difcipuli cerreftres , humiliter fubfe-

qui, nunquam przfümptuosé prece-

jms t

dere velle debent.

Hocpun&um,

m

nifibené obferveturjmagnapars pre-

nl

tiofi hujus temporis, quo aliiingen-

wl

tes thefauros czleftes accumulant ,

lii

in vanum abibit,nequetalis unquam

jint

x

aptus

l i

1$o

Cap. IV. . II.

at

aptus erit , utin Oratione fuaguítet,

äi&aväi

«:[,U[uæ tan[ï

quàm fuavis fitDominus.

Monitum 4. Ut tantó aptior fit

N

l Wuumu

ad percipiendos Divinarum motio-

num & infpirationum füfürros , prz-

A. 1

f(';'b!is j tibi :

fertim tempore Orationis tam publi-

€z, quàm privatz , caveat, ne etiam

viantie

i.

extra przdictum tempus cogitatio-

nibus füis quafi froena laxet , eásque

ls Elyücriom

liberécirca quslibetobjecta, etiam-

izie t

fifintmeréindifferentia, evagariper-

Jvl n

mittat, fedmoxin principio füuity-

vt dinst

rocinii omnem folicitudinem im-

i

pendat, ut quàm frequentiffimé per

o r

diem , maximé quando habet tem-

J r a

pus ab aliis occupationibus liberum

't ial

v. g. eundo ab uno loco ad alte.,

li,l

rum &c. animum füaviter ad fe re-

r

vocet , ut ad Deum intimé fibi prz-

tnífiin

fentem convertat, & cum illo col-

1 hus,quæqu

.

.

modó

loquatur

agendo gra.

lstv

tias , modó weniam precaudo,

qiiil

modo aliquid petendo , neceífitates

S

fuas exponendo &c. ídque non cer-

tis prxconceptis verbis, fed prout

: tatis,rd]g

j o

affe-

l

Monita particularia , $e.

181

affe&us dictaverit, cum humilitate

tamen , quz tantam Majeftatem de-

Pa

cet.

Quanti momenti & meriti (it

Uf foti.

hoc exercitium in vita fpirituali , ex-

g,

pertinórunt. Tumityro,ut idem

B.

experiaris , tibi hocfümoperé com-

bt

mendatum habeto.

! Og

Monitum j. CultusSacratiffimo-

Itb t

rum Myíteriorum Trinitatis , Ev-

kuetn.

chariftiz , Vitz & PaffionisSalvato-

p

ris noftri, necnon B. Virginis ( quz

przter alios titulos plurimos , tan-

mPio fui'ry-

d i

quam fpecialiffimaOrdinis noftri Pa-

lr

trona, & Prote&rix abomnibus (in-

hbt |

gularem cultum & amorem mere-

yslem

tur) San&tiffimi P. N. Benedidi, S.

d dit

Angeli , & aliorum SS. Tutelarium

tralere

& fpecialiumPatronorum , non tam

Yl p

confiftit in certis quibusdam preci-

Vilb o

bus , quz quotidie velftatis tempo-

i g

ribus in hunc finem perfolvuntur ,

yau,

quàm in actibus vivz fidei circa hec

vt

SS. Myfteria, firmz fiduciz , chari-

u

tatis, refignationis ac imitationis ea-

rum virtutum ,quas Chriftus JEfus ,

p

[

H

Bea-

x85

Cap. V. ( . LT.

yiprt

BeatiffimaVirgo,& Sancti fuo exem-

m

plo & dodtrinà nobis oftenderunt :

quamvis enim preces illz, (i debi-

j[um &

tó modó & tempore peragantur , fuà

*UC&IO ! |

utilitate non careant , ac propterea

( 2 C'lm fc

non fint penitus omittendz , nifi ta-

sl

men iis accedat , & conjungatur fo-

galret

lidarum virtutum exercitium, pluri-

g od

müm iis de fruQu illo , quem aliàs

m

operarentur , decedit , uti patet.;

UI

exemploillius adolefcentis, qui quo-

ais

tidiano Rofario Beatiffimam Virgi-

*am

nem venerabatur, at vitam minüs

' st

uram agebat : cui aliquando San-

vidwt

Giffima Virgo fic apparuit , utpotio-

v

nemilli (üaviffimam caliceimmundo

fun g

bibere dare videretur.

Admiratur

ln

Adolefcens , quid hoc reifit. Cui

af

"Virgo : vide , inquit , fili, preces

4

l hm

Rofarii tui fünt mihi gratiffimz , fed

titin

calix , quo porrigis , eo quod tu mi-

lh

nüs puriter vivas , averfioni mihi at-

quehorrori eft. Quibus verbis per-

p

UT

motusita eft adolefcens,utcontinuó

Átnm s

govam & meliorem vivendi r

atio-

Hm,qw

nem

/

185

Mouita particularia , &9c.

lendeny,

nem inierit. Flor. exempl. tit. 45.

exempl. 2.

2 [ dfbi-

SOtUt (j

Monitum 6. Càm frequens ani-

mi recolle&tio , feu renovatio Spiri-

"Mopttrer

nü l n'l(!ïü-

tüs ( quz circa fefta folemniora , nec

non fingulis menfibus , feptimanis ,

üungzmtïe.

ac etiam breviter quidem, fed fer-

um r

venter quotidie inftituitur ) pluri-

um d

müm adjumenti conferat ad profe-

ytiptt

&um folidum faciendum , non omit-

tliuqe

tat Novitius fefe in iftis juxta dire-

num T.

&ionem f(ui P. fpiritualis exercere:

B miis

TM

quoties autem fe taliter recolligit,

bené advertat ad fequentia: I. An.

t

]

vere eftimet & diligat vocationem

fuam , tanquam beneficium fpecia-

Al

liffimum ipfi àDivina bonitate con-

dilt, Qu

ceffum. II. An habeat füuíaumodium

j, t

& horrorem cujuscunque peccati

Á il .

etiam minimi , przfertim deliberati.

pitun

IIl. An habeat ardens defiderium.,

m'nnïhi lg

perfectionis , & amorem 7er? boni.

vaist

IV. An non habeat aliquam adhz-

gt

fionem ad quamcunque rem crea-

'Cüdi n

tam , quam difficulter dimitteret.

E«

L

Mwifapï"'ïff

184

Cap. IP. f. l.

-—7

al

r.itaï

V. An non aliquid obítaret , quod

u lortor

ei mortem mox fübeundam diffici-

m inl

lem redderet. Atquchisperpenfis,

renovet zítimationem & amorem.,

«f od

gmorum

vocationís , atque gratum fe DEO

asl

exhibere , maximé per exa&tam ob-

antourde

fervantiam eorum, quz vocationis

nl 1

fuz füunt , & magna ex partein hoc

sià, ld

opufculo continentur , firmiter pro-

sheeíon

ponat & flatuat : renovet etiam odi-

a

um & horrorem peccati cujusvis , &

, t

amorem veri boni & perfe&ionis ,

iil

& obítacula utriusquc quantocyus

m

removere contendat:renuntiet quo-

hi,

querefolutó animó cuicunqueinor-

dinatz adhzfioni , cüm reveràextra

m

T.

DEUM nulla res fit , que cor huma-

numfatiare , & veram quietem tri-

n ithl

j fufcepw g

buere valeat: Deniqueomnia fuain-

L

terna & externa taliter componat,

Vr

ut, fi Deoitaplaceret, mox mortem

Ünimemm

letus (übire poflet.

Monitum 7. Ut & confcientiz.,

Qd

üpeln

examinibus, tam generali, quàm par-

ticulari , eum fru&tum , ad quem or-

» smumloqi

dina-

|

(

Monita particulavia , CSc.

185

m

dinata funt, puritatem videlicet con-

m d

fcientiz, & vitiorum extirpationem

SPtrpej

ac virtutum implantationem repor-

AOT

tet, non fit contentus fola agnitione

i éDpO

fuorum errorum & defectuum, íed

m g.

vel maximé follicitus fit, ut deiis ve-

AU

ré contrito corde doleat, & deteíte-

tur , acinfüper media quazdam par-

Duttin l

Hrmitcrprc.

ticularia , con(ideratis circumfítan-

tiis & occafionibus , exquirat, & ad-

tettmol

hitnis

hibere usque ad proximum examen

ftudeat. Caveatautem fümmopereé,

u

Qu

ne propter frequentiores forté la-

pfüs animumabjiciat, fed magis in-

Unttqu

de humilietur, & in optimo DEO

It

confidat , qui in fe confidentes, &

at

TU

in conatu perfiftentes nunquam de-

ferit , accandem labori pro ejus glo-

tttim t

Vil

ria fufcepto gloriofüm finem impo-

net.

Iu

vt

Monitum 8. Quemadmodum per

Orationem nos DEO loquimur, eí-

vtenta.

que neceffitates noftras exponimus ,

ita perlibrosSpirituales DEUS no-

| ging?

biscum loquitur , füàmque volunta-

ad Tisud

tem

.

186

J

Jïfï,niLïfrïm

Cap. IV. f. II.

^j

tem nobis declarat : ut ergo hzc DEI

verbain corde Novitii producant

t mdo,id

s

fru&tum bonum neceffe eft, ut adfe-

rat cor docile, & meminerit fcri-

p

*

ptum

.

Quoniam in malevolum ami-

gt

mam non introibit fapientia , wec ba-

degolc

bitabit in corpore fubdito — peccatis.

vt

Sap. r. Valdé quoque notanda eft

?eþgioneeü fr'l

parabolaSalvatorisMatth.15.& Luc.

x nend

Ín

j

$. defeminante, ac omni ftudio cu-

randum , ne DEI verbum cadat fecus

ia

;o;mi

ii

viam , aut fuprapetram , aut inter

«N

fpinas , fed fufcipiatur cordebono &

(

(pr

j

optimo, & fru&tum afferat in patien-

t

li

tia. Illud infüper füadeo, utea,quz

fW

MM

du

m N

in diverfis authoribus legit , ita fe-

K

u

fin

cum digerat , ut inde probum, ac

ttotyd

prefenti füo ftatui conveniens ali-

b

!

Q d

mentum conficiatur, qualeerit, fi

eaomniacum doctrinis noftra S. R e-

( D

ul conferat, sicqueinftar apiculze

&'&þv.a&ïhusw

é diverfis floribus , non füccos ali-

Ti n

quos peregrinos , fed mella, feu Spi-

IDerel

|POrgony

ritum noftrz Religionis & Regul.,

ex(ugat.

^mting

Moni-

|

J

I

Monitaparticularia , ggc.

r87

l

N

Ka

Monitum 9. Tanti fünt thefauri

1l prodyy

in tremendo , admirabili & fan&iffi-

'für It aj

mo Miffz facrificio , nec non SS. Ec-

r o

clefie Sacramentis abíconditi , ut

dv a.

meritó Novitius ille, qui inhorum

TF] W h-

affiftentia & ufü ( qui quoad Sacra-

À v

mentaPonitentiz & Evchariítizin

Mu d

Religione eft frequentiffimus ) fe te-

tl

idum & negligentem exhibuerit,

Wiftujoo.

de adimplendaS. P. N. voluntate,ne

UVT

dicam de propria falute parüm folli-

m at

citus effedicipoffit. Huic itaque fi

artebonol

ullialteri Operi DEI , in quo memo-

Atb

riamfecit mirabilium fuorum, mife-

0a

ricors & miferator Dominus , om-

aob

nem poffibilem curam & follicitudi-

yotu, t

nemimpendat Novitius, atqueiis-

pj d.

dem femper novo fervore & actuali

meeri d

cum devotione affiftat, eáque fufci-

s -

piat. Devotio hzc potiffimüm fita.,

huj

eft in aCtibus vivz Fidei, Spei, Cha-

fs d-

ritatis, Contritionis, Humilitatis ,

dl ab

integrz fuz oblationis , ac comme-

morationis SS. Paffionis & mortis

A

Y

Domini noftri JE(u Chrifti, in quem

pre-

rf

n

188

Cap. IV.. f.I.

u)

s

precipué finem SS. Evchariftiz Sa-

il

cramentum & incruentum Sacrifi-

Vi

yl l

«b

cium füntinftituta, juxta illud Luc.

22. Hoc facite ia meam. commemoratio-

d

uüem.

hii

Monitum ro.

Cüm S. P. Nofter

)ä[[)

W

*le

Q

etiam perfectis difeipulis , quamvis

de bonis , & San&is , ad xdificatio-

dmrenum

nem eloquiis , propter taciturnitatis

d

gravitatem,raram concedat loquen-

&t

di licentiam , & S. Jacobus in fua,

iemoret

Epift. cap. r. aperté dicat: $i quispa-

g Ua

tat ,fe Religiofum effe uon vefrenans lin-

Mpf

guam fuam , fed feducens cor fum , bu-

advfrm

jus vana. eft. Religio , facilé intelliget

tdri, at

Novitius , fzculi pulvere adhuc un-

!

k

dique confperfus, quantafibi incum-

weri d

bat neceffitas , filentio & taciturni-

ni df

tati , fi aliquando in virum vereé Re-

vidili

ligiofum evadere velit, fummo ftu-

Ui

dio invigilandi.

Semper ergo fit.,

tD

romptiorad audiendum, quàm ad

d

[

O

quendum , quia , ut ait idem SS.

T

Legislator nofter : Loqui €$ docerea.

tacere verü Q9 au-

Mil

j CiS& Ngn

q(agyïi'am condecet ,

dire

ll

AMonita particularia , &9c.

182

dire difcipulo comvenit. Neque unquam

utiliter loqui difcet , nifi priüs hu-

tailld[j

militer tacere probé. didicerit...

1114

Quodfi tamen quandoque loquen-

dum fit, in id fuam folicitudinem.,

Q;.P.&Güet

convertat , ut € fuis difcurfibus pro-

lo um

fcribat id omne , quod fibi & aliis fe-

odf

VT

culariumrerum, aliquando vifarum,

auditarum, velgeftarum memoriam

tihye

Vbus m t

refricare poffec: item verba otiofa,

rifum moventia,& fcurrilitates quas-

1 d

cunque , uti expreffis verbis preci-

[

S. P. N.cap. 67. Nec praefumat quis-

arjur,

quam alis veferrequacunque foris monafte-

iatdt,

rium viderit , aut audierit : quia plurima

aol

defirutlio ef. & cap. 6. Scurrilitates ve-

vfb

v vel verba otiofa, €9 rifum moventia

W

&terná claufurá in omnibus locis. damna-

a

vus : €9 ad talia eloquia difcipulum ape-

immo d

Sedcolloquia

vire os non permittimus.

pl

ifiafintde DEO & rebus Spirituali-

t a 1

bus e.g. de obfervantia S. Regulz,

r

de exemplis Sanctorum , precipué

noftri Ordinis , de ritibus Ecclefia-

jigun

T

fticis & Monafticis &c. ubi iterum

[

caven-

l rl'mm

190

Cap.IV. $f.17.

j

cavendum, ne etiam in bis fubre-

li

( M)M;busru

pat aliqua vanitas , jaQantia , con-

tentio , clamor &c. his namque &

a aga D]

;

fimilibus impeditur fru&us ille, qui

;:;nf;inpmic'tf

aliàs écclloquiis Spiritualibus rité.,

«qatatytont

inftitutis hauriri poffet.

ss hl

Monitum ultimum , utiliffimum

ac fümmeée neceffarium concernit.,

v 'E'.iOBIlSS- l

v

?

exercitium virtutum 'Theologica-

rum Fidei, Spei, & Charitatis , quz

rf

uia immediaté DEUM refpiciunt,

DRRT

"

aptiffimé ac feré principaliter (üb

Vrf

nomine Operis DEI intelligendz ve-

ais

]

niunt.

Hz fünt bafes folidifTimz,

a

lüim(

uibus tota fabrica vitz Spiritualis

Ü

t

[j

TUfd

innititur: he füntalimentum , quo

in hujus exilii peregrinationefüften-

xmim

tamur , fine quo deficimus : hz Pha-

ïf:'queinhicf

rus funt lucidiffima portum falutis

tut g

uà obícuratà vel

commonftrans ,

(l:fimdemcay

extincdà , in periculofo vitz mari

MT

mille ja&amur fluGibus , ac certo

rb

naufragio nos committimus.

La-

i

tiffimus de his virtutibus differendi

t

foret campus: verüm quiapro meo

.uumlmm

inten-

[

—

AMonitaparticularia , 9c

191

1 hiy lb

intento fatis eft , infinuare Novitio,

anm (l

quibus in rebus füam maximé folici-

nämquca

!ill

tudinem erga DEUM probare de-

1

beat, pro hic & nunc pauca folüm de

l

15 rifé,

;

quavisin particulari fübjicio , quz fi

fuerint à tyronibus noftris f olicité..

Vlinm

in ufüm dedu&a, non dubito, quin

Qotmit,

intentioni SS. Legislaroris Gcisfiat.

fhcolovu

Itaque

Ti qu

Circafidem I. feipfam fcrutetur

vicu,

Novitius, quantum in cognitione.,

lt i

Myüeriorum Fideipro greffum fece-

ipmdeve

rit, & in fpecie, an prxter ea , quz.,

li,

cuivis Chrlf*mno ratione utcenti, feu

niritudis

neceífitate medii, feu neceffitate.,

um qu

precepti funt fcitu neceffaria, am-

ineliltn

pliorem & magis diftinctam , quan-

lh

támque in hiscerebus fideinotitiam

n ii

habeat, de quibus omnibus füum P

d d

Spiritualem candidé mox in princi-

Ti

pio fui tyrociniiinformet. l1l. Fir-

Qu

miffimé animo imprimat motivum.;

ms L

effentiale Fidei, ad omnem actum.,

if

Fidei fupernaturalem plané neceffa-

japror

rium , quod non eftaliud , quàm au-

J

Q-

r

Wl

192

Cap. V.. f.II.

Jw

if

thoritas feu veracitas DEI revelan-

q

um

tis, qui cüm fit prima & fümma Ve-

Ü W Jl

ritas in cognofcendo & dicendo,nec

ipfe falli, nec fallerepoteft. Unde

T

Jj[,mms,

fanta in fidei veritates influit certi-

tudo, ut tam certz & infallibiles

suuac, It

;,ï,lüdk,g H

fint , quàmipfemet DEUS.. Atque.

ex hoc motivo Il. eliciat fzerpiüs per

r ?

u if

diem a&us fidei etiam explicitz cir-

ca precipua Myfteria: quód DEUS

m

sl

fic, & Remunerator fit, item San-

1 Ui

Giffime 'Trinitatis , Incarnationis

alinmmranr

&c. prefertim dum recitat Symbo-

auhormor

lum , dum elicit a£&tum Contritionis

& accedit ad SS. Sacramenta Pceni-

irt, lu n

tentiz ,Evchariítiz &c.

Hocipfüm

sbl

de aGibus Spéi & Charitatis, utunà

ais d

n r di

cum aé&tibus Fidei , ex propriis mo-

tivis infrà declarandis, eliciantur,

m

di&um velim. IV. Exercitium Fi-

Itunum

dei practicz ineffabilis utilitatis in

N

hoc confíftit,ut affuefcat de omnibus

, qu'mï

rebus judicare , non fecundüm fen-

tt tl

füm,aut judiciahominum;nec fecun-

Mhhgxtmaïgf

düm vanam & (xcularem pruden-

R

tiam,

I

Monita particularia , &6c.

195

tiam , fed fecundüm regulas fidei,

um

exempla & doctrinam Chrifti : tunc

icendo

videbit, quanta fit multarum rerum,

s

quz vulgó magne & füblimes zfti-

"It cerr

mantur, vanitas, & quantum fitin

Al

rebusinane. Item , dumaliquid vi-

| 1. Mqy.

det , audit,guítat &c. non fiftat in.

lC'lätfæ?'lilS?ï

folis naturalibus rerum illarum qua-

netplii g

litatibus , fed affurgat animo ad ali-

: q DET

quid füpernaturale , v. g. íntuetur

lt i

noGte ccelum ftellis rutilans , terram

, Incmtoi

floribus & herbis virentibus vefti-

tam &c. moxanimo fidei lumineil-

r

im Contitoe

luftrato horum omnium Creatorem

eramentadn

adoret, Ejus omnipotentiam , fa-

o Ti

pientiam , bonitatem admiretur, &

extollat &c.

haritals z

Item , dum fe offert

occafio circa aliquod opus virtutis

arpnyiit

(is, ditz

arduumv. g. Obedientiz, Patientia

Eierite?

in requapiam genio fuo contraria.,

il utli:

&c. confideret , quid circa he:c fides

[atdeurs

di&tet, quid Chriítus doceat , ídque

tanta certitudinis vivacitate, imó

fecmndní

& longé majori ,

uàm fioculis cor-

jnumpte

porcis cerneret, indéque volunta-

ylrem pfüü:

um

194.

Cap. IV. f.II."

p

tem inflectat ad opus illud refoluté

ï&, g

D

j i

aggrediendum vel füftinendum, ex-

, i mott

emplo San&orum,de quibusApofto-

lus ad Heb. t 1. Suntli per fidem vicerunt

N

a

vegna , operati funt juffitiam , adepti funt

vepromiffiones: obduraverunt oraleonii,ex-

sinb) p

]

tinxerunt impetum ignis , effugerunt aciem

i wïjmu mu |

ladii , convaluerunt de infirmitate , fortes

T

fi

atti funt in bello , cafiravertevunt extero-

D.

!j

vum &9c. Al diftenti funt , non fufcipieutes

a

!

vedemptionem , u melioreminveuirent ve-

al

furvettionem. Alüveróludibria 9 verbera

a ii

X

ertisinfuper $ vincula€9 carceres : la-

ii i

ii

ati funt

:

»fetti fuut, tentati funt in occafio-

us gt

ne gladi mortui funt: circuierunt in melotis,

m

inpellibus capriuisyegentes, anguftiati, afffi-

a

Uiquibus dignus non erat mundusxin folitu-

Wi qumnqueï

dinibus errautes , in montibus , €9 in fpe-

oputrify

luncis , €9 in caveruis terre. — Et biomnes

Ecce ad

wl

n

£eftimonio fidei probati &Sc.

H2

quam heroica operahi sancti viri Fi-

i

!

dei vivzluceilluftrati ferefolverint!

Fl

quid igitur caufie eft, quód nos in,

UT

rebus multó levioribus tantoperé.,

lrl

tergiverfemur , & torqueamur ? cer-

t

]f

24

Monita particularia , &9c.

195

m

té nonalia, quàm quód hujus viva

Iendum, «

Fidei exercitium negligamus. Ideó-

usl

que €$ nos ( monente eodem Apoftolo

! t tl

cap. I2.) deponentes omue pondus , €9

M)M(pfifl(l

circumfLans 0s peccatum , ( hujus Fidei

Vi

adminiculo) per patientiam curramus

Af n

ad propofitum nobis certamen: afpicientes

fimido n

in 4u

:

Wt i.

orem Fidei , €9 Confiniiatorem TE-

jum , qui propofito fibi gaudio fuflinuit

L

Cruceim , confufione contempta. Recogita-

URT

te eum , qui talem fuftinuit à peccatoribus

*

dibat o

adversim femetipfum coutra

1

tHonem: uf

lat

ue fatigemiui , auimis vefrris. deficientes.

ii jatiud

at as

Nondum . enim usque ad fanguinem rveftiti-

ffis adversüs peccatum vepugnautes.

t aj

Denique moneo , ut maximi zfti-

téadd a

met quzcunque ad fidem noítram.,

itln ij

quoquo modo fpeGantia v. g. mini-

hi, ia

mos etiam ritus & ceremonias S. Ec-

i (s t

clefiz , Sacramentalia, Indulgentias,

isal

quarumfrequens eftcopia & occafio,

vilerti

prefertimin Religionibus &c.

fl gl

Secunda virtus , cui apprimé ftu-

jbus tj

dere debet Tyro nofter,eft fpes & fi-

duciain DEUM. Motivum effentia-

-rqueamwïfi

I3

le

196

Cap.IV. f.T.

p

-

(eiiim

le hujus virtutis Theologicxe eft

at

DEUS ut Auxiliator & Adjutor in.

fuperandis quibuscunque difficulta-

jrenil

tibus, ad bona fperata affequenda.

ais

Sic David Pf. 17. DEUS meus. Adjutor

meus, €9 fperabo in eum. — 'Hoc moti-

a

vum uttantó efficacius vim fuam ex-

jl um

[

4

m

ft,in

ferat, bené confideret, & firmiter

credat , quód infolo DEO invenian-

sl

tur éondition es illz , ad formandum

ge lt

judicium pra&icum de certó obti-

sl lin

nendo auxilio, neceffariz, videlicet,

sl

s avadum t

ut quis fciat, poffit & velit auxiliari

& adjuvare: folus quippe DEUS,

ia

cüm fit ipfa Sapientia, fcit optime,

st

quid nobis expediat : cüm fit Omni-

ddm

potens, nihil ei obfiftere poteft, quo

obl

minüs reipfa auxilietur ; càm fit in-

tit DO R

finité bonus & mifericors, ac infü-

jfutionifcmpä

uj p

perin füis promiffis adimplendis fi-

deliffimus , nemo eft, qui finegravif-

Mil

fima ejus injuria, de optima volun-

Ti i

tate ferendi auxiliumintempore op-

ts

ortuno, ambigere valeat.

Atque

Tiluhocq !

u

hi

$ fidel veritatibus innitur firmitas

ES

"Ut

I[

197

Monita particulavia ,e9c.

tolpi ;

& cercitudo fpei noftrz,quamvis hec

LAf

ex parte cooperationis noftri liberi

V df

arbitrii, fpe&ata ipfius intrinfeca im-

Aequend

becillitate & flexibilitate , non ex-

cludat omnem formidinem & timo-

LE

& ümti-

rem. Praxis hujus virtutis confiftit

iitlong.

in fe

q. I. quamvis tutiffimum , imó

ï,&hMm

nece

i

arium fit , in omni ftatu maxí-

JEO tvri

mé tamen incipientium , non altüra

alfomzndis

fapere , fed timere , fibi; (üisque viri-

de ceth

bus diffidere, fuámque fragilitatem..

tvl

intiméagnofcere & füfpectam habe-

veltaux

re, cavendum tamen fümmopere ,

ie DEI

nequis ex horum & fimilium confi-

, itopum.

derationein pufillanimitatem & ani -

einit(n

mi deje&ionem prolabatur , imó pro

d m

certo habendum, fi inde fpes & fidu-

r ii

cia in DEUM imminuatur , tali co-

rcon, 1

gitationi femper aliquid fallaciz füb-

alimti

effe : unde meritó infignis Afcefeos

g

Magifter R. P. Lancicius Opufc. 1.

circa finem. quibusdam ftudiofis ,

owmw

jptenytt

ftatim difceffuris ad Novitiatum , in-

teraliahoc quoque dedit monitum:

jer, N

yuitur

Omnes cogitationes, quz in vobis

l

3

uünueg

198

Cap. IV'.. (.II.

minuere incipient fiduciam erga,

[j

j

gnl

Eïf- j

DEUM, & ingenerarepufillanimita-

j

tem ac triflitiam cor conílringen-

()qll

tem , tanquam blasphemas rejicite.

"m

Y

Sunt enim valde perniciofe etiam.,

veteranis , non tantüm Novitiis.

jammngü

Econtrarió illas fovete, qua vobis

qpm

addunt animum & letitiam in obíe-

ompnttr d

J

quio DEI , & fpemerga Dominum.,

DEUMaugent. Il. Afpiretfrequen-

s.

Md

.

ter, & toto defiderio anhelet ad bea-

tam Patriam, tanquam portum fecu-

d

n

rum totius felicitatis noftrz , atque

"-

inde.erga bona quecunque hujus

sttecuh

Pal

H

munzi non aliter afficiatur, quàm in

i

quanrüm conferunt ad ea , quz no-

po ]

vautadan,

bis in alteravita promiffafünt. III.

Curandum , ut fpes iftanon fe conti-

TT

neatin folis affectibus , & bonis de-

[ r

fideriis , fed infüper excitetad ope-

ia

randum viriliter, & tolerandumfor-

DT

titer in via fàlutis , quxcunque ar-

Is d s

dua & difficilia , ita monente Spiritu

s dU N

M

S. ore Davidis Pf. 3o. Viriliter agite,

ii

&5 confortetur cor veftrum ,omnes qui fpe-

Táits

5uqïiüfmjm

L

II

199

Monitaparticularia , €9c.

i

ratisin Domino.

Quemadmodum.,

Vi

enim de fide, ita & de fpe dici poteft:

nf

uód fine operibus mortua fit. Un-

as

]

de Apoftolus quoque,dum Romanos

TUf etíam.

fuos cap. 12. Spegaudere jubet, pre-

n Nodtis,

mittit & fübjungit : Solicitudine mon

À Quvyit

pigri: Spirituferventes : Domino fervien-

Timin f

tes : fpe gaudentes : in tribulatione patien-

X Dorinur,

tes: Orationiinflantes. Audiat hic etiam

if

Novitius SS. Legislatorem noftrum

nheetajle

c. 7. S. Reg. Suflinens non laffefcat , vel

hportunfn

difcedat , dicente fcriptura : qui perfevera-

ol 2

verit usquein fiaembic falvuserit. — Item :

Vg ls

confortetur cor tuum €9 fufrine Dominum.

r

Et ofendens fidelem pro Dotino untvera.,

d n

etiam contvaria fuflinere debere , dicit ex

mifiür, 1

perfouaetiam fuffeventium; propter te mov-

tetota die afficimur , eflimati fumus , u£

flanonétr

i, vt

eves occifioris. -Et fecuride fpe retributio-

x

nis Divina ,fubfequuntur gaudentes , 6 di-

centes: fed in bis omuibus fuperamus pro-

ol

u

pter eum , quidilexit 0s Dicat fibiipfi

yorenti

l

& animo revolvat frequenter illud

"

Apoftoli adPhil.4. Omnia poffum in

J I/müm! ?

o , quime confortat. Gcad Rom. 5. Glo-

riamur

m,omg;

4

hd

u

T

200

Cap. IV. (. T.

la

giui)

viamur in fpefiliorum DET.. Non folim au-

/J

A

»

tem, fed 65 gloriamur in tribulationibus :

"T

fcientes , quód tribulatio patientiam opera-

[

fu : patientia autem probatiouem , proba-

* 5[12,&131

«j

tio verà fpem, fpes autem. mon confuudit.

Notandum nihilominüs , ne aliter in

" ewtuS&Clt

TY

gt

füis qualibuscunque operibus confi-

dat , quàm quia DEUS voluit, ut cz-

ml

r

um noflris operibus ( ipfo tamen au-

b

s

xiliante ) mereamur, fed ut notanter

s

monet nofter Lud. Blofius : potiffi-

gt

mam fàlutis fpem non tam in meri-

:aï:nequiverig.

t $ bonorum operum , quz forté.,

i

u

Àm in meritis ac mifera-

egimus,

n

tionibus

fu Chrifti conftituamus ,

zmüu&iegis, ;

atque inimico ad diffidentiam vel

wrampmy

defperationem.folicitanti , Paffio-

lp

nem Dominicam & mortem cofu-

d

De-

nis Redemptoris objiciamus.

bt

nique utalia, quz pauculz hz pagel-

lt

ke non capiunt, omittam , bené no-

(l

tet Novitius valdé confolatoriam.,

li.

do&rinam Ven. noftri P. Ludovici

a i

Blofii Sacell. anim. $. 1. n. 3. Ubi coe-

Vetteadn

peris melijis vivere(verba (ünt pien-

tiffimi

9.l

7/

201

Monita particularia , €$c.

Mitjiy.

tiffimi Authoris) fepé forté ex fra-

Ltj

gilitatehumana, quando occafio feíe

T g

offeret , excedes elatione animi, aut

OM f

impatientià, & iremotu , aut torpo-

t mljllülli"[,

re, aut fenfuali carnalíque affectu,

yltrin

erisquepotüs & cibiintemperantior,

tv

vel plus fatis hilaris, velimmodicé.,

Ahit w

follicitus : fed propter hos , atque

YO tmenay

alios hujusmodi defectus, nullo mo-

Süt o

do debes defpondereanimum,etiam-

[ts: g

fi omni vitz tuz tempore liber ab i!-

um m

lis effe nequiveris. Quin potiüsmox

QUE tort

poft culpam admiffam humiliter in-

lst mes

gemifce & dole ,. quód ftudiofius te

nlütuan

noncuftodieris, penitüsque avería-

dentum v

re etiam minimam peccati maculam:

ti, hd

& petitá amanter à mifericordiffimo

r of

DEO venià, refpira & confide, te ab

ms, De

illo acceptum effe ingratiam. — Sed

od

& fi contingat, te in graviffimafcele-

hetwe

ra( quodDEUS avertat) ruere,to-

yanoron.

ties refürge , quoties cadis: neque

Mu

unquam fpem falutis abjicias.

Re-

vertere adbenigniffíimum DEumtu-

,, ts

x

um, &ipfíete libentiffimé fufcipiet,

tii

y

Vult

yirit

202

Cap. IV.. ff.1II.

-/

Vult enim & poteft cuilibet fideli .

QLDEUS"[ fi

"

homini veré contrito ignofcere euüm-

que ab omni falutis impedimento

-fjfm€1 í

venimtt

Cqualecunque etiam illud fit) eripe-

re & expedire.

Hoc indubitanter

yiomit

credendum.

Unde homo DEUM

r RCgUlïl

st (

magis inhonorare nequit , nec ma-

eixldgol

jorem illi irrogare injuriam, quàmfi

j ufit,

ob multicudinem & gravitatem cri-

minum fuorum defperetde ejus mi-

gt

fericordia: qux utique infinité ma-

jiso, n

jor eft, quàm fint, & effe poffint om-

st

viis

niatotiusmundipeccata. Igitur à

fpei certitudine, nulla te unquam.,

12 d

at o

malorum tuorum qualitas , nulla nu-

merofitas vel quantitas frangat.

sl

teddem |

DEUS enim, qui eft füummé bonus,

mifericors , clemens & pius , non.

lg

wv N

vult mortem acdamnationem pec-

catoris,fed cupit vehementer ut con-

gt

Fl

vertaturpeccator , & ad vitam bea-

titudinémque zternam perveníiat.

T

Hxzc Blofius.

IICüt, &?t*&

Tertia virtus'Theologica eft cha-

tetooq

ritas. Motivum effentiale hujus vir-

Vil

tutis

g

Monita pavticularia 8Sc.

203

tutis eft DEUS ut füummum bonum ,

D ete

& finis ultimus, feu bonitas Divina

TDedimtre

prout eft in fe, finerefpe&u ad no-

OE erjy

ftrum proprium intereffe vel coio-

Ml

dum. Heoecomnium przceptorum ,

t DRM

votorum, Regularam eft finis; in

lit, I

qua perfe&tio ( adquam omnes , ac

fïïmuqu'amü

przcipué Religiofi cendere obligan-

Nititem .

tur) confiftit , fiae qua nullus per-

t n

fe&us effe poteít, quamvis in fide ,

vf

in fcientiis , in gratiis gratis datis ,

pf

& aliis virtutibus emineat, utl aper-

tis verbis docet Gentium Do&or 1.

a, I

teumun.

Cor. r5. A&us ejus funt duo , Amor

videl. DEI fuper omnia , & proximi

t5,tln

ts fnpz

propter DEUM, adquorum affiduam

m n

exercitationem &

incrementum

g, m

omnes S. Regulz ordinationes diri-

guntur. Nulliergo induftriz , nulli

fünemte

TeE ULO

labori parcat Novitius , ut in dies in

vitum -

hac virtute omnium preftantiffima ,

) yewmïat

& ejus actibus majores progreffus

faciat, & per fublationem impedi-

viedit

mentorum quzab inordinato amo-

re fui ipfius & creaturarum caufan-

jjuis

tur,

gY

204.

- Cap.IV. f.1f.

m

UER

p

tur,firmiores radicesagat. Praxin

folidam ad eximium Divini amoris

D

v d

$

] 'N'

(qui primus & przcipuus eft a&us )

gradum perveniendi tradit nofter

m

Ludov. Blos. inSacell. anim. $. 3. &

4. quó tyronem(cüm liber iíte cuivis

N

feréfitobvius) remitto.

g t

Circa alterum a&um , qui ( ut di-

RT

&um) eftamor proximi, feu charitas

n ii

fraterna , vellem ut Novitius fide-

ii

lium in

rimitiva Ecclefia ad invi-

zi

cem dilectionem fibi anteoculos po-

n

nat, de quibus S, textus , multitudi-

siilsmt

nis autem , inquit , credentium erat. cor

riidatt,

unumtGe auima una. Multacorpora,

st

fednon multaanima: multa corpora,

vl

fed non multa corda, utloquitur S.

dul

Bernardus. O felixclauftrum , cujus

a,

habitatores hanc primorum Chri-

zimg,ne;mv

ftianorum charitatem zmulantur!

tht

Hac Religiofos ( verba funt S. Hierop,

inReg,

M

onach. ) bec Monacbos facit s

f m

fiue bac coenobia funt taxtava , babitatoves

DT

füut damones : cum bac veré caenobia funt

lo

Paradi(us in terris , 88 in eis degeutes funt

us.nonquid

Ange-

J

)

Monitaparticularia , Q$c.

20f

m

Angeli. Quàm excellentes effe velit

Wwfsï

inhoc mutuz dile&ionis exercitio

ïseüa&us:

fuos filios SS. P. N. vel inde collige

lt if

mityro , quód interinftrumenta bo-

m f d

norum operum numero 75.(quz tan-

ts

quam breve regulz totius compen-

]

dium, die noctuque inceffabiliter à

t

fuisadimpleri defiderat ) dimidia fe-

J u

ré pars , foli dile&ioni fraterng de-

Ortts b

fervire deprehendatur ; ut nihil di-

Md ii

cam de aliis in diverfis cap. propofi-

Mothsy,

tis magni momenti monitis & prg-

5, nj

ceptis,folius charitatis fraternz con-

LT

fervationi dicatis , inter qua eminet

M

cap.72. quod utinam tyrones noftri

ao

j

tam alté cordibus fuis imprimere ftu-

Db

derent, ut in ejus obfervationejugi-

I?

Verüm hic cave.

m aj

|

ter verfarentur..

um Cone

mityro , nepro vera falfam , aut (al-

mujatu/

tem minimé virtuofam charitatem..

S Riems

fe&eris.

Eft fiquidem charitas, hy-

lvj

pocritarum propria, quz fe dilige-

i

re fimulac, & interioraplena fuünt..

T

amaritudine & dolo.

Eft & chari-

tas,non quidemfalfa & fiCta , utilla,

idtgmfl;f'f

l7

qux

l

s

206

Cap. IV. f.1I.

I

T

sj a

quz tamen virtuoíz charitatis no-

^l

men non meretur: hzc inter folos

u

"

naturz limitesfe continet, & funda-

Ut

4008l

tur in motivis puré naturalibus,qua-

lia funt confanguinitas, morum fym-

"m

pathia , forma corporis , talenta na-

q,inum[ïünlb

ginti

turalia, füavis indoles & fimilia.

Charitas ifta , nifi rationis froeno

gt

ht chiüu

co&rceatur, ad mille ineptias , &

quandóque etiam ad gravia mala de-

ais

giain

fle&ere folet. Charitasitaque, quz

qi

hic tantoperé commendatur fpiri-

tualis & füpernaturalis fit, oportet,

neh dl

quáunicé propter DEUM , utpote ad

rattin j

imaginem DEI fa&i , pretiofiffimo

ss Md

Chrifti fanguine redempti, ejusdem

a t

glorixw & amoris , DEI beneficio ca-

'aihein

paces, invicem absque ullius exclu-

mirm f

fiane unimur & diligimus.

Hanc

t fnte

toto cordeample&ere, & quod Apo-

U

ftolus Corinthios füos monuit, fi

eftisin fide, ipfi vos probate,tu, fi

L

ic

fis in hac vera dile&ione teipfum.,

li

proba, proba,inquam , fed peropera

f

v

huicvirtuti conformia, quia proba-

tio

!

U

hd

Il

207

Monitaparticularia ,9c.

tio dilectionis exhibitio eft operis.

tintrj

Et r.]oan. 3. Filioli non diligamus

eta'&[UHdE

verbo , fedopere &5 veritate. Nulla dies

f&hbus,gu;

abeat , quo nonaliquoshujus virtu-

um fym. |

tis aCctus , ex puro fupernaturali mo-

ARTA d

tivo, in occafionibus quotidianis &

3 i

obviiselicueris. Quodfi in his con-

qonis fs

ftanter verfatus fueris, exclamabis

Ityis,

1

cum Pfàlte Regio, jam propria ex-

Nbl

erientia edoctus: Eccequàm bonum,

il m

&9 quàm jucuudum , babitare fratres in

tl f

unum !

fr o

!v

Atque hoc de fingulis ad preefen-

Vutral

tem materiam fpectantibus pauca,

Yenoífmo

tyronibus infinuáffe fufficiat , ut..

Xi, lt

fciant, quó conatus fuos excende-

beioo.

re , & quibus in rebus potiffimum

Vliuserdt

folicitudinem füam ad Opus DEI

us D

probatam facere debeant.

quiáp-

CAPUT V.

vt (

ytts

Aovitius folicitus fit adobe-

dientiam.

x ttiu.

p

amvis hujus & proximeé fe-

j qUia Pwþ

Q'

quentis de humilitatedo

&rinz

W

tanta

MMW

208

Cap. V.

'ul

tanta fit connexio , ut in praxi,

p

unam harum virtutum ab altera fe-

, i

parari , fitimpoffibile ; nihilominüs,

P

ut fequar methodumà S. P. hoc cap.

ygipnt

$8. obfervatam , ac tyronum captui

sgnalts d

meaccomodem , utrique diftin&ctum

sl

at hu

caput affigno, ita tamen, ut ante-

uam de fola obedientia przfenti ca-

s fortt

igmmdbos

pite tradtem , aliqua utrique, obe-

dientiz videlicet, & humilitati com-

s p

munia przmittere opportunum effe

yinkisiy

duxerim.

iz: NI

Sciat ergo Novitius, tantam fibi

b

P

harung duarum virtutum neceffita-

EU^

um

tem incumbere , ut de ejus, qui in

siydni

Iítis fefe incurium , & negligentem,

ET

ne dicam refractarium exhibet, per-

ii n

feverantiá, autfiperfeveret, folidó

REUCIT,

