ſtrandi? B., Per manus impofitionem, &
ejus formam.
zz2. Quibus veſtibus debet eſſe indutus
Diaconus, dum ſolenniter baptizat, aut de-
fert Sacramentaum Euchariſtiæ ex commiſ-
ſione Parochi? Reſp. Aliquos judicare, quod
ſuperpelliceo, & ſtola per tranſverſum po-
ſita ad diſtrnctionem à Sacerdote, aliàs eva-

ſurum illum irregularem, ſi ſtolam geſtaret,

ſicut Saaerdos.
33. Quid eſt ſolenniter pradicare? . Cum
ſtola & ſuperpelliceo ex Cathedra.
34. Eſtne hoc munus wagis proprium Dia-
coni, quùm Subdiaconi? Reſp. Ita mihi
videri cum Tamb. neque enim putandum
eſt, tradi illi Evangelii librum, ut eum ſo-
luùm legat, verùm etiam, ut, ſi aliàs eſt ido-
neus, illud fidelibus evulget.
35. Fortè tantkm licebit id in penuria Sa-
cerdotum , quæ hodie rarò actidit ?à Keſp.
Tamburino durum videtur, Eccleſiam velle
prohibere illis officium, quod ex propria
ordinatione ipſis competit. .
36. Quid eſt Evangelinm? H. Eſt hiſtoria
vitæ, &mortis Domini noſtri JESUChriſti,
conſcriptaper Evangeliſtas, Canonieos, &
probatos ab Eccleſia.
37, Potéſine Diaconus etiam aſiſtere
matrimonio ex commiſſione Parochi? Reſp.
Non poſſe, quia Trident. ſeſſ. 24. a;. 1.
H 6⁶ de

e Daz,; 111. Caput I.
de Reform. hoc munuscommittit folàùm Paæ.
rocho, vel alteri Sacerdoti, de ipſius Parochi⸗
ſeu Ordinarii licentia.
18. Si erge Diaconus ſit Parochus;, pots-
zitne ex officio aſiſtere watrimsnio g. In eo
caſu poſſe, quia verè erit Parochus.
39. An ſaltem eo caſu poſſit Diacono Para-
tho com mitti aſſiſtentia hac? Ht. Non poſſe,
quia Trident. cit. commifſſionem vult fieri
Sacerdoti.
410. An peſſit Pentifex ordinationem pia-
soni delegare ſimplici Sacerdoti? Reſp. Juxta
communem apud Tiberium, non poſſe: quia
nunquam legitur, hanc facultatem delega-
tam eſſe. Quamvis Vafquez, & alii dicant,
privilegium datum eſſe Abbatibus Ciſerci-
euſibus, de quo dubitat Cosinck.
41. Qus atas requtritur ad Diaconatum?
H. Annus vigeſimus-tertius inckoatus, e&
Trid. jeſſ 2. c. 12. de reform.
41. Habétne Diaconus ſpecialem aliqunpm
obligationem fibi propriam ? Reſp. Nullam
ultra eas, quas habet Subdiaconus, videlicet
ad caſtitatem, Horas canonicas, habitum
& Tonſuram.
43. Si quis Subdiaconatu invalidè ſuſcep-⸗
ſo, ſiat Dizeenus, obligatärne voto taſtitatu 5
R. Obligari, quia illud eſtannexum ſingulis
ſacris Ordinibus.
44. Lui ergo eſt Religioſus Subdiate-
hus, & Diaconus, peccatque contra cafſti-
64-

ded
Aleun
,/eenorin
rvon ein
lmnn
Olten
ien, i⸗
un uſmn
1 Muunnn
mti keiKer
l giu
ſageweis

47 AAntut
Sindigzii.
ean
4
iatinbenr
Aurrt
uNd.
G kluk
filſutte

,
ℳ

6 DMai
Peiehettin
llAnyn
4 Cumirt
lignan
NiNlei

erelen

1 A Diun

anſ leci

lllag,
era t
iie
n d
SS
in 4
„
ertn
Aiſton
i1N
nmioenſit
rrlurenn
uriti eſ
ienm malet
uluen Ele
1,Adien
Ardulen⸗
1CGRint
wimiliuttnie
iu nehhrb,4
r iulg /,n
Atruerg neeſee
nun, in

Aniiſ e
Pntttſſ

Aruhmm4

AMe.

7

raſ
Se ,.

De Diacons. 128

atem, peceabitne triplici geccato? . Pecca-
bit uno peccato, triplici titule vetito; quia

ſingula vota eandem afſtionem ex codem
Rcligioni motrvo prohibent.
47. Obligaturne Diaeonus exercere ſuum
offiein m è&, Non videri eſſe ſpecialem obli-
gationem, niſi fortè alicui Ecclehæ adicri-
batur, ut inſerviat.
46. Peccatne mortaliter, ſi exercet ſuum
munus in ſtatu peccati mortalu? N. Non pec-
eare, quia hæ actiones non ſunt tam ſacræ,
Kcut Sacramentales.
47. Anne hoct verum eſt etiam de diſpen-
ſatione Euchariſtia? B. Etiam, ex communi
opinione. S
4S Quid habet plus poteſtatis Diaconus
in recitatione Breviarii,quàm Subdiaconus
B Hoc, quòd ante orationes dicat, Domi-
nus Vobiſoum.
49. bPotéſtne hunc verſum dicere, etia m
praſenie Sacerdote? &. Juxta Rubricas non
poſſe, niſi de Sacerdotis licentia.
50. Deben:ne etiam Diaconi habere teſti-
moniumb'enævita? E& Debent. Ex Trid. ſeſ.
23 6sρ. I 5. de reſorm. .
1. Quantutm interſtitium requiritur in-
ter ſuſceptionem Subdiaconatus, & Diaco-
natus? B. Requiriex Trid. cit inte grum an=
aum eccle ſiaſticum.
J1. An Diaceonus habens dus doemicilis
in di verfis Diæceſibus, poſſit Disconatum
II 7 acci⸗

182 Pare 111. Caput I.
accipere ab altero Efiſcopo, quàm Subdiaco-
natum acceperit 2 &. Poſſe, quia utrobique
ordinatur à proprio Epiſcopo.
53. Si quis titulum, quem pro Subdin-
conaiu habuit, perdidiſſet, deberétne alium
procurare pro Diaconatu? B. Deberet provi-
dere de alio, quia aliàs ordinaretur in ſacris
ſine titulo contra Tridentinum. di
54. Quæg ſcientia requiritur in Diacono?
N Ex diſpoſitione Tridentini in genere ea-
dem, quæ in Subdiacono, ut ſitin litteris, &
iis, quæ ad Ordinem ſuum exercendum per-
tinent, inſtructus. Iun ſpecie tamen manife-
ſtum videtur, plus ſcientiæ requiri in Dia-
cono, ſiquidem ejus munia etiam ad proxi-

mum juvandum extenduntur. Et poteſt exa-

minarietiam de recitatione officii divini.

CAPUT ILII.
De aſſſtentia Diaconi Sacerdoti
Mihſam celebranti cum Ssub-
diacono.
1.
Vibus veſtibus debet eſſe induins Dia-
conus, dum dacerdoti ſacrifkcanti mini-
ſtrat ?R. Amictu, Albâ; Cingulô, Manipulé,
Stola à ſniſtro humeroad latus dextrum du-
Eai, & Dalmatiea.
2. Quis ſignikcat Dalmatica à B Signi-
ſicat erga proximum lætitiam, & charita-
tem. 3. Dia⸗

NRN
Natn
4 ℳCcentn
CGN.
uunthn
Wmn
eetnznet
uechened
udkſuit
ſbue;ae

ſtige⸗

ſln
, MN
ſiſtun /
Uenoancul
Ama buud
Guce

6 Ouedh

„7

7 Lai
um , hl
A

I
dam te⸗

hgſar,

ſig

llee
lrane
H
an⸗ mili.
llitn
uelnnen
en.
unny i1 0n

Ueotar ſrbent

ufüoltengt
ü
kinittn
uden.
”

and.
ℳ.
7 4 DMsMe.

lieininn-.
Cenoug,

yelanne
, aerd.e⸗
K 4

e uih

Da Aſiſt. Diac. Sac. Miſſ. celeb. cum Sub. 183
3. Diaconus du m Stolam induit, debétne
oſculari Crucem in medio poſitam? N. Debet,
ex Gavanto.
4. Quomodo procedit Diaconus ad Al-
tare cum Sacerdote ad ſacrificandum Reſp.
præcedente Subdiacono, ſequitur Diaco-
nus uterque coopertòê capite, & junctis ma-
nibus; ac deinde Sacerdos; niſi hic oluviali
ſit indutus, ad aſperſionem aquæ benediéctæ
faciendam, tunc enim pares procedunt cum
celebrante; tenentes utrinque alas plu-
vialis.
5. Vbi ſtat Dinconus, dum celebrans fa-
eit confeſſionem à G. Penes celebrantem à
dextris, cum quo dicit alternatim poſt An-
tiphonam : Introibo, Pſalmum: Indica;
& poſtea Confeſſionem correſpondente Sub-
diacono.
6. Qumodo dicitur Confeſſie à Diacono
ſimul & Subdiacono; B. Corpore antrorſum
inclinatò, dumque dicunt: Tibi Pater, &
te Pater, aliquantum convertuntur ad cele-
brantem. Tenebunt autem manus ſemper
junctas ante pectus, niſi quande pectus per-
cutient alias Ggna Crucis ſemper facient ſi-
mal cum celebrante.
7. Quomodo aſcendunt ſada Conf ſione
Diaconus & Subdiaconus cum Saceräote 4
Altare ⁸ H. IIHe vadit à dextris;, hic à ſi-
niſtris; IIlo ſiniſtra manu, hoc dextra ve-
ſtem, & albam anteriorem celebrantis pau-
lulùm elevante. 8.0 60.

1984 Par: 1II. Cagut II. *
2. Oſculantrne Altare ſimul cum Sacer⸗
dotei Keſp. Non, neque tangunt Altare, ſed

ſuo quiſque loco genufe ctit, & ſtatim ſur-

git, idque ſemper obſervandum.
9. Quid peoſt eſculum primum Altaris
agit Diaconus & Subdiaconus? N. Subdia-
conòô ſtante à ſimiſtris Celebrantis, Diaco-
nus miniſtrans Celebranti, naviculam aper-
tam, parùm inclinatus versuùs Celebrantem,
dicit: Beneditite Pater Reverende, & oſcu-
latur cochlear, & manum Celebrantis, ante
& poſt. Poſtea Diaconus dimiſsa navicula,
accipit tharibulum à thuriferario, & dat
celebranti, oſculata priùs catenularum ſum-

mitate, & manu illius dextra. Diaconus &

Subdiaconus hinc inde affiſtunt celebranti,
dum incenſat; & cùm tranſeunt ame crucemy,
ſemper genuſſectunt, quamvis nomadſit ta-
bernucuſum ex mente Gavanti. Et f̊nita
incenſatione ad Cornu Epiſtolæ, celebrans
reddit thuribulum Diacono, à quo ipſe ſo⸗
lus incenſatur.
10. Poſt hane Incenfationem „ quome-
do inſerviunt Diacenu & Subdiaconuss E.
Cùm Celebrans legit Introirum, & Kyris
eleyfon, Diaconus ſtat à dextris Celebrantis,
& Subdiaconus à dextris Diaconi in Cornu
Epiſtolæ.
11. Quid dum Gloria intonatwr? E. Dia-
conus, & Subdiaconus, unus poſt alium ſtant
à tergo Celebrantis; poſtea aſcendunt ad
Alta-

1

EMMn
Uuteche
I1 ℳd
0ie
u, Mrmul
hrente⸗
Pne Mx
/ Saſſe
aiſ Caehun
Un du
Ann
140
Crenihen
munbulan
Unſonpr,

Deſnntcs cd

un

Nnen N
Eegumirte
uhinmaxn
nſegen,

1Cdu

ien

ſaien
Wlentn.
NNN
n ſnle
Aeu
Cekeniuk.
ni, uklrn,
ndCAhern
lamiits,A
nClehentgn
nlanni
mtend, 44
Vanmuni
m Dunu

ſgencter,
nfi mbun
eEnmt un
llnn, dnn

, nile

hnm, ll
lantul N
Giulnig
Dewmalen

De aſiſt. Diaue. Sac. Miſſ. eeleb. cum Subq, 13 5
Altare, & hinc inde Diaconus à dextris, Sub-
diaconus à ſiniſtris cum celebrante Hym-
num ſubmiſſa voce proſequuntur uſque ad fi-
nem. Quod etiam ſervatur, cùm dicitur
Crego. Et cùm dicitur: Deminus vobiſcum.,
Oratio, Prafatio, & Pater noſter, Diaco-
nus, & Subdiaconus ſtant unus poſt alterum
ätergo celebrantis.
12. Si dicendum eft: Fledamus genua,
quis illad dicis? R. Dicto à Celebrante: Ore-
mus, Diaconus dicit: Hestamus genua, &
Subdiaconus: Levate. Illo primum genu-
fle ente, hoc primùm ſurgente.
13. Qrid poſt orationes didtas agit Diaca-
nas? R Celebranti ſubm ſſia voce legenti E-
piſtolam. Graduale, Tractum, S&c. affiſtit
ad dextram
14. Qaid ver Subdiazonus? R. Ille cir-
ca ſinem ultimæ orationis, accipit ambabus
manibus librum Epiſtolarum, deferens I1-
lum ſupra pectus, & facta Altari genuflexio-
ne in medio, vadit ad partem Epiſtolæ con-
tra Aluare, & cantat Rpiſtolam, qua decanta-
ta facta irerum genuflexione in medio, re-
dit ad celebrantem, & genuflectens oſcula-
tur ejus manum, & ab eo benedicitur, præ-
terquam in Miſſis defunctorum, in quibus
Miniſtri nunquam oſculanturSacerdotis ma-
num, neque rem, quæ porrigitur.
15. Quid agunt poſt Epiſtelam? R. Sub-
diaconus accipit milſale Celebrantis de⸗
exrtz

186 FPars III. Capus 1I.
fert ad cornu Evangelii in Altare, & ibi mi-
niſtrat celebranti legenti Evangelium, ma-
nente Diacono ad Cornu Epiſtolæ.
16. Quid poſt leltum à Celebrante Evan-
gelium: Reſp. Celebrans delato per Diaco-
num librô Evangeliorum ad Altare, impo-
nit incenſum ad thuribulum, ſicut priùs. Po-
ſtea Diaconus genuflexus ante Altare di-
cit: Munda cor meum, &c. & accipiens li-
brum Evangeliorum de Altari, petit Bene-
dictionem à Celebrante, ſimiliter genufe-
aus in ſuperiori gradu Altaris, oſculatâ ejus
manu, exceptâà Miſsâ de Requiem, in qua
& alia certa puncta cxcepta habentur in
Miſſali.
17. Quomodo vadit sad 4antandam E-
vangelium à⁸ R. Piæcedentibus thuri ferariis,
& duobus Acolythis cum candelis accen ſis
de Credentia ſumptis, procedit cum Subdia-
cono à finiſtris ad locum Evangelii centra
Altare, verſùs populum.
18. Quo riiu cantat Evangelium? Reſp.

Ibi Subdiacono librum tenente medio inter

duos Acolytos tenentes candelabra accen-
ſa, dicit: Dominut vobiſcum, junctis mani-
bus. Cùm dicit; Sequentis, ſignat librum
in principio Evangelii, frontem os, &
pectus, poſtea ter IIbrum incenſat hoc
eſt, in medio, à dextris, & à ſiniſtris, &
proſequitur Evangelium, junctis mani-
bus.
19

0u8
pln
vlin hen
ueitii
NK.
1. is 4

edn
Crelenn, 4
Ci
11 Mie
NCMN

Her A.

1 Auptet
Demucle
n Wr
mnn lennn n
D 1 e

———

al
Alrfin ne
n
ilheen.
ugel.
RnIINRY.
af,
nl ine Ase
ℳ. Cirhe
Ari zeitkn
inltegen
Uri Kluige
eletn 1
pe uar

2

4
1

Aiotetan t
ulnteni

Nin aeesnt
raln nen

.

uleglian
lungunili
ia ine⸗
emuemeloin

De Aſſiſt. Diac. Sac. Miſſ. cel. cum Subd. 187
19. Quid finito Evangelio?! E. Subdiaco-=
nus defert Evangelium oſculandum cele-
branti, qui fant libri oſculò, à Diacono in-
cenſatur.
20. Quid ſub Credo ? g. Idem ſervan-
dum, quod ſub Gloria dictum Et poſiquam
cantatum fuit: & incarnatus eſt, Diaconus
acceptâ Bursâ de Credentia;, ambabus ma⸗-
nibus eam defert elevatam, cum ſolitis re-
verentiis ad medium Altaris, in quo expli-
cat Corporale, & revertitur ad Celebrantem.
Dum verò non dicitur Credo, Subdiaco-
nus defert Burſam ſimul cum Calice, uti
dicetur.
21. Peſt Credo dids Oremus, quid agi-
zur:? B. Diaconus & Subdiaconus accedunt
ad Altare in cornn Epiſtolæ, Diaconus a-
movet Cali cem, ſi eſt in Alvari; vel ſi eſt in
Credentia, accipit eum de manu Subdia-
coni.
12. Subdiacaenus quomedo defert Cali-
sem de Credentia ad Altare? gt. Defert Ca-
licem cum patena & hoſtia, coopertum pal-
là, & velo à collo ſibi pendente, manu ſi-
niſtrd tenens, & alteram manum ſuperpo-
nens velo, ne aliquid decidat.
138. Accepto calice quid agitur à Reſp.
Diaconus calicem detegit, & dat patenam
cum Hobßia Celebranti, oſculando ejus
manum dextram. Subdiaconus extergis
Calicem pugificatoriô. Diaconus accept
an=-

182 Pars 111. Caput II.
ampulla vini de manu Subdiaconi, imponit
vinum in calice. Subdiaconus interim, am-
pullam aquæ oſtendens celebranti, dicit; Be-
wedicite Pater reverendet. Et inrerim, dum
oelebrans benedicit, infandit paulùm aquæ
in calioem; Diaconus illum celebranti dat,
& pedem calicis tangens, ſeu brachium dex-
rum celebrantis ſuſtentans, cum co dicit:
Offerimus tibi Domine, & . Quem poſteà po-
ſitum in Altari ut ſupra, pallà cooperit.
24. Quid ultra bic agit Discenus ² R.
Subdiacono ſtanti in cornu Epiſtolæ, ponit
in dextra manu patenam, quam cooperit ex-
tremitate veli, ab ejus humero pendentis,;
qui vadit poſt celebrantem ante mediumal-
taris, & factâ genuflexione, ibi ſtat, ſuſtinens
cam elevatam uſque ad finem orationis do-
minicæ. Excipitur Miſſa Defunctorum, &
dies Paraſceves.
2 . Peradt Offertoris, Diaconus quid a-
zit; Keſp. Dicto Veni Sanktißcator, &c.
Diaconus miniſtrat, ut ſupra naviculam, di-
cendo Benedicite. Dum celebrans oblatain-
cenſat, ille tenet pedem ealicis manu dextra.
In incenſatione etiam ſemper aſſiſtit Diaco-
nus. Et dum incenfatur Crux, amovet cali-
cem ad partem Epiſtoiæ, rurſuſque reponit;
ac finita incenſatione à celebrante, Diaconus
illum incenſat in cormu Epiſto læ, ac poſteâ
Subdiaconum patenam tenentem: ipſe verò
Diaconus incenſatut à thuriferario.
26. Qi4

r
7
ui
gedenl
gilrens
et unrl
nnnhicen
Maken
Cerbehe,t

Urhrt

den
4 8 n
Dererlt
ſphnan
zinpekre
luen 4
ihen tten
lusd

licerad Den

mnmküii
ſern, aur
Miamſieen
igenken
Cunedr
lelet
hrzian
Entnn A
(lcnonn
unn
lyfaie
ſoeit 5

lenl

ug in .
a.
uln i
un an 2
Wahen
,ene,
1 Genpt
eelanzet
int Dieſnu,1
mnhüde e
n pntcent
nurun Ain
Ulu ſcheen
rft W e
iuctwn

6, Muuuſilt
laii , 6
nex⸗
oNni⸗
n dum

me mi.

ai 1

„.

De Aſiſ. Diar. Sat. Miſſ. cel. eum Subd. 189
2 6. QaigAdâ Orate Fratres? Reſp. Diaco-
nus in ſupreme altaris gradu cum Subdiaco-
no flectit, & reſpondent: Suſcipiat, &c. vel
occupato Diacono ſolus Subdiaconus:
27. Quid ſub Praſatione à Reſp. Stant re-
trò poſt celebrantem, & paulò ante quàm
dicatur Sandius, accedunt 24 altare, ubi cum
celebrante hinc inde ſtantes dicunt: San-
Gus, Gc. uſque ad Canonem.
28⁸. Quid dum Canon dicitur * R. Tunc
Diaconus accedit ad ſiniſtram celebrantis, aſ=-
ſiſtens illi, niſi alius adſit Sacerdos; tunc e-
nim ipſe ſtabit ad dextram aliquantum poſt
celebrantem. Subdiaconus verò redit ad fu⸗

am priorem ſtationem.

19. Kaid dum Celebrans dicie Quamob-
lationem/ R. Diaconus accedit ad ejus dex-
tram, & ibi in ſuperiori gradu Altaris genu-
flexus, cùm Sacramentum elevatur, m-
briam planetæ elevat; & quando opus eſt, ſe
erigens ealicem diſcooperit, & coeperit, &
cum celebrante genu fle ctit, Subdiaconéô in
loco ſuo genuſectente. Repoſitd galice à ce-
lebrante poſt elevationem, Diaconus redit
ad librum, niſi alius aſſiſtat.
30. Wid dum celebrans dicit; Per quem
hæc omnia, & c 2 Reſp. Tunc Diaconus fa-
Eta Sacramento genuflexione, accedit ad
dextram celebrantis, & quzando opus eſt,
diſcooperit calicem, cum celebrante ado-
rae, cooperit, & erum genuſſectit.

31, Quid

190 Payt II. PCapu! 1I.
31. Quid, dum dicitur Pater noſter? R.
Dum illud incipit, Diaconus vadit retrò
poſt celebrantem, factà priùs Sacrameuto
genuflexione, ſtatque ibi, donec dicitur O-
ratio Dominica.
32. Quid circa finem Orationis Domini-
caà . Dum dicitur: Et dimitte nobu debita
noſtra. Diaconns factàâ, ubi ſietit, genu-
flexione, vadit ad dextram celebrantis, &
Subdiaconus circa finem orationis Domini-
cæ, factàâ item genuflexione, revertitur ad
Altare, & ſtans in cornu Epiſtolæ, porrigit
patenam Diacono, qui eam diſoooperit, &
purificatoriò abſtergens, dat celebranti,
manum ejus oſculando, & quando opus eſt,
diſcooperit, & cooperit calicem, & cum
celebrante adorat.
33. Subdiaconus redditä patend qaè va-=
dit? Reſp. Depoſitò etiam velo genuflectit.
& deſcendit retrò poſt celebrantem, & cùm
dicitur Pax Domini, &. iterum genufle-
Gens accedit ad ſiniſtram celebrantis, & fi-
muldicunt: Agnus DEI, deinde factâ ibi-
dem Sacramento genuflexione, redit poſt
celebrantem.
34. Quid autem tune Diacenus? R. Is 2
dextris geuuflexus expectat pacem, & cùm
celebrans oſculatur Altare, ipſe ſe erigens,
ſimul oſculatur illud extra Corporale, & 2
celebrante dicente: Pax zeam, comple-
zus accipit pacem, ſiniſtris genis ſibi invi-
cem

e
Grptul
Vmnßna
DMen,k
6 e,
StleN
nen,E
wrem.
66
leoylpe
Pllentwe
Cren t
OrOrilgten
3 nnu kren
e,Anr
onſcirn
Wkne

Ounnc
ten, ane
der
Clintini
pliiie

3
ee

Giutn
unliglin
nNinenn
Kenonle,
nflert
ſaherin

4

De aſſif. Diac. Sac. Miſſ.eeleb. eum Sabd. 191
lan . teum appropinquantibus, & ei reſpondet:
RM eDH Et sum ſpiritu tuo.
35. Diaconus cui dicit pacem? Reſp. Ac-
ceptà pace, iterum adorato Sacramento,

ſuen vertit ſe ad Ssubdiaconum, retrò poſt cele-
brantem, dat ei pacem, & ſtatim vadit ad
en Ujbrum.
e. subligconus guibus det pacem ² R.
enntnn Acceptâ pace à Diacono, & factâ Altari ge-
Anniailnt nuſlexione, comitatus ab Acolyto, vadit ad
Chorum, & dat pacem priméò cujuslibet
lun ordinis dignioribus priùs, deinde minùs di-
aliutti gnis, & reverſus ad Altare, factàâ genuflexio-
A ne, dat pacem Acolyto, & iſte reliquis.
lentn Tum Subdiaconus vadit ad dextram cele-
midlen A brantis, & quando opus eſt, diſcooperit cali-
cem, accipit ampullam vini, & infundit,
Nten quando celebrans vult purificare. Priùs au-
an Anentil tem, dum celebrans communicat, ſtat ibi-
gindnmer kan dem, & Diaconus ad librum, profundè in-
iunnped clinati verſùs Altare.
indlmit 3 7. Quid agit Piaconus peradà Com-
i munione? Reſp. Defert librum Miſſalis/acd
S” cornu Epiſtolæ, deinde vadit retrô poſt
celebrantem.
lumu hli 3 8. Quid autem Subdiazsonus; R. Vadit ad
Ae Am cornu Evangelii, ubi calicem mundat, aptat
ln gete ecum purifſicatorio, patenàâ & pallâ cooperit.
eNG plicat corporale, reponit in Burſam, &

GAe. Nillam ponit ſuper Calicem coopertum velò,
N. Juam collocat ſuper Altare, vel Creden-
an . tia,

146 Pars 1II. Caput II.
tia, ut priùs; poſtea redit ad locum ſuum re-
tr6 poſt Diaconum.
39. In Qusadragefima quis dicit: Humi-
liate capita veſtra D EO: R. Poſtquam Ce-
lebrans dixit: Oremus, Diaconus vertens ſe
ad populum junctis manibus dicit: Humi-
liate, &c.
40. Quomodo dicitur: Ite Miſſa eſt? R.
Poſtquam Celebrans vertit ſe ad Populum,
Diaconus cum eo verſus ad Populum cantat:
Ite Miſſa ent, dum Gloria dictum eſt in Miſ-
ſa, vel Benedicamus Domino, facie ad Altare
verſa. . —=
41. Eſtne certa aliqua Regula, quando di⸗
cendum ſit Gloria ix Miſſa correſpendente Bres

viario à Reſp. Quandocunque in horis ca-

nenicis dicitur: Te Deum laudamus, tune
in Miſſa correſpondente officio dicitur; Glo-
ria, excepta Feria quinta Cœnæ Domini, S&
Sab batho ſancto, in quibus in Miſſa dicitur:
Gloris, quamvis in Officio non dicatur. Te
DEVM.
41. Quid peſt: Ite Miſſa eſt, aut Benedis
camus Domino: R. Subdiagçonus miniſtrat
librum Celebranti pro Evangelio, ſi opus
eſt, quo finito; diſcedunt ſimul ab
altari ad Sacriſtiam eodem ordi-
ae, quo exiverant,

80
unte⸗
Coteunten
1 nn
.
1Y Ii
Borlinken

ian gon

nunl
u

g
liy in gli
Reielen
Porktenn
lhln⸗
r/4 D
d

4

1..
lniun

Nernunt
tonie

ltee

lentn 4
1

nn

Quaſtiones Miſeelanea pro Diacenâ. 198

lant QMuaæſtiones Miſcellaneæ pro
n. Diaconis.
uiw'eid d. . I.
l VID eſt Pradieatie? g. Eſt Ars, quài Præ-
einatoellenent dicator populum informat ad haben-
Amutnn dos bonos mores, & ad cvitandos malos.
Minn itti 2. Quä ratione informandus eſt ſie popu-

Iu: N. Excitando potiſfimùm adamorem
in eA Knis ultimi, & mediorum, quæ ad eum con-
n n ducunt, prout traduntur in Theologis
Driemnene practica morali.

4
Dan uutince,

”ð Finis ultimus Homini.
SiGmCAERDAn . B . . S
ehmi lten 3.‧ Leis eſt ultimiss fnis hominis, prop-

umdn eey quem creatus eſt? &. Videre DEUM
facie ad faciem, cum ejuſdem amore, a0
NeNν Llorificatione.

umenr miitt 4. Conſifliene in hee Kne beatitude ho-
lnglo ifn minis 5 H. Omninò, quia ecò adept⁵ „ Vere
ainin beet us eſt. .
— 5‧ An erge nallum objedtum ereatum
min Seare bominem poteſt ?à . Null ratione,
wunm — quia Beatitudo ſatiativa eſſe debet apperxi-

ts rationalis, qualis nulla crexura ee
(l. 2 1 ln

1194 Piar, 111. Caput 111.
8s. In quo conſiſtit beatitudo formalis? gi.

Quoad eſſentialem diſerepant inter ſe Theo-

logi, aliis eam in ſola viſione Dei, aliis in ſolo
amore, aliis in utzoque conſtituentibus. II-
lud certum eſt apud omnes, unum ſine al-
tero dari non poſlſe.
7. Debeétne Beatitado neceſſaria pertetua
eſe ? G. Naſi perpetna ſit, non poteſt quie-
tare animum, haberetque hoc ipſo aiiquid
mali admixtum, adeoque non bearet.
8. Eſtne vißio beatißcanz omnium perfe-
Kiionum divinarum, vel ſußiseret etiam
anius? . Eſſe viſionem Dei, ſicut eſt in ſe.
sitamen dari poteſt viſio intuitiva præciſi-
va, non mihi perſuadeo, non ſuffecturam;
etiam unius perfectionis viſionem.
9. Eſtne viſio beatifica Dei intelledtu alis,
vel corporea? E. Oculum corporeum nullâ
vi elevari poſſe ad videndum Deum, debet
proinde eſſe intellectualis.
do. Eſtne Viſio hat intellectunalis natura-
Iis: Reſp. Eſſe in ſubſtantiaſupernaturalem,
ad quam intellectus elevatur per lumen glo-
riæ ſibi infuſum.
1I. Eſtne hac Beatitudo aqualu in omni-
bus Beatis? E. Eſſe inæqualem pro inæqua-
litate meritorum.
12. Eſtne viſis, & amor Dei tota hominis
beatitudo ? N. Præter hanc beatitudinem
Animæ, dari etiam Beatitudinem Cor-
poris.

13.

. fe

R

9

V

tul il⸗
zscsgti
n; nd⸗
ſenut⸗

auiCon
rbu
leltunis⸗
eſotune⸗
tingguft
goligeren
un

enjuiine

Puut eluue
1Aütautgens
RNſtn

E

1
ſPiſta ie
inerzul
ofiuir
ſpnr
4

a
ttlbnn
Diitſekn
1 Mriie
gimmi,5

gen
ulzni

uue u
uthtonfeiee,
enrigephtz
enmnden,
6ſen onen)
alchen 6
enDlarkt
tpinnien
mite
uIiſmen.
hea dwelch
mtmngeunn
u
NAldtten
pema

.
rrſetlmg

MMAalr n
aan 0

GrNMM
urMeulenN
C.

W.

Quseſtiones Miſcellanes pro Diaconi. 15
13. Qus eſt illa Beatitudo Corpors à Be.

Eſt concurſus quatuor nobiliſſimarum qua-

litatum, quæ dotes corporis glorioſi nun-
cupantur.
14. Qua« funt illa dotes? R. Eſt Impaſibi-
litas, quàâ Corpus redditur expers omnis pœ-
næ & doloris. Claritas, quâ fulgebit ſicut Sol.
Agilitas quàâ movebitur celerrimè pro bene-
placito Animæ. Subtilitas, quàâ poterit pene-
trare quæcunque alia corpora, fſicut radius
Solis penetrat corpora perlucidada.
15. Quibus mediis aſſequuntur homines
banc beatitudinem? B. Aliqui ſolius Chriſti
meritis, ut Infantes baptizati; alii inſuper
mediis bonis operibus, juxta Matthai Cap.
9. Si vi sd vitam ingredi, ſerva wan-
data. .
16. Cur exigit DEVS epera bona ad cen-
ſequendam ſalutem? Keſp. Quia conve-
niens erat, ut home libertate præditus, per
proprias humanas actiones, ie ad eam di-

poneret.

Adtus Humani.

17. Quid eſt adtus humanus? . Eſt actis
voluntatis liberæ ex deliberato judicio ho-
minis procedens. .
18. Eſine aliqua dißerentia inter adlis-
nem bominis, & actionem kumanam ? g.
Eſt omninò, quia actio hominis eſt, quæ-
cunque aftio ab homine procedens, fRve
. = I 2 libe-

„ —⸗

ws dar: 111. Caput I11.
libera ſit, ſive neceſſaria, ſive cum, ſive ffne
deliberatione procedens. Actio verò huma-

ua illa ſola dicitur, quæ ſeienter, & volenter

ab homine procedit.
19. Quotuplices ſunt adliones humana in
genere? F. Sunt velbonæ, vel malæ, & ab
aliquibus valde probabiliter admittuntut
etiam in individuo indifferentes, quæ nec
bonæ, nec malæ ſunt.
20. Vnde habetur bonitas, vel malitia
alziuum bamanorum? N. Bona ſunt quæ
ſunt conformes naturæ rationali, qua tali;
wale „quæ ſunt eidem difformes.

.Conducitne Tuttee actus bonus .₰

viratn aternam:; B. Cùm beatitudo noſtra
ſit ſupernaturalis, neceſſarium eſt, actum
ejus meritorium etiam eſſe ſupernaturalem;
ſiquidem ex doctrina Fidei, nihil conducens
ad vitam æternam, poſſumus viribus pro-
priis ſolisagere, ac proinde actus naturales,
quamvis konefſti, conducere ad eam non
poſfunt.

Peccatum.

22. Quia eſt peceatum? M. zurta re rece⸗
ptam Augaſtini degnitionem; eſt dictum,
Hadtum., vel cencupitum conwa legem ater-
nam 00.
Qus NS differentia peceati Theolo-
tiei 4 enmkehzbic, 3 Reſp. Theologicum v0-
83*

M i

in

bngi Un

zyu ens

heis cunn

Snn

R eig 4
rrdit,
Crutn
ſume
Nlenfemm
lunir

ſuinchſec

AaNi

Cite

6pnlkC

Pilun

Wobg

4 lg
Putdl
canl lgeh
zertte it
itt lsun

gen in
NN
timntanne,
efnunn.

Gimhl
Ulelenn

al

lunt

enn,1
eran.

Rlin

en deg 1
ne,
hlier iu
Dñ
.
Heiu, A nin
uluti
tmmmligl
nkume
üfr AM,N1
Cindaricnt

Mlrene, un

achſhenmule
ahleeihlcondee
1, üm tibuſ⸗
chiinnu

crigle 1 eu

ℳ

Gll ün
mn dii,
Rotung.

9

S
g
N
en

n ſe 4

Qus ſtiones Miſcellaneæ pro Diaconis. 192
catut, quod committitur cum notitia DHI.
& diſconvenientiæ actionis cum lege DEI,
prohrbente; Philoſophicum verô, quod com-
mittitur præcisé cum advertentia difformi-
tatis operis cum natura rationali, quamvis
DEUsS ignoraretur.
24. Quid eſt peccatum originale ? Quid
Perſonale? Reſp. Originale eſt prævaricatio
legis divinæ de non guſtando fructu arboris
ſcientiæ boni & mali facta ab Adamo, & in
oſteros per transfuſionem noſtrarum vo-
iruatum in ejus voluntatem derivata. Per-
Pnale eſt, quod propria cujuſqus voluntate
commiititur.
2 ½. Quid eſt peceatum sommiſſionis? Quid
omiſſionis? H. Commiſſionis eſt, quò poſi-
tive aliquid agitur contra Legem divinam
prohibentem. Omiſfionis, quô omittitus
actie Lege divinâ præcepta.
26. Qrid eſt peccatum actuale à Quid ha-
bituale ?à Reſp. Actuale eſt ipſa actio mala,
contra Legem DEI; habituale vero eſt ipſa
hæc actio phyſicè præterita, prout per nega-
tionem condonationis divina, aut condignæ
ſatisfactionis moraliter perſeverat.
27. Quid eſt peccatum mortale? Quid ve-
niale à B. Mortale eſt gravis offenſa DEI,
privans hominem gratiâ & amiciti4 DEI,

quæ eſt vitaanimæ; veniale levis DEl of-

fenſa, gratiam DEl non expellens, ſed ſo-
lùm minuens fervorem Charitatis.
.= I 3 28.

198 P’krs III. Caput 111.
28. Contrahbtintne omnes homines petra⸗
tum originale? è. Omnes, qui per viam
generationis ab Adamo deſcendunt, quam-
primùm animantur, illud contrahere; ex-
ceptà Beatiſſimâ Virgine Dei Matre fpeciali
Privilegiò exempta.
19. ariſunt pracipui effectus peccati? R
Sunt duo, Keatus, videlicet eu'pæ, & reatus

Pœnæ. Ille vocatur communiter macula,

emanétque etiam, poſtquam actus peceami-
noſus phvſicè præteriit, donec condonetur,
conſtituitque peccatum habituale.
39. Sublatä maculd, tollitürne boc ipſo
etiam reatus pœna? B. Quamvis ſimpliciter
tolli pofſet reatus culpz, remanente toto
catu pœnæ, tamen in hac Providentia, reatu
culpæ ſublato, tollitur hoc ipſo etiam reatus
Pœnæzternæ, remanente nihilominus reatu
Pœ næ alicujus temporalis.
31. Potéſtne condonari pececstum mor-
tale per puram condonationem DElI extrin-
ſexam: KReſp. In hac providentia quidem
condonatur ſemper per infuſionem gratiæ
ſanctificantis, quæ eſt unica cauſa formalis
noſtræ Juſtificationis, abſolutè tamen por-
eſt etiam per puram extrinſecam condona-
tionem condonari.
3 2. Facta zali condenatione extrinſera,
Kerétne qui Amica DEI à . Si voluntas
foret purè condonativa, fieret tantüm non
znimicus.

2

S

(adolefi
ehum
nanin
ononkinmnt
orunte⸗
Cun
eeBen
onen1
ain
us
(iele
womun
R hutn
nn
“ Rhen
ßen Nul
Cetimm
u
Dulinan

Aliugtarre
an A mn
.,
,
Ggki
EcramDh
n heeeſcnun
Ulbetiuci

gt
tn lnt M
in
lnn,
znegi,

aeln
nmmntann
emäuzen
imtain
nlecke
, ihn leß
umiſtplann
,Mnleibt
Aunen
iſotiumten
wrihlamtünn
ai
Cani lN N

õõ

orceni it
mAnen gtn
aimn
6eemenz.

em arten⸗ V

ien min

Quaſtiones Miſeellanes pro Diaconù. 199
33. Potéſtne unum pecentum mortale de-
leri, ſine altero in eedem ſabjedto? Keſp.
Siquidem de facto deletio peccati mortalis
t per gratiam ſancificantem, quæ cum
omni mortali pecéato incompoflibilis eſt,
non poteſt unum deleri ſine altero; poſſet
verò per condonationem DEl purè extrin-
tecam. 1
34. Qua ſunt principia exierna adienum
humanarum E. Efle leges, & præcepta
Superiorum.

Lege: & Pracapta.

3 ⁄. Quid ſunt Leges, gquid Pracepts! M.
Leges ſunt communitati ſtabiliter præſcri=
ptæ. Præcepta veréò particularibus tantùm
dantur.
36. Lex gquotuplex eſt? M. In genere
duplex: Divina, & humana. Divina rurss
duplex; naturalis, & pofitiva.
37. Quid eſt lex divina naturali B. Eft
naturale dictamen ratienis, quò per lumen-
rationis nobis impreſſum, naturaliter cog-
noſcimus evidenter recta & facienda; tur-
pia autem, & ratione diſcongrua, vi-
tanda. S
318. Quideſt lex divina poſitiva à Kelp.
Eſt decretum DEl, hominibus præſcribens
modum neceſſarium, ut apté pervenire
poſſint ad beatitudinem ſupernaturalem.
1 4 39.

40 Pars 11I. Capsx: 111.
39. Quid eſt Lex bhamana? Reſp. Eſt
rectum rationis Decretum, per rationem
aliquam probabilem ab habente publicam
auctoritatem ſancitum, præſcribens aliquid à
fubditis ſervandum, legique naturali con-
veniens.
40. Quotaplex eſt Lex humana à Reſp.
Duplex; alia ſæcularis, quæ fertur à ſecu-
lari poteſtate ad ſinem naturalem, videhicet

tranquillitatem Reipubl. Alia Eccleſiaſtica,
ſeu Canonica, quæ fertur ab habente pote-

ſtatem ſpiritualem, ad finem ſupernaturalem
beatitudinis eonſequendam.
41. Quoſnam obligat Lex hamana? Reſp.

Omnes poteſtati Legislatoris ſubditos, quos

intendit Legislator obligare.
4² Qando obligat Lex humana: Reſp.
Quando promulgata eſt ſufficienter, cog⸗
nita, & acceptata à ſubditis, ſaltem à ma-
jori parte eorum.
43. Obligäne ſub pœna peccati à Reſp.
Omninò, ex mente Apoſioli ad Rom. 1 3.
OQui poteſtati reſiſtit, DE! ordinationi re-
Kiſtie.

44. Qua ratione eximitur quis ab obli-

gatione Legi humana? Reſp. Primò, per
privilegium, ſi quis ex intentionme Le gisla-

toris in Lege nov fuerit incluſus. Secundò,
per diſpenſationem, quâ quis Legi obliga-
tus, eximitur ab ejus obſervatione per eum,
ꝗqui poteſtatem habet. Tęrtiò, per epienlam,
ne

d⸗
entigen
hſtbci
Gcrlidh
Seenrik
ene. Qomd
lem Cvenn
(Arcibnn i⸗
(e Dnngl
Ptt

eͤe

1 *
Peenalb

e

tthri
Punk nud
Uetklmd
11 CNidtr

SCengtns

iefed,

lulnlrr

9 Out Spe
ſulelrn
lulanton
lentcte

.

ulgl
Abuh
Nen
tgi
I
nlchn.

lezmnſt
gunler, e
lerhcte
nibeneſe
nnunmn
Uhuuſſih
nilinee
n
lunti li
dichcene, g
ut, Genin

ihenftle
ℳARNH
TE,

mimmleſt

—

Qusſtiones Miſtellanez pre Diaesnie. 20
& interpretationem Legis, quæ judidatur in
aliquo caſs particulari non obligare, quia
non potuit Legislator omnes caſus compre-
hendere, & præſagire, nec voluit in ommbus
obligare. Quarte; per eontrariam conſue-
tudinem, quæ introducta eſt videntibus Le-

gislatoribus, nec contradicentibus efficaci-

ter. Quintòô, per Legis abrogationem ab ha-
bente poteſtatem.

4 ⁄. Qua ſunt principia interna adtionum
humsnarum? B. Gratis, & virtutes Theo-
logicæ.

Gratia divina.

46. Quid eſt Gratia? &. Eſt douum ſu-
pernaturale, nobis à Deo gratuitò infuſum
ad beatitudinem conſequendam.
47. Cur gicitur deonum nobis infuſum? Bt.

Ad differentiam à gratiis non inhærentibus,

uti ſunt Incarnatio, & Sacramenta, quæ ſunt
gratiæ divinæ, ſi nomen gratiæ latius ſu-
matur.
48. Quomedo dividitur gratia; E. Pri-
ma diviſione generali, dividitur in gratiam
gratis datam, & gratum facientem.

349. Quid eſt gratia gratls data? R. Quæ
ex ſola DElI voluntate & extraordinariè da-
tur quibuſdam hominibus ad aliorum utili-
tatem, & beatitudinem procurandam.

14 10.

a5 1 DPar, 11 h Gaput 111:

12. Alii per Spirikum Aatur ſermo ſapien

am; alteri fides in eddem Spiritu; alii g

aemn:

multas gratum facientes gratias.
11 Quid eſi gratia gratum faciens .

eatitudinem conſequendam.

tus aliquis in anima divinitůs excitatus,
vitans eam ad actiones vittutum.

ptis in intellectu, & voluntate.

elieiantur ſine nobis libere operantibus.

10. Quoi ſani ha gratiaâ grans data ?5 Fi.
Novem numerantut aß Apoſtolo, 1i. Cor.

tia3

alii ſermo ſcientia ſecundum eundam Spiri=

ra*

. sis ſanitatam 3 alii operatie virtutum; a-
. bii grophetia 3 alii diſeretio ſpirituum 5 alis
genera linguarum ; kiis interpretatio ſermo-

51. Quare ha gratia dicuntur gratis data?
. Quia ita dantur ex mero Dei beneplaeito,
at nullum ab eo ſit inſtitutum medium ad
eas Ohtinendas,; ſicut eſt ad obtinendas

Fenti⸗ „quæ datur hominibus ad propriam
53. Quotuplex eſt gratia gratum ſaciens?

14. Quid eſt gratia adinalis? B. Eſt mo-

in⸗

57. In quoonſiſtit ille motus, & ubi recipè-
eny; g. Confſiſtit, ex communi ſenſu Docto⸗
rum; in illuſtratronibus intelleétûs, & piis
afle iombus voluntatis indeliberatis, rect-

16. (Quomodo dicuntur fieri bi motus in
gebu ſine nobis? g. Non héc ſenſu, quòd
à nobis phy ficè non producantur, ſed quòd

57

4

4
pend 14
efenen

Eictn

e penu
ceoigemen
geichit,Ne

Reni

Nn ku
Mandrirt
nurmn.
AMſd

S
G
N—

Drtniade

1 nac

ln A lecii

ertktit
(omth
irn 3

liui
e e,
aeee
aiſi
Grhten
