ris? Chriſtus Eſus noviſſimus Viro-
rum dici voluit: ergéne Huic tepræ-
feres? ih

nin 3 1.
Gkechͤ
t E
Nn.
NN
Nut N
lee K
obit t
6auntenen
heirer
admae
ho
eummhkin
edtaun
en
ties,
is aech.
te, u
Untunv
thi
ener te.
gtenten
cept⸗
nus V.
letene

Meditatio Il. 165

feres? Nullum judica, præſertim ſi
agatur de intentionibus & affectibus
cordis, cujus ſolus DEus arcana no-
vit. Nolite, hortatur Apoſt. 1I. Cor. g.
Ante tempus judicare, quondusque
veniat Dominus, qui & illuminabit

abſcondita tenebrarum, & illumi-

nabit conſilia cordium. OQquantùm
tunc diſtabunt judicia DEI à judicijs
hominum! ut autem hunc de te ipſo,
præſenti gradui conformem, ſenſum
ipsò opere probes, excita, diſpone,
reſigna, offer, & heroicè ac immuta-
biliter te reſolve, nullam correctio-
nem vel confuſionem, à quocunque,
amico vel adverſario, Superiore,
æ quali aut inferiore, ſacro aut pro-
fano, diſeretô vel indiſcretô modéô,
amarè aut benevolè, acriter aut ſua-
viter, publicè vel privatim fiat, intùs
vel exteriùs, ullé modé aut ſignò,
ægrè ferre, ſed animê imperturbato,
& omnibus internis & externis modis
ac ſignis, humillimè, maſuetiſſimè,
paccatiſſimè cum ingenti amoris
affectu erga Dominum DEum, talia
ber-

166 Diei UIII.
permittentem, & hominem inferen-
tem: & ita in quâcunque dignitate
ſis, ſtatu felici vel miſero, alto aur
abjecto, ſanus vel infirmus, ſine ullâ
ullius casũs aut circumſtantiæ eve-
nibilis excuſations, aut materiæ yel
perſonæ exceptione &c. ægrè ferre,
ſed humili & patienti animo fſuſci-
pere &c.

MEDITATIO III.

De reſiduis quinque Humi-
litatis gradibus.

Onſidera I. Hoc Octavo gradu
duplicem vetari ſingularitatem,
unam, quæ eſt, ut ita dicam, per
exceſſum, alteram, quæ eſt per defe-
GRum. Singularis per exceſſum eſt
ille, qui propriò motu ſuſcipit & affu-
mit opera ſtatum ſuæ Profeſſionis ex-
cedentia: ut ſi Benedictinus ex prop-
riâ voluntate vellet ducere vitam
Anachoreticam & c. ſingularis è con-
tra per defectum ille eſt, qui laxiora
in ſuo ſtatu ſectatur. Pro hujus W
. us

Mi

Aernndh
„Al
t Gerch
18, Monn
inm Pihn
„Munin
Conmmudi
0he, n
W Ce
CMermis
Endd, m.
Cpln
aunet,an
Almetenu
Uedo

Anunn
Anmnin,
Unn en
danin

en Ulere
Aatn
zlt
n,r
Mlnng
tnntie,
eefen
ino le⸗

.
Gee n

Mpgd
Untten,
Cun, Ner
ercke
lon e
tr.
lonsex.
delhro.
e vitan
Iaecor.
bllvion

iſenr

Meditatio II. 167

dùs obſervantiâ reſolvete, mi Can-
didate, ad ſeqentia. J. Nunquam
rivata exercitia communibus præ-
Kras , æſtima magis Obedientiam,
quàm privatam devotionem &c.
2. Maximi æſtima & ama, ac ſectare
communia exercitia, nec unquam
opta, vel procura tibi quasdam
exemptiones ſub quæſitis prætexti-
bus. 3. Cave, ne unquam tuis ver-
bis vel exemplis ulli des occaſionem
ſcandali, aut minimæ relaxationis
diſciplinæ regularis. Huc etiam
pertinet, quod de exemplis aliorum
in alià meditatione dictum eſt, quod
valdé nota & obſerva. Cæterùm,
nequaquam ſingularitatis arguendus
eſt ille, qui in Cænobio tali degens,
in quo ſtrictior Regulæ obſervantia
nonnihil relaxatur, præter commu-
nem aliorum vivendi rationem, KRe-

gulæ ſtatuta generosâ pertinacitate

cuſtodit, quin potiùs cæteri omnes
meritò ſingulares ſunt dicendi, ut po-
tèe præter comunem Regulam agen-
tes. Tu mi Candidate ſempęr areen⸗

168 Diei VIII.

de, quid DEus, quid S. P. Benedi-
Rtus, quid Fundatores & Superiores
à te requirant, quid quid demùm ab
alijs dicatur aut fiat, quos tamen ne
temerè judices, cave. Excita te ad
horum obſervantiam, tot millium
Sanctorum tui Ordinis exemplis, qui
omnes per viam Regularis obſervan-
tiæ ad tantam gloriam pervenerunt.
Conſidera II. Nonum, Decimum
& Undecimum gradum Humilitatis,
quibus doceris tempora tacendi &
loquendi ritè moderari. Tempora

& loca ſilentij à Sanctiſſimo Patre, &

noſtris ſtatutis deſignata, ſunt tem-
pus nocturnum poſt Completorium,
usque ad Capitulũ ſequentis diei, item
tempus refectionis, ſi ſit menſa Re-
gularis non diſpenſata, quibus ſum-
mum ſilentium obſervari debet.
Tempora & loca ſimplicis ſilentij,
quibus tamen urgente neceſſitate
breviter, leniter, & ſub ſilentio lo-
qui licitum eſt, ſunt omnia alia tem-
pora, loca verò ſpecialiter deſignata,
Refectorium, Dormitorium, Ora-
torium

2

U

aite
Nil

InNdad
n Ene
Dlr 28
ſſen,d
1,deOt
n, Mie
tln hn
lenuctl
Eamßpe
Allemir
n
ianlu
Umimmce
Enosnnan
unru
n ſenle
RQom)
2 Mell
ihennet
S
uſlli
iſuri
ui
len
4 . 1 1.

Meditatio IUII. 169

R enei torium & Sacriſtia. Llt autem hoc
Npetor ſilentium non ſit otioſum ſed fru-
Genin uoſum, & negotioſum, cor tuum
mumne loquatur ad Dominum. O quàne
nvi glorioſum, exclamat Mellifluus Do-
IIn tor, de Ord. vit. c. 4. eſft tale Mlen-
ennc zium, ubi eloquia Domini, e oquia
Wühem caſztaſant. Pro concipiendo amore
mnumm S& obſervantià ſilentij, reflecte denuò
eimm oculos ad omnis perfectionis abſolu-
Huminm tiſſimum Excmplar Eſum Chriſtum.
nuedt Hic, cùm eſſet æterna Sapientia, &
Um prædicatione ſuâ potuiſſet multa mil-
Iwhn lia hominum convertere, nihilomi-
Inm nùs totos 30. annos ſub ſilentio egit:
min, Tacuit quoque in Paſſione usque ad
leiten ſtuporem gentilis Judicis, licèt un
nelahe Verbéô ſe ab omni Paſſione liberare
bulm potuiſſet. Perpende quid Spiritus
Ehet, S. toties ingeminet: in multiloquio
Uentj, non effugies peccatum. Mors & Li-
ltue a in manibus lingug: Eir linguno-
atiolo. ſus non dirigetur ſieper terram. S
Huten gasts putat ſe Religioſum elſè, non re-
Aonat, aee linguam ſaam, Bicjus Vana
n,0 ſt Religio. In ſilentio & ſpe erit
nir R Jar⸗

170 Diei VIII. i

vrtitudo veſtra. Silentium cultus phuns
uſtitiæ eſt & . Circa materiam Prolehie
loquendi, cave; proferas verba ſcur- .Deue
rilia, otioſa & riſum moventia, quæ incdluzl
S. P. in omnibus locis perpetuâ clau- Wndkt
ſurâà damnat, & ad tale eloquium diußdet
Diſcipulum os aperire non permittit, gnns Mti
quo etiam pertinent inſtrumenta 27. Mn aint
2 5. 32. 39. 40. 52. 52. 54. 67. Cap. 4. Alinin
5S. K. O Eſu Chriſte, qui tuas la- Mid
Chrymas tam copioſas, continuam- Umtiind
que Sanctiſſimi tui Cordis preſſuram t, dunk
* afflictionem perpenderit, quomo- mhalihe
do per levitates diſſolvi poterit? Cir- lim in
ca modum verò loquendi, obſerva, uinam
ut loquaris I. leniter, id eſt, ſuaviter, itiivl
temperatè & placidè. 2. Sine riſu, iante
non tamen tetricè & morosè, ſed
cum modeſtàâ hilaritate. 3. Humi- Mnlln
liter, vitando verba magna, tumida, ſumn guu
ampulloſa, elata, punctoria, jacta- känn
toria &c. 4. QCum gravitate, id eſt, lüien
honeſtè, tum quoad ipſam materiam aie n
. 5 . Drian
diſcurss, Vitando ea, quæ os DEO
ſacratum dedecent; tum quoad mo- un nr
tus & geſtus reliqui corporis, non ananpe

.

llun aht
tumterinr
tuſeinſcur
twſnn,cr
Penenadr
le doni⸗
Nonpemtt
lrumen
6(, C,
ünl
8,Ctr
Wetr
endeitcen
Chinont
endi, an
ilet,in
2. ei
ore,
. 2. HM

h,tumntt
e l
ine, ick
mnternat
ros0l

Meditatio. I. 171

agitando manus, caput &c. contra
leges modeſtiæ & gravitatem religio-
ſam. 5. Pauca verba, & hæc ipſa
rationabilia; id eſt, cum maturitate,
prudentià & conſideratione ſingula
taliter proferendo, ut ſubitò interro-
gatus poſſis dictorum rationem red-
dere: & quidem talem, quæ etiam 4
DEO probari mereatur. 6. Non
clamosâà voce. Hic iterum exempl
tui Amantiſſimi Salvatoris tibi pro-
pone, qui tantâ moderatione uſus
eſt in verbis, ut non niſi ſanctiſſima,
utiliſſima, temporibus & perſonis
maximè accomoda, mododque con-
venientiſſimo loqueretur. Tu hæc
penitiùs conſidera, & fac ſecundùm
exemplar.
Conſidera III. Duodecimum Humi-
litatis gradum, quo præſcribitur Hu-
militas, etiam in corpore exhiben-
da, & quidem nominatim per exa-
tam continentiam & demiſſionem
oculorum, ortam ex conſideratione
1. Peccatorum propriorum, reum ſe
omni horä de peceatis ſius exiſti-
*Hz mans.

172 Diei VIII.
mans. 2. Tremendi Judicij, jam ſe

tremendo jJudicio DEl praæſentari

eſtimet. 3. Exempli Publicani &
& verborum Regij Prophetæ: Adde
4. Exemplum Elu Chriſti. Qualem

exiſtimas, mi Candidate, fuiſſe hujus

Magiſtri Humilitatis corporis com-
poſitionem? certè non aliam, quàm
uæ omnibus aſpicientibus abſolutiſ-
Gnam modeſtiæ & Humilitatis eſſet
exemplar. S. Bern. derm. 25: in
Cant. ita ſibi depingit ſpeciem Salva-
toris: cùm nomino Eſum, ait, ho-
minem Dibzzcgon mitem & humi-
lem corde, benignum, ſobrium, ca-
um, miſericordem, omni denique
Sanctitate & honeſtate conſpicuum.
Ab hoc Exemplari oculos mentis
nunquam averte, huic te conforma,
hunc imitare, ut quaſi alter JEsuIS
efficiaris.
Ege his omnibus Humilitatis
gradibus aſcenſis, Monachus mox ad
Charitatem DEl perveniet illam,
quæ perfelcta foras mittit timorem:
ber quam univerſa, qua prius Wa
ne

let
Hnilne
AMrak
eeige
en
rſeu
ine n

Giele

4
Ginfn
leun
Rehuuvr
teleolr
mnden
uulialnn
ur nill
Alkunt
Dreeni
Umßpſun
em
Kenndum
wnnd
hon

. Meditalio III. 173
tiin ſine formidine obſervabat, absque
iinct zaallo labore velut naturaliter ex con-
en d ſczetudine incipiet cuſtodire, non jam
ten e eimore gehennæ, ſed amore Chriſti.
n. agcezndins ipsd bondâ, & dele-
rfitnnt Satione virtutum, quæ Dominus
nens en jam in Operario ſuo, mundo à vitijs
nlln, . & peccatis, Spiritu &. dignabitur
tuiiiti eperari. Verba ſunt SS. Legislatoris
mliinsdt caααν. z. in fin. Igitur mi Candidate
un üdiſpone has aſcenſiones in corde tuo.
Ipindh ut eductus exhac valle lachrymarum
nuh vitæ ſæcularis, videas DEum DEo-
enbs rum in Sion. Noli eſſe contentus
Kist hanc ſcalam, ut olim jacob, in ſomno
UGα duntaxat widiſſe, aliosque Angelicos
asßim Vitù & Spiritů aſcendentes conſide-
alos mei raſſe, verum & ipſus exurge, move
ecnm pedem, apprehende latera, aſcende
GUn ſuperius, nec prius delaſſeris, quous-
que DEum ipſum in ejus ſummitate
Hyltett conſiſtentem, apprehendas. Tunc
ulemtal erit tibi gaudium & gloria inexpliea-
net G, bilis coram DEO, Angelis,
frnporen hominibus.
6 Milrt

S=S *H3 CATA-

KAll⸗
(a)h* 4
CATALOGUS alb

, . . aeibd.
Quorundam Librorum, quo- un

rum lectio magis apta videtur pro mmnl
facientibus hæc Exer- ißſon
Ccitia. ai,iu⸗
Pro primis tribus diebus.
R. P. Pauli Segneri Inſtructio Poœnitentis. Mii
R. P. Ludevici de Ponte de Perfect. Ckriſt, 4
Hom. Tom. 1. T. 3. litlallt⸗
R. P. Lancicij Opuſc. 1. e. S. & 9. eitliĩ
D. Joan. Thauleri Flor. de veris virtutibus, Mußfir
c. 1. 2. & gy. Akre utn
. Phrh
Pro quinque poſterioribus dielbuti. een
Humberti de Eruditione Religioſorum, lib. f. lilun
R. P. Lancicij Opuſc. 1. t. 1. 2. 3. 4. . 6. umirn
R. E. Ludoviei de Ponte de Perfect. Hom. Chriſt. (eit
* eAwrti
Tom. 3. T. 7. H
R. F. Joan Nadal de Signis Prædeſtin. Sign.alt.
e. 1.

D. Joan. Bapt. Dillier Verus Amicus, brevi
compendio demonſtrans antiquam majo-
rum doctrinam, de Bono Status Religioſi. *
Poterunt etiam quædam ſeligi ex præclaro Tr. 4
Bono Statùs Religioſi R. F. Hieronymi V
ati.

Interx

(175) K

I Inter hæc non debet omitti, Scriptura Progno-
AQiiea Ven. P. Ludov. Bloſij, quæ extat in
mn, au vitâ Bloſij Edit. Antvv. 1632. c. 15. P. 62.
ten Denique hic addi poteſt magis ſpecifica quædam
informatio de Ordine noſtro, & obſer-
vantijs communibus & articularibus talis
loci, quantum expedit cire Candidatum
in ordine ad ſuum Novitiatum optime

ehe. inchoandum & abſolvendum.
pro Lectione Hiſtoricàâ legi poterit Vita 88. P.
Amiemi Benedicti Didacética R. P. Arſenij Sulger-
tleſfes, Cik Aut
Vitâ ejusdem SS. Patriarchæ à R. P. Ignatio Cla⸗
4. venau in Aſceſi poſthumà Tom. t. mora-
ein icter expoſita. Aut
Hiſtoriz quædam ex Lib. 1. 2. & 3. Cæſarij
Heiſterbachenſis ſelectæ.

dte, Tempore Conſiderationis practicæ fit præpa-
ratio pro Confeſſione generali. Quodſ

uinmn ltet⸗ verd hæc Confeſſio pro diverſitate loco-
49,6 rum non fieret ante ſuſceptionem S8. Ha-
llanctit bits, ſed tardius, Director de occupatio-

ludu . a Longn pro hoc temote Provide-

lnian, brei — .
mium mi * S .
Cerihelginl * *
tclir 1 E
RRHiaovny-. S

*H 4. MEDI-

ener
* (176) H. “
BAr eegs gse e, e , nn
ere , J
MEDITATIONEIG U

rr —; bune
Ad Dignè Recipiendum lini

Sacræ Religionis Habitum. Hgüm
14 Conſeriptæ nytn
à Pl. RR. ac Clarifſimo P. Franciſco Hiutel
Mezger p. m. Monacho Benedictino gekme
S. Petri Salisburgi. Trinaron
MEDITATIO I. oſful
s munil

WMkaladium I. Imaginare filium iucſe in
prodigum „qui ex regione lon- cuinz,
ginquà, diſſipatò patrimoniò, 4 ſer- klthnl
vitio porcorum, totus centonibus

obſitus, ad Patrem reverſus, be- ben , in
nignè ſuſcipitur, ſed mox ejus veſtes bneere⸗

mutantur: profertur ſtola prima, Fkes
annulus, calceamenta &c. Simile lenre
Z agitur cum illo, qui mundo ad unnock
eligionem venit, & in hac Sacris ,crtl
Veſtibus induitur. i

Wöhis.
Pra-

DNuncie

DNeeldo
rn.

0!

Vnws iun
kroonelon
Vnid, 4le
Centonbu

erſis, be.

Leſls reltes
ſbol primn
E. Finie
lemundom
nuc dand

/

Meditationes präharatoricz. 177
Praæludium II. Roga DEum, ut
Intellectum illuminare, memoriam
inſtruere, voluntatem accendere
per ſuam Gratiam dignetur: quate-
nus intelligere veraciter poſſis, quid

per hanc corporalem religioſarum
Veſtium ſuſceptionem ſpiritualiter

ſignificetur; cumque hoc intellexe-
ris, voluntas tua efficaci ſtudio in id
tota incumbat, ut idipſum totà vir-
tute perficiat interius in animâ, quod
exteriùs in Corpore geſtum fuit.
CONSITIDERAYTONES.
Punct um I. Conſidera, quod ve-
ſtes materiales ſunt Corpori, hoc
virtutes vel vitia, ac mores bonos aut
malos eſſe animæ: ſic utraque nomi-
ne Habitũs appellantur. Veſtes no-

Iræ (animæ nimirùm) inquit S. Ber-

nardus ſerm. 2. in Quadrageſ. Vir-
tutes ſunt: Bona veſtis Charitas eſt.
bona veſtis Obedientia eſt & . Di-
cuntur autem veſtes animæ, quia ſi-
miles ei commoditates vel incommo-
dapræbent, qualia Corpus habet àb

indumentis ſuis. Nam I. Sicuti ex
*Hj diver-

178 Meditationt;

diverſitate veſtium dignoſcitur com-
muniter diverſitas graduum & con-
ditionum in Republicâ humanàâ: qui
enim pretioſioribus veſtibus induun-
tur, pro divitibus habentur, Princi-
Pi propinquiores reputantur, ejus-
que majori gratiâ pollere, unde etiam
majori reverentiâà & veneratione co-
luntur; qui verò laceri & centonati
incedunt, pro pauperibus ſtatim
agnoſcuntur, & tanquam abjectæ
ſortis, nullo honore digni cenſentur.
Sic quò quis excellentioribus virtuti-
bus eſt præditus, meritò æſtimandus
eſt majoribus Divinæ Gratiæ abun-
dare theſauris; apud ſummum Princi-
pem DEum arctiori amicitià frui, ac
proinde meritò quoque cæteris ve-
neratione dignus. Ex adverſo, qui

vitijs conſutum aſpicit, an non ſtatim

cogitat, hic homo pauperrimus ſi-
mul & miſerrimus eſt: nam nec obu-
lum Divinæ gratiæ habet, eſt à DEO
contemptus & odio habitus, meritèò
proinde à Creaturis quoque omni-
bus, quibus incumbit Creatoris ſui
Vin-

ehonore
lrnckesde
aed, r
me Gen⸗
U, NW P
increzdee
öloonnk
galtnevrt
ſenum al
Luntgemen
UIturunn
öſhinkvnt
Hutnciang
Neltor
UmmN
p ulur.
b,imne
nluntme
1n erns

Miandus ho

Atemorh
Uit iun
D ſoni
Uubis re
Unrurdon
lsczln
4

.
Cinr co
un con

tmn: O

busunn.
nur, Mac
unmt, er
ungeetin
tennionet⸗
Goentonn
bus ſatmn
bun webe
Wtenem
nbusirn
töelirate
Ctee n
mun Anc.
i,a
Cateris e⸗
lverlo, gl
nonſtatin
eninus ſ⸗
mnecobu.
AIDN
t,merith
ge Omni
leorßslui
i.

Præparatoriæ., 179

vindicare honorem, contemnendus.
II. Per veſtes bonas & tempori con-
venientes, tegitur nuditas Corporis,
& hoc defenditur àb incommodis
cæli, ut pluvià, frigore &c. Ita &
vVirtutes defendunt animum àb inju-
rijs ſuorum hoſtium, præcipuè à fri-
giditate peccati, omnem Charitatis
Brvorem tollentis vel minuentis.
Econtra quemadmodum veſtis lacera
non tantùm non arcet incommoda,
imò ſubinde cauſa eſt, vel lapsũs, vel
hærendi cum gravi Corporis detri-

mento: ita vitia & mali mores non

tantùm non protegunt animum, ſed
magis reddunt facilem in graviores
lapſus, faciuntque per malam con-
ſuetudinem ſemper hærere defixum
in eisdem peccatis &c. III. Sicut
non omnibus hominibus, officijs,
ſtatibus, temporibus, congruunt ex-
dem veſtes: ita non eædem virtutes
omnibus actionibus dirigendis, vel
difficultatibus arcendis conveniunt.
Nam contra ardorem libidinis ſumen-
da eſt veſtis ex lino candido Caſtita-
*FI 6G tis 3

180 Meditationts 1 8
tis; contra frigus animi ad amandum Mhd
DEum & Proximum veſtis Charita- alkln
tis &c. & ſicuti aliæ veſtes, ſic alji Clenlod
quoque mores decent ſcularem & Kicſnik
Religioſum. Unde IV. Sicuti ri- imodne
deretur àb hominibus, qui vel alienis unmne de
pretioſis veſtibus gloriari, ſeque pro nnanmm
divite jactare vellet, qui tamen reipſa 00 iün
Pauher foret: ſive incederet veſte mi- mm int
itari, jactans ſe pro experto milite, miina
cùm tamen nullum unquam hoſtem imibhee
viderit. Ita à DEO & Sanctis irride- Wnbbjenm
bitur, qui exterius quidem multis ſe Alosdhn
Virtutibus ornatum ſimulat: intùs Iun ldn
tamen plenus eſt vitijs & ſub Spiritua- E ſelr
lis militiæ veſte nil minùs agit, quàam nini
ut contra hoſtes inviſibiles ſeſe ſtre- u
nuum gerat, & contra ſuas inordina-
tas paſſiones viriliter pugnet ctc.
Puncium II. Ex his facilé cogno-
ſces: cur noviter ad Religionem ve-
niens jubeatur priores veſtes, quas
in ſæculo portavit, deponere, & no-
vas Religioni proprias aſſumere. Per Ulininr
hoc enim ſignificatur, priſtinos mun- aiſe 6.
di & ſæcularium hominum mores a

(quæ

Catundtn

6Chart
is,ſea
ſelren
. Sani.
lrdiiei
ltamenrent
Getfelen
hetonlie,
um hoben
Ncksnnee
denmolie
lnllt ins
Albhumn
Segt, Cuun
Ste
Binotdinr
etce⸗
le cooro.
onen e.
, On
ge, End.
nere. Der
nosmun.
Im mor”s

e

praparatoric. 181
(quæ juxta Sapientem nil ſunt aliud,
quaàm mendacium ſine honore) peni-

tùs exuendos, & vitia priora omni-

nò abiicienda; econtra mores novos,
virtutesque induendas, ex quibus

homines cognoſcere poſſint, illum
Bar non amplius ſervire ſæculo, ſed

EO: factamque eſſe novam crea-
turam, & veteris Adæ depoſitis peri-
Zomatibus ex folijs fici (vanitatibus &
iniquitatibus, earundemꝗque excuſa-
tionibus) conſutis, jam à DEO ipſo

pelliceis eſſe veſtitos, virtutibus ni-

mirum, deſumptis per imitationem

de vellere Agni immaculati, qui
exemplum dedit nobis, ut quemad-

modum ipſe fecit, ita & nos facia-

mus.

Punctum III. Quare ulteriùs con-
ſiderabis: hunc novum veſtitum, nil
aliud ſpiritualiter ſignificare, quàm
imitationem Chriſti: ut ſicut ipſe in-
duit noſtram infirmitatem & vetuſta-
tem, habitu inventus ut homo, ut
eandem in ſe ipſo reformaret: nosque
econtra, illum imitando, induamus
* F 7 ejus

182 Meditationes

ejus virtutem & novitatem, configu-
rati & conformati exemplis ipſius; &
ſicuti in ſæculo veterem hominem
terrenum portavimus, obediendo
pravis affectibus, concupiſcentijs &
perſuaſionibus: ſic in Religione por-
temus (NB. hoc verbum: nam ve-
ſtes quoque portari dicuntur) no-
vum hominem Cæleſtem, Chriſtum
videlicet, obediendo mandatis ejus,
abnegandò noſmetipſos, & propriam
voluntatem, quæ ſola & unica radix
eſt omnis humanæ perverſitatis, &
malorum habituum, pœnitus abdi-
cando, ac ſub Divinæ voluntatis ar-
bitrium perfectè ſubijciendo: ut in
nobis perficiatur illud Apoſtoli mo-
nitum: Induimini Dominum 7E-
Sud Cbriſtum.
AFFECTIIJ.
His ita per intellectum benè pon-
deratis, & menti impreſſis, volun-
tatem tuam excitabis ad hos vel ſimi-
les affectus eliciendos.
1. Gratiarum actionis, pro tan-
to beneficio, quòd potueris agnoſce-
re;

Annlett
alleinn d
aN Nn
Pplumce
8 ionis 91
Ue e
Andhid
bets Neng
ohaufen
oll adn
crxdke
en ori A
Peſi Musi
yin gen
Illkr n t
unuulin
rEungn
tüſte,
ns,er i
chre
mnco,
Mni lep
Ureti

3

iwcort
lilis; 4
nhominen

Ghlento

nheniE

Agonzr
Um um
vunmn)n
VyCien
lrieſs
Cpronen
Wand
WMoldril
Meniwt⸗
Solnetir.
enth, rin
Hollmo⸗
Nvun l.

bens hor⸗
wlor.
evelkimi.

o tan.
egnole

præparatorix. 183

R re, quaàm miſerè hactenus anima tua

veſtita fuerit: unde non mirum, to-
ties eam patuiſſe expoſitam hoſtium
inviſibilium Carnis, Mundi ac dæmo-
nis injurijs, inſidijs atque ludibrijs.
Quodque oſtenderit locum & mo-
dum ubi, & quo veſtiri deinceps de-
beas, ut tanquam veſte nuptiali ami-
Gus in confpectu DElI apparere au-
deas: Nempe Merita imprimis Chri-
ſti Filij DEI, quibus inſtar Jacob cir-
cumdatus facilè obtineas Benedictio-
nem Patris Eterni, interveniente
cæleſti Rebeccaâ, Beatiſſima nimirùm
Virgine, quæ nos alioquin ob pecca-
ta noſtra non tam benedictionem,
quàm maledictionem meritos, dig-
natur per ſuum patrocinium Filij ſui
meritis veſtire, obtinendo gratiam

& virtutes, ex illius meritis prove-

nientes, ſicque nos Patri Æterno
præſentando.
2. Doloris de peccatis præteritis,
ex quibus mali illi habitus, quibus
vam miſerè veſtiebaris generati ſunt.

3. Sicut

184 Meditationbs
2. Sicut antiquitùs mos erat in ſig-
num doloris & indignationis veſtes
ſeindere, ita firmàâ reſolutione, ſan-
ctoque propoſito, ſtatue veſtes ac
mores ſæculi cum vitijs omnibus pe-
nitus dilacerare, hoc eſt, illam con-
nexionem, quàm mediante propriàâ
voluntate & amore habebant, diri-
mere, unum vitium poſt alterum ex-
tirpando: & ſic paulatim cum Divinâ
Gratiâ tandem omnindò exuere.
A. Invoca Chriſtum Dominum, ut
ſuàâ te imprimis virtute ex alto per
Spiritum ſanctum induere dignetur,
quà roboratus Eundem per imitatio-
nem perfectè, quoad Ejus virtutes &
Exempla, induere merearis, & in hac
veſte ita perſeverare, ut cum eꝗ, &
in eà corã illo Judice aliquando ſecu-
rus apparere, & tanquam genuinus
miles & familiaris Chriſti exinde
agnoſci valeas.
J. Implora quoque Patrocinium
Omnium Sanctorum, præcipuè vero
Beatiſſimæ Virginis, ut hæc impri-
mis, ſicuti filium DEl noſtræ morta-
litatis

4
Pele ndt
Scboch
dadi
mn, wanel
cone
Pochien
Deneler
Mtennneten
Ahlnit,
hunmns
pneire

1
Dſe
ſtagti
W
Ae ne
erial
1 ℳ: 6 8
16

hi B

67
Bckttinſe
fni⸗ Veſts
üne ſin
e a
onn V.
Tilmen,
nte ro
bebint i
klenmer
m Diriet
tlen.
Wümmne
hne rln
wrecpen,
erinttn
ienimts
1, Cinhac
Gune,&

Nndloſecn.

1gennins
El ernce

rocimiamn
ihue vero
meimyr!.

præparatoric. 185⁵
litatis veſte induit, ex quà nobis ſpi-
ritualis quoque veſtis concinnari poſ-
ſet, ita àb ipſo impetrare velit gra-
tiam, hanc ſpiritualem veſtem Reli-
gioſæ converſationis & imitationis
Ejus obtinendi. Cæteri vero Sancti
intercedere dignentur & aſſiſtere,
ut eorum exemplum ſequi, & quem-
admodum ipſi, ſic & tu per hanc ve-
ſtem Imitationis &c. ad veſtem glo-
riæ pervenire merearis.

TESSERA
Dirupiſti Domine vincula mea tibs
ſacrificabo hoſtiam laudis. Pſ. 115.

Exue te Jeruſalem ſtolãà lubtus
(quà ſcilicet mærebaris te verſa-
ri inter pericula mundi) & vexa-
tionis tuxc s & indue te decore, &
honore ejus, quæ à DEO tibi eſt, Sem-
piternæ gloriæ. Baruch. 5.

MEDI-

186 Mleditationes

MEDITATIO II.

Wkalud. I. Idem quod in primꝗ
Meditatione, imaginando ſci-
licet te conſtitutum in præſentiâà Pa-
tris æterni, à quo his veſtibus (illi,
qui à Sæculi vanitate ad veritatem, 4
mundo ad DEum revertitur, proprijs)
induaris, & ſimul admoncaris, ut quæ
illis myſticè deſignantur, opere ſtu-
deas exercere.
Prælud. II. Invocatio Gratiæ Spi-
ritùs Sancti ad benè perpenden-
dam, & animo imprimendam hanc

myſticamsignificationem: tum ad eli- u

ciendos conformes affectus & effica-
ces reſolutiones, id quod in Corpore
materialiter geritur, in animo ſpiri-
tualiter peragendi.
CONSTIDERATONEGV.
Panct. I. DEIIS S. Hildegardi re-
velavit: Veſtem Benedictinam ſigni-
ficare Incarnationem Filij DEI: quia,
ut inquit, Signum Incarnationis in
ſuo veſtitu habet, qui ſe ad fortiſſi-
mam Obedientiam (qualem ſuis S. Be-
nedictus

en
izmand
eloosi
vefut
et gonne
ibuzenls
lenirpnni
Aloerurire
tese,0Minn
Niatil,liu⸗
rhuscims, 4
länghr
Fr
Uruinund
lnudoCen
Muutliu ir⸗
beljurnin
eEm ſll
ionnbsKin

iLcher.

s litas
gniu, ſo
Hen ins
ſartoile
Uenſentt
l ud
Aertrci

0l
linprin
unmloſei.
MAüdr.
Felbuſchi
ritnn
nnron,
nemt urgt
toert

lrrn
A e
tmmenkuntm
entunt
AAudeta
CiCpor
ſninoſ

Ngrmite⸗
Nunſe⸗
lcoin
vattonit
enlortſi
nlise
Nelen

praparatoricz. 187

nedictus tum in Prologo, tum in alijs
Regulæ locis inculcat) exhibet, &
Signum sepulturæ ejus, in ipſo veſtitu
ortat, quo in operibus Juſtitiæ ſæcu-
lribu⸗ cauſis abrenuntiat. Conve-
nientiæ porrèò inter Habitum noſtrum
& Incarnationem Verbi ſunt ſequen-
tes: I. S. Habitus S. Benedicti eſt Pœ-
nitentialis; Unde olim publicè pœni-
tentibus datus, tanquam Saccus vel
Cilicium; Et Caro Ohriſti per Incar-
nationẽ aſſumpta ſaccus erat, hinc S.
Auguſtinus: ſaccus ejus, inquit, erat
ſimſlitudo Carnis peccati. 2. Veftis
Benedictina juxta Reg. c. 7. &) 55⸗
vilis eſt; quid vilius humanâ Carne
tot de ſe non ſolùm peccatis, ſed
etiam morbis & infirmitatibus obno-
xia? unde Zachar. 3. JEsuIS dicitur
ſordibus veſtitus: quod explicans
S. Gregorius, ſordidis, ait, veſtibus
indutus erat Eſus, quia quamvis ab
omni peccato alienus, tamen in ſimi-
litudinem venit Carnis peccati.
Punct. II. Etſi S. Benedictus nihil
determinaverit circa colorem, in ſuo-
rum

188 Meditatsonbt

rum veſtibus adhibendum, tamen
jam ubique receptus eſt uſus ſolius
Coloris nigri. Cujus ſequentes dari
poſſunt Significationes. 1. Quèd
per illum inculcetur mortis, tam
Corporalis quàm Spiritualis, memo-
ria, maximè neceſſaria homini Reli-
gioſo, nam ut habetur apud Clima-
cum: Nemo, qui revera mortis me-
moriam agnoverit, peccare unquãpo-
terit. Hinc illud Pauli Coloß. 2. rectè
applicatur Religioſis: Mortui enim
eſtis (mundo ſcilicet & peecato) &
vita veſtra eſt abſeondita cum Chri-
ſo in DEO. 2. Veſtis nigra eſt ſym-
bolum pœnitentiæ & Luctus: at Re-
ligioſum maximè oportet, ut habet
S. P. C. zg. Reg. Inſtrum, yy. mala
Præterita cum Lachrymis vel gemitu
quotidie in oratione DEO confiteri
& de ipſis malis de cætero emmenda-
re. 3. Nigredo ſignum eſt Humili-
tatis, Virtutis Monachis ſuis à S. P.
noſtro tam inſigniter e. 7. Reg. com-
mendatæ. Hinc Bernardus: Nigra
Veſtis, ait, Humilitatèm inſinuat men-

ee
Nr
Gm A
Muchyme
1. 4 e
ſred⸗
Ulen n
erunl.
Alur t
Alenicun
ilurnbag
cberückan
lelenaenet
oehons.

Mrl,
ütnſvelir
AMin, Gen
Mluin
irliz
e Honot
Hr reli
monieen
ſttelar

ſen: G
Koconn

.
n, tine
l bolin
ure ar
.
lls,ner.
Horin Ne.
pd Cn
mortsme.
eungaao.
Gn
ortuierie
Neern
, unlr,.
gek
, atRe.
ut habet
F. mal
eleniun
0Conhteri
emmenda-
tumil.
8lis.b.
6eg, corn⸗

Mo. Norn
Hlnmaner

praparatoriæ. 189
tis. 4. Niger Color ſignificat perſe-
verantiam & ſtabilitatem: nam, ut
inquit Pachymeres in e. 6. Hierarch.
Eccles. Alz colores facile in alios
eene, & mutantur, & omnes
quidem in nigrum mutari poſſunt.
Niger verò Color nullo unquam modo
in alium transmutari poteſt. Sci-
mus autem iterum, perſeverantiam
& ſtabilitatem loci propriam eſſe Mo-
nacho Benedictino, quam cum voto
Obedientiæ exprimit in formulà ſuæ
Profeſſionis.

Punctum I. Veſtes Monachi Be-
nedictini potiſſimùm ſunt ſequentes.
Primèò Tunica, qræ repræſentat amo-
rem DEI & proximi; item mortifi-
cationem Crucis, cujus figuram ge-
rit. Unde Honorius Auguſtodu-
nenſis: Hæc veſtis, ait, formam
Crucis præfert, quia Monachi ſe vi-
tis & concupiſcentijs crucifigunt.
Cur autem ſit talaris, explicat Gre-
gorius dicens: QAuia eſt talaris Tuni-
ca, niſi actio conſumata? id eſt cum
= virtute

190 Meditationes ehn

virtute perſeverantiæ conjuncta, qua- Mn: e
ſi enim talaris Tunica talum Corpo- 15. N.
ris operit, cuùm bona actio ante DEl lküereb
oculos usque ad vitæ terminum nos in is
tegit. Secundèò Cingulum, ſive Zo- nd & n
na, ſymbolum Caſtitatis. Lumbos iſetnn
enim pracingimus (inquit S. Grego- iniim
rius) cùm carnis Luxuriam per iIiin fr
continentiam coarctamus: præter- Mnlkl
quam autem, quòd per Cingulum fiat, 1 Em
ne tunica impediat inceſſum: & facit, iu. Eum
ut per ejusmodi præcinctionem quis iülmun
expeditior fiat ad operandum: unde 100
per illud ſignificatur efficax in omne liui Ahyi
bonum apparatus, ut ad omne mini- Miumßin
ſterium Chriſti promptæ voluntatis uninnkez
Cingulo ſimus accincti. Eſt & ſym- Ms wn
bolum Fortitudinis: quo Lumbos, Iumninh
qui juxta Chryſoſtomum ſunt funda- umnhlll
mentum totius Corporis, præcingi- liſedl
mus, & idcircò in bellis baltheus mninlene
lumbos cingit. Item Fidelitatis, & 1le,o
ideò Sponſi illud ſuis Sponſis dona- “
bant. Item milites propterea bal- l
theo utuntur, exauthorati eo priva- Mfeigr
bantur. Denique Juſtitiæ, ſeu ob- imil
ſervan- ulum

AmcCorde
Knme Dr
etniunto
Dun inl.
latß. lurte
nmite,
ururien 3
Thenn
Cnnglinin
eliun Aſ
nctionenge
NCon
rar nome
onnenin
h foluntati
Mn
Lumbos,
ſuntfunde
recngi
s bahheos
Clletis, &
nis dont⸗
her bi
tieotit
4 ſs

1, ſhu

præparatoriæ. 191
ſervantiæx: hæc duo poſteriora ex-
preſſit S. P. N. illis Prologi verbis
Succinct is ergò fide, vel obſervantid
bonorum alt unm Lumbis noſtris & c.
Tertiò eſt &apulare: quod præter
ſignificationem Crucis (cujus for-
mam, uti etiamnum Carthuſianorũ,
antiquitus referebat) ſignificat,
1. Jugum Obedientiæx. 2. Patien-
tiam. 3. Memoriam Divinæ Præ-
ſenti?. Quæ omnia, quàm Benedi-
ctinis ſint maximè obſervanda, con-
ſtat eꝙ C. . & 19. Reg. Quartò Sunt
Tibialia & Calcei: illa Significant
agnitionem Divinæ Gratiæ, ſine quàâ
crura animæ noſtræ, potentiæ ſcilicet,
nullas vires & robur ad rectè in vi4
DEI incedendum habent: nec non
rati animi pro DEI Gratià collatâà af-
ectum. Iſti verò ſignificant I. Ala-
critatem in implendis DEI mandatis,
juxta illud Prologi Reg. Calceatis pe-
dibus per ducatum Evangelzy perga-
mus itinera ecius. 2. Mortis memo-
niam & mortificationé, quia ex mor-
tuorum animalium corio fiunt: ſi-
cuti

192 Meditationes
cuti & exempla Patrum jam mortuo-

rum ex S. Anſelmo. 3. Libertatem

Spiritâs à ſervitute mundi & diaboli.
Servi enim & captivi nudis pedibus
olim incedebant. His omnibus addi
poteſt Caputium, quod quidem pro-
prium eſt Cæcullo ſeu Flocco, nunc au-
tem Scapularibus eſt annexum quo-
ue. IIIo ſignificatur. I1. Divina
ratia, quâ caput noſtrum tegendum
eſt. 2. Caſtigatio vocis, quia col-

lum cingit. 3. Oculorum continen-

tia.
AFFECTIS.

lIidem elicientur, qui in præce-

denti Meditatione: præcipué verò
S. P. implorandus, ut eundem Spiri-
tum, quo ipſe has Veſtes ſuis præ-
ſcripſit, etiam tibi impetrare velit,
ut virtutes per illas ſignificatas, ipſo
opere exercere valeas. Quàinten-
tione orabis orationem

EXcita, quæſumus, Domine in Eccle-
ſià tuà Spiritum, cui beatus P. Be-

nedictus Abbas ſervivit: ut eodem
nos

„

teheri
Vudermus
Cere eer
Docnonucn ne
en iin
Mligten
iigfi
Mu, n
61, illee
Nect we.

hln.

Uli
Aſtilx
niſnni
ſitih,
inmiſ
mleun
lien.
ſuſlis

4

4 2R
Praparat orSεt. 19 3

repleti, ſtudeamus amare quod ama-
vit, & opere exercere quod docuit.
i Per Dominum noſtrum. in unitate
miih ejusdem Spiritus ſancti.
n Mihi abſit gloriarè, niſi in Cruce
ratne Domini noſtri Zlſa Chriſti. Gal. 6.
nntet Taduit me Dominus veſtimento
,dun Näalutis, & indumento Juſtitiæ cir-
Unconne ℳaοdädedit me.

MEDITATIO III.

fn mr- In illud Iſa. 52. Conſurge, conſarge,
e ed znduere ſortitudine tua Sion, in-
ler. Neere veſtimentis gloriæ tuæ Ye-
ſusre⸗ . „
rre ſelt, *Aſalem, Cvitas Sanctie quia non
lo adjiciet ultrà, ut pertranſeat per
r te incirecumciſus, & immundut.
Excutere de pulvere, conſarge ſe-
rinele de Yerieſalem: ſolve vincula colli

n zni captiva ſilia bon.
thaen

1 * Praælu-

mmormn.
Lbetten
ldaboli

494 Meditationes

Ræludium I. Contemplare te- T
ipfum in præſentia Beatiſs. Vir- mnin
— . . . . Ginormnne
ginis tanquam Matris, & Reginæ Miſe- ſangn
ricordiæ, quæ intuens tuam infirmita- i
tem, in quà tibi ſine DEl gratia reli- n
tus jaces: tuam nuditatẽ & ignobili- nnl
tatem, quam ob peccata, & ſervitium r .
mundo impenſum contraxiſti: tuas enin
ſordes, quibus veluti pulveribus obſi- ut
tus es: tuam miſerrimam ſervitutem, i wn
quà hactenus mundo & Diabolo man- Eidimn
cipatus fuiſti: eà materni cordis tene- Gihoſtie
ritudinetui miſerta hortatur ad mu- Eilhumn
tandum ſtatum & habitum. ullim
Praæludium II. Obſecra eandem unn M
Beatiſſimam Virginem, ut ſicuti ex- Uittin
tra omne dubium, hæ omnes bonæ linn
inſpirationes per Illam tibi ſuggeſtæ uuuf
ſunt, ita quoque per Illam à DEO Lu- Pulenm
men & gratiam obtineas, quo & hanc Ulln
weritatem benè penetrare, cordique ne
tuo imprimere, & ad quod te anima- itſinir
Vit, re ipsà feliciter exequi, & in fi- Mil
nem usque vitæ conſtanter valeas iinaf
perſeveraer. Auunfch
Oende
CON

—

/

tenplate t⸗

hentßs, I.

lntirnitz
Dlgrin
tteint
t, lenttir
nnnanikirtn

lrerbukott

Inleniolter
WWdo.
enuchrltte
Dorur
Gtun,
Mem end
H,ltlttien
Cnnes bon
tbiſfigget
n40OL.
ohun
1, digv
Alte ainn
l Kink
mer v

Præparatoris. 195
NQöfC ñONSITDERATIONES.
Puncktam J. Conſidera animam
triplici nomine vocari, nimirum Hon
ſeu Filiam Sion: Jeraſalem & Civita-
tem Sancti, quod poſtremum eſt ex-
plicatio præcedentium. gZeruſaiem
enim ædificatain monte Son ſpeciali-
ter electa eſt à DEO, qui eſt Sanctus
Sanét orum, ut in illà templum nomi-
ni ſuo ædificaretur, in quo Ipſe ſpecia-
liter habitaret, & ad quod certis tem-
poribus Judæi, gens à DEO ſingulari-
ter electa, convenirent, DEO ſua vo-
ta reddituri. Sic etiam congruenter
anima à DEO ſpecialiter electa eſt, ut
in illà inhabitet tanquam in civitate
ſuâà Rex quidam, ibique per leges ſuas
omnes animæ vires ſubjectas habeat:
velut in Metropoli ſummus Pontifex
Chriſtus Dominus ſpeciale regimen
exerceat: in e, ut in templo (tem-
plum enim ſanct um eſt, quod eſtis vos,
ait Apoſtolus) DEO perpetuum lau-
dis ſacrificium offeratur, vota ſolvan-
