in vitaReligiofa (nifi ferió refipifcat)

LT

profe&tu, conclamatum effe , auda-

um

&er ronuntiem. Quemadmodum

TT

enim nemo vixit , aut vivere poteft

nl

deítitutus fpiritu, ita nullus , nifi fo-

lo nomine Benedictinus audit , obe-

Worti) ]

1 i

Jientiá & humilitate (utpote jn qui-

"r

us

209

h

Novitius folicitus fit €9c.

uth

busSpiritus noftre Religionis confi-

a,

Ihlomy;

ftit) deítitutus.

Volve, evolve,

revolve mityrototam S. Regulam,

lhitco;

& nec quidquamtibi frequentius in-

W copt

tülnfhm

culcariinvenies , quàm omnibus nu-

meris abfolutam obedientiam, &

h ntee

profundiffimam humilitatem.

Ni-

lgn[enüu.

mis longum foret textus S. Regulz

TIQU, Q

dehis virtutibus fingillatim exfcri-

Nlb

bere , aliquostamen , & potiores in-

r d

frà , dum deiis in particulari agam,

adducam : nunc, quz Divino ore

tutn (

Chriítus ipfe fponfie fuz Brigittzlib,

ii

4. revel. c. 127. dixerit, attende:

i, qi i

Quomodo potef: Profeffor Regule ignorare

gv

regulam , qu quotidie legitur , Q9 auditur?

Ttibe t

in quainftituitur Mouacbus NB. Humilia-

z Dd

ri &9 obedire , €9 babitum babere devilio-

oniplit)

ribus, non de mollioribus , 69 babitum

f

portare exemplarem , non pompofum. 4ut

x

cujus confcientia fic obtufa eft , quüd nonin-

vt

telligat fe Profefjorem bumilitatis , €9 to-

]i

tius paupertatis ?. Ergó illeeft Monacbus

;auüihübf:

Beneditii , qui plus obedit Regule , quàm.,

carni , qui necin babitu , nec in moribus

tpetcin?ï'

ali-

2106

Cap. V.

g

cui placere defiderat , vifi DEO , quiquo-

«tl

omgïdT"

d

tidie defidevat mori , €9 parat fe ad exitum

s;

deboc mundo , folicitus eff , quomodo ved-

d

al

Hegc

D

[

dat vationem de Regula Benediti.

TU

Chriftus ad füam dile&tam famulam.

LU

Ex quibusliquet, quàm meritó fu-

pràdixerim ex menteinterpretumS.

af

Regulz , fpiritum noftre Religionis

Qm.ü picer»

in obedientia & humilitate confifte-

n

re.

u

ete vt

De motivis, actibus , conditioni-

bus harum virtutum , item exemplis

a, A

Chrifti circa easdem nobis relictis

du

egi in excercitiis o&to dierum pro

90 tentntt

tdmtn

Canditatis noftris, necnonin octo

confiderationibus: fupereftjam , ut

ii

oftendam Novitio modum fecurum,

m N

quo fuam folicitudinem probare de-

t A

beat, neàícopo aberret, aut falía..

tdmiorani

virtutis fpecie delufüs , vané fibi per-

"ts i

fuadeat, fe plurimum profeciffe,dum

i

*Päïh)qm M

inde longiffimé diítat.

, M

Ut ergó Novitius folicitudinem.,

"r d

fuam circa obedientiam (dequa in

'**"mlmtm

praefenti cap. agitur) probatam fa-

clat,

T

211

Novitius folicitus fit €5.

DH), gj

ciat, in ipfo ingreffu füi tyrocinii au-

"du

l

renon fürda audiat f& alloquentem.,

um

|

Beatiffimum Legislatorem Noftrum:

U

l

d te ergo numcimeus fermo dirigitur, quis-

ml

uis abrenuntians propriis voluutatibus ,

if !

Domino Cbrifto vero Regi militaturus,obe-

M. |

dientie fortif/ima , atque preclara arma»

UM

a(fumris. Quafi diceret: non ad alium

fhteronff

fermonem dirigo , nec agnofco pro

meo difcipulo , quàm quirenuntians

v ndint

Itmera

!

l

roprie voluntati obedientiz fe to-

tum confecrat. Audis ifta mi tyro?

nots vl

;

aut ergó voluntati propriz mox in,

lm

principio renuntia , & ad obedien-

enpnin d

tiam fanctam te accinge , autretra-

d ym, v

he, queminlimine tyrocínii pofui-

du

fti pedem.

Nam ut Trithemius in,

m

hunclocum : Ante omnia tanquam titu-

«t tl

lum audientis premittit abuegationem pro-

vt

rie voluntatis , quia nibil partis babetin

;

qfecfs du

ac Regula , quiadbucpropriis defervit vo-

luntatibus. Monacbus enim , quinon di-

jl

vifit propriam voluntatem , non eft , quod.

n (bl

dicitur , imó irritatoreff DEI.

Primum..

nanque inftrumentum Monacbi eft , abdi-

"

MA

catio

(10] Ml'

i

212

Cap. P.

ii

catio proprie voluntatis, fine qua nullus

h,fll!fl,f l

ab d)

5

-Monacbuseff. Reliuque igitur propriam

P

voluntatem , fivis Monacbus fiert. — Heec

[ Uïm lO |

'Trithem. Joannes Abbas apud Caf-

fianum Coll. 19. cap. 8. finem Co-

i, Md

nobitz deícribens, ait: Fimis Camo-

?gd'[f[xm, i

bite eff , omnes fuas smortificare, €9 cruci-

mwriz,&rf

figere voluntates. & Severus Sulpitius

TTTE

Diíal.lib. :.cap.j. Héc illorum prima

Eu

virtus , inquit , parere alienoimperio.

st

Cüm ergó S. P. prz omnibus aliis

hn

Monachorum generibus,Coenobita-

a, t

rum fortiffimum genus delegerit di-

i d

fponendum , coníequens eít , nemi-

s Bd

nem effe poffe Monachum D. Bene-

st

didi, qui omnes fuas voluntates

tmdn j

mortificare & crucifigere , & alieno

tf d

parere imperio detrectaverit.

if

Prima itaque cura fit Novitio , ut

m )

propriam per omnia abneget , & re-

Vr (

fecet voluntatem, pro cujus praxi

"ii b

unicum é plurimis textum S. Regu-

ü

f 1

lz memori mentereponat, & ubi-

"girqely

cunquefeíe occafio obtulerit , opere

"rv

complere ftudeat , videlicet: Nu//us,

"fhdig

quo

Novitius folicitus fit €9c.

513

jäf fitx)

quod fibi utile judicat , feguatur , fed quod

für p

magisali. cap.72. O auream , acin-

tf D

numerabilium bonorum feracem re-

$2pud (

ulam , quam fi obfervarent omnes

m o

Religiofi, Monafteria, verterentur

* i (r. W

in Paradifum , exularet omnis vc-

TM

]untas propria, & regnaretalma pat.

T

Ubi nota 4liorum nomine intelligi

'il hm

m |

omnes tum füperiores, quàm infe-

riores , ita tamen , ut fübordinatio

Ogl

àS. P. cap. 71. prefcripta omninó fit

h Cendli.

attendenda.

Hoc idem S. Bonav.

üregeit

alüs verbis cap. 4. de remed. defe&t.

stl r

monet. InbonisC9 indifferentibus , alte-

m Dd

vius potins,quam tuam ftude adimplere vo-

svoyatd

luntatem : $m femper in exterioribus atlio-

r lia

nibus te ftudeas abnegare , aliorum bene-

ml

placita affe&kans cum omui vigilantia in li-

Nonto, t

citis adimplere, €9 boccirca omnes , ma-

qu d

ximé fuperiores. — Concordat infignis

as p

vitz fpiritualis Magifter Pater Lan-

n

cicius Opufc. 12. cap. 18. Tyrones

p Ed

hocacquirere debent omninó initio

i,

fuz vitz fpiritualis ut nibilunquam

proprio arbitrio eligant, ac defide-

:licer:ä*mfm

Ó

xentþ;

jl

214

Cap. P.

rent, quoad occupationem, quoad

habitationem, quoad gradum , &

g um

1

Amtut

quamvis aliamrem , qu& eis contin-

ere poteft in tota vita, fed omnia

:,'::mcrö,

qu

ag

1fta donentDEO , ut is per Vicarios

fuos id eisimponat , quod eis vifum

gmhatun.

p

fuerit', ita ut nihil prorfus detre-

&ent , nifi (olum peccatum. Ápparet

silfüjmm

Poni

hzcanimi difpofitio in omnibus iis,

qui T'yrocinium fuum bené perege-

axis, t

runt , quia nihil curant, nihil preten-

At

dunt, nihil fpeciale defiderant, fed

al b

id folüm , quod eis à Superioribus

*&i tv

imponetur. Eccetibimi Tyro am-

at q

pliffimum Vidoriarum de te ipfo,

t dls,

& meritorum apertum campum: à

ieenri

rimo mané usque ad vefperam, à

tisiilise

vefpera usque mané vix ullum in-

mf q

ftans erit, quó, fibonus Zelator fue-

ERN

ris,non poffis aliquam dete ipfo hoc

5 d

ingenere vi&oriam reportare:etiam

"t tf

fomnus, cibus & potus, moderaté

du

fümptus & alia fimilia non carebunt

At

fuó meritó , fi ea, non quia tibi, feu

2 m

propri« inclinationi funt grata , fed

Vi

quia

]

" ——"ns|

—

Novitius folicitus fit 9.

a1f

Íonem

W

qüia ita Communi;Ordo, acDEI vo-

l p

,.

luntas perSuperiores & temporis di-

Ut s

ftributionem intimata exigit, fufce-

[3, Fäd Ommlg

peris; ea veró , que naturaliinclina-

Wt Vicris

tioni minüsfüntgrata, & contraria,

RETIM

qualia multa tum Novitiatüs , tum

D d.

futuro tempore evenieat , tanquam

AUD, A

ab ipío DEO jimmifía. vel permiffa,

uttuz voluntati & incliaationi re-

QUnmib j

r s

pugnare diícas, de manu amantiffi-

lr

!

mi Patris accipe , ut ejus fan&tiffimz

tl f

À

& amabiliffimze Providentiz & in-

etonds

tentioni ( etiamfi nullus hominum

itifroa

te obfervaret , quod bené notan-

Lt i

dum ) refpondeas , itafiet , utomnia

T

tibi cooperentur in bonum, & im-

um

munisis ab illis erroribus , inquos

vixülum i

prolabunturii, qui ali viá folidam

r

obedientiam obtineripoffe credunt,

hl

&neftio quos chymericos de hac

Ortaret

virtute ( ne füis , quibus nimiüm ad-

p moltnt

hzrent, inclinationibus & affectibus

n ardit

nuntium mittere cogantur)fibi con-

uiatibi» i

ceptus efformant: hi quantumcun-

T gW)

qui ex-

|

ä* que [uà vel etiam aliorum,

ternam

j

216

Cap. .

n

ternam faciem folüm confiderant,

T;gruäz

i

[/4

opinione obedientes habeantur, co-

ram DEO tamen nunquam pro tali-

Ó xuä

j

nofcentur,

uia carent moti-

bus ag

i

1,:;;9?3(4!41&:?

vounico & effentia

i hujus virtutis,

quod non eft aliud , quàm ut ideó

ml [

tttngl,

imperata faciamus , ut per hoc Divi-

E

,requan

nz voluntati & ordinationi per füuos

ur, &]

Vicarios nobis intimatz nos fübji-

il um

ciamus , & propriz voluntati repu-

vfiomoyd

gnemus, aut faltem non obfequa-

at d

mur,. Ex quo patet , quód ille non

tlbores ,

fit verus obediens, qui etfi omnia

areorm ob

imperata faciat , fiid fiat , aut quia

tiücun.

naturam fortitus eft bonam , & faci-

lé dirigibilem, aut quia naturali in-

z y

s & ii

clinationi res przcepta non repu-

gnat, aut quia perfona vel modus

&urinr

tb ii

przcipiendi naturali genio arridet,

vel faltem non difplicet;aut quia fpe-

R t

1j ts ag

rat przmium, promotionem , velti-

metoffenfam , poenam &c. & quid-

Atl

Vtmly

quid hujusmodi motivorum natu-

rz limites non excedentium effe po-

V lx

Viv

teít, quibusita operantibus non 1n»

[

con-

J

Novitius folicitus fit &9c.

217

r

í

i

congrué accomodari poteft illudAg-

RCf

ggi r. Semináflismultum ,89 intuliftis pa-

m ptotd

rim: comedifíis, 9 mon eftis fatiati: bi-

rentmoj.

biflis , Q9 uon effis inebriati : operuiflis vos,

€9 mon effis calefatti: 9 qui mercedes con-

iporirtur

qinit oj

gregavit , mifit. easin facculum pertufum.

tpyr .

Unde contingit , quódabfolutó Ty-

i tl

rocinió , vel quando predi&a moti-

at s

va ceffabunt , & in 1llo decretorio

tiaige

Judicis die,dum de illorum obedien-

tia queflio movebitur, nihil omni-

non du

quilens

nóinventuri fint in manibus füis ,

quia labores füos, majores forté.,

t ef m

fit at ia

quàm verorum obedientium , mife-

runt in facculum pertufüm ; & uti-

hum

j al

nam nonetiam parteminter inobe-

dientes & refradtarios accipiant!

)u n I

yu ve od

cüm plerümque contingat, ut cef-

fantibus przdictis humanis motivis

gem'o atdd

suquufe

(quz ex natura füa durabilia non.

Ífunt) tales aperté murmurare , re-

g,v El'

lol

pugnare &c. non reformident.

Adhuc multa haberem tibi dicere

jvonum n

d

mi tyro dehac fingulari & przcla-

riffima virtute obedientiz , fed quia

us*

K

Q

paitim

a

Iu

l

218

Cap. V.

d

paffimin aliislibris afceticis illa com-

mendatur , duplicis duntaxat condi-

gl

a

tionis(fuppofità femper fupernatura-

Qu

litate motivi) te fpecialiter admo-

WUM

lh Yil

nitum velim , videlicet , ut obedien-

tiatua,tum in actionibus commu-

5f quil

gf

nibus, tum in particularibus man-

p

'cte'fht

datis fuperiorum exequendis , fem-

DIf

perfitvelox & hilaris. . Lege penfi-

'ï

culaté cap. j. ut nihil dicam dealiis

fs n

dedust

locis S. Regulz , & (ine dubio depre-

hendes , quantoperé S. P. hanc

uTT

entnld

utramqueconditionem in füorum.,

filiorum obedientia defideret. V erus

ziv

itaque obediens, mox, ut aliquid im-

bf

E

peratum fuerit , aut fignum campa-

nz vel horologii infonuerit , ac fi di-

m g

vinitüs imperetur , aut vocetur, mo-

gmn:lmuu

[

ram pati nefcit in faciendo , fed re-

(?

1

[/

[

linquitftatim , qux fua funt, & vo-

luntaté propriam deferens mox ex-

i nb

:

occupatis manibus, & quod agebat

TE m

riüsimperfe&tum relinquens , vici-

u

[

nó obedientiz pede jubentis & vo-

l

1

cantis vocem fadtis fequitur ; & ve-

p

:

:v

(

uti

ml

[^Uk

315*4".3

Novitius folicitus fit 9.

219

N

Q9

luti uno momento, quod imperatum

AE Copd

fuerat, exequitur: atque hec om-

Ut

nia operatur non ex triftitiaaut ne-

lter d.

ceffitate , (ed cum hilaritate animi &

Atoberjen.

vultás, quia hilarem datorem diligit

hommy. *

hr u-

DEUS , quod intellige non tam de.,

letitia fenfibili, quz non eft femper

Mvl .

in noftra poteftate, quàm de lztitia.,

Leeyel

& gaudio fpirituali inde orto , quód

Qdl

fidei oculis intueatur DEUM , qui

Mub

ubique prafens eft, & propter quem

PA

obedit, cujus nutibus obtemperare

Vr

fumma conífolatio eft anime DEUM

(ort Vents

unicé & veré quzrenti. Preclarum

tilitin

hujus utriusque fpecimen Spiritus

gun m

,

fan&us in creaturis inanimatis de-

TR

fcriptum reliquit Baruch. 3. Sielle

TOCCOU -

dederunt lumen in cuf:odiis fuis , 89 leiate

no, lr

funt s. vocata funt , £9 dixerunt , ad'umuss

i, &*

€9 luxerunt. ei cum jucunditate , ui fecit

n r -

illa. Concludo praíens capucdupli-

ul p

ci valdé notabili do&rina, quarum

ts Y

unam tradit S. Therc(ia in Prologo

lib. fundat: Monaít. his verbis: $4-

i r

(

p? jam per experientiam didici (ut taceam

lllifur )

li

id , quod. multis ia locis legi ) quam ma-

z

gnum

^i

220

Cap. F.

u

À

p u

i

um anima bonum. f;t, obedientie pre-

g

g

feriptum nonexcedere. Inter bona becuu-

& VA

snevo , invirtute progveffum facere ,€9 bu-

j W)M

i

qmilitatis adeptionem.

Ipfa namque 12a-

"a quedam , intimoreeo metuillo, quem

.;,qul

;

ac invitá nos mortales babere pav eft , fe-

st

«uritas eff , necubiin viaod celos ducente,

r

&t

ervemus. Inipfaquoque illa inveuitav quies,

at

qu& in animabus DEO placere volentibus

'r?mmpalr?r

tantopere requiritur:. fi enim veraciter fe.,

in (autlam banc obedientiam vefignavenrint,

il

séque totas ei tradiderint , aliam fenten-

Vntus f

tiam €5 opinionem ut fequi nolint , quam.

"Confelari, autfi Religiofi fimt , quàm fii

t

Superioris $ Prelati. .Diabolus eas. per

]

ipdrga

fuas affiduas inquietudines , €9 turbationes

f VOT

infeftare definits quod jam tum viderit, plus

j

ii

fe ii difpend 9 damni , quàm compendii

BM

facere. - CeJant. quoque. effevvefcentes €9

m

turbulentiauimi noftri motus,qui propriam

Q

füam voluntatem facere , quin 89 vationem

cylwn»eägerïu

au rebus, que ad guftum funt, fubjicere gau-

&l

deut , memores fe jam ante magná cum re-

"tf

folutioue , voluntatem fuam in Divinam.,

Wi

Yefignáffe , atque ideb fe fubjiciunt. illi

n

que

;

Novitius folicitus fit 9.

22Y

k

tl

quem in illius locum elegerunt.. Altera eft

SS. /EgyptiPatrum Vit. p. 3. c. 2t.

f:ïffïf ,fäh

Pronuntiant enim, Monachum nullatenus

Mitilp ;

i

iram ,trifrtitiam, fpiritum forsicationis pof-

m n

fe fuperare , quiprins per obedientiam fuas

dUL

tht

voluntates wuortificare non didicerit , fed

nec bumilitatem cordis veram , uec cum,

miï;nquïö |

tretdais

fratiibus concordiam , nec in Monafterio

peifeverantiam po[Je etiuere.

tant,

nïägnarrrirN

CAPUT VT.

,af

Novitius folicitus fit ad

Mi g.

ht gundi

opprobria.

diuts je

Ggredior jam alteram priori ma-

Bbl

À

ximé connexam materiam de.,

pvl

humilitate Novitii , quàm ideó , ni

ia

fallor, S. P. füb nomine opprobrio-

fmfntri

rum proponit, quia, qui opprobria.,

T u

irrifiones , contumelias , injurias,

r

abjectiones perferre didicit , immó

jege

etiam folicitus eft, ne aliquam occa-

w

fionem ea perferendi amittat, is pro-

T D

fe&ó multüm in humilitate profe-

ciíTe dicendus eft: ex quo difcat No-

fubjiauu:ja

vitius$

g

K3

]

222

Wix(s'üäd

a

Cap. VT.

vitius, quàm perfe&am & omnibus

a

numeris abíolutam humilitatem à ,

p

fuüis exigat SS. Legislator, nec ulli

TI.

induftriz parcat , ut probabilem feac

morigerum tanti Patris & Magi(tri

aj

aud mml

difcipulum exhibeat.

Antequam.,

de hac virtute differam , Gerfonis

t

notabilem fententiam tom. 2. ferm.

vintmtt

T

i

de humil. confid. 1. premittendam

vt

whï

?

cenfui. 4dbac alta , inquit, &9 lon-

TU

g? diviniora vere bumilitatis wronita. ca-

ag

ET

pienda , plus proficit untlio, quàm lettio,

oratio , quàm peroratio , alía. fufpiria ,

st

t t

quàm acuta ingeuia , €9 fuper omniafre-

quens , fidelis , 09 pia commemoratio Paf-

vb

ionis Chrifi. Atque inde, quod in..

gt t

h

aliis omnibus bonis actibus facien-

[l

D)

dum docet S. P. ut quidquid agen-

f

m

ia

dum inchoas bonum,abeo ( DEO

"

h

videlicet ) perfici inftantiffima ora-

j

wiuy

ztl

tione depofcas, id fpeciali curà ob-

ha

fervandum in. acquirenda virtute.,

humilitatis.

pv

2Um]inty

Quó przmifsó, quamvis Novitio

certiorem , & fecuriorem viam a

ïm&i&mbim

"]

veraimm

Novitius folicitus fit Q9c.

223

N

veram humilitatem obtinendam..

llitem;.

comnonftrare non valeam , quàm fca-

! necul

lamillam cap. 7. S. Reg. àS. P. ere-

lbüfm fegc

€am, quá conícensá , promittente

Val

eodem Beatiffimo Patriarchá certó

um

certiüs ad fümmum perfeGtionis fa-

t Cf

m m

ftigium pervenitur; quia tamen de

hoc jam in meis o&o confiderationi-

ia

bus, & exercitiis pro Canditatis egi,

& forían DEO dante aliá adhucoc-

lgllit, Wïm

i m

cafione agam , hinc ulteriori expo-

fitioni hic & nunc nonimmoror, fed

m

T

folàm Novitiumnoftrum modis om-

hibus adhortor, ut in his exercite-

t m

m

tur die acno&te, & dum omnia fe.,

X u

erfeciffe exiftimabit , fervuminu-

Tsf

tilem fe judicet , & quod facerede-

il a

f

buit , fefeciffe, foli DEO gloriam.,

« (080

omnemtribuendo , certó & firmiter

((imi o«

fibi perfuadeat.

Subjungo in prz-

J od |

fenti monita quzdam ex aliis S. Re-

*

ulz textibus defümpta , queisinfo-

j vint |

H

de humilitatis exercitio non pa-

ab

rüm adjuvabitur.

a v2

Monituml,. Bonum aliquod ín fe cim

«

4

'l)idh

224.

Cap. VT.

/

(

viderit , DEO applicet , non fibi malum

ii ihonor

vero femper à fe fatlum fciat. c. 4. Inftr.

Tuv

Mu

x

Hoc monitum alté cordi füo in-

9

m v

figat Novitius, fienim bene pene-

o

traverit , quidquid feunaturalium,

EX

feu füpernaturalium bonorum poffi-

3MW5

dec , ímó hoc ipfüm , quód fit, id

eat, d

nonà fe , fed à DEO optimo acce-

z n

piffe, & fi velad momentum DEUS

"m

m

concurfüm füum confervativum fü-

zi Pimiog

fpenderet, innihilum reciderec, &

zi

ni(i DEUS fathanz centationibus , &

zil

fuis cupiditatibus modum poneret,

nullum fcelus tam abominandum , &

Eæwmþ

flagitium tam execrandum foret , in

QUE

quod non prolaberetur; fiinquam,

hzcbenépenfitárit,annon cum Apo-

Mi

ftolo f& ipfum alloquens exclamabit:

i

quid babes , quod non. accepifi, fi autem.;

4

Uf

(

accepiftà, quid. eleriaris, quafi wom. acce-

ii

peris ? Ex hoc monito dilcat Novi-

Mi

tius omniabona & mala , adprimam

fuam originem reducere ; unde con-

lj

t (v

fequetur, ut (olum DEUM , utpote.,

ran-

omnis boni Au&qrem infeope

[V—xüriüemäc]

tem

Novitius folicitus fit €c.

22j

|

tem magnificet , omnemgloriam.,

"

laudem , & honorem in ipíum , cui

'x'iït. C 4:]11

l

foli debetur , refundat, eiquegratias

OH uj

agat; fe ipfum veró hominem nihi-

né o

li, bonorum omnium indigum , lan-

ia

l

.

! guentem, J

acentem zítimet , denul-

O.

quiir, u

l

l

| lare, quantumvis bené a&a fibi va-

é complaceat, aut vaniffimos hu-

Ojtiaos.

manz glori: fumos confe&etur.

tntim D

Acritet D. Bern. inillos , quialiter,

il ')':v'v

nl

uàm in Domino gloriantur , inve-

tjb

hitur ferm. 13. in Cant. Quidquidbic

ii

l

umpott, ?

favoris captas , quod ad DEUAM 1on ve-

ertur , ipfi furaris , tibi enim uude glo-

BU "zi putridepulvis, tibi unde ? De vite fan-

im

^i

!

'

".5 Qtate? fed Spiritus eft , qui. fauttificat ,

y a,

iritus dico , uon tuus, fed DEI: €9 fi

oncum A

prodigiis €9 figuis effu

lgeas ? nonin manu

um

X fuafiunt , fed invirtute

DEI. Anblandi-

jf futm.

tur popularis favor

, quàd verbum bonum,

nj um t

Q9 fortà bene deprompferis? fed. Cbriftus

frV

donavit os & fapientiam ,namlinguatua

ia

quid , nifi calamus fcribe ? Et bocipfum

eute a

mutuo accepifti. Quid diceret Bernar-

IN ,upoto

dus, (i videret Novitium, fzculi for-

at

j

dibus ,

It

pf

226

Cap. VT.

yn

[j

dibus , malis habitibus , pafïïonibus

ii

&c. forían adhucimmerfum , de fua

s a

nobilitate , talentis , fcientià &c.

Wi

n

anlitzt

gloriantem , vané fibi complacen-

tem , &nefcio quas chymaras defu-

Qim&orum'

zm; n

turis aliquando promotionibus fin-

gentem? Pone criftas mi tyro, &

jigbza

redde, qux fünt DEI DEO , nimi-

bt

rum bonumomne , quod habere vi-

deris; tibi veró , quz tua fünt, nihi-

igiim um

lum videlicet , & omnemalum: cer-

" Mf

tus , nifi hocnonfucato, fed fincero

x

d m

corde feceris , DEUMipfümtibi ad-

s u

verfarlum conftituas , qui füperbis

refiftit, humilibus autem dat gra-

zejfcii

tiam. Humilitatem habitu Mona-

a iil

chaliprofiteris , ne ergó eundem fu-

mm

erbiz luto commacules : nihilenim

ii

deteftabilius Monacho füperbo : cim

li v

E r

deteftabilis fit ubique fuperbia (verba funt

Petri Blefenfis

deteftabilor eff in Pro-

lnizln

felfore bumilitatiss quod. enim eft vubigo

m n

ferro; quod in veftetinea, quod feliu latle,

Xortui

uod venenum in melle , boc eft fuperbia in

.a

babitu Monabali.

Mo-

ïïdtü&ov:

|

|

Novitius folicitus fit &9)c.

212

5, bf |

Monitumll. 7ala fua preteritacum

10!'.fllm,dg[(

lacrmis , vel. gemitu quotidie in oratioue

CIent] (

DEO confiteri. cap. 4. Inft. f8. Infigne

nplos

hoc eft humilitatis exercicium , om-

Ttrisdeft.

nium Sanc&torum ufü , & exemplie

iib .

confirmatum; nam ut Sapiens aitz

UI

(ftus in principio accufator eff fui. &c

E

Ó

DI i

. Greg. lib. 22. Moral. c. 13.. Hec

Idterr.

fant , inquit, vere bumilitatisteftimonia,

ul n

€9 iviquitatem fuam cognofcere , &9 cogni-

tam voce confe[Jionis aperire.

Huic fu£

kmdme

Mf

perpetug accufationi é diametro ad-

pimtiu

veríatur ufitatum humani generis

Qu z

vitium, fui excufatio & defenfio. Ac-

cufet ergó fe ipfum Novitius in om-

mürge

gbin Nore

nibus , & quafi humilitatis excermi-

T

niumfugiat fui defenfionem , & ex-

D

cufàtiones ; & quamvis S. P. hoclIo-

[prdo: o

co folüm loqui videatur deíüi accu-

fationecoram DEO , pluribustamen

( Áütt

jj ate

aliis S. Regulz locis , przfertim cap.

Tij tþ uU

46. exprefíam mentionem facit de

accufationetum in S. Tribunali Pz-

quod[zl'mlm

nitentiz , tum extraillud pro quali-

aj

cunque deli&to velexceffu , ubicun-

li

que

279

Cap. FT.

yiti

ue admiffo.

Unde non minüs hzc

51 !Wl' g jl (

gt

quàmilla ad humilitatis confecutio-

gt

nem eftNoyitio neceffaria. Verüm,

uthzc füi accufatio vera fit, & non.

"

iiret

fucata , vel etiam füperbiz ipfius fu-

mo afflata, notandum eft, quosdam

sgitina

fe accufare , imó ultró in füi accufa-

gb Orego

tionem precurrere , non ut depri-

mantur , fed extollantur , de quibus

s il

PETTID

D.Gregorius lib. 24. mor. c. 6. De.

Coufe[fo

e peccati ornari volunt , non bu-

T

miliari ,

d

accufatione fui bumiles appe-

EE

tunt videri,noneffe. — Aliifeaccufant,

athgm

peccatores fe effe dicunt, fed ab aliis

ttighatr

diciaut haberi pro talibus nolunt,

m Mi

hos iterum redarguit S. D. cit. loc.

tinetmentd

Peccatores , ait , fe effe plerumque coufiten-

L:

ul

[

tur , etiamfi fe peccáffenom credant. Nam

st

li

fepé contingit , ut pa[fim fe bomines iniquos

*

effe fateantur , fed c'm peccata fua vera-

twfe n

citer uliis arguentibus audiunt , defendunt fe

tbd t

fummoperà , atque videri conantur. Unus-

ailimemquis

quisque ergà , cm taliseft , fi deliquiffe fe--

tl

dicit , veré non dicit ; quippe qui peccato-

"t teíi

dem fe , uon ex cordisintimo , fed verbote-

RXS

mem fün

)

—À

Novitiusjhlicimk ff &3c.

229

Á

Onmini

ais afferit : nam fi. confitendo peccatum ,

nf

effe bumilis veraciter. appeteret , de perpe-

! Verig

trationepeccati arguentes fe alios ,non im-

[2

uenaret. Alüfeaccuíant, fed tunc,

Vrbf f

cüm nihil adverfi patiuntur , nec ha-

o

bent, quod timeant inde poenam, vel

Itj

vindictam.

Valde facile efi , ait fzepé

D.

laudatus D. Gregor. ut peccatovem fe ,

! t qihy

quisque , m nibil pro peccato fuo patitar,

Qt. 66 D

fateatur. Secure videlicet iniquos uos dici-

Xl nl

mus , cum vindicam nullam de iniquitate

db gt

fentimus.

Nam peccatores nos quidem in

ikamþg, h

tranquillitate loquimur , fed cm depecca-

vbl

tis ipfis flagello interveniente corripimur ,

s notrt,

murmuramus.

Minüs autem ille pec-

Danr

cata fua ex mentehujus S. D. confi-

r

derat, quiin flagello pofitus veltan-

ia Ya

tüm, vel ampliüs percuffum fe,quàm

p

merebatur , exiftimat.

His ergó &

fimilibus fe ipfum accufandi modis

fifrttt

ais

tantüm abeít , utunquam ad veram

votit.

humilitatem quisquam fit perventu-

rus , ut potiüs in magno difcrimine

| dtl'iqui[e,[u

"

verfetur , nefuperbia majoraindies

incrementa fumat.

Accufatio ita-

WJM

K 7

que

239

Cap. V.

yapi

ue Novitii noflri, non aliundc,

fj

hat

quàm à fincero humilitatis affectu.,

rocedat, utdefe nonaliter fentiat

v":(ideü,cx.]

inanimo, quàm loquatur; neque.

)

m

&gré ferat , fi hoc idem alii de ipfo

gbgufamtm

fentiant, corrigant , reprehendant,

duf

«f

puniant: dicat, quod Jobi 77. fcri-

ptum legimus : peccavi, €9 vere deli-

at aon

sddlonlm

qui,€9' ,ut eram dignus,non recepi. & cum

D. Ber. fer. 44. in Cant. £goinflagella

awdodbemit

paratus fum , fciens m adbuc long? vecipe-

d m

veimparia qeritis. F'apulem , fau? vapu-

x d

lem , ut maleoperans , fiforté verberain,

titrammo

aneritaveputentur :forta[Jis miferebitur fla-

zi

ellato , qui bonum in me uon. invenit,

vtb

ítod remuneret.

Hac eft via fecura

frinti d

adíolidam humilitatem, ac veram.,

stwm a

fapientiam perveniendi ; à qua lon-

tb o

iffimé abfünt, quinon modó corre-

soutte .

&iones& poenitentias omni,qua pof-

oledtt

fünt , rationedeclinant & fugiunt,

n

verüm etiam odio habent ; ac, quod

tittgel

pejus eft.ipfum quoque corrigentem

iUe

averíantur, fpernunr, exacerbant,

flv

verbis afperis , rifibus & probris af-

ficiunt,

ial

Wovitius folicitus fit 9.

251f

ficiunt. Audieridus hoclocoSapiens

0s af

inProverb. cap.12. Quidiligit difci-

[tcr o

plinam, (id eft, ex Hebrzo , caftiga-

; IQ

tionem , correptionem ,increpatio-

M de if

nem ) diligit fcientiam : qui autem odit:

Vini,

increpationes ,infipiens eff.. "T'igurinale-

li f

Bd

gunt : qui caffigationem odit , obbvutefcit.

ui

Senfus eft ex Cornelio à Lap.

tj ts

amans eft difciplinz , ac cüm ab offi-

-

Ti

Y

cio & re&to aberrat , (iniefecorrigi ,

]

à

r

libentíque animo correptionem ac

1f

caftigationem excipit, hic utique.,

du

amat fcientiam morum, puta hone«

fdtujs

ftatem virtutum , ac proinde veré fa-

yn dnat,

pit, veré Philofophus , id eft, ama-

i at

tor fapientie eft. Qui autem odit

u

increpationem , nec , cum maléagit,

T

patitur f& corrigi , hic utique infi-

yolocorte

piens , bardus & brutus eft, ídque.,

T d

I. quia oftenditfüam fuperbiam &ar-

Lfigut,

rogantiam , quáputatfe plus ceteris

g;ac]quoü

fapere , ideóque füa vitia & defectus

qriygtt

ftolidé & fuperbé defendit. II. quia

u

in errore & vitiis pertinaciter perfi-

hr

! PIO

fit ,nec inftrui & corrigi vult. Ill.

fudi

quia

Cap. VT.

s

Z

quia , ficut ger defipit, qui egritu-

n,t

mll

dinem non agnofcit ,. nec ei cauteri-

iib

I

um autpharmacum acrius admove-

onferia

ri patitur, sícque inzgritadine ma-

[

H

ayüm a

iliy

pnet & moritur: & (icut à via aber-

al

0if

rans defipit , (inolit in re&am viam

k ab

reduci : fic prorfus deíipit, qui à

l:

virtute & via falutis aberrans non,

lt

vult corrigi , inftrui, dirigi , & i,

NU

viam virtueis & falutis reponi. No-

m lo

verit proinde tyro nofter, fi ad ve-

eorp

ram humilitatem & fcientiam falutis

W

quit

pertingere velit, quàm benignéau-

st

i

diendum fit ( verba funt Do&oris

xdeboltieon

mellidui) quàm devoté füftipien-

& immntnt

dum, quàm folicité confervandum,

st o

uidquid adanimz (alutem pertinet,

& non ficut verbum hominum , fed

z. Ub

ficut, quod veré eft, VerbumDEI,

:'njn', It

fiveillud confolatorium, five com-

"a

monitorium, (ive etiam increpato-

iil

AU ThOtGS.

rium , audiatur

Monitum III. Honorareomnes bomi-

lo

Gatttintms

ses, Item bouore fe imvicem preveniant,

;

cap. 7 ÍInftr. 8. & cap. 72.

Majoris

21 l

confiderationis eft hoc monitum,

r

quàm quibusdam videri poífit, exi-

s

N ovitius folicitus fit 85'2.

255

"t CU

ftimo H.(—]uidcin ,tantum querique.,

$ admoy.

à vera humilitate di(tare, quantum

n

Ilne m

ab hujus obíervatione elongatur.

1yia de-

Quemadmodum enim fuperborum.,

| proprium eít, omnes alios prz fe

nv

p q)ix i

contemnere & afpernari, exemplo

Pharifei illius fe jactitantis, quód

a

Ij i

non fit (icut ceterihbominum , rapto-

qui N

res, injufti &c. ita verorum humi-

t alv

liumeft, omnes alios honorare, imó

mf

etiam honore przevenire. Honorau-

-

temi(te, de quo fermo eft, fincerus

D

: Didrs

;

* fit; oportet , non fi&tus , aut coa&tus,

-—

fcpit

ficat ille Politicorum: quod tunc

dignéfit, fi monente Apoft. ad Phil,

UM

)

ntine

2.in bumiltate Superiores fibi invicem

l

arbitremur. Ubi Gloffa: Nonitadebe-

imn, f

rhumb,

]

mus avbitrari , ut nos eftinare fiugamus ,

Verümcavehic,

Áre Qu«

fed. verà eftimemus.

nelapis offenfionis , & petra fcanda-

Mu

litibifiant mores aliorum quandó-

que non adomnem perfectionem eli-

T

! WMWI

mati , aut minora forían naturz ta-

N

lenta &c. indéque exiftimes, tales

non effe eo honore dignos, quem hic

gt

coim-

234

Cap. Y'1.

gis p

commendo. Cave, inquam, lapis

m

E

.

eft ifte, qui füper eum ceciderit, con-

fringetur, füper quem veró cecide-

g ao t

du qu [

rit,conteret eum : quod ne tuo da-

mno experiaris , nota bené folidam

sai,ulilda

do&trinam 4 S. Theref. cap. 15. vitz

sudifi. ]

fuz traditam his verbis: Semper ad

p edam

saem, t

virtutes , €8 bona , que in aliis advertemus,

oculos veftetere ftudeamus , 9 fi quosin üs

dfruinattont

notabimus defectus , gvavibus peccatis uo-

s humlite

fs s d

ftristegamus. | Hacoperandivatione, tam-

etfi ea non flatim finuma €9 debita cum per-

tipis u

L^

M

ao

fülione fiat , magnam nibilominus paula-

vyris5

^

H

tim virtutem co

Mp er

"Omüs, D4nc

2

C

icet ,

zaldas n

uod oumnes meliores nobis effe credamus :

2b

n

V

m

atque bac vatioue per DEI gratiam ( que

Vüinum x

zil hts

in omni re perneceJJaria eft, €9 fine qua»

omuis noftra diligentia, quautumlibet in-

"iv

tenfa fruftvanea eft ) aliquid lucrari incipi-

hm

j

suus , frnul eum vogando, ut banc nobis

1

i

1

ilidn

virtuiem concedat ; neminem enuim noftrím

f

ü

V,

deferit , cm à parte uoftra aliquan dili-

i

1

l

entiam adbibemus. Unde AbbasIfaac

)!

u

m uj

ibl. PP. tom. 2. Orat. g. dicerefo-

*

Jiptmy

lituserat: Humilitatem nec linguam ba-

ere

"G

]

—

Novitius folicitus fit €9c.

23j

lOtam,

bere , qua de aliquo tanquam de negligente

tdert

aut fuperbo loqueretur ; neque oculos ,qui-

O C

i tU di

bus aliorum . ervata per[piceret , neque au-

res , quibusea , que auime fue non prodef-

t ifdom

fent , audiret , nibil denique babere negotit,

t

nifi cum peccatisfuis. Legis hzec mity-

T

ro, & utinam etiam exequaris ; exe-

Tuhnms

quéris autem , fi ex predictorum fre-

Bf

uenti ruminatione cum omnibus

u jratn

honorificé,humiliter, manfüeté ver-

Jrtinu a

fatus fueris , fiiis factis , verbis, ge-

Mitanpr

ftibus & fignis utaris , queis xftima-

hm

tionem, amorem & honorem alio-

i hr

l

D

v o

li

rum manifeftres. Tuveritetiam,dum

od

obvium habes aliquem, pium ali-

pum gt

quod füfpirium tuz sítimationis,

df

quam de illo habes , & tuzvilitatis

vt

conteflativam emittere : v. g. Domi-

lat

"

ate non fini dignus folvere corrigiam: cal-

1711

j]

ceamentibujus tibi devoti famuli: O quan-

ij |

tis bic virtutibus , quibus careo , abundat ,

uml

Benedittus DEUS , qui boc me fidelium fer-

TU

vorum fuorum confortio participem effe-

cif, €9c. Dignum plané ut pro con-

" Jingum:-

clufione hujus moniti & capitis mel-

]

li

M

&

-/Q[

C rA

42

qu. VI.

s

lifä'ui Do&. recicentur verba Serm.

(4PUT

37.inCant.

Noli te bomo comparare,

inntur

|

AMajoribus, nolivumnoribus , ntoli aliquibus.

at

aoli uni. ng'd fcis enim , O bomo , fi unus

^

ille, quem fortéomnium viliffmum atque

54

[

t, p

DEU

mifervimum veputas , cajus vitam fcelera-

tiffimam , ac fingulariter faediffimam bor-

afnt ha

res, 9 propterea putasillum jperseudum,

M

Stoordare

20n 9mpQco

prate , quiforté jam fobrie ,€9

$

jufte , Q9 piéte vivere coujidis , fed etiam.,

c'e'IS

(

r£ céteris omnibus fcelevatis , tanquam

qui ilïeccltri:

enmium fceleratiffmum , quid fcis, inquam,

)

fon tf

melior te9 illis , mutatione dextera ex-

BUA

celji in fe quidem futurus jit , in DEO ve-

:

n

&0n CODVeR

vojamt? Etpropterea nonmediocrem,

tyomolin,

zon velpenultimum , uon ipfum faltem in-

ter movi[jimos eligere locum nos voltit : fed

iril dj

n

