mis Charitatem DEI ſpectat, erat
ipſe DEus, adeoque ſecundùm Divi-
nitatem non poterat non infinito
amore Patrem ſuum Cæleſtem qdili-
gere. Secunduùm humanitatem ve-
rò erat cum DEO intimè unitus, &
ſic rurſus in ſummo gradu divinæ
Charitatis. Item ad Charitatem
Proximi, tota ipfſius vita nihil aliud
fuit, quàm unicum, continuumque
atque perfectiſſimum virtutis iſtius
exemplum, & exercitium. Majo-
rem, inquit ipſe, Charitatem nemo
habet, ut animam ſuam ponat quis
pro amicis ſuis- ipſe verò poſuit pro
nobis peccatoribus, ſuisꝗque maximis
inimicis, & quidem tali modo, qui
nunquam auditus fuit &c. Charitas
Proximi, ut habet Paulus I. Cor. 13.
Patiens eſt, benigna eſt; non æmu-
latur, non agit perperam, non infla-
tur

9
4 ont
NN; mn.
4 lone
gi een
rKt,
le ll
d, Cono
enb won,
1b,K

aotde

mcyvn
Nc704
Glin
Cnnmtnnt
lervahnn
mſefie
IuCrin
mngl,
d.
elnrio
Aaiin
Kn

encn

iczy
en Gete
Rcndm
ſe, 1
Cundunde
n innin
Celencl
uitnten
ids,
Pun n
1 Chuinz
Itu NA
MMmum
trs An
n. Me
ttny en

. hugf ℳ

lRtan
Uemurint
N060,
(huriu
1,Cor.
tmninſe.
4

præparatoriæ. 227

tur, non eſt ambitioſa, non quaærit quæ
ſua ſunt, non irritatur, non cogitat
malum; non gaudet ſuper iniquita-
te, congaudet autem veritatis
omnia ſußfert, omnia credit, omnia
Sere ,»omnia ſiſtinet & c. Hic ha-
es copioſam materiam contemplan-
di, quomodo has virtutes, & Cha-
ritatis proprietates exercuerit Chri-
ſtus, & S. P. in ſuâ Regulàâ nobis de-
pingat &c. Quid patientius Chriſto?
hanc virtutem inculcat S. P. in Prol.
& c. 7. Gr. z. Quid Chriſto benignius?
qui ſuis inimicis in cruce ignovit, &
coram tondente ſe veluti agnus man-
ſuetus obmutuit: attende Cap. 4. de
irà non perficiendà &c. Nulla pote-
rat in Chriſtum invidia, aut œæmula-
tio cadere, non enim venerat mini-
ſtrari, ſed miniſtrare, & quomodo in-
videret, qui ſe, & ſua nobis donavit?
vide quæ S. P. habet de Zelo bono,
& de neceſſariorum diſtributione, ne
uis alteri invideat, ſi plus detur.
hriſtus nihil perperam, & ſine rectâ
ratione, & intentione, aut vitiosè
K 6 egit,

228⁸ Meditaiionzs
egit, utpote qui ſemper & ubique fe-
cit, quæ Patri ſuo æterno placita
erant; ita S. P. in Prol. monet, ut
nos ſic in actibus noſtris geramus, nec
DEO cauſam erga nos iraſcendi præ-
beamus &c. Nihil in Chriſto niſi me-
ra humilitas, & tanta, quâ major ex-
cogitari non poteſt: nullum prorſus
ambitionis veſtigium, utpote qui te-
ſte Prophetàâ ſaturatus eſt oppro-
brijs, & quidem quia ipſe voluit: fa-
us eſt ſponte ſuâ vermis, & non ho-
mo, propoſito gaudiò ſuſtinuit cru-
cem contumelioſſimam &c. Vide,
uid te S. P. Cap. 7. doceat. Quod
hriſtus non quæſiverit, quæ ſua ſunt,
teſtatur ipſe, Ego gloriam meam non
urr : nihil quæſivit, quod ipſi, ſen-
übusque comodum, ſolatiumque af-
ferret, ſed potius quod affligeret. S. P.
pro primo requiſito Religioſi c. yy.
ponit: ſi verè DEum, adeoque non
ſe, & ſua querat, nosque acriter ad
propriam voluntatem abnegandam
exſtimulat Cap. 7. & alibi. Et ſic
diſeurre per reliqua, præſertim Eien
illa:

e
i
Sslont
ADarenn
wieee
ſerlas oe
elnd,
lennento,
Loepror

tenere non

oeelebe
onndon
unn Kt
Cat den
Conpntn
enn le
rct

Oum hu
Rueno
00,
conehe
wocat
unt

lcin
lonet, t
humgnee
enimn.

Gntüne.

Amine.
hm rati
telite.
one.
Vlide
„Kdnnn
linuten
de ſie,
et (o
elalut,
wemmnon
Ui len⸗
Umabezk⸗

eret K.

l e. .

Nlenon .
Nriter ad
epnndam

lt ſee
nim ciren

bigueke

Ula⸗

praparatoric. 229
illa: omnia ſuſfert, omnia ſuſtinet,
quibus non tantum inſinuatur tran-
quilla Patientia in adverſis, ſed etiam,
ut invicem nos ſupportemus, alter
alterius onera, defectus &c. amicè
portemus, non indignando, non con-
temnendo, judicando, murmuran-
do, exprobrando & c. Omnia credit,
temerè non iudicat de altero, quod
dolosè ſe gerat: omnia ſperat, de
proximo omnia in bonum interpre-
tatur, & quamvis in illo gravia pec-
cata videat, excuſat intentionem,
compatitur, nec de ejus ſalute de-
ſperat, ſeque etiam tali inferiorem re-
putat &c.

AFFECZTUS.

Excita in te gaudium, quod funda-
mentalem hanc Virtutem duplicis
Charitatis pro veſte, & quidem inte-
riori à DEO, & S. P. acceperis. Age
gratias, concipe bona propoſita: ubi
amor, ibi nihil difficile. Alij affectus

laudis, invocationis, ut ſupra.

Fater noſten. Ave Maria.
R7 TES-

230 Meditationes

TESSERA.
O mi ZEd& amo te propter te &
omnia alia in tes ſicut jubet lex amo-
ris lucens ex te.

MEDITATIO V.
PPwden. Conſidera, quòd

Tunica una cum wmanicis ſimilis
ſit Cruci, per quod intelligitur, quòd
corpus & ſenſus noſtros mortificare,
& crucifigere debeamus, nam, ut in-

quit Apoſtolus, Qui Chriſti ſunt,

ecrucifßixerunt ecarnem cum concupi-

ſcentiis ſuis. Et meritò tunica, quæ
eſt ſymbolum Charitatis, ut primèò
dictum eſt, ſimilis eſt cruci, ubi enim-
Chriſtus Charitatem ſuam luculen-
tius oſtendit, quàm cùm in cruce pro
nobis eſt mortuus! ſic & nos ipſi ma-
jorem charitatem exhibere non poſ-
ſumus, quàm ſi Ejus amore in cruce
Statũs Religioſi nobis ipſis morimur.
Vita Religioſt, ait libellus de imitatio-
ne Chriſti, Gax eſt, ſèd dux Paradiſi.
Et quia hæc perfecta ſui mortifica-
tio,

dre

idele

enataden
inem,
ſrgift
lerte
Aloll,
Teceitmnag
Gumtnoel.
ereKo
dere
Iinlrme
en, n
Alnnen,
engveci,
Umuntten
aſn l
ot
ilonm
ICrik
g ſur ,
nezor
Galmer
Uun co
Aonine

lrte
9 Mo.

.

a, gbl

irſinii

nr,add
orifene,
mun Win
iſiſ
Mm.
n,
r mind
bieim⸗
Dvollen.
Ne O
blm.
on ol.
inctce
vorinur.
nitatio.
NirMdi.
nottkkcr.
io⸗

.

præparatorie. 231
tio, & abnegatio juxta exemplum-
JESII Chriſti eſſe non poteſt ſine con-
ſtanti perſeverantià, ideò hæc perſe-
verantia denotatur per tunicæ longi-
tudinem, quæ uſque ad pedes pertin-
git, qui perſeveraverit „ait Chriſtus,
uſqae infinem, hic ſalvus erit. Et D.
Auguſt. Fratres mei, ait, non vos
tædeat magna incipere, nec vos faſti-
dium inceſſat, id quod incepiſtis, per-
ficere & conſummare: ſcitote enim,
quòd perſeverantia meritis dat ve-
ram formam, propoſitis juſtum colo-
rem., præœmiat currentem-, coronat
pugnantem-, ducit ad coronam- S&
quemque dirigit ad fuum-portum. &
ultimum finem.
Punkctum IIl. Tunica conſtringitur
cingulo, quod ſignificat I. Caſtitatẽ,
& Angelicam puritatem. Hoc cin-
gulum Chriſtus ipſe nobis præſcribit
djcens: ſint Sanh, veſtri præcincti:
ubi S. Gregorius: Lumbos præcingi-
mus, cùm carnisluxuriam per conti-
nentiam coarctamus. Hæc virtus
facit homines pares Angelis: ſimiliter
4

232 Meditationes

4 DEO, & Cæleſti Sponſo diligitur.

Chriſtus enim ſecundùm divinitatem
non habet alium- Patrem, quàm Vir-
ginem: nam, ut inquit S. Greg. Naz.
Prima Trias virgo eſt. Secunduùm-
humanitatem- non habet aliam- Ma-
trem, quàm ante, in, & poſt partum-
immaculatam Virginem. Nulli di-
ſcipulorũ teneriorem exhibuit amo-
rem, tot revelavit myſteria, quàm
Joanni, qui ſemper virgo permanſit:
illique ſoli Matrem ſuam in cruce,
Virginem virgini commendavit. O
quàm pulchra eſt, exclamat Sapiens,
caſta generatio cum claritate, im-
mortalis eſt enim memoria illius.
His ſolis competit privilegium, ut ſe-
quantur Virgineum- Agnum- DEI
quocunque jerit, & cantent canti-
cum, quod nemo niſi illi cantare poſ-
ſunt &c. 2. Denotat Cingulum-
Promptitudinem voluntatis ad bo-
num. Ideò S. P. in Prol. mandat,
ut ſuecingamus lumbos noſtros. Et
Cap. "S. Jubet, ut benè obſervetur,
an Novitius promptus ſit ad oFusEI
3

n
fertam,
Crehune
olurn
n
16Kreren
ddinis,
drt Non
Auln
Ulgounk
ein nor
Gnbluncn
ndrereun
1orts, O
dun ti

Nnigeut

MC.
tim mn
n Nahe
umtrbr
ve
iund.
eällu
lurmni
ibenen⸗

ntatem
npir.
e Nuz.
CHNHIn.
Aum.
Khumm.
Mlic.
hlt amo.
,um
enmurſt:
nnk,
Nlerit. 9,
tgnes,
Ml, dt.
,.
n,Atſe.
n DI
1t cant.
e ol.
Vlun.
d bo⸗
undat,
108. r
ewerur,
atl,.
1

. præparatoric. 23 7
ad patientiam, ad obedientiam &c.
. Cingulum, ut dicit S. Doroth.
ſymbolum eſt Mortificationis, per
quam cupiditates noſtras contine-
mus & refrænamus. 4. Eſt nota For-
titudinis, propterea de muliere illâ
forti Salomonis Prov. 30. ſcriptum
eſt, quòd præcinxit lumbos ſuos. 5.
Eſt ſignum Fidelitatis, unde apud ve-
teres in more fuit, ut ſponſus ſponſæ
cingulum daret, ut per illud ſemper
admoneretur fidelitatis, & puritatis
cordis. Quoties igitur Cingulum
tuum aſpicis, toties recordare cæle-
ſtis tui Sponſi &c.

Punct. II. Conſidera, quèòd quem-
admodum apud Prophetam Iſaiam
cap. II. Salvatori noſtro duplex
cingulum tribuitur, Juſtitia nimirum
& Fides: erit uſtitia cingulum lum-
borum ejus, & Fides cinct erium ejus.
Itaetiam S. P. in Prol. Reg. duplex
nobis cingulum præſcripſit, cùm di-
xit: Succinctis ergèò Fide & Obſer-
vantiä bonorum actuum (in quâ vera
Juſtitia

234 Meditationes

Juſtitia eonſiſtit:) lumbis noſtris, per-
gamus itinera ejus &ö.

AFFECTIIS.
Adora & venerare cum profun-
diſſimà humilitate infinitam- Sa-
pientiam, & Providentiam DEI,
nec non pronam proviſionem tui S, P.
Benedicti, qui talia tibi media offe-
runt, ut non tantùm quotidie, ſed
etiam ſingulis momentis ante oculos
habere, manibus palpare poſſis, quid
tua à te obligatio exigat. Ideò cau-
ſam habes maximam, cur ſummo
amore, & deſiderio hunc S. Habitum
complectaris. O felix tempus, quò
illo veſtiris! ora pro gratiâ, ut virtu-
tes per illum ſigniticatas ſemper in re-
centi memoriàâ retinere & opere exer-
cere valeas.
Pater noſter. Ave Maria.

TESSERA
Præcinge me Domine cingulo puri-
tatis cordis & corporis, ut maneat in
me virtus Continentiæ & Caſtitatis.
Præcinxit me virtute ad bellum.
Bene-

ehnn
bees
Ke.
WDI
e 1
Wuhn
Wslundos
AArorencoſn
lesnolros
orcs 0
Tumid on⸗
uNEk
r, un⸗
uar p
N, w
MMntnuwyn
inn /n
Uhllin A
umeſete⸗
Ab, dl
IN.N.l
ßen de

ieret,

11 Ant
Wum
enigi

Lün.
lan. da.
n ,
entuldd.
eli ofe.
lle,d
tecerlos

Wenid

de.
o dnm
öhn
Uenttu.
Nerure.
ctecrer⸗

,

uri.
eneat 19

Rua
Hellen.
ene⸗

præparatoric. 235
Benedictus Deus, qui præcinxit me
virtute.

MEDITATIO VI.

Unc. I. Conſidera, quòd S. P.
. N. in Prologo Regulæ, Ccùm 4
nobis lumbos præcingi juſſiſſet, ſtatim
admonendo ſubjungat, ut calceemus
pedes noſtros in præparatione Evan-
gelij pacis. O quàm eſt hoc neceſ-
ſarium in Monaſterijs, quò ſine dubio
propterea convenimus, & congrega-
mur, ut in pace ſimul vivamus; &
quia pax iſta per nihil magis impedi-
tur, & turbatur, quàm per pravos,
& inordinatos affectus, deſideria, &
paſſiones (quæ juxta expoſitionem
SS. Auguſtini, Ambroſij, & Bernardi
ſunt animæ pedes, quibus ad DEum
accedimus, vel ab eo recedimus)
meritò S. P. N. ſollicitus fuit, quo-
modo ijsdem de convenientibus cal-
ceis provideret. Calcei porrò ſigni-
ficant I. Agnitionem gratiarum, &
beneficiorum DEI, & gratitudinem
pro ijsdem: quia per hanc cuſtodiun-
Si tur

236 Meditationes
tur affectus noſtri à pulvere, & luto
terrenorum, & inordinatorum deſi-
deriorum &c. 2. Velocitatem in
executione Obedientiæ, & manda-
torum DElI, ſicuti id inſinuat S. P. in
dicto Prologo: qui enim pedes nu-
dos, & diſcalceatos habet, ſemper
timet, ne fortè offendat ad lapidem,
vel alias, pedem ſuum: qui verò bo-
nis calceis eſt indutus, & munitus,
audacter incedit &c. 3. Significat
Meditationem mortis, cujus memi⸗-
nit S. P. c. 4. Calcei enim ex mortuo-
rum animalium pellibus conficiuntur.
Pedes Spiritualis Sponſæ, inquit Caſ-
ſianus, pulchri ſunt, quando caro jam
domita eſt, & illà Spiritus utitur pro
ſoleâ calcei, utpiritui non ſit amplius
oneri, ſed pro ornamento inſerviat,
Cum affectiones per Evangelica præ-
cepta, & Exempla SS. PP. veluti qui-
busdam corrigijs colligatæ ſunt,
quibus à luto, lapidibus, & vepribus
cuſtodiuntur: à luto carnalium deſi-
deriorum; àpetra ſcandali, & lapide
offenſionis; à vepribus adverſita-
tum;

9
Geſere
rebt.
.ſ
Moneck
nrrdt
im, di
lessſan⸗
Mud.
ili
unſenpe
in Plhe
NGord
Undg. I
Cennloil
Ulecn
rhuu
Airn
llee
lhgot
Uinelin,
Crik hi
lher
nla
4, Nd
an eſe
An

e, 6 in
hun det
gtem in
Ammnde.
ndein
el.
et,lne
lpiten
Ureroho.
nius,
Dlier
een
nermone
nmimm
url.
crwin
Nturpro
tamplius
ilerfiet
elcapre.
eltivi⸗
ne lnt,
ſehribs
Munmdeſ
lKhide

aArerie

n

praparatoriæ. 23 7

tum, ac per hæc omnia audaéter, &
ſecurè incedit. Ideò mirum non eſt,
quòèòd S. P. juſſerit, ut noviter venien-
ti ad Monaſterium omnia dura, &
aſpera prædicantur, per quæ itur ad
DEum, quia nimirum de tam bonis
calceis jam priùs prævidit.
Punct. II. Conſidera, quid ſignifi-
cet &apulare. I. Significat Crucem,
Aam ſemper in humeris noſtris Chri-
um ſequendo portare debemus,
modèò nos dignos Chriſto reddere ve-
limus. Et hoc quidem cum gaudio,
exemplo illius, qui illam nobis præ-
tulit, de quo dicit Apoſtolus: quòd
rd S gaudis ſuſtinuit Crucem.
2. Significat jugum Obedientiæ, quod
Charitas dulce efficit, ſicuti dicitur
c. 5§. Reg. quod perfecta Obedientia
illis conveniat, qui amore Chriſti
nihil charius habent. Sicut autem
brachia, & latera à Scapulari non te-
guntur, ſed patent, ita per hoc inſi-
nuatur, quòd nos Religioſi ſemper
debeamus eſſe parati, & alacres ad
implendum, quod DElI culeus,
„ 4 60-

238 Meditationes

Obedientia requirunt. 3. Significat
Patientiam, de quâ S. P. N. dicit, ut
per ipſam paſſionibus Chriſti partici-

pemus, & c. 5˙. jubet, ut Novitius

non antè ſuſcipiatur, donec appareat,
quòd illatas ſibi injurias, & difficul-
tatem ingreſsùs per quatuor vel quin-
que dies patienter ferat, & in ſuâ pe-
titione conſtans perſeveret. 4. Nos
Scapulare admonet, ut non ſimus
otioſi, quia S. P. N. ut in Regulà habe-
tur, Scapulare ordinavit propter
opera, & laborem manuum.
Puunc. II. Caputium, quod to-
tum caput involvit, ſignificat I. Men-

tem humilem & innocentem, quia

capita infantium ſolent involvi lineis
Caputijs, & per hoc admonemur
illius Chriſti ſententiæ; niſi efficiami-
ni ſicut parvuli, non intrabitis in
Regnum Cœlorum. 2. Eſt Symbo-
lIum Divinæ Gratiæ, ſicuti enim per
ejusmodi involutionem Caput infan-
tis munitur, & cuſtoditur, ſic Gratia
DEI munit & tuetur mentem, ſim-
Plicitatem noſtram, & mnoechua
2

eco—
n e⸗
Mortbe⸗
Ichmin!
lokorwat
n mn
Eendanmoe
le, uch

cClen.

In Atonss
Pettu0
Wmn
Drenicon
ntennn
Mt
1
igi 1
Enne, ,
nhin
n N,
lliten⸗

o
Men

Coniſe
dleit, 1
khuri
Moritins
dihren
lke
rredn.
Ain Uür
( MS.
hon ſinus
lue.
mne
un.
,Oolti
Car, Nr
tn, gin
Unilneis
nonemur
ehtciam
bbitis in
koynbo⸗
ennn per
Minlan.
leCrati

en, Nn.

Hoeentlao
3

Praparatoriæ. 239
ab ijs, quæ quotidie, imò ſingulis mo-
mentis nos lædere tentant. 3. Signi-
ricat Mortificationem, modeſtiam &
cautelam in loquendo: vox enim in
collo formatur, quod inferior Capu-
tij pars ambit. 4. Significat conti-
nentiam oculorum. De ſingulis vi-
de, quid S. P. in Regulâ præſcribat,
& doceat. Excita affectus gratia-
rum actionis pro hac pretiosàâà veſte,
quæ te tui Officij admonet, amoris
erga illam; propoſitum firmum exe-
uendi conſtanter illa, quæ per hane
gnificantur.
Pater noſter. Ave Maria.
TESSERA.
mi khſu, indue me veſtimento
Innocentiæ, ut tibi ſoli, nec ulli al-
teri placere cupiam.

O mi Ikſu, poſuiſti ſegnum in fa
ciem meam, ut nullum præter te ama-
torem admittam. Ita S. Agnes.

MEDITATIO VII.

DPuuden J. Siquidem in præce-
E denti

240 Meditationes

denti meditatione agnoviſti, per Ca-
utium ſignificari continentiam ocu-
lorum, per oculum autem intelligi-
tur Iutentio, quà (ſi tamen pro ge-
nuinis S. P. N. Benedicti filijs agnoſci
volumus) in omnibus, & ſingulis ſo-
lum DEum intendimus, omniaque
ad illius majorem gloriam & hono-
rem dirigimus; unde S. P. c. 5S. Reg.
in Novitio requirit, ut verè DEum
quærat: ideò conſidera ulteriùs,
quid ſit hæc bona Intentio, nimirum
eſt veluti anima operum, & virtutum
omnium, quæ illa, licèt ex ſe parva &
vilia, ad ſummam perfectionem ex-
tollit. In hoc autem conſiſtit, ut in
omnibus noſtris cogitationibus, ſer-
monibus, & actionibus nullum no-
bis alium ſcopum præfigamus, nihil
aliud præ oculis habeamus, quàm
puriſſimum honorem, & DEI gloria:
nihil aliud deſideremus, quàm ſervire
DEO, Eundem laudare, nulli alteri
quàm ipſi placere quæramus &c. Ni-
hilhic excipitur, nulla cogitatio, ver-
bum, vel actio, ſive ſint corpor l
1VGE

j4
nl
ls di
itir
Goahe
Ge.
unctunn
ris Ein
Gehenmms⸗
Aknock
0Ocona
Unlüntin
EnczeK
unng ſe⸗

.Im ihn

Man,
Nrhnn
giend,
Unnnn
nüen,
ulrolun
uun hen
Eilin
Un. 0
ſmeti
Watio
Wunmhl

Per .
m ocn.
tellgi.
o ge.
goſei
Wlel.
nuge
hono⸗
Ny.
N
lteiis,
NI
Grmnnn
lenmned
ener.
Et,rin
ls,ſer⸗
um no.
8, ninl
in
lgorit:
Uberwire
l Aeni
K. N
to, rer⸗
Nhon

n

.

Præparatoric. 241
ſive ſpiritualia exercitia &c. Unde
Apoſtolus dicit: ſive comeditis, ſi-
ve bibitis, ſive aliud quid facitis,
omnia ad honorem jEoU Cbriſti fa-
cite & c.
Puncltum I. Ratio verò, cur
omnia & ſingula ſine ullà exceptione
debeamus ad purum DEI honorem
offerre, eſt prima, quia in hunc finem
à DEO conditi ſumus, ideò in mundo
conſtituti, ut DEl honorem propa-
gemus: & ſicuti omnia ab Ipſo acci-
pimus, ſic omnia rurſus ad Ipſius glo-
riam impendamus: ac voluntatem

DEI ſicuti Angeli in cælo, ita nos in

terràâ exequamur. Creati ſumus ad

imaginem DEI, ideò incumbit nobis,

nullum in omnibus noſtris alium ha-
bere finem, quàm ſolum DEum,
quemadmodum DEus ob nullum

aliũ finem operari poteſt niſi propter

ſemetipſum, ſuumque honorem, &
gloriam. Omnia, inquit Sapiens,
propter ſemetipſum operatuseſt Deus.
Secunda Ratio eſt, quia excellentiſſi-
mum exemplum nobis Chriſtus dedit,
* L. ur

242 Meditationes

ut Ipſum imitemur, & non erremus.
Quid juvat jaculatorem, etſi ad me-
tam jaculetur, ſi ab illaà aberret? pari-
ter nihil prodeſt homini, etſi vivat,
omniaque alia habeat, tamen ex de-
fectu rectæ & puræ intentionis, 4
DEO, qui eſt vita æterna, noſter finis,
& ſcopus, aberret. Duo porrò jux-
ta S. Bernardum Ser. go. in Cantica
ad rectam intentionem requiruntur,
res, & cauſa: id quod intendas, &
propter quod: nimirum ut & id quod
agimus, bonum ſit, & idipſam ob bo-
num quoque finem faciamus: nam
etſi bonum finem conſtituas, ſitamen
res ipſa, quæ agitur, mala eſt, totum
inficitur; pari ratione, ſi res, quæ
agitur, quidem bona ſit, ſed finis ma-
lus, nihil boni, & meritorij inde re-
ſultat: ſic quia mendacium in ſe ma-
lum eſt, ex nullo fine etiam optimo
reddi bonum poteſt: & quamquam
eleemoſyna ex ſe bona ſit, ſi tamen
fieret ob finem vanæ gloriæ, meritéô
caret. De his dixit Chriſtus in Evan-
gelio: amen dico vobis, receperunt
merce-

f
lnſuen
en n
ns l
N
Wlermon
Aiockcere
port
itos cre
tindt
r, n
entedevo
ni⸗
elenplun,
1bcnaker
h cißuu⸗
Gekrunen
n r hona
A, A
hhende
Moret,
luift in
Unmomend
lnort
5 Deridr
Lornibus
W Mrop⸗

tremu
0 me.
lttidan.
nen e e.
toni,
Cſertni⸗
ondr.
Curic,
imntur,
enlg
Ni Nont
umod.
Vls, Nun
Naanen
totumn
6, gur
isma⸗
ne e.
emu.
Otimo
nduam
ltamen
metit
labvan-
erun.
ſteree

præparatoric. 243

mercedem ſuam. Examinate, quic,
& ob quem finem peregeris omnia
hactenus? Invenies pleraque tua
opera, aut in ſe mala, ut mendacia,
otioſi ſermones &c. aut ſi in ſe bona,

vel indifferentia, uti ſunt bona opera,

cibi & potũs ſumptio &c. plerumque
vitiosâà circumſtantià fuiſſe infecta
v. g. nimiâ corporis curà, vano re-
Fpcciu , inordinato affectu, negli⸗
gentia, tepore, & ſimilibus &.
Punäbtum Iil. Conſidera porroͤ
exemplum, quod tibi Dominus IE-
ſus circa hoc dedit: omnia & ſingu-
la, quidquid erat, quidquid agebat,
dirigebat unicè & conſtanter in eum
finem, ut honoraret Patrem ſuum
æternum, & ejus gloriam, quæ in
mundo pænè extincta erat, denuò
introduceret, & propagaret. Hue
collineavit in ſuâ Incarnatione, 4
primo momento ſuæ conceptionis,
in vità & morte, in cogitationibus,
verbis, operibus, proſperis & adver-
ſis, in omnibus & ſingulis &c. Et hæc
intentio propagandi gloriam Patris
*L 2 ſui

244 Meditationts
ſui erat in ipſo tam conſtans, & tam
altè cordi impreſſa, ut ab illà nun-
quam, ob nullam cauſam, nullo loco
& tempore, nec die nec nocte ceſſa-
verit, quin omnia ſua exercitia,
magna & parva, omnes greſſus, ocu-
lorum nictus, corporis motus &c.
eò ordinaverit. Ideò in Scripturâ
ſaerà vocatur Gloria DElI, quia hune
ſemper & in omnibus honoravit, &
lorificavit, & de ſeipſo dicit: Ego
S Patreme ego gloriam mean
mon quæro &c.
Examinate, quomodo tua ad hanc
mormam, ad hoc exemplum exigas.
Cogita, quòd filius morigerus omnia
ad honorem ſui Patris dirigat: Unde
Salomon: Gleria Patrisifilius ſapiens.
AFFECTIS.
Age gratias humillimas, & exulta
propter tam excellens tibi propoſi-
tum Exemplum. Dole ex corde
de tuis hactenus commiſſis errori-
bus: propone firmiter deinceps
omnia, nullo excepté, ad DEl glo-
riam dirigere, quia proptercaex nſur⸗
0

0nowonnt

marehe

Ddomrer
epttin
Copos tuo
lter

0 5
n
W

Ppraparatoric. 245
Ktn do ad hunc Statum à DEO vocatus
1 nr es. Præſertim, quèd, ſacrum tuum
Habitum nullà alià intentione porta-
Rulr re velis, quàm ut per illum toti mun-
ecn, do notum facias, quòd omnibus mun-
e anis reſpectibus renuncies, & ſolum -
noer DEum veraciter quæras. Invoca ad
Gjm hoc gratiam Spirits Sancti, & SS. Pa-
ntin tronos tuos &c.
halt, Pater noſter. Ave Maria
tr e „I1IESSERA. :· .
Gn 7E mi, tibi gloria, mihi
“ tcontemptus. Non nobis Domine non
. nobis, ſed Nomini tuo da Sloriam.
omnia
Undde
iens

rullt S
0hoſ.
corde
erori⸗
inceps
Ilg⸗
Amur⸗

⸗ Pe O.N , W S

E
INDEX
Contentorum in hoc Opu-
ſculo.
Eræfatio. pag. 3

Monita prævia ad Exercitia Spiritualia, ante
ſuſceptionem ſacrj Habitůs cum fructu

obeunda. 1I1
Meditatio præparatoria pridie Exercitiorum
facienda. 21
DIESI.
I. Meditatio excitatoria é ſomno ſpirituali vi-
tæ anteacta. 297

H. Meditatio de aperiendis oculis & auribus
Divino Lumini & vocibus, & vitandâ du-
ritiàâ cordis. 31
HI. Med. de addiſcendo Timore Domini. 37
DIES II.
f. Meditatio, quibus conditionibus iter vitæ
Religioſæ Kriheundutn & decurrendum. 41
II. Meditatio de primâ præparatione, neceſſa-
rià ex parte animi, Religionem ingredi volen-
tis, ſeu de Cognitione hinit ultimi, & bene-
ſicio Creationis. 46
III. Meditatio de ſecunda præparatione ex
parte animi, ſeu de Cognitione gravitatis, &
intimo horrore „ ac odio cujuscunque pec-
cati. 52

DIES II.

I. Medit. de alijs tribus præparationibus ex parte

animi

leblin⸗
M leio⸗ leiodd
te.
ſario e 4
e Aini,
n
lebtni
norb.

Nrutes

Mubee
0 Deeüdin
uena.

1 Melnit
in Me
Mdan
Saumus
ltrd
Mrom

Pwlecond
t
ntiod

etegonn

luih⸗
1te

KN
S

F

r.

ituln n

Cnn n

lreretin

biind
uud.
„AI
ni ,7

ler vite
lm. 41
neceſtt
liolen.
Abene⸗
46
ione er
tuiis, &
le bee⸗
1¹

etpite
n

animi, ſeu de E&ſtimatione & Amore Voeatio-
nis, deſiderio obtinendæ Perfectionis, & bonâ
Voluntate. 5

II. Meditatio de alijs tribus præparationibus

ex parte animi, ſeu de Difſidentiàâ ſui, Confi-

dentià in DEO, & Oratione. 6 5
III. Meditatio de præparationibus ex parte
Corporis. 69
DIES W.
I. Meditatio de Beneſicio Vocationis. 72

II. Meditatio de fine Vocationis Religioſæ. 78

III. Meditaxio de fine Vocationis ad Ordinem

D. P. Benedicti in ſpecie, & medijs generali-
bus & particularibus ad hunc Ordinem Vo-
catorum. 8 5

DIES V.

I. Meditatio de primâ Conditione boni No vitij⸗
ut verè DEum quærat. 92
II. Meditatio de conditionibus, quas habere
debet Generatio quærentium DEnm. 99
III. Meditatio de impedimentis quærentium
Dominum 106
PDIES VI.
I. Meditatio de ſecundàâ conditione boni Novi-
tij, ut fit ſollicitus ad Opus DEI. 112
II. Meditatio de motivis executionem hujus
ſecundæ conditionis perſuadentibus. 119
III. Meditatio de Exemplis Chriſti, Sanctorum
& perfectorum in hac materiâ. 126

. DIES VII.
I. Meditatio de tertiâ conditione boni Novitij,
ut ſit ſollicitus aa Obedientiam. 132
II. Me-

ecutionem hujus tertiæ conditionis. 13,8
III. Meditatio de Amore & Exemplis Chriſti
& Sanctorum excitantibus ad hanc conditio-
nem adimplendam. 144

PDIES VII.

I. Meditatio de quartàâ Conditione boni No-

vitij, ut ſit ſollicitus ad opprobria: ubi de
primo, ſecundo, tertio & quarto Gradu Hu-

militatis. 150
II. Meditatio de quinto, ſexto & ſeptimo Gra-
du Humilitatis. 157
III. Meditatio de reliquis quinque Gradibus
Humilitatis. 166
Catalogus Librorum quorundam exercitanti-
bus Candidatis convenientium. 174

Meditationes præparatoriæ ad ſuſceptionem
Sacri Habitus, conſcriptæ à Claris. P. Fran-

ciſco Mezger p. m. 176
Meditatio I. ibid.
Meditatio II. 186
Meditatio III. 193

Aliæ ſeptem Meditationes Authoris ejusd. de

eâdem materiâ, 207
Meditatio I. ibid.
Meditatio II. 212
Meditatio III. 218
Meditatio IV. 223
Meditatio V. 230
Meditatio VI. 235
Meditatio VII. 239

JI. O. CG. LD.

II. Meditatio de Motivis excitantibus ad exe-

NA
EW

(Nn

„—

alianus GBo

CANDIDAT
BENEDICTIN

Per

Exercitia Spiritualia
dierum ad dignam ſuſcepi
nem Sacri Habitus
excultus.

9

P. RUIPERTO PRESIN

Monacho Benedictino S. Pe
t,i. Salsburgi.
PII en vHD S In,

7

— ☚

U

P

Cun Conſe enſu Bügerighen

19 20 21

18

VierFarbSelector Standard*- Euroskala Offset

EETIITNI

8

f,

Veis Monaſterij Tegernſeer

Anno M. DCC. XX.

TINNIf fm IN E

3

F ndnne

N
.„ Copyright 4/1999 VXyMaster Gmbhi wwnw. VXymaster. com

fe