cum puero recens nato, tenero, imbecilli per loca ignota, in-
culta, deſerta, per avia, & invia, cui, ut vel frigenti, vel famenti
(a) Pſalw. ſubveniret, faculcates heu! deerant. Hæc & alia multò
109. cap. plura ærumnarum flumina Mariam (a) de torrente in via bi-
bere compulerunt. Cùm ipſum jam ÆAgyptum intràſſet, & in-
ter idololatras agere cæpiſſet, tamen cum ſancto Loth juxta
Paulum ingemiſcere potuit: (b) Incitatur & amaritudine re-
pletur ſpiritus meus, quòd inter viros peſſimos, animâmque
meam flagitijs affligentes commorari, gentem idolorum cultui
deditam conſpicere tenear. Quæ quò majorem zelum & gra
tiam Dei habeo, eò etiam videns contemptum Dei, Filijque
mei dulciſſimi, & tot animarum perditionem afflicta magis
conturbor, & fortiſſimo calamitatis abſynthio inebrior.

SeS

(b) Acto-
rum⸗ 17. c.

4

aMeoolpmam o⸗ le⸗
rlinr, rohaiſ-
Wu,chmmtecitend tenn
Eereifero Nanatetumt
n weeinter coniangui
I K weinos inreniſe
umcumulos lbcckun
¹ Umenin fetd pelln

vpalim bineſpetten

ümänmn

Meruntn quan Geniri
Ateire;lenohtman
mmmmng inezti in d

Am Mmdeſereniu bt

Aumn ſa) Mhitmed
t Ne miämine
IEuO junta citat
ſenft kin
urſimmi, gur d
pni urſiett, de
dldmn, interinilde
ſe l drgen Ktr

— Doloroſa. 277

— — —
— CAPUIT PIII.
uunuid . De amaritudine Mariæ perditum Mieroſo-
Am iim lymis Filium triduo quærentis.
num Machiümmn H
mundgn kennns, Eſtimonium ſancta Dei Genitrix amariſſimi pectoris ipſa
euno Chilkan). nobis præbet, dum inquit: (a) Ego & Pater tuus dolea-
im babiis, ng tes quærebatnus te. Reduces equidem ex Ægypto cum Fi-
1crecttbilen iüt⸗ lio ſuo Hieroſolymam, quo Deo Omnipotenti ſe obedientes, loco ciĩ
lum ſlchtin gratõsque ſiſterent, proficiſcebantur. (a) Conſummatis- deocit.
in ſebelune que diebus, cùm redirent, remanſit puer JEſus Hieroſolymis
õ & c. Parentes verò Nazaretum reverſi cum Filium ſuum dile-
1 monuls cri Qiſſimum, nec inter conſanguineos nec cognatos, nec etiam
finnens Kiftin⸗ Proximos & vicinos inveniſſent, eundem inter frequentes
Ningnin mna . populorum cumulos ſubductum ſibi perditümque arbitra-
i hagtlint bantur. Tum enim verò pectus Virgineum rei triſtiſſima
eibaig wrtzi. novitate perculſum hinc ſpe recuperationis fluctuabat, inde
eni dimen timore perditionis inſtar navigij varijs in pelago procellis huc
un nG & illuc agitati in profundum amaritudinis demergebatur;
lre l. quapropter tanta, quanta Genitricem Filij tam nobilis adde-
iorenen ſr ret cum celeritate Hieroſolymam repetiit, per compita, pér-
Numimiln i que vicos omnes integrâ die theſaurum hunc præſtantiſſi-
ſando lon n mum, natum inclitum conquirendo, non absque ingenti ani-
munt mZ,mmimcrore, unde Jeremias Propheta in illius perſona his ver-
ecmos anni bis lamentatur: (a) Poſuit me deſolatam tota die moerore con-(a) Thren.
mmenilnnen fectam &c. Nec mitius ſanè fuit noctis inſequentis curricu- I·.
ſeru ſ lum, ut in quo juxta citatum Prophetam loco memorato
npum 6 plorans ploravit, & lachrymæ ejus in maxillis ejus, eò quod in
ien 40 9h cota civitate ſummàâ, quæ ab homine poteſt excogitar', licitu-

un Qiſne ac diligentiâ quæſierit, nec tamen repererit, pignus ſibi
præ vita dilectum, interim illud ſponſæ ſæpe ingeminans, ani- (²) Cmt. 3.
mo ajebat: (a) Surgam, & circuibo civitatem, quæram, quem
Mm 3 diligit

(b) Luc I5.

278

Mater

diligit anima mea. (b) Mitiùs certè cum Evangelico paſtore,

mitiùs cum muliere actum, quorum is oviculam perditam,

haæc drachmam accenſo lumine reperit; dum econtra Mariæ

(a )A“pec.
1.

(a) Lucæ
2. cap.
(b) Iſaiæ
.1.

eheu! infelici Mariæ agnum, de quo ſanctus Joannes refert:
(2) Dignus eſt Agnus accipere virtutem, & divitias, ſapien-
tiam & honorem, gloriam & benedictionem, à ſe avulſum
cum gemitu & lachrymis per triduum cuncétis animi & cor-
poris potentijs inquirenti rurſus ad ovile (Nazaretum loquor)
reducere negatum fuit. Si teſte experienriãâ ſpes, quæ differ-

tur, affligit animam; Matris certè hujus facratiffſimam, & om-
ni labe prorfſus immunem animam ſpes Filium ſuum cha-

riſſimum recuperandi in integrum uſque triduum protracta
ter afflictam, téẽrque amaram redderit, neceſſe eſt.

CAPUTIX
De amaritudine Mariæ labores Filij ſui uſque
ad valedictionem ob oculos ſibi ponentis.

ESUS exacto tandem triduo in coronâ Doctorum, à pa-
rentibus repertus, domumque redux, teſte ſancto Luca
a) Proficiebat ſapientià & ætate coram Deo & hominibus.
Doctus itaque prolatum Iſaiæ de ſe oraculum: (b) Spiritus
Domini ſuper me propterea, quòd unxit me ad evangelizan-
dum pauperibus, miſit me, ut ſanem contritos corde, pater-
num colere agrum, mortalium dico perverſorum corda ſul-
care verbo, rigare cæpit exemplo, nunc in Jjudæa , nunc in

Galilæa, terra, marique ad populum dicendo, non egeſta-

tem ,„ non temporum regionumque incolumitatem veritus:

parum enim de proprij corporis conſtitutione affligebatur, ſed

totus in eo erat, ut ſuo incommodo aliorum commodis ſer-

viret, ſanaret ægros, illuminaret cæcos, curaret dæmonio in-

ſeſtos,

aMuet elſicics

el .—
Uemm A Diſillosd
emmumels aifatenn,
ein Ooident eumm :
n rhiline irs
iarium unicremterti
gem eeri Annannatere
henr emithun; gom
Tammosamorshumanidi
ttlira FAdmr
Elnetis affluenti non m
Mftt ne vONhunih
Uhrueldleniois fisl
in mnir mrilit innd
imrubtcammi inaflite

(API

ulih
Mtmätinnm

umeiire Vrgtinn

Ia
er Fi ſinſhe
ſhiggneni.
dron! Dadonmi,
Gur, leſte undo l
n Deo & homin
artlumn N
umntmealeugr

ncolirtos e N

nein l

E Por de Vnentaiiit hujus myſterium doloris,

Doloroſia. 297

ſeſſos, reſuſcitaret mortuos, doceret ignaros, ſuſtineret ingra
tos, expectaret pervicaces. Quæ dum memoro, tu cogita,
quàm dolenter viderit Beatiſſima Virgo, ſtultam Hebræorum
gentem Filio ſuo pro beneficijs rependere contumelias, jactare
lapides, & mortem minari crudeliſſimam. Quàm grave erat
audire dicentes: (a) Dæmonium habet, & magus eſt, rur- (Luc. 13.
ſus in Belzebub ejicit dæmonia, rurſus exiet, vade hinc, quia

Herodes vult te occidere &c. Quos obſecro inſuper pectoris,

Mariani ſingultus ipſa Chriſti Filij ſæpe repetita paraphraſis: (a) 17.
Opporteretillum multa pati, & reprobari à generatione hac L.
&c. Et iterum ad Diſcipulos (b) Tradetur gentibus, & illu- uc.18.
detur, & contumelijs afficietur, & conſpuetur, & poôſtquam

flagellaverint, occident eum : ac integra hiſce in verbis con-

tenta paſſionis acerbiſſimæ ſeries amaritudines excitarit, (c) (c) Tobiæ,
Si Tobiam illum juniorem terris, Angelo etiam comite, im- 10.
morantem exteris, Anna mater ejus, uti notum eſt, multis

proſequebatur gemitibus; quomodo JEſum natum ſuum

ultra terminos amoris humani dilectum non inter pios, ſed

hipprocritas Maria? Si Adam protoplaſtes fæmineis circum-
ventus blanditijs affluentià non multò priùs omnium deſide-
rabilium dives, nunc voluptatis horto dejectus, æternisque

ſupplicijs reus audientibus filijs lachrymas exprimere potuit;
quid non potuit Chriſtus, innocentiſſimus Adami, Evæque
illati reparator damni, in afflicto Mariæ animo?

CAPUITY X
De amaritudine Maric Filio ante Paſſtonem
valedicente.

nempe divæ Virginis, in valedictione Filij ſui, redem-
ptionem

280⁰ . Mater

ptionem generis humani aggreſſuri, in memoriam mihi re-

voco, ſponſum ita dilectam ſuam alloquentem (a) Soror
mea, Sponſa mea, veni in hortum meum, meſſui myrrham
cum aromatibus. Æ quali ferè ratione, Chriſtus Sponſus ſan-
ginum, Matrem ſuam dilectiſſimam, Sponſam Virginum in-
vitat. Quid enim ſuprema hæc valedictio, quid viæ crucis
facta enarratio aliud, quàm veni ſoror mea, Mater mea, veni
Sponſa mea in hortum meum, ubi ſam meſſui myrrham cum
aromatibus. Ingredere hortum Paſſionis mex, ubi omnia
amariora myrrhâ tormenta, mihi cunctis aromatibus pretio-
ſiora ſanitatis media, perdito mortalium gregi demeſſui. Sed
valedictionem, & Marianam amaritudinem latiùs explano,
aderat præ foribus tempus Paſchale, tempus, quo Agnus ille
innocentiſſimus, victima pro delictis noſtris, immolandus
erat, quapropter ſuis, quos amore ſolito complectebatur
ultimum vale dicturus, à Matre dilectiſſimà initium arbitraba-

tur faciendum, quam in cubili, tum temporis exiſtentem ſuo,

præmiſsà ſalutatione ſolirà, tali fere modo compellabat.
Grates tibi humani generis loco fidiſſima Mater ego refero,
quòd ad Angelicum totique terrarum orbi perquam ſalutare
præſagium tu conſentire, neque Verbum æterni Patris caſtiſ-

ſimæ carnis tuæ amiculo contegere non detractâris, & com·

plicare. Grates refero, quòd è puriſſimo, virgineôque tuo
ſanguine artus ſimul, & ſubſtantiam dederis, & integris no-
vem menſibus in utero tuo geſtaveris. Grates tibi refero,

quòd me inter animantia in ſtabulo progenitum, ut numen

venerata fueris, & ut hominem pauperculum puſionem ſinu
ſoveris pannis involveris. Grates tibi refero, quòd virgi-
neis me tuis uberibus infantem potaveris ac per annos deinde

triginta tuo, ac Sponſi tui, ladbore ſuſtentàâris. Grates in-
quam, pro his omnibus non collatis tantùm, ſed & cumulatis

in me beneficijs tibi fero, referõque maximas, præmium ad-
d itu-

An roͤlan u

m colfinuſun 1

nhoniuftl,

Ntellol

Aubenerin
inmerſincolt Aec⸗
fügnis tinm meim
Preflüfi detba don n
rim ampliuuſed ineg
Eingogeminum ocrz-
n elts ſemininen in
ipntwcefcienten Deie
unſltenere, Kam mon
iiilet uecimtteehe
t Oherenumoiterumn
Miqvoquemors proi
lnſa
ucdklennore Kilidie
mCdiseninicen. C0
Pine Ges eftormm
ati monem ſübibs⸗
Knmanm

Doloroſa. 281

Immimn Mit. diturus, ubi ſuperna patris mei pallatia conſcendero; nunc
ahnnlajdn vyverò tempus me vocat, meum tempus paſſionis, heu! diriſſi-
m, Mii ujthn mæ⸗ acerbiſſimæ, tempus, quo tota peccati dæ'monisque vincu-
Chiſ eniu n lis aſtricta mortalitas, morte, ahl ignominioſiſſimà, meâ re-
ponim thnmt. dimenda eſt. Tu verò Mater pia ſempèrque fida, filii IEſu tui
Gio, gid ſe ih non immemor, confirma fratres tuos; neque triſtare de his, in
hen Mitt li ſe quibus univerſus orbis tripudiat, ſed ubi à mortuis luce tertia .
mellimftinn reſurrexero, perfectiori modo reſalutanda vale; Vale millies
rmer, Mimn chariſſima Genetrix, vale. Quid ad hæc Maria ? hæret, neque
romibus ultima promere ſinit dolor. Age calame, & amarum ac cala-
gez leirlii mitoſum Virginis ſtatum melius depinge. Mariam refer ad

Anen hüis alan. tragica iſthæc filii ſui verba non ingemiſcentem, aut ſingultus
trahentem jam amplius; ſed integro lacrymarum imbre perfu-

H 4 ſam; ſed integro gemituum oceano immerſam ad Chriſti ſui
ala Gct⸗ ſanctiſſimos pedes ſemianimem in terrà proſtratam, & ani-
d conic YMÄ mo penè penitus deficientem. Defeciſſet ſanè, niſi filius laben-
iiiiumeni tem Matrem ſuſtentare, & jam morituram recreare præſenti
Hõ dexterâ voluiſſet, usquedum recepto pauliſper ſpiritu, ita filiũᷣ
modo oonheli ſuum affata: O liceat mori tecum: mea enim vita quoque exa-
uct eho tin, Qa eſt; mea quoquemors propingua eſt Et ulero ingeminàrat:
di pergpam Unr ſiccine nate, dulciſſime Nate, Matrem derelinques miſeram! tu-
Eterm hmid am! & ſolatio & ſervatore, & filio ter orbã, hebræorũ deſpectui⸗
õ phariſæorum odiis genitricem. Corpus verò hoc tuum, é vir-
no, rgurö⸗ gineo ſanguine dicis efformatum, diris carnificibus
, Kn objicies? crucis mortem ſubibis? heu crudelem! heu infa-
Gntes thi e mem! (à) An non potes rogare Patrem tuum & exhibebit ti- (aà) Mahh-
genmm, m piſ ſplus quâm duodecim legiones Angelorum? an non idem 26.
ulun nnlonct ipſe cœleſtis genitor calicem hunc transferre poteſt? vel, ſi
“ 07 6 deliberatum, decretůmque eſt Patri, filium te morti d& cruci
rp mi line dare; patere me comitem paratam, præbetro tecum in jacula
Wl Crnes l⸗ in mille cruces irruere; aut hoc ſaltem da matri tuæ fili mi, ut
„s cumhmᷣ moriar pro te, quæ ſine te ſpiritum trahere non valeo.
N nR 8Secd

182

Mater
4

ſed eheu morior! dixit, & rurſus interceptàâ voce ac ſpiritu in
terram lapſa, cum illam filius erigens & expoſito Divini Pa-
tris mandato & ſpe futuræ reſurrectionis ſolatus, denuo va-
lere juſſit. Vos igitur cæleſtes genii, võsque homines mortales
Dominæ veſtræ vices dolete & condolendo aliquam doloris
partem in vos ſuſcipite. 5

3 G3. 3 63. 36 6.: SH36.:⸗ . G S . . E⸗
Pars Secunda.
De amaritudine Mariæ Chriſto ſangui-
nem ſudante. .

☛ſ Lteram operis mei Partem inchoaturus objicien-
) tibus mihi, Dei Matrem in iis, quèéis intereſſe non
v licuerat Paſſionis articulis, nullam ſenſiſſe doloris
R partem, multis utriusque ſexûs ſanctam & reli-
gioſam vitam degentibus, ab eadem Dei Genitrie
factas revelationes repono; in quibus flagella, virgas, conſpui-
tiones, alapas, funes, catenas, filii ſæviſſimè dilaniantes corpus,
animum ſuum æque malè confitebatur excepiſſe. Si vero ad

redimendam ambiguitatis vexam hoc unum non ſufficit, alte-

rum argumentum promo; ſi inquam ad redimendam Adami
Evæque prolem juxta doctorum ſententiam Chriſto Domino
in omnibus cooperari debebat Maria, hæc ipſa verò redemp-
tio in cunctis Paſſionis articulis conſiſtebat, ergo quòad no-
ſtram redemtionem in cunctis paſſionis articulis cooperari de-
buit Maria, quæ quia innumeris tormentis & inexplicabili
dolore filio conſtitit, Matrem quoque illius horum omni

um coadjutricem neutiquam immunem, ſed ſi non corpore,

ſalem animo æque miſeram æque lamentabilem reddiderunt.

Quæ

uulailnuufe
Imina mes woge m.
Ammin flo Corum
enmn oognidonenn, bin
güütan ltm, od inl
theit ugne wel
ziucolnind et ictuil
mtürulscum Pfälteregi
Iiennr irz tuæ & tenon
Ahumt me tots de

Apporen, ſ ſdren il

nſitgnetlii act hoe el
imum corpcs ſthoe in Ge
ſruinſio abilrpfſin
ammmcunfiio rociden
Meftinfhetn Meru
rerin orm intomu
n tlenft ſolns) con
Eklqvelit, de amina

ndonete Nai ni

iit, )KuI!
Defemdum tant perhg,
mnefolliginnuit I
Orlimumtaminnel,
uhentliger ilins an
wiiminſertill
Mrmſiti mmonn
Nnitufitiintin
N

Amafii 1
lien Genno
Auebonns nanis
ndo ign idin

N

da.

Ariſe ſne.

chorunns obieen.
veßintetelena
lam ſende dolon
is ſndam Ek
eadem DeiGenn⸗
ela, nrgis CNr⸗
lanuntecupn
Acepile nn

i
nit,

Atecl

,Ctnomm
grnhkef

Doloroſa. HDD 183 .

Quæ cum ita ſint, ad oliveti montis tadicem nos convertamus.
Illucdefigens oculos Maria & natum ſuum ſævæ paſſionis iter

ingredientem humique proſtratum intuita cum gemitu ſe-

cum ipſa cogitavit: ah (a) fi hoc in viridi, quid fiet in arido? (a) Luc. 23.
paoſpiciens quippe per cancellos feneſtrarum, per animæ po- cap.
tentias dico, quid aliud attonita percepit aure, quàm, (b) tri-(b) Matth.
ſtis eſt anima mea usque ad mortem? Quid aliud, quàm 26. cap.
perfectiſſimam in filio dolorum ac tormentorum quæ illum
exſpectaverant, cognitionem, eâmque adeo præpotentem, ut
ſudorem illi non ſolitum, ſed inſuetum & ſanguineum ex-
preſſerit, inſpexit? atque acie luminum tam perſpicaci, ut
defluentibus continuò per ſacratiſſimas illius genas integris la-
crymaram rivulis cum Pſalte regio potuerit ingemiſcere: (a)In (a) Pſalm,
me tranſierunt iræ tuæ & terrores tui conturbaverunt me, 87.
circumdederunt me tota die, circumdederunt me
ſimul. Si pavorem, ſi ſudorem illum eheu cruentiſſimum,
quem pro Virgine filià Judà, hoc eſt, pro Eccleſia ſua, Chriſti
ſacratiſſimum corpus iſthoc in Gethſemani horto, Spiritus
divæ Virginis in ſuo cubili largiſſimè profudit; quid mirum,

quòd in terram cum filio procidens caſtiſſimam illam imitata

Suſannam vociferata fuerit Maria (a) Anguſtiæ mihi ſunt undi- () Daniel
que; ſicut enim Botrus in torcular (quod filius tuus ò ſancta ¹3.
Deigenitrix calcavit ſolus) conjectus onere ſuperimpoſito
frangitur & liqueſcit; ſic anima tua dolorum, anguſtiarum &
cruenti ſudoris onere Nati tui preſſa liquorem amiariſſimum
undique diffudit, (b) & ut Elias Propheta holocauſtum Do- (b) 3. Reg.
mino ſacrificandum tantâà perfudit undarum copia, ut iis etiam 1⁸-
penè humus effoſſus innatâàrit. Ita Deus oblatam jam tum ſi-
bi victimam Mariam tam immenſo triſtitiarum adimplevit flu-
mine, ut benedictæ illius animales potentiæ Chriſto filio ſuo
in monte olivarum ſacratiſſimum: eundémque ſummo expreſ-
ſum angore ac maſtitiâ cruorem undique diffundenti ſemper
præſentes, hiſce penitus fuerint immerſæ.
Nn 2 . Caput

284 Alater
CAPUT II.

De amaritudine Mariæ Chriſto prodito, capto

aæc diſcipulis fugientibus.

heu! crudele nefas, eheu! plus quàm barbarum facinus,
(2) Luc, 22. quid audio, quæ lamenta ſonant in pectore Mariæ! (a)
dap; Juda ſiccine filium oſculo tradis meum? Iſchariote perfi-
dum pecus! qui amicitiæ ſigno tuum tradis luporum denti-

bus Paſtorem; qui corpus illud & ſanguinem pretioſiſſimum,

in ultimà non multò prius cæna, prô! indignè ſumptum,
morti dedicas, & lanienæ! nec tibi alius fuit modus, quàm cha-
ritatis dolus? an ideò gnatum de cælis evocavit perditum
(a) Cant. 8. mortale genus, clamitans: (a) quis det te mihi frarrem meum
ſugentem ubera Matris meæ, ut te inveniam foris & deoſculer;
ut ſubdolo labiorum baſio manibus carnificum traderer, &
(b)plal. 84. illum & me unàâ heu! perderet malè? non enim (b) Miſeri-
cordia & veritas, ſed miſericordia & dolus obviaverunt ſibi;
non juſtitia & pax, ſed Deus pacis & rebellio, ac ſumma iniqui⸗
(a) I. Reg. tas (a) ſe oſculatæ ſunt; non ſic puer Iſaicus Regium Jona-

20, cap. tham, ſed Joab exercituum Dux Amaſam perfidus com-
plectebatur: ſalve mi frater inquiens, & interea latus pugione
(b) Prov. feriens. Levius ah levius foret animæ meæ (b) vulnera dili-
27. cap. gentis, quàm fraudulentum oſculum odientis excipere;

quàm judæ præmeditata proditio ſub ſchemate amicitiæ ba-
ſique velata. Pavimento alliſit, ſi in hunc ferè modum de
proditorio diſcipuli oſculo conqueſta fuit diva Virgo. Quos

(c) I. Reg. 4. obſecro gemitus, quæ lamenta ediderit quando (c) ArcaDei à

Philiſteis capta, Chriſtus unctus Dei, àb Hæbreis circumdatus,
captus, ligatus eſt ? ah quantus mentem illius oppreſſerit
luctus, quando innocentiſſimus ille agnus in rapaciſſimorum
luporum manus & dentes venit cum inſolenti, cum inaudito
clamore

nſtum tenonltm erbi
1lcer. gec inn
Uiürm apenumimer ungr
Zünmuenguliusent en
PEdenoſanur memuli di

4

incinline Ma

ſultenn
lon

Inbrenmiun
npedore Nue .
n! Uhroept.
ads uponumdan
inem peiollun
Lincdigne imn
Uitmodls gentr
8 eſezi genin
Mihifantemn mmem
n ns A.tle,
eum underet, &
oneninn )Mier⸗
8 Chrinerunt it;
n ſumnmiii
ens Regiun l-
um peräil an.
Nerealirnslgin

Doloroſa. 285

. .

alamore raptatus & crudeliſſimè per torrentem Cedron tra-
&tus eſt? quam triſtis fuit ille auribus clamor, quamque in-
tolerabilis oculis aſpectus? Poterat illa verè cum Prophetà

regio quiritari: (a) Circumdederunt me vituli multi, tauri pin-ca) Pſal. a1.

gues obſederunt me. Sed rediment fortè captivum, ſolvent

vinctum Jacobus & Joannes, atque vel unus jactator Petrus.
Quid ad hæc Evangeliſta? (a) Tunc ait, diſcipuli omnes relicto

illo fugerunt. Itane verò vecordes diſcipuli! Sic Dominum
relinquitis infidi ſervuli? ſic Magiſtrum deſtituitis ? hocne
calicem eſt bibere (b) fili Zebedei? (c) hocne Petre eſt
commori Chriſto? hocne in jacula, in enſes commitari 6 Pe-
tre, non jam petra, ſed cera dicendus molliſſima. Agedum
Diſcipuli! ſi perfidos vos eſſe juvat, in me Matrem ſcelus
hoc, in me perfidiam convertite, Nato parcite, Natum ſervate.
AgebPetre, virum temonſtra, verbis fidem junge, Magiſtrum ad
necem ſequere. Sed fruſtra hortatur Maria; fugiunt, & pa-
vidi Chriſtum captivum inter ungues lictorum, Matrem ve-

rò inter ſummas anguſtias penè exanimem deſtituunt; ſolus

à longe ne dignoſcatur tremulà Simon calce ſequitur, in na-
tum, inque Matrem afflictiſſimam brevi grandius piaculum
commiſſurus.

CcAPUIT IX.
De amaritudine Mariæ Chriſto in Do-
mibus iniquorum Judicum
contumeliis affecto.

(a) Matth?
26. cap.

(b) Matth.
20. cap.

(c)Lac. 22.

Funtvu & catenis crudeliſſimè ligatus Chriſtus ad

Annam, Caiphæ ſocerum, grandi cum ſtrepitu ac tu-

multu'comitante ſemper Mariæ aniimnà raptatus eſt, quæ tan-
tas ibi ſuſtinuit calamitates, ut eas ex integro, divinus
Nn 3 niſi

—

niſi quis orator fiet, enarrare non queat. Ad quod enim ob-
jectum aliud tendebant omnes Eſu filio illatæ injuriæ, niſi ad
pectus Mariæ? Cui barbarus ille miles àâ malo exagitatus genio
AQallapam illam heu immaem! heu atrocem alapam inflixit?
non nato tantum ſed Matri quoque, in quâà facie tumorem
lvorémque armata ferro cauſavit dextera; non nati tantum
ſed etiam Mariæ. Ab Annãà raptatur JEſus ad ædes pontificis
Caiphæ, in quo viarum ambitu, quantis injurrüs, calumnis,
verberibus ab immanui lurconum turbâ exceptus Chriſtus?
excepta Maria? Cumque non mitiũùs in Caiphæ, quàm in An-
næ palatio tractatus fuerit, nec minora quoque Virginem no-
ſtram hic loci tormenta perpeſſam eſſe credamus: lupi quippe
illi rabioſfi & famelici quascumque in Agnum innocentiſſi-
mum, jam faciem, in quam deſiderant Angeli ſuſpicere con-
ſpuendo, modò pugnas, alapasque impingendo, nunc horren-
dè blasphemando contumelias & injurias congerebant. Hæ
omnes catervatim animum amanti ſſimæ Matris fodiebant; id-
EE) Pſal, al. circo cum Davide conqueritur. (a) Factum eſt tanquam cera
liq ueſcens cor meum in medio ventris mei. Sed quid in atrio ſe
ad prunas calefaciens, & utinam non penitus gelu conſtrictus
intrinſeco Petrus? non ille Chriſtum propugnando Virginis
afflictum eriget Spiritum? velſolamen afferet? Petrus ah Pe-
trus ſtrenuiſſimus ille non multò prius pugil, heu! pudet hor-
rèêtque calamus, Petrus ancillulæ voce Magiſtrum ſuum
dulciſſimum tertiò noviſſime negat, préô]! grande piaculum,
ita Petrus inter eœnandum fortis, inter pbugnandũ infirmus eſt:
At mittamus Simonem, is atrio exceſſit modò, & quia per fœ-
minam deceptus deliquit, cum mulieribus quoque lu gens, fle-

vit amare. Nos ulterius à Caiphàâ ad Pilatum, 4 Pilato ad Hero-
dem progrediamur cum Virgine. Et quid hoc! ergéne ver-
bum Patris, in quo omnes ſapientiæ & ſcientiæ theſauri recon-

diti funt, à ſourris ridetur, judicatur & pro ſtulto habetur? (a)

hæci-

zutuchmiſimnseen
miuuhrrcicne gengl
uribeque eo guod M
toſchra cieno gurmi⸗
te euni ſunt lebis

leilusiliusCmikuuhae

un ile k longe maorb
iMemmemum uegve wibr
udaihhenis Aſoineti
niigrum Einſomnem⸗
lamn Mirtegi ni
mlcterun mecanrain
andle eet milies Periot
unt. 90 Ntinl hen
Mllecillme ſtin
innſe cumn inekibi

H
CQCALU
nn ine NMm⸗

ma -— Dolar. 287
tiſl Mame reni Domino popule ſtulte & inſipiens! n
pſe eſt Pater tuus, qui poſſedit te, & feeit & Remvir nua. (a) Deut zʒ
„ ic te ! 6

inlbeneen
n verè (b) conſi
n c Eſii veré (5) con lium ſtult inci
nüteme qui venientetn ad tulorunn Principum Thaneos, (c) (b) Iſsi
tere; nonmitnn rael, fatuitatis larvâ cond rionem & gloriam plebis II- () luca
iu deis eii lucem alba ſtultorum tunten nt Aui candhidilſinam ſapienciæ
bijmi in E fdbſarmmacores cheu! erunie veſtiunt, ipſi ſibi ſtultiſſimi, nobis
bi encepen r finis. Retrogradimur enim J Nre men adhéc ſannarum
Cäihe genit ſus ad judicium Pilati. In horwnttm ri b Heroderur-
Cogte ſien quibus fecibusimpctitusè quontis eun tractu quibus cachinnæ
rdimull n dibus filius tuus chariſſimus exceptus m Prctore eructatis ſor-
Agnom inntenͤü lo non amplius prædicare queas: (a) Si na quidem urde i-
Anpel ſirer en ita genæ tuæ absque eo, quod i ca) Sicunt fiagmenmali punici, c) Cant. 4
Davide loco ſi co, quo intrinſecus latet; ſed potius N. 4.
Penchnunentt Davidc loco ſupra Citato quiritari zied potiuscum
“ deriſerunt te, locuti ſi ritari cogeris: Omnes videntes te ,
gerebant. H locuti ſunt labiis & moveru r C:
Marsfocicbant; mortales, ſic filius illius Chriſtus hactenus naßinng te lana
umeſtangtun en mancipatus hiſce & longè majoribus ne abitus, ſic cuſtodiæ
elgidnmet decauſis ad extremum r Dus noſtræ cognitioni certis
e ent⸗ briis, ſannis, blaſphemis d e tribunal reſervatis injuriis, ludi-
6 lumnam alli is & ſpurcitiis in Eſum arctiſſimè ad co-
dhgnenlo lt mium, ſi S Kinſomnemn ſannionmesdctonucres utunon
feret Peruith rit. Circum detn eregio Chriſtus loco citato quiricans dixe-
–☛ les animamque ter mnlics neinulti Maria verinter crude-
Mgiha / pheta planxerit: (a) O JEſi R rantes gemitus cutn Iſaid Pro-
an ute JElu! egme Nrmr Nunnm nn lufe, con-) fai
rulime ravit te in nocte cum ineffabil JEſumi! anima mea deſde aisz
Ben De ena tesde cie Edlen A Gele
9 D finem condemnante P ilato.
Cohhed. ⸗ N capitis hujus perventuri Mariar fini mier.
rimà nocte inter frequentiſſi nfinita illamiſ er-
iſſimum Populi concurſum,

de-

Mater =

288

preſſis in terram oculis Pilati prærorium petiiſſe contemple-

mur; ubi Chriſtum ſuum è fædiſſimo carcere ſputis, glebà, ſter-

eoréque turpiſſimè conſpurcatum ingenti cum clamore ae

plauſu ad Pilatum raptari intuita, profundos imo de pectore

Ce) I. Reg. ſingultus, altos gemitus trahehat: (a) Non tot pro Jonathà Da-

1. & . vid aut Abſolone, quot Maria pro ſtante coram tribunali

more ſummi ſacerdotes & phariſæi falſò in cunctis IESUM

Chriſto ſuſpiria transmiſit olympo. Interea furibundo cla-

deferentes inſtanti & unamini voce à præſide, ut ſeducto-
rem hunc, rebellem iſtum morte condemnaret expetié.

runt, rurſůmque alius triſtitiæ boreas naviculam, animum
dico, Virginis noſtræ in immenſo mærorum pelago remi-
antem afflavit, ſiccine penſitantis: gnatus omnium huc usque
peripſema factus extrema quoque fata ſubeat? ane peri⸗=
mwatur ab iis, quibus tot ille beneficia præſtitid? à gente ſud
(a) Exod 13
* 16. rarum, cervicis duræ? quòd ex XÆgyptiacà eductos ſervitute,
quòsd cæleſti ſaturos pane, regione vos, Ambroſia melleque
uente, dotaàrit, ò ſi centum, ſi mille mihi vitæ forent, quas
pro unã filii traderem! òà ſi veſtra vos furia in me Matrem in-
()Vob. 4. citaret, quo vitam JESU morte redimerem meâ: (b) re-
cordare obſecro Pater æterne, quis unquam innocens periit?
aut quando reéti deleti ſunt? quin potius vidi cos, qui ope-
rantur iniquitatem & ſeminant dolores, & metunt eos flan-
te Deo & Spiritu iræ ejus eſſe conſumptos. Hæc Mariæ me-
lodia ʒ. Pilatus autem innocentiæ Chriſti non admodum igna-
rus, variis illum, ſuper quæ malignus judæorum cumulus
accuſando proferebat, quæſtionibus exercitans, & nec in mi-
mimo quidem reum expertus, tum aliquatenus invidiæ Pha-
riſæorum ſatisfaciendo, tum omnem alieni animi cauſam
à ſe dimovendo (pro! iniquam judicis ſententiam) flagel-
hs cædi, rurſumque judicio ſiſti mandavit. Sivene Mariæ
aures

ſervator gentis, hæcne gratitudo veſtra (a) genimina vipe-

D nigeh

leceutt⸗

tn nmcemimße
Yulnere ſuper nluuen

eie ſententi⸗ 0
ulet ſe un
mn, Oæ crlumad
zlubre lettlen, erm

, C contn EMnm tuun

L et ſets: ¹)Cunchi

in uum tettalidt de
gwrrtntte, Obltiſutti
1lur datx almr, Prun
Endcontutradyav-
leymarum ſate enie⸗
alnmn nn 4) pulchtar
lni, Kneigle Mlichi
a, Mno X exctementi .
Nclellrocontinere alens

uer hamarina
6APUT

inmituline Manis
hrifi.

uühi ſententil
. netlim, al len
cn⸗ lefemmd
lw anſrum ie
Ntete Mirune
npltene faci in her

Tkminm –
0e

— Doloroſa.
nh emn. aures fulminas inique præſes? an non perſpicis jam antea (a) (a) lob.
id faciem ejus intumuiſſe à fletu & planctu; &p alpebras u 6 2) 8
Peoclel⸗

— ligaviſſe? anne tu innoeentiam plectere ac mæſtiſſimæ V irginis
laink “ pPpectus (b) vulnere ſuper vulnus conſcindere cupis? Sed fruſ- (b Mob. l. c.
arſwih tra ago, fixa ſtat ſententia. OO! Diwva Virgo ſemper miſera,
Pumtiu femper amara, quæ cælum ad miſericordiam ære fuſum, ter-
un ünt ram omni barbarie fertilem, infernum in ſcribas & Phariſeos

D immigratum, & contra IEſum tuum Tiſiphonæ furiis inci-
incunii l tatum ſpectas, verbò́: (a) Conclufit te Deus ad iniquum, &
Nrelce, utli⸗ & manibus impiorum te tradidit; dereliquerunt te propinqui (a) lob. 19
Oulennne i tui, & qui noverant te, obliti ſunt tui. At ſnonſum, (b) cu-
mihn,im jus comæ, ſicut elatæ palmæ, priusquam flagella ſubite co-C') Cant.
Eromun pelgnn. gereturz denuò contuitura diva virgo mæſtiſſima tollit lumi-¹*
wommiumhen na, imbre lacrymarum ferè penitus extincta, & eheu lugubre
Aber, Meien pectaculum! non jam (a) pulchras illius genas ſicut turturis, (a2) Cant.
lit, igene ii ſeqd faciem alapis, ferreâque Malchi dexter contuſam, livo- loc. cit.
jögenimim i re tumidam, ſputo ac excrementis fætidam & conſpurcatam
edudsſafi, inſpicit; nec ſe ultro continere valens, gemit, Plangit, ſuc-
Aunbroln nel wumbit Mater ahamarifſima!

hi irz ſoen iul
r 2 1:
aen De amaritudine Mariæ in flagellatione
u iafi, Chriſti.
en P Ronunciatà Pilati ſententià agnum innocentiſſimum cum
un olmnir rabie ad macellum, ad lanienam iniquitatis exceutores,
un nlt ſatellites traxerunt, devenientésque ad columnam, in qua
an an maleficos caſtigare conſuetum fuerat, eundem præſente po-
nim iehr pulorum turbâ, præſente Maria veſtibus deſpoliàrunt. Heu
umnn alin dirum! heu impudens facinus, hæc pudiciſſima Virgo gnatum
tiin inter filios hominum pulcherrimum, è& puriſſim4ꝗ ſuâ carne
tun lue 0 Pro-

29 Mater
rogenitum, Jeium, omni penitus amiculo privatum, ad co-
Fhmom arctifſimè ligatum, & non tam præ frigore, quàm pu-
dicitiã magis, artubus trementem cunctis inexplicabili mentis
eruciatu inſpicit illum, qui cælos ſtellis, terram gramine
veſtit ſine veſtibus? qui Adami Evæque nuditatem innocentiæ
togà contexit absque tegumento. Nee ſufficit, O Diva Vir-

go, ſponſum hune virginum coram tot oculis deveſtitum con⸗

ſpicere; en tibi funes, catenas, flagra, virgas, ſcorpiones ab
hiſce lanionibus, quo cohorreas magis:te filiòque tuo alpectan-
tibus in medium projectas; en quatuor fortiſſimi catniſices, ut
levius infligere queant ictus, jam tunicas ſeu exteriores ami-

Qus deponunt, nec morà, correptis eheu! virgis primi duore-
petitis identidem ictibus in Jeſum totis horrendum in modum

corporis viribus detonant, ut innocentiſſimi ſanguinis integri

rivi terram inundent, & confluentes circa columnam ſat mag- liſici
nas virginei cruoris lacunas efficiant. Dum interea gemitibus
& doloribus ferè immortua tu Mater tecum ipſa lamentaris:

Eheu me! eheu filium meum! ah Pater æterne! ſiccine caſti-
gas unigenitum tuum ? innocuum? itane caro illa ſanctiſſima,
quæ nullum animo delictum agitabat unquam, virgis ceditur!
an neſcitis, O viri crudeles, lege cautum apud Romanos fuiſſe,
ne civis virgis cederetur?: dum vos non civem Romanum, non
Nazareticum; ſed filium Dei, ſed incolam, imo Domi-
num cœli & terræ ferulis tam crudelem, tam horrendum in mo-
dum excipitis. Furum, publicorum malefactorum, & interdum
mancipiorum hoc ſuppliciũ erat, certusque in hujusmodi per-
ſonis ituum numerus obſervabatur; vos verò, cruentiſſimi ſan-
guiſugæ, Chriſtum omnium mortalium innocentiſſimum alie-
na malefacta condonantem, cujus nobilitas ab æternitate ori-
ginem trahit, ſpinoſis ac ſeveriſſimis heu virgis contunditis;
nec numerum nec finem imponendo, uſquedum tam laceræ
ferulæ, quàm feſſa ſeeleratiſſima brachia vires vobis & ictus ne-
gent.

tlelbmemebleelnteni
Piokmabimifoti aefi
mi, CMMadel: An ii
tgugurüntmamoll
Arfhflaqüntanrnlin
ne Qbozinen
Wontntbingliens: Anſ,
1,Cndidus Uleac wbicun
Onims ommummln
õ
APnenanjam (c)ien
Atis Mqde ſpecke ul
rmnaeopter Niglins
utiguſd) un
0⁰1

—
ninäipt unn
danichhlinenn
Aumn emn
Uenultteninndeet

keſſiet, 0Di

tcal⸗ Ceeuumngen
, ſihau, aniin
Or ſortiütmnianigt
nicas ken entenea
lrul fügefmnir
tishorencummmin
ulinſugnium
ctcolunnanN
Dmireragent
tecun ihln unentt
er xtetnelſicinee
ne car lahntl⸗
1ncam, Fitzscar
mapod Rormvonn,
cenmRonum
incolun, in.
ntamlumuinij
gletann lirn

ibentlionchf.
mng 6menlmir.

Cven e,
rbtfun
geat

cum filio ſuo ſemianimi

vent, Sed quid vos arguo, peccaminoſæ mortalitatis inſtru-
menta: peccatores prô grande malum! peccatores innuit fili-
us meus: (a) peccatores fabricaverunt ſuper dorſum meum, (a) Pſal.
illi illi prolongaverunt iniquitatem ſuam & c. Eheulita meMa- I2²8,
trem, ita filium Jeſum male perditis peccatores peſſimi. Di-
xit, & incredibili amaritudine depreſſa ſuccubuit. Cæſo ita-
que, uti relatum aſt, ſæviſſimis virgis corpore Chriſti, & fatiga-
tis tum primis duobus ſatellitibus⸗ duo alii ſucceſſerunt primis
nequiores, ſæviores: catenas quippe flagra & ſcorpiones ma:
nibus circumgyrantes in ſponſum ſanguinis Chriſtum Jeſum ir-
rrimum ingenti cum rabie lace-

ruerunt; corpuſque illius tenert
rrunt; tantâque truculentiã & immanitate, ut ſanctiſſimâ

carne fruſtulatim hinc inde diſpersà, parietibus agglutinatà, pe-
dibusque (prõ nefas) contrita, compages oſſium ac ſanctiſſi-
morum membrorum triſtiſſimo tragicéque ſpectaculo cuncto-
rum oculis inſpiciendæ patuerint. Has, & recenſere, quas lon-
Furn ſaren cæteras Chrilti plagas Mater afflictiſſima, de qua no-
is ſermo, Maria ſuo quaſi virgineo corpori ſenſerat inflictas: in-
de Væ illud lamentabile centies millié: que ingeminavit: inde
finitâ hac flagellatione prorſus inaudi-
14 & immami, concidente & in ſuo ſacratiſſimo cruore humi
proſtratò, ipſa quoque in tertam collababat: inde reſumpto ſpi- a pſalm.

Pitu audire ſibi viſa quiritantem filium: (a) Dinumeraverunt 21.
ineitata verbis & ipſa ſe ſolitos ad

omnia oſſa mea. Quibus
threnos convertitinquiens: Ah ſponſe mi, ſponſe Eſu, fili mi
tune (a) Candidus ille ac rubicundus electus ex millibus? in (a) Cant,
quo (b) Dominus omnium noſtrům iniquitates poſuit; in quo 5. li
nec ſpecies, neque decor eſt3 O miſeram me! Virum dolorum ) aiæ.
