manet verbum tuum, 273
Plal. 117. V. I. Confitemini Domi-
no, quoniam bonus. 404. 422
V. 12. Circumdederunr me quaſi
apes. 4 51
Pfſal. 118 v. 3. Non enim qui ope-
rantur iniquitatem, in viis ejus
ambulaverunt. 691
v. 4. Tu mandaſti mandata tua cu-
ſtodiri nimis. 352
v. 10. In toto corde meo quæſivi
te, ne repellas me. 691
V. 30. Edidit terra eorum ranas in
penetralibus Regum ipſorum.

600
v. 43. In judiciis tuis ſuperſperavi.
467
v. 54. Cantabiles mihi erant juſti⸗
ficationes tuæ. 34
v. 63. Particeps ſum ego omnium
timentium te. 143
v. 6G. In bonitate tua doce me ju-
ſtificationes tuas. 418
v. 71. Bonum mihi, quia humi-
liaſti me. 680
v. 91. Omnia ſerviunt tibi. 64.
385
v. 106. Lucerna pedibus meis ver-
bum tuum. 681

Beh (0°) 36R

v. 107. Humiliatus ſum uſquequa-
que. 543
V. I1 2. Lex tua veritas. 762
v. 120. A judiciis tuis timui. 467
v. 128. Omnem viam iniquam
odiõ habui. 23 2²

v. 137, Juſtus es Domine, & re-

Ctum judicium tuum. 769
v. 141. Adoleſcentulus ſum ego,
& contemptus. 441
v. 151. Omnes viæ tuæ veritas.
122
v. 1 45. Milericordiæ tuæ Domine
multæ. 2 57. 3
Pfſal. 121. V. 23. In medio Drdate
te. 299
Pfſal. 12 5. vV. I. In convertendo Do-
minus captivitatem Sion facti
ſumus ſicut conſolati. 640
v. 6. Euntes ibant: & flebant mit-
tentes ſemina lu. 762.768
Pſal. 126. v. I. Niſi Dominus ædifi-
caverit domum, in vanam la-
boraverunt, qui ædificant eam.

. 6092. 610
Pſal. I27. Uxor tua ſicut vitis abun-
dans. 2137

Plſal. 134. V. 6. Omnia, quæcunque
voluit Deus, fecit in cœlo, &

in terra. 270
v 7. Qui producit ventos de the-
ſauris Iluis. 384

pfſal. 136. V. 7. Exinanite uſque ad

fundamentum in ea. 5
Pfſal. 13,8. Vv. 7. Quo ibo à² Spiritu
tuo? 290
v. 18. Dinumerabo eos, & ſuper
atenam multiplicabuntur. 71
Pfſal. 142.

equs
54
76
V 467
iquam
13¹
le⸗
769
mego⸗
veritas.
12²
homine
7. 4
audebo
299
doo⸗
n ſai
640
int mit⸗
62.768
5 difi⸗
narn la⸗
nt cam.
09,610

bun.

177
ecunque
calo/
170
15 e the⸗
114
Ulque
Spinti
b
Slupet
tur. 71
ſel 144.

3368e (0) 238

Pfſal. 142. V. 2. Non intres in judi-

cium cum ſervo tuo. 496
Pfal. 144. v. 3. Magnitudinis ejus
non eſt finis. 314
v. I 5. Oculi omnium in te ſperant
Domine, & tu das eſcam illo-
rum. 383.4 13.414. 55 f
v. 16. Imples omne animal bene-
dictione. 567
v. 20. Omnes peccatores diſper-
det. . 374
Plal. 146. v. 7. Sapientiæ ejus non
eſt numerus; ſapientiæ ejus non
eſt finis. 257.317
v. 9. Qui dat eſcam jumentis ipſo-
rum, & pullis corvorum. 413
v. 16. Qui dat nivem ſicut lanam.
384
Pſal. 147. V. 20. Non fecit taliter om-
ni nationi. 10 5
Pſal. 148. v. 6. Præceptum poſuit, &
non præteribit. 359
v. 8. Ignis, grando, nix, glacies,
quæ faciunt verbum ejus. 394
Pfſal. 150. v. 2. Laudate eum ſecun-
dùm multitudinem magnitudi-
nis ejus. 257

Ex Proverbiis.
Cap. I. v. 22. Usquequo parvuli di-

ligitis infantiam. 42
vV. 23. En proferam vobis Spiri-
tum meum. 104.357

Cap. 2. v. 14. Lætatur, cuùm male
fecerit & exultat in rebus peſſi-
mus. 72²²
Cap. 3 v. y. Fiduciam habe in Do-
mino, & ne innitaris prudentiæ
tuæ, 317

v. 32. Cum ſimplicibus ſermo-
cinatio ejus. 98
Cap. 5. v. 21. Reſpicit Deus vias
hominis, & omnes greſſus ejus

conſiderat. 294
Cap. & v. 16. Per me potentes de-
cernunt juſtitiam. 744
v. 30. Cum eo eram, cuncta com-
vonee⸗ 613
v. 3 1. I aliciæ meæ eſſe cum filiis
hominum. 303

Cap. 14. V.: I2. Eſt via, quæ videtur
homini recta, noviſſima autem
ejus deducunt ad mortem. 106
Cap. 18. v. 3. Peccator, cum in pro-
undum venerit, contemnit. 72,
Cap. 19. v. I7. Fœneratur Domino,
qui miſeretur pauperis. 768
v. 21. Multæ cogitationes in cor-
evViIrI, voluntas autem Domi-

ni permanebit. 216
Cap. 20. v. I. Luxurioſa res vinum.
180

v. 6. Multi homines miſericordes
Vocantur, virum autem fidelem
quis inveniet? 241
Vv. I4. Malum, malum dicit omnis
emptor; cùm autem receſſerit,
gloriatur. 73
P. 2,2. V. 6. Adoleſcens juxta viam
ſuam, etiam cùm ſenuerit, non
recedet ab a. 581
Cap. 26. v. F. Reſponde ſtulto juxta
ſtulritiam ſuam, ne ſibi ſapiens.

752. 394
Ex Eccleſiaſte.

Cap. 7. v. 14. Conſidera opera Do-

mini. 710

Fff ff⸗ v. 19.

36R ( ee

v. 19. Qui timet Dominum, nihil
negligit. 693

Cap. g. v. 11. Quia non profertur ci-

toò contra impios ſententia, filii
hominum absque timore per-

petrant mala. 459

Cap. 12: v. I3. Mandata ejus ſerva.
351
ibid. Finem loquendi pariter om-
nes audiamus: Deum time, &
mandata ejus obſerva, hoc eſt
enim omnis homo. 511

Ex Canticis.

Cap. I. v. 12. Faſciculus myrrhæ di-
lectus meus mihi. 63 5

Cap. 2. v. 13. Veni amica mea, vi-

neæ florentes dederunt odorem
ſuum. 65 1I

mea. 643
v. 4. Mille clypei pendent ex ea.

49 8

v. 7. Et macula non eſt in te. 643

v. 9. Veni ſponſa mea, veni coro-
naberis. 643
Cap. f. v. 9. Qualis eſt dilectus 6
pulcherrima mulierum? 403
V. I6. ToOtus deſiderabilisübid. 732
Cap. 6. v. 9. Pulchra ùt luna. 612
Ex libro Sapientiæ.
Cap. I. v. 3. Perverſæ cogitationes
ſeparant à Deo. 6567
Cap. p. v. 3. Poœnitentiam agentes.
61
V. 21I. Pugnabit pro eo orbis terra-
rum contra inſenſatos. 321

Cap. 6. v. 6. Judicium durifſimum
his, qui præſunt, fiet. 543
v. J. Exiguo conceditur miſericor-
dia. 23 8. 541
ibid. Potentes potenter tormenta
Patientur. 553
v. 8. IIli eſt cura de omnibus, 383
Cap. 9. v. 6. Si quis fuerit conſum-
matus inter filios Adam, & ab
e abfuerit ſapientia, in nihil-
lum reputabitur. 22 1
Cap. 10. v. 4. Contemptibile lig-
num. 2,2 8
Cap. II. v. 22. Multum valere tibi
ſoli ſupereſt ſemper. 369
v. 24. Diſſimulans peccata homi-
num propter pœnitentiam. 730
Cap. 12. v. 18. Iu autem cum tran-
quillitate judicas. 342

Cap. 16. v. 20. Omne delectamen-
Cap. 4. v. I. Quàm pulchra es amica

tum in ſe habentem, 601
Cap. 19. v. 7. Campus germinans de
profundo maris. 601

Ex Eccleſiaſtico.

Cap. I. v. 3. Potens, & metuendus

nimis. 373
v. 12. Limenti Dominum bene
erit in extremis. 116

Cap. 3. v. I I. Maledictio Matris era-
dicat fundamenta domus. 14
v. 20. Quantò magnus es, humi-
lia te in omnibus. 54
Cap. F. v. 4. Ne dixeris: Peccavi, &
quid mihi accidit triſte? 464

. SS 474
v. y. De propitiato peccato noli
eſſe ſine metu. FlI2

Cap.

V. 1. 4

tüimont
143
ſlercor⸗
3, 4l
Otmmenta
(63
us, 393
conſum-
n, 0
in nihil⸗
121
bile lig⸗
12
lere fibi
369
ta homi-
Am. 730
m tran⸗
3414
Qamen⸗

60

ninansde
ol

0.

etuendis
37
uln bene
11
ſatliseli⸗
is. 14
3, lun.
6
cari,
4

Seeh (

Cap. 10. v. 10. Hic enim animam

ſuam venalem habet. 424
Cap. 20. v. 12. Eſt, qui modicé pre-
tiò multa redimat. 46 8

Cap. 21. v. 4. Quaſi romphæa bis
acuta omnis iniquitas, plagæ
illius non eſt ſanitas. 283. 57 5

587
v. 12. Quaſi à facie colubri fuge
Peccatum. KFyi

Qap. 2. v. 28 Oculi Domini multò
Pplus lucidiores ſunt ſuper ſo-
lem. 294. 481. 50 5

Cap. 24. v. I3. In electis meis mitte

radices. 19 5
v. 2 . In me omnis ſpes vitæ, &
virtutis. 573
Cap. 31. v. 10. Potuit transgredi, &
non eſt transgreſſus, facere ma-
la, & non fecit. „rf
Cap. 3 8. v. 27. Vigilia ejus in ſagina
vaccarum. 239
Cap 43. v. 2. Vas admirabile, opus
Excelſi 72

Ex Iſaia.

Cap. I. v. 1 5. Bona terræ comedetis.

106
v. 24. Heu! vindicabor de inimicis
meis. 409
Cap. 3. v. 3. Peccatum ſuum ſicut So-
domæ prædicaverunt. 728
v. 24. Erit pro ſuavi odore fœtor.
. 662
Cap. 5. v. I4. Dilatavit infernus ani.
mam ſuam. 72 8
Cap. 6. v. 10. Excoœca cor populi
hujus. 714

) e
Cap. 12. v. I. Confitebor tibi Do-=
mine, quoniam iratus es mihi.
718.748
Cap. 19. v. 2. Concurrere faciam
gyptios adversiis .gyptios.
131
Cap. 26. v. 10. Miſereamini impio,
& non diſcet facere juſtitiam.
46 8. 702
Cap. 2 8. v. 2I. Alienum opus ab eo.
Cap. 30. v. I 8. Exſpectat Dominus,
ut miſereatur veſtri. 4 51. 469
Cap. 3 3. v. 14. Cum ardoribus ſem-

Piternis. 494
Cap. 34. v. 3. De corporibus eorum
alcendet lœtor. 6e6ZzZ
Cap. 37. V. 23. Cui exprobraſti,
quem blaſphemaſti? 704
Cap. 40. v. 6. Omnis caro fænum.
55.1

Cap. 4I. v. 20. Ut intelligant, quia
manus Domini fecit hæc. 196
Cap. 42. v. 24. Quis dedit in direptio-
nem Jacob? blonne Deus. 690
Cap. 47. v. 3. Qui portamini a meo
utero, qui geſtamini à mea vul-

va. 295
v. F. Aperiatur ferra, & germinet
Salvatorem, 1860
v. 7. Ego Dominus formans lu-
cem, & creans tenebras. 717
Cap. 46. v. 10. Omnis voluntas mes
fiet. 270
ibid. Omne conſilium meum ſta-
bit. 273. 607

v. F. Cui comparaſti me? 324
Cap. 53. v. S. Propter ſcelus populi
mei percuſſi eum. 522. 629

Fffffs V. 10.

v. 10. Voluntas Domini in manu
ejus dirigetur. 618

Cap. 55. v. 8. Non enim cogitatio-

nes meæ cogitationes veſtræ?

neque viæ veſtræ viæ meæ. 122

Cap. 19. v. 16. Aporiatus eſt, quia
non eſt, qui occurrat. 40⁸
Cap. 64. v. y. Maxima peccati pæna
Peccatum eſt. Iratus es, & pec-
cavimus. 526
Cap. 65. v. 2. Expandi manus meas
tota die ad populum incredu-
lum. 730
Cap. 6G. v. 4. Fecerunt malum in
oculis meis. 305

Ex Jeremia.

Cap. I. v. II. Virgam vigilantem
ego video. 481
Cap. 2. v. 13. In ignem æternum. 657
Cap. 8. v. y. Averſus es averſione
conten tioſa, 482
Cap. I1I. v. 1 5. Quid eſt, quòd dile-

ctus meus fecit in domo mea

ſcelera multa. 308
Cap. 17. V. 9. Parvum eſt cor homi-
nis, & quis cognoſcet illud?
512
Cap. 23. v. 12. Erit via illorum lubri-
cum in tenebris. 309
v. 23. Dominus appropinquans
ego ſum, & non de longinquo.
289
Cap. 2 . V. 3 8. Fugite à facie iræ co-
lumb æ. 472
Cap. 30. v. 14. Plagàâ inimici per-
cuſſi te, caſtigatione crudeli.
4⁰9⁹

ee (0) 382

Cap. 3 1. v. 3. Charitate perpetua di-
lexi te. 272
Cap. 44. v. 22. Non poterat Domi-
nus ultra portare propter ma-
litiam ſtudiorum veſtrorum, &
propter abominationes, quas
feciſtis. 470⁰
Cap. 55. Quxærite in plateis, an inve-
niatis virum facientem judicium.

127
Ex Threnis.

Cap. 3. V. 29. Ponet in pulvere os
ſuum, ſi fortè ſit ſpes. 15
v. 33. Non enim humiliavit ex
corde ſuo, & abjecit filios ho-
minum. 69 8
Cap. 4. v. y. Qui nutriebantur in
croceis, amplexati ſunt ſterco-
ra. 609
v. 6. Peccat’ Sodomorum, quæ
ſubmerſa eſt in momento. 786

Ex Ezechiele.

Cap. 3. v. 20. Ponam offendiculum
coram eo. 714
Cap. 5. v. II. Non miſerebor, &
non parcet oculus meus. 530
7 66
Cap. 8. v. 6. Vides abominationes,
quas faciunt hic? 30 5
Cap. 9. v. 9. Iniquitas domũus Iſraél
magna eſt nimis. 766
Cap. 16. v. 42. Auferetur zelus meus

à te. 719

v. 19. Ecce hæc fuit iniquitas So
domæ

4

Cap.
ke

V. 5

(a9.4

ci
hf

(a.9

erpetuidi⸗

172

nit Domi-
ppter ma-
torum, &
les, quus
40
,an inye⸗
judiciom.

117

ulyere 0s
ſIſ
Uliavit es
blios bo⸗
695
vantur in
nt ſterco⸗
Go
, quc
nto, 16

.
4„

ndicvlum
714
ebor, 8
6. 630
B 36
nitiones,
305
nis llrail
766
elus meus
719
its o
gome

Cap. ß. v. 4. Non dabunt cogitatio-

3eR (0) en

domæ, Superbia, abundantia,
ſaturitas panis, otium ipſius, &
filiorum ejus. 578. 5388
Cap 22. v. 6. Coinquinabar in me-
dio eorum. 295
Cap. 28. v. 12. Plenus decore, & ſa-
pientia. 7144
v. 1 3. Omnis lapis pretioſus ope-
rimentum tuum. 749
Cap. 3 8. v. 12. Umbilicus terræ, 606

Ex Daniele.

Cap. 3. v. 3 1. Omnia, quæ feciſti
nobis Domine, in vero judicio
Ffeciſti, quia peccavimus tibi.
669.748⸗761
v. 57. Benedieite omnia opera
Domini Domino. 421
Cap. 4. v. 34. Omnes viæ ejus judi-
cia. 122
Cap. 5. v. 30. Eadem nocte interfe-

Cus eſt Rex Barthaſar. 703

Cap. 9. v. I1. Stillavit ſuper nos ma-
ledictio. 688

Ex Oſea.

Cap. A. v. I. Judicium Domino cum

habitatoribus terræ, quia non
eſt veritas. 528
v. I. Non eſt ſcientia Dei in terra,

2
v. I4. Non viſitabo ſuper filias ve-

ſtras, cuùm fornicatæ fuerint.
464

nes ſuas, ut revertantur ad

Deum ſuum „quia Spiritus for-
nicationum in medio eorum, &
Dominum non cognoverunt.
184
Cap. 9. v. I2. Væ! cum receſſero ab
ceis. 29 1
Cap. 13. v. II. Dabo vobis regem
in furore meo. 203
Cap. 14. v. I. Ad amaritudinem con-
citavit Deum ſuum, 629

Ex Amos.

Cap, 2. v. & Leo rugiet, quis non pa-
vebit? 373
Cap. 9. v. 6. .dificat in cœlo aſcen-
ſionem ſuam. 501

Ex Abdia.

Cap. 4. Si exaltatus fueris, ut aquila:
& inter ſidera poſueris nidum
tuum, inde detraham te, dicit

Dominus. 553
Ex Jona.

Cap. I. v. 2. Deum cceli ego timeo.

Ex Nahum.

Cap. I. v. 9. Non conſurget duplex
tribulatio. 576

Ex Habacuc.

Cap. 2. v. Ut ſit in excelſo nidus
tuus. 507
X

x 1
S . O

Erx Sophonia.
Cap. I. v. I. Scrutabor Jerulalem in
lucernis. 504

Erx Aggæo.
Cap. 2. v. 8. Magna erit gloria do-
mus iſtius noviſſimæ, pluùs
quùàm primæ, & veniet deſide-

ratus cunctis gentibus. 301

Ex Zacharia.

Cap. 9. v. 8. Circumdabo domum
meam ex his, qui miiitant mihi.
. 300

Ex Malachia.

Cap. I. V. 2. Dilexi Jacob, Eſau au-
tem odio habui. 751.756
v. 3. Poſui montes ejus in ſoliludi-
nem. 759
Cap. 2. v. 3. Projiciam ſtercus ſolem-
nitatum veſtrarum. 195
Cap. 3. Vv. 6. Ego Deus, & non mu-

tor. 216.3 19. 316.607.71 5

Ex Libro I. Machabæo-

rum.
Cap. . v. 62. Quia non erant de ſe-
mine viro rum illorum, per quos
ſalus facta in Ifrael. foy
Cap. 6. v. I2. Recordor malorum,
quæ feci in Jeruſalem. 309

Ex Libro II Machabæo-

rum.
Cap. 5. v. 17. Propter peccata inha-
bitantium civitatem Deus fue⸗-

)228
tat iratus, propter quod & ac-
cidit circa locum deſpectio. 307
Cap. 6. v. 1 3. Etenim multo tempo-
re non ſinere peccatoribus ex
ſententia agere, fed ſtatim ultio-
nes adhibere, magni beneficii
eſt indicium. 46 5
Cap. 7. v. 33. Etſi nobis propter in-
crepationem, & correptionem
Dominus Deus noſter modi-
cum iratus eſt nobis. 6988
Cap. 9. v. I2. Juſtum eſt ſubjectum
eſſe Deo, & mortalem non pa-
ria Deo ſentire. 682
v. 13. Orabat hic ſceleſtus Domi-
num, à quo milericordiam non
eſſet conlecuturus. 682

Ex Evangelio S. Matthæi.

Cap. 3. v. 2. Pœnitentiam agite, ap-
propinquavit enim regnum cœ-

lorum. 328
v. 4. Pœnitentiam agite. 233
v. 10, Scriptum eſt, Domirnun
Deum tuum adorabis. 240
v. 12. Paleas comburet igne inex-
tinguibili. 114
Cap. 4. v. 21. Reficientes retia ſua.
. 29
v. 32. Prædicans Evangelium re-
gni. — 139

Cap. 5. v. 12.
vultis, ut faciant vobis homi-

nes &c. 118
v. 18. Jota unum, aut unus apex
non præteribit à lege. 122

Cap. 5. v. 20. Niſi abundaverit juſti-

uia

Omnia quæcunque

9.

ae

v.41.

Om
. l.le)

imultio⸗
benektcii
46
fopterin⸗
eptionemn
Dtione.
er modi⸗
6 8
bjectum
nnonpa⸗
682
us Domn-
diam non
682.

Nttheæi.

agite, )⸗
gnu ;
5 315
23

Dominun

0
igne inek⸗
114
Eteif
elußn le⸗
135
uecunqu’
obis hoc
115
124
. ., ſti.
Mentiun

s

3ek (0) 3e

tia veſtra plùs quàm Scribarum,
non intrabitis in regnum cœlo-
rum. 604
v. 39. Si quis te percuſſerit. 623
Cap. 7. v. 24. Similabo eum viro ſa-
pienti, 88
Cap. 8. v. 27. Mare & venti obedi-
unt ei: Præceptum poſuit, &

non præteribit. 359
Cap. 9 v. 13. Miſericordiam volo,
& non ſacrificium. 339
ibid. Non veni vocare juſtos, ſed
peccatores. 33
Cap. 10. v. I0. Eſtote prudentes, ſi-
cut ſerpentes.
v. 20. Spiritus Patris veſtri, qui lo-
quitur in vobis. 103

v. 30. Capilli capitis veſtri omnes
numerati ſunt. 383.40 1
V. 42. Qui dederit calicem aquæ
frigidæ. 241

Cap. II. v. 12. Violenti rapiunt illud.

167
v. 23. Si in Sodomis factæ fuiſ-
ſent virtutes, quæ factæ ſunt in
te, fortê manſiſſent usque in
hanc diem. Remiſſius erit ter-
ræà Sodomorum, quàm tibi.
1I28⁸
v. 2 5. Abſcondiſti hæc à ſapienti-
bus, & revelaſti ea parvulis.

98
v. 23. Venite ad me omnes, qui
laboratis. 428
v. 29. Diſcite à me. 440

Cap. 13. v. 30. Sinite utraque creſce-

re. 46 5. 662
v. 41. Colligent de regno ejus
omnia ſcandala. 129

P. le jeune V, Theil,

v. 49. Exibunt Angeli & mittent
eos in caminum ignis. 306
Cap. I5. v. 24. Non ſum miſſus, niſi
ad oves, quæ perierunt, domus
Iſraéêl. 606
Cap. 16. v. 24. Qui vult venire poſt
me, abneget ſemetiplum. 242
v. 27. Quid prodeſt homini, ſi
mundum univerſum lucretur.

42²26
ibid. Reddet unicuique ſecundum
Opera ſua. 73 1
Cap. 17. v. F. Ipſum audite. 244

Cap. 1 8. v. 3. Niſi efficiamini ſicut
parvuli, non intrabitis in reg-
num Dei. 121
v. 6. Qui ſcandalizaverit unum de
Ppuſillis. 54 5
v. 17. Qui Eccleſiam non audierit,
ſit tibi ſicut Ethnicus. 126
v. 17. Væ homini illi, per quem
ſcandalum venit. 546
Cap. 19. v. 27. Ecce nos reliqui-
mus omnia, quid ergo erit no-

bis. 767
v. 22. Centuplum accipiet, 746
76⁸

Cap. 20. v. I 5. An oculus tuus ne-
quam eſt, quia bonus ego ſum.
. 417
Cap. 21. v. 41. Malos male perdet.
114
Cap. 22. v. 12. Quomodo huc intrâ-
ſti? At ille obmutuit. 179. 490
v. 33. Genimina viperarum. 19 5
Cap. 23. v. 3 8. Ecce relinquetur do-
mus veſtra deſerta 72 5
Cap. 24. v. 11. Refrigeſcet charitas,
& abundabit iniquitas. 692
Gaog 99 v. 37.

vV. 37. Sicut in diebus Noë edebant,

& bibebant. 230
Cap. 2 5. v. 24. Metis, ubi non ſemi-
naͤſti. 385

v. 34. Poſſidete paratum vobis re=
gnum ²¾ conſtitutione mundi.

751

v. 41. Diſcedite à me maledicti.

633. 655
v. 45˙. Quod uni ex minimis meis
non feciſtis, mihi non feciſtis.
122.490
v. 46. Ibunt hi in ſupplicium æter-
num, juſti autem &cc. ibid.
Cap. 26. v. 64. Videbitis filium ho-
minis ſedentem ² dextris virtu-⸗

tis Dei. 503
Cap. 26. V. 50. Amice, ad quid ve-
niſti? 706
v. 73. Loquela tua manifeſtum te
facit. 661
Cap. 27. v. 46. Deus dereliquiſti me.
63 3

Ex Evangelio S. Marci.

Cap. 4. v. 24. Quà menſurâ menſi
fueritis, remetietur vobis. 440

Cap. 6. v. 56. Quotquot tangebant .

ſalvi fiebant. 632
Cap. S. v. 24. Videbo homines, ſicut
arbores, ambulantes, 237

Cap. 9. V. 24. Credo Domine, adju-
va incredulitatem memam. 18
v. 43. Vermis eorum non moritur.
467
Cap. 10. v. 15. Amen dico vobis:
quisquis non receperit regnum

Dei velut parvulus, non intra=

bit in illud. 242
v. 29. Qui reliquerit patrem, &
matrem &. 103

Cap. 14. V. 24. Pro vobis, & pro
multis effundetur in remiſſio-

nem peccatorum, 4 ⅜2
v. 56. Non erant convenientia eo-
rum teſtimonia. 68
Cap. 15. V. 32. Deſcendat nunc de
cruce, & credimus ei. 92
Cap. 16. v. 16. Qui non crediderit,
condemnabitur. 666

v. 17. Signa autem eos, qui credi=
derint hæc ſequentur. 174
Ex Evangelio S. Lucæ.

Cap. I. v. 30. Inveniſti gratiam. 44 5
v. 31. Concipies in utero, & pa-

ries filium. 285
v. 3 5. Spiritus ſanctus ſuperveniet

v. 45. Beata, quæ credidiſti. 87
v. 46. Magnificat anima mea Do-
minum. 347
v. 48. Fecit mihi magna, qui po-
tens eſt. 366.372. 5 16
Cap. 2. v. 6. Impleti ſunt dies, ut pa-
reret. 267
v. 12. Invenietis infantem poſi-
tum in præſepio. 2985
v. 3 5. Tuam ipſius animam dolo-
ris gladius pertranſivit. 66
v. 40. Puer creſcebat ætate. 267
v, 42. Factus annorum duodecim.
ibid.
Cap.

—

(Cap.
C.
Ca.

v.

bi⸗

V.
Cap.

nonintei⸗

141
Atrem, &
10
pro
femiſchio⸗
4:
nientia eo⸗
68
et nunc de
. 32
gedierit,
666
qui gedi⸗
r., 174

Lucæ.

tatiam. 44
ero, l

loperveniet
103
diti. 87
mames 0⸗
347
n,gi ho⸗
n i
deul⸗
167

anteln i
43

etate. 16
nonoleen

83

Cap. 6. v. 3 8. Quâ menſurâ menſi

fueritis &c. 6.41 1
Cap. I1. v. 27. Beatus venter, qui te
portavit. 103

Cap. 12. V. 40. Quâ horâ non puta-
tis, Filius hominis veniet. 6
v. 47. Servus ſciens voluntatem
Domini ſui. & non faciens,
plagis vapulabit multis. 96

544

v. 48. Cui multum datum eſt, mul-
tum quæretur ab eoò. 604
v. 50. Quomodo coarctor. 620
Cap. 13. v. 3. Niſi pœnitentiam ege-
ritis, peribitis. 121. 597
v. 8. Dimitte illam & hoc anno,
uſque dum fodiam ſuper illam.
461
Cap. 14. v. 12. Cum facis prandium,
aut cœnam, noli vocare ami-
cos tuos ‚neque frattes tuos, ne-
que cognatos, neque vicinos
divites, ne fortè te & ipſi rein-
vitent, & fiat retributio. 405
v. 23. Tunc dicent montibus: Ca-

dite ſuper nos. 634
v. 2 5. Tradidit voluntati eorum.
828

v. 26. Omnis ex vobis, qui non
renuntiat omnibus, non poteſt

meus eſſe diſcipulus. 31
v. 28. Quis ex vobis volens turrim
ædificare. 88

ibid. Nolite flere ſuper me. 63 f
v. 30. Cœpit ædificare, & non po-

tuit conſummare. 63. 9 . 167
v. 31. Si in viridi hoc faciunt, in
arido quid fiet. 6981

) 2368

Cah. 17. V. I12. Dixit adoleſcentior

ex illis. 441
v. I5. Pater peccavi in cœlum.
449

V. 17. Quanti mercenarii in domo
patris tui abundant panibus.
44
Cap. 16. v. 17. Facilius eſt autem
coœlum & terram præterire. 122
v. 2 5. Recepiſti bona tuu. 674
Cap. 17. V. F. Domine adauge no-
bis fidem. 18
Cap. 19. v. 9. Eò quòd ipſe filius ſit
Ahnrãrahæ. 164
Cap. 21. v. 26. Areſcentibus homini-
bus præ timore. 515
Cap. 22. v. 2 5. Reges gentium domi-
nantur eorum, vos autem non
ſic: Sed qui major eſt in vobis.
fiat ſicut minor. 118*
v. 29. Diſpono vobis, ut edatis.
211
Cap. 2 3. V. 39. Neſciunt, quid fa-
ciunt. 484. 54 5
Cap. 24 v. 16. Fabulantur. 17
v. 2 5. O ſtulti, & tardi corde ad

credendum. ibid.
v. 46. Oportuit Chriſtum pati, &
reſurgere à mortuis. 730

Ex Evangelio S. Joannis.

Cap. I. v. 13. Qui non ex voluntate
carnis, neque ex voluntate viri.

242
v. 14. Vidimus gloriam ejus quaſi
unigeniti. 640
Ggg gg⸗ v. 29,

3eRe (0) 38

v. 29. Ecce! qui tollit peccatum

mundi. 630

Cap. 2. v. 10. Omnis homo primò
bonum vinum ponit, deinde
quod deterius eſt. 340
Cap. 3. v. 8. Spiritus ubi vult, ſpirat,
. 751.758
v. 18. Qui non credit, jam judica-
tus eſt. 667
v. I6. Sic Deus dilexit mundum.
104
v. 3 5. Pater diligit filium, & om-
nia dedit ei in manus. 616
Cap. A4. v. 48. Non creditis. 1 5
Cap. J. v. 19. Quæcunque Pater fe-
cerit, hæc & filius ſimiliter fa-
cit. 129
v. 29. Procedent, qui bona fece-
runt, in reſurrectionem vitæ; qui
verò mala egerunt, in reſurre-
Gtionem judicii. 699
v. 3 9. Scrutamini Scripturas. 120
Cap. 7. v. 6. Tempus meum non-
dum advenit. 267
Cap. 8. v. 19. Quæ placita ſunt ei, fa-
cio ſemper. 245
v. 39. Si filii Abrahæ eſtis, opera
Abrahæ facite. 164
v. 58. Antequam Abraham fieret,
ego ſum. 273
Cap. 10. v. 16. Fiet unum ovile, &
unus paſtor. 129
v. 3 8. Ego in Patre, & Pater in
me eſt. 286
Cap. I4. v. 6. Ego ſum veritas, 102
v. 23. Si quis diligit me, ad eum

veniemus. 328.418
ibid. Si quis diligit me, ſermonem
meum ſervabit. ibid,

vV. 3 I. Sicut mandatum mihi dedit
Pater, ſic facio, ſurgite. 624
Cap. 16. v. 7. Obſequium ſe præſta-
re Deo. 45
Cap. 17. V. 3. Hæc eſt vita æterna, ut
cognoſcant te ſolum verum
Deum, & quem miſiſti Eſum

Chriſtum. 9
v. 2 5. Mundus te non cognovit.
479. 6 56
Cap. 19. v. 2 5. Stabat juxta crucem
JElſu Mater ejus. 613
Cap. 30. v. I4. Plagâ inimici percuſſi

Ex Actis Apoſtolorum.

Cap. I. v. 8. Eritis mihi teſtes uſque

ad extremum terræ. 90
Cap. 7. v. 48. Deus non in manufa-
Ctis templis habitat.
v. 5I. Vos ſemper Spiritui Sancto
reſiſtitis. 758
Cap. 10. v. 24. Non eſt perſonarum
acceptio apud Deum. 712
Cap. 15. v. 9. Fide purificans corda
eorum. 63 £
Cap. 17. V. 24. Non indiges aliquo.
336
v. 28. In ipſo vivimus, move-
mur, & ſumus. 382

v. 29. Non debemus æſtimare au-
ro &cc. divinum eſſe ſimile. 480
Cap. 18. v. 3. Erant autem ſcenofa-
Coriæ artis. 29

Ex

mihidedit
e. 624
ſepreſti⸗
4
Eterna, ut
im verunn
ti Elum
5
cognorit,
9 6ſ6
ta ctuceln
613
c percufſi
697

lorum.

aſtes uſque
90
j manufa⸗

tuiandto
71ſS
etlonarum
162
ans cot
63
2s aliuo,
336
, moe⸗
362
mate au⸗
nile, 4 0

1 ſcenole.
19

E

ExEpiſtola ad Romanos.

Cap. I. v. 2. Judicium Dei eſt ſecun-
dùm veritatem. 515
v. 4. Divitias bonitatis ejus con-
temnis. 410
v. 4. Patientia Dei ad pœnitentiam
te adducit. 470. 474.729
V. 5. Secundùm duritiam cordis tui
theſaurizas tibi ram. 470
vV. 9. Tribulatio in omnem animam
hominis operantis malum. 491

v. 28. Tradidit illos Deus in repro-
bum ſenſum. 701
Cap. 2. v. 24. Propter vos blaſphe-

matur nomen meum in genti-

bus. 309
Cap. 3. v. 2 5. Propoſuit Deus filium
ſuum propitiationem in ſangui-
ne ipſius ad oſtenſionem juſtitiæ

ſugz. 613
Cap. 6. v. 6. Deſtruatur corpus pec-
cati. 23 3

Cap. 7. v. 24. Quis nos liberabit de
corpore mortis hujus? Gratia
Dei. 197
V. 26. Gratia Dei per Iſum Chri-
ſtum. 247
Cap. 3. v. 3. In ſimilitudinem carnis
peccati. 6 1I

v. 6. Qui Spiritum Chriſti non ha-
bet, hic non eſt ejus. 291
v. 18. Non ſunt condignæ paſſio-
nes. 739
v. 31. Si Deus pro vobis, quis con-
tra nos. 376

seR (o) 38 6

v. 3 5. Quis nos ſeparabit à charitas
te Chriſti? 177
Cap. 9. v. 16. Non eſtvolentis, ne-
que currentis, ſed miſerentis
Dei. 114
v. 20. An non habet poteſtatem
figulus luti ex eadem maſſa fa-
cere aliud vas in honorem, aliud
in contumeliam. 755
v. 22. Suſtinuit in multa patientia,
ut oſtenderet divitias gloriæ
ſuæ in vaſa miſericordiæ,. 41

Cap. I0. V. 12. Non eſt diſtinctio

Judæxi & Græci. 604
v. I 5. Quomodo prædicabunt, ni-
ſi mittantur. 141

Cap. II. V. 33. Quùm incomprehen-

ſibilia ſunt judicia Dei? 479
v. 3 5. Qujs prior dedit ei? 734

Cap. 12. v. I. Exhibeatis corpora
veſtra hoſtiam viventem, ſan-

Ctam, Deo placentem. 3
v. 2. Bona, & beneplacens, &
perfecta. 10
v. y. Multi unum corpus ſumus in
Chriſto. 129
V. 2 I. Noli vinci à malo; ſed vince
in bono malum. 757

Cap. 15. v. 2. Unusquisque veſtruùm
proximo ſuo placeat in bonum,
ad ædificationem, etenim Chri-
ſtus non ſibi placuit. 118

v. 4. Quæcunque ſcripta ſunt, ad
noſtram doctrinam I(cripta ſunt.

Ggg g93 Ex

338 (0) 2386

Ex Epiſtola I. ad Corin-
thios.

Cap. 2. v. I1. Nemo ſcit, quæ ſunt
in homine, niſi Spiritus homi-
nis, qui in ipſo eſt. I12
Cap. 3. v. 3. Epiſtola Chriſti eſtis,
ſcripta non atramento. 4 5 5
v. 9. Dei ædificatio eſtis. 88
v. 10. Ut ſapiens architectus fun-
damentum poſui. 90
v. 13. Uniuscujusque opus, quale

ſit, ignis probabit: Si cujus opus

manlſerit, quod ſuperædificavit,
mercedem accipiet: ſi cujus
opus arſerit, detrimentum patie-
tur: Iple tamen ſalvus erit, ſic
tamen quaſi per ignem. 639
Cap. 4. v. 10. Nos ſtulti propter

Chriſtum. 167
v. 16. Imitatores mei eſtote, ſicut
& ego Chriſti. 170

Cap. 6. v. 5. Fratres nolite errare. 37

Cap. 10. v. 4. Conſequente eos pe⸗
tra. 601
v. y. Proſtrati ſunt in deſerto. 602

v. 6. Ut non ſitis concupiſcentes

malorum. 603
Cap. 1I. v. I1. Si nosmetipſos diju-
dicaremus, non utique judica-
remur. 634
v. 32. Dum judicamur, à Domino
corripimur, ut non cum hoc
mundo damnemur. 466
Cap. 12. v. 11. Dividens ſingulis
prout vult. 751
Cap. 13. v. 12. Nunc cognoſco ex

parte. 42 5

Ex Epiſtola II. ad Corin-
thios.

Cap. . v. I. Mundemus nos ab om-
ni inquinamento carnis. 119
Cap. 10. v. y. Captivantes intelle-
Ctum in obſequium fidei. 5
Cap. 11. v. 2 2. Hebræi ſunt, & ego,
Iſraelitæ ſunt, & ego. 19 1
Cap. 15. v. 52. In momento, in ictu
oculi, in noviſſima tuba. 24

Ad Galatas.
Cap. 4. v. 31. Quàâ libertate Chriſtus

nos liberavit. 4
Cap. 6. v. 8⁸. Qui ſeminat in carne
ſua, de carne & metet corruptio-
nem. 7567
v. 16. Quicunque ſecuti fuerint
hanc regulam, pax ſuper illos.

II5
Ad Epheſios.

Cap. I. v. 5. Prædeſtinavit nos in ad-
optionem ſecunduùm propoſi-
tum voluntatis ſuæ. 698
v. 7. Divitias gratiæ ejus, quæ ſu-
perabundavit in nobis. 410
v. 1II. Operatur omnia ſecundum
conſilium voluntatis ſuæ. 736
Cap. 2. v. 4. Propter nimiam chari-
tatem ſuam. 2 4
Cap. F. v. y. Hoc autem ſcitote intel-
ligentes, quòd omnis fornica-
tor, aut immundus non habet
partem in regno Chriſti, &

Cap

Ce⸗

,

Ex

Ca

C

Corin⸗

osabomn⸗
§. 110
5 intelle⸗
dei, 6
t, eg0,
191
0, inictu
ba. 24

Chriſtus
4
tin catne
otruptio⸗
761
ti kuerint
pet illos,

Il,

nosinal⸗
ropol;
kage
. u lu⸗
. 410
ſecunkunn
e. 73
mn chali⸗
164
teintel⸗
lomics⸗
1on M
tiſti,
Ceh.

33 * (0) 2e

Cap. 6. v. 16. In omnibus ſumentes
ſcutum fidei. 5

Ex Epiſtola ad Philip-

penſes.

Cap. 2. v. 3. Nihil per contentionem,
neque per inanem gloriam, ſed
in humilitate ſuperiores ſibi in-
vicem arbitrantes. 118
v. 7. Formam ſervi accipiens. 552
v. g. Factus obediens uſque ad
mortem. 122. 22 3.624

Cap. 4. v. 5. Modeſtia veſtra nota ſit

omnibus hominibus; Dominus
enim propè eſt. 152
v. 8. Quæcunque ſunt vera, quæ-
cunque pudica, quæcunque
ſunt juſta &c. hæc cogitate. 119
292
Cap. 12. Cum metu & tremore ope-
ramini ſalutem veſtram. 513

Ex Epiſtola ad Coloſſen-
ſes.

Cap. I. V. 14. Habemus redemptio-
nem per ſanguinem ejus, qui eſt
primogenitus omni creaturæ;,
quoniam in ipſo condita ſunt
univerſa. 618
Cap. 3. v. 8. Induite vos ſicut Electi
Dei Sancti, & dilecti viſcera
milericordiæ, benignitatem,
humilitatem, modeſtiam, pa-
tientiam; ſupportantes invi-
cem. 117

Ex Epiſtola I. ad Theſſa-

lonicenſes.

Cap. A. v. 3. Hæc eſt voluntas Dei
ſanctificatio veſtra. 14 5

Ex Epiſtola II. ad Theſſa-

lonicenſes.
Cap. I. V. 9. Poœnas dabunt in interi-
tu æternas à facie Domini, 294

529
Ex Epiſtola I. ad Timo-

theum.
Cap. I. v. 1 5. Venit JEſus peccato-
res ſalvos facere. 433

v. 17. Regi ſæculorum immorta-
li, inviſibili, ſoli Deo gloria &
honor. 316
v. 13. Hoc præceptum commen-
do tibi, ut milites bonam mi-
litiam habens fidem. 24 5
V. 19. Hymenæus & Alexander
bonam conſcientiam naufraga-
verüunt 9⁵⁶

Ex Epiſtola II, ad Timo-

theum.

Cap. 2. v. 19. Firmum fundamen-
tum Dei ſtat. 9 5

Ex Epiſtola ad Titum.

Cap. 3. v. 5. Mundans eam lavacrô
aquæ: Salvos nos fecit per lava-
crum regenerationis. 638
Cap. 6. v. 13. Qui teſtimonium red-
didit

didit ſub Pontio Pilato bonam
conteſſionem. 86

Ex Epiſtola ad Hebræos.

Cap. I. v. 3. Portans omnia verbéô
virtutis ſuæ. 371.382
Cap. 2. v. 10. Decebat enim eum,
& propter quem omnia, & per
quem omnia, authorem ſalutis
per paſſionem conſummari.
617
Cap. 3. v. 10. Quadraginta annis

.

720
Cap. 5. v. 9. Factus eſt omnibus ob-
ſequentibus ſibi cauſa fſalutis

æternæ. 3 64
Cap. 6. v. 18. Impoſſibile eſt mentiri
Deum. 316
Cap. 7. v. 19. Nihil ad perfectum
adducit lex. 3 12
Cap. 10. v. 5. Ingrediens mundum.
361

ibid. Hoſtiam & oblationem no-
luiſti, corpus autem aptàſti mi-
hi. 362. 624.
Cap. II. v. 6. Sine fide impoſſibile
placere Deo.
v. 6. Accedentem ad Deum crede-
re oportet, quia eſt. 269
v. 17. Fide obtulit Abraham fi-
lium. 162
Cap. I 2. v. 2. Habentes talem nu-
bem teſtium. 90,.210
v. I. Curramus ad propoſitum cer-
tamen. 213
V. 3. Recogitate eum, qui talem
ſuſtinuit adversum ſemetipſum
contradicdtionem. 636

36K (0) 38

proximus fui generationi huic.

v. 20. Aſpicientes in Authorem fi-

dei. ibid.
Cap. 13. v. 5. Non ego deſeram, ne-
que derelinquam. 317

Ex Epiſtola I. Petri.

Cap. I. v. 17. Sine acceptione per-
ſonarum judicat. 603
Cap. z. v. I. Deponentes omnem
malitiam, & omnem dolum,
& omnem ſimulationem, & in-
vidias ſicut modò geniti infan-
tes. 117
v. 21. Chriſtus paſſus eſt pro no-
bis, vobis relinquens exem-

Pplum. . .457
v. 23. Tradidit ſe judicanti injuſtè.
6292

Cap. 3. v. 8. Unanimes, compatien-
tes fraternitatis amatores, non
reddentes malum pro malo.
117
v. 19. Prædicavit, qui increduli
fuerant in diebus Noc. 787

v. 2 3. Increduli fuerant in diebus
Noë, cùm fabricaretur arca.
228
Cap. 4. v. 9. Hoſpitales invicem:
Unusquisque, prout accipit
gratiam, in alterutrum admi-
niſtrantes. 746

Ex Epiſtola II. Petri.

Cap. I. v. I0. Satagite, ut per bona
opera certam veſtram vocatio-
nem faciatis. 694
v. 19

V.

Cep.

Ca.

V.

Cah.

horetnf-
ibig,
etatn, ne⸗
317

etti.

ione pel⸗
603
omnemn
ndolum,
em, Nin⸗
iiiinkan⸗
117
kpto no⸗
35 exem⸗
661
tiinaſte,
629
npetien
tes, non
10 malo.
117
incteduli

in biebos
tur A1ca.
12
immicem:
t acehpit
n admm'⸗

eti.

erbona

. octo⸗
69ℳ

7,19

3) o (ER

v. 19. Tanquam lucernæ lucentes

in caliginoſo loco. 171
Cap. 2. v. 6. Exemplum eorum, qui
impie agunt. . 228

v, 2 1. Melius erat illis non co-
gnoſcere viam juſtitiæ, quàùm
poſt agnitionem retrorſum con-
verti. 54 5
Cap. 3., v. 9. Patienter agit prop-
ter vos, nolens aliquos peri-
re, ſed omnes ad pœnitentiam
reverti. 451

Ex Epiſtola I. Joannis.

Cap. I. v. 7. Sanguis filii ejus emun-
dat nos ab omni peccato. 638

Cap. 3. v. I 5. Nolite diligere mun-

dum &c. 119
Cap. . v. I2. Maligna erant opera
ejus. 159
v. 14. Qui non diligit, manet
in morte. 418
Cap. F. v. 3. Mandata ejus gravia
non ſunt. 358
v. 19. Lotus mundus in malig-
no poſitus eſt. 102

Ex Epiſtola S. Jacobi.

Cap. I. v. F5. Dat omnibus affluen-
ter. 410
v. 6. In fide nihil læſitans. 88
Cap. 2. v. 10. Qui peccat in uno,
factus eſt omnium reus. 1 5

V. 12. Probate, ſi eſtis in fide.
ibid.

P. le jeune V. Theil.

v. 18. Oſtende mihi ex operibus
fidem tuam. 83
Cap. 4. v. 6. Superbis veſiſtit, humi-
libus autem dat gratiam. 98
316

Ex Epiſtola Judæ.
v. 7. Sodoma & Gomorrha; &
finitimæ civitates factæ ſunt ex-

emplum, ignis æterni pœnam

ſuſtinentes. 787.589.701

Ex Apocalypfi.

Cap. I. Princeps Regum terræ.
250
v. 13. Præcinctum ad mamillas.
408
Cap. 3. v. 19. Ego quos amo, ar-
guo, & caſtigo. 747
Cap. 13. V. 2. Os ejus ſicut os leo-

nis.
Cap. 14. v. I. Vidi ſupra montem
Agnum ſtantem. 59
v. I4. Cecidit Babylon illa ma-
gna. 61
Cap. 19. V. 7. Quantum Iſe glorifi-
cavit, & in deliciis fuit, tan-=
tum date ei tormentum. 493
Cap. 19. v. I. Alleluja! Alleluja!
Salus DEO noſtro, qui judica-
vit de meretrice. 342. 487. 744
v. 16. Rex Regum, Dominus
dominantium. 256
Cap. 21. v.8, Pars illorum in ſta-
gno ardenti igne, & ſulphu-
re. 527

Hh hhh Regi⸗

43) 0 (KE

EEHEEEE : E W A: B e B e ò
W:S

Ne N N N : ENNN

Der in diſem fünfften Theil enthaltenen

merckwuͤrdigen Sachen.
A.
X Brahams Glauben und Ge⸗ nus an ihn geſchriben / und von
horſamb. 147 den Seinigen bewundert wor⸗
In Ruriaweironnnen. 151. & den. 10
ſeq. Arar Fluß veraͤndert ſeinen Namen
Hoͤchſtens belohnet. 163. & ſeq. wegen vergoſſenem Blut ſehr
Adel und Vortrefflichkeit GOttes. viler Heil. Martyrer. 375
250 Armezu lieben.

Addo der Prophet geſtrafft. 196

Pgidius wurde verzuckt bey Nen⸗
nung des Himmels. 262
