t i

omnisiue ruina fpiritualis: pifcatur

(aitito

enim in turbido deimon, facileque fe-

ducit , ubi ratio caligat, capitque fa-

dntderm

cilé, ubi funis vel vinculum, quo te-

ia

neat, & hinc inde trahat, jam eftinje-

ilerat

€tum voluntati , pulfüsQue eft, ve

lg

faltem identidem pellitur Spiritus

(

ii o

San&tus, qui eft Spiritus pacis , Cha-

ritatis , humilitatis , abnegationis,

3,dne

m

puritatis, Exemplis res fiet clarior;

tiiis

afferam autem folüm unius vel alte-

fl i

riusturbationisfeu turbati ideam , re-

at

liquas pretermittendo.. .

:

J

| famipü

Sitaliquis amore proprio vela

liörha;-

; &i

lo amore plenus,vel amaritudine ex

- d j

invidià, vel difplicentià aliquà vel ad-

. Netey

bærþptiä ad aliquid nigniä'übi no

n pFFr

Wt

P.

E

;

mifs

A& 155 GX

d ?

$nifsà,vel étriftitià & melancholià;vel

UM

ex averfione ab aliquo velaliquibus;

t

velétenacitate fui fensüs,fui fentire &c

At

velleab aliis improbati,repletus ;quid

facitjimó.quid omittit talis? volunta-

]i

Itj

riis ultró quacfitis & inventis rationi-

g

bus fibi ea omnia & fola re&ta effe per-

!

füadet, quz juxta pravam prazdomi-

tj

nantem paífionem fünt, alia veró con-

fatr

traria eidem reijjcit , ut. erronea.

IT

Omittit omnia media fe fedandi , &

n

identidem ebullire facit , fafcitatque

t

qu

ultró,vel admiffis vel affumptis pravis

Mi

confiderationibus motiva amarican-

d

j!

tia, féque in fuà cervicofitate firman-

h

Ilj

tia,non tantüm non captivat intelle-

!

&umin obfequium Chrifti perfedtio-

f

nis , abnegationis , Obedientie, hu-

ln

lj

militatis, Charitatis, depurationis &c.

du

fed agnitz refiftit veritati , non liben-

a

ter audit Patrem Spiritualem , aver-

faturipfius modum , di&a & fata, aut.

Jjt

etiam malé interpretatur , & intüsira-

j

fcitur ipfi, exteriüs depofità omni re-

d

verentià & humilitate , obduratá cer-

vice refiftit infaciem; ;mulierum .&

Jl

iF7

pue-

;

$) 134 GE

puerorum inftar faftidiofus ( fauitenb )

funed

automnino faftuofus eft , fequepaffim

ln

füo Superiori, alijsquefecum non fen-

alicte

tientibus talem exhibet, & vix non

g, 0

dele&tatur contriítatione. & amarica-

gtta

fjrim ,.

tione Superioris aut Patris Spiritua-

lis. Hicfialloquatur, & adhortetur,

lineve

endin

cogét, aut increpet , morofum fe,

furdaftrum, imobilem, & velut mu-

, i

rum , verbis & rationibus impenetra-

m

bilem monítrat; non attendit iis que

Wt at

dicuntur ,. nifi ut aliquando refentí-

lr

mentum, feu fui offenfionem often-

i qi

dat, füb iis, quz pro fui curatione &

it, d

fecund

correctione vel fibi dici audit , vel é

libro legit, velábono Angelo infpi-

ions

ttae)di

rantur, cogitat refütantia horum ar-

gumenta , citdue motus affectionum

dfct

dire&té contrarios , velut aspis furda

Bruls

& obturans aures ; he audiat incanta-

Qquetd

tiones fapientis; veréabominatio co-

- utior

xam DEO; horror & naufea coram

wl

"Coclitibus; defolatio fui Angelitute-

üttiti

laris., fcandalum in communitate

T

fándáà, Superiorum & füimet tor

intello

't(?l'

?:&—'t;ormcntum.

*

j

Re-

Chri&i

r

2 n5 G

M

. Remedium eft primó fugere folici-

t

té omneid, quodtalem turbationem

Quf

inducere poteft aut folet, maximé

NIXX rm

iram , cervicofitatem, fui fentire te-

Trent

nacitatem , vehemens alicujus rei de-

priu.

——

Uee

fiderium , averfionem ab aliquo , vel

Ytt

homine vel non malo obie&o, Zelum

ink

amaritudinis, omnemque amaritudi-

hi

nem , fuz zítimationis feu honoris

If

ftudium & favoris humani , aurzqQue

i

vang captationem , item omnem tri-

d

ftitiam turbantem , adeodue non fan-

o

€&am; quia fan&ta triftitia non tur-

Vrel

;

bat, fed compungit & humiliat.

L

V

Secundó omnes fuas meditationes,

ij

leGiones fpirituales , preces , & Exer-

Id

citia eó dirigere , ut fanetur turbatio,

Pum

& pacificetur animus , quies & dulcor

ii

fpiritualis in animum inducatur, at-

Il

que excludere animo omnia motiva

Q

turbationem reGificantia , quia im-

Qim

poffibile eft A Spiritu bono procedere

(f

ÉÉ

turbationem.

nitt

- TTertió plena abnegatio fui velle &

T

intelligere, ac captivatio in obfequiü

Clmfh per perfectam omnibus modis

le ,

$) 156 Q

& circum£&antijs ab Afcetis defcriptis

Evangelï

Obedientiam ac fübjugationem erga

ffrinus.

Superioré atque Patrem Spiritualem.

qlis v

^ Quartó efthumilitas interna & ex-

gf

terna, hxc enim de contrarijs fuo ge-

ditund

hio & honori facit gaudere , credit

" mit

omnes meliores & dignioresíe; fibi

g u

Toli nonfidit, fed Superioribus fe ple-

ul

né fübijcit & acquiefcit ; fuper pecca-

il 4

tafuanon turbatur, fed quieté dolet,

fim obe

mirans , & gratias agens Domino

um d

DEO , quódplura & majoranon per-

petraverit.

Denique humilibus dat

dnngg

M r

DEus gratiam

pacis. HucusqQue pra-

nt

h

fatus Afceta.

itoll

:

Tandem ut totum , quod ad Offi-

t i

cium Magiftri Novitiorum fpeGare

MT

videtur, hocbrevi opufculó compre-

MUA

hendam, pauca quxdam. addenda

funt de difponendo Novitio proximé

li,

Inirih

ad votorum folemnium emiflionem;

It

& ipfo a&u Profeffionis , quamvis au-

fii, t

tem circahzcexplicité &in fpeciei

Quat)

Magiítro nihil prefcribat SS. Legis

j

toffon

tor , aptiffimam tamen formam hujus

l,&

preparationis proximaminvenio in$.

DtQ

m

Evan-

m

8 rz Gu

d

j

Evangeliffà Lucà, in cujus cap. s.

T

Divinus Magifter Difcipulos fuos pau-

i

Wt

culis verbis intruxit, quànam ratio-

nefe ad promiffum adventum Spiri-

J )

l)

Tu

tüsSan&tiprzpararedebeant, dicens:

.ego mitto. promi[Jum Patris mei in

fj

«os ; vos Autem fedete im Civitate ,

ii

uoadmque induamini virtute ex

D

J

t

Ato. Qualiter autem hoc manda-

tum obedientiffimi Difcipuli in effe-

W

&um deduxerint , explicat idem S.

WE

Disti

Evangelifta A4c. Cap. 1. his verbis:

!

£unc reverftfünt. erofolymam , &

Mj

H

Oliveti. Et um

anonte,qui vocAtur

introg[fent , in Cenaculum afcende-

q(H.

1

du

runt , ibimanebant Petrus d doan-

nes ctc. hi omnes erant. perfeveran-

n

r

fes unamimiter in oratione cum Mu-

jeni

lieribus , & Mariá Matre J ESU &

Yif

Fratribus ejus.

uam formam ut

um

ámitentur Novitij PrefefIionem emif-

T52

"-

füri, tantó magis curabit Magifter,

Qdl

q

uantó major eft convenientia inter

P

int

flionem Divini Spiritüs in Apolto-

Y

!

los, & Profeffionem Religiofam , uti

J

-DEO propitio in meo Noviti

o Beze-

u

Sunt

diét ino p)urib"us declarabo.

L

J

LOSEIINCC

Sunt autem in przcitatis textibus

mispïfkü

fequentia bené notanda.

I. Seffio

w

in Civitate, quam explicans D. Greg,

ipopata

P- 3. Paflor.. Admon.26. in C?vitate ,

1l noi

m indd

inquit, coz/rdegstus : ff iutramentium

j in3

nH.

mofirarum mos claufiva. con[fringi-

itfts

2. Quód prius reverfi fint à

monte Oliveti : oleum , cujus ferax

r feque

Qurtats.

eft monsille , in Scriptura latitize fig-

num eít, igitur Apoftolià monte Oli-

ts, C0f

tibmanf

veti myfticé receffiffe dici poffunt,

imOem

dum femetipfos intrantes Sancto Lu-

&ui & compun&ioni operam dede-

thncloc

yiore do

runt. 3. Jerofolyma; idem eft; quod

gac5 viffo, hanc intrárunt Apoftoli,

inlil

vdeot

ut Spiritüs pacis dignam " habitatio-

némin cordé pacifico, & A Sxculi in-

Itb C

meius

quietudinibus libero prepararent.

4. Cenaculum , in quod. Apoftoli

Vi yre

afcenderunt , eft illud ipfum , in quo

Qutir Y

'non multó ante inauditz humilitatis

iil

exemplo ad hujus virtutis amorem &

EU

imitationem & fuo Divino Magiftro

Qitdun

excitati fuére, ut hujus recenti me-

i Qum

morià in profundiffime humititatis

Pa

i

a&tibus &fe exercerent , atque ad

vipni

Di-

$u) 159 GE

"tl

vini Spiritüs,füper humilem & contri-

| Sffïm

tum corde requiefcentis , adventum

if

fe przpararent. In hoc eodem Cx-

ï'uimz,

naculo novum dile&ionis mandatü,

Mi

atque ineffabile Divini in fe amoris

ringi.

pignus in SS. Euchariftiz Inftitutione

Ltr]

accepére , quatenus hzc recolentes

i

per frequentes & inteníos mutug

i

Charitatis , & intimz gratitudinis

(l

actus, corda füain gratam Divini Spi-

fint,

ritüs manfionemaptarent. Preterea

0U.

idem Cenaculum, tefte Corn. à Lap.

f

in hunclocum, fitum erat inparte fu«

ul

g

periore domüs , quam aícenderunt

Vl

Apoftoli, ut ficut corpore, ita & ani»

(ti

mo effent À terra magis elongati, &

Jit

hocipfo Coelo viciniores. $. Idem

ii

Cornelius à lapide exponens ultima

Jini

verba precitati textüs art. 1. notat

QU

uatuor virtutes , quibus vacárunt

]

Apoftoli, utfedifponerent ad Adven-

end

tum Spiritüs S. Prima eft oratio : Se-

cunda unanimitas ;Tertia perfeveran-

gl

if

tia: Quarta familiaritas & devotio er-

a Beatifs. Virginem. His prznotatis.

W

fTio-

j/

nis

Pico ?.ppro?inquante S. Profe

d) 140 (

j

*

nis tempore Novitios follicité effe ad-

uleq

monendos & inftruendos circa fe-

»feliner

E

quentia.

igs, füt

' Primó , ut depofitis omnibus aliis

auum.

curis & cogitationibus per intimam

dfv cut

recollectionem — animi fe recipiant,

dudur.

omniqduepülsà vanà & fieculari lztitiá,

frtio,

fan&o interno lu&ui fe totos dedant,

recogitando in amaritudine animzw

gt

diuts,

fuz vitam in tepore , negle&u tot

dnfmun

gratiarum internarum & optimarum

& digni

occafionum , ac quotidianis culpis &

unqm.

offenfionibus infinitx Majeftatis tran-

vt de

fa&am, hxcáue omnia dolorosá & ac-

tdorum

curatá Sacramentali confeffione dilu-

(urto

endo... Si cui expedire judicaverit ;

vüblese

fuadeat Magifter confefftonem gene-

'yerfer

ralem, aliis füfficiet ordinaria , fed

tbf

cum extraordinarià preparatione ,

r

It

aut À tempore inchoati Novitiatüs ;

tf

uti in hoc Monafterio ,in quo hec

Wt freqt

fcribuntur , ufüs obtinuit, perácta.

leniten

Secundó, ut ferió fe ipfos fcruten-

ts

tur , an nihilin animo delitefcat, quod

Nolo g

veram & folidam animipacem eis, vel

bono )u

pof-

Ti

r

?gpræfenti velinfuturü, eripere

j

fet,

W

m

,

ä':ä) 141 (

.

?

D)

fät, id

u

€ quamprimum

& medio tol-

Id

lere fe

À

inent , fecüs enim R ex ille pa-

cificus, futurus per S. Profeffionem

x

(u]

animarum fuarum Sponfüs, non dele-

&abitur cumipfis per fpeciales gratiee

]

at

fuz influxus comorari.

E

ti)

: Tertió, ut fervidé ,& ex animo

i,

DI

frequentent a&us profundiffimz hu-

militatis , eftimando fe toto corde in:

lii

IUO

digniffimum, qui ad has fpirituales

fufnz dignitatis nuptias cum Czlefti

t

animarum Sponfo ineundas adrnitta-

j

tur, & de cxteró in Congregatione

TU

San&torum viverepermittatur.

[

li

Quartó , ut fe totos effundant in

',

poffibiles grati animi affectus , excita-

W

tos perferiam confiderationemingen-

fl

tis beneficij vocationis , aliorumQue

Y

innumerorum eidem annexorum , in-

ii

tér qua f'pecialcm mentionem mere-

Wt

tur frequens ufüs Sacramentorum

al

Poenitentiz & Euchariftiz in Religio-

Itf

nibus przfcriptus, per quz ineffabili

quod

modo in gratià crefcere, & in omni

! th

bonoroboraridatur. AtQueufüus ifte.

"

maximopere ferveat, oportet, hoc

;

jum.

grævio -ante .votorum folemn

nun-

$ 12 G-

100

riuncupationem tempore,füpplicando

fontli

intimeé Divinz Bonitati, & futuro ani-

foris i

marum Sponfo , quatenüs omningvo

fublato fe dignas efficiat animas iftas,

widies

Ati

& nullo unquam tempore nuptialia

hsut ]

fxderainfringere patiatur.

dionen

- Quintó,ut in hoc excellentiffimo

acu nibil non cxleíte & fupernum

nmit

tlteto

quzrant,íeQue ab omnibus terrenis

Moiir

tnotivis,dictaminibus,refpedtibus &c.

penitüs elonigent.

ii

Sextó;ut ferventiffimé infiftant hu-

gl

Quxt

mili & perfeveranti Orationi , fre-

rofefo

quenter & ardentiffimé ad DEum fü-

fpirando, & inhunc finem etiam alios

gl

obfecrando, ut cüm , & pro feDivinz

mtdtion

faidiy

Bonitati fupplicent , ad hoc' magni

momenti negotium feliciter com-

rl

plendum. Septimó , ut veré filiali

&Mong

devotioriefe commendentBeatiffimze

füdo av

a

ï

& Immaculate Virgini Genitrici DEI

MARLZ Patronz & Tutrici Ordinis

tl

noftriSingulariffime & Potentiffimeg

Vil

nec non Sanüis reliquis, prefertim.

tt.()

j

Beatiffimo Legislatori noitro Benedi-

^4 f

€&o, Sanctis Tutelaribus, & quorum

süsde

fte-

if

B.eliqgiæ aü"crvax?pur intali Mona

no

Z5 143 QGX

]

rio ; utpote ad quorü nomina Profef:

U

fioné funt fa&uri,quique olim promifz

It

fionis füz adimpletz,vel nó adimple-

tz teftes fe (iftentin tremendo judició,

1&'&5

"-

Atque in his potiffimum adi-

bus ut Novitij previo ante.S. Pro-

if

feffionem , ac precipué Exercitio-

rum fpiritualium, huic a&ui przmitti

ïïllmp

fsl

confuetorum, tempore fe exerceant ,

W

Magifter omnibus modis procuret,

ficque difpofitos Czlefti Sponfo nu-

a

ptiali federejungendos fiftat..

J

Quantüm verà ad ipfüm acum

mi

Profeflionis,officio fuo fatisfaciet Ma-

gifter,(iinftruatProfeffuros,quà animi

i

COGESO oO ——

fl

intétione, refolutione, devotione &c.

ii

eaadimplere debeant,qux SS.Legislas

n

tor ipfi Novitio in actu Profeffionis ;

& Monafteriorum laudabilis confues

iliali

tudo agenda przícribit , .de quibus

agendilocus accommodatior videtur

i

efíe in meo ANovztzo Beuedic£ ino , &

d

if

videri

oteft R. P. ZEgzilianus Naisd

Spec. Cleri ,£r. 4. Cont. D. 2. 6.7. C0ns

'em

/4d. 4. eftque hoctotum caput, uti &

y

f

ejüsdem ZPAd£. p. 2. c. $. Cozf. 12.

U'C

1 3. Ípecialiter Magiflris Novitiorum

n

leétà

144. (ä?

Ie&ü digniä::ï

um. Histamen omni«

bus fuis Sacrificijs, precibus &c. pon-

dus addere ipfe Magifter non omittat,

exemplo Chrifti jam füpra adducto,

necnonDive Mariz Magdalenz Paz-

zi , de.qua /. 1. c. 12. 9. 7. vitze re-

fertur: cujuscunque puellz fxcula-

risinveftitionem & folemnem Profef-

fionem ardentibus multorum dierum

preoccupabat ; tum füuis , tum alia-

rum orationibus , Synaxi frequenti.

Religiofe vigiliam folemnitatis , &-

noCtem- ultimam , inveftitioni aut

profeffioniproximam , indefeffis con-

fumebatin precibus, füo tenerrimé

füpplicans

ile&o , ut Neofponfam

fuam cxleftibus gratijs , favoribus;

charifmatibus adK eligiofze vitz digni-

tatem oculatius penetrandá, & omni-

modam .vocationi fatisfactioné prz-

ftandam neceflfarijs prevenire , dota-

re, locupletaredue dignaretur. At-

que hzc fünt , quz fi Magifter Novi-

tiorum Benedictinus in effectum de-

duxerit , 'credo eum fatisfacturum

verbis & intentioni Sanctiffimi Legis-

latorisnoftri)necà SanGiffimisChrifti

- doQrinis & exemplis receffurum.«

IQ

Go

D,

t &

(

Q

Q

T

W

1

np

if

!

üm

[14

Ut

AUS

Qni a

fiscor

j

Yi

Ut

miþus', ä

l

du

KOmmni |

C DI

At

Il

N

drut

N

il

aii

di

L ol E

at sss m

——

E t

ERURT

CM UL GN idig .. . um

1

M

EO

-

—

——

—£€

T

—

"

EM

UT UPVRT

|mo

-s

P.

^

peoditicecqer

—2

49 . 20 21

18

S

17

R

E

16

Ez

Q

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

15

E

Balance

14

[9)

e

15

13

ä

BESELDUCEUANTCUUM)

Focus

ä

12

N

S

HHI»IIHHII

"

tj C

e

d

SACERDOS-.-

!j

Jl

BENED[CTINU—

ftà (

1

A 4

Ad Sacrz Regule normE

itto

9

/ 'ïto&n m

Et przcipué juxta

llll'lll

e

1 Qu G]

Exempïa ac Do&riz «

W

Summi Sacerdotis--

CHRISTI ]ES—

yxymaster.com

d

efformatus

Il

5

1

toitns s

"2

D

"

ää,

M

H ï'HIHIIH'

Monacho Benedi&ino S. Pet—

4

ä

Salisburgi.

IHIHH

Cum Confenfa Superiorum.

llll

4j

Typis Monaüeu, Tegernfeel'—

CC.

as

"/illIIllIl'HHHIII'HHIIIIWHIIII IHIIIIIWIIIII!H HIIIIHI(IHI

& Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.

u

3

4

5

[h9]

W

umj