ut eleventur oculi nunc ad
Cælum, nunc ad Deum, in-
telligi debeat verſus Crucifi-
xum, Tonnell. & plures alii;
Ulteriùs ſicut non debent
Al L Ccaà fe-

40 Ceremonliale 1
fieri geſtus ſine verbis ſecun- xnr d
dum Gavantum, & alioæ; ſic ldnru
in elevandis manibus debet e ieye
dici: v. g. Munda cor meum. nnls,
Te igitur & c. Sunt proin- itrmn
dè hic contrarii Bonamicus; Iimdal
Quartus, & alij, qui expo- ns:
nendo Rubricam docent „»4
quod priùs debest fieri geſtus, nin
ſive cæremonia, & poſtea di- eie
ci: v. g. Munda cor meum. uotie
Te igitar & e. Secundus Uo Eefun
modus eſt magis conformis ſun,
Rubricæ, quæ in adductis ie ſn
locis ſatis aperté loquitur Ulhan
contra Gavantum. Ine ſ
CcAPIT vI. bcir
De faciendo Signo Crucis. InCte
§. I. Acerdos, dum ſignat Manve
ſeipſum à fronte ad Nenegiſk

—

Miſæ Privatz. 41
pectus, & ab humero ſiniſtro
ad dextrum volâ manus dex-
reræ reversâ ad ſe, digitis
extenſis, & junctis ponit ſi⸗
niſtram ſub pectus, & hoc
primò ad principium Miſſæ
dicens: In nomine Patris
&c. 2. Adjutorium noſtrum
in nomine Domini. 32. Ia-
dulgentiam. 4. Ad initium
Introitùs. Si autem Miſſa eſt
pro defunctis, non ſignat ſe
ipſum, ſed facit Crucem in
acte ſupra librum, tenens ſi-
niſtram ſupra eundem lib-
rum. 5. Ad verba cum San-
Sto Spiritu ad finem Gloriæ.
6. In Credo ad illa verba: Et
Wμam venturi ſæculi. 7. ad
n enn Benedittne qui venit & e.
Konte⸗ C3 poſt

e⸗
1

sſecon
lior; ſ
us lebet
rmeuß
1 Rroin⸗
namicis 5
ni enp⸗
Cocent
gnigeli⸗
ſen dl
1 nle.
Eecuncu
pforwi⸗
Aduct
loggiu

U.

42 Ceremoniale
poſt Sanctus 8. in Canone ad
illa verba: Omni benedictio-
ne caleſti. 9. Ad Orationem
libera Nos poſt Pater noſter,
& hoc fit patenà ad illa verba:
Da prepitius pacem, ſecun-
dum Rubricam, quæ dicit:
ſe ipſ am ſignat dicens: da
propitius pacem, poſt quam
Crucem oportet oſculari pa-
tenam, & proſequi Oratio-
nem: Vt ope & e.
§ 2. Signando proindè
ſe Sa erdos patenâ, debet ſi=
niſtram ita tenere ſubtus pe-

Ctuas, ut pollice, & indice

junctis non tangatur Caſula,
uti obſervant exactiores in
cæremoniis Miſlæ. Debet
Sacerdqs ſignare ſe ipſum.
Hoſtia

Bhde 1n
aͤlllce.
lgnini
D.)
1101
Aatam
ian⸗; .
niikeg
l Ctue
Pnen
4 lteſe
d
Pnate ⸗
lenmn,
Prfahe.
1 Mene
n ſ

nobed
eillio⸗
ationem
ußen
letba:
,ſecle
yr: 4ℳ
lgvann
nlanhr.
Otatlo⸗
gtein⸗
gebet ſ⸗
brus e⸗
. indiee
Calole,
ores in
Debet
ſum⸗

Hoſti

Miſſæ Privatæ. 4²
Hoſtiã ante communionem,
& Calice, ante ſumptionem
ſanguinis ad illa verba: Cor-
pus D. N. I. C. Sanguis D.
N. I. C. tenens tunc patenam
locatam ſupra. Altare intra
indicem, & digitum medium
ſiniſtræ, & notetur, quòd iſtæ
duæ Cruces fiant quidem ſu-
Pta patenam locatam ſupra
Altare, ſed in altum, & recte,
ita ut Sacerdos poſſit dici ſi-
gnare ſe ipſum, & non pa⸗=
tenam, àùt faciunt multi, qui
par vula Cruce facta ex adver-
ſo patenæ, non ſignant ſe,
ipſas, ſed patenam. VIte-
tiùs Sacetdos ſignans ſe ipſũ,
vel alias res, debet ſemper
ſtare rectus, & nunquam in-

C4½ (lige⸗

44 Cæremoniale

clinatus. Deniquè ſignat ſe
Sacerdos pollice dexteræ in
fronte, in ore, & in pectore
ad initium tàm primi, quàm
ſecundi Evangelii, dicens:
equentia, vel initiumSan-
&ti Evangelii, tenet ſiniſtram
ſupra hbrum, & non ad pe-
ctus per uſum communiſſi-
mum, ſicut dicit Gavant, &
non ex Rubrica, & ſic pariter
ad ſecundum Evangelium-:
Si verò ibi non eſt liber, po-
nitur ſiniſtta ſupra Tabellam
Evangelii Sancti loannis (in
quem finem potelſt attrahi)
&ι ſignatur pollice dextetæ
dicta Tabella, aut ponitur ſi-
niſtra ſupra Altare, & ſigna-

quod

4
4
Oundo
naic
hungel
lhnent
ciuntin
Ae
le 4 dl
Lüin⸗
edio
nele⸗
33.
lez lnt
Auan 1
lere⸗
antie,
Uenrcig
Düng
Eetdote

Iut Altare: ubi adyertendum, ii N

.
gnut ſe
Xletæ il
eckore

. 4
i,am

,Acens:
i mda⸗
tſoitrani
n Ae⸗
nmuaili⸗
awadt,
ſepatlet
geliam,
iber, o⸗
Tabellan
gunis ¹
k Anmii)
. dexteta
—R
* ſane⸗
ttendun

gool

Miſe Private. 4 5

quèd Altare non ſignetur,
quando ibi eſt expoſitum-
Sanctiſſimum. Aliqui ad
Evangelium, in loco quod ſe
ſignent in pectore, ſicut fa-
ciunt in fronte, & ore, faciunt
ad pectus Crucem grandem-
de 4. punctis (ſivè latinum,)
& alii non faciunt Crucem in
medio ad pectus, ficut de-
bet eſſe, ſed ad latus ſiniſtrum
§. 3. VItra prædictas Cru-
ces fiunt adhuc aliæ. I. ſupra-
aquam, dicendo eodem tem-
pore: Deus, qui haumanæ ſub-
ſtantiæ, & non priùs; Quæ
Benedictio omittitur in Miſſa
Defunctorum. 2. Facta à Sa-
cerdote oblatione Hoſtiæ ſu-
pra patenam elevatam uſque
C 5 ad

46 Cæremoniale

ad pectus ambabus manibus,
ſinito integro: Suſcipe, San-
e Pater, fit eàâ ipsà patenâ
Crux ſupra Corporale, pate-
nam utraque wmanu tenens,
ſicut ordinat Rubrica, & non
una manu ſola, uti faciunt
multi. 3. fit ſimilis Crux Cali-
ce poſt ejus oblationem, &
orationem offerimus, quæ di-
citur integta oculis in Cruci-
fixum defixis, & Calice ele-
vato ad Altitudinem pectoris
ad modum ſauprà Cap. V. §. I.
n. 3. dictum. 4. fit Crux ſu-
pra Calicem, & Haſtiam ad
Benedic hoc Sacrificium in
PFPeni Sanctificator; Et hic ſi-
cut alibi, quando Crux eſt
communis Calici, & Hoſtiæ,

oportets

N
dpnet,
ce

lant w⸗

lgiis
1o keibe
ral, tt⸗
Prinamm
nre
len, &
d e
erlas .
ejenco
lnean
kemnian
K intte
li⸗ ihe
nig, &
uane ſon

4

zanibus,
,e⸗ n.
gien

tenenh
4, no/
ſaciunt
1ACli⸗
ei; 4
9 guac al⸗
i Ctu⸗
lie cecle⸗
vedo⸗
.V5 l.
Ctox ſu⸗
oſtiam 4
ſnimn 1n
brhie I
Ciurel
Hoſtie

opoten

Miſſæa Privata. 47

portet, ut advertant multi,
ut Cruces ſuper oblata vel
aliam rem benedicendam-
fiant manu dextra extenſa-
digitis conjunctis parvo digi-
to rei benedicendæ verſo, æ
quali tractu, ne, dum faciunt
primam lineam, interrum-
pant manum inter Calicem,
& Hoſtiam, ſed faciant æqua-
lem, & rectam verſus pectus
abſque eo, ut medietatem-
verſus Hoſtiam deprimant,
faciendo in eadem altitudine
lineam transverſam intra ex-
tremitatem anterioris Pallæ,
& intra Hoſtiam, ut una. &
alia linea dici queat commu-
nis, & non particularis ad
hanc formam † Cujus lon-
C6 gitudo

48⁸ Cæremoniale

gitude & latitudo ſit unius
palmi, non autem formando
tantum quatuor puncta hoc
modo:. neque etiã incurvet
digitos faciendo lineã trans-
verſam. Quod ipſum obſer-
vandum eſt in tribus Crucibꝰ
communibus ſupra Calicem,
& Hoſtiam ad verba: Hæc do-
na, hæ munera & ., Simi-
liter ad verba: Sanctificas, vi-
viſicas &. Tribus vicibus
fiunt quinque Cruces una poſt
aliam, prima vice ad Bene-
dictam, adſcriptam, ratam
E&c. & tres communes, ùt ſu-
pra Hoſtiam, & altera ſupra
Calicem. Advertat. hic Sa-
cerdos, quòd ad benè exer-
cendam hanc Rubricam, de-

beat

11

halerti
kecum
Eber di

urata

tabile,
ri un
Ctucem
lenggt
umſun

iumqn

ſien)
ſay
ce

t unius
tmando
a hoc

incortett

4trabs⸗
moblet⸗
Ctuchy
Oalicem,

a In⸗

. Fti.

en U⸗
15 ſicibos
gunapo
30 Bent

, AtMH
sdrſ

eti ſine⸗
Midr
neexel“

a, 6e

heu

Miſſe Private 49
beat tertiam Crucem efforma⸗
re cum aliqua pauſa, ad quam
debet dicere omnia iſta ver-
ba: ratam, rationabilẽ, acee
ptabilemque facere digne-
ris, antequàm faciat quartam
Crucem ſupra Hoſtiam, di-
cens: ut nobis Corpus, & quin-
tam ſupra Calicem ad verbã:
& Sangnis. Secunda vice-
fiunt quinque Cruces ad Ho⸗
ſtiam param, Hoſtiam ſan-
ttam &c. tres communes,
& duæ particulares, per 03
mnia ùt ſuprà. Tertia ce
ad per ipſum, & eum ipſo
& e. cum Hoſtia intra indi-
cem, & pollicem dexteræ,
faciens tres primas ſupra os
Calicis de labio ad labigm.
6„ ins

70 Cæremoniale
ita ferè, ſed non omnino la-
bia calicis tangat, non poſt
calicem, & aliæ duæ extta Ca-
licem à labio exteriori verſus
pectus ambæ æquales, & non
una brevior alteràâ, tenens in-
tereà firmum Calicem ſiniſtrâ
ad nodum. Sexta, fit una
Cruꝝ ſupra Hoſtiam ad bene-
diæit &illo qui pridiè quam
pateretur, & ſimilis ſupra-
Calicem ante conſecrationem
Sanguinis, pariter ad verbum,
benedixit. Septima, fiunt
tres Cruces particulares ad fi-
nem ſupplices te roegamus;
una ſupra Hoſtiam ad verbum
Corpus; una ſupra Calicem,
dicens: & Sauguinem ſum-
'erimas 3 & tertia ſgnaa⸗
EE

bino li⸗
0n. polk
VttaCa.
tivetiis
Anon
nensin⸗
ſleuna-
d beye⸗
egn
isſopta⸗
tationenmn
Ferbum
1u; funt
es Ab⸗

ANNM;

6⁶
ſvetbun
alicem
nſun·
ſanans
5 4

Miſſæ Privata. Fr

ſe ipſum Sacerdos, dicens:
omni benedictione ealeſti.
Octava, poſtquàm dixit Sa-
cerdos: per eundem D N 1.
C. FPilium tuum, dividens in-
terim per medium Hoſtiam,
mittit partem, quam manu
dextera tenet ſupraPatenam,
frangit particulam ex altera
medietate Hoſtiæ ex parte in-
feriori, ſecundũ uſum com-
munem dicens: qui tecunm
vivit, & regnat: quo facto
ad verbum: in anitate, ſi-
niſtra manu demittit alteram
partem Hoſtiæ ſuper Patenãâ,
conjungens cum altera, & hoc
ex ratione, ut dum Hoſtia-
demittitur in Patenam, vel
dum tenetur à Sacerdote ad
Domne

72 Ceremoniale

Domine non ſam dignua, teé⸗
tineat, quantùm fſieri poſſit,
Kguram orbicularem, &
deindè accipiens ſiniſtràâ no-
dum Calicis, facit tres Cru-
ces cum ipſa particula ſupra-
illum tenens intra indicem,
& pollicem illam particulam
Hoſtiæ, quæ poſteà finitâ cæ-
zemoniâ immittitur in Eali-
cem) dicens: pax Domini
ſit ſemper vobiſeum: quæ
verba non debent dici tam-
feſtinanter, ut aliquando ſe-
cunda, vel tertia Crux fiat in
ſilentio: ad paX Domini po-
teſt formari prima Crux; ad
ſr ſemper z ſecunda ad vobi-
ſeum, tertia. Denique be-
nedicitur populus in Miſſa-
Vivo-

N
orun
leceſe

uick

ktenen
füne
1edol
1e com
etaC.
4
Merdo⸗
ludel!
erun
ti
Rman
Nen (
veni ge
(uon
Aln

Mke⸗
ti politl
;
iarino⸗
nes Cl⸗
1ſopre⸗
indicen,
tticulem
nltce⸗
Domim
y: goe
lici tan⸗
uncole⸗
uufuin
ninie⸗
Ius;¹
AA/
lle be⸗
Mile
Viwo⸗

Miſæ Private. 732

Vivorum, tenendo ſiniſtram
ad pectus ; & quando fiunt
aliæ deſcriptæ in hoc S. quan-
do ſiniſtra non eſt impedita,
ùt tenens Calicem, vel Ho-
ſtiam, ponitur ſuper Corpo-
rale poſt conſecrationem, an-
teà communiter ſolet poni
extra Corporale.
§ 4. Obſervet proptereà
Sacerdos, quòd antè ſignan-
das vel benedicendas tes de-
beat jungere manus, niſi ſini-
ſtra ſit impedita. Hinc jun-
get manus ante benedictio-
nem Calicis, & Hoſtiæ poſt
veni Sanctificater & 6. 2. In
Canone antequàm dicat:
Hac dona, hæc munera & s.
3. Ante enediétam ad ſeri-
ptam

Leretmoniale

54

memores ante verba? Ho-
Riam puram, Hoſtiam ſan-
btamr 5. Ad finem ſuppli-
cete rogamus, priuſquam
dicat: Corpus, & sangninem
ſumpſerimus. Ante ſancti-
Ficas, vivificas & c. 7. Ante
benedictionem populi. Ad
unum, & alterum Evange-
lium antequàâm illud ſignet.
Et notetur, quòd quandojun-
guntur manus, tam in hoc,
quàm in aliis caſibus ſemper
ponatur pollex dexteræ ſi uper
ſiniſtrum in forma Crucis,
Præterquàm poſt conſecra-
onem, quo tempore uſque
dablutionem digitorum nõ

ptam &c. 4. Dicto andè, &

leberc
leramb

hüg
bup⸗
Kalis
in ii
Mtuor
Ntr.
iuris
Umminte
Uereode
kenla, i
ur⸗
lbricn
ngi
te
ube,

.

vgli

1 M⸗
mſin-
ih.
uſquum
uinen
ſanli.
, Ante
. M
ange⸗
lignet.
dojun⸗
in hoc,
ſenpel
ſyet
Ctucis⸗
plecta⸗
euſgue
um no

gebet

Micſæ Private. f7
debet disjungi pollex, & in-
dex ambarum manuum.
§. 5. Cruces benedicen-
do aliquid, non benè fiunt
tribus primis digitis extenſis,
& aliis duobus clauſis, nec et-
iam aliquantùm inflectendo
quatuor digitos, dum effor-
matur linea tranſverſalis
Crucis, ui multi faciunt; ſed
cum integra manu, & ſem-
per eodem modo recta, & ex-
tenſa, ùt volunt Bonamicus,
& Quartus, ità intelligentes
Rubricam, quæ dicit: par-
vam digitum vertit ei, eui
benediecit, ac benedicendo
totam manum extendit o-
mnibus illius digitis pariter
Junbtis, &ſ extenſis; aut ſal-
tem

Cæremoniale

56
tem manu omnino clauſa in
linea tranſverſa, ut docet Ga-
vantus, & alii, & multi Ro-
mæ, & in aliis Diæceſibus pra-
cticant, quamvis modus be-
nedicendi, vel ſignandi res
oblatas manu omnino exten-
ſa, & digitis ſimùl junctis, &
extenſis videatur magis op-

portunus ſecundum mentem

Sac. Congregationis Rituum,
proùt eruitur ex aliqua Dal-
matiarum 4. Auguſti 1663.
& in alia Albiganenſi 24 Ju-
lii 1683. item anno 1704.
menſe januario. At hic ali-
qui ſunt nimis ſcrupuloſi, ſi
vident fieri Cruces, abſque
eo, ut claudatur manus, di-
cunt cum Gavanto, quod ipſe
lt

les; 1
erſclen
kemedi
erun
eun
ls, gu
Puumd
Kcund
uln,
Clann
ee
mi,
1 6

ſuin

leri

lauſa in
cet 6r.
uliho⸗
busptr⸗
olule.
andi 1e
1oexten⸗
uncig
ugih⸗
meutenn
Riruum
guab⸗
i 166 55
.
10 1jo⸗
t hie lſ
plo
abſie⸗
nus dl⸗
0 ſ⸗

Miſſæ Private. 77
ſit modus pellendi muſcas:
alii, quòd, qui facit Cruces
hoc modo, deſtruat ipſas Cru-
ces» faciendo lineam tranſ-
verſalem Crucis; pro cujus
remedio aliqui in majores in-
ciderunt ſcupulos, aſſerentes,
quòd oporteat reducere ma-
num per eandẽ lineam Cru-

cis, quæ fit, ne deſtruatur ſi-

gnum Crucis; Cruces deindè

ſecundum magis communem

uſum, & opinionem Rubri-
ciſtarum, non debent exce-
dere longitudinem unius
palmi.
§. 6. Eſt laudzbilis u-
ſus jungendi manus facto
Signo Crucis, uti ad finem
Gloria in excelſis Deo, &
Credo

58 Ceremoniale

Credo, & poſt Bene dictus qui
vYenit & c. quod tamen non
omnibus placet, cùm hoc non
ſit de Rubrica; ſed ſicut im-
mediatè ad Sanctus poſt Bene-
dictus G& c. Rubrica vult ut
jJungantur manus in princi-
pio Canonis, multi laudabi-
liter fuerunt interpretati,
quòd manus etiam debeant
jungi in fine Gloria & Credo.
Quod magis Girca Cruces de-
ſideratur, eſt, ut fiant inte-
grè à fronte ad pectus, & ab
humero ſiniſtro ad dexterũ,
&non à fronte ad mentum,
& ab una gena ad alteram, ùt
multi faciunt cum ſcandalo
magno Sacularium.

CA-

ſuorg,
2 Ante
noliſe⸗
Phelin
Ulcl
era
Mone
Aneb⸗
tii hat
ibige,
ln,
Alure
ocder
Daüm

1
iclau h
men n01
Nhocton
ſcut in⸗
volben⸗
4 Vulru
n geini⸗
luudibi⸗
elptetni,
debeant
ACrd
tuces le⸗
ſant inte⸗
tus, ⸗
Adentell,
mentun⸗
lterum,n
ſandal-

4 C.

Miſſæ Private. y9

CAPUIT VII.
De oſcula zdo Altari & aliis
rebus ſacris
§. I: QAcerdos oſculatur Al-
Stare. I. Ad illa verba:
7orum KReliquiæ hie ſunt.
2. Antequàm dicat Dominas
vobiſeæum: poſt Kyrie, Ev-
angelium, Communionem,
&ultimam orationem. 3. An-
te Orate Fratres, 4 In Ca-
nene poſt orationem: Sup-
plices te rogamus, G& ad il-

la verba: &* hac Altaris par-

ticipatione. ſ. Poſt Placext
tibi Santta T'riaitazs. Notan-
dum, quòd oporteat oſculari
Altare in medio, in ordine ad
quod erit bonum retrocedere
parùm ab Altari.

§. 2.

60 Ecsvemoniale

§. 2. VIteriùs Sacerdos
oſculatur Miſſale finito Evan-
gelio, abſque eo, ut pollice ibi
dignum Erucis efformet, url
aliqui malè faciunt: & oſculũ
ſit verſus initium Evangelii,
dicendo:per Evangelica di-
ca, & c. quæ verba non di-
cuntur in Miſſa Mortuorum,
nec oſculatur librum. De-
bet irem Sacerdos oſculati Pa-
tenam ad illa verba: Da pro-
pitius pacem in diebus no-
Aris, uti fuit notatum ſupra
Cap. 6 §. I. n. 9.
& 3. Veſtiens ſe Sacer-
dos ſacris paramentis, oſcula-
tur Amiétum, Manipulum,
S& Stolam in medio; ubi eſt
Crux, quæ ipſa ordine inver-
ſo,

6
Sacetdos
tobun-
emetyull
Lollli
ungeli
eließ 1.
nn
hrtuolu,
m. e.
Cohtibr⸗
De
Hielu .
um e⸗

ſe cel⸗

asolh⸗
ipnlun,
5 biel
ine
0

Miſe Frivata ér

ſo, hoc eſt, Mänipulum, &
Amictum denuò oſculatur
exuens veſtes illas, prout
communiter ſolent, & volunt
Authores, etiamsi non ſit ex⸗
preſſum in Rubrica, quòd
oporteat illas ſacras veſtes
reoſculari deponendo illas
poſt Miſſam. Non tamen con-
venit oſculari Albam, Cin⸗
gZulum, vel Caſulam.

CAPUT VIII.
De pereutiendo pectore.

5§ . T Ribus vicibus per-
cutitur pectus ad
Conſiteor, & hoc fit ſecundum
Caſtaldum, & alios, tribus di=
gitis manus dexteræ junctis,
D &

62 Cæremoniale

& clauſis, dum tenetut ſini⸗ i
ſtra aperta ſubtus pect. Cùm i
autem circa hoc à Rubrica ni-
hil expreſsè fuerit ordinatũ, N
non erit defectus percuteren àd
pectus manu aperta. 2. Ad Celebt
Nobis quoque peccatoribus, lunn
dum tenenda eſt ſiniſtra ſu- reCorpe
pra Corporale, & percuſſio fit iluriß
tribus digitis inferioribus, ita Aluſone
ut pollex, & index non tan- Aonad
gant Caſulam: Caſtald. & alii litinnt
communiter: & hoc ſit quo- l,gui
que tribus vicibus ad Agnus in, vel
Dei in Miſſa Vivorum, dum porl
dicitur miſerere nobis, & Ao⸗-(ih 3.
una nobis pacçem, totiès itẽ, & elncher
eodem modo ad Domine non Ail
ſum dignus, Renie
CA= ingi⸗

Miſſæ Private. 63
CAPVT IX.
Aliæ obſervationes Ru-
bricæ.

§F. I. N Otandum, quèd ſit
de Rubrica expreſſa.
1. Celebrate Miſſam in veſte
oblonga, & talarl. 2. Porta-

re Corporale intra burſam;

& rursùs remittere illud poſt

ablutionem, oris, & Calicis,
S& non ad finem Miſſlæ; undeè
deſficiunt contra Rubricam-
illi, qui non adhibent bur-
ſam, vel qui ponunt nudum

Corporale ſupra velum Cali-
cis. 3. Eſt de Rubrica, ex-

eundo exSaeriſtia, & redeun-
do ad illam incedere paſſu

gravi, & oculis demiſſis: quod
eò magis obſervandum eſt in
D 2 actuali

64 Ceremoniale

actuali celebratione Miſſæ, 1
maximè in vertendo ſe ad Po- i⸗
pulum, & dicendo: Dominus, kei
vobiſcu, vel aliud, cùm Rubri eti
ca expreſsè præſcribat, vt de- 1 rien
miſſisz ad terraxs oculis Sa dellſl
cerdos ſe vertat. 4. Patena dn
facta oblatione Hoſtiæ, & di- lenn
cto: Suſcipesancte Pater, nõ ihte l
abſconditur omnino ſubtus dn,
Corporale, ſed ſolàm, ùt lo⸗ il
quitur Rubtica, aliquantz- Ad
laàm, quæ poſteà contegitur künctt
purificatorio poſt abſterſio- uunde
nem Calicis à guttis vini, vel de⸗
aquæ diſperſis intus cuppam, iit
& ſeparatis à vino, qui eſt in puur,
fundo: & hie ficiunt contra Mxi
Rubricam illi, qui acc piunt end
Patenam, & cam adhibent auyr⸗
pro Mein

E
S ,☛

. Aliſe Priveta 65
e Miſe⸗ pro infundenda gutta aquæ
ſeato in Calicem, quæ priùs ceci-
Demine dit ſupra Patenam, cùm de,
nkut Rubrica Patena tali tempore
br,ti debeat ſtare ſi ubtus Corporale.
h S. 2. Notandum ſecundè,
4 Duen quòd oporteat de Rubrica ac-
lie ⸗ cipere aliquando Calicem ad
ℳℳNα nodum, aliquando infra no-
10 i dum, & cuppam: accipitur
umitb ſiniſtrà ad nodum, quando
ſtent infunditur vinum, & aqua-
ontegn manu dexteràâ, ad Offerimus
Olktio tibi Domine Calicem &.
Wni,k elevatur Calix dexteri ad
cbe nodum, & ſiniſtrâ ad pedem,
guie 1 applicatà, In conſecratio-
urHH ne ad verbum Accipiens &
xep hune praglarumc& c. quando
Ahben debet tantiſper elevari, & ſta-
l D 32 tim

66 Cæremoniale (nt
tim reponi ſupraAltare, acci⸗ ſi 4
pitur, ambabus manibus in- (ſeb
tra nodum, & cuppam intel- tiene
ligendo communiter ſic illud en⸗
juxta nodum infra cupam-, en,
etſi Gavantus interprætando
hanc Rabricam dicat: capit miſe
nodum Calicis, qui eſt infra wnin
cuppam. Verùm modica e erb,
differentia intra unum, & al- l
terum. Ad verbum benedi- liten
xit , immediatè ante conſe- lulte
crationem accipiendo Cali- unnn
cem ſiniſtrâ ad nodum, ſit ſu- lns
pra eundem Crux manu dex- ſen
tera; deinde accepto nodo iri
dexterâ, & ſiniſtrâ pede fit funn
parùm elevato Calice conſe- *
cratio: atque eodem modo nti
elevatio: Ad verba: per ipſam

E=

4
te, cci⸗
niusin⸗
nn itel⸗
er heile
1cupi,
tptrtmn 6
At:
1 inft⸗

mocdien .l

S=S. =

gumn & A
n zmnl⸗
nte conle⸗
nlo 0
D ſu
maal ger⸗
egto vol
ece⸗
ice conl⸗
lem no⸗
eriſ
5

i.
6 Pprivatz, 6 7.
sen W &. Vide ca 8
ad Verba gen eler e
a4 berbe omnis honor: G .
H dexteratn aser
Gelice cum Hoſtia int *
dieen 4 pollicem Se ini-
tantiſpet C. odum 7 evatur
ponitur i alix, & ſubi “
bonie n locum ſiuen di⸗
pax Domini . i⸗
te⸗

ne

licis, du
Rein m dextetà fi
Ulnarrere uces, ùt ur ſ bir
bende S . . 4
ni priùs nae A.
rhtan . einde vini, & u
ſenten Srimir Rubrica Qali⸗
deberrie infra nodum
el⸗ ad Bn
1Me
4 Nec

68 Cæremoeniale

Nec hic præſcribit Rubrica, ut
poſt ſumptionem S nti
Calix ſit ponendus iuꝑ.a dl-
tare aut ut fiat aliqua pauſa,
qued ſolummodò ordinatur
poſt Communionem, & ſum-
ptionem Hoſtiæ conſecratæ.
§H. 3. Notandum tertiòͤ,
quòd oporteat dicere aliqua.
voce clara, & intelligibili, alia
voce mediocri, & alia ſecretò,
ita ut Sacerdes non audiatur
à circumſtantibus, voce cla-
ra primò dicitur totum prin-

cipium Miſſæ: in Nomine Pa- .
tris, & c. uſqʒ ad aufer à no-

b excluſivè, 2. Ab Introitu
ad mu da cer me ỹ excluſivè.
3. Abvangelio uſq; adOffer-
rium incluſivè, excepto: per
Evange-

Ciur
llead
r omn
. (u
Ge.
duloyen
ſuher
urgi
r die
lones:
Neneli
lui
at g
iſeun
Wum
ec he⸗
mnine

Wnn

.

lbricuul
i
lupi⸗ 4l
a pula
ordinuue
n Klun
ſeerat.
Umn eltih
lenligen⸗
gbiieli
ſected⸗
1 zucierut
Foct 1
tumpr⸗
mint 4
gferi
blononn
enclil
loſt
eptoe

Etuut

Miſs Private. 69
Evangelica diéta, & q. quod

dicitur ſecrerò⅛. 4. Præfatio
uſque adsanctus excluſivè. 5.
per omnia ſæcula ſæculoru
G& c. cum toto Pater noſter
& c. 6. Per omnia ſæcula ſæ-
sulorum, Pax Domini ſit
ſemper vobiſecum : Ag nus
Dei qui tollis peccata
Mundi &. 7. Antipho-
na, dicta Gommunio: Ora-
tiones: Ite Miſſa eſt, vel
Benedicamus Domino, aut
Kequieſcant in pase, Bene-
dicat vos & c. Dominus vo-
biſoum, & Evangelium ulti-
mum. Voce mediocri, hoc
eſt, nec omnino ſecreta, nec
omnino alta, & clara, ſed ali-
quantulùm ſubmiſſa debet

—

70 Cæremonlale

dici 1. Orate Fratres, hæc
duo verba ſola. 2. Totumsan-
Aus. 3. Nobis quoque pecca-
toribus, hæc tria ver ba, &
non plura, 4. Domine non
ſam dignus, hæc verba tan-
tùm, ùt notat Rubrica gener.
10. §. 4. Bauldr. Tonnell. &
alii, Reliqua omnia in Miſ-
ſa dicuntur ſecrerò: & in hoc
netabiliter errant non pauci,
qui ſe faciunt audiri à circũ-
ſtantibus, dicentes voce alta;
vel mediocri etiam verba Ca-
nonis, & conſecrationis; ſi-
euti etiam eſt defectus neta-
bilis, qui illud, quod debe-
rent dicere voce alta, dicunt
voce ita ſubmiſſa, ut non per-
cipiatux

N

Cinur

ium
8.4.
r tel
ucaie
Cllesel
Cen rel
Peneralt
gvisͤe
beke ad
ebbus ,
IUteni
gde
nigere
(ere e

Minige

Miſſæ Privata. 71

1, het cipiatur cum admiratione,
mone circumſtantium.
pelt⸗⸗ §. 4. Aliæ Cæremoniæz,
tba, & quæ reſtant, vel ſunt notatæ
gient in capite ſequenti, vel ut fa-
bat. ciles relinquuntur ad ſimpli-
agene cem relectioné Rubricarum
onel d generalium Miſſalis, quas
hiufl quislibet Sacerdos deberet le-
Kin ho⸗

gere ad minùs duabus, vel
ech tribus vicibus per annum“,
de. quatens poſſet debita, exa-
kaltn ctaque obſervantia cæremo-
eilele⸗ nias exercere, Ecque ſatisfa-
niefe cere maximæ obligationi ſui
tusnte. Miniſterii.
d behe⸗
Cicuut
non per⸗

chinn d6 CA-

72² Ceremoniale

GAPVT X.
Defectus, qui ultra jam di-
tos communius ſolent
consmitti.

5. 1. DRimus defectus eſt
non benè ſcire me-
moriter Orationes, quæ de-
bent dici de Rubrica expreſſa,
quando lavantur manus, &
induuntur ſacra paramenta;
nimitum: da Domine virtu-
tem manibus meis & c. impo-
ne Domine capiti meo & e.
cum aliis præſcriptis in Miſ-
ſali. Huic errori adjungitur
alter, & eſt non enuntiare.,
Orationes ſecretas integrè,
O„
quæ per decurſum Miſſæ de-
bent pariter memoriter dici,

G&

.

Alun
Orapeu
. 2
ce
Milles
nulhnr
Ed
indorus
ulant
waiide
Anlin
imlit,
diſeure
Nun e⸗
ewn
alnes
nut &
tenl
unn

.
jund⸗
4
ſilmn .

.
As d
ſire ne⸗
qu? ce⸗
areln
unlt Kh.
tanenti)
,e birtt⸗
e ine⸗
eè 6 6
ingtu
ntiale⸗
integle,
lece⸗
iter Gici
4

Miſſe Privata. 73

& ſunt: aufer à nobis & e.
Oramus te Domine &c.
§. 2. Eſt magnus error,
& defectus accedere ad S.
Miſſæ Sacrificium exigua, aut
nulla præmiſſa præparatione,
& quod pejus eſt, quando quis
indutus jam ſacris veſtibus,
uſquè dùm de Miniſtro ipſi
provideatur, vel etiam dum
actualiter dictis veſtibus ſe ſe
induit, tempus conſumit in-
utilibus, & inconvenientibus
diſcurſibus, cùm illud tem-
pus deberet impendere pro
devota præparatione. S. Jo-
annes Chryſoſtomus fulmi-
nat, & minitatur contra tales
ſententiam terribilium pœ-
narum: Ad Divina Chriſti
D, jbierie

4 1

acce-
ligenter
eria neg gent rte⸗
. —H
2 e
bile meretur: Ap Snerg.
Molin. Inſtruc. e
3 §. 2. .
eiag. 4 in ſgnis aſeK
4 2 .
di ece amd lei .
* d exba,
0 Ve .
ncopan
ten 7 neehu rrenoniat
nancme, nunc kackrempn
aſerintun in Ru ra eumn
Trigun ridne a rlr⸗
2 ione illius, ſti
ificatione i us, ſeie
Kauret de his Pergg
n a Deminun,
. ne cuſtodinzt *
7¹, R 17. *
c= ejm. 4. Reg. 17 L
e eMae deficiunt el
6 . .
a 51 Domino Dee dleble⸗
i zan 4æ ac
Statias poſt S. Mi rid⸗

Cn dul
ulerſeſ,
(emes
etud
bide
Cxiyiter
ſ.
Cus cele
lamentis
.† ibe, e
. Corwo
wult
bene,
kommite
lentiam
Kuic
ni de
lun,
hente/
iner⸗

lle

er aect⸗
ytolere⸗
.,Anton.
aretc,,

delecus
ſeſtinan⸗
ete, &
emonlis
teinpls *
Micucuan
n—
iallli
winuR;
ereMl⸗
1. 4.
junt von
debitts
actiſt⸗
cium

Miſe Private. 75.
cium, dum non pauci exeunt
ex Eccleſia vix daum relin-
quentes Altare, imitantes in
hoc traditorem judam, quĩ
ſubitò accepta Communione
exivit ex Cænaculo.
§. 5. Eſt magnus defe-
ctus celebrare Miſſam in pa-
ramentis attritis, & indecen-
tibus, vel Purificatoriis, &
Corporalibus immundis: cùm
multèò meliùs eſſet non cele-
brate, quàm ſic celebrando
committere tantam irreve-
rentiam contra ſanctiſſimũ,
& puriſſimum Corpus Domi-
ni. Purificatorium muns
dum, dicit Rubrica, para-
menta non lacera, ſciſſa, ſed
integra, & decentia, mun-
da

75 Ceremoniale

da, ac pulchra. Defectus
quoque eſt imponere Calici
ſtrophiolum ad emungendũ
naſum, quando itur ad di-
cendum Miſſam, & multò
major defectus erit illud po-
nere ſuper Altare, càùm Ru-
brica expreſsè dicat: ſuper
Altare nibil omnino pona-
tur, quod ad Miſſæ Sacrifi-
cium, vel ipßus ornatum non
Pertineat. Rubr. gener 20.
Si aliquis indigeat tali ſtro-
phiolo, ad cingulum appen-
dat.
§S. 6. Eſt error I. Facere
Signum Crucis dum tenetur
Amictus dexter4⁴, ut impona-
tur Capiti. (Accipit ergo
amictum circa extremitates,
G&

Edhorc
wlo,
uerci
(Acalir
ſtaria
chorel⸗
tumdue⸗
ſeluere
(teinel
gini
Caltem
i, Vel
etei
Letnemer
an in
ſchhe
le, vb
Mum
kolin
Riep

eleckut
eCalici
ngendi
li⸗
enilo⸗
ludpe
umk-
e

4 nint⸗

ueri·

in
enet 10,
li Cto⸗

cPppen⸗

Facele
lenelut
npona⸗
birege
nilares

Miſſæ Privatæ. 77

& chordulas, oſculatur in
medio, ubi eſt crux, & ponit
ſuper caput, & mox declinat
ad collum, &eο veſtium colo-
tatia circumtegens ducit,
chordulas ſub brachijs, & cir-
cumducens per doerſum, ante
pectus reducit& ligat. 2. Fa-
cere inclinationem Cruci, vel
Imagini in Sacriſtia, tenendo
Calicem in ſiniſtra dum va-
dit, vel redit ab Altari. 2⸗
Facere inclinationem ſimpli-
cem, mediocrem, vel profun-
dam, immediatè antequâm
facta fuit genuflex io ad Alta-
re, ubl aſſervatur Sanctiſſi-
mum Sacramentum intra Cu-
ſtodiam, & hoc tam quoad
principium Miſſæ, ſicut fuit
no-

78 Ceremoniale

Non facere differentiam inter
profundam inclinationem ad
Gonfiteor & c. inter inclina-
tionem mediocrem ad Deus
tu converſus & . aut ſimpli-
cem ad Gloria Patri, & e. fa-
ciendo omnes tres vel pro-
fundè, vel mediocriter, & ſic
in decurſu Miſſæ facere incli-
nationem profundam ubi de-
et eſſe mediocris, & facere,
mediocrem, vel ſimplicem,
quando debet eſſe profunda.
5. Reſpondere Amen ad fi-
nem Confiteor Miniſtri, uti
fit ad finem Miſereatur.
§. 7. Eſt pariter deſectus
notabilis non inehoare Miſ-
ſam in plano terræ Altaris,

ube

notatum in Cap. I. §. 6. 4.

N
0blſunr
ſel nneip

glino
el ſcade

te, um
1t e
gui reſo
ſetban

. zu yetr
EN

beitin
8
Puleri
Rem. Pte

Acenda
Okemus

dem ſee
nine
ſueti
non

lerin
6

Miſſa Privatk. 79
ubl ſunt duo, vel tres gradus,
ſed incipere intra gradus „vél
in plano tantùm prædellæ,
vel ſcabelli, &ibi genuflecte-
re, utl multi faciunt, nec be-
nè ſit vertere ſe ad Miniſtrü,
qui reſpondet in Miſſa, ad illa
verba: Confiteor & e. & 7ο
bis Fratres, & Yos Fratres
&c eàùm hoc ſolàùm fieri de-
beat in Miſſis ſolemnibus.
§. 8. Eſt error I. facere ge-
nuflezionem vel inclinatio-
nem profandam antequam-
alcendat altare poſt dictum-
oremus. Vel Dicere Oratio-
nem ſecretam Oramus ts Do-
mine & c. antequàm manus
ſuper imponantur Altari, vel
non ponere illas Priüs,„ ne
poſteà

80 Ceremoniale

Poſteà. 2. Incipere Xyrie
eleiſon ſtatim adhuc in cornu
Epiſtolæ, antequàm ſtet in
medio Altaris. 3. Immedia-
tè ante Gloria in excelſis
Deo & c. vel Credo & tenere
manus poſitas ſuper Altare
extenſas, vel in articulis di-
gitorum.
§. 9. Eſt defectus alte-
futram tantam manum tene-
re apertam vel elevatam. E. G.
ſi durante oratione folium
dextra vertendum ſit, ſini-
ſtram interim ſuper librum
FPonat, aut altare, ſi eſt in me-
dio dicere: ante Orationes,
Oremus, ſtans adhuc in me-
dio Altaris, non expectans
dum accedat ad locum ſuum,

hoc

.
boeeſt 4
lceno
Cllmn
jinibl
Cpjung
gur cir
ſunhr⸗
ſpri n⸗
un i
Domint
edus
züorun
bitcl
((uod
n
lrtig
tendit
Rtca
Aen

hri⸗
ncolnu
ſet in
mmecii⸗
tellſt
lenete
Aluare-
ulsc⸗

us ale⸗
mtene⸗
m.5..
olium⸗
, ni⸗
ibrum
linme⸗
niones,
iame⸗
eltin
ſuum,

hoe

Miſæ Private. 21

hoc eſt ad cornu Epiſtolæ, &
dicendo Oremus, ſejungere
ſolùm manus, ut faciunt plu-
timi, abſque eo, ut eas iteruùͤm
conjungant, ac faciant alia-,
quæ circa hoc particulare-
ſunt præſcripta à Rubrica, &
ſuprà notata à nobis Cap. 4.
nota igitur, ſi poſt dictum-
Dominus vobiſcum redis ad
librum junctis manibus ante
pectus, ita, ut ſummitas di-
gitorum non tabulam altaris
ſed faciem ſui ipſius reſpiciat
(quod ambulando quoque-
hinc inde ſemper obſervet
ſacris veſtibus indutus) ex-
tendit manus & iterum jun-
git caput cruci inclinat dicens
oremus, tunc rurſus disjun-

2¹

82 Cæremoeniale.

git manus, ita ut palma unius
manus teſpiciat alteram, &
proſequitur orationem.
* 10. Deficiunt multi ad
Munda cor meum &. non
facientes hic totũ illud, quod
præſctibit Rubrica, hoc eſt e-
levare oculos ad principium,
inclinare profundeè, & tenere
manus junctas Altare inter &
pectus ſine ap licatione. 280
Eſt defectus poſt Munda cor
menm &. non dicere Labe
Domine benedizere, & . in
Milſſa vivorum, vel hoc dicere
in Miſſla Defunctorum; aut
loco Domiune dicere Domne,
quòd tantùm dicitut in Miſſa
ſolenni. 32. Finita illa Ora-
tione oſculari Altare. 4. Si-
gnando

undo
lollie
1 mant
lbrum
doneſet
ſtatum C
inponer
bereilen
Fld i
Dklneipio
kenzi
rriurje
ng
ann ſn
ndun,
d Unem
er va
Amen,

Miſſæ Privatza. 83
gnando principium Evange-
lii pollice dextero non pone-
re manum ſiniſtram ſupra-
Librum, & ſubtus pectus ſi-
gnare ſe ipſum, utl fuit anno-
tatum Cap. 6. manus junctas
imponere libro, aut incum-
bere altari. S. Lectô Evan-
geliò ſignare librum, ſicut 4
principio, cům dicat Rubrica:
In omni deoſculatione, ſve
Altaris, ſive Libri, ſive al-
terius rei, von producatur
Signum Crucis pollice, vel
manu ſuper id, quod ſeu
landum eſt. 6. Adjungere
ad finem Orationis ſecretæ:
per Evangelica ditta & c.
Amen.
§F. 11. Eſt errôr genufle-
ctere

84 Cæremoniale- 6

ctere utroque genu ad in- penieke
carnatus eſt, inclinare caput, lere of
& junctas tenere manus ſupta liincto
Ahkare: eſt juxta Rubricam IAnen
incipere genuflexionem ad umi
incarnatus eſt, & finire il- Menonj
lam ad Homo factus eſt, ſine ſon le
inclinatione capitis, & mani- A eyen
bus extenſis ſupra Altare. - ape
proùt fuit notatum in Cap. 2. I fn
§. 3. nncor,

—

minus vobiſcum nimium ex- ol
tendere vel vix aperire man', (i gien
aut unam tantum manũ ex- M on
tendere, populo ſe inclinare, nnd
aut dorſo initi altari, vel ocu- le&n⸗
lis non demiſſis ſed elevatis en;
circum ſtantes aſpicere. I. Di- ſeli
cere Offertorium manibus a-is de
pertis

— £

ex

4. Miſſe Privataz 8
uA in pertis, & non junctis. 2. Non
gecyu legere offertorium in Miſſis
nusſone Defunctorum, fed recitando
Ubrid illud memoritet, detegere in-
onen terim Calicem, & facere alias
ſntel- cæremonias ſubſequentes. 3.
r/ſrln Non plicare velum Calieis,
,Enu ſed repenere illud, àt eſt ſu-
A, Pra Corporale poſt Calicem
inC; ſed plicatum velum ponat
extra cot porale & ſuper illud
rao ponat pallam ut illã facilius
imins tollere poſſit Non Pauci ſunt-
ien qui plicatò velò, cùm debe-
utia ent ponere Calicem verſus
inclnnt Cornu Epiſtola extra Corpo-
lden Talc, & indè maau dextera le-
Aden Vare pallã pro oblatione Ho-
ſtiæ facienda ambabus mani-
e⸗ bus, dexter4 accipiunt qui-

86 Ceremoniale.

dem Calicem ad ponendum
ad cornu Epiſtolæ, ſed ſini-
ſtrà accipiunt Patenam cum.
Palla ſuprà, contra id quod
expreſsè ordinat Rubrica. 4.
Non elevare ordinariè oculos
ad Crucifixum ad illas Ora-
tiones: Saſcipe Sancte Pater
G. Offeriveus Gc, & Veni
Santifßcator &eg. Suſcipé
Sancta Trinitas & e f. Ab-
ſtergere Patenam ad propriã
caſulam facta oblatione Ho-
ſti?. 6. Accipiendo am-
pullam vini dicere Orarionẽ:
Deus, qui humanæ ſubſtan-
tiæ & c. non expectando usq;
dum accipiatur altera aquæ,
ſupra quam debet fieri Signũ
rucis codem tem pore, quo

profer-

Prnkttur
fltinſim

norio
Gn i
lcende
Achſere
leyet,
u
eOrni
pilitati
Kiman
Mlllay⸗
Unlſant
ſenzd c.
ſaru
lun
(pllt d
u&
dſeie
Knla

e Miſæ Privatk. 87
nendin profertur dicta Oratio, utl
ſed ſi fuit inſinuatum alibi, ſub of-
Wum fertorio calix ita tenendus
tailt eſt, ut ipſius cuppa oculos non
ubra, excendat neque fit infra os,
itois ad differentiam calicis parum
Hilas elevati.
ed. S§ IZ3. Eſt defectus dice-
.A re Orationem: In ſpiritu hu
Miſt zmilitatis & c. nec dum jun-
e tis manibus ſupra Altare. Ad
Aroni Pſal. Iavabo &c. aſpicere cir-
tonel“ cumſtantes, ſed convertat fa-
Ido ciem ad crucem, ad verſum-
Orot gloria Patri ut caput cruci in-
ſile clinare poſſir. 2. Inclinare
hocol, caput ad Sanctiſſima Nomina
en e, Jeſ us, & Maria in Oratione:
eidgi Juſcipesantta Trinitas &c.
cre, gu & in limilibus occaſionibus,
rote⸗ E 2 quando

98 Cæremoniagle

quando ſi fit mediocris, vel pros
funda inclinatio- 3. Confun-

dere cæàremoniam adsursum
gorda, & Gratias agamus
