rihili priùs jam tonitru concuſſam, tot acutiſſimis gladiis trans-
fixerunt, eôque majorem inflixéêre dolorem, què acerbior fa-
mæ, quàm ipfiusmet corporis læſio ſolet æſtimari. Atque ecce
vobis, O devoti mortales, gladios illos, queis diſcipuli audaci-
() Luc. am jactitabant ſuam (f) (Ecce gladii duo) nunc in patronæ Ma-
22. riæ veſtræ priùs immortuum doloribus penè pectus adactos.
Præterierunt iſtisgrandes ſibi, grandes babræofum grandibus=
IEſu & Mariæ cordibus grandines viſi, atque alii duo prioribus
& nequitiâ & convitiandi modò non abſimiles ſucceſſère. Hi
quippe

.
ilet, Tem 1

ngwconſce
7,,)6 Chriſtuses
4 80
berteumm i
Gllorenlle .
m Oduritiem llee
calChrili Nalin
rn ſoli⸗ Ee
Amm te ig en hl.
lencitugelatenn
ur obleſumndnom
Hen Mci blißhen
lremes ur ctiprenre
blgerunt & moyern
Arumcicohe er,
znn (e) ah! guicet
SEvilud! Alos alfoste
Dretane cxleitibaer!
Im non trilco ſele
Mrehinins honſintun
Inntp, lec ctleſt oonl
Aidensingtobotene
Yuiwowmminield 1
iereſonle anix ſur
unnrem Daridis, n
Atbcndonants lon⸗
Muim felis, uu
uhum trintuere u
uln, Epalbitan
m lnun corpore
unimlettiſttinn
Wkomtgorbes BV

elansnlan
Mekporeoppol.
mnikine- fui
en genme del darne
eus Nlonnon i ſnntl
Dette tecltuunilnat.
tubican tiittin
Gitdlechsnenire
tunc c ſ m
Huantatomutust
Oncepetimn, tumn
ine inbrachisonen
qem inledllomtf

totoorbe miennt

o, hreraſimm-
conpecum e &
cesilorum ſanctit

ſoltum in hecſetn

Cendat de cnlelir
cio,iter Itxlett
ishüce blalphemmi⸗
ſaucite neglietin⸗
ſatnseſusanimm
Acurlmigadut⸗
otem, 4,0aet
ktelkmat, ae⸗
rufil 4
ppnen l,
pene helluͤ 6
abrrofum
gril i⸗ .
lnlesſi 1

1

Doloroſa. zo/
quippe lapides, glebam, aliaſque ſpurcitias in afflictiſmam
Matrem filiumque conjicientes ſceleſtiſſimas haſce voces evo-
mebant: (a) Si Chriſtus es ſalvum fac te ipfum; (b) confidit
in Deo, liberet eum, ſi vult. O hominum cæcitatem ægyptiis
tenebris craſſiorem! (c) O inhumanitatem beſtiis brutisque
feriorem! O duritiem ſilice duriorem! quæ aliis rurſum viru-
lentis jaculis Chriſti, & aliis ſterum ſæviſſimis macheris Mariæ
animam transfodis, & nec acu quidem tetigiſſe ſentis. Sed
ſauciatiſſimam te virginem quaternos jam pectore gladios cum
ineffabili eruciatu geſtantem! Tertiùm poſt hos in publicum
prodiit par nobile ſannionum, qui leviori forſan in Chriſtum
& Mariam, ſi audaciã blaſphemiaque fuiſſent uſi, grandi ſibi
piaculo ducentes, ut ſcripturæ ſatisfacerent, (d) Plauſerunt ma-
nibus, ſibilaverunt, & moverunt caput ſuum ſuper filiam Hie-
ruſalem (Mariam dico) ac ex vipereo pectore ſequentia ſcoma-
ta eructàrunt: (e) vah! qui deſtruis templum Dei, & in triduo
reædificas illud! alios ſalvos fecit, ſeipſum non poteſt ſalvum
facere! Paterisne cæleſtis Pater ſic illudi, ſic blaſphemari Chri-
ſtum tuum, & non triſuleo ſceleſta feris capita fulmine? tole-

(a) Lucæ.
2 3.
(b) Matth.

27.
(6) Exod.
10.

I[d] Jerem
thren. 2.

[e] Marci
15.

raſne alme ſpiritus ſponſam tuam caſtiſſimam binis rurſum en-
ſibus transfigi, nec cæ leſti conſummis fulgure ſubſannatores?
Sed qui adversùs improbos ego blaſphematores bilem commo-

veo: an ignotum mihi eſt, à fideliſſimo ſanctque hoc ſponſo
nil absque ſponſæ Mariæ ſuæ conſenſu perfici? (f) hujus verò
longanimitatem Davidis, maledicenti ſibi Semei vitam cum
maledicto condonantis, longis paraſangis anteire. Erigere ita-
que O anima fidelis, & inſpice exemplar, quod tibi in monte
monſtratum eſt: intuere patronam tuam, ſenis modo gladiis
transfoſſam, ut palpitat, ut expalleſcit, ut membra languent,
ut omnis deſtituto corpore cor occupat cruor:, ut ſpiritũ com-

(fl 2. Reg.
16.

primit, ut in mille triſtitiarum formas permutat formam, ut
cruentos frontis orbes rotat & in erucem conjicit, anguem reor

Q 2

ſpe⸗

J05 Mater
(a) Num. ſpeculatura æneum in deſerto erectum à Moyſe, (a) atque an-
21. tiquam cum Iſraëlitis perceptura ſanitatem. Conſpice & com-
() 2. ad patere, ut juxta ſanctum Paulum hac in vitâ (b) dolorum &
Cor. 1. c. paſſionum in alterâ verò conſolationum & gloriarum ſocia me-
rearis effici. O Chriſtiana pietas auribus dicito tuis & perci-
ito, quà ratione cum Pſalte ſupra memorato ingemiſcat Ma-
() Pſalm. ria Virgo: (e) acuerunt linguas ſuas ſicut ſerpentes venenum
139 aſpidum in labiis eorum; ut conqueratur verbis Job: (d) ap-
()Iob.is. ruerunt ſuper me ora ſua & exprobrantes ſatiati ſunt pænis
meis, circumdederunt me lanceis?; convulneraverunt lumbos
meos; effuderunt in terrâ viſcera mea, unde ad Deum ſtillat

Cant. 2 0culus meus. Ah vocem (e) Turturis caſtiſfimæ; vocemcolum-
E) Ier. bæ in cavernâ maceriæ, in foraminibus petræ! Eheu! ſenâne
he. 3 gladiorum acie ſauciata eſt illa, quæ vitam mundo protulit: (f)
r. 3.

vetuſtamne fecit Dominus pellem & carnem oviculæ illius;,
quæ agnum, ſiderei gregis dominatorem, moabitici de petr4â
deſerti ad montem filiæ Sion traduxit: acueruntne ſerpentes
venenum & linguas ſuas in illam, quæ furentem lviatan ſer-
pentem tortu oſum ad vectem colliſit: expanderuntne ſcele-
ſtas in eam fauces hujus mundi ſanniones, quam plenam fide
virgam almæ ſtirpis Jeſſe naſcituram priores deſideraverunt
Patres & Prophetæ? conſauciati ſuntne lumbi illi, qui rectitu-
dine omnia romanorum, miraculoſa mundo licèt turrita pal-
latia, quia albedine nivem eburque candidiſſimum exſuperant,
fulcra prius palatii effecta divini? effuſane caſtitate divinâ pra-
dita illa viſcera, quæ Patris æterni fillum novem integris men-
ſibus portitàrunt: prô inauditum !prò exhorreſeendum nefas!
amaram verò eheu! ac ter quatérque amaram cheu!
te virginem, Matrem, patronam,
Mariam-

CA-

Sarzusglltes
Mundunſinocneb
mrns Eften
unetcordir chlfiken-
urirtorutaninoeſ
õ
wlin A prin gic⸗
Aneimt, guc fucunn
mnse gurin tincti
tebtitnaad cncem 7
imnter interſumma imm
õ
mumipentumadh:
3 Mpqud ſndiikimm
iuciciimscloqin
nptll Cdlor, oruc
In tbi amici Eiledt
irgetelld paſtten
dhniſinocord- eſhi
umrronns tnos
itllimezdemenn
Grproconſolztione 4
womfetſone Pen
igeklim hitel

Grn 8
n Agenunn NNane

ibus en idt
morato Uenlerhi⸗
len Eenntn
atur perbis
rantes ſatani nn
nyuletarvennz
,Unde ad Daufkt
ARilmezrocent⸗
us penæl Ehel k
tum muncdo ptottf
camnem orlculr i
n moabitel ge e
Acvenuntne ſetpenn
ueptem Kviatunf
eihandgenunthe ſl
es gvam plenmmi
riores deſideaten
lummbi llb guinet
uncolicet nihiuß⸗
lchihimumerſhen
e cAltteteintif
mporemmintegton
rhoteleencon
Neamutam chel
tronunn,

Doloroſ⸗ 25

6C A P N 7 M.
De amaritudine Mariæ ex tribus brioribus Chriſti al-
timir verbir perſenſa.
Taan wnm paſtoritius ille rex de domo Iſai, ubi pſalterium

Iuna cum annis vitæ ſuæ ad finem tum proſperâ, tum infe-
lici rerum viciſsitudine deduxiſſet, in libris regum ſequenti de-

coratur coronide: (a) Hæc ſunt verba nevisſima, quæ dixit
David egregius pſaltes. Novi Teſtamenti David Chriſtus
Mariæ filius in duriſsimo crucis grabato mortem ſibi vicinam
eſſe non ignorans, ſeptem ante obitum ſeu conſolatoria, ſeu
infinitæ miſericordiæ confidentiæque plena, ſeu æternæ bea-
titudinis reſeratoria animo deſolatiſsimæ Matris triſtisſima cer-
tè verba, faucibus præ nimia cruoris effuſione aridiſsimis licèt,

proloqui voluit, & primo quidem: (b) Pater, inquit ignoſce- (b) Lncæ

illis, quia neſciunt, quid faciunt. Quis horum in auribus Mariæ
verborum ſonus:? quæ in ſanctiſsimo corde ſuſpiria: quande
nec in acerbiſsima ad crucem affixione, nec in doloroſiſsimâ
erectione, nec inter ſumma inimicorum convitia verbulo mu-
tientem, altâ diſtinctàque modò voce, rugientibus pro inimi-
eis filium ſuum unigenitum ad Patrem cæſeſtem inaudiit exo-
rantem. Nunquid ſanctiſsima hæc Mater, vel ex ſolâ non
multò prius dulciſsimis eloquiis & conſolationibus plenã voce

ſummé perfuſa dolore, potuiſſet amarâ mente conqueri: ſic-

cine Jeſu mi, tibi amici, dilecto ſuo orbi, ſiccine diſcipuli & o-
viculæ tuæ percuſſo paſtore modò diſperſæ, ſiccine Mater filio
deſtituta charisſimo cordi eſt, ut his omnibus perſecutores &
carnifices præponas tuos? ac pro eorum ſalute, qui omnem tibi
vitam crudeliſsimè ademerunt, ſupplex Patri fias cæleſtiỹ cur
non magis pro conſolatione Matris tuæ, pro ſtabiliendis in fide
aſſeclis, prò converſione Petri apud patrem interpellas tumm,
quàm pro ſceleſtiſsimis hiſce lanionibuseneſciantne, quid agant

Q 3 illi⸗

. (a) 2. Reg.

*

13.

(a) Lucæ
loc. cit.

(b) Lucæ

loc. cit.

310

illi, quibus toties Salvatorem te, Meſsiam te, pro populi æter-
nà ſalute in hunc orbem teà Patre miſſum apertiſsimis verbis
edixiſti? quibus tot annis languores curando, prodigia edendo,
mortuos ad vitam revooantl, maximis & laboribus & ſudori-
bus tu Magiſter & Dominus regnum Dei ſaluberrimæꝗque ve-
ritatis æternæ verba tot efficacibus exemplis ac ſimilitudinibus
explanaſti? an illi relictis parentibus, propinquis, cunctisque
ſuis pertinentiis te ſecuti ſunt? an ji te cibarunt, an educârunt,
an aliud, quid beneficii præſtiterunt? ut vices illorum apud
Patrem tuum agas præ amicis, qui te domo ſuſceperunt; præ
diſcipulis, qui tibi in omnibus comites adjunxerunt; præ do-

lorosa, quæ te genuit, educavit genitrice: vel ex hoc ipſo eheu!

amariſſimà. Sub hæc ad alterum procedens verbum Chriſtus
latroni ait (a) Hodie mecum eris in paradiſo. Aurea, gemmea
planè verba; ſed ah nonne triſtiſſima Mater centies & pluſ-
quàm centies in ſummis, quas filii causà perpetiebatur, tormen-
tis morti propinqua, eundem quoque paradiſum deſiderabat?
nonne immenſo ventorum turbine in pelago mærorum ac paſ-
ſionum huc illucque jactatam naviculam afquande ad portum
decuerat æternæ perduci ſalutis? nonne anima illa ſenis jam
transfixa gladiis æternis fuerat ſemel beanda felicitatibus? non-
ne regina Martyrũ effecta cæleſtis coronam gloriæ millies jam
fuerat promerita? quibus tamen omnibus modo ſepoſitis filius
latroni ſolùm: (b) Domine memento mei, cùm veneris in
regnum tuum, cedicenti paradiſum præ Matre ſibi chariſſimâ
promittit & elargitur. Eheu! ſic & alterâ vice profundis im-
merſa lamentis præteritis, calidiſſimis (ut ita loquar) deflenda
lacrimis Maria. Aſtitit interea triſtiſſimo huic ſpectaeulo de-
ſtituta Mater, & ut Sanctus Bernardus inquit, tum exſolvebat
cum uſurà, quod in partu non habueratà natura, dolorem pa-
riendo non ſentiens, quem millies replicatum filio moriente
fuit perpeſſa &c. O Teceenbra, O Salvator mundi! qui latro-
num

1.
, on

nem J
mclit otim
tclenes en
4Oorocens Kaſle 4
amm Nquidem
iniitlem a⸗
alerbum: ( l
elltertua: guul ⸗
tuum bon ilum dn
Amm, Edinimens 1.
ulere acllielfelt
rl en cemn cehni
AHnm vrorum, qvalle
Un wcaperlepro⸗
umnc el go meet acr
t tennu evelendi,
Aglmatumel, G)tenp
Ithi ſengenc, tenpus⸗
annd brachi in tenam
Malenimmnis Nointet
Aunmndum Auguſtn
mmn ektiam: 0t
Aurn tlaceſolata,
nkfum ungenitum
püm Dommumin ſe
tren wſſern pete
unenem cinatſin
Wünlamma Eeſni
Vnilifulneratlu

worseuun

r Wo olltn.
enlund etbi
Acchrch
Adunkful⸗
eilibenme
Albenmren n.
nls Relmiimdning
Mopnngin ng
bünm neirin,
Ut ices onnn

omo ſiſcehenn

acumenn nt
N Nelerboyt
Cedenm verbun n
nndi Aueagem
1 Muercenties Aſt
geſpetebrlhtnn

Aracim elderabt

elagomerorummacße

unde Apon

pezmina la ſenbſi

nda felietitbie

uum glore mils 1
us mo ſepolt
O mei, un fenni⸗
X Mine ſbichu!
tert wie noſc⸗
iuloqc)ceti

. . 0*
uicſ eclacl
nohuielp Ge

oren⸗

ſlatio tibi ſit verbum: (a) Mulier ecce filius tuus, & tu diſci- (a) Joani

Doloroſ[a. 311
nhum ita memor es, cur Matris non reminiſceris? Sed facilè
agnoſco reconciliator optime, imò te ſæpius illam antequam
tertium proferres verbum in hunc ferè modum compellàſſe
credo: Oinnocens & afflicta Virgo, quàâ tuum conſolatione le-
nibo dolorem: ſiquidem & pro te & pro me omne ſolatium ne-
atur mihi, niſi ut doleam & condoleam; hoc unicum interim

97.

pule ecce Mater tua: quaſi diceret. Ecce Mater triſtiſſima, ec-
ce filium tuum, non leſulum illum duodennem, dulciſſimum,
amæniſſimum; ſed innumeris vulneribus laniatum, ſed illum,
qui (b) ulcere percuſſus eſt peſſimo; ſed illum, in quo à planta (b) ob. 2.
pedis uſque ad verticem capitis non eſt ſanitas, (c) deſpectum (c) llaiæ
& noviſſimum virorum, quaſi leproſum reputatum & humilia-
tum à Deo⸗ nec aſpexiſſe prò dolor! ſufficit O mulier. Verùm
tempus nunc eſt, quo me per acerbiſſimam à te mortem avelli
oportet, tempus evellendi, quod in caſtiſſimo corporis tui
hortulo plantatum eſt, (d) tempus longè fieri ab amplexibus, ()Eecleſ.
tempus tibi plangendi, tempus mihi moriendi. Sub hæc ¹
inter oannis brachia in terram concidit Mater amariſſima,
de liquioſa: ſemianimis. Nos interim præſulem candidæ familiæ
candidiſſimum ſanctum Auguſtinũ in hunc de illa modum in-
gemiſcentem pereipiamus: O bona Mater, inquit, & Geni-
trix & nutrix & filia deſolata, quis dolor tuus, quæ anguſtiæ:

vides crucifizum unigenitum tuum, mutas filium magiſtrum

in diſcipulum, Dominum in ſervum, omnipotentem in defici-
entem: revera viſcera penetrat gladius, animam transfigit
clavus, mentem lancinat ſpinarum aculeus; deeſt tibi præ a-
maritudine lacrima, deſunt verba, deeſt fortitudo; vul-
nera filii vulnera tua ſunt, crux filii crux tua,
mors ejus mors tua & c.

CAPIUIT

Mater

.

CAPNZ T.

De amaritudine Mariæ Chriſto 4. & y. ver-
bum proferente.

. iInito tertio, quo Matrem allocutus eſt, verbo, Chriſtus

IEſus altùm ingemiſcens quartum ad Patrem omnipo-
tentem direxit: Deus meus, Deus meus inquiens (a) ut quid me
dereliquiſti? vox certè triſtiſſima, vox lamentabilis, vox ab

orbe condito non audita prius! perpendite O dilecti mortales
ut Mariæ continuò dolores aggraventur noſtræ, ut cicatrices
novis auge antur ſemper vulneribus. Quid enim Divæ Virgini

2 1. 5
triſtius, quid contingere poterat lamentabilius, quàm filium ſu

um torrentem voluptatis & ubertatem domus Dei de intole
rabili pereipere conqueſtum ſiti, quid ex unico hoc quarto ver

bo triſtiſſima licuit aliud agitare mente, quàm: ah itane filius
meus infixus eſt in limo profundi, ſiecine venit in altitudinem
maris & tempeſtas demerſit eum: (b) ah pater cæle ſtis, itane
inexorabilem te perhibes, ut unigenitus tuus ſimul & meus
pſalmo lamentari cogatur ſupra citato: Extraneus ſactus ſum
fratribus meis & peregrinus filiis Matris meæ, & ſuſtinui, qui
ſimul contriſtaretur & non inveni &c. Beatæ profecto ac ter
quatérque beatæ Martyrum fuêre genitrices, ut Mater Macha-
bæorum, Fælicitas, Anna Mater Sancti Quiriaci, Candida
conjux Sancti Arthemii, Pergentiana ſoror Sanctorum Lau-
rentini & Pergentini &c. Quæ licet horrenda intolerabilia &

—

inaudita filios, maritos, fratreſque ſuos unà ſecum perpeti con-
ſpexerint: divina tamen bonitate nunc ignes extinguente, nune
feras demulcente, illarumque fauces occludente, nunc vulne-

ra interdiu accepta curante, vel modis ſanè miraculoſis robo
ra

mmanurfumn ncnm
nmmdo Miree e
anſttuente unban
Cilus unigebingiln
rollinis Kbis ſocke
meliol gui in anm
,lbate Mutti narolbi
. url,lecko⸗ Pinc amor
umeltuamikuuſtumg
n ancere, Kefllg u

amuun ünbre Kbiailin

r ſebementiam eran
Piie ebomeoqve ivo
enlan cinn Vnpo im
collttuto flio adhbun
Aemimtolerabllen ſitn
41 ,c Nebecc Mnr (

Eii giipoplleliaelino⸗

zwürper pem Nophet
letet 5) Cedeons,
Etpomanare umina.)
alai gee innincdo die
Umſndiſimam, que

6) Accurreminn

wanmponenſue caln
1 Ghhm ctedo porten
lhin ſalutem Prop
Ktim Dotum dec
1 Aura ur detüni

.

ſn 46 ).def.
nte,

twelt rei lin

Um ad Danen nn

vinguiens uin
or lamentilh ind
endite O dleänne
turnolſtre, u cennn
GidenimDeln
Urabiliguamflint
1us Dei e ind-
unico hocqanon
quum: Al itane
ne enit in altimdinn
apater celeſtigir
tus tuus ſtnul Em
Pxtranenus filuln

mer, Allnnn

Beur roſeih
trices⸗ ir Muerir/
Ni Qunal,
bvr Emdonum
honenc inrolerbi
nilecum ei
gezenitglennn,
lageme, nil l

mirxciſen
ſaue mia 4

DPoloroſa. 212
rabantur, quod Chriſto Domino (a) propter peccata noſtra C) Iſaiæx.
vulnerato, quod Mariæ Matri ejus propter ſcelera noſtra, 3.
proptérque cruciatus filii ſui attritæ conceſſum haud fuit.
Sed hem, nova rurſum arcam cæleſtem quatit procella, nova
rurſum amaritudo Mariæ pectus occupat: ſole namque eru-
diſſimam conſtituente umbram, mediamque curſus tenente
viam ſui, Chriſtus unigenitus illius filius, omni penitus cruore (b) oan.
privatus aridiſſimis labiis vociferabatur (b) Sitio! ah quod 12.
verbum hoc ſitio! quis in animâ Divæ Virginis aculeus? O
utinam deſolatæ Matri, nato ſibi, præ quidquid amari vel de-
ſiderari poteſt, dilecto, hinc amore peccatorum, inde dolore
tormentorum æſtuanti, hauftum porrigere frigidæ, utinam cru-
cis arborem ſcandere, & effuſo unà cum Magdalena copioſiſſi-
mo lacrimarum imbre labia illius aridiſſima licuiſſet refrige-
rare, ſitisque vehementiam levare! ah ſi vel ubera illa ſuo ad-
huc illo dulci eburnebque liquore manarent, quàm lubens
qumque exultans diva Virgo ſummis in cruciatibus ſoliſque
ardoribus conſtituto filio adhibuiſſet, ut ſi vitam prolongare
nequiret, ſaltem intolerabilem ſitim levigaret. Adeſdum filia
Bathuelis (c) Rebecca Mariæ (d) hidriam concede tuam, () Geneſ.
hem ille ſitit, qui populo Iſralitieo fontem in deſerto (e) sin, 2 Exed
manare voluit per virgam prophetæ Moyſis; qui rore cæleſti . . u.
vellus madefecit (f) Gedeonis; qui de paradiſo quatuor in- e) judic.
gentia fecit promanare flumina. Verùm cheu! miſeram te Ge- &..
nitricem! cui nec intincto digitorum tuorum minimo lin- (f) Gen. 2.
guam illam ſanctiſſimam, quæ arefacta palato adhæret, refri-

gerare licuit. (g) Accurrens interim unus & implens ſpongi- (g9) Joan.

am aceto circumponénſque calamo potum dabat ei: ah quem c. cit.
potum! ſciphum credo porrexit O Maria tibi à filio tuo in
omnium noſtrúm ſalutem propinandum & ad fundum àte uſ-
que exhauriendum. Potum dedit (h) Davidicæ de ciſterna (h)2. Reg.
Bethlehem allatæ aquæ perſimilem, quem Iraelitarum, impe- 23.
Rr. rator

(a) Ioan.

4.

(a) loan.
19.

(b) Pſ.1.

31 * Mater
ator in terram effudit, & cum guſtaſſet unà cum JEsU Na-
zareno (a) bibere renuit, en ſamaritana, en fons aquæ vivæ
ortus tibi ad puteum Jacob & in vitam ſcaturiens æternam a-
rida nunc terrâ ſiceior hauſtum deſiderat, O mulier da ei bi-
bere, ut & ille & ſcaturigo ejus immenſis exſiccata doloribus

refrigeretur amariſſima Mater Maria.

CAPLUTY.

De amaritudine Mariæ Chriſto dibtis ultimis
duobus verbis vitam ſiniente?.

Ervator noſter cum guſtàſſet, ut capite præcedenti perce-
pimus, renuit bibere ; Maria verò Mater ejus hoc aceto-
ſum felleque permiſtum ad fundum exhauſit uſque vinum, cla-
mante ſiquidem filio guſtatà ſpongiâ (a) conſummatum eſt
novum Diva Virgo doloris, novum omninè martyrii genus
perpetiebatur: quò enim O caſtiſſimi Marianique oculi reſpi-
cietis, facti hodie ſpectaculum carnificũ, ubi non novos luctus
& novos haurietis dolores: ſi ſurſum attolamini, cernitis indicia
& mortis mox adfuturæ in vultu crucifixi ſigna prænuntia; ſi
deorſum & in terram deprimamini, eandem ſanguine agnia-
pocalyptici tinctam imbutàmque videtis; ſi in tortores conji-
ciamini, direptas Chriſti veſtes cernitis, ſcilicet (b) diviſe-
runt veſtimenta mea ſibi & in veſtem meam miſerunt ſortem;
ah oculi quomodo potuiſtis rivos liquoris roſei à corpore illius
benedicto ad pedes uſque decurrentes aſpicere veſtros, & non
omni ſpiritu orbari O tenerrimæ aures, qu fieri poteſt, ut
poſt crudeliſſimos flagrorum clavorumque ctus, poſt ingentia
ſcomata, blaſphemias, & contumelia triſtiſſimum conſumma-
tum eſt perceperitis, nec tamen illioo fueritis oppilati:
pectus virgineum, itane præter ſolitam ſexus naturam induru-

iſti

mon, uscommencl i
vljetbum, vd mim

itiſuciavit; guid eun

Iiümehlurri, collgerele
mnhreuumal crlil
anasfictimapro immi
wem pomil, Mlatrem
Empronen humunan .
Mmenbtgadoptatumnnem
uumteme, animam vero
41 Crcord Mananoa
hoemme, hectusinan
Uunttentbiſde lactinin
mlet ſr Colons imum-
Wenmeſtilim Mater

lum nigenitſuiſhen

mnlhimd vitæ mome
ummg, Fiſum Kocni
Kicnmpectus cohtue
Engoigtis mottilten
umnum ſoſculum n.
UVilanum Clarilmäit

A 1n
n enfnngir ie
lcunenetnan⸗
tu;Omler habi.
igelenddibi

,
ſ⸗ Cilir liri
frniente.

capitehrrecen
Mterein N
bauhrulgvemumd

) Conummeruin4

mnd manfri gen
laraniqve oollief

i,ubi non Noezli⸗

olaminpceraitsne
Gr ſom prenmnn
Andemſanguineig
erb;ſin tondtetet
t, Celicet Ni⸗
meam mieunn n
voris Aleiicerſor
ahiere eltop l⸗

fei

. Doloroſa. 215
iſti, ut perſenfis jam innumerabilibus tormentis ad luguberri-
mas haſce ſillabas non in centum, non in mille fruſta diſſilias:
Patere O ſacer pſaltes, patere me, inquam, verbis tuis paulu-

lum variatis Dei genitricem alloqui (a) Maria Mater mea, Ma- (a) 2. Reg.

ter mea Maria; quis det mihi, ut doleam, ut moriar pro te,
quam tormentis & amaritudinibus ita conſpicor incinctam, ut
quò te convertas cælum, terram, elementa , cunctàs-
que creaturas unà cum impiis hæbreis in tuam arbitrari poſ-
ſis perniciem conſpiraviſſe. Sed nunc tandem requieſcet ani-

ma filii tui, audi O Diva Virgo ultimum illius verbum (b) Pa- (b) Lucæ

ter in manus tuas commendo ſpiritum meum! O verbum tri-
ſtiſſimum! verbum, quod animam virginis Mariæ gladio ſæ-
vius ancipiti ſaueiavit; quid enim obſecro aliud ex hoc clamo-
re mæſtiſlimæ Matri colligere licuit, aut in quem verba ſenſum
iſthæc trahere, quàm ah cæleſtis rerum arbiter Deus, poſtquam
morti caſurus victima pro inimicis exoravi, latroni regni cæ-
leſtis lauream promiſi, Matrem diſcipulo illumque Matri tra-
didi, redemptionem humanam in cunctis acerbiſſimè diſcru-
ciatus membris ad optatum finem perduxi, corpus hoc vulne-
ratiſſimum terræ, animam verò tibià quo devenerat, com-
mendo. Quæ cordi Mariano altius defixa verba, tot rurſus
amarum hoc mare, pectus inquam virgineum, procellis urge-
bant confluentibuſque lacrimarum rivulis augebant, ut mi-
rum non fuiſſet ſi doloris immanitate jam rumperetur. Ah
quid poterat mæſtiſſima Mater perſentiſcere, ubi oculos ele-
vans, vultum unigeniti ſui ſpecioſiſſimum ex mutatione appro-
pinquantis ultimi vitæ momenti pallore obduci, labia colore
mortifero tingi, viſum & oculorum aciem debilitari, caput de-
mitti & ſacrum pectus contuebatur inflari, quando pyropum
illum, in quo totius mortalitatis delectabantur oculi tam turpi-
ter diſcoloratum floſculum matutinum ſic emarceſcentem, ſo-
lem meridianum clariſſimũ ita deficientem, conſpexit; quando
KrzZ. vo-

Mater

316

vocem illam, quæ tam amicabiliter cum peccatoribus conver-
ſabatur, quæ Lazarum ad vitam revocabat: (a) Lazare veni fo-

(à oan. ras! quæ paralitico dicebat: (b) Tolle grabatum tuum &
(byu . vade in domum tuam! modo vi mortis fractam inaudiit,

¶ ) Cant.

cum diviniſſimum caput immenſis ſpinarum aculeis perfoſſum,
non jam inclinatum, verùm in pectus è collo pendulum, cor
& arterias conſueto & laborioſo pulſu deſtitutas, artus mortis
horrore non multoò prius tremulos, nunc letheo frigore rige-
ſcentes experiebatur. Ah amariſſimum! ah! virgineum cor;

nullus dubito, quin, divina niſi te deſuper omnipotentia plu-

ribus adhuc præſervare maluiſſet ærumnis, in mille fruſta
diſſiliiſſes, quin Maria emigranti ad ſinum æterni Patris ſpiri-
tui Chriſti Eſu, ſuam quoque centuplo magis, quàm Jonathæ
Davidis agglutinatam animam conſociaſſet; quam inter ulnas
Magdalenæ vi dolorum ægrè adhuc ſpiritum ductitantem ſe-
quenti precatiuncula in noſtrum favorem adducere conabi⸗
mur: O amariſſima virgo, triſtiſſima Dei genitrix, deſolatiſſi-
ma Maria per inexplicabiles illos gemitus atque cruciatus, quos
filio tuo ultimum ſe cæleſti Patri Commendante animaque
ſanctiſſimâ ex afflicto corpore ad æthereas evolante plagas,
perpetiebaris: rogamus te, ut (quandoquidem nemo luctuo-
ſam hanc ſeparationem effugere queat) nos in horâ illa miſer-
rimꝗà virtute ineffabilium dolorum tuorum confortati, verbis
iiſdem quibus unigenitus tuus ſuæ finem impoſuit vitæ (in ma-
nus tuas Domine commendo ſpiritum meum) curſum hujus
mortalitatis terminare, atque à te Matre quiſque noſtrum ut
filius, à te patrona ut cliens, à te ſponſa ut ſponſus verbis (c)
Salomonis (veniat dilectus meus in hortum ſuum) invitari,
& fructu pomorum tuorum, fructu inquam, ſæpe cum gemitu
ac dolore conſideratorum JEſu & Mariæ dolorum in longam
æternitatem ineſcari mereaturg Amen.

CA.

Den⸗

CAl.

mntudin M

umpres noltni ſu
lrpenda Imaſora
1d ehenckiat lors
it A hornu,
ckile oles wtihemque
uweminit; mundmmt
nindoo umim pon
n l conſpcieens ol
mell ubaluir, tam
enn; terta ſunguinem
mEenmne: grandes
cnohlattemut; wes
ucliedem wulbenbuste
II, Telaàmortetnum
umimgeru Aapeven
Penodpinaltor tecum
utkgun Anomt com
UriAuchbusad corred
NkdhcCiatur; gudd
ummgi Cbambrlam;,
Aumantivel Dens, e
UAlnent UrI ebe
lnfumnnenii
andinmhenſor n
1 nſoteoperte,

o 5
. uhimaſihenn

tMuntbincome

dar Aernred,n;
urnin

Dnbahumn tulmn 8
Ntn tim mnllit,

immaclesgeſtin

eClo enldin e
elttltas, nunun
ne letheo lihnrt⸗
mIahlvigiungg,
per Onnieti
umnis, in mii

Mum Zietnmie.

lomigi,vumfnin
ietz amintertn
Intum Cbektamtent
emn AdChcete coNi⸗
ei genitic Ceſolat⸗
Gatcbecncitog
mmendante animid
tens erolante lirn
quidem nemo line
nosin hottili nk
mcOniortti, ſei

nimpolit Urr nn

meum) onim b
i at
nelicte n .
ſin honlis enl
vtm ſum) mun

umkemen

e bruminlit⸗

Doloroſa 217

CAPUITVI

De amaritudine Mariæ horribilia in obitu filii
Jigna videntis.

Gant majores noſtri ſua ſeptem orbis miracula plauſibilia
licèt & ſtupenda; majora longè tribus, quèis in cruce Sal-
vator mundi pependerat, horis Maria vidit, ſed horribilia,
ſed dolenda, vidit & cohorruit. Eheu! luguberrima dies,
quæ duos obiiſſe ſoles totidemque letheo colore facies obdu-
xiſſe lunas meminit; mundanus quippe oeulus noſter ſol, ele-
gantiſſima Jeſu duo lumina non eclypſin ſolàùm, aſt mortis
naufragium paſſa conſpiciens obſcuratus eſt, ſéque indignis
mortalium ocußhis ſubduxit, tam grande nefas ultrò ne conſpi-
cari cogeretur; terra ſanguinem inprimis immaculati agni,
ſceleratos dein tortores & grandes eorum blaſphemias perferre
impotens concuſſa tremuit; rupes Petram, quæ Chriſtus erat,
innumeris diſſectam vulneribus ſentiens ſciſſæ atque diſruptæ
ſunt; mortui, JEſu à morte triumphato monumentis apertis,
vità donati ſurrexerunt & aperuerunt multis, quæ inaudita ter-
ribiliaque prodigia altiori iccum ponderatione volventi poſſi-
bile non eſt, quin aſſurgant comæ, contremiſcant artus, relic-
tis ordinariis ductibus ad cor redeat ſanguis, integrumque cor-
pus horrore concuciatur; quod Dionyſio Areopagitæ,litus ma-
ris tum temporis obambulanti, contigiſſe legitur, præ pavore
ſubitò exclamanti vel Deus, vel natura patitur, vel mundi ma-
china diſſolvertur! utrumque benè: cùm & mycrocoſmus ille
Chriſtus ſus permortem diſſohtus ac non quidem Dea, ſed
Deipara Maria immenſos cruciatus & tormenta perpeſſa ſit 3
ſi itaque Dionyſio Areopagitæ, ſi cuilibet noſtrùm, etiam ab-
ſenti, hæc inopinata ſtupendâque prodigia tantum valent in-
Rr3 Cutersæ

„17 Mater
cutere terrorem; ſi perfidi illi duræque cervicis judæi ita per-

moveri & conſternari potuerunt, ut pectora percuterent: quos

animi motus Maria Virgo, & præſens & innumeris jam ante
circumventa tormentis, ex horribili hac rerum ſpecie ſenſerit?
tum maximè quando neque ſol, neque luna ſplendorem, æ-
gyptus verò veteres ſuas tenebras dedit; quando corruentia

(a) Job. I. Hiüeroſolymis palatia inquilinos non ſecus ac (a) liberos olim

Job inopinatâ ſepelierunt ruinâ; quando ipſa non proculà
Chriſto crucifixo diſciſſa Calvariæ Petra blaſphemi latronis a-
nimæ, viam ad infernales dedit ædes; quando non jam tridua-
ni aut quadriduani fed longo jam temporum intervallo ſepul-
turæ mandati, modo redivivi in ſancta civitate amicis propin-
quiſque colloquebantur ſuis, Chriſtus Jeſus verò vita omnium

(b) Pſalm viventium (b) in obſcuris collocatus & cum mortuis deſcen-
142. dentibusque in lacum reputatus eſt, tantas profectò perpeſſa

fuerit amaritudines, tantos cruciatus, ut Propheta de illa tali

(1erem, ferè modo lamentari non dubitarit: (c) Quis veſtrùm audivit

vel credidit talia horribilia & amara quæ paſſa eſt Virgo Iſrael,
Virgo Maria.

LC APU7 M.

De amaritudine Mariz Longino Chriſti latus
aperiente.

Go nennneige Maria devotis à quibuſdam picto-
ribus complicatis in crucem manibus gladiisque ſeptem
in pectore defixis ob oculos nobis poni. Nos ubi capite ſecun-
do partis hujus ſenos perſtrinximus, ultimum ac ſeptimum iſt-
hoc capite comemorabimus. Cum itaque Chriſtus mortem
in duriſſimo crucis grabato apetiiſſet, Maria Mater ejus pro-
fundis amaritudinibus immerſum recolligens ſpiritum abſce-
dente,

vtni henchs/clulie
caonbus onſlinc
giſeruntimmerl,
enue! cur non uname!
Velgpumm!! quare non⸗
PDumin hunofere mor
gkonitte ſitelltes gu
cemunelent lpor i
grlcoſius rii o
Ainun ſummi cum im
meen ſeil conſcebat
nbelſlli, dvoad quem
CunyumdNebant aen
unmintijamceltiuose⸗
INlnt npem rEciit
uttſelen flio ſvo ch⸗
Ammm iſtudſpectacih
WuI) guid Aud amm
AEEhOtEOCcONCcditu
nineh,cequo ſcenpem

Aunmo,N nondum ſatd

mmmhert, ae inonn
nblt wrin mortouma
ton puden der

—

uelnetent Gvon
hhumeid um ann
rnreletkrt,
elunn Dendcten, 2.
t, gund anen
Cnsac 8) Iedn
ando mn ul
r blaphemilmm.
qlundononenm:
porum imtenlie
nciVitateamninftf⸗
Eeſnsyenoniucnn

Acuim mortus telr

t gltc eſt
t Dopberi Ee llit
Qsveſtuum dn

epalielpol

Nl.
gind Chifiliun

cbigubaſim,⸗
bbus aciogle 1⸗
N ubicepit ſ⸗
tmumac ſning
e Chriſtunmm

, Mlater ,
lina M

gens Himn,

entiſlede,
Cenciflrtaſ.

Doloroſ⸗ 3r,5

— p—-+Z0 eN’–= == –— =
dente, præter ſolitos malefactorum cuſtodes, omni reliquàâ ple-
be, piorum aliquot cincta conſortio, filii crucem aceeſſit, il-
lamque complexa, ut piè quidam meditari ſolent, in hæc ver-
ba quiritabatur: O fili mi Jjeſu, O Jeſu fili mi! quam durum
certamen in hac areâ crucis hodie certâſti! quàm durum &
aſperum curſum pro redemptione mortalitatis conſummaſti!
O Jeſu charum pignus, ſiccine abſque vita, qui cunctis largi-
tus es vitam creaturis, qui hominibus & animantibus dat ſen-
ſum, ſine ſenſu pendes? clauſine & obſcurati ſunt oculi illi, qui
toties peccatoribus non ſolùm aperti verùm etiam eorum cau-
sà lacrimis fuerant immerſi. O dulciſſime, O plus millies di-
lectiſſime nate! cur non unâ me miſeram genitricem ſuſtuliſti,
Ocrudele lignum.! quare non ſociam me in filii mei morte
junxiſti? Dum in hunc ferè modum lamentabatur Maria ad-

volabant è civitate ſatellites quidam miſſi à Pilato, ut. (a) ne Ca) Ioan=-

in cruce remanerent corpora ſabbato, eorum crura frangerent,
contuſisque ſic oſſibus citiùs mortuos è crucibus deponerent.
Repulsâ igitur ſummâ cum immanitate Divâà Virgine, quæ
juxta crucem Jeſu conſidebat, & cum parvo, ſed fideli, ſuo ſo⸗
dalitio abeſſe juſſa, duo ad quêmque latronum, qui ſpiritum
adhuc integrum ducebant, aſcenderunt, perfractisque illorum
oſſibus omni vita jam deſtitutos è crucibus in ſerobem aliquam
juxta Calvariæ rupem præcipitärunt. Ah quos poterat ama-
rillima, totiéſque à filio ſuo chariſſimo jam propulſa Mater,
horribiliſſimum iſtud ſpectaculum intuita, pectoris ſecum ci-
ere motus? quid aliud animo agitare? quàm cheu miſeram
me! ita nec mortuo conceditur ulla quies? ſiene agnus ille con-
tundendus eſt, de quo ſcriptum reperitur: (b) os non commi-
nuetis ex eo, an nondum ſat datum furori veſtro & invidiæ,
dum vitam traheret, ac in omnibus horrendiſſimè diſerutiare-
tur membris? ut in mortuum quoque rapacibus involare un-

guibus vos non pudeat? parcite obſecro, parcite oſſibus &
junctu-

(a) Ioan
loc cit,

225 Mater

juncturis ſaltem, qui carnem ejus ſat diriſſimè laceraſtis! Mitte
luctus aliquantùm, O Diva Virgo, mitte threnos: parcent, ab-
ſtinebunt, neque ſcripturam loeòê ſupra citatò unà cum curibus
infringent. (a) Ad leſum enim, ait Joannes ille tuus, cum ve-
niſſent, ut viderunt, eum jam mortuum, non fregerunt ejus
crura; ſed unus militum lanceâ latus ejus aperuit, & con-
tinuò exivit ſanguis & aqua; ſanguis pro redemptione pecca-
torum, aqua pro ablutione animarum. Hice O Maria, gla-
dius ille Simeonis vaticinio edictus, quem non quidem demor-
tuus jam Chriſtus, ſed tua ipſius anima ſenſit in ſe transfixum,
hic ſeptimus ille pugio, quo virgineum pectus tuum fuerat
perfodiendum. Oimmanem! O barbarum! O tyranide fe-
riorem te militem! an non ſatis tibi erat Matrem ſenis jam gla-
diorum acuminibus & monte Golgatha ſauciam ablegare do-
mum:? ut dum ſpiculum in extinctum Chriſti pectus adigis,

ſeptimum quoque neceſſum fuerit addere? ſed intelligo probè,

(b) Gen. ẽ feneſtram reſeraſti Longine in latere arcæ(b) Noæ fabricatam,
(e) lerem. foramen in petràâ excidiſti, (O) in cujus ſummo ore quaſi co-

18.

lumbæ nidificare poſſemus: tua certè meâque ſalute hoc fac-
tum, quo ſuccumbente inter brachia cognatorum & ſodalium
Maria Virgine nos à cunctis abluti noxis in vitam erigeremur
ſempiternam; ad quam, ut eò certius pertingere valeamus,
hæc ad amaram Dei genitricem ſuſpiria trajiciemus: Sancta
Mater iſtud agas, crucifixi fige plagas, cordi meo validè. Tui

nati vulnerati tam dignati pro me pati pænas mecum divide-

CAPUT VII.
De amaritudine Mariæ dum filius de cruce deponitar
& ad ſeépulchrum inungitur.
P Oſtquam relicto in cruce Chriſto militum cohors & car.

nifices Pilati prætorium, quid deinceps cum cadavere fa-
cien-

gecoloolm nurrh
pleponend lmnoin
ctbiliperzent en i⸗
oleno⸗ Alepui olmo
