ceſſandum, quousque anima à cor-
pore ſeparetur: non eſſe hic tempus
otij, ſed laboris: in Novitiatu eſſe
ponen-

une
K
emer
ANpro
Nzel

Conmint
Cionge

entin

itten
unn
, Me
ntſl
ler⸗
rmne
urne⸗
Aeuin

Arn
D

Einl
ſrt
e⸗
n
N
le

64,0
fuin.
heren
genlun,
ini⸗
1 Condent
em
Ginn
in ebe
titrent
1d gers
Mnnt
n ſietit
ſolbm 1
te licr
levenen
le
ſumhebe
etam
elyugn
ncor⸗
ctemp⸗
ntuc
lonet

Meditatio II. 103

ponenda prima fundamenta vitæ Spi-
ritualis, ſuper quibus tota ſequens
vita usque ad mortem ædificanda eſt,
& ſemper magis magisque tibi in eâ
eſſe proficiendum: per Profeſſionem
Religioſam, Sacerdotium, Officia & c.
contrahi novos titulos majoris perfe-
ctionis, nunquam majoris libertatis,
exemptionum &c. à cujus perfectio-
nis efficaci ſtudio ante mortem deſi-
ſtere nequaquam liberum eſt homi-
ni, prælertim Religioſo &c. Hæc
ſunt ſolidiſſima & neceſſaria vitæ Re-
ligioſæ principia, quibus tollendæ
ſunt noxiæ quædam perſuaſiones eis
contrariæ (peſſimorum fructuum, qui
inde enaſcuntur) radices. Quid tu
ad hæc mi Candidate? quibus dicta-
minibus tuus imbutus eſt animus;
Nota:
Quo ſemel eſt imbuta recens ſer-
vabit odorem teſtadiu.
Agnoſee ex hac conditione, An
DEum verè quæras!
Conſidera III. Tertiam conditio-
nem eſſe, ut quaras DEum cum for-
*EA4 titudint,

104 Diei V.
titudine, & robore mentis infracto.
Daarite Dominum, & confirmamini.
Pſ. Iog. Multa adverſa, multi hoſtes
quærentibus DEum, præſertim in
principio ſeſe opponunt, contra quos
niſi quis magnâ fortitudine ſe munie-
rit, & obfirmaverit animum, ex lu-
à in tædium, ex tædio inlanguorem,
& denique ex languore in ceſſatio-
nem deficiet. Monet Eccl. cap. 2.
Fili, accedens ad ſervitutem DEI,
Ita in iuſſtitiä & timore, & præpara
animam tuam ad tentationem.
Et S. P. hoc cap. 58. Pradicentur ei
(Novitio) omnia dura & aſpera,
Per quæ itur ad DEum. S. Martinus,
nullibi, niſi in Cruce, Eſum inveniri
ajebat. Vides ergo mi Candidate,
quàm neceſſaria tibi ſit iſta conditio,
niſi à quærendo DEO tuo deficere ve-
lis. Præpara te igitur ad omnia du-
ra & aſpera, ſcilicet ad plurima cor-
poris incommoda, ad vigilias, con-
fuſiones &c. ad tædia, afflictiones,
deſolationes, cogitans cum generosâ
reſolutione, quòd hæc omnia velis
liben-

Pee
hun
Eli
Müren
umß
ltons
Eunen
tilem.
in
n
nue
,On
ℳN
ſn.
rtt
lhend
Untne
rſpen
ui,
wini
1
en
fre

intce

fmuminj
iinge
nd
elemn
um ert
nororer
n celiti
en
Nten D

open

ltctiug
Rieng,
640
Mrtinn
ninwenn
nciene
Conclti⸗
lgren⸗
nud
n.
1con⸗
ſiones,
neroe!
ivel

lber

Meditatio II. 105

libenter perferre Amore DEI, & ad
exemplum afflicti, deſpecti & mortifi-
cati Filij DElI, nec propter iſta velis ab
inquirendo Dilecto deſiſtere, ſed tan-
quam fidelis Sponſa, in noéte tribu-
lationis, inter injurias & vulnera con-
ſtanter perſeverare, prout de ſe ipsâ
teſtatur Cant. 3. & 5. Per noct es qua-
ſivi, quem diligit anima mea!; in-
venerunt me Cuſtodes, gqui cir-
cumeunt Civitatem, percuſſerunt
me, & vulneraverunt me: tulerunt
pallium meum mihi Ceſtodes muro-
rum. Confidens tamen econtra,
quèòd Optimus DEus non permitter
te ultra vires tentari: ſed faciet etiam
cum tentatione proventum, ut poſſis
ſuſtinere. Ita Ipſemet promittit Pſ. 90.
Cum ipſo ſam in tribulatione, eripiam
eum, & glorificabo eum. Item Bſ. 33.
Juxta éſt Dominus ijs, qui tribula-
to ſunt corde, & humiles Spiritaſal-
vabit. Quod ipſum experta eſt Spon-
ſa ſancta de ſe ipsà ſcribens: Paululum
cum teriranchen eos, mornigeee
*Ej diligit

106 ei V.
diligit anima mea: tenui Eum, net
dimittam. Experire & tu mi Can-
didate, & hunc Statum tuum novum
forti animo auſpicare, & ultrò fa-
teberis, tibi omnes labores, incom-
moda, afflictiones, abundantiſſime
eſſe compenſata.

MEDITATIO III.

De Impedimentis Quæren-
tium Dominum.

Onſidera I. Qualiter alicujus
æſtimatæ rei obtinendæ cupi-
dus, ſolicitè prævideat, & removeat
omnia obſtacula, quæ eum rei deſi-
deratæ aſſecutione impedire, aut re-
tardare poſſent. Tu mi Canditate,
jam totis præcordijs aves quærere &
invenire DEum tuum, applica ergo
animum tuum ad pernoſcenda & tol-
lenda illa omnia, quæ tibi hâc in par-
te obſtaculo eſſe poſſent. Primum
obſtaculum apud quosdam ſolet eſſe
immoderatus affectus erga Parentes
& Conſanguineos. Non invenitur
IEſus

er
Ka
Aaret
Gan
nid
tun in
ſeinn
Nemin
aen
Uunn
Uimen-
ningu
ldoctn
ihe
aarit
Wl
ſe
iſſe
Unr
Raet
An
fu

,
ImCn.
mnorun
A.
sidn

duntlin

I.
rer

te Aui
Helle
Eervyen
tteicel
e atre
Andltre
arere⸗
ret

dlatol⸗

ennor.
Nmnußn
etele
Nrentes
edin.

is

Meditatio. III. 107

Eſus inter Cognatos & notos: imò
qus & quantos ab inquirendo EsII
eſiſtere fecit ille cognatorum & no-
torum affectus! pleni ſunt de hoc
libri hiſtoriarum. Qui te compara-
tum ſentis mi Candidate? Affectus
iſte imbuit Religioſum affectibus &
perturbationibus propinpuorum, per
quas pacem & quietem illam, diu
optatam in Sæculo ante renuntiatio-
nem, ſicque ipſum DEum, qui eſt
Princeps pacis, amittit. Idem amor
propinquorum non repreſſus onerat
Religioſum, involvitque curis ſæcu-
laribus adeò miſerabiliter, ut inter-
dum oneri ſuccumbat. Et quamvis
omnia iſta abeſſent, nihilominus re-
ſecandus eſt hic excedens terminos
rationis affectus, qui ſaltem retardat
à perfectione conſequendâ, & immi-
nuit comparatam. Hinc eſt, quèd
amantiſſimus Salvator Diſcipulum
ad ſui ſequelam vocatum, volentem
autem priũs ſepelire Patrem ſuum, &
alium res ſuas cum propinquis com-
ponere volentem, prohibuerit; qui-
*E6 us

108 Dieè V.

bus ſignificat, ut ait D. Hieron. epiſt.
125. ad Fab. ideò prohiberi pietatis
illud officium, & ad paternas ades
acceſſum, ut & affectus retundatur,
E& pericula vitentur. Viſne & tu
mi Candidate vitare hæc pericula, ne
à DEO tuo toto corde quærendo aut
deſiſtas penitùs, aut torpeſcas, renun-
cia generosè his affectibus, Deum-
que in Patrem, ESIIMin Fratrem,
Mariam in Matrem tibi delige, iisque
totò cordis affectu adhæreſce.
Conſidera II. Alterum impedi-
mentum revocans à quærendo DEO,
eſſe aliorum præſentia, vel præterita,
viſa vel audita exempla, promiſcuè
conſiderata. Vix credi poteſt, quàm
potenter ſe ejusmòdi exempla, ani-
mis præſertim Novellorum, inſi-
nuent, quantumque à rectà DEum
inveniendi vià abducant. Quapro-
pter mi Candidate fortiter te comu-
ni, & reſolve ad hoc obſtaculum ſe-
quentibus modis penitùs removen-
dum. I. Inſculpe animo firmiſſimè
hoc propoſitum: in Religione iſta .
0

I
lc
eN
ſt
elden!
ſerni.

lanmn
mpto
net

ntee
Ange⸗
h
N

g
1etati⸗
ir cer

eunhin
TeNN

erillt
Nrendoa
teon
8, Deun.
lFruren,
ut
.
n iet
enol
mennt,
Monicut
,uun
Ul,ani
n, i.
4Dun
Cro.
eCoſfn⸗
lunk
norel.
iſine
elüre
1

Meditatio III. 109

lo omnindò ſanctè, perfecte, & ad nor-
mam Inſtituti mei, quod intra pau-

cos dies compleétar, vivere, omnia-

que ſervare, quæ ſciam eſſe præſcri-

pta, idꝗue etiamſi nullus alius, qui in
eâdem Religione eſt, aut erit, ea ob-
ſervabit. Nam ego non veni ad Re-
ligionem, ut vivam NB. ſicut alij vi-

vunt, aut vivent, ſed ſicut omnibus vi-

vendum eſt ex mente Inſtituti, neque
mihi aliorum vitæ, ſed Regulæ à Re-
ligione ſunt ad legendum initiò hujus
ingreſsds mei propoſitæ, quas ego
tanquam maximas & normam viven-
di ex nunc complectar. Hoc propo-
ſitumab hoc momento usque ad fi-
nem vitæ tenere volo. P. R. Druz-
biki Lap. Lyd. Conſid. 7. 2. Nun-
uam excuſes defectus & imperfe-
tiones tuas, argumentô ab aliorum
exemplis deſumptò, hoc enim potiùs
aggravat defectus, quia hàâc ratione
etiam tu cooperareris ad laxationem
diſeiplinæ Religioſæ, & augeres nu-
merumtepidorum. 3. Intuere exem-
plum Chriſti, & Sanctorum, præſer-
*EZ tim

110 Diei V.
tim noſtri Ordinis, ut Virorum perfe-
cGtorum, & plus crede rationibus &
doctrinis tui P. Spiritualis, quàm qui-
buscunque contrarijs perſuaſioni-
bus, quia per hunc DEus ſalutem
tuam promovere decrevit. 4. Cave
tamen, judicem illorum, quos aliter
agere cernis, te conſtituas, ſed illud
hriſtiad Petrum tibi quoque dictum
puta: quid ad te, tu me ſequere. Tuum
erit, omnes magnifacere, & non
omnes imitari.
Conſidera III. Tertium, & quidem
fortiſſimum impedimentum eſſe ma-
los habitus vitiorum, indomitas paſ-
ſiones, libertatem vitæ & ſenſuum.
Hic omnem lapidem move, mi Can-
didate, teque ipſum ſeriò ſcrutare,
num quid ex præteritis in animo de-
liteſcat, ut ab eo quàm citiſſimè te re-
moveas, ſecùs enim, ſi amas pericu-
lum, peribis in illo, nec unquam ad
DEl tui fruitionem pertinges. Quod-
ſi igitur aliquo vitioſo habitu te im-
plicatum animadverteris, ante omnia
æſtima gravitatem mali & periculi,
inm

le

elcet
od
K
NW
bownde
4Ovun)
lttee
And

ti
an
Conmm,
fartti
Medute
TM
umeh
ken⸗
ulien
Uuhnn
on
gol
unlgn
Aünen
iſ ie
Alis

hundert
flonbos
n i
Niün⸗
luͤlie
it,4,0
(Uos Me
6,Ed l
ſecicn
0e, Tuun
, Aron

nen
tunckn.
niazn
LEndum.
miCen
Cantre,
nino e⸗
netere⸗
Phenien.
lun 4

ol.

Utein.
eotmnin
erell,
i

Meditatio UI. 111

in quo verſaris, dein odio implacabili
vitium illud perſequere, dole vehe-
menter & deteſtare actum illum, à
quo vitium proceſſit: ceſſa in futurum
ab omni ejusmodi actu, & exercitio
actuum Virtutis oppoſitæ inceſſanter
inſiſte; quæ omnia, ut ritè fiant, DEI
Miſericordia ferventibus orationibus
pulſanda, & cum P. Spirituali candi-
diſſimè tibi agendum, ejusque moni-
tis & conſiliis acquieſcendum erit.
Circa refrænationem indomitarum
paſſionum, de quibus ſuo tempore
plenior dabitur inſtruétio, hoc unum
notes & obſerves, velim. Ama unum
verum Bonum, quod rectæ rationi
conforme eſt, & hominem ad virtu-
tem, quietem animi & conſcientiæ,
ad finem ultimum, ad ſalutem, ad
Deum adjuvat & promovet: &
contra odio infenſiſſimo proſequere
id ſolum, quod eſt verè malum, ſcili-
cet peccatũ quodcunque, & omnem
imperfectionem, & ſalva res eſt, nec
via patebit alijs paſſionibus. Deni-
que, depoſitis omnibus vitæ laxioris
prin-

112 Diei ..
principijs & dictaminibus, ſenſuum
cuſtodiam commendatiſſimam tibi
habe. Ad hæc ritè præſtanda, induc
animum omnibus, quibus eum com-
movendum ſperas, argumentis, &
cùm in aliquo ceſſerit, pœnam con-
ſtitue, deplora veteres errores, pete
gratiam &c.

BeGGG: G Go
DIEI VI.
MEDITATIO I.

De ſecundà conditione boni
Rz RQut ſit ſolicitus ad Opus

Onſidera I. Quid nomine Operis
DEI SS. Legislator hôclocòô in-
telligat. Inſiſtendo literæ & Stylo
S. Regulæ, videri poſſet ſolùm intel-
ligi Divinum Officium, ſeu S. Pſalmo-
dia z ſed Smaragdus Abbas & alij In-
terpretes latiùs hic Opus DEl intelli-
unt & extendunt: nimirum, verba
unt Smaragdi in hunc locum: ad ea,
quæ

4
Ao
jun
ſee 4
nne n
ſonthlu
ſere
danclin
Lhene
manntet
Ari
z, u.
n. No
u, un
ulul
uttei⸗
ultente
nleio
adtt
mn, cr
Meal
Morn
urhei⸗
ornn

H Enlun
num tibi
Mlindte
heundon.
nenik,l
Ena
ores Ne

let

1
fort
NNO

e
oloohin
in ine!.

Meditatio I. 113
quæ propriè ad Deum pertinent, vi-
delicet ad orationem, ad lectionem
Divinam, ad vigilias nocturnas,
curſusq; diurnos, ad jejunium, ad
omne Bivinum Officium. Hæc ergo
ſunt illa, mi Candidate, ad quæ tanto-
pere ſolicitum vult eſſe Novitium
Sanctiſſimus Pater. Hæ ſunt occu-
pationes præcipuæ, quibus intentum
eſſe oportet Religioſum Benedicti-
num, cùm hæ ſint maximè conformes
fini particulari principali hujus Reli-
gionis, nimirùm vitæ contempla-
tivæ. Iſtorum nomine quoque ve-
niunt, ut magis explicitè intelligas,

non ſola Oratio vocalis, publica &

privata, ſed etiam mentalis, quæ præ-
vijs conſiderationibus, vel devotis
& ardentibus aſpirationibus perfici-
tur, recollectio animi, examina con-
ſcientiæ, auditio Miſſæ, uſus Sacra-
mentorum, colloquia ſpiritualia, &
quæcunque ad immediatum Cultum
Divinum ordinantur, quorum omni-
um in hac Religione habentur occa-
ſiones opportuniſſimæ, unde ſolùm
requi-

114 Diei VI.
requiritur, ut ad earundem uſum fer-
ventem te ſeriò reſolvas.
Conſidera II. Quid ſit eſſe ſolicitum
ad Opus DEI. In humanis bonis pro-
curandis ſolicitudo vetabatur à Chri-
ſto Matth. 6. Nolite ſoliciti eſſe, di-
centes“ quid manducabimus, aut
quid bibemus &ů c. At in procuratio-
ne honoris Divini hæc ſolicitudo eſt
laudatiſſima, unde per Michæam
Cap. 6. DEus quemvis hominem in-
ſtruit: indicabo tibi bhomo, quid ſit
bonum, & quid Dominus requirat
te: Utique facere judicium, & di-
ligere miſericordiam, & NB. ſolici-
tum ambulare cum DEO tuo. Porrè
ille ad Opus DEI ſolicitus eſt, & dici
meretur I. Qui Operi DEI nihil omni-
nò præponit, uti S. P. ap. 43. 4 ſuis
requirit. 2. Jui omnia ſolicitè præ-
videt, ordinat, ſêque devotè ad Opus
Divinum præparat juxta illud Eccl.
18. Ante orationem præpara ani-
mam tuam, &- noli eſſe quaſi homo,
qui tentat DEum, & conformiter
cap. 9. 10. & ſeqq. S. Regulæ. 3. Qui

velox

KAnt
be
he
Uerimen
Aümtar
men t
ten iu⸗
ſanlan
l re
Uri
n
uhlad
DWnen
lnu/,
Au
,
khtcen
Aunit
Eelbe
nte
nateret
Pherſa
monittn

nke

elee⸗
litan

inn.

in
,
NMocurt
linche
Mcherm
nneni
g
enun
ai
ℳ
bontt
1,Ed
hilom
, A
cttr.
Ahu
d becl
ani⸗
lomn,
rmie
3C

Telat

Meditatio I. 115

velox eſt ad nocturnas Vigilias, &
etiam interdiu ad horam Divini Offi-
cij, ſeu Operis DEl, mox ut auditum
fuerit ſignum, relictis omnibus, quæ-
libet fuerint in manibus, ſummâ cum
feſtinatione currit, cum gravitate
tamen, ne ſcurrilitas inveniat fomi-
tem, juxta cap. 22. & 43. 4. Qui
ſummà cum reverentiâ, humilitate,
modeſtiàâ, attentione, devotione &
ræparatione aſſiſtit ipſi Operi Divino
juxta cap. 19. & 20. & ſeriò cavet,
ne in Cultu DEl etiam venialiter pec-
cet: & merito, quia ut monet S. Chry-
ſoſtomus hom. 5. de Incomp. DEl.
Majore debemus ſtudio curam agere
Divini Cultüs, quàm vitæ Sre-
hoc eſt, potiùs vitæ jactura facienda
eſt, quàm ullum in DEI Cultu admit-
tendum deliberatum- peccatum.
5. Qui accuratè obſervat præſcripta
tempora exercitiorum ſpiritualium,
nihil de ijs per ſuam culpam, vel neg-
ligentiam omittit, decurtat, immu-
tat. 6. Qui libenter loquitur de
DEO & rebus Spiritualibus; & deni-
que,

116 Diei VI.

que, qui hæc omnia non facit coactè
vel invitè, vel ex motivis humanis,
ſed liberè & magno ardenti in DEum
affectu. Hæc fac, mi Candidate,
per decurſum tui Novitiatús, & toto
reliquo vitæ tempore, & poteris de
hac conditione adimpletâà benè ſpe-
rare, ſed ora DEum, ut quod minus
habet natura poſſibile, jubeat IIle
gratiæ ſuæ adjutorio miniſtrari.
Conſidera III. Quæ ſint media &
induſtriæ pro exactà adimpletione
hujus conditionis. Primum eſt
magna æſtimatio iſtarum occupatio-
num, immediatum Divinum Cultum
concernentiũ. Quanti æſtimat Auli-
cus, ſi ad intimũ Principis alloquiũ &
obſequia admittatur! Et tu minoris
æſtimabis in ejus præſentiâ, alloquio,
& ſervitijs aſſiſtere, & occupari poſſe,
cui ſervire regnare eſt. Secundum
eſt accurata cuſtodia linguæ & ſen-
ſuum externorum. Effatum eſt
S. Magdal. de Paz. dicentis: Animæ
Religioſæ, quæ non delectatur ſelentio,
ſſe impoſſibile, ut guſtum aten,, in
rebus

N

oneis
ſel. 7
Prum
entun
Miti
tobi⸗
len,
ee
M uiſfl
pkyten
5Ne
linef
itul .
lutunen
Almtn
i lr.
Elt i
Men
Wuern
unfen
gun
Inltion
uiman
eolin

Meditatio I. 117

tced „ehus Divinis. Et S. Bern. Serm. 17.
mmi de Diverſ. Tenuis eſt & lata (lingua)
iulhin aptiſſimum vacuandis cordibus in-
lriir, Sadhentun ,ſecut multorum mihi
bin conſcientias inter vos arbitror
hoett atteſtari, niſi fortè omnes tam per-
Abenh felcti ſimus, ut nunquam nobis poſt
Pulnmm Longas confabulationes inventa ſit
terl mens quodammodo vacua, medita-
i zio minks devota, ſicca magis affe-
umtl ., & holocausſtum orationis non
nein aded pingue propter verba, ſive quæ
ind diximus, ſive etiam quæ audivinmus,
nn verba tamen. Quapropter non ſine
nln causâ factum exiſtimo, quòd Sanctiſ-
mAl ſimus Legislator noſter c. 4. S. Regu-
dit Iæ Inſtrumentis 56. 5z. & yS. quibus
Umim Lectiones ſanctas & Orationem-
Moe commendat, immediatè alia 4. in-
els ſtrumenta præmiſerit, ad debitam
cudin moderationem linguæ pertinentia.
-&er De immortificatione ſenſuum, res
um d clara eſt, quantùm ab executione
Aum hujus conditionis impediant; nam
üvusm replent animam varijs imaginibus,
Get“ eumque emolliunt, & quaſi anima-
ℳ lem

118 Diei VI.

lem efficiunt: animalis avutem homo,
teſte Apoſt. I. Cor. 2. non percipit
ea, quaæ ſunt Spiritüs DEl, ſtultitia
enim eſi illi, & non poteſt intelligere.
Tertium eſt animus liber ab inordina-
tis affectibus, quietus & tranquillus.
Non poteſt liberè ad DEum aceedere,
qui per inordinatos affectus adhuc
terræ & creaturis eſt affixus. Audi
P. Alvarez ita diſſerentem: Per ni-
mium affelctum ad Creaturas capti-
vatur Cor, & amittit libertatis &
ingenuitatis privilegium, quo DEus
illud donavit, cum hominem condi-
dit, fitq; inhabile & ineptum ad fa-
miliaritaten cum ipſo Domino DEO
noſtro. Hos igitur affectus à te reſcin-
de, mi Candidate, progredere ad
particularia, & deſigna in corde tuo
id, quod te hucusque, ne ad DEum
tuum liberè evolares, maximè retar-
davit, propone emendationem &c.
Perpende ſubinde neceſſitatem tran-
quillitatis animi, ad hanc ipſam con-
ditionem ritè adimplendam, cùm
non ſit poſſibile, ut perturbatus ani-
Cr. mus

unn
adlr
VRerg
Awun
Ge Nen
o Men
lene, Nin
Mim,
Mianhe
miniſ
efuunm
pnt,
lt toten.
Miis/
eun
Mman
Umncken
frhiun

or-
wini
CNNE
C

Meditatio I. 119

enn animus aptus ſit ad ritè pertractan-
g dum ea, quæ ſunt Opera Spiritûs pa-
cis. UIt ergo animum tuum in per-
inilte petuâ tranquillitate conſerves, accipi
ttmm breve verbum: In omnibus, qJua à
Enngn zaα doluntate & poteſtate non ben-
uneln dent, Divinæ Providentiæ, cunct a
n d juſtiſimk, ſapientiſſimè, & ſanctiſſi-
ins me ordinanti, plenarit acquieſce: in
ntyt cæteris verò, adhibitis prudenter &
tneh ſincerè medijs humanis, ita reſigna-
lenni tzo eſto animo, ut ſive effectus cona-
nh zui reſpondeat, ſeve non, certò cre-
nnl. das, totam illam operationem non
Mdh niſt Divinæ Providentiæ opus eſſe.
G O quantâ animi pace perfruereris,
ſerei ſi hanc Regulam perfectè obſervares!
regeen O quanto cum jubilo & lætitiâ Do-
Coemm mino tuo deſervires, & introires in
ADm Cconſpectu Ejus in exultatione!
ereter

un e⸗ MEDITATIO II.

en. Demotivis executionem hu-

.
ni jus ſecundæ Conditionis per-
nsr. ſuadentibus. -ð

120 Dies VI.

Onſidera I. Primum motivum,
Novitium & Religioſum exci-
tans ad exactam obſervantiam & ſo-
licitudinem Operis Divini, deſumi
ex ipsâ naturàâ & Etymologiâ atus
Religioſi. Status Keligioſus enim-
dicitur à Religione, virtute inter mo-
rales præcipuâ, cujus actus omnes
tendunt ad immediatum- Cultum-
Divinum, ſiquidem homines Statum-
Religioſum Profeſſi, per actus virtu-
tis Religionis, cujusmodi ſunt vo-
tum, oratio, devotio, adoratio,
Laus DElI in Choro, Sacrificium &c.
totos ſe DEO, & FEjus Cultui addi-
cunt, conſêcrant, devovent, & re-
ligant; dicitur enim juxta Lactant:
393 4. Div. Inſtit. cap. 25. Religio à
religando, es hes Omnipotenti DEO
religet, ac devinciat, ut inquit S.
Auguſt. de vera Relig. Vide ergo,
mi Candidate, ne ſolo nomine velis
eſſe Religioſus, qualis eſſes, ſi ea,
quæ immediatum Cultum & obſe-
quium Divinum ſpectant, negligen-
ter, tepidè, & perfunctoriè perage-
. res,

etin
tiüsde
nne
etWöNN
rftioen
nodkau
Ki, u
Mnenhl
unl.
ipnnen
Cpiment
ehn
lullͤli
l
n/
th
M
onne
uden
laien
r hine
e ua
n .
le

Meditatio II. 121

tinm res, ac penè inter ultima numerares.
n c. Quin potiùs hoc momento ſtatue te-
ndb cum, omne deinceps vitæ tempus;
Umi téque totum Creatoris tui laudibus
Nle & ſervitio conſecrare, atque ad lite-
Oisein ram obſequi mandato SS. P. N. Bene-
einam dicti, nihil omninò Operi DEI præ-
Gom ponendo, & allaborando eſſe verè
Clum ſolicitum ad Opus DEl.
6Ntun Conſidera II. Alterum motivum
um eſſe ingens pretium, æſtimabilitatem,
Almm ac dignitatem Operis DEI. Tanta
ant, eft, ajebat S. Magdal. Paz. DEune
tunk., daudandi dignitas, ut Lſimet Si-
Uumk ritas, aäde puri, ipfam vix cum ti-
és more & tremore audeant peragere.
hut O ineffabilis gloria, exclamat D.
igut Hieron. in Reg. Monach. cap. 26.
milh in fragili corpore DEum intueri po-
itg zeſtis! hic quæſo mens noſtra vigeatt
kego, Hæc dies diei eruétet verbum,
leſcs ſeientiam hanc nox indicet nocti.
la, Angelicis Choris, Sanct orum docie-
Cobe. zatibus hic ſtudeatis intereſſe, ut
ter poſtmodum in corporis exitu vobis
ene Saudentes, lati tanquam notu, oc-
1, X* E cur

=

122 Diei VI.
currant. Ex quibus verbis S. Do-
ctoris colligitur, hanc occupationem
eſſe propriam Angelorum, & conſe-
quenter excellentiſſimam.: quod
ipſum clarius ex alijs verbis cit. Santi
in Pſal. I15. patet, dum ait: quod
factunt Angeli in Cælis, hoc Mona-
chi faciunt in Terris. O te igitur
felicem mi Candidate, ſi hoc Ange-
lico munere per totam vitam tuam
ritè functus fueris, occurrent tibi
certò certiùs ex hâàc vitâ mortali de-
cedenti Spiritus illi Beati, ut unacum
illis in omnem æternitatem proſequa-
ris, quod hic in terra tam gloriosè
äinchoâàſti.
Conſidera III. Quòèd obſervatio
hujus conditionis ſit unum ex medijs
Præcipuis, ut Spiritus Religioſus fo-
veatur, conſervetur, & augeatur,
dum à contrario ejus neglectus rela-
vationes inducit, & totaliter à pri-
mævVO Spiritu deficere facit. Auſcul-
ta, quid viri Sanctitate & eruditione
conſpicui hac de re apud Lezanam
Diſe. Mon, c. 3. &ö 4. proloquantur.
Joan.

al
ſeeki
rue
llnin
upatl
n
e d
ſlli,
tſnn
Nun
Gimegrt
Mpu
neis
hnuur
AMnuur,
ſlal,
uuſi⸗
Aale
1, 6 Cnt
Utlu
Alant⸗
Ulis
luten
itiurn
4

Meditatio II. 123

ls &) Joan. Caſs. Col. 9. c. 2. Sicut ad ora-
untone Zionis perfelctionem, inquit, omnium
ndunt tendit ſtructura virtutum, ita niſi
at bacjus culmine hac omnia fuerint col-
toüui igata atque compact a, nullo modo
ni frma poterunt, Vel ſtabilia perdu-
Uell rare 8. Joan. Hieroſol. Laſt. Mon.
Ont cap. 5. orabis, ait, ſi vis in perfectio-
ſtwin ne perſeverare. S. Bern. de Ord. Eit.
ſtm tu DEI ſervum ſine intermiſſtone le gere
wment & orare oportet, ne forteè mentem
Amlt vitia præoccupent. Et ad præſens
immn aptiſſimè idem Sanctus in &al.- Clauſt.
tnnn ſic loquitur: Cum die quadam corpo-
nglni valt mannum labore occupatus, de
GPiritualis hominis exercitio cogita-
emt re capiſſem, quatuor ſpirituales gra-
ernel uas animo cogitanti ſé ſubitò obtule-
golstt vant, ſeilicet Lecltio, Meditatio,
lhenm, Oratio, & Contemplatio. Haæc eſt
Cusrehe ſeala Clauſtralium, quäà de terrà in
ri. Cælum elevantur. Cui concordat
Aucl. Ludov. Bloſ. in Sec. Monach. ubi ita
altine diſſerit: interioribus tuis negleltis,
luum exteriora tantum curas, & ſi ſacris
umm Nectionibus, alcjsc, DPiritnalibus
ſon PSE exer-

124 Diei VI.
exercitijs non das diligentem Ope-

ram, &- rarò ad aterna aſſurgas,
Monachus non es. Omnium tamen

appoſitiſſimè ad intentum loquitur

S. Bonav. de Perf. Vitæ & in Opuſc.
de Profect. Rel. lib. 2. &. 69. Revera
Religioſus Orationem aſſiduè non fre-
quentans, non ſolum eſt miſer & inu-

zilis, quin imò coram DE fert ani-

mam mortuam in corpore vivo.
Omnis Religio arida & imperfecta
eſt, & ad ruinam promptioxrx, quæ
Spiritum Divina ſaavitatis non qua-
zit, & pracipunm conamen ad Tu⸗-
dium internæ puritatis non impen-
dit. Et in lib. de 6. Alis Seraph.
gap. 3. Cavenda eſt perturbatio ſtu-
dij devotionis, ex quàfulcitur omnis
vera Religio, & omné virtutis exer-
citium impinguatur. Arida eſt
omnis Religio, Ro- non oleo iſto ſagi-
natur: aſa, is eſt bonorum operum
IKructura, gquæ devotäorationis fre-
quentid non compaginatur, ſicut
paries lapidum ſine cemento. E
Iĩn omni Religione, uabi devotionis
fervor

ſtit
ſcti
e
Aaert

Meron

Aowune
1Dlen,
nnul
, ſſt
l ſe
ſitßin
Nnint
puetih
intt
M I
le ie,
kre
uſft
umnhn
AAnd
ütnt
Wtun
in Mn
luce
ulti

en
9 a
mmntamen
mulminr
And
,69 Nun
ltunft
ier
öſena
pne Nin
. 1
. inpfe
mftmn, 4
NAE
A
rili
,
Nharof⸗

ur .

e
ils
virſ
ngern
initfre
, u
ntt.
edutin

ſent

Meditatio II. 125

fervor tepuerit, etiam aliarum vir-

tutum machina incipit deficere,
appropinquare ruinæ. Talis Reli-
gionis miſerias magis ſpecificè deſcri-
Pit Hieron: Savonarola Ord. Prædic.
poſtquam enim multis ſtudium Ope-
ris Divini, & præſertim Orationis
commendàſſet, ſic concludit: Reli-
gioſi, qui iſta non generent ,ſed
amhulant ſine conſideratione finis
proprij, efficiunt ar tepidi, inquieti,
murmuratores, ambitioſt, iracundi,
loquaces, ſenſuales, hiſtriones, &
aieriores quaàm ſæculares ad pœni-
tentiam. Et niſi DEus per Miſeri-
cordiam ſuam illos revocet, in alia
labuntur pracipitia, à quibus nun-
uam de iberantur. An non
exhorreſcis, mi Candidate, ad verba
tam terrifica. Ergo rebus tuis pro-
ſpice, & ne aliquando, quod DEus
avertat, in tantam miſeriarũ abyſſum
devenias, tuamque dilectiſſimam &
beneficam Matrem Religionem tam
graviter ſaucies, firmiſſimè ſtatue
hujus conditionis obſervationi ex-
. *E 3 actiſſimæ

126 Dies VI.
actiſſimæ te totum dare: Faxit DEus,
ut ita fiat.

MEDITATIO III.
De Exemplis Chriſti, San-
Rtorum, & Perfectorum in hac
materià.

(Onlſidera I. Miram ineſſe exem-
plis vim perſuadendi; hinc
communiter dici ſolet: verba mo-
ent, exempla trahunt. Perpende
itaque attentè, quæ tibi ſolicitudinis
ad Opus DEI, Chriſtus Eſus, exem-
pla reliquerit, quò validius ad hujus
conditionis adimpletionem excite-
ris. Pauca hic ſolm attingam, re-
liqua penitiori conſiderationi tuæ re-
linquens. Primò Chriſtus venit in
hunc mundum, atque in omnibus,
quæ paſſus eſt, fecit & docuit, non
aliud conſtanter quæſivit, quàm glo-
riam Patris ſui, ſicut ipſemet teſtatur
Joan. y. & zo. Egò honorifico Pa-
vem meunm. Egonon quæro gloriam
eamw. Secundò, Dum inſcijs pa-
rentibus remanſiſſet in templo, poſt
. tri-

4

ut

ucet
N: ne
Dutnit
.2 Ie
Funtii
lentes
itch
,N
inuule
znpti
len E
rn
Uina
ent, u
uneilanis
malb
ANunbenen
,un
eGn
una
n nie
1ere
tle

Meditatio II. 127
luih triduum à Matre ſuà Sanctiſſimà in-
terrogatus de causâà ſuæ remanſionis,
I reſpondit: neſciebatis, quia in his,
tn d. quæ Patris meiſunt, oportet me eſſe
Nunnk. ac. 2. Tertiò, Dum aliquando fa-
tigatum exitinere Diſcipuli rogarent
Alcentes: Rabbi manduca: IUle di-
nirſen xit eis: Ego cibum habeo manducce-
lad k re, quem vos neſcitis, meus cibus eſt.
uſtin ut faciam volantatem Ejus, qui mi-
Inen ſet me, ut perfician Opus Ejus. Joſsmn-
Dldemd α. Quartò, Adeò hæc ſolicitudo per-
Him ficiendi opera Patris manifeſtè relu-
Aißztli⸗ cebat in Chriſto, ut etiam ipſi infen-
um ant ſiſſimi Ejus hoſtes eam denegarehaud
nim, potuerint, unde palam eos arguit
mien ſuæ incredulitatis, eò quòd viderent
s enti hæc opera à ſe fieri, nec tamen fi⸗
lommbu dem Ei adhiberent: Oper;, inquit;
itn Foan. 5. quæ dedit mihi Pater, ut
unge perfciam, ea ipſa opera, guc ek
telim Facio, teſtimonium perhibent de me,
fo N quia Pater miſit me: & Joan. 10. ſ
Nelrus non facio Opera Patris mei, nolite
isn. eredere mihi. Quintò: In quadam
mlo, cM oratione ſuâ ad Patrem de ſe ipſo te-
C * P4 ſtatux

A
128 Diei VI.
ſtatur: Ego te clarifcavi lſuper ter- W
Wuer Opus conſumavi, quod dediſti AK
mihi, at faciam. Quapropter Nn
etiam in Cruce, paulò antequam Spi- 1Kn
ritum Patri commendaret „ dixit, umme
conſumatum eſt, videlicet opus, pro- In gl
pter quod veni in mundum. Lon- Conin
Sum nimis foret afferre ſingula, ac mhiil
præſertim, quàm aſſidua, reverens, Uuruni
humilis, attenta, fervens, reſignata, lutlni
conſtansque Ejus fuerit Oratio, om- ikyii
miſſis alijs, ſolùm in horto Oliva- inl
rum, antequam Paſſionem ſuam in- gllom
choaret, orantem conſidera, & ltatule,
omnes bonæ orationis qualitates in aAh
hoc actu invenies. Reflecte igitur mus
animum, & intuere in faciem Chriſti phenn
tui, excita te ipſum Ejus ſanctiſſimis Memn
exemplis, & conclude in omnibus, mmn
quæ agis, & pateris, conſtanter non luluun
aliud quærere, nec de aliâ re eſſe ſo- edN
licitum, quàm de Glorià DElI, ar in ne
Omnibus Glorificetur DEus. Cap. ·gJ. Hindtt
Reg. Sperl DEI nihil præponere, t
etiamſi aliqua incommoda propterea
ſubire oporteat: taliter eſſe huic rei

2* Per-

n,
oder

Meditatio III. 128

, perficiendæ intentum, ut omnes vi⸗
W α deant, & teſtari debeant, te opera-
tois ri Opus DEI, teque ipſum moriturus
Etd ſolari, & in veritate dicere poſſis: O
i DEus animæ meæ, conſumavi Opus
u tuum, quod dediſti mihi &c.
An h. Conſidera II. Exempla Sancto-
lnl, rum hujus S. Ordinis, cujus habitum
Vrnm fumere intendis, ac præprimis Ipſius
Gnen met Sanctiſſimi Patris ac Legislato-
Gridd ris Benedicti, qui tam efficacibus
umih verbis hanc ſolicitudinem ſuis in ſuà
menin Regulâ commendat: an putas Eum
in aliter egiſſe, quàm docuit? 8. Greg.
uinet lib. 2. Dial. ſi quis velit, inquit, ſub-
in zilius mores vitamq Ejus (S. Benedi-
inchi ti) cogneſeere, poteſt in inſtitutio-
lulin ne Reguleæ omnes Magiſterj illius
onntu astus invenire, quia Sanckt us Vir
kmmrmt mullo modo potuit aliter docere quam
releb vexit. De S. Mauro primario D. P.
oα Diſcipulo res clara eſt, quantùm
huic ſolicitudini ſtuduerit, cùm etiam
aponee, Ipſi ſuo Magiftro Benediéto admira-
nen tioni fuerit, qui illum ſæpè, velut
men Regularis obſervantiæ, & virtutum
Ne X*E j omnium

129⁹ Dies VI. 4
& Piſagne en
omnium ſpecimen, cæteris Diſcipu- Iil 1
lis ad imitandum proponebat, ut in Ghes
Ejus vità refertur. S. Lutgerus Epiſ- ac
copus, accerſitus tertiò ab Impera-
tore Carolo Magno, venientibus rne
nuntij's, dum Divinis intereſſet Offi- inohtl
cijs, aliud nihil reſpondit, quàm ſe laine
proximè peracto Officio eos ſecutu- ſuui
rum: cùmque expletà Pſalmodiâ ad Gram
Imperatorem acceſſiſſet, isque ro- mim
gàſſet, cur tot invitatus nuntijs, ve- tbre
nire deſpexiſſet, reſpondit, iia Gune
DEum, & tibi O Rex, & cunctis ho- HMulh
minibus Praæponendum arbitrabar; e h
hoc enim mihi præcepiſti, ecuram lint au
Ppiſcopalem committens, idcirco à namul
Wis vocatus nuntgs, Omnipotentis Aud
Jervitium intermittere inconve- u I
niens judicavi. Hæc paucula ex in- tunmol
numeris perpende, mi Candidate, & Uenh,
diſce Opus DEI cunctis aljis rebus Vlnhe d
Ppræponere, ſi verus Benedictinus, & fanl
ImitatorSanctorum, Patrum tuorum Ahent
eſſe velis. d
Conſidera III. Aliorum quoque
Sanctorum, & perfectionis ſtudio in-
cum-

Meditatio III. 13 1
W eumbentium exempla: S. Macarius
Wnt, per ſexaginta annos in Oratione non
hpuhi fuit negligens, teſte Pallad. hiſt. Laulſ-
thalner Cap. 24. Refert Caſs. L. 2. de Can.
ieii nât. orat. Primis Monachis adeò
iumkl animo hæſiſſe hanc Divinarumrerum
nlt, ſolicitudinem, ut Scripturarum Di-
esen vinarum lectionibus, orationique &
Mimd Operi manuum diebus ac noctibus
len incumberent, ut neque eſcarum ap-
Ruunen petitus, vel memoria, niſi aliâ teriaâ-
Hnit,4 Vè die corporis interpellaret inediam.
G P. Franciſcus Suarez é Soc. JESII di-
Gin cere ſolebat: malle ſe totius ſuæ
,m ſcientiæ, quam tot annorum labori-
i bus comparàſſet, jacturam facere,
miuen quàm unicam horam Orationis in-
mum termittere. mulare igitur hæc
talneti præclara hujus ſolicitudinis ad Opus
Ndcret DEI Exempla, atque firmas reſolu-
lsnin tiones concipe de hac ſecundà con-
n& ditione, ſecundàùm omnem poſſibili-
nuonn tatem impoſterùm obſervandà. Pe-
te gratiam &c. =ðð
n googde
tudor⸗ » P9e DIEI
N

132 Diei EIl.
DIEI VII.

MEDITATIO I.
De Tertiâ Conditione boni

Novitij, ut ſit ſolicitus ad Ob e-

dientiam.

Oaſadera I. Quaàm felix eſſet

Viator ille, qui inter avia & de-
via conſtitutus: tam fidum nactus
eſſet ductorem, quò dirigenteſecurè
ad deſideratam Patriam pertingeret.
Hæc tam ſingularis felicitas tibi ob-
tigit mi Candidate, ecce enim San-
tiſſimus Legislator Benedictus tibi,
inter millena à Cæleſti Patria aber-
randi pericula, ſe fidiſſimum Ducto-
rem offert, tibique diſſertis verbis
viam ſecuram, quâ ad DEum & bea-
tam Patriam pertingas, comonſtrat.
Auſculta igitur attentè, quid Idem
Sanctiſſimus Pater tibi in aurem di-
cat: Sientes Fratres, inquit Cap.
27. J. Reg. per hanc Obedientiæ viam
ſé ituros ad DEum. Ecce pietate
ſuà demonſtrat tibi Dominus viam

vitæ

1e

(

iide
Kncter
teähun
Ahurerr
CM
ſucvt
onni
Colendrn
duain
lcrer
re
nin n
ſlr/
hahetene
llmgi⸗
lon
eil
Mers
bke!
oe
nen
nd

fter
ttwel

n lr
teranid
fnn
tgeneſen
ein
cnuni.
lcstninde.

Acdrth
Mni abe

un Docke
itts verti
unber
vfhonttrat
Glchlen
Aren dl.
lt,
ievien
e dieute
Eus in
ſit

Medidatio I. 133
vitæ! quid igitur ſupereſt, niſi ut
hanc admonitionem & inſtructio-
nem pij Patris libenter excipias, &
effieaciter compleas, nec tardes in-
gredi hanc regiam viam per veram

& ſinceram Obedientiam.

Conſidera II. Quis verus obediens,
ſeu quis ſit, & dici mereatur verè
ſolicitus ad Obedientiam, nimirum
ille omnis & ſolus, qui toto corde
contendit habere illas conditiones,
quas Sanctiſſimus Legislator in S. Re-
gulâà circa hanc virtutem, præſertim
Cap. 5. præſcribit. Prima & eſſentialis
Conditio virtuoſæ Obedientiæ eſt,
Obedire ac ſi Divinitas imperetur.
Nota hoc benè mi Candidate, quia ſi
hoc ſolùm deſit, etſi ſis ad omnẽ nutũ
Superiorum & Confratrũ promptiſ-
ſimus, etſi omnia ad amuſſim adim-
pleas, etſi difficillima aggrediaris,
nunquam eris verus obediens, qua-
lem vult eſſe Diſcipulum ſuum S. P.
noſter. Non exigit Ille Obedientiam
à ſuis militarem, aut politicam, ſed:
Religioſam & virtuoſam, qualis nun-
*PFy quam

134 Diei VII.
quam erit, niſi motivo verè ſuperna-
turali innitatur. Sunt aliqui quaſi
naturaliter propenſi ad cuivis obſe-
quendum, etiam cum aliquo ſuo in-
commodo, ſed non ſunt Obedientes
virtuoſi, & facilè à ſuàâ iſtà naturali
Obedientià totaliter deficiunt, ſi vel
