ſicatio? quoniam fi remanſit
in Pyxide aliqued fragmen-
tum, meliùs eſt, ut ibi perſi=
ſtat, quàm ut Purificatoriò di-
ſpergatur; quod poſſet tunc
ſolùm adhiberi, quande Py-
xis jam fuiſſet purificata vinò
abomni fragmento. Qued ſi
ibi ftt Cuſtodlia, & remaſerin:
aliquæ Parficulæ conſecratæ
clauſa Pyxide, & facta genu-
ſlexione, reponit eam in cu-
ſtodiam, & antequàm, claudit
illam, denuò genuflectit; ſed
ſi Particulæ, vel omnes, vel
aliquæ effent ſupra Corpora-
le, prinſquâàm accipiat Parti-
culas à Corporali, genu flectit,
& immittit Particulas Pyxidi,
G6G 3 illam

138 Cæremoniale

illam claudit, & reponit in
Tabernaculum, antequâm il-
lud claudit, iterum genufle⸗
Kit.
Si quis deberet murare,
Particulas recenter con ſecra-
tas in Pyxide cum aliis, quæ in
alia Pyxide conſervantur in
Tabernacnlo, quæritur quot-
nam gennſflexiones fieri de-
beant? Facta ſump ione San⸗
guinis, & Palla coopetto Ca⸗
lice, ac parumper ad cornu
Evangelii remoto, ſemper ta-
men ſupra Corporale, apetit
QCuſtodiam, genu flectit, acci-
pit Pyxidem, & aperta uttaq;
Pyxide denuo genuflectit,
deindè abſumptis Particulis
antiquioribus, & puriſicata-

Mruide
immite
ticnl
nami
Olculo
ii, ſee
dolann

tulum

laulr⸗

Monn
Uulung
iete
genuße⸗
Bennſler

II 1

Jbandor
el on
Coer

i

d⸗
eponitin
egun⸗
Fulte.

t
conlectr
enuunr tl
fiur gvor
6 ſetich⸗
ionehl⸗
bettol
1ACNI
ſenprle
le
HZ
emnlun
enutel
rihent⸗
Pfaith

Miſæ Privatke. 139
Pyxide, injectis in Calicem-
Miſlæ omnibus fragmentis „
immittet recenter conſecratas
Particulas in Pyxidem purifi=
catam, illam claudit, & ſine
oſculo pedis, vel alterius par-
tis, ſecundum multorum-
abuſum reponit in Taberna-
culum, & antequàm illud

claudat genuflectit:

Nonnullis ſecundum res

gulam generalem non mové-

di Sacramentum ſine prævia

genuflexione- volunt aliam-

genuflexionem tam in hoc,
quàm in ſupradicto caſu,
quandoParticulæ, vel aliquæ,
vel omnes accipiuntur de-
Corporali, & immittumur
Pyxidem, nimirùm, ut fiat

G4 Lenuges

14⁰ Cæremoniale
genuſlexio priuſquàm Pyxis
zeponatur in Tabernaculum;
alii proindè convenientiùs
judicant, quèd non debeant
Keri iſtæ genuflexiones in ſu-
pradictis duobus caſibus, tum
prepter genuflexionem pau-
l6 ante factam, tum propter
evitandas tot genuflexiones.
VRerius hic eſt obſervandum
quòd quando con ſecratæ fue-
runt aliquæ Particulæ ſupra
nudum Cor porale, eum in fr
nem, ut tantùm conſeventur
in Tabernaculo, ante fum-
ptionem Sanguinis debeant
reponi in Pyxidem, uti ex-
preſsè notat Rubrica 10. n. .
quæ ordinat, ut fiat genufle-
Sie antequàâm illæ tangan-
tur⸗,

N

ubagre
Uiteco

ür lin
dangni

demcali

Peritur

Nüllegin

lthactan

ulo, &
tegulm
lterüm
Auando
Conſecrer

poaſlerg

.

ncleden
loe eſt ſ
unſ

lle
n Mi
uculun
enienth
Ceheunl
ethlſ⸗
busnn
emn N.
in Noet
ſexiones
undu
nneſt
ble
eummn
leku
Ante .

Miſe Privatzæ,. 141
tur, & imponantur in Pyxidẽ:
quibus repoſitis & clauſa Py-
xide cooperitur Calix, & ge-
nuflectitur: deindè gçolligun-
tur fragmenta , & ſumitur
Sanguis, & poſt purificatio-
nemCalicis, ante ablutionẽ,
aperitur Tabernaculum, ge-
nuflectitur, ſive ſit ſive non
ſit Ssacramentum in Taberna-
culo, & repoſita Pyxide an-
tequàâm illud claudatur, fit
iterùm genuflexio; idem fit
quando Particulæ fuerunt
conſecratæ in aliqua Pyxide
ro aſſervatione, & ipſaPyxis
includenda eſt Tabernaculo;
hoc eſt ſumpta putificatione

Calicis aperitur Tabernacu-
lum, fit genuflexio antequàm

5 temo-

142 Ceremaoniale
removatur Pyxis, & repoſitâ
illà denuè fit genuflexio
priuſquam c laudatur.
Poſito autem caſu, quèd
quis conſecret Particulas lu-
pra Corperale ad permutandũ
antiquis in Tabernaculo, &
debeat ſimul communicate:,
uid debet facere? Poſt ſum-
ptionẽ ſanguinis cooperit Ca
licem pallà, & remotò illô pa-
rumper à parte ùt ſuprà, ape-
rit Tabernaeulum, genuſſe=
ctit, accipit Pyxidem, illam
detegit, & denuò genuflectit
ad dicendum Miſereatur
&c. & ad communicandum-
mode ſupradicto §. 2. Finita
communione conſumit par-
ticulasantiquas, puriſicat Py-
xidem

1

Uden
ihit
nali:
ſbetna
datziux
Qund
Patticu
Altare
lallo,
ſellan⸗
Gicench
Acetch
ſedun⸗
dienge
tum
uucii
Velker
Raobr,
(in
84

ſe
Ljepelt
eluſti,
.
1,
telalr
murmd
Acllo,
unicate⸗⸗
Pollon⸗
dortl 0
Upti 2e⸗
gell⸗
emn, an
llli
ſetdn
cinlin⸗
,1 Pintt
umi hn⸗
. Ka .
Vidert

Miſſæ Privatza. 143

xidem genuflectit antequàm
accipiat particulas de Corpo-
rali: & repoſitis illis in Ta-
bernaculũ, priuſquàm clau-
dat, juxta morem genuflectit.
Quando verò oporteret illas
particulas relinquere ſupra
Altare clauſas in aliquo Va-
ſculo, vel Corporali ante di-
ſceſſam 2 medio Altaris ad
dicendam poſtcomhunionem,
Sacerdos deber genuflectere,
ſed uno ſolo genu, & ſic re-
diens ad medium debet facere
totum ĩd, ac ſi ex poſitum eſſet
Sanctiſſimum Sacramentum.
vel feria ſ. hebdomatis ſanctæ
Rubr. 10. n. videatur tamen
Capitulum ſequens.
5§.4. Si Particulæ non con-
G66 ſecran-

144 Ceremeniale
ſecrantur in Miſſa, ſed jam-
conſecratæ extant in Taber-
naculo, non eſt quod parti⸗
culare circa diſpenſationem-
communionis ſive ſit poſt
Mifſam, uti aliqui volunt, ut
fiat in hoc caſu, ſive ſit in ipſa
Miſta „ quod videtur magis
conveniens, ne multiplicẽtur
actει&ιnes ſine neceſſitate, qua-
lis forer ſecanda benedictio,
& ablutio digitorum, fſi quis
communicaret poſt Miſſam-.
Facta igitur ſumptione San-
guinis, Sacerdos removet Ca-
licem à parte ſiniſtra ad cornu
Evangelii, ſed ſupra Corpo-
rale, & illo cooperto Pallâ,
aperit Tabernaculum, genu-
ſectit, accipit Pyxidem, illam
detegit

4

egt
leligua
1 in
ſirbyr
Leait,
Nacblo
Kionen
clandt
Municn⸗
la er
Al⸗
cooer
ahgelij
Oblenee
chn,

mentie.

lule
ehr
Rer 4

dle
ſedſen
nod Hult
ſtionen
l
olunt, N
ſtiniſe
1ut ugs
lihlcen
lete,⸗
enetilie
m;, .
Nin,
tone N.
noletr
Acolnn
nCſe
moll
Um, en⸗
gart

Miſe Privatæ. 14 5
detegit, & denuò genuflectit,
reliqua autem ut ſuperiùs. J.
2. Finita communione clau-
dit Pyxidem, eàâ clausâ gen-
flectit, & repoſitâ in Taber-
naculo iterùm facit genufle-
zionem priuſquàm illud
claudat, ſi verò Sacerdos com-
municat ante, vel peſt Miſ⸗

ſam, expandit Corporale ſu-

pra Altate, removet Calicem
coopertum velò ex parte Ev-
angelii extra Corporale, &
obſervet illud ipsũ, quod fuit
dictum, quando accipit Sacra-
mentũ ex Tabernaculo. Ter-
minata communione ordinat
Rituale Rom. Ord. Miniſtr.
Sac. Euchar. ut Sacerdos dili-
genter advertat, ſi aliquod
67 fra-⸗

146 Ceremonlale
fragmentum adbæreat digi-
tis, quo immiſſo in Pyxidem,
illam claudit, & poſteà puri-
ſicat digitos, quibuſcum com-
municavit in vaſculo aquæ,
quod hunc in finem debet eſ-
ſe paratum in gradine Alta-
ris: deindè abſter ſis digitis ge-
nuflectit: Tonell. lib. 2. tit.
10. Rubric. 7. poſtmodùm re-
Ponit Pyxidem in Taberna-
culum, facit novam genufle-
xionem antequàm illud clau-
dat, quo clauſo dat benedi-
ctionem dicens verſus Crucẽ
junctis manibus: beuedittio
Dei Omnipetentis, & poſteà
verſus Populum: Patris, &
PFilii, & Spiritus Santti. be-
QRediens manu dextera, uti in-
Milla.

ic
ſinm
e b
mant
Mrotm
nialege
ſbuei
llls n
liin
in Mi⸗
ontta Ri
Vetmani
letudo
Lohyri

ih
u
l⸗
ic

1

Abacal

ino Alr

oleſs e⸗
cigniss
Ib z
mocimt.
1 Tobetmi⸗

niße⸗
ſ 1,ſolt⸗
11 llen

Miſſæ Privata. 147
Miſſa, adjungens: deſzendat
ſuper, vos & maneat ſemper.
Quæ benedictio debet dari
tam ante, quàm poſt Miſſam
manu, & nunquam Pyxide,
proùt multi faciunt apud Mo-
niales, quibus communican-
tibus in ipſa Miſſa, non debet
dari alia benedictio, quàm il⸗
la in Miſſa, ne expreſsè fiat
contta Rubricam 10O. n. 6. In
germania tamen ubique con-
ſuetudo eſt, ut ſiat benedi⸗=
ctio Pyxide ſeu cĩiborio, ad
quam verò benedictionem,
nihil dicit, & hoc quotiescun-=-
que alios communicat excipe
quando communicat intra-
Miſſam & ciborium extra ta-
bernaculum, proſtat, tunc be-

148 Cæremoniale

nedictionem omittit, &dat il=
lam poſt finem miſſæ.
S§. 5. Denique quando opor-
ter communionem admini-
ſtrare in illa occaſione, nimi-
rum, nec immediatè ante Miſ⸗-
ſam, nec poſt, nec etiam intra
eandem; melior modus eſt ac-
cendere duas candelas in Al-
tariʒ & ſi ibi eo brachium, ſeu
cornucopia, accendere etiam
tertiam pro majori reverentia
Sacramenti; deindè præparatâ
bursà ſupra Altare juxta co-
lorem Oficii currẽtis illo die,
proùt ordinat Rituale Roma-
num, & poſitâ bursâ cum Cor-
porali intùs ex parte Evange-
lii ad gradinum Altaris ſicut
in Miſſia, præparatur quoque
ſolitum.

4

Plinm
Urifei
afurt
ait dar
lurusd
colons
vnets
(lerico
ellices
ſayenie
iterun
intert⸗
gradu
iigens
iohe
Alure⸗
Potale
Altate
Mattel
lero

de
„Kluil⸗
.
ncooye⸗
aAAni⸗
Nne, nin⸗
anrel
timinn
Auselu⸗
elusin
chiunmſi
leleetin
leſereni
ehut
iuut N⸗
isiloci⸗
le oor⸗
cunir
ebiung,
larulen
ou⸗
ſoleue⸗

Miſæ Privatt. 149
ſolirum vaſculum aquæ cum
purificatorio ſupra gradinũ
ex parte Epiſtelæ: quo facto
exit Sacerdes ex Sacriſtia in-
dutusSuperpelliceo cum Stola
coloris Ofſicii tectus biretò,
junctis manibus, præcedente
Clerico pariter indutosuper-
pelliceô, & manibus junctis 3
adveniens ad Altare porrigat
biretum Clerico, genuſlectit
in terra plana, facit in ultimo
gradu aliquam Orationem, di-
rigens ad Deum tam ſanctam
Mtionem indéè aſcendens ad
Altare extrahit ex burſa Cor-
porale, illud exrendit ſupra
Altare, & dum Miniſter ex
arte Epiſtolæ in terra plana
devotè dicit Conſteor, aperit
Taber-

170 Cæremsniale
Tabernaculum, genuflectit,
accipit Pyxidem, illam dete-
git, & denuò genuflectens to-
rumw proſequitur, uti quando
communicat ante, vel poſt
Miſſam, ſicuti dictum fuit ſu-⸗
prà. Quo facto reponit Corpo-
rale in hur ſam, quam relin-
quit in eodem loco, quo prius
erat, deſcendit in terram pla-
nam, ibi genuflectit uno ſolé
genu, ſicut quando advenit,
& poſtmodùm modeſtè re-
vertitur ad Sacriſtiam modòô,
quo venerat. Notandum,
quòdSacerdos communicans
extra Miſſam, hoc eſt, ante:
vel poſt Miſſam, veſtitus ſactis
indumentis, vel in alia ecca-
Bione Su perpelliceò, poterit
tedienęg

4

lediens.
ſeen
enem
ſone⸗ De
ramey
ttiam:
ſuocge
lelignen
Matllun
tonlect
uancdo
municz
eupohſte
Nttem
Ulhi
ln ee
Kran
Maid

4 Miſſæ Private. 151
nulleti
lann Cee⸗
echensto⸗
ignni⸗
,N
Im ſn l⸗
nitorg⸗
an lell⸗
g hi
alabißl⸗
t un. 10
lo Aenn
oeſe ſ⸗

rediens ad Sacriſtiam dicere:
O ſacrum convivium & &.
panem de Cælo E&& cum Ora⸗
tione: De us, qui nobis ſub Sa-
cramento mirabili & c. vel
etiam: Spiritum nobis G'.
Vide Rituale l. c. Notandum
quoque, quòd nunquam ſit
reliquendum apertũ Taber-
naculum, quando illo aliqua
conſecrata aſſervatur Hoſtia;
quando verò Sacer dos com-
municat ubiSacramentum efſt
um in ex poſitum ‚tranſiens per unã
Crmdln, partem ad aliam, non debet
nmue Ilam facere reverentiãâ ver-
bind ſus Sacramentum expoſitum.
unla“ ſed ſolummodò attendere ad
De Sacramentum, quèd tenet in
/ manibus: & fic pariter eſt ob-
len ſervan-

4

152 Caæremeniaxle

ſervandum ſi fiat elevatio Ho-
ſtiæ, vel Calicis in àliqua vici-
na Miſſa, aut ſi tran ſiret alius
Sacerdes cum Viatico.
H. 6. Communiol Laico-
tum in Miſſa Defunctorum-
videbatur aliàs licita, ut vide-
re eſt apud Quartum parte r.
tit. 5. dub. I. Item apud Ga-
vant. par. 2. tit. 13. n. S. lit. u,
vel ſaltem proprer communẽ
uſum, & conſuetitudinem-
credebatur tolerabilis; verùm
quia S. Congregatio Rituũ fe-
ci? Vecretum contrarium an-
no I701. præfata Communio
haud amplis eſt licita, nec
uſus ille aut conſuetuto tole-
rabilis, ſed pro abuſu impo-
ſterum habendi.

§. 7

l

5H 7.
a, g
Gmmun
ions, S
lercom
etpelli
Cancell
nunioni
begnl
nsindl
leo; &
tomman
kſcon
woe ſit
Ceticun
(dem,
5 8.
lligui
lectuid
Porale

aiol⸗
ignfi⸗
tetalus
io,
miolig⸗
nCtorut⸗
vb e⸗
n galleh
nahlb⸗
ndln
commmd
nndiner.
lozſeti
oRiuuſe⸗
latiunan
Vonmmint
leiu, N
etuto 1ol⸗
Muin⸗

AMiſæ Privatæ. 153
§. 7. Notanda differen-
tis, quàâ ordinariè debent
communicari Sacerdos, Cle-
ricus, & Laicus. Sacerdoes de-
bet communicari indutussu-
perpelliceo, & Stola, non ad
Cancellos, ſive bancum Com-
munionis, ſed ad predellam,
ſive gradu Altaris, & ſic Cle-
ricus indutus ſolosuperpelli-
ceoʒ & laicus meliùs eſt, ut
communicetur ad cancellos,
& ſi communitatur in Altari,
hoc fiat in plana terra poſt
Clericum, & iſte poſt Sacer-
dotem.
5§. 8. Tandem internogant
aliqui, caſu quo aliquis con-
ſectavit Particulas ſupra Cor-
porale pro facienda commu-
210 2

154 Ceremoniale
nione, utrùm debeat abſter-
gere Corporale Parenâ in ea-
parte, in qua fuit Hoſtia: ante
ſumptionem Calicis ve! ab⸗
ſtergere poſt ſumptionem-?
Noenunulli ſibi faciunt ſcrupu-
lum ne tran ſgrediatur Rubri-
bricam, quæ ordinat abſter-
gere Corporale ante ſumptio-
nem Calicis, alii judicant eſſte
meliùs abſtergere poſt di-
ſpenſationem Particularum.
Obſervelur Rubr. tit. I0.§. I.
CAPIT XII.
De Miſſa Privata eormn
Sanèt:ſſimo Sagramen!o.
PRiacibalis difficultas Miſ⸗
ſæ privatæ coram ſan-
ctiſſimo Sacramento conſiſtit
in genuflexionibus, circa
quas

gvas el
m S⸗
venuſtee
1KAlter
Kaciat
ſensa
lcin ge
ude i
Arlarmn
Doni⸗
prükge
Alcuhri
Kecerih
dekpr
tei
Miidsoß
nußege
ni veb
N e

—

—

Ale
aibſt
niin
lotiuabe
i, l .
onelhe:
arſclugt⸗
Uabli⸗
elunſte
dtanttt
poſ ⸗
oletn.
inloß
XII.
t6 GrA
Mni,
eulel
ora in.
4 Gnlit

6, (ltd

Miſſæ Private. 155
quas ebſervandum, quod
cùm Sacerdos roties debeat
genuflectere, quoties accedit
ad Altare, vel inde diſcedit;
id faciat in modum, ut acce-
dens ad medium Altaris priùs
faciat genuflexionem, & de-
inde actionem, v. g. ante-
oſculum Altaris pro dicendo
Dominus vobiſeum debet
priùs genuflectere, & deinde
oſculati ʒ è contra; quando
Sacerdos eſt in medio Altaris;
debet priùs facere actionem;
& deinde genuflectere, & ſie
priùs ofculari, & deinde ge-
nuflectere, ut dicat: Domi-
nus vobiſeum, orate Fratres
G6 denuèò genuflectens re-
dita d medium 5y0 genuflexio-
a nes

1565 Ceremoniale.

nes ſunt ſequentes: prima-,
quando Sacerdos venit ad Al-
tate pro celebratione, facit
geuulexionem utroque genu
in terra plana, & profundè
inclinato capite. 2. Aſcen-
cendens ad Alrare, & poſito
Calice ex parte Evangelij, an-
tequam extrahat Corporale-
ex burſa, genuſlectit uno
tantùm genu ſine inclinatio-
ne capitis, & ſic debent ſieri
omnes aliæ genuflexiones,
exceptã nltimã, quando Sa-

cerdos di ſcedit ab Altari fini-

4
(eriur
lengad
Elender
ſenendu
m Kr⸗
elumne
unpeli
lubhiſt⸗
tidinnn

lrad A
in:
1 Anten

tà Miſsâ rediens ad Sacri- elen
ſtiam, quæ genu flexio fit ſi- Ilare

cut prima. 2. Fit genuflexio

ante diſceſſum de medio Al- Ee

taris ad cornu Epiſtolæ, ubi
quæritur

de. Miſæ Privata LYyy
Iin Auæritur Introitus. 4. Re-
diens ad medium Altaris ur
i,hi deſcendat in planum, ubi ad-
wet⸗ vertendum, ne obvertat dor-
min ſum Sacramento, recipiens
Aler ſe hunc in finem ex parte E-
,E vangelij facie reverſa ad cor-
er. An Epiſtolz. 5. Ad infimum
gradinum ante initium Miſ-
ſæ: Tonell. Sarnell. & alij.
6. Poſtquam Sacerdos aſcen-
ltenii dirad Altare, antequam in-
eümd Cpiat: Oramus te Domine
nbi Gc. 7. Finita dicta Oratione.
Veri 8. Antequam dicat: Kyrie
18i ele on poſtquam venit ad
. l Altare. 9. Finito yrie eley-
kin ſon, & Gloria in excelſis
len Deo &ü=. oſculatur Altare, &
A geinde genuflectit, ut dicat
ieni H populo:⸗

=

ngelen
.
olpol
loctit

lloni,

158 Ceremoniale
populo: Dominus vobiſ-
gum: & hic eſt obſervandum, ſteenee
quèd Sacerdos non debeat ſa- rulnfn
lurare populum in medio, ſed 1 4, N
ex parte Evangelij, ne Sacra- Auit
mento obvertat dorſum, re- lolem
. Veni gen
vertens ad medium denuo idn
genuflectit, & ſic debet face- ſct
re in alijs hujusmodi occaſio- Mtout
nibus, Orationes verò dicat ſen en
aliquantulum verſus ipſum- Mneinlin
Sacramentum. 10. Genufle- ſcde te
ctit ante & poſt manda eor 6ſaptn
weum elevans oculos ad Sa- blfech
cramentum ante primam ge- evela
nuflexionem. II. Finit́ Es en ad
vangelio veniens Sacerdos ad Crmbe
medium. I2. Ad Dominus TiAltar
vobiſeæunmz ante, & poſt. 13. o Ne
Fit genuflexio quando diſce- ohelun
dit Vinlll

1 aolſ⸗
rWandun
ebent⸗
meloe
Nedunt
tlum,1⸗
an daln
unie
dc Nl⸗
y eloi
lus li⸗
9, Cealke
punltel
Aasi
fimmge
. Hindi 9
Guril
4 Dimirt
Eſol.
i.

Miſæ Privatk. 159

dit de medio ad cornuk;piſto-
læ ad infandeudũ vinũ Cali-

ci. I4. Reverſus ad medium

Altaris antequam faciat ob-
lationem Calicis. I15. Dicto
Veni Sanltificator, & bene-
dicta Hoſtia, & Calice; abſ-
que eo ut jungat manus ad fi-
nem Veni Sancti ſicator „ Ge
ſine inclinatione capitis, cùm
debeat tenere manus exten-
ſas ſupra Altare, & deinde,
genuflectere ad diſcendum-
de medio Altaris, & ad eun-
dem ad lavandas manus in
cornu Epiſtolæ, quod fit ex-
tra Altare in inferiori gradi-
no prædellæ, facie verſa ad
opulum: ubi advertendaum,
ne in illo acta obvertatur ter-

H z gum

160 Cæremoniale eule
gum Sacramento, vel juxta kilte
confuerndinem receptam Po- Nn
teſt parum recedere ab Altari Nirie
in Ioco Epiſtolæ & ſe vertere kui
facie ver ſus Sacramentũ & ſic. Lait⸗
lavare & de tergeré mnaus, ☚
non tamen totas, ſed tantùm prt
illos digitos, quibus tractat *
Sacramentum., 16. Genuſe- li
Eir poſt lotionem manuum, An
reverſus ad medium Altaris. Allin
r7. Ante, & poſt Orate g. etadcie
tres, quod dicitur tergoô 0 .
versò verſus cornu Evangehj- niege
ſine perfecto circulo, ſicut at
ad Dominus vobiſcum. 18. n
Poſtquam Sacerdos ſumpſit a
communionem, & purifica- dnelt
tionem in eodem loco, juxta ⸗
Exremon. Epiſc.. I. 2. c. 23.
grnuſler-

—

Miſæ Privaté. a6I
genuflectit, ut eat ad cornu
Epiſtolæ, & ibi faciat ablutio-
nem digitorum, qua facta-
redit in medium, genu flectit,
& accipit ablutionem. Bauld.
& alij, vel manens in medio
Altaris ſine genuflexione
porrigit calicem Miniſtro ſu-
pra Altare, niſi parvitas Mi-
niſtri aliud exigat, ad inſun-
dendum vinum & aquam pro
ablutione. 19. Antequam-
eat ad dicendam Antiphoenam
nuncupatam Com munio, ge-
nuflectit; & id ipſum facit
ante poſt Dominus vobis-
cum; item ante, & poſt Ora-
tiones: Ite Miſſa eſt dicitur
immediatè poſt Dominus vo-

rjus biſvam in eodem loco: Bexe-

H 2 dioa⸗

162 Cerewoniale

dicamus Domino dicitur
poſtquam Sacerdos eſt rever-
ſus ad medium Altaris, &
poſtquam ibi fecit genſlexio-
nem. 20. Finito Placeat tibi
Sandta Trinitas & e. Oſcu-
latur Altare, dicit: Benedi-
gat vos omnipotens Deus,
inclinans caput ad vocem-
Deus, vel ſine inclinatione,
ut volunt Tornell. Sornell.
& alij ʒ genuflectit, ſe vertit
ad populum ex parte Evan-
gelij, uti fuit ſupra dictum:
ad Orate Fratres dat bene-
distionem fine perfecto ceir-

culo, ne redit ad medium-,

ſed dicit: Dominus vobiſ-
gunm in cornu Evangelij, &
legit ultimum Evangeliüm,
adver-

N.
UWyetten
ſed tenn
deltn
Atiuggu
Plum.
knnte
jerlus ee
ligunn
menrtum
Caonn
ſone
der Zen
Cornu B
dubig
Ecerer
lenndun
el a
nito
Reral

.
. iul
ltteſtl⸗
lanis, 5
genleri⸗
uid ni
G0 Olr
1D
14 e⸗
linatoben
limnl
,leven
alte Eyn
Naddn
ben⸗
elel⸗ ell⸗
l
gel⸗ 5
veliön,

Aſel⸗

Miſe Privatæz. 163

advertens, ne ſignet Altare,
ſed tantùm librum, velta-
bellana Evangelij ſancti jean-
nis, ſi ibi ſint, in abſentia-
utriusque ſignat ſolàùm ſe-
ipſum. Verbum caro non
genuflectit juxta ſolitum-
verſus cornu Evangelij, ſed
aliquantulum verſus Sacra-
mentum, quod parirer fit in
quacunque alia ſimili occas
ſone, quando Sacerdos de-
bet genuflectere, five fit in
cornu Evangelij, ſive in cor-
nu Epiſtolæ, excepto quando
diceret: Hectamus genaa,
ſeundum opiniondm To-
nell. Sarnell. & aliorum. 21.
Finito Evangelio, veniens
Sacerdos ad medium genu-

H 4 Ae is

164 Coeremoniale NH

ſlectit, accipit Calicem, & Ehiuge
deſcendit in planum ex parte tr, &n

Evangelij, & in medio Alta- nponete
ris genuflectit ſicut in prin- 4hne
cipio in terra plana utroque krigde
genu, profundè inclinans iens e
caput, nec hic accipit bire- Ilizi,
tum ad tegendum, prout opi- nfiſta
nantur nonnulli, ſed quan- anntn
do egreditur & Capella, vel um 6
Presbyterio, ubi quando ve- Qrull,
nit è& Sacriſtia, illam debet Gommmn
dare Miniſtro, & non ipſe- amin
met portare, maximè ſupra
Calicem. Alij tamen exiſti- N i
ſtimant, quòd conveniat por- Hj
tare biretum in capite uſque
ad Altare, quò datòô deberet ſe/
Keri genuflexio modo ſupra
e, & ſinita Miſſa, ac fata iſon
Adebitzs

iel

en 4
umnexpu
nedio Alr
ur inpen
na uolr
ineliny
eipt le⸗
tonlh
. ſed gunn
Peli, H
gunc⸗
lin
non
ehnelune
nen etl
Venietho⸗
mieule
tolehen
⸗ in 1

1
Lebin

debita Wen iere a
imponere bi⸗ ans„S redi ne⸗
gae Tvertendum-
eniane⸗ oen videri con .
Altari Ponere Giucem in
Sandiihmun e 2
Eni um Sacramen m⸗
s parte 2. Urtlo

num
6. Bauldr. Cor ſett
ES»

Sarnell. &
Ernel alij „ & eſt uſe
cem in misna ponere Zine
Alaritul wen crn.
De ae ,. XITI. e
4 rivaäta
ſac i rpnie
§ I. Brr
C erner t Miſſæ
—„ iVvatæ
piſcopo in leco —
1 1 ctionis,

166 Ceremoniale

ctionis, ſunt eædem, quæ co⸗
ram Patriarcha, vel Archi-
epi ſcopo in tota ipſorum Pro⸗
vincia, coram Nuntio & Le-
gato Apoſtolico in locis ſuæ
Legationis, coram Cardinali
in quocumque loco. Cærem.
Epiſc. lib. I. c. 30. Corſett.
tract. I. par. I. c. 16. n. 4,
Imò coram Epiſcopo, &
Archi-Epiſcopo extra ſuam
Diœceſim, vel extra Provin-
ciam, ſed in privato ipſorum
Oratorio fiunt eæx dem Cære-
moniæ, quæ in loco Jurisdi-
ctionis ipſorum. Sarnell. par.
3. F. 4. G& alii.
§. 2. Prælatus ſecundum
Cæremoniale Epiſcoporum
lib. 1. cap. 30, debet audire
M.ſſam

⸗
Aln
caariam
umn Alr
hilole,
pollt in
Patte bya
latus vel
lum can
kemgel
Prackicar
holet er
iio Aln
inuliſt
ſe ſeſe

nigl⸗

qur
el Arci⸗
ſotumpi⸗
ntio le⸗
n locs ſe
nCirdnl
. Cetet
o, Cet
16, M
extti ſu
ta lont
410 e
Nofonice
nrlt

6 ſeuurni
looponn⸗
eberabtt⸗

MA

Miſa Privata. 167

Miſſam ſupra ſcabellum pre-
catorium poſitum verſus me-
dium Altaris, vel ex parte
Epiſtolæ, quatenus celebrans
poſſir incipere Miflam ex
parte Evangelij; quòd ſi Præ=
latus vel ob fitum vel ob a-
liam cauſam ſtaret ex parte-
Evangelij, vidi contrarium
practicari, hoc eſt inchoari
Miſſam ex parte Epiſtolæ, &
poſlet eriam incipere in me-
dio Altaris, ſi Prælatus foret
in tali ſitu, ut commodè poſ-
ſet ſe ſe inclinate abſque eo;
ut ipſi obverteret tergum-
Porrèò conveniens in primis
eſt ut Sacerdos celebraturus
Miſſam, præparatis omnibus
ad eam neceſſar ijs, viſtitu⸗
Hs aris

168 Cæremo niale

ſacris indumentis, ſic nec- meul
dum adveniſſet Prælatus, il- ciptt,
lum expectet ſtans ex parte, ljj, ſ
Epiſtolæ, prout volunr Bauld. (cinim
Tonnell. Sarnell. & alij, tidus
poſtquam Prælatus advenit, Millil
vertat ſe ex loco, ubi ex pecta- Acriſt
verat, & profundè inclinatus quo 4
ipſum ſalutet; deinderran- nbu
ſiens ad medium Altaris ſalu- er deer
tata Cruce, deſcendit in pla- ii wus
num ex cornu Evangelij, ubi gems,
converſus aliquantulum ad unpt
Prælatum, expectet ſignum lenten
ad incipiendum: Rubr. 3. n. lg⸗
2. datò́ ſigné, profundè in- verent;
clinat ſe Prælato, & reverſus lelitg
liquantùm ad Altare, incli- rit al
at ſe profundè Altari, vel ricam
enufleétit, ſi ibi ſit Taber- lender
Racu⸗

dl:
ſcm⸗
larus,
erprt
Anben
1,
aderh⸗
icthelr
inchian
nndette⸗
trieſß
uluen 1
etbgoun
Abr.91
undeir
Lteretin

Miſſæ Privatæ- 1629

naculum, & poſtmodùm in-
cipit Miſſam juxta morem 3
alij, ſi habeant Sacriſtiam vi-
cinam Altari præparatis om-
nibus neceſſarijs, Calice, &
Miſſali, expectant veſtiti in
Sacriſtia adventum Prælatig
quo adventante exeunt ma-=
nibus jundtis, & capite tecto
EgX Sacriſtia verſus latus Alta-
ris magls vicinum, ubi dets-
gentes, profundè ſe incli-
nant Prælato, recipientes eo-
dem tempore ſignum, dein=
dè factàâ debitâ Cruci reve-
verentâ incipiunt Miſſam.
Meliùs tamen eſt, quantùm
erit poſſibile, obſervare Ru-

bricam, hoc eſt, incipere-

ſemper Miſſam ex parte E-
H Z vaugelij⸗

170⁰ Cæremoniale

vangelij. Si quis iret cum Ca-
lice ad Altare, tranſiensPræ-
latum, deberet ipſum ſaluta-
re, ſed inclinatione mediocri,
& capite tecto, & ſine Calice,
capite detecto, & profundè
inclinatus.
§. 3. Inchoatâ Miſsâ, ad
Confiteer non dicitur: & vo-
bis Eratres, & vos Fratres,
ſed & tibi Pater, & te Pa-
ter verſus Prælatũ cum pro-
funda inclinãtione dicto O-
remus immediatè antequam
aſeendat ad Altare, denuè
rofundè ſe inclinat verſus
eundem, & exiſtens in medio
Altaris aſcendit juxta ſolitum
dicens: anf er à nobis & c. fi-
laug

leent,
ira

Uuxta
fum de

liſeo

ceo d.
um,u
gemuge
um ſ

uirole

hu, &
ſibi
Ati Ate
dili,
landun
bin
les, 8
ner 4
Ml
celebr

lle

cumd
ſenehle⸗
n alur
Gecioch/
profn

u:0
1A
Stelr
cumn
umnegie
e len
ur ſei
1
bln
i 60
nor

eo

Miße Privatk. 171
latur, ne dicit: per Evange-
lica & c. ſed Miniſter, qui
juxta Cæremeinale Epiſcpo-
rum deberet eſſe Capellanus
Epiſcopi indutus Superpelli-
ceo, defert Miſſale ad Præla-
tum, ut illud oſculetur ſine,
genuflexione, quam debet ſo-
lùm facere poſtquàm is illud
fuit oſculatus uno tantùm ge⸗
nu, & clauſo Miſſali: quod
ſi ibi foret Prælatus dignior,
uti Archiepiſcopns, vel Car-
dinalis, defertur Miſſale oſcu⸗
landum ad magis dignum; ſi
ibi ſint plures Prælati æqua-
les, & nullus alijs dignior;,
nec defertur oſculandum-
Miſſale, nec illud oſculatur
celebrans: Cæremon. Epiſc.
loc.

r Cermoniale Vii
loc. cit. erdos dicit r iie⸗
=ð 6.
nem: Rſi &. Mini er gac
ln utroque gen tenet
Aflern celebrantis renc⸗
eteram aum Knitx p tadi⸗
r⸗ dlare⸗ lebuan Cein⸗
reegitene⸗ & olt n.
ln . ſtrumentum laminis
dum] zar tecum, & ſyis
Rerr. . ondens: &. 4 r nen
ei defert inſtr en-
vitu tu 9 is oſculandum e
Pilee ocine inclinationo; e
Pnahoait fodtemalenian
din Epiſcopus dignionuc
Z deferrurlnſtrum E o⸗

ſei ſ
znum
ſſet
lioe⸗
ſel ma
ſuccell
hiens
ooperi
lſi
Uteqn
Drlato
les bre
Ulimus
aſine
rn

bionem

or n
Erſus
Linclin
4 citen

t M
Orui⸗
60 riſe
hillerge⸗
enn
iis ten
isdlni
uhe,
tans Ntis
Lpolmn
rſeiid
&NM.
cunſ
Arunen⸗
undd/,
ztone,
olun

ſn .

Miſſe Privatg. 173

ſteà ſucceſſivè ad minuͤs di-
gnum: ſi ſint omnes æquales,
poſſet dari oſculandum illi,
qui occupat primum locum,
vel magis vicino Altari, &
ſucceſſivè alijs: eſſet conve-
niens illud Inſtrumentum,
cooperire velò, poſtquàm il-
Iud fuit datum ad oſculum, &
antequàm fiat genuflexio
Prælato, & ſi ibi fuerint plu-
res Prælati, tegitur poſtquàm
ultimus illud fuit oſculatus.
Ad finem Miſſæ, cùm cele-
brans debeat dare benedi-
Ktionem, dicto benedicat
vos omnipotens Deus: con-
verſus ad Prælatum profundè
ſe inclinat, & poſteà benedi-
cit circumſtantibus ex parte
Fvan-

174 Ceremoniale 4

Evangelij; ſi Paælatus ſtat in citao
medio, vel ex parte Epiſtolæ le Mi
dicens: Pater, & Filius, & iſon
Spiritus Sarltus advertens, Nuti
ne unquam det benedictio⸗ und
nem ex illa parte, ex qua ſtat el loe
Prælatus. Quòd ſi Prælatus fubli
audiat Miſſam extra locum umin
Jurisdictionis abſque reſpe- tcon
Etu alio dicit Rubrica, ut cæ- celer⸗
teris, qui 'nterſunt, woöré Drelee
conſueto benedicit: Rnbr. lient
1I2. n. 3. Finlto ultimo Evan- Leipſos
gelio converſus cxlebrans eyerer
verſus Prælatum, profundè ten,
ſe ipſi inclinat, & poſtmo- Montat
dum expectat diſcedere, uſq; Kat
dum diſceſſerit Prælatus, a⸗ la(al
lias ſervabitur ordo Rubri- iluof
arum Miſalis, dicit loco un -
citatio

cuslturin
ebpilgle
Hliut
dyertenn
enecic⸗
erquſt
a Dlrlons
ta loln
Ge nee
ica,us.
t, R
it Ron
ninoin
glenn
3 roln⸗
in
cecel h
lrlinns, 4
wlA.
o

Miſſa Privata, 17
citato Cærem. Epiſc' loquens
de Miſſa pnivata dicta coram
Epiſcopo, Archie piſcopo,
Nuntio, & Legato extra ipſo-
rum Diœceſin, Provinciam,
vel locum Legationis, & in
publica Eccleſia: quam vis e-
nim in tali occaſione videa-
tur conveniens, ut Sacerdos
celebrans in præſentia talium
Prælatorum accedens, vel re-
diens ab Altari, tranſiens an-
te ipſos faciat ijſdem debitam
revetentiam, hoc eſt medio-
crem, & capite cooperto, ſi
portat calicem: profundam,
& capita detecto, ſi non por-
tat Calicem: ulteriùs mittat
ipſis oſculandum Inſtrumen-
tum pacis, & finito ultimo
Evan-

176 Cerem. Miß. Prius
Evangelio, faciat ipſis pro“ I
fundam inclinationem abAl- „
tari: Quart. Caſtald. & alij. 6

Cußtodite Pracepta mea, & 4
Ceremonias. 4. Keg. 17: De

Ad Lelltorem. beſun
D Onus & diſcretus Lector ii
D non vertet vitio reimpre- We.
menti, quod paucula hinc
inde clatitatis & conſuetudi-
nis gratia in Germania legi⸗ lenßt
timeè intreduétæ addiderit, 0

Dena⸗

quod bona venia Romani pri- Deente
mè imprimentis factum fuit. e
FINIS. dr
4

INDEX

.
inl
gern NI

4 Gend

„% Adis manibus ſupra Al-
culil tare. 26
x- CAPIT III.
acl 1 De manibus disjunctis, ex
onſun tenſis, & Eelevatis. 321.
nni CAPIT IV.
Altti De extendendis, elevandis,
onie . ſtatim jungendis ma-
Aun nibns. 32.
CGCAPT. V.
„Deie elevatiene oenlounm.
4 38
W CA=

1 8

CAPITUM.
CAPUT I.
AAEinelinationibus, &
genuflexionibus. pag. I.
CAPUT II.
De jungendis, & extenden-

CAPüTVI. u
De faciende Signe Eracis.

40. De
CGAPUIT VI. e
De oſecalando Altari, G a- uaß.
lijs rebus ſacris. 59· Drati
CAPUIT VIII. ig⸗
De percutiendo pectore. 6I. mads
CAPIT IX. *
Aliæ obſervationes Rubri-iean
6. 63˙ Merit

CAPIT X.
Defeltus, qui ultra jam di=
btos commuanins ſolent
committi. 72 †
CAPIT XI.
De Conſecratione Particu-
Iarum & de Communio-
ze Fideliung 121.
CAPIHII XII.
De Diis“ Privata gorove
Saun-

. S
ll
lert,⸗
1XI.
65
X.

reihnt⸗

6 H

Santlißimo Sacranseute

154
CAPIT XIII.
De Miſſa Privata coram
Epiſcopo in propria Diœ-
Orationes ſecretæ, quæ;
cùn: in Miſſa legi com-
modè non poſſint, vel ritè
non debeant, à Saçgerdo-
te celebraturo ſuant me-
moriter addiſcendæ.

Finis Indicis,

Mmeu — —

VierfarbSelector Standard* -Euroskala Offset

CEREMONIALE
MISS £
E PKRIVAT E;
Ni Ve
Ceæremoniæ notabi-
liores in Miſſa Privata ob.
ſervandæ juxta Rubricam-
Miſſalis, & Authofes me⸗

. 0 „.
liores
NWev non jaxta aſum Romæ u. .
receptum,

Impreſſum juxta Exgſ
Germania nunc prinò res

Copyright 4/1999 VxyVMaster Gmbh www.yxymaster. om

impreſſum. “
Superiorum Permi Mu
AGGüeYet .
AUGuSsSTYEI “
Typis Joſephi Gruber.“
Anno M DCCVI. — .
„ℳ