mnteitieus

ne & Zeló ducaris, (ive im uno five

nim d

in alio à dxmone deprehenderis, &

]s Go

fané fatis multüàm ab eo deprehenfus

es, quoties prebes aditum anime

um atf

A

v g

"

circa aliquid hujusmodi fe fe diftra-

!

"r

hendi. Memento, quid dicat S. Ja-

Ij

TO

cobus Apoftolus: f/quis, inquit Ja-

hm C

cob. cap. 1. putat. fe religiofum ejJe, uom

WR

yu

refrenans. linguam . [uam , bujus vana eft

golip

Reigio. Quod non minüs de inte-

n-

o

riori, quàm etiarg de exteriori li

v*

gu&

(.'

,

|

122

y

Cap. LII.. f.II.

:

p

guà intelligendum eft. — Hucusque

Atotio

citatus pientiffimus Author.

ib

Verümnon minüs neceffarium eft,

"

u

ut Novitius exclusa omni curiofita-

g, n

te DEUM quzrat corde puro , inte-

5 Yo

gro atque perfe&o , non quidem ea

«

erfeQione, quz in veteranis exi-

r f

a:n"»;mmpti

gitur , fed perfedioneincipientibus

ropria, juxta illudD. Bern. ad frat.

3 qi

wj d

de Monte DEI. fiincipis , incipe perfet

m

fi jam in profettu es, boc ipfum perfette

4g€.

$i autem perfetionis aliquid

einit

attigiffi , que vetro funt oblivifcens, ad ea,

dl

qu& funt majoris gradís perfettionis , te

g d

vuldis

spfum extende.

Quia veró de his jam

füpra cap. 1. $. 3. quedam dicta fünt

ii

qi lo

deliberali corde, quo DEUS quz-

rendus eft, quzdam adjungenda,fic-

sütminil

que praefenti $. de querendo DEO

füm f t ;

ín fimplicitate cordis, finis impo-

EX

?,

nendus.

hl

(

—

uamvis ergà DEUM proprié lar-

Csf

i & liberales effe non poffimus, cüàm

ftzigy

& ipfe bonorum noftrorum non.

f(., ffl.(j

ong-

Mi

egeat, & innumeris titulis ipfi

nia

J

DE(ISäl;;irendus eft corde fimplici. 1253

Nm

nia noflra debeamus, nihilominüs

ithor.

inlatiori acceptione largó, &libe-

terlumd

rali corde ergh DEUM effe dici pof-

füunt, qui magnis animis viam DEI

I]ïm' Quío(t

«N ['me.'

ingrediuntur, nec terminis prece-

M

prorum aut Votorum fe conftrin-

ettts

gi patiuntur , fed dilatató corde, &

ingenti promptitudine feruntur in

F

Ddf

ea omnia, quz DEO quocunque,

modo placita effe agnoverint.

'Ta-

od

.

l

jn

!

Yi

"

les animas amat, & quxrit DEUS

?

;

Ti

D

d

Il

cüm enim ipfe liberaliffimus fit, ita

/

!

Mu

liberale cor requirit, id eft, latum

amplum , & ad omnia paratum, ma,

rf

Atj

gna defiderans & moliens, utin il-

m dl

lud velut in' vas capax divitias füz

D

gratiz & liberalitatis effundat. Ut

autem intelligas mi Tyro , quàm ap-

ijugtif

s DO

tum fit cor ejusmodi DEO quaren-

do, & compendiosá viáà invenien-

jf n

do, audi differentem S. Therefiam

C. 13. vitz füz. 4mat inquit, Majeftas

i

Jpoiümus,ct'

ejus animas generofas,modoó cum bugnlita-

te ,& fine ulla de fe ipfis fiducia 89 prefim-

j n

ptione procedant.Nec vidi unquam dliquam

gl ,

b

z

ba

124

Cap. III. f. II.

yomind

barum in via deficere ,ita , ut ogredi nom

H

"n ?Kdïm l

polet , uti nec. aliquam pufi

uimeimn , C9

9

h

fubtimidam, e9fi bumilitate donatam, tau-

z d

tum in multis anuis progre[Jumz facere .

ganyai

quantum ille alie in paucis.. Mirum pro-

ii

fe&à. eff, quantopere bac in via juvet, fe fe

ais

:

ad. magna €3 fublimia aggredienda exfii-

Hlmbaba

mulare : nam etfi fat m

agn& vires fLatim

a ix um

uqon babeantur , anima mibilominus f& fu-

j

üimldm

(iollens , fublime admodim | evolat , tam-

m i

et(i fubinde inftar avicule non ben? à pen-

T. IT7

qis inftrutla defatigetur , €9 alicubiinter-

at ag

va.bereat. — Aliasillud. Apoftoli Pauli fe-

a

tj

piis aute oculos 6 inmentebabebam: om-

8201

aia nos poffe in DEO , ex me ipfa: autem

Man

fatis intelligebam uibil penitàs poffe. — Et

boc ipfum me inprimis juvabat , uti €9 il-

ii ia

lud. $. Auguftini:. Domine jube , quod vis,

Vritdm,

&j da,quod. jubes. — Cogitabam etiam fe-

& anecum , nullum inde S.Petro damnum

&?Mm

L.T

accidi(fe , quàd fe in mare abjiceret, efto po-

iy

4gf

fleà timuerit. — Et pauló infra laque-

mw*

um quemdam diaboli detegit, qui

füb falsà humilitatis fpecie animas

lu þ]u

]

hn

ita. depreffas tenere fatagit, ne ad

B-

!

DEUSquevendus eft corde fimplici. y2g

generofa

&dam fe refolvant , mo-

Wt

oh

,

LU

dümque

endit, quó hancdo&ri-

nam precipué circa imitationem.

Mj n

fan&torum in praxin deducere valea-

: lm

mus: Humilitas porró ( verba funt il-

titi jj

luminatiffime Virginis) obis fem-

n gj

per pr&. oculis babenda , quámonente di-

j

lt

"

fcamus, banc nos virtutem €$ vobur à 10-

à

nj

Lis ipfis non babere , Sed ante omuia no-

! tll

verimus oportet , qualis bec bumilitas

g

effe debeat s crediderim enim — diabo-

Blian

lum iis , qui orationi ( feu Divino fer-

iibl j

vitio) fe dant , omne,quoud poteft,dam-

bl

num inferre , ne i.

af

nfignem progrejum [c-

ciant , efficiendo

nimirum, ut aralé de Lu-

w D

militate fentiant 5 dum fcilicet eis videtur

nit d

erbia , fublimia 69 generofa quedam de-

ii

í

À

€ri

ia babere , ac viros fantlos emtlari,

d

€9 ad Martyrium. afpirare velle, quam-

La

primiim enim nobis juegerit,

£9 perfua-

ii

det , gefia

€9 fatla fantiorum magis ad-

]u

mirauda effe , quàm ut illa us, qui pecca-

j u

fores fumus, imitari conemur.

Sed vi-

; t a

dendum, quidnam ex illis admirai, quid-

nam imitari oporteat. — .Neque enim con-

ii m".

3

fgltä

126

Cap. HI.. ff. H.

-

J

T

fultà quisinfirmus €9 debilis faceret , fi Con-

j4m

tinuó jejmare, €9 gravifimas aufterita-

"

h

tes fübire vellet , bácque de caufa in. eve-

oU

1l

mum concederet, ubi nec. dormire poffet,

j

nec, quid comederet , inveniret, aut quid fi-

i

müle. Sedcogitare debemus,poffe noscum

sadntct

D EI gratia vim nobis inferre, quo 9

st

muudum egregià contemuere, €g bonorem

ii

vilipendere; &5 affettum ergà divitias pau-

a(h quod

latim exuere po[mus , nam tam pufillo €9

POT

abietto animo fumus , ut tevram nobis de-

drnd

feturam credamus,mox u£ corporis curam

v

vel parum exuere, €9 fpiritui nos dare,

ii

volimuss ftatim quippe ad attemionem C

zimi recollettionem babendam nobis con-

txxafi

tinis, u

ferre videtur , ut que corpori necefJario

exe n

funt , fufficienter fuppetant. Imitari quoque

UA V

Jfanttos po(famus in folitudiue fetbanda , in

n (

filentio , alisque pluvimis virtutibus colen-

r

dis , que ifera €9 probrofa bec corpora,

€

ue conduci

: of

que tam vegulate , moderat

ls

volunt , que animum extra de

7

iti regulam

'

)

trabunt , non enecabunt s. ipfe quoque dia-

bolus, fi vel in aditu nos. timore concuti

nepta

jl)idet, omnimodis ea inbabilia , €9 i.

T£é-

I

DEUSquerendas eft corde fimplici. 127

reddere allaborat ; meque enim is aliud,

?fdff/ff»äï'.-

LU

uàm boc timoris argumeutum quavit ad

nobis perfuadendum , fore , ut omnia uos

?(d/l/:? il

d

enecent , &9 falutinoceast. — Concludit

ergó difcurfüm füum Virgo fapien-

Wl A qdd ]l

t um

tiffima: quare permagri vefert , ut, dum

uis orationivacareincipit (1dem de vi-

m m

i r

tam religiofam aufpicante intellige )

J

cogitatioues uon uimium deprimat €9. de-

Tudni

t pf

j

jiciat ( feu quod idem eft , largo &

m

liberali fit corde erga DEUm ) €$ ve-

lim bac in ve aliquam mibi fidem dari , ut -

Fa

Ti w

0

teinea verfatifmz. Áge proin mi

M

T

yro, vitámque Religiofam magnís

*;:mrm

Yur

j

animís aufpicáre , abíit omnis pufil-

lanimitas, animique abjeQio, fcd

r NT

l.ïmtir-i urfu

corde dilatato, & largo te totum.,

DEO tuo quzrendo impende , non

pilnn i

equidem ( quod bené notandum )

mmw./q-

1

quafi viribus tuis id fis , effecturus,

fed confidens de adjutorio DEI, fen-

D

U

iï

tias & dicas cum Apoftolo : Om-

Ti

*

uia po[Jum in eo , qui me

-

'w';quaqmï-ä

confoiíat.

Toa

"TT

;.IIL

128

—

DUW

- Cap. III. f..m.

T.

;ïg.rbepi

: . ll[-.

quln

DEU querendus cum Letitia,

viqut

j u

»qnum Dor

L

Jtetur cor querentium | Dominum ,

senci

hortatur Kegius Propheta Pf.

1 043.

Rationes hujus profert Le

:Eïmïïüm.

Blanc exponens hunc Plmi verfum

» Miunit

sf

dicens: DEUS quzrendus eft corde

leto & alacri.

ii dC

Primó , quia, qui

« $

quzrit DEIIM, quzrit fümmum bo-

num, Secundó,certus efl,fe inven-

tonsin

turem,(iex corde querat. Tertió,

ol

st

DEUS dat lztitiam & robur in ipfo

um

itinere , & omnia neceffaria, ut ad 6-

nem usque ambulemus, doneceum

Hl

reperíiamus, Dequo David Pfàl. 9.

t um

Non dereliquifti querentes te Doraine. Et

titntrin)

fu.

Pfal.68. Non confuudentur omnes, qui

7

&runt te Domine.

Et S. Pater no-

fytag,

[

ter in Prologo: proce[fu comverfationis

w tG

€9 fidei,dilatato cordejinenarrabili diletio-

Witlg

nis dulcedíne curritur via mandatorum.,

i

lii

&m

DEIL — Quartó, quia, qui DEUM in-

13

venit, ab eo ditatur, & vivificatur;

| at

qi

II

DEUS quevendus cum latitia.

129

eff. enim vitatS tbefaurus infimitus. Un-

de idem Pfalmifta Píal.68. mox ci-

tato dicit. Querite DEUM, 85 vivet

It Lj

anima veftra.

Quintó, letetur cor.,

! D

i

t

quzrentium Dominum , quia eum

h

n f

quzrentes funt in comitatu Sancto-

U nt Lt

rum lztantium, & ipfum quzrenti-

Tülveln

um-

S. Alramium vultu femper hi-

Vsl

larifuiffe docetMetaphraftes die r6.

MUX

Martii. San&a Clataidhabuit etiam

Lmmum

inmorbis. S.Profíper in morte. S.

l i.

Romualdusin fürnis aufteritatibus,

"4 Ti

Dequo Brev. Monaft. 7. Februarii.

tbrihi

multis fathane infidiis & hominum

f

invidià oppugnatus , tantó humilior

fe affidué jejuniis & orationibus ex-

s lm

DntPdl

ercebat, & rerum coeleftium medi-

Ti D

j

tatione vim lacrimarum profundens

UT

fruebatur: vultu tamen adeó letó

$n ,

femper erat , uc intuentes fe exhila-

[l

raret. S.GulielmusAquitaniz dux

ml

nuda in humo cubabat, lignó capiti

T

fuppofitó, cilicinis füper loricam diu

noüuque veftibüs utebatur, fum-

aR

WTO

m erat abftinentiz, & tamen vul-

[

j

tum

gj

430

Cap. LT. 6. IIf.

«s Apd

tum ejus uniformem nec mzror fu-

' dinpe

fcabat, nec viciffitudo in diverfa ,

,

mutabat, ut ait Theodoretus Epif.

sontex

in ejus hiftoriacap. 24. Palladius in

sndim|

Laufiaca c. £2. loquens de SS. Ana-

m

choretis Sociísque S. Apollinis Ab-

'.üïpirxtQ

batis : Licebat , inquit, eos videre..

graxmuntr

exultantes in folitudine, adeó , ut

Am

nullam ejusmodi aliam exultatio-

Pujs

nemin terra videre liceat.

Neque

"

aTRM v

enim erat inter eos moeítus aliquis

of

M

aut triítis, fed fi quis videbatur prz-

wlti

feferre triftitiam, ftatim AbbasApol-

U

di

lo ex eo rogabatcaufam,& quz erant

xa.d

in occulto uniuscujusque cordis,re-

t O

nuntiabat; dicebat autem,non opor-

fjj m

DI

teteffe triftes propter falutem, cüm

futuri fimus heredes regni cclo-

hnj

n

*rum. CTriftes autem erunt gentiles,

fiebunt Judei, lugebunt peccatores,

EE

duf

Jufti autem lztabuntur, & qui ter-

-rena quidem animo agitant, letan-

Juiu

lm

*rurin rebusterrenis ; nosautem,qui

-*anta fpedigni fumus'habiti, quem-

tlj

admogum non letamur perpetuó?

A |

^*

um

|

li

—

DEUS queveudus cumlatitia. 13Y .

CC

Càm nobis Apoftolus fuadeat r..

i die

Theff. ;. ut femper letemur , & ore-

mus fine intermiffione.

'Ecce mi

Prttos hi

Dd

Tyro, hzc füunt exempla Sanctorum

V p

tibiad imitandumpropofita. Quam-

hls t

vis à te non exigamillos, quos fan-

j t

&i Divini Spiritüs inftinttu & gra-

tia exercuerunt,rigores & aufterita-

U adfb,ll',

im enlay

tes, peto tamen, ut in tuis quali-

buscunque adver(is & contrariis,

. g

que DEUM veré quzrentibus de-

Yelis d

Ti

effe non poffunt, ferves perpetuam

nl

animi , & vultüs ferenitatem , quia

Marat

biarem datorem — diligit DEUS — 2.

Cor. 9. Undeetiam B. Profper fe&t.,

ag

1. I2.. Cimbomumy inquit , facis, bila-

m

tl

viterfac; fi enim triflis facis, magis de te

fit , quàm facis. . Audi & obtempera.,

s npi t

monenti Spiritui San&o ore Syraci-

tunytr

!

t

dis cap. 30. triflitiam uon des auimatua,

£9 uon affligas temetipfum im confilio tuo.

XCls

ucunditas cordis bec eft vita bominis, €9

u w

íbefaurus fine defetlione fantlitatis : 9

vsittof

exultatio viri eft longevitas. Miferere

lS*h&bidl quet

auime tv placeus DEO, €9 contine: con-

pi r

.;;

P

g

|

132

€ap. IIT.. $. III.

s

grega cor tmunim (antlitate ejus , €9 trifti-

W, m

st C

&iam long? vepelle àte. — Multos euim oc-

gb

cidit triflitia, €9 non cft utilitas inilla. In

quem locum multa preclara anno-

! g n

tant interpretes , & quibus in mate-

ria Tyronibus, & omnibus in via.,

Vab

dl

DEI proficere, feu quod idem eft,

M

vlbl

DEUM veré quzrere cupientibus

ä

fuümné neceffaria, prater ea, quxjam

m u

Ü

fupracap. t. $.3. retuli, fru&us quos-

';

dam letitize & effectus ac remedia

triftitiz hic adducereconfultü duxi.

|

Primus fru&uslztitiz eft , quód

j

gtj

)

ipfafiti uafi vitahominis, dum econ-

gj u

tra triltitia non tam eft vita quàm

r

] Tes n

mors, dnimus quippe gaudens etatem

fioridam facit : Spiritus triflis exficcat o[a.

w

d n

Proverb. 17.

Secundus fru&us eft , quód fit

lvt

thefaurue fine defe&ione , id eft

1 t

indeficiens fan&itatis.

Quia , ut

t

ait Menochius , letitia fan&ita-

] ww

tem fovet, ut etiam fanctitas leti-

] ühni

tiam, quznon contingit iis, qui pec-

RUUM

cati alicujus funt fibiconfcii. Pra-

| D Tiit

tereàlxtkia eft chefaurus fan&titatis,

quia

I

t

DEUS quevendus cum letitia. . 133

|

RY

uia facit, ut alacriter opera pieta-

( Aff

tis obeamus, orationes, jejunia &c.

VTTN

"Triftitia veró econtrà, ut illa timea-

Qu a.

mus , refugiamus, & ut tentationi-

Mi

bus maximé obnoxii (fimus.

^

Quo-

ii , !

circa S. Antonius fuis Religiofis ar-

Mind,

dué & aufteré viventibusunicé com-

Ti

mendabatletitiam fpiritualem, qua-

ia

fi fingulare fcutum & remedium ad

ag

vincendum omnes tentationes : a

b at

tf , inquit, ratio vincendi injuriam, leti-

Vr du

tiafpiritualis €$ anime Dominum femper

td,qi

l

cogitaatis jugis recordatio , que demonum

1

sme !

ludos quaji fumum expellens

erfequetur

It gin

adver(arios potims, quam tim

elit.

:

aimiin

Tertius fru&us eft, quód exulta-

uj

tio viri (it longzvitas,feu quod idem

eft , latitia viri longevitatem conci-

! p

liet; triftitia veró faciceum brevis e-

vi. Rationem utriusqueaffert Corn.

, ldt(f j

Qdm,ïllj

in hunc locum, quia lztitia exhila-

rat, vivificat, corroborat fpiritus vi-

M

phitslt

I

i

tales, quicor & vitam hominiscon-

'

fervant, & augent ; contrarium fa-

;

TT

f

*

cit triftitia, AudiS. Greg. Naz. in

i

F?

Di-

Eul;

ä

-

134

Cap. LT. £. LIl.

Wmuf

Diftich. srores precocem . jenettuteni

2

)

j

mortalibus pariumt. — Neque enim. ea un-

i

quam tepusinfiaurabit , que merovibus

U(Wm :

diruta faerunt , ac proftrata.

Mens foli-

yïm |

cita tiae« inflar offa corrcdit : corpus au-

d!

Lem curas omes ( inordinatas ) valere

» ;3;;? W«t ü

jubens eximie floret. . Idem docet Hy-

4it

ocrates, Galenus, ceteríque Medi-

,»g,mmiufuun

Ci.

Unde ícholaSalernitana hzcía-

m

Si tibi de-

ng vitze dat pharmaca.

PEGTUU

fuerint Medici , Medici tibi fient

at

Hzc tria:menshilaris , requies mo-

ii

derata , dioeta.

E

Ha&enus Córnelius. Jam dere-

ol

mediis triftitiz, Sed ne rpultis te

D

onerem miTyro,unicum, idque prz-

jtrig

ftantiffimum omnium accipe , & effi-

ii

caciter comple.

Id non eft aliud ,

LA

uàm bóna confcientia , fifa, fixà-

ue in Deo.

Nam ut ait $. Chry-

Uij

Pt

foft. homil. 25. ad pop. aibil aliud eff

t

trifle,nifi Deun offeudere ,non quidquam.,

iuy

aliud fapientem animam poterit contrifta-

qodhg

ve. Propterea quidem $ Paulus femper

t&, Il

minum

gaudebat, quom'z?m iuteris in. Do

Deum

b

lil

—

155

Deus quevendus cum latitia.

t ff

TT

Deum confidebat. D. Bernardus de int.

dom. cap. 45. ait: Bené vive , bonavis

I ii

ï- [/7] j[rL

ta femper gaudium babet , con(cientia vei

emper in pena eft.. Et alibi: nibil jucun-

m

dius , nibil tutius, nibil ditius boná con-

VAE

d

fcientiá : premat. covpus , trabat mundus ,

at

terreat diabolus , && illa erit fecura. . Bo-

tl

«a confcientia fecura erit , crm corpus mo-

TUl

i. Dl

vietur ,cim anima Deo prefeutabitur ; fc-

cura, cim utrumque in die. Tudicis ante

Id t

tribumal terrificum jufti gudicis flatuetur.

gt

Atquehocipfüm eft, quod Spiritus

fanétuslocó fuprhcitató apertis ver-

, ndre

bís prefcribit, dicens: 7Miferere auin:e

ais

tue placeas Deo , €9 congrega cor tuumia

hg

'

fanäimtc ejus , €9 triftitiam longé? vepell*

imutd

m Mi

àte. Quafi diceret,Interpreteà Lapi-

de, vis criftitiam expellereàte, ti-

N

bíque jugem accerfere letitiam ? mi-

i i r

ferere animz tug , curandó, ut illa

ii d

placeat Deo ; ideóque contineab o-

gl

dl

mnibus pravis ejus concupifcentiis ,

|

i

1*3*

l

"

ii

quod facies , fi ab eiscor tuum avo-

ces , illádque colligas & unias fan-

i J

r&."

nemtri«

n

Q:itati :fienimidfeceris, om

ftitiam

136

Cap. HI. £. LT.

D

ftitiam expelles à cte. Quem fenfum

"

etiam referunt verba Sapientis Ec-

m

gt

clef. 3. 12. Cogiovi , quód nonm efJet me-

um

|

lius , uifiletari, &6 facere bené invita fua.

a hii

äMEIIlmæ )

q. d. hzcduo connexa fünt, lztari &

?

benéagere. Ut ergo femper late-

Donupti

ris , femper bené agito.

gmmanum v

. Atqueex his non obfcuré intel-

zuTm.

liges , dequa lztitia & triftitia huc-

Thenfa

usque fermo fuerit , nimirüm de lz-

of

titiafpirituali, & de triítitia fieculi ,

uz non eft donum Dei , hanc mo-

:Tïüc) ii

d

is omnibüs fugiendam & repellen-

( m

dam , illam fovendam, & jugiter au-

s U

gendam effe dixi.

Faceffat procul à

vt

corde religiofo lztitia mundana ,

aW

profana, levis , diffoluta , diffipatrix

vt

omnis boni , animum replens vani-

vt !

tate, levitate, & tandem ,etíi non

tire t

repenté , eó deducens ,ut etiam lz-

L

tetur, cüm malé fecerit, & exultet

A& ln

in rebus peffimis ; de hac lxtitia

Chriftus in Evangelio : vevobis, qui

tinddn

vridetis nunc, quialugebitis , &6 flebitis.

lt

Q ij

Nequaquam veró fugienda & fuga

I

da

n

Deus querendus cim letitia.

157

N

da eft illa triftitia , que compun&io-

Vpni

nem parit , oritirque é confideratio-

m WVL*

nefuorum & aliorum pecceatorum ,

!t ünjy Jj

amarz Chriíti paffionis , compaffio-

[um)lïfäf !l

|

nis Marianz , periculorum fàlutis ,

poenarum purgatorij, morz in hac

l

| ?ïïlï[e-:

d

lacrymarum valle&c; |Hanc trifti-

tiam mi Tyro , tanquam verz & fo-

Ltilraly,

inirmdth

lide confolationis principiumin cor-

de conferva , cüm fcriptum fit: Beati,

lii

gui ( fic) lugent ,quoniam ipfi confolabun-

« hum

fur.

d.

Dehac Caffianusl. 9. Inftit. cap.

Ut

Io. & 11. Utilisnobis ,inquit, una

Mil

retantüm triftitia judicanda eft,cüm

| d

hanc vel poenitudine deli&torum ,

a ilnci

vel defiderio perfe&tionis accenfi ,

a

vel futurz beatitudinis contempla-

] ,f!änon

[

tione concipimus. De qua& bea-

Ut um

tus Apoftolus: quz fecundüm DE-

at

j

UM eft , inquit, triftitia , peniten-

rl

tiam ad falutem ftabilem operatur;

'.me !]

fzculi autemtriftitia mortem opera-

T.

tur. Sedillatriftitia , quz poeni-

mndl& d

tentiam ad falutem ftabilem opera-

tur

128

Cap. IH.. (« IHT.-

yy

tur ( notentur bené figna bonz &

utilis triftitiz ) obediens eft , affa-

F ul

c'nm;

w

t.IIRE

f

bilis, humilis, manfüeta, fuavis &

p

AMAT

( N

patiens , utpote ex DEI charitate de-

[

fcendens,& ad omnem dolorem cor-

(

poris, ac fpiritüs contritionem infa-

i

al

D

ii

Val

tigabiliter (emetipfam defiderio per-

fectionis extendens , & quodammo-

digs, v

^

do lzta , ac fpe profectüs fui vegeta-

Einutr

ta , cun&tam affabilitatis & longani-

enall

mitatis retinet füavitatem , habens

vwuirrend

in femetipía omnes fructus Spiritüs

a

fan&i, quos enumerat idem Apofto-

n d

lus : fru&tus autem Spiritás eft chari-

m

. r

tas, gaudium , paX , longanimitas ,

bonitas, benignitas,fides, manfue-

OP

tudo, continentia.

( Jam fequun-

I ul

tur indicia & effectus triftitiae fzecu-

f

li, que non eft fecundüm DEum )

fitldtn

Hec veró afperrima ,impatiens, du-

jv y

ra, plena rancore & mocrore infru-

!d

étuofo,acdefperationepoenali, eum,

v

quem complexa fuerit, ab induftria,

|

Yj

& falutari dolorefrangens , acrevo-

Til

càns , utpoteirrationabilis, & inter-

l

|

d)b

cipiens

|

II

-

DEUS querendus cumletitia. 139

ln

cipiens non folüm orationum effica-

05 dl i

T (L'Zï'fvi;

ciam , verüm etiam univeríos , quos

przdiximus , fructus fpirituales eva-

r

cuans, quos novit illa conferre.

UECI) (

sulP

Quapropter ( concludit prefatusAu-

thor ) absque illa , quz vel pro falu-

AW

tari poenitentia, vel pro ftudio per-

i EUCT;

fe&tionis , vel pro defiderio füfcipi-

iiv

tur futurorum, omnis triftitia can«

tis&longz;ï

TM

quam fieculi , & quz mortem inferat,

zqualiter repellenda eft, acficut for-

Vs m

ln df

nicationis fpiritus , velphilargyriz,

velirz, denoftris cordibus penitüs

jdr

extrudenda. Hücusque Caffianus.

gt

Pro remedio inordinate & vanz lz-

is at

titiz , ac noxiz triftitiz, repete mi

Jahqe

Tyro, quz füprà $. 1. hujus cap.in.

viliz o

fine, de amore Veri boni , & odio Ve-

m

J

rimalidixi: (i enim non amaveris ni-

(05,07

!

fi verum bonum , neque oderis nifi

ii

verum malum , non lztaberis nifi de

axi u

vero bono, nequetriítaberis , nifi de

iil

vero malo ,sícquetua lztitia & tri-

Mi

d PU

ftitia femper erit ordinata & fecun-

hh]

Mu

düm DEum.

q

$.IV.

140

Cap. HI. . IV.

Diuge?

T

lV.

i d

Deus quevendus eff forti ac infra-

t r

(

j

1 S,NPO

Go animo , €$ orni tempore.

Va

Rofequitur , & concludit Regius

* siala

P

Píàltes adhortationem fuam de

f imt

Deo veré qugrendo, his verbis: quz-

fm $ Ti

l11

rite Dominum , €9 confirmamini : qurite

faciem ejus femper. 1.c. Duo comple-

t

&itur hic veríus DEum veré quze-

vaiai l

rere & invenire cupientibus plané

t a

neceffaria. Primum eít, ut quera-

n

ltïf«

tur DEus cum fortitudine; Alterum,

D

d

ut à querendo nullotempore defifta-

Raj 1

"

tur. Deutroquepro Tyronumuti-

UM

litate quzdam hic fübjungo.

iT Jlt,

PT

Noninvenitur Deusinterra fua-

Ut

viter & molliter viventium ; quia

IT

ar&ta viaeít, quz ducit ad vitam :

MT

tantz infuper funt hoftium noftro-

ml& Ti

rum machinationes , fraudes, infi-

Wt

diz , ac etiam apertz quandóque im-

k

pugnationes , quibus eos , qui ad vi-

d

tam meliorem , ac przfertim Reli-

m

giofam

JA

x

Deus quevendus eft forti C9ic.

141

giofam íe conferunt, impetere fo-

lent , ut meritóinvictum animi ro-

UP im

bur,& fortitudo fit neceffaria, nein

hn

concepto propofito DEum unicé &

veré per viam vitz religiofie quz-

Ml

rendi intepe(cat , aut plané deficiat.

Nbl i

AMire€9 tervibiles

funt ( àlt Seraphica

IT

Virgo S. Theref. in caft. animx

mmbzi:qum

Mant. 2.c. 1.) quas diabolus bic inten-

Duocompl:,

tat , oppugnationes.

Etenim bofce inaues

D gt

verum feculi bujus fulgores , damones bic

m a

vivaciter memorie reprafentant , ejísque

dtgm

delicias ac voluptates quafi eteruas menti

irkun.

objiciunt ; adbec quauti à mundanis bomi-

m

uibas fiant-, €6) eflimentur ; item amices,

TT

confauguineos , valetudinis per aufterita-

n

tes corporales deffrutkionem , 89 alia. fex-

usiurmafn

centa bujusmodi impedimentorum genera.

,

rin; pl

Quàm à mi T Efu , tempeflates G5 turbi-

abrtan:

Qes , quos cacadaemones bic coucitant ,funt

um t

terribiles ; quante. funt mifelle anima ,

l, Wi

ulterihs. progredi , au. vetró ad: primam

T

manjionem pedem. veferre debeat. nefcien-

T

lis , afffttiones.

Verüm his.ne cede

j V

malis, mi Tyro, fed contra auden-

gm

tior

um

142

- Cap. IIr.. . IV.

"

x

j

l

tior ito ; non equidem tuis confifu

j

viribus ( quis enim non videat , has

effe nimiüm quantum infifmas & im-

lr

becilles ? ) fed omnipotentis Dei in-

nixus auxilio & füb(íidio , obtempe-

r Qi

CY

raejusdem S. Virginis monito : fem-

er videat 69 advertat ( verba fünt S.

df

glamorte

'Therefie ) ne ullo modo fe vinci fiuat ;

enim diabolus tale ipfum propofitum fe-

Nirümmot

ciffe , &9 ita determinatum e[Je videat , ut

PUR

vitam , quietem , €9 quidquid demum of-

m

g eym

erre ipfe illi poteft , omittere malit, quam

redire , potiiis eum defevet , Q9 impugnave

«atolhd

defimet.

Viriliter ergo agat , nec de illo-

"of

rum) fit wumero , qui cum Gedeon

e ad

at

^

rlium ituri , toto corpore promi aquam

ïim?-:rqm

bibebant ; fed ad cum — univer(is diabolis

i, ln

uenandum abire fe , nec nelioribus in-

ftevem

dui armis pofe cogitet , quam armis cru-

m« k

cis.

Ut veró hzc refolutio tantó

cumj

fit firmior , frequenter animo revol-

ttimla

vat ( uti eadem San&ta aliàs monet)

ïjmmh

mundum hunc,quantus quantus eft,

t

lenum effe dolo & mendacio, & has

IlmOSanno

ip

, quas doemon oggerit , volu-

A

|

L

-

fas-

l—

—

prate

l

l

I

Deus querendus eff forti£$c. — 143

E wl

f

ptates & delicias multis effe labori-

Mil

bus , anxietatibus & contradictioni-

fs

bus intermixtas : quem tandem om-

tD

nia finem habeant, & quo exituter-

m,obrempe.v

minentur , cum ipfemet fine dubio

triyie.

viderit eos , qui rebus his tranfito-

hr

riis ad fatietatem usque repleti fisnt,

b ii

tandem mortem fübiiffe , ac nonnul-

hn

los eorum repentiná morte fuiffe ex-

LR

tin&os , ac quàm citó eorum apud

niimi

omnes memoria interciderit,ut nul-

m n

lus jam eorum recordetur: necnon

m

quomodo aliquos, quos maximare-

i, iib

rum profperitateflorentes cognovit,

T^7T)

omnium pedibus viderit conculcari,

i a

& füper quorum ipfe fepulchra tran-

nj i

fierit , deniqueipforum corporajam

T

Ícatere vermibus &c.

Confideret

um

preterea , & vivà fide perpendat ,

i x

an ergo meliorem , finceriorémque

ginn

amicum & amatorem, quàm ipfum

st

DEum, qui eft fons omnis bonitatis,

gsqllinmïfj

fibi comparare poffit , tametfi adplu-

rimos annos vitam extenderet? &c.

endägio)& ;

u

Juverit edam in mentem revocare

yggcm

D

n

exem-

p

144

Cap. HI. $. IV. —

E

[ f.ï'mi:

Q

exempla fanctorum hominum , x-

1

y, m

jriri

/

qué acnos fragilium , dicendo fibi

uf

u

cum $. Auguftino: potuerunt i(ti, &

!

iftz, & tunon poteris? &c.

!Z!?;Zfriþüify'

lz o

His adjungo unicum & efficacif-

fimuminter omnes hosce turbines

aj

is. Cnfo

remedium , ipfo Spiritu (ancto di-

&ante , orelfaiz cap. ;o. denuncia-

PT

tum: Zz filentio €9.[pe erit fortitudo ve-

du pg

ftva.

His fulcris fecuré innititur

ia at

n

95 (

fortitudo tyronis noftri. In filen-

tio icaque , id eft, (ine murmure, fi-

: (nirod

nequerela & turbato animo, tran-

b

quillé, tacité & patienter fe fübmit-

d

tat tribulationi qualicunque à Deo

m qmis

immiffz , & exfpe&tet falutem &li-

t vrl

berationem à Domino: ut enim Je-

z hii

rem. ait Thren. 3. Bonum eft preftola-

"i. Diligm

vi cum filentio falutare Dei. Et Exod.

*tDnigj

;

14. Moyfes ad trepidantes Hebrzos

a,

ob adventantem Pharaonem cum.

LT

copiis : Dominus , inquit , pugnabit pro

Dd

vobis , €9vos.tacebitis. Quantüm ve-

g a

rb virium fuppeditet £Érmain Deum

iL üqua j

fpes & fiducía , idem líaias teítatur

cap.

*

/

M

Deus quevendus eft forti 69c.. 14

Jufti Y

dicendo fj

cap. 40. dicens: Qui fperant in Dowi-

tto , utabunt fortitudinem ,ajfiuent pen-

ttuntili

Cl

n4s ficut aquile, current. €$ non labora-

bunt , ambulabunt , 9 non deficiest. — Et

TC

Jerem. loco mox citato : Bcnusef? Do-

V& tublnes

minus fperantibus in eum : anima quaven-

f lnb d

ti illum. Confonat Propheta

Kegius

3. ln

Pí(àl. 90.

uoniam in me fperavit, li-

Tf

berabo eum , protegam eum , quouiam co-

Wt Inpttg

novit nomen meum. Cumipfo fum in tri-

i. hn

1

ulatione ; eripiam eum , €9 glorificabo

mumue,

& — Omitto alia plurima e S. lite-

anim, r

ris hujus rei teftimonia.

Nihil er-

ttfe fmit-

go füpereft, quàm ut Tyro nofter his

nqea D

tutiflimis armis contra hoftes quos-

hum d

cunque fe viriliter defendat, dicat

y wen

cum humili confidentia cum Re

gio

m

Vate : Diligam te Domine fortitudo

pv Ea

mea: Dominus farmamentum meum , 89

nues Bo

refugium meum., €S) liberator meus. Deus

raonem a

mieus adjutor meus , €9 fperabo in eum.

ml

Dominus illuminatio 1ea €9 Jülus mea ,

t

quem timebo? Dominus protetor vite

frmin D

vice, à quo trepidabo ? $i coufiftant ad-

Ts l

ve:;[uwe caftra , non timebit cor sieu

ii

[

-

P d

$i

li

146

Cap. IH f.1V.

Dut!

$i exurgat adverfum me prelium , in boc

d

T

«t

m

ego fperabo. — In te Domine fperavi ,uon

W

confundar in eternum €9c.— Ec hec de

Ws i

primo pundto dixiffe fufficiat.

f

Alterum eft, ut Novitius Deum

d

j

rmmatd

quarat omnitempore, id eft,àpri-

mo ingreffu in Monafterium, usque

l ul

n

ad ultimum vitz terminum inclufi-

[

ä;usotii

K

vé.

Abfit ergo, ut fibi perfuadeat,

st

fatis effe , fiannum Novitiatüs qua-

vuful

licunque fervoretranfigat.

Abfit ,

us

ut fpe inani & noxi, affequendz ali-

st

uando majoris libertatis fe laGtet.

aol m

Abfit, utexiftimet, emifsá Profeffio-

E

ne,füfceptó Sacerdotió, obtento hoc

Wl

illóve officio , majore fe libertate

jvl

gavifurum ad füis commodis & ap-

Tbetr

etitibus inordinatis indulgendum.

nf

Abfit, inquam, ut hzcaut fimilia..

Tibl

Novitio vel obiter in mentem ve-

Df

niant ; nifi enim hz & fimiles per-

"tf

fuafiones funditus extirpentur, & iis

W mm

omninó contrarie implantentur.

p

Deus nonquxritur, fed derelinqui-

l

Tj p

tur , non itur his paffibus adDeum ,

Gpf

^g

ed

|

5

,

'

Deus querendus eft forti &&c.

147

m

fedab eoreceditur.

J

Porró princi-

pia , quibus mox in principio im-

t lg

(Iaf,

buendus eft animus contra predicta

fummé noxia di&amina, feré füunt.,

ts Demm

'l'd eü,äpn'.

hujusmodi. Statum Religiofum effe

perpetuam naturz violentiam , non.

lr, uyque

u d.

effe , quamdiu in hac vita degimus ,

tempus otii,, fedlaboris: in Novitia-

od

Ts qu.

tu effe ponenda prima fundamenta

vite fpiritualis, quibus tota fequens

n Mi

Quende d

vitausque ad mortem fit inedifican-

da ,acíemper magls magísque expo-

isfe hd.

AProfefr-

lienda & exornanda: per Profeflio-

nemReligiofam, Sacerdotium , Of-

tentohot

ficia &c. contrahi novos titulos ma-

f Dberens

joris obligationis, nunquam majoris

i g

libertatis : non effe vitam Relioio-

dpedum

fam Profeffis liberum , fed peccati.;

qt fl

Yntam ve-

vinculo adítri&os , ut ad perfectio-:

nem tendant , adeó , ut fiab hoeco-:

nl t

NI

natu ante mortem deftiterint , eter-

n£& damnationis fententiz fe obno-

paens

xios faciant &c. Audiendus inhanc

dedingi

rem R. P. Druzbicki in Lap. Lyd.

lsadD&üWI

'l;

que primz claffis.

1

conpf.g. Tyro at

2

reli-

148

D

Cap. Hl f. 1.

religlofüs, boc inviolabilitermenti iil

& cordi fuo infculpat propofitum :

um

gl

voloinhac Religione Deo fervire ,

Deum quzrere, in eóque fervitio &

m

g

inquifitione vivere & mori plané fta-

tuo , quidquid tandem mihi evene-

'guti

P

rit: manumad arattum miffam femel,

nunquam avertam,neque retró cum

du t

uxore Loth refpiciam.

Quz refo-

DT

lutio non folüm de non redeundo ad

v

fzculum , fed vel maximé de non re-

Jivc, ul

mittendo , verüm potius femper ma-

xl qu

gis intendendo proficiendi fervore ,

E

etiam poft emiffam Profeffionem, eft

zisuti

intelligenda.

Quis putas eft fidelis

at

Monachus? quzrit Climacus , & re-

Y atq

fpondet: quiprimumab ingreffu R e-

tl

ligionis ardorem fpiritüs femper in-

extinctum retinuit ,

ïtaï'umqjm

ui usque ad

)

mortem , exitümque ignem igni ,

calorem calori , ftudium ftudio, de-

fiderium defiderio femper addendo ,

E.

conatus eft augere. Efto proinde fi-

delis mi Tyro usque ad mortem ,

ut accipias coronam vitz, qu& non

COF'

Iy,

Densquavendus eft forti &9c.

145

conceditur nifiperfeverantibus, &

Fopofi.

usque ad vitz finé fideliter decertan-

eo i.

tibus. Noliullo unquam tempore de-

vitioi

ferere charitatem primam, fedeam

At

quotidianis incrementis augere ía-

I tvee,

tage, ne tibi exprobret Apoftolus,

nf

quod olim Galatis cap. 3. O-infénfati

Kf qm

Galate , quis vos fafcinavit ! fic flultifa-

Qu

fdeundbal

Ui eftis , ut cum fpiritu cosperitis onunc car-

ne confummemini! Neque ab hac refo-

Menmnr.

lutione , ullistemotivis, exemplis,

m

aut dictis quorumcunque unquam

dfv

dimoveri patiaris ; quia illa tenon

fintm d

df

juftificabuntin extremo judicio , ne-

que quzretur ibi , quomodo alii vi-

i, u

xerint , aut quid dixerint , fed quo-

pl

modó tibi & aliis juxta regulam &

st i

ftatum quem profefli fünt , fae-

rit vivendum.

l i ;d

m ini,

hulio, tf

Pt

D

d

vallado,

oyrointt

V morte

$) quk Y

]

C 5

N s

m

**fo

Cap. III.. TT

$. V.

g

Ti

l

Ü

z

Feritas dickorum de Deo ver? que-

i,

rendo

amplins offenditur ex fatle £9

qadie

dotkrina Cbriffi.

ia

m

T intelligat Novitius, quàm heec

U

omnia , que de Deo veréó qua-

r lm

rendo hiscedicta funt, concordenr

hod

cum do&rina & exemplis Chrifti de-

v T

tl

fcriptisin S. Evangelio, locum uni-

vl

cumS.Luc. cap. 9. à vers. j7.. quo

