lum eſt, & cœlum cœli, terra,
& omnia, quæ in ea ſunt: & ta-
men Patribus tuis conglutinatus

eſt, & amavit eos. 573
Cap. 28. V. 27. Percutiat te Dominus
Ccæcitate. 275
Eeeee 2 Cap.

ap. 32. V. 2. Concreſat, ut pluvia,
AQquium meum. 12. a
V. 35. Mea eſt ultio -- ut labatur
pes eorum. 206 b 263 b
v. 39. Ego occidam, & ego vivere
faciam -- & non eſt,
manu mea, poſſit eruere. 741 a

Ex Lilro Joſue.

Cap. 7. V. 19. Da gloriam Deo, &

confitere.

Ie. M 418
v. 21. Regulamque auream quin-
quaginta ſiclorum.

c2

Er Lilro I. Regem.
Cap. 4. V. 21. Translata eſt gloria de

Iſrael, quia capta eſt arca Dei.

636

Cap. 15.v. 24. & 30. Peccavi. 347 &

V. 32. Siccine ſeparat amara mors?

Eyx 1 ibro II. Regum.

Cap. 7. v. 14. Arguam eum in Virga

Virorum. SSEEséés b
ALCLCoapi. II. V. 2. Accidit, ut de ſtrato ſuo
urgens. 381
Cap. 12. V. 13. Peccavi! 347 & ſeq.

Cap. 14. V. 7. Quærunt extinguere

rael.
v. 30. David aſcendebat clivum
olivarum flens, nudis pedibus
incedens, & operto capite.

Cap. 23. vV. 8. Tenerrimus ligni
miculus.

130 b

174
vVer-

769 2à

S

doctrina mea, fluat, ut ros elo-

„qui de

ſcintillam meam. ſ b & ſeq.
Cap. I5. V. 6. Soli citabat corda Iſ-

fortitudo mea , ut ſuſtineam?

Ecce

ae to
Cap. 3. V. 9. Dabis ergo ſervo tuo 1n
cor docile. 299 4 hu
Cap. 21I. V. 20. Venundatus es, ut fa- 1ee
ceres malum.. 24
Ex Libro I. Paralipomenonn. nint
Cap. 29. v. 1I7. In fſimplicitate cor- Cnke
dies mei lætus obtuli univerſa.
Ex Libro Tobiæ. Ai
Cap. 12. v. 10. Qui faciunt peccatuim. dl
hoſtes ſunt aninæ ſuæ. & & in
fle lun,
ed. (è—.
Ex Libro Judith,
Cap. 8. V. 12. Poſuiſtis tempus miſe. en
rationis Domini. 152 à 4
Cap. 10. v. 19. Quis contemnat po- lrn
pulum Hæbræorum, qui tam for- D
moſas mulieres habent, ut non 1 t
meritò pro his certare debeamus. uyI,
10 &ſeg. ee
Cap. I5. v. 1O. Tu Iætitia Iirael, tu 1u
honorificentia populi noſtri. dtmm
“ 25 b inden
Cap. 16. v. 23. Univerſa vaſa bellica ſenl
Holofernis, quæ dedit illi po. Anin
pulus, & conopæzum, quod ipſa e
ſuſtulerat de cubili ipſius, obtu- o'
lit in anathema oblivionis. 401 b din,
eq. tel
Ex Lilro o0b0 iin

mihi in Cap. 41. V. 24. No

e Ecce non eſt auxilium
ime. 943 b
Dn Cap. 7. 7. Apponis erga eum cor
H v. 12. Circumdediſti me carcere.
6 d80
eH v. 20. Poſuiſti me contrarium tibi,
& factus ſum mihimetipſi gra-
Z vis?. 6243
ale Cap. 9. V. 4. Quis Deo reſtitit, & pa-
Tünpee cem habuit? 643 DP
Ohul Cap. 10. V. 21. Ubi nullus ordo, ſed
ſeempiternus horror inhabitat.
nſi 281 4

Cap. 14. v. 16. Greſſus meos dinume-

n eſt poteſtas ſu⸗
per terram, quæ comparetur ci.
FEFEx Libro Pſalmorum.
Pſal. r. v. I. Beatus vis, qui non abiit
in conſilio impiorum. 1I2
v. 5. Non reſurgent impii in judi-
cio. 70 a
Pſal. 2. V. 2. Reges eos in virga fer-
rea, & tanquam vas figuli con-
fringes eos. 744 b

Pſal. 4. v. 7. Signatum eſt ſuper no-

lumen vultũs tui. 537 b

Pſal. 5. V. 5. Mane adſtabo tibi, & vi⸗

debo, quoniam non Deus volens
iniquitatem tuuam. 703 b & ſeq.
v. 13. Domine, ut ſcuto bonæ vo-
luntatis tuæ coronaâſti nos. 616 a

Pfſal. 6. v. 6. Non eſt in morte, qui

memor ſit tui. 156 b

Pſal. 7. v. 6. Petſequatur inimicus ani-

mam meam, & comprehendat,
& conculcet in terra vitam me-
am, & gloriam meam in pulve-
rem deducat. 88 & ſeq.
v. 8. Synagoga populorum circum-
dabit te? & propter hanc in al-
tum regredere. ſ3⁸8 b
v. I5. Ecce parturiit injuſtitiam,
concepit dolorem, & peperit ini-
gquitatem. 641 b & ſeq.

Pſal. 9. v. 25. Exacerbavit Dominum

peccator. 706 b 519
v. 34. Irritavit impius Deum. 506b

Pſal. 10. V. 4. Quæ perfeciſti, deſtru-

in, Cap. I15. v. 25. Tetendit adverſus
Deum manum ſuam, contra om-
nipotentem roboratus eſt. 493 b
,. — Eſedq. 666 & ſeq.
m Cap. 19. V. 13. Devoret pulchritudi-
nem ejus primogenita mhore
⸗ Cap. 19. V. 21. Manus Domini 1c
n ſ git me. 666 b
tln. (Cap. 20. V. 15. Divitias devo-
ceſtek . d 145 (uas deyo-
ravit, evomet. 9991
uk Cap. 21. V. 12. Tenent tympanum,
Uki & citharam, & gaudent ad ſo-
nitum organi. Ducunt in bonis
dies ſuos, & in puncto ad inferna
en deſcendunt. H 268 b
n Cap. 24. V. 23, Dedit eis locum pœ-
nitentiæ, & ille abutitur eo in
a ſuperbiam. 222 b & ſeq. 234
nacin. (ap. 27. V. 6. Donec deficiam, non
recedam ab innocentia mea, &
/8 juſtiſicationem meam, quam cœ-

NN

Xxerunt. 543 & ſeq.
v. 7. Pluet ſuper peccatores laque-
Os. 8dodjo0o b

903 )0 (86
pite libri ſcriptum eſt de me, ut
facerem voluntatem tuam, Den
mwmeus: volui.
Pſal. 41. v. 8. Abyſſus abyſſum inro⸗

Pfal. 13. V. I. Dinꝛit inſ⸗ ipiens in cor-
dej ſuo, non eſt Deus. 513 & ſeq.
.. Corrupti ſunt, & abominabiles
facti ſunt. 335 4
Pſal. 14. V. I. Domine, quis habitabit
in tabernaculotuo? aut quis re-
quieſcet in monte ſancto e
Qui ingreditur ſine macula,
operatur juſtitiam. 73 led.
Pſalm. 15. V. 6. Hæreditas mea præ-
clara eſt mihi. G 13 a
Pſal. 16. V. 2. De vultu tuo judicium
mmmBa.eum prodeat. 707 b & ſeq.-
Pfal. 18, v. 8. Lex Domini immacula-
ta convertens animas. 17 a
V. 13. Delicdta quis intelligit? ab
occultis meis munda me. 282
326 b & ſeq.
Pfal. 20. V. f. Vitam petiit à te, & tri-

buiſti ei longitudinem dierum in

ſæculum ſæculi. 200 b
Pſal. 24. v. 8. Dulcis & rectus Domi-

nus. II4a
Pfal. 31. V. 5F. Dixi: conficbor ad-

versum me injuſtitiam meam
Domino. 408. 424 & ſeq.

V. 8. Firmabo ſuper te oculos meos.

647 à
Pſal. 33. V. 3. In Domino laudabitur
anima ma. 7. 7
V. 9. Immittet Angelus Domini i in
circuitu timentium eum. 228 a
geejiiI b

v. 22. Mors pecctorum peſlun.
679 b

Pſal. 39. v. 7. & 8. Sacrificium & b-

lationem noluiſti, , holocauſtum
pro peccato non poſtulaſti:
tunc dixi: Ecce venio. Idn ca-

Pfſal. 42. V. I. Judica me Deus, di
cerne cauſam meam: ab homi-
ne iniquo & doloſo erue me.

Pfal. 44. v. 17. Conſtitues eos Princk.
pes ſuper omnem terram.
Pfal. 4 . v. 6. Adjuvabit eam Deus 4

Pſal. 48. v. 7. Qui confduntin Virtu.

V. II. Non videbit i interitum, cuùm
Liderit ſapientes: morientes. 675 b

V. 17. Ne timueris, cùm dives ſa.
Qus fuerit homo, & cùm multii-
plicata fuerit gloria domus ciu. “

V. 21I. Comparatus eſt jzumentis in⸗

599 & ſeq. 617

ſipientibus.
Omnes iniquitates

Plfal. Fo. V. II.
meas dele.
V. I2. Cor mundum crea in me

v. 13: Spiritum ſantum ne aute-
V. 20. Ut ædificentur muri Jerul .
Pfal. 54. v. 14. Ki jnimicus meus ma-
ledixiſſet mihi, ſuſtinuiſſem uti- L
que: Tu verò homo unanimis,
dux meus & notus meus, qui fi-
mul mecum dulces capiebas ci⸗

v. 16. Deſcendant ĩ in infernum vi-

1.10

ſenl

1 o

mel
1 e.
ſüme
TN
lo⸗ 0r
run

. R

9
ſann

1

D

cANN

aI

dlnid

S
ememn

e.
It eopetrefer
Al R

1,,1.
Tbntera

Kwäp .

ien

E

Wa

niam!

N

4

rö en

noslD

dlce

e
ntnHe.

Pſal. 72.

operti ſunt iniquĩtate & impieta-

V. 20. Non eſt illis ee commutatio —

& non timuerunt Deum: exten-
dit manum ſuam i in retribuen-

do. 99 b

Pfſal. 55. V. 7. Ipſi calcaneum meum

obſervabunt. 144 b & ſeq.

Pfal. &3. V. 6. Narraverunt, ut abſcon-

derent laqueos, dixerunt, quis
videbit eos. 2322
v. 8. Accedet homo ad cor altum,
& exaltabitur Deus. 472. & ſeq.

Pſal. 64. V. 2. Te decet hynmhus Deus

in Sion. A72. & ſeq.
P lal. 65. v. F. Terribilis in conſiliis
ſuper fllios hominum. 12.
V. I. Holocauſta medullata offe-
ram tibi. 159. b & ſed.
ſal. G. v. 10. Pluviam voluntariam
ſegregabis Deus hæreditati tuæ.
12. 4 13. 3
Pſal. 63. v. 5. Quæ non rapui, tunc ex-
ſolvebam. 424227 b
Pſal. 71. v. 2. Deus judicium tuum
regi da, & juſtitiam tuam Filio
Regis. 40. & ſeq.
v. 6. Tenuit eos ſuperbia,

trte ſua. 20of. b
v. 25. Quid mihi eſt in cælo, & à te
quid volui ſuper terram? 480. b
Pfſal. 73. V. 13. Contribulaſti capita
raconum. 1 931
v. 18. Dolor meum in conſpectu
meo ſemper. 172
Pfal. 74. V. 9. Calix in manu Donuni
vini meri plenus miſto. 671.
Pfſal. 77. v. 36. Dilexerunt eum i in dre

uOo, Ccor autem corum non erat

retum cum eo. 134. b 167. b

Pſal. 99. V. 3. Ipſe fecit nos, , & non

v. 49. Immilſione: per Angelos ma-

los. 722. b
V. ſ8. Adæmulationem eum pro-
Vocaverunt. 06. b

Pfſal. 79. V. 4. Domine Deus virtutum

converte nos. 31I. b

Pfſal. 980. V. 13. Dimiſi eos ſecundùm

deſideria cordis eorum, ibunt in
adinventionibus ſuis. 302. & ſeq.
Pfal. 83. V. 8. Ibunt de virtute in vir-
tutem. 383903
Pſal. 84. V. II. Miſericordia & veri-
tas obviaverunt ſibi. 2142à
Pſal. 86. v. y. Homo & homo natus

eſt in ea. 68 b
Pſal. 88. v. 18. Gloria virtutis eorum
tu es. HZ 2,37

Pſal. 89. V. 11. Quis novit poteſtatem
iræ tuæx, & præ timore iram tu-
ai dinumerare? 732
Pſal. 90. V. 6. A ſagitta volante, vo-
lante in die, à negotio perambu-
lante in tenebris. 324. 326 a
v. 10. Non accedet ad te malum.

507
Pfſal. 93. V. 2. Stulti aliquando ſapi-
te. 459 b

V. 19. Secundùm multitudinem do-
lorum conſolationes tuæ Iætifi-
cayverunt animam meam. 648 b
Pſal. 96. v. 2. Qui diligitis Domi-
num, odite malum. 722

ipſi nos. 479. 2
Pſal. 100. V. 3. Perambulabam in in-
nocentia cordis mei. 78. 69 1
Pſal. 110. V. 28. Tu autem idem ipſe
Ees. 369. 670 à

Pſal.

83)0 (G3

. Pfal. 103. V. 4. Miniſtros ſuos

urentem. 615
Pfſal. 108. V. 5. Poſuerunt adverſum

me mala pro bonis, & odium pro

dilectione mea. 169 b & ſeq.
Pſal. 109. V. 6. Implevit ruinas. 727
b & ſed.

Pſal. 110. V. 7. Opera manuum ejus
Veritas & judicium. 711
Pſal. 11II. V. 3. Gloria & divitiæ in do-
mo ejus. 632
Pſal. 112. V. I. Laudate pueri Domi-
num. 475 b
Pſal. 115. V. 7. Dirupiſti vincula mea;
tibi lacrſicabo hoſtiam laudis.
Pfal. 116. v. 1. Laudate Dominum
ornmnes gentes. 425 b
Pfſal. 117. V. I. Confitemini Domino,
quoniam bonus. 664 b
Pſal. II8. V. 23. Servus autem tuus
exercebatur in juſtificationibus
tuis. 383

217

v. 63. Defectio tenuit me pro dere-

linquentibus legem tuam. 613 b

v. 67. Priusquam humiliarer, ego

deli⸗ ui. 416 b
v. 89. In æternum, Domine, per-
manet verbum tum. 750
V. 105. Lucerna pedibus meis ver-

bum tuum. 3 b 177
v. II8. Spreviſti omnes diſcedenter

„ udlicj tuis. 596 & ſeq.

V. PArirum.
plal. 236. V. 97. Beatus, qui tenebit, &

allidet parvulos ſuos ad petram.

Pfal 138. V. 41. Terribiliter magnifi⸗

catus eſt. 2739 b ſeg.
v. 22. Perfecto odio oderan, ilos,
& inimici facti ſunt mihi.
Pfal. 140. V. 4. Non inclines cor me-

um in verba malitiæ excuſandas

eexcuſationes in peccatis. 416 b
Pſal. 114. V. 19. Voluntatem timen-
tium ſe faciet. 733 b
Pfal. 147. V. 7. Ante faciem frigoris
ejus quis ſuſtinebit?

Vv. 10. Non fecit taliter omni nato-

ni. 13 à 18 b
Pfal. 148. V. 9. Dirit „ & facta ſunt.
41

Pſal. 149. V. 6. .. & 9. Exaltationes
Dei in gutture eorum; & gladii
ancipites in manibus eorum, ad
faciendam vindictam in nationi-
bus. Gloria eſt omnibus San-
Gtis ejus. 614

E Proverlür.

Cap. I.V. 12. Uſque quo parvuli dili-
zir itis infantiam. 569.
Et ſtulti ea, quæ ſibi ſunt noxia,
cupient. 1ſ99
V. 24. Vocavi, & renuiſtis: - ego
quoque in interitu veſtro ridebo.
230. & ſeq.

Cap. 2. V. 1I5. Lætantur, cum malè

fecerint, & exultant i in rebus peſ-
ſimis.

ſuorum conſtringitur peccator.

209 b 690
Cap. 6. v. 6. Vade ad formicam pi-
210
Oap. 7. v. 22. Sequitur illam, quaſ

ger.
bpos

eIzZ a

503 & ſeg.

C 3006
ap. 5. V. 22. Funibus peccatorum
.131. Os meum aperui, & atraxi P
38 à

ſ.
o
. 25
ex
6. N.
un
En-
127 C
le⸗
I. lun

ii

.

WW N
Cicmin
daum

19l,
efte,
er

2 ldilun

e,

D
Geft 4 5
3
Emn
earet
nibus ead-,
rinen 4

1

.
90
/

—

un en

Er Canticis Canticorum.

3 (0) 66G
beos ductus ad victimam, & ne-
ſIcit, quòd de periculo animæ il-
9I. 304
Cap. 8. V. 17. Qui manè vigilaverint

lius agitur.
ad me, invenient me. 1198 b
Cap. 1I. V. 15. Qui cavet laqueos; ſe-
curus erit.

letur impius, ſperat autem juſtus

in morte ſua. 6984 a
Cap. 15. v. I . Secura mens quaſi juge
convivium. 643 b

Cap. 22. V. 6. Adoleſcens juxta viam
ſuam etiam cum ſenuerit, non
recedet ab ea.
Cap. 23. V. 35. Verberaverunt me,
ſed non dolui; traxerunt me,
non ſenſi.
Cap. 28. V. I4. Beatus homo, qui ſem-
per eſt pavidus. 220 b & ſeq.
Cap. 30. 2. Stultiſſimus ſum viro-
rum, & ſapientia hominum non
eſt mecum. 39299 b
V. 27. Conſideravit ſemitas domus
ſuæ.
V. 31. Laudent eam in portis opera
ejus. == 55 b

Fx Ecoleſiaſte.
Cap. 9. V. 10. Quodcunque facere po-

teſt manus tua, inſtanter operare.
60 àO

–

Cap. I. V. 14. Oculi tui columbarum.

647 b
Cap. 2. 12. Flores apparuerunt in
P. le Jeune I. Theil.

3374 & ſeqg.
Cap. 14. V. 32. In malitia ſua expel-

158 b & ſeq. 209

301 & ſeq.

952 b

Irffff

S

terra noſtra tempus, putationis

aadvenit. 355 b
v. I3. Vineæ florentes dederunt o-
dorem ſuum. 196

Cap. 4. v. I. Quàm pulchra amica
mmea, quàm pulchra es. 637 647
v. Genæ tuæ quaſi fragemen mali
punici. 6498
V. 7. Tota pulchra es, & macula
non eſt in te. 755 b
Cap. 5. v. 7. Manus meæ diſtilave-
runt myrrham. 14 5
V. 16. Totus deſiderabilis. 480
Cap. 7. V. . Caput tuum ſicut carme-
Ius. 648 b
bo Libro öapientik.
Cap. I. V. I. In ſimplicitate cordis
quærite illum. — 370
Cap. 3. V. 5. Invenit illos dignos ſe. 726
Qap. 4. V. 10. & 14. Vivens inter pec-
catores translatus eſt, raptus eſt,
ne malitia mutare intellectum
ejus: placita enim erat Deo ani-
ma illius: properavit educere il-
lum de medio iniquitatum 154 b

Cap. j. v. I 8. Accipiet armaturam zZæ-

lus illius, & armabit creaturam
ad ultionem inimicorum. 741 b

498
8. Illi cura eſt de omnibus.

495 a
Cap. 7. V. 26. Speculum ſine macula.
S 723 b
Cap. 1I4. V. 2. Odio ſunt Deo impius,

& impietas ejus. 601
Exvx Eccleſtaſtico.
Cap. I. V. 8. Potens & metuendus
hnimis. 740 a
Cap.

N

Cap. 3. v. 27. Cor durum malè habe-
it in noviſſimo: & qui amat pe-
riculum, peribit in illo. 223 390
Cap. J. V. . De propitiato peccato
noli eſſe ſine metu. 174 b 297
V. 6. Ne dicas: miſeratio Domini
magna eſt, multitudinis pecca-
torum meorum miſerebitur. 296
v. 7. Miſericordia enim, ira ab illo
citoò proximant. 297
V. 8. Non trades converti ad Do-

minum, & ne differas de die in

diem; ſubitò enim veniet ira il-
lius, & in tempore vindictæ di-
perdet te. 14141446

Cap. 7. v. 6. Noli fieri judeæ, niſi va-
leas perrumpere iniquitatem. 416

v. 19. Qui timet Deum, nihil neg-
ligit. 770
Cap. 10. v. 12. Languor prolixior
gravat medicum, brevem languo-
rem præcidit medicus. 208 a
Cap. 12. V. 7. Altiſſimus odio habet
peccatores. 601

V. 10. Non credas inimico in æter-

8 5
Cap. I5. V. I. Qui timet Deum, fa-

ciet bona. 383 b
Cap. 19. V. I. Qui ſpernit modica,
paulatim decidet. 381 754
. & ſeq. 759 b

Cap. 21. V. I. Fili, peccaſti? non ad-

jicias iterum, ſed & de priſtinis
deprecare, ut tibi dimittantur.

312 & ſeq.
V. 2. Quaſi à facie colubri fuge pec-
cata. 390 b

Cap. 24. V. 24. Ego Mater pulchræ
dilectionis, & timoris. eII

Cap. 25. V. 5. Quæ in juventute tua
non congregaſti, quomodo in ſe-
ne ctute tua invenies? 1570
Cap. 31 V. p. Beatus vir, qui inventus
eſt ſne maculia.

terra medicamenta, & vir pru-
Qens non abhorrebit aa. 469
Cap. 41. V. I. & 2. O mors! quàm a-
mara eſt memoria tua homini
pacem habenti in ſubſtantiis ſuis,
Viro quieto &c. 683

Ew Laia.
Cap. I. V. 6. Vulnus & livos, & pla-
ga tumens non eſt circumligata,
neque fora oleo. 335 406 b
Cap. 3. V. I. & 2. Auferet Dominus à
Jeruſalem -— prophetam, confſi-
liarium & ſapientem.
Cap. 5. v. 3. Quid debui facere vineæ
meæ, & non feci? 36 b

V. 6. Nubibus mandabo, ne pluant

ſuper eam imbrem. 1I7 à
Cap. 6. v. 10. Excœca cor populi hu-
jus-- & oculos ejus claude, ne

convertatur, & ſanem eum. 27
L& ſedq.
& Deo

Cap. 7. V. 3. Moleſti eſtis
ſo5 b

meo.

Cap. 14. V. 23. Tradam Babylonem

in poſſeſſionem Fricii. 642
Cap. 30. V. 26. Erit lux lunæ ſicut lux
ſolis, & lux ſolis erit ſeptemplici-
ter ſicut lux ſeptem dierum. 724
& ſeq

v. 28. Spiritus ejus quaſi torrens

—,. 6zI b
Cap. 38. V. 4. Altiſſimus creavit de

17 à

fortè videant oculis ſuis, --- &

/ſ
„ l.
bet
G91.1
ſoncunt
nAN.

0
em.

3 len AN

. ſer
Hlee
1

e .
.
.

lunan
.

Cap. 63. V. 10. Afflixerunt ſpiritum

Cap. 66. v. 1. Qu

Cap. 2. V. 19. Scito, & vide, quia ma-

gentes.

inundans ad perdendas
666 b

Cap. 34. V. 9. Frit humus ejus in ſul-
ejus in picem ar-

phur, & terra
denten. 740 b
Cap. 38. V. I. Diſpone domui tuæ
quia morieris, & non vives. 219
v. 15. Recogitabo tibi omnes an-
nos meos in amaritudine animæ

mex. 337 3 5I & ſed.

Cap. 40. V. 15. Quaſi pulvis exiguus.

497
Cap. 49. V. 4. In vanum laboravi, ſi-
ne caufa conſumpſi fortitudinem
meam. 37 a
V. 6. Dedi te in lucem gentium, ut
ſis ſalus ma. 30 a
Cap. 55. Vv. 6. Quærite Dominum,
dum inveniri poteſt. 136
Cap. 60. V. 8. Qui ſunt iſti, qui ut
nubes volant? 12 a

ſanctum ejus. 506

Cap. 64. V. . Iratus es, & peccavi-

mus. H 263 b
uæ eſt iſta domus,
quam ædificabitis mihi? & quis
eſt iſte locus quietis meæx? -- ad
quem reſpiciam, niſi ad pauper-

culum, & contritum ſpiritu, &

trementem ſermones meos? 570

Ex Jeremia.

ego video. 653
lum eſt & amarum, reliquiſſe te
Dowminum, & non eſſe timorem
Dei apudte. S70 b & ſeq.

lui vhinniebat.

Cap. 3. V. 3. Frons meretricis facta eſt
tibi, noluiſti erubeſcere. 30 5
V. I0. Non eſt reverſa prævarieca-
rrix in toto corde ſuo, ſed in

mendacio. 1864 a 27 b
v. 20. Quomodo ſi contemnat mu-

lier amatorem ſuum. 576 b
Cap. 4. V. 10. Heu, heu, heu Domine
Deus, -- pervenit gladius tuus
usdque ad animam. 710 b 74⅜ a
Cap. j. V. 92. Equi emiſſarii facti ſunt;
unusquisque ad uxorem proximi
618 b
Cap. 8. V. 5. Non eſt, qui agat pœni-
tentiam ſuper peccato ſuo. 173 b
è &&&& ſed. I93 a
Cap. 9. V. I. Quis dabit capiti meo a-
auam⸗ & oculis meis fontem la-
chrymarum? & plorabo die, ac

nodte. 172 b
Cap. 9. V. 24. Ne fortè ad nihilum re-
Qigat me. 600

Cap. 12. V. 7. Reliqui domum meam,
dimiſi hæreditatem meam, dedi
dilectam animam meam in ma-

nus inimicorum ejus. 573 b
HZðð & ſeq.
Cap. 15. V. I. & ſeq. Non eſt anima

mea ad populum iſtum: eijce il-
Ios à facie mea, & egrediantur.
Qudòd ſi dixerint ad te: quò egre-
diemus? 06

— . .— Qaq. 17. V. 9. Pravum eſt cor omnium
Cap. I. V. II. Virgam Vigilantem

& inſcurabile.

169 b & ſec

Cap. 30. V. 14. Plagàâ inimici percuſſi

te. 667 a
Cap. 31I. V. 3. Charitate perpetua di-
lexi te, ideo attraxi te miſerans
tui. 7 b 7 b 24 b
Fifff 2* V. 18.

V. 198. Converte me Domine, &
ego. ” 143
Cap. 70 V. 5I. Fugite Babylonem.
4004 b & ſed.
Cap. 5I. v. 9. Curavimus Babylonem,
& non eſt ſanata; derelinquamus

eam. M 692 b
Ex Threnis.
Cap. I. v. 2. Omnes amici ſprevere-
runt illam, & facti ſunt ei inimi-
C. 3 625
Vv. 6. Egreſſus eſt à filia Sion omnis
Adecor ejus. 647
V. amt dalnn eam hoſtes, & deri-
erunt Sabbatha ejus. 647
V. 8. Peccatum peccavit Jeruſalem,
propterea inſtabilis facta eſt.
554 b
V. 10. Manum ſuam miſit hoſtis ad

omnia deſiderabilia ejus. 646 b

v. II. Vide Domine, & conſidera,
quia facta ſum viliss 600
Cap. 2. v. 19. Deduc quaſi torrentem
luachrymas tuas, non taceat pupilla
oculi tui. 437
V. 19. Effunde ſicut aquam cor tuum
ante conſpectum Domini. 138
140

Cap. 3. V. 47. & 28. Bonum eſt viro,

cum portaverit jugum ab adole-
ſcentia ſua; ſedebit ſolitarius, &
tacebit, quia levabit ſe ſuper ſe.
2364 & ſeq.
V. 40. Scrutemur vias noſtras, &
quæramus, & revertamur ad Do-
minum. 344 à

Cap. 4. V. 5. Qui nutriebantur in cre-
ceis, amplexati ſunt ſtercora.
626 & ſeq.

v. 7. Candidi fadti ſunt Nazarx.

ejus; candidiores nive niditio-
res lacte, rubicundiores ebore
antiquo, ſapphyro pulchriores.
Vv. 9. Denigrata eſt facies eorum ſu-
per carbones, & non ſunt cogni-

Cap. j. v. I5. Defecit gaudium cor-
Alis noſtri. 649

V. 22. Proijciens repuliſti nos, ira-
tus es contra nos vehementer.

591
Ex Baruch,

Cap. 3. V. 24. & 2 5. O Iſeael, quim

magna eſt domus Dei, & ingens

locus poſſeſſionis ejus! magnus

eſt, & non habet finem, excelſus
& immenſus. 722
Cap. 4. V. 28. Sicut fuit ſenſus veſter,
ut erraretis à Deo; decies tan-
tùm iterum convertentes requi-
retis eum. 186 a

Ex Exechiele.

Cap. 3. V. 17. Speculatorem dedite--
ſi dicente me ad impium: morte

morieris: non annuntiaveris ei,

neque locutus fueris, ut averta-
tur à via ſua impia, & vivat: ipſe
impius in iniquitate ſua morie-
tur, ſanguinem autem ejus de ma-
nu tua requiram. 289
V. 20. Si converſus fuerit juſtus à
juſtitia ſua , & fecerit iniquita-
tem, ponam offendiculum coram
30⁰
183

eo.
Cap. 8. v. 3. Idolum xzeli.
Cap.

fen Ceht

ael

10 *%
uln.
Cond
Ndn

.N Min
W
(Mun
Ehu
96
uer
immnu
Nnh
ſte

——

☛) —

P Lol

lenla
elIln
K
Cr.uli
ne
inn ſeen

,
S Dui

dteribn
I 1g ber

ohing

k
UI, C
Mnbhen

“
lt

nut,

.
4.Od
Ut uruſe
convetr

er
. “
7
1 4 1
otaet
We

.

R

„ 1

Cap. 13. V. 19. Perditio tua Iſrael tan-

——
—ð

Cap. I. V. 17.

ul L menta in ſtercora ſua.

Cap. 9. v. 2. Et ecce viri ſex &c. prope

257
& ſeq.

Cap. 14. V. 4. Homo, homo de domo
Iſraal. 618
Cap.

totum Capit ulum explicatur.

18. V. 24. Si averterit ſe juſtus à
juſtitia ſua, & fecerit iniquita-
tem, omnes juſtitæ ejus, quas fe-
cerat, non recordabuntur. 784
632 4
V. 31. Facite vobis ſpiritum no-
vum, & cor novum. 132 b
Proijcite vobis omnes iniquitates
Veſtras. 253 182 b
FExv Daniele.
Cap. 9. V. II. Stillavit ſuper nos ma-
lecdictio. 666
Cap. I2. v. 2. Evigilabunt in opprob-
rium, ut videant ſemper. 124 a
Ey COſea.
Cap. 2. Vv. 19. Sponſabo te mihi in
c. 134
Cap. 4. v. 9. Erit ſicut populus, ſic Sa-
cCcerdos. 442
Cap. j. v. II. Ego quaſi tinea Ephra-
im, & quaſi putredo domui Ju-
da --- quaſi læena, & quaſi catu-
lus leonis. 607 b
Cap. 9. V. I2. Væ eis, cùm receſſero ab
eis. 799 b
Cap. I10. v. 2. Diviſum eſt cor eorum,
nunc interibunt. 137 a

tummodo in me auxilium tuum.

4³1
Ex Joele.
Computruerunt ut ju-
638

Cap. 2. V. I 2. Convertimini ad me in
toto corde veſtro. 26 & ſeq. 136
ðU & ſeq.
Cap. 2.v. 2. Congregabo omnes gen-
tes in vallem Joſaphat, & diſcep-
tabo cum eis. 409 b

Ex Amos.
Cap. r1. v. 3. Super tribus ſceleribus
Damaſci, & ſuper quatuor non
convertam eum. 298
Cap. 8. V. II. Mittam famem in ter-
ram: non famem panis, neque
ſitim aquæ, ſed audiendi verbum
Domini. 127 b
Cap. 9. v. I. Noviſſimum eorum in
gladio interſiciam: non erit fuga
eis: fugient, & non ſalvabitur ex
eis: qui fugerit. 607

Ee Ahbdia.
Vv. . Si fures introiſſent ad te, ſi la-
trones de nocte, quomodo con-
ticuiſſes? 299 b & ſeq.

Ex WMichæa.
Cap. 2. V. I. Væ, qui cogitatis inutile.
270

Ex Sophonia.
Cap. 3. V. 3. Judices ejus lupi veſpere.

619 2
Ex Lacharia.
Cap. F. v. 6. & ſeq. Leva oculos tuos,
& vide --- hæc eſt amphora &c.
prope totum Caput explicatur. 293 &

ſeq.
302

Ex

V. 9. Sreriru⸗ in alis eorum.
3

Ex Malachia.

Cap. 3. V. I. Ecce venit Dominus
exercituum, & quis poterit co-
gitare diem adventùs ejus. 70 b
& ſeq.
v. 6. Ego Deus, & non mutor. 869
& ſed.
v. 8. An affliget homo Deum, quia
vos configitis me? & dixiſtis; in
quo configimus te? in decimis &
in primitiis. 577
Cap. 3. V. 3. Diſpergam ſuper vultum
Veſtrum ſtercus ſolemnitatum ve-
ſtrarun. 6238
ELw Libro II. MWachabaorum.
Cap. 9. V. 17. Inſuper & Judæum ſe
futurum cc.
Ex Evang. ſecundum Matthæum.
Cap. 8. Vv. 7. Genimina viperarum.
1II3 a
Cap. y. v. 19. Qui ſolverit unum de
mangdatis iſtis minimis, minimus
vocabitur in regno cœlorum. 756
23. & 24. Relinque munus tuum
ad altare, & vade prius reconci-
liari fratri tuo & c. 147 b
V. 23. Omnis qui viderit mulierem
ad concupiſcendam eam, jam
mœchatus eſt eam in corde ſuo.
v. 29. Si oculus tuus ſcandalizat

V.

te, erue eum, & proijce abs te:

expedit enim, ut pereat unum
membrorum tuorum, quam to-
tum corpus tuum eat in gehen-

nam. 2900 b & ſeg
Cap. 6. V. 6. Pater tuus videt in ab-
fſcondito. 32 1 b

Cap. 7. V. I3. & 14. Lata porta,

345

V. 23. Si oculus tuus nequam fue-
rit, totum corqus tuum tenebro-
ſum erit. 3361 à4

v. L3. AK I14 „ &
ſpatioſa Via, quæ ducit ad perdi-
tionem, & multi ſunt, qui intrant
per eam. Quam anguſta porta,
& arcta via eſt, quæ ducit ad vi-
tam, & pauci ſunt, qui inveniunt

cealn. 269
v. 16. Ex fructibus eorum cogno-
ſcetis eos.

618
V. 21. Non omnis, qui dicit mibi,
Domine, Domine, intrabit in
regnum cælorum. & a 223 b
Cap. 8. V. 13. Ibi erit fletus. 797 b

& ſeq.

Cap. 9. V. 8. Poteſtatem talem dedit
hominibus. 462

Cap. 10. V. 24. Qui vult venire poſt
mme, abneget ſemetipſum, & tol-
tat crucem ſuam, & ſequatur

121 0

Nul.
ſelmone⸗
1,. Hu
njel
lanonot
1 N
lelotccn
0,2. 114
2
RW
W
un
. d

Cap. II. V. I12. Violedti rapiunt illud.
2323 663 b
Cap. 13. V. 22. Fallacia divitiarum.
23 a 631 b
V. 28. Vis, imus & colligimus ez-
66I4 b
vV. 46. Inventa una precioſa, dedit
omnia ſua. 50 a

Cap. 16. V. 26. Quid prodeſt homini,

ſimundum univerſum lucretur,

animæ verdò ſuæ detrimentum pa-

tiatur. 31 33 b 74 b 72 b ſed.

Cap. 18. v. 18. Quæcunque alligave.

ritis ſuper terram, erunt ligata &
in cœlo &c. 437 b & ſeq. 44⁹ &

. ſeq. 4 3 & ſeg.

V. 32.

WW denn
v. 32. Omne debitum dimili tibi.
AII„ Cap. 22. V. I5. Ut caperent eum in
ſermone. S 16 b
v. 30. Erunt ſicut Angeli Dei. 721 a
n. Cap. 23. V. 23. Hæc oportuit facere,&
illa non omittere. 756 b
m v. 25. Væ Vobis, qui mundatis, quod
detforis calicis. 164
du Cap. 24. V. 24. Ut in errorem ine-

antur, ſi ſieri poteſt, etiam Ele-

d Ki. I1 4

ſti fidelis, ſuper multa te conſti-

R. 11
bicuten tuail. 174
v. 26. Serve male, & piger. ſ26
Nlhnt H & ſeq.

v. 298. Tollite itaque ab eo talen-

ie. V. 30. Servum inutilem proijcit in
gile tenebras exteriores. 270. e
v. 34. Quod paratum eſt à conſti
oehn tutionemunii. 24 b
ſ W ☚ 12⸗ „„„ .
l v. 41 Diſcedite à me in ignem æter-
A num. 710 71 737 ſeq
v.:43. Ibunt hi in ſuplicium. 707
Kι caq. 26. V. 7. Egreſflus flevit amarè
un cap. 27. V. 3. Retulit triginta argen-
„ H tecOoz. 350 b
v. 3, Peccavi, tradens ſanguinem
uiena juſtum. 350. 460
un. . . Quid ad nos; tu videris. 460
o Ex Evang. ſecundum WMarc.
E Ni cap. I. V. 24. Veniſti ante tempus
emmd torquere nos. 240
SN cap. 7. V. 36. Quid proderit homni,

ſlucretu mundum totum 31 b

236, (o) 63 6G

Cap. 13. V. 37.

Cap. 2.V. 21. Quia ſuper pauca fui-

„

Quod autem dico
vobis, omnibus dico: vigilate.
203 a 10 †
Lucam.
368
288 b

Ex Evang. ſecundum Lucs
Cap. I. V. 3. Ne timeas Maria.

v. 37. Magnificat. explicatur totum.

471
Cap. 2. V. 14. Pax hominibus 373 b
Cap. 3. v. 7. Genimina viprarum ---
facite fructus dignos pœnitentiæ.
430 434 b 44 & ſeq. 619 a
Cap. 4. V. I8. Ad evangelizandum
pauperibus. 6 b
v. 35. Increpavit illum Jeſus, di-
cens, obmuteſce. 248 b
Cap. 8. v. 12. Qui autem ſecus viam,
hi ſunt, qui audiunt; deinde ve-
nit diabolus, & tollit verbum de
corde eorum, ne credent, ſalvi

ſant. 20
V. 14. Quod autem in ſpinas ceci-
dit. 680

Cap. 9. v. 25. Quid enim proficit ho-
mo, ſi lucretur univerſum mun-
dum &c. 33 b 742
V. 59. Domine permitte mihi, pri-
mum ire & ſepelire patrem me-

um. 63
Cap. I1. V. 9. Petite & accipietis &c.
Z 431 b

V. 21I. Cum fortis armatus &c. 209 b
V. 24. Ingreſſi habitant ibi. 132.
Cap. 12. V. V. 2. Nihil opertum, quod
non reveletur, neque abſcondi-
tum, quod non ſciatur. 422 b
V. 6. Nonne quinque paſſeres væ-
neunt dipongio, & unus ex illis
non

ð”e

—

V. 20. Stulte, hac nocte repetent
animam tuam à te, & quæ para-
ſti, cujus erunt 3 ſeq.
Cap. 13. V. 3. Niſi pœnitentiam ha-
bueritis, omnes ſimiliter
tis & c. 9 5
V. 24. Contendite intrare per an-
guſtam portam. 6 5 b
Cap. 14. V. II. Qui ſe exaltat, humi-
liabitrr.
Vv. 26. Si quis venit ad me, & non
odit patrem ſuum, & matrem, &
uxorem, & filios: adhuc autem
& animam ſuam, non poteſt

miet⅛unss eſſe diſcipulus. 404 à
Cap. 16. V. I. Diffamatus eſt apud il-
lum. 797 a
V. 9. Facite vobis amicos. 694
V. 24. Et ipſe clamans, dixit: Pater
Apbraham, miſerere mei. 72
Vv. 28. Ne veniant in hunc locum
tormentorum. 74
Cap. 8. V. 19. Nemo bonus, niſi ſo-
lus Deus. 49 8

Cap. 19. V. 6. At ille feſtinans deſcen-
dit, & ſuſcepit illum gaudens.
150 & ſeq.
Vv. 98. Dimidium bonorum meorum
do pauperibus, & ſi quem de-
fraudavi, reddo quadruplum.
r 34 5
Cap. 20. v. 15. Oculus tuus nequam,
quia ego bonus. 5I5 & ſeq.

Cap. 2t. v. 27. Tunc videbunt Filium
haowminis venientem in nube cum
poteſtate magna & Majeſtate.
712 & ſeq.

non eſt in oblivione coram Deo.

peribi-

corda veſtra graventur in crapu-

la, & ebrietate, & curis hujus vi-
tæ, -- ut digni habeamus ſtare
ante Filium homini. „06 a
Cap. 22. V. 29. Ecce diſpono vobis

meo ſuper menſam meam.

Cap. 24. V. 47. Oportebat Chriſtum

pati, & reſurgere à mortuis-
& prædicari in nomine ejus poœ-
nitentiam. 106 b Kleq.

Exr Evangelio ſecundum Joannem,
Cap. 3. V. 8. Spiritus ubi vult, ſpirat.
02 b
---Neſcis, unde veniat, aut quo va-
dat. 60 b & ſeq.
V. 16. Sic Deus dilexit mundum.
1661 à

v. 20. Non veniunt ad lucem, ut

non arguantur opera eorum. 14a
Cap. 4. V. 22. Salus ex Jud æis eſt. 23 a

Voluntatem ejus, qui miſit me;
ut perficiam opus ejus. 26 a
Cap. f. V. 17. Pater meus uſque mo-
do operatur. 727 b
V. 22. & 27. Pater non judicat
gquemquam, ſed omne judicium
dedit Filio, --- quia Filius homi-

nis eſt. 410451
Cap. 6. v. 56. Caro mea eſt verè ci-
bus. 3 à

V. 62. Domine, ad quem ibimus?

verba vitæ æternæ habes. 4 2
Cap. 8. v. 44. Vos ex patre diabolo
eſtis. 646 b & ſebi i
v. 47

::-:- ut edatis & bibatis in regno

vV. 43. Meus cibus eſt, ut faciam

40
Allt;
, e
Un
A. 1 6
voete⸗
Ch.lo N
Dlu
1 M
une
E
N
GI
lre
n ⸗
Ninil
1u Cule

=—
— — —
☛☛t, G
— —
ð

S
S
= e

—

endnn.
Cere:n
n homine

4

=

=

ſalsſer

1 1
KVen

Art1

enum ALen.

WuEgume.
Autlſln

. Cap. 19. V. 37. Videbunt, in quem

r 1

6

mmesn

124 1e
Ene

e

4

=—

1
4 .

V. 47. Qui ex Deo eſt,

v. 49. Ego honorifico patrem me-
um, & vos inhonoraſtis me. 174

Cap. 9. v. 4. Venit nox, in qua nemo

poteſt operari. 23

Cap. 10. V. 27. Oves meæ vocem me-

am audiunt. 14 b
v. 29. Non rapiet eas quisquam de
manu mea. 1II 2
Cap. 1I. V. 36. Ecce quomodo dili-
gebat eum. 1562 a
Cap. I12. V. 31. Princeps hujus mundi.
443 2
Cap. 14. V. 26. Quem mittet pater in
nomine meo 6b

Cup. 15. V. ß. Sine me nihil poteſtis

faceer. 79 b
Cap. 16. v. 7. Cum aſſumptus fuero,
mittam eum ad vos. 6 b

V. 24. Gaudium veſtrum erit ple-
nu 727 b & ſeq.

Cap. 17. V. 4. Opus conſummavi,
quod dediſti mihi, ut faciam
. 26 b 68

v. 12. Nemo ex iis periit, niſi filius

perditionis. 9 5 b
transfixerunt. Zr3 b
Cap. 20. V. 20. Pax vobis. 373
V. 21. Sicut miſit me pater; ego
mitto vos. 42 a
V. 23. Quorum remiſeritis pecca-
ta, remittuntur eis 43 460
Cap. 21. V. I. Petre amas me? 52tb

& ſeq.
H Ex Actis Apoſtolorum.
. I. v. 7. Non eſt veſtrum, noſſe

le Jeune I. Theil.

verba Dei
audit; propterea vos non audi-
Zui ex Deo non eſtis. 14. a

Cap. 97. V. y. Qu

Cap. 6. V. 23. Stipendium peecati

tempora & momenta, quæ pa⸗-
ter poſuit in ſua poteſtate. 202 b
Cap. 2. V. 21. Qmnis qui invocave-
rit nomen Domini, ſalvus erit.
ſdlSl[”üPaà
vV. 38. pœnitentiam agite, & bapti-
Zetur unusquisque veſtrum. 218 a
Cap. 3. V. 19. Pœnitemini igitur, &
convertimini, ut deleantur pec-
cata veſtra. 336
Cap. 5. V. 4. Non eſt mentitus homi-
nibus, ſed Deo. 420 a
are me perſequeris?
rrrs, 167. b 78b b & feq.
v. I. Vas electionis eſt mihi iſte.
139 b
Cap. 13. V. 48. Crediderunt, quot⸗=
quot erant præordinati vitani
æternam. 14 b
v. 70. concitaverunt mulieris reli-
gieoſas, & honeſtas 229 5
Cap. 17. V. 30. Nunc annunciat Deus
hominibus, ut omnes pœniten-
tiam agant. 66 4 106. & ſeq.
Er Epiſtola ad Komanos.
Cap. z. v. 24. Nomen enim Dei per
vos plasphematur inter gentes.
774 b & ſeq.-.
Cap. Fy. v. 5. Charitas Dei diffuſa eli
in cordibus noſtris per inhabi-
tantem ſpiritum, qui datus eſt
nobis 571
mors. 67 5 a 678
Cap. 7. v. &. Occaſione acceptàâ ſper⸗
catum operatum eſt in me. 397
ſeg.
Cap. S. V. 13. Si ſecundùm carnem
vixeritis, moriemini ; ſi autem

Gg 999 ſpiritu

Ppiritu facta carnis mortifica veri-
htis, Vivetis. 267 b & ſeqꝗ.

.

aliis prædicaverim, ipſe re ro-

2

bus efficiar.

V. I 7. Si tamen Compatimur . ut & Cap. I I. vV. 2,8. Prober autem ſeipſum

congloriſicemur. 439
V. 28. Diligentibus Deum omnia
Cooperantur in bonum. 141 b
V. 31. Si Deus pro nobis, quis con-
tra nose = 608
Cap. 2. V. XI. Cum enim nondum
aliquid boni aut mali egiſſent
— -ſecundum propoſitum volun-
tfatis ſue Aa 12 b
v. 16. Non eſt volentis, neque cur-
rentis, ſed miſerentis Dei. 15 254
Cap. IO. V. 12. Quicunque invocave-
rit nomen Domini, ſalvus erit.
fdh8842
Cap. II. V. 33. O altitudo divitiarum

= ſapientiæ, & ſcientiæ Dei! 4 b

44⁰7 a
Cap. 13. V. 13. Non in commeliatio-
nibus, & impudicitiis, non in
Contentione & æmulatione: ſed

incu'mini Dominum JEtum

Ch riſtum.

216 b
Cap. I. V. 23. Jud æis ſcandalum, gen-
tibus ſtultitiam. fſ60. a
ap. 2. v. 4. Non in ſublimitate ſer-
monis, ſed in oſtenſione virtutis.

Cap. 4. v. f. Laus erit unicuique à
Fah. S. V. 1. L licui

nem in æternum, ne fratrem me-
um ſcandalizem 39 5

Cap. 9. v. 27. Caſtigo corpus meum

& in ſervitutem redigo; ne cùm

Dei. 727 a 734
Cap. 9. v. 13. Non manducabo car-

V. 30. Propter hoc multi infir i, &
imbecilles, & dormiunt multi.
Cap. 13. V. I. Si linguis hominum lo-
quar & Angelorum, charitatem
autem non habeam - -— mnihil
fu.
Cap. 15. V. 49. Sicut portavimus ima-
ginem terrenti, portemus & i
maginem ccleſtis. 621 b
v. 56. Stimulus mortis peccatum
74267
Ex II. Gorinhh.
Cap. 2. V. I 5. Chriſti bonus Odor ſu-
mus. 115 b
Cap. 3. V. 5. Non ſumu' ſufficientes
Ccogitare aliquid ex nobis. 162
Cap. 5. V. 14. Charitas Chriſti urget
n05. 111/0
Cap. 6. v. I. Exhortamur, ne in Næ
