ten? Er kan ja nicht die mindiſte
Neigung, nicht einigen guten
Gedancken, noch Bewegung
des Hertzens zu GOtt haben,
und ſagt diſer H. Vatter, daß
er bettete? Er ſagt es, dieweil
Paulus zu dem End, in diſer
Meynung, und Abſicht nider⸗
gekniet iſt; und wird der Leib,
auch nach daraus geflogener
Seel, in eben dem Stand, und
Beſchaffenheit, in welcher er an⸗
faͤnglich geſetzt worden, vor
GOtt allzeit angeſehen, und
geachtet, indem die erſte wuͤrck⸗
liche Meynung, mit welcher ſich
der H. Einſidel auf ſeine Knie
nidergelaſſen hat, der Tugend,
und Krafft nach in diſer Poſtur,
und Stellung ſeines H. Leich⸗
nams noch immer fort waͤrete.
Intellexit, quod etiam cadaver
Sancti DEum, cui omnia vi⸗-
vunt, officioſo geſtu precaba-
tur. Ihr fallet vor GOkt auf
euere Knie nider, des Willens,
ihn mit Seel, und Leib z ehren:
Es geſchicht, aus menſchlicher
Schwachheit, daß der Geiſt
fluͤchtig wird, davon fliegt, und
gar weit ſich entfernet; doch
is 3 ehret

734 Viertzigſte Predig,
Amen. Was ein ſeltſame Art

ehret der Leib Chriſtum einen
Weeg, als den anderen, er iſt in
eben der Poſtur, und Beſchaf⸗
fenheit, als ihr ihn aus guter
Meynung von Anfang geſetzt
habet. .

Endlich koͤnnet ihr in diſer
innerlichen Troͤckne, und Ge⸗
muͤt s⸗Unfruchtbarkeit GOtt
nich s deſtoweniger ſehr gute,
vollkommene, und innmuͤthige
Gedancken, und Andachten auf⸗
opfferen, die Gedancken, Anmu⸗
thungen, und Andachten Chri⸗
ſti, der Allerſeeligiſten Jung⸗
frau, deren Englen, und Heili⸗
gen. Wann ihr in dem Ge⸗
bett hohe Concept, und inbruͤn⸗
ſtige Neigungen, ſonſt aber
nichts, als diſes, haͤttet GOtt
aufzuopfferen, waͤre es nichts
ſonders groſſes; es waͤre weni⸗
ger in Vergleichung GOttes,
als die Einbildungen einer
Ameiß in Vergleichung eines Se⸗
raphims. Aber wann ihr ihm

das Gebett, und die Neigungen
Chriſti aufopfferet, ſo opfferet

ihr ihm etwas groſſes, und ihm
anſtaͤndiges. Der H. Joannes
ſahe in der heimlichen Offenbah⸗
rung die Engel rings um den
Thron des Lamms, und um die
24. Aelteſte, welche die Apoſtel,
und Propheten vorſtelleten, her⸗
umſtehen; er hoͤrete das Gebett
welches ſie verrichteten, und ſagt,
daß ſie aufgerufſfen haben:

zu betten, und GOtt zu loben,
iſt wohl diſes? Man ſchlieſt,
und endiget wohl die Gebetter
durch das Amen, fanget ſie
aber nicht alſo an. Die Urſach
iſt, weil ſie auf das Lob, welches
die Allerheiligiſte Menſchheit
GOtt, und Chriſto die Aller⸗
ſeeligiſte Jungfrau, und die

Apoſtel geben, Amen ſprechen.

Eben diſes koͤnnet ihr auch thun,
ihr koͤnnet ſprechen: Hoͤchſter
GOtt, ich bitte dich mit Chriſto,
mit Maria, denen Englen,
Heiligen, und allen frommen
Seelen, welche da gegenwaͤrtig
ſeynd, an; ich vereinige mich
mit ihnen, und ſage alles, was
ſie zu dir ſagen: Ich opffere dir
ihre Anbettungen, Liebs⸗Nei⸗
gungen, das Lob, und die Be⸗
nedeyung, die ſie dir abſtatten,
auf. Und ſo unaufgeraumt,
ſeicht, und zerſchlagen euer Ge⸗
muͤth iſt, muͤſſet ihr euch doch,
wenigiſt im Anfang, Chriſto
ſchencken, euch mit ihm, und de⸗
nen Ehr⸗Bezeigungen, die er
ſeinem Vatter leiſtet, vereinigen:
Und wann ihr alſo in dem Geiſt
mit ihm vereiniget, entzwiſchen
er ſeinen goͤttlichen Vatter eh⸗
ret, vor ſeinen Fuͤſſen euch auf⸗
haltet, werdet ihr geachtet, ihn
zu ehren, wie diejenige, die in
dem Gefolg eines Bottſchaffters
ſeynd, der dem Pabſt die Auf⸗
wartung, und demuͤthige Se⸗
.Z es

0.
Bxueliilu⸗
Deu, gi
Pon amovit
gyotiolen
peam. l.l
65, 1, 20

O.
Benedictus
Deus, qui
non amovit
orationem
meam. Pſ.
65. V. 20.

Das beſchauliche Leben Magdalenaͤꝛc. 735

Bezeugung leiſten will, obſchon

ſie nichts verſprechen, ehren ſie

CONCLUSIO.

Agte alſo der Pfalmiſt
billich, und recht: Be-
nedictus DEUS, qui
non amovit orationem meam,
& miſericordiam ſuam a me,
gebenedeyt ſeye GTT, der
mein Gebert nicht abge⸗
wiſen, noch ſein Barmher⸗
Pafait mir entzogen hat.
Gleich, als ſagte er. Ich leſe in
der Schrifft, daß vil GOtt ge⸗
lobt, und ihm gedanckt haben
fuͤr zerſchidene von ihm empfan⸗
gene Gutthaten: Aber wann
er mir die Gnad thut, daß ich

recht, und wohl betten koͤnne,

halte ich diſes fuͤr die groͤſte und
fuͤrnehmſte Gutthat, derentwe⸗
gen er mit hoͤchſter Danckbar⸗
keit gepriſen werden ſolle, und
die alle andere in ſich begreiffe.

Die drey Knaben haben GOtt

gelobt, daß ſie in dem brinnen⸗
den Feur⸗Ofen ſeynd erhalten
worden, ohne daß ihnen das
Feur auch nur ein Haͤrlein auf
ihrem Haupt beſaͤngt haͤtte :
Aber wann ich betten kan; Be-
nedictus DEUS, ſo ſeye GOtt
gebenedeyt! ich will in dem

Schhmeltz⸗Ofen aller Truͤbſa⸗

len verharren, ohne daß mir ein
eintzige ſchaden koͤnne. Tobias
hat EOtt gebenedeyet, dieweil
er ihm das verlohrne Geſicht

durch einen Engel wider zuge⸗

und Gnad erwerben.

ſeine Heiligkeit durch ihr eintzige
Gegenwart.

. Z

ſtellet hat: Aber wann ich betten
ſen t aen Reta DEUS! ſo
ſey GOtt gebenedeyet! dann da
werden die Finſternuſſen meines
Verſtands zerſtreuet, da erlange
ich das Geſicht, und den Ver⸗
ſtand unſerer Geheimnuſſen wi⸗
derum. Judith hat GOtt ge⸗
priſen, da ſie dem Holofernes
das Haupt abgeſchlagen. Eſt-
her, da ſie bey dem Koͤnig Aſſue-
rus Gnad erhalten: Wann ich
betten kan, will ich leicht die
Verſuchungen meiner Feinden
uͤberwinden, und GOttes Huld,
Endlich
Benedictus DEUS, qui non
amovit orationem meam, &
miſericordiam ſuam a me, ge⸗

benedeyt ſey GOCT, der

mein Gebett mnicht abge⸗
wiſen, und ſein Barmher⸗
tzigkeit mir nicht entzogen
hat. Er hat ſein Barmher⸗
tzigkeit dergeſtalt mit dem Ge⸗
bett verbunden, und vereiniget,
daß man die einte ohne das an⸗
dere gar nicht haben kan⸗ Ich
wird von ihm niemahl Barm⸗
hertzigkeit erlangen, wann ich
nicht bette: Wann ich aber recht
betten kan, ſo hoffe ich „ſo greſſer
Suͤnder ich auch geweſen bin,
von ihm ſeine ewige Bormher⸗
tzigkeit zu erlangen. Amen. RN

e doc War

Loc 2 eEe
deſe⸗ Tee Feſo⸗ eoe Peoe⸗ EPa

e eeegee eee Geheeg⸗

IND E X

Tocorum Sacræ Scripturæ, quæ in
hoc octavo Tomo explicanturr.

? Libro Geneſi⸗ 6.

Cap. I. V. 26. Præſit piſcibus ma-
ris, & volatilibus cæli. 71
v. 29. Dedi vobis omnem her.
pam. ibid.
Cap. 2. V. 3. Benedixit diei ſepti-
mo. 72²
22. dificavit mulierem. 163

Cap. 3. v. 19. Pulvis es, & in pul-
verem reverteris. S 162

Cap. 4. v. II. Major eſt iniquitas
mea, quam ut veniam merear.
66 5
Cap. 6. v. 13. Diſperdam eos cum
terra. 618
Cap. 13. v. 10. Sicut Paradiſus Do-
mi. 229. 347
v. 15. Omnem terram, quem
conſpicis „tibi dabo, & ſemini
tuo.

347
Cap. 16. v. 8. Agar ancilla Sare

unde venis? Et quo vadis?

501. 513.
Cap. 17. v. 11. Cataractæ cæli aper-
ti ſunt. 623.

Cap. 18. V. 19. Venerunt duo An-
ge eli.

*

574

Cap. 22. V 12. Nunc cognovi,
quod times DEUM, & non
peperiſti unigenito. 46
Cap. 27. V. 41. Venient dies luctus
Patris mei, & oceidam Jacob
678
Cap. 37. v. 30. Puer non compa-
ret, & ego quo ibo? 171
Cap. 42. V. 21. Merito hæc pati-
mur. 61 5
Cap. 49. v. 3. Ruben primogeni-
tus meus, principium doloris
mei. 171

Ex Libro Exodi.
Cap. 3. vV. 14. Quid eſt, miſit me ad
vVos. 373
Cap. 20. V. 7. Non aſſumes nomen
Domini DEl tui. 88
v. 8. Memento, ut diem Sabbathi
ſanctifices. . 720
v. 13. Non occides. 203

Cap. 21. v. 24. Oculum pro oculo,
dentem pro dente. 357

triſtabis, neque affliges eum.

289
Cap.

Cap. 22. V. 21. Advenam non con-

Ca⸗

ip

Car

gnovi,
& non

udtus
1kcob
67
compa.
Ii
e pat⸗
615
ogeni⸗
loloris
ni

me40
377
nomen
4
pbathi
120
20,
eulo,
367
ncon⸗
euc.

N.Er doc WE

Cap. 29. vV. 37. Omnis, qui tetigerit

illud;, nnctificabitur. 75
Cap. 33. V. I2. Novi te ex nomi-
„ne. 8 503

Ex Libro Levitici.
Cap. 2. V. 2. In odorem ſuaviſſimum

Domino. 648
Cap. §. V. 1. Nis indicaverit, por-
tabit iniquitatem.- 92

V. II. Non mittet in eam oleum,

vel thuris aliquid imponet. 648
Cap. C. V.: 27. Quidquidl tetigerit
carnes ejus, ſanctificabitur 76
Cap. 23. V. 7. Omne opus ſervile
non facietis in eo. 104

v. 27. Affligetis animas veſtras.

106
Cap. 24. V. 7. Pones fuper eos thus.

648

Cap. 20. v. 2. Pavete ad ſancéctua-
rium. 128

Ex. Libhro Numerorum.
Cap. I6. v. 26. Recedite à taberna-
culis hominum impiorum, &

nolite tangere, quæ ad illos

pertinent. 505
Cap. 26. V. I0. Factum eſt grande
miraculum, ut core pereunte

flii illius non perirent. 524
Gap. 26. V. 18. Omne opus ſervile

non facietis in eo. 104
Cap. 29. V. 39. Offeretis Domino

in ſolemnitatibus veſtris. 102.

Ex. Deuteronomio.
Cap. 6. v. 4. Audi Iſraël,
tuus unus eſt. 336
P. le leune VIII. Theil.

DEUS

Cap. 9. V. 13. Procidi ante Domi-
num. 594
Cap. 25. V. 2. Secundum menſuram
delicti erit & plagarum modus.
357
Cah. 32. v. 27. Manus noſtra excel-
ſa, & non Dominus fecit hæc
omnia. 4⁵3

Ex Libro Joſue.

Cap. 15. V. 19. Irriguum ſuperius;
irriguum inferius. 640

Ex Lihro I. Regum.

Cap. 2 . Suſeitans à terra in-
opem der ſedeat cum Fncim.
bus 79. 237. 380

v. 30. Quicunque glorificaverit.
me, glorifieabo eum. 68. 600
Cap. 3. v. II. Ecce, facio verbum5
quod quicunque audierit. 588
Cap. F. vV. 5. Non- calcant Sacerdo-

tes Dagon. 72
Cap. 10. V. 21. Diſſimulabat ſe au-
dire. 40

Cap. 11. V. 2. In hoc feriam vobis-

cum fœdus, ut eruam omnium
veſtrum oculos dextros. 557
Cap. 12. vV. 20. Feciſti univerſum.
malum hoc; verumtamen no-
lite recedere. 792
Cap. 14. Vv. 43. Guſtans guſtavi in
ſumitate virgæ paululum mel-
lis. H 232
Cap. 21. v. 6. Panes faciei. 648.

Cap. 26. V. 24. Peccavi: Apparet,

dqudòd ſtulte fecerim. 588
Aaaaa Ex

Ex Libro IlI. Regum.
Cap. 13. V. 21. Conſtitutus eſt val-
de, & noluit contriſtare ſpiri-

Cap. 18. v. 12. Cuſtodite mihi pue-
rum Abſolon. 149

Ex Libro UI. Regum.
Cap. 2. v. 25. Nec corripuit eum
pater ſuus. 149
Cap. 8. V. 10. Nebula implevit do-
mum Domini. 464
v. II. Impleverat gloria Domini
domum Domini. Lbid.
Cap. 20. v. 8. Viri & beati ſervi tui,
qui ſtant coram te ſemper. 732
Cap. 15. v. 26. Ambulavit in viis
fſeroboam, qui peccare fecit
Iſradgl. 467
Cap. 16. V. 31. Non ſuffecit ei, ut
ambularet in peccatis Jero-
boam. 462
V. 33. Irrirans Dominum DEUM.
ſuper omnes Reges Iſraël. 684
Cap. 18. V. 23. Ego faciam bovem
unum⸗ 122

Cap. 19. V. 10. Zelo zelatus ſum

pro domo Iſraél. 252
Cap. 21. V. 25. Venundatus eſt, ut
faceret malum. 293
Cap. 22. V. 43. Fecit, quod rectum
erat in conſpectu Domini, ve-
rumtamen excelſa non abſtu⸗
lit. 252

Ex Libro IV. Regum.
Cap. 5. v. 17. Concede mihi ſervo
tuo, ut tollam onus duorum
burdonum de terra. 78

WA* e

Cap. 9. v. 6. Unzi te Regem ſuper
populum Domini Iſraël. 292
v. 30. Depinxit oculos ſuos ſtibio,
& ornavit caput ſuum. 462
Cap. 17. v. 26. Immiſit in eos Do-
minus leones, & ecce interfi-
ciunt eos, eo quod ignorent
ritum DEI terrz. II

Er Libro Paralipom. I.
Cap. 29. v. 13. Cuſtodi Domine
hanc voluntatem in eis, & ſem-
per in veneratione tui mens
iſta permaneaet. 43⁰

Ex Libro Paralipom. Il.
Cap. 7. v. I. Majeſtas Domini im-
plevit Domum, nec poterant
Sacerdotes ingredi. 464
Cap. 9. v. 7. Beati viri, & beati ſer-
vi tui, qui ſtant coram te
ſemper. 73²
Cap. 33. V. 12. Egit pœnitentiam
valde, deprecatusque eſt Dgum.

691

Ex Libro Tobic.

Cap. 4. V. 6. Cave, ne aliquando

peccata conſentias. 405
v. 23. Multa bona habebimus; ſi
timuerimus Dominum. 177
Cap. 12. V. 8. Bona eſt oratio cum
jejunio & eleemoſyna. 683. 697

Ex Libro Judith.
Cap. 8. v. 8. Non erat, qui loquere-
tur de illa verbum malum. 225
Cap. 9. v. 16. Humilium & manſue-
torum tibi ſemper placuit de-
precatio. 684
Ex

(ip.

ſper
292
bio,
4 2
Do-
terſi.
11

ſem.
lens
40

Ant

464
ſer⸗

*

* —

— —

XN )o

Ex Lihbro Eſtber.
Cap. I. v. 9. Non eſt, qui poſſit re-
ſiſtere voluntati ejus. 32

Ex Libro Job.
Cap. I. v. 5. Ne forte peccaverint

filii mei. 25 1
Cap. S. v. 2. Parvulum occidit in-
vidia. 21 I
Cap. 12. V. I4. Si incluſerit, nemo
eſt, qui aperiat. 40²
Cap. 13. V. 15. Etiamſi oceiderit me,
in ipfſum ſperabo. 675
Cap. 16. V. 20. In Ccælo teſtis meus.
370

Cap. 20. V. II. Oſſa ejus replebun-
tur vitiis adoleſcentiæ ſuæ. 542.
Cap. 22. V. 14. Super cardines Cæli
ambulat, & noſtra non conſi-

Cap. 38. V. 1I. Hucuſque venies.
590

Cap. 41. v. 25. Ipſe eſt Rex ſuper

univerſos filios ſuperbiæ. 266

Ex Libro Pſalmorum

Pf. 2. V. 18. Et nunc Reges inelli-

Liltle, erudimini, qui judicatis

terram 292

Pſ. 4. v. 7. Signatum eſt ſuper nos

lumen vultus tui. 442
Pſ. S. V. 4. Mane exaudies vocem

meam. 58

Pfſ. 6. v. 7. Laboravi in gemitu meo.
4²⁴

Pfſ. 7. Vv. IO. Probat corda & renes

DEUS. 378

pſ. 10. v. 8. Juſtus eſt Dominus, &
juſtitiam dilexit. 33

Pfſ. II. V. 7. Eloquia Domini ar-
gentum igne examinatum. 5§517
Pfſ. 13. v. 3. Sepulchrum patens eſt

gutur eorum. 95
Pfſ. 14. v. 3. Qui loquitur veritatem
in corde ſuo. 374

Pſ. 15. v. 8. Providebam Dominum
in conſpectu meo ſemper. 407
Pſ. 16. V. 7. Salvos faciet ſperantes

in ſe. 2356
Pſ. 17. V. 31. Protector eſt omnium
ſperantium in ſe. 26

Pf. 18. v. I1. Deſiderabilia ſuper
aurum, & lapidem pretioſum.
5§17
PE. 20. v. 9. Inveniatur manus tua
omnibus inimicis tuis. 515
Pſ. 21. v. 9. In te ſperaverunt Patres
noſtri, & liberaſti eos. 26
Pfſ. 22. v. 4. Non enim amat, & de-
ſerit. ðWW 85
Pſ. 24. V. 15. Oculi mei ſemper ad
Dominum. 424
Pſ. 26. V. 4. Melior eſt miſericordia
tua ſuper vitas. 32
Pf. 27. V 5. Non intellexerunt opera
Doumini. 80
Pſ. 29: V. 7. Ego dixi in abundantia
mea: Non movebor in æter-
nurff. . 29
Pfſ. 30. v. I8. Domine non confun-
dar, quoniam invocavi te. 24
Pf. 31. V. 10. Sperantem autem in
Domino, miſericordia circum-

dabit. 32
Pſ. 33. V. 9. Beatus vir, qui ſperat
in eo. . 22
Pſ. 34. V. 13. Potum meum cum
fetu miſcebam. 691
Aa aaa 2 Pfſ.

. Pbſ.
Pf.
Pl.
Pf.

Pſ.
EPſ.
Pſ.

Pf.
Pſ.
Pf.

Pf.

Ef.

pſ.

40. V. I. 3. Dii fortes terræ vVvehe-

PI.

Pſ.

ſuperbiæ. 275

35. v. 12. Non veniat mihi pes

Pſ. 61. V. II. Si afluant, nolite cot

36. V. 4. Spera in Domino, & Et.

dabit petitiones cordis tui. 25

37. V. 6. Putruerunt, & corruptt?

ſunt cicatrices meæ. 683
38. V. 4. In meditatione mea
exardefcet ignis. 72²1
39. v. 7. Sacriſicium & oblatio-
nem noluiſti. 124
41. V. 8. Abyſſus abyſſum invo-
cat. 515

42. V. I. Ab homine iniquo &
doloſo erue me. 386. 424
43. v. 25. Conglutinatus eſt in
terra venter noſter. 64
44. V. 7. Conſtitues eos Princi-
pes ſuper omnem terram. II2
45. V. 2. DEus noſter refugium
& virtus, adjutor in⸗ tribulatio.
nibus. 21

menter elcvati ſunt. 166
48. v. 7. Qui confidunt in vir.-
tute ſua. 26
50. V. 12. Spiritum rectum in⸗
nova. 44
5 I. V. 4. Sicut novacula acuta
feciſti Tolum 60⁰
52. V. 6. DEUS diſſipavit oſſa
eorum. 24268
54. v. . Tu es Domine ſpes
mea. 30
v. 13. Veſpere & meridie narrabo
& annuntiabo. 57
5§S. v. 9. Poſuiſti lacrymas meas
in conſpectu tuo. 76

59. V. 6. Dediſti metuentibus te
ſignificationem, ut fugiant a
facie arcus. 572

Pſ.

Pſ.
Pſ.

Pſ.

Pſ. 71.

Pf.

Pfſ.

Pfſ.

apponere.
65. V. 20.
qui non amovit orationem
meam. 735
67 V. 3. Sicut fluit cera à facie
ignis, ſic pereant Peccatores

tacie Dei. 578
68. Vv. 6. DEUS tu ſcis infbicn
tiam meam. 183

69. v. 2. DEUS in adjutorium
meum intende: Domine ad ad-
juvandum me feſtina. 436

70. v. 9. Cum defecerit virtus

662
v. 13. Parcet pauperi &
inopi. 296

mea, ne derelinquas me.

72. vV. 82. Mihi autem adhærere
DEO bonum eſt, & ponere in

Domino ſpem. 30⁰

73. V. 8. Quieſcere faciamus om-

nes dies feſtos DEl à terra. 102
76. v. 4. Renuit conſolari ani-
ma mea; memor tui DEI, &
delectatus ſum. 722

77. v. 53. Deduxit eos in ſpe,

& non timuerunt. 21

82. v. 14. DEUS meus, pone

illos ut rotam, & ſicut ſtipulam
ante faciem venti. 17,.2

83. v. 8. Ibunt de virtute in

virtutem.

547
. 84. v. II. Juſtitia & pax oſcu-

latæ ſunt. 337

. 88. v. 36. Juravit Dominus Da-

vid veritatem. 504

. 89. v. 2. A ſæculo uſque in ſæ-

Pſ.

culum tu es. 372
90. v. 15. Cum ipſo ſum in tri-
Pulatione. 102. Pſ.

315
Benedictus DEUS,

te cor
315
EUs,
Onem
735
lacie
res4

pien.
186
tium
dad.
436
rtus
662
&
290
eie

ni⸗

n

W . e

Pl. 95. V. 13. Venit judicare ter-

ram. 378

Pſ. 97. v. 6. in voce tubæ corneæ.

106

P 100. v. 8. In matutino interfi-

ciebam omnes peccatores ter-

Pſ. IOI. vV. IS. Repoſuerunt lapides

in monte domus, in loco apto.

. 73
Pſ. 102. V. I. Lauda anima mea
Dominum. 621

Pſ. 103. vV. 14. Producens fœænum

jumentis, & herbam ſervituti
hominum. 110
Pſ. 104. vV. I. Annuntiate inter gen-
tes opera ejus; narrate omnia
mirabilia. 109
Pi. 105, v. 37. Immolaverunt filios
ſuos, & filias ſuas dæmoniis. 289
Pſ. 106. V. 20. Exaltent eum in Ec-
cleſia plebi. 116
Pſ. 108. v. 16. Non eſt recordatus

facere miſericordiam: Oratio
ejus fiat peccatum. 198
PI. 110. V. 9. Sanctum & terribile.
Pfſ. III. v. T. Beatus vir, qui timet
Dominum. 22222
Pf. II2. V. 7. De ſtercore elevat
pauperem 38⁰
Pſ. 114. v. 9. Placebo Domino in
regione vivorum. 54
Pſ. 118. V. 25. Adhæſit pavimento
anima mea- . 64

Pf. 119. v. 2. Domine libera ani-
mam meam aà labiis iniquis,
à lingua doloſa. 366
Pſ. 123. V. 6. Benedictus DEUS, qui

40

non dedit nos in captionem
dentibus eorum. 652
Pſ. 125. V. 4. Converte Domine ca-
ptivitatem noſtram, ſicut tor-
rens in auſtro. 609

Pſ. 126. v. 2. Vanum eſt vobis ante

lacem furgere; ſurgite, poſt-
quam ſederitis, qui manducatis

panem doloris. 728
Pf. 129. v. 7. Copioſa apud eum re-
demptio. 33
Pſ. 131. v. I. Memento Domine
David. 504
Pſ. 134. V. 3. Pſallire nomini ejus,
quoniam ſuave. 96

Pſ. 136. V. 9. Beatus, qui tenebit,
& allidet parvulos tuos ad pe-

tram. 38
Pſ. 137. V. 6. Alta à longe cogno-
ſcit. 455

Pſ. 138. v. 17. Mihi autem nimis
honorati ſunt amici tui DEUS.
65. 119
Pf. 139. V. 2. Eripe me Domine ab
homine malo. 424
Pſ. 141. v. 4. Abſconderunt laque-
um mihi. 226
Eſ. 143. v. 7. Emitte manum tuam
de alto, & eripe me. 5I5
Pfſ. 144. V. 9. Miſerationes ejus ſu⸗
per omnia opera ejus- 32
Pſ. 146. v. 8. Qui producit in mon-
tibus fœænum, & herbam ſervi-

tuti hominum. 110
Pfſ. 150. V. I. Laudate Dominum in
Sanctis ejus. 10

Ex Proverbiis Salomonis.
Cap. I. v. 8. Audi fili mi diſcipli-
nam Patris tui. 144
Aaaaa 3 Cap.

Cap. 2. V. 14. Lætatur, cum male
fecerit; & exultat in rebus peſ-

ſimis. 270
Cap. 3. v. 9. Honora Dominum de
tua ſubſtantia, & de primitiis.

57. 540
Cap. 4. v. I. Ne dimittas legem
Matris tuæ. 144

Cap. 5. V. 22. Füunibus pecatorum
ſuorum conſtringetur pecca-
tor. 411
Cap. 6. v. 16. Duo ſunt, quæ odit
Dominus, linguam mendacem,
teſtem fallacem. 387¾1
Cap. 8. V. 17. Ego diligentes me di-
ligo. 85⁵
Cap. 10. v. 7. Nomen impiorum pu-
treſcet. 98
Cap. 13. v. 10. Inter ſuperbos ſem-
per ſunt jurgia. 271

Cap. 14. v. 30. Vita carnium ſani-
tas cordis, putredo oſſium in-

vidia. XI3
Cap. 20. v. I. Venter cibis exæſtu-
ans deſpumat in libidinem. 23
Cap. 23 v. 13. Noli ſubtrahere à
puero diſciplinam. 150
v. 29. Cui ſine cauſa vulnera?
Nonne his, qui commorantur
in vino. 26 1I
Cap. 29. V. 15. Virga, & correctio
tribuit ſapientiam. 148

Ex Libro Eccleſiaſtis.
Cap. I. v. 21. Sicut Domino placuit,
ita factum eſt. 611

Cap. 4. v. 4. Omnia, quæ ſub ſole,
animadverti patere invidiæ.
204

Cap. 7. v. 27. Inveni mulierem mor-
te amariorem, quæ laqueus ve-
natorum efſt, & ſagena cor illius.
223. 237
Cap. II. v. 4. Qui obſervat vemtos,
nunquam ſeminat. 596
Cap. 12. V. I. Memento Creatoris
tui in diebus juventutis tuæ,
antequam veniat tempus affli-
Stionis. 548
v. S. Ibit homo in domum æter-
nitatis ſuæ. 549

Ex Canticis.
Cap. I.: v. 6. Ne vagari incipiam.
227. 492
V. 2. Si ignoras te, egredere & abi.
603
Cap 2. v. 4. Ordinavit in me chari-
tatem. 159
Cap. 4. v. 3. Pulchræ ſunt genæ tuæ,
ſicut fragmen mali punici. 603
v. 16. Surge aquilo, & veni au-
ſter. 609
Cap. 5. v. I5. Pedes ejus quaſi co-
lumnæ marmoreæ. 572
Cap. 8. v. 6. Pone me ut ſignacu-
lum ſuper cor tuum. 707

Ex Libro Sapientic.
Cap. I. v. II. Os, quod mentitur,
occidit animam. 389
Cap. 2. v. 24. Invidia diaboli mors
introivit in orbem. 359
Cap. 4. v. I. O! quam pulchra eſt
caſta generatio cum claritate.

489
Cap. S5. v. 7. Ambulavimus vias dif-
ficiles. 784

Cap.

Ur,
89
rs
eſt
te.
99
it⸗
864
.

WA

.6. v. 7. Exiguo conceditur mi-
ericordia. 296
Cap. 7. v. 9. Arena eſt exiguia. 300
314

Cap. S. v. 21. Ut cognovi, quoniam

aliter non poilem eſſe conti-
nens. 449

Cap. 8. v. 15. Corpus, quod cor-

rumpitur, aggravat animam.
435

Cap. 10. V. 3. Stultus in via ambu-

lans, cum ipſe inſipiens ſit, om-
nes ſtultos æſtimat. 377

Cap. 12. v. 18. Tu autem cum tran-

quillitate judicas. 379. 612

Cap. 14. V. 15. Acerbo luctu dolens

Pater, cito ſibi rapti filii fecit
imaginem. 163

Cap. 16. v. 28. Oportet prævenire

ſolem ad Benedictionem tuam.
58
Ex Eeccleliaſtico.

Cap. 3. v. 7. Qui honorat Patrem,

jucundabitur in filiis. 102
v. 9. in omni opere, & ſermone,
& patientia honora Patrem

tuum. . 152
V. II. Maledictio Matris eradicat
fundamenta domus. 194

Cap. 4. V. 25. Eſt confuſio adducens
peccatum, & eſt confuſio ad-

ducens gloriam. 594
Cap. S5. v. 5. Depropitiato peccato
noli eſſe ſine metu. 647

Cap. 8. v. 2. Non contendas cum
viro locuplete, ne forte contra

te conſtituat litem. 341
Cap. 9. v. 8. Averte oculos tuos à
muliere compta. 495

.

Cap. 10. V. 10. Nihil iniquius, quam
amare pecuniam. 300

Cap. I1I. V. 23. Facile eſt in oculis

Domini fubito honeſtare pau-
perem. 386

Cap. 19. V. 4. Qui cito credit, levis

eſt corde. 377

Cap. 22. V. 13. Luétus mortui ſep-

tem dies, fatui autem, & im-
pii omnes dies vitæ. 614

Cap. 23. V. 9. Jurationi non aſſue-

ſcas os tuum: Nominatio DElI
non ſit aſſidua in ore tuo. 89

Cap. 2 5. v. 35. Confundent te. 156

226. 492

Cap. 26. V. 13. In filia non averten-

te ſe firma cuſtodiam. 493

Cap. 28. v. I. Qui vindigari vult, à

Domino inveniet vindictam. 201

Cap. 30. V. I. Qui diligit filium ſuum,

aſſiduat illi flagella. 150

Cap. 45. V. I 8. Lacrymæ deſcendunt

ad maxillas, & à maxilla aſſcen-
dunt uſque ad cælum. 622

Cap. 38. v. I. Honora Medicum

propter neceſſitatem- 67

Ex Laia.

Cap. I. v. 13. Iniqui ſunt cœtus ve-

ſtri: Calendas, & ſolennitates
veſtras odivit anima mea. 119
v. 16. Levamini, mundi eſtote.
667. 678
Cap. 3. vV. 3. Frons meretricis facta
eſt tibi; noluiſti erubeſcere.

603
Cap. 4. Vv. 2. Fructus terræ ſubli⸗
mis. 124
Cap. S5. v. 13. Captivus ductus eſt
PO⸗

EX, N )0

populus meus, quia non eſt,
qui recogitet. 722

v. 22. Væ! qui potentes eſtis ad

bibendum. 260
Cap. 6. v. 15. Confuſſione non ſunt
confuſ, & erubeſcere neſcie-

runt. 603
Cap. 8. v. 12. Cadent inter corru-
entes. 603
Cap. II. V. 5. Juſtitia cingulum lum-
borum ejus. 347
Cap. 14. V. 12. Quomocdho cecidiſti
. de cælo Lucifer? 410
Cap. 16. v. 9. Inebriabo te lacrymis
meis. 591

Cap. 26. V. 12. Omnia opera noſtra
operatus es in nobis Domine.

109. 634
v. 19. Miſereamur impio, & non
diſcet juſtitiam. 530
Cap. 28. v. 15. Flagellum inun-
dans. 338
Cap. 30. V. 18. Exſpeéctat Domi-
nus, ut miſereatur. 33

Cap. 37. V. 3. Dies tribulationis,
& anguſtiæ dies hæc, venerunt
filii uſque ad partum, & non

eſt virtus pariendi. 56 5
Cap. 42. V. 8. In omnibus hono-
riffeetur DEUS. 122

Cap. 43. V. 25. Ego ſum ipſe, qui

deleo iniquitates tuas propter
me. 622. 671
Cap. 46. V. 5. Cui comparaſtis me?

Et aſfimilaſtis, & adæquaſtis?
40

v. 12. Audite me duro corde, ul-
tionem accipiam. 532
Cap. 49. v. 24. Servire me feciſti

in peccatis tuis. 90

0C E. .

Cap. 27. V. 10. In multitudine iræ
tuæ laboraſti; non dixiſti qui-
eſcam. 729
Cap. 5 8. v. 2. Clama, ne ceſſtes;
quaſi tuba exalta vocemtuam. r
V. 3. Ad lites, & contentiones
jejunatis. 678
Cap. 64. v. 6. Omnes juſtitiæ no-

ſtræ quaſi pannus menſtruatæz.

635. 654
Cap 67. v. I4. Ecce ſervi mei læ-
tantur, & vos confundemini.

605

Cap. 66. v. 27. Vermis eorum non

moritur. 101

Ex Jeremia.
Cap. 2. V. 21. Ego te plantavi vine-
am electam, omne ſemen ve-

rum. 529

Cap. 3. v. 3. Frons meretricis facta
eſt tibi, noluiſti erubeſcere. 603

Cap. S. v. 17. Dominus eorum plenæ

dolo. 386

Cap. 6. V. 13. A minori ad majorem

omnes avaritiæ ſtudent. 303
v. I4. Cuncti faciunt dolum. 386
Cap. 7. v. I0. Poſuerunt offendicu-
la ſua in domo, in qua invoca-
tum eſt nomen meum, ut pol-
luerent eam.

274
Cap. S. v. I3. à Propheta uſque ad

Sacerdotes.

305
Cap. 12. V. II. Deſolatione deſolata
eſt omnis terra, quia nullus eſt,

qui recogitet corde. 14
727

Cap. 13. v. 23. Si mutare poteſt

æthiops pellem ſuam, aut par-
dus

ne ire⸗
ligui.

729
ſes;,
,1
jones
678.
n0.
late.
654
i le.
Dini,
605
901
01

jne⸗
529
cte

duas varietates ſuase Et vos po-

teritis benefacere „ cum didi-

ceritis malum. 412
Cap. 17. V. 5. Malediéctus vir, qui
confidit in homine.
v. 7. Benedictus vir, qui confi

in Domino. 30
v. 9 Pravum eſt cor hominis, &
inſerutabile. 655
Cap. 23. V. 24. Cœlum, & terram
ego impleo. 372
Cap. 58. v. 3. Jejunavimus, & non
aſpexiſti. 666

Ex Tbrenis.

Cap. I. V. 4. Viæ Sion lugent, eo
quod non ſint, qui veniant, ad

ſolemnitatem. Sacerdotes ejus

gementes, 118

Cap. 3. v. 22. Milericordia Domi-
ni, quia non ſumus conſumpti.

45⁵3
V. 25. Bonus es Domine ſperanti-

bus in te. 26

v. 44. Oppoſuiſti nubem tibi. 673
Ex Propheta Bäaruch.

Cap. I. v. I5ö. Domino DEO noſtro

juſtitia, nobis autem confuſio.

453
Cap. 3. v. 10. Quid eſt Iſraël, quòd

in terra alienorum es? Dereli-
quiſti fontem ſapienti?. 10

Ex Ezechiele.

Cap. S. v. II. Niſi pro e0, quod

Sanctum meum violaſti in om-
nibus abominationibus tuis
non parced oculus meus. 450

PF. le Jeune VIII. Theil.

cab. 7. v. 17. Omnes manus diſſol-
ventur, & omnia genna fluent
aquis. 605
Cap. 9. v. . Iniquitas domus Iſral
magna eſt nimis valde, & re-
pleta eſt terra ſanguinibus. 4⁄0
Cap. 16. v. 49. Ecce hæc fuit ini-
quitas Sodomæ, ſuperbia, ſa-
turitas panis, & abundantia, &
otium ipſius, & filiorum ejus,
& manum pauperi non porri⸗
gebant. . 25 5
Cap. I7. V. 15. Nunquid proſpera-
bitur, vel conſequetur ſalutem,
qui fecit hæc. 508
v. y. Juramentum quod ſprevit,
fœdus, quod prævaricatus
eſt, erit in caput ejus. lbid.
Cap. 18. v. 30. Impietas impii non

nocebit ei. 3663
Cap. 28. v. Fz. Plenus ſapientia, &
perfectus decore. 434

Cap. 33. V. II. Vivo ego; dieit
Dominus; nolo mortem pecca-
toris. 674
v. 12. In quacunque die conver-
ſus fuerit ab iniquitate ſua. 363

Ex Daniele.

Cap. 3. Benedicite Domino, lauda-
te, & glorificate eum im (æcula.

122
Cap. 4. V. 1I1. Succidite arborem.
395
Cap. 5. v. 26. Implete menſuram
Patrum veſtrorum. 590
Cap. 7. Antiquus dierum. 67
v. 10. Mlillia millium miniſtra-

bant ei, & decies millies cente-
na millia aſſiſtebant ei. „21
Cap. 9. v. 7. Domino DEO noſtro
juſtitia, nobis autem confuſio.

453
Cap. 14. V. 35. In impetu Spiritus
ſui. 575

Ex Cſea.
Cap. 3. v. 2. Non elt ſcientia DEl in
terra ; maledictum, & menda-
cium, & adulterium inundave-
runt. 9
Cap. 4. v. 6. Quia oblita es Legis
DEI tui, obliviſcar Filiorum

tuorum. . 169
V. 7. Gloriam eorum in ignomi-
niam commutabo. ibid.

Cap. 8. V. 4. Regnaverunt, & non
ex me: Principes extiterunt,
& non ſignificaverunt mihi. 729
Cap. 13. V. 6. Juxta paſcua ſua ad-
impleti ſunt, & ſaturati. 528

Ex Joele.
Cap. 2. v. 2. Convertimini ad me
in toto corde veſtro. 560
v. 14. Quis ſcit, ſi convertatur,
& ignoſcat. 648
Ex Amos.

Cap- I. v. 2. Non convertam. 536
Cap. 5. V. 21. Odi, & projeci feſti-

vitates veſtras. II9
Cap. 8. v. 10. Convertam feſtivita-
tes veſtras in luctum. 110
Ex Ahbdia.

v. 5. Si fures introiiſſent ad te, ſi
latrones per noétem, quomo-
do conticuiſſes? 519

Cap. 3. v. 4. Adhuc quadraginta
dies, & Ninive ſubvertetur.
6068
v. 6. Deprecatus eſt DEum, &
obſecravit eum intente. 691
Ex Michaa.
Cap. 6. V. 14. Humiliatio tua in
medio tui. 632
Ex Habacuo.
Cap. I. v. 15. ad iniquitatem aſpi-
cere non poteris. 61 1
Cap. 2. v. 9. Væ, qui congregat
avaritiam malam domui ſuæ,
ut ſit in excelſo nidus ejus. 169
326
v. II. Lapis de pariete clama-
bit, & lignum, quod eſt inter
juncturas, reſpondebit. ibid.
338
Cap. 3. V. 5§. Egredietur Diabolus

ante pedes ejus. 59 1

Cap- 13. V. 19. DEUS Dominus for-
titudo mea, & ponet pedes
meos quaſi cervorum. 237
Eyrx Zacharia.
Cap. 5. v. I. Erat volumen volans.
98. 506.
Cap. 11. v. 17. O Pater, & idolum!
166
Ex Malachia.
Cap. I. v. 6. Si ego Dominus, ubi

honor meus? 67
Cap. 3. Vv. 6. Ego DEUS, & non
mutor. 372

Ex IIl. Libro Machalæbrum.
Cap. 6. v. 23. Dicens, ſe velle præ-

mitti in infernum. 407
Cap. 7. v. 6. In ſervis ſuis conſola-
bitur DEUS. 407

Ex

V
C.
C
a

Ce
a

ginta
ttetor,
66
n, &
691

Ua in
632

ahr.
6II
egat
ſuæ,
109
226
lama-
inter
bid.
336
holus
591
detes

lans.
ob.
lum!
166

ubi
67
non
372

pre⸗
407
ſola⸗
407
Lr

Ex Evangelio S. Matthai.

Cap. 4. v. 10. Dominum DEUM
tuum adorabis, & illi ſoli ſer-
vies. 20. 5§54.
Cap. S. v. 42. Qui dixerit fratri ſuo:
Fatuæ, reus erit gehennæ

ignis. . 94
V. 44. Diligite inimicos veſtros.
178
v. 45. Benefacite his, qui ode-
runt vos. 183
Cap. 6. v. II. Panem noſtrum fſu-
perſubſtantialem. 24
v. 33. Quærite primum Regnum
DEI. 57

Cap. 7. v. I. Nolite judicare, ut
non judicemini; in quo enim
judicio judicaveritis, judicabi-

mini. 387
v. 22. Nonne in nomine tuo mul-
tas virtutes fecimus? 701

Cap. 9. v. 13. Miſerieordiam volo.

4
Cap. 10. V. 32. Qui confitebitur me
116. 594

coram hominibus.
Cap. 11. v. 29. Diſcite à me, quia
mitis ſum, & humilis corde.
633

Cap. 12. V. 27. Filii veſtri judices

veſtri erunt. 36
Cap. 15. v. 37. Etiam Domine, nam
& catelli. 608
Cap. 16. v. 26. Quid prodeſt ho-
mini, ſi univerſum mundum
lucretur, animæ verò ſuæ de-
trimentum patiatur? 352
Cap. 17. v. 19. Si habueritis Fi-
dem, ſicut granum ſinapis;

„

dicetis monti huic: Tranſi
hinc illuc, & tranſibit. 12
Cap. 18. v. 22. Qui perſeveraverit
uſque ad finem, hic ſalvus erit.
440⁰
v. 26. Patientiam habe in me, &
omnia reddam tibi. 579
Cap. 19. vV. 14. Sinite parvulos ve-
nire ad me. 156
Cap. 20. v. 15. An oculus tuus ne-
quam eſt, quia ego bonus.
57
Cap. 22. v. 37. Diliges Dominum
DEUM tuum. 36. 122
Cap. 23. v. 37. Volui congregare
filios tuos. 51. 483
Cap. 25. V. 36. Nudus eram. 163
Cap. 26. v. 39. Si poſſibile eit. 202
Cap. 27. v. 18. Sciens, quòd per
infidiam tradidiſſent eum. 216

Ex Evangelio S. Marci.
Cap. 9. v. 43. Vermis eorum non
moritur. 1I01
Cap. 10. v. 24. Filioli mei. 298
Ibid. Quam difficile, qui pecunias
habent, in Regnum DEl in-

troibunt. 302
Cap. II. V. 22. Habete fidem DEI.
15

Cap. 14. v. 38. Spiritus quidem
promptus eſt, caro autem in-
firma. 417
Cap. I5. v. 10. Sciens, quèòd per
invidiam tradidiſſent eum. 216
Cap. 16. V. 17. In nomine meo dæ-
monia ejicient. 96
v. 18. Super ægros manus impo-
nent, & bene habebunt. 96
Bbbbbz E.

—

Ex Evangelio S. Luckö.
Cap. I. v. 14. Gloria in Excelſis
DEO, & in terra pax hominibus
bonæ voluntatis. 339
v. 49. Sanéctum nomen ejus. 97
Cap. 2. V. 51. Maria conſervahat
omnia verba hæc, conferens in
corde ſuo. 15
Cap. 6. V. 37. Date, & dabitur vo-
bis; dimittite, & dimittemini.
835. 184.
Cap. 7. V. 37. Peccatrix eſt. 477
Cap. 8. v. 10. Videntes non vide-
ant, & audientes non intelli-
gant. 14
Cap. 9. v. 16. Qui me erubuerit, &
meos ſermones, hunc filius ho-
minis erubeſcet, cum venerit in

Majeſtate ſua. 594
Cap. 10. v. 16. Sinite parvulos ve-
nire ad me. 156
Cap. II. v. 24. Spiritus immundus
requiem quærkt. 491
Cap. 12. V. 22. Nolite timere puſil-
lus grex. 22

v. 49. Ignem veni mittere in ter-
ram, & quid volo, niſi ut accen-
datur. 51I
Cap. 13. v. 4. Niſi pœnitentiam ege-
ritis, omnes peribitis. 566. 695
Cap. 14. V. 10. Recumbe in neviſſi-
mo loco. 277. 608

v. 32. Adhuc illo longe agente
rogat ea, quæ pacis ſunt. 5§62
Cap. 15. V. 5F. Imponit eam in hu-
meros ſuos gaudens. 622
V. 7. Majus erit gaudium in cœlo
ſuper uno peccatore peniten-
tiam agente. 622

NEs e

Cap. 16. v. ISö. Quod altum eſt ho-

Cap. 18. v. II. Non ſum, ſicut cæ-

minibus, abominatio eſt apus
DLEUM. 456
Cap. 17. v. 6. Dicetis huic arbori
moro: Eradicare, & transplan-
tare in mare, & cbedet vobis.
12

teri. 361
Vv. I1. Deſcendit hic juſtificatus
ab illo. . 3 771)
Cap. 19. v. 24. O! ſi cognoviſſes &
tu⸗! 510. 564
Cap. 22. V. 7. Veſtri capilli capitis
omnes numerati ſunt. 77
V. 19. Hoc facite in meam com-
memorationem. 125
v. 27. Quis major eſt, qui recum-
bit, an qui miniſtrat? 279
v. 44. Guttæ ſanguinis decurren-
tis in terram. 687
Cap. 23. V. 41. Meritò hæc patimur;
digna factis recipimus. 615

Ex Evangelio S. Joannis.
Cap. I. v. 4. Plenum gratiæ & veri-
tatis. 443
vV. I4. Verbum caro factum eſt.
638
v. 46. A Nazareth poteſt aliquidi
boni eſſe? 639
Cap. J. v. 18. Qui non credit, jam
judicatus eſt. 6
Cap. 4. V. 34. Cibus meus, ut fa-
ciam voluntatem Patris mei,
qui in ceœlis eſt. 59

Cap. S. v. 22. Omne judicium dedit

nlio, quia filius hominis eſt. 328
Cap. 6. V. 17. Elegi vos duodecim.
305. 401. v. 5§3.

Cap. TI. V. 43. Lazare vVeni foras.

)oh WeYE

v. 53. Litigabant ergo Judæi. 365

Cap. 7. v. 24. Nolite judicare ſe-

cundum faciem. 375
v. 46. Nungquam ſic locutus eſt
nomo. 43²
Cap. 8. v. 44. Vos ex parte diabolo
eſtis. 87
V. 44. Ille erat homicida ab ini-
tio.

Cap. 10. V. 30. Ege & Pater unum

ſumus. 336

544

Cap. 12. vV. 4. Qui peſtquam occi-

derint, non habent, quid fa-

ciant. 82
V. 6. Ea, qui mittebantur, porta-
bat. 309

Cap. 13. V. 29. Ut emeret ea, quæ

opus erant, aut ut egenis da-
ret. 309
Cap. 14. V. 23. Si quis diliget me,
ſermonem meum ſervabit. 49
Cap. 15. V. 15. Jam non dicam vos
ſervos, ſed amicos. 119
