te, eujus genæ non jam () ſicut areolæ aromatum conſitæà (c) Cant.
pigmentariis, neque ſpecies ut libani, electa ut cedri, ut qui loe. cit.

vulneratus es propter iniquitates noſtras, attritus es propter

ſcelera noſtra: quia (d) languores noſtros tuliſti & dolores () lſa. ,c.
O 2 no⸗

292 Mater

noſtros portâſti, & reputatus es, quaſi leproſus, deſpectus &
eheu! noviſſimus virorum.

CAPUTVI.
De amaritudine Mariæ in filii coronatione
ſpinea.

Nterius modò atrium cum miſeranda Matre ingredliamur,
ibique dolores in filii ſpinea coronatione perceptos animis
volvamus. JEſum itaque ſanctiſſimo cruori ſuo ad columnam
ſubſtratum, neque etiam, quo debiliſſimum caput converte-
ret, invenientem, truculentiſſimi milites funibus crudeliſſimè
ad ſeamnum hunc in finem impiorum dexteris apparatum ad
inſtar beſtiæ traxerunt; cumque vel alligatus etiam vix præ de-
bilitate virium ſedere, ne dicam grandiora tormenta perpeti
valeretʒnihil ominus confectam ex acutiſſimis ſpinis coronam

ſanctiſſimo illius vertici impoſuêre (parùm ah parùm dixi im-

poſuêre) tantà namique truculentiâ coronam hHanc, pileo per-
quam ſimilem venerabiliſſimo huic capiti lignis & fuſtibus im-
preſſerunt, ut, teſte ſancto Bernardo, multi ſpinarum acu-
lei, oſſa in terebrando perfrin gemes, ſanctiſſimum JEſu cereb-
rum penetrârint. Quis Deum immortalem, hic dolor Chri⸗
ſti! quis, de quo mihi maximè res eſt, Mariæ ! immenſas haſ-
ce pœnas, incomprehenſibiles cruciatus hluguberrimam ad
mentis trutinam examinantis. Quæ amaritudo! hic per ocu-

los, ibi per aures, alibi per tempora ſpinas acerrimas unà cum
ſacerrimo liquore, cerebréque prominentes, ſatellites verò ad
hæc omma nulla tactos miſeratione Chriſtum prætetea convi-
fiis laceſſentes contueri an non ingemiſcat illa cum filio ſuo:
G) Pſalm (a) multiplicati ſunt ſuper Capillos capitis mei, qui oderunt me
68.

gra-

Penmmis iuczin
ubi mna
uberoryib nigre,
8 –
nlli cbu ſoll
llxabarum,
2 nſimi nint ſenl
uhliti1tue iumi linn
innt ſegemresleinuun

v/ enlus lexnag,

ntenpetn lumen
girn atonciheinlgu
ti Ausonib &lude
uoaNgelorum gercli
ununcniommi cexleſtium
Ehm ehqui on muln
Mlad: Kolannfl Da
iinnione dzieten
Gtfiifrenoſesheehin
õ
Pn onohenin dude
Alcertrpedtnian
mendiugle vemuil
mnndadene, cdtd
nuggiconckectitn,
uint tlumdis, a 1
lnitza mediis .
Mn, Chriti den
od cruentlit
heulnll

6

liarnttete

1 lune tgeim,
mone pereelnh onn
cruoriuO adalun
ſinum capltum
tes funbusctudin

enteti 4ppatimnd

Hittetum ni ,nd
lorzormenre ieſ
ims ſpints coron
imahfmimnt
Onum Haneleoſe
lynsfiiſbun
‚mile ſpinamm4
pckilummm lten
Aem, hi lc
Mlatir immeii-
rus Mgttenn⸗
Ammrindo Mtt
npearefiin
rmzlieliuſii
num Nrrtriui
ieril an i
zonehgui e

Baloroſa. 407
bs Roncuik lacrimis inquirat? ubi (?) Caput ſponſi ſicut au- (b) Cane.
nn remnun ubi comæ ſicut elatæ palmæ ſunt: quæ non?· .
1 dus gorvi nigræ, ſed cruore ſaluberrimo rubricatæ (¹) Cant,
n on Om ſetamha Mater! Fuerant quidem elapſis loc. cir.
ertyrleracanami⸗ ſponſi gnati tui (aoculi ſicut lambe Cant-
berti nler rum, quæ lacte funt lotæ & reſident ſuper 0 Pant.
bleni lima 5 nunc Veroô fpinis perforati; concreto dee ite
ore obnubilati, atque juxta flumina Babylonis (interpretes on
fuſionis aiunt) ſedentes cernuntur plangentes Eheis ſch
ta mutatio? cinctus illezon gravitatis Se reputarionis ür
fentiæque coopertus palliòô, mendaci f burpur in- ece⸗
irclcecoopettus Dallidrnendae egum purpuràâ induitur
ac loco ſceptri arundine inſignitur; per quem reges regnant,

cach innis, illuſionibus & ludicrâ genuum curvatione deſpici

tur ʒ0 cui totus angelorum æxercitus ter glorioſum illud ſanct
deeantabar; cui omni cœleſtium, terreſrium & infernorum e.
nu flectendum eſt, qui non mukèò prius Hi'eroſolymam in .
ſus glorioſo illo(a) Hoſaña fili David excipiebaturznunc rili arte
corporũ inclinatione (b) Ave rex judæorum ſalutatur. Sed id Joa-
vulnus re frico⸗ prænoſcis hæc omnia Diva Virgo, lugubri nis 1e
experientia nobis quoque ingeris: ( P)egredimini filiæ Sion, &
dete regem Salomonem in diademate. Côronavirt illum M. er e) Caar.
ſua: quafi diceres: egredimini O animæ Chriſtianæ IEſu Ws
nguine⸗ weni techue veſtris illum, qui plus quàm SKlunon.
ium meum diademate, coronâ, in uam ſpine, qua m
Ulum Synagoga condecorârat, inſi Srn uant inei: dua mater
in illa radiant rhamnus; ſi⸗ on, Smaragdus nt ſuiget
. caput intuemini,
quod cruentiſſimus lictor alto, e-
heul vulnere ſix ,

Sojz 1Caput

trageœdiam inſpectante.
(a) loan.

19

s %½ Mater
CAPUTVII.
De amaritudine Mariæ Chriſts plebi propoſit,
Barrabaæ romparatò & morti crutis adjudi-
catb.

1Eviſſimè dilaniatum Mariæ filium Pilatus, in iis, quorum
inſimulabatur, innocuum ſciens, & vel ſic caſtigatum ex
harpyarum unguibus liberari poſſe ratus, univerſæ plebi pro-
ducere voluir. Tempore itaque determinaro advolant cater-
vatim, viri, fæminæ, ſenes, juvenes, incolæ, acolæ, omnis-
que generis & conditionis mortales; ex quibus primum Pha-
ſæi, ſummi ſacerdotes & ſcribæ locum obtinent: viſuri⸗ quid
pſeudo-prophetæ (ſic verbum æterni Patris appellitabant)
eſſet futurum, Mariâ cum fideli piòque ſuo conſortio eminùs
In ſcenam igitur producit Chriſtum,
altaque præſes inclamat voce: (a) Ecce homo! ludicram ſi-
mul clamydem, quo ſalvator, (b) ulcere percaſſus peſſimo,
meliùs conſpiceretur, explicando. Atque unico hoc actu bi-
nisque verbulis Ecce Homo Mariæ animum ancipiti quaſi gla-
dio transfixit, ut ſemianimis quamprimùm in terram fuerit
collapſa. Nec mirum: quis enim alius, niſi ademantini pe-
Goris, ſpectaculum tam crudele contuens non cohorreat/
non ingemiſcat: non integra lacrymarum flumina profundat:
quare tenellæ virginis artus non contremiſcant, & Eſum in
tantæ multitudinis obrutu, manibus ligatum, coronâ redimi-
tum hiſpidâ⸗ ſceptrum arundineum manu geſtantem, totõque
lacerum cernentis corpore, non obri geſcant? cur faciem il-
lam diviniſſimam ſuggillaram, pugnis contuſam, ſputo fœda-

)Ean tam, ſanguine delibutam intuentis, non inſargantcomæ? qua-
re (a) oculi columbarum caſtiſſimi, bina cœli præ concreto

cruore eclypſin paſſa lumina contuiti non integro lacrymarum
di-

let Maria, co
4 Uitetimnpiun
MuR mile uucnhe
armmiſcumn, Ale
t

1 uunc agnitoiser
mler, baſi fbitecon⸗
umlimre hidbis,
en d Einfvem lon
plumque defounictm
imn emmes, ſeleln
üKmuamCNDas
imüm Vicens muqe
Pprlumnizinfentagic
Wdun, loc dencne
min ſemm Mrodinn
unmt)opelum dis verd
Ards, Arunum robs
Unumrobis negem ul
ummnas: & non 11
ien, nondumtemnu
larlhendun i.
w ndr
ulongicreni

Ni nes,

uintiini.

Krelleckkenm
tus, uniyetle einn
erminatoadrOhnte
,incolr, Moin⸗
erquibus humk⸗
umobtient Tinn
ni uns Appeltlu
e ſo cnhorto en
urpodletiri
cehomol Iudictun
ere encnlioße
ue unco hocaln
wumancipikiqii
imum in terini
5, hili Adenmg
uens non aü
tum fumihl.
gemilint,8,
lyrum ond,

Doloroſa. 27
diluvio inundenturz cur ſpiritus illius ſubriliſſimi cum ſenili vate
non exlament⸗ (a) Audivi ecce homo & conturbatus eſt venter
meus, qui elegantiſſimum inter filios hominum, non excarni-
ficatum, non ad oſſium compages uſque dilaniatum portave-
rat IEſum. Huc advola perjure diſcipule, hic Petre gradum ſi-
ſtito: ignofcet Maria, condonabit, quod prius piaculum ad-
miſeras, dimittet impium illud(b) non novi hominem, cum & (b) Matth
ipſa filium ſuum mille quadringentis ſeptuaginta quinque vul- 26.
neribus excarnificatum, & (c) quaſi leproſum reputatum (c) Iſaiz
vix agnoſcat. 3633.
Jam perfidiſſime luda oſculi indicio opus eſt; en Ma-
giſtrum tuum nulli mortalium ſimilem, & quem antè oſculo
prodidiſtiʒy nunc agnitionis ac reatus, ſi per te tuamque im-
pietatem licet, baſio tibi reconcilia. Verùm (a) peccanti- (a) Sap. 21.
um viæ complantatæ lapidibus, qui aditum Chriſti tui tibi
prohibent, (b) & in finem illorum infernæ & tenebræ & pæ- (b) ap.
næ: orco namque devota victima, orco litata, orco æternum
mancipata permanes, ſceleſtum proditionis capur. Nos
ulteriùs & ad amaram comparatione Chriſti cum Barraba Ma-
riam tendimus. Videns itaque Pilatus, nec Hagellationis,
nec propoſitionis invento apud gentem, ſaxò duriorem, effe-
ctum quidquam, hoc denique unum tentavit: Barrabam &
carcere in ſcenam produxit, ſceleſtiſſimum annocentiſſimo
comparavit populum his verbis affatus: (a) Eſt autem con-
ſuetudo vobis, utunum vobis dimittam in paſcha; vultis er-
go, dimittam vobis regem judæorum ?Inſpicisne hoc cœlum,
& non fulminas? & non atro ſaltem colore ſcenam induis?
ſed adverto, nondumtempus, nondum hora tua eſt: cum
nune Mariæ lugendum ſit. Ila quippe veritatem æternam
falſitati, ſolem juſtitiæ tenebris, omnium innocentiſſimum
flagitioſiſſimo, vitam, in quam etiam credentes (a) mortui (a)Ioann.
vivunt, illi, qui longiore vita indignus cenſebatur, Chriſtum t/,

(a) Ex
Cant. Hazs
bacuc.

I. c.

(a) loann.
18.

(a) loann. erant: (a

18.

(a)pſal.

58.
(b) Pſal,
63.

756

Mater.

IEſum Batrabæ latroni, Deum homini aſſimilatum ſpectans,

tantà triſtitiarum & amaritudinũ Sravain fuit mole, quanta in-

ter hoſce duos differentia interceſſerat. Verùm

amarum hoc

marePilati forſan intentio Barrabâò morti adjudicatò, Chri-
ſtéque libertati donatò aliquatenus exſiccabit? Foret quideni

chariſſimi, foret inquam, totis id viribus optandum ʒ ſed neſ-
cio, quæ rurſus mala mens docta mali præſagit; tonitrua, ful-
mina. ſcopulos ptævidet, an hæc mare Jquietum an tranquillum

reddant: quid enim obſecro in caſtiſſimis Mariæ auribus aliud

Onen hunc ſed Barrabam judæorum elatæ ſceleſtiſſi-
mæ voces, quàm ingenti fragore nubes perrumpentia tonitrua:
quam ſummo eum impetu ejaculata fulmina: quid præſidis,

quo IEſum è manibus impiorum extricaret politicum jam om-
ne medium adeſſe ſentientis, ac loco pollutæ conſcientiæ ma-

nus abluentis prolata cheulmortis acerbæ ſenten
tes ac ſcopuli in quos Mariæ navieula(animus vo

tia? quam ſir-
lo) ſævis jam

diu amaritudinum jactata procellis fuit alliſa, in mille, niſ- di-
vina roboràſſet omnipotentia partes diſſilienda, ad extremum
inclamants navarcho diva Virgi ne:(a) Odelictum oris eorum⸗
O ſermonem labiorum corum. & rurſus (b) Exacuerunt enim
linguas ſuas, intenderunt arcum, rem amaram, ut ſagittent im-

maculatum, leſum meum, Cor meum.

CAPUT VIII

De amaritudine Mariæ Chriſto crucem baju-

lante ad montem Golgothæ.

V a&ra ferierat iniquiſſima præſidis in Ch
. ſe

entent iai? cum protinus tunic4 ſe rurſum

tur IEſus; amictus funibus cingiturmedius, juxta

riſtum necis
veſtire jube-
illud pſalmi-
ſta

rmpeccatgrunn
n nrrtotoi
Ma mater enrue
mry mllulcani
almolmmones hieii
ginuu ſoret eipinandumn
muud non lbauen⸗
mmmnletimn Alnogun

vn hucis Pomuncanh

giune lunema
npiohfinelhquorem

btunta ctucss inole

Murto, etun amurſſt
csognane hoe numch
uitu mu in ſccun
l, unin Eeſeno nen
iltgroptine Abſcecere
Mlamifebes ingreiam
unce,hnn gigni
Gutni ique nunummend
(Wernd wihm,
vpr coktat,, gvam
panionere rucis, iulad
hnmem, OhHuRquam
Pliriz, ingentimenn
Plqr fere mod r
amſ iniſthoc itinete
mechib plaſnadim D
uunn degte
n: Mone Phni

rtis mrin

Anern

Doleroſa. , 27

fein, ſtæ (a) Funes Peccatorum circumplexi ſunt me. Fit igens 2) Pfal.
ſen unin. hominum e Pilati prætorio in plateas, ub- tranſeundum erat, 118.
on Gemt concurſus, producuntur latrones duo; abripitur & Jeſus;
Adend,Ihn aſpectat Maria mater ac mœrores heu! ſuos ultra numerum
lknret gailen arenæ maris multiplicari conſpicit: tanta enim cum agno
sCptuncnnz el manſuetiſſimo laniones hi crudelitate ſunt uſi, ut non ſolàm
Mriggt; wnm crucem, in qua foret expirandum, juxta communem aliàs con-
uetuminkingiln ſuetudinem oculis non ſubduxerint, vel ad locum neci deſti-
niluiranhui natum præmiſerint, ſed ultrò quindecim pedibus longam &
rumn elute eeil. Ptægravem ſauciis portandam humeris inpofuerint, quis do-
pertumpentiatnmn, lores, quis nunc lamenta Chriſti genitricis explicet? filium
timim, gid i⸗ ob effuſum copioſiſſimè liquorem vix pedibus inſiſtere valen-
Aetpoltinm ine tem, ac ſub tantâ crucis mole in tetram iublabentem cer-
Ulrr concenen. nentis, & tacito, verùm amariſſimo, ſecum animo memoran-
elarmi,glin tis (b) ach jugumne hoc tuum dulce & onus tuum leve, ſub (b) Matt.
inuol)lers quo ſacratiſſima tua Eſu fuccumbunt membra? (e) hæcne II.
Aa nmienids ovicula illa „quàm in deſerto repertam in humeris ad ovile re- (cLuc.15.
“ Portaſti Paſtor optime⸗ Abſcedere ſub hæc Maria & aſfurgere
Reidbmcsam Chriſtus à carnificibus inque viam ſe dare compellitur, inte-

is, ſpinis, virgis, ſcorpio-

(5) uctenmten grà prius nocte, ſputis, pugnis, flagell

i nibus, catenis ahisque innumeris mjuriis diſcruciatus atque
naan uſiginnn dofatigatas. icl verò triſtiug, quid miſerahili ie
gatus. Quid veròô triſtius, quid miſerabilius, quid in
dignius poteſt excogitari, quàm videre Salvatorem orbis to-.
tius ſub gravi onere crucis, in laborioſa & aſperâ via ſæpe ſæ-
III. pius ceſpitantem, nonnunquam etiam in terram prolaben-
tem? quod Maria, ingenti mentis cruciatu, præſens certè in-
untir. tuebatur, talique ferè modo ingemiſcebat: O utinam dilecte
fili ærumnoſò in iſthoc itinere auxilio tibi eſſe poſſem! O te-
Z nerrimum corpus plaſmatum operàâ Spiritus ſancti, fædiſſimè
.. Chitmve heu! dilaniatum dexterà peccatoris quod hoc eſt omus, quod
ien ſer. Ifuper portas: nunc propriis ipſe brachiis amplecteris, &
uim . Ciin. humeris ſuſtines mortis tuæ inſtrumentum, illudꝗque graviſſi-
unzilu Pp mum,

(a) Judi-

cum. 16.

Mater
mum, horrendiſſimum? Hæcne ſunt portæ civitatis Gazæy,
uas ad montem, qui reſpicit in Hebron, deportas præſignite
(a) Samſon: Ahverè Samſon Chriſte Jeſu fili mi! qui frau-
dulentam Dalilam (morrale genus ajo) tanto proſequebaris
amore, ut ejus cauſà non ſeptem mode nerviceis funibus;
ſed pluribus longè catenis arctiſſimè colligari non recuſaris;
qui portas mortis, non verò gazex civitatis, cum poſtibus &
ſeris & fundamentis evellis & ita cælorum aditum patefacis,
ſed ſummis, ut video, tuis cheu! cruciatibus, ſummis ah!
meis doloribus & lamentis. Talia continuò multoque plura
ingeminantem ſolabatur mæſtus æque diſcipulus Jannes, ac
ne ulteriorem ex conſpectu filii dolorem perſentiſceret, in
aliam civitatis plateam ductitabat: veràùm alternis certabant:
adimebantque vires dolor & amor; negabat ille filii aceeſ-

40

(b) Cant, ſam, quem tamen urgebat (b) fortis ut mors dilectio: diva

quippe Virgo, d iſſuadente licet Joanne ceteriſque mulieribus,
quantà poterat, & debiles præ compaſſione vires conceſſe-
rant, feſtinatione greſſum per præcdictam accelleravit plateam,
ac, ut tranſiturum in propinquo filium contueri, ultimumque
amplexari poſſet, ad certum, qui peregrinis & ſacra paſſio-
nis Chriſti loea inviſentibus adhuc hodie demonſtratur, an-
ulum conſtitit. Nos, dum ingenti pectoris anguſtia Mater
triſtiſſima venientem præſtolatur Jeſum, ad aliud caput ama-
rum contemplaturi amoris amplexum progrediamur.

CAPIUIT I.
Proſequitur crucis bajulationem ad Calvariæ

montem.

Caenen ad angulum plateæ Virgo Maria, dum præter

ſolitam conſuetudinem triſtiſſima, quo venturum cum

grandi crucis mole filium conſpicari ac ultimuùm valedicentis
am-

* rrbvere.
—
Saiimunenls ecen
uther r iglu (
legelthnb licragun
mrinuinmrdio iponn
nindis nchlſme colig⸗
znchieſebenbillinog
umens Pelams AMlnimnis)
ritehechallun gttr
nlul Hcepme deum
riMlriam ferbis Manhe
ArlurenientoWiam
Eiaunivelalduante am
oAad meciNeth
Nponlitno ſanchiſima,
iitſtc) Angleund
Aend Chriſt gunppegl
ſlinin
Anlclnie
Glftäinn

——
nedind,
n Eruninnn

eln üim GUfen.

) un menbr
Odls bentes imibe,
coligen n Kalmn

Witats,cun WNI

Orum adium uin
Gciätibus, nnit
Ontinuomültogenn
eciſcipulis un

Nrenn Petentlent/

Verümmalternocenan

, uegabat ile füin
Sur mon dlecton
hecetetiglemln

Palione vires ene

maccelleraytt Nr
mcontueri⸗ Ultnnm
eprinis & ſucl
die Gemonlrmn
Gors mnellil⸗
m, ad liudc

hogrdm

Doloroſa. 200
amplexum porrigere poſſet lumina huc illucque in plateâ con-
jecit. Catervatim populorum numerus, ſupplicium Chriſti
ſpectare avidus, prætermeabat, qui vel encomia & laudes, vel
ſcomata & blaſphemias, prout ſolet fieri, Domino ingerentes
aures Beatiſſimæ Matris immenſis amaritudinum iaculis ferie-
bant. Poſt hos apparuêre Pilati ſatellites, ſcalas, titulum ſpon-
giam, malleum, clavos, myrrhatum vinum, cæterâque diriſſmæ
necis inſtrumenta portantes; & illa quidem (ut piè nonnulli
meditantur) oculis triſtiſſimæ genitricis, adjectis hiſce verbis:
en tibi mulier vinum, quo filius tuus potandus, en clavos, qui-
bus ad arborem crucis tuus ille ſeductor populi affigendus eſt!
ſtudio inſpectanda præbuéêre. Eheu! quis calamus dolorem ac
triſtitiam, hæc omnia, obtuſos præſertim & eraſſiſſimos clavos,
Jeſu delicatifſimas manus pedeſque perforaturos, inſpectantis
Mariæ deſcribet? quæ lingua (Ciceroniana quamvis foret) e-
narrabit? Pergentibus hiſce ad urbis Hieroſolymitanæ portam
ſequebatur agnus in medio luporum hriſtus, in medio ſuorum
hoſtium funibus arctiſſimè colligatus, aſperrimam ſpinis co-
ronam in capite venerabiliſſimo, grandiſſimam verò crucis tra-
bem in humeris geſtans, plurimis jam antè vulneribus ſaucia-
tus. Ah triſte ſpectaculum, lugubris mæſtus, ac truculentus e-
heu inceſſus! Hic ego me oleum ſimul & operam perditurum
opinor, ſi Mariam verbis Matthæi Evangeliſtæ compellem (a) (

Ecce ſponſus venit, exito obviam ei: cum illam ſponte ſuâ vel

) Matth.
25.

dolore liquatã, vel æſtuantẽ amore percipiã exclamãté: (b) Ege (b) Cant.

dilecto meo, & ad me converſio ejus, veni dilecte mi Fruere igi-
tur voto ſponſa tuo ſanctiſſima, Mater triſtiſſima: tempus enim

7‧

juxta Eccleſiaſtẽ(c) Amplexandi & tẽpus longe fieri ab ample- (c) Eccleſ.

xibꝰ advenit: Chriſtꝰ quippe ad angulũ, in quo Maria cũ devoto

ſibi ſodalitio præſtolabatur, deveniens ſanctiſſimos, cruore licèt

ſaluberrimo obductos, & quaſi cõcretos oculos elevabat, illoſq;
in benedictam ſed afflictiſſimam juxta Matrem dirigebat, ulti-
P p 2. mum,

3.

J356 Mater

— —

— — . - . - —
mum, quod verbis negabatur, oculorum obtutu eidem vale di-

cturus; hæc verò in ſummis quoque triſtitiis amoris impetum
(a2) Cant., ferre impotens (a) unam columbam ſuam inter ungues milvo-
6. rum, unum & unigenitum filium ſuum extremùm amplexata
eſt, deoſculata eſt, ac unà cum ipſo tormentorum & amorum
vi penitus enervato ſemianimis voeiſque impos in terram deli-
(b) Prov. quioſa ſubſedit. Accurre ſapientiſſime regum (b) da ſiceram
31. merentibus, & vinum his, qui amaro ſunt animo! ah quæ ſice-
ra, quod vinum datur? funibus horrendiſſimè abripitur hinc fi-
lius; pugnis & fuſtibus abigitur inde Mater; incurvatus ergè
ſub crucis vexillo progreditur Chriſtus & propulſa licèt ad
montem & vitæ finem inſequitur Maria, invitari ſe à ſponſo ſuo
(e) Cant. 2 non ignorans: (e) Surge amica mea, columba mea, flores appa-
ruerunt in terra noſtrà, flores tormentorum & paſſionum ſua-
() Lucæ veolentiſſimi, vox turturis, vox gementis Chriſti tui, (d) filiæ
23· Hieruſalé nolite flere ſuper me, ſuper vos metipſas flete audita
(e) Cant. eſt, (e)tempus putationis advenit, ubi ego à te matre dilectiſſima
loc. cit. filius, à te vite palmes unica ſum abſeindenda. Cujus illa, dum
(Cant. I cruore roſea inſequitur veſtigia, reſpondet, (fF) ah faſciculus
. mirrhæ dilectus meus mihi inter ubera mea commora-
bitur; ſicque ad ædes ſanctæ Veronicæ procedebatur, quæ no-
(2) Cant, ta, quæ multis de cauſis devota Chriſto (g) peſſulum oſtii ſui
5· aperuit dilecto ſuo; at ille coactus declinaverat atque tranſie-
rat, currit igitur, currit inſtar acta cervi ſaucii, & linteamine,
quod ad manus tum fuerat, venerabiliſſimam ejus tam ſudore,
quàm ſputis & cruore lividam faciem extergit. Verùm eheu!
miſeram te virginem, quæ in porrecto à Veronicàâ tibi velo, alie-
num procul ab omni facinore vultum diriſſimè ſpectare coge-
ris excarnificatum, horrendis lanionum ulmis, penicillis de-

pictumʒ ubi,: Deum immortalem! nunc magnificæ pollicita-

tiones illæ, quas Angelus Domini cælitùs attulit, & ratas forc
(H) Luc. 1. promiſit, (h) hic erit magnus & filius altiſſimi vocabitur, &
M da-

AUT
muridine Mi
ucrn l

uunlem & minorum
mmn otemto eſcen
umatnomimjlle ver⸗
ummn CArnt An feſi⸗
10onl reſtum b for
iecrnisinſteme Klne
Eihlo ommum captnnd
n Nſelitn inqve fliusn
tSadimmmimamtetſenn
Aftuinbrofis medltann,
Amporturitate tomcn
Aragelutinnam den
mndomnino tficne
MI. Qanus hie
Amm! qui geminug
Amd deigenittict an
Krin rophetn le
umheb te vel an
derguo te Ko

3

—
Metten all
smmnimheinn
mämetnhrernio⸗
mchemimmiith
mehuonm moTn
leimnposintemme..
egum b)ſcem

intamimol ndir.

ſimtabromrlinf
ſitetz inelnmt,
& Propullini
innitaiſeah
lumba mei ſonun
vorm & Halionmni
Chnliu, (4) in

metſpli ßete aud

Atematte lleclfin
endh Cijuslldn

let, (anfſeun
beta mea Coln
cedebatun durlt
pelilum Oliii
õ

ſaucii luteumy,

– tumſun

ergit Verüm
eItbivelon
Uonicitibl

Doloroſa. 307
Aabitilli Dominus Deus ſedem David Patris ejus, & regnabit
in domo Jacob in æternum, & regni ejus non erit finis &c Ubi
nunc regnum illud? ubi corona? ubi ſceptrum? ubi regalis ſe-
des in domo David? cum pro diademate ſertum ſpinoſum, pro
ſceptro grandiſſimum crucis onus, pro regali ſolio contumeliis
& injuris extremis filium ſuum non jamAltiſſimi, ſed infimum
& contemptiſſimum virorum contueatur, & ultrò tamen ex-

clamet, Mater amariſſima: (a) Vadam cum dilecto meo, va- (²¹) Ca

dam ad montem myrrhæ & ad collem thuris.

CAPUTYX.
De amaritudine Mariæ Chriſto deveſtito & in
crucem projecto.
M aundem & animorum & corporum defatigatione
ventum, què tanto deſiderio tendebatur à Chriſto, ven-
tum inquam ad montẽ myrrhæ, ventum ad collem thuris, ven-
tum ad montem Calvariæ. An feſſis nulla hic dabitur quies?
lectulum O ſponſa veſtrum (b) floridum cum laqueariis cipreſ-
ſinis linisq; cedrinis inſterne. Sed rudis profecto fiem, niſi quie-
tem vel in lectulo ſomnum capturo veſtes prius deponendas
eſſe ſcirem. Ueveſtitur itaque filius tuus O Maria, & novus rur-
ſum doloris gladius animam perſcrutatur tuam, carnifices quip-
pe (ut ſanctus Ambroſius meditatur) incredibili ſummaque cum
inſolentià & importunitate tunicam ſanctiſſimis Chriſti vulne-
ribus undique agglutinatam à benedicto illius corpore abſtra-
xêre, ut omnia omnino refricata vulnera, reſiduo adhuc ſan-
guine manârint. Quantus hic dolor ſanctiſſimorum Chri-
ſti membrorum! qui gemitus & lamenta potentiarum im-
maculatiſſimæ Dei genitricis animæ fuerint, quis enarrabit:

cum Jeremias Propheta hiſce de illa verbis lamentetur:
(a) cui comparabo te vel cui aſſimilabo te filia Hie- (a jerem.
ruſalem, cui exæquabo te, & conſolabor te virgo filia Sion, ma- hren. 2.

Pp 3 gna

3232 Mater S
gna eſt enim velut mare contritio tua, quis medebitur tui quaſ
diceret non tibi O amara Mater, Sara deplorans immolan-

(a) Geneſ. dum (a) Iaacum, non (b) David Saulem & Jonatham, non

22. Jephte filiam ſuam (c) Jephtiadem, non Joſeph Patrem ſu-
(b)ꝛ. Reg. um (d) Jacobum, non integer Iſtaliticus populus ductorem
('ju dic. ſuum (e) Moyſen in minimo tuarum eontritionum articulo
r. comparari poteſt; ſed magnæ huic contritioni major acceſſit
(à)Gnl. adhuc doloris aculeus, filium nempe, caſtiſſimum inter natos
50. mulierum, toto jam denudatum corpore, & nec perizomate qui-
(e) Deut, dem cinctum coram tot oculis mortalium conſpicere, ut mi-
34 rum quoque non fuiſſet, ſi præ ſummo pudoris tormento Mater
hæc longè caſtiſſima provocaſſet nubes ut deſcenderent, ac
tam præ frigore quàm pudicitia contremiſcentemleſum conte-
gerent; implorſſet integras Angelorum phalanges, ut in mini-
ſterium denudati ab Hebræis imperatoris ſui aduolatent, il-
() Marci lumꝗue ſubtiliſſimo glorificationis velo contegerent; () pro-
2‧ cul ah procul diſſceſſum eſt ab illa glorioſa transfiguratione in
monte Thabor, alium tibi Chriſtum Calvariæ ponit ob ocu-
los Petra O Petrel Adesdum ſi placet tria tabernacula, vel nunce
ſaltem tuguriolum conde, cui magiſtri tui nuditatem tori terra-
rum orbi dolendam, & Matris ejus amaritudinem cunctis mor-
taliũ pectoribus deplorandam includas. Non jam patrem om-
nipotentem dilectum hunc filium ſuum eſſe confitentem, non
Moyſen, non Eliam, ſed Mariam cum gemitu conqueſtam
(g 1aa percipies-(g) Miſir in renibus meis filias pharetræ ſuæ; facta ſum
thr. 3. in deriſum omni populo, canticum ejus totâ die, repleverunt
me amaritudine, dumque filio meo lesbii maſſicique locomyr-
6) chren. rhatum porrigunt vinum (h) inebriaverunt me abſynthio „&
repulſa eſt à me anima mea.Sed revocandus iterum & grandio-
ribus torturis ſervandus eſt Virginis noſtræ ſpiritus: expoliatum
quippe veſtibns ſæviſſiméque dilaniatum carnifices medium

arri pientes in crucem, quantâ poterant immanitate ac trucu:

len-

iitulire Maerie m
lnku mruc

64PII

Einmmevetbpanen
= ſmpene ocl
Mufimoprrdemma
aihnr, wodechxtta
anfemunſbit
Irffntuiünt Dne
Amnmemorato indican
Wemntfenmn d dd⸗
diſnmimotbir
rpitum Ini ch

hikn Appuhmm, an
n, mhehdment
ltn Mhlu ddan
Imn eohtitanum ndr
COhhtttionimuta
e, cilimumimmur
re, Anecheirg.
tlium corign
pudorstonul
dbes ut delcenien.
tretnilcentemnlelmn.
uum phalnpgegllün.
mrg i adlalttn,
elo cocnegerent,ſh
tiola transßigutariot⸗
Cilratir onitch
tatibetnackl N
tui nuditaem ton,
daritadinenn ultin⸗
1. Non jampammne
meleoonfiratd
cutm gehnd cn
1 agettrlci

tdiünekkinn
B rn INInolIn.

Doloroſa.
Entia, proſternebant leſum, ut immenſis jam antea vulnerum
doloribus diſcrueiata ſanctiſſima illius membra ſummo cum
inpetu fueriat conquaſſata manus dein pedéſque ad ſalutife-

ram hanc arborem quò clavorum ictibus cedere minus poſ-

ſent, ſtriſſimè alligabant. Inſpice Maria Mater ſie à (a) Caino (²) Geneſ.

prolſternitur juſtus Abelʒ ſic à Patre ſuper ligni cumulum in ara 4

mactandus ligatur innocuus (b) Iſaac; non itaque abs re dixe- (b) Gen.
rim, ſi cum regio Davide loco Divæ Virginis ingemuero: (c) al.
Anxiatus eſt ſuper me ſpiritus meus, in me turbatum eſt cor me- ( vialm.
um: ſiquidem quæ ſummo & nulli mortalium comparando a- 1452ar
more Natum hunc proſequebatur dulciſſimum, ſummà quo-
que triſtiſſimum & omni omnino creaturæ obſtupeſcendum,
exhorreſcendumque ſpectaculum intuita ſummâà amaritudine
fuit adimpleta.

PARS TERIIA.
De amaritudine Mariæ carnificibus filium cruciſ-
gentibut & eum cruce erigentibus.

C APUT.
Te nuncOpetis partem inchoaturi præter triſtiſſimas

& extinctas jam penè oculorum faces, aures quoque
Maria Virgo præbeamus neceſſe eſt. O Simeon, Simeon
leve fuit adhuc, quod edixit oracu lum (a) Tuam ipſius animam (e) Luc. 2.
doloris gladius pertranſibit: cum eandem crafſi ſſimi ſæviſſimi- ⸗
que clavi perforaturi ſint. Dam enim cruci miſe rabiliſſimo, ca-
pite, uti ſupra memorato indicatum eſt modo reſupinus incubat
Chriſtus, carnificurn duo ad dexteram acceſſere, flexéque hic
poplite ſanctiſſimam orbisue univerſi conditricem manum,

ille ſuper impoſitum unaà obtuſum craifum que clavum alterâ
gra⸗

30 Mater .
graviſſimum malleum tenebat, atque eheu ſex! eheu ſeptem!
repetitis horrendiſſimis ictibus dexterafn ſer vatoris, ad totius
mortalitatis ſalutẽ in hunc orbem ablegatam funeſtiſſimæ cru-
cis trabi affixit, ut ſanctiſſima caro nervique tenerrimi per fo-
ramen unà cum elavo fuerint perpulſi. Cohorret animus, formi-
dat calamus, & contremiſcit dolores & amaritudines nefandiſ-
ſimum hoc ipſisque cælis horrendum facinus inſpectantis Ma-
riæ perſtringere, cujus benedictæ aliàs aures incomprehenſi-
bili cruciatu perceptos mallei ictus crebraſque percuſſiones ſau-
ciatiſſimi cordis centro tranſmiſere, cujus puriſſimis innocen-
tiſſimisque oculis tragicum ſæviſſimumque hoc ſpectaculum
intueri préê dolor! conceſſumz; in lacrimis verò (quéis fat diu
innatârunt.) ſubmerginegatum fuit; cujus lmmaculata viſcera
clavus iſte crudeli vulnere ſauciavit, animumque ipſum tant
transfodit immanitate, ut inter ſanctorum Iloannis & Magdale-
næ brachia deliquioſa ſuccubuerit, innuens nobis illud Ieremiæ

(a) etem. Prophetæ: (a) Lapſa eſt in lacum vita mea, & inundaverunt a-

thren. c.

3.
(b) loc.
eit. ca p. 3

quæ ſuper caput meum; dixi perii; audivimus enimverò deſo-
lata Mater (b) Multi ſunt gemitus tui & cor tuum mœrens; ſed
prô dolor! nondum finis! Cum enim doloris magnitudo nervi
que omnes Ohriſti debiliſſimum corpus in partem perforatæ
dexteræ perduxiſſent; aderant mox alfi catnifices, qui ſiniſtram
corripientes, ubi tenebrato per crucis trabem foramini, eo
quòd ex corpotis contractione nunc brevior eſſet-
applicare nequierent injecto fune ſummâ cùm inſolen-
na clamoréque non ſecus ac nautæ⸗ dum ad littus navigia tra-
hunt, illuc pertraxére. Ac uſquedum clavus per nervos;
venas & eartilaginem manus tranſiens lignum crucis ingrede-
retur, ſtarétque fixus; æquali aut majori etiam crudelitate
in affigendis ſanétiſſimis pedibus ſunt uſi ʒ nec os, nee compa-

ginem, nec juncturam pertranſierunt, quæ non aut laxata, aut
loco fuerit erupta ſuo, ut membris naturalibus locis emotis, hi-

ante

le crnifees lan

dl

nmeſoen i
vülnive ictd ell
epretetrort liͤhiß
. ſocenunt mnne
ig (b)ileno⸗
miolaejus; W
ausah ride
. vexllare
abhrele reil⸗

iirih nren miam 1
neteinatam penir
lumimerneminmmilin⸗
roribus fuerint concgu
mmirhirgofladion m!
Ouckus mon penſtucor
M: ninalvtiliunn
lhnetcte uumor iliert
1 ei Albeminiqe ſon
lr Dhos tuntum odO
e Domine, qwonian
enermeis, (byeriumelte
mmmmtudine emafm
Uenn Anon elh ncon
Uümnumtummcumm,ien

0(451
umindine Marie hy
mnentir iuliij
Sißlen
3 Critu Eiintzeel

MNzladielz,
G ilitgülziinan
lenn dangin

—
—
Aad Uerleten
niA te
Erpieunenn t

Aamaininetnl
ſainn Ahegniil

6s une eintle,

haeſenlg

CCjns puriſinuinme,

umqut hoc fin
imis verd (gint

Beujus mmaclin

Animimcve plnt
orum LanniANl
ens nobis 0olent
me,, Kinundaren
Fyimus enimrerd 6
Xcor tuum möxfeſs

dolors mnappinncon

usin pattemn hetftr
catnifcev guiſtitt
trabem ſolanici,
gunc biefiot
ſummma cdn l
umad tn pargi⸗

m chtls per N

Plerumctcs⸗

ante pectore meſopleuriisue ſubſidentibus triſtiſſima ternéq;
clavorum fulmine icta Mater lingua licet adhærente faucibus
tremulisque præ terrore labiis inclamare potuerit: eheu miſe-
ram me! (a) foderunt manus ejus & pedes ejus, dinumerave- (a) Pſ. 21.
runt omnia oſſa ejus; (b) idcirco ego plorans & oculus meus (b) erem.
deducens aquas ah vide Domine & conſidera, quoniam facta, Meu. c1.
ſum vilis. Sub hæc e vexilla regis prodeunt, fulget crucis mi- e kier,
ſterium &c. carniſices namq; ſummꝗ, uti impiè conſueverant, “
inſaniàâ furiâ; crucem unà cum ſalvatore noſtro erectam tan-
to impetu in excavatam rupem præeipitâàrunt, ut cunctæ tam
externæ quà n internæ minutiſſimæ ſacroſancti corporis partes
immenſis doloribus fuerint conquaſſatæ. Ah Mater derelictiſſi.
ma, ah contrita Virgo filiaionl an innumeris jam antè ſaucium
vulneribus pectus non penitus contudit immanis hic funeſtæ
erucis lapſus? an in alto triſtitiarum pelago naufragantem non
omninꝰ ſubmerſere quatuor illi ex manibus pedibuſque proſi-
lientes roſei ſaluberrimique fontani latices animam ?
Silet illa binos tantum modo threnos animo volvens

d) Vide Domine, quoniam tribulor, conturba () erem.

tus eſt venter meus, ſubverſum eſt cor meum in memet ipſa; hr n. loe.
quoniam amaritudine plena ſum. Tu verò homo audiſti, quia cid.
ingemiſco ego & non eſt, qui conſoletur me, omnes inimici
mei audierunt malum meum, lætati ſunt, quoniam tu feciſti.

CAPUTYI.
De amaritudine Mariæ Chriſtum in cruce pendentem
cernentis & judaici populi audientis

blaſphemias.

Um Chriſtus Eſus flagellis laceratus, ſpinis transfixus,
pugnis & alapislividus, clavis perforatus cælum inter me-

dius & terram, denudatus, cumque impiis reputatus in ſtatera .
Q cru-

306 Mater

crucis proprio afflictus pondere pependit; revocans cxultautes
fort& ſpiritus doloroſa Mater, in eundem ſibi èà regione oppoſi-
tum oculos defixit, & ſuper verba Salomonis tali ferè modo fuit
quiritata: Eheu afflictifſimâ afflictiorem genitrice me! hocne
()Cant. (a) ferculum, quod fecit ſibi filius meus Salomon de lignis li-
beani: Hæne argenteæ columnæ; hocne reclinatorium aure-
um: qui non habet, quèò ſe vertat, aut ubi eaput rfeclinet ſuum;
(b) loeo hiene (b) hortus ille, in quem deſcendit dilectus meus ad areo-
cit. cap. 6. Iam aromatum? Vel ſi hortus hic eſt, tunc (c) ſurge aquilo &
() loeco veni auſter-, perfla hortum meum, ut fluant aromata illius 3 hic-
cit, cap. 4. ne filius ille meus, quem tam caſtè conceperam, tam ſuaviter
educâram, toties cum ſummꝗâ dulcedine in brachiis portitâram
G)Cant.; meis? hiene Dilectus ille meus, quem in lectulo meo per
noctes quæſieram? O genitricum me toto orbe miſerrimam!
contueor iſthæc & adhuc ſpiritum traho? Interea ſummis à ſa-
cerdotibus inſtigatus lurco quidam in conſpectum lIeſu & Ma-
riæ proſiliens, fætidiſſimum ſimul in facies illorum ſanctiſſimas
(rectiùs cæli faces dixeris) excreando ſputum in hæc ſcelerata
() Matth. verba prorupit: (e) Si filius Dei eſt, deſcendat de cruce! hunc
7α inſecutus mox alius æque flagitioſus ludio, ſi rex Iſrael eſt; in-
quit, deſcendat! Qui ſuis horrendiſſimis hiſce blaſphemiis ſpi-
ritum Chriſti, quem vulnere materiali ſauciate nequierant, bi-
nis, ut ita dicam, ſagittis, Mariæ verò Matris ejus animam, hor-
