V. 21. San tuarium meum fſuper-
biam imperii veſtri. 2ð’D
Cap. 34. V. 2. Væ Paſtoribus Irael.
li Danele. 43 1
Cap. 3. v. 7. Statim, ut audierunt
omnes populi ſenitum tubæ,
fiſtulæ, Citharæ, & omnis ge-
neris muſicorum, cadentes ado-
raverunt ſtatuam auream. 631
V. 29. & 320. Peccavimus tibi, &

non obedivimus mandatis tuis.

3753
v. 31. Omnia, quæ feciſti nobis

Domine, in vero judicio feciſti,

quia peccavimus tibi. 510
V. 57. Benedicite omnia opera

Domini Domino 694
Cap. 7. V. 10. Millia millium mini-
ſtrabant ei. 416

Cap. I2. V. 3. Qui ad juſtitiam eru-
diunt multos, fulgebunt quaſi
ſtellæ in perpetuas æternitates.
5 E3
Ex Oſeag.
Cap. z. V. I4. Ducam cam in ſolitu-
dinem & loquar ad cor ejus.68 5

3392

e, gnia
62
I NHä.
43
nleno⸗
ita &e

399
Ana, in
ivit c4
340
re te&
779
R lupen
ſ
ull.
41
Cerunt
wbe,
nnis ge⸗
ei aco⸗
1. 61
bi,
s t
16
nobit

fecili⸗

io
oen
0
1 Wil⸗
446
m en,.
1gll
nitaer.

ſolin⸗
5
H,40

S (0)

v. 20. Sponſabo te mihi in fide in
ſempiternum. 750
Cap. 4. V. 1. & a2. Non eſt ſcientia in
terra: Maledicum & menda-
cium, & furtum, & adulte-

rium inundaverunt. 8 726
Cap. 13. V. 9, Perditio tua ex te Iſ-
ra. 496
Ex Joæle.

Cap. 2. V. 3 I. Sol convertetur in tene-
pras, & ljuna in ſanguinem. 279
Ex WMichca.
Gap. 6. V. 14. Humiliatio tua in me-
dio tui. . 577
Ex Aggæo.
Cap. I. V. I. Factum eſt verbum Do-
mini in manu Aggæi. 7²2
Cap. 2. V.

pritnz. 517
Ex Zacharia.

Cap. 9. v. 8. Circumdabo domum

meam ex iis, qui militant mi-

hi- 61
Ex Malachia.
Cap. 3. V. I. Ecce ego mitto Ange-
eum. 469

Libre I. Machabæorum.
Cap. 4. V. 45. Incidit illis conſilium

beonum. 275

Ex Libro II. Machabæorum.
Cap. 2. V. 27. 28. & 29. Fili mi! mi=
ſerere mei, quæ se in utero no-
Venmm menlſibus portavi, & lac
triennio ded’, & alui, & in
ætatem iſtam perduxi. Peto,
Nate, ut aſpicias Cœlum, ita
fiet, ut non timeas carniſicem
iſtum, ſed dignus fratribus ef⸗-
P. le jeune IV. Theil.

10. Magna erit gloria do-
mus iſtius noviſſimæ plus quam

fe&us, ſuſcipe mortem, ut in il-
la miſeratione cum fratribus tuis
te recipiam. 341
Ex Evang. ſecundum Matthæum.
Cap. I. V. I. Liber generationis JE-

ſu Chriſti. 329
V. 16. Virum MARI, de qua na-
tus eſt) Elus. 44 ⁸£

V. 20. Quod in ea natum eſt. 70
V. 21. Pariet autem Filium, & vo-
cabis nomen ejus Eſum: Ipſe
enim ſalvum faciet populum ſu-
um à peccatis eorum. 223
v. 2 6. Peperit Filium ſuum Primo-
genitum. 323
Gap. 2. V. II, Adoraverunt eum, &
dohtulerunt munera. 41
Vv. Tolle Puerum, & vade in
ptum. 220
Ibid. Ah tibi, usque dum dicam
tibi. A40. & 468.
Cap. 3. V. 2. Appropinquavit Reg-
num Ceœlorum. 220
v. 10. Omnis arbor, quæ non fa-
cit fructum bonum. excidetur,
d& in ignem mittetur.
v. 17. Hic eſt Pilius meus, in quo
mihi bené complacui. 89803
Cap. 5. V. 3. Beati pauperes ſpirit.
129
V. F. & 6. Beati, qui lugent, beati,
qui eſuriunt. 130
v. 2. Beati mundo corde, quoniam
DEum videbunt. 30. 53 I
V. 10. Beati, qui perſecutionem
patiuntur. 532
v. 14. Non poteſt civitas abſcondi
ſuper montem poſita. 372
V. 16. Sic luceat Ilux veſtra coram

Rrrrr ho.

hominibus, ut videant opera
Veſtra bona, & glorificent Pa-
trem veſtrum. 262
V. 34. Nolite omnino jurare. 518
V. 48. Pater veſter cœleſtis perfe-

QKRus eſt. 101
Cap. 6. v. J. Non poterat ibi virtu-
tes multas facere. 59 5
V. I4. Virtutes operantur in illo.
72 1
V. 30. Modicæ fidei. 138

Ccp. 7. V. 2 1. Non omnis, qui dicit
mihi Domine, Domine intrabit
in Regnum Cœlorum, ſed qui
facit voluntatem Patris mei, qui
eſt in Cœlis. . 386
V. 22. & 23. Multi mihi dicent in
illa die: Domine, nonne in no-
mine tuo prophetavimus, &
virtutes multas fecimus? Di-
ſcedite à me operarii iniquitatis.
3833

Cap. 89. V. 7. Dico huic vade, & va-

dir. 194
Cap. 9. V. 24. Non eſt mortua puel-

la, ſed dormit. 253

Cap. 11. Vv. 10. Mitis ſum & humilis
corde 774
Cap. t3. V. 49. ſeparabunt malos de
medio Juſtorum. 458
Cap. 16. V. 24. Abneget ſemetipſum
&& tollat crucem ſuam. 722
Cap. 18. V. 3. Niſi efficiamini ſicut
parvuli, non intrabitis in Reg-
num Coœlorum. 62 ſ. 141. & 99.
V. 10. Videte, ne condemnatis. 443
Cap. 19. V. 5. Relinquet homo Pa-
trem & Matrem, & adhærebit
uxori ſuæ. 107
64

.

2 (o) 2N

v. 6. Quod DEus conjunxit, homo
non ſeprret. 454
V. I2. Qui poteſt capere, capiat. 89

V. I4. Sinite parvulos ad me veni-

rc. 725
V. 17. Si vis ad vitam ingredi, ſer-
Va mandata. 39986
Cap. 20. V. 23. Calicem quidem me-
um bibetis. 623
Cap. 22. V. 30. Neque nubent, ne-
que nubentur. 763. K 62 1

Ibid. Erunt ſicut Angeli DEl. 36
v. 37. Diliges Dominum DEUM

tuum ex toto corde tuo, ex to-

ta anima tua, & ex tota mente
tua & ex ex omnibus viribus tui
MMV 18
Cap. 23. V. 1 5. Circuitis mare & ari-
dam, ut faciatis unum proſely-

tum. 734
V. 34. Ecce mitto ad vos Prophe-

Cap. 25. V. 1I. Simile eſt regnum Cœ-
lorum decen Ngigibtu. 768
V. 9. Ne fortè non ſufficiat nobis

& vobis. 3 82.37
V. 10. Qlauſa eſt janua: . 177
v. 24. Metis, ubi non inaſti.

494
Cap. 26. v. 75. Egreſſus foras, flevit
amaré. 501
Cap. 2,8. V. 18. Data eſt mihi omnis
poteſtas in Cœlo, & in terra.
2928
Ex Evang. ſecundum Marcum.
Cap. 6. v. p. Non poterat ibi multas
Virtutes facere. 795

V. 1I4. Joannes, quem ego decol-

475

lavi, ſurrexit à mortuis.
V. 27.

V.
lbi
V.;

d
i

V.

V.

v. 72. Herodes juſſit amputari ca-
put ejus. 469

Cap. 10. V. 24. Non eſt diſcipulus

ſuper Magiſtrum. 204
Cap. 1I4. V. 8. Prævenit ungere cor-
pus meum in ſepulturam. 790

v. 13. Occurret vobis homo lage-

nam aquæ portans. 199
Cap. 16. v. 3. Qui⸗ revolvet nobis
lapidem ab oſtio monumenti.
444
V. 7. Dicite diſcipulis ejus & Pe-
tro. 106
V. 16. Qui crediderit & baptizatus
fuerit, ſalvus erit. 386

v. 20. Domino cooperante, & ſer-

monem confirmante ſequenti-
bus ſignis. 297
D Ex Evang. ſecundum Lucam.
Cap. I. v. 13. Eliſabeth pariet tibi Fi-

lium. 4A75
lbid. Vocabis nomen ejus Joan-
nem 47 5
v. 14. Multi in nativitate ejus gau-
debunt. 476
v. 28. Ave gratia plena. 27
Ibid. Turbata eſt in ſermone ejus.
10. 74

V. 30. Ne timeas MARlA. 73

£O

lus. -- Exurgens MARIA in
diebus illis abiit in montana.

477. 82, 84
V. 40. Et intravit in Domum Za-
chariæ. 3⁶

V. 41I. Ut audivit ſalutationem
MARI Eliſabeth, exultavit
Infans. 990
V. 42. Benedicta tu in Mulieribus.

9 ½
Tbid. Benedictus frudtus ventris
tui. 107

v. 43. Unde hoc mihi, ut veniat

Mater Domini mei ad me. 9
V. 44. Ut facta eſt vox ſalutatio-
nis tuæ, exultavit Infans. 107
YUMUD && 470
V. 45. Beata, quæ credidiſti. 74. 90.
V. 46. Magniſicat anima mea Do-
minum.

24
v. 47. Eſurientes implevit bonis.

24
V. 48. Reſpexit humilitatem an-

cillæ ſuæ. 66
Ibid. Beatam me dicent omnes ge-
nerationes. 80

v. 49. Fecit mihi magna, qui po-
tens eſt. 70. 94. & 109
v. 52. Puer autem creſcebat 102

V. 31. Concipies & paries Filium. Cap. 2. V. 6. Impleti ſunt dies MA-

47. 475
Ibid. Concipies ex utero. 67
Ibid. Vocabis nomen ejus Eſum.
2223. 47 5
v. 34. Quomodo fiet iſtud. 74
Ibid. Virum non cognoſco. 150
V. 35. Spiritus Sanctus ſuperveni-
et in te. 64. 150
v. 3 3. & 39. Diſceſſit ab ea Ange-

RI, ut pareret. 119
V. 7. Peperit filium ſuum, & pan-
nis eum involvit, & reclinavit
in præſepio. 70
V. 10. Annuntio vobis gaudium
magnum, quod erit omni popu-

lo. 476
Vv. 18. Et omnes, qui audierant, mi-
rati ſunt. 475
Rrrrera V. 19

2 (o) 2

V. 19. MARIA conſervabat omnia
verba hæc in corde ſuo. 775
V. 2I. Invenietis Infantem pannis

iiinvolntum. r9
v. 32. Lumen ad revelationem
gentium. 330

v. 49. In his, quæ Patris mei ſunt,
oportet me eſſe. 22 5. & 198

v. 5I. MARIA conſervabat omnia
Cap. 14. V. 10. Recumbe in noviſſi-

verba hæc in corde ſuo. 30. 33

v. 72. Puer Eſus proſiciebat ſa-⸗

pientià, & ætate, & gratiâ apud
DEUM& homines. 168
Cap. 4. V. 8. Facite fructus dignos
ponitentiæzæ. 490
V. 13. Diabolus diſceſſit ab illo,
4433
V. 18. Spiritus Domini ſuper me,
ad evangelizandum pauperi-
bus miſit me. 32 8
Cap. 6. V. 25. Væ vobis qui ſatu-
krati eſtis. 534
Cap. 7.v. I5. Dedit illum Matri ſuæ.
281
Cap. 8. V. y. Exiit, qui ſeminat ſe-
minare ſemen ſuum.
V. 10. Fructum afferunt in patien-
tia. 4949
Cap. I0. V. I 8. Videbam ſatanam ca-
dentem de cœlo. 272
V. 3 5. Curam illius habe. 549
V. 37. Vade, & tu fac ſimiliter.

. . 184
V. 40. Satagebat circa frequens mi-
niſterium. 788
v. 42. MARlA optimam partem
elegit. 256
Cap. 1II. v. 27, Beatus venter, qui
te portavit. 21

f21

V. 36. Non habens aliquam par-
tem tenebrarum. 318
Cap. 12. V. 49. Ignem veni mittere
in terram. 715. & 784
v. 50. Baptilmo habeo baptizari,
& quomodo coaror, donec

perficiatur. 664

Cap. 13. V. 3. Niſi pœnitentiam ege-
ritis, omnes peribitis. 2 5

mo loco. 296. 522
V. 23. Compelle intrare. ſß
v. 28. Prius computat ſumptus:
qui neceſſarii ſunt ad pe ficien-
dum. 2747

v. 30. Cœpit ædificare, & non

potuit conſummare. 779
V. 33. Qui non renuntiat omnibus,
quæ poſſidet, non poteſt meus
eſſe diſcipualus

177
Cap. 16. V. 92. Facite vobis amicos de
mamona iniquitatis. 676

Cap. 19. V. 16. Mna tua decem mnas

acquiſiviit. 11

v. 43. & 44. Inimici tui circumda-
bunt te vallò, ad terram pro-
ſternent te, & non relinquetur
in te lapis ſuper lapidem. 118
Cap. 22. V. 24. Facra eſt contentio
inter eos, quis eorum videretur
eſie Major. JZJor
„. 2 6. & 26. Reges gentium do-
minantur eorum, vos autem non
ſic: Sed, qui major eſt in vo-
bis, fiat ſicut minor: Et qui

præceſſor eſt, ſicut Miniſtrator.

v. 27. In medio veſtruùm ſum, ſi-
cut, qui miniſtrat. 700
V.

Cah.:

n har⸗
319
littere
0
Hiur,
donee
mege⸗
ovilli
96, ſ12
ſſ
mptut,
fcien⸗
11
non
719
ibu,
meus
1e
6016
mmas
nr
1 o⸗
uetur
11⁰
tentio
keiul
7ol
8 l
ON
n ſ⸗
Nlu
rtol⸗
lj
1 ſ.

Cap. I.

v. rr. Videbitis Angelos aſcen-

(o)

v. 1 . Hæc eſt hora veſtra & pote-

ſtas tenebrarum. 623
Cap. 23. v. 41. Digna factis recipi-
mus. Io0

Cas. 24. V. 2,6. Oportuit pati Chri-
ſtum, & ita intrare in gloriam

fuam. 269. 560
Ex Evang. ſecunduùm Joannem.
v. 6 Fuit homo miſſus à
DEO. l 469
V. 12. Quotquot autem receperunt
eum, dedit eis poteſtatem Filios

DElI fieri. “ 32 1

v. 16. De plenitudine ejus no=

v. 13. Unigenitus Filius, qui eſ eſt in
ſinu Patris, ipſe enarravit. 99
v. 29. & 36. Ecce, Agnus DEI:
Focc „qui tollit peccata mundi.
483

dentes, & deſcendentes ſuper

PFPilium hominis. 773
Cap. 2. V. 4. Nondum venit hora
mämea. 225
ibid. Quodcunque dizert vobis,
facite. 77
Cap. 3. V. 3. Niſi guis renatus fuerit.
52 5

v. 3. Spiritus vbi vult, ſpirat. 795
v. 3 . Pater diligit Filium, & om-
nia dedit eiin manus. 2808

Cap. 4. V. 6. Fatigatus ex itinere

Eſus. 519
L. 25. Scio, quia Meſſias venit.
117
Cap. §. v. 22. & 27. Pater non judi⸗
Ccat duemquam, ſed omne judi=

Ca.

omnes accepimiKus. 789

Cap. 10. V. 10. Ego Veni, ut vitam

cium dedit Filio, quia Filius

hominis eſt. 353
V. 36. Opera, quæ ego facio, teſti-
monium perhibent de me. 167
Cap. 6. V. 54. Niſi manducaveritis

V. I5. Quomodo hic ſeit literas.

cum non didicerit. 62 5
Cap. 8. V. 29. Quæ placita ſunt ei,
facio ſemper. 668

V. 44. Vos ex Patre diabolo eſtis.

carnem Filii hominis. S2 5
Cap. 7. V. 6. Tempus meum non-
dum advenit. 102

34 ½

. V. I. Præteriens Eſus, vidit
Homirlent cæcu·m à nativitate-
107

habeant, & abundantius ha-

beant. 224
v. 29. Quod dedit mihi Pater, ma-
jus omnibus ef. 508

Cap. 12. V. 26. Si quis mihi miniſtra⸗
Verit, honoriſcabit eum Pater
meusB.wlQye 406
V. 31I. Nunc Princeps hujus mundi
elicietur foras. 3
Cap. 13. v. I. Sciens. Quia venit ho-
Tra ejus. 199
V. 1 5. Mulier, quid ploras? 441
V. 34. Mandatum do vobis, ut di-=

D

ligatis invicem, ſicut dilexi

VoOs. 32 1
Cap. 14. V. 6. Ego ſum via, veritas,
& vita.“ 139

V. 31. Ut cognoſcat mundus, quia
diligo Patrem, ſurgite, eamus.
662

Cap. 15. V. 13. Majorem Charita-

Rrerrz3 tem

tem nemo habet, quàm ut ani-
mam ſuam ponat quis pro ami-
cis ſuis.

(o) £

niam e habiti ſunt pro no-
mine JESU contumeliam pati.

666

Cap. 16. V. 13. Docebit vos omnem Cap. é. v. 4. Nos verd orationi &

veritatem. 23398
V. 21. Mulier, cum parit, triſtiti⸗
am habet; quia venit hora ejus.

v. 22. Gaudium veſtrum nemo
tollet à vobis. 97

prædicationi verbi inſtantes eri-
mus. 636

V. 8. Stephanus plenus fortitudine

. 142
V. 15. Viderunt faciem ejus, tan-

quam faciem Angeli. 543

v. 24. Gaudium veſtrum ſit ple. Cap. 7. V. 5I. Dura cervice & incir-

num. 26
V. 27. Ipſe Pater amat vos, quia

vos me amaſtis. 793
v. 33. Ego vici mundaum. 2
Cap. 17. V. 3. Hæc eſt vita æterna, ut

cognolcant te. 271
V. 24. Volo, ut ubi ego ſum, & illi
ſint mecum, ut videant clarita-
tem meam 2756
Cap. 18. V. II. Calicem, quem de-

dit mihi Pater. c623

cumciſis cordibus. 543
lbid. Vos ſemper Spiritui Sanceo
Areſiſtitis. 148

V. 55. Ecce video cælos apertos,

& JEſum ſtantem à dextris vir-

tutis DEI. 556

V. 59. Poſitis autem genibus, cla-
mavit voce magna: Ne ſtatuas
illis hoc peccatum.
Ibid. Et eùm hoc dixiſſet, obdor-
mivit in Domino-

551
Cap. 19. V. 17. Ivit bejulans ſibi Cap. 9. V. I. Adhuc ſpirans cædis &

crucem. 519
V. 32. Stabat juxta crucem ESU
Mater ejus. .
Cap. 21. V. 17. Si diligis me, paſce
oves meas. 783

Ex Actis Apoſtolorum.
Cap. I. v. 7. Tempora & momenta,
quæ Pater poſuit in ſua poreſta-
te. 113
Oap. 3. v. 6. Argentum & aurum
non eſt mihtii. 689
v. 1I5. Auctorem verd vitæ inter-
feciſtis. Foy
Cap. f. v. 41. Ibant Apoſtoli gau-
dentes à conſpectu concilli, quo⸗

Cap. 12. v. 7. Angelus

Cap. r. 4. Prædeſtinatus Pilius

minarum. 56 5

v. 4. Quare me perſequeris. 565
225 Cap. 10. v. 38. Pertranſiit benefa-

ciendo & ſanando omnes. 108

tit, & lumen refulſit in habita-
culo. 443

V. II. Nunc ſcio verè, quia miſit

Dominus Angelum ſuum. 44 5

Oap. 17. v. 19. In ipſo vivimus, mo-

vemur & ſumus. 152
Ee Epiſiola ad Romanos.
16

vV. 20. Inviſibilia DEl per ea, quæ
facta

543. ſI

Domini aſti-

dno⸗
pali.

666

ni &
lei⸗
6
dine
514
tan.

66
ei⸗
4
nſto
6
elton
Vil⸗
c
Auat
ſſ1
lot⸗
11
l&

.

ſ
ekt⸗
105
Ki⸗
birr⸗
44
miktt
4
O⸗
N1

228 (0) £N

facta ſunt, intellectu conſpici-
untur. . 123
Cap. 3. v. 2. Multum per omnem
modum. 11265
Cap. F. V. 5. Charitas DEl diffuia eſt
in cordibus noſtris per ſpiritum
ſanctum, qui datus eſt nobis. 562

tum in hunc mundum intravit,
& per peccatum mors, & ita in
omnes homines mors pertran-
ſiit. 237

Cap. 6. v. 3. & 4. Quicunque bapti-

Zati ſumus in Shriſto Eſu in
morte ipſius: baptizati ſumus,
conſepulti enim ſumus in illo
per baptiſma. 2377
v. 6. Deſtruatur corpus peccati.

7724

V. 19. Sicut exhibuiſtis membra ve⸗-
ſtra ſervire iniquitati, ita & ex-
hibeatis ſervire juſtitiZz. 796
Cap. 7. v. 24. Infelix ego homo ſum,
quis liberabit me de corpore
mortis hujus. 241I. & 26 8
Cap. 8. V. 6. Sapientia carnis mors
eſt. 134
v. 18. Non ſunt condignæ paſſio-
nes ad futuram gloriam. α0ο
V. 2,8. Diligentibus DEum omnia
cooperantur in bonum. 492. &
DSd⸗»70
v. 29. Quos præſcivit & prædeſti-
navit conformes fieri imagini
Filii ſui. 474
lbid. Primogenitus in multis Fra-

tribus. 323
Cap. 9. V. 5, Super omnia benedictus
in ſæcula. MU 92

v. 19. Voluntati ejus, quis reſiſtet?

. 779
Cap. I1. V. 33. O! Altitudo divitia-

rum, ſapientiæx, & fcientiæ
DEI: quam incomprehenlſibilia

„ ſunt judicia ejſuu. 487
Cap. 12. V. I. Erbhibeatis corpora
V. I2. Per unum hominem pecca-

veſtra hoſtiam viventem, ſan-
Gtam, DEQ placentem. 79. 66
V. 6. Donationes habentes ſecun-
dùm gratiam, quæ data eſt no-

bis differentes. 167
Cap. 13. V. I. & 2. Omnis anima

poteſtatibus ſublimioribus ſub-

dita ſit: non enim eſt poteſtas,

niſi à DEO: qui reſiſtit poteſta-
ti, DEl ordinationi reſiſtit, qui
autem reſiſtunt, ſibi ipſi dam-
nationem acquirxunt. 786

v. I2. Nox præceſſit, dies autem

appropinquavit. MW
Cap. ä4. v. 8. Sive vivimus, Domino
vivimus, ſive morimur, Domi⸗-
no morimur: ſive ergo vivimus,
ſive morimur, Domini ſumus.
23 1
V. 22. Beatus, qui non jud cat ſe-
metipſum, in eo, quod probat.
615
Ex Epiſt. J. ad Corinth.
Cap. 2. V. 2. Ninil arbitratus ſum me
ſcire, niſi ſolum Eſum. 909
Cap. 3. V. 2. Lac. vobis potum dedi.
1184
Cap. A. v. 9. Spectaculum facti ſumus
mundo, & Angelis, & homini-
bus. D 11 5
V. I5. Per Evangelium ego vos

genui. 212436

Cap.

Cap. 7. V. 20. Unusquis que in qua
Vocatione vocatus eſt, in ea per-
maneat. III4
V. 22. & 23. Omnia Veſtra ſunt,
vos autem Chriſti, Chriſtus au-
tem DEI. 627

v, 2 8. Qui matrimonio jungit Vir⸗

ginem fuam, bené facit, & qui
non jungit, melius facir. 134
V. 34. Cogitat, quæ Domini ſunt,
ur ſit ſancta corpore & ſpiritu.
Cap. 12. V. 31. «mulamini chariſ-
mata meliora. 775
Cap. 13. V. 2. & I2: Ex parte cogno-
ſcimus tanquam per ſpeculum,
& in ænigmate. 441
Y. 13. Nunc autem manent fides,
ſpes, charitas, tria hæc, major
aAautem horum eſt charitas. 541
bid. Charitas patiens eſt, benigna
eſt, omnia credit, omnia iuf-
iſer 316
Cap. I4. V. 20. Nolite pueri fieri ſen-
fibus, ſed malitià parvuli eſto-
te. — 14141
Cap. 15. v. 51. Omnes quidem reſur-
geummus, ſed non omnes immu-
tabimur. 301

Cap. 16. v. a2. Qui non amat Domi ·
num JEſum Chriſtum, ſit Ana⸗:⸗

chema,“ 542
Ex Epift. II. ad Corinth.
Cap. I. v 4. Us poſſimus conſolari
eos, qui in omni preſſura ſunt,
pe exho tationem, quàâ & ipfi
ecercxhortamur à DLEO. 636

mus in omni loco.
Cap. 4. v. 40. Semper mortificationem
Piu in corpore noſtro circum-
V. I2. Mors operatur in nobis. 23 1

( 2N

GCap. 2. V. I 5. Chriſti odor bonus ſu-

ferentes.

Gap. 7. v. I. Mundemus nos ab omni
inquinamento carnis, & ſpiri-
Gap. 9. V. 7. Hilarem datorem dili-
Lit DEus. o. S. II2.
Sap. I0. V. 5. Captivantes intelle-

Qum in obſequium fidei. 204

Cap. I2. V. 7. Ne magnitudo revela-
tionum extollat me, datus eſt
mihi ſtimulus carnis, qui me
colaphizet.

Cap. 13. V. 3. Loquitur in me Chri⸗
fus. 5568

V. ri= Pacem habete, & DEus pa-
cis exit vobiscum. 4 ſ0

Ex Epiſt. ad Galatas.
Cap. I. V. 14. Proficiebam in Judais-
mo ſupra multos coætaneos
maeos. 548
Cap. 3. V. 27. Quicunque baptiza-
tieſtis, Chriſtum induiſtis. 57
Cap. 4. V. 4. Miſit D Eus Filium ſuum
ſfacdcum ex muliere. 67
V. 19. Pilioli, quos in Chriſto
parturio. 134. 303
Cap. 6. Vv. 8. Qui ſeminat in ſpiritu,
metet vitam ælernam. 300
Ex Epiſt. ad Epheſios.
Gap. 1. V. 5. In adoptionem filiorum
perfectam. 16
v. ſ. Secundúm propoſitum vo-
luntatis ſuæ.

V. Ge

C.

1

Ca.

1
La.

C

6

4.

1.

s u.
361
onem
Hm.

916
i8 231
homnl

pii.

Elli.

Ntelee-

2104

revel⸗

ti

ui ne

eChr⸗

46
Pus e⸗
460

ludr

etaneos

ptine⸗
e ſ!
nluun
6
Ohrio
0

otun
16

n ſo⸗
5
14

22 (0) 2

v. 6. In laudem gloriæz „gratiæ ip-

fius. . 567

Cap. 2. V. 3. Naturà Filii iræ. 6

v. 4. Propter nimiam charitatem
ſuam. 566

Cap. 3.V. 8. Mihi autem omnium

Sanctorum minimm. 573
Qap. 4. V. I. & 2. Dignè ambuletis

vocatione, quàâ vocati eſtis, cum
omni humilitate. 774

v. j. Unicuique noſtrüm data

eſt gratia ſecundàùm menſuram

donationis Chriſti. 567
Cap. j. v. F. Avaritia, quæ eſt idolo-
rum Servitus. 2827

v. 33. Sacramentum hoc magnum

eſt in Chriſto, & in Eccleſia. p0:
di dE 306
Qap. 6. V. 16. In quo poſſitis omnia
tela nequiſſimi ignea extingue-

re. 363
v. 34. Gratia cum omnibus, qui

diligunt Eſum. 822

Ex Epiſt. ad Philippenſes.
Cap. I. v. 21. Mihi Aere Chriſtus
eſt. & mori luerum. 1
V. 29. Vobis donatum eſt non ſo-
Iùm, ut in eum credatis, ſed eti-
am, ut pro illo patiamini. 6α
Cap. 2. V. 6. Non rapinam arbitratus
eſt, eſſe ſe æqualem DEO. 803
V. 7. & 8. Exinanivit lemetipſum,

quà poſſit fibi ſubjicere omnia.
196

v. 12. Quorũ DEus venter eft. 3227

v. 21. Reformabit corpus humili-
tatis noſtræ. 29. & 301

P. l June IV. Theil.

Cap. 4. V. I. Gaudium meum & co-

rona mea. 1694
Ex Epiſt ad Coloſenſes.
Cap. I. v. 18. Ipſe eſt caput corporis
Eccleſiæ. 187
Ibid. Ut ſit in omnibus primatum
tenens. 188
V. 20. Pacificans per ſanguinem
Crucis. 669
v. 24. Adimpleo ea, quæ deſunt
paſſionum Chriſti, 662

Cap. 3. V. 3. Mortui eſtis, & vita
veſtra abſcondita eſt cun Chri-

ſto, in DEO. 299
V. F. Avaritia, quæ eſt ſimujla-
crorum ſervitus. 68⁰

V. 9. & 10. Expoliantes vos vete-
rem hominem, induite novum.

„17134
Ex Epiſt. I. ad The ſalonicenſes.
Cap. 4. V. 3. Hæc eſt enim voluntas
DII, ſanctificatio veſtra. 147
”M 1282. & 82
Ex Epiſt. I. ad T imotheum.
Cap. 4. V. I2. Exemplum eſto Fideli-
um. 637
Cap. 5. V. 6. Vidua, quæ in deliciis
eſt, vivens mortua eſt. 4 8
Cap. 6.V. 8. Habentes victum & ve-
ftitum, hbis contenti ſimus. 482
Ex Epiſt. II. ad Timotheum.

Cap. 2. V. 4. Nemo militans DEO
fatus obedien. 10

Cap. 3. V. 13. Secundùm virtutem,

implicat ſe ſæcularibus negotiis.

596
Cap. 4. V. 2. Argue, obſecra, incre-
pa 555

Ex Epiſt. ad Zitum.
Cap. 2.v. 7. In omnibus te ipſũ præbe
exemplum bonor operum. 63 8

2 (o) £ℛ£—

v. 9. Servos propriis Dominis ſub. v. 18. Voluntarie nos genuit verbô

jici. 196 Veritatis. 43 6
CGap. 3. v. . Salvos nos fecit peria- Ibid. Ut Gmus initium aliquod
vacrum regenerationis. ſz2 creaturæ. 634
D 8 Cap. 4. V. 17. ſcienti bonum & non
Ex Epiſt. ad Hebræos. ſacienti, peccatum eſt illi. 73²

Cap. I. V. 3. Portans omnia verbo Cap. F. v. 20. Qui converti fecerit

Virtutis ſuæ. 120. & 219 peccatorem, ſalvabit animam. 729
v. 14. Omnes ſunt Adminiſtratorii .
ſpiritus. 762 Ex Epiſt. I. Petri.
Cap. 2. V. 10. Decebat enim cum, Cap. v. I. Mulieres ſubditæ ſint viris
propter quem omnia, & per ſuis, ſicut Domino. 27

quem omnia, Auétorem ſalutis, Cap. 2.v. 2. Quaſi modò genitilnfan-

per paſſionem conſummari. 808 tes lac concupiſcite. 326
V. 17. Voluit per omnia Fratribus v. 14. Velox eſt depoſitio taberna-
allimilari. 5 112 culi mei. 29
Cap. 6. V. 6. Rurſum crucifigentes: v. 21. Chriſtus paſſus eſt pro no-

ſibimet ipfis Filium DPI. 78 bis, vobis relinquens exemplum,
V. 8. Dat nobis, &, quæ docuit ut ſequamini veſtigia ejus. 48 5
"intellecdtu conſpicere, &, quæ Cap. 3. v. 1. Mulieres ſubditæ ſint
egit, imitatione complere. 654 viris ſuis, ut & hi, qui non cre-
Cap. v. 26. Segregata à peccatoribus, dunt verbo, per mulierum con-
& excelſior Cœlis facta. 353 verſationem ſine verbo lucri-
Cap. 10.v. 5. Ingrediens mundum. 32 fiant. 451
v. 9. Tunc dixi, ecce venio, ut ſa- v. 7. Quaſi firmiori vaſculo hono-
ciam DEus voluntatem tuam. 32 rem impertinentes, tanquam
Cap. 13. V. 8. JEſus Chriſtus heri & cohæredibus gratiæ vitæ. 4 67
hodie. 33 Cap. 4. V. 2. & 10. Hoſpitales invi-
v. 17. Obedite Præpoſitis veſtris;, cem unusquisque, prout accepit
& ſubjacete eis, ipſi enim per- gratiam, in alterutrum illam ad-
Vigilant, quaſi rationem reddi- miniſtrantes, ſicut boni Admini-
turi pro animabus veſtris. 58 ſtratores. „539
I194 Cap. f. V. y. Humilibus dat gratiam.
Ex Epiſtola Jacobi. = 699
Cap. 1. V. 17. Omne datum optimum, Ex Epiſt. II. Petri.

& omne Donum perfectum, Cap. I. V. 4. Ut efficiamini divinæ

cCconſortes natuz. 561

deſurſum eſt. 1
Ibid. Deſurſum eſt, deſcendens à v. 192. Lanquam lucernæ lucenti
Patre luminum. 8314 in caliginoſo loco. dS&

etb
436
lnod
634
Nn
n
ecerit
N.19

ti

441
nkan⸗

316
erne⸗
19
no⸗
lun
488
ent
e⸗
tol⸗
cti⸗
4 1
ono⸗
½
)
ini⸗
cepit
na⸗
nini⸗
599
linn

e
ſl
enii
g
.

Cap. 2. 8. Ego ſum Alpha & Omega,

Caop. 3. v. 20. Ecce ſto ad oſtium &

J

Cap. 3. V. 10. Terra autem, & quæ
in ea ſunt, opera exurentur. 257
vy.r. 15. In faciem ei reſtiti: ſimula-
tioni ejus conſenſerunt cæteri
Judæi. 105

Ex Epiſtola I. Joannis.

Cap. 3. v. I. Videte, qualem charita-

tem dedit nobis, ut Filii DEl no-
minemur & fimur. 739
v. 2. Videbimus eum, ſicuti eſt. 271
v. 8. Apparuit Filius DEl, ut diſſol-
vat opera Diaboli. 792
v. 18. Filioli mei, non diligamus
verbòô, neque linguâ, ſed opere
& veritate. =ðWDU 43
Cap. 4. V. 16. Qui manet in charita-
te, in DEO manet, & DEus in
eo. 271. 742
Ex Lpiſtola II. Joannis.
Cap. 2. V. 10. Qui enim dicit ei ave,
communicat operibus ejus. 783

Ex Apocahpßi

PpPrincipium & finis. 826
Cap. 2. V. 10. Eſto ſidelis usque ad
maortem, & dabo tibi Coronam
vitæ. 119

E pulſo, 816

Ibid. Si quis mihi aperuerit, cænas
bo cum illo, & ipſe mecum. 63 5
V. 21. Qui vicerit, dabo ei ſedere
in throno meo. 294
Cap. 10. v. I. Vidi Angelum fortem,
deſcendentem de Cœlo. 772
Cap. I2. V. I. Mulier amicta ſole. 346
Cap. 14. V. 3. & 4. Quia cantant can=
ticum novum, quod nemo alius
cantare poteſt. Sequuntur Ag-
num, quocunque ierit. 134
V. 4. Sequuntur Agnum, quocun-
que ierit. . 793
v. 7. Timete Dominum, & gloriſi-
cate eum. 72
V. I3. Beati mortui, qui in Domi-
no moriuntur. 299
Cap. 19. V. 10. Cecidi ante pedes ejus,
ut adorarem eum, & dixit mihi:
vide, ne feceris, conſervus tuus
ſum & fratrum tuorum., 394
Cap. 21. V. 5. Ecce nova facio omnia.
23 8
V. 8. Incredulis & exercitatis, &
homicidis & fornicatoribus,
& veneſicis, & omnibus men-
dacibus, pars illorum in ſtagno,
ardenti igne, & ſulphure. 544
Cap. 22. V. 7. Ecce, venio velociter.
401
V. 17. Spiritus & ſponſa dicunt, ve-
ni: & qui audit, dicat veni. 313

S

Sasssa Re⸗

2 (0) £

Z ZE , W Se e e e e
e

Regiſter

Der in diſem vierdten Theil enthaltenau
merckwuͤrdigen Sachen.

A.
Bbruch des Heil. Franciſci de
gala und ſeiner Nachfol⸗

e225½
704. & ſeq. Abroͤdtung notbwendig. 190
Abbruch iſi denen ſinnlichen Menſchen Huͤlfft zur Andacht. 619
zu wider. 705 Abtodinng des H. Franciſci Seraphi-
Abbruch wird gelobt. 706. & ſeq. 670. & ſeqꝗ.
Abbruch zertrennt den Krieg / und Abtodꝛung des H. Bernardi. 626
ſiuͤfftet den Friden. 708 Abroͤdtung durch des Jonaͤͦ Wal

Iſt ein Speiß der Tugend. 709
Wauͤrckungen des Abbruchs. 709
Abgoͤtterey des Koͤnigs Nabucho-
donolſors. 679
Abgoͤtter ſeynd die Geitzige. 691
Ablaß ertheilt der Pabſt als Schaff⸗
ner: MARIA aber als Eigen⸗
thumbs⸗Frau. 373
Ablaß Portiunculæ wird von dem H.
Fennaſſeo durch MARIAM. ze
halten
Deſſen Fuͤrtrefflichkeit. 15 .

Abraham veriient mehr in Schlach⸗
tung ſeines Sohns / als Baat

ſelbſt.

Abrödrung ſeiner ſelbſt / wie ſ e

uͤben.
Macht einen ſicheren Hintritt. 5

Abtoͤdtung MARIX nachzuſolgen.

fich bedeutet.
Huͤlfft zur fruchtbaren Predig / us
Auferbauung. 64 5
Adams Fan⸗ Urſoprung deß Todts⸗
urnd alles Ubels. 87
Adam mißbraucht die Gnad GOttes /
und den eignen Willen. 696

& ſeq.
Adler erneuert all jZaͤhrlich ſeine Fede⸗
ren. 263
Aergernus groſſes Laſter. 339

ARl hoͤchſtens zu wider. Ibid.

Aergernus wird ſchaͤrffer geſtrafft
als andere Suͤnden.
Aergernus ſo entſtehet aus Blo⸗
deſt des Leibs. 365. 6. & ſeq. Vi-
de Bloßheit.

Aerger⸗

Aerye

Die
d
Albet
HW

Aler
62

len
Alln

blder.
19
N
619
hophi
Aes⸗
66
639
ved
64)
dls/
N

NtH

696
ſeg⸗
ed
26,
39

ſi

D

IdH
9
92
N
GH
N

Aergernus wird in der Hoͤll immer
m ehr geſtra fi / je mehr geaͤrgeret
wDeerden. — 603
Die Wort: Agnus DEl kraͤſſtig wider
die boͤe Gewohnheit. 48⁸
Albeſtus ein Edelgeſtein / ſo es ein⸗
mahl Feuer fangt / kan nicht
mehr geloͤſcht werden. 12
Iſt ein Symbolum, oder Sinnbild
deß Marianiſchen Hertzens. 13
Alexander ſtreitet nur wider die Koͤ⸗

nig. V 1865
H. Alexius hat zum Nachfolger den
H. Joannem Calybitam. 564
Alleluja woher es entſpringt. 449
Allmoſen bringt groſſen Frucht.

5736
Allmoſen wird reichlich belohnt.

139
Iſt ſehr verdienſtlich / und kraͤfftig.
179. 6. & ſeq.

Haltet den Zorn GOttes/ daß er

Koaähyſer Zenonem nicht ſtraffet.
180
Allmoſen erhaltet des H. Stephani
Koͤnigs aus Ungarn Hand un⸗
verweſen. 291
Allmoſen / und Chriſtliche Lieb ei⸗
ner Dam.
MARIA gibt das von Heil. drey
Koͤnig geopfferte Gold Allmo⸗

en. “YSRD 2
Allmacht GOttes ſcheint in dem / das

88
—

GOT durch geringe Sachen

groſſe Ding wuͤrcke. 126
Andacht in wem ſie beſtehe. 610. &
Irrige Meynungen von ſelbiger.
S 609

ſſt eigentlich die Liebe GOttes. Er⸗

Andacht zweyerley. 614

Wird verglichen mit Telecia, oder
Philoxone. 5850909
Sinnliche Andacht geſaͤhrlich. 614
Iſt gleich einem ſtarck ſchnellen Re⸗

Ruͤhrt meiſtens aus eigner Lieb her.
Innerliche Truckne ſchadet der An⸗

dacht nicht. AAAAi6
ZJa macht ſie noch verdienſtlicher.

617
Sinnliche Andacht iſt gut / wann
ſie mit der weeſentlichen vergeſell⸗
ſchaffte. 618
Weie entliche Andacht entſpringt
aus der Betrachtung / und Ab⸗
toͤdtung. 619
Andacht wie ſie zu ſuchen / erwarten /

erhalten ꝛc. 627. & ſeq.
Andacht wird durch die Reichthum⸗
ben verhinderet. 685

Anna Mutter MARE, warum ſie
urnnfruchtbar. 34
Gibt den dritten Theil Allmoſen.

Dero Langmuͤthigkeit. Ibid.
Annaͤ Mutterſchafft iſt die wuͤrdigſte
nach der Mutterſchafft MARIF.

Groſſes Hertzenleyd wegen der Un⸗
frruchtbarkeit. 36
Ihre herrliche Lugenden. 36
Deß Heil. Antonũ Paduani Zung un⸗
verweſen. „ 2391
Das von Apelle angefangene Gemaͤl
traut ſich keiner auszumachen.

3
Ssess s 3 2 0.

Apoſtel ſeynd geſandte Chriſti. 790
Archimedes zuͤndt durch einen Spie⸗
gel ein Schiff auf dem Waſſer
„ An. 2 558
Argluͤſtigkeit des Teufſels. 934
Arm ſeynd die Reiche / und
weilen ſie ihre Guͤtter nicht ge⸗
nuͤſſen daͤrſſen. 684
Arme freywillige werden denen brey
Babyloniſchen Knaben vergli⸗

chen. 683. & ſeq.
Seynd nicht arm / weil ſie haben /
was ſie lieben. 694
Arme liebet JEſus / weilen er auch
arm geweſen. 686
Arme freywillige ſeynd Koͤnig. 692.
& feqꝗ.

Freywilliger Armer liebet / was fuͤr
ſchlecht gehalten wird. 690. & ſeq.
Empfinden ihr Armuth nicht. 638 5
Genuͤſſen beſtaͤndig innertichen
Troſt. lpid-
Befindet ſich mitten unter ihnen
SEſus. S 686
Armuicth S. Franciſci Seraphici. cor.
=ð 4 & ſeq.
Armuth S. Franciſci Seraphici, und
ſeiner Nach folger gleichet der Ar⸗
muth Chriſti / und ſeiner Apo⸗
ſilen. 6866. & ſecg.
Armuth hat Chriſtus in ſeiner Dim⸗
melfahrt ſeinen Nachſolgeren hin⸗
terlaſſen. 689⸗
S. Arfenius verlaͤſt den Kaͤyſerlichen

62

„ Hof. 70
Artzt bedient ſich deß Natern Fleiſch
wider das Gifft.

Auferbauliches Leben guter Geruch
Cheiſti⸗ 3⁶61

2 (o) £

Geitzige /

5„Soo

Der einen auferbaut / wird all kuͤnff⸗
tiger guten Wercken theilhafftig

S 159
Aufferſtehung Chriſti / und MARIA
von Darid vorgeſagt 247
MARlIA allein iſt auferſtanden;
nicht die Alt⸗Vaͤtter. 255
Auferſtehung der Auserwaͤhlten wird
ſſechr herrlich ſeyn. 301
Auferſtehung der Tochter Jairi /
und Wüttwen Sohns zu Nain /
geſchicht durch Beruͤhrung der
Hand Chriſti. 254
Aufopfferung ſeiner ſelbſt / wie ſie taͤg⸗
lich zu verrichten. 39
Auguſtinus mit dem Apoſtel Paulo
verglichen. 158
Sein Bekehrung wird entworffen

durch den Spiegel Archimedis.

L ,. 158
Auguſtinus ein hell⸗leuchtende Flamm.⸗

1868
Deſſen Lehr iſt von der Catholiſchen
Kirchen approbiert. 568
Iſt ein Lehrer der Gnad. 526

Wird verglichen dem Apocalypti-

ſchen guldenen Leuchter. Ibid,

Wird von dem Heil. Gregorie M.
herrlich gelobet. 570
Sein Hochheit im Himmel durch
ein Offenbahrung erklaͤrt. Ibid.
Iſt ein aligemeiner Lehrer. 771
Bekehrt un ahlbar vil Ketzer. 72
Sein Regul wird von dreyerley Or⸗
dens⸗Perſohnen gehalten. 172
3 In ein Juͤhrer gue otte elehe
en / und au es Engliſchen
Lehrers Thomæ ſelbſt. gliſchen
Sein tieffe Demuth. Le

Beie

kioe⸗
fftig
iſ⸗
DIA
W
anden;
witd
301
oſei,
Nuil
19 der

7

Bekennt ſein Unvermoͤgendet in
Zul ung etwelcher El aulene⸗
574
Bepeg 300. Biſchoͤf zur Abtret⸗
tung ihrer Biſtthumber. 576
Hoches Lob Auguſtini. 177
Deſſen brinnende Lieb. 78. & ſeqꝗ.
Deſſen Ermahnung zur Demuth.
182
Sein Buß⸗Ermahnung an Corne-
lium. 278
Deſſen Seelen⸗Eyfer. 279
Auſſerwaͤhlte dero kleine Zahl. e

Aeſſer w ͤhung wird durch M4A.

RIAM ethalten 40

Babyploniſcher K ⸗ Oſen eſcn
denen drey Knaben.

Ergreifft die Abgoͤtteriſche Bab⸗

lonier.

Barmhertzigkeit GOttes/ und di.

Rl wird offt mißbrauchet. 78.
& ſeq. 181
Iſt die groͤſte Thorheit. 362
ermeſſenheit. Ibid.
Hat kein Gnad zu hoffen. 366. 3 5
Waͤnn es auch ſelbſt durch
ein Offenbahrung verſptochen.

3386
Barmhertzigkeit GOttes auch den
Heiligen nothwendig. 1775

Begierd gutes zu thun ſehr nuel,

General, di iced jaͤhrliche Beicht iſſche
263
Bechtde Chriſten ſelten g. 59
& ſeq.58

(o) 2

Der H. Benedictus wird mit dem Pa⸗
triarchen Abraham verglichen.

58 5
Begreifft in ſich alle Kugenden⸗
Hochheit / und Verdienſt ſeiner

Ordens⸗Genoſſen. 1585
BVerlaſſet alles. 588
Wirs erbtichen mit Abraham⸗
Moyſe / Eiia. 588

Empfangt das Centuplum, ober
hundertfaͤltige Vergeltung. 199
Oſt eraglen Tugenden genert. 599
Weltzet ſich in Doͤrneren. 600
Fluͤhet ſein eigne Heil. Schweſter.

Ibid.
Deſſen vortrefflich kluge Regul.

Wird von GOtt / und Menſchen
geliebt. Ibid.
Sein Orden beſaße ehemahls ſchier
den dritten Theil des Reich⸗
thumbs der gantzen Chriſtenden⸗

Benedictiner. Orden hoͤchſtens gelobt.

Zaͤhlet vil Paͤbſt/ Biſchoͤf / dehrer/
Marthyrer ꝛc. 601
Benedidus das Ober⸗Haupt / und
Ertz⸗Vatter zwoͤlff Geiſtlicher
Ordens⸗Staͤnd. 602
Iſt mit der Gaab der Propheed
ung gezierd.
Der Benedictiner heiliges Leben / ne
groſſe Tugenden. Ibi
Benedictus wird theilhafftig der Ver⸗
dienſt / und Glory aller ſener
Bruͤder.
Beg ierlichkeit wird durch die Reich⸗
tMomoͤꝛnbur guezündt. 69 1
6

Begraͤbnuß unterſchidlicher Peitigen.

H. Bernardini noch eines Kuchen

groſſe Ernſafftigkeit und lub
der Reinigkeit.
Der Heil. Bernardus wird unterſchid.
fſymbolizirt / und vorgeſtellt. 607
Genießt Chaſtillon die Milch
MARIX
Groſſe von GOtt / und Maria me
erwiſene Gnaden / und Gunſt.

620
Wird mit Joanne Evangeliſta ver⸗
glichen. lbid.

Ja auch demſelben vorgezogen. 620
Bernardus ein wahrer Beniamin, und
von JESU geliebter Juͤnger. 622
Bernardus Beniamin/ das iſt ein
Sohn der Rechten: Joannes Be-
nan oder ein Sohn deß Schmer⸗

622

tzens
Bernardus truͤnckt den Kelch der
