nung waͤre es? wie viel Fehler be⸗
gienge man? was ſcheutzliches
Schauſpiel denen Augen derjeni⸗
gen, welche nicht weniger komen
die Ordnung der Tragody zu
bewundern, als an Schoͤnheit de⸗
ren Verſen, und Huldereitzenden
Geſchicklichkeit deren S pieler ſich
zubeluſtigen? und in einem Hau⸗
ſe, wann der Knecht zu Tiſch ſizte,
und der Meiſter ihm dienete, und
zu truͤncken einſchenckete; die
Magd befehlete, die Frau ihr in
allem gehorchete: Was Zerrit⸗
tung, was Unordnung wurde in
diſem Hauß ſeyn? Wurdet ihr
es nicht ehender ein Babylon heiſ⸗
ſen, als eines Burgers Hauß?
Noch weit mehr Unordnung in
dem Hauß, will ſagen, in der Per⸗
ſon eines Menſchen, der ſich in der
Todtſuͤnd herumb weltzet. Er
ſucht fuͤrſetzlich, und befleißt ſich
alles, was GOtt in der groß, und
allgemeinen Welt; alles, was er
in der Geiſtlichen Welt, der
Kirch; und alles, was er in der
klein, und verkuͤrtzten Welt, dem
Menſchen, gemacht hat ‚zu zerrit⸗

i as ken, und unter uͤberſich zu kehren.
fuͤr Unordnung koͤnnte gemacht J

n der Ordnung der Natur koͤn⸗
nen die Geſchoͤpff den Ort veraͤn⸗
Rrrr dern

682 Viertzigſte Predig,

dern: Als das Waſſer in den
Himmel, und in die Lufft auf⸗
ſteigen; aber aus einer Bewe⸗
gung diſer allgemeinen Mutter,
die ſich deren in der Noth bedie⸗
net, und ſie in Unordnung ſetzet,
die gute Ordnung, und den all⸗
gemeinen Stand der Welt zuer⸗
halten. Aber niemahl hat man
geſihen, noch ſagen gehoͤrt, daß
die Todtſuͤndt, welche jederzeit zu
unteriſt in der Hoͤll wohnen ſoll,
auf den Thron der Gottheit, wel⸗
cher der Chriſtliche Menſch iſt,
ſteigen muͤſſe; und wann ſie hin⸗
auf ſt igt ſo bringet ſie der Teufel
hinauf, und nimmet unrechtmaͤſ⸗
ſiger Weiß den Ort ſeines HErꝛn
ein: Divinæ Imaginis prædo:
SEin Rauber des Lbenbild
GDOttes. Und ich, ich, denen

Menſchen ihre Laſt r und Greuel
zuv rweiſen wollte ſie li ber mit
dem Roͤmiſchen Redner Prædo-
nes Templorum, Rirchen⸗

Dieb ſchelten. Ja, die Suͤnder
ſeynd lauter Entheiliger, GOtt⸗
ſchaͤnder, und Kirchen⸗Dieb, will
ſagen, Rauber, und Schaͤnder
aller dreyer Welten, von welchen
ich bißhero gehandlet hab; der
Allgemeinen, Geiſtlichen und der

der Kleinen Welt.
So fliehet dann die Todtſuͤnd

als den groͤſten Feind GOttes,
und aller Menſchen. Sie iſt ein
drey⸗ ſchneidendes Schwerdt,
obſchon die Schrifft uns nur
zwey darvon gewiſen hat. De-
nuntiamus vobis, ut ſubtraha-
tis vos ab omni fratre, ambu-
lante inordinate &c. Ich war⸗
ne euch, daß ihr euch entziehet, von
der Geſellſchafft deren jenigen
euch enthaltet, die da ein unor⸗
dentliches Leben fuͤhren: Und
diſes iſt das Mittel, die Glory zu⸗
erlangen, welche ich euch
von Hertzen wuͤnſche,
Amen.

-

Er li
Ca. I.V2. T
tenebre
V. 3. Fiar Iu
vidit Der
bona.
7. .Creſe

CALA.v.l
ſpiracule
V. d. Planta
lum vo
4,. . .12.
ligno.
V. 17. Mal
tuo.
ah. .. 10.
tui clam.
AP. 1.. 16
Dletx in

C). 198. v. 24
Gomo

Cap. 20.V. D
ler, hab

Locorum Sacræ Scripturæ, quæ in hoc
ſeptimo Tomo explicantur.

Ex Libro Geneſts.
Cap. I. v. 2. Terra inanis & vacua, &
tenebræ ſuper faciem abyſſi. 83.
vV. 3. FPiat lux, & facta eſt lux; &
vidit Deus lucem, quòd eſſet

bona. 300
v. 28. Creſcite, & multiplicamini.
447

Cap. 2. V. 7. Inſpiravit in faciem ejus
ſpiraculum vitæ. 64. 447
v. 8. Plantaverat ab initio para-
diſum voluptatis. ITid.
Cap. 3. v. 12. Mulier dedit mihi de

ligno. 504
v. 17. Maledicta terra in opere
tuo. 6 5

Cap. 4. v. 10. Vox ſanguinis fratris
tui clamat ad me. 127
Cap. 15. v. 16. Nondum ſunt com-
pletæ iniquitates Amorrhæo-
rum, usque ad præſens tempus.
L 516
Cap. 18. v. 20. ClamorSodomorum
& Gomorrhæ multiplicatus eſt.
327
Cap. 2ſ. v. 27. Jacob autem vir ſim-
plex, habitabat in tabernaculis.
321

Cap. 27. V. 3 8. Eujulatu magno fle-

Vit. 630
Cap. 32. vV. 20. Placabo eum mune-
ribũs. 210

Cap. 37. v. 30. Puer non comparet,
& ego quòè ibo? 510
Cap. 39. v. 8. Ecce Dominus meus
omnibs mihi traditis ignorat,
quid habeat in domo ſua. 408
v. 9. Quomodo poſſum facere hoc
malum, & peccare in Domi-
num meum. Tid.
Cap. A42. V. 21. Meritò hæc patimur,
quia peccavimus in fratrem no-
ſtrum. 5709
Ex Libro Exodi.
Cap. 9. v. 27. Peccavi, Dominus ju-
ſtus eſt; ego & populus meus

impii. 169
Cap. 1I1. v. I. Adhuc unâ plagâ per-
cutiam Ægyptum. 3141

Cap. 15. v. 2. Fortitudo mea, & laus
mea Dominus, & factus eſt mi-
hi in ſalutem. 611
Cap. 32. v. 6. Sedit populus man-
ducare, & bibere. 107
v. 21. Quid tibi fecit populus, ut
induceres ſuper eum peccatum
RrrrzZ ma-

/

(0O) e.

maximum. 505
Cap. 33. V. 19. Oſtendam tibi omne
bonum. 271
V. 20. Non videbit me homo, &
vivet. 387
Ex Levitico.
Cap. 6. v. 12. Ignis in Altari meo
ſemper ardebit. 23 5
E Libro Numeri.
Cap. 21. V. 5. Nauſeat anima noſtra
ſuper cioo iſto. 643
Cap. 22. v. 19. Non eſt Deus, ſicut
homo, ut mutetur. 603
Ex Deuterenomio.
Cap. A. v. 25. Mea eſt ultio, & ego
retribuuam. 538
v. 29. Cuùm quæſieris Dominum
Deum tuum, invenies eum, ſi
tamen toto corde quæſieris. 236
Cap. 28. V. 63. Lætabitur Dominus
diſperdens eos, atque ſubver-
tens. 1
Cap. 30. v. II. Mandatum, quod
ego præcipio tibi, non ſupra te
eſt, neque procul poſitum, nec
in cælo ſitum. 202
v. 7. Interroga Patres tuos. 559
Cap. 32. V. 3 75. Adeſſe feſtinant tem-
pora. 317
Evwx Libro I. Reguim.
Cap. 2. V. 29. Quare Calce ab'jeciſti
victimam meam, & magis ho-
noraſti filios tuos, quàm me?
508
v. 33. Pars magna domũs tuæ mo-
rietur, cuùm ad virilem ætatem
pervenerit. 401
Cap. 4. v. 7. Venit Deus in caſtra:
Væ vobis! 103

604

Cap. 9. V. 20. Cujus erunt optima
quæque Iſraél? nonne tibi &
omni domui Patris tui. 68
Cap. 10. v. 7. Fac, quæcunque in-
venerit manus tua, quia Domi-
nus tecum eſt. 87
v. 27. Diſſimulabat ſe audire. 66
Cap. 12. V. 13. Dominus quoque
tranſtulit peccatum tuum. 212
Cap. 13. V. 1. Filius unius anni erat
Saul, cùm regnare cœpiſſet. 66
Cap. 14.v. 572. Quemcunque viderat
Saul virum fortem, & aptum ad
prælium, aſiociabat eum ſibi. 67
Cap. 15. V. 17. Cùm eſſes parvulus
in oculis tuis.
v. 23. Abjecit te Dominus, ne ſis
Rex ſuper Ifraél. 191. 467
Cap. 18. v. 10. Angelus Domini. 103
Ex Libro Il. Regum.
Cap. 10. v. 8. Et ſi parva ſunt iſta,
adjiciam tibi multò majora. 243
V. 13. Peccavi Domino. ibid.
Ex Libro II. Regum.

Cap. 14. V. 10. Delebo de domo A.

chab, & Jeroboam. 401
Gap. 15. V. I1. Et fecit Aſa rectum
ante conſpectum Domini, ſicut
David Pater ejus.
v. 44. Verumtamen excelſa non
abſtulit. 507
Cap. 21. v. 19. Occidiſti, inſuper &
poſſediſti. 508
v. 20. Venundatus es, ut faceres
malum. 146
Ex Libro IV. KRegum.
Cap. 7. v. 7. Dereliquerunt tento-

ria, & equos, & aſinos, & fuge-
runt, animas tantùm ſuas ſal-
vare

66

505

Vnre eupi
Ir liro!
Cah. 1.V.2.
venietis;
ti eum, 6

C 19. V. 2.

minum, ²
circo iran
Cap. 24. V. 20
ni pracel
Vobis nor
Exr!
Ca. I. V. ſ.
nes ad v.
fugiebet.
C. 4. v. 6,
Neecato ce
,. 1. V. 10.
atemn, bo

Er!
nibis tui,
WMeum.
Er I.
ſtes rey
apta ind
. 10. . 2.
cun abu⸗

dr
Cap. 6. V.
ie grelſe
cor tuut
um,

optima
tibi &
68
gue in⸗
Domi⸗
N
lire. 66
voqué
Im. 212
nni erat
ſſet, 66
ViGerat
ptum ad
nßbi. 67
arAus

66
1s, heſiS

91. 467
hlni. 103
.
Unt iſta,
jorn⸗ 243
ili
N.
domo A⸗
401
teckum
Ban ſeut

ſoß

celſa non
ſoy
nluperd
ſog

ut lacere⸗
s
n.
nt tennd⸗
ſuge.
ſaas 1
Tals

(0) Gr

vare cupientes.
Ex Libro II. Par- pomenon.
Cap. I5. v. 2. Si quæſieritis eum, in-

venietis; ſi autem dereliqueri-

tis eum, derelinquet vos. 108
Cap. 19. V. 2. His, gui oderunt Do-
minum, amicitiâ jungeris, & id-
circo iram Dei merebaris. 401
Cap. 24. v. 20. Quare transgredimi-
ni præceptum Domini? quod
vobis non proderlit. 526
Ex Libro Tobic.
Cap. I. v. 5. Qui, cùm irent om-
nes ad vitulos aureos, ſolus
fugiebat. 7 5
Cap. 4. v. 6. Cave, ne aliquando
peccato conſentias. 98
Cap. 12. v. 10. Qui faciunt iniqui-
tatem, hoſtes ſunt animæ ſuæ.
366. 443
Ex Libro Judith. .

Cap. 9. v. 15. Erit memoriale no-

minis tui, cùm fœmina dejece-
rit eum. 6
Ex Libro Eſther.
Cap. 14. v. 2. Cùm depoſuiſſet ve-
ſtes regias, fletibus & luctui
apta indumenta ſuſcepit. 260
Cap. 16. V. 2. Multi bonitave Prin-
cipum abuſi ſunt in ſuperbiam.

112
Ex Libro Job.
Cap. 6. v. 18. Involutæ ſunt ſemi-
tæ greſſuum impiorum. 10 5
Cap. 7. v. 17. Apponis contra eum
cor tuum. 64
Cap. 9. v. 28. Verebat omnia o-
pera mea. 163
v. 30. Si lotus fuero aquis ni-
vium. 187

Cap. 13. v. 22. Vocabis me, &
ego reſpondebo tibi. 40. 54
v. 26. Scribis contra me amari-
tudines. 462
Cap. I5. v. 25. Tetendit adversùs
Deum manum ſuam, & con-
tra Omnipotentem roboratus
eſt. . 336
v. 26. Concurrit adversùs Deum
erectô collô. 539
Cap. 19. v. 10. Quaſi evulſæ arbo-
ris abſtulit ſpem meam. 646
Cap. 20. V. 26. Devoravit eum ignis,
qui non ſuccenditur. 592
Cap. 21. V. 13. In puncto ad inferna
deſcendunt. 4 5
Cap. 24. v. 23. Dedi locum pæni-
tentiæ, & abutitur in ſuper-
biam. 50. 163.
Cap. 30. v. 17. Qui me comedunt,
non dormiunt. 592
Cap. 3I. v. 13. Si contempfſi ſubire
judicium cum ſervo meo. 519
Cap. 34. V. 24. Conteret multos,
& innumerabiles. 71
Cap. 3 5. V. 14. Judicare coram Do-
mino, & exſpecta illum. 301
Cap. 36. v. 10. Loquetur ad eos, ut
convertantur ab iniquitate ſua;
ſi audierint, & obſervaverint,
complebunt dies ſuos in bono.

46
v. 17. Cauſa tua quaſi impii judi-
cata eſt. 554

Cap. 42. v. 6. Pœnitentiam ago in
favilla & cinere. 338
Ex Halmis.
Pſ. I. v. I. Beatus vir, qui non abiit
in conſilio impiorum. 22 5
Rrrr3. v. 7

vV. 7. Dominus dixit ad me: Fi-

lius meus es tu. 81
Pfſ. 2. v. 10. Reges intelligite, eru-
dimini, qui judicatis. 67

Pfſ. 3. v. 9. Domini eſt ſalus. 20. 21
Pſ. 4. Vv. 6. Sacrificate ſacrificium ju-
ſtitiæ, & ſperate in Domino.
122
Pſ. 6. v. 3. Sana me Domine, quo-
niam conturbata sunt oſſa mea.
264
Plſ. 7. v. 13. Niſi converſi fueritis,
gladium ſuum vibrabit. 455
Pſ. 8. v. 4. Videbo cœlos, opera di-
gitorum tuorum. 408
Pfſ. 10. v. 3. Quoniam laudatur pec-
cator in deſideriis animæ ſuæ.
Pfſ. 11. V. 2. Defecit Sanctus, dimi-
nutæ ſunt veritates à filiis ho-
minum. 466
Pfſ. 13. v. I. Corrupti ſunt, & abo-
mmitnabiles facti. 397. 450
Pſ. 1 5. v. 2. Deus meus es tu, quo-

niam bonorum meorum non

eges. 73. 604
Pſ. 16. v. I 5. Satiabor, cùm apparue-
rit gloria tua. 666
Pſ. 17. v. 43. Ut lutum platearum
delebo eos. 76
Pl. 18. v. 13. Delicta quis intelligit?

ab alienis parce ſervo tuo. 108

Pſ. 20. v. 10. Pones eos ùt clibanum
ignis, & devorabit eos ignis.
609
Pſ. 22. v. 4. Non timebo mala, quo-
niam tu mecum es. 372

Pl. 24. V. 10. Univerſæ viæ Domini
miſericordia & veritas. 3

9 (0) S

Pſ. 26. v. 4. Unam petii à Domiino,
hanc requiram. 11
Vv. 9. Ne avertas faciem tuam à
me. 102
Pſ. 3 1. v. 9. Nolite fieri ſicut equus
& mulus. 12

Pf. 32. v. 9. Dixit, & facta ſunt. 82.

447
Pſ. 33. V. 12. Venite filii, audite me,

timorem Domini docebo vos. 94
Pfſ. 34. v. 3. Dic animæ meæ: Salus
tua ego ſum. 20
v. 6. Fiant viæ eorum tenebræ,
& lubricum. 103. 5 13

Pſ. 36. v. 27. Declina à malo, & 3

fac bonum. 108

Pfſ. 37. vV. 12. Qui juxta me erant,
312

de longe ſteterunt. 103
Pſ. 40. v. 12. Quoniam non gaude-
bit inimicus meus ſuper me. 280
Pſ. 44. v. 2. Lingua mea calamus
ſcribæ velociter ſcribentis. 80
Pl. 45. v. 7. Fecit judicium inju-
riam patientibus. 762
Pſ. 49. v. 21. Arguam te, & ſtatuam
contra faciem tuam. 488
Pſ. 50O. v. 16. Libera me de ſangui-
nibus. 127

Pſ. 5I. v. 3. Quid gloriaris in ma-

litia? 308
Pſ. 5y. v. 22. Tu verò Deus deduces
eos in puteum interitůs. 100
Pſ. 5. v. 11. Lætabitur juſtus, cùm
viderit vindiétam. 577
Pſ. 59. v. 6. Dediſti metuentibus te
ſignificationem. 568
Pſ. 61. V. 2. Nonne Deo ſubjecta
erit anima mea? 224
Pſ. 65. v. 18. Iniquitatem ſi aſpexi
in

Dl 9

Ag

in corde
Dominus
1 . 67. V. 19 .
minbus.
Pl. 60. v. 28.¹
per inig
Intrent
Hl.70. V. II.
perlegin
te eim.
Pl. 72, . 10.
tur in eis.
DI-/ v. 9. An
dis mei,
7F. v. 12, l.
lert ſirit
TlLv. M
Nwüſri.
Dl..v. 6.
Coreorur-
Lelus men
Pl ,.r. 4.0
AN, &
L. No. 10.
recend,
lxerunt
INN.

. 3AN. 5

burk ⸗
combuten
queris ed
3. V. ſeh
0m0
MAr. ,
. V. 1 2.1
ne in tot

vomino,
In
TWamn à
102
uteguns

ſu
Unt. 92.
44

dite me,

0 v05.94
E: Salus.
20
tenebrer⸗
103. 613
D2)0, &
109
ne erant,
103
n gaude⸗
rme.2900
calamus
ntis. 90
un injo⸗
662
ſtatuam
498
e lugui⸗
127
s in ma⸗
309
deduces
18. 100
us, cumm
67
ntibus te

ſ69

ſabjeca
2 4
aerl
In

in corde meo, non cxaudiet

Dominus. 157
Pfſ. 67. v. 19. Accepit dona in ho-
minibus. 25

Pfſ. 68. v. 2 8. Appone iniquitatem ſu-
per iniquitatem eorum, & non
intrent in juſtitiam tuam. 100
Pſ. 70. v. II. Deus dereliquit eam,
perſequimini, & comprehendi-
te eam. 109

Pſ. 72. V. 10. Dies pleni invenien-

tur in eis. 5 5
Pſ. 73. v. 9. Rugiebam à gemitu cor-
dis mei. 264
Pſ. 5. v. 12. Terribili, & ei, qui auf-
fert ſpiritum Principbum. 67
Pſ. 76. v. 3 Manibûs meis Deum ex-
quiſivi.
Pſ. 77. v. 36. Linguà ſuâà mentiti ei;
cor eorum non erat rectum. 179
Pſ. 78. v. F. Accendetur velut ignis
zelus meus. 608

PI. 79. v. 4. Oſtende nobis faciem

tuam, & ſalvi erimus. 219
Pſ. 80. v. 10. Non erit in te Deus
recens. 357
Pſ. 8I. v. 5. Neſciunt, neque intel-
lexerunt; in tenebris ambu-
lant. 634
Pſ. 32. v. 15. Sicut ignis, qui com-
burit ſylvam, & ſicut flamma
comburens montes, ita perſe-
queris eOS. 608
Pſ. 83. V. 5. Beati, qui habitant in
domo tua Domine. 652
Pſ. 84. v. 7. Deus tu converſus vi-
vificabis nos. 217

Pſ. 85. v. 12. Confitebor tibi Domi-

ne in toto corde meo.

452

O) e

Pſ. 87. Vv. 17. In me tranſierunt iræ
tuæ. 253
Pſ. 88. v. 2. Miſericordias Domini in
æternum cantabo. 440
Pſ. 89. v. II. Nunquam obliviſcetur
Deus milereri, aut continebit in
ira ſua miſericordias ſuas? 71
Pſ. 91. v. 6. Quàm magnificata ſunt
opera tua Domine. 383
Pſ. 92. v. 4. A vocibus aquarum mul-
tarum mirabiles elationes ma-
ris. 126
Pſ. 93. v. I. Deus ultionum Dominus,
Deus ultionum liberè egit. 118

602
Pſ. 94. v. 2. Præoccupemus faciem
ejus in confeſſione. 532

Pl. 95. v. 6. Confeſſio & pulchritu-
do in conſpectu ejus. 319
Pſ. 96. V. 10. Qui diligitis Domi-
num, odite malum. 373
Pſ. 97. v. 6. Jubilate in conſpectu
Regis Domini. 556
Pſ. 98. v. 4. Honor Regis judicium
diligit. 301
Pſ. 100. v. I. Miſericordiam & judi-
cium cantabo tibi Domine. 537
Pſ- 102. v. 14. Recordare, quoniam
pulvis ſumus. 176
Pſ. 103. v. 1. Confeſſionem & deco-
rem induiſti. 319
v. 23. Ortus eſt ſol; exibit homo
ad opus ſuum. 635
Pſ. 106. v. I. Confitemini Domino,
quoniam bonus. 320.
Pfſ. 108. v. 3. In æternum perma-
net verbum tuum. 81
v. . Mala pro bonis, & odium
pro dilectione ſua. 11 3
Pſ.

nationi-
71

Pſ. 109. v. 6. Judicabit in
bus, implebit ruinas.
Pſ. 111. v. 9. Cornu juſti exaltabi-

tur in gloria. 637
Pfſ. 113. v. I. In exitu Ifraél de £Æ-

gypto. 180
v. 17. Non mortui laudabunt te
Domine. 649

Pſ. 116. v. 2. Veritas Domini ma-
net in æternum. 602
Pſ. 117. V. 21. Confitebor tibi, quo-
niam exaudiſti me. 320
Pſ. 118. v. IO7. Lucerna pedibus
meis verbum tuum. 93
V. 176. Erravi ſicut ovis, quæ pe-
riit. 210
Pſ. 124. v. 4. Benefac Domine bo-
nis. 116
Pſ. 131. v. I. Omnis manſuetudi-
nis ejus. 369., 408.
Pl. 13 8. v. 2. Tu cognoviſti ſeſſio-
nem meam, & reſurrectionem.
46 5
140. v. 3. Pone Domine cuſto-
diam ori meo. = 303
142. V. 4. Anxiatus eſt ſuper me
ſpiritus meus. 264
145. V. 2. Lauda anima mea
Dominum. 448
Pſ. 146. V. II. Beneplacitum eſt Do-
mino ſuper timentes eum. 122
Pfſ. 147. v. 13. Non fecit taliter om-
ni nationi. = 26
Pſ. 148. V. 5. Ipſe dixit, & facta
ſunt. 25. 82
v. 8. Omnia ſerviunt ei. 376
Ex Lroverbiis.
Cap. I. v. 22. Sapientia clamitat in
plateis, uſquequo parvuli dili-

Pf.
Pfſ.
Pl.

(0) SHe

gitis infantiam?
Cap. 2. vV. 14. Lætantur, cùm male
fecerint, & exultant in rebus
peſſimis.
Cap. 6. v. 3 5. Non ſuſcipiet pro re-
demptione dona plurima. 647
Cap. 10. v. 7. Nomen impiorum pu-
treſcet. .

dies, & anni impiorum bre-
Viabuntur. 463
Cap. 13. V. 6, Vult, & non vult
piger. 324
Cap. I5. v. I57. Mens juſti juge
convivium. 273.
Cap. 16. v. 1. Hominis eſt præpa-
re animam ſuam. 219
Cap. 17. V. 22. Spiritus triſtis ex-
ſiccat oſſa. 587
Cap. 18. v. 17. Juſtus prior eſt ac-
cuſator ſui. 32 5
Cap. 19. v. 14. Domus & divitiæ
dantur à parentibus, à Domino
autem propriè uxor bona. 528
Cap. 26. V. 14. Sicut oſtium verti-
tur cardine ſuo, ita piger in
lectulo ſuo. 324
Cap. 28. V. 14. Beatus homo, qui
ſemper eſt pavidus.
Cap. 30. V. 18. Stellio manibus ni-
titur, in domibus Regum ha-
bitat.
Ex Eccleſiaſze.
Cap. I. v. 18. Qui addit ſcientiam,
alddit dolorem. 635
Cap. 9. v. 10. Neque opus, neque
ratio, nec ſapientia, nec ſcientia
erunt apud inferos. 633

v. 12. Neſcit homo finem ſuum;
ſed

308

. . . 45
v. 27. Timor Domini apponet

360

366

.

ſed le
mo,
prehei
homir
rv.1.
bona

Cap. I. V
rems
rumtt
Ca0,2. FV. 4
tuam.
Cab..V..
zagint
CAp. 14. V.
ni Au.
Cah..d. 1
Uind
Ee
Cab. 1I. v.
Ppijin⸗
Ca). 2. V.²
edrum
Cab.,..
Cpr
tes:
Cap. 6. V.!
eltil
CNN.
Nen.
Cap. II.
hiden
lans
poen
Cah. 12.
gvilli
Nare
Ca. 1 4.
incon.
Nle len

. 360
Cüm malé
W in rebus

309G

diet pro re⸗
rima. 647
piorum pu⸗
4 ⁰
ni apponet
torum ble⸗
463
ð
324
jvlti juge
17 ‧0
elt prapa⸗
219
tiſtis ex⸗
8
rior elt ac⸗
34)
& divitie
,Domino
bona. 1 29
tium verti⸗
ta higer in
324
homo, gul
nanibus 1.
Regutn ha-
. 7

tſtientiam
635

ps, neqe 5

633

enn fuum;
Nen e

09 ( O) 3

ſed ſicut piſces capiuntur ha-

ſuerunt.

mô, & ſicut aves laqueò com- Cap. 16. v. 4. Oportebat illi ſine ex-

prehenduntur, ſic capiuntur

homines in tempore malo. 144

v. 18. Qui peccat in uno, multa
bona perdet. 366
Ex Canticis.
Cap. I. v. 3. Trahe me poſt te, cur-
remus in odorem unguento-
rum tuorum. 40.222
Cap. 2. v. 4. Oſtende mihi faciem
tuam. 219

Cap. 3. v. 7. Lectulum Salomonis ſe-

xaginta fortes ambiunt. 103,58 5
Cap. 14. V. 16. Surge Aquilo, & ve-
ni Auſter. 94
Cap. 5. v. I. Deſcendat Dilectus me-
us in hortum ſuum. 4²⁷
Ex Libro Sapientiw.
Cap. I. v. 9. In cogitationibus im-
pij interrogatio erit. 298

Cap. 2. v. 21. Malitia excoœcavit cor

eorum. 634
Cap. 5. v. 3. Pœnitentiam agentes,
& præ anguſtia ſpiritûs gemen-
tes: nos inſenſati. 453. 632
Qap. 6. v. 15. Initium illius veriſſima
eſt diſciplinæ concupiſcentia. 88
Cap. S. v. I. Attingens à fine ad fi-
nem. 430⁰
Cap. 1II. v. 24. Patientia Dei ad pœ-
nitentiam te adducit, diſſimu-
lans peccata hominum propter
pœnitentiam. 360
Cap. 12. v. 18. Tu autem cum tran-
quillitate judicas, & cum mag-
na reverentia diſponis. 519
Cap. 14. vV. 21. Lapidibus & lignis
incomunicabile nomen impo-

P. le jeuue VII. Theil.

cuſatione ſupervenire interi-
tum. 520
Ex Eccleſtaſtico.
Cap. 1. v. 15. Stultorum infinitus
eſt numerus. D
Cap. 3. v. 27. Qui amat periculum
peribit in illo. 14
v. 29. Cor nequam gravabitur in
doloribus, & peccator adiiciet
ad peccandum. 10 5
Cap. 5. v. 8. Non tardes converti ad
Dominum. 182
GCap. 7.v. 18. Ne impiè agas multùm,
ne moriaris in tempore non tuo.

. 463
Cap. 8. v. 17. Non judices contra ju-
dicem. 326

Cap. 10. v. I5. Initium omnis pec-
cati ſuperbia. 325
Cap. II. V. 29. In fine hominis de-
nudatio operum illius. 480
Cap. 14. V. 14. Non defrauderis à die
bono, & particula boni doni te
non prætereat. 4 5
Cap. 18. V. I. Qui vivit in æternum,
creavit omnia ſimul. 383
Cap. 17. v. 24. Cognoſce juſtitias, &
judicia Domini, & ſta in ſorte
propoſitionis. 76
v. 25. In partes ſæculi ſancti cum
viyvis. 78
Cap. 2I. v. 4. Quaſi rhomphæa bis
acuta omnis iniquitas. 138
Cap. 29. V. 20. Gratiam fidei-juſſo-
ris ne obliviſcaris; dedit enim
pro te animam luam 13 5

8588 Eæ

(0) BHe

Cap. 1. V. 2. Filios enutrivi, ipſi verò
ſpreverunt me. 499
v. 16. Auferte malum cogitatio-
num veſtrarum. 490
Cap. 2. v. 19. Cadite ſuper nos, &
abſcondite nos à facie agni. 74
Cap. 3. V. I. Auferam à Jeruſalem

robur panis. 91
v. 24. Erit pro faſcia pectorali ci-
licium. 564

Cap. 5. v. 13. Propterea ductus eſt
captivus populus meus, quia
non Rabuit ſcientiam. 86
Cap. LI. v. 20. Videam ultionem
tuam ex eis. 13 1
Cap. 12. V. 1. Confitebor tibi Domi-
ne, quoniam iratus es mihi. 37
Cap. 13. V. 8. Torſiones & dolores
tenebunt. 591
Cap. 14. V. 12. Quomodo cecidiſti
de cælo Lucifer? 114
v. 13. Aſcendam ſuper aſtra Dei.
113
Cap. 22. v. 12. Vocat eos ad plan-
Gtum, & ad cilicium. 261
Cap. 24. V. 22. Congregabuntur con-
gregatione unius taſcis. 648
Cap. 27. v. 9. Hic eſt omnis fructus,
ut auferatur peccatum. 141
Cap. 40. v. 25. Cui aſſimulàſtis me?
37
Cap. 43.v. 25. Ego ſum ipſe, qui deleo
iniquitates tuas propter me. 201

Cap. 46. V. 10. Conſuium meum ſta-

bit. 7 5
Cap. 49. V. 4. In vanum laboravi, ſi-
ne Cauſa conſumpſi fortitudi-

nem meam. 37. 424

Cap. 57. v. 11. Quia oblitus es mei,
non proderunt tibi opera tua. 52

Cap. 59. V. 8. Non eſt judicium in

greſſibus eorum. 301
Cap. 66. V. 24. Vermis eorum non
moritur. 636
Ex Jeremia. L
Cap. 2. v. 12. Obſtupeſcite cœli ſu-
per hoc, & portæ ejus deſola-
mini. 445
v. 20. Irritavit impius Deum. 444
Cap. 3. v. 20. Quomodo ſi mulier
contemnat amatorem, ſic con-
tempſit me domus Iſraél. 494
Cap. 4. v. 15. Heu! heu! Domine
Deus! pervenit gladius usque
ad animam. 568
Cap. S. v. 3. Percuſſi eos, & non do-
luerunt. 37. 456
Cap. 6. v. 26. Luctum unigeniti fac
tibi, planctum amatum. 286
Cap. 13. V. 20. Væ genti peccatrici,
ſemini nequam. 400

Cap. 17. v. 9. Cor hominis inſcruta-

bile. 235
Cap. 18. v. 20. Recordare, quòd ſte-
terim in conſpectu tuo. 130
Cap. 22. V. 24. Si fuerit jechonias

in manuù mea dextra, inde evel-
lam eum, & dabo in manus

quærentium animm. 61
Cap. 23. v. 23. Qui habet ſomnium,
pnarret ſomnium. 84
28. Quid paleis ad triticum? Ilid.
29. Verba mea ſunt quaſi ignis, &
quaſi malleus. Ibid.
Cap. 25. v. 3 8. Terra facta eſt in de-
ſolationem. 520
Cap. 29. V. II. Ego cogito cogita-
tiones

qu⸗
Cahes.
ſin

Cah

Cabe
eu
Ca)6,V
Ca
e
t
4
No⸗
Cad.

Ca
Cab.22
00
Ce.2
per

itus es wei,
Pera tua. 2.

ſudicium in

P
eorum non
636

Lite cceli ſu⸗
ejus geloli⸗
44
8Deum. 444
do ſi mulier
tem, ſc Con⸗
Ilasl. 494
1 Domine
ladius usqué
1ſ68
onco⸗
unigeniti lic
atum. 28
tipeccattich
00
nisinſcruts⸗
236
Are,qub le⸗
n to⸗
tit ſechonis

niade eiel.

0O in anns

ham.
bet betlomnnium
384

kiticum: e
ing il.

ags.
dogit⸗ tiones

(0 ) e

tiones pacis. 161
Cap. 3 1. v. 19. Poſtquam convertiſti
me, egi pænitentiam. 20⁶
Ex Baruch.
Cap. 3. v. 28. In terris viſus eſt, & cum
hominibus converſatus. 434
Ex Tbrenis.
Cap. I. v. 2. Omnes amici ejus ſpre-
verunt eam, & facti ſunt ei ini-
mici. 109

Cap. 2. v. 18. Deduc quaſi torren-

tem lachrymas tuas, non tace-
at pupilla oculi tui. 194
Cap. 3. v. 22. Miſericordia Domini,
quòd non ſumus conſumpti. 161
Cap. 4. v. 8. Denigrata eſt facies ejus
ſuper carbones. 277
Cap. 5. v. 2I. Converte nos Domine,

& convertemur. 219
Ex Ezechiele.
Cap. F5. v. 16. Conteram in vobis ba-
culum panis. 91

Cap. 6.v. 42. Non ultrà iraſcar tibi. 5,

Cap. 7. v. 3. Immittam in te furorem
meum, & judicçabo te juxta vias
tuas: Non miſerebor, & non
parcet oculus meus. 116

Cap. 14. v. 14. Si fuerint tres viri iſti

Noe, Daniel & Job. 648
Cap. 17. vV. 20. Judicabo eum in præ-
varicatione, quâ deſpexit me.
4. 49
Cap. 18. v. 21. Si impius egerit pœ-
nitentiam, & fecerit judicium.
147
Cap. 22. V. 30. Qui ſtaret oppoſitus
contra me. 175
Cap. 28. v. 12. Plenus ſapientiâ, &
perfectus decore. 113

Cap. 33. V. 12. Impietas i impii non
nocebit ei. 148
Ex Daniele.
Cap. A. v. 24. Peccata tua eleemo⸗
ſynis redime. 48. 21 I
Cap. 13. v. 52. Inveterate dierum
malorum, nunc venerunt pec=
cata tua. 106
Ex Aea.
Cap. 2. v. 8. Ego eis dedi vinum, &
triticum, que fecerunt Baal. 423
v. 20. Deſponſabo te mihi in fide.
470
Cap. 4. v. 6. Quia repul iſtiſcientiam,
repellam te. 523
Cap. 9. v. 12. Væ! cùm receſſero ab

eis. 102
Cap. 12. v. 7. In manu ejus ſtatera
doloſa. 389

Cap. 13. V. 9. Perditio tua ex te Iſ-
raël, tantummodo in me auxi-
lium tuum. 204
Cap. 14. V. I. Ad amaritudinem con-
citavit Deum ſuum. 397
Ex Joole.
Cab. I. v. 8. Plange quaſi virgo. 172
Cap. v. 12. Convertimini ad me in
toto corde veſtro. 162
v. 13. Quis ſcit, ſi convertatur,

& ignoſcat. 21 5
Ilid. Scindite corda veſtra. 223
Ex Amos.

Cap. I. V. 3. Unus aſlumetur, & al-
ter relinquetur. 216

Cap. 3. v. 8. Leo rugiet, quis non

timebit? 126
Ex Michwa.
Cap. 7. v. 9. Iram Domini portabo,
quoniam peccavi ei. 372
8888 2 Ea

Ex Nabum.
Cap. I. V. 2. Deus æmulator, & ul-
ciſcens Dominus; ulciſcens Do-
minus, & ulciſcens furorem. 117
v. 9. Non conſurget duplex tribu-

latio. 549
v. 10. Sicut ſpinæ ſe invicem com-
plectuntur. 501
Exæ Habacuc.
Cap. I. v. 13. Taces devorante im-
pio juſtiorem ſe. 675
Cap. 2. V. 9. Væ! qui congregat a-
varitiam malam domni ſuæ, &
liberari ſe putat de manu mali.
650
Ex Zacharia.
Cap. I. v. 3. Convertimini ad me, &
ego convertar ad vos. 219
Ex Malachia. .
Cap. 4. vV. I. Et erunt omnes ſuperbi,
& omnes facientes impietatem.
646
Ex Libro I. Machabzorum.
Cap. 4. v. 36. ECcce contriti ſunt ini-
mici noſtri, aſcendamus nunc
mundare Saucta, & renovare.
171
Ex Evangelio S. Matthæi.
Cap. 3. v. 6. In tribulatione maxima
erunt, niſi egerint pænitentiam.
16 %
Cap. 5. v. 25. Eſto conſentiens ad-
verſario tuo, dum es in via. 497
Cap. 9. V. 38. Rogate Dominum
meſſis, ut mittat operarios. 93
Cap. 10. v. 22. Qui perſeveraverit
usque in finem, hic ſalvus erit. 52
v. 30. Qui fecit ventis pondus, &
aquas appendit in menſura. 29

(0) gr

Cap. 11. V. 21.
factæ fuiſſent virtutes.

judicio. 38
Cap. 13. v. 26. Ut apparuerunt zi-
zZania. 377

v. 49. In conſummatione ſæculi

exibunt Angeli, & ſeparabunt

malos de medio juſtorum. 629
v. 5I. Ietéllexiſtis hæc omnia. 63 1
Cap. 15. V. 13. Omnis plantatio,
quam non plantavit Pater meus
Cæleſtis, era dicabitur. 190
v. 19. De corde exeunt cogitati-
ones malæ. 40
Cap. 19. v. 16. Quid boni faciam, ut
habeam vitam æternam? 4
Cap. 20. v. 8. Voca operarios.
v. 14. Pauci electi. 118
Cap. 21. v. 41. Malos malé perdet,
& vineam ſuam locabit aliis. 1

Cap. 22. v. 13. Mittite eum in tene-

bras exteriores. 634
Cap. 23. v. 32. Implete menſuram
Patrum veſtrorum. 516
Cap. 24. V. 29. Stellæ cadent de cæ-

lo. 570. 573
Cap. 25. v. 15. Uni dedit quinque
talenta. 40

v. 21. Euge ſerve bone & fidelis,
intra in gaudium. 38. 46
V. 26. Serve nequam. 468
Cap. 26. V. 50. Amice, ad quid veni-

ſti? . 69
Cap. 27. v. 25. Sanguis ejus ſuper
nos. 139

Ex Evangelio §. Marci.
Cap. 6. v. 20. Libenter eum audie-
bat. 133
Cap.

Si in Tyrone & Sidone
338
Cap. 12. v. 41. Surgent Ninivitæ in

On.n1
Ca. g. V.
ſalietu
Cap. II..
dimitt
E dat
Cap. I .
acco
Ex.
Cap. 1. y.
pud
V. 7. A
tis pl
(Ca,.2. V.
Vabat
C. z..
eni⸗
1. 1,.
tingo
Ca. 4. V.
ad h
s.
V. ſal
bis,
Vita.
ab. V.
tur.

Ca. V.

Gon
is r

Ca. 1.

mell
U.Al.
a. 1 l.
Plsn
V. 26.

Kdidone
5. 338
inirite ian
35
Uerunt Zi-
377
Dne ſeeuli
eparabunt
orum, 629
Oinnia.63l
plantatio,
Patermeus
ur. 190
c cogitatl⸗
900
Paciaw;ur
nam? 4
Arios. ſ
118
ale perget,
bit aliis,l
imn in tene⸗
634
menluram
116
gent de ce⸗
70. ſ73
lir guinqge
40

e ſelic
38. 6
468

Averi⸗
Gqui 1

ejus 1

c ) o (He

Cap. 7. v. 37. Bene omnia fecit. 410
Cap. 9. v. 18. Omnis victima igne
ſalietur. 578
Cap. 11. v. 24. Petite, & accipietis;
dimittite, & dimittemini; date
& dabitur vobis. 209
Cap. 15. v. 4. Vide, in quantis te
accuſent.
Ex Evangelio §&. Lucæ.
Cap. I. v. 37. Non eſt impoſſibile a-
pud Deum omne verbum. 82
v. 77. Ad dandam ſcientiam ſalu-
tis plebi ejus. 2
Cap. 2. V. 19. Maria autem conſer-
vabat omnia verba hæc. 80
Cap. 3. v. 8. Facite fructus dignos

pœnitentiæ. 194
v. 17. Paleas comburet igni inex-
tinguibili. 609

Cap. 4. v. 25. Multæ viduæ erant, &
ad nullam earum miſſus eſt. 26

Cap. 6. v. 13. Elegit duodecim ex

ipfis. 68
V. 38. Date, & dabitur vobis. 251
v. 52. Panis, quem ego dabo vo-
bis, caro mea eſt pro mundi

vita. 447
Cap. 7. v. 12. Defunctus effereba-
tur. 455

Cap. 8. v. 13. Qui ad tempus cre-

dunt, & in tempore tentatio-
nis recedunt. 72
Cap. 10. v. 2. Rogate Dominum
meſſis, ut mittat operarios. 36
v. 41. Martha, Martha ſolicita es. 9

„ Cap. 11. v. 25. Invenit domum ſco-

pis mundatam, & ornatam. 299
v. 26. Ingreſſi habitant ibi. 453
Cap. 12. V. 49. Ignem veni mittere

495

in terram. 236
Cap. 13. v. 3. Omnes ſimiliter pe-
ribitis. 12
v. 32. Dicite vulpi illi. 193

Cap. 15. v. 16. Cupiebat ventrem
ſuum implere de ſiliquis. 512
Cap. 16. v. 2. Jam non poreris vil-
licare. 56
v. 20. Ulceribũs plenus ad ja-
nuam divitis. 215
V. 48. Ne veniant in hune locum
tormentorum. 453
Cap. 19. v. 24. Tene, quod habes. 72
Cap. 21. v. 2. Erunt ſigna in ſole &
luna. 1566
Cap. 22. v. 61. Converſus Dominus
reſpexit Petrum. 207
Cap. 23. v. 27. Hic non conſenſerat
conſilio. 74
V. 3 I. Si in viridi hoc faciunt. 130
Ex Evangelio S. Joannis.
Cap. I. v. 29. Ecce Agnus Dei. 130
v. 32. Vicit Leo de Tribu juda. Il.
Cap. 4. V. I4. Fons aquæ ſalientis in
vitam æternam. 448
Cap. y. v. 22. Omne judicium dedit
filio, quia filius hominis eſt. 484

553
Cap. 6. v. 27. Operamini cibum, qui
permanet. 19

v. 71. Ego elegi vos duodecim. 68
Cap. 8. v. 21. Ego vado, & quæretis
me, & in peccato veſtro morie-
mini. 50
Cap. 9. v. 4. Operamini, dum dies
eſt; venit nox, in qua nemo po-
teſt operari. 19
Cap. 10. v. 10. Ego veni, ut vitam
habeant. 446
88883 Cap.

9 (O) 606

Cap. 14. V. 31. Ut cognoſcat mun-
dus, quia diligo Patrem. 230
Cap. I5/. V. 29. Ut adimpleatur ſer-

mo, qui in lege eorum ſcriptus

eſt.
Cap. 16. v. 24. Gaudium veſtrum
ſit plenum. 273.655
Cap. 17. v. 3. Hæc eſt vita æterna,
ut cognoſcant te ſolum Deum
verum. 387
Cap. 18. v. 31. Nobis non licet
occidere quemquem. 503
Ex Actis Apoſtolorum.
Cap. I. v. 1. Cœpit facere, & do-
cere. 93

v. 17. Sortitus eſt ſortem mini-

ſterii hujus, & Apoſtolats. 69
Cap. 2. v. 2. Replevit totam do-
mum, ubi erant ſedentes. 576
v. 37. Compuncti ſunt corde. 339
v. 3 8. Baptizetur unusquisque ve-

ſtrüm. Ivid.
Cap. 10. V. 42. Conſtitutus eſt Ju-
dex. 130

Cap. 16. v. 14. Aperuit Dominus
cor Lydiæ. 56. 92
Cap. 1I7. v. 3. Annuntiat Deus ho-
minibus, ut omnes agant pœ-
nitentiam. 164
Ex Epiſtola ad Romanos.
Cap. I. v. 21. Tradidit illos in im-
munditiam. 101

Cap. 2. V. 8. Ira, & indignatio, tri-

bulatio, & anguſtia in omnem

animam hominis operantis ma-

lum. 117
v. 9. Tribulatio & anguſtia ih
omnem animam operantem
malum.

506

Cap. 4. V. 17. Vocat ea, quæ non

ſunt, tanquam ea, quæ ſunt. 378
Cap. F5. v. 5. Charitas Dei diffuſa eſt
in cordibus noſtris.

„bra veſtra. 262

Cap. 8. v. 29. Quos præſcivit, &

prædeſtinavit. 432
Cap. 9. v. 1I8. Cujus vult, miſeretur,
& quem vult, indurat.
v. 22. Vaſa iræ.
Cap. 10. v. 10. Corde creditur ad ju-
ſtitiam, ore autem confeſſio ſit
ad ſalutem.
Cap. 12. v. I. Obſecro vos, ut exhi-
beatis corpora veſtra. 778
Cap. 13. v. 14. Induimini Dominum
Jeſum. 730
Cap. 14. V. 10. Omnes ſtabimus
ante tribunal Chriſti. 553
Cap. I5. v. 5. Quæcunque ſcripta
ſunt, ad noſtram doctrinam
ſcripta ſunt. 191
Ex Epiſtola I. ad Corinthios.
Cap. 4. V. 5. Laus erit unicuique
4 Deo. 492. 56 1
Gap. 6. v. 19. Membra veſtra tem-
plum ſunt Spirits S. 467. 676
Cap. 1II. v. 31. Si nosmetipſos ju-
dicaremus, non utique judi-
caremur. 129. 484
Cap. 12. v. 27. Vos eſtis corpus
Chriſti. 676
Cap. 14. v. 38. Ignorans ignorabi-
tur. 523
Cap. 15. v. 10. Gratia Dei in me
vacua non fuit. 5 5

v. 25. In momento, in ictu oculi.

383
Ex

23 5
Cap. 6. v. 19. Sicut exhibuiſtis mem-

216
269

320

C. 1. V.
ſomus.
V. 10. Al
in mor

Cb. 3. V.

ſtra ex
Cap. F. V.
o.
Ca).6, Vl.
Cuum
V. 2. In 0
Ca./. F.
Deumt!
inſor
Cah. 8..
elt.
Ca. 9. .
git e
Cap. II. V

Cahl.v.
Winum
Er l
Cep. 4 )
ta.

9, I. pv.
enedi
. W.
a. 2. v.
Ca,
ſecune
dis (
V. 29.
nece
Cap. . .

1, gur hon
1r ſont. 379
ei iſkuſa eſt
. 25
wiſtis wem⸗
262
Eleivit,
432²
Wileretur,
rat, 216
269
diturad ju⸗
confeſſioſit
310
8 Ut exhi⸗
kA. ſ78
Dominum
130
8 ſtabiwus
. ſ
gue ſeripta
Godrinam
191
iuthinf⸗
unicuigue
492. ſ6l
ellra tem⸗
467,6/5

etiolos n

ige juci⸗
129, 484
ſis corpus
67
ignorabi⸗
9
Dei in me
6
e gebli.

Ex Epiſtola Il. ad Corinthios.
Cap. 2. v. 15. Chriſti bonus odor
ſumus. 32
v. 16. Aliis quidam odor mortis
in mortem. Ibid.
Cap. 3. v. 5. Omnis ſufficientia no-
ſtra ex Deo. 207
Cap. 5. v. 20. Deo exhortante per
nos. 94. 162
Cap. 6, v. I. Hortamur vos, ne in va-

cuum gratiam Dei recipiatis. 36

v. 2. In die ſalutis adjuvi te. 4 7
Cap. 7. v. 10. Quæ enim ſecundùm
Diaeieum triſtitia eſt, poœnitentiam
in ſaluté ſtabilem operatur. 199
Cap. Z. v. 11. Si voluntas prompta
eſt. 230
Cap. 9. v. 7. Hilarem datorem dili-
git Deus. 54
Cap. II. v. 2. Deſpondi enim vos.
470⁰
Cap. 16. V. 22. Si quis non amat Do-
minum, anathema ſit. 237
Ex Epiſtola ad Galatas.
Cap. 4.v. 9. Infirma & egena elemen-
ta.
Ad Epheſios.
Cap. I. v. 3. Benedixit nos omni
benedictione ſpirituali in Chri-
ſto. 25. 66.
Cap. 2. V. 10. Creati in Chriſto. 218
Cap. A. v. 7. Unicuique datur gratia
ſecunduùm menſuram donatio-
nis Chriſti. 29
v. 28. Ut habeat, unde tribuat
neceſſitatem. 48
Cap. 5. v. 3. Fornicatio, ſcurrilitas
nec nominetur in vobis. 278

(0) He

586

Ad Pbilippentes.
Cap. 2. v. 12. Cum metu & tremore
operamini ſalutem. 18
Cap. 3. V. 19. Quorum finis interitus,
& gloria in confuſione eorum.

309
Ad Colloſſonſes.
Cap. A. v. 12. Statis perfecti, & plenâ
in omni voluntate Dei.
Ex Epiſtola I. ad Theſſalon.
Cap. 5. v. 3. Cuùm dixerint pax & ſe-
curitas, tunc repentinus eis ſu-
perveniet interitus. 14 5
