riam ,noftrumduebonum & falutem,

"Srattee

quamvis nobisincognitó modó, diri-

"m

gentem.

Hoc exercitió rité in ufüm

Tlobs hi

deducto , nulla poterit tanta occur-

mmaety

rere adverfitas, aut quiscunque etiam

3, fj

inopinatiffimus eventus, ut homo

db

exindeab internáanimi tranquillitate

"st

dimoveatur, aut ad illam , DEO adju-

vante

m

|

iO 7s G8

ii

" vante, non quamprimüm fe recipiat.

Mf .

Irit,

Curet proinde Magifter: ut Novitius

in hoc exercitio firmas radices agat,

lh. P'

n

Mu u

ut omni deinceps vitztempore, inter

tot turbines, advería, & profpera,

) prïDml !

uorum continua in hac vitá eít vi-

Ül

ciffitudo , forti, leto, & conftanti

li Tj

animo perfiftat , neque profperitate

lDj

extollatur , nec dejiciatur adverfis.

frnqum

Jam refle&tendo ad exempla, qu

it D

Og

Divinus Magifter in hac materià reli-

uit, przeprimis obfervatu digniffi-

hbuscunguc

mum eít, omnem Ejus doctrinam eó

ii |

colimáffe, ut auditores, & prefertim

LA

Chariffimi Difcipuli veram & maxi-^

As

mam rerum füpernaturalium zftima-

n i

tionem & amorem conciperent , eas-

ing

Que alijs omnibus terrenis & tranfi-

AT

torijs anteferent.

Quo factum , ut

l i

primo, quem ad noviter à fe electos

nufüm

Apoftolos habuit, prolixo fermone,

OCUT«

ante omnia eosdocuerit, nonjam hu-

&tm

mano , fed Divino Judicio, de hujus

: |omo

mundi rebus & eventibus judicium

uliate

ferre, eadue sftimare, diligere & fe-

Jj

ari qu& mundus ut vilia , contém-

v

jD2

ptibilia

$ 76 G

J

ptibilia, & adverfa defpicit, fugit,

grond

g

ediojue profequitur: unde beatos

dixit pauperes , mites, perfecutioni-

sst

gt

bus exagitatos &c. 7Matzb. $. Luc.

6. Varia dein folidiffimarum virtu-

Don W

tum exerciia & modum fingula

mj x

gt

in praxin deducendi prefícribit : in

ate DEI & proximi

E

fpecie de Charit

cAb. 6. Matth. de

Ptl

toto cZf. $.

Eleemofyná, Oratione, Jejunio, defi-

f i

derio Celeftium , fimplici oculo, feu

intn

purá in omnibus intentione, DEO

ao

foli ferviendi , fiduciàin DEO, quz-

du

rendo primitüs Regno DEI , caf. 7.

Coritg

de vitando judicio , orando DEum

toneintto

wnorsefe

cum fiducià &c. ut nihil dicam de

alijs quàm plurimis parabolis & do-

Brum m

tre um

€&trinis , quibus nos ad amorem Cale-

ftium & terrenorum contemptum

äidcircö.qt

affidué & efficaciter excitabat , qua

at

omnia $. Evangelicam hiftoriam vel

Qu (n

obiter pervolventi ad oculum patent.

ia

Hzc igitur San&tiffima Chrifti Exem-

trinyu

plaimitetur , cui cura talium anima-

du |

rum , qux Chrifti fequelam profiten-

&ontel

zur , demandata eft , fitiue indefeffus

tàtitor

in

J

8 77 GE

1l

)id(, fu

Bl

inijs inftruendis ,ut omnia , quz Cul-

M n

tum DEI immediatum concernunt ;

ii

ijs modistam

externé, quàm intern

n:.g, IW.

debita

peragantur, ut Summo DEO

TU l

gloria , proximi

s wdificatio , conti-

U lp

tum profedüs

nuumQue incremen

Ál

fpirituali

s inde enafcatur.

(Dras

9.6.

In quibus Novitij (int explo-

Atl d

randi circa tertiam & quartam con-

1j df

ditionem , 27 //£ fol

jcitus ad Obediem-

[

]

^ t

alb, f

tiam ( op,

prob

? & ad quz folici-

&i

tudo Magi

ftri in his pun&is fe exten-

u

dere debeat?

| ;

Conjungo has duas conditiones,

il

noneàratione, quód exiftimem, eas

t de

minoris effe momenti, poffeque Ma-

L d-

giftrum minüs effe in harum explora- ,

t

(-

tione circumfpe&um , & folicitum,

Jpxum

fed idcircó , quia Obedientia & Humi-

Qu

litas tam ftricto nexu fibijunguntur,

u

ut unam fine alterà inveniri , aut fo-

itCn

lid& exerceri, abfoluté fit impoffibile,

Xelte

Czterüm, ut dicam, quod fentio, ju-

It

dico hanc probationem in noftrà

ftst«

Religione effe tantz confiderationis,

ifis

ut ab eà totus fer? felix f(tatus Mona-

D

L

j

fterio-

A2 78 GX

1

fleriorum pendere videatur. Mife: deicntiæ&ï

randà profectó eft illius Monafterij

g

conditio, in quo jud:cium & volun-

giugeit

tas propria, atque honorum puncta

g,

Religioforumanimos occupant.

i

Ex quo non difficulter Magifter

um d

(

A

Novitiorum colliget, quantácurà &

lolicitudine Opus fit, ut radix tam

Vr L

maligna, ab ipsà naturá corrupt ho-

fdrtta

mini infita , é Novellorum animis

gupricd

flirpitus excidatur : eojue magis,

m

quód certum fit , vix unquam con-

Iu

tingere , ut abfoluto Novitiatu ma-

faim

lum Hoc eradicetur , fed plerum-

pyb!iüs (

Que mzjora incrementa fümat, nifiin

dümaitem

Novitiatu fecuris ad radicem pofita

Ms

fuerit,

Atque inde factum credo ,

m wl

quód SS. Legislator nofter materiam

tdulim, m

harüm duarum virtutum tam diítin-

,vf

&, folidé, & accuraté pertractave-

ailiin y

rit, atquein his, ex omniumferé In-

mitid

terpretum confenfuü,Spiritum füz R e-

t

ligionis conftituere voluerit.

Jan

stf

ad quafitum.

* Conditi

E. 1. Magiftroincumbere, ut No-

vitium obfervet circa aétus externós

Vtnim 1

"D

Obe-

|

£* 79 G

r g

Obedientiz & Humilitatistam cofhü-

] Münaffer

nj

ii

nes omnibus,quàm particulares. Cu-

Vuin.

rioséitaque intendendum, quà prom-

d.

ptitudine , velocitate , exactitudine

"u

Novitius obfervet , & fufcipiat com-

d

la, |

n

munem

diftributionem temporis,

mnr;ïfii&

communes humiliationes in Choro,

Bl

Refc&orio , accufatione fuorum de-

!df

fc&uum , etiam occultorum &c. nec

11 qumis

non particularia mandata Superio-

t o

rum & aliorum quorumcunquejuxta

m o

]

'

cAp. 71. nec non humiliationes , prz-

um

fertim correctiones particulares ,

j D

publicas & privatas.

Quemadmo-

1 iij

düm autem is , qui in his externis acti-

j

s

bus & exercitijs fe notabiliter incu-

(tho,

rium, negligentem , obloquentem,

ftrm

tediofüm, impatientem, contentio-

friny

füm, refra&arium exhibet , manife-

t

fto indicio prodit harum conditio-

rl

num defe&um ; ita qui in omnibus

"

iltis externis promptus, alacer , exa-

ja

DOIILi o d L i

&us exiftit, non illicó judicandus eft

has conditiones folidé adimpléfle:

-

funt enim quidam naturali indole ita

jmos

ciles fint ac exPedici

Ohc- [

comparati , utfa

a

D4

|

Q

d) 9o QG

z

ad parendumin omnibus ; vertim hiec

parendi promptitudo naturz limites

1& humiü&rl

u

non excedit , nec proinde virtutis fü-

pernaturalis nomen meretur , & que-

ad t

madmodüm natura diverfis mutatio-

Llemantt

nibus fübjecta eft ,. ita horum Obe-

aol

d

dientia arundineo baculo innititur,

untitem , qui etiam in durioribus

ind a

patg

natur& contrarijs rebus exteriüs

Obtemperant , fe humiliant , &hu-

nltis

miliari füftinent , hzc autem omnia

Vr

tl nl

faciunt, vel quia putantita moris effe,

ut Novitij fimilibus rebus exercean-

t Q

tur, velquia inde fperant aliquem

dipiiln

avorem;Superiorum, Confratrü &c.

ii rf

vel quia timent , nefecüs ut inepti

üfmdgl

wly

ad Profeffionem non admittantur,

atque interim tacité fe folantur, ela-

iil

ii

pso Novitiatüs tempore, hoc fe jugo

folvendos, neque ita ampliüs ar&tan-

3 miti

dos, corrigendos, puniendos &c;

D

Sunt denique , qui nequiter fe humi-

ntert

liant & obediunt, & interiora eorum

m d

plena füntdolo.

Qui ejusmodi fünt,

t f

Ítudiosé artem fimulandi difcunt,veri

d

Hypocritx, qui dum exteriüs obe-

R3 ]

diunt

^

& $r QG

Tif

diunt & fehumiliant, feu verius obe-

dire & humiliare fingunt, interné aut

ts

A

l

Y

murmurant, indignantur, aut quod

TM

W.

pejus eft , forfan etiam fibi demandata

j

j 120 W,

(

& demandantem defpiciunt & vili-

pendunt : hi, dumin aliquo Superio-

I

rem deceperint, quod infignis pru-

Itf

dentie effe autumant, intimé fibi

P ts

gratulantur, quin & coram füiin ejus-

tU.

modi nequitijs zequalibus gloriantur.

um

Neigitur ifti recenfitilarvati obedien-

vf

tes & humilitatis feCtatores, verá Be-

nedictine Obedientiz & Humilitatis

DI

effigie infigniti effe credantur , atque

,

Rif

emií3à Profeffione, larvà ultró depo-

u

fità,Sancte MatriReligionigraviffimé

l

,

onerofi & perniciofi exiftant , folis ex-

t d.

ternis iítis a&ibus, etíi fecundüm fpe-

t

ciem omni nzvo carentibus , nequa-

r

quam inniti debet judicium Magiftri

TM

Novitiorum, verüm infüper omni,

D.

quà poterit folertià, intima quzque

QTUITL

Ícrutari & detegere oportet , varijs

in eum finem excogitatis modis &

Jfunt,

i

medijs, & quidem prxcipué circa

j -

fequentia 1, ÀnNovitius dignam ha-

dnt

iD;

rum

*s

$) 92 Q

i

t

rum Virtutum zítimationem habeat?

t

2. Àn in fuà Obedientià & humilia-

squeiut

tionibus ducatur motivo füpernatu-

jl

rali ? 3. An attendat ad qualitates

s

nitis d

pgx*fonarum, à quibus ei aliquid prz-

cipitur, vel corrigitur &c. 4. An

m

m

omnia exacté adimpleat , etfi putet

fe à nemine obfervari? j. An obe-

Avl

diat cum verà abnegatione proprij

ii

judicij & voluntatis , quod maximé

ïg/mbguiru

uml

apparet in mandatis, diCtaminibus

mundi, rationi & proprio genio con-

gin[em'mzt

trarijs. 6. An non habeat aliquaprin-

omityd

cipia & perfuafiones v.

o

g.

fibi plus de-

qta0e]m

beri , quàm alij ,. fe e(íe magisReli-

M CTAU

gioniutilem , brevi promovendum,

tUtl v

plus aliis laborare, injuriam fibi irro-

t o

gari &c. 7. Ánoptet magnitfieri,prz-

at

ferri , an fit facilis & oculatus in alijs

.....

l

W

judicandis , & obfervandis , prfer-

ltl

tim cum quadam impatientià , item

BEU

inífe excufíando ? g. An prompteé fe

Üntgu

accufet , etiam de defectibus occul-

tioribus, an fit candidus in manifefta-

tf

tamilita

tioneinternorum ? 9. Anfitamator

(

fingularitatum? 10, Qui fint ejus fer-

äfgïils |

'

mones,;

T h

^ dl

0

$ $3 GR

Mohleg

mones, geltus corporis , nam ex his

n

uoqueinterna conjici poffunt, juxta

J bruty,

i

lud Ecc/. 19. Ex wif&à eognoféitur

Vs

vir , iab occuy [i f actei cogmo[cttur

n |

2

enlatus. micius CorDoris ,

n M

0s dentium ,. & inareffus hominis

enunciaut de illo. & Prov. 6. Homo

f d

Apofl atavtr inutilis , eraditur ore

l pyrj

erverfo, anmuit oculis , pede terit,

Ti

digitologuitur , pravo corde macht-

ais

azAtur malum ,

ompi tempore jur-

Xibt.

g

J

giafeminar. Etvix quisquam circa

!

ln

^

1

[

omnia prefata ita circumfpectus erit,

l

li

l

]

lnl

l

ut accedentibus, przfertim pro varie-

n

tate circumftantiarü, certis induftrijs,

t

maximé veró Divini luminis Illuftra-

li.

tione, pro quà Magiftro humiliter &

"a

inftanter Divinz Bonitati füpplican-

ii

dum eft , ulcus, fi quod inanimo No-

rilt-

vitij delitefcat, non retegatur. In-

, tem

*

dicia inobedientis Religiofi videri

t

poffunt apud P. JZzzzer cit. diei $.

wooil-

med. 3. [ubjumct. lecf. De verà & fal-

j

sá humilitate valdé notabilia & fübti-

Dtor

lia vari

l-

»

js locis adducit $. Therefra.

f

/,

Fid. im

^

1

ex Oper. Germ.uerbo ; Humi-

m (

litas

od

ea h

L

OQDOr,

iD6

13-2. 2,

f

& s4 Qu

a

17

Xy. . Solicitudo , quam Magifter

inhocpuncto impenderetenetur No-

3

d

vitio,in fequentibus potiffimim fita

j

eft, 1. & anteomnia doceaéNovitiü

s

A

genuinum formare conceptum ha-

rum Virtutum , ne vana virtutis fpe-

d

cie delufüs feipfüm humilem & obe-

dientem exiftimet , dum ab ijs longif-

i

fimé diftat.

funrtt

Hic autem genuinus

Conceptus aliunde folidius non for-

Q

1

QUW

mabitur , quàm ex ipfo textuS. R egu-

Yz, fundato in doctriná Chrifti, qui fi

Á d

ol

bené ponderetur, precipua vis & mo-

mentum in eo confiftere deprehen-

volntte

lnt, fon

detur , ut aCtus tam interni quàm ex-

terni harum virtutum procedant ex

alüntáto

iotivo füpernaturali, & in Perfoná

qunqud

Superioris DEusrefpiciatur , juxta il-

tOnnfrat

lud 5. Reg.cap. s. Acff Divinitus im-

t eon

feretur , & illud Chrifti ibidem bis

ln nunq

repetitum 447 vos audit , me audit.

tayilit

A&us autem iftarum Virtutum tam

ttstmo

dilucidé in S. Regulà proponuntur,

t g

ut nihil ijs addendum videatür, prz-

"ts

terquam ut Novitij eos bene intelli-

wteloln

exer-

gant , fequc in ijs exerceant ; &

Vtibus

ecan-

$5 85 GR

ln

ceantur U/d. Framcois Secf. 0. &. 7.

Ti

$. 9. 2. Bene inculcet Novitio , quód

"(

in his Virtutibus Spiritus noftre R eli-

t

c

ionis Benedictinz confiftat , & con-

zi

equenter tam effe irqpofübile,ut quis

As

»

L[v-

iis deftitutus fit genuinus D. P. Bene-

mi

di&iFilius, quàm parüm eft poffibile,

jl

ut corpus Spiritu feu animá deftitu-

RUT

tum vegetetur, crefcat , fentiat, alias-

QOn i.

due viventisaGtionesperficiat. 3.Fa-

ciat, ut Novitius intimé penetret mi-

'

S.Regu

ll

ferrimam conditionem illorum Reli-

Nïs&mn.

ioforum , qui proprio arbitrio &

i.

voluntate vivere & gubernari vo-

lunt, honorumque pun&ulis avidé

(un-

AUR

inhiant & obíervant: hi enim preter-

nl

uam quód Religioni , Superioribus

Iul

& Confratribus perpetuo fint oneri,

Ill

fuimet continui tortores exiítunt ,

ls

dum nunquam veráà pace & animi

iMl

tranquillitate perfruuntur , fed innu-

1 Cf

meris timoris, triftitiz , irz, invidiz,

J

odij &c. jactantur turbinibus, vita-

-

Que miferé transactá nec ullum in

sali- |

morte folatium , quod folis veris obe-

dientibus & humilibus corde Opti-

V.

u

iD7

mus»

"

35 86 GR

gt

mus , /Equiffimus bonorum Remu-

nerator DEus concederefolet, inve-

st

niunt , millenasque inter angüftias &

gt

l [üjjm(

futuri Judicij timores morti appro-

pinquant. 4. Infpecieneceffitatem,

gmmouit

utilitatem & amorem corre&tionum

od

paflivarum , à quocunque demüm

ol

r

V

)

!

activé proveniant, Novitio commen-

,

5j 1

Ü

det,

f6T2

n

uemadmodum enim quous-

que vivimus, hominem non exuimus,

uml

fed quod idem eft , defe&tibus & erro-

g

ribus expofiti remanemus , ita omni

t

vitz tempore optare debemus,ut non

pu'müuä

defit , qui defe&tus & errores noftros

Ános f

nobis cofhonflret , eorumque admo-

teqind

TQGAXUT

neat; cüm naturá ita comparati fimus,

ut qui in alienislynceis pollemus ocu-

(nfatre

tiini

af

lis,ad propria.pretalpà in meridie ca-

cutiamus, & qui in alieno oculo feftu-

n

;

U

'

camjyin proprio neque ingenté trabem

thtb

notemus , quid ergo optabilius , uti-

dmutera

lius , imó neceffarium magis cuivis,

o

t Vertat

non fponté fuà in quasvis errorum

abyflos , & inextricabileslabyrinthos

Wtfhafin

fücceffivé incidere volenti, quàm ha-

Aiitrg)

berc

m

26 97 Gu

Il

d.

! berealiquem, qui paterná aut frater-

IN

nà correctione labendi periculorum

nos admoneat , eut jam prolapíos eri-

A.

gat , regiamQue femitam virtutum

commonfítret? In hoc pun&o miré

)nf(h/ n

facundum effe oportet Magiftrum ob

Uf (in n

naturg & dzmonis gravi(ïïmos cona-

Qrommfn.

tus , quibus varijs & innumeris quzfi-

um

tisrationibus & pretextibus neceffi-

m

tatem , utilitatem & amorem iftarum

N-

corre&ionum obfufcare, & in nihilá

Ti

redigerenituntur , uti quotidiana ex-

M

;

perientia teftatur, quà conftat paucif-

"

:

[|

)

fimos effe,, etiam interillos, qui cx-

[

li

j

teroquin de bonà obíervantià com-

:«

J

mendantur,qui five à Sup eriorejfive à

NU

Confratre correGi, in priftinà mentis

il

"

(

malacià perfiftunt, & non faltem mo-

d.

tus indeliberatos , quibus aut Perfona

den

'

corrigens , aut quzdam ejus qualitas,

aut materia, aut modus corrigendi

,

ii

difpliceat,infeperfentifcunt. /Eter-

U

nze Veritatis effatum eft : vis vzr&

30

dncrepatio diféipline. Prov. 6. qui

n

odit iucrepationes , inftptens eft.Prov.

W

4

12. qui cuftodit in erepatsanes , 4

tio:j

:

d) 98 Q

FHor fiet. Prov. 1 $. qui inerepationes

g n FT

odit , morietur. ibid.v. 10. e v.1z,

qi a

von amat pe[lHilens eum,quifé corri-

efrmunt

E. V. 30. Cf .31. Auris , que Audit

ij

ia

incrtpztiona Uit& , inmedzo Abien-

£ium commorabitur.

ui abjcit

Wi

difciplinam , defpicit amimam faam:

imat: Q

güt AHIem

AC

utelcit imcr

e

P

A Í0ni-

uimnd.

£u, poffeffor efl cordzs. Plurain hunc

jf

vaurdtoy

finemaptiffima Magiftri Solertia adin-

t onnim

veniet; ego bocunicum adijcio, quod

v

quemadmodüm illius hominis defpe-

t m

rata eft falus, quem DEus ad juftiffi-

C

mamindignationem provocatus, am-

(dmiaj

pliàs corrigere dedignatur , uti prz-

tqutet

ter alios Scripturz textus & exempla

Ttz r

manifefté patet ex Cag. r. Proverb. &

30 ann

verf[. 23. ita deillius Religiofi profe-

"l Wt

Gu propé conclamatum effe ceníeo,

ET

qui fuis impatientijs & exorbitantijs

i,

Superiores fuos eó adegit, ut liberé

t vt

eum corrigere non aufint , fed ex me-

W. wl

tu majoris mali corre&ioni exceffud

ttt,qu

etiam notabiliorum fuperfedere, eos-

"

Horí

ue diflfimulare debeant.

O quàm

t

evere tales olim (fed quando fors

m

tem-

45 $o GR

j

I

tempus non erit ampliüs) increpabit

J.;nv. n

Mf

propria confcientia, arguet accufa-

!

tor fratrum noftrorum , condemna-

LT

!f

l

bitSupremus Judex.

. Hucaptére-

t hi.

i

ducitur notabilis do&trina P. Lazeieg

(

Mil M)):

Opzufc. 1 2. Cap. 1$. cujus formalia ita

fonant: Quartum Tyronibus ne-

Tl

ceffarium eft , perfe&ta refignatio &

'mbä(m

renunciatio propriz voluntatis, & re-

d.

rum omnium aliarum.

Hoc exigit

Xl

juxta do&trinam S. P.Ignatij, amor

i Vi

erga DEum fitus z »utuá facultat&

tylif

ö"-remm ä*' OPCTIH?Z commurnicAtione

s d

( bonicujus

4é. Ydeó Tyroneshoc

jutin.

f

ent omnino initio füz

t

acquirere de

vitz fpiritualis, utnihil unquam pro-

Wil

prio arbitrio eligant, ae defiderent,

p

quoad occupationem, quoad habita-

i,

tionem , quoad gradum, & quamvis

t

aliam rem, quz eis contingere poteít

Mhet

in totá vitàá, fed omnia ifta donent

W

DEO , ut Is per fuos Vicarios.eis im-

tl

t

ponat, quod eis vifum fuerit; ita,ut

nihil prorfus detre&ent , ni(i folum

m

peccatum, fi ( quod abfit, & quod me-

j ls

tuendum non eít ) ad illud aliquis fo-

Wo»

HC?—

(

$ oo GX

licitaretur.

Hinc meritó Chriftus

j ; n

A

àus D

Dominus docuit S. Birgittam: pezfe- !

s

1uibui

cfa Charitas eft illa ad DEum, quam-

do bomo mihilfrbi de fe relinquit, Ap-

g ia

o

paret hxcanimi difpofitio in omnibus

jis,qui Tyrocinium füum bené tranfe-

imi

23

i .mü

gerunt , quia nihil curant, nihil pre-

niliatic»!fzigim&

tendunt, nihil fpeciale defiderant, fed

tll

id folum , quod eis à Superioribusim-

iggnii

ponetur. Siapplicabuntur ad ftudia,

as rcin

tractabunt ftudia; fiab eis antetem-

sf

pus amovebuntur, non murmurant,

IN

vfv

nonin

uietabuntur, & aliqui,qui ma-

gis profecerunt , etiam lztabuntur in

4

Mortem a

quavis fuüi degradatione, & non pro-

vum Cru

motioneadaltiorem fchola

&DELRI

m vel gra-

dum, vel officium.

A m

U

Hec&multa alia;in quibusTyrones,

prefertim circa has duas conditiones

fbl cla

inftruendi fünt , infignibus exemplis

Xsfübie

& doGrinis, declaravit vere Obe-

&alnten

dientiz & Humilitatis Magifter Chri-

.7.*.umpra

ftus JEfus;nam 1. Neceffariam Obe-

st brer

dientiz &Humilitatis conjunctionem

Dny)

in proprià SanGtiffimà Perfoná omni-

t u

bus palam fecit, afferente Apoftolo

Rs

ad

]

t

$5 9r GE

;'Iä(&dfh]s

ad Phil. 2. humilimvit femetipfum.

Il"ï Pläe'

Chriftus DEI Filius) fzéus Obe-

"F'*'"«am

diezs. Quibus verbis aperté often-

Mi d.

ditur infeparabilis harum virtutum

Htl

connexio , dum ex humiliatione Obe-

ln

dientia, & viciffim ex Obedientià hu-

2. Neul-

jl

miliatio legitime infertur.

d

listerminis feu temporis, feu materiz

'bffh!;])n.

circa quam , feu perfonarum , hz vir-

tll

tutes circümfcribantur, iterum in fe-

AE

metipfo oftendit, dum in hàc humili

Obedientià , & obediente Humilitate

It

Qigim.

perfeveravit ad mortem , & quidem

dutri

mortem acterbiffimam & probrofiffi-

Vnny

mam Crucis , nec dubitavit, càm efz

-

fet DEI Filius ipfa$ue Sanctitas & In-

nocentia , manibus tradi nocentium;

& vilifimorum de fzecehominumim-

Ym

JLones

perijs & calumnijs fe (übiicere , &

Crucis fübire tormentum.

nl

?. Puri-

:übe-

tatem intentionis in Exercitio iftarum

|

hr

virtutum prz oculis habendx iterum

z.

füomet Exemplo docuit, dá in omni-

bus folam Patris ZEterni voluntatem

donem

T

füfpexit, ut vel ex folis verbis ad Pet-

Cali-

Apoüol:d

ram ';ii&is dfoan. 1$. conítat;

€em

?

£t o2 GR

i d

ce; ( .quo nomine intelligit quid quid

dolorum , ignominiarum , vulne-

nr

um

rum &c. intotà Paffione erat perpef-

furus) quem dedit mihi Pater non bi-

imghil

TET

bam illum ? Nonait, quem dedit mi-

hi Judas, Scribe , Sacerdotes, Pha-

ii

rifxi, Judzi, Carnifices , fed Pzzer in-

TUNTTT

figni documento , quo docemur, qué

ln

in omnibus imperijs quantumcunque

iif

duris & contrarijs, & quibuslibetir-

rj

rogatis injuriis refpicere debeamus.

vitan

i

1

Procedendo nunc ad modum, quem

üohrum,q

tenuit in erudiendis fuis chariíIimis

st lr d

atf furi

Difcipulis, quis fatis ex plicet , quàm

romptam & omnibus numeris abío-

s hi

utam Obedientiam eis commenda-

n ym

verit, quàmque folicité omnem ho-

Al /4/'24

noris affectationé é cordibus eorum

]

ä.'-'.ffw ü

penitüseliminareftuduerit. Primum

T rorer

patetex eo , quód in perficiendo ope-

i, q

re fibi à Patre Cxlefti impofito , labo-

at

rum, dolorum, períecutionum füa-

t quid

rumSpeGatores & Socios effe volue-

EU

rit, ut Ejus perfe&tiffimis Exemplis

Mi

animati difcerent, quo animo dura

dilj, 20

etiam mandata fibi olim injungenda.

tlbimg

pe-

E

34 03 GE

[

)

j

hi

J

l

Alterum confir-

r

J

j

perferre debeant.

Wg.

mant quamplura S. Hiftoriz teitimo-

t

nia AMarci 9. C MAttb, 1$. legitur:

A

interrogabat Diffipulos [uos , quid in

hl

«iA tratlabatis ?. e dl tacebant.

d

&i quidem in viá inter fe difputae-

R.

rant , quis eorum major ejfet ?. Et re-

K, gnf

(densvocavit duodectm , e$» Ait idlas z

Ug

Jf quis vult primus e[fe , erit omnium

w

novi[fumus , C ommum minifler. Et

ems

accipteus puerum , [Latuit eum in me-

um

dio Eorumquemctum complexus effet,

Qunlng

ait ilis; Amen dico vobis , nifi con-

ht qur

1

verft fueritis ci effciamini fieut par-

Tsf

vuli, uomintrabitis in Regmum Celo-

Id«

FA : guicunqzæ ergo humilmveïit

Md

Jé frcut. paroulus ifle , bic eff major

j

j2 Reenmo Celorum. Luc. ro.

Re-

Ym

fertur reverfos effe Difcipulos cum

ho

gaudio , eó quód etiam damonia

) lib-

fubjicerentur in nomine Chrifti,

m ia«

Verüm quid ad hzc Humilitatis Do-

OlIt-

&or ? In hoc inquit , zoZite gaude-

1myls

re, quia Spiritus fabiiciuntur vobis

300

JMattb. 2e. Duin duo Filij Zebedzi

"

1«1

gmda.

per Matrem fuam primas in Regno

"

jus-

?

^

f

^

i

A 94 e

vititin t

Ejus fedes expeterent , reprehendit

sdenihum

€0s dicens : zefeitzs . quid petatzs.

at w

In Canà ultimá inaudito Humilitatis

!

1

p

"B (Eifäf! .'

exemplo lavit pedes Difcipulorum

fuorum , uthocfacto eosdem ad hu-

li

jusmodi humilia obfequia fibi mutuó

exhibenda provocaret : Exemp/um

lExgeäiis:j*

'1

edi vebis , ut auemadmodum ego

3onbas, Q

ffect . ita e£ vos factatis Toan.13.

nim o

Dum iterata orta effet contentio

ifctum e

de majoritate , pulcherrimo docu-

m ii

mento Humilitatem commendavit

AT

Luc.22. dicens: Reges gentium do-

la

üdum ert

minanttr eorum , e qui poteflatem

FA

V

l

babent fuper eos , 66*726ff€l' VOCAPBÍIUY.

mitiluj:

Vos autem uon ftc : fed qui major efl in

um d

vobis , fiat ftcut mimor- e£ qui prece[-

Jor efl , ficut. miniflrator : nam quis

tii D

major e[f ,qui recumbit , am qui mini-

t inpfi

Jirat? monnequi recumbit? Egoau-

tiilo

£em in medio veflrüm fum, frcut qui

tttrtri

miniflrat. 'Tandem omiflis alijs, ut

ii

eosdem Difcipulos contra omnes ela-

alyer

tionis & vanitatis motus preemuniret,

Wt qu]

ne quidquam ullo tempore ob labo-

At

olim

Te5, rumnas , admiranda , quz

ïllm, (]Uï

per

££ os GT

nf

perpetraturi erant , fibi arrogarent,

hoc alexipharmacum eis przfcripfit:

W?(Ws.

T

'

Ate

f feceritis omuia, qua pracepta [unt

|

1

F

U.?"

At

j

vobis , dicite fervi inutiles fumus,

)Sdfm b

quod debuimus facere , fecimus. Luc.

m

I7.

Titiig

Expeditis igitur his quatuor condi-

111j

à

tionibus, circa quas SS. P. N. Magi-

;74/1, fj

ftrum Novitiorum omninó curiofüm

Ontentio

& folicitum effe precipit, aliorum

1 dnni-

etiam confiderationi , quz idem SS.

T

Patriarha in fequentibus Magiftro

Mu d

agenda prefcribit, non nihil immo-

randum erit.

Uinde

um

ATT

-7. Qualiter in praxin redigen-

ff

dum fit illud: predzceztur ei ( Novi-

puf

tio ) emzia dura ei"afpera, per qua

[ ïw';

'

itur 4d DEum? Cümtempore Novi-

jl

tiatüs impoffibile fit , ut Novitius

T

omnia ipfo opere probet , quz futu-

TT

ris temporibus ad DEum toto corde

]js t

radientibus eccurrere folent mole-

IGl

i & advería; facileque contingere

ynitt

poffet, ut quidam eà perfüafione im-

ib

buti effent, cum Novittiatu finem ha-

erum-

t Ql

b;iturum, quidquid durum afp

"

: c'luc

25 96 Ht

:

quein ftatu Religiofo occurrere folet;

j u

dinug

Beatiffimus Pater nofter, ut his pofte-

rioribus tam periculofam períuafio-

lfs

nem eximeret : illos veró contra fu-

p

turas moleftias certó certiüs occur-

j m

Vs

furas, prefcientiz Clypeo preemuni-

ret, predici mandat Novitio omnia

Jm, i

dura & afpera, per quzitur ad DEum,

ipiaa

ii d

Quod Sanüiffimi Legislatoris man-

datum , uteo, quo oportet, modoin

htht 1

praxin redigatur , ad quefitum.

rigun

. &. Duo in hunc finem prafítanda

iyelind

I. Ut non folüm in

effe Magiftro.

m

terminis generalibus , fed etiam in

IT

particulari, przcipuas faltem.- & fre-

DCCTRUD

quentiüs evenire folitas cruces & dif-

Wantalin

ficultates vitam veré Religiofam vi-

B

vere volentibus , Novitio przdicat.

BLm

:

2. Ut contra has eundem Novitium

a

aptis motivis & medijs praemuniat.

3 Verim

VUtrumque praeftitit Amantiffimus

n i

Salvator nofter , dum non contentus

Tfdn

generali predictioneodij & perfecu-

" ub

tionum , quibusmundus Chariffimos

» It

Difcipulos fuos effet impetiturus,

RUE

quód

jgfup,er in fpecie eis pradixit;

"h

eíient

l

|

!

£ 07 Gu

"& ^ effent tradendi in Concilijs , flagel-

LUM

landi in Synagogis , ducendi ad Reges

T.

|

Qmfn.

& Prafides ; aptiífimis denique moti-

vis proprij fui exempli & premij zter-

Tübtr.

ni, ac medijs ferpentinz prudentix

D s.

& fimplicitatis columbinz , fiduciz in

TO

DEum , qui eis daturus effet os &

Fal

fapientiam &c. €os inftruxit ,

u

A -

D

omnia diffusé deícribit $. Eva

ng.

oj

7Matth. €. 10.

u[..

.. Porró quznaminparticulari Novi-

Tuny

tiis przdicenda, & contra qu prci-

o ftlima

nj

puéarmandifint , videntur ad fequen-

tiareduci poffe ,

I. Ea omnia, qua

tl

concernunt obligationem. votorum

n

fübftantialium , converfionem mord,

n v

feuftudium proficiendi, ftabilitatem ,

gt

chorum noé&turnum & diurnum,filen-

Nntüm

'

tium & reliquas obfervantias regula-

mumat.

Tes.

Verüm hzc magis ad fequens

muniins

punctum, de prelegendà NovitijsS.

m onteus

Regulà fpectarevidentur. 2. Tenta-

l pin

tiones,quibus demon,omnis boni ho-

(unfmos

is, impetere folet gradientes ad

l

[

vt

um, non quidem eó fenfu, ut

fdüi[, quö

tentationes Novitio

d

Sfmncs poflibiles

TE

fingilla-

f

£ o9 G2

fingillatim enumerentur , fed , ut fpe-

^ 0

&atis circumftantiis talis perfonz,

contraillas peculiaribus przefidiis prz-

hi

XIUC

u.Ax;uï

m

muniatur , que ejusmodi hominum

du

conditioni frequentiores & periculo-

0

fioreseffefolent. 3.Sufpiciones,judi-

ZMM Iul

ciafiniftra , di&eria& perfecutiones

nfpt

mundi & mundanorum, id eft, Spiritu

mundi imbutorum, etfiintra Clauftra

P

f

degant, quz nunquam defünt vitam

m

Ea

Ms

iam in Chrifto vivere volentibus ,

hi

p

R

ita afferente Apoftolo , ozzzes , qui pie

Nien

volunt vivere in Chriflo TESU, per-

Mf0nt qu

ecutionem patientur. 2. Tim. 3. fi

g, )

ullà inre, in haccerté fortiffime obar-

TO 6tj

mandus eft animus Novitij , ne ullis

v ff

anquam judicijs , dicterijs aut perfe-

E

&i

cutionibus, quomodocunque fe à be-

At

né cxptis deterreri patiatur : hicfi-

uidem eftille aries, quotot animz,

jcrbus u

At

qux cxteroquin gloriosé decertá-

li

runt,ob humanumrefpe&um & timo-

Ws

rem, ad illud decantatum : 444 22-

a

i

eezt homines ? profternuntur. 4. Tri-

l

Vi

H

ftitix & defatigationes , quascaro in

Opter

affiduà occupatigne & applicatione

Vityfro

s

à«) 99 G

[

adres, etiam perfepé eidem valdé

Ü

moleítas & afflictivas fentit.

uan-

fY

d

h

A

tumcunque enim Spiritus promptus

—

fit, caro tamen manet infirma, & nifi

Ms

Vs

continuó ad bonum excitetur, & ab

illicitis refrznetur, ejusque fallaci-

»Ierfccut:»:s

ld

f

bus, fiepéetiam füb boni fpecie fugge-

us

ftis motivis, vigili mente obvietur ,

mr Cf

Münt n

facilé fpiritum ad füi inordinatam

compaflionem & amorem trahit , qui

Volei

omni profe&tui obfiftit,

i, gui,*;:

f. Man 2—

taSuperiorumnaturaligenio & incli-

f

nationi quandoque valdé molefta &

Ym

Ímd -

ingrata. Ad hecigitur, quocunque

füturo tempore,prompto & refignato

nils

animo füfcipienda przparandus eft

i

I!

animus Novitij, nifi enim in hoc pun-

[

4

t

| hicf-

&o naturam generosé vincat, longé

'

gravioribus obruetur moleftijs, dum

EUA

r

;

nullà unquam folidà: pace & animi

tranquillitate gaudebit, quam DEus

ltim-

folis veris

ropter Ipfum Obedienti-

W /fl'-

bus in Re

l

gione concedere folet,

U ,'[.Tl'i'

6. Moleftiz quas proximi adferunt ,

yan

d

d

five propter genium naturalem diver-

;

L

fum à noftro, five propter mores &

2

[v

1

85) 100 (

j

defe&tus morales , five propter cot-

guentet

i, f

orales infirmitates & defedtuofita-

gt

tes: contrahas fortiter armandus eft

r

Novitius per veram Charitatem pro-

at

ximi fupernaturalem , humilitatem,

od d

jtientiam &c. tum propter conti-

nuas occafiones ejusmodi -moleftia-

us t

tr n

rum ip vità communi, tum propter

naturalem inclinationem , cui tales

qti nddy

st

moleftiz valdé repugnant, ut facili-

ter ad indignationem , impatientiam ,

t

w

vilipenfionem , averfionem &c. pro-

toler (

ximi propterea labatur , nifi folidé

obarmetur.

7. Infirmitates corpo-

ul

yales , item interns defolationes, af-

Wt 0CR

tiverjl

fi&iones , ariditates fpiritüs , quas

DEus ad bonum ele&orum fuorum

micrti

Tumentem

immittere folet. H cruces, prx-

fertim pofteriores, fuà acerbitate pz-

Tf

né füperant omnes alias , unde forti

thrs,

valdé animo opus eft , ac propter €as

tf

&bono vel in minimo recedatur ; funt

redic

enim multi, quiad tempus, dum

l Religio

omnia ad votum fluunt , & interná

'tivtdm

confolatione perfunduntur , credunt,

st obl

j

& bené operando perficiunt ; at vgri:

f ]

n

LORCHECE

ftr t

in

uente tempore tribulationis, de-

VM

fo

j*

ationis , ficcitatis & anguftiz fpiri-

t

tüs recedunt,

l.

Ex quibus omnibus palam eft,quàne

"

-

ln

Wy

—

laté fe extendat hoc punctum de prz-

t .

dicendis duris & afperis , quantáque

n

cura & folertia in Magiftro defidere.

tur , ut fingulis fibi commifforum de

Rytt

It

]

aptis medijs & munimentis contra

thd

l

tottantosque futu

ros infültus proiþi-'

Ti

ciat.

X

uamvis autem BeatifTimus Pater

ii

hofter folüm de ijs duris & afperis ;

?

quz illis, qui DEumtoto corde inqui-

T

nor

runt,occurrere folent,loqui videatur,

uti verba illa, per qwe itur ad DEutm,

15

QUnum

fignificare vidéntur : nontamen con-

tra mentem San&iffimi Legislatoris ,

d

t

i

imó conformiterijs,quz in alijs S. Re-

j

gulzlocis , przífertim in Prologo le-

|

UPRI

[t]

guntur , faciet Magiíter, fi etiam No-

m

if

vitijs predicat ea dura & afpera, quae

n

illos Religiofos certó & in hac & in

lil

alterà vità manent , qui fuz Profeffio-

qui

nis quafi obliti, vitam fublimi voca-

m

tioni fuz parüm conformem infti-

*

tuunt

m-

1E3;

:

15 102 GE

tuunt, dum in Monafterio proprio

vlititi

107

arbitrió & genio vivere volunt , la-

xiorafeQantur , obfervantiam S. Re-

jj m

hith.d

gule parüm penfi habent , commu-

M

nia aut negligunt , aut perfun&torie ,

& ex merá tepidà confüetudine pera-

lm

r ii

gunt &c. quantis hi tales Religiofi

miferijs hujus & alterius vitz feinvol-

fit ii

vant, paucis dici non poteft ; mihi

(nai

fatis eftiftud , tanquam rem minimé

f amál

contemnendam , Magiftro indicáffe,

Án r

Miontm.

qui pro fuá folertià apté noverit illud

in praxin redigere,ac cujusvisfuorum

if Vor

Ttestin

captui accommodare.

Talia etiam przdixiffe fuis Difcipu-

bneoi

lis veritatis Magiftrum, notum eft ex

m hoc.

Evangelicá hiftorià : ita Mazzb. 1.

Mb

,

INifé comverft fueritis, & effciamini

M

5

fícut parvuli, nom intrabitis im

Ml

Regno. ltem, Fa bomini,per quem

tl

féandalum-venit. Quodipfüm often-

n M

dunt parabole de nuptijs Regis , Cze-

?m ,nd |

nà magnà , decem Vir

o

ginibus , malis

t

agricolis &c. & in fpecie Proditori

Vhieruy

jude , uteum terrendo faltem & nefa-

s iv

rio fcelere retraheret,expreffis verbis

!xgislator

pra-

8 103 GÀ

l

Itj

redixit: Pe bomizi illi , per quem

?f

Filius bominis tradetur , bonumerat

m'fus

lt

ei , ff matus mom fuiffet bhomo . ille.

j nni

AU

MAF 26,

