Der Seelen Außſatz die Suͤnd/ ſ

offtermahls auch den Außſatz des

Leibs verurſachet / zu vertreiben

wird ein bewertes Curativ- voder

Heyl.⸗Mittel angezeiget. f. 498

Die vier und viertzigſte
Predig.
An dem vierzehenden S. onntag

nach Pfingſten.
Thema.

Non poteſtis DEO ſervire, 8& Mam-

monz. Matth. c. 6. v. 25.

Ihr koͤnt nicht GOtt dienen/ und dem

Mammon.

Innhalt.
Ein Mammoniſt / oder Geld⸗ Die⸗
ner wird zeitlich an dem Leib / oder
ewig an der Seelen geſtrafft / we⸗
gen der Unmoͤglichkeit zugleich
GOTT/ und dem Geld zu die⸗

nen. Das Geld und der Geitz/

bringen manchen ans Creutz / des

geirlichen Spotts / und ewigen

Die fünff und viertzi ſte
. Predig.

An dem fuͤnffzehenden Sonn⸗

tag nach Pfingſten.
T hema.

Ecce defunctus efferebatur filius uni-

ous matris (luæ: Luc. C. 7. v. 12.

Sihe da trug man einen Todten nte⸗
qus/

S Aute

fnt ſch
in u

Vile der
oleinen
ſenin den
(hent/ und
eniſen
ſig wochi

int

her nenſ
NSprich⸗
ſt dheig
6f Cpel da
i entſent
in ghelett,
hfn

”MMUD
Silen! Mi der ein eini —
zutter war. iniger Sohn ſeſiſter
gumniit Dir Geſtorden n. Sohn ſeiner. Die ſie
S Kaimn gibe begte krole 1 Andenßſtebewhen jertztgſte
83. E e Keg nge Lonntes
nninhe ich leben / 1 ugend uᷣ Sönden Oi Tbem S=ð
. ben moͤ und en uͤben / Ehri Diſen 4..
a Di gt. dar. dlich ſeelig Rie Duſoe liehen. *
u Nn ue An de urde viertzigſte efeſct ang
v Si licet ſab 7 hbem ſten. 8 mmme, ann es einkſteher er ic ein
Deminf t abbatho 4. des Lei verzehr mal uͤbe ein
m Ge z. curare? L f. eibs/ hret es er Hand
nin igun Geziemet es ſi re? Luc. c. 11. l. 54. und auch das Hand
e6 . geſund zu ſch, an den G u4. Die ““ñJV er Seelen.
G d zu machen. Sabbath ie acht un
NI Wei Inn und vien
n Pnal HSS der hae An dem a Predig. rtzigſte
Gufung in dena⸗ euffeldie Ehr/ az chend
gigbid tagorern den Krhen heiligen ſo rach Pfin en Sonnt
nt Peimitſentd erheyben hot⸗ J . Sſto.
. liche / ur en wer ag hind 5 uid co —. emd.
frin iche / und ſchaͤ rden du durch Rri ogitatis mala
denanendh gedan⸗ et in goidbus ve
d ruͤhren ein uch / Der ncket ihr arges ine
eſc, Ki Aien benl ee, an Deren? et ihr arges in euren
wiß ein heſo heilig H peen . eurem
P wird apell darbe er Teuffel keine Man ſag nnhalt.
S len ꝗ erwieſen wi y haben. will man gt zwar di
ohn de rer Zeelie . in ſolhe Ta Alſo an rüintten erſte Hund
N geſtraffet werde die Veri⸗ ſol⸗ iende daß en di ich aber ſol
e neiden Pr. eh⸗ etae, weendes geeiafghe⸗
den ei e des daleich ſolle er⸗
f. 568. auferfolgen⸗

Die

Oq ꝗqq⸗

. Kegi iſter.
Die neun und viertzigſte? An dem ein und zwantzieſten

Predig. Sonntag nach Pfengſten.
An dem BerenGSonnreg e
6 i,s ſen. Sic Pater Meus cœleſtis faciet vobis.

Quomedo huc intraſti, non habens

veſtem nuptialem Natt. Cc. 22

v. 12.

Wie biſt du herein köͤmien/ und

haſt kein Do irnlches lei

En.
Dis horbzeitic Kon wird zeigen/

ob einer geweſen ein recht glanbiger
Chriſt / und zu dem himmliſchen

Hochzeit⸗Mahl zula ſig/ oder / in
E manglung ſolches Kleids zu ver⸗
ſtoſſen / und in die aͤuſſe⸗ keinten
= nuß zu werffen ſeye. k Sa.

Die fuͤnfftzigſte: Predig.

An dem zwantzigſten Sonntag
nach Pfingſten.

T hema.

Erat quidam Regaläs, „ cujus Fili-
us: infitmabatur Capharnum. Joa

c. 4. V 46.

Es was ein Koͤniglein/ deſſen Sohn

lage Kranck zu Capharnaum.
Innhalt.
692% curieret und machet ge⸗
ſund die krancke Serlen/ und zie⸗

het dieſe zu dem Himmel / und zu

ſich durch Zuſchickung unterſchied⸗
licher Leibs Kranckh eiten. f. 597.

Die ein und füͤnffigſſe
Predi 18. —

Matt. G. 19. v. 35·

Alſo wird auch mein himmli er
Baltter euch thun. eifcl

ððð

Der Suͤnder wird auf ben ſolh
Weiß geſtrafft / gleich wie er G
und ſeinen Naͤchſten mit Saͤnden

und Verfol gungen hat beltiviget.

f. é610.

—

En

⸗ .V n

prin, 4

“ 7

.
ſteß
1

amd.
acn in le⸗
nn

=,

S

“ e
il/ Ni

Die zweh und fünfftieſte

Predig.
An dem zwey und zwantzigſten

Sonneng nach pfingſten.

Reddite ergo quæ ſunt . Caſ.

ri & quæ ſunt DEI. PEO. Matt, c.
1224 1V. 20.
So gebet demm Kaäyſtri , was des

Kaͤy⸗ rroiſt, und GOtt was GOi⸗
tes iſt

W Junhalt.
Ehr tus eiget und lehietan atint
der geiſtlichen Seel⸗ Sorger / oder
Pfarherren / daß die beguͤtherte
Welt⸗Menſchen ihnen an GOttes
Statt den zehend / unter einer

ett Ne en 1
hnin fun

S

„

ſchweren Suͤnd/ und Straff/ ge⸗

tren und ohne⸗ Bettug⸗ riicheun ſol⸗
len. , 62 4

„. „1
7

Die

MM Regiſter.

en Die drey und fuͤnfſtzigſte
D Predig.

An deimndrey und zwantzigſten

er Men li Sonntag nach Pfingſten.
nnh g Themi.
nid cuch n

Nuntghen. i Domine, filia mea modd dcfuncta eſt.
Matt. c. 9. Ve I18.

ha DERR / mein Kochte iſt ketgt⸗

. Einnn un ſtorben.
Wißgeſuſte Innhalt.
eE Ein Menſch hat nach begangener
Diſrne. ſchweren Suͤnd kein beſſeres Huͤlf⸗
4ü6 M',Miittel / als die gleich daruͤber
B erweckte Reu und Leid / und hur⸗
nme tig gewuͤrckte/ eraſthaſſt Juta Daga—

asgule H iete
R

.

4 1 4
e 8

n

hingegen die lang verſchoben: Buß
in groſſe Gefahr des ewigen Lods
fuͤhret. f. 63z7.

Die vier und fünffbigſte
Predig.
An dem vier und grwanhigſten V
Sonnrag nach Pfingſten
77 bema. 2 2
Fugiant ad montes. Matt. c,22. v. 16.
Die fliehen auff die Berg.
Innhalt.
Im geiſtlichen Streit wieder die
Suͤnd / den Teuffel / und die boͤ⸗

ſe H ſiget der⸗ ſo fliehet weit⸗
f. or.

Anderes

) † (*ι
Seree, Se, mee, Se, e , , e,

Ser
R rr r r er r er er: Ter er
=ð ð

Preedigen aus heiliger Schrifft ungezogenen /

und erklaͤrten Spruͤchen.

Altes Deſtament.

Genelſis.

Ap. I. v. I. In principio creavit
DEus cœlum & terram. f. 483.
ANrem 213. Terra autem erat inanis

& vacua, & tenebræ erant ſuper fa-

ciem abyſſi, & Spiritus DEi fereba-
tur ſuper aquas. f. 48.

v. 2. & tenebræ erant ſuper Kaciemn

abyſſi. f. 166.

v. 4. Diviſit lucem àtenebris. ft6

v. 21. Creavit omne volatile ſe-
cundum genus ſuum. f. 384.
v. 26. Faciamus hominem ad ima-
ginem, & ſimilitudinem noſtram.
f. 200. Item 387.
Cap. 2. v. 7. Formavit DEus homi-
nem de limo terræ f. 860. Item
488. Item 599.
V. 22. Et ædificavit coſtam i in mu-
lierem., f. 8o.

v. I7. Ex omniligno Paradiſi co-

—

mede, de ligno autem ſcientix

morte morieris. f. 373.

Cap. 3. v. I. Cur præcepit vobis DEus,

ut non comederetis de omni ligno
paradiſi? f. z73,
V. II. Quis indicavit tibi, quòd nu-
dus eſſes, niſi quia comediſti de
ligno? f. 374.
v. 12. Mulier, quam dediſti mihi
ſociam, dedit mihide ligno, &
comedi. f.

v. 16. Sub viri poteſtate eris, Eipſe

dominabitur tui. f.

f. 299. 440.

v. 10. Vox ſanguinis fratris tui cla-

mat ad me de terra. f. 299.

V. I2. Profugus eris ſuper terram. b.

V. 13.

6. M .
n men
11 lich
camni t
agla ne⸗
1 o luith
ſ⸗ ohlmn, It
Gmingii

73. Do

Der in dieſen Dominicali oder Sonntags⸗

Meus iahonm
tnoel ,20
multir cre
cpieri
A malum

9 VlI. K1

nerabyſi n
Clapenteſun

lerram
boni & mali ne comedas, in quo-

cunque enim die comederisex eo,

tchne

l. 21, Genia

,„

hahti⸗ in

aaolelcenten

Cap. 4. v. 8. Egrediamur in agrum. ⸗

1. 20. D

,unbls .1

V1. None
ulnpio. 1,6.

114 Fifnerint

(inte,
3 leg,

tFiinreneto⸗

n ſuſtos,

lopohter 6
Quid ſinr

EeN Kikit,
iunu

1), Domne ſi

uluſlli de

. un, ,.

neke E
Naiknlra.
zuronti /

Gnunni

n wmnd En
il
end

u

Anderes Regiſter.

ut veniam merear. Ib.
vy, I4. Ejicis me hodièe à facie terræ,
oymnis igitur, qui invenerit me,
ooecidet me. Ib. 300.
v. 1/. Poſuitque Dominus in Cain
ſignum, ut non interficeret eum
ouinnis, qui inveniſſet eum. f. 300.
Cap. é6.v. 3. Non permanebit Spiritus
meus in homine in ætetnum, quia
caro eſt. f. 203.
v. y. Videns DEus, quòd multa
malitia creviſſet in terra, & cun-
cta cogitatio cordis intenta eſſet

ad malum omni tempore. f. 977.

Cap. 7. v. II. & I2. Rupti ſunt omnes
fontes abyſſi magnæ, & cataractæ
cli apertæ ſunt, & facta eſt pluvia
fuper terram quadraginta diebus,
S&S„ͤ quadraginta nectibus. f. 43.
Cap: 8. v. 21. Senſus, & humani cor-
Qies cogitatio in malum prona ſunt
A b adoleſcentia ſua. f. 372.
Cap. I4. v. 20. Dedit ei decimas ex
omnibus. f. 627. ð
Cap. 18. v. 23. Nunquid perdes juſtum
cum Impio. f. 641.
v. 24. Si fuerint quinquaginta juſti
in Civitate, peribunt fimul?
f.. 64 I.
v. 26. Si invenero Sodomis quinqua-
inta Juſtos, dimittam omni
loco propter eos. Ib.
v. 32. Quid ſi inventi fuerint ibi de-
cem: & dixit, non delebo pro-
pter decem. f. 641.
v. 3. Domine ſi inveni gratiam in
oculis tuis, ne tranſeas ſervum
tuum. f. 617,

v. I3. Major eſt iniquitas mea, quam Cap. 25. v. 28. Amabat Eſau eò, quèd

de Venationibus cjus veſceretur.

Cap.27. v. 22. & ſeq. Accede huc, ut

tangamte. f. 301. Item. 24.
Cap. 31. v. 4. Die, noctuque æſtu uUre-

bar & gelu, fugiebatque ſomnus

ab oculis meis. f. 279.
Cap. 37. v. 4. Videntes fratres ejus,
quia à Patre plus cunctis fratribus
amaretur, oderant eum, nec po-
terant ei quidquam pacificè loqui.
Cap. 38. v. 27. Iſte egredietur prior.
f. 143.
Cap. 48. v. 19. Frater ejus minor, ma-
jor erit illo. f.
Cap. 50. v. 20. Vos cogitatis de me

malum, ſed vertit DEus in bonum.

f. 66.

Exodus.

Cap. 1. v. 9. & 10. Venite ſapientef,

opprimamus eum. f. 63.
Cap. 2. v. 76. Venerunt haurire
aquam, & impletis canalibus ada-
quare cupiebant greges Patris ſui.
Cap. 3. v. 3. Vadam, & videbo viſio-
nem hanc magnam. f. 668.
Cap. 4. v. 6 & 7. Protulit leproſam
inſtar nivis, mitte manum tuam in
ſinum tuum, & erat ſimilis carni
reliquæ. f. 457.
Cap. 7. v. I6. Dimitte populum meum,
ut ſacrificet mihi in deſerto. f.
Cap. 9. v. 8. Tollite plenas manus ci-
nezis

R

Anderes Regiſter.

neris de Camino, & ſpar gat illum
Moyſes in eWτlum coram Pharaone.
Sitque pulvis fuper terram omnem
Pgypti, erunt enim in hominibus,
& jumentis ulcera & veſicæ turgen-
tes. f. 612. =èß
Cap. 10. v. 2t. Factæ ſunt tenebræ
haorribiles in univerſa terra. f. 169.
Cap. 13. v. 3. Primogenitum aſinimu⸗
tabis ove. f. 243.

v. Iry. Sex dicbus facietis opus, in

die ſeptimo Sabbathum eſt, re--
quies ſancta Domino, omnis,

qui fecerit opus in hoc die, mo-

rietur. f. 546. =
v. 18. Per viam deſerti, quæ eſt
mare rubrum. f. 64.
Cap. 20. v. 8. Memento, ut diem Sab-
bathi ſanctifices. f. 747.
v. 25. Si altare lapideum feceris mi-
hi, non ædificabis illud de ſectis
hpidibus, ſi enim levaveris cul-
trum ſuper co, polluetur. f. 466.
Cap. 25. v. 20. Utrumque latus propi-
tiatorii tegent Cherub, expandentes
alas, & operientes oraculum. f.
Cap. 26. v. 17. Facies & operimentum
aliud tecto de bellibus arietum ru-
bricatis. f. 46ss6.
Cap. 28. v. I2. Portabitque Aaron
nomina eorum coram Domino ſu-
per utrumque humerum ob recor-
dationem. f. 2798.

v. 29. Portabitque Aaron nomina

filiorum Iſrael in rationali ſuper
pectus ſuum, memoriale coram
Domino. f. 278.

Cap. 32. v. 6. Sedit populus manduca-

„ 1

re, & bibere, & ſurrexerunt lude-
re. f.
v. 31. Aut dimirte illis hanc noxam.
aut dele me de libro, quem ri-
pliſti. f. 49r1.
Cap. 34. v. 23. Omne maſculinum tri-
bus anni temporibus apparebit in
conſpectu omnipotentis DEi. f. 263.
v. 6. Miſericors, clemens, patiens,
& multæ miſerationis, qui auf-
fers iniquitatem, ſcelera atque
peccata. f. 388.
v. 24. Nullus inſidiabitur terræ tuæ,
alſcendente te- f. 2

Leviticgs.
vrvly Nul
mmn iti ht
HHun, nec
bhem,
0,
(Dl10. Fic
Ukueris, bent

Cap. I. v. 16. Plumas projiciet in loco,

ubi cineres effundi ſolent. f. 104.
Cap. 7. v. 26. Sanguinem omnis ani-
malis non ſumetis in cibo, tam de
avibus, quam pecoribus. f, 4r6.
Cap. 13. v. 46. Omni tempore, quo
leproſus eſt, & immundus, ſolus
habitabit extra caſtra. f. 499.

Cap. 27. v. 30. Omnes decimæ terr

ſive de pomis arborum, ſive de fru-
gibus, Domini ſunt, & illi ſancti-
ficantur. f. 628.
Cap. 32. v. 27. Omnium decimarum,
bovis, ovis, & capræ, quæ ſub pa-
ſtoris virgà tranſeunt, quidquid
decimum venerit, ſanctificabitur
Domino. f. 6 s.
Nuumeri.
Cap..v.4. Si Spiritus Zelolypiæ con-
citaverit virum contra uxorem ſu-

—

1
oln 1

oenh
,100, 1
prn
1 n⸗
n⸗ been
em, 1o m
alhi in
(Gl⸗
Kibat er
1l k nid
in eragl
gne eum.

Deut

.

0n 5,41.
etvun Det

6isde cunctis
launturin ter
l,

(n ſ. Nor

ue in goilb
1 Domimns!
inloco qu
u Dens tuus

jullie. lg.

Plt Tbus
4Pharebit on
lſan de
ongtenck

bleane.

ſe.

t

31. Anänin
S“
lli ka
7 3, 0m
n Mi Enn

dorieconn.
16 Meioge
Xnble nlett

ſ nigin
“
1. Mune
enlaerl

1 –
.

Picieaan

lsan ni⸗
6474 Guu

. rlc
mnen
16*

Evom.

Anderes

Cap. 12. v. I. Locuta eſt Maria contra
Moyſen propter æthiopiſſam uxo-
rem ejus. f. 503.
v. 10. In Maria apparuit candens
lepra, quaſi nix. f. 503.
Cap. 18. v. 21. Filiis autem Levi dedi
omnes decimas Iſraelis in poſſeſſio-
nem, pro miniſterio, quo ſervi-
um mihi in tabernaculo fœderis.
Cap. 22. v. 23. Avertit ſe de itinere,
& ibat per agrum. f. éor.
v. 31. Et vidit Angelum ſtantem in
via evaginato gladio, adoravit-
que eum. f. 601.
Deuteronomii.
Cap. I.v. . Nulla erit diſtantia perſo-
narum, ita parvum audietis, ut ma-
gnum, nec accipiatis cujusquam
perſonam, quia DEI Judicium eſt.
f. 270.
Cap. 8S.v. 10. Si comederis, & ſatura-
tus fueris, benedicas Domino DEO
tuo. f. 216.
Cap. 14. v. 22. Decimam partem ſepa-
rabis de cunctis fructibus tuis, quæ
naſcuntur in terra, per ſingulos an-
nos. f.

Cap. 16. v. J. Non poteris immolare

phaſe in qualibet urbium tuarum,
quas Dominus Deus tuus dabit tibi,
in loco „quem elegerit Domi-
nus Deus tuus, ut habitet nomen
ejus illic. f. 3u 8.
v. 16. Tribus vieibus per annum
apparebit omne maſculinum in
conſpectu Domini DEI tui, in
loco quem elegerit. f. 318.
R. P. Leonis Wolft II. Dom.

Regiſter.
Cap. 21. V. I. & ſeq. quando inven-
tum fuerit cadaver hominis, &
ignorabitur cædis reus, venient
majores natuCivitatis illius ad inter-
fectum, levabuntque manus ſuas
& dicent, manus noſtræ non effude-
runt ſanguinem hunc, nec oculi vi-
derunt, propitius eſto populi tui
Iſrael, quem redemiſti Domine, &
ne reputes ſanguinem innocentem
in medio populi tui Iſrael. f. 226.
Cap. 22. v. 4. Si videris aſinum fratris
tui, aut bovem cecidiſſe in via, non
deſpicies; ſed ſublevabis. f.9.
Cap. 27. v. 25. Maledictus, qui accipit
munera. f. 504.
Cap. 28. v. 42. Advena, qui tecum
verſatur interra, aſcendet ſuperte,
eritque ſublimior; tu autem deſcen-
des, & eris inferior. Ipſe erit in
caput, & tu eris in caudam f. 146.
Cap. 32. v. 19. provocaverunt eum fi-
lii ſui & filiæ. f. 492.
v. 39. Ego occidam, & ego vivere
faciam, percutiam & ego ſanabo⸗
& non eſt, qui de manu mea poſ-
ſit eruere. f. 67.

Judicum.
Cap. 13. v. 6. Noluit mihi dicere, f.
v. 17. quod eſt tibi nomen, ut ho-
noremus te. f. 31.
Regum primus.
Cap. I. v. 3. de civitate ſua diebus

ſtatutis, ut adorarent, & ſacrifica-
rent domino exercituum in Silo.

f. 319. =ðèð
Cap. 11. v. 43. Guſtans Guſtavi in ſum-
RrIr SssSs mitate

Anderes Regiſter.

mitate virgæ paululum mellis, &
ecce morior. f. 577.

v. 22. Quare facitis res hujuscemo-
di, res peſſimas ab omni populo.

f. 7.
Cap. 3. v. 13. In die illa ſuſcitabo ad-
verſus Heli omnia, quæ locutus
ſum ſuper domum ejus, incipiam
& complebo. f. 57.
v. I4. Propter iniquitatem, eo
quòèòd noverat indignè agere fili-
os, & non corripuerit eos. f. 57.
Idcirco juravi Domui Heli, quòd

non expietur iniquitas domus

cejus victimis, & muneribus us-
que in æternum. Ib. 58.
Cap. 6. v. I2. Ibant autem in directum
Vaccæ per viam, quæ ducit Beth-
ſames, & itinere uno gradiebantur,
non declinantes ad dexteram, ne-
que ad ſiniſtram. f. I40.
Cap. 9. v. 2. Saul electus & bonus, &
non erat de filiis Ifrael melior illo
f. 138.
Cap. 2. v. 3. Deus ſcientiarum Domi-
nus eſt, & ipſi præparantur cogita-
tiones. f. 336.
Cap, 17. v. 32. Philiſtæi fugerunt, &
Israelitæ perſecuti ſunt philiſtæos.
f. 177.
Cap 12. v. 7. Saul percuſſit mille, Da-

vid decem millia. f. 238. Item 25/9.

260.
Cap 30. v. 13. Puer gyptius ego ſum,
ſervus viri Amalecitæ, dereliquit
autem me dominus meus, quia
ægrotare cœpi nudius tertius. f. 102,

Regum ſecundus.
Cap. II. V. 8. Secutus eſt eum cibus
regius. f. 557.
v. 13. Vocavit eum David, ut co-
mederet coram ſe, & biberet, &
inebriavit eum. f. 558.
v, 15. Ponite Uriam in adverlo bel-
li, ubi fortiſſimum eſt Prælium;
& derelinquite eum, ut pereuſ-
ſus intereat. f. 559.
Cap. I5.v. 2. Manè conſurgens Abſo-
lon ſtabat juxta introitum portæ.
f. 440. .
v. 3. Videntur mihi ſermones tui bo-
ni & recti. Ib. 440. HW
v. 4. Quis me conſtituat, ut Juſtè
judicem. f. 440.

Cap. 18. v. 14. Et infixit Joab in cor

ejus tres lanceas. f.

Regum tertius.

Cap. 3. v. 3. Dilexit Salomon Domi-

num ambulans in præceptis David

Cap. 6. v. 31. Et in ingreſſu oraculi fe-

cit oſtiola de lignis olivarum, fecit-
que in introitu templi poſtes de li-
Znis Olivarum. f. 367.
Cap. II. v. 4. Depravatum eſt cor ejus
per mulieres, ut ſequeretur Deos
alienos. f. 139. .
Cap. 17. v. 9. Vade in Sarepta Sydo-=

enim mulieri viduæ, ut paſcat te.

f. 3529.

v. 10. & II. Da mihi paululum aquæ

in vaſe, & buccellam panis in ma-

niorum & manebis ibi, præcepi

1

et ke)
le 1c6

.urvs

en.
0.60 4.
nini
Ge un tu⸗
Nimneſus,
gtlloeſs⸗
ðèð
Ch 479,

X M, d

ſaciem ueri

79 Nonen
n lulte
45. ,
4⸗ Poſuir
Vxcalefact

(n V27 l.
itbi & ſen

un 1404.
Urnpome
(NA,V. 0

mDominl

in. . 499.
1. Non et
leuincenſu

1I9. Orta el

ſj.
1.21. Orias e
Giem morti
omo ſepen
1
9,4 16. 0
l “
64

lnt

in
dh
oeatt an 1
Nectrtegn,
Heen Uit
iimilm
erimir
idt
1irecil
ien i
Regucom
i üin

musg ſaf

. N bigen
4 ktucenn
todNre
cimtuil
1 Ae
Oina⸗
4 1 nb,
1,. 4 4

v. 14. Hydria farinæ non deficiet,
nec lecythus olei minuetur, uſ-
que ac diem, quâ Dominus da-
turus eſt pluviam ſuper faciem
terræ. f. 359. .
Cap. 20. v. 42. Hæc dicit Dominus,
quia dimiſiſti virum dignum morte
de manu tua, erit anima tua pro
anima ejus, & populus tuus pro po-
pulo ejus. f. 4.
Regum quartus.
Cap. 4. v. 29. Tolle baculum meum,
& vade, & pones baculum ſuper
faciem pueri. f. 36. Item 285.
v. 31. Non erat vox, ne que ſenſus,
non ſurrexit puer. f. 36. Item
285.
v. 34. Poſuit os ſuum ſuper os ejus,
& calefacta eſt caro pueri. f. 285.
Cap. f. v. 27. Lepra Naaman adhære-
bit tibi & ſemini tuo in ſempiter-
num. f. 404.
Paralipomenon ſecundus.

Cap. 26. v. 16. Ozias ingreſſus tem-

plum Domini adolere voluit incen-
ſum. f. 499.
v. 18. Non eſt tui officii, ut ado-
leas incenſum, Ib. 02*a. 503.
v. 19. Orta eſt lepra in fronte ejus.
f. y03.
v. 21. Ozias Rex leproſus uſque ad
diem mortis ſuæ, & habitavit in
domo fſeparata plenus lepr. f,

Tobiæ.

Cap. 4. v. 16. Quod ab alio oderis ti-

bi fieri, vide, ne tu alteri feseris,
f. 494.

Anderes Regiſter. *

Cap. 5. v. I2. Quale gaudium fnilm
erit, qui in tenebris ſedeo, & lu-
men cœli non video. f. 170.
Cap. é.v. I4. Sed & hoc audivi, quia
dæmonium occidit eos. f. 38.
v. 22. Amore filiorum magis, quam
libidine ductus. f. 28.
Judith.
Cap. I5. v. 10. Tu gloria Jeruſalem,
tu lætitia Iſrael, tu honorificentia
populi noſtri. f. 238.

Job.

Cap. I. v. 21I. Si bona ſuſcepimus de
manu Domini, mala quare non ſu-
ſcipiamus. f. 28.
Cap. 2. v. 6. Veruntamen anima
illius ſerva. f. 171.
v. 10. Sit nomen Domini benedi-
Qum. f. 28.
Cap. 7. v. I. Militia eſt vita hominis
ſuper terram. f. 6yz..
v. 16. Parce mihi Domine, nihil
enim ſunt dies mei. f. 399.
Cap. I5. v. 16. Bibit quaſi aquam ini-
quitatem. f. 480.
v. 21. Sonitus terroris ſemper in au-
rirbus ejus. f. 114.
Cap. I6. v. 2. & 21. Conſolatores one-
roſi omnes. Verboſi amici mei.
f. 346.
Cap. 21. v. I. Juſtus quidem tu es Do-
mine (ſi diſputem tecum) ggrun-
tamen juſta loquar ad te, quare via
impiorum proſperatur. f. 29³.
Cap. 26. v. 7. Appendit terram fupes
nihilum. f. 399. 6
Cap. 27. v. 9. Nunquid DEus audiet
Krrr Ssss 2 cla⸗

*

*(lamorem ejus, cùm venerit ſuper
eum anguſtia. f. 454.
Cap. 29. v. J. In circuitu meo pueri
mei. f. 273.
Cap. 36. v. . Nec potentes abjicit, cům
ſit ipſe potens. f 96.
v. 8. Si fuerint Reges in catenis, &
vincientur funibus paupertatis,
. indicabit eis opera eorum. f. 67.
Cap. 41. v. 12. Halitus ejus prunas ar-
dere facit. f. 424.
v. 24., 25. Non eſt poteſtas ſuper ter-
ram quæ comparetur ei, factus
eſt, ut nemimem timeret. f. 178.
Cap. 42. v. I1. Venerunt ad eum omnes
fratres ſui, & univerſæ ſorores ſuæ,
& cuncti, qui noverant eum prius,
& comederunt cum eo panem. f. 349.

Pſalmi.

Pſalmo 4. v. 5. Iraſcimini & nolite
peccare. f. 413.
Pſal. 5. v. 7. Virum ſanguinum abomi-
nabitur Dominus. f. 417,
v. 8. Ego autem in multitudine mi-
ſericordiæ tuæ. f. 510.
Pfſal. 9. v. Iy. In operibus manuum ſua-
rum comprehenſus eſt peccator.
f. 296. 619.
Pſal. II. v. 9. In circuitu impii ambu-
lant. f. 242.
Pſal. 14. v. 2. Qui loquitur veritatem
in corde ſuo, qui non egit dolum in
liſhna ſua. f. 382.

Pſal. 15. v. 4. Multiplicatæ ſunt infir-

mitates eorum,
runt. f. 606.
Pſal. 16. v. 7. Mirificat miſericordias
ſuas. f. 510.

X

poſtea accelerave-

Anderes Regiſter.

Pſal. 21. v. 7. Opprobrium

& abjectio plebis. f. 5o1.

Pſal. 23. v. y. Dominus fortis & po-

tens, Dominus potens in prælio.
f. 1729. —
Pſal. 29. v. C. Ad veſperum demora-
batur fletus, & ad matutinum læti-
tia. f. 2 51.
Plal. 21. V. 10. Sperantem autem in
Domino miſericordia circumdabit.
f. 510.

Pſ. 32. v. 5. Miſericordia Domini ple.

na eſt terra. f. 510.

Pſal. 33. v. 16. Oculi Domini ſuper ju-

ſtos. f.

Pſal. 35. v. 6. Domine in eœlo miſeri-

cordia tua. f. FrO.

Pſal. 36. v. 8. Deſ ne ab ira, & derelin-

que furorem. f.
v. 15. Gladius eorum intret in cor-
da ipſorum. f. 619.

v. 18. Novit Dominus dies imma-
culatorum, & hæreditas eorum

in æternumerit. f. 296.
v. 20. Inimici Domini quemad-
modum fumus deficient. f. 297.

v. 28. Non derelinquet ſanctos ſuos.
injuſti punientur, & ſemen im-

piorum peribit. f. 297. L
Pſal. 38. v. 13. Auribus percipe lacry-
mas meas. f. 33 5. L

Pſal. 44. v. II. Audi filia & vide, & in-
clina aurem tuam, & concupiſcet

Rex decorem tuum. f. 585.

Pſal. 45. v. J. & 6. Fluminis impetus
lætificat eivitatem Dei. Deus in me-

dio ejus non commovebitur. f. 267.
Pſal. 5o. v. I. Miſerere mei DEus ſe-

cundùm

hominum,

—

zo
. ſo.

Nccnun

n
el

enſen
4, Kel
glirun he⸗
5,N 9kolut
letitd
y. V. 4 Fien
Aarants ante

==
=

Ertoceinct

9 Aelcet
genur lolt

(6r6 b

zuhnioßt

Wunn t 4

1A 1. 8&
mumimin
Uamtnean.

D n. u. Co

Slientinin
rnctes, :
cbemerunt 4
vi Detietunt
een vemn .

n Adaihih
.Cüm
lnisſocabo
r7 & 4

D cob Ge
Cengerunt egn
1E rizreſttt

I R 44,

19 Decolo an

Cuun tun. .

h., Man
ſhinty
dburce i

U. 1V0 0
al cundùm magnham miſericordiam
etke tuam. f. 510.
, ,an v. 5. Peccatum meum contra me eſt
ſemper. f. II1.
A v. 29. Sacrificium Deo Spiritus con-
rken, B tribulatus, cor contritum & hu-
n. miliatum Deus non deſpicies.f. 334.
re. e Pl. 5y. v. 9. Poſuiſti lacrymas meas in
ſpectu tuo. f. 336.
Deminien comipe⸗ 33 4
e Pfſ. 77. v. 4. Sicut aſpidis ſurdæ & ob-
dutrantis aures ſuas, quæ non exau-
re ier vocéincantantis ſapiẽter. f. 475.
ucirn i v. 9. Supercecidit ignis, & non vi-
nt d derunt ſolem. f⸗ 172.
li! Pſal. 67. v. 6. Exultate in conſpectu
UI,.n6 Drm ejus Pattis orphanorun & judicis vi-
cin m l, duarum. f. 345.
DrMs=E. Plal. 68. v. I. Salvum me fac DEus,
eimm! quoniam imtraverunt aquæ uſque ad
1n. Cunr animam meam. f. 394.
pon 9 Pſal. 72. v. 12. Quomodo ſcit DEus, &
Urlrus ſi eſt ſcientia in cxcello. Ecce ipſi
u M Alrli peccatores, & abundantes in ſecu-
lo obtinuerunt divitias. f. 297.
v. 14. Perierunt propter iniquita-
At 1 tem ſuam. f. 474.
nd 6 v. 22. Ad nihilum redactus ſum. f.
4 Nm Pſ. 74. v. 3. Cùm accepero tempus, ego
ie juſtitias judicabo. f. 4.
muf⸗ zilt Pſ. 5. v. 7. & 98. Ab increpatione tua
. lre Dkus Jacob dormiraverunt, qui
6 4 afcenderunt equos. Tu terribilis
gub, ees, S& quis reſiſtet tibi? ex tunc ira
uun tua. f. 482. 4 83,
dr “ v. 9. De cœlo auditum feciſti Judi-
d cium tunm. f. 483.
. G) Pfſ. 82. v. 7. Aſcenſiones in corde ſuo
aaſi diſpoſuit. f. 13.
bemcz, v. 8. lbunt de virtute in virtutem,

lpnt

Anderes Regiſter.

videbitur Deus Deorum in Sion. f.
Pſal. 86. v, I. Fundamenta cjus in
montibus. ſanctis. f.
Pſal. 87. v. 9. Longè feciſti notos meos
à me. f. 702.
V. 10. Traditus ſum, & non egre-
diebar. f. 76.
Plal. 91. v. 6. Nimis profundæ factæ
ſunt cogitationes tuæ. f.
Pſ. 93. v. 19. Secundum multitudinem
dolorum meorum in corde meo,
conſolationes tuæ lætificaverunt
animam meam. f. 73.
Pſal. 100. v. 8. In matutino interficie-
bam omnes Peccatores, ut diſper-
derem de civitate Domini omnes
operantes ini quitatem. f. 51t.
Pf. I. v. 7. Factus ſum ſicut inclicorax
in domicilio. f.
v. I5. Reſpexit Dominus in oratio-
nem humilium. f. 384.
Pſ. II5.v. 2. Omnis homo mendax. f. 372.
Pl. r. v. 20. Hæc porta Domini, juſti
intrabunt in eam. f. 367.
Pſ. 1I 8. v. II. In corde meò abfeondi
eloquia, ut non peccem tibi. f. 155.
It. 136. Exitus aquarum. f. 334.
v. 176. Erravi ſicut ovis quæ Periit,
quære ſervum tuum. f. 386.
Pſ. I39. v. 7. & 8. Quo ibo à ”piritu tuo?
&quo à facie tua fugiam? ſi aſcendero
in cœlum, tu illic es. f. II.
v. 16. Imperfectum meum viderunt
oculi tui, & in libro tuo omnes
ſcribentur. f. 338.
Pl. 140. v. 4. Ad excuſandas excuſa-
tiones in peccatis. f. 371.
v. 5. Corripiet me juſtus in miſeri-
cordia, oleum autem peccatoris
Krrr S8s 3 non

Anderes Regiſter.

mon impinguer caput meum. f. 284.
Pſ. 143. V. I. Benedicus Dominus
Deus meus, qui docet manus meas
ad prælium. f.
v. 5. Tange montes, & fumiga-
bant. f. san.
Proverbia.
Cap. I. vV. 24. Vocavi, & renuiſtis, ex-
tendi manum meam, & non fuit, qui
aſpiceret, deſpesiſtis omne conſi-
lium meum, ego quoque ininteri-
tu veſtro ridebo. f. 39 4.
Cap. 3.v. 8. Ignorat, quod ibi ſint gi-
gantes. f. 112.
Cap. 4. v. 18. Juſtorum autem ſemita,
quaſilux ſplendens procedit, & cre-
ſcit uſque ad perfectum diem. f. 137.
Cap. 6. v. 3. Diſcurre, feſtina, ſuſci-
ta amicum tuum. f. 281.
Cap. 6. v. 35. Non enim parcet in die
vindictæ, necacquieſcet cujuſquam
precibus, nec ſuſcipiet pro redem-
prione dona plurima. f. 4. It. f⸗ 5E60.
Cap. 9. v. 8. Argue ſapientem, & dili-
Zet te. f. 237.
Cap. 12. V. 21. Non contriſtabit ju-
ſtum, quidquid ei acciderit. f. 19.
Cap. 15. v. I. Reſponſio mollis frangit
ram, ſermo durus ſuſcitat furorem.
v. 9. Abominatio eſt omnis via im-
pii. 386.
v. 10. Qui increpationes odit, mo-
rictur. f. 29.
v. 26. Abominatio Domini cogi-
tationes malæ, f.
Cap. 16. v. 2ſ. Eſt via, quæ videtur ho-
mint recta, & noviſſima ejus du-
cunt ad mortem. f. 313,.

Cap. 19. v. 5.
non effugiet. f. 381r. Item v. 9. peri-

Cap. 17. v. 17. Omni tempore diligit,

qui amicus eſt, & frater in angu.

ſtiis comprobatur. f. 262.
uj loquitur mendacia,

bit. f. 381.
v. 28. Os impiorum devoratiniqui-
tatem. f. 209.

Cap. 2I. v. 19. Melius eſt habirare in

terra deſerta,
rixoſo, f. 417.
Cap. 25. v. V. I2. In auris aurea, &
margaritum fulgens, qui arguit ſa-

quam cum malliere

pientem, & aurem obedientem. f.

v. 20. Sicut tinea. f. 343.
Cap. 22. v. 19. Qui ſectatur otium, re-
plebitur egeſtate. f. 12 4.
Cap. 30. v. 16. Ignis nunquam dicit,
fufficit. f. 427. G
Eccleſiaſtes.

Cap. 1. v. 7. Omnia flumina intrant in
mare, & mare non redundat. Un-
de exeunt flumina, inde revertun-
tur. f. 219.
Cap. 3. v. I. Omnia
f. 646.
v, 4. Eſt tempus flendi, & tempus

tempus habent.

ridendi, tempus plangendi, &

S& tempus ſaltandi. f. 646.
Cap. 7. v. 3. Melius eſt ire ad domum
luctus, quam ad domum convivii.
F. 29.

v. 5F. Cor ſapiemum, ubitriſtitia, cor

ſtultorum, ubi lætitia. f. 292.
Cap. 5. v. 10. Quodcunque facere pot-

eſt manus tua, inſtanter operare, quia

nec opus, nec ratio, nec ſapientia, nec
ſcientia erunt apud inferos, quo tu
properas, f. 128,

Cap.Io/

ndh

. er in

ſyemalum

Contici 0

llr 6. Lect

pr Amrun

ent Noltra

6V1u Hon
1e honla. k

6tN6 Durd

lber d.
DlVS Veten
luruntä Dl
d174K. V

u leiitie no
um quoc non

iilolln f 291.

Mnbohuntn

1
4

Ninopecenert
v.. Lac
tnid Perct
4. Iert
1n Kgtetion

4

.
8

er in tecle

leoncn DI. .

Ur.
Enen
lntn i
i R
VrE

1 tN

0 nhint

wen ier

Nl AE

rn ln
nmoh a⸗
1,1. Fl l
õ
lenen, Lumt
0. Kute!
ſain ge;

neſgen lte

Anderes Regiſter.

Cap. 10. v. 9. Qui transfert lapides,
affligetur in eis. f. 6Srt.
Cap. 12. V. I. Memento Creatoris tui

veniat dies afflictionis, antequam
appropinquant anni, de quibus di-
cas, non mihi placent, antequam
tenebreſcant ſol& lumen, luna, &
ſtellæ, f. 2.

v. I4. Cuncta, quæ fiunt, adducet
Deus in judicium, ſive bommn

ſive malum illud ſit. f. 6.

Cantica Canticorum.
Cap. I. v. 16. Lectulus noſter floridus,
tigna domorum noſtrarum cedrina,
laquearia noſtra Cypreſſina. f. 192.
Cap. 4. v. 12. Hortus concluſus ſoror
mea ſponſa. f. 134.
Cap. 8. v. 6. Dura ſicut infernus æmu-
latio. f. 556.

Liber Sapientiæ.

Cap. 1. v. 3. Perveriæ enim cogitatio-

nes ſeparant à DEO. f. 576.
Cap. 2. v. 8. & 2. Ubique relinquamus
ſigna lætitiæ noſtræ, nullum ſit

pratum quod non pertranſeat luxu-

ria noſtra, f. 291.
v. 21. Ambulant ut cæci, quia Do-
mino peccaverun.
Cap. 5. v. 7. Laſſati ſumus in via ini-
quitatis, & perditionis. f. 449.
Cap. 6. v. 4. Interrogabit opera ve-
ſtra, & cogitationes ſcrutabitur. f. 6.
Cap. 10. v. 10. Juſtum deduxit Domi-
nus per vias rectas, & oſtendit illi
regnum DEI. f. 64.

in diebus juventutis tuæ, antequam B
Cap. 6. v. 8. Eſt amicus ad tempus, &

Cap. I. v. 17. Per quæ quis peceat
per hæc & punietur. f. 6I3.

Eceleſiaſticus.

non permanebit in die tribulatio-
nis. f. 342.
Cap. 7. v. 2. Diſcede ab iniquo, & de-
ficient mala abs te. f. 661.
v. 25. Pilii tibi ſunt, erudi illos à
pueritia illorum. f. 54. .
Cap. 9. v. 16. Non celes gloriam, &
opes peccatoris, non enim ſcis, quæ
futura ſit illius ſubverſio. F. 29.
Cap. 17. v. 28⁸. Quam magna miſeri-
cordia domini, & propitiatio con-
vertentibus ad eum. f. 389.
Cap. 13. v. 20. Ante judicium inter=
rogate iplum, & in confpectu DElI
Invenies propitiationem, f. 13.
Cap. 19. v. I. Qui ſpernit modica pau-
latim decidet. f. 71?. .
Cap. 24. v. 30. Per agrum hominis
pigri tranſivi, & ecce totum reple-
verant urticæ, & operuerunt ſu-
perficiem ejus ſpinæ. f. „
Cap. 25. v. 2. In tribus plaeitum eſt
ſpiritui meo. Vir & mulier bene
ſibi convenientes. f. 441.
v. 23. Non eſt ira ſuper iram mulie-
ris, F. 417.
Cap. 26. v. 19. Gratia ſuper gratiam
mulier ſanécta pudorata. f. 775.
v. 20., omnis ponderatio non eſt di-
gna continentis animæ. f. 75.
Cap. 33. V. 29. Multam malitiam do-
cuit otioſitas. f. 122. Item. 54 5.

v. 31. Si eſt tibi ſervus fidelis ſit tibi
quaſi

Anderes Regiſter.

quaſi anima tua, & quaſi fra-
trem tuum, ſic eum tracta.
f. 98. ⸗
Cap. 34. v. 30. Qui Baptizatur à mor-
tuo, & iterum tangit eum, quid
rodeſt lavatio ejus. f. 592.
Cap. 36. v. 27. Ubi non eſt mulier in-
gemilcit egens. f. 264. .
Cap. 49. v. 5. Præter David, Ezechi-
am, & Joſiam omnes peccatum com-
miſerunt. f. 245.
Iſaias.
Cap. I. v. 14. Solennitates veſtras odi-
vit anima mea. f.
v. 30. Velut quereus defluentibus
foliis. f. 453.

Cap. 5. v. 20. Cor impii, quaſi mare

fervens, quod quieſcere non po-
teſt. f.
Cap. 7. v. 18. Sibilabit Dominus mu-
Icæ & api, & venient. f. 473.
Cap. 14. v. 13. Dicebat in corde ſuo,
in cœlum conſcendam. f.
Cap. 19. v. 8. Mæœrebunt piſcatores.
f. 407.
Cap. 29. v. 4. Humiliaberis, de terra
loqueris, & de humo audietur elo-
quium tuum. f. 448. .
Cap. 38. V. I. Hæc dicit Dominus, di-
ſpone domui tuæ, quia morieris, &
non vives f.
Cap. 45. v. Væ, qui contradicit facto-
ri ſuo, Væ, qui dicit Patri, ut quid
me genuiſti? f. 387.
Cap. 53. v. 2. Vidimus eum, & non
erat aſpectus. f. 501.
v. 4. Poſuit in eo iniquitatem omni-
um noſtrům, f. J01.

v. 6. Attritus eſt propter ſcelera no-
ſtra. f. or.
v. y. Vulneratus eſt propter iniqui⸗
tates noſtras. f. 230. WZ
v. 7. Oblatus eſt,
f. 229.
v. 8. Propter ſcelus populi mei per-
cuſſi eum. f. 230.
Cap. 55. v. 4. Ecce teſtem populi ded:
eum, ducem, ac præceptorem gen⸗
tibus. f. L
eremias.
Cap. I. v. 10. Quid tu vides Jere-
mia? Virgam vigilantem ego Vi-

deo f.

f. 412.

Cap. 12. v. 7. Quare impii vivunt, ſub-
levati ſunt, confortatique diviti-

18. f.

Cap. 17. v. IO. Ego Dominus ſcrutans

cor, & probans renes, qui do uni-
cuique juxta viam ſuam, & juxta

fructum adinventionum ſuarum.

f. 4

Cap. 19. v. 1. Surge, & deſcende in .

domum figuli & ibi audies verba
mea. f. 460.

Threni.

Cap. I. v. 12. O Vos omnes! attendi-
te & videte, ſiæſt dolor, ſicut dolor

meus. f. 501.

Baruch-

Cap. 3. v. 17. Ubi ſunt, qui argentum J

theſaurizant, & aurum, in quo con-

fidunt homines? exterminati ſunt, &
ad inferos deſcenderunt. f. 431.

quia ipſe voluit.

Eze-

vI.
ſuanbul

⸗
ijuamen
Kimiran

1 lle·l.

minn .64

4

Cunttt in tern

.
v. 13. Ollam ſuccenſam ego video.

n docts,
biis, atqu
Kegreale
hcte⸗
er3 Fe
Aoli 6,47 .
Uer. 90, ea
Uelbthalar

uncultodi, &

M 1z0,.

lV.. Mlerun
Imri, ur alleria
i Tolite me
ceſſibit e
l Fetit mare
N Adhuc
Nunelcbyert
o.

I. Leonis Wo

fe.
16 Ain
ln ſnt

tmeroln

17. Olnt
a.
l optericg
denn ig

Pſ aun
tun,Aen n
4

den f

en⸗

Cr
ie! ſunnte
Ceot.

1.13, Onan.

dn
αe

(at lohe
, Ephnm
s mm
.
1el
*

ati r, .⅓

Anderes Regiſter.

Ezechiel.

Cap. I. v. 19. Cum ambularent ani-
malia ambulabant & rotæ. ſ. 93.
Cap. 16. v. 59. faciam tibi, ſicut deſpe-
xiſti juramentum, ut irfitum faceres
pactum. f. 500. Recordabor & ego
pacti mei tecum in diebus adoleſcen-
tiæ tuæ. ib.
Cap. 18. v. 4. anima, quæ peccaverit, ipſa
morietur. f. 640.
Daniel.
