Juperior „vel modus præcipiendi,
vel res præcepta naturali eorum ge-
nio non undequaque arrideat. Qua-
lis eſt tua ad obediendum propenſio
mi Candidate? Prima tua cura & ſo-
licitudo ſit, ut fundetur in motivo
ſupernaturali, acſ Divinitus impe-
retur. Secunda conditio eſſentialis
eſt abnegatio proprij judicij & volun-
tatis, ut non ſuo arbitrio viventes
(verba ſunt S. P. c. y.) vel deſiderijs
ſuis & voluptatibus obedientes, ſed
ambulantes alieno judicio & impe-
rio, in Cænobijs degentes, Abbatem
ſebi præcſſe deſiderant. Non enim
ſufficit adimplere, quod præceptum
eſt, ſi ratio aut voluntas obmurmuret,
aliterque fieri debere aut judicet, aut

velit. Tertia conditio eſt, ut Obe-

dientia

1.

alalt
1, A
runen.
n M
ulan
Varis dd
togzirh
Obelarnn
l icte
Hultorte
Knndke
Mn ddn
ckenre.
leeni/
lkain

N
ln

nEnit
Utkhonm
Angantil
Alun
60,
miili
n
itte

Allpem
n Glul
ennbcble.
Uninn
1Oheüen
unrt
feint ld
Urrchiene
kennnge
et,
mmen,
WeN
kinnin
ſnie
ond
Gohe.
1ojventel
ſen,t
Gne, ,
inſe.

Aeten

on erin
ceptun
Uumurer⸗
cet, au
ue
Cend

Meditatio I. 135

dientia iſta ſit velox, moram pati
neſcia, & ut S. P. exigit, quaſi mo-
mentanea. Qui moras nectit, ſecun-
dam aut tertiam juſſionem expectat,
aut ſi opus ipſum effugere nequeat,
varias excuſationes, dilationesque
excogitat &c. non eſt ſolicitus ad
Obedientiam. Quarta, ut ſit uni-
Verſalis, id eſt, extendens ſe ad omnia
licita & honeſta, quæ non ſunt contra
vel ſupra Regulam, conformiter
Inſtr. 61. Præceptis Abbatis in omni-
bus obedire. & Grad. 3. humil. Omni
obedientid ſe ſubdat Majori etiam
usque ad impoſſibilia juxta cap. 6.
S. Reg. Quinta, ut ſit hilaris & ex-
pedita, quia hilarem datorem diligit
DEus, & triſtitia vultús vel cordis
impedit bonum Obedientiæ coram
DEO & hominibus, redditque ipſa
mandata graviora. Denique ut ſit
conjuncta Humilitati & Patientiæ, id
eſt, ut juxta Grad. z. humilit. in ipsa
Obedientia duris & contrarijs rebus,
vel etiam quibuslibet irrogatis in-
Juris, tacitä conſcientid patientiam
am-

136 Diei VII.

amplectatur, & ſuſtinens non laſf-
ſeſcat vel diſcedat. Has conditio-
nes cordi tuo imprime mi Candidate,
& ut hujus ſummè neceſſariæ virtu-
tis, in quà Humilitati conjunctà Spi-
ritus Religionis Benedictinæ conſiſtit,
efficiaris poſſeſſor, omnem operam
impende, ut has conditiones ab hoc
momento exactiſſimè complere con-
tendas.
Conſidera III. Quæ ſint adjumen-
ta pro hac virtute & conditione com-
paranda. Primum eſt, in perſonâ
Superioris conſiderare ipſum DEum,
qui dixit, qui vos audit, me audit,
E& qui vos ſpernit, me ſpernit. Nam
reverà Superiores ſunt Vicarij DEl in
terràâ, & quà talibus eis omnis reve-
rentia, amor & obedientia eſt exhi-
benda, etſi Superiores ſint defectuo-

ſi, vel dyſcoli, quia de his major mer-

ces acquiritur, & S. Petrus præcipit
Subeſſe dominis non tantum bonis &
modeſtis, ſed etiam Ayſcolis. I. Pet. 2.
Hæc conſideratio eſtmaximi momen-

ti, & præſertim initio omni ſolicitudi-

ne

N

nk,
0.
entes
addurn
ctisKnon
nret,
lne li
tllenm
iinn
Uiride
dme
n, u
Uenni ein
un Iuun
uut,
Nerinm

Auomnön

DAund
herel
ni
Ke, ⸗
Kchtn
Eeteguie
alli
nii

en
ucnlti⸗
tiriette
ltare
Lonemnad
Nnront
menchen
tonezzbhe
nplercvn

rthfmen
dudtioneor⸗
t in ſtin
elunlin
Kt,
ur Nn
aiiDrlin
nnisreſe⸗
1ek exhi’
bekeluo⸗
Mmorner
Erechit
“
1.et.),
Dimomen
llcrn
1

Meditatio I. 137

/ne curanda, ut ſic bonus habitus ac-

uiratur. Secundum eſt, elicere
Kequentes actus abnegationis pro-
priæ voluntatis in rebus modicis, etiã
licitis & non prohibitis v. g. mi D Eus
amore tui, propter te nolo hoc videre,
audire, loqui & . per ſimiles enim
frequentatos actus acquiritur habi-
tus ſe ipſum abnegandi etiam in rebus
majoribus, & paulatim mactatur illa
fera peſſima, nimirum voluntas pro-
pria, quæ tot animas devorat, ac
æternis etiam cruciatibus addicit,
nam ut ait mellifluus Doctor: cſſet
prepria voluntas, & infernus non
erit. Tertium, Divinam Providen-
tiam in omnibus conſiderare, Ejus-
que duétum in diſpoſitionibus Supe-
riorum, beneplacitum ſuum per eos
exequentis, agnoſcere, atque inſtar
parvuli ſe dirigibilem & tractabilem
exhibere. Hæc amplectere mi Can-
didate, & optimè te comparabis, ut
ſuper te requieſcat Spiritus Benedi-
Gtinus, qui uti dictum eſt, in verâ
Obedientià & Humilitate conlii.

138 Dies VII.
MEDITATIO II.

De motivis excitantibus ad
executionem hujus tertiæ
Conditionis.

Onſidera I. Qualiter Sanctiſſi-
mus Pater volens ſuis Diſcipulis
penitùs implantare amorem & exer-
citium Obedientiæ, eos ad hoc effi-
ciendum varijs motivis & potentibus
conſiderationibus excitet, dum Cap.
J. quatuor ejusmodi conſiderationes
proponit, quæ ritè in animum demiſ-
ſæ, certò certiùs hanc virtutem in-
enerabunt. Prima eſt Amor Chri-
i: qui nihil ſibi Cbriſto charius exi-
ſtimant. Secunda eſt obligatio Sta-
tůs, propter ſervitium Sanktum,
quod aſl, ſunt. Tertia eſt metus
gehennæ: propter metum gehennæ.
Quarta eſt gloria Cæleſtis: propter
gloriam vitæ æternæ. De primdà iſta-
rum conſiderationum agetur Medit.
Jeq. nunc expende, mi Candidate,
tres poſteriores, teque iisdem ad
hujus

NA

PVrurs
4. Nü
dcgen
it, ul
ium Ms
Dl.
ſneſendl
Nlbnlgr
tting
eito Kn
PEMnnee
hewonme
Gen Un
mnbin
uinat
AElinun
hmmnn
peni
nintrin
UrnN
uenaln
ren
nndi
ln

.

I

tuttu
lis e

lter Snat
lisDlet
Dren ek
A hoe e
Cwwerib
aw, un
oorlcentte
ninunten
eMialen
ArCh
Mriureyß
lvatio
cn
1elmetus
gelemn
8: pe
.nr M
Cmdidate,
ſen /
U

Meditatio II. 139

hujus virtutis continuum ſtudium

excita. Primdò itaque perpende &a-
tum, ad quem veniſti. Status iſte à te
exigit, ut ſis Regularis, Abrenun-
tians, Miles, Viator, Studioſus, Ser-
vus DEI. At nihil horum eſſe potes
ſine verâà Obedientiàâ. Regularis ſi-
quidem Regulæ, Abrenuntians alte-
rius arbitrio, Miles Duci, Viator via-
rum perito, Studioſus Magiſtro, Ser-
vus Domino ſuo obediat, neceſsè eſt.
Vis ergo vivere conformiter Statui,
quem aſſumis? eſto Obediens: &
quamvis in Novitiatu voti vinculo
necdum adſtringaris, DEO nihilomi-
nùs & Fundatoribus, alijsque DEO
juxta Statum in verâ Obedientià ſer-
vire cupientibus, quorum locum
occupas, eris injurius, ſi voluntati
propriæ in Novitiatu penitùs abre-
nuntiare recuſaveris: ut nihil dicam
de periculis, quibus te exponis etiam
ſuo tempore ipſum votum ſolemne
prævaricandi.
Conſidera II. Alterum motivum
excitans ad Obedientiam, quod eſt
met us

140 Diei VII.
metus gehennæ. O potens motivum
nonne mi Candidate è Sæculo ad Re-
ligionem veniſti, ut maximè horren-
da gehennæ incendia evaderes? Quis
ergo tibi ſenſus foret, ſi te ipſum de-
nuò in eadem præcipitares. Facit
hoc voluntas propria, cui niſi abre-

nuntiaveris, perdet te. Ipſa eſt, teſte
Doctore Mellifluo ſerm. II. de diverſ.

quæ in poteſtatem tenebrarum denus

rediit, quz nos iterum ſubdidit mor-
Zis imperio, & quæ ſola deinceps
damnare poſſit animas noſtras.
Quod idem non obſcurè inſinuat
Sanctiſſimus Legislator noſter, dum

Cap. z. inobedientibus Diſcipulis

mortem minatur dicens: & tunc de-
mum inobedientibus curæ ſuæ ovibus,
zana ſit ipſis Er e ee ipſa mors.
Quem locum Interpretes non ſolùm
de temporali, ſeu juxta modum lo-
guendi S. Script. de primâ, ſed etiam
e æternàâ, ſeu ſecundâ morte expo-
nunt. Certum eſt, inquit Edmun-
dus Martene in hunc locum, inobe-
dientes Monachos utramque, &
tem-

mmen,
erl,
e do
n Nowint
ammmz,
Miun
En

Cummzaum

Couihr,tn
Pndunt
Ommm
Vrlen
fmdumt
Amzush
laletine,
Wenlls
iin Abn
E dnri
tſeh rit
urſonn
Anls Vi

UnßI
Ue m
ſte

utotinnn
GnldacN
Ubonen
llered
Irifime
Ntnres u
,Cuinilih
eIl Erer
wnen
Milte
l liu
nnt ti
Mud i
Nuln An
6 Mäun
tuel
sonihe
nn
ronſolun
nocum lo
eeletim
oteenpo⸗
itanun
n, obe
lle, d
ten

Meditatio II. 141

temporalem, & æternam mortem
promereri, utpote qui Abbatem,
Ejusque doctrinam contemnendo,
non hominem, ſed DEum ipſum
ſpernunt; lpſe enim dicit Doct oribus:
qui vos ſpernit, me ſpernit. cab. 5.
F. Rꝑ. Exemplis hujusmodi horren-
darum pœnarum non difficulter hæc
confirmari poſſent. Tu interim, mi
Candidate, tantùm exhorreſce pro-
priam voluntatem & inobedientiam,
quantùm utramque mortem, tem-
poralem videlicet & æternam, ſeu
ipſam damnationem, exhorreſcis: &
& contra tantùm dilige Obedientiam,
eamꝗque ſectare, quantùm deſideras
ab hisce malis æternaliter immunis
exiſtere. Submitte te lubens in præ-
ſenti vitâ ſuaviſſimo Obedientiæ ju-
go, ne ſecùs vitâ functo, invito tibi
imponatur jugum intolerabile, quod
tamen nullis viribus excutere Vale-
bis.
Conſidera III. Tertium motivum
Obedientiæ amplectendæ, nimirum
Gloriam vita aternæ, O beata Pa-
tria,

142 Dies EII.

tria, quis tui amore & deſiderio ſuc-

cenſus, non promptiſſimè ad modi-
cum tempus renuntiet arbitrio & vo-
luntati propriæ, ut in te perpetuèò
poſſideat, quod velle & optare po-
teſt! O felix Obedientia, quæ tam
ſecurâà & facili vià ſuos ſequaces ad
Cæleſtem Patriam perducit! Obe-
dientia, ait S. Joan. Clim. Gr. 4.
ontanea mors, ſécurum periculum,
imediataapud eereshezeneze
navigatio, confertum ad dormien-
dum iter, utique ſomno illo ſuaviſſi-
mo, de quo Pſ. 126. dicitur: cum de-
derit dilectis ſuis ſomnum, ecce hare-
ditas Domini! Teſtatur Sapiens
Prov. 21. Obedientem de ſuis hoſti-
bus triumphaturum: Vir obediens
loquetur victoriam. Sed nunquid
Victoria iſthæc carebit ſuo præmio?
nequaquam. Ait enim Divinus Spi-
ritus alio in loco Apoc. I. Vincenti
daboedere deligno vitæ, quod eſt in
zaradiſo DImei. Labora igitur ſi-
cut bonus miles Chriſti, certa virili-

ter medijs fortidimis, atque præcla-

TIS

1
Aent
7 Mohrn
EulKerin
N.
warane
Utennn
opbenon
(in,
yam
usſr⸗
Uin dnin
unud
hancture
Ptltnene
uumn e⸗
kunipe
Innkr
Uilibeci⸗
lent
Eehnut
im
Uendene
trart
in

Meditatio II. 143
troſe Obedientiæ Armis: vince volun-

Nalnod tem ropriam, ſi tam ſuavi epulo-
Ui-. æternaliter in paradiſo Cæleſti ſatiari
umenh exoptes. Intuere inter glorioſos
Sanctorum choros, & innumeros tui
,un Præſertim Ordinis Sectatores, quan-
us to præmio veri obedientes gaudeant.
tcrl , Oidam, inquit Roſvv. in vit. PP.
IIn,, ib. 3. n. I4I. ex Patribus in extaſi
rndn, poſitus vidit quatuor Ordines ante
en DEum, & primus quidem erat infir-
A, mantium, & gratias agentium DEO-
minhm ſecundus verò erat eorum, qui hoſ-
Güm a pitalitatem ſectantur, & in hoc ſtant
Ga . & miniſtrant: tertius illorum, qui
ures ſolitudinem ſectantur, & non vi-
Elishof dent homines: quartus verò illorum,
rdelen qui propter DEum & Obedientiam
dmnII ſoliciti & ſubiecti ſunt Patribus. Erat
emd ergo cx illis tribus Ordinibus hic Ordo
Uums . Superior, qui Obedientiam exhibe-
uni bat, & utebatur torque aureàâ, ac ma-
lctu joré gloriam præ cæteris poſſidebat.
nigtr. Dixit autem Senex ei, qui ſibi hoc in
tkrl. extaſi demonſtrabat: quare hic Or-
eetr do quartus majorem Cæteris gloriam
I e habet?

dt

144 Diei VII.
habet? ille autem reſpondit ei dicem el
quia iſti omnes alij habent aliqua n, N
requiem, adimplendo (quamvis in k,ns
bonis operibus) voluntates ſuas,
Obediens autem propriam volunta- 1, hard
tem relinquens, pendet in Patris vo- PKtn
luntate jubentis, & ided majorem Imt mn
præ cæteris gloriam eſt ſortitus. Age luun
ergo, mi Candidate, abnega volun- lucil
tatem propriam, eamque ad omnem k
nutum Superiorum expeditam habe; (n
& hoc conſtanter usque ad finem vi- nhi,
tæ magis magisque ſemper proficien- duin
do, & tu quoque huic quarto Ordini nntii
annumeraberis, ac præ cæteris majo- NMirzin
re gloriâà perfrueris &c. na⸗
mtefee
MEDITATIO III. r
De Amore & Exemplis Chri- u⸗
ſti & Sanctorum, excitantibus ehumg
ad hanc conditionem adim- dd
plendam. n
Onſidera I. Quantùm te Chri- einan
ſtus dilexerit. O quis hoc ſa- n
tis

,

blkelleen
den Uina
(nnt,
mmg in
rumhm
ctinlbinen
led nir
Crtins A
repn ſoln
Uealomnen
umbde
lenuinenn
erſhhin
umb
enin

OII
PlsChi
tantibru
Ad.

nte.

uhoel⸗
Phrt

Meditatio UII. 145

tis explicet! propter te venit in hunc
mundum, humanam naturam aſ-
ſumpſit, natus in ſtahulo, reclinatus
in præſepio, vitam ſuam in pauper-
tate, doloribus & contemptu cæpit,
egit & abſolvit. Tx Tu mi JEſu, ex-
clamat amore Divino ſuccenſus
S. Franciſcus Xaverius, totum me
amplexus es in Cruce, tuliſti Clavos,
Lanceam, innumeros dolores, ſudo-
res & angores, ac mortem, & hac
propter me, ac pro me peccatore Nunc
ex te quæro, mi Candidate, amasne
tantum tui Amatorem? potésne in
veritate reſpondere cum Petro: Ti
ſcis Domine, quia amote. Verùm
unum adhuc à te requiro, ut opere
probes, quod verbis conteſtaris:
Filioli mei, monet S. Joan. I. Ep. c. 2.
non diligamus verbo, neque lingud,
ſed opere & veritate. Unde S. Greg.
ait: Probatio dilectionis exhibitio
eſt operis. Sed quæris, quibus ope-
ribus tuam dilectionem probare de-
beas? de hoc audi D. Paulum 2. Cor.
J. Charitas Chriſti aurget nos, at qui
*C vivunt,

146 Diei VII.
vivunt, NB. jam non ſibi vivant,
ſed Ei, qui pro ipſis mori uus eſt. Hoc
ergo ſit Opus tuum, non amplius tibi,
id eſt, pro tuo arbitrio & voluntate
vivere, ſed ipſi Chriſto per humilem
tuæ voluntatis ſubjectionem, ad
omnem nutum IIlius, & Vicariorum
Ejus. Atque hoc eſt motivum illud
fortiſſimum, quo 88. Pater Filios
ſuos ad Obedientiam, omnibus nu-
meris abſolutam, excitare nititur,
nimirum, ct nihil ſibi Chriſtocharius
exiſtiment. Huic ſi inſuper conſide-
rationem- Ejus perfectiſſimorum-
cyemplorum, quæ tibi in hac Obe-

dientiæ virtute præbuit, adjunxeris,

continere te haud poteris, quin ar-
dentiſſimò affectu hunc Obedientiæœ

Magiſtrum & Ducem ſequi deſideres

& proponas. Perpende itaque, qua-
lIliter Amantiſſimus Salvator tuus to-
tam vitam ſuam in continuo Obe-
dientiæ exercitio conſummaverit:

nam teſte S. Paulo ad Phil. 2. Factus

obediens usque ad mortem, mortem

autem Crucis. Obediens fuit æterno

Patri,

Neni

Merdn
Sccamd
,Crnk
1Aduncind
etdoronet
Uluhilmm,
konboann

bn nr
Eeprchn
Moe,a
nedend
dn Akei
lillue
Manauenl
kſeahee
umiln,
un he
ecs ve
it ert
ſontu
knent

lea

Meditatio III. 147
Noinz,

H Patri, Matri ſuæ, S. Joſepho, homi-
miutb, nibus etiam ſceleratis, iniquis Judi-
Enierte cibus, Carnificibus „hoſtibus ſuis,
HKZ & adhuc indies obtemperat voci Sa-
lorn,1 cerdotum, etiam nefariorum & abo-
ſemen Winabilium, quique peſſimis inten-
Ninmie tionibus conſecrant, ut ſe ſpeciebus
Mekiu Panis & vini ſupponat. Obediens
“ fuit in omnibus, ſine ull exceptione,
in rebus, quas videbat longè melius
han poſſe præcipi, in rebus ex animi com-
motione, ex perversâ voluntate, il-
lum perdendi ſtudio „imperatis, in
rebus difficillimis, doloroſiſſimis
probroſiſſimisque, usque ad mortem,
mortem autem Crucis. Et verò per
i ⁰s Prophetæ ſic loquitur Iſ. 50. Ego
helet don contradico retrorſum non abij,
elcen Corpus meum dedi lercutientibus,
ee. g, gena, meas vellentihbus , Faciem
tine meam non averti ab increpantibis
no 0e. S. conſpuentibus in me. Imprime
mie hæc penitùs menti tuæ, ne unquam
1 F excidant, ut eorum memoriâ & con-
uuftet ſideratione te ad imitationem exſti-
itnem mules. .

Dun *G2 Con-

herait
dlmer.
rCe
gureri⸗
Joinr

148 Diei VII.

Conſidera II. Exempla Sanctorum,
qui per Obedientiam perfectam ve-
ros ſe probàârunt filios ſui, tuique
SS. P. Benedicti. S. Maurus, ut S.
Placidum extraheret ex aquis, juſſus
eſt à S. P. Benedicto, ut curreret, Ipſe
ad S. Patris imperium concitus per-
rexit, atque usque ad locum, quò ab
undâ Puer deducebatur, per terram
ſe ire exiſtimans, ſuper aquam cucur-
rit, ut omnibus mirabilis Obedientiæ
exemplo eſſet. S. Greg. Aib. 2. dial.
S. Bardo Arch. Mogunt. quemdam
Monachum inobedientem aſperè in-
crepavit, docens totius Divini Ser-
vitij ſummam, eſſe Obedientiam,
propter quod, inquit, & Chriſtus
factus eſt obediens usque ad mor-
zem. Mabitll. ſæc. 6. p. 2. P. 29. S. Ger-
Vinus Abbas Cetulenſis in Pontivo,
poſtquam ſactus eſt Monachus, erat
omnibus obediens, atque ob hoc
omnibus charus. Idem pag. 3360.
S. Vulſtanus Ep. W'igor. tantæ erat
Obedientiæ, & erga Prælatos ſubje-
Gionis, ut quodlibet Superioris præ-
ceptum

N

Adnon
n, N
cwam
n egel⸗
Unl 0
rone En
ternunmum,
Neleueh
Pumn,un
tntnern
lrſgin.
(en
oelumren
Cenime
tſcian
Ukutcan
Monn
1A ön
Ene::
tet
4 led te
ne⸗

hulonn
fimn ve.
ii ticſe
n Nd.
ls
Cunerenle
Cnetuf
cun,i
Dertenn

Guunclan

SDrbentn
rntn
ten ,r.
DE
Hegentinm
EChrſu
e 10 mn
19,0,
ontiro,
his, ert
1e ob ho⸗
G. 33.
Lntrert
s ſol⸗
gorsnn
Ceptu

Meditat’o IIn. 149

ceptum durum, quamvis videretur
aſperum, ſtatim tamen producebat
velle, quamvis non ſuppeteret poſſe.
Idem pag. 54;5. S. Dominicus Abbas
Exilienſis Obedientiam omni animi
Virtute & ſtudio eſt proſecutus, ab-
renuntians proprijs voluntatibus, &
perſerutando Exempla Sanctorum-
Virorum, intellexit hanc virtutem
eſſe fundamentum omniũ bonorum.
Idem pag. 2 95. B. Petrus Damianus
Card. dicere ſolebat, quò audientes
hoc ſui exemplo efficacius ad Obe-
dientiam provocaret, quòd ſi olim
quid ſibi cum obedientiæ additamen-
to præcipi contigiſſet, adeò verbum
hoc illicò terrore illum concuteret,
ut nullà injuncti operis difficultate
ab ipſius executione retardari vale-
ret. Idem pag. 253. Dilige ergo, mi
Candidate, Gbeckientiam „ DEO &
hominibus tantoperè dilectam, téque
totum loco tertiæ Conſiderationis
accenſiſſimo affectu DEO tuo in ho-
locauſtum Obedientiæ immola.

*D 3 DIEI

150 Diei VIII.
DIEI VIII.

MEDITATIO I.

De quartà Conditione boni
Novitij, ut ſit ſolicitus ad op-
probria.
Onſidera I. Quid ſit eſſe ſolici-
citum ad opprobria, certè non
aliud, quàm eſſe verè & toto corde
humilem, ut autem probè intelligas,

in quo vera & ſolida Humilitas, cui-

vis Novitio & Religioſo, præſertim
Benedictino, tantoperè neceſſaria,
conſiſtat, icalam illam hodiè conſi-
derandam propono, qua reôëtà ad
culmen ſummæ, quæ in hac vitâà ob-
tineri poteſt, perfectionis, Deumque
Ipſum pertinges. Scala iſta non eſt
alia, quàm illa, quam SS. Pater &
Legislator noſter caρρ. 7. erigit, ſcala,
inquam, Humilitatis, cujus Aſcenſo-
ribus promittitur in hac vità Chari-
tas perfect a foras mittens timorem,
& in alterà exultatio illa Cæleſtis,
quam oculus non vidit, nec auris
audi-

ter
Se. loh-
6sCe
odes
aladimp
lotenege
Norti,
Wurna
Nenugyan
Anenin
Kikt,
eond
POento
nides,
Mihn
Chin
Ale ſe
unmen
Uiglmer
Bhrhes
meitd
Aelan
.

.

I
f01
timinn
lib

6,certen
Ccho ort
Nirelgs
mg,
,nin
Anck,
Noec.
l
neniod⸗
Deunee
lanonel
Darer 40
Pitſelk
Aloenlo.
len.

moren
Celſti
ec u
ℳ

Meditatio I. 151

aundivit, nec in cor hominis aſcen-
aſcendit. In hac ſcalà per duodecim
gradus deſcribuntur exactiſſimè ſin-
gulæ actiones & officia verè humilis,
quæ ſi adimpleveris, habebis ſine du-
bio hanc quartam conditionem boni
Novitii, & Religioſi Benedictini.
Quò autem ad hujus ſcalæ aſcenſio-
nem magis animeris, præter ſpem
tanti præmij, tum in hac, tum in al-
terâà vità, inſpice inſuper aſcenden-
tes & deſcendentes terreſtres Ange-
los, Sanctos, inquam, & perfectos
homines, ac præprimis Humilitatis
Magiſtrum & Exemplar abſolutiſſi-
mum Chriſtum Eſum, qui à primo
Sanctiſſimæ ſuæ Conceptionis mo-
mento usque ad mortem, in conti-
nuo profundiſſimæ humilitatis exer-
citio conſtanter perduravit, ad An-
gelos hominesque ſtupore defigen-
dos, ut meritò præ cæteris hanc vir-
tutem à ſe diſci voluerit, Matth. 11.
Diſeite àme, quia mitis ſum, & hu-
milis corde.

*D4 Primus

152 Dieiè VIII.
Primus itaque Humilitatis gradus
eſt vZmor Domini: & optimè, quia
znitium Sapientie TLimor Domini.
Hic primus lapis fundamentalis eſt
ctotius ſtructuræ ſpiritualis, vel ut
accommodatiùs loquar, hic eſt ille
gradus, ſine quo ad ulteriorem aſcen-

di non poteſt; quemadmodùm enim

ſecundum & tertium &c. neceſſariò
ſupponit præceſſiſſe primum, ita re-
liqui omnes gradus, hujus & aliarum
vVirtutum, vmorem Domini neceſſa-
riò præſupponunt. Unde Eccl. 27.
dicitur, & non in Lmore Domini te-
nueris te inſtanter, eitèò ſulverte-
zur domus tua. Porrò indicia &
effectus hujus Timoris ſunt Primò
Horror ingens & ſummus omnis pece-
cati, non ſolùm mortalis (quod hor-
rendum dictu & cogitatu eſt, præſer-
tim in homine Religioſo) ſed etiam
Venialis, maximè deliberati. NRcun-
dè, Fuga occaſionum culpabilium
DEum Optimum etiam leviſſimè of-
fendendi. Tertiò, Fuga oblivionis
eorum omnium, quæ ſibi, ſive ut
Chri-

, We
rbunk.
Ertionn
WWro
Pint, Nn
n. bun

nin, Il
nikleh
eneladn
nnDenn
Almndmn
Kno
Tendar
iſn lhi
Ulun,
licghe
Uiunbe
Uimhel
Gtgelit
Uwarin
Torho
A hobe
lyolt

tchgrad
ine, gli
n iniz,
tnnhhel
n NI
Phenite
lnoclmein
ſe Neteſin
nun ir
heKn
Npirees
Unei,
Mepat⸗
Vtciz6
lt yin
omnder
d
reer.
lletian
Neu,
hubilum
fllmdo⸗
Oliond
ſen
C

Meditatio I. 153

Chriſtiano, ſive ut Religioſo facien-
da incumbunt. Quarto, Vigilantia
in cogitationibus, & deſiderijs, & il-
licitorum- repentina compreſſio.
DQuintò, Abnegatio voluntatis pro-
priæ. Jextò, Cura ac æſtimatio re-
rum minimarum. Deprehendisne
in te hæc indicia? An non eorum ac-
quiſitioni, aut ſi jam habes, conſer-
vationi te ſeriò impendes? Verùm
cave, ne locò hujus ſolidi & virtuoſi
Timoris Domini, alius quidam timor,
qui mundanus vel humanus dici ſo-
let, in cor tuum ſubintret. Timet
iſte mala penæ & damna, quæ ab ho-
minibus infligi poſſunt, aut etiam
ipſam offenſam, diſplicentiam, &
disgratiam hominum, & tunc pro-
priè& Reſpectus humanus dicitur: ti-
mor iſte niſi ſubordinetur Timori Do-
mini, iſtum perſæpè penitùs ex corde
hominis depellit, & quaàm vile, in-
uietum, varium, inſtabile & abje-
um eſt cor hominis, hunc humanũ
timorem habentis! Tu mi Candi-
date, depoſité & expulsò penitùs
. *D5 hoc

154 Diei VIII.

hoc noxio timore, & verecundiâ vi-
tiosâ, ſedulò, ſanctè & ſincerè omnia
perage, acſi præter DEum & te nul-
lus eſſet in mundo. Sed è& contra
in Timore Domini eſto totä die, quia
habebis ſpem in noviſſimo, & praæſto-
latio tua non auferetur. Prov. 23.
17.
Conſidera II. Secundum, Tertium,
& Quartum gradum Humilitatis.
Conjungo hos tres gradus, quia or-
dinantur & neceſſarij ſunt ad veram
Obedientiam, quam jam aliàs dixi
eſſe ab Humilitate i nſeparabilem, &
hac ratione etiam inter gradus Humi-
Jitatis numeratur. Secundus docet
abnegare voluntatem- propriam-,
quod fieri poteſt & debet. I. Per ac-
acuratam obſervationem diſtributio-
nis temporis, non ſolum quoad ipſum
tempus, omnia peragendo præſcriptô
tempore, aut quoad ipſam ſubſtan-
tiam operis injuncti, ſed etiam quoad
modum ſingula peragendi, interiùs
videlicet ex bono & ſupernaturali,
Præſertim Divini amoris & propriæ
vir-

n
woue
KeOds
inoen
n rerni
ded,
Oürs Rin
toemti
(ts, A
Kten
ioede
ſetk 3
Cuntlt
nepnine
Nuliten,
iſe
Amadi
A lr d
Al dn
Kie
iend
Molln
1 10 n
em
lrto

ſgranil
ceom
inktenl
Roanre
nicn
4
m, 6
j 4 1 kon,

Lon erir
Hhnlir
n, nn
wradren
luntin
EuNR
,o
Mopriun
l.ber
bilnboro⸗
Vuciin
nrſeipt
nbtan
mgnor
Unteris
muturdl
Nonn

Meditatio I. 155
virtutis motivo, intermixtis etiam
pijs affectibus, exteriùs verò cum
omnimodà exactitudine, aſſiduitate,
non intermiſcendo impertinentia,
modeſtià, cæterisque circumſtantijs
cuivis actioni proprijs. 2. Per ul-
troneam obſequioſitatem in rebus li-
citis, ac voluntati propriæ magis
repugnantibus. 3. Per promptam
abnegationem voluntatis propriæ
in alijs occaſionibus quotidianis, &
Alando que etiam extraordinarijs.
quantas & quàm ſpecioſas tibi hæe

abnegationis exercitia in Cœlo coro-

nas nectent, ſi propter DEum con-
ſtans in ijs perduraveris. Tertius
Gradus præſcribit Obedientiam Ma-
Joribus Exemplô Chriſti exhibendam.
Sed de hac die præcedenti latiùs
actum eſt. Quartus denique gradus,
Obedientiæ Patientiam & Manſuetu-
dinem jungendam eſſe docet: cùm
enim nec poſſint, nec debeant ſemper
præcipi, ad quæ ipſimet inordinatè
propendemus, ſed ſæpè, exigente con-
ſcientiâ & ratione, præcipiantur dura,
*66 volun⸗

156 Dies VIII.

voluntati & inclinationi propriæ, aut
etiam innatis quaſi honorum punctu-
lis contraria, Patientiam & Manſue-
tudinem Obedientiæ jungas, oportet,
nec inde animo laſſeſcas vel diſcedas,
relinquendo præ tædio & amaritudi-
ne animi etiam benè cæpta, ſed po-
tiùs viriliter agas, ac confortatòô cor-
de ſuſtineas Dominum, recogitans,
quoniam per multas tribulationes
oportet nos intrare in Regnum DEI,
Ipſumque Chriſtum, quem ſecuti ſunt
omnes Sancti, oportuiſſe pati, & ita
intrare in gloriam ſuam. Tuné me-
lior Chriſto, Virgineà Matre, San-
Gtis Apoſtolis & c. ut aliam ad Cœlum
viam tibi parari optes! O qui flam-
mas perpetuas, tenebras exteriores,
ſtridorem dentium, fletum ſempiter-
num &c. ante mentis oculos redu-
ceret, quàm levia reputaret omnia,
quæ in hac terrâà tam dura & aſpera
Videntur!

1
rD

De
ogrn

Coe
un
un en
Dnnicrt
tet, um
Dermude
enine
mpcei⸗
ttetent
Amncr
ſeu la
e en

1

i ſorn

nnu⸗

inlturn
ſece

Ue⸗

Eeprie,
nunc
nlirhe
NS
Swlcltehr
Ammrin
t, t
Nrrhen
fergtnn
Chhläone
Hannd
nkori
lent i
n r.
Me⸗ , 7 4
naCeler
Dliſim⸗
ltenNe;
plenpite
Uos ted.
tetommi,

hen

W

Meditatio II. 15⁵7
MEDITATIO II.

De Quinto, Sexto, & Septi-
mo gradu Humilitatis.

Onſidera I. Quid quinto gradu
doceat Sanctiſſimus Legisla-
tor, nimirùm ſinceram omnium,
etiam interiorum, manifeſtationem
P. Spirituali faciendam. Porrò hæc
manifeſtatio duplici modò fieri po-
teſt, intra, & extra confeſſionem.
Per manifeſtationem intra Confeſſio-
nem, intelligo ipſam Confeſſionem Sa-
cramentalem, quæ cùm in Religio-
ne frequens ſit, ut cum fructu fiat,
benè notanda ſunt & obſervanda ſe-
quentia. Loquor autem hic de Con-
feſſione peccatorum venialium, eò
quòd ſupponam, cum qui ſemel Deo
ſincerè ſervire ſtatuit, non am-
pliùs rediturum ad vomitum, ſi ali-
quando peccatis mortalibus DEum
offendiſſet, aut ſi nunquam talibus
offenderit, nequaquam admiſſurum,
ut in Religione DEum Optimum-
*D mor-

158 Diei VIII.
mortaliter offendat. Itaque Primèò
cavendum eſt ſummoperè, ne hoc
Sacramentum ex meràâ conſuetudine,
vel exemplo aliorum, aut quia ſic Su-
periores volunt, adeatur, ſed cum
vivàâ fide, firmâà ſpe, & ex ingenti af-
fectu & deſiderio puritatis conſcien-
tiæ & profects Spiritualis. Secundò
Examen non eſt ſcrupulosè & anxiè
inſtituendum: ſicut enim hæc pecca-
ta venialia ſimpliciter confiteri non
tenemur, ita nec examen debet eſſe
ſcrupuloſum; quamvis rationabilis
diligentia non ſit omittenda, eſt enim
conſultiſſimum hæc etiam peccata
ſincerè confiteri. Dimidium facti
habet, qui examen quotidianum no-
Rurnum peragit diligenter. Tertiè
Finito examine mox dolor cum pro-
poſito eliciendus eſt, ne alias ejus eli-
ciendi obliviſcatur. Ut verum dolo-
rem concipias mi Candidate, nun-
quam depone firmiſſimum animi dec-
retum, quo ſtatuiſti DEum diligere,
ei ſervire, rectitudinem & veritatem
ſectari, & ad perfectionem pro viri-
. bus

1.

oende
Ner, N
ns
Ne. Q.
,dbobe
uerilt
dendin
Velnen
Ailh ſe
en mine
Uai
Werhir
Pelit, n
CMii
Mernti
e, .
Uuonot
Ekenann
UnC
itent
Cäunon

Mil

le n
ne ho
Ariie

tahuledr.

r,on
Nineni,
ts onlter
l
Ne
lneſere⸗
Nüreniner
Alchere
8tttonti
Nln tan
n mun
lin ſti
Nun no.
UVIti
n ro.
eibeli
mcolo⸗
e mun
nicec⸗
Ugere,
nitaten
ro T.
big

Meditatio II. 159

bus contendere, cave etiam vehe-

menter, ne unquam parvi facias,
DEum his peccatis venialibus offen-
dere. Quoad propoſitum verd ſatis
eſt, ſi habeas animum vitandi pecca-
ta venialia in genere, & illa ſucceſſivè
ſaltem diminuendi vel in gravitate,
vel in ſpecie, vel in numero, vel in
affectu, vel in deliberatione. Ut
autem animus efficacius compunga-
tur, præcipuèilla peccata ante oculos
ponenda ſunt, quæ quis magis eru-
beſcit, aut ardentiùs cupit vitare.
Quòdſi illorum nulla recurrant, ex
præteritis confeſſionibus iterari poſ-
ſunt ea, ac denuè clavibus ſubijci, in
quibus homo ſibi magis diſplicet, quæ-
que ſe emendaturum citius confidit.
Duartò Confeſſio ipſa debet eſſe bu-
milis, internè ſe verè reum confiten-
do, & ejusmodi externo vocis & cor-
poris habitu, qui verè compunctæ
mentis indicium ſit. Verecunda, pec-

cata tardè & cum confuſione animi

exponendo: illa confeſſio eſt optima,
quæ

160 Diei VIII.

quæ confuſione, animique dolore
eſt plenior, eſtque hæc Confeſſio do-
num DEl, quo homo uberids ſatisfa-
cit, effectum Sacramenti copioſiùs
ercipit, majorem de ſe ipſo & diabo-
0 victoriam reportat, Confeſſarium
verò tantò magis ad miſericordiam-
& amorem movet, quantò miſerias
& confuſiones ſincerius manifeſtat.
dincera & candida, omnia, quantum
absque anxietate poteſt, diſtinctè,
clarè & cordatè explicando. Brevis,
omiſſis inutilibus & otioſis circumlo-
cutionibus. Vera, nihil addendo ad
ſe humiliandum, nihil demendo ad ſe
palliandum, dubia dubiè, certa certò
confitendo, prout nimirum in con-
ſcientiâ ſe reum agnoſcit. Deniquè
Ffiducialis & fidelis erga Confeila-
rium, ut in hoc non reſpiciat perſo-
nam privatam hominis, ſed DEI,
quam repræſentat: quem proinde
etiam extra Sacramentum reveren-
ter, ut Patrem & Medicum ac Judi-
cem animæ ſuæ, cum quo ſibi ſit inti-
ma communicatio, cui etiam ſecre-
tiſſima

wo
Eul

Gtrion
Bred
UeNN
Atlimit
R, I
l. Nr
teconent,
denetn n
nmninnis⸗
ſecki

Ermregrt
tem Cndl
certn
in elie
nnintul
inn vern
i Nn
nſi
teherl
enher
tein
carm
Ac

ſee dolore
loco.
lrit.
ciads
Mhlelun
ſtirtin.
Ntnlen
Mlnleer.,
ghonun

RRNe

h. Neu,
Gcant.
laln
Nrnb
Entcend
nincon.⸗
Denigu
Vnlele⸗
thelh.
el0I,
Noncde
ereren⸗
ludl.
ſtint.
nleae⸗
tln

Meditatio II. 161

tiſſima cordis ſui non erubeſcat pan-

dere. Hæcpuncta, utpotè ſolidiſſi-
ma, ex M. SS. cujusdam Viri præſtan-
tantiſſimi ſtrictim referre conſultum
putavi, ut ad plures fructus derive-
tur. Nunc ardenti affectu ad DEum
te converte, Eique pro hoc ingenti
beneficio inſtitutionis hujus Sacra-
menti gratias age, ac tecum decerne,
quæ tibi impoſterum agenda ſint.
Quoad alteram manifeſtationem,
quæ fit extra Sacramentum, hortor
te mi Candidate, ut penitiſſimè &
ſinceriſſimè totam tuam conſcien-
tiam velis eſſe perſpectam tuo Dire-
ori Spirituali, pro quo accipe mo-
nitum præclarum R. P. Druzbicki
Lap. lyd. Conſid. . ita Tyronem in-
ſtruentis. Primæ claſſis Religioſus
firmiſſimè ſibi perſuadeat, Conſcien-
tia mea Superiori meo, atque Patri
Spirituali vitrea & cryſtallina debet
eſſe ſemper, ut eam, cùm libet, in-
ſpiciat, nec in eà quidquam eum la-
teat, ſed eam melius, quàam ſuam
ipſe, vel quàm ego meam, nôrit.
Neque

162 Diei EIII.
Neque exſpectabo, dum ille inſpice-
re velit, ſed rogabo ut velit, afferam
& exponam, ut poſſit. Non invita-
bo diabolum ejusque tentationes,
ſe taciturnitatis meæ, ſecretique mei,
ed primulas ejus ſuggeſtiones Duci
meo ſpirituali continuò aperiam.
Nam celare, & fugere conſcientiam
Spiritualis Patris, crimen eſt Tyronis,
& primus diabolici ædificij lapis, pri-
mus ad teporẽ, ad inquietudinem, ad
ruinam paſſus, Diaboli ſecurus nidus.
Hoc propoſitum adeò neceſſarium,
& Tyroni quidem proprium dico, ut
nullum aliud æque ſit illi commen-
dandum, hoc enim unum omnium
eſt ei neceſſarium, quaſi ſupplemen-
tum, adedò, ut ſi hoc habeat, non ſit
alia diu deſideraturus. Hoc ergo
capiant, & ſapiant Tyrones. Hæc ille.
O quantum ſolatij, quietis, & tran-
quillitatis in ſuo nio Perſentiſeunt,
qui hæc ad amuſſim obſervant, dum
hæc negligentes, innumeris jactantur
inquieti animi motibus, ac in graviſ-
ſima pericula ſe conjiciunt DEian of-

Greer
ltenl
Aum, G
ce Ke
In, on
6Onraren
ſeleg.
tolynan
N orc ſe
ane Kn
Im'
unmenen
etnenuli
Chnmizn
uuuilrt
ufeclix
Ancler,
V
utmzeüm
Soe
bunii
er
I
N

eeluin
inknr
Uianme
on
lenen
1, on
Hhee
Helle.
Etrn⸗
Uleunt,
n, dum
Grnnnr
ngrmi.
Dbonot.
ſ

Meditatio II. 163

fendendi, ac etiam totaliter à ſuâà vo-
catione deficiendi.
Conſidera II. Sextum Humilitatis
gradum, qui vult Monachum omni
Vilitate & extremitate eſſe conten-
tum, & omnia, quæ ſibi injunguntur,
velut operarium malum & indignum
ſe judicare. Eſto igitur, mi Candida-
te, ſemper contentus omni vilitate in
cibo, potu, veſtitu, ſupellectili, ha-
bitatione, & extremitate quoad ſta-
tum, gradum, occupationes & lo-
cum, memor pauperis EsII Salvato-
ris tui, nullò unquâ tempore affectan-
do, minus procurando promotionem
ad munia Eceleſiaſtica, officia occupa-
tiones ſpecioſas, loci præeminentiam,
ſed quoad hæc, & ſimilia omnia, to-
tus pende ab arbitrio Superiorum,
contentus etiam infimis & ajectiſſimis
Officijs & occupationibus, dicens
cum Prophetâ: ad nihilum redactus
ſum & nescivi, ut jumentum fact us
ſum apud te, & NB. eο ſemper te-
cum. O quæ major felicitas, quæ
major dignitas cxcogitari poteſt,
quàm

164 Diei VIII. lii

quam eſſe ſemper cum Domino; hoc Mm
fac, & non curabis, minũs affectabis, Rimen
quæ mundus magni æſtimat, & in 6,iſs
perpetuâ pace verſaberis. Aman- IIlten
tiſſimus Salvator tuus vili opificio eumn
usque ad trigeſimum ætatis annum ier Ds
non fuit dedignatus inſiſtere, & hu- ulut
militer Joſepho ſubeſſe voluit, ut do- jmmie
ceat te, in omnibus ijs contentum lin
eſſe debere, ad quæ Superiores te em ui
applicârint, licèt credas te ad majora migtii
natum &c. tu ne major Chriſto? wenn
Conſidera III. Septimum Humili- irtk,
tatis gradum, in quo ſita eſt quaſi tota m ten
ſubſtantia Humilitatis, nimirum ut ai
omnibus te inferiorem & viliorem, g
non ſolùm tuàâ linguâ pronunties, ſed rif
etiam intimo cordis credas affectu. in
Nunquàm ergo, mi Candidate, ulli ien
hominum te præferas, quantumvis ane
majoribús naturæ talentis &c. tibi eii,l
Præditus videaris, cogita ſemper te- ll⸗
cum: quid habes, quod non accepiſti, Wnie
& quid gloriaris, quaſi non accépe- n
