tur lücrandis animabus aptiífimus

i

cenfendus eft; qui animze immortalis

ii

pretium probé novit , eamQue eximiá

n

& vere fpirituali charitate profequi-

Xirum,

tur.

Ziquiffimus rerum omnium

Tf

Ponderator DEus tanti fecit animam

donem

ml«

hominis; quam ad'imaginem & fimi-

litudinem füam formaverat , tamQue

st

exceffivó in eam ferebatur amore , ut

m«

proprià culpà perditam , infiniti. va-

-

m

loris pretióredimere non dubitaverit,

ita afferente Apoftolorum: Principe

r

n

u-

£ l?gt. 1. féientes, quod non cor

€

LADHE

D)

$9) 18 G5*

bilibus Auro. (j argento vedempiti

uiong

aum a

effis, fed preriofo [nuguine, quaft Agná

zmmaculati Chrifls & incontamina-

selyoh

z.

Hanc confiderationem SS. Le-

us

gislator tanquam rem furhi momenti

;p;k,parims

Abbati , & poft ipfum omnibus ani-

A

marum curam in fuo Ordine gerenti-

wf

bus valdé folicité commendat Cap. z.

Ii!fw/u m

dicens: azfeommiane p»rwþmdem

7770

fatutem auimarum fibi commilfarum

ia

Jémper cogitet, quid animas fuftepit

frt at

recendas , dequtbus &rationemred-

mj

As

dituruseff.. Éciterum: feiará, , quia.

J'Ufcepit amimas regendas ,

pnefa-

lrv

ret fe ad rationem reddendam. — Ex.

dv

quibus verbis claré colligitur, S. Pat-

itte ol

rem voluiffe, ut animas non aliterre-

mUtítor

fpiciat, quam rem :pffus DEI, adeó-

"t qurti

ue fummi pretij, cum & ipfe z2zqua

t nfb dl

de re [uá oliquando flrictiffimam ra-

tll

tionem fit exa&urus , nemo enim de

ünvshoe

aliená rationem exigere confuevit.

005 Con

Hxc eftimatio & amor frequenti con-

] fren

fideratione, in animo. ad lucra anima-

Alfiodg

rü captanda deputati,excitata, omniü

Qtoftudio

reliquorum buic muneri propriorum

fons

»üm&lpfe

OBCECA

fons eft & origo , quze ut paucis com-

'"*älgm

rehendam, celebreillud de verá dile-

u

&ioneApoftoli pronuntiatüi 1. Cor.7 3.

lh j l

tantisper expenderelubet. Chbaritar,

fll[m B-.m

iriquit, pazzezs efl benigna efl, Chari-

'Omm*rm

Fas non emulatur,non Agit perperam,

fdmegm

non inflatur,no efl ambitiofA,non qua-

/

rf

ZA [mmtynon irritatur,nonco-

rif qua fa

^j

4ILAT UA

lu , nomgaudet faper iniqui-

11 Atl

tate,cong audet AutE verit At i ,omma

tf

Gffert , omnia credit ,omnia fperat ,

Mnonl.

omnia [uflinet .Charitas numnqua exci-

ngm

dit. Inhoctextu Apoftoli omnes foli-

] //M-

dz & veré fpiritualis dile&tionis con-

n I

ditionesrecenfentur,quarum proinde

E

folicitze obfervationi cure animarum

iterre-

deputatü tantó magis ftudiofüm effe

[ tj

oportet, quantüm dicta charitas huic

:mqui

muneri rité obeundo , ut didum,

rv

magis utilis eft , & prorfus neceffaria.

^im d*

Et quamvis hoc omnibus animarum

nl

curatoribus commune *effe debeat,

atitone

fpeciali tamen titulo Benedictinum

T

huic Officio deputatü,iftorum omniü

ymil

pra&tico ftudio addi&tum effe conve-

um

nit, cüm & Ipfe Chriftus , & hujusin-

ftituti

Qs

f

WO 20 GE

ftituti primus. Author S. P; Benedi:

yr V

n

j

«&us, hcomnia & fingula füis fequa-

Gibus tam emphatice obfervanda pro-

ii

ponant, ut mox patebit.

L

"H

. Vera igitur charitas lucro anima-

j

rumldeftinati, Primó pazzezs/it ? be-

iDEO,&«

7"99A: id eft, ob nullas injurias, in-

lm Zeh

gratitudines , moleftias defiftat à dile-

lntnz

femacdm

Gione proximi, omnibus fe ben& af-

fe&um , in miferijs compatientem,

g.]

beneficumin neceffitatibus, & ubique

Agüf UPW

benevolum fe prabeat.

Huc facit.

r V

-

monitum SS. P. Cap. 7. wt festinens.

lt

non laffefcat vel difcedat. Item Cap.

m

4 in tribulatione [abvenuire: dolen-

ml

£em confolari: charitatem non dere-

v atimni

linquere x inimicos diligere: malum

thocofti

promalo non reddere. | Secundó zoz

1tyti

emuletur : invidere aliorum bono &

tpdite

profe&ui proprium eft Miniftrorum

ün. (

Sathanz perditionianimarumincum-:

mht,

bentium , vera auté & genuina Chri-

lfiu:,mni

ftiana charitas, aliena mala,prefertim

Utj

fpiritualia, non aliter ac propria per-

hj ()

timefcit , de profperitate proximi,

profe&u , lucro, tanquam de proprio-

letatur.

Wan )

|

8b 2:

d,'l

i

jetatur; Undeillud Apoftoli chati-

g,

tate in proximum tam. eximij 2« Cor.

"IN

11.quis infirmatur , & egonon iufir-

l

anor ? quis [candadiz.atur , e egonor

liris,

uror ? & S. P. Zelo malo , qui feparat

i

4DEO, & ducitadinfernum; bonum

BR

illum Zelum , qui ducit ad DEum &

Mij

ad vitam eternam , fübftituit, fuisque

lt

ferventiffimo amore exercendü pro-

M.

ponit. .Czp. 72. $. Reg.

"Tertió zoz

W

hIN

AGAt perperam. Aliz Le&ionesapud

Cornel: àlapide in hunc locum ha-

IT

|

bent: zez fit f ucata Cb mimis

BI fcm i

non fet praceps , temeraria ,

folday

1779

tumultuofa. Ex quibus facilé colli-

Htta

get animarum Curator in omnibus

77

ad hoc officium fpe&tantibus fimplici-

T1J7

ter , non przproperé , maturo confie

f&

lio, prudenter, & fedate effe proce-

ftorum. |

dendum.

Quod ipfüm S. P. Cap.6 z.

Qs |

commendat, Noz /et £urbulentus e

hr |

Anxius , nop uimius ci- obfLinatus ,1m

getm.

£s imperqs fuis fit prouidus & con-

[

.l

5

p

Á

rAtus. Quartó zonznfletur,non [t

gutmi

ambitiofa : quiin regimineanimarum

iyyro

l

|

propriam precellentiam .&. domi-

nium

t

|

9

& 22 Q

fl o

nium füper alios affe&at, is profe-

&ó non lucra animarum, fed fumos

h bt

quzrit, quibus interiores animi ocu-

g aumots

los in tantum obfufcari fentiet , ut

; av

omnem füpernz lucis aditum fint

sdygti

prepedituri, Et quífieri poteft,ut cz-

euemd

cus ipfe alteri ducatum prebeat ? ti-

p

(unmea

mendum fané , ne ambo in foveam

thir st

7

cadant. Hinc Beatiffimus P. preter

w t

infignia humilitatis documenta, ubi-

i uj

1094 V

que per S. Regulam fparfà , fpeciali-

teranimarum curam habenti mandat

imidugt

CAp. 6 4. ut [uam fragilitatem [emper

Ttntg

J'ifectus frr.

uó fa&tó facili nego-

MT

tio omnes celationis fumos diffipabit.

TT

Corz. à Lap. hunclocum Apoftoli ex-

ROLT

onit, quód vera charitas nihil putet

ugriarcpefie(,

fibi dedecorofum , nihil indecorum;

d n

licét vile , licét ignominiofum , licét

t iv

contumeliofüm quid patiatur, aut

Mtum

agat; quod bene notandum. Verbó,

"r

animarü Rectorem humilitatis opor-

Atmendit

tet effe ftudiofiffimum , nifi fe ipfum

"Ua

& alios perdere velit.

Quintó o

qu'ls n o

uarat qua fua funt : quiDEum veré

T l uh

Quærit ; quod Sanüiflimus Legislator

k

non

LUE

e

|

£ 2: G3

M

(

1

ä

tion folis Novitijs , fed multó magls

d I

Regulam Profeffis , & aliorum dire-

Vs

&ioni admotis tantopere commen-

| fmtlt(

dat, hanc verz charitatis conditio:

Af

nem absque dubio adimplebit : ab-

1P0MLZ? |

neget ergo refoluto animo femetipsi,

Dj

a-

quicunque animabus regendis prafi-

A g

citur , füisque commodis , confola-

i

tioni & quieti penitüs ex puriffimo

11

Divine majoris Glorig motivo re-

t

nuntiet ,: neque decipi fe finat falfis

NU

inimici fuggeftionibus , quafi hàc ra-

nj

|

tionepropria periclitaretur perfectio.

ACl

Qui hàc tentatione agitatur , legat

7/2.

j dimp'?Eiï,

sap. $. Fund. Monaft. $. Iherefta Va

(

pofti

in quo folidiffima , & maximé confo-

I t

folatoriareperiet. Sextó zoz irrzte-

,

3ur : ift eft , non fit facilis ad iracun-

1 lt

diam , quibus verbis virtus Manfue-

m

tudinis tanquam infeparabiliter verz

Tetbj

dile&ioni annexa, animarum Cura-

tori commendatur: hzc virtus oppri-

102

!

tlm

j

mit motus animi , quiexcitarifolent,

049 |

dum quis in proprià perfoná offendi-

mv

tur , imó ne quidem füftinet , utinde

ullus tepor aut averfio. interné vel

g ;

N

ex-

$u) 24 GR

:

externé concipiatur , quin potiüs.ex.

y,

jhii g

citat ad amplectendas de fibi-malé af-

fe&tis. bené . merendi : occafiones: ,

juam

omnémque benevoli animi.affectum

w

finceró corde exhibendum. . Dirigit

af,urpumi

infuper & moderatur indignationis &

aleitr

D)

Zeli motus; -hos quidem , ne in im;

Wt

petum erumpant ,.& nimio fervore

UT

|

peccetur ; illos veró ne in acerbita-

ts a

tem animi degenerent.

Unde dum

h. &

t

urget neceffitas corrigendi vel pu-

niendi fubditum ( nam vera charitas

mj

non diffimulat transgreffiones, neque

w

hác in parte eft perfonarum accepta-

diqums

trix) ita tamen fingula attemperat ,

Eu

ut; qui increpatur aut pleditur, vi-

mr;

deat, nifi libenter cecutiat, charita-

vt al

tem loqui & agere, non irz impetum,

tition

nec fe, fed fuos defectus pleQi. -Hu-

At d

jus conditionis preclariflima docu-

) PCT[;

menta reliquit SS. P. c. 2. ? 6. illis

"Ut

verbis , ut alia omittam : secuzdun

EW

uniuscujusque qualitatem vel intel-

hf (

ligentiam , dta fé omnibus confors

üt þp,,,

met,eb aptet , ut won folum detri-

LT

07 pa-

"tl

me(zta eregis ftbi commiffi v

HALUr

!

'

AO 25 G

.

U fiafur, verum etiam in AMHETROBEA-

]

)

"Ui £joge bomi gregis gaudeat. Ytem:

PEC

U Inipsd correptione prudenter Agab,

AU

i

ne quid nimis , im quibus non dici-

mlhw

h amus,ut permittat nutriri vitia,fed

;n

du

i

rudenter , & NB. cum«charitateen

i amputet , prout viderit , cuique ex-

Uhw pedzre. icommia temperet ,ut for-

la fesffmt,qui cupiant ,e& infirmi , mom

kür refuciamt. Septimó zoz cogztet vel

i. fufpzcetur malum , vel ut SS. P. Cap.

mümg 64. 2207 fet [ufpiciofms, exlevitate vi-

"w delicet; vel quádam animi amarulenz

"p tià: quamvisenim vera charitas, preez '

ww fertimSuperioris, notetdefe&us füb:

inY ditorum , imó etiam corrigere &

(« puniréfit obligata, hoctamenita fa-

QW cit,utintentionemexcufet, fifactum

à H -nonpoffit, & dum corrigit, aut pu-

i& nitculpam, perfonam diligit, fibique

(4ils; in & ex animo prafert.

Conformi-

um termonito SS. P. oderzz vitia, dili-

7Á

yud at

AÍres. Cap. 2*

OG&avó zoz

um gaudeat fuper- iniquitate, congau-

s

alt! deat autem veritati. : Sincerà Cha-

jm]«| ritate preditum nihil zque affligit,

fintur

quàm

45 26 (

)

quàm fp

irituale detrimentum pro- d:'quidfll

ximi, & À contrario nihil xqué re-

::,mp

.creat & letificat animum, quàm ejus

s al

folidus in virtute profectus. . Siani-

i, ii

marumregimini przfectus magis gau-

mrtty

det de progreflu in litteris , Muficá,

yres, t

aliisQue naturalibus qualitatibus cu-

tv mum

rz füz commiffi , quàm de actibus fo-

Qu J

lidarum virtutum, nzis omni füper-

u

naturali dilectione vacuus , minimé-

Viv

queregendis animabus aptus effe con-

fsf

vincitur. S. P.c. 2. in augmento bo-

t

ni gregis gaudendum effe ait , illos

tinpry

autem de grege mcliores effe judican-

t d

dos , qui bonorum operum & humi-

litatis exercitio dediti

inveniuntur;

Vtnjt;

180j

Nonó omnia/zfferat , omuiacredat,

1 anquem

omnia [peret , omnia faflineat , nun-

"ii

uaAm excidat.

S. Auguft. apud

ornel. àLap. ex his verbis Apoitoli

"tl

Wt

facit quadrigam Charitatis, quatuor

fcilicet virtutum. Charitatis , puta,

n

"ii

,

fidei, fpei, patientie, & perfeveran-

tiz , unde inSermonede 4. virtutibus

Valtiti

Aüsmod

Charitatisait: ozi5 , quz pie foleraty

J i()l'um

(t&ä eredit , & omnis , quirecfé cre-

73

U

)

$) 27 Gb

T

dit a[ig

uid

äemt, & qui fperat, /;l-

üLïquä

Jflinet ,

ne 4 [pe cadat.

P»qdamv

qu;

Veraigitur

V d

Charitas ad animarum lucra deputati

facit, quidquid poteft , ut fibi comiffi

^

lt

[

"

d )MM(E |

in virtute proficiant, paratus mille

UM

mortes, fi ità DEO placeret, fübire,

il

ut vel minimüm ipfi in virtute profi-

|

ciant. Hinc nihil omittit eorum,

T.

quze ad cujusque profe&tum conferre

ynitimi.

poffe putaverit , omnes moleftias &c

Mf

difficultates füperat amore proximi ,

o

1'

arguit, obfecrat, increpat, mifcens

tit,

]

r

temporibustempora,terroribus blan-

dimenta, dirum Magiftri , pium Pa-

D um

tris oftendit affe&um. c. 2. $. Ree.

VTR

(ttlif,

precipué veró curam maximam gerit

circa delinquentes ; omnique fagaci-

l, Mf

a

üd

tate & induftrià curat, nealiquam de

;

ovibus fibi creditis perdat, juxta c, 27,

»

ol

n

$. Reg. & circa tales przfertim omnia

qufüor

fperat, omnia füftinet, quantumcun-

; uj

que curà diuturná & moleftà fit opus,

Vr

Quodfi adhibitisomnibus füavibus &

futibus

acrioribus modis, occultis confolato-

itlrni,

ribus , aliorum , & füà oratione hu-

uf

i

xmh &ferventi, nihil faaminduftriam

P

pre-

RO 28 (

D

ml

prevalere viderit , nunquam tamen

excidit, aut cadit animo, fed remto-

m n

tam DEO committens,dicit cum Pro-

axCurt

phetaDomino : 7uffitiam tuam non

gjitum

ab[condi im corde meo, veritatem

g

tuam ( [Mutare tuum dixi , ipfiau-

vndis atn

yos i

tem contemuentes: [preverunt. me.

c. 28.€ 2.5. Reg.. Denique Charitas

opltidir

ficdefcripta &

u

alificata, fic intendit

il

4

ui animarum , ut ta-

faluti & profe

vt

men corporum fibi commifforum cu.

f

tam non feponat: hincfolicité & ve-

iv

té paterné fingulorum neceffitatibus

n

providet, imó & prevenit, & vel

ul

maximéiin infirmitate corporali con-

inifi

ftitutis promptiffimé füccurrit, unde

t

ad litteram obfervat , qux S. P. c. 3.

t

Abbati prefcribit. Videatur fi placet

ln fe

nlb

Reverendiffimus Pbizppus Framcois

Direct. Spirit. Sedf . 1.c. 3. b feqq. e

n d

Sedf. . per tot.

DA

Atque hz. videntur effe conditio-

ï'w y n

nes precipuz, é quibus aptitudo ali-

t

cujus ad lucrandas animas defumi po-

teft , quarum affiduo ftudio pradico

ütty

occupari debetis, qui ad ejusmod.i

um

& 20 G

V

Officium a&tudeputatusfuit. Nune

)Mlmm

videndum füpereft, qux & quàm

lagl

eximiz Charitatis , virtutumque ei-

W!IWJ/M,

dem juxta mox przmiffam expofitio-

Mi

nem annexarum, in. regendis & lu-

uis;;iw:lï-

crandis animabus à Divino Magiítro

Addu-

W

nobis relita fint Exempla.

lt us

cam autem eafolummodoó, quz Chri-

(

ftus in Regimine fuorum Difcipulo-

Tl -

rum hac in parteimitanda nobis pre-

bnmos

pofüit, utpoté magis prefenti tra&ta-

ii

|

tioni propria : in quem finem operz

TU

]

pretium mefacturum credidi, rem to-

Yi d)

tam non meis, fed illuminatiffimi

Vrdc0n-

Thomaá Tefa Eremit.difcat. etfiplu-

Ti unde.

fculis verbis, 1

Dujf.

mis obijcere.

egcntium-(oc'ulis-f& atf?f

Author ift

[rlcet

e pientiäïmüs JBrünitd

TWott

17. deruditate Difcipulorum huncit

modum. differit : Pofteaquam igitut

Íne

Filius DEI factus homo affumpfit Di-

at

fcipulos , cónditione majorem pars

Qdo |

tem Pifcatores , fenfü plebeios , ftu-

im p

dijs terrehos, judicio rudes ac tardos;

u

fuftinuit eos ut Pater, inftituit-ut

)

umod

1

Magifter, maximà, quà tunc i

ndiges

(f

3

bant,

1

$) 30 G

bant; patientià : quia parbm admo- t

düm erígebant fuas cogitationes ad

um

res Divinas ; fed ex his , qux audie-

g

gyo

bant,, non altiora expe&abant , quàm

regnum temporale Judzz , & quisque

h negüïh

Cogitabat , quomodo priorem in eo

dj

ocum obtineret : hi

uidem , quód

ur, bunr

ante alios affum

ti fui

l:

e

nt ; alij veró;

wl

quód Domino

é

ognati ; alijpropter

ss

alias caufas.

Et ut hujusmodi cogi-

m d

tationes non funt fine alijs vanitati-

valetts

bus, ita quisque pollicebatur fuis

MR

cognatis divitias , dignitates & favo-

igind

res , toti incedentes in vanà gloriá.

(et n

Nectantüm in animo füo talia vería-

um $

bant, fed etiaminter fe difceptabant,

i,

dum de Myfterijs altiffimis Chriftus

u f

"

fliffereret ;. (icut. contigit in Cen4,

tf

£üm inter.Divinutm illum fermonem

Ü

;

i. (

fa&a eft inter eos contentio quis eo-

As

rumvideretur effe major, Imó etiam

m

a

*

iorum interventu füa defideria pro-

nj d

movere ftudebant ; ut Jacobus &

nt,

Joannes , quando per Matrem folici-

vMday

tabant primum locum : & alia com-

icdire

ría

p?ura;id; Benus fecegc » long& dive

a

"ts

£85.5: GR

RTM

abhis, quz pofteaerant a&uri. In

Tn «

Spiritu tam erant infirmi, ut fzpé ti-

VRa.

tubárint in fide: tempore P

ionis

: mlqml

omnes eo reli&o fugerunt , Petrus

j quüc )

Eum negavit, Judas tradidit, reliqui

iie|

dubitárunt , & egré tandem credide-

Ua

n

runt, Eumrefürrexiffe. Cüm ageret

tl

ante Afcenfionem apud Eos de maxi-

Thnyte

mis rebus,, ipfi cogitabant de Regno

VW Qp

temporali.

Alij,

ui non erant C

Valb

12. audientes differentem de Myfterio

hr i

SS. Sacramenti , fcandalizati fünt , &

hs.

aliqui Eum deferuerunt omninó. In

VM Wü*

Czxnà, cüm loqueretur deneceffitate

kintl

armorum Spiritualium ad vincendas

Vnt,

tentationes , impertinentiffimé re-

(urlus

fponderunt, fe habere duos gladios;

LCtnd,

multadue defe polliciti , defecerunt

TO

initio ftatim.

üm oftenderent Ze-

qusee-

lumhonorisDivini , volebant evoca-

betiam !

re ignem de Czlo ; cüm quidam in

p

Ejus nomine dzmones ejicerent, ipfi

obus &

quefti funt , & voluerunt eos prohi-

mfolici-

bere; & alia multa fatis ineptafece-

] ort-

rünt, ac dixerunt velut homines ab-

jrer

je&ti fpiritüs, & craffi intelletüs.

gtd

)

Chriítus

TB4

:

32 32 G

'Mc&h |

Chriftus omnia diffimulabat, fup-

vt

portabat , reprehendebat placidé,

at

tamqQue familiariter , manfueté , pa-

vtiz ov

tienter & amanter eos docebat , ac

sdíe

fi effent jam perfecti Spiritüs, &cejus-

aliifi,d

dem cordis cumIpfo. 'Tra&tabat ve-

d n

lut zequales : ?ationem füorum labo-

v D

rum dabat eis , ut Socijs: defendebat

4

n

[

eosá Judzis & alijs adverarijs : pa-

iptiit

tefaciebat eis altiffima Myfteria; com-

ätztumm,l

municabat cum eis confilia, tametfi

non caperent.

Cüm przdicaret, ha-

nj d

Qs NH

bébat eos fecum , velut homines fibi

drgiti

magls-acceptos : cüm oraret , con-

VrGten

gregabat eos, & inter orandum vifi-

tabat, & hortabatur ad infiftendum

vt

"ulic

orationi , oftendens, quantam eorum

ESUPT

curam haberet.

Si quid obfcuriüs

dixiffet populo , declarabat eispriva:

*tlrelen

tim , indicans fe pluris facere eos ,

Atbarf

quàm alios omnes. Dubijs eorum

',Iltpoü'eg[

craffis fatisfaciebat, ac fiforent homi-

ii b

npm valdé fenfatord. . Cumque effent

t Aj

Ejus

eftati, Perfonz & Sapientiz

"lhtim

tam

m

nf

iles, nunquam oftendit ul-

t CQ—

r

lum eorum tædigm ; fed tegeba

rum

aM 35 GR

]

d

)älf'

rum defe&us , diffimulabat ignoran-

?

M

(l

tiam, fufferebaterrores, erigebat in-

ii

u

firmitatem ,& in fe.recipiebat onus

Om'; :

terrenz conditionis eorum ; habens

eos apud fe in mensá, initineribus &e

L

W

fra& )

LM

familià füá, donec éosad eminentem

illam fapientiam virtutemque prove«

Ia.

heret..: Plantabat inillo folo inculto

dflïflldfb.li

& lapidofo , quod poftea per Spiritás

Ml

TO

S.operationem erat copiofiffime fru-

, timefi

Gificaturum , contentus interim illà

lm

fimplicitate , fpeQue fécuturi proven-

Oal

tüs. Non eft exigua:matería confi-

derandi zternàm Sápientiam affocia-

T0 («

tdmif-

tam tante ruditati , & agentem de re-

d

bus altiffimis, & maximos.eis favores

fpirituales exhibentem., cum labore

ORU

furiüs

efficiendo , ut difcerent guftare, ap-

ia

»prehendere & zftimare cxleftia; quod

tam facilé ac fübitó poterat eis infun:

T

dere, utpoftea fecit miffo Spiritu San-

t -

"homi- |

Go;.. Sané ipfimet Apoftoli , cüm ea

repeterent animis , atque :perpende-

aeffent

at

rent figillatim: omnia , mirifico tum

viit ul

rübore, cüm fenfü amoris affe&i fue-

cedinem (ui Di-

ho

runt erga tantam dul

Ti

j

vini

j

£O 4 GX

Ial

vini Magiftri: fic humiliabat , inflam-

ii

mabat, acrapiebat eos ifta cogitatio ,

ut fuaviffimum fuerit eis, omnes vi-

rqst

res, cogitationes , vitam ac fangui-

agl

nem impendere ejus obfequio.

davteri

Fuit hic modus, quemin curandá

1 a

infirmitate . Apoftolorum Dominus

tin

, t dl

tenuit, mirabile documentum tra-

€tandi animas.

Etenim lenitate fuá

Md

Diviná curam eorü accofnodavit ca-

dl fn

ptui, nemagis urgendo plus deftrue-

Wt

At

ret, quàm proficeret; nec exaggera-

l

vit eorum defedtus, quia non orie-

j

bantur ex malitià , fed ex ignorantià

ffütta

& fimplicitate , per quam non pote-

^m t

ranttuncintelligere fuos errores. Un-

frqedí

de ad humilitatem Eos informabat,

At

adjungens Exempla füa, & magis ci-

Vlols

curans Eos dulcedine converfationis;-

VM

Vide-

quàm reprehenfionis rigoré.

?ilitzg[g;

bat enim eos, non effe capaces, prius-

/H

J

lrj

quàmilluminarentur , & accenderen-

"

Y

:

tur amore Divino ; ficut ferrum fri-

AUs

gidü fruflrra cuditur: &multó meliüs

ï?fum [

agnofci defe&us in pulchritudine vir-

TOR

Jtmol

^

tutlis » quàm in propriá fzditate ,:äæ

á

E

i 355 G

UM

fineamoreDEI viderinon poteft. Sic

"i.

ergo curandus eftproximus , ut fuffe-

vv

rantur ejus defe&tus , donec poffit il-

.M?[m 1

los agnofcere; procurando interim,

us

ut fuaviter inducatur ad amorem vir-

iM

tutis 5 ita enim meliüs difponitur ad

!s

recipiendam gratiam , quà illumine-

"ORU Y

tur, ut eftimetomniafuis momeutis.

"iaf )

Hinc dixit Ifaias c. 29. Noz z0dó coz-

üirt-

undetur Tacob ,uec modà vultus

ejus

Mu — erube[cet ; fed cóm-'viderit

fflios fuos ,

Vi

CF ATABUHMID TICAY VP , 172 HC MTO fE.

N ut.

^

Ancdtificantes Nomen meum. - Nem-

a

€tunctempus erit, ut pudeat eum

lt

uorum errorum, cüm ceperit velle

"»| honorare &fequiDEum,; ac viderit,

Tubit,

quid eum impediérit ha&enus. Un-

p

de & Apoftolus monet:

z

ræo:wfa-

Liunis,

tus fuerit homoinaliquo

:

elicfo,vos,

Vàe — qui |piritzuales effis , bujusmodi in-

!

pus. .

ruite in Spiritu lenitatis , confidez

(

i

raus te ipfum, ne e tu tenteris. . Et

wf

deDomino predi&tumeft:: Ca/27;555

P

avis

ualfatum non-conteret , &i linum

inevit

[

"Innigans nonextinguet. Licétenim

fumus fit moleftus, fignum tamen eft

ï**»ü

6

»ali«

! .

1

t 36 Q3

«g fise

alicujus ignis, quo quantumvis exi-

gl v

guo prudens Charitas novit uti,& fla-

tu excitare fcintillam , ut crefícat.

J Ug

Caterüm qui volunt ita curari , ut in-

dlv

dulgeatur eorum defectibus , his le-

u

nitas ifta non prodeft, fed afperiore

3Q

curá eft opus ; quia cüm agnofcant

x

fios defectus , & ineis permanere ve-

af

lint, indicant fe peccare ex malitià,

grtka/b,frm

ut faciunt Religiofi , qui volunt, ut.

! Mi

Superiores ipforü moribusfe accom-

v w

modent. Verüm Charitas non docet

f

his condefcendere , qui per obftina-

w

tionem fe nolunt fuübijcere; fed his,

4U!, vl

ui ex infirmitate ac fimplicitate non-

Arunadn

d

umpoffuntaffurgerealtias. Hucus-

38l 4l

quecitatus Áuthor, quz verba bene

lt

ponderataaperté demonftrant , quàm

"ntftnem,

infignis fuerit amantiffimi Salvatoris

! af

noftri Charitas., comitata fuprà ex

At m

Apoftolo. memoratis virtutibus , ut

meritó hoc abfolutiffimum lucrandi

"Nv

178

animas Exemplar, omnes quotquot

"t

animarum lucro faciendo fefe aptos

-X'.'.nfuo fri

reddere volunt & tenentur , fibi ob

0 curare de-

F

chlo; ponere fmmi ftudi:

:: |2beant.

$) 37 GE

U x

beant. His ergo preemiífis , jam ex-

titfn

endenda veniunt ea, qux Sanaiffi-

Ut

mus Legislator magis particulariter

"TR

ab illo,quiNovitijs,erudiendis przfici-

du

Unde

tur , requirit.

lts

201 43.

uid S. P. comendatum ve-

Eu

lit Magiftro Novitiorum illis verbis:

D.

[

£f

?

raeum (Novitium ) ommninà cu-

dj

rios

eintendat , e& [olicitus [ft ?

li u

&. Mihi videri , Sanctiffimum Pa-

COR

trem his verbis Magiftrum duplicis

if

obligationis corhonefacere voluiffe:

Ti

nam per hoc,z7 omninó curiose intem-

T

dat, videtur Beatiffimus Pater Ma-

Wttnn-

giftrum admonere , ut ex propriis No-

htss

vitij a&ionibus , modoque fingula

ine

agendi &c. ejus animum , indolem;

um

propenfionem ad vitia & virtutes , vi-

Vitti

res & aptitudinem , modis omnibus

p

exploret ; (modi varij explorandi ani-

i, Ut

mum Novitij videri poffunt apud P5;-

yrandi

lip, Francois Direcl. Spirit. Secf. 3.

lOCqUOf

pértot;)ne tamen hoc folo przftito;

à DLOS

officio füo fe integré fun&tum effe fibi

r

perfuadeat , addit , ut infuper fo//eitus

d

zt,.i;i'eü;o

mni curá & folicitudine No-

At

( TET

viciuxji

i

COETNEES:

fits mï

vitium inftruat, moneat , adhortetur,

dirigat, veteremdue hominem de-

,mpur )

ponere, & novum juxta formam in

s femitn

S.Reg. & vità Chrifti expreflam in-

g, n

duere doceat, ut cum Apoftolo Gz/.

qo, Wi

avl i

4. füis in Chrifto Filiis dicere poffit:

fflioli- mei , quos iterum parturio'

ix

yim, f

donec formetur. Chrifltus in. vobis.

vt

Sunt autem quatuor, circa quz San-

ani n

Giffimus Legislator nofter in fpecie

tlj

t

Magiftrum ita curiosé intentum ac

folicitum effe mandat, feqq. quafitis,

Miv

ac duplici ad fingula refponfione ex-

w

La

pendenda.

9. *. Inquibus animus Novitij fit

vant]

explorandus circa primam conditio-

hd

nem, 4z vere DEum quarat? & qu&

huj

ratione- folicitudo circa hanc ipfam

ayiitm.

conditionem à Magiítro fit exer-

It du

cenda?

BU

E. I. Varijs modis, quos ruden-

a»')'omiuml

tia Magiítri confideratis variJs perfo-

"m v

narum , temporum &c. circumítan-

Lïü, Anto

tijs, lumine Divinó , pro quo , ut jan

"erne

fupradidum eft, humiliter fupplican-

culter ad-

Q Itty

dum ; illuftrante , non diffi

1

inveniet,

"

£ 39 GR

d'chtur,

. Pri"

inveniet , exploranda effe fe

o

um d

fb , an purà intentione DE

perfe-

t )

Giüs ferviendi venerit ad Religio-

j

nem, & non potiiis ex refpectu hu-

bt

mano, blanditijs aut terrore paren-

A

Wi

|

tum vel aliorum , aut ut quzrat fe

pnuy

ipfüm, fua commoda , fuum hono-

LA

rem & exaltationem , aut ex levitate

j

Ij

animi , impetu puerili , ne quidem in-

IN

l ftre

telligens , quid fit Religiosé viveres

Iin qc f

an non venerit ex defectu commodz

lt

füftentationis , aut ut habeatoccafio-

Q Q

I

nem juvandi fuos &c. Hocpunctum

eft maximi momenti.,

Secundo , an

hii

quzrat DEum corde fimplici,integro,

Qd

j

liberali & forti ,. quzein meo Novztzo

7

Benedictinolatius expendi , inter que

hm

fimplicitatem cordis ,

uatenus op-

nv

ponitur duplicitati. ,

peciali Not&

dignam cenfeo,, & auda&ker pronun-

tden

tio,Novitiumffimulatorem boni nihil;

pl

plurima veró mala de fe przfagire.

afn

jertió, annon habeat aliquas perfua-

It

u

fiones erroneas de vità Monafticá,aut

jian

futuris temporibus v. g. fufficere ex-

m

ob«

tgexfpam quandam & fuperficialem

t

er-

j

^

A 40 G

1

l

fervantiam eorum , quz alij faciunt ,

j ml

& obfervant : fecutà Profeffione, Sa-

m

cerdotio , Officijs &c. majoreliberta-

ifmmt

te gavifurum &c. -

ZATÍÜ ,.an Ca-

"

piat, qua perfe&ionis & DEI fünt?

Mtb. lj

qui ex DEO eft , verba DEI audit.

ii vl

0272. $. & intelligitjuxtaillud Chri-

TT

i fodn. 10. cognmofco .0'UE$ 4BEAS ,

i

cognofcumt me mea.. Quintó,qualem

conatum in dies proficiendi przfíefe-

uumqy

tgati n

rat, non enim tarda fünt Divini Spiri-

tüsmolimina: hic autem conatus ex

lr

tjrodi

multis conijci poteft , prefertim an

applicet:fibi doctrinas ex le&ione,

m

Áintyyt

meditatione , exhortatione &c. per-

Htt, tpi

ceptas ,

u

ia,ut ibidem Chriftusait ,

oves P

a

n

orem füum non ífolüm au-

tibilln

f

diünt , fed etiam fequuntur

ia

Íciunt vocem ejus. 7oaz. 1ro.

tl

*rlslte

Hujusmodi 'experimentis etiam

Chriftus tum füos Difcipulos:, tum

LT.

t f

alios fe fequi volentes probáffe legi«

tur, & nominatim adolefcentem .1il-

Af

ï?»ilitime;

lum divitem , qui affe&um erga divi-

tias & commoda füa nondum exue-

"m gte

s5 elfe;

"JAG€;

Ai(ere

ratä fii?e:idc eii $ vis perfect

O 41 G

UI M

vade , veude omnia, qua babes , ct

Pier,

da pauperibus ,cum audiffet autem

adolefcens verbum,abgt triflis ; erat

l j

Vs

l

(b

enim babens multas' poffeffones,

du

Matth. rg. Dealijstribus Chriftum

m

—

AU

fequi volentibus videri poteft Nov;-

N

tius Benedicf inus q. 3. circa finem.

-- . 2. Solicitudiné Magiftri circahoc

Aiqls

Imít.

puné&tum oportere effe maximam , ob

ingentia damna , qux hujus defe&u

if

QUA

Monafterijs imminent, maxime his

lii

deplorandistemporibus,quibus etiam

optimo fine adReligionem venientes,

K,

:,&a jt-

fümmopere vigilare. & laborare de-

bent , ne paulatimi à DEO veré quz-

ii

rendo defiítant.

Unde non cun&tor

lt i«

Q

pronuntiare , quód ab hoc puncto

totafereé Religionis & Keligioforum

«

temporalis & eterna quies & felicitas

,um

dependeat ; chm enim hzc conditio

finis , feu radicis rationem habeat,

tb

m

quid boni fperandum,feu potiüs, quid

nonmalitimendum À radice corruptà,

j

pus

fiquidem zternz Veritatis teftimo-

nio , non poffit Arbor mala bonos

Ü

fru;tus faccre.'

" Notan-

$O 42 (

t

: Notandum proinde duplioem in

of

us quar

hac parte errorem fümmé nocivum

irrepere poffe.

Primuseft, utNovi-

«idicpl

jneq

tius alia omnia , quàm DEum in Reli-

gione qugrat.

Alter, ut, etfi DEum

Jlis ve

usrat, non tamen id faciat eó mo-

ii s

hum

Ó , quó oportet.

In primo errore

verfantur illi, qui ad Religionem ve-

7077

niunt noninftin&u Divino, aut voca-

fidm

tià DEO tanquam Aaron , fed illecti

vf

blanditijs, aut territi minis carnisaut

Iif, qui i

Sanguinis &c. Alij veniunt fuá fponte,

3 Qu

fed querunt in Monafteris folam

i

u

commoditatem , ut qui forté in fz-

ltontn

ï

culo vixhabuerunt, unde vitam mi-

L [

fer& tranfigerent , jam in Religione

ädaboaon

meníàm bené inftru&am inveniant,

iromot

decenter veftiantur , & quodin fecu-

t m

lo nunquam obtinere potuiffent , in

t

Religioneinveniant ; hi tales plerum-

ttstt

ue, poftquam in Novitiatu omnia

ür, qui

mulatà quadam patientiá tolerà-

5 OUlüi('ll

runt, ad Profeffionem admiffi , funt

üUL, Q

feré omnium impatientiffimi , com-

n

muni vidtu & veftitu non contenti,

'S u

meliora & molliora eligunt,dele&an-

tur

L

I!

|

2) 45 GR

m

tur curiofitatibus , fuperflua & exem-

DT

prtiones quxrunt & affe&ant &c. in-

W.

genti difcipling communis, & gratiz

tlj

Divinz ac quietis confcientizjacturà.

)tïmum

De his verificantur lamenta Apoftoli

Idlïüïmu.

Phil. 3. Multi ambulant , quos fape

Cn$

T0 t

dicebam vobis , nunc autem

Atny.

dico, inimicos Crucis Chrifli,quorum

AUE TO

nis ipterritus ,

Horum DEus ven-

&t

zer ef , & gloria in confuftone: zpfo-

At

rum , qui terrena [apiunt - & cap.

ib

2. quarentes qua [ua funt, non qua

t n

Alij veniunt, utfint

3 Ef Chrifis.

nb

in honore & zítimatione hominum;

flnti«

& füo tempore promoveantur ad

n

officia honorifica,unde vix quidquam

tnt,

nifi promotiones , Cathedras , Mi-

Vi

tras &c. fomniant, veré diligentes

1t,in

vanitatem,& quzrentes mendacium:

m«

inter quos non raró etiam tales inve-

Qntni

niuntür, quiin feculo contempti,

toerie

viles, omniQue fpi: altius emergendi

j fnt

vixerunt , qui jam per ingreffum in

,a

Religionem viam fibi fternere ad ho-

yatiy

nores cupiunt. At quofru&u? non

hn«

alio certé , quàm ut diffipent & di-

Wt )

fper-

$) 44 Gu

:

fperdant fimplicitatem & humilitaté

.'Queaw

j o

Religiofam , & inducant in Monafte-

ria Szcularifmum , politiam munda-

st Bul

lum

nam , & alia idgeneris monftra : fe

ipfos veró privent omni vero folatio,

irbus ]

ut alia ingentia mala taceam.

Itti

- Onsi

quoque admodüm folertes effe folent

a N

in tegendis hiscé fuis intentionibus,

Jonmt

venient tamen tempora , quibus ni-

rodnes

^

'

miüm quantüm & ipíe hoc malo affe-

ipttat

Gus fentiet füam propriam miferiam ,

tyvin

& Religio defüper ingemifcet.

Alij

OT

veniunt carnis & fanguinis vinculis

U

adítridi, quorum tota feré intentio

Wt a

eó collimat , ut aliquando Confangui-

«t du

neorum negotia promoveant; ingen-

Prffit

ti propriz Salutis & difciplinee Regu-

mlj

larisdifpendio. Alijdeniqueveniunt

n

ex levitate quádam animi, & impetu

bur

lm

puerili , nefcientes , nec intelligentes,

tqun

uidfit Religioseé vivere. - Hinifival-

As mj

:

eferió inftruantur , plerumque uná

n lom

é praemiflis declinabunt, acin easdem

Vtentu

Keligionem & fe coniicient miferias.

Circaalterum errorem notandum

i

ïRCligio[

10

odo-

j

:

e[t Magiïtro-, DEum non quom

cun-

]ut(

|

|

& 45 G

Sïhümüiraæ |

cunque, fed veré quzrendum effe, id

"n

eft , iis conditionibus , quas in meo

lt

Novitio Bemedicfimo &in Exereitijs

T

Octiduamis pro Candidatis expotui

VUQ';*L'&D)

luribus.

Hisnotatis.

-T

Omni folicitudine inftruat, & do-

ts

ceat Novitium unum folum verum

As

Ü

Bonumtotá cordis intentione quzre-

Qyg.

1

re, illaveró folatoto animo execrari ,

uloife.

fugere, actimere, quz hoc eiBonum

irim,

T -

eripere valent, nimirum peccata & in-

t Mj

du&iva eorum.

Catera veró , quz

htl

DEus nonfünt, nectamen à DEO fe-

t

parant , in materiam virtutis conver-

tere doceat.

i

Implantandus ergo

n

omni ftudio & ante omnia Novitio-

rumanimis fümmus horror & odium:

lm

*

a

cujusvis peccati , etiam minimi, prze-

u

fertim deliberati, itautnulla res crea-

MeS

tafit, à qua magis abhorreant, atque

fivd.

z

áquavis minimá offensà DEI. Hic fi-

unt

quidem horror & odium eft primum

T

fundamentum ( poft fidem ) non fo-

fs

làm Religiofi ftatüs , fed etiam fiecu-

adürt

laris, quo non rité folidato , impoffi-

inite

bile eít, ut quis DEum veré quarát.

Afle

(

£ 46 Gs

