den. Delectant etiam caſtas
præcenia formæ. Ihr habet
gleich ſo groſſe Neygung zur Rei⸗
nigkeit, als ihr wollet, iſt doch
ſehr ſchwer, daß wann ihr bey
offenem Red⸗Gitter mit denen
Welt⸗Leuthen converſiret, ihr
kein Wohlgefallen ſchoͤpffet, daß
ihr fuͤr ſchoͤn, ſauber, annehmlich,
wohl aufgeputzt befunden werdet:
Welches jederzeit die vollkommene
Demuth einiger maſſen WS
. 4

.

Von der Einſamkeik⸗

Erden derohalben eigent⸗
R Klich, und ſonderheitlich
Haiæ: Læta- Me
iru, diſerte Wort lſaie verſtanden: Lætabi.
„.II. 35. tur deſerta, & invia, & exultabit

von diſem H. Orden jene

ſolitudo: Germinans germina-

bit; exultabit lætabunda, & lau-

dans: Gloria Libani data eſt ei:
Decor Carmeli. „Die Einoͤde,
„ und das ungebahnte Orth
„ wird ſich erſreuen, und die
„ Wuͤſten wird frolocken. Sie

„„ wird bluͤhen, und gruͤnen;

„ wird guch vor Freuden
„ ſpringen, und froͤhlich ſeyn,
„ uUnd loben. Die Heerrlich⸗

⸗) keit des Lybani iſt ihr ge⸗

„ geben, und die Zierde
„, Carmel.“ Ja, meine Schwe⸗
ſteren, ihr habet groſſe Urſach
euch zu erfreuen, eueren Beruff
ſonders hoch zu ſchaͤtzen, und zu
lieben, & Ott zu loben, und ihm
von gantzem euerem Hertzen da⸗
rumb zu dancken. Irr habet

Pſ. a6. v. . Yröſſe Urſach aufzuruffen: In die

malorum protezit me in ab
ſcondito tabernaculi ſui, er hat
mich am boͤſen Tag beſchir⸗
met am verborgenen Grth
ſeines Tabernackels. In die
malorum, in diſer verkehrt, und
leydigen Zeit, in welcher uͤberall
nur Fal⸗Strick, und Verſuchun⸗
gen der Eyrelkeit, des Mißgunſts,
und Neyds, der Verleumbdung,
der Sinnſichkeit leynd, hat er

GOꝛtt von der Welt in die ſichere
Einſamkeit anhero gezogen. In
abſondito tabernaculi ſui. Der
Tabernackel GOttes iſt die Kirch⸗
Ihm war nicht genug, daß er euch
der Kirch einverleibte, zu Chriſti⸗
nen, und Catholiſch machte; er
hat euch in das Verborgene, in das
inneriſte ſeines Tabernackels, in
diſe Cloſter⸗Cellen gezogen, frey
von weltlicher Beſuchung, und
Anſprach. U
Germinans germinabit, ſie
wird bluͤhen, uund gruͤnen.
Ihr habet groſſe Urſach euch zu
befleiſſen, daß die vier Tugenden,
deren Mutter, und Bewahrerin,
zu ſeyn, die Einſamkeit, die Ehr
hat, in euch bluͤhen, und gruͤnen⸗
Erſtlich die Heiligkeit: Heilig
ſeyn, iſt auf GOtt bezogen, ihm
vollkommen gewidmet ſeyn. Man
kan auch zu euch mit beſtem Fug
ſagen, was der H. Bernardus zu
denen Carthaͤuſeren de Monte
DEl, oder von dem Berg
Grtes ſagte: Anderer Beruff
iſt GOtt dienen, der euerige, ihm
anhangen: Anderer, an ihn glaus
ben, ihn ſuchen, ihn ehren; der eue⸗
rige, ihn betrachten, ihn verkoſten,
ihn gemeſſen. Euere Befreundte
wurden euch groſſes Unrecht thun,
eine Heiligſte Gach entheiligen,
wann ſie durch uͤberfluͤhige Be⸗
ſuchungen, unnutzliche Geſpraͤch
von denen ſuͤßiſten Umbfangun⸗
SBs2 gen

gen und Liebkoſungen eueres
Goͤttlichen. Braͤutigambs euch
entreiſſeten.
Die Keinigkeit euers Ver⸗
ſtands beſtehet nicht nur darinn,

daß ihr von denen ſinnlichen Freu⸗

den und Wolluͤſten, ſondern auch
von aller Neigung gegen einiger
Creatur auf der Welt, gegen
eueren Befreundten, gegen eueren
Geſpihlinen, gegen euerem eingen
Nutzen, gegen eueren Gemaͤchlich⸗
keiten, gegen euch ſelbſt abgezo⸗
gen ſeyet, umb nur an GOtt an⸗
gehefftet, von ihm beſeſſen, einge⸗
nommen, und erfuͤllet zu ſeyn.
Die Goteſeeligkeit iſt jener
Geiſi der Frommheit, und Be⸗
ſchaͤfftigung in GOtt, welcher
machen ſoll, daß, ob ihr ſchon
einſamb lebet, ihr doch niemahl
allein ſeyet, ſondern jederzeit ver⸗
traulich ihm beywohnet, ihn liebet,
ihn hrer ihm den Hoof machet,
d aufwartet. .
Die Einſamkeit: Ihr muͤſſet
euer Einſamkeit hertzlich lieben,
und ihm dieſelbe aufopffern, zur
Ehr der Einſamkeit in der Schooß
ſeines Ewigen Vatters, dann er
als eintziger Sohn GOttes in
diſer Hoch⸗Heiligſten Schooß
allein iſt? zur Ehr ſeiner verbor⸗
genen GOttheit in ſeiner Menſch⸗
heit; zur Ehr ſeines Glorreichen

X Nr.

308 Sechstzigſte Predig, von der Einſamkeit.

in ſeinem leydbar, und ſterblichen
Leben verborgenen Lebens; zur
Ehr ſeines, in ſeinem gemeinen,
und anderer Menſchen gleichem
Leben, verborgenen Lebens der
Gnad, und auſſerordentlicher
Heiligkeit; zur Ehr ſeines neun⸗
monatlichen einſamen Aufent⸗
halts in dem Jungfraͤulichen Leib
MARI; ſeiner viertzig⸗taͤgigen
Abſonderung, und Einſamkeit in
der Wuͤſten; ſeiner vilfaͤtigen
Abweichungen von denen Men⸗
ſchen auf die Berg, und in den
Oel⸗Garten; zur Ehr ſeiner Ein⸗
ſamkeit, und unbekannten Lebens
in dem Allerheiligſten Altars⸗
Sacrament.
Wann ihr in diſen Puncten
euers Beruffs bis an euer Lebens⸗
End recht getreu verharret, wird
der Spruch des H. Pauli an euch
erwahret werden. Er ſagt zu

denen Coloſſern: Euer Le⸗Col. 3. v. .
ben iſt mit Chriſto in Gtt & 4.

verborgen: Aber wann er,
auf ſeinem Richter⸗Stuhl ſitzend,
die Engel, und Menſchen zu rich⸗
ten, ſich offenbaren wird,
alsdanun werdet ihr auch
mit ihm offenbar werden
in der Herrlichkeit, und
mit ihm in der ewigen
Glory regieren.
Amen.

PRO-

ecdet. (.o) eee⸗
WAE A.A HE .TANͤ . SS eee
PROIESIAIION
AUTHORIS,
Wiie auch des Uberſetzers

ſIch unterwerffe diſes geringe Werck, und alle meine
„ Büuͤcher, ſamt allen meinen Gedancken, Worten,
☛ Wercken; vergangenen, gegenwaͤrtigen, und zu⸗
kuͤnfftige dem Gericht, und Urtheil unſerer Mutter, der
Heiligen, Catholiſchen, Apoſtoliſchen, und Roͤmiſchen
Kirch, auſſer welcher kein Heyl iſt, und deren unterthaͤnigſt,
und getreuiſter Diener, gehorſambſt, und ergebniſt, obwohl
unwuͤrdigſter Sohn ich Vermittelſt der Gnad G Ottes zu
leben/ und zu ſterben verlange. Ich bitte auch aus gantzem
meinem Hertzen durch die Heiligſte Wunden JIEſu Chriſti,
und die Jungfraͤuliche Bruͤſt ſeiner Allerſeeligiſten Mutter
alle diejenige, welchen meine Buͤcher dienen werden, daß
ſie zur Erkanntlichkeit mir dieſe Gnad erweiſen, und bey
G Ott oͤffters umb Barmhertzigkeit fuͤr den groͤßten Suͤn⸗
der, den ich jemahls gekennt zu haben, mich erinnere anfle⸗
hen wollen. Alſo habe ich mich eigenhaͤndig unterſchriben.

P. Joannes le jeune Presby-
ter Congregationnis Oratorii
—= Laurentins Laux, Canon.
Regul. S. Auguſt, Profeſſus
Creuzlingæ,

Sses 3 IN-

. Ee . , Nſene ke. , ke W,ak. E, de HS
8 Ne⸗ ,an e ,,: W,a: ,R;
2èòð l

Peks. (o) SMWo

IND EX
Locorum Sacræ Seripturæ, quæ in hoc

Decimo Tomo explicantur.

Ex Lihro Genelis.
Cap. I. v. 2. Terra erat inanis &
vacua; & tenebræ erant ſuper
faciem abyſſi. 57
V. 10. Congregatio gratiarum
vocata eſt MARIA. 461
Cap. 4. v. 23. Occidi virum in

vulnus meum. 74
Cap. 6. v. 3. Non permanebit

Spiritus meus in homine, quia
caro eſt. 204
Cap. 17. v. I. Ambula coram me,
& eſto perfeetus. 45 5
Cap. 28. v. 17. Terribilis, terribi-
iis eſt locus iſte. . 50
Cap. 45. v. 8. Non veſtro conſi-
lio, ſed voluntate DEl huc
miſſus ſum 4 33
Ex Libro Exodi.
LCap. 10V. 23 Recede a me, &cave,
ne ultra videas faciem meam 158
Cap. 15. V. 9. Perſequar, dividam
ſpolia, interficiet eos manus
mea. 161
Cap. 23. V. S. Non accipies Perſo-

nam nec munera. 371

Cap. 27. V. 40 Aſpice, & fac ſe=
cundùm exemplat, quod tibi in
moente monſtratum eſt. 35
Cap. 1. V. 2. Ecce vocavi ex no-
Mine

dSotes, & Levitæ partem, & hæ

Beſeleêl, & implevi eum Spiritu
DEI. 36

Cap. 34. V. 16. Non ingredimini
ad illas, neque ingredientes
de illis ad veſtras; certiſſime
enim avertent corda veſtra 22 6
Er Lähro Levitico.
Cap. 19. v. 13. Non morabitur
opus mercenarii tui apud te us-
que mane. 351
Cap. 26. V. 2. Pavete & ſanctua-
rio meo. 4
V. I I. Ponum tabernaculum. 47
Ex Libro Numeri. .
Cap. 12. V. I4. Si Pater ejus ſpuiſ-
ſet in faciem illius, nonne de-
buerat faltem feptem diebus

rubore ſuffundi? 349
Cap: 15. V. 19. Separabitis primi-
tias Domino. 221

Cap. 16. v. 26. Recredite a taber=
naculis hominum impiorum, &
nolite tangere, quæ ad eos per-
tinent. 7. 227
Cap. 1 8. V. 20. In terra eorum ni-
hil poſſidebitis, nec habebitis,
partem. 239
Ex Lihro Deuteronomii.
Cap. 10.v. 9. Non habebunt Sacer-

redi

-

3
Cap. 18. V. 9. Non rectis oculis

W. ()) N

reditatem in Iſrael: Dominus
enim ipſe eſt pars, & hæredi-
tas, & poſſeſſio eorum. 247
Cap. 16. V. 19. Munera excæcant
ocùlos ſapientum, & mutant
verba juſtorum. 351
Cap. 3 2. V. 28. Gens absque conſi-
lio eſt, & ſine prudentia. 175
v. 34. Nonne hæc condita ſunt
apud me, & ſignata in theſau-
ris meis? 176
Ex Libro Joſue.
Cap. 2.v. 2 1. Dimittentque eos, ut
pergerent, appendit funiculum
coccineum in feneſtra. 86
Ex Libro Judicum.
Cap. A. v. 8. Si venis mecum, va-
dam: Si nolueris venire me-
eum, non pergam. 449
V. 9. Ibo, ſed victoria non im-
putabitur tibi.
Ex Lihro Ruth.
Cap. I.v. 20. VOcate me mara, quia
amaritudine replevit me Domi-

Ex Libro I. Regum.
Cap. 3. v. II. Ecce ego facio ver-
bum in Ifrael, quod quicunque
audierit, tinnient ambæ aures
ejus.
aſpiciebat Saul David. 69
Ex Libro II. Regum.
Cap. 18. v. 19. Ne reputes, mi Do-
mine, iniquitatem meam: Ag-
noſco enim ſervus tuus pecca-
tum meum.
Ex Libro III. Regum.
Cap. 2.V. 2. Fugit Joab in Taber-

ibid.

334

maculum Domini, & apprehen-
dit cornu Aſtaris. 339
Cap 9. v. 7. Templum, quod ſanéti-
ficavi nomini meo, projiciam. 54
Cap. II. v. 2. Certiſſime enim aver-
tent corda veſtra. 226
Cap. 12. V. I5. Quoniam averſatus
eum fuerat Dominus. 67 433.
Cap. 15. V, II. Egrotavit dolore
pedum vehementiſſimo, ſed nec
in infirmitate ſua quæſivit Do-
minum. 91
Ex Libro II. Paraliptomenon.
Cap. I5. v. 7, Erit merces operi
tuo. 321
Cap. 16. V. 12. .grotavit Aſa do-
lore pedum vehementiſſimo,
ſed nec in infirmitate ſua quæſi-
vit Dominum, ſed magis in Me-
dicorum arte confiſus eſt. 91
Cap. 19. v. 2. His, qui oderunt DE-
UM, amicitia jungeris, idcirco
viam DEI merebaris. 225
Cap. 36. V. 1 7. Mittebat Dominus
per manus nuntiorum ſuorum
de nocte conſurgens, & quoti-
die commonens. 314
Ex Libro Tobia.
Cap. 3.V. 3. Ne reminiſcaris Domi-
ne delicta mea. 89
Cap. S. v. 4. Inquire tibi aliquem
fidelem virum, qui eat tecum. 76
Cap. 10. V. 4. Heu me! fili mi! ut
quid te miſimus peregrinari, lu-
men oculorum meorum, ſola-
tium vitæ meæ. 345
Cap. 12. V. 8. Bona eſt oratio. 277
Ex Libro Judith.
Cap. 8. V. 13. Poſuiſtis vos tempus
MMl⸗

Miſerationis Dochini, & in ar-

bitrium veſtrum diem conſti-

tuiſtis. 88
Ex Libro
Cap. I. v. 8. Conuderaſti ſervum
meum Job? 299

Cap. 7. v. 1. Militia eſt vita homi-
nis ſuper terram. 103
Cap. 9. v. 12. Si repente interro-
get, quis reſpondebit ei? 84
V. I7. Multiplicabit vulnera mea
etiam ſine cauſa. 44 5
Cap. 12. V. I7. Adducit conſilarios
in ſtultum finem, & judices in
ſtuporem. 76
Cap. 14 v. 6. Sicut mercenarii dies
ejus. 10

Cap. 17, V. 3. Pone me juxta te, &

cujusvis manus pugnet contra
me. 10
Cap. 19. V. 25. Scio, quod Redem-
ptor meus vivit. 419
Cap. 24. V. 19. Peccatum ejus us-
que ad inferos. 1573
Cap 31. V 9. Si deceptum eſt cor
meum ſuper muliere. 202
Cap. 41. V. 6. Corpus ejus quaſi
ſcuta fuſilia, compactum ſquam-
mis. 155
Cap. 42. v 6. Ipſe me reprehendo,
& ago pœnitentiam in favilla &

cinere. 60
Ex Pſalmis.
Pſ. I. v. I. Beatus vir, qui non abiit
in conſilio impiorum. 217

Pl. 4. V. 2. In tribulatione dilataſti
mihi.
Pſ. 5y. v. 4. Mane exaudies vocem
meam. 4²³

Pf. 6. Domine in furore tuo ar-

Pſ. 18. V. 2. Cæli enarrant gloriam

304

guas me, neque in ira tua corri⸗
pias me. 28
Pſr 8. Vv. 4. Videbo cælos, opera
digitorum tuorum. 3
Pſ. 9. V. 10. In opportunitatibus;,
in tribulatione. 242
Pſ. 10. v. 4. Exacerbavit Domi-
num peccator. 157
Pfſ. 15. v. y. Dominus pars heære-
ditatis meæ. 239
Pfſ. 16.v. 8. Sub umbra alarum tua-
rum protege nos. 282
Pſ. 17. V. 29. Illumine tenebras
meas. 78

DEI. . 3
Pſ. 21. v. 4. Tu autem in Sanéto
habitas laus Iſfrael. 220
Pſ. 22. v. 4. Non timebo mala,
quoniam tu mecum es. 453
Pſ. 24. V. 4. Vias tuas Domine de-
monſtra mihi. 184
Pſ. 25. v. 6. Non ſedi cum conſilio
vanitatis. 227
Pſ. 26. vV. 5. In die malorum pro-
texit me in abſcondito taberna-
culo. 507
Pſ. 28. v. 4. Vox Domini in magni-
ficentia. 162
Pfſ. 30. v. 10. Turbatus eſt in ira
oculus meus 30.70.
Pſ 32.v. 8. Timeat DEUM omnis
terra. 444
Pfſ. 33. v. O. Guſtate, & videte, quo-
niam ſuavis eſt Dominus 5
v. 19. Humilisspiritu ſalvabit. 477
Pi. 30. v. 10. In lumine tuo videbi-=
mus lumen. 443
Pſ. 37. v. II. Dereliquit me virtus
mea,. — 404

. (0 α

Pſ. 3 8. v. 10. Obmuti, & non ap-⸗
erul os meum; quoniam tu
feciſti. 442
Pſ. 39. v. 9. Scriptum eſt de me,
ut facerem voluntatem. 373
Pſ. 40. v. 2, Beatus, qui intelligitfu
Per egenum & pauperem. Io/
Pſ. 41. v. 9. In die mandavit Do-
minus miſericordiam ſuam. 340
Pſ. 42. v. 3. Vias tuas Domine
demonſtra mibi. 78. 184

Pſ. q4. v. 17. Conſtitues eos prin-

cipes. 491
Pſ. 45. v. 6. Adjuvabit eam DE-
US manéè diliculo.
Pſ. 46. v., 10. Dii fortes terræ ve-
hementer elevati ſunt. 12¾
Pf. 48. v. 2. Audite hæc omnes

gentes, auribus percipite om-
nes, qui habitatis terram. 83

Pl. 49. v. 18. Si videbas furem,
currebas cum eo. 225
Pfſ. So. v. S. Iniquitatem meam e-
go cugnofeo. 89
Pſ. y4. v. 2 5. Non dimidiabunt
dies ſuos. 177
v. I8. Veſpere & mane & mer-
idie narrabé, & annuntiabo:

Etexaudiet vocem meam. 495

Pſ. Sy. v. 3. Conculcaverunt me
inimici mei. 156

Pſ. 57. v. 9. Supercecidit ignis,

Enon viderunt ſolem. 70 203
Pf 64. v. z. Te decet hymnus
DEUS in Sion. 38

Pſ. 67 v. 29., Confirma hoc DE-

US, qued operatus es inno-
bis. 466. v. 36. Mirabilis DE-
in Sanctis tuis. 489
R. P. le jeune X. Theit,

423

Pſ. 68. v. 10. Zelus domus tuæ

comedit me. 4
Pf 72. v. IO. Dies pleni inven-
jentur in eis. 167

Pſ. 73. v. 12. Operatus eſt ſalu-
teynm in medio terræ. 219
Pſ. 75. v. II. Reliquæ cogitatio-
nis diem feſtum agent tibi. 62
Pſ. 79. v. 6. Potum dabis nobis
in laerymis, in menſura. 445
Pſ. &I. v. y. Neſcierunt, neque
intellexerunt; in tenebris am-
bulant. 160
Pfſ. 8 3. v. y. Beati, qui habitant
in domo tua Domine. 262
Pſ. 895. v. 8. Veni in altitudinem
maris. 369
Pſ. 88. v. 18. Gloria virtutis eo-
rum tu es. 103
Pſ. 89. v. 14. Repleti ſjumus ma-
nè miſericordiâ. 4²³3
Pſ. 92. v. 1. Dominus regnavit,
decorem indutus eſt.
Pf. 93. v. 19. Secundum multitu-
dins dolorem meorum in cor-
de meo conſolationes tuæ lœæti-
ficaverunt animam meam. 304
Pſ. 94. v. 8. Hodie fi vocem Do-
mini audieritis, nolite obdu-
rare corda. 162
Pſ. 96. v. 7. Cunfundantur om
nes, qui adorant ſculptilia. 30y
Pſ. 98. v. 8. DEUS ru propitius
fuifti ejus, uleiſcens in omnes
adinventiones eorum. 447
Pſ. 101. v. 11. Elevans alliſiſti
me: Dejeciſti eos, dum ale-
varenter. 195. 254.
Pſ. 102. V. I. Benedic anima mea
Ttt Domino

IO ℳ

mino, qui redemit de inte-

ritu vitam tuam. 112
Pfſ. 103. V. I. Poſuiſti in con-
ſpectu meo adversus eos, qui
tribulant me. . 8
Pfſ. 106. v. 27. Turbati ſunt, &
moti ſunt, ſicut ebrius. 70
Pſ. 180. v. 3. Expugnaverunt me
gratlis. 269
Pfſ. 109. V. 7. De torrente in via
bibit. 354. 457
Pf. 110. V. 2. Magna opera Do-
mini. 30909
Pſ. I12. V. 6. Humilia reſpicit, 19 5
Pſ. II4. v. 7. Convertere anima
mea in requiem tuum. 103
Pſ. 118. V. 36. Inclina cor meum
in teſtimonia tua, & non in
avaritiam. 236

Pl. 12I. V. I. Lætatus ſum in his,

quæ dicta ſunt mihi. 39. I12

v. 8. Cujus participatio ejus in

id- ipſum. 485
Pſ. 123. V- 6. Benedictus Domi-
qui non dedit nos in captio-
nem dentibus eorum., 113
Pſ. v2 5. v. 4. Converte Domine
captivitatam noſtram, ſicut
torrens in auſtro. 60
Pſ. 128. v. 3 Supra dorſum meum
fabricaverunt peccatores. 366
Pſ. 129. v. I. De profundis clama-
vi ad te Domine. 56
pf I31. V. I. Memento Domine
David, & omnis manſuetudi-

nis ejus. 203
Pſ. 135. V. 13. Diviſit mare ru-
brum in diviſiones. 485

Pfſ. 136. v. 5. Si oblitus fuerim tui

. Je-

ruſalem, oblivioni detur dex-
tera mea. 456
Pſ. 137. V. 6. Alta à longè cog-
noſcit. 254
Pſ. 149. v. 6. Abſconderunt ſu-
perbi laqueum mihi. 237
Pſ. 140. vV. 2. Dirigatur oratio
mea ſicut incenſum in con-
ſpectu tuo. 40
Pſ. 141. v. 5F. Conſiderabam ad
dexteram, & non erat, qui
cognoſceret me. 34 5
Pſ. 142. v. 10. Doce me facere
voluntatem tuam. 78. 184
Pſ. 144. V. 13. Sanctus in omni-
bus operibus ſuis. 220
Pſ. 146. v. 5. Magnus Dominus,
& magna virtus ejſus. 309
V. 9. Dat eſcam pullis corvo-
rum invocantibus eum 489
Pſ. 150. v. 2. Laudate eum ſecun-
dum multitudinem magnitu-
dinis ejus. 309
v. I. Laudate Dominum in
Sancétis ejus. 489
Ex Proverbiis Salomonis.
Cap. I. v. 26. Ego quoque in in-
teritu veſtro ridebo. 317
Cap. 2. v. 6. Multi miſericordes
vocantur; virum autem fide-
lem quis inveniet. 1989
Cap. 3. v. 5. Habe fiduciam in Do-
mino ex toto corde tuo. 255
v. 32. Abominatio eſt ante DE-
UM omnis illuſor. 310
Cap. 8. v. 17. Qui manè vigila-
verint me, invenient me. 423
Cap. 9. v. S. Noli arguero deriſo-
remne oderit te. 313
Cap.

-

Cap. 10. v. 7. Memoria juſti cum
laudibus.
Cap. 13. v. 20. Qui cum ſapienti-
bus graditur, ſapiens erit. 226
Cap. 14. V. 12. Eſt via, quæ vide-
tur homini recta; noviſſima au-
tem ejus deducant ad mortem.
73 163
Cap. 15. v. 12. Non amat peſtilens
eum, qui ſe contemnit. 312
Cap. 18. v. 3. Peccator cum in pro-
fundum venerit, contemnit. 3 10
Cap. 19. V. 25. Peſtilente flagella-
to ſtultes ſapientior erit. 312
Cap. 22. V. II. Qui diligit cordis
munditiam, habebit amicum
Regem. 215
Cap. 23. V. 29. Cui ſuffuſio oculo-
rum? Nonne his, qui com-
morantur in vino. „0
Cap. 24. v. 16. Septies in die cadit
juſtus, & reſurgit. 72²
Cap. 29. vV. 2 I. Qui delicatè nutrit
ſervum ſuum poſtea ſentiet e-

um contumacem. 213
Cap. 31. v. 18. Non extinguetur
nocte lucerna ejus. 80

Cap. 42. v. 12. In medio mulierum
noli commorari. 213
Ex Eccleſiaſte.
Cap. 4. v. 2. Laudavi mortuos ma-
gis, quàm viventes, & felici⸗
orem utroque judicavi, qui
necdum natus eſt. 372
Cap. y. v. II. Dulcis eſt ſomnus
operanti, five multum, ſive
parùm comedat. 102
Cap. 7. v. 14. Conſidera opera
Domini, & quia, quem DE-
US de-

II4

ſpexerit; nemo corrigere
Poteſt. 152
Cap. 9. V. 10. Quocunque facere
poteſt manus tua, inſtanter
operare, quia nec opus, nee
ratio Nc 289
Ex Canticis Canticorum.
Cap. I. V. 14. Ecce tu pulchra es

amica mea! 379
Cap. 2. V. 26. Dilectus meus mi-
hi, & ego illi. F. 357

Cap. 3. vV. 7. Lectum Salomonis
ambiunt ſexaginta fortes. 114
Cap. 4. v. 8. Veni Sponſa mea de
cubilibus leonem, de monti-
bus pardorum. 116
Cap. yJ. v. 2. Ego dormio, & cor
meum vigilat. 164
Cap. 7. v. 10. Ego dilecto meo, &
ad me converſo ejus.
Cap. 3. Fraſciculum Myrrhœ di-
lectus meus. 386
Ex Lihro Sapientiæ.
Cap. 2. v. 2 I1. Excœcavit eos ma-
litia eorum. 68. 234.
Cap. 4. v. 13. Conſummati in brevi
expleverunt tempora multa. 173
Cap. 6. v. 7. Exiguo conceditur
miſericordia. 195
Cep. 8. v. 21. Et ut fcivi, quoni-
am aliter non poſſem efle con-
tinens, niſi DEUS det, & hoc
ipſum erat ſapientiæ. 207
Cap. 9. v. 15. Corpus quodcorrum-
pitur, aggravat animam. 460
Cap. 10. v. 17 Reddet DEU mer-
cedem laborüsancétorũ ſuorũ. 191
Cap. I2. V. 18. Tu autem cum
tranquilitate judicas, 31. 44

W (o . .

Cap. 19. V. 7. Campus germinans
de profundo maris-
Cap 3. v. 20 Quantò mangnus es,
humilia te in omnibus. 23
Cap. S. v 8. Non rrades conver-
ti ad Dominum, & ne differas
de die in diem. 84
Cap. 6. V. 4 2 Cum muliere alie-
na ne ſedes omnino. 231
Cap. 10. V. I5. Initium omnis
peccati, ſuperbia. 236
Cap. II. V. 14. Si erit malum in
civitate, quod Dominus non
fecerit. 433
Cap. 1I2. V. 13. Qui comitatur
cum viro iniquo, obvolutus
elt in peccatis ejus. 226
Cap. I 5. V. 3. Aqua ſapientiæ ſa⸗
lutaris. 463
Cap. 19. V. I. Qui ſpernit modi-
ca, paulatim decidet. 144
Cap. 32. V. I. Rectorem te poſue-
runt, noli extolli. 258
Cap. 45. v. I. Cujus memoria in
benedictionibus. 114
Exrx Fsaia.
Cap. I. V. 13. Incenſum abomina-
tio eſt mihi. 57. 231
Cap. 5. V. 25. Non- eſt averſus
furor Domini, ſed adhuc ma-
nus ejus extenta. 434
Cap. 6.v. 9. Excæ cavit oculos eo-
rum, & induravit cor eorum,
ut non videant oculi, & non
intelligant corde. 153

Cap. 9. v. 6. Pater futuri ſæculi. 42 0

Aſſur virga furo-

Cap. 10. V. 5.
434

ris mei.

160

Cap. 33. V. 7. Angeli pacis amarè

Cap. 14. V. I4. Aſcendam. 195

Cap. 28. V. 1 8. Manda, remanda:
Exſpecta, reexſpecta: Modi=
cum ibi. 313

flebant. 336
Capp. 52. v. 6. Genas non dedi
vellentibus. 361
Cap. 52. V. 10. Salutare DEI no-
ſtri. 334
Cap. 35. V. 12. Cum iniquis re-
putatus eſt. 267
Cap. 55. v. 6. Quærite Domi-
num dum inveniri poteſt 161
Cap. 56. v. 10. Canes muti, non
Valentes latrare. 23
Cap. 57. v. 10. In multitudine viæ
tuæ laborâſti propterea non
rogſti, & mei oblita es. 184
Cap. 63. v. 2. Quare rubrum eſt
veſtimentum tuum. 347
Cap. 65. V. 20. Væ puero centum
annorum. 173
Ex Jerimia.
Cap. 2. V. 31. Nunquid terra ſe-
rotina factus ſum Israẽél? 247
Cax. 5. v. Z. Filii tui dereliquer-
unt we; ſaturavi eos, & mœ-
chati ſunt. 206.
Cap. 6. V. 8. Erudire Jeruſalem,
ne recedat à me anima mea. 271
Cap. 7. v. 16. Tu noli orare pro
populo hoc, ne aſſumas pro
eis laudem. 4 5
Cap. 8. V. y. Averſus eſt averſi-
one contentioſa: Nullus eſt;
qui agat pœnitentiam ſuper
peccato ſuo. 160

Cap. 9. V. I. Quis dabit capiti
meo aquam,

AX, C O N

agquam, & oculis meis fon-
tem lachrymarum? 35
Cap. 12. V. 8. Facta eſt mihi hære-
ditas mea, quaſi leo in ſylva. 371
Cap. I7. V. 19. Vade, & ſta in
porta filiorum populi. 424
Cap. 18. V. 20. Recordare, quod
ſteterim in conſpectu tuo, ut
Ilodquerer pro eis bonum. 47
Cap. 23. V. 21. Ipfi currebant, &
ego non mittebam eos. 174.180
Cap. 30. V 12. Inſanabilis eſt fractu-

ra tua, peſſima plaga tua, cura-

tionum utilitas noneſt tibi. 1 54
Cap. 31. V. I. Charitate perpetua
dilexi te. 165. 180
Ex Ezechiele.
Cap. 9. v. 4. Signa Thau ſuper
fortes virorum gementium &
dolentium ſuper cunétis ab-
ominationibus. 87
Cap. I6. v. 42 Auferetur zelus me-
us à te; non ultra iraſcar tibi. 157
Cap. 20. V. I13. Irritaverunt me do-
mus Israël; in præceptis meis
ncon ambulaverunt. 425
Cap. 22. V. 3I. Quæſivi ex eis vi-
rum, qui interponeret ſepem. 396
Cap. 2,8. V. 17. Perdiſti ſapienti-
am in decore tuo. 69
Ex Daniele.
Cap. 3. V. 31. Omnia, quæ fcciſti

nobis Domine, in vero judicio

ſfeciſti, quiapeccavimus tibi. 429
Cap. 5. Vv. 23. DEUM, qui habet
flatum tuum in manu ſua, &
omnes vias tuas, non glorifi-
caſti. 287
Cap. 9. v. 7. Tibi honor & gloria,
mihi autem confuſio,. 466

Cap. 13. v. 9. Declinaverunt ocu-
los ſuos, ut non viderent cœ-

lum. 203
Ex Oſea.
Cap. 2. v. 14. Ducam eam in ſolitu-
dinem, & loquar ad cor ejus. 222
Cap. 4. v. 6. Quia tu repuliſti ſcien-
tiam, repellam te. 73. 189
Cap. 8. v. 7. Ventum ſeminabunt,
& turbinem metenrt. 184
Cap. 9. v. I4, Da eis Domine vul-
vam ſine liberis, Gubera arentia.
Ex Amos. 255
Cap. 2. V. 6. Super tribus ſceleri:
bus Israël, & ſüper quatuor
non convertam eum. I53
Csp. 3.v. 6. Si erit malum in civita-
te, quod Dominus non fecerit. 433
Cap. 6. V. I. Ingredientes pompa-
ticè domum Israél, væ?! 42
Ex Jona.
Cap. 2. V. 4. Projeciſti me in pro-
fundum, omnes gurgites tui,
& fluctus tui ſuper me tranſie-
runt. 369. vV. 6. Pelagus ope-
ruit caput meum. 379
Cap. 4. v. II. Non parcam Ninive
civitati magnæ, in qua ſunt
plus, quàm centum viginti
millia hominum. 373
Ex Häahavuc.
Cap. I. v. 5. Videte contempto-
res, admiramini, & diſperdi-
mini, quia opus ego operor
iu diebus veſtris. 1576
Ex Zacharia.
Cap. 2. V. S. Qui vos tangit, tan-
git pupillam oculi mei. 311
Cap. I. 3. V. 7. Framea ſuſcitare
Ttt3 ſuper pa-

W. (o) ℳn

paſtorem, & ſuper virum cohæ-
rentein mihi. 345
Ex Malachia.
Cap. v. 3. Diſpergam ſuper vul-
tum veſtrum ſtercus ſolemni-
tatum veſtrarum. 2ð
Ex Libro I. Machabæorim.

Cap. I. v. 4. Congregatus eſt om-

nis exercitus, & aſcenderunt
in montem Sion, & viderunt
ſuanétificationem deſertam. 56
Ex Libro II. Machabaæorum.
Cap. 6. v. 13. Magni beneficii eſt
indicium. 16
Ex Exangelio S. Matbæi.
Cap. F5. v. 3. Ipſorum eſt regnum
cælorum. 491
v. I8. Conculcetur ab homini-
bus. 241
V. 34. Nolite Domino jurare. 273
Cap. 6. v. 33. Quærite primum
regnum DEl. 126. 242. 248:
Cap. 10. v. 38. Poteſtis bibere
calicem? 81
Cap. 11. V. 21. Si in Tyro, & Si-
done factæ fuiſſent virtutes;
olim in cicilio & cinere pœni-
tentiam egiſſent. 60
v. 24. Abſcondiſti hæc à ſapi-
. entibus. 362
Cap. 13. v. 46. Contendite in-
trare. 320
Cap. 15. v. II. Coinquinant ho-
minem. 221
Cap. 16. v. 21. Filius hominis tra-
detur. . 415
Cap. 17. V. 22. Tertia die refur-
get. 415
Cap. 19. v. 6. Quod DEUS con-
junxit, homo non ſeparet. 110

Cap. 20v. 8. Redde mercedem. ro2
Cap. 2I. v. 12. Intravit Jesus in
templum. 19
Cap. 22. v. 22. Quomodo huc in-
träſti, non habens veſtem
nuhptialem. 46
Vv, 34. Ex utero ante lucife⸗
rum genui te. 2322
Cap. 23. V. 12. Qui ſe humiliave-
rit, ezakabitur. 490
v. 37. Sicut gallina congregat
pulos ſuos. 342
Cap. 24. V. 40. Unus aſfumetur;,
alter relinquetur. 213
Cap. 25. V. Prudentes Virgines
aptate veſtras lampades. 95
V. 14. Vocavit lervos ſuos „
& tradidit illis bona (ua. 186
v. 34. Poſſidete Regnum. 491
Cap. 26. V. 9. Quia vultis mihi da-
re ² 240
v. 24. Væ homini illi. 372
v. 30. Hymno dicto exierunt.

339. 349
v. 39. Tranſeat àme calix iſte. 404
v. 46. Surgite, eamus. Ecce ap-
propinquat, qui me traditu-
rus eéſt. 344
v. 67. Tunc exſpuerunt in fa-
ciem ejus. 359
Cap. 27. v. Tunc milites Præſidis
ſuſcipientes] Esum in prætori-
um congregaverunt ad eum
univerſam turbom. 367
v. 31. Exuerunt eum chlamy-
de, &induerunt eum veſtimen-
tis ejus, & duxerunt eum, ut
crucifigerent. 370

v. 35. Cum crucifixerunt eum.
e 1—

Ex Evangelio S. Marci.
Cap. 3. v. 4. Contriſtatus eſt Eſus
ſuper cæcitate cordis ipſorum. 74
Cap. 6. v. 56. Quotquot illum tan-
gebant, ſalvi fiebant. 95
Cap. 7. v. I 5. Quæ de homine pro-
cedunt, plasphemiæ, adulteria,
communicant hominem. 221
Cap. 10. V. 9. Quod DEUS con-
junxit, homo non ſeparet, 110
V. I7. Relinquet homo, Patrem,
& matrem, & adhærebit uxori
ſuæ. 243
V. 24. Nemo eſt, qui reliqueritdo-
mum, aut fratrem &c. propter
me, & propter Evangelium, qui
non accipiat centies tantum. 304
Cap. 14. V. 36. Abba Paterlomnia
tibi poſſibilia ſunt: Transfer ca-
licem hunc à me; ſed non quod
ego volo, ſed quod tu. 293
Cap. I5. v. 106. Intra auiam. 365
V. 14. Cum crucifixiſſent eum. 3 82
V. 29. Prætereuntes plasphema-
bant. 455
v. 39. Centurio ſtabat. 45 5
Cap. 16. v. 2. Valde manè. 42²
v. 6. Una Sabbathorum. 322
Ex Evangelium S. Lucæ.
Cap. I. v. 43. Et regni ejus non
erit finis. 470⁰
v. 34. Quomodo fiet iſtud, quo-
niam virum non cognoſco. 374
v. 35: Spiritus Sanétus ſuperve-
niet in te. 34
Cap. 3. v. 2. Factum eſt verbum

Domini ſuper Joannem in de-

ſerto. 140
Cap. A. v. 13. Receſſit ab eo dia-
bolus ad tempus. 366

Cap. 5. v. I. Per totam noctemlabo-

rantes nihil cœpimus. 174
v. 8. Exi à me Domine, quia ho-
mo peccator ſum. 466
Cap. 7. v. 12. Ecce defunctus
efferebatur. 79
v. 37. Ecce mulier, quæ erat in
civitate peccatrix. 196
v. §0. Vade in pace. 455
Cap. II. V. 41. Date eleemoiy-
nam, & ecce omnia munda ſunt
vohis. 106
Cap. I4. V. 24. Nemo virorum
iſtorum guſtabit cœnam meam. I1
V. 30. Copit &εdificare, & non
potuit conſummare. 183
ve 33. Omnis ex vobis, qui non
renuntiat. 248
Cap. 16. V. I . Quod altum eſt ho-
minibus, abominatio eſt ante
DEUM. .

452354
Cap. 17. V. 34. Unus aſſumetur,
alter relinquetur. 213

Cap. 18. V. 41. Domine ut vida. 78
Cap. 19. Vv. 42. O ſi cognoviſſes
& tu? 345
Cap. 22. V. 25. Vos autem non ſic.
123 v. 52. Viri, qui tenebant Je-
sum illudebant ei. 308
Cap. 23.v 30. Qui eratdecurio. 229
Cap. 24. V. 26. Oportuit pati Chri-
ſtum, & ita intrare in gloriam
ſuam. 302,.426.429
V. 36. Stetit Esus in medio Dil-
cipulorum, G&ajt illis: Pax vobis.
448 V. 42. Obtulerunt ei partem
piſcis aſſi. 461
Cap. 31I. V. II. Loquebantur de
exceſſu. 376

x

Ex Evangelio S. Jannis.
Cap. I. v. 5. Lux in tenebris lu-
cet, & tenebræ eum non com-
prehenderunt. 129
V. 10. In mundo erat, & mun-
dus eum non cognovit. ibid.
V. 36.à Nazareth poteſt ali-
quid boni eſſe. 471
Cap. 2. v. 15. Intravit Jesus in
templum, & eijciebat ven-
dentes, & ementes. 24. 51
V. 19. Solvite templum hoc, &
in triduo reædificabo illud 34
Cap. 3. V. 8. Spiritus ubi vult;
ſp irat, & vocem ejus audis. 162
V. 30. Illum oportet creſcere,
me autem minui. 257
Cap. 6. V. II. Accepit [Esus pa-
nes, & cùm gratias egiſſet, diſtri.
buit. I. v. 32. Pater meus dat
Vobis panem de cælo verum. §
Cap. 7. V. 32. M ſerunt Principes
& Phariſæi Miniſſtros, ut ap-
prehenderent Esum. 150
v. 34, Quæretis me, & non

invienietis. 161
Cap. 8. v. 12. Ego ſum lux mun-
di. 116

v. 46. Quis ex vobis arguet
me de peccato? 13 5
V. 52. Panis, quem ego dabo, ca-
ro mea eſt pro mundi vita. 462
Cap 9. V. I. Præterlens ]Esus vi-
dit cæcum à nativitate. 63
v. 4. Me opertet operari op-
era ejus, qui miſit me. 169
CabP. IO. V. 27. Oves meæ vocem
meam audiunt. 179
Cabp. II. v. II. Lazarus amicus
noſter dormit.

98⁸

) ℳo
v. 18. Dominus adeſt, & vo-
cat te 136
Cap. 12 v. 10 Cogitaverunt Prin-
cipes Sacerdotum, ut & La-
zZarum interficerent. 234
Cap. 1I4. v. 17. Spiritum veritatis,
quem mundus non poteſt ac-
cipere. 129
Cap. 15. v. y. In multitudine viæ
tuæ laborâſti, propterea non
rogâſti, & mei oblita es. 18 4
Cap. 16. V. 20. Mundus gaudebit;
vos verò contriſtabimini. 127
V. 21. Mulier cum parit, tri-⸗
ſtitiam habet. 320
Cap. 17. V. 4. Opus conſumaviy
quod dediſti mihi, ut faciam. 167
v. §. Clarifica me tu Pater. 418

v. 23. Dlexiſti eos, ficut &

me dilexiſti ante conſtitutio-
nem mundi. 180
v. 24. Ego in eis, & tu in me,
utſint confumati inunum. 442
Cap. 18. v. 22. Unus Miniſtrorum
dabat alapam Esu. 355
Cap 19. v. 26. Mulier, ecce fili-
us tuus. 334. 384.401
V. 28. Sitio . 405
v. 30. Confummatum eſt. 406
v. 40. Sicut mos eſt judæis ſe-
pelire. 41 1I

Cap. 2 I. V. 19. Significans, qua

morte clarificaturus effet
DEUM. 299

Ex Ablis Apoſtolorum.

Cap. I. v. 9. Non eſt veſtrum noſ-

ſe tempora, vel momenta,
quæ Pater potuit in fus po-
Nteſtate. 171
Cap.

——————

Cap. I. V. 7. Vocatis Sanctis, 22 t

Cap. 2. V. 2 3. Hunc definito conſi-
lio, & præſcientia DEl tradi-
tum. 434

Cap. 4 v. 27. Herodes & Pilatu

cum gentibus, & populis Iirael

convenerunt in ſanctum tuum

puevum Eſum facere. 434
Cap. 5. v. 4I. Ihant Apoſtoli gau-
dentes a conſpectu concili,
quoniam digni habiti ſunt pro
nomine Eſu contumeliam pati.
297. 305
Cap. 9. V. I. Spirans minarum, &
cædis in diſcipulos Domini. 71
Cap. I0. v. 14. Nunquam mandu-
cavi comune, & imundum. 221
V. 41. Manducavimus, & bibi-
mus cum illo. 417
Cap 13. v. 41. Videte contempto-
res, & admiramini, & diſperdi-=
mMini. 156
v. 48. Quotquot præordinati
erant. 166
Cap. 17. V. 24. Non in manufactis
templis habitat. 71. 219.
v. 32. Cum audiſſent reſurrectio-
nem mortuorum, quidam qui-
dem irridebant eum, quidam
autem dixerunt, audiemus te.
410
Cap. 20. v. I7. Commendo vos
Deo, & verbo gratiæ ipſius, 464
v. 26. Mundus ſum a ſanguine
omnium. 466
Cap 27. V. 24. Ecce donavit tibi
DEUM omnes, qui navigant
tecum. 191
Ex Epiſtola ad Romanos,

331
R. P. le jeune X. Theil.

2

v. 2I. Quia eum cognoviſſene
Deum, non ſicut Deum, glori-
ficarunt. 2 88
Cap. 6.v. 9. jam non moritur, mors
illi ultra non dominabitur.
HW = 412. 450
Cap. 8. V. 9. Si quis autem Spiri-
tum Chriſti non habet, hic
non eſt ejus. 133
Cap. 12. V. 19. Non vos defen-
dentes, ſed date locum irv. 26
Cap. 13. V. 8. Nemini quidquam
debeatits. 125
Cap. 16. V. 15 Salutate Sanctos 331
Ex l. Epiſtola ad Corinthos.
Cap. I. V. 2. Elegit nos in ipſo an-
te conſtitutionem mundi. 221
v. 27. Quæ ſtulta ſunt mundi, ele-
git Deus, ut confundat fortia.
255
Cap. 6. V. 15 & 19 Corpora veſtra
membra ſunt Chriſti. Membra
veſtra templum ſunt Spiritus

Sancti. 488
Cap. 7. v. 3 4. Ut ſit Sancta corpo-
rée & Spiritu. 502

Cap. 4. v. I16 Imitatores mei eſto-
te, ſicut & ego Chr ſti. 117
Cap. 6. v. 2. Sancti de hoc mundo
judicabunt. 129
Cap. 7. v. 20. Unusquisque in qua
vocatione vocatus eſt, in ean

permaneat. 187
Cap. 9. V. 16. Væ mihi, ſi non
evangelizavero. 172

Cap. 10. V 12. Quis ſe exiſtimat
ſtare, videat, ne cadat. 269 4 51
v. I1. Omnia in figuris continge-

bant illis. 48 1
Cap. II. Vv. 29. Qui enim mandu-
Uuu cat ;

cat, & bibit indigne, reus erit
Corporis Domini. 144
Cap. 14. V. 8. Ignorans ignorabi-
tur. 189
Cap. I15. V. 23. Unusquisque in
ſuo ordine refurget. 166
Cap. 16. V. 22. Qui non diligit Do-
minum Jeſum, anathema ſit. 357
Ex II. ad Corinthios.
Cap. I. V. 12. Gloria noſtra hæc
eſt, teſtimonium conſcientiæ

noſtreæ. 114
Cap. 2. v. 15. Chriſti bonus odor
ſumus in omni loco. 114

Cap. 4. V. 12. Mors operatur in
nobis, vita vera in vobis. 85
Cap. S. V. I I. Si is, qui frater nomi-
natur, eſt fornicator, aut avarus
aut maledicus, aut ebrioſus, aut
rapax, ſcripſi vobis, cum hujus-
modi nec cibum ſumere. 224
Cap. 6. V. I1. Cor noſtrum dilata-

tum eſt. 464
v. 12. Non anguſtiamini in no-
bis. 464

Cap. 8. v. 13. Ut fiat æqualitas. 125
Cap. 9. V. 8. Potens eſt Deus om-
nem gratiam abundare facere
in vobis. 242
v. 19. Omnium me ſervum feci,
ut plures lucrifacerem. 259
Cap. I1. v. 2. Deſpondi enim vos
uni viro Virginem caſtam exhi-
bere Chriſto. 96. 257
Cap. 12. V. 9. Libenter gloriabor
in inirmitatibus meis. 295
v. 14. Arcana verba, quæ non
licet homini loqui. 299
Ex Epiſtola ad Galatos.
Cap. I. V. I0. Si hominibus place-
rem, Chriſti ſervus non eſſem.
257

Cap. 2. V. 20. Vivo ego, jam non
ego: vivit vero in me Chriſtus. 8
