ſalem Reſurrectionem perpetuàâ pace
lætari, omnibusque delicijs abunda-
re valeat. Et hæc erit Secunda diſ-
oſitio.
Conſidera III. Tertiam diſpoſitio-
nem in eo conſiſtere, ut corpus tuum
non ſolùm adſtringas ad labores &
moleſtias illas ſubeundas, quæ ex
præſcripto communis obſervantiæ ſu-
beundæ erunt, verùm etiam, ut ſæ-
pe âà rebus de ſe licitis abſtrahas, idque
per ctebras & modicas ſaltem abne-
gationes ſenſuum, in viſu, auditu,
guſtu, odoratu, tactu, linguàä. Com-
poſitio ſiquidem exterioris hominis,
quæ ſine frequenti iſtà abnegatione
S haberi

72 Diei W.
haberi nequaquam poteſt, eſt quaſi
primus incipientium labor, quo neg-
lecto difficulter aut nunquam ad inte-
riora pervenient. Habes igitur mi
Candidate, quà præparatione, tum
animi, tum corporis, DEl Servitium

in Religioſo Statu auſpicari debeas,

tuum erit iſta opere complere, in ſe-

quentibus audies inſtruentem SS. Le-

gislatorem, quid per decurſum tui
Novitiatũs tibi agendum incumbat.

EF: Y N E FEee

DIEI IV.
MEDITATIO I.
De Beneficio Religioſæ Vo-
cationis.
Onſidera I. Quantum ſit hoc

beneficium reſpectivè ad ea, 4

quibus eò mediante erutus & libera-
tus fuiſti. Perpende tantiſper, quis
& qualis ſit Mundus, & mox agnoſces
ingens beneficium, quod tibi contu-
lit Optimus DEus in eduétione tui ex

heoe
stened
Amatd
Cennre
Aont,
lendunt
eNlr,
ehuutt
ngerpt
1 Dorrn
Pm l
Imeimen
Atn
elliio
lahri ,
aalri
ungkee

iAi
. lt

hoten
ine
e
Uud

(luint

hoc

Meditatio I. 73

qui hoc Sæculo nequam. 1I. Mundus eſt
onep. totus tenebroſtus tantæ ſunt tene-
ulie., bræ Amatorum mundi, ut ſe ipſos non
Shun videant, nec attendant, quibus ſe ipſos
ntun paſcant, vel ubi maneant, vel quò
Seniin tendant. Neſciérunt, neque intelle-
Widen erunt, in tenebris ambulant. un-
lreil de putant ſe eſſe ſapientes, cùm ſtulti
nle ſint: putant, ſe eſſe magnos, cùm nihil
unun i ſint. Dicunt bonum malum, & malũ
Wumet, bonum. 2. Mundus eſt falſus & fallax,
“ & non invenitur in eo veritas: exte-
N rius aureus, interiùs luteus, ſimilis
ſterquilinio nive tecto, & ſepulchris
. dealbatis, putredine plenis. Ecce,
quam fallax ſit Mundus, qui etiam
e o amantes ſe devorat, juxta illud Au-
guſt. Amas ſæcilum, abſorbebit ter
fallaces ſunt divitiæ, fallax mundi
nithe gratia, potentia & gloria, uti innu-
le meris teſtimoniſs & quotidianis
Aler exemplis oſtendi poteſt. 3. Vita
,is mundana eſt multùm laborioſa, Sap.
goles 5, Laſſati ſumus in viä iniquitatis
ſonm. & perditionis, ambulavimus vias
enies Seice. Curre per ſingula, & in-
*D venies

.

.

74 Diei W.
venies tot animæ tormenta, quot
vVitia, quibus planè ſcatet mundus.
4. Mundus eſt periculis plenus. O quis
ſatis explicet corporis & animæ
quamplurima, & æternùm pereundi
pericula! tu mi Candidate his omni-
bus & ſimilibus tecum perpenſis, DElI
Bonitatem & Miſericordiam exalta,
uæ te eduxit de tenebris in admira-
bile lumen ſuum, de loco fallaciæ,
reſſuræ, laboris, & pleno periculis,
in locum Fidelitatis, pacis, quietis,
& ſecuritatis. Gaude ſicut illi, qui
er Arcam à periculo diluvij fuerunt
iberati: & ſicut Loth ab incendio
Sodomorum ſalvatus fuit: & ſicut
Filij Iſraël gaviſi ſunt, cùm ſervitutem
Pharaonis, & exercitum ejus evaſe-
runt, & ſicut Pueri à fornace ignis
Babylonicà liberati.
Conſidera II. Magnitudinem hujus
beneficij reſpectivè ad ea bona, qui-

bus in Religione fruitur Religioſus.

Primum bonum eſt, quòd vocatus
ad Religionem habeat magnam
Arrham & ſpem Pradeſtinationis.
0

ine
UMrpr.
mnl
lent nun
90
liien
Airitirn
M
en /
nignl
ntg
hn
oane
tuoll
a
Lü
Lite
D
nnin
nunnbt

ion

Ud
Un
An
W

mn, gut
mundu
ndO
mzeen
ltehson
epenlll
lan ert
6inalini
ofalen
ieroll

Kontlig
Uniinn
SAr
t: Aſa
lervitun
ierl

mcen⸗

wenhr
Hona,
Gvocat

mipnA
patimnt.

s,

Medidatio I. 75

O Religio, exclamat D. Bern. Serm.
de Margar. O vita beata! vita An-
gelorum! verè Religio eſt Paradiſus!
verè non eſt hic aliud, niſi Domus
DEI & Porta Cæli. O Porta præ-
clariſſima, per quam in Sanctam Ci-
vitatem iniratur, per quam Regnum

cCzlorum rapitur & poſſidetur, ad

æterneæ hareditatis patrimonium
bpervenitur &c. Secundum bonum,
eſt Cntaplum, quod accipit Religio-
ſus in hac vitâ, nimirum dum pro
uno Patre, Matre, paucis Fratribus,
habitaculis, externis, temporalibus,
terrenis, recipit tot Patres & Fratres,
uot ſunt Ordinis membra, qui omnes
Adeliori obſequiò fulcient & diligent,
uàm ſimul omnes, quos propter
Eum reliquit: recipit præter com-
modam habitationem & proviſionem
in cibo, potu, veſtitu, interna, ſpi-
ritualia & Divina, & pro mundi ni-
hilo DEum ſuum & omnia. Ter-
tium, quèòd habeat commoditatem
Omnem vacandi ſoli DEOD, & ſuæ
ſaluti ,„ modo ſe ipſum non velit
*D2 im-

756 Diei W.
implicare occupationibus imperti-
nentibus. Quartum, fit particeps
omnium bonorum peraétorum to-
tius Ordinis & Monaſterij, tot mil-
lium Sanctorum in Coœlo & in Terràâ.

Lüintum, proviſus eſt innumeris

medijs proficiendi ex 88. Libris, pijs
& Religioſis exercitijs, frequenti uſu
Sacramentorum, diſtributione tem-
poris, bonis exemplis, directione &
monitis Superiorum & Virorum
ræclarorum, qui eum ut fratrem di-
ligunt „ & omnia ſua ſine invidià ei
communicant, modè velit: deni-
ue ex Regulâ vivendi, quæ eum re-
iſſimè ducit ad Cœlum. Sextum,
Occaſio infinitorum meritorum ex
erpetuâ Obedientiâ, modèò velit eſſe
obſervans Regularum, communis
laudabilis obſervantiæ, & directio-
nis Maj'orum; quæ omnia ex ipsâ
perfectione maximũ ſortiuntur pre-
tium & æſtimabilitatem. D. Bernar-
dus Serm. de quær. hbon. marg. bona
Religionis ſic recenſet: in Religione
ſandtà, inquit, vivit homo burins,
cadit

Prit
ct 1
ir ſer
1 r
lte,
Dbumen
ſennnn
Orllt
Punöten
e
Cdben
t,dau
w
mum,
ti
riun
lnden
Dfanm
ume
Fuün

Alirt
Ae,
Ealene

Were
me

Meditatio I. 77

thet cadit rarius, ſurgit velocius, ince-
hnten dit cautius, irroratur frequentius.
Arn ti 18l cſit ſecurius, moritur confiden-
iiuum 1a s ve citius, remuneratur,
Kle bioßtns. Perpende ſingula mi Can-
didate, & intiméô cordis affectu ad
DEum converſus, Ei infinitas gratias
egtent refer pro tam inſigni beneficio, & pro-
neta Pone taliter in hac Religione vivere,
lin ne tantis bonis tuà culpâ teipſum ſpo-
Vn lies &c. „.
iünene , Conſidera III. Gn horrendum
* ſit, Religioſum DEG poſt tam gran-
el dia accepta beneficia eſſe adhuc in-
mam jurium, ſeque ipſum tantis bonis
lrnu ſpontè ſuâprivare. Tu mi Candida-
ANO te ne aliquando, quod abſit, ad hanc
* miſeriam devenias, omne delibera-
rei tum peccatum, ut colubrum, fugito,
M tepiditatem execrare, & finem tuæ
Kü Religionis ac media, de quibus in
AÿE ſeqq. Meditationibus agetur, benè in-
nh telligere, voluntate compleéti, &
Dm opere exercere allabora, Deumque
Nbu inſtanter precare, ut qui dedit velle,
e det etiam perficere.

innume
ibrs

Diei W.
MEDITATIO II.

De Fine Vocationis Religio-
ſæ in genere.

78

( Onſidera I. Non eſſe ſatis, ut is,

qui à DEO ad Statum Religio-
ſum vocatur, eum quomodocunque
amplectatur, ſed inſuper neceſſarium

planè eſſe, ut mentis ſuæ obtutum

figat in eo fine, illique firmiſſimè ad-
hæreat, ob quem DEus Ordinem Re-
ligioſum in S. Eccleſia inſtituit. Finis

autem iſte ex omnium conſenſu non
eſt alius, quàm Perfectio Religioſa.

Hæc eſt illa pretioſa Margarita, ad
quam inveniendam & comparandam,
danda & relinquenda ſunt omnia, hic
eſt ille theſaurus abſconditus „ pro
uo obtinendo omnes mundi the-
auri parvi ſunt faciendi. Tu mi
Candidate, ad eam, tanquam ad ſco-
Ppum tuum, mentis oculum perpe-
tuò defixum habe, eamque totis viri-
bus, præ omnibus mundi divitijs,
delicijs

K
010.
anlce⸗
ſan, u
Daounn
ſientü
tl,mi
Non nen
Mio
fndku,f
urli⸗
ugedr
n, n
mmordn
v, .
em
Menits
anncin⸗
uhC
l,i
Eurbas
mlan
mmuben
WUde
1 n

ſtt ut
nRelge
Cenngn
Ceharin
Obtutur
Wn.
Wnen).
itun iu⸗
Andn
Nagoli
la, 41
randen
min
, n
ndi the
UIn
nlo⸗
then.
snii⸗
ivitis,
Geleſs

Meditatio II. 79

delicijs & honoribus, inſectari adju-
vante DEO fortiter conclude.
Conſidera II. Perfectionem Reli-
gioſam, uti præter alios notat noſter
Caſtaniza, non conſiſtere in eximiaâ
ſcientiâ & doctrjnà, non in eloquen-
tiâ, non in patratione Miraculorum,
non inmagnis & mirabilibus operi-
bus in oculis hominum, non in appa-
ritionibus, viſionibus, illuſtrationi-
bus, aut alijs Divinis Favoribus, non
in operibus heroicis virtutum mora-
lium, non in auſteritate vitæ, ſeu in
extraordinarijs corporis affli ctationi⸗
bus, uſu ciliciorum, jejunijs, vigi⸗
Hijs &c. non in conſolationibus, pijs-
que & fervidis affectibus, non in mul-
tis quotidianis precibus, aut in fre-
uentando Choro, ſilentij Regularis
cuſtodià, vitâ ſolitaria, reformatàâ
Regulari diſciplina, alijsue ſimilibus
exterioribus obſervantijs: ſiquidem
hæc omnia, aut media ſunt, aut ſigna,
aut præmia Perfectionis, quæ omnia
absque ullà perfectione homini ineſſe
poſſunt, quamvis alia præ alijs ſint
D4 magis

80 Dieè W.
magis neceſſaria, ut præcipué abne-
gatio ſui, exercitatio virtutum, &
patientia in adverſis. Ex quibus tu,
mi Candidate, pro tuâ utilitate diſce
ſequentia, Primò, quèòd præcipuum
ſtudium tuum, futurô Novitiatũs, &
vitæ Religioſæ tempore, non vwerſari
debeat, ut aſſequaris unum aut plu-
ra ex mox enumeratis, ſed ſolùm, ut
ijs, juxta ſtatum tuum & conſilium
Patris Spiritualis, utaris tanquam
medijs ad veram & ſolidam Perfe-
Gtionem obtinendam. Secundò, ne
inordinatè triſteris, aut turberis, ſi
non tam acri intelligendi vi, aut tam
eximià doctrinà & eloquentia, ac
quidem velles, polleas: ſi ad extra-

ordinarias corporis afflictiones vires

tibi deſint: ſi deſtitutus ſis conſola-
tionibus, & teneris illis, quos non-
nulli experiuntur, cordis affectibus:
ſi multis orationibus, & profundis
meditationibus &c. inſiſtere non va-
leas. Ne, inquam, triſteris, quia
ſine iſtis pertingere potes ad finem
Vocationis tuæ, qui in his minimè
Ccon-

N!
5 I
ume
blprr
pulde⸗
nönnin
ls,Nnt
Mume
Atetit
Dnis
Münrr
bskra
Ouhs
minin
aetln
Uit,
uhan
De
Ihymvin
in6
mmt.
Allen
enl
öm

Meditatio II. 81

ein conſiſtit. Tertiò, ne tibi vanè com-
un, 4placeas, aut aliis meliorem æſtimes,
kun uantumcunque præcellenti ingenio,
turile 4Arins, alijsque naturalibus talen-
ihmn tis ſis præditus, quia hæc parvi ſunt
um apud DEum pretij, ut ea, etiam maxi-
nomel mis inimicis ſuis, videlicet dæmoni-
nau bus, non ademerit, quibus tu tamen
lin, in his naturalibus multò es inferior:
Ohlliu ſed neque tibi blandiaris, aut te ex-
uudu tollas, ſi plus alijs, auſteritatibus ſis
mn e addictus, aut in teneros affectus to-
uucet tus diffluas, aut prolixis inſiſtas ora-
ui tionibus &c. quia hæc & ſimilia
un omnia inveniri poſſunt in homine
i,1 imperfectiſſimo, ſuarum paſſionum
Aenmn mancipio, ne dicam, DEl inimico.
nsin Quartè, cave ſummopere, ne, ſi
AH. DEO, vel per ſe, vel per Superiores,
Rne aut alio modo, diſponente, ab uno
Gtu vel pluribus é prædictis impediaris,
minmg in murmurationem, impatientiam,
eunm inquietudinem incidas, uti v. g. ſi ab
6, qu illà eloquentiâ & doctrinâ, quam con-
Iim ſequi optares, ex diſpoſitione aliquàâ
in Superioris impedireris: ſi 4 ſolitis
*D/ tuls

32 Die? .

tuis exercitijs, quæ magnâ cum quie-

te, & jucunditate peragere ſolebas,
morbo aliquo, aut obedientiâ abſtra-

hereris & c. hoc punctum eſt maximi

momenti, profundè igitur conſidera,
& per ardentiſſimos affectus ad
DEum converſus, fortiter conclude,
quæ tibi tum quoad hoc, tum quoad
alia in hac conſideratione propoſita,
pro toto vitæ præſentis tempore &
futuràâ æternitate ſolatio eſſe poſ-
ſunt.
Conſidera III. In quo demuùm ſita
ſit eſſentialiter Perfectio Religioſa,

uam dixi eſſe finem Vocationis

iſtius. Conſiſtit igitur hæc Perfe-
tio in Charitate DEI, conformiter
Serg, S. teſtimonijs: Finis præcepti
e
autem charitatem habete, quæ eſt
Tincklum Perfectionis. Coloſ. 3. Ple-
nitudalegis eſt dilectio. Rom. 13. &-.
Hæc autem Charitas ut perfecta ſit,
ſimilis eſſe debet arbori firmiter ra-
dicatæ & frugiferæ: nam Charitas,

quæ non eſt radicata, citò evaneſcit

&

charitas. I. Tim. I. duper omnia

Uulent
don
1 N
du
aleel
n he
oller
ulde
nmanil
u uir/

4 Uock

onnyr

rperon
Urade
inc,
uren
rwont
Umgote
A
ben den
ſamgn
il
Uim

ng
eſolebe⸗
lakſre

Meditatio I. 83

I & omni tentationum vento dejicitur;

&& quæ non eſt ferax bonorum ope-
rum, DEO grata eſſe non poteſt.

ate Porrò Radices Charitatis in hac vi-
tà, de quàâ in præſentiarum ſermo eſt,
n D ſunt Fides & 5es, ſine quibus firma
u conſiſtere nequaquam valet: juxta

tumgnon

illud Apoſt. 1. Cor. 13. nunc autem

eeln manent Fides, Spes 9 Charitas, tria

enporel

l .

lenint
Naa,

enton

agc, major autem horum eſt Chari-
tas. Fructus verd illius ſunt actus
aliarum virtutum moralium, ex ejus
imperio procedentium, ſine quibus,
inſtar arboris Evangelicæ ſolis folijs
gloriantis, maledictioni Divinæ re-

eela manet obnoxia. Per Fidem & Spem

lormite
ruit
npi
gueg
l), N
⸗
lcſt,
lterer
hariti
faneſer

Charitas conſervatur in ſuo virore,
contra quoscunque inſultus & cona-
tus dæmonis, mundi & carnis, qui-
bus eam deſtruere nituntur: nulla
enim tam gravis poteſt eſſe tentatio,
adverſitas, illecebræ &c. quæ forti
fide & firmâà in DEum fiduciâ vinci
non poſſit: cujus rei teſtimonijs ple-
næ ſunt S. Paginæ, veteris & novi
Teſtamenti: Sancti per fidem vice-
. *D6 runt

34 Diei W.
runt regna, obturaverunt ora leo-
num, extinzerunt impetum ignis,
effugerunt aciem gladij, fortes ſacti
ITunt in bello: Sicene, ant, non ſu-
Neipientes redemptionem, ut melio-
rem invenirent reſurreltionem & c.
Hebr. 1I1. Idem planè præter exi-

mium decorem, quem addunt Cha-

ritati, præſtant actus aliarum virtu-
tum, quævis in ſuo genere, ut adeò

Charitati his ſtipatæ virtutibus, nihil

in ullo perfectionis genere pro hoc
viæ ſtatu deeſſe poſſit. Ecce mi Can-

didate, hæc eſt illa Perfectio, quam

quidem actu jam tenere non obliga-
ris, ſed ad quam tendere, ut Chriſtia-
nus per media Chriſtiana, ut futurus
verò Religioſus, per media tuæ voca-
tionis obligaris. Quantùm in e4

hucusque profeciſti? ab hujus pro-

ſecutione ante mortem deſiſtere ſine
piaculo non licet. Verùm cave, ne
unquam à vià perfectionis ineundâ,
& proſequendàâ, te abſterreant quæ
cunque occurfuræ difficultates: ob-
ſidebunt eam, tanquam quidam La-

0△

trunculi,

al,

ztsk⸗
N,
jmrer
ſan
enpe
Mg
leen
un k
(lkeit
Hnpnin
lentole
ohttn
Unn
lun

cs
in ihni,
nula,
6 nſe.

ſele

finen
Dreteren
chnrt
fun nn
,t ade
ins n
e
weni.
linen
nolle
tChrit
tfutun

ee vo.

m ück
hus pro⸗
lerelne
ne, le
neundt,
Arae
tes: 0b

Meditatio II. 35

trunculi, maligni Spiritus, mundus
cum ſuis fallacijs veniet tibi in occur-
ſum, caro propria ſe nimiùum quan-
tùm refractariam exhibebit &c. Tu
verò macte ſis animo, aſſume ſcutum
inexpugnabile Fidei, & firmiſſimæ in
DEum Fiduciæ, & quantum tibi ipſi
diffidis, tanto majori affectu ad DEum
tuum te confer, Ejusque SS. Provi-
dentiæ & ductui te totum committe,
neque dejiciaris animo, ſi tardè pro-

ceſſeris, ſed cum humili patientiâ &

longanimitate tuammet imperfectio-
nem tolera, certus, ſi modòè à ſeriò
proficiendi conatu non deſtiteris, mi-
rabilem optimi Numinis circa te Pro-
videntiam & ſuavem diſpoſitionem
ſis experturus. .

MEDITATIO III.

De Fine Vocationis ad Ordi-
nem D. P. Benedicti in ſpecie,
& medijs generalibus & parti-
cularibus ad hunc Ordinem Vo-

catorum.
D7 Con-

86 Diei W.

Onſidera I. Præter generalem

Finem, omnibus Religioſis
Ordinibus communem, qui, uti Me-
ditatione præcedenti dictum eſt, eſt
Religioſa Perfectio, ſingulos Ordines
habere ſuos particulares fines, qui
dici poſſunt Fines proximi, & compa-
rativè ad Finem ultimum & medium
habent ſe tanquam media magis prin-
cipalia. Aliqui pro Fine proximo ha-
bent Paupertatem, alij Silentium,
alij carnis Mortificationem, alij Ver-
bi Divini Prædicationem &c. Ordo
D. P. Benedicti verò pro Fine proxi-
mo primario ſuis Aſſeclis proponit
actiones vitæ contemplativæ, quales
ſunt omnes illæ, quæ immediatè ad
PEokriarum animarum ſalutem &
perfectionem tendunt. Secundariò
tamen & minus principaliter, quam-
vis non merè per accidens, ſed etiam
ex primævà inſtitutione, vult ſuos
incumbere etiam vitæ activæ operi-
bus, quæ ad proximorum ſalutem &
Perfectionem ordinantur, itatamen,
ut ſemper vita activa contemplatx
. ub⸗

eir
ons
nlod
ERu

Ueſi

röpuin
okern
Cren
uer.
ge
Gltor
Cl
Nonbsie
eiten
lufen
n eie
N
n
unn
ind
t,
e

deralen
lerie.
achd

0eOrines
in,d

Coom.
Enedinn
rbrir
Anolu.
letim,
iFe.
Ke N
Nyet
nt
,Alle
bate
tem 6
ndari⸗
guan⸗
etiam
ltuos
her⸗
ten
amen,
luige
⸗

Meditatio II. 97

ſubſerviat, & à perſonis privatis hujus
Religionis non aliter uſurpetur, quàm
quando, & quantùm Superioribus be-
nè viſum fuerit. Tu ergo mi Candi-
date, ſi verus Benedictinus eſſe deſide-
ras, primariò te totum trade proprio
profectui, tuamque ſalutem & per-
fectionem omni poſſibili conatu &
ſtudio operare, quoad reliqua verèò
totus à Superiorum tuorum nutu &
diſpoſitione pende. Ex quo etiam
coſige, quèd is à ſcopo hujus Reli-
gionis aberraret, qui quaſi principali-
ter intenderet praximo ſuccurrere,
quia fieri poſſet, ut totàâ vitàâ ſuâ nun-
quam ad ejusmodi Officia applicare-
tur. Vide, qualis ſit tua intentio?
Conſidera II. Quèd Ordo Bene-
dictinus ſuis Aſſeclis ad aſſequendam
propriarum animarum perfectionem
ſpecialiſſimè præſcribat veram Obe-
dientiam & Humilitatem, quæ adeò
huic Ordini ſunt propria, ut ſuo mo-
do dici poſſit ejus Finis in his quoque
conſiſtere, & iis deſtitutus verus Be-
nedictinus eſſe non poſſit. Poteſt gus
eſſe

88 Diei W.

eſſe verus Benedictinus ſine magnà
vitæ auſteritate corporali, abs-
que externà ſolitudine, ſine alijs qui-
bùsdam heroicis actionibus, at verèò
Benedictinum eſſe ſine Obedientià &
Humilitate, tam parum eſt poſſibile,
quaàm dari ſolem ſine luce, ignem ſine
calore. Quapropter S. P. & Legis-
lator mox in principio ſui Prologi,
omnes adhunc ſuum Ordinem ve-
nientes alloquens, Obedientiam aſ-
ſumendam docet: Auſeulta O fili & .
E& eficaciter comple, ut ad Eum per
Obedientiæ laborem redeas, 4 quo
per inobedientiæ deſidiam reher.
Ad te ergo nunc meus ſermo dirigi-
tur quisquis abrenuntias proprqs vo-
luntatibus, Domino Chriſto vero Re-
gi militaturus Obedientiæ fortiſſima
atque praclara arma aſſumis. Et ite-
rum: ergopræparanda ſunt corda &-
corpora noſtra, ſancta præceptorum
Obedientiæ militatura. Et quia te-
ſte eod. Sanctiſſimo Patre Cap. 5. &
experientiàâ, Obedientia absque Hu-
militate ſubſiſtere nequit, meritèò
Hami-

leℳ
an
olini
tont
oNen
ronete
ter ont
Folut
ſiltlu
nrhuen
tnte win
Dhuän
hunm
nteinh
Cmnt
olte⸗
llnume
D
Amart
an
Gr
l
ndusg
NN Ne
Un
ſeſor
d

Lfuonl
1 45s.
iͦ I.
INe
Renii
keſdi

D
6
nen e.
Wan 1.
fnor.
llurn,
,l

ſnt
rol..
ins
Urite.
1e
ute⸗
5. &
1eH-
nerith
n.

Meditatio III. 99

Humilitas Obedientiæ adjungitur,

atque in his duobus ſpeciali quodam
modo Finis, ſcopus & Spiritus hujus
Religionis conſtituitur. Dehis dua-
bus Virtutibus principalibus, quas
propterea Sanctiſſimus Legislator in-
ter conditiones boni Novitij ponere
voluit, ut earum jam in Novitiatu
ſolidiſſima jacerentur fundamenta,
infra habentur particulares medita-
tiones, tu interim mi Candidate ex-
plora animum tuum, quéò affectu in
has virtutes feraris, & certus eſto, tan-

tùm te in had Religione profecturum,

uantùm fueris Hamilis & Obediens.
Conſidera III. Antequam ad par-
ticularia media, pro tuo Novitiatu
ritè inchoando & terminando, medi-

tanda progrediaris, nòôſſe te oporte-

re, quæ ſint media generalia cujusvis
Religionis & Ordinis, & particularia
hujus Benedictinæ Religionis, quibus
mediantibus finem ſuum, id eſt, Per-
fectionem Religioſam obtinere niti-
tur. Primum medium generale ſunt
Vota Religioſa, Paupertatis, Caſti-
tatis

90 Diei W.

tatis, & Obedientiæ. Secundum eſt
ipſa S. Regula, Spiritu S. dictante
conſcripta. Tertium eſt Stabilitas,
& Converſio morum. Quartum ſunt
Statuta, Ceremoniæ, laudabiles con-
ſuetudines, monita, inſtructiones Or-
dinis, Monaſterij, Superiorum, &
PP. Spiritualium. Quintum in prio-
ribus quidem jam implicitè conten-
tum, ſed tamen ſpeciali conſideratio-
ne dignum, eſt fequers & devotus
uſus Sacramentorum Pœnitentiæ &
Euchariſti?. Tu mi Candidate, ex
horum conſideratione ſeqq. in tuam
utilitatem decerpe. 1. Quamvis

Novitius nondum ſit adſtrictus votis

Religioſis, peſſimè tamen ageret co-
gitando, quòd emiſſa profeſſione ve-
lit vota ſua DEO ad amuſſim reddere,
nunc verò, cùm adhuc in ſuâ liberta-
te ſit, voluntati propriæ, commodis
corporis (ſaltem non graviter malis,
aut Caſtitati, ad quam etiam Sæcu-
lares tenentur, adverſantibus) & in
ordinatis ad res terrenas adhæſioni-
bus condeſcendere velit; ſiquidem
talis,

btt
cugerd
Seüne
ſrers
Oron
Penini
urhean
oſrocde
ſeninenn
e n
Niente
hKerd
Ureibnd

inpe
taelen
Ahhrri
Ardn
el
All
oe
Wrt
s

Meditatio III. 91

lim4 talis, ut alia taceam, in graviſſima ſe
Idum conjiceret pericula, ob malos habitus
MMits, & alia, etiam poſt Profeſſionem à pro-
mmin miſſis recedendi. Ideò enim annus
lsm probationis Religioſee Profeſſioni
tinse præmittitur, ut non ſolum compare-
nm tur ſpeculativa cognitio eorum, quæ
mimm poſtmodùm totà vitâ agenda erunt,
4uma Veruùm etiam ut circa hæc ipſa praxis
ſtemo accedat, boni habitus acquirantur,
Gn probeturque ipſo opere, an pares ſi-
imal mus ferendis, quæ factâà Profeſſione
ͦe humeris noſtris imponemus. 2. Con-
gum eipe maximam æſtimationem S. Ke-
Qum gulæ, tum quia ejus Author primarius
fo eſt Spiritus Sanétus, & minus princi-
cretcn. Palis S. P. Benedictus omniũ Jjuſtorum
n Spiritu plenus: tum quia hæc eſt lex,
teller, ſub quâà militare volumus, & de quà
ltbec- aliquando rationem reddemus: tum
mod quia hæc eſt rectiſſima norma ſecurè
n, perveniendi ad DEum. 3. Pro faci-
Geu. litandâ ſtabilitate, quæ reprimet ſpiri-
Kn tum curioſitatis & ſuperbiæ, ſis erga
io omnes charitativus, mitis, humilis ,
iie obſequioſus & patiens, ommibusque
un

92 Diei V.
te inferiorem ex corde reputa.
4. Omnibus communibus & privatis
obſervantijs, & ordinationibus Supe-
riorum exactiſſimète accomoda, non
ex motivo aliquo vel reſpectu huma-
no, timore &c. ſêd ex vero ſuperna-
turali amore propter DEum, & Reli-
gioſæ Perfectionis obtinendæ incita-
mento. Denique ſpecialiſſimè refle-
cte, & præcave, ne tam frequens
uſus dictorum Sacramentorum in
torpidam quamdam conſuetudinem
abeat, quod quàm nocivum & quan-
torum bonorum impeditivum ſit,
paucis dici non poteſt. Ergo omnia
pro tantæ rei dignitate & pretio age-
re decerne.

: e
DIEI V.
MEDITATIO I.
De primàâ Conditione boni
Novitij, ut verè DEum quærat.

Onſidera I. Quid ſit DEum ve-
re gquazrere, de quo audi D.

Bernar-

um

c 0
„lud
lune
tſet
M/
Alpurc⸗
1 Monti
ſactmi⸗
linn
euit
l iſe
uan
anann
At
Pnun,
Ae
ſuui
Aun
ano
Pimnenin
Atne
lDe
Une
Pord
Aupn

kent.
Ehrinat,
bude.
Inhen
echin
toſten
n,
Ndr ni

Uneet B

ſeger
orun!
Nemde
nd
Aumnt,
Lypnn

tetha

Meditatio I. 93

Bernardum Serm. 37. de diverſ. di-
centem: non aliud tanquam Illum,
non aliud præter Ilum, non aliud poſt
1lum. ſive, ut infra ait idem Sanctus:
ut nec pro Illo quæaramus aliud, nee
cum Illo aliud, nec ab Ilo ad aliud
convertamur. Noſter Gerardus Bel-
a Novitium DEum verè quærentem
ſic deſcribit: le verè DEum quarit,
qui nec quidquam aliud in occulto
zxambit, quem planè conſt at in omni-
bus ſe ipfam E geze ,voluntatem
propriam prorſus deſerere, nec aliter
cum corpore ſuo, quaàm hoſtiliter age-
re, curæ ahimaæ totum intendere.
Horrendum prorſus, venire ſubinde,
uos diabolus & caro adducunt, &
ſſe in Cenobio, gui ſic ſe habeant,
quaſe ideò venerint, ut ſibi vivant
&, eum quarere DEum venerint, ſe
S inveniant, & eheu! eo ipſos,
um ad tempus reperiunt, aternum
perdunt! De quorum numero tu es
mi Religionis Candidate? quàâ inten-
tione Monaſterium intràſti, S. Reli-
gionis habitum ſuſcipere, vitamque
tuam

94 Diei E.

tuam in Novitiatu, & poſt illum con-

ſumere intendis? Fatere quod res eſt,
nec te ipſum palpa, DEus enim ſcru-
tatur renes & corda, nec quidquam
coram Illo abſcondi poteſt. An in
veritate DEum, tuamque ſalutem in
hac Religione quæris? An verò blan-
ditijs, humanis reſpectibus, aut ali-
quo fine temporali ductus ad hunclo-
cum veniſti? ſi prius, exulta & læta-
re, lauda DEum tuum, quia fecit te-
cum Miſericordiam ſuam, & certus
eſto, te inventurum, quem tam ve-
raciter inquiris. Si verò poſterius,
ne progrediaris in meditando, quous-
que generosè, & ex animo omnes
Ejusmodi ſiniſtras intentiones ſis de-
teſtatus, reſpueris, & abjeceris, ac
ſincerè profiteri valeas, te unicè amo-
re DEl, & majoris perfectionis deſide-
rio, velle ingredi Religionem. Quèd-
ſi ad hoc cordialiſſimè præſtandum te
reſolvere nequeas, rem cum tuo P.
Spirituali conferas, ſecùs aut non
perſeverabis in Religione, aut vives
miſerrimè.
Con-

Uder⸗

coment
KAKr
Wehum
Aemut,
ti
uſhen
tnlceenm
lr
nſiſn

ann len

Aonlun
Mut
,
AManu
Ae
he n
Hommin
eitn
ellen
ien
umdhn
t
RT

lun col
UAresef

inſern
k
. N
llllen
rerotl
, at
Chunel
Kler
lackett
Kan
entn
enn
onn
omnt
ſs
16, 4
a
Ceſcle.

i

Cum te

tuO D.-

ut non
tvie

0

Meditatio I. 95

Conſidera profundiùs II. Quanti
ſit momenti in eo poſitum, ut quis
rectà & ſincerà DEum quærendi per
ingreſſum in Religionem intentione
ducatur. D. Gregorius lib. 1. Moral.
ait: & ſemel cor in intentione cor-
rumpitur, ſequentis actionis medie-
tas & terminus ab hoſte callido ſecu-
rè poſſdetur, quoniam totam arbo-
rem ſibi fruci us ferre conſpicit, quam
veneni dente in radice vulneravit.
Summd curä vigilandum eſt, ne vel
bonis operibus ſerviens mens retrobd
intentione pollaatur & c. Nunquâ vi-
diſti arborem, vel plantam corruptæ
radicis, quæ, licèt ad tempus vireat
& floreat, mox tamen computreſcit
& corrumpitur: ita planè res ſe ha-
bet cum ingrediente Religionem, &
in eâ perſiſtente cum intentione cor-
ruptâà: intentio ſiquidem eſt inſtar ra-
dicis, quæ ſuâà putredine brevi totam
reliquam arborem, ſeu vitam & mo-
res inficiet, & licèt fortè initio ali-
quid viroris & boni odoris præſefe-
rat, paulò tamen poſt, aut pemcki 4
eli-

96 Diei V.
Religionis horto exterminabitur,
tranſivi, & ecce non erat: aut, ſi eà
intentione non correctà, ſed diſſimu-
latà, in Religione perſtiterit, inſtar
utrefactæ Arboris, non modò nul-
os fructus ſolidarum virtutum un-
uam proferet, ſed operum etiam,
ecundùm externam ſpeciem præſtan-
tiſſimorum, valorem & lucrum ſuàâ
culpâà amittet, ſibique & alijs nau-

ſeam creabit; DEO verò, Fundato-

ribus, & alijs ſe melioribus, quòd in-
dignus locum iſtum occupet, injurius
ecxiſtet. Exhorreſce mi Candidate
miſeram iſtorum conditionem: age
tu rem tuam, teque totum ad Opti-
mum DEum tuum converte, & cum
Eo de tuà intentione ſtatue, quod ſta-
tuiſſe te æternùm non pæniteat.
Conſidera III. Quemadmodum
mala intentio peſſimos, ita bona &
ſincera DEum in veritate quærendi,

optimos effectus producit, horum

duos tibi propone mi Candidate,
Pos benè expende. Primus effe-

us eſt, quòd inde ſequatur mira

quies

(Atn
(cer
ics
tmenek
Ne, det
ulun
tun anſe
ütiin,
CKMn
ti to
Hecſcer
btenh
tutee
mnt t
rlitſe⸗
Ulinene
Aunann
ehene
,
nen ven
4e N
efent

lubir
ult ſis
Ailinn
NNdhn
ktutume.
mn tin
npreir
Urunk
Dnn
Pundet.
K,c
e,beni
C
Nrn,3
1l0

eſt Perſeverantia . id quod tam mul-
„

Meditatio I. 97

uies & tranquillitas animæ, etiam
inter adverſa & contraria quæcun-
ue. Quid eſt, quod Sponſam in
Canti cis ita imperturbatam reddidit,
ut neque horrida nox, nec percuſſio-
nes, nec vulnera, nec injuriæ eam
ad ullum indignabundi animi mo-
tum, aut verbulum, perturbati ani-
mi indicium, provocare valuerint:
certè non aliud, quàm quòd in Quæ-
rendo ſuo Dilecto intenta fuerit.
Hæc ſola cogitatio, hoc deſiderium,
quò tenebatur, Eum inveniendi effe-
cit, ut ad omnia quaſi inſenſibilis &
immota perſiſteret. Ita ferè contin-
gere ſolet ijs, qui ſincerò DEum quæ-
rendi & inveniendi deſideriò Religio-
nem ingrediuntur, & in eâ perſiſtunt;
nihil enim animi pacem & quietem
ijsdem eripere valet, dum ſecum
perpendunt, ſe non alié animò ad
Religionem veniſſe, quàm quærendi
Dilecti ſui, cujus inveniendi gratiâ
non recuſant etiam dura, contraria,
& injurioſa pati. Secundus effectus

tos

99 Diei V.
tos Religione ad ſæculum, aut à
bene cæptis retrahit, ſæpè non eſt
aliud, quàm quèd nunquam ſeriò
ſtatuerint DEum unicè inquirere, Ei-
qᷓue adhærere, ſeu, quòd motivis qui-
busdam temporalibus ducti Religio-
nem intrârint, quibus cùm potiri
non liceat, nec valeant, retractâà ma-
nu ab aratro, reſpiciunt. At verò
quiĩ unicè ſtatuit Deum verè quærere,
maximum habet Perſeverantiæ præ-
ſidium, eò quòd Optimus DElIS, qui
ſe quærentes non fugit, ſed ultrèò
etiam occurrit, vires largiatur ad
perſiſtendum, ac quibusve contrarijs
obſiſtendum; nam inquirentes Domi-
num non minuentur omni bono. Vſ.
33. Si ergò in hac Religione, imper-
turbatâ pace & quiete animi, etiam
inter adverſa, quæ non deerunt, per-
frui deſideres, in eâque usque ad fi-
nem vitæ, in omni bono magis ma-
gisque proficiendo, perſeverare, am-
Pledtere , quod tibi in hac meditatio-
ne propoſui medium, quære DEum
zuum veraciter in toto corde tuo,
v23 . deteſtare

reon
Nad⸗
nK
Dun
Mnrhl
lt, dun
tennbn
td/ar
Dhn
Rivuiin
In. W
Dnhe
ngte n

ll te⸗
, 4

Wirau

Dond
Ge
Ceen
Unt

nenüd
ne

m, an
Rerone
on Eent
WNe.
lncinger
udiſeis
clm
tetraclin
t. AtN
tteuere,
unte
, Mun
Slrgin!
Greconot
Nlret
ibn.
neinne
ini, etin
unt he
Gglent
bmgsn⸗
Ferare,
nelititt
ℳ
Nde
laelt.

Meditatio I. 99

deteſtare omnem ſiniſtram intentio-
nem, ſi quæ fortè irrepſerit, pete ve-
niam, & converſus ad Amabiliſſimum
DEum tuum, offer te IIli plenè ad
nutum ſuum, ſicut ſe Chriſtus obtu-
lit, dum mundum ingreſſus eſt, in
templo oblatus, in Cruce immola-
tus: ſicut etiam Beatiſſima Virgo,
S. P. N. Benedictus, omnes Viri San-
ti, puriſſimâà intentione ſe obtule-
runt. Rogans ardenter, ut Optimus
DEus hanc oblationem ratam, gra-
tamque habere dignetur, ſuâque
ratià te adjuvare & confortare, ut
Kci perſeverantià compleas, quæ
pro Illius ſolius gloriâ inchodſti.

MEDITATIO II.

De conditionibus, quas ha-
bere debet Generatio quæren-
tium Dominum.
Onſidera I. Primam conditio-
nem, tenentem ſe ex parte mo-
di quærendi DEum, eſſe, ut inquiras
DEum totocorde. Ita DEus ipſe nos
7E2 edocet

100 Diei E.
edocet Deuter. 4. cumq quæſiäris ibi on
Dominum DEuum tuum, invenies (hb
Eum, ſi tamen NB. toto corde quæſié- U.
ris, & totà tribulatione anime tu. llell
DQuid per multa vagaris homuncio? Eeclig
quærit S. Anſelmus Cap. 25. Proſol. nnfii
quærendobona animæ & corporis ui? fſihß
quære amando, & quæreéndo ama Mlt
anum Bonum, in a ſunt omnia bo- Mllßt
na, & ſufficit, deſidera ſimplex bo- MMp
.
num, quod eſt omne bonum & ſatlis hbn
eſt. Quid æquius, quàm ut Eum ſo- unn
lIum toto corde inquiras, cui te ipſum cun.
tot titulis totum debes? totus DEI g 6
es, quiate creavit, & creare per con- quu
ſervationem pergit: DEl es modé (uun
longè excellentiori, quàm aliæ crea- WMlig
turæ, ob modum creationis excellen- azam
tiorem, formavit enim te ad ſimilitu- htr
. X . ſ
dinem ſuam: nec ſolùm DEl es titu- (an!
I6 creationis, ſed etiam Redemptio-
. 2 . . . ie
nis, non eſtis veſtri, empti enim eſtis Wuin
retio magno, ait S. Paulus 1. Cor. 6. z
mit te Chriſtus pretio infinitè digno, n.
laboribus, doloribus, Sanguine, Paſ-· Uh
fſione, Morte; quæ omnia infinit? en
. pre-

rih
ipvenie

ſbneſt.

Pinetet.
Pmnmei
2) N
huriltcl
Sch /
nnielt.
ſher
10 ſatl
urbunde
Clttiiin
tonN
nran
mod
Uie ter
eceleen
llniln
les tir⸗
Cenpto⸗
mrfi
, r. 6 .
digno,
e,
Phon

Meditatio II. 1I01

pretioſiora ſunt quàm tu; ex quo ſe-
quitur, te totum quantum infinities
DEl eſſe. Ergo toto affectu ad DEum
converſus, exclama cum D. Bern. Tr.
de dilig. DEO. Sitotum me debeo pro
me facto, quid addam jam pro me re-
fecto, & refecto hoc modos in primo
opere me mihi dedit, in ſecundo ſe, &
ubi dedit ſe, me mihi reddidit: da-
zus ergo & redditus, me pro me de-
beo, & bis debee. Quid DEC tri-
buam pro ſe, nam etiamſi me millies
rependere poſſem, quid ſum ego ad
DEum! & conclude ſaltem id, quod
eſt in tuâà poteſtate, nimirum totum
Cor tuum quærendo Optimo DEO
tuo deinceps impendere, nec illud
amplius cum Creaturis partiri, de

quo dole, & veniam pete.

Conſidera II. Secundam condi-
tionem, quæ ſe tenet ex parte tem-
poris, ut nimirum DEum quaras 4
primo ingreſſu in Monaſterium usg;
ad ultimum vitæ terminum inclu-
ſivè. Ita hortatur Pſalmiſta Pſ. 10.
quaærite faciem Ejus ſemper: & 8. Au-
*E3 guſtinus:

102 Diei V.

guſtinus: hie ſemper quæramui, &-
fructus inventionis, non ſit finis in-
quiſitionis. Neque enim propterea
non ſomper, Bs bic tantum, ſed ideò
hic ſemper dicimus eſſe quærendum,
ne aliquando putemus hic ab inquiſi-
tione eſſe ceſſandum. Cui conſentit
S. Leo Serm. 9. de Nativ. Nemo ad
cognitionem veritatis magis propin-
quat, quaàm qui intelligit in rebus
Divinis, etiamſi multum profecerit,
Jemper ſibi eree quod quaærat.
Nam qui in id, ad quod tendit, per-
veniſſe præſumit, non quæſita reperit,
ſed in inquiſitione Sheadd. Tu ergo
mi Candidate, noli ſtudium pietatis
& perfectionis aſſumere ſoluùm ad
annum Novitiatús, noli te lactare
ſpebus inanibus & noxijs, aſſequendæ
aliquando majoris libertatis &c. ſed
cogita, & firmiſſimè perſuaſum habe,
Statum Religioſum eſſe perpetuam
naturæ violentiam, non eſſe à pugnâ
