Gi751a_2
author: Presinger, Rupert

z

E

|

)' W p u

A&t

IN

ny)ü»( PMQA»;PULOC[)

?T

£. Juber?-

)

|

Ppes f p

t

dama

æ,

|

P AER

é

Mor/mhoE

|

1

nv

f

M P

Urh&

a

1

J

A.

( r

| f

ä

N12«511960736 021

1

LA

mwmmmmwmmmn

UB Tübingen

— —— Á M

—

] J

I

] Chf;

d

W

'.-'

SACERDOS

BENEDICTINUS

u

!

l

j

Ad Sacra Regule normam,

Ti

nj

1

Et precipué juxta

!

fs

' Exemplaac Do&rinas

i

Summi Sacerdotis

Vi

Uf

J

D/)

CHRISTI JESU,

d

efforgmtus

t

u

d

1)

P. RUPERT(; PRESINGER

10]

Monacho Benedictino S. Petri

Id ,

Salisburgi.

Hl'

nu

Cun Confeufu Superiorum.

nj

1

j

Typis Monaflerij Teg&rnfemfxs

Aj

Aunno M.DCC, XX,

Jl

(

W

):

J IH

Ti

ii

^v

...... n

Ill

n

1

hi

|

l)

[

h J

[ Mil

7

INb

If]

WH

!U/I

j Ill

[

l

!l

qh.

il

1

8)3(8

Animadverfiones præviä"

ad Sacerdotes.

: INemini ddïzies u//an;

of-

fen

Jonem , ut non'oitupere-

r Minifferium Rof lrum s

-Ed in omnibus exhibeamus

nasmetigþ's fcut AMinifiros

DEIT, in multa patientia ,

4n tribulationibus , in nece[-

fitatibus ,in a

LDnthe6. V. $..

dolicité cura te ipfum,

probabilem exbile te

EO,

operarium | inconfufibilem ,

vetle tratlantem lerbum

iVeritatis 5 profana autem

|.69. inam'/aqmz devtta ,mul-

A

m

i

€)4CR

qas

h

t

um enim proficiuntad im-

j

|

fi€fdf€m. 2.ad Timoth, 2. v. 3.

N

d)

Labia .. Sacerdotis. cufto-

[ d

dient. [cientiam , €9 legem

d

reqm'rmt ex ore q'm s quz

W

Aneelus Domini . Exerci-

(

£uum e[l. Malach.2.v.7.

l

N

j

ANon alleviaffà onus tuum,

*

.

iri

:

LAf

4m All

4

AH S C5

|

Un

fed ar(tio

f Iiih

«inculo

d

4

j

ipline , €S. ad

iil

majorem teneris Perfe&'iæ

"n

'zf:ï;r (ii

22€?22. Libel. de imitat. Chrifti, c. f.

J

Jf

(f

$, 2-

(tine

Mi

lm

4 st

1N

dy

A

l w

fi

Sacet-

w

&)5s08

4l iij

263 t063 E9X63 693 1903 CX036363 2 903 163 E8 3

1*,;

ääæ&æäæäæ

äæ?æææääææ

38 2X3t9X63 feXo3 toX63 EoXed Co19Xo3 016 [X03 363 t2363 (363

l cujlo

d m

J

Sacerdos Benedi&tinus

Uag-i

Duni

Sacra Regulz , & Vitz: Chrifti

conformis

LUAC

Anctiffimus Legislator no-

fter BENEDICTUS in Regulá

dhaa li

N

DivinoSpirituà fe fcriptà, Capuc

62. Ejusdem S. Re

ulz infcribit De

MT

Sacerdotibus Mon.

A ery, in quo ma-

j

p

giftraliter docet omnes conditiones

promoti ad dignitatem Sacerdotalem

(l

in fuo Ordine, plané per omnia con-

formes Sandtilfimis Exemplis & Do-

Grinis Summi Sacerdotis Chrifti

JESU, quas ut bene perpendant &

obfervent . Sacerdotes Benedi&ini,

easdem pauculis quzftiunculis confi-

derationi fübjicio.

Textus $, Regulz fic fonat:

$t

Si

5A3

8)6(8H

j

SI

quis Abbas fibi Presbyte-

V f

rum, vel Diaconum ordi-

T

M

i

nare petierit, de fuis eligat, qui

Wt

t

dignus fit Sacerdotio fungi.

*

Ordinatus autem , caveat cla-

nt t

tionem aut fuperbiam.

Nec

r

quicquam . praefumat , nifi quod

vf:ïi'f.m

eiab Abbate.przcipitur, fciens

1,]

T

fe multó magis difciplinz Re-

im-f

gulari fubditum. — Nec occa-

A CUT

fione Sacerdotij oblivifcatur

Ü

Kegulx obedientiam & difci-

1

ii

inam , fed magis ac magis in

T

"i

b

omino proficiat. * Locum

veró illum femper attendat,

rl

quo ingreflus eft Monafterium

OV

prater Officium Altaris , etíi

SIAERT

forté electio Congregationis &

| hlbw

voluntas Abbatis pro vitze me-

m Y

rito eum promovere voluerit.

t

Quitamen Regulam à Decanis,

"i

m fibi

f:t W

xfcl Przpofitis conftituta

* fers

"tin

-7

üly

'- fervandam fciat : quod fi aliter

ï

il

Otai

n

praefumpferit, non ut Sacerdos,

lQu

fed ut rebellis judicetur. Et

) ïum

FU

fepé admonitus fi non corre-

xerit , etiam Epifcopus adhibea-

Q

tur in teftimonium. Quod fi

Df qi

nec fic emendaverit, clarefcen-

Ut (

tibus culpis, projiciatur de Mo-

glinæ N

nafterio:: fi tamen talis fuerit

VC Of

ejus contumacia , ut fubdi aut

Dovfor

obedire Regulz nolit. -

& dii

T5j

.O. r. Cur dicatur:

ut Abbas de

CUf

fuis eligat?

t

EK. Juberi Abbatem de fuis eligere,

utpote quorum vitam & mores tan-

enum

quam Paftor ovium füarum ,

ui fin-

A

:

gulas vocat nominatim , ma

S per-

ons &

fpe&am.habere cenfetur , quàm ex-

E ff«

traneorum, . Valdé autem notanda

Juent.

eft particula E//gz7 , quà innuitur

CUf

Prim (übditos non debere fe ipfis

affedtare tam füblimem promotio-

nl

nüs importunis mo-

ft-

nem , multó mi

dis

$A4

Itcoi 9

$580

st

dis & viis fe ingerere , auttriftari de

4qu

negati, veldilatà ejusmodi promo-

af

tione.

Secuzdó , Abbati incumbere,

ut füorum vitam & mores intime

f

rom w

Ícrutetur, & fic demüm ad ele&io-

; unm

nem pro tanto Minifterio proce-

dat &c.

Tertii,etiam inillis Mona-

u

um

fterjs , ubi omnes poft legitimam

n o

2tatem ad Sacerdotium promoveri

i U M

Q

folent, prefatam vite & morum con-

fiderationem non effe omittendam,

IU

A

i

quia ejusmodi confuetudinis vel fta-

N

ï

tuti finis non eft , ut omnes promi-

Q

i

i

i

ld

l

Dd

fcué nullo habito dele&u & refpeàu

ad vitam &c. etiam indigni promo-

sf

veantur , fed eó principaliter tendit,

i d

ut in talibus Monafterijs tam Abbas

[f

quàm fubditi in id majore ftudio in-

cumbant, ut quivis poft legitimam

Q

*tatem dignus inveniatur, qui ad

[j

Con-

j

D

Sacerdotium . promoveatur.

.

N

fuetudo igitur & ftatutum hu

jusmo-

1u]

lm

di majorem tam Abbati, quàm füb-

iT

ditis imponit obligationem , ut qui-

vligf.w.m /

vis pro fuo poffe totis viribus alla-

VWMD

boret, ea devitare , qua. ejusmodi

Qtfhy

pro-

*5 8

Itl profmotioni impedimento effe, & e&

I tom

agere , qu& coram DEO cà dignum

Ttounben

efficere poffunt.

TOIRS r

Videndum nunc, quem modum

al dl

in promovendis ad Sacerdotium te-

tri y.

nuit Summus Pontifex nofter Chri-

Ttills .

ftus,quasve do&trinas hàcde re nobis

[ lst

reliquerit. Toto triennioantequam

! promome

primos novz legis Sacerdotes ordi-

TOTUIm o

naret , eos fummá curá & follicitu-

mutedar

dine inftruxit, & varijs modiseorun-

üris vl h

dem aptitudinem probavit, uti palam

J p

eft omnibus SS. Evangelialegentibus:

immediaté veró ante inftitutionem

rfe

r m

hujus Sacramenti & Eorum Confe-

ftrtdt

crationem, expreffis verbis protefta-

am Abb;

tus eft dicens : Ego fco , quos elege-

frudio r

717 , Joan. 15. quibus certé aliud in-

legtimr

dicare noluit, quàm dele&u opus effe

r qii

in promovendis ad tantam dignita-

tem.

u C

De non affectandá, nec fein-

dujusme

trudendo ad hanc dignitatem, praecla-

quim [ü)

riffimus extat Textusad Hebr. $. v. 4«

» Ut QU

Nec quisquam [fumit fibi homorem, fed.

us all

quivocatur a DEO f anquam .Aarom.

Sic & Chriftus non femet ipfum cla-

Qjusmot

]u

445

rifica-

l

|ÉY4

-

$) 1008

"T

rificavit, ut Pontifex fieret , fed qui

locutus eft ad Eum : £Zws »zeus es.

st

| a on

£1, ego hodie genui te: quemadmo-

dünmi & in alio loco dicit: 7zes.$acer-

gitis

i

dos im etevmum fecundum, Ordinem

AMelchifedech : perpende fingula hu-

:f.eüigendum

Jrin Vot

jus Textüs verba, mi Religiofe , &

vide, an tu fis melior Chrifto?

l

ii

|

J

!

. 2. Quisnam dignus cenferi de-

——

beat fungi Sacerdotio ?

if

&. Absque fpecialirevelationenon

offe haberi certitudinem evidentem,

il

aut infallibilem de cujusquam digni-

4 eïi,öiï,mf]

tate ad recipiendum Sacerdotium :

j hgt

loquendó itaque , de morali cjus-

balghs

modi certitudine , prefcindendo

tU t

v at

abijs, que Spiritum non concernunt

Cnam híc folüm de Spirituali difpofi-

atf

tione fermo eft ) ille conformiter ad

t p

mentem San&iffimi Leoislatoris no-

o

EXLUT

t

flri dignus effe videtur , ut ad Sacer-

dotium promoveatur , qui fequen-

. t

tibus conditionibus inftru&tus eífe

t

dignofcitur.

li, 1

Prima Conditio eft, zz DEzz ve-

Tibir

uzrit ,

, 1

ré quarat. Ille DEum veré q

cujus

J

145 r1 (8

cujus tota cordis intentio fertur in

L

DEum, & ad EjusSS. voluntatem &

QUmyiro.

legem in omnibus adimplendam , ab-

L

negatá & devictà omni proprià vo-

It r

luntate,qu& huiccontrariatur. Quod

dR

intelligendum eft de adimpletione

Divinz Voluntatis non folüm in re-

?Häi())fe,&

bus magnis & gravibus, fed etiam in

b Cenferi

rebusparvis, quin & minimis. /Eter-

ne Veritatis effatum eft Luc. 16.

itonen

ui fidelisefl inminimo, c inmajo-

Videntem,

vi fidelis eff , c& qui in modico iniquus

im dipn

eff , b znmajoriiniquuseff. . Exquo

Tdotium:

legitimé infertur, eum , qui fidelis eft

rali qu;

in adimplendà voluntate Divinà in

indento

minimis , etiam ad majora Eidem Di-

TCtnt

vine voluntati conformiter pertra-

ii difpol

&anda aptum fore: econtra vero il-

Qmiter j

lum, qui in modico iniquus eft, in-

fatoris n

dignumfore, qui ad majora admitta-

Exd Satt«

tur, neetiam hzciniquitate fuà con-

j egue

taminet.

Inter hzc autem zz2jor

hus d

finedubiojure merito computaturSa-

cerdotium , quo proinde ille dignus

)EUt-

erit, qui prius in minimo f& fidelem

b querit

'Talis certé fuitSummus

jpr.oþaverit.

$AG

Pon-

u

$

-

"

E3ECIC 1

Pontifex nofter Chriftus JESUS, qui. | ;&?

de fcipfo Matth. . ait: Noliteputa-

n at

d

v6, quomiam veni foFuere legem aut

Praphetas: mon venifolvere fed adim-

um

TE

püere. — Auen quippe dico vobis , do-

zec tranfeat Celum e Térra , jota

(m enm.

n

UntUm , Aut wnus apex mon prateribit

4 lege , donec omnia fiant.

uibus

LOU

verbis adDifcipulos fuos dire&tis, Eos

quoque erudivit ,. quid Eos agere

EU UL d

oporteat, ut ad magna, qu« in Eis-

;

W

dem operaturus erat , fe adaptent,

l

n

i

Adhancconditionéfpe&at veré pu-

W&*

- xa & fincera intentio ex parte promo-

Af

J

vendi ad Sacerdotium, Qui perhanc

fji It

fummam dignitatem aliud quazrit

QUt5ar

quàm DEum, eà hóc ipsó indigniffi-

m

"

mus eft. Porró fines, qui maximé

tjfn

[

Ll

a2pud Religiofos vitiare poffunt prz-

i

dictam intentionis puritatem , feré

At

funtifti: íiquis defideret Sacerdo-

20 n6

tium, ut deinceps liberiüs vivat, fuis-

Hl

Que cofhoditatibus magis indulgeat:

.

ut fit in ma

f

jori eítimatione bomi-

tUf

num , utindulgentius impofterüm

285 nl

fra.&etur &c,

Hi & fimiles , forte

'Nügte

etiam

$ 15 CR

Esug) Qu

etiam , quodabfit, pejores fines, licét

Qife Pm(ï

d CT

forté in exterioribus non appareant,

certé coram DEO, qui fcit cogitatio-

[ TM

nes hominum , talem Religiofum red-

t

lii

dunt plané* indignum . Sacerdotio;

l, jg

Cüm enim Sacerdotes fint de prima-

Ht

rià claffe Servorum Chrifti, quomo-

/3 1 []lm

do hi , amoris & honoris proprij

ltedis t

mancipia, apti eruntServitio Chrifti,

( 4f

cümipfomet TefteLuc. 16. Nezo pof-

qui Ej

Jfit duobus Dominis feruire , & S.Apo-

tatiptnt

Ítolus exprgílis verbis Gal. . dicat:

av

Qui Chriflé fant , carnem fnam cru-

prtem,

eifixerunt cum vitgs & comcupifcen-

Qupea

£j5.

Item ad Gal, z. de fe ipfo lo-

if Qu

quensait: 24z quaro bominibus pla-

hii

cere? ff adhue bominibus placerem ,

i maxim

Chrifft fervus none[fem. | Praterea,

liüntpre

fiquis ad Thronum Kegium afpiraret,

tem, fet

ut tempus captandis mufcis , aliisQue

- Dupetdio

puerilibus , nedicam fordidis occupa-

ivat, u-

tionibus falleret , quis quzfo talem

Vülpest

regali diademate dignum cenferet?

& homi-

Quid veró aliud eft Sacerdotium no-

ollerim

w& legis, niíi Regalis dignitas , ita

;, fort

pronuntiante Apoftolorum Principe

ttüm

i, Pet,

447

J

$514 0$

1. Pet. 5. Fos autem genus eletcfum ,

Rs

Recale SacerdotiumyeensSanét a et»c.

J

Quomodo igitur eádem dignus erit ;

atont x

qui hàáctanquam medioaut conditio-

s. j

ne ad fines tam abje&tos, vanos , no-

Wt qll**.1

xios, ac DEO difplicentes uti per-

us m

dlire v

optat? Aliter omninó procedendum

effe fuo przclariflimo exemplo nos

J mudr

i

/

ITIf) (

4V Ubv

L

edocuit Divinus Magifter , qui, ut

quantá intentionis puritate adSacer-

|

Xl

dotium füfcipiendum quisque fe di-

fponere debeat, nobis palam faceret ,

[

i

Ordinationi Apoftolorum celebratif-

j

"wÍ

fimam illam pedum lotionem prz-

L

Lju!

mittere voluit, in quà fpeciali notà

)

digniffima fünt verba adPetrum,hanc

7777)

pedum mündationemrecufare volen-

l

WAO

tem, dire&a: zi// /avero te , non ba-

]F*

ARUX

)

ebis partem mecum. — Quafi diceret:

sR

tametfi Petre ceteroquin mundus fis;

NU

N

quia tamen inquinatos adhuc pedes

Utron

habes ( NB. per pedes intelligunt SS.

at n

PP.affectusanimi ) nifiab his quoque

"iM

munderis fordibus, non habebis parté

dl

mecum.

uz verba exponens Meno-

i

QMus ait:non habebis partem infa

m.i z

Val

l

$):15 (X

LU

lià meà,in mensáà meà, prefertim Eu-

indycy,

charifticà,& confequenter necin Or-

liser

dinatione Sacerdotali, quz tunc erat

V Confo

peragenda. Siigitur Divinus Magifter

Vitts, nc

Petrum, quibusdam inordinatis affe-

Ts

Qibus maculatum , à Sacerdotio ex-

FOCtlendon

cludere voluit , nifi antecedenter ab

Xemylo my

his mundaretur : quomodo Judicio

Ts QU

Divino Sacerdotio digni habebuntur

fa.

if d

illi, qui non folos pedes , fed & ma-

nus, & caput inquinatum habent, &

imfteet,

non tantüm prius non mundantur,

m af

fed ideó accedunt, ut impuné magis

Dnem n

magisque fordefcant &c.

fasilmd

Secunda, Conditio eft, z7/7z folici-

Arum ha

tus adopus DEI. Nomine Operis DEI

Arevolen-

intelligo,quidquid ad cultum DEI im-

6G

mediatü pertinet. . Hoceft opus pro-

dldicer

priumServorü DEL& qui in hoc fide-

nundus (

lis & follicitus nó eft,neque dignus eft,

hc peth

ut ad interiora fervitia Dominifui ad-

[punt

mittatur. Porróinfpecieloquendo de

Squoqut

perfonáReligiosà, neceffe eft Prz;o,

lisprté

ut Deo fideliter reddat vota füa,quib9

3 Meno-

DEus ab ipsá coli vult & defiderat.

ninfamj-

|

Hunccultum omnijure debitü qui ne-

i

gat

?

-

E 168

wrin

gat Optimo DEO fuo, non eft dignus,

qui ab Eodem fummo honore Sacer-

t YV

dotij afficiatur,

Unde Regius Pro-

gt inoy

phetain eod.-Pfalm. r15. dum obla-

stbl

tionis Sacrificij , quod eft officium

vt t

proprium Sacerdotum , mentionem

vfX

D

facit, premittit & mox füb

)

ungit, fe

Y

(

redditurum vota[ua , ut oftendat,

E

[

f

»

x

exactam votorum redditionem pra-

f Tl [l

f

cedere ,. & fübfíequi oportere Sacer-

dotij fusceptionem.

Secundo ,:ut

il

vt

fumme zftimet & diligat cultum:Di-

vinum przfertim publicum, quiDEO

k)

QU

exhibetur in Choro & Pfíàlmodià.

tl

?

g

Cultus ifte proximé accedit ad illum

lif, (usi

alterum, qui DEO noftro exhibetur

Tf

per Sacrificia, imó in Pfalmis nuncu-

j

l

URU

patur Sacrificium: Sacrficzum lau-

j qum

dis bomorificabit me. Pàl. 49.

ui

"* hat

igitur in hoc cultu DEO exhibendo

n

negligens eft & incurius , is manife-

as

ftum przebet indicium, quód promo-

E

tus ad Sacerdotium, in cultu Eidem

ämpïaO

Domino exhibendo per Sacrificia &

aliasSacerdotales fun&tiones, equé fit

N

ts ]

futurus negligens &incurius, & con-

AOnteo

.j;qucny

l

€) r &

5& dfgnus)

fequenter indignusfit, qui ad eas de-

r nter.

putetur , ne maledictionem Divinam

fs D.

noviter incurrat, cüm fcriptum fit:

um gtb

maledicfus , qui f acit opus DEI uegli-

E Offtm

egter. lerem. 48.

jertió, ut non

Ti

perfun&orié , fed cum magna appli-

ibl /

catione & follicitudine obeat exerci-

t Otkndai)

tia Spiritualia reliqua, nimirum ora-

nm pre.

tionem mentalem, & vocalem, Le-

tt6 fgr-

77 IN

&ionesSpirituales,;Examina &c. nam

fine his paulatim marcefcit, ac peni-

lum

tüs emoritur bonusSpiritus , quo fa-

Q qi))

&ó, quomodo,qui ejusmodi eft, digno

Pülnoli

dtadilm

erit fungi Sacerdotio ? CQum DEUS

eos, quos adSacerdotium eligit , ve-

ttletut

liteffe totos floridos & plenosfru&i-

lr mnqy-

bus bonorum operum , uti patet ex

j lat

Virgá, quam voluit effe fignum ejus ,

p. Qu

.quem Ipfe in Sacerdotem elegitlet ,

xhibendo

uz non erat Virga arida & exfücca,

$ manit-

í

e€

d gemmulas germinans , ac infuper

L promo

flores, folia & fru&tus producens.

1 Didem

Exempla Chrifti Summi Sacerdotis

dicia &

in hoc genere fünt notiffima, quibus

t

ii

non folos Difcipulos , fed omnes ,

&con

prefertim in Sacer-

l

SUthUOI eorum ,

dotali

qui

)?

&) 19 (&

w

dotali gradu, futuri erant SeQatores,

mirificé erudivit, quantüm eis cordi

effe debeat opus Divinum omni folli-

Lubet unicum

citudine perficere.

textum Joan.4. penficulatiüs confide-

my

rare: AMeus cibus ef? , ait Divinus

Magifter ad Difcipulos fuos , z f-

ciam voluntatem Ejus , qui mifft me,

ut perficiam opus Fjus. ^ Quafi dice-

ret:.tantam gero follicitudinem per-

ficiendi opus Patris mei, quantam ho-

mines gerunt decibo corpori neceffa-

rio,hzc mea quotidiana occupatio,

hác vegetor , hác vivo,

Nam

quemadmodüm homoille, qui deci-

bo corporali nullam gerit curam &

follicitudinem ,

paulatim viribüs

omnibüs ac vità ipsá deftituatur, ne-

v,frz;gï.

cefsé eft, ita diu Spiritu vivere non

poteft, qui hoc neceffarium alimen-

li

Hoc fuo

tum €i prebere omittit.

M

exemplo tacité monebat Chriftus

;älïïïfnw

Difcipulos fuos , ut ea, qux DEI fünt,

amlhy

fümmé cordi haberent, fi Ejus imita-

r

tores, &inSacerdotio, acanimarum

1Qm w

ft offi-

g

ad DE;um redudione, quod e

cium

3 19 (&

Sï&aïoregl

cium proprium Sacerdotum, Succef-

DT

fores effe velint.

Lt (

Tertia Conditio eft, 7/77 fo/licitus

TR Ui

Ad Obedientiam. Certeéingensforet

U ofi

audacia, inobedientem & refracta-

Nait Diris

rium Servum accedere ad tractanda

UOS, [2

illa Myfteria, ubilpíe rerum omnium

Hf

Dominus & Creator fefe creature füse

QI&H (fl'(c.

lubens fübdit imperio , ac pro libitu

ID r

fecamagipatitur. OquantainSum-

htimho.

mo Sacerdote noftro hujus virtutis

gf

refplendent exempla! quid enim erat£

p

Ejus tota San&iffima vita, nifi conti-

W Ym

nuum perfectiffimz Obedientiz exer-

j QU den

citium, cüm fcriptum fit deillo: eraz

Qu &

[ebditus Illis Luc, 2. item:. Facfus

| vitibls

Obediens usque ad mortem ,mortem

itut,ne-

Auntem Cruci.

' Notum eft omnibus Crucem Alta-

Vet€ non

talimen-

ris vicem fübijffe, in quo Pontifex

Hocfto

Chriftus JESUS femet ipfum pro falu-

Chritus

tenoftrà /Eterno Patri cruentam Ho-

Tlfin,

ftiam immolavit: voluit ergo huic

IsiÍmita-

cruento Sacrificio, quod' eft ejusdem

Imarum

Ípeciej cum noftro incruento , tan-

dtoff-

quam przparationem inter alias pra-

qum

cipuam

-

H(X

Ü

-

|

cipuam praemittere Obedientiam ,

dini

non unius vel alterius anni, fed à pri-

j Sur

s li

1ÁnoConceptionisinftanti usque ad ul-

timum vite inclufivé, eamque omni-

a, n

bus numeris abfolutiffimam , quó fa-

eidvat

&o omnes fuos inSacerdotio Succef-

q, Ut

fores monitos voluit, quanti mo-

gxzcin&us,

menti fitad digné Sacrificandum , fefe

LY

per continuatum & perfectum hujus

fsf

glblutr

virtutis exercitium preparare.

Quarta Conditio eft Hzzilitas.

VAX

S. Auguft. Serm. ro. de Verb. Dom,

D

Cogitas , inquit, »agnam fabricam

m

con[truere celfitudinis ,de fuudamen-

WUM

£o pribs cocita bumilitatis. O quàm

tl

excelà res eft Sacerdotio fungi!

at

ergo quemadmodüm fabrica ante cel-

r

fitudinem humiliatur, itanemo fecu-

Atünd

re, nifipoft humiliationem profundif-

Vadifn

fimam faftigium Sacerdotale conícen-

at przi

dit.

Hanc veritatem ut intimé cor-

n

dibus Difcipualorum fuorum, primo-

ATU

rum novz legis Sacerdotum , impri-

* ht

meret Dominus nofter , usque eó

"tdo

inauditz bumilitatis exemplum eo-

n

rundem Ordinationi przmittere vo-

uit

lT

€)21(8

äa»dïentïam j

luit , dum referente S. Joan, Evang.

":Nh f H Yi

Mïülmaä 'C[

Cap. 13. Surrexit À Coena, pofuit ve-

ftimenta füa, accepit linteum , pra-

A n

cinxit fe, mifit aquam in pelvim , &

tun, qui

ceepitlavarepedes Difcipulorum fuo-

(

rum, & extergere linteo, quo erat

) qümfi lj

^

præcin&us. 'Taceo alios miros mo-

N

,

dos, quibus in hac virtute Difcipulos

um duj

fuos frequentiffimé exercuit , eosque

ATC

ut À fe hanc virtutem difcerent, eít

: Bunlitg

eohortatus.

Veh. D

Dices , has Conditiones 4 San&tiffi :

m fabria

mo Legislatore prefcriptas fuifle No-

ibf

vitijs, ut per has ad profitendum Sta-

As Ügun

tum Religiofum fe prepararent , non

X r

autem Profeffis , ut earundem exerci-

Qastecd

tatione dignos íe redderent , qui ad

nemoftor

Sacerdotium eligantur.

profand

&. SanGiffimumLegislatorem non.

Jeconfon

€À mente praícripfiffe Novitijs. has

ntimi oy-

conditiones , ut emifsá profeffione

m, prin

ab earundem exercitatione defifte-

n, inpr:

rent, fed utin dies magis in ejs profi-

wsque )

cerent ; & hoctantó ampliüs, quantó

adfüblimiorem ftatum effent evehen-

ylun eo-

jtere vo-

di, Cujus rei neceffitas inde com-

lit,

probari

L)

$) 22 (8

Q^

probaripoteft, quód nullus in Ordine

j prïmat'xö

al )

noftro deficiat, nifi quiab uná vel plu-

ribus iftarum conditionum recedit:

jmdpium:

:'& quód ftatus Sacerdotalis ijs non fo-

yhe

fecstonta

üm nonprofit, fed maximé damno-

fcerdumum

fus exiftat, quihisce conditionibus

-

deftitutiinveniuntur, ut in fineexem-

N hany T

j

)I

l

AU

1

pló Jude proditoris declarabitur.

VET COREOU

.9. 3. Quznam a&ualiter Ordi-

nato Presbytero prafcribatSS. Legis-

tl

lator?

FURAT

&. Sequentia. P7zsaó,ut caveat ela-

Wiumy

tionem aut fuperbiam. -Secszdó, ut

Iuyäl ü?nuü

nihil prefumat , nifi quod ei ab Ab-

gt x

bate precipitur , fciens fe multó ma-

A rl

gis difcipline Regulari fubditum.

N

1

rf

:

"Jertió , ut occafione Sacerdotij non

.

It d

g

obliviscatur Regulz Obedientiam &

l

"Difciplinam,fed magis ac magis inDo-

»'.'11

l

A

]

RURT

mino proficiat.

Üuartó , ut locum

!

femper illum attendat, quoingreffus

b

] tïwmfp«

eft Monafterium. — Qz/z£ó, utetiam

"of

inferiorum Officialium Regulari or-

V,

dinationi fe fubdat.

Nunc fingula

"

um

!

femp»

expendamus.

Sit igitur

N Ont

1

:

N

l

us rebus, & quà de

4 du

* | 9. 4. In quib

causá

RE) 23 (&

iSiOrdiy

-éau$à primarió elationem & füper-

dbl

' biam fugere jubeatur promotus ad

J tl

Sacerdotium?

YT

&. In tribus precipué cavendam

i ny

" effe elationemaut fuperbiam ei,qui ad

OO

" Sacerdotium promotus fuit.: Pz7770,

fs

"Ne hanc promotionem fuis meritis

"UTR

"ullà ratione adfcribat , fed oculos

ltr(d. potiüs continuó ad füum nihilum &

:QISS.LEgiS

"indignitatem refle&tat , cum profun-

diffimá humilitate perpendens fuam

wevetds

" vilitatem & peccata , ob qua meritó

N

'repelli debuiffet , ne Sacerdotio fun-

101 £2 Al

'geretur , nec fibi vané complaceat,

ím|jm. aut quidquam fibi de illo honore ar-

lm *oget, qui huic gradui Sacerdotali

"j 'deferri folet, dicat veró cum Pfàlmi-

inim4 "fta DEO : Noz zobis Domine , 2on mo-

mpisitDe

bis . fed Nomimi tuo da Gloriam.

, t locur

Secuzdó , Ne occafione Sacerdotij

oingrdli

"minus circumfpe&us fit, ac de fuis

' viribus przfumens , fefe periculis la-

, ütett

mulari ot-

" bendi exponat, quin potius füam fra-

'gilitatem femper füfpectam habeat,

ij fingula

"magisQue orationi & vigilantie in-

cumbat.

k

Jertió , Ne ob fublimita—

qui

tem

m

€)24 (X

-

Ü

tem hujus ftatüs cuiquam fe in ani-

um

a !

mo praferat, fed magis exempla hu-

militatis omnibus det , femperqQue fit

as pl

memor illius do&ring S. Bafil. Serm.

du

de abdic. Rel.dicentis : Noz £e gra-

EOE

dus Cleri extollat , [ed potius buzni-

yient,

liet : progre[fus enim amima progref-

vt

um humilitatis facere debes :quan-

1 ii

10 magis Ad. Sacros evadus te. acce-

d M

dere contigerit , tantà magï.s hu-

I C u

suilia te ipfum.

hn n

Porró caufa, ob quam SS. Pater

of

primó locó promotis ad Sacerdotium

ts

fuperbiz fugam commendat , defümi

fj

poteft à proclivitate lapsüs in hoc

ff

vitium , & neceffitate virtutis oppo-

Wij

fitz : nam ut S. Greg. Pap. Paft p. 3.

j

1

i

"

€. 6. ait : HumAna mens plerumque

d

extollitur ,etiam cim nulla potejLa-

AÉ q

£e fulcitur , quantà magis in Altum

"h

'

Je erigit , cum fe etiam poteflas ad-

VsT

jungit. Experti (fünt hoc Ápoftoli,

EM

|

qui vix Sacerdotió initiati , tefte

"i.

À .

S. Luca cap. 22. queftionem de. ma-

f À

joritate inter fe movere czperunt:

"d

Facía eft autem. * comtentio imter

m

E0.f;

|

1

J

38 25 (f

;m n aj

Eos , quiseorum videretur effe major.

mf

uaproprer humilitatis

Magifter

j mw&,xuc (m

Mil

Chriftus JEfus , ut hanc Humilitatis

do&trinam, quam ante eorundem Or-

* ii

17

:*

dinationem exempló & verbó pro-

pofüerat , ejsdem penitüs imprime-

mimfy

;.

ïm

-Hj(

ret, iterató pulcherrimà inftru&ione

AH D

ATT

ac addu&is rationibus confirmavit

dicens: Reges rentium dominantur

i t h

eorum, i qui poteftatem habent fua-

fper eos, benefici vorantur. | Fos au-

umb

s

tem nonftc , fed qui major e[f in vobis ,

üSacerdctju:

gtat. fieut. minor , e& qui praceffor ejf.,

vt dl

Jteus misitrator.

Nam quis major

ia d ie

qui recumbit , am qui miniflrat?

IluQt- — o

nne qui recumbit? Ego autem in

p

^il

[

-medio veflrüm fum ficut qui mini-

;

ffrat.. Inqua verba Barradius Zozz.

v,?l

i

Vfe

f

l

n

3« Lib. 6. c. 10 apud Ethnicos , in-

y)s fl

uit, quibus DivinaLux non affulfit,

ub n

olent Princlpes Ethnici dominari ho-

cÁpolt

minibus fibi fübiectis, & qui majores

i

jt., tth

inter eos fünt, poteftatemin inferio-

m de.m:

res exercere, Àtvoslongéab Ethni-

CIZPCTUH[.

cis diftare debetis ; Ethnicis relinqui-

TT

aliam

l

"

fq ambitionem & füperbiam ;

animo

8556 (8

:

animo concipite exiftimationerm.

Quicunque voluerit inter vos majór

mph ]

st

fieri, fit vefter minifter , & qui volue-

dtemutt

rit inter vos primus effe , erit vefter

Servus. Inter Ethnicos major eft,

, Jtet

mnliaisd

qui füperbé dominatur, inter vos qui

voluerit effemajor, minifter omnium

D

Sutrhal

erit&c, Non funt noftra, inquit

Chryfoftomus, externisfimilia. Nam

t t

Mrum, i

apud gentes, qui Principes funt, ipfi

&lominantur; apud me autem , qui

imets n

m

ulimus eft, fümma tenet &c. . Hie-

ronymus : ad fümmitatem virtutum

ii

j

& [

non potentià , fed humilitate veni-

zur. Exemplo dein fuo humilitatis

Fa

documentum probat Dominus: non-

rfry

-me Chriftus Dominus erat Orbis to-

r

tius: nonne poteftate Divinà precel-

ER

lebat? nihilominüs ad miniftrandum

ïfodHC Q

'venit humiliter , & moriendum , non

Wt ty

ad dominandum arroganter.

Hazc

m

ille. Duplici ergo motivo fuos Chri-

ï?*-ütentus |

-ftus ad humilitatis continue exerci-

m ,

^tium cohortatur Pri;)0, ne fiant fi-

miles Ethnicis , qui quoad majorem

'ï«lew

2 u

gradum dignitaus evehuntur ,

P

eä;

l

|

i

$527 (8

livone

plüs füperbiunt. —.Secuzd, füo pro-

W fjj

prio exemplo , qui licét effet omnium

sv

Supremus Dominus, non tamen ve-

tvl

nit interram miniftrari , fed miniftra-

Q r d

r)ianOS j

rc. Przterea aliud quoque infigne

humilitatis documentum reliquit Di.

filromi

vinus Magifter Difcipulis fuis jam 4 fe

tfr, g

Sacerdotali dignitate decoratis , cüm

emlt, N

enim videret eos , & pre omnibus

pl

Petrum, nimiüm de füis viribus prz-

La

füumentes, nec fàtis folicitos ad fe fe

a D

muniendum contra ingruentia À füo

item vitut

Magiflrro deficiendi pericula ; ferió

idtie Ya

eosdem. fuz fragilitatis admonuit ,

TTTE

pradicendo omnes eádem noCte fcan-

mriüsenot

dalum paffüros ac difpergendos , fi-

x Orbs t

muljue cotmmmonendo , ut orationi

virà p

& vigilantie infiftant , ne in tentatio-

voifrandut

nem incidere contingat.

Nomina-

ndm, Wt

tim veró Petro , qui prz reliquis

ner, l

omnibus przfümptuofüs videbatur ,

yfuos Cl

non contentus femel predixiffe fus

g exet

negationem , ex mente S. Auguft,

t fantí

Lit. 3. de Conf. Evaug. CAp. 2. ter

jnajort

eandem negationem. ei przdixit,

Hoc, inquit, effe credibilibus, quód

g, i

"

A

tex

D)

$28 (8

m Ut

ter oftenderit prefümptionem füam

Petrus, & de triná füà negatione ter

qum. vv

4 Domino audiérit, ex'ipfis Evange-

j

Sic ille.

liftarum ' verbis probatur.

BICTTUS

Infuper dum hác trinà przdictione

i giit

necdum fatis emendatus effet Petrus,

doter

ut fuam ei fragilitatem ad oculum de-

de at

monftraret, ac neceffitatis orandi &

mpuati

vigilandi- admoneret , poftquam in

Atf COR

hortum egreffus orationi aliquamdiu

.

at tn

incubuiffet,reverfusQue adDi

cipulos,

Jf

€osdé dormientesinveniffet, ad Petrü

ib

fermonem dirigens ajebat: 5207 dor-

béetomt,

qnis ? nompotuifLis und borá vigilare?

dores,gw,aaz

viellate eorate ,ut non intrétis ip

Vi

fentationem. | Quafi diceret:ficcine

*lisf)

6 Petre, qui trinà affertione te inter

i'rrf:m(vem]

omnes fore conftantiffimum , para-

&tl

tumqQue mecum &in mortemireprze-

ittfi

fumptuosé nimis jactáfti, non potui-

if

flituunà horá vigilare mecum? ergo

njds

ex hac tuá inconítantià vel nunc tan-

dem imbecillitatem tuam intellige,

t

S,q

tumyt

'ac tuis viribus diffifus , neingraviora

"u

n

pericula raas, orationi ac vigilijs in-

ln

Va

fiifte " quantwvis enim Spiritus tuus,

Tlb )

) 29 (

"i & tuorum

Condifcipulorum prom-

Pitne t

;xtus, caro tamen infirma eft & imbe-

ii VUj

cillis , ideóqueneceffarió omni conatu

Iu Sw ]

'

vigili oratione corroboranda &c.

D

il

.Ex quibus omnibus patet, quàm

fapienter & Chrifti exemplis confor-

idoclisy.

At5 r

miter SS. Pater Benedictus primo lo-

co promotis ad Sacerdotium Humili-

po!lïq

l! tatem commendet , cüm IpfaDivina

l

UA

Sapientia tantoperé laborárit , ut

,güï

j

t Difeipulos fuos jam Sacerdotes novz

5 leois 4 fe creatos hanc virtutem pro-

t'/M b& edoceret.

Difcant etiam Sacers

hr/z)j(//fm

dotes, quanti momenti fit hzc virtus

HI///! ad in omni bono perfiftendum ; i

t enim Difcipuli , & nominatim Petrus,

Xcttlt! qui tot jam fpecimina fui in Chriftum

lM: amoris edidére , quia tamen adhuc

tmitit nimitm in feipfis confidebant , & con-

19 formiter monitis fui Magiftri fatis fol«

ericula non fe

um:& licité contra inftantia

:

ln muniére, turpiterpro

j

a

fifunt; quid

aellt fietillis, quimultaalia elationis & fu-

ag perbizeindicia prebent , acforfannul-

ere auxilio exiftimant ,

wlis? lius jam fe

[:

periculis objiciunt &c.

ris ts atqge ultró

;

$B;

E

)5

*€) 30 (&

gU s

.O. $. Quid circa fecundum pun-

lg, d

Gum q. ;. defcriptum, obíervanduri

j

fit promoto ad Sacerdotium.

tüöm ) [

E..

a&o folidiffimo ^humi

litatiä

ä&ü 5mc hm

fundamento , ftudiosé curandum, ne

füb quocunque colore aut pratextu

nieqt t

( a

ObcdientiaSuperioribus debitainter-

dl g

mittatur, aut faltem minuatur.

So-

let aftutiffimus humani generis ho-

vds if

"s

ipiatm n

ftis, qui optimé novit, quantüm veri

at d

obedientes ad ejus machinationes

evertendas roboris habeant , omni-

n M

tidl d

bus modis procurare , ut hujus vir-

tutis neceffitatem ac eftimabilitatem

Mil

i

Md

abfcondat, imó fi fieri poffit, etiam

lrl

varijs propofitis fophismatibus per-

rj

füadeat, vivereincontinuá fübjectio-

il du

n&, ac ominimodá dependentià rem

effe prorfüs puerilem , vilem & de-

tt hd t

tht

pedtam, ac proinde illis minimé con-

venire , qui fibi ipfis fufficiunt ; nec

n

Tinlnrs

pueri , nec abjectz conditionis , fed

fapientes, ac ad fublimem dignitatis,

Vb

przafertim Sacerdotalis

*;mt.qunic

&i fünt &c.

gradum n

n Regu

- Contra has & fimiles anti

Qu-i hof.i;iä

[

in-

3)31: 08

infidias , ut fuos filios communiret

nl i.

Mu

ius Pater , fecundo loco promotis

WU

ad Sacerdotium prefcribit , ut ab

hdnis

Obedientià , fabje&ione miajoribus

debitá , nec latum unguem recedant,

At t

firmiterdue fibi perfüadeant, fe de

BOb

faco non minüs, fed multó magis

Qintur,. .

difciplinz regulari fubditos : quibus

gatt h-

verbis infuper innuitur , Sacerdotij

Vi ver

dignitatem non folàm neminem li-

itstond

berare aut abfolvere & lege & obfer-

vatione Regule , imà Sacerdotij

Wt m

ho w

causà diligentiàs atque perfeQius

timditttn

Regulz przcepta effe fervanda; vé-

yàm etiam transgreffores Sacerdotes

Vif t

AUs

jv

nonliberari à caítigatione , fed acriüs

Qu5 enim gra-

l(b

:

lo

etiam corripiendos,

dntà tem

dus eít altior, eó cafüs gravior: tum

ratione ícandali & mali exempli,

lm & de

Iniryécor-

quod magis noxium eft áSacerdote,

quàm 4 minore ; tum ob violationem

unt , t

jonis, fe

majoris dignitatis, & Ordinis, quem

gerit.. Malé ergo ageretur cum illo

dipnitat

um eve

Sacerdote, quilicetfrequentes trans-

greffiones Regulares admittere pa-

rüm penfi haberet, nihilomipüs cor-

n

4B 4

ripi

f

5€)32 (

ia i

ripi aut puniri propterea nollet, exi-

Jbommu

fümans hunc procedendi modum

at

ergajuniores quidem recté obfervari,

at refpe&tu Sacerdotum aut irreve-

st

st

rentiam , aut indifcretionem effe.

, t

Verüm.aliter fentit & prefcribit

at

San&tiffimus Legislator , aliter docuit

Chriftus ; quorum uterqueintiméno-

Wi Es, t

vtl

tatem.

vit penfareSacerdotalis gradüs digni-

Md

s menr

Nam primó, loquendo de Obe-

as

dientià & fübjectione majoribus de-

bità, quz excellentior & perfecior

mis

n

excogitari poteft ,

uam fuerit illa

iif

Chrifti füummi Sacerdotis, DEI Ho-

