Wenſchen / damit ihr von
ihnen geſehen werdet: ſonſt
werdet ihr keine Belohnung
haben bey dem Vaͤtter.

Chryſol. Superbia ſubtile malum, ſe-

ſer. 7.

„

cretum virus, venenum larens,
Virtutum fucus, ftinea ſan Rita-

P. le Jeune V. Theil.

tis. Die Hoffarth iſt ein ſubti⸗
les Ubel/ ein heimlich / und
verborgnes Gifft / der Lugen⸗
den Verfalſchung / ein Wube
der Heiligkeit.

Zweytens / wann der Satan
ſihet / das er unſer gute Meynung
im Anfang des Wercks nichts ha⸗
be verderben koͤnnen / ſucht er fol⸗
che im Fortgang / und Fortſetzung
deſſelben zubeflecken: ſenen Rau⸗
beren / die euch bey Außgang aus
dem Hauß / oder Eingang in
den Wald nicht anpacken dar⸗
fen / ſpaͤhen euch aber aus / und

warthen Mitten im Gehoͤltz auf
euch / wo ſelbſt ſie euch hinterluͤ⸗

ſtig nachſtellen / euch uͤberfallen/
ausziehen / und berauben / worzu
ſie dann auch Latrones à latere,

vel latendo genennt werden. Ihr

habt ein gutes Werck unter⸗
nommen / einen Procefſs angefan⸗
gen aus Eyffer der Gerechtigkeit /

die Aufrichtung einer Bruder⸗

ſchafft / einen Kirchen⸗oder Spi⸗
tal⸗ Bau zu einem guten Zihl /
und End / zur Ehr GOttes / aus
Andacht / und Liebe gegen GOtt
darzu angetriben: Es ſtoſſen
euch aber nachgehends allerhand

Widerwaͤrthigkeiten auf / und

legen ſich zerſchivene Beſchwaͤr⸗
nuſſen in Weeg: Doch ſetzet ihr

nit aus / weichet nicht/ ſondern

ſtreittet hertzyafft darwider; aber
nicht mehr aus Liebe GOttes /
nicht um ſeinet Willen / ſondern
Ppppp um

850
um nit hintergangen / und uͤber⸗
wunden zu werden / um die Ehr
eines erwuͤnſchten Ausgangs da⸗
von zu tragen / um den Schimp
und Spott nit zu haben / daß ihr
zu euerem Zweck nit gelangen
koͤnnet; oder damit man von euch

Luc. 14. nicht ſage: Hic homo cæpit ædi-

ficare, & non potuit conſum-
mare: Diſer Menſch hat an⸗
gefangen zu bauen / und hats
nicht ausfuͤhren koͤnnen.
Wir ſitzen zum Tiſch / die Kraͤff⸗
ten deß Leibs wider zu erqui⸗
cken / und der Nothwendig⸗
keit der Natur zu ſteuren / aber
ein kleines hernach kommt die
Sinnlichkeit entzwiſchen / und
verlaitet uns dem Wolluſt zu die⸗
nen / unter dem Vorwand der
nothwendigen Nahrung. Sub
velamine neceſſitatis cado in
laqueum voluptatis.
Drittens geſchicht es andere
mahl / daß ihr ein heiliges Unter⸗
nehmen wohl angefangen / fort⸗
geſetzt / und vollendet habet / aber
am End zerſtoͤhret ihr den Ver⸗
dienſt / benemmet ihm alle An⸗
nehmlichkeit / und Zierd / dieweil

ihr euch die Ehr davon zueignet /

ein Wohlgefallen ab euch ſelbſt/
und euerem Fleiß ſchoͤpffet / euch
proglet / und deßtwegen wollet
gelobt werden; diſes heißt jenen
Schiffen von Dieppe, oder Ro-
chelle gleich ſeyn / welche da ſie
aus Senegal, oder Indien mit
Gold / und koſtbaren Waaren

Viertzigſte Predig,

reich beladen zuruckkommen /

von denen Duͤnkircheren / oder

anderen See⸗Rauberen hinweg⸗

ff genommen werden / der Urſach /

der groſſe H. Baſilius die Eytel⸗
keit nennet: Dulcem Spiritualium
opum exſpoliaticem, expila-

tricem, Ein ſuſſe Nauberin/

und Außblinderin geiſtli⸗
cher Guͤtter. Es heißt jenen
Alten nachammen / welche den
Marmor und andere Zieraden /
ſo ſie in ihren Haͤuſſeren in der

Stadt hatten / nahmen / und

dielelbe in die Doͤrffer / oder ihre
Luſt⸗Haͤuſer auf dem Land uͤber⸗
ſetzten: wider welche man folgen⸗

des Geſatz hat ergehen laſſen:
Si quis poſt hanc legem civita- L: ſi quis
te ſpoliata, ornatum, hoc eſt poſt hanc.

marmora, vel columnas ad ru- C. d. ædiſc.
(. Privatis.

ra tranſtulerit, privetur ea po
ſeſſione, quam ita ornaverit.
Wann ſemand kuͤnfftighin
nach Aufrichtung diſes Ge⸗
ſanes die Stadt berauben /
und die Zierlichkeiten / das
iſt / Marmor / oder Sau⸗
len auf das Land uͤbrrfuͤh⸗
ren wird / ſo ſoll er deſſelben
Guts / welches er alſo aus⸗
lurſtiget ſeyn. iſericordia
ædificatur in cœlis. Die BHarm⸗
hertzigkeit wird in dem
Himmel gebaut. Die Werck
der Liebe / und andere heilige Ver⸗

geziehret baben ried ver⸗

richtungen bauen uns ein Woh⸗

nung in der Koͤniglichen Haupt⸗
Stadt

6
ſe

den

4
h
De
ſo

oan. ſo⸗
14. Se

ſche
elit
tet/
eue
ſc⸗
Un
ſſt
ſen
den
ni
den

lt Ne

ſec

4/
t

G
dl
Ude
unm
pil⸗
tin/
ſtli⸗
enen
den
en/
der
vod
hre
ber⸗
gen⸗
ſen:
lael
hane.
ekti eli
l. Plirah,
it.
Hin
Ge⸗
ben/
das
Han⸗
ben
gls⸗
Mn
m N
dem
erk
Ve
o
N

Von dem Ehrwuͤrdigen Vatter ꝛc. 851

Stadt deß Himmels auf; wann
ſie aber von euch vollbracht wer⸗

den aus Eytelkeit / oder damit ihr

gelobt wendet / ſo uͤberſetzet ihr di⸗
ſe himmliſche Zierlich keiten in das
Dorff diſer Welt / und werdet
ſo dann derſelben verlurſtiget.
Folget alſo dem Rath deß H.
z. Joan. Joannis: Videte vosmet ipſos.
v. 8. Sehet euch ſelbſt. Ihr erfor⸗
ſchet / und durch uchet bißweilen
euere Wort / und Werck;hetrach⸗
tet / durchſehet / und pruͤffet auch
euer Hertz / euere innerliche Be⸗
ſchaffenheit / euere Beſtellung /
und Meynung. Die eigene Lieb
iſt uͤber die maſſen ſcharffſinnig /
verſchlagen / und liſtig / ſich ſelbſt
zu ſuchen / und unter ſchoͤn gleiſ⸗
ſenden Schein ſich zuverbergen/
der unbeſcheidene Eyffer kuͤhlet
nicht ſelten ſeinen Muth unter
dem Vorwand der Ehr GOttes:
Ibid. Ne perdatis, quæ operati eſtis,
ſed ut mercedem plenam acci-
piatis, ſehet euch fuͤr / auf
daß ihr nicht verluͤhret/
was ihr gewuͤrcket habet /
ſondern daß ihr vollen
Lohn empfanget. Wann
ihr nicht groͤſſe Sorg trager/ eue⸗
re Meynungen rein / und lauter
zu machen / ſo werdet ihr in eue⸗

e oO

rem Todt⸗Beth mit leeren Haͤn⸗
den / und ohne Verdienſt euch be⸗
finden: Ihr werdet alsdann ſa⸗
gen: Pertotam vitam laboran-Luc. y.
tes nihil cepimus: Wir ha⸗ v. ſ.
ben unſer gantzes Leben
hindurch gearbeithet / und
nichts dardurch erlangt;
Euere Werck werden ſeyn / wie
das Kraut / ſo auf den Taͤcheren
wachſet / welches ver dorret / und
unnutzlich iſt / bevor es abgeſchnit⸗
tẽ wird: Aber wañ ihr aus heilig /
und Goͤttlichen Meynungen vil
gute Werck wuͤrcket / ſo werdet
ihr vor GOttes Gericht ein ſehr
reichlich / und groſſe Ernde ha⸗
ben: De qua implebit manum pPſ. 128.
ſuam, qui metet, & ſinum ſuum, v. 7.
qui manipulos colligit, von
welcher ſein Hand fuͤllen
wird / der ſchneidet / und
ſein Schooß / der die Gar⸗
ben ſammlet. Die Engel wer⸗
den euch Lob ſprechen / und ſagen:
Benedictio Domini ſuper vos, ibid. v. 2.
benedicimus vobis in nomine
Domini, der Seegen deß
HErrn ſey uͤber euch / wir
ſeegnen euch im Mahmen
deß „Errn/ Ottes Vat⸗
ters / Sohns / und H. Geiſits⸗
Amen.

Pppppz

882 22 N 1 )

Beyſatz des Uberſetzers von R. P.
Cæſare de Bus.

Eſar de Bus Urheber/ und S tiffter der Congregation deren PP. de Doctri-

na Chriſtiana wurde zu Cavaillon einer kleinen Stadt in Provence in

der Graffſchafft Venaiſin an dem Fluß Durance auf einer ſehr frucht⸗

baren Ebne gelegen Anno 1544. von edlen Elteren gebohren. Er wollte Lich
in dem 18. Jahr ſeines Alters in den weltlichen Stand begeben, wurde aber
durch Leſung der Leben der Heiligen davon abgehalten. Worauf er ſich auf
allerhand Ubungen der Gottfeeligkeit legte, inſonderheit aber auf die Unter⸗
richtung der Jugend in denen Grund⸗Saͤtzen deß Chriſtlichen Glaubens. Er
verluhr ſein Geſicht, welches er mit groſſer Gedult ertrug, und nachdem er
die gedachte Congregation geſtuͤfftet, ſtarb er Anno 1607. zu Avignon. Er
hat auch einige Alcetiſche Schrifften hinterlaſſen. C(iemens VIII. beſtaͤttigte
zu erſt die Verſammlung diſer Clericorum de Doctrina Chriſtiana Anno 1598.
Acht Jahr hernach bekraͤfftige Paulus V. ſolche von neuem und Anno 16167

iſt ſie auf gewiſſe Weiß mit der Congregation Clericorum Regularium von

Sommaſca (einem kleinen Ort in der Lombardie zwiſchen Mayland, und

Bergamo alſo beybenahmet) welche Hieronymus Emiliano, oder Miani ein
Venetianiſcher Edelmann Anno 1530. oder 31. zu Auferziehung, und Un⸗
terrichtung der Wayſen im Leſen, Schreiben, und Chriſtlicher Lehr daſelbſt
geſtuͤfftet hatte, vereiniget worden. Jacobus de Bonais, und Jacobus
Marcell haben das Leden Cæſaris de Bus beſchrieben. Bo-
== nani Catal. degli Ord. Relig.

Ende deß vierdten Buchs.

6.

BSSs.

Locorum Sacræ Scripturæ, quæ in hoc quar-

to Tomo explicantur.

Ex Libro Geneſis.

Cap. 1. Vidit DEUS, quòd eſſet bo.

num. fol. 804
V. 26. Faciamus hominem ad
imaginem & ſimilitudinem no-
ftram, ut præſit piſcibus maris.

. 187. & 697
Cap. 2. V. 7. Inſpirabat in faciem ejus
ſpiraculum vitæ. 462

vV. 27. Hoc nunc os ex oſſibus me-
is, & caro de carne meaa. 217
Gap. 3. V. 12. Mulier, quam dediſti
mihi ſociam, dedit mihi de lig⸗
no, & comedgxi. 130
V. I5. Inimicitias ponam inter te

&S mulierem, inter ſemen tuum

& ſemen illius. 28207
v. I5. Inſidiaberis calcaneo ejus
Z 227
v. 1I5. Ipſa conteret caput tuum.
V. 16. Multiplicabo conceptus a
Os, & ærumnas tuas. 1 3
V. 16. In dolore paries. 287

v. 19. In pulverem reverteris. 2987
Cap. Ber 1. Poſſedi hominem per

M. 374

v. 4. Nunquid cuſtos Fratris mei
fum ego. 792
Cap. 6. V. 3. Spiritus meus non per-
manebit ultrà in homine, quia

caro eſt. 150
Cap. 12. V. 1. Egredere de terra tua.
52⁰

VYV. 2. & 3. Benedicam benedicen-
tibus tibi: Erisque benedictus.
606
V. 5. Tulit univerſam ſubſtantiam,
quam poſſlederat. 598
Cap. 22. V. 4. Tentavit DEUS A-
bpraham. 837
v. I6. Quia feciſti hanc rem, multi-
plicabo ſemen tuum. 32 5
V. 18. In ſemine tuo benedicen-
tur. 602
Cap. 25. V. 22. Si fic mihi futurum
e at, quid neceſſe fuit conci-
pere? 309
V. 23. Duo Populi ſunt in uero
meo. 755
Cap. 27. V. 27. Ecce odor Filii mei,
ſicut odor agri pleni, cuibe e-
dixè DEUS. 92.361

v. 29 Et adorent te tribus. 1 0
Ca. p

Ppppp3

Cap. 28. v. 12. Vidit Jacob Angelos
deſcendentes. v/2z
Cap. 32. V. 29. Si contra DEUM
fortis fuiſti, quantò magis con-
tra hemines prævValebis? 207
Cap. 34. V. 31. Nunquid ut ſcortô
abuti debuere ſorore noſtra?446
Cap. 42. V. 21. Meritò hæc pati-
mur. 510
Ex Libro Exodi.
Cap. 3. Vv. 2. Apparuit illi Dominus in
flamma ignis de medio rubi. 67
V. 4. Vadam, & videbo viſionem
hanc magnam, quare non com-

buratur rubus. 143
V. I4. Ego ſum, qui ſum. 101
Cap. 8. v. 179. Digitus DEl eſt hic.
126

Cap. 9. V. 16. Poſuf te, ut oſtendam
in te fortitudinem meam, &

narretur nomen meum in omni

terra. 125
Cap. 10. V. 26. Non remanebit ex eis
ungula. 598

Cap. 13. v. z. Sanctifica mihi omne
Primogenitum, mea enim ſunt
omnia. 376
Cap. 15. v. II. Qui ſimilis tui in dis
Domine. 4²2 6
Cap. 20. V. 9J. Sex diebus operaberis,
& ſeptimo requieſces. 860
Cap. 20. V. 2z. Ego ſum Dominus
DEUS tuus, 4 5
Cap. 23. V. 4. & 5y. Si occurreris bo
Vi inimnici tui erranti, reduc ad

eum: Si videris aſinum odien-

fis te jaceré ſub onere, non per-
tranſibis, ſed ſublevabis cum eo.

22 (0)

V. 19. Non coques bædum in la⸗

Gte Matris ſuæ. 181
V. 20. & 2 I. Ecce ego mittam Ange-

lum meum, qui præcedat te, &
euſtodiat in via, & intzoducat
in locum, quem paravi: Obfer⸗
va eum, & audi vocem ejus. 446
Cap. 2 5. V. 40. Aſpice & fac ſecun-
dùm exemplar, quod tibi in
monte monſtratum eſt. 48 5
Cap. 31. V. 3. Implevi eum Spiritu
DEI, ſapientiã, & intelligentiâ,

& ſcientia 65
Cap. 32. u. 7. Deſcende, peccavit
populus tuus.

772
Cap. 3 5. V. 21. & 29. Filii Ifrael ob-
tulerunt mente promptiſfima,
atque devotâ primitias Domino
ad faciendum opus Tabernacu-
li, viri, ac mulieres. 1I16
Er Libro Levititi.
Cap. 6. V. I2. Ignis in altari meo ar-
debit. 77”8. 611.
Cap. 12. V. 2. Mulier, ſi concepto ſe-
mine pepererit maſculum, im-

fnunda erir. 144.149
Cap. 19. V. 8. Peribit anima illa de
populo ſuo. 732
Cap. 26. v. 2. Pavete ad ſanctuarium
meum- 155
Ix Libro Waumeri.
Gap. 12. V. 3. Vir mieiſſimus inter
omnes homines. 43

Cap. 22. V. 31. Balaam vidit Ange-
lum ſtantem, adoravitque eum
pronus in terram. 40⁰
IX Deuteronomio.

Cap. 32. V. 4. Dei perfecta ſunt opera.

315

V. 39

C
C:

C

C

Ca
6

C

O

— — —

—

v. 39. Vitæ neciſque arbiter. 233
Cap. 33. V. 9. Qui d'xit Patri ſuo, &
Matri ſuæ: Neſcie vos: Et fra-
tribus ſuis: Ignoro vos, & neſ-
cierunt Filios ſuos. Hi cuſte-
dierunt eloquium tuum, & pa-
Gtum tuum ſervaverunt. 79

Ex Libro Toſue.
Cap. 7. V. 19. Da Gioriam DEO, &
confiere. 794
Cap. 10. V. 14. Obediente DEO vo-
cei hominis. 198
Ex Libro Judicum.

Cap. 13. V. 198. Cur quæris nomen
meum, quod eſt mirabile. 414
Ex Libro I. Kegum.

Cap. 1. V. 6. affligebat eam Æ mula

ejus in tantum, ut exprobra-
ret, quòd Dominus cçoncluſiſſet
Vulvam ejus. 134
V. 22. Ut appareat conſpectui Dei.
354
Cap. 2. Vv. 30. Ego glorificantes me
glorifico. 407
Cap. 12. V. 23. Abſit à me hoc pecca-
tum in Dominum, ut ceſſem
orare pro vobis, & docere vos
vViam rectam. 637
Cap. 16. V. I. Usque quò tu luges
Saul, cùm ego projecerim eum.
508
Er Libro III. Regum.

Cap. 8. V. II. Non poterant ſacerdo-

tes ſtare, & miniſtrare propter
nebulam; impleverat enim
gloria Domini Domum Domi-

ni. 116
Cap. 19. V. 10. Zelo zelatus ſum pro
domo DEI, 543

22 (o) =*

Ex Lihrs II. Paralipomenson,

Cap. 29. v. 3 I. Obeulic univerſa mul-

titudo hoſtias, & laudes, & ho-
locauſta mente devotia. 610
Ex Libro Zobiæ.
Cap. 1. v. 5. Chm omnes irent ad vi-
tulos aureos. 447
Oap. 5. V. 12. (Quale mihi gaudium
erit, qui in tenebris ſedeo, & lu-
men Cœli non video. 837

Cap. 10. v. 13. Irreprehenſibilem ſe

exhibere. 466
Ibid. Honorare ſoceros, gubernare
domum, regere famillam. 453
Gap. 12. V. 3. & 4. Quam mercedem
dabimus ei? Aut quid dignum
poterit eſſe beneficiis ejus? Me
duxit, & reduxit. 44 5
V. I3. Quia acceptus eras DEO.
neceſſe fuit, ut tentatio proba-
ret te. 837
Ex Libro Judith.
Cap. 9. V. I 5. Erit hoc memoriale
nominis tui, ut manus Fæminæ

dejecerit eum. 126
Cap. 16. V. II. Sandalia ejus rapue-
runt oculos ejus. 47k 4
Ex Libro Mer.

Cap. 4. V. 14. Quis novit, utrum id-
circo ad Regnum veneris, ut in
tali tempore parareris. 186. &
746
Cap. 15. V. 13. Non pro te, ſed pro
omnibus hæc lex conſtituta eſt.
. 113
Ex Libro Job.
Cap. I. V. I. Vir erat in terra Hus. 497
Cap. 7. V. I. Militia eſt vita hominis.
29
v. 17.

Cap. 36. v. 32. In manibus abſcondit
lucem, & præcepit ei, ut rur-

ſus adveniat. 225½

Cap. 7. v. 4. Ubi eras, quando po-
nebam fundamenta terræ. 63
v. 7. Cùm me laudarent ſimul
aſtra matutina„ & jubilarent
Omnes Filii DEl. 63 3
Ew Libro Pfalmorum.
Pfal. I. v. z. & 3. In lege ejus medi-
tabitur die ac noe. Et erit
tanquam lignum, quod planta-
tum eſt ſecus decurſus aquarum,

quod dabit fruétumin tempore

Pfal. 2. V. 7. Filius meus es tu, ego
hodie genui te. 69. & 252.
Pſal. 7. v. 13. Niſi converſi fueritis,
arcum ſuum tetendit. 444
Pſal. 8. V. 3. Ex ore infantium & la-
Gentium perfeciſti laudem. 368
Pfal. I 5. V. 2. DEus meuz es tu, quo-

niam bonorum meorum non

indiges. 2332
v. y. Dominus pars hæreditatis
mex. 196
V. 1O. Non dabis Sanctum tuum

Videre corruptionem. 2 55

Plal. 16. V. I4. Si pofuerit pro pec-
cato Animam ſuam, videbit ſe-

men longævum. 272
V. I5. Satiabor, cùm apparnerit
gloria tua. 27
Pfal. 17. v. 7. Exaudivitme de tem-
plo ſancto ſuo. 62.
Pſal. 19. v. I. Cœli enarrant gloriam
DEI. 233

V. 17. Apponis erga eum cor tu-

*

V. 6. Tanquam ſponſus procedens
de thalamo ſuo. III
* v. 7, à ſumoCelo egreſſio ejus. 481r
Pfſal. 20. V. 4. Poſuiſti in capite ejus
coronam de lapide pretioſo. 3
Vv. 3. Defſiderium animæ ejus tri⸗
buiſti ei. 627
Pſal. zI. v. I0. & II. Tu es, qui ex-
traxiſti me de ventre. In te pro-
jeéctus ſum ex utero. 155. & 110

Pfal. 23. V. I. Domini eſt terra &

plenitudo ejus. 5
Pſal. 24. V. 4. Vias tuas Domine de-
monſtra mihi. 99

Pfal. 2g. v. 2. Proba me Domine &

tenta me. 93 7
Pſal. 29. V. 6. Dile us, quemadmo-
dum Filius unicornium. ſ68
Pfſal. 29. V. 7. & 8. Ego dixi in abun-
daentia mea non movebor in
æternum.
tuam, & factus ſum conturba-
tus. 88rA. & 629.
v. 10. Nunquid confitebitur tibi
pulvis. 232²
Pfal. 30. V. 8. Exultabo & lætabor.
272
Pſal. 31. v. 8. Firmabo fuper te ocu-
los meos. 9. & 4.

V. 10. Sperantem in Domino mi-
ſericordia circumdabit. 932

Pfſal. 32. V. I 5. Fa tus ſum ficut homo
non audiens, & nonm habens in
ore ſuo redargutiones. 743
Pſal. 32. v. 6. Accedite ad eum & il-
luminamini, & facies veſtræ non
ngelus Domini in

V. F. I.
Eircuitu timentium enn. 433
V. 2.

Avertiſti manum

= — ———r —

— —

— — % S

v. 9. Cuſtare & videre, quoniam

ſuavis & Dominus. 629
V. II. Divites egeerunt & eſurie-
runt. 694
V. 19. Juxta eſt Dominns iis, qui
tribulato ſunt corde. 686
V. 21. Cuſtodit Dominus omnia
oſſa eorum. 430

V.22. Mors peccatorũ peſſima. 28 5
Plal. 34. v. 10. Omnia ofla mea di-
cent: Domine/jquis ſimilis tibi.
426
Pſal. 3 6. V. 24. Cum ceciderit, non
collidetur, quia Dominus ſup-
ponit manum ſuam.

4
Pfſal. 38. V. 6. Univerſa Vanitas om-

nis homo vivens. 96

Pſal. 39. v. 18. Ego autem mendicus

ſuum & pauper. 693
Pial. 41. v. I. Quemadmodum defi-
derat cervus ad fontes aquarum,
ita defderat anima mea ad te
DEUS. = 22,9
V. 9. In die mandavit Dominus
milſecicordiam, & nocte canti-=

cum ejus. 641
Pſal. 43. v. 22. Propter te mortifica-
mur tota die. 246

Pſal. 44. V. 3. Specioſus forma præ
filis hominum, propterea bes
nedixit te DEus in æternum, 92
V. I0. Aſtitit. Regina à dextris tuis.

284
V. 12. Quia ipſe Dominus DEus
tuus. 4 5
V. I5. Adducentur virgines poſt
eam. 158
Pſal. 47. V. I1. Juſtitia plena eſt dex-
tera tua. 422

P. le Jeune IV. Theil.

2 (0) £N

Pfal. 48. V. 13. &2I. Homo cum in
honore eſſet: Non intellexit.

Pſal. 49. v. 20. Adversus Filium Na
tris tuæ ponebas ſcandalum. 340
Pfal. 5o. v. 12. Cor mundum crea in
me DEus. . 566
V. I4. Redde mihi lætitiam ſaluta-

ris tui. 192
v. 20. Ut ædificentur muri Jerula-
lem. 442

Pfſal. yI. V. 9. & 9. Videbunt juſti,
& ſuper eum ridebunt: Et di-
cent ecce homo, qui non poluit
DEum Adjutorem ſibi. 395
Pſal. 59. v. 6. Ut fugias à facie arcũs.
. 444
v. 13. Dat nobis auxilium de tri-
bulatione. 9931
Pſal. 6&11. v. 10. Decipiunt ipſi de va-
nitate in idipium. . 79 5

Pſal. 62. V. 12. Beati omnes, qui ju-

rant in eo. 512
Pſal. 69. V. 3. & 4. Veni in altitudi-
nem maris, & tempeſtas demer-
ſit me; laboravi clamans. 939
Pfſal. 69. v. 6. Ego autem egenus &
pauper ſum. 688
Pſal, 7I. V. 3. Suſcipiant montes pa-
cem populo. 94
v. 9. Dominabitur à mari uſque ad
mare. B 517
V. II. Adorabunt eum omnes Re-
ges Terræ, omnes genes ſer-
Vient ei. 517
Pfal. 72. V. 2 , àte quid volui ſuper
terram? 606
Pfal. 76. V. 11. Hæc mutatio dexte-
TrX Excelfi. 766

Qadqaa Plal,

Pfial. 83. V. I. Concupiſcit & de-
fiait anima mea in atria Domi-
V. 2. Cor meum & caro mea exul

taverunt in Deum vivum. 96

v. 5. Beati, qui habitant in domo

tua Domine, in ſæcula ſæculo-

rum laudabunt te. 3297
Pſal. 96. V. I. Fundamenta ejus in
montibus ſanctis. 2
Pfſal. 39. V. 2. à ſæculo & usque in
montibus tu es. 101

Pſal. 90. V. 15. Cum ipſo ſum in tri-

bulationc. 686
Pfal. 92. V. 4. Mirabiles elationes
maris. 219

Pſal. 39. V. 19. Secundum multitu-
dinem dolorem conſolationes
tuæ lætificaverunt animam me-
am. . 390. 83 8⁸
Pſal. 96. V. 7. Adorare eum omnes
Angeli ejus. 399
Pfſal. 101. V. 15. Placuerunt ſervis
tuis lapides ejus. 442
V. 28. Anni tui non deficient. 101
Pſal. 102. Omnia, quæ intra me

ſunt. UM
V. 5. Renovabitur ut aquilæ juven-
tus tua. 263

V. 20. FPacientes Verbum illius, ad

audiendam vocem ſermonum
ejusque. 242
Pfal. 103. V. 4. Qui facit Angelos
ſuos Spiritus. 762¾
V. I2. & 23. Ortus eſt ſol. Exibit
homo ad opus ſuum, usque ad

veſperum. 22
V. 21. Miniſti ejus; qui facitis vo-
luntatem ejus. 415. & 436

()

Pſal1I09. V. 2. Ponam inimicos tuos
ſcabellum pedumtuorum. 517
Pſal. 112. V. 9. Qui habitare facit ſte-
rilem in domo, Matrem Filio-

rum lætantem. 324
Pfſal. 113.v. 3. Omnia quæcunque vo-
luit fecit. 101
V.4. Simulacra gentium argentum
& aurum. 680
V. I 5. Benedicti vos à Domino.
603

V. 26. Non mortui laudabunt te

Domine. 232

Pſal. 115. v. I5. Pretioſa in conſpe-
ctu Domini, mors Sanctorum
ejus. 246
V. 16. Ego ſervus tuus, & filius
ancillæz tuæz. 220
Pſal. I17. V. 12. Circumdederunt me
ſicut apes, & in nomine Do-
mini, quia ultus ſum in eos. y
Pſal. 119. V. 32. Viam mandatorum
tuorum cucurri, cùm dilataſti
cor meum. .
V. 67. Priusquam humiliaret, ego
deliqui. 511
V. I121. Non tradas me calumnian-

tibus me. 343

v. 122. Non calumnientur me ſu-
perbi. 343
V. 139. Tabeſcere me fecit zelus
mens. 720⁰
V. 157 9. Vidi prævaricantes & ta-
beſcebam. 710
Pſal. I120. V. 4. Ecce non dormita-
bit, neque dormiet, qui cuſto-

dit Ifraél. A430
Pfſal. 12 I. V. I. Lætatus ſum in his,
quæ dicta ſunt mihi. 54
* V. 3.

73
IV

Ml n:

Dlal 12

Wal
1.
di
l
Dll
hon

Ull ⸗
poe
ne.
Mn
ita⸗
Mln
ViV
l.u.
*
i
N 19
ſe

h
Ins.

ol. 1

1
4

NI en

„I
cit ſte.
ahlio⸗
4
Iuero⸗
1
gentun
600
olwino,
60)
bunt te
j
tonhe.
Gorun
446
flius
260
Cnr me
e Do⸗
oruldl
latadi

e, eg⸗
l
mnian⸗
34

e ſ“

36
Telar
10

K 1r

110

Enit⸗
t⸗
9 4

N (0) £

V. 3. Jeruſalem quæ ædificatur ut

civitas. 327
Pſal. 122. V. 2. Sicut oculi ſervorum.
47. 129
Pſal. 127. V. 2. Labores maltuut
tuarum manducabis. 442
V. 3. Uxor tua ficut vitis abun-
dans. 714
V. 5. Ecce ſic benedicetur homo,
qui timet Dominum. 134

Pfſal. 132. V. 17. Mihi autem nimis
honoriſicati ſunt amici tui Deus.
M 404
Pfal. 137. V. 3. In quacunque die in-
Vvocavero te, Velociter exaudi
me. 37
Pfal. 13 8. v. I2. Sicnt tenebræ ejus,

ita & lumen ejus. 82 ½

Pfal. 141. V. 6. Portio mea in terra
viventium. 397
Pſal. 144. v. I5. Aperit manum ſuam
& implet omne animal bene-
dictione. 211/12
V. 19. Volutatem timentium ſe

faciet, quomodo voluntatem

nutrientium ſe non faciet. 464

Pſal. 146. v. 4. Magnus Dominus &

magna virtus ejus. 53 8⁸
Pfal. 1570. V. I1. Laudare Do-
minum in ſanctis ejus, lauda-
te eum in firmamento virtutis
ejus. 30 %

Exlibro Proverbiserum,

Qap. I. v. 8. Conſerva Fili præcepta
Patris tui, & ne dimittas legem
Matris tuæ. 33 FG
Cap. 3. V. 9. Honora Dominum de

tua ſubſtantia, & de Primitiis
juis. 60
Cap. 8. v. 17. Qui manè vigilave-
rint ad me, invenient me. &Gr
V. I8. & 2I. Mecum ſunt divitiæ,
& gloria: Ut ditem diligentes

me. 3 83
V. 22. Dominus poſſedit me in ini-
tio viarum ſuarum. 106. 210

V. 23. ab æterno ordinata ſum. 29
V. 31. Deliciæ meæ eſſe cum Filiis
hominum. 62. 63 5.
Cap. 10. V. I. Filius ſtultus mæſtitia
eſt Matris ſuæ. 339
Cap. 1I4. V. 13. Extrema gaudii, lu-
Kus. 97
Cap. 16. V. 4. Omnia propter ſemet-
ipſum operatus eſt Dominus.

926
Cap, T7. V. 2 5. Ira Patris Filius ſtul-
tus, & dolor Matris, quæ ge-
nuit eum. 339
Cap. 18. V. 19. Frater, qui juvatur à
PFPratre, quaſi civitas firma. 703
Cap. 12. V. 14. Domus & divitiæ
damur à Parentibus; à Domino
autem proprié Uxor prudens.
40
Cap. 22. v. 6. Adoleſcens ambulans
juxtà viam ſuam, cùm ſenuerit.
non recedet ab ea. 725
V. II. Qui diligit cordis munditi-
am, habebit amicum regem.
302. 713
V. 14. Fovea profunda, os alienæ.
36 5
Cap. 30. V. I9. & 12. Tria ſunt dif-
ficilia mihi, & quartum peni.
tus ignoro;: Vism aquilæ in
Q gaqaaz Ceœlo,

cœlo, Viam colubri per petram,
viam navis in medio mari, &
viam viri in adoleſcentia. 928
CGap. 3 I. V. 13. Digiti ejus apprehen-

derunt fuſum 232312
v. 19. Quæfivit lanam, & linum,
operata eſt. 3 12

v. 238. Surrexerunt Filii ejus, &
beatiſſimam prædicaverunt. 368

Er Eccleſiaſte.
Cap. I. V. I 5. Stultorum infinieus
eſt numerus. 243

Cap. 3. V. 19. Unus eſt interitus ho-
minis, & jumentorum, & æqua⸗
utriusque conditio. 397
Qap. 1I. V. 3. Si multis annis vixerit
homo, & in his omnibus Iæta-⸗
tus fuerit, meminiſſe debet te-
nebroſi temporis, & dierum
multorum, qui, cùm venerint,
vanitatis arguentur præterita.
97
Ex Canticis Canticorum.
Cap. I. V. 2. Meliora ſunt ubera tua,
vino fregrantia unguentis opti-

mis. 609.354
V. 2. Adoleſcentulæ dilexerunt te
nimis. 614

V. 5. Filii Matris meæ pugnave-
runt contra me.
V. 6. Ne vagari incibiam. 83 5

columbarum 26
V. I 5 Lectulus noſter floridus. 4
Cap. 2. V. I. Ego flos campi, & lili⸗
um convallum. 29
v. 2. Sicut lilium inter ſpinas, ſic
amica mea inter filias adæ. 31

V. I4. Tota pulchra es, oculi tui

v. 4. Ordinavit in me Charitatem.
746
v. . Amore langueoo. 287
V. 6. Læva ejus iub capite meo, &
Dextera illius amplexabitur me.

4
V. . Nolite evigilare Dilectam. 12
V. 9. & 10. Dilectus meus loqui-
tur mihi: En ipfe ſtar poſt pa-
rietem. 1II
V. 10. 12. & 13. Surge, propera ami-
ca mea, vox turturis audita eſt,
flores apparuerunt in terra no-
ſtra, ficus protulit groſſos ſuos.

36
v. 14. Columba mea in foramini-
bus petræ. 293
Ibid. Tota pulchra es, oculi tui co-
lumbarum. 26
Ibid. Sonet vox tua in auribus me-
is. 4
V. 16. Dilectus meus mihi, & ego
illi. 172

Cap. 3. v. 6. Quæ eſt iſta, quæ aſcen-
die per deſertum ficut virgula
fumi ex aromatibus myrrhæ, &
thuris, & univerſi pulveris pig-

mentarii. 25. 815
V. 9. Ferculum fecit ſibi Rex Salo⸗
mon de lignis libani. 26. 150
339 Cap. 4. v. 5. Quam pulchra es ami-
ca mea. 4. & 26
V. I. Absque eo, quod intrinſecus
laiet. 318.723

v. 6. Aſcendam ad montem myrr-
hæ, & ad collem thuris. 640
V. 7. Tota pulchra es amica mea,
& macula non eſt in te. 286
302
V. 92

.g.V
gine
Ci ſ. .

1.2. be
glan
(19.61.
grec
. bil,

G. ll. 4

Propih
UIs.
cole
(29.V.
ſn t
. 10. 4
Vlz.
no
C.
cene
ens,

Did I

V. 6.5.

VI0.
W
V 39

l4,

V19
ub⸗
I

Daer.
ae

teni.
746
297
NW
turme,

4
amn 1n

loci⸗
oſt pa⸗
III
raami⸗
ta elt,
ano⸗
ſoo
36
tamini⸗
293
lico⸗
26
eme⸗
4
epo
171
der
virou
.
is⸗
I⸗
Salo⸗
6.1ſe
Ami⸗
3 X2
nſecu
9.74
1
ℳ
16
.
159

l

V. 9. Vulnerâſti cor meum in uno
crine colli tui. 756. 83 5
Gap. F. v. I. Veniat Dilectus meus.
66

V. 2. Ego dormio, & cor meum vi-

gilat. 12
Cap. 6. v. 9. Quæ eſt iſta, quæ pro-
greditur ſicut aurora. 9. 226
V. 9. Pulchra ut luna, ele ctat ut fol.
264
V. II. Anima mea conturbavit me
propter quadtigas Aminadab. 4
V. I8. Una eſt amica mea, una eſt

columba mea. 404
Cap. 7. v. 1. Quam pulchri ſunt greſ-
ſus tui. 3 11

v. 10. Ad me converſio ejus. 92 5
V. 13. Omnia poma ſervavi tibi,
nova, & vetera. 82 †
Cap. 8. V. y. Quæ eſt iſta, quæ aſ-
cendit de deſerto delitiis afflu-

ens., 24
Ibid. Innixa luper dilectum ſuum.
24
v. 6. Fortis ut mors dilectio. 2698
278
v. IO. Ego murus, & ubera mea
turris. 174.

V. I3. Fac me audire vocem tuam.

, 215
V. 14. Fuge dilecte mi, aſſimilaze
caprz, hinnuloque cervorum.

230

V. 18. Soror noſtra parva eſt, &
ubera non habet: Quid facie-
mus, quando alloquenda eſt. 25
Lx Libro Sapientiæ.
Gap. I. V. 4. In male volam animam
non introibit ſapientia, nec ha-

bitabit in corPore, nec in corde
ſubito peccatis. 231717
V. 17. Redde DEUS mercedem
labo um Sanctorum ſuorum.
442
Cap. 3. v. F. DEUS tentavit eos 937
Cap. 4. V. II. Raptus eſt, ne malitia
mutaret intelle tum ejus. 28
Cap. fp. V. I 8. Accipiet Armazuram
Zelus illius. 4
Cap. 7. V. 13. Sine invidia illam
communico. 696
Cap. 1 5. V. 24. Diſſimulans peccata
hominum propter pœnitentiam.
260
Cap. 13. v. I. De his, quæ videnrur
bone, non potuerunt intellige-
re eum, qui eſt; neque operi-
bus attendentes agneverunt,

quis eſſet artifex. 827
Cap. 19. V. 7. Qampus germinans
de profundo maris. 44 5

Ex Ecclefiaſtico.
Cap. 6. V. 26. & 2 8. Ne accederis in
vinculis ejus, & continens fa-
Sus, ne derelinquas eam: In
noviſſimis enim invenies requi-
em in ea-⸗& erit tibi tor-
ques illius in ſtolam gloriæ &
Vincula illius alligatura ſaluta-
ris. 384
Cap. 9. V. 8. & 9. Averte faciem tu-
am à muliere compta: Ex hoc
enim concupiſcentia quaſi ignis

exardeſcit. 20.366
V. 8. Multi propter ſpeciem mulie-
ris perierunt. 366
Cap. 10. V. 15. Initium omnis pee-
cati ſup exbia, 698
Q.àq q 3 Cap.

Cap. 1I. V. 30. Ante mortem non
laudes hominem quemquam.
792
Cap. 12. V. 14. Qunéta, quæ fiunt

ſub ſole, adducet DEUS in judi.

cio, ſive bonum ſive malum.

8193
Cap. 15. V. 2. Obviabit illi, quaſi
mater honorificata. 326
Cap. 17. V. 12. Unicuique mandavit
DEUS de proximo ſuo. 732
Cap. 24. v. 12. Requievit in taber-

naculo meo. 66
V. 13. In electis meis mitte radices.
226. 276

v. 16. In plenitudine detentio mea.

275
V. 24. Ego Mater pulchræ dile-

Rionis. 79. & 3989
V. 25. In me omnis gratia vitæ &
Virtutis. 309

Cap. 2 F. V. I. & 2. In tribus placi=
tum eſt ſpi itui meo, quæ funt

probata coram DEO, & homi-

nibus: Concordia Fratrum &
amor proximorum, & vir, &
mulier bene ſibi conſentientes.

Vv. 3. Pauperem ſuperbum odit ani-
ma mea. 303

Cap. 26. V. 3. Mulier bona pars bo-=
na, dabitur viro pro benefactis.
412
Cap. 31. V. 10. Potuit transgredi &
non eſt transgreſſus, ſacere mala
& non fecit. 49 5
Cap. 43. V. I2. Vide arcum & be-
nedic eum, qui fecit illum.
567

& (o) £8

Cap. 44. V. 16. Enoch piacuit DEO
& translatus eſt in paradyſum.
V. 20. Non eſt inventus ſimilis illi.
. 139.799
Cap. 4 5. V. I. Diletus DEO & ho-

minibus, cujus memoria in be-

dictionibus eſt. ooοο
Ex Iſaia.
Cap. I. V. 22. Vinum tuum mixtum
eſt aquis. 317

Cap. 2. V. 2. Erit præparatus mons
domũs Domini ſupera verticgem
montium. 9
V. 2. Servus meus es tu, in te glo-
riabor D 210
Qap. p. v. 1 3. Propterea infernus di-
lataviti os ſuum absque termi=
no. F4 5
Cap. 6. V. 2. Seraphim ſtabant ſuper
illudqd. 784

Cap. 7. V. 14. & 15⁵. Ecce Virgo con-

cipiet & paritet filium: -- Bu-
tyrum- & mel comedet. I121
Cap. 2. V. 6. Parvulus natus eſt no-
bis: Et PFilius datus eſt nobis,

& vocabitur admirabilis, Con-

ſiliarius, DEUSſortis. 15 5

V. 7. Multiplicabitur eius imperi-

um. 1f
Cap. 1. V. 2. & 3. Requieſcet ſuper
eum Spiritus Domini, Spiritus
ſapientiæ, & fortitudinis, pie-
tatis, & timoris Domini. 170
K 90 5
Cap. 34. V. 12. Quomodo cecidiſti

de Cœlo. . 772
Cap. 21. V. I 2. Cuſtos, quid de no-

Re? Quſtos, quid de noécte? 18

0ẽ0
Fſun.
192.
ſrili.

19109
Kho⸗

in be
600

dirun
311
ont
ertieen
95
negh⸗
110
Inurci⸗
tolti⸗
6
hoper
4
ocore⸗
⸗ Bu-
il
eltm⸗
nobis,
Con⸗
1,
inyeii
1f

4

22 (0)

Cap. 24. V. 7 . Vocemus puellam,

& quæramus ejus voluntatem.

213
Cap. 26. V. 13. Omnia opera noſtra
operata eſt in nobis. 197

Cap. 27. V. 29. Hic eſt omnis fructos,

ut afferatur peccatum. 722

Cap. 29. V. 9. Quem docebit ſcienti-

am, & quem intelligere faciet
auditum? oblactatos à lacte,
avulſos ab uberibus 72 5
Cap. 33. V. I 5. Qui ambulat in juſti-
tiis, & loquitur veritatem, qui
projicit avaritiam &c. Iſte in
excelſis habitabit, Regẽ in deco-
re ſuo videbant oculi ejus. 279
Cap. 40. v. 12. Tribus digitis appen-
dit orbem. 218
v. I5. Quaſi pulvis exiguus omnes
gentes, & quaſi momentum
ſtaterz. 423

v. I7. Omnes gentes quaſi non ſint,
ſic ſunt coram eo, & quaſi ni-

hilum, & inane reputatz ſunt
ei. 423. 786
Ccp. 43. v. 25. Ego ſum, ego ſum,
qui deleo iniquitates tuas prop-
ter me. 560
Cap. 46. V. 4. Ego feci, & ego fe-
ram, ct ego portabo. 1272
V. 10. Conſilium meum ſtabit, &

omnis voluntas mea fiet. 779

Cap. 48. V. 10. Elegi te in camino
paupertatiz. 683
Cap. 49. v. 4. In vacuum laboravi,
fine cauſa conſumpfſi fortitudi-
nem meam. 351
v. 98. Tempore accepto, & teme
pore placito exaudivi te. 113

v. I1 5ß. Nunquid mulier poteſt ob⸗
liviſci infantem ſſuum. 2%1
22 ²
Cap. 52. vV. 2. Conſurge, conſurge,
excutere de pulvere, ſolve vin-
cula colli tui captiva Filia Sion.
75 5
Cap. 53. v. 8. Generationem ejus,
quis enarrabit? 749. 673
V. 10. Si poſuerit pro peccato ani-
mam ham ,Videbit ſemen lon-
gævVvum. 673
Cap. 5ß. v. 6. Quærite Dominum,
dum inveniri poteſt. 113
Cap. 56V. 7. Domus mea, Domus
orationis vocabitur. 4
Cap. 58. V. I. Clama, neceſſes, qua-
ſi tuba exalta vocem tuam. 630
Cap. 60. V. 21. & 22. Germen plan-
tationis meæ opus manus meæ
ad glorificandum: Minimus erit
in mille, & parvulus ingen-
tem fortiſſimm. 703
Cap. 61. V. 10. Gaudens gaudebo,
& exultabit anima mea in Dee
meo, quia induit me veſtimento
ſalutis & juſtiti?. 96. & 356.
Cap. 62. v. I Donec egrediatur ut
ſpendor, juſtus ejus, & Sal-
Vator ejus, ut lampas accenda-
tur. 9869
Cap. 64. V. 1I. Domum ſanctificatio-
nis noſtræ & gloriæ noſtræ. 75.
Cap. 65. X. 2. Tota die expandi ma-
nus meas ad populum non cre-
denſem & contradicentem. 62
Cap. 66. V. 12. & 13. Ad ubera por-
tabimini, & ſuper genua blan-
dientur vobis. Quomodo, gui
as

Mater blandiatur, ita ego con-
ſolabor vos. 619
Exr Jeremia.
Cap. 3. V. 3. & 4. Frons meretricis
feda eſt tibi, ſaltlem amodo vo-
ca me, vir meus, Dux virgini-
tatis meæ. 7294
V. Ie. Non eſt reverſa ad me præ
Varicatrix in toto corde fuo, ſed
in mendaciioo. 0
Cap. 12. V. 8 Fata eſt mihi hæredi-
tas mea quaſi leo in ſylva: de-
dit contra me vocem, ideo odi-=
Vi eam. =
Cap. 31. V. 22. Creavit Dominus
no vum ſuper terram, mulier cir-
cumdabit virum. 190. 327.
Cap. 33. V. 25˙. Niſi pactum meum,
diem ac noctem, leges Ceœle,
& terræ non poſuiſſem. 809

Ex 7 breniz.
Cap. r. V. 3. Apprehenderunt eam in-

ter anguſtias. 24 5

V. 12. Miüt ignem in oſſibus meis,
& erudivit me. 714
Cap. z. V. II. Defecerunt præ lacry-
mis oculi mei, conturbata ſunt
Viſcera mea ſuper contritione
populi mei, cùm deficeret parvu-
lus & lactens in plateis oppidi.

193

Cap. 4. V. 3. Parvuli perierunt panem,
& nen erat, qui frangeret eis.
1732

Ex Barach.
Cap. 3. v. 38 Ia erris Viſus eſt, &
cum homrnibus convtrſatus eſt.

Ex Exethiele.
Cap. 2z. V. . Noluit audire te, quia
domus exaſperns eit. 652.

Cap. 3. V. 92. Ut adamentem, & fih-
cem dedi facien tuam. 43
Cap. 16. V. 44. Aflumetur in te pro-
verbium: ſicut Mater, ita & Fi-
lia ejus.
Cap. 19. V. 2. Mater tua leæna, in
medio leunculoum nutrivit ca-
tulos ſuos. 340
Cap. 24. V. 13. Volui mundare te &
nos es mundata. 779
