quebantur vobis. 92
Cap. 14. v. 41. Devorati ſunt in mo-
mento. 153
Ex Osea.

Cap. 2. V. I4. Ducam eam in ſolitu-
dinem, & loquar ad cor ejus.

449
Cap. 5. v. I. Audite hoc Sacerdotes,
& attendite domus Israël, quia

nobis judieium eſt. 310
Cap. 9. V. 9. Sicut in diehus Gabaa

viſitabit iniquitates eorum. 153

Cap. II. v. 4. Traham eos in vincu⸗
lis Adam, in funiculis charita-
tis. 448
Ex Joël. .
Cap. I. v. 5. Expergiſcimini ebrii, &
flete. 35 1

Ex

Cap

C

Cap.

pee⸗

erta⸗

245

kneſ.

461

lnæeſi .

ibid

Vultus

299

e ob⸗
1583
opera
49 4
eltus
502
10 iu.
ne. 163
, flie⸗
ntes 10
92
in no⸗
163

ſlitu⸗
or ejs⸗
449
etboteh,
, gus
10

7

Ee o) E

Cap. 3. V. 6. Si eſt malum in civita-

te, quod non fecerit Dominus.

4f
Cap. 6. v. 4. Væ, qui comeditis ag-

num de grege, qui caanitis ad
vocem plalterii. 353
v. 6. Nihil patiebantur de contri-
tione oſeph.
Exr Abdia.
Cap. 4. V. 4. Si exaltatus fueris, ut
aquila, & inter ſydera poſueris
nidum tuum, inde detraham te.
Ex Habacuc.

Cap. I. v. 16. Cibus ejus electus.

42²6
Cap. 2. V. 9. Væ qui congregat ava-
iitiam malam domui ſuæ. 421
II. Lapis de pariete clamabit.

148
Cap. 3. v. 5. Egredietur diabolus
ante pedes ejus. 424229

Erx Zacharia-
Cap. 9. V. 17. Vinum germinans
virgines. 305
Ex Malachia.
Cap. I. v. 14. Quia Rex magnus
ego, dicit Dominus, & nomen
meum horribile. 244
Cap. 2. V. 2. S1 nolueritis bonore
ſuper cor, ut detis gloriam no-
mini meo, maledicam benedi-
Gtionibus veſtris. 253
v. 3. Ecce ego diſperdam ſuper
vultum veſtrum ſtercus ſolenni-
tatem veſtrarum. lbid.
Ex Libro J. MWachabæorum.
Cap. 20. v. 62. A verbis viri pecca⸗
R. P. le jeune IX. Theil,

383

toris non timueritis, quia glo⸗
ria ejus ſtercus & virmis eſt. 93
Ex Ewangelio S. Matthei.
Cap. 2. V. 3. Turbatus eſt Rex, &
omnis Jeroſelyma cum eo. 28

Cap. 3. v. 8. Progenies viberarum

pœnitentiam agite. 33
v. 10. Securis ad radicem poſita
eſt. 575
Cap. 4. v. I. Ductus eſt Jesus à ſpi-

ritu in deſertum. 81. 42 5
Cap. S§. vVv. 43. Diliges prozimum
tuum. = 38

Cap. 6. V. 16. Cùm jejunatis, nolite
fieri ſicut hypoeritæ triſtes. 1
v. 19. Nolite theſaurizare vobis
theſauros in terran
v. 20. Theſaurizate vobis theſau-
ros in cœlo. 18

Cap. 7. V. 21. Non omnis, qui dicit

mihi Domine, Domine. 199
Cap. 8. v. 5. Cùm introiſſet Caphar-
naum, acceſſit ad eum. 35
v. 9. Homo ſum ſub poteſtate

conſtitutus. Ibid.
v. 31. Si eijcis nos, mitte nos in
porcos. 408

Cap. 10. v. 42. Qui dederit potum,
calicem aquæ frigideæ tantuùm »
non perdet mercedem ſuam. 227

Cap. 12. v. 41. Surgent Ninivitæ in

judicio cum generatione hac,
& condemnabunt illam. 138
Cap. 13. V. 25. Inimicus homo ſu-
perſeminavit zizania. 76
v. 26. Mundatis, quod deforis eſt
calicis, ſepulchra dealbata. 479

Cap. 15. V. 22. Filia mea malè à dæ-

monio vexatur.

176
Cgsg

V. 23* 4

Tbid.

OE.

V. 23. Dimitte eam, quia clamat
poſt nos. Ibid.
Cap. 16. V. 13. Quem dicunt homi-
nes eſſe filium hominis? 31
v. 18. Portæ inferi non prævale-
punt. 46. 462
Cap. I5. V. I. Aſſumpſit Ebus Pe-
trum, & Jacobum, & Joannem
fratres ejus, & transfiguratus

eſt ante eos. 195. 214
Cap. 18. V. 18. Quæcunque ſolveri-
ties.⸗ 247
Cap. 19. V. 17. Si vis ad vitam ingre-
di. 184. 369
v. 21. Si vis perfectus eſſe. 184
Cap. 20. v. N. Tolle, quod tuum
eeſt 111
v. 22. Neſcitis „ quid petatis. 162.
50
Cap. 22. V. 14. Multi ſunt vocic
pauci verò electi. 199

Cap. 23. V. 2. Suder cathedram Moy-
ſi ſederunt ſeribe, & Phariſæi.
248. 290. 303
V. 26. Munda prius, quod deforis
eſt calicis. 482
Cap. 25. V. 24. Metis, tibi non ſemi-
näſti. 76
v. 25. Abſcondi talentem tuum
in terra: Ecce habes, quod tuum
eſt. 78
v. 40. Quod uni ex minimis feci-
ſtis, mihi feciſtis. 120
Cap. 26. V. 41. Vigilate, & orate,
ne intretis in tentationem. 194
Ex V wangelio S. Marci.

Cap. 5. V. 12. Si ejicis nos, mitte nos

in porcos. 408
Cap. 7. V. 255. Procidit ad pedes
ejus. 169

0°) W„EùE.

Cap. 9. V. 49. Habete ſal i in vobis „&
pacem habete inter vos. 4 56
Cap. 10. vV. 21. Adhuc unum tibi
deeſt, vende omnia, quæ habes.
3569
Cap. 1I. v. 16. Et non ſinebat, ut
quisquam tranferret vas per
templum. 285

Cap. 12. V., 18. Ex toto corde; ex
omnibus viribus tuis. 48

Cap. 14. V. I8. Unus veſtrüm me
traditurus eſt.
Ex Evangelio S. Lucæ.
Cap. I. v. 78. Viſitavit nos oriens
ex alto. 1
Cap. 3. v. 8. Progenies Viperarum Pæ-
nitentiam agite.

3 2
v. 9. Securis ad radicem poht
eſt. 775

Cap. 4. V. 23. Medice cura te iptüm.
276. 43 6
v. 33. Socrus Simonis eeikel
magis febrius.

Cap. 7. v. 24. Væ vobis divitigs.

36 1

V. 3 8. Dare, & dabitur vobis. 577
v. 4. Ex abundantia cordis s
loquitur.

394
Cap. 9:. v. 31. Loquebantur de ex-

= ceſſu, quem completurus erat
in Jeruſalem. 221
Cap. 10. V. 18. Videbam ſathanam ſi-
cut fulgur de cœlo cadentem. 95
Cap. II. V. II. Parvuli petierunt pa-
nem. 288
Cap. 12. Vv. 4. Nolite timere eos, qui
occidunt corpus. 93. 214
Cap. 13. V. 3. Niſi pænitnetſam ege-
ritis. 20. 235
v. 24.

212

Cap.

6, &
46

n tbi

dabes.
309
t, ut
per
285
e; eX
45

n me

2¹²
Oriens
tum pe⸗
331
poſta
575

492
fvitibus⸗
361
Obis. 577
rdis 5
54
L de ex-
tus ergt
221
hanad 1.
atetn. 95
erunt pe.

2⁰

es, gui
93. 2¹⁴
tiam epe⸗

E (o) Wr

v. 24. Contendite intrare per an-
guſtam portam. 211
Cap. 14. V. 30. FHic homo cæpit ædi-
ficare, & non potuit conſumma-
rece. Aft
Cap. 15. V. 31. Tu ſemper mecum
es, & omnia mea tua ſunt. 252
Cap. 16. V. 9. Facite vobis amicos;
ut, cùm defeceritis, recipiant
vos in æterna tabernacula. 36
v. 17. facilius eſt cælum & terram
tranſire, quàm unum apicem
de lege cadere. 1323
v. 19. Homo quidam erat Dives,
qui induebatur purpurq. 333

Cap. 17. v. 21. Regnum DElI intra
vos eſft. 566
Cap. 18. v. 1. Oportet ſemper orare,
& nunquam deficere. 174

Cap. 19. V. I. Qui ſpernit modica,

paulatim decidet. 274

Cap. 22. v. 25. Reges gentium do-

minantur eorum: vos autem
non ſic. 22
V. 40. Orate, ne intretis in tenta-
tionem. 84
Cap. 23. V. 42. Memento mei, dum
veneris in Regnum tuum. 219
Ex Evangelio S. Joannis.
Cap. I. v. 16. De plenitudine ejus
omnes accipimus. 458
Cap. 2. v. 16. Aufferte iſta hinc, &
nolite domum facere orationis
domum negotiationis. 371

Cap. 4. v. 13. Qui biberit ex aqua,

quam ego dabo, non fitiet in
Eternum. 573
Cap. 5. v. 6. Vis ſanus fieri, tolle

grabatum tuum , & ambula,
178
v. 7. Hominem non habeo, 192
Cap. 6. V. 52. Panis, quem ego da-
peo, caro mea eſt 123
v. 59. Qui manducat hunc panem,
vivet in æternum. 238
Cap. 8. v. I1. Vade, & noli amplius
peccare. D 580
V. 21. Ego vado, & quæretis me,
& in peccato veſtro moriemi-

n. 231
Vv. 46. Quis ex vobis arguet me de
pecceato.

457
Cap. 9. v. 2. Quis peccavit? Hic,
aut parentes ejus, ut cæcus na-
fceretur. 498
Cad. 10. v. 30. Ego & Pater unum
ſumus. 62
Cap. 1II. V. 42. Sciebam, quia ſem-
per me audis. 16 5
Cap. 12. v. 26. Ubi ſum ego, illic &
miniſter meus erit. 54 5
Cap. 13. v. 34. Mandatum novum
do vobis, ut diligatis invicem ,
ſicut dilexi vos. 41
Cap. 14. v. 31. Ut cognoſcat mun-
dus, quia diligo Patrem, ſur-
= gite. 42
Cap. 15. v. 12. Hoc eſt præceptum
meum, ut diligatis invicem. 41
V. 13. Majorem charitatem nemo
habet, quàm ut animam ſuam
ponat pro amicis ſuis. 221
Cap. 16. V. 23. Si. quid petieritis Pa-
trem in nommine meo, dabit vo-

bis. 160
v. 33. Confidite, ego vici mun-
dum. 429
ggg 2² Cap.

Cap. Tr8. V. II. Calicem, quem de-

dit mihi Pater. 504
Cap. 20. v. 23. Quorum remiſeritis
peccata. . 238
Cap. 21. V. 15. Simon Joannis dili-
gis me plùs his? Paſce agnos
meos. 291
Ex Actis Apoſtolorum.
Cap. 3. V. 21. Tempua reſtitutionis
omnium. 147
Cap. 5. v. 4. Nonne manens tibi
manebat, & venundatum in tua
erat poteſtate? 370
Cap. 6. v. 4. Nos autem orationi &
prædicationi verbi inſtantes eri-
mus. . 293
Cap. 7. v. 5I. Dura cervice, & in-
cCeircumeciſis cordibus. 479
Cap. S. V. 22. Pœnitentiam age, &
Ora DEUM. 591
Cap. 10. V. 20. Nihil
lium, quò minùs annuntiarem
vobis, & docerem vos publicè
& per domos. . 29
Ex Epiſtola ad Romanos.
Cap. I. V. 30. Detractores DEO odi-
biles. 496
Cap. 2. v. 29. Circumciſio cordis in
Spiritu, laus ex DEO eſt. 479
Cap. 5. V. 12. Per peccatum mors.

Cap- 6. V. 23. Stipendium peccati
mors. 9
Cap. 7. V. 24. Infeliz ego homo, quis
me liberabit à corpore mortis
hujus. 422
Cap. 8. V. 21. Ingemiſcit creatura,
liberabitur à ſervitute. 147

v. 26. Nam quid oremus, ſicut
oportet, neſcimus. 160. 267

WOEA.& ( 0 WE

ſubtraxi uti-

v. 29. Quos præſcivit, & præde-
ſtinavit. 525
Cap. 10. V. 17. Fides ex auditu. 61.
Cap. 12. V. I. Exhibeatis corpora
veſtra hoſtiam, viventem, ſan-

Cap. 13. v. I. Quæ à DEO ſunt, or-
dinata ſunt. 23
v. 8. Reddite, quæ ſunt Cæſaris,
Ceſari. . e 370
v. 13. Non in commeſſationibus,
(& ebrietatibus, non in cubilibus
impudicitiis. 58556 5
Cap. 14. V. 17. Regnum DEl non
eſt eſea, & potus, ſed gaudium
in Spiritu Sancto. 566
Cap. 16. V. Iy. Rogo vos fratres, ut
obſervetis eos, qui offendicula
faciunt præter doétrinam ,
quam vos didiciſtis. 524
v. 18. Hujuscemodi enim Chriſto

Domino noſtro non ſerviunt,
124

ſed ſuo ventri. W
Ex Epiſtola I. ad Chiorintos.
Cap. 3. v. 9. DElI adjutores ſumus.
Cap. 4. V. 13. Tanquam purgamen-
ta hujus mundi facta ſumus om-
nium peripſema. 57
Cap. 6. v. 3. Neſcitis, quia Angelos

jjudicabimus. 246
v. 10. Fures Regnum DEl non
poſſidebunt. 370
V. 19. Non eſtis veſtri. 520
v. 20. Empti enim eſtis. Ibid.

Cap. 8. V. 13. Non ut aliis ſit re-
miſſio, vobis autem tribulatio.
. 131
Cap. 9. V. 25. Ille quidem ut cor-
rupti⸗

e

V.

Cap⸗
Cap.
1.

Cap.

(ap.

Cap.
Cab.

Cab.
Cah.

Ede.
5A
61
pora
ſan-⸗
345
01.
23
elarts,
370
nibus,
bilibus

366

] non
uudiam
666
68, Ut
ncicula
inam
524
Chricto

Niunt ,

124
n

ens .

253
rgawen.
mus o.
5

Aogelos

5
l

EI hon
620
Pbis.
ſe re⸗
bulatio.
131
t col.
toptr⸗

ruptibilem coronam aciperet,
nos verd incorruptam. 190
v. 27. Ne fortè cum aliis prædi-
cavero, ipſe reprobus efficiar⸗

213
Cap. 10. V. 11. Omnia in figuris con-
tingebant illis. 519

Cap. 13. V. 2. Ji charitatem non ha-
buero, nihil ſum. 43. 485
V. 4. Charitas patiens eſt, benigna
eſt. 74
Cap. 14. V. 15. Pſallam Spiritu, Pfal-
lam & mente.
v. 47. Secundus homo de cælo
cæleſtis.
Cap. I5. v. 33. Corrumpunt bonos
mor es colloquia prava. 393
Cap. 16. V. 22. Si quis non amat Do-
minum noſtrum Esum Chri-
ſtum, anathema ſit. 486
Ex Epiſtola II. ad Corinthios
Cap. S. V. 25. PrO omnibus mortuus
eſt. 541
Cap. 8. v. 9. Propter nos egenus fa-
Sus eſt. 354
Cap. 10: V.
met ipfſos nobis.
Cap. I1. V. 39. Quis infirmatur, &
ego non infirmor? 126
Cap. 12. v. 7. Ne magnitudo reve-
lationum extollet me, datus eſt

Sathanæ, dqui

Er Eplſtola ad Galatas.
Cap. 4. V. 6. Miſit in corda noſtra
ſpiritum filiorum. 32
v. 19. Quos iterum parturio, do-
nec formetur in vobis Chriſtus.
276

me colaphizet.
424

272

519

15. Comparantes nos-.
583

mihi ſtimulus carnis, Angelus

Wα CO e Ee

v. 30. Eijce ancillam, & filium
ejlus 478
Cap. §. V. 22. Frucétus ſpiritûs ſan
charitas, gaudium, pax. 553.
Cap. 6. v. 9. Bonum facientes non
Qgeſiciamus 24
12. Operemur bonum ad omnes,
maximè ad domeſticos fidei.
—— 50
Ex Epiſtola ad Epheſiss.
Cap. I. Vv. II. Prædeſtinati ſecun-
dum conſilium voluntatis ſuæ.
336
Cap. 2. V. 4. Propter nimiam chari-
tatem ſuam,

6
Cap. 3. v. I7. In charitate radicati,
fundati, ut poſſitis comprehen-
dere. 42². 218
Cap. 4. vV. 9. Accepit dona in homi-
nibus. 166. 358
Cap. F. V. 1I8. Eratis aliquando te-
nebræ, nunc autem lux in Do-
mino. HW 1⁰09
Cap. 6. v. 5. Servi obedite dominis
carnalibus cum timore & tre-
more. 2 5
„. 6. Non ad oculum ſervientes,
quaſi hominibus placentes. Lid.
v. 24. Gratia cum omnibus, qui
diligunt Dominum noſtrum
Jesum Chriſtum. 486
Ex Epiſtola ad Pbilippenſes.
Cap. 2. V. 7. In ſimilitudinem homi-
num factus. X14
Cap. 3. V. 18. Multi ambulant, quos
ſæpe dicebam vobis, nunc au-
teun flens dico. 86
v. 19. Quorum finis interitus. 87

6G 8S 83 Cap

8

qua dilexit nos.

Cap. A. v. 5. Modeſtia veſtta nota ſit
omnibus hominibus: Dominus
enim propéè eſt. 53
Cap. 8. v. 9. Multam fiduciam ha-
bens
charitatem magis obſecro. §t
Ex Epiſtola ad Coloſſentes.
Cap. I. V. 10. In omni ôpere Bono
fructificantees. 556
v. 10. Ambuletis dignè DEO ve-
ſtro. è 525
Cap. 3. v. 8. Deponite turpem ſer-
monem de ore veſtro. 3
V. 1I4. Charitatem habete, duod
elſt vinculum perfectionis. 39
Ex epiſtola. I. ad Theſjalonicenſes.

Cap. 4. V. 6. Nemo in negotio cir-

cumveniat fratrem tuum. 544
v. II. Operamini manibus veſtris „
ſicut præcepimus vobis. 440
Erx Epiſtola II. ad Theſjal.
Cap. 3. v. 10. Si quis non vult ope-
rari, non manducet. 50
Er Epiſtola I. ad Timotheum.
Cap. 2. V. 14. Non eſt leductus Adam
in prævaricatione. 4
Cap. 3. V. I5. Eecleſiam., quæ eſt do-
mus DEI 476

Cap. 4. v. I. Spiritus erroris, ſpiri-

tus vertiginis. 22
v. 8. Corporalis exercitatio ad
modicum valet.
Cap. 5. v. 23. Noli adhuc aquam
bibere, ſed modico viro utere.

89
Cap. 6. v. 9. Qui vojunt divites ſie⸗
ri, incidunt in tentationem, &
laqueum diaboli. 209.
v. 12. Certa bonum certamen,

imperandi tibi propter

482

334

apprehende vitam xternam.

Ex Epiſtola II. ad Tmokpeum.
Cap. 2. v. 10. Omnia propter Ele-
cos. .
Cap. 3. v. 16. Omnis Scriptura die
vinitùs inſpirata eſt. 265
Cap. 4. v. 5. Miniſterium tuum im-
ple. 250. 287
Cap. 6. V. II. Tu verò 6 homo DEI.

Ex Epiſtola ad Vitum.
Cap. 2. v. 12. Sobriè, & juſté, &
pié vivamus in hoc ſæculo. 31
V. I4. Dedit ſemetipſum, ut mun⸗
daret ſibi populum acceptabis

lem, ſeétatorem bonorum ope

Eryv xiſtola ad Hebraos.
Cap. 4- V. 15. Tentatus per Omnia.

Cap. 7. V. 19. Ad nihil perfectum
adducit leeTzs. 478
Cap. 10. V. 26. Voluntariè peccan-
tibus nobis poſt acceptam no-
titiam veritatis jam non relin-
quitur pro peccatis hoſtia. 117
Cap. II. V. I. Argumentum non
apparentium.

33
Cap. II 2. v. 6. Flagellat omnem fi-

lium, quem recipit. 7570
v. 8. Juis enim filius, quem non
Sorrigit pater. 504
Cap. 13. v. 14. Non habemus hic
manentem civitätem. 58
V. 15. Offeramus hoſtiam laudis-
⸗ 269
V. 16. Talibus enim hostiis pro-
merettur DEUS. 552
Ex

156

Cap. 3. v. 13. Judicium ſine mileri-

Cap. 4. v. 7. Reſiſtite diabolo, &

A2 o) Wer

Exr Epiſtola S. Jacobi.
Cap. I. v. 6. Poſtulet in fide, nihil
hæſitans. 164

4. 13. Intentatur malorum eſt,

ipfe autem neminem tentat. 84
V. 36. Si quis putat ſe Religioſum
eſſe, non refrœnans linguam.
399

cordia ei, qui non fecit miſeri-
cordiam. . 352

Cap, 3. V. 6. Univerſitas malorum.

401
fugiet à vobis. 42429
Cap. 5. v. I2. Ante omnia fratres

nolite jurare. 3391
v. 13. Triſtatur aliquis veſtrüm?
Oret. 194

Eyrx Epiſtola I. S. Pelxri.
Cap. I. V. 21. Spiritu S. in ſpirati ſunt
Sancti. 266
Cap. 2. V. 18. Etiam diſcolis. 24
Cap. 3. v. I. Mulieres ſubditæ ſint
viris ſuis. 439
Csp- A. v. II. Si quis loquitur, qua-

lermones DEl. 537
Cap y. V. 3. Facti forma gregis.
297

v. 8. Tanquam leo rugiens cir-
cuit, quærens, quem devoret

4²
Exrx Epiſtola II. S. Peti.

Cap. a. v. 19. A quo quis vincitur,

ejus ſervus efficitur, 432

. &ι **

Cap. 3. v. 9. Quoniam mile anni
ante oculos tuos ſicut dies. 2
Eyrx Epiſtola IL. S. Joannis.
Cap. 2. V. II. Qui malè sgit, in te-
nebris eſt, & in tenebris ambu-
lat, & neſcit, quèò eat; quia te-
nebræ obeœcaverunt oculos.

473
Cap. 3. V. 8. Ut diſſolvat opera

diaboli. 22
v. 14. Qui non diligit, manet in
morte. 486

V. 15. Qui odit fratrem ſuum, ho-
micida eſt. 397
V. 16. Et nos debemus pro fratri-=

bus animas ponere. 49
Ex Epiſtola S. Judœ. Z
Cap. 1. Jeſun Chriſto conſervatis.
520

Er Apocalypi.
Cap. 3. V. 2. Non inveni opera tua
plena. 14
v. 19. Ego quos amo, arguo, &

eaſtigo.. 46
V. 21. Qui vicerit, dabo ei ſedere
mecumen throno 220
Cap. 8. v. 13. Et vidi, & audivi vo-
cem unius aquilæ volantis per
medicum cæli, dicentis voce
megna: Væ væ VvSX 357. 362
Cap. 12. v. I. In capite ejus corona
duodecim Stellarum. 10
Cap. 22. V. II. Qui iu ſordibus eſt,
ſordeſcat adhuc. 574

Rreaiſer,

Der. in. n diſem neundten Theil huummlmat
würdigen Sachen.

Adam Suͤnd und Schaden. 3
Allmooſen Frucht. 120. 368
Verſagen was groſſer Schad, 352
Werden dardurch alle Goͤttliche
Vollkommenheiten verletzt. 368
Die Goͤttliche Vorſichtigkeit.
Weißheit. Ibid.
Guͤtte. lpial.
noihvendigu unſerer Seelhet.
71

Axbeit beſte Mittel wſder die iir

zucht. 314
Armird Evangeliſche iſt ein Nath⸗
kein Gebokt.
Auserwaͤhlte haben alle Geſs ef
zu ihrem Nutzen.
Klein an der Zahl.
Wider weitlaͤuffig bewiſen⸗

B.

155
195. & ſed.

Balthaſar Kurtze Freund.
Bekehrung nicht zu verſchieben biß
in Todt⸗

231. 244

376
Ibid.

Ibid.

Beſeſſene. Was diſes Ubels e⸗

ſach. 6
unterſchidiice auf Seithen EGBi⸗

408
. Auf Geithen des boͤſen Geiſts.
Auf Seithen des Menſchen

415
Was die geiſtliche Beſeſſung. 410

Deſſen Wahrheit wird angedeut⸗ “

lket. 422
Durch Exempel. Ibid.
Mittel und Frucht. Ibid.
Betrachtung Mittel wider
Verſuchung.
Bruͤderliche Ermahnung. Sude
Ermahnung. —.r “
C.

Chriſten muͤſen anderſt tugendhafft
ſeyn als die Juden. 475
Deren Unterſchid. 2279
muͤſſen GOtt dienen aus Lieb. 484
Wegen den ewigen Guͤtter. 487
Seynd ſchuldig nach der Vollkom⸗
menheit zuſtreben. 509
Deſſen eſach. lbid.

die

Z3u

ſe
Llern
R

HM Liecte verglichen einem Baſt⸗ ⸗

Zu aller Zeit. —
Ohne Ausnahm.
Ohne Entſchuldigung. 33
rrtach ver . 81
et ein drey erechtigkeit im
Detſten renfahe

ie austheilende.
Berwechslende. = III
ie Raachnemmende.

in der Welt. 124

Streng wider die Unbarmhertige.

I27
Solter boch, ſoͤndert ab von der
Welt „ und machet zu ſeinen
Freund die Prieſter, ſo gut. 250
egiie, und. vermaledeyet bi⸗
1 Oſe

Verdammet keinen , ae den ſGrl

digen.
Verdammet am Creut die Reſte

Hat allein nicht geſuͤndiget, noch

ſuͤndigen koͤnnen. 457
Beßhlt uns vollkommen zu ſeyn.
510
It in diſem das Exemplar. §13
“ unſer Zihl und End. 520

Ehr eyte zu fliehen.
Einſamkeit Mittel wider die Vers
ſuchung. 96
Wie ſolche auf, und anzunemmen.

4

Elteren ſollen tugendſamb ſeyn. 20
R. P. le jeune IX. Theil.

digd.

I01
104

114
Gut gegen denen Barmhertzigen—

Delig wegen dem geiſtlichen Nu⸗
tzen. 35
Wegen dem zeitlichen Waken⸗
Sollen dem Evangeliſchen Hanpt
mann gleich ſeyn. 3 1
Fromm gegen GOtt. 31
Niechter gegen ſich ſelbſt. 33
Gtroeht gegen dem achſtsn 4
ienſtbotten.
Schaden denen Kindern durch aͤt
boͤſes Leben in zeitlichen Sachen.

In Geiſtlichen. 322
Etmahnung Bruͤderliche. R 4565
Welche zu diſer verbunden. 460

Exempel. Ibid.
Wie ſolche vorzunemmen. 466

Faſten wie ſolche zuhalten. 1
Iſt ein Mittel wider die Verſu

chung.
Slucht der Gelegenheit beſte Ditte⸗
wider die Unzucht 311
Franciſeus Salefius wie gut gegen ſei⸗

nen Beleydiger. B 5 5
Fraß verglichen einer Natter. 86
dreybeit iſt unſchaͤbbayr. ²3
Geber wie ſolches beſchaffen ſen
Umb was zu betten. 135
Wie 164
Wann. 174
Bir Exempel bewiſen Ibid.

Beſte Mittel wider die Unzucht. 314
5 h h h Ge⸗

Gedultig anzunehmen die Ermah⸗
nungen. A472
Geitz wie ſchaͤdlich.
Geitzige ſeynd ungluͤckſeelig auch in
diſem Leben. 356
Gelegenheit fliehen beſte Miktel Pi⸗
der die Unzucht.
Gerechtigkeit wie villerley, und
was ſie ſeye. 102

Dreyfache in dem letzten Gericht.

10I & ſeq.
Geſchaͤft gar zu vil fliehen wegen
Verlurſt der Zeit.
Wegen Zerſtreuung des Gende

Wegen Verletzung des ew ſſei.

Wird in Eremplen gezeigt. 12
Geſchoͤpff alle ſtehen auf wider den
Guͤnder. 138

Seynd Werckzeug zu deſſen Be⸗

ſtraffung 149
Gewohnben boͤſe wie ſcihac.
eq.
Mittel wider dieſeibe. 768 18;. &
ſeq- 74

Gleißnerey zu fliehen.
GOtt vorſichtig uͤber die Kirch wider

die Ketzerey. 57
Hat derſelben gegeben oaaz
Coneilia Oecumenica. 35
Pontifices.
Iſt anzubetten wegen ſeiner ahe⸗
Wng 74
Weißheit. 74
. Guͤtte. 76
Seine Lieb gegen den Auserwͤh⸗
ten. 214

SE (o) WE*
16

31II
berren groſſe Plin iugendſams

Niechter gegen ſich⸗
Gerecht gegen dem Nͤchſten.

ſten.
Welche dem

Do Hoͤhe. 218
Tüe,fe. 221
Laͤngle. 222
Breitte.
Verbuͤrget unſeren letzten Las
unnſerem Heyl.
Zeiget dardurch ſeine Vollkommen⸗
heiten. Ibid
Gutes gallzeit zu würcken. 77. ki⸗

wegen dem Giſlichen ,

tzen.
Wegen dem zeitlichen Nutzen. 15
Fromm gegen GOtt. 31

33
34
Juden weit entſchiden von den Chri⸗

Juͤdiſchen Brauch

nach lebten, wurden nicht ſeelig.
476

Ihr groſſe Ungleichheit in dem

Dienſt GOttes gegen Lien

Chriſten. 479 ſeg.

Bese⸗ vermoͤgen nichts wider dir

Kirch.
Werden verglichen den Windiſ
in ihrem Anfang. S
In ihrer natur und

Weſenheit. 7
In

0 1—

13
1
24
17

31
ens
.

145

Cr⸗
auch
ſaig.

derm
denen
leg⸗

E* h e

In ihren Wuͤrckungen. 64
Laſſen in der Schrifft aus, was
wider ſelbe.
Birch wider die Ketzer bewahrt von
der Vorſichtigkeit GOttes. §57
Rleyder Pracht, wie ſchaͤhlich. 341

0
—

Liebe GOttes gegen den Auserwaͤhl⸗

ten. Sihe GOtt.

Lieb gegen dem Naͤchſten. 38
Von wem ſelbige ebtien. 40
Dcſn Hochheit. 42²
Beſſee 22
Laͤnge. 3433
Mit Erempeln bewiſen. 45. 55

migigkeit beſte Mittel wider zdie
Urrnlauterkeit.
Deſſen Uberſchreitung wie ſaidi

lich. 346
mäßigang wie ſtraͤfflich. 436
Mit Exempel bewiſen. mid.

Mutter boͤſes Leben ſchadet denen

Kinderen hoͤchſtens. 315
Zm Zeitlichen. 318
Im Deſtlichen. 322
Nachſten Lieb, Vide e gegen dem
P.

Praſſer der reiche verdammt wegen
den Reichthumen. 37
Wegen der Kleydung.
Wegen dem Wohleben im Eſſen
und Truͤncken. 349

Wegen verſagtem Allmoſen. 352
Prieſter: Pflicht und Schuldigkeit
in der Kirch. 248
Bey dem Altar. 254
5 In dem Chor. 264
In dem Beichtſtuhl. 275

In anderen Orthen.
Haben alle den Befelch die Sae
lein zuweyden.
Sollen ihre Verichtungen thun
aus Gehorſamb.
Aus Antrib der Gnad durch das
Gebett. 293
Durch die Lieb gegen GOtt. ibid.
Soll ſonderbahr fliehen das daſter
Der Unzucht.
Wird gezeigt durch unterſchhli
Proben. ibid.

Reichthumb groſſe Urſach der Ver⸗
dammnuß·⸗
Seynd kein wahres Gut. 357
Köahen nicht leicht beſeſſen wer
Seynd ſchlecht, und auſſer n

Bringen groſſes Ubel ihren Gebe
haberen ibbid.
Creyfaches væ uͤber ſelbe. 362

S.

Schat was fuͤr einer zuſuchen. 16

Schrifſt Heilige wohl zubedencken,
und zuhalten. 121
Suͤnder bey dem Gericht von R
Geſchoͤpffen verfolgt.
Stehet auf wider alle Geſchoͤpß

Hhhh⸗ daſi⸗

Deſſen Verlurſt der groͤſte. 228
Suͤndt verurſacht den Todt, 9
Aidi zufliehen. 77

Widerfall in dieſelb⸗ hoͤchſt ſchin⸗
lich.
Todts Angedencken ziehet uns ab
von der Unmaͤßigkeit. 9
WVon der eytlen Ehr. S 13
Von dem Geitz.

Trangſaalen . warumb GOtt 6r
che zuſchicket.

Zuzeigen ſein oberherrlichen Ga
nglt. 497
Sein Gerechtigkeit. 499
Sein Vorſichtigkeit. Folr

Zu Ehren des Leydens Ehrlſt.

503
Wie ſolche uns zu Nutzen kom⸗
men. 505

Varter boͤſes deben. Sihe Mutter.

Verdammte groß an der Zahl. 203
Deren Urſach. Ibid.
Verſuchung verglichen einer Nat⸗
ter. 86
Loͤwen. 91
Dracken. 94
Ob ſolche zubegehren. 82

Mittel wider ſolche. 96
Unbarmhertzigkeit wie groſſes La⸗
ſter. 127

Unmäaͤßigkeit wie groſſes Laſter. 3

l

Unzucht ſonderbahr zu giehen denen

Werck gute allteit zu wäͤrcken.

393. & ſ.

Alle muͤſſen dar⸗ 4
nach ſtreben. 509 & e,. . s.
54
Vorſichtigkeit GSOttes. 33 Sche
GOtt. 3

Prieſter.
Mittel darwider.
Vollkommenheit.

77
Werden in Himmel getragen, und
vor GOtt. 546
Seynd die koſtbahriſte.
Vermehren unſere Glorvyv. 570
Wderfall in die Suͤnd hochſt ſaeb⸗

lich.
Mittel darfuͤr. mia.
Wollſten verlangt jedermann. 554
Aber unterſchidlich. Ibid.
Geiſtliche uͤbertreffen weit die neiß⸗

Eidrrne .
eynd daurhaffter, und ini
563
Leibliche gantz anders beſchaffen, 1.
38.
Zungen ſoll wohl beobachtet wer⸗
n. 388
Ver ſuͤndiget ſich durch das Laͤſti ren
und Schwoͤren. 391
Durch unkeuſche Reden. 393
Durch zu widerlauffenden der
Chriſtlichen Lleb. 396
Mittel fuͤr diſe. 399

549

Des Blinden, aber gekreu und ſichert

Weeg⸗ SFeſets

Von Jericho nacher Jeruſalm

Vollſtaͤndiges

QUADR AGESIMALE.

Das iſt

Ehr „Geiſt⸗und Eyfer⸗ volle

Haſten⸗Predigen

Chedeſſen i in Frantzoͤ ſiſcher Sprach gehalten
Von

A. R.P. J0OANNEIeIEIINE (insgemein

der blinde Pater genannt) Prieſtern des Oratorii ESU.

Nunmehro aber wegen ihrer ausbuͤndigen Vortrefflich keit

nachoͤfters widerholter Frantzoͤſiſcher Edition zu allgemen
Nutzen in das Teutſche uͤberſetzt, und in Druckverſtenge inem

Durch
A. R. D. LAURENTIUMLAUX Ord. S. Augultim

Regulierten Chor⸗ und Capitular-Herrn, und Reſi Sniten
Decanum des Loͤbl. Reichs⸗Stiffts Creutlingen.

Neundter und Zehender Theil.
. Zweyte Auflag.
Mit Erlaubnus der Obern.

—

Augſpurg verlegt von Ignaz Adam, und Franz Anton Veith, 76y.

V
2

VY

†
X

S
W
VierfarbSelector Standard*-Euroskala Offset

19

17

16

18

9 10 11 12 13

8

7

6

5

4

3

2

* Copyright 4/71999 VxyMaster Gmbh wwW.yxymaster. com

1