Cap. 3. v. 76. Benedicite univerſa ger-
minantia in terra Domino. f. 377.
cap. 7. V. 7. Poſt hæc aſpiciebam in vi-
ſione noctis, & ecce beſtia quarta
terribilis, atque mirabilis. f. 416.
v. 10. & egrediebatur fluvius igneus,
rapidusque de facie ejus. f. 382.

(Cap. 4. v. 31. Senſus meus redditus

eſt mihi. f. 475. .

Cap. ſ. v. 30. & eâdem nocte interfe-

cCtus eſt Balthaſar f. 476.

(Cap. 12. v. 6. Miſericordiam & Judi-

cium cuſtodi, & ſpera in Deo tuo
ſemper. f. 367.
=M Jonas.

Cap. I. V. J. Miſerunt Vaſa, quæ erant

in navi, ut alleviaretur. f. 110.
v. 12. Tollite me, & mittite in ma-
re, & ceſſabit mare à vobis. f. 10.
v. Ij. Stetit mare à furore ſuo. f. I10.

Cap. 3. v. 4. Adhuc quadraginta dies,

& Ninive ſubvertetur. f. 587. Item
640.
R. P. Leonis Wolff II. Dom.

Cap. 4. V, 4. Putasne benè iraſceris
tu:? f. 418.
Habacuc.

Cap. I. v. I3. Quare reſpicis contem-
ptores, & taces conculcante impio
Juſtiorem ſe f.
V: 14. Facies hominis ſicut piſces
maris. f. 400.
Aggæus.
Cap. I. v. 9. Domus mea delſerta, &
vos feſtinatis unusquisque in do-
mum ſuam. f. 54 8.
CZacharias.
Cap. 3. V. 2. Super lapidem unum ſe-
ptem oculi ſunt. f. 6f.
Cap.5. v. 9. & miſit maſſam plumbeam
in os ejus. f.

Malachias.

Cap. 1. v. 6. E lius honorat patrem. f. 354.
Cap. 2. v. 3. Diſpergam ſuper vultum
veſtrum ſtercus tolemnitatum ve-
ſtrarum, f.

Cap. 3. v. 6. Ego Deus & non mutor.

f. 642.
Cap. A. v. 2. Orietur vobis timerzibus
nomen meum ſol Juſtitiæ, & ſanitas

in pennis cjus. f. 542.

Liber Machabæorum

pr imus.

LCLap. 2. v. 20. Omnis, qui habet Ze

lum legis, exeat poſt me. f. 414.

Qap. 3. v. 44. & congregatus eſt con-

ventus ut eſſent parati in prælium,
& ut orarent & petere nt miſeticor-
diam. f. 316. 317.

Tttt Uuun Cap

Cap. 4. v. 25. Facta eſt ſalus magna in
Iſrael, in illa die. f. 327.
Cap. 9. v. r0o. Abſit iſtam rem facere,
ut fagiamnsab⸗ eis; & ſi appropin-

Anderes Regiſter.

quavit tempus noſtrum, moria-

mur in virtute propter fratres no-
ſtros, & non inferamus crimen
gloriæ noſtræ. f. 652.

—

Neues Deſtament.

Matthæus.

Cn 2. V. 20. Detancti ſunt enim,
qui quærebant animã pueri. f. 63.
Cap. 3. v. 17. Hic eſt Filius meus di-
lectus, in quo mihi benè compla-
„Cui. f. 332, It. Cap. 7. v. I. f. ibid.
Coap. 4. v. I. Ductus eſt ] Eſus à Spiritu
iin deſertum, ut tentaretur à Diabo-
lo. f. 10 5.
v. 9. Hæc omnia tibi dabo, ſi cadens
adoraveris me. f. 516.
v. 10. Vade Sathana, ſcriptum eſt,
Dominum Deum tuum adeora-
bis, & illi ſoli ſervies. f. 516.
V. 35. Circuibat Eſus totam Gali-

læam, ſanans omnem languorem,

& infirmitatem in populo. f. 472.

v. I7. Quà menſuràâ menſi fueritis,

remerietut vobis. f. &r3.
Cap. 5. v. 1I6. Luceat lux veſtra co-
ram hominibus, ut videant opera
veſtra bona, & glorificent Patrem
veſtrum qui in cœlis eſt. f. 467.

V. 20. Niſi abundaverit juſtitia ve-

Ktra pluſquam Scribarum & Pha-

riſæorum, non intrabitis in re-

gnum cœlorum. f. 410.
v. 22. Omnis, qui iraſcitur fratri
ſuo, reus erit udicio. f. 410.

v, 2, Aludiſtis, quia dictum eſt an-

tiquis non mæœchaberis, ego aUI⸗

tem dico vobis, quia ommis, qui:
viderit mulierem ad concupiſcen-

dam eam, jam mæchatus eſt
eam incordeſuo. f. 411.

Cap. 6. v. I. Attendite, ne jaſtitiam

veſtram faciatis coramn hominibus,
ut videamini ab eis: alioquin mer-

cedem non habebitis apud Patrem

veſtrum, qui in cœlis eſt. f. 37,.
Item 44.
v. 19. Neme poteſt duobus Domi-
nis ſervire. f. 6E4.
v. 25. Non poteſtis DEo ſervire. S
Mammonæ. f. 513,
v. 33. Quæxrite primum regnum

DEI, & hæc omnia adjicientur

vobis. f. 526.

Cap. 7. v. y. Ejice primum trabem de

oculo tuo, & tunc venies, ejicere

feſtucam de oculo fratris tui. f. 283.
v. I2. Omnia quæcunque vultis,

ut faciant vobis homines, & vos
facite illis. f. 494.
v. Ij. Attendite à falſis Prophietis,
qui vehniunt ad vos in veſtimentis
ovium, intrinſecus autem ſunt
lupi rapaces. f. 434.

Cap. 8. V. 6. Domine, pPuer meus ja-⸗

cetin

76 6 7.
td, 6
iin

wein
t, lict 1
nuum, e
& rrexit
geruotb.

Hen dedi
. Domine

deſt

leinitt
eriit Weli.
(,lon 28. Ne

Eident vol
mpollunt o
ieteeun, g

Lrpus et
1
ll N,2 Jo
umnells oper

Nd. Lece ege

meun. .

D

cakiam⸗onne

ſte,

unt 13

rnfm
0,

. A
Oriele
—
R
iüdn:
tmaipſdhi
Fiterumclenrt
nen, in!
eamincotkein
6n.1. Ar
elrmn krenttmt
Embamin 4
aln mirt⸗
44
4 Mrprſil 1

ſe 4

oom ſ

„ rt 1
1 4

in

Anderes
cet in domo paralyticus, & malè
torquetur. f. 95. J
v. 24. Ecce motus magnus factus
eſt in mari. f. 1071.
v. 26. Quid timidi eſtis modicæ
figdei. f. 196.
v. 44. Vos ex patte diabolo eſtis,
& deſideria patris veſtri vultis fa-
cere. f. 516.
Cap. 9. v. 4. Quid cogitatis mala in
cordibus veſtris. f. 568.
v. ſ. 6. & 7. Remirtuntur tibi pec-
cCata tua, quid eſt faciliùs dicere,
dimittuntur tibi peccata tua, an
dicere ſurge & ambula? ut autem

A(Lcciatis, quia Filius hominis ha-

bet poteſtatem dimittendi pecca-
ta, dicit paralytico, tolle lectum
ttuum, & vade in domum tuam,
& ſurrexit, & abiit, glorifica-
verunt DEum, gqui talem pote-
ſtatem dedit hominibus. f. 246.
v. 18. Domine filia mea modò de-
functa elt. f. 637.
v. 25. Lenuit manum ejus, & ſur⸗
rexit puella. f. 638. .
Cap. 10. v. 28. Nolite timere eos, qui
occidunt eorpus, animam autem
non poſſunt occidere. Sed potius
timete eum, qui poteſt & animam
& corpus perdere in gehennam.
Cap. II. v. 2. Joannes, cum audi ſſet
in vinculis opera Chriſti. f. 15.
v. 10. Ecce ego mittam Angelum
meum. f. 31.
Cap. 12. v. 36. Dico autem vobis,
quoniam omne verbum otioſum,

Regiſter.
quod locuti fuerint homines, red-
dent rationem de eo in die Judicii.
v. AI. Viri Ninivitæ ſurgent in judi=
cio cum generatione iſta, & con-
demnabunt eam. f. 642.
Cap. 13. v. 25. Cùm dormirent homi-
nes, venit inimicus, & fuperſemi-
navit zizania. f. 119.
WV. 31. Simile eſt regnum cœlorum
grano ſinapis. F. 130.
Cap. I5. v. 19. De corde exeunt cogi-
tationes malæ, homicidia, adulte-
ria, fornicationes, furta. F.
Cap. 16. v. 26. Quid prodeſt homini,
ſiuniverſum mundum lucretur,
animæ verò ſuæ detrimentum pa-
tiatur. J. 5726.
Cap. 17. v. 2. Reſplenduit facies ejus
ſicut Sol. J. 187.
v. 4. Domine, bonum eſt nos hic
eſſe, ſi vis, faciamus hic tria ta-
bernacula, tibi unum, Moyſi
unum, & Eliæ unum. f. 132.
V.26. Vade admare, & mitte ha-
mum, & eum piſcem, qui pri-
mus aſcenderit, tolle, & aperte
ore ejus invenies Staterem,
eum ſumens da eis pro me & te.
F. 399.
Cap.18. v. 35. ⁸Sic Pater meus cœleſtis
faciet vobis. f. 610.
Cap. 21. v. . Ecce Rex tuus venit tibi
manſuetus. f. 237.
Cap. 22. v. 9. Ite ad exitus viarum;
& quoſcunque inveneritis, vocate
ad nuptias, f. 593.
v. 12. Quomodo huc intraſti, non
Tttt UHuuun zꝛ habens

Anderes Regiſter.

habens veſtem nuptialem. F. 582.
v. 13. Ligatis manibus, & pedibus
mittite eum in tenebras exterio-
res. F. 584.
v. 21. Reddite ergèò quæ ſunt Cæſa-
ris, Cæſati, & quæ ſunt DEi,
DEO. F. 624.
v. 39. Diliges. F. 74.
Cap. 23. v. 25. Væ vobis Scribæ & Pha-
rifæi hypocrit?y, quia mundatis
quod deforis eſt calieis & paropſidis,
intus autem pleni eſtis rapina. F.
Cap. 24. V. 16. Fugiant ad montes.
F. 6 51.
v. 44. Vigilate, eſtote parati, quia
quâ neſcitis horâ filius hominis
venturus eſt. F. f.
Cap. 25. v. 40. Quod uni ex minimis
meis feciſtis, mihi feciſtis. E 378.
Cap. 26. V. 33. Etiamſi oportuerit me
mori tecum, non te negabo.
F. 261.
v. 35. Similiter & omnes Dilcipuli
dixerunt. F. 261.
v. 56. Relicto eo, omnes fuge-
runt. F. 262.
Cap. 27. v. 4. Peccavi, tradens ſan-
guinem juſtum. F. 229.
V. 24. Innocens ego ſum à ſangui-
ne Juſti hujus. E. 229.
v. 5ß. Erant ibi mulieres multæ,
quæ ſecutæ erant JEſum à Gali-
læa, inter quas erant Maria
Magdalena, & Maria Jacobi
& Joſe ph Mater, & Mater Pi-
liorum Zebedæi. E. 26r.
Cap. 28. v. I. Veſpere autem Sabba-
thi, quæ luceſcit in prima Sabba-
thi. F. 647.:

Marcus.

Cap. r. v. 40. Domine, ſi vis potes

me mundare. F. 500.

ravit. F. 532.

Cap. 5. v. 7. Cucurrit ad eum, & ado-

Cap. 7. v. 32. Adducunt ei ſurdum &

mutum. F. 47k.

Cap. 8. v. 4. Unde illos quis poterit
ſaturare panibus in fſolitudine.

F. 422.

Cap. 10. v. 2;. Quam difſicile, qui
pecunias habent, in regnum DEi

introibunt. F. 54.

v. 24. Filioli, quam difficile eſt,
confidentes in pecuniis, in re-

gnum DEI introire. F. 5r4.
v. 25. Facilius eſt, Camelum per

foramen acůs tranſire, quam

divitem in regnum cœlorum.
F. 514. .

Cap. II. v. 13. Vidit à longè ficum,
ivit, ut ſi quid inveniret in ea.

F. 646.
Cap. 16. v. 1. Maria Magdalena, Ma-

ria Jacobi & Salome emerunt are-

mata, ut venientes ungerent Eſum.

F. 259.

v. 6. Eſum, quem quæritis cruci-

fixum, ſurrexit. F. 250.

Lucas.
Cap. 2. v. 40. Puer autem creſcebat:,
& confortabatur, & gratia DEI
erat in illo. F. 52. M
v. 42. Aſcendentibus illis Jeroſoly-
mam ſecundùm conſuetudinem
Feſti. F. 74.
v. 46. Et factum eſt poſt triduum
invé-

npo
y
(Nd i
agoren
num 5
lanpelcnn
n ſ,N 1
(3.
G
u, qon
19r.
5 Dred
ugimn bor
AAgitkan
bint inl
(r H
Vtlinsunius

. Aceſ

inze 152
Etreledl
Leapitog
opn;, Net
,
(orn,ſ. Din
¹0 Mayiſte
um eterhan
ꝛ5iles
fuultteipfn
20 Rede re
Lyinret, 1,
Ei quis
bayit
Caſclum, 3
Münhenen
nunſin

H

Aae uh
lau.
GNn
Feununhen
imohen eſ
1.24 Fidh
conddnmd 1
Gun Dlie
11. xiiut

ſornen nn

rten
Eſ⸗
CAr. 11 N
It, bt loln
..
Nrleh
uen cheteet
es,

“

Anderes Regiſter.

Cap. II. V. 25. Kevertar in domunn

invenerunt puerum JEſum in
kemfde α interrogantem eos.
f. 3.
Cap. 3. v. 3. Venit Joannes in omnem
Regionem Jordanis, prædicans Ba-
ptilmum pœnitentiæ in Remiſſio-
nem peccatorum. f. 41.
Cap. 5. v. 5. Præceptor, per totam
noctem laborantes, nihil cepimus.
f. 397.
Cap. 6. v. F. Væ vobis, qui ridetis
nune, quia lugebitis & fle ebitis.
f. 292.
v. 398. Date & dabitur vobis, men-
ſuram bonam, confertam, &
coagitatam, & ſuperefflnentem

Qdabunt inſinum veſtrum. f. 356.
Cap. 7. v. 12. Huc defunctus effereba-

tur filius unius matris ſuæ. f. 727.
v. I4. Acceſſit & tetigit loculum,
& ait, Adoleſcens tibi dico,
ſurge. f. 528. 638.
v. Ij. Et reſedit, quia erat mortuus,
& cœpit loqui. f. 528.

Cap. 9. v. 33. Neſciens, quid dicçeret.

.132.
Cap. 10. v. 5. Primùm dicite pax f 324.
v. 26. Magiſter, quid faciendo vi-
tam æternam poſſidebo? f. 486,
v. 27. Diliges proximum tuum
ſicut te iplum. Ibid. 485. It. 486.
v. 28. Rectè reſpondiſti, fac hoc,
& vives. Ib.
v. 29. Et quis eſt meus proximus?
Ib. 486.
v. 39. Intravit Elus in quoddam
Caſtellum, & mulier quædam

Martha nomine excepit illum im

domum ſuam. f. 261.

meam unde exivi. f. 199.

v. 27. Extollens vocem quædat

mulier de turba dixit, Beatus
venter, qui te portavit, & ube-
ra, quæ ſuxiſti. f. 262.

Cap. 12. v. 2. Attendite à

ſis. f. 435.

Cap. 13. v. F. Niſi pœnitentiam ha-

bueritis, omnes ſimul peribitis. f. 42.

Cap. 14. v. 3. Si licet Sabbatho cura-
re. f. 54I.

v. 19. Juga boum emi quinque, &
eo probare illa, rogo te, habe

me excuſatum. f. 369.

Cap. I5. v. 4. Quis ex vobis homo, qui

habet centum oves, & ſi perdiderit
unam ex illis, nonne dimittit no-
naginta novem in deſerto, & vadit

ad illam, quæ perierat, donec
inveniat eam. f. 38 6.

v. 7. Dico vobis, gaudium erit in

cœlo fſuper uno peccatore pœni-

tentiam agente. f. 38 ½².
V. 14. Poſtquam omnia conpſumaſ-
ſet, abiit, & adhæſit uni civium
regionis illius, & miſit illum in
villam ſuam, ut paſceret por-
cos, & cupiebat implere ven-
trem ſuum de ſiliquis, quos por-
ci manducabant. f. 42 5.
Cap. 16. v. 2. Redde rationem villica-
tionis tuæ, jam enim, non poteris
villicare. f. 444. Item 306.
„. 3. Laudavit Dominus villicum
iniquitatis, quia prudenter e-
cifſet. f. 306.

TPttt Uuuu 3 V. 20.

fermento
Phariſæorum, quod eſt hypocri-

Anderes RKegiſter.

WV. 20. Et erat mendicus quidam no-
nomine Lazarus. f. 148.
GV. 21. 22. 23. & 25. Canes venie-
bant & lingebant ulcera ejus.
Factum eſt, ut moreretur La-
zarus, & portabatur in ſinum

Abrahæ. Mortuus eſt autem

& dives, & ſepultus eſt in infer-
no. Recordare, quia recepiſti
ℳ₰ . . .
bona in vita tua, & Lazarus ſimi-
liter mala, nunc autem hic con-

ſolatur, tu verò cruciaris. f. 148.

(WCap. 7. v. 1zʒ. JEſu Præceptor miſerere
v. 32. Memores eſtote UIxoris Loth.
f. 46.
Cap. 18. v. 12. Jejuno bis in Sabbatho,
Doecimas do omnium, quæ poſſi-
deo. f. 457.
v. 41. Domine, ut videam. f. 465.
Cap. I19. v. 21. Cùm appropinquaſſet

IEſus Jeruſalem videns civitatem

Hevit fuper illam. f. I.
v. 43. Circumdabunt te inimici tui
wallo, & coanguſtabunt te un-
dique. f. 450. J
Cap. 21. v. 25. Erunt ſigna in Sole &
Luna; & ſtellis, & interra preſſu-
ra gemium. f. 1.
v. 34. Attendite vobis, ne graven-
tur corda veſtra crapulà & ebrie-
tate, & curis hujus ſeculi, & ve-
niat ſuper vos repentina dies illa,
f. 435.
(Cap. 22. v. 24. Mulieres quædam ex
noſtris terruerunt nos. f. 261.

V. 43. & 44. Factus in agonia proli-

rentis in terram. f. II.
Cap. 23. v. 27. Sequebatur autem il=
lum multa turba mulierum, quæ

Joannes.
Cap. I. v. 23. Tu quis es? quid dicis de
te ipſo? f. 30.
Cap. 2. v. I. Nuptiæ factæ ſunt. f. 84.
Cap. 3. v. 3. Niſi quis renatus fuerit
ex aqua & Spirit Sancto, non po-
teſt introire in regnum DEi. f. 42.
v. 19. Dilexerunt homines magis
tenebras, quam lucem. f. 168.
Cap. 4. v. 46. Erat quidam Regulus,
cujus filius infirmabatur Capharna-
um. f. 597.
v. 48. Niſi ſigna & prodigia videri-
tis, non creditis. f. 600.
Cap. 6. v. II. Accepit Eſus panes, &
cuùm gratias egiſſet, diſtribuit.
f. 211. =
v. 7I. IInus ex vobis diabolus eſt.
Cap. 8. v. 44. Vos ex patre diabolo
eſtis, & deſideria Patris veſtri vijl-
tis facere. f. 331. Item mendax eſt,
& pater mendacii. f. 372.
v. 46. Quis ex vobis arguet me de
peccato. f. 22294..
Cap. 9. v. 4. Veniet nox, in qua nemo
poteſt operari. f. 44 5.
Cap. I0. v. II, Ego ſum Paſtor bonus.
f. 298.

Cap. 11. v. 33. Infrenuit Spiritu, Stur-

bavit ſe ipſum., f. 638.

v. 43.

xis orabat, & factus eſt ſudor
ejus ſicut guttæ ſanguinis decur

Flangebant, &lamentabantur. f. 26r.

4—

ee⸗
homn
A eo⸗ 47 1

1
CN. 14 71
Ginsl
“ Non t.

h. Nln

oligus ini
o⸗

e lt V.

hebiisde⸗

(N N1 l

., Moodh
r.
oAn. 1. 6
uitigerun

()20.7 19.

3

ermeum,

mu, & 4

6

0A
9 7en. Etac

ee⸗ utſi

ſe iros a

Auuleretih e
,a4. M

(Wrenn Catceten
fiuirligno.

6e Statinte
mblg, 8
onnia oſti
Pmtk loln
Ghi hr
Wbn El

ſte
misbn l
ju
tenitinene
ien
um wolt Aln
l
Iur
ArIH
tio l
url Mal

. eNs

uun A Kinit
Nkinmirnig
H. ern
xebnt, .
1 4 k
ajuänniin⸗
⸗

e l laß⸗

n. ſ
rL au⸗

3

, 7
n t⸗

Anderes Kegiſter.

v. 4 ³. & 4 ¼. Lazare veni foras.
Solvite & ſinite eum abire. f.
Cap. 13. v. 31. Nunc clarificatus eſt
Flius hominis, & DEus clarificatus
eft in eo. f. 18.
Cap. 14. v. I9. Non vos elinquam
orphanos. f.
v. 27. Non tarbetur cor veſtrum,
neque formidet. f. 343.
Cap. 17. v. 12. Hæc mando vobis, ut
dliligatis invicem, ſicut dilexi vos-
f. 490.
v. 27. Et vos teſtimonium perhi-
bebitis de me. f. 330.
Cap. 16. v. 2. Plorabitis, & flebitis
vos, mundus autem gaudebit.
f. 291.
QOap. 18. v. 35˙. Gens tua & Pontifices
tui tradiderunt te mihi. f. 228.
Cap. 20. v. 19. Erant congregati pro-

pter metum. f. 261. Stetit in medio

eorum, & dixit eis, Pax vobis.

f. 265.
Acta Apoſlolorum

Cap. 9. v. 2. Et accepit Epiſtolas in Da-
maſqum, ut ſi iquos inveniſſet hujus
vie Liros ac Mulieres, vinctos
perduceret in Jeruſalern. f. 138.
Cap. 1I0. v. 24. Miſit eos cuſtos in inte-
riorem carcerem, & Pedes eorum
ſtrinxit ligno. f. 23.
V. 26. Statim terræ motus factus eſt
magnus, & ſubitò aperta ſunt
omnia oſtia, & unwerſorum
vincula ſoluta ſunt. f. 23.
Cap. 17. v. 28 In. ipſo enim vivimus-
movemur, & ſumus. f, 65,

Cap. 23. v. 3. Pereutiat t te DEUIS pa-
ries dealbate. f. 44 3.
Cap. 26. v. 29. Opto apud DFum non
tantùm te ſed etiam fieri tales, qua-
lis ego ſum, exceptis vinculis his.
f. 17.

Epitola pauli
Ad Romanos.

Cap. 3. V. 2. Que em poluit DEuspro-
pitiatorem per fidem in ſanguine
ipſius ade oſtenſionem juſtitiæ ſuæ
propter remiſſionem præccdontium
delictorum. f. 254.
Cap. 6 v. 4. Quomodo Chriſtus ſur-
rexit à mortuis per gloriam Patris;
ita & nos in novitate vitæ ambule-
mus. f. 252.
v. 2. Scientes, quòd Chkriſtus re-
ſurgens ex mortuis, jam non
moritur, mors illi ultra non do-
minabitur. f. 25/2.
Cap. 3. v. 16. Spiritus Sanctus teſtimo-
nium dat ſpiritui noſtro, quòd ſi-
mus filii DEi. f. 331.
v. 32. Proprio filio ſuo non pepercis
DEus. f. 229.
Cap. 9. V. 2. & z. Triſtiria mihi magna
eſt, & continuus dolor cordi meo,
optabam enim anathema elſſe à Chri=
ſto pro fratribus meis. f. 491.
Cap. 12. v. I5. Flere cum flentibus-
gaudere cum gaudentihus. f. 327.
Cap. 10 v. 17. Fides ex auditu. f. 588.
Cap. 13. v. 7. Cur honorem, hono-
xem, cui vectigal, vectigal, f.

Anderes Regiſter.

Ad Corinthios prima.
Cap. 3. v. 16. Neſcitis, quia templum
Dei eſtis vos & Spiritus DEl habi-
tat in vobis. f. 269. Item 467.
Cap. 5. V. J. Omnino auditur inter vos

24. & 5. Jam judicavi eum, qui
ſic operatus eſt, tradere ſathanæ in
interitum carnis, ut Spiritus ſal-
vus fiat. f. 154
v. II. Si is qui frater nominatur inter
vos, ſit fernicaton, aut avarus,
aut idolis ſerviens, aut maledi-
cus, aut ebrius, aut rapax, cum
hujusmodi nec cibum ſumere.
f. 438.
Cap. 7. v. 28. Tribulationem tamen
carnis habebunt hujusmodi. f. 557.
Cap. 9. v. 27. Caſtigo corpus meum &
in ſervitutem redigo. f. 44.
Cap. 10. v. 4. Petra autem erat Chri-
ſtus. f. 65.
v. 27. Si quis vocat vos infidelium, &
vultis ire, omne, quod vobis ap-
ponitur, manducate. f. 438
Cap. II. v. 3. Quod ſi nos metipſos
dijudicaremus, non utique judica-
remur. f. 13. .

Cap. I3. v. 2. Etſi habuero fidem ita,

ut montes transferam, Charitatem
autem non habuero, nihil mihi pro-
geſt. f. 595. W
v. 4. Charitas non æmulatur.

f. 556.

Cap. 15.v. 10. Non ego ſolus, ſed gra-

tia DEl mecum. f. 40.

fornicatio qualis nec inter gentes.

Secunda.
Cap. I. v. I2. Gloria noſtra hæc eſt;
teſtimonium Conſcientiæ noſtræ,
quèòd in ſimplicitate, & gratia DEf
converſati ſumus in hoc munde.

f. 3zr.

v. 22. Dedit nobis pignus Spiritus.

f. 354.
Cap. 3. v. 7. Ita ut non poſſent inten-

dere filii Iſrael in facicm Moy ſis

Ad Galatas.

Cap. ʒ. v. II. Juſtus ex ſide vivit. f.

4°

Cap. 6. v. I. Fratres, & ſi præoccupatus
fuerit homo in aliquo delicto, vos,

qui ſpirituales eſtis, hujusmodi in-
ſtruite in ſpiritu lenitatis. f.286.
v. 10. Dum tempushabemus apere-
mur bonum. f. 40. OWM

Ad Epheſio.

Cap. 4. v. 3. Nolite contriſtare Spiti⸗

tum Sanctum, in quo ſignati eſtis

in die redemptionis, f 3 55.
v. 26. Sol non occidat ſuper iracun-
diam tuam. f. 42a1. ð
LCap. 6. v. 4. Educate fillios roein
diſciplina, & correctione Domini.
f. 54. =

v. 5. Servi obedite Dominis carna-

libus cum timore, & tremore in
fimplieitate cordis, ſicut Chriſto
non ad oculum ſervientes, quaſi
hominibus placertes, ſed ut ſervi
Chriſti, Facientes voluntatem
DEI, ſcientes, quòd unusquis-
que, quod fecerit bonum, hoc
recipiet à Domine. f. 97.
V. 9.

1b. I, V. 10.

“ ſaulkfcci

lben

tenptio
xrrcnotli

win

4

en non pel
tniin rirun
ſrkli

Cometticoru

Ulemneger

rior, .9)

ð

imidum in
IIEYmetgu
um Ceid

AIImo

lnz nel baber
Pnih irtt
EsKeae⸗
Meuisyy

ſe
d
l. V G
tſtinoninn .
14*
dnſnt⸗
wnretlati lin
uehni
i.
ae Mli lunt

1
0 mmen
Noprerponm

MAC

Caér t
Werihonun

ihinnlacn
v.1. Dumm

nng4
180 F4 ;

ee
DH lam⸗

2
4

Anderes Regiſter.

v.2, duomiam iblorum ge welter
Dominus eſt. f. 99.
v. 16. in quo poſſitis omnia tela ne-

Cap. 1. v. S. Teſtis mihi eſt Deus quo-
maodè cupiam omncs vos in vi-

ſceribus Eſu Chriſti. f. 292.
Ad Coloſſenſes.

Cap. I. v. 10. In omni opere bono

fructificantes. f.
v. 14. habemus per ſanguinem ejus
redemptionem in remiſſionem
peccatorum. f. 253.
v. 24. Adimplee ea, quæ deſunmt
Ad Timotheum Imo.
Cap. 2z. v. I2. Docere autem mulie-
renm non permitto, neque domi-
nari in virum, led eſſe in ſilen-

Cap. 5. v. 8. ſi quis ſuorum, maximè

domeſticorum curam non habet,
fidem negavit, & eſt infideli de-
terior. f. 99.
Cap. 6. v. 9. qui volunt divites fieri,

incidunt in deſideria nociva,

quæ mergunt homines in interi-
tum, & perditionem. f. 524⸗

Ad Timotheum IIdo.

Cap. 3. V. I. habentes quidem ſpeciem
pietatis virtutem Z⸗ abnegan-
tes, & hos devita. f.

R.T. Leonis Wolff II. Dom.

QJuilſimi ignea extinguere. f.,589.

Cap. 9. v. 14. ſanguis Chriſti emun-
dabit conſcientiam noſtram ab
operibus mortuis f. 5 10.
v. 27: ſtatutum eſt omnibus he-
minibus ſemel mori, poſt hoc,
Judicium. f. 329. Itén.
Cap. 0. v. 38. Juſtus ex fide vivit.
Cap. II. v. 6. ſine ſide impoſſibile eſt
85 placere Deo. f. 58 8.
Jacobi Epiſlola
Cap. I. v. 17. omne donum deſur-

ſum eſt, deſcendens à Patre lu-
Petri Epiſtola Ima. *
Cap. 2. v. 21. Chriſtus paſlus eſt pro
nobis, vobis relinquens excm-
xlum, ut ſequaznini veſtigia ejus.
22
Cap. 3. v. 7. viri Cohabitantes ſecun-
dùm ſcientiàm. f. 87.
Cap. 5. v. 8. Fratres ſobrii eſtote, &
vigilate, quia adverſartius veſter
diabolus, tanquam Leo rugiens
circuit, quærens quem devoret.
IIda.
Cap. 2. v. 2I. melius erat illis, non
cognoſcere viam juſtitiæ, quam
poſt agnitionem retrorſum re-
verti. f. 593.

XXXX Ad

XyyYyy

Joannis Epiſtola Ima.

peccatis noſtris, non pro noſtris
autem tantum, ſed & pro totius
mundi. f. 44. Item f. 255.
v. 16. Omne, quod eſt in mundo,
& concupiſcentia carnis, & con-

cupiſcentia oculorum, & ſuper-

bia vitæ eſt. f. 179. Item f. 576.

Cap. 3. v. 3 I. ſi cor noſtrum non re-

prehenderit nos, fiduciam ha-
bemus ad Deum, & quidquid

petierimus, accipiemus ab eo.

f. 323.
Cap. 4. v. 16. Chariſſimi, diligamus
nos invicem;, quia Charitas ex
Deo eſt. f. 48s8.
Cap. 5. v. 7. tres ſunt, qui teſtimo-
nium dant in cœlo, Pater, Ver-
bum, & Spiritus Sanctus. f. 332.
v. 8. & tres ſunt, qui teſtimonium
dant in terra, ſpiritus; aqua, &
ſanguis. f. 3373. —
IIcda.
Cap. 2. v. 20. ſides ſine operibus mor-
tua eſt. f.

Cap. 2. v. 2. Ipſe eſt propitiatio pro

Anderes Regiſter.

bus, & qui ſedebat ſuper eum,
habebat arcum, & data eſt ei

5

corona. f. 29 5. 22
y. 8. ecce, vicli cquum pallidum-,
S& qui ſedebat ſuper eum, ne-
inen illi mors, & infernus ſe-
quebatur eum. f. 45 ..
Cap. 8. v. r13. væ 1 vr væ!. habi)
tantibus in terra. f. 51 8,.
OCap. 12. v. I7. Qui cuſtodit mandata
Dei, habet teſtimonium JEsU
Chriſti. f. 3z30%.

nuptiarum Agni vocati ſunt.
Cap. 2I. v. 27. non intrabit in eam
aliquid coinquinatum aut abo-
minationem facicns. f. 592.
Cap. 22. v. I 5. foris canes, & venefi-
fici. & impudici, & homicidæ,

& idolis ſervientes. f. 42 0.

7 òèͤMä 12

—⸗

Dunt⸗

eſec⸗
ef

llen .

ſonpzin
Dee Morgen

H 66 D2,.

llcuben an
( Puneten

(fen 5, 47,

nbud dur
ilbatretter
s,on d.

ſſender Bo

6

lbs Nohe
ſ.
ounnden S
gch9 denn

oſheiſtein

☛ = —

Inn und

hio vider

etOtt ats⸗

giſten D

Unſeli ge
fuſui

Ube

rkis
ki
NrOd. H „
1. , ſiin

C gi

en i
Clebunem!
rs eln
umiduinten

e

(Neiki t

nmpenmn
i,1.
il ainn
Pinzialeninn
n I. Kne

la. Lim

rilns

Der vornehnſten Sachen⸗ ſo in dieſen Sonn⸗
Predigen Merckwuͤrdig abge ⸗/

tags

handlet werden.

1 Litters C. Lgnifßcat Conceionem. D. Dominicam. F. rolium.

A.
l etſi chin⸗ den hel⸗
len Morgen Chriſto zu Dienſten.
C. 53. D. 23. pent. f. 647.
Aberglauben an des Guguggeſchrey /
und Planeten⸗Leſen ꝛc. C. 4. D. 4.
Adv—en. f.

47.
Adam wird durch den Faul⸗ Schlaff

ein Ubertretter des Goͤttlichen Ge⸗
bolts. c. 11. d. y. Epiph. f. 122;;5.
Aengſten der Buß⸗ Verſchieber in den
Sierbs Noͤthen. c. 4. d. 4. Adv.

Aichbgum dem Suͤnder verglichen.
c. 39. d. 9. Pent. f.
Angeſicht iſt ein Spiegel des Hertzens.
c. 17. d. 2. quadr. f. 19.
Anſchlag wider die Fromme/ brau⸗
chet GOtt als Mittel die Fromme
zu beſchuͦgen⸗ C. 6. vig. Epiph. f. 64.
Amipathia, oder Wider⸗Natur zwi⸗

ſchen dem Wolff und Schaaff

c. 37. d. 7. pent. f. 4,m9.
Arbeitſamkeit vertreibt den Teuffel.
c. II. d. 5 Epiph. f. 126.
Auſſatz iſt die helichſte Preſthafſtig⸗
keit des Leibs. c. 4. d. 13. pent. f.
492. Iſt ein burgerlicher Todt. ib.
wird mehr uͤbernatuͤrlich / als na⸗
tuͤrlich gereiniget. ib. wird offt ver⸗
henget wegen einer begangenen
Suͤnd. ib. Iſt ein Vorbild der
Suͤnd ꝛc. Ibid. fol. 5or. was er in
dem Leib wircket das wircket die
Suͤnd in der Seel. Ibid. 502. wie
er zu curieren ſeye. Ibid. fol. 505.
& leq.
Attendite, iſt ein merckwuͤrdiges
Wort, c. 37. d. 7. pent. f. 4 4.

B.
B Armhergigkeit GOttes machet
denen Suͤnderen groſſen Troſt.
c. 43. d. 13 Pent. f. 510.

XLyxx ZByyy 2

Bäͤrn ſeynd von von Natur faul / und n o

ſchlaffſichtig. .11. d. 5. Epiph. f. 128.
Betrug bey dem Opfferen / und Ze⸗
hendauslegen. c. 52. d. 22. pent. f.6z2.
Fluch uͤber ſolche Betrieger. ibid.
,633.

Beichten / und oommuniciren zu der
H. Weynacht⸗Zeit erfordert das

Concilium Toletanum. c. 4.

Begraͤbniſſen

ſeynd eine Schul der

Weißheit. c. 48. d. 15. pent. f. 527.
Beredtſamkeit hat groſſe Wuͤrckung.

c. I4. d. ſexag. f. 176.
Berle muͤſſen under einem hell⸗heileren
Himmel zur Zeittigung kommen.
c. 25. d. 2. paſch. f. 292. under dem
. Tonner⸗Welter ſiehen ſie ab. ibid.
Beten bey dem Ave Maria Leithen zu
der heil. Oſter⸗Zeit / und Sonntaͤ⸗
gen / warumb es ſolle ſtehend ge⸗
ſchehen. c. 2. d. Keſurr. f. 25.
Bet⸗Taͤg in der H. Creutz⸗Wochen/
ſeynd geiſtliche Feld⸗Zuͤg. c. 28. d.
F. paſch. f. 317. Seynd ein altes
Herkommen. ibed. f. 320. davon ſoll
man ſich durch kein Arbeit abhalten
laſſen. ibid. f. 32r. è
Bienen geben eine Lehr / wie ein from⸗
mer Chriſt in Tugend⸗Wercken

Arbeiten ſolle. c. 3. d. 3. Adv. f. 3.

Blindheit an den Augen des Leibs
ſchaffet Nutzen. Exempla. c. I7. d.
quinquag. f. 770. der Seelen Blind⸗
heit iſt zu foͤrchten / und zu beklagen.
ibid. f. 170. der Jeroſolymitaner wird
von Chrifſto beweint. ibid. f. 272.

Regiſter.
Bruͤllen oder Augenſpiegel werden

Buß iſt nothwendig eine Todtſuͤnd

Solle nicht verſchoben werden. ib.
f. 45. In den Todt⸗Beth iſt ſie ge⸗
faͤhrlich / doch nicht gar unmoͤg⸗
lich ibid. f. 49.
Buß⸗Wuͤrckung der Niniviter hatte
groſſen Verdienſt bey GOtt. c. z.
d. 23. Pent. f. 64 2.

C.

CAlvini und Lutheri Laͤſterungen
wider der Catholiſchen Creutz⸗
Gaͤng. c. 28. d. 5. paſch.
den widerlegt. ib. f.
Chriſtus hat den Mangelleidenden an
Brod und Wein wunderſahme
Fuͤrſehung gethan. c. 19. d. 4. quad.
f. 21r. Seine Haͤnd werden einem
Acker verglichen. ibid. f. 212. zu ſei⸗

nem Todt haben unterſchiedliche

geholffen. c. 20. d. y. quad. f. 22.

Seine Aufferſtehung erſchroͤcket
die Waͤchter bey dem Grab. c. 22.

d. Reſurr. f. 251. Iſt ein Form un⸗

ſerer zweyfachen Aufferſtehung. ib.
f. 252. Warumb er dem Frauen⸗

Volck nach ſeiner Aufferſtehung er⸗
ſtens erſchienen. c. 23. d. Reſurr. f.
261. Als ein wahrer Mittler und

Friedſtiffter haltete er ſich in der

mitte. c. 24. d. I. paſc. f. 266., Iſt
gleich als ein Artzt in die Welt / wie
in ein Spital kommen. c. 41. d. rI.

pen. fol. 471. Ilt wegen unſerer
Suͤn⸗

f. 318, wer⸗

H edlgen
iber 4
Phen
u
Cotrkton li
Genngn

44.

Med
42
ℳEint.
(ickit
du⸗ e
utCi
6 ni rc⸗
Gipnppen
u ti⸗
ltEſeuc
ſhuragtr

—

. Pcſung
d roch
ESßhubigkeie
uftande
D ſen 4,d,
ieſtevon

ſ worde

(.
Ulſkatit G.
Putbmnons ie
n c. 44,0
nſt Gt
iſtceni
hn t9
hen dn
ulſeſſti

—

nan
ndedlt
Ginge 2lr
Un wdtk
iwihrt

hiittn
od
ie

Aertetüttn
Urum

— 2

õ

—
—,

–
——,,

S=

= =£

—
=
—
SE

Danckſagung oder Deo gratias vor

Drittes Regiſter.
Suͤnden einem Auſſaͤtzigen gleich Heyden ſeynd gehalten worden. ib.

Predigte wider die Geld⸗Liebe. c.

44. d. 14. pent. f. 1.

Correction der Fehler iſt zwar moleſt,
aber nothwendig / und nuͤtzlich e.2 .

d. 2. paſc. f. 291. Iſt ein ſchoͤnes
Liebs⸗Stuͤck. ibid. f. 283. Solle mit

GDttes. ib. f. 10;3. 14
Dictamnum, oder / wilder Polley ſol⸗
le die eingeſchoſſene Pfeil aus dem
Leib ziehen. c. 50. d. 20. pent. f.
Dyptas ein Schlang verurſachet mit
ihrem Gifft einen unerſaͤttlichen

Guͤtigkeit vorgenommen werden. Durſt. c. 36. d. 6. pent. f, 429.

ibid. f. 286.

Creutz Chriſti wird den Chriſten zu eis.

nem Merck⸗Zeichen geſetzt / ſie von
Suͤndigen abzuhalten. c. 20. d. 5.
quad. f. 233. “
Creutz⸗Scheuche Menſchen beklagen
ſich unrecht wider GOtte c. a. d. 2,
Adv. f. 15. & ſeq. 2ð

und nach dem Tiſch iſt eine
Schuldigkeit. c. 19. d. 4. quad, f.
216. S&& ſelc —
Delphin lieben die Stimm des Men⸗
ſchen. c. 34. d. 4. pent. f. 409.

Dieb / wie ſie von Stehlen ſeynd abge⸗
. ſchroͤckt worden. c. 20. d. 5. quad.

F2z4.
Dienſtbarkeit GOttes / und des

Mammons koͤnnen nicht beyſam
ſtehen. c. 44. d. 14. pent. fol. 514.
Dienſt GOttes iſt leichter als der
Welt. ib. f. 515.
Dienſtbothen / wie ſie dienen ſollen. c.
2. d. 3. Eph. f. 97. Ihnen wird ein
guͤldener Denck⸗Pfenning Domi-
Lani yerehrt / ib. k. 97, wie ſie bey den

EHebeſchwerniſſen machen ringer
die wohlerzogene Kinder. c. 5. d.
poſt Nativ. Doth. f. ß 2.
Ehebruch / wie er in dem alten Geſe⸗
tzen an den verdaͤchtigen Perſonen
ſ probiert worden. o. 47. d. 7. pen.
Eheleuth die wohl im guten eins ſeynd /
ſeynd unuͤber windlich. c. S. d. 21
Epiph. f. 86. Sollen eines Willens
ſeyn. ib. f. 86.
Ehemaͤnner / wie ſie in der ehelichen
Bewohnung ſich verhalten ſollen.
c. 8. d. 2. Epiph. f. 86. Sollen ihr
Eheweiber mit Beſcheidenheit tra⸗
Gtiren. ibid. f. x7.
Eheweib kan mit Gehorſamen uͤber
ihren Mann Meiſter werden. c. 8⸗
d.2. Epiph. f. 88. Solle ſich uͤber den
Mann nicht ſtuͤtzig erheben. ib. f. dy.
die ſo ihren Mann ehret / verdienet
auch geehrt zu werden. ib. f. .
Ehrſucht iſt wie ein Schlang zu mei⸗
den. c. 37. d. 7. pent. f. 4.
Elend⸗Thier curieret ſich ſelbſt mit ſei⸗
nem Klau von dem hinfallend. c. 50.
d. 20. pent. f. 60. —
Exxx Yyyy, Elte⸗

.

Drittes Regiſter.

Elterenſollen ihre Kinder von Jugend

uf wohl erziehen. c. y. d. poſt Nat.
Efn. f. ʒ. was ſie ihre Kinder in
den erſten Jahren lehren ſollen. ib.
„55. ſollen ihre Kinder zu keinem
Stand zwingen. ib. f. 9.
Engel ſeynd von GOtt erſtens erſchaf⸗
fen werden. c. 19 d. 4. quad. f. 21z.
Engel / oder Teuffelerzeigen ſich in dem
Hertzen des Menſchen nach Be⸗

ſchaffenheit ſeiner Gedancken. c. 48.

d. 18. pent. f. s69.
Erdbidenthun wunderliche Wirckun⸗
gen. c. 570, d. 20. pent. f. 797.
Erkaninuß ſeiner ſelbſten iſt die beſte
Wiſſenſchafft. c. 40. d. 10. pent. f.
Erſte in dieſer Welt / wie ſie auch in
der anderen koͤnnen die erſten wer⸗
Deun. c. 13. d. ſept. f. 1(93.

umph Chriſti. c. 21. dom. 6. quad.
f. 23z9. bedeutet ein ſuͤndige Seel.
ib. f. 239. haben ſchoͤne Lehren ge⸗
ben. ib. f. 240. mit Exemplen erwie⸗
ſen. ib. ware ein befreytes Thier /
das nicht zu dem Opffer hat ſollen
gedoͤttet werden. ib. f. 24
Eva hat mit Luͤgen den Teuffel uͤber⸗
troffen. c. z2. d. 2. pent. f. 373. hat
die Wort GOttes verderbt mit
Drepyen Luͤgen. ib. 373. ware ein an⸗
dere pandora. c. 43. d. 13. pent. f. 499.
Exempla von wunderſamen Biegen
der Baͤumen. c. 22. d. 2. pent. f. 376,.
Eyfferſucht wird dem Feuer vergli⸗
chen. c. 47. d. 19. pent. f., 556. verur⸗
ſachet groſſes Ubel. ib. f. 65y7. dero
Beſchreibung. ib. f. 357.

2

”M
5 ==“ 5

. 4

S gleich ausgewartet. c. 1z. d ſept. f.
Feuren / Feurabend / Feurtaͤg was ſie

ausweiſſen wird exemplicirt. c. 46.

d. 16. pent. f. 544. heiſt nicht am

Feurtag mußig gehen / auch nicht

der Wolluͤſten pflegen. ib. f. 4 .
Feurtag wird verkehret durch die
Kauff⸗ und Handelsleuth. Item
durch die Handwercker ꝛc. ltem
durch Hetzen und Jagen. c. 46. d.
16. pent. f. 48 & ſeg.
Fiſch / das Meer Kalb genant / wegen
des Schlaffens den ſchlaffſichtigen
Menſché verglichen. c. 34. d. 4. pen. f.

Fiſcher bey der Nacht / und bey dem

Tag ſeynd groß unterſchieden / auch
in dem Fangen, c. 34. d. 4. pent.f 39.
Fiſch⸗Kaͤder mihil, oder nichts / will
den geiſtlichen Fiſchen nicht ſchme⸗
Icken. c. 34. d. 4. pent. f. 929.
Fliehen / oder gegen ſeinem Feind ſte⸗
hen / und Streiten / welches nuͤtzli⸗
ſcher ſeye. c. †4. d. 24. penr. f. 6 t.
geachtet. ib. f. 6s.
Fliegen⸗Wedel dem Weibs⸗Volck
zum Neuen

Fluͤchtige Soldaten werden wenig

Fluch GOttes uͤber die gehoͤrloſſe
Suͤnder. c. 41. d. II. pent. f. 483.

Frauen⸗Volck bediente Chriſtum in
dem Leben / in dem Sterbẽ / und nach

ſeinen Todt. c. 23. d. Reſi urr. f. 262. ihr

Dertzhafftigkeit iſt wunderlich. ib. f.
Fried kan GOtt allein geben / .28.4. .
Palſc f. 323. ſoll durch das alggemueine
e⸗

Jahr verehrt. c,7. d. 1.

6NKld
beſhef
nfſit.
((torundnan
Edberneh
1 Eole ni,
erb
godis Tiuf
ynckenſtürkte
lm c 43.6
actenden S
(lihe Heilig
uuuſden undye⸗
logoterſen
MEerene.

ſ vedie
Mtc. 6 d.0,
(chlg geiche
Ihhenc.z
ſgͤſenddn
Auingifhen

4 Fuͤrſichtigkeit GOttes uͤber die Men

Gebet begehrt werden ib. f. 3z23. ver⸗
ur ſachet Freud. 1b. f. za. muß durch
Krieg / und der Sieg durch das Ge⸗
bet erhalten werden. ib. f. 3z2 6.

Fuͤn fternuͤſſen werden mehr geliebt / als
das Licht. c. 15. d. quinquag. f. 168.

waren under den Plagen Pharaonis
der ſchroͤcklichſten eine. ib. f. 169.

Rſchen durch ein Augob dem ſcepter
füͤrgeſtelt. c. 6. Vigil. Epiph. f. 6f.

wird durch widerwertige Mittel
verckſtellig gemacht ib. .65.

Fuͤrwitz des Weibs ware der ruin und
Fall des gantzen menſchlichen Ge⸗

. ſchlechts. c. 7.. Epiph. F o37.

Aſt Kleid / wie es vor Zeiten mu⸗

G ſte beſchaffen ſeyn. c. 49. 4. 19.

pen. f.

4 pen-ES8st. ð
Gebet vor und nach dem Tiſch kan das

Brod vermehren. c. 19. d. 4. quad. f.
212. Solle niemahls unadenu⸗

gang des Teuffels. ib. . 219.

„werden. ib. F. 218. verhuͤtet allen Zu⸗

