habentium immittet inimicitias.

”MV 3350
v. 28. Facite ori tuo oſtia & ſeras.

Cap. 39. V. 9. Florete flores, quaſi

lilium; date odorem, fronde-

re in gratiam: benedicite Domi-

num in operibus ſuis.

Ex Iſaia.
Cap. I. v. 6. A planta pedis usque ad
verticem non eſt ſanitas in eo.
2,82

457

Cap. 3. v. 16. Pro eo, quòd eleva-

tæ ſunt filiæ SZion, & ambulave-

bant, decalvabit Dominus verti-
cem filiarum Sion, & Dominus

torneamenta &c. 462. & ſeq.
Cap. ſ. v. 13. Væ, qui trahitis ini-
quitatem in funiculis vanitatis.

47 5.

Cap. 7. V. 14. Ecce Virgo concipiet.
d8 454
Cap. 14. V. 14. Aſcendam, exalta-
po ſolium meum; ſimilis ero Al-
tiſſimo. 516. 702. & ſeq.
Cap. 19. v. I. Ecce Dominus alcen-
det ſuper nubem levem, & in-

gredietur Ægyptum S& com-

movebuntur ſimulacra Æyptià
facie ejus: 2
4

Cap.

oculorum ibant . & plaude-
bant, compoſito gradu ince-

crimen earum nudabit. In die il-
la auferet Dominus ornamentum
calceamentorum & lunulas, &

enyr
ne 7
(a0, 34.1
acon
ponien
lamia.
p . 1
V.Le C
olem
0 4 1 I.
kint
(,4 n.
munnle
lciens
lun.
(.46. .
Aale
ſtö mne
CeſN..
pemto
118. K.

n6r.

s,
meo!
inz

B

,7
Ael

Vll.
o.
6 1V.
Goann
Aenn
.

Clrogt..
nmetnen
tktimmei⸗
olirl
4
rtns, i
Uen, folle
bedietehon.

4
islul
lants in en
1
Iuod tk
Ammbrlne
1,Kntbie
, pu.
ogul in⸗
rins ei
A DoNmH

Pir bde

——

Ornatrentum. „

lonlg, O
EAn l

lis n

imnns n.
7

UIs mun

Cap. 33. v. I. Væ, qui ſpernis, non-
ne & ipfe ſperneris? 604
Cap. 34. v. 13. & ſeq. Erit cubile
draconum, & occurrent dæ-
monia Onocenta uris-- ibi cubabit

lamia. 585. & ſeq.
Cap. 40. v. 6. Omnis caro fœnum.
526

v. 12. Quis appendit tribus digitis
320

mmlDDoolem terræ?
Cap. 42. v. 8. Gloriam meam alteri
non dabo. 121. & ſeq.
Cap. 4 5. V. 7. Ego Dominus for-
mans lucem, & creans tenebras,
faciens pacem, & creans ma-
lum. 72 1

Cap. 46. Vv. F5. Cui aſſimilaſtis me,

& adæquaſtis me, & compara-
ſtis me? 744. & ſeq.

Cap. y8. v. 7. Frange eſurienti pa-

nem tuum.
v. 13. Sabbatum delicatum.

174

Cap, 66. v. I. & 3. Qux eſt iſta do-

mus, quam ædificabitis nomini
meo? --= hæc elegerunt in abo-

minationibus ſuis, 11. & ſeq.

Ex Jeremia.

Cap. I. v. 10. Ut evellas, & deſtru-

as, & diſperdas, & diſſipes,
& ædifices, & plantes. I. 229

& ſeq.
v. 11. Virgam vigilantem ego vi-
deo 373. 379

Cap. 2. V. 25. Deſperavi „ nequa-

quam faciam: adamavi quippe
alienum; & poſt eum ambula-
bo. 416 & ſeq.
V. 32, Nunquid obliviſcetur virgo

ornamenti ſui? aut ſponſa faſciæ
pectoralis ſuæ? populus verò
meus oblitus eſt mei diebùs in-
numeris. 106
v. 36. Quàm vVilis facta es nimis
iterans vias tuas? 8238

Cap. 4. v. 2. Jurabis: vivit Domi-

nus, in veritate, & juſtitia, &
judicio. 138. & ſeq.
Cap. 7. v. 30. Poſuerunt offendicula
lua in domo, in qua invocatum
eſt nomen meum, polluerunt

eam. 122. & ſeq.
Cap. 10. v. 24. Corripe me Domi-
ne in miſericordia. 729

Cap. 17. v. 5. Maledictus homo,

qui confidit in homine; & po-
nit carnem brachium ſuum. 74.
S& ſeq. 77.
v. 9. Inſcrutabile cor hominis, &
quis cognoſcet illud? 505
Cap. 23. v. 21. Non mittebam Pro-
phetas, S& ipſi currebant; non
loquebar ad eos, & ipſi prophe-
tabant. 224
v. 29. Verba mea, quaſi malleus
conterens petram. 820

„v. 33. Vos eſtis onus Dominiz

projiciam vos, dicit Dominus.
22 . 230. & ſeq.

Cap. 3 I. v. 19. Poſtquam converti-

ſti me, egi Peenitentiam. 203

Cap. pt. v. ι Fugite de medio Ba-

bylonis, ut ſalvet unusquisque
animam ſuam. 2023

Ex Tbrenis.

Cap. 3. V. 1. Ego vir videns Pauper-

tatem meam.,

Uuunn

v, 5I. Oculus meus deprædatus eſt
animam maam. 227
Cap. 4. v. I. Quomodo obſcurarum
eſt aurum, mutatus eſt color

optimus? diſperſi ſunt omnes
lapides Sanctuarii in capite om-

nium platearum. 291
v. . z3. Lamiæ nudaverunt mam-

mam, laclaverunt catulos ſuos:

Filia populi mei crudelis, ut
Struthio. Mä 178

Cap, 5. v. 2. Hæreditas noſtra verſa

eſt ad alienos. 294

Ex Ezechiele.

Cap. 12. v. 13. Extendam ſuper te
rrete meum. 73
Cap. 16. V. 42. Et auferetur Zelus
meus à te, & quieſcam, nec
iraſcar amplius. 131
Cap. 20 v. 21. Præcepta mea, quæ
cuùm fecerit homo, vivet in eis.

169

Cap. 2 9. v. 7. Perdidiſti ſapientiam
in decore tuo. 516
v. 12. Plenus ſapientiâ, & perfe-
Ctus decore in deliciis paradiſi
fuiſti. 511
v. 17. Elevatum eſt cor tuum in
gecore tuo. FlI5S

Exvw Daniele.
Cap. 3. v. 31. Omnia, quæ feciſti
nobis, Domine, in vero judi-

cio feciſti; quia peccavimus ti-

bi. 716. & ſeq.

v. 3. Iſrael ſanctum tuum. 202

Cap. 4. v. 24. Peccata tua eleemoſy-
nis redime. 683

—

e e. eeee.

v. 26. In aula Babylonis deambu-
labat, reſponditque Rex: Non-
ne hæc eſt Babylon magna,
quam ego ædificavi in robore
fortitudinis meæ in domum reg-
ni? 518. 52 1
v. 29. Septem tempora mutabun-
tur ſuper te -— foœenum ut bos co-
medit, & rore cœli corpus ejus

infectum eſt; donec capilli ejus

in ſimilitudinem aquilarum cre-
ſcerent, & ungues ejus, quaſi
avium. 124. 626

v. 32. Omnes habitatores terræ

apud eum in nihilum reputati
ſunt. 130

v. 33. Senſus meus reverſus eſt ad

me, & figura mea reverſa eſt ad

me: & ad honorem regni, de-

coreêmque perveni. 532. & ſeq.
Cap. 13. v. 3. Parentes enim ejus,
cuùm eſſent juſti, erudiebant fili-
am ſuam ſecundùm legem Moyſi.

4 187
Ex Oſea.
Cap. 2. v. 19. Sponſabo te mihi in fi-
de in ſempiternum. 844

Cap. f. v. 4. Non dabunt cogitatio-
nes ſuas, ut revertantur ad Do-

minum; quia ſpiritus fornica-

tionum in medio eorum. 412
Cap. 13, v. 8. Occurram eis ſicut urſa
raptis catulis. 822. & ſeq.

Ex Joelé.

Cap. 2. v. I 2. Convertimini ad me in
toto corde veſtro, in jejunio, &

fletu, & planctu. 63 1. & ſeq 638
Ex

.. r

i. 1eN
0o jul
Ncenn
men lr
Cb ,.n.6
te, gl

e. 6n 6
Numn
inplin
lyere

.

Cb..r.4
ANi

C. hn
Nroni

.
.1.v.

ſonis
Lule
Dot
uleſe
(0s
,9, N
lio⸗

let
gu
e
lun
ert.
er

nilem
e 1
inme

Aannpbir
Wlumce.
e, gui
124. ſul
uez ten⸗

lepa

.

1 Ggir
ur xo⸗
1 nni

nioe

neccapiliee
7

„Abr,
11

9

Ex Amos.
Cap. 2. v. 9. Vendiderunt pro argen-
to juſtum, & pauperem pro

calceamentis -- ut violarent no-

men ſanctum meum. 565
Cap. 3. v. 6. Si erit malum in civita-
te, quod Dominus non fecerit?
Cap. 6. v. 6ũ. Væ! qui comeditis ag-
num de grege, bibentes vinum
in phialis -- & nihil patiebantur
ſuper contritione Joſeph. 498.
Ex Jona.

Cap. 3. v. 4. Adhuc quadraginta dies,

& Ninive ſubvertetur. 648

x Michea..
Cap. I. v. 8. Faciam planctum, quaſi
Struthionum. 179
Ex Nahum.

Cap. I. v. I. Onus Ninive: liber vi-
ſionis Nahum: Deus æmulator
& ulciſcens Dominus, ulciſcens
Dominus, & habens furorem,
ulciſcens Dominus in hoſtes
lIuos. 82 1. & ſeq.

v. 9. Non conſurget duplex tribu-
latio. ðUMUw 753

Fx Aggao.
Cap. I. v. 10. Quia domus mea de-
ſerta eſt, & vos feſtinatis unus-
quisque in domum ſuam, pro-
pter hoc ſuper vos prohibiti
ſunt cœli, ne darent rorem, &
terra prohibita eſt, ne daret ger-
men ſuum &c. 129

3S 23: 8R

Cap. 2. v. 10. Magna erit gloria do-

mũs iſtius noviſſimæ, plus quàm

Primæe. 1ISE

Ex Habacuc.

Cap. 2. v. 9. & II. Væ! qui congre-

gaut avaritiam malam domui ſuæ,
ut ſit in excelſo nidus ejus -—
quia lapis de pariete clamabit.

Ex Malaehia.
Cap. 2. v. 3. Stercus ſolemnitatum
veſtrarum. 1527 1

Ex Libro I. Machabæor.

Cap. 3. v. 53. Quomodo poterimus
ſubſiſtere, niſi tu Deus adjuves

nos? 712

Ex II, Machabaæor.

Cap, 1. v. 4. Adaperiat Dominus cor
veſttum. 614

Evang. JS. Matthai.
Cap. 4. v. ſ. Mitte te deorſum. 246

Cap. 5. V. 3. Beati pauperes ſpiritu,
quoniam ipſorum eſt regnum

coœlorum. 202
v. 4. Beati mites, quoniam ipſi
poſſidebunt terram. 3987

v. 8. Beati mundo corde, quoni-
am ipſi DEUM videbunt. 201
V. I 3. Vos eſtis Sal terræ - - vos
eſtis lux mundi. 241

v. 20. Niſi abundaverit juſtitia ve-
ſtra, plus quàm Scribarum, &

Phariſæorum, non intrabitis in
regnum cœlorum, 61. 661.775

4

Aununz v. 37.

. 1
G M .

õ

*½ 4 R
lh,,,,

vi. 37. Sit ſermo veſter: eſt, eſt,
non, non. Quodautem abun-
dantius eſt, à malo eſt. 149.
&c ſeg.

„ 40. Ei, qui vult tecum in judi-
Cap. 10. v. z. Duodecim Apoſtol

cio contendere, & tunicam tu-
am töllere, dimitte ei &
um. “
v, 44. Egd autem dico vobis:
ligite inimicos veſtros; omte
pro perſequentibus, & calum-
niantibus vos’: benefacite his,
qui oderunt vos.
v. 46. Si diligitis eos, qui vos dili-
zunt, quam mercedem habebi-
tis? nonne & ethnici hoc faci-
unt? 6I. 6 3
v. 48. Eſtote perfecti, ſicut Pater

572

veſter ccoœleſtis perfectus eſt.

30.730. 751. & ſeq.

Cap. 6. v. 1. Attendite, ne juſtitiam

Palli-

3 51. & ſeq.

en e en

v. 23. Quia nunquam novi vos.
Cap. 9. V. I 5. Venient dies, cum
auferetur ab eis ſponſus; & tunc
jejunabunt. 639
0-

rum nomina hæc ſunt: Primus

Simon, qui dicitur Petrus, & ⁸

Andreas frater ejus. 9847
v. 16. Ecce ego mitto vos, ſicut
Ooves in medio luporum.
Cap. 13. v. 46. Inventâ unà pretio-
84, dedit omnia ſua, & com-
Peearavit canm. 242²
Cap. I4. v. 3 I. Modicæ fidei, quare
dubitaſti? d0. & leq.
Cap. 15. V. 26. Non eſt bonum, ſu-
mere panem filiorum, & mitte-
re canibus. 179
Cap. 16. v. 24. Si quis vult poſt me
venire, abneget ſemetipſum, &

. veſtram faciatis coram homini- tollat crucem ſuam, & lequatur
bus, ut videamini ab eis. ,2 5½ me. 201. & ſeq.
v. 17. Cùm jejunas - — faciem tu- vide infra Luc. 9.
am lava. 653 vi. 26. Quid prodeſt homini, ſi

V 23. Siergo lumen, quod in te
eſt, tenebræ ſintz ipſæ tenebræ

quantæ erunt? 397
v. 29. Dico autem vobis, quoni-

am nec Salomon in omni gloria
fſua coopertus eſt, ſicut unum

276

Ex iſtts.

Lap. 7. Vv. 13. Lata porta, & ſpa-

cioſa via eſt, quæ ducit ad per-
ditionem, & multi lunt, qui
intrant per eam. Quàm angu-
zuſta porta, & arcta via eſt,

quæ ducit ad vitam, & pauci

Wnt, qui inveniunt eam! 711

animæ verò ſuæ detrimentum
patiatur? F5F3
Cap. 18. v. 6. Qui ſcandalizaverit u-
num ex puſillis iſtis -- væ mun-
do à candalis. 397. 406. & ſeq.
v. 10. Videte, ne contemnatis --
Angeli enim eorum ſemper vi-
gent faciem Patris. 314 ſeq.
v. I. Corripe eum inter te, &
ipſum ſolum. 588. & ſeq.

v. 17. Qu Eccleſiam non audie-
rit, ñſt tibi ſicut Ethnicus & Pu-
634 856. & ſeq.
vý. 32.

blicanus,

mundum univerlum lucretur,

161 0

onin

ſale
les de⸗
141 Eee
,kcu
aitnol
1.49. de⸗
doodee
h.. .

Venlt

tl..
Inns 0
ilten
onu
( n.,
Deum
1
Dloe
Pn.
(u.r.
lerns
Kteit
umnd
69. Af. v
mihir
1,40. 0
Uinn

le,e

enim

er.
ul

nm
4mi pei

, .
4

2iliign
lo Al
ſtbonun,

Im, Ant.
Nl e
einiun4

„AlEguun

ch

loma; il
n We,
mentun

R

lunet
. em.

a

tmi:
lrhe
40

S=

ii

V. 32. Omne debitum dimiſit tibi, .
quoniam rogaſti me. 607. & ſeq.

Cap. 19. v. 21. Oi vis perfectus eſſe,

vade, vende omnic, quæ ha-

bes, & da pauperibus. 201. 667

vV. 27. Ecce nos reliquimus omnia,
& ſecuti ſumus te; quid ergo

erit nobis? 200. & ſeq.
v. 28. Sedebitis & vos ſuper ſedes
dduodecim. 205. & ſeq.

Cap. 20. v. 28. Filius hominis non

venit miniſtrari, ſed miniſtrare.

M 30 f. & ſeq. 751I
Cap. 21. v. 13. Domus mea, do-

mus orationis vocabitur: vos
autem feciſtis eam ſpeluncam

latronum. 120. & ſeq.
Cip. 22., v. 37. Diliges Dominum
eum tuum. 2. & ſeq.

vide Luc. 10.

Diliges broximum tuum ſicut te-

ipſum. 471

Cap. 24. v. 45⁵. Quis putas eſt fidelis

ſervus & prudens, quem con-
ſtituit Dominus ſuper familiam
ſuam? 224

Cap. 25. v. 3 5. Eſurivi, & dediſtis

mihi manducare. 66 8. 687. 69 5
v. 40. Quamdiu feciſtis uni ex mi-

nimis meis, mihi feciſtis. 687.

69
Cap. 26. V. 1Ik. Quid vultis mihi n
re, & ego eum vobis tradam?
124
Cap. 28. V. 5. Nolite timere; ſcio
enim, quod Jeſum quæritis. 834

Ex Marco.

Cap. 6. v. “. Non poterat übi virtutes
multas facere 82. & ſeq.

ee Ee wee

Cap. 10. v. 23. Qum ditſicile, qui

pecunias habent, in regnum
DEI introibunt 539
Cap. 14. V. 7. Seinper pauperes ha-

betis vobiſcum; & cum volue-

ritis, poteſtis illis benefacere.

67 5
v. 33. Cœpit Pavere, & tædere.
Ex Luca.
Cap. I. V. 3 4. Quomodo fiet iſtud?
437. & ſeq.
v. 38. Fiat mihi ſecundum ver-
bum tuum. 441.4 53

Cap. 2. v 42. Aſcendentibus illis Hie-

roſolymam ſecunduùm conſuetu-

dinem. 153. & ſeq.
v. 51. Erat ſubditus illis. 295

Cap. 3. v. 8. Fructus dignos Pen-

tentiæ. 704
Cap. 5. v. 3. Docebat de navicula
turbas. 873

Cap. 6. v. 2 f. Væ vobis divitibus,

quia habetis conſolationem v ve-

ſtram.
V. 26. Væ, cum benedixerint vo-
bis homines. 469. & ſeq.
v. 30. Qui aufert, quæ tua ſunt,
ne repetas. 772
V. 3 5. Eſtote miſericordes „ ſicut
& Pater veſter miſericors eſt; ut
ſitis filii Altiſſimi. 680
v. 37. Dimittite, & dimittemini ;

date, & dabitur vobis. 3 , 8

Cap. 8. v. 4 ⁰. Dixit Petrus, & qui

cum eo erant. 948

Cap. 9. v. 23. Qui vult venire poſt
1ol.

me, abneget ſemetipſuru, &

323

tollat erucem ſuam quotidie „ &

ſequatur me. 640.7 38
Cap. 10. v. 18. Videbam Satanam ſi-
cut fulgur. FI

v. 27. Diliges Dominum Deum

tuum ex toto corde tuo, & ex

tota anima tua, & ex tota men-
te tua, & ex omnibus viribus
tuis. 228. 50. & ſeq. 756
Gap. 11. v. 24. & ſeq. Cuùm immun-
dus ſpiritus exierit ab homine,
dicit: revertar in domum me-

am, unde exivi; & aſſumit

alios ſeptem ſpiritus nequiores
ſe, & ingreſſi habitant ibi. Et

ſunt noviſſima hominis illius
pPejora prioribus. 827. & ſeq.

Cap. 13. v. 3. Niſi pœnitentiam ha-
bueritis, omnes peribitis. 500
v. 6. Homo quidam habebat ar-
R— borem fici plantatam in vinea

ſua, & venit quærens fruétum in

ea, & non invenit. Dixit autem
ad cultorem vineæ: Ecce anni
tres ſunt, ex quo veniens quæro

fructum in ficulnea hac, & non

invenio: ſuccide ergo illam;
ut quid etiam terram occupat?
at ille reſpondens dicit illi: Do-
minus dimitte illam & hoc an-

no, usque dum fodiam circa il-

lam, & mittam ſtercora: & ſiqui-

dem fecerit fructum: ſin autem,

in futurum iuccides illam. 779
Cap. 14. V. 10. Recumbe in noviſſi-

mo Iloco 131335
v. 32. Legationem mittens rogat
ea, quæ pacis ſunt. 346

Cap. 16. v. 2. Facite vobis amiecos

Ser 2

de Mammona iniquitatis; ut,
cùm defeceritis, recipiant vos in
æterna tabernacula. 4¾9
v. 14. Quia erant avar'. 41
v. 17. Facilius eſt, cœlum & ter-
ram tranſire, quàm unum api-

cem de lege cadere. fF06

Cap. 17. v. 10. Servi inutiles ſumus.
Cap. 18. v. I1. Oportet ſemper orare,
& nunquam deficere. 626. &
fffec. 83 F
v. 14. Qui ſe humiliat, exaltabi-
tur,; & qui le exaltat, humilia-
bitur. vor & ſeq. 522

rum meorum do pauperibus;
& ſiquid aliquem defraudavi,

reddo quadruplum. 75
v. 23. Quare non dediſti pecuniam
meam, & cum uſuris exegiſſem

illamm?? 486
Cap. 21. v. 36. Vigilate itaque omni
tempore orantes. 6 26

Cap. 22. v. 15. Reges gentium do-
minantur eorum -- vos autem
non ſic 2397

Ex Evang. .. Joannis.
Cap. 3. v. 8. Spiritus ubi vult, ſpi-
rat; & vocem ejus audis, &
nelſcis, unde veniat, aut quò va-
dat? 816. &α ſeqꝗ.

Cap. 4. v. 23. Adorabun) Patrem in

ſpiritu, & veritate. 9864
v. 42. Hic eſt vere Salvator mun-
Cap. 6. v. 44. Nemo venit ad me, niſi
Pater meus traxerit illum. 222

Cap.

(p r.
ſtrün
hitt⸗
V. II.

Pece⸗

„ſ.

dum
C.II.
roe⸗
Ap. 12)
ter,
lum
nt
„. 21.
(cſt:
D
7,3.
nele
ih l;,
bo,
,
bi.
ni.

eun⸗

ode

. If.

VI9.
ls
6 9. 16
is
1,210
1
,.
en

Ple

ENlal.
Lleg n
lun bono.
Aheib,
Ekaucdm,
ipeonin
8enegilen
4
nenn
4
Tum .
n Aen

mittat. 602
v. I1. Vade, & jam noli amplius
Peccare. 819
v. 57. Quinquaginta annos non-
dum habes. 649
Cap. 11. v. 28. Magiſter adeſt, &
VOcat te. 236

v. 33. Turbavit ſemetipſum.,
Cap. 12. v. 9. Venerunt non prop-
ter Eſum tantùm, ſed ut Laza-
rum viderent, quem ſuſcitave-
rat à mortuis. 772. & ſeq.

v. 27. Nunc anima mea turbata

eeeſt: & quid dicam? Pater ſalvi-

fica me ex hac hora. 38 5*½

v. 3 5. Qui ambulat in tenebris,
neſcit, quò vadat. 373
Cap. 12. v. 15. Exemplum dedi vo-
bis, ut quemadmodum ego fe-
ci, ita & vos faciatis. 495
v, 34. Mandatum novum do vo-
bis.
Cap. 14. v. 23. Si quis diligit me, ad
eum veniemus, & manſionem

apud eum faciemus. 94
Cap. I. v. 1I. Ego ſum vitis vera.
282

v. 19. Si de mundo eſſetis, mun-
dus, quod ſuum eſt, diligeret. 48 1
Cap. 16. v. 7. Niſi abiero, Paracli-
tus non veniet. 797

v. 20 Mundus gaudebit; vos ve-

ro contriſtabimini. 508
Cap. 8. v. I1. Calicem, quem de-
dit mihi Pater, non bibam il-

lum? L 108
Cap. 21. v. 1 5. Simon Joannis dili-

P. le jeune II. Cheil.

372

3,7 7 ſeq.
343.757 Cap. 2. v. 9. Qui non habet Spiritum

sek E. ieeeen.

Cap. 8. v. 7. Qui ſine peccato eſt ve⸗

ſtrüm, primus in illam lapidem

gis me, plùs his? Domine, fu
ſcis, quia amo te. 746
4

Ex Actiz Apoſtolorum.

Cap. 5. v. 29. Reſpondit autem Pe-

trus, & Apoſtoli. 948

Cap. 9. v. 4. Saule! Saule! quid

me perſequeris? 750G
v. y. Ego ſum JESUS, quem tu
perſequeris. 685

Cap. 13. v. 50. Concitaverunt mu-

lieres religioſas, & honeſtas,
&Ee excitaverunt perſecutionem
in Paulum & Barnabam, 12
Ex Epiſtola ad Romanor,
Cap. I. v. 26. Propter quod tradidit
illos Deus in paſſiones ignomi-
niæ. 37. & ſeg.
v. 20. Suſurrones, detractores
DEO odibiles. 3 0. 592
Cap. 2. v. I Inexcuſabilis es, ho-
mo! qui alium judicas. 567. &—

Chriſti, hic non eſt ejus. 49 5
v. 11. Non accepiſtis ſpiritum ſer-
vitutis iterum in timore, ſed ac-
cepiſtis ſpiritum adoptionis fi-

liorum. 740
Cap. 10. v. 15. Quomodo prædica-
hbunt, niſi mittantur? 229
Cap. 12. v. 2. Nolite conformari
huic ſæculo. 707
v. 13. Neceſſitatibus communi-
cantes. 671

v. 15 Gaudere cum gaudentibus,
flete cum flentibus -- idipſum
invicem ſentientes. 7”«x-

ℛW½.

XxX Lap.

– -

Cap. 13. V. I. Quæ à Deo ſunt, or-
dinata ſunt. 319
v. 8. Nemini quidquam debeatis,
niſi ut invicem diligatis. 252
Cap. 16. v. 17. Rogo autem vos,
Fratres, ut obſervetis eos, qui
diſſenſiones, & offendicula,
præter doctrinam, quam vos di-
diciſtis, faciunt: & declinate ab
illis: hujuscemodi enim Chriſto

Domino noſtro non ſerviunt,

ſed ſuo ventri, &a. ſ4. 84
Ex 1. Corintb.
Cap. I. V. 23. Evangelium Gentibus
ſtultitiam. è
Cap. 2. V. 9. Nec oculus vidit, nec
auris audivit, nec in cor homi-
nis aſcendit, quanta præparave-

verit DEus gaudia diligentibus

ſe. 101, & ſeq 75 8
v. 1 5. Spiritualis homo omnia di-
judicat; & ipſe à nemine judi-
Cccoatur.
Cap. 3. v. 12. Si quis ſuperædificat

ſuper fundamentum hoc ligna,
fœnum, ſtipulam, ſalvus erit,
ſic tamen quaſi per ignem. 370
Cap. 4. v. I. Hic jam quæritur inter

diſpenſatores, ut fidelis quis in-
veniatur. 224.73 8
v. 7. Quis te diſcernit? Quid au-
tem habes, quod non accepiſti?
ſi autem accepiſti, quid gloriaris,
quaſi non acceperis? 529
D. 6. V 20. Glorificate, & por-
tate Deum in corpore veſtro. 464
7. V. 6. Hoc autem dico ſecun-
dm indulgentiam, non ſecun-
unm imperium. 100

v. 21. Unusquisque in qua voca-
tione vocatus eſt, in ea perma-
neat: ſervus vocatus es? non
ſit tibi curæ; ſed ſi potes fieri li-
ber, magis utere. 323
Cap. 9. v. 27. Caſtigo corpus meum,
& in lervitutem redigo, ne forte
reprobus efficiar. 01. 8 1
Cap. I2. V. 26. Si quid patitur unum
membrum, compatiuntur om-
nia membra. 663
Cap. 13. V. 5. Charitas non quærit,
gquæ ſua ſunt. 200
Cap. 1 f. V. 4 1. Alia claritas ſolis,

alia claritas lunæ, & alia claritas

ſtellarum: ſtella enim à ſtella
differt in claritate: ſic & reſurre-
Ctio mortuorum. 243
Ex II. Corinth.
Cap. 4. v. 5. Prædicamus JESUM
½Chriſtum Dominum noſtrum;
nos autem ſervos veſtros per E-
Cap. 6. v. 4. Exhibeamus nosmetip-
ſos ſicut Dei miniſtros in multa

te non ficta. 638.649. & ſeq.
Cap. 8. v. 5. Semetipſos primum de-
gerunt Domino. 697

v. 9. Propter nos egenus factus eſt.

162
v. 13. Non ut aliis ſit remiſſio, vo-
Deis autem tribulatio, ſed ut ſit
æ qualitas. l 6C73
Cap. 9. v. 8. Potens eſt autem Deus,
omnem gratiam abundare facere

patientia - in longanimitate. in
ſuavitate, in verbo veritatis --
in caſtitate, in jejuniis, in charita-

na.
S
14
Pöen.
Pirhte
ſoat
ol rtt

m l
mNKrr,
twe.
10
Snoenei⸗
Ginnl

4 ent

ES F

v. 4. Patres nolite ad kracundiam

in vobi, ut in omnibus ſemper
omnem fſufficientiam habentes
abundetis i in omne opus bonum.

E E E giſt. 4 Gaatas.
Cap. I. v. 10. Si adhuc hominibus
placerem, ſervus DEl non eſ-

ſem. 469. & ſeꝗ.
Cap. j. v. 13. Per charitatem ſpiritus
ſervite invicem. 751

V. I . Si invicem mordetis & co-
meditis; videte ne ab invicem
conſummamini. 357
v. 24. Qui autem Chriſti ſunt, car-
nem ſuam crucifixerunt cum vi-
tiis & concupiſcentiis. 756
Cap. 6. v. 2. Alter alterius onera
Portate. 386
V. 3. i quis exiſtimat, ſe aliquid
eſſe, cum nihil ſit ipſe ſe ſedu-
cit. 1532

Ex Ep ota ad Spheſeos.

Cap. I. V. 3. Benedixit nos in omni
benedictione ſpirituali in Chri-

ſto. V 685. 741
v. 4. Elegit nos, ut eſſemus ſan-
Qi. 41

Cap. 5. v. 6. Nemo vos ſeducat ina-

nibus verbis: propter hæc enim
venit ira DEI in nlios diffiden-

tiæ. 489
v. 24. Sicut Eccleſia ſubjecia eſt
Chriſto, ita & mulieres viris

H1 ſuis in omnibus. 84
Cap 6.v. I. Filii obedite parentibus
veſtris in Domino. 219
Hoc enim juſtum eſt. 262

67.70

provocare filios veſtros; ſe
educate illos in diſciplina, &
correctione Domini. 177. 181.
& ſeꝗ. 19 2. 19 8
v. 5. Servi obedite Dominis carna-
libus cum timore, & tremore,
in ſimplicitate cordis veſtri, ſic-
ut Chriſto. 317. & ſeq. 326. &£
ſeq.
v. 9. Et vos Domini eadem facite
illis: non enim eſt Perſonarum
acceptio apPud Deum. 293.312.

337
v. 14. State ſuccincti lumbos ve-
ſtros. 409

Ex Epiſtola 24 rtilppenh.
Cap. 2. v. 6. Qui cuùm in forma DEI

eſſet - = ſemetipſum exinanivit
formam ſervi accipiens. 319
Cap. 3. V. 18. Multi enim ambulant,
quos ſæpe dicebam vobis, nunc
autem & flens dico, inimicos
Crucis Chriſti, quorum Deus
vVenter eſt, quorum finis interi-
tus, & gloria in confuſione ip-
ſorum. 63 3. 639
Cap. 4. v, 4. Gaudete in Domino
ſemper; iterum dico: gaudete:

717. & ſeq ⸗
Ex Epikht. ad Coloſſenſes.

Cap. I1. v. 10 Ambuletis dignẽ Deo 7

per omnia placentes, in omni

opere bono fructificantes. 776
Cap. 3. V. 3. Mortui eſtis, & vita
veſtra elcndli eſt cum Chri-

Xyrrr

„. 12. Unduite vos, ſicut electi v. 9. Qui volunt divites fierl, in- ſſüume
Dei viſcera miſericordiæ, benig cigdunt in tentationem, & in la-
. nitatem, humilitatem, mode- gqueum Diaboli. 549. & ñeWM. Pe!
ſtiam, patientiam: ſuper omnia v. 10. Radix omnium malorum
autem hæc charitatem habete, cupiditas. 577. Cfſeq. nſen
Scc. 499.610. 752 v. 17. Præcipe divitibus hujus ſæ- nl
v. 20. Filii obedite parentibus pr culi, non ſublimè ſapere. 527. 77,0
ovnmnia: hoc enim placitum eſt 740 (t,
in Dominz. 2fy ExII. Timotbhb.
Ex 1. Theſſa alonic. Cap. 2. v. 21. Eritſvas in honorem tenti
Cap. 4. v. II. Veſtrum negotium a- ſanctificatum, & utile Domi- 10.
Latis. ?e?Lz8 no, ad omne opus bonum para- celll
C.ap. F. v. 17. Jine intermiſſione ora- tum. 77 5
te. 626 Cap. 3. v. 16. Omnis ſcriptura divi- ſone
„ nitùs inſpirata utilis eſt ad do.
S Ex 1I. 71 ſſalonic. cendum . ad arguendum, ad ann
Cap. 2. v. 14. Tenete Traditiones, corripiendum, ad erudiendum Ment
quas accepiſtis. 847 in juſtitia . c. 735. 858
FEw I. Timoth. „ C.ln.
Cap. 3. v. 6. Non Neophytum. 237 Px Pÿ ad Z. um. ind
v. 15. Columna & firmamentum Cap. 2. V. 10. Non fraudantes, ſed il
. verjtatis. 22.47. 54 in omnibus fidem bonam ſer- 1.1).
Cap, 4. V. 8. Pietas ad omnia utilis vantes. 27 i
eſt, promiſſionem habens vi- Ut doctrinam Salvatoris noſtri enim
tæx, quæ nunc eſt, & futuræ. 169 DEl ornent in omnibus. 334 e
& ſeq. 264 v. 14. Dedit ſemetipſum, ut mun-
x. 14. Noli negligere griiam daret ſibi populum acceptabi- .
quæ in te eſt per prophetiam lem, ſectatorem bonorum ope- 4
cum impoſitione manuum Pres fum. 777 h
Pbyyteril. 23 ;½ ., P,; : (
Cap. Pr. 8. Si quis ſuorum, & ma- Ex Epiſt. ad Philemon. J
xime domeſticorum, curam v. 10. & ſeq. Obſecro te pro meo fi· ll
non habet, fidem negavit, & eſt lio, quem genui in vinculis, On⸗ee- te
infideli deterior. 178 fſimo, qui tibi aliquando inutilis z.
Cap. 6. v. I. Servi Dominos ſuos fuit; nunc autem & mihi, & tibi Ki
ovnmni honore dignos arbitren- utilis; quem remiſi tibi: Tu autem ſe
tur, ne blasphemetur nomen, illum ut mea viſcera ſuſcipe -- jam tur
S& docrina Chriſti. 331. 333 non ut ſervum, ſed pro ſervo cha: l

8

3ee Ee ee
riſſimum fratrem, &c. 300. 304. hominum domare poteſt. y9 4
ie ð 1. „ 5 „ X7 ſed Cap. 4. v. q. Neſcitis, quia amickeis
nüm H X PEp iſß. ad Hebræor. hujus mundi inimica eſt DEl? O—N
) GCap. 5F. v. 4. Quj' vocatur ² DEODOD, Quicunque ergo voluerit amicus
unl tanquam Aaron. 225. 23 6 eſſe ſæculi hujus, inimicus DEI
ee ſ. v. 7. A in iebos carnis ſuæ pre- conſtituitur. 469. & ſeq.
ces, ſupplicationéêsque offerens ” —
cum lachrynns, G damdte va- FEæx I. Petri. H
Higdo, exauditus eſt pro ſua reve- Cap. 2. v. 9. Vos, autem genus ele⸗
hlonmn rrentia. &I I. & ſeq. 619. & ſeg. Ctum, gens ſancta, populus
il Dou. Cap. 10. v. 36 Patientia vobis ne- aquiſitionis, regale ſacerdotium,
NnPI cCeſſaria eſt, ut facientes D EI ut virtutes annuncietis ejus, qui
1 voluntatem, reportetis promiſ- de tenebris vos vocavit in admi-
Imtii ſionen. 335 f. & ſeq. rabile lumen ſuum. 40. & ſeq.
aul Cap. I1. v. I. Eſt autem fides ſperan- v. 13. Subjecti eſtote omni huma- ðDWU
in, darum ſubſtantia rerum, argu- nz creaturæ propter DEUM,
aulenn mmentum non apparentium. 46. fſive Regi, quaſi præcellenti, ſive
Sſeq. Ducibus, &c. 27275
Cap. 12. v. 14. Pacem ſequimini & v. 18. Servi ſubditi eſtote in omni
in. üunnctimoniam, ſine qua nemo dimore Dominis, non tantim
nts, Nl videbit DEUM. 49 6 bonis, & modeſtis, ſed etiam
onumtt. Cap. I 3. v. 17. Obedite Præpoſitis diſcolis. H 332
veſtris . Æ— ſubjacete eis ipſi Cap. 3. v. 9. Non reddentes malum
6s Nn enim Pervigilant quaſi rationem pro malo ,nec maledictum pro
reddituri pro animabus veſtris, maledicto. 42384
wn 633. & ſeq. v. 0. Incredali fuerunt in chu⸗ O””
ue Px Epiſt la Jacobi. . Cap. 4. v. 8. Charitas operit multitu-
Cap. 2. v. 13. Judicium ſine miſeri- dinem peccatorunm. 603
corgdia illi, qui non fecit miſeri- v. 9. Hoſpitales invicem ſine mur-
cordiam. 660. 679. 696 muratione, unusquisque ſicut
M „. 1 9. Dæmones credunt, & con- accepit gratiam in alterutrum il-
unen tremiſcunt. 64 luam adminiſtrantes, ſicut boni
iyle Cap. 3. v. 7. Omnis enim natura be- diſpenſatores multiformis gra-
ul ſtiarum, & volucrum, & ſer- tiæx DEHlH. 663. & ſeq.
,Et Pentium, & cæterorum doman- Cap. y. v. 3. Non ut dominantes in
UI tur, & domita ſunt à natura Cleris, ſed forma facti gregis ex
He⸗n humana; linguam autem nullus animo. 298
Xxxr 2 ,j.

v. F. Juperbis reſiſtit , humilibus

autem dat gratiam.

4547
Ex II. Petri.

Eap. 1I. v. 10. Satagite, ut per bo-

na opera certam veſtram voca-

tionem & electionem faciatis;

hæc enim facientes non peccabi-

tis aliquando ‚ſic enim abundan-

ter miniſtrabitur vobis introitus
in æternum regnum Domini, &c.
YUVNWG 300. & ſeq. 811
v. 15. Dabo operam é& frequenter
habere vos poſt obitum meum,
ut horum memoriam faciatis.
Cap. 2. v. 14. Oculos habentes ple-
nos adulterii, & inceſſabilis de-
licdii.
v. 21. Melius erat illis, non cog-
noſcere viam juſtitiæ, quàm poſt
agnitionem retrorſum converti.
-2 Contingit enim eis illud veri
proverbii: Canis reverſus ad ſu-
um vomitum. 930. & ſeq.
Cap. 3. v. 16. In quibus ſunt qnæ-
dam difficilia intellectu, quæ in-
docti depravant, ſicut & cæte-
ras ſcripturas ad ſuam ipſorum
perniciem.

Ex I. Joannis.

. & mandata ejus non cuſtodit,

mendax eſt.
V. I1. In tenebris eſt, & in tene-
PDris ambulat. I11I
v. 155. Nolite diligere mundum,

A3e E eeen

neque ea . quæ in mundo ſunt.

Cap. 3. v. 2. Videbimus eum, ſicuti

v. 8. In hoc apparuit Filius DEl,
ut diſſolvat opera Diaboli. 2196
v. 1 5. Omnis, qui odit fratrem
ſfſuum, homicida eſt. 340
v. 16. Et nos debemus pro fratri-
bus animas ponere. 672
v. 17. Quj habuerit ſubſtantiam
hujus mundi, & viderit fratrem

ſuum neceſſitatem habere, &

clauſerit viſcera ſua ab eo, quo-
modo charitas Dei manet in eo?
Cap. F. v. 19. Mundus totus in ma-
ligno poſitus eſt. 212. & ſeq.
PEyw Apocalyppſi.
Cap. J. v. 10. Regnabimus ſuper ter-
ram. 842
Cap. 17. v. 3J. & ſeq. Et vidi mulie-
rei ledentem ſuper beſtiam cocci-
neam plenam nominibus blasphe-
miæ, habentem capita ſeptem, &
cornua decem. Et mulier erat cir-
curndata purpura & coccino, &
inaurata auro & lapide pretioſo, &
margaritis, habens poculum aure-
um in manu ſua plenum abomina-
tionum, & immunditia fornica-
tionis ejus. Et in fronte ejus no-

lon magna, mater fornicationum,
& abominationum terræ. 41 I. &

Regi⸗

men ſcriptum: Myſterium, Baby-

2

ere,

e0, (o⸗

Metin eo

68

Ons in .

mole⸗
n MM⸗
lepe⸗
gen, 4
tenttcl⸗
in,
tio

tonun,
u
a

1

. — l l
Ne

nen imerckwirdigen Aelen
( Bbildungen,beche dieGe⸗ Perſohnen an ihren Kleyderen.

) daͤchtnus machet / ſeynd ver⸗

E wunderlich. 155. & ſeq.
Abgoͤner ſeynd die Unkeuſche. 414.

6

Abgoͤtterey iſt ein groſſe Blind und
Thorheit.

Iſt grauſam. 3

Iſt ſchwer außzureuten ge deſen. 3
Hatte ſehr umb ſich gefreſſen.

ſed.

Machte auß denen Laſtern heilige /

ja Goͤttliche Werck. 3 5. & ſeq.
Durch dero Vertilgung ward

GOit auf das hoͤchſte geehret. 43
Ablaß / der gewißiſte iſt die Verzey⸗

hung der Beleydigung. 358.
361

Abſicht: wie diſe / alſo iſt auch der
Arnfang beſchaffen. 234
Abrud iſt nothwendig zu der

Seeligkeit. 101. 640.75 5
Duech diſe allein koͤnnen wir den

Goͤttlichen Zorn abwenden. 383
Adel / die Perſianiſche Koͤnig ſtrafften

die Verbrechen der Abelichen

nwveyten

290
Alerander der Kaͤyſer wird wegen

unterlaſſener Ehrerbietigkeit in

der Kirchen mit dem gaͤhen Todt
Aabgeſtrafft. 130
Alerondei deß Groſſen Ehrerbietig⸗
keit gegen dem hochen Prieſter

Allmacht GOttes. 67. & ſeq.
Allmoſen geben iſt nothwendig. 614.
& leq

Was fuͤr Umbſtaͤnd darbea zu be⸗
obachten? 66 8. & ſeq.

Altars⸗ Sacrament iſt ein Philtrum.
104. & ſeq.

Alte geben die meiſte Aergernuſſen.

39729

Ambt ſoll keins angenommen werden

ohne die darzu erforderliche
Wiſſenſchafft. 178
Andacht wird verhindert durch Ten
Kleyder⸗ Pracht. 618
Verlohren bey denen Geſelſchaf⸗
ten.

Anfechtungen wider den Gate .“

—

„
èð 2

wie ſie ſollen nberwunden wer⸗
den. 19. & ſeq.
Anmmuthungen ſeynd noͤthige Gaa⸗
ben der Natur. z2
Sevnd auch in CHriſto. 366. &

Aber nicht in GOT. 363
Seyynd gleich denen Pferdten an
einer Gutſchen. 367
Ohne diſe kan nichts Guts gewuͤr⸗
keet werden. 368
Anſehen der Perſohn macht / daß
man uhr ohn weiters Bedencken
glau 58
Antipathia iſt ein Urſach der derde⸗

chafften
Zeil Mnat deß Einſidlers Ehrer⸗

bietigkeit gegen denen Prieſtern.
238
Antonius von Paris an ſtatt der

Rach gewinnet ſeines Feinds
31. & ſeq.
forcht⸗
ſam/ ungelehrt / verſtraͤuet. 9
Haben Rom gorreicher gemacht /
als die vorgehende 700. Jahr

Rechts⸗Handel.
Apoſtel waren veraͤchtlich /

alle Heiden und Kriegs⸗Heer. 21

Keiner auß ihnen ware dem Laſter
der Unzucht ergeben. 422

Nahmen ſich ſonderbar an umb
Dienſt⸗ Bolten und Knecht.

307
Aergernus was ſie eigentlich ſen⸗
221. & ſeq.
OIſt ein Geiſtlicher Todtſchlag 388
Aeſchwender das Blut und
Schhwaͤiß CHriſti. 103. & ſeq.
Wird uns im Todt⸗Beth ſonder⸗
bar aͤngſtigen.

406, & ſeq.

Vor geſetzte / Alte/ und Weiber
geben die meiſte Aergernuſſen.
397. & ſeq.
Was fuͤr Werck wegen der Aer⸗
gernus ſollen unterlaſſen wer⸗
Iſt ein Sünd / wann ſchon kein
wuͤrckliche Suͤnd eines arderen
darauß erfolget.

Argwohn verurſachet Feindſchaff⸗

ten. 34

Ariſtogitonis Namen wird in Ebren

gehalten / weil er ſein Vatter⸗

Land von einer Tyranney eri⸗ .

ſet hatte.
Arme ſeynd der Reichen Beyhilf
Ggf6. & ſeq.
Lehren uns / wie wir ſollen betten.

623

Sollen geſpei⸗ et werden von denen /
die nicht ſelbſten faſten. 6 52
Armuth iſt ein uͤble Rathgeberin.

180
Der Ordens⸗ Leuthen / zu was ſie
verbinde? 202

Wie angenehm ſie GOtt ſeye / zei⸗
gefl dero Belohnung. 204
Artzney an welche man ſich gewehnet
hat / nutzet nichts. 308
Aufbutz der Weiberen iſt ein Urſh ach
viler Laſteren.
Thut der Weisheit deß Erſch oh⸗
fers einen Eingriff. 464
HD don GOit ſcharff abge⸗
alſt. 462
egen Haffung eines Heyraths
Wg vergeblich. 501
Augen ſollen behutſam gebtauch
werden. heil.

Bedhrff
dee
Heharlt
weode
Zitte
tewien
Hicht⸗
Soll
We⸗r

Ve⸗
Wl

* —

De Heil Quguſtin Beweisthumb der Beruff zum knechtlichen Stand iſt

nſt Wahrheit Chriſtlicher Religion. gemeiniglich von GOtt. 333
ͤ 12. & ſeq. Zur Seel⸗Sorg iſt der Goͤttlche ”ÿ”M
* Außbreitung Chriſtlicher Religion Beruff nothwendig. 224
unn ware geſchwind / verwunderlich / Ohne diſen kan man nichts gutes ”MB
acn kraͤfftig und herꝛlich. 15. & ſeq. ſchaffen. 12. & ſeg. “
Orfin Aeuſſerlicher guter Wercken Nolh, Abgang deß Beruffs iſt Urſach /
hua Rendigfeitnd Nutzen. 76 8. & dan⸗ alles zum Verderben gerei⸗
N 230. && ſeq. “”M
ündſceß Außl.gung der heiligen Schrifft iſi Zeichen di iſes Abgangs. 2374
nothwendig. 846 In der erſten Kirchen wolte keiner
NEon B. eein Biſtum annemmen ohner mi⸗
Inn Barmhertzigkeit dero Eigenſchaff⸗ raculoſen Beruff.
nn et⸗ teen. 671 Beſtraffung hat die Beſchaffenheit
GSGegen denen Armen wird durch der Artzneyy. 30 8
ait Wohl⸗ leben verhinderet. 498 Beſuchung der Krancken und Ge⸗
Baͤr gebaͤhret ſeine Jungeweytmaht. fangenen iſt jedermann aaſtaͤndig
Anbcte
4 Beduͦ grigkeit und Abhaͤngigket Betaſtung wie fleißig ſie ſoll abgeld⸗
gteldven der Geſchoͤpffen. 687. & ſeq. tet werden? 42 8. & ſeq.
„6E Beharzlichkeit im Gebett iſt noth⸗ Betten lehren uns die Schiffbruͤchis
hpben wendig. 626 ge.l. 622. und Arme. 623
