fit mentio trium Chriftum fequi vo-

bb

lentium,

£1213 744

x.luU.L

utn primus repudiatus

RUR A

[

fuit, reliquiduo veró nonnifi füb

[^

ö

l

certis conditionibus admiffi , confi-

fin u

de-andum propono.

qui, a

Dixit quidam ( Matth. c. 8. fcri-

Qu n

bam vocat) ad illum , fequar te ,

i

, Drttm

quocumque iéris, Scriba iíte ex men-

te SS. PP. Auguftini , Chryfofto-

MSMUH &

mi, Gregorii, Ruperti,Bede &c.

Ul

apud Sylveir. in hunc locum t. 2.

Qb n

l.4:. Acceffit ad Chriftum depra-

fCiPHhsl "

vata intentione , nimirum primoó ob

]

Íínanem

2"

Veritas dittorum de Deo ver Qjc. rj1

inanem ja&antiam captandam , quia

fperabat , quód edoceretur à Da-

mino miraculapatrare, ac proinde

Dhnyiny

honores , applaufus, hominümque

"i

l

loriam effet confecuturus. Secun-

dó ob cupiditatem lucri;videns enim

I nl

fignorum magnitudinem , ait S. Hie-

vt

ronymus , fequi voluit Salvatorem,

, COncorte:

ut lucra ex operum miraculis quzre-

ls Crrt

ret &c.

Tertió acceffit infüper hic

», hm

fcriba,tefteD.Ambrofiolib. 3. Offic.

(sf g

cap. 1 1. & ferm. 79. & Ifidor. Pe-

lm iqire

luf. lib. 1. Epift. 17. mentis verfu-

fimulan:

nroytts

tiá , dolo , & fraude,

--- rA

do fz,

ytonyi ib

quelam Chrifti, dum interim feip-

ànifi

fum quaereret. D. Auguftinus in..

quzít. Evang. & Abulenf. q. ;8. in-

ghs M

quiunt, quód iftefcriba propter fo-

1 )MW'

lam curiofitatem & ja&antiam fequi

Dominum volebat , quod per aves

ifeart,

aua

defignatur : & tamen per quandam.,

dolofitatem hanc fuam mentem oc-

j hat

lum t

cultabat , quafi velleteffe Chrifti di-

vll

fcipulus , quz dolofitas in vulpe fi-

gnificatur. Denique notant SS. PP.

n

j

G 4

hunc

1j2

Cap. III.. f. V.

"l

"

hunc fcribam multa de f füperbé

ii l

prafumpfiffe , indéquc tam auda&er

u

j

h (

h

Chrifto dixiffe : Sequar te, quocunque

t

J.d [N'l

ii Dicitei JEfüs: wulpes foveas ba-

bent , €$ volucres Celi nidos , Filius autem

d

bominis non babet , ubi caput reclinet. His

;';1571 UHJ.C U

verbis fcribam à Chrifto repulfüm ,

bt

fuiffe, afferunt SS. Ambrofius , Au-

Budir g

guítinus , Gregorius , Pafchafius

zi :

i ..WL'U.hI hu"c

apud Sylveir. l. c, quafi diceret: Fi-

lius bominis ( verba fünt D. Auguftini

v m

cit. in Cat. D. Th.) non babet , ubi ca-

sj n

j

ut reclinet , fcilicet in fidetua ,vwulpes enim

a pj

abent. foveasin covde £uo,

[

ia dolofus

D

et 'volatilia Celi. babent mi

i

s in corde

5 ia |

tuo , quia elatus es. — Dolofus Q9 elatus

lfj y

non me fequéris , quomodo enim dolofus

im d ü'irx'

fequetur fimplicitatem. Ex quibus ver-

Md

fl

bis fatis intelligitur cauía hujus re-

,

pulfs , quz ut magis patefcat, audire

Sovifüm

!

]

libeteundem D. Auguftinum ferm.

'itneg

7. deverbis Domini dicentem

.

"

[

eft , quóüd Domino difplicuit ( (criba i

f

"H li

tam paratus ? quia talis Magifter erat ,

isiftum

I

NI ]j

fT

qui futura pmvideret.r Inteligimus

bomi-

'.

Veritas dittorum de Deovere Eäc.. kfs

TY

bominem , fi. fequeretur Chrifum , fua

RUE

uefiturum fuijfe , non que TEfu. Chxifti.

f

7 qllo 7

t lib. 22. cont. Fauft. c. 48. videbat,

N fw;a;

ait , eur dolofa fimulatione teaebro]in ,

du

£ ventofa elatione jattatum , non babere

ag Es

fideilocum , ubi fe inclinantem DoUorem

ortpuïumd

bumilitatls exciperet : quia in difcipulatu

Yofts, j

Chrifli non illius gratiam, fed fuam . glo-

! 'Pafchafms

riam vequirebat. D. Pafchafiuslib. j.

dierez f

in Matth. hunc in modum difcur-

rit : Chriffus bunc fcribam, son volen-

. Aupilis

T

tem fequi , fed fingentem , prodidit , quem

Niuta

exborruit prefumentem. — Alioquin. quo-

L

modo voleutem ifhm repelleret , qui alium

Vif

l

;

TM

ahire. cupientem probibuit , ne abiret ?

j dtn

Perfpicuum proinde eft, fcribam.

iftum ob duplicitatem , füperbiam

[

& malam intentionem à Chrifto te-

tqubuse-

Á r

pulíam tuliffe. Quod bené notenc

Novitii cujusdam iftorum fibi con-

[at db

yum m '

fcii : timeant infuper comminatió-

N

:

nem Eccli. i. Ne fueris bypocrita in.

confpedu bouinum , &$ non fcandalizeris

(rinl

j

in labiis tuis.

Attende in illis , ne forte

iieri

cadas ? €9 adaucas axima tue inbonora-

d

G ;

tionem,

1]

It

int

1fA

Cap. rrr. f. V.

[

!

n

"

tionem , €9 revelet Deus abfconfatua ,€$

"

in tiedio fynag

[

4 elidat te,

quoniam ac-

[

l

jn

cefifrtim

:

Dominum , €$ cor tuum

Wl*lm ]

igne a

pleuum eft dolo &9 fallacid. Eti enim.

p

homines forté ad tempus decipiat ,

g

Deus nihilominàüs , cui manifeftz

A ;,!n'ï,gwrleb:

fünt cogitationes & fíecreta cor-

d

dium , non patietur, ut herbatam..

h h iBLuc'

noxiaa

rumReligionis occupet, aut

'W ! Juþ (fC

fi ex ju

i

iffimis caufis id permittat ,

PT u)

timendum (ané, ne adventante ulti-

vin V

mo examinis die , nifi priüs ferió re-

Vl

fipuerit , tradatur igni inextinguibi-

J

liad comburendum.

wj

Aitautem ad alterum , fequereme ;

m Wi

ille autem dixit : Domine permitte mibi

du

N

prinum ire ,€9 fepelire patrem meum. Hic

eft fecundus Difcipulus à S. Luca fuü-

jl

prà cit. allegatus. — Erat hic Difci-

Wiftun

ulus ex mente S. Bonaventurz.al-

4

T

terius plané difpofitionis ab illo fcri-

asf

ba ; ifteenimerat humilis , fimplex,

tottfn

ius , & fidelis.

Cui affentiun-

mmökcon&n

tur alii quoque fan&i Patres apud

cit. Sylveir. D. Chryf. hom. 28. con-

]idera.

,

Veritas dittorumde Deover? &$c. 15 f

idera , ait, quantum inter bos difcrimen

^ tf

eft , ille inpudenter , fequar te , inquit,

YUA

quocunque abieris ; bic verà , etfi veim bo-

- Bs

neftam peteret , uolebat tamen , wifi eicon-

J p

cederetur, abire. D. Hilar. in verbis fcri-

i vjf

ba , ait , apparebat quedam infidelitas ,

Áb r

£5 nonin verbis Difcipuli. D. Ambrof.

t heototn,

lib. 7. in Luc. cap. 9. i//e, inquit,

IBipt

cogitur , iffe Cfcriba) removetur , ut

ilptmit

feias, quia devotus excipitur , indevotus

WTM

excluditur. Verüm quid Chri(to ver-

[ors (

bis Difcipuli reponere placuit ? di-

Wi

xítque ei 7Efus: fine , ut wmortui fepeliant

mortnos fuos: tu autem vade , &6 aunun-

W:rum,[qummei»

tia Regnum Dei. Ex his verbis colli-

f ymtis

gitur, Chriftum humilem fimplicem,

vt

ium & fidelem Difcipulum non re-

TM

jeciffe,fed falutari monito inftruxiffe

Iul

utfe fequatur corde integro , non di-

ww* ,.vifo,neque fefe implicaret , etiam.

nlb

füb pietatis fpecie, curis & negotiis

xmiüi;ümïh

non neceffariis ; egregió fané docu-

Qu

mentó confirmante do&trinam fuprà

4

T

tradi-

i ucz

156

Cap. III. f ..

im!

m

traditam de quzrendo Deum corde

j

IWA

integro atqueperfe&o.

gt

073 )Mhm u

Et ait aker: Sequar te Domine , fed

permitte mibi primim venuntiare bis , que

(

domi funt , verba (unt terci Diícipu-

sj

li Dominum fequi cupientis. Hujus

li

gt u

animi difpofitio feré videtur fuiffe

l

;

eadem cum difpofitione fecundi Di-

i.'l*lbdl'ü!f ]

sutt: j t

fcipuli, de quo mox ante dicdtum.

fuit. Erravit tamen, uti prior ille ,

st

dum primüm de temporalibus folli-

xiimrd,

sl u

citus fuit, & zterna quafi fecundó

locó repofüit contra expreffam do-

dnmunty

&rinam Chri(ti alibi datam : querite

zum, d

rimim Reguum Dei.

srieadt

m

RefpondetSalvator amantiffimus:

nemo mittensmanum fuam ad aratrum , Cà

RXJUT-

refpiciems retró , aptus eff Reguo DEI.

3.

Trocormid

uem locum exponens D. Gregor.

hom. 3.inEzech. ait: muamum mitte-

1thrii

ve ad avatrum ef , per quemdam. quaft

*vt, hi

oferendos

compuntionis vomerem ad

weníri

frutius terram fuicordis aperire. — Sedre-

"n

tró poft avotrum afpicit , qui poff. exor-

[ ty

ditm boni operis ad malarevertitur , que

s

reli-

)

Veritas didtorum de Deovere&9c. 157

)

D

reliquit. Ex Euthym. 19. apud Syl-

veir. Oportet eum , inquit , qui fequitur

rreDm,Jä

Mif

Chriftum , confeffim omnia defpicere &9 fe-

W

ui , né oculos quidem ab eo divertendo ,

tríi

|

l

ne forté babitu $ fpecie eorum , que à

at Ro

[

tergo funt ,vetineatur.

UndeD. Chry-

Vil ff

foft. ibid. ait: omnia operabona tunc

Vil

mercedem babent , quando ad finem usque

At d

continuantur: (in. veró interrumpautur ,

fiicri

non parvum exiflit naufragium. — Mani-

talbus (

feftum igitur eft, quantopere Chri-

T

ftus à fuis fequacibus defideret , uc

prland».

id faciantforti, conftanti & perfeve-

rantianimo. Unde ulteriüs patet,

A: (uri

füuperiüstradita de his conditionibus

tuntim

quzrentium Dominum inniti foli-

lm d

Mm 20

mento.

diffimo Evangelicz doQrinz fundg-

D C

Pro coronide prefentiscapitisno-

i n

tent Novitii , quàm exofa (it Deo fu-

g

perbia, dolofitas , & fimulatio , ut

(eni

propterea fcribam petentem adícribi

. t

Difcipulorum numero admittere

pb ur

noluerit:: econtra veró , quantüm.,

Deo acceptus fit humilis , fimplex &

Quf W ;

de-

Mi

158

Cap. III. f.V.

u

m

fidelis animus , qualem attulerunt

*

duo alii Di(cipuli: etfienim in erro-

P

;l

re quodam verfarentur , dum de.,

,2

temporalibus videbantur effe plüs

E

nimió folliciti ; benigniffimus tamen

N

Dominus non propterea eos à fuo

p

a

ienti(Tima

'1

difcipulatu rejecit , fed f:

T

& manfuetiffima inftru

à

ione eis-

dem errorem füum detexit , quem,

u

quia bonz voluntatis erant , poft-

ï

Jontüs

quam agnovcrunt ,nequaquam pf:r-

tinaciter retinere , fed mox datzin-

du

ftructioni fefe conformantes , eun-

Güqwmdeü

dem deponere ftuduerunt.

|

jriv D

Quodfiigitur his probé perpen-

RUs

fis Novitiusaliquis inveniret,fe non

, udhi

omnibus numeris & conditionibus

inftru&a intentione vitam Monafti-

at

uN

cam elegiffe , non idcircó pufillo fiat

Mmilud

animo , fed quamprimüm veteri er-

wtget

rore depofito , prafenti inftru&tioni

fe conformare modis omnibus con-

Yelt

x

tendat: fi veró ( quod abfit) in fua

fuperbia, fimulatione & errore per-

t t

unyeti

tinaciter perfiftere voluerit, timeat,

ne

| d

/

Veritas diftorum de Deo veregóc, 159

as

himin «

ne przter comminationes horren-

das füprà & SS. lit. adducas omni-

] dum l]

bus Deumnon fincero & vero corde

1 df pl

Ilsting

uxrentibus luctuofo fiat exemplo,

101 (In

temporalis & nunquam finiendz mi-

ferigm. — Nolite errare, Deus non lirride-

Wony e

ii

tur. ad Gal. 6.

tyi Q

CAPUT IF.

t , w

Novitius follicitus fit

or du

tgunye

ad opus Dei.

If

Oftquam de Deo veré quzrendo

if

P

pluribus a&tum eft , utpote pun-

Dd

nireufen

&o , cui tota feré fpiritualis vita in-

uml

nititur, ordo à B. P. N. przfcriptus

m ori

exigit , ut de follicitudine ad opus

Dei Novitium noftrum inftruam. U-

'cöpuülloä |

bi denuó latiffimus difcurrendi cam-

mrattd-

w

pus fefe aperit ob amplitudinem &

ml u

ponderofitatem materiz, füb qua ex

mente Interpretum S. Regule , ea

ia

omnia continentur , quz proprie ad

Tudd

Deum pertinent , qualia funt: Ora-

; quó etiam.,

ucrit,umtï

tio publica & privata

Ípe-

60

h

s

Cap. Ir.

ectatcultus San&orum : recolle-

DBWW'

ä

io animi , feu renovatio Spiritüs:

W

examina conícienriz : lectio fpiri-

tualis : Miffe facrificium : ufüs Sacra-

mentorum Poenitentiz & Evchari-

ftiz : colloquia fpiritualia: a&tus va-

M:W N0

riarum virtutum , maximé Theolo-

sf

gicarum &c. Ver:mquia his cmni-

BMW)E

busrité declarandis hzc pauca folia

[

nonfufficiunt , ac aliunde paffimin,

libris afceticis inveniuntur , atque,fi

Taotonta

Deus vires & tempus dederit , de

dul

redi&is in diftin&o uno , velplu-

d

ribus opufculis agere propofüi, hinc

du

in preíentiarum ea folàóm Novitio

at

proponam, quz ad przfens intentum

f u

magis neceffaria & apta videbuntur.

ab ia

AUAT

Divido przfens Caput in duos 6f.

quorum primó agam de generalibus

Md

quibusdam obfervationibus ad hanc

"terürdit

conditionem juxta mentem S. P. &

Tt m

noftrz Religionisrité adimplendam.

*5 ts

Alteró monita quedam proponam

f

Novitiis, quz in particularibus a&ti-

LEUT

bus & exercitiis , füb nomine Operis

"t f

Det

Deiis , que Novitius 88c.

161

R It

Dd comprehenfis , obíervare de-

ffO Spi]'ml

beant.

t [

s o

V r

$. L

i.

De iis .que Novittus, ut fo-

n Ts

um

licitudinem faam ad opus Deipro-

batam faciat , geuevatim obfer-

L pac fl

vare debet.

VEf

hag

Rimó & ante omnia neceffarium

üter d

eft , ut Novitius rerum iftarum

N

adDeum proprié pertinentium in-

iil

entem zítimationem & amorem.,

m Noriti

nsimentur

concipiat , etimque modis omnibus

fovere & augere etiamfuturistem-

vilbuny,

poribus ftudeat. Cüm enim ex una

pào j

parte Ordo nofter ( uti in meo Can-

? generalihm

didato Bened. inftru&t, prelim. dixi)

fusallun.

«

primarió refpiciat vitam contempla-

tivam, quz precipué infüpra memo-

imyin.

ratis exercitiis confiftit ; ex altera

oU

veró parte , facilécontingere poffit,

bud

ut ex affidua rerum iftarum pertra-

n

&atione , ac fors etiam quorundam

J

)

à pri-

162

Cap. IV. f.I.

y u

/

À primivo fervore delapforum di-

m

[

if

&is & exemplis , fpectata noflra in-

gmsf

(

frmitate, paulatim in tepidam con-

1

Athtct

fuetudinem , ac tandem in tzdium

m;,;!:qum 01)

& nauíeam deveniatur, neceílarium

i,?-rn;;w |

plané eft, animum ingenti illarum -

T Nglllï

ftimatione imbuere , ac profundé

w

hm

ponderare ,

uód quemadmodum.,

corpus fine cibo naturali n-turaliter

sea pl

fubfiftere nequaquam diu poteft , ita

sl

impoffibile fit , ut fpiritus absque

slendema

predictorum adminiculo in fuo vi-

s dod

gore perfiftat , fed omninó neceffe.,

g,

v as

fit, uc indies deficiat.

Secundó curet omni diligentia ad-

Vrf

difcere Breviarium, cantum & czre-

Mxidemion

monías in noftro ordine ufitatas, dili-

& enfom

gentérque omnia priüs exquirat ,

) 1

przvideat; & przlegat : necfitcon-

Nb

tentus materiali tantüm , ut itadi-

lnlb

cam cognitione , & obfervatione ri-

Utfrmam

tuumiftorum , fed etiam fignificatio-

ï:üqulïln |

nes eorundem myfticas intelligere

tütm

& congruis affeCtibus eos animare

üm 'na

1

)

m

feu informarc non omittat.

'Ter-

l

|

Ál

De iis, que Novitius Q9c.

163

'Tertió : fit accuratus in dandis fi-

"t nofpi

gnis ad chorum, &alia exercitia fpi-

tioidm

ritualia ( fiei hzc cura demandetur )

TUUn tofje

non fübíequendo, nec prevenien-

ï;ü?CE(farfum

do tempora conítituta , conformiter

tht

cap. 47. S. regule , utomnia horis

: u

competentibus compleantur.

Nec

al

ullas ne&at moras, five dum fürgen-

"tf

dum eít ad Vigilias , five dum inter-

glippoteü,iu

diu (tatis temporibus in choro lau-

IT

des funt referendx Deo Creatori no-

Vloinfi v.

ftro , aut alia exercitia fpiritualia,

t ntf

peragenda , habeátque ad fingulas

boras Canonicas , necnon alia prz-

Tipetuad

dicta exercitia füas pias intentiones

um at

& confiderationes , adjunctis fervi-

vfb d

u'

dis & conformibus affectibus.

s apit,

uartó : memoriam prefentis

nenftcot

Dei & Angelorum vivá fide appre-

,ititd

henfàm füb his exercitiis excitare,

ln

& coníervare omnibus modis allabo-

xïxgni&cafw-

ret, exquatanquam ex fonte fluent

; intdljgerc

omnia tam interna , quàm externa,,

e0s n

alia requifita , qualia fünt: corporis

1ih

decentiffima compofitio , fuga om-

o

nis

Dd ml'

164

Cap. IV. f.I.

"

-

nis curiofitatis & levitatis in oculis,

rifü,voce &c. in - & externa fümma

st

[:

3l

reverentia & humilitas , attentio, &

l

W

fervida devotio &c.

u

ij

ui

Quintó: cüm devotionis exerci-

qeumma

tia alia fint omnibus communia , &

ái

adomiot

preícripta ( quz qualia fint nemo

nonnovit) aliaprivata, quzquivis

sls o

vtl

propria fponte , ultra communem.,

ufüm & confüetudinem fibi indicit.

jl at

ia

Circapriorailla, feu primi generis,

peromnia communi laudabili obfer-

soebont

zouit, d

vantiz quoad tempus, locum , fitum

& alia fe conformet, & certó credat,

f

uód fi Novitiatüs, autalio quocun-

zj

que futuro tempore , absque legiti-

t

ii rv

ma & à füperioribus liberé approba-

tacaufa ab his fe fubtrahere, ea dimi-

tl

NITT

nuereaut plané omittere prefümp(c-

rit,vel quocunque modo fein iis per-

tl

zentem ex«

agendis voluntarié negli

"rrit p

hibuerit , fignum fit in£:

a

iïibile defi-

Pt

cientis fpiritüs, cui, niii quampri-

T

müm inftauretur , gravior in proxi-

! "lf

mo imminetruina: quemadmodum

:'ämm Qg«

fignum

?

De iis, que Novitius £.

I6f

fignum evidens eft prefentis languo-

Vr i.

ris in corpcre , fi cibus aliàs fapid.as,

attéti

defipere, acin naufeam faftidiuümque

vertiincipiat, non absque pericu'o

lt

majoris mali , nifi oportunis medica-

p g

mentis occurratur. Ecquamvls hec

li (

cura ad omnia communia exercitia.,

à, qiéqi;

fpiritualia , le&iones &c. fe extende-

LOT

r€ debeat ; peculiaris tamen omninó

T [b

habendáa eft ratio divinz Píalmodize

piri p

in choro, que femper inter prima-

TO

rias Monachorum occupationes lo-

h, us

cum obtinuit , & in cujus veré An-

Atl

gelico exercitio magnam vitz par-

al

tem exigimus.

Hanc fiquidem d-

dl

monptóbé gnarus, quantum inde.,

m

boni, ferventes & confítanter perfi-

du

ftentes Religiofi confequantur, mo-

t

dis variis aut majoris boni fpeciem

pioktie

praefeferentibus , aut etiam aperta

md

Ícommata continentibus , tam per

!

1;gïui

;

i

as

fetam per alios, qui terrena magis,

quàm füperna fapiunt, in faftidium.,

g

ariorint

& vilipenfionem vertere nititur.

|

w

Magnoperé ergo! contra hujusmodi

i

tela

166

p FH'

—

Cap. IP. f.I.

tela nequiffimi przmuniendus eft

i n

animus , firmi(Timé decernendo to-

j In

to vitz tempore in hoc fancto , ac

veré Angelico exercitio conftanter

IT

pn

perfeverandi , nifi expreffa , & nulló

aitiuf

i

modó quzfita Superiorum voluntas

Md

aliter difpofuerit , cui omninó ob-

temperandum erit , retenta tamen,

i

/

femper zítimatione, & amore hu-

»

rf

jus precellentis muneris, Circapri-

vatas veró devotiones

/

s gt

AUf

j

N

has

Sextó obfervet fequentia. I. Vi-

tetin his omnem fingularitatem , id

1,atdp i

sticoad d

eft, ne ob hujusmodi privata devo-

tionis exercitia vel minimam actio-

"vt

nem ex communibus , aut aliàs ab

satyrd

obedientia przfcriptam ommittat , "us

ER

vel imminuat , aut ( quod pejus ef-

fet ) etiam vané fibiperfuadeat , hxc

Puslt

pceculiaria majoris effe ponderis ,

ku])» h

quàm illa alia, maximé fi aliailla ver-

atf

fentur circa materiam non tam no-

£t (

bilem fed vulgarem.

Grandis hic

Vb

erroreft, & occafio magnarum rui-

"m i

narum , etiamin viris (ecundüm ex-

X n

ternam

j

De iis , que Novitius &Sc.

167

Nx

— —— —

Tunjen

Why

ternam apparentiam multüm prove-

&is. Undenonimmeritó S. Bern, de

t ii

grad. fuperb. in hujus farinz R cli-

1 COf

.

iofos acriter invehitur zplusfibiblan-

. i ruli

À

1

tur , inquit, de uo jejunto , quod ce-

Nl

teris prandentibus fecit , quzm fi cum cete-

LOm d

ris fepteu dies jejunaveiit : commodior fibi

WEb t

videtur una ovatiuncula peculiaris , quam

Val

toa Pfalmodia uniusuotlis. II. Caveat

" Cimpri-

nimiam ad talia peculiaria adhzfio-

;

nem, qualem is certó certiüs fe ha-

"

bere comprobaret , qui perobedien-

luicten, i

tiam , aut alio fimili divinz volun-

Mintidn

tatis indicio ad alia avocatus , etfi

mmad

id non penitüs recufaret , nihilomi-

u s d

nüs tantoperé affligeretur , uttotus

monnita,

intali opere inquietus , perturba-

um

tus , triftis , tediofus evaderet ; cüm

ial t

tamen certum fit, nec illapietatis ex-

; panden's j

ercitia Deo placerepofle , quàm in..

alv

uantüm füntejusSS. voluntati con-

à

[0)

non t n

rmia. Circautrumque é mox me-

moratis punctis przclaro documen-

r hlv

to tyronem inftruit Ven. Ludov.

Y manum

findindt

9. Se

Blof. Inftitut. vjtæ aícet. docum

ubi

g

M W No

168

Cap.IV. $. I.

n

lj (fef, 151

ubidevotum, & obedientem Reli-

.

enc

giofum defcribens ait

.

A&iones

jt

)

gt

[

communes , quz ad rationem obe-

pemi

dientiz fpe&tant, füis privatis aCtio-

jit

nibus ex propria ele&tione füfceptis

viteml

femper anteponit , etiamfi ille fibi

H

!

m

magis fteriles effe videantur , mi-

nüsque fapiant , quàm privatz. Ta-

sendt g

xl dit,q

lis, (1forté S. leCtioni vel meditatio-

ni intentus evocetur füperioris juf-

simaom

.SgCHfUQTCL

fü ad indignum aut vanum aliquod

opus, e. g. adquisquilias colligen-

atf

das, nihil cunctatur , fed ftatim.,

sgmidus

absque aliqua contradidione , vel

o m

sttJotun,

dijudicatione,fancta illa ftudia omit-

tit , ut obedientiam fervet, Deum.,

zditlnsd

propter Deum convenienter & fà-

ii

pienter relinquens. Nam quod in

tuyto

fe vile eft, acnullius momenti , dum

zil

per obedientiam fit , redditur pre-

NT

ftantiffimum. Etalibi ex Thaulero

gxoüüntpem

ita monet: fi quis Dei munere ad

i& lt

tam altum fan&titatis gradum perve-

nl

niffec, ut Deum reipfa femper vifi-

Üttig

]

biliter prafeatem , fecümque hábi-

NT Y

tantem

y,

Q169

]

—

Deiis, que Novitius €9c.

m

:j

tantem haberet, is, (i ad aliquodobe-

EE

dientie opus evocaretur, humiliter

fl.Oncm Qu

Domino dicere deberet: Ejafüavit

ts

fime Deus , permitteme, obfecro,

Wt i

hancobedientiam tui amore perfice-

t (

re. Creditemihi, humilis ifta pro-

Air, vj

prie voluntatis abnegatio in iHo

rv T

homine multó gratior , jucundiór-

d.

que DEO effet , quàm fi ille idem.,

peirit

tunc cum omnibus beatis Spiritibus

um diui

czlum penetraret. B. Nullam in.

lsl

his admittataffe&ationem in geítu ,

V t

voce, gemitibus &c. dum fiunt in

Qire, v

publico , fed,utvultS. P. fimpliciter

ftilaonit

intret oratorium , & oret ( quod eti-

vt Duur,

am de aliislocis & ac&tionibus fimili-

yeer t

bus intellige) in intentione cordis

Q ii

& compunctione. IV. Nonnimiüm

Ynen, um

iíta multiplicet , ftétque judicio , &

dliarpe-

determinationi fui P. Magiítri , quia

v Tradiao

uod fine permiffionePatris fpiritua-

t

lis fit , przfümptioni deputabitur ,

n

non mercedi , ut ait S. P. c. 49.

m t

Czxterüm his probé notatis & ob-

inqui?

fervatis , verum & (incerum devo-

u

tionis

Hl

yNt

170

Cap. IV. f.I.

gt

tionis fpiritum modis omnibus con-

p n

Devotio

fervare & augere fatagat.

du

f

uidem ( verba funt Doctoris Melli-

al

fiui in Cant. ferm. 3 j. ) ommum virtu-

]

s

;f

fum leta veddit geriina s bac eft fortimm

at

operum exbilaratio, ac quedam irrigatio

ollüum. Gaudium enim cordisexbilarat

g HIHLDE

ln

J

ji,

bac fingularis &9 infiguis devotioin Deum,

ï

quaji fons fignatus &6 proprius , fegregatiis-

fg«.ü[

ue in boc minifterium , ut cor fponf ac (i

Vgillllüü

ii

[

ortum quendaWh irviget in deliciis fponfi.

'mt

It

Jgris eft devotioris fervor ( at D. Bonav.

J

de 6.alisc. 8.) qui femper in Altaricor-

dis ardere debet , quem Religiofus devotus,

L

femper fubjiciendo ligna Divine laudis , de-

bet uutrire , ne quaudo per defidiam , aut

ü

M

alias occupationes extinguatur.

füitm, d

Notandum veró ex eodem Sera-

i. m

phico Do&ore , tria potiffimüm ad

piedaf

hunc devotionis fpiritum confer-

Vlitige

Primum

- vandum effe neceffaria.

"Itf g

eft jugis memoria DEI ante oculos

tl

cordis.

Providebam Dowinum in con-

It hn

fpetfu meo femper. — Oculi mei. femper ad

Mb

Dominum, Sicutenim Angeli, quo-

Mi g

cunque

|

f

Deis, que Novitius C9c.

— —— — !

I7I

?

Orhnihc.

cunque mittuntur , tamen à Divina

contemplatione non recedunt , ita

rj Mi

homo virtutis , pro füo poffe, fem-

[77770774

per memoriam Dei in corde füo con-

fervet.

Itf firin

Unde, fi aliquando indere-

Maniri

cedere contigerit , femetipfüm re-

tüdyedind

darguat. HincD. Bern. Medit. c. 6.

T

Quine tempus , in

uit, quode DEO uon

1

Ti m

cogitas , putate perdidiffes nam ctfiprofun-

^tt Dd

"

dé nton po[fis cogitationem tuam feniper in ,

ii

n

ipfum defigere meditando , faltem memo-

^i

rando cordis infuitum im eum dirige; Q9

tb d

cim datur opportuuitas , ipfa memoriain

hii

fuladi

meditationem feu orationem formetur , fi-

cut. qui materiam formande imagiis fe-

rijim a

cum circumfert , ut , cim babüerit oppor-

1

tunitatem , aliquid ia ea fculpendo opere-

ieodem t

iur.

Alterum eft , continuum Deo

Vifimim 2

placendi ftudium in omni a&ione,

m nf

vellocutione, ut femper in ejus qua-

. D

L

fiprefentia caveat , unde ei diípli-

at

ceat , & doleat, fi forté fecerit , &

ia

ftudeat, in quo & qualiter poffit ei

r d

magls placere. . Juxtaillud Apoftoli

d

2.Cor. $.. Contendimus , five abfentes ,

um

2

jee

j

,

oA

Cap.IV. $.I-

jJu

sl

ii5

n

jl

five prefentes , placere illi. Tertium eft,

omnia agenda oratione faltem men-

il

Amilïl[lldm

tali prevenire , omnia beneficia gra-

gini

z:'

tiarum actione profequi , ac laude.,

n l

Divina, &in omnibus agendis fem-

Qu

per plus orationi fidere , quàm pro-

vlittt,|

rie induftriz vellabori.

Cum igno-

«ndhallt

remus , quid agere debeamus , boc folum..

z q

babemus vefidui , ut ad te oculos noftros di-

nl

vigamus, videlicet in oratione 2. Pa-

r as

ral.20. Monente idipfum Sanüiffi-

m t

mo P. N. in prologo.

Inprimis , ut

slsl

quidquid agendum incboas bonum

perfici

p

inflantiffima ovatioue depofcas.

Atque

fs

indecolligat Novitius , in quo fita fit

m

vera , & folida devotio , pro cujus

meliori intelligentia , ne in primis

grhuni

Nl

principiis errare contingat , fubjun-

w )

o notabilem doctrinam Ven. No-

[

ftri Ludovici Blofii Concl. animz fi-

"tv n

delis cap. 13. hunc in modum veram

tig il

devotionem defcribentis: Vera de-

votio , inquit , in vera füiipfius füb-

diemizm,æ,

ff&mfw

miffione , refignatione , abnegatio-

ne , acnihili penfione fita eft, potius

| d

quàm.

UA

De iis, que Novitius €$c.

175

ïi. TerM

in fenfibili fapore & dulcedine. Cer-

V fltemp.

t& multis ad falutem utilius eft;aridi-

tatem, amaritudinémque cordis fen-

Lenefeio .

Ia li

tire, quàm affectuofa defideria, &

füavitatem.

Ille Deo valdé placet,

Md (

ui fide & amore divino plenus , in,

3163 q'.lam Pm,

W Q

ipía fterilitate , paupertatéque fuà.,

, hx n

interné humiliter dicere novit:Do-

[

mine, licét ego immundus fim , &

ntine z

omni confolatione ( quam plerique

puntadt

boni homines experiuntur ) indi-

nus , te tamen non derelinquam.,

N

fed defolatus libenterero juxta tu-

t hm rj

um beneplacitum , & permiffionem.

fu. M

Suavitas illa non . eft indubitatum.,

uf

fan&itatis fignum , fed Deus eamlar-

hm

Ts

giendo manifeftat bonitatem füuam. :

Nam & his, qui peffimé vivunt, eam

j s

interdum concedit.

ij an. .NO

Nifi quis per-

cepta fuavitate fentiat animi alacri-

vainzf

tatem , & famem virtutum , maxi-

lunvet

j Vet

méque fan&dx humilitatis & obe-

a[uiipfmsïtj?

dientiz atque charitatisDivinz af-

fe&tum in fe remanere, poteít ha-

p ag

ítid

u

vt

bere multüm fufpectam hujusmodi

H ;

Íua«

qu:'

yitt

174

Cap. IV. f.II.

d eï[mlüm :

vitatem. Hzc Blofius.

Atquehzc /|

mlzPlrraUU

in genere de folicitudine ad Opus !

m[unramon

Del Novitiis adeó neceffaria di&a

funto,

u

i, Qu

«

$. IT

Y

imetnt

4Monita particularia pro fin-

aplge

j

gulis exercitiis [ubnomine O peris

n

DELI comprebenfis , 4 Novitiobu-

" r[ilrrus d

l:ud j

jus conditionis adzmplenzzïe fo-

ü nliit,

licito , obfervanda.

erjan o

E multis onerem Tyronem no-

nM llü,

N

ftrum , paucis, fed notatu di-

dottnt

gnis,; remx&am expedlam omiffis il-

u

——

li

Duoun

lis, quz paflim in aliis libris inve-

munrur.

I

Monitum r. Cüm S. Píalmodia

dogrdt

fit Opus veré Angelicum , quo DEO

Mndj d

Creaton noftro , totius Ecclefiz no-

' vnlnkt

mme laudpsrcfcruntur sxtqueuna

fi Lu&ü

qiom

éprzcipuis Ordini noftro à primz-

vainftitutione maximé propriis oc-

f&l

cupauombus , par eft , ut Novitius

53

—

prater

N

Monita particularia , €Sc.

17j

.

At ln

T

rxter eximiam hujus Sandiffimi

It a ()

Exercitii xflimationem & amorem.,

rj d

(ut jam fupra monui ) omnem foli-

citudinem impendat , ut eidem cum

maximo , quze tantam Majeftatem.

decet , decore femperaffiftat. Nun-

uam émemoria elabi patiatur, dum

!b f

laudes DEOperfolvit verficulum Pf

i (

146. Laudate Dominum , quoniam bo-

LdAniich

nus eft. Pfalmuss DEO noftro fit jucunda,

ao

)

decoráque laudatio. Píallat itaque.,

j

non extriftitia , aut ex neceffitate,

fomnolenter & ofcitanter , fed cum

mv

!

laetitia& jubilo , ut idem Pfalmifta

j at d

alioinlocohortaturPf. 94. Ef i2

n,mifi)

Pfalmis jubilemus ei.

Quia hilarem.

J

Datorem diligit DEUS.

Ne veró

letitiain levítatem degeneret , ei

lod

adjungat decorem , ut cum Pfalte

uD

Regio dicere queat: Domire dilexi de-

(

corem domís tue. & P(. 34. In populo

Pro confervanda

ss

gravi laudabo te.

p

requifita attentione & devotione at-

r

tenté legat & expendat cap. 19. &

1

fciplina Pfallendi ,

uN

*

20. S Reg. de di

&

p

4

|

Á

176

Cap. IV. $. H.

Oi

& reverentia Orationis , ubi omnes

conditiones bonz Orationis tam.

leer

fuu.i

:TfTiBE)

publicz,quàm privatz recenfentur,

g

& vellem,utprzter alia Novitius fin-

(jb

gulariter advertatad illas voculas:

à

eum onui puritatis devotione , item : in.,

[ Wl)

IU

puritate cordis&$c. ut femper ftudeat

Mu

vitam fuam omni puritate cuftodire,

l

gt

autíi nzvo aliquo confcientiam fu-

r'ï'im;ndzm

am commaculáffet , antequam ad

;zzi:m,m

pfallendum vel orandumfé conferat,

D

bumiliato & contrito corde veniam

b

N

?M?k')

ÀDEO petat, aliisque modis macu-

vinl d

lam illam abftergere fatagat.

o

Monitum 2. circa Orationes vo-

T

cales privatas deponendus eft du-

NU

plexerror quorundam, quiaut Ora-

tionem vocalem minüs eítimant , &

Thirido,

roaltra

vel ideó illius exercitium de facili

omittunt , quia in libris legerunt vel

ul

k

n

^

j

audiérunt, hunc orandi modum cz-

[

D

A

terisinferiorem effe, & minüs pre-

"n

ftantem : aut econtra (uis precibus

Vsl

t

]

vocalibus ita funt affixi , ut modó

numecrum ccertarum orationum,quas

li

TA

qUO-

"qu «m

[

ll

—

T

Monita particularia , &9c.

I77

is,u

h O

quotidie perfolvere fibi propofüe-

"o v

nfv

runt, expleverint, parüm fint folli-

citi dealiis orandi modis , vel füb ip-

Norits.

L ul

fis fuis orationibus vocalibus atten-

Wt

ti, ut DEUM fibi intus loquentem

9t f

audiant , ac Divini Spiritüs motio-

t alod

nibus obfequantur, Sciatergo No-

Ttntnfs

vitius , Orationem vocalem magni

Dttnum j

effe zftimandam , & incipientibus

prafertim, acinternz recollectioni

Mfetmfe

O bv

necdum affuetis , ad animum recol-

ligendum , ac devotionem compa-

Dods m

randam & confervandam , effe om-

!gilf.

ninó neceffariam ; fecüs enim con-

TARO

Qs d d

tinget , ut mens aliorfüm abrepta,

maneat inftar trunci ficca & fterilis.

quarün

Unde füadeo, ut preces illas , quz de

lm

m de fl

fe vocaliter aut mentaliter perfolvi

poffunt e.g. Matutinas & V efperti-

gt n

um d

nas &c. femper ab oratione vocali

incipiat, quousque animum emolli-

nin

ri, ac piis affe&tibus affici contingat,

l precïbus

tunc fiquidemSpiritui fan&o locus

j t

relinquendus , ita tamenut his defi-

jonun t

cientibus denuó adOrationem voca-

"

!

lem

E 5

yigm

178

Cap. IF. f.1I."

u antsll

lem redeatur. Quó fiet , ut uter-

EY

DEU

u

eerror ex premiffis corrigatur.

gggfollem,p*

N

eque tamen putandum eft, has pre-

ï'f«*:[lü Y

|»

Ces idcircó vocalesdici , quod fola

r quat VC'

voce peragantur , is enim error eflet

qmuni

pejor prioribus , fed firmiter tenen-

at

dum , Orationisnomen non mereri ,

s

uod fola voce deblateratur , uti

stl

more füo energicé declarat S. The-

st

ref. de via perf. cap. 24.

v vt

Monitum ;.Sollicitudo circa Ora-

en t

tionem mentalem non in eofita eft,

Tl

ut quis quafi à DEO extorquere ve-

senim

lit, ad fenoftris determinationibus,

ianinl

& certis conceptis regulis accorho-

u

danduní ; ita nimirum pertinaciter

fl

jisinhzrendo , ut ecfi DEUS fatis per-

i, q

fpicué interiüs fefe infinuet , qua ra-

d

tione cum anima converfari velit ,

nihilominüs formidet animus tam.,

at

tsl

fuaviDivinzinfinuationi morem ge-

tlj

,'tere , neà conftitutis orandi regulis

t

recedere cogatur.

Confiftit igitur

'6 tl

potiffima pars hujus follicitudinis in

I

ationa-

.£9» ur NOVitþiu;Ha.dhibitiS r

biliter

I

Morita pavticularia , 9.

179

——

biliter humanis induftriis, & remo-

?Ct , lt

Juwzn

tis , que DEUM inter & animam in-

tervenire folent,obftaculis ( qualia.

T!en,häs n

ls qud i

funtevagatio & immortificatio fen-

füuum, peccata venialia deliberata,

IDettrefer,

i.

przfertim cum aliqua adhzfione af-

fe&üs admiffa &c. ) diligentiflimé

Toon m

tum intra,tum extra Orationis tem-

ln u

dntS Ti

pus, obfervetanimi fui pios in DE-

um & füpernaturalia objecta motus,

J

TU

prefertim. vehementiores ( quales

nunquam deeffe folent animabus

vineníte

DEUM veré quxrentibus ; & purita-

UORf

]

tisconfcientiz ftudiofis) atque de.,

tb

lis cum füo P. fpirituali tractet, ut

iisatufe

inde DEI circa fe voluntatem, & ra-

ii

Tnfesp

tionem cum illo in Orationeagendi

agnofcat , quem omnes Magiftri &

Vft n

lr vll

