NU

lo

(

.8. Quid Magiflrro obfervan-

n

dum fit circa illa verba : zz Novitze

h

i

ter in anuo legatur . Regula , ut

tf

féiat, ad quid ingreditur ?

Í;nij

Cüm annus probationis inftitutus

Ti

fic, non folàüm ut Monaíterium Novi-

Qdf

tíum probet, an aptus fit , quiad Pro-

M )

feffionem admittatur , fed etiam uc

hum J

ipfe Novitius opere ipfo probet fuas

vires & animum ad vitam Regularem

ii

deinceps usque ad mortem ducen-

ndt

dam, hoc autem fieri nequeat , nifi

il

robé cognofcat ea omnia , quz talis

;iamirgi

eligionis, quam profiteri intendit,

H m

Regulz ftatuta przfcribunt , idcircó

r

Beatiffimus Pater mandat , ut Zer zxs

ml

—

amno pralegatur Novitio Regula, ut

l

CiAt , ad quidingreditur. Nonait,

us,miHS

ut Jegart ipfe Novitius , fed ut ei /ezz-

Pujtri

tur per ordinem bac Regula , quibus

verbis innuere videtur Sanctiífimus

j

j

Legislator , fe non exigere qualem-

Cun-

"T

4

l

5 ro4 Gs

at

cunque ledionem S. R egule , fed or-

dinatam & expofitivam , quà Novitio

qit a

declarentur omnia feu ad fübítan-

m pcrfc&

tiam, feu ad perfe&tionem vitzin hac

J did

mtr,

Religione fpectantia , hxcáue non

aliunde , quàm ex ipfo limpidiffimo

mbf

Ut

r w

S. Regulz *fonte effe petenda.

proinde Magifter huic mandato SS.

rv

Patriarchz noftri fatisfaciat. -

n

" Y

"R, Ante omnia Novitijs effe exi-

mendam peftilentiffimam illam , &

J

:

sls

Orco adeverfionem totius S. Ordinis

lo

prognatam perfuafionem , quafitem-

ltmen

poribus noftris ob circumftantiarunt

Ti

1

diverfitatem S. Regula obfervari non

"m $.

d tugm

poffit : pauciffima fünt , quz vel per

difpenfationem , vel Conftitutiones

tll

Pontificias , vel per NB. legitimam

tb vf

Confuetudinem füblata fuére , reliqua

"üendis

"itnimp

omnia in füó vigore perfiftunt , &

hanc ipfàm , non aliam profitemur,

r

uam olim SS. Patres noftri profeffi

1 Af

unt, quàque mediante ad tantam

W' t

fanctitatem emerferunt.

2. Implan-

M.

tanda eorum mentibus ingens S. R.e-

RUT

gule aftimatio , preterquam enim

D D;p

quód

WW) ro5 Q

f

l (

quód fit Spiritu Divino fcripta , certé

W

Q

51

continet abíolutiffiiam Evangeli-

l

At

cam perfe&tionem , certiffimedue ad

vhc

DEum ducit, ut vel ex folo cap. 7.

ii

conftat , in cujus fineS. P. contentà

At

lUf

inillo obfervantibus promittit, quod

N

mox ad perfectam charitatem DEI

l

fint perventuri : eft preterea difcre-

tiffima , Magno Gregorio teíte, qui

f

eam vocat djfcretiome pracipuam s

n

de his & alijs prerogativis hujus S.

Qï'üv?s

Regulz fusé tractans videri poteft

utt

Hzfftenus nofter Dz/g. Monaft.. lib. z..

TR

TrAGF. 3. f 4. 3. Docendifünt etiam

LEU

minimam S. Regule obfervationem

"n

vel transgreffionem magni facere,

IU

1

mET : N

non obftantibus quibuscunque di&ta-

Qmm

minibus , vifis vel auditis, videndis

velaudiendisin contrarium. Dehác

i.

curá minimorum fusé & folidé tra-

k

R,

Gans videri poteft Julius Nigronius

Prec

ipid

JIract. Afcet. 10. per tot. P. Lancicius

j ttum

Opu[c. $. c. 9. Scriban. Aed. Relig.

^. 3. €. 7. prefertim autem applicans

n

m

]

hanc curam obfervantiz Kegulari

um

Ó .

ex

quöd ,

Lezgna DifGipl. Magz;»jf. 64

& 106 GX

ä

ex quibus attenté perleGtis perfpi-

(s |

cuum fiet , quàm ingens momentum

vpatilim

in hác parte fitum fit.

4. Ipfa expo-

m ir(

d m

fitio S. Regulz facienda eft,non fubli-

mibus verbis & conceptibus , íed

pl

modó audientium genio & captui

n t

accommodó , accuraté & diítindté

fj A

Vil

declarando fingula , quz feu ad vo-

Curelto

torum , feu aliarum, precfertim magis

precipuarum obfervantiarum füb-

MI U

ftantiam & perfeQionem fpectare

.'ü]ten? li

videntur: maximé veró in hac expo-

)

fitione eó connitendum eft,ut diícant

Ái.llia

S. Regulam non modernis tempori-

hb

bus, íed moderna tempora S. Regula:

ts

accommodare, & practicéftudeant,

ürmany

quidquid agunt, ex fpiritu hujus fzepe-

PU

didx S.Reguleperagere. Pro faci-

din T

litatione hujus pun&di confülatur

At r

-Afcefis Poflbuma P. gnatij Clave-

tU r

f

nau,in quàtam in Elucidario S. R eg.

quàm in fübjun&o Tra&. de Obliga-

flffasinD'wi

tione Religioforum tendendi ad per-

XPiIinlS T

feGrionem , tam dilucidé omnia huc

"telati

Ípe&antia pertraGantur , ut fi juxta

Tervanti

,€a inftruantur Novitij hujus noftre

thocpa'

Reli-

|

$) 107 GR

M

Religionis , nullus dubitem, manda-

AU

to Beatiífimi Legislatoris egregie fa-

:'ïmpo.

tisfadum iri , Spiritumque Benedi-

-

&inum maximo S. Ordinis noftri bo-

V, H

no longélatedue diffundendum. In

—

nl

eundem finem plurimüm conferent

[5

Tract. Afcet. P. Anfelmi Fifdber de

TTE

Votis , de Vità Interná cum DEO &

nj

Converfíatione Externa. Iz/frui. bo-

n (l*

norum operum P. Baftlij Fiuckeneis.

D

Heffteni Rudimenta Monachi , e

i

Catechifmus Monaflicus. P. Wanner

vilbur

"dpic. Solit. dies s.

^

jund

Obfervatu tamen dignum cenfeo,

W

obligationes tam votorum , quàm

fb

aliarumrerumiin S. Regulá contenta-

i

rum , neque Aíceticé tantüm, neque

h tc-

folàm Theologicé , fed Theologico -

Nam

m

Afceticé proponendas effe.

|Qe

quod primum concernit, quamvis

j

optandum effet , ut omnes tam gene-

d

rofos in Divini rebus obfequijalerent

mü ad PCF'

Spiritus , quo velfolo Divini majoris

u

beneplaciti intuitu ad exa&tam omniü

obfervantiam incitarentur , quia ta-

u

men hocpaucorum efl; res incommo-

;;

L

6

do

f

i 108 G

do non carebit, fi tota inflru&tio

t

folà Afcefi nitatur.

Quid enim fi fe-

u i

riüs aut citiüs difficultatum horror

((

a

ï!

!

í

invadat animum , eoqQue perducat,

st

J

l

j

gt

ut perfeGtionis principijs , quze Afcefis

ei propofuit, fe conformarenon aufit?

Smä?onlm j

(j

quid, inquam , à taliexpectandum,

"

quàm,; fi tenerioris fit confcientig,

)

"p Qub

fcrupulorum labyrintho involvatur;

fj r

aut fi fragilis fit , erroneà confcientià

niqeA

eccet , fi veró laxioris fit animi,

ntmn, u

Afcefi penitüs fepofità, Theologizare

Jgrü

ipfus incipiat , aut illos Authores

t

confülat, é quibus aut non rité intel-

dniden

le&is , aut malé applicatis eorum af-

b

fertis , nil nifi venenum , totiusque

At

Aícefeos everfiva principia hauriat. -

tmum «

Quodfi veró relictà Afcefi dictze ob-

Msf

ligationes Theologicé folüm propo-

tihs u

nantur, boni forfían é tali doCtriná

ttds,

Scholaftici , fed mali Religiofi inde

m n

prodibunt: peffimé fiquidem agitur

Mf

cum illo Religiofo , qui pro vivendi

Y n

regulà Theologorum duntaxat pla-

tUtf

cita fe&ari conítituit, càm perfpicuü

|

&t

atro-

Qt etiam laxiffimnum quemqueP

num

tà

&) 109 GX

hi

(j

nüm inventurum, qui pro fe in Ca-

tlf

thedrá peroret. Quid , quód Mona-

DN

fteria non eó fine condita tuerint, ut

ï)

ht

in eis fola fcientia , quz inflat , fed ve-

!s

ra fapientia , id eft , apida illa fcientia

Quj

Sanétorum , quá fcimus , volumus,

i

!

?ä

& ipsó factó in finem ultimum tendi-

Cui

i,

mus , tradatur, & addifcatur.

lt

fini ut , prout oportet, fatisfiat, pri-

t

mas ubique Afcefis teneat necefsé eft,

titi

ita tamen, ut fana Theologia ei ubi-

p

que fübferviat, atque ab errandi peri-

w

culis immunem confervet. Jungen-

Ktint

da proinde in his materijs A(cefi Theo-

d

logia, & exutriusque principijs talis

mixtura conficienda , ut nec conícien-

t

li

|

tiz nimium conftringantur,aut inani-

t

bus fcrupulis occafio detur, nec laxi-

n

tatibus janua aperiatur , quod, fiun-

)&y'mï

quam aliàs , noftris certé temporibus,

f

fümmz neceflitatis effe judico.

r

;

Perfpicuafuünt , que /Eterna Sa-

OU

i

ientia fanCtiffimis füis exemplis in

exactiffimà inftru&ione Difcipulord

j

j

circa fingulas novz legis obligatio-

tias 4 veteri , diftin-

r

ä

s

m? , & differen

quen-

T E-7

85) r1o (f

|

quendo etiam obligationes füb pec-

vfitnt,

st

Ccato , ab iis quz merz perfectionis

funt , nobis reliquit: legatur veluni-

X'Umh l(

i

cus fermo prolixus Z4zzzb. c. $. 6. eó»

7. uttaceam tot parabolas aliasQue

wands

ginade

fententias in hunc finem prolatas.

-2 9. Quid Magiftro notandum &

?obispropü

faciendum circa illa verba: 4zcz£ur

«l

&i, ecce lex , fub quá militare vis , ff

r

7

I

potes obfervare,t

potes , liber difcede.

Jgredere, Jf verà nom

vl

E. Videtur mihi Beatiffimus Pater

quimi

hác fuà ordinatione imitari voluiffe

URT

Incarnatam Sapientiam ; dum enim

Dte

doan. 6. turbis & Difcipulis Myfte-

TOR

riumSS, Euchariftiz expofüiffet, mul-

af

tiQue audientes ex Difcipulis Ejus di-

bf

cerent: durus eff hic fermo, e& quis

attlil

potefl eum audire , indedue abirent

ia

retró, & jam non cumillo ambularent,

Aitcle

dixit JESUS ad duodecim: zzzquid

2

"i nder

ON

vos utltis Abire? oltendens, nil

Nüntur

fuà referre, (i abirent, qui fidem Ejus

d

verbis adhibere nolent.

Idem feré

'mdzgandw

faciendum erit Magiftro , fi modó fu-

Nümane

s fuis ex-

Pradi&ö S. Regulam Novitij

W

pofuerit,

-

£ nd GE

!

,

ofüerit, quà expofitione forté noa

]

hs

paucietiam jam Profefforum deterre-

li.

rentur, dicat eis liberà voce : »zz-

p

uid d vosvultis abire? quafi dice-

ii

ret: melius eft vos abire ad Szculum,

"

uàm nolle credere & obfervare, quc

Vinl

vobis proponuntur; hác enim ratio-

m

ne Religio liberabitur à gravi malo,

^ií]

& vos forté ab eterná perditione.

fily

Cauté nihilominüs agendum, ne te-

nellis animis tentationis fiat occafio ,

jUm

quod pro ipforum , & Religionis bo-

v

no decretum eft.

1 «t

Praterea ex his verbis S. P. colligo

Mie

rem notatudignam: ut videlicet Ma-

Lnil

ifter in füo cum Novitijs agendi mo-

id

do talem fe exhibeat, ut aperté fciant,

eum nihil fpe&are aliud, quàm Reli-

vquk

It

ionis & animarum fuarum bonum,

ru,

fibique liberum effe omnes difficulta-

WM

tes pandere, quasin vità Religiosà ex-

j tl

1ó cafu in-

periuntur , aut metuunt :

[0)

Vs

figni prudentià opus erit

E

lerterdue

j

indagandum,ex quo fonte hi terrores

"T

promanent , ut apto remedio juvari

M

'no-

poffint. Ubi tamen preprimis

tan-

f

t

) I12 Q*

ttándd, ut cum omni finceritate, & per

g

motiva füpernaturalia procedatur,qui

qiomt

enim blanditiis, promifTione meliord,

iil

fbe promotionis &c. Novitios ad vitz

s d

'Keligiofz moleftias ferendas animare

jl fpü D

"voluerit, nz is manifeftz ruinz Reli-

enidi

gionis & animarum cooperatur.

ulimr?

-.9. ro. Qualiter intelligenda &

p at

pra&ticanda illa verba : /£ adbuc ffe-

DETTIUT

£erit , zterum probetur in omti pa-

i m

EZEZEZA ?

05

E. Beatiffimum Patrem voluiffe

ial

admonere Magiftrum , ne folis verbis

n

fuorum, aut factis externis fidem ad-

istS.

hibeat, veràm etiam intima probet.

n

Atmit

W)

Erunt fortafsé , qui explanatá fibi to-

lt Bnt,

tà Regulà cum omnibus obligationi-

t Quit

bus fübftantialibus & perfe&ivis, ver-

vindndi

bis ampliffimis dicant, fenon modó

stnlsion

[e)

itare,

dedifceffu é Religione nihil co

NT

fed ad hoc & multó plura ftri

C

Y

iffimé

l

x,:.

AE

cuftodienda effe paratiffimos , qui ta-

l

t d

3men vix ad Profeffionem admifli, alia

X OC

l

'omnia a&titant, & quafinihil unquam

JUUS

de vità vereé Religiosà audiviffent, ad

nc

T

V

-maj orem libertatem afpirant &c. hi

3f

illi

$O r GX

u

illigemitus &c. Preclariffimoin hàe

m

parte documento nos inftruxit Divi-

| »Iiüm)

nus Magifter: poftquam enim Petrus

$um

loco fuprà citato quxrenti Chrifto ,

fs

num & ipfi abire vellent , nomine

nl

omnium refpondiffet: Domize ad

(

uemibimu? Verbavite eterua ba-

m

bes , C nos credidimus , && cognovi-

ALf

0is , quia tu es Chriftus Filius DEI.

m'/*;.

His di&tis tamen nequaquam acquie-

uf

vit JESUS , fed mox repofüit: zozzé

Eeo vos duodecim eleg1, & ex vobis

Y

ml

unus Diabolus eft ! dicebat autems

fübjungit S. Evangelifta, fwdam 5i-

p

snonis IfCariotem: bicenimerat tra«

li

diturus Eum,cum efet unus ex duos

((

decim. Quitamenífcelus füuum eouf-

13

$ue fimulandi arte coram reliquis

Ti

k

Apoftolis contexit , quousque Sacer-

dotio initiatus fuit.

Ne ergo unus

i

jiti

75

aut plures inter Novitios diaboli fint ,

metuque dimiffionis é Monafterio ,

)ul

aliisque motivis fallacibus, omnia fe

CIFMH

cuftodituros promittant, iddue etiam

u i

fimulatis quibusdam externis operi-

i

non ac-

Ó

þus confirmare nitantur ,

quie-

D

i

HO n4 GE

J fjl

quiefcat Magifter verbis quantumvis

compofitiflimis , & operibus fecun-

«5,it

mvl

düm externam fpeciem fanGiffimis,

fed interiora quoque exploret, qua

Lt

sqinone

haud alio medio facilius agnofcet ,

quàm per exercitium patientiz tefte

sum(olin

sit,Dono

Ecclef. c. 24. quoniam in igne proba-

£ur AUYHm , Cf Argentum : bomines

nt) quæd

verà receptibiles im Camino bumilia-

ts i

£iouá. Etfatis oftendunt , quz 5. P.

nim) p

€. 74 ET. 4. Adducit.

um

Porró hzc probatio maximé con-

um

fiftit in füpra expofitis quatuor con-

uidfitt

ditionibus , quas, qui ad amuffim ex-

l

tunts,

everit, multà certé patientià opus

d rv

d

abet, faltemin initio , quousqueper

iv Divin

bonos habitus virtutum , difficulta-

gim,

tes tollantur.

RU

Item probari debet quoad obfer-

Ra nterm

vantiam votorum & S. Regule, licét

m Q

enim nondum vota emiferit , aut Re-

W. m

gulam profeffus fit , debet nihilomi-

(rihs

b

nus in Novitiatu dare fpecimina fux

lial

|

Vl

poft Profeffionem conftantiz, & certé

itislbo

peffimé ageretur cum illo Novitio,

X verb

qui votorum & Regule obíervan-

d

tiam

i n5 Gu

"Ity

tiam , folà eorum intelligentià con-

j&[m.

tentus, ad tempus usque Profeffionis

ï»!ulmgj

differre vellet: tum quód talis directé

Mp

agat contra finem infítituti Novitia-

i,

tüs, qui non eft alius, quàm ut Novi-

Ti t

tius non folüm fciat , íed opere ipsó

Vrl

probet , bonosquehabitus contrahat

L

eorum , quz deinceps totá vità agen-

77

da erunt : tum quód hoc modo f&

tl

aviffimó penitüs deficiendi , quin

3

gternüm pereundi periculo expo-

ia

nat, tam ob malos habitus vehemen-

Qt 0

ter ad affueta, etiam poft emiffa vota,

[n d.

inclinantes, quàm ob imminuta au-

i

]

xilia, & provocatam juftam indigna-

J

tionem Divinam , ob tam craffum

U

;

negle&um , aut plané faltem inter-

pretativum contemptum tot gratia-

li

j

rum internarum , & occafionum ex-

at

ternarum toto tempore Novitiatüs

r«

ADEO, tam liberaliter conceffarum.

]u

Chriftus TESUS ut chariffimos Difci-

i

pulos ad futuros Evangelice predica-

u

tionis labores aptaret, non fatis ha-

N

NO,

buit verbis duntaxat , & monitis etfi

j

fan&tiffimis inftruere , fed infuper

t

emnium

.

)

p

*

$O n6 G

J

omnium feré externarum 2rumna-

istmm)

rum fuarum , fatigationum , famis,

ag

fitis , oblocutionum , perfíecutio-

vlj at

num &c. comparticipes & focios ha-

ii

bere voluit, quó fa&ó egregié confir-

apnum

mavit, quz huc usque dictafuére.

pl

-2. 11. Quidtandem Magiftro ob«

m

fervandum circailla verba: e?:/f ba-

4 inirur

bit4 fecum deliberatione ,

promiferit

i pöüa&u

Je omnia cuftodire , ef cunéta ftbi im-

vl

perata fervare , tunc /ig/äipiamr 125

alb

Congregatione ?

a lm d

' E. I. MentiSanGiffimi Legislato-

a a

ris hisce verbis declaratz admodàüm

a tf

coriforme videri, fi circa finem anni

vedentar

probationis Novitio tempus aliquod

a ld

detur, quo fe ipfum accuraté difcu-

vatePrj

tiat, & quafi de novo de vitz füz fta-

tu decernat.

Videtur id obrationes

tijssa

Tytment

*«0n contemnendas confültiffimum.

qUque

I. Quia rari fünt , qui tam fincero

i,

& puro foli DEO perfe&tiüs ferviendi

Vfione.

motivó Monafterium ingrediuntur,

?» UMOI

ut non quandoque aliquid fcoriz va-

Ym ve

nitatis autalterius confiderationis fx-

&dum

cularis ïxdhærcat : àb his fcor

ijs No-

vitius

W u

$8) 117 G8

Ms

vitius commodifífimé fe hoc tempore,

]

li,

utpotemagis jam illuftratus, & inten-

ktun.

fioreDivini amorisigne, utifüppono,

X

i.

accenfus, expurgabit, ut velut aurum.

tnundiffimum,in die fpiritualium fua-

.

(j

SuctmdioiaMspqe 1 ccuqult

rum nuptiarum coram Divino Sponfo

?

compareat. 2. Quia contingere po-

j

/

lt

H

teft, & plerumque contingit, ut No-

vï//!

vitius poftactualem experientiam vi-

|

!Il

TT

t* Monaftice longé aliud de eà judi-

cium fibi efformet, quàm fibi forma-

verat, dum À Sxculo ad Novitiatum

at

venit: zquum proinde erit, utficut

min

venienti é6 f:eculo ad Novitiatum an-

"ifn]

tecedenter dabatur fpacium delibe-

fl

u

randi, illud ipfum modó quoque de-

tur ante Profeffionis emiffionem, eo-

J

(

Que magis, quó de fa&to majorem &

experimentalem cognitionem habet

|

TUf

eorum, quz pertotam vitam actitan-,

HCCIOI

da erunt.

. Quia etfi fortáffe

há

r

q.

J

j

difcuffione nihil fubftantiale retega-

!t

tur, nihilominus Novitius in cogni-

(

tionem venire poterit quorumdam

L

1

defe&tuum , eorumqQue emendationi

)

)N

oné

i

adhuchante S. Profeílionis emiffi

T

*

$

CT.

:

m ns G

forshi

férventiüs incumbere , quiforfanhác

d t

omifsà delituiffent , multarumque

gratiarum in animam influxum retar-

zf u

.

3ibt r

dáffent. 4. Quiahocmediorefricabi-

tur memoriaeorum, quz per decursü

fmlS A

aJ;ex

tatandit,

Novitiatüs ab optimo DEO interné,

& externéperlibrosinftru&tiones&c.

intlbo:

at

ei collata fueró, multamque laudis

Divinz & gratitudinis materiam mi-

vt al

niftrabunt.

uf

fl

1lainde etiam cre-

fcetaftimatio Bene

m

cij vocationis, ex

m Dv

imriba

quà alij infignes effectus promanare

folent ; cüm certiffimum fit , quód

snrde

tX

amor prefsó pede zfítimationem rei

fequatur , amor autem, in cujus cor-

T Quifr

iptr$]

de fedem fixit, magna operari nun-.

quam definat.

t [LA

:

fntmfinm

Ex his aliisque rationibus hanc

difcuffionem nunquam omittendam'

atl

ttbrnh

effe exiftimo , maximé cüm S. Patris

verba fint fatis clara, quibusmandat,

NRN

Md

ut omnibus ceteris jam in effedtum

dedu&tis , antequam a&u füfcipiatur

EU

Tüüs

Novitius, habeat fecum deliberatio-

nem.

"DOA

2

'.chfüon

Praxis

LÀ

$) 119 G

füühät |

Praxis hujus deliberationis , falvá

Iümäu:

meliori , fequens effe poterit.

Cir-

T.

ca finem undecimi menfis , in No-

V.

vitiatu exacti , aífignetur Novitio

(

unus aut alter dies commodus , quó

lr

fe occupabit, ut fequitur. 1. Detur

Ontt

ei meditatio de beneficio vocationis.

; laudffs

2. Meditatione peractà humillimé fe

AT

conferet ad füpplicandum Divinz

u

Bonitati pro illuftratione fupernà ad

i

fe ipfum , Divinamque circa fe volun-

AW

tatem rité agnofcendam.

3. ACtua-

lis dein reftexio inftituenda precipué

j i

;

ntm t

circa puncta fequentia:

Ia.

- I.Quófine adReligionem venerit,

TIU]-

eique per S. Profeffionem incorporari

velit ? II. An &quanti zftimet voca-

ht

tionem fuam? NB.Notet Magifter tan-

m

tam ac talem Novitijs inplantandam

Durs

&tolerandam effe eftimationem pro-

ii

prie vocationis & Ordinis , ut tamen

m

nullus alius Ordo ab Ecclefià appro-

batus defpiciatur, fed cuivis con-

T

gruus honor deferatur , ita, ut cum

n

D. Bernardo unum quidem Ordinenr

Profeffione , czteros veró, nulló ex-

D

ex-

*

is) 120 (2

charitate fincerá - com-

excepto ,

j

plectatur.

IIl. An veré ex animo

ilipton

& füperomnia exhorreícat quamcun-

d od

ue offenfam Divinam etiam levif-

thfertunt

mam ? hoc eít primum fundamen-

ipt, d

tum,

u

od nifi valdé folidum fuerit,

um oDf

tota

P

erfe&ionis fabrica corruet ?

jtittüt à

IV. An dulcefcat ei DEus , & qux

r

n Cruos

DEI (fünt: Oratio, Meditatio, Sacra-

menta, Officia Divina diu noctudue,

eonvett

Le&iones,& Adhortationes Spiritua-

h &C

les&c. V. Anea , quz Difciplinz

fs charie

Íüunt, amet , & obfervet ex animo:

ts um

non ex formidine pene , aut alio

dper,

refpectu , íed ex virtutis amore?

leati I

VI. Quam refolutionem circa fe fen-

atf

tjat, circa Spiritum noftre Religionis,

em? Y

qui eft bummzliari & obedire femper &

FU

ubique, & in omnibusinftar parvuli,

ex motivo füpernaturali , cujuscun-

ii YIT

Tltulnls ,

ue fuerit etatis, & five Sacerdos,

Vrf

í

ve Officialis , five quiscunque de-

ROR

müm fuerit. Hocpun&tum eft magni

ä

Qpl

momenti.

VIL . Qualiter fe affe-

us

&um fentiat, dum à Superiore, ve

t quog.

W

OETIECA

j [

alio quocunque corrigitur? VIIL'An

U |

obligationem votorum

tendendi

l

ad perfedionem , ftabilitatis , &

jamksïf.

obfervantie S. Regule fàtis intel-

il

Ij

ligat , & quas circa iftorum perpe-

tuam obíervantiam difficultates ex-

Q

eriatur, aüt metuat? IX.

ua-

T

iter circa curam minimorum & amo-

0 f

rum Crucisfe affe&tü fentiat? X. An

Xf

D

in converfatione fuá fit facilis & pacià

RU.

ficus, & Confratrum füorum defe-

J

La

Gus charitativé füpportet? an verdj

alios cum impatientiá obfervet , in-

T

dignetur, & ad contentiones propen-

j arrïg.':?

deat? XI. Qualiter fe affe&tum fen-

j

T

tiat erga fuos accufatores apud Supe-

ii

riorem? XII.

ibus maximé ten-

T

tationibus & pafít

a

onibus fit obno-

ymi

xius? XIII. Anfentiatin fe amorem

IE

y

i

folitudinis , fugiatdue quantüm in f&

g

eft, confortium Secularium , & in

at

ecie, anliber fitab affe&u & curis

yvim

;

onfanguineorum? XIV. Anplená

TT.

fruatur animi pace, quiete, nihilque

j

fit, quod animum cruciet vel àffli-

n

gkatitï

1F

4. His

& r22 GR

; 'Hisomnibus accurate, finceré,

& quir

& (ine ullo fucó examinatis , notet

furo t

circa fingula fe affectum fen-

g o

qualiter

tiat, eaque candidiffimé cum fuo Pa-

mexum

tre Spirituali conferat , deliberet ; de

erttit

remedijs confültet &c.

.

netu hoc

$. Si omn

ibus collati

:

s Divina vo;

g

catio apparuerit, dentur eiprepara-

b

toriaproximaproProfeffione,dequi-

ilcyn

bus agam DEO dantein meo Nov/;o

t Dus

Beneditfino , & paucis infrà in.fine

YT

hujus op

ufculi.

.

TA

02-

Cüm S. P, verbisillis :

babi-

FT

24 fecum del.

über

H

Atjone , mox fubjun-

ttmüsad.

erit [e ommia cuflodires

Ltermin

at: fz promt

e cunitafibi imperatafervare, cene

Duda.

feo Eundem prater reflexionem No-

BAR !

witij, dequà in precedenti refponfio-

ln

gpe a&tum fuit, exigere, ut Novitius

]

M

antequam füfcipiatur , alteri adhuc

i

examini fübijciatur ; interrogeturque

fttmori

de omnibus ad futurum vitz ftatum,

-

uem proHteriintcndit,fpc&antibus,

*.um)c

atque hác ratione via precludatur

"n

emnibus illisincommodis, quz his

d vet

omiffis tam ipfi Religioni & Monafte-

u lfhlm

rio

— $) 123 G

t

rio, quàm Períonz taliter profeffze

us

nm

futuro tempore; quando aut nullum,

t

aut certé plurimis difficultatibus in-

t

us

innexum remedium poterit adhiberi $

evenire poffent. : Ne autem exifti-

metur hoc effe adinventum hominis

Tiv

m

privati, & hoc ipfo utres minoris mo-

menti parüm attendenda , videatur

ii

de hoc pun&ó, SS. Pontificum confti-

VT

tutionibus firmató, fusé tractans Le-

o

zana Que[f. Regul. c. 24. P. I2. I5.

i .

24. €c. ubinon folüm de recipiendis

ad Novitiatum, fed etiam de admit-

qia

if

tendis ad Profeffionem fermo eft , uti

in terminis habetur z. r 3. €7/.

^Af

1N

. Punéta hujus examinis ad fe

«

quen-

tiareduci poffe videntur.

T

VU

I. An totó corde eligat hunc fta-

tum ? IL An ad hanc refolutionem

ydhüe

faciendam .non moveatur motivis

m

temporalibus propriorum. commo-

t

dorum , honoris, refpe&ibus paren-

mbïfx

1

tum , confanguineorum &c. íed

dudæl

omninó liberé absque metu,, violen«

us

tiá, verécundià egrediendi &c. fta-

jj

tum iftum ample&tatur? III. Annon

T

iF2

laboret

d) 124 (ä:&

« qulii

0 C

laboret aliquo morbo occulto , aut

alio imped

imento Canonico? Monea-

p

tur,quód

fietiam emifsà Profeffione

ial

defeétus fübftant

ialis, quijam

r |

aliquis

tempo

re Novitiatüs talis fuerit, de-

'mprædi&i

te&us

fuerit , Profeffionem fore nul-

titd

lam , tal

iterdue cum eo proceden-

prætem:

dum, q

ualiter fi adhuc Novitiatüs

tn, if

lle defe&us innotuiffet ,

tempore i

syeuil

a&titatum fuiffet , preterquam , quód.

d o

dl

ipfe, fidolosé vel malitiosé ejusmodi

efe&tum occultaverit, fe ipfum gra-

t$, qui

vis pecca

ti coram DEO reum con-

fl r

IV. An füfficienter cogni-

ftituat.

fbiprel

tas habeat obligationes tam fübftan-

&ib

alias , faltem magis pre-

tiales, quàm

yferr,

cipuas , quo

ad vota, obfervationem

tnlctá

S.Regule

?

Hie jubentur edifferere,

uibus

bamultipl

in

fingulorum fübftantia &

od

erfe&tio confiftat, ut omne erroris

ericulum evitetur , cüm multi pu-

W. qi

Quqo

tent fe ifta intelligere , quitamen ab

tonint

eorüm intélligentià maximé abfunt,

t

& nefcio , quàm iheptis principijs &

tqllerew

perfuafion

ibus circa has materias.la-

Si erret , inftzuatur folicite,

qu

þ'orggt.

*

«

ne

LOBPTEC

ne ulli impofterum excufationi le-

! m"

cus effe poffit.

Occafione voti

f

aupertatis admoneatur , ut faciat

$m |

difpofitionem de rebus füis , fi.quas

Wa

l

M

habet. V. An paratus fit omnia,

U

|

in przedi&tis obligationibus contenta,

Itl

Yi

usque ad vite finem cuftodire? &

reterea cun&ta , quz non funt con-

ts

tra, infrà , vel fupra Regulam , fibi

if

|

|

I

imperata fervare , etíi in Regulà ex-

gui

licité non contineantur , hic enim

SRM

eft fenfus proprius verborum SS. Pa-

np

tris, quibus exigit, ut Novitiusnon

1 (

t

folüm promittat fe omnia in Regul

fibi przle&tà cuftodire, fed etiam cun-

j

€ta fibi imperatafervare , qux verba

n

pofteriora non poffunt intelligi de

T

f

explicité contentis inRegulà, ne ver-

ba multiplicentur fine neceffitate , ac

hl&

proinde accipienda fünt de ijs omni-

TU

d

bus, quiad Regule obfervantiam

p

i

quoquo modo ordinantur, modà

]u

Unde ob-

non fint fupra Regulam.

jl

temperandum erit Abbati volenti

tollere v. g. abufum aliquem , feu ut

oce nominare volunt,

d

-.aliqui palliatà v

con-

f

Ti

A 126 (356

confuetudinem , Difciplinz regulari

jronum

adveríantem, etfi expreffis verbis illa

gjsobcine

angulo

in S. Reguláà non inveniatur prohibi-

ta &c.

His addi poterunt quzdam

ilem qi

particulares quzftiones v. g. obfer-

(xptona

vantias quasdam fpeciales talis Mo-

fuocad

naíterij concernentes.

jpgito,

Forma hujus examinis effe poteft;

us Nv

fi duo trésve de Conventu eligantur,

nbuy4 $j

qui przedicta Novitio proponant , re-

t tf

fponfaQue ad fingula fcriptis notent,

tommend

& defüper quafi inftrumentum con-

dbl

ficiant: vel poteft4 Novitio peti re-

viciend

fponfio in fcripto ad fingula. Hicpo-

quitaf

érior modus forté in multis locis

torpori

confültiüs adhibebitur ob variasra-

felion

tiones, quas facilépenetrabit, qui

f aiquo

Omnes circumftantias perfonarum,

n

l

0 cl

]

& temporum maturó

M tv

locorum raverit.

judició pondef

hr

3. 3. Omnibusillis, quzin duabus

t m

mox przmiffis refponfionibus allata

li q

funt , in effe&um dedu&tis , mandat

COf

SS. P. ut Novitius ad profitendum

DH ,

admittatur: zz/7c /cibiatur im Con-

Conditi

li Re-

grcgatime. Ic.ic']ue- ex laudabi

ligio-

difntiau

iO 127 GR

ïïtgnizri |

ligionum confüetudine , quz vim Ie-

tv

gis obtinet , przvià deliberatione &

Wolj

'conclufo Conventüs. feu Capituli,

ln

b Uf

faltem quoad majorem partem in fü-

Íceptionem — Novitij confentientis.

iij

In hoc actu potiffima cura incurnbit

Magiftro , ut Conventum de omni-

J

bus Novitij qualitatibus & conditio-

m

nibus 4 SS. Legislatore requifitis fin-

Il .

Ri l

ceré, & (ine ullo refpe&u informet,

Ut

commendando videlicet habiles, in-

t n

|

habiles autem, quantüm in ipfo erit ,

yn.

Informatio ifta circa fe-

rejiciendo.

iy

«uentià facienda eft ,. 1. Circa vires

u'; hi

€orporis ad ferenda communia onera

TATl

Religionis." Ubi dicendum, anlabo-

i

ret aliquo morbo incurabili, conta-

rin,

c.

defe&tu oculoruni &c.

giofo

OYf

:2. Circa vires animi , ingenium , ta-

lenta, aptitudinem ad ftudia. | 3. Cir-

p

:tà primam conditionem , .an veré

adit

—

DEum quaerat. 4. Circa fecundam

mandit

conditionem , an folicitusfit ad opus

d

DEI.

j. Circa tertiam ac quartam

7

conditionem , an folicitus fit ad Obe-

j

pprobria fecundüma

-digntiam' & o

]*

iF 4

pun

f) 128 Q

g, df

pun&a i^ fuperioribus annotàta.

uj o

J'ideatur nofler Reverendiffimus Phi-

hemen

J[zppus Francois Diret. Mag. Novit.

d. $..

2. . Theref. de Vi

dsirtt

um

perfect.c.14. Lezana Difc. Monaff.

Turbit

CAp. UF. n. 17. Finc. Negro Sonora

eus

£uba Clang. $. Ápag. 150.

Inter caufas non admittendi Novi-

mahtio

p

tium ad Profeffionem numerant Sta-

ii min

tuta noftrz Congregationis Bene-

di&tino Salisburgenfis, fi (it curbulen-

q r

tinfoe

ti ingenij , Declar. z2 cap. $ $. $. 6. ijs

Im, w

verbis :

Ingeng turbulenti bomines

totviciu

Ad Profeffionem mom admittantur,

if

pravt (

etf aljs qualitatibus praditi. Quia

tamen morbus iíte forfan non omni-

Vident

bus Magiftris Novitiorum fatis per-

ul

Ípe&tus eft , pro complemento hujus

ürir,

bifen

refponfionis addo, qua Zelofus qui-

dam , &rerum expertiffimus Afceta

lii

fcri

ul

ita:

pto confignavit , verþa illius funþ

ii

Cf 1

Paffim experiuntur vitz fpiritualis

"Magiftri, quàm dolendos effe&us in

dicne

füorum fpiritualium filiorum vel filia-

Orney

ani-

vrtd

-r,um mentibus Prodqcat turbatio

mi,

£ 129 GX

w

mi, difficilis aut fiepé impoffibilis fa-

hii

natu , eó quód omnia fana ultró &

vehementer refpuat ; .de hac ergo

dioj

m

disquirendum , quid fit, unde fit , &

j

quz remedia contra?

ln

t

Turbatio itaque eftobícuratio ín-

telle&tàüs , & voluntatis vehemens

1N

vinculatio per aliquam paffionem

nj

ravem, eftque duplex , una natura-

1

s & minüs malitiofa ,. licét forté

lw

n

squé periculofa , quz alicui accidit

ob infolentem., improvifumque ca-

l

77

Íüm, uti fi fübitó in publico ingens

convitium vel confufio , vel aliud

MW,

(u

grande damnum aut lxfio non prz-

(tie

videnti accidat : altera diabolica,

! PCT

quaz ultró affümitur , excitatur & re-

Yj

tinetur , qualem hábent invidiofi ;

vindicativi , furiofi , zeftu iracundiz ;

i

(X

libidinis, vel obftinatione animi , aut

ultroneá triítitià: poffeffi.. Vocavi

j

—

diabolicam , quia mali Angeli pec-

cahtes in Czlo; cumfomite peccan-

ii

*,&Usfj

di caruerint , econtra in gratiá creati

omnem inclinationem ad bonum,

i

i

perfc&amciue. intelligentiam: habue

fij

j

rint

—O£8) n6 (

s;l

tint boni & mali, & quód impoffibile

fit ac perniciofum , non velle fübjici

pepes

Creatorifüo, tamen nolebant confi-

(endis

(a, o

derare , & per voluntariam inconfi-

derationem re&i & boni errárunt &

dreuti

qtfülton

peéccárunt. Sicquidamtriftes & ira-

cundi nolunt attendere & confidera-

tnanp

DiDo

re ea, quz ipforum veltriftitiam vel

iram lenire poffunt , fed iftis omnibus

commif

ettiattm

é memorià , imaginatione & intelle-

&u, & attentionerejedis , non audi-

done

tis , non confideratis, non attentis,

m enyf

ultró affumunt penfitantjue. omnia

ss

fe magis amaricantia , defolantia, vel

ts&e

indignationis füfcitativa, & hxc tur-

tiris,

batio & potiori ficuti pejor, fic pericu-

lh

&delicati;

lofior eft priore naturali , peffimum-

Que fignum , & quedam fimilitudo

tiinot

cum obftinatione damnatorum , feu

yrntob

inflexibilitate. '

PVR

Caufà efficiens utriusque eft prz-

itün

dominans aliqua paffio , vel peccati

Qmyfs

pzna, veletiam malus habitus val

At

intenfüs.

À

d&

d

Guf

Quoad: primam caufam patet in

O

nditore

gr;ïviten læüs : pr;defa&is »gra

L

mento

tü"si

$ 131 GE

mento , ingenti infortunio , veletiam

:

inexfpeQtatá fortuná affe&is , velaffi-

o

:ciendis , quibus cafibus ira, verécun-

wj

dia, dolor, metus , triftitia,gaudium

i

alterant intelle&um & voluntatem,

SEp.

ut fui non fint compotes.

uoad fe-

tf

cundam patet in dereli&tis à Domino

um

DEO obgrande peccatum voluntarié

D

commi(fum ; hi enim plerumque in

tl

czcitatem rationis, & voluntatis in-

m

durationem incidunt.

Quoad ter-

ttth,

tiam caufam patet in libidinofis , in-

: n

-

»vidiofis , fcrupulofis, fui fenfüs tena-

Nv

cibus & cervicofis , in confüetudina-

r

rijs varijs, in melancholicis , in am-

D

bitiofis, vindicantibus,impatientibus,

Ínir

'& delicatis, omnia afpera averfanti-

J

bus,in occultéfuperbis &c. &c. ubi

l

pravi habitusper frequentes actus ra-

dicati inclinant ad fimiles , perquos

ln

du&ifunt , impediuntdue rationem

,peccaü

cognofcere

svl

|

aniora.

& VOluntaf:em ampleGti

"

- Caufa materialis eft-actuale prz-

dominium

parefü

pravæ 'Paiïionïivs ycl habt-

j

tüs.

m

1Fé

Caüfä

à) 132 GE

mfjiä,velti

Caufa formalis confiftit inipsà tur-

iav J

batione feu obfcuratione rationis &

voluntatis ligatione fecutá, feu ortà

diten

sjb

& natá , refultante ex predominio

"

prafato.

fgdi,i(üb,(

4

Caufà

fiülróq

finalis eft fpurius guftus , quä

fibi videtur fentire corruptus anima

trfhied

lts g.

palatus in fuo alienoque malo.

D)

' ,

?

Effe&tus funt varij , ijque pe

flimi,

p

