Franciſcus an aufzuſchreyen: Currite filioli ad ſcalam al-
bam, & aſcendite per eam, lauffet / lauffet meine Kinder

der weiſſen Stiegen zu / da da bemuͤhet euch hinaufzuſtei⸗
gen. Diſem folgten die liebe Seraphiſche Kinder / und

wurden Freuden voll auf⸗ und in den Himmel angenom⸗
men. Bernardinus de buſtis part. 9. ſer. 2. ex Chron. FF.

Minorum.
Wir wollen anheut nicht betrachten Freuden⸗reich
und weiß die ſchmertzhaffte Jungfrau Marian / ſondern
ſchmertzhafft und Purpur⸗roth / in dem bitteren Leyden
und Sterben ihres eingebohrnen Sohns unſers Erloͤſer

und Seeligmachers JEſu Chriſti. Threnorum primo,

thut der Prophet an ſtatt der ſchmertzhafften Mutter
Mariaͤ ſich mit folgenden Traur⸗Worten verlauten laſ⸗

volle Laiter

Jacobs,

ſen: Poſuit me deſolatam, totà die mœrore confedam. Er

hat mich Troſt⸗loß gemacht / und ich bin den gantzen Dag

256 Pro Dominica
mit Traurigkeit uͤberfallen. Unter vielen Ehren⸗
Titlen / mit welchen die Heil. Vaͤtter und die Lau⸗
retaniſche Litaney die Hoch⸗uͤbergebenedeyte Jungfrau
und Mutter G Ottes Mariam verehren iſt nicht der ge⸗
aria die ringſte: Regina martyrum. Ein Koͤnigen der Martyrer.

ſchmertzſaf Warum aber diſes? damit einer ein Martyrer werde /

e Marter iſt es nothwendig / daß er ſein Blut vergieſſe vor die Be⸗

gin der kantnuß des Glaubens / ſterbe um die Liebe GOttes /
Martyr. nach diſem dann bekommt er in dem Himmel ein abſon⸗
derliches Aureolam, wie es die Theologi nennen / nemlich
Martyrij, der Marter. Diſer Urſachen halber pflegen wir
zuentwerffen die Heil. Blut⸗Zeugen Chriſti mit ihren
Inſtrumenten durch welche ſie um die Ehr und Lehr JE⸗
Iſu ihr Leben haben gelaſſen; als Catharina fuͤhrt ne⸗
ben ſich das Nad ſambt dem Schwerd. Agnes das Feur.
Petrus und ſein Bruder Andreas das Creutz. Paulus
das Schwerdt. Aber gar wohl / wie der Heil. Anſel⸗
mus mercket / wird ſie genennet ein Koͤnigin der Marty⸗
rer / indem er uͤber die Wort Lucæ an dem 2. c. Tuam ip-
ſius animam &c. alſo ſchreibt: Merito aureolam Martyrij
concedimus ſanctiſſimæ virgini, quamvis fuerit ſine ſangui-
nis effuſione.
Maria ein Poſuit me deſolatam, totâà die mœrore confectam. Thren. r.

andre Nœ- Maria traurte mit einer andern Noëmi, ſprechend: Nolite

mi.

me vocare Noêmi, id eſt pulchram, ſed vocate me maram, id
eſt amaram, quia amaritudine replevit me omnipotens. Ruth.

1.c. Der deraphiſche Lehrer und Doctor Bonaventura / der
beſchreibt gar ſchoͤn die ſchmertzhaffte betruͤbte Mutter.

Quæro matrem DEI, & invenio ſpinas & clavos, quæro

Mariam, & invenio vulnera & flagella, quia tota converſa
eſt in iſta. Maria traurete mit einer andern Noemi: E-
greſſa ſum plena, & vacuam me reduxit dominus. Ohne

, Vatter/

t/gocoellisnon i
ite ſhe / das ſch
ſſchalberets nicht
echet worden / Joſer
wlut oonoltionem
Cene. z Fel at , en
itfemum ilo petſefenn
1 Wh wll minmerneht
ubn/ aldeeveien i
tutfn chns; ih d
en elderten beyn
Nghtig Fed nde
cftlit angengei
un nhären nuſen
urhinweg getdien
Hune herunter ef

nhngen verſeht,

gede Chaber

er ein Matthen dent

utpergeſetike
un dieebe Hdlen

Hen Hinnel er tir
heologi ſennen/lenit

achenhalberpfignt.

zugen Chriſi nt he
cnin

sCaperim fihct x.

ſerh
0s Creuß. Pad
di der Hen. Anſe
Künignder Matg
mbenc Tum ,
to aumeoham Mn
mri tuernneluß

ecotlelunm IN
eiſrrchetd: N
Aroarenehmm
õ
i Pvomntuti
girirunt i
ſim bch,

unaene

ſius animam pertranſivit gladius.
Sprichwort / quod oculus non videt, cor non dolet. Was der Vaͤtter
das Aug nicht ſihet / das ſchmertzet das Hertz nicht. uͤber ihre
Jacob hat ſich allbereits nicht wollen troͤſten laſſen / in⸗ Soͤhn.

X

Palbearum. 452

Vatter / ohne Sohn / ohne Troſt mit einem Wort
deſolata.
Diſes bekraͤfftiget alles mit einander gantz deut⸗
lich und ausfuͤhrlich der Heil. Mecthodius. Cum DEI
filium ex ſe genitum tam innocenter in cruce torqueri vi-
dit, majorem præ omnibus Martyribus cruciatum in anima
ſuſtinuit, unde & plusquam martyr fuit: dum alij in cor-
pore, ipſa verò in anima paſſa fuit. Unde dicitur tuam ip-

dem er berichtet worden / Joſeph habe ein wildes Thieꝛ
gefreſſen / noluit conſolationem accipere, ſagt der heili⸗
ge Text / Geneſ. 37. Sed ait, deſcendam ad filium meum
lugens in infernum, illo perſeverante in fletu. Als wollte
er ſagen: Ich will nimmermehr kein Troſt annehmen
in diſem Leben / alldieweilen ich beraubt bin meines
hertzallerliebſten Sohns; ich will biß in Abgrund hin⸗

unter ſteigen / alldorten bey meinem Joſeph zuverblei⸗

ben. Der gedultige Job / indem deſſen verlafſene trau⸗
rige Verlaſſenheit angienge / hat er einen Botten nach
dem anderen anhoͤren muͤſſen / wie ſeine Rinder und al⸗
les Vieh ſeyen hinweg getriben worden / daß das Feur
von dem Himmel herunter gefallen / und die Hirten mit
ſamt ihren Jungen verzehrt. Es kame der dritte Bott/
und brachte: die Cha deer haben ſich in drey Theil
ausgetheilt / und haben alle Cameel hinweg gefuͤhrt / die
Knecht auch mit dem Schwerdt um das Leben gebracht.
Da komet der vierdte Bott / und bringt die Zeitung / daß
ein grauſamer ſtarcker Wind / das Hauß habe uͤber ei⸗
nen Hauffen geworffen. In weichem ſeine Eahr no

7

Es iſt das gemeine Schmertzẽ

. .

258

pro Dominica

Maria iſt
bey allen
Schmertzẽ
ihres le⸗
bendigen
Sohns.

Groͤſſe deß
muͤterlichẽ
Schmer⸗
tzens Ma⸗
riaͤ.

Toͤchteren aſſen/

und trinckten / und ſeyen allmiteinan⸗
der von dem Hauß erſchlagen worden / und zu Grund
gangen. Da / da ſurrexit Job⸗, & ſcidit veſtimenta ſua
& tonſo capite corruens in terram. Job. I. C.
Zetzund betrachtet und fuͤhret zu Gemuͤth / wann
dieſe zwey gerechte Maͤnner einen ſolchen uͤbergroſſen
Schmertzen empfunden haben / nur allein von der trau⸗
rigen Zeitung ihrer todten Soͤhn / was wird erſt vor
Schmertzen ausſtehen eine zarte Jungfraͤuliche Mutter /
wann ſie perſoͤhnlich ſelbſten bey aller Peyn / Tormen⸗
ten / ja dem Todt ihres eingebohrnen Sohns gegen⸗
waͤrtig / alles geſehen / gehoͤrt / und ausgeſtanden.
Freylich verbleiben die Wort des heiligen Methodij noch
immer wahr. Dum alij in corpore, ipſa verò in anima
paſſa fuit. GOTT laſſet es gar offt zu / daß die Vaͤt⸗
ker oder Muͤtteren ihre Kinder nicht koͤnnen ſehen ſter⸗
ben / nicht gegenwaͤrtig ſeynd bey derſelbigen Abſcheiden
aus diſer Welt. Das iſi abzunehmen von der Agar ei⸗
ner Magd deß frommen Abraha: dann als ſie haͤtte
ſollen mit muͤtterlichen Augen anſehen in der Wuͤſten
ihren Sohn Iſinael vor Durſt ſterben / ſo hat ſie aus
muͤtterlicher Lieb das Kind nicht wollen ſehen ſterben.

Non videbo morientem puerum. Gen. 21. Cap. Als woll⸗

te ſie ſagen. Ich mag kein ſolches trauriges Spectacul
anſehen / dieſer Urſachen gehe ich auf die Seiten; A⸗
ber verzeichs dir GODT Sara/ welche du alles di⸗
ſes ſelbſt eigene Urſach biſt. Und aber O Schmertzen
einer Jungfraͤulichen Mutter Mariaͤ! ſie hat diſen Troſt
nicht gehabt / gleichwie ein Agar / alldieweilen ſie mit
eignen Augen in betruͤbter Gegenwart hat angeſehen /
alles / was nur die Grauſamkeit erſinnet / und werck⸗
ſtellig gemacht. Quia plus omnibus dilexit, propterea
etiam plàs omnibus doluit / ſpricht der heilige Hiero⸗
nymus

ſcht unterden B
um ſn
niſen niht enen t
Vrfer berſtufun/
uͤft Eig nin
In 109 Elſfe
Mi dte Mordtb eol
Odom du berüte
zaſche Muttet. Cuit
ipfin don ? megnn
Par ui? Hu dDir da
Cinnſer Zufucht / veun
s Güttichen Sohns/
ngenagen hot kando
ittnſch bis in den To
biſr nd Eielgnache
ſefffen pr, daßwi
ſreeſden Träbſgalt
eutig verharnen; d
1 eder idemn uns e
nhisktdichauf⸗urd
4 eten nchr Fren
ert di Gatt
in etvogmie

.

Hiamater iun
Me ſenie ſin
Fxi iee

4
—

, l haltire
nucn üni
Künimmn
Job. nt.
un ſechen iantt
Nur oleintmdatt
/ bas ihfi
Jungftauiche M
aler Peyn Tumn
ſcheren Shrs ge
4/ und gueſfen
GPeiih, Aruc n
Nr, i i An

Uftzr / Ns de e⸗

t iümen ſeenſe.

deſbiger Aſete
der n
dunn as ſet
ſſchen in de We
rken/ſeet⸗
valen ſer ,⸗
Gan 11.09 n
lesnnniz⸗ c
Ghen di bein⸗

e/inn Si
tetuen
. atenelii,

Pben e

Palmarum. 259

nymus Ser. de Aſſump. In tantum, ut animam ejus totam
pertranſierit vis doloris ad teſtimonium maxim e dilectio-
nis &c. Freylich hat die Jungfraͤuliche Mutter von ih⸗
rem Kind nicht unter dem Baum / ſonderen an dem
Holtz deß heiligen CTreutz⸗Baum gehoͤrt: Sitio; hat a⸗
ber ſehen muͤſſen nicht einen Engel friſch / hell⸗Cry⸗
ſtallenes Waſſer verſchaffen / ſonder einen mit bitterer
Gall und ſcharpffer Eßig ankommenden Juͤdiſchen Sol⸗
daten. Thren. 1. Cap. So iſt es noch wahr. Poſuit me
deſolatam, totà die mœrore confectam.
O dann du betruͤbte / keuſche Jungfrau / und
Jungfraͤuliche Mutter. Cui comparabo te, & conſola- Thren. 2.c.
bor te virgo filia Sion à magna eſt velut mare contritio tua,
quis medebitur tu? Su dir dann O betruͤbte Mutter
haben wir unſer Zuflucht / welche du die groſſe Schmer⸗ Alleu⸗
tzen deines Goͤttlichen Sohns / und zugleich ſterblichen am Virgi-
Menſchen getragen haſt ſtando, ſtehender / beſtaͤndig / nem Mai⸗
treu⸗muͤtterlich biß in den Todt IJE Su Chriſti aller am.
Welt Erloͤſer und Seeligmacher. Erlange von deinem
ſchmertzhafftiſten Sohn / daß wir in allen bevorſtehenden
Kreutz und Leyden / Truͤbſaal und Widerwaͤrtigkeit be⸗
ſtaͤndig / gedultig verharren; daß wir das Creutz nicht
fliehen / ſonder indem uns ſolches von GOTT ge⸗
ſchickt wird / es kindlich auf⸗ und annehmen / wohl wiſſend.
G Ott geb keinem mehr Creutz/ als er uͤbertragen kan/
gibt auch zugleich die Gedult. Beſchlieſſe dann diſe der
Heil. Faſten⸗Zeit vorgenomene Matery / mit diſem:

Eia mater fons amoris,
Me ſentire vun doloris
Fac, ut tecum lugeam. Amen.

Kök 2 ELEN⸗:

EILENCHUIS
ARGUMENT ORUM. en en 19 0

Dominica prima Quadrageſima. 6 8
Chriſtus leydet durch die fuͤnff aͤuſſerliche Sinn.
Und erſtlich
Chriſtus leydet an ſeinen Heil. Augen.

Ecce Homo. Joann. 19. Cap. v. 5.
Dominica Frernale Quadrageſimæ.
Chriſtus leydet an ſeinem Heil. Gehoͤr.

Ecce Homo. Joann. 19. C. V. 5.

Dominica tertia Quadrageſimæ.
Chriſtus leydet an dem Verkoſten.
Ecce Homo. Joann. 19. Cap. v. 5.
Dominica quarta Quadrageſimæ.
Chriſtus leydet an ſeinem Heil. Geruch.
Ecce Homo. Joann. 19. Cap. v. 5.
Domi-

t

ucieſne.

f iſceritein
er

aleulinu
chit.

ulralin
2

ultſne
d
vy

Chriſtus leydet an der Beruͤhrung.

Onin ü

Dominica Paſſionis.

Ecce Homo. Joann. 19. Cap. v. §.

Dominica Palmarum-
Chriſtus vir dolorum.

Ein Mann der Schmertzen.
Ecce Homo. Joann. 19. Cap. v. 5§.

E ND Ee.

Kk 3 Anmah⸗

262

S 6.
E
50
.1
„

0

E

Anmahnung an den guͤnſtige 0l S

Riſtoteles, ein Fuͤrſt der Welt⸗Weiſen / Lib. 9. Ethi-
corum, gibt uns folgende Lehr: Magiſtris, düs,;, 0 L. 0
& parentibus. non poteſt reddi æquivalens. Den D
Goͤttern / Lehrmeiſtern / und Eltern kan man 11
auch kein gleich guͤltiges erſtatten. Ariſtoteles ſetzt die
Lehrmeiſter den Elteren vor. Ich hab auch in La⸗ M ARIT
teiniſcher Sprach nach dem Adventuale beygefuͤgt eine
gefaſte Doctrin meiner. Hoch⸗Wohl⸗Erwuͤrdigen FP. P. Pro⸗ 641445
feſſorum S. J. Hierbey folgt auch ein Marianiſches Tra- krirchi
daͤtel / deſſen Auctor und Innhalt der Titul ausweiſet. Mfte (Miſi ar
Lebe wol. J kreng Marn de

Cuclum

conlar⸗
1
MO HONIN
HATNIHOA

MAR.

Weiſen/beni
hr: kei
cieguinkem O
OElumy fin mnin

Auiltotele fe i N

hab cch in ⸗
bale hehgefo ft 4 in
werdigen l. ho

Maniniſches.

Inl genee

MARIA
DOLOROSA-

DOLORES

AMARITUIDINES
QnuAS

In ſingulis vitæ Chriſti articulis Virgo & Ma-

ter ejus Maria perpetiebatur.
Opuſculum Tripartitum

conſcriptum
Ab

HIERONYMO 8CHOEILLENBERG, ab HAINBERG,
PATRIIIO AUGuSTIANO.

alino ergpe an
Dommo Do

TIIA

IuCanonicorumn!
iiad undam Crucem 4

Domino mmeo C.

Viraſen eſi
S eru Nenenmun⸗
hlolg, e.
WN eur ſuen minnni
tnene ſi n
n nitann gie
lun ſu hennyer
Ausc nn ien
lm hi ilr iin
ahanen in a totane
Atua fulliug u
um ſnle Cii ⸗
tinud afronun mi⸗
ennin iehen
ulimemtmniz he
II

Reverendiſſimo atque ampliſſimo Patri ac
Domino Domino

VITALI

Præpoſito Canonicorum Regularium Divi Au-
guſtini ad ſanctam Crueem Auguſtæ Vindelicorum.

Domino meo Cratioſiſſimo.
WKS Myi tranſiere Præſul ampliſſime, vioginti duo,
R—, er quo Reverendus Paicr Joann Baptiſta
. . Ichollenberg Joc, TEſu Jacerdos orben
. E wum ſuum nomini Iuoivit conſecratum, præ-
V. N tnempe pie in Chriſto guieſeens cogna-
WE us ſemitam, quam inſequi non diſplicet, pPer-
venit ad metam, quo & pertingere mihi volupe e, inbereo
itaque veſtigijs ejus, & non jam Norbertum, ſed Mariam
ofero, Wariam dico doloroſam, illa, navis vocetur licèt de
long portans panem in alto tamen pelago triſtitiarum hor-
rendiſſimis agitata uctibus, naufzagioque z non raro pro-
pinqua potum ſanctæ Crucis deſideratz acies quamquam
dicatur ordinata caſßirorum, nibiuominus ab inimico mœro-
rum amaritudinumquepene cæſa & profligata cuneo, Crucis
ad propugnaculum contendit, ſub cruce morari docta ſatis, .
. 70

1

— 290825
. qud quæſo candidiſſimam hane columlam, (a) commoratam
In càverna maceriæ, in foraminilus Petræ, Mariam dico,
nam ad ſimillimum ſili candidiſime Religionis candidiorem
le Præſulempervolare? quò doloribus imnortuam pene Vir-
ginem SS quam ad Vitalem ? quo amariſſimam ten-
dere decebat Matrem, quam ad te tot ſpiritualium filiorum
manſuetiſſimum Patrem! Iu enim vero ille es, qui candorem
animi cum veſte, curam vitæ ac ſalutis æaternæ tuorum ſubi-
torum cum vitali, manſuetudinem ac ſuavitatem cum vita
induiſti; tu ille, qui Dei Genitricis amorem cum labte ma-
terna imbileras, qui cum ſolerti majorum tuorum educatione
cultum illius tecum deducaras; tu iller, qui æmulo coæ vorum
tuorum ſtudio Mariam hant fer ventiſſimo ſemper vroſeque-
baris amore! Tir ille, qui candidæ (quam lI irgo hac clitus
veſtierat) Religionis & Ordinis in virili ætate Jacerdos, in
ſenili Præſul, ſummo mentis ardore, zeloque propagando ho-
nori & affeltui Mariano in hanc uſque oram integris viri-
lus incumbis: veniam ergo dalis ampliſſime Præſul, gratio-
ſiſſime Domine, ſi Opuſeulam hoc meum vile atque icenn .
vel potius amara & doloroſa Maria ſapientiſimum ad Te
Præſulem inſignem Benefactorem, ac multo eximium ſui cul-
torem & amatorem ſe recipere, & omnium iſihoc in venera-
biliſimoreceptaculo inſidiarum ſecura quieſcere præoptave-
rit. Tu modo pro innata tili manſuetudine ac benevolentid
eandembhoßpitio ſuſcipere, mihbique porro ſavere ne graveris,
Tiliduperi ſaveant. Anno aà Partu Virgineo MDCLXIII.

Reverendiſs. & ampliſs.
Dominationis Tuz?

Adiiſſimus
Hieronymus Schöllenberg ab Hainberg.

Patr. Aug.
PARAY

Cod beſtum hoc ton
Anaritucine plenun
cicere rrſumam
tr;qvomodo enin
Geͤ Anir heninizef
Aljiummi ufntibarii
ufnemobumbrwiotum
Müetoncortam? Auneile
Monigrit Nenn, Uli, el
di Menm verè Ru

chii um tmiitie
un gihhellü han
Anide Nib
npninumckieheman
umeninſtinile, iüen
mcblii ſiſimn lh

An mndaiſfimanne

muammem, inn
naapſik⸗ En
Aünieſunn nnen
1l

E.
enggi Ncrn
aeme unmn .
cpitaten mi/
remn Cur A,u
n torin luin
uiaul cen
, ſnpr ſhe⸗
Nhn l
aal Numrli, il

Ipagmle he

enu eorts r.

eef n
Rand 7
immn 4
it⸗ Peumimt is
imn iſlhe mmn
guie n⸗ Naf

(o) NR 269

GENE e
GeeEEEGe

Pars Prima.

CAPUTI.
De amaritudine Maria ab Angelo ſalutatæ.

αι Uòd Feſtum hoc toto aliàs orbe gaudioſum ego
amaritudine plenum, & atro notandum calcu-
9 S 10 dicere præſumam, multi fortaſſis admirabun-
tur; quomodo enim ſalutatio Angelica in lau-
I ges Mariæ penitus effuſa, quomodo maternitas

promiſſa Filij ſummi & infiniti Patris, quomocdo Spiritus ſan-

i hunc in finem obumbratio eum dolore, cum triſtitia, cum
amaritudine concordant ? Anne illa cum qua Dominus ipſe,
& quæ omnigratiã plena, ulli, vel mœſtitiæ, vel amaritudini
ſubjecta eſt? Eſt enim verò, & ut omnem admirationis cau-
ſam removeam, eſt, inquam, chariſſimi, & fuit olim non par-
vus tam doloris, tam triſtitiæ & amaritudinis in diva Virgine
locusʒ; tradunt quippe ſancti Patres, abſolutâ ter ſancta tam ve-
neranda ſalutatione, ac verbo ad conſenſum Mariæ jam tune
carnefacto, genium cœleſtem cum Deiparà noſtrà bene lon-
gum ſermonem inſtituiſſe, eidemqua non ſolùm integram
concepti modo Filij ſui vitam, labores, dolores, verum etiam
acerbiſſimam, atrociſſimàmque Paſſionem, & ignominioſiſ-
ſimam crucis mortem, ſummãamque hominum ingratitudi-
nem ob oculos poſuiſſe. Quis putatis, Chariſſimi, Mariæ hæc
udienti,, Eidumue ſumm tenerrimè amantis animus, quæ
L. I 2 mens

1

(a) Ruth.
I. cap.

(2) LCucæ
1. cap.

Mater

272

mens fuerit? Hic mihi tu, gaudium, hic mihi tu, quis quis 6.
lætitiam Virginalis, ac Mariani pectoris quæras, & profcct& nil
aliud, quâm ſummas anguſtias, ſummas amaritudines inve-
nies, ut non immeritò primo ſtatim in limite queat exclama-
re Maria (a) Nolite me vocare Néomi, ſed vocate me Mara,
quia amaritudine me replevit Omnipotens &c. Eram enim
verò non multè priùs pulchra ut Luna, eram gratioſa inter fi-
lias hominum, eram ipſis quoque Angelis prædicabilis, at mu-
tata ſors eſt mea, mutatus color optimus & quæ ab Angelo
Gabriele prius lætiſſimum AVE accepi, nunc inter Filij mei
egeſtatem, labores, ſudores, & acerbam valedictionem, tri-
ſtiſſimum vale fero; cum qua antea Dominus fuerat, nunc in
traditione & captivitate Filij mei innocentiſſimi, ſine Domino,
ſine Filio, ſine pupillà oculi mei vivere cogor, & qui bene-
dicta inter mulieres? quæ inter alapas, flagra, ſpinas, clavos
lanceam, & reliqua Paſſionis inſtrumenta, fæminarum affli-

Gtiſſimarum ſum afflictiſſima. Hæc illa gemens, & nullus ſa-

nè dubito, quin, niſi præſentia concepti jam Filij Dei teneræ
Virginis tenerrimum & caſtiſſimum Cor divinitus roboraſſet,
in mille partes diſſiliſſet; quæ tamen omnia pluraque alia
mœroris & amaritudinis ſpecimina, tam diva Virgo, quam
etiam ſancta Mater Eccleſia ſilentio involvens, erudire nos
voluit; ut gaudioſæ Annuntiationis memores doloroſæ ſi-
mul non obliviſcamur.

CAPUT II.

De amaritudine Mariæ Cognatam Eliſabée-

tham viſitantts.

Iva, Deôque gravida Virgo de ſtatu Eliſabethæ cognatæ
₰ ſuæ, per Angelum his verbis (a) Et ecce Eliſabetha
. cognata

Delrt
& l concepitr
imn il, u lcl
minne otſae
imiſencam, non⸗
1l thuieſmncho conl
Junid fuſienbinhennn
glanemacht iu ien
cifitnaifene. or
eumincolumich non
rmere horeran. Heqva
sYumqum ſol node
a rum ingtele dehpe
gup amila ſuſceptum
leognatr offcilim ni
1, ine Amartudine Aa
ru cum ſiles obeni, he
MiqvO Füiucileciiin
hunmndhrtioge ſed incallum,
mimmilnmminchonuru
IANomaconſcencit ne
rolnmmniältine Cälrn

menilinümq de en

1Kinmmern Ceiqgin
arunmiſſen l
unſtheretmſilina, gr
adlimu tammin

Clmmmi giccz, l

in Nienlanmenn
N Gid boren Aud
uunmigiemnn,
elaſitoriduunn

idi⸗ tenkmi

I!

5

dn gtcin
lurskeriihdel
Banmting nt.
lai entidem.
ſehhdene ne i,
ens E menn
ctamn grticlint i.
spredichiizen,
ur d ⸗
Nunc imrer bi ne
D ledlckonen ti
Omninusfuercpmuctt
Eilini AneDomno⸗
Gor, & gli ber⸗
grn, hinn, ns
femimtumm afli

emenb, N nulih .

in Eß Dei tene
intus robortle⸗
nnig Pirigre
ens, lanen
enotes iind

numlß

. .

Doloroſa. 723

cognata tua, & ipſa concepit Filium in ſenectute ſua, & hic
menſis eſt ſextus illi, quæ vocatur ſterilis, edocta, ſurgens
cum feſtinatione, ùt ſacer textus loquitur, abiit in montaa,
ad eandem inviſendam, non quaſi oraculo divino fidem non
haberet, ſed ut huic ſancto conjugio, & grata obſequia præ-
ſtaret, & aliquid fauſtitatis impertiret, & futurum Filij ſui præ-
curſorem Joannem adhuc in utero materno concluſum præ-
tentià Chriſti ſui ſanctificaret. Non illam gravis ventorum au-
ra, non ſiderum incolumitas, non aſperitas montium, hoc ab
itinere deterrere poterant. Sequamur, ſi placet, veſtigia Ma-
riæ, ſolius (quamquam ſola non eſt, cujus agmen Angelorum
ſtipat latus) vitam ingreſſæ perſpecturi, mente ſaltem, quod
oculis negatur, nam illa ſuſceptum hoc aliàs cælitibus pergra-
tum iter, & cognatæ officioſam viſitationem ſine dolore in-
choaverit, ſine amaritudine ad finem perduxerit? Dum
itaque prata, dum valles, oberrat, hæ nihil aliud, quàm hortum
Gethſemani, in quo Filius dilectiſſimus ad Patrem pro calicis
amariſſimi translatione, ſed incaſſum oraturus, atque paſſio-
nem ſuam amariſſimam inchoaturus eſſet, indicabant. Ubi ex
vallibus ad montana conſcendit, non corpori, verùm animo
aſpera, hinc olivarum iſthinc Calvariæ rupes Filio ſuo ſacratiſ-
ſimum, innocentiſſimumque cruorem, ſibi verò lamenta, la-
chrymas, & innumera deliquia expreſſuras conſiderabat.
Quid inter frequentes inſolentẽsque paſtorum clamores, men-
te poterat volvere triſtiſſima, quàm crudeliſſimam captivita-

tem, & ſceleſtiſſimas clamantium voces (a) Crucifige, cruci- (a) Luc.2,.

fige. Quid fontani latices, niſi torrentem Cedron? quid
dulcis & variatus avicularum cantus, niſi Petri perfidiam, gal-
li cantum? quid arbores aliud, quàm crucem Filij? quid
leni ſuſurro aures feriens aura, quàm terræz motum? quid
arborum noxia viatoribus umbra, niſi eclypſin ſolis & lunæ?
quid ipſa ſub pedibus terra & i. niſi triginta argenteis one
B 3 um

E 2 Athe.

(a) Matth.
1. cap.

De armaritudine

274 Mater

dum in ſepulturum peregrinoram agrum figuli? quid & pe-

træ, niſi ſepulchrum à Joſepho pro filio ſuo chariſſimo inci-

dendum? quid denique ſacratiſſimæ huic Virgini totum in ſe

ſuſceptum iter aliud, quàm Filij ſui labores, dolores, ærumnas,

& ipiam Paſſionis viam ſignificabant? Eliſabetham modò ſa-
lutat Maria, amplectitur, tectümque ſubit, nos pedem ergòè
referimus, & ad noſtrum animum, ad mentem redimus, altis

&& ſæpe ſæpiùs repetitis gemitibus perpendentes, Virginem

hanc & in optatiſſima cognatæ ſuæ viſitatione amaritudinibus
circumdatamn, jure merito de ſe dicere potuiſſe (a) Nolite
me vocare Nõemi, ſed vocate me mara, quia amaritudine me
replevit me Omnipotens.

CAPUIZY M.
Mariæ Joſepho de divortio

cogitanne.

TNE Beata Virgo cum Eliſabetha menſes transegerat, ne-
que tamen puerperij tempus præſtolari poterat, cùm
Nazaretici rurſum lares erant repetendi, ubi latentes animo
amaritudines in caſtiſſimum Joſephi ſui gremium deponeret,
faltem in amore & fide Sponſi ſui aliquod ſolatium repertura,
certe quæſitura. Sed ah quale ſolatium ? illéne afflictam ſolari
queat, qui ſolam relinquendo deſtituere præſumit? Surge
ergo, & propera Virgo, domum contende, Sponſum reviſe,
levamen poſtula. Prô! quod levamen? Joſephus ah Joſe-
phus Sponſus ille tuus caſtiſſimus, ac non multò priᷣs fideliſſi-

mus, Joſephus de divortio cogitat: ſic enim ſacra pagina re-
fert (a) Cùm Maria deſponſata eſſet Joſeph, priusquam con-

veniſſent, depræhenſa eſt gravida de Spiriru ſancto. Joſeph
autem, cùm eſſet vir juſtus, & nollet eam infamare, vol

culcè

hol
a cechenl in⸗

unhrertee, gun
ots giſiieet

kidtm õ
ſilen oloen, nneu
As mmininibuieun

m mien gudnn

tgomon ſeinnocelen

Uerm heczeun ch

linctnnirem.
CAPU

inline Mate,
ſrimn r iv:

udaninairgo tenpn
ügumnco leine, ſel
nummmiwdnis degdo
1)Miüercumomiet mi
mmimgeum iind
Iumd gercpignns cume
Uaelumert dine mann
Amnqvoqe flioc
niter iln ur lben
Gwümulti iubentn

ncäriinno in
lds Nrunne

Dendemes ſinnn

Ntione ammminnnn
ere porule N⸗

quiaamxniun

1

Noc An

Nes anbegett, ie
olan poterat, an

ubi emsnmn

geninn dihuis

Dolarofe 25

culte dimittere &c. Et ſanè haud difficile fuerit Virgini pru-
dentiſſimæ ex facie Sponſi ſolitò triſtiore quædam fluctuantis
animi indicia advertere, quòd in eam fluctuaret animo reli-

gioſiſſimus Sponſus, qui videret Sponſam Virginem voto ca-
ſtitatis obſtrictam intumeſcere utero, & parituræ ſimilem;

preſſit illa quidem dolorem, intus tamen dolorem dolore,
amaritudines amaritudinibus cumulavit, eraâtque dolor &
amaritudo tantò major, quòd non ab hoſte, aut extero, ſed
amico, ſed Sponſo in ſe innocentem, & omni labe puram re-
dundaret. Alteram hic cogitate chariſſimi Genovevam, & Ge-
noveva innocentiorem.

CAPUT IV.

De amaritudine Mariæ pro puerperio diver-

ſorium non invenientis.

Empus, ò divina Virgo, tempus appropinquat, num tem-
pus aliquando lætitiæ, vel gaudij? Tempus ah novi
moœroris & amaritudinis, de quo Chriſtus Filius apud Evange-
liſtam (a) Mulier cum pariet, triſtitiam habet, quia venit ho-
ra ejus. Tempus inquam, illud approperat, quo chariſſimum,
quod in utero geris, pignus cum dolore ſine dolore, in hanc
lucem edendum erit: hinc maturè tibi non tantùm de neceſ-

ſaria, ſed tanto quoque filio digna ſupellectile proſpice. Quid

autem provideat illa, quæ liberale Numen pro diſpenſatoe,
Angelos pro famulitio habet, cui dubio procul cælum ipſum
ambroſiam, mellisque favos propinabit, & ſicaneum, ſericũm-
que lectulum ſubſtrabir. Audiamus, quid ad hæc ſanctus
Lucas (a) Aſcendit autem, ait, & Joſeph à Galilæa de civitate
Nazareth in Judæam, in civitatem David, quæ vocatur Bet-
lehem, eò quògd eſſet de domo, & familia David, ut profite-
retur

(a) Joan.

16. cap.

(a) Luc.
2. ca p.

(a) Lucæ
2. cap.
(b) Eccl.
22, cap.

276 Mater
retur cum Maria deſponſata ſibi uxore, quæ erat prægnans: ac-
cidit autem, cùm eſſent ibi, repleti ſunt dies pariendi, & pepe-
rit Filium ſuum unigenitum, & pannis involvit eum, & recli-
navit eum in præſepio, quod non eſſet locus in diverſorio.
Hic, 6 Amatores Mariæ, oculum, animúmque in chariſſimam
veſtram, nova rurſus amaritudine obrutam Virginem defigi-
te. Obambulat illa omnium ædes, ubique modeſteè, ac verecun-

deè, pro ſe, piõque Filio, mox naſcituro hoſpitium quærit, nuſ-

piam invenit. Heu! prolem omni ſolatio, & ope humana
deſtitutam! hiccine ille Meſſias, quem tantopere optãſtis,

exoptàſtis! O crudeles Bethlehemitæ, cujus Matrem veſtras

pulſantem pro diverſorio januas, paſſim faceſſere, & totâ urbe
exeſſe jubetis! Hic ille, qui tribus digitis appendit orbem,
nunc orbum deſtitutis. nec reveremini! Hic ille, qui ſacra-
tiſſimo ſuo cruore mundi noxas diluet, totůmque genus hu-
manum è diaboli laqueis emancipabit! Servatorem non acci-
pitis? Ergèò ille, cujus ſedes dextera Patris, nunc hoſpes ſit in
terra ſine patria? Rapimur ad commiſerationem, dum vile
mendicabulũ aliquot, puerperij doloribus involutũ, omnique
orbatum ſubſidio publicas incedere plateas, omnésque cæli
injurias tolerare perſpicimus, & vel domum, vel tectum ſal-
tem comodamus; at videntes Virginem Matrem, Deo gravi-

dam, moxque parituram, nihil moveamur, aut miſereamur,

ut neque habitaculum, nequetectum ſuppeditemus. Prô!
barbara, préô! plùs quâàm ſaxca Hebræorum corda!

C APUTV.

De amaritudine Maria Chriſtum in ſtabulo
Bethlehemitico parientis.

1 n; in Excelſis Deo, & in terra pax hominibus, bo-

næ Voluntatis: Quid hoc? (b) Muſica in luctu
Ma-

7

ð Doloroſa. 275

wenl, ehe⸗ Matris, importuna narratio, vero — ——,,
t int. cùm experientia teſte, inſntidus n hi accomodata ſatis:
ben inam cantillandum ſit, neque Mariæ 1el Deoha 5 agientibus ſæpe
mqne inchriimn minoſo moduli hi dulciſſimi accinuntur ſub ha⸗ dei pecca.
tum üpnen diß. rorem animo, & oculis lachrymas vol rud Dc- Virgo moœ-
noleh eivitate cum Joſepho Vi as volvit: exceſſerat, quippe
Odeſteaefuenn. oſepho Virgo caſtiſſima. Iſrae!l De jeciſti
bitumgneit Meſſiam proculcãàſti, actum eſt. Cùm ecce tibi An SJrai
1to, & Oehna neceſſitate ſtabulum intrat Virgo Regia, D i piliun dnn heu:
mn tunopen i illidque lacerum, fætidum, & Cunch; krem nun Parkura,
ciis Minen in pervium ſubit, conſidet, arque, grande mihumabſque ori.
ni minimo cetiam dole „ grande muunn abique om-
hoelere, Atoutt olore, aut virginita
i⸗ Aneni otet. Atam⸗ buieruſurn duleiffimmm nrken. Quid
Hrik, gilun in reci cæleſtes genij! cantum procraſtinate, ſta li,
Nünmguegenng Al. in regiam convertite, & Salomonis palatium ap ſiebulumaqve
watorein non o, enim plus, quàâm Salomon. in ſtabulo naſenur, Hic (ſa) Luc. 11.
nune hoſhesn i ſpe⸗ Qarhrin ore ſebie eos, patriamque ſedem in jaſpide fige re, b.
rionem, Aumſie ſtir, curſis Hd epio, indutus lacera ſyndone, qui cælos ve-
npolurd,omnige & alget, hiltueg olympiei, ſolisque artifex. Tremit artus
14, Olnheslt⸗ incubat, Verbum Eno ollior brittanno, ſtramine, ac fæno
um l elin? mitor orbis cum beſtijs morat 1 caro factum plorat, do-
Maren Denſif ſtoribus ſalutatur. (Hæc ſnenez , humani generis à pa-
Gt, i Menii, Mariæ, dum glori ec, ſiderei Spiritus, hæc lamenta
Myd 6 QuI gloriam canitis 2 (a) Qui creavit oculum, cl- (a) Exod
hoheliend ſis dormit ocellis, qui aurem, ſurdus eſt, qui cibabi Clau . cap.
Numnnd dum ex adipe frumenti, fame premnitur: u abit mun (p) gxod,
) de petra produxit undas, fiti torquetur „ qui Per Moyſen 17. cap.
. dit (a) in monte Synai, duris naturæ le jbus Ani egem de. (a) Exod.
Sn pacem toto terrarum ambitu ſuo conſteir achent Neuur qui 34. cap.
i Daupertare, nec in ærumnis, diu pace perfrueti ; Jes In
N. paulò pòſt & fugabitur, hæc, t fanctus Lucas er migrabit
rvisbe⸗ plura (b) Maria Virgo conſervabat confe as ait „ & multò
helt n d Filij ſui nativitatem quidem imm erens in corde ſuo, (b) Luc, 2,
Nllta 1 immaculoſamn, ſed juxta etiam cap,
“ M m dolo-

cap.

(a) Lue.

*

doloroſam accuratiùs per
ſterio à Domino exemplo Noëmi amaritudine adimpleta.

²: quippe ſacræ litteræ: (a) Poſtquam conſummati ſunt dies octo,

pendebat, & in hoc ſacroſancto li⸗

CAPUT VI.

pvarificatione ſua.

XNVInus profectò, quàm in præteritis capitibus, admirabitur
lector amicus, ſi de doloribus & amaritudinibus Mariæ

ſermonem modè inſtiruam, cùm in binis hiſcee myſterijs, de

ſanguine, de contradictione, de gladio tractetur. Ferunt

ut circumcideretur puer, vocatum eſt nomen ejus IEſus &c.

2

Penſitemus hic chariſſimi, Mariam cælorum Reginam, cla pſis

umci id templum proprij's Ulnis detuliſſe, ut, qui
maculam nullam contraxerat, ſed & aliena ſcelera foret ablu⸗

turus, ab originali labc ſic purgaretur. Inhorruit illa ad pri-

mum culcri aſpectum, magisque indoluit, cùm vidit tenerri-

circumciſione a

mum Filij corpus ſauciari, & uberi manare ſanguine; jam tum
doloris gladius tranſivit animam Matris. Longior nimis

ſim, ſi omnes hujus myſterij ſanctiſſimæ Matris amaritudines
explanavero, cùm ingenij mei tenuitas, & pars altera capitis, ad

quam nunc procedendum eſt, id mihi negare videantur.

—

Sanctus Evangeliſta Lucas loco ſupra citato, ſic in perſona Si⸗
meonis alloquitur divam Virginem: Ecce poſitus eſt hic in
ruinam, & in reſurrectionem multorum, & in ſignum, cui

contradicetur, & tuam ipſius animam pertranſivit gladins.

Quaſi diceret, hem tibi Virgo caſtiſſima, Filius ipſe tuus, gen-
tis ſuæ contradictio, & juxta Prophetam⸗ quaſi ſignum ad ſa-
gittam efficictur, & non tantùm ad ſagittam, ſed ad irriſiones,

probra,

let nienſnoenn 4
tim d genenam an
Huite icniam !

goram, Dominim

ne ungemvent cum
Antndr nonetfii
Pwnmdorumcvngii
mdeecn Aon elt iubtn
iddeſaicinisanin

nn.

(A
mmitline Mar
ni in 4
nepdeſiadin
aenintan

DeA

—
e qu „vincula
. ie⸗ Crucem „contum .
l ecruoemr 4 elias,
mimd ruo praſe anrutaer —
e =ðèð erudion tuam db uaigomei eun ſive
bug Wnttr i dolo tiſſimn eris. E ilij tui ius
unmttucdnl ſa hæ re per us non t quamvi ui dol Pper-
radenn. E 4 æ ſuæ poſt pertina . nitionis & us ab ijs o intol
ummmn 4 , entem eti 4 redem ciſſima gratit „quoru 0-
uiluntih tur. atian ad d ptionem mrepetenit d oeeezu:
onen ein Hud. Mari eu triſte exteram P quoque it, qui o duim
unN riam Ad e vaticini atris i & m lias
Piun e afflictio vocatam cinium eh imſolentiſſumè eſe in eh ha-
um mnote eß⸗ . in li nes, uti n, Domi ,* eu lu imè ej conſi- .
denul BN limo t ingem inam gubre nè ejaculab
denlli proff P rofundi nuerit c que noſtt oraculu abun-
uſeeletnf undiſſi i, & no um Pſal ram i m! qu
aen inn i Kalnnanumn dal non eſt ſi e e 1 tant od
Tchotrut r D ſtici imorum ærum ubſtantia: gio (a) § adegi
chm idt n itiarum dej dolorum narum. lnd egoe) latan dun
meonis O jecta: & n conglutin nfixa ſum um in lin
. poliaver æ vaticinijs ſubſtan , inque pr quaſi lim 68. alm
lls. oogi N unt. I amaritudi tia : ut rofundum 0 ap.
e Mmumin, . . ines, m Pote, 4 tri⸗
cr erersmune gicinn
Kbmieſte 6 a 4 S ènunc Mari -
unliid ine Mari VII.
lurgil Ner n tis in Te cum Chri
P , C N: us e I Onr -
Vemirric õ mi nm. 6 fugien-
1. tv en. ſi tricem, n mini hoc igration . ⸗
liaf s. imum empe in loco tri. e Capite
al gei beſtia gremio ſi ſt nſidentem rinum iſt . vate 5
yine ſixc m duct uſtenta em Dei iſtud res extite
Wm izr, Axeritis, facillimè Atqueubiid ümque publlum anamik-
rit conjie nim phum
onjic os veſt dext
Aacte, guam kros altids
mO

.

267 ⸗ Mater

(à) Matth, qivæ Virginis hæc fuga metus cierit. (a) Orate autem, ut
24· cap. non fiat fuga veſtra hyeme, monet Chriſtus. Fuga beatiſſimæ
Virginis, in longinquas & peregrinas terras, tum accidit, quan-

do ſæviſſimum gelu ſolum conſtrinxic, & boreas acer terras

peruſſit. Pergit nihilominus, & iter ſuum moleſtiſſimum
proſequens Maria ad illos ſe confert, qui mancipia dæmonis,
& idolorum cultores erant. Et quæ conventio Chriſti cum Be-
lial? Virginis, puerique humaniſſimi cum barbaris, cum Æ-
gyptijs? Pergit in terram patribus olim execrabilem ſuis in-
colis procul dubio exoſam, exoſa; Quis illam ſuſcipiat foris,
quæ domi non aliud receptaculum, quàm ſtabulum invenit;
faciantne charitatem in eam exteri, quam patriotæ, quam do-
meſtici muris exclusére civitatis. Pergit ad mortales carnis
bardacucullo veſtitus Deus, ad illos, ubi impietas &infidelitas
dominatur, ubi extincta eſt, & vera veri Dei cognitio procul
exulat, ubi paſſim & ubique viget idololatria. Pergit Mater
