eft T'yronis, & primus zdificii dia-

[

J

bolici lapis, primus ad teporem , ad

äg"«.

4m

P

inquietudinem, ad ruinam paffus,

diaboli fecurus nidus. Superiorem

«uid

etiam odientem me amabo , crudus

D

dj

enim & afper magis ad indigentiam,

/ W

mores, utilitatémque meam eft,

ht

Vs

quàm blandus & mihi compatiens.

hi

]

Hoc propofitum adeó neceffarium,

gt

& Tyroni quidem proprium dico,

d

ntnullum aliud zequé fit illi com-

n ]

mendandum, hoc enim unum om-

st

nium eft reliquorumillineceffarium,

n

quafi fupplementum, adeó, ut fi hoc

estden

habeat, non fit alia defideraturus.

du

Et caufà eft, quia , cüm Tyro fitig-

t t

-harus, inexpertus, paffionum adhuc

u

vivarum impetu facilé mobilis, ad

i

aftutias diabolicas czcus , ad füa de-

X

felsd

fideria frenanda impotens, inter.,

uj

lepram & lepram, inter bonum &

H

M .

malum , inter fpiritum & fpiritum,

t m

difcernere non valens, magis de ex-

A

terna fpecie pietatis ac Religiofita-

IT

[

u

tis, quàm de latente ejus virtute fg:

E

[

De Candore animi Novitiis €$c.

65

äiäcü ü

licitus, uno verbo, adhuc cepis

ftem, d

JEgypti non plané exco&us, fibique

1 pafr.

ad nihil füblime füfficiens , proniffi-

Xperioren

mus veró ad terrena , ad feníua-

Y Qd

Jia, ad ruinam,. & efto bonam.,

Üb

voluntatem retineat rationis du-

Wa d

&u deftitutus, nihil huic confultiàs

ütptins

& fecuriüs effe poteft, quàm , ut,,

Mtlrin,

quod minus habet de füo, id petat

Yi n

tl r

ab alieno, sícqueis, qui fe ipfum vix

portat prz fpiritualis hominis te-

1 om

neritudine infantili , & fe, & alia.,

ttdarium,

omniaonera fua alienis imponat hu-

O u (ioc

meris deferenda,alienisregatur con-

ii

filiis , imperiis , providentiis, volun-

Imoíti

tatibus , maximé quando inReligio-

um dhuc

ne füperior ita Vicarius eft DEI, &

mobls d

interpres voluntatis ejus certus, ut

a

fenfüs ejus fit fenfüs DEI, quoad bo-

y, It

num fubditi , promiferítque fubdito

hm & »

Religiofo DEUS, feilli per homi-

irtum,

nem fuüperiorem fuam voluntatem

Hoc

us

infallibiliter manifeftaturum.

ldigalt

ergo capiant, & fapiant Tyrones.

Ex qua inftru&ione fatisliquet,

svirtutcftfl

quan-

64

Cap.II. f. IHI.

E-

quantüm inter(íit Novitio, confcien-

n

tiam fuam Magiftro füo omni cum

| d

candore retegere, nifi in continuo à

j dgfiüüï uü

primo fervore, animi quiete, vir-

L

TU

tute omni, ipíà denique vocatione

af

deficiendi periculo ver(ari velit.

! gtl

p

Neque defünt exempla, quz id ip-

W!

fum confirment. Narrat Marcus Oly-

Vosty

fipponenfis in Chronicis S. Francifci.

| Juntidry

P. 3- lib. 10. c. 15. apud P. Nadafi de

smbily

vita & morib. predeftin. fig.3 4. c.32.

frz st

ubi Novitius à S. Antonio de Pa-

l

d

"

m t

dua admiffus ei cor totum non ape-

| ia

ruit, fed füam cum demone con-

D!

fuetudinem preffit filentió,coortz il-

| Ym

li funt de fzeculo repetendo turbida

L.

cogitationes, quas ille fancto fuo

| ànn

w

Magiftro non aperuit , fed foras pro-

|

tit dme

greffus reperit equum. generofum.,

|

für N

Cut quidem ille oculis Novitii illu-

! rimodal

debat) veftibüs, armís , pecuniáque

j ltàdi

inftru&um aditer. Mutavit veftem,

| tm1 qui

conícendit,fugit. Itaprofu

s indi-

|

l

EU

verforio puellam hofpitis filiam,ocu-

]

ló parum modeftó, mox parüm caító

, (pciji

afpe:

/

m

Decandore animi Novitiis Q9c. 6$

j COnli.

alpezit, multa de fe finxit ; petiit il-

ORb (

Ea-

lam pro conjuge; impetravit.

"ntiro

dem ipfà nox fuitnox extemporali-

Ut vir.

umnuptiarum. Damonequifpecie

Yrtine

depofita hofpiti jam focero hominis

ld.

in

à

ar fe fiftit, dixítque generum il-

il

lum, feu novum filie maritum effe

Matu(v.

Monachum profugum. Et perfuafit

Vg

homini dzmon, ut Novitio illi Mo-

? Mdl

nacho inle&ogulamprzcideret,ton-

U

furam in capite manifeftam depre-

tio ( D

henfurum, certam tefferam Mona-

D

chifugientis, & perfonati. Indigna-

00f COl

tus przcipiti fao confilio hofpes ge-

orte-

neri dormientis caput ( quod antea

(otutitz

forté capillamento texerat) ita ut.,

ff f

dzmon prodiderat, tonfüm adver-

ifor

P

u

tit, eíque gulam przecidit. Ita in-

AO

!

IIl

N

felix é Novitio fponfüs mortem in.,

t

primo thalamo invenit.

Hofpes fi-

ecinà

lià ab eó opprobrió liberatá, & pe-

rv

cuni*, quam alter oftentárat fpe;ac

i

equó generosó fibi ( ut opinabatur )

j flhlm,m'

obventuró lxtus, in occifi Novitii

di

( generi) füppelledilem avidus in-

vo-

T

66

Cap. IT.. f. LIf...

E L

volat, & nihil omninó pecuniäere.

2

perit, nihil, quod lautz fpei refpon-

s

|

jb

deret, nec in ftabulo equum ullum,

quippe & pecunia evanuerat jam, &

! yondit

g

equus.

Agnovit dolum dzmonis,

& íepulto cadavere infelici, patra-

( *ffix

Anto

n

tum homicidium, ejíásque autho-

!

-

rem, ac denique rem omnem,quz

od

acciderat, S. Antonio de Padua con-

l

n

fefíius eft, Antonio infidelis Novitii

fmriit,

mortem ingemiícente, fraudémque

u u

damonis deprehendente ; quippe,

Ti

qui Novitium feducere non conten-

t.t

tus, eum perfidiosé prodiderit , at-

( Nt

que talimorteperdiderit. Quidz- Wi

monis dolus in feductum illum No-

st

vitium fabricatusaliis exemplo effe |(ijlyy)

debet, ut intímas confcientiz fibras

d r

Patri ao fpiritualimanifeftas velint,

Vi h

nam & ille Novitius conílituendis « [j;

animifüirationibus optimam curam /tjy,

impendiffet, fi arcana, quz illi ho-

Kl m

! fis teterrimus verfütiffimusque of-. | $uj

quue'x

ferebat confilia, Magiftro füo S. An-

für bm 3 [m»

l

Decandore animi Novitiis €9c. . 67

| Bu

tonio Patavino prääi&ïä'ä:. Nunc

t rl

verb eftínter funefta exempla.

um ul

Alium cordis profundi & claufi

Wi d

Novitium dedit, ne periret, oranti

Mi

eidem S. Antonio bonus DEUS.

MC W.

Viderat S. Antonii librum, quem.

U ao

pfalterium vocant, Novitius,exarsít-

PA

omnem,qu;

que libri habendi defiderio ,

p5

quo

Dd

fubortam fibi tentationem , ut eum

ttls o

furto füblegeret, ac abiret, San&to

raudämque

non aperuit, ut par erat, fed fovit.

t nüy,

Ita concupifcentià totá non prodità,

ROt CODCCI

concepit, peperítque peccatum füur-

Xidrt, at

ti. Ergó Novitius librum furto (üb-

t Qu

legit, & ( in occultam fugam dedit.

nilimNe

Oravit pro mifero illo San&us, cüm

fibi & librum & Novitium deeffe vi-

tj di

ynurftng

deret, & ecce redux cum P(lterio

fsl

Novitius, librum fan&o reftituit di-

viliueds

cens: fibiper pontem tranfeunti,

Tam at "

teterrimum dxmonem apparuiffe,

u o

ac íe illius minfs coactum rediiffe.

n

Siquáitaqueintemperie animus per-

turbetur, fine morá ulcus detegen-

j ïu(,)S.A?'

l

dum eít coram Patre Iþiritua.li, &

re-

|

68

I

Cap. H.. f. HT.

o

KT.

remedium adhibendum, ne þmorä. [

usque ad peccatum crefcat pericu-

,a

l

)mu

l/

J

Azü.

lum. Supereft, ut materiam & mo-

|

qMS |

dum hujus manifeftationis "Tyro-

|

0'4' qpatüti

nibus exponam.

Materia non fünt

li u

folüm tentationes , paffiones , male

ia

inclinationes, defeQus &c. etiam.;

m )

occulté admiffi , ut monet S. P. c. 7.

| d d

gt. f. fed etiam inclinationes bong,

st

exercitia virtucum , fucceffus in me-

: gl

ditatione, lectione &c. omniáque.,

dl

ad internum animi ftatum, & exter-

f

nam corporis habitudinem, valetu-

f d

|

dinem, mortificationem pertinen-

umati

tia, pro quorum faciliori memoria

at

fübjungo puncta aliqua, quibus tota

tedt

feré materia manifeítationis finceré

BEU

continetut.

lhv n

Primó: an vivat veré contentus,

jnt;

magníque eftimet vocationem füam.

L

Secundó: quasin Votorum, &

Smlkmö: |

cujusvis in fpecie obfervantià, nec

i,

.non circa ftabilitatem, & conver-

hememigtg:

fionem morum fentiat difficultates,

.

jru,

þeptagiones, propenfiones &c

(

'Ter-

[

NN

De candore auini Novitiis €Gc.

69

n l

Tertió: an nihil fit, quod ani-

CAf ts

mum perturbet, affligat,

cruciet?

m m

Quartó: quas in obfervantia re-

l!s Tyo

T n

gulari experiatur difficultates, in.,

fpecie: circa chorum no&urnum,

0 ml

r*

W

Q

& diurnum,occupationem affiduam

juxta ordinem prafcriptam;, folitu-

Wtb

ia

dinem, filentium , exercitia humili-

2tioneshon;

tatis & patientiz.

fsinmy

uintó:

uid ex vita communi

r

& converíatione cum iisdem Con-

n Ka.

fratribus referat commodi, vel in-

YD, rieti.

commodi? an erga aliquem vel ali-

n p

quos fympathià, vel antipathià labo-

Qn memon

ret, an fit pronus adcontentiones,

ubstt

an, & quaritam fentiat difficultatem

jons i

in aliorum corporalibus, & mora-

Hibus infirmitatibus fupportandis ?

" ntntu

Sextó : quibus occupationibus,

ioncmmam.l

ftudiis, libris magis afficiatur ?

t &

Septimó: ad quas virtutes magis

vmdi, n

propendeat, & frequentiores ac ve-

TO

hementiores motus & inftin&us ex-

du

.periatur.

nes d

OQavó: ad qux vitia magis pro-

(

pen-

^

1 Wm

7o

Cap. I. $. IHH.

p&ndcat, ac frequentiores & vehe-

qu tj u

mentiores tentationes, & occafio-

nes , & pericula experiatur?

. ;0 b

gt

Nonó: quas adhibeat mortifica-

tiones corporales, & devotiones

g m

extraordinarias?

qi, d

Decimó: quomodo te;'npus ab oc-

P"Jlslm

cupationibus communibus

: liberum

(imlll',

D

imr»endat?

v a

)

lindecimb: quomodo fuccedat.

oratio , meditatio, lectio fpiritualis,

| neme UR

j

examina confcientie generalia &

Anii

particularia, confeffio, communio,

i,

[ tv

uem frd&um & fingulis reportet,

quas illufrationes & motus Divi-

vük

nos, quzeve obítacula & difficulta-

gl

tes in 1is fentiat ?

tagx'ugm&mx'g

Duodecimó:

uomodo valetudo

quo vj

corporis fit conftituta ?

; Bittagn

Modum confcientiam füam & om-

| p f

nia fuüa manifeftandi preclarum.

|. tlj

prefcribit R. P. /Emilianus Naisl

Itv

Ípec. Cler. tra&. 6. part.2- cap. 6.

lii

€onf.9. Ex quo paucis mutatís fe-

m nj

!

quen-

; T

l

ï

!

—

De candore animi Novitiis Gdc. . 71

Om&m

quentia pro tua utilitate mi Tyro

T

accipe.

li?

*

*

Primó hujusmodi manifeftatio

r

anteomnia ex pura & fimplici inten-

[

tione fiat , nempe unicé, ut coram.,

DEO, ejüsque Vicario nos ipfos

K;impmb V

confundamus, atque (alutaribus mo-

ts ln

nitis inftruamur, & auxiliis adju-

vemur.

Abfit ersómi Tyro, ut te

do (icedo,

ipfum aperias aut nullo ejusmodi fi-

i ul

ne propter DEUM tibi przftituto,

Beerln d

fed folàüm quia id ufus fert, & volun-

y r

tas füperiorum , aut favorts füperio-

ls gt

rum, aut vang gloriz inddcaptandi

motis Div

gratià &c. Ab hac intentione pura

N

pendet totus fru&tus hujus exercitii,

tantóque majus inde quisqueconfe-

Qdo vt

!

quitur emolumentum, quantó ma-

gis intentionem füam reGtificare &

ifuam&om-

purificare ftuduerit.

hm

- Secundó przmittenda eft humilis

jnis Not

invocatio Divinz bonitatis, eáque

u u

duplici fine. Primó, ut quis fe ip-

ml

fum bené cognofcat , & candideé fin-

" eeréque manifeftet.

Secundó: ut

ep-

! Dg]bf!m

72

Cap. IT. f. HI.

optimus DEUS füperiorem feu Ma-

| W&gcriem

iftrum Divíno lumine illuftrare,

d

eoque inclinare dignetur , quatenus

g

ex ejus directione & inftruGione.,

[

..-.-':g])qüim'

major DEI gloria, & profe&us no- :5

fter refultet.

aj

Tertió manifeftationem ipfam co-

G

.'

inifgfta

mitetur profundiffima humilitas,quá

al

li

propter DEUM nosipíos fané con-

fundere non vereamur; quoad bona

du

veró à DEO conceffía illi foli, à quo

a

"

bonacontra procedunt, omnem glo-

i'

L

d

lgt

riam adícribamus.

Humilitas ifta

ET

ferax eff ingentium bonorum, &

: :;nmmdf.nü

quamvis nature eorruptz multüm.,

| B

tf

contrarietur , fpe nihilominus retri-

butionisDivinz eftfuperanda. Nam

RW

1- Vl

quisquis eam cenftanter in ufüm de-

duxerit, experimentó diícet, fibi om-

lm

nia paritér bona cum illa veniffe...

j Tütte us

Abfit ergó mi Tyro, ut aut metu con-

L

fufionis aliàs coram tuo Patre fpiri-

-t

l

tuali fübeunde, quidam reticendo,

l

d

aut vanamtui eftimationem & glo-

fs d

giam in bonis tibi àh Domino DEO

| Pf

Con-

^

—

De candore aninii Novitiis 66c.

73

m fj

concefílis aperiendis quzrendo , hu-

£ iif

militatis virtutem evacues, fine qua

! ts

cetera omnia fruc&tu folidó deftitui

Diniione

neceffe eft, quamvis ( quod benéno-

Md .

tandum ) noncontinuó ob ejusmodi

vanz gloriz &c. incidentias inter-

Mif

norum manifeftatio fit intermitten-

lhmflïmgqul

da, hoc fiquidem aftu demon uti

D nb

confüevit,ut quos verecundiá à fuo-

Qub

rum manifeftatione deterrere ne-

libl g

quit, importunis vanz gloric &c,

,omeng

incidentifs dejiciat.

Verüm miTy-

Tvl J

ro his ne cede fuggeftionibus, fed

ynn, &

contra audentior ito, proteftare fim-

pamitn,

pliciter, tenonalio fine te ipfum Pa-

ORAT

tri tuo fpirituali aperire, quàm pro-

mmh. M

pter DEUM, & ut ejusSan&tiffimam

grnuomdt

Voluntatem agnofcas & perficias

die o

hácque proteftatione fa&à nihil jam

jl vf

morare tuas incidentias, fed ifs con-

zutmexumg-

'

cemptíis candidé ftatum tuum mani-

feftare non omittas.

od

r

Quartó: aaimus adferendus eft

n gt

paratus ad obtemp erandum Patris

Duninn )

»ab

Ü

fpiricualis monitis, & confiliis

hac

74

Cap. II. f.IV.

u

,

—

!

hac fiquidem animi difpofitione fru-

"

]

&usomnis potiffimüm dependet, fed

(

de his in fequenti $. moxagetur.

^

ii

P

$. IV.

aseiio o

)u Zi Didfe

De obedientia Novitii ergà füum

|

yeiadtg

"Magi, rum;e6 induttio exempli difcipu-

1 Mif

lorum Chrifi.

LU

Ocultimum boni Novitii ergh

hi

H

füum Magiftrum officium com-

TU

plementum eft omnium reliquorum,

um

quo uno deficientereliqua omnia fuo

|

fs

wigore deftituuntur. Ideónámque

v d

H

e

i

f

(Bi

Mag

um fuum amare, magni eíti-

i lia

a

mare, eidem confidere, & intima füa

p

aperire jubetur, ut tantó promptiüs

UMT

obediat, & efficaciüs compleat, qux

lim d

ipfe ad fpiritualem profe&um necef

ht al

'

faria, & utilia effejudicaverit. Non

f

USI

hrír

'

enim auditores legis juíti funt apud

"o

DEUM , fed fa&ores legis juftifica-

f Ntada

buntur.

dl

Hic eft fru&us totius hujus do-

| fttind

Grinz de Magiítro Novitiorum tra-

| "Uf

ditz,

[/A

De obedientia Novitii &c.

75

Éf

ditz, nam utait D. Ambrofius in r.

Knende

Theff. x. fru&us Magiftri eft difcipulus

nox.agem;,

obediens.

Audiat ergó Novitius SS.

Legislatorem noftrum Benedictum

in principio PrologiS. Regulz difci-

Md

TOE

pulum ad DEI fervitium venientem

titiiji

his verbis alloquentem : Zufculta ó

f

fili precepta. Magiftri, €9. inclina aurem

cordis tui, €8. admonitionem pii Patris 17

| Yort Üj

benter excipe,£oefficaciter comple. In qui-

affcm r

bus verbis tria notanda veniunt,fine

m

]

quibus nunquam prodibit dulcis ille

umf

fru&us obedientiz. 1. Audienda effe

ln

verba Maegiftri non folüm aure cor-

t m

poris, fed & mentis: cavendum er-

dimm

gó,ne dum à Magiftro inftruGtio &c.

yogm

petitur, & accipitur, mens alioc-

n

fum , feu ad ea, quzproponenda ha-

Yedumntc

bet, feu ad alia divagetur, quiq'apo-

urett. N

tiüs fepofitis omnibus aliis curis &

li

cogitationibus voces loquentis DEI

pj

per Vicarium füum totá animi avi-

ditate aufcultandz.

II. Infüper ad-

fs hllim ]

ferendum eífe promptum & facilem

adfidem dictis adhibendám animum;

oritim?

ü

D a

ia

witit

j

a

76

Cap.IL $.IP. —

"

["

uf

j

1

n quo graviter errant illi, qui Ma-

j

giftri (u1 inftru&tionibus tunc folàüm.

[

!

^

r

]

Qd

credunt, quando ez non repugnant

yalinto,

proprio judicio & imaginationi, de

afinl

ua re audiendus S. Ephrem fi tiPi,

uhiqu

inquit, bonaresvideatur, que à tuo Pra-

r

Tf

e&o in Domino non bona judicetur , cre-

de illiin Domino. Nam conutentiofum efJe,

| ii

£9 pertimacem , proprióque c

otifilio duci,

Ti uf

HI. deni-

[

CU

fubverfionis fignm exiffit.

le"

ue obtemperandum eífe Magiftri

f

Mi

(

gàs tv

monitis & do&rinis ; quibus pofitis,

guítabis & videbis mi Tyro, quàm

E

»

N

.ä

?

fuave fitjugum Domini,idémque ex-

E

pericris, quód aquila Apocalipticus,

m

ui accepto libro de manu Angeli,

;nzäkcnimnä:

poftquàm devoráflet illum, erat in

.

ore ej

us tanquam mel dulce.

C

Proiftorum omnium przfenti capi-

fitütbg

te di&orum accuratiori obfervantiá

QU

conjiciat Novitius frequenter men-

| z

tis fuz obtutum in San&os Apofto-

| "&mw qlq'm

ui dimifsís omnibüs Chri-

"lïm

los,

fto |E(u Orbis Magiftro erudiendos,

ln

ac veluti Novitios inf.rmandos fe

Atj

e€

:[

[

Deobedientia Novitii. €9c.

77

li i

fe totos contradi-d-erunt.

Quantus

Bune i.

in eis, quàm humilis & (incerus erga

um

Magiftrum fuum ardebat amor,quan-

j

t d

ta ejus eítimatio, &inde natareve-

d fij

rentia,utFilium DEIpalàm profiteri,

Wil

& ut talem ubique revereri non du-

N

bitarent.

Quàm fiducialis ad eun-

Ti

dem recurfüs in omnibus, & (ince-

w'gw diflo ;

ra patratorum in ejus corporali ab-

& Il do

fentia ennarratio :

uanta denique

dfe Mpit

fitis & defiderium Sanc&tiffimas erus,

ibl

& cocleftes do&rinas audiendi, ac

, qui

ftudium fe per omnia iisdern con-

n

formandi ! qu& omnia Evangclicam

poaliics

hiftoriam vel obiter evolventi no-

n Ang

tiora fünt,

uàm ut multa demon-

jhm, enti

ftratione indigeant. Inhos, inquam

at

Chrifti difcipulos fuos velim conver-

muiati

tat oculos Novitius,& ennumeratas

I

conditiones ergà füum Magiftrum

Qdnttt m

perdifcat, & exequatur.

Advertat

s lh

autem, quàm feliciter cefferit eis-

nn'&büs Cur

dem tanta in Magiftrum füum cce-

penyli

leftem obfervantia, ut & ip(i poft il-

m

lum totius Orbis Magiftri defigüari

[

j

&z.

yati

78

Cap.IT. (.1V. -

t

& effe fint. promeriti ; unico infeli-

cifimo Judalfeariote excepto, qui,

t

quia nihil minüs, quàm predicta ob-

i

fervabat, quin potius Magiflri füi

al

Perfonana, dodrinam & exempla,

odio & contemptui habebat,confor-

al N

g um

tium declinabat, fidione, & (imu-

latione circumvenire fatagebat,nul-

s d

UT

vt

lisque etíam amantiffimis ac paternis

monitis acquiefcebat ,tandem à Col-

ia ul

]ri,

&

legio Apoftolico avulfus horrendum

iil

in modum vitam laqueo fibi eripuit,

terrifico omnium eorum exemplo,

p

qui ejus hac in parteimitatores effe

( a.

non pertimefcunt, & Magiftris fuis

iieraga

modís fupra memoratiís fübeffe recu-

t

fant.

Gipt

Verüm dicet aliquis , utinam mi-

g. n

hi talis Magifter, & Pater fpiritualis

U

e(fet, qualis erat Apoftolorum, ama-

t ag

rem utique, zítimarem , ceteráque

r

omnia recenfita exaCtiffimé , & cum

gaudio perficerem: nunc veró dum

Magiflrri mei parvam fapientiam..,

|

morésque imperfe&os infpicio, non

au-

)

—

De obedientia Novitii tG.

792

Iico i

audeo meam conícientiam & [àlu-

Cfp 10, li

tem füz fidei tali pacto committere.

f&dido ol

Quisquis ita dicis & fapis ( refpon-

Vr i

det in fimili eruditiffimus Geríon.,

n

p. 2. de prep. ad Mif. conf. 3.) erras

At onfor

& defipis. 'Non enim commififti te

l Mmu-

& (alutem tuam in manus hominis,

CUT

quia prudens eíft , & plurimüm litte-

i

ratus, & devotus,, fed quia tibi eft

hm n

fecundüm regularem inftitutionem

lunendm

Prepofitus, & Pralatus: quamob-

[b t

rem obedias illi non ut homini, fed

n

ut DEO jubenti, fi tamen non con-

ho fe

traDEUM. — Et fzpé tantó erit tua

il s

obedientia placentior DEO, tibíque

bt

fructuofior,quantó eft indignior ille,

cui propter DEUM fübjici non refu-

Caveas ad extremum, ne dum

um

gis.

tf

quzris fecuritatem , nec illam adi-

YU i

pifcaris, ingravem ruas dijudicatio-

L

tb

nis & prefumptionis foveam.

j Ea

Hæc Gerfíon.

v d

p

( o 298

j n L

D 4

5. V.

$o

Cap. II. V.

p

-—

'

"C

«

5. V.

emiau.

Dorina $. Dovotbei de non (2.

fzt&äïgübf

quendo proprio judicio.

; jj Mi

g o

P

Ro conclufione przfentis capitis

operz pretium effe duxi appe-

c iil

|

nere de verbo ad verbum DoGri-

t

Mitmi:

nam notatu digniffimam S. Doro-

thei, quz rité expeníà magnam uti-

nir gl

lml

litatem adferet Novitiis ad ea, qu

tum de neceffitate Magiftri fpiritua-

jum d

lis, cum de officiis eidem exhibendis

didetin,

J

di&a(ünt,feribexequenda. In pro-

pl

verbiisait ( fapiens ) quibusmon ejt gu-

|

db inllm

tl

bernaiio , cadunt tanquam folia, falus au-

te ef ?nmulto conjilio. — Confiderate

UMT

Fratres vim hujus fententiz ; vide-

UT

te, quid doceat nos fcriptura facra.

quiegt

Cavere nos admonet , ne nosmetip-

D

fosinformemus,nenos metipfos pru-

ftt lt

dentes exiftimemus , ne credamus,

! Muf

nos poffe nosmetipfos gubernare...

LU

Opus habemus auxilió, o

pus iis,'qui

t

nos poft DEUM gubernent.

& Qd

INihil miferabilius , nihil deceptu

&T Ql

aà-

^

Dottrina $. Dorotbei: &9c.

81

-—Nq

cem in via DEI.

facilius iis , quiïuvlïum habent du;

Quid enim ait *

Quibus uon eft gubernatio,cadant tauquaim

,f: j

olia. Folium àprincipio femper eft

T

viride, floridum, dele&abile , poft-

AU

modum paulatim arefcit, & cadit,ac

n D.

deindé contemnitur & conculcatur.

n s.

Parí modó fe habet homo, qui àne-

Tijv

mine gubernatur. A principio qui-

Pt qu

dem femper habent fervorem ad je-

l r

junium , ad vigilias, ad quietem, ad

nertiod

obedientiam , ad alia quedam bona:

n a

pauló póft fervore illo fenfim extin-

ais

Ü

&o, fi nullum habeat fui gubernato-

fla ia

rem, qui fervoremejus foveat, & ac-

Confies

cendat, fenfim fine fenfu arefcic , &

ii v

caditatq;tandé hoftibus mancipatur,

p m

qui de ipfo faciunt, quidquid volunt.

M

De his veró, quiíua enuntiant, &

cum confilio cun&ta gerunt, fübdit:

wj

ln

Salus eft in multo confilio. Non eó ait:

multo confilio, quafi, ut cum uno-

ia

quis d

quoque confültet, fed nimirum cum

j

€0, cui certam debet adhibere &-

tl d

^

"

dem, cui non aliqua quidemtacear,

Íh

ali-

$

yat

82

Cap. II. f.V.

Xllhgü

iib

aliqua veró dicat, fed omnia denun-

g

tiet, & in omnibus confilium petat.

[w

kmüü"

'Tali enim reverà falus eft in multó

ii

confilió. Nifi enim homo omnia fua

Lmïx

g

exponat , prefertim fi quis repertus

, nmm(shw

fuerit prave confüetudinis aut edu-

h

du

cationis, invenit in ipfo diabolus

unicam voluntatem , vel unicam ju-

m

(EteNs

ftitiam, & per eam ipfum dejicit.

Quando enim videt diabolus ali-

fnas a

Pï!ä'üil'»

quem non velle peccare, haud qua-

v J

quam adeó ineptus eft ad maleficium,

p

ut hóc modó promiícué ftatim illi

fuggerat manifeftum aliquod pecca-

im u y

W.

j

tum. Nequaquam ipfíi dicit, vade,

st

fornicare, neque vade, furare..

Novit enim nos iíta nolle, & non fü-

fcin

La

ftinet nobis proponere, quz nolu-

iTnus.

Sed invenit, ut dixi, nosha-

jridtay

bentesunam quampiam voluntatem,

i

ufyore C

aut unum aliquod opus juftum, &

vt v

u

per illud etiam bonz rationis prz-

textu nos lzdit.

DAPT

Wt in;

Undeiterum dicit: malignus ma-

lignatur, càm juftitiam coadmifcet.

lu n

&-

]

Dofirina $. Dorotbei €9c.

85

""——Y

Tij d

Malignus eft diabolus, tunc autem.,

(lium p

malignatur , cüm juftitiam coadmi-

&v mili

Ícet , fcilicét juftitiz no(trz.

'Junc

i nf

enim plus valet , tunc ampliüs lzdit,

tunc fortiüs agit.

Quando enim..

s

à

tll

propriam obtinemus ( voluntatem )

Wb du

& noftris nitimur juftificationibus,

D udmmju.

tunc utique tanquam rem bonam fa-

Yim d.

&itantibus nobismetipfis in(idias

Lbl d

ftruimus, ne

e novimus,quópadtó

ereamus.

uomodo enim volun-

um

tatem DEI n

3

duf

e,aut omninó quz-

atf i

rere poffumus, dum nobis ipíis cre-

lil

dimus, ac propria voluntate niti-

fiidt v

mur. Quamobrem Abbas Paftor di-

cebat,voluntatem effe murum ereum

ds, finr

j nl

inter hominem & DEUM. — Confi-

derate vim fententiz, & rurfum ad-

m u

t

jecit dicens: Petra eft repercutiens,

utpote contraria, & repugnans Di-

rortt,

y jl i

vinz voluntati. Eam igitur fi reli-

querit homo , etiam ipíe dicet: ij»

ais ?

EO meo transgrediar murum: DEUS

meus immaculata via ejus.

Id ptor-

ii

fus admirabiliter dixit.

Tunc.:

mcondmläï :

Dé

enim

ys

$4

Cap. T. f. V.

[

enim quis videt,viamDzinon habere

maculam , cüm deferuerit propriam

voluntatem:dum veró confentit pro-

(

priz voluntati, non cernit immacu-

culatam viam DEI.

Sed fi quando

-

TU

quippiam audierit pro cautela, illicó

vigm

Vs 6

conqueritur, defpicit, averfatur , re-

luctatur.

Quo pa&o enim füftine-

T

elitik

re quemquam poffit, vel cuicunque

confillio acquiefcere, qui propric

y o

tenax eft voluntatis ?

qu;mdigu

!

- Deinde fenex idem dicit de jufti-

fintat

]

tia: quód fi juftitia cooperetur vo-

—

f a

luntati, non re&e converfatur ho-

qtuil

mno.

Papz qualem fermones Pa-

hn

trum confequentiam habent ! Mors

CUT

proprié eft; ubi reperitur juftitia cum

Qtths

hi

voluntate, magnum periculum, in-

S

gens metus, tunc omninó cadit mi-

a'.rquezvf

íer ( quis enim tali perfuadere poffit,

l

' A'.«z'öo

ut credat quempiam ipfó pleniüs nóf-

Nl

fe, quid ipfi conducat) tunc perfe-

Ws

&6 (emetipfüm tradit ad propriam.,

Ya d

um

Y c

*voluntatem , & judicium propri

fe-

omh Mi

T

Dotvina S. Dorotbei &9c.

8f

Ionly

fequendum , ac tandem pro libitu.,

Mu

fupplantat eum inimicus.

Mintty,

Quapropter ait : Malignus mali-

II

gnatur, cüm juftitiam commifcet.

MTRT

Odit autem fonum cautionis.

Ait,

At li "

malignum non tantüm odiffe cau-

m J

tionem, fed nec vocem ejus audire

tin Mi

offe: quin & ipfüm fonum cautele

j! tibuny

odio habet , id eít, fi dicatur aliqpid

u

ro càutela, verbi gratia : Prius-

quam aliquid efficiatis, qui pro fe-

l teit

curitate quidpiam interrogat, an-

Ut -

tequam noverit inimicus, utrum,

Yeünm h.

Quz audit, obfervet nec ne, illud ip-

hm

fum odit, quód aliquem interroget,

d! o

& audiat quidpiam eorum, qus ipfi

i.

conducunt, ipfam vocem, ipsümque

!

fonum iftiusmodi fermonum odit,

tnm, n

I um

|

átque averfatur.

uetyt,

Addo etiam hujus fei caufam...

Novit quippe tum verfütiam fuam

lais

fticge

innotefcere per ipfam interrogatio-

nem, & frequentationem fermonis

d

m

pro cautela; nec quidquam adeó ab-

l

"ominatur, ac veretur, quàm fi co-

7

gno-

86

|!y»

Cap.IH. f.F.

g

gnofcatur, quoniam non ampliüs in?

i

venit anfàm pro libitu infidiandi. S1

j

)

enim animus ex hoc fecurus reddi-

tur, quód omnia füa denunciet, &

j

il J

abaliquo intelligente audiat;fac hoc,

"uis)

iftud ne feceris; hoc bonum, iftud

p

WigH

non eft bonum ; hoc eft juftitia,iftud

y

g

non eft voluntas: item quód audiat,

vt

nondumeft tempusiftius rei:aliàs au-

us

diat, jamtempus eft: Noninvenit.,

qica

diabolus, quá ratione illi noceat.,

n

f

neque quomodo ipfüm dejiciat, quo-

W u]u

niam íemper (ut dixi) guberna-

.

i, o

2

tur, & undique munitus eft, fitjue

lat

in illo, quod dicitur: $zlus eff in mul-

wl

to conjilio. Malignus autem hoc non.,

tht

cupit,fed odit: vult enim malignari, &

i

magis gaudet illis,quibus zoneft guberna-

m

lio. Quí (ic? quia cadunt tanquam folia.

A

Vide illum Fratrem , quem mali-

ii

gnus amabat, de quo & Abbati Ma-

od

cario dicebat.

Habeo quemdam.,

f

Fratrem , quiut me videt, ad inftar

Qu

venti vertitur.

'Tales amat, talibus

| bt

femper gaudet, qui gubernatione de-

um

ftituuntur, nec füa exponunt illi,qui

|

pe

|

Dottrina $. Dorotbei &óc.

$7

Anpligy

!

oft DEUM opitulari, atque manum

Idanf

1'05 ferh.

ipíis porrigere poffit. Neque enim

demon ille tunc ad omnes Fratres

I &

accedebat, quando vidit ipfum Vir

mxfaChO(',

San&tus omnes iftas deliciasin vaícu-

Wi

lis circumgeftantem , haudquaquam

ïüïüin,M

illas omnibus propinabat. Sedillo-

Wil

rum quilibet infidias ejus percipiens

J

currebat ( ad Abbatem) & proprias

oniytt,

cogitationes declarabat , atque tem-

l Wt

ore tentationis auxilium invenie-

tj Qu

bat, nec ultrà malignus ipfis prz-

) p

Porró miferum illum fo-

valebat.

4 i

lüm reperit femetipfum inftituen-

d ml

tem,& ànemineauxilium habentem,

dN

eümque ludibrio habebat, & difce-

v

debat, ei gratías agens, czteros ni-

njnim.

mirüm deteftztus.

Cüm rem hanc

huj

Abbati Macario , noménque Fratris

Wa

indicA(fet, accurrens ad ipfum Vir

lbt

H

San&us, reperit harit effe caufam

r

qucmüm

fius pérditionis, reperit ipfum nol

confiteri , deprehendit ipfum non ha-

x iil

zmat,tülhüï

bere confuetudinem fe manifeftandi.

vt

Quam ob caufam eum diabolu

s yer-

tebat

anCüüvQï

PM

j

88

Cap.Il. f.F.

f

! J

tebac,quó volebat. Interrogatusenim

!

àViroSanco: quomodo miFrater res

tuz fe habent ? refpondie, precibus

tuis bené.

il

:11

Et rursüs fcifcitanti ,

1;:'

nuhquid oppugnantte cogitationes?

iil

Refpondit, hactenus mihi bene eft, &

€Wy

ubtm

nihil volebat fateri, donec arte qua-

l

j

|

dam Vir SanQus, íüa fibi ut edice-

AMUPI

ret, perfuafit, ac VerbumDEI profe-

]

rens munivit ipfüm, & convertit.

o

m:

Rurfum igitur venit inimicus fe-

cundüm confuetudinem volens ip-

ERN

fum dejicere, & turpiter déceptus

A

d

fuit. Invenit enim ipfum obfirma-

ftty

tum, invenit ipfum non ampliüs de-

| Nb d

ludi. Abiit igitur re infe&ta, & re-

| li gd

r

ceffit ab eo confufus.

Rurfüm igi-

us

N

tur ( diabolus) à Viro San&o inter-

p

rogatus ; quomodo ille Frater ami-

Qrtdio,

cus tuus valet? non ampliüs vocavit

,

illum amicum, fed hoftem , & exe-

d'mi] pïafu

cratus eft eum dicens : quoniam &

il

ille perverfus eft, neque ipfe mihi.,

quihy

credit, fed omnibüs ferocior evafit.

gCWCV' |

Ecce , cur inimicus illum oderic, qui

dng;

ad-

—

Dorina S. Dorotbei €Sc.

r

35

Of

adhibet cautelam, quoniam femper

ln

fitit noftram perdmonem.

Eccecur

o r

amet €os, qui fibi ipfis innituntur,

i Üj

uoniam diabolo cooperantur , dum

gltauones;

ipfimet fibi infidiantur.

lnb

NB. Equidemhaud fcio,ullum Mo-

TM

nachi lapfüm alium extitiffe, nifi ex

ts

€o , quód proprio cordi crederet.,

QUs

.Ahqm dicunt propter hoc, aut pro-

ODYGEOI,

ter illud hommem labl, ego autem

Itimo f

(ut dixi) non novi cuipiam lapfum

r j

aliquem eveniffe, nifi exhoc, quód

t o

fibi credat. Vidiftin quempiam ce-

! df

cidiffe? ícito , quód femetipfum di-

il

rexerit; nihil gravius, nihil perni-

[e&a,&re-

ciofius, quàm fe 1pfum dirigere.

V xgl

Protexit me DEUS, & femperhoc

ab i.

perlculum timui.

Qxando eram in

Fritr a

coenobio , exponebam omnia feni

U TOGIIE

AbbatiJoanni. Nunquamenim (ut

a.

dixi) prefümebam facere quidpiam

;uommü

absqueillius fententia. — Accidit ali-

Y ml

quando, ut cogitatio mea mihi füg-

Yi evaüt,

gereret : nunquid hoc tibi dicturus

lag

eílíenex ? quidvisipfimoleftus effe ?

L

90o

Cap. II. f.V.

'Doïftl/s.l

—

T d

& reponebam cogitationi :. anathe-

ma tibi, & judicio , & intelligentiz

(;; dUt

"

tuz, & prudentiz tuz, & fcientiz

r

t

tuz , quia id, quod nófti,à demoni-

jj

bus nófti. Abibamigitur, & fenem

L

interrogabam, acciditque nonnun-

« ii

quam , ut id ipfum mihi, quod co-

iristr

gitaveram,refponderet.

'Tum mihi

ta d

uid

D

mea függerebat cogitatio.

ergó? Ecce id ipfüm eft, quod dixi.

D

Qul

Nun

uid intempeftivé fenem inter-

- figimi

pellàíti? & reponebam ifíti cogita-

4

t ii

tioni : fed nunc bonum eft, nunc à

d ERN

Spiritu Sandocft, INamquodtuum

o

eít, id malum eft, à demonibus eft,

ü gl

à ftatu paffionibus obnoxio eft, &

| (ndy

V

fic nunquam absque interrogatione

Tinlnd

cogitationi mez fidem adhibebam.

od

Et credite mihi Fratres,hinc in tan-

li

ta quiete, tantáque animi tranquil-

um r

litate verfabar, ut vel propter illam

al d

ipfam (ficut aliàhs me dixiffe vobis

E

memini) anxius effem, fiquidem au-

« ij

diveram : quomiam per multas tribula-

Qul

tiones oportet nosintrare ia Regnum DEI;

.

&

j

—

Dothrina S. Dorotbei. €9c.

9r

,"i * d.

& videbam me nullam habere affli-

nreHiäenm

&ionem, & timebam, atque anxius.

('Ifn[ig

eram,nefciens caufam tantz tranquil-

X G0nI.

litatis, donec fenex mihi fignificavit,

! fencm

ne affligerer , quoniam quisquis Pa-

du

trum íe fe committit obedientiz,

h W .

hanc fecuritatem atque tranquillita-

ij

tem obrinet.

l. Qu

Satagite etiam Vos Fratres , inter-

E

; QUi

rogare, & non vobisipfisniti. Di-

At .

fcite, qualem hzc res habeat fecuri-

d opi

tatem, quale gaudium, qualem animi

d n

tranquillitatem. Sed quoniam dixi,

Nidum

me nnilam hiabuiffe afflidionem, au-

Vs d,

dite, quid quoad hoc acciderit.

md, i

Cüm adhuc degeremillicin coeno-

vt

bio,femel ingens & intolerabilis mihi

al

oborta eft triftitia , tantóque dolore

st

& anguítia premebar , ut fermé ani-

vitagi-

mam reddere mihi viderer; erat au-

lm

tem hzc afflidtio ex damonum infi-

x v

diis, & hujusmodi tentatio ex invi-

qilma

dia diaboli ingerebatur, graviffima

"T

quidem illa, fed breviffimi temporis,

moleíta, obícura, confolationis ex-

u Dïf

pers,

92

Cap T. fV.

a

yn.

qm

pers , nullam habens req—l-lïem, fed

undequaque anguítia, undequaque

fuffocatio.

Citó tamen venit DEI

l

i

gratia in animam ; alioquin füftinere

nemo potuiffet.

Caeterüm, ut dixi,

;,ïf'fimr 5'"

in tantà tentatione, tantáque an

o

gu-

n fpmd

