E contrarió veró inferendus eft novel-

Wi d

z

lis animis ingens virtutis & perfe&tio-

nis defiderium , docendidue qualiter

st

mumgt

fingula, etiamindifferentia, in DEum

referre , indeque fpiritualia lucra ca-

rin ld

Cüm au-

stl

ptare poffint ac debeant.

um at

tem contingere poffit, ut Novitius in

executione horum non modicas diffi-

m

cultates patiatur À culpis preteritis ;

g

tentationibus, malishabitibus, forté

m

vtl

in fzculo contractis,paffionibusindo-

mitis , fenfüum & vitz affuet liberta-

T

ao

te, potentiarum reliquarum impetu,

& fors etiam ab externis quibusdam

[eteni

peccandi occafionibus ; eo omnis Ma-

ttrjj i

giftri cura & induftria convertenda

lrl

eft , utunó vel pluribus dictorum agi-

t Ietj (

tató, de aptis remediis profpiciat, &

m

circa fingula pro prefenti, & futuro

M

tempore taliter inftruat, ut 4 DEO

DA

unico vero bono füo,toto cordequz-

duj

AE

rendo, nullis unquam eorum infulti-

bus fe dimoveri patiatur.

Doceat

ïïï&üüii

igitur in fpecie: Primó, qualiter cul-

"nv

pam praeteritam per media ab Ecclefià

ET

debeat.

ogdinata celerrime tollere

Secun-

LT

O 47 G

lg

Secundó, Ut tentatum Novitium uti-

ï

.

liter & fru&tuosé adjuvet Magifter,

[ï*ï»äter

tentationis genium, variaque tenta-

M

tionum genera & modos, quibus prz-

Ualiaïmu,

fertim Keligiofum ftatum ingreffos

A

impetere folet , necnon ipfius tentati

ïfNOVifm

tum naturalem indolem, tum füper-

Va

naturalia gratiz dona, quantum fieri

pttij

poteft, perfpecta habeat , necefsé eft ;

T

hisenimrité cognitis applicari debent

Ihndp-

particularia remedia , quorum tota

tl

feré efficacia ab iftorum cognitione

Inpt,

ope Divinz grativ fuffultà dependet.

Q

Detentationibus Novitiorü, & qua-

ayh-

liter iis füccurrendum multa prz-

vttttda

clara habet PbjJ. Fraucois Sedf. 7. per

m

tot. 'Tertio Omni fagacitate & indu-

k

flriá curet, ut mali habitus, fi quos in

(ütuo.

zn

s

Tyroneinvenerit;proportionatis me-

1000

diis tollantur. . oaz.4 7ESU Maria

(

Ia

—

Inftr. Novit. p. 1. c. $. Quartó Do-

ynlilt

i

ceat paffiones refranare, prefertim

D

amoris & odij, À

uibus tota feré re-

iquarum victoria

:

jl«

ependet. DePaf-

iil

ionibu

nimi vid. czt. Francois Secf.,

2':. 10.

Y

0Am. À T ESU Mariacit.p.

n MWQ

Pa

1. per

348 G

d

1. per £ot. P. Lapeicius . 1. Opufe. a.

st

per fot. Quinto, Illius , qui ad inordi-

imetüm

natam trifiitiam propendet , fingula-

al mi

rem curam füfcipiat, ob ingentia da-

stl

mna, quz affectus ifte non rité regu-

il

latus in homine Religiofo caufare fo-

asprater

let.

Sextó, Libertatem fenfuum &

tinmu, (

vite crebris, etiam in rebus modicis

tinsy r

& de fe licitis, abnegationibus & vi-

15 mi al

&orijs, quibus tenellus animus pau-

TET

latim ad majora animabitur & con-

Wa, (f

fortabitur,cohiberedoceat. De mor-

Ttrt Güny

tificatione fenfüum vzZ. czz. Frazeoz

t li

Sect. 6. P. Wanuer AApic. Solit. diei

f qur

4. edit 3. ebc. Lamcic. Opufc:2. . Se-

Dr: gf

timó, Arceat ab inte]lectu.

1. Cu-

LOT

riofitatem in indagandis iis, quz vel

"(

captum Tyronis excedunt, velSupe-

"st

riores , aut proximum concernunt,

"m

aut fieculum olent, aut fcirenihil in-

tereft.

2. Temeritatemin cenfuran-

Cüïmpon'm

»'JDJUO W

dá vità & moribus proximi.

3. Per-

bj mgmis (

tinaciam in adhwrendo proprio judi-

:'FWI' ».

cio & opinióni. Voluntatem doceat

"g, )

fübjicere dire&tioni DEI & Superio-

Vi r

tudine

rum, Precipuà autem folici

curet;

* Q n

M

d£D ao (

0?"!.4,

Wt

curét, ut Tyro de memorià & imaei-

natione triumphet , per hanc enim,

uidquid malorum eft , in animam

Ut

introducitur.

Expurganda proinde

DT

omni ftudio eft imago à phantasmati-

Q C

hnj

TL n

bus preeteritorum peccatorum & va-

[

nitatum, & de prefenti non foliim

"u mj

T

turpes, fed etiam otiofie imaginatio-

nes vigili cuftodià funt repellendz.

DI fi-

ü o

Vid. P. WAanner die 4. "Apic. folit,

med.2. O&avo, denique fine dila-

k Denr.

tione fübmovendzx fünt' occafioáes

2977

externz , fi talibus Novitius 4 DEO

3777

veré querendo impediri animadver-

yfa

j L

tatur : quódfi tamen, uti contingere

poteft, non omnes fübmovefi va-

d

leant, oportet tam firmis contra eos

vt-

prefidijs obvallari animum , üt nihil

pamut,

inde nocumenti patiatür : imó etfi

enlhiie

fübmoveri poffint , hzctamen animi

oemfürane

premunitio non eft omittenda, cüm

j ch- ]

nemo externis occafionibus 4 bono

gj

dimoveatur, qui animi infirmitate

mictit

nonlaborat. Adhocimpedimentum

p* | referantur exempla aliorum vifa vel

ial

audita , aut infüturum videnda vel

Q

audien-

h

$) 5o (ä??

D

j

3udienda, contraquz fortiffimé ar-

r R:gnwm

mandus eft Novitius, ob incredibilem

sutem d

ftragem , quam ejusmodi argumenta-

suital)

tiones ab exemplis aliorum petite

viütvo b

edere folent in Religionibus.

At p

Quódfi Magifter ad hec & fimilia

Mfe. d

Difcipulum minüs docilem , quin&

fant, t

uibusdam é fupramemoratis , ijsque

Ti m

fimilibus perfuafionibus aut intentio-

"50

nibus imbutum-nancifceretur , eum

thoikna

omnibus modis infttuere , monere,

intts a

hortarinon omittat, videatqduenum

w r

Ífe corrigat & emendet ? fecus enim

Jth l,

aptus non erit Religioni , utpote de-

Ri

ftitutus:unico & fíolidiffimo funda-

DEU

mento , cui cztera omnia inniti de-

iddnd

bent.

"t gdm

Quàm bené hzc omnia concordent

doGrinz Divini Magiftri, exeo fatis

"if

"r

perfpicué colligiturquód prima Chri-

*

flidodrina, à quà prxdicationem

W*t iä, Qb

Evangelij aufpicari voluit, non fuerit

"inon

alia nifi de fugà & horrore peccati , ac

juxrendo DEO ex animo, . Exzzde

URH

"ülis q

capit TESUS pradicare i dicere:

Wv.it

ä:anþ/,;

penitentiam agf'fe : appropinqu

7147H8

À Iationc |

j

d& n

Tf

q

epim. Regnum Gelorum. Mattb. z.

QM

Quis autem nefcit, poenitentiam ve-

X

ram agi haud poffe absque fümmé ap-

i

l

pretiativo horrore & deteftatione

Wm ]

lrl

peccati, neque Regnum DEI poffideri

poffe , nifi ab ijs , qui virtutum ftudio

ial

T i

vacant, utitotaS. Evangelica Hifto-

ria, omnesque San&i & Catholici Pa-

TT

tres unanimiter clamant,

Unde alio

Wt, m

in loco Idem amantiffimus Salvator

j utre

omnes admonet:

ttitmm

quarite primum

frisenn.

Reguum DEI c&

Jufitium Ejus.

|

Matthb. 6,.—

ualiter intentiones fe

Ti

fequi volentium Chrift

i fith-

us explorave-

rit ,' eosiue defu

füprà di&tum eft,

per inftruxerit jam

w'm'n'dc-i

ortent

Porró quhàm firmis Difcipulos füos

contra quieQue interna & externa de-

xerfds

ficiendi pericula prmuniérit Divinus

m Chr- |

Magifter ,

QQtOnem |

Evangelia

patet vel obiter legenti S,

onfuerit

; quibus proinde fingillatim

recenfendis nonimmoror.

CU C

D

-2. $. Inquibus animus Novitij fit

explorandus circa fecundam condi-

»rt:

tionem: z

]

Joizestus fs nd opus DEI?

;;rquauir

!

)

& quá rati

one folicitudo circa hanc

2

ipfam

B

C3ETEC

quisad

ipfam conditionem à Magiftro fit

at

exercenda?

g n

Nomine OperisDEI ex menteSma-

Y

ragdi & aliorum Interpretum S. Re-

T

gulz , hoc loco intelligo , quidquid

nyiatt, !

roprié ad DEum pertinet , videlicet

oratio vocalispublica & privata, ora-

imdooel

tss

tio mentalis , precesjaculatoriz, cul-

tus San&orum , recolle&io animi,

mus t

examina confcientiz , auditio Miflz ,

tb

Dd

ufüsSacramentorum, colloquia fpi-

A 119&

ritualia, a&tus virtutum, prefertim

m

Theologicarum.

z. I. Magiftro atten

dendum Effe

Dirctai

titat n

1. An Novitius habeat magnam re-

rum Divinarum zftimationem , prz-

At

05 g

ferendo eas omnibus alijscorde & o-

1

perejuxta ec. 47. 5.

Reg. & Exemplum

[ ünm

Bs

Chrifti dicentis : ze/ezebatis , quia in

is,qua Patris mez funt , oportet sme

Vsl

e/l/e. Luc. 2.

2. Quam diligentiam

TWSAI

adhibeat in addifcendis Breviario,

tttm

Cantu & Czremonijs in noftro Or-

1 Mdni

dine ufitatis? 5. An antecedenter fo-

licité prevideat, exquirat, preparet

tll

Anfit

ad OpusDivinum neceffaria? 4«

Ro

accu-

:.3

HO s G*

| Wïü l

accuratus in dandis fignis ad Chorutm,

& alia exercitia fpiritualia? $. Anfit

»ümemesm.f

velox in furgendo ad no&urnas &

& matutinas vigiliasjuxta cAz. 22. ,

Wil

dMiod

Reg. . 6. Quà reverentiá , modeftià ,

It v

gravitate, humilitate, attentione;

TU

devotione & folicitudine in peragen-

v

dis fuis officijsaffiftat ipfiOperi Divino

lia

A0 40f

juxta cap. 19. $. Reg. & Exemplum

i,

Chrifti Patrem füum Czleftem pro

nobis deprecantis.

7. Qu accura-

lia fpl |

tione , aflfiduitate, modo , modeftiá,

,puittm

fru&u obfervet & peragat praícripta

hn d !

Exercitia Spiritualia? an facilé aliqua

yune

omittat , decurtet,immutet? an ali-

p

quas quzrat , aut affe&tetin his exem-

j

ä

0

ptiones ?. an non privatas devotio-

inplim

nes.&c. communibus preferat, aut

nain

magis erga illas quàhmiifta afficiatur?

T

g. Andele&eturíermonibus de DEO

igentiam |

&Divinis? 9. Anprz(enti tatui con-

'Ttio,

gruam notitiam habeat Myfteriorum

f Or-

idei ?

*;2. Multa effe , in quibus Magi-

rf

fter. folicitudinem fuam circa hoc

,wparet

j lnl

punctum oftendere debet , 1. Necefsé

MW

1C3

cfï,-

d

A 54 GE

eft, ut ingentem zílimationem &

ss

amorem rerum fpiritualium füis in-

gt

ftillet, oftendendo neceffitatem , uti-

d

litatem , jucunditatem &c. funt enim

du

neceflarium animx pabulum , fine

fzä&foïïd:ag

quo anima zqué ac corpus fine cibo

vomqui

materiali viribus füis deftituitur. Vi«

qe Nonnuur

deatur de hoc pun&o quantum ad

Noft,a

exercitium Orationis

L

; ( que tamen

nbl

facilé applicari

poffunt alis. quodue

uf

Exercitijs Spiritualibus ) fusé & folidé

f quiin

differens Lezana Difeipl. Monaft. c. 3.

p

74« . 2. Doceatin particulari Tyro-

Vimoy

nem fingula fupra enumerata exerci-

TUtmet)

tia non folàm quoad fübftantiam rit&

dent

;

peragere , fedetiam modum fingula

vefdidotn

peragendi przícribat: «vid. /epe cit.

p

Francoin Secf. $. per £ot.

;.

odus

J

a

il

ifte non poteft e.

euniformisin omni-

xfmis.

bus , fed debet effe attemperatus cu-

tibtommi

nl

juslibet naturz & gratie donis. Un-

de Magifter , nifi enormiter errare ve-

"i

it, folerter explorare debet cujusvis

RUT

bi commifforum vires, talenta ,tum

^ Hl

naturalia, tum precipué Gratiz Divi-

"t js(

ui-

na fnoms , illu | ratiopes aliaque

us

f MWMF "

3

l

$) ss GE

Umlu H

M

T

bus DEusanimas miris & varijsmodis

""

1

& vijs ad fe traherefolet 5 nifi enim

N

If

hazc bene obferventur,ijsque directio

t

talis animzaccofnodetur, nunquam

M

lt

verá & folidà pace fruetur,fed femper

ID r

inftatu quafiviolento perfiftet. ^ At-

lwm h

que hinc fummoperé cavendumerit

t

Vntiy,

Magiftro , ne omnes cure füx com-

E t

mifíos juxta füuum proprium & priva-

I qoie

tum Spiritumregere & gubernare ve-

witdi

lit : quantüm inde damni emergere

LLm

poffit, non facilé dixerim. Anenim

äcula!iïymw

DEum cogere poterit, ut fingulis ifto-

Ynttgn).

|

rum ea ipfa, nec plura, necpauciora

hrinrtà

|

talenta & gratias concedat , quàm

n

quz fibi donavit ? nifienim hocevin-

|

h tf

cat,in vanum laborabit , privatum

. ods

(

füuum Spiritum cuivis inftillando.

Iomple

Securiffimus , folidiffimus & neceffa-

rius fibicommiffos ad DEum condu-

hQ y

cendi modus eít , per viamregiam S.

]Bl un'.

eYt

Regulz: in extraordinarijs veró hu-

X

militer obfequi, & cooperari vocanti

EO. Plura de hoc pun&o videri

tht

d-

poffunt z» Oper. S. Theref. lib. Fun-

7*

u dat. Mmzjf. €.1

s i

iC4

4;Dä

|

!

)

& 56 GR

dC

4. Defingulis , füprà ante refpon-

at

10nem memoratis Exercitijs , quz füb

hác fecundá boni Novitij conditione

fpatt,a

m

contineri dixi, agam, DEO dante, in

vlons d

diftinctis Opufculis, interim fequen-

t

tia; fervirepoterunt. Primó Nomi-

Duor

ne Orationis vocalis publicz , intelli-

fb

go S. Pfalmodiam , quz cüm fit una é

ttriüz t

precipuis & Ordini noftroà primzvá

inftitutione proprijs occupationibus ,

ttc du

sf

in quà magná vitz partem exigimus,

folicité curare debet Magifter, ut cir-

m'm&kwt

EUR

cahanc Novitius bené inftituatur, ne

fücceffu temporis hoc veré Angeli-

Qatl

cum , DEO eratiffimum , Ecclefixe

Hnlyisy

fümmé proficuum exercitium , quo

&l

DEO Creatori noftro offeruntur lau-

ts r

H 1

des perfecte , celebrantur precipua

Chriftianz Religionis Myfteria , ma-

Ua

"t

ximz gratiarum aCiones DEO refe-

runtur, exercetur perfecta orandifor-

Wl't,fedi]

Vi

tma , contemplatio nutritur ; mirz

l

percipiuntur oble&tationes , ingens

E:,qu

l

"It

:

turz glorie obtinetur fignum ,

gignitur, augeturdue DEI cognitio &

us p

bli-

amo? avertuntur calamitates pu

m i

Cz,

l

$O m GR

i

W

hp

W

cz , Regna & Civitates ftabiliuntur ,

j

D

obtinentur beneficiaplurima, dzmo-

u

d

nes fugantur, audientium animi pijs

lh

h

& varijs recreantur affectibus , com-

fttbs

pun&ionis lachrymx provocantur,

^f

"

mifericordiaque DEI juftis & pecca-

llo.

l[l

toribus , vivis, agonizantibus, & de-

Qpf

lui

fundis conciliatur , ne hoc, inquam ,

Vl

exercitium fucceffu temporis negli-

Mi

genter , perfun&torié, ex inani ufü &

confüetudine, fine ullo fructu & de-

Min,

d udt.

votione &c. peragatur, aut forfàn pe-

hia

nitüs vilefcat, indedue exemptiones

t l.

quarere & procurare incipiat.

, t

Pro hujuspraxinoto breviter fequé-

,

tía, r.Implantetur in Novellis animis

ingens Divine Píalmodiw cftimatio

ia

& amor.

Yetpua

2. Doceantur externos

ritus & :cxremonias in noftro Or-

1 D

Dd

dineufitatas non folüm accuratiífimé

obfervare , fed infüperinternis & con-

vlifor.

m

gruis affectibus eas animare & infor-

mare, quóplurimüm conferet, fi My-

, n

imum ,

fticz fignificationes eis exponantur,

€ quibus agàm etiam in füprame-

ngniüo

:5 Ad excitan-

jl |

?qrato opuículo,

-

dam

Q?

'ka

D7

d

& 58 G

q

[

i

dam majorem actualem devotionem

n

; li

lurimüm juverit Novitijs exponere

il

yíteria fingularum horarum , eis-

at

que accommodatas intentiones pro-

qunlh a

ponere, & ad eas affuefacere. 4. Pro

vftn

preparatione proximáà & füb ipsà

Pfalmodià fingulariffimé | inculcet

r

Va

memoriam przfentis DEI & Angelo-

m

rum , & quzinde manant, Corporis

Á

modeftiffimam compofitionem, ocu-

lorum demiffionem , decoram pro-

sl

fanda

nuntiationem , & vocis mioderatam

intenfionem , fugam omnis levitatis

Ra ii

Yirtoy.

inrifü, voce&c. in-& excernam fum-

mam reverentiam & humilitatem ,

nett o

Yf j

fervidam devotionem , cordis cum

voce concordiam ; quam tamen vix

"n

Md

ftabiliter, quantüm humana fragilitas

i afrog

admittit , obtinebit Novitius , nifi fpe-

QU

ciales quedam induftriz fuggerantur;

& talis perfonz gratie & nature do-

attilm

ttfmper

nis accommodentur, inter quas non

a

rüm conferre exiftimo ipforum

fritpel

p

Tüptece

falmorü magis explicitam intelligé-

tiam, quam à fuis Filijs exigere videtur

*5 o f

ansut

ülmoi

gnfftilfnnus P.

:

-

*

N. Cap. $. oxdin

tem-

i 50 GX

"

d

"

m

tempus poft vigilias P(alterij vel le-

n

&ionum Meditationi . impendatur.

"t d.

Quintó , ut poft perfolutum Officium

|

Divinum agaturreverentia DEO , de-

Wt

( LP[()

recando errores , negligentias & di-

ll

raCtiones admiffas, & humillimas re-

l

1

w';

od

ferendo grates pro dignatione tantz

Majeftati, quod ad intimum & tam

[

excellens fervitium eum admiferit.

i.

Secundó per preces vocales publi-

M |

jny Jo.

cas intelligo illas, quas omnes bont

irtn

Chriftiani & Religiofi perfolvere fo-

i lbt |

lent, quales funt: preces matutinze &

ul

vefpertine (quamvis hz etiàm folá

l

tim,

mente perfolvi poffint) ante & poft

Ym

menfam , ad pulfüm Angelicum , ad

mK

fonitum cujusvis horz , adfignum pro

agonizantibus & defun&is &c. Circa

s

has inftruendus & íerib monendus

uf

C[An[m, l

Novitius,ne quia quotidié occurrunt,

m i

indein tepidam confüetudiné abeant,

fed ut femper cum a&uali devoti

s 0n *

& fervore perfolvat.

T

o |

Circapreces vocales privatas, quas

st

uivis pro fuà devotione aflumere

u

f

[

Novitium. r. Ne.ni-

st

AIet iinftruat

1C6

mium

«

a

J

49 6o Q

m

tniüm eas multiplicet , praftat eninm

paucas cum devotione

attentioné

, as

x ment

perfolvere , quàm integros libellos

TU )

precatorios evolvendo deblaterare.

2.

s fcu

Ne triftetur aut inquietetur , fi

ob quzdam impedimenta ab Obe-

xj

dientiá communi vel particulari pro-

ghandit

s a

venientia , partem füarum precum ,

aut etiam omnes omittere debeat:

ta u

melio

sit n

Obedientia quam vicdiima.

3. $1

talibus precibus animum

lais

emolliri, & in variosin DEum affe-

iekent

Gus refolvi animadvertat , ut det lo-

Nooma

cum Spiritui admoneat, fecüs enim

1 qnii

4des atum

fe multis bonis privabit.

4-0 DO-

ceat, in quo fita fit vis & folidus

Amontem|

imodus Orationis vocalis,quem difcet

&fb n

ipfe Magifter ex S. Theref. Via perfect,

gtim )

CAp. 24. & 25.

f. In fpecie com-

vtf

mendet Novitio Orationem Do-

"f5

tv

minicam , Salutationem Angelicam

S

bolum Apoftolicum , quorum

? m e

N

d

eria eidem explanet, & ex his

whr, d

confeQum Rofarium, San&iffimx &

:ïïquca Y

Intemeratz Virginis honoribus fa-

Ccrum.

"um

m

ut

AO 61 G

t

At

Ut Magifter folidé Tyronem eru-

"t

diat, in maximi momenti exercitio

Ms

Orationis mentalis, fi inullo alio, cer-

E

EM

té in hoc obfervanda eft Regula füprà

ftn (

N. 3. hujus fecundz Refponf. propo-

z

1 d.

fita, ut nimirüm du&um Divinum fo-

Tlry.

licité attendat & fequatur.

'Tanta

I ptm,

invenitur in hac parte varietas , ut

Tt r

paucifint, qui in omnibus omninó pa-

V,

res fint, & zque utiliter fervato eo-

t

dem prorfus procedendi modo, fefe

nf

circa & cum DEO occupare poffint;

A

Ne igitur magna pars pretiofi tempo-

T

ris, quo alij ingentes Thefauros Cz-

u

leftes accumulant , in vanum abeat ;

V fs

hancinterim ( quousquerem iftamin

t

diftin&o Opufc. Deo adjuvante latiüs

yid,

expendam ) Regulam ftatui pofle cre-

dU

do: ut Magifter Novitium admoneat,

1 D.

ut motus animi ad DEum & Czleftia ,

prefertim vehementiores , quos tum

piam

Qrum

intra, tum extra tempus orationis

Ll

experitur, diligentiffimé obfervet,

occafione

fnck

notetjue, quo motivo

F

xcitati fuerint, eosque ad ipfüm can-

j fa

di

dé ref'crat.;

exiftimo enim ejusmodi

27

ino-

Q

i 62 Q

motiones nulli preferrim profectüs

55)55.?.3

fui ftudiofo deeffe , effedue veluti Di-

mb

ving Voluntatis indices,cui Magiftro-

ag

rum terrenorum directionem con-

ghnti

formari velit Optimus DEus.

Alia

Mi

adhocpunctum pertinentiainveniun-

^j )

tur in meis Confiderationibus füper

j de

S. Regulam verbo : Ora£zo mentalis.

al m

Commendet vehementer . Tyroni

ii

ufüm precum jaculatoriarum , cüm

Pa a

enim mifera hujus vitx conditio non

n d

admittat, ut animus femper a&ualiter

nitty

ad DEum fit elevatus , mirum eft,

yitib,

uantum efficaciz habeant , ad ac-

Drgiy

cendendam & (fublévandam mentem

Musmot

ad Cxleftia , ejusmodi identidem ite-

Bul

rati accenfi affectus & a

irationes.

;

gus nofter

M qun.

Dehis videri poteft /zz. B

mimoyfr

Toflit .Spir.c.a. ei» y-€ de Vita Afcet,

.

divif. a. P. Fifcher de Vit. imter.p. 3-

iutsan

tdllidom

€.2. P.Laneteius Opufc, 11.

&n: d

Inftillet Novitio folidam devotio-

EuE

nem & cultum SS. Trinitatis, Chrifti

3, u

Patientis , SS. Euchariítie Sacramen-

ti , Gloriofiffimz & Immaculatz Vir-

BLUTG

üsked

odis, S;

slms Mariz, $. Angcli Cuft

Jofephi,

n'ngcns |

IN

-

A 63 Gu

ii

4

|

u

j

il

1D)

ofephi, SS. P. Benedi&i & Sanctorü

T

Tutelarium loci, in quo moratur.

fho

ibus addi poffunt quidem alij fpe-

Q

]

QII

ciales Patroni pro cujusque devotio-

l

ll

ne & indigentiá. Vd. voffer P. Fifcher

As

de Vit. Inter. p. 3. €.8.. P. -dbraham

á $. Clara Grammat. Rel. Serm. de

lUi

j 7)70,;) |

cultu Sauctorum. P. Wauner Apic,

Solit.dies. 7.

p

, qy

Preterea curet, ut inti

mé com-

( n9n

Vr

|

affivum affe&um. concipiat erga

exiítentes in peccato , vel peccandi

timd,

:

ericulo, agonizantes , & animas in

M

Purgatorijs lammis detentas, pofli-

AU

Tinfo

|

bilibus modis perfonz füs convenien-

tibus illas adjuvando , magisque in

DN

|

If

effe&u, quàm foló affe&tu charitatem

füam demonftrando.

T

Frequens animi recolle&tio ingens

Id

l'l

eít ad folidum profe&tum taciendum

medium: dividi poteít in annuam;

mo. !

Chr

femeftrem , menftruam , hebdomada-

riam , quotidianam , perpetuam , &

vll

eam , quz certis quibusdam folemni-

tatibus Ecclefiz vel Ordinis, item die;

2*

ïngens quoddam beneficium &

lü[ï?m':

p

^

$) 64 QG

o

DEO accepimus v. g. Natalis , Voca-

dul

tionis Religiofie &c. commodeé & uti-

ag Q

liffimé adhibetur : doceat igitur Ma-

gumeo

gifter Novitium praxin fingularum ,

ss um

ut tempore Novitiatüs hujus exerci-

3 M l

tij bonoshabituscontrahat, quibus

mirüm in modum in

qipum

perfectionis &uf

X

sj qimt

dio adjüvabitur.

hat |

Praeícribat modum examinandx

t thot

confcientie tam in generali ,

uàm

particulari Examine obíervandum:

t gions

d

punc&a horum Examinum habentur

gf d

in folitudine Hagzopb. P. Paul; Barry

&. 7. ef Alibi paffim.

Induftrias

Vg

varias in hunc finem fübminiftrat di-

ferati s

Tter m

ftinctus libellus à P. Cafpare Druz^

if |

biki $. T. in lucem editus.

DeLeGioneSpirituali videripoteft

fiu]

ts r

ex inftituto tra&ans N7erozius 5. f.

vl

Tracf. Afcet. Tr. $. Circahocpun-

&um fpecialiter advertendü , magnó

T [

dele&tu & prudentià opus effe in prze-

ïjgnem T

um wfüs

fcribendis libris, pro le&ioneprivatà

üth

Tyronum , ubiprzcipué curandum;

ut fint Spiritui noftrx Religionis con-

qus ii

"itntio

ffo;mcs :cum enim le&tiones ifte ali-

menti

s ty

$) 65 G5

T

1

menti Spiritualis vicem habeant, que-

u

13

madmodüm corpus ex alimento fuo

temperamento difconvenienti , nil

,

lr

—

nifi noxios humores colligit, ita Spi-

—

ritus, nifi alimento füz vocationi

!s

h

proprio faginetur , plus forté incom-

modi , quàm utilitatis indepercipiet :

W'wi;

unde cxteris paribus preferendos

, Q

cenfeo Authores noftri Ordinis , ut-

poté aptiores ad diffündendum in

f

Vr

alios illum Spiritum , quem ipfimet

non folo ftudio , fed practicis hujus

wiiBurr;

hifr

:

Religionis exercitijs & $. Regulz oþf-

«

fervantià hauferunt.

iil

Inter modos affiftendi incruento

772

Sacrificio , utiliffimum effe cenfeo,

]

uó affe&us conformantur SS. Paf-

put

í

onis Myfterijs in hoc Sacrificio ex

ilf.

fpeciali Chrifti intentione , illis ver-

Ut

bis: boc facite in meam commemo-

p

rationem : explicatà , reprafentatis.

i

Cüm ufüs Sacramentorum Pzni-

n

tentim & Euchariftix fit admodum

um

frequens in Religione, & confequen-

0

ld

ter ingentia lucra à rité ea frequen-

tantibus congregari, multa veró é

g

cons-

& 66 GX

8)

dermos

i

contrario àb iis , quiilla perfun&orie

j

Ti d

ex tepidà confuetudine aut refpectu

requentant, incurri poffint animz

JamtuM

pericula , folicité docendus eft Novi-

mwmm at

lFld j

rl

tiushzcSacramenta fümmá & aCtuali

femper cum devotione & fruc&tu obi-

v

rc.

Ab hác inftruGtione

endet

l-dï « d!'Cl

magna pars profectós fpiritualis , ob

qrin

g o

ingentem vim & efficaciam horum

mediorü ex thefauro ChriftiSangui-

Vk frtd

nis defümptorum. Inducatin Novi-

iomi i

tiatum ufum colloquiorum fpiritua-

w d

bt

lium, non folüm certis diebus & tem-

poribus, fedut etiam in cofbuni con-

:

(ath f

YODr Ro

verfatione ejusmodi difcurfus immif-

ceantur. Pzd.P.Fischer de comverf.p.

Tdeer

A at

2.6. 4. per totups.

Circa aus aliarum virtutum prima-

M

riam curam attribuendam effe exifti-

ttintn |

mo aGibus Virtutum Theologicarü ,

t r

cum ex illis omnis füpernaturalitas,

lm

& confequenter etiam meritum in

a

alias virtutes morales derivetur.

Et

d

certé, firesbenéponderatur, adocu-

ss

lum patebit, eos , quiin his probé funt

itwm )

exercitati, etiam in virtutibus mora-

ts

libus

!

3 67 G

lo

libus effefirmos & folidos, dum é con-

"Rn

trario ij, quibus elanguida fides , fidu-

J Znimæ

cia& amorin DEum eft, etiamin alia-

ndlli'ngi. |

rum virtutum exficitio languefcunt.

ii

|

|

Ad Fidem pertinet.

I. Ut habea-

m

tur fufficiens notitia Myfteriorum Fi-

'IPHC

T

dei, etiam circa Myfíteria magis re-

J

'uln'

fidy

condita , in quibus Novitij valde foli-

d M

cité & ante omnia fünt inftruendi.

i. |

Vid. cit. Franc. Secf. 2. €. 3. P. Ienat.

X

Clavetatu , qui dotfrinam Chriffia-

nl

nam pro Novitgs mvviffiu im fcef-

IN

offb. f. z. explanavit.

2. Ut

OOO

)

eliciantur frequentes a&us fidei ex

fisimni-

roprio motivo Revelationis Divinaz

iij

falli & fallere nefciz , per S. Ecclefiam

nobis intimatz.

3. Juverit etiá

1yrti- |

motivorum credibilitatis folidam

[ralli-

cognitionem habere.

4. Ut de

omnibus rebus feratur judicium ,

hia

r

non fecundüm fenfüm & judicia ho-

yam d

minum, nec fecundàm vanam & f«

m 1

cularem prudentiam , fed fecundüm

hd

Regulas & principia Fidei,Exempla &

st

doc&trinam Chrifti, qui facd us efE vo-

Q

h. r.

fs |

bis fz?tfvz'mtm 4 DEO 1. Corint

$. Ut

|

& 6s GX

$)

f. Utexiis, quz fenfu percipiuntur,

5 fehümi

j €

animus per ea, quz fide cognovit,

elevetur ad aliquid füpernaturale;

auopt

non fiftendo in folis naturalibus re-

m eraox

rum qualitatibus : v. g. intuetur quis

a, gl

nocte Coelum Stellis rutilans , mox

gu

animo fidei lumine illuftrato , horum

n

omnium Creátorem adorat , EjusSa-

l, UO

pientiam , Omnipotentiam & Bonis

T

tatem extollit: audit fonoram mufi-

qun vt

g m

cam , interim animo verfat Angelicos

Concentus, & fic de czteris.

6. ut

gvb

ut maximi zftimentur quzvis etíi mi-

t mlb qi

nima ad fidem noftram , quocunque

4 hon ld

modo pertinentia;v.g. minimi ritus GC

um

cxremoniz : Ecclefiz

; Sa*cramenta-:-

i,

lia &c.

damd

AdSpem fpe&are videntur fequen-

mti,

tia ,

I. lUt eliciantur frequentes

t i

aCtus hujus virtutis ex proprio ejus

dmd

motivo, fundato non in noftris meri-

zi

tis , fed in infinità Bonitate , fidelitate,

"rief

Omnipotentià, Sapientià, & Miferi-

lm x

cordià Divin4.

2. Ut toto corde

& .defiderio feramur ad beatam

ts kde

isdiom

Patriam, tanquam portum fecurum

totius

i,

l

i 69 G

Ky

Atf

totius felicitatis

noltra.

3.

Ut

dw

Znowt,þ

in hunc finem efficacia adhibeantur

Wt

media 4 DEO prafcripta, tum ordina-

It

It

ria tum extraordinaria & fuper - ero-

tis

atoria, qualiain magnà copià füb-

f

J

Püy

miniftrat ipfe Status Religiofus.

jtul

4. Ut. proprijs viribus penitus dif-

fWj

; h

fidamus , utpoté quibus , abfente

t fs

DEIauxilioynec minimum actum me-

Itf |

ritorium vitz zternz elicere poffu-

Atpdtns

T

mus: écontrain meritis Chrifti omné

&X

noftram fiduciam collocemus. . 5. Ut

*n.|

in nullo qualicunque hujus mun-

d

di bono felicitatem noftram con-

Itimyy

ituamus.

6. Ut non fperetur in

Mi

Principibus , in filijs hominum , in

juibus non eit falus.

7. Ut in omni

i

adverfitate ,

tribulatione , tenta-

|

i

l

i

l

tione , neceffitate temporali & fpi-

W

ritualijnon deficiamusin fpe,longani-

jrsoie

:

mitate & propofito ferviendi DEO,

du |

fed fecuri de fperetributionis Divinz,

Ulire

ad DEum cum humili fiducià confu-

od

iamus,, & de cetero conftanter per-

j ht

j

ift

amus dicentes cü Apoftolo : oz2z

hn

polfean i eo , qui i confortat. . Pa-.

AR

ten-

x ?O GR

Ü

minregrum(

Hentia [iduidem operatur fpem , fpes

fmnnto

autem aon coufundtizt.

8. Ut omnes

sumn, a

cogitationes , qux minuere inci-

UE

piunt fiduciam erga DEum, & inge-

rere pufilanimitatem & triftitiam cor

(uro

ag m

conítringentem , tanquam blasphe-

m« cogitationesrejiciantur : 6 con-

ml t

gU p

trario ille foveantur , qux addunt

animum & letitiam in obíequio DEI,

ml

& o

& fpem erga Dominum DEum au-

gent. 9. Ut etiam poft quzcun-

1 Q

at v

que peccata & negligentias admiffas

nunquam defperetur venia , cüm mo-

BA

(M/i. ld

tivum Spei Theologicz;utdictum eft,

nonfundeturin noftris meritis , fed in

Pfrt

meritis Chrifti, & immensá Bonita-

iil f

te DEI , qui néminem quantum-

r

h.

vis graviflfimum peccatoreim , fincero

corde adfe converfüm,cum propofito

us nvf

vitam de cetero emendandi in me--

*ths co

lius, à fe abjicit, quinpotiüs amantif-

ts con

"ttpinm

fimé excipit , ut patet in filio prodi-

gio.

Multa valdé confolatoria in'

a & (

huncfinem fparfim in füis Opufc. ad-

Bo

ducit Pez. Ludov. Blofeus , preefertim

Q m DEU

m, ubi:

"tní

dþ C?nfolatione Pufillanimiu

etiam

l

EO : GR

A hN

1

)ff'&'

etiam integrum Catalogum texit effi-

AUs

caciffimorumtextuum é S. Literis de-

Tin

fümptorum , adfirmiffimam in DEO

D

fiduciam excitandam & fovendam.

du ]

(

Charitas denique virtutum omniü

Iuf

l: (

Regina, cujus motivum effentiale eft

D d.

füumma & infinita Bonitas intriníeca

QU adly

ipfi DEO , duplicem actum involvit,

Q]

dile&ionem videlicet DEI propter fe

AT qu.

Ipfum, & Proximi propter DEum.

1 qur-

Exercitium Charitatis erga DEum

NU

confiftit primariób in obfervatione

tl d.

mandatorum DEI juxta illud Chrifti

Md

foan. 14. Qui babet mandata mea

^5 n

€ fervat eA, ille ef , qui diligit me.

BR

& illud 7oaz. 2.

ifervat Verbum

Qutum.

u^ , vere in boc O

A

aritas DEI per-

f

7

4 eff.

Item in conformatione

Mi

yuynto

voluntatis noftre cüm Divinà, in

j me

omnibus conformiter vocationi no-

|

ftre , & in continuo ftudio proficien-

vrantit

di debono in melius.

Inprodi-

Hic Amor eft

ia

optimus & .folidiffimus ; quamvis:

b ad- |

enim boni fint affectus & defideria, ,

quibus in DEum ferimur, & füis tem-:

pitim

d fiepe:

j2, Ui

pqribus non folüm utiliter , fe

m d

etiam

|

1

) 72 G

)

|

etiam neceffarió per varias confidera-

xims d

cüfourend

tiones animus ad ejusmodi fit exci-

tandus , femper tamen curandum eft,

qmeo at

glioito,q

ut hi ipfi affectus ad operis executio-

nem, &Divinz voluntatis actualem

i ld

adimpletionem ordinentur ; fecüs

at Dun

enim parüm inde utilitatis haurietur,

n

dfreeri

quin imó contingere poteft , ut quan-

dóque non quidem propteríe, fed

a Yi

propter elicientis malam difpofitio-

r W CL g

nem , fi in ijs folàm quiefcatur , ijdem

trtits eict

ex varijs caufis fatis periculofi exi-

iant.

i ?.ïigu'nt

4 D

In dile&ione Proximi folidiffimé

nfé.ta,

fundandus efít animus Novitij , ob

uT (güi[

plurimas difficultates , quzx vitam

tünt,

communem agentibus in hac parte

rf

occurrerefolent. Przcipuum , quód

22 00 tf

bic curandum eft, ut dile&tio ifta pro-

!t inmory

cedat ex motivo veré fupernaturali

tilteradh

propter DEum ; namin hoc fita eft

Enh d

omnis vera foliditas , conftantia, uni-

V qua d

verfalitas, caeterzedue conditiones &

ünf l

aGtus fincerz diledionis , de quibus

"m jn.;

SS. P. N. in varijs 5. Reg. Joczs e?» nomi-

lint

) plc

rt(ïim IncAp.7 2. de Zelobono tmä?at:

a

Lt

m

j

$ 73 GR

fllsconüdm),

- Latiffimus de his virtutibus fe of

RO n

ferret difcurrendi campus :

5

verüm

Rn

LT

quia pro meo intento fatis eft, infi-

nuare Magiftro , quibus in rebus fuam

Htl

IT

maximé folicitudinem in dirigendo

Novitio circa hanc fecundam condi-

ltiShHUM (

tionem impendere debeat, ha&enus

CMTM

dicta fufficere exiftimo. 774. AMaza-

LT

ducfio pro Novitys Inclyt. Com

ïfg.

[

BAvAr. ubi ex inftituto de a

4

ibus

At m

Charitatis elicitis & imperatis tra-

il

Qatur. P. F/fcber de Comverf. exter.

- I.6. 4. Praprimis 5. TZeref. de Vj

Ti f

—

erfect. c. 4. 6. 7. ubi folidiffima prin-

Mij d

|

dpia verz fpiritualis dile&tionis in-

Que Ya

veniuntur.

at partt

Alijs virtutibus , quz immediaté

um qud

DEum non refpiciunt, recenfendis

oifayte

vmaturdl

hic non immoror , tum quia minüs

principaliter ad hanc fecundam con-

ftaet

ditionem boni Novitij fpectare viden-

T

tur , tum quia circa

uasdam aliqua

d

notabilia in fequentibus occurrent,

D

,dcquibu;

quzdam in antecedentibus jam:

gi;öf*ml-

attacta fünt , plenidue fünt libripra-

i.

Xin; & actus tum internostum exter-

I

T

nos

*

v

2 74 GR

OM quan

0s przeícribentes , inter quos videri

oteít P. Toaznes 4 T Efa Maria In-

x vinà

s treto

Jfiruét. Novit. p. 2. fert per tot.. AL

erti Magni Enchtridion. P. Druz-

agl

bicki Lapis Lydius. Framcois Sedf. 6.

:»:mr*vines,'aü

€. I2.

Facere tamen non poffum, ut

gmauntim

prateream exercitium utiliffimum &

d. r

compendiofiffimum totius veri in-

pl

r

dilit,

l

terni gaudij & quietisiin quo omnium

um

Virtutum tam Theologicarum quàm

lod

Moralium a&usincluduntur, Divinz

DC

videlicet Prafentie & Providentiz,

g, m

quóhomo in omnibus quibuscunque

mundt, um

profperis & adverfis eventibus , non

Ármfe t

tamrefpicit causás naturales aut acci-

durfini D

dentales , quàm Divinam Providen-

n

tiam , omnia & fingula juftiffimé , fa-

m m

pientiffimé & fan&tifimé ad fuam glo-

dsomi

