difpofitionis elargiri folet, P. Lanci-

m ts«

cius S. L. Opufc. 1 3. Lib. 1. Cap. r.

T

10 fulm-

enumerat, cujus verba, cüm ejus lib-

ri non fint cuivis ad manum, referre

j

cerdotit

nonpigebit.

Md dif.

-

'

dderio

Primó. Devotio magna, etiam fen-

.. fibilis, in recitandis horis Canonicis ,

Mp prapte

ïï

- &Sacrificio Miffze offerendo.

thmpre

Secundó, Magnum & pra&icum

"

Wmlr P

?Iæ»: l

* 62 (8

[

-

-Yümen ad difcernenda peccatain au-

,mpmti

- diendis aliorum Confeffionibus.

, im

Tertió. Accuríus penitentium ,

ATU

confcientias , vel (acrilegis Confeffio-

n qit

- nibus, vel malé fadtis , vel alijs pecca-

WQMU

- tis intricatas habentium , ad petendá

l

UE

; auxilium in confeffione , illudque in

C

eà iteratà inventum.

i,

uartó. Gratia extrahendi pzni-

ts

«tentes é mifero peccati ftatu.

-

f ia

uintó. Notabilis profectus in vir-

ss

tute confitentium talibus Sacerdoti-

eylet

bus, vel converfantium cum illis.

Sextó. Agnitio peccatorum mul-

p

TOE ]

-.torum anteà non dictorum in con-

CML*, It

-feffione, vel ex oblivione aut igno-

um

- rantiá,, velex inconfiderantià & nég-

. ligentià.

Unde moventur ad Con-

nitürz

tl q

- feífiones bonas coram talibus Sacer-

- dotibus faciendas.

i, m

uies conícientiz antea

odv

Septimó.

t

-monhabita; collata confitentibus co-

Vtnofünt

. ram talibus Sacerdotibus.

O&avoó. Solet etiam DivinaBe

hig-

m (

1 Theol

nitas extraordinarias gratias intuitu

"a.

*5 qui

'

: S;cramcnti Ordinis , Exizaerd;.

714

UT

|

$€)6; (€&

Wt

I

l

I

siá preparatione , ci» fervore fufce-

pti.

conferre ijs, qui eo, ut dictum

1

Vs lt

DEus

ng

TA

eft, Sacerdotium fufceperunt.

enim, qui etiam inimicis fuis, fine ul-

ef-

I u W&

là przparatione praemifsà, confert

ficacia auxilia ob fuam bonitatem , &

ia

|

I

Chrifti Domini merità , convertendo

illos , multó magis juftis , amicis füis,

a

& filijs adoptivis , extraordinarie fe

fl

Ejus beneficio füpernaturali proepa-

uïe&usinvir-ä

rantibüs ad fufcipienda Sacramenta,

t

m unjls|

confert extraordinarias virtutum

Qu f

gratias ( quandóque etiam illas , qus

hm j

vocantur gratix gratls date, prim2e

Claffis, uti'eft donum prophetiz &

neat i

miracula patrándi ) idque intuitu ex-

at ag

r ad on

traordinarie preparationis., & qui-

demtalis , quznon reperitur in ordi-

[ibus ag

narijs juftis , modó, quem videmus,

.valdé ordinario fe preparantibus ad

Vntie at

mntibUs O

Sacramentorum füfceptionem, Hac

do&rina fundatur in experientià DEI

à

Servorum , & inSS. Patribus , & in

YincBeot

'!

bonà Theologi& , ac maximeé in DEI

dis intuit

od

amore, quinon permittit fe vinci ab

us,

t

hominibus ejus gratie cooperantib

e

B

v

* 64 $

as n

fed eos fuà liberalitate vincit, Ideó,

inquit S. Chryfoft. hom. 20. ad póp.

jp, vt

queylast

petitiones noftras femper multo excef-

j

Jff«peratz, Nec mirum. Quia,ut

ilis, yt

Idem dixit h.12. in r.Epift.Cor. DEzs

vbates,

Tes b

magis uos Amat , quam mos ipff nos

amemus.. Ydeo extraordinariéfe pre-

f

parantibus ad Sacramenta , extraor-

mm;æm'r:m

ln nf

dinaria confert beneficia : & ut ait S.

Dionyfius Areop. c. 1. diu, nom. $. 2.

w eeii

vadium illum faperfabflantialem frhi

o t

perfeveranter infttum , cuiliber rei

r

congruts illuminationibus , id eft do-

lod

nis, clementer attemperat , extraor-

Mahlelia

dinarijs przparationibus dona extra-

2 ao

ordinaria concedendo.

Sic S. Ceía-

äbysdm

rius h. ;.ad Monachos : quazum nos

j

addiderimus ad [ludium ,tantum Ille

Quti g

apponet. ad Adjutorium : quantum

tilnlrn

zos Appo[uerimus ad . diligentiam ,

"50f t

"n

£antum Ile Addet ad gloriam.

W

lpl

- Primó, nunquam peccant in dicen-

iv du

dishoris Canonicis , & Sacrificio Mif-

':211 Ü dCfE&

Ífx celebrando.

&5 D]

Secundó. Perinfperata , nec expe-

BP

ne,

übios

fita, fcd repentina lumina in oratio

vel

^

$)6:(&

ïlm[' m l

velhorasdicendo , vel Miffam cele-

Md

brando , vel utrobique , cognofcunt

rl

hi

resoccultas futuras, & alias ad fe, vel

,

V

adalios , prefertim eis confitentes ,

!

COI»»JJ

fpe&antes , neceffarias & utiles.

47??10!1;[&;

Tertió. Eodem modo claré cogno-

XUCar .

fcere folent vel peccata occulta fuo-

TU (

rum poenitentium , ab illis nunquam

du

'di&ta in confeffione , vel alias res eo-

L0 j

rum fecretiffimas , nulli hominum

Vilv f

notas , quz ab ijs fa&tz fünt, quarum

T

clará & diftin&à manifeftatione per

DERUN

tales Sacerdotesijs ipfis fad&ià,moven-

i, -

tur ad obediendum illis , inrebus ani-

dhaett

mz, & ad credendum eorum Spiri-

ff l-

tualibus doctrinis , & ad Viv;ndum

ARA OS

meliüs.

ml

uartó. Semper ferventiffimé di-

cunt Miffam & horas Canonicas quo-

qmtum

gutigt,

vistempore, etiam poft fomnum im-

.

mediaté , & poft occupationes valdé

xindicen

diftra&ivas , dum tunc coguntur id

zi Mi

facere, ob defectum temporis.

uintó. Per lumina repentina ca-

p

litàs infufà agnofcunt multas verita-

i'

tes & do&rinas , humanó ftudió &

j

modó

«

$$) 66 (&

]

U

modó nonacquifitas , ad fe & ad alios

;külmpta.

perficiendos fpe&tantes , quas , dum

a Ts

vel tradunt oretenus , vel fcribunt;

f]ïækgllslg

€o prorsüs modo , eastunc primüm

m p

difcunt, & fcribunt, quo folent Difci-

dftoytt

uli Philofophiz vel Theologix in

Aetoyr

Scholá fcribereres anteà ignotas fibi ,

Ms

easque tunc primüm addifcere & ex-

ajomi

ciperein chartam à di&ante Magiftro.

Tutnlen l

Imó perfeGiüs tales Sacerdotes illas

ii

do&rinas percipiunt , quia non füc-

ATU

ceffivé , & per partes, uti Difcipüli

m a

difcunt,docente ac di&tante Magiítro,

Aoturfd

fed in inftanti & fimul agnofcunt

fsl

omnia , DEO per lumen infolitum;

brentim

non humanum docente , ad quz po-

ffv

ftea fcribenda & alijs declaranda, lon-

hr f

go tempore indigent.

r m

tatus Author.

Hu'cus.c'luc ci-

Maledi&iones defumendas cenfui ex

H./'!.'MWV("

"n6

Pf. ro8. qui unanimi confenfu SS. Pa-

Ttonomyt

trü & Interpretum etiam ad litteram

*5 dmony

applicatur proditori Judz;uti ad litte-

ram eidem applicavit Apoftolorum

tht f

Princeps A&. 1. illa verba: Epifcopa-

ETU

fal-

* Mtiny

-tum ejus Accipiat Alter , exhocP

mo

x )lnterpre

3) 67 (X

ï&&a&aliml

)

i

mo defumpta.

Càm enim Judas fit

i.

h

verus Typus malorum Sacerdotum

Wi

ä

X

novz legis, non absque fundamento

*éisdem applicantur maledi&iones &

V ei

Chrifto patiente , per os Davidis pro-

i

Tirios

phetico Spiritu predida. — Rupertus

j

Imutaà

Abbas in Matth. c. 26. triginta omni-

Í

lt ln

:

nó ejusmodi maledi&ain hocPfalmo

Telanitn

'contenta enumerat , )'uxta numerum

at

videlicet argenteorum , quibus im-

dmnfüt

pius ille Magiftrum fuum Judzis ven-

OR

mlbl

'dere non abhorruit. -

Ego paucas

'duntaxat feligam , quód credam , has

1 a

folas fufficientes effe ad incutiendum

? flun,

falubrem timorem, & Religiofis quo-

*

ia

üe Sacerdotibus malé viventibus,

nnta on-

í

qui funt, fréquentiüs evenire.

Prima maledictio cozfftue fiper

ucusäuc ó

eum peccatorem , && diabolus flet 4

sonfüld

dextris ejus. v. 6. Nomine peccato-

Y55

ris antonomafticé intelligunt Inter-

allitteram

pretes daemonem.

Unde Gloflà re-

yiadlitt

dfolorumn

&€ advertit, füper eum conftitui dz-

mones, qui Chrifto noluit effe fübdi-

s a

'tus.

Satanam veró À dextris ftare,

€ lo-

ao

n

;'id eft , Interprete le Blanc in hun

cum

D

X) 6s(m

cum, diabolum velut Dominum &

yetdden

;udmitio

triumphatorem przfidere & impera-

re pro.voluntate, captivosque trahe-

FP

sudhm

re illos , in quos hec maledicio in-

torquetur, Expertus eft hujus ma-

iiorerc

f

i

ledictionis effectum impyffimus Ju-

sls

ä

das, qui dum fuavi Chrifti jugo fe

t n n

fübmittere noluit, tyrannice damo-

rexdm

nis fervituti feipfum mancipavit, qui

eum de fcelere in fcelus , & de tem-

at m

poraneá violentá fibimetillatà morte

tiiscis

adeternam pertraxit.

uis non ex-

tl

horreícat fervitutem hanc funeftiífi-

f tüm

mam! O Servi DEI Altiffimi, Gens

dntden (

m d

SanQa,Regale Sacerdotium ! itáne

unquam vos fafcinari patiemini ,.ut

Mu n

& af

vel remoto periculo vos exponatis,

Divinam & Regalem Servitutem ve-

n

ftram, cum hacfuneftiffimá , abjeQti-

t Àmo

fimaQue aliquando commutandi. Ah

tl

abfit!

t

Secunda malediétio: c/m judica-

* ml

£ur , exeat comdemnatus. N. 7. cüm

Wogtuy,

Divino Tribunali fiftetur judicandus ,

Wt

ftatim zternce damnationis fenten-

ï)&döf;ïer

tiam audiet , & trepidus à Sandtorum

&onob

catu

]

$) 69 (s

l

extu excludetur , ita leBlanc. : J:

Án

Emu

das haud mitiorem excepit fententiá ,

JïlWSqugtu

qua totá xternitate non relaxabitur.

Iec damnationis fententia tantó ter-

d h

Tl

ribilior erit Sacerdoti, quantó in vita

Unpyf[mgf

altiori in dignitatis culmine 4 DEO

li J'Jä

N

collocatus fuit: Charac&ter Sacerdo-

II m

talis, quo tam indigné abuíus fuit ,

Vr gj

horrendum in modum miíeram ex-

Rij

cruciabit animam, fine ullà fpe re-

liimote

laxationis cujusdam obtinendz. De-

Qstmer-

Ícende frequenter Ó Sacerdosin hunc

hr fugdif

ocum tormentorum per vivacem

ln (

eorundem confiderationem , ibique

dn/ jdne

Judam, & poft ipfum alios fortaísé

NT

non paucos Sacerdotio infignitos in-

aT

tuére, & fiad ferventem ; tantodue

hittm ve-

gradui correfpondentem vitam non

, IDedi

te moveat Amor Cxleftis Patriz ;

, À

terreat:fàltem: penarüm -ineff'abilis

acerbitas. :

- Tertia maledi&io: ?* oratzo ejus

nj

j dim

fíat inpeccatum. — Judz faCta eft ora-

tio in peccatum, quia oravit fine fpe

tiandus,

ab Fntene

veniz , & défperans laqueo fe füfpen-

dntorum

dit, nec non ob alios titulos , qui fu-

$

u

-

D)

$) 70 ($

s& apud cit. 'Le Blanc recenfentur,

D.

T

salosdg

!

Verüm non folüm Judam tangit bzc

maledictio, càm enim tepidi & mali

d«f

Sacerdotes novz legis, ut plurimüm

daceeps

fuas orationes , etiam obligatorias ,

nr, i

ualesfunthorze Canonicz &c. quin

g morus

ipfa Sacrificia perfun&torie , tepidé,

ieir, vtf

diftra&é, & nepluradicam, ex ufu &

tonem r

confüetudine peragere foleant , quid

r vl

aliud inde confequitur, quàm ut hzc

ieei

ipfa eorum oratio & Sacrificia fiantil-

hn d

lisin peccatum , eventucerté nunquá

tmite Q

fatis extimefcendo : quid enim mifera:

dddmm

bilius eft, quàm cüm medicina verti-

Aj iimih

tur in venenum ?. qüis quis igitur Sa-

hod

cerdotum,przfertimR eligioforü,tan-

Tj j

tum malum ex horrefcit, omnibus vi-

Bu

ribus ejus caufam tollere , & przca-

Jäm) &EPIFC(

vere contendat.

Itl

-- Quartà maledidio: fíant dies ejm

imdt

poucieb Epifcopatum ejus accipiat al-

p Af

;er.

Duplicem hzc maledidio ex-

"n ny

primithorrendam pxnam. Prima eft

"2 fritih

vitz abbreviatio , altera, qux inde

.

rl erg

confe

"i

tur, dignitatis Sacerdotalis

E

i-

pifcopatus in probabili fenten-

*olitl

(nam

tia

"lf

|

j

|

$€)7:(8€

;"mknm

M i

tiá adequaté non differt 4 Sacerdo-

tj

tio) in alios digniores translatio : non

TM

5 mþlülm

quidem eo fenfü , quafi Chara&ter fe-

mel acceptus , eftque indelebilis, au-

Dl

feratur , fed quod ita malis Sacerdo-

Qul

tum moribus obícuretur & dehone-

Vr

ftetur, ut DEum ad juftam indigna-

41 &t

[

l

tionem moveant, talem Sacerdotem

fikar,

j

l

Qu

K

B!

é vitz, vel boni nominis, huic digni-

vicifnrf.

tati annexi, ftatione dejiciendi, & in

ejus locum alios fübftituendi , con-

mhxmqui

formiter Chrifti effato

auferetur

ieinmis

Ab ej$ Regnum DEI, e$ dabitur.gen-

Delicdnvet

H , facienti frutlus Ejus. Matth. 21.

viir

?

TM

Completa eít hec maledictio quoad

Quv

utramque pznam in Judà, qui prz-

maturá morte per fufpendium extin-

A

&us fuit, & Epifcopatum ejus accepit

S. Matthias, in ejus locum à Collegio

v du

Apoftolorum & Difcipulorum Chrifti

ial

ld

;

0

fübftitutus A& r. Habent igitur ,

quodtimeant novz legisSacerdotes,

. Drimad

ne DEus irritatus malis eorundem

j ink

moribus & exemplis , auferat ab-ejs.

ondotal

|

modo explicató Regale Sacerdotium,

Mientene

t

detQue alij facienti fru&tus Ejus,

Quis.

f

ä) 70

m

-Quinta maledi&io : J/ripiant Alieni

labores ejus.v.11.laboravitJudas,prae-

:pwm!

dicavit, docuit, dzemonia ejecit : labo-

g)'m. r

rantnon minüs Sacerdotes Religiofi ,

s

etíi malz vitz, facrificant, orant, pfal-

ais

lunt, Sacramenta adminiítrant &c.

wi(ltgi:.ï

fed quo fructu? nullo certé aut exi-

CU

guo, namin his omnibus & fimilibus,

yolttt

J4

non fibi , fed alijs laborant , dum ipfi

u Ts

interim premio füpernaturali vacui

LT qül

d

erfiftunt , ut meritó illis applicari

l

tinvdni

pofíit illud Aggzi 1. Sezsinaff s mul-

tum, C intuliflis parum:. comedi-

fl

flis., d mon effis [atinti: bibiffis e

fidtt (

uon e[Hs inebriati : operuiffis vos , 2*

38, (nft

non e[ftis calef acíi, && qui mercedes.

xl

1

congregavit , mifit eas in [aeculum

1 d

pertufem. . Ecavertat DEus, utnon

1 gt

inter hos laborum direptores ipfe

p

quoque omnis boni hoftis invenia-

MEUT

tur, qui pervertendo intentionem &

*b af

opera talium Sacerdotum efficiat, ut

jamnon DEO, nonfüz, nec proximi

Atl

!üincfolis,

faluti, fed daemoni labores fuos con-

"nf

fecrent. .

O maledictionem- fümmé

extimefcendam!

] dl'/(xif [/]

U

Sexta,

!

|

T

35) 73 E

Vr

"Sexta, non fit illi ndjutor. Judas

mïqml n

hanc pznam luit, dum ab omnibus

lflätkdt: j

ijs, in quorumgratiam nefandum fce«

lt

]us proditionis perpetrare aufüs eft,

Md

derclictusaudire debuit : quid ad zos ,

Diticy

Qu

'

1

M

t videris. Hanc quoque penam ma-

gis minüsvefentiuntSacerdotes k bo-

Df

no declinantes , dum invalefcentibus

It dn j

magls magisiue interioribus tene-

tU vil

bris, quz eft propriapeccatorüetiam

T

nl

venialium , faltem deliberato plané

TT NT

i

animo admifforum, pena ; horrent &

: nb

fugiunt paternam Superiorum folici-

; lijig

tudinem, correctiones , admonitio.

jfimy t

ts

nes, confortium meliorum , omit-

tunt aut perfun&torié perfolvunt me-

7777

, utnon

ditationes , le&iones fpirituales, exa-

mina, quz omnia inter precipua falu-

ts pf

tis & perfectionis. adjumenta nume-

s ventte

rantur , ficdue paulatim proprià fu&

doem &

culpà his adjutoribus deftituti , fi-

f ut

bi folis relicti nefciunt, ubi corruant,

i proximl

& vz tunc folis , quia non habent fub-

sls CO

levantem fe!

g m

Et dilexit malediclHionem , & ve-

Uiet ei: C noluit benediclionem,ex

Wt

elons

B

UW 7à E

uchocïfü

elongalitur abeo.. judas maledi&ios

'nem dilexiffe cenfendus eft, cüm au-

]

vt

3. Bl

diens à Chrifto: v« bomzni ii , per

quem Filius bominis tradetur , boni

ff

m

erat ei , fnatus non fuiffet homo ifle.

"Matth. 26. hoc contemnens , abijt

mevoluts

ais

'ad Ejus hoftes , ut Eum illis ad mor-

tem traderet , quod & pracftitit. Itale

ia

Blanc. Noluit veró benedictionem,

vedotüm r

quam eidem Divinus füus Magiftertü

lgrs, v

3nlotione pedum , tum in Coená Eu-

EU

charifticá, ipfadue OrdinationeSacer--

iibl

dotali, & demüm in a&tuali traditio-

Mi

atl

ne verbis fuaviffimis amicum eum ap-

pellando , amice ad quid veniftr? ob-

At t

tulit. Atque hac de causá elongatà

plitrfg

benedidione, venit ei maledictio ,

rl

D

h.

i

Atümintm

quà non folüm inftar veftimenti ex-

teriüs circumdatus, fed etiam inte-

n

riüs, tanquam ab aquá & oleoin inti-

UTR

:mis vifceribus & offibus affe&tus , ac

t de

q

tandem inftar Zonz corpus conftrin-

Agf

W

y

'gentis , ita vinculatus fuit , ut evade-

t .

re non poffet, que cum ex novi Tefta-

mitibs

menti hiftorià cuique fatis nota fint ,

g'nqn &/2

ulteriore dedu&ione non indigent.

Atque

"um f

$2572: 08

Atque hoc efttandem finale; quo toz

ld n

tum przfentem Tractatiunculá con-

Wi

cludo: Pofüi ante te ó Sacerdos DEI

Ils

Altiffimiignem & aquam,benedictio-

Wf

nem & maledictionem , ad quodcun-

m j

uevoluerís , extendes manum tutt,

Tilv

f

ratt )

benedictionem; que boná & virtuo-

sá vità füpra defcripta,ante & poftSa-

tl

cerdotium ferió cuftodità, obtinetur,

r

elegeris , venient tibi omnia pariter

nlb

bonacumilla. Quódfi veró hancneg-

d

ligendo ipfo fa&to , vità nimirum S.

Dj li

Regule & Vitze Chrifti difformi, te

maledictionis amatoré effe compro-

futm

iab

baveris, ótemortalium infeliciffimü !

d

elongabitur fiquidem 4 tebenedidio;,

vkiio,

deficient paulatim gratiz; feu auxilij

n er

acualistuminternitum externi influ-

tom inte.

xus , quam privationem fequetur ex-

Jeoin int

czcatio inintelle&u , & obduratio in

fs , 4

voluntate, de quibushorrendis penis

gt

invifibilibus fusé & folidé-difcurrens

u

videri poteft. R. P. Albertus Krez in

Telt

Paradigmatibus pra&t. Recolle&t. mi-

lflnïx

hipag. 114. &/egq. . Neque híc con-

yii

Id

fiftet malam , fed alijs & alijs etiam

NT

. pofi-

$) 76 (8&

pofitivis maledi&ionibus fuccedenti-

BIN

cruciaberis & coar&aberis, ut forté

bus, itaundique exteriüs interiusQue

QV

nec feriam poenitentiam ampliüs fis

acturus, etíicum Judá dicas : pecczvt.

NN

Sed hecabyffus malorum eft , melio-

ra, quin & optima fpero À Religiofo

AA

Lectore, qui dum hzc legendo evol-

&äfmp

verit, memorialis locó fibi reponat il-

ludD.Pauli adEphef. 4. Obfecrovos,

DI

st digue ambuletis vocatione veftrá

( Sacerdotali & Monafticà) q44 vo-

eati eis , cum omni humilitate e&

W

man[uetudine , cum patientiá fup-

]

orfantes imvicem , [oliciti fervare

unitatem Spiriths im vinculo pactt.

& 1. Pet. 2, Fos Genus elecf um , Re-

RY

Ale Sacerdotium , Gens Sanéfa , Po-

ldb

pulus-acquifitioniss ut virtutes am-

M

nuntietis ejus ( ChriftiSummi Sacer-

dotis, per vitam Ejus $S. Doctrinis &

exemplis conformem ) 4 de

genebris vos vocavit in Ad-

V ong

: Amy

mirabile Lumenfaum.

I. O. G. D.

1

h i

]

TT

MAGISTER

t "

At

t (u

NOVITIORUM

L CTN

mj

BENEDICTINUS

1]

h

M

M

l

m

j

AdSacreRegulenormam,

l

[771

À.

& Exemplaac do&trinas

(j

Y

;

HH L

DIVINI MAGISTRI

f vfri

j

[

i

M

i

JESU CHRISTI,

;t/f//f/i h

idzatus

Al frum

^

W M

Z

i P. RIPERTO PRESIN

h-

Monacho Benedi&ino S, P

etri

GER

It M

miSetr

Salisburgi.

o&ginis&

Cum Confenfz Superzorum.

qlll

il«

Tjpis Monafterij Tegernfeenfis

!

Anno M. DCC. XX.

v&;

yx Y

Vi a

DN

IV

D

?

todei

pmttt

*s d

dsvetis

9 horto )

ln dfif

ïm&SM

Ti

um

2*.'t*riaübus1

& r

"Of

&i

tss

ïïdï;ital.

23 G8

x

n»

Q 260*

E

x x * NDie x

G6

E^

mp

D]

k:

MA qym *

POTS d

?v)?* 19?

UW^ *

GOS

b ä

E

R

Qw

$

'x)'

?

V

PRJEFATIO.

R

Eligiofos Ordines plan-

tas effe nobiliffimas, quz

fuo virore, flore, odore, fru-

&ibus infipne decus addunt

Univerfalis Ecclefiz amaniffi-

mo horto per totumterrarum

orbem diffufo , nemo nifi in

DEum, & S. Matrem Ecclefiam

injurius juremeritó inficiari au-

fit. Quemadmodum veró plan-

tis materialibus, utfuam quzvis

naturalem perfeCtionem adipi-

fcatur & confervet , non eadem

fingulis , fed cujusvis naturz

conveniens adhibeatur cultura,

ReligiofiOrdines

|

| qcceiäe eft;ita

TA2

tum

iO 4 GW

B

tum,demüm miro nitore effio-

.Lqumx(

fap

refcunt, fi juxtà proprium cui-

vis inftituto Spiritum excolan-

g,t

tur

cä-'m-gdï

Spiritusifte , non aliundé

u

rius, quàm ex ipfo fonte $.

ag

R

egula & Conftitutionum ta-

s

lis Religionis, Ipfiusmet Divini

d

Spiritüs influxu , uti in primáà

vt

rerum genefi materiales aqua ,

edd n

fecundato , hauritur, quo fi

u

novella germina rité. imbuta

mj

fuerint , nihil ambigendum de

valimi

perfe&o talis Ordinis nitore,

$r

gratiffimisQue fructibus indefi-

cienter progerminandis. Atque

Dd

ex his fcopum credo intelliges ,

1

|

if

benigne Le&or, przfentis Opu-

1 i

fculi. Exopto Ordini noftro

fu.

Bqui

jamin decimum tertium bsque

Szculum ingenti triumphantis -SARV'O

& miltantis Ecclefiz decore ,

Qu

effiorefcenti , perpetuum vigo-

t, tihl

)

;

|

) s QG

Htf

fett , quem tunc certó.certiüs

'Wtno

affequetur , .(1 nulló :unquam

uf

tempore , tum aliàs, tum.pra-

d

cipué in :educatione Novello-

DOf

rum germinum & Tyronuim,fe

TOn

á.rectiffimà normá Sacrze Re-

inet D

gule almi noftri omnium ]Ju-

p

ftorum Spiritu pleni Patriarchze

lsqu,

Benedici, ne Jatum unguem

h qui

dimoveripatiatur: quapropter

ft m

rem non prorsüs inutilem-me'

n d

przftiturum confidebam, fi ex

j t

ipfis verbisSacrz Regulx , cum

bf

SanGiffimis vitz Chrifti exem-

s Atgr

plis concordatis , ea qux SS. Pa-

itlig

ter Nofter inftructioni Novi-

tisÜp.

tiorum defignato przfícribit,

1 noflro

pauculis quzftionibus practicis

rtisqi

expenderem, & ad ufum mo-

qphant

ernum revocarem.

In .quo

x (ecolt

quidem quod fubftantiam con-

yovige

cernit, nihil quod non jam à

t

T 3

peri-

ol

£ 6 G

peritiffiniis vitz fpiritualis tum

ääw

noftri tum aliorum SS.. Ordi-

num ,.quos per decurfum cito,:

:

pluresque citare potuiffem,Ma-

Pa

?

d

iftris , folidiffimé tractatum

j

u

it , propono : fi modus non

difplicet , fruere, & Deumlau-

Ml

a, à quo omne datum opti-

tdmad

mum ; fi veró & ifte minüs ar-

Chnf

rideat , imperitiam mneam ex-

cufa.

Vale.:

m

[2

If

LUC

tiguhi

MAT

ul dn

a

lg,

W, htty

( Day

Magifter

"tf Qu

qi, Bcat1

i

!

$

T t

G0»

E

Go

P 30

1.

p

o X5

2

aL Lad

xqyn

gg?

2

o

$s

i

AE

u

?

Ti

N

tll

.æw

Q

AC

d

n

M

SHIHIHD

d

SHOHEN

b

d

8

od

i

M

tD

.-

1

fter Novitiorum Be-

if 0f

"

K

Ts q

Ginus S. Regulz & Vitz

Chrifti conformis.

WT

Uem receptó jam voca-

buló Maeiftrum Novitiorum

« de facto appellamus, SanGif-

fimus Legislator c. $$. S. Regulz.e-

torem vocat , nonquidem eáratio-

ne,ut is, qui huic muneri przcficitur,

neceffarió ztate aut Profeffione alios

antecedere debeat ; cüm ipfe S. P.

c.6 3. exprefsé pronuntiet,mz 27 0PIzr-

$ 0mnin locts etAs non difcernatur

in Ordine , nec prajudicet , NB. quim

Samuel c&- Daniel Pueri Presbyteros

lt

Judicárunt, Quse addita ratio aperté

tiffimum Patrem ne-

| ?Oþvincit , Bea

144

minem

|

D

59 s GR

dftine

tninem fuüorum ob minoretri zetatem

gt v

etiam ab aliorum dire&ione.arcere,

dhrumít,

inodó ceteris qualitatibus inftru&us

ais

inveniatur.. Ejusdetm: plané mentis

d. Vil

yidetur fuiffe Apoftolus Chrifti Spiri-

nj. MWI (

tü plenus prohtibens contemni-ado-

^

s to

lefcentiam Timothei

a

fe inftituti

i

TCI?

Epifcopi r.'2777. 4.; CQamvis non ne-

!

IH

E

(l

gaverim ceteris paribus , & nifi,certae

sliemmi

circumftantie aliud exigant , prafe-

j

rendum effe Seniorem ztate fimul &

w

moribus;juveni folis moribus maturo:

um

atque hàc ratiohe conciliari poffe cre-

3intoty

diderim difcrepantes hàc dereInter-

At

pretum S. Regule opiniones. Opor-

Dirirde

tetergo & füfficit.eum , qui àd hoé

officium affumitur,maturum effe mo-

tütscumf

ribus, fenfibus bené mortificatis, vi-

ii

u

eimmaculatz , hzcfiquidem fe-

Stqu

d

tft do

us eft venerabilis , & cani com-

mendabiles ,. quibus deftitutus puer

d.

BU

eft , etíi centefimum «tatis aut Pro-

feffionis annum attigerit : f4er cez-

'äus()lïitii

"tibis

ium annorum. : lf.6 .

Dehujus Officij neceffitate , utili-

"hlüney

J

ejus

d Oi

tfïtc alijsdue motivis, ad bonam

ad-

!

8 o (

ls

Mi

adminiftrationé-excitantibus, imulta

i

Va

prefari fuper vacaneum judico , cim

i

períe clarum fit, ex háctotum feré

li

bonum Ordinis & Monafterij ftatum

FU'SP

U

dependere. Videaturfi lubet Lezana

Rffag,

Diféipl. Monaff. cap. ult.

Viderint

1b

ergo illi Novitiorum Magiítri , qua-

UA

lem DEO füpremo Judici aliquando

e

V&Mæffæ

reddituri fint rationem , qui hoc mu-

à

If præf .

nus fibi commitfum negligenter , te-

i md

pidé aut perfun&torié obire non fue-

rint reveriti.

n

tf

Tota igitur prefentis: tractationis

Cbrtlgs

intentio eó collimabit, ut ex proprijs

9s Üf

verbis omnium Juftorum Spiritu ple-

ni Patriarche noftri Benedi&i , con-

TET

cordatis cum Sanctiffimis JEfu Chri-

ndemo.

It Y

fti ( quirefpe&u füorum difcipulorum

primis annis quafi hoc munere fun-

luidemf ;

GDl COT

&us fuiffe dici poteft ) doctrinis &

exemplis , per aliquot quzftiones

s put

eruam conditiones & actiones illas,

sacpro-

ad hujus Officij non qualemcunque,

| PW [

€d omnibus numeris abíolutam ad-

i, tll

miniftrationem ,.ex parte ipfius Ma-

giftri Novitiorum requifitas. .

^

1^;

Vérba

-

-

:

)

&O ro G

nwdï

VerbaS.Regulz funt/e24. r. có» 5e-

yundm.

zior ei ( Novitio ) £2//s deputetur , 2.

Qu d

qui aptus fit ad lucrandas amimas ,

r du

1

3-qui faper eum omnino curiosà. in-

ll

fent

fendat , 4. ef folicitus fft , $. ff vere

;

i d

DEum quarat , 6. fí [olicitus eft ad

n

jr, mb

opus DEI , 7. ad obedientiam , 8. ad

at

robria, 9. Pradicentur ei omnin

E

a fl

urac a[pera.per quaitur Ad Deum.

Io. Ter p anno legAtur ei bac Regula

dierty

g u

per ordinem,ut fétat , adquid iugre-

aj t

ditur ,& Y1. dicmtur ei : ecce lex ,fb

uá milztare vis, ff potes obfervare ,

yguly

Qtnti dT

zngredere , ff veró mom potes , liber

difcede.

12. S ffeterit , tunc duca-

qtimd

vunas n

£ur in Cellam Novitorum,ec iterum

robetur im omnipatientia. 3. Ela-

'ïqufdywn a

1020

p5ó anni fpatió , fi babit4 fecum deli-

beratiose promiferit [e omnia cufto-

at

m

dire,e cunit afibi ymperatafervare,

£unc fafcipiatur in Congregatione.

ïiïES ! qul l

His paucis verbis totum compre-

3,tmj

hendere voluit Sapientiffimus Pater

"ts

nofter, quod Magiftro, ut füo munere

Stfefoley

At

rité fungatur , faciendum incumbit.

Sit igitur

Dunm

X d

ET Med",

£0 n GE

uTT

-- . r.. Quid circa primum re

quï*

FWW »

tum notandum Magiftro?

L

&. Quis Sezzoris voce defignetur,

V ip

jam füpra dictum eft; five tamen ju-

fn

venis five fenex fit , venerabilem il-

1

li

lam füpra defcriptam morum canitié

WI*W!E L(

induere, omnibus modis allaboret,

44 Ij

necefse eft ; hác enim deficiente vix

^i]up,

quidquam folidi profe&tüs à fibi com-

Megulz

miffis fperare poterit.

Quemadmo-

düm enim amor, reverentia, confi-

t

N

dentia & Obedientia erga Magiftrum

przcipua Tyronibus folent efle profi-

Wjrim

fty, lr

ciendi adjumenta , hzc autem nihil

&que conciliet, quàm morum fuavis

7778

ii

gravitas & integritas , & à contrario

m

vix quidquam zqué amorem , reve-

mili-

Nerentiam , candorem & Obedientiá

h-

minuat,aut penitüs exterminet,quàm

iutrt,

horum déficientie , prefertim apud

t

homines , qui in principijs fupernatu-

ralibus , aut nullas aut non fàt altas

p |

r

egére radices; quales plerumque Ty-

n

rones effe folent: quidfolidiprofedts

gumbit|

fibi polliceri poterit Magifter ab iis,

quos ipfe füà culpà precipuis, ut di-

"4

U

(";; m

6

um

d) 12 G

:

&um eft, proficiendi adjumentis de-

g Emi

n r

ftituit? Praterea inhocprimorequi-

fito bené notanda eft particula Zepz-

j

$d

i

£etur.

Unde infertur, neminem ad

bocofficium impune afpirare, fefedue

us

o

importuné ingerere, fed humiliter

duntaxat Abbati imperantihácinpar-

lumfy

, Qu

te obtemperandum effe: prefertim

cüm , ut mox videbimus , hoc münus

ANanttar

faimrda

annexam habeat curam animarum;

& quidem talium , que non folüm per

irhny

omnibus communem & tritam man-

!

,

datorum Divinorum , fed infuper per

l

^

1f

ar&tam perfectionis femitam funt du-

cendz , nemo autem nefcit animarü

AURT

regimen onus effe etiam Angelicis hu-

ITIUT

meris formidandá , ut adeó, nifi Obe-

Nint

dientia vires fübminiftret, nemo fe

Trudent,

huic ferendo parem fine prefumptio-

A p

neexiftimarepoffit, De Chrifto fcri-

ä

As t

ptumlegimus: Spirizus Domini fuper

anem

12e , propter quod unxit me , evange-

rj

!

lizare pauperibus mifit me (t-c. Luc.

aScrapï

;

4. Ecce JEfüscternaSapientia, &in-

ïtopo j

finitze potentiz, non nifi zz//z opus

Xbrif

infir-

prædicationig affumit , & homo

mus,

lïi, il

—

£O r G

ts li

mus, & minor ad intelleCtum judicij

J

& legum fe i

m

/,

xítimet?

píum tanto oþperi parem

[

Jl 1

9. 2. Quisfit aptus ad

lücrandaä

rmlr'f j

animas ?

ln

Hecc confideratio primarió ad Ab-

Ül

batem fpectat, cujus eft talem depu-

fl

tare, qui hác qualitate fit inftructus;

fff TIULUS

Nemo tamen eít, qui inficietur, plu«

i,

rimüm referre , utipfe quoque Magi-

ïl[']m Pcr

fter hanc precipuam füi muneris par-

tem

robé cognofcat, ut hácratione

i

& quan«

feip

um probare, dijudicare,

tüm auxiliante DEO in fe erit ; quali-

i

ficatum reddere valeat. : Itaque

dleslte

&. Quamvis hujus aptitudinis con-

Yi«

ditiones paucis lineis comprehendi

tmo fe

vix valeant , & integri extent de hac

Impto-

materià preclariffimorum Virorum

[lo(cri

tra&atus, inter quos fingularem ve-

nerationem .merentur PafítoraleD.

7 Wt

Wt

Gregorij & S.Bonaventure 7racf.de

li Iu

6. alis Seraphin , nihilominus infiften-

j in-

do fcopo przfixo , Saniffimis vide-

licet Chrifti & noftre S. Regule do-

jp ts

gt

&rinis, illum ad lucrandas animàs

m

[AÀA7

aptum

:

i r4 GX

àptum effe pronuntiare non vereor;

L,;Vil, l'n"ï

qui fequentia in praxin. deduceré

j n F

omnibus modis allaboraverit.

ao

. Primó folicité curandum, ne, dum

ydndi

aliarum animarü lucro invigilet , pro-

yde j

priam animam perditionis periculo

g vt

exponat, & dum alijs przdicat , ipfe

«l ol

reprobus efficiatur,ita monente zter-

hn

ne Veritatis Oraculo : 7azzb. r6.

st

Quid prodeft bomini ff mundum uni-

f

verfam lucretur , antma verà fua de-

fngwian

£rimentum patiatur. Aut quam da-

w

bit bomo commutatiouem 1227 ADimá

NU

d'

Nec non SS. Patre C

4

. 2; Ab-

Áriles r

batem & in ipfo omnem alium, cui

f

netat

animarü cura demandata eft, in hunc

hi

modum hortante: agzofcat pro cer-

zf

dic

0/2EIHID ABÍ-

£o, quia in die fu

Wt

marum redditurusefl rationem , ffne-

h

n

dubio addit4 c$- fue antma. | Porró

qado

hoc periculum ut evitet, accuratiffi-

! wili

mz S.Regulz obfervantiz fe totum

At o

tradat, & ut in c/£. Czp. monet SS.

Legislator: omwuia bona €f famifA

LT N

e:uw&mg(

faétis amplius quàm verbis doceat ,

: effe

vuimi

Vjife

omniag; que Däjäz?xf/bs docueri.

À

£0tr-

Md

Se) is Gu

U

copntraría , in fu.

p faclis indicet suon

M

radicans ipfe v

epró-

r

Agenda , ne algs p.

Unde & Chriftus,

j

T

us imventAtur.

ui etfinulli ejusmodi periculo fubie-

us effe potuerit , ad inftructionem

TE

tamen noftram priüs exemplo quàm

Ro

T

verbis docuiffe legitur: c«piz 7 Efus

acere &b docere.: AGf. . primó face-

Aitf j

77

re, dein docere.

Secundó oportet eum effe docZum

'Hbfadg. |

leae Divind , ut fciat , unde proferat

AUA |

!

)

zo'vA ci vetera, S.P. c. 64. Et Chri-

TLT

ftus Do&ores Ecclefiv fuz vult effe

(

:

d

fimiles homini Patri-Familias , qui

1

(

lum Q

tofert de thefauro nova & vetera.

T iur

Matth. 13. Hecveró doGrina com-

F( //4'/!/-

paratur I. affiduo exercitio orationis

W Mj

feu occupationis cum Domino DEO

V, fne

humiliter & conftanter cum Salamo-

- Dor

ne fupplicando Divinz Bonitati 54f.

atf

BOOLUT

P

Da mihi Domine fedium tuarum

affiflricem Sapientiam ,

e noli me

TT

woniam fer-

reprobare 4 pueris tuis ,

rj

us tuus [nm egoxc filius Aancilletua:

TTR

bomo infrmus c exigui tempo

7271

at tyt

legn.

u

mimfr ad iutelleif um judicy

-- Mitte

$) 16 (

Ü

Mitte eam de Gelis Sanciis tuis , et-

«00

" lgmqh

de fede magnitudinis tua , ut mecum

ia

Jfts C mecum laboret , ut [Giam , quid

a

acceptum[rt apud te..— Procfertim ubi

j d

res majoris difficultatis & momenti

qeitm !

occurrunt v. g. dum aliquis noviter

a

fufcipit S.Habitum , aut de ejus admif-

a ?Offtdm

fione ad Porfeffionem , & actuali Pro-

t

feffioneagitur. Exempló Amantiffi-

ial

miSalvatoris noftri, qui , ut fcribit de

vt

Eo S.Lucas Cap. 6. no&te Apoftolorü

electionem antecedente , erzz per-

ol

dnf

pocl Ams im oratione DEI. l. contide-

n

rationedi&torum & faétorum Chrifti,

At lii

inquo fünt omnes thefauri Sapientize

tnyd,

- & Ícientie DEIL. III. fedulà le&ione

rtümmi

librorum fpiritualium, przfertim pro-

t ml

prio inftituto magis accommodorum,

t Df

inter hos libros, nullianimarum per-

s

fe&ioni incumbentium directionem

habenti,omittendam effe exiftimo le-

'yqun

m um

&ionem omnium operum illuminatif-

trlintm

fim: Virginis Therefiz , in quibus mi-

tbenpl

ra & folidiflima vitz fpiritualis dog-

matacontinentur. IV. experientià &

Setiüred

rete

confuüetudine cum expertis , qux mi-

réjüvant.

er-

at

)

i

85 r G

Ti

i

^i

L

: "Tertibnemolucris captandis aptior

|

17

eft, nifiqui rem , de quà lucranda agi-

j

Mj

n i

tur ,.appr

etiare novit , éjusque inti«

W

Jl

mó. amore captus eit.

-Quid nifi rei

quUb

::

appretiatio Evangelicum Negotiato-

rem permovit , ut venditis omnibus,

b

hl

u

& poffederat , rargaritam pretia-

P

m lucrifacere-omni ftudio conten-

";/i.mri//f

deret?.quid Paftorem itidem Evan-

Áritle

elicum incitavit , ut reli&is 99. ovi-

Xl

n

busperavia & devia ovem unam tan-

l-

tàcum folicitudine requireret , nifiin«

|

TT

ä

M

timus amor perditz ovicule? Illeigi-

n

