Gi726a

—

N125 11951758 021

INIEEIIMNIIYNIIIAINKI ☚

U8 Tübingen

— VVV—

R
11
01

remn
lein

ſundr
» l.

4
Mng

f.
lreln
Ur Ronn

CEREMONIALE

M ISS £
PDPRIVATI &,
SNi vé

Cæremoniæ notabi-
liores in Miſſa Privata ob-
ſervandæ juxta Rubricam-
Miſſalis, & Authotes me-
N liores; z
Weo non jaxta uſum Romæ
receptum,
Impreſſutn juxta Egxgkee
plar Romæ 1702. edi
Germania nunc prir
ſ
4

im preſſum.
Superiorum Per mi,/

ſece e. , 5 E
AUGIUISTE£
Typis Joſephi Gruber.“
Anno MDCCVI.

5

Unils
unel
5„ ai
iidon
Uuezzle
Niimnir
vnnur
kilen
nnnn,
Mnntian
(ercbt
a. — ltitne
*

AD
SACERDOTES
De ſeopo hujus Liballi
PKRE MONITYI0O.
Aliauer ante annos pro-
diit Libellus iſte Cære-
monialis juſſu claræz mem. E-
minentiſſimi Cardinalis Can-
telmi Archiepiſcopi Neapoli-
tani idiomate Italico Neapo-
li impreſſus, fuitque apud
plures adeò charus, & rarus,
ut jam vix unum, aut alterum,
exemplar iſtis in partibus ha-
beri valeat; inſtigatus proin-
deéè nonnullorum gloriam Dei
zelantium Eccleſiaſticorum
efficacibus monitis illum La-

]tinitate donavi pro plurium

commoditate; principaliter
Az eum

eum in finem, ut hoc ſacro⸗
ſanctum Myſterium, & tre=
mendum Miſſæ Sacrificium
majori cum reverentia, & de-
vortione etiam exteriori cele-
bretur, uniformitate illa;,
quæ proximo in ædificatio=
nem cedere poſſit; quemad-
modùuͤm enim haud exiguum
in Eccleſiam Dei inducit ſcan-
dalum qualiſcumque notabi-
lis difformitas Rituum, & Ce⸗
remoniarum; ac multò magis
vix tolerabilis præcipitantia,
negligentia, in curia aut Ritu-
um in obſervantia ſæpiùs no-
tata, & Cachinnis traducta ab
ipſis Hæterodoxis, & veræ Fi-
dei Adverſariis; ita contràâ
uniform tas, ac harmonia illa
cum debita Cermoniarum

lgentiz
llerceye
Uemnin
milkr
los
los con

e reri
6

reh
inari
monil
nbletet
Eerdori
in
ole Ni
n lerde
in Kte
ckſok
Ulenehe
ſcſori

iſn

ſacto⸗

X te⸗
cium
& de⸗
ti cele⸗

e illa,

ſcatio⸗
nemas⸗
Liguum
irſcan⸗
notabi⸗

e⸗
oͤmagts
tantii,
atKirtu⸗
jus no⸗

oca

.

elekl.
ContIa
iarum

ſetel⸗

decentia ſingularem excitate
ſolet deyotionem, ac venera-
tionem in cordibus Fidelium
erga iſta Myſteria, quinimò,
& ipſos non rarò Eccleſiæ Ini-
micos convincit, convertit;
ac ad veritatis lucem perdu-
Elt.
Quare haud abs re fore e-
xiſtimavi præmittere ipſi Cę-
remoniali ſuccinétam iſtam
conſidetationem cuicumque
Sacerdoti benè imprimen-
dam. Manifeſtum eſt con-
venire Miſſæ Sacrificio tan-
tam devotionem, veneratio-
nem, ac reverentiam, quan-
ta eſt poſſibilis reſpectu fra-
gilitatis humanæ nam ſi ne-
ceſſarid fateamur (verba
ſunt ipſius Sac. Concilii Tri-
A ₰ denf

dent. Seſſ. 22. nu lum aliud
opus adeè ſandtum, ac Divi-
num a Chriſti Fidelibus tra-
btari poſſe, quantum hoc ip-
ſum treme ndum Myſterium,
quanta erit cura adbiben-
da, ut boc ſacroſankum
Miſæ Sacrificium omni Re-
ligionis culta, ae veneratio⸗
ne celebretur? ſatis appa-
ret, concludit eadem Sancta
Synodus ibi: omnem operam,
& diligentiam in eo ponen-
dam eſſe, ut quanta ma⸗
æima fieri poteſt interiori
cordis munditia, & purita-
te, atqnue exteriori devotio-
nie, ac pietatis ſpecie pera-
gatur. Quanta hle differen-
di, & carpendi materies ve-
tùm nec ultra crepidam, aut

ultra

lun ſo
s, e
unhete,
in,
e conn
pr
n dum
nrran
elem 0
tnntin
Unchon⸗
laten, 1
le
ſltien
nnagten
tone,
iele
like
ilu
1 eoe

aliud
Divi⸗
StrA=
e ig⸗
erium;
biben⸗
unum
nni Re⸗
eratit⸗
1,e⸗
n anetn
eren
oneß⸗
1t4 Ma⸗
gteriori
gevot 16
je her⸗
lfferen⸗
ties e⸗

m, au
ulurt

ultra ſcopum excurrat cala=
mus, præſtat eum pro nunc
retrahere, ac alijs rei peritio-
ribus, & magis zelantibus
hanc com̃ittere Provinciam.
Ego pro præſentis rei exigen-
tiam dumtaxat urgeo ſaltem
accuratam illam, atque de-
centem Cæremoniarum ob-
ſervantiam, & uniformita-
tem quoad devotionem exte-
tiorem;, ſive Cæremoniarum
Miſſæ privatæ per fectam ab-
ſolutionem. Abſtrahende
namque mode ab omni obli-
gatione, nunquid omnes, &
ſinguli Sacerdotes celebratu-
ri Miſſæ Sacrificium, inten-
dunt illud peragere cum de-
bita devotione? Ita ſanè præ-
ſumendum eſt de quolibet;

A 4 ſes

ſed quænam poteſt excogita-
ri major devotio, quam ſe.,
conformare expreſſæ Rubri-
carum ordinationi? Cùͤm-
iſta regula certa ſit ab ipſa
Eccleſia præſcripta ? Vide-
mus quotidiè quam exacti,
quàm accurati ſint Homines
laici in obſervando ſuo Cæ-
remoniali politico 3 etiam-
minimus nævus apud ipſos
non cenſetur levis, aut con-
temnendus; quare igitur
non potiùs tam exactum ri-
gorem ſui Cæremonialis ma-
Xime in celebratione Miſſæ
obſervent Sacerdotes Mini-
ſtri veri Dei? Hic ſanè ha-
beat locum oportet illud:
Age quod agigs. Plura uti-
Jue hic occurrerent incul-
canda

linc
R
nnc⸗ in
lone,
Uirum

rem

leeri
ſerhetin

loo De
E, gui

ſhenet
1
Uln
ktopbern
uuhter
fuit iu

zmr,

enmt

Lepter.
Ciis d
Manl

ogita⸗
m ſe⸗
dubri⸗
Cum-
d ipla
Vide-
exacti,
lomines
ſoCz
ctiam
d iples
ut von⸗
lum kl⸗
zlis ma⸗
Miſſe
Miri⸗
nd ha⸗
illud:
12 ni⸗
jncul⸗
canc⸗

Ccanda tum de ingenti meri-
torum theſauro illis præpa-
tato, qui debita cum venera-
tione, ac accurata Cæremo-
niarum à Rubrica præſcri-
ptarum obſervantia tantum
Myſterium pertractant 3 tum
verò etiam de juſto, ac rigo-
roſo Dei judicio contra il-
los, qui præptoperè & per-
functoriè, incuriè, aut ne-
gligenter illud perſolvunt ;
cùm jampridem à Jeremia
Propheta cap. 48. Maledi-
ctus fuetit proclamatus, qui
facit opus Domini fraudu-
lenter, ſive ut communiter
legunt Sancti Patces, negli-
genter. Quia tamen iſthæc
cuivis Sacerdoti notiora, &
manifeſtiora ſupponuntur,

A f quàm

quàm non conveniat hic re-
monſtrare: ſolummodè in-
ſtantiſſimè rogito, obteſtôr-
que tam bonum Dominum
(verba ſunt Magiſtri Avilæ)
proùt meretur, benè tracte-
mus, & devotè celebremus:
cuilibet quippè noſtrům me-
titò dici poteſt: Dominum
elegiſti, ut ſit tib: Deus, &
amhules in viis ejas, & cα
ſtodias Cerensontas illius.
Deut. 26. 17.

Imprimatur.
Si videbitur Revendidimo
Patri Magiſtro Sac. Palatii
Apeſtolici.

Dove: nisus de Zaualis,
Epiſeopus Verula-
*us Ficeſgerens.

be⸗

leih
neni
Cnrone
uttit
lin er
uunnn
erh
in,
u; lde
anden
nnvok
1 Mor
. Werl
o.

c re⸗
4o in⸗
eſtor⸗
ninum

gwile)

ralle⸗
eimus:
n me-⸗
ninum
ut

G1ù

smau

diimo

aslu,
erala⸗
t.

Palauil

Afens mandatis Reveren-
diſſimi Patris Sacri Apo-
ſtolici Magiſtri perlegi Libel-
lIum cui titulus: Cæremonia-
le Miſſæ Privatæ, & e. in quo
nihil contra Fidem, fſacros
ECanones, aut bonos mores
occurrit ʒ quinimò illius u-
ſum perutilem Sacerdoribus
futurum cenſeo ad ſacra My-
ſteria juzta Sanctæ Eccleſiæ
Ritus, & Rubricas celebran-
da; ideò dignum qui Typis
mandetur exiſtimo. Romæ
in noſtra Domo S. Sylveſtri
in Monte Cirinali 3. Idus
Novembris Anni Domini
1704.
Franc. M. MWaſcettula
EClericus Regnlaris.

A 6 Ins⸗=

Imprimatar.

Fr. Paulinus Bernardinius
Ordinis Prædicatorum;, (A
Sacri Palatii Apoſtolici. Len

Reimprimatur.

Ex Officio Vicariatús Augu- Ker
ſtæ Die 28. Decembris; ,

Joan. Caſimir. Röls Doct.
Ecel. Cathedr. Auguſt.
Canon. Capit. Vicatius
Generalis.
dehe

CERE-

dinius
otu ;
lolici.

—

4

Augl⸗
embris

9 Hoct,
Auguſ
icitius

AKRl:

»*

P2 Eei-: W2 =-

CEREMONIE
Magis notabiles Miſſæ
Privatæ, deſumptæ ex
Rubricis Miſſalis, ex pro-

batioribus Authoribus,

& ex uſu Romæ com-
munius recepto.
Ama Dominum Deum t&=
um, & obſerva Præceptæ
ejus, „& cæremonias.
Deut. I1. L.
GCAPUT I.
De Inelinationibus, & Ge-
nuſle xi onibus.

§. 1. Ariæ Inclinationes

præſcriptæ à à Ru-
A? brieis

2 Ceremoniale
bricis pro Miſſa privata ab
Authoribus peritioribus re-
ducuntur ad tres claſſes, ꝗquæ
dicuntur: Profunda, Me-
diocris, & Simplex; ſive ut
quidam recentior vocat: cor-
poris, humerorum, & capi-
tis. Inclinatio profunda,
ſive corporis fit inclinando
caput & humeros profunde
intantùm, ut quis, ſicut mo-
dernus aliquis Author obſer-

vat, poſſit manibus extenſis
tangere genua. Mediocris

ſive humerorum eſt: quando
inclinantur hummeri, & caput
mediocriter tantùm: hoc eſt,
medietate minùs quàm fit in
inclinatione profunda. Sim-
Elex fit ſola capitis inclina-
tione

1
ine: 4
Uhonnen
inr .
nbun
11
1 ſhe
ine, E
Gnmdne
Uu Ve
ileer
fliner
, ſel
lenco t.
Eut
Aate A
Linrenn
un an
lier
ini
„ Uadnel

Miſe Private. 3

ta ab ;
tione: i
une. u Besnliie Cæremoniam .
ine enr ulli eè decentiùs fa-
le n , inclinant tantiſper
gnen tiam humeros.
ziem. §. 2. Inclinatio profun-

capi · ſne cor Poris fit: primè
unda, comm poſt Miſſam, juxtà
linindo Crucj unem Autherum,
tofunde in 5 Imagini principa-
en. vel inttat is, dum cxitur,
rebſet ſam alu ante & poſt Miſ-
ereris nen doC adire cooperto te-
eciotti Quasndo een manibus. 2.
quuni⸗ Altare ad eleb 55 enit ad
Lahi ſi aut elepranéndim⸗
boceb Jum tar s ſit Tabernacu-
m fi i jnclinarie anctiſſimo, loco
4, Any in inkme ſit genuflexio
nclirs⸗ Tonnelliu gradu. Bauldr.
tion⸗ 5, & alij Moderni
præ-

4 Cæremoniale

præter uſum communem
In Miſſis ſolemnibus verò fit
iſta genuflexio in plano, ſi⸗
cut etiam ad Veſperas: & ra=

tio, quam aliqui Rubriciſtæ

pro diflerentia Miſſam pri-
vatam inter & ſolemnem af-
ferunt, eſt iſta: quòd Sacer-
dos in Miſſa privata ob Cali-
cem quem tenet manibus,
non ita commodè genufle⸗
ctat in plano, ſicut in infimo
radu. 3. Antequàm in-
cipiat Miſſam ? & ſi ibi ſit
Tabernacalum cum Sacta-
mento, genuflectit, ut ſuprà.
4. Ad Confiteor, & manet ſic
inclinatus uſque dum Mini-
ſter finiverit Miſereatur;
& celebrans reſponderit A-
ℳ6.

4

/
nun,
ieep
6Ad7
Riti
Cddun
hiemg
ſtiga⸗
demn,
ſtgin
lai,
ucpi
ich
Phenug
Dfno
Uretco,
Alin⸗
lbi Non
* apite

nem
eid ſit
05 ſ⸗
&n⸗
ricicte
n nni⸗
gemm l⸗
dacel⸗
bCali⸗
nibus⸗
enoße⸗
infuno
m in-
ſt
gacla⸗
ſupti.
anet
Mini⸗
AAte 9
tit 4 8
e

Uliſſa Privatæ. 5
men. p. Ad Munda cor
meum, & jube Domine be-
nedicere uſque ad finem-.
6. Ad T'e igitur, quod eſt
principium Canonis. 7. Se-

cundum particularem Ru-

bricam Canonis ad Supplices
te rogamus poſt conſecratio-
nem, 8. In fine Miſſæ an-
tequàm Sacerdos diſcedat ab
Altari, in eodem loco ubi
incœpie Gavant. Caſtald. &
alij. Quod ſi autem ibi eſſet
Sanctiſſimum in Tabernacu-
lo genuflectit, ut ſuprà, in
inama gradu. 9. Quando
Sacerdos tranſit ante, vel poſt
Miſſam ante Altare majus,
ubi nen eſt Sacramentum,
Sapite coοορrto, faciat ad
illud

6 Cæremonials
illud reverentiam, ordinat
Rubrica 2. n. I. hoc eſt incli-
nationem profundam, pro-
ut volunt Authores, & ufus
communior. Quòd ſi ibi ſit
Sacramentum in Tabernacu-
lo, genn flectit capite cooper-
to; in Germania verò capite,
aperto, & uno genu ſolo; ſi
verô ibi Sacramentum eſſet
expoſitum, vide inferiùs §.
7. Advertat autem Sacer-
dos tam in iſta, quàm in alijs
occaſionibus, ne genu fle ctat
genu ſiniſtro, prout aliqui
ſed malefaciunt. I0. Vo-
lunt aliqui, ut Sacerdos Cru-
ci profundè inclinet duabus
alijs vicibus; primò, quande

aſcendit ad Altare, & expli-

cuit

⁰

n Co
ſiilte
Prunm,
nn
ln he
nd,
an
Ans
Aunn⸗
ln.
lkt⸗
Yconn
1 Non
me,
li iel
in ulun
et,
ſ d
tonein
r

dinat
incli⸗
Plo⸗
ulas
zbbiht
enach⸗
ooper⸗
aple
lo,
n elle
rids 5.
acel⸗
in alis

lecat

L ligei
, Vo⸗
osCru⸗
guzbus
lando

expli⸗

cuis

Miſſæ Privata. 7

euit corporale collocavitque
ſupra illud Calicem velo coo-
pertum, diſcedit à medio ad
cornu Epiſtolæ ad quæren-
dum Introitum Miſſæ. Se-
cundò, quando quæ ſitâ Miſ-
58“, & rediens ad medium
Altaris vult deſcendere in
planum ad inchoandam Miſ-
ſam. Primæ inclinationis
nulla fit ment io in Rubrica,
& communiter talis inelina-
tio non ſolet fieri, maximè
Romæ. Ad ſummum poſſet
illa inclinatio fieri, quam-
pius uſus aliquorum intro-
ducit, prout notatur inferiùs
§. 5. De ſecunda inclina-
tione in Miſſali legitur, fæ-
α Craci reverentis: &

„

core-=

8 Cæremoni ale
communiter volunt Autho-
Zes, ut iſta inclinatio fiat
profundèe: Quamvis non
pauci per uſum contrarium
ſatis receptum, præcipuè Ro-
mæ, non cenſeant erroneum,
ſi quis faciat medioctem.
§. 3. Inclinatio Mediocris
debet fieti: primò ad Deu⸗=
tu converſus vivificabis nos
uſque ad Aufer a nobis ex-
cluſivè. 2. Ad Oramweus te
Domine per merita Sancto-
rum tuorum uſque dum oſ-
culatur Altare ad illa verba:
Quorum Reliquiæ hic ſunt.
3. Ad In ſpiritu humilita-
tis 4. Ad Juſcipe Sanlta
Trinitas. . Ad Sanctus
uſque ad Benedictas qui ve-
6

—

4

nhere
le con
Gandie
men in
lult 3
Mumri
Imeen
onenn
Aur
uugn
Uun UIm
Det
niz „
ul
Ee
l he
1 P
1 ita
gnh
1 leut⸗

—.

1

utho⸗
tio fiat
8 non
ariom⸗
ue Ro⸗
oneunm
ec.
ellioctis
1d Deu
Abit m
obit ei⸗
us t
Sanih⸗
dum ol⸗
Vetbe:
0 ſuet⸗
wilit 4
Nanllu
Nanllut
u /.
nit

Miſſæ Pri vata, 9
nit excluſive. 6. Ad utram=
que conſectationem ponen-
do cubitos ſupra Altate, non
tamen integros ſed medios.
Bauld. & alij communiter,
quamvis Rubrica hic non ex-
primat niſi ſimplicem incli-
nationem capitis. 7. Ad
Agnus Dei. 8. Ad tres Ora-
tiones ante Communionem,
quarum prima omittitur in
Miſſa Defunctorum. 9. Ad
Domine non ſum dignus, &
in actuali Communione, ſtat
tamen erectus quando cum
Hoſtia facit Signum Crucis.
Io. Ad Placeat tibi Sancta
Trinitas; ubi notandum-
eſt, quòd ad Agnus Dei, &
ad Plaseat dicatur debere,
ſieri

16 Cæremoniale

fieri inclinationem medica
crem, uti conformie rem Ru-
bricæ ſpeciali in ordine Miſ-
ſæ, etiamſi Rubr ca genera-
lis dicat ſolùm: capite in-
clinato.
§. 4. Simplex inclinatio
capitis, cui, ut eò decentiùs
fiat (prout ſuprà notatum)
nen pauci ſuperaddunt ali-
qualem inclinationem hu-
merorum, ſemper fit quan-

do dicitur: 1. Gloria Patri.
2. Oremus. Non ſolùm „

quando dicitur ad orationes,
ſed toties, quoties occurrit
dicendum in Miſſa, 3. Quo-
tieſcumque profertur San-
ctiſſimam Nomen eſa, &

Maria, aut Sanctorum, de

qui⸗

Miſſæ Private II
quibus vel dicitur Miſſa, vel
lir ſ pecialis commemoratio
in Veſperis, aut Laudibus
& hoc ubicumque nomina-
tur, uti exprimit Rubrica,
cum hac tamen differentia,
ut ad Nomen Eſur fiat in-
clinatio ver ſus Crucem, aut
verſus Evangelium, quan-
in illo nominatur „»vel ad Sa-
cramentum poſt conſecratio-
nem, & ad Nomen Maria,
& Sanctorum ſimpliciter in-
clinatur caput, abſque eo ut
Sacerdos ſe vVvertat ad Cru-
cem, vel aliam partem-.
Cùm igitur debeat fieri in-
clinatio ad nomen Sancto-
rum, de quibus dicitur Miſ-⸗

A. vel fit in illa die ſpecialis

comns=

12 Ceæremoniale

commemoratio præſcribente
Rubrica: Similiter ubi-
cumque nominatur Nomen
B. Mariæ: vel Sanktorum,
de quibus dicitur Miſa;»
vel fit cmmemoratio. Non
placet doctrina aliquorum-
modernorum Authorum-
contta expreſſam Rubricam
dicentium „ quòd extra O⸗
Trationem, & Canonem non
ſit inclinandum ad nomen
Sanctorum, de quibus tan-
tùͤm hiſtorialiter fit mentio
in Miſſa, ſicuri in Epiſtola:
vel in Evangelio. Ad ſum-
mum videtur aliquibus Ru-
briciſtis poſſe talam opinio-
nem habere locum, quando
nominantur Sancti (de qui-
Us

Ulr ſt lel
Iario)
lbren
lrecen
inl ſeſu
Ntio mzo⸗
. mi⸗
onen
lebi c⸗
,..
ri⸗
Uin a
Undhrnn
one l
Der iorlin
ue,n
1 E
llech
1

Miſſe Private. 1¾
bente Pus fit Feſtum, vel comme-
ubi- moratio) in titulo Epiſtolæ,
ſonen vel Evangelii, uti vult ali-
rus, quis recentior. Item ad Noe-
ſ men eſναι debet fieri incli-
MNn natio magis profunda, quâm
orum ad Nomen Maria, utl præ-
rum ſcr. bit Cæremoniale Epiſc.
briam lib. 2. cap. 8. & ad Nomen
1 O. Mariæ magls profunda,
ennon quàm ad nomen aliorum
nomen Sanctorum. Bauldr. part. 2.
1uu de celebtat. Miſs. c. F. n. 2.
medti⸗ Tonel. lib. 3. c. I. 5. 2. Sar-
kol: neil. Par. I. § 5. 4. Fit ſim-
Alum- plex inclinatio pro Papa vi-
us Au⸗ vente, & pro nullo alio Præ-
coini lato, & hoc non ſolum in
aade Collecta, ſed etiam in Cano-
eqai ne. Gavant. Quart. & alii g.
6 8B Ak
—

14 Caremoniale 1
In Gloriæ ad verba Deo. A-⸗ Qllſt:
doramus te, Gratias agimus Jlnlo
tibi: Jeſu Chbriſte: Suſcipe nzen
deprecationem noſtram 6. rinhll
in Credo ad verba: in unum umn
Deum: Jeſum Chriſtum: IIltn,
mul adoratur. 7. in Præfa- Aercog
tione ad verbum Deo noſtro, Meſi
cùm pris elevaverit oculos lbae⸗
ad Crucem. 8. In Canone ad iingt
Memento pto Vivis, & Mor- uen
tuis remanet caput paràùm in- Kaife
clinatum, ad tibi gratias mndi,
gens ante primam, & ſecun- luſſe
dam conſecrationem ſit talis laguini
fimplex inclinatio, & etiam Aunto
ad Per eundem Chriſtum D. Ulkeen
N quod immediatè præce-den ,
dit; Nobis quoque peccato-uiu
tibm; quod tantùm in hoc e
caſu

Aliſſa Privata.
et. 4 caſu fit ad vocem Chriſtus,
Agin quando non eſt voniende
dſeiſ cum verbo ſeſus. 9. Fit ſim-
,an. 6 plex inclinatio ad Fenedicat
iny utbn vos Omnipotene Deus verſus
Pifem (tucem. Quxſtio eſt, utrm
inbretr Sacerdes deheat inelinare e ca-
D Puür ver ſus Sacramentum 24

verba/ eſum Obriſtam, dun
n oeu a 7 m, dum

anone
Mor
arümin
Iritis
& ſecunf
n ſn lal

ftangit Hoſtiam dicens: Per
eundena Dominunz noſtrum;
& ad verbum: jeſua Chriſte,
dum dicit: Hæs commixtio;
& conſecratio- Corpor. „*, &
angni zas, G., utl eriam
ee i QJuando ſe ſignat Hoſt à, &
„1 Calice ante fumptionem di-
cens: Corpus D. N. J. C. u
Nlett Lodiat & e. vel Sanguis D.

ate
1 * N. /. C. &s. inclinatio vide-
nſ 3 2 tux

1P*Coeremoniale .51
tur magls conformis:; quàm Urillem
contraria Rubricæ; prout nl, 5
dictum fuit ſuprà num. 4., & (herpar
boc vult Quattus p. 2. tit. F. ſataio
de orat num. 2. Ad nomen ft ilſ
Jeſu, & Mariæ ſemper in- (nm eſt
glinandum eſt caput, quam- Gberer
vis ſit etiam tolerabilis opinio arbi,
illorum, qui non approbant ſanon
talem inclinationem in caſi- bund,
bus ſupradictis; Quoniam /0
rubrica expreſsè ordinans
inclinationem capitis ad no- Gehibt
men , ,ſu in collecta, Epi-dnnb
ſtola, & Evangelio, & aliis g n
diverſis in locis, in dictis ca- Nla
ſibus non facit ullam men-inſinn
tionem de inclinatione , molint
quam fortè judicat incon- nta
gruam in tali occaſione ProO- de

quun
ptol
1,4.
tite
nomen
er iß⸗
. guam⸗
sopini⸗
koben
in cil
ovu
otdinann
1d do
ch,hil
dl

dictis

atione
t incon
one i

Miſſæ Private. 17
r illam judicat Tonell. Sar-
nell., & alii. Denique eſt
obſervandum quod poſt con-
ſecrationem illa inclinatio
fiat ipſi Sacramento uſque
dum eſt præſens, quæ aliàs
deberet fieri Cruci; Sicuti
ad tibi gratias agens in con-
ſecratione Calicis; Ad ver-
bum Oremus ante Pater no⸗=
ſter.
§. 5. Quantumvis non ſit
de Rubrica, haud tamen eſt
damnabilis pius multorum
uſus, qui faciunt ſimplicem,
vel ad ſummum mediocrem
inclinationem Cruci, t alij
volunt, totiès, quotiès acce-
dunt ad medium Altarxis, ùt
ad dicendum Kyrie eleiſon
B 3 Gc.

18 Ceremoniale M
Gcc. vel quando indè diſce⸗ hinizo⸗
dunt v. g. quando facta obla- uirl
tione Hoſtiæ, & dicto Suſci- Moctiz
pe Sanbte Pater., de medio 6.
Altaris diſcedunt ad cornu In eſce
Epiſtolæ ad infundendum Alin⸗
Vinum in Calicem, & aliâs, noncle
quandò autem cb aliam ra- Ghnine
tionem jam ſe inclinaverunt komm
antequam diſcedunt & medio. fonen
utl oſculando Altare ante Enugt
Deminus Vobiſcuns, vel uplitere
quando immediatè debent ſe ldt l
inclinare dͦm veniunt ad ilk id
medium Altaris, puta ad er
Manda Cor menm, aut bre- l ine
W poſtquâàm illuc venerunt, udh ſe
præſcribit Rubrica, ut fiat ſper Alt
aliqua inclinatio, quemad- kbeneſt
modum ad verbum Deum in In une
ptin-·—

diſce⸗
r obla⸗
ſei.
emedi⸗
4 coran
dendum
liam 1
gareruat
ewelo
1e zutt
e
Aebentſ
biunt 4
4 4
aut bte⸗
enelunh
. Ut un
ſvennd⸗
Devn
Pn.

Mihe Privatée. 19
prineipio Credo, tunc ſupfa-
dicta inclinatio ſimpleæ, vel
medioctis omittitur.
5G. 6. Circa genuflexiones
non eſt conſiderabilis diffi-
cultasʒ præterquàm illæ qua-
tuor, duæ poſt utramque con-
ſecrationem, & aliæ duæ an-
te communionem, & ſum-
ptionem Sanguinis deberent
eſſe magis devotæ, & cum

majori reverentia, quàm aliæ:

Bauldr. Tonell. & alii. Ul-
teriùs advertat Sacerdos „

quòd genufledtendo debeat

genu tangere terram ſuſti-
nendo ſe manibus extenſis
ſuper Altare, & non junctis⸗
& bene fſit in hoc caſu, ut ma-
aus ante conſecrationem te-
*½ ez.

20 Ceremoniale
neat extra corporale, quan-

tùm commodè fieri poteſt;,

& poſt conſecrationem juxta
rubricam teneat ſupra cor-
porale. Aliqui poſt factam
genuflexionem, uti ante-
quàm incipiant Miſſam, ubi
Sanctiſſimum aſſervatur in
tabernaculo adjungunt incli-
nationem capitis, vel Corpo-
ris; ſed talis Cæremonia eſt
ſupet flua, non ſolùm quià
non eſt præſcripta à rubrica,
verùm etiam, quià in genu-
Hexione, & profunda incli-
natione ine luditur inclinatio
mediocris, & ſimplex, & in
mediocri ſimplex , De Ge-
nuflexionibus ante Sanctiſſi-
mum expoſitum vid. Caput

,

„
.

ealrar
Cpoltun
leer
Pbei de
ahnn t
lnocl

leyati
eroti,
lenuſe
t ileg
ar
uerit
ofaſe
men

quun.
telt
jus ta
1 (ol⸗

dem

Mle⸗
mn zub
Atur in
ntincli⸗
Cotpo⸗
oni 4
n gvi
Iubticn⸗
9 genn⸗
inl
Klinatio
he e⸗
nckili⸗
Z Capat
1,

Miſſæ Private. 21
§. 7. Tranſiens Sacerdos
ante Altare, ubl Sancétiſs. eſt

expoſitum, debet priùs ge-

nuflectere uttoque genu, &
poſteà deponere birerum, &
caput profundè inclinare,
poſtmodùm debet ponere bi-
retum antequàm ſurgat, &
ſine alia reverentia proſequi
ſuam viam cum bireto in ca-
pire: hoc ipſum faciet tcan-
ſeundo ante Altare, ubi fit
elevatio in Miſſa alterius Sa-
cerdotis, vel communio laici:
genuflebtat, & detecto capi-
te ilud adoret, zec anté
ſurgat: quàm celebrans de-
poſuerit Calicem ſuperCor-
porale Rub. 2. num. I. Eſt
tamèn advertendum, quòd
B in

322 CSaremoniale

in iſtis caſibus biretum non
ſit ponendum ſu pra Calicem,
ſed porrigendum Minidtro,

vel tenendum ab ipſo Sacer-

dote Manu dextera inclinata „.

& cum parte aperta bireti
verſus ſe Bauld. Tonn. Sar-
nell. & alii 5y Alii nihilomi-
nùûs vellent, ut Sacerdos te=
nens Calicem, & videns San-
tiſs. expoſitum detegeret
& teneret biretun manu
dextra verſus ſe, non ſupra
calicem: nec tegeret caput,
niſ quando extrà præſentiam
ſacramenti eſt. Si verò per
multitudinem populi tranſi-
te deberet, melius & ſecu-
rius eſt, ut obſerver primum
modum ſuperius ad initium
5. 7.

N
i
li
uun er
cle he
uen
hl
octt
Polune
muln
1 1 im
en
Uertit,
uunbas
Milin⸗
Cllecr
er in
1 nd
Ne dir
Det inr
ul

—, —

n hon
licemm,
giſtro,
cer
clinata;
bireti
n Al⸗
dos te⸗
s An⸗
gelet 5
nahu
luypta
cupllt/
lentiam
eldpel
ttaull⸗
ſecl⸗
rimum
nitium
ſer·

Miſſæ Privatæz. 22
5 7. quiaâ, ſi in comprefſione
populi non diligenter ma-
num dextram imponit calici
facile fieri poteſt, ut aliquid
de paramentis decidat.
§. 8., Propoſita hic fuerunè
duo dubia, quæ non facilè
poſſunt reſolvi ex tubrica,
multò minùs ez Authoribus.
Primum eſt, quande Sacer-
dos eundo per Eccleſiam 24-
vertit, quèòd in pluribus Al-
taribus ſit Sacramentum ob
Miſſam, quæ ibi dicitur, poſt
conſecrationem, utrùm de-
beat in tali caſu genuflecte-
re apud omnia Altaria? Ad
hoc diverſi Rubriciſtæ deiu-
per interrogati reſpondent,
quùd nimis incommodum
B 6 hoc

24 Cærsmoniale

hoc foret Sacerdoti eunti per

Eccleſiam, nimirum genu-
flectere apud omnia Altaria
cùm deberet ſe vertere mo-
dò ad hanc, modò ad illam
Partem; exceptô, quando
tranſixet immediatè ante Al-
tare, cui magis particularitèr
appropinquaret; Sicuti ſi e-
xeundo ex Sacriſtia tranſiret
per aliquam Capellam, ubl
diceretur Miſſa, & jam eſſet
facta con ſecratio, tunc debe-
ret genuflectere uno genu
ſolùm, abſque eo, ut dete-
gat 3 quia cùm Sacramen-
tum ſit abſconditum ob Sa-
cerdotem, eſt ibi quaſi eſſet
in Tabernaculo, & ſic com-
munitèr practicatur Romæ z
Et

1 gla
l caſ

6S con
tüm

unC
E gen

geaht
Uper
kbier
nCern
elin
le ſel
ttunlen
eente
le
Mnul
tcoeſi

Inti pet
genu⸗
Altaria;
ete mo⸗
d üllam
quunc⸗
znle4⸗
cularitet
cutl ſie⸗
tranſte
Am; 1bl
um ellet
nc gebe⸗
10 genl
ut gete⸗
ramen-
ob N⸗
li ele
ſccom⸗
Kome;

Miſe Privatz, 25
Et quamvis operire caput in
tali caſu cuidam videatur ſa-
tis conveniens, aliis tamen
etiam placet tenere una Ma-
nu Calicem, & altera biretum
& genuflectere uno ſolùm
ꝑenu, quamvis hoc non duret,
niſi per breviſſimum tem pus,
& hic ritus obſervari debet 5
in Germanica, ob hæreticos
& alios, qui ſcandalizari poſ-
ſent ſi Sacerdotes ante venera-
bile vel hoſtiam conſecratam
tranſeuntes, & caput non de-
tegentes viderent. Alterum.
Dubiũ eſt quando quis tran-
ſit ante Altare, ubi commu-
nio multum durat, utrùm Sa-=
cerdos ſit obligatus expectare
ibi genuſlexus, detecto capite,
87 uſque

26 Cæremoniale
uſque dum finita ſit commu-
nio? Reſpondent particulari-
ter aliqui periti Rubriciſtæ,
quòd quando communio non
multùm durat, debear Sacer-
sgenuflexus detecto capi-
ke expectare uſquè ad finem
Kommunionis;ʒ; Si diutiùs du-
Tet, facta indlinatione mede
ſuprà inſinuato, quando San-
Kiſlimum eſt ex poſitum po-
terit tranſire. In germania
veròô ſtatim facta genuflexio-
ae tranſit, & non expectat,
niſi actu detut benedictio, vel
glevatur hoſtia & calix.
GCAPIT II.
De jungendii, & extendes-
dis manib* ſupra Altare.
F. I. Anus tenentur ſu-
AVA pra Altare junctæ

itel

lii
erie
ſen
1 6
uncl
litrt
keriore
r i

Urlit⸗

O gu.
ram
ita e
Un Pr
hirit⸗
bihe
4T.
ſe 10
nin
bla⸗

mmu⸗
culari⸗
icikx,
nionon
dacel⸗
tocai⸗
1fnem
küsu⸗
moc?
40 n⸗
uin po⸗
etmanis
Akexio⸗
cio,el
1.
11.
enNE*
tar/

tue ſa.

Miſſe Privatæ. 27

in tali
al forma, ut minores duo
g auriculares tangant

anterioren
Kreliotem partem Altaris
3 iendim & ut alii ſu⸗
Pra i; um ſint natdraliter
ſnn pollice dextro ſa 6
iniſtrum poſito tanga ar
teriorem parte aris &
dtiorem partem Altaris, &
ur ſupra ipſum ſint ni-
alitêr juncti; & hoc 4
mo quando di ar NRae.
guan Ziciur Oratio ?
Domine p .
rita Sa né per pig-
a Sanbkorum 2gor , , Se
2

non prius, ne
Pfius, nec poſtea. 2. I⸗=

aſe Humilit atis.
eK 7 Ren IT'rinitas.
I egas, r. 7. Sapplices
le vot⸗ 5. 4. Ad tres Or
es ante communie .

2,8 Cæromoniale

§. 2. Notandum, quèd ter
non teneantur Manus junctæ
ſupra Altare, hoc eſt primò
Ad Manda cor Meum 2z.
Ad Sanltus. 3. Ad Agnus
Dei: tunc enim Manus de-
bent teneri junctæ infra pe-
Qus, & Altare, abſque eo ut
hui ſuperponantur. Ad Ag-
nus Dei vivorum proinde ad-
vertatur; quèòd ſolùm ad prin-
cipium primi Ag nus Dei te-
nendæ ſint Manus junctæ in-
tra pectus, & Altare, hoc eſt
uſque: Miſerere nobis ex-
cluſivèe, quia cùm Sacerdos
debeat tunc percutere pectus
Manu dextra, inponit ſini-
ſtram ipſi corporali, abſq; eo,
ut denuò conjungat Manus,
. al-⸗

Percutir
nnr e
68
Kckan
Dina e
mnl
n
Chum.
Pz.
ſir 4
in oſen

o tet
uncte
Primmo
umn. 2.
Au
nus de⸗
lta pe⸗
le eo Ul
N K-
ndead⸗
14 ptin⸗
Dei te-
Ctr iu-
e, hoe
hit en⸗
Sabetcos
te heltu
nit ſini⸗
blqze
Manus,
a.

Miſſæ Privatæ. 29
niſi ad Orationes ante Com-
munionem.
Ad Agnus Dei de requi-
em tenentur Manus ſemper
junctæ ad pectus, quin eas
ponat ſuper Altare uſque ad
Dona eis requiem ſempiter-
nam incluſivè, qui à tunc non
percutitur pectus, nec fit
Crux per modum benedicen-
di Sacramenti, dum dicitur:
Doena eis requiem ſempit-
ernam, ſicut aliqui male faci-
unt. Quomodo tenendæ ſint
manus junctæ vid. cap. 6. §.
4. num. 8.
§. 3. Extenduntur Manus
ſupra Altare quotiès Sacer-
dos oſculatur Altare, vel fa-
cit genuflexionem, & ſi ſit
an⸗

30 Cæeremoniale
ante, vel poſt conſecratio-
nem, obſervetur illud, de
quo fuit dictum cap. I. §. 6.
2. Extenduntur Manus ſuper
Ahrare, dàùm inchoatur præ-
fatio, quando dicitur: Per
omnia ſæcula ſæulorum uſ-
que ad ſurſum corda exclu-
ſivè. 3. Ad eadem verba: Per
omnia ſæcula &c. ante Pater
noſter uſque ad Oremus præ-
ceptis & e. Excluſvè, 4. Ita
extenditur Manus ſiniſtra ad
libera Nos quæſumus uſque
dum cum Patena fiat Crux.
§. 4. Ad Epiſtolam poteſt
Sacerdos tenere manus ex-
tenſas ſuper Altare, dum-
modò), ſicut præſcribit rubri-
ca, tangat palmis etiam lib-
tum;

NAntur!
Miſla
Iul mar

Eenclisd

i Ann
N
Munbe
alione
lora,
aken
Nclauliy
lerde

*

Miſæ Privatu. 21

Zum, vel tencat ambas ſupra

librum.

De Manibus disjunttis, eæ-
tenſiz, & elenatig.

F§. I. Peme disjunguntur.

extenduntur, & ele-
vantur Manus ad Orationes
in Miſſa; in quo errant iſti,

qui manus ad oratienes di-
cendas demittunt; iterumque

in altum elevant. Nam extra
Miſſam dicuntur ſem per
Manibus junctis. 2. In præ-
fatione ad verba: Surſum
c†7 döa, & ad verè dignum, &
juſtu m eſt, uſquè ad Sanctus
excluſive. 3. In Canone ad
verba: In primiz jquæ tibi
oferi

32 Cæremoniale
offerimus uſquè ad Memen-
to, & inde Et amnium cir-
cumſtantium; Comunican-
tes; ſupra quæ propitio; ip-
ſis Domine; & omnibus in
Chriſto quieſeentibus; No-
bis quaque peccatoribus
poſt percuſſionem pectoris,
& ad Pater noſter 3 In qui-
bus caſibus manus non de-
bent eſſe diſiunctæ extra lati-
tudinem Corporis, nec adeo
elevatæ, ut ſummitas digito-
rum excedat humeros, & et-
iam una Manus debet reſpi-
cere alteram.

CAPVT IV.

& ſtatim jungendisz Manib“.
§. I. Rimè debent EXn
den⸗

De extendendis, elevandis,

ne des
Raclemn
lori
AAe
1 Kcu
fallare
Nni 8
igitur.
nripe
Eeberen
Tonell
riin
Porain
un
ſtione
En

in

emen⸗
n cir⸗
nicun⸗
jozip⸗
ibut iß
; M
oribtt
Cortis,
la qui⸗
hon ge⸗
Alalai⸗
necale⸗
sigto⸗
15; Cel⸗
lelhi

IWV.
vunlin
Manik'.
ent ex⸗
en⸗

Miſæ Privata. 33

tendi Manus, elevari uſquè
ad humeros, ùt loquitur Ku-
brica, & tunc ſtatiam jungi
ante pectus, at non uſque ad
Faciem elevatas tenere. Ad
Gloriæ in excelſis Deo. 2.
Ad Credo in aunum Deum.,
2. Secundum rubrieam par-
ticularem in ordine Miſſæ ad
Veni Sanctificator. 4. Te
igitur. j. Benedicat vos
omnipotens Deus. 6. Ider
debere fiere exiſtimant Bauld,
Tonell, & alii moderni fun-
dati in Cæremoniali Epiſco-
porum: ad Dominus vobiſ-
cum: Gratias agmus in pre-
fatione,; & Orate Fratres;
Quamvis rubrica non expri-
mat in his caſibus elevatio-
HM V nem

34 Cæremoniale
nem manuũ uſque ad hum-=
eros, dicens: Exte ndens, at
jangens manzas ad Dominus
vobiſeum, & Orate Fra-
tres, & ad Gratias agamus
dicit ſolùm: jangit Manns.
Ad verba. Surſam corda in
præfatione, & fiat dilectiſ-
Kmi filià D. N I. C., in
Canone ante: Qui pridie;
quam pateretur elevantur
Manus ad pectus tantum, ſe=
cundum expreſſam Rubri-
cam & ſic in duobus Memen-
5o 5 etiamſi ad illa Memento
poſſint manus etiam elevari
ad faciem, prout notat
Miſſale.
§S 2. Ad Verbum: Ore-
mus, poſt Deus tu conver-

ſxc

NM
lvinj
ſe
Manis,
lon au
A hum
Deſſam
hicon
Ueengr
e bet
elye
l⸗ ele
Ulneror
Llimoe⸗
onr
NNodrud
Eet
Vanut.
lchrnn
ifrun

Miſe Privata. 3

Hbum- ſus vivifcabisnos ad initium

lent,; Al
omin4s
e“ Ha⸗
4,aNhs
Mand’.
or in
Glelliſ⸗
CI
pritit)
erantut
Rubti⸗
Memen-
lemento
centi
. potat

Ure-
onver-

ſit

Miſſæ diſiunguntur benè
manus, & denuèò junguntur,
non autem elevantur uſquè
ad humeros ſecundum ex-
preſſam rubricam Cærem.
Epiſcop. Gavant. & alii Ad
Oremus Oftertorii, & patùm
ante Pater noſter, & etiam
ante Oremus Collectarum fit
talis elevatio manuum ad
humeros: Quamvis in hoc
ultimo caſu aliqui rubriciſtæ
hoc practicent, non obſtante
quod rubrica ſolummodèò di-
cat: Extendens, ac jungens
manus.
5§. 3. Ad concluſionem col-
lectarum : per Dominum
noſtrum Ieſum Chriſtum
zun-

36 Cæremoniale
junguntur quidem manus
ante pectus, ſed non elevan-
tur prius; cùm fit inclinatio
capitis verſus Crucem ad ver-
bum Ieſum: quæ inclinatio
omittitur, quando concluſio
Orationis eſt: Qui vivis, &
regnas, vel: Qui vivit, &
regnat, ſine verbo TIeſam
Chriſtum & manus jungun-
tur tantùm ad verbum: In
unitate, In concluſtone orati
caum hic modus ſervatur.
Si oratie dirigaturad Patrem,
concluditur per Dominum
hoſttum &c. Si ad Filium,
qui vivis & regnas cum Deo
Patre Si principio orationis
fiat mentio Filii, concluditur
per cundem: ſi in fine oratio-
. nis

/
nizef⸗
eun nirit,
bcpitrn⸗
itut in
tiimh
1r pui
Mlone 4
lylli⸗
Hn in
tig in n
int iin/
1/ 4
Id gulbas
etelen
linntio
en (r
un
llgtoyi⸗
Nor

gin I.

Miſſæ Private. 37
man' nis ejus fiat mentio, qui te-
leran-Cum vivit. Si facta fit men-
luatio tio Spiritus S., in concluſione
Alier⸗ dicitur in unitate ejuſdem.,
Ainnio Spiritus Sancti &. Jungun-
nchu tur pariter manus ſine ele-
„/Vatione ad verba: Per eun-
uit, dem Chriſtum Domi anm no=
ſen ſrum. Finito Communican-
gur tes in Canone 8 ad finem:
hanc igitur, & finito. No-
ii bis quoque peccatoribus:
in quibus caſibus nec fieri
ebet elevatio oculorum, vel
inclinatio capitis, uti aliqui
malè faciunt. Ad per eun-
dem Chriſtum Dominum
N ns noſtrum ante Nobis quoque
dliu peccatsribus, nec etiam cle.

K— „„ . 4 1
vantur manus ad Humeeng

un!
oneol
ſetyaut,
Patten,
ominucn
Flium,

„

38 Cæremoniale
ſed junguntur, & fit idem: 4
ut ſuprà fuit dictum, incli- Liino
nato capite ad Sacramentum. Mli &
IMen
CAPIT V.

ſei
De elevatione Oculorum.
§. I. Ebent elevari O- fn,,.
culi, & ſtatim de- Mun
mitti, I. ad Muandaæ cor mez. elicet
2. ad Suſeipe Sanktte Pater. au,
3 ad oferimus tibi Domine Hin
Calicem & c. Et hic elevan-Klll
tur quidem oculi, ſed non Ihud
ſtatim deprimuntur, cùm Cllien,
maneant elevati uſque ad fi- (;
nem Orationis, & tunc ſo- unris
lIùm, & non priùs oportet l den
facere Crucem ſupra corpo- Celin
rale tenendo Calicem amba- llz
bags manibus, ùt volunt Bauld. uun, .
Manius, ut volu & Nule

le
it iden
m, incl
zmmentunn
,
slorun,

leyeti 0
ſrim
lur nen
Ge oe
Domi
le elenn
ſei t
le, A
e AAl
tuneſ⸗
is oe
pt oto⸗

Miſe Private. 39
& alii moderni. 4. Elevantur

ochli, & ſtarim demittuntur

ad Veni Sanktificator. . ad
Suſcipe Sanbcta Trinitas. 6.
In pra fatione ad verba: Deo
noſtro. 7. Te igitur. 8. Ele-
vatis oulis in Celum 9. Be-
nedicat vos omnipotens
Deus. 10. Conſecratam Ho-
ſtiam oporter ſemper ſequi
oculis uſque dum reponatur
ſupra Corporale, & ſic etiam
Calicem.
§. 2. Notandum, quèd
quamvis Rubrica præſcribat:
