ftia conftitutus quadam die, dum du-

& dl

bius ftarem in area Monafterii, Dzuw-

aion

Que pro hacre invocarem, derepen-

Bdnun

1

té oculos intendo in Ecclefiam, vi-

ww

deóque quemdam habitu Epifcopali

wgcgics

j

;

tanquam facrificaturum ingredi (an-

N

&uarium.,

Nunquam autem acce-

J d i

debam hofpitem citra neceffitatem,

ml

aut juffionem: tum veró, acffi ali-

d fumit

quid me traheret , f(écundüm illum.,

t t

etiam ingrediebar.

At ille fat lon-

B

go tempore ftans expansís in coelum

| &tonim

manibüs , atque ego poné ipfum fta-

Dr

bam cum muito pavore orans. Nam

(!

fgiomean

ex afpe&tu illius ingens meterror in-

| Wt

vaferat. Poftquam veró orationem

At

finiverat, converíus ad me venit,

numpm

quantóque mihi propinquior fiebat,

UT

tanto fentiebamà me amoveri crifti-

0mnimm

tiam,

s

Dotrina S. Dorotbei. egc.

923

M

IU

tiam, & pavorem.

Deinde ut co-

W 0U

Q

ram me fítetit, manum extendit, &

! Yenyt D

tetigitpectus meum , ac digitis illud

itüfio,

pulíavit dicens: Exfpetlans expetavi.,

dj

Et exaudi-

Dominum, €$ intendit müihi.

Vi

vit preces 1neas , €9 eduxit me de lacu mi-

ii inin.

ferie , &8 deluto fais. — Et flatuit fupra

ilïü!ïx.w bm.

petvram pedes meos, €5 direxit gve[jusmeos.

, deregm.

Et imüfit in os meum canticum novum, car-

Id v

me: DEO nofiro.:-. Atque omnes hos

ht fl

verficulos tertió repetebat pulíans,

la

ut dixi, pectus meum , atque fic re-

AT Q

ceffit.

Exinde ortum eft illicó in..

of

corde meo lumen, gaudium , confo-

URT

latio, fuavitas, & ex alio alius inve-

m jlum,

nior, ut igitur egreffus fuit, accur-

tlf hr

ro poft eum, volens ipfum invenire,

siun m

& noninveni, fed difparuit. Ex illà

nipint

horá per DEI miferationem non.,

o M

fcio me ampliüs fuiffe vel triftitià vel

gt

timore conturbatum, fed hucusque

bottye

Dominus per fan&orum illorum fe-

j m vel

num preces me protexit.

Hzc dixi

uf

vobis, ut cognofcatis, quantam cum

ii

emnimoda íecuritáte quietem, ac

[

tran-

yst

?4

Cap.IT. f. V.

— —

—

n

m

4l

?

tranquillitatem habeat, qui femetip-

!f

fuüm non regit, fed füa in DEUM

uF"

TU

)

"m

conjicit, & ineos, qui fecundüm.,

DEUM valentipfüm dirigere.

mj

k

n (

B

Difcite igitur & vos Fratres inter-

| UM

rogare., difcite vobis ipfis miniméni-

4 ïïïüSVZE"DEII r

"T

ti. Hocbonum eft, humilitas eft,

101

fi

tranquillitas eft, gaudium eft.. Quid

opus eft, ut quis fruítra fe conterat?

veind

fieri nonpoteít, ut quis aliter, quàm

hóc modó fervetur.

t cogitetfor-

bt

lia

taffe quispiam , quid facturus fit ille,

ui neminem habeat , quem interro-

ht

get? certé fi quis in veritate actoto

Hs

corde voiuerit facere voluntatem.,

insi[hmgrz

DEI, nunquam deferit eum DEUS,

O

fed omninó dirigit ipfüm fecundüm

Vs

voluntatem fuam.

Reverà fi quis

ftrimy,

cor füuum ad DEI voluntatem direxe-

Vicadim

rit, vel parvum puerulum illuminat

, ln |

DEUS ad indicandam ipfi volunta-

Hs

tem füam.' At fiquis non in verita-

| P

te velit voluntatem DEI, etiamfi ad

| Übl

Prophetam aeceflerit, fecundüm

r-

| fgh Wflj('

veríum cor ipfius , immittic DEUS in

; Dl

cor

,

—

D

Do&rina S. Dorotbei &9c.

——

9y

, 9"1 fem':'i;,

cor Prophetz , quod ipfi refpondeat,

T

quemadmodum Scriptura dicit: fier-

Lndy

vaverit , €$. locutus fuerit Propbeta, ego

f

Dominus ervare feci Propbetam illum. 1à-

Pursite.

circo debemus nosmetipfos totis vi-

| ïminim'eni.

ribus ad DEI voluntatem dirigere;ac

»m*mïä d

cordi proprio non credere.

ind,

uf

:

Caeterüm fi res aliqua bona fuerit,

C Cnttn

& audiverimus à viro quopiá fan&o,

ilt i

rem illam effe bonam , debemus qui-

Ltpitit

dem bonam zfítimare, ied nobis ip-

i fti

fis minimé credere, jam nos illam

Ri

bené agere, & proutjuíté fieri debet.

viteactot

Sed debemus quidem ro viribus no-

Yohnten

ftris illam proftare,deinde veró ctiam

m DHUS

exponere , quó padtó illam gerimus,

üm fl

utíciamus, utrum eam bené prefti-

hml

terimus.

Nequepofthecomnícurá

vamndra

vacandum , fed judicium DEI exípe-

um ia

&andum.

uemadmodüm (anctus il-

y Ut

le Agathon dicebat, quando interro-

at

gatus num €9$ tu Pater times ? Refpon-

fl etri

dit: batenus quidem ego pro viribus meis

egi, non fdo famem, utrum opus meum

fromint

DEO placuerit. — Aliud enineft DEI judi-

mittitDEUfj

ciunn,

H,D

j

96

o ATE

]

Cap. HT.

'l

t

RUE

cium ,&5 aliud bominum. Protegatnos

)

J

IN

jinr

DEUS à periculo illorum, qui fibi ip-

Ms

fis innituntur, dignósque faciat , ut

n

T

teneamus viam Patrum nof(trorum,

l

ni

h

qui nomini ejus placuerunt.

M

N

u

& 0

CAPUT Ill.

li

Mil

Novitius DEUM veré

u

viter

quzrat.

[

E hac & fequentibus tribus condi-

d lr

D

tionibus fatis diffusé egi in utro-

g, r

uemeo Candidato Benedictino : un-

jidumii,

de in prefentiarum quzdá,utpote jam

|prtgena,

ibidem di&a, confultó pratermittam,

li

Wreimy

quzdam veró, etfijam eorumibi fa&ta

fit mentio , ut firmiüs animo hereant,

pranmum

denuó repetere non pigebit, additís

Blotévy

aliis, quz ad remfacere videbuntur.

Yonif.

DEUM veré quzrere punGum eft

Megirimhfsr

tanti momenti, utab eo tota veré.,

Miv

Religionum, & Religioforum tem-

Dd

oralis & eterna felicitas, & quies

s us

dependeat. Unde hujus conditionis

ts

expofitioni tantifper immorari ne-

n ichh';

cel-

Novitius DEUMverà querat. 97

: Prorchw

ceffarium duxi, ut eam intimé ca-

n qui [f

piant, & fapiant Novitii, ne füo &

NU ii

Religionis graviffimo difpendio quid-

It of

uam témere , malitiosé , inconíide-

QU

raté & tepidé hac in parte actitare.,

prefüumant. Neveró in primis prin-

1l

cipiis errare contingat, detegendi

fünt Novitiis errores, qui circa hoc

PU w

r

maximz confiderationis punctumir-

repere poffunt, modüsque oftenden-

us

dus, qualiter iisdem folidé fit ob-

i eninur

viandum.

Primuserror eftifi Novi-

Bwl

tius aliaomnia, quàm Drux in Reli-

gionequzrat. Alter veró,(i quidé fe

ii gt

patmitur

Dsuuquzrereprofiteatur, nontamen

o

id faciat eó modÓ,quo fieri oportet.In

ainotare

primo errore verfànturilli,quiadReli-

piebit, a

gioné veniunt, non inftin&tu Divino,

pv

vocati àDeo, fed illecti blanditiis, aut

qt pun&un

territi minís carnis, & fanguinis &c,

jeo u

Alii veniunt füà fponte, fed quzrunt

dj

in Monafteriis (olam commoditatem,

ut, qui forté in feculo vix habue-

tss t

hus od

runt,unde vitam miferé tranfigerent;

e"In-

jm in Rcligionc- meníam ben

" immorari;

ftru-

98

Cap. TT

m

-—.

ftru&am inveniant, decenter vefti-

ia

antur, & quod nunquam in fzculo | ;;

ebtinere potuiffent, in Religione, um

confequantur, de quibus Apoft. ad (ggri

Philipp. 3. Multi ambulant , quos. fept s il

dicebam vobis ( uunc autem&ó flens dico. ) , as

dnimicos crucis Chrifl : quorum finis inte- lo

situs, quorum DEUS venter eft, 9 gloria. «t

àn confufione ipforum , qui terreua. fapiuut.. s yisin|

& cap. 2. querentes, que fua funt, mow du

!

ue TEf Chrifi. — Alir veniunt, utfint.

a

tate|

3n honore, & zítimatione hominum,

qu lus

& füo tempore promoveantur ad of-

|

|

tf (

ficia honorifica : unde vix quidquam,

erim d

nifi promotiones, cathedras , mi-

frayef

.tras &c. fomniant, veré diligentes

nvl

vanitatem,& querentes mendacium.

fit w

Inter quos non raró etiam tales in- .

s

veniuntur , quiin fzculo contempti, hm

ff

viles , omníque fpe altiàs emergendi i.

It

'deftituti vixerunt , qui jam. per in-

greffum in Religionem viam fibi ad

mtmms) p

honoresfternere nituntur. Alii ve-

"

à

Tj

1 Q

i

niunt carnis & fanguinis vinculis ad-

hd

ftridti, quorum tota feré intentiqeiil "

asl

[

Novitius DEUM verà quevat... 99

du

collimat,utaliquando conä—ä.guïneorü

Qum j i.

*.m RCH '[mg

negotia promoveant. Alii denique

ls Apof

veniunt ex levitate quadam animi,

& impetu puerili nefcientes, necin-

l,

ij

i

4

telligentes, quid (it Reliogiosé vive-

re. Hi omnes, & fi qui (ünt hisfimi-

[

les, errant, & toto coelo aberrant &

wrd

rima hac conditione, quamS. Pater

Al fs

U f Im,!

in Novitiis fuz Religionis requirit,

eftQue error iíte plané fübftantialis,

IYnp vt

cüm hoc ftante hzc prima conditio

attrehnmi

Yooreantirad

quoad fuübítantiam íubfiftere nulla-

tenus poffit.

O mi Tyro , i nóffes,

AT

us t

quantüm mali inReligionem actuam

propriam perfonam ex hujusmodi fi-

r d

armen

niftris una vel pluribus intentionibus

fucceffu temporis fit derivandum.,,

V m ts

Ro nte

contremifceres toto corpore, atque

hoc momento , fite aliqua fimiliim-

hisenat

butum deprehenderes, toto corde,,

gin

F-Cfll

execrareris, proteftarerísque publicé

ia

ore & opere, te non nifi DEItui qua-

m

l

rendi causá ad Religionem venilfe.

nj n

Verüm etíi forté ifta necdum (atls

mfcröimenï

penetres & capias, credemihi, dam-

2

na,

s

100

Cap. HIT.

"

na, quz ex hujusmodi finiftris inten-

g o

tiofibus non perfecté eliminatis ori-

—

lïüiï'w) hof

untur , tot & tanta exiftere , ut ver-

P

d

Age igi-

[ (äü::

bis nullis exprimi valeant.

gozdu

tur,fcrutare intimas cordis tui fibras,

^gilnpint

& (i quid inibi non ad finem DEUM

m tat

quærendi ordinatum

offenderis,

r

eradica, elimina, peffumda, modüm-

m a

ue qualiter huic fumme nocivo er-

fim n

roriíit obviandum , audi, & exeque-

ombus

re.

Ut error ifte funditus exícihda-

folim r

tur, fecuris adradicem eft ponenda,

lt n

& videndum, unde originem fuam

- uj kutm

trahat, hulcque remedium adhiben-

dum.

Oritur autem non aliun-

um

fitmayd

de, quàm ex erronea itidem perfüa-

o ln

fione, rebus illis, quibus ita affici-

aol

untur, boni quidpiam ineffe: cüm.,

Ij

U

1

s

teíte Philofopho nemo fit usque adeó

ij

fatuus, ut intendens ad malum ope-

b

:

xetur, fed bonum fit, quod omnias

Et certé, fijuxta commu-

E

NWroyee

appetunt.

DA

:.'

nem mundi fenfuüumrem determinare

üin

tt?, h

velimus, videbitur hzc perfuáfio,

non

&*lï

Q

Novitius DEUM veré querat. — oX

non effe tanto errori obnoxia. An-

non enim bonum videtur, obfequi

RUT

UCC ütYt

arentibus , honeftam habere füften-

" Aj

tationem, effe in honore & zítima-

"bt

tione hominum, indigentibus, ma-

El

ximé fanguinejunctis, fübvenire &c.

Verüm fi hzc omnia in ponderefan-

m dl

Til ngl

&uarii , fecundüm principia fidei,do-

&rinam & exempla Chrifti & fancto-

I n

ul ag

rum expendantur, palàm fiet, his

omnibus nihil veri boni ineffe, fed

us efcd

n d'omel

folüm fallaci quadam boni fpecie il-

ao u

ludere, nifiad DEUM, quifolus bo-

Vi dl

nus , & ultimus finis eft, propter cu-

jus fervitium facre Religiones fünt

u m di

inflitutz,referantur. Pro cujus mz4

at yts

buin d

liori intelligentia bené notandum.;,

duplex effe bonum: 7erum videlicet,

mitee t

Verum bonum eftfolus

& apparens.

vt

DEUS , & quz ad DEUM referuntur,

sdrdun

virtus, perfe&tio, gratiaDEI &c. Bo-

, um

num apparens fünt confolationes hu-

As

manz,cibus, potus, recreationes,

p d

divitiz , honores, fcientiz , commo-

p o

ditates corporis &c. Utriusque di-

3

Ícer-

o2

Cap. IIT.

jl

fcernendi regulas tradit infignis Af

cefeos Magifter R. P. Chriftrophorus

gt

Schorrer, Theol. Afcet. p. 1. fc&. ,

p i2

[

C. 1. 6. . quas, quia multüm luminis

Ü

adferre poffunt; hic appono.

fl

[

o n

F

Prima regula.

uidquid obtine-

ri poteft modó illicitó, verum bo-

hptempor

w

num non eft,

cyra

'

Secunda, quod bonis & malis com-

tl

tnune eft, verur» bonum non eft.

dentinD]

Tertia, multó magis , quidquid

ügdl v

brutis, &homini commune eft,verum

ss t

bonum effe nequit.

(yimo D

Cyuarta, quidquid corpus tantüm

lr Y

tirtie hm

intertis vel exteriàs perficit, & or-

nàt, pcr fe bonum non eft.

t d

uf

Quinta,quidquid demere;tolleréve

alrer invito tibi poteft, verum bo-

Oil

num non eft. Sic etiam quod mor-

lp

te perit, nec verum bonum, nec ve-

. Nüitei

rum nialum eft, cüm bona & mala.,

reln

vera immortalem animam fequantur.

Dttü

Sexta, quidquidimpedit, tollitque

tf

melius bonum verum bonum non.;

Alüm f

eít,

Se-

conüderz,q

I

m«

Novitius DEUM'veré querat. ï'ö;,

[rudlf ]Unnny l

Septima, quidquid hominem non

: Uürilin

J facit fimpliciter bonum, verum bo-

( 0T r

num per fe non elft.

Lur linji

Ad has jam regulas examina, & dí-

ü?;uno.

fcute mi Tyro intentiones tuas, ob

EL

mä*lm Q

quas hunc ftatum Religionis elegifti,

VU vt

& füo tempore folemniter profiteri

cogitas, nihil hic diffimula , quia agi-

Vrl

tur dere maximi momenti: &íiqui-

Qtmtm d

dem folius DEI, & veri boni obtinen-

p* qilg

di gratiá venifti, bené eft, quia bo-

us d

nam rem, & bené elegifti, agegratias

J

Optimo DEO, qui de fcularis vitse

lm tat

tenebris te vocavit, & eduxit in ad-

irpektt

tmirabile lumen fuum, confortare.,

d

autem , & efto robuftus, ne ullo un-

Mexeepleh

am futuro tempore abhac reGtitu-

n rb

dine defle&as, & lumen, quod DEO

tin gl

largientein te eft, qualicunque minüs

Dopon n

pura intentione obícurari permittas;

od

(i veró confcientiápropri&teftimoniá

gonltuutt

perhibente, inani bonorum apparen-

tiá fpecie in ele&ione hujus ftatüs te

meü'lytoïlkqu

m hn

delufum fuiffe deprehendas, vide , &

confidera , quàm fit abfürdum, in do-

"

M

ino

4

Og

-

16

- Cap.1IT.

mo Mortificationis & Abnegationis WMW

m

quarere commoditates corporis , in

f

NO?EJ':: i Pu

Schola Humilitatis honores appe-

tere, in clauítrro mundi amatorum

j pl

feníà fe&ari.

"

Et quid tandem lucri

& commodi indereferes, etiam(i om-

il

n

nia ( quodtamen nunquamfiet) quz

mundus zftimat & diligit, in Reli-

du

gione obtineres, quid! nifi vanita-

sl il

tem, & afflidtionem fpiritüs, & ve-

ia

rorum bonorum ja&uram.

uid

ia

xruttt

autem prodeft homini , i mundum.,

uniyeríum lucretur , animz veró fuz

vv ts

detrimentum patiatur ? Age itaque,

ET n

& vel hoc ipfo momento, negle&to

Ht t

omni boni apparentis appetitu, to-

tStt i

tam intentionem, & affectum,

vi-

Iw

res tuas uni vero bono quzrendo im-

f

ende.

Dic tibimet cum D. Anfel-

um

Qd o

mo: Quid per multa vagaris bomuncio,

querendo bona(apparentia )animi 9 cor-

B

poris tui? Quere amando, €9. querendo

m

ama unum bouum , in quo funt omnia bo-

ts

na, €9 fufficit : - defidera fimplex bonum,

ffb lt

li df

9494 eft omne bonum, €9 fatis eft.

Hanc

16f

Novitius DEUM vert querat.

KAbne d

Hanc refolutionem adeó firmiter

li

$o

fibi imprimat , & identidem renovet

O00f

3 2

Novitius , ut nulla ratione f& ab ea.,

ET

dimoveri patiatur, certus, quód

Lf [

ln i

uamdiu in ea perftiterit, nunquam

n en.

3 DEO fit deferendus, fed ingentibus

nb

bonis locupletandus.

ts qi

W

dl

Inalterum errorem impingunt om-

TTE

nes illi, qui DEUM ita quzrere vo-

"n

pmrüs, i

lunt, ut tamen à vero malo penitus

mb

u

declinarenon ferió fatagant, vel non

]i! ümundlmb

uzrunt ea cordis (implicitate, animi

D ol

robore & fortitudine & conítantia,

i At

fine quibus DEUS inveniri non po-

teít, ut mirum non fit, tam paucos

10,

iyttü t

reperiri, qui DEUM veré quzrant,

tl

cüm pauci admodum fint, qui , etfi

TTE

fpeciem quandam DEUM quzren-

an ) i.

tium przíeferant,id faciant debitá

modó, & conditionibus requifitis,

pl

jj

Ut hunc errorem evitet Novitius;

bené ponderet, & in opus deducere

T

conetur fequentia,quz;ut firmius ani-

mo hzreant, & minori tzdio legan-

:1&-'

Wiaw

h

tur, di(tin&tis $$. exponam..

l

f

$.L

166

TL

Cap. III. f.J.

m

-

lquï

"m

m

I

q

at

u

Ui DEUS ve?

äu-emtur, aute

,al

omnia declinandum à malo,

»

5

ï]aRl

D

D

Eclina à malo, &$ fac bonum , €9 in-

ign&iam Q

babita in feculum feculi, ait Spiri-

m

[)

r

tus San&us ore Davidis Pf. ;6. qai-

igr, um

bus verbis aperté declarat, eum,qui

dfudienn

ad veri boni, & fclicitatis poffeffio-

flxhrs a

nem pertingere cupit, ante omniaà

sjas, V

malo declinare debere. Hic iterum

Wïluntm

d

notanda eft duplex mali differentia,

veri nimirum , & apparentis, — Verum

$m

malum fünt peccata, & quidquid re-

Tortüs v

trahit hominem à vero bono.

Ma-

fulibw

lum apparens funt morbi , cruces, &

eilimerT

quecunque bonis apparentibus ad-

futsdf

verfantur.

Fallax & mendax mun-

us

!

dus , uti bona apparentia fuis affeclis

;!

modis omnibus fe&tanda, ita hec uni-

céfugienda proponit. Verüm hzc

uT

mundi fapientia, ftultitia eft apud

T.

DEUM, qui ficut eft ipfa veritas , ita

qiir

* d

veritatem in omnibus diligit, & ex-

E

qui»

J

—..N

Ut DEUS ver? queratur. &óc.. 107

irit. Verum itaque malum totis

viribus deteftetur & fugiat, quisquis

WW) 4ij

DEUM, unicum & verum bonum,

ity,

uxrere & invenire defiderat. Jam

í

u

rami

pra ex R. P. Lancicio monui,ve

meöïn-

& pra&icam cognitionem fceditatis

|

i

la

& gravitatis peccati, &, quod indea

fequitur, odium & horrorem illius,

TT

[

"iE t

i

effe fundamentum ( poft fidem ) nom

It pol]le "

i

folüm ftatás Religioft, fed etiam fi-

st rl

cularis.

Motiva vicandi peccata re-

& Deiems

eti poffunt ex meo Candidato Bene-

j

dié&tino in fxculo exiftente, quz, pau-

a. Va

dilïerrmtü,

cis mutatis, longé majori ratione.,

Novitiis conveniunt, & non per-

La

ob N

fun&orié ponderari debent. Neque

Ym t

exiftiment Tyrones,fe fuo inhac pár«

fun&tos effe muneri, fi evitent fola

yeatiu d

eccata mortalia, nifi etiam peccata

TRdt u-

VTT

venialia, przfertim magis delibera-

ta, & que firmiores jam radices in

T

Netmon

anima egerunt, folicità curá devita-

j diad

re conentur : preterquam enim.,

quód hxc, preíertim magis radica-

fv

T

t.alia...

]

$2, paulatim difpo.nam: ad mor

iuxcs

108

t Cap. HE: .L

L

/fr-

juxtaillud : qui fpernit modica, paulasim

Ed

decidet, etfi animam non penitus à

I n

DEO vero bono feparent , dividunt

y1tritt

I

tamen inter DEUM & animam, odit

[

veró DEUS cor divifüm. Unde Ofee

J

r

Cap. IO. dicitur: divifum eft cor eorum,

'|

|/

aplevos

munc interibunt.

Totum cor, totam

[ ï;iom,quil

animam, totas vires exigit fibiDEUS,

g gt

& quidem jure optimo, cüm enim fit

t

Creator, Donator & Confervator ip-

al

lst

fius cordis, & omnium, quz in corde

totóque homine funt, par eft, ut.,

iil

hec omnia ei finceré quzrendó inte-

j at

gré impendantur.

Imitetur Novi-

; um

tius Davidem , de quo ipfe DEUS 5.

L

Reg. 14. qui cuflodivit mandata mea , &9

odb t

fectttus eff me in toto corde fuo, faciens

g

uod placitum e(fetin co

nj

Qumeo. Hinc

ia

illi zfluantis in DEU

M

cordis gemi-

|

Uqin

tus: Cor meum €9. caro mea. exultave-

)

trtiven

yuntin DEUM vivum.

Quid enim mibà

W

]

t

eft incolo, €9 à te quidvolui fuper terram ?

| «

n

Defecitcaromea & cormeum:. DEUS cor-

n

is mei , &5 pars mea DEUS in eternum.,

iy|

j

€Sc.

i

*

: " anicm adbærerf DEO bonum e

L

t

Imi-

El

g/.

Ut DEUS vere quératur,Cdc. 109

Z

Imitetur Jofiam Regem, de qtio 4?.

"t nj

Reg.23. Simiis illi non fuit ante eum.,

1 iil

Rex ,

ui reverteretur ad Dominum in om-

QU

71 co.

r

4

e fuo,

&9 in tetaanima (ua£9 in uni-

V r (fre

vería virtute (ua. Imitetur tot alios fi-

M ,

deles DEI fervos, prefertim tot millia

U m

San&torum,qui DEO in hac noftraR e-

AC

) ntninf

ligione, fugiendo etiam umbram le-

viffimi peccati, toto corde , & totá

vj

animá ferviérunt, & defa&ó fideli-

i

ter & ferventer ferviunt.

Et nunc

Lrr

mi Tyro , quid Dominus DEUS tuus

Vj

etit à te, nifi ut timeas Dominum

Yi r

DEUM tuum, & ambulesin viis Ejus

il

declinando ab omni cujuscunque.,

lm d

culpz malo, & diligas eum & fervias

! jf

Domino DEO tuo,in toto corde tuo,

TM

& intota anima tua , ut bené fit tibi,

[ords g

O quàm felix , qui fic recedendo ab

177

omni vero malo, totum cor füuum &

ml o

affe&um uni DEO , qui folusbonus

gitrim

eft,querendo impédit. Fietilli quod

m. DEU

ipfe promifit Deut. 4. c/mque quAfieris

TU .

Domiuum DEUM tuum , invenies eums t

tamen toto corde quefieris , €9 tota tribu-

EOW&*;

118

p

Cap. TIT. f.I.

li

lial |

latione auime tue.. Et Jerem. 29. Que-

retisiue, 6 invenietis , chm quefieritis me

m T

in foto corde vefiro.

Q

400

yont [

Antequam ad alios modos DEUM

TAT

veré quzrendi exponendos progre-

L

diar, monendus eft Tyro nofter, ut

at

ïfläi,miuan

quod de vitando malo culpz cujus-

eunque hucusque di&tum, pari modo

efsfscoh

de vitandis & tollendis peccatorum

siimpi p

caufis & occafionibus (it intelligen-

ol

dum; cüm fecus,

uantumcunque

tpilton

firmum fe habere exiftimet propofi-

jeontt. P

tum, DEUM nulla ratione offenden-

E

di , nulla fecuritasà lapfu, neque fpes

yeit um

folidi progrefsüs affülgeat, quia qui

dvl

amat periculum, peribicinillo. Sunt

sar x

autem caufe hujusmodi & occafio-

lod

nes aliz internz,alic externe. In-

Qytinam

ternz fünt vitia, feuhabitus mali per

erdmai

frequentatos a&tus olim contradi,

4 üum& ianw

paffiones inordinatz , libertas vitae

at

& fenfuum &c.

Externz fünt obje-

friing

€ta illecebrofa , converfatio liberior,

D) lcmm

familiaritates hominum przfertim.,

llisfmdan

mundanorum ac liberorum &c. re-

; if

pes

)

Ut DEUS veré quæratür,æ 89c. 1 "

Wuriiy

fpe&us humani , figna amoris tene-

riora &c.

Videat proinde Novi-

tius, annon uno, vel pluribus pravis

tris DEID

habitibus,in fieculari vita contraGtis

M ngft-

Tl w

laboret? qualium paffionü motibus

frequentiüs exagitetur? an amoris,

J wlyz t

an odii, an irz,triftitiz &c. qualiter

, n

fenfus fuos cohibeat? quzená obje&ta

! f

fint ipi magis periculofa? qualis fit

t ii

fua converíatio? annon ducaturjinfü-

dmn]

isagendis & omittendis refpectibus

n i

humanis&c. Hec,inquam, & his fi-

dott n

milia fincero corde coram DEO ex-

p

pendat , atque fine ulla dilatione, ut

m Q qi

ab his vinculis & periculis fefe ex-

bmilo, t

v tl

pediat, & contra fingula apta adhi-

beat remedia , ferió fe refolvat, ac

p )

operi manum admoveat. Sciatauté,

hp

hic vel maximé opuseffe,ut ad confi-

I Qu

j

lium & inftru&ionem(ui P. Magiftri

l

sV

recurrat,ei omnia & fingula confiden

m

i d

etr aperiat,ejüsq; monitis per omnia

m[molm

obtemperet ; ita enim & laboremin

g pitt

his fentiet minorem , utpote alienó

at

confortatus auxilió, & pericula,

J

&

112

i

i

Cap.III. -f. L.

d

"

[

qU

illa evitabit, in qux fe conjiciunt,

ui fuis viribus nimiüm fidentes , fi-

Iu

biipfis in rebus hiíce arduis duces

effe volunt & Magiftri.

l

Particularia pro f.ïngulis remedia

du

hic non appono, quia ea dependent

À pluribus fingular/bus circumftan-

tiis, & vel hoc ipfo particularem.

Tgictto

inftrudionem Magifirri requirunt,

at init

ui omnibus confideratis, quid cui-

as

Unicum

vis expediat, determinet.

v i

duntaxat communeremedium, quod

d

utinam omnes in praxin deducere

aizz, al

fatagerent; hic fübjungo , eftdjue..

"Mina

non aliud, quàm ut amorem veri bo-

ET

ni , & Odium veri mali multoties in

m

diequivis in fe excitare & innovare

(5

conetur ; apparentibus autem feu.,

fitüt aol

bonis, feumalisnon aliter afficiatur,

m'Uf ümphcin

quàm quantüm conducunt ad affeou-

inimäocctg

tioné veri boni, vel inducuntad ve-

"ib m

rum malum ; illa videlicet ample-

Vi

étendo , hzc veró execrando & de-

EE

teftando. . Experire mi Tyro, & vi-

Yal

lueri,

L

d;cbis,quantüm ex hac praxi

etiaam

"

DEUSquerendus eft corde fimplict. 13

Fag

j

etiam pro reliqua tota vita fis rela-

D fs

turus.

Atl digy

lI

LA lI.

trtmdy

DEUS quarendus efl corde fim-

TEU

A dtondon.

plid.

|ittem,

l

N

famplicitate cordis querite illum.. Ita

U t

monet Sapiens cap. i. Quemlo-

ts qii i

cum exponens Cornelius à Lap. ad-

n (l

vertit, fimplicitatem diverfimodé.,

ln

accipi: & primó , prout opponitur

n d

duplicitati, calliditati; hypocrifi,do-

h, d

lo & fictioni ; caretenim merito fim-

m

plicitatis omnearte elicitum,& frau-

j n

de compofitum, ait S. Ambrof. 5.

gl

offic. cap. 9. Secundó, prout oppo-

y at

nitur curiofitati: in hoc fenfu jube-

jtn df

mur fimpliciter credere, quz fides

nf

Divina docet,id eft, non curiosé &c.

hm

Tertió , prout opponitur mixtioni,

Vi u

& fic fimplicitas accipitur pro puri-

gl

tate; (implicia enim funt pura,mixta

ais

veró impura , utpote ex variis con-

£e-

Hfta. Item prointegritate, & per

19-

i

j

114

Cap. ITI.. f. II.

t

&ione: in quo fenfu Job dicitur vir

]0n

fimplex, id eft, integer atque perfe-

Qus. Quartó ànonuullis accipitur

lr

pl

il

M

p

pro candida liberalitate, juxta illud

Rom. 12, qui tribuit in (implicitate,

if quqe

id eft,liberaliter. Has omnes & fin-

sums fer

gulas fignificationes applicando ad

fv lm

propofitum, oportet, ut Novitius

dfmy a.

Ws t

DEUM quzrat corde non duplici fi-

G&o, & fimulato, non curiofo, non.;

fit, quod

ermixto, fed puro, integro, perfe-

tibss n

€to & liberali.

a

usf

liter jam fingu-

la pra&ticé fint int

d

ligenda, przfen-

t ii

ti . difpiciendum.

ia

Veré dixit Apoftolus 2. Timot. 3.

Qu Qu

quód in noviffimis diebus infiabunt tem-

tiyeli

D

w

pora periculofa: erumt bomines fe ipfos

amautes, babentes fpeciem quidem pietatis,

Sris od

virtutem autem ejus abuegantes. . Et D.

fttn omm

Petrus ». Pet. 3. quod veuient innovif-

df

fitis diebus in deceptione illufores, juxta

MH

.S.Vm!

proprias concupifcentias ambulantes. ais

enim adeo rerum, quz in hifce de-

Ui

plorandis, ac veré noviffimis tem-

LIR

poribus in mundo geruntur, igna-

1u

H

j

.. DEUSquereudus eft corde frmplici, 115

Iw

rus eft, ut nefciat mundum hunc fal-

r 4:q lie perfg.

laciis, fimulationibus, deceptione,

AE

& hypocri(i effe refertiffimum ; nec

AT

in eo fi(tit malum, fed veniunt ad

o

N lr .

clauftra quoque religioforum, quo-

rum omnis feré eo collimat indu-

lh d

ftria, ut fimulata pietatis fpecie pro-

» N

bationis annum abfolvant, vitiofos

odl

habitus contegant; ut fimulata Pro-

Quf n

feffione, quando abeft metus dim-

m

miffionis tantó liberiüs inordinatis

irinig

fuis affe&tibus frenalaxent.

O Ty-

Ob t

rones, fi qui eftis de horum aut fi-

milium numero, hoccine eft DEUM

k Tif

quzrere? Quin hoc eftDeo, & homi-

vajdutu

nibus per habitum & tonfüram men-

hv

tiri? attonitis auribus audite, qua

ii

Spiritus San&us maledi&a intor-

m 1.

eat in omnes , qui duplici, fidió

ia

Qu

fimulató fünt corde. Job. 36. fi-

u

mulatores €$ callidi provocantiram DEI.

ii u

Pf. j. Pirum fanguinum €8 dolofum ab-

n i

ominabitur Dominus. Píal.g:i. Dile-

tovifümis n

xifü ommia verba pvecipitationis lingua

&olofa , propterea DEUS defiruet te in fi-

"ii ig:;

CT

116

- Cap. IHI.. f.I7.

p

nem , evellet te , €9 emigrabit te de taber-

qus.P

a

naculo tuo, €$ radicem tuam de terra vi-

j um

ventium. Pí. $4. dolofi non dimidiabunt

m

dies fuos. Proverb. 14. 7iro dolofovil

v duti

erit boni. Sap. 1. Spiritus Sanhus difci-

g data

pline effugiet fi&um. Eccli. 1. ne acceffe-

; ,—,*ullxnr.l ?

j

vis ad illum duplici corde: ne fueris bypo-

[/

11

crita ia conf;

ettu bominum , €9 won fcan-

y U

n

j

MV

dalizeris in

abis tuis. "Attende in illis,ne

r

hu 1

forté cadas , &9 revelet D EU.S abfconfa,

hi. Q

£ua , Q9 in medio fynagoga elidat te , quo-

cor

sls

niam acce[fiftà maligne ad DEUM,

um

tuum pleuum eft doló &9 fallaciá.. Eccli.

2. v& duplici corde, €9 peccatori terram

I

énpm,

redienti duabfis viis. Malach. x. Ma-

li vlbl

|

M

lo

itus dolofus.

, Denique ut plura alia

omittam , toti contremifcite ad to-

gt DEU

pulim j

ties in unico fermone Math. 25. ab

Bpmri

sterna fapientia repetita v2 in hy-

Confidera-

Iu

pocritas interminata.

(

Bitt, qui

te autem é contrario , quantis prz-

DAT

rogativis fimplices decorentur. Pro-

Kindby

verb.2. Profegef gradientes fimpliciter.

T quyy

Proverb. 5. abominatio Domini omnis

p D

ilufor, €$ cum funplicibus fermocinatio

ejus,

Qntn.

l

DEUSquerendus eft cordé fimplici. xY7

VT

"d 1j

ejus. Proverb. 10. qui ambulat fimplici-

TT

ter , ambulat confidenter. Proverb. 11.

fimplicitas jufforum diriget eos.

Pro-

lí I"N d?/ü/ö))d

verb. 11. abominabile Domino cor pra-

Lf g

vum , €S voluntas ejus in üis , qui [implici-

iu.nzmifg.

ter ambulant. Proverb. 38. qui deci-

"tjrily,

pit juflos in via mala, n interitu fuo cor-

l GT*M n

ln d

ruet, C fimplices po[fidebunt bona ejus.

Proverb.28. qui ambulat fmmpliciter,

JEUC df

falvuserit. Quibus addere libet no-

ltl

tabilem do&rinam B.Dorothei do&t.

DEDK f

4 [i quis querat DEUM,ait , DEI(ue..

jl od

voluntatem fimpliciter, dabit illi DEUS

X

etiam puerum ,

ui eum doceat , fi Do&or

PU

]

atur :

dejit , ne ille la

fin. fimulate quis

pl

quervat DEUM, IDEUS viciffm dabit ei

NTRU

imulatum Do&orem , qui eum in ervorem

t

,eþ!ath.z;.ab

€9 laqueum inducat.

Ex quibus profe&ó ad oculum.;

QH

atét, quàm omnes illi fint exofi

o g

at

DEO, qui dupliciter , callide, ficte,

& fimulatéambulant, qui etfi homi-

p

nem quandoque (fua hypocrifi deci-

as

piant, DEUM tamen, qui corda..

yjmi

n

Ícrutatur, & rencs, decipere nun-

quam

118

Cap. III.. . IT.

Ls

w

fnliiäWe

quam poterunt, fed experientur füo

tempore acerrímum vindicem füx

I "U" u

(riset

duplicitatis, dum admittet, ut eo-

d nl

rum reveletur hypocrifis ante abfo-

Iutum annum Tyrocinii, vel certé,

f groe

- as 000

nifi eandem ferió retractaverint,in

decretorio Judicii die, quó omnia

gnovirLudovi

abfíconía ingenti cum illorum con-

TO

fufione revelabuntur, notent hi om-

Á mondan

nes , & finguli, & intimé cordi fuo

I

t2 dmis

l

infculpant, identidémque animo re-

)

af f

ttistis j

volvant Spiritüs Sancti effatume.

'

Proverb.9. 5ifapiensfueris , tibimetipfi

ia

eris, fi autem illufor, folus portabis ma-

"tf

tsl

4/. Quamvls enim ejusmodi illu.

fores & deceptores ad Profeffionem

tss

admiffi ut plurimüm ipfi Religioni

ts t

graves effe foleant, finaliter tamen

V m

foli portabunt malum, dum DEUS

jiai, a

ipfe eorum deludet hypocrifin. 1p-

Mu

T

fe deludetillfores. Proverb. 3. Inunc

mi Tyro, & conjungere his infeli-

W

cibus, qui DEUM fimulaté quzrunt,

UET

fcu verius illudunt.

Attamen non

U t

»

H a

fo[.—

. DEUS queveuduseft corde t fimplici, 119

n E

Ciperieg

folüm imulatores, fed neque curio-

ii

fi aptifunt, ut DEUM inveniant.

'rn,]mety Wt

Curiofüs ex mente D. Auguftini

T

eft, qui avidé fcrutatur ea , quz ad

TUb d t

fe non pertinent.

Quantüm hzc

r

curiofitas noceat N ovitio, probé&,

: q&ö wj

agnovitLudovicus dePontetom. 3.

U 'luümm Qu

tr. j. C. 7. n. f. ubl eandem interra-

r

dices inconítantiz in vocatione nu-

It d

merat, dum is, qui ingreffus eft Re-

Ti aim:

ligionem, fe fe occupat in. dijudi-

d d

candis rebus ipfiusReligionis, quz

Vj i

ad ipfum non fpe&tant, aut quas Prz-

Jujniie

lati ipfi injungunt, fe ipfüm intereà

1 rpmod

negligens &c. Infignis quoqueMagi-

d offon

M

"

ftra Spiritüs S. Therefia cap. 15. vi-

n g

txíuz folicité monet incipientess

ut omniun verum , €$ bominum curam de-

d t

, n DI

ponant, ac fui ipforum tantmm ratio-

hi P

nem babeant, videántque quomodo DEO

placere valeaat.

Cui confentit Joan-

ydh; n

nes à Cruce cautel. ;. contra mun-

smlis i

i u

dum: nunquam fcandalum patiaris,

n

aut mireris, quidquid demüm vi-

)

deas, audiásve, fed animam tuam

im

120

mþ- III- 5-' II.

yynit

m

inoblivione omniumillorum immu-

jl

g;fadnnto

nem ferva; licét enim vivas inter

pl

qil]

t

i

tll

i

;m

I

Angelos, dum alios curiosé atten-

dis, multa tibi videbuntur non bo-

grdnn a

r m

na, eó quódillorum fübítantiamnon

percipias. Quapropter ftatue tibi

s indl,

v tcn

exemplum lixoris Loth, quz, quód

in Sodomitarum excidio conturba-

$ qumm

ta retrofpexerit, quidnam ageretur,

jl d

contemplatura , punitione Divina.,

ilm mdtte

iníftatuam & petram fàlis converfa

m

fuit , ut ex illo intelligas , volunta-

mlb

tem DEI effe, quód, licét inter dz-

ttleis, u

mones vivas, itatamen te inter illos

Dd

vivere vult, utne quidem ad ipfo-

tb m

ht nsmdtn

rum fa&a cogitationis caput retro-

vertas , fed ea, tanquam ad ce mini-

& r

mé pertinentia, omninó relinquas,

tradigiy

hoc folüm fpectando , ut animam.

tti, Ms

tuam puram coram DEO conferves,

hd

absque eo, quód vel minima cogi-

891 bj

!

!

H

tatio hujus, vel illius rei id ipfum

Hfmans ii

impediat.

Atque adeó illud pro-

M Qu

certó habeas, quód nunquam in.

Mi

Conventibus & Contimunitatibus

Re-

]

I

DEUSquerendus eft corde fimplici. 121

'ITHBEHI im

Religiofis deerit offendiculum, cüm

I vv s

demones nunquam defint , fatagen-

CU at

tes deturbare fanctos ; quod & Deus

AX o r

Ipfe ad illorum exercitium & expe-

Ü ïntiamnon

rimentum permittit. Tu veró , ni(i,

T hn i

prout di&tum eft, profpexeris tibi,

"

)9

u

non fecüs , ac fi non effes in Mona-

tto o

flerio, quantumvis allabores, Reli-

lg,

giofus effe nom poteris, neque ad

Yrone Dl

fan&am nuditatem & introveríio-

Vfls coet

nem pervenire, neque inibi latentia

lins, vt

damnafübterfugere. Sienimaliter

od

te gefferis , quantumvis optimo fi-

