care omnibus modis allabores. Zam
Gratia recuperata ſit, pergit S.
Doctor, multo amplius timendum,
ne fortè contingat recidivum pati,
Juxtaitlad in Eangelio Foan. 5. Ec-
ce ſanus fact us es, vade, & amplius
Jam noli peccare, ne deterius tibi ali-
quid contingat. Audis, recidere,
quum incidere eſſe deterius . proin-
de invaleſcente bpericulo, invaleſcat
& metus. Hic Timor te excitare de-
bet ad adhibenda media efficacia
emendationis, ad tollendas occaſio-
nes, malos habitus, paſſiones, ten-
tationes vincendas &c. Niſi enim
ejusmodi reſolutiones efficaces in te
operetur, non poteris diu retinere re-
cupe-

40 Dies I.

cuperatam Gratiam. Verùm quan-
to tuo damno? exhorreſce!
Conſidera III. Operationes Timo-
ris Domini præſente Gratiâ. Cum ad-
eſt, ait D. Bern. time, ne non dignè ope-
reris ex eâ: nam hoc monet Apoſtolus
2. Cor. 6. Videte, ne in vacuum Gra-
tiam DEl recipiatis. Et ad Diſcipuli
I. Vm. 4. Noli, inquit, negligere Gra-
tiam, quæ eſt in te. Et de ſemetipio
dicebat I. Cor. 15. quia Gratia DElI
inme vacua non onr. Kiebat homo
conſilium DElhabens, redundare in
contemptum donantis, donum negli-
gere, & non expendere, ad quod dona-
Zum eſt. Monet præterea Apoſtolus
1. Cor. 10. Quiſé exiſtimat Atere ,„Vi-
deat, ne cadat. Hoc monitum altè ſi-
bi imprimere debent, quicunque nul-
lius gravioris peccati habent con-
ſcientiam, ut ſemper nihilominus in
ſalubri timore ſe contineant; que-
madmodùm enim pœnitentes timere
debent, quia ceciderunt, ita iñocentes
timere debent, ne cadant. Timeant ſi-
bi, & ſuæ fragilitati, nec unquam de
ſuis

be
conn
er
fonrr
Koy
nu
ſbinn
un
a
Mir
tülint
ln.)
lenſt
toln
uh
AM

KAA
e⸗

an.

lno.
Cnl.
uge.
Alfu
n t.
Ni
nX.
Metiytt
tis 8
hetlune
plnein
NNNe
r.
vololu
re,d.
Atel⸗
e nul
nt cor⸗
winns
, e⸗
tinere 4
cent
eaat
luame

— ☛

= —-

Meditatio. III. 41

ſuis viribus præſumant, nunquam ſe
ulli hominum præferant, aut aliis mo-
dis ſuperbiant, nunquam nimiam ſibi
ſecuritatem polliceantur-, nunquam
ſe in pericula, & occaſiones peccandi
incautè conjiciant, nunquam ſe ipſos
ſibi viæ ſpiritualis duces conſtituant,
nunquam ab implorando aſſiduis pre-
cibus Divino auxilio deſiſtant: ſecùs
neſcient, ubi corruant. Qui igitur ſe
exiſtimat ſtare, videat, & timeat, ne
cadat. Niſi, mi Candidate, in his re-
cenſitis Timoribus Domini tenueris
te inſtanter, citò ſubvertetur domus
tua. Sequere proinde monitum Eccl.

ſerva Timorem Domini, & in illo ve-

teraſce.
DIEI II.
MEDITATIOI.
Succinctis ergo fide eg obſer-
vantid bonorum altuum

lumbis noſtris, & calcca-
tis

42 Diei II.

tis pedibus per ducatum

Evangelij pergamus itine-
7aA ejus. Prol. S. Reg.

Onſidera I. Statum Religioſum
rectè appellari iter Domini,
tum quia eſt Semita Regia, quàâ ſecu-
rè ad DEum pervwenitur, tum quia in
eo præcipuè egercentur illæ virtutes,
quas Chriſtus ESIIS, de ſe Ipſo di-
cens Ego ſum via, Exemplo & ver-
bis docuit, quales præter alias ſunt
Conſilia Evangelica. Ad hoc iter
faciliter ineundum S. P. in adductis
ex Prologo verbis quasdam diſpoſi-
tiones neceſſarias proponit. Tu
mi Candidate, qui jam jam ſtas in
procinéctu hujus itineris ineundi,
ſolicitè auſculta, & exequere, quæ
ſequuntur: verùm priùs elevatâà in
DEum mente, qui ex merà ſuàâ Boni-
tate iter tam ſecurum tibi demonſtra-
vit, Ei ex toto corde gratias age, &
humiliter obſecra, ut illud modis Ipſi
ratiſſimis auſpicari, & abſolvere va-
eas. Con⸗

ud
Kezwr
ſwlon
ne
ſori⸗
ſoch
lhen
t
tii
8
uhh
am
wenen
mAn
nri
l
AN
Alti
iucn
4 in
ig
n

Arum
Ukine-
.
elgcin
Dorii,
len
ngii
ütutes,
d⸗
ſoKre.
talss iu
borter
Halllliᷓ
hol.
t. II
n ſtas
eund,
ere, e
levati t

age, A
odsl
geren

Cor

Meditatio I. 43

Conſidera II. Primam conditio-
nem ad hoc iter ineundũ neceſſariam
eſſe, ut ſuccingas lumbos tuos. No-
tandum, inquit Turrecremata in
hunc locum, quòd lumbos tam cor-
poris quàam mentis habere debemus
ſuccinctos, ſi vias Domini expeditè,
libereque cupimus percurrere: lum-
bos quidem carnis, cingulo caſtita-
tis, de quibus Luc. 12. Snt lumbi ve-
ſtri pracincti. Gregorius: Lumbos
præcingimus, cùm carnis laxuriam
per continentiam coarct amus. Lum-
bos mentis præcinétos habere debe-
mus Zonà Fidei, ſanctorum operum
obſervanti adornatàâ, de quibus r.
Pet. 2. Juccincti lumbos mentis ve-
IAræ. Pondera hæc mi Candidate
penſiculatiùs, quia ab horum execu-
tione tuus in vità Religiosâ profectus
plurimum dependet. Præcingendi
ſunt itaque lumbi 1. Cingulò Ca-
ſtitatis: quanto ardes hujus Angeli-
cæ virtutis amore? ſcito pro certò,
uòd niſi ſit tam validus, ut mori ma-
lis, quàm fædari, Viam Negiaß- in
atu

44 Diei I.
Statu Religioſo nequaquàm ſis in-
venturus, ſed inter ingentia præci-
pitiorum pericula verſaturus, & uti-
nam non deplorando caſu miſerè
periturus. 2. Cinguléô Fidei, & bo-
norum operum; quo oſtenditur,
eum, qui hanc viam ſecurè decurrere
eroptat, in principijs Fidei ſolidè
undatum eſſe oportere, & procul 4
ſe abiicere prudentiam & dictamina
mundi, quæ contrariantur veræ Chri-
ſtianæ ſapientiæ & dictaminibus Fidei,
quæ Chriſtus ESIIS verbis & Exem-
plis omnibus ſuis ſequacibus propo-
ſuit. Jungenda eſſe præterea opera
Fidei, quia Fides ſine operibus mor-
tua eſt. Et ut D. Bern. ſerm. z24. in
Cant. ait: credis in Cbriſtum? fac
Chriſti, ut vivat ſides tua .
em tuam dilectio animet, probet
actio. Quis tibi ad hæc animus? ora
DEum, & reſolve te ſeriò.
Conſidera III. Alteram conditio-
nem, ut hoc iter absque offendiculo
decurras, eſſe, ut illud calceatis pe-
dibus aggrediaris. Pedes animæ Re⸗
is-

—
me
than
None
AMen
nhi
W
ſrn
⸗
e
le
Egano⸗
Durinn
en

nſin.
uneci.
Kut.
Aiked
e, Nn.
ſtendin,
decunmt
ei ſld
pwal
Shmin
.
osbe
Abeer.
s
rilpen
n.
,2 ,i,
ni e
r
Pruha
nusont

Mlltio⸗
Ndicolo
ts e⸗
Neade
ir

Meditatio I. 45

Stiones vulgò ſignificant, quæ, uti
pedes corporis calceis contra viarum
offendicula, ita hæ virtutibus contra
obſtacula quæcunque in vià Domini
occurentia muniendæ ſunt. Hoe
autem duplici modo fieri poteſt, pri-
mò iis maximè virtutibus operam na-
vando, quarum contrarios vitiorum
habitus forſan contraximus: ita, ut,
ſi usque nunce in DEl ſervitio fuerimus
acedioſi, amodò ſimus aſſidui; ſi us-
ue nunc ſomnolenti, amodò vigiles;
4 usque nunc gulæ illecebris ſervien-
tes, amodò ſobrij & abſtemij; ſi usque
nunc inhoneſti, amodò caſti; ſi usque
nunc propriæ voluntati per omnia
obtemperantes, amodò obedien-
tes &c. Secundò mox in principio ſo-
lidarum virtutum ſtudium aſſumen-
do, qui enim ſolas virtutum umbras
ſectatur, perpetuis offendendi ad la-
pidem pedes ſuos periculis, tentatio-
nibus, quæ iter hoc ingredientibus
nunquam deſunt, expoſitus remane-
bit. Amplectere mi Candidate tam
ſalutaria monita, tibiꝗue jam in tem-
pore

46 Dies II.
pore proſpice, ut viam vitæ tuæ Re- l
Bsiodk inoffenſo pedepercurras. In- mnn
tuere SS. PP. in tanto numero hoc el
eodem itinere te præcedentes, inſiſte (emm
corum veſtigijs, quod ut fiat, DEum nn

toto corde precare. tenun
, Omntn
MEDITATIO II. (ttbe
llur
Pucgn ne, ſunt corda
corpora noſtra, JNanctæ irti

præceptorum obedientiaæ Mimm
militatura. Prol. S. Reg. len
In hoc & ſequentibus quatuor Meditationibus, aunel
agitur de Præparationibus neceſſarijs ex par-

te animi & corporis, Religionem Benedi- wel
ctinam ingredi volentibus. n

De primà Præparatione ex anm
arte animi, ſeu de Cognitione nin
Finis ultimi & beneficio Crea- uin
tionis. Aulum

. UIe
Onſidera I. DEum ab omni uen
æternitate in ſe ipſo feliciſſimũ, i
mullius prorsus alterius rei indigum,

EX

tue Re.
ni In.
hoc
in Ue
itWn

I

aa
uneke

lienti
Ne⸗
lrttint
ian.
en hened⸗

one er
tione
Cer
Honul

(Umd,
41

Meditatio II. 47

ex infinità ſuà Bonitate ſeſe Creaturis
communicare volentem, in princi-
pio creàſſe Cœlum & terram, totius-
que mundi fabricam, admirabili crea-
turarum varietate inſtructam, ſexto
demùm die abſolviſſe, poſtquam
omnibus conſtitutis, eodem die creàâſ-
ſet hominem ad Imaginem & ſimili-
tudinem ſuam, qui præeſſet piſcibus
maris, & volatilibus Cœli, & beſtijs,
univerſæque terræ, omnique reptili,
quod movetur in terràͤ. Quidquid
igitur toto Cœlorum, terræque am-
bitu continetur, in hominis obſequiũ
factum eſt. Angeli, ut cuſtodiant
eum in omnibus viis ſuis; Cœlum
Empyreum, ut eſſet ſedes berperus
hominis; reliqua corpora Cœleſtia,
ut ſuo motu & influentijs, tanquam
cauſæ univerſales ad hominis, & alio-
rum inferiorũ corporum conſervatio-
nem &renovationẽ concurrant; qua-
tuor Elementa, lapides, plantæ, anima-
lia, meteora, mineralia, ut ſerviant ho-
mini ad vitæ conſervationem, ad me-
dicinam, ad commoditatem, 34 e⸗
Sca-

48 Diei W.
lectationem &c. Perpendiſtine ali-
quando, mi Candidate, hoc tam
ingens & ineffabile Creationis bene-
ficium, quo homo ſine ullo prævio
merito, ex infinito DEI Amore præ-
ventus, ad gradum tam ſublimem
evectus fuit? quis non exclamet cum
Pſalmiſtà: quid eſt homo, qudd me-
mor es ejus, aut filius hominis, quo-
niam viſitas eum? His perpensis,
jam cogitationem ad te ipſum refle-
ctens, hunc in modum ratiocinare:
hoc ingens beneficium ita eſt commu-
ne toti humano generi, ut tamen ſin-
gulos homines in particulari contin-
gat: ergò & me: Ergône DREus infi-
nitæ Majeſtatis, qui bonorum meo-

rum non eget, mei memor fuit ab

æterno? ergône tot alijs, imò infini-

tis creaturis poſſibilibus intra nihili

ſui tenebras relictis, mihi eſſe dedit
in tempore: nec eſſe qualecunque,
ſed tam excellens, quale eſt hominis,
ad Imaginem & ſimilitudinem Ipſius
creatoris producti, cuique cæteræ
creaturæ famulantur ? Ad DEum
dein

eern
uu ni
nn
Ur Nu
M.
uch
dnlivte
Pufärt
en
67 lerl
tlu, Na
Urianen.
Auche
An!
mt
Aunnnl
un, B
nodi
1 mne

Meditatio II. 49

Heil dein converſus cum D. Aug. exclam.
wenn. Et hoc unde mihi Domine Benigniſſi-
üdne. zwe, DEus Altiſſime, Pater miſeri-
lupwi cordiſſime, Creator potentiſſime, &
ninnn ſomper mitiſſime, quæ mea merita,
lint gazd mea CGratia?“ ut eomplacere to-
lnden gam conſiectu magnificaæ WMajeſtatis
n zuæ ereare me5 6 Wapientia, gquæ
ii aperis os mutorum! Overbum, per
nenis u oοιnνυuτιlναuauuι oaνnia, aperi os meu,
imtße Aa mihi vocem laudis, & enarrabo
foöne beneficia tua, quæ mibi Domine dà
kumn principio contuliſti. S. Aug. Soliloq-.
ttnni, c. 7. deplora intimo cordis affectu
Wan tuas, & tòt aliorum hominum, in
Meif-hoc immenſo beneficio pro merito
mieo æſtimando ſocordiam & ingratitudi-
fut dnem.
wdiin Conſidera II. Finem ultimum, cur
mnh DEus præfata omnia, & alia multò
Eelelt plura homini, & tibi in particulari,
une, contulerit, non fuiſſe alium, quàm
wmmns, ut homo Ei ſerviret, Eum cognoſce-
nhins ret, & amaret. Hic finis eſt cuivis
oxten homini à DEO conſtitutus, quem ſi
IDbm attigerit, vremom felix, à quo ſi

50 Diei II.
aberraverit, æternùm miſer & infe-
lix erit. Voluit Optimus DElIS, ut
res creatæ ſervirent homini, ut ipſe
ſerviat DEO: indidit rebus creatis

ingentem varietatem, multitudinem,

magnitudinem, virtutem, pulchri-
tudinem, perfectionem, ut ex ho-
rum conſideratione homo agnoſeat
Omnipotentiam, Sapientiam, Boni-
tatem Creatoris, Eumque tali amore
proſequatur, qui omnem creatura-
rum amorem tranſcendat. Quæ ſi
præſtiterit, promittit ei vitam æter-
nùm beatam, pænas verò & ſuppli-
cia horrenda itidem æternum dura-
tura, ſi DEO neglecto, creaturis
ſervitium & amorem ſuum addixerit.
Age nunc, mi Candidate, vitam
tuam hucusque actam perluſtra, fue-
ritne conformis fini tantæ dignitatis

& ſublimitatis, impendiſtine annos)
præteritos à primo rationis uſu, uti
obligatus eras, ſervitio, cognitioni,

& amori Creatoris tui? quot horas,
dies, hebdomadas, menſes, & forſan

annos, rerum terrenarum & viliſſi⸗
marum,

n,
lse⸗
nege
unſoen
tionen,
Fümmmn
Nimran

wotMMn

loziu
tlaet
mnizn
umamme
Chnute
Gimm,
tinen
utdan

Meditatio II. 51
dit marum, (ne plura dicam ) amore
ls, captus exegiſti? Ergo vel ſerò tan-
hmi dem expergiſcere, execrare præteri-
eii ram ſocordiam, propone emenda-
lindner tionem, & ab hoc momento, quaſi
n,haſck primùm ratione uti inciperes, tuas
ne animæ corporisque facultates, teque
nit totũ Domini DEĩ tui ſervitio & amori
m o conſecra, idque tanto majori cum in-
ulimo tenſione & fervore „ quantèò plus
in temporis in mundi, ejusque vanita-
n tum amore & ſervitio exegiſti.
msds Conſidera III. Opportunitatem
Bd optimam, quam Benigniſſimus DEus
nimdn tibi largitur, hanc tuam conceptam
citut reſolutionem in effectum deducendi,
Mchet dum te ad Statum Religioſum præ tot
e, in alijs miſericorditer vocavit. Mun-
imnfi dus Amatores ſuos in miſeràâ ſervitu-
ämiu te detinet, & hoc ipſo 4 legitimi ſuĩ
nemd Domini, Dei inquam, ſervitio eos
u, U abducit, cùm nemo poſſit duobus
gntii Dominis ſervire. Ineſcat eos amori-
ho bus bonorum temporalium, hono-
Klora rum, & voluptatum abominabilium,
I & héc ips eos ab omni amore ſum-

52 Diei I.
mi, veri Boni, & Creatoris ſui vacuos
relinquit, cùm amores tam contrarij

in eodem corde nequaquam ſe com-

patiantur. Dum é contrario Religio
in id unicè intendit, ut ſuos à tyran-
nicâ mundi ſervitute liberet, idque
omne ſubmoveat, quod ſincero amori
Creatoris, omni amore digniſſimi,
obſtaculo eſſe poſſit, atque inſuper
media efficaciſſima ſubminiſtret ad
continuos in ſolius DEI ſervitio &
amore progreſſus faciendos. Age
gratias Optimo DEO pro tam ſingu-
lari gratiâà, & propone hac opportu-
nitate ferventiſſimè uti &c.

MEDITATIO III.

De ſecundà præparatione ex
parte animi, ſeu de Cognitio-

ne gravitatis, & intimo horro-

re & odio cujuscunque peccati.

Onſidera I. Peccatum eſſe malo-
lorum omnium maximum, imò

inter ea, quæ mundus mala nuncupat,

eſſe

—

ou
1 on
N
6nins,

rneren

Aamm-
Crmen
cende,
n
ſeyete
lchrern
Einn
ehyet
ce hl
, a
wn⸗
tune
ctre
Ctnic
lmn
tne
Uodk
ol
ur
fung

Unen
ncnntar,
unkenn.
reNi
Woelr
eret, ier
nceronnt
e inlpe
ilret n
ſrrtio
. N
dunbn
eonr⸗
4

Il

kone en
onitt
hono⸗
heccati

ſemnalo⸗

ℳ

um in
ncnpu
9

Meditatio II. 53

eſſe unicum & verum malum, utpote
quod ſolum & unicum DEum ipſum,
qui eſt verum Bonum, & eſſentialis

Bonitas, aggreditur, eumque homini

eripere nititur, dum interim omnia

alia mala, quæ homines tantopere

formidant, uti ſunt bella, fames, in-
cendia, peſtis &c. hominem vero
bono privare nequaquam valeant.

Nunc penſita, mi Candidate, ſi ea ma-

la, quæ tameu vera mala non ſunt,

ſed ſolùm apparenter talia, in tantùm
expaveſcimus, & modis omnibus ef-

fugere laboramus, ut quid verum
illud, & omnium malor maximum,
tam parùm extimeſcimus, ut etiam

ultrò in id nos conjiciamus. Ogran-
dem cæcitatem mortalium! aperi tu
oculos mi Candidate, utte ipſum in-
ſpicias, ſcrutare te ipſum, quousque
in horrore & odio cujuscunque pec-

cati proceſſeris, & ſcito pro certò,
quòd, niſi ſummè appretiativum hor-
rorem & odium peccati conceperis,
te nunquam gaviſurum bonis illis,

quæ Status Religioſus fuis ſectatori-

bus promittit. * C3 Con-

54 —Dies I.
Conſidera II. DEum eſſe in ſe ſum-
mum Bonum, Creatorem, Conſerva-
torem, Redemptorem, ſupremum
ludicem „& ſummum Benefactorem
ominis, atque inde hominem infini-
to quodam modo eſſe obſtrictum ad
DEO fideliter ſerviendum, & appre-
tiativè ſuper omnes res creatas dili-
gendum: per peccatum tamen in-
vadit hos omnes titulos, & excuſſo
debitæ ſervitutis jugo, juxta illud
Jerem. 2. ä ſæculo confregiſti jugum,
& dixiſti non ſerviam amorem
ſuum addicit rebus viliſſimis & fædiſ-
ſimis: quæ res meritò Cœlos omnes,
Cælorumque incolas, in ſtuporem &
vehementiſſimam deſolationem con-
vVertere deberet. Unde DEus Ipſe
Jerem. 21. Obſtupeſeite Cæli, inquit,
Juper hoc, & portæ eius deſolamini
vehementer: duo enim mala fecit
populus meus, me eeren,en.
tem aquæ vivæ, & foderunt ſibi ci-
Kernas, ciſternas diſipatas, quæ
continere non valent aquas. Per-
pende mi Candidate ſupra enumera-
tos

al
ler
Mnen
erom
Oheridle
Pll
Ee, Cl
Mcaner
n t⸗
n uth⸗
mmit
nelog
n,
ton 1
un
lunleu
hen!
ima
lunmd

ungie
en
Perin
Wutd

in
nlery
henun
igen
innnkt
Kinn:
b
rettol
tament
Cercus
Unta i
rn
re
nisie
sonne
poen
nen eot
l
Lzingut
Nluni
l, fal
lftn
is
, 6
„ Der
gotmert
46

Medlitatio III. 55

tos titulos ſingillatim. O ſi ſaperes
& intelligeres! quàâ ratione, ullo un-
quam tempore, auſus eſſes, aut im-
poſterum auderes ſummum illud &
eſſentiale Bnum, Patrem tuum ama-
biliſſimum, qui te genuit, derelinque-
re, & obliviſci DEI Creatoris tui?

hæcciné redderes Conſervatori tuo?

itana tractares amore tui Incarna-
tum, in ſtabulo natum, reclinatum
in præſepio, atque inter innumeras
ærumnas in terris conſervatum, ſu-
dore ſanguineo perfuſum, captum.,
raptum, tractum, cæſum, accuſa-
tum, flagellatum, ſpinis coronatum,
illuſum, cruce onuſtum, Crucifixum,
& inter ineffabilia tormenta Spiritum
emittentem Deum tuum? Tantâne
tibi foret audacia in Illum, qui poteſt
& animam & corpus perdere in ge-
hennam, quique venturus eſt judicare
vivos & mortuos, redditurus cui-
que juxta opera ſua? hæcciné exhi-
beres grati animi officia Illi, qui præ-
ter jam dicta adhuc imperceptibili-
bus beneficijs te affecit, qui tot alijs
*C4 in

56 iei II.
in tenebris infidelitatis relictis, te
nullo tuo merito, ſed ſolà dignatione
miſericordiæ ſuæ, vocavit in admira-
bile lumen ſuum, per Fidem Catho-
licam & Baptiſinum acceptum, qui
ſuàâ ſuavi & admirabili Providentiâ
te circumduxit & docuit, & cuſto-
divit quaſi pupillam oculi ſui, qui ſu-
per te expandit alas protectionis ſuæ,
& aſſumpſit te, atque portavit in hu-

meris ſuis, qui tandem, ut innumera

omittam, te jamjam eonſtituit ſuper
terram excelſam Religionis, ut co-
mederes fructus agrorum, & ſuge-
res mel dulciſſimum Spiritualium
conſolationum de petrà, oleumque
Divinæ unctionis, butyrum de ar-
mento, & lac de ovibus, cum adipe
agnorum, & hircos, cum medula
tritici, & ſanguinem uvæ biberes me-
raciſſimum, quæ omnia in ſenſu Spi-
rituali aptiſſimè conveniunt Statui
Religioſo. O ſi hæc, inquam, & ſi-
milia attentâà mente recogitares, fie-
ri ne poſſet, ut tot & tantis beneficijs
incraſſatus, impinguatus, dilatatus,
denuò

Suun.
znul
(Cohd
ünn
io on
Kodes
Nortuu
Chum 4
mdenn
abnn
Cune
ſunein
to
nürnen
ſinl
ml
a
la
nen
Unmn
Pet,
edt
e

.I

ds
Putione
Kudnirr.
endth,
tn,
Noriler
1 C
ſi,gun
onsl

itinh

innume
twurſn
e, Ua
NS
iuälu
eun
n der
Gtnacie
mi
etesn
enln
t Kat
n Al
res, fe
eneſieß
latang⸗

Gennl

Meditatio II. 577
denuò derelinqueres DEum Facto-
rem tuum, & recederes à DEO ſalu-
tari tuo? O abſit!
Confidera III. Miſerrimam con-
ditionem hominis Religioſi, appretia-
tivo cujuscunque peccati horrore
& odio deſtituti. Nam ſi de peccato
mortali ſit ſermo, per ſe clarum eſt,
& horret animus vel recogitare, in
uanto damnationis æternæ pericu-
lo verſetur, præterquam, quòd
omnia opera, quæ in hoc deplorando
ſtatu exiſtens, nolens volens ex præ-

ſceripto obſervantiæ communis facit,

mittantur in ſaculum pertuſum, ſit-
ꝗue impoſſibile, ut unquam vero per-
uatur ſolatio. Si verò de peccatis
venialibus loquamur, tam parùm
poſſibile eſt, ut Religioſus ille, qui
habituali quodam affectu fertur in
peccata venialia, unquam obtineat
ſolidam animi quietem, quàm parùm
fieri poteſt, ut nexibus adſtrictus, li-
ber incedat. Et horrendum plane
eſt, frequentérque contingere ſolet,
ut DEus in pœnam ingratitudinis
KeN 3 *Cy ejus-

58 Diei II.
ejusmodi, Religioſos in ſuo languore,
& inde ortàâ cæcitate derelinquat, ex
hac verò derelictione ſenſim in plura
& graviora peccata, dein in conſue-
tudinem, & ſpiritualem quamdam
inſenſibilitatem, poſtea in contemptũ,
ac tandem in finalem impœnitentiam
incidant, & ita reprobi effecti pœnas
in omnem æternitatem nunquam fi-
niendas incurrant. Ex quibus omni-
bus ritè perpenſis, facilè inferes mi
Candidate, quaàm neceſſaria ſit hæc
ſecunda animi præparatio volenti in-

gredi Religionem. Ergo rebus tuis
efficaciter proſpice.

SFSe E: We e
DIEI III.
MEDITATIO I.

De aliis tribus præparationi-
bus animi, ſeu de Eſtimatione
&W Amore Vocationis, deſide-
rio obtinendæ Perfectionis, &
bonà Voluntate.

Con-

.
on
Khe
N N
n
ℳ.
pinen
Amlin
edmt
ete
or
nenn
16
eent
Cr
Mrt
Ma
“
hun
cii
nln
e

i

Enena
nat,
ninphu
inodnſue
ngond
voment
Cnitent
fecihen
ungnum
tbusomn
illeres
aſr h
dWenri
ntkutn

Ne

Nation
matior
el

Nn,5

0

3
4

— =

Meditatio I. 59
Onudera I. Nilil eſſe magis uſi-

tatum hominibus, quàm ea
negligere, aut perfunctoriè tractare,
quæ non æſtimantur & amantur;
dum é contrario rei Eſtimatio &
Amor vigorem quemdam animo im-
primant, ad omnia ſolerter & ad
amuſſim exequenda, quæ rei æſtima-
tæ & amatæ cauſam concernunt. Ita
planè eſt mi Candidate, tantum in
Religione proficies, quantum Voca-
tionem tuam æſtimaveris & amave-
ris. O quot & quanta hujus rei ar-
gumenta ſuppetunt! audi qualem
comparationem inſtituat melliffuus
Doctor inter Religionem & ſæculum:
in Monaſterio, inquit ad Sororem
ſcribens, eſt vita contemplativa, in
ſaculo eſt vita laborioſa; in Monaſte-
rio eſt vita ſanct a, in ſacitlo eſt vita
criminoſa; in Monaſterio eſt vita
Gpiritualis, in ſæculo eſt vita carna-
lirs; in Monaſterio eſt vita Cæleſtis,
in ſæculo eſt vita terreſtrisz in Mor
Sa G. vita pacifca, in ſaculg
eſt vita litigioſa; in Monaſterio eſt
„ 2656 vita

60 Dieè WI.
vita tranquilla, in ſaculo eſt vita
contentioſa in Monnſterio eſt vika
caſta, in ſæculo eſt vita luxurioſazz
in Monaſterio eſt vita perfecta, in
ſaculo eſt vita vitioſaz in Monaſte-
rio eſt vita plena virtutibus, in ſo-
culo eſt vita plena vitgs; in Mona-
ſtorio eſt vita Sanctitatis, in ſaculo
éſt vita iniquitatis. Hæc S8. Abbas.
Plura de his, & in particulari de Or-
dine D. P. Benedicti, invenies in Me-
ditationibus & lectionibus pro ſe-
quentibus diebus. Pro hic & nune
ſatis eſt, ut intelligas neceſſitatem
hujus amoris, eô fine, ut ſi fortè ad-
huc nimiùm remiſſus eſſet, eum omni-
bus modis hoc exercitiorum tempore
inflammare non omittas. Verùm
cave vehementer, ne, dum tuam
Vocationem æſtimas & diligis, alios

Status & Ordines Keligioſos con-

temnas, & averſeris: non eſthæc Cha-
ritas, quæ ex DEO eſt, hæc ſiqui-
dem non æmulatur, non agit verpe-
ram, non inflatur &-. I. Cor. 13.

Con⸗-

.
al
bere
lufel
ro
E
ſot,
El
ſunt!
ae
Eeln
Wiens
ee
eo⸗

1d in
Cnmmve
meron
Pninen
ſener
inelie
Ann

Se

vin
unilſi,
ilti, in
Mngt
in M
19 Abb⸗
Nide 0
rsin N
G Nl
e Komn
Elklinen
ſun n
monn
tempo
Verir
Om tuun
gs,
los cor
heccC
e
Ie

075,5

CN

Meditatio I. 61
Conſidera II. Vocationis amorem,
ut ſolidus ſit, omninò conjunctum

habere debere Deſiderium ingens
Perfectionis in hoc Statu obtinendæ.

Qui vocationem ſuam alio fine, quàm

Perfectionis per eam obtinendæ, di-

ligit, is profectò ſæculum non deſe-

rit, ſed habitu Monaſtico tegere præ-

ſumit. Si itaque, mi Candidate, in
hac Religione vitam DEO placentem

agere deſideras, ingens quoque Per-
fectionis deſiderium tecum adferas,
neceſsè eſt. Si ideò æſtimas & dili-
gis Vocationem tuam, quia in eâ
tuò judiciòé poteris ducere vitam
commodam, quoad cibum, potum,
recreationes &c. aut quia ſperas pro-
motionem, favores, honores &c.
O te miſerum, quia cares præpara-
tione unicè neceſſariâ! Porrò, ut hoc
deſiderium Perfectionis ſit firmum
& vehemens, perpende DEI morem
eſſe, quòd valdè ſe communicet ijs
omnibus, qui ardenter deſiderant
Perfectionem, juxta illud Chriſti
Matth. 6. Beati, qui eſuriunt, &
*C7 ſitiunt

62 Diei II.
Sitiunt guſtitiam, quoniam ipfi ſa-

tarabuntur. Et juxta Deiparæ di-
um Lac. 2. Eſarientes implevit
bonis. Excita proinde in te tale deſi-
derium, ut DEl in te liberalitatem
reipſa experiaris.
Conſidera III. Cùm bPerfectionis
ſemita ſit admodùm arcta, ut per
hanc imperturbato animo incedas,
neceſſarium eſſe, ut adferas ad Reli-
gionem bonam Voluntatem ample-
Aenai omnia, quæcunque à tuo Ma-
giſtro, libris Spiritualibus &c. fueris
edoctus, quantumcunque naturali
inclinationi, honori, & amori pro-
prio repugnare videantur. Hujus
bonæ voluntatis præmium proprium
eſt pax, & continua cordis tranquilli-
tas, Angelicis vocibus in primo in-
greſſu Salvatoris in mundum pro-
miſſa: in terra pax hominibus bonæ
voluntatis. Cùm é contrario mala
voluntas remoram ponat omnibus
bonis, quæ animam exornare poſſunt,
juxta illud ap. 1. In malevolam ani-
mam non iutroibit Sapientia. No-
tum

4.
erun
ril
vng
uupro
lo n
(gut
Mmyr
M,
T.1
1 In
cr
er hon
lenn
Katn
lti
Ae
U
tard
uz

Don

ne

it
hurr
pleui
etle el.
erlluren

etfellinn
,ußp
incelss
6al Reli
n anple
AwoNe
Ne den
ne unnd
Mi
Mi
Noprium
hngull
rimoin
umn Pro⸗
lale
Noma
Ommnibus
nſing
mani.
N.
t

mo correctiones ſuſcipit, nec indigna-

Meditatio I. 63

tum eſt autem, quègd ſicut Sapien-

tiam comitantur omnia alia bona:
venerunt-mihi pariter omnia bona
ecum illa. Sap. 7. ita eà abſente, cæ-
tera quoque bona deficere. Porrò,
ut probè intelligas mi Candidate, in
quo proprié hæc bona loluntas
(quam ut rem ſummi momenti tibi
hic propono) conſiſtat, benè conſi-
dera Notas bonæ Voluntatis, quas
ex Wact. R. P. Binet deſumptas ſub-
jungo. I. Qui mavult mille mor-
tes ſubire, quàm Optimum DEum
peccato mortali offendere, is habet
verè bonam voluntatem. 2. Qui
deliberato animo non vult admittere
peccatum veniale, & ſi fortè in tale
inciderit, vehementer dolet. 3. Qui
nullà alià curà angitur, quàm ne
DEum, & beatam Patriam amittat.
4. Qui frequenter conteritur intimè
de peccatis ſuis, cum firmo propoſito
deinceps peccata vitandi. y. Qui
ſibi ipſi diffidens, totam ſuam ſpem
DEO committit. 6. Qui bono ani-

tur,

64 Dies III.

tur, ſed cum rationabili ſimplicitate
ſe poſthàc emendat. 7. Qui ſecun-
dùm partem Superiorem & rationa-
lem, omnia adverſa à DEO ſibi per
quoscunque immiſſa, patienti animo
ſuſcipit, cogitans ſe his omnibus
dignum eſſe, DEoque pro omnibus
gratias agit. 8. Qui libenter audit
& exquirit conſilia bonorum, nec eſt
ſui capitis. Bona ſiquidem voluntas
ſimplex eſt, atꝗque in ſuis rebus magis
aliorum, quàm proprium judicium
æſtimat. 9. Qui nihil vult, niſi quod
vult DEus; nec vult quidquam aliud
velle, aut poſſe, ſed plenè ſe tradit
Providentiæ Divinæ, etiam in rebus
ſenſualitati repugnantibus. 10. Qui
in fundo cordis ſui nec quidquam de-

ſiderat, quærit, & timet, niſi DEum.

1II. Qui omnibus illis, quæ DEus di-
ſponit, contentus eſt, & tanquam
optimè faéta approbat. 12. Qui
libenti animo ſuſcipit occaſiones hu-
miliationum, ſubtractionis creatura-
rum: cui diſplicet mundus, Cœlum
verò in deſiderio eſt: qui æmulatur

San-

Gr
ron
ennr
aherig
Gleuin
ſcertt,e

Den
Ptun
lklen

ne,

mng,,
ſihmnit
rn⸗
u
Ullere
nni
kre⸗

hlctrt
Alenn.
Ction.
er
eltlemmn
Ohmmnibu
Dommnbe

Ulter Ndt

mn, bece

voluntz

ismngt
dodcnn
tg
Inundi
Eml
Iinehes
10,0
ande⸗
DEun
Dus .
tancban
12, C
Oneshe.
retune
Celun
nulatur

Meditatio II. 65
Sanctos, ut ijs aſſimiletur. Inſpice
nunc ſecundùm has Notas tuam vo-
luntatem mi Candidate, &, ſi necdum
edò pertigeris, ſaltem habere deſidera,
qui enim Bonam Voluntatem verè de-
ſiderat, eam ſine dubio jam poſſidet.

MEDITATIO II.

De alijs tribus præparationi-
pus animi, ſeu de Diffidentia ſui,
Confidentiâ in DEO, & Ora-
tione.

C.alera Omnnes jam præmiſſas
. Præparationes parùm roboris
habituras, ſi deſtituantur Diffidentid
ſui, Confidentiä in DEO ,„& Gratione.
Scito proinde mi Candidate te ſine
DEO, ac meritis Chriſti, ad omne ſu-
pernaturale bonum prorsùs impoten-
tem exiſtere, dicente Chriſto Joan. 15.
Sine me nihil poteſtis facere: & Apo-
ſtolo 2. Cor. 3. non ſumus ſufficientes
cogitare aliquid à nobis quaſi ex no-
Eis, ſed ſuffeientia noſtra ex DEO eft.
Atque

66 Diei Il.
Atque inde planè neceſſarium eſſe, ut
tuam ingentem debilitatem, & impo-
tentiam profundiſſimè penetres, viri-
busque tuis penitùs diffidas. Tanta
ſiquidem eſt infirmitas, imbecilitas,
& inconſtantia humanæ voluntatis,
ut eidem nihil inædificari poſſit ac de-
beat, præſertim ubi, uti in præſentia-
rum, de rebus omnem naturæ vim
excedentibus agitur. Perpende miſe-
randos caſus Virorum excellentiſſi-
morum, qui ſuæ virtuti nimiùm con-
fidentes, momento peſſum acti ſunt,
& in interitum prolapſi. Diſce tu, mi
Candidate, aliorum damno ſapere,
tuamque vitam ſpiritualem, ab omni-
moda tui ipſius diffidentiâ inchoa,
& proſequere.
onſidera II. Ob magnitudinem
debilitatis propriæ, nequaquam ta-
men à propoſito, & arduis etiam re-
ſolutionibus pro DEO, recedendum
aut deſiſtendum eſſe, ſed tantò majori
conatu ad DEum Optimũ per omni-
modam in Illo Coxfidentiam recur-
rendum. Cùm enim Teſte Apoſtolo
. 00.

tur
n
lt u
1noen
olokt.
te
Ann
lemede
mu
EINE
Ugre⸗
Oonbus
it,
ten
ein
ühm
Ctee
Uumm
w

n

neſt,t
nedVti.
8 Unntr
Mhedlts
olunne
Cltxt
Ptrſentn

Nture in

engemnie
Clenric
midmcor
adiſ
Menn
en
donn.
1
Uchon

tudinen
gumt
ttian e
ebenkon
mzori
omn.
,lecur⸗
okah
le

Meditatio II. 67

loc. cit. cſficientia noſtra eær DEſit,
qui, ut dicitur Iacobi 1. dat omnibus
affluenter ,& non improperat, nec
patitur quemquam tentari ſapraid,
quod poteſt. I. Cor. 10. Qui poteſt,
vult, & ſcit nos adjuvare in omnibus,
in quo omnia poſſumus, dicente Apo-
ſtolo, Phil. 4. Omnia poſſum in eo, qui
me confortat: quid aliud agendum,
quaàm ut perſiſtamus in fiducià, quam
habemus per Chriſtum ad DEum. Tu
igitur, mi Candidate, ex hoc mo-
mento te projice in amabiliſſimam
DEI protectionem, confugiendo in
omnibus tuis neceſſitatibus ad Eum,
ui dicit, quoniam in me ſperavit,
iberabo eum, protegam eum. Pſ. 90.
neque ullo tempore deſpondeas ani-
mum, etiam ob quascunque negli-
gentias & culpas forſan admiſſas, ſed
agnitâ humillimè culpâ, & congruis
mediis deletâ, novis animis inſurge,
neque unquam benè cæpta deſere.
Certus, quia nullus ſperavit in Do-
mino & confuſus eſt. Eccl. 2.

Con-

69 Diei I.

Conſidera III. Ex agnitione pro-
priæ debilitatis, Divinæque Bonita-
tis, & Omnipotentiæ ad ſuccurren-
dum in omnibus, prodire Orationem,
quà, quod minùs habet natura poſſi-
bile, rogamus DEum Optimum, ut
jubeat Gratiæ ſuæ adjutorio miniſtra-
ri. Ad hujus continuum, præſertim
in principio boni cujusdam operis,
exercitium hortatur Diſcipulos ſuos
Sanctiſſimus Legislator Benedictus in
Prol. imprimis, ut quidquid agen-
dum inchoas bonum, perfici Wax.
ziſſimà Oratione depoſcas. Opus,
quod moliris, mi Candidate, eſt præ-
cipui momenti, magnæ proinde te-
meritatis & præſumptionis foret, il-
lIud non præmiſsà inſtantiſſimâ ora-
tione inchoare. Conſidera, quo fer-
vore S. P. Rom rofugn ,& in ere-
mum, ſoli DEO ſerviturus, ſecedens
ſe commendaverit, quàm ardenter
Divinam opem imploraverit. Idem
te docebunt exempla aliorum San-
QRorum noſtri Ordinis, qui omnes
ſtatum ſuum, conformiter monit
6⁶

Grirn
5 Nech
Kelmtes
W.
Deh
Copon
Nhe
mniee
iſre
ene
nvit. N
tüidnestn
tün un
ſaltt,
Iutae
Kegnons
iznn
Aumme,
etmn
in hiue

dneht
bonit
rennen.
Ntinen,
tunael
tinnm,
lominki
,Dreerit
n opeit
ulosſu⸗
elchl
li
fiize
1
t,einn
Tondett
loret,i
mdon
Pquoke
Einer
ſetelen
wlelte
t. UVen
un San⸗
Uomne;
tnonin

Meditatio. II 69

SS. Patris mox adducto, à ferventiſſi-
mis precibus inchoârunt. Sequere
præeuntes.

MEDITATIO III.
De Præparationibus ex parte
Corporis.
Onſidera I. DEum nec ſolà ani-

mà, nec ſolo Corpore, ſed to-
to homine colendum eſſe, & quidem

omnijure, quippe, à quo totũ eſſe ac-
cepimus, quique totũ ſe nobis conſe-

cravit. Keſtat proinde, ut poſt præpa-
rationes animi, etiam illas ad DEl ſer-

vitium, quod meditaris, adferas mi.

Candidate, quæ corpus concernunt.
Prima itaque diſpoſitio neceſſaria ex

parte corporis eſt, ut illud non aliter

reſpicias, quàm ſervum, & inſtrumen-

tum animæ, & conſequenter ita tra-

Gare ſtatuas, uti exigit vilis ejus con-
ditio: Panis & diſeiplina & opus ſer-
vo, Eccl. 33. ſuſtentandum utique
erit corpus, ſed cibo vulgari, Panis

ciplinam, diſciplina ſervor cave de-
. nique

ſervo: quòdſi recalcitret, adhibe diſ-

5

70 Diei UI.-.
nique, ne unquam otio torpeſeat.
opus ſero. Sed fortaſſe delicatè ni⸗-

mis nutriſti ſervum tuum à juventu-

te tuà, ut modò contumacem ſentias?
verùm cogita, hoc ipſo te ampliùs
obligatum eſſe, ut vel nunc tandem
ſuæ conditionis admoneas.
Conſidera II. Multa occurrere in
vitâ Religiosâà corpori valdè moleſta,
talia ſunt vigiliæ, jeiunia, abſtinen-
tia, frigus, labores aſſidui, defati-
gationes &c. Ad hæc omnia, forti-
ter amore DElI toleranda, oportet
firmum adferre propoſitum mi Can-
didate. Quodſi hucusque in delicijs
& Corporis commodis vitam exegi-
ſti, applica tibi illud S 15. quan-
tumgloriſßcavitſeè, & in delicqjs futt,
tantum date illi tormentum & lu-
tum. Cogita, quæ Chriſtus 5ter-
ni Patris Filius pro te ſuſtinuit in Cor-
pore ſuo Sanctiſſimo: cogita, quan-
ta omnes Sancti paſſi ſint tormenta,
cruces, & affictiones, ut ſecuri perve-
nirent ad palmam victoriæ: cogita,
quid mundanihomines pro fumo glo-
* LI&,

ien⸗
Ande
m.
ſn
rrlome
Kuenil
Enhan
mn unn
eplene
t.
(ier
nbencon
alinn
eb d
Ahden
M enn
chucel
Uertrus
Weel
nn
uſ

heſer
Aten.
lſnetn.
mked
eami
hetinter
8
Cutrerel
molett
Alinen
1, Elet
in in
1, gore

NC P

S
mereg⸗
nu
ſefun
1s Ater
tino⸗
,un⸗
menta,
hen.
Cgirn,
wogh⸗
ſi⸗/

Meditatio UI. 71
riæ, pro terræ glebâ, pro rebus abre-
ctiſſimis patiantur, quosque ſubeant
moleſtias: & proh pudor! ſi minus
pro Regno Cælorum ſubire detrectes.
Ad magna præmia, inquit &. Greg.
hom. 37. in Eang. pervenirinon po-
teſt niſi per magnos labores. Imita-
re Sanctos illos, qui pactum cum cor-
pore ſuo iniêrunt, in hâc vitâ nullam
eirequiem indulgendi, ut poſt univer-
