tiatüs imbui omni folicitudine cu-

sedlrbut

ret

.

.

uodtunc fiet, fi omnia , que

t

agit, difcatagere ex Spiritu S. Regu-

iiduæptæfent

'

le, pro cujus faciliori praxi fübjun-

£o MemorialeS. Regula accomoda-

tum moderng diftributionttempo-

f

ris ,addendo aliqua in fine circa ma-

mj

teriam votorurm.

" mvïcem;

Me-

j

i

as o

5

267

xR

Memoriale S. Regulae.

COCE C

It Gu

Generalia.

Profefny

In fingulis adionibus obfervanda.

VEETTM

|

N primis, ut quidquid agendum in-

i.

]

choas bonum perfici inftantiffima

Xutttm.

Oratone depofcas. Prol.

um d

IIL. Ut in omnibus glorifcetur

,ïnria, ii

f

DEUS, & DEUM veré quzrat. cap.

j7. & f8.

.noüer,peü»

III. Utomniafiantex fpiritu Obe-

Vft, ii

1

dientiz & Humilitatis. c. j. & 7.

i, lr

Yij, qit

|

IV. Bono, id eít, fpiritualiter

Lató, tranquillo, & refignato ani-

qn, t

mó, acfereno vultu, quia hilarem

v«

datorem diligit DEUS. cap j. item.,

mporeNovi- |

horis competentibus & cum obfer-

duj t

vationediftributionis temporis. cap.

i, qu

1. & 48. & externaModeftia cap. 7.

TU

I

|

acDivinz prefentie memoria. c. 4.

agf

& 7.

m

yon

Vigilha NoGurna.

Bsque mora fürgentes, feftinent

p s

: À

Íe invicem prevenire ad opus

j

M2

DEI

268

[

Cap. IX.

DEI, cum omni tamen gravitate &

g M

i, P

Modeftia. cap. 22.

T ul

Pfalmodia.

:;3&V5fpmä*

Onfiderandum, qualiter opor-

d

a d

teatnosin confpe&uDivinitatis

& Angelorumeffe. Sempermemo-

;:,:odo qont

res (imus, quodaitPropheta : Ser-

.UU S Eriy

vite Domino in timore.

Etiterhm

Et in confpedtu

sr, lat

fallite fapienter.

a. n Ls

Angelorum pfallam Tibi.

1

Sic (temus ad pfallendum, ut mens

"tht

ivl

noftra concordet voci noftrz. cap.

1

durodiy

.Cantores & Lectores itä fuüuum of-

sutmita C

ficium adimpleant, ut zdificentur

T

audientes, quod cum bumilitate,

ravitate, & tremore faciant, &

d

110 d

quibus jufferit Abbas. cap. 47.

Ài

Verfus DEUSin adjutorium $c. cum

ld

m

MT

fingulari affe&u implorationis divi-

ni auxilii, & oblationis totius S.

7*ucusque

Píalmodie SS. Trinitati eft profe-

ia fin

m

d

yendus. cap. 9.

Singula Gloria gc, cum maximái

fti-

N

U

&

]

Memoriale $. Reg. €Sc.

269

T arar |

& externà Reverentià dicenda vel

audienda. cap. 9.

?

Ad Pater nofler , preefertim in Lau-

dibus & V efperis,dum dicuntur ver-

Mï.'ltlel' ?por.

ba : Dümitte nobis £9c. animusab om-

o

ni vitio charitati fraternz quocun-

t

que modo contrario expurgandus,

Qrhet.

cap. 13.

& fs

Le&io S. Evangelii cumhonore,

tir rf

tremore, ftantibus omnibus exci-

ib

pienda. cap. 1r.

DHTINTU

Quitardé venit, aut pronuntian-

dmdon a.

do Pfalmum, velaliud fallitur,coram

|

omnibus modis przefcriptis fatisface-

esizamumof-'

re non omittat. cap. 43. & 45.

lat

Po

Vigtilias.

od

l

ia A

Xpleto opere DEIomnes cum fi-

1

(

i

lentio exeant, &agaturReve-

|

l

rentia, id eft, Adoratio &gratiarum

mgæm

n

adio, DEO.cap. j2.

Quz hucusque de Vigilia noctur-

g od

na &c. di&ta fünt, obfervanda etiam

q d

fünt , dum mané excitatur, & in aliis

Horis Canonicis diurnis.

maïimïïi

".

M 3

A1e-

[

270

Cap.IX.

ff

Zeditatio,

:';'Jdi[um ugt

':.l:ltüs,qllæl

SI

cum hominibus potentibus vo-

«dimm CU

lumus aliqua fuggerere,non prz-

fümimus nifi cum humilitate & R e-

qm g

agv

verentia , quanto magisDEO Domi-

no univerforum cum omni humili-

La

tate & Puritatis devotione fuppli-

candumeft. Etnoninmultiloquio,

ii

TU

fed in puritate córdis, & compun-

Qione lacrymarum nos exaudiri

jfgoütionirch

ao

fciamus, cap.20. Quodidem eft, ac

affectu magis , quàm multis verbis,

i Cuti

& conceptibus orandum effe: quia

Wi

fructus Orationis confi(tit przecipué

1mtem

in operatione voluntatis, quàpro-

LTlrsp

ducunturpii affe&tus, bonapropofi-

1 Borson

ta, nonfolüm ingenere , fed in parti-

o

w i Pt

culari, & DEO humiliter & ferven-

«t

terfüpplicatur, ucgratiam füam ad

n n

eorum executionem , &aliarum re-

rum pro fe & aliis impetrationem.,

"ii n

IT

concedere dignetur.

Ad Primam & reliquasHoras Ca-

Pl

OH

non. perdiem, przter jam füprà di-

qiq

&ta.

D

AMemoriale S. Reg.

271

I. Ad Horam Divini Officii , mox

W.

ut auditum fuerit fignum, reh&1s

Téntiuv.

omnibüs, quzlibet fuerintin mani-

bus, fumma cum feftinationecurra-

T nonpræ

TT

tur, cum gravitate tamen , nefcur-

BOR

r1htasmvemat fomltem cap. 48.

n tll

II. Nihil operi DEI preponatur

X x y l

ibid.

mel"q

III. Nullus quxratexemptionem,

m

fed hzc plenéSuperiorum arbitrio,

QO m

& difpofitioni relinquatur,colligitur

Xlemdi a

claré ex cap. jo.

T

Hore Canon. extra Chorum

nd

qi

lia

perfolvi debent.

I. Cumtremore divino.)

, Q

ïonh O'U

II. Flexis genibus.

cap. fo.

III. Horisconftitutis:

J

Jlnycs

Quz de Pfalmodia & Oratione

r

fumad

mentali di&ka funt , füó modó etiam

applicari debent aliis orationibus

um

vocalibus, utrité fiant.

o

In Capitulo.

ao

fervandum eft cap. 46. de his ,

OB

f n

qui in qmbushbet rebus delin-

j

M 4

quunt,

|

jl

272

Cap. IX.

quunt, ut nimirüm ultronea fui ac-

ii (

«

cuíatione fatisfaciant.

;'«J'Uüsy " m?

Quod fieri

debet cum vera interna compunctio-

P

ne cordis, & defiderio fatisfaciendi

ag n

DEO, &decztero fe emendandi,

g

non ex mero uíu & coníüetudine.

ouctum

Quod etiam deprivata (üi accufatio-

df orpttt

tione coram Magi(tro &c. intellige.

nü[amcmem*

;ïcris.

(ui

In occupationibus diurnis.

PAU

U

ales fant le&iones fpirituales,

t fcientig i

O

exercitia manualia , & quz fpe-

s liil

ciatim à Superioribus cuivis impo-

nuntur.

gielserd

sjytemuo

I. Otiofitas inimica eftanimze. c.

bulitoEilt

48. ideóque omnimode fugienda.

i, Ed

IL. Frater acediofüs,

u

1 vacat.,

svf

d

intentus

otio velfabulis, &none

mcitaani

ledioni , jJubeturcorripi, & puniri ,

aol

ita, ut ceteri metum haceant. ibi-

t o te

dem.

traanted

III. Frater ad fratrem non junga-

ss r

tur horis incompetentibus. ibidem.

2vl

IV. Omni tempore filentio ftude-

at

redebent Monachi. c.42.

dl

V.

?

273

H

of

|

ZMemoriale S. Reg. f9.

(

V. Artifices ( idem intellige de

u

ftudiofis , aut in aliis Monafterii uti-

QUS

litatibus occupatis) cum omni hu-

r

militate faciant ipfas artes, i tamen

"rf

jufferit Abbas. c. ;j7. Exquo colli-

Xl

itur Monachum BenediCtinum non

Lt

poffe fe occupare pro fuo arbitrio,

i inten'xga |

fed juxtamentem & Ordinem fuüi Su-

perioris. . Quod etiam aliislocisin-

n |

inuatS. P. Quod fialiquis extolli-

ii

tur pro fcientia artisfuz , eó quod

j quæe;;c.

videatur aliquid conferre Monafte-

AUfb

rio, hic calis evellatur ab ipfa arte , &

denuó per eam non tranfeat, nifi for-

Taaimo t

téhumiliato Ei iterum Abbas jubeat.

ii

ibidem.

TE

Ecce! quantopereé S.P. de-

teftetur fuperbiam.

Cave , cave mi

i

Jteys

Tyro, acitaanimum in vera humili-

! &puqm: ;

tate folidareftude , neunquam , ullo

t d

etiam futuro tempore, tibiin men-

'

tem veniat, tealiquidtua nobilitate,

m

tuís fortunís , tuá fcientiá &c. con-

, n

tuliffe, vel conferre Monafterio, te

xb b

plus cateris p

rzftare&c, Alioquin

)

$. P, Benedi&tus Humilitatis Magi-

Y

M ;

er

Jf

274

Cap. IX.

m

fter, non agnofcit te pro fuo, nec

g

habebis partem cum illo, fed de-

R'A gummun

ftruettein finé, evellette, & emigra-

g, t

bit ce detabernaculo füo , ut vel hic

f g us

confundaris ad poenitentiam, aut

n

nifi refipueris, & veré humiliatus

k Joved

fueris, ab eternz etiam confufionis

.':21]31 i

periculó non fis futurus immunis.

d

Nonnéfi benéegeris, recipies? fin

endiom

autem malé ( fuperbiendo, fuper

àlioste extollendo &c. ) ftatim in fo-

d

j vt

ribus peccatum aderit : Sed füb te

vdraneg

eritappetitus tuus , & tudominabe-

risillius. Gen. 4.

[/ (äæ $l

at obortr

tanix

In Refetkione cibi €) potáis.

I.

D horam refe&ionis, moxut

u erum

avf

auditum fuerit (ignum omnes

occurrant, ut fimul omnes dicant

Wt quay)

um

verfum, & orent, & fub uno fimul

omnes accedant ad Menfam. c. 43.

, i

II. Qui per negligentiam fuam.

"t

àutvitium non occurrerit , corripia-

2840f

Att,

£ur, & fatisfaciat. ibid.

III. Nec quisquam prafumat an-

TL Cte

^

te

l

Memoriale $. Reg.

275

Pï 0 flm!, [ j

te ftatutam horam, velpofteh, quid-

l, fd u

|

quam potüs vel cibi fumere. ibid.

? i ff ip!

IV. Summum filentium fiat ad

|

l

ha

meníam, utnullius muffitatio , aut

mml AL

vox, niíi folius legentis audiatur.

d

€. 38-

Mf

-N. Removeatur pre omnibus

|

15 nj

crapula, utnunquam fübrepat Mo-

tis! à

nacho indigeries, quianihilfic con-

l

trarium eft omni Chriftiano,

uo-

nio, (

Jlrnino.

|

modo crapula, ficut ait Dominus

i fbte

nofter : videte, ne graventur cor-

od

da veftra incrapula & ebrietate c.39.

VI. QuzS. P. ftatuit circa quan-

titatem ciborum, nimirüm, ut duo

UM

plumentaria coGa füfficiant, utfor-

ts mont

!

té, qui ex unoedere nonpoteft , ex

gnumomnes

alteroreficiatur, itafüntobíervan-

a diat

|

da, ut quamvis plura etiam fercula

bunoít

apponantur , non tamen inde plus fü-

Id

macur, quàmcuique opus fit, & na-

fim u

tura exigit, indéque gratiffimum.,

d

DEO S. Abftinentiz Sacrificium of-

feratur.

VIL Circa abftinentiam ab efü

przfumw!*

j

M 6

Cat«

ysrl

276

Cap. IX.

carnium , cüm pro certis diebus de

W&Bt

n

fa&to habeatur legitima difpenfatio ,

id obfervandum eft, ut faltem appe-

P ninis,

titusinordinatus coérceatur, & Z ela-

du

IT mutrur

torS. Regulz , ubi fine fingularitate

glamoncntes

dele&ui eftlocus, laudabiliter faciet

magis ab hujusmodi cibis , przfertim

delicatioribus abítinendo.

eioc D

vt

VIII. Circajejuniaregularia, qui-

vis poteft fe accomodare legitimz

sredninn

loci feu Monafterii con(íüetudini :

i

ui tamen voluerit effe exactus ob-

iil

etedonad

ervator S. Regulz, poterit fineulla

fingularitate, accedendo Menfam,

m

illo tempore & diebus , quibusS. P.

g,

C. 41. przícribic jejunium regulare,

Ti

majori abítinentiz dare operam , &

OVAT

minüs de appofitis cibis fumere,

1

:|

uàm fümeret, fi talejejuniumnon

fuiffecprefcriptum.

Nrates

IX. Quoadpotum permittitS. P.

j

Qrntm

potum vini cum his tamen notatis.

lo

L. Ut non usque ad fatietatem biba-

i. Qu

mus, fed parcius. Quia vinum apo-

i

ftatarefacitetiam fapientes. II, Ut,

A Nl

uDi

Memoriale $. Reg. &$c.

277

;df dl'fbm;;

ubi loci neceffitas expofcit, utnec

dnis

praícripta menfüra haberi poffit, fed

V2 y

multó minüs , aut ex toto nihil , be-

"

nedicant DEUM, qui ibi habitant,

r

& non murmurent.

Hoc ante om-

ld

]

[

nia admonentes, ut absque murmu-

i

0.

rationefint. c. 4o. III. Quibus au-

tem donat DEUS tolerantiam abíti-

gllllria,qui.

nentiz vini, propriam fe habituros

lt hrins

mercedem fciant. ibid.

Vij

X. Frater, qui pro quovisrefpon-

u

fo proficifcitur, & eo diefperatre-

vtl

verti ad Monafterium,non przíumat

) nln,

foris manducare, etiamfíi à quovis

ibut

rogetur, nifi forté ei ab Abbate füo

Vgl

precipiatur cap. f 1.

p

& t

Pro Servitoribus €9 Letfa-

ribus.

T

|

I. TNtrantes & exeuntes, Dominicá

n5

omnium genibus provolvan-

ao

tur, poftulantespro fe orari. cap. 3 .

gt |

&38. Quod feri debet cuminter-

du |

no affe&u , juxtareceptum morem.

« Ll

IL. Sic fibiinvicem ferviant, ut

[

1

nes

-

u

278

Cap. .IX :

q

nemo excufetur nifiautegritudine,

"

]

aut in cauía gravis utilitatis quis oc-

od

"M

T

cupatus fnerit; quiaindemajormer-

ces acquiritur.

Unde omni modo

p '1G51ï

vitandz funt exemptiones , füb prz-

textibus ultró quafitis.

: Hif. Sub charitate fibi invicem,

.(m.-

&.

ferviant. ibid.

bion

' IV. Sic fibiinvicemferviant, ut

-T 'le

x

nullus indigeat petere aliquid. ibid.

n

V. Le&oritadegat, ut edificet

-l2

m

audientes.

De accipiendo à fervi-

s Q

toribus & Lectoribus mixto ante

Eub

teníam, eft pia indulgentia S.P.

^

1

g

nonmandatum.

:ï.,"

R

lo

ï

i

«sf

Po[t ?nen]am.

iüm Y

Imulomnesdicant verfum cap.45.

5

id eftgratiarum actionem ,idque

: as

devoté non ex mera confüetudine.

&m. u

vtmin:

- In Comver[atione & Collo-

li

uiis,

z

Uiainhis occafionibus frequen-

xixlod:

f

tiora funtpericula impingendi,

(

& fpiritum diflipandi SS. P. multis

O

:i

in

Memoriale $. Reg.

279

m

in locis S. Regulx folicité providit

L

demediis, fe DEO adjuvanteabillis

VP

"tl od

immunem fervandi. Ego é multis

fele&iora quxdam fübnotabo; qu&

p

fi rité obfervata fuerint, converfàa-

|

tio noftra erit DEO grata & homini-

i,

l

cus accepta & pacifica,

l

I. Ex inftrumentis bonorum ope-

tv

rum przcipuó ftudió ferventur fe-

mi ii

quentia.

Proximum dirigere tan-

t xüftn

l

quam fe ipfum.

Honorare omnes

dbl

homines.

VU at

Quod fibi quis fierinon

ia

vult, alii non faciat.

Charitatem.,

n $)

non derelinquere.

Injuriam non

facere, fed & factam patienter füffer-

re. Os fuum&àmalo &pravo eloquio

cuftodire.

Multum loqui nonama-

134j

re,.

Seniores venerari, jJuniores

t

Cum difcordante ante fo-

TU

diligere.

lisoccafumin pacemredire.

(

II. Scurrilitates, & verba otíofa, 8

rifüum moventia, zternàá claufürà in

lia

omnibus locis damnamus, & ad talia

yplmgfüdþ

eloquia difcipulum aperire os non

u

permittimus. cap. 6.

lII

J

280

Cap. IX.

— Il. Càmloquitur Mónachus , le-

ao

niter & finerifu , humiliter cum gra-

3f Praca

vitate, velpauca verba, & rationa-

g p

bilialoquatur , & non fit clamofusin

U

VOce cap.7.gr. 11.

j qui

IV. Anteomniaadmonemus , ne

murmurationis malum pro quali-

s g

guptt

cunque caufa , inaliquo qualicunque

verbo vel fignificatione appareat.

jldiso

ggriim

cap. 3 .

V. Nulli liceatalium puro appel-

zi a

Tl D

larenomine, tranfeunte majore , mi-

noríürgat, & det ei locum fedendi ,

mtiimpt

noglis ab

necprefumat junior confidere , nifi

ei'prcipiat feniorfüus, utfiat, quod

ihmo, Z

matilm

fcriptum eft, honore invicem prz-

venientes. cap. 63.

Quod in hoc

djdd, u

maia; |

cap. dicitur de petendà Benedi&io-

neàtranfeuntibus, idfiat, faltem..

w fremo

I

z. Obed

|

capitis apertione, &inclinatione,

non more politico , f£d cuminterno

d )

Humilitatis affectu.

3.'«fiüt,feq1

VI. Nonprzfümat quisquamaliis

at f

referre, quzcunquo foris Monafte-

t amy

u ümr

rium viderit, vel audierit ( przfer-

"g,

Memoriale $. Reg. 9c.

28t

d

tim dum adhuc in fxculo degeret )

Éf Qu

quia plurima deftru&tio eft. cap.67.

rzu'ou;.

V. Precavendum , ne quavis

QOf

occafione prefümat alter alterum.,

defendere Monachum in Monafte-

KO w

rio, aut quafi tueri , etiamfi quali-

! qi

bet coníanguinitatis propinquitate

lt

conjungantur. Nec quolibet modo

[

idà Monachis przfümatur , quia ex-

indegraviffima occafio (candalorum

d

oriri poteft. cap. 69.

Yj

VIII. Denique inftar omnium al-

Yil

té menti imprimendum, & affidué

lrt, t

pre oculis habendum eít cap. 72. de

'

itqul

zelo bono. Zelumbonum, aitS, P.

ad

ferventiífimo amore exerceant Mo-

bt

nachi,ideít, ut honore invicem íe&

l

preveniant; Infirmitates five cor-

porum five morum patientiffimé to-

lm

"

!erent. Obedientiam fibi certatim

impendant.

Nullus , quod fibi uti-

Jnto l

€ judicat , fequatur , fed quod alii,

Charitatem fraternitatis cafto im-

quamaliis

d

pendant amore ; DEUM timeant,

Abbatem füuum humili & fincera.,

o

chari-

m

282

Cap. IX*

—"

voeto

charitate diligant.

Chrifto omni-

jrume

nó nihil preponant.

,dfmii

DeLeclioneCollationis,Comm-

gtX

Completorio, Examine Con[fcien-

f g

Lie , €9 dormitione.

g LCMI

I

«irions i

Mnitempore filentio ftudere de-

M.

a

n

O

bent Monachi , maximé tamen

Wi

l

ftmord

:

;

,b

no&urnis horisc. 42.

ll

15 lr

[

II. Omnibus in unum convenien-

;

ï

,lum

ha

tibus legantur Collationes PP. aut

h um

quod zdificet audientes. ibid.

(rdfimtm

HI. Omnes in unum pofiti com-

Rtgubm'

leant , & exeuntesà Completorio,

nullafitlicentia denuó cuiquamlo-

Ti

qui aliquid , exceptó , fi neceffitas

tilsmon

hofpitum füpervenerit, aut forté.,

H.' (ntttn

Abbas alicui aliquid jufferit, quod

stb

famen ipfüm cum fümma gravitate,

tia Doni

& moderatione honeftiffimé fiat.

RT

ibid.

btegdht,

* IV. Mala fua preterrita cum la-

lt

cerymis vel gemitu quotidie in Ora-

hg

tione DEO confiteri, & de ipfis

ma-

At

lis

Memoriale S. Rgg.

283

'f.'läo Qt;

lis de-cetero emendare. Inftr. j8.

Huic inftrumento aptiffimum tem-

pus eftExaminis Conftientiz , unde

i (un.

nonperfunctoriépercurrendum.

Wi

V. Singuli per fingula le&a dor-

!

míant. LeGtifternia pro modo con-

verfationis fecundàüm difpen(atio-

Dulted

nem Abbatis accipiant. Veftiti(in-

Inbtaa

dufió , foemoralibus , & f(capulari mi-

nori ) dormiant , & cin&ti cingulis

ONYen

aut funibus. cap. 22.

gs'PP.sur

EUa

Pro Complemento addo breviter ex

ul

Card. Turvecrem. in cap.22. $. Reg.

if

Regullas circa

dormz'tz'onem.

p

I.

gt

U

T difcipulusin ftatu peccati mor-

mesfts

talis non obdormiat.

T

'

l

II. Oratione dormitionem prz-

1 (

veniat , utevigilet füpereummiferi-

vt

cordia Domini, & omnes infidias

n f

inimici procul ab ejus dormitionis

loco repellat , clementer protegat,

& cuftodiat.

j

m

III. Utfigno Crucis feprimo con-

ieirüs:jä'

]

tra diabolitentationes muniat,

h

IV.

284

Cap. IX.

,amy

IV. Ut bonis meditationibus ple-

y':fIICHS Y

nus vadat dormitum.

m

V. Utnon quzrat lecti mollitiem.

Jut u

gf

VI. Utnudus non jaceat, fed ve-

ftitus ut füpra.

£n, J

drone

VII. Ut membris compofitis &

non brutaliter jaceat.

Ad

(rt

VIII. Ut quietus dormiat.

habendum veró fomnum tenuem.,

lelien

|

ho

duo juvant: fcilicet fobrietas in fü-

tathore

mendo cibum , & cuítodiafenfuum.

IX. Ut non fit fomnolentus , id

ia

eft, nimiüm fomno dedicus.

st9) CT

, lm

X. Ut non pigrefcat in le&o , fed

promptiffimus fit ad furgendum , &

Erauin

ad Vigilias , & ad perfolvendas Di-

,:ïcienziæ mu

vinas laudes , ad cuítodiam facrarum

, lo

litterarum , ad vacandum orationi

n

& meditationi.

XI. Debet autem Monachus,

^1

Nil

"n

quotiescunque evigilaverit in Pfal-

QUE

i

mis maxime , illicó DEO gratiarum

npfn

a&iones agere, quia ipfe eft, qui vi-

"t

mimus,

BL

gilat füper nos , quando dor

Cuito-

*4N

|

l

Memoriale S. Reg. &$c.

285

a,

cuftodiens nos àleonibus rugienti-

bus preparatis ad efcam.

"tlfen

|

Atque hac de diftributionetem-

poris juxta fpiritum S. Regulz di&ta

fufficiant. . Jam aliqua fübjungo de

yii ]

obfervatione V otorum.

l

Circa obedientiam.

u ?

LU |

Egat & benéexpendat fequentia.

eií.

L

In Prologo: utad eum per obe-

lu

dientiz laboremredeas, à quoper

ls d

inobedientiz defidiamrecefferas. Ad

teergó nunc meus fermo dirigitur

1llcsdo,&d

&c.

Ergó preparanda funt corda &

m &

corpora noftra fan&te preceptorum

as

obedientiz militatura.

Vi

Cap.2. Inobedientibus curz fucze

t

ovibus poena fiteis prevalens ipfa

mors.

TM

Cap. 3. Nullusin Monafterio pro-

p

prii fequatur cordis voluntatem.

aum

Neque przfümat quisquam cum Ab-

]i

ate fuo protervé Intus velforisMo-

fymums

na(terium contendere.

g

Cap. 4. Non effe murmurofum.

L

Vo-

hi

286

Cap. IX.

—

jdd

Voluntatempropriam odire. Prz-

p

ceptis Abbatis in omnibus obedire ,

iqrinent

agj at

etiamfiipfe aliter( quodabfit) agat.

Cap. f. pertotum.

sina

nX

Cap. 7. grad. 1. Voluntatem ve-

ró propriam fic facere prohibemur,

eut

)

fnete

cüm dicit fcriptura: & à voluntati-

bus tuis avertere &c. grad. 2. per

(ird

totum. grad. 3. pro Chrifti amore.,

omni obedientia fe fübdat Majori,

YU

imitans Dominum,de quo dicit Apo-

iplgnum |

ts

ftolus:fa&tus obediens usquead mor-

tem. Itemgr. 4. pertotum.

ss

qtad nl

Cap. 49. quod finepermiffione P.

fpiritualisfit , praefümptioni deputa-

qpuis t

bitur, non mercedi. Ergó cum vo-

luntate Abbatis omnia facienda.,

(5.4,

h4

funt.

ultipre,

Cap. 67. Difciplinzregulari füb-

MA

ARf

ditur

.

.

IOT

qui przfümpferit quippiam

quamvis parüm fine juffione Abbatis

thtf

acere.

"m

|

Cap. 68. per totum , ubi bené no-

p

a

tanda fünt ultima verba : Sciat , fic fibi

MT

expedire , €9 ex cbavitate confidens de ad-

juto-

CFT«I&prof

|

Memoiale $. Reg.

2287

li

I

jutorio DEL obediat , quz magnam vim

in fe continent. Ideó enim fcmper

in infimis hzremus , quia omnia no-

ftris ratiunculis metímur,omnia pau-

temre. |

ll

ló graviora, nobis obfutura aut im-

limr,

poflibilia reputamus , necde adjuto-

V

i

rio DEI finceré confidimus.

diiw

|

[iamp,

Circ4 Ca/iit.atem.

t i

N prologo illam commendat : qui

]

Vi

malignum diabolum aliqua fua-

ydnqr

dentem fibi , cum ipfà füa fuafione à

l,

|

l

confpectibus cordis füi refpuens, de-

*

afv

duxitad nihilum , & parvulose

jus

cogitatus tenuit, & allifit ad Chri-

j d

mv

ftum.

fl

Cap. 4. Non concupifcere. Cor-

pus caftigare, Delicias non ample&ti,

Cogitationes malas cordi fuo adve-

gulm'fub-

Quj

nientes moxad Chriítum allidere, &

TT

feniorifpirituali patefacere. —Caíti-

tatem amare.

J

]

Cap. 7. femper fit memor om-

Mi

nium , quz precepit DEUS &c. le-

)

MA

gatur & profundé confideretur gra-

"

dus

l

288

Cap. IX.

W];mhm

dus ifteprimus pertotum. Quis non

exhorrefcat ad illa verba rité per-

(wra

(s

penfa: quia mors fecitsintroitum deletta-

Omityro, hzcífre-

yis

tionis eft pofita.

j

quenter con

fidera, & falutaremti-

morem concipe, & carnis vitia non

m

sst

amabis.

NB. Alia media confervandz hu-

umgmmt

dfms'im

jus virtutis Angelice fübminiftrant

aliz virtutes hinc inde inS. Regula

v

commendatz , uti funt temperantia ,

IT

modeflia&c. Interquastamen pri-

avís fu.

matum obtinent obedientia , & hu-

"t i

militas. Cüm nullus fit, qui veran.

Sdum

cordis puritatem affequatur , qui ha-

(

rum curam negligit.

Et quidem de

obedientia jam fuprà , in finecap. f.

hg

notabilem fententiam SS.PP. propo-

eCttd

LX'S,

fui; de humilitate veró iidem PP.

apud Caffian. Inft. lib. 6. cap. 18.

üP'h-P(

affirmant: Caflitatem. apprebendi non.)

ET

sin cordefunda-

Ut if

polfe , nifi prins bumilitati

K,

menta fuevint collocata.

Cujus rei du-

licem rationem affert nofter. Alar-

"

PT

Primó

dusGazzus in hunc locum.

"Fs

quia

—Nt

Memoriale S. Reg.

289

Q

h

quia vera humilitas facit , utad DE-

if a.

májis

UM recurramus pro continentia , &

Caftitatis dono obtinendo juxta il-

; lcfr

Irenti.

lud Sap.8. Cogn

ovi, quod zon po[fim

n

efJe continens , vifi DEUS det : adii Do-

nf

minum , 6 deprecatus fum. YI. quia hu-

militas docet non effe de caftitate

Vi

aut virginitate gloriandum , nefimi-

|

ritita

les fimus fatuisillis virginibus , quz,

j

ut ait D. Gregorius , dum de virgi-

i

l

i

]

nitate füa gloriam foris expetunt ,

J

hi

in vafis fuis oleum habere neelexe-

ntig,dhu-

runt , ideóque à nuptiis fponficele-

qu

Jl

ftis excludi meruerunt.

h

Circa Paupertatem.,

H

f

TTo

Ap. 7. gr. 6. omni vilitate & ex-

C

DA U

tremitate contentus fit Mona-

chus.

( iv

Cap. 33. pertotum. Hoccap. be-

du M

né confiderandum eft , quiain eo to-

UM

ta feré fübftantia Paupertatis conti-

j

netur.

j

Cap. 34. qui minüs indiger ,

agat

n hn

DEOgratias ,

& non contriftetur.

P

Quis

J

m

290

— Cop. IX.

q'll

ui vero plus indiger, humilietur

ï

|

ro infirmitate , non extollatur pro

mifericordia.

Hic monendus eít

(Ard[

Novitius, ut omnia, quz accipit,

[b

non tanquam ex debito vel merito,

fed ex mera mifericordia tanquam

[

Vi

T

pauperi in eleemofynam data, cum

Mpl

fümma gratiarum a&ione Optimo

xd

P3tri DEO , & ejus Vicariis, quitam

-

benigné de omnibus provident , ac-

r

cipi&t.

A&tus ifte, prout oportet,

ii

j

ex corde fincero frequentatus, & per

uront

*

totam vitam continuatus majorum

bonorum eft ferax , quàm paucis di-

cipoffit. Atque inde feduló pradi-

b

candus.

n;mu*.

Cap. j4. & 5 . legenda fünt per

na

'n

totum.

cïfm

Caput veró 7. ab illis verbis: fi

at

uidautem &c.

* m

Cap. 78. Resfi quas habet (Novi-

N

tius) aut eroget (ante Profeffionem)

LT.

auperibus , aut fa&a folemniter do-

tos

natione conferat Monafterio , NB.

[j

ihilfibire(crvans ex omnibus;quip-

1

pe

AMemoviale $. Regul«.

291

pe qui exillo die nec proprii corpo-

ris poteftatem fe habiturum fciat.

mzrpm

ld

Circa conver[tonem morum

V

— &5 flabilitatem.

TM

"NUia horumexpreffa fit mentio in

um

l

formula Profeffionis,Novitius,

Qul

ut tempore füi tyrocinii fe rité difpo-

n i

nat ad eorum obíervantiam juxta.,

ht

mentem SS.Patris, fcire debet, $. Pa-

trem hoc ita ordináffe, ut deteftabi-

Q

r

lia & decerrima illa duo genera Mo-

nachorum videl. Sarabaitarum , &

*'grum

fj

Gyrovagorum , quorum cap. 1. S.

d. ]

Reg. mentionem fecerat , penitisé

fuorum difcipulorum animis elimi-

naret: unde fityro nofter ab iis vitiis,

!

vel eis fimilibus fibi temperaverit,

wsl[i

atquein contrariis virtutum actibus

Íe exercuerit , nullus ambigo , quin

W !

muneri füo haciin parte fatisfecerit.

Vitium Sarabaitarum erat , ad-

«t

ii

huc operibus fervare feculo fidem,

erat eis pro lege defideriorum volu-

le

J

ptas , vivebant fine regula , & quid-

Ed

?

quid

r

.

295

Cap. IX.-

uid putaverint, vel elegerint, hoc

icunt fan&um, & quod noluerint

-3

"

hoc dicunt non licere. :

giitt

Novitius ergó mores füos con-

(s

vertere volens, à fieculi actibus fa-

iani

* Mi

ciat fe penitüs alienum , ac fuaviffi-

r

mo obedientiz jugo fe totum fub-

mittat, nil ex propria voluntate.,

j

agens, & peromniaex fpiritu S. Re-

TU

indin

ulz procedens.

zi

Gyrovagi femper vagi, nunquam

ftabiles, propriis voluptatibus & gu-

gi

lx illecebris ferviebant. Hisobviet

« Ut

Novitius amando folitudinem celle

s

TRUX

fuz, fugiendo, curiofitatem & con-

veríationes non neceffarias,fenfüuum

d

mortificationi & abnegationi, ac

ln

abftinentiz operam navando.

i

PT

Quodfi in hucusque di&is Novi-

tius nofter bonum ZEmulatorem fe

tl

exhibuerit, finedubio DEO largien-

wl

ttih

te implebitur fpiritu Almi P. N. Be-

[

nedi&i , indéque longé majorem , &

folidiorem intelligentiam $. Reguls

fns

confequetur

, quàm é multis & füb-

ciliffi-

l

[

AMemoriale $. Reg.

293

j

f

l

tiliffimis fpeculationibus, cüm fcri-

li,

ptum fic: Juteljedus bonus omnibus fa-

cientibus eum.

05 C0f

f

Caterüm ad pleniorem & foli-

dam notitiam eorum , quzpoft Pro-

wf '

feffionem ex obligatione erunt ob-

n ii

Ia

fervanda , utl funt vota Religiofa,

Novitiatüs temporeneceffarió com-

MU

parandam, recurrat Novitius ad in-

IN

ftructionem Magiftri füi ; neque pro-

]

i

miícue fibi id omne licere exiftimet,

l

quod videt velaudit ab aliis fieri ,

int .

quamvis neminem in particulari ju-

h

«l

dicare debeat : fed neque tum fuo fe

munere defun&um putet , fi omnia

um

hzcintellecturité apprehenderit,ni-

t

fi operi quoque manum admoveat ,

séquetempore tyrocinii in fimilibus

N

aCtibus exerceat, ac per frequenta-

"i

(

tos aCtus bonos habitus fibi compa-

T

rare ftudeat. De hisagam DEO dan-

V

te in alio opufculo, quod de Profef-

nl

fione Novitii Benedidini ( ne prz-

r

fens nimiüm excrefcat) conícribam,

w

1

N 3

C4-

[

294

Cap.X.

I)Fm

CAPUT X.

qml l

Iul

Proponuntur

Novitio

jst

verbailla: Ecce lex ; fub quamili-

j

Wi

tare -vz's j

fi. potes obfervare , ingy

edere, þ

p

T

verà non potes, liber

i jl

- di(cede.

Is verbisS. P. moneri voluit No-

d

quldf[

vitium, ut fciat, feadeó firmum

humdw

habere debere obfervantiz Regula-

i

ris per totam vitam continuandz

i5

propofitum ,ut fatiis fit fine hoc ma-

i

nere in fieculo , quàm cum ingenti

P

v

li

Religionis detrimento , & propriz

) hbff

u

anims periculo perfiftere in R eligio-

[

ne, Audiendahuncin finemà DEO

Wt

illuminatiffima fpiritàs :Magiftra 5.

i

j

'Therefia , cap. 13. de via perfe&tio-

I

nisitaícribens: Hem ! quam maguam

Iu

illacbaritatem , €9 quale DEO obféquium

ts

lsl

Moaialis (idém intellige de aliis No-

a

vitiis ) preffaret , que, cum fe ad confxe-

i

tudines bas , in domo fervari folitas , fer-

lii

vandas imparem videret, boc in. fe vellet

&

agnofcere , & immundum binc vegredere-

tur

|

Proponuntur Novitio &9c. 29f

"—

£nr , prinsquam vota ederet ; itaque alias

uiete fua fvui fimevet.

]il

Non exigoà Tyrone , ut jam per-

ii.

fe&tus fit , fed ut firmam habeat refo-

am

lutionem nunquam pettotam vit

ij i

à perfeGionis ftudio defiftendi, &

hujus nunc etiam aliqua fpecimina

uN

dare incipiat , przefertim circa ea,

quz de DE

O veré quxrendo , de fo-

m

licitudinea

d Opus DEI, ad obedien-

r

tiam , adopprobria & de obfervan-

I

tia S, Regulz hucusque didta funt.

!OCHH-

uodái veró ad hzcfibi animum vel

W a

vires deeffe confpiciat , iterum dico,

t

ut liber difcedat, ne ejus miferia.,

iïigfo.

jUM

etiamalii fuo tempore vitientur, &

una ovis morbida totum gregem..

hi

contaminet.

M

Pratereanotandum exSmaragdo

j

in hunc locum, quia non ait S. P.

EcceLex , füb qua quiefcas , vel va-

hi

3

cansotio quietms vivas: fedfüb qua

(

militarevis. Utintelligas , quiami-

ol

"—

litia eft vita hominis fuper terram ,

Tl

& ficut mercenarii dies ejus

Ergó

if

J[i

N 4

pre

Ál

296

Cap. X.

»

pro mercede eterna omnia debet

r

:

pro Domino füftinere, qui inejus

L. (

cupit tranfiremilitiam , & tanquam

g

9[0[

aurum , limá, malleis , igne fornacis

probari, ut ad diadema & coronam

WCX

Dominicam poffit pervenire. Hec

4 du

Smaragdus. Secundüm hancLegem

ho

(

j

o

olim judicaberis ad glóriam , vel

qo: o

condemnationem : tunc aperietur li-

1

ber S. Regulz, & fiquidem fa&ta con-

PJW) P

formia attuleris, recipies ; fin au-

f d

tem , pars tua erit cum hypocritis.

j

n

H:ec bené pondera, & quid tandem

T t

ftatuendum fit , decerne.

vt )

ii

CAPUT XI.

fron

Expenduntur pra&ice il-

lp

pott

la verba : iferum probetur in

fvzdat, |

onni patientia.

hu t

T hzc probatio non careat fuo

* tll

U

fru&u, fed cedat in folidum bo-

rj

num & profe&um,Novitii à S. P. N,

intentum

quità

fenti

» declarandum eft in prz-

X'icgrios

f

I. Quid

Expeuduutur pratticà C$c.

297

Tl dj

d«

uid hujus probationis nomi-

U ts

ne intelligatur ?

FQUm

II. Qualem fe Novitius inhujus-

Ofrat

modi probatione adhibita habere,

Qorgm

uídve ex füa parte agere,caveréque

t *

ebeat.

Probationisiftius nomine intelli-

lClxgem

m

gitur probatio in omni genere virtu-

titul

tum: cüm enim virtus in arduo fit

A0

pofita, patientia omninó eftneceffa-

,[iMu'

ria, quousque per acquifitos earum

Y

habitus, difficultates tollantur. Ma-

m

ximé tamen id accipiendum eft de

virtute humilitatis & obedientiz,

in quibus ( ut jam füpra di&tum eft)

fpiritus noftre S. Regulz confiftit.

(

l

Ergó ut Novitius inftar auri ex his

probationibus purior & fplendidior

L

evadat , & non inftar plumbi molle-

fcat, & diffolvatur, ea, quz fequun-

u &

tur folicité obferyare non omittat.

m

Primó bené perpendat fines , ob

M

:

quos hz probationes à DEO per fuos

Vicarios adhibentur, & à SS. P, N.

n

fpeciali mandato adhibendz injun-

N;

guu-

ul ï

hr

498

fap. AXI.

guntur: videl. I. Ut purgetukr à malis

gf

quii

habitibus forté in fzculo contractis,

qdt

& ceteris inordinationibus , ad quas

ff

vitiofà natura propendet. II. Ut ha-

"

rum occafione in veris & folidis vir-

H

tutibus exerceatur, cüm alioquin

du

tepidus , ignavus , & imperfectus

j

remaneret. Qui enim non eft tenta-

gt

tus, quid fcit? III. Ut hac ratione

v

doemonis vires tentandi frangantur.

[L.N

Refert de quodam MonachoS. Cli-

Wi

macus, qui valdé fuit probatus &

&t

W

exercitatus à Patribus: & in hora

! las

äl

mortis dixit omnibus adftantibus:

p

gratias ago Domino, & vobis Pa-

m

tres, quód mead fàlutem tentáftis;

hac enim excaufà immunis à tenta-

pmbare |

tione dosemonum ha&enus manfi.

tijmi

[

fimhit

Quibus confideratis ferventes No-

Qu

vitii, non modó non refugiunt hu-

: i

jusmodi probationes, fed expetunt

etíam, ne commodis iflis priven-

qui

tur.

W.

s

II. Probationes iftas fufcipiat cum

biioy

magno affe&u interno , tum amoris

erga

Expendantur pra&ice C9c.

295

——

sl P

erga DEUM, tum ex motivo pro-

prio illius virtutis : v. g. humilitatis,

li

obedientix &c. defuümpto.

Unde.

5

lfs

füfficere non debet, quód externe

li

IYIt

hzc & illa exequatur, & toleret,

n

fed conjungat etiam affe&um , quo

offerat DEO in holocauftum pro-

xihs

d

j

priam.voluntatem , honorem , co-

"t

moditatem, séquetotum , nihil fibi

ulcra refervans.

npany,

III. Non-fit contentus , quódpro-

(

hus d

betur & exerceatur ab aliis , fed pro-

betqu

oquefeipfüm, juxta illud Apo-

tm 4

ftoli 2.

d

or. 13. 7'osmetipfos tentate, fi

TU

J r

effis in fide (in humilitate, in obe-

aty

dientia, in paupertate &c. ) Ipfi vos

robate, Etillud r. Tim. 4. — Exerce

At

s n

teipfum ad pietatem , modis per decur-

N-

fam hujus opufculi expofitis , nullam

inthe d

