occa(fionem (e ipfum vincendi , ab-

negandi &c. negligendo imó etiam

:xpetunt !

t

quandoque ultró inquirendo.

IV. Indignum prorsüs zítimet

corde Religiofo hujuscemodi pro-

Pcum

hi

L!ia

namon

E

bationes füfcipere , geragcrc » 4

1

qi

$00

Cap. XII.

Qd

(et

ita moris effe putatur , ut Novitiita-

liter exerceantur, autne periculum

dint

dimiffionis fübeatur &c. Abje&iffi-

u'juspmlm

mi & viliffimi fpiritüs figna funtifta,

!

,nfmgopu (

àquo nil unquam egregium pro DEI

u

gloria exípectes: & avertatDEUS ,

g.

ne fimiles iftis

'mN ovitio

magno fintoneri, & gravamini.

; Religionialiquando

plv

ii

CAPUT XiI.

innid

ol

Conclufio totius do&ri-

nz Novitiis traditz his verbis:

w t

vt

ii

Et,fi babita fecum deliberatione pro-

rf

miferit fe omnia cuftodire , &5 cun-

Hübgïödh

a imperata fervare: tunc füfcipia-

?

i

Y*

turin Congregatione; fciens lege Regule

Mbat

confritutum quód ei ex illa die non liceat

enidà

de Monafferio egredi , nec collum excute-

nquli

re de fubjugo Regule , quam fub tam mo-

1 nj

vofa deliberatione licuit aut excufare,

/ i

aut fufpicere.

foi

bfolvit füam do&trinam & infti-

ia

tutionem pro Novitiis Beariffi-

li

ius Pater verbis mox relatis: nam

qux

! I

TM D)

Conclu(io totius dodvine €$c. — $t

NOVJIiin.

quz fequuntur, ad ipfam adtualem.,

Ms

Profeffionem ( de cujus przparatio-

Ui

nibus proximis , ritibus , & aliis, ne

funu'üa,

ml

praíens opufculum plus zquó excre-

referuntur. Triaautem fünt circaa

fcat, fi DEUS dederit fcribam aliàs )

QUE t

d

hzcN ovitio , ut & ipfe Tyrocinium

l

rité abfolvat, exaCté obfervanda &

preítanda. I, utante Profeffionem

fecum deliberet. II. ut promittatfíe

omnia cuftodire, & cuncta fibiimpe-

i

rata fervare. IIL ut fciat, quód

gvcrbis: )

T

M Y

poft (üfceptionem, & S. Profeffionis

Ünp. .

emiffionem ei non liceat de Monafte-

fioegredi, nec collum excutere de

j

I

fubjugo Regulz.

egeult*

Habeat itaqueprimó Novitius fe-

L

cum deliberationem, id eft, delibe-

T

ret quaíi de novocircaftatum hunc,

Mmm

cujus jam per decurfum Novitiatüs

VU

J' L]

experimentum ccepit, adeóque mul-

tó maturiüs, quàm olimin fzculo,

Vif

judicare poterit.

Puncta hujus de-

dl

liberationis effe poterunt.

TU

I. Anomninó liberé absqueme-

u

NZ

tu

302

- Cap. XII.

D!

jl

l/-

tu, violentiá , refpectu parentum ,

jj

confanguineorum &c. verecundia.,

m

J

1

redeundi ad fzculum &c. ample&ta-

g

turhuncítatum. Il. Anex puro &

j

1[qUU

m,mon

fincero motivo DEUM veré quxren-

di venerit, & perfeverare velit. Cor-

1 dim

rigat hic errores, fi quiforté inter-

w M

veniffent ;juxta ea , que de DEO ve-

|

o

ré querendo dicta funt. III. Annon

alit

|

4

v

habeat aliquem morbum occultum ,

L

velaliud impedimentum , ob quod

! ia

validé vel licité profiteri non poffit.

ii

uódí(i etiam emiffa Profeffione ta-

ficdo

lis defe&us fubftantialis dete

o

gere-

t lt

tur, Profeffio , utpote nulla, nihil

a

ei patrocinabitur, przterquàm quod

| panit

graviflimé DEUM offendat , fi dolo-

sé vel malitiosé talem defe&tum reti-

| i

| g

ceat.

IV. Anvires & refolutionem

Ahllm

fufficientem habeat ad ferenda onera

ebcatä

i

Monafterii, vororum, S. Regulx &c.

|

ï.

a,

& an omnia ifta fatis intelligat.

Si

..'

hh

de aliquo dubitet,velaliqua ignoret,

L

petat pleniorem defüper inftru&io-

t di

nem , &tunc demum, quid facere.,

velit,

qulr

—

Conzlifio totius dotEine C9 :.

393

J

velit, deliberet, & ferefolvat. Ex-

COU

dl

Dd

pendat hic fingula & veré coram.,

DEO , qui eft infpe&or cordis; ad-

T

hibeat quoque fideliffimum confilia-

EC

rium,mortem inquam,quia fcriptum

ts

efti O mors , bonum eft judicium. tuum.

j

lw

Eccl.41.

Hzc denique cum fuo Patre fpiri-

A

tuali conferat cumomni candore , &

im,

fic concludat quidagendum. Omit-

ml

to alia huc fpe&tantia , quia deiis vi-

j

deri poteft Canditatus Benedic. in.

Ut

ldl

feculo exiftens Inftr. preeliminari ,

ubi (atis diffusé de hac materia egi.

,n

Circaalterum pun&tum , videl. ut

mil

romittatfe cuftodire, & cuncta fibi

l

]h

il(i

imperata fervare: fcire debet Novi-

tius , quód hzc quidem promiffio,

QUs

necdum habeat vim voti , cüm fieri

0Yl

h

.

debeat ante füfceptionem & Profef-

"

fionem, fed (ut ait Turrecrem. in

, Y

hunclocum) fit certa & aperta vo-

Y

luntatis füz declaratio, five. defini-

lt

tio , ad cuftodiendumea , qux inre-

V

(4i9]

gula funt tradita , & fervandum ea ,

u

qua

304

Cap. XII.

i

quzà füis Superioribus fuerint im-

n

u

erata.

Ubi notandum , Novitium

t n

paratum efíe debere ad fervandum

hn

non folüm quz in Regula explicité

o

M.

"]

continentur , fed etiam ad ea , quz à

fuperioribus imponuntur,modó non

* irii

fint contra, fupra, velinfra Regulam,

PL.

id enim claré colligitur ex verbisre-

Tiy:

latis S. P. Noftri. Undeobtempe-

IT

randumerit Abbati, volenti tollere

TL

abufüm aliquem, feu ut

uidamno-

L

minare folent (fiSuperis placet) con-

$

ii

fuetudinem difciplinz Regulari ad-

M

ver(íantem , etíi expreffis vetbis illa

äw

jl

inS. Regula prohibita non fit, &c.

stl

Heecdeclaratio fequi debet delibe-

rl

rationem, dequa mox di&um, ut.,

Ms

tantó firmior fit, & m

is volunta-

gt

tía , é(tque tantoperé neCeffaria , ut

tlbenr

qui hoc ex vero animo promittere

Jrniní

non vult, aut non poteft , etfi verbis

!u

dicat , ad Religionem aptus non fit ,

Witr,

praterquam quód DEO , qui cor in-

ET

fpicit , calis ficta

romiffio (etfi, ut

httmi

dictum voti ob

i

gationem nondum

Vs

a-

1

, :

Tl

Conclufio totius dotirine 89c.

305

Babeat )plurimüm fit exofa: zam di-

Of

P

l

fplicet DEO iufidelis &9 ftulta. promiffío.

plni

Eccl. ;.

Denique fübne&it, & concludit

Qu

S. P. Sciens lege Regule conflitutum, quüd

Ü e

eiex illa die ( videl. emiffz Profeffio-

ia

J

!l

nis) won liceat de Monafterio egredi ( ut

fcilicet revertatur ad fieculum , vel

tempe

cranfeat ad Religionem miniüs rigi-

QUA.

lh

"N

dam ) nec collum excutere de (ubjugo Re-

')C

Al

gule. ( permanendo quidem in hac

Religione, fedexcutiendo per varias

du

transgreffiones jugum S. Regulx)

il

quam fub tam . morofa deliberatione licuit

r

A

aut excufare (feu recufare) aut fufcipere.

Verba ifta etfitempus fa&tz jam Pro-

T

feffionis refpiciant,tamen à S.P. pro-

Jit

ponuntur Novitio , ut, dum adhuc

"

Itv

ei liberum eft recedere, autjugum.,

Domini nonrecipere , benéconfide-

raty

ret, quid agat ; &, fiS. Religionem

n t,

rofiteri , ac jugum S. Regulz vo-

Q

untarié in fe recipere velit, fortiter

W

li

fe premuniat contra fraudes & ten-

Qnoum

tationes dzmonis , queis Religiofos

vel

306

Cap. XII.

af

velad apertam Apoftafiam , vel ad

P

annulandam Profeffionem füb varMs

ii

d

quzíitis pretextibus, cum magna fx-

qid

éproftitutione Monafterii, S. Or-

ïiï;quus; q

dinis , & ipfius ftatüsReligiofi, vel

:'i!hlls ]

ad tranfeundum adaliam Religio-

*giti]

nem, füb fpecie pietatis & zeli ma-

I"Jidsl [ms |

joris : autfi hac efficerenon valeat,

ad deferendum primevum fervo-

enno

rem , & variastransgreffiones S. Re-

m

ulz admittendas inducere variis &

ET

veríütiffimis modis contendit. Hanc

d

ego mentemautumo fuiffeS. Patris,

J

de füorum filiorum falute unicé foli-

Laiti

citi. Sedquaratione evadct hos la-

t

ueosReligiofus? Si naeaudis , cha-

m

riffimetyro, ea, quz hic fcriptale-

ag

gifti, quzdue non é meo cerebro,fed

«ilort

& verbis fanctiffimi Legislatoris de-

u t

promptafünt , ferventer & conftan-

—

gt

ter tempore Novitiatüs exequere,

tsf

neque dum profeffionem emififti, ab

t

eorum affiduo exercitio recede , fed

fatemi

otiüs , utquotidie in Domino pro-

vt

ficias , fatage: & gaudens exclama-

Q]

bis

—X €

Conclufío totius dottrine C9c.

397

"

bis cum Pfalte Regio : Laqueus con

f

Ti-

ub

tritus eft , &9 nos liberati fumus.

meat veró defidiofüs Novitius &

$ Qr.

Í, vl

Religiofus , qui nihil folicitus , qua-

liter fui SS. Legislatoris monitis &

lii »

Ym

intentioni, his pauculis pagellis ex-

pofitis, fatisfaciat, tyrocinium füum

D

Jtny

tepidà quàdam, vel etiam coactà ex-

ternorum obfervantià , alios , maxi-

M

usl

mé tamen feipfüm deludens;abfolvit,

acemiffa quoque Profefione nihilo

ir.Hapc

meliorevadere , & in virtutibus fo-

Pud

lidis proficere fatagit. Timeatetiam

il

ts

ille , quietfi cyrocinium nonperfun-

&torié peregerit , poft Profeífionem

d

tamen paulatim àprimevo fervore

vl

defle&tit: qua(i-veró S. P. has do&ri-

hoj

nl d

nas Novitiis pro folo tempore tyro-

cinii , & non potiüs eofine , ut in

n

iis, quz tempore Novitiatüs bené,

u '

eceperunt, poftmodum magis ma-

il d

gísque in Domino usquead ultimum

iöE,M

vitz terminum proficere ftudeant,

p

prafcripferic.

'Timeat denique &

(

contremifcat , fi quis (quod DEUS

bn'lp

aver-

a

308

Cap. XII.

avertat) maligno fuperbiefpiritu af-

(

flatus hzc & fimilia, tanquam nimls

fimplicia &c. arroganter defpicere &

oyufcu

contemnere non formidaret.

KEcce

Y

ego ad. te fuperbe, dicit Dominus DEUS

l

Pmyon'[n

Exercituum ; quia venit dies tuus , dies vi-

lt

fitationistue. — Etcadet fuperbus , €9 cor-

vuet , C5 non erit , qui fufcitet eum. . Je-

rem. jo. & Eccli. ro. fcriptum eft:

at

|

"perborum , 68 relin-

. h

perdet memoriam.| fi

j

u

quetnemoriam bumilium.

Atque hec fuünt, quz pro tuo ve-

robono, & folido profedudicenda

äik'wfrïu

ii

putabam chariffime Tyro, in quibus

|

fi quid boni inveneris, Patri lumi-

num id in acceptis refer, Euümque

ind]

lauda, glorifica, & gratias age, mei-

Ab

ii

que tuis SS. precibus commen-

datum habe.

i

.*k

t

m

Io O' Go Do

T

!

IN-

RLT

t

*

INDEX

UM

n

Capitum , & $$. hoc in

feel

opufculo contentorum.

lii

iij

Réfatio.

i?

P

Proponitur fimmaria Do&rina Novi-

tüsnofiris à $ P.cap. $9. tradita.

$

MO

u

!j

Exponitur praxis verborum illorum: (it.

d

1in CellaNovitiorum , ubi medite-

tur , manducet, & dormiat.

7

r

I

l

Quid Novitio objär'v;na'lum circa verbailla:

.H.)

fitin Cella Novitiorum?

8

TU

. II.

ln

Q

Quomodà prattice intelligenda fint verba

J

$. P. ubi meditetur, manducet , &

dormiat ?

12

ü

À

uid pr&terea Novitio l;ojf $. babitum ac-

ceptum fit agendum ?

APUT II.

27

uid S. P. verbisillis: Senior ei depute-

tur , Novitium docere voluerit ?

43

44

[b ANovitio necelpuiufe)tiwagijtm

?

4 M.

N

De amore aftimatione, &9 confidentia Ma-

u

giftroà Novitio exhibenda.

;$

$. III.

Decaudore animi Novitiis omnibus erga..

l

60

fuum Magijïrmn. necej]äriq.

.

pgt

Hpt

De obedientia Novitii erga fuum. Magi-

iij

firum, 88 indutlio exempli difcipulorum

Cbrifi.

V

p

D)

Doürina $. Dorotb.ez' de non fequendo pi'o-

f

A

priojudicio.

8

d)

CAPUT III.

96

Novitius DEUAM vere quarat.

J

GL

Ut DEUS veré queratur , ante omnia de-

clinandum à malo.

106

M j

$. IT

J

f

DEUS quereudus e(t cordefimplici. 113

128

i

DEUS quérendus cum latitia.

$. IV.

lul

DEUS querendus eft forti , ac infratto

ij

animo ,€$ oxmni tempore.

140

Mi

5. V.

bl

Veritas díterum de DEO verà querendo

Ti

ls

za ChrifH.

anipliuis offenditur ex fado , Q9 doGri-

IjO

CAPUT IV.

7T

Novitius folicitus fit ad Iopus DEL 159

9

Deiis, qua Novitius ,.ut.,folzcz':udinem fuam

i

adopus DEI probatamfaciat , genera-

tim obfervare debet.

I61I

f

$. II.

It

AMonita particularia pro fingulis exercitiis

fub momine- operis DEI comprebenfis à

uWUr'

V

Novitio bujus couditionis adimplende

folicito obfervanda.

174

CABUT' V.

)

Novitius folicitts fit ad obedientiam. 207

CAPUT VI.

unid-

j

. Novitius folicitus fit ad opprobria.

221

CAPUT VII.

Exponuntur Novitio verba illa: przedi-

j

centur ei omnia dura, & afpera,

, per quz itur adDEUM.

237

CAPUT VIII.

b

omodà pratice intelligenda fint verba

illa $. P. Sipromiferit ( Novitius) de

ftabilitatis fuz perfeverantia. Al

legunt : de ftabilitate füa. perfeve-

1] qmm »

rantiam.

2$4

A

x*

£

CAPUT IX.

;

Exporitur mens , €9 praxis verbortm , €9

conflitutionis bujus videlicet : ui ter in.

anno, nimiruim fecundo, otavo , €9 duo-

—RÓ

decimo menfibus Novitio legatur Regu-

la, ut (ciat , ad quid ingreditur.

263

AMemoriale $. Regula.

267

CAPUT X.

ProponunturNovitio verbaill:: Ecce lex,

füb qua militare vis,fipotes obfer-

vare, ingredere; fiveró non po-

tes , liber diícede.

294

CAPUT XI.

Expenduntur prattice illa verba : iterum

probeturinomnipatientia. 296

CAPUT XII.

Conclufío totius doclrina Nobitiis tradite bis

ferbis: Et,fi habita fecum deliberatione promi-

feritfe omnia cuftodire, & cun&ta imperata

fervare, tunc. füfcipiatur in Congregatione 5

fcienslege Regulz conftitutum , quod ei ex illa

die non liceat de Monafterio egredi , nec col-

lum excntere de fübjugo Regulz , quam fub

-

tam morofa deliberatione licuit aut excufare ;

aut füfcipere,

3oo

FINIS.

.

N

:

Y

;"

hm

"TT

t l. :

nglfR(gg.

" H

u

at

yttoti.

qump

D

'

tl

E

viu tluli i

K

w

(Angnggrlw.j

j ltv

gtl

;I:'i'l ] gw',l 9

Vr

l-'

^

"

"

"

S

É

e

E

222

——À89À

w

m

—ï

Y

g

LE

e9

p

2

p

ES

Q

EL

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

x

E

Balance

Bu

[9)

e

a

D

[

eo

'Ssi

Focus

ä

N

J&€-*

t

NOVITI

BENEDICTIN[

T

E-——

Uuxia

Verba& Mentem S. P. I*

2

BENEDI

ll—

-

»*i

Cap j8. W^t

8

5 REGUL.»E !NSTITU

OPUSCULU ZA

7

E

Non folis Novitiis,

IHI'IIH!WIIIIIIH!IIIIIH

6

7

aliis quoquejam Profeftis,

».—..

cxpuc pumævum fervorem ig-—

E

6

Vare cuplentlbus "roficuun E

5

P.RUPERTO PRESVN(" ET

Monacho Benedi&ino S. Pet—

4

yausburg

3

CUM CONSENSI SUPERIORQ

3

SALISBURGI,E

II HHI!II

A.

Typxs & fümptibus Ioannis..

2

.& Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

T IWIIIIIU!HHIIWIIHIIIHPHIIHI'! lIIIlH'HHHHmI

1

7

n

lo