mini$? audiatur de hac Apoftolus ad

&

Hebr. j. E? quidem cdm effet. Filius

ts li

tll

DEI , didicit. ex iis , que paffus eft,

Obedientiam.

Quz verba hunc in

tibeil

modum exponit Menoch. fenfus eft,

& b dn

inquit, cum effet Filius DEI, cui pro-

zi

iT

pterea immortalitas , & eloria Cor-

poris, & exaltatio Nominis fui debe-

iij

batur, pati voluit, & per paffionem

at

didicit Obedientiam , id eft, experi-

tic ha

mtnto cognovit vim & praeítantiam

Obe-

l;

|

&)535; (8

;nollcc, g, Obedienti

€,quàmgrataDEO fit, &

antabona conciliet, nam quod ut

t g

fi

TMM

ilio debebatur , .per Obedientiam

ltmw paffionismeruit & obtinuit; Hecille.

üm Quis igitur Obedientiam ut rem vi-

may lem , contemptaim , ac folis pueris

jlirgy convenientem. accuffabit , cüm Ipfe

iif DEI Filius , ac Sacerdos in eternum

miis. ta

nti eftimárit , & pra&icárit.

Refle&endo dein ad alterum hojus

WàQy punc&ti membrum , certé minimé dif-

wwbys fimulavitDivinus Magifter Difcipulo-

ia rum.defectus , etiam poft adeptam

uníj;j, Sacerdotij dignitatem admiffos ; ut

8 DITR.

enimnihil dicam deijs , quz in prece-

af d

denti quaeft, circa contentionem;prae-

fümptionem, '& fomnolentiam allata

ift Bl

fünt, ubi condefcendens eoruminfir-

pujut d

mitati mitibus foltim verbis errorem

D honci

fenfus d

oftendit, poft refurrectionem tamen

[, Qu

Lpft

non omifit Eosliberiüs reprehendere;

ä

ot-

unde Difcipulis euntibus in Emaus

loria

dixit: O Szu/rz €? tardi corde adcrve-

pfuidebe

ifionem

deudum e^c. Petrocuriosé fcifcitan-,

j

L

ti, quid de Joannefuturum effet? re-

eltantiam

fpondit , quid ad ze , t me fequere s;

Qe

non.

Du

S)34 ( -

diyet

non obftante , qubd Eum paulo anté^

ro fui fümmoiinterrisVicario decla-

n

r i

raverit, Iterum interrogantibus de

us

Regn

o teftituendo dixit: zo» eff ve-

gieimye

7177

nó/fe tempora d momenta ebc.

g )

& tandem noviffimé recumbentibus

illis undecim apparuit , & exprobra-

fs

wintat

vit incredulicatem Eorum ; & duri-

(

tiam cordis &c.

- 9. 6. Qualiter inpraxim deducen-

inatem(a

da fint verba : w£ occAfrone Sacerdotij

, Amia

son oblivifeatur Regula Obedien-

mstdo

witrtd

Hnam ef Dtfc

p

iplinam , [éd magis "

spagis in Domino profictat ?

Crhrd

- &. His verbis exftimulari Sacerdo-

ii

tes ad continuum profe&um , etfi

natis

nullus effet , qui Éosdem ad hunc

1f

BIN

."and:m

extrinfecüs adigeret. Non eft ergo

contentus SS. Legislator folàüm Su-

fU

periori exprefsé quidpiam procipienti

intünpj

yi

aut prohibenti parere, uti prceden-

n

Ti

ti pun&to diCtum eft , fed infüper re-

5 Nl

L

uiritin ipfo fubdito continuum ftu-

um & conatum ad perfeCtionem

9

ilos|

Religiofam & conformationem mo-

t d

A

rum cum fuà S. Regulà , etiamfi :?;

$5;:08m

ul ant

1

hocnullus Superior.adigat :, & licét

t dech

conatus ifte etiam in non Sacerdoti-

Wi de

bus inveniri debeat , fpeciali tamen

LL

titulo id Sacerdotibus przfcribitur :

MM

tantó enim perfe&tiorem effe oportet

tht

Sacerdotem Monachum ,

uantó

eprin.

perfectiüs Sacerdos ad Altare non

n, dj

tam imitari tenetur , quàm referre

Chriftum, & Chriftum quidem usque

mdeice

ad miortem (nullo cogente ) obedieri-

Md

tem , Agniculum factum pro nobis

TEUM

omnibus holocauftum & Sacrificium,

inquit Gerardus Belga. . Unde etiam

7)

f

Chriftus , poftquam Apoftolos Sacer-

TM

dotio initiavit, prolixum ad Eos fer-

fun, tf

monem habuit,in quo Eis omnimodz

14 hunc

perfectionis documenta tradidit , at-

yelterpo

que ad eorundem executionem eft

filim $u-

exhortatus.

Quod veró modá hoc praticé exe-

ycpient

ycedet.

quendi attinet ,. fané przclariffimus

Vüper r

erui poteft ex illis ipfis, quze Chriftus

um ft

Dominus Nofter abfolutá Caná, in

feüionem

quà Difcipulos nove: legis Sacerdo-

ym mo«

tes, ut fzpé dictum eft , ordinavit,

quz

aümíad

Egsdgm docere dignatus; eft ,

.noe

N

r

&) 36 (&

nóftre S. Regule accommodata $a-

u m

cérdotibus noftris Phari inftar lumen

um

prebebunt, quo fecuri ad perfedtio-

4f

nis portum pertingant. Sopitacon-

dul m

tentione Difcipulorum , & traditis

smyphrtt

folidiffimis humilitatis documentis,

k

ïg m

ymioot i

de emendis gladijs Sermonem fubin-

fert divinus Magifter : patet autem

vt

ex alio Evangelio Matth. 1o. per gla-

«6 mj

dium indigitari abnegationem , ait

duhier

enim: zoz veni pacem mittere, fed

DT

gladium, veni emim feparare bomi-

gatisiwinm,-

ia

nemadversus patrem [uum c?c. qua-

fidiceret : nunc Chariffimi Difcipuli

od

n J'retri

novzlegis Sacerdotes 4 me conftitu-

ti, frunquam aliàs , nunccerte gladijs

nf

vobis opus effe fciatis velim , nunc

i Qd

amplius amputanda omnis affectuüm

stl

inordinatio , nunc perfediori modó

*thun

practicanda doctrina olim vobis à me

'trttuum

!

tradita: qwi vult venire poft me , Ab-

tütt (

Je

metip[um: hac C.

?/à

riftus: hec

3 quadn

P

. Benedi&us fuis fe&anda pro-

ipis $

äün N

ponit: quid enim aliud abrenuntia-

tio, dequáin prineipio Prologi , & ab-

ii

glà-

w n

geägtio,. de qgä .frg/?rg. 10. hifi

ius j

$) 57 (8

Dd f

dius , quo omnem inordinationem ,

*lllm

s

voluntatem propriam &c. 4 fuis in

Aridi

femet ipfis amputari vult SS. Legisla-

SOWZCOH

tor? quod commune omnibus man-

! df

datum,obrationes fupràallatas magis

lrans

tangit promotos ad Sacerdotium,

TOR

ii

cümifti ob infidias daemonis majores ,

Ti at

ac forté etiam occafiones periculofio-

Joprge

res,, majore quoque vigilantià & cau-

MU at

telà opus habeant.

Wt i

Mandatum novum do vobis,ut di-

MthYt j

ALis imvicem,ftcut dilexi vos. Hoc

l

|

Wc.qua-

d

erum eft Chrifti Difcipulos füos

fri Dd

Neo-Sacerdotes inftruentis moni-

necodtn

tum.

Vocatur autem novum Inter-

Vettplds

prete Barradio To;z. 4. Lib. 3. Cap. 20.

dm, nuvc

uia volebat Chriftus tunc illos no-

dfeutm

viterincipereillud obfervare. — Con-

Torl modi

tinebat hoc mandatum magnam per-

vobis àme

fe&ionem , vquum ergo erattunc de

1 IWE, M0

&ovo exigere ejus exactam obfer-

dus: hat .

vantiam , quando fe videbant ad tam

fublimem Sacerdotij gradum eve-

indaproe

enuntia«

&os.

De hoc dile&ionis mandato varijs

uügi,&ab-

].

in locis varia prefcribit SS. Legisla-

l niflggs

)

7

tOr$

[

$) 58 (&

J

tor; huc enim referuntur omnia,

[;5 d

quz de amore fraterno , de honore

jiüæ ümm g

omnibus exhibendo, de tolerandis

i5

defectibus , de mutuà fübventione ,

u .

de circumfpedtà & cautá converfa-

t ]udlüü

tione hincinde folidiffimé inS. Regu-

erii Q

l4 commemorantur , quorum obfer-

nledlito

fs m

vationi promoti ad Sacerdotium no-

vo Spiritüs fervore & follicitudine

ol li

incumbere debent , dictum fibi ab

?

ipfomet Chrifto exiftimantes : 744az-

atum ucvum dovobis , ut diligatis

l d

imvicem, ftcut. dilex vos.

RT

J um

. Exreliquis, qux Chriftus in prolixo

fermone fuis cofhendavit Difcipulis,

fwlw(Mz

difícatSacerdosBenediGtinus Primö nó

t (athe

turbari & dejicianimo etiá inter quas-

ul

libet adverfitates & injurias , autfola-

H Bo

tiorum mundanorum defectum , fed

B

quovis tempore fpem fuam DEO

tinity

committere Zzf/r. 41. & fecurus de

stf

fperetributionis Divins in ipsà Obe-

m difa

dientià & obfervantià regulari, duris

tsfv

& contrarijsrebus , vel etiam quibus-

"t

libet irrogatis injurijs tacità confcien-

T.

C. SC-

( r

na p;aticntiam ampïc&i g^

eundà

€) 39 (

At Q

! dthonore

e/ido dile&ioni Divitze nihil preefer-

re, quz tamen przceptorum Divino-

ts

rum & S. Regu

obfervatione com-

lVal

probari debet.

dértió , ne munda-

4 Qv

norum judicio , principiis , odio; 4

Vi

DoGrinà Chrifti & Spiritu fuz S. Re-

QOf dj

&ï

h itüm

gulz ullà ratione abduci f& finat , fed

filitdne

his omnibus contemptis afpiciat in;

Auctorem fidei &

nfumatorem

t fhi d)

Jefüm , qui propofito fibi gaudio fu-

V: Mi

ftinuit

rucem., confufione con-

at ln

temptá , eligatQue potiüs Chrifti paf-

A

fionibus per patientiam participate,

fisiyl

quàim cum mundo & mundanis , pro

u1

.

I

3 D

bus Chriftus ne quidem Patrem.

uum Coeleftem rogare dignatur,

ïiarcrquas-

temporaliter letari & honoratum

S atl«

effe &c. Hoc pauca fic ex multis,

dn, fed

uibus fermo Chrifti , & noftra S. R e-

um DEO

turüs d

gula abundat , proficiendi magis ma-.

p Obe-

isdue inftrumentis feligere placuit,.

ut hornm obfervationi cum poffibili

ii düri

Spiritüs fervore infiftentes Neo - Sa-

moubus-

cerdotes magls ac magis in Dómino

Va

oficiant.

*

pra-

" &Cc."&;

:

& 7. CurS. P. Sacerdotibus

eru-

&) 4o(&

gju

fcribat , ut locum füz profeffionis

ib W

femper attendant , ac etiaminferio-

g,

rum Officialium re

MW

fe fübjiciant?

gulari ordinatiopi

us h

—-X. Rationem pr

imi 4afiïgnari poffe

sst

rim) humilitatis cuftodiam , quz;.

s loido u

ut fupra di&tum eft , in eminenti Sa-

l [QuS S

J

v

cerdotalis gradüs faftigio majoribus

gt

!

Tif

periculis eft expofita. Secuz4o, ut

f

hac ratione continuam fuz profeffio-

ssts

nis ,; & contractarum per eandem

Marimqi

obligationum memoriam confervet,

fciatque fibi vivendum effe non ut

iv

EX

qualemcunque Sacerdotem , fed ut

Sacerdotem Monachum.

Tertió,ut

df

fattts ia

videns fe plures in Religione jam an-

n Mi

nos exegiífe , modicum tamen in per-

D

fectione profeciffe , juniorum etiam

d d

necdum Sacerdotum exemplis & fer-

?0 te

vore confundatur , & ad perfe&tionis

Atj wf

Studium indefeffum excitetur.

10 Pf

Ratio fecundi effe videtur przmó

m t

confervatio debitz fübordinationis ,

fümme neceflarie ad quodunque re-

"tf ac vll

äh fdt']ue

gimen.

Secumdó , exercitium con-

dien-

t doset

tipgï, & magis meritorix Obe

tix,

hi (qu

L

!;'

$418

Wf

trfero

tie , dum propter Deum etíam infe-

rioribus , & forté profefIione junio-

Vürgion

ribusnosífübijcimus. 7e7770, ut hec

ipfa virtus Obedientiz , quàm tanto-

if

Xn, W,

peré fuis inculcat SS. P. efhiciatur ma-

is folida, càm contingere poffet, ut,

l'Clm'ncnüSl.

fi folis Superioribus prz'ftanda effet,

V r

J!/Wä, i

id fieret folum ex humano vel politi-

có motivo, quod omnem foliditatem

Aprifi

t edem

hujus virtutis enervat &c.

Ne autem quis exiftimet, hzec non

Mv

T

convenire dignitati ftatüs Sacerdota-

lis, continuó prz oculis habenda funt

tm, lu

exempla Ejus, cui dictum eft: Tues

, fri)u

Sacerdos in eternum fecundüm Or-

It fu.

dinem Melchifedech; Is quamvisto-

n t

Qu etam.

to vitze fuz fanctiffime tempore per-

fe&iffima dederit hujus virtutis

nls fa.

Yíedions

exempla, eatamen vel maximé infuá

SS. Paffiorie refplendere fecit, dum

tf

non folis Pontificibus & Magiftrati-

ür prim

bus, verüm etiam Carnificibus , &

jtiotis,

fceleratis ac viliffimis fervis prompté

inpert-

obedivit, iddue , uti credibile eft,

m OOf

rxter alios etiam eo fine; ut Difci-

VÜbedien-

pulos fuos (quos jam nov& legis Sa.

fit,

Cer-

l

$8 42 (

L

"n dC[CïW

cerdotes conflituerat ) omnesáue

Eorum in Sacerdotio Succeffores

tjordsq

exemplo fuo doceret , Humilitatis &

'yr ',quosevn

Obedientiz etiam inferioribus exhi-

gintsit

bitz a&tibus non minui, fed pluri-

um a

müm augeri & exornari Sacerdotiü ,

dis quit

& harum virtutum ftudiofos maxi-

snondpt

mam fibi apud DEum promereri glo-

Bd

riam, uti de Eodem Salvatore tefta-

st

tur Apoftolusad Phil. 3. Humiliavit

s ln

Jemetipfum f'actus obediens usque ad

sytdt

mortem, mortem . autem . Crucis.

st n

Propter atod t Deus exAltavit illum,

f d

& donavit Illi nomen, quodeft [uper

ESU

TL

omue n0mem, ut im Nomine

V lat z

omne genu

tfatur Caleffium, ter-

iil

infernorum , C omnis

rgjlrium

slmmrf

2ngua confiteatur, quia Dominus

tptin

J Efis eff in gloria DEI Patris.

ts

; Occafione ultimorum verborum

at

hujus Cap. 62. qui4fi Alite

» prefam-

zrisDi

Bférit , mon Sacerdos fed. Rebelss ju-

&

12 fntent

dicetur t"c.. qugri poteft, quz fint

ts od

forum Sacerdotum?

caufz potiffimz deficientiz Religio-

ts at

Vnimpe

betprz-

: Agtequam refpondeam, lu

mittere

Aidq

*) 4 0X

!tf

mittere defcriptioné horrendi lapsüs

fors

JudzlIfcariotis,quo palam fient omnes

ii

TUf

Scopüli,quos evitare debent R eligiofi

Sacerdotes,ni é (tatu fuo füblimi in ex-

Ul, H Wi

tremam perniciem decidere velint.

du

Qios a.

Judas, quo tempore ele&tus fuit à Do-

Qmter o

mino in Apoftolum, ex mente Barra-

dij Tózz. 2. Cap. 14. pAq. 422. & alio-

Aott .

rum , quos ibi citat, non erat impro-

Lt

Y u d

bus; fed fané&tz voluntatis , paulatim

tamen per negligentiam & pigritiam

A. uj

decidit, & ut loquitur S. Chryfoft.

Mil

Homil. 10. de peuit. Pigritans fa-

roditor.

Noverat initio

d

us eft

ii f

apté : pal

f

are malitiam , in quam

f ttr.

culpà fuà prolapfus eft: unde avari-

^ UnNfit

tiam & murmur fuum occafione un-

Ti

guenti pretiofi , quo Magdalena Do-

if

míni pedes unxerat, veítle charitatis

trborum

,

in pauperes tam bellé contexit , ut

r

etiam reliquos Difcipulos infuam per-

hulis j

i

traxerit fententiam; quin &ipfum

u lt

proditionis fcelus usque adeó occul-

ue ad actualem

dligo- |

tare novit , ut us

executioném nemo

3

ondifcipulorum

hp |

fuerit

m ao

quruml quid. qgäm tale de co

H

fufpi-

$)

3)44 08

j D

fufpicatus , excepto folo Joanne, qui

j 0i

exrevelatione Divini Magiflri id cog-

noverat.

Porró occafio prodendi

i

J Cd Oi

j, hunlit

Chriftum Principibus erat effufio un-

sii migd

guenti pretiofi, quz cüm ejus avari-

abl

tie plurimüm . repugnaret, usque

adeó,concitatus eft animó , ut peffi-

Nf

mis interpretationibus Magiftrü fuum

h, qud

ml

aggrederetur , quin & famam Ejus

coram Principibus difcinderet , nem-

mimuate

pequód ipfehucusque Eum ut Virum

vt n

San&um & aufterum reputaverat;

nj n

d

at veró quód modó Eum agnofcebat

ln at

tanquam deliciofum , qüod blardi-

mentis ac lenocinijs gauderet , cüm

Üersu

paffus fuiffet feungi unguento pretio-

Jä;,a/z,r,(,

fo , quod fi effet venditum , ex ejus

'näfra[cacpmr

pretio multz eléemofynz in pauperes

"t g,

expenderentur. vid. Sylve. L. 7.c.3.

st

:4.42.46,:. Vérüm non flitit híc Ju-

il

de malitia, fed de h

Ocrifi in hypo-

1l d

crifin, de fcelere in fcelus prolabitur:

Bw

conceptá fiquidem vili eftimatione &

Ym deje

odio fui Divini Magiftri, ut verbisD.

"tb verer

Chryfoft. Honzi/.

uda Prod. utar:

W Qu

bfncfïcia r.c!þuit 5

converfationis

Wentm

men-

$)45 (€

)þme, qm

menfe , Diícipulatüs , monitionis 4c

il

fuafionis oblitus eft. ^ Nec tantum

A y

Md

oblitus, fed oftenfione omnipoten-

Tif

tie, humilitatis & benignitatis Do-

U s u

mini magis exagitatus , eóusque in

Mdftt u

ambitione &impudentiá proceflit , ut

T10, t

Petro fepreferre , & folus cum Chri-

i

rl

fto , quod alij Difcipuli praefümere

A Fs

nonfünt aufi;in eodem paropfide ma-

int,

N

num impudenter mittere.non exti-

muerit. Primifacti teftem adduco D.

t Vium

Yettt

'

)

Chryfoft. Hom.6 9. iz foaz. credibile

eft , inquit, Proditorem ftultum exi-

p

niv la

ftentem ante Petrum recubuiffe.

(irt, al

Omnes Apoftoli, verba funt Sylveir.

Tf

Lib. 7. CAp. $. q. 27.. Judà exceptó,

) eceps

SanGitate acpuritate confpicui , poft

Petrum federunt, at veró Judas ru-

puperes

L

fticus acftultus ambitioneprimumlo-

cum infolenter & arroganter occu-

tidic

if hypo:

pat. Alterum differtis Verbis pro-

lbicure

nuntiat Euthym. adeó, inquit, Pra-

mtione &

ceptorem defpexerat Judas, ut jam

vetisD,

Eum non vereretur , fed cum eo in-

hl utane

tingeret.

Quam Judz petulantiam

D.

viütionis

q

öc i-x-rïpudentiam cleganter arguit

CQ

Ü

* 460

oioü*

Leo $erzr.7. de Pafcb. Tu Juda, :h

ait ; in trepidatione San&orum abu- ;

Qpattt

teris Domini patientià, & abfcondi

s

;

Oa u

]

te credis tuà audacià; Addis impu-

i, ul

dentiam fceleri, nec figno evidentio-

g.

Titerreris. . . Cümque fe à cibo alij, in

poun

quo judicium Dominus pofuüerat,

w D

continerent, tu manum noh retrahis

feasreti

À paropfide, quia animam non avertis

wetrt, d

à crimine.

Quod expendens Sylv.

hvt f

vt

"Cap.6. q. 7.ait: tantà iniquitateple-

nus erat Judas , ut non contentus

Dd

proditionejilli etiam impudentiam ac-

Dn d

cumularet, graveillud crimen , quod

den mb

Magiftrum fuum tradere machinare-

tgirim

tur, gravius veró , quód effrons &

tner

impudens manum mittens cum Eoin

t tdr

catino ad ipfüm accedere auderet :

:m'r, du

]

hecille. 'Et quamvis tanta malitia

du

ineffet Jude;juftus tamen & innocens

* umv

viderivolebat; atqueinde impudens

* t

fimulator Chriftum Ipfum interroga-

dtty t

re non reformidat , num ipfe futurus

"d

effetproditor? cui interrogationi, ut

3 at

magis fuam palliaret nequitiam, a

t fger

m enim

dix blandientis affcdtum; cà

c«teri

m?hm,& P(

j

€) 47 (8&.

TTU udgl

ceteti Apoftoli Chriftum de hoc ipfo

MO ab

interrogarent , Dominum vocant,

à Wcondi

| "kmu,

Judas folus mutato ftylo vocat Eum

Rabbi, quod advertens D. Hieron.

DO il

apud Sylv. Blandientis, ait , jun-

fCäCibOalij]i;

git affe&um, five incredulitatis fig-

15 Mf

num. Et Carthuf. ut ceteris Judas

1101 t

fe innocentiorem ac fecuriorem de-

D N0naycrt

monftret, non Dominum fed Magi-

tnitts j

ftrum vocat JEfüm, tanquam mag-

tidtpl

num blandientis affectum , ac eximi&

VU n

dile&tionem & docilem fübiedionem

ul

erga Eum oftendens.

Solent fiqui-

iriny n

dem fimulatores & callidi fic loqui,

Temacdit.

& fingularibus nominibus uti , ne quid

A

mali exiftimetur de illis,

Atque hic

$ CuEoih

feréfuit vivendi modus, quem Judas

t u

nts ml

tenuit , antequam ad fümmam Sacer-

dotij dignitatem à Chrifto evehere-

Y innoces

tur, Etquamvis hzc omnia intimé

rinpudes

perfpeda haberet Divinüs Magifter,

intog

noluit tamen malam ejus vitam ex-

pfefuwrus

clufione ab hac dignitate, füique San-

Giffimi Corporis communione evul-

pf t

j :

gare, ut fuz eximiz charitatis daret

»lc*umcmm

ad pz-

exemplum, & per eam Judam

niten.

qui

or

*E)a8 8

ædhdontm )1

nitentiam adduceret. "Nec quidquá

lagins, *

tamen hís omnibüs permotus jam in

du

profundum peccatorum . demerfüs

wit, D

roditor, aufü prorfus temerario fa-

as

-crilegé füfcipitSacramentum Ordínis

aim Dd

& Euchariftiz : quo horrendo facino-

ais t

reperpetrato ad eam malitiz abyffum

dotnis

eft devolutus , ut quz priüsin occul-

to moliebatur, jam toto orbe infpe-

gt

n

&ante haud fit veritus perpetrare :

atl

£ ( d

i

n

fubducens fiquidem fe, inftigante da-

mone, qui cor ejus jam totum pofle-

duj

a il

derat, ab amabiliffimo coníortio, al-

loquio, & converfatione Chrifti ac

fa.

Tufam n

Condiícipulorum füorum , abiit ad

PrincipesSacerdotum ícelusjam anté

dl

at t

i'animó conceptum executioni datü-

rus; necmora: venit comitante tur-

tdetlis

bàmilitum, cum gladijs, fuftibus, &

[

lo

laternisin hortum, ibique manfuetif-

fimum Agnum ofculi figno rapacibus

Arvere:

lupis rapiendum ac.mactandum tra-

uf

dit; contemnensinfüper Omnipoten-

tl

tix Chriíti manifeftationem , dum

1]3 qUibUS«

omnes retrorfum abire fecit, ac ama-

E

cárat,

3

þjlüïimam » quà fe amicum vo

coni-

E

|

$) 49 («X

Wij compellationem, tandem graviflimo

Wtin, defperationis, ac füjcidij fcelcze fce-

T d

leribus antéais finem funeftiffimum

wwj imponit. Fic tragica fcena eít Sa-

Atum st

cerdotis novz legis ab Ipfomet fumo

Tf

omnium Pontifice Chrifto JEfu ad id

li, munus promoti , nectamen per fuam

Ti

culpam & malitiam fe ad hoc digné

TuTia

recipiendum przparantis , aut vitam.

oyture:

tanto honore dignam viventis, quin

lii

otiüs omnia alia ante. & poft illius

Mf

ufceptionem agitantis.

Prolixioré

iro,

hanc miferandi interitüs defcriptios

n Cf

nem refponfioni ad quzftionem füpra

propofitam pramittere volui , .non

IT df d)

lm ant

quód exiftimem, aliquos Religiofo-

toni du

rum ad tantam malitize profundum

bntetut

deícendere folere, fed ut hoc exem-

plo territi omnes, etiam remotiora

li,

manfüetia

pericula tamhorrendi prolapsüs totis

viribus pracavere fatagant , & fi qui

npacius

forté, quod abfit , vitijs illis, mox in

Vnm (tàe

nojotete

proditore Juda recenfitis, felaborare,

aut initijjs quibusdam eorundem íe

, du

ii aT

þ pplfäriþahimgdvqt

erent , celeriter &

C

Oif

fcriö',-

QUf

W

*)5o (5

i a

ferió, fiinteritum evadere velint ,re-

vt t

fipifcant. Nunc ad Quaftionem

sijetam,

&. Potiffima cauía deficientiz Re-

dns t

ligioforum Sacerdotum eit defe&us

TOA

debitz preparationis ad fufceptio-

i n

nem Sacerdotij , & follicitudinis vi-

tam tam füblimi gradui convenien-

pmyn

i, d

teminftituendi. Subjungam hic prz-

cipua , quz cavenda funt ante fufce-

agiatun, a

I

Ml C

tionem Sacerdotij, defumptaex jam

oremiffis , & defcriptione interitüs

a, L

ml

Tudz, ut facilis memorix commen-

dentur.

g,

M

Primó caveatR eligiofus, ne fe ipsü

ff t

importunis follicitationibus ad hanc

EMv

dignitatem quafi intrudat.

: SSecundó caveat habere finem mi-

ln cret oj

U

nüs re&um , ob quem ad Sacerdo-

fium promoveri defiderat.

3(:!))13 fveit

"rf

JTértíó caveat teporem & negle-

&um minimorum , quia Judas pigri-

tans fa&us eft proditor.

,-I Aulie

JOuartó caveat omiffionem , aut

Ül

pérfün&toriam perfolutionem exerci-

ttgltam

tiorum Spiritualium; ac negligentem

xfüum Sacramentorum poenitentiz &

Euchariftiz.

uinto.

-

]

&) s (&

Ü 'Velïnt,nl

uintó caveat proprij judicij &

du

voluntatis tenacitatem ,. & omnem

Ui .

inobedientiam , .& irreverentiam er.

UM

a fuos Superiores.

*

TE

$ex1ó caveat nimiam erga quam-

ltlv

cunque rem creatam affectüs adhz-

ll CY

fionem ; nam hzc de facili magnorum

npanlts

malorum , etiam antehac nunquam

I ante f

cogitatorum, occafio effe poteít.

Ipaet m

óeptimb caveat malam interpreta-

X itrt

tionem, & impatientem obfervatio-

wduy]

nem fa&dorüm proximi, & przíertim

Superiorum ,. ac omne murmur &

Vrf

detractionem.

Y d n

Oc£avà caveat omnem duplicita-

i

tem ,. hypocrifíin , & fimulationem.

eftem ml

Nonà caveat omnem fui fuper alios

al Sacedo

quosqüe elationem.

l,

Decimó caveat omnem in corre-

Gionibus paffivis impatientiam.

n agl

us p

Uzdecimó caveat ingratitudinis vie

tium..

t a

His fi Judas caviffet, nunquam ad

gt

tantam malitiam deveniffet.

nlpentem

atextiz d

«C2

Ca-

m

*52 (58

p

ij v

- Cavenda poft fufceptum

Sacerdotium.

quqed

sl i

- Primb caveat omnem elationem &

fuperbiam.

ia

erientel

^ $ecuzdó caveat oblivionem hujus

m fQun.

fummi fibi collati beneficij.

Ts

Tértió caveat quidquid veram fuü-

tht

pernaturalem Obedientiam labefa-

&are poteft.

iij

uArtó caveat, ne fe unquam À

n5d d

Superiorum & Confratrum ferven-

hoomia

tium admonitionibus aut correctione

d

fubducat, aut egré talia füfcipiat.

tl

Wt

uimtó caveat Spiritualiüm exer-

citiorum negle&dum , ac prafertim

m

tepidam & perfun&oriam , ac quafi

ag

confüetudinariam SS. Sacrificij obla-

;

tjrmam

tionem.

eit. dv

Sex£à caveat occafiones periculo-

"m

fas , nunquàm füz virtuti nimiüm

Ym

fidat.

IN

Aeptimó caveat fe conformare di-

V npen

€aminibus mundanorum, tepidorü ,

m

& nullorefpectu aut metu fe à folido

ïu&Püül

:

proficiendiftudio deterreri permittat.

:Dccupap

|Ocfavó

:*l

|

l

[98:2€:3

l

"t

Offavó caveat , ne poft lapfum

'

uemcunque doloris ac poenitentize

i

"w remedium differat, nefictam , aut

nullam agens poenitentiam , tandem

*]Nigm

tj

js permittente DEO cum Judà abeat in.

locum fuum.

l w

Ex his facilé quisquecolliget, quid

"ll ei & contrario agendum fit, qui'á de-

ficiendi periculis in hoc SS. Statuim-

m

m

| munis effe defiderat.

NU

ï

Pro complemento di&orum unum

um adhuc addendum videtur, ut videli-

Mi cetadSacerdotium promovendi,prz-

iuind* terpreparationem remotam , de quà

upbtn in. preemiffis a&um fuit, ferventiffi-

"5$ mam quoque premittant preeparatio-

1f oUl

nem proximam acuali füfceptioni

Sacerdotij: illi veró , qui a&tuad Sa-

vf

vpericul

cerdotij gradum fünt evedi , preter

vitam & mores boni Sacerdotis fupra

defcriptos, ad SS. Miffze Sacrificij ob-

Qumure d

lationem ingenti fervore & devotio-

ytndord

ne fefe proximé difponere , illud actu

yefolido

offerre, & poft illud cum Divino Ho-

n

Iþ;te fe, qccupare non omittant,

(f

- $C3

De

| f

&)s4(&

od

'7De hoc pofteriore modo , pr&ter

*.Msx'?'

àlios plures , nominatim R. P. Igna-

tiüs

lavenau Celeberrimi Monáfte-

g, 8

.".æa *Aïï&

fij.Admontenfis Profeffus in Tracta-

tufuo de Sacrificio Miffz , qui habe-

E

s

tur Tomo 2. operum ejusdem novif-

ime -Salisburgi imprefforum , tam

E

p

preclara proponit documenta & pra-

,

l

dqml

xes , üc nihiil ijshíc addendum videa-

g

tur, przterquam quód eorum devo-

Suerdt

tum ufuüm Le&oribus , prxfertim Be-

DT

nedi&tinis, impensé commendare de-

a n

beam. Lubet proinde pauca folàüm

lat

notare de priore , id eft proximá pra-

paratione ad a&ualem Sacerdotij fu-

$a

viur ,

fceptionem requifità.

Medium precipuum hanc przepara-

ia

tionem ferventifTimé inftituendi , funt

lm

at

Exercitia Spiritualia faltem octo die-

rum , in omnibusfere bené ordinatis

t

3ninish

Monafterijs füfceptioni Sacerdotij

premittifolita; hzc enim, fi ijs con-

Em

& m

ditionibus , quibus oportet , &res

tanti momenti requirit , peragantur,

Wifimis

mirum eft , quantüm habeant effica-

[| fufpma ,

m;

t &ty

ciz ad an'imgm taliter difponenda

ut

-

]

*)ss E

u) 1

ut in fübfecutà füfceptione facratiffi-

p

"

' gm-

mii Ordinis , prater gratiam fan&tifi-

Ti

cantem , virtutes & dona Spiritüs

xLicn

San&i , alijs infignibus proprijs &

M

fpecialibus gratijs, etiam extraordina-

C

rijs, exornetur , quarum infra ex P.

TIIm, t

Lancicio , ad earundem defiderio ma-

It

ls inflammandos animos, catalogum

fubnectam.

r v

orum deve

Appropinquante igitur Ordinatio-

nis Sacerdotalis tempore, Monachus

yieiny

mrtnred

Benedi&inus Sacerdotio initiandus,

aurem cordis accommodet verbis ul

du

LDR R

San&iffimi Legislatoris in Prol,dicen-

tis: i primis ut q

uidq

"

uid agendum

&Waï[ü-

dnchoas b

0ptum , perjuet

inftantiffim

6

üm enim omnta

QU RA CI

oratione depo[Gas.

ad hoc minifterium pertinentia vires

gendi, r

paturz excedant , necefse plané eft,

modo d

neordit

ut ante omnia rogenius Dominum;,

Sacerdoti

ut quod minüs habet natura poffibile,

,figcor

jubeat Ipfe gratiae fuze adjutorio ii-

niftrari.

Frequentanda itaque

t

«, m

ipanty

-hoc potiffimüm tempore ardentia ad

-Deum füufpiría , quatenus fuà infinità

uf

"

& animam , ad füíci-

hlponendzm:

V

-Bonitatc corpus

$C4

pien-

DE

$) 56 (8

piendum tam mirum & Ecclefix S.

lr

adeó neceffarium ac utilem Sacerdo-

"

talem characterem , omnibus modis

a, t

dngr,

"ibi gratiffimis prepararedignetur.

Quia tamen przter orationem hu-

itumvitq

ao

milem & ferventem , opera infüper

Deo defiderantur , quibus Gratiz Di-

fetuut

vinz cooperemur ,: fübjungo hic ali-

1handg

qua, in quibus hocSpiritualium exer-

Tl

citiorum tempore potiffimum fefe

rf

exercere, & folidé fundare debeat ad

PU

Sacerdotium.promovendus.

d

Primó bené perpendat vitam füam

NURU

ad przífens üsque tempus in Religione

Wrabnt

trarisactam , in fpecie ferefle&tendo,

htl

num in fe inveniat conditiones fupra

Tj

enumeratas , maximé quo fine ad Sa-

Waf

cerdotium afpiret ? fine fiquidem rité

conftituto , cwtera haud difficulter

:yübümeminl[t

Íequentur ; cüm é contrario, hoc fi-

N

f

niftrà quàdam intentione aut affectu

d

infe&to , reliqua etiam fuà foliditate

ts

YU

deftituantur. Hoc punctum eft fum-

mi momenti, À quo tota feré vita

al ]

H

At

bona vel mala poft Sacerdotium de-

m

pendet; cüm certum fit, eos, qui in-

Y

W g

guhïa;ä

$€» ;(9m

bf

M

uinatà intentione Sacerdotium fu-

Tperd

Ícipiunt:, nifi eam efficaciter re-

"od

N

tra&tent, paulatim juftó DEI Judicio

ita deficere , ut preter Religiofum

)xatimmhü.

habitum vix quidquam Religiofitatis

Fl

in moribus fit reperire, Porró finis

AU nj

ilte nunquam, ut oportet, ftabilietur,

'i"ngohiczlþ

nifi animus expurgetur ab omni affe-

IURT CR

&u ad quodvis peccatum veniale, &

fmim (

4 pravis di&taminibus , in prudentià

tatal

humanà , & politicà mundaná fun-

Y

datis.

UTV

Hzc quippe mentem ita ob-

fcurare , & depreffam tenere folent,

lts

ut terrenis potiüs , quàm füpernatu-

,

ralibus rationibus moveatur , & con-

i.

fequenter nunquam pertingat ad il-

fnexdSn-

lam intentionis puritatem , quz ad

üem r

tam füblime minifterium adferenda

dificulte

foret.

10, hocf'

Secundó confideratà vità prate-

u afedu

rità, & efficaciter correCo fine, fi

Volditate

quis fortafsé minüs rectus aut purus

ndiüm-

interveniffet, de ceteró ab omni nz-

t vit

vo, & contractis quibuscunque ma-

hum de-

culis, etiam venialium peccatorum,

t

€dia ab Ecclefià ordinata ita ex

unatä

E

^

-

:

SC"*ï,x

püt-

$5

Z

D 58 CR

9 W

purgandus eft animus, ut quantum,

A

quis, Vi

DEO adjuvante, inipfo eft; inftar ni-

tidiffimi Chryftalli ( cujus puritatem

La i

accedentes ad Sacerdotium adzqua-

dv Y

re debere,SeraphicoS.Francifco in vi-

d lt

fione quádam monftratum fuit ) re-

ml

l

fulgeat.

ul

'Tertio, folicité profpiciendum, ut

gt

animus firmiffimé . muniatur contra

sl

futura poft füfceptum Sacerdotium

m t

deficiendi pericula , prefertim in vit-

s.

tutibus & materijs fuprà ex Textu S.

m

Reguleexpenfis. Inhuncfinem par-

,

yuzmmton

enfiones , ha-

ticulares cujus

que pro

?

g i

bitus, externe quoque circumftan-

i,

tíze & occafiones non obiter funt con-

Cteind

fiderandz, & circafingula apta & effi-

«s

cacia remedia ftatuenda. Ejusmodi

ml

occafiones folent effe v. g. refpectus

Wal y

humani, & judicia hominum , con-

"verfationes liberiores , affedtus ali-

msþtfcm

2tuun

uis przdominans &c. contra hzc &

[

iif

d

1milia fortiter fe obarmet , quis quis

AC

gratiam , quam per impofitionem ma-

iitto

mnuum acci

,

piet, confervare ö;þa.ugcr:e

'gcgdcrat.

Quartó, |

€)59(&

uattó , concipienda eft ingens

yUttnty

:ítimatio Sancti & Regalis Statüs Sa-

M

cerdotalis, non quidé eó fine , quod

TR

abfit, utquis exinde honorem & efti-

du

Y

od

n

mationem perfonalem fe&tetur, pu-

tetue fe ftatui huic effe injurium , ft

Atn (jv

honori & amori proprio adverfa, à

u

1ocunque irrogata, 9

quo animo fü-

n

d

ineat; fed ut hujus,

& tam fubli-

VE n

mium functionum huicftatui annexa-

fuertotur

rum , przfertim quotidiani Sacrificij

n

!

T

memoriá , füam omnimodam indig-

nitàtem intimé agnofcat , nec quid-

|

m

quamtanto minifterio indignum ullo

palons,

Tutimila

unquam futuro tempore admittere

rzfumat.

terntcon

' Catterüm hoc facro recefsüs tem-

ub

oreprzter

illa,quzpaffim ab Autho-

Tj

ribus ad exercitia

fpiritualia cum fru-

, r

&u peragenda preícribuntur , inten-

um, Qu

fiffimos & ferventiffimos fupernatu-

ilb 2

ralium virtutum actus , prafertím vi-

a hact

v« fidei, fpei,,

charitatis,, contritió-

i

nis , humilitatis , S. defiderij &c.

eli-

Aonem

, Ordinis

ciat, ficque comparatus ad'S

p

ali &

ferventi

'.fu(ccpt.ionem curm actu

$

devo-

Wnc

D)

&)6o (5

devotiónis affe&u,toto Ordinationis

af

tempore continuando , accedat.

m

Sacro demüm Ordine initiatus in

a

humillimos grati & amantis animi af-

g, icad

fectus profufus, totum feDivinz Bo-

stm n

nitati confecret, & omni poffibili de-

n

votione ad primum Miffz Sacrificium

t T

DEO offerendum fe difponat , vitam-

NI

quefuà vocatione Sacerdotali & Mo-

d i

nachalidignam juxta normam Sacrz

ab d

Kegule jam füpra declaratam

gt

tuere curet.

$ od

Ut autem hzc omnia exactiüs &

ol

ferventiüs in effe&um deducantur ,

lat

adjungo pro coronide infignes plané

3 'fzcmgzä

gratias & favores , quz Divina Boni-

T Q

tas ijs elargiri confuevit ; qui (ingulari

UT

fervore fe fe ad füfceptionem Sacra-

i .

menti Ordinis difponunt, & é con-

Wtl ['l]iugv

tra maledi&ta horrenda in eos fulmi-

nata, qui exempló Judz Sacerdotiá

"ttt tj

Ut

indigné füfcipiunt, & poft illud diffo-

5 D

laté vivunt; eofine, ut qui defiderio

bonorum & gratiarum €bon& prepa-

t r

"t Mi

ratione & vitá poft Sacerdotium pro-

i, M

manare foliït

TAE

tur ad

arugn » hon move

z

pre.

[

*€) 6r (s

NT

l

n Atl

(, premifforum diligentem obfervatio-

nem, penarum faltem , & maledictio-

At ii

num certéhorrificarum metu concu-

As

tiatur , aCad meliora excitetur, prz-

if RDWRHQ,

fertim fi figna quzdam in Judá fupra

um

reprehenforum jamjam in fe ipfo no-

li

taret. Etquamvis non exiftimemin

'POnar, D

:

ftatu Religiofo inveniri ejusmodi Ju-

tf .

B

dz affeclas , nihilominus hz:ec ben&

Qmam ao

perpenfa fàlubrem timorem bonis

REONVD

uoque incutient, ne fe etiam remo-

tis deficiendi periculis exponant, &

WT

D d

in bené ceptis DEO auxiliante:con-

ftanter perfeverent, quin imó in dies

o

is ac magis in Domino perficiant.

J -

m

ratias , quas DEus pro quantitate

qulspias

