Gi751
author: Presinger, Rupert

Ls

w

APU

v

a u t

M m r t at

——

— ÀÓ

ass n

;

Mi

NT2«511961212 021

h

LLLLLLULL LU N

B

T

ingen

jen

(

h

u

T

k

IN

:

"M

RritL

U

«f

T

ATRR

01

MUAR

f

(H.

ï&üln"]

) T

NOVITIUS

BENEDICTINUS

Uuxia

Verba & Mentem S. P. N.

.BENEDICTI

?!

At2

Cap. 58. WWquw *2

5 REGUL.E INsTITUTUS

OPUSCULUAt

-Non^f9is Novitiis, fed

aliis quoquejam Profefï's,px z

cipué primevum fervorem inno-

vare cupxenubus proficuum

P RUPERTO. PRESINC ER,

Monacho Benedi&ino S. Petri

Sal isburgi,

CUM CONSENSI SUPERIOR Z'J'J

SOCT ISBUHRUG

I;

Typis & fumptibus Joannis I

Mayr, Aulizo- Academici Typographi

N

-

Haredum. 1729.

UR

B

D

APPROBATIO

"

H

m

m

j

ä

S. Facultatis 1beologice.

r

w

t

Ovitios equidem la-

N

tereoportet ; morfui enim

n

funt, & vifa eorum abfcondita

D

!

j

eum Chriflo in DEO. Colo(. 3.

g

il

Vetf5:: Prafens autenmiiNOVi-

tius Benedi&tinus confidenter..

a

exeatinlucem publicam: quia

i n

l

w

necinfidei necmorum regulas

miril

lm

vel in minimo offendit, imó

adeó bené inftitutus eft, ut..

tapitig

| nf g

etiamProfeffis fervire valeatad

yimd

confirmandumin eisSpiritum,

m M

cui B. P. N. Benedictus Abbas

,

h&ïäa

i

[

fervivit.

Ia cenfeo

J

P.GREGORIUS HORNER,

;bïa;ügälür

Ord. S.P.Ben. ex Monaft,.Glunicenfi

tioju

Sup. Auftriz, SS. Theolog.Do&. &

sujl

Moralium Prof, Ord. Celüff. ac Re-

Vi

verendiff. S R.T. Principis, & Archi-

Epifcopi Salisb, &c. &e. Con(il. Ec-

äzk!fg'wnis þ)

D

?

i /jg,:;;:.clefraü.p.l.S.Facult.ThceI.Decanui-

H

a96C 3 28f

TR

3 p

ib

E

li,

.qäq.

pR

e

5

desssenue

G72 8017 30:0.

[2 d)

ef^

pj

lm

-:m

V

-.: T Dd

*

2

qe

1 *ää*ä

MOH

PRJAEFATIO.

d

CT Yofiquam in prioribus duobus

AE opufculis Candidatum Benedittinum

pro modulo queo infiitui, qualiter

fidente.

tum remotà adbuc in feculo exiftens , tum

A: qui

proximé per exercitia fpiritualia ad fufce-

Q regus

ptionem facri babitíis, Q9 vitamreligiofam

fe difponere debeat, ordo depofcerewidetur,

Vlt, 1

di, u

ut in prefenti opufculo DEO daute com-

valeata

amonfirem , qualiter ipfum Religiofe vite

tyrocinium fru&duose, Q6 juxta mentem C5

iritum,

fpivitum S. Regule Almi Patris nofiri Be-

nedici aufpicari , profequi, &9 confumma-

'us Abba

re po[fit , acdebeat. .In quem finem per

diftintka Capitula expendam ea , que Bea-

,

tiffmus Legislator cap. g $. verbis quidem

d hi

admodim paucis , caleftà tamen fapientid

ho Dd

plenis , ac folidiffma totius vite Religiofee

Cif h

fundamenta in. fe coutinentibus , Novitiis

Spe

1cipis,&Aff:P

e Cl

fu« Religionis o-l.)f;ei'vaanz proporit.

10

K

m

^

2

PRAFATIO.

)l

^

To inde DEO adjuvante Novitios no[iros

ümbuendos fpiritu non peregrinó , fed pro-

M

rio , €9 genuino V'ocationis fue , Religio-

zis videl. Benedictine , qui uou aliunde pu-

m,nam'tur |

rins, quam ex ipfofacre Regule fonte

il

bauritur. — Neque enim fatis efje debet No-

vitio perfettionem qualemcu

nque fedari,

u

Á

fed in. id praprims incumbendum eff , ut

Eaf

perfettionem. Vocatiopi &9 mflituto fuo

B

t

vopriams confettetur , 9 quemadmodim

a

i

abitu Corporis , non folym à fecularibus,

vt

verim etiam alterius. Ordinis 99 Inftituti

t

Religiosis fecernitur exterins , ita. interins

feyan.

in amimo per exercitationem contimuam

! ul

atlionum. Vocationi fue propriarum ejus-

DT

1104 forimam . affumat , quá genuinus Almi

ia t

patiis Beneditli filius indigitetur. — Tu mi

TT

T*ro boc qualicunquelabore tui folidi

j

Rnb

profettfls amore fufcepto fruere, €9

"85 lia

L Rdifr

DEUM prome precafe.

mll

Wi 1t

MO

fw »

j

"tl

ä

j

Ed

'") i dOm

T '» ?,Pra-

*ïlarc?, h

)

m

$

Ditios n()jim

É

ij 1de m

030

E .

a

M

TAE

Zs

FOROTY

ii

hu f

Proponitur Summaria Do-

(b

Grina Novitiüsnoflris a S. P.

It j

cap. $ 8. tradita.

l

n d

Eatiffimus Pater hoc capi-

lii

te tractans de diíciplina fuíci-

Ettadmun

piendorum Fratrum, infor-

jtcilt,

: C5f

fat tum Abbatem, cum Congrega-

tionemtotam,tum Novitiorum Ma-

y nf

giftrum, tum denique ipfum Novi-

t COR

Yimm d

tium: qualiter quisque füo muneri

ais Á

& obligationi in hac materia rit&

fatisfaciat ; & quiain przfenti opu-

TURUT

fculo de folis conditionibus & obli-

uj

"

gationibus Novitii tra&are eft ani-

n Ü

mus, hincea fümmarié fübjungo,

if

que Sanctiffimus Pater eidem íer-

vanda preícribit, fünt autem fíe-

quentia.

I. Ut fit in Cella Novi-

tiorum, ibidémque meditetur,man-

ducet, & dormiat.

II. Ut habeat

Seniorem, feueMagiítrum fpiritua-

i

^

À 3

lem,

d

€

wuti

Proponitur Sumnaria €9c.

lem.

III. Ut veré DEUM quarat.

n

u

, li

j

IV. Ut fit folicitus ad opus DEI.

A

V. AdObedientiam.

VI. Ad op-

probria. VII. Ut prdicantur eiom-

h q

niadura & afpera. VIII. Ut promit-

r

; ïj;aof*aiscx;

tat de ftabilitatis füz perfeverantia.

vrttonn

IX. Uctterin anno videl. fecundó,

| donttm

o&avo, & duodecimo Menfibus ei

legatur Regula , ut fciat, ad quidin-

g:ltcnüs mü

greditur.

X. Utdicatur ei: Ecce

ritqui

r

Lex, füb qua militare vis: fi potes

obfervare, ingredere, fi veró non

IU

potes, liber difcede, XI. Ut pro-

ET

betur in omni patientià. XlÍ. Ut

ET

V al

habitá fecum deliberatione promit-

a

tat fe omnia cuftodire, & cuncta fibi

imperata fervare, ac tandem com-

pleto duodecim menfium, feu inte-

|

griannicirculó predictis modis pro-

| Diptr

batus, & dignus inventus fuüfcipia-

j lm

tur in Congregatione, fciens lege

w

Regule conftitutum , quód ei exil-

là dienonliceat de Monafterio egre-

EO

di, nec collum excutere de fübjugo

tj N

rosa deli-

Val

Regglæ, quam fuP Cr»n mo

X

,/'. be-

[4

"1189':.

Proponitur Summaria 89c.

ii

beratione licuitautexcufare, aut fu-.

un&is continetur to-

Opus DiI

fcipere. Hisp

.

Y

VL Ain,

ta doc&

r1n& à

$

.P. Noftro Novitiis.

AO s

tradita, quam in prefenti opufculo

tpro

per totidem diftin&a capita Novi-

everant,

tiis noftris explanare, eorümque ca-

tui accommodare conftitui. "fra-

d fni)

Menfinse

&abo autemhanc materiam przcise

d li

quatenüs ipfum Novitium refpicit,

Irei: D

ut fciat qualiter annum fui Novitia-

i fis

tüs ad mentem SS. Legislatoris fru-

[ verbon

&uosé exigere, & f& ipfum velut

] r

in fpeculo quodam . confiderare va-

;X

leat, an habeat illa requifita, quz:

f pront

S. P. ab illis exigit, qui fuorum fi-

lioram numero adícribi cupiunt.

L an df

(

lem qor

n fuir.

CAPUT I.

odispt

Exponitur praxis Verborum

t f

illorum : Sit in Cella Novitiorum , ubi

(oens t

mediteturnanducet Q9 dormiat..

j d-

ferioqr

His verbis SS. Legislator in genere:

infliruit Novitium de loco, aliís-

defübie

0!05,3

)

que ad vitamR eligiofam rité au-

""

^

A 4

12&-:—

uj

Cap.T. f.I.

fpicandam neceffariis & utilibus,

'w.;

M

"n

quz pro faciliori captu diftinctis

$$. exponam.

iin

f

5. I'

n

m

;

d)

J

j

Quid Novitio oblervandum

| L debin

circa verba illa: fit in Cella

«

ANovitiorum.

"

Clicim

Rditur Beatiffimus Pater nofter

b

i

: Inftitutionem Novitiorum &

t

conftitutione loci, optimé gnarus,

eintmj

non parum ad inchoandam vitam

4 Tl

conferreloci opportunitatem. Pro

E

loco itaque defignat Cellam Novitio-

E

TU , locum à communi aliorum ha-

hw]

bitatione feparatum, ut folitudinis

fivin,

amorem, & bona abundantiàs per-

Q9f

cipiant, aptíque reddantur ad ten-

pf

tationes maligni demonis, qui in-

,üun d

cipientes plerümque vehementer.,

eaxagitare confüevit, fortiüs füpe-

) Áons

N

randas. ^Cujus rei ipfemet SS. Le-

lii

gislator preclariffimum filiis & fe-

a

Ms

&atoribus füis rel

Pa

iit exemplum,

x

4 dum

d SW

Quid &ovitio obfervaudum C$c.. 9

Elltilïb':&,

dum ex Urbe Romápopulosá & de-

N di(hnv:

liciosà profugus , novus Tyro, foli

DEO placere cupiens, in locum fo-

litariumfe contulit;ac heroicis adti-

bus de mundo, carne, & dzemonc

triumphavit, uti amplius in ejus vi-

ratdur

il

tà deícribitur: animatus utique.

exemplo Chrifti Salvatoris noftri,

qui przdicationem Evangelii (ui au-

Mtertle

fpicaturus anteà defertum locum pe-

itiorum i

tiit, ac tentatorem ad fe certió ac-

]i o

cedentem gloriosá vi&orià proftra-

hm vits

vit. EÓóitaqueanimó Novitiushanc

item, D

fibi defignatam Cellam ingrediatur,

a Yi

quo Chriítus JESUS defertum, aut

liorumb:

in primo füo in mundum adventu

olirudns

ftabulum, & S. P. N. füuam in Subla-

ais r

co folitudinem füntingreffi. Pra-

Q a0(

paret fe ad pugnam contra mundum,

"

carnem, & dzmonem , aliáque du-

emaut.

ra, & contraria, quz in hac folitu-

tis i

dine ei evenient, memor illius Ec-

t55 Le

clefiaftici cap. 2. Filiaccedens ad fer-

Jis & f

vitutem DEI, flain juflitia €9. timo-

tmplun

en-

Wam fuun ad t

(a-

, n

Zf, ] d

M

19

d

i

TT

Cap.T. f.I.

tatiomem.

Confidens tamen de ad-

[

u

u

a

T

jutorio DEI, quia, ut ibidem dici-

Ant

i

tur, nullus (peravit in Domino, €9 con-

"i

j

W

(l

A.

g'.ï

fufus eff.. Hoc totum caput 2. Ec-

í

clefiaft, utiliffimé leget, & ruminabit

f

quivis Novitius primó diefuiin Cel-

ji ia

hum

lam Novitiorum ingrefsüs.

lii

Ama mi Tyro hanc Cellam tuam

setid

ut Coelum, fiquidem ut Divus Ber-

nardus tra&t. de vitafolit. cap. 4. ait:

rl

zi"

Celle €$ Coli babitatio cognate funt; quia

ficut Coelm. €9 Cella ad invicem. viden-

L T

p

-

ii e

tur aliquam babere cognationem nomiuis,

fs

fic €9 pietatis. Et pauló infrh: à Cella

atj

1n Coelum feepe afcenditur , vix aatem. un-

uam à Cela ad iufernum defcenditur ;

qu cl:gi

mifi ut ait Pfalmifta , defcendant. in infer-

D

ftolm

aum viventes ,videlicet ne defcendant mo-

vientes , moriens autem vix aut. unguam.,

tij]E]f

-

Inard

quis à Cella ininferuum defcendit, quia vix

unguam aliquis, uifi Ceelo predefrinatus,

1 ll

tttm

in ea. usque ad. mortem perfiflit. Hanc

igiturCellam tuam magnó affectuin-

u menu]

uantum per aliàs

"ff

gredere , in eáqu

[o

occupationes ex

C(?Q

r

dinis pïgf

ripto

licet;

?':!cqgrcr,

—Y

Quid Novitio obfervand: mSc. 1r

n dei

licet , jugiter períifte. Ad primum

Bbiltm i

Cellz hujusingreffum provolutus in

n

enua Novitius Optimo DEO infi-

put , ]

nitas referat grates pro tam fingula-

Afüminjy

ri beneficio, quó eum dignatus eft

lelifinQi

ad füum fan&tum fervitium , plus-

sls

quàm Paterná Benignitate evocare,

tl t

& jam a&u in filiorum füorum nu-

t Divue

mero fpeciali titulo computare; cum

L CIpud

]

firma refolutione & propofito, nun-

1f

uam ab ejus S. fervitio difcedendi,

Ti

t

,

í

ed usque ad extremum vitz fpiri-

OT 002

tum in ea vocatione fideliter perfi-

ftendi dicens cum Pfàlmifta: bec ve-

frir 40l

M at

quies mea in faculum feculi , bic babitabo,

dintit

quoniam elegi eam.

"

Denique, ut gratiam ad hoc per-

ficiendum neceffariam Clementiffi-

j

mus DEUS elargiridignetur, humil-

at m /

limo corde Divinam bonitatem exo-

Mi t

ret. Nulló unquam tempore zfti-

Yi

mationem & amorem Vocationis

j Bu

jfeduh

füz imminui patiatur, quin potiüs

mptrai

novis incrementis indiesinhoc pro-

ficere curet, certus, quantum in his

?x

VAUE

$

j HCH;1

pro-

15

T

Cap.onofgno

Gr

l

profecerit, aut defecerit , tantum f&

in reliqua vita Religioía profe&u-

rum aut defecturum.

W

lN

nd

$. II.

Qu

Quomodo pra&ticé intelligen-

jl

'Wh

da fint verba S. P. abi meditetur,man-

P

ducet , &S dorimiat; -

quat

m

Con ftitutioneloci procedit Bea-

étm

Á

tiffimus Pater ad informandum

(and

Novitium , quód przter naturz ne-

ditde, l

ceffaria, qualia fünt manducare, & dor-

E w

p

inire, tota ejus occupatio verfaride-

(

beat in Meditaudo , pro cujus practi-

UAU

ca intelligentia bené notanda funt

W

fequentia.

l,U

Primó Meditari ex mente Bern,

Caílin. nec non Turrecrematz &

i

L.

n

Ill

Smaragdiapud Martene fignificat &

;'1

u

eCtionem & meditationem, & ora-

äS.P:quo»

tionem, & píalmodiam, & omnia,

tT

quz ad fpirituales actus compre-

t

heénduntur , ut fitnvzditatio jgaü ge-

TU

ïfkirfiutz

£

u

gj

—

Quorodo pratiice inteBigenda

p

C. 13

) tantu:n J

nus. Inflruit ergó Beatiffimus Pa-

H rofet

ter his verbis Novitium quafi in ge-

nere, ut fciat hoctoto tempore,quo

in Cella Novitiorum .commoratur;

á

fibi non effe integrum, ut aliis pro-

L

fanis , etíi honeftis & utilibus rebus,

ts

pro libitu, fe occupet, fed velle, ut

ged

!

W,m

eas interim feponat, séque totum,

quantum in fe eft, fpiritualium re-

Oceritba.

rum exercitio tradat, & in hisme-

ditetur , & exercitetur die ac nodte.

Tormandin

TCR D

Si enim aliz (cientiz , totum, ut di-

ci folet, hominem requirant, mul-

m us

tó magis hzc füblimior rerum fpiri-

vertrrts

tualium fcientia,que nonin fola fpe-

ijus d

culatione , fed vef maxitné in conti-

Yanca u

nuá cognitorum exercitatione con-

fitit, totum fibi hominem, prafer-

ene n -

timininitio, vendicabit. Quapro-.

vante d.

ter camprimüm Novitiorum

el-

iif

am ingreffus fuerit, audiat fibi dici

m

à S. P. quod olim Paulus Apoftolus

d o

monuit Timotbheum 1.cap.4. Exer-

tonpre

ee te ipfin ad pietatem , mam corpora-

.'

r

m dico de aliis agi

í u

l ex.eäïitatio, (ide

7

pr

n

Ó

14

Cap. L. f.II.

f

(

?Biritum non pertinentibus vel ad

"

DEUM per bonam intentationem &

obedientiam non relatis) ad modi-

Eu

2

jb

iil

eum utilis efl , pietas autem ad omnia uti-

lis eft , promi[Jiouem babens vite, que uunc

j

Mi

n

a

ejt , €9 futura.

T

)

Secundó,

Cum Meditari Interpre-

i

te Menochio in P(àl. . proprié figni-

EL

ficet fe exercere cogitatione fcilicét,

i m

voce, & opere, unde ut Novitius fa-

frt

tisfaciat intentioni S. P. neceffe non

NT

eít, umentem quafi femper fufpensá

Jortum,

habeat, & nihil externé operetur,

4 ttbty

fed utid, quod cogitat, loquitur,aut

t

dl

agit, aut de DEO fit, aut ad DEUM

per puram & finceram foli DEO pla-

t

cendi intentionem relatum, confor-

n

miter monito Apoftoli: omnia in.;

! v

NomineDomini Noftri JEfu Chrifti,

| Nreuí

«utin omnibus & per omnia glorifi-

| tl

ceturDEUS, fepofitis procul humanis

] ttyt i

refpe&tibus, & motivis. Quó fiet,

Vif

[

ut ad arnuífim exequatur , quzab ip-

L

fo hóclocó exigit SS. Legislator:

Quando legendo , meditando, fcribendo,

| üqäwrgnl

»

d

Quow1odo pratlice intelligenda €9c. 1.

HIS vdi ]

audiendo, loquendo. quélibet theoretica,

tatiomm& '

J

€9 fpiritualia utiliter , finceritérque. tra-

Samus ( verba funt Venerabilis Lu-

i cmmm. !

dovici Blofii Inftit. vit. afcet. divif.

Hb CU

8.) nom elongamur àcontemplatione D EI

1

&d nec quando externa queque cum fizaili

j Interpu.

'

inceritate €9 fobrietate fuis temporibus

QD

Tl«

pro neceffitate. andimus, loquimur , cogi-

nefrlics

tamus, proculà DEO recedimus.

OVÍtiu -

Tertió. Hácvoculà Meditetur eru-

Xceffenm

dire velle videtur Beatiffimus Pater

tf *

Novitium, ut hoc prefertim Novi-

Qpirtu,.

tiatüs tempore fe totum tradat vitz

Qutuat

contemplativz , id eft, omnem cu-

Vv DEUM

ram & folicitudinem impendat falu-

DEOn

ti & perfe&ioni propriz fuz animz,

h OM

nec prematuró Zeló alios juvandi,

ml

vel emendandi occupari fe patiatur.

i Chrif

Noverat fiquidem peroptimé, quod

h gt

etiam poftmodümin fuis (criptis an-

fumant

notavit infignis Spiritàs Magiítra,

Qu ng,

S. Therefia , hanc folere effe tenta-

zbl

tionem incipientium, ut poftquàm

isttt:

ntüm inceperunt guftare.,

—

ijnd

aligua

——X

quàm

TA

EW-;

j

16

Cap.I. f.H.

m

" Iliaf

quim faavis fit Dominus, velint ,

m

continuó alios quoque inftruere &

(

n

Y

j

T

docere fab boni Zeli fpecie, ut &

€os boni illius , cujus guftum aliqua-

gu

[

a

lem percipiunt; participes efficiant,

non confiderantes, fe per hoc de.,

ER

|

proprio profe&u minüs reddi foli-

|

vt

Es

citos , atque contingere, ut aliorum

potius, quàm proprtiis defectibus in-

E

| pitna

tendant , féqueproptereàimordinaté

affligant, & perturbentur.

Ab hoc

| anldr

Quedmn

laqueo füos prefervare volensS, P.

mandat , ut vitz fpiritualis Tyro 7Me-

! Vs

ditetur , (aze duntaxat animz: curam

ltv

gerat. , Quod verbis clarioribusex-

t

preffit eadem San&a Therefia cap.

v

ia

13. vitz fuz dicens: in principio vite

fpiritualis, precipuam anime proprie cu-

| Wrntis

H

vam inpendamus , atque cogitemus,neimi-

uem preter DEUM €8$ . animam in. terris

j

Rtflgiofædc

'

exi[lere.

Item: Zutiffmum eft , omni-

L

um verum €s) bominum curam deponere,

&lb ,

ac fui ipfius duutaxat vationem babere , ac

E

videre, quomodo .DEO fuo placeat , boc

! Ubf

t ä VA XUIe COlt-

ii

/

"

porrà permagui refet E

vUt-

|

-

Quomodo pratlic z'ntellz'gendä Q9c. 17

5 Vily,

venien: efl. 1ta SanCta, His itaque

) 'ruerc l

bene notatis, Tyronis noftri partes

tsl

erunt, iis conformiter operari , fe-

ium aliqu;.

que totum íepoíitis omnibus aliis

8 eHïciam,

curis & negotiis, rerum fpiritualium

t hoc d

exercitationi impendere,omnia,qua

teld (

ex preícripto Ordinis agenda fünt,

At dionn

per finceram intentionem ad Drzuw

fedtbusit

referre, füeQue propric animz, &

faotdiros

profe&us curam maximam & uni-

. Mbltoc

cam habere.

H

dls),

Occafione verborumillorum S. P.

ut Novitius in Cella fua non folàüm

JU R

I CULT

AMeditetur , fed etiam manducet, €9 dor-

joributer

miat , utique non aliter , quàm modó

ereia .

veré Religiosó, ac iis, qui mundi

voluptatibus renuntiárunt, proprió,

1rincipio tl

pj d«

monendus mihi videtur Tyro no-

fter, ut mox in principio vitz fuz

jnus t

i ii

Religiofz de Gula & Somuo ultra na-

ture exigentiam, ac qua ejus caufa

,j at«

T

effs (olet, Acedia triumphare ftudeat.

Nam ut aitlib. de imit. Chrifti l. 1.

pnpat, t

du t

C. I9. frena gulam , 69 omnem carnis li-

m

centiana fa.

jenabis. Et quia,ut

-l

loqui-

18

szp-.—z; f

J W&Wæf*

j 1

loquiturS$S. I—Egi—slator nofter c. 39..

!h

wibil [ic contrarium eft ommi Cbriffizno:

st

at

(multó veró magls Religiofo ) quo-

modo. crapula, ficut ait. Dominus nofter :

[]

|

du

videte , ue graventur corda veftra in cra-

^

pula & ebrietate. . .De fomno veró &

Acedia fcriptum legimus Proverb.

m;&ggü

20. MNolidiligere fomuum , ue te egeflas

ïf*ï dmt

opprimat. & Eccl.6. fubjice bumerum

ia

j v

tuum fapientie , €9 portaillam ; €9 ve ace--

dicris in vinculisejus. Certó fibiperfüa-

m

deat, quódnifi in his Vi&tor exfli-

Ht

terit, nunquamin virum perfectum

; t at

fD

' & veré fpiritualem fit evafürus,nam.

ut D. Gregorius lib. 5o. moral. cap.

Hzþer:m: :

165. de gulz vitio loquens ait: nul-

umvf

1

lus palmam 'fpiritualis certaminis appre-

feig

Á

beudit , qui n in femetipfo priis per. af-

T

flittam ventris concupifcentiam carnis in-

| f

centiva devicerit. — Neque euixi ad confü-

) Wmq

Eum fpiritualis agonis ajjurgitur , fi. nom

Bu

prinsutvà uosnetipfos boflis pofitus , gule

ii

videlicet appetitus edowatur.

Caília-

Üoram

nus quoquelib. 10. cap. 21. loquens

tl

quam. ad

de Spiritu Acediæ?.mfrï

e

vec-

n "w

N

[|

Quomodo pratlic? intellisendaC9c. 19

r N

veram juftitiam, Charitatem & glo-

i Oj

riam perventurum eífe, ait eum;

Rf ) g,

ui fomno & inertiz deditus fue-

Mi j

rit. Verba ejusfunc: Ef veflietur con-

t

füffa vefle, &9 pammofa ommuis fommi-

1 ve i

colofus (ita habent Septuaginta.,

tv

nam vulgata habet: vefítietur pan-

LT

nis dormitatio Proverb.23.) fime

li hm

dubio enim nom merebitur illo incorru-

t at

priouis vefrimento ornari , de quo A4po-

Jbiprn

flolus precipit : Induite vos Domimum..

Y eifi

ESUAM Chrifttm ; €9 iterum : induti lo-

pertdur,

rica Taflitie €9. Charitatis, €9 de quo

alirispum

etiazi Dominus ad Terufalem loquitur per

ford a

Propbetam: Exurge, exurge ferufalem,

nv al tf

induere veflimentis Glorie tue. . Quisquis

ii t

fomuo otii , vel acedie fuperatus , non in-

p j

dufirie fue labore , fed inertie pannis ope-

at m d

riri maluerit.. Sabjungo preclarum

modum ex D. Bernardo,tam alimen-

df

if

ta, quàm fomnum (ine detrimento

Spiritüs capiendi, nec non infigne

i nl

. Culr-

documentum S. Joannis Climaci de

remedio acediz, folitariis ut pluri-

j lgt

4

mum m2a

s infzítz , quz fi NOViFii

"

im

[rï'/);fm

20

Cap.I. f.II.

E d

/f

2

in ipífis vite Religiofe primordiis

«

ante oculos habuerint , & in praxin

u

"

redigere ftuduerint, experimentó

?

i"mqu

difcent, quantüm inde facilitatis in

"p

M

«t

reliquà vita fpirituali fint confecu-

iU

turi: tunc enim, ut ait D. Bernar-

dttit

g i

dus , purgabitur affe&us, & volun-

tas renovabitur, vel potiüs nova.,

|-J

mtin

1

creabitur: utomnia, quzptimó dif-

)

i

L

ficilia, imó impoffibilia videbantur,

f

cum multa currantur dulcedine &

LO

&i

l

n

2viditate; ipfa quoquetriftitia, quz

in horum executione in principio

N

fentitur , convertetur in gaudium,

a

ut cum pfalteregio Pí.118, dicere

):i" l

valeant: riamsnmaudatorum tuorum. cu-

l

L

y»

curri, cmm dilatafti cor meum.

.

E

lr

"Modus €5. Regule corpus cibo &5

potu veficieudi ex D. Bernavdo de

j er"o cfïl

vit. folit. c. 11.

Er:fupfrlä]u

st |

» CIve manducetis,five bibatis,five

L

aliquid aliud facitis, omnia

iufï'dfüdiï.

»inDomino agite;piefan&e, & Re-

y 3 [

$ li-

:

Qfomado pratice intelligenda Q9c. 21

[ o m

prim

:j

Si manducas, menfam,

»ligiosé. -

Tory

, tuam per fe fatis fobrlam fobrie-

ïpeumem

Et càüm man-

»tàs tua perorncet.

Vi

, ducas, nequaquam totus mandu-

t confn.

$45 665, fed corpore füam refedtionem

B.

» procurante, mens fuam nonnegli-

EM

» gat, fed de füavitate DEI, vel feri-

dN .

»pturarum aliquid, quod eam pa-

V gn

Ppnmo d

,,Ícat, meditando vel faltem memo-

hn

,rando fecum ruminet, & digerat,

kedine

»» fed & ipía neceffitas non fxcula-

lftma m

» riter, non carnaliter expleatur, fed

r

» ficut decet Monachum, ficut con-

puudin,

» venitfervo DEI.

Nametiam quo

$, dicts

» ad fanitatem corporis, cibus quan-

AL I

,,to honeftiàs & ordinatiüs fumi-

,tur & in

o

[o2

eritur, tantó faciliàs &

,,falubnus digeritur. Obíervandus

TRU

»» €rgó eft fümendi modus & tempus

Yif !/(

51 cibi quantitas & qualitas , fugien-

,,da faperflua, & adulterina condi-

hn

,;menta.

Obfervandus eftinquam

»; fümendi modus , ut non effundat,

n

jLEN

P. qu1 comedit Fuper omnem cibum

» anim; m fuam: tempus, ne ante.,

[073

22

Cap. I. f.if.

L.

ii

( v (orut

, horam: qualitas, uti quibus uti-

, tur Communitae Fraternitatis,ex-

n

ind

4 ceptà causá manifeftz neceffitatis.

ü

;; De condimentis veró füfficiat, ob-

?

j

)

ii

, fcro , ut comeftibiles fint cibi

A«;n's :

,noftri , non etiam concupifcibiles

o

hm

Qu

, vel dele&abiles ; füfficit enim con-

"MT VEU

p

" cgpifcentiæ malitia füa , qua cüm

,

, Vix aut nullo modo pertranfire.,

P

Q

»poffit adfinem explendz neceffita-

E

4,tis, nifi per viam quantzcunque

A Q

; dele&tationis, fi coeperitaccipere

vl

l

U

5 irritamenta ab iis, qui perpetuum

m

ï

5 füfcepére bellum adversüs ejus ob-

, t

,le&amenta,fiunt duo contra unum,

g m

,; & fic periclitatur eontinentia.

stj

p

Sequitur /Modus fomnum capiendi

Mi

ex eodem. D. Bernardo.

À. c.

Bo

e

sl

inde ficutde cibo dictum eft,

v

LY

fic & de fomno.

Cura, in

xj

» quantum potes , ferve DEI, ne to-

nfïa'ü&z

, tus aliquando dormias, ne (it fom-

a)tü)m»

, nus tuus non requies laffi, fed fe-

p

" Ulütïïlye

Quomodo pratticeintelligendatoc. 23

N

45 pultura corporis füffocati., non re-

rb

» paratio, fed extinctio Spiritüs tui,

Wtf

5 füfpectares eft fomnus , & ex ma-

Uirit j

»gn2 parte ebrietati fimilis.

at d

* S,Exceptis enim vitiis , quibus in

iitbis:

Lt

5; dormiente cum corpore dormi-

,1tante ratione, non eít, qui con-

hg dm

Pa

5,tradicat, quantüm ad debitum.,

!

35 continui profectüs, nihil tempo-

J

55 ristam deperit de vita noftra,quàm

LHIZCUHL]UE

» quod fomno deputatur.

Iturus

Tatipe

; €rgo ad fomnumíemper aliquidte-

paynum

,,cum defer in memoria, vel cogi-

IT

» tatione, in quo placidé obdor-

Ym

,7!mias, quod nonnunquam etiam

Dentia

4; fomniarejuvet, quod etiam evigi-

n al

,,lantem te excipiens, in ftatum he-

,"fterngintentionisreftituat: fictibi

7)

, nox ficut dies illuminabitur,& nox

,illuminatio tua in deliciis tuis.

ind,

, Placidé obdormies, in pace quie-

i, 1

» fces , facilé evigilabis, & fürgens

JEL nete

»»facilis & agilis erisad redeundum

IK (ríon)

45"in id, unde non totus difceffifti.

la[fxäfe

;

* ?obri,w enim cibum,

Óiobriümque

, ien-

'JI 5

]

24

Cap. 1. f.1.

i

»fenfum , fequitur fobrius fomnus.

, Carnalis veró fomnus & brutus,

"

«

» & ficut dicitur, lztheus, abomi-

|

,nandus eft fervo DEI.

De quo

cicga

g d

, Veró poft congruam quietem fa«

» Cilé eft fenfus corpcris & mentis

ummyrdh

sst

»€vocare, & quafi fervos Patrisfa-

,milias ad opera neceffaria fpiritui

ul

iil

, füfcitare & emittere; hujusmodi

»Íomnus tempore füo , modo fue

ul

» afpernandus non.efl. HecS.D.

ET

Specialiter autem curet Novitius,

gt

ut excitatus,

uamprimum (ine.,

a

mora, decentifftmé tamen, & le&to

n

fe proripiat. Gratiffima hzc e

tT

DEO prima Vic&toria, quam fzpi-

Vi od

us fingularibus favoribus remune-

Vs

rari voluit.

- Dültiy

dim tj

Documenium |Joannis Climaci

VAnciye i

Ü

gradu 13.

Ri

lædäm At

Cediz maximé tempore violenti

À

quulm»

elucent, Nihil enim zqu?, ue

T

Ut

Acedia, monacho tot coronas parat.

h

"m

$i confideres diligentius , invenies,

Em

Cd.fgx

[

Quomodo prattice intelligenda €$c. a

äfomnm.

eam ftantes pedibus oppugnare laf-

u k lr

fitudine ; fedentibus, ut füper parie-

Ut d

rem fe reclinent; perfuadere. — Vim-

t Dt que

ciatur & hic tyrannus, à peccato-

lt

rum memoria, cxdatur ab opere.,

15 ( menris

manuum ; trahatur à futurorum bo-

ATA

norum intenta cogitatione ; aftáns-

dhra r

que, ut convenit, interrogetur : dic

6j lijumod

'

nobis, ó turemiffe, & diffolute, quis

, Inod f

ic.D.

te malé genuit, aut qui funt nepo-

tes tui, quive te oppugnantes , vel

*t Nontiu

quis fit interfector tuus? Ille veró

dimum. (ne,

percun&tantibus itarefpondeat: Qui

a, é hn

mihi per folitudinis quietem cedunt,

m h d

cum his unà dego, in his veró , qui

qun p

veré obedientes fünt, non habeo,

G

ubi caput reclinem.

Quz mihino-

mendederunt, plurimz fünt; inter-

1

dum enim iníenfibilitas animz ;

l

t

Qguandóque veró irreminilcentia.,

quazdam, atque oblivio cceleftium,

gre vioet

nonnunquam etiam immenfà labo-

jnaque, t

rummagnitudo. Stirpes veró mez,

locorum mutationes fünt, quz me-

nonas p

jj nv

cum iiunf: ino

bedientia fpiritualis

*ü

B

B-

[

j

d

26

Cap. I. f.II.

n

W

l d

vatris, futuri judícii oblivio: non-

g

gunquam veró etiam profeffionis

ais

dereli&io. Porró adveríariz mez,

dimiit

3 quibusnunc vin&us teneor, pfal-

amodia operi manuum conjunéta,,

i.

. u m

mortisque memoría. Qus veró me

enitus necat, oratio eft adjun&ta

uxz(m'mï'

,uilaqu

futurorumbonorum firmiffimz fpei.

Ita Climacus.

,,o'c,&r:äz

,,nä":, lqm'::f

Plura in hanc rem accomoda, &

articularibus cujusvis perfonz cir-

n

Dd

cumítantiis accommodata fuggeret

Masifter & P. Spiritualis,quem con-

A ,,inghfm

| aM Y

fulere, & confiliis obtemperare No-

witius non omittat.

Claudo hunc

,-,Iiüm)qugd

gt

$. verbis

fip& citati Mellifui Do-

&oris: ,, Sic prudens & Dzo deditus

tdy

ere fe debet in Cella..

st

»2nimus hab

5 füa, ficut pr

udens Paterfamilias in

,,domo fua, Non habeat, ficut Sa-

;; lomon dicit, in domo fua mulie-

4 M hi

litieiofam carnem fuam, fed

(

,Tem

.,,ad fobrietatem morigeratam , &

Xltqug,m

n]

, affucfactam ad obedientiam, & ad

, laborem paratam , ubigue inftitu-

lldül';

i

atAm, .

li

Qggzifdo pratice inteüigendi 85c. 27

—— À

lii

»tam, & efürire, & (aturari, &

! proffs

» abundare, & penuriam pati, Ha-

Vrj me

»beat fenfus exteriores non duces,

Qp D

.» fed fervientes , interiores fobrios

Ojnd,

5; & efficaces.

Habeatomnem om-

Qu went

»hinó domum vel familiam cogi-

d d

,tàationum füarum fic ordinatam,

minfg

»» & difciplinatam, ut dicat huic va-

» de, & vadat, & alii veni, & ve-

Qtoftod

», hlat, quific femetipfum ordinat.&

od

»regit in confcientia füa, optimé

»fibi credendus & committendus eft

d

isgenas

»in Cella fia.

Sed hoc eft perfe-

m

» &orum , vel perfici jam incipien-

Chado ho

5 tium,quod ideo propofüimus inci-

Vi D

»pientibus & Novitiis, ut. fciant,

xDrodedin

»» quiddefit (ibi,& quó extendere ha,

ln Cl

5 beant intentionem ftudii füi.

gt

$. liI.

pet finti

f m

Qui4 prelereà IVovitio pofl S. ba-

bitum acceptum fit agendum.

jl (lläma [

:igeratam» -

JA Ntequam adaalia à SS. Legislato-

2 4 re pro Novitiorum bono & fo-

um

lib

lido profe&u pracripta exponenda

2

at*t

pro-

|

28

P

FM

Ca—p-.- I- I.VIII.

D

ul

v

progrediar, quedam magni nomenti

um

monita Tyronibus noftris propone-

2

ve operz pretium effe duxi, qux fi,

yd

g iutt

T

»pro ut oportet, cordi habuerint, im-

munes erunt à multis erroneis per-

n u

M

l

fuafionibus, & periculis, quz ho-

N

rum ignaros, autmninüs de eorum

N

wbíervatione folicitos, maximé in

qwm

N

u

exordio vite Religioífz impetere,

It

um

acfrequenter etiam penitus profter-

nere folent.

yílmt

Primó omnibüs modis cura mi

deipop

ATE

'Tyro, ut ( quod jam füprà monui)

-Ocationis amorem & «ftimatio-

Int n

nem quotidianisincrementíis augeas

& coníerves.

Quapropter nulla.

W:ö[m

du

dies abeat, quin Optimo DEO pro

tam fingulari beneficio gratum te

Toriein

titds

exhibeas. Qui bene perpenderit,

quanta hzc fit gratia,non erit con-

" u

tentus femel aut iterum idipfum fe-

f

ciífc , fed effundet cor faum ad red-

- t

dendum DEO Sacrificium laudis &

m:mm

gratiarum a&ionis etiam multoties

[U ?fygt[)(

tn die.

-

pl

Se-

| j

—

Quid pretereà Novitio Q9c. 59

Mp

Secundó tanti tua initia facias,

du

quanti vitam totam , progreffumtu-

UT ( [

um omnem, cocleftísque gloriz mo-

Wtj

dum zítimare volueris. Religio-

Qrd

fus enim, ait Lud. de Ponte p.5.

d

tr. 9. cap. 1 1. eodem fervore, que

IT

incipit, folet ut plurimüm in reli-

min

quo vitz progredi , ita, ut fi tepid&

t inyem,

incipiat, etiam progrediaturtepldé,

tsj

uód fi cum fervore fpiritüs celeri

paffu incipiat , facilé poterit eun-

l eny

deminprogreffuconfervare. Nam

ut S. Bonaventurain prol. fpec. difc.

yinmi)

afimto

ait, qui difc

.x

linaim. Religioftiz: initi cere

Qs

temnit , val

j

€

difficil? eam poftea ampledtt-

e nl

tur , €9 formam ac rationem vits, quam i

Q

Novitiatu ampleCitur , vix poftea deferit.

Hoc enim tempus eft quafi vitz fpi-

| gramm n

vndt

ritualis infantia, & quadin eo diíci-

y t

tur, usque ad fene&utem perdurat,

iif

juxta illud Salomonis Prov. 22. 74do-

um a

lefcens juxta viam fuam , etiam. cim. feuu-.

erit , utou recedet ab ea,fed eodem gret-

y lus

T d

fu perget, quo coepit. E(tjue adeà

manifefta hujus rei experientia, ut

f yþ

;

pre-

,

Jl

i

30

Cap.I. f.III.

n

prater alios Caffianus coll. 4. c. 19.

")

l

j

d

dicat: fepe videmus carnales €9 munda-

l yel

2105 bowines ad. fervorem vite fpiritualis

Tl

j

[j

)

pervenire Q9 t«men munquam ferà ad-

As

Y

veitimus tepidos ac negligentes in boc vi-

tigsmi

t2 genere, tepiditatem ac negligentiam,

imn t

füaim depouere.

Abfit ergó mi Tyro,

i

ut hanc novam. vitam tepidé in-

choes, quin potiüs ingenti fervore

r

wdiil

eandem aufpicáre , conformiter D.

Bernardi moníto ad Fratres de mont.

g

d

DEE: $i incipisincipe perfett: perfe&tio-

; t

nevi

delioti

[

ncinientium fatui con-

! as um

veniente , à primo ingreffunihil ne-

sligendo eorum, qu& boni & per-

Vi

fedst

ecti Tyronis effe à verbis ipfius SS.

Legislatoris effe cognoveris. Huic

qudin

Qsl

principio contraveniunt illi Novi-

tii , qui füfceptó Religionis habitu

Dron

inalorum habituum in fxeculo con-

trhcd

tractorum feriam emendationem.

B

differunt de die in diem; qui folis

ii

externis contenti,de internis parüm

us

lr

fünt foliciti: qui ea, qu& agunt,

. ZïföhP;(

agtf;x-t ex impetu nature, &x refpe-

-

!

se Q:d præffffä Novitio €$c. 31

"

Gibus humanis, ex mera tepida con-

d7

fuetudine, & quia ita moris effe pu-

Mf

tant, fine interna elevatione men-

fj g

tis ad DEUM , fine a&uali bon& in-

lg.

tentione, fine devotione, aliísque;

h quibus potiffimüm a&tionum no-

i

t Tm,

ftrarum pretium eft defümendum :

ui denique ea perfuafione fünt im-

trii .

Tti m

buti, ut putent fatis effc Profeffione

Yhitet ]

*am effifsà ferió virtutum exercitio

Sdemon,

incumbere, pro nunc veró füffice-

re, fi externa obfervent &c. hi tales

pf

L

an-

Mi )

meritó timeredebent, quodS

-Je

nes Climacus notavit, videlicet.,,

ff

vid p

valdé periculofüm effe, pugnas vitze

fpiritualis tepidé inchoare, & quaft

fsf

s. F

prognofticum , quàd in eisdem füc-

cumbet & peribit. Quieniminip-

J Nore

yis ho

foingreffu, ut obfervat Lud. de Pon-

te loc. cit. quafi viéctum íe tradit.

Vl Co

