vecumbe , inquit , in novilimo loco , ut fo-

lus videlicet omuium noviffimus fedens ,té-

qt li Ty

queuemimiideo preponas , fed nec compa-

itniüpue,

xadmad

rare prefumas.. Eu quantum malum venit

de ignorantia noftri , utique peccatum dia-

"tiogn

boli , €9 initium omnis pecati

"t q

faperbia.

t

"rf

C 4-

3QSC 237 )sæ—

ä'f-bä 5&?7 !

CAPUT. FA

Mij

l

,mzï/JägM

xponunturiNovitio ver-

LT.

ba 1lla: pradicentur ei omniadura

I .W

(

€9 afpera , per que itur ad

DEUM.

deripoffent hzc verba nonfa-

y:

"I

tis concordare cum decantatif-

J

D

fima difcretione SS. Patris, & Le-

gislatoris Noftri : quis enimrecen-

; r;ngu.f:

Jl

I

ter Àmundi illecebris ad DEum con-

MT

verfüs non terreatur Pac omnium da-

1270

vorum 9 afperorum predittione? Annon

tuntdiatt

difcretioni convenientius foret,

predicendo mollia , commoda , füa-

ij n

1

a

H

via , naturali cujusvis genio. grata;

;4

Jl

T

faltemfuturis cemporibus -obtinen-

j

.Hü

"

y

h

!

&a, atque his Tyrocinii moleftias

tantifper mitigare , animósque ad

h

perfeverandum addere? In hunc mo-

dum forfan ratiocinantur ,qui adhuc

i

Fccm»i

terrena fapiunt , querentes femper

mü j5

mollia , non quz JESU Chrifti : qui

difere-

(

cnimk de horum fünt numeró,

Uuoni

jgatt lU.

--

258

Cap. VT.

n $5.Li

tioni repugnare autumant , quid-'

p fenvit

uid naturz , fenfibus , honori &c.

moleftum & grave accidere poteft.

shinione:

Verüm aliud de hujusmodi rebus ju-

d a

gnudalla p

dicium ferunt V iri (anGti & fpiritua-

dxfetrecd

les , aliud ipfeSan&us Sanctorum,

&i

zterna Sapientia Chriftus JEfus,qui,

al viam

utEvangelica refert hiftoria , ad fe.,

venientibus,séque fequi volentibus,

gitmimói

non mollia & naturz commoda, fed

digtraton

daytment

omnia dura, & afpera przedicebat : ita

legimus fcriptumLuc. 9. Dicebat au-

ib faatst

tem ad omnes: fi quisvult poft me venire ,

atanyodt

dnecu o

abueget femetipjum ,Q$ tollat crucem fuam

uotidie, &9 fequatur me. — Qui eirim vo-

sf

l

[/4

erit amimam fuam falvam facere , perdet

nf

illam, nam qui perdiderit animam. . fuam

eibushincin

propterme, falvam faciet ilam. Et.

&urb ]

Matth. 10. difcipulis füis dicebat: Ec-

gt alverty

lupo-

ce ego mitto vos ficut oves in medio

Aqutdt

sum- Tradent enim vos in conciliis ,

:

in

um ddtnt

t Cf

Synagogis fuis flagellabunt vos , €9 ad

Prefides 69 Reges ducemini propter me --

Q m

€g eritis odio. omnibus propter momen»

tyile

wem. Kuncergo Divinum Magi-

Ítrum

u

T

-

Exponuntur Novitio &9c.

239

"h N

ftrum imitans SS. Legislator Nofter,

o

jubet ad DEI fervitium in hac àfe..

JUtre pl

inftituta Religione venientibus pra--

ag-direbusjux

if

lr

dici omnia dura & afpera. Sed juvat,

antequam ad alia progrediar , hujus

M

ä

I

duas alias adferre caufas,

iü*as]ïïusm

Prima caufà eft, utfaos filios mox

ttà, df

inprincipio ad viam RegiamS. Cru-

Mivl

cis refolutó animó ineundam difpo-

n

nat , hácque ratione folida vitz fpi-

lii

ritualis fundamentajacere incipiant.

^ Dd

Qui malé fundatus in Crucis amore

Hhjuwr,

€ Tyrocinio prodit , inmille fefe de-

immia

ficiendi pericula conjicit: cüm enim

. Qrem.

Virtus in arduo fit pofita , & femita

ajitoyt

j

perfe&tionis arQta fit , & angufta, in-

ia j

gruentibus hinc inde difficultatibus,

t m Y

vix diu in bono perdurabit ; fpinz

Qdl

quoque adverfitatum , perfecutio-

J

T

]

num &c.quz tefte Apoft. 2.'Tim. 3.

i

i

nunquam defunt pié vivere volen-

tibus in Chrifto

W qn, J

fu , fuffocabunt.,

p

bonum femen tempore Novitiatüs

ii m

receptum equidem, fed noninterra

D

bhona & optima, atque ad fructum in

n

patien-

|

240

Cap. V/If.

p

/

atientia adferendum difpofita. Le-

j

J

!l

"

ge mi

tyro , confideraté cap. 11. &

ii

12.G

erfenis noftri lib. 2. de Imita-

; d

tione Chrifti : ubi non folüm affer-

i

f

j

1

p

gdtphot

ti hujus veritatem, fed multa alia,

E

ad Cruci

s amorem concipiendum

gediis r

maximé idonea invenies.

vle, ia

Altera cauía efIe poteft ,

uam S.

fa.

ili

Greg. Hom. 55. in Evang. infim

gl

cafu de Salvatore noflro prelia , &

icmit,

feditiones &c. difcipulis fuis pradi-

Ttrtntt o

centeadduxitdicens: Dominusac Re-

RUT

demptor nofler perituri mundi mala de-

vib lii

nuntiat , ut eà wmians perturbent venien-

zi N

lia , quo fuerint prafcita. Minüs euim.

*b

,

j

;acula feriunt , que pravidentur , 5 nosto-

t

I

ierabilius mundi ala fufcipimus , fi contra

t gunu'anos |

bac per

réfcientie clypeum munimur.

tbuations

Eodem

j

ané modo SS. Pater nofter,

* quhsD]

ne filii fubitaneo, & infperato duro-

UVT

rum & afperorum , que ituris a

EATTM

DEUM deeffe non folent, eventu.

Pt

perturbarentur , aut penitüs dejice-

"ais

rentur, eorundem prdi&tione illos

contrahzc munirimandat. Ex quo

Ut g

ite-

Ri

(!

t

í

It :

Exponuntur Novitio 80.

241

(fo

M0 r

iterum ad oculum patet , quantüm.,

d. de rj

ii omnes initio hujus capitis allega-

lim af

ti, qui indiferetionis aliquid his

u al

verbis ineffe putabant, in fua opinio-

|

ne decipiantur : cüm absque hzíita-

gnncïgiendum

|

If

|

l

tioneulla is precipua difcretione.,

l, u

polleat, qui abftrufos viar

du

nfra-

jj hia

&us, latronum pericula viatori de-

tegit, ut ea devitet, séque contra ea-

i pl

"

"

Av

dem muniat , prz illo , qui nefalu-

ii fu?spr

briterterreat, omniahzc abfcondit,

i

p

h.l

quousque ipsó faGó irreparabili da-

j i |

mno in fimilia improvisé incidere.,

t

A

W

contingat. Non igitur exfpectet No-

TR

vitiusin hacReligione , quam profi-

teri intendit,quocunquefuturotem-

ïipimus,]icom;j

ytm. m

pore mundanos favores & delicias,

J

Íed tribulationes, & cruces perpe-

S

Dd

tuas , quibus DEUS dilectos füos mi-

f

ris & variis modis & purgare à pec-

g du

catis , & folidarein virtutibus, & au-

g at

gercincrementa meritorum, & co-

pemtus

d

j

ronam celeftis glorize preparare no-

Aitto

vit. Sciat, ftatumR eligiofüm effe fta-

TM

i

l

^l

tum affiictionis & crucis, JMonafle-

fiufii,

nl

Cap. VII.

242

g, 1

rium , inquit. S. Chryfoft. hom. 55.

aunm, ?

ad pop

. Conftant. gf lugendi domus.

«iunt o

b caufam SS.PP. apud P.Lan.

quam o

ag

Opufc.

3. cap.6. Religiofos appellant

as o

"Crüucifixos.

Nam fi omnes fxculares ,

m

ut füprà notatum fuit, à Chrifto ju-

mef!! tttil

bentur quotidie Crucem fuam tolle-

disinbocO

re, niulcó magis Religiofi , quibus,

iand jt

-t ait Apoft. Gal- 6. Mundus crucifixus

6j

Noverit etiam,

vipgana

ef,

&5

i

fi mundo.

none

i

hic tempus quietis, fedlabo-

ETU

m

ris, nec ofcitantibus , fed vim fibi

M

Afj

inferentibus , generosé decertanti-

2

d

!

fmiid

bus, & vincentibus promitti coro-

y:f;mm

namgloriz. Regnmum Celorum vim pa-

titur, $ violenti rapiuntillud. Matth.11.

" (W

j

7

Non coronabitur , vifi qui legitime certa-

du

V

Wa

"

verit. 2. Tim. 2. Vincenti dabo Manna

[

abfconditum , Q6 nomen novum. Apoc. 2.

Yal

q

Noverit nonfucceffura melioratem-

-äfl

ue ulla ratione audiendos

m

fiun)

pora,neq

L2

effe , qui

variis pollicitationibus ,

kïingno[üc

verbis & exemplis promittunt mui-

"tadin,

tahonori, corpori , amori proprío

T df

jucunda; & accepta. Obturami tyro

Vattqtu

aures

Exponuntur Novitio &c.

243

aurestuas , ne audias voces horum

ld) ;

incantantium , averte oculos tuos,

uD L

nevideant horumvanitatem. Quin

speli

potiüs audiSpiritum fan&tum ore Sa-

&t

pientis Prov. 1. tehortantem : Fili

Atb

mi , ne ambules cum eis , probibe pedem.,

dvl

tuum afemitis eorum. AudiSyracidem

ii q

jam aliàs in hocOpufc. à me citatum:

d

]

Fili accedens ad fervitutem DEI , ftain ti-

OYtrireton

more , 9 prepara animam tuam ad tenta-

feliy.

lt

|

tionem,quz verba S. Augufítin. in Pf.

i rin d

83. conne&tens cum textu hujusPfa-

st

mi , quoniam dittum eft , inquit , fili ac-

riri r

cedens ad fervitutem DEI , flaiu timore,

£8 prepara animam tuam ad tentationem ,

d p

ia

POR

accedens quoque ad fervitutem. DEI , ad

n'

[

Ym d

torculay feveniffe coguofcat , tribulabiti,

j

)

ii

conteretur , , comprimetur , non ut in boc

Jfaculo pereat , fed ut in Apotbeca I2Ei de-

M. APUC.L

fiuat.

maiattn-

Lege iterum iterámque mi

tyro przclarum Nofiri Ven. Ludoy,

g

dprimbi

Blofii Prognofticon, Candidatis ad

nitu

confiderandum dari folitum, in quo

i ?

'

precipuz difficultates noftri Ordi-

Ya

nls continentur.

gt

L2

Verüm

[:WIII!M

244

Cap. VIT.

—

Atl M

Verüm nehis perle&tis & ponde-

i

ratis , novellus ac tener in virtute

animus titubare incipiat,cogitando,

i

fi cam ar&ta fit via Religionis , fatius

,u,äfmf

longé fore, manerein feculo. Ec-

n

gj

cc tibi, quisquis ejusmodi cogitatio-

5

M.

ne agitaris, inter alia fexcenta, prz-

fentiffimum ex mellifluo Do&. ferm.

:a:edi;gn'oqih

11]

de Coen. Dom. remedium : Dignum

eft tibi ( verba funt S. D.) dignum in-

qui

1

quam eft , compati , commori , confepelivi,

palfo , ortuo , €$ fepulto: qui enim tan-

iC

u

j

ouam anemibrum CbrifHi dicit fe in Cbrifto

?5

sere , debet, ficut ipfe ambulavit , 69 ip-

e GHé

ave. Nampropter Crucem piis i-

j

T

Gu eff : qui funt. Chriffi , caruem fuam

"

crucifixerunt cumvitises) concupifcentis.

i

3

I»

M

"ipuh

w

Occurràt itaque fpiritualiter , €9 iugerat

) üänkd

feipfium cordibus noftris Dominus Cbriftus,

proditus €9 venaitus à Difcipulo, à u-

A C000]

deistanquam vile mancipium pretio fatis

uf

m

L

exiguo compavatus s captus , tratius ,

,lalaturpx

ligatus tanquam bomo [ine adjutorio , fcif-

t

À

s0 verberibus dorsó , faucio. latere , tere-

A

f

u

N

i

biatispalmis , pedibisque confoffis, €9 tan-

n r

quam

I

——

24

».

—

Expommtur Novitio £Sc.

di

t

quam jugulatori fuo alludens , feipfum non

tin i

velutianter expofuit , Q9 nudum caput ,

SOOtnd

quafi iucudem malleatorum idibus patien-

30 f

fer explicuit , dum pro nobis.per bajusvi-

i, F

[

te pelagus , de exilio in patriam. transfe-

Msj

rendis , vapacibus piratis naulum proprie

Mtom.

movtis exolvit.

Hzc frequenter in

oDo

]

.i

d kr

tuis meditationibus pondera;hzcin-

jum

hm

timé cordi tuo infige, & experimen-

to diíces , quanto Crucis amore fis

Affy

inflafiandus. &xclamabis toto cor-

(

de cum infigni Crucis amatore An-

drea Apoftolo: O bona Crux ! (S.iv-

quam Religio ) dia defiderata , & jaim

men

concupilcenii amimo praparata s fecurms

N

la

ac gaudens venio ad te ,ita 88 tuexultaas

j

Ci

j (l

fufcipias me difc

*

-

pulum ejus , qui papeudit

12 [e!

i, O

! (

Dices, (iantedi&is fuaconftet ve-

d-

4

hii

!

1

ritas, cur ergó ipfe Beatiffimus P

w&pmw

j

if

j

ter circa finem Prologi in fuam R e-

;u;,mäu »

ulam, folaturpufillanimem difcipu-

]

u

m fpe meliorum , poft füperata ar-

uj

"

dua initia fecuturorum iis verbis : fi

af

h.l

"

quid paululàm vefivitliis dilante equitatis

1.

1

2

j

faito-

gar

246

Cap. VII.

?x ; ?Ifmb

vatione , propter emendationem viiiorum ,

g

vel confervationem charitatis procefJerit ,

nX

non illico pavoreperterritus, vefugias viam

"d

falutis, que non eft , nifi angujto initio in-

5o, m

cipienda : proce[Ju veró Comver fatioris , £9

s qua

fidei dilatato corde , inenarvabili diletiionis

edorum atf

dulcedine curvitur via mandatorum DEI :

n d

quibus feré confonant verba in fine

a j giüdlum 1

cap. 7. S. Regulz pofita.

szulhd

Refp. antedi&ta nequaquam ad-

verfari verbis & menti SS.Legislato-

a

& Bv

ris , fed maximé & per omnia cum.,

Bd

eisdemconvenire, Promittit enim

j sf

S. P. in bono conftanter períevera-

g

turis folatia,fednonalia, quàm quz

ao Ot

fies, ac fincera DEI diledio pro-

fatr,omitt

creare folec, nonqualia mundus ,na-

tura, & Religiofi , qui moribusad-

'PC.!.']'!!]

n

huc feculo fervant fidem , promit-

r

l

u

tunt, & expe&tant.

Iila fola vera

AV

ff

um S D

funt, & folida , hzcvana, futilia, &

zaisv

mera affiictio fpiritüs. ]Dllis , ut te.

foleris , mi tyro , non prohibeo, fed

i,

"at

j

maximoper? hortor, his veró utin-

hies, & intua vitaReligiofa quzras,

PO

l

j

Exponuntur Novitio 6c.

247

—

LUE

& expe&es , omnibus modis.dehor-

p

tari non defiftam.

Abfit à!me, ut

l

dicam, bonum R eligiofumtoto vitze

jzf?(ziïjzþwz

Vi Itj

101

fuz cempore, nulla folida pace, quie-

4

7

te , gaudio , tranquillitate animi ga-

1

J

vifürum; quod autem pronuntio,

& novellorum animis intime infcul-

dl D

|

vetointe

ptum effe volo, eft, hanc pacem,

d

uietem , gaudium , tranquillitatem

folidam , in nullo alio , quàm in Cru-

um d.

L.

cis amore quxrendam effe., & inve-

niripoffe, Hic verus eft Amatorum

Q? am,

o

JE(üChara&ter.Hincille voces mun-

dano fpiritu afflatis tam peregrinz:

tyefert

Superabundo gaudio in omuitribulatione

x,qg'amquz |

n

aoftra. 2. Cor. 7. Omne gaudium exifii-

sate fratves , cimin varias Lentationes in-

d

imorusc

cideritis. Jac. 1. 2f pati, aut mori. Pa«

tinonmori.

n, n

ha vt

Atque hanc ipfam , nec aliam fuif-

fe merntem SS. Patris, aperté con-

hhäl)&-

Ils, tf

ftat , tum ex ipfis verbis cit. locó re-

latis: cum exiis,

uibus Prologum

vibar

fuum concludit.

N

j v

am verbaibideny

addu&a, nonalterius gaudii & dul-

cedi-

j quznj:

L4

|

i

248

Cap. V'Ir.

«W,'ï

»

cedinis mentionem faciunt, quàm

p

d

yn P

quz fluit ex charitateperfeGtain vi-

va fide radicata: certumautem eft,

fg

u

tali charitate preditum non fugere,

(l adq d

st

fed amare Crucem, uti deSS. Apo-

ftolis, hoc charitatis igne fuccenfis,

dmii

aL

eorum Acta teftantur c. y.ibant gau-

dentes à confpetiu concilii, quomiam dieni

.ualing

babiti funt pro nominz T Efu contumeliam

PTR

üti. Verbaauteim coancluforia Pro-

lo

j

o

giita Íonant: at ab ipfiusmunquam

ani

t tnfotom,

Magiflerio difcedentes , in ejus dotlrina

acque ad mortem in Monajlerio perfeve-

m omim

rantes, paffionibus Chrifii per paticutiam

U

participemus , ut €$. vegniejus mereamur

nijtit,u

el'e con[ortes.

Quz verba prioribus

At

adjunécta hunc fenfüm efficiunt: tunc

alomm

nos in hacvica ínenarrabili dilectio-

nis dulcedine viam mandatorum..

gt

*8,lveern

DEI curfuros , & inalteraregni DFI

i IT Mi

fore confortes, fifide & conftantià

as

firma, in Chrifti doGrina, & paífio-

tnikm

nis ejus participatione usque ad

*,ttftm

D

mortem perftiterimus. Idipfüm con-

sf

It

firmante Apoft. 2, Cor. r. Sicut focii

!

-

ET

t

palfio-

/

]

t

Exponuntur Novitio &$c.

249

m

301[1!)[) "

eritis &j confolationi-s.

Xife i

paffionum efis , fic

& 2. Tim.2. 5i fuffinemus , 06 conregna-

Mdf

bimus.

n iger

Porró ad quz dura & afperaani-

N.ESS Ap0

mum comparare debeat, prater Pro-

M

gnofticon Lud. Blofii ( de quo füpra)

C'ï'ib.m"ä'*"*

videri poteft P. Lancicius Opufc. 7.

t

hm s

cap. f. ubidiftinguit tres claffes , &

|

ibidem ex P. Balthafar. Alvarez no-

Q n.

l

|

tat quinque fontes Patientiz, Qua-

jjtma

lia etiam habet Ludov. de Ponte de

! ( d

fj

Perf. Chrift. com. 5. tr. . c. 13. $.3.

143

il

m

ln

//

Quorum omnium fummarium his

feré punctis continetur.

I Tem-

AE WORCR

porum injuriz, uti funt frigus , ca-

M r

lor , tempeftates curbidz &c. II. Mo-

ficnt

leftiz & incommoditates corporis,

vitidi.

undequaque proveniant, íive. ex

THDVAQR,

hi

morbis , five ex neceffariorum defe-

m

Gu &c. IIL, Aliorum mores noftra

T

genio contrarii: item eorum defe-

TIf)

&us phyfici & morales. IV. Igno-

r u

minie , contemptus, injurim. V.

n

AffliGiones fpiritüs in rebus Divini

" Si;u'r:ijj

obfequii: uti funt ariditates, fcru-

[

j

L ;

puli,

pen!

3;0

Cap. VIT.

(

T

J

puli, doemonum infeftationes , illu-

n

n

fiones. VI. Neceffitates corporis ,

umf

fames, fitis, morbi , triftitiz , fati-

um

ationes, VII. Injuriz à creaturis

;wum& ml

latz : uti fünt morfüs mufcarum,

m

culicum , &c.

VIII. Neceffitatos

dimm r

fpiritüs , uti fünt, ignorantix , ob-

jeti (o0o

tenebrationes , diftra&iones invo-

[ t

luntariz , lapfus memoriz, paffio-

g, d

nes , inclinationes ad malum &c.

(

IX. Tentationesà carne, doemone,

, ii

& fpiritu blasphzmiz in phantafía,

elimo uj

&c. X.Calamitates publicz hzre-

lt dg

füm, rebellium , incendiorum &c.

aptt d

Modus optimus ad iftorum & fimi-

lium meritoriam tolerantiam ( hoc

xdat Of

, i

fiquidem fine S. P. Novitiis omnia

dura & afpera predici voluit) fefe.,

rera

1001 t

tam pro tempore Tyrocinii , quàm

pro futuris temporibus comparandi,

at

n M

eít juge & a&tuale exercitium , ut.,

quandocunque occafio qualiscun-

ïïüüqtl

FO

VR

&

que aliquid ex iis, quz recenfita

funt, tolerandi fe obtulerit, reli-

"tiqut

&is cau(is naturalibus vel accidenta-

Vi

libus

,

]

Exponuntur Novitio Qc.

2$r

libus, affurgat animo fidei lumine

colluftrato , ad DEUM, omnia & fin-

S n

QU

gula juftiffime, fapientiffime , & fan-

&iffimé ad fuam gloriam , noftrüm-

C

Smu(carum,

I

que bonum & falutem dirigentem,

hácqueconfideratione munitus, ejus

J

Ohnjo .

l

San&iffimam providentiam adoret ,

l

|

eidémque confidens de adjutorio

Jont .

DEI, fe tótüm commictat , & , fi

tb vf

necdum lzto , faltem lubenti , hu-

d d.

mili & patienti animo fe fübjiciat,

lm

certus, quód is, qui negle&o hoc

M

n

;

r

uotidiano Patientizexercitio , in

l

folis propofitis de futura fimilium

Mrum t

r n

tolerantia confidit, in vanum fpe-

ret, &ut Ofeasloquitur , ventum

at (

nf m

feminet , & turbinem metat : velut

Salvator nofter ait : feminet füpra.,

vott) f&

etram , quia radices non habet, &

d

o

1n tempore tentationis & adverfita-

tisrecedet. Age itaque mityro, &

xium, o

p u

quodcunque poteft manustua , jam

ex nunc conftanter operare, exerce

v

yiei,

teipfumin quotidianis occafionibus,

qu& nunquam defünt ad patientiam,

L €

nolz

2

252

nyonunrürl

Cap. V TI.

noli fugere & declinare occafiones

pinamt

patiendi ( virtus fiquidem patientize

sl

non fugiendo, fed advería quzque

fortiter füftinendo acquiritur ) fufti-

m

,g, d

ne fuftentationes DEI( ficte monen-

ag d

te & adtolerantiam excitante Spiri-

1

tu fancto oreSyracidis) conjunge.,

Divi.pæ

DEO (per confiderationem amabi-

',':w

Tudis

lis ejus Providentie in omnibus)

a t

& futtine, ut crefcatin noviffimo vi-

dprinemyt

tatua. Omne quod tibi (undecun-

uagitn

d qu

que id provenerit) applicitum fue-

rit, accipe , & in dolore füftine , &

vunclestn

in humilitate tua Patientiam habe:

gt

quoniam in igne probatur aurum,

feiis h:

bmmdsiu

homines veróreceptibiles in cami-

no humiliationis. Hictamen probé

Iu

ii

notandum , in iisadverfis , qug of-

fenfionem aliquam DEIin fe conti-

nent, velejus periculo exponunt,

autad eam difponunt, ita effe fervan-

dam patientiam , ut tamen apta quo»

que media ad vitandam Divinam of-

fen(am adhibeantur, fecüs enimnon

foret Patientia meritoria, fcdperni-

€1012.

—

Exponuntt Novitio 89c.

253

Oi

tiofa.

Inaliis vero,ubi talepericu-

u

lum non intervenit, v.g.inmorbo,

MT

incendio &c.ita e(Te adhibenda me-

Af

dià naturalia , ut fiveilla proficiant,

VIDOnen.

fivenon, anxianimiüm curaac per-

.

turbatio devitetur, & quiícunque

Uüu,

effe&tus Diving voluntati commit-

mj

tatur. Inaliis denique, quz nulla

[

ratione in noftra poteftate fünt fita ,

O.

utl fant intemperies a&ris ,| pluviz

((

&c. acquiefcendum penitus Divinz

Itf

ordinationi, quzper hujusmodi cau-

lil i

fas naturalesomnia providé difponit

Yi hi [

& gubernat ; etíi preces Ecclefiz &c.,

d

ad fimilia mala avertenda, absque

S

ullo virtutis Patientiz detrimento ,

t

cum refignatione tamen , plané

5 qui

utiliter adhibcantur.

n fetont

TOU

fs (

R

RU.

:

AU.

n f

um

J

t

l [cdpffïl l

ii

i

CA-

)

if4

Cap. VTIT.

p

a

(i

i

CAPUT VLI.

feumqii

j

H

m

J

uomodo

ra&icé in-

u)modl COn

q

siil t

telligenda fint verba illa S. P.

i promiferit ((INovicius ) de ft'abilitatis

st

erfeverantià : Alii legunt:

jo M

Mi

fue J;

ftabilitate faa perfeveran-

tiam.

J N

ft, hzc verbanon poffe

C5

ol

i de promiffione ftabili-

vieineeb

tatis Monafticz , quia hac promitti-

ob lt

tur, dum vota in Profeffione emit-

fnideng:

tuntur, itaftatuente codem SS. Le-

vt, at

gislatore infra hoc cap. illis verbis :

tht

óufcpiendus autem im Oratorio covam.,

, Tise

omnibus promittat de frabilitatefua. Au-

z t

thor quidam celebris, ejus eft fen-

tentiz, utaíferat, tempore S. P. in-

;imge,aun

ter Novitium & Communitatem.,

rttet

contraC&tum fieri folitum ín hunc

iïgrobabiüs,

L

E

modum : ut Novitius promitteret ,

E—

Nuly

fenon egreffurum finelegitima cau-

"od

(à, & compromitterec Communitas,

d

fe

——*

Quorodo prattice 9.

255

J

fe noneffe eum dimiffurum (ine cau-

fà. Verümquidquidfit de hoc, cer-

(

te S. Regulz fàtis conformis videre-

tur ejusmodi contrahendi modus;

d

,

|

uamvis nihil certi de hujus praxi

|

i

A

ftatuere aufim, ut igitur dicam, quod

ïW

N

fentio.

40

Dico : S. P. illis verbis monere

voluiffe Novitium circa fequen-

ia.

Jznonpq([:

jne f

I. Ne ullusprzfamat dolosé pete-

re,vel retinere habitum R eligiofum,

iv

ui ob occultum impedimentum.

fone n

m

í

u

bftantialev.g.notabilem defe&tum

incorpore, fanitate &c. przcogno-

[isveis

fcit bonl confcientià fe profiterinon

Wf i

poffe. "Talis enim decipit Monafte-

ii d

tium, quod non alios ad Novitiatum

udr

Lt

admittere , aut diutiüs in Novitiatu

vult retinere, quàm de quibus fpes

pitte.

eft probabilis, quód fint perfevera-

n tut

turi.

yrittt

H Ne ullus fi&é fumat habitum..

ia

cum propofito non perfeverandi , et-

»mmunilirfr

fi cxteroquin nullo fübftantiali de-

[

Q.

256

Cap. VTL

finca

fe&u laboret : qui hác viàingredi-

tur Monaíterium, non intrat per

4 ptritun

gomnd

oftium , fed fur eft, & latro ; nam.,

ajiüm,obt

furatur bona Monafterii , quz invi-

tó Dominó, Communitate inquam

gimduth

qytemps

Religiofa , confumit , & fpiritualiter

trucidat animam fuam, ut nihil de

eiatpump:

3 funr 0

l

aliis malis inde emergentibus di-

n acodt

i

cam.

III. Ne fe reddat indignum, qui

ii

ob propriam culpam fuam ejiciatur

Cidnt

de Monafterio.

Neício, an talis

.Näilinjldignos

velutalter Jonas in procellofo fzculi

ahthtillont

"

mati (it inventurus preparatum pi-

iümel

Ícem, in quo fecuritatem & falutis

J.,.r

f

Ü

portum inveniat , & non potiüs Pha-

's Miny

N

x lm

raonis inftar decumanis ejus flu&ti-

bus irreparabili (üo damno fitinvol-

t m

vendus,

: (ubusm

"

T

IV. Ne ex meralevitate animi,

W;:

[

ij

Mul

Jji

fine ulla caufa fufficiente habitum.,

L

i

Xj

Religiofum dimittat. Quamvis enim,

)

8

i

ut notat P. Dirkinck. Fund. Vit.

&ter. C. 3. q. 3. vocanti DEO ad Re-

ïmcetiamreü

ligionem non obedire dire&e & ab-

At

folu-

/,

Quomodo pratlict €5i.

2757

Em

; Wä I,Hgm.

|

I

foluté ( nifi in certo cafü ibidem ex-

preffo) peccatum mortale non fit:

f0

» i,

abíoluté ramen & femper valdé id eft

Q

lt lnyi

periculofum , ob rationes , & poenas,

QUam |

quas idem Author q. 4. & j. adfert ,

AUCCH

& variis exemplis confirmat.

Qua-

Vl

n

lia tragica exempla etiam hisce cem-

as d-

l

|

poribus funt obvia, & meritó cau-

tos reddere deberent Novitios , ne

m g '

manu adaratrum pofità, absque gra-

I d

t

vi caufà refpiciant retró , séqueRe-

0, 20

no DElindignosreddant.

Neque

dubl

tzcenda hic illorum improbitas , qui-

amy |

!

bus fatis non eft, quódipfi áReligio-

ts

re deficiant, fed infüper fe prebent

p

demonis Miniftros & alios amicos

us

fuos, non folüm exemplo, (ed ver-

V

bisetiam, ut cum ip(is exeant , indu-

.

cunt.

Quibus meritó dicitur

.

Ve

t

bomini il ,per quem [caudalum venit ! Ex-

bb

pedit ei , ut fufpendatur mola. afinavia in.,

Ye,

collo ejus,

demergatur in profundum

Fund, Vitl

maris.

IQl

Nuncetiamreftat , ut deperfeve-

rantia Novitium admoneam.

In-

vl

m'

caf-

p

258

Cat. VII.

4 m

ca[fum enim bonum agitur , aicS. Greg.

]. . Mor. in fin. fi ante terminum vite

P

ï'-;01 Chmg

deferatur : quia€9 früftrà velociter curvit ,

"

U

i

j

*

,n

quipris, quazm ad metam veniat , déficit.

Hinc eft , quod dereprobis dicitur : v bis,

'4 jl

D

quiperdiderunt fuftinentiam, — Hinc eletis

veritas dicit : vos eftis , quipermanfiftisme-

fefverant

eum in tentationibus meis.

hm f

Quódíi queras, quid agendum,

m onort

ut ftabilis & conftansin Monafterio

vvl d

perfiftas ?

«s r

Refp. Tria effe, meoquidem ju-

al

dicio, plané neceffaria, vt quis in

elm, Nv

vocatione, qua vocatus eft, perfi-

ET

ftat, quibus pofitis neminem puto

a vt ho

unquam à Religione culpabiliter de-

p

feciffe , aut deficere.

zharni

I. Eft Oratio.

IL, Vocationis

hs DT

magna zítimatio , amor, & jugis pro

*usnofri.

tam eximio benefició gratiarum.,

T m

actio.

IIl. Sedula obfervatio eo-

tD

rum, quz deDEO veré quzrendo ,

iv

defolicitudine ad opus DEI, ad Obe-

alv

dientianr, ad opprobria, feu quod

idem

Vr

rf

EM

]

Quomodo prattice &9c.

259

E

idemeft, Humilitatis & patientiz

m

exercitio fuperiàs di&a fünt.

ia

Oratio, cüm fitinftituta ADEO,

tij, d |

l

ad omnia bona obtinenda ,fjuxta il-

it:tulj,

|

lud Math. 7. Petite, 88 dabitur vobis. &

Pf

Luc. : 1.Dabit fpiritum bonum, petentibus

oj

fe.

Períeverantia autem non folüm

d

tniün

fitin febona, fed omnium quoque

aliorum bonorum complementum,

QMordfen

ï!

& peculiare donum DEI, confe-

[

l l

uens eft, Orationem effe interprz-

o

itjt

W

cipua & neceífaria media ad eam ob-

m

::isgn |

tinendam.

Novitius ergó frequen-

ter ad DEUM (üfpiret, & humili cum

fiducia petat hoc fibi benigniffimé

xulr

concedi donum : adhibitó hunc in fi-

nem Patrocinió Gloriofiff. V irginis,

Vocton

& Matris DEI MARLE, Peculiaris

ij

Ordinis noftri Patronz , per quam

Ti

DEUS omnia nos habere voluit,

at d

nee non SS., Patriarchz Benedicti,

wintos

& aliorum Sanctorum , dequorum,

dU

cultu & veneratione, ne longior

,a

'

fim, videri poteft preclarus tracta-

i

tus P. Anfelmi Fifcher de vitainter-

na cum DEO.

Vo-

260

Cap. VTIT.

Vocationis eftimationem , amo-

"

^

um t

rem , &gratiarumactionem pro hoc

beneficio , quodattinet, non immo-

.:.mm;æ Q

[

ll

nol

ror recenfendis motivis ad hzec ex-

s Ü

citantibus, cüm hsc preclariffimi

Scriptores , nominatim Hieronym.

eymonea,

u pir

Plat. de bono ftatás Religiofi inte-

grolibro. P. Nadafidevita & mori-

y, iiumqi

bus Predeft. fig. 34. c. 1.

Humber-

igm, lt

Aliiali-

s

tus decontemptu mundi.

bi dilucidárint : Sufficit mihi, ut

u d r

o

horter Novitium noftrum, neun-

quam hac in parte fe focordem exhi-

«f m

beat; hzc fiquidem ingratitudo,

a & (e

hm n meo.

DEO fümmeé exofa, proximae^ ad

deficiendum via.

xumentonm

Quamobrem nullus dies , imó nec

, i

boraunaabeat, quin optimo DEO

ao

pro tam fingulari beneficio , de voto

vj

faltem füfpitio, aliàs etiam prolt-

itim qi

xiüs, laudis & gratitudinis Sacrifi-

10, Qu d

cium offerat.

Noen enim omuibus da-

BEU

tumefi , inquit devotiffimus Gerfen

Tltdtnfim

nofter lib. 3. cap. 10. ut omnibíis abdi-

L l.'[ Hïml(ï*

catís feculo renuntient , €$. Monafficam.,

.æïm, Q

vitam

261

n N

Quomodo pra&icä €Sc.

Onfm) m

vitam a[[umant. Xioc totum caput

Temnpro

mox citatum , frequenter perlectum

AVnimy

& memoriz datum , copiam füppe-

l c a

ditabit aptiffimorum huic fini affe-

&uüm.

mzclari[fmi

Unum eft , quod Tyrones

YT,

noftros moneam ,ne,dum fuam Reli-

Y

gionem (uti par eft) zítimant, &

ültcm

amant, alium quemque Religiofum

.H

Ordinem, ílatum, &inftitutum,

i

Al

quodcunque mente , verbis, fcriptis

j nl u

unquam ul!a ratione vilipendant ,

fed in omni occafione de omnibus

, n Un

honorificé & laudabiliter fentiant ,

[

j

loquantur & fcribant.

Hujus mo-

Af

j

niti jam in meo Candidato Benedi-

Gino mentionem feci, fediterum.,

Bs mb

repeto , & fz&piüs repetere vellem,

m j

ob graviamotiva, qua hic apponere

ORE

non eft hujus loci.

tin pb |

Tandem, quód exa&aobfervatio

I

N

l

eorum,

uz de DEO veré queren-

do, de folicitudine ad opus DEI,

j

EE

ad Obedientiam , adopprobria diCta

)

fuünt, fit firmiffimum perfeverantize

W

l

pra(idium, quotidiana comprobat

L

eX-

262

Cap. V'I1I.

d

experientia eorum , qui fuá culpà &

(4?1

inconítantià Religionem deferunt.

Aut enim veneruntad Religionem.,

ugc

snitur T

non optimo fine du&ti , autea,

ad DEIcultum, & interni hominis

atborürm

culturam fpeé&tant, paulatim faftidi-

j;:JJS j videh'c

re, omittereceperunt, autobedire

n m

& humiliari detre&tárunt.

i Nenfh

Hinc toties jam in füperioribus

lg,

monui, hos & illos non perfevera-

qitin

turos, uttantó folicitiüs fibi cave-

fl a

rent Novitii ab hujusmodi trans-

|

greffionibus, nífux vocationis, &

V

ht t

forfan etiam falutis jacturam incur-

tipian)

rerevellent. Atquehisatisme de-

Tim, qit

claráffe exiftimo mentem SS.P. circa

N

verbailla : Si promiferit de flabilitatis

aolea

v Nontur

füe perfeverantia. Progredioritaque

ad alia, quz adhuc füperfunt

m

expendenda.

zi d

if

dT

432)m-)809

leafim

t G

CA. WO,:

]

Exponitur mens Q9c.

263

iij

Sm'defefu,;:

CaAPUIT IX.

&Ug0y

I6 Qu

'

VU

Exponitur mens, & pra-

xis verborum & Conftitutio-

i fdi.

At

nis bujus , videlicet: utterin Anno,

ii

nimirüm fecundo, o&avo, & duo-

decimo Menfibus Novitio lega-

lr

hp

tur Regula, ut íciat, ad

is o

quid ingreditur.

Tod

Uamvis mandatum S. P. deprz-

vutas, d

Ya i

legenda ter in anno S. Regula

potiüs refpiciat Magiftrum , quàm.,

tsmete

Novitium, quiatamen omnis Magi-

NU

ftri induftria parüm efficiet , nifi Ty-

Mdl

!

ro cordocile adferat, plurimüm in-

lr

tereft, Novitium noftrumrité intel-

p

ligere, & opere exequi, quzad fpi-

ritum S. Regulz penitus imbiben-

dum fünt neceffaria & utilia.

I. Itaque Tyro nofter maximam.;

j

S. Regule eftimationem concipiat,

neceffeeft. Sufficiat, eam effe fcri-

l

ptam ab illo, qui Tefte Magno S.

IeC-

r

pyort

264.

Cap. IX.

[

qmoemo f

Gregorio , omniumjuftorum fpiritu

o

plenus fuit, & utS. Hildeg. in Com-

dtorem

ment. fcribit : Jpfeé $. P. Beneditkusin

Limiore 98 pietate , in cbarítate, €9 caftitate

a Nolti

sst

do&rinam [vam fcripfit , adeà uibil eidem,

sygum,

dorine addendum , vel auferendum eft ,

u

ia ei uibil deeft , quosiam à Spiritu San-

ipfgaionem

:

m ad mat

o fatia & completa eft.

]I. Peítilentiffimam illam perfua-

deert, aX

st od

fionem, quafi S. Regula noftristem-

poribus obfervari non poffit , vel de-

t nequug

spiathortat

beat, penitusexanimo , fiforfanin-

federit, evellat, aut neinfideatali-

mrmtaoS v

L Bam mini

quando, fortiter fe premuniat. Hac

toem vd

quidem perfua(ione femel imbutus

animus, quem fructum ex iterata

g, H

etiam hujus le&ione, expofitione

tili, qe|

&c. hauriet ?

Excipiet nimirüm,

mj

Todfena

tanquam res, olim quidemcommen-

datas, & ufureceptas, huic veró

TM

temporinon convenientes, indéque

lt al

nullà curà tangetur, qualiter eas in

d

opus deducat.

Quod quàm fit ab-

furdum, atque totius noftri Ordinis,

"»iäfore:longe

omnísque obfervantig & difcipline

ever-

Vg mj

|

—

Exponittm Ttens ggc.

265

——

'froru,'rnïm.

everfivum nemo non videt.

Sciat

er

r

It

f

ul

érgó pro certo , Eundem nos habere

; Btf 'f

!]

S. Legislatorem Benedi&tum, quem

ii

habuerunt Noftri Patres & Ante-

[/

jNL |

ceffores ante plura(ecula; eandem

It (j,

dit

prorsüs Regulam , eandémque om-

ninó obligationem eam obfervandi ,

^

quantüm ad materiam virrutum,

lm

(

nullà exceptà, pauculis duntaxat ac-

|

j

ha.

)

cidentalibus , & ad fübftaptiarn vite

f vl

Religiofe nequaquam neceffariis,

y fa.

legitimà authoritate vel confüetudi-

Vif

ne immutatis vel füblatís,

U

I

III. Etiam minimam S. Regule

melimbiti

obíervationem vel transgreffionem

merton

magni faciat.

Huic puncto appli-

! ex;u&tic»ne

centur illa, quz füprà cap. . $. 3.

&t It

num.

. dixi.

m COT

IV.Non differat actualé executio-

huic r

nemeorü, quz inS.Regula continen-

s

tur prefertim ad materiam voto-

at

rum, & aliarum virtutum fpectan-

qunita

tium, ad tempus Profeflionis. Er-

gïthIdmL

ror ifte foreclongé maximus : cüm.,

: L

enim Annus probationis conceda-

qu

tur

Iæg(

266

Cap. IX.

tur Novitiis , utprobent fe ipfos , &

jl

de facto experiantur , fe exerceant,

& bonos habitus acquirant circaea,

uz pof'cmodüm emiffa Profeffione

g&;gu!iik&ioni

ex obligatione obfervanda erunt:

;:;;'Lqïis,utqui(

uid quzfo deillo Novitio poft Pro-

at Donump

sl

feffionem boni fperes, qui toto tem-

pore Novitiatüs ifta, tanquam adíe

V n omt

hic & nunc non pertinentia, inter

UI

oftremas curas rejecit ?

i

Quapropter ut Tyro nofter , poft-

Mi

uam Profeffionem 'emifit, indies

sirl ml

magis in Domino proficiat, &ab il

T 3om, i

lis periculis, in qux Novitii , quide

*j ii

mox diétorum fünt numero , fecon-

umv

"iciunt, feimmunem fervet, Spiritu

Bo

S. Religionis noftrz tempore Novi-

Sptenn

