ignaviz, illa vires majores femper

htioer.

acquirit: ipfe veró quotidié magis,

if

ls

Ti Daru?

quas habebat, amittit, & in eam tan-

dem ineidit maledidionem, quam

r apu

Ge]-

m

David'inprecatus eft montibus

:5

W

j

Cap.I. $.III.

U..

n

boe, dicens: Montes Gelboe nec

ros, nec pluvia veniant fuper vos,

PL

iil

neque fintin vobis agri primitiarum,

qui fcilicéccopiefos & pracoces pro-

nddïtü! mh

ferant fructus.

DEUS enim odit

i

eorum tepiditatem, ac proptereà

4 d

$n

€os non vifitatrore & pluviàdono-

rum cceleftium , ideóque nunquam

frhni

Vatad

pervenient adfertilitatem primorü

zi

Keligioforum , qui eorum Religio-

n

nis fuerunt primitix; neque ad alio-

b

rum ferventium , qui in 1pfo ingret,

fa.

!

fg" !ïxuf

povid

vereéagrifoscundi, reddentes

, tr rl

DEO opulentas primitias , tanquam

' f

iádicia certa copioforum fru&uum,

ttti o

quos in reliquis annis proferent.

wyrüd

"Tertió, quamvis, ut mox dictum,

ii

Ts

ingenti fervore vita Religioía fit.,

aulpicanda, difficultatésque ac ama-

ng'busmc

Ts t

ritudines perfe&tionis magnó animó

fint aggrediendz, virium nihilomi-

t

nus ratio habenda erit, ne dum fuüb

Wt

fpecie fervoris eas indifcretís qui-

u

busdam modís onerat, tandem ;a-

J

mitüs frangat, & deflruat z tnagno

j m'&

tuimn

X

Quid preterea Novitio €9c.

23

K

l

b(]t HQ.

tum Religionis , tum proprio detri-

At

mento, dum ob fíanitatis & viri-

Ti

um defe&um ad functiones Religio-

A 08y0.

nis redditur inhabilis, ipséque tan-

& oj

dem in teporem, faftidium, deípe-

wyte *

rationem , ftudii perfe&tionis defer-

d-

tionem , laxitatem, libertatémque

WWWR

fe&andam incitatur, & prolabitur.

1 rv

Ut autem hóc principió rité utatur

1 dj

Novitius , nifi enormiter errare ve-

tv

lic, fcire debet, hunc difcretionis

lpfoipgreE

fpiritum non à fe ipfo, fed à fao pa-

,

tre fpirituali effe pecendum, & di-

fcendum ; cujus proindé monitis per

j

ff

omnia obtemperandum erit, nec

Áetemt,

proprio arbitrio extra-ordinaria af-

x diuy,

fumenda, aut modus in ordinariis

ii i

ftatuendus, fedillius dire&io in om-

]uucam:-

nibus attendenda. Ea fiquidem vi-

nind

!

vimus tempora, ut plurimüm Ty-

niüon

ronibus, imó & aliis jam prove-

dm ib

&is nontamtimenda fit indiícretio,

quàm nimia difcretio,cüm per hanc,

ts qi

nim f

ut notat P. Druzb. in füo Lap. ly-

dio multó plures, quàm per illam

ltc'magm

&

u

24

Cap.I. $. L.

kl Wm

| [ nQ!mim[lïu

ad tepiditates, laxitates, diffolutio-

1.*1,Ub. l

n6 , tentationes, carnalitates, quin

| fW

& facrilegia, & apoftafias paulatim

deveniant.

Ut meritó S. 'Therefia

j

illuminatiffima Virgo non uno in.,

P.

loco prefertim cap. 13. & 27. vitz

^ gt

ül'ü'ïh

fuz hanc temporum iftorum difcre-

tionem deploret.

2 Er')&h?mdp

vt

Quartó: in principio, fi unquam

j

du

aliàs rerum minimarum cura Tyro-

ni eft habenda: cüm enim tener ad-

fit »

1

li

Ü

K

V

huéplerumque fit Tyronum animus,

necad magna, & heroica opera fa-

, r

| m

[

tis refolutus , & perfepé vel ipfüm

!

hum

fe vincendi & mortificandi nomen.,

v d

exhorrefcat, à parvis & minimis in-

quv

Cipere oportet, ut horum frequen-

firstm

ti & affidua exercitatione ad majo-

]

ra difponatur. Hec fiquidem par-

Qetn,

l

Quaj

va femina füunt majorum, & minima

maximorum operum exordia. Nihil

T

proindé negligendum ducat Novi:

m

tiu$ , & dum ad mágna deeft occafio

Vi

ff

vel animus, in minutis & exiguis

Vi

rebus varios vi*rtutam a&us exerce-

re

35

Quid pretereà Novitió €8c.

.äïäïr.u-

re non omittat;juxta confilium Div.

Ut i

Ambrof. Lib. 1. offic. cap. ro. di-

3 Pal

centis : In minimis probandum eft. con-

Mimy — füitfibus, quam viriliter in majoribus flave

Y n

polimus.

Quocircà primís ftatim.,

ts "

diebus huic exercitio opera impen-

Qd

denda erit , & quotidié aliquot ejus-

modi , przcipué abnegationis & ele-

vationis mentis in DEUM a&us eli-

f'uts

T

ciat, v.g. Domine propter te wolo boc

Menerat.

afpicere, molo boc gufiare, swolo boc

Tatimys

loqui, €$c. quibus a&tibus conftan-

tb ,

ter iteratis ad eximia & magna vir-

tutum opera , DEO his fanctis cona-

v *

J men,

tibus incrementum dante , viam pa-

itirisi

rabit.

Ad banc rerum minimarum

vt

curam referuntur ea, quz ad exte-

rioris hominis compofitionem , de-

um

Ujm p

centiam, & modeftiam fpectant.,,

dminim ,

uamvis enim in his non confiftac

ja, Nl

fubítantia vitz fpiritualis & Religio-

p N

f& , (ant nihilominus adjumenta ma-

docct

ximé neceffaria & utilia, ad vitam

fpiritualem rité inftituendam, adeó

( erpi

i

u

ut absque iítis nunquam aliquis in

[

Vl-

i

26

— Cap. I. $. IH

Tl

j

ii

virum veré fpiritualem fit evafurus.

Ü

Nam ut quidam fenex in vitis PP,

J

)

dixit: zifiexterior bowo nofler fe fobrie

gefjerit , impoffibile efF , cuftodire interio-

lt

Tem.

hiU

Y

Quapropter curabit Novi-

tius I. ut prefcriptasregulas mode-

T.

t

ftíz & morum exa&iffimé obfervet.

v t

IL. Quidquid agit, loquitur &c. non

mn

id faclat ex naturz impetu vel levi-

& at

1

tate, fed cum maturitate, pruden-

ii

tià, circumfpe&ione, & di&amine

gt

reQrationis. III. Agendo cum con-

t

novitiis velaliis vitet omnem fcur-

u il

pos

rilitatem , rufticitatem, indecentem

i (

libertatem in verbis, vel geftibus,

ais

fed juxta preícriptum S. P. cap.7.

w5 u

63. & 72. agat cum: omnibus reve-

t t

renter, amanter, humaniter, &hu-

Áqedi

militer. Hisadjungo munditiem &

15,4y

ordinem in reculis fuüis, armario,

Id

pulpito , le&o, pavimento, alifsque

", t

omnibus , íta ut nihil fordidum, ni-

giimm

hil minüs bené compofitum, aut.,

t

non fuo debito loco repofitum , vel

titl

52[

t

confufüm appareat. De hac mate-

J

FiR

Quid pretereà Novitio &Sc.

3y

r

ria fingulare opufculum in ordine.,

:

fecundum fcripfit P. Lancicius.

À

^

1

Quintó. Quafi virus peftilentiffi-

( fj

mum devitet omném inordinatam.,

k

triftitiam , pufillanimitatem, animí-

m )

que deje&ionem, & quamcunque.,

lw

animi voluntariamperturbationem,

OROR

quz omnia füb quocunque motivo

dl

& pretextu fe íc infinuent, aliud

us

haudfunt, quàm dzmonis laqueus,

ücamint

uó incautos, ut vel ab ipfa voca-

m oone

tione deficiant, aut nunquam in vir-

ven at

tute folida proficiant, inne&tere con-

Yiecenem

tendit.

Quid caufe habeat Reli-

Toud

giofüs DEO fincere famulari defide-

1ay

rans, füique ftatüs felicitatem fibi

Bu

ante oculos:ponens contriftandi,fe-

r

féque affligendi? O mi Tyro, fi fci-

nitint

res, & probé cognoíceres donum.,

Ti

DEI, tibi prz innumeris ais colla-

tum, quot, quantáve pericula,cum

, sqt '

didum, |g

quibus mundani miferé lu&antur.,,

evaferis, gauderes profedó, & exul-

n i

qun,"

tares lxtitia perenni, neque ullus

Bo

cafus , at adverfitas hunc cordis tui

n

7

ju-

39

Cap.I. $. III.

W;'j;mix]

tl

jubilumtibi eripere valeret!curpor-

ró pufillo, dejecto, ac perturbato

fis animo? non te perturbent fre-

gl

"

N

quentes lapfus tui : filaberis, refur-

ge, i decies laberis, decies refur-

ge , fi centies laberis , centies refur-

$

i

ge, fi millies, millies refürge, & ite-

ruüm incipe. Si defectus repetas , ob-

M

tenebreícere fentiasrationem, elan-

|

!

fi

gueícere animum, guftum rerumfpi-

ritualium perire, teporem fübire..,

-

[

'*ghü

ï

evanefcere fpiritum , non movearis,

at

refüme vires, & animum, atqueaut

Mi

1;r:

à

vincendum, aut in conatu pereun-

h

'Tandem cedet conftan-

dum puta.

tiz , quod obnititur, & in planitiem

h

deduceris, vel faltem utftrenuus mi-

j

les in pugna deprehenderis. Itafe-

"

&

W

ré diícurritInfignis aíceta P. Chrift.

fiiei

Schorrer p.5. fe&. 1. c.8. $. 3. Tran-

(Ue nito P

quillitas animi thefaurus eft incom-

AU

parabilis pretii, hunc ne maligni fpi-

d

ritus , qui iter noftrum , quó ad Pa-

N]

[

triam & perfectionem tendimus,

[

W

tanquam quidam latrunculz ( ut lo-

| f

qui-

—

Quid preterea Novitiopoft C9c. 39

BI!CUrpuï.

Xturay

quitur S. Gregorius) obfident, tibi

eripiant, modís omnibus cave: Ca-

Mhtnt f

vebis autem quàm optimé, (iamabi-

fr'fs, g.

liffime providentieDivinztetotum

lt t

commiíeris , omniáque amori pro-

fetdo..

g

tio quocunque modo ingrata, five

À cau(is liberis, five à neceffariis,

Qd

vel contingentibus provenientia.;,

Dd

non aliter, quàm ab Optimo DEO,

tetunfi

ab eterno fic ordinata, immiffa,vel

Vülit,

ermiffa ,ac ceteroquin SanGiffime,

du

Sapientiffimé, Juftiffiméque in ve-

At

rum hominis bonum difpofita agno-

1 t

veris , fafceperis, & acquieveris, ei-

E CORf

ue te füaviter animo pacato, & in

Juitim

Divinam bonitatem confidenti,cum

o

pleniffima indifferentia fubmiferis.

p lu

Hzc confideratio fons eft, & origo

P.l

folidz & verz tranquillitatis, ideó-

jTu ,

que alté animo imprimenda , affidué

Rn

jn praxin redigenda, ut in habitum.,

T

i tranfeat.

palbe

Sextó denique tanquamà facie

endimit

colubri fugiat omne deliberatum.,

ata

j

peccatum, ita, ut nulla tes cre

m

fity

»

"

Cap. L. $. HII.

CT

a

fit, à qua magis abhorreat, atque à

quàvis minimà DEI offensà.

De

yli

| g

hoc maximi momenti pun&o ita.,

fcribit Infignis vitz fpiritualis Ma-

p

gifter P. Lanciciusopuíc. 12. cap.18.

[ n&ii&i&f

Hoc eft prima radix & cauía , cur.,

* w

multi abfoluto tyrocinio , quàmpri-

mü fejadjupxerintaliis,liberé peccare

uv

a

& transgredi regulas incipiunt : quia

extulerunt ex Novitiatu veram co-

E

gnitionem,;& pradticam foeditatis &

| ii

gravitatis peccati, & quod inde fe-

p n

quitur, odium & horrorem illius,

Gu--ü&ümi(

qui eft fundamentum ( poft fidem )

u

non folum Religiofi ftatüs, fed etiam

vanra

Íxcularis. E contrario, qui hocfan-

T

&um extulerunt é tyrocinio odium

Y

& horrorem, vivunt perfe&e , fer-

lm

vant omnes Regulas, valde profici-

t

unt, Superioribus perfeQe obedi-

i lm

unt, cum aliis in pace, & cum zdi-

t f

ficatione vivunt, quocirca hác in re

du h4

bené fe fundare debent Tyrones vi-

ütip)

tx fpiritualis tam fzculares, quàm

Ql

Religiofi, ( volunt in virtutibus ma-

; Mi

gnos

4

À

]

.-N

| Quid pretereà Novitio &9c. — 41

Latu At '

gnosfacereprogreffus. Quodfi(in-

", )

j

gulari DEI beneficio usque modó

pun&o [

gravioris culpe & offenfz DEI ad-

Ils V.

miffe conícientia te non redargue-

n.cap,;g,

ret, noli indetibi majorem libertaté

Ml, u

promittere,fed potiüs vitando omné

um

culpam deliberatam etiam leviffim&,

M

D

gratü te tuo Benefactori maximo ex-

Bittq

hibereíatage. Timorem quoquefalu-

Vi Q

tarem, ne DEI gratiam, quamin pro-

lts d

cellofo fzeculi mari ipfo donante con-

Xinke f

ferváfti, in portu fàlutis ( quodfan&

« lls

dolendum foret j unquam atr:mittas,

iif "

omnibus modis confervare ftade.,,

l etn

L ho

memor femper illius: Qui flat, videat

Si veró é contrario ob

ae cadat.

yoodiut

delicta juventutis dicere non va-

Q t

leas : mundum eft cor meum , tunc

d-

reteritis culpis per finceram & do-

T

l

o

rofam confeffionem depofitis, vel

anade "

nunc faltem absque ulla dilatione..

Beintt

ad eum per Obedientiz laborem re-

s*

dire ferib contende, à quo per in-

obedientiz defidiam recefferas, at-

s qia

nbusm

que ut monet Apoítolus Rom. 6.

ISi-

gno»

42

Cap.I. (.HI.

l ïp!lmä-

|

Sicut exhibuiflis membra veftra fervire ,

iniquitati ad iviquiatem , ita mmc exbi-

g

bete membra veliva fervire juflitie in fan-

£a

Gificatiowem. — Et Baruch. 4. Sicut fuit

g

fenfus vefler , ut erraretis à DEO: decies

^

g;m,hüChl

tautitm iterum comvertentes vequiretis eum,

t

Lm

Cui etiam confonat illud S. Joan.

ERE

Bapt. ad Pharifzos & Sadducxos

DT

multis criminibus obnoxios: facite

dl

fruum dignum Ponitentis.

Quem..

iidtm

locum exponens D. Greg. hom. 20.

TT

1

án Evang. ita loquitur: Per boc ergo

r

quiod dicitur : facite dignos frudius Pari-

« hmet

Lentie , uniuscujusque confcientia comverni-

Vis

tur , ut tantó majora. aquirat. bouorum.

d

operum lucra per Pormitentiam , quantà

egraviora fibi intulit. damnua. per. culpam.

Et: quantó fe meminit illicita perpetráffe,

tanto à fe licita debet abfcindere: Exem-

(i

pló S. Petri, S. Pauli,S. Mariz Mag-

M.

t

dalenz, S. Mariz /Egyptiacz, S. Pe-

lagiz,&caliorumSanctifffmorum poe-

i

r

nitentium. Sané qui bené perpen-

]

hi

derit, fe, etiamfi unicum duntaxat

t

peceatum mortale totà visà com-

1

mi-

p

Quid pmtem*f— Novitio e9c. — 43

——

rifi

ff

1 Ut t

et, jamjam zternis inferorum

fuppliciis fuiffe ple&endum, niíi in-

DT

finita DEI Bonitas fpatium Poeniten-

LAf l

tiz clementifimé conceffiffet; qui

L

: dig

nquam , hoc bené perpenderit, non

Wi ?

refugiet ullum laborem aut mole-

l Va

ftiam feuin vita Religiofa ( quam,ut

us

10 fri

DEO pro peccatis antea&x vitz

abundantiüs fatisfaceret, cíque fi-

(ur,

deliüs deinceps ferviret, elegit )

J00.2

quàm aliàs quomodocunque occur-

!l

rentem (übeundum: cüm certum

N

Át tf

fit, omnes hujus vite poenas & mo-

leftias fine comparatione minores

Jetrm,

effe minimo infemi fupplicio.

t, i

al

C APPUUTTTE

w

uid S. P. Vetbisillis: $e-

v B-

r

uior ei deputetur, Novitium -

docere voluerit.

1

rumye

oftquam Beatiffimus Pater nofter

P

gt

in genere expofüit, quis Novi-

duntitt

tiorum poft fufceptumS. Religio-

nis hábitum labor effe debeat,

d r

D

moX

44

Cap.IF. f.I.

al

mox lubjungit, ut Senior, feu ut

ygrit

hodie vocamus, Magifter ei depu-

pud Mm

tetur , non alia utique de cau(a.,,

ä

u

l

g

iam ut ejus monitis & in(tru-

à

ione fpiritualis vitee Tyro eru-

gt

diatur; atque in virum perfe-

4 'uimmh*äw

B

&um & confürhatum DEO adju-

vante efformetur.

Pro cujus de-

U

!

claratione primó de neceffitate..

| i

Magiftri Spiritualis , dein de offi-

| Mi

ciisNovitii er

u

tra&tandum erit.

ga Magiftrum füuum

ag

T

cpda mg'

R

ti

Y

Wlm

Novitto necelfar

iuseft AMagifler.

|

11

ceffitatem Magiftri Spiritualis

i

NE

quamvis quotidiana in aliis mi-

p

nüs arduis artibus & ícientiis ad-

YOl

difcendis experientia comprobet.,,

(00]

non tamen erit füpervacaneum,eam

[

aliis quoque etfi brevibus , efficaci-

i

bustamen rationibus & authoritati-

bus demonfítrare ; cüm contingere.,

N

poflit , ut quidam maligno füperbise,

T

[

—

Novilio nece[farius eft Jngif?r. 4

!f

& exiftimationis propriz fpiritu af-

Pt dj

flati, fibimet fat prudentes sicque di-

ID

Guf

re&ione Magiflri fpiritualis minüs

CInff

Hi tales

indigi fibi videri poffint.

10 fj

pr& cateris attenté perlegant, & ru-

! g

j

minent, quz fequuntur, certi, quód

Dd

nifi conceptam hancde propria pru-

ts

i

dentia & füfficientia opinionem ex

Qftae.

lt

intimis fibris eradicaverint, aut in

t de of

Religione nequaquam fint perfeve-

m uum

raturi; aut nullum in virtute foli-

dum profec&tum fa&turi, fed inter in-

gentia totaliter deficiendi pericula

miferam vitarg exacturi.

Minatur

i.

hxc & multa alia fibi folis fapere vi-

fis ipfe DEUS : 7 , qui fapientes effis

Vhul

in eculis veftris, &9 coram vobismetipfis

Vilm

prudentes. Y(. c. $. ubi advertendüm

nf -

voculam vé in Scripturis multipli-

Yoltt, ;

cia non folàm temporalia, fed &

mam

vterna mala prxfagire, ut notanto

Interpretes communiter.

fitat-

otittt

Primaratio defümitur ex unani-

g.

mi confenfu Patrum tum antiquo-

a;erbxz,

rum , tumrecentiorum , qui omnes,

&»

nul-

yim

PI4

Cap.H. f.T.

[* /"

nulló exceptó, acerrim& invehuntur

"

in fciolos 1illos , qui contemnentes

D d

aliorum confilia, (ao volunt arbi-

D

trio vivere , & viam fpiritualisper-

fmu UW

No-

ugut

fe&ionis fine Duce progredi.

fter Sanctiffimus Legislator Benedi-

(' m

|

a

&tus preter alios. plurimos fe& anti-

quiores, Sarabaitas damnat , tan-

[ont

| ii

quam deterrimum Monachorum ge-

nus, tum ob alias multas caufas,

| n

tum veró potiffimüm, quód [ine Pa-

18j

flore ,nom Dominicis , fed fuis inclu[i ovili-

! r

bus, pro lege eis fit defideriorum voluptas,

j h

cim quidquid

d.

taverint , vel elegeriut,

(e

boc

?

1

u

icunt. fan

, €S quod nolueriut,

Bboc putaut uon licere.. Acque inde fa-

E

lt

€tum, ut,referenteS. Ephrem, prifci

Monachi dicere con(üeverint: fivi-

| dul

dleris Tuvenem voluntate fuá afcendentem

M

án Callum , tene pedem ejus, &6 projice eum

li

:

jn terram, quia non expedit ei..— Qui

At

€tiam inter prima vitz Religioíi

Y

£lementa axiomatis locó admiííis ad

m

comnobium ingerere folebant: me

Iv

quid fuo arbitratu faceremt , aec animum.

n

HP-

|

Novitio neceffarius eft Mag ff.er.* 47

:Ifchunml

znquam inducerent fibi ipfi confidere , aut

neys

in eá opinione verfari, ut fe £ruditionem

Ut adi.

(fpiritualis vitz ) omri errore ac lapsíis

p

periculó vacuam teuere exiftimarent, quo-

]i N.

adusque ex corporis vinculis eximerentur.

teed. »

Verum ne quis exiftimet hanc folüm

YT

effe veterum do&rinam, de facto au-

Q t

tem non ampliüs efífe illa tempora..

:hOMgg.

feveritatis , & fan&itatis, pleniffi-

t Cl

ma, mutatam vivendi rationem in

öd/]l: ]i

multis, mitiüs & liberiüs cum no-

2

ftri xvi hominibus 'agendum.

Is

T

primó advertat, tempora quidem..

|derit, "

€íle mutata, non tamen fuiíle im-

n

!

If

mutatam noftram Sacram Regulam,

J

quoad illa, qux fupra ex cap. 1. re-

m

lata fuére, neque quoad alia, in qui-

tor j

bus S. Pater voluntatis propriz ab-

j

negationem, & pleniffimam ab Ab-

;ro;)i*am

bate & Senioribus dependentiam.,

i i?

inculcat, imó pro diftin&ivo effen-

ii

tiali Ceenobitarum à Sarabaitis &

iil

Gyrovagis peffimis Monachorum..

at lv

generibus affignat.

Deinde noffe

tLU

oportet; ejusdem, cujus veteres fué-

5

A

x

L

48

Cap. IT. f.T.

»

re, Recentiores quoque vitz fpiri-

|

[

L

miï'"äq*'*;

tualisMagiftros effefententiz. Mul-

tus effem , fi ingulorum hàc de re..

g

aílerta in medium proferre vellem,

ii

fufficiat , notabilem | D. Bernardi.,,

ï:cundmüu

quem agminatim fequuntur moder-

ciei

ni facri Scriptores, ferm. 77.in can-

v

tica do&rinam adduxiífe:

audiant,

NT

t

verba fant Dod&oris melliflui, qui

eui

Jine duce. &9 praceptore vias vitz ingredi

zen formidant. — Ipfi funt in arte fpiritua-

E

li exiftentes, €9 difcipuli pariter , €9 Ma-

cix ii

J vt

ifvi. Quàm multi ex boc veto tramite.,

rl

periculofiffimà aberáffe comperti fuut ?. ni-

würim ignorantes a[jutias (atbane , €9 co-

n il

gitationes ipfius , fathum eff , ut , qui fpiri-

ET

tu ceperunt , carne confumaventur, abduii

ii h

turpiter , lapfi damnabiliter. Videant pro-

ET

inde, qui ejusmodi faut , quomodo cauté..

nimm/;æ

ambulent , 99 4

€

(penfa exemplum fmnant,

/

L

quenon prins a.

eum, quem defiderabat,

| MR

ullo nodo valuit pervenire, quàm fibi oc-

um

currerent , quorum Magiflerio uteretur ad.

E

a

dumtimorem Domini. .Seduttori dat ma-

cognofcendum de diletlo, certé ad difcen-

L

num,

,

—

Novitio neceffarius ef Magiffer. — 49

t vitely.

num, qui dare di[lïmuld?ï'mceptari.v Ef

tig, Nj

qui dimittit oves in pafcua absque cuftode,

lo de v

paftor eff non ovima fed luporum. — Hgc

It vl

Sanctus.

DUN

Secunda ratíó, quód neceffarius

D molt.

fit Magifter fpiritualis, fundatur in.,

UEVS

triplici periculo, quod in via virta-

l: t

tis occurrit : nam primó via virtu-

ndlhi, i

tis fübjacet multis dubiis, multae in

Wt t m

ea fant foffze actranfitus perdifficiles,

tatepi

alix viw íe propé infinuant, que

i, g d

cüm fimilitudinem magnam ceum.,

y o f

virtute habeant , eidemtamen pror-

ngpei at

susadverfantur. . Dein via ifta prz-

donum in(idiis ut plurizaüm eft ob-

vjbm

hia

noxia, nam ut ait S. Greg. hom. 22.

TA

in Evang. In prefenti vitá quafi in viá

w Jüny fumus, quá ad patriampergimus. — Mali-

quomdb at

gni autem fpiritus iter noffrum. quafi qui-

venpum a

dam latrunculi obfident. Seduló invi-

gilant, ut peregrinorum, quos ha-

w dj

t,(ui j

bent,thefauros virtutum deprzdenc,

f ubertt

gratizque vefíte fpolient.

Denique

via hzc eft afpera, longa, valdéque.,

a at

sdu&widarf

contraria propen(ioni & appetitioni

[

no-

w

"

$o

Cap.H. f.T.

l—

«

j

M

noftre carnis, ex quo provenit, ut,

ii

j

qui eam recens inchoat, afficiatur..

p

m

magná triftitià , defolatione, tdió,

i

timore, diffidentià, & melancho-

Ap)

s

«j

lià.

u: omnia recen(ita, iisque

ii

annexa pericula nullus evadet.,

nifi habeat ducem fpiritualem, qui

g

eum in rebus dubiis inftruat , foffas

NT

declinare, difficilésque tranfitus fü-

ia

ho

perare, verásque vias à falfis & er-

roneis difícernere & evitare doceat:

eiondd

p

ui eum contra latitantes & palàm

infurgentes hoítes tueatur, quique..

! fl

illum confoletur, exhilaret, addát-

d m

^

que animum ad contraria quzcun:

Tnir

t d

que occurrentia fortiter tolerdnda,

& fuperanda.

Ac proptereà dixit.,

t B

Ecclefiaft. c. 4. v. 9. Meliis eff duos e[fe

tj

Jimul, quàm unum babent enim emolumen-

IMeyetg

Si unus ceciderit , ab

! r

tum focietatis fue.

altero fulcietur: va foli, quia càm cecide-

L

Jtetg

vit, non babet fublevantem fe: 9 fi quis-

piam prevaluerit contra unum , duo re[i-

"UR

(lunt ei.

Ifi, y

"Tertiaratio convincens necelfita-

ts

tem

?

I

——

Novitio neceffavius eft Magifter.

f1

Yoveniy

tem Magiftri fpiritualis in virtute.,

» fciany,

folidum perfectum facere cupienti,

Qu

eít fapientiffima DEI voluntas, qui

C mdandho.

.quamvis poffet omnes homines vel

i, Übte

per Angelos, vel per fe ipfuminter-

l lt

nà infpiratione doctrinz inftituere

ftm, aj

ac docere, quemadmedum aliquan-

lat ff

do paucos erudiit, tamen ordinarié

etrafts (

vult hominesper homines atque ab

As ice.

hominibus erudiri.

Patet hoc ex-

itredove

emplis populi ele&i, quem et(i DEUS

ntts ln

per fe .1pf'um , vel per Angelum, qui

r u

illum in columna nübis & ignis pra-

Thre, d

cefferat, erudire potuiffet, voluit

fatà

d

nihilominuüs id

rzftareper Moyíen

ter tolet

|

hominem afpe

á

abilern: item Eu-

opterd u

nuchi ZEthiopis AGt.8. cui iteragen-

DTITI

ti juffu Divino Philippus Ifàiam eft

[

"interpretatus : Saulis quoque pro-

u lr

ftrati voce Chriíli, atque ad Ána-

Va cim d

niafn pro inftructione amandati At

*j Bj

9.nec non centurionisAGt.10. quem

i, at

voluit DEUS erudiri Magifterio Pe-

tri, monens per Angelum, ut eum

«s x

Do-

accerferet, & Hbivfumeret in

P

V

&a-

yin

»EÀ

Cap. T. f.I.

|e*

gf

€torem.

l,

Memorabile quoque eft,

N

uod refertur in Prato fpirituali ma-

j

ub

gnz authoritatis libro: Senex Mo-

&

órmt

x

nachus & Sacerdos magnz fimplici-

j

U

tatis & probitatis offerre fàcrificium

confüeverat , cernens facrificio fem-

(ofun

j

| Valitt,

per Angelos aftantes; fed ex igno-

rantia quzdam verba proferebat à

[?'mä&b'lwl'

Catholica fide aliena.

Monitus à

t

yo m

erito Diacono,non ei fidem habuit,

ol

quód Angelos , à quibusnon mone-

L.

AU

batur, przfentes femper afpiceret...

3"

Cüimque Diaconus urgeret fenem,

E

| n

ut verba corrigeret, hic Angelos

ld od

confuluit de veritate: qui reípon-

derunt, audiendum effe Diaconum

rl

yvera docentem.

"l'unc Monachus

hat n

ad Angelos: quare vos non dixiftis

lil

mihi? Dixeruntautem Angeli:Dzus

(v t

ita difpofuit , ut homines ab homi-

| uf

nibuscorrigantur. Ex quibus per-

| g

NT

fpicuum eft, quàm neceffarium fit

fubdere fe Magiftro fpirituali, nifi

f

T

quis Divinz voluntati repugnare ve-

mj

hc |

|

Qxaïï.

I

[

—

Novitio nechrigif[t Magifter.. $5

S(l ]

quuu ]

Quarta ratio fundatur in conti-

Pt

nuata ad usque noftra tempora pra-

D M.

xi Ecclefiz, quà conítat, & ab in-

Wtf

duc&tione probari poffet, nonmodó

tf

Religiofos, fed cujusvis generis

Vrf

Chriítianos cupidiores perfectionis

ii

& fanGitatis, ut errores in rebus

: lu

fpiritualibus vitarent, & tutiüs, ce-

- Morinsl

leriüsque pertingerent ad perfedtio-

fim hii

nem, aliorum confilia, tanquam.,

VSnon morr

Magiftrorum fpiritualium , exquifi-

i.

viffe, atque ut alifs omifísís folius

pert as

noftrz Religionis praxin agnofcasmi

^hie As

Tyro,an non legenti facram Regu-

t Quv

lam ad oculum patet, quantum S.

ffe Disem

Pater nofterinomnibusà Superiori-

bus & Senioribus dependentiam.,,

ne Mond

ros non d

fubje&tionem,& animi ergàillos can-

dorem commendet, ac in fpecie Ty-

nAmydil:

jnes 4b ht

ronibus feniorem talem deputari ve-

lit, qui aptus fit ad lucrandas ani-

x u t

vefarun

mas , quíque omninó curiosé füper

eos intendat, & folicitus fit: cur

fpirituali, j

ita? nifi quia Patriarcha omnium.,

tepugun

Juftorum fpiritu plenus plané per-

j

U

fpe-

B

$4

Cap. II. ff. I.

— —

fpe&um habuit,neminem, ac prfer-

l

tim Tyronem, fibi foli fufficere, fed

at

cuivis de via ordinaría opus effe, ut

abalio difcat, séque alterius Magi-

":

flerio fübjiciat.

Concludo pre

fc

eaput verbis Tobiz cap.4.te a

l

lr

quens mi Tyro : faperbiam. ( quà te..

y

nullius auxilio egere aut fentias,aut

mïï !

gt

dicas) munquam in tuo fenfu , aut in tuo

bU)CIglf"W

verbo dominari permittas: in ipfa enim.,

initium fumpfit omuis perditio. O quot

"

d

"

j

ftru&os fibi à damone laqueos im-

!

munes evafiffent , fialicujus fididu-

um l

cis fpiritualis diredtioni fe commi-

2

lat u

fiffent!Hanc materiam de neceffi-

bimm]

Tral,

tate & utilitate Magiftrorum fpiri-

tualium fusé & accuraté pertractat

Vi

la

K. P. Julius Nigronius Tra&. 1. per

plura capita, legendus ab iis,

à

du

quibus hzcnon füfficiunt.

at a

n

UT

65(- o j$o

t ii

nunump

E

f.1L

i

[

108 055 ) 8€

M

!

——acþräu.

j

'

i

$. 1I.

BLL

De amore , e[limatione , 65' cont-

At

fidentia Magiftro à Novitio exbi-

LUUN

enda.

td.

Ti dv

Xpofita neceffitate Magiftri fpi-

At

E

ritualis, expendendzx veniunt,

J TM

conditiones ex parte Novitii, qui-

du

bus erga fuum Magiftrum inftructus

^l Oqum

e(fe debet, ut ex ejus du&u & Ma-

gifterio folidum profectum confe-

nl i

uatur, Harum tres in prafenti $.

lii i

nl f qm

funt exponendz , videlicet. Amor,

m d

Aítimatio & Confidentia.

Primó. Amare debet Novitius

litona j

tb p

Magiftrum fuum ut Patrem , utpote

yTndg

de animz ejus fupernaturali vita

TEU

bono unicé folicitum.

Cavendum

autem, ne hzc dilectio fit puréhu-

ufüciunts

mana & naturalis; talis enim aut.

non diu perdurabit , aut fi perma-

»

neat, folidum in virtute profectum

non tam promovebit , quàm pluri-

mümremorabitur, Cüm enim amor

pri-

j

C 4

$6

DM'![&

Cap. H. f. IK

o

primum fit, à quo reliqua omnia.,

Novitii erga Magiftrum fuum officia,

zi

t plurimüm dependent,fibicnaturz

r n

limites non excedat, etiam cewte-

asm&mtf

ra huic arundineo humanz & na-

guzmïhlf[(i

turalis duntaxat inclinationis inni-

gt

(

w

tentur baculo, fempérque aut muta-

ii

tioni, autimperfectioni obnoxia re-

s.

manebunt, & ex confequenti nun-

gt

quam folidumin virtute profe&um

f

Operabuntur. Pretereà requirit,

N

SS.Legislator nofter, ut hec chari-

fa.

tas fit. fincera & bumilis: (incera cha-

! hii

ritas dicitur illa, quz nullà fi&ionis

| tiret,

aut adulationis labe contaminatur,

2 t

nec ullo timoris aut remuneratio-

al

nis intuitu corrupta eft , fed pro fuo:

ATT

DEI amoreimpenditur : Humilis ve-

f ain

rÓ fit opartet, ne in audaciam &

nelpe

contemptum degeneret, aut indi-

LEU

gentiz propriz, ac difci

pulatüs fui

memoriam deponat.

Uiqen

t

Secundó. Ut magni zflimet Ma:

tb

iftrum füum fpiritaalem Novitius,

fn;&ümulh

inco eonfidetare»dcbet nontam

per-

! cnerqo

fO-

[

—Á

m amore , efrimatioge, QSc.

77

Liquz tj

fonamhominis,

u

àmDElL,cujus Vi-

lU "

carius exiftit.

m

ac fiquidemratio-

ït,flþicmm;

ne fiet, ut zítimatio, &inde confe-

Rn r

tg t I

quens in-& externa reverentia,nun-

uam intercidat, quantumvis füpe-

Mi

rior ille in fe defe&tuofus, aut natu-

V.

ralibüs qualitatibüs deftitutus effe.,

M nl

videretur. Errantin hocgraviffi-

QUE .

mé Tyrones illi, qui omnes Magi-

t ptofeühn

ftri geftus , mores , a&tiones &c. ob-

4 u

fervant eó fine , ut , (iquidin eis de-

I hiedur.

fe&uofüm quomodocunque depre-

from d

henderint, mox fecum , aut inter fe

llf

cenfürent, caxent, vel etiam ride-

Mi

ant, & illudant. Hujusmodi illu-

Qunenti-

fores, & taxatores manifefté often-

li

dunt, fe omnem reverentiam erga,

umlv

fuum animz direQtorem exuiffe , ne-

quicam d

ue fapere, quz DEI fünt, fed qu

t t d

viliffimorum de foece hominum , &

ia

confequenter DEO injuriam non.,

tam homini, quàm fibi in füo Vica-

Alimet Y

rio illatam vindicante, nunquam.,

n Noritu,

fru&um ullum ex Magiítri fui dire-

t

&ione reportabunt, íed fiet in eis,

J

$

quà

|yti

£8

Cap.IL f.II.

D.

quód fcriptum eft If. 33. V2 qui fper-

g

nis, noume €9 ipfe fperneris ?. cim fatiga-

tus defieris contemneve, contemneris.

D

Tertió. Confidet Magiftro fuo

t

1

Novitius pleniffimé.

Eft autem.,

ggii

gb n

confidentia,; prout hóc locó fumi-

tur, juxtamentem DoG. Angel. 2.2.

m&m&gï

quzeft. 129. art. 6. in corp. nihil a-

od

liud , quàm cümaliquis confiderans

m

lgt

alium amicum fuum effe, & poten-

D

tem, fiduciam habet adjuvari ab eo,

Confideret ergó Novitius, fe fidelio-

tj Q

rem amicum non habere,quàm illum

t

qui unicé de fümmo & vero bono

m

CR

[

ipfius folicitudinem gerit , fepofitis-

que aliis confiderationibus natura-

gt

libus.& humanis (qux femper aut

rl

univerfales non füunc;autmutabilitati

ti g

funtfübje&e) firmiffimé fibiperfua-

w (b

deat, per hunc hominem DEUM

t

decreviffe falutem & perfe&tionem

t

fuam promovere, & confequenter..

m

nonfolüm non permiffurum,ut quid-

T l

quam detrimentipatiatur, fieundem

Mi

D-

hd

$

'iincf.ro corde propter DEUM co

us

'

De amore æ]timatione,-æ'c. í9

Vegiy,

fulat, audiat, eique.credat, & obe-

m fjff'll-

diat, íed omnipotenti fua bonitate..

M '

effe&urum , ut omnia tali fuübdi-

to cooperentar in majus bonum.,

üm,

etiamfíi forté Magifter Ipfe non om-

!d

nibus naturalibus qualitatibus in-

dl

ftru&us effe videretur. Quod expe-

il

rimento diícet, quisquis diüis iítis

b COf

obtemperaverit.

Dum$ contrario

f p

illi,quiomnia rationibus naturalibus

m a,

metiuntur, neque ulli fe confidere

us f

audent, nifi quem naturalia talenta

equnilr

commendant, juftó DEI judició aut

L vero hn

nunquam, fàaltem juxta fuam perfua-

T ol

fionem, inveniunt,

i:eos dirigat,

s natu

sícque fibi reli&i miferé decipiun-

t at

tur; aut fi inveniant, plus detrimen-

mbl

ti , quàm adjumenti ex cjus diretio-

ne ( hóc ipsó, quód naturam faltem

nifhpel

yn DELM

ex parte recipientis non excedat )

arcühonem

capiunt indigni, qui à DEO , cujus

n

'

omnipotentem bonitatem tam. pa-

rüm confiderant , modó illó fpecial

nnji

nr ia

refpiciantur, & inftar illorum, qui

fs plené Vicariorum ejus, ícu

ve-

DnuMw:

riüs

66

)

"

€ap. I. f.IIr.

W

riüs ipfiusmet D EI du&tui commit-

qi

1

tunt, fecuré ad optatz fcelicitatis

n

terminum inter inpumera deficien-

[ aM

di pericula deducantur..

qu

PUS

. $. l.

RUT

* ager

De Candore animi Novitiis ome«

yitrt

fl

uibus erga fuum. Magiftrum ue-

' ceffario. -

fs

Obiss filium fuum piiffimis mo-

Mu

[j

T

Qul

nitis erudiens inter alia hoc ei

monitum dedit: Confilium femper à fa-

vl

ii d

pierte perquive..'Tob. 4. cui confonat.,

fapiens Eccli. 5 2. Fili five confilio wibil

Eul

facias, &9 poft fattum mon pouitebis.

quan

Hoc Tobie &Sapientis monitun.

qar

ample&datur Novitius . confülendó

t

Magiftrum fuum , nihilque fine ejus

| lifm

confiliofaciendó. Utautem utiliter

Mb

& fructuosé confülat Magiftrum fi-

* hn

um, ei intima füa aperiat , neceffe

, uj

eft: quemadmodum xgrotus quis-

"ia

piam, qui Medico, quem confülit.;,

Q

valetudinis aut confervandze, aut

| *

mmä..-

ïräe'clupgrandæ gratià , prodit fü

B

con-

'

Decandore animi Novitiis €$c.

61

l[ come

confidentià & candore omnia in.

felie

huncfinem opportuna. Et certé fum-

t dofen

mé dedecorofüm foret,hominem.,

quemquam plus facere pro bono fta-

tucorporis, quàm fervum DEI pro

anima sternüm victura. P. Cafp.

W .

d.

Druzbicky infignis afceta € Soc. JE-

fü in füo lap. lyd. confid. 7. his ver-

bisinftruit Novitium :

rimz claffis

TE

Religiofus firmiffimé fibi perfaadeat.

d hocd

Conícientia mea Superiori meo, at-

m

u

e Patri fpirituali vitrea, & Cry-

'

n

d

allina debet effe femper, ut eam,

[ T.

cüm libet, infpiciat , nec in ea quid-

t r

quam eum lateat, fed eam meliüs,

) rritum.

quàm füam ipfe , vel quàm ego me-

confiend?

am,nórit. Neque exfpedtabo,dum il-

du

le infpicere velit,fed rogabo ut velit,

pl

afferam, & exponam, utpoffit. Non

invitáboadme diabolá , ejüsque ten-

gitunfe

i nf

tàátiones, fpe taciturnitatis mez, fe-

(QQUS

jl

cretíque mei,fed primulas ejus fugge-

)

ftiones duci meo fpirituali continuó

s onf

b

vundz , !t

aperiam, nam celare & fugere con-

fcientiam fpiritualis Patris, crimen

Xit m

C

€

(

62

] MJWM

Cap. IT f. LII.

Wt

p*

