Gi751a_1
author: Presinger, Rupert

1 7 Z

Wisß

0,
N 12 45 11960736 021

IUIIICIIOTAIIIINI +

4. Juher

4

NNE
Powcdol
7 9
RA/,

1

-.

*

08 Tobingen N

eAvulianus Bogreer
CANDIDATUS

BENEDICTINS

Per
Exercitia Spiritualia Octo
dierum ad dignam ſuſceptio-
nem Sacri Habitus
excultus.

2

4
P. RIPERTO PRESINGER
Monacho Banesictino S. Petri
.... Salisburgi.
Rourg ,i., . den:
Cum Conſenſu öuperiorum. V

Vris Monaſterij Tegernſeenſis
Anno M. DCC. XX. E

.
e

R 4

l

2 (3) £

eS ναροααοτντu⁄] NHHααα e

PREFATIO.

WVEmo eſt, qui negotium
magne momenti augrediatur,
abeque eo, dudad antecedenter ſerid
mente revolvat ea omnia, duæ adl fe-
licem illius terminatione opportuna
eſſe putaverit. Quis ex vobis,
ait Chriſtus Luc. I2. vVolens turrim
ædificare, non priùs ſedens com-
putat ſumptus, qui neceſſarij
ſunt, ſi habeat ad Perficiendum;
aut quis Rex iturus committere
bellum adversùs alium Regem
non ſedens priùs cogitat, ſi poſ-
ſit cum decem millibus occur-
rere ei, qui cum viginti millibus
venit ad ſe. Quanti momenti ne-
Suotinn moliatur, qui relictâ vitäſa-
* A 3 ulare,

4 PRFATIO.
cularè, Monaſticam amplecti conſti-
tuit, experti norünt“ agitur hic de
ædificanda turri perfectionis, ujus
culmen ad Cælos usque pertingat:
agitur de prælio ineundo, & quidem
cum hoſtibus verſutiſſimis, ferociſſi-
mis, & admodum potentibus ,ut adeò
nemo, niſi imprudens ,„ & proprid
ſpontè ludibrium hoſtium ſuorum &.
aliorum fieri volenzs, negotium hoc

3 aggrediatur , Sine maturà confidera-
ione eorum omnium, quæ bis omni-

bus ad felicem knem perducendis
conferre poſſunt.
Computet igitur ſedens ſumptus,

dui neceſſarij ſunt, viresq; animi α

corporis exploret, quisquis ad Reli-
gioſum tatum aſpirat, idq; præprimis

er maturam cum Virô SWpirituali
experté de ſuäâ vocatione deliberatio-
nem; hac verò ſemel conſtituta per
oäëtièduanum ſeceſum antequam abtu

accepto .

t .
ln
eſl.
Itnee⸗
nri
7

re

.
erci

Nptu,
mi

NM.

Hmt.

PKDIrATIO. 5

accepto S. Religionis habitu, Novitia-
tum ſuum auſpicetur. Deliberatio-
nem ſuppono, eb, quö fieri debuit, modo
peraätam fuiſſè, und in præſentiarum
eò tantum collimabo, ut eum, què jam

Jeriò ſtatuit DEO in Religione, & qui-

dem Benedilttind, deſervire, ijs prin-
cipijs imbuam, quibüs in effebtum de-
dubtis hoc magni momenti negotium
non temerè aggrediatur, libiq; de js
medöjs & armis proſpiciat, quubus
DEO præprimis propitis in pugna,
quam inire intendit, vittorsam de
quibuscunque hoſtibus reportare va-
leat.
Neceſſtatem hujus præviæ dipoſitio-
nis agnoviſſe videtur &d§. Legislator
noſter Benedictus, dum cap. S5. éX-
preſſis verbis mandat, ut ſuſceptus ad
Novitiatum, non mox ducatur in Cel-
lam Novitiorum, Novitiatüs annum
auſpicaturus, ſed præmiſss aliquot

6 PRl1FAAIO.

dierum ſpatiò detineatur in Cella ho-
Wpitum, non utiqie, ut öbidem otio
vacet, aut lautè habeatur, ſed ut pro
illius temporis more in operibus cha-
ritatir & humilitatis ſeſè exercendo
dignè ſe ad inchoandum vita Religio-
ſaæ tyrocinium diſponat:“ & licòt de fa-
τοnon ſit illa occaſio inſerviendi pau-
peribus & hotzitibus, non tamen de-
eſſe poteſt occaſio in charitate & humi-
litate hoc præavio tempore ſeſe exercen-
ai. Annon enim eximium charitatis
altum operatur ille, qui, ut animæ ſuæ
miſereatur, eamq; DEO per omnia
placentem effciat, ſenſus ſuos reſtrin-
git, ſéq; intra ſe ipſum recolligens re-
agitat in amaritudine animæ annos
vitæ ſuæ, memor eſt dierum antiquo-
vum, exercitat & ſcopat ſpiritum

ſuum “ an non heroicæ humilitatis
altus exercet ille, qui totam ſuam

conſcientiam per doloroſam & ſince-

ram

e
ſen
ln

ſ

6
7
l
i
na
nn

0

Oti
4 .
n.
lenc,
Agi
left⸗
inu.
n 1.
n.
efeet
ihti
eſ
nin

PRlFAAIIO. 7

vam totius vitæ anteattæ Confeſſionene
Confeſſario inſpiciendam præbet, vel
etiam erxtra Confeſſtonem cum ſuo Pa-
tre Pirituali de eradicandis vitijs,
domandis paſſionibus & . conferre non
refugit, ut alia multa præteream, qus-
rum hoc S&. Receſsus tempore occaſiones
præolaræ ſuppetunt, ſeſe quàm optmè
ad S&. Habitüs ſuſceptionem praparan-
di. Hos tam pios conatus, ut pro med
tenuitate aajuvarem, præſens opieſcu-
lum conſeripſi, cujus Ordinem & teno-
rem paucis accipe.
Ordo, quem in Meditationibus te-
nendum putavi, eſ?, at primis tribis
diebuùs, verbis Sanbtiſſimi Legislato-
ris Prologo . Regulæ deſumptis.,
Candidatum noſtrum excitarem ad de-
ponendum veterem hominem, E& ne-
ceſſarias præparationes pro induendé
novöô homine ſaggererem. KReliquis
diebus in id inciembo, ut Candidatas
* cognité

8 PRMFATLO.
cognité beneficis &! fine Vocationis,

brevi compendio agnoſcat, quicl ſibiè

er decurſum Novitiatus, & futuræ
vitæ KReligioſc ſet agendum, ut hoc
prævio tempore ſé, DEO adjiuvante,

magno opiritüs fervore circa ſingula

reſolvere, contra diffoultates fonſan

oarſuras præmunire, dég, opportunts

medijs & induſtrijs, adhäbito ſui Par

tris spiritualis conſilis, proſpicere va-

leat. Lebtiones ſpirituales accom-
modabit Director horumkxercitiorum

circumſtantijs perſonæ, locorum &c.
Subjunzè nibilominus Regiſtrum

quoddam exhibens Authores illos, 6
gkibus utiliter Lebtiones ſpiritnales
(ræſcindendodà circumſtantijs parti-
cularibus) deſami poſſe credebame
in quibus recenſendiz eò collimo, ut
primis diebus Candidatuz deducatur
in cognitionem gravitatis beccati, &
conditionem veræ pænitentiæ & con-
Per-

4

6

ie,
ſi
tA
lo
lulte,
p
Itis
0e.
e.
Cenn,.
Hi ee
10
ie
r,
tle
mt
eheaftt.
1,
ette
1,
r
.

PREF ATIO. 9
verſionis, quæ non ſolis lapſir, veràum
etiam padöntihu pro cauteld neceſ-
ſaria eſt. Reliquis diebus verd, ut
æſtimatio & amor VOocationis altas ra-
dices in animis Novellorum figat, in-
ſuper talis notitia circa Ordinem
noſtrum, & præcipuas obſervantias
acquiratur, Tiæ ſaiſnciat ad pellendas
perſuaſiones noxias, quibus quidam
non ſatis bono Spiritu ad Novitiatum
venientes quandöqgue ſunt imbuti, nec
non ad eas reſolutiones inde concipien-
daxr, vi quarum ad ſolida vitæ ſpiri-
zualis fundamina jacienda excitentur.
Propono autem plures materias va-
rijs Authoribus deſumptas, ut deleétus
ſit locus.
Tandem in fine de mandato Sduperio-
rum addo Meditationes aliquas præ-
paratorias Pro devota ſieſceptione S.
Habitus, à p. m. P. K. & Clariſſimo P.
PFrunciſco Mezxger hujus Monaſterij
. „* A 5§ Pro-

10 PRDFATIG
Profeſſo conſeriptar, quæ càùm ſepara-
tim commodè eai non potuerint, ut
fructus illarum ad plures derivetur,
huic opuſèulo adjungere juſſas ſum.
Fruere his henigne Leltor, & DEum
Optimum pro me precare.

☚

E W

Rone prævia ad Exercitia
Spiritualia ante ſuſceptionem
ſacri Habitũs cum fructu
obeunda.

Uplicis generis ſunt diſpo-
ſitiones, quas ad obeunda
cum fruẽtu Exercitia adferre
neceſsè eſt. Quædam enim ex eis re-
movent impedimenta, quæ prædi-
tum fructum aut totaliter „ aut ex
parte tollere conſueverunt: Aliæ or-
dinantur ad comparanda ea media,
quibũs poſitis ſecurè & faciliter in hoc
negotio proceditur.

Veniens itaque è& ſæculo ad Clau-

ſtrum Religionis Candidatus ante

omnia curet, ne ſolo corpore, ſed to-
to Spiritu & animò Monaſterium in-
5A6 gre-

12 Monita prævia
grediatur: quapropter unacum hoc
corporali ingrefſſu inſuper deponat
omnem volũtariam memoriam, amo-
rem, affectum Sæculi, Parentum,
Sociorum &c. niſi enim his mox inini-
tio generoſè renuntiet, plurima ſen-
tiet impedimenta, quæ tum fructum
præſentium Exercitiorum, tum profe-
Ctum ſolidum in vitâà Religiosâ retar-
dabunt. Præterea deponat ex animo
omnem curam, ſolicitudinem, triſti-
tiam, aut aliam quamcunque ejusmo-
di inordinationem, ſi quæ in animo de-
liteſceret, eam ſuo Patri Spirituali
mox candidè & ſincerè aperiat, ſecùs
enim non erit quietus, & conſequen-
ter ponet obſtaculum Divinis opera-
tionibus, ſeque ipſum inaniter confi-
ciet. His impedimentis abjectis jam ſe
totum convertat ad præſtanda ſe-
quentia.
I. Obtemperet monito Sanctiſſimi
Legislatoris noſtri in Prologo hortan-
tis: ut quidquid agendum inchoas bo-
nu, perfici inſtantiſſim oratione de-
poſcas. Itaque cupiens inchoare vi-
tam

nat

ad Exercitia Spiritualia. 13
tam ſanctam, DEO placentem, ab Eo-

dem humillimè & affectuoſiſſimè gra-
tiam & auxilium hoc opus magni mo-
menti perficiendi depoſcat. Conferat

ſe ad Chriſtum Crucifixum, Beatiſſi-
mam Virginem, ad ſuum S. Angelum
Cuſtodem, ad S. Patrem Benedictum,
aliosque ſanctos Patronos, ijsque hoc
ſuum negotium devotiſſimè comen-
det.
II. Agnoſcat maximum ſibi col-
latum beneficium, quèd præ tor

millibus ad hunc ſtatum DEO ſit ele-

ctus, & in his præſertim Exercitijs libe-
rè ad Divinam Majeſtatem poſſit adi-
re, & cum Illà comunicare de graviſſi-
mo reformando vitæ ſuæ & ſalutis ne-
gotio. Quot ſunt, quibus id medium,
& fortaſſis etiam voluntas eò utendi
deeſt. Utrumque ipſi præſtat DEus,
videat ergò, ne in vacuum gratiam
PDEI recipiat.
III. Per decurſum iſtorum Exer-
citiorum frequenter ſe ipſum alloqua-
tur, & exſtimulet verbis, quæ S. P. N.

in Prologo refert in hunc modum: cou-

7 Iur-

14 Monita bprævia
Jurgamus ergò tandem aliquando:
excitante nos d pa ,„& dicente:
hora eſt:, jam nos de ſomno ſurgere. Et
apertis oculis ad Deiſicum Lumen at-
tonitis auribüus audiamus, Divina
quotidiè quid nos admoneat vox di-
cens. NB. Hodie ſi vocem Ejus audieri-
zis, nolite obdurare corda veſtra. Et
iterum, hæc complens Dominus,
exſpectat quotidik his ſanctis monitis
Faltis nos reſponaere debere. Meè
nobis propter emendationem malo-
rum hutjus vitæ dies ad inducias re-
laxantur, dicente Apoſtolor an neſcis,
quia patientia DEl ad pæœnitentiam
zZε adducit. Non ergò differat, non
procraſtinet, quia ignorat, an lux
illa Cæleſtis, quæ hoc die, hâc horâ,
hô⅛c momentéò affulget, poſthæc ſit
redttura.
IV. Perpendat intimè, ſibi-
que præfigat finem præſentium Exer-
citiorum Spiritualium, qui non eſt
alius, quàm ut ſciat & velit exuere
veteren,: hominem & induere novum.
ſeu declinare à malo-, & facere bo-
num

e:

ad Exercitia spiritualig. 15
um conformiter vocationi ſuæx: &
ut verbis S. P. in Prol. utar. Ut ad
Eum per obedientiæ laborem redeat,
à quo per inobedientiæ deſidiam re-
ceſſerat. Ad hunc finem obtinen-
dum omnia, quæ hoc tempore agit,
referenda ſunt. Quod, ut rectè in-
telligat, & facçiat, ſcire debet, quòd
vetus homo nihil ſit aliud, quàm vita
vetus, quæ eſt in peccato: per novum
verò hominem intelligatur vita nova
conformis Exemplis Chriſti & voca-
tioni propriæ. .
Igitur ad exuendum veterem
hominem ſequentia præſtanda ſunt-
Primò comparanda eſt cognitio
gravitatis & malitiæ, quæ ineſt
cuivis peccato, ut inde ſum-
mum odium & horrorem ejusdem
concipiat. Ad hanc cognitionem &
odium obtinendum conferunt pluri-
mum Meditationes & Lectiones Spi-
rituales primis diebůs dandæ, quas
non obiter & perfunéctoriè peragat,
quia in iſto horrore cujusvis peccati
Primum vitæ Spiritualis fundamen-
tum conſuiſtit. Secundò,

16 Monsta prævia
Secundòè, coram DEOD, & omni
fucò ſepoſitò́ recogitet his diebũs
ſuam præteritam vitam, & ſi invene-
rit eam multis iniquitatibs & inſi-
pientijs juventutis inquinatam, vi-
deat, & jam ſeriò ſtatuat per veram
& doloroſam Confeſſionem genera-
lem hunc veterem hominem depone-
re cum actibus ſuis, ſeque per ſumum
odium & horrorem cujusvis peccati
diſponere ad novam DEO placentem
vitam ſeriò inchoandam, atque in
continuàâ pœnitentiâ pro peccatorum
ſatisfactione tranſigendam. Sin ve-
rò nullius gravioris noxæ conſciam
habuerit conſcientiam, agat DEO
gratias infinitas, Confeſſionem ta-
men generalem proptereà non omit-
tat. Præcipuòô autem ſtudiò caveat
omni futuro vitæ Tempore ſuper-
biam, elationem, nimiam ſecurita-
tem & teporem, ſed tantò ſe omni-
bus inferiorem toto corde æſtimet,
omniaque etiam remota DEum dein-
ceps graviter offendendi pericula de-
clinet, ac in Divino ſervitio ferven-

⸗ „ tem

l

nnl
us
ne.
l.
eun
en
one.
umn
ti
tem
ein
W
Ur.
un

tr⸗
it⸗
t

ad Exercitia spiritualia. 17

tem ſe exhibeat, quantò majori be-

neficiò ab Optimo DEO ſine ullo ſuo
merito affectus eſt; exemplo Virgi-
neæ & Immaculatæ Matris, quæ ſicut
omnium purarum creaturarum pu-
riſſima & innocentiſſima, ita omnium
quoque humillima, & cautiſſima, &
ferventiſſima extitit. Quèdſi his
neglectis, de ſuâ innocentiâ præſum-
ens, alijs ſe ſuperbè prætulerit, pericu-
lis incautè obiecerit, & ſenſim in Reli-
gione ad tepidam vivendi normam
declinare non fuerit reveritus, me-
tuat vehementer, ne ſubtractà Divi-
n Fratis juſtò́ DElI Judiciò hercar in
Religione, quod magis perficere de-
buiſſet. Tremenda ſunt Judicia Di-
vina in ingratos & tepidè viventes,
ac ſui nimium ſecuros Religioſos.
Tertiò, Qui fragilis eſt, & timet
recidivam, vel propter malos habi-
tus in ſæculo contractos, vel pro-
pter alia, his minimè contentus eſſe
debet, ſed ſtatum ſuum ſincerè &
candidè ſuo Patri Spirituali aperiat,
neceſse eſt, & cum eò deliberet, ac
ſtatuat,

18 Mlonita prævia
ſtatuat, quibs medijs & induſtrijs
utendum ſit, ut ab hac miſeriâ DEO
adjuvante penitùs liberari valeat: ni-
ſi enim hoc ſinceré & ſerià mente ege-
rit, nihil reliquæ doctrinæ Perfectio-
nis per Novitiatum dandæ fructifica-
bunt, quia in malevolam animam
non introibit ſapientia, nec habita-
bit incorpore ſubdito peccatis. Sap. I.
Hæc de vetere homine exuendo pro
hoc tempore Exercitiorum.
Jam ut etiam novũ hominẽ induat,
ſequẽtia obſervabit, Primò maximam

cordi ſuo implantabit Vocationis ſuæz

æſtimationem & amorem, in quem
finem poſt prædicta ad minimum uno
die vacabit Mediationibus & Lectio-
nibus de Beneficio Vocationis. Se-
cundo, ne ingratum ſe Domino DEO
pro tanto beneficio exhibeat, firmi-
ter ſtatuet vitam deinceps ad amuſſim
ſuæ Vocationis inſtituere, quod idem
eſt, ac novum bhominem induere.
Tertiò, totam hanc vitæ ſuæ muta-
tionem ad quatuor reducat. I. Ut

DEUNM ver quaærat ,„ 2. Ut

Pli.

ble
en
no

ad Exercitèa Spiritualia. 19

ſolicitus ſit ad opus DEI. 3. UIt
Promptus ſit ad Obedientiam, &
4. Ad opprobria. Hæ ſunt illæ
quatuor conditiones, quas Sanctiſſi-
mus Legislator Cap. 5S. Sac. Reg. in
bono Novitio requirit, quibus ade-
ptis ſine dubio mox ſequetur mirabi-
lis mutatio in alium hominem. Pro
intelligentiâà harum conditionum, &
ut eas ipſo opere complere firmiſſimè
proponat & ſatagat, reliqui exerci-
tiorum dies ſunt impendendi.
V. Fine & ſcopò præſentium Exer-
citiorum taliter conſtituté & in-
tellectρ, jungendæ ſunt ferventiſſi-
mæ ad DEum preces, præſertim ſub
88. Miſſæ Sacrificio & viſitationibus
Venerabilis, ut Optimus DEus ejus
aſſecutionem perfectiſſimo, & ſuæ
Sanétiſſimæ Voluntati maximè con-
formi modò elargiri dignetur. In-
vocandi etiam SS. Patroni, præſer-
tim Beatiſſima Virgo, & S. P. Bene-
dictus.
Tandem opus hoc magnéô & libe-
rali in DEum affectu aggrediatur, co-
gitet

20 Monita prævia

gitet magnum momentum ſitum eſſe
in initijs rei cujusdam, qui tepidè &
languide rem quampiam inchoat,
præſertim ſi ſit ex illis, quæ non ſine
difficultate obtinentur, quid mirum,
ſi in fine totus deficiat: tanti ergò ſua
initia faciat, quanti vitam totam,
progreſſum ſuum omnem, Ccœleftis-
que Gloriæ modum æſtimâſſe volue-
rit. Qui in principio ſibi ipſi vim fe-
cerit, inquit S. Dorotheus, atq; re-
Niterit, & paulatim pugnaré per-
rexerit, proficiet ſant, & deinceps
pacem & quietem conſequetur. In
hunc finem hodiè coram Crucifixo
genuflexus ſibi firmiter proponat
Primò, manè tempore præſcriptéô, &
cum fervore honeſtiſſimè ſe è lecto
proripere. Secundè, Omnem re-
pugnantiam ſub quocunque colore 4
ſenſualitate aut pigritià excitandam
vincere. Tertiò, Primas cogitatio-
nes ſuas Domino DEO offerre, & ad
puncécta Meditationis expendenda eas
convertere. Quartè, Singulas actio-
nes fuas ex bonâ intentione & actu
chari-

ad Eercitia SPiritualia. 2 I
charitatis iis præmiſsò inchoare & pe-
ragere. Quintèò, De die obſervare
modeſtiam & ſilentium. Sextèò, Nul-
li rei, quæ poſſet diſtrahere, locum
permittere. Septimò, Et quidem ſpe-
cialiſſimè exactèâ obſervare diſtribu-

tionem temporis, & quidquid re-

pugnantiæ ſenſerit, amore DEl vin-
cere. Quia verò ex ſe nihil boni per-
ficere valet, auxilium Divinum per
merita & Paſſionem ESI Chriſti hu-
militer imploret, & Sanétiſſima Chri-
ſti Vulnera amore ſui ſuſcepta devo-
tiſſimè oſculetur.

Meditatio præparatoria
pridie Exercitiorum
facienda.
Auſculta Fili pracepta
Magiſtri, & inclina au-
rem cordistui, & admoni-
tionem pij Patris libenter
excipe, & eſzcaciter com-
Ple?

22 Meditatio

ple: ut ad Eum per obe-
dientiæ laborem redeas, 4
quo per inobedientiä deſi-
dianm receſſeras. Prol.S. Reg.

Onſidera I. Quàm ſuavibus &
Aamorepleniſſimis verbis te, è ſæ-
culo ad ſecurum Religionis Benedi-
cCtinæ portũ venientem, alloquaturSS.
Patriarcha & Legislator noſter Bene-
dictus. Filium te vocat, quanta glo-
ria, quantum ſolatium in tanti Patris
Familià numerari! perpende quanta
ſit hæc felicitas; ſub tanti Parentis
protectione conſiſtere: an putas cu-
ram, quam de filijs ſuis gerit, eſſe exi-
uam? experire, teque genuinum fi-
Rum proba, & videbis, quàm ingenti
in hac vitâ, & in morte ſolatio ſis per-
fundendus, & ad quàm ſublimem glo-
riæ gradum poſthàc ſis evehendus.
Age DEO Optimo gratias, quèd tibi
indigno de tali Parente & Patrono
miſericorditer providerit: comenda
te

A
in
Ent
n
Sm
era
nin
nn
ltien
Kint
ner
en
e
IN
—
r
8

præparatoria. 23

te huic Sanctiſſimo Patriarchæ toto
cordis affectu, & propone te taliter
ad filiationem tam glorioſam diſpone-
re, & poſt hac ita vivere, ut non ſo-
lIum dicaris, ſed etiam ſis reipſa felius
gZenuinus Benedicti.
Conſidera II. Quales diſpoſitiones
in filijs ſuis prærequirat Sanctiſſimus
Pater, ſuntque tres: Prima, ut auſcul-
tent verbis ſuis bhumiliter, Secunda
dibenter, Tertia effcaciter, opere
nimirum complendo audita. I. de-
ſignat illis verbis: inelina aurem cor-
dis tui. 2. libenter excipe. 3. effica-
citer comple. Hæ ſunt diſpoſitiones
omnibus illis, qui hujus almi Patris
filiorum nomine gloriari peroptant,
prorſus neceſſariæ, quarum vel unâ
deficiente, indignus erit, qui in filio-
rum ejus numero computetur. Ita-
que mi Candidate, ut te eo, quo
oportet modo, diſponas ad gauden-
dum Paternâ protectione hujus glo-
rioſiſſimi Patriarchæ, auſculta hoc

ttempore Exercitiorum, & mox dein

inchoandi Novitiatũs, totoque vitæ
tuæ

24 Meditatio

tuæ Religioſæ tempore Paternis mo-
nitis, quæ tum é S. Regulà, tum Ssu- 11
periorum & PP. Spiritualium inſtru-
Gtionibus, tum peculiaribus Divini idh
luminis, tempore orationis, & exer- um
citiorum Spiritualium, aliisque illu- un
ſtrationibus, percipies 1. corde ver?
humili, quia ſeriptum eſt: abſeondi- (ol
ſti hæc vienti us & prudentibus, (l
& reveläſti ea parvulis. Luc. 10ö0. mM
2. animo prompto, lubenti, & ſpi- I
ritualis doctrinæ avido, juxta illud am
Eccleſ. 3. auris ona audit cum omni !
concupiſcentid ſapientiam. Si enim yin
coacte & invitus audieris, quid en,
utilitatis inde ſperare poteris? Tan- M
dem 3. auſculta, lege, meditare, non „,
ex ſolo fine ſciendi, ne evaneſcas in
cogitationibus tuis, ſed animo ſinc⸗e-
ro etiam taliter intellecta opere ipſo
complendi, & dum eſt occaſio reipſa
exequendi, ſecùs tibi exprobrabitur,
quod Judæis gloriantibus ſe eſſe filios
Abrahæ exprobravit Chriſtus, Snr.

2g. ſi filq Abrahaæ eſtis, opera Abrahbæ
Jfacite. Quaſi diceret: nihil vobis 4

pro-⸗

mo.
nsu.
rn.
Mnini
irr.
ne d.
Gerent
nd.
Nic,
1,,
Wu
Gen
gd
non
ain
nee.
lo
eoli
Utur,
flos
u,
ehe
is
n.

præparatoria. 25
proderit id, in quo maximè gloriami-
ni quòd ſcilicet filij Abrahæ ſitis, niſi
tam ſpecioſo titulo opera quoque Pat-
ris veſtri Abrahæ conjungatis: nihil
etiam tibi, mi Candidate, inde emolu-
menti accreſcet, quòd dicaris eſſe de fi-
lijs Divi Benedicti, niſi ſtudeas amare,
quod Ipſe amavit, & opere exercere
quod docuit. Qualem in te circa iſta
sentis reſolutionem?
Conſidera III. Totum, quo mox
enumeratæ diſpoſitiones tam pro
hoc Exercitiorum „ quàm futuro
Novitiatùs tempore collimare de-
bent, in eo ſitum eſſe: ut ad Eum
er obedientiæ laborem redeas, 4
no per inobedientiæ deſidiam re-
eſſeras, ſive, ut dixi in prævij’s mo-
nitis, ut exuas veterem hominem,
& induas novum, declines à malo,
& facias bonum, iis modis, quos te
docebunt ſequentes Meditationes, &
Lectiones ſpirituales, aliaque exerci-
tia & inſtructiones ſuis quæque tem-
poribus dandæ. Pro hic & nunc ni-
hil tibi agendum reſtat, quàm ut effi-
*B caciĩter

26 Meditatio

caciter te reſolvas ad omnia non ſo-
lum maximâ cum ſedulitate intelli-
enda, ſed opere ipſo complenda.
Ut autem tantò ſit firmior hæc reſolu-
tio, perpende illius neceſſitatem, niſi
enim hæc vitæ mutatio interveniat,
nunquam ad defideriorum tuorum
ſcopum pertingere poteris, quippe
qui, ut ait mellifluus Doctor Serm.
46. in Cant. non dabit inobedienti co-
Piam ſui tantus Amator Obedientiæ,
ut potins mori, quaàm non obedire ma-
Iuerit. Verùm cave terrearis laboris
vocabulê: per obedientiæ laborem: ſi
enim, dum eras præceptis Divinis ino-
bediens, non horruiſti Deum facere
laborare in peccatis tuis, uti inſinuat

Propheta Malach. Cap. 2. v. 17. Qui

firi poteſt, ut laborem pro DEO,
in ſatisfactionem tuorum delictorum
ſubeundum refugias? Quòôdſi putes
Dei munere te hucusque imunem du-
giſſe vitam à gravioribus peccatis, &
conſequenter ex hoc titulo tibi non
tantoperè obedientiæ laboribus eſſe
incumbendum, metuo, ne ſatis 2sna⸗
Cas

e⸗
Uner
Udrn
gert
uux
un⸗
lcn
gnn
rde
cune

bræparatoria. 27

nonß ſcas magnitudinem tam ſingularis be-
imel. neficij præſervationis ab omni gra-
end viori peccato; ſi enim agnoſceres, vi-
ülu. deres utique, te id non tuis, ſed Chri-
m ui ſti meritis, & ex merâà DEl erga te Be-
nim nignitate obtinuiſſe: anné ergò te pi-
tunmn geret Chriſti labores, & pro te ſuſce-
Jine Pra vulnera & mortem, tantamque
„ ſummi tui Benefactoris liberalitatem
s exiguo illo, qui in vità Divinæ Volun-
intie tati conformi ſubeundus eſt, labore
em gratanter agnoſcere &c. pondera
lln frc benè, & fac inde reſolutiones
Gnt congruas.
inoim.

x. DlIEI I.

MEDIDATIO I.
, Exurgamus ergò tandemali-

lnns W „ xcitante nos
mar Noriptura ac dicenterhora

eſt, jam nos de ſomno ſur-

inon

A Léré. Prol. S. Keg.

o⸗

28 Diei I.

Onſidera I. Somnum triplicem,
in quo plerique mortalium ju-
ventutem ſuam tranſigunt. Aliqui
jam cum ipſo rationis uſu ſomnum

ſuum auſpicantur, & ſunt illi, qui

licèt fidei, cæterarumque virtutum
habitibus, ex gratiâ Baptiſmi accepti,

inſtructi eſſent, nihilominus præ tor-

pore animi, & propriâ culpâ, dum ad
rationis uſum pervenerunt, ſe in ulti-
mum ſuum finem ſeriò & efficaciter
convertere neglexerunt, ſicque pra-
vorum appetituum vaporibus penitùs
oppreſſi, vitam animalem potiùs,
quàm rationi conſonam duxerunt.
Alij primum ætatis florem inſigni
Spiritûùs vigore traducunt, ſed pau-
latim per malos ſocios, aut propriam
concupiſcentiam exhauſto Spiritu, in
miſerum vitiorum ſomnum prolabun-
tur, de quibus verificatur illud, Apoſt.
Gal. 3. Sic Stulti eſtis, ut cùm Spiritu

eæperitis, nunc carne conſammemini.

Alij denique, etſi ſomné peccatorum
gravium, ſingulari DEl beneficio, non
fuerint oppreſſi, nihilominus in ſatis
— magno,

Meditatio I. 29

hen magno, & tanto beneficio minimè
iim conveniente animi torpore, juven-
mn tutem ſuam traducunt, & propter
ti accumulationem peccatorum venia-
i lium, quæ in rebus Divini obſequij,
ninnt alijsque ad ſalutem pertinentibus ad-
n mittunt; haud in modico periculo
“ verſantur, ne tandem exhauſto Spiri-
Eini tůs vigore, ſomno peccati mortalis
ncte obruantur. De quorum numero ta
necte esmi Candidzte? qualiter Juventu-
nn tem tuam traduxiſti? perpende hoe
et cum affectibus congruis.
n Conſidera II. In quâcunque ex
Au enumerztis ſomni ſpecie vitam tuam
n ing hucusque traduxeris, opus tibi eſſe,
lhu ut tandem aliquando é ſomno tam
tonin pernicioſo aut periculoſo exurgas;
it exurgas, inquam, nullâ morà inter-
ſhbu poſitâ, id enim ex menteInterpretum
4, deignat hæc vocula: exurgamus.
ℳ Dormitum ſatis eſt mi Candidate!
& quot ante te dormièrunt ſomnum
Norum ſiuum, ex quo non ante evigilàrunt,
e gum perpetuæ Vigiliæ eſſent in-
indi choandæ: ecce tibi ex infinitâ DEI
maen. B3 Benigni-

30 Diei I.
Benignitate conceditur, æternas vi-
Filia⸗ celeri & ſolicità temporali vigi-
antiâ prævenire, & præcavere: quid
ergo moraris?
Conſidera III. Et penſiculatiùs
expende Verba Apoſtoli Rom. 13.
Hora eſt, jam nos de ſomno ſurgere.
quibus SS. P. Benedictus te à ſomno
excitare nititur. Vide, quot horas
transactæ vitæ in peccatis, in tepore,
in otio culpabili, alijsque delictis Ju-
Ventutis tranſegeris, nunc ergò, ait
Apoſtolus, per DEl Bonitatem adve-
nit illa hora, quàâ tot horarum jactu-
ram, per ſeriam & velocem ad DEum

converſionem, quodammodò recu-

perare valeas. Perpende ulteriùs;
quòèd omnibus his horis Divina Boni-
tas longanimiter te ſuſtinuerit, & ad
pœnitentiam expectaverit, nunc ve-
rò per Apoſtolum ſuum tibi denun-
eiari facit adveniſſe illam horam, quâ
elapsâà forſan Juſtitia ſuccedet Miſeri-

cordiæ, & Benignitas vertetur in fu-
rorem. Zacui ſemper, ſilui, ait
apud Prophetam DElIs, patiens fui,

ſed

Medidatio I. 31

mn ſed poſthac ſicut parturiens loquar.
Uirig. N. 22. Non parùm conferét ad
qul excitandos ſopitos Spiritus illa quo-
que Apoſtoli verba, quæ mox ſubjun-⸗
lanig git, rimari, ait enim: aunc enin
Inn propior eſt ſalus noſtra, quàm cuns
nn oredidimus. mi Candidate, ſi
eiſm fide vivâà teneres, ſalutem tuam ab
votto hujus horæ bono uſu dependere,
ntore quam omnem moram abrumperes.
Ads ut ne vel momentum tam pretioſi
e,1 temporis elaberetur, quò non toto
teze corde, omni torpore excuſſo, te a0d.
munſer. Optimum DEum, tam amanter te
invitantem, converteres!

oreer

MEDITATIO II
„ Et apertis oculis ad Deificum

ner Lumen, attonitis auribus

i audiamus Divina quoti-
Hin dié clamans, quid nos ad-
ni woneat vox dicens. hodie
ns à( vocem Domini audieri-
1 * B4 tis,
6

32 Diei l.
tis, nolite obdurare corda
veſtra. Prol. S. Reg.

Onſidera I. Ouemadmodüm in
homine, diſſipato ſomno na-
turali, ſenſus corporis vigorem ſuum
& operationem denuèò recipiunt, ita
pariter ſpirituali modo fieri oportere,
dum per ſeriam pœnitentiam, é ſo-
nno vitæ in vitijs & negligentijs tran-
ſactæ, evigilamus: præcipuè tamen
ociulos mentis Deifico lumini ,„& aures
Divinæ Voci aperiendos eſſe monet
Sanctiſſimus Legislator Benedictus.

tam ſalutari, & excuſſo penitùs jam
ſomno mentis per primam meditatio-
nem, oculos, quæ prima ſolet eſſe
evigilantis operatio, aperire non tar-
des. Lumina, quæ tibi Optimus
DEus conceſſit, multiplicia ſunt, &
admodùm præclara. Facultas ratio-
cinandi, tibi præ tot alijs creaturis
conceſſa, lumen eſt, de quo Pſalmi-
ſta Eſal. g. gnatum eſt Juper nos lu-
men

*

7

Nol
tene
el
Forl
zis:
i
Ilu
nne
lenl
Un
ten in
odl

ul
Obſequere mi Candidate monito

e
i⸗
rd
un
eg

lorc

nolni
Ommno
remſun
huut,i
Pontere
1,660.
isttan⸗
Adanen
.
enane
Genlhu
Monito
ls zun
Eltatio⸗
let e
wntar.
Ptümu
nt, à
ritio⸗
turis
lahni⸗
ot

Meditatio II. 3 3

men Valtüs tui Domine. Vocatio ad
fidem Catholicam lumen eſt, de quo
Apoſtolorum Princeps 1. Pet. 2. qus
de tenebris vos vocavit in admira-
bile lumen ſuum. Inſpirationes Di-
vinæ lumen ſunt, de quo Pſaltes Re-
gius: illuminans tu mirabiliter 4
montibus aternis. Pſ. 75. Denique,
ut alia omittam, Chriſtus ESIIS Re-
demptor noſter Sanctiſſimis vitæ ſuæ
Exemplis & doctrinis lumen eſt, quod
illuminat omnem hominem venien-
tem in hunc mundum. Unde de ſe
Ipſo alio in loco dicit: Egoſum Lux
mundi, Joan. S. Aperi jam, mi Can-
didate, oculos tuos ad hæc lumina,
& vide, an non in rei veritate de te
quoque dictum ſit oan. 3. Lix ve-
nit inmundum, & dilexerunt homi-
nes magis tenebras quàm lucem. De-
plora tantam cæcitatem tuam, &
confeſtim apertis oculis inſpice, &
propone poſthac ſolicitè ſequi, quæ
ſana ratio, quæ fides, quæ DEus, quæ
Chriſtus, ſuò quisque modòô; te illu-
minando edocebunt. ðè
*B 5 Con-

34 Diei I.
Conſidera II. Aperiendas eſſe prx-
terea aures mentis Divinis Vocibus.
Habet Deus voces ſuas, quibus vo-
cat homines ad ſui cognitionem,
amorem, & poſt admiſſa peccata ad
Pœnitentiam. Ejusmodi voces ſunt
omnes creaturæ, quæ admirabilem
DEI Sapientiam, mnipotentiam,
Bonitatem &c. ſemper & ubique
proclamant: Cxli enarrant gloriam
DEI, & opera manuum Ejus annun-
tiat Firmamentum. Pſ. Ioö. Ad has
voces ſi obſurdeſcunt ingrati morta-
les, & relictò DEO, rebus creatis
amorem ſuum impendunt, non ceſ-
ſat tamen Amator hominum DEus,
vVarijs & miris modis vocare ad pœ-
nitentiam. Quid tu ad has voces,
mi Candidate? quantùm in cogni-
tione & Amore DEl tui ex harum
attentàâ auſcultatione profeciſti? an
non vocibus blandientis mundi, car-
nis, & dæmonis aures tuas potiùs
applicâſti, amoremque tuum ſeæepiùs
conſecràâſti? O ergò, vel nunc tan-
dem attonitis auribus Dominum
L tuum

Aul
An
lelod.
60
e
ren
C
IMd
Mn
Nard
Alert
n
ehuin
otko—
un
uſo
Ure
Cebon
)
ine
E

n

ſn

Pt.
ſnedbus,
r.
nmn,
Decendad
ſoctzint
mirehlen
tentin,
unne
AMinn
inpun.
. Mr
Kmn.
gen
Nncel
1D,
alpe.
foces,
(gn.
harum
inan
G,car.
hotiis
lrpiis
e tan⸗
finun
tuun

Meditatio Il. 3 5

tuum ad poœnitentiam te vocantem
auſculta, ſecùs time, ne, ſicut tibi
jure meritò exprobrare poteſt, voca-
vi & renuiſti, ita & in te cadant illa,
quæ mox ſubjungit: Ego quoque in
interitu tuo ridebo.
Conſidera III. Quid in particula-
ri hic & nunc Benigniſſimus DEus per
os Prophetæ Pſal. 94. dignetur loqui
ad cor dicens: bodie ſi Vocem Hjus
audieritis, nolite obdurare corda ve-

Iſtra. Quibusverbis, quid aliud à te

requirit Optimus DEus, quàm ut re-
motâ omni cordis duritià, quæ præ-
cipuum ſolet eſſe obſtaculum, ne Di-
vinæ Voces ſuos effectus ſortiantur,
indilatè te reſolvas ad excipiendum
corde bono & Optimo Vocem Do-
mini? Porrò, quemadmodùm in
duritiem cordis inducunt ſuggeſtio-
nes mundi, carnis, & dæmonis, quibus
fortaſsè nimium hucusque auſcul-
taàſti, ita has omnes cum indignatio-
ne à ſe abiicere debet, quicunque
Verbi Divini ſuſurros percipere deſi-
derat: quis verò id non deſideret?
quis

36 BDiei I.
quis enim tam temerarius & inſanus,
ut loquentem Dominum Majeſtatis
audire detrectet? quantæ temerita-
tis, inquit D. Bern. Serm. 23. de di-
verſ. imò quantæ inſaniæ eſt, ſi fortè,
dam alloquitur nos Dominus Maje-
atis, nos inſenſati avertamus au-
rem, & ad neſcio quas ineptias con-
vertamur quanta eſt hac injuria,
& cdn gr πw—öter vindicanda, cuùm
Viliſſimus vermis clamantem ad ſe
awndire dedignatur Creatorem Uni-
erſitatis? quanta verò, & quàm
ineſfabilis Divinæ dignatio Bonita-
tis, quæ quotidiè conſziri nos in feli-
ces awvertentes aures, obdurantes
corda, & nihilominus clamat ad nos,
& jugiter clamitat in plateis à verè
in plateis, quia in latitudine chari-
tatis. Ecce enim bonorum meorum
non eges Doniine, & tu dicise con-
vertimini Filij hominum, Et ite-
rum clamitas- revertere, revertere
dunamitis, revertere, revertere,
vet intueamur te. Perpende hujus
S. Doctoris verba, & conclude hrx-
en-

Eln
vi
1
n

Meditatio III. 37
tunng ſentem meditationem, DEum toto
ri corde orando, ut auferat cor la-
unte. pideum de carne tuâ, & det tibi cor
Dtie carneum, & Spiritum ſuum ponat in
Ne medio tui.
1 N.

nl. MEDITATIO III.

ian. . . .
s Qui habet aures audiendi,

emn audiat, quid Apiritus di-
dcat Eccleſtis, & quid di-
Sα cité venite Eilijf, auudite me,

r Timorem Domini docebo

ſi,.
gnte VOS. Prol. S. Reg.
Alnun Onſidera I. Quid ſomnòô mentis
an depulsô, apertis oculis & auri-

en. bus, remotâque omni cordis duritie
eu tibi porrò agendum incumbat. Opor-
a;ÿ, tet nimirum, ut ante omnia diſcas Zi-
Hin-, morem Domini:- cùm ſcriptum ſit: Ii-
ten tium Sapientiæ Lmor Domini. Pſal.
ur, I0. hujus Timoris neceſſitatem, &
iun officia præclarè explicat mellifluus
. Doctor ſer. z. in Cant. dicens: in ve-
ler *B ritate

38 Dies I.
ritate didici, nihil æquè effcax eſſe

ad Gratiam promerendam, retinen-
dam, recuperandam, quäm ſi omni
tempore coram DEO inveniaris non
altum ſapere ſed timere. Ecce mi
Candidate! agitur nunc de Gratià Di-
vinâ recuperandàâ, quam fortaſsè per

delicta juventutis tuæ amiſiſti: aut ſi

eandem ſingulari DEl Beneficio uſque
modò conſervàſti, omni ſolicitudine
tibi curandum eſt, ut eam retineas,
majoremque indies promerearis; do-
cilem proinde te diſeipulum Timoris
Domini exhibeas neceſſe eſt. Zime,
proſequitur S. Doctor inchoatum ſer-
monem, caum arriſerit Gratia, time,
cuùm abibrit, time, cum denuòrever-
tetur: & hoc eſt ſemper pavidum
eſſe. Beatus homo, qui ſemper eſt pa-
vidus. Prov. 25.
Conſidera II. Quid dictus Timor
in te operari debeat, ſi receſſerit Gra-
tia, ut eam denuèò recuperes, & re-
cuperatam retineas. Time ſubtra-
&1 à Gratiaà, verba funt D. Bern. Serm.
cit. tanquam mox caſurus. Vme, &
con-

e
Ve
um
(A
Mn
ll
rern
lnen
n
eßr
zatei
giu
u
ot⸗
i

ſtinen.
ſimni
inl ton
e
Eratib.
tabene
i:auth
iolne
ltuclne
einen,
N

nTres

. lne,
luner.
itine,
yever.
iden

te

Tinor
titra-
Ere
tra-
m
ne,0
r.

Meditatio U. 39

contremiſce DEO tibi, ut ſentis, ira-
ts time, quia reliquit te cuſtodia
tua. Hic Timor efficere debet, ut
nec ad momentũ perſiſtere præſumas
in diſgratià Illius, qui poteſt & ani-
mam & corpus perdere in gehennam,
ſed ſine dilatione toto corde te ad
DEum convertas, & per media ab
Eccleſià ordinata iratum Numenpla-
