Domino Dev noſtro in Præfa-

tione, quæ à paucis benè fit
cum Rubrica ca præſcribat ele

vationem manuum uſque ad
peie ad memoratum Sur-
sameor rda, pa Almismanunm
non verſis deorſum, ſed tali
modo, ut una reſpiciat alte-

ram: ad Gratias agamus Deo

&c. ju ngere manus, & deindè
elevare oculos, & ſtatim in-
clinare caput ad verba? Deos
noſtro.
§. 14. Eſt error Facere
inclinationem ſimplicem ca-
pitis jn decurſuPræfationis ad
illa

lle Miſe Privatz. 89
welpfe Ila verba: per. Chriſtaum Do-
Conft ir minum noſtrum adjungen
Agerun conjunctionem m tanuutn, ¹
practicant aliqui. 2. Lene-
,ndutr⸗ te manus junctas ſupra Altare
8 hentin ad aultaus, cûùm debeantte-
Gibittt, neri, utl jam fun dictum; in-
ulgte tra pe &us & Alrare uſque ad
un . verba: Benedibtus geui venit
guunumn G. excluſivè: vel etiam per
m 8 totum illud tempus G e, in-
le clinando profundè, & ad Si⸗
gnumCrucis, quo ſe ſignat ad
ne Beneditctus oſculari propriam
ſni lini- manum.
btN S, 15. Eſt defectus præ-
cipi tare cæremoniam ad Te
Lliete igirnr in ptincipio Canonis,
lcenc, ubi Rubrica præſcribit plura,
ionsil ſed parùm obſervata, hoc eſt,
il E 3 ut

90% Ckremeniale 4

ut Sacerdos elevet oculos, & N i
manus, & illis ſtatim demiſ- maſ
ſis, & iſtis junctis, poſitisqʒ ei,
ſaper Altare prof ande ineli Unſe
natus dicat: T'e igitur & c. Nann
expectans oſculari Altare in fi
medio, & non à latere (& ità etf
oportet Geri ſemper quande ye
Altare debet oſculari) poſt- tene
quàm dixetat ſupplices te la

5

4

rogamus, as petimus, abſque fehen
eo, ut adjungatur particula zelii
Te, quod multi ſa iunt, eò *6⁴
quòd non legant Caneonem.
Ex quo pariter provenit, uͦt

4

vei omirtanr verba, vel aliquae
adjaungant, vel malè illa pro- worhu
nuntient. ur
5§ 16. Eſt defectus con- n t
tra Rubricam latis frequenef. ediu
Non e

1⸗ Miſſæ Private. 9 1

culos Non jungere manus ante-
ndenit quàm fiunt Cruces ſuper ob-
,ſolig lata, tàm ante, quàm poſt
ulkiui conſecrationem, prout fait
itethe notatum Cap. 6. §. 4. ex gr.
AAlusl dum facit cruces, manu per⸗
tere (Al ficere circulum, aut circum-
tqumd ferre geſticulatoriè, non jun-
n) gere manus antequàm dica-
i ütur: hæc dona, hæc munera
Gabl &π⁄ ſicut etiam ad illa verba:
enil Rat dilectiſſimi Filii tui Do-
im,4 mini noſtri & . antequàm
Cnuen accipiatur Hoſtia in manum
oNN;pro conſecratione? & quoniã
Gliis hic multi deficiunt in eo,
llupyo quod Rubrica præſcribit: no-
tetur, quòd factis quinque-
ε Crucibus ad verba: benedi-
ſeqen dam, adſeriptam & . ſicut
N E 4 dictum

92 Cæremoniale
dictum fuit Cap. 6. §. 3 n. f.
dicendo: ſiat dilectiſſimi Fi-
lii tui D. M. elevantur manus
ad pectus, &tunc conjungun-
tur, & ad ſeſu Chriſti incli-
natur caput, indè abſtergens
Sacerdos, ſi opus eſt, indicem,
& pollicem in extremitate.,
Corporalis, proſequitur: qui
pridiè & e eſt defectus tene-
Te Hoſtiam ſola manu ſiniſtra,
dexterâ extens ſupra Cor-
porale ad qui pridièt quam
pateretur & , uſq; dum fiat
Crux ſupra dictam Hoſtiam

in loco, ut eam teneat utraq;

manu per totum illud tempꝰ,
dum dicitur: acsepit panem
inſanltas, ac venerabiles
manns ſaas, & &

§. 7.

Chure.
Cllm tun
1
esdebe

In

conitgn⸗
jhiil⸗
acMlgen
ſinclen
birut:
ſopen 0N.
ℳ

Miſæ Privat. 923
§. I7. Indecens eſt tene-
re pedem dexterum inelina-
tum ſupra ſiniſtrum in actu
conſecrationis Hoſtiæ, & Ca-
licis, quod itidem aliqui faci-
unt ad Domine non ſum di-
gnus & c. ad communionem,
cùm tunc temporis ambo pe-
des deberent teneri æqualiter
poſiti in terra, uti vult Bauldr.
& alii moderni juxta com-
muniſſimum uſum.
§. 18. Indecens item eſt
I. In actu conſecrationis Heo-
ſtiæ cubitos integros Altari
fuper imponere, &non potiùs
aliquantulùm inflexos. 2 In
adoratione Hoſtiæ ad illam-
elevandam tenere brachia-
eodem modo, ſicut in actu
4W ͦðòJ́ñẽ conſe-

94 Cæremoniale

conſecrationis, in loco ut ſolũ
extremitates manuum po-
nantur ſuper Altare, intantũ,
ut & Hoſtia conſecrata ,„ &
manus eam tenentes rema-
neant intra Corporale. 3. In
actu adorationis inolinare,
caput, cum ſufficiat genufle-
xio. 4. In elevazione Ho-
ſtiæ extendere illam ſupra ca-
put, & extra Corporale, non
reſpiciendo in illam, ſicut ex-
preſsè declarat Rubrica etiam
in elevatione Calicis! quod &
in elevatione Calicis facit.
Rubr 8. n. ſ. VIteriùs eſt de-
fectus in tali occaſione tenere
elevatam Hoſtiam, & firmam
ad con ſpectum circumſtan-
tium plůùs quàm oporteat,
cùm

are u
Partien
dolr
Porale,
Mangs
iart (
guaſl
kum, 3
eren
(aune,
Mum:
etiin
ſe e
Knon:
diens,

le
contſoli
um po⸗
iauuti,
1a1 *
les lelnt⸗
le. 3l
nolivare⸗
. gele⸗
one h⸗
ſoprnc:
rale, non
plcurer⸗
itetin
6 ſud
. Alit.

ielce⸗

hne tenele
Eumun
opollein
Cun

Miſſaæa Privatk. 9 5

cùm ſtatim ac elevata fuit de-
beat deponi ſupra Corpora-
le, elevetur tamen ita, ut ho-
ſtia, uti & calix à circumſtan-
tibus videri poſſit. 5. Ele-
vare unà cum Hoſtia etiam
particulas conſecratas. 6. De-
poſità dictà Hoſtiâ ſupra Cob-
porale, genuflectens tenere
manus non tantùm integras
intra Corporale, ſed etiam-
quaſi medietatem brachio-
rum, cùm ſolummodo poni
deberent ſupra Altare jun-
cturæ, ſive extremitates ma-
nuum: quod ſemper deberet
fieri in ſimilibus occaſionibꝰ,
eſſet enim magis comodum,
& non appateret ita inconve-
niens, ſicutl oculis circum-

E 6 ſtantium

96 Caremoniale
ſtantium aliàs videtur 3 præ-
terquàm, quòd tali modo ſit
quaſi impoſſibile facere benè
genu flexiones perfectas uſ-⸗
que ad terram, quæ deberet
tangi genu, prôdt fuit nota-
tum Cap. 1.
§. 19. Eſi error I. In actu
conſecrationis Calicis tenere
ipſum ad nodum ambabus
manibus, & ſuper Corpora-
le, cum Rubrica, & ordo
Miſſæ præ ſcribat in i ſto caſu
quatenus Calix teneatur dex-
terâ ad nodum, & ſiniſttâ ad
pedem, & aliquantulùm ele-
vatus: tenens illum parùm
glevat vel in conſecratione
ponere calicẽ ſuper hoſtiam
ejusdem in elevatione dicere

illa

4
ie
aeri
lagtut
oſec
ſe ai
Coret,
velale
Nedemn
nger
cpet
hunc,
ſpech
teckanr
hgen
tnek
ſmili
item e
keri
sdi

Dabus

=—

Miſſæ Privatk. 9
illa verba: bHæc quot ieſcumꝗ3
fecerita &σ20 in loco ut di-
cantur immediatè poſt verba
conſecrationis. 3. Adjunge-
re aliam Orationem;, qualis
foret: Adoramus te Chriſte,
vel alia ſimilis. 4. Oſculari
pedem ejuſdem Calicis. vel
tangere cum ille frontem, vel
capur 5§. Non elevare tam
hunc, quàm Hoſtiam ad con-
ſpectum Populi, & per lines
rectam. 6. Quando necdũ fa-⸗
Cta genuflexione poſt eleva-
tioné Hoſtiæ incipiunt dicere:
ſimili modo poſiqu àm Ec. 5
item quando necdùm genus
flexi poſt elevationem Cali-⸗
cis dicunt: and? & memores
E 7 G& s.

68 Ceremoniale

&c. Ad benè faciendam hanc
cæremoniam conſecrationis
juxta Rubricam, & meliori
modo, qui practicatur à mul-
tis, eſt, ut dicto: fiat dilebtiſſi-
mi FHlii tui, & ad modũ ſuprà
inſinuatum 16 abſtergan-
tur digiti, hoc eſt, pollices, &
indices in extremitate Corpo-
ralisquo facto dicit celebrãs:
qui pridie &c. & accipit dex
terâ Hoſtiam intra pollicem,
& indicem, ac ſuſtinet eam
pariter indice, & pollice ſini-
Rræ manus extenfis, & ſimùl
junctis aliis digitis, ſicut
quando junguntur manus, &
benè fit, ut Hoſtia teneatur
non inclinata, ſed erecta, &
parùm elevata. Ad verba-?
elevatis

Sl

luti⸗
terit 8
(Mleſir
atia,
1Ctv
ledixit
Uhnum
bitame
odeind
Veante
nat ſen
Guunatn
are ule⸗
Uulselen
Ce
busr⸗
ſe ul
ſeeter

Amet

le⸗

dam bane
eetitioni⸗
meloti
urim⸗
olül
Plterger
lles
teCorpo⸗
celebtis
pirte
llten,
inet kan⸗
Eluil
3, lon
e ug
lepealu
echi,
vel bo⸗
ſevet 1

Miſe Private. 99
elevatis oalis incælum&.
elevat Sacerdos oculos ad
Crucifixum, dum dicit: Tibi
gratias agens, inclinat ſe ver
ſus Crucem, & cum dicit: be-
nedixit ‚facit manu dextera
Signum Crucis ſupra Hoſtiã,
ubi tamẽ ſẽper ſtat rect': fini-
to deinde: qui pridiè quàm
G&c. ante conſecrationé incli-
nat ſe mediocriter & poſitis
ſitu naturali brachiis ſuperAl
tare uſque ad cubitos (non ta-
mẽ ipſos nodos cubitorũ bra-
chiis eleyatis, & directis ver-
ſus Cœ um, poſitis pariter pe=
dibus æqualiter in terra(abſ-
que ulla elevatione dextri)
ſecretè, reverenter, & diſtin-

Q D“ profert verba conſecratio

155

1606 Caremeniale
ubl notetur, nè ad quodvis

Verbũ moveatur caput,; quod WM

noñulli malè faciunt. Conſe-
cratâ Hoſtiâà celebrãs retrahit
cubitos extra Altare, & ponit
manus tantũ verſus extremi-
tatẽCorporalis, quarenùs com
modiùs faciat genu flexionem
ſole genu dextero uſque dum
tangat ſuppedaneum, & hane
geflexionem facit tenens Ho-
ſtiã intra indices, & pollices;
alios digitos, t ſuptà extẽ-
ſos, & conjunctos abique in-
clinatione capitis ultra ge-
nuflexionem. Facta genu-
flexione, erectus in pedibus,
elevat ſucceſſivè Hoſtiam ea-
tens, quatenus poſſit videri,

S& adorari à circumſtantibus,

tenens

N

engi

cum
A
Kens

ſiiſ
benuc
ltor

Ne
guolin
t, gloa
nrCol⸗
45 enhi
gextten⸗
gendsan
gerioen

Miſſæ Privatea. 101
tenens in illa ſemper deſixos
oculos, uſqꝗ; dum illã reponit
ſuper Corporale, & advertat

N

lic Sacerdos, ut ſuprà fuit in-
ſinuatum, ut elever Hoſtiam
per lineam rectam, & non ſu-
pra caput, vel extra Corpora-
le. Elevatà Hoſtiâ, absque-
eo, ut tunc dicat? Adoramus
te Chriſte, vel aliam Oratio-
nem vocalem, & demittens
er eandem lineam fupr-
CGorporale in primum ſuum-
locum denuo adorat genufle-
ctens, ut ſuprà: collocatâ Ho-
ſtià ſupra Corporale, & facta
genufſlexione ſtans celebrans
detegit Calicem indice, & di-
gito medio (pollices enim, &
indices non debent disjungi

poſt

102 Cæremoniagle
poſt cõſecrationẽ uſq; ad ab-
lutionem digitorũ facta com-
munione, niſi quando tangi,
& tractari debet Hoſtia con-
ſecrata) detecto Calice, & po-
ſità pallà extra Corporale ad
partem Epiſtolæ ſupra velum
plicatum, ut eò commodiuͤs
recipi queat, dicit: Rmili
modo poſtquaàm cœnatum eſt:
deinde utraque manu accipit
Calicem intra nodum, & cup .
pam: juxta nodum infta cup-
pam, t fuit dictum Cap. 9.
aliquantulùm illum elevat, &
ſtatlim reponit in locum ſuũ,
eodem tempore dicens: acci-
piexs & hunc praclarum
Calicem: ad verba: gratia
agens inclinat ſimpliciter
eaput

-

45

caput
won ve
lirit
A nod
Cruce
proſee
ſeizn

perere

dem
iizi⸗
dum
tumm
dortt

chult⸗
chcon⸗
dorugi
oſtirc⸗
ak.
portle6
rt elun
I 4
Mnnodis
utuntß
nu eit
im Ac⸗
iulencuy⸗
a C)
cleyat&
cun ſin
eng auli
,Ccla
ris
votet
apet

Miſſæ Privatk. 103
caput ver ſus Sacramentum, &
noan verſus Crucem: ad bene-
dixit accipit ſiniſtrà Calicem
ad nodum „ & dextetâ facit
Grucem ſupra Calicem , &
proſequirur: deditque. Di⸗-
ſeipulis ſuis & c. ſtans ſem-
per erectus accipit ſiniſtrâ pe-
dem Calicis, hoc eſt, tribus
digitis ultimis, & dexterd no-=
dum intra indicem, & digi-
tum medium, & poſteà me-
diocriter inclinatus;, tenens
aliquantulùm elevatum Cali-
cem, & commodè ſuperim-
poſitos cubitos ſuper Altare;
àt ſuprà, profert ſine motio-
ne capitis, ſed diſtincte, atten-
tè, & continuè verba conſe-
crationis. CGonſecftato Calic
imme

104 Cæremoniale
immediatè dicit : bæc 7=-
tiesonnqne fecerirti G.
genuflectir uno dantaxat
enu, revetéter adora neSar -
uinem: erectus accipit Cali-
lexterà ad nodum, & ſi-
niſtrâà ad pedem, ut ſuprà il-
lum glerdt reche à loca ſuo
DAm, ut poſſit videri, &
dorari à Popnlo; poſteà re-
vVenter dimittit in ſuum lo-
cum, ac cooperit pallâà, & ſie
coopertò genu ſlectit, ùt ſu-
prà. Advertendum celebran-
ti, quòd elevationem Cali-
cis debeat ſequi oculus, proùt
de Hoſtia fuit inſin natum.

MWMigæ Privata. Y05
tionem ex timore, ne cadat
a! liquo fragmentum, que od
poteſt eſſe intra digi tos, in lo-

co, ut pe onatur more ſo 1t0, &
generaliter p akripto; Ru-

fiat ſolùm in illa unica con-
cluſione ante roh qus
peceator ibuas & o. ut dicit Ru-
brica 3. Ad Ctü nobis quo-
que beceatorib'&ρ adjuge re
3¹ lia inclit nati 010 6 capit tis; cüm
oporteret ſtare amnino re ctè.
S§. 21. Eſt error ad Me⸗=
mente Mortuorum facere-

T
R
ES

106 Caremoenlale
pauſam antequàm ſint dicta.
verba: qui nos praceſſerunt
cum ſigno Fides & c. niſi quis
ad illa N. N. vellet exprimere
vocaliter, aut ſaltem menta-
liter nomina illorũ pro qui-
bus ſacrificat. 2. Dum di-
citur: eſt tibi. Deo Patri
& in unitatespiritussan-
dti &. facere duas Cruces
non intra labium Calicis, &
pectus, ſicut dicit Rubrica, ſed
ad dexteram, vel ſiniſtram-
ejuſdem Calicis, vel etiam
quod pejus eſt, poſt illum. 2.
Ad duo Memento dicere voce
alta: Memento Domine, me-
mento etiam Domine, ucl &

iſta alia duo ves ba: omniz

Wemen⸗-

4 21
edkang
maniba
ie,
aterz,
areler
ler ong
ſu 6 .
45 ſupra
Ausun
UI Or.
Perſugs.
en en

. Miſſe Privatæ, 10 %

Memento: ipßis Domine:
eſerut poſt ſecundum vid. Cap. 9.
ulns §. 5.
pimt §. 22. Eſt deſe ctus, ſi ce-
nmen lebrans maneat inclinatus
rogt manibus junctis ſuper Altare,
Dund⸗ dum dicit: præceptis ſalatæ-
Nolui ibus moniti G&. uſque ad
tuer Pater noſter &-&. àmRubri-
0us ca præ ſcribat, ut, cùm dicitur:
cd per omnia ſæcula ſæculo-
Prrnel raen G. manus teneat poſi-
alrmn ta5 ſupra Corporale, & ſepa-
el eim laras unam ab altera: ad ver-
illum59 urn Oremus inclinet caput
er erlis Sactamentum, & eo-
ene em tempore jungat manus
,lb re pectus; quo facto ſe eri-
inni g n. & manibus junctis ante
Atruiſe ctus proſequatur: præce-

10
mir bI=

168 Caremoniale 1
ptis ſalutaribus moniti O&‿ρ mn
ute que ad Pater noſter exclu- mmt
Gvè, & ad principium Oratio- amclle
nis Dominie extendat man*, ⸗
& oculis ins acramentum in- Lolegl
tentis proſequatut Orationẽ keinde
uſque ad verba: C ne nos in- enin t
dus A in tentaätionem exclu- mezlf
§. 23. Eſt error abſter- titin
gere hatenam manu ſiniſtra, (ilet
& non dextera, ut dicit Ku-
brica, tenens ſiniſtram PoK- lan:
tam ſupra Cor rporle: vel er⸗ ikir
iam abſter Tgere illa priuſquz linn
finita ſit Oratio Dominica, vel ☚
poſt oſculum ejuſdem Patenæ in /,
denuèò illam abſtergere e Cliptn
ad propriam caſulam, , vel Re
bi. Nonnulli poſtquàm

l li

—
=

ll⸗ Miſſe Privatk. 109
in ſignärunt Patenâ ad verba:
renlt da propitius pacem, ne illam,
moid. comaculent, invertunt illa, &
Nunn), oſculanturʒ Cum eſſet melius,
enlnt. ut oſe cularentur Patenarn pro-
Omii pe indicem dexteræ;, quo Pa-
zmii tenam tenent. Interro-
wexcl- 8 nt alii, utrùm ſit error po-
ere Patenam ſupra pedem-
S Calicis immediatè antequàm
. lii 8 dividatur Hoſtia conſecrata-:
dethr && poſt communionem fa-
eu ctam; in primo caſu tantùm
lerlt, dicit Rubrica: Submnte it Pa-
igi tenam Ho : in ſe⸗

4
ie cundo : eponitr Pate⸗=
tuht u nam ſuper Corporale; undè
1
agete AIcolligitur meliùs eſſe non ſu-

nſe pPer imponere Patenam pedi
mh Calicis, in ſupradictis caſibus,
ſguimm 1 urpots

110 Cæremoniale

utpotè magis conformiter
Rubricæ.
§. 24. Eſt defectus 1. Di-
cere Agnus Dei & c. manibus
junctis ſupra Altare, contta-
illud, quod ſupra Cap. 2 fuit
dictum ſe percutere duobus
digitis quibusS. Hoſtiam tan-
git. Sed trbus reliquis ex⸗
tenſis tantum faciat. 2. Ad
Domine non ſum dignus & c.
ſtare verſus aliquam partem,
percutere nimis fortiter pe-
Gus, & facere quaſi alteram
elevationem, vel genuflexio-
nem ante ſumptionẽ Hoſtiæ
ſiniſtram manum cum Pate-
na & Hoſtia non elevare ante
pectus. 3. Dum ſe ſignat Sa-
cerdos Hoſtiâ conſecratà di-
cens:

N

(en
Mchr.
(inen
lere i
ſcizm
Ibaen⸗
dut 1,
iter
(tlehr⸗
Kobſern
CIn H
A.
Etehete
ate An
a: da⸗
ſulh
ſurdi
ndn
.

iale Miſſæ Privatz. II1
nlnie cens: Corpus Domini noſtri
Ieſu Chriſti & e. non facere
ſeCsli Crucem ſupra patenam, vel
facere lineam transverſaletmn
onre Cracis ma agis largam, quàt
En 36 ſit Patena, cùm dicat Rubri-
* ca, ut Hoſtia non egredi atuyr
lime limites Patenæ, Dum ſign 1a t
li ſe celebrans Calice, adem-
“ eſt obſervanda cætemonia, ae
te cum Hoſtia con fecrata.
§. 25. bſt defectus I. Te-
mu . nere Pstenam ſubtus mentum
ki wWante actualem ſumptionem-
ui, * o Sanguinis, dum celebrans di-
ſn cit: Sanguis Domini noſtri
w nhu⸗ Iſx» Chriſti & e. ut hic evi-
nun tẽtur diverſi errores, notetur
laune benè, quod præſcribit Rubri-
ſſan ca. Poſt communionem
lectad F 2 Sacer-

Pe⸗ anlbl hhen

3l.

112 Ceremoniale
Sacerdos antequam bibat San-
guinem; deponit Patenam
ſuper C Corporale „E erigens
ſe junblis Uydicib“, & pollici-
bus , ambas quoque manus
ante faciem jungit, (non ta-
men ad oculos t iſque) & ali-
qu antul um qsieſei Iit in me-
ditatione Sa ubliſſi mi Sacra-
menti; deinde depoßti⸗ ma-
zibus Mecit ſi ecretò: Quid re-
tribuam Domino & e Giin-
terim diſcooperit Calicem,
genuflectit. ſurgit, accipit
Pate nam, inſpieit Corpora⸗
le, colligit fragmenta oum
patena, , quæ ſunt in eo, in
quem finem manu ſiniſtra-
elevat parùm Corpotale, quo
facto accipit ſimiſtra Patenâ
intta indicem, & digitum me-

8.

cis riin
weciun.
Cebno
ſe 3 ſe
un entte
Mino 11
ligeen
ne

Denta in

=

4 Etken
unnntt
glle eo 1
PCali
oſlen)
Menta,
uii „
ümün Am
Getdos

3
bibitden

W

Miſſæ Privatzk. TrI 2

diũ vicinium indici, & digitã
medium dexteræ & pulpa jn-

dicis nõ omninò remoto pol-
licè , ſed in prime artic ulo

ipſi dindicis polit o,;vel ſi malit
pulpa pollicis abſtergere, po-
nat extremitatem indicis in
primo art iculo ejusdem pol⸗
licis, qua de xtI projicit ft
menta in Calicer m, abſque eo
ut extremitates patenæ cir-
cumagat ad os Calicis, & abſæ⸗
que eo, ut totam invertat ſu⸗

Kag-
α

Pra Calice Haliqui faciũt,
poſtęꝗ Sum. Proj pjecerunt frag-
mer ia. Mundarâ Patenâ „ &

confricat s di itis accipit Ca-
licem infra nodum, & tunc
õ non brid⸗ debet Sa-⸗
cerdos dicere: Caligem ſalz-
3 tarss

114 Cæremoniale.

taris & . uſque ad ſalvus era lmile
incluſive, tenens manu ſini- Illin
ſtra Patenam infra digitos, ut lignen
ſuprà poſitos ſupra Corpora- I int
le. Dictis ptæmemoratis ver- Enendi
bis, ſignat ſe Calice dicens: bbteel
Sanguis D. N I. C. &c. ad ſone te⸗
modum ſupra Cap. 6.5. 2. no- Pleyre
tatum, ſignans ſe Signo Cru- Möpari
cis cum Calice ebibit manu mim
dextera Sanguinem, tenens tlle, im
eodem tempore manu ſiniſtra .Mlund
Patenam ſubtus mentum: & bilner
eſt notandum, quòàd tantùm itte;er
ita debeat teneri Patena dum utones
actu bibitur Sanguis, & ſu- loen n
mitur purific atio, & non priùs A un
nec poſteà, unde quan do Sa- Mubric⸗
cerdos ſe ſignat cum Calice, lutſol
aut porrigit Miniſtro Calicẽ Riler
ſupts

giele⸗

ſahwuß,
Wwaau Kl
acgiohn
r (NMorr
—
lce Citen
C.Gt:¹
o⸗
Senolr.
bibir wun⸗
WN; lebeo⸗
nurilt
gealum. 8
ro l
Prtuuili
is,
Xron pi
Uarco
mCaiα
koCtli
ſupn

Miſſæ Privatk. 115

ſupra Altare ad accipiendum
vinum pro purificatione Ca-
licis, manus ſiniſtra cum Pa-
tena intra digitos, ut ſuprà,
tenenda ſit ſupra Corporale.
2. Eſt defectus accepta purifi-
tione tegere Patenam cum-
palla, vel illam putificare de-
uòd puriſicatorio, vel ponere
illam inverſam ſuper Corpo-
rale, imponendo ipſi Calicẽ.
3. Mundare os digitis, & la-
bium exterius Calicis ex illa
parte, ex qua bibit. 4 In ab-
lutione digitorum ſupra Cas
licem non adhibere vinum;
& aquam, ſicut præſcribit
Rubrica in que plurimi er-
rant ſolum adhibentes vinum
eſt idem defectus infuſa ab-
F 4 lutio⸗

116 Ceremoniale

Iutione lambere digitos, aut
iis madidis oculos ſibi abſter-
gere.
§. 26. Error eſt contra
Rubricam, dum accomodat
Calicem, dicere Antiphonam
nominatam communio, utl in
Miſſis Defunctorum: Lux
æterna & e. quatenùs quis eo
citiùs poſſit dicere Dominus
vobiſcum ad finẽ illius, abſ-
que eo, ut eatur ad cornu Epi-
ſtolæ, & ſic ad finem Oratie-
nis dictæ poſteommunio, te-
cedere à præfato loco antequã

terminavit totam concluſio-

em ultimæ Orationis.
§. 27. Defectus eſt genu-
ectere verſus Crucẽ, & non
Vetſus Evan gelium ad illa pe-
nultima

equam

le
itos Al

lbiabſter⸗

eſt Contti
ronul
N! hon
ni joyul n
m: .
gn
llis,n
crnlliͤ
uun
Minil⸗ .
leſ

Miſaæ Privatz. 117
nultima verba Evangeliis. Io
annis: Et ver ba, garo fa.
Etum eſt, aut etiam in genu-
flexione aee per⸗ extremitatẽ
le parris anterioris am-
VD mani ibus 8 iſtam ſa⸗
erimponer Altari, ſicut
multi facint t ad verlüm Sym-
boli: G& ine raerkpatzsccrvel ka-
tim extinguere lumina an-
tequam ſinierit Evange elium
ultimum.
§. 28. Eſt error notabilis
contra Kubti cam in Miſſis
Votivis d Evangelium-
Miſſæ currentis in n locoEvan-
geln S. Ioañis, vel etiam quan-
do dicitur Evangelium in fine
Miſſæ, oſculari Librum, ſicut
ad primum.

F F §. 29.

118 Ceremoniale
5§,.29. Eſt defectus accipe-

re biretum ſubitò terminat
Miſsàâ antequam deſcendat in
planum terræ, imèò antequàm
faciat ſolitam genu flexionem
vel inclinationẽ profundamg;
uti etiàm illud tenere poſi-
tum ſupra burſam.
§. 30. Tandem videtur ali-
quibus error dicere per viam
ad Sacriſti m Hymnum: Te
Deum laudamus&‿. vel aliz
Orationem in loco Antiph.
T rium Puerorum & cum
Cantico: Benedicite & lau-
date Dominuns in Sanktis
ejus & &. ſicut Rubtica præ-
ſcribit: quamvis, cùm-
iſta Rubrica ſit tantùm di-
rectiva, & non præceptiva,
Prout

(nont
lekegzbe
Cuttenl
NA venia
uldam
lonem
un,.
linon
onſcien
4o
ſlas, 8
lecgno
leret,
Algru

one

lum 4
Rennmn
el: ur
Verbis!

8 che⸗
erininatl
cendni
Gregun
Lerionen
kundnng
dete al⸗

Gerutal
ehetiim.
tum:77
exelali
9 Aunph
G—. CUN
7,6

bricne⸗
, dd-

Miſſæ Privatzg. II
9

(prout &
Cehra de aliis pluribu
ſnerenge prænotatis eſt di⸗
um) n cul⸗
Pa venialls d on ſit n
a venales dicerxe: der eul
õ liam Ora.
ur n tali tempore; i
drrb. 2. tit. I 2. dub 3 *
auci eti jime 1
tonſei Pa tiam tim
. izntie hoc pradaſcant.
dos unen proindè Sacer-
As “R imer corrige
. alios de gen 08
tocogmol s de fectus aun
terag⸗ ſcet in ſe ipſo t 6
3 On —
er: dund quando ccedie
Alerun ltare pro celeb
“ æ, vadat ad Keren-
un uguſtiſſimæ Trini a
kng rinitati
Ben nenei3 Filii
verbis S Clu Lricer ur
„Concilii Tri
identini
tini
ſels,

120 Caremoniale .

ſeſs. 22. utar, omnem operam, literis
ac e dilierenen in eo po- (llente
xima beri or3 iateriori odet
gordin ditia, . Peras: 4 ui fat
ke, Sl etεribri devotio⸗- Aulent⸗

Vr

devotione, atque keh ti
applicatione rerba & ad ſincon
ſacros Ritus, ſci ist iſte opor:
tet, quòd ipſiſſimus (Ohriſtus, ſi

Um,
quem talis malè tractat in
Altari, contra ipſum aliquan- nieng
do faciet debitam vindictam, zurd
cùm maledicatur in Sacris

Litteris

lle

lne i
in er .

iuteriini

ie

e.

ſeopol:
ctn n
“
in Iuts
iutets

Miſe Privatz, 121
Litteris à Deo ille, qui frau-
dulenter (ſivè ut alii legunt)
negligenter ſe gerit in oheũ-
dis operibus ſuis: maledittus
qui facit opus Domini frau-

lunir-, dulenter. Jerem. 48.

EAPD VT XI.
De Conſecratione Particn-
Llorum, & de Communioe
ne Fidelium.
AVm non pauci errores
fuerint obſervati tam.
in conſecratione Particularũ,
quàm in communione Fide-
lium, quæ ſolet fieri in Miſ-
ſis privatis, viſum fuit conve-
niens hic annectere hoc Ca-
put pro inſtructione non ſo=
làm Sacerdotum juniorum-=

F 7 ſes

122 Ceremoniale

ſed etiam ſeniorum, qui non ? nſ
adeò benè intelligunt iſtas li
duas cæremonias. Et quia ali- leman
qui propoſuerunt diverſa da- (mn
bia circa Miſſam, quæ dicitur gscon
coramSanctiſſimo Sacramen- ikr le
10, & ante Epiſcopum in ſuas Men-
Diœceſ pro complemento Rubr.
hujus Libelli, & ex occaſione duſt
reimpreſſionis adjuncta pari i,
ter fuerunt alia duo Capita, olie
quæ tractant illam materiam, ſupn,
§. 1. In ordine ad con- Cile,
ſetrationem Particularum:zin n
primis quando illæ ſunt pau- ,
cæ, uti quinque, vel ſex, de- (le 1
bent poni ſupra Patenam, & ſunri
ſubtus Hoſtiam ad offerendas licee
illas unà cum Hoſtia ſim ul, & Alxyel
poſt oblationẽ Ponantur ſu- ere

pra

quiton
Unt iſt
glinl⸗
ellacl⸗
2 iiu
lctamel⸗
min lu
Nememo
Ncnſone
hpe⸗
Cmpie⸗
atetian,
eadcon⸗
uumin
athun⸗
eha,
getend
ſwnl
nuut ſ

Nin

Miſæ Privatzæ. 123
pra Corporale ſepatatæ ab
Hoſtia, eo tamen modo, ut
remaneant ſupra Petram ſa-
cram, & ſecundum uſum ma-
gis communem ex parte ſini-
ſtra celebrantis, & confor-
mem Rubricæ: aute Calicem
Rubr. 2. n. 3. ſecundè ſi ma-
gna ſit Particularum quanti-
tas, poſſunt poni ſuper Cor-
porale ſeparatæ ab Hoſtia, ùt
ſupra, vel intra Pyxidem, vel
Calicem: quando ſunt ſuper
Corporale „nunquam mové-
tur, nec ad oblationem, ne-
que ad conſecrationem: ſi
ſunt in aliqua Pyxide, vel Ca-
lice cooperto Patenâ, vel Pal-
la, vel etiam propriò Pyx dis,
operculò, Calix, vel Pyxis
Par-

124 Cæremoniale .
.* , 1
Particularum collocatur poſt end
GCalicem Miſſæ, Rubr. I. cit. en
tempore deindè oblationis, (llten

immediatè antequàm accipiat Nentin

Patenam Calicis ad offeren- ſunm h
dam Hoſtiam, detegit Pyxi- ile,
dem, vel Calicem Particula- unne,
rum ad offerendũ illas; ſimul loli
cum Hoſtia, abſque eo, ut mo- Eoliz
veatur vel Pyxis, vel Calix à umhnn
ſuo loco: Gavant. Bauldr. & emen
alii: & eſt conferme Rubricæ: atill
Si quis oblitus fuiſſet offerre den h
Particulas tem pore ſuo, poſ- nuuſf
ſet, & ſi ſubeſet juſta cauſa,. etete
deberet eas offerre mentaliter al,
ante conſecrationem: utl et- Mam
jam ſiacerdos conſecrans nõ .
Tecordaretur Particularum, np,
eſſent tamen conſecratæ,
etiam-

ale
cnur l
abr.) cl.

blarons,

,epiglt
Ine

e⸗
egthl
Puicnl.
460. 1 nll
lijl
eoyll lno⸗
elCii
Plolerd

eckins to
Aulatun,

nſectate
ctian⸗

Miſæ Privatg. 12 5
etiamsi clauſæ intra Pyxi-
dem, vel abſconditæ poſt
Calicem Miſſæ, Propter
intentionem actualem,. ;
quam habuit anteà conſecrã-
di illas, quæ vir rtualiter per-
manet, quando con ſectat ur
Hoſtia. Ad conſecrationé
Hoſtiæ, & Particularum, et-
iamsl Rubrica nihil gicar de.
removendo poſt Calicem Vaſe
Particularum, Gavantus ta-
men Bauldr. Quart. & alii
comuniſſimè, ultra uſum Ro-
mæ teceptum, xvolunt, ut 8a-
cerdos, antequàm accipiat
oſtiam conſecrandam
priuſquàm dicat: qui pridis
Aan pateretn,; „öreéemoveat
poſt Calicem Millæ Vas Parti-
cularum

126 Cæremonlale

cularum, quod ponat ſuper
Corporale ex parte ſiniſtra-
Hoſtiæ, & eo detecto dicat:
qui pridiè &e. deindè facta
con ſecratione Hoſtiæʒ; & Par-
ticalatum ſimul, antequam-
aliud agat, ſolita genuſflexio-
ne adoret Hoſtiam, illam ele-
vet, atquè reponat ſuper Cor-
porale, & genuflexus adoret:
quo facto, cooperit Vas Par-

ticularum conſecratarum, &

reponit in ſuum locum poſt
Calicem. Caſu quo Sacer-
dos conſecraret tantum unã,
vel duas Particulas, ad vertat;
ne eas elevet fimul cũ Hoſtia⸗
ſicut aliqui faciunt, ut ſuprà
inſinuavimus.
§. 2, Veniamus nunc ad
commu-⸗

11

(otmmu
JuuwS
lim ſe
cipiat
gvi 02
Acon
atie
Coror
e, 3
Ponite
kential
ſecund
dum in
ſtto 60
Pure
cornu .

wo dorl
niſere,

unrüm
bo

Miſſæ Privatæza. 127
communionẽ Fidelium; poſt-
quam Sacerdos unam, & alte-
fam ſpeciem ſumpſit, antequã
accipiat purificationẽ, relin-
quit Calicẽ ſuper Corpor⸗le,
& contegit illum ſuâ Pallà, &
ſi Particulæ ſunt ſuper nudũ
Corporale priuſquàm eas tã-
gat, genuflectit uno genu,
ponit eas magna cum reve
rentia ſuper Patenam, & poſt
ſecundam genuflexionem-,
dum intereâ dicitur à Mini-
ſtro Gonfitesr, vertit ſi ex
parte Evangelii facie verſus
cornu Epiſtolæ, neSacramen-
to dorſum obvertat, & dicit?
miſereatur noſtri & c. quãvis
tantùm unus communigçan-
dus. Poſt Miſereatur, dicit?
Indul-

128 Caremoniale
Indulgentiam & . benedi⸗
cens ſimul communicantes,
faciens ver ſus ipſos Signum⸗
is, Jquo 8factò, convert: it ſe =
os ad medium Alaris
vet ſus Sacramentum, genu-
flectit tertia vice: Rubr. IO. n.
2 tPatenam in-
m, & digitum mediũ

—
92
4
— 38
Q

ce dexteræ,
annlun⸗⸗

8 ASacramentum
eſſet expoſitum, & commu-
nicantes eſſẽt in cornuEpiſto-
læ, vel Evangelii, & dicit:
KEccse Agnis Dei & 6. una tan-=
tuům

9
aüm ie⸗
ine /
Pocher
8 60
icar
4
Alan

mun,

Dtene.
ilang
Ceduli
linenm
& dum
lit 00

eſu

Mmam .
am,

Gebar
liebe

He
benecl
Uniczeteh
Weglunn
gutetcrle
m Ms
m, Getl⸗
euami⸗
ttieztn
dexteth
untoln⸗
epann,l⸗
meciun⸗
unbpiſe
len

Miſæ Privatæ. 129
tum vice, tribus vicibus: Do-
mine non ſum dignns &.
Poſt hæc deſcendens ab
ri ad cornu Epiſtelæ,
ibi communicare; ſed ante-
quàm portigat Particulam, fa-
cit Crucem ſuper Patenam-
altam circiter medium pal-
mum, non per tranſverſam
Patenæ, ſed eo modo, quo ſe
ipſum ſignat, non tamen ex-
cedat limites Patenæ, faciens
lineam tran ſverſalem Crucis,
& dum efformat Crucem di-
cit: Corpus Domini Noſtri
Ieſu Chriſti cuſtodiat ani⸗
zam taanz in Vvitaänz At er-
nam Amen Porrigens dein-
dè Particulam, indice, & pol-
lice benè advertat, ne tangat
faciem

130 Cæremoniale

faciem illius, quem commu-
nicat, reliquis digitis, tenens
eos hunc in finem benè clau-
ſos. Interrogant hic aliqui,
utrùm oporteat inclinare ca-
ut ad üla verba: Domini
Noſtri»eſuChriſti, complu-
res reſpondent hanc eſſe a-
ctionem incompatibilem-,
ideoque non convenire illam
facere; veràùm non eſt magis
incompatibile, quàm in reci-
tatione Breviarii, quando ma-
nu finiſtra tenetur Officium,
& dextera deregitur interim
ad Gloria Patri, & ad No-
men jeſus fit inclinatio ubi-
cumque nominetur, ſicut fuit
notatum Cap. I. J§. 4. Et ſic
talis inclinatio non arguet

etko⸗

ſ

erroren

Aumi
Obtatio
ener in
boe ner
lamRAn
n ei
aezute
ſorcbſe
edun
tilis;
bemanez
erſus 40
lan ſ

de. .
üͤskae

naat
ler
ore

ale

Mißæ Private. 131

omm errorem, utl aliqui volunt ob

1s, tenens

deneche⸗
bicil⸗
clanten⸗
conln

actum incompatibilem, vel
ob rationẽ Sacramenti, quod
tenet in manibus, cùm quoad
hoc nec ullam faciat diffeten-
tiam Rubrica ipſa. Vide cit.
Cap. I. §. 4. n. 4. Non incli-

celer nare autem, æquè non erit er-
iblem, ror ob ſententiam multorum

ite Un

qui ita volunt, &ita practicãt,

tmet ideò una, & altari eſt proba-

minte

bilis; ſinita communione fi

undon- remaneat aliqua Particula, re-
Oaium verſus ad Altare, reverenter
lr inenn illam ſumit ſine reverentia

⸗
AN. Clenda
una actio continuaʒ; ſed ſi Par-

gatio
,eut 1

n Ag

ptiùs facienda, quia cenſetur

ticulæ reſtantes eſſent ſupra

be Corporale „& non ſupra Pa-

a tenam, qua communicaverat;
facta

ello⸗

132 Caremoniale 4
facta genuflexione, accipit il- edſerte
las Particulas ſupra aPatenam, ctneign
& ſine alia genuflexione eas comn
cenſumit. Si Parti culæ con- ſile noten
ſecratæ fuiſſent in aliquo Ca- ſiref
lice, vel Pyxide, ſumpt pto San- D
guine 2 ut 1 upt à: ſu Pallâ
cooperto C. lice Miſſæ, addu-
cit ad ſe P yxidem, hoc eſt in-
tra pectus & Calicem, & S illà
detectâ genuflectit. Rubr. I10,
n,6. Facta ge nuflexione, ver-
tit ſe ad Populum, ut dicat: mahi
Miſereatur, & Indulgen wnob
tiam, utl ſuprà: poſt mò duùm u
revertens ad Altare genuf
ctit verſus Sacramentum, ac-
cipit ſiniſtrà, indicem inter 1
& medium digitum, byxi li
dem, indice autem, & poll i-
cc*

kergunt
lbuscl
int, A0
iculo 0, n
mul lukte
wäͤnin

le Miſæ Private. 13
chitl ce dexteræ Particulam, & fa⸗

0

o

tenm cit reliq ua, proùt ſuprà quan-
roneen do communcat cum Patena.
zl. Hic notetur error multorum,
Iuir qui accipientes cũ Py xide etiã
mpi Purificatorium, ſæpius ab-
Wull ſtergunt in eo dauos digites
ia quibus cùm alios communt-
bordi, cant, non ſine manitfeſto pe⸗
en, lli riculo, ne cadant in terram-
Nbt multa fragmenta, quæ in illa
onee comunione adhæſerint ipſe-
1 Nta rum digitis, maximè in com-
ile munionibus numeroſis; ſed
Nmalt quid deberet facere Sacerdos;
Gegelke quando digiti ſunt humefa-
etum“ Sti? Aliqui vellent, ut in tali
Ieen caſu benè revideat digitos, &
un/i ſi ibi ſit aliqua Patticula, re-
&ρα ponat in Pyxidem, & deindè
G abſtergat

—

184 Cæremoniale
abſtergat digitos in Puriſfica⸗
torio; ita Claudius de Cruce.
Verùm ego non invenio nec
in Rubrica, nec in Rituali fie-
ri mentionem talis Purifica-
terii tenendi cum Pyxide, nec
eſt conveniens abſtergere chi⸗

itos humidos ex ſaliva im

Purificatorio: quo abſtergitur
Calix. Mihi placet in iſto
caſu opinio Quarti, Dianæ, &
aliorum: qui dicunt, quòdSa-
cerdos ne introducat novam
Rubricam. portans Pyxidem
cum Purficatorio, ptocuret,

ne humectet digitos in ore⸗
communicantium, accipiens
lpeln

o, gu⸗

Particulas extremitate, & non
in medio Quart parte 2. cit.
10. de Orat. Domin. ſect. 3.
dub:

.
iub.,
1atkid
lnh
ommn

borftie⸗
uciunt,
lii
nrecige

mn de

MiſſePrivat. 135
dub. 3. diſſic. 4. Diana parte
2. tract. T 3. teſol. 34. S. Quæ-
10. Er ego ſcie per experien-
tiam, quòd à pluribus fianr
communiones generales abs-
que eo, ut adhibeant Parif-
catorium ad ſummum ſi ali-
quis humefec ſſet digitos, po-
terit ebſervare, utrum digi-
tis adh æreant fragmenta, quæ
in Pyxidem ptojciat, deter-
dendo digitos inter ſe leviter
confticando, prouùt nonnulli
faciunt; ſi hoc non ſufficeret,
exiſtimarem; quòd factà de-

bitàâ diligentia, ut illi fragme

ta recidant in Pyxidem. digi⸗

ti pe ſſint detergi Purificato-
rio, quod proindé poſtmo-
dùm nen debet adhiberi ad
G 2 alias

136 Caeremoniale 4.
alias Miſſas, niſi poſtquâm kfind
lotum fuerit. enct
§. 3. Facta ex Pyxide rit
communione, Sacerdos re- Mmel
vertitur ad Altare, ubi ſi re- AMhquin
manſerint aliquæ Particulæ, etgmn
& non adſit Cuſtodia pro Py- llina
xide, ſine alia genuſlexione, ljnſt
illas reverenter abſumit, & donnif
poſtmodùm putificat Pyxi- difi⸗
dem ab omni fragmento, fa- lignehi
ciens illud cadere indice ma- Anahy
nus dexteræ in Calicem, vel lerione,
etiam illud purificat vino in- ſolian
fundendé poſteà in Calicem, Iinh de
ita Gavant. Bauldr. & alii, & blmten
multi ita practicant, cùm in- line ell
tereà peſſimè faciant illi, qui d Muünſe
purificant quidem Pyxidem, lgie
ſed nec digitis, uti dictum-, kinnit
aece

lle
Poſhn

er hrik
cetos te⸗
3 Chi 4
Duriole
dupol
ulerone⸗
bſunit, 4
lcr
nemno
licen, t
t fino l⸗
100eN
t; ln
Ntili,an
Hyrikn
liidun⸗

Miſæ Privata. 137
gec vinò, verùm ſolo Puri-
