tur, Dei beneficia recognoſcantur &c.
Maximéè verò conſideranda eſt illa in-
*I2 habi-

196 Mleditationes
habitatio, quâ Chriſtus Dominus

non tantùm modo ſpeciali per gra-

tiam, vel aliquando per gloriam, in
Cordibus noſtris eſie dignatur: ve-
rùm etiam in SS. Altaris Sacramento
corporaliter & ſubſtantialiter ad nos
venit, & in nobis habitat. Hic non-
nihil ſubſiſte, & tantum dignationis
beneficium accuratiùs expende. Hinc
ulteriùs progredere: animæ per ejus-
modi epitheta propterea in memo-
riam revocari tam ſublimem ſui con-
ſiderationem, ut exinde memor ſuæ
dignitatis, incipiat averſari hæc infe-
riora, terreſtria, & caduca, quibus

veluti pulveribus ſordidatur; præci-

pué verò ſtudeat emergere è volupta-
tum cæno, & ſervitute, vinculisque
peccatorum eripi, per quæ quodam-
modo & profanabatur, acindigna red-
debatur DEI præſenti? &c. Quis
enim non horreat animam ſuam- im-
puritatibus contaminare, polluere
gravioribus ſceleribus, cùm cogitat
lam eſſe Civitatem Sancti? illius
utique Ssancti, qui non introibit in
ani-

en
rlerd
,onore!
Lerne
enDbl
ronnnen
nnenmnn
Dummehen
re
inin n
in ois!
iclinen
nmnn
n
3
y uli
llat an
Airnul
faplrin
Uumnenki
Uhnlenun
umomnen
tmütenen
olgern
bmn te
et,
istem

bDominn
lher gre
Unm, in
lnum ve.
8 Dunrer
iAteran
1t. HMenmn
N donutont
Penae Me
mpreft⸗
Gd meno
menſhon
hdenenole
Nlnikee
An,
, RM
elpofhtr.
herlugte
e notknn
iigure.
. s
umwi-
luere
mn coditat
6 Uins
mnobitin

ul.

bræparatorig. 197

animam malevolam, neque habita-
bit in corpore ſubdito peccatis. Si
conſiderat ſe vocari eruſalem, id eſt,
Viſtonem DElI, quomodo non execra-
bitur omnem peccati immunditiam-,
omnem animi impuritatem, ſiquidem
ſoli mundo corde Deum videbunt ²
odalrecogleet ſe à DEO appellari
Filiam Sion, illius utique Son, quæ
ſurſum eſt cujus fundamenta nil niſ
prætioſiſſimi uniones & margaritæ,
quæ tota ex auro mundiſſimo ſimili
cryſtallo, quæ neque ſole neque lunò
eget, ubi nullæ tenebræ, nulla nox,
quippe cujus lucerna eſt Agnus ille
imaculatus, candor lucis æternæ, &
ſpeculũ ſine maculà. Si, inquam, hujus
Filiam appellari attendat, quomo-⸗
do non omnem ſtipulam-, omne fæ-
num, omne lignum, hoc eſt omnem-
vanitatem, omnem humanum reſpe-
Rum omnia terrena, ſupra quæ hacte-
nus ſe fundaverat, abominabitur ²
quomodo non tota in charitatem-
DEI exardeſcet? quomodo non omni
ſtudiò puritatem animi & corporis
*I3 pro⸗

198 Meditationbs
procurabit? quomodo non totam-
ſe in ſinum divinæ gratiæ conjiciet, ut
ibi tuta ab hoſtium inſidjis nullà ten-
tationum vel tribulationum caligine
obſcurari ampljùs poſſit?
Piunctum II. Conſidera, à DEO
imperari animæ ad Deum reverſuræ,
1. Conſurge. 2. dolve vineula colli tui
3. Excutere de pulvere. 4. Iuduere
veſtimentis gloriæ. y. Sede. Pecca-
tum enim, & amor mundi, 4 quo
anima ad Gratiam & amorem DEI
converti debet, facit primò, ut pe-
des animæ, qui ſunt affectus, robore
divinæ gratiæ deſtituti, non poſſint
hominem ſuſtinere erectum, ut vul-
tus ipſius & intentio ad DEum erigan-
tur: ſed neceſſariò collabuntur, fa-
ciuntque, ut homo in iſtis infimis ja-
ceat, abijciatque ſe ad ipſorum quo-
que brutorum turpiſſimas volupta-
tes. Secundèòè, detinet hominem li-
Satum proprijs iniquitatibus, præſer-
tim ubi illæ in conſuetudinem tran-
ſiérunt: ſibi ſervire, inquit Seneca
(id eſt proprio amori, & concu-
* piſeentijs)

ehe
6) N
ider —
nnOA
1,EMen
Nrud ei
mhorlin
Cin ruſt
Donneztͤ
ed
iintin
elenr n
üeden
ſoerüärn
m gril
Unun eint
Mrllauan
leneu,
chencn,
lynn, I
r e
umbori
Wan Glo
Pnſu
it, Trdit
, ga

præparatoric. 199
umtotm piſcentijs) graviſſima ſervitus eſt:
dnſcet, tum quia per illam homo incurrit ja-
eten. turam non tantùm cæleſtium bono-
onmtlie rum, & libertatis filiorum DEI, ſed
1non rard etiam ipſius corporis &
n temporalium- bonorum-&c. Tum-
umteefn Quia, ut ait Ambroſius, quàm multos
lai Dominos habet, qui unum refugerit⸗
(ie Uunde & in Scripturâ inter maximas
N miſerias animæ peccatricis etiam illæ
mnii, e recenſetur, quòd ſit ſerva (non Do-
mmnk mini) ſed Dominorum, tot ſcilicet,
tpnrd t quot vitiorum, quæ non tam impiam,
dn, duam- graviſſimam- tyrannidem- in
uan animam exercent, ſemper illam ad
n uni lateres luteos coquendos, id eſt, ach
Hmeign fæda & terrena, ſub quibus tandem
n Pereat, opera condemnans, inſtar
.gyptiorum, qui ut filios Iſraél op-

Bintm à½ 12 1
nmuo. primerent, eos conquirendis paleis
elltr. & laterum labori addixerunt. Ter-
Unenl. ti0, totam quoque animam, & omnia
zreſe ejus opera, quæcunque cogitat, dicit,
enttuim aut facit, ſordibus, pulveribusque

coinquinat. Hi porrò pulveres nil
aliud ſunt, quàm imperfectiones &
*I4 reli⸗

hin deneet
Cnclt
Gen⸗

200 Meditationes

reliquiæ peccatorum, quibus Divina
animæ imago ita obducitur, ut neque
in ſuis cogitationibus, neque in ver-
bis, neque in opere, eòô modéô, inten-
tione & pericdion- procedat, ſed
omnia potius ex affectu vel reſpectu,
quaàm ſincero DEO placendi ſtudio
faciat. Quarto. Peccatum mortale
denudat animam, illamque ſpoliat
veſte imprimis illa nuptiali, Grati4
nimirum & Charitate, deinde omni-
bus illis virtutum ornamentis, & cæ-
leſtium favorum monilibus, quæ ne-
ceſſariò Charitati annectuntur, &
quibus anima gratioſa & glorioſa red-
itur. Quin imò, ne naturales qui-
dem vires, quibus à DEO ornata eſt
mens, omninò intactas relinquit,
cum intellectum, pro lumine intelli-
gentiæ, velo ignorantiæ, obnubilat;
Voluntati fervorem & rectitudinem
aufert; iraſcibilem infirmitate malè
tegit: concupiſcibilem irregulatis
pPaſſionibus exponit; aufert animæ &
conſcientiæ tranquillitatem per ſervi-
tutem ſignificatam. Contra hos igi-
1 tur

en⸗
s, el
in woos
ergere
Aumawucne
sCuNdn
rif
Pleztee
nC
mrun w
lunden
irn.
linls R
tns, A
IdnesKime
Uenrniaaren
Un mieenen
umn efare
tnme
ig eu
Uunmimtie
ie, Kc⸗
Einbhiß
Uco⸗
Korumre
imnsſcele

ren

1

dkuiin
tbinnege
ugein ver.
N en.
toeet
bneiwehr
oenkitri
ltumronk
meſehol
Uill, Crei
Gänleonn
menis Ne
Mn e,
ekhum 8
Aphrtund
Nnuheri
Vontte
telngut
nineintell
Obnubitt,
Ctudnem.
tne male

Uneyllatt

tammme 8
Merſeri⸗
nmbosist

braparatorik. 201

tur effectus, quos peccatum & amor
ſæculi in nobis cauſat, jubemur
1. Conſurgere, nempe vultum, &
oculum animæ noſtræ ab his tranſito-
rijs, cum quibus & ipſi tranſimus, &
prô dolor! frequenter perimus, in
pedes nos erigere, id eſt affectus, in-
tra Chriſti & Sanctorum veſtigia,
intra viam, nobis per Evangelium,
Regulam & Superiores præſcriptam,
firmiter figere. 2. Jubemur ſolvere
vincula colli, id eſt, iniquitates
noſtras, & præcipuè pravas conſue-
tudines & inveteratas paſſiones, qui-
bus veluti catenis vinciebamur, per
ſeriam vitæ emendationem, & præ-
teritorum efficacem deteſtationem,
penitus abrumpere: præſertim-
occaſiones ejusmodi peccatorum,

quæ peccata invicem connectere ſo-

lent, fugere, & cavere. 3. Omnem
quoque à nobis pulverem excutere,
hoc eſt, illas quoque imperfectiones,
& peccatorum reliquias, quæ, licèt
graviori nos ſcelere non obſtringant,
tamen fervorem Charitatis impe-
*IF diunt,

202 Meditationbs
diunt, minuunt, ad reſpectus vanos,

& affectus, quibus perfectio operan-

di impeditur, nos trahunt, ſtudere
penitùs extirpare: quod fit per Exa-
mina particularia, ſtudium exercendi
virtutes, frequentem uſum Sacra-
mentorum vel Sacramentalium,
Iudulgentiarum, aliaque pietatis
exercitia &c. 4. Jubemur induere
veſtimenta gloriæ noſtræ, non utique
illius cæleſtis, quæ in hac vitâ non da-
tur: ſed illius de qua dicit Apoſtolus:
Gloria noſtra hac eſt, teſtimonium
conſcientiæ noſtræ: & Sapiens: Gloriaæ
magna ſequitur Dominum. Indui-
mur ergò veſtimentis Gloriæ, ſi juxta
Apoſtolum induimur Eſum Chri-
ſtum, ipſum imitando & ſequendo, ut
conſcientia noſtra teſtimonium nobis
præbere valeat de innocentiaâ vitæ
noſtræ, ad normam & formam Chri-
ſti rec&ε & perfecteè admensâ & com-
menſuratàâ &c. y. Denique jubemur
Jedere: nimirùm vacui à mundi in-
quietudine, ſtudio contemplationis
invigilare, ne ſimiles ſimus illi, de quo

lo
ndaſon
ndk wvonr
Acokurun
ecpiparn
ohrund
Dos, Mtin
n ki
ifer ui
Cn Netr
Ubramndten
CNiaende
Dennögair
ulken
Alim umnu
Wetasn
unrc
ſr entin
a Cde
Ulhooten⸗
Ueiiere
d,rollert,
ymnndo
Untk inae
menil
Waumcig

ufmnd

nen
nn Kocere
Mithelr.
umenenend
lim St
dwemadmm,
le ri
—
bnonndigte
CrAranch
üchan
tſinuin
Gnenn
Hni.
Nne iuta
Hun Chri.
Alenco
nlumnobis
entil Ner
mumChri⸗
lcomn.
eſbewur
Dunci in.
Drlationis
en
16

praparatoria. 203
in Evangelio, qui non priùs ſedit,
computando ſumptus neceſſarios pro
ædificandâ turri, & ided irriſus eſt,
quòd conſummare nequĩerit: cui me-
ritò æquiparatur Religioſus, qui nul-
lam curam de explorandis ſuis viri-
bus, affectibus & talentis &c. habet,
ut Religioſæ perfectionis ædificium
abſolvere poſſit. Quam imitatio-
nem cùm Sacer noſtræ Religionis
Habitus præſeferat, qui abdicato ſæ-
culi faſtu eundem ſuſcipit, rectè indu-
mentis gloriæ ſe induere dicitur.
Punctum UI. Conſidera, quod
additur tanquam effectus perfectæ
converſionis animæ ad DEum, quia
nimirum non adjiciet ultra, ut per-
tranſeat per te incircumciſus, & im-
mundus. Quaſi diceret, cùm è ſomno
tuo, & lutò terrenorum affectuum
conſurrexeris, excuſſeris omnem pul-
verem, excuſſerisque jugum, quo
Diabolo, mundo, carni ſerviebas,
nec non te indueris veſtibus gloriæ
tuæ, tunc nihil in te reperietur am-
pliùs incircumciſum, neque immun-
*I6 dum:

204 Aeditationee

dum: imò nulli ejusmodi affectui, vel
Cogitationi ampliùs locum dabis, ut
vel ſolùm pertranſeat, ne quidem ad
momentum. Porrò circumeciſio
ſpiritualis quemadmodum ſignificat
perfectam mortificationem, & abne-
gationem omnium illorum, quæ
DEO diſplicent, & propriam volun-
tatem ſapiunt, ita incircumciſum eſt
omne id, quod aliquid de proprio
amore & voluntate habet, nec purè
propter DEum habetur & quæritur.

Ex quò apparet, què Religioſus ſuum

ſtudium impendere debeat, nempè
ut purè DEum quærat, quam condi-
tionem, tanquam primariam, in No-
Vitio veniente ad Religionem S. P.
Benedictus deſiderat, utꝗue in omni-
bus propriam ſuam voluntatem ab-
neget, & per ſui mortificationem,
Omnes inordinatos affectus atque re-
ſpectus circumcidat. Deinde nihil
quoque immundum pertranſire per-
mittet, imprimis omnes laſcivas co-
gitationes, & imagines, ne quidem

minimo momento animum pulſare

ſinens,

ehn
Anoxt
d
lun We
odmnl
tet dolt⸗
ei icn
Dhhluenn,
Cnmncumi
lingeumm,
hlemnid
e. hin
Cekti
Tbrsdenr
Kimonmme
lelk, n
erilin
Mumda⸗
umnon
eihre
ue
4FI
Dh l
toinſorc
2.
Cmore!

Mhteen

/
ichi
nchbis,
dilen 1
C(omnelſo
unkgiien
nen,Ae
Prumfoln⸗
uneiinel
Ltennhio
Krkeh
tEaunn
dzanuſen
ttet, m
Cua
nim ndo.
nen5.P,
neinomni.
Naten 1.
tonen,

Sngneke .

enle niühil
lle der.
lanas co.
naziten
in llre
D

præparatorig. 205

ſinens, ſed mox repellens, &, ut præ-
ſcribit S. P. in Prologo Regulæ, ad
Chriſtum allidens: inſuper ab omni
eo, quod animum coinquinare vel
leviter poſſit, abhorrens. Nam in
veteri Teſtamento non ſolùm im-
mundus erat, qui turpe aliquod pec-
catum commiſiſſet, verùm etiam, qui
citra peccatum, aliquid immundum,
Præcipuè morticinum aliquod conti-
giſſet. Ita igitur Religioſus ſedulò-
cavere debet, ut non ſolùm non gra-
vibus peccatis ſe contaminet, veruùm
etiam omnes occaſiones fugiat, ne-
ceſſe eſt, in quibus vita ſpiritualis
animæ periclitari, vel ex quibus ſpe-
cies aliqua mali dari poſſet, fugiendò
potiſſimùm conſortium & ſocietatem
illorum, qui per peccatum DEO mor-
tui ſunt &c.
AFFECYZIISJ.
1. Dolor, quòd toto tempore
præterito in ſordibus peccatorum ja-
cueris &c. 2. Vehemens deſide-
rium, ex amore DEl ſuper omnia, cx
his omnibus te expediendi. 3. Filia-
*17 Uls

306 Meditationkés

lis gratiarum actio ergà plentiſſimam
Matrem Beatiſſimam Virginem, quèòd
tibi bonas has cogitationes, quibus
ad tui converſionem excitareris, in-
ſpirare dignata fuerit: ſiqnidem-
omnis gratia, omne auxilium, omne-
q́ue ſpirituale ſubſidium ad nos deri-
vatur, cùm DEus juxta D. Bernar-
dum, totum nos habere velit per
Mariam. 4. Supplex invocatio, ut
tibi aſſiſtere, te erigere, è ſordibus,
& pulvere eripere, vincula tua ſolve-
re, & indumentis, hoc eſt, virtutibus,
ac Religioſis moribus veſtire digne-
tur. Quà intentione orabis ter Sa-
lutationem Angelicam, cum Hymno

Ave Maris btella.

TESSERA.

Diſiumpe, Domina, vineula mea)

tibi ſacrificabo hoſtiam laudis.

Dixi, nunc capi; hac mutatit

gexteræ excelſi.

Aliæ

lte
ale

e
h

W

Nenl
Clluge
entie 4
Muniwe⸗
alnken
mitunit

ie
lnnit . 1
nlernn
ueſohng
efuntoom
inm,nin
Clnn eor
Unn, ſel

præparatorig. 287

ne Nee eBe N N e N N N N

in Aliæ Septem
rin
r MEDITATIONES
an Der' eadem Materiaà
nln Inter Manuſeripta præfati
re elter Authoris repertæ.

Weto, MEDITATIO I.

tbg
lutulir P Unctum I. Conſidera ſpecialiter
ckinn cauſas quæ ꝑpretioſam veſtem In-
ttre nocentiæ & Charitatis divinæ primis
i'eh Parentibus eripuéêre. Prima eſt, quòd
ntime Eva cum ſerpente ſe ultrò in collo-
uium intromiſit, cùm ab eo interro-
gata fuit: Cur praæacepit vobis Deus,: ne
comederetis de hoc ligno? quot prò
AN dolor! ab infernali ſerpente ſeducun-
„tur, quia ejus ſuggeſtionibus, præſer-
tiuim quæ ſunt contra mandata DEI, &
tcti Superiorum, nimis faciles aures præ-
bent: dum eorum transgreſſiones
vel nullum, vel non niſi leviſſimum
M eſſe peccatum, adeoque minimè cu-
ran⸗

208 Meditationes

randum depingit &c. Secunda eſt,
quòd Eva ſenſualitati ſuæ in aſpicien-
do & cõtemplando pulchro quidem,
ſed vetito fructu, nimiùm indulſit.
Ecce, quàam ſæpe parvum initium-
grandia poſt ſe mala trahit? Hæc
curioſitas, & oculi jactus ex ſe vel
nullum, vel non niſi leve peccatum
erat, & tamen Diabolus uſus eſt illo
tanquam inſtrumento ad decipiendos
Parentes noſtros, & præcipitandos in
æternam damnationem &c. O quàm
multi cum- Jeremià Prophetàâ verè
conqueri poſſent: oculus meus depraæ-
datus eſt animam meam! unde Va-
tes Regius orat: averte oculos meos,
ne videant vanitatem &c.
Punct um II. Tertia cauſa fuit ſu-
perbia, nec non vanum & inordina-
tum deſiderium ſciendi illa, quæ ad
illos non pertinebant, & diſcuſſio il-
lorum, quæ illis Deus præceperat.
Deus expreſſè ad Adamum- & Evam
dixerat: I quacunq; die comederitis,
morte (temporali ſimul & æternâ)
moriemini: id eſt, rei fietis ſupplicij
utri⸗

ep
Lemdrig
1 nel
jtirſouf
i ir
1s vends
encace
Bclctisn,
tra Hn
SAunuente
tcnn
Nnk. Ue
Tuntlhumad
Utareſime
euidon
Nmm,den
endund.
lii
Blme
Pulflimi
at elrn
r Gnl
femd.
mn .
ha
Ur ron⸗

Conce
ihicen
rogicem
Uulmnhult,
Vumihiden,
trlhi N.
letlen
e geortn
liseki
llechenles
gtandcin
n.Oge
Moheun
Mul
,d .
linn
4
llrkutr ſe⸗
Linorcim.
1,gue,
Uellol.
nogerat,
1AEWA
eleritin
Erern)
lple⸗
U⸗

S=-

Præparatoric. 209

utriusque mortis. Serpens contrariũ
ingeſſit: nequaquam moriemini,

ſed eritis ſicut Dij, aperientur oculi

veſtri, & ſcietis bonum & malum.
Ex his verbis diſce primò: Diaboli
mendacia, & fallacias: æterna Veri-
tas dicit: moriemini, Diabolus econ-
tra: non moriæini. Idem facit quo-
ties hominem tentat, ſemper enim-
ſuggerit contrarium illi, quod Deus
præcipit. Unde neceſſé eſt alteru-
trum falſum eſſe: atqui Deum falſum
dicere eſt impoſſibile: ſequitur igitur
neceſſariò, omnes Diaboli ſuggeſtio-
nes mera eſſe mendacia. Facti ſunt
equidem Adam & Eva ſicut Dij, ſed ta-
les quales ij, qui ab initio voluere eſſe
Hdes AltHin (dæmones) & pro-
terea in abyſſum inferni detruſi ſunt.
X adverſo deſtruebant in ſe imagi-
nem veri, & unius DEI, ad quam-
creati fuerant &c. aperiebantur ocu-
li amborum, ſed maximo corum-
damno. Si Eva dæmoni obſecuta
non fuiſſet, non vidiſſet aliud, quàm
cuncta

210 Meditationes
euncta bona, meras delitias, puras,
& innocentes Paradiſi voluptates &c.
Aperti ſunt oculi, ut nihil deinceps
aliud videant, quàm- miſeriam, labo-
rem, & dolorem &c. Cave igitur
tibi, & Protoparentum caſu ſapere
diſee, ne diabolo fidem adhibeas: etſi
is tibi montes aureos polliceatur,
quia nihil ſunt, niſi mera mendacia.
Diſce ſecundò, quò aliquem immor-
tificatæ paſſiones, & effrænes cupidi-
tates præcipitent. Superbia Evam-
eò perduxit, ut plus patri mendacio-
rum, quàm æternæ Veritati erederet:
quâm verè Superbia docet præcede-
re caſum & ruinam! quàm benè nos
inſtruit Sapiens, & ex S. P. N. cap.
7. Reg. p concupiſcentias tuas non
eas, & à voluntaté tud avertere & c.
Puntctum III. Ultimum, quod
peccatum omninò complevit, &
conſummavit, fuit Inobedientia in
transgrediendo mandatum DEl. Nec
ſatis fuit Evæ, quòd ſola comederet
de fructu prohibito, ſed inſuper ad
hoc Adamum induxit. Hæc eſt enim
natura

Eeni (
SSZ
Meror)
nes,
1Germn
hun, Ann
u Anmutun
/ſona in
naalekt
igſclutt
Iton donn
untanong
Aduend d
lAatin⸗
10 hut
limnet
emlglohe
lakrelimnus
4I
Uoteſerin
mnm: 4
lm,
Utz hero
nc &
N (o

præparatoriæ. 211
en natura peccati (poſtquam comiſſum
F “ eſt, nec ſtatim per veram pœniten-
kinſ⸗ tiam deletur) ut hominem ſemper in
Nin majores caſus, & miſerias propellat,
nn H malò exemplo etiam alios ad lapſum
lckeuc trahat, & inſenſibiliter peccator ho-
lien mo tam ſeipſum, quaàm alios in æter-
lem, nam damnationem præcipitet &c.
uet, Ah! ſi unica inobedientia tantum
lumimmt malum cauſavit, hominem omnibus
ntaid præmijs ſpoliavit, atque æternæ per-
Wtile ditioni damnationique mancipavit:
Hinti quanta nobis adhibenda eſt diligentia
tim, in cavenda inobedientia, & obſer-
ugen vand Obedientia: ut (quemadmo-
tms dum S. P. N. in Prolog. Regulæ di-
i cit) ad illum per Obedientiæ laborem
W redeamus, à quo per inobedientiæ de-
un ſidiam receſſimus &c.
n, AFFECZIIS.
let, & Pcita in te ſerium horrorem ejus-
demn modi errorum: efficax odium con-
1Dl. Ne tra Diabolum, & univerſas pravas
mede cupiditates, heroicum decretum illas
erer mortificandi & penitùs abnegandi.
retem Contine te Conſtanter in timore
NH e. DEI

212 Meditationes

DEI: elice cordialem dolorem de
comiſſis fortè ſimilibus erroribus: ſe-
rioque ſtatute tecum cum DEI Gra-
tia, & aſſiſtentia SS. Patronorum-
tuorum deinceps tibi diligenter at-
tendere &c.
FPater noſter. Abe Maria.
TESSER A.

Vigilate, & orate, ut non intretöü

ivr tentationem.

MEDITATIO II.

. Unctum I. Cogita Fili mi, pa-
rabolam illam Evangelicam,
in quà nonnemo ſe invitatis ad nu-
tias ſociavit, qui tamen veſte nuptia-
iamictus non fuit: ſed ut illum Pa-
terfamilias conſpexit, juſſit eum li-
gatis manibus & pedibus proiici in-

tenebras exteriores. Veſtis hæc

Nuptialis alia non eſt, quàm Charitas
DEI; ſine quâ nemo ad cæleſtes nu-
ptias admittitur. Ideò enim Adam
& Eva quoque, quia eandem amiſe-
runt, ex paradiſo expulſi ſunt. Et
Apo-

ſche
lerd
t
Awerdnd
ilero
Worum
muOnbuhre
imwenieni⸗
1sdandnme
Aennmn, 4
eſt: Clonn
imnmüdnn,
AWANNXN
1, Enlui
Omermul
lieluunia
ugert
Mrteynn
ri Cent
n inq,
thenm
hisltin
n, ge
Goum Dh
Eneic

praparatoriæ. 213
aalgten Apoſtolus diſertè dicit, ſi fidem ha-
tmabus: buero, ita ut montes transferam, ſi
G omnia mea tradidero, imò me occi-
hmm, di permiſero, ſi linguis hominum, &
G. Angelorum loquar, Charitatem au-
tenm non habuero, nihil ſum. Cha-
Mε ritas extinguit omnia peccata, eſt fi⸗-
4 nies & conſuùmmatio omnium aliorum
i præceptorum, qui diligit, legem-
implevit: & ſicuti arbor, ejusque ra-
mi mortui ſunt, & inutiles, niſi de
Ol radice vivant & nutriantur, ita ho-
mo, cunétaque ejus opera coram-
IAe DEO mortua ſunt & infructifera, ſi
ugn, vitæ ſuccum né hauriant à Charitate.
G. Quia igitur à DEO creatus & tam ca-
Gennce. r pretio redemptus es, eum in finem,
ellmg ut mediante cognitione, & amore
teul. DEl evadas viva ejus imago, ut in
noicin hoc mundo eum ames, laudes, ei-
A e dem ſervias ?* ut in hac quidem vitâ
Charts Per gratiam, quæ Charitatis indivi-
tesu. dua comes eſt, in vitâ verò ætern4
n Am Per gloriam, quæ eſt Charitas con-
nami lummata, cum DEO Sponſo tuo de-
m. ſponſeris, & indiſſolubiliter niakiss

he

=

214 Meditationes

& in hoc conſiſtit ſalus tuæ animæ
tam temporalis, quaàm ſempiterna,
& hic errare eſt æternùm perire, ſe-
quitur neceſſarid, omne tuum ſtu-
dium, curam & ſollicitudinem eò
impendenda, ut nuptialem hanc ve-
ſtem Charitatis conſequaris, & ali-
quando poſt hanc vitam, illam im-
maculatam Sponſo tuo cæleſti exhi-
bere poſſis.
Puncttum II. Conſidera, quòd pri-
mi Parentes noſtri, ut primùm pecca-
verunt, ſeque nudos eſſe cognove-
runt, ne toti nudi apparerent, ficuũ
folijs ſe contexerint. DEus autem
id paſſus non eſt, ſed fecit illis veſtes,
& tunicas pelliceas. Hic contempla-
re velut in ſpeculo conditionem ho-
minis, qui ex defectu Charitatis in-
peccatis totus obriguit: non atten-
dit, quomodo denuè calefiat, quo-
modo Charitatem perditam denuò
recuperet, quomodo apud DEumin-
gratiam redeat &c. Sed ad id ſolùm
intendit, quomodo per varias excu-

ſationes, (nam ex mente S8. PP. .
W 12

Eh⸗
Noct
6cono
nINO
0necton
men.
Khenti
Pureymnen
nrurtiete
Urburneen
Gigonns
C kne
cnorbod
mienon
wi
Ummmm⸗
henei
irrir n
Miuttl
Kncin
ſeret
tgzre
PMenort
geprrſer
Wnlere

4

tue min
enhitem
nſete, i⸗
mwunſu.
Gmdn 8
Nenhuent
durs, K
In, Wan

klefient

n aldin
Münnmpen
8cle onn
Puerentdt
Dvaute.
tlliͤſeles
Corenpl
tionemhe
Haritutbir
Non atten
ent, o.
tun Cenut
IDbumin
alic ſolun
allos exel
180,D. .

præparatoric. 215
lia ficûs ſunt ſymbolum frivolarum
ejusmodi excuſationum) errores
ſuos quomodocunque contegat: ſic,
cùm à² DEO interrogarentur, Adam
conjecit culpam in Evam, Eva in Ser-
pentem. Prô dolor! hic tam ingens
& pernitioſus error nobis nimium ad-
hæret: non erubeſcimus coram DEO
peccare: ſed erubeſcimus pro pecca-
toribus reputari: cùm tamen juxta
S. Scripturam verum ſignum hominis
juſti ſit, ſeipſum ſincerè de commiſſis
erroribus accuſare: juſtus, inquit
Sapiens, in principio ſermonis accuſa-
tor eſt ſui. Ideò David Pſal. 120:
DEum rogat; non declines cor meum
in verba malitiæ ad excuſandas ex-
cuſationes in peccatis. Ex adverſo
attende ineffabilem bonitatem DEI;
& miſericordiam, qui miſeretur mi-
ſerorum peccatorum, ipſemet illis
tales veſtes præparat, quibus ab ipſis
frigus peccatorum auferat, ab iisdem
deinceps præſervet, & in calore Cha-
ritatis conſervet & c.

7

216 Meditationes

Punitum I. Cogita, utrum in
mundo certus fuiſſes, te veſtem nu-
ptialem divinæ Charitatis, & pellicea
gratiarum cæleſtium, quibus divinæ
Charitatis calorem fovere poſſes, ibi
obtenturum, & conſervaturum. Ex-
pende parùm hominum mundo ſer-
vientium vitam & mores, an non
mera folia ficuum invenies? Mores
hominum, inquit Sapiens, menda-
ciuns ſine honore- quos increpat Da-
vid Pſal. 4. filq hominum (ad diſtin-
ctionem filiorum DEI, qui é mundo
ad Religionem ſunt vocati, ſic com-
pellat) asquequò gravi corde: ut
quid diligitis vanitatem, & quari-
Zis mendacium? Hominum munda-
norum virtutes, bona opera, vita &
mores potiſſimùm conſiſtunt in ex-
ternâ quadam apparentià more Pha-
riſæorum, ut hominibus placeant:
intus verò in corde omnia ſunt ina-
nia, vacua reétâ intentione, Chari-
tate DEI, & Chriſtianâ virtute: ſunt
mera folia ſine fructu, foris ſimula-
tur humilitas, at vix aura quædam
con-

a
is en⸗
aGock,
14 R
adele

mn, Ee

Downno,
ertet
huNEn,
Cnmuinre
Concutie
Pebiearfe,
ndc .
leemmdia
ut DN
Nhumnt,
anlr
alzit
Uleneta
Klm, in
S
4EI
Aieſe
llernls
temun
erel
ne⸗

Wrumi
lem nn
helicer
r.
oles
Kürun, Ir.
Imuncoſe
G, U
6) tn
erde
nemad
n
Nötu
ni,lece.
Sw 9
N.
nmbnde.
n, MS
unt in er
noke ha-
Ment:
ln inn.
,Chnti
ne: fun
tsonola
neden
C

præparatoricæ. 217

contemptùús perflat, cùm folia iſta
mox decidunt, omnis humilitas eva-
neſcit. Et quomodo ibi calor Cha-
ritatis adeſſe poteſt, ubi nil eſt, niſi
ſcelera, & peccata? nam teſte Chri-

ſto Domino, ubi abundat iniquitas,

ibi refrigeſcit Charitas, atqui in vit4
mundanà, ut teſtatur D. Joannes,
omnia ſunt vel concupiſcentia carnis,
vel concupiſcentia oculorum, vel
ſuperbia vitæ, quæ ſunt tres principa-
les radices omnium peccatorum.
Hæc mundi folia non durant, nam, ut
inquit D. Paulus, præterit figura
hujus mundi, & qui ſe vanitate ve-
ſtit, cum illà perit: propterea SS. P.
N. Cap. 4. Reg. jubet, ut nos à ſæcu-
li actibus alienos faciamus; nolle vi-
deri ſanctum, juſtum, ſed omnem
curam adhibere, ut talis revera ſit &c.
AFFECTIS.
Admirare ineffabilem DEl bonita-
tem, qui ſine ullis tuis meritis tui mi-
ſertus, te é mundi vanitatibus eri-
puit; tibique veſtem aliam ad animæ
tuæ ſalutem paravit. Lauda illum
„K pro

2198 Meditationes.

pro hac Gratiâ, adora eum, age gra-
tias. Ora pro Gratiâ ulteriori, ut
illam cum debitâ animi diſpoſitione
portare valeas & .
Pater noſter. Ave Maria.
TESSERA.
PFugite ſilioli, fugite mundum, fu-
gite Babylonem hanc, & ſalvate ani-
mas veſtraz. S. Bernardus.

MEDITATIO III.

LPrurcze J. Conſidera, quid nos
Apoſtolus Paulus admoneat:
Ieduimini Dominum JEsIIA Chri-
Iſtum. Hæc igitur eſt pellieea illa ve-
ſtis, vVeſtis illa nuptialis, quam nobis
Pater Cæleſtis ab æterno comparavit,
innocens nempe agnus DEI, qui eſt
ipſa Charitas, qui per ſuam Incarna-
tionem factus eſt nobis veſtimentum,
quò amiéti comparere audemus ante
gonſpectum DEI, & à Patre Cæleſti
plenam peccatorum remiſſionem,
divinamque Gratiam, ac benedictio-
nem obtinere poſſumus. Si hac I

ilunds.
umnaden
dennor,
(Kdsd
utfenn
nemn ſn
Ciaſ c,,

r

(ti butin

ſtere el
lunddent
Onungun
ſeeen

inltult⸗

Ulnn
alen,
uſtyenti
Uepckee
Dlerlchen
tunmn
Alitenti
Uenllni
Aumn,
elmenye
s, e

,,

um e n
heidti, i
ihiton

enulih
P ſilut
lis

.
Uter,gii
lls Aner
An
lirlre⸗
Cumodi
Cnpargit
Ul, guidl
m hemez
Ainenrun,
tenns ante

re Cxleſt.

0ilonem,

Uenecickio.

Eihaere⸗
ſt

Praæparatoric. 219

ſte induti ſumus, non eſt quod timea-
mus, nunquam à Cæleſtibus nuptijs
excludemur. De hac veſte loquitur

Arpoſtolus Phil. 3. Omnia arbitratus
S ſum ut ſtercora, ut Chriſtum lucrifa-

ciam, & in eo inveniar, non habens
meam juſtitiam, quæ ex lege (Ju-
daicâ) eſt, ſed juſtitiam, quaæ eſt e
Chriſto ESUI. Expende hiſtoriam
Paobi Patriarchæ, quem Mater ejus
ebeeca pellibus veſtivit, ut Patris
Iaaci benedictionem perciperet: &
quamquam Iſaac agnoſceret vocem
eſſe vocem Jacobi, quia tamen, ob
indutas hædi pelliculas, manus ſimi-
litudinem manuum Eſau ſenioris fra-
tris expreſſerant, eidem benedictio-
nem primogeniti impertivit. Ita ſa-
nè oremus cæleſtem noſtram Rebec-
cam, Benedictam DEI Matrem, ut
operiat manus noſtras, id eſt, veſtiat
opera & intentiones noſtras meritis
Innocentiſſimi Agni DElI, qui tollit
peccata mundi, ut licèt apud æter-
num Patrem vox noſtra ſonet ut vox
peccatoris, magis tamen ille atten-
2RZ dat

220 Meditationes.

dat ad pellem & merita Unigeniti
filij ſui &c.
Puunctum I. Induere hanc veſtem
nihil aliud eſt, quàm fervens imitatio
exempli & virtutum, quæ Chriſtus
in ſuâ vità, paſſione, ac morte nobis
imitanda propoſuit. Parentes libe-
ros ſuos ſolent unius coloris, & ma-
teriæ veſtibus providere, ut agno-
ſcantur ad eosdem etiam parentes
ertinere; idem mos eſt magnorum
Principum „qui famulos ſibi peculia-
res, peculiari quoque colore & ve-
ſte ab alijs diſceriminant. Benedictus
noſter ESIS non vult aliam à nobis
veſtem portari (ſi modò pro ſervis
ipſius agnoſci velimus) quàm pro-
rium ejus exemplum: nec æternus
ater nos pro filijs ſuis agnoſcet, niſi
exemplo Unigeniti filij ſui veſtiti ince-
damus. Exemplum dedi vobis, in-
quit Chriſtus, ut quemadmodũ ego
feci, ita & vos faciatis. Hoc eſt ge-
nuinum ſignum, quo diſtinguimur
ab ijs, qui ad numerum filiorum DElI
non ſpectant. In hoc, ait, cogno-
ſcent,

mondud
ao dleil
orewomd
nluun el
i olſen
taten,
wtemen,
Glunte,
Ae
r Din
Gunſikrn
tien eke
ſin
Nllgßn
Mur l
1lMzr

Wuetlti
1tblorun
In ſeloen
inma
Urei I
uſtſinenn
Ggiͤke
.

.

lnizeni

ehmfeten
ſensiniai,
Ne Cnrhn
emorte rorg
Drentelk.
Cbri,Am
ſ o.
dumgaene
Amoron
eoli
ren
Nn Nerts
Aumnvts
Mvnns
gin po.
ee ternns
dotet, ni
felitinee-
pobis,ir⸗
nodi eg
Heckge⸗
Eügeüimun
Uumbl
inzcgro⸗
ſen,

præparatoriæ. 221
ſcent, quòd mei diſcipuli eſtis, ſi di-
lectionem habueritis ad invicem, ſi-
cut ego dilexi vos. Ideò S. Paulus
adhortatur Coloſſenſes: Iudaite vos
tanquam electi DEl, ſancti & dile-
ädti, viſeera t-czie ,bhenigni-
tatem, bumilitatem, modeſtiam,
patientiam, Ttezeznrer invicem,
& donantes vobismetipſis, ſi quis ad-
versus aliquem hbabet querelam⸗
Iſicxut & Dominus nobis donavit, ita
&vos, ſaper omnia autem hac Gari-
tatem habete, quod eſt vinculäu per-
fectionis, & pax Chriſti exultet in
cordibus veſtris &s.
Punctum III. Conſidera id, quod
DEus S. Hildegardi revelavit: ve-
ſtem nempe Benedictinam ſignificare
Incarnationem Unigeniti filij DEI.
Veſtis Benedictina, dicebat, non eſt
ſicut veſtis aliorum hominum (mun-
danorum ſcilicet) quia eſt indiviſa,
ſignificans immaculatam Incarnatio-
nem Filij mei: ille enim veraciter ha-
bet in veſtimento ſuo ſignum Incar-
nationis, qui ſe fortiſſimæ obedien-

„ *K 3 tiæ

222 Meditationes.

tiæ tradit: & ille portat ſignum ſe-
pDulturæ illius in veſte ſuâ, qui in ju-
ſtis ſuis operibus, negotijs ſæculari-
bus renuntiat. In his verbis duo ha-
bes, quæ diſcas. I. Quòd ſit Veſtis in-
diviſa, unde Charitatem ſignificat,
quæ cum diviſione ſine unitate &
unione conſiſtere nõ poteſt. 2. Quèd
hæcVeſtis ſit inſupers ymbolum Obe-
dientiæ, & ſic reſtituit id, quod per
inobedientiam perditum fuit &c.
Quoties ergò benedictam Benedicti-
nam veſtem induis, toties cogita te
Chriſtum induere: nihil enim illa
aliud ſignificat, quàm Chriſti Chari-
tatem, & Obedientiam, quæ præci-
puæ ſunt Virtutes, quas nobis in
Exemplum propoſuit &c.
AEFECTIIS.
Gaude, & Gratias age propter vo-
cationem tuam ad hunc Statum, &

ejusmodi genus veſtium portandum.

Ama iſtas, præſertim verò Sanétiſſi-
mum Patrem tuum Benedictum, per
quem tibi iſtæ veſtes à DEO mittun-
tur. Keſolve te illas ita acipere

e, R
Orrlenre
atdlal
noerd.
Ordel
incſens,
Miondena
urte

16

eel e
Prwtttſ

ilimte

M.

enl
iatuli
Umneened
Aim,
Eenoumldul.
ateingn
rles ve
mtez n
dr bebens
8 1. Der
.

.

tlenm
hboli.
ſeiigdotr.
dklthektin
enſgnir,
le Mltrte ,

lek, 1

tohnm De
it, nolde
m M
Darkrd
olescn
Oh enni
Cit
,ennei.
e Noi

ſopterſo⸗
Nutum, &
Utnndum
9Sndtil.
Cum, pet
Ommnun.
behere,
6

præparatoriæ. 223
& portare, ut virtutes quoque per
illas repræſentatas, exerceas opere,
ne ſola folia ſine fructu habeas, &
ſicut noſter S. P. cap. 1. Reg. dicit:
DEO per tonſuram, & habitum men-
tiri noſcaris. Ad id invoca auxilium
Divinæ Gratiæ, ac SS. tuos Patronos.

Pater noſten. Ave Maria.
TESSERA.
Beatus, què vigilat, & cuſtodit
veſtimenta ſua, ne nudus ambilets
& videant turpitudinem ejus. Ap. 16.

MEDITATIO IV.

Pwaen I. Siquidem tota &
unica tua ſalus in hoc conſiſtit,
ut cum veſte Benedictinàâ induas quo-
que Chriſtum, ejusque virtutes: in-
gredere nonnihil veſtiarium tuæ ſa-
cræ Regulæ, inquire tam in conceſſas

ibi corporales veſtes, quàm præſcri-

ptas virtutes, quas Exemplo Chriſti
exercere debeas. Prima veſtis eſt
TWenica, S. P. Benedictus duas conce-
*K 4 dit

224 Meditationes
dit tunicas, quæ ſignificant geminam
Charitatem DEI, & Proximi. Tuni-
ca tegit corpus, Charitas operit mul-
titudinem peccatorum. Et quidem
Charitas DEI operit peccata noſtra
Propria, ea ſcilicet penitùs aufferen-
do: Charitas Proximi verò tegit pee-
cata aliorum, in quantum omnia in
melius interpretatur; & ſi aliter non
poteſt, ſaltem Proximi errores non
divulgat, ſed in ſecreto ſervat. Chri-
ſtus duas habuit tunicas, unam in-
conſutilem, quæ in Paſſione diviſa
non fuit, & denotat Charitatem DEI,
qui ex toto corde, & ſuper omnia di-
ligendus eſt: alteram, quæ ſub Cruce
à militibus diviſa fuit, & ſignificat
Charitatem Proximi, quæ ſe acco-
modat, & quæ diſpertit varijs cujus-
que neceſſitatibus, & cuique dat
prout opus habet &c.
Punctum I. Vide parùm, quid
S. P. noſter in ſuà Regula de Chari-
Cate nobis præſcribat, ſtatim in Pro-
logo dicit: ne pavore perterriti refu-
giamus viam ſalutis, ſi quid Palk-
um

t
Peridios⸗
lhoad
tonis,
rrib
Tir vi
Ndrnodon

roynen
loensnore
ſekonen
ie,alins
6hhnoloe
EDroün
Unde onnu,
Comiaslr
liirip,
ipnn
WNt⸗
tthin
Ultanen
WCht
Nnpr.
nnn
ee
It
Wut

7

geminen
in Tun.
Gopitmun.
huien
Noetan
it Alee
ſertegin
mmommu!
ElAtene
Uenntene
ent. On
s Wn
MMne ti
Auintall
ſperummi
NeltCac:
Elgnücn
lele aoo⸗
niscyvs
Cige at

in, aid
deChxr⸗

tminro.

vnnitäirelu⸗
d zlr.
An

praparatoric. 225

lùm reſtrictius dictante æquitatis ra-
tione diſponatur: quia proceſſu con-
verſationis, & fidei dilatato corde,
inenarrabili dilectionis dulcedine
curritur via mandatorù DEI. Que-
madmodum enim lapis, quò magis
appropinguat ſuo centro, tantò ve-
lociuùs movetur; ſic quò propiùs ad
perfectionem accedimus, tantò ci-
tiùs, faciliusque progredimur. Cap.
4. primo loco ponit Charitatem DEl,

& Proximi, tanquam præcipuum,

unde omnia pendent, & ad quèd
omnia alia dirigi, & ordinari debent.
In fine Cap. . dicit, quòd aſcenſis duo-
decim gradibus Humilitatis, perve-
niamus ad Charitatem illam, quæ
(perfecta) foras mittit timorem (ſer-
vilem) Cap. 2. tractat de Zelo bono,
qui aliud non eſt, quàm excellens &
fervens Charitas. Triplicem nobis
Charitatem proponit, erga Deum,
ut Chriſto nihil præponamus: erga
Superbres, ut Abbatem ſynceràâ &
humili Charitate diligamus: erga
Proximum, ut Charitatem fraterni-
* K f tatis

226 Meditationes
tatis caſto invicem impendamus
amore &c.
Punctctum III. Ut hanc Tenicam
rectè induas, conſidera diligenter
exemplum ESI tui. Et quod inpri-
