
deſiderium ſeu votum Baptiſmi ſacramen-
talis, in contritione perfecta peccatorum,
velamore Dei ſuper omnia incluſum. San-
guinis et martyrium, ſupplens vicem Bapti-
ſmi, & ex ſpeciali privilegio delens peccata
omnia.
3. Cur vocantur Fluminis, Flawminis,
Sangainis à R. Fluminis vocatur, quòd fiar
cum aqua elementari, quæ ut plurimùm
eſt ex flumine, & ipſe Chriſtus in flumine
bapti zatus eſtzquamvis & ex mari, fontibus,
nubibus, puteis, lacubus, ſtagnisadhiberi
poſſit.

1

6 mrni D
Hunl

ebnuüng

4 nut
tzmir)
rund⸗
uFIKk

N

Aiſh
ſorſen

Glrſemiee

4

Dahhes Kus

priſar
Pocler in
Tn gnie
giege⸗
oethne
6alen
herlain D
pkrd
niheruſle⸗
ui ſummn
un knnn
illlenin

1

Peheital.

Duonkn

hein

abytlnkanmt
Gtech entan

* .
5

2
11 4
fnus ſau 3
ſotn d/
, NN

De Battiſmo. 215
poſſit. Faminis denomiuatur à flitu, ſeu
ſpiratione, & ſuſpirio, deſiderium magnum
rei cujuſpiam indicante. Sanguini ab effu-
ſione ſanguinis fieri ſolita in Martyrio.

4. Quomodo includit contritio per feca
aut amor DE! ſuper omnia votum, ſeu deſi-
derium Baptiſmi Sacramentalis à F. Quate-
nus hi actus ſunt virtualis voluntas adim-
plendi omnia præcepta Divina, ſuppoſitâ
corum notitiâ, & negatione impedimenti,
inter quæ præcepta comprehenditur etiam
ſuſceptio baptiſmi ſacramentalis.

5. Poteſtne Diaconus quemlibet ex his
baptiſmu miniſtrare 2 Reſp. Primum poteſt
etiam ſolenniter, ex commifſione, aut in
neceſſitate. Secundum alteri phyſicè non
poteſt, ſiquidem alienum actum voluntatis
producere nequit. Tertium activè mini-
ſtrare graviter vetitum eſt quinto Deca-
logi præceptêë; paſſivè ſubire, & laudabiles
& glorioſum eſt. .
6. Eſtne qualecunque votam baptiſmi,
baptiſmus flaminis hominem juſtificans ? Be.
Soli actui Charitatis divinæ, aut contri-
tioni petfectæ talem charitaris adum inclu-
denti hoc privilegium conceſſum eſſe, ut
extra Sacramentum juſtificent; ac proinde
nullum paptiſmi votum erit bapuſmus fla-
minis juſtificativus, niſi incluſum in dictis
actibus,
— . K 2 Mate-

2 0 Pgrs 11I. Caput IV.
Materia remota Baptiſmi.

7. Qus« eſt materia remeta, certèò ſußß-
siens baptiſmi fluminis ?à . Omnis aqua
gertò elementaris, ſeu naturalis, ex Decreto
Eugenii I . in Conc. Florent. poſt ſeſſ. ult, ut:
aqua maris, flumiuis, fontis, ſtagni, putci ci-
GKernz, pluviæ, roris, pruinæ non concretæ,
vaporum in hyeme ex parietibus exſudan-
tium, vel tegumentis ollarum, dum ignis
ſubjicitur, adhærentium, nivis, glaciei, gran-
dinis lique factarum, balnei, quamvis odoris
ſulphurei, aqua ex luto exprefla, & hæ aquæ
ſive calidæ, ſive frigidæ, ſive naturaliter odo-
ratæ, ſive aliquantum ſpiſſieres, & pauco
luto immixtæ, dummodo aqua ſint, quia
hæ aquæ omnes ſunt naturales, & Joan. 5.
dicitur: Niſi quu renatus fuerit ex aqus &
Spiritu Sancio, non poteſt ineroire in Regnum
2. An ſit de fde, non nißi aquam natura-
lem ebere adhiberi ad validè miniſtrandum
Baptiſmum? Reſp. Idefſe defimtum in Trid.
ſeſſ. 7. Can. de Bapti ſmo: Si quis dixerit, aqua mm
wveram & naturalem non eſſe de neceſſitate
Baptiſmi, anathema ſit.
9. An etiam aqua à latere Cbriſti profla-
ens fuiſſet certa materia Bapi iſmi? Reſp. Eam
aquam naturalem fuiſſe, cenſuerunt ſaocti
Patres; ac proinde dubitandum non eſt, fu=
suram ſuſſicjentem,

10. A4

N.
. Avlerm

„
,Anmn
gaſect
Phcenns
elrhhm
ſtehergme,
lenunnie
Ne. Mrn,
Cenrdnt
Putuntnn
Hirtaus
Uean Nen
lenimn,
Cuiz ima
Ctii 4
Aalengnn,
1 Vnn
mli⸗
Ulcbun
Popolen
leretetgr⸗

—

INlnbeltnl
mrm doh
„ P
epleſttitz:

Nerzpunn
Nnro, an

Ulener (oNn

nben
mtle

1 u
n luunr ,
. nn
iniinit
ne nenn
ker mitii,e
mualnmn, Enf
niin eſ
An, umten
lwennhlleg
eumnelt d⸗
lirt Kunn
nmhnuln i
Kummi Kn
R e gu
finct iert

mizihun
idinſhuti
AEEinum
Dmieni i
164 iſ

4. R
Nn Geict
etseAn
AℳR.
aun ekte.
P

De Baptiſmo. 221
10. Qus materia remota eſt certè inſuf-

Eciens ad Sacramentum Baptiſmi: B. Omnet

liquores ſpecie differentes ab aqua naturali
eſie inſufficientes, ut ſunt: Vinum, lac,
eereviſia ſpiſſa, mel, oleum crematum, urina,
ſaliva, lacrymæ, pituita, ſudores, humor
ſtillans ex vitibus, cucumeribus, peponibus,
&c. Aqua item ita alterata, vel aliò cor-
pore ita miſta, ut aquæ denominationem &
naturam amittat;ut lixivium forte, brodium
Znm & valde carnibus, vel alia materia
ecoctum, aqua multò vinò mixta, & ſimi-
les aliæ mixturæ, nix, glacies, gelu, lutum
denſum, ſuccus ex herbis, & fruétibus ex-
preſſus; quia hi omnes liquores non ſunt
aquæ elementares, & naturales, aut imme-
diatè ad abluendum aptæ.
II. Qus materia remeta hujus Sacramenti
eſt dubia à Reſp. Aquæ ex herbis, floribus,
radicibus vi ignis diſtillatæz, ex arboribus
pro potu humano, & animalium naturali-
ter deflae ntes, aqua ex vino priùs diluto ex-
tracta, cùm incertum ſit, an non ſint par-
tes puriores ipſius vini; brodium non ad-
modum ſpiſſum, ſeu coctum, lutum non
admodum denſum, lixivium leve, atramen-
tum non adeò ſpiſſum ex aqua confe ctum,
cereviſia tenuis, aqua reſoluta ex ſale con-
creto ex aqua marina; & multò magis ex ſa-
le montane, cùm utraque multum exhala-
tionis terreæ contineat, aqua exiſtens in
MM K 3 lin-

222 Pars III. Caput II.
linteo, & digito, niſi exprimatur, cùm non
videatutapta ad abluendum, ſed potis ad
abſtergendum. Et ratio horum omnium eſt,
quia harum materiarum aptitudo diſputatur
ab Authoribus, proindeque hoc ipſo du-
bia eſt. B
12. Qualis materia remota u ſuss eſt licisus?
E. Secluſa neceſſitate ſub Ppeccato adhiben-
dam eſſe matetiam certam de ſacro fonte
benedicto, ſervatéô ritu, & conſuetudine
ſuæ Eccleſiæ; ita quidem, ut materiam
certam ſub gravi peccato adhibere teneatur.
In caſu autem necéſſitatis, poteſt, & debet
adhiberi materia, etiam dubia, ita tamen 5
ut Buptiſmus fiat ſub hac conditione ſaltem
mente concepta: Si materia hac idonea eſt
asx baptizanaum, ego te, &.
13. An ſolenniter baptizans, ſi in hyeme
aquam ſacri fonnis caleſteri cduret, vel adhi-=
beat aquam calidam nen benedidam, peccs
mortaliter? B. Si primum fiat, TLamburi-
nus non audert vocare gravem irreveren-
tiam. Si autem fiat ſecundum, Bonacina
judicat eſſe grave peccatum, utpotè in re
gravi contfa Eccleſiæ conſuetudinem; negat

Quintanad. quia vel non eſt ullum præcep-

tum, vel ſi eſt, eſt de re non ſubſtantiali.
14 MQuiin neceſſitate baptizavit, adhi-
kits materia dubia ſub conditione, an & quo-
godo deb'et poſteâ rebhablikare à B1 Debet
ebaptizare, & quidem ſub conditione,

Paa

M

1 7
e.
N ) 6

Aert

Münne
n N
16 Ae
*
Nnnd
Sasknr

,A

S 0e

anfet .

ar N

Gelendie
gelon
Olner
CNN tiin
iugeen
ſoſr/riin

,a
eniketnine
Ghl
Molnum
Nen .
N

nulnin heridnner

1
lP,

w, .

D ulndn e
. 1
nit, T.

eN ſenl

De Baptiſmo. 22 3
pariter mente ſaltem concepta, ſed diverſa
àpriori, nethpe hac: Si gen es baptixatas, ge
te ba ptizo, &.

Materia proxima Baptiſmi.

15. Qus eſt materia prexima Baptiſmi5²

Pe. Eſt ablutio baptizandi. .

16. Quot modis poteſiè feri certè hac ablu-
tio à . Tribus modis: Infuſione, immer-
Bione, & notabili aſperſione. 4 .
17. Qui modus ex his tribus ſervandus
eſt? . Servandam efſe praxim diverfarum
Eccleſiarum. .
18. An & quantum peccet per affuſione
is, in cujus Diæceſi praſcribitur immerſiex
vel à contra? Be. Probabiliùs videri, quòd
peccet tantum venialiter; ſiquidem in Ri-
tualibus non habentur verba ſignificantia

gravem obligationem. E
19. RégιiιναοRe*ſariò trina imm erſeo?
B. Olim eam præceptam fuiſſe, ſed hodie
uon exigi;, juxta Palaurn. J
20. An dum trinaablutione fit Baptiſmus,
& forma ante tertiam ablutienem proſertur,
jam tune conkciatur Baptiſmus ? H. Perfci
omninéô, niſi intentio ſit alligata tertiæ etiam
ablutioni, quia jam tunc habentur omnia
eſſentialia Sacramenti.
21I. Qaalis ablutio eſt certdò ſuſpiciens ad
valorem Baptiſmi à Reſp. Si abluatur bapti-
zandus in aliqua parte corporis prinei pali⸗

V.: ge

224 Pars 111. Caput IV.
v. g. Capite, pectore, ſcapulis, etiam in ute-
ro matris ab obſtetrice; ſi linteum aquâ in-
bibitum, aut lutum exprimatur in partem
aliquam principalem corporis; ſi veſtitus
its immergatur, & emergatur, vel perfun-
dasur, ut aqua ad corpus ipſum penetret; ſi
inqdam heæc fant abipſo/pronunciante for-
mam, certus eſt Baptiſmus, quia his omni-
bus modis cenſetur quisà baptizante ablui.
22. Qua ablutio eſt certè in ſuficiens ²
Refp. Si abluantur ſolæ veſtes, aut lintea,
quibus eſt nvolutus baptizandus, ſi ipſe in
aquam infſiliat, & alter pronunciet verba;
vel etiam, ſi cadat ipſe non projectus in a-
quam ſi alter affundat, & tu pronuncies ver-
ba; ſi ſubmittatur homo ad originem fontis
uteunque diſtantis per canalem fluentis, ut
eum fluere faciat; eique baptizare volens
ſubjiciat baptizandum, tam remotè ſe ha-
bens ad ablutionem, quia his eaſibus non
cenſetur ille abluere, ac proinde formam
ſalſiſicat.
23. Qua ablutio eſt dubiè ſuficien:? Reſp.
poſſe eſſe dubiam ex triplici capite, videlicet:
Ex parte baptizantis, ex parte baptizandi,
& ex parte aquæ. B
24. Que eſt dabia ex parte baptizantis?
H. Si baptizandum ſubmittat ſub canalem,
vel alium lecum, unde aqua per ſe actu
delabitur; videtur enim nimis lat6 modô, &
remotè concurrere ad ablutionem.
2. “

)1
n
ARhtn

NNN,
6Sans
cämn

Heiehun

n Kohaten

(mimnin

—

on aru
ihrr
girltu
in
1Cde

1uic⸗
e luunt
rlinun
ſatrnuuſ,
nn utet
Grn
ilinnt
1lherkener
Myndner
gunzren
lu mi⸗

heitcn
Pieknvu
Vollemmn
c raet

kklemmn

14 ſiit,

*.
Tynumn
ſlk nhin
niet melne,

untei ien

er Morle ſeite

Etm,peglfn.

Erpmunttſe.
Aaigteniant
wulemten,
nMinnſ
1 umtenett
utlialuin
pnixe ana

cinhe,
epencen
ne toch

erltine,
uinſtnn
nidr
Gln

4

4
2

De Baptiſmo. 21 5
2 5. Qu« ablutio eſt dubia ex parte bapti-

Zzandi? B. Si quis in capillis tantùm, infans

in ſecundina, in digito tantùm, in ſola manu,

ſolo pede abluatur, de his enim controver-

tunt Authores; ſicut etiam, ſi linteum ma-
didum imprimatur baptizando; ſ6 immit-
ratur in aquam, & inde non extrahatur, ſi
madefiat per alperſionem abſque eo, quod
aqua diffluat. S .
26. Qua ablutio eſt dubigæ ex parte aquæ?
g. Si una, vel akera, vel etiam tertia gutta
aquæ, quamvis ſucceſſivè corpus tangat,
nonnullis non videtur propriè ablutio elſe,
ſicut nec tunc (ut priùs dictum) dum linteo,
aut manu made factâ corpus baptizandi con-
tingeroetrr.
27. Qu eſt materia proxima Baptiſmi
quoas licitum uſumi B. De hoc proportio-
naliter ſentiendum, ac de materia remota.
Notandum tamen, tam pro materia remota,
quàm pro proxima, ac etiam pro forma:⸗
aliquas, quæ à nonnullis Authoribus certò

fufficientes judicantur, haberi ab aliis pre

dubiis, & quæ à nonnullis pro dubiis haben-

tur, haberi ab aliis pro certò inſufficientibus,

& viciſſim, ut adeò, ſi aliquæ ab uno vel al-
tero habeantur pro dubiis, vel ſuſficientibus,
in caſu neceſſitatis adhibendæ ſint, etſi ab
aliis habeantur pro certò nullis.
28. An qui inſantem jam jam moriturum

in putenm projiceret baptizandum, pro-

K 5 nun⸗

*

226 Pars III. Casas I V.
nuneiaza legitimè, forma, validè baßtiza⸗
rer & Itacommunner docerr; quia tamen
aliqui negsnt;, ideo, pro dubio Baptiſmo
habendus effet.
19. An autem taliter baptixans pececatu-
2s eſete,asceleranäe morteminfantis ob ßnem
a n Taluatarem:; H. Affirmativé; ficut is, qui

.
